majeſtatica jura, vel regalia & principalia. Inde judiciorum, militiae „ C
adminiſtrationis redituum principalium, necefſſitas. Duo poſtrema ſufful-
ciunt prius, potentiam intendunt, ad omnes aggreſſus paratam. S
Aerarium autem quum inutitiplicem ab omni tempore habuerit ſigni-
ſicatum, habeatque etiam nunc cunctis medis diſtinctiſſimum, a rerum
tamen ignaris nimium quantum ſaepe confuſum, in hoc argumento vere pra-
Ctieo ſequentia juvabunt. =èè
§. I. AERARIUM, preſſiori ſenſu acceptum, reditus complectitur, ex
communi fubditorum, tam in urbibus, quam ruri degentium, propter
tutelam & defenſionem publicam facta contributione, collectos, alendo
muliti, neceſſitatibueque aliis militaribus deſtinatos. Qo ipſo maniſeſtum
fit, Principem hujus aerarii publici non habere, neque proprietatem, neque
nſumfructum, ſed nil niſi Jus achniniſtratorium „ ſeu in dictos fines erogandi,
vel

1

N

gti.
u
ll-

hore

„tibi licere de Iuo (Neco) quam de publico (aerario) credis

ubi de Domanio ejutque Praeſeriptiene, de Accilbi, Contributione, ett. 165

7

vel diſtribuendi poteſtatem. Quinhimo fuerunt Principes, tanta religione in

gerarii adminiſtratione verſantes, ut, eo exhauſto, neceſſarios ex patrimonig
depromſerint ſumtus, cujus rei notabile affert exemplum Eutropius Lib 8. C. 6.

Marcus Antonius philoſophus ob'bellum Marcomannicumeum aerario eéxhasſto in-

dicere provineialibus & ſenatui nihil vellet, faäcua in foro Iraiani ſobtione (ie. au-
ctione) diſtruxit vaſa aurea, pocula eryſtallina ac murrina, uxoris & ſuam
Jericam ac aureÄam veſtem, multa ornamenta gemmarum; poft viétoriam tamen
emtoribus pretia reſtituit, qui reddere comparata voluere: moleſtus nulli fiit,
ui maluit ſemel emta retinere. Quod ipium Belſoldi indigitat monitum Di-
ſcurſus Politici de aerario, Cap. 4. J. 6. „Eo, quo deſtinata fuit pecunia a
„ſubditis quae exigitur, eſt convertenda. Ablit enim a Principibus iſta
„ſententia, ut, quod de communi tributum eſt, in jure Fiſéi eſte videatur.
„Et optima cautela eſt, quae exactiones quam maxime reddit gratas, fi ap-
„pareat, prius collatam pecuniam ad deſtinatos uſus inſumtam fuiſſe,
„ in vulgus Plinii Paneg. Trajani C. 36. locus notus eſt: fortaſſe non ea-

„dem ſeveritate fiscum, qua aerarium cohibes, imo tanto maiore quanto plus
JFS*
§. 2. Aerarium hoc apellamus militare, ita tamen ut & per vocem agerarii
abſolute intelligatur, propter excellentiam, militaris Caſſs generalis. Fon-
tes ejus diverſi ſunt, quos fingulos non indicabimus. Praecipuos nominaſſe
ſufficiat. Videlicet ſubditi, quibus tuendis miles alitur hodie perpetuus,
vel ruri, vel in urbibus degunt. Hli ad aerarium concurrunt, (à) per con-
tributiones in ſpecie dictas, ftipendio militum pedeſtrium figillatim inſer-
vientes; (b) ad ſuſtentandum equitatum ſeparatim conferunt redituum porti-
onem, noſtro idiomate, Cavallerie ſeu Fourage-Geld-Beytrag, communiter
dictam, illa (contributione) multo minorem, pedeſtri exereitu longe eque-
ſtrem ſuperante. Utraque cum pro magnitudine, numero & qualitate polſ-

. 5 2 . 1 . . 13 1 . 7 +4 1 .
ſeſſionum & jugerum indicatur, nonnullis ugatio appellitatur, & proporti-

onem fervat cum fundi ruſtici fructibus. Quam ob cauſam ob ingentia dam-
na fatalia etc. etc. remiſſio onerum ruralium ad aliquod conceditur tempus, quae
omnia, modus contribuendi, & remittendi, fuam apud nos habent legem,
in plerisque certam, ipſaque ruricolarum hace onera ad defenſionem publi-
cam taxandi poteſtas, ex dicto fluit jure serarii adminiſtratorio principali
(e) Nobilium praediorum poſſeſſores olim & alibi tenebantur ipfi ad militaria
ſervitia belli tempore, territoriali domino praeſtanda, pro quibus, in vim
ſtipendii, fructibus fundi feudalis jare dominii utilis gaudebant; quibus
equeftribus ſervitiis apud nos ſubſtitutum eſſe novimus canonem equeſtrem

