paeroemiam ibi receptam: Längſt Leib, längſt Gut; in Communione ma-

neat abſolutiſſima cum liberis, etiam quoad ulterius quaeſita poſt praedefancti
Conjugis obitum, & quoad adventitia liberorum ſupervenientia, neque Con-

jux ſuperſtes omnium eorum reddat rationes, ſed absque conſtitutione judi-

ciali & absque cautione pleniſſimo gaudeat uſufructu & adminiſtratione; quin
non obſtante liberorum minorenaitate; licet his, ſi Conjux ſuperſtes, eſt Vi-
dua Mater, conſtitui ſoleat Tutor. In caſin propoſito, Tutor, qui ſimul erat
Agnatus Hambach, adventitium quoddam ſuperveniens liberorum in 800
thaleris conſiſtens, tradiderat Matri Viduae absque Cautione; qui mimmi

poſtea, Matre ad incitas redacta, periclitabantur, atque Camera Berolinen-

ſis tutorem per Sententiam primae inſtantiae condemnaverat in reſtitutionem.
Aſt ſupremus Senatus Menſe Mart. 1759 penitus ipfum abſolvit, quia proba-

verat per alia rvan .
Statuti praeterea in Juliacenſi Ordinatione expreſſe occurrit vox: Anfall. In

atteſtata Judicialia obſervantiam & receptionem ſpecialem allegati

ſolo Calu diſſipationis, (qui hic non, ſed merum apparebat infortunium)

Mater juxta Statutum & juxta laudatam Ordinationem, poteſt adigi ad prae-
dationem Cautionis.

Hhhh2 Obſerv. CXIX.

614 * W

Obſervatio CMIX.

An coeco invito dari pollit S ex hicio debeat Curator quaeſium in

Cauſa des Barons von Erlach, contra Afinem Comitem

de Wülcknitz.

Pæperientia teſte quotidiana, coeci non raro ſunt, in rebus ſuis gerendis
domeſticis, oculatiores & vigilantiores, quam viſu pollentes completo.
Naturali ratione eo ſunt ad rem familiarem attentiores, quanto ſollicitius fu-
tura vitae curant ſubſidia. Supra memoratus Baro ab Erlach fuerat natus
coecus; Affinis ipſius, Comes de Wülcknitz, ſponte ſe ipſius Curatorem
geſſerat, victu, amictu, habitatione etc. penes ſe, ipfſi proſpexerat, curam-
que finita minorennitate continuaverat, ita tamen, ut in fine ipfius periclita-
retur patrimonium, adeoque in Curia Tutelari Suprema agitabatur quaeſtio:
Annon ex officio alius magis idoneus ipfi dandus ſit Curator, praecipue,
cum & interea ipſe Comes de Wülcknitz diem obierat ſupremum. De Jure
Communi coeci non recenſentur inter eas perſonas, quae rebus ſuis ipſi ſu-
pereſſe nequeunt, & quibus ex officio conſtitui debeat Curator, uti quidem
furioſi, prodigi civiliter tales declarati, ſurdi, muti, & perpetuo morbo la-
borantes, juxta §. 3. 4. J. de Curat. Proinde Sryée de Jure Senſuum, Diſl. II.
C. 2. O. 19 negat, coeco dari poſſe invito Curatorem, quin & Sruv. Exercit.
31. th. 1 morbo perpetuo laborantibus non niſi volentibus & petentibus con-
ſtitui vult Curatorem; Imo etiamſi Stryk c. I. C. 4. n. 21. coecos, miſera-
bilibus de regula adnumerat perſonis, tamen & hic coeci non excludit arbi-

trium,

H

Obſerv. CXIX. An coeco invito dari poſſit et ex oficio debeat Curator:? 615

trium, quia coecorum non eſt aequalis conditio, dum aliqui eorum ſola in-
felices coecitate, aliis vero inſuper res anguſta domi, vix habentes, unde

vitae trahant fſubſidia. In hac fere conditione erat poſitus coecus noſier ſub-
ſtratus, propter incurioſam, quin deſidioſlam ipſius bonorum adminiſtratio-
nem a dicto pſeudo-Curatore geſtam maleque finitam; adeoque laudata
Curia Tutelarum ſuprema Regio-Electoralis Berolinenſis nullatenus haeſit,
ex officio inquirere in bonorum ſtatum, atque ipſi Curatorem conſtituere,
ut ſalventur e naufragio, quantum fieri poſſet, fragmina niſera, ipſo coeco
jam verſante in actate longe provectiori. Igitur etiam hic circumſlantiae
variant rem, & a regula ſubminiſtrant exceptiones, illam firmantes in
reliquis.

Hhhh 3 Obſerv. CXxX.

