Obſerv. LXXXIX. Juri Eeeleſiaſtico- Civilis, Sponſalia publica

be, und daſs dieſes mit ſeine⸗ Vater⸗ . der zten Beklagten, Einwilligung ge-
ſebeben ſey, wie dann beide Beklagte ſolches in. Abrede zu ſtellen nicht ver-

mocht.

Er komt alſo bei Ent ſcheidung der Sache, da noch nicht conſtiret, ob dar
qitaeſtionirte Verſprechen in Gegenwart von Zeugen, oder von beider Theile El-
tern, geſebehen . einzig und allein auf die Frage an: Ob das eine oder andere
hievon dergeſtalt zu einer Ebegelobung nothwendig ſey, daſsz, wann die prae-
ſentia der Eltern oder Zeugen ermangelt, das Ehbeverſprechen, obngeachtet des
von beider Theile Eltern bezeugten Conſenſus, voellig unkraeſtig ſey? Nun iſt
die Verordnung der gemeinen Rechte dieſerhalb Mar „ daſs, wann Kinder ſieb

mit Einwilli gung ibrer beiderſeitigen Eltern die Ebhe zuſagen, hieraut ſponſa.
lia publica entſteben, und keine Zeugen weiter noethig ſeyn. C. 1. X. de ſpon-

ſal. Clandeſt. Sryk U. M. F. L. 23,. T. 1. F. 6. 15. Brunnem. Jus Eccl. L. 2z.
C. 0. S. 9. 12.

Eir findet ſich auch in den hiefigen Landeigeſetzen, alt der Ebeconftitution
von iöo9 und der Conſiſtorialordnung von 1573, ( welehe zwar darin von den
gemeinen Rechten zum faveur der Eltern abgegangen, daſr, fie geordnet ge-
kalt ſponſalia, obne deren Conſeney, weder per concubitum, noch per copulam
Jacerdotalem befeſtiget werden koenten) nirgende antdrüklich verordnet, daſs,
wann die Einwilligung beiderſeitiger Eltern vorhanden, noch überdem die Ge-
genwart von Zeugen zur Verlobung nothwendig ſey, vielmehr ſetzet letzæteres
Gefetæ, welche: in der Conſtitution von 16 94 ausdrüklich beſtaetiget, in §.
und weil aus heimlichen Verloebniſſen etc. circa finem feſte: daſs Sponſalia
auf zweierlei Art publica ſeyn koennen, entweder, ſo mit Vorwiſſen und Ein-
willigung derjenigen, Jo Ueberband baben, geſchloſen, oder in Beiſeyn ebrli-
eber Leute ſürgenommen, wodurch alſo der Anfang dieſer Diſpoſition, weleber

Conſenſum parentum, & praeſentiam teſtium zugleich zu erfordern ſeheinet,
geuthchber erklaeret worden, wie dann gleiebfal- aus dem 9. 6. & 7. der renovir-
ten Ebeconſtitution de o, welche den vasrerlichen Conſeni nothwendig erfor-

dern „ und in deſſen Ermangelung alle E beverſprechungen für ungültig er-

1 Uef⸗

1,4

TDeN.

r ale
ie yr
Abtet
Mr 1
Nler ſeb

e,le,

finin
W
let
Auln

lſt,

die 6“

ſetutent

6, /5 .

mlir
il lir⸗

.
. le

ſllein

ſini

N
i
Ne

funt etiam ea, quae remotis teſtibut Planmo, conſenſu erc. 559

HMaeren, Kraft der Gegenſatzer unſtreitig folget, daſ Ebeberedungen, welche
mit dieſem geſetzlichen Requiſito verſehen gültig ſind, und alſo nach dieæſen

Geſetzen um ſo mehr davor zu halten, daſ- Sponſalia, wozu beider Contra-
benten Eltern ibre Einwilligung diuties gegeben, für bündig zu achten, wann

auch die Gegenwart von Zeugen, oder der Eltern, vur Zeit der egebenen

Verſprechens ermangolt da es den Regeln cder. ErkNaerung gemaeſs iſt:

quod ä correctoriae juris communir, ſtricte ſint interpretandae,
ne plur corri gant, dusm duoad diſpoſitio Patitur, Strye l. all. H. 137.

welcher auch dadurch norh mehr beſtaetiget wird, daſe die maerckiſche Rechte-

lebrer ad Clandeſtinitatem Sponſaliorum, a per ſoni, non ſui jurit, contracto-
rum, deſedtum 1i) conſenſus Curatorum & 2) praezſentiaé teſtium zuſammen er-

fordern, wie Jolcher aur dem von Stryk in not. ad Brunnem. Lib. II. Cap. XVI.
§. 12. verb. qui parent. conſenſ. ete. beſindlichen Urtheil zu erſeben, Wer-
aul⸗ folget, doſi blos ex defectu teſtium die Clandeſtinitaet nicht bergeleitet wer-
den koenne: zu welchen 2) noch komt, daſi nach dem Atteſte vom & Marz c.
der zte Behlagte ſeinen Conſent u 1r von ſeinem Sohn vorhabenden Mariage.
in Gegenwart von Zeugen geaeuſtert, und der tte Beklagte geſtaendlich ge gen
die Klaegerin das Ebeverſprechen Aethan, und ſolches bernach in ſeinen Schrei-

ben, wiederholet, woraur alſo folget, daſi beide Beklagte gegen andere dar

einge gangene Eheverloebniſi confitiret, welches, den Redbten nach, den Deſol
Etum Tæſtium bei dem erſterm Verſoprechen erſetzet. Stryk l. all. §. 9. Woage-
gen 3) in keine Erwegung kommen kann, daſi der g. 1l. der mehbrerwehnten
Conftitution de iö ſo gar bey perſonir ſui juri die Gegenwart von Zeugen er-
ſodere, Wwelches alſo auf Sponſalia liberorum, obnugeachtet der vorhergegangenen
elterlichen Conſenſur gleichfallr zu zieben ſey: dann, nicht zu gedenken, daſi
Wegen des vorbin ſebon angeſübrten Grundes, bey einer, in Gegenwart von

