Suecici, Cap. 6. §. 13. quod in feudis Pomeranicis, in quibus, vel ex Privile-
gio, velex inveterata Conſuegudine, non eſt mutata eorundem conditio, ſequendae
ſint communes feudorum regulae, contra quas certe diverſitas uteri inſurgere
nequit, ſed deſeendentia a primo acquirente maſcula potiſſimas ſola conſti-
tuit partes.
Obſerv. CXXXIX.

£

Emtio Venditio metu ertorta, reſciſſa, in Cauſa Totlebianae Emtionis
Coeslinenſi.

Somes Totleben, Ruſſici exercitus praefectus, ultimo in bello, Stolpenae
in bPomerania caſtra agens hyberna, acdes pro vili comparaverat pretio,
quas, inde abiens, ceſſerat Viduae haec, finito bello, ut Ceſſionaria, actione
quod metus cauſa, in rem ſcripta, pulſatur a priſtina aedium domina, & per
judicatum res ad probationem metus reducitur iſtoque ſemiplene probato,
fuppletorium fuit pronuntiatum juramnentum in hacce Cauia, Viduae Magin
contra Viduam Heringin, die 23 Nov. 1769 Summo Tribunali obvia; argu-
mento L. ra. C. de his, quae vi metuve &c. ita ſancientis: „Venditiones, do-
„nationes, transactiones, quae per potentiam extortae, infirmari praecipimus“
concurrente adhuc L. 62. ff. de contrah. emt. ubi „ qui officii cauſa in pro-
vincia agit, vel NB. militat (quod igitur nulto magis de Duce valet hoſtili)
„Praedia comparare in eadem Provincia non poteſt, praeterquam ſi paterna

„ejus a Fiſco diſtrahantur.“

Tom. II. Nnunn Obſerv. CcXl.

Obſer vatio Cxt.

Liret perſonae publicae emere res in Audkione publica.

2*

.

„

(¶ Teneroſius omnino perſona publica & jud icialis abſtinet a licitatione in auctio-

— ne publiea; attamen non eſt de genere illicitorum & prohibitorum, ſquidem
L. 7. C. de fide & jure haſtae fiſcal. ita loquitur: „Si alicujus bona publicen-

„tur atque vendantur, licet tam Comiti rerum privatarum Auguſti, quam
„ſcholae Palatinorum, quam etiam Fiſci Advoçato, emere aliquas res ex ea-
„dem auctione, isque contractus a nemine calumnietur“ juxtaque quam Le-

gem in Collegio Reviſionum Superiori abſolvimus deſuper impetitos.

Aliud tamen omnino foret, ſi judex ipſe (ut fit in Civitatibus minoribus, prae-
fecturis etc.) auctionem dirigit, utpote qui tunc voto, vilius emendi, pro
ſuo folo & nudo ſatisfacere poteſt arbitrio. =

DOaſerv. CxII.

.

ct
ihen
Wen.

n
e
D.

Nitm
rr.

—Ohſervatio CxII..
Quando agens ad adimplendum contractum eſt repellendut. Cum praæjudicio.

ulla in Jure Civili durior, Jurique Naturali repugnantior eſt theſis, merito
eliminanda, quam quod ex contractu nunquam ad reſcindendum, ſed
ad adimplendum agi debeat, niſi ſit claufula munitus caſſatoria. Hoc prin-

cipiis Aris Romani, quo tot negotia ſtricti erant juris, Judexque Pedaneus

ſtrictim ad formulam à Praetore ſuppeditatam tenebatur pronuntiare, magis
erat conſentaneum, imo ſaltem arguinento L. 14. C. de reſcind. Vend. ſub-

ſumtum. Cum autem hodie exulat contractus ſtricti juris, & ex bona ſine

dijudicandi fide omnes, non fatis miratus ſum, qui tanta in fore retenta
fuerit diſſonantia, ut pacti ſpecialis ſit opus adjectione ſuper facultate, ex

bilateralis negotii natura fluente, ſcilicet, refiliendi a contractu, cujus fidem

alter fregit contrahens, ita ut omni jure competere deberet optio contra
renitentem, recedendi ſimiliter, aut ipſum ad impletionem adſtringendi;
Dir ipſa jam L. I4. C. de transact. haud obſcure hoe indigitat, verbis: „Si

„diverſa pars contra placitum agere nititur, aequitatis ratio ſuadet, refuſa
„bpecunia, (NB. cum & tu hoc deſideras) cauſam ex integro agi“ quae,

licet de transactione loquatur ſpeciatim, attamen paritatem rationis in con-
ventionibus generatim admittit.
Nullo in contractu evidentius in oculos incurrit manifeſta contrarii
iniquitas, quam in locatione conductione; proinde in L. 24. §. 4. ff. loc. cond.
aequioris ſententiae reperitur veſtigium, ita diſponente. „Sera eſt patientia

(licentia) fruendi, quae offertur eo tempore, quo frui colonus, aliis rebus

„illigatus, non poteſt.* Et ita etiam judicavimus in Summo Tribunali, die
28 Sept. 1769 in Cauſa Sileſiaca locationis conductionis, Biederman, contra

