non muniti, impreſſio promiſcua. Aſt, univerſa jura nolle, reponitur, ut
quis cum alterius damno & injuria fiat locupletior. Atqui manifeſto, ſaepe
maximo & non ferendo percuti detrimento MSCti emtores, in cujus labo-
rioſam impreſſionem plerumque multos erogarunt ſumtus, coque ipſo ſpe-
rantes, ſe ſolos gaviſuros eſſe omni lucro exinde expectando, quod alii in-
vidioſi operis abloluti reimpreſſores, non infrequenter praeripiunt, vilius
multo id ipfum diſtrahendo, quum nec Auctori honorarium pendere, nec
innumeris aliis ſimilibus impenſis ſe onerare neceſſum habuere, quas tamen
non absque periculo ſuſcipere tenentur primi Operis divulgatores. Conclu-
cludunt igitur: quod tibi non vis fieri, ne feceris alteri. =
Vere quidem haec dicuntur; nec, ut oportebat, ab ullo fuit hactenus
rite reſponſum. Satisfaciamus igitur & his dubiis.
Nihil eſt in univerſo jure expeditius, quam damnum ab imjuria toto
differre coelo. Proinde Aquilia Lex non vindicat, niſi damnum INJURIA
datum. Videlicet non continuo haec ſunt juncta. Convitiis aliquem pro-
ſeindens, injuriam quidem facit, minime damnum; nihil demit, nec dimi-
nuit contumeliis laceſſiti patrimonium. Servus a domino juſſus, tertio pe-
cuniam numerare vel beneficium conferre, id ſi non faciat, damnum quidem
tertio, injuriam autem domino ſoli infert. Bruta, infantes, furioſi, damna
quidem poſſunt dare, injuriam non poſſunt, deficiente injuriandi animo, do-
lo malo & proaereſi. Et quae magis ad rem ſunt, licet per l. 24. §. fin. & l.
26. ff. damn. inf. ex Trebatii & Proculi ſententia, in domo mea aperire pu-
teum, etiamſi, eo aperto, venae putei in vicina area praecidantur. & aqua
abduecatur, addita ratione: quod Jure meo dominii utar. Eodem ipfſo
argumento permittunt jura, altius tollendo meas aedes, obicurare vicini lu-
mina; aut aperiendo meum proprium parietem, in vicini aream proſpectum
habere; ſexcentaque alia, quae damna quidem impingunt aliis, aſt non re-
nuente jure fiunt. Atqui demonſtravimus, rei cujuslibet dominum & pof-
ſeſſorem juſtum, multiplicare ejusdem poſſe utilitates, in infinitum, vi &
efficacia dominii: n ni igitur libri alicujus, vel deſcribendo vel reimpri-
mendo? Equidem haec non eveniunt citra primi redemtoris detrimentum;
ſed abeſt injuria. Quid vetabat, proſpicere ſibi privilegio? quo neglecto recte
?V Olnhino

re

ſuu
Utili
niket
poli
que
lit.
Nim
tebin
Wün⸗
Di
Aun
is
er
Gen
Ve
n
jerix
gia
uti⸗
Gaan
tune

n g
igitur
ieri⸗

kun
0, K
lusin.
lo he.
alüin

, in

le, nee
W
CCNN

haden

Guni, tO

WRA
Cen N.
Nee Wr
tentoß⸗
n gden
MWüth
n l
etie .
tur. Cin
Bocen 1
e tini
rohpecnl
non k⸗
num & .
ltum,
Vel reinhr
getrimenn,
kegecont

⸗

rivilegio carentium, rei slä
brivileg reimpreſſionem. 497

omnino dicitur: volenti non fit injuria; canuntque reimpreſſores: quod ju-

re ſuo utens nemini injuriam faciat. Sed non vis, haec fieri tibi, cur per-

Mittis igitur, ut fiant eadem alteri? Verum de jure tantummodo externo
ejusque rigore, hic ſermo eſt; ſuam omnino de caeteris laudem relinquimus
virtuti, ab omni liberae coactione, & a judiciorum ſtrepitu vacuae; inſuper
. . . — . 1 S 2
qui tale damnum paſſùs, pari ratione illud data eadem ſimili oceaſione re-
tundere vel retorquere poterit in inferentem, ex vulgato ſatis axiomate:

Quod quisque juris flatuerit in alterum, ut ipſe eodem utatur, aequitati haud

repugnat.

Urgent quidem porro in adverſis militantes caſtris: primum redem-
torem, ex pacto cum Auctore, etiam citra privilegium, conſequi jus ali-
quod prohibendi, eo ipfo, quod Auctori, ut domino, liberum fuit, opus

ſuum, ceu rem, ſuo ſoli moderamini & arbitrio ſubjectam, cum omnibus

utilitatibus, in quem libuit, transferre. Hoc ſi eſſet verum, duo exinde ma-
nifeſto reſultarent incommoda: unum, quod iſtud ſpeciem involuat Mono-
polii, non privilegiati, reliquisque concivibus oppido moleſti, inſuper abs-
que ſuperiorum privilegio non tolerandi, odioque pleniſſimi, ita ut juxta

lit. C. de Monop. ne quidem privatorum poſſit introduci conventionibus.