6 e 4 e

Obzſervatio CXXA.
Proxeneticum, pro conciliatione nuptiarum, etiam non promiſum, ommino peti

poteſt, & Judicis arbitrio tune determinari debet; Cum praejudicio in Cauſa
Friſiae Orient. des Receptoris Ammersbeck Ebefrauen, contra den Amtman

Kettler zu Berum & in Cauſa Marchica des Hofraths, Hoevel contra den Hof-

marſehal von Wangenheim; 2) pro conciliatione mutui proxeneticum
Sandkione Regia eſt determinatum.

mnia objecta licita, quae inter plures fiunt, poſſunt eſſe Objectum pro-
xenetici, adeoque & nuptiae, pro quarum conciliatione proxeneticum,
ſeu, ut alii malunt, philantropium, etiam citra ſtipulationem, a proxeneta
peti poteſt, & a Judice pro ratione circumſtantiarum determinandum eſt.
Colleg. Lauterb. Lib. 50. t 14. J. 13. Voét. ad ff. de Sponſal. n. 1. Berger

Oec. Jur. L. I. L. 3. g. 12. lit. d. Srryk. U. M. Lib. 50. t. 14. §. 4. Boding,

Diſſ. de philantropio. Bertoch de proxen. 9. 4. Lauterbach ad ff. L. 5o. t. 14.
contra hanc quidem invehitur doctrinam, „ſordide, inquit, accipitur pro-
xeneticum propter ſponſalia,„ & allegat L. fin. 6. C. de ſponſal. Aſt haec non
plane, nec in totum vetat proxeneticum, ſed ita loquitur: „Conſtitutio vult,
„he proxeneta, ſeu conciliator nuptiarum quidquam capiat. Si tamen omnino
„ſuſtineat, aliquid accipere, ſiquidem nihil de ea re convenerit, nihil omnino
„conſequatur. Sin pactum interceſſit, non ultra viceſimam partis dotis & ante
„huptias donationis exigat, ſi dos ad ducentas usque libras auri pertingit;
„Minus autem, ſiquidem volet, ut accipiat, liberum ei facit etc. -— poena
„decem librarum auri definita adverſus eos, qui praeter haec agere tentave-

„rint.“ Inſuper jam frontiſpicium hujus Legis commonſtrat, eſſe Conſtitu-

tionem Graecam, ex Baſilicis a Cujacio Lib. II. Obſ. 18 reſtitutam; & proinde
Berger in Oec. Jur. c. I. cum Wiſenbachio monet, fruſtra eam in foro
adduci. Atque ita Summum Tribunal Berolinenſe die 31 Jan. 176 4 in Caſu
ſupra memorato proxenetici, pro conciliatis ſponſalibus & nuptiis petiti

pronuntiavit: „Daſs bey vorkommenden Umſtaenden das proxeneticum auf

„funfzig Ducaten ſpecies feſtzuſetzen, und die Sententia a qua vom 14 Febr.
1763
ℳ .

Obſerv. CXX. Proxeneticum, pro conciliatione nuptiarum, etc. 617

„1763 der Oſtfrieſiſchen Regierung, in dieſer Maaſse abzuändern ſey.“ Si-
mile quid obveniebat anno 1769 laudato Tribunali, in Cauſa Marchica des
Hofraths Hoevel contra den Hofmarſchal von Wangenheim. II) quoad reli-
qua negotia & contractus, v. g. emtionis-venditionis, locationis- conductio-
nis, mutui &c. quotidie fere occurrentes, in emporiis Urbibusque ſpectatio-
ribus, proſtant proxenetae jurati, Mäckler, & Ordinationes deſuper publicae,
Mäcklerordnungen, quas non attinet hic recenſere, quarumque priores in-
ſerviere confectioni poſteriorum; & Boruſſica de I5 Nov. 1765 exſtat impreſſa
ſub fitulo: „Mäcklerordnung vor ſämtliche Handelsſtädte derer Königlich
„Preuſsiſchen Lande,“ prohibendo g. 23 & 27 Societatem proxenetarum,
eine Mäcklergeſelſehaft; ipſisque inhibendo negotiationem quamyvis propri-
am. Verùm ab his proxenetis ordinariis publicis, in ſpecie ad id juratis,
differunt adhucdum reliqui, qui occaſione muneris Advocati vel Procura-
toris conciliant mutua, & cum debitores plerumque in anxietate conſtituti
duriſſimas quasvis inire ſolent conditiones, ne hac abutantur ſollicitudine
proxenetae, Camera Berolinenſis Regia, quae ſaepe hos detexerat abuſus,
Sanctionem a Sereniſſimo popoſcit deſuper, quae inſequuta die 2 Apr. 1761
ſequentis tenoris:
Friederich, König in Preuſien etc. ete. etc.
Unſern ete. In Eurem allergeborſamſten Bericht vom 27 Febr. c. habt Ihr
wegen des Mächelgelder bey Negotiirung der Anlehbne über die z Wey Fäller wenn
2) Bey Contrabirung einet Geld- Negotii, derjenige ſo Geld ſuchet, einen be-
ſondern proxenetam bat, und durch beyde das Negotium zu Stande ge-
bracht worden,
2) Wenn einer und eben derſelben Perſon von dem Creditore diæ Unterbrin-
gung eines Capitals, und von dem Debitore die Negotiirung einer An-
lebny, von jedem ausdrücklich ſeparatim übertragen geweſen, und alſo
ein proxeneta bilateralis varhanden iſt:
allergeborſamſt angeſraget. Wir ertheilen Euch alſo darauf zur gnaedigſten
Reſolution:
1 Daſs in dieſen beyden Fällen, der proxeneta bleſr Xtel pro Cent von dem
Anleiber zu fordern berechtigt ſey.
denn das Reſcript vom 6 Mart. zz Welcher für dergleichen Unterhändler eben
dat, was füur die Advocaten ibre TIaxe iſt, beſtimmet überhaupt die Gebübren
auf pro Cent, und ſetzet auth dabey voraur, daſz dureh des Unterbündlers Be-
muhung das Anlehn würklieh zu Stande gekommen.
Wenn alſo der Debitor einen beſondern, und der Creditor gleichfallr einen
beſondern Unterbaendler bey dem Anlehnz- Negotio gebrauthet hat; ſo iſt die
Sache nicht durch einen, ſondern durch beyde zuſammen zu Stande gebracht wor-
den, mithin kann jeder Unterbuendler von ſeiner Parthey nur die Haelſte der
pro-

