dolo, vel revocatoria in factum, neque poteſt compelli, (veluti regulariter
in actionibus perſonalibus locum habet) ut inſtituat prius actionem ad id,
quod intereſt; haec enim mere eſt ſubſidiaria, non obtrudenda, usque dum
ſuppetit alia facilior ordinaria, inque eo multo pinguior, cum ope ejus poſ-
ſeſſionem conſequi poteſt fundi conducti; actio ad intereſſe e contrario infini-
tis expoſita eſt tricis probationumque difficultatibus.

. Differentia in applicatione juris diverſa quoad venditionem & locationem
eſt in aprico. IIla enim eſt titulus dominii translativus, adeoque totum
hocce abſolvitur negotium traditione; in locatione autem, traditio licet cen-
ties ſuperveniens, non niſi merum perſonale tribuit jus; adeoque conſcientia
anterioris jam fſuper eadem re ablſoluti contractus locati conducti afficit
iplam novi conductoris conſcii perlonam, quae contra hanc conſcientiam
CccC 2 Jus
M

574 Obferv. XCII. De re duobu:/ ſucceſive locata, circa pactum de locando ete.

jus perſonale, quale ſaltem in quaeſtionem venit, Abi à
Quod fſi autem in contractibus dominii tranclativie, poſt traditionem
coôntinuo quaeſtio de antecedentia conſcientiae anterioris emtionis, fimilis-
ve tituli, in judicium adhuc rapi poſſet, mirum in modum hoc tur-

baret dominiorum poſſeſſionumque certitudinem, qua nulla exitioſior

fibi acquirere nequit.

poteſt excogitari peſtis in republigc.

Caeterum moribus noſtris, & ſolum pactum de locando, aeque
ac de vendendo, permutando, in ſolutum dando etc. omnino eſt obli-
gatorium, producitque actionem efficacem, juxta Le)ſeri Specim. 39.
Med. 6. 7. ut in eodem occurrebat Caſu. 6

Ohſerv. XCIII.

ber⸗

negui

wen,
lniis.
i.
Kitohor

, N
el .

S

* 575

Obſervatio oll

Eletio competit, aut ad peenam conventionalem, aut ad intereſſe gendi,

cum pruejudicio.

oena conventionalis praeciſe ad evitandam difficilem rs intereſſe proba-
tionem, contractibus adjicitur. Interim etiamſi regulariter debitoris in
alternativa obligatione ſit electio, nihilominus, cum poena conventionalis in
favorem ſervantis contractum, contra reſilientem ſit adjecta, & quilibet favori
pro le introducto poſſit renuntiare, ſuepeque eveniat, ut poena iſta ſit infra
Iucrum ceſſans, damnumque emergens, hinc Analogiae Juris omnino iſta
reſpondet electio, imo eſt firmata per I. 14. C. de Pactis, collatam cum J. 37.
C. de transact., quin juxta l. 28. ff. de act emt. vend. ibique Brunnem. etiamſ
conventionalem jamjam fuerim conſecutus poenam, nihilominus mihi licet
agere adhuc ad id, quantum deeſt vero intereſſe. Et ita fuit pronuntiatum
in Supremo Tribunali die 21 Jul. 1767. in Cauſa Pomeranica des Landrathi;
von Kkleiſt, contra Nbheineman aus Coeslin.

Cecc 3 Obſerv. XCIV.

576 . 2*

oblervatio XoI.

Gve Concurſus Creditorum Maritalium ante, Nve poſt Mortem Mariti excite-

tur, ſemper tolluntur donata anteriora Maritum inter & Uxorem, bouaque
donata ad commune redeunt Corpuszy cum duobus

pracjuliciis.

I nimirum pronuntiatum in appellationis inſtantia Menſe Febr. 1753 in Cauſa
Marchica der Wittibe des Cammerpraeſidenten von Oſten, gebobrnen von
Eickſtedt Peterswalde, contra praedefuncti Mariti Creditores, & Litis-Cu-
ratorem des Oſtenſchen Concurſus. Similiter Menſe Oct. 1765 in Supreme
Tribunali, in Cauſa Marchica der Creditorum des Müntz-Directoris Eimbke,
contra die verehlichte Eimbkłen Et hoc adeo verum eſt, ut etiam extenda-
tur ad caſum, ſi aes alienum demum poſt donationes ejusmodi conflatum.
Plura, cum limitationibus, vide in Leyſeri Specim. 312. Med. 1,9.ZV

ohhero, Wr.

—

it

S..

Nen
nne.

telddr

Htun

M

Obſervatio XCo0l
Shene diverſimoda Praejudicia circa poenam divortii in caſu
adulterii.