Zeugen in gewiſſen Füällen erfodernden Diſpoſitione correctoria, keine interpre-

tatio extenfiva in derogationem der gemeinen Rechte Statt hfndet, ſo iſt er auch

offenbabr, daſi die Verordnung der qu. J. 4. die Verbütung aller Uebereilung

bey einem ſo wicbtigem Geſcbaeſte, als eine Ebeberedung iſt, zum Grunde ba-
Aaaa z be,

Obſerv. LXXXIX. Juris EZccleßaſtico= Civilit, Sponſalia publita .

be, und erhals eine ſlüchtige, ſondern ernſtliche teſtificirte Millenr- Mei-

nung ad Sponſalia erforder n, welcher Grund aber bei Sponſalibus liberorum .

die mit beider Eltern Einwilli gung geſeheben, wegfaelt: da die Rechte von

den Eltern jederzeit praeſumiren, daſe ſie für dar Wabre Beſte ibrer Kinder
ſorgen werden, mitbin, wann deren Einwilligung verhanden, keine fernere Vor.

licht zur Verhinderung eines übereilten Ver Wprechens noethig iſt, daſs alſo auch
propter diſparitatem rationir von einem Fill auf den andern mit Fundament

nicht ar. gumentiret werden kann. Eben ſo wenig 4) er dem ey tbeblagten Vater

zu Statten ommen kann, daſs der Klaegerin Curandin, ali er ibrer Grosmut-

ter dar Ebeverſprechen gethan, nicht aliArüklich eingewilliget, maſien er den
Rechten nach fur eine Einwilligung abſeiten der Tochter angeſehben Wird, wann
ſie die Anwerbung um ibre Perſohn, und war dieſerbalb zwiſehen ibren Eltern,
und dem Bräutigam trackiret wird, gewaſt, und ſolchen nicbt contradiciret,

Leg. 7. S. 12. ff. de Sponſ. daſs ſie aber lezteret getban, oder die vorbabende

Mariage der Beblagten ignoriret halen ſolte, von leterm ſelbſt nicht angege-
ben werden boennen, wie dann 51 laſ⸗ gedachte Curandin, durch boefliche Ver-
weigerung der ihr angebstenen Praeſente, ibrem juri quaeſito renunciiret, mit
nicht dem geringſten Scheine ſich behaupten lüſet, auch endlich 6) darj Jenige,
War etwa ihr Oncle deribalb gethan oder verſprochen, ibr Jua ſadta tertii,

nicht praejudiciren können, vielmehbr aus denen vom z weiten Be klagten Sohn,
producirten Brieſen deſſelben, und der prejectirten Eheſtiftung, nicht uandeut-

lich folget, daſr die Ebeberedung ſelb ſt bereit: unter denen 2 Beklagten, und
dem gedachten Oncle der Rlaegerin, alt richtig voraut ge ſetzet „ und nur über

paéëta dotalia tractiret worden, aucs ſelbſt dasjenige, War etwa die Klaegerin

nach Zerſeblagung dieſer Ti. acFaten „ zu dem erſten Beklagten ſelbſt geſaget,
ibrer Curandin das einmahl erlangte Recht za entzieben, nicht vermoegend ge-
weſen. H iſt, Wie geſchehen, erkandt.
Publiciret d. 10 Mai, 1756.

Haec ſententia in Appellationis inſtantia ſuit ubique confirmata a Sena.
tu Camerae Berolinenſis iluperiore, die 28 Jul. 1756 addendo loco rationis

decidendi:

„ Daſ-, wann gleich von der perſoenlichen Gegenwart der Eltern und Lor-.
mün-

te
In

den
m

,
Ut Ni

kelie

ſunt etiam ea, quae remotis teſtibur ſolummod,o conſenſu etc. 561

i. ò mündere bey denen quaeſtionirten Vonſalien, weder von anderer Zeugen Ge-
in, genwart conſtiret, dennoch die alte Brandenburgiſebe Conſiſtorial- Ordnung de
in 1573 imgleichen die nachbherige Ebeconſtitution de anno io9 blos das Vorwiſ-
enlet ſen und die Ein willigung der Eltern oder Vormündere, nicht aber die Ge-
treſi genwart derſeiben, oder einiger Zeugen erfordern, Jolgliebß, wann erſtere vor- .
aau baanden, die Sponſalia nicht Pro cdlandeſtinis geachtet Werden moegen.*
im Denique a Supremo ribunali die 22 Nov. 1756 hae duae anteriores ſen-
Nin tentiae conformes pure fuerunt confirmatae cum condemnatione refractarii
unre in Expenſas retardati proceſſus. Quin ipſe ejusque pater reniti pergentes, hic,
, qui antea ipſe filium muneri publicò admovere recuſaverat, fuit Poôſtea per
e Sententiam Cameralem de 6 Jul. 1757 condemnatus, annuatim ad ſuſtinenda
matrimonii Onera filio trecentos ſubminiſtrare thaleros. *
Dn, n . .
i Quomodo igitur poteſt nunc conſtare evidentius, quam recte omnino
ent Jponſalia definiri publica, quae vel cum conſenſu ſolo parentum, vel tutorum,
N, vel, iis deficientibus, in praeſentia teſtium, ſaltem duorum, celebrata, ita
r ut nihil Prorſus aliud, neque arrhae & ſponſalitiae largitates, quae & in hoc
le⸗ deficiebant calu, requiratur. OOUYU
t, fi
enig
ſeli,
M, .
lalt⸗
1I
ilt
i
8
ioos

⸗

4 H

0Ob ſervat i0 X.