Heynſebe Erben und adcitirten Magiftrat zu &cbweidnitz. Multo cum judi-

cio, more ſuo, (licet absque praejudicio) tractat etiam hancce quaeſtionem
illuſtr. a PUFFENDORF Tomol. Obſerv. 40. §. 8. nimirum: Regulam, quod
in contractibus contra moroſum, non ad reſcindendum, ſed ad adimplendum
agi debeat, eſſe limitandam, ſi ob moram alterutrius alteri non expediat
amplius pactum, ut ſi ſtatuto tempore aliqua opus habeant re, qua deinde
minime indigeo, & quod tunc moroſus, e contractu agens, poſſit repelli
exceptione doli; ibique multa ex Leibnitzio allegantur curioſa, huc facientia.
Nnniun 2 Obſerv., CXL.II.

obſervatio CXLII.

undicio indebiti competite contra Uxorem inſam, ſi ſ Gurchen Marito, nomine u o- .

ris, indebitum Ffuit ſolutum. cun radjudicio.

ccurrebat in Supremo Tribunali die 2 Mart. 1769 caſuis in Cauſs Mar-
chica, derer Gebrüdere von Beſſel, contra Vitricum, den Cammerherrn
Baron von Geuder, quod putativus debitor uxoris ſolverit Marito. Non
dubitavimus pronuntiare, quod tunc iſti competat condictio indebiti, quin
contra Uxorem, ejusve haeredes; argumento L. 9. §. I. ff. de condict. cauſa
data, cauſa non 'ſeq. quae eundem caſum cum hac tractat differentia, quod
per errorem, indebita pecunia, juſſu mulieris, fuerit promiſſa ejus ſponſo,
nuptiis inſequutis „tunc competere adverſus hancee mulierem Condctioncm
„ut aut repetat condicens ab ea, quod marito dedit, aut liberetur, ſi non-
dum ſolverit, (ſcilicet Promiſlam pecuniam)

Olſerv. CxlII.

—
„

OoOobhſoer vatio CII.
. Coenobium Gα Conventus Jeſuitarum tenetur ex ſolo facto Patris Superieris;

oooob peculiaria Inſtituta buius Societatis.
Cum praejudiciis.

Nr. otabili admodum praejudicio anſam dedit Cauſa Glogavienſis, in Tribu-
len nali Supremo, die 26 Jan. 1769 contra duas Regiminis Glogavienſis Sen-
I. tentias conformes deciſa, des Berlinſchen Schutzjuden Daniel Itzig, Klägern
in und Revidenten, contra Patrem ſuperiorem Reinach, und die Neſuitiſche Re-
l ſidenz zu Wartenberg in Schleſien, Beklagte und Reviſen. Vendiderat quippe
cdH hic Pater Superior, hac ſola qualitate, absque ulla Conventus, quem regebat,
4 Pprarticipatione actori Iizig, quantitatem arborum caeduarum ex ſylva, ad Coe-

nobii patrin onium ſpectante. Pretio tignorum poſtea mirum in modum aucto,
vel aliis ductus rationibus, renuens pulſatur, & fimul conventus, a Judaeo
adtione ad adimplendum, cui, inter alia, reponitur: Defuiſſe Superiori fa-
cultatem & lieentiam, absque Conventus conſenſu, tam momentoſum ce-
lebrandi contractum; atque in duabus inſtantiis prioribus, haec ſe Judicibus
inſinuaverat exceptio. Aſt Supremo in Tribunali, depromſimus argumenta
e propria Jeſuitarum domo. Ipſum nimirum Jeſuitarum Glogavienſium Col-
. legium, anteriori quadam occaſione, ad Tribunalis transmiſerat Bibliothecam,
“ Inſtituta Societatis Jeſuitarum, in duobus comprehenſa Tomis in folio,
Pragae 1705 excuſa, in quibus non uno, ſed pluribus diſponitur locis: „Quod
„Superior Jeſuitici Conventus, ſolus, absque Conventualibus . contractus
„celebrare, & judicialia tractare poſſit negotia“ e. g. J. omo I. pag. 33. in.
Confirmatione Pontificis, Pii V. de anno 1568 „quod Collegia non debeant
„congregari“ item pag. 137. Voce Alienatio; pag. 164 fupra 9. 4. in verbis:
Omnis facultas celebrandi contractus eſt penes Praepoſitum Generalem“ por-
ro Ppag. 290. C. 3. de Auctoritate Praepoſiti Generalis erga Societatem; ac
„. de officio ejusdem. Non minus in Tomo II. Cap. 20 pag. 165. de cele-
brandis Contractibus. Adeoque condemnavimus reformatorie non ſolum
S Nnnn 3 . ſupe-

65 Obbſerv. CXlH.II. Cosobium & Cenvenu, Jeſuitarun

ſuperiorem, ſed & ipſum Conventum, in adimpletionem Contractus. Ne-
que nobis moram poſuit Nov. 123. C. 6 ubi equidem leguntur ſequentia:
„Sed neque ſinimus fieri, Epiſcopum aut Oeconomum aut alium Clericum
cujuslibet gradus, aut Monachum, proprio, aut Eccleſiae, aut Monaſterii
nomine, ſuſceptorem, aut exactorem fiſcalium functionum, aut Condustorem