mannuum, 40. thal. pro equis ſingulis, aerario tribuendum; quo effectum eſt,

X3 ut

—

166 Obferv. XI. et Theſer pratkicae tirca diferentiam Aerarii, Fiſii, & Patrimonii ete.

ut ſublata fuerit neceſſitas, bellicis temporibus comparendi in exercitu,
nexusque inter Vaſallum Dominumque directum, feudalibus conſuetudinibus
introductus, publica fublatus ſit lege. ð .
§ Z. Subditi, qui in urbibus degunt, eum aequali majorique communiter
gaudeant perpetui militis utilitate, aequum eſt, ut ad ipſius conficienda ſti-
pendia pariter conferant. Quod praecipue fit per acciſas, ab accidendo di-
ctas, cum mercibus diſtractis & venditis partes nonnullae quaſi accidantur
(inde Gallice taille, & Italice taglia audit, utrumque derivatur ab originaria
voce tailler, tagliare, i. e. accidere.) Onus hoc de variis rebus minutiſſi-
mis quoque exigitur, luxuriae acque ac quotidiano victui inſervienti-
bus. Duo enim hic iniqua forent; Unum, ſi perſonae vel capita ſaltem
aeſtimarentur; quod a capitum numero viritim ſpectatorum, com-
muniter inſpecta patrimonii quantitate, Capitatio, Kopf-Steuer, dici con-
ſuevit; qua collectandi ratione, cum plerumque indigentiores non minus
contribuant ditioribus, recte Florus I. 6. Servii commendat cenſum, „quod
„cum patrimoniorum diſerimina in tabulas retulerit, ſingulis certa imperaverit
„ſimul tributa, cum antea aequaliter omnes conferrent. „ Alterum, ut qui
ſolum immobilia in urbibus poſſident, contribuere cogantur. Nam & mer-
caturae, annuorum redituum, omniumque rerum, ex quibus capi poteſt
utilitas, hic ratio habenda eſt. Prudentiſſine igitur in hac collectandi ratio-
ne generalis praevalet regula; quas res in rempublicam inductas nolumus,
in iis augendum eſt vectigal, in caeteris minuendum. Proinde ſcite ma-
jus imponitur rebus, quae ad luxum, delicias, pompam ſpectant, mores-
ve corrumpunt, quae ad emollienda corpora, animosque debilitandos ma-
gnam vim habent, quae ditiores ſaltem emunt, & ſine quibus vita humana
facilius traduci poteſt. Minus autem & modicum mercibus, quibus ad ſu-
ſtentandam vitam etiam ultima plebs habet opus. 2 =W
§S§. 4. Ob majores ſolito publicasque neceſſitates, extraordinariae impoſiti-
onis jus, tam in ruralibus, quam civicis oneribus bellicis, eſſe imperanti,
dubitandum non eſt, quod in Camera domaniali exprimitur per vocem Extra- Ma-
natb, ita ut ſaepe occurrat der 13 -i4Ate Monath in contribuendo ſingulis annis.

§. 5. „Communiter docetur, immunitatem a collectis & a contributioni-
„bus, acquiri contra Fiscum, praeſcriptione 40 annorum. Qua de re conſuli
„Ppoteſt praecipue Author in materia de contributionibus claſſicus Klockius. Sed
„apud nos exſtat edictum MNB. generale, de 1I Febr. 1718. (in Mylül Corp.
„Conſt. p. 4. ſ. 3. C. I. p. 42.) quod non niſi poſſeſſio immemorialis, eaque ſol-
„licite indaganda liberare posſit praeter qualitatem vere eceleſiaſticam, feudalem
„& praeter judicata & juæta haec principia conſtanter fuit judicatum in innumer
„ Calx-

ti.
i
I⸗

Ue
N
8

nl

u.

i.
li

,

ubi de Domanio, ejutque Praeſeriptione, de Acciſir, Contrilutione, etc. 167

. . „ * „ : . . . .
„cCaſibus a Collegio Reviſionis, cuius fui Director. Ratione privilegiorum nota-

„bilis adinodum diſpoſitio occurrit in §. 7. hujus Edicti, in verbis lequentibus:
„die Privilegia & Conceſſiones Anteceſſorum können wir ſo chlechterdinges
„nicht paſſiren laſſen, allermaaſsen unfre Vorfahren, ſo viel dieſe Steuren
„betrift NB. nur Adminiſtratores geweſen, dahero von denenfelben in Pracju-

„dicium ſucceſſorum nicht diſponiren können. Wann aber wegen ſonder-

„bahr wichtigen, dem Lande geleiſteten Dienſten, jemanden die Imm-
„hitaet von unſeren Vorfahren verſtattet worden, ſo wollen wir uns dieſer-
„Wegen, wann ſolches zulaenglich erwieſen wird, weiter expliciren. „ Porro
exſtant ſic dictae Reſolutiones regiae ad Claſſes Magdebungicas ex reicri-
pto de 23 Maj. ra1. ubi ad Claſſem 6 - & 14 „ſequentia notabilia leguntur: wir
„können die poſſeſſionem libertatis, ob ſie gleich immemorialis ſeyn mögte, in
„unſerm Herzogthum Magdeburg darum nicht zum Fundament der Contri-
„butionsfreyheit ſetzen, weil niemals ein richtiges Cataſtrum, von ſteur-
„baren Stücken, vorhanden geweſen, folglich bey Verfertigung des neuen Ca-
„taſtri (de quo hoc ao. 1721 quaeſtio erat) allererſt decidiret werden ſoll, was

contribuable ſey oder nicht.

