rere ſolennia, als die vom Grupen aſſerirte oeffentliche recitation und alli gation
ad acta, zu den gerichtlichen Teſtamenten, erfordern müſte. Cum tamen ex
Jure patrio id quoque remanſerit, ut modo eſſentialia teſtamenti requiſita, ad probatio-
nem pertinentia, obſerventur, ſemperque ſit capienda praz ſumtio contra ſolennitater.
Balſer cit. loco. S. 71.

Wenn nun alſo nacb dem oben ausgefahrten, ein gerichtlich Teſtament dadurch

daſi er von dem teſtatore aus der gerichtlichen Verwahbrung zuruückhgenommen

worden, weder pro revocato, noch pro nullo zu achten; ſo kann ſolcher von
dem gegenwärtigen, bey den Weſelſchen Gericbten mit aller nur erforderlichen
Form errichtetem Teſtament, ebenfalle nicht, und um ſo weniger behauptes
Werden, als hier nicht nur de enixa voluntate der Defuntti, pro Conſervatione
Tæſtamenti indubitate conſtiret, ſondern daſſelbe auch poſt mortem teſiatoris un-
verſehrt, und unverletzt gefunden worden, mithin alle Vermuthung einer Ver-
fälſchung oder Unterſchiebung gaenzlich binwegfaellet.

Er kommt alſo darauf weiter nicht an, ob bey der anderweiten Oblation
dei qu. Teſtamenti bey den Ruppinſeben Gerichten, überall in formalibus le-
galiter verfabren worden; da ſelbige der Beſtaendigkeit dieſet ſonſt ſchon
gültigen gerichtlicben Teſtamente nichtt nebmen können.

vid. in termini:, Leyſer, ad ff. ſp. 27/y. med, sz.

Woraus denn zugleich von ſelbſten ſolget, daſe die in ſententia a qua derhalk
bine inde erkandte Beweiſe völlig unerheblich ſind, und binwegfallen müſen,
Eee g Lo,

4⁰6 Obſerv. LVI. Siſiens praejudicia, multumn ariantia, Tribunalium,

ſo, wie ſich daraus zugleich der Klaegere formirte Gravamina von ſellſt erle-

digen. So viel aber endlich das Gravamen tertium der Beklagtin betrift, ſs
iſt ſolches um ſo mehr

unerbeblich, alr die Klaegere ſo gar in der Haupt ſache
die Sententiam a qua fur ſich haben. Weshalb denn überall, wie geſehbeben, zu
erkennen geweſen- ð l
publicirt den ⁸ Octobr. 1762. ”MB
. veon Birmarck. Schach von Wittenau. Bebmer. Friedell. N
Scherer. Schliebting. =

mo
1

un
it

Obſerv. LVII.

T. 4. H. 2. not. 5. Legſer, Specim. 71. Med. 5. 6.

YMVMV 2 Ee⸗ A 407

Obſervatio WII.
An teſtamentum Judiciale, etiam Actuario abſente xhibitum . valeat? cum
variis praejudiciis diſeordantibus, (Jungatur Obſervatio 64)

Jr Saxonico communi, quod non, uti Electorale, in Conſtitutionibus con-
tentum, per Sleſiam valet, (conferatur ſupra Obſervatio XLIII.) & de
Jure Romano juxta L. 19. C. de teſtamentis, expeditum eſt, ad teſtamenti
judicialis valorem Adluarii praeſéntiam necefſariam haud eſſe; quae demum
Jure Saxonico Electorali requifita, imo & ne de hoc quidem, ſi in periculo
mortis praeſentiſſimo fuerit conſtitutus teſtator. Berger in Cecon. Jur. L. II.
Grk de Caut. Teſtam.
C. VII. J. 29. 40. 41. ubi duos Scabinos a Judice deputatos ſufficere putat.
Juxta haec praejudicia fuit judicatum i. Supremo Tribunali, in Cauſa Wra-
tislavienſi der Gebrüdere Weiß, contra Viduam Weiſs, menſe Mart. 1765.
Porro eadem occurrebant Menſe Apr. 1766 in Cauſa Priſiae Orientalis Tebbe
Liühbbens Ebefrauen, contra Dirk Willems. Pro dicta ſententia quoque faci-
unt Mencke in Diſſertatione, de teſtamento judiciali, extra locum judicii con-
dito, §. 14. Ludovici, in Diſſertatione, de Actuarii praeſentia in actu teſtandi.
§. 33. ſeq. illuſtris a CRAMER in Olſervationibus Juris Civilis Tom. III.
Obtſ. 992. illuſtr. a PUFFENDORF T. III. Obſ. 154.
Aſt plane aliud fuit judieaztum menſe Majo 1769 ab eodem Summo
Tribunali in Cauſa Marchica der Wittibe des Krieges-Raths Hanckwitz zu
Oranienburg, wider deſſelben Inteſtat - Erben; quo in caſu hic defunctus
Hanckwitz Conſuli Civitatis Oranienburgenſis, Tytius, ſoli, extra iſtam ur-

bem ad ſe, ruri in pago Germendorf degentem, vocato, teſtamentum ſuum

exhibuerat, in quo pago neque teſtatori (ſaltem ibi praedium ruſticum co-
lenti) neque Civitati allegatae, Jurisdictio ulla competebat. Atque hoc te-
ſtamentum per duas Camerae Regiae Berolinenſis conformes Sententias de
II Maj. & 2 Dec. 1768 (in reviſorio confirmatas) pro invalido fuit declara-
tum, praecipue, cum exſtent variae Ordinationes Marchicae, praefentiam
Actuarii in exhibitione teſtamenti judicialis, exigentes; veluti, Chur-Maerk-
iche Cammergerichtsordnung de 1709 eique annexa Taxa judicialis cerer

