Obſervatio I. Practica, ex Jure Naturae & Gentium, quantum liceat, vel non, in belle,

= =

determinantur duo caſus diſputati. 1) circa navei Boruſſicas captas

circa 1) Naver, & 2) Merces eorum, qui neutras ſequuntur Partes,
ſive Medii ſunt;z Vulgo, von Aufbringung (captura) und Detini-
rung neutraler Schiffe und Güter im Krieg. Exponitur ) Hiſtoria
maritimae Depraedationis Brittannicae, quantum ad ſubditos Borul-

ſiae, eorumque damna, inde perpeſſa, in bello penultimo, aeque
ac II) Depraedationis Borußicae maritimae in bello ultimo, contra

Auſtriacos, Suecos & Toſcaniae Subditos. Quid juris fuerit circa

utramque? & quae ratio Proceſſus deſuper inſtituti, cum pronun-

tiata ſententia? Ad 1) fiſtitur Expofitio rationum, quibus innixae

Repreſaliae Boruſſicae, quarum haec eſt Synopſis. Praeliminariter

a Depraedatoribus Brittannicis, quia continuere merces quidem inno-
zias, ſed periculo, a Mercatore Gallico vel Hiſpano retento.
2) circa merces innoxias, in navi, non imimica, deprehenſas, ſed
captas & detentas, ob conſortium aliarum mercium, ſimiliter

innoxiarum, verum periculo Gallici vel Hiſpanici Venditoris trans-

.
.
.
£
2
*

miſſarum. .

Jure Naturae, in bello, commercium populi medii innoxium, nulla

ratione, absque injuria, coarctari poteſt, ab alterutro belli-
gerantium. DMUẽĩͤ
4 §. 2.

—

g. 2. In tali commercio omnino perinde eſt, pendetque a convenientia,

pvericulum rei emtae, vel ſuſeipere, vel Venditori relinquere; nihiloſe-
LCLius Jüre Naturae, etiam in poſtremo hoc caſu, emtor acquirit dominium,
adeoque absque hujus manifeſta injuria, tametſi Venditor fit hoſtis, per
hujus hoſtem, merx vendita auferri nequit.
S§. 3. Multo minus in alto Mari, ubi continuatur Imperium in navem, ejus-
que milites, nautas, vectoresque, tanquam in territorium elaufum.

§S. 4. In quantum Hiceat, absque injuria, Vifratio navis pacçatzae, ejusque

Documentorum ?

§. 5. Nibil obſtant exempla indulgentiae unius alteriusve Gentis mediae, ab
Anglis obmota; idque

S. 6. tanto minus, quum ſpecialiſſimae Declarationer Miniſterii Status Brittan-=

*

cum aliis Gentibus defuper inita.

nici, in ſavorem Subditorum Borufſfiae adfint, referentes ſe ad ſoedera

§. 7. Recenſentur ſpeciatim haec foedera antiquiſſima & noviora, inde ab
anno 1648 usque ad annum 1713 & cum enumeratione mercium ibi
venditarum, ſeu Contrabandarum.“
S. 8. Contra quorum foederum expreſſum tenorem, Judicium Admiralitatis
Brittannicum pronuntiaverat, adeoque ejusmodi pronuntiata nullatenus
atttendenda fuerunt, òòGM
Sequitur tunc reſfutatĩo ſpecialis contra Brittannos; cujus haec eſt Synopfis:
F. 1. Refellitur principium Brittannicum: Quod in beilo liceat hoſti, res vel
merce, alterius hoſtis, e naviba, quibuscunque, etiam mediae gentis,

eripere, & fuas facere.

§. 2. Commonſtratur exemplo Reginae ELISABETHAE, Nationem Brittan-
nicam ipſam agnovifſſe principium: Quod rer beſtiler e navibus amicorum
auferre non liceat, & quod licentia, viſitandi has naves, pacto regulariter
ſit acquirenda. Cui addendum eſt Exemplum MARIAE, Reginae An gliae,
apud quam teſte Loceenii Hiſtor. Suec. Lib. V. GUSTAVUS I. Rex Sue-
ciae, cum Rufſſis bellaturus, anno 1556 deprecans commercia cum
Rufſſis, reſponſum tnlit: ſe ſuis fubditis libertatem navigandi, quo ve-
lint, inhibere non poſe. Idem refſpondere Lubecenſes apud Loccen.
I. c. Lib. 4. p. 24 8. Régi )OHANNI II. eos monenti, ne in Sueciam arma
commeatum & alia bellis necefſaria importare velint, „quod iſtius loci
„commerciis abſtinere non pofſint; ſe neutri parti addidos efſe; ob re-
. „gun diſcordiam libero commerciorum uſu arceri, contra jus fasque
vore.“ Oä ⸗ .
S. 3. Ex Jure Naturae oſtenditur, in quantum haec vifitatio liceat, vel non?
b. 4. Quando & qua ratione liceat detentio iſtarum nayium?

—

i

Novi Juris Controver N. kES

H. F. Quomodo tunc brocedendum?
G. 6. Contra haec principia indubia a Judiciis Brittannicis um:
F. 7.

Sigilflatim contra expreſſas declarationes, vi quarum libertas omnime-

da commercii promifſa, & ſaltem merces contrabandae exceptac, relae

tipe ad enumerata oedera cum aliis Gentibus,
F. 8. Vindicantur Renrefaliac Boruſſi cae;
§. 9. Earundemque modus ſpecialis, ſalva omnino ubique Pace anteriorim.
Ol ſeruatis NH. Circa Aſecuratoret.

