Coccejano Lib. I. tit. 6. qu. 15. citra ambages regula ponitur. „Cum hodie
„omnes Concubinae meretricum loco habeantur, proinde, quicquid juris
„in naturalibus olim fuit, idem hodie valebit in ſpuriis; inque eo omnes
„Convenire, Stryk. U. M. lib. I. f. 6. 9. 10. Hopp. ad J. 9. 13 de Nupt. Struv.

„Exerc. 3. th. 52. niſi tamen talis ſit meretrix Mater, quae publice corpore ſuo

„quaeſtum facit, tunc enim ceſſare omnem patris certitudinem“ quales pro-
inde vulgo quaeſiti, apatores audiunt, non quod non habeant, ſed quod non

commonſtrare valeant patrem. Heineccius quoque in Diſſertatione peculiari,

de levis notae macula, §. 33. 34. ſpurios olim a Romanis ad munera admiſſos

fuiſſe publica, oſtendit, ac in genere putat, in ſpuriis, aliisque perſonis ma-

culatis, ceſſare hanc maculam, ſi moribus, vitaeque honeſtate abluerint eam.

Coeterum anxie enumerato caſu inquirebatur in genuinam rationem
Novellae, Conjugi ſuperſtiti hoc privilegium tribuentis, ut ea ſola excludat

penitus liberos illegitimos; quaſi ceontinuo omnium, quae a Majoribus con-
ſtituta ſunt, reddi poſſit ratio, & quaſi non eo ipſo Jus quodcunque poſi-

tivum & arbitrarium diſtinguatur a Jure Naturae, rectae rationi innixo.

interim nec deſunt probabiles ſat rationes, certe boneſtatis, quas Har-

recht in Commentario ad Inſtitut. Tomo III. de ſucceſſione inteſtata, n. 264.
ita explicat: „Si defuncto conjux legitima ſupereſt, tunc filiae naturales,
„ex concubina nati, Germanis vocati Liebkinder, Jungfraukinder, in to-
tum
95

en ſ
hietere
eriumn
)haul
bo ni.
N⸗
Ndi N
inteinn
E.
Ctiott
uſtinere
1l intet
Wani
gereſs
Mar-
idern
werſo
podie
an⸗
OlII

I

hr.
N N
Clllian,
lwuſſo⸗
is .
intemn.
Muet
godet
c
e l.
.
H.
10
grute
1 .

,

.
ad ſucceſtonem inteſtatam parris ſu. 247

„tam removentut. Cujus ratio haec aſſignatur a Molina „Donello & Bo-
„cero: tum, ut parcatur pudori honefſlae & legitimae uxoris, tom
ut juſto ejus dolori occurratur, quam veriſimile eſt, juſte offen-
ſum iri ſi quos Videat, ſe viva, in numero & jure liberorum defun-
„Gti haberi aliunde fuſceptos, quam ex honeſto & legitimo matrimonio
„quale fuit ipfius cum defuncto. Id vero futurum eſt, ſi, ipfa ſuperſtite
„naturales ejuscemodi, ulla ex parte defuncto ſuccedant. 4 ““”
NWehneidevinus ad Inftit. Lib. 3. tit. de ſucceſſ. liberorum naturalem n. 9.
p. 7100. eundem fere in modum loquitur: „ eſtque ratio „ favor & honor

„ matrimonialis, propter quem noluit lex, ut, vivente uxore legitima, na-

„turales ſuccedant, in memoriam praeteriti matrimonii, & ne uxor ſcan-
„dalizetur, argum. I.2. ff. rer. amot.“ Certe hoc tanto minus mirandum,
cum & ipfi mulieri illuſtri, olim illicite defloratae, quin a pluribus vi-
tiatae, poſtea tamen decenter nuptae, conſulere voluit Juſtinianus in I. 5.

C. ad 8C. Orphit hac ratione: „Si qua illuſtris mulier filium ex juſtis nu-
»„ptiis procreaverit, & alterum Spurium habuerit, cui NB. pater incertus

„ſit, (quod certe factum illuſtre minime eſt) quemadmodum res maternae ad
„eos perveniant, five tantummodo ad liberos juſtos, ſive etiam ad ſpurios?
„dubitabatur. Sancimus itaque, ut neque ex teſtamento, neque ab inte-
„flato, neque ex liberalitate inter vivos habita, juſtis liberis exiſtentibus, aliquid
„Ppenitus ab illuſtribus matribus ad ſpurios perveniat, cum in mulieribus in-
„genuis & illuſtribus, (quibus caſtitatis oblervatio praecipuum debitum eſt)

„hominari ſpurios, ſatis injurioſum, ſatisque acerbum, & noſtris temporibus

„indignum eſfe judicemus. Et hanc Legem iphi judicitige, quam ſemper
„Ccolendam cenſemus, merito dedicamus.“ Philoſophia haec Zuſtiniani
uxorii ſat mollis laxaque eſt, ſed tanto minus miranda haec indulgentia,

cum & ſienicas mulieres ejus voluerit eſſe participes in l. 23. C. de nupt. 1. 2.