„publicarum, aut alienarum poſſeſſionum, aut Curatorem domus, aut pro-

„Curatorem litis, aut fidejuſſorem, NB. pro talibus Cauſis.“ Hae cauſae
igitur non enumerative, exempli loco, ſed diſpoſitive & reſtrictive
recenſitae, quorum nulla ad praeſentem quadrabat calum. Conferatur quo-
que Boehmeri Jus Eccleſ. Prot. de fidejuſſione, §. I. & Inſtitutiones juris Ca-
nonici de fidejuſſ. §. 1. S .
II) Simile quid jam antea, in famoſiſſima occurrerat lite, Principis
in Carolath, Klaegern, contra Collegium Jeſuitarum Glogavienſé, Beklagte,
cujus Anteceſſores extorſerant artibus exoſis Aſcendenti Actoris, Baroni a
Shönaich, ſub praetexta, quod adhaeſerit olim infelici Friderico V Pala-
tino, duodecim Pagos, in quorum reſtitutionem cum fructibus perceptis imo
percipiendis fuit poſtea, detecta innocentia, condemnatum dictum Jeſuita-
rum Collegium; cujus ſuperior renuebat, in Proceſſu Mandatarium conſti-

tuere ad Acta, ſub praetextu, hoc ipſi absque Rectoris Generalis, Romae

degentis, haud lieere permiſſu. Sed ex ipſorum Jeſuitarum ſupra memora-
tis inſtitutis, judicatum fuit, ſufficere, Collegii Superiorem Mandato inſtruere

Cauſidicum ad hancce litem, ad cujns ſatisfactionem fuit tandem graviter

compullſus.

III) Idem praeeiſe obſervatum fuit principium a Curia Suprema Pari-
ſina in Sententia de 8 Maji 1761 in celeberrima Cauſa Mercatoris Lioney, con-

tra Patrem Jeſuitarum Superiorem de la Vallette, & contra Corpus Jeſuita-
rum; condemnatorum in ſolidum ex Cambio dicti Superioris, in ſolutio-

nem & * librarum ſortis, & librarum Gallicar. damni emergentis ex
inſolventia hujus Superioris; cujus litigii memorabilis hiſtoria, & definitiva

Sententia reperitur in Mercure biſtor. & polit. Maj. & Jun, 1761 fundata in
Statutis hujus Ordinis, praemiſſis hiſee thefibus: „Nulle Maiſon des Jeſuites
„h'a droit de s'adminiſtrer elle méême; n'a en ſoi aucun germe de capacité;
„nulle Maiſon ne peut deliberer capitulairement: ce ſeroit une aſſemblée illicite

„& ſeditieuſe. Si eile a des Officiers, ils n'exercent que Fautorité du Ge-

„neral, qui les delégue & les rappelle, les eléve & les depoſe; le tout arbi-
„trairement. — Donc, quand ce Maitre s'oblige, il oblige toutes les parties
„du patrimoine de l'Ordre, il engage les biens annexes à toutes les Maiſons;

„C'eſt un homme, qui a pluſieurs terres; qui a des receveurs, des Officiers,

„des

tenetur ex ſolo facto Patrir Superioris. 657

„des Archives dans chacune. Cet homme contracte-t-il une obligation:
„Toutes ſes Terres ſont obligées, c'eſt ainſi, NB. que l'action ſolidaire des
„Creanciers s'etablit en peu de paroles etc.“ Has Concluſiones Procutatoris
Generalis inſequuta eſt Sententia definitiva condemnatoria contra Corpus Je-
„ſuitarum in ſolidum, ex unico Superioris dela Vallette facto obligatorio, in
„verbis: „la Cour &c. permettant aux Demandeurs, de ſe pourvoir, pour
„le payement des condemnations ci-deſſus, ſur les biens appartenants à la
„ocieté des Jeſuites danz LE ROVAUME; à la reſerve de ceux, dont la
„deſtination n'a p étre changeé par la dite Societé, & le Superieur-General
„d'icelle, au praejudice des Droits des Fondateurs, Dotateurs, & de leurs
„Repreſentans, ou des villes & pays, à Lutilité desquels les dits biens au-

„roient été irrevoquablement afftectés etc.“

Obſ. CXLIF.

Obſervatio xorb... —
Differentia pradtica fluminis & rivi, praccipué quoad Jus Grutiae, ecum tri-
plici pragjudicio in Cauſis, a Regimine Sedinenſi, G a Judicio Aulico
CLoeslinenſi, devolutis. õl

mine publico, ripave &us facias etc. quo Rtatio, iterve, navigio deterior
fiat. in Lib. 43. ff. tit. 12. ubi juxta L. I. 9. I. fumen a vivo, magnitudine eſt ſecer-
nendum, aut exiſtimatione circumcolentium. Rivus ejusque proprietas
pertinet ad eum, cujus interluit territorium. Strav. Syntagtna Jur. Feud.