408 Oblſerv. LVII. An Leſtament. judiciale etiam altuar. abſent. valeat?
Cammergerichtsgebühren, (in Mylii Corpore Conſtitutt. Marchicar. Tom. 2.
Sect. I. p. 470) Gharlottenburgiſche Gerichtsordnung de 1712. §. 3. 12. (in Myl.
C. I. T. 2. Sect. I. p. 510) Berlinſche Gerichtsverfaſſung de 1720. §. 18. und de
1728. (Myl. c. I. pag. 697 & 795.) Codex Fridericianus, P. 3. tit. 4. §. 8. jun-
gatur Roeppen in Deciſionibus, Qu. 45, n. 16. Brunnem. ad L. 19. C. de te-
ſtam. Srryk. Caut. teſtam. C. 7. 9. 28. JRus Comroverſum Coccejanum. L. 28.
T. I. Qu. 8. Inſuper Praxis Camerqe Berolinenſis deſuper conſtabat variis ”YVRUM
ex praejudiciis anterioribus; e. g. in Cauſa Richters Erben, contra von Kuhb-
neman, circa annos 17754 & 1755. Cacterum juxta Ordinationem Politicam ð
Magdeburgicam, Cap. 44. H. 2 requiritur Judicis & Actuarii praeſentia äüf
mulſ, ad valorem exhibitionis judicialis teſtamenti. Qua de re plura conti-
nentur infra in Obſervatione 64. !”MM
8 =ð n.1
— = R
J
E
h
1
Obſerv. LVIII.

nA.
M.
4
r.
lete⸗
L
is
1M.
jtien
tia ſ⸗
Colti⸗

IN.

Orbzeſervatio um

Conſtitutio Regia, de Olſervatione litium in MARCHIA ELECTORALIT

de 3 Sept. IyIS. qua, omnia teſtamenta Judicialiter eſſe condenda, vel ruri coram
Notario & duobus teſtibus, praeeptum, caret Obſervantia, & ſaltem in

Nova Marchia obtinet? cum praejudicio in Cauſa des Hauptmans
von BORNE, contra die WEGNERIN.

—

X

manaverat Conſtitutio Regia de 3 Sept. 1718 wegen Abkürtzung derer

Proceſſe in der Chur Mare (in Mylii Corp. Conſtit. Marchic. P’2. S. 1.
n. 174. p. 646.) cujus §. 38 expreſſe ſancitum: „pro futuro omnia teſtamenta

„G& Diſpoſitiones judicialiter; & ſi ruri copia judicis non ſit, coram Notario
„& duobus teſtibus confici, & tunc omnes alias ſolemnitates ceſſare, nee de
„rogatione ſpeciali teſtium, aut continuitate actus inquiri debere“ & § prae-

cedenti 37 admonita ſunt Judicia, de conficiendo Jure certo, adhibito
Conſilio Advocatorum, cogitare, atque & tunc ſequitur dicta Sanctio inte-
rimiſtica, his verbis: L
»Indeſen ordnen Wir zur Verhutung unnöthiger Proceſſe „daſr künftig
alle Ieſtamenta und Diſpoſitiones, ſo wWol in denen Städten als auf denen Dorfern,
gericbtlieb um ein billiger verfertiget, oder üibergeben werden ſollen; er wäre
dann, daſi auf denen Doerfern entweder keine Gerichtiobrigkeit vorbanden .
oder dieſelbige allda nicht webnete, oder nicht einheimiſch ſich befinde; auf
Welchen Fall genug ſeyn ſoll, Wann jemand ſeinen letzten Willen coram Notario
& duobus teſtibus an den Iag gebe, und ſollen ſonſten alle Solennitaeten ceſſren,
und nicht einmal gefraget werden, ob die Zeugen gebeten, oder die Verſerti-
gung actu continuo geſebeben? ſoendern genug ſeyn, Wann der Wille der Teſta-

.

toris vorbanden, oder durch obige darzuthun.“

Eadem Sanctio & pro Neo-Marchicis provinciis, de 18 Nov. ejusdem anni 1718

(c. l. n. 779. pag. 657.) evulgata, inque ejus 9. 36 repetita. In Declaratione
hujus Conſtitutionis (quae & ab authore, tunc Advocato Camman „ vulgo
vocata die Cammanſehe Conſtitution de 29 Apr. 1721. in cit. Corp. Conſti-
tut.

410 Obſerv. LVIII. Conſtitutio regia de 3 Sept. 17/5

tut. n. 205. p. 718. ejusque ꝗ9. 7. porro diſtinctio reperitur in teſtamen
grapha & non holographa; ſequenti ratione:

„Bey denen Teſtamentit xtrajudicialibur non privilegiatis, ſollen, nebſt

dem Notario, nur Z wey Zeugen nöthig ſeyn, Wann der Teſtator dar Teſtament
mit ſeiner Hand geſchrieben und unterſebrieben hat. Wann aber dar Teſtament
durch eine fremde Hand geſebrieben iſt, ſo müſſen drey tüchtige Zeugen nebſt
einem Notario dazu erfordert werden, welche alle in ſpecie dazu erbeten, und
uno actu wiſſentlich dar Teſtament unterſehreiben ſollen.“ =è

Facile ad intelligendum eſt, exinde lites ſuper teſtamentis non ſopitas & di-

minutas, potius auctas intricatioresque exſtitiſſe, uti patet ſequenti ex Reſcri-

pto declaratorio de 17 Dec. 1723. ad Cameram Berolinenſem, c. l. n. 220. pag.
738.

