quos bic eum quidem in finem acceperat Creditore von Ehen, ut dicto Eorpori
mutuo darentur, ſed in privatos ſuos diſtraxerat

Gummam hoc illuſtre Corpus meretur laudem propter exactitudinem, qua
nunc omnino geruntur Credita ipfſius fidei commiſſa, ita ut, bellicis non

obſtantibus calamitatibus, nunquam defuerit, ne per momentum quidem,

explere obligationes ſolvendi uſfuras & reſtituendi fortem. Hoc ipſum auget

delſiderium, nummos ipſi credendi, quorum acceptio loco beneficii omnino

reputatur.

Scriptura deſuper ſolemnis obligatoria, nomine Statuum, ſubſeribitur
a potioribus ipſorum Capitibus, atque a Rege inſuper confirmatur, majori-
que munitur Sigillo Regio. Quod cum citra temporis diſpendium abſolvi
nequeat, Receptor interim erga folam ipſuis quietantiam praeliminarem, num-

mos, huic Credito deſtinatos, accipit, quae poſtea cum ipſa Obligatione

ſcripta, ejusque Regia Confirmatione, commutatur. Verum evenerat, ut
Receptor olim, Conſiliarius Intimus Thiling, acceperit a Credituro quodam,
Hans von Ehen, mille thaleros erga quietantiam ipfius interimiſticam „pro-
mittens in ea, Corpori ipſi Statuum eos exhibere „ ſolennesque Scripturas,
modo enumeratas, deſuper procurare. Sed nihil minus curans, „obiit
obaeratus; Creditor ipſum hoc pulfavit Corpus anno 1736 inſtitoria adtione,
utili, coram Conſilio Juſtitiae intimo Regio, (Geheimen Juſtitzrath, tunc
Kkkk 3 tem-

632 Obſerv. CXXVI. Corpur Statuum Provincialium Marchiae Electorali: ete.

temporis adhuc ſeparatim exiſtente, nunc , inde à Reformatione Juſtitiae
1748 cum Camera combinato) quod Corpus per Sententiam de 6 Apr. 1737,
quae in vires abiit rei judicatae, fuit condemnatum principaliter in ſolutionem,
ſalvo regreſſu contra Receptoris haeredes, ob bonorum inſufficientiam equi-
dem inani. Aliud igitur eſt dicendum, ſi non Receptori, ſed alii Statuum
Membro, licet ſpectabili, ejusmodi concreditur hunc in finem pecunia; ut
non ita pridem plures in judicium fuerint deductae tales actiones, ſed irrito
contra ipſum Statuum Provincialium Corpus conatu, quia Receptor in
ſpecie quoad receptionem pecuniae hujus authoritate nititur Corporis inte-
gri, non quodlibet aliud ipſius Membrum „tametſi ſpectatiſſimum; ut tace-
am, non niſi publicum receptorem eam ob rationem Cautione adſtringi in
Corporis ſecuritatem. Caeterum abſtinemus merito hac in re luctuoſa de-
nominatione eorum, de quibus erat ſermnmo.

obτατ.

4

. Olſervati Crw Il.

PValor, floreni Pomeranici, tam varie olim pronuntiando determinatus,
tandem definitus, praeiudicio in Cauſa

Coeslinenſi.

Qaeſiiones Monetariae, per longum ſatis ſpatium temporis, occupaverunt
Dycaſteria; tandem Edictis Monetariis Boruſſicis de 1763 & 1764 ma-
Xximam partem ſopitae. Tam accurate autem ex ipſis peti non poterat fun-
damentum determinandi hodie valoris, eines Pommerſeben alten Gulden, quae
vox nihilominus in tot antiquis occurrebat Documentis Pomeranicis. Tan-
dem die 2 Jun. 1768 in Summo Tribunali, Cauſa Reluitionis Coeslinenſis
erat obvia von Boehnen, reluentis, contra den von Putkammer - Plaſſoiſjqhen
Curatorem, & quaeſtio rependendae ſummae reluitionis, in documento prio-
ris Saeculi, de anno 1694 ita expreſſae: „Fünftauſend fünfkundert Florenen
»Pommerſch, jeden zu ſechzehn Grogſeben gerechnet.“ Regimen Pomerani-
cum per Sententiam primae inſtantiae de 8 Dec. 1766 juxta Edictum Mone-
tarium Boruſſicum generale de 29 Mart. 1764 valorem horum florenorum
determinaverat ad rationem pecuniae praeſentis argenteae curſoriae ; verum
in appellatorio, Supremus hujusce Regiminis Senatus per Sententiam de 3 Jun.
1767 condemnaverat reformatorie reluentem, in ſolutionem incrementi,
„des Agio, welches die alte, nach dem Leipziger Fuſs de 1692 ausgeprägte
„z Stücken (ſupponens, in ejusmodi ſpeciebus fuiſſe ſolutum anno 1694 idem
„hocce pretium reluitionis) gegen jetziges Courant de 1764 Sethan; und
„Qurxre

634 Obſerv. CXXVII. Valor floneni Pomeranici, tam varie olim etc.

„durch ein Atteſt der nachſten Handelsſtadt zu dociren ſey.“ (quod Magiſtratus
GColbergenſis teſtatum fuerat ad rationem 21 pro Centum) Verum a Supremo
Tribunali reſtituta fuit Sententia primae inſtantiae, ex ratione: „weil der
„Ausdruck: Pommerſiher Gulden zu 16 Gr. eine bloſse ideale Münze, ſo wie
ein Pfund Sterl. livre de France, Holländ. flor. Schleſiſcher Thaler, folglich

2

„hnach dem Münzedict de 1764 vor jetzig Courant anzunehmen; ein anders
„aber ſeyn würde, wann wäre ausgedrucket worden: ein Pommerſcher Gul-
den, oder 2¾ Stücken; & ſpecialiter de ejusmodi caſibus eſſe intelligenda prac-

judicia anteriora, primno intuitu contraria.

