Ob atriusque coniugum conſenſum, qui plerumque inimicitiis nititur irreconci-

liabilibus, decernendum eſt hodie divortium; niſi inſignis appareas

utriusque levitas, cum Reſoluto Regio deſuper

immediato.

Exprelſe hoc ita ſapienter ſancitum in Reſcripto Regio de 27 Sept. 1751 in
Novo Corp. Conſtit. Pruſſ. ad hunc annum pag. 158, in verbis: „Daſs
„bey Eheleuten, unter welchen inimicitiae capitales & notoriae herrſchen,
„und aus deren Ehen nichts wie Unheil, und eines oder des andern Theils
„Verderben zu beſorgen, die Scheidungen nicht ſchwer gemacht, ſondern,
„Wann ſolche Feindſchaft gehörig erwieſen, das Band der Ehe ſofort unter

„ihnen, ohne zuvor, (wie bis dahin geſchehen) auf Separationem a thoro &
„menſa zu erkennen, aufgehoben werden ſolle.“ Pro inimicitia ejusmodi

capitali, irreconciliabili, notoria, haberi quandoque poteſt absque ulla ante-
riori probatione rigoroſa, enixiſſimus utriusque Conjugis conſenſus in divor-
tium, prouti Supremus Camerae Berolinenſis Senatus, reformando Senten-
tiam primae inſtantiae, hoc judicavit Menſe Jul. 1761 in Cauſa der Wichertin,
ebohrnen Carbinen, contra Maritum Wichert in Potsdam. Quod ſi tamen
Eritas animi utriusque nimis maniteſte appareat, tunc Sereniſſimus Ipſe in
ſequenti Reſoluto poſteriori ita mentem explicuit: „Seine Königliche Maje-
„ſtaet in Preuſsen etc. laſſen dem Churmaerkſchen Cammerſecretario We-
„digen, und deſſen Ehefrauen, Chriſtianen Wilhelminen, gebohrnen Leſs-
„mannin, auf ihre allerunterthaenigſte Vorſtellung vom dritten dieſes, wo-

„rinnen ſie gebeten, das Band der Ehe, ſo ſie ohngefehr vor drey Monaten

„mit einander getroffen, wegen der ſchlechten Harmonie ihrer Gemüther,
„Wwieder zu trennen, hiemit in Gnaden zum Beſcheid ertheilen: daſs ſolches,
„in Betracht der gar zu kurzen Dauer ihrer Ehe, nicht Statt habe, indem ſie

„recht

„binnen ſolcher kurzen Zeit ohnmöglich Gelegenheit gehabt, ſich einander

tin,
lnen
ſeH
ſie.

ſagacitate aera diſtinguentis a lupinis, ut omnino hic locum mereatur.

Obſerv. CVI. Ob uriurque conjagum conſenſiun

, Jui plerum que inimicitii: ete. 595

„recht kennen zu lernen; Dahero ſie hübich zuſämmeubleiben, und nur ei-

„ner dem andern mit Vernunſt und Liebe begegnen ſollen „ alsdann ſich der
v„anjezt vorgeſchützte Widerwillen ſchon von ſelbſt wiederlegen wird

.

nirle HSS „ be-
„fſtalt Seine Königliche Majeſtãt nicht gemeinet ſind „zu erl

auben, daſs die

„Eheleute aus Leichtſinnigkeit wieder aus einander laufen dörfen. Stettin,
B „d. 12 Jun. 1752.

Friedrich.
En monumentum ſapientiſſimae perſpicacitatis Summi noſtri Le

ntum gislatoris
Friderici Magni; ſuo ſolo, non Jure- Conſultorum forſitan duct

u, tanta

Olſerv. CVII.

oxſervatiou
a Sati gactionem, quam alteruter Geſponſatorum, 5 auſh 1

rreſiliens, debet alteir.

Praejudicia cire

—

=

Nen ſequimur in foro ſanctionem Legis 15. 16. C. de donat. ante vel propt.
nupt. quod ſcilicet, ſi ſponſus a ſponſalibus recedat, vel ejus parentes
noluerint, donata remaneant ſponſae; & quidem videtur ibi diſtingui inter
donationes, reſpectu⸗ futuri matrimonii, atque non tali ex conſideratione factas,
per verba: „aliquid ſibi, tanquam futuri cauſa matrimomi, largiuntur; &
ut ad validitatem ejusmodi donationis inter ſpon-

in L. ſeq. 16 cod. requiritur, ,
„ſum & ſponſam, intervenerit oſculum; oſculo enim non interveniente, ſive
ponſus, five ſponſa obierit, tota infirmatur donatio, & donatori vel ejus

„ſpon
3 „* . . . .— . . ..
„haeredibus reſtituitur.“ Aſt in Praxi invaluit, tertiam refractarii bonorum
partem in ſatisfactionem alteri adjudicare; uti fuit factum in Summo Tribu-

nali, 1¹) menſe Jan. 1755 in Cauſa Marchica der PErqeulein von Bülo, contra
den von Jago auf Chrüden; 2) die 15 Mart. 1763 in Cauſa des Hofraths Hilmer,
contra Sponſam Rotberin aus Leipzig; ſimiliter 3) in Cauſa einfelderin con-
tra Wilke; 4) die 19 Mart. 1767 in Cauſa Sedinenſi Edelmannin contra Sena-
torem Schmidt, in qua regimen equidem
minaverat usque ad dimidiam reſilientis bonorum, quae à tribunali fuit ad
tertiam reſtricta 5) d. 26 Sept. 17769 in cauſa Pomeranica der von Steinwebr,
verebliehten von Putkammer, contra den von Rbein. Nam & reſpectu Nobi-
lium id juſtum viſum, quum intuitu filiae nobilis, juxta Conſtitutionemn
Feudalem, in dubio, ae i
uarum igitur dimidia eſt tertia totius.

uniformem.