§. 6. Contributiones a ruricolis, & acciſae a civibus exactae uno no-

ſſro idiomate, Steuer, omnino recte vocantur, etſi cominuni loquendi

more fere invaluerit, hac voce ſpecialiter acciſas inſignire. Inde conſiliarios
harum procurationi praefectos appellitari quoque audiveris, Steuer-Räthe;
illarum vero procuratores, Land-Räthe.
§. 7. Porro obſervandum adhuc eſt, hanc collectandi rationem hodier-
nam, quam modo explanavimus, apud antiquos Germanos fuiſſe penitus in-
cognitam. Tributa Cermanis rem fuiſſe inauditam refert Monzamb. C. 5.
§ 7. clarius Tacitus: de M. G. L. 29. 9. 2. „Exemti (Germani) oneribue &
„Collationibus, & tantum in uſum praeliorum ſepoſiti, velut tela atque arma
„bellis refervantur,, & ibid. C. 43. J. 2. „Gothinos & Olos coarguit, non
„éſſé Ger manos, quod tributa patiuntur., Gabellam tamen cereviſiae impo-
ſuere, ut confirmat Gundling über die Reichshiſt. Per. 1 §. 16 55. forte, ut

ebrioſitati Germanis communi aliquid opponerent. Mirandun enim alias

foret, cur non aeque cibos vectigali quodam oneraverint? in qua conjectura

me firmum faciunt ejusdem PFaciti c. I. C. 23. verba: „Potui humor ex or-

„deo aut frumento, in quandam fimilitudinem vini corruptus (coctus.)
„ Proxitni ripae (KRheni) & vinum mercantur. Cibi ſimplices, agreftia poma,
„recens fera, aut lac coneretum. Sne apparatu, ſine blandimentirexpellunt

„famem. Adverſus ſitin non eadem temperantia. S indulſeris ebrietati,

nfſüuggerendo quantum concupiſcunt, baud minus facile vitiis quam armis vin-
cen-
9²

168 Obſecrv. XI. et Theſerpradlicae eirca differentiam Aerarii, iſci & Patrimonii etc.

„éntur.,„ Ex quo ebrietatis amore magni nominis Jure-Conſulti, ut Tho-
malſ. ad I. de emt. vend. non inepte derivaruut priſtinum Germanorum mo-
rem, poſt contractum conſummatum certamn deſtinandi pecuniae ſum-
mam, (Weingeld) ad combibendum cum amicis, in teſtes contractus per-
fecti adhibitis. Quod laudemiis &c. probabiliter occaſionem dedit.

§. 8. Quiod igitur hujus generis collectae ſeu contributiones fivae anti-
quis ignoratae fuerint Germanis, ratio erat duplex. Una, quod Principes
ex Filco ſen Domanio neceſſitatibus ſubvenerint militaribus vel bellicis . dql-
tera, quod ſubditi tunc temporis ipſimet ſequi tenerentur Principem in ex-
peditionem bellicam, vel ſi noluerint, aere redemerint ſervitium militare.

Quod ex jure ſequelae majeſtatico, dem Recht der Heeres-Folge, erga ſub-

ditos exercendo fluere, manifeſtum eſt. Domanio autem exhauſto, dubi-
tandum non eſt, extraordinarias impoſitiones ad ſumtus bellicos fuiſſe in-
dictas. Feliciſſima proinde eſt conjectura, quam ſuppeditat ad Cocc. jur. pub.

C. 23. ſ. 2. J. 52. cum militiae mercenarige incunabulis natam eſſe taxaan

contributionum ordinariam, cum nunc perpetuum, alendo militi merce-
nario, ſtipendium, paratum & inſtructum habendum eſſet, nec non pluri-
um exſtructio fortalitiorum, atque ad eorundem conſtantem defenſionem,
colloeatus miles praeſidiarius, ingentes poſceret ſumtus, qua in re ſpecia-
tim praeiviſſe autumat Carolum V, Francisco I. Galliarum Regi copioſiſſimos
exercitus opponentem, ita ut allegata Perizonii auctoritate, ab his Caroli &
Prancisci bellicis temporibus, conſilium ſtipendiariae militige maxime ſuſ-
ceptum rerumque pretia mirum in modum fuerint adaucta. Ex qua luce
ſimul, opinor, probabilis apparet ratio, cur in Germania ante 300. annos
omnia praedia fuerint allodialia & haereditaria, & poſtea ſaltem feudalia ef-
fecta, id eſt, cuique praedio certa & determinata aſſignata fuerint ſervitia
militaria; quod quidem etiam probat illuſtris a Ludewig ad A. B. Tom. 2.
Fol. . §. I. 3. hujus tamen conjecturae mentionem non fecit; cujus veriſimi-
litudini nihil demitur, etiamſi annorum calculus tam accurate non reſpon-
eat; cum tam momentoſà mutatio non ſimul univerſam perruperit Germa-
niam, ſed tanta & ſimilia inſtituta per imitationem dilatentur paulatim.
Noſtra caeterum firmant, quae apud multos deprehendimus Jure-Conſultos,
videlicet ante haec tempora, ſi caſu magnae neceſſitatis in Germania contri-
butiones à domino territoriali exigendae erant, hoc fuiſſe factum precario;
inde vox Beede, unde poſtea Aufgeboth; quibus voculis ſignificatas con-
tributiones & collectas, quae olim ad rogationem dominorum fiebant, deinde
ex debito exactas fuiſſe, prouti & nunc. (Gylandus. Deciſ. 27. lib. I. n. 17.
8 NuC. (Oldnds.. el.

l.
W
R

Ne,
lb.
bi.

l

ubi de Domanio, ejurque Prueſeriptione, de Acciſir, Contributione, ett. 169
1.