conſenſu nimirum domini terrae, per quam defluit rivus, quia regulariter
exinde deteruntur corrumpunturque terrae, prataque adjacentia; uti pronun-
tiavit Supremum Tribunal, menſe Mart. 1763 confirmando deſuper duas con-
Ritmeiſters von Verſen, contra den Generalmajor von Mäncho, wegen Flöſ-
ſung des Holzes durch die Kauterbach nach Colberg. Aliud igitur dicendum,
ſi non eſt rivus, ſed flumen, utpote quod non continuo ex fſiccitate dijudi-
candum; ſiquidem juxta cit. L. I. ff. 9. 2. „ſi flumen aliqua aeſtate exaruerit,
„quod alioquin perenne fluebat, non ideo minus flumen eſt perenne.“, Adeo-

que menſe Maji 1749 laudatum Tribunal declaravit, die Radduge, pro flu-
qui pro rivo eum venditabant, & per Sententiam parti adverſac dedit licen-
tiam, dem Kaufman Hanſon aus Colberg, rates ibi ducendi; ita tamen, ne
Vectores damnum inferant ripae, „dals die Ploeſſere, durch Einlegung der
„Birken und Weiden zu Anhaltung des Floſſes, dem Ufer keinen Schaden
„thun, noch die Borcke ab- und auf das Land werfen ſollen, ſonſten denen
„von Glaſenap erlaubet werde, durch vorzunehmende Pfaendungen, ſich die
„Schadloshaltung zu verſchaffen. Haec lis agitabatur coram Regimine Se-
dinenſi; Verum poſtea alii Mercatores Colbergenſes conſtituerunt alios ad-

Natzmer, ſuper eodem flumine, die Radduge, coram Judicio Aulico Coes-
linenſi, ad litem hancce inſtigati, per augmentum portorii vel vectorii, quod
usquedum ſine contradictiounc exſolverant dictis dominis, pro uſu hujus flu-

reputabant rivulo. Sed menſe Aug 1769 fimiliter fuerunt condemnati, con-
cedere gratis dictum uſum, ſub iisdem tamen cautelis, ut ſecuri reddantur
cirea damna, ripae per imprudentiam vectorum inferenda.

Fiman eſt navigabile, & ſaltem ad hoc ſi pectat Interdictum, ne, quid in fu-

C.6. aph. 7. n. 13. & Brunnem., ad cit. l. 1. ff. Proinde Jus Grutige, die Floſs-
gerechtigkeit, aut facultas rates agendi, non competit in rivo tertii, absque

formes Sententias Judicii Aulici Coeslinenſis, in Cauſa des Obriſten und des

—

mwine navigabili, contra dominos terrae circumadjacentis, die von Glaſenap,

jacentes dominos, den Major von Gerlach, und den St. Johanniterritter von

minis; qui citatam litem pro re inter alios acta, & huncce fluviolum pro ſolo

Obſerv. CXIl. V.

ðð

llen
At
nle

e Ee⸗

4.
V0

kr

,,

c0N.

r.

N

d

*

½ *

Obſervatio Cxil!.

Ouo in Caſu debita feudalia, & in ſpecie pretia reluitionis 2 Vaſallo poſſeſſore

exſoluta, poſt ipſius obitum cenſentur, vel cum feudo conſolidata, vel ad allo-
dium reſtituenda? Cum praezjuditio; & cum Concluſs deſuper generali
W Dummi Tribunalis. è

Vexatiſſima erat haec Quaeſtio, & non ſemper uniformiter antea deciſa:
ita ut tandem Supremo Tribunali vilum fuerit de neceſſitate „penitiusg
rimandi inſpiciendique hujus problematis viſcera „& ex Votis ſingulorum
ſeriptis, anno 1767 haec deſüper ſtabilita fuerunt principia: 1) quod in genere,
exſoluta a poſſeſſore feudi debita feudalia, in dubio, tam in favorem filiorum
ipſius, contra filias, quam in favorem agnatorum, contra allodiales haeredes,
ſint cenſenda feudo incorporata. 2) quod in ſpecie pretia reluitionis feudi

exſoluta, niſi ſolvens vel reluens exprelle diſpoſuerit aliud, aut jura deſuper

obtinuerit ceſſa a Creditore, inter deſiendentes pro dimidia, ad allolium,
reſpectu agnatorum vero in totum ſpeclent ad allodium; idque argumento
§. 27 Conſtitutionis Marchiae Electoralis feudalis de I Jun. 1723. 3) Quod
ſi agnati pacti fuerint in favorem allodii, eo ſiquidem tempore, quoalteruter
ſobole vel progenie deſtitutus erat maſcula, iſtiusmodi pacta neutiquam obli-
gent filios deinde ſuſceptos ab uno alterove agnatorum paciſcentium, ſed pro
non initis, nec exiſtentibus reputanda. Et ita fuit judicatum die 12 Jul.
1768 in Cauſa Marchica der von Klitzingſeben Soehne auf Demmertin, contra
die von Klitzineſebe Tvechter, in qua oecurrebant pacta de 1740 &ũ 748 inter
fratres tunc improles de Klitzing, expreſſae, „quod ſi unus eorum alterve
„ſit exſoluturus debita feudalia, loec tune omnino ad allodium olim ſint re-
„ferenda “ ſeu hiſce diſertis verbis: „Daſs, was von denen übernommenen
„Lehnſchulden einer oder der andere der drey paeiſcirenden Gebrüdere von
„Klitzing bezahlen, und ſein Gut davon befreyen würde, ſolches ihm, oder
„hach ſeinem Tode, ſeinen Allodialerben zum guten und ſichern Allodio ver-
„bleiben ſolle“ Sed juxta principia ſupra ſtabilita, ſpretis hiſce pactis, haec
perſoluta debita feudalia, in filiorum ſavorem, (utpote de quibus paciſcen-
tes tunc non cogitaſſe ſupponebantur) confirmando Sententiam Camerae re-
formatoriam de 13 May 1767 tanquam feudo conlſolidata vel incorporata pro-
nuntiavimus, excepto tamen pretio quodam reluitionis, ſub his debitis feuda-
libus comprehenſo, cujus dimidia ob allegatum §. 27 Conſtit. Feud. allodio
fuit adſignata, atque eatenus Sententia Camerae Berol. primae inſtantiae de
II Dec 1765 reſtituta.
Tom. II. OOO Ohſ. CXxl. VI.

obſervatio CXNI
Quando hodie benefcium diviſtonit non competat debendi correis? =
Cum praejudicvio.