Perperam, omnes indiſtinte alluviones, GNabinatus Mixdenſis, adſeruit Eiſto,

in Cauſa wegen der Poggen -Inſul, auf der Weſer. Quin alveus dereli-
ctus non fuit a Summo Tribunali Berolinenſi regalibus adnumera ,, i
Caufa Migiehurgica de Dohm-Capituls zu Magdebumg, eonoam
die Dohm brobikey alelb. ð

4

ncrementa fluviatilia exuere omnino nimium quantum faciem Juris Roma-
ni priſtinam, introducta Statuum Imperii Superioritate Territoriali, Ju-
ribusque Regalibus: ſaepe tamen nimis aſſentantur Jure-Conſulti Principi,
ejusque Fiſco, & contra omnem Juris Rationem hoc extendunt ad alluvio-
nes, quarum eſſentia notaque caracteriſtica conſiſtit in particulis terreſtribus,

quae paulatim, ſenſim ac ſenfim, fundo adjiciuntur noſtro, ita ut earum di-

gnoſci nequeant priſtini domini, in quo ipſo facillime diſtinguuntur, a dr
Numinig, vel integra terrae portione, quae ſimul uno fluminis impetu aliun-
de avellitur, & noſtro adpellitur praedio, quae proinde, ut in Belgio ſoepius
accidit, retrahi poteſt, per funes ad priſtini ſitum praedii, antequam in
noſtro, ad quod noviter adpulſa, egerit radices. Alluvio autem tanto mi-

nus eſt invidenda privatis dominiis, quanto moleſtiora ex vicinitate fluminis

ſentiunt incommoda, ita ut reapſe ſit aequa compenſatio.

. Alveo derelicto, vulgatiſſimum eſt, fuiſſe olim a Domino Supremo

Territoriali inveſtitos praediorum poſſeſſores ad Albim, in Veteri Marchia
aeque
ð

QCore

el
ſi
ont
.6
Cali
cur.
per.
lit 4
tionib
IS,

Auvi

Loy

I/

erdli.

.
Ir.
geipi
uvr.
tbs

A.
1G4H

loo.
kpun
n n
ton
Clnmn

Ctores, neglexerint Vi
alluvienes quoque Fiſco tanto adjudicantem apparatu-

Obſ. XC. Perperam omne, indiſtincte alluvioner Srab. Mind, adſeruit Fiſco erc. 56 2¾

aeque ac in Ducatu Magdeburgico, mit der alten Elle: Nihiloſecius, in cau-
ſa Magdeburgica, (infra a nobis adhuc magis pro merito explananda) des
Dobm.- Capitels zu Magdeburg, nomine derer Doerfer Rothenſee & Schwieſau,
Contra das zur Magdeburgiſchen Dobm - Probſtey gehoerende Dorf Loſtau
d. 6 Sept. 768 in Supremo Tribunali, contra regalem fuit pronuntiatum
qualitatem lre derelicti. Tanto magis erronee ab his deviavit prineipiis
humaniſſimis, Scabinatus Mindenſis anno 1736 in Voto deſuper deſiderato,
(quod & Sereniſſimus Rex, gratioſiſſime, quoad alluviones, omnino non
chravit,) elaboratum occaſione der Poggen - Inſul auf der Weſer, des Cam-
mer-Präſidenten von Beſſel; inque Adlis Supremi Directorii Generalis mihi
fuit obvium, & ob ſingularitatem inter Meditationes eſerianas de Aſſenta-
tionibus Jure-Conſultorum mereretur locum „qualem & hic ipſi concedi-

mus, mirantes, quod, quum tot conquiſiverint pro ipſorum Sententia Do-

nmium, in Comment. ad Inſtitut. Lib, 2. t. I. §. 20.

Allerdurchlauchtigſter ete.

Nachdem Ew. Koenigl. Maj. unterm iy Aug. a. e. in allerhoechſten Gua-
den an Uni zu verfugen gerubet, Unſer in denen Rechten Aeégrüundeter Gutach-

ten daruber einzuſenden:

Ob die, in der Elle, Rhein, und andern Publiquen Flüßen; in denen
Koenigl. Landen nach und nach heruorgekommene Werder, Inſuln und
Anwaechſe, indiſtincte Ew. Koenigl. Maj. Fiſco zuſallen?

Als halten Wir nach reiſticber Collegialiſcber Erwegung alleruntertbaenigſt da-
fur: MU
daſs nach denen beutigen Rechten und Gewobhnheiten Teutſeblandr, alle in
erwehbnten uand andern publiquen Füſen, in Ew. Koenigl. Maj. Landen
nach und nach hbervorgekommenz Werder , Inſuln und Anwaechſe „ in-
diſtincte dem Fiſco zufallen.
Dann, obwohl 4) nach dem Jure eivili die inſilae Ruviale: denen Vicinis, qui
Prope ripam praedia inſalae ejutque peorti proxima poſident, pro modo lati-
tudini: cujusque Ko zugehkoeren. H. 22. Lift. de 4, R. D. . 2. H. 2. l. z9. &
Jo. f. eod. I. 2. J. 6. de ſlumin.
Tom. II. Bbbb Imglei-