Oerv. LXXVII

—

(0
Pre

fri

e

N..

ie dagegen alimentire.

vvon demſel

S 8 „Unterhalt gehet,

NN 635

Obſervatio Cxrnr.
Uhusfructus Patri in bonis maternis, avitig, aliisque adventitiit liberorum
competens, Jure Prutenico valde eſt reſtrictus; cum praéjudicio in Cauſa von
BFronin, comra Curatorem liberorum.

Ausfructus legitimus praecipue competit Patri in quibuscunque liberorum
bonis, quae eſt tutela quaedam fructuaria, Germanico Jure praeſertim

cognita. Aſt Jure Prutenico, im verbeſſerten Landrecht des Königreichs
Preulſsen de 1721 (cujus Conctnnatio debetur praecipue Immortali L. B. a COC-
ARHricius, ſequenti ratione:

Pag. 185 hic uſusfructus admodum eſt re-

Vann eine Frau verſtirbet, und verlaſt hinter ſich Kinder, ſo ſoll der Va-

ter, wann er ſonſt nicht ſeine reiche vollkömliche Nabrung hätte, ehe er zur
„andern Ehe ſchreitet, denſelben dennoch die Helfte ihres Mütterlichen

„eingebrachten Heyrathsguts, und alles, was ſie ihm zugebracht, heraus-
„ꝛugeben ſchuldig ſeyn; jedoch, daſs er auch von denſelben den Uſum-
fructum oder Nutzung, ſo lange biſs die Kinder erwachſen, behalte; und
§ 3. Und ſolches iſt allein zu verſtehen von ei-
ſolchem Mütterlichen, das ſich nicht hoch beläufet. Wann aber

nem
92 4L . . . 7 .⸗— . .. 1⸗2 . — „ 1 .
„das abgetheilte halbe Theil des Mütterlichen ſo viel ware, daſs die Kinder
ben nicht allein unterhalten werden, ſondern auch etwas Gu-

„tes erübrigen könten, ſo ſoll der Vater das übrige, ſo nicht auf ihren
ihren Vormiuindern zuſtellen, damit ſie ihren Mündlein
„ſolches auf Intereſſen und jährliche Einkommen wenden koôennen ⸗.—
„§. 4. Wenn aber Gott der Allmächtige den Vater ſelbſt mit Reichthum
„geſegnet, daſs er den Kindern ihr Mütterliches, ohne ſeinen groſsen
„Schaden, ganz zuſtellen könte, ſo wäre er ihnen ſolches vollkommen her-
oder es müſte doch auf die Billigkeit ankommen,

„auszugeben ſchuldig,
„damit beydes, Vater und Kinder, unverdorben bleiben möchten; Und

„man könte es, ratione Uſusfructus, mit dem Vater allzugenau nicht neh-
„men, inſonderheit, wann er die Kinder ehrlich alimentiret, deswegen
LIII „dann

Tom. 1I.

636 Obſerv. CXXVIII. Uſufrudlut, patri in bonis maternir, etc.

„dann Uſusfructus und Alimentatio, ſo viel möglich, auf Gleichheit gegen-
„einander geſtellet, und alſo reſpondiren ſollen &c.“ ,„=
Inficiandum non eſt, multum hic relinqui Judicis arbitrio, cum ſint voces re-
lativae, eſſe dives, vel patrimonium opimum, fufficiens &c. Interim obvenit Sum-
mo Tribunali die 13 Sept. 1768 caſus Regiomontano-Boruſſicus decidendus, in
Cauſa des von Bonin revidenten, contra den Hofrath Hoyer, als Vormund der

Boniniſchen unmündigen Kinder Revilum; quorum Avia Materna, genita Co-

mes de Finckenſtein, iplis reliquerat avita ad m florenos, & expreſſe ita teſtamen-
tarie diſpoſuerat: „Hos nepotes ſolos & unicos ipſius fore haeredes: reditusque
„ſuperantes, usque ad ipſorum Majorennitatem à Tutore eſſecolligendos.“ Nihi-
loſecius Pater autumabat, uſumfructum hunc legalem ipſi coarctari haud potuiſſe.