Eleineccius in Elementis &c. ff. Lib. 45. t. 2. §. 2. etiam jure noviſimo, ne-
eat, competere correis debendi beneficium diviſionis. Sed in eo faliI.
tur egregie, & contrarium omnino eſt verius? (exceptis Cambiis, vigore ad 4
huc gaudentibus Cambiali) prouti docet Carpzov. P. 2. C. 17. D. 13. Stryk
U. M. L. 45. t. 2. §. 5. qui ſaltem excipit caſus, 1) correi abſentis; 2) ſolven-.
do non exiſtentis, 3) renuntiationem hujus beneficii; 4) Si caufa concernit
Mercatores, ſcilicet inter ſe. Hae limitationes conſpirabant omnes in (auſa
Marchica, in Supremo Tribunali, Menſe Nov. 1767 derer Genever Kauf-
leute Plantamour & Conſortium, contra die Juden Joleph Oppenbeimer und
Geytel, quin & ibi horum concurrebat ſocietas Judaeorum, atqui inter ſo-
cios beneficium exulat diviſionis. Berger in Oec. Jur. L. 3. t. 5. §. 32. nOta 2.
Lauterbach Diſſert. de Obligatione Sociorum C. 3. F. 1 999.
Ratione Mercatorum, & quod inter ipios haec ceſſet diviſionis exce-
29. Sijegele Kinleitung zum

;;—0 ¶———— — — ——

„*

ptio, vid. ſpecialiter &ryK U. M. L. I7. t. 2. J. 29.
Wechtel-Recht C. 2. §. 1. Heinecc. Elem. Jur. Camb. C. §. §. 10. ibique cit.
Wernher Compend. Jur. L. 3. t. 29. §. 7. & Franck Inſtit. Jur. Camb. L. “ .

oberv. CELVII.

N.

Oybſerv af io Orim.

Quando traſant amittit in proceſu Concurſus Creditorum ſuper bonie traſſati,
locum inter Creditores Cambiarios & in cenſum venit Jälten
CLbobirographariorum? Cum praejudicio.

N otatu mihi fuit dignum viſum hocce praejudicio ſupremi Tribunalis de 4.
Dec. 1766. in Cauſa Wratislavienſi, des Amſierdammer Kaufmans Hooft,
Klaegern und Revidenten, entgegen den Pijſehelſehen Contradictorem, Ober-

Amts-Advocatum Hein, cujus Caſus erat ſequens. Memoratus actor Hooft

traſſaverat (quae vox Italica hac in materia eſt recepta) die 23. Aug 1763
literas cambiales, valoris 14469 thaleror. Mercatori Wratislavienſi Piiſchel
traſſato praeſentandas, quarum ſolutionem & hic die 2. Sept. 1763 accepta-
verat, ſed brevi dehinc excedens tempore, Concurſum excitat Creditorum.
Praeſentans igitur remittit Hogftio has literss Cambiales, ſolutionem poſtu-
lans, quam ille praeſtans, negligit exigere ſimul jura ipſius praeſentantis
cedenda contra debitorem Piſehel, cujus omiſſionis erat hic effectus ‚ut ipſi
fuerit denegatus locus inter Creditores Cambiarios, fueritque ablegatus in-
ter Chirographarios, i. e. ut plerumque aſſolet, ad Calendas Graecas. Conſi-

deratum quippe fuit, proprie ipſi competere ſolummodo contra debitorem
acceptantem, actionem Mandati ex quaſi mandato ſolutionis acceptato, vel

actionem ordinariam ex antemori negotio mercantili, quod inter utrumque
intervenerat olim, adeoque incumbere ipſi nunc, liquidationem reſidui ex
hocce negotio exhibere & commonſtratam dare veritatemm hujus reſidui, ni-
mirum ſaltem inter praeſentantem & acceptantem oritur concipiendaque eſt
obligatio cambialis. Bergeri ſupplementa ad Electa proceſſ. execut. pag. 5.
aut traſſans curet, ſibi dari actiones ceſſas a praeſentante contra acceptantem.
Phouſen Amſterdammer Wyſſel. Styl. C. 21. §. 16. ryk de acceptat. literar.
cambial. C. 4. §. 28. quia hactenus nudum ſubſit mandatum traſſantem inter

c&C acceptantem, conſequenter mandati actio competit directa traflanti, uti

& contraria traſſato, ſi hic poſterior ſolvit, etiamſi & ipſi actio haud fuerit
ceſſa Frantzk. Inſtitut. Jur. Camb. ſ. 7. t. 20. J. 84.

OOOO 2 Obſerv. CXl. VIII.

Obſervatio KII.

An in adfione ad ſupplendum id, quod deeſt legitimae, concedenda ſit tax-& ſub-
baſtatio ad eruenlam ſolummodo legitimam? Item de differentia partis quotae
& partis quantae. (Conferantur fupra Obſervationet G. & 67.)
Cum duplici praeiudicio.