„Unſern gnüdigen Gruſs ete. War ibr wegen des von Peter Andrear Lind
und ſeiner verſtorbenen Frauen Schroederin extrajudicialiter errichteten reci-

proquen Teſtament, etc. berichtet, das iſt eingelaufen, Lind auch darauf mit

anliegendem Supplicato eingekommen, und Un- daraus allerunterthünigſt refe-
riret worden, Wie er auf die Frage ankomme, welchergeſtalt die Declaration vom
29 Apr. 1721 zu verſielen ſey, und ob ſelbige praeſupponire, daſs die Teſtamenta
extrajudicialia, non privilegiata, nicht zugelaſſen ſeyn ſollen, quando haberi po-
teſt Gopia judicit. Nun erbellet zwar aus dem Bericht ſowol, als aus dem Sup-
plicato, daſs die erſte Praejudicialfrage dieſe ſey: Ob dar Teſtament beſtehen
koenne, wann gleich dar oberwehnte requißtum weg fiele, daſi man dei Richter
nicht hbabbaft ſeyn koennen? Nicht weniger iſt die Frage, ob das Teſtament von

der Parthey, ſo ers jetzo impugniret, angénommen ſey, auch ob er allenfalr alr ein

Codicill beſteben koenne? item was ley einem Teſtamento reciproco Conjugum
bierinnen Juris ſey?! ete. Iuzwiſchen bat er bey der Declaration die Meinung
wol nieht gebabt, daſi man facultatem, extrajudicialiter teſtandi, nur bloſ⸗
auf den Fall, da Copia judicir nicht zu haben, reſtringiren, und in ſo weit bey
der Conſtitution bleiben wollen, als welche ohnedem a Jure Communi ſebr
abweichet, und facultatem teſtandi, ſo doch natb den Rechten, und nach der
Billigkeit ſavorable iſt, ſebr einſchränket, obnerachtet es in ſolchen Faellen baupt-
ſaechlich darauf ankomt, ob de V'luntate Teſtatoris genug conſtire? maaſien dann
urh der Punét: Ob man des Richters habhaft wWerden können? in Genera-
litaet weit auiſehend iſt, und zvu vielen Streitigkeiten Anlaſi geben kan, alſo
eine naebere Erblaerung gebrauchet; Wir wollen daher, wann ſonſt andere
Requiſta bey Extrajudicial Teſtamenten vorhanden, darauf nicht geſe-
hen wiſſen; Und damit allen ferneren Di- ſputen über ſolchen Extra judicialteſta-

menten, auch Teſtamentir reciprocis koenne vorgebeuget, und jederman bekant
werden, was deshbalb obſerviret werden ſoll; So babt ihr eine autführliche

Conſtitution darüber vu ent werſen, ſo viel moeglich, alle beſorglichte Caſur du-
bios abzuthun, und daz Projelt vu Unſerer allergnaedigſten Approbation ei zu-
ſenden. Non

M
fella
aa
Kild

Gn
er.
rii

4

ziln
Cucl
ſtul
ſorie
nan⸗
ſd.

ol.

ul
ſanent
inn
n
1 .

GA
eleti
Ps
Lind
N Nii⸗
vnf

Sh

ſon
Ponenti
heni
len &
Beſil

Richn

nelt
Sa
ſfigeen
heintan,
lur M
eit 1
wori /
Anakt
Nn u⸗
ſen
Gu.
len,
te Aodere
cht e⸗
icioefr
nm bin
,ugihnie
t 4
Munimeid
W

und deren drey Kinder,

—

4 teſt amentn judicialiter ege condenda etc 4
V 4 a Be c eEtc. 411

Non fſatis vituperari
Ton ſatis vituperari potefſt ahuſus htijus Conſtitutiomis in ore.
menta felemnitatibus deſtituta refugium in ea ber 91 HM eunla lers
J Ea petebant. Noen Yaro Ecwé-

nit, ut judiees, primae 1 37 6
„ Ut judices, primae praecipue inſtantiae, ignoraverint, non folum aun

guam eam Obſervantia firmatan
am cam Obfervantia firmatam ,„ quni 81 ſigfent. .
articulo. A & Poſlea ſuipenſamn fuiſſe, hoc in
D . ſtif1 „. 3 H ðð *
An vaſto Conſtitutiomim Corpore Myliane. deſideratur omnino, cum

„quotquot unquani emanaverint Conſtitutiones, cemplectatur, atque

toriae per digitum fuerint monſtratae.

3

interim quoad Neo- . PD
vim Legis habet; & ita à archicos circuios, haec Conſtitatio adhuc dum
duobusteſtibus conditi, inter tot caſus teſtamenti, ruri coran Notario &
tum, & quidern per tres comiormes fementias, quarum poſtrems in reri-

2 fe Mihi r763 kait publicata, in Cauſa N
mans von B , S publicata, in Cauſa Neo- Marchica des Haupt-
von Borne, und degen Scaveſter auf Berneuchen, comtra die lceli

1

Tom. II. Fff Ooero. LX.

Obſervatio LI

Teſtamenti valor dijudicandus, n on ex regulis loci haereditatis fitae, ſed loci

conditi teſtamemi; proinde teſtamentum Vindobonae coram duobus ſaltem

teſtibus conditum, ſuper ponderoſa haereditate, in Pomerania ſita, fuit pro
valido declaratum, in Cauſa des Obriſten von KRASSO, contra die

Gebruadere Grafen von &COHIIERIN5 Iuber
iiigeicommiWiW.