Sed Judiciun Aulicum Regio-Boruſſicum Regiomonti, & Tribunal Regiomonta-

num, per duas conformes Sententias denegaverat ipſi huncce uſumfructum,

non folum vigore allegati Juris Prutenici, verum etiam, qua fuerat haeres
praedefunctae Uxoris in ipſius bonis ad 29000 thal. excùrrentibus, cujus
nuda portio legitima, duobus liberis, ad 7397 thal. a Matre erat aſſignata, &&

etiam hujus legitimae Uſufructu gaudebat Pater, conſequenter condignis re-

ditibus non erat deſtitutus. Quin imo jam juxta Novell. 117 C. I. mater &
avia in teſtlamento uſumfructum legitimae liberorum adimere poteſt patri:
Art. 4. §. 2. 3. & Lib. 5. t. 12. Art. 2. §. 6. Jame, in der Einleitung zur preus-
fiſchen Rechtsgelahrſamkeit, L. 2. t. XI. §. 4. & L. 2. t. 25. §. 11. 12. 22.
Hopp. Comm. ad J. L. 2. t. 9. §. 1. p. 349. idem teſtatur de Jure Hamburgico
Heinecè. in ſylloge Opuſcul. p. 608. §. 35. proinde tandem fuit in Tribunali
concluſum ad confirmatoriam ſententiarum duarum conformium, licet, ea
non obſtante, fuerit diſpenſatus ſuccumbens Pater a ſolutione pecuniarum, ut
loquuntur in foro, ſuccumbentiae, quae in Cauſis Prutenicis, dicto in caſu
confirmatoriae, conſtituunt 500 thaleros, in ulum Magni Orphanotrophii
Potsdamienſis; dum Cauſa ipſa Tribunali viſa fuit ſat ardua, atque a Patre,
contra liberos infurgente, omnis calumniae ſuſpicio aliena, praecipuum ejus-
modi mulctarum fundamentum. S

Conferatur quoqui Grube in Compendio Juris Regni Prutenici L. 4. t. 15.

Opſerv. CXxXIXT

4

g⸗
li⸗

(o

tae

Li

n,1
d
tü
ne
ſe

obſervatio CIXx

An ad exercitium legitimum Juris Maritalis, caſtigandi Uxorem, requiratur,

utfuerit autea iniuriis realibus ab uxore laceſſitus? An vero & verbales ſufßfciant
Gusdem? Cum praéjudicio.

A pud Romanos Uxor erat in manu vel poteſtate Mariti, inque ejus ma-
num conveniebat. Exercebat enim antiquitus Pater jurisdictionem

quandam criminalem in totam familiam, quae, ut commonſtravit Gundlin-
gius, erat origo Juris vitae & necis, in liberos, coetumque ſervorum, ipfi
competentis. Abuſus Statusque Monarchicus poſuere deinde huic indiſcre-

tae licentiae limites. Henniges in Comment. ad Grot. pag. 458. Hornius
L. I. Polit. C. L. F. 6., Duriores uxorem coêrcendi modos probant; & ille ex
Livio & Tacito coacervat exempla Maritorum, qui ſibi jus vitae & necis in
Conjugem arrogarunt; quibus Boeclerus ad Grotium pag. 183. reponit, ea
magis facti eſſe, quam Juris. Interim jus caſtigandi nuxorem contumacem
protervamque Marito adhucdum competere, defendunt Jure-Conſulti non
pauci, vid. Grauch. de Jure Mariti in Uxorem. S. 3. 9J. 10. Nryk diſſ. de
Operis Uxorum, C. 1I. §. 15. ibique allegati Doctores, facilitate hodierna
divortiorum increſcente, Uxores, praecipue de plebe, plerumque cauſas
petiti divortii etiam collocare aſſolenut, in Saevitiis Maritalibus, quae non
raro, ſi ad probationem devenitur, ad colaphos, vel leves redeunt pulſatio-
nes. In cauſa Marchica Pharmacopolae Rathenovienſis Hoevel, contra Uxo-
rem, Sando, non negabat ille, huic inflixiſſe unam alteramve alapam, ſed

cantendens, fuiſſe deluper dictis ipſius contumelioſis, quin injuriis reali-

bus, laceſſitum, atque alternativam deſuper poſcebat probandi licentiam, ita
ut alterutrum debeat ſufficere ad denegandum divortium, ab uxore ex Capite
ſaevitiarum generatim importune ſollicitatum. Camera Berolinenſis ſenten-
tiam primae inſtantiae de 7 Jul. 7766 injunxerat Uxori onus probandi, quod
Maritus ipſam verberibus duriter confecerit. „Daſs der Beklagte Eheman
„die klagende Ehefrau mit Schlaegen übel tractiret habe. Ad appellatio-
nem Mariti, ſupremus Camerae ſenatus die 14 Jan. 1767 confirmavit qui-

638 Obſerv. CXXIX. An ad exereitium legitimum Juris Maritali caſtigaudi.

dem priorem iſtam ſententiam, conceſſa tamen Marito licentia. reprobandi,
„Uxorem injuriis realibus anterioribus ipſum ad verberandum laceſſiviſſe;
„daſs Klaegerin ſich mit Thaetlickeiten an dem beklagten Eheman vergrif-
„fen, und dieſen dadurch gereitzet habe, die Klaegerin mit Schlaegen übel
„zu tractiren.* Eo non contentus „Maritus in tertia reviſionis inſtantia ul-
terius conſiſtebat, animum uxoris, laceſſendi iplum ad verbera, reſidere ſola
in mente, adeoque efſe extra ſphaeram ordinariae probationis; extraordi-
narium probandi modum, ſcilicet juramenti delationem, nimis eſſe pericu-
loſum, ob levitatem maximam protervamque Uxoris contumaciam, conlſe-
quenter ſufficere, ſi ipſe Maritus probatum det. Uxorem aut contume-
liis, aut injuriis verbalibus, ſeilicet colapho, praeiviſſe; Atque non deerant,
qui omnino ita eſſe concipiendum reprobationis thema autumabant, praeci-
pue, ſi conditionem horum litigantium plebejam conſideres. Aſt praevale-
bant ſentientes, Maritum, non, niſi realibus uxoris injuriis laceſſitum, poſſe
devenire ad verbera; adeoque a fupremo Tribunali die 22 Mart. 1768 fuit
confirmata ſententia appellationis modo recenſi.