618

Obſerv. CXX. Proxeneticum, pro conciliatione nuptiar um, etc.

proxenetici oder ktel pro Cent fordern. It aber ein und eben derſelbe Unter-

haendler von dem Debitore um die Verſchaffung der Anlebns, und von dem Cre-
ditore, um die Unterbringung ſeines Geldets, erſuchet worden, ſo müßfen beyde
conjunctim jeder die Hälſte des proxenetici mit ztel pro Cent zablen.
Der Unterbaendler kann auch um der willen, daſs er von beyden erſuchet

worden, von jedem beſonder: die äberbaupt veſtgeſetzte 2 gl. pro Cent, ſo We-

nig fordern, alr ein Advocat, der für zWey Liter-Conſorten in einer gemein-

ſehaftlichen Sache eine Schrift verfertiget, befugt iſt, ſeine Gebühren ſich von

einem ganz zablen zu laſſen.
Und da von Euch anzuzeigen vergeſſen worden:
Ob in denen bey Euch eingeklagten Faellen das proxeneticum ex promiſo
oder lege gefordert werde?
So dienet Euch auch dieſerbalb zur Direction, daſs, da beſagter Reſcript
ein mebrerer, alr das darinnen veſtgeſetzte zu ſtipuliren verbietet, es überall

bey obigen Entſebeidungen, wenn gleich ex promiſo ein höberes proxeneticum

eingeklaget worden, lediglich verbleiben müſe.
Daſ, hingegen ein geringerer ſtipuliret werden kônne, verſtebet fich von
ſelbſt. Sind etc. gegeben Berlin, den 2 April 1161.
Auf Sr. Koenigl. Majeſtaet allergnaedigſten Special-Beſebi
von Jariget.

An das Cammergericbt. 3

Cum igitur juxta hancce Sanctionem vetita ſit ſtipulatio in majus proxeneti-
cum, eatenus multum accedit ad citatam ſupra L. fin. C. de ſponſalibus, &

arrhis ſponſalitiis & proxeneticis.

Obſerv. CI.

D.
x.
or

.

in

Iur.
ar⸗

=

Obſervatio CXAlI.
Donatio ultra oo Solidos, judicialiter non inſinuata, haud ſicſtinetur quoad ſummam
excedentem, tametſi donator aſſeveratione loco juramenti, an Eydes Statt, eam ro-

boraverit; quin etiam tune eam revocare poteſt, ex cauſis quippe legalibus, non ob-

„₰

ſtante iſta aſſeveratione. 2) Inten deſcendentes donata a parentibus liberis, ob bene
merita ipforum, non conferuntur, neque ſimpliciter, eum tamen in Rinem, imo prae-

Numtive donata, ut praecipua habeant ea donatarii liheri. Siquidem 2) admitti-

tur étiam tacita parentum prohbibitio collationis, ex coniecturis. 4) Donatis
parentum ultra poo ſolidos, ſimiliter inſinuatione indiget judiciali. *) Dona-
iio parentum inoſfcioſa, per guerelam inoff. donat. non in totum, ſed
ſaltem in quantum reliquorum legitima liberorum exinde eſt laeſa,
reſcinditur. Cum praejudicio in Cauſa Magdeburgica der ver-
wittibten Obriſtlieutenantin, von Treskow, gebobrnen
von Foerder Klaegerin, contra Viduam von Foerder, -
gebohrne von Eldit, tutorio nomine fiülii, Be-
Klagtin, in reviſorio reciproco.

Deeia fuit haec Cauſa die ty. Mart. 1767 in Summo Tribunali; cujus
factum ita erat comparatum, quod reſpective Mater & Avia, Vidua Ca-
merarii Regii de Förder, genita de Canſtein, in ſcriptis maximam ſuorum
bonorum partem donaverat filio, addita in donationis inſtrumento Olauſula?
„ wie Donatrix an Eydes Statt verſichere, daſs dieſe Donation nie auf ei-
„nige Arth und Weiſe geaendert noch aufgehoben werden ſolle“
Non deerant igitur autumantes, hancce donationem, tametſfi judicialiter non
inſinuatam, nihilominus, etiam quoad ſummam, quingentos aureos, (id eſt
1375 thaleros Monetae praeſentis argenteae curſoriae, videatur ſupra Obſer-
vVatio VI.) excedentem, ſuſtinendam eſſe propter juramenti authoritatem,
utpote quod Jure canonico, in materia juramentorum recepto, qualecunque
ſervandum eſt, ſuid citra diſpendium ſalutis fieri poteſt, weluti ſpeciatim de
Tom. H. Z Iii4 Eejus-