He- litigium Pomeranicum decidebatur in Summo Tribunali Berolinenſi

menſe Jan. 1765. Notandum ibi veniebat ex Actis Regiminis Sedinenſis,

in Auſtria Inferiori valere teſtamenta holographa, a teſtatore ſubiſcripta &

ſubſignata, absque ullius teſtis adhibitione; 2) teſtamenta ab alio, quam a teſta-
tore ſcripta, modo hic ſubſeripſerit & ſubſignaverit, valere, dummodo tres
vel duo teſtes fimile fſecerint; idemque de aliis omnibus ultimis voluntatibus,
minus ſolemnibus, judicandum efſe. 3) Leſtamenta nuncupativa nihil aliud

ad iptorum valorem requirere, quam ut duo teſtes jurati veritatem affirment.
uaedam ad hanc Vindobonentem Obſervantiam ſpectantia jam adduxit

Carpzov. P. 3. C. 4. D. 4r. n 2.3. ſed eum in iſtis Actis deprehendi Atteſtatum

deluper Originale Regiminis Auſtriaci, iſtud hic in extenſo jungendum duxi.

pon der Roem. Kaiſerl. zu Hungarn und Boeheim Koenigl. Apoſt. Maj. Nieder- Oeſterrei-
shiſeben Regierung wurde biemit beurkundet:

Er habe der Carl Gabriel v. Pilgram, Kaiſerl. Reichthofrathr- Agent, ge-

ziemend unterm beuti gen dato angebracht, warsmaſsen Er, Iahalts eines bey-
gelegten Schreibensextracte de dato Stralſund den ſiz9 Jan. dieſer 7633 Jahr’

requiriret worden ſeye ein Documentum Authenticum in Betref der erforderl.

Zeugen-Anzahl im Land- Oſterreich zu Veſtbaltung eine: gültig und zierlichen
Teſtaments zu procuriren, und dabero gebeten, Ibme v. Pilgram zu beſagtem Euü-

de, ein derleyiges Document in Forma conſueta gnudig zu ertheilen, und erſol-
gen zu laſſen. Wie nun in dieſes Begebren zu gewilligen nicht Anſtand genom-
men wird; ale wurde von dieſer der Rom. Kayſerl. zu Hungarn und Böheim
Königl. Apoſt. Maj. Niederoeſterreichſchen Regierung, zur Ubrbund ertheilet:

Daſi ſo viel die Teſtamenta- Holograpbha, oder die von denen Erblaſſern durch-

46*

r in

olirni
Avelis
Moide d
lamatsh

mnOGR
Ulntätta

Gchiti
Wwen
Al⸗
WweN
Con doni

eeſmni

,en
7 21
, iel N

11 ietite
Nſagn 1,
, ul 4
onl hr
md Nin
Ath

=.

laſmnin

Obſerv. LIX. Tæſtamenti
eſtamenti valor dijadicandur, non ex reguli, loci ete. 41

ehende mit zygener Hand geſebrieben und un
eygener Hand geſebrieben und unterſebrieben, auehß mit ib

Hand ſchrift
2. 4, 1. us Beiſezet, e⸗den- lerzt willige Geſehäfte betreffet, ſol- .
Gülti gkeit haben und ge e und mitfertigung eini ger Zeugen ibr . Woigze bier
aeſe von einer . Sn; dahingegen jener ſchrift gen Kommene
ben und von den 1 ,bi⸗ alt det Teſtateri⸗ Schrift al ,ſaß ſtamenten .
F nte ede fr Vediglch aterſibrieben, mud geſehrie-
der Ems erforderet Wer. K 5. Dſm San deſterteteh “D r
dreyen oder auch ni erde, daſ’ derley Teſtament von nter
. auſ erer⸗ e men WeJe, Sengee i auiheiſ è „. u
ſpectu Voluntatum ultimarum mi⸗ und Seſertiger werden, Womir ert, ve.
ſceha i vinnet inus ſolemnium oder ,Jici ek e/ auch e-
ſebaffenheit gewinnet. Belangend endlichen die een ne, en, rerete Be
2 2 nrativa, ſo
„ Jo

6Alaſtcro e ſſe. tustat, gane ſälle din en
rride, Asſchkörusg let ftiger e eA. enſalhen mit wü,ktiehen
Ranke. kigr thoue, Sebrettenbaco, Ke C,ef Neg. .
en Ee eeͤ. anz Jaſeph, Edier v.
aehmang. Aler V.
Thaddaeu: E. v. Spann.

Obſery. LX.