8
„* .

obſerv. CXYXY

l.
ſol

N.

eiie
e
tue.
enm
c

dle.

nit

D

oe¼ ſervatio CLrY

2) Quoad operat ſubditorum extraordinarias ad aedifcia dominorum exſtruenda,

intra ſepimenta arcis, (Bau- Dienſte) Domiuus non poteſt unum aliunwe iſto-

rum ſubditorum ab bis eximere operis, atjjue eas redimere, d. vel maxi.

me velit, iſtorum vices Jumentis ſuis ſuſeiperé, vel upplere z 2) G Jubſiditi per

tempus, praecſeriptionem inducens, operg- praéſtiterunt ordinarias ad colender

manſos deſertos, colonisque vacuos, contributioni obnoxios, (zZu wiſten Contri.

buablen oder Seuerbaaren Bauern odler Coſaethen -Land) audiendi amplius non

ſunt, ipfieque exceptio olſtot praeſeription. Cum praejudicio in auſa dos

Teichbhauptmaus von Moellendorf, als Vormunde der Gebrudere von Klitzing,
contra die Gemeinde zu Demmerthin; & cum allegatione trium praeju-
Digtciorum in cauſis Sileſiacis Regiminis Wratislav. Glogav. Sileſiae-
gue Sduperioris.

Non immoramur notoriae Obſervantiae, quae ſubditos conſtringit in Mar-
chia, praeter operas ordinarias, agri colendi caufa, etiam ad extraor-
dinarias aedificiorum gratia intra arcem. Hoc vero mäagis diſputatum eſt,

numne dominus poſſit ab his quosdam eximere, ipſorumque vices ſuis
propriis jumentis gerere, („ſtatt ihnen dieſe Baudienſte mit dem Adelichen

„Hofgeſpann verrichten zu laſſen“) Videtur primo intuitu tunc nihil dece-
dere reliquis ſubditis, atque ita etiam praenunciaverat in ſupra memorgta

Cauſa, Camera Berolinenſis die 23 Febr. 1767 in favorem domini praedii.

Sed in appellatorio hoc fuit reformatum a ſupremo ſenatu. per iententiam de
6 Apr. 1768 in favorem ſubditorum, & haec poſtrema ſententia a fupre-
L. III. 3 mo

640O Obſerv. CxXX. Quoad apera⸗ ſubditorum ad aedificia dominorum

mo Tribunali fuit eonfirmata in reviſionis inſtantia die 24 Nov, ejusdem an-
ni, cujus rationes juvabit hic concinnatas offendere:

„Die Baudienſte ſind ungemeſſene Dienſte. Bey ſolehen ſtehet keiner
„Obrigkeit frey, einen Theil der Unterthanen in Dienſtgeld zu ſetzen,
„und von den andern ſich die benoethigte Dienſte in natura verrichten zu
„laſſen; weil ſolchergeſtalt diejenige Dienſte, welche die befreyete leiſten
„ſolten, denen andern mit zur Laſt fallen. Nec obſtat, daſs der Guths-
„herr die Baudienſte derer eximirten, durch das Herrichaftliche Geſpann
„und Geſinde bishero verrichten laſſen, auch ferner ſolches thun wollen;

„Dann dieſes iſt ſehr bedenklich, der Obrigkeit zu geſtatten. Die Baufuh-
„ren ſind verſchiedener Arth. Es iſt leichter, Sand und Steine, als Bau-

„holz zum Bau herbeyzuführen, und beydes leichter, in der Naehe,
„als von entfernten Orten anzufahren. Die Obrigkeit kündigt denen Un-

1

„terthanen dieſe Fuhren ſelbſt an; ſie kan alſo, wann- die Reihe ihr Ge-

„Ipann trift, leichte Baufahren übernehmen, und wann ſie die in natura

„dienende Unterthanen trift, ſchwere Baufuhren dieſen anſagen und auf-

„legen, welches zu beſtaendigen Querelen Anlaſs geben muſs; wie dann

„die Unterthanen bereits angezeigt, daſs ſie die Baumaterialien weit über

„Feld, von ferne anfahren müſſen &c.

Porro 2) & in eo diſcrepabant dictae ſententiae Camerales quod prima admi-

ſerit exceptionem a Domino oppoſitam, & a ſubditis agnitam, praeſcri-
ptionis nimirum longiſſimi temporis, per cujus decurſum ſubditi operas prae-
ſtiterant ordinarias ad culturam agri, olim a Rotlaſſiis culti, nunc colonis

deſtituti; (des wüſten Coſſathenlandes) ſecunda ſententia vero hanc prac-

ſcriptionem rejecit, quia Edictis Regiis iteratis, praccipue illo de 12 Aug.
1749. ſeveriſſime pagorum dominis injunctum, Manfos deſertos vel a Colo-

nis derelictos (quod praecipue in bello tricennali evenit) iterum colonis no-

vis aſſignare. Sed ſupremo Tribunali fuit viſum, hoc involvere Exceptio-

nem de jure tertii, ſcilicet intereſſe ſummi principis, ut populoſior fiat nu-
merus ruricolarum, atque ab eo differre intereſſe eorundem privatum; in-