Speidelius, Beſoldus, Werner, aliique ſub voce Land-Beethe, Bede, Ohr-
bede etc.
§. 9. Altera nunc reſtat redituum principalium ſpecies, FISCUS ſeu
DOMANIUM; a rerum imperitis falſo quandoque ſub aerario comprehenſum.
Quod domanium conſiſtat in bonis, terris, & reditibus, a populo,
Principi ejusque familiae ad ſuſtinendam eminentem dignitatem quondam
aſfignatis, vel a quolibet alio in hunc finem deſtinatis; quod ejus ſubſtantia
ſeu proprietas, ad populum originarie ex lege conſtitutionis ſpectans, inalie-
nabilis, & ſi alienata, a ſucceſſore nunquam non revocabilis ſit, quod proin-
de Bona Coronae, Menſalia, vel de manu principis, Taffel-Güther dican-
tur, cur & Fiſci vocabulo inſigniantur, quod eorum fructus ſeu reditus ad pa-
trimonium principis perveniant, conſequenter de his fructibus plene & pro
lubitu diſponendi habeat facultatem; haec & fimilia ſatis ſunt cognita.
Ad Domania quoque referuntur telonia, reditus Venationis, jus vindicandi ades-
pota, i. e. hero carentia, uti theſaurus, ſuccinum, etc. Valde apprime de his
ita loquitur Grotius de I. B. & P. L. 2. C. 8. §. 5. „Germaniae populi, cum
„Principibus ac Regibus bona quaedam eſſent adſignanda, unde dignitatem
„ſuam ſuſtinerent, ſapienter exiſtimarunt, ab illis rebus incipiendum eſſe,
„quae ſine damno cujusquam tribui poſſint, cujusmodi ſunt res omnes, quae
„in dominium nullius pervenere“ quibus addo, quod venatio, ſi a ſingulis
exerceretur, (uti in ſtatu naturali procul dubio licuit) fere nullius foret utili-
tatis, quae omnino ſatis creſcit, ſi a Principe ſaltem, & a paucis iis, quibus
hoc jus concedit, exercetur. Et §. 7. pergit Grotius: „Germaniae populi
„theſauros, ut & alia & bonνον, addixerant Principi. Atque id nunc Jus
„Commune eſt, & quaſi Gentium.“
§. 10. Paradoxam fovet ſententiam Gundlingius in I. N. C. 23. §. 15.
cum Lynckero: Electores & Principes Imperii R. G. non habere domania.
ſed quaecumque poſſident, aut eſſe allodia, aut imperii feudae quae doctri-
na momentoſior eſt, quam vulgo creditur. Allodia enim pro lubitu alienan-
tur; ad feuda autem non pertinent opima domanialis qualitatis circa prohi-
bitam alienationem vel permiſſam revocationem privilegia; ſed quaeſtiones
de feudorum alienatione, praeſcriptione &c. etſi non immemoriali, ex Feu-
dali decidendae ſunt, non Domaniali Jure; junctis fundamentalibus Imperũ
Conſtitutionibus; vel ſi ditiones ſint eccleſiaſticie, ſimul Canonico Jure.
Celebrem Leyſerum deprehendi quoque, contra domaniorum patronos ſuſtinen-
tem, Principem J. R. G. bonum aliquod ex Principatu alienare, inque unum ex
civibus, ſervata ſibi poteſtate ſuprema, haud repugnantibus Imperii Conſti-
tutionibus, transferre poſſe (in tr. de Aſſentat. Ktor. C. 3. ſ. 2. §. I.) Verior
Tom. I. V no⸗