Nimis quoque vane aſſeritur & arroganter: monopolia non intelligi, niſi de
rebus in commercio exiſtentibus; atqui eruditorum lucubrationes extra ho-
minum conſtitutas eſſe commercia. Experientia ſiquidem quotidiana omnia
alia doeet. Alterum, idque majus, intolerabiliusque eſt incongruum: tali
Authoris cum Bibliopola pacto, fortiores aſſignandos fore effectus, quam
ipſis ſummarum poteſtatum privilegiis. Haec enim non in infinitum concedi
ſolent tempus, nec ultra territorii limites ſortiuntur vires; hoc autem pa-
Gtum per univerſum orbem diffunderet valorem, inque omne aevum. Pri-

vilegia quoque impreſſoria eo ipſo, dum ad pauciores ſaltem diriguntur an-

nos, his elapſis, Opera, quorum in gratiam conceſſa, relabuntur in ſtatum
rerum privilegio carentium. Cui tandem bono ipſa haec impreſſoria privile-
gia? reſpondent, ut promtior paratiorque pateat in eorum transgreſſores exe-
cutio, eviteturque difficilis communiter admodum probatio lucri ceſſantis,
damnive emergentis, quod ope mulctae, privilegiis inſeri ſolitae, continuo
tunc aeſtimari volunt. Quod ſi haec reapſe potiſſima eſſet privilegiorum ra-
tio, non ſatis mirandum foret, quare ſubditi non alios muniri curent mo-

mentoſos contractus Principum privilegio? Confirmat haec Vir illuſtris a

eg Praefat. Tom. I. Reliquiar. omnis aevi Cod. MStor. & Diplom.
4. ſegqg.

Ppp 3 fis

488

Obſerv. LxXV. De eo, quod juſtum eſt circa librorum ete.

„Iis moribus, inquit, utimur ac vivimus, hodieque; cum nemo ſe-

„curus ſit, librum ab alio recudi, niſi privilegio Principis munitus;

„cujus tamen limites non ampliores, quam ipfſius reipublicae. Demum

„conſuetudinis etiam hic vis eſt maxima. Quis accuſet Belgas alicujus
„furti, quod in Anglia, & Gallia praeſertim editos libros illico recu-

„dunt, coguntque immanes inde divitias, cum eos vendant pretie
„longe, quam illi, viliori. Neque locus eſt querelarum alicui generi:
„non bibliopolae; ſibi enim tribuat, quod a Belgii Ordinibus non re-

„demerit reſcriptum: non auctori; manet enim huic, quod ei debe-
„tur, nomen, gloria, gratia operis perfecti; taceo de illis ſcriptis,
„ubi auctorum vel nomina ignorantur, vel haeredes, haec enim loco
„illorum ſunt, quae adeſpota cedunt occupanti.“

Obſerv. LXXVI.

Peu

YNV

en eeen 489

H Olſervario LMXI.

Juris Publici. Jus nobilitandi e Regula competit Satibus Imperii Romano-
Germanici, ſunt autem, qui ab Inperatore ipſo nobilitatos, in terris
ſuis, ſpeciali abeque placito, ceu nobiler, agnoſcere
recuſant;, cum memorabili reenti

.

Praotudiccioo. .

D Nolumus hic late diſputare & inquirere: an Electoribus & Principibus Im-

perii Romano-Germanici competat Jus nobilitandi? quod Vultejur de
Feudie L. I. C. 8. n. 10. magno adſerit apparatu, Linnaeus autem, in Jure
Publ. L. VI. C. 1. 9. 36 - 47 perperam hoc argumento refutare conatur,
„quod igitur fruſtra Auſtriacis (addere potuiſſet, Regi Bohemiae, Ele-
„Etoribus Saxonico & Palatino) privilegio peculiari conceſſum fuerit
„jus nobilitandi.“
nam hocce eam ſaltem conſtituit differentiam, quod collata ab ipſis nobilitas,

in toto Imperio, effectu gaudeat ſuo; ut Hornius de Jure Publ. Cap. 45. §. 8.

notavit. Neque repetenda eſt deciſio hujus thematis e Seculis remotioribus,

in quibus Imperatores jactanter ſatis ſe geſtiebant Orbis Terrarum Dominos,

more & ſtylo Orientali; nec igitur mireris Diploma Friderici HHI. Imp. hli-
ckiae familiae conceſſum, ab Aenea Syloio, inter Diplomata vitae hujus Im-

peratoris adſervatum, in quo gloriatur arroganter nimis & pompoſe: „Dalſs
„von dem TLhrone Kaiſerlicher Majeſtat allein, aller Adel komt und Ur prung

„himt, gleich als von der Sonnen der Glanz, und iſt auch kein Adel, Ehre,
„noch Würde zu rechnen, es ſey von Koenigen, Fürſten, Herren, oder an-

„dern, der ſeinen Anfang anders habe, dann von dem Heiligen Römilchen

„Reich, als von einem wahren Grund des Adels.“
Diſtinctius hanc Theſin explicuit Henricus a COCCEIJI, in Juris publi-
ci prudentia Cap. 23. J. 17. ſeq. ”M ð
„Nos, quid inter Principes obtineat, inquit, non definimus: ſed, ſi

„rationibus pugnandum, abſurdiſſimum eſt, Principes, cum ſummas
= Aulae,

5
490 Obſerv. LXXVI. gquris Publici. Jut nobilitandi e Regula competit
„Aulae, Cancellarige, & Militiae Dignitates, ſcilicet Cancellariorum,
„Generalium, ut vocantur, variis gradibus, & legatos cum charactere
„Conſtituere poſſint, miniſteria non poſſe. Sane Principes Imperii ab
„omni memoria potuiſſe alios in ordinem Valvaſorum majorum, qui
„deinde Capitanei dicti, ſive, quod idem eſt, in Ordinem der Mittel-
„Freyen, aſſumere; hos autem hoc ipſo nobiles, & a Plebejorum nu-
„mero exemtos eſſe, omnino conſtat: poteſt & illud jus dari, ut qua-
„tuor avis nobilibus non natus, tamen admittatur ad ludos equeſtres,
„ſimiliaque privilegia & jura Nobilium, cum ea omnia juris poſitivi
„ſint; porro, ut nobilibus patricii comparentur. Hoc jus dari nequit,