ita philoſlophans & praecipiens: „Imperialis benevolentiae hoc eſſe proprium
„judicamus, ut -— lapſus quoque mulierum — quae ſcenicis ludis ante ſe im-
„miſcuerunt, - ſubleventur -- — Sancimus igitur, ut - ſi derelicta mala
„Converſatione -- honeſtati ſe dederint, -— ad matrimonium eis liceat ve-
„nire legitimum, -— & earum liberi ſint legitimi. — Omni macula penitus

„direpta neque differentia aliqua earum habenda cum his, quae nihil ſimile

„PpPeccaverunt etc.
Non ita alienum a vero igitur videtur, quod refert Procopius in Anec-

dotis p. 43. de Juſtiniani uxoris vita ante-acta, ſeilicet, „Juſtinianum primo

„cum Theodora, tanquam amaſia verſatum fuiſſe“ quin idem Procopius, me-
retriciam ipſi aſſignat vitam anteriorem, & Muſtino tribuit citatam L. 23. C.
nimi-

248 Obſerv. XXXII. An flius naturali: admittatur.

mimirum, „cum per leges honoratioribus, meretricem uxorem ducere, uon
„licuerit, Juſtinianus adegit Principem Anteceſſorem Juſtinum ad legem iſtam
„hnova Conſtitutione evertendam.“ Sit ut ſit, certum eſt, L heodoram,
Juſtiniano junctam, ambos ſaeviiſſe poſtea in Lupanaria, teſte Novella XIV.
Ut e diverticulo redeamus in viam, monendum adhuc eſt, in allegato
caſu, Uxori ſuperſtiti fuiſſe obmotum a filio naturali Tyangenberg ‚quod
illa ſe declaraverit pro non haerede praedefuncti mariti, adeoque non poſſit

99. excludendi illegitimos filios a qualibet ſucceſſione patris naturalis, non

ad cujus qualificationis ſubſiſtentiam neceſſarium non eſt, jungere inſepara-
biliter qualitatem haeredis. Inſuper haec Vidua aà reliquis haeredibus inteſta-
tis cedi ſibi curaverat eorum portionem inteſtatam „ adeoque reapſe erat hae-
res. Et Juſtinianus ſatis commonſtravit, ſe potiſſimum habuiſſe rationem
honoris Conjugis ſuperſtitis; quem in finem congeſſimus reliqua eo facientia.

4

eſſe particeps priviſegiorum Viduae. Verum iſtud privilegium, ex Novella

tributum eſt Viduae improli, qua haeredi, ſed in genere qua Coniugi ſuperſtitis

e
Ac⸗

Mn

in⸗

Vi
.
er
mil

tien

1e:

ſitea
Unn
W

V

i

ſonm,
ego. .
Obſervatio xxxuI.
Nh Caſus plane ſingularis, & intricatus, exſtindto pari conicgum PREMONTI-
5, MM VALLIO, ſuper puella, antea prorſus ignota & abſcondita, teſtamentum
ä Jactatae Matris impugnante, ortus G deciſus.
t hæ- NMffinitas praecedentis Materiae mihi in reminiſcentiam ducit iſtam Cau-
iodem — ſam, ventilatam magno cum fervore, ſtrepitu aeque ac inſigni cum
ianti. expectatione Publici, iſtiusmodi rerum curioſi. Premontvallius, Membrum
Academiae Regiae Scientiarum Berolinenſis, Claſſis Philoſophicae, inter
Philoſophos audaciores turbulentosque hujus ſaeculi numeratus, fuerat ipſe
impetitus actione valde ſtrepitoſla, coram Curia Gallica Berolinenſi, ſuper
orphano impubere Ravenez, cujus famulitium aeque ac inſtructionem, prae-
via in ſcriptis conventione, cum Directoribus Orphanotrophei Gallici, ſu-
ſceperat, qui huncce Contractum poſtea judicialiter impugnabant, variis
ex fundamentis, quorum erant praecipua, neglecta inſtructio pro-
miſſa, & confabulationes, ut jactabant, heterodoxae. le Vindictae impa-
tiens, prelo narrationem hiſtoricam hujus litigii ſubjiciebat, hac inſcriptio-
ne: CAVSE BIZARRE ou piees d'un procés eclefiaſtico-civil, imenté contre
un Académicien & ſon Epouſe, pour un 440 T., qu'on ſuppeſe, tre happe
à cette Dame dans l'interieur de ſon Cabinet. 1755.
Certe ignorabat, poſt fata ipſius, multo ſtrepitoſiorem excitatum iri
litem, ſuper puella, cujus omnino ignoraverat exiſtentiam, quae nihiloſecius
uno impetu, poſt ipſius uxorisque fata ſe gerit utriusque filiam, eaque in qua-
litate haereditatem appetit. Fuerat educata ſeorſim a bibliopola quodam, cui
nomen Sarry, extra hujus aedes, & monere hic refert, non neminem hunc
arguiſſe ſuſpectae, nimisque familiaris confuetudinis cum uxore Premont-
vallia, ipio ejus marito adhuc vivente, cujus rei res libraria optima & com-
moda poterat eſſe conciliatrix, externe honeſta, eoque ipſo ultra ſcandalum,
ſuſpicionesque tunc poſita. Hoc Prems utvallio e vivis excedente, Vidua,
rerum potita, teſtamento univerſalem ſeripfit haeredem amicum quendam
Aä literatum. Sed, vix & eadem fatis füunha; publicatoque teſtamento, nabit

Lom. I.