Cirra Teſtamenti miyflici abuſum allegatun praejudieinm
reformatorin

* gqit. & demonſtrat, ſuſtinetur quidem teſtlamentum myſlicum, ad ſchedam
quandam, nullis folennitatibus munitam, fuper nomine haeredis vel alio ca-
pitulo, & referens. QAin Lepſeruy allegat Speeitn. 351, Mod. 9. pracſadicium
duorum teſtamentorumn plane imperfeckorum, quae vigore alius teſtamenti
perfecti, ad illa, ſuper legatis inibi contentis, ſe remnittentis, valorem ſimul
conſequuta. Huic praejudicio innixum, Kegimen Sileſiaco- Wratislavienſe,
in emua Hofman zu Sebweidnitz, contra den Bürger Meſſe zu Breslau. Cujus
caſus ita erat comparatus. Teſtator condiderat primum teſtamentum rite, eum
achecta clauſula reſervateria, de ſehedis fuis fituris reperiencdis valituris.
Condit poſtea aliud teſtamentum, ſed non rite, & Clauſula quidem Codicil-
lari munitum, verumm nec ipſa Codicilli requiſita habens, in quo tamen prius
teſtamentum expreſſe revoeaverat. Jam Regimen laudatum per duas confor-
mes, utriusque Senatus ſententias,„ teſtamentum prius, vigore Claufulae
ipſius allegatae reſervatoriae, ut teſtamentum myſticum & implicitum, & ſe-
cundum teſtamentum, lwet per ſe invalidum, tanquam fehedas relatas, confi-
derans, pro valore hujus pronuntiaverat, uti & in praejudicio Leyſeriane erat
fadtum. Aft Summo Fribunali Berolinenſi, menſe Auguſti 1765 neutiquam
idem viſum; 1) quia teſtamentum prius perfectum, poſteriori expreſſe ſue-
rat a teſtatore revocatum; & tameth 2) hoc poſterius ob deficientes ſolenni-

tates externas injuſtum erat, tamen ad mufationem & revocationem priſtinae

vohuntatis ſuffieere eredebatur; 3) etiamſi utimo teſtamento Clauſuls adjecta
fuerat Codicillaris, nihilofecius haec usque eo non porrigere judicabatur,

quum & ipſa Codiecilli requifita deficiebant. Fuit igitur, reformando duas
conformes Regiminis Sententias, fucceſſio ad eauſam non teſtamenti, ſed

inteſtati reducta; quod praejudicium igitur nimis latae teſtamenti myſtici ex-
tenſioni obicem poſuit. Interim exercitii gratia addo, non deeſſe, qui ad
effectum rumpendi prius teſtamentum, per poſterius quoddam, requirunt,

1.

=

4 .

C.

edn
Ge

Z
Kunet
nfu
ene,
ke, eun

Nitne

ocri.
ens
nbor.
ulllee
E
8ell⸗
zo ent
ntinnn
lele lr.
ſolemi
Ptilinte
ſen
erbodn
do eun
gent, 4
Ugftär
,gi
ſhtirut

Obſerv. LX. Cires teſtamenti myfſtici abuſum allegatur praejudicium etc. 415
ut hoc poſterius ſit factum NB. rite ce. g. Henr. a Coccsji, in hypomnem. Jur.
ad J.. L. 2. t. 17. §. 4. Textus Inſtitutionum h.t. §. 2. habet quidem, in verbis:
„ in his caſibus, paterfamilias inteſtatus moritur. Nam & prius teſtamentum
„non valet, ruptum a poſteriore; & poſterius aeque nullas vires habet. cum
„ex eo nemo haeres exſtiterit.“ Aft manifeſto hic textus ſupponit caſu
teſtamenti ſecundi deſtituti vel deſerti, ob noluntatem vel imphtentiam hac.

redis; quod igitur eſt defectus faltem extrinſecus, non ingrediens ipſam teſta-

Menti poſter öris confecliohem. Inſuper §. fequens tertius, in hoc textu J
Hure videtur, priori teſtamento, quoad effectum fideicommiſſi. Conferatur
* tamen Kryk. de Caut. teſtam. C. 24. §. 35-40. Uteunque famoſa l. 27. C
lam. expreſſe dieit: „ſiquidem Perfecliſima eſt ſecundi teſtamenti con-
„fectio, tunc ipfo jure prius tollitur teſtamentum.“* Tandem diſtinctius
res explicari nequit, quam factum fuit a Gudelino in Jure noviſimo L. 2. C.
„hon ſuftcit, inquit, poſterius aliquod factum eſſe teſtamentum ut infirme-
„tur prius, niſi poſterius perfecte ordinatum fuerit. ITdem Sruv. Exercit. 32
9. 41. excepto ſolo caſu, ſi in poſteriori imperfecto, poſteritati, in priori

practeritae, melius fuerit conſultum.

e

Regula: quod PATIER, liberos, rebus d ſe vero acceptis, contentos eſſe,

in teſtamento Jubens, eo ipſo gos baeredes inſtituiſe, adeoque minime prae=
teriiſſe, multo minus exbaeredaſſe, cenſendus, confèquenten tunc Jaltem eventuail
adlioni ſuppletoride locus ſit, etiam ad MATREM, imo ad nuncupativam
Parentum diviſionem inter liberos, Ffuit applicata, in pracjudicio Cauſae
Pomeranicaz des von KO VEN, contra die Gebrudere“«
von KAMRE. . S S
rven, RAAIeE S 1 0

LevsrhUs Specim. 356. Med. 9 dictam regulam, reſpectu Patris, extra

dubium poſuit, & praejudicio firmavit. Aſt in allegato caſu Pomeranico,
quoad Matrem, non ſolum fuit dubitatum, verum etiam a Regimine Pomera-
nico per duas conformes utriusque Senatus Sententias in contrarium pronuntia-
tum. Sed in Supremo Tribunali, menſe Decembr. 1765 hae Sententiae infirmatae,
atque dicta regula omnino ad Matrem, quin ad quaslibet Patris Matrisve inter
liberos diviſiones, etiam mere nuncupativas, extenſa; quia in iis teſtes ſcri-

turave, non ſolemnitatis, ſed melioris citiorisque probationis ſaltem gratia,

adhibentur, adeoque & aliis probandi modis & mecdiis relinqui debet locus.
Idem argumentum tractavit Boebmer T. 3. P. 3. Reſp. 349. n. 12.