„hniſi ſubditis, ſed his datum valet & extra regnum ac territorium, quae

„duo confundere videntur Doctores.“

Limnaeus, c. l. §. 25. ſeq. Noldenium inducit ſic loquentem:

„Non inſubtiliter dici poteſt, eum, qui dignitatem habet ex Principis
„ſui privilegio-non poſſe dici nobilem extra territorium concedentis--
„quamvis ex mutuo populorum conſenſu, & quadam veluti tolerantia,
„aliud receptum ſit, ut qui nobilis eſt in una provincia, pro tali etiam
„habeatur in alia; -- Quoniam, ſi c. g. Nobiles Germani non eſſent

„nobiles in Polonia vel Dania, jure eveniret, ut nec Danos vel Polonos

„nobiles dici paterentur in Germania. Quis enimn aſpernabitur, idem
„jus ſibi dici, quod ipſe aliis dixit, vel dici effecit? aut quis juſtiſſi-

„mam illam & a natura profectam talionis legem juſte deprecari pote-
„rit? Quisquis igitur alicubi nobilis eſt, eum ubique nobilem eſſe, ne-
„Ceſſe erit, cum ea dignitas ad hominis qualitatem pertineat, quae non
„minus individua eſt, quam ipſa hominis ſubſtantia &c.“

Hornius c. l. etiam concedit Electoribus & Principibus Imperii, facultatem,
nobiles in territoriis ſuis creandi, addendo
.* . .
„nec deſunt exempla creatorum nobilium ab Electoribus; quamvis pau-
„Cca ſint. Sed quia extra territorium his dignitatibus uſus nullam vim

„hucusque tribuit, prudenter abſtinent ab iſta collatione Principes no-

,‚Iri, nec facile apud illos iſtae petuntur.“

Quod ad nobilitatem, ab Imperatore mediatis ſubditis collatam, attinet,

obſervari vult idem Hornius c. I.

„he hac parte praejudicium fiat Juri Domini territorialis, ſub cujus ſu-

„perioritate ille vivit, qui nova dignitate exornatus-- & hi Domini po-
„terunt illis, qui tales dignitates conſequuti, modum ponere quendam-
nam

Stmili
od E

—— — — —

R

To

Statibus Imperii Romano - Germanici etc. 451

um, „nam exteri has dignitates aliter ſuſcipere non poſſunt, quam in quan-
ler nitkum dominorum voluntas non refragatur.“
iid
ai Simili fere modo ratiocinatur Anton. Perez in Jure Publ. Edit. Amſtelod.
ind. apud Elzevirios 1757 pag. 182.
1r Naieumo, fine authoritate ſui Principis, titulos dignitatum uſurpare po-
eſtren „teſt. Inde, tametſi etiam Comiti, ea tantum ſplendenti poteſtate, li-
oſtii „ceat, aequalem vel majorem titulum conferre, quod ſaepe Duces Bra-

„bantiae & Flandriae Comites fecere, non directi dominii, ſed regalis

e n
8 „poteſtatis titulo, quo fulgent; hac poteſtate tamen eis uti non licet,
. „hniſi intra limites ſuarum ditionum & inter ſuos ſubditos. Nam in al-
„terius Principis ditione, non poteſt Princeps dignitates conferre, ut
„Carolo V accidit, qui, cum honorifico & liberali hoſpitio a Franciſco
dnnh6 Rege exceptus eſſet, & hic peteret, ut Equites & Barones crearet, po-
ent. ueea diſputatum & concluſum fuit, Carolum fruſtra titulos contuliſſe;
ent, „puto tamen legitime collatos, conſentiente Principe Provinciae, cujus
gieim vyroprie ſolius eſt, ſuis ſubditis dignitates diſtribuere, juxta illud Vale-
elet „riani Imperatoris: ea tantum ſit dignitas, W nobis jubentibus ſuſti-
Mlnas nnetur: Principis Majeſtati & ſubditorum obſequio multum detrabi, ſi
1, den vhonores ab exteris accipere permittantur.“
ine Eadem ingenuitate loquitur Gundling ad Cocceji Jus Publ. Cap. 23. §. 16-18.
i⸗ llus nobilitandi eſt jus praerogativum, quod datur cum auctorifate, &
me m ,ſic pertinet ad jus legislatorium, & eit Conſtitutio ſpecialis. Jus dan-
W „di vero privilegium cohaeret cum jure, Leges ferendi. Es kan ein
cOteten. „jeder Hausvater ſagen, dem weiſe ich locum digniorem an, und alſo
H nauch ein jeder Fürſt, ein Status Imperii, kan ein Privilegium nobilita-
e⸗ „tionis geben, welches von ſeinem Willen dependiret; nam efſt Crea-
uf „tio moralis -- malſsen ich alles in meinem Hauſe oder Lande de jure,
d stanquam ſuperior, thun kan - - - Es wehret ſolches auch niemand
ſgde. „dènen Churfürſten und Fürſten. Aber ein ſolcher Edelmann gilt nicht
eiter, als des Principis Land gehet, und eine jede Reichsſtadt kan
D, MI „ihm ſeinen Adel diſputirlich machen. Da nun alſo ein Nobilis gern
„in einem ganzen Reich gelten will, alſo, daſs ſich ſeine nobilitas und
Gbonl „valor moralis weiter extendire, ſo kan das keiner anders thun als der
Donmtiß⸗ „Kaiſer, deſſen Autoritat durch ganz Deutſchland gehet - Daſs ein
hen. Tom. II. Q „Fürſt