lervavi ſaepius, haſce diverſitates ex non attenta differentia Juris Roman
& Germanici traxiſſe ortum. Jure Romano res erat ignominiae plena,
Uxor ſine dote; proinde Novella 17. C. 4. jubetur, ut nuptiae in dignitate
conſtitutarum perſonarum, nonniſi cum dotalibus fiant inſtrumentis, reliquis
permittatur, ſolo ex agedtu ducere Uxores. E contra de Moribus Germano-
rum teſtatur Tacitus C. 18. quod dotem non Uxor Marito, Jed Maritus Uxori
obtulerit; quippe priſeorum Uxores Germanorum non ornatus cauſa adſocia-
bantur in thorum, ſed laboribus rem augebant familiarem domeſticam, quo-
rum in compenſationem Maritus, cui incumbit onus alendi familiam „uxori
offerebat dotem. Igitur in juftis divortii cauſis caſibusque juxta Nov. 1I7. C. 8.
Maritus innocens lucrabatur uxoris adulterae dotem, retinebatque donatio-
nem propter nuptias, inſuper acquirens tertiam partem ſubſtantiae reliquae,
quantum dotis cognoſcebatur tertia.
Verum haec ad mores non quadrant Germanos, quia nulla ibi differentia,
reſpectu Mariti, inter dotem & inter paraphernium Uxoris. Utriusque ipſi

competit uſusfructus; ſecus Jure Romauo, quo uſusfructus paraphernii ad

ſolam ſpectabat Uxorem. Wryckius quidem id in U. M. L. 23. tit. 2. §. 95-

97. & Tit. 3. §. 7. ſaltem ad Saxoniam reſtringit, & ſpeciatim eximit Mar-
chiam, ſcilicet circa paraphernii uſumfructum, Marito competentem; ſed
Thilterus Exercit. ad ff. 36. § 77 - 82. reckfius id univerſim late defendit.
Proinde Jure Germanico Maritus innocens lucrari deberet adulterae Uxoris
dotem & paraphernalia bona. Boem. Jus Eccl. L. IV. t. 20. 9. 37-42. Leyſer
Specim 579. Med. 24. qui tamen Medit. 1-6. ſupponit, nocentem pro

Mortuo tunc reputandum, adeoque ſucceſſioni locum facit ſtatutariae, niſi

juxta Coroll. I. innocens putet convenientius, omnia permanere in Statu quo.
Interim eum apud nos proſtet Lex Univerſalis, Ordinatio Concurſus
de 1724 inque ejus 9. 157. ſancitum, quod ſi nulla exſtent pacta dotalia gle

57 8 Obſerv. XCV. Siſten: diverſimoda praejudicia circa poenam divortii etc.

plerumque) tunc dimidia omnium uxoris illatorum pro dote, altera dim idia
in vicem paraphernii reputari debeat, hinc Camera Berolinenſis hoc adopta-
vit principium, & Menie Jun. 753 in Cauſa des Tiſchlers Gries zu Münche-

berg, contra Uxorem ſeparatam, gebohrne Pahloin, poſtea verehelichte

Schmidtin, pronuntiavit in appellationis inſtantia:

„Daſi die Helfte der geſamten Einbringens an Vater -und Muttererbe, auch
andern Adventitiis, der Uxoris adulterae, weil kein abſonderlicber Dor von
ibr conſtituiret worden, pro Dote zu achten, unsd dem Marito innocenti zuzu-
erkennen, die andere Helſte aler der Adulterae verbleiben müſſe.“
Porro in Cauſa der Ernſtin, ſeparatae Schülerin, adulterae, contra Ma-
ritum innocentem, den Kupferſchmidt häler, ſaltem privatio dotis ad 200
thaleros ſpeciatim conſtitutae, ut poena divortii ponuntiata, & parapher-
nalia adulterae relicta. Verum in Caufa ſeparatae adulterae Hintzin, contra

Maritum ſeparatum Hintze, aus dem Dorfe Neuholland, per Sententiam de

2 Jul. 1759 juxta Romanum Jus, poena divortii exaſperata, ita conceptam:
„ Daſr die Adultera mit dem Verluſt der Ebegelder und der dritten ITbeils der

Paraphernalien, oder, Wann kein Ebegeld beſtimt, mit der Helſte der einge- .

brachten Vermoegent, und mit ein Drittel von der andern Helfte (die altdann
wie Paraphernalia anzuſehen) zu beſtrafen.“

Ratio movens eſt, ne uxor, tametfi adultera, non tamen penitus omnibus

omnino exuatur bonis, deſtitunturque mediis alimentorum neceſſariis. Vi-

detur igitur hactenus, deficiente deſuper Lege (cripta, eſſe quaeſtio judicum
arbitraria, quoad nimirum poenae divortii civilis determinationem.

4

— ⏑ —

Obſern. VI.

— —

6

4

ridi⸗
Ntr.
lche.
n

e A
Mue

ia

11 Me

d 20O

Pher.
Wotr
Hamd
un.
7
ie
on

Uubos

Pun

vita ipla potioris, animo honeſto. Q

An Maritus, propter aes alienum abſens, pro malitioſo babendus ſit deſertore
& quando cauſam divortii praebeat? eum

pragjudicio.

( onjux, malitioſe alterum deſerens, ſtatutariam amittit portionem, licet

divortium non fuerit ſolenniter ſequutum. Nryk. de Succeſſ. ab int.

Diſſ. IV. C. 1. §. 13. 14. & de Diſſenſu Sponſalitio, Sect. VI. §. 50. Alia tamen
eſt quaeſtio: An Maritus, ob aes alienum, vitandi carceris cauſa, non ex

odio erga uxorem abſens, pro tali ſit habendus malitioſo deſertore? quod
quidem hactenus videtur negandum, niſi aliae appareant famam ſugillantes
circumſtantiae; e. g. proceſſus inquiſitorius contra abſentem, inſequutaque
ſententia infamans, juxta Edictum Boruſſicum contra decoctores & banco-
ruptores doloſos, quorum exempla, pro dohlor! noviſſime plura exſtant,

C in foris reſonant.