N

er.
lte
ni
1e

N
bo⸗
ſiti
ſun
6
C.
Ap
lbi⸗

jund

N
10

t

.
Eind
Cnlſie

,ennt
ranico⸗
Olheft
Muti⸗
Ermer.
e ikr
eleti.
gan
et ons

õ

ſmI

Ä, 27

Erxbacredatio bona quidem mente fada, ſed aheque cauſae exprebtone,

baud valet?5 cum duplici praeéjudicio.

R

—0 currebat talis exhaeredatio, menſe Maji 1760 in Cauſa, ad Cameram a
Judicio Oppidano Berolinenſi in appellatorio & reviſorio devoluta, de-
rer Hieſigerſchen Kinder, contra Gebrüdere Manteuffel; quae in Camera, pro-
pter deficientem cauſae exhaeredationis adjectionem, fuit prorſus annulſata;
nihilominus vigore Clauſulae Codicillaris adjectae, res ad fideicommiſſum
reducta, conſequenter exhaeredetis ex offieio quartaà legitima & Trebellianica,
per Sententiam aſſignata. Similis prorſus erat Caſus in Cauſa Clivenſi, der
Wittibe und Kinder Riddershaus, Revidenten, contra den Kaufman Weiſſen-
Feller, Uxoris nomine, Reviſum: UÜbi pater exhaeredaverat hanc filiam ſuam,
bona (praetenſe) mente, absque ulla cauſa adjecta. Circumſtantiae tamen
ſatis annuebant, id ipſum factum fuiſſe minime ex odio paterno erga hancce
ſuam filiam, potius ex vindicta contra ipſius Maritum, teſtatoris generum
Weiſsenfellen. Concluſum igitur fuit in Supremo Tribunali, Menſe Mart.
1764. ¹) quod haec Exhaeredatio neutiquam ſubſiſtat, ob l. 16. §. 2. ff. de
Curatoribus furioſo & aliis perſonis, extra minores dandis, (utpote quae Lex
eſt proprie genuina ſedes huſus Materiae de Exhaeredatione, bona mente facta)
ubi expreſſe haec reperiuntur verba:
addita cauſa, neceſſitateque judicii ſui 5

juncta l. 12. §. 2. ff. de bonis libertorum; & l. 47. eod. ubi „Exhaeredatio-

„nem, quae non notae gratia, ſed alio conſilio adjecta eſt, nocere non opor-
„tere“ item I. 18. ff. de liberis & poſthumis haered, inſt. tuend. cujus verba
notabilia haec ſunt: „Multi non notae cauſa exheredant filias, nec ut eis ob-

418 Oblſerv. LXII. Exbaeredatio bona quidem mente fatla, etc.
„ſint, ſed ut eis conſolant,“ ubi nota idem ac malam memem, vel oppoſi-
tum bonae mentis, ſignificat; adeoque in dubio magis praeſumitur exhaere-
datio mala mente, vel notac cauſa, quam bona mente, i. e. animo conſulendi
commodis exhaeredati, facta; ob regulam Juris generalem, mali notaque
digni hominis excluſivam. 2. Iſuit concluſiun, quod, cum nihilominus hocce
teltamentum paternum continuerit expreſſe clauſulam : liberos renitentes, ad
legitimam nsque, debere eſſe a paternis bonis excluſos, dictae filiae exhaere-

datae legitima ex his fit aſſignanda bonis paternis, atque quoad reliqua capi-

tula hocce teſtamentum paternum in vigore permaneat.

*
2
. 4.
4
.
.

Obſerv. LXIII.

e⸗

tione
inten
titu
ine⸗
tion
Ci

ot
heer.
lleng
Ntige
hocce
,
Mhere⸗
n

olſeratio LMll

Exploſus DECENNII lapſas, in . 27. C. de teſtam. requiſitus . ut accedat D
revocationi ITeſtamenti; cum praejudicio in Cauſa Magdeburgiecua;
Viduae PFI. UGMACHER, contra LOHMAN.

(verte non ſatis & ex merito deplorari poteſt conditio ſtudioſae (raro cu-
pigdae) Legum Romanarum juventutis, macerandae memoria & enuclea-
tione antinomiarum, quin rerum dudum exploſarum, quarum ignorantia
interim non poteſt non conſtantem deinde producere fluctuationem & incer-
titudinem, in applicatione Legum valde nocivam. Scatet his vitiis prae-
cipue Materia frequentiſſima de teſtamentis, nullaque magis in re hallucina-
tiones ſtupendas in foro verſantium deprehendes. Praelertim finxit ſaepe
cruces ignorantia Juris Romani veteris, in Codicibus abrogatis contenti,
cujus miſerandae rei inſigne ſpecimen exhibet Lex omnino oblſeura 27. C.
Qe teſtamentis, & quemadm. teſtamenta ordinentur; cujus hic recitatio prae-
liminaris propter ſequentia eſt neceſſaria: „Sancimus, ſi quis legitimo modo
„Condidi tteſtamentum, & poſt ejus confectionem decennium proſtuxerit, ſiquidem
„hiullla innovatio, vel contraria voluntas (teſtatoris) apparuerit, hoc eſſe firmum.
„Quod enim non mutatur, quare ſtare prohibetur? Quemadmodum enim,
„qui teſtamentum fecit, & nihil voluit contrarium, inteſtatus efficitur? din
„autemn in medio tempore contraria teſtatoris voluntas oſtenditur: ſiquidem
perfedtilſima eſt ſecundi teſtamenti confedtio: ipſo jure prius tollitur teilamen-
„tumn: Sin autem teſtator tantummodo dixerit, non voluiſſe prius ſtare teſta-
»nlentuim, vel, aliis verbis utendo, contrariam aperuerit voluntatem, & hoc
„vel per teſtes idoneos, non minus tribus, vel inter adta manifeſtaverit, &;
decennium ſuerit émenſum, tunc irritum eſt teſtamentum, tam ex contraria
„voluntate, quam ex curſu temporali. Aliter enim teſtamenta mortuorum
per decennii tranecurſionem evaneſcere, nullo patimur modo: Prioribus Conſtitu-
„tionibus, quae ſuper hujusmodi teſtamentis evacuandis latae fuerant, pe-
aitus antiquandis.* Heluo legum qualiscunque, haud valebit extricare tricas
hujus Legis, ipfius ex verbis. Verum eſt, communiter doceri, voluiſſe
Juſtinianum per hancce Legem corrigere veterem Deciſionem Legis 6. Cod.