Haec exempla ſatis Praxin evincent

Obher. CyIII.

Pomeranicum Satisfactionem deter-

duae tertiae ipfius bonorum pro dote reputandae,

tentes

Ner

4.

erhen.
I
ſeit
Crn

Itbr.
A

M.

e

Gete⸗

ſot1

eiſnen
M.
Hchelk
rce,

Niocen.

Obſervatio CVIII.

Hodie debentur uſurae in Condictione indebiti, contra
Jus Romanum.

Lre Romano non debebantur; erat enim actio ſtricti juris, in qua,
ſtipulatione deficiente, uſurae peti non poterant; aſt, cum mo-
ribus noſtris uſurae non modo ex ſtipulatu, verum etiam ex aequitate,
imo ex qualibet mora debentur injuſta, inſuper diſtinctio fere ignoretur ob-
ſoleta contractuum actionumque bonae fidei & ſtricti juris, proinde docet

Heineccius ad Pand. P. 3. §. 47. „in Germania hodie non eſſe dubitandum Ju-

dicibus, actori, talibus in condictionibus, adjudicare uſuras“ praecipue,
cum in Condictione indebiti ſubſit promutuum; praeſumitur enim, ſolventem,
auod non debebat, mutuo potius dare voluiſſe, quam perdere. Heinecc. ibid.
D cit. Bachov. & Eſtor nota p. ad Heinecc. Inſtitutt. à 987 ibique cit.
Cujac. Etiam in Jure Prutenico correcto, (im wohlverbeſſerten Preuisiſchen
Landrecht) P. 2. L. 4. Art. 2. . 10 contra Jus Romanum eſt ſancitum, quod
in condictione indebiti, omnino & fructus & uſurae actori ſint adjudicandae.
Occurrunt quidem nonnunquam in foro Sententiae, ab Amaſiis Juris Romeni
conceptae, uſuras dicto in caſu rejicientes; aſt, quantum ad meam ſupericri
in inſtantia pervenere notitiam, fuerunt reformatae.

„*

PFfffᷣ 2 Obſerv. C VIII.

Obhbzſer vatio CWX.
Qued uſuroe Mercium tabernae non niſi poſt annum debeantur, nan ſolum eff
Juris Marchici ſeripti, ſeéd & extra Natus Boruſſicos obſervantiae

& aequitatis urgentilſimae.

Eanidem ex Jure Scripto hoc oſtendi nequit, ut potius clare obſtet L. 13.
° 20 ff. de Act. emti, ita loquens: „Ulurae pretii debentur poſt diem
„traditionis; nam cum re emtor fruatur, aequiſſimum eſt, eum ufuras pre-
„tii pendere.“ Sed ceſſante hac Legis ratione, ceſſet etiam ejusdem appli-
catio neceſſe eſt. Atqui Mercator vendens, praevidensque ſolutionis non fe-
ſtinationem fed potius dilationem , ea ipſa conſideratione pretium auget.
Docuit igitur egregie Leyſer Spec. 211 Med. 7 Conſpirationem tot Doctorum,
Dycaſteriorumque pro defaleatione uſurarum proximi anni a traditione Mer-
cis. Jure Saxonico Electorali novo hoc tawen reſtrictum eſt, ſaltem ad ſex
Menſes, vigore Deciſionis noviſſunae XV de anno 1746. Caeterum minime
hoc eſt extendendum ad alios Venditores, qui non ex mercatura quaeſtum L
faciunt; dicente enim Cicerone raro offcina aliquid habet ingeni.

* „—6e r

— — — ——

Obſerv. cx

u

l⸗

e.
Cun
Me.
Ala

Nvie

Kun

10.

05 ſervatio CQ.

An uſurae debeantur in eodem ſortis genere? an vero minutio

i quoque moneta
Creditor teneatur eſſe contentus?
Uiimum bellum, ejusque, quoad monetas, calamitates, habent aliquid
— fſimile cum Proverbio Gallico: 4 quelque choſe malbeur ℳ bon. Si.
quidem ante iſtud bellum, in Statibus Boruſſicis haelit nunquam ullus Cre.
ditor, qui ſortem in optima elocaverat Moneta eſſe contentus uſüris in
Moneta curſoria minutiori. Verum eſt, monetam auream ſaepe tunc perdi-
diſſe in evaluatione contra viliorem curſoriam argenteam, tunc admodum
raram, inque vita communi neceſſariam, ad reddendum id, quod excurrit
ſeu exſuperat pretium. Sed in ipſa Moneta argentea excellentiori ponit Ber-
ger in Oec. Jur. L. 3. t. 8. §. 9. nota 3. exemplum: „ Si ſors mutuo data ſit,
„E. g. 211 zweidrittel Stücken, Creditor uſuras in eodem genere, an zweydrit-
„tel Stücken, a debitore exigere nequit, verum minutiori Moneta a I. 2 groſ⸗
„fſis contentus eſſe debet. Sed, reſtituta pace, plane diverſa apud nos in-
valuit, triumphavitque, & quidem haec Philoſophia: Uſuras nimirum eſſe
partem ſortis; participare igitur de natura totius, cujus eſt Pars. Ante Edi-
cta Monetaria Boruſſica de 1763 & 17764, non ad omnium erat Palatum haec
argumentandi ratio; quippe Judices ipfſi non raro ſunt debitores uſurarum;
haerebatque alta adhuc mente repoſtus mos, pendente bello fuiſſe indiſtin-
Cte ſolutas uſuras, quin devalvata in moneta. Sed nunc vigore laudatorum
Edictorum, reſtituto probo Monetarum genere, nemo amplius de ipſorum
dubitat aequitate. T antam habet vim Conſuetudo , etiam in re pecuniaria!