S1

lſervario II. De ee, quod juſtum eſt circa Torteriam, cam enuclestione caſus

ſpecialiſhimi litigioſi deciſi.

obſeratio W. De inſi igni fraude ad everſionem Regise Berolinenſis otteriae Ao.

1765 tentata, ſed detecta, & per ſententiam deciſa atque Ppunita.

GOlſeruatio . Practica, cirea Ludos in genere, corundemque effe us civiles in
ſpecie, cum notabili praejudicio „ in Cauſa von Kraut contra
GBreinent.

olſerauti⸗ FI. Prackica Juris Civilis & Criminalis, circa ſi gnificatum & valorem
Solidi in genere, & in ſpecie in Donationibus ultra quingentos So-
Lidors, ac in furto magno, ultra quinque Solidoy, cum variis prae-
judiciis Summi Tribunalis, aliorumque inferiorum.

Olſervatio VIIL. Pradica Juris Civilis de Donatione annuarum prachlationum, non
indigente inſinuatiene judiciali, cum praejudicio.

Olſeruatio UIII. Practica Juris Civiſis & Canonici, circa cffectum digerentiae
praeſcriptionis acquiſitivae & extinctivae, in relatione ad bonam
malamque fidem, cum variis praejuliciis. S

Obſervatio IX. Circa praelcriptionem annuarum praeſtationum, ſimifiter.

Obſervatie X. Quatenus boſſeſſi oni immemoriali obſtent doca menta 2cum brae-
zudiciis.

Obſervatio XI. Et Theſes praticae cirea differentiam aerarii, iniſe, & patrimonii

—= Principalit, ubi de Domanio, ejusque praelcrtiptione, de Acciſis,

Contributione, praeſcriptione immunitatis a Collecdlis &c.

. ſervari XII. De quadriennio reſtitutionis & de aetate pupillari, ac tempore bel-
üii, quatenus curſum Praeſcriptionis ſiſtat, cum Praejudiciis.

otſervori xiI. De praeleriptione contra Clivifates & Ecc: eſias, ubi & inciden-

ter de differentia Pedagii & Veltigalis; cum praejudiciis in cauſa
d 2 e

„*

Conſpedtus

des Generals von Siethen, contra die Stadt Cremmen; der Stadt
Anblam contra die Stadt Demmin; der Vor-Pommerſchen Land-
Staende contra die Stadt Prenzlo, & aliis.

XKVI

Quod ruſtici in Marchia, ſola qualicunque, imo nec immemoriali
poſſeſfione, ſeudi, pertinentias ullas acquirere dominiotenu nun-
quam poſſint, & de fimili exemplo agrorum limitaneorum in Cor-
pore juris Romani, cum praejudicio in cauſa des Hofraths Men-
zel, und anderer Gerichtsobrigkeiten Zu Bliesderf, contra die Ge-
meinde daſelbſt.

Ob ſervatis XIV.

Ob ſervatio XV. Num opus fit praeſeriptione, ut ſubchiti cogĩ poſſint frequentare
= non niſi molendinum domini ? cum praejudicio. .
obſervatio XVI Num molitor, cenſum in granis debens, teneatur ad purum fru.
mentum, vel faltem tale, quale accepit ipfe a frequentantibus ſuum
molendinum? Similiter.

Obſervatio XII. De praeſcrĩptione facuſtatis retroẽmendi, Sel reluendi, ſi pacto
clauſula: Quandocunque libuerit, adjecta; cum praejudicio in Cauſa

von cbenck, contra von chenck.

Olſervatio XPVIII. Contra Strykium & alios, praeſcriptionem immemorialem, ad
„“ ſervitutis ruſticae diſcontinuae acquiſitionem exigentes: & breves
Theſes de Praeſcriptione Servitutun, cum praejudiciis.

Obſervatio U. De Hypotheca aedium ex falſa cauſa, olim debitori novo adju-
ditatarum: cum notabifi praejudicio in Cauſa Zedlitz contra Toôr-
mer und Leib-Chirurgum Bingert. —=
Ob ſervatio XX. Siſtens hiſtoriam, & genuinas ac authenticas rationes nuperae Le-
gis Marchicae, vetantis Collationem donatorum in Succefſione
Statutaria ſuperſtitis Conjugis, cum Aſcendentibus & Collaterali-
bus, in bona praedefundi conjugis, cum praejudieio.

Ol ſervatio XII. än maritus obaeratus, renuntians haereditati uxoris &c. in prae-
judieium Creditorum, in cenfſum veniat Ecdicti Pauliani, que
revocantur alienata in fraudem Creditorum 2 cum variis prae-
judieiis, e. g. Bangibeſeber und Canitzſcher Creditorum &c.

olſervatio XXII.