ſuper Müllerum, Reſol. March. 99. n. 45. admittere in hac materia praeſcri-
ptionem, quin imo longi faltem temporis. Adeoque ſublata ſecunda ſen-

tentia, fuit reſtituta prima. Eadem hacce ratione, quod ſeilicet Dominus
operas ruſticales, intuitu eines unter habenden wüſten Bauerguths, poſſit
praeſcribendo acquirere, fuit judicatum a ſupremo Tribuuali Berolinenſi,
in tribus cauſis ſileſiacis; 1) Wratislavienſi, de menſe Sept. 1767. Des von

Haug-

ni

xſruende intra ſepimenta arcis etr 541

Haugwvitz contra ſeine Unterthanen zu Hausdorf, cum hac differentia, quod,
dum in Sileſia Jus ſaxonicum eſt receptum, thema probandae allegatae ab-

negataeque praeſcriptionis, dirigatur ad tempus „ von 30 Jahbren, Jahbr und

„Tuag.“ 2) in Cauſa Glogavienũ, de anno 1767 der Siegmanedorfſchen Bau-
ern contra den von Eckartsberg; non obſtante anno decretorio 1633 ſtabi⸗-
lito in Edicto vel Conſtitutione de 14 Jul. 1749. 9. 6. im 3ten Band der korn-
ſchen Samlung, pag. 526 ubi ſancitum. „Daſs bloſs die aunno 1633 zu
„denen herrſchaftlichen Vorwerken eingezogene wüſte Bauerhöfe dabey zu
„laſſen, jedoch die Herrſchaft die Onera ruſticalia davon, und die praeſtan-
„da, proportionabiliter mit zu leiſten ſchuldig.“ Quippe ibi, contra iſtam
regulam, non fuit vetita praeſcriptio; Quin 2) in Caſu Sileſiae ſuperioris,
der Gemeinde zu Lindenwieſé contra Viduam von Wimmersberg, die 29 Nov.

1768 laudato in Tribunali deciſo, allegabatur a ſubditis judicatum de 22 Apr.

1686. ſed nec eo remorante, quia contra ipſum judicatum valet atque ad-
mittenda eſt praeſcriptio, ſuis abſoluta requiſitis, ſimili fuit pronuntiatum

modo, in favorem quippe allegatae praeſcriptionis.

Obſern. CXXXI.

Oyvbbeſervatio CXMl.
Qlamun oweris iupan pel Kaihſaſi kunerir ad rvinum pedeſtre, (zun

Bothenlauffen,) ſe accingentis.

n vulgus notum eſt, Kothſaſſios, agris plerumque deſtitutos, eſſe adſtri-
Ctos, ad operas manuarias & pedeſtres (Hand-und Fuſsdienſte, Bothen-
lauffen) domino praeſtandas. Jam die 27 Maj. 1767 in ſummo Tribunali, in
Cauſa Marchica des Rittmeiſters von Grothuſen contra ſeine Unterthanen des
Laendchens Baerwalde, diſceptabatur: An & quantum oneris tunc iſti

Kothſaſſio, iter pedeſtre peragenti, fit aſſociandum, & fuit, confirmando
duas ſententias Camerales de 22 Aug. 1764 & 10 Apr. 1765 concluſlum:

„Daſs beym Bothenlauffen derer Coſſathen, ihnen auf eine Reiſe von einer
„halben Meile nur eine Laſt von funfzehn bis achtzehn Pfunden, auf eine

„Veitere Reiſe aber ihnen eine Laſt nur von zehn Pfunden aufzubürden.

Obſervat. CXxXXII.

—

—— —

—— ——— ——

(v

W.
then.
ili 1

NelS

ne
Mndh
Mr.
eht
Ac

de

*

obheſervatio CVXII

An & quatenus ſubditi praeſeribendo acquirere poſunt jus, operas extraordi-
narias ad aedificia dominorum, non niſi in computum operarum ordinariarum &
determinatarum praeſtandi? Cum multis defuper praejudiciis, olim va-
riantibus, tandem ad Cyngſuram uniformem coactit.

4

V ulgatiſſima eſt Obſervantia Marchica, & Scribis nota, quod ſubditi te-
nezantur ad aedificia dominorum &c. (ut jam fuit occupatum in Ob-
ſervatione praecedenti 130 extraordinarie, i. e. ultra ſervitia ordinaria, ad

agri culturam deſtinata, operas praeſtare, ita ut harum defalcatio ab ordina-

riüs plane non habeat locum, & quidem ruſtici agro inſtructi, jumentis
& curru, mit Geſpann, Kothſaſſii autem manibus, mit der Hand.
Jam ſaepe occurrebat conniventia vel facilitas dominorum, aut eorundem

tutorum, imo adminiſtratorum & colonorum, qui ſubditis conceſſerant,

has operas extraordinarias compenſare cum ordinariis, ita ut tandem tractu
temporis praeſcriptione prorumperent, eaque ſe tueri anniterentur. Ogga-
niebatur quidem fluctuans Obſervantiae conceptus; porro jus domini, has
operas ad aedificia extraordinarie exigendi, eſſe rem merae facultatis imprae-
ſcriptibilem. Verum ea ratione pauciſſima forent obnoxia jura ſingulorum
praeſcriptioni, quorum exactio vel omiſſio plerumque, ut naſus cereus, tor-

queri poteſt in rem merae facultatis, uti in Jurisprudentis, proh dolor, va-

ria exitant ejusdem farinae, e. g. quod favorabilia ſint extendenda, odioſa re-
it reſpective & cumulative; por-