492 Obſerv. LXXVI. Jurin Publici. zu⸗ nobilitandi e Regula competit

„Fürſt einen Landjunker machen könne, iſt kein dubium, wenn er nur

„im Lande bleibet, der auch wohl-paſſiren könte auſfserhalb, wenn die

Fürſten nicht auf einander misgünſtig wären, (vid. Rhetius de jure no-

„bilitandi) alſo ein vom Kailer geadelter gilt durchs ganze Reich.

„Dem König in Preuſsan wird es, als König in Preuſsen, niemand di-
„ſputiren, daſs er jemanden in den Adelſtand erheben könne; aber wohl
„als Churfürſten. Nam Rex habetur pro nobiliſſimo, qui nobilitatem
„cum ſubditis communicare poteſt. Doch iſt es, auch ſelbſt dem Kai-
„ler, Per indirectum reſtringiret; ſo daſs z. E. ſchon der Churfürſt
„PRIEDRICH WILHELM von Brandenburg gerade zu geauſsert: er
„erkenne keinen Nobilem, als der ipfius Conſenſu creiret worden; dann
„lonſt, da einer per nobilitatem gleich frey von vielen Auflagen, es zu
„des Landesherren (und derer übrigen Unterthanen) Praejuditz ge-
„reiche &c.“
Hoc ultimum omnino ita verum, vt proinde, e. g. in Gallia, ſit Judicium
ordinarium Heraldicum, coram quo cuilibet e populo actionem popularem

contra quemlibet inſtituere licet, qui nobilitatem affectat, eoque ipfo oneri-

bus eivicis ſe eximit. Fuit non minus erectum olim a Sereniſſimo FRIDE-
RICO IL. Rege Boruſſiae, anno 1706 „ein Ober-Herald- Amt, beſtehend

„aus einemn Ober-Heralds-Meiſter, (tunc Marſchal von Bieberſtein) zwey

„adelichen, zwey gelehrten Aſſeſſoribus, einem Hiſtorico, einem Archiva-
„rio, einem Proto-Notario, Secretario, Canzelliſien, Mahler, Caſſirer,
„Botenmeiſter, ſo wöchentlich drey mal im Collegienhauſe Conferenz halten
ſollen &c.“ & poſſideo ftatuta hujus Judicii, nullibi, quantum ſeio, proſtan-

tia, ſed ſaltem in Myl. Corp. Conſt. March. P. 6. S. 2. n. 35 exſtat Edictum

promulgatorium deſuper de 16 Jan. 1706, nunc oblitteratum.

Tale interim judicium non parvae foret utilitatis, iis in provinciis,

quarum judicia ſuperiora, ad exemplum Senatus Imperii Aulici, diſtincta ſunt
camnis fic dictis nobilium & eruditorum, der Adelichen- und Gelahrten-oder
Bürger -Bank; nam olim haec poſtrema erant ſynonima, nobilibus plerum-
gque venationi, fimilique exercitio deditis, literasque parum curantibus, ita
ut magis honoris & oſtentationis gratia, quam juris dicendi cauſa, compa-
rerent. Caeterum haee praemiſimus in gratiam & intelligentiam praejudicii
Cameralis Berolinenſis ſequentis, ex quo veritas Gundlingianae ſupra me-
moratae hypotheſeos eonfirmabitur.