25⁶ Obſerv. XXXIII. Caſur plane ſingularis & intricatus ſuper puella

dictus Sarry in ſcenam procdire jubet puellam, quaſi e thoro Premontvallico

genitam, cui tamen in baptiſmo aliud nomen adminiſtratum. Narrat hiſto-
riam, fingularibus ex rationibus ſe educationem hujus puellae, pubertati
nunc proximae, ſuo ſumtu ſuſcepiſſe przecipue ob indigentiam Parentum.
Conſtituitur igitur puellae a Judicio Curator, a quo querela nullitatis teſta-
menti, ob puellae praeteritionem, pulſatur haeres in eo ſcriptus; urgetur
tritum illlud: Pater eſt, (etiamfi nolit) quem juſtae demonſtrant nuptiae.
Audiuntur teſtes, aſſeverantes ex proprio ſenſu parturitionem Premontvalliae
uxoris clandeſtinam, & quod hunc ipſum partum foemellum enixa fuerit;
(quae tamen in vulgo conceptionis omnino expers hactenus credita fuerat,)
uod eadem omni ſtudio in actu parturitionis Mariti praeſentiam removere
allaboraverit, doloresque capitis & colicos curioſius inquirenti, ſudariaque
calefacienti Marito ſimulaverit, quod partum enixum confeſtim extra aedes
portari curaverit etc. Prodibat etiam in ſcenam diſputatoriam lis inter Me-
dieos, deſuper coniſultos, circa lethalitatem neglectae deligationis funiculi
umbilicalis, copioſaeque haemorrhagiae, in qua, juxta relationem ipſa-
rummet teſtium, (nam erant, ut facile ad intelligendum eſt, foemellae) diu
haeſerat puerpera cum partu etc. ita ut haec argumenta artificialia vincere
ſuperareque viderentur argumenta juridica, depoſitionibus innixa teſtium,
ſubleſtae tamen fidei propriamque turpitudinem confitentium, quod partu-
ritionis clandeſtinitatem, aeque ac ſubitam extra aedes Maritales partus re-
motionem ſcientes promoverint. Res haec problematica, in Summo Tribu-
nali anno 1769. eo redibat, ut probatio ad inſtar ſemiplenae minoris reputata,
conſequenter juramento purgatorio haeredis commiſſa fuerit, idque ſuper
rredulitate, cujus rationes moventes, praecipue in facto tam obſcuro atque
alieno, omnino deeſſe non poterant. Sit ut ſit, ego opinor, ne quidem
opus fuiſſe hoc purgatorio, ſed plane rem comparatam fuiſſe ad penitus ab-
ſolvendum reum haeredem inſtitutum, rejiciendamque nullitatis querelam a
Curatore miſellae motam. Juxta axioma Proceſſuale teſtes producentis con-
tra hunc ipſum plene probant. Atqui vero ipſae teſtes, a Quratore in effe-
ctum probationis productae, non diſſimulaverunt, potius aſſeruerunt ſtudioſam
ſedulamque remotionem Mariti Premontvallii a parturitione uxoris, hujus juſſu.
Quid, quaeſo, evidentius, quam parturitio adulterina? quae
uxor partui vicina cuique conſcia mens recti, arcebit Maritum,

anxie de ipfius ſalute ſollicitum, auxilium offerentem, iplumque,

fimulatione conſueti doloris colici capitisque facile tranleuntis, fallet,
patturitionis dolores diſſimulando 7 fi Maritus reapſe verus & genuinus
eſſet generator partus imminentis, inque lucem protrahendi: & niſi potius
L “ Aadul-

KA.
Au

mi

trallieg

R hilo.
pubetiti
frenton.
is telke⸗
Wgtur
Mtit
Oltilte

4) fre

fuen
emoe

darie

11 geler
lter Me.
Noniculi
n i-
N
Vineee
keſtinn,
Uput.
rtos ke.
Tbe
tpulnt,
eſopet
Nae
Jliden
irs 6
Herelbn⸗
ti eor
in e
Cioan
eſaln
1
Iritum,
ommcge,
N
il
N

teſtamentum jactatae matri- impugnante. 45

adulterinorum conſcia ſibi fuiſſet Uxor complexuum? Atqui vero partus
adulterinus, ex adulterio, praeſertim conjugatae ſuſceptus, habetur pro par-
tu, ex damnato coitu nato; qui tuto ac impune in teſtamento Matris pla-
ne praeteriri poteſt, uti Seryk. Diſſ. I. de ſucc. ab int. Cap. 2. H. 57. ſimilli⸗
mum praejudicium filiae adulterinae affert, cui impugnatio teſtamenti Ma⸗-
terni, ex capite praeteritionis, denegata.
AQaoecedit, quod juxta Bergeri Oecon. Jur. Lib. 2. t. 4. J. 37. n. 8.
liberis inceſtuoſis & aduſterinis poſt parentum mortem amplius haud de-
beantur alimenta. Caeterum, quum proſapia Premontvalliana aeque ae
Sarryana penitus nunc exſtinctae, quempiam hujus ſobolis vel nominis
ſordidulae hujus hiſtoriae juridico-practica explicatione forte commaculatum

iri, tanto minus erat metuendum, cum inſuper eadem iſta lis publice inque
Actis publicis ftuit ventilata. IJ

—

1 2 Obſerv., XXXIV.