ſtringenda, quae qualitas plerumque concurr: Qive & cu
ro, quod propoſitionis negativae haud detur probatio, ſed ſaltem affirmati-
vae: cum nihil tamen ſit facilius propoſitione negativa praegnante, ut lo-
juuntur ICti, i. e. virtualiter affirmante; ita ut mirum in modum ſe nobis
inſinuaverit Diſſertatio Celeberr. ES TORIS, de abuſu rerum mere Ffaculta-
tis in foro Jenae 1739, definientis res merae ſacultatis, ſeu arbitrii, appri-
me ita: Quod ſint adtus, ad quorum exercitium qualecunque facultas libera
&; voluntas agentis, UNICE, requiritur Gc. Interim non ſolus rei merae fa-
Tom. II. Mmmm cul-

644 Obſerv. CXXXII. An & quatenur ſubditi Haeſeribendo etc.

cultatis hic conceptus ſubditis obſtat, verum etiam ipſa rei natura; ſiquidem
ſubditi affirmantes, ſe non niſi in operarum computationem ord inariarum
praeſtitiſſe kactenus ſervitia ad aedificia dominorum, neque alia ratione ad eo-
rundem praeſtationem futuram eſſe obligatos, re vera directo negant domino
totum hocce jus, operas ad aedificia exigendi, ſiquidem in fervitiis ordina-
riis & determinatis jamjam tenentur per ſe ad quodvis ſervitiorum genus,

adeoque in eo non foret quaerendum jus aliquod peculiare dominorum fun-

di, quale tamen de regula ipſis competit juxta modo allegatam Marchicam in-
dubitatam plane conſuetudinem. Quoties igitur ſubditi contradictionem
ejusmodi non fundant ſimul in allegatione hujus facti, ſcilicet 1) exaclionis
domini, 2) contradictionis ſubditorum, 3) inſequutae tunc acquieſcentiae

ex parte domini, per tempus Lege definitum, toties plane non eſt audienda

ipſorum talis contradictio. Hoc principium haud fuerat nondum obſerva-
tum anno 1767 a ſummo Tribunali in Cauſa Maciſtratus Berolinenfis con-
tra ſubditos iuos pagi Lichtenbergenſis, in qua cauſa ſimpliciter his fuerat ve-
nia conceſſa, probandi, ſe per 30 annos aſiter non, quam in ſtatu compu-
tationis & defalcationis lervitiorum ordinariorum, praeſtitiſſe operas ad aedi-
ficia dominicalia. Verum in Cauſa, die 15 Aug. 1769 deciſa, des Haupt-
mans von Lentzke, contra Unterthanen zu Lentzke im Laendchen Bellin,
porro, paulo antea, in Cauſa von Moellendorf contra Unterthanen zu Cum-
loſen fuit pro norma ſtabilitum:
Subditis, ejusmodi allegantibus pracſeriptionem, praeciſe incumbere, fſi-

mul probare tria requiſita, modo memorata, exactionis, contradictionis &

acquieſcentiae, per 30 annos. =

Obſervatio CXXXIII.

An fubditi exira limites praedii, cui ſunt adſeripti, ſervitia tenentur Praeſtare

perſonalia? Cum pracjiadiciis.

Aſrmative fuit haec quaeſtio deciſa die 15 Aug. 1769 in Cauſa Sileſiae ſu-

perioris der Gemeinde zu Heinzendorf, contra das Oberbeſpital z
Neiſſe; & antea in Cauſa Marchica Luſatienſi des Coſſathen Horc, contra

den von Hobec.

Obſerv. CXXX Iv.

in.
1
nn.
Ulen
oi
Ntine
nd
Kd.
.
E.
l.
el.
in.
n,
r.

et
N

eſ
,1
CCt

bſervatio AXrw.

In reluitione & retroemtione, priſtinus poſſeſer neutiquam tenetur, rem retro-
vendendam & retradendam in eodem praeciſe reexhibere ſtatu, quo ipſam ac-
cepit olim, adeoque ſumtus poteſt repoſcere refectionis fundi, caſu e. g.
incendio, invaſione boſtili &. devaſtati. Cum limitatione
”MRV rrihbut pracjudiciis.

Pomerania pracſertim ſcatet vexaturque litibus ſuper reluitione, non ſolum
*ſuper retractu ex Jure Agnationis, (nondum quidem devoluta ſucceſſio-

ne, quo caſu revocatio gratuita audit.) Verum etiam, quia, praeſertim olim,

mos invaluerat, praedia non in perpetuum, ſed adjecto retrovenditionis vel
reluitionis pacto, diſtrahere. Atqui nunc temporis pretia, fundorum maxi-
me, incredibiliter aucta, & igitur non eſt mirandus reluendi appetitus pro
vili pretio praedium, cujus valor in triplum, quadruplum &c. modo excre-
vit. Neque porro mirandum eſt, poſſeſſorem tunc undiquaque torquere &