/ Novi Juris Controverſi. M

‿ſergatie YEII. Quatenus ſuperſles Conjux detrahere poſſit aes ſuum propri.
. S um alienum a maſſa haereditatis praedefuncti Conjugis i. Chſi
Succeſſionis Statutariage Marchicae à & 2) quod haeredes praede-
functi Tutoris ex culpa ipſius levs condemnari regulariter neque-

„ „

ant; cum praejudiciis-

Obbſervatio XXIII. Qvid juris ſit, ſi duo pluresve pro eodem Adminiſtratore pe.
cuniae publicae, vel pro alio quovis debitore, ſucceſive, vel ſepa-
ratim fidejuſſerunt, an his in fributum eundum? Et an alteruter,
ad ſolutionem integram coactus, repetere pofſſit a reliquis ipſorum
ratam? Recenſentur argumenta in utramque partem, & duo de-
ſuper praejudicia. .

olſeroatio XIIV. Ulus pradicus Actionis de aqua pluvia arcends, cum notabili
praejudicio in Caufa Pomeranica des Obriſtlieut. von Eickſtedt auf
Rothen-Clempeno, contra den Landrath von Rammin auf Stol-
zenhagen,

Obſerzatio XXV. Quatenus filiabus nobilibus debeatur regulariter legitima e feu-
ais, I ſpecie Marchicir, Cum praejudicio in Cauſa der Feldmar-
ſchallin von Katt und des Majors von Boerſtel, contra die Gebru-
dere von Bredow auf Landin und Wagnitz.

olbſervatis XXyI. Quatenus e feudis Mindenflbur, Magdeburgicis, Pomeranirie,
debeatur eadem ?7 cum variis praejudicis. 2 e

Obſexvatio XXUII. An ad perſonas non nobiles, ſed Civici Ordinis, applicanda
Conſtitatio Feudalis, quoad dotationem filiarum? cum notabili
praejudicio in Cauſa Neo-Marchica des Regiments- Quartiermei-
ſters Wilete contra ſororem, die Kriegesraethin Minckelmann,

Ohſervatio XXVIII. An filiae nobilis matrimonium cum ſubpraefecto militum
(einem Unterofficier) ita ſit inaequale, ut eam privet competentia
feudali, cum praejudicio decifionis Sereniſſimi, in Cauſa von
Rbino, contra Sorores von Rhino,.
Obſervatio XXI. De poena ſecundarum nuptiarum, ex Conſtitutione Fendali
Fomeranica, & dubium deſuper motum, deciſum.

Otſervatio XXY. Caſus controverfus poena ſecundarum nuptiarum juxta Jus Ro-
M „ & leg. 3. §. I. C. de ſecundis Nuptiis, & Novell. 22.

XE CLzſpedur

cap. 46. §. 2. Quando & ubi locorum hae poenae adhuc hodie
locum habeant? cum praejudicio. MMDU; . Teer.

Olſervatio XXXI. An filiae, abſtinenti ab haereditate allodiali patris obaerati prae-
defuncti, debeatur legitima e feudo? cum praejudicio in cauſa
filiae von Rochow, contra fratrem von Rochow, & patris Credito-
res. M

Obſervatio XXXII. An filius naturalis admittatur ad ſucceſſionem inteſtatam in bo-
na patris ſui praedefunéti in duas uncias, cum matre dividendas,
NB. ſi ſola Conjux improles legitima, Patri ſuperſtes ſit. 2) An
filius naturalis tuto in teſtamento praeferatur fratri germano? cum
praejudicio in Cauſa Spangenberg, contra des Obriſt von Katt Al-
lodialerben. .

7

Obſervatio XXXIII. Caſus plane ſingularis & intricatus, exftincto Pari Conjugum
= Prémontvallio, ſuper puella, antea prorſus ignota & abſcondita,
teſtamentum jadatae matris impugnante, ortus & deciſus.

Obſervatio NXXIV. Circa fideicommiſſum generale collatum a Patre in iis bonis,
Auae remanebunt mortuo alterutro filiorum fiduciario. An eo ca-
ſu percepti fructus eomputandi in Trebellianicam? & 2) in quan-
tum tunc liceat alienare ſiduciario? cum enucleatione ſingularis
caſus Sileſiaci fratrum de Canitz.

Obſervatio XXMXV. De fideicommiſſo generali conjugum, in proximos utrius-
que ag- & cognatos, circa id collato, quod tempore obitus po-
ſtremo ſuperſtitis ex utriusque bonis remanebit; cum praejudi-
cio notabili in Cauſa des Geheimen Raths Horn Erben, contra die
Geheime Kriegsraethin von Eichmann,

Obſervatio XXXVI. Circa revocationem teſtamenti conjugum reciproci, & qui-
dem vivente adhuc utroque; cum praejudicio in Cauſa viduae Ro-
ſenbergin, contra mariti praedefuncti inteſtatos haeredes.

Obſervatio XXXVII. Circa ſubſtitutionem pupillarem, HODIE non ultra bona, a
ſubſtituente profecta, procedentem: cum praejudicio in cauſa Si-
leſiaca, Scheelſcher Vormündere, contra Scheelſeßbe Geſchwiſtere,

Obſervatio XXXVIII. Uſus fori circa teſtamenta, in quibus deſcendentes, iisve
deficientibus, aſcendentes, vel plane praeteriti, vel ſaltem, abs-
que inſtitutionis titulo honorabili, ipſis legitima, legati, fidei-
commilh, vel donationis mortis cauſa titulo, relicta. Et de ⸗

Novi Juris Cortroverſſi. XXNXI

Qu clauſulae Codicillaris deſuper: eum variis praejudiciis, in
Ca‚uſis Sileſiacis, Pomeranicis, Meſo - & Neo- Marchicis &c.

Ob ſervatio XXXIX. An Vaſallus de feudis oblati⸗- diſponere poſſit mortie cauſa;
1 in praejudieium filiorum vel alterutrius ipſorum? quaeſitum in
cauſa Pomeranica des Landraths von Rammin, majoratum Fami-

Hlieae introducere conantis, contradicentibus filiis quibusdam.