564 Obſ XC. Perperam omnet imdiſtindte aluvione: Sab. Mind. adſeruit Viſro.

Imgleichen 2) Was per aliunionem denen Privatis braediit angeſetzet Wwird,
enen Domini⸗ praediorum zuwaechſet, 11. 3. GC. de alluv. dengeſtalt, daſr 3)
dergleichen incerementa Nuvialia, ſtatim & ipſoy jure ſimul nata ſunt. in Domi-
nio ſint vicinorum. l. 7. F. 2. & 3. f. de 4. R. D. auch 4) ſolch Dominium pſ
jure acquititet wird. , etiamſ: 1apprehenſe * nondum intervenerit. ryp biandey
de inſulis C. lo: n. Il. it. C. 30. n. 4, 3 ſeq. welch Jut civile 5) an vielen Orten
der Roemiſiben Reichi annoch in Obſerpöanz ſeyn ſoll. Oettinger de jure ½ Ceh. .
trov. imit. 1. 2. C. 2. n . 74. it. 1I. 1¹. C0. 12. n. 14. VUnd daler 7) de ale-
ie⸗ communi her genoemmen Werden “ vper Mriun tadita 45 Heig. Part 1
Quaeſt. 40. n. Fö. ſeq. ſo vielmehr, da 7) dieſes 1 Jur in hoc paſu durch eins
riz, . Conſtitution im Roemiſehen Reich auſgeboben, mithin 5) die natürliebe
Billigkeit zum Grunde bat, cum flumina Publica plerumque car partet, guilut
inſulae conflantur, vicinorum ripis detrabant. l. 30. ff. J. fiuumina, de A. R. D.
I. un. S. 3. F. ne quid in flum. publ. ſonſt auch g) diejenige, welche prope ri-
pat Huminum Publieor um Land güter beßitzen, Nele he Uſer nicht nur mit vielen
Koſten befeſtigen, ſondern auch ofte erſabren müſen, daſi der Strohm von
ibren praedii⸗ viel abreiſset, in deſen Compenſalion, war ibnen ber alluvionem

zuwaechſet: nieht wohl senommen werden mag, cum nunquam contingat, ut
Kumen aliquid alterius 46gr adjteint, Jquin Iunul ahreri, 49r arundem de-
trahat. l. un. Q. 3. nequid in Num. publ. I. 7. 2. 7. C. de alluv. Dabero biliig
dar commodum cum incommodo, α erum cum damno Lompenf er werde, im-
maſeen. dann auch, 1o) in l. ult. C. de alus. verordnet, daſr Fiſeurs dle incre-
menta lfuvialia ſich. nicht arrogiren „ noch derhalb der Cenſus augiret werden
ſolle. Alſo es ſich anſeben lasſſet, daſs die Deciſto quaeſtionir ex Jure Romano
bergenommen, und nach ſolcbem denen vicinis ſo Wob die Inſuln, als An-
Vaecl hſe gelaſſen werden muiſſen. J
Fegdennoch aber und dieweilen bier 1) die O Qacſi⸗ de Zure ineihi- Ger-
maniae, ſuperioritate territoriali pollentis, iſt, welche 2) nicht e loglbus i-
vilibut Romanorum, ſondern X principiis Juriz Gentium rommumibut; & Ger-
maniae Proprii. decidiret werden muſwt. Herm. Conring de Orig. Jur. Germ.
Cap. 33. it. in Proleg. ad Germ. Taciti. Kulßit de dut. Reg. Germ. G. 54.

Jargow,

Ain elveit derelikctus non fuit a Summo TIribun. Berol. reégalibur adnumeratnt. 56 5

1h Jar gow, in der Lebre von Regalien, Vorrede 5. 9. o. ſæq. Nach ſolchen aber
4 A 2) auſeg, allem Streit befangen, daſ- Inſulae in flumine natae, item alinvioner;
ne. dem Domino Numinie, ſen Principi geboeren. Grotius de J. B. P. L. 2. C. g.
n 565. . 12. Liffendorf de J. W. & Cent. L. 4. C. 7. J. 12.
Vn Allermaſien 4) meribur noſtrie, ac bodierno Jure, alle flumina H
hutn ortut littora, ad Regalia geBeren, 2. ſeud. 56. Juae ſunt Regalia, und
e — . dahero y) in Dominio & 5& Patrimonio Principis ſind, ſ daſr niemand in ſolchem
i. . Fluſſe, ſine licentia Prineipit, etwa- machen, noch darauf ſchiſfen oder ſſehen
Veriiin Jgaear-f, niſi ex ſolut veëtigali vel penßione certa. Heig. p. 2: Quaeſt. 40. n. 5. ſeq.
ut 5) die Inſulae in flumine natae ejuidem Jurit eum fluminibur ſind, folglich
bbeͦ ebenſalr ad Regalia geboeren, und tanquam acceſorium dem Domino territorii,
mritk tam quoad Juriidictionem quam proprietatem, zufallen, welchem der Fluſr ge-
g boeoeret, Eryphiander de inſulis Cap. 12. num. iy ſeq. Stryk. in V. M. f. L. 41.
h. 1.61. §. 20. Rütger Ruland de Commiſonibur Part. 2. Lib. 3. Cap. 10. Buch-
ndi uner de Jure Aquat. th. ug. Schultz ad §. 22. Inſt. de Rer. Div. Lit. Dd.
in hiernach auch 7) in Camera Imperiali geſprochen, wie ſolchers atteſtiren, Foer-
n un Ler in Proc. Cam. Tit. S. rubr. de inſula, Vot. 2. Gylmann. 1. Symph. 2. Vot.
vicnr 2.. Sextinut de Regal. L. 2. C. 3. num. 29. Gryphiander de inſuliy Cap. 10.
n u. Milene, de Drinc. & Stat. imp. p. 2. Cap. 6σ S. 9. Rütger Ruland de
l Commiſ. part. 3. lib. 3. Cap. .. Wrlchem ⁵) noch binzutritt, daſi der Im-
lil Perator Adolphus Naſſovicut, ad Requißit tionem Rainoldi, Cmniti⸗ Geldrenſir, de
be i communi Principum Sententia, in anno 1295 zu Nürnberg eine Conſtitution pro-
ie. mulgiret, daſs alle im Khein und andern Hüßſen entſtebende Iiſuln, dem Do-
alr minio Territorii, welcher den Zoll auf a demn Fluße hebet zugeboeren, quam Con-
RM ſfſtitutionem exhibet Gryphiander de inſuli⸗ Cap. 3. num. 3. Hiernaechſt 9)
4 nicht nur in Teutſchland, ſondern aueh in andern Reichen und Provinzien, in
Obſervantia iſt, daſs die Inſeln denen Dominis Territorii zugehoeren, allermar-
. . ſwen, in ſpecie de inſulis in Rheno natir, atteſtiret, Noz Meurer im Tr. vom
Nde Waſſer- Recht p. y. ſol. oz. de inſulis Saxoniae Carpzov. Part. 3. Conſt. 37.
Aui Def. c3. de inſulit in Gallia Chriſtin. IV. Dec. Belg. §oô. num. 6. de Hollandia
& vieinorum inſulir. Grot. in FHlor Sarſfone lib. 2. ap. &. num. 9. 11. 42. eben .—R
,0 daſſelbe auch io) in alluvionis intremento ſtatt findet, weit ſolches nicht ſo wol
116 Bbbb 2 denen