conquirere ſatisfactiones, a reluente ultra pretium antiquum ipfſi praeſtan-

das, quas vocant meliorationes, quibus reluens opponere ſolet deterioratio-
nes deducendas. Ultimo bello ſopito, nullus erat Reluitionis proceſſus, in
quo non de invaſione hoſtili, de incendio, ſimilibusque damnis fatalibus,
movebatur quaeſtio reſarcitionis, eo refectionis nomine petitae. Et vide-
tur quidem primo intuitu fieri hoc renuente jure, ſiquidem hactenus poſ-
ſeſſor verus fuit dominus, ad hunc autem ſpectant caſus qualescunque, ſo-
liti, inſoliti, inſolitiſſimi. Verum ex altera parte maxima in oculos incur-
rit iniquitas, cui ego ſemper oppoſui hancce juris analogiam, deſumtam ex

natura & argumento cujuslibet emtionis venditionis, in qua regulariter pe-

riculum rei venditae ſpectat ad emtorem, traditione licet non ſequuta. At-
ui in Caſu retroemtionis, vel reluitionis retrovenditor ad inſtar cujuslibet
alius venditoris conſiderandus & dijudicandus merito venit, qui de Jure eſt
immunis a ſuſtinendo periculo & caſu rei venditae, quod potius ad emtorem
rtinet. Neque obmoveas: non ſpectaſſe ad ipſum ſimul commoda anterio-
rat Nam reſpondetur: habuit intus pretium loco rei hactenus, adeoque duae
cauſae lucrativae ex una eademque re non potuerunt cadere in unam eandem-
Mmmm 2 que

646 Obſerv. CXXXIV. ln reluitione 19 retroemtione ete.

que perſonam. Alio uſus eſt argumento Leyſerus ſpecim. 191. Med. i5 ſcil
cet, ſumtus in reaedificationem, e. g. domus, incendio caſuali combuſtae,
pro impenſis haberi utilibus, adque adeo a venditore reluente eſſe refunden-
dos. Neque enim emtor ad reaedificationem domus, quae ſine culpa ejus
conflagravit, erat obligatus, ſed ſufficiebat, ſi rem in eo ſtatu, in quo nunc,
(ſcilicet mox poſt incendium) eſt, venditori repetenti reddit, argumento L. §.
§ 2. de reſcind. vendit. Quin Leyſerus hoc extendit, imo ad caſum, in
quo pactio adjecta, ut emtor nullum peteret melioramentum, tempore fu-
turae reſtitutionis; dum eae impenſae, quae ob eaſum fortuitum inſfolitum-
que factae, refundendae, & de hocce caſu non praeſumendum, fuiſſe tunc
cogitatum. Neque aliud dicendum putat, tametſi in pacto retrovenditionis
ſit comprehenſum: .
Quod poſſeſſor interea velit reparationes ſolus ſuſcipere. „Daſs er alle Haupt-
„und andere Bauen, vor fich allein vollführen, und deshalb dereinſtens
„hnichts wieder fordern wolle“ dum vox, Haupt-Bau, ſecundum Leges ju-
ſtae interpretationis, ſaltem de refedtione, non de reſtauratione aedium com-
buſtarum &c. intelligenda. Adoptavimus igitur in ſummo Tribunali & ha e
principia, hac tamen ſervata notabili differentia, intuitu praediorum rura-
lium, (der Landgüter) quod operae ſubditorum, & tigna e ſylva praedii &c.
ad refectionem adhibita, veniant in computum, defalcenturque merito a
melioramentis praetenſis. Et ita fuit pronuntiatum 1) Menſe Mart. 1764 in
Cauſaà Pomeranica der Obriſt-Lieutenantin von Dewitz Erben, contra die
Gebrüdere von Dewitz; 2) Menfe Jun. 1766 in Cauſa Pomeranica des Majors
und des Hauptmans von Manteuffel, contra die Obriſtin von Kleiſt, und die
Wittibe von chlabrendorf; 3) die 19 Apr. 1768 in Cauſa Pomeranica der
Kriegesraethin Tetzlaf, contra den Cammerherren von Oken; & in lequenti-
bus aliis Caufis, uniformiter. èl

.

Obieérv. CXXXV.

ne
ſen
ol.
hre
Hi.
E.

10H

Ne
S

er
uil

U

9Oervas:CYANNI

Reluens non ſowens pretium in termino ſolutionis pratfixo, nen amittit eo

io jus reluitionis. Cum Prugjudicio. 8 .

I fuit judicatum a Supremo Tribunali in Pomeranica Cauſa von Manteuf-
el contra von Schlabrendorf, die 21 Dec. 7769 & eodem anno in Caufſa
von Grape contra von Grelle; ſcilicet quod tunc judex decernere nequeat
praecluſionem juris reluendi contra reluentem, haud ſolventem, ſed quod
poſſeſſor confugere debeat ad implorationem Executionis contra iptum, &
deficientibus ſolvendi mediis, ſubhaſtationem fundi quaeſtionis petere.

—’

Mmmm 3 Obſerv. CXXXVI.

6sAs a

obſerv atio CXXXVI.