Olſervatio XL. An Filius ſeparare poteſt fendum ab allodio Patris, ſi de batris
feudo, tanquam de novo, rurſus inveſtiatur? cum praejudicio, in
Cauſa Clivenſi von Quadt, contra Profeſſores Duisburgenſes, Sum-
mermann und Krauſe. WD L
Obſervatio XLI. Notabile exemplum coneußionir, indeque natae actionis, quod
metus cauſa, in cauſa derer Erben des Generallieutenants und Sta-
roſten von Meyher contra Dunckert: ubi de Repreſſaliis.

Obſervatio XLII. In Principatu Halberſtadienſi, Vidua ultimo defuncti Vaſalli,
AAAAuae dotem neque antea promiſit, neque poſtea eam intulit, ali-
menta ex feudo petere nequit, tametſi & allodium inſufſicientiiſi-
mum ſit; cum praejudicio in cauſa Halberſtadienſi Viduae von
Neindorf, contra des Herrn Marggraf CARIL Koenigl. Hoheit.

Okzſervatio XILIII. Quatenus valeat Jus Saxonicum in Ducatu Magdeburgico
. Principatu Halberſtadienſi, Comitatu Hohenſteinenſi & in Sileſia?
variis cum praejudiciis. .R-

Oéſervatio XLIV. Feudo domino direto aperto, quid tunc eſt Juris circa aedi-
ficia, ab ulumo defuncto Vaſallo exſtructa? Numne dominus
direétus juſtum eorundem pretium, perſolvere, aut haeres allo-
dialis tigna tollere tenetur? illuſtri pracjudicio explanatur, in cau-
ſa eadem obfervationis praecedentis 42.

Obſervatio XLV. Differentia practica, revocationis, retraitur,, protimiſeos, reluitio-
uunui, commonſtratur famoſo praejudicio in eauia des Hauptmanns
von Arnidorf, Klaegern, contra den Gebeimen Etatsminiſtre von
Happe, und die Gevettere von Arnidorf, Beklagte,

&ſervatio XLVI. Duze ſententiae ſucceſſivae extraneorum Jure-Conſultorum,
Goetingenfium & Wittenbergenſium, licet ſuper eodem objecto
JM conformes, utraeque nihilominus ut nullae, contra Jus in theſi ſta-
tutarium ab Aéctis plane remotae, in eodem ipſomet Caſu obſer-

vationis

Conſpectus

vationis praecedenftis. Ubi quaedam de transmiſſione Actorum in
Statibus Boruſſicis plane abrogata, atque ubi locorum, & quomo-
do adhuc dum obtineat, explanantur. 1
Oéſervatio XLVIlI. Minor paterfamilias, curatorern non habens, naturaliter &
* civiliter obligatur, nec eadem facilitate, ac minor, ſub cura conſti-
tutus, in integrum reſtituitur, cum enncleatione praejudicii, in
cauſa Neo- Marchica, des Rittmeiſters von Scheeien, contra deſſen
Paechter zu Pitzerwitz, Chriſtian Richard Oeſterreich.

Ohſervatio XLVIII. Pactuam de conſtituenda ſervitute praediali, nondum tribuit
2 ipſum jus reale, niſi fuerit inſertam Scrinio publico Hypothecarum,
dem Grund-Lager- und Hypothequen- Buch, cum allegatione
praejudicii notabilis reformatorii in cauſa Berolinenſi des Hofrath
Schaznebeck, wider den Bürger und Gaſtwirth Koelſch.

Obſervatio XLIX. Subditi regulariter immunes ſunt a ſumtibus & expenſis Pro-
“ ceſſus & executionis criminalis, niſi Magiſtratus obſervantiam con-
trariam doceat: quod illuſtratur praejudicis in cauſa Marchica des
von iezor . contra ſeine Unterthanen zu Grube; & in Cauſa
Magdeburgica des von Irotha, gontra ſeine Unterthanen zu Teut-
ſebenthal, uti & in cauſa Halberſtadienſi derer Haſeroder Uuteriba-
nen, Contra Fiſcum Regium.

Olſervatio L. An Fideicommiſſum familiae ab iis, quorum intereſt, in prae-
ſentiarum unanimi conſenſu, non habita ratione futurae ſobolis,
cum effectu, & citra periculum futurae impugnationis, tolli poſ-
ſit? Duo diſſimilia praejudicia allegantur. Unum in cauſa Mar-
chica des von Goerne - Moeſerſchen Eideicommiß, alterum in cauſa
Halberſtadienſi des Averdeſſeſchen Fideicommiihi.

Obſervatio Ll. Difficilis plerumque & ſpinoſa eſt indagatio ac determinatio prae-
Qiſa gradus culpae Vectoris Pontonii, (des Faehrmannes) in nau-
fragio Pontonis (der Faehre) cum exhibitione intricati praejudi-
cili in Cauſa Magdeburgica des Untergangt der Alvensleben
Fachbre ey Rogaeetrrt.

ben

10 MUS

Novi Juris Controverſi. M rrr

T 0O M US TII.