Jaxta Nov. MIS5. C. J. in fine, & juxta L. j. princip. C. de inoff, tefiam. te-
Ramentum inofficioſum quidem ratione inftitutionis haeredis vitiatur, ſeu, ut
cum ipſa loquamur lege, evacuatur, reliqua vero teſtamenti capitula, ut pu-
ta legata, fideicommiſſa, &c. fuſtinentur. Multo magis in actione fuppletoria.
Quod fſi igitur Pater aſſignavit filio legitimam in re certa individuali, cujus
pretium filius inſufficiens reputat ad legitimam, quaeritur: An tunc in ſup-
pletorio judicio exigere poſſit partam quantam cujuslibet rei haereditariae?
an vero parte quota debeat eſſe contentus? Et hoc ultimum patet ex praedi-
Ctis, cum alias reliqua legata ſeu fideicommiſſa, a patre teſtatore circa reli-
quas res aſſignata, vix fuſtinerentur. Quo ipfo perſpicua redditur ſignifica-
tio harum vocum, pars quanta, & pars quota. Johb. Bapt. Coſta in Fr. de
quota & rata, easdem obfcure exprimit & neologice per quantitatem & que-
titatem in praemiſſo 8. n. 16. & ſic, quod mirati ſfumus, pergit: „Ecce niti-
pfdlum exemplum in materia aquarum, in qua Creditor quantitatis veluti 10
„unciarum, ex tali rivo deducendarum, mediante buchello, non patitur di-
„minutionem, etiam fi longe pauciores folito aquae defluant illac; At ha-
„bens quotam aquarum ſeu jus extrahendae quotae, veluti, tertiae, quotae
„partis, ſubjacet proportionabiliter periculis, uredinis, averſionis juſtae,
„quae aceidit facto Principis, ſeu ob alvei mutationem &c.“ Magis natura-
liter dieit, qu. 140. n. rj. quod, „ſicuti filius non poteft unam rem pro ſua
„legitima eligere, ita nec mobilia poſſunt invito filio aſſignari loco immo-
„bilium.“ Quageritur autem hie porro: An filius, ſuppletoria agens, ad eru-
endam veram legitimam, & partem iſtam quotam, poſtulare poſſit tax-&
ſubhaſtationem totius Maſſae mo- & immobilis, non quidem eum in finem,
ut vere vendantur res venum exponendae plus licitamibus, ſed ſaltem, ut
legitimae computatio poſſit exinde inſtitui? Occurrebat haec quaeſtio in
. ſupre-

7

Obſerv. CXxLVIII. An in actione ad ſupplendum id, quod deeſt legitimae 2sc. 663
ſupremo Tribunali 27. Mart. 1767 in Cauſa Glogavienſi von Noſtitzſohe Ge-

ſcehwiſtere, Revidenten, contra Fratrem, Freyherrn von Noſtitz, quem pa-

ter in teſtamento juſſerat, eſſe contentum certa re haereditaria „ loco legiti-
mae ipſi adſignata, qua eſſe contentus nolebat, ſed tax-& ſubhaſtationem ad
eruendum id, quod legitimae deeſſe poterat, enixe contendebat. Regimen
Glogavienſe in prima inſtantia ſaltem indulſerat ipſi taxationem rerum haere-
ditariarum, ad ſtatum obitus patris defuncti retrotrahendum, quod per ta-
xatores juratos, qui notitia rei, circa hoc tempus criticum, inſtructi, eam-
que adhuc memoria tenent, facillimo expediri poteſt negotio. Aſt ſenatus
laudatae Curiae ſupremus, in appellationis inſtantia, decreverat etiam cumu-

lative ſubhaſtationem, ad eruendum verum legitimae quantum, ita ut pretium,

ibi per licitationem expectandum, praetenſe reduceretur ad ſtatum obitus de-
functi, praecipiens ſimul, meliorationes & deteriorationes forte ſubſequutas,
hinc inde commonſtrandas. Aſt dum haec imaginaria & ſaltem pro forma
inſtituenda publica venditio reapſe non niſi foret glaucoma, rem nimirum
ſub haſta venum exponere, quam iple, impetrans hancce ſubhaſtationem,
emere nequit, praeterea verum pretium hic non ad ſlatum licitationis prae-
ſentem, ſed ad ſtatum temporis obitus defuncti patris, venit reducendum,
ſub haſta tali ficta autem, non niſi pretium enaſci poteſt imaginarium, affe-
ctatum, ſimulatum, multis anſam dans fraudibus, proinde reformatorie re-
ſtituendam judicavimus ſententiam primae inſtantige. Et ita quoque fuit
deciſa eodem Menſe Mart. 1767 Cauſa Clivenſis Knipſebeer contra Geſchwi-
ſtere von Raab.

O0ο0ο3 Obſerv. CXIX.

*

. Olſervatio CXIIX.

Diſtindkio bonorum avitorum, ſeu haereditariorum, Erbgut, G noviter acqui-
ſitorum, wohlgewonnenes, errungenes Gut, Errungenſchaft, in quaeſtione

Communionis bonorum inter Conjuges, poſt aiterutrius obitum maximi eſt mo-

menti; praecipue circa quae?ſtionem: an uxoris bona, quae tenet ex Juaeſtone

& baereditate praedefuncti Mariti, pertineant ad communionem
bonorum cum ſecundo Marito? Cum praéjudicio.
(conferatur ſupra Obſ. 5.)