–

Obſervatio XkXlI.
Circa fdeicommiſum generale, collatumn a Patre, 1) in iis bonis, quae re-
manehbunt mortuo alterutro filiorum fiduciario; an eo caſu pvercepti frudtus
computandi in Trebellianicam? & 2) in quantum tunt liceat,
alienare fiduciario? Cum enumeratione ſingularis
caſus fratrum de CANI 12.

Gilberi a patre haeredes inſtituti, & alterutro improle decedente, reliqui
ſubſtituti, tunc ſingularis eſt Diſpoſitio Novellae 108. Cap. I. & exinde
deſumtae Authenticae, contra Cod. ad S. C. Trebell. I. 6. quod inſtitutis

de dodrante, aut novem unciis, vel tribus quartis poſſit diſponere, & fal-

tem quartam ſubſtitutus capiat integram, ejusque nomine Cautionem poſſit
exigere à fratre improle dilapidante. Quod ſi tamen poſt ipfius mortem bo-
na deprehendentur integra, aut tamen quartam iſtam ſuperantia, tunc &
omnia in reſtitutionem venient, excepta Trebellianica, quam haeres fiducia-
rii deducere poteſt. Brunnem. ad Cod. c. IJ. Coccej. ad Pand. Lib. 36. tit.
I. q. 6. & Stryk. ibid. 9. ult. Leyſ. Spec. 405. Med. I. 4. 6. Caſus plane

ſingularis fuit deſuper obvius in ſupremo Tribunali, menſe Sept. 1750. in

Cauſa Sileſiaca, des Königlich-Schwediſchen und Landgräflich -Heſſiſchen
Obriſten, Melchior Friedrich von Canitz, Klägern und Revidenten, contra
Fratrem, den Königlichen Landrath des Breslauiſchen Fürſtenthums, George
Sigismund von Canitz auf Grosburg, Beklagten und Reviſen, quo in Calu
ſententiae omnium trium inſtantiarum a ſe invicem diſerepantes, adeoque
enucleationem facti mereri omnino videntur. Litigantium horum Parens
Communis condiderat d. 3 Sept. 1731. teſtamentum, vi cujus, tres filios nimi-
rum, praeter fupra nominatos, etiam primogenitum, Guſtavum Guilielmum
aequaliter haeredes inſtituit, hac adjecta Clauſula: .
„Wie er des feſten Vertrauens lebe, daſs fſeine Söhne ſich allemal, nach
„wie vor, freundbrüderlich vergleichen, und durch keine unangeneh-
„me Spaltung, zu einiger Wiedervertöhnung bekümmert, Anlaſs ge-
„ben würde; ſo würcden ſie auch, als einer, obſchon verheyrathet,
doch

1.
el

P

ot
lie
ti
ſan
er⸗

= =-

Obſerv. XXXIV. Circa ſtdeicommiſum generale ete. 2 53

= „doch ohne Erben verſterben ſolte, ſich unter einander, mithin die
„ Familie vor Fremden zu bedenken, von ſelbſt der Billigkeit zu ſeyn
„erachten, und aus kindlichem Reſpect und Liebe vor ihren treuen
„Vater, auf den Fall, wann einer gar unverbeyratbet dieſes Zeitliche ge-
nſeonete, ſich gefallen laſſen, daſs die übrige Brüder in ſein ganzes Ver-
N Mögen zu gleichen Theilen ſuccediren môgen.“
1 Ipfſiſſimus hic caſus evenit in dicto primogenito, Guſtavo Gulielmo, impro-
L le mortuo, qui, contra hanc Diſpoſitionem paternam, per teſtamentum de
, 15 Maj. 1747. fratris rei, Georgii Sigismundi, unicum filium, Georgium Frie-
dericum Guilielmum haeredem univerſalem inſtituit, alteri fratri ejusque
fliis, ſaltem, ſingulis centum Hungaricos aſſignando. Sed idem hic frater
actioni deſuper inſtitutae, fideicommiſſum paternum ſuperſtruens, dimidiam
totius haereditatis fraternae, qua fideicommiſſarius, cum fructibus inde a
die obitus fratris praedefuncti condicebat. Reus potiſſimum negabat exiſten-
int tiam fideicommiſſi, deficientibus verbis diſpoſitivis, utpote quibus non, ſed
Carit ſaltem enuntiativis & optativis Parens communis uſus fuifſſet. Omnem in
lid eventum, deducendam eſſe prius, 1) praedefuncki fratris teſtatoris Materna;
2) legitimam ipfius paternam; 3) quartam Trebellianicam.
kuli Regimen Olsnitzenſe pronuntiaverat in prima inſtantia d. 12 Jul. 1749.
. „Dals der Klager in intentione fundiret; mithin der Beklagte ſchuldig,
“ „denſelben in die Succeſſion der vaterlichen Verlaſſenſchaft, ſo weit ſie
efer⸗ „an den abgelebten Bruder jure fideicommiſſi gekommen, ſamt denen
4 ttempore wortis gehobenen Nutzungen, zur Helfte zuzulaſſen. Je-
„doch des defuncti mütterliches Erbtheil, und die väterliche Legiti-

mnmnmma, als ein unſtreitiges aes alienum von dem Fideicommiſſo zu ſe-
Aüa „pariren, auch der Beklagte, als hacres des fiduciarii haeredis, den