466 Ob XC. Perperam omne: indiſtinéte alluvione, Scab. Mind. adſeruit Eftot

denen Praediis privatorum, alr denen ripir, jure vicinitatit, accediret, dieſi
aber inter Regalia, gleich denen Inſuln, mit gerechnet werden, 2 feud. Fo. quase
ſunt Regalia, folglich dergleichen Anwaechſe dem Principi mit gehoeren, wel-

1

cher auch bewaebren, Ruland de Commiſ. 2. p. 4. C. 1y. n. 1. Peretz ad I. 3 4
C. de alluv. Stypmann. p. 2. C. y. n. 570o. Regner de Cynoſ. Belg. H. 20. luſt.
de A. R. D. Dieſem auch ie) nicht obſtiren mag, war oben loco rationum dubi Pe
tandi angefübret, weil eine- Theils es in Praeſenti auf das Jur civile nicht an-
komt, ſolchem auch andern Tbheilt per conſuetudinem wohl derogiret werden 4
Aann, I. 32. f. de legibus etc. So daſs 12) boc in paſſu demjenigen, welcher
ſtatuiren will, daſi dar Jur commune an ein und anderm Orte quoad inſula, &
alluviones annoch in Uſu ſey, der Beweiz davon oblieget. Gryph. de inſ. C. m. 1i⸗
n. 54. Im übrigen auch i3) ein Princeps da, Jus alluvioni & inſulae denen na
Vicini, praediis wohl nehmen kann. Heig. Quaeft. ult., num. y. Licet enim in nl
genere, rationi five aequitati naturali & communi bominum utilitati conve-
niens, quod vicinis inſulae & alluviones relinquantur, non tamen hbie modur ac- tan
quirendi ab ipſo naturae jure praeſcriptur eſt, adeoque a Principe abrogari, & e
aerarium augeri poteſt, quia neminem reddit pauperiorem. Struv. Exc. gi. th. o. HMWRUh
Endlicb 14) ad rationem dubitandi & annoch du erinnern, daſz ein Fluſi
nicht allemal ex vicina ripa materiam infulis ſtruendir, ſondern ſolche oft aus 4
ferneren Orten, und zuweilen ex imo fluminir ſundo, obne der Nachbarn Scha- D
den addueiret. OGr“phiander de inſuliy Cap. so. num. y4. Als ſind Wir der uri
rechtlichen Meynung - eerb
Daſ Inſulae, in flumine publico natae, im gleichen die Anwaechſe, Ew.
Königl. Maj. Fiſco anbeim fallen. Welches Wir, Statt Unſers allerunter-
thänigſten Gutachtens, allergeborſamſt zu berichten, nicbt ermangeln
wollen. Die Wir in allerunterthünigſter Devotieon erſterben
Ew. Koenigl. Majeſtüt
Alinden em y Novemb. 1736.
. allerunterthänigſi- raagebo, ſamſte Diener
Director und Aſeſor zu Dero hbießigen Schoeppenſtubl,
E. Federking. C. H. Beſel. J. S. Frederking. ho
J. S. Titiur, don

Videa-

8 . . 5 „
Quin alveur derelidkur non Juit a Summo Tribun. Berol. regalibur adnumeratur. 567