In Jure Civili Romano omnino nihil reperies de diſtinclione bonorum in
avita & noviter acquiſita. Quippe hoc Jure, bona ſemel quaeſita, unde-
cunque venerint, ſive ex haereditate, ſive proprio labore ſudoreque quaeſita,

cum reliquis ita conſolidantur bonis, ut unum poſſidentis fiant patrimonium,
& ſimulac haereditas eſt adita,

ſplendorem, cujus rei tot remanent veſtigia, a Doctoribus Juris Germanici
explicata; praecipue coacervavit Celeberr. de SELCHO, in klementis Jur.
Germ. utiliſſimis, Edit. 2. Hannov. 1762. §. 556 in nota 2. tot Jura ſſlatutaria
& provincialia, quae bonorum baereditariorum, etiam inter cives, & paroe-
miae: „Was einmahl in den Erbgang gekvmnnmen, muſs in dem Erbgang bleiben“
mentionem injiciunt, quorum eſt praecipuum, agmenque merito ducit, Jus
Lubecenſe, in cujus Lib. I. T. 10. art. 6 ſupra Memorata bonorum diſtinctio
ita expreſſe definitur, quod Erbgut, i. e. bonum haereditarium, ſeu avitum,
ſit „allerhand Guth, welches einem Menſchen anfallen mag von ſeinen Eltern,
„oder Blutgreunden, in aufiſteigender, niederſteigender und Seitenlinie; und
„alſo ſey nach Lübiſchem Recht, wohl gewonnenes Guth, i. e. noviter acquiſi-
„tum, pro lubitu alienabile, praeter Conſenſum liberorum, vel haeredum;
„was kein Erbgut iſt; & Mevius ibid. n. 2. 3. ita hoc ulterius explicat, quod

non

deſinit eſſe talis. L. 23. ff. de acquir. poſſeſſ.
Aſt ſupra, (in Obſerv. L.) jam monuimus, Germanos jam pridem fuiſſe ſolli-
citos circa conſervationem patrimonii aviti in familia ad ſervandum ejus

Jure Lubecenſi pro acquiſitis habeantur bona omnia ea, quae baereditaria

EE——

”

—

Obſerv. CXLIX. Diſinctio bonorum avitorum, ſeu haereditariornm, err. 665G

non ſunt. Haecce autem dicuntur omnia, quae a Majoribus, aut ſanguine
junctis, in aſcendenti, deſcendenti, & transverſali linea deferuntur nobis.
Jam in Cauſa Pomeranica, d. 31 Jul. 1766 Summo Tribunali obvia, Gran-
tzoiſéber Erben aus Anclam, contra Kaufman Jury, quaerebatur: An bona,

quae Vidua ex ſucceſſione in bona praedefuncti Mariti, NB. improlis demor-

tui, acquiſiverat, ad noviten potius ſpectarent cquiſita (dum non jure ſangui-
nis ea tenebat) nec amiſerint dictam qualitatem convolando ad ſecundas
nuptias, procreando liberos ex hocce ſecundo thoro, utpote intuitu quo-
rum praeciſe quaeſtio ſuper bonis communibus fuerat excitata; Aſt nihilo-
minus contrarium Supremo placuit Tribunali, ex ratione: quia, vigore
Communionis bonorum inter Conjuges, dicta bona, e primo thoro quaeſita,
er Matrimonium cum ſecundo Marito in iſtam collatae communionem, at-
que nulla bonorum ſeparatio poſt utriusque praedefuncti Mariti obitum a Vi-
dua fuerat inſtituta. Caeterum notandus hic adhuc venit terminus technicus
Juris Germanici, in voce, bona bhbaereditaria, cujus vocis plane contrarius
eſt fenſus in Jure Feudali, ubi feudum baereditarium potius ſignificatur id,
quod jure fere allodii tenetur.

Obſervat. CI.

Olſervatio —

An frater teneatur alere Sororem ogenam 2 Cum praejudicio.
(conferatur ſupra Obſerv. 0o.)

Nimis late, meo quidem judicio, hanc obligationem extendit, & pro per-

fecta venditat Leyſer. Specim. 325. Med. 2 Fruſtra ibi ad Leges provocat
allegatas ex jure Romano, utpote quae non praeciſe imponunt fratri obliga-