Facultatis Juridicae Hallenſis, Authore Cancellario a LUDEWIG,
ſatis audacter nonnulla effato; Alterum, Jure Conſultorum Wit-
tembergenſium, ab Hallenſibus paſſim molliter timideque divorti-
um facientium, in Cauſa memorabili & famoſa defunéti Hagen-
ſtolzii, Octuagenario majoris, Frandorf, ubi per tranſennam non
pauca notatu digna circa retorſionem, neceſſitatemque conſenſus Sta-
tuum Provincialium, ante introductionem exoticarum conſuetudi-
num &c. occurrunt. S

obſervatio LII. Super Jure Hagenſtolviatur ſiſtuntur duo Juris Reſponſa. uam,

„

Ookſerzatio LIII. Super vigore retorſionis Juri⸗ Albnagii in Terris Boruſſicis con-
tra Gallos: cum allegatione recentis exempli, & recenſione aliquot
pProvinciarum Germaniae, reſpectu quarum ſublatum eſt recen-
tiſſime.

ſersstie LIV. Immunitas a Gabella haereditaria (Abſchoſ) dijudicanda, non
U ex qualitate & perſona haeredis, ſed defuncti, de cujus hkaeredi-
tate decimanda quaeritur; cum allegatione praejudiciorum in
Cauſa des Profeſſoris Nicolai zu Frankfurt, contra den Magiſtrat
zu Berlin; des Profeſſoris Weſenſeld zu Berlin, contra die Univer-
fitaet zu Frankfurt, derer Negelinſchen Legatarien in Preuſsen,
contra Magiſtratum Berolinenſem. Item fata variabilia gabellae hae-
redlitariae & emigrationis in terris Borufſicis: quatenus ibi ſit ab-
rogata, vel adhucdum retenta? cum varis praejudicis deſuper,

8

Oljerdatio Ly. Probatio laeſionis ultra dimidium, quandoque admittit tax-
ſubhaſtationem; cum praejudicio in Cauſa des Hoffraths Schroeder.
Emtoris, contra den Lieutenant von Krabn, venditorem. (con-
feratur infra Obſervatio 147. de tax-& ſubhaſtatione ad eruen-
dam legitimam.) .
AUlſervatio LVI. Siſtens praejudicia, multum variantia, Tribunalium, circa quae-
ſtionem & caſum teſtamenti, e cuſtodia & loco judicii repetiti
ac recepti. An eo caſu pro revocato cenſendum, an ſecus? 1)
in cauſa derer Geſchwiſtere von Münchow, contra die Wittibe
FPeldmarſchallin von Doſſow, gebohrne Gans, Edle Freyin zu Put-
litz 2) in Cauſa derer Gebrüdere Neumann, contra des Geheimen
Raths und Ober-Bau-Directoris Gerlach nachgelaſſene Teſta-
ments-Erben. 3) in Cauſa der Wittibe von der Burg, gebohr-
e nen

XXXIV Cconſzedauas

nen Bachmann, contra den Hollandiſchen Lieutenant Bacbhmann,
und deſſen Schweſter, die Geheime Raethin Culemann.

Obſervatio LVII. An teſtamentum judiciale, etiam Actuario abſente exhibitum,
valeat? cum variis praejudiciis diſcordantibus. (conferatur Ob-
ſervatio 64 infra).

Obſervatio EVIII. Conſtitutio Regia, de Abbreviatione litium, in Marchia Eleclo-
rali, de 3 Sept. 18. qua, omnia teſtamenta judicialiter eſſe con-
denda, vel ruri, coram Notario & duobus teſtibus, praeceptum,

. caret Obſervantia, & ſaltem in Nova Marchia obtinet; cum prae-
judicio, in Cauſa des Hauptmanns von Borèe, contra die Weg-
nerrin. èẽ8

Obſervatio EK. Teſtamenti valor dijudieandus, non ex regulis loci haereditatis
ſitae, ſed loci conditi teſtamenti; proinde teſtamentum Vindobo-
nae, coram duobus ſaltem teſtibus conditum, ſuper ponderoſa
haereditate, in Pomerania ſita, fuit pro valido declaratum, dn
Cauſa des Obriſt von Kraſſan, contra die Gebrüdere Grafen von
Schwerin, ſuper fideicommiſfo.

*

Obſervatio EX. Circa teſtamenti myſtici abuſum, allegatur praejudicium refor-
mmnmnmnatorium. òèòMGMWU —ð
Obkſervatio XLI. Regula: quod Pater liberos, rebus a ſe vivo acceptis, conten-
ttttoos elſe, in teſtamento jubens, eo ipſo eos haeredes inſtituiſſe,
adeoque minime praeteriiſſe, multo minus exhaeredaſſe, cen-
ſendus, conſequenter tunc ſaltem eventuali actioni ſuppletoriae
Poeus ſit, etiam ad Matrem, imo ad nuncupativam parentum Di-
viiſionem inter liberor, fuit applicata, in praejudicio cauſae Pome-
ranicae des von Koven, contra die Gebrüdere von Kamke. (Con-

feratur infra Obſervatio 1442).
Obſervatio LXII. Exhaeredatio „ bona quidem mente facta, ſed abs que cauſae
— expreſſione, haud valet; cum dupliei prae judieio.
. Olſervatio LXIII. Exploſus desennii lapſus, in L. 27. C. de teſtam. requiſitus, ut

xecedat revocationi Teſtamenti; eum Praejudicio in Cauſa Mag-
AQdeburgica, Viduae Pfugmacher, contra Lobmann.

2
Obſervatie

—

AQicialis, a teſtatore, qui ſimul ipſe erat Actuarius ejusdem Judicii,
ſoli Judici exhibiti. (jungatur Obſervatio 57.)