Ffff 3 Obſerv. CXI.

Olſervatio Cr.

S res vendita a venditore recipitur, & non illico emtori remittitur, tunc am-
plius non eſt locus Aedilitio Edidto, quoad eledtionem reparandae laeſionis, ſed
res cenſetur plane inemta. Cum pracjudiecio.

L 31. F. 17. ff. de Aedilit. Ed. diſponit ita: „Si mancipium redhibitunm.
„& aà venditore acceptum fuerit, non amplius quaerendum: An manci-
„Pium in Cauſa redhibitionis fuerit? nec de tea pore quaerendum: an intra
„tempora redhibitum eſſe videatur? “ Inde oritur cautela venditorum, ca-
vere ſibi a receptione rei venditae, praeeipue equi, cujus nutriendi tractandi-
que ratio, nimium quantum, per breviſſimum tempus, mutare poteſt ipſius
bonitatem anteriorem. Cum igitur in Caſu Halberſladienſi, Venditoris
Schmidt, contra Emtorem, Oberamtmann Mäller, hic remiſerat illi equos
emtos, quorum pretium jamjam perſolverat, illeque hoſce redhibuerat
equos, eredens, ſufficere, quod eorundem intus habeat pretium, repellere-
que poſſe emtorem, ſuo tempore illud forſitan repetiturum, ſpes haec eum
fefellit omnino, ſiquidem in Supremo Tribunali, d. 23 Aug. 1763 fuit con-
demnatus, juxta allegatam Legem, ut pretium reſtituat. .

Obſerv. II.

9

tun.
Darc.

Uun
r
.
Fis
Nris
vos

et

ere.
ln

N.

Sy

Penes guem Conjugem, Jequuto divortio, libri educandi?

Cum praejudieio.

Pairis ſine dubio e regula partes hic ſunt potiores. Potiſſima plerumque
hic quoque ſaltem eſſe ſolet quaeſtio: cujus ſumtu id expediendumn? Et

tunc, ſi nimirum pater circa divortium pars ſit nocens, liberi ejus ſumtu
Matri creduntur educandi; juxta L. un. C. de divortio facto, & Auth. ibidem: Si
Farer etc. delumtam ex Nov. 117. C. 7. Aucta divortiorum apud nos frequenti

licentia, etiam haec quaeſtio laepius in foro recurrit, atque dicta ratione

eciſa e. g. in Cauſa des Hauptmans Wendegatz contra Uxorem ſepa-

Obſerv. CXIn.

Obſervatio Cill

.
Litis conteſtatio non ſemper malam inducit fdem. 1
4
leraque brocardica cum grano ſalis ſunt accipienda. Nullum fere eſt tritius,
quam quod & optima fides, per litis conteſtationem, degeneret ſubito
in malam fidem, quod praecipue in quaeſtione de fructuum reſtitutione, 5
maximi eſt momenti,. Provoco autem ad omnes rerum forenſium gnaros,
quam male ſaepe hoc cohaereat proverbium ſanae rationi? quaſi litem conte-
ſtando anima aliam per metamorphoſin induat ratiocinandi rationem? Quo-
tusquisque potius non in priori firmabitur opinione de cauſae ſuae juſtitina?;
Proinde jam cordatiores Jure-Conſulti hanc exploderunt Chimeram, quod

fecit egregie Leyſer Specim. 99. Med. 6, allegando inter alia praejudicium
Camerae Berolinenſis. a

Oblero. CXI v.

ti
bite
on
nn,
C

)

Oybbeſervatio CXIV.

1) Donata a patre liberis ante Concurſum, remanent ipfis ſub beneficio prio-

„ . S . . HS . . . 2„
ritatis; non aeque 2) Munera natalitia, nundinalia, ſrenae ete. Uxori

2
a Marito ultra bujus conditionem & vires conceſſa; nec 3) quae Uxor, parſi-
moniae beneficio, ſepoſiut, ex ſumtibus rei familiaris, a Marito ſubminiſtratis
(erſpabrte Menagegelder) nec 4) veſtimenta ipfius feſtiva; nec *†) Uxori ab
extraneo donata, i Creditores probare peſint, hbunc ad Mandatum Mariti
denaſſe Uxori; nec 6) a Matre liberis e patrimonio Maritali donata; Deni-
gque 7) Uxor, quae Marito nibil intulit, nibilominus Marito, ſtante Matri-
monio, pecuniam credidiſe poſtea jactat, probare tenetur, unde eam honeſte
acquiſiverit; Cum praejfudicio notabili in Cauſa Concurſus Creditorum der
Miünzdireäoris Eimbke, contra ipfius Uxorem
& liberos.
TL ametſi in taedioſis Concurſus Creditorum Proceſſibus concurrere etiam
ſoleant variae Juris Quaeſtiones, raro curioſiores obvenere, quam in
ſupra allegato Concurſu, Menſe Octobris 1765 in Supremo Tribunali. Sci-
licet 1) Liberi debitoris hujus communis vindicare ſatagebant prioritatem
privilegiatann, ipůs ab eo donatoram ante Concurſum. Clamita-
bant Creditores, induiſſe haec donata naturam peculii profedtitii, cujus pro-