170 Obſerv. XI. et Theſes practicae circea differentiam Aerarii, Fiſci, Patrimonii ete.

nobis videtur ſententia, mediam viam eligens, URIS CONTROVERSI,
L. 40. 1. 14. qu. 4. „Principes Imperii reditus feudales ſui Principatus adhibe-
„bant ad menſam, familiaeque ſuſtentationem & commoda lucraque fiſcalia
„eo referebant; cum vero non ſufficerent hi reditus ad principis ſuſtentati-
„onem, tractu temporis ſtatus Provinciales, vel ipſi Principes certa praedia
„deſtinarunt, ex quorum reditibus ſumtus ad menſam neceſſarii deſumeren-
„tur. Unde vulgo bona domanialia vocantur.“ Mã
.. II. Quamvis Juſtinianus Imperator bonorum vere fiſcalium aliena-
tionem, ſive per ipſum Principem, fſive miniſtros ejus, ex ipſius tamen juſ-
ſu fiat, validam expreſſe voluerit in l. 3. C. de quadriennii praeſcript. verbis:
„ Per hanc generalem & in perpetuum valituram Legem ſancimus, omner alie-
„nationes de aula procedentes, - - ſine omni inquietudine permanere;“ &
Conſtantinus Imp. in l. I. C. de fundis rei priv. ita loquatur: Univerfi co-
„gnoscant, has poſſeſſiones, quas de Fiſco noſtro comparaverunt ſeu compa-
„rant, nullo a nobis jure retrahi, ſed propria firmitate poſſeſſas etiam ad po:
„ſteros ſuos, dominii perpetui durabilitate permitti;“ hoc tamen cum er-
roneo admodum innitatur fundamento, nullam inter fſäum & patrimonium
principis, etiam quoad alienationem, eſe differentiam, ſua ſponte corruat ne-
ceſſe eſt, quod ipfi ſuperſtructum. Ita enim Juſtinianus perperam philoſo-
phatur in c. l. 3. C. „quae enim differentia introducitur, quum omnia prin-
„Cipis eſſe intelligantur, ſive ex ſua ſubſtantia, Rive e fiſcali aliquid fuerit
s»yaliénatum.“ Nec melius Ulpianus in I. 2. §. 4. ne quid in loco publ, „res
„fiſcales quqſi propriae & privatae principis ſunt.“
H. 12. Utrum autem immemoriali praeſcriptione domanialia, a priva-
tis, acquiri poſſint bona? ſaepius quaeritur. Leyſer c. I. 9. 23. quidem qua-
dragenariam domaniorum admittit praeſcriptionem, propter Juris Romani
auctoritatem; quae ſententia autem toleranda omnino non eſt, quum Juris
Juſtinianei perpetuum & graviſſimum in hac materia errorenmn, domanium
cum patrimonio principali in eadem claſſe collocantis, ipfſi ex collatione
textuum Codicis deteximus. Quin, etiamſi cum JURE CONTROVERSO
c. I. largiamur, fiſcum, in Juris KRomani ſenſu, fuiſſe in privato Principis
jure, nec bona tunc fuiſſe proprie domanialia, ſeu ad menlae principalis uti-
litatem deſtinata; tanto magis Juſtinianei Juris circa hanc quaeſtionem au-
Ctoritatem fuſpectam & nihili facimus, cum, ignoratis penitus domaniis, fru-
ſtra igitur de horum alienatione controverſiae ex dicto Jure decidantur.
Alii nec praeſeriptionem immemorialem admittunt. Veluti Ludovici ad ff.
de uſurp. J. 12. Heineecius ad I. de uſuc. §. ult. & plures. Quam tamen &
iterum alii concedunt. Celeber. Gaſſer, Einleith. zur Cameral-Wiſſenſchaſt

t.

,
tbe.
Edlia
ati⸗
ledi
Ien.

Hen.

erbi⸗
Idie.
4 E
ſico.
npe⸗
Cpo⸗
1.
fumn
1de.
lolo.
Drin.
ſierit
„N

in.
a⸗
Wan
urs
in
e⸗
Es
Suti⸗
n d.
, ſun.
Antur
AA5
er
ℳ

ubi de Domanio, ejurque Praeſcriptione, de Acciſio, Contributione, etc. 171

C. I. H. 12. & ali complures. Apprime rem decidit Ius Controverſum

c. I. qu. 4. & fruſtraneam hanc quaeſtionem reputat, cum, ſi initii memoria
in contrarium non exſtet, poſſeſſor, non ex immemoriali poſſeſſione rei
domanialis tutus ſit, ſed ideo, quia fiſeus domanialem qualitatem non pro-

bavit; & quia alia quam praeſentis poſſeſſionis non domanialis memoria non

exſtat; uti jam in Obſerv. praeced. per tranſennam monuimus.
§. 13. Id quaeri adhuc dignum eſt: Utrum, tametſi non conſtet de
illo puncto temporis, quo praeſens poſſeſſio privata rei talis litigioſae verum
initium cepit, deficientibus documentis, teſtibusve coaevis, vetuſta tamen
hujus rei qualitas domanialis ex regiſtris, vel rationibus domanialibus, aut aliunde,
debite appareat, nihilo ſecius in favorem poſſeſſoris hujus privati judican-

dum ſit? quum immemorialis praeſeriptio ipſi denegari nequeat, quippe

quae eſt acquiſitio rei, de cujus poſſeſſionis imiio memoria, neque propria
neque aliena exſtat. Quod tamen nobis neutiquam videtur, ſufficit enim,
in aprico eſſe domanialem rei virtutem antiquam, quae nec unquam alienari,
nee ſucceſſori revocanti, anteceſſorum negligentia, nocere potuit, etiamſi
neſciatur, quo tempore, quove titulo in privatorum ceſſerit manus. Cae-
terum, quae de reſtitutione, tum pretii, tum etiam fructuum a privato
b. f. poſſeſſore, ex re domaniali perceptorum, utiliter quaeri ſolent, ac-
curatius reſponderi non poſſunt, quam in Iure Controverſo citatis locis fa-
ctum ef. ”
§S. 14. Tertia nunc ſupereſt principalium bonorum ſpecies explicanda,
ſcilicet PA TRIMONIUM PRINCGIPIS, Chatoul-Güther, erſpahrte Gelder,
nobis hodie receptius Treſor. Hoc complectitur bona, aliunde praeter
finem defenſionis publicae, vel ſuſtentandae principalis familiae quaeſita, ju-
re quaſi privato; praecipue id, quod ex domanii reditibus, parſimoniae
frugalitatisque beneficio reſiduum fuit. Proinde res in vulgus notiſſima eſt,
ex Caſſa Domaniorum generali, quod deductis ſuſtentandae pro dignitate

principali familiae impenſis, ſolutisque appanagiis, annuatim ſupereſt, in

Caſſa Principis patrimoniali, dem Freſor, cuſtodiri, ut princeps de eo pro
lubitu disponat. Hujus igitur patrimonii pleniſſima gaudet proprietate, uſu-
fructu & adminiſtratione; cum domanii ſaltem habeat uſumfructum cum ad-

miniſtratione junctum, aerarii ſolum adminiſtratorium jus.