tionem externam, perfectam, alendi ſororem praetenſe-egenam. Quin haec

vox ipla eſt relativa. Frater ſemper ogganiendi habebit licentiam, quod ſoror

operis victum quaerere, egeſtatique ſic obviam poſſit ire affectatae. Neque
dictae Leges conſtringunt praeciſe judicem, condemnare fratrem, ut ege-
nam alat ſororem; Verum hiſtorice ſaltem allegant exemplum, quod ſi ad
tutoris conſultationem forte judex eam approbaſſet, tunc tutori fratris, ali-
menta pro hujus ſorore expendenti, hoc non ſit vertendum vitio, neque dica
ipſi ſeribenda pro impenſis hoc nomine inter rationes relatis; ut ipſa harum
innuunt Legum verba. Sic L. 13. §. 2. ff. de adminiſtrat. & peric. tutori ita
loquitur: „Attendere debet tutor, ne cui non debitum ſolvat; aliud eſt, ſi
„Matri NB. forte, aut ſorori pupilli tutor ea, quae ad victum neceſſaria ſunt,
„praeſtiterit, cum ſemet ipſa ſuſtinere non poſſit. Nam ratum id habendum
„eſt. Ecquis non videt, hic opus quaſi indigitari charitativum, & obligatio-
nem quandam naturalem, licet per ſe imperfectam. Sic e. g. non datur con-
dictio indebiti ad repotendas eleemoſynas, nec tutorem, pro faeultatibus
pupilli, eleemoſynas erogantem modicas, Judex vituperabit aequus. Alter
caſus continetur in L. 4. ff. ubi pupill. educ. deb. his verbis: „qui filium hae-
„redem inſtituerat, filiae dotis nomine -— ducenta legaverat, nec quicquam
„praeterea, & tutorem eis Sempronium dedit. Is a cognatis & propinquis pu-
„pillae perductus ad Magiſtratum, juſſus eſt, alimenta pupillae, & merce
„des, ut liberalibus artibus inſtitueretur, pupillae nomine, praeceptoribus
„dare: pubes factus pupillus, puberi jam factae ſorori, ducenta, legati
„Cauſa, ſolvit. Quaeſitum eſt, an tutelae judicio conſequi poſſit (ſcilicet

„Contra tutorem) quod in alimenta pupillae, & mercedes à tutore ex tutela

„praeſtitum fit? Reſpondi: (ſcil. Julianus) Exiſtimo, etſi citra Magiſtratuum

„decretum tutor ſororem pupilli ſui aluerit, & liberalibus artibus inſtituerit HM
cum
99

——

ut
igit
ſure
term
tate
das

iden

4
Vere

Hum
ſe
NNO

„anguinis tan

Obſerv. CL. An frarer teneatur alere Sarorem egenam? 66,

„cum haec aliter ei contingere non poſſent, nihil eo nomine, tutelae judicio,

„pupillo, aut ſubſtitutis pupilli praeſtare debere.“ Hacc Lexigitur fimiliter
non niſi rem facti narrat, quod ſeilicet Magiſtratus juſſerit tutori, ſorori pu-
pilli alimenta dare; porro quod tunc, ſi & mercedes ſolverit ſororis praece-
ptoribus, ſecurus ſit, contra pupillum, indemnitatem forte olim exacturum.
Inſuper in Caſu hocce a Lege ſubftrato, frater aeque ac ſoror ab eodem re-
guntur defendunturque tutore; qui igitur aeque laudabiliter & egeſtati ſoro-
ris tuendae ſuccurrit. Tandem L. I. §. 2. ff. de tutelae & ration. diſtrah. vi-
detur magis favere ſorori, nam ita diſponit: „Julianus putat nonnullos caſus
„poſſe exiſtere, quibus ſine reprebenſione tutor auctor fit pupillo ad diminu-
„endum; decreto ſeilicet interveniente; veluti, ſi matri aut ſorori, quae ali-
„ter ſe tueri non poſſunt, tutor alimenta praeſtiterit. Nam cum bonae fidei
„judicium ſit, nemo feret, (inquit Julianus) aut pupillum aut ſubſtitutum
„ejus, querentes, quod tam conjunctae perſonae alitae ſint. Quin imo per
„contrarium putat poſſe cum tutore agi tutelae, fi tale officium praetermi-
Sed hoc itidem nihil minus quam Sandtionem continet praeciſe & ſtricte
obligatoriam; proinde & Brunnem. in Comment. ad ff. I. r3. &1 de adminiftr.
& peric. tut. n. 3. ſaltem ita commentatur. „Tutor neceſaria vitae ſubſidia pro-
„Ximhis pupilli cognatis praeſtare poteſt,“ & ad reliquas Leges ſupra citatas,
aut nihil commentatur, aut ipfa earundem verba faltem repetit. Certum
igitur eſt, in his Legibus neutiquam ſimpliciter & abſolute fratri, ut officium
jure perfecto debitum, imponi necefſitatem alendi fororem egenam, ſed ſal-
tem tutorem, id nomine pupilli, ſive cum ſive absque Magiſtratus autori-
tate facientem, eſſe a culpa & monitis contra rationes, eo nomine redden-
das, vacuum; uti & Huber in Praelect. ad ff. tit. de agn. & alend. liberis
idem ſentit, & Thomaſ. in notis ibid. non diſſentit; atque Martin Colerus in
Tr de alimentis, in praemifſa Tractatione Pontani C. 10. n. 4. p. 56 fimiliter ex
tum charitate alimenta inopi ſorori deberi, adſerit. Circa Matrem
huic debeatur in ſenſu Juris legitima, alia eſt res & diverſiſ-

vere egenain, cum li
& de hac ſola agebatur in Caufa Pomeranica, Men-

fima, quam circa ſororem;
ſe Oct. 17
von Netzo.

65. Tribunali Supremo obvia, der Fraeulein von Netzo contra

9

Tom. II. Pppp Olſerv. CI.

Obſer vatio CIl.

Schema cautelarum, quae in dijudicandis qualiumeunque Cautionum inſtrumen

–

iie, vel in tuta pecuniae elocatione, obſervandae.

Quam olim in Camera Regia Domaniali, ſparta dijudicandi Cautiones Re-
ceptorum aeque ac Conductorum, poſtea in Suprema Tutelari Curia,
idem officium, inſuper ſecurae pecuniae pupillaris elocatio, tunc incubue-