prietatem remanſiſſe penes Patrem, eonlſequenter ſpectare ad Maſſam com-

munem, ex qua ſatisfaciendum eſſe Creditoribus juxta ordinem, Lege prae-
ſcriptum. Sed praevaluere theſes ſequentes: a) Jure Romano peculii profe-
Citii natura fluit ex identitate perſonae patris cum filio-filiave-familias, &
quod hi fuerint olim res mancipi Patris. Ex qua ipſa ratione, haud ſübſiſte-

ſ donatio inter eos L. XI. C. de donat: & Creditores patris perſequeban-

tur omnino peculium filii profectitium; pr. I. quib. non eſt perm. fac. teſtam.
Verum b) Jure Germanico, docente hiltero Exerecit. 27. G. 85. ſeq. Thomas
de Uſu pract. tituli I. de patr. pot. C. 2. §. 7. ſeq. Carrach. different. jur. in
TLom. II. ð Sgeg peculio.

604 Obſerv. CXIV. Donata a Patre Liberi

peculio. §. 15. aliisque, Pater omnino liberis, etiam non emaneipatis, per-
ſecte donare, & dominium rei donatae in ipfos transferre poteſt; quin
imo docent, non exiſtere amplius profectitium peculium in fenſu Juris Ro-
mani ſtrictore, Carpzov. P. 2. C. 12. d. 22. Saechf. Landrecht Lib. I. art. 10.
Exiſtit tamen b) adhuc hodie eo in ſenſu, ſi extraneus, etiam Mater, de fuis
bonis, NB. reſpectu, contemplatione & intuitu ac confſideratione patris,
hujus liberis donat, vel ſi pater expreſſe ſibi reſervat donatorum proprietatem.

Et juxta haecce principia, in Caſu ſubſtrato, liberis a patre ante Concurſum

ſimpliciter donatâ, a ribunali Supremo, ſub privilegio prioritatis adjudicata.
II) in eodem hoc caſu fuit decilum: Quod Munera natalitia, nundinalia,
ſtrenae etc. a Marito in uxorem ſucceſſive collata, ſi, conjunctim ſumta,

magni ſunt pretii, vel ſi conditionem viresque patrimonii Maritalis excedunt,

Maſſae Concurſus cedant, quia munera tantummodo modica valent inter
Conjuges l. 31. J. penult. ff. de Donat. inter Vir. & Ux. l. 1s§. pr. ibid. II)
in hac cauiſa, uti & jam Menliſe Febr. 1753 in Cauſa der Wittibe des Cammer-
Praeſidenten von der Oſten, contra Creditores Mariti, movebatur quaeſtio von
denen erſpabrten Menagegeldern „ quando nimirum Maritus quantum Men-
ſtruum vel annuum ad quotidianas ſubminiſtrat culinarias fimilesve rei ſamilia-
ris expenſas Uxori, atque haec fordida ſaepe parſimonia clanculum retinet,
ſeparatimque à Mariti rationibus recondit ſibi, non erogatos nummos, vel
ex iis parata ſeu quaefita, & dominiotenus in Concurſu fuper Mariti bonis
poſtea inſequuto, ea ſibi vindicare intendit. Sed auxilio Legum, utroque in
caſu, ejusmodi parſimonia, nimis frequenter in tenaciſſimam degenerans
ſorditiem, indigna fuit viſa. Iſta nimirum parſimonia qualiscunque, ad Ope-
ras ſpectat Uxoris oblequioſas, induſtriales, Marito debitas, non ad artifi-
ciales, permittente Marito, exercitas. Uxor eſt taltem Adminiſtratrix pe-
cuniae Maritalis ipfi creditae. Neque obſtat L. XI. C. de donat. int. vir. & ux.
ita equidem loquens: „Sicut ceſſat petitio quantitatis, quam de ſuo Mari-
„tus uxori in Menſes ſingulos, vel annos ſingulos, proprii uſus us gratia,
„promittit; ita & ex ea cauſa nummi ſoluti erogatique non dari repetitionem
„manifeſtum eſt.“ Nam haec lex, in nexu cum antecedenti cônſiderata,
loquitur ¹) de annuo, alimentorum Uxoris, quanto fixo, 2) de erogato hoc

ipſo quanto. IV) Jactaverat hocce in Concurſu Uxor debitoris communis,

quae notorie nil bonorum intulerat ipſi, nihiloſecius varias ei credidifſe pe-
cuniae ſummas, ſtante Matrimonio, quas ut Creditrix, imo tanquam illata,
cum privilegio affectabat repoſcere praelationis. Quoniam vero, rebus fic
flantibus, contra eam militabat hactenus praeſimntio, e bonis quaeſiviſſe ma-
riti ipfius pecuniain hancce jactanter ipfi creditam, fuit Uxori injunctum

Onus

tor

iud
con
hun
tur

die

pri

er
ir
te

en

ins

tg

1
iut,

nn
,

ter
hnner.

e

M.
l
et,
W
onis
ein

etac
titr

K.
Ku
M.

Sone

erltl,

no

.