Obſervatio LXIV. Praejudiéium in eodem Magdeburgico caſu, Teſtamenti Juy

Obſervatio LXI. Juris Criminalis practica, exhibens Reſponſum Collegii Supre-
muutmai Medici Regio-Boruſlici Berolinenſis, a Conſiliario intimo &
Archiatro Regio, illuſtri Elleer, elaboratum, ſuper quaeſtione le-
thalitatis, ex omiſſa funiculi umbilicalis alligatione, in partu re-
cens nato. Cujus contrarium defenddit.

Obſervatio LXVI. Juris Criminalis practica, ſuper diſtinctione ſgetu, & partur vi-
talitatis, atque ſuper ejusdem ſignis, in quaeſtione de abortus pre-
ctcuratione, & ejus poena. Similiter communicatur Reſponſum Me-
dicum laudati Elleri deſuper. s

Obſervatio LXVII. Juris criminalis practica 1) de aetate minorenni, a poena ca-

pitalt infanticidii ordinaria, non ſemper excuſante: 2) de incerto
pulmonum, in aqua ſupernatantium, argumento ad partus vitali-
tatem. Confirmatur praejudicio utrumque; recenſendo novius
& tutius Experimentum, Veſicae. ”

L Gbſervatio LXVIII. Juris Criminalis. Infanticidia maximam partem committun-

tur, vel ob vitandam ignominiam, vel ob declinandas educatio-
neis & alimentationis moleſtias. Proinde ſapientiſſimum communi-
catur Edictum Boruſſicum de 8 Febr. 1765. praemiſſis aliquot a
Baylio convenienter dictis, in Meditationibus ſaper Cometis.

Sbſervatio LXIX. Juris Eccleſiaſtici & Criminalis. Translocatio P'arochi ſuſpecti
H plerumque ſcandalum auget, adeoque non facile decernenda;
cum praejudicio in cauſa Glogavienſi, des Würklich -Geheimen-
Etats-Miniſtre, und Ober-Amts-Regierungs-Chef-Praeſidenten,
Graſen von Roeder, als Patroni, wider den Evangeliſch - Lutheri-
ſchen Prediger des Staedtleins 'rimbkenow, M. Heinrich Otto Ke-
gel, juncto Edicto Regio Boruſſico, de 16 Maj. 1760. gradus Cor-
è rectionis Miniſtrorum Eccleſiae & Scholae ſanciente. ð

l

»

Peerilluſtris Domini DE JARIGES, ad Authorem, mittendo Di-
ldecidationem Obſervatorum circa
ehn, & quoad ypetbenn.

Obſervatio LXX. Siſtens epiſtolam ſupremi nunc Cancellarii Regio-Boruſſici,

aullitatem Sententiae, quoad

—

e 2 Obſeorvatie

zn Canſpedtus

Obſervatio LIII. Circa abrogatas prudenter lites a Potentiſſimo Borauſſiae Rege,
ſuper rennieone, conſolidatione, redintegratione pertinentiarum, olim
avulſarum a fundo principali.
Obſervatis LXXII. Annus normalis 1740 poſſeſſionis, a Sereniſſimo Rege Borus-
ſiae, generoſiſſime decretus in favorem ſubditorum, cum dubiis
deſuper. L

Obſervatio LXXIII. Juris Eccleſiaſtici & Criminalis, ſuper quaeſtione: quatenus
matrimonium, adulterio inceſtuoſo commaculatum, redintegran-
dum? cum Sanctione Regia.

oOlſſervatio LXXIV. Tortura in Statibus Boruſſicis abrogata, junétis Mandatis de-
ſuper Regis; exceptis quibusdam atrocioribus criminibus.

Obſervatio LIXr. De eo, quod juſtum eſt, circa librorum, privilegio carentium,
reimprefſionem; vulgo, vom Nachdruck unprivilegirter Bücher.

Obſervatio LXYXVI. Juris publici: Jus nobilitandi e regula eompetit Statibus Im-
erii Romano-Germanici: Sunt autem, qui, ab Imperatore ipſo
nobilitatos, in terris ſuis, ſpeciali absque placito, ceu nobiles
agnoſcere recuſant: eum inſigni reeenti praejudicio.

Obſervatio LXXVII. Juns feudalis: in feudis ſculteticis, Schulzen-Lehnen, Lehns-
Schulzen-Gerichten, in Marchia, neutiquam ſuccedunt collate-
rales, cum praejudiceio, in Cauſa Gebrudere Walſen, Klaegere,
und Appellanten, contra den Lehnsſchulzen zu Zozen, Hans
Wulfen, Beklagten und Appellaten.

Ot ſervatio LxXVIII. Juris feudalis: feudum novum, ſeu noviter acquiſitum.
alienari valide poteſt, etiam absque ſimultanee inveſtitorum,
quibus primus acquirens ex benignitate conjunctam manum
conceſſii, conſenſu; eum praejudicio.