„

—

eti
Sta .
uberii Remano- 6G
Fermani 4
manici ete.
493

er hur⸗
MWn die le Sacr
kehne. ichen des Hof
rnin H Fifali: N. N
R Erkennen Wi N. N Namens d.
Wlee Aur Recht. ir Fiedrie N. Bekla es Fiſci, Klaà
14 en . ich, von Got gten 2 klägern
n. Herbeib . Betlagter ſein tes Gnaden Köni wider den
k gi gi Ig =
uſßen ch alern z Ses Wizlson Wigder ſotzlichl g in Preuſ
ſ ene, Ahr eegen 1. borſam W rſetzlichł . ſén etc. ét.
n Di in Wagte, der l lieb bey Aet, age e und des j c. biemit
e uxr I gi .
S l Diglen der Pben! en g S Ciceſabr a, rthl. SSõl Geldbaſe n das xXs .
N. 2 Uen, griri vom Kaiſe ande “ angemaſi raſe, * e von ſü zuiglichbe
dger dij ginaliter rlichen . nzlich 2 ten PFrepgh allenſal ,f bunder
den, v. Koſten, an Unſe f erb u entäu epberrliche, 7, em ert
. 5 V. R on; nach d Eeren E. altenen §i Gern 11 4 VN und Pilrel-
t i HZJ .—dVVrV. ren eneral - Fi- tandes und i Adeli
in —R Angabe und Fiſcal H igaleen; a⸗
poyeken l 2 Ermi . N. giſe binne 3 dat
6 gher Der B ſsigung, 2Z1 iefern n dre
ionn ſiiſchen 5§ eklagte iſt Ratione . Z14 erſta 2 und 573.
noll. . weder taatet iſt, nach all. § Decidendi G tten verbus
kliet Aung uuet Be noch anneb E an e ,n, ,
gfihm ran deterhs anrgeg dena , e e ae
en tie S ſich ſebon trugen du rſelben * ohne erbebusg W Untertha
eingeſchrä ertbeilen balten 7 öniglic, n einem n der P
nher lnee t e Agtian D Kaiſ, nelg.
, Nolr. Struv „Deutſche r-. 22. ittolbarer rliche Vorr mi-
K RNon . bre Gin Corp. 5 a briich . Untertha gen r.
„ Ter La igkeit . . Ca „§ Thei 2
4 und Wi Lap. 30. eil
kre dake §. 30. 3 2 Cap. 2 Buch
prit, oſer, l ert Larnat SOUU 6.
Girchnli Selbſt dar E §. 392 taatirecht ſteren Reich
hren oe Braunſeb rzæberzogli 2. ,„Ier Thei Aſlaaten allexei
ber weig, glichbe 0 eil, 2 exeit
bosDerunr Ei ure „ haben de eſierreichi ter Buch
ntdes, ve iuniekon K, Saſ, Grundſat ſeve Haur, wi 92 Cap. S. 9
l, N s men und vom Kaiſe 7 ibre 1. an genomm. wie auch 6 2
Con Näti Jführ er und v. andſa men ch Ch
erili udec drſalen doerf. en, oby, dem Ten und Ssl in len 5. Sachſen und
ge HnaO oſer erhalten zt ne die La chs - Hof erthanen ke nellen von j
dem Breuſ. 4. a. O. §. 15 baben brge e g, erts Stana⸗.
jen ( Ptt i/ „1fſ. 19. . . 6 7 = „t ange bI1=
Gaunſ, en Staat ij 5. 346. güunſtigun geu, 21⸗
FR iſt 4. 4 un
LM. 1 chon ſeit B
,„Ja la eit de
en ger n Zeit .Y
e=-

ebacbtet Wordon
Q
2

494 Obſerv. LXXVI. Juris Publici. Jus nobilitandi e Regula competit

Moſer a. 4. 0. §. 17. p. 40:. .
Struv. Corp. Jur. Publ. C. 30. S. 3J0.

und es iſt noch keine Kaiſerliche Standes - Erhöbung, obne Landesbherrliche und

Koenigliche Genehmigung, Beſtaetigung und Erlaubniſ, zur Würklichkeit gedie-
pen, anerkant oder zugegeben worden; und dieſes Reichikündige, durch ſo viele
Beyſpiele bewaehbrte, in allen Buchern des Staatirechti bemerkte, und in der
Verfaſung des Staatt, und der Unterthaeni gkeitipflicht ſelbſt gegründete Her-

kommen, bhbat dem Beklagten, als einem geweſenen Geſandſchafts -Secretaire,
unmoeglich unbekant ſeyn können.

So ſiraſbar alſo und aulſchweifend ſeine Verwe genbheit geweſen, obne Koe-
nigliche Erlanbniſs, ſich der Freyberrlichen Standes und Charatcter,i anzxumaſien,
ſo Abndungiwürdig iſt ſeine bekante und eingeraeumte Widerſetzælichkeit gegen
das Koeni gliche Verbot, dem zum Trotz er fort gefahren, oeffentlich den frey-
berrlieben Character zu fübren und zu behaupten. Aus dieſen Gründen und

nach Vorſchrift der Koeniglichen Cabineti- Ordre vom i7 Maj. 164 bat, Wie

geſcheben, erkant werden mäſſen. Publicirt den 3 Maj. 176 5.
von Rebeur. von Robr. Heidenreich.

Caeterum locum omnino hic meretur judicium celebratiſſimi Juris
publici Conſulti, Confſiliarii Regii aulici & Profeſſoris de SELCHO (cujus
conſortium Muſae Boruſſicae fruſtra hactenus exoptavere) in Noviſſimis Ele-
mentis Juris publici Germanici, in quorum §. 443 ita de jure nobilitandi ſta-
tuum J. R. G. ſentit:
„Jus conferendi nobilitatem, quod multi interpretes ſtatibus adſignant,
„meo quidem judicio, nullo juris argumento idoneo nititur.“

In nota allegat tamen ipſe exemplum in contrarium, FRIDERICI WILHEL

MI MAGNI, Electoris Brandenburgici, quod in citata ibi Bibliotheca Juri-
dica TL. II. p. 339 ita enarratur:

„Eine der ſonderbarſten Urkunden in der ganzen Samlung (ſcil. Gercke-

„nii Diplomatoria Veteris Marchiae Brandenb.) iſt der Churfurſtl. Adels-

„brief, welchen Churfürſt FRIEDRICH WILHELM von Brandenburg

„dem tapfern Obriſten Joachim Hennigs ertheilet, und ihn zum Herrn
„von Treſfenfeld, wegen ſeiner in dem Teffen bey Fehrbellin bewieſenen
„Lapferkeit, ernennet, und zwar aus Chur-und Landesgfürſtlicher hoech-

„Ren Macht und Würde, anbey ihm ein Wapen, und die Turniersfahig-
„keit ertheilet, auch der Landſchaft befohlen , den Adelsbrief in das