620 Obſerv. CXXI. Donatio ultra poo Solidos, judicialiter non inſinuata,
ejusmodi donatione teſtantur Wernber, P. 4. Obſ. 151. n. 95. Cocctjanum Jus
Coutrov. L. 39. t. 5. qu. 3. Aſt praevaluere vota majora in contrarium
ſcilicet quod aſſeveratio, an Eydes Natt, non aequipolleat juramento, adeo-
que infirmando ſententias Regiminis Magdeburgici fuit a Tribunali ita pro-
nuntigatummm.—
„Daſs die Beklagtin zu erweiſen ſchuldig, daſs dieſe quaeſtionirte Schen-
„kung, in ſo ferne ſie mehr, als 1375 Rthlr. in jetzigem Courant betragen
„lolte, gerichtlich inſinuiret worden. ”ẽ
pPorro quidem nonnmulli reformatorie tollendam credebant probationem revo-
catae dopationis, a Regimine conceſſam, quia juxta Corpzov. P. 2. D. 123
n. 14. Brunnem. ad L. fin. C. de revoc. don. in fine, donatio juramento con-
firmata, revocandi excludit facultatem. Aſt juxta Ludovici Diſſert. de bro-
cardico: Omne juramentum ſervandum eſſe, quod ſalva ſalute aeterna ſervari
oteſt; juramentum non debet eſſe vinculum iniquitatis, & renuntiatio fa-
Cultatis revocandi invitare poſſet ad delinquendum; praecipue in ſubſtrato
caſu verum deerat juramentum; & diſſentientes concedunt, ipſam renuntia-
tionem juratam non obſtare facultati, donationem revocandi ob ſuperveni-
entiam liberorum, item ob non impletas conditiones, donationi adjectas Ec.
Remanſit igitur actrici facultas probandi revocationem praetenſam donatio-
nis, ex rationibus tamen momentoſis & legalibus; „der aus reehtlichen Grün-
»'Aen geſchehenen Revocation der Donation quaeſtionis.
II) Occurrebat Quaeſtio collationis donatorum inter Deſtéendenter, quales hic
erant utraeque partes litigantes; & reapſe ſententia primae inſtantiae Re-
giminis Magdeburgici de n. Apr. 1764 omnino hanc Collationem prae-
ceperat, ex rationibus: quia hoc in caſiu donatarius & haeres donantis in
una perſona conjuncti, & ob L. 13. 17. de Collat. ibjque in not. Godofr.
lit. NX. Nruv. Exerc. 37. §. 25. J juxta Nov. 18. C. 6. Nryk de Succ. ab
int. D. XI. C. 5. §. 16. Brunnem. ad L. fin. C. de Collat. Berger. Oec. Jur.
L. 2. t. 4. th. Si. n. 4. ctiam donata 4 Matre conferenda, quae Mater hic
ſaltem vage, non ſpecifice, ut L. 27. ff. donat. requirit, bene merita dona-
tarii innuerat. Aſt in appellatorio & reviſorio fuit penitus rejecta Collatio.
penult. §. 1. C. de Collat. diſerte ibi regula ponitur:

„

2

Quippe juxta L.
quod ſimpliciter donata non ſint conferenda: L. 18. C. famil. ereiſc. Dicun-
tur autem ſimpliciter donata, ea, quae praecipua debet habere donata-
rius, filius filiave, nimirum, ut hoc favore, & hoc liberalitatis affectu
gaudeat prae reliquis; Sruv. Exercit. 37. Lh. 28. n. 2. Wernher P. I. Obſ.
317. n 16 ſeq adeoque vel quae ea lege donata, vel etiam, ſi alteruter

fratrum ad conf-rendam dotem vel donationem propter nuptias tenetur;
quo-

I

W

baud ſuſtinetur quead ſummam excedentem, ete. 6at

8 dquoniam tunc pater praeſumitur, compenſationis vice in alterum filium,
. qui donationem propter nuptias non accepit, donationem ſimplicem
contuliſſe; Berger ad Lauterb. L. 37. t. 6. 7. qu. 2. & in Oec. Jur. L. 2.
.. t. 4. H. 16. n. 5. & L. 2. t. 4. H. 51. n. 8. wl⸗ ade, c. 1. Voet. ad ff. L. 37.
t. 6. 9. hendarſ. T. 1. Obſ. 71. Coccgjanum Jus Controv. L. 37. t. 6.
7. qu. 4. Notandum adhuc, quod haec Gimpliciter, dicto ſenſu, donata,
K differant a donatione Smplici, omnino regulariter conferenda, quate-
nus nimirum haec contradiſtinguitur vel opponitur donationi remunera-
N toriae, non aeque conferendae, nec judiciali inſinuatione indigenti. At-
1 qui mater donans expreſſe rationem donationis moventem poſuerat hiſce
in verbis: „Wegen der ihr von ihrem Sohn erwieſenen kindlichen Liebe
N. „und Treue, auch in Betracht des ſchweren Anfangs ſeiner Haushal-
Ai „tung, und da er bey dem Guthe viele vaeterliche Schulden habe über-
„nehmen müſſen“
III) Haec verba pro remiſſione collationis tacita a summo Tribunali reputata.
Tametſi enim Novella 18. C. 6. ita loquatur. „Niſi pater NB. exprelſim
„deſignaverit, ſe velle, non fieri collationem“ & proinde nonnulli Do-
Ctores, v. g. Nrye: de Succ. ab int. non niſi expreſſam admittant prohi-
pilitionem ſeu remiſſionem Collationis, quia, quoties Lex aliquid expreſſe
NA fieri debere diſponit, tacitum cum expreſſo eandem non habeat vim; at-
tamen non minus probati ac recentiores Jurium Doctores omnino ad-
mBittunt tacitam Collationis remiſſionem, veluti Benger. Oec. Jur. L. 2. t. 4.
Tha. 5FI. n. 4. Leyſer V. 6. Sp. 413. Med. 6.
1 IV) Sententia Imae Inſtantiae quidem infinuationem judicialem Donationis hu-
8 jus maternae nullatenus eſſe neceſſariam pronuntiaverat, Juris praeten-
ſae notorietati innitens, inſinuationem iſtam in donationibus parentum
4 haud eſſe neceſſariam. Verum Leges (quibus non diſtinguentibus, nec
judicis eſt diſtinguere) nullibi parentum donationes ab hac inſinuationis
. judicialis neceſſitate diſpenſaverunt, potius, ſi ultra quingentos ſe exten-
. dit ſolidos, eam requiſivere, ut L. 25. C. de Donat. int. vir. & ux. Lau-
in terbach. Coll Theor. pract. L. 39. t. 5. J. 26. Correximus tamen Sententiam
im appellatoriam ita, ut Actrix filia imputare omnino debeat in legitimam, res
ceceptas geradicas, Gerada enim computatur in legitimam, ſi filia ejus pe-
tit ſupplementum. Carpz P. 3. C. XI. D. 6. n. 7. 8. & Def. . n. 1. uti &
ſ in eo correctae fuerant Sententiane anteriores, quae cum Sande Decis.
Fris. L. 5. t. 1. §. 3. Voet. L. 39. t. 5. H. 18. Solidum aequiparaverant Hun-