ores diſputatum eſt: Num bona,
patrimoniali principis pecunia quaeſita, patrimonii retineant naturam, cum
effectu pleniſſimae, irrevocabiliter alienandi, poteſtatis adeoque praeſcripti-
oni, quae contra bona fiscalia locum ſibi vindicat, obnoxia? numve doma-
nialem, adeoque impraescriptibilem nanciscantur qualitatem? ultimum fieri

§. 15. Non ſine fervore inter D

172 Obſerv. XI. et Theſer practicae circa differentiam Aerarii, Fitci, & Patrimonii etc.

exiſtimant alii, ſi iſtiusmodi bona domaniorum maſſae incorporantur, quam
incorporationem tacite factam praeſumendamque eſſe volunt, ſi a Domaniali
Camera eaà non ſolum adminiſtrantur, ſed & ipſorum reditus regiſtris vel ra-
tionibus domanialibus inſeruntur Gaſſer. c. l. C. 2. J. 1. Quod non ita ſim-
pliciter admittitur in Iure Controverſ. lib. 49. tit. 14. ſed ſingularis requiri-
tur inſuper deſtinatio, verbis: „non igitur ſtatim bona fiunt domanialia, ſi
„forte Princeps per plurimos licet annos feudum apertum, aut bona vacan-
„tia, ad menſae inſtructionem adhibuerit, eaque rationibus domanialibus
„inſeri curaverit, niſi & deſtinatio vel praeſcriptio appareat.“ Et quidem
haec apud nos fruſtra nunc & in vanum quaeruntur, poſteaquam per Con-
ſtitutionem Regiam Boruſficam de 13 Aug. 1713. (in Mylü Corpore
Conſtitut. March. pag. 4. 1. 2. C. 3. n. 13. pag. 162 differentia omnis inter
patrimonialia C& domanialia bona Potentiſſimae Regio-Boruſſicae & Electoralis
Brandenburgicae Domus plene ſublata fuit. Non parum, ni fallor, intelli-
gentem juvabit Lectorem, praecipua hic in compendio legere capita, ex
laudata Conſtitutione momentoſiſſima. Sereniſſimus Legislator FRIDERI-
CUS GUILIELMUS Rex, Glorioſfiſſmae Memoriae, cum in prologo om-
nes Regias poſieſſiones aeterno & perpetuo vinxit fideicommiſſo, ita per-
git: „Wir wollen alſo hiemit und Kraft dieſes vor Uns und unſere Nach-
„kommen an der Regierung, als ein immerwährendes und unverbrüchliches
„Geſetz ſtabiliret und feſte geſetzet haben, daſs alle und jede oberwehnte von
„Unſeres Herrn Vaters Majeſtät, ſowohl vor Dero angetretenen Regierung,
„als nachgehends währender Derfſelben ererbete, ertauſchte, erkaufte, oder
„auf andere Weiſe acquirirte Fürſtenthümer, Graf- und Herrichaften, auch
einzelne Cüther und Revenüen, wie auch alle diejenige, ſo Wir wahren-
„der Unſerer Regierung durch Gottes Gnade und Seegen etwa auch erwer-
„ben und an Uns bringen werden, nie und zu keiner Zeit, auch unter kei-
„nem Praetext, er habe Nahmen wie er wolle, von Uns oder Unfern Nach-
„kommen, künftigen Königen in Preuſſen, Marggraffen und Churfürften zu
„Brandenburg, verkauffet, verſchenket oder auf andere Weiſe von Unſerm
„Königlichen Hauſe gäntzlich ab- und an andere gebracht werden ſollen. Zu
„deſſen ſo viel mehrerer Verhüthung Wir dann auch bemeldte - - - Lan-
„de, Leute, Güter und Einkünfte, nichts davon ausgeſchloſſen, Unſerer
„Cron und Chur auf ewig incorporiret, den unter dieſelben hiebevor gemach-
„»ten Unterſeheid von Chatoul und ordinairen Cammer-Gütern in totum aufge-
»„boben, und dieſen neuen Acquiſitionen die Natur und Eigenſebaft rechter DBo-
»„ manial -Cammer-und Tafel -Güter, ſamt der denſelben in denen Rechten an-
„klebenden Inalienabilitaet biermit beygeleget haben wollen; ſolchergeſtalt, daſs

2

wann

n
ii

W.
ir.
,6
n.
lin
iden
Cor.
pore
Uter
lis
eli.
exr

⸗

per.

ch.

ches

Mp,
ler

n
en⸗
ger⸗
kecd

an-
eret

N
76

n

A.

ubi de Domanio, ejutque Praeſeriptione, de Aeciſir, Contributione, ett. 173

„wann dennoch wieder beſſeres Vermuthen und dieſe Unſere wohl bedäch-
„tige Conſtitution, von erwehnten neu-acquirirten Landen, Gütern und