H „Vvierten Theil des fideicommiſſariſchen Erbes, loco Trebellianicae vor
vl „Aushändigung der ſubſtantiae fideicommiſſae abzuziehen, wohl
„befagt. ”ꝗẽõ Feb =
birens In appellatorio Curia Regia Wratislavienſis de 13 Febr. 1750. pronuntiatum
nr. iſtud ſequentem in modum reformavit: RW
ienan „Daſs, da das vorſeyende Fideicommifſs, von der ordentlichen Natur
„anderer Pideicomimiſforum, nach Maaſsgebung der Novellae 108. C. 1I.
er „& Authent. contra C. ad S. C. Trebell. abweichet &c. die darinnen
uchn geordnete Quarta, fideicommiſſo obnoxia, frey von allem Nexu &
unen „onere zu praeſtiren, zu welcher Quarta beyde überlebende Brüder, als
ii, „. Fideicommiſſarii zu gleichen Theilen concurriren; ſolchergeſtalt jeder

Obſerv. XXXIV. Circa fideicommi ſum generele ete.

„von ihnen, nach deducirten, künftig in foro primae inſtantiae aus-
„zumachenden, mit der väterlichen Erbſchaft vermiſchten Maternis,
„Octavam partem desjenigen erhalt, was fideicommittens fiduciario
„haeredi überlaſſen; hiernächſt alle übrige Puncte und Clauſuln, des
„letzten Guſtav Wilhelm von Canitzſchen Teſtaments in ihrem Vigore
„bleiben; allo vorige Sentenz dahin zu ändern, daſs Zwar Klager, in
„intentione, quoad ſucceſſionem fideicommiſſariam fundirt, jedoch der
„Beklagte nicht anders verbunden, denſelben in die Sncceſſion der vi-
„terlichen Verlaſſenſchaft, als nach Abzug des unter ihnen auszuma-
„chenden, und mit der quaeſtionirten Erbſchaft annoch vermiſchten
„mütterlichen Vermögens, in ctavam partem desjenigen, was Guſtav
„Wilhelm von Canitz (i. e. ultimus teſtator) von ſeinem Vater ererbet,
„zu admittiren. Der andere achte Theil, der die quartam fideicom-

8 klagten, und das übrige alles deſſen Sohne, als haeredi inſtituto, wel-

„cher auch, auſser dem ſchon berührten Abzug derer Maternorum
„ſeines Erblaſſers, weiter, zur Beſchwerde der, ſeinem Vater und Vet-

„ter zukommenden Quartae, etwas, ſub praetextu paſſivorum, Legi-
„timae & Trebellianicae, zu decourtiren, nicht befugt.“

Haec ſententia omnino diſcolor, perperam in Nov. 108. fundamentum refor-

matoriae quaerebat; quippe iſtius Novellae Prologus Epilogusque common-
ſtrat, calum fratrum, ſibi invicem, ſi alteruter improles deceſſerit, ſubſti-
tutorum, ibi eſſe ſubſtratum, ſi hic improles bona a patre ſubſtituente ac-

cepta dilapidare incipit, ut tunc iſte improles quidem ſuper dodrante liberri-

mam retineat diſpoſitionem, ſuper quarta vero ad Cautionem, banc quar-
tam ſalvam fore, adſtringi, haec ipſa interim quarta per dotis dationem, ſpon-
ſalitiam largitatem, redemtionem captivorum diminui poſſit, ſed ſi, ultra
has cauſas exceptas alienando vel dilapidando diminuat quartamm; tunc juxta
Caput 11. hujus Novellae, & juxta Auth. Contra C. ad S. C. Trebell. liceat
ſubſtituto, p. 153. ad complementum quartae, contra emtores, aut aliter ac-
cipientes, uti in rem & hypothecria actione, ad exemplum legatsrii.
Duo igitur praecavere voluit Juſtinianus hac Novella. Primum, quod
in caſu, ſi fiduciarius non tantum reliquit, ut quarta bonorum a teſtatore
acceptorum ſalva ſit, tunc fideicommiſſario actio realis, contra tertium
accipientem, ad exemplum legatarii, competat; alterum, quod contra vi-
ventem fiduciarium improlem Cautio, ratione hujus quartae, exigi poſſit,
in reliqua ſubſtantia autem non coarctandum ſit fiduciarii arbitrium. Haec
omnia vero nullatenus tangebant calum hic ſubſtratum. In eo actor nun-

miſſariam conſtituirt, cediret, nach väterlicher Diſpoſition, dem Be-

8 e.
tenis,
Niurio
1, G
igoro
en i
et
e ⸗
Gzumn
iſehte

GIIH

rerbt
jco.
m he.