Ceditor immiſur non praeſtat niſi dolum malum. Cum pracqjudicio:

bſtare quidem videtur L. 3. 7. C. de pignorat. act. Verum haec loquitu
de pignore expreſo conſtituto. Creditor immiſſus a Judice in bona de-
bitoris, dijudicandus ſaltem venit ex regulis pignoris Praetorii, non volunta-
rii expreſſi; De illo priori autem L. 9. S§. 5 de reb. author. judic. poſſidend.
ſancit ita: „Eſt quaeſitum, ſi deteriora praedia facta fuerint ſine dolo malo
„Creditoris, vel jura eorum amiſſa, vel aedificia diruta, vel exuſta; item

„familiae pecorumque acta cura non ſit, aut poſſeſſio alii tradita, ſine dolo

„tamen malo; an teneatur? Et apparet, eum non teneri: quia dolo malo
„caret; eritque melior ejus conditio, quam in pignore creditoris, qui non
„tantum dolum malum, verum culpam quoque debet.“ Cum vero in civili-
bus, (non criminalibus) culpa lata aequiparatur dolo, hinc Creditor immit-
ſus etiam tenebitur ad culpae latae praeſtationem. Et ita fuit hoc applica-
tum a Summo Tribunali, die 20 Aug. 1767 ad Cauſam Sileſiacam des Fürſten
von Carolath, ut Creditoris immiſſi, contra den von Natzmer, ut Debitorem.

obferv. CXxxXVII

Obhbſervatio CXXXII.
Padtum commiſorium, pignoribus adjebtum, juramento corroboratum, ſuſtine-
rur quidem Jure Canonico, in Praxi autem manet reprobatum.
Cum praejudicio.

Perieuloſum quandoque eſt axioma Juris Canonici: Ouod omne juramentum,

quod eitra diſpendium aeternae ſalutis ſorvari poteſt, ſit ſervandum. Sic

C. 2 de pact. in 6. C. 28. X. de jurej. & C. 7. X. de pign. firmum decla-
ratur pactum commiſſorium, pignoratitio contractui adjectum, ſi juramento
fuerit roboratum. Tametſi autem alias Jus Canonicum ſpecialiter ſit rece-
ptum in materia juramentorum, teſtamentorum etc. nihilominus hac in

parte, contra ſpecialiſſimam Juris Civilis prohibitionem, haud valere teſtan-

tur Boebmer in Jure Eccl. Prot. L. 2. t. 24. §. 22. & ad Dig. L. 13. t. 7.

§. 13. Berger in Oecon. jur. I. 3. t. 2. J. 16. n. 2. adeoque res redit ad na-
turam acceſſorii (quale eſt ſaltem juramentum, quod non poteſt plus induere
juris, quam habet per ſe negotium principale. Et ita fuit judieatum a Su-
premo Tribunali, Menſe Dec. 1767 in Cauſa Cliv. Gumperiz Erben contra
Elias Jacob Gumpertz. Negandum quidem neutiquam eſt, Jure Naturae va-
lere hocce pactum commiſſorium. Afſt Jus Civile ſapientiſſime limites poſuit
dviditati foeneratoriae Creditorum, inhiantium lucro ex perplexa debitorum
anxietate, duriſſimas quasvis conditiones facile arripientium, quae poſtea in
manileſtum eorum tendunt exitium, quarumque impletio ipfis tandem eſt im-
poſſibilis.

Obſerv. CXXXVIII.

Obſervatio CXxXXMII.
Frater germanus & conſanguineus ſuccedunt ſimul in feudie, quia bic reſpicitur
ſolummodo ad agnationem, quamcunque, non ad duplicitatem vinculi, nec ad
uterum. Cum refutatione Commentatoris aà Schweder ad Conſtitut. JFeud.
Pomeranicam, & cum praejudicio recentiori.

audatus Commentator non modo fluctuat, verum potius definire jam au-
—get, in ſucceſſione circa feuda Pomeranica ſequendum eſſe Jus Com-

mune Caeſareum, juxta Sanclionem Philippi II. Ducis Pomeraniae de 20 Nov.

1609 in Cauſa von Dewitz contra von Dewitz. Atqui, ſubſumit, iſto Jure
Romano, ob Nov. II8. C. 3. eſſe expeditum, quod germani fratres praeferan-
tur in ſucceſſione conſanguineis. „Dalſs Vollbrüdere denen Halbbrüdern
„Vorgehen.* Imo Feuda Pomeranica eſſe baereditaria; juxta Mev. Conſfil.
44. n. 23. ſeq. & 76. inde & jam Fornerium in Comment. feud. ſub tit. de
Succeſſ. Collateralium n. 8. ſenſiſſe, quod in feudis conſanguinei excludan-
tur a germanis eo magis, quam Jus feudale commune ſpeciatim non conti-
neat contrarium. Quin Judicium aulicum (tunc) Stargardienſe, fuctuaſſe deſuper

in Cauſa von Petersdorf contra von Petersdorf, & per Sententiam primae inſtan-

tiae de 28 Apr. 730 pronuntiaſſe in favorem fratis germani; quod in eodem
Judicio, in Inſtantia reſtitutionis in integrum (tunc uſitata) per Sententiam de
27 Oct. ei. anni fuiſſe mutatum, ita ut conſanguineus una fuerit admiſſus
ad feudalem hancce Succeſſionem. s
Hanc poſtremam Sententiam adoptavit, fuamque fecit, ſupremum Tri-
bunal, die 21 Dec. 1769 in Cauſa Pomeranica von do contra von Sydo,
1) ob II. Feud. 1I & 31. ubi in genere fit mentio fratrum in ſuceeſſione feudali;
Sruvii Syntagma Jur. Feud. C. 9. th. 6. n. I. Hornii Jus Feud. C. 16. §. 7.
Georg. Ludw. BöHMER Principia Jur. Feud. §. 142. 2) docent Jure-Conſulti
ipſi Pomeranici, magni nominis, e. g. Mevius P. 4. D. 321. Engelbrecht,
Gonſultat. Gryphiswald. R. O5. idem, in Notitia Juris feudalis Pomeranico-