garico, ſeu Ducato, in ſpecie, quod (cfr. Obſ. VII. ſupra) ad 2 thaleros
2 liii 2 18

6 a2 Obſerv. CXXI. haud ſuſtinetur quoad ſummam excedentem, ete.

128 groſſos Monetae praeſentis argenteae currentis, ſolidus fuerit redu-
QAus. Allegati ICti Batavi de provinciis ſunt intelligendi Belgicis, in qui-
bus omnino Ducatorum alia eſt ratio in expendendo. Tandem

V) Actrix donationem hancce quidem, ut inofficioſam, penitus tolli petie-
rat; verum per querelam inofficioſae donationis, donata non in totum,
ſed ſaltem in quantum legitima exinde laeſa, reſcinduntur L. fin. C. de
Donat. Coccejan. Jus Controv. L. 39. t. 5. qu. 4. . J. Wernher P. IV.
Obſ. 190. Puffend. L. 2. Obſ. 178. J. 4. & T. 3. Obſ. 24. Conferatur in.
fra Obſervat. CXXIII1.. . W

— —

. ———— —. —

Obſerv. CXxII.

Obſervatio CExXII.

in Statibut Boruſſicis, contra Jus commune, ſancitum eſt, quod in ſubbaſtationi-
bus immobilium, periculum ipſorum ſpectet poſt adjudicationem „ & ante tra-
ditionem, ad Venditorem; ita tamen, ut ſervetur proportio inter oblatum
& inter aeſtimatum pretium. Cum prejudicio,

ure communi eſt expeditum, poſt perfectam Emtionem Venditionem pe-
riculum rei venditae ſpectare ad Emtorem, tametfi traditio nondum ſit
ſequuta; §H. 3. J. de Emt. Vend. L. 7. pr. ff. de peric. & commodo rei vend.
L. 10. de R. J. quod omnino analogiae Juris non eſt conſentaneum, & pro-
inde variis in locis mutatum, imo jam a Srykio in U. M. §. 1. 3. tit. de
peric. & comm. rei vend. varia contra ipſum Jus commune dubia excitata.
Praecipue in Ordinatione Boruſſica de Concurſibus g. 66 eſt ſancitum: quod

in ſubhaſtatione tam voluntaria, quam neceſſaria, adjudicatione licet inſe-

quuta, ante traditionem periculum ſpectet ſolummodo ad Venditorem

neutiquam ad Emtorem. Idem etiam dilpoſuit Codex Fridericianus P.

T. 41. §. 48. adeoque fruſtra huic obmovetur hactenus, quod Codex iſie

in materialibus nondum vim habeat Legis, uti fiebat in Cauſa Marchica, in

Supremo Tribunali die 25. Nov. 1760 deciſa, des Fleiſebmanſäben Litis Cu-

ratoris, Camerae Advocati Schmidt, contra den Oberamtinan Fleiſebman,
Huic fuerat adjudicatum praedium ruſticum debitoris communis, prope Tra-
jctum ad Viadrum ſitum, aeſtimatum legaliter ad 9897 thal. 18 gr. die 2r.
Jul. 1759 pro 5000 thaleris. Creditores non curaverant traditionem, licet
hoſtilis tunc Ruſſorum exercitus ibi locorum immineret, & poſt victoriam
Zullichavienſem die 23 ejusdem reportatam, jam 30 ejusdem Menſis Fran-

sofurtho potitus, totam illam viciniam inundans, praeciſe praedium hocce

valde devaſtaverat, adeoque Emtor poſtea evictionis urgebat praeſtationem.
Camera quidem Berolinenſis in prima inſtantia die 5. Oct. 1759 contra Emto-
rem pronuntiaverat. . V ,
„Daſs er Einwendens ohngehindert das Kaufpretium der 5000 thal. nebſt
„Zinſen a die adjudicationis ad depohum z2 erlegen, auch die veruhrſach-
111 „te

624 Obſerv. CXXII. li Sratibus Boruſicis contra jus commune ſancſtum eſt,

„te Koſten zu erſtatten, dahingegen das erkaufte Guth in Beſitz zu neh-
„men, und ſeine indemniſation, wegen der durch die feindliche dete-
„rioration veruhrſachten Schaeden, gehörigen Orths zu ſuchen ſchuldig
„ſey; ex rationibus, weil nach bekandten Rechten ante traditionem das
„dominium rei emtae cum omni commodo & periculo ſogleich auf den
„Kaeufer transferiret wird; die Diſpoſition des Codicis Fridericiani hinge-
„gen, circa Materialia Juris, noch nicht vim Legis erhalten, und wie

„ nach dem §. 67 der Concursordnung niemanls ein beſonderer Actus
„Traditionis vorgenommen werden ſoll, der beklagte Kaeufer das erſtan-

„dene Guth ſo gleich haette in Befitz nehmen, und die Kaufgelder zu-
„gleich erlegen müſſen“ .