„kEinkünften, hiernächſt über kurz oder lang an jemanden, es ſey unter was

„für Practext und Vorwand es wolle, etwas verkaufet, verichenket, zu Lehn
„gegeben, oder ſonſt alieniret -- werden würde, ſolches alles null und nich-
„tig, auch der jedesmahlige König in Preuſſen und Churfürſt zu Branden-
„burg befugt und berechtiget ſeyn ſoll, dergleichen Alienationes zu revoci-
„ren, und aufzuheben, auch die dergeſtalt veräuſſerte Lande, Güter und
„Einkünfte wieder an ſich zu nehmen „ und mit der Cron und Chur zu reu-
„niren, Ohne daſs er ſchuldig ſey, dem Detentori deshalb einige Erſtattung
„zu thun. Wir wollen auch Unſere in der Regierung habende Nachfolger
„und Succeſſores ausdrücklich hiemit verbunden haben, über dieſe --— Ver-
„ordnung kräftig und unverbrüchlich zu halten. - - - Allermaſsen dann
„alle und jede Unſere -- . Collegia - -- abſonderlich hiemit befehliget
„Werden, - - ... wann dem etwas zuwieder vorgenommen, auch würcklich
„verhänget wäre, die jedesmahlige Landes-Herrſchaft dieſer Unſerer ewig

„Wahrender Conſtitution Pflichtn äſsig zu erinnern, und daſs derſelben kei-

„nesweges contraveniret werde, alle behörige Sorge zu tragen„
d. 16. Cumque paulo poſt alienatio contingeret terrae domanialis in
privatum facta, hanc Conſtitutioni fraudi non fore, quin in priſtino ipſam
valore nihiloſecius manſuram, de novo declaratum Reſcripto Regio de
17 Oct. 1713. ad Illuſtrifſimum rerum bellicarum & domanialium SUPRE-
MUM DIRECTORIUM, (Mylii Corp. c. I. n. 14.) cujus ſubſtantiam
ob fingulare pondus non piget huc transſeribere. „Wir haben bey denen je-
„tz0 zwiſchen Uns und denen Nordiſchen Alliirten wegen der Stadt Stettin
„getroffenen Tractaten, aus wichtigen, dazu bewegenden Urſachen, aller-
„gnädigſt reſolviret, das Amt Biegen an den Ruſſiſchen General- Feld-Mar-
„ ſchall, den Fürſten von Menſchikoff, als ein Lehn, vor ihn und ſeine
„»männliche Lehensfähige Poſteritaet zu conferiren. - - - Gleichwie Wir
„Uns aber ganz wohl erinnern, was für eine Conſtitution Wir jüngſtverwi-
„Cchener Zeit wegen der Inalienabilitaet Unſerer, ſo wohl neuen, als alten
„Domainen -- - = gemachet; Wir auch über dieſelbe unverbrüchlich hal-
„ten, und ſolche Unſere Domainen und Einkünſte im geringſten nicht dimi-

„ nuiren, und ſchwachen wollen: Als foll ſolches auch in dieſem Fall der-

„ geſtalt obſerviret werden, daſs anſtat ermeldten Amts Biegen ein ander
„Stück Guths von gleichem Werth, es fey durch Caducitaet einiger Uns
„heim fallenden Lehnen oder auf andere Weile wieder zu Unſeren hieſigen
„Domainen gebracht und ſolchergeſtalt der Abgang dieſes Amts erſetzet ere

174 Obſerv. XI. et Theſer practicae circa diferentiam Aerarii, Fiſci, & Patrimonii etc.

„de.“ Gc. ex quo contra Jus Controv. c. l. prono fluit alveo, omnino hac
in materia permutationem licere, etiamſi ſit ſpecies alienationis. Nimirum
foret potius ſurrogatio, & tunc applicanda vulgata regula: quod ſurroga-
tum ſapiat naturam ejus rei cui ſurrogatum eſt. =
§. 17. Ultimo loco non poſlumus non, quin panicum Gundlingii (ad
Cocciéji jus Publ. C. 9. §. - H.) circa hanc prudentiſſimam Conſtitutionem
metum, per digitum ſaltem adhuc carpamus, ita loquentis: „In Berlin war
„ ſonſt ein eigen Chatoul-Amt zu dieſen Patrimonial-Gütern. Allein der je-
„tzige König hat alles zu Domainen gemacht, damit ſie niemahls ſollen alie-
„ niret werden; wodurch er aber zu vielen Reflexionibus Anlaſs gegeben.
„Einige meynen, er habe nicht wohl gethan; dann es könne eine Zeit kom-
„men, dais man Geld braucht, hernach kauffet und leyhet niemand nichts
„darauf, propter qualitateimn domanialem &c. Parum hoc movebuntur ſeru-
pulo, qui exactiſſimam & prudentem norunt cujuscunque generis redituum
publicorum adminiſtrationem, frugalem diſpenſationem, viresque & opu-
lentiam Boruſſico-Brandenburgici Status, cujus ſapientiſſima gubernatio me-
rito ut digniſſimum reliquis proponitur exemplar. .“
§. 18. Unicum adhuc in corollarii vim liceat adjicere, videlicet: Col-
legia illuſtria, redituum militarium & domanialium adminiſtratoria, noſtro
idiomate dici, eo ipſo, Krieges- und Domainen-Cammern; non quod belli-
ca volvant conſilia, ſed quod prudenti invigilent procurationi rerum
gerendarum nervi, 1) gerarii militaris, 2) domanialium redituum; cum,
3) patrimonii principalis adminiſtrationem Sereniſſimus ipſe ſolis juſſibus