De regula certum eſt, conſtituere hoc facinus juſtam divortii
cauſam. Tametſi enim conjuges in copula promittant ſacerdotali
coram coetu in id coacto, de aerumnis aequo ferendis animo, hoc tamen
neutiquam extendendum ad famae exiſtimationisque diminutionem honeſtae,
uin furor, lues, lepra etc. ſuperve-
niens tollit matrimonium ſimiliaque phyſice mala; quare non graviſſimum at-
que intolerabile hocce morale malum? Ita etiam ſervat Praxis. Alio in ſenſu
haec occurrebat civilis quaeſtio in Camera Menſe Febr. 1757 in Cauſa Pots-
damienſi Uxoris aurifabri Lobman, banco-ruptoris, modo poſtea ipſius hae-
Jom. II. Dddd re-

z580% Oblerv. XCVI. An Maritur, bropter aer alienum, pro malitieſo ete.

redum, contra Creditores Mariti. His Judicium primae inſiantiae portionem

aſſignaverat ſtatutariam Maſſae bonorum uxoris, interea ſimiliter defunctae,
pendente Concurſus proceſſu, quod in appellatorio per Sententiam Camerae
de 5 Nov. 1756 fuerat confirmatum, ipfique ab uxoris haeredibus, omiſſo
tertiae inſtantiae beneficio, fuit acquietum; & quidem propter authorita-
tem Carpzovii P. 3. C. 20. D. 10. n. 3. 4. & Defin. 12. nimirum, quod pro
deſertore malitioſo non iit reputandus continuò, qui ex cauſa dilſcedit
probabili, imo neceſſaria, licet abſit diutius ; & quod ſaltem deſcenden-
tes, non cobhlaterales haeredes, ad privationem agere valeant ſtatutariie
portionis. eSEHE — ee
yl
t
2 . y
4
0
pr
t
. B
c

en
le,
e
Obſervatio MWI.
Non totum abſentiae tempur, militiae occnſione, continuo ſiſtit praeſeriptionis
. curſum, contra militem abſentem; cum praejudicio.

oiformis eſt Conſtitutio Imperatoris Juſtiniani in L. 8. C. de reſtit. milit.
& in L. S. C. quibus non objicitur longi temp. praeſcr. „Sancimus,
„inquit, his iolis, qui in expeditionibus occupati lunt, ea tantummodo
„tempora, quae in eadem expeditione percurrunt, tam in exceptionibus de-
„Clinandis, quam in petendis in integrum reſtitutionibus, eis opitulari; illis
„temporibus, per quae citra expeditioms nereſſitatem in aliis ocis etc. degunt,
„minitxe eos ad vindicanda memorata privilegia adjuvantibus.
Valde haec fuit diſputata quaeſtio, & non omnino juxta has Leges de-
ciſa, in Caſu des Lieutenants von Bréſigke, contra das Dobmcapitul zu Bran-
denburg, in puncto juris venandi auf der Grüninger Feldmark, in Sententia
Camerali Appellationis inſtantiae de 12 Mart. 1755 & in Sententia primae in
probatorio judicio inſtantiae de 16 Jun. 1756. Alius eſſe videtur Caſus prae-
fectorum, legendae foras militiae cauſa, ſaepe multos per annos longe-abſen-
tium; auf Werbungen. His eventualiter beneficio reſtitutionis in integrum
ex clauſula Praetoris generali, vel ſpecialiter, ex capite laudabilis abſentiae,
Reipublicae cauſa, ſuccurrendum, ſi termini ad id habiles adſlunt, quod a
circumſtantiis facti pendet. V

Dddd ofer. XonIII.

Obſervatio XVII

Quandoque contra regulam, non vita, ſed mor abſentis praeſumitur. Cum

praejudicio notabili, & tenore Novi Edicti de 16 ratione

„

Nor raro, quando regulis tam crude & absque ſalis grano inhaeremus, in

— abſfurda incidimus; Cujus rei notabile occurrebat exemplum anno 1757
in Supremo Camerae Berolinenſis Senatu, in tertia Reviſionis inſtantia, in

Cauſa des Kaufmans Doerzapf aus Frankfurt am Mayn, contra die Gebrüdere

Wegeli, oceaſione haereditatis fratris, des Obriſtlieutenants Wegeli. Hic

nimirum obaeratus, mari ſe committens alto, Indias petierat Occidentales,

indeque anno 1747 abiturus, tota cum navi, nulla nec perſona, nec merce
excepta aquis immerſus, quin Aſſecuratores jam dudum exſolverant pretium
navis merciumque, quod certe aliter non praeſtant, quam usquedum de in-
teritu utriusque conſtet certiſſime. His omnibus non obſtantibus, Credi-
tores miſere ſic defuncti, & inter illos agmen ducens, experimentumque fa-

ciens, ſupra nominatus Doerzatpf, inhaerent regulae, praeſumi usque ad

completum aetatis ſeptuageſimum annum, terminum ſcilicet vulgarem Molſai-
cum, pro vita hominis in genere, donec in ſpecie & praeciſe probetur mors

ipfius. Teſtimonium emortuale, der Todtenſchein, per rei naturam hic ens
erat rationis, Cauſa ipſa autem ſatis momentoſa, cum agebatur ſtricte de
momento mortis ipfius, & de illo temporis puncto, an ditiſſimis, interea,

longe tamen poſt annum 1747 etiam fato functis parentibus, fuerit ſuperſtes?
utpote cujus tunc locuples haereditatis portio fuffeciſſet omnino delendo aeri
ſuo alieno, licet ingenti.