Tom. II. Cgg Thedo-

420 Obſerv. LXIII. Exploſur decennii lapfur, in E. 27. C. de teſtam. requiſitur,

Theodeſiani de Teſtamentis, qua conſtitutum fuerat, „ut, ſi quis teſiator
‚poſt conditum teſtamentum viveret adhue per decennium, & ſuam
non mutaverit voluntatem, illud teſtamentum poſt decennium
non valeat, potius irritum ſit, ſi non confirmabatur poſt de-
cennium.“ Iſta rem explicat Stryk in Caut. Contr. C. 24. J. 36.
& Gothofredus ad has LL. Aft ipſe Stryk adhuc lapſum decennii
conjungendum eſſe putat cum mutatione voluntatis, quin inquirit in com-
utationem hujus decennii, an à tempore confecti teſtamenti, ana tempore
demum revocationis currere incipiat? quod poſtremum adhuc multo foret
qurius. Et certe in foro obviae mihi fuere plures ſententiae, in quibus
ſtrenue & graviter ad literam & rigorem hujus Legis revocatio clara teſta-
menti, ob deficientem decennii laplum, fuerat rejecta.
Quid quaeſo diſeordantius eſt cum hodierna teſtamentorum analogia,
juxta quam decantatum elt axioma: quod nemo ſibi ipſi poſſit Legem dicere,
a qua non liceat recedere; Guxta L. 22. fk. de leg. 3.) quod ultima voluntas ſit
ambulatoria, quin ad extremum usquet vitae balitum. Nonne hic extremus
vitae halitus degenerare neceſſum haberet in anhelitum decennalem continuum?

ſ adhucdum lapſus decennii revocationi debitae teſtamenti jungendus foret.

Inſuper raro juvenes, parum futura curantes, nee mortis ſuſpieione turbati,
de teſtamentis cogitant. Plerumque provectiores aetate hoc negotii ſubeunt.
uomodo igitur & hi ad teſtandum ſe accincturi eſſent, praevidentes vo-

untatis mutationem, quam ſaepe tot graves premunt rationes, valituram

haud eſſe, ni adhuc per decennium vitam trahant, quod ipſum ſaepe aeternitas vi-

detur, ſi hoc vitae curriculum adhuc emetiendum verſatur ob oculos. Hoc
abſurdum nulla poteſt evitari ratione, proinde nonnulli hanc Legem ita fal-

vare credunt, monendo, Juſtinianum id proprie indigitaſſe, & voluiſſe, ut

lapſui decennii, indeque olin ſubſumendae revocationi tacitae, nunc aequi-
polleat revocatio teſtamenti, in judicio vel coram tribus teſtibus facta. Sed hane
deviationem non patitur clara Legis litera, utpote quae expreſſe copulative jungit,
contrariam voluntatis manifeſtationem, vel per teſtes idoneos, non
minus tribus, vel inter Acta; NB. ELꝗquod decennium fuerit emenſum.
Adeoque hoc non eſt nodum ſolvere, ſed ſeindere. Et revera, quid opus eft
multis ambagibus ſinuoſitatibusque 2 ðð
Dicamus fimpliciter cum Groenwegio de Legibus abrogatis ad hanc Le-
gem, eam eſſe antiquatam, certiſſime moribus noſtris uſuique fori minime
convenientem; adhibito tamen temperamento Gudelini in Jure noviſſimo, L. 2.
C.2. ſcilicet, „teſtamenta non temere ob levem ſermonem teſtatoris, vel ſub-
„ornationem aliquorum, qui affirmarent, eum voluntatem mutaſſe, infrin-
S axenda.

lui

eel

ſu,

teſitr
In
NNTNHNN
le.
1
Nerdci
ncn.
tenpne
40 NONH
ibi
1telte.

NWO
ncer,
luuniſ
Mems
Gmmum!
Gishnt.

e tuſte

lüben
Cutes
Voltuuan
Mik.
08 M
n W.
Dile,
dune N
na Alne
ltine D
Oneos, M
fevetlodn
id ohine

1 Aprel

ſori ne .

niſinl
tors
tale, n

al

A accedat revocationi Teſtamenti, el 421
„genda* Croemvegius iſte reſpectu Legum Romanarum videtur praeftitiſſe,
id quod famoſus Lansnoius intuitu Sanctorum Eccleſiae Pontificige, quorum
terribilis vulgo audiebat denidator; meminique, in libro quodam Gaillico haec
deprehencdiſſe: „Mfr. de Launoy étoit un terrible denicheur des Saints. Un
„Curé de St. Euſtache, le falua toujours profondément, de peur qu'il ne rayat
„auſſi on St. Euſtache.“ Certe Doctores Juris Romani nimis amaſii etiam