Aſt in appellationis inſtantia a Supremo Senatu per ſententiam de 18. Apr. 1760
hocce ita fuit reformatum: * =è

„Daſs die klagende appellatiſche Verkaeufere dem appellantiſchen Kaeu-
„fer die Nuhne quaeſtionis (ita vocabatur praedium hocce ruſticum) ge-
„gen Erlegung des Liciti der 5000 Rthl. in eben dem Stande zu überge-
„ben gehalten, in welchem es zur Zeit der Adjudication ſich befunden;
„und da fſie ſolches ihrem eigenem Anführen nach zu thun nicht im Stan-
„de, ſo iſt Kaeuffer wohl befugt, dasjenige Quantum der Schaeden, wel-
„ches durch die feindliche Invaſion an dem Guthe quaeſtionis, und del-
„fſen Pertinentien veruhrſachet worden, und ſich bey der Uebergabe deſ-
„ſelben finden wird, von dem ſtipulirten Kaufpretio abzuziehen, das re-
„fſiduum aber ad Depoſitum, jedoch absque uſuris, abzuliefern, und da-
„gegen das Guth quaeſtionis in dem Stande, worinnen es ſich jetzo be-
„findet, in Beſitz zu nehmen ſchuldig; wobey es ſich von lelbſt verſte-
„het, daſs denen Creditoribus ſaemtliche Revenuen des gedachten Guths,
„ bis zur erfolgten Tradition, verbleiben mülſen.

Re ad ſummum Tribunal devoluta in reviſorio, urgebant equidem Credi-

tores: juxta §. 67 Ordinationis de Concurlibus plane non requiri in ſubha-

ſtationibus immobilium traditionem; ſed Tribunal judicavit: 1) hoc ſaltem
ad evitandas ſportuias Judicii ſancitum, 2) reſtrictive de aedibus, aliisque
urhbanis praediis intelligendum, dum & 3) reſpectu horum immiſſio emtoris

per traditionem ſymbolicam clavium &c. indigitata; inſuper 4) intuitu vu-

ſticorum praediorum, traditionem qualemcunque abſolutae eſſe neceſſita-
tis; imo 5) alias §§. 66. 67. manifeſta laborare contradictione, dum §. 66
diſertis diſponat verbis: „Bis zu der erfolgten Tradition, hat der Kaeuffer

„wegen

⸗

—

ſen.

N

C⸗

☛ =

el

—
R

to

qJuod in ſubhaſtationibu immobilium, perirulum ipſorum ete. 62⁶

„Wegen des erkauften Stücks, keine Gefahr über ſich, ſondern ſelbige blei-
„bet auf den Verkaeufern“ 6) hic utrumque contrahentium fuiſſe in mo-
ra. Denique Tribunali viſum , quamlibet damni reſarcitionem continere

evictionis praeſtationem; Atqui in caſu praeſtandae evictionis tunc demum

integrum rei evictae praeſtandum eſſe pretium, ſi pretium ab emtore obla-
tum, reſpondet taxae vel aeſtimationi, juxta quam res veniit ſubhaſtanda.
Quod ſi pretium hocce ea inferius, tunc evictionem praeſtari ſaltem juxta

proportionem pretii cum taxa. Quod equidem nulla ſuffu tum fuit Lege ex-

preſſa, interim juxta majora fuit a Tribunali ſequentem in modum pronun-
tiatum:

„Daſs Zwar die Appellationsſententia a qua zu beſtaettigen; jedoch mit der
„Erklachrung, dais Creditores nicht das ganze Quantum der Schaeden,
. . . . . 4. 9
„Welche dureh die feindliche Invaſion an dem erſtandenem Guthe und ber-
„tinentien veruhrlachet worden, ſondern davon nur ſo viel, als dem
„Verhaeltniſs der Taxe des Guths, a 9897 Rthl. 18 gr. gegen das ſtipulirte
„Kaufpret'um der 5000 Rthl, proportioniret iſt, von dem Kaufpretio ab-
„zuziehen befugt &c. OUMMU

Olſerv. CXXIII.

Obſervatio CYxII.