Judicium Oppidanum Berolinenſe per Sententiam primae inſtantiae ad-

mittebat confeſtim fratres hujus abſentis ad juramentum ſuppletorium ſuper
morte ipfius; in quo unico impingebant contra literam Ordinationis Pro-

ceſſualis, ſuppletorium reſpuentis, antequam thema probandum, & uter

litigantium onus hoc ſuſeipere teneatur, ſit per Sententiam normatum.
In Appellationis inftantia in alterum judices prolapſi extremum, pro
vita hominis, Mari licet exſtincti, adhucdum praeſumentes, nudam ob
MUUw ”M poſſi

ee
fvn
elr
el
er

1

.
0s
ens

accerfſitis in id Membris, tandemque ſanae triumphant Logices

Obérv. XCVIII. Quandoque contra regulam non vita, ſed morr abſentir ete. 583
poſſibilitatem, quod e naufragio ſervatus communi, in inſulam forte ſe re-
ceperit vacuam, extra Commercium conſtitutam, adeoque fratribus injungunt
inſupportabile onus probandi praeciſe mortem, ejusque articulum hujuſce
ablentis, dudum devorati. ””l
. Re ad Suprenium Camerae Berolinenſis Senatum, in tertia Reviſionis
inſtantia, delata, mirus iterum fovebatur diſſenſus, ſed re ad Sereniſſimi Aures
Perventa, inſtruitur Conſilium extraordinarium, nonnullis e Summo Tribunali
cerſitis eäudemique ſonae t regulae de
veroſimilibus, & Sententiis infirmatis prioribus. Creditoribus iniungitur,
probare contrarium jactati paradoxi, abſentem nimirum vivere adhucdum,
vel ſupervixiſſe ad minimum. Parentibus defunctis; quo ipſo res redibat in
vicem probationis, (cujus ordinaria, naturali ratione, deficiebant media,
documenta ſcilicet & teſtes,) ad ſtatum delationis juramenti, quod fratres
tuto ſerenaque praeſtabant conſcientia, cujus erat conſectarium, abſolutio ab
injuncta olim moleſtiſſima aeque ac periculoſiſſima Inventarii editione etc.
Non poterat non ſimilis ſaepe recurrere quaeſtio, occaſione ultimi belli;
proinde tandem promulgatum fuit Sapientiſſimum prorſus Edictum Regium,
de dato Berolini, d. 27 Oct. 1763 ratione abſentium, cujus prooemium appri-
me omnino fic philoſophatur. Commercio omnium quatuor Mundi cogniti

partium inſigniter nunc aucto, dilatatoque regulari Poſtarum curſu etc, non

ſine craſſiſſima concipi poſſe negligentia hominem, per triginta annos, ubi-
cunque velis, abſentem, (qualis olim erat terminus abſentiae, in mortem
convertendae, peremtorius ex Edictis anterioribus de 1752 & 1753) ita ſuos de-
ſpicientem proximos, ut ne minimum quidem ipſis e longinquo, vel per

Legatos, Reſidentes, Agentes, Conſules etc. poteſtatum, in tanta ſuppe-

tentes copia, commonſtret ſignum, conſequenter nullo prorſus juris auxilio,

quaſi in deſidiae talis praemium, dignus. Sanciri igitur 9. I. ſeq. quod ſi quis
abſens per decem annos in tali fuerit verſatus negligentia, poſt eorum decur-

ſum reputari debeat omnino eſſe mortuus, vel ſi aetatis ſexageſimo quinto
anno inceperit eſſe abſens, tunce quinque ſaltem exigantur anni abſentiae, ad
effectum declarationis pro mortuo; quod porro anni iidem currere incipi-
ant, a momento abſentiac, vel inde ab ultimo, de ipſius tunc perdurante
vita, nuntio etc. Simul ſollicite determinando modum adminiſtrandi bona
abſentis etc. ita ut nunc equidem amplius non fſit opus Probabilium Logica,
quam inſuper ſaepe non nemo ſibi pro ſuo fingere aſſolet ſapientiae modulo;

tanto periculoſiori, quanto minore invalere coepit Philoſophiae cura in. Ju⸗

rium Cultoribus.

Dddd 3 Okſerv. X.IX.

Obſervatio MIX.
Vexatiſſima olim pener nos quaeſtio: Inde a quo temporis puncdto, abſens cen-
Jendus ſit mortuus? Uitrum ex tempore coeptae abſentiae? An a tempore com-
Ppleti anni ſeptudgeſimi? Cum illaſtri pratjudicio; & nova Deciſione
legali.