Videamus nunc e diametro oppoſita, & argumentum a majori ad mi-
gte nus, ſi enim alveus ipſe derelidtus non amplius accenſendus eſt regalibus,
. multo minus iſtam tuebitur qualitatem alluvio. In ſupra memorato Caſu Ca-
41; Pituli Magdeburgenſir, contra die Dobmprobſtey daſelbſt, de 6 Sept. 1768 quae-
ſtio erat de derelicto alveo, non plebis pluviorum, ſed de patre Alpi (ut Gro-
NA Zius in epiſtola Hamburgenſi ad Gallos 132 hunc amnim honorifice ita com-
unli⸗ pellat) Regimen Magdeburgicum per duas conformes ſententias de 6 Febr.
hiete 6 & 26 Jun. 1767 pronuntiaverat 1) quoad Jus: Alveum derelictum ſpectare
ud . ad ſupremum Territorii Dominum, qui pago Loſtau conceſſerat noviſſime
u alveum Albis derelictum; 2) quoad Jactum in ſubſtrato caſu ne conſtare qui-
dem de vera alvei derelicti qualitate, ſiquidem in loco controverſo aqua ad-
u hucdum fuerit deprehenſa; atqui juxta §. 23. J. de R. D. & Carpzovii Ju-
C„. risprud. forenſ. p. 3. C. 31. D. 15. & Leyſ. ſpecim. SII. M. 6. talem, Jure Ro-
e n mano & Saxonico, requiri alveum, qui perfecte in univerſum fuerit dereli-
aini Ctus ab saqua profluente, quod tempore hyemis optime dijudicandum, quia
in aeſtate quandoque etiam flumina perennia exareicunt. Planc tamen dere-
ſcet. lictus alveus intelligitur, etiamſi aliquantulum aquae per eum fluat; modo ſit
u. tam modica, ut fluminis nomen perdiderit. Si enim aqua inde currens non
6eeſt flumen, non locus ille ulterius flumini publico deſervire dicitur. Carpz.
, c. l. Re ad ſummum Tribunal Berolinenſe in reviſorio ultimo judicio de-
voluta, quaeſtio Juriz praejudicjialis in utramque fuit dilputata partem. Cer-
tum erat, 1) Ordinationem Politicam Magdeburgicam nullibi diſponere de
ſou alveo derelicko, adeoque reliquiſſe rem in medio ., ²) Ducatus Magdeburgi-
hr. cus citra dubium terra fuit Juris ſaxonici, Griebner in Diſſert. de Terris
lyd Juris ſaxoniei; 3) articulus 56 des Saechſiſchen Landrechts, his loquitur
verbis. W
,H ,, War das Waſer abnimt dem Lande, dar bat der verlabren „ der dar Land
en iſt. Bricht er aber wieder einen neuen Abgang, damit verliert er ſeinei Lan-
der nicht. Welcher Werder ſich erbebet binnen einem Fluſr, welchem Geſtade
er näber iſt, zu dem geböéret der Werder. It er aber zu mitler Maaſie der
Waſſerr, ſo gehöret er beiden Geſtaden. Daſſelbe thut auch der Uebergang oder
Strohm, ob er wieder rtruchnet.“
. „G „
AGH In toto Regno Boruſſiae, quae ſimiliter Terra fuit Juris ſaxonici, idem
hoc retentum, im Preuſsiſchem Landrecht P. 2. T. I. Art. S. 4) Cum hoc
O eonſpirat Jus Romanum 9. 23. J. de R. D. L. X §. 5. ff. de A, R. D. L. 1. 3.
3bebb 3 C.
r.

568 Obſerv. XC. Perperam omne- indißtincte allubioner Scab. Mind- adſeruit iſto, .ł

C. de alluv. Aft non deſunt, 5) qui diverſitatem in eo collocant, quod
Romano Jure Numina ſpectaverint ad res publicas, hodie vero ad principem,
conſequenter etiam incrementa fluvialia veluti Myler ab Ebrenb. de Principib.
& Statib. Imper. R. G. p. 2. C. 66. 9. 8. Huber in praelect. Jur. 64 Lib. A1. ff.
tit. de A. R. D. S. 10. Groenwegen de L. Abrog. ad 9. 10. ſeq. J. eod. tit. Boeh-
mer ad digeſta, L. A41. t. I. 9. 21. Thomaſ. in Not, ad §. 23. J. de R. D. &

A. R. D. r)& U. M. L. 41. t. I. K . Heinecc. Jus Germ. L. 2. t. 3. §. 91.

Verum huic cohorti opponitur ſequens turma; 6) à Sande Decif. L. §. t. 2.

def. I. 2. Ziegler de Jure Majeſt. L. 2, C. 15. 9J. 12. Berger Oec. Jur. L. 2. t. 2.

§. 15. not. 5. Ley/. ſpecim. 502 M. 6. Carpzov. p. 3. qu. 35. d. 14. 15. Cra-

mer, Wetzl. Nebenſtund. p. 9. n. 6. pag 109 Hopp. ad . 23. J. de R. D.

Wernher p. 4. Oblſ. 150 Hellefeld Jurispr. for. §. 1740. Smon van Loewen

in Cynoſ. for- L. 2. C. 4. n. 12. Voer. ad ff. L. AI. t. I. 9. 15. Mev. P. 7. D. 301.

Heigius p. 2. qu. 40. n. 85. Neque illi, qui ex aſſe in omnia omnino princi-

pum Regalia inquifivere, ipſis alveum annumeraverunt derelictum, e. g. Fra-
trum, Conradi & Benedicti Carpzoviorum Difl. de Regalib. Albini & Nbef-
Feri Diſſ. de Regalibus, Klock de Juribus & privilegiis Civitat. Imper. per

totum Lib. 2. Kegula igitur eſt, filentibus Legibus localibus, ſtandum hic
eſſe Juri Romano. Neque revera aliquid inde principi decedit. Ejus enim
ſemper manet novus alveus Nec morabantur nonnullae literae inveſtitu-