Rel.

OrAKN
N.
Uer-⸗

nh.
tnnor⸗
bl
le A-
berti⸗
qucr.
,ſhor

, n

eint
rk

aol
edtore
tettiun
tt 1
N
tor

uln

Obſerv. XXXIV. Circa Edeicommiſum generale ete. 255

quam narraverat, fratrem praedefunctum dilapidaſſe bona a patre accepta,
adeoque Judex ſecundae infſtantise ipfi invito beneficium hujus Novellae 108.

obtrudebat, reapſe vero reo pinguior exinde naſcebatur Conditio. Proinde &

non reus, ſed ſolummodo actor ad tertiam Revifionis inſtantiam provocabat
qui, ſi reus eam haud omiſiſſet, adeoque niſi ipſo hoc omiſfionis facto fi-

deicommiſſum agnoviſſet, omnino adhuc quaeſtio deſuper erat problemati-
ca, cum diſpoſitio Patris ſupra enumerata, non niſi merum votum, pium-
que deſiderium, neutiquam Ppraeceptum continere videbatur, inque vulgus
notum fit, hodie non amplius, uti ante Auguſti tempora, fideicommiſſa,
Praccipue paterna, pudori haeredis eſſe relicta, adeoque nec verbis preca-
riis amplius concipienda. MVMVMVã
Hoc autem magis dignum, magisque conveniens erat, quaeri: an
& quatenus in hoc caſu fideicommiſſi generalis, ſcilicet, in caſu ipſius ejus-
dem Novellae 108. in iis bonis, quae? reliquerit inſtitutus fiduciarius, huic li-
ceat, minuere iſta bona, a teſtatore accepta. Juſtinianus C. I. cit. Nov. 108.

ita loquitur: „Non enim concedimus ei, qui gravatus eſt, etiam donationi-
„bus uti aliquibus, & forſan NB. ex ſtudio intervertendi fideicommiſſi cauſa,

„ut etiam minuatur quarta inſtitutionis ejus, ſed hoc omnino relinquere fi-

„deicommiſſum; aliis omnibus in ejus poſitis poteſtate, & licentiam habere
„eum, his, ficut voluerit, uti, quemadmodum perfectis dominis competit.“

Ex qua ſanctione prono videtur fluere alveo, quod de dodrante fiduciarius
uti donare, ita & mortis cauſa diſponere poſſit, & fideicommiſlarius nulla-

tenus habeat, quod queratur, dummodo quadrantem ſalvum habeat, qua

ratione Juſtinianus, in ſaepius citata Nov. 108. dubiam anteriorem Papiniani

ſententiam figere voluit. Sunt tamen ſpectabiles Jure-Conſulti, qui hic di-
ſpoſitiones mortis cauſa omnino excludunt, ut illuſtris, nunc Pro-braeſes a
PUFFENDORF Tom. II. Obſerv. 87. §. 2. cujus & haec ratio reddi poteſt,
quia fideicommittentis voluntas cenſenda eſt, ut fideicommiſſarius conſequa-
tur omnia ea, quae defuncto fiduciario ſupererunt. Atqui diſpoſitiones mor-

tis cauſa demum poſt obitum diſponentis vim & effectum ſortiuntur, con-
ſequenter non trahi poſſint ad ea, quae fiduciarius vivus alienavit, adeo-
que, eo mortuo, extra ipfius patrimonium conſtituta. Accedit, quod Ju-
ſtinianus ubique id egerit, ut ultimae voluntates fuſtineantur, quod non foret,
ſi, contra fideicommittentis intentionem, liceret fiduciario, indiſerete eam,

teſtamenti factione in contrarium vel ſimili mortis cauſa diſpoſitione, elude-
re. Idem ſentit Richter in Expoſitione Authenticarum ad Auth. Contra C.
ad S. C. Trebell. his verbis: Clll eafenus verum eſſe putamus, ſi poſt
„mMortem haeredis nihil ultra quae rantem ſuperfit. Nam i haeres gravatus

256 Obſerv. XXXIV. Circa fideicommiſum generale etc.

„nihil conſumſerit ex haereditate hoc fideicominiſſi onere gravata, haeres
„haeredis gravati, nihil amplius ex haereditate, praeter quadrantem retinere
„poteſt; vel ſi haeres gravatus, dum viveret, tantum ex fructibus haeredi-

„tariis percepit, quantum ad quartam haereditatis ſufficeret, eos in quartam
„& totam haereditatem reſtituere tenetur. Defuncti enim volun-
„tas fuit, ut omne reſiduum reſtitueretur. Contra autem ejus voluntatem

