rit, Schema aliquod elaboravi Cautelarum deſuper obſervandarum, ne ſingu-

lis in obventibus per memoriae lapſum una negligatur alterave; quas Caute-

las hic una offendere, non paucis, credo, gratum erit Lectoribus, in ſimili
conſtitutis calu. Cautio ipia praeſtatur vel ¹) per immobile, vel 2) nomine

activo, vel 3) fidejuſſione, de qua poſtrema hie non ſumus ſolliciti, cum in

Compendiis Juris neceſſaria deſuper facile poſſunt conſuli. Deinde & venit
examinandum 4) ſubjectum, i. e. perſonae caventes; 5) Cautionis Jorma.
Quod igitur attinet 1) ad IMMOBILIA, horum intuitu eft indaganda a) axa,
b) pro quanto pretio ſit in caſibus incendii aſſecuratum in Cataſtris deſuper

conſcriptis? c) quanti ejusdem ſint reditus annui, & quantum circiter preti-
um olim expectandum, ſi ad ſubhaſtationem foret deveniendum? d) titulus
poſſeſſionis, & an hic ſit notatus in Libro Hypothecarum? An conſiſtat forte

in uxoris dote; aut an ſit immobile hocce æ«) emtum? & tunc an legaliter, e. g.
a Venditore minori, adhibitis ſolemnibus &c. acquiſitum? in genere, an
quomodo pretium ſolutum? idem ſecure adhuc circa dominium autboris in-
uiritur, an vero ſit &β) jure haereditario acquiſitum. Tunc quomodo co-
haeredibus ſatisfactum? & an teſtator, ſeu ille, ex cujus haereditate profi-
ciſcitur inteſtata, emerit immobile, & de pretio ſatisfecerit? non neglecta
eadem iterum indagatione circa Authorie dominium. e) examinandae ſunt hy-
pothecae, inhaerentes ſive expreſſae ſive tacitae; in fimili reſervatum forſitan

dominium prioris poſſeſſoris. f) circa aliud aes alienum, an poſſeſſor prae-
lſens

1

— ———

— —

—–

l⸗

— —

nmmgtmmnn

Obſerv. CLI. Schema cautelarum, in Cautionum inſtramentir. 669

ſens non ſit rationibus publicis adſtrictus? vel ſi olim fuit, an & quomodo
ſatisfecerit deſuper, atque an Cautio eo nomine olim praeſtita, ſit reddita
& deleteaea èl .

I) Quoad NOMEN, exploranda eſt ejusdem ſecuritas; igitur a) quo-
modo debitor acquiſiverit immobile, cui inhaeret? An exſolverit pretium?
An cohaeredibus aà debitore ſatisfactum 2 ſi fundus ferfitan eſt feudalis, Agna-
ti an conſenſerint? quot ſint agnati? quae olim vexatiſſima erat quaeſtio,
per recens Edictum Boruſficum valde ſublevata, quum agnatis, ſub poena
privationis juris contradicendi, incumbat, jus ipſorum qualecunque in libris
profitendi Hypothecarum. b) an tertius quidam hoc nomine participet?
c) ſcriptura deſuper conficienda eſt obligatoria ratione hujus nominis. d)
quod notificandum eſt debitori ejusdem, poſteaquam ex ipſo antea debiti
quaeſita agnitio; ipfſique inſinuatum, quod ſine praevio conſenſu Camerae,
vel Tutelaris Curiae Gc. nihil fit Creditori caventi exſolvendum, & in

majorem ſecuritatem requirenda eſt debitoris declaratio & reſponſio

deſuper in ſcriptis. e) An nomen ſit regiſtratum in Libro Hypotheca-
rum?

Quoad ſubjeétum, ſeu perſonas cautionem praeſtituras, (quod ſu-
pra, omiſſa hic fidejuſſione conſueta, quartum conſtituebat momentum) &
quidem in ſpecie quantum ad Conjuges, perlonalis earundem comparitio &
declaratio exigenda, atque in Uxore ejus aetas conſideranda? porro, an in pri-
mo, an ſecundo vivat thoro? Si hoc, an & quomodo diviſio cum
liberis prioris Matrimonii inſtituta 3 && qualis ſecuritas his eo nomine
praeſtita? Et intuitu Mariti, an tutelis ſit diſtrictus?

V) Reſpectu formae, exigenda eſt a) propriae manus ſubſeriptio,
& agnitio judicialis, b) haec coram toto Magiſtratu; & ſi c) judicium
praefecturae occurrit, (Amtagericht) tunc hic actus non coram prakfe-
So ſolo, ſed ſimul coram uſtitiario eſt experiendus; d) inſtrumentum
Libro Hypothecarum inſerendum; e) in foemina qualibet concurrente,
renuntiatio reſpectiva beneficiorum muliebrium rite exequenda. f) Si de
fundo agitur dotali, tunc eſt conſultius, uxorem ſe obligare ipſam,
non intercedere. Landem ſaepe evenit, ut praefectus (Amman) conti-
nuet conductionem praefecturae regiae ad uſteriores annos, ſub priori
Cautione: Tunc eſt indagandum, an ex aſſe priori ſatisfecerit obliga-
Pppp 2 tioni?