„Landbuch einzuſchreiben „ am Ende nochmals den Ausdruck wieder-
„hohlend: aus habender Chur- und Landegürſtlicher boechſter Macht,

atibu: nperii Romano- Germanici ete. 495

» Vollkemmenbeit und Würde. Ich bin weit davon entfernt, dem glor-
„reichen Churhauſe Brandenburg das geringſte Vorrecht zu bezweifeln

ite ng „oder das Recht des Groſsen Friedrich Wilbelms (dem die Vertheydi-
rge aung der Reichsſtändiſchen Würde und Hoheit, in den Herzen aller
„Reichsſtände, ohnedem ein unzerſtöhrliches Denkmal der Dankbar-
“ „keit geſtiftet hat) zu Ertheilung des Adels in Zweifel zu ziehen 2 wel-
Eiin, „ches dieſer unvergleichliche Prinz ohne Zweifel aus wichtigen Gründen
„ausgeübet hat. Ob aber der Satz des Hrn. Gercken: daſy ein jeder Lan-
An: ie esherr vermöge der Landeshoheit, adeln könne, die Probe halte ,iſt
Hõ veine andere Frage. Dann, obgleich Troppaneger, Eyben, und andere
ege „ſchon ehedem ein gleiches behauptet haben . ſo iſt doch unſtreitig,
l ſe „daſs die Kaiſer ſich in Deutſchland von jeher die einzige Quelle des
en „Adels genant, und die Reichsſtände, welche nicht die groſse Comitiv
Iu, EeH „erlanget haben, ſolches ausſchlieſsliche Recht des Kaiſers auch nie in
zZweifel gezogen haben; wie dann auch die jüngſte Wahl- Capitulatio-
„hen ſolches bezeigen, und nur Art. 22 dafür gelorget wird, dalſs die-
yes Kailerliche Reſervat- Recht, nicht zum Nachtheil Fürſtlicher Häu-
ni ,ns iiſer, oder der Landesherrlichen Hoheit ausgeübet werde. Auf die
R „von dem UIrn. Gercken zu Begründung ſeiner Meynung beygebrachte
Kineh. „Beyſpiele aber iſt leicht zu antworten, ob es gleich die Granzen dieſe
tandi „Blatter (der Juriſtiſchen Bibliothec) nicht verſtatten.“
Diploma hoc Electorale nobilitationis ipſum conceptum eſt, ipſo eodem prae-
lhn, lii Fehrbellinenſis die 18 Jun. 1675 & fignatum ac ſubſcriptum in praefecto-
rio Fehrbellinenſi, vi cujus ſimul diſpenſatur Neo- Nobilis hic a defectu
GILIHII. awvorum nobilium, hique per fictionem ſupplentur in verbis:
deca In „Daſs wir aus Chur - und Landesfürſtlicher höchſten Macht und
„Würde, gedachten Obriſten, Joachim Hennigs, ſamt ſeinen eheli-
1 Gn. „chen Leibeserben, in abſteigender Linie, mann - und weiblichen
i . „Geſchlechts, in den Stand und Grad des Adels, welchen er bereits
Crbon⸗ „adurch ſeine ritterliche Thaten erworben, gleich denen anderen
n fien nunſern recht edelgebohrnen und rittermaelsigen Lehn - und Thur-
n ſnen „niersgenoſſen erhoben und verſetzet. Thun auch dieſes alſo und
*W „adergeſtalt - - als ob er und ſie von ibren völligen Abnen ber, väter-
⸗ „und mäütterlicher Linien, entſproſſen waeren. Dals er auch von nin
mice „al Hennige von Irefenfeld „zum Unterſcheid derer andern, ſo etwa
ſti 4 »„den Namen Hennigs führen, ſich nennen ſolle.“7

r Q 3 Augu-
„Mle H .—

4965 Obſerv. LXXVI. Juris Publiti. Jur nobilitandi e Regula competit

Auguſtiſſimus Author Annalium Brandenburgenſium ſaepius eundem
hunc Treffenfeldium honorifice ibi compellat, in Vita PFriderici Wilbelmi
Maoni. Fertur, occalſione cjusdem praelii, nobilitaſſe quoque Stabuli Prae-
fectum Froben, quod ibi ſalvaverit ipfi vitam, praelentiſſimo ſuae vitae pe-
riculo. ” sl =
Exempla reliqua nobilitationum aliarum principalium allegata à Clar.
Gerckenio ſunt, 1) ex Mushardo in Monumentis nobilitat. Bremenſ. pag. 68
ab Henrico Epiſcopo Monaſterienſi & Adminiſtratore Bremenſi, anno 1483
fratribus Joh. & Lüder PBramſtele conceſſae; 2) ex Maieri Antiqui glibus

Gieſſenſibus, pag. 250 Diplomatis Nobilitatis de anno 1469. Ducis Bruns-

vicenſis, Wilhelmi Sen. in favorem fratrum Mengersbauſen, 3) denique ex

Ludewigii, Tom. X Reliqu. Mlertor. pag. 656 renovati ejusdem Diplomatis

àa Duce Erneſto Saxoniae anno 1585 in gratiam fratrum Bach. Dodctiſſimus

Putterus in Elementis Juris Publici, Lib. IV. C. XI. §. 725 ſoli Imperatori

tribuit jus nobilitandi, „dum dignitatum, quae peculiarem perſonarum or-
„dinem conſtituunt, quaeque per Germaniam & vel per Europam univerſam
„vValent, ſolus & unicus in Germania fons ſfit“ ita tamen, ut juxta §. 728
ſeq. ſpecialibus ſiatuum juribus quaeſitis exinde detrimentum haud inferatur.
Coronidis loco notandum adhuc eſt, quod ſub voce Satuum Imnperii, quibus
nonnulli tribuunt jus nobilitandi, non intelligantur, niſi duo potiores eorum
ordines, Electores nimirum & Principes; nam etiamſi & liberae Civitates Im-
perii R. G. veniant ſub nomine Statium Imperii collectivo, gaudeantque
omnino, juxta Inſtrum. Pac. Osnabr. art 2. §. 4 ſingulae Territoriali u-
derioritate, tamen, cum regantur Magiſtratibus, hi vero ipſo civium eligan-

tur ſuffragio, parum certe foret conveniens, ejusmodi Magiſtratibus, quo-

rum membra ipſa plerumque carent nobilitate, ſtricte dicta, concedere ſa-
cultatem nobilitandi alios. Apprime huc faciunt, quae offendi in laudatiſſi-
mis de SEL-CHO Elementis Juris Publici §. 425.