Nis.

ef

Pee

Nn
s

Cien.

ni

ante Concurſum Sr. 605
Onus probationis, non ſolum ſuper veritate arrogati Crediti ipſius. verum
etiam, quod honeſte hancce aliunde, & praeciſe, unde? acquiſiverit pecuni-
am, ita enim clure diſponit L. 6. C. de Donat. int. vir. & ux. „Etiamſi uxoris
„tuae nomine res, quae tui juris fuerant, depoſitae ſunt, cauſa proprietatis
„ea ratione mutari non potuit -- -— nec eſt ignotum, quod, cum probari non
„poſſit, unde Uxor matrimonii tempore bhoneſte quaeſierit, de Mariti bonis
ea habuiſſe, Veteres Juris Auctores merito crediderint. V) in facto notandum
obveniebat, Debitorem communem huncce Eimbke fuiſſe olim Monetarum
Directorem Regiarum, inque ea qualitate occaſionem habuiſſe frequentem
officioſe aliis ſe praebendi, nunc ſalaria efficiendo, nunc quaeſtum auro argen-
toque crudo parando ad Monetas Regias, cudendorum nummorum caulſa etc.
quo ipſo facile ad intelligendum eſt, non defuiſſe ipſi Munera ad captandam
benevolentiam, non quidem ſemper ipfſi, faepius tamen per latus uxoris,
liberorum etc. mediate exhibita, quae Uxor liberique in Concurſu ad do-
minii Claſſem ſibi vindicabant; Creditoribus autem regerentibus, corrupturos
donatores extraneos, ad Mandatum Mariti expreſſum vel tacitum, donaſſe
Uxori, vel liberis, conceſſa fuit facultas, hoc factum, per ſe ſatis jam vero-
ſimile, probatum dandi juxta L. 3. G. 13. l. 5. §. 3. ff. de Donat. int. vir & ux.
in verbis: „Si donaturum mihi, juſſero uxori meae dare, nullius eſt momenti,
„ait Julianus, perinde enim habendum, atque ſi ego acceptam, & rem meam
„factam, uxori meae dediſſem. Quae ſententia vera eſt.“ VI) Uxor debi-
toris communis veſtes omnino omnes ſat pretioſas ſplendidasque a Marito,
ut ornatior incedat, ipfi ſubminiſtratas, repetebat indiſtincte dominiotenus
individualiter. Sed cum veſtimenta feſtiva, ut uxor appareat cultior, ſaltem
coinmodata ipſi a Marito cenſentur, fuit juxta hoc Principium a Summo Tri-

bunali ex officio inſtituta ſeparatioò veſtimentorum feſtivorum, quotidiano-

rumque, habita conditionis ratione, atque illa fuere Maſſae Concurſus adju-

dicata. VII) occurrebat & haec Theſis ad inſtar Cynoſurae: Mater ex pro-
priis ſuis bonis valide donat liberis; ex rebus Mariti, vel ex rebus a Marito

ipſi donatis, non niſi conſentiente vel ratihabente Marito; & juxta hancce
amuſſim themata probanda ſuam accepere normam. “W

Cegygg 2 Obſerv. CXV.

606 Aee L,E

Obſervatio CAlr
Ouatenut in taberna Mercium (Waarenlager) paſit conſtitui hypotheca czn
ehectu juris realie, vel non? cum pracjudicio in Cauſa Fruncofurtana, derer
Berlinſoben Kaufteute Sutorius, Ebel, Krückman und Cempagne, conra Gie
Oeglerſche Concreditores. Additur Elogium Librorum vel Scriniorum
Hypothecarum & Votum Gallorum, ſimiles univerſim
iiintroducendi. V

Decodores bonorum, Fratres Oegler, Mercatores Franeofurti ad Viadrum,

—☛ praeter tabernas Mercium, dicto loco, Züllichavii & Zilentzigii immo-
bilia nulla poſſidebant, interim in tabernis hisce conſtituerant nominatis Cre-
ditoribus coram Judicio ad Protocollum die 20 Nov. 751 hypothecamn ſpe-
cialiſſimam. Moto concurſù hi petebant, vigore hujus hypothecae, fatis-

factionem e Maſſa communi, prae omnibus reliquis Creditoribus cambiariis
3 8 1

& chirographariis. Verum Magiſtratus Francofurthanus denegavit ipfis per

Sententiam, ut loquuntur, claſſificatoriam de 19 Febr. 1753 jus reale, collo-

cavitque eos inter Creditores, juri ſaltem perſonali innixos, Ob 9. 29 der Preuſ-
fiſchen Concurs- und Hypothequenordnung, & 9. 9 ejusdem Declarationis
(cum quibus Codex Fridericianus conſpirat) vi quarum Legum errerun „
patrimonium mobiliare non niſi accedente ejusdem traditione (quae hic deerat,)
& nomina activa non niſi ex traditione documentorum, valide adeffectum ju-
ris realis poſſunt oppignorari. In appellatorio judieio obſtare videbatur primo in-
tuitu Reicriptum quoddam Regium de 23 Aug. 1737 (in Continuatione Ima
Corporis Myliani n. 46. p. 71.) quod Supremum Cancellarium L. B. a 000
CEI habuit Authorem, & vi cujus, Labernae Mercatorum immobilibus
ſunt accenſendae, Diſpoſitione ſequenti, cui, per Reſcriptum ad Cameram
Berolinenſem, de eodem die, vis Legis tributa: =ð
„»PFriedrich Wilbelm, König in Preuſten ete. Unſern eic. Auf die von Euch,
occaſione des Grotendiækſchen Concurſus unterthänigſt geſchebene Anfrage Ob
die Kaufladen ad immobilia gerechnet etc. werden ſollen? ertheilen Wir