rae fuper alveo derelicto. In vulgus enim eſt notum, quod Vaſalli, ante

allodificationem, ipfi exhibuerint Curiae feudali ſpecificationem ſeudoruch,
ceorumque pertinentiarum, quae tunc, licet re vera non habuerint antea feu-
dalem qualitatem, fuerunt conſiderata ut feuda oblata, atque ſine ambagibus,
vel fine ulla ulteriori ſollicita indagatione, inſerta inveſtiturarum literis,
quae proinde, ut res inter alios actae, contra tertium neutiquam vim habent
probandi, atque claufula munitae generali: Salvo jure tertii. Multa inſuper
ſunt ex ſuperflua abundantia; atque quaeſtio recurrit, numne iſtiusmodi
Vaſalli, in Marchia & Ducatu Magdeburgico, alveo Albis derelicto, mit
der alten Elbe, inveſtiti, quorum imiicit mentionem Srryk in U. M. & Hopp.
in Comment. ad J. locis ſupra citatis, jamjam jure acceſſionis ex vicinitate
fluminis, poſſederint olim haſce alvei derelicti partes? aut an fuerit pars
praefecturae principalis, ein Amtsitiick, de qua princeps diſponendi, Vaſal-
lumque deſuper inveſtiendi habuit poteſtatem. Fuit itaque tandem, po-
ſteaquam magna ſollicitudine a fingulis ſingula in utramque partem mili-
taͤntia argumenta probe perpenſa, imo recondita, in fummo Tribunali per
majora concluſum.

1) Ad

Quinalveus dereliciut non fuit a Summo Tribun. Berol. regalibur adnumeratur. 569

l 0 Ad quaeſtionem Zuris, alveum derelictum ſpecétare ad privatos poſſeſſo-
res, quorum fundi adjacentes arcifinii inde aucti; nec obſtare principa-
ſ lem Conceſſionem, a reis pagi Leſtau incolis anno 1755 deſuper impetra-
8 tam, quippe rem plane inter alios actam, &-ſalvo ubique jure tertii intel-
eD 20) Quoad fadti quaeſtionem, indagandam adhuc eſſe ſollicitius in loco con-
5. t! troverſo veram alvei praetenſe derelicti qualitatem praejudicialiter. Fuit
2 t.1 igitur ſententia ultima tertiae inſtantiae de 6 Sept. 1768 aà Tribunali ſequen-
„A tem in modum concepta, partibusque dein publicatnaatt:: —
D vIISachen der Dobmeapituli zu Magdeburg, Klaegern und Revidenten, ent-
1 ggegen die Gemeinde zu Loſtau, Beklagte und Reviſen, Erkennen Wir FKIE-
. „
6, DRICHI, koenig in Preuſien etc. vor Recht und denen Altis gemäàſr. Daſi For-
. malia richtig, auch, qua materialia, die ſententiaz a quibus, der Magde-
He burgiſchen Regierung vom 6 Febr. und zz Jun. 1y6 dahin zu aendern: daſi
8ün noch zur Zeit nicht definitive in der Sache zu erkennen, ſondern zuvorderſt
Feltr⸗ durch eine anderweitige Commiſſion in loco zu unterſuchen: Ob dar, an dem
. u Juuaeſtionirtem Ort, vurüch gebliebene Waſſer von derjenigen Beſchaffenheit ey,
1 daſi ſol. her nicht mehr vor einem Theil, oder Arm der Elbe zu achten;: und
s fals ſich dieſer bei der Commiſion finden ſolte, von derſelben zugleich, durch
14 4 . V .
eris, die von beyden Theilen vorzuſohlagenden Zeugen, oder ſonſt rechtlich, nebſt
hent Anfertigung einet deutlichen, zuverlaeßigeren Riſſer (al- der bithero ad Acta
lunr gebracht worden) aurizumitteln, von welcher Groeſie ſotbhaner Waſer, bevor
tubt er denjeni gen Zuſtand erbalten, zur Zeit der von dem Elbſtrobhm genemmenen
i. neuen Lauffes, und in denen folgenden Jabren ge weſen, auch wie viel Land
zu ſolcher Zeit, entweder ſogleich, oder nach und nach, an der Seite der
Loſtauer-Wieſen, autgetroknet ſey, Werauf alidann teral Weiter ergehbet,
ſat Var Rechtene, übrigens die Proceſikoſten zu compenfiren.
Ul.
Ni Cum mihi, ultra triginta licet annos, in ſtrepitu judiciario veilenei⸗. furique
dicundo ſtatim admoto, neque meis Collegis, nunquam caſus fimilis ſiber

570 Obſ. XC. Perperam omnei indiſtindte ellavione⸗ Scab. Mind. adſeruit Fiſco.

alveo derelicto fuerit obvius, in colliſione ſeilicet cum Juribus Sereniſſimi,

certe hoc praejudicium, duarum infirmatorium ſententiarum anteriorum,
huncce Novi Juris Controverſi locum optimo tuebitur jure, idque tanto for-

tiori ratione, quanto parcius ejusmodi obvia ſunt praejudicia. In utiliſſimis

Selchovianis Elementis Juris publici, H. 467 & Juris Germanici §. 530 tacetur
alveus derelictus, in genere tamen circa inſulas, alluvionesque rite docetur de-

eſſe deſuper Legem univerſalem, Fiſco eas adſerentem „ meritoque exx-
ploditur praetenſa famoſaque Conſtitutio Imperatoris Adolphi de 1293 imo
juxta Hellefeldtii Jurispr. for. S. 740 haeret adhuc ipſa ejus authentia, inſu-

per ſaltem de inſulis, non de alveo loquitur derelicto.

Obſerv. XCI.