Aokutes fere ſemper plus vexae & moleſtiae relinquunt, quam praeſentes

ſecum ferunt. Multum omnino pendet a Deciſione hujus quaeſtionis.
Leyſer Specim. 96. Med. 9. proſtremam tuetur ſententiam, ita ut illos de-
mum abſentis ag-& cognatos, qui tempore completi ipfius ſeptuageſimi anni

ſunt proximi, ad ſucceſſionem admittat. E contrario Boezmerus in traclati-
uncula de ſucceſſione ab inteſtato (Tractatui de Actionibus annexa) initio,

C. I. S. 1-3. priorem defendit Opinionem, uti & Schilter Exercit. XV. F. 73. 77.

Mevius P. 2. D. 13. not. 3. Jus Controv. L. V. L. 3. Qu. 21. iddu argumento

fictionis Legis Corneliae, de captivis & poſtliminio reverſis & l. 10. Pr. ac
I. 44. §. fin. ff. eod. vi cuius captivus, non reverſus, cenſetur retro mortuus
ratione jurium, bonorumque ſuorum, eo momento quo fuerat captus. Et

hancce omnino Praxis olim videbatur probare Sententiam, vel ex eo ſolo,
quod nunc proximis, ad inſtar praeoccupatae ab inteſtato ſucceſſionis, curam,

adminiſtrationemque bonorum abſentis, erga Cautionem, judiciali commiſe-

rit authoritate, & abſente non revertente, vel dein pro mortuo declarato,

bona ipſius penes eosdem manſerint irrevocabiliter, aboletaque cautio vel ſa-

tisdatio, quondam ab iis deſuper praeſtita.
Magno cum fervore haec agitabatur quaeſtio, Menſe Mart. 1754 in Su-
premo Camerae Berolinenfis Senatu, in Cauſa Neo-Marchica derer drey Ge-
brüdere Capitains von Liebnofsky, contra die verwittibte Gräfin von Fincken-
ſtein, wegen des Guts Drebno in der Neumark, qui fundus profectus ab ab-
ſente quodam de Dechen, anno 1705 in Expeditione bellica contra
Gallos ita deperdito, ut plane non conſtaret de ratione ex.
ſtinctienis ipſius, atque proximi e tunc agnati hunc fundum vendi-
derant, quem contractum proximi ex nune, ſcilicet completo ſeptuageſimo
aetatis anno, impugnabant agnati; quae lis, pendente reviſionis inſtantia,

fun-

S

He⸗

Obſerv. XCIX. Vexatiſima olim Pene: not quaeſtiot Inde a quo tempori- Punctoete. 585

ditus per amicabilem ſopitus a me fuit compoſitionem. Supra laudatum
Edictum vero, §. 8. ita nunc diſponit:
„ Der muthmaſrliche und nächſte Erbe der Abweſenden, hat da- nuchſte
Recht und die nächſte Verbindliebkeit zur Verwaltung der Ab'weſenden Güter.
Da nun alſo die Curatel einer Abweſenden aur dem Succeſſiontrecht flieſzet, ſo
muſas die Obrigkeit bey Beſtellung eines Curatoris auſ die Succeſionirechte dei Orta,
wWwo der Abweſende ſein Forum domicilii gebabt, in immobilibur bingegen auf
die Jura Succeſſioni, ſori rei fitae ſehen, und jedeimal derjenigen Perſoun, welche
e. NB. alsdann, wann die Beſtellung des Curatoris geſchehen ſoll, (1. e.
collato G. 4. ſeq. inde ab abſentia comperta) das nächſte Recht zZur Succeſſion
hat, ohne Unterſehied der Geſeblechtt, wann ſie anderr daxu tnchtig und hbin-
längliche Caution machen han, die Curatel übertragen.

Relſpedlu ſucceſſonis §. 19. ita ſancit:

„ Wir wollen und ſetzen feſte- Daſi der Abweſende von dem Tage der De-
Ui Alarationis pro mortuo, und nicht von dem Anfang ſeiner Abweſenheit,
A rrocdt geachtet werden Jolle. “ HWZ 5

nifi juxta §. 20 probatum dari poſſet, abſentem fuiſſe jam phyſice mortuum,
unte ejus civilem declarationem pro mortuo; & §. 22 cum emphaſi iteratur:
tempus mortis neutiquam eſſe retrotrahendum ad initium Plentiae, ſed
§. 23. illum eſſe demum haeredem verum, qui ipſo declarationis pro mortuo
die, deprehenditur abſentis proximus, vel qui, H. 25. evincet, abſentem
poſt ejus pro mortuo declarationem, fuiſſe exſtinctum , atque tunc ipſius

8 è »
eſt proximus.

1
1 Probe igitur, rebus ita comparatis, eſt diſtinguendum inter admini-
n Krationem bonorum abſentis, quam quilibet tempore abſentiae proximus ſibi
e erga Cautionem poteſt vindicare; & inter ſucceſzonem in dicta bona ‚in qua
N proximitas dijudicatur vel juxta tempus declarationis pro mortuo, vel prouti
6 citior aut ſerior poteſt actualis probari mors, qtque inter haec probandi me-
Qiaexpreſſe recenſetur naufragium totale ejus navis, quae abſentem huncce
N habuit vectorem, vel viatorem, ſeu, uti in rebus loquuntur Maritimis & in
. re tali aſſecuratoria: Wann das &hif mit Mann und Maus (i. e. die Ladung)
er antergegangen; prouti haec occurrebat formula teſtimonii, ad Caſum Wegelini-
anum praecedentis Obſervationis, producti: Caeterum nemo nobis ſorſitan obgan-
tt niat lividus obtrectator: Juris Controverſias, Lege terminatas, non mereri amplius
⸗ Jus ingredi Controverſum; nam allegati Caſus hujus praecedentisque Obſer-
vationis, olim controverſi, dederunt praeciſe anſam huic Edicto; ejusque