670 Obſerv. CLI. Schema eautelarum, in Cautionum inſtrumentir.

tioni? & fi talis praefectus fundos, ſub jurisdictione praefecturae fitos,
loco cautionis obtulit, tunc, praeter ſuperiores, ratione immobilium ſup.
peditatas cautelas, juvabit ſecuritatem, quod Membrum Camerae, cui
ſpecialis cura hujus praefecturae commiſſa, der Departements - Rath, in
loco indaget verum fundi valorem ,& in ſui praeſentia curet fieri a Ju-
ſtitiario jurato inſcriniationem Cautionis in Hypotheearum Libro, & uter.
que deſuper teſtatum, ſubſcriptione munitum, ad acta exhibeat.

———õ

e,

“
„ = 7
. 4
4* *

*
2

.

—

pag. linea

180 8
181 8
185 22
18 1
1 id. 13
188 10
189 43
I1 2
192 7
- 12
. . 17
194 9„
1983 12
199 1
. 13
200 ab infra 6
206 1
209 ab infra II
2¹4 17
421 ab infra 2
224 2
829 12
2 11 ultima
242 16
24

= 27

loco
leicht
Petri
er
praeſtita

hinc

conventionis
Paechter

rxetroemtio

conveniens jus
potiſſimum

translationis

hinc
dominii
ut
provocent
meleſtiarum
hiſtoriam
den
Ratione
dennoch

inconſideratazs

adhuc, dum

X

probat
paterna
di ſpoſitiones
Marchicae
quare
creditoris
aſſumit
ſi

EMENDANDA

ad pag. 344.

legatur

nicht

Petrum
cecyx-
praeſtito
tunc
conventiones
Paechte
retroemtionem

convenientius

potiſſimam
translativus
tunc
domini
ſed
provocet
moleſtiarum
ſucceſſive
de
Rationes
demnach
inconſiderate
adhucdum
ad
probet
paternae
diſpoſitionis
Marchiae
uale
creditores
aſſumitur

ſic

4.

ag. linea loco
244 ab infra 5 prohibentur
246 3 tot

247 8 naturalem
- 24 judicitiae
252 9 inſtitutis

258 ult. ſimulante
259 penult. ubique

263 3² intenta
269 10 Beroldi, Guilii
2 19 poinde

271 ab infra 10 ſublatum
273 ab infra 8 pronuntiantium
275 ab in fra 5 jani
279 ab infra 4 ſecure
281 ab infra 12 corum
291 ab infra9 nutent
295 ab infra 18 omnio
.- „fſucceſſionem
297 ab infra 13 prae ſe

30¹ 7 diſtinguuntur
* 10 quod
- 26 regis
302 12 und ihren

304 6 vi non
⸗ ab in fra 13 juris
319 ab infra 16 Dach drauf
330 ab infra 6 von ſich
337 ab infra 8 IItrecch

3442 15 ihm
- 2;3 inquiſitoriae

*

legatur
ꝓrohibeatur
toties
naturalium
pudicitiae
inſtitutus
ſimulantes
ibique
gandem

Beſoldi, Gailii

proinde
ſublatam
pronuntiatuns
jam
ſecum
coram
natent
omnino
ceſſionem
pro ſe
diſtinguitur
quid
legis
und in ihren
ſi non
zuri
Dachdrauf
vor ſich
Wreech
ihn
inquiſitorie.

+2 D E RICI BENAEFRI

N ATI BORIISSICAE A CONSIIIIS S

ECRETIORIBIIS IN SVPREMO TRIBVNALI,
RKEVISIONIS LITIGIORVM OECONO

MICO - CAMERAHMVM, NEC NON REGIAE
AINATORIAE, ET JVDICII REGII BEROLINENSIS, SVPER SERVITVTIBVS
FICATORIA LITIGIOSA CONSTITVTI, JVDICIS LOTTERIAE REGIAE

0VUXM

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

AUGEVSTISSITMAF
MNIUM IMPERATRICI ET AUTOCRATRICI

PATHARINAE II

EXPLICANS

ORES SELECTIORESQUE CONTROVERSIAS

M, PUBLICI, FEUDALIS, CANONICI, CIVIIIS,
CRIMINALIS, CAMBIALIS ETCG.

ATIS ARGUMENTIS OLIM OBVIAS ET RECENTER DECISAS, ADEO.-
ANTIBUS, SIVE TUDICANDO, SIVE CONSULENDO, PERUTILES;
MAXIMAM PARTEM
NALI REGIO BFROLINENSI, IN SUPREMA CVRIA

DRALI MARCHICA, IN SUPERIORI REVISIONUM
ITIGIORUM OECONOMICO- POLITICO- CAMERALIUM,

I N C II E
IS ALIIS JUDICIIS DELEGATIS ETC. COLLECTAS.

10 AMUS TI.

ent des Tribunaux, doivent toutes étre conſervêes,
juge pas aujourd'hui, d'une maniére differente de cell
es CGitoiens, ſoient autant en ſùreté, que la Conſtitu

& étre rendäes publi-
e d'hier; àfin auſii, que
tion méme de l'Empire.
Tees par SA MAJESTE L' IMPEFNATNICE DPE TOVTES LES ES

tablie, pour travailler à Pexecution diu Projet d'un nonvean Code des Loix, §. 92.

6

5

4
2— Copyright 4/1999 VxyMaster Gmbh wwW.yXVmaster. com

—

giae Boruſſ. Majeſtat. et Sereniſſ. Elect. Saxon. clementiſſimis.

L E M G O VIAE
FFICINA MEYERIANA MDCCLXXI.

3

2