eucb

E

Quatenus in taberna Mereium hypotheca =, 607
euch hiedureb in Gnaden zur Reſolution: daſr, da in denen gemeinen Rechten
inter Tabernam & ſingular Mercei ein Unterſcheid gemacht wird dergeſtalt
daſi Taberna vor unbeweglich, die darinnen beſindliche Waaren aber, ſo lange
der Beſitzer nicht belanger wird, vor bewegliche Güter zu achten, er auch da-
bey gelaſſen werden ſolle. Mithin verbleiben ſothane E aaren, wann gleich dar
Waarenlager zum Pfand geſetzet wird, rer mobiler, und können vom Debitore
veraeuſsert werden, allermaaſten Taberna bleibet , obgleich die Waaren ſieh
aendern. Daſerne aber ein Debitor ſtirbt, oder einen Banquerout machet, uend
Creditores actionem hypothecariam anſtellen, ſolchenfalr ſind dieſenige Waeren
Welche alidann in dem Waarenlager ſich befinden, ſie moeëgen tempore Crediti
darin geweſen ſeyn oder nicht, unter der bypotheca Tabernae begrißfen, und
proo re immobili zu halten, alſo daſz, wann ein Poſſeſſor Tabernae ſeine immo-
bilia in das Hypothequenbuch eintragen laeſſet, ſein Waarenlager nebſt de-
nen darinnen, tempore mortii vel actionis motae, befindlichen Waaren, auch dar-
unter mit begriffen ſeyn. Und hbabt ibr alſo in judicando euch biernach zu ache
ten otc.

An den Magiſtrat zu Bielefeld.

adeoque juxta literam hujus Legis, per Sententiam praeliminarem de 18 May
1753, imminebat reformatoria. Verum concluſa Cauſa, reque penitius inſpe-
cCta, quod nimirum laudatum Reſcriptum ſupponat Caſum, a ſubſtrato diver-
ſiſſimum, ſcilicet Mercatoris obaerati, qui cum taberna Mercium, etiam
immohilia proprie ſic dicta, poſſidet, & quod tunc Creditores hypothecarii,
praeter haec immobilia, quibus inhaeret hypotheca inſcriniata „ ctiam
iſtam tabernam, quae eo ſolo caſu tunc immobilibus accenſenda perſequi
poſſint; proinde per Sententiam Cameralem appellatoriam d. & Oct. 1753 fuit
confirmatum pronuntiatum Magiſtratus Francofurthani, addita ſequenti ratione
decidendi:
„MWeilen, er mag ein Waarenlager pro re mobili, oder nach dem Reſcript
vom 23 Aug. 1737 im vorkommenden Fall pro re immobili gehalten Werden, im
erſten Fall, hypotheca, als welche nach der Concursordnung in re tali nicht be-
Reben kan, ungultig iſt, ſowol, als im letztern Fall eine Hpother, ſo nicht
in dem Hypothequenbuch eingetragen, wann ſie gleich gerichtlich conſtitiiret,
zu Folge der Concursordnung, wie auch der Schleſiſehen Hypot hequenordnung
de 15 kein Juy praclationit zuwege bringt; Erwehnter Reſcript auch nur
denjenigen Fall ſupponiret, wann das Waarenlager mit eingetragen iſt.6

Denique in Supremo Camerae Berolinenſis Senatu per Sententiam de 20 Febr.
1754 hocce juit confirmatum, ita, ut praeciſe ſpecialis inſerimatio tabernae
non fſit neceſſaria, ſi illa exercetur in aedibus inſcriniatis, hypotheca affectis,
ſed in Praxi Camerali eſt receptum HS ſi hypothecario non poſſit iatisfieri
9229 3 ex

603 Obſerv. CXV. Quatenut in taberna mercium
ex immobili, tunc eodem jure perſequatur reali reliqua debitoris Mobilia,
ſive haec conſtituant tabernam., ſive non, prouti Diſtributiones Maſſae Concur-
ſuum docent, licet quondam deſuper fuerit dubitatum, quaſi ex pretiis mobili-
um, Creditoribus hypothecariis non, ſed ſaltem reliquis Cambiariis quippe & Chi-

rographariis, deberetur ſatisfactio, non obſtante clauſula ſolita hypothecae ge-

neralis, ſuper omnibus debitoris bonis immobilibus & mobilibus, deficiente
poſtremorum traditione. Sed, uti dixi, haec ſeparatio in Praxi non attendi-
tur; potius una Maſſa ex diſtractione mo-& immobilium debitoris communis
conficitur & haec juxta Ordinem praeſcriptum diſtribuitur.
Aulrliter, circa tabernas Mercium, omnino ſe res habet, quoad Jus