G ſervasio LXXIX. Juris Eceleſiaſtiei Proteſtantium; Sponſalia, cum patrui Vi-
dua, contra Lev. XIIX. Ia, inita, licet a praedefunéto marnto intacta
relicta fuerit, nihiloſecius ſunt nulla; non ſolum ob prohibitio-
nem hancce divinam, tametſi poſitivam; in foro tamen, & Lege
Civili Statutaria receptam; verum etiam ob turpitudinem mora-
lem, inde reſultantem, paéëta vitiantem; cum praejudicio nota-
bili deſuper, =M ðð

Obſervatio

1

XXXVK

olſervatio LXII. Pradlica, in materia Concurſus Creditorum. Debitorem commu-

nem non tangunt, nec ipſi fraudi ſunt (ſi poſtea ad pinguiorem
reverſus fortunam) quae antea in Concurſu, eo inſcio & inaudito V
contra eum a Curatore Concurſus & a Contradictore geſta; ſed
tunc quilibet Creditorum de novo contra ipſum, ſi hic olim pro-
bata reſpuat, fidem facere obligatus eſt, de veritate Crediti;
quia non amplius de priori maſſa, circa quam omnino judiciali-
ter geſia tenetur agnoſcere, agitur. Cum praejudicio admodum
Notabil, varie & diverſimode pronuntiatorum, im Hommeltſchen
Concurs.

Obſervatio LXXXI. Practica. In concurſu creditorum, major pars vincit mino⸗

rem, non ſolum qua dilationem ſolutionis, verum etiam qua re-
miſſionem ipſam Crediti partialem, in favorem debitoris obaerati:

cum praejudicio in cauſa Magdeburgica, Hoffraethin Stockbauſen,

contra Kaufmann Broemme.

Obſervatie LIXXII. Milites, ſive ſint gregarii, ſive eorum praefecti, in mate-
ria de ſucceſſione retinuiſſe cenſentur forum originis, cum nota=
bili deſuper praejudicio reformatorio, in cauſa Landraths von

Eincke, contra Curatorem liberorum.

Obſervatie LXXXIII. In materia ſucceſſionis inteſtatae, Jus retorfioni, inter ſubdi⸗
S tos, diverſae quidem Provinciae, ſed fub eodem Domino Terri-
toriali, exulat, cum Reſcripto Regio deciſivo, & caſus contro-
verſi allegatione.

sſr tio LXXYXIV. De eo quod Juris eſt, cirea dilatationem vel extenſionem

fodinarum carbonum bituminoſorum (derer Steinkohlenbaenke)
zuncto reſponſo Jurnis, Celeberrimi Scabinatus rei metallicae Frey-
dergenſis. W
oſervatis LXXXV. In Comitatu Ravensbergenfi, vi Juris Juliacenſis, ibidem
recepti, & vi Obſervantiae, per judicata fi matae, filia, praeſer-
L im nobilis, in pactis dotalibus, futurae renuntians paternae &
maternae haereditati, vel, ſi alio modo convenienter ſemel do-
tata, deinde, nullIa ratione, etiamſi juramentum renuntiationi
dhaud acceſſenit, contra eam audiri nequit, neque ad dictas hae-
reditates, imo nequidem ad fraternas, amplius admitti poteſt.
Cum pracjudicie refermatorio, in cauſa des Furſtl, Müniterſthen
3 ehei-

XXVM “ Conſpedus

Geheimen Raths, Franz Otto Freyherrn Korf, genant Sebmieſing
zu Tatenhauſen, contra Sororem die Frey- Frau von Droſte Zzu
Fuchten, & cum aflegatione aliorum quatuor ſimilium praejudi-
ciorum.

Olſervatio LXXXVI. Regulariter quilibet proprium ſuum parietem aperire, fene-
ſtrasquo ibi figere poteſt, ſalvo vicini jure contra aedificandi:
& de non ente acionis contra aedificantem ex aemulatione. 2)
Differentia practica ſeneſtrarum & luminum, cum praejudicio in Cau-
ſa Epbraim contra Horchin. .

Obſervati⸗ LXXXVI. Quoad aede- braxatoriar ſpecialiſſime receptum, quod ob

incendii periculum, vicinus foramina pati haud teneatur, quod
proinde perperam ad alia quandoque in foro extenſum fuit aedi-

ficia.

Olſervatio LxxxVIII. Si Dominus duplex praedium vicinum poſſidet, atque in

alterutrius commoditatem jus quoddam exercuit, alterutro dein
vendito, licet in contractu emtionis venditionis, non fuerit men-
tio ejus injecta ſpecialis, cenſetur tamen hoc ſervitutis jus tranſi-
iſſe, cum allegato praejudicio. 8

Obſervatio LXXXIX. Juris Eccleſiaſtico-civilis. Sponſalia publica ſunt etiam ea, .

quae, remotis teſtibus, ſolummodo conſenſu parentum, vel, iis
deficientibus, Tutorum & Curatorum adhibito, celebrantur, et-
iamſi parentes vel tutores ſponſalibus ipſis non interfuerint. Cum
praejudicio ſententiarum trium conformium, in Cauſa Puhlmann,
contra Scharteoen. “

olſervatio XC. Perperam, omnes indiſtinéte alluviones, Scabinatus Mindenſis,
adſeruit fiſco; in Cauſa wegen der Poggeninſul des Cammerprae-

ſidenten von Beſſel auf der Weſer. Quin alveur derelictur non

fuit a Summo Tribunali Berolinenſi, regalibus adnumeratus, imn
Cauſa Magdeburgica des Dobmcapitult zu Magdeburg, contra die
Dohmprobſttey daſelbf. 4

1
=

Obſervatio XCl. An, ſi res duobus ſucceſſive vendita, poſtponatur emtor ſe-
cundus, tametſi huic res emta fuerit tradita, ſ nimirum is ſcive-
rit prioris jus ad rem emtoris ex anteriori emtionis contractu
quaeſitum? cum duplici praejudicio non conformi. 1) in Cauſa
Sileſia⸗

.