na

586 Obſerv. XCIX. Vexatiſima olim pener nor quaeſtio: Inde a quo tempori⸗ punlio erc.

una conſtituunt hiſtoriam; ut taceam uſum, quem & in Judicia non Boruſſica

velim redundare ex lucubrationibus hisce, diligenterque obſervatis, quorum
in gratiam proderit ſemper noſſe praejudicia Summorum Tribunalium in ca-
ſibus, penes ipſos hos judices extraneos adhuc dum controverſis, atque Lege
eorum domeſtica nondum, uti quidem nunc apud nos, definitis. Denique
haecce Edicta momentoſa extra ſtatus Boruſſicos innoteſcunt non niſi difficul-
tur, merentur nihilominus, cum ſint litis-deciſoria, latiorem campum;
plerumque etiam ſunt ſüffulta rationibus ſat ſtringentibus. Nam, ut inciden-
ter addam, valde mihi diſplicet dictum, ni fallor, Senecae Aſſentatoris & Adula-
toris tam jactatum: „Lex velut divina lex ſit; jubeat, non diſputet. Nihil
videtur mihi frigidius, quam lex cum prologo. Mone! dic, quae me velis
feciſſe; non diſco, ſed pareo“ quaſi homines, ad pecudum inſtar, agendi,
indignique eſſent ratiocinio Legislatoris, coecam excludente ſervilemque ob-

edientiam, e contra proniorem, imo ſpontaneum, ad obſequium obtem-

perandumque, operante animum. Male lex divina, laconice praecipiens, hic
aequiparatur bumanae; ut taceam, a multis fuiſſe demonſtratas ſapientiſſimas
omnino Legis divinae poſitivae rationes; uti adhuc fuit factum noviſſime a
doctiſſimo Theologiae & Philoſophiae Doctore IOELLNERO in diſſerta-
tione, quae anno 1769 meruit praemium famoſi legati Solpiani ſuper quae-
ſtione: H
An ex mero arbitrio Deus poteſtatem ſuam legislatoriam exerceat? an
vero ita, ut ratio humana etiam Legum divinarum perfectionem perſpicigt! G. 1-
I5. quae egregia Disquiſitio fuit nitide excuſa Lugduni Batav. apud Luchtm.
1770. ibique cit. Anglus Lowmannus in a Diſertation on tbe civil governement
gh; the Hebrews; & Melanchton, in locis theologicis, naturalia in Legibus Ju-
daeorum caerimonaliabus & forenſibus commonſtrantes.

X

8
ue
finr
m

cE

Ale
heln

eNd
Kd.

bten.

En 8s;

Obſervatio C

Dxor Maritum inopem alimentis tenetur ſublevare; cum Pracjudicio.

xperientia, tantum non quotidiana, teſte Uxores vetulae, ſed ditiores,
amore appetuntur ducunturque pecuniae; ſed non minus raro evenit, ut

exitus fallat ſpem, ſintque, poſt contractum matrimonium, tenaciſſimae, at-

que ipfſis ſurdis narretur poſtea a marito fabula de conſtituenda dote; contra
quas moroſas aniculas invehitur merito Sryé de Cautelis Contractuumn, de-
fendens, poſſe eas authoritate compelli judiciali, dotem ut conſtituant Mari-
to pro conditione & quantitate facultatum condignam, determinandamque.

Magis vero videretur paradoxon, quod, cum e Regula Maritus alere teneatur
uxorem, haec ad idem ſit adſtricta in Caſu inopiae Mariti, deque alimentis
fibimet ipſi proſpicere impediti; argumemo L. 29. C. de jure dot. & l. 22.

§. 7. in med. ff. ſol., matrim. quo & pertinet amictus pro qualitate perſonae;

L. 6. & ult. ff. de alim. vel cib. leg. Nec quae ſponſa in vim ſponſalitiae lar-

gitatis dedit ſponſo, matrimonium dummodo fuerit inſequutum, deinceps
poſſunt revocari L. z. 8. 9. 12. C. de donat. ante nupt. Haecce obſervanda

nimirum ſunt principia, ſi matrimonium, culpa NB. utrinsque conjugis, dil-
ſolvitur poſtea, & ab uxore, aeque nocente, repetuntur tunc illata, ſimilia-
que annexa, uti occurrebat in Cauſa Marchica Annen Marien Peterſellin,
contra Maritum ſeparatum, den Garniſonlieutenant Grasho „Menſe Oct. 1753
in Supremo Camerae Berolinenis Senatu.

om II. Eeee Obſerv. CI.

2 22

Oéſer vatio. C

Uxor renuntiare poteſt bypothecae legali, vel pignori tacito, in bonis Mariti

ob dotis illatorumque ſecuritatem ipfi competenti, & quidem absque ſpeciali

rementiatione privilegiorum muliebrium. Sed in Praxi hboc non ſolet attendi;

cum alle gatione prazjudicii, in der Pommerſchen Münchoſchen
Concursſache,
Tieſe iſtam Mevius P. 2. D. 129 in ſpecie 130 ex Legibus fatis dedit com-
monſtratam, addita ratione: quia aliud eſt, renuntiare pignori & hypo-
thecae; aliud eſt interceſſio pro Marito, de qua poſtrema ſaltem, Jura aut
prohibentia, aut exceptionem Uxori tribuentia, loquuntur. Haec vero ea-