71) Donatio inter vivos remuneratoria non indiget, neque ſeriptura, neque
teſtibus, neque aliis ſolennitatibus, multo minus Judiciali inſinuatione; nec

2) a deſcendentibus confertur, niſi ſit immodica, meritorumque rationem éx-

cedens, quod poſtremum tamen raro exitum habere, locumque Jibi

vindicare poteſt. Cum praecjudicio.

d ¹) fluctuat Stryk De ſucceſſ. ab int. Diſſ. XI. C. 4. §. 16 & ſupponit
talia merita, ob quae de jure exigi poteſt remuneratio. Verum hae
neutiquam cohaerent ideae, ſiquidem nullatenus jure perfecto poteſt exigi re-
muneratio, & ſi poſſet, idea meritorum remunerationisque, quae ad virtu-
tum accedunt ſphaeram, coactionem reſpuentium, exulet neceſſe eſt. Quod
ſi vero quis reapſe, grato animo ductus, remunerationem donando exercuerit,
tunc locus eſt Legi 27. ff. de Donat. quae ad ejusmodi remuneratoriae donatio-
nis valorem nullius mentionem facit inſinuationis judicialis, & ſubeſt obliga-
tio quaedam naturalis interna ad teſtificationem grati animi; ideoque, etiamſi
reliquae donationes, certas ob cauſas, facile poſſint revocari, remuneratoriae
ſunt irrevocabiles, prouti haec aliaque earundem privilegia recenſet Leyſer

Specim. 436. Med. I quo & in ſpecie pertinet II) quod inter liberos collationi

non ſint ſubjectae, Leyſer Specim. 411. Med. 5. addit quidem Meditat. 6. niſi
ſint immodicae; aſt exemplum annexum non continet praejudicium, ſed ſal-
tem Conſilium patri quaerenti ſuppeditatum; & ſi forſitan legitima reliquorum
exinde ſit laeſa, tunc ſaltem haec laeſio reparatur, cfr. ſupra Obſ. 121. quin of-

fendi in Tomo I. Dec. 122. Summi Tribunalis Haſſo-Caſſellani, praejudici-

um & caſum donationis annuorum redituum ad 300 thaleros, ad dies vitae,
ita deciſum, quod, cum donatio iſta in favorem nurus facta, eo o ,
V Noalaé

X

tun
10
i⸗
it,

irrepſerat momenta.

—

Obſerv. CXXIII.) Donatio inter vivos ete. 2) 2 deſcendentibur confertur etc. 627

Fficatae füerit adnumerata, quae ob L. 34. §. 4. C. de Donat. inſinuatione
non eget judiciali, uti nec ſponlſalitia largitas & donatio propter
nuptias; L. 34. §. 4. C. de Donat. Nov. 119. C. I. Nov. 127.C. 2.
L. 17. C. de donat. p. n. Müller ad Struv. Exercit. 40. th. 21.
lit. d. Carpz. P. 2. C. 12. D. 15. Boehm. ad ff. L. 39. t. 5. §. 15. Ludovici eod.
§. 8. Et haec principia fuere quoque obſervata quod theſin in Summo Tri-
bunali Berolinenſi, die 31 Jul. 1766 in Cauſa Pomeranica, haeredum Viduae
Grantzoin, contra Mercatorem Iven zu Anclam, tametſi quoad hypotheſin, ob exi-
guitatem Objecti litis, Operae pretium non fuerit viſum, deficiente Summa
reviſibili, tollere duas deſuper conformes anteriores Sententias, a quibus Re-
giminis Pomeranici, cum non niſi tenue veſtimentum, ſpeculumque ſät ordina-

rium, erant in quaeſtione, quod inter tot. alia momentoſiora hujusce litigii

êõ

èłMB xIII oohrr. IEY.

ODhſervatio Cxxu..,

Jure Pomeranico Filius, intuitu feudi qualiscunque a patre alienati, non poteſt

deinde exercere retractum, neque ex delata ſucceſſone actionem inſtituere revo-
catoriam; jundta Obſervantia Summi Tribunalis Haſo- Calſſellani, Aſt e con-

wario 2) Jqure Magdehurgico Pater vetatur diſponere de feudo antiquo in prae

Bodicjum flliorums Tmo ne guidem Dominio diredto & imeltanee
inveſtitis conſentiecntibus. e

Primam theſin eſſe Analogiae Juris feudalis conſentaneam, evincitur in
Tomo Il. Deciſ. 35. Summi Tribunalis Haſſo-Caſſellani ob famoſos tex-

tus II. Feud. 45 & 51. n. 4. Struv. Jus Feud. C. 9. aph. XI. Vultej. de feud.

L. 9. §. 14 contra Roſenth. C. 7. Concl. 20. 21. Gail. L. 2. Obſ. 128. §. ult.
Mynfing. L. 3. Obſ. 67. Carpz. P. 2. C. 47. D. 4. Litem hancce contra filios

definivit Reſeriptum Regium de 10 Jan. 1757 reſponſorium ad Regiminis con-

fultationem Pomeranici (in Novo Corp. Conſtit. Pruſſico-Brandenb. ad d. a.
n. 3. p 218 ubi vero certe nemo hujusce materiae facile offendet ſedem, cum
rubrum ſat incongrue de ſumma ſaltem loquatur revifibili) cujus reſceripti
momentoſus tenor, quoad clauſulam concernentem „ a defuncto Conſuültiſ-
fimo & Experientiſſimo Conſiliario Intimo Loeper, ita fuit conceptus:
„Nachdem Wir, ſoviel die in Eurem Bericht mit angeführte Rechtsfrage:
„Ob nemlich ein Sohn das jus Protimiſeos zu exerciren befugt fey, wann
„ein Vater ein Lehn-Stück verkaufet hat, worüber Ihr und Unſer Cöslin-
„Iches Hofgericht unterichiedene Meinungen heget, anbetrift, erwogen,
„Wwie, in mehrerem Betracht, daſs cines Theils der Sohn, nach dortigen

„(Pommerſchen) Lehnrechten, facta patris zu praeſtiren verbunden iſt,
dieſes aber nicht geſchehen kan, wann er ein Näherrecht exerciret, und
79 8 7 7

„ſolchergeſtalt den Käufer um ſein, aus dem Väterlichem Contract er-

„langtes Recht zu bringen ſuchet, und ob zwar andern Theils der Lehns-
„folger, dem die Actio revocatoria competiret, das Kaufgeld mit allen
„Meliorationibus bezahlen muſs, und mithin zwiſchen der actione revo-
„Catoria und der actione ex jure retractus, kein anderer Unterſcheid,

— — — 0ʒ

Uk.