Novi Juris Controverſi. XXXIN

RSBileſiaca, Graf von Hoditz, contra Graf von Heym, & 2) in Cau-
iſa Marchica der Hofffaethin Michaeclie, contra die Bochſche Erben zu
CLaoepenicck. lie

Obſervatio XCII. De re duobus ſucceſſive locata, & circa pactum de locando;
Ahlluliud eſt juris in hoc contractu dominii non translativus, ac in
emtione: Cum praejudicio in Cauſa Marchica, Germerod Erben,
uurnd Lehmann, contra Amtmann Stegemann, wegen der Com-
menthurey Lagopw. HD Wð
Obſervatio XCIII. Electio competit, aut ad poenam conventionalem, aut ad in-
tereſſe agendi; cum praejudicio in Cauſa Pomeranica des Land-

rathi von Kleiſt, contra Scheinemann aus Coeslin. ”G

Obſervatio XCIV. Sive concurſus Creditorum maritalium ante, ſive poſt mortem
mariti excitetur, ſemper tolluntur donata anteriora, maritum inter
& uxorem, bonaque donata ad commune redeunt corpus, cum
duobus praejudiciis: 1) in Cauſa Marchica der Wittibe der Cammer-
praeſident von Oſten, gebobrnen von Eickſtedt - Peterrwalde, contra
praedefuncti Mariti creditores. 2) in cauſa Marchica derer Cre-
dlitorum des Münzdirectoris Eimtke, contra die verehlichte
Eimbkin. ?

Obſervatio XCV. Siſtens diverſimoda praejudicia circa poenam divortii in adulte-
riis; 1) in Cauſa Grieſ, zu Müncheberg, contra uxorem ſeparatam,
2) in cauſa adulterae Ernſtin, contra maritum ſeparatum Scbüler,
3) in cauſa adulterae Hintzin, contra maritum ſeparatum.

1

Obſervatio XCVI. An maritus, propter aes alienum abſens, pro malitioſo haben-
Adurus ſit deſertore, & quando cauſam divortii praebeat? Cum Prae-
judicio in cauſa Potsdamienſi nuptae Lohmann, contra mariti Cre-
ditores. Tacentur reliqua recentiſſima praejudicia, quibus reſo-
nant fora, ad parcendum famae.

Obſervatio XCVII. Non totum abſentiae tempus, militiae occaſione, continuo
— ſiſtit praeſcriptionis curſum, contra militem abſentem: cum prae-
judicio in cauſa des Lieutenante von Broeſigeke, contra das Dobmra-
pitul zu Brandenburg. Jð

Obſervatio XCVIII. Quandoque contra regulam, non vita, ſed mors abſentis
Praeſumitur; cum praejudicio notabili, in cauſa des Kauſmann-
NH Doerzapfi

„ Conſpeltue
poeræapf aur Frankſurt am. Mayn, contra die Gebriudere E'rgeli ga

Berlin, occaſione fratris nauſragi, de- Obriſt-Lieutenant: Wegeli. Si-
ſtuntur ſimul eontenta Novi Edicti ratione abſentium de 176 ¾.

Ob ſervatio XCIX. Vexatiſſima olim penes nos quaeſtio: inde a quo temporis
puncto abſens cenſendus ſit mortuus? Vtrum ex tempore coeptae
abſentiae? Cum illuſtri praejudicio in cauſa Neo-Marchica, derer
Adrey Gebrüdere Capitain, von Lichnoſiky, contra die verwittibte Grae-
fin von Finckenſtein, Wegen der Gutt Drebno, occaſione abſenti: de De-
cben, inde ab anno 1705. in expeditione bellica contra Gallos in
Flandria deperditi. Jungitur nova deciſio legalis.

Obſervatio C. Uxor maritum inopem alimentis tenetur ſublevare; cum praejudi-
cio in cauia Annen Marien Peterſellin, contra maritum, den gewe-
ſenen Garniſon-Lieutenant Graſsveff. Et uxor dives vetula, pe-
cuniae illecebris ducta, dotem dein conſtituere nolens, judiciali
poteſt compelli Authoritate, ut pro conditione, facultatumque
quantitate, dotem marito conſtituat condignam. (conferatur infra
Obſerv. 149.)

Obſervatio Cl. Uxor renuntiare poteſt hypothecae legali, vel pignori tacito in
bonis mariti, ob dotis illatorumque ſecuritatem, ipſi competenti,
& quidem absque ſpeciali renuntiatione privilegiorum muliebrium.
Sed in praxi hoc non ſulet attendi. Cum allegatione praejudicii in
der Pommerſchen Muncheſchen Concursſache.

Obſervatio ClI. Si res uxoris, ea ſciente, a marito fuerint oppignoratae, tunc
uxor SCto Vellejano, tametſi huic non renuntiaverit, uti nequit.
cum praejudicio in cauſa des Banquier, Werſiler und Seegebarth, con-
tra die Wittibe, Gebeime Raetbiæ von Eichmann.

Ozſervatio CIIlI. Uxor, ſe ſolam, absque marito concurrente, obligans, poteſt
nihiloſecius quandeque ſe tueri Authentica: Si qua Malier &c. quin
etiam contra aliam mulierem Creditricem. St tamen pro alio,