In

4
fet
eint

ſe⸗
Nn
exe⸗
cin
con
gui⸗
Per
2) 1
ni
erlo
e
Ep
)
lunti
Ctiun
Wre
ſus

fuit

Meu

ð

ini,
hll,
w.
Uuni
etur
ub.
e
in

,

obſervatio Xl

An, ſi ret duobus ſucceſſive vendita, poſtponatur emtor ſecundus, tametſi huic

„ . . . „ „ 22 R „. „ .
res emta fuerit tradita, ſi nimirum is ſeiverit prioris jus ad rem

emtoris, ex anteriori emtionis contractu quaezfitum? cum duplici praejudicio

non conformi. 1) in Cauſa Sileſiaca Graf von HODIIZ contra Graf von
HOTPM, &2) in Cauſa Marchica der Hefräthin MICHAEILIS,
tomra die BOCRSCIHIE Erlen zu Cöpenick.

ffirmat dictam Quaeſtionem Brunnem. ad Cod. L. 3. t. 32. Leg. 15. n. 6.
ibique alleg. Gail. Lib. 2. Obſ. 5S. n. XI. qui poſterior tamen hanc eſſe
Ingulariſſimam regulae limitationem concedit. Et omaino limitatio haec,
analogiae juris non reſpondet. Etenim 1) nullibi in ulla Lege fundata, ſed
ex cerebrina quorundam nata eſt Doctorum opinione. Si prior emtor ſpe-
cialem in re emta hypothecam, de ulterius ipſaà neutiquam vendenda, ſibi
conſtitui, eamque, moribus noſtris inſeriniari euravit, dubium non eſt,
quin praeferendus ſit poſteriori emtori, etiamſi huie res fuerit tradita, pro-

pter anterius jus in re, ex hypotheca oriundum. Extra hunc vero caſum,

2) memorata limitatio, caret omni furis fundamento, ſiquidem indubitati
juris civilis eſt, priorem emtorem non niſ merum jus ad rem, ſaltemque

perſonam venditoris e contractu ſibi habere obligatam, e contrario emtorem

poſteriorem, cui res tradita, verum in re jus, adeoque multo habere fortius
& praevalentius, conſequenter eſſe tuendum in dominio ejusdem. Neque
3) conicientia contractus anterioris, hanc mutare valet regulam; cum vigi-
lantibus jura fint ſcripta, ſibique Emtor imputet prior, quod traditionem

citius haud feſtinaverit; malaque fides hic non redundat in poſteriorem em-

torem, potius in Venditorem, contra quem etiam dubio procul patet regreſ-
ſus primo emtori. Idem obtinet juxta L. 15. C. Rei Vinc. ſi duobus res eadem
fuit donata. Ita quoque fuit judicatum in Summo Tribunali Berolinenſi,
Menſe Jun. 1748. in Caula Wratislavienſi Grafen von Hoditz, Emtoris ſecun-

di, (cui fundus emtus erat traditus) Beklagten und Appellanten, contra den

Tom. II. Ccecc Gra-

572 OGbſerv. XCI. An, res duobur ſucce ſive vendita, peſponatur emtor ſecundus?

Grafen von Hoym, Venditorem, Klaegern und Appellaten;

adminiculabantur emtorem ſecundum, 1) priorem emtionis contractum a

quo in caſu ſimul

Mandatario ablentis Venditoris initum, ob nondum inſequutam Mandantis

ratihabitionem quodammodo fuiſſe adhuc in ſuſpenſo,

intereaque tem-

poris poſteriorem fuiſſe celebratum contractum ; 2) quod priori con-
tractu poena fuerit adjecta conventionalis quingentorum Aureorum in
reſihentem; adéoque eo ipſo licuerit Venditori poenitentia, cum facultate
contrahendi aliter cum alio. Interim dudum poſtea, die 15 Aug. 1769 eidem

alia placuit ribunali Sententia, in Cauſa der Hofräthin Michaelis, gebobrnen
Bock, jactatae primae Emtricis, contra die Bockſehe Erben zu Cöpenick;

propter L. 10. J. 2. ff. quae in fraud. Cred. Sed pace diſſentientium, iſta
Lex manifeſte de plane alio & diverſiſſimo loquitur caſu, nimirum de obaerato
debitore, facultate alienandi deſtituto. Multo minus tunc actio de dolo ſub-

ſidiaria ex L. 7. ff. & L. 2. C. de dolo malo, competit.
principii, dolum hic latere malum, cum potius ſit bonus &
rei familiaris ejus, qui ſuo utitur jure, neminique facit inju

tidiana in vita communi occurrunt exempla.

Eſt enim petitio

licitus, augendae
riam, cuius quo-

Ofer. MII.

ur

s
ſeius
is e⸗
n.
—
in a
gvo⸗
ſuon
ſelſio
er

ho⸗
lies
dute
ipla

chrt

Hm
Cun
dra
eni
n,
baenn
Marchica GERMERODS Erben & LEHMAN, contra Avuman &IE-
i⸗
gele CEAMAN, wegen der Commentburey LAGO.
iusgl.

De re duobus ſucceſſve locata, & circa paäum de locando; alind eft juris in

boc contractu, dominii non translativo, ac in emtione vum pragjudicio in Cauſa

—

H- caſus anno 1766 in Supremo Tribunali fuit obvius, continens tundum,
Aduobus ſucceſſive locatum, poſteriori traditum. Hic fuiſſet praeferen-
9 dus argumento L. 15. C. de Rei Vind. Verum in ſubſtrato caſu fuerat con-
ſcius antecedentis locationis perfectae, adeoque cum locatore aequaliter frau-
dis cenſebatur particeps, & juxta Leyſ. Sp. 444. M. 3. Brunnem. ad cit. L. I5.
C. n. 6. Gail. L. II. Obſ. SS. n. II. priori conductori tunc competit actio de