=

Obſerv. CXXIV. Jaure Pomeranico Biliur, intuitu feudi qualircunque ec. Gag

„adie Zeit, in welcher ſie angeſtellet werden „ obwaltet, dem Sohn die
„actio revocatoria in den Pommerichen Lehnrechten ſowohl, wie in den
„Gemeinen Rechten, verſaget iſt, nicht abzuſehen ſey, aus was vor einem
„rechtlichen Fundament, die gleichen Endzweck habende actio ex jure
„protimiſeos, ihm, dem Sohn verſtattet werden koenne; übrigens aber
„der Unterſcheid der gemeinen Lehnrechte, von den Pommerſchen, ſich
„darinnen handgreiflich zu Tage leget, daſs ein Agnat, nach den erſteren,
„adas Lehn ohne Entgeld revociret, und nur im Fall des Näherrechts das
„pretium erſtattet; Als haben Wir Unfere dielerwegen führende Willens-
„Meinung, daſs nehmlich denen Söhnen des Alienanten künftighin kein
„Naeherrecht nachgegeben, noch concediret werden ſolle, Euch hiedurch
„Zu Eurer Direction in künftigen Fallen bekant machen, und darneben
„allergnaed igſt anbefehlen wollen, bey vorkommenden zweifelhaften Fällen,
„Worinnen ihr mit dem Hofgericht, oder die beyde Senate Eures Collegii
„unter ſich diſſentiren, jedesmahl bey Unſerm Hof lager allerunterthä-
„nigſt anzufragen, und Unſere Deciſion darüber zu gewärtigen, damit
„anderergeſtalt durch Euere verſchiedene Meinungen das Recht nicht in
„Ungewisheit geſetzet werde. Wovon Wir Unſerm Hofgericht zu Cös-
„lin, zu ſeiner gleichmaisigen Achtung, Nachricht ertheiſen laſſen etc.

Plane aliter ſe res habet circa feuda Magdeburgica, reſpectu quorum, Ordi-

natio Politica Magdeburgica, C. 44. J. 6 diſerte ita ſancivit: J
eber ein altväterliches Lehn kan ein Vater, zum Nachtheil der Soehne,

mazxima jurium iſtorum provincialium,

„ohne ihrem Conſens, in ſeinem letzten Willen, nichts beſtändiges di-
„ſponiren, geſtalt die Soehne daran nicht gebunden ſind, obgleich die

„Hohe Landesobrigkeit und die Mitbelehnte in dieſe Diſpoſition/ihren
„Conſens ertheilet hatten.“

Hae Sanctiones reſpectivae in viridi ſunt Obſervantia, adeoque opera merito
ſuperſedemus allegandi hic deſuper praejudicia. Diverſitas interim haecce
m, locum hic tuebitur omnino, cui ad-
dimus, quod intuitu feudorum Marchicorum filius itidem facta teneatur prae-
ſtare patris, atque ab allodio nequeat ſeparare feudum; de quo ſupra fuſius
nos alio egiſſe loco meminimus. L

r Kkkk 2 OMerv, CaxX.

Obſervatio CXAX.
Iuſeriniatio erediti in Libris Hpotbecarum , non niſi ad preces debitoris, in
Statibus Boruſſcis, peragenda, excepta tutela, ex cio inibi
notanda.

QOlim non erat ſic; ſed invaluerat pernicioſus omnino mos, ut quilibet
Preditor nomen ſuum activum in debitoris immobilibus infcriniari in
Libro Hypothecarum curaret, multo magis alias hypothecas tacitas vel lega-

les. Sapientiſſime igitur in Sileſiaca Ordinatione Hypothecarum, de 4 Aug.

1750 (cujus norma & reliquis Dycaſteriis praeſcripta) atque per ejusdem Decla-

rationem Regiam de 18 Nov. 1752 ſancitum, quod inſcriniatio cujuscunqdue
hypothecae, etiam legalis & tacitae, non niſi ad preces decernenda peragenda-

que ſit debitorum; excepta ſola Tutela, vel Cura, quae in favorem curando-
rum ex officio a Curia Tutelari efficienda eſt. Videatur Nachtrag der Korn-
ſchen Samlungen der Schleſiſchen Edicte ad annum 1754 755. n. 109. p. 578.

Similiter iſta Declaratio transmiſſa fuit Regimini Pomeranico in Cynoſuram
conſtantem, per Reſcriptum de 24 Nov. r755. Vid,. Corp. Conſt. Pruſſ. ad d.

ohere. CTryI.

—ꝑ — —

— —

—— — — „ 7

1

in
l.
4

.

Corpus atuum Provincialium Marchiae Eledtoralie, die Curmaer 1 be Lanl.-

ſchaft, condemnatum ex fadto Receptorie ſui, Thiling, in ſolutionem nummorum,