— — —

—

—

—
—

— — —

— — ——

I

e 775

obſervatio l

De quadriennio reſtitutionis „ & de aetate Pupillari ac tempore belli .
curſum praeſeriptionis ſiſtente.
iſcus, tametſi fub perpetua cura eſſe dicatur, contra quadragenariam prae-
ſsriptionem rerum filcalium & Patrimonialium, in integrum ultra qua-
driennium non refſtituitur; Leyf. Spec. 458. Med. 6. Uti & Eccleſia & pia
cauſa; Spee. 459. Coroll. I. multo minus minores ultra quadriennium adeo-
que ultra 29 um aetatis annum. Aetas autem pupillaris, Sola Jure Rom. cur-
ſum tricennalis praefcriptionis plane fiſtit, eumque quieſcere facit, qua finita

æctate pupillari, praeſcriptio curſum continuat, ſine ſpe reſtitutionis, ſi poſt

adeptam demum pubertatem inchoata, bene vero, ſi contra anteceſſorem
Minoris inchoata & intra minoremnitatis tempus completa praeſcriptio l. 3.

C. de praefſcr. 30. v. 40. annor. verbis: „non lexus fragilitate, non abſentia,

„non militia contra hanc legem, (longiſſimi temporis praeſeriptionis) de-
„fendenda, ſed pupillari aetate duntaxat eximenda.“ conf. Brunnem. ad cit. l.
Qui igitur quadriennium reſtitutionis, Minoribus competens, non a momento
adeptae Majorennitatis, fed a tempore compertae laefionis, vel ſcientiae cur-
rere & computandum exiſtimant, uti Leyf. Spec. 60. Med. 5. intelligendi
ſaltem de praeſcriptione longi emporis o annorum, vel breviori ob regulam:
non valenti agere & neſcienti regulariter non currere Prueſcriptionem. At in

longiori 30 annorum ſatis amplum ſpatium, rem inveſtigandi, indultum adeo-

que ignorantia diutius perdurans culpae eſt ſpecies. Et hoc obſervato dilſcri-
mine omnis tollitur confuſio in foro tam frequens; & idem fuit obſervatum
Menſe Aug. 1760 in Cauſa Ofifris. Bobartſcher Erben c. Rath Bluhm zu Uttum.
Propter Recefſum Imperii de 1654. J. 172. etiam tempus belli & hoſtilitatis
a praeferiptione omni detrahendum. Bochm. Jus Ecel. lib. 2. ſ. 26. .47. 49.
ibiq. eit. Carpz. & Mevius, ubi praejudicium. Communiter requiri ſolet ju.
ſtitium; i. e. eeſſatio adminiſtrationis juſtitiae & forum clauſum. In Jure
Prutenico correcto terreſti (im verbeſſerten Landrecht des Königreichs Preu-
ſsen) vero, P. 2. L. 3 tit. 4. art. 2. p. 42. in genere ſufſficiunt tempora belli
& ceſſatio pacis, per verba: dais in Kriegesläuften ung Unfrieden die Prae-
icriptio ruhe und ſchlafe ‚ſo wie auch groſsen Gewaſſers ,Fluth oder anderer
oth

176 Obſerv. XII de quadriennio reſtitutioni,, & de aetate pupillari ac tempore belli, ete.

Noth halber, wo vor Gericht zu klagen unmöglich; desgleichen bey Peſti-

lenz und gemeiner Landſeuche. Uti et jam Jure Canonico per Cap. 10. X. de
praeſcript. tempus belli in genere facit dormire praeſcriptionem. In Pruſſia
quidem in ultimo bello defuerat juſtitiun. Quia tamen recurſus non pate-
bat ad Tribunal Berolinenſe, exinde in Cauſa Hauptmannin von Wopersnow
und Lieutenants von Hülſen, contra die Erben des Major von Wallenrodt,
und des Etatsminiſtre von Wallenrodt d. 25 Sept. 1766 concluſum in Tribunali:
quod a curſu praeſcriptionis detrahendum tempus a 1 Jan. 1758. (quo Ruſſicus

Excercitus Pruſſia potitus,) usque ad Majum 1762. quo pax in Pruſſia publi-
cata; adeoque citato in caſu, tametſi praeſcriptioni, ordinariae Saxonicae,
ibi receptae, & locus alias fuiſſet, ob belli tempus intermedium, praeſcriptio
ut non completa, declarata fuit. Hocce principium tamen interimiſtice
tantum, usque dum per Legem publicam aliquid ſpecialius determinetur,
adoptatum, nec ad Berolinum extenſum, vbi hoſtes ſaltem Octobri 1757
& 1760 per pauculos dies commorati; nec juſtitium fuit. Proinde Camera

Berolinenſis pronuntiavit reformatorie d. 9 Dec. 1767. in Cauſa Schutzjuden

Vatel Ephraim und Söhne zu Berlin, contra Marie Louiſe Horchin in puncto
praeſcriptionis Servitutis; in verbis: „daſs die Jahre des lezten Krieges von
„der Praeſcriptionszeit, in Berlin, nicht abzuziehen; ob Hahn ad Weſenb.

tit. de Uſurp. n. 14. Struv. Exercit. 42. th. 26.

Olſerv. XIII.

l
Hes

dl.

ens
Ptio
ie

u,

57
4

“M

0l
l.

Oyvbſervatio WII