„imputare,

„ſucceſſor gravati defuncti agere nequit. Neque enim mens Imperatoris

„(Juſtiniani) in dicta Novella (108) fuit, quaſi ſolam quartam ſemper reſti-

„tuere deberet haeres, ſed quod non cogeretur, amplius reſtituere, ſi vide-
„licet caetera ſubſtantiae bona conſumſerit; ſiquidem ſumma fere cura Im-
„perator in condendis Legibus fuit, ut ſervarentur ultimae voluntates; adda-
„tur Brunnem. ad dict. Auth. n. 12.“ — “
E contrario ſummum Tribunal Haſſo - Caſſellanum juxta Deciſ. 22.
Tomo I. Collectionis illuſtris a Canngieſſer, Dodrantem pleno jure fiduciario
relinquit, juxta allegatum ibi praejudicium; ſummo Tribunali Regio Bero-
linenſi autem placuit, in propoſito caſu negativa contra diſpoſitiones mortis
cauſa; & hoc tanto fortiori ratione, cum in teſtamento Patris de Canitz,
ſubſtitutio proprie non circa id, quod, defuncto fiduciario, ſupererit, ſed

in totam partem haereditariam, per verba: in ſein ganzes Vermägen, con-

cepta, quod equidem omnino injuſtum erat, dum nemo poteſt magis onerari,
quam fuit honoratus; interim juxta vulgatum, utile per inutile non vitiatur
in ſeparabilibut. Incidebant ſimul hac occaſione duae quaeſtiones minus
principales: 1) An deductio Trebellianicae ceſſet, veluti actor urgebat ob
neglectam a fiduciario, hoc in caſu, confectionem nventarii, ex Nov. 1.
C.' 2. 9. 2. Sed haec loquitur ſaltem de Falcidia, cujus eſt plane diverſa

ratio, ut commonſtravit Fachinaeus Lib. 4. Controverſiarum, Cap. 28. late-

que oſtendit, quod Lex haec poenalis neutiquam fit extendenda. Cujus ſen-
tentia & hic obſervata 2) incidenter quaerebatur: An Fructus interea a fiducia-
rio percepti imputandi in Trebelliancam? Quod equidem negat L. 6. C. ad
S. C. Trebell. in verbis: „Ut omnibus modis retenta quarta pro authoritate
„S. C. Trebell. non per imputationem redituum, ſed de ipfſis rebus haeredita-
„riis dodrans reſtituatur“ eademque in opinione haeret Cjac. ad Nov. 30. &
Richter c. l. n. 8. Lauterb. Coll. theor. pract. Lib. 36. tit. 1I. H. 16. Gail. L. 2.
Oblſ. 133. n. 5. cum tot aliis docentes, ut liberi primi gradus, onerati reſti-
tutione, praeter quartam legitimam, omnes omnino fructus perceptos, ir-
revocabiliter faciant ſuos, nec in Trebellianicam, ut alias juris eſt, impu-
tandi ſint. Alii vero hoc reſtringunt ad illa tempora, quibus Trebellianica
Kmul erat loco legitimae, & quod tunc analogiae principiorum Juris reſpon-

deat

est
ſuum

0e
ipte

(Cat

goe

Gamn

il

(u

N
tit

luetes
etinee

dereli⸗

Uortatn
On.
ntitenn

erndoris
er keh

ſivite

Gra In.

all

iſ. A
Ciutio
Bero.
ortis
W,
t, E
.
Nnetni
bitittr
mins
D
l.
iwetla
ne⸗
sen.
uei
A

litats

eit

. L, 2

ſell
,
elin
r⸗

1

Obſerv. XXXIV. Cirea Fleicommiſum generale etc. 257

deat iſta hypotheſis, ut latius enucleavit illuſtr. a Puffendorf Tomo 2. Obſ. 83.

ſummum Tribunal Berolinenſe, propoſito in Caſu Canitziano, ſuperſedebat
opera, decidendi hanc ſecundariam quaeſtionem, ea ex ratione: quia Actor
ipie non deſideraverat imputationem fructuum perceptorum in Trebelliani-
cam; proinde menſe Sept. 1750. pronuntiavit in tertia reviſionis Inſtantia ſe-

quentem in modum:

„Dais, qua Materialia, Sententia der Breslauiſchen Ober- Amts-Re-
„ gierung vom 13 Febr. 1750 dahin zu äandern, das der beklagte Land-
„rath von Canitz ſchuldig, dem Klager, Obrihen von Canitz, die auf
»„ „Guſtav Wilhelm von Canitz und Dallwitz von ſeinem Vater gefalle-
„ne Erbſchaft, nach Abzug der legitimae und quartae T rebellianicae,
„Ccum fructibus perceptis, (ſcilicet a die obitus fiduciarii) abzutreten
„und heraus zu geben; wobey ſch von ſelbſt verſtehet, daſs das Müt-
„terliche, als zur väterlichen Erbſchaft nicht gehörig, auch nicht. aus-
„geantwortet werden dorfe. Comp. E- xp.
Coronidis loco non poſſum non, quin breviſſimis mentionem inji-

ciam quaeſtionis curioſae ac elegantis, ab. eodem laudato illuſtri a PUFFEN-

DORF Tomo 2. Obſ. 89. quidem non judicialiter ventilatae, ſed exercitii gra-
tia ſuppeditatae, ſcilicet:
An aes alienum, quod (a defuncto teſtatore ſideicoinmittente) debetur
baeredi fduciario, cum fructibus, (in Trebellianicam imputandis) com-
penſandum, an vero ex haereditate deducendum ſit.