„Oivitatibus mperielis Superioritatem Territorialem competere,
„nulli omnino dubio obnozium eit; quis autem cam exerceat uo-
„mine civitatis? quaeſtio admodum impedita eſt. Videtur tamen

„Jus ipſum univerio corpori civium tribuendum eſſe; exercitium

„autem relictum eſt Magiſtratui, qui Caeſarea auctoritate conſti⸗

„tutus, nomine totius civitatis, pleraque jura territorialia exercet

„nifi quod Advocati & Sculteti Caciarei in partem Regiminis vo-

g

Et

———

— &TãũA

E i
Moi

üdeed 5
en Et in note iniu huperii Romano
blibr. Magiſtr deg tertia ſuppedit 29 * Ger manici ete.
e EH Eilt tdih i rancokurtamum, 8 eſetiptum Senatus G 497
„Ihro Kaiſerliche M 2 ujus tenoris: atus Aulici de anno 1 999
ce. „Perioritate liche Alaſefiet würden 2z w de anno 1746 ad
5 „ſondern „ wie enen Ständen des — befehlen ind bey ihrer Su
„UIn ſolch r1 In der Th. eichs ni h gegen de A=
ickibu „ſch er Maen tat nich icht gleich in Ma-
aft erw ner, die au ts anders i ch zu
Bruac. 29 erwählet w die auctori rs iſt, als ei achten
gue er — e Adminiſtr- „ Umcht jur Caelarea ollegi-
„ſer Tom. 42 iniſtratores dem e proprio zu r von der Bürge.
2 p. 290 des Sta tereeine Weien egieren, ſon ker⸗
chts. vorzuſteh ern
— 8 * V=

natö
Nrdrs
hperitori.
rum or- H
iTetla r
ilert
b
eolun
Dtatern. B
Menntgue
i Ne
eigtir⸗
, ..
elete
lulti⸗

Copetele/
Aeleet 1d⸗
Helr tanet
erttin .
gtite D
glii eele
ginin 6 .

Obſer vatio LXXVI.
Jurit Eeudalis. In Feudis Sulteticis, Sebultzen -Lebnen, Lehbn SEbultzen-
Gerichten, in Marchia, neutiquam ſuccedunt collateralesz cum praejudicio in
cauſa Gebrüdere Wulffen, Klägere und Appellanten, contra den

Lehn-Schultzen zu Zolzen, Hans Wulffen, Be-
klagten und Appellatum.

currebant, hocce in caſu, literae inveſtiturae de 24 Febr. 1694 C in iis
haec verba:
„ Unſern lieben getreuen Mathiar Wulf, und ſeinen männlichen Leibes - Lebni-
„Erben--— Zu rechtem Manns-Lehn verliehen.“
uibus ſuperſtruebant Actores libellum adctionis, eo tendentis, quod in re-
ceſſu diviſêrio de 77 Jul. 1742 quidem reo, fratri primogenito, feudum hoc-
ce ruſticum pro pretio 400 thalerorum reliquerint, accepta hujus pretii rata,
& ſub reſervatione eines Lehnsſtammes à 50 Rthl. Nunc vero meditari reum,
prole maſcula deſtitutum, idem hocce feudum privigno, Buckmann, adeo-
que extra familiam tranſeundum, concedere; petendo deſuper inhibitionem,
eventualiter accuſando laeſionem tunc enormiſſimam, quum verum hujus
feudi pretium ultra mille ſe extendat thaleros. Reus excipiebat:
1) in Feudis ruſticis Marchicis, de Jure Marchico, & juxta conſtantem Ca-
merae Praxin, exulare plane collaterialium ſucceſſionem; tametſi
2) in omnibus literis inveſtiturae, deſuper impetratis, reperiatur vox: Mann-
lehn; nihiloſecius ea manere ſemper feuda ruſtica.
3) actores, per receſſum ab ipſismet allegatum, ſemel fuiſſe ſeparatos, ſegre-
gatosque ab hocce feudo ſcultetico, neque aliud juris ipſis remanſiſſe,
quam reſervata, feudi nomine, portio 50 thalerorum, der Lehnſtamm, &
hoc ipſum non niſi nudo ex errore fuiſſe placitum.
4) actores neutiquam ſibi reſervaſſe ſucceſſionem feudalem, neque ſimulta-
neam impetraviſſe inveſtituram;

5) poſt

Hoz

Obſerv. LXXVII. Jurir ſeudalit. Iu feudir Sculteticir, 405

— 5) Poſt aliodifcationem omnium in Marchia Feudorum, neque Domino Di-
recto aliquid remanſiſſe juris. Inſuper B
6) Transactione rem ſemel eſſe ſepitam, neque actores figmento laeſionis,
utpote ſuper qua nihil ſpeciale allegatum ſit, eſſe audiendos. Audita, in
Prima inſtantia, Cauſa, Actisque concluſis, Camera Domanialis Regia Be-
rolinenſis, ita pronuntiavit, die 2 April. 1767, cujus junctae rationes deci-