Groenwegium quavis fere occaſione increpant, quod nimis ſeverus Legum
Romanarum fit eliminator. Iuterim adſtipulatur quoque huic hypotheſi, ho-

die lanpfſum decennii plane non amplius requiri, praeter revocationem teſtamenti,
Advocatus, Dr. Hannéſen in duabus Diſſertationibus Göttingenſibus, de re-
veocattone Zeſtamenti; ſimul apprime docens Regulam decantatam, quod nibil
imagis naturale ſit, quam unumquodque ſolvi, eodem modo, quo ſzit colligarum,
ikem pertinere ad Verborum obligationes, ſtipulationes, acceptilationes &c.
quippe quae nudo pacto tolli, vel infirmari non potuiſſent; minime vero ad
teſtamentum extendenda, quippe quo ſaltem continetur unilateralis teſtato-
ris ultima voluntas. Fruſtra nonnulli novaturientes ſibi arrogant, Legem hanc
27. C. cum ſe ipſa conciliare, dicendo: eam tanquam abrogatam & corrigen-

tem eſſe explicandam ex Lege abrogata & correcta; hanc, ſcilicet Legem 6

Codicis Theodeſiani de Teſtatnentis, continere Conſtitutionem Imperatorum
Honorii & Theodoſii, accommodatam temporibus iſtis turbulentis perpetui
belli, ſuperſtructam in reliquis fuiſſe his rationibus: quod teſtator facillimo
negotio, fluctuante decennio, potuiſſet de novo confirmare ultimam volun-
tatem, cujus omiſſio conjecturam mutatae hujus voluntatis ſuppeditet; quod,
pendente tam longo temporis ſpatio, facile omnes teſtes mori poſſint; prae-
cipue pro ſtatu rerum tune bellicoſio, adeoque eo ipſo omnis probatio eva-

nuiſſet; quod voluntas, ante decem annos declarata, non mereatur amplius

epitheton & qualificationem ultimae voluntatis; proinde juxta Jacob. Gotho-
fredi Comment. Tom. I. p. 386 Edit. Gitteri, totam hanc legem fuiſſe ſal-
tem temporariamr, non perpetuo valituram, atque ex ipſa hac ratione, Juſti-
nianum per unam e 5o Deciſionibus famofſis in l. 27. C. de teſtam. contentam,
veterem iſtam Conſtitutionem plene abrogaſſe. Sed haec in vanum torquen-
tur, non ſine manifeſta violentia claris verbis dictae Legis illata. Et quid
opus eſt ſubtilitatibus? ſufficit, eſſe eam Legem ita diſtantem ab horum tem-
porum more, veluti titulus Codicis de Veſibur boloberis & auratis, &; de
intinctiene ſacyi Maricis, ex cujus L. 2 & 3. nihiloſecius memini, anno
1742 procuratorem quendam Fiſci, pulſaſſe ſerio corãm Magiſtratu Franco-
furtiano uxorem quandam civicae conditionis, ſuper exceſſu in re veſtiaria,
praecipue ob pallam ſerico-conchyliatam, qua ornata publice incedebat,
Egg 2 actione

42²¾ Obſerv. LXIII. Exploſus decennii lapſur, in IL. zy. C. de teſtam. requiftus etc.

actione ad confiſeationem hujuſce ornatus, atque inſuper ad mulctam. Ma-
giſtratus, ipie pronuntiare haeſitans, rem ad Cameram Domanialem Regiam
(cui tunc eram adſeriptus) deferebat, & ſequenti inſtruebatur reſcripto de
26 Jan. 1743. „Hat Magiſtratus zu Frankfurt an der Oder den Hoffitealem

— mit ſeiner absque judicio angeſtelten Klage ab-und in wie ferne aber die

""/on ihm allegirte Leges Codicis de Veſtibus, auf unſere heutige Verfaſſung
„applicabiles ſeyn, denſelben auf des Strykii Ulum Modernum, Titulo de
urisdictione &c. zu ver-übrigens ihn dahin anzuweiſen, ſich foliderer Pro-
„en ſeiner Geflieſſenheit zum Dienſt Sr. Königlichen Majeſtaet, (als
*Höchſtwelche vielmehr gerne ſehen würden, daſs mehrere Perſonen dieſes
„„Standes ſich ſolchergeſtalt zu bekleiden vermögend wären) pro futuro zu
„befleilsigen &c. .. =
Subtiles antinomiarum absque judicio conciliatores, hanc mereren-
tur ſaepe lectionem. Coronidem impono, praejudicio Summi Tribunalis
Berolinenſis de Menſe Auguſto 1767 in Caufſa Magdeburgica, Dorotheen
Marien, verwittibten Pflugmacherin, Klägerin und Revidentin, wider den
Kaufman Andreas Lebereht Lobman, Beklagten und KReviſum, in quo, refor-
mando duas conformes Sententias, Regiminis Magdeburgici, rejectus penitus
fuit lapſus famofi hujus decennii, toties memoratus. Enarrationem facti
prorſus ſingularis, hocce in Caſu obvenientis, remitto ad Obiervationem
tequentem, ne duplici moleſtus ſim hiſtoria. D

Obſerv LXII

W

ni

q0
Synd

dimi
Ade
ſecte
4 M.
N
10
ipſ
Snut
Polte⸗
ge
tel
Ord
Ach
ſtir⸗
Eend

tuhete,

Mgiam

ndee

Dlichker
e dderi