Cujus amplae Diſſertationis ſumma ad poſtremam Ueciſonem theoreticam,
nimirum deductionis ex haereditate, redit, & confuſionem non obſtare

oſtenditur, quia hic aes alienum, (non contra teſtatorem, ſed) contra ter-
tium, videlicet ſddeicomunillarium, petitur.

–
N

Obhſervatio Xm
De fdeicommiſ generali Conjugum, in proximor utriusque ag- & cegnatos,
circa id collato, quod tempore obitus poſtremo ſuperſtitis ex utriusque bo-
nis remanebit, cum praejudicio notabili, in Cauſa des gebeimen
Rathbs HORN Erben, contra die gebeime Krieges-
Räthin von ElICIHIMAN.

Hra facile erunt fuprema Tribunalia, quibus ejusmodi caſus non fuerit
obvius, inde & idem inter Deciſiones ſummorum Tribunalium Cellenſis
& Caſſellani deprehenditur, plerumque tamen, ut omnia individua, ſuis fin-
zularibus circumſtantiis, disjunctus.
e, quem nunc mente volvo, quique in meis verſatus fuit manibus,
hic mihi locum omnino mereri viſus, & ita comparatus erat. Conſiliarius
intimus in Curia Magdeburgica, Horn cum uxore, nata Schechtken, uter-
que improles, Magdeburgi 4. 3. Febr. 1731. condiderant teſtamentum ſolemne
privatum reciprocum, ita, ut ſuperſtes, ſolus, unicus, univerſalis haeres ſit
praedefuncti, nec ulla ratione ad confectionem Inventsrii, Cautionem de
non alienando, quin nequidem ad manifeſtationem hujus Teſtamenti, vel ſal-
tem ejus Copiae, adigatur a quepiam. Poſt utriusque demum obitum, quod
tunc ſupererit, in duas dividendum eſſe aequales portiones, & proximis ag-

& cognatis utriusque lateris, exhibendas, in verbis:

—„

„Nach unſerm beyderſeitigem Abſterben aber ſoll unſere Verlaſſenſchaft

„in zwey gleiche Portiones getheilet, und an unſere beyderſeits nächſte
„Anverwandte, nach Erofnung diefes unſern reciproquen Teſtaments,
„alſofort abgefolget verden; nemlich die eine Helfte an des Teſtatoris,
„und die andere Helfte an der Teſtatricin Erben etc.“
In ſeparato Codicillo adjecta erat Cautela & Clauſula Socini, ut impugnatu-
ri portio accreſcat reliquis morem gerentibus ropinquis. Teſtatore marito,
brevi d. 8. Apr. ejusdem anni 1731. fatis fungto. & Vidua ad ſecunda vota
cum confiliario intimo de Eichman convolante, & Berolini ſedem figente,
Teſtatoris fratres, fratrumque liberi, anno 1738, ſimulante teſlamenti igno-

rantiam

gi
en
tian.
tio
ſch.
tiſl
o
ca
cun
ſipe
G
In
ſes,
Plat
un,
ſien
n
gooe
E
bur
mi.
Obje
ele
ſed

tion

uer
hujn

un
Und
Der
Lat
mer
Ver
gue

„lne

Hen,
ge b

fuerit
lenſis
8W⸗

nideg
Himnis
We.
ene

kfekt

en E
Al.
gll
wis

eir
Hchlte
wend,
ſors,

Ngnut
fmurk
ada

fee,

Ni
ell⸗

Obſerv. XKKXV. De fideicommiſo generali Conjugam fte. 259

rantiam pulſant binubam, haereditatis inteſtatae petitione; haec teſtamento
quidem ſe tuens, myſterioſe recuſat, in inſigne ipſius ſubſequutum detri-
mentum, ejus productionem & communicationem; injungitur ipſi per ſenten-
tiam ſupremae Curiae Berolinenſis de 24 Jan. 1739. productio & communica-
tio Teſtamenti, & ſimul editio Inventarii; NB. der ſämtlichen Verlaſſen-
ſchaft. Haec poſtrema verba porrigunt ipſi gravamina appellationis, eo po-
tiſſimum tendentia, 1) ut ipfi adhuc liceat, recedere a teſtamento reciproco,
quoad ſua propria bona, cum juxta Ordinationem Politicam Magdeburgi-
cam de anno 1688. Cap. 44. H. 35. ſucceſſio ſtatutaria conjugum Marchica,
cum collatione bonorum in Ducatu Magdeburgico exulet, Viduaeque improli
ſuperſtiti liceat, repetere illata, & petere dimidiam bonorum Maritalium
quorumcunque, mo-& immobilium, plena cum gerada, ubique irrevoca-

biliter. 2) quod igitur hoc caſu, nulla ratione adigi poſſit ad confectionem

Inventarii propriorum ſuorum bonorum. Verum Jure-Conſulti Duisburgen-
ſes, (etiamſi copia inſpiciendi hujus teſtamenti, ad ipſos non transmiſſi, iis
plane defuerit) nihilominus rejecerunt, in appellationis inſtantia per ſententi-
am, d. 8 Jul. 740. publicatam, iſta gravamina, addendo