. —.. . . . .
bakw. dendi, multum huic Materiae, ſaepius obviae, affundunt lucis, adeoque
dicntnu integram communicabimus ſententiam.

lIlnun Sachen der Gebrüdere Wulfen, Kiâgere einer, entgegen den Lebui=
Schulzen zu Zotzen, Hane Wulfſen, Beklagten andern Theile, erkennen Wir

Friedrich, von Gotter Gnaden König in Preuſien erc. etc. den verhandelten
Aäten gemäſr, hiemit ſür Recht⸗ S

. ð Daſs die Klägere mit dem anbegehrten Jure ſuccedendi in dar Lehn-Schul-
zen-Gut zu Zotzen abzuweiſen, und der Beklagte darüber zu diſponiren al-
lerdings woht befugt zu erachten, demnächſt aber, und war die eventualiter
Per⸗ A. behanptete Laeſion bey der Theilung betrift, die Sache als zur Cognition UEnſerer
Krieger- und Domainen- Kammer nicht gebörig, von hier ab- und an dar Amt
Goldbeck, qua fſorum primae inſtantiaz, zu verweiſen; die Klägere auch dem

un Beklagten die verurſachte Xaſten zu erſtatten ſebuldig.
n 8 Denn die Schulzen - Lebhbne ſind
) Feuda irregularia, nicbt nur überbaupt, ſondern auch beſondere in Anſehung

leo der Sacceſton; ita ut non nifßi in deſcendenter trantmittantur, nifßi nominatim
E Aed. . toliaterales ſimultaneam inveſtituram impetraverint.

di B Henricus de Cocceji in Diſſ. de eo, quod juſtum eſt circa ruſticor, in
1. materia ſeudali, Cap. 3. S. 323. ſSe..
ðl and ob er gleich ſcheinen möchte, daſs nach eben dieſem Sasz denen Klägern, als
Punten 0 Ueſcendenten ibret Vatert, die succeſion competiren miüiſſe, ſo iſt es doch
etl l 2) in der Mark beſonders bergebracht, daſe nicht alle Söhne, ſondern nur ein
VoX: M 4 Sohn, das Schulzxenlebn äberkomt, die andern aber abgefunden Werden, and
sis dem Schulzenlebn kein Jurs ſuccedendi weiter praetendiren koennen:
. 4 M
tos, nec agnati, nec omner filii ſuccedunt in feuda ruftica, ſed patre
fetmul maertuo ſolet ſeudum uni Flio pro certo pretio afignari, qui ſolus 4
gtANehn Domino inveſtitur, cum maſculis baeredibur & fratrilur ſororibus-
gue pretium, retenta ſua parte, ſolvit.
ue int Kohl, de pact. dotal. & ſucceſ. conjugum, guaeſt. 20 von Abſchoſt,»

. 47. & 44.
d4 on. II. uuairt mar

5 Obſerv. LXXVII. Juris ſeudalit. lr, feudis Sulteticit

Hac diviſione inter ſucceſſores feudalet facta; alter in alteriur por-
tione nibil Juris obtinet, & ſic Kmultanea inveſtitura diſſolvitur;
percipiunt has portionet tanquam bhaereditarias, nec tenentur, eas con-
ertere in emtionem alteriut feudi, ſed ſuſcipiendo eas, cum libera
facultateé diſponendi, prout voluerint, tacite ſuo juri in totum re-
nuntiaſſe, adeoqué permiſiſe cenſentur, ut emtor de eo, tanquam de
feudo novo inveſtiatur; 4us fit, ut etiam a feudi, quippe tacite refu-

tati, ſucceſſione, fratrei excludantur, ſola igitur hie exceptio eſt, niſ

⸗ fratrer, deſuncto parente, ſimultaneam impetraverint inveſtituram.
de Cocceji Loco cit. S. 33. 35.
welches auch atteſtiret wird

3) von Dieſtelmeyer in Confuetud. March. Lib. I. P. 3. Tit. 3. F. 1o verbi⸗ .

„In den freyen Sebulzenlehnen, ( feudi⸗ praetiorum) wird er mit der geſam-

„ten Hand, gleichwie in andern Lebnen, gebalten, daſs, wo nach Abſterben
„des Vaters einem von den Söbnen daſſelbe verlieben, und den andern Kindern
„die geſamte Hand nicht vorbehalten, daſi daſſelbe Lebn, da der Belehbnte obne
ękeibei-Erben verſtirbt, den Lehbnierben heimfält.“ ðð

Confer. Scheplitz in Promtuario Jur. eiv. & ſeud. Tit. 4. S. 157. n. 3.
Wiehbt mninddler —= BVBGU ⸗
4) vom Churfürſten Johann George ſellſt, und deſſen Landei- Ordnung
P. 3. Art. 30. Lehntzfolge in Sebulxenlehn, verbit:

„Weil die Schulzenlehne von Altere ber weiter nicht, denn auf der Beſitzere Lei-
bes- Lebnz- Erben verlieben worden; ſo laßen Wir er auch dabey beruhen.
„Doch, Wenn der Beſitzer des Lebne verſtirbt, und etliche Soebhne binterläſt,
oll das Lebngut einem, welcher dem Lehnherrn angenehm, wiederum auf ibn
und ſeine mänlichen Eeibes- Lebne-Erben verliehen werden, den andern Brü-
»dern aber ſoll man ibr Antheil vom Eehngute an Gelde berausgeben, und der
„Wirttibe einen Kindertheil aus dem Lebn vermachen, darüber ſoll ſie in der