Commune. Hocce enim traditio rei immobilis praeciſe non requiritur in hy-
X

potheca, ſed & absque traditione jus adquiritur reale, quod omnino mole-
ſtiſſimum eſt tam debitori quam Creditori; illi, quod non niſi difficillime
Creditores fit deprehenſurus, huic, quia non tuta ipſi poteſt fieri fides, quod
res immobilis hypothecanda non ſit jamiam aliis affecta hypothecis anterioribus,

adeoque metuendus fit titulus ff. qui potiores in pignore ete. Proinde ſapien-

tiſſime in terris Boruſſicis introducti Libri hypothecarum. Apud Gallos non-
nullae faltem Provinciae hoc gaudent beneficio, quae exinde vocantur Pais
de nantiſſement. Atque hactenus pia fuerunt Gallorum deſideria & vota, ubi-
cunque-/in Gallia, in majorem Creditorum ſecuritatem, ejusmodi introduci
Hypothecarum Scrinia. Apprime ſatis res explicatur a Furretiero in Dictio-
nario Gallico, ex quo verbotenus idem deſumſit Dictionarium Trevoltienſe,
utrumque ſub Voce Nantiſſement, ubi leguntur ſequentia:

„On appelle pais de Nantiſſement, les lieux, oû la Coutume veut, qu'on

„S'adreſſe au Juge du lieu, ou l'heritage, ſur lequel on veut acquerir
„hypotheque, eſt ſitué; que là on exhibe ſon Contrât, & qu'on en obtienne

„un Acte, lequel doit étre endoſſé ſur le contrât, & enregitré au Greffe,

„ letout pour la ſureté & privilege ſur les biens du debiteur, & pour être pre-
„feré à toutes hypotheques, qui ne ſe trouveront point ſur les regitres du
„hantiſſement. Rheime & &. Quentin, ſous la coutume du Vermandois,
„ſont pais du nantiſſement. On a tenté pluſieurs fois, d'établir par toute
„la France ce nantiſſement, ſous pretexte de la Conſervation des hypo-
„theques; mais cela na pas reulſi. Cette formalité tend à rendre les
„hypotheques notoires, & à empécher les ſtellionats, ſi frequens dans les
„Coutumes, ou les bypothequés ſont ſecretes, & ne ſont par connues du
»publie, comme dans les pais du nantiſſement. Les hypotheques
„legales & taeites des mineurs ‚ ſur les biens de leurs tuteurs
„E des Femmes fur les, biens de leurs Maris, ſont vala-
bles

Ca

S=
= =

1
n h.

nol.
Wwe
/
ſer
t⸗

lbi.

Mad

l.

l

enit
ne
kele⸗
e⸗
05,
ute
.
eE
l

egle
teAH
D
l

—

nunc omnibus vigent, commendanda.

poſit conſtitui bypotheca. 609
„»bles ſans nantiſemenz (Eintragung) dans les pais de nantiſement;
„parceque la qualité qublique de I uteur & de Mari ſert d'avertiſſe-
„ Mment.““

Caeterum Leyſerus Vol. 4. Specim. 223. Med. 6 & Specim. 224. Med. 6 etiam

concedit pignus bibliothecae, inſtrumenti ruſtici, ſuppellectilis domeſticae,

mundi muliebris etc. absque traditione, ita ut tunc contra ſingulos emtores

non competat Creditori hypothecaria actio, bene tamen contra eos emtores

qui vel integrum corpus mercium, vel tamen maximam earum
averfionem, pretio non in fingulas res, ſed generaliter conſtitu
dum hi non tam Merces, quam tabernae partem emiſſe cenlend

partem per
to, emunt,
i ſint, adeo-

que onus ad ipſos tranſierit. Quod certe ſingulis in caſibus difficile determi-

natu, quaeſtionibusque judicum arbitrariis amplum aperibit campum, qua-
rum evitatio inter ſumma reipublicae commoda reputanda, adeoque maxime
imitatio & introductio Librorum Hypothecarum, ut in ſtatibus Boruſſicis

—

obſerv. C(XVI.

S

olſervatio CMI.

Legatum, ratione perſonae legatarii hactenus incertum, an corraat, vel quo-

modo & quatenus ſubſiſtat? Cum praejudicio in Cauſa Viduae von Krug aus
Koönigsberg in Preuſsen, contra den Gebeimen Ratb von Krug 2u Berlin,
& Conſortes.

—

Praedefunctus Maritus dictae Viduae von Krug, hanc inſtituerat in teſta-
mento haeredem, deſtinando a& florenos per modum legati ſeptem ſuis
Cognatis, reſervando denominationem eorundem ſcriptam, promuittendoque
in Teſtamento fratribus ſuis, Conſiliariis duobus intimis Krug de Nidda,
Executoribus teſtamenti, ipſis hanc ſpecificationem ante obitum transmitte-
re; ſed morte praepeditus, relinquit perplexitatem ſuper incertitudine lega-
tariorum, quorum ne quidem proximos innuerat cognatos, non niſi unicus
ipſorum hactenus apparuerat, ſcilicet Oberndorf quidam Landsbergenſis ad
Wartham, qui proinde, ut Collegatarius, jus acereſcendi tuebatur ratione
integrae ſummae, quippe jam ante litem deſuper motam, acceperat ratam
ſeptimam à florenorum. Vidua vero a teſtatore haeres ſcripta potius ſibi ad-
ſerebat accreſeendi jus, in hac qualitate & ob legatariorum incertitudinem.
Camerae Berolinenſi neutra hactenus arridebat hypotheſis, ſiquidem per Sen-
tentiam primae inſtantiae juſſerat fieri ante omnia Edictalem Citationem reli-
quorum teſtatoris Cognatorum. Verum Supremus hujus Camerae denatus per
Sententiam de 10 Dec. 1756 corruiſſe hocce legatum autumabat, argumento
Legis 17. ff. de uſu & uſufr. ita loquentis:
„Qui plures habebat libertos, teſtamento ſuo dixit, ſe habitationem re-
„»linqueré iis, quot Codicillis deſignaſſet: cum nullos poſtea deſignaverit,
„quâero, an omnes admitti debeant? Reſpondit, ſi Patronus, qui ſe
„deſignaturum perſonas libertorum pollicitus eſt, nullum poſtea deſigna-
“ ytIt:

e⸗

.
li
l,
nitte
n
Nle
N

ü⅓⅜

Racn

lnen
El⸗
lel
en⸗

=
—Z=
—

DiNN

—

Obſerv. CXVI. Legatum, ratione Perſonae legatarii bactenus incertum, ete, 611

„yit; legatum habitationis perfectum eſſe non videtur, non exiſtente, cui
„datum intelligi poſſit.

Aſt ſupremo Tribunali placuit rehabilitatio Sententiae primae inſtantiae,
ob inapplicabilitatem citatae Legis ad huncce caſum, in quo numerus ſepte-
narius Cognatorum a Teſtatore electus, ſumma totius legati definita, & a fu-
turo pendebat exitu, an non in genere pauciores, quam ſeptem teſtatoris
Cognati ſint exſtituri? Offendi equidem in Calce Meditationum ad Pandectas
Leyſeri, in fine Vol. ultimi XI. pag. O5. Hiſpani ICti Maianſii Tractatiunculam
de incertis legatis; ſed . 22 quam breviſſime allegatam expedivit Legem,
addendo, quod ad ſubſtratum videtur facere Calum: „Si haeres damnatus
„eſſet, decem uni ex libertis dare, & non conſtiterit, cui daret; haeres
„Omnibus eadem decem dare cogendus eſt, & ſi non daret alicui, omnibus
„dare debet, hoc enim legatum perfectum eſt, ſicut etiam in L. quum pater
„77. §. ult. de leg. 2. L. S. C. de inſtit. & fubſtit.“

1

Tanm. II, Hhhh OMerv. CVII.

Orvbhſervatio CXVUII.
Uxor pro Marito non rite intercedens, non obligatur, tametſi olim vel centies
beneficiorum muliebrium optime gnara, iisdem enga alios Creditores
Jurato renuntiaverit. Cum praejudiciis.

Non hic omnes conſentiunt; quin imo diſſentientes dolum tali affingunt
Uxori, adjuti I. ult. ff. ad SC. Vellej. I. 3. §. 3. ff. jurejur. Aſt Leyſerus
Specim. VI Med. 3 commonſtravit, illam Legem eſſe intelligendam non de
Uxore, ſed de alia quavis muliere, pro extraneo intercedente; in Uxoribus
vero blanditioſas Maritorum importunasque flagitationes, junctis quandoque
minis, omnem hic excludere dolum. Quibus addo, quod Lex, quae ex-
ternam negotiis praeſcribit formam ad ipforum valorem, ſtricte ſit ſequenda.
Qualis enim inde oriretur alias confuſio? Debitor e. g. ſtudio omittit unum
alterumve Cambii requiſitum, abſolute ad decernendam inde citationem exe-
cutionemque Cambialem, in Ordinatione Cambiali, praeſcriptum. Con-
ventus deſuper hac ſe tuetur omiſſione, vultque admitti exceptiones ſuas al-
tioris indaginis, e regula in proceffu cambiali ad ſeparatum ablegandas. An
audienda tunc foret Creditoris replica, oblatioque ad probationem anterioris
ſcientiae Debitoris circa omnia Cambii requiſita?
Obganniet ſine dubio judex: Creditorem ſibimet ipſi debere imputare
neglectum formae praeſcriptae.
Interim memini, fuiſſe hic diverſimode pronuntiatum, uti olim in
Cauſa Creditorum des Generalmajors von Loeben, in ſpecie der Garniſonkir-
che zu Berlin, contra Viduam dicti debitoris; porro in Cauſa des Schutz-
juden Ephraim, contra Viduam Graefin von Bromkefsey, olim Viduam Co-

mitis de Pyckler, genitam de IIgem.

19

S

A,

„r. r8
X* W Le 613

Obſervatio CMIII.
Uſus practicus paroemiae , Jure Juliacenſi receptae :Längſt Leib, längſt Gut,
inter Conjuges, an etiam ſe extendat ad bona liberorum ſupervenientia, & ul-

terius quaeſita, ſoluto Matrimonio & ſtante Viduitate alterutrius Conjugum?

Cum prakjudicio in Cauſa Ravenſpergenſi Hambach
contra Hambach.

TL Comitatu Ravensbergenſi obtinet non ſolum ſingulare Statutum, verum
etiam Jus ſcriptum in der Nülichſchen Rechtsordnung, (quae juxta Reſcri-
ptum Regium in Tomo I. Corporis Myliani Conſtitut. Marchic. in Cauſis
Ravenspergenſibus pro Sanctione obſervatur) quod nimirum Conjux ſuper-

ſtes, usquedum non ad ſecunda convolat Vota, ſed in Viduitate manet, juxta