dem thelis facile evertitur unica ea exceptione, niſi uxor ſit exinde laeſa, ut-

pote quam tunc in integrum reſtitui docet idem Mevius, c. l. tametſ circa
hanc laeſionem reſpiciendum velit, non ad tempus reſtituendae dotis, ſed
praeciſe ad tempus dictae renuntiationis, ita ut ſi hoc tempore Maritus

fuerit gaviſus bonorum ſufficientia, & ſaltem tractu temporis ad inopiam ſit re-

dactus, ceſſet reſtitutio. Equidem Mevius alio loco, b. 8. D. 8 videtur ſibi-
met ipli contradicere, & ad tempus reſtituendae dotis reipicere; Verumn, re
penitius inſpecta, tractat ibi caſum rei, ſpecialilſſime uxori obligataté & alie-
natae, circa quam haec pignori renuntiaverat tacito, & exprefle repetit limi-
tationem illius caſus, quo uxor hypothecae ſuae generali legali generaliter
renuntiavit. Interim propter facilitatem in integrum reſtitutionis, in Praxi
raro haec attenditur differentia, potius a Supremo Tribunali Berolinenſi,
Menſe Nov. 1761 in Cauſa Pomeranica des Münchoiſeben Concursproceſſus, fuit
deciſum pro reſlitutione, & pro laefione, ex tempore dotis reſtituendae
aeſtimanda, praecipue hancce ob rationem: quod in Terris Boruſſieis hacte-
nus vigore Ordinationis de Concurſibus & Hypothecis, de 1724 Uxoribus
competat hypotheca legalis tacita in omnibus Mariti bonis, etiam libris hypo-
thecarum non inſcriniata. N1

Olſerv. CII.

= —
— —

=—

=.—

— — —

.

br
N, 1e
(lie.
KMun
ettlt

DN

ſen,
i
Vendt

uCe⸗

NOti.

N

larktea
Ulte.

Obſervatio CI.

& res uxoris, ea ſtiente .
i res uxoris, ea ſtiente, a Marito fuerint eppignoratae, tunc uxor 5Cr

l Gano, tametſi huic non renuntiaverit, uti nequit

cumn praéjudicio.

ex 5. C. ad SC. Vellej. hi HSõ
. J. his verbis loquitur: „Si fine volt
tuae à Mari . . oquitur: „, Si ſine volunt⸗ 3
arito tuo pignori datae ſunt, non tenentur Qod ſi tuan des
i conſen-

ſiſti Obligationi, ſei
»„ gationi, ſciente Creditri ili
ln ni, rice SCti uti
„entiam praeſtitiſti, ut quaſi ſuas res ariia 5 eidtf P0 de Quod ſi pati-
„mutuam pecuni „ el. obligaret, decipere voluiſti
„ n pecuniam dantem, & ideo tibi non ſuccurretur SCto u uiſti
„ AR EHII-⸗

tati, non calliditati Muliere
„kat!, alliditati Mulierum conſ
gintigt ultum eſt.“ J
nuntiatum a Su 2 Juxta hanc Le ſtii
Werſtler & Se are, 1 ibundli dh I Mart. 1768 in Cauſa ene ege lin rh.
raedefunct gebarth, Ccontra die Wittibr Geheimeräthin von Ei 5, g9ui t5
praedefunctus Maritus, ſciente ux — ithin von Eichman, cujus
pro ſecuritate mutui dederat. ni uxore, hujus pretiofa quaedam in Pie tins
Tontendebat, alle lerat, nihilominus haec poſtea SCto Vellejano e us,
tatas. eſſe funs G ren hafce pretioſas, a praedefuncto Marit 6 e tueri
Fed ibunal CrRgdbu en gignn ſe in ipſius pronuntiaverat Enn
matorie conceſſit. P nem ſcientiae & patientiae Uxoris refor-

Ecee 2 Obſerd. CIII.

Lyxor, ſe ſolam, abeque Marito concurrente, obligans ,poteſt nihiloſecius quan-

Obſervatio CIIl.

doque ſe tueri Authentica: Si qua Mulier etc. quin etiam contra aliam mulierem
Creditricem. &i tamen pro alio, praeter Maritum, ſe obligavit, & poſt bien-

nium hoc repetiit, non poteſt uti beneficio Muliebri; nec praeciſe requiritur
ſcriptura ipſius obligatoria, ſed qualiscunque tunc intercelſio, etiam praeter

ſripturam, ſicicit, cum notabili praegjudicio; & alle gatione Sileſiaci
Juris ſpecialis.

uxtaà regulam eſt ſecurius, Uxorem ſolam, absque Mariti admixtione, ha-

bere obligatan, quia tunc intercelſiſe Pro Marito, dici nequit, teneturque
juxta L. II. ff. ad 8C. Vellej. in verbis: „Si mulier, tanquam in uſus ſuos,
„pPecuniam acceperit, alii creditura, non eſt locus Senatus-Conſulto ; alio-
„ꝗuin nemo cum foeminis contrahet; quia ignorari poteſt, quid acturae
„fint.“ Verum inficiandum haud eſt, Praxisque comprobat, nihilominus
ſaepius hic latere interceſſionem palliatam, quo de caſu Lex ſequens 12 c. I.
ita loquitur: „Iino tunc locus eſt Senatus-Conſulto: cum ſeit Creditor, eam
„intercedere.“ Tale quid apparebat Summo Tribunali, die 12 Apr. 1768 in
Cauſa Sileſiaca, der Gräfin Solme, contra ſeparatam Gräfin von Gianini, ge-
bobrne Freyin von Popp, quae ultima ſe ſolam obligaverat illi in inſtrumento;

Sed quum exeipiendo allegaverat, ipfius Maritum (poſtea ſeparatum) pecuniam

creditam in ſolos ſuos vertiſſe uſus proprios, & Creditricem hoc ſciviſſe,
conſequenter re vera interceſſionem pro Marito ſubfuiſſe, rea fuit admiſſa

ad probationem iſtius jactatae ſcientiae, licet pars adverſa ejusdem eſſet ſe-
quioris ſexus. Subeſt enim hic obligatio, naturalis quidem, ſed Lege Civili
ſpecialiſſime reprobata. 2) Juxta L. 22. C. ad SC. Vellej. interceſſio vel fide-

juſſio Mulieris pro extraneo (praeter Maritum) tametſi absque hujus SCti
renuntiatione facta valet, ſi perfectae aetatis, poſt biennium eam repetiit,
„videtur enim, inquit haec Lex, tunc ex hujusmodi temporis prolixitate,
„non pro aliena obligatione fe illigare, ſed pro ſua cauſa aliquid agere“ quo
&α ſolutionem uſurarum per aliquot anmnos Leyſerus Specim. 172. Med. 8. ut
aequi-

, — — ⏑ — -——

n

1

ſee
Nier.

lA.

4

1.
e
R,

n
uru

n
ſ,
la
ſe.

ſce.
eii⸗
te,

l

X

ejusmodi inerceſſionis exiguntur in Sileſia. 3) Praeciſe

Obferv. CIII. Uxor ſe ſolam, abique Marito concurrente etc. 591
aequipollens repetitae poſt biennium obligationis, refert, (& hocce in caſu
ſpecialiter ab actrice iſtud movebatur argumentum). Sed, pro Marito, ne
repetita quidem valet interceſſio, absque ſpeciali Authenticae, ſi qua Mulier
etc. renuntiatione. Heinecc. ad ff. P. 3. g. 206. Specialiter expreſſe ſan-
citum in der Schleſiſchen Policeyordnung de 1577 in Colledkione Prachvogelia
P. I. pag. 88 interceſſionem Uxoris pro Marito neutiquam valere, niſi 3) ju-
dicialiter, (quod in terris Boruſſicis neceſſarium haud eſt per §. 47-50 der
Concurs- und Hypothequenordnung) b) adhibitis Curatoribus, ſpecialiter
ad huncce actum conſtitutis, c) praevia certioratione jurium muliebrium,
eaärumque renuntiatione, fiat, quae requiſita omnia etiam ad repetitionem
. . e k . non requiritur ſeri-
Pium ejusmodi Mulieris obligatorium, ſed fufficit in genere qualiscunque
muliebris interceſſio, etiam praeter ſeripturam. Mulier enim generatim in-
tercedere dicitur, quando alienae accedit obligationi, aut eandem in ſe deri-

vat, quod fit fidejubendo, conſtituendo, expromittendo, ream ſe ab inio
ſtatim conſtituendo, pro pecunia alii ſoluta. L. 4. 19. C. & L. 8. §. 14. l. 12.

28. fl. ad SC. Vellei.

Eece 3 Obſer, CTv.

olſervatio cr.

Juxta feudalem C onſtitutionem Marchicam, ofmge fari , Augmentun ori,,

die Verbeſerung, & Donatio propter nuptias, Gegenvermächtnis non ume.
diverſa, ſed regulariter habentur pro ſynonimis;

rum Praejudicio. ðUM

Txa Nov. 97. C. 2. ſeq. & Jure Communi pro augmento don⸗ alias accipi
untur ſaltem bona ſupervenientia paraphernalia Uxoris illata. Aſt uſu Fori
invaluit utriusque ſynonimus ſignificatus, ex Conſtitutione Feudali oriundus,
cujus uſus practicus occurrebat d. 30 Oct. 1764 in Surreimno Tribunali, in De-
ciſione Cauſae Marchicae v. Jaldern contra von Burgbagen.

———— — — —

Obſerv. CV.

obſervatio Cu

—2

1, Minor, etiamſi ſit Jam Viduus vel Vidua, nibilominus indiſtinéte contraq
Au onſalia, ſi velit, reſtituendus eſt.

Toc praecipit Reſcriptum Regium Circulare de 20 M —ʒMNʒ
i a). 1765 in
HD Corpore Conſtitut. Pruſſico-Brandenb. ad d. annum i. 51. P,5 dan
absque ulla laeſionis allegatione, & contra ſponſalia, alias valiiſlitna, ab.
12

probando deſuper in ſpecie Boehmeri ſententiam in Jure Eccl. T. 3. L.

h. contra Leyſerum; facileque patet, quam frequens occurrat hujus Ret⸗ T. 1.
(cui Vis Legis Univerlalis tributa) applicatio, & certe irnitanda, c ribti,
n luum in vita humana gravius excogitandum fere negotium quam 1 ont S
H ſi coactum dein ex ipfis ſequitur Matrimonium; proinde Caſus & Pi ejuliet,

ſunt fere innumera & quotidiana, quorum allegatione facile ſuperledemus

olſerv. CVI.

Obſervatio CTl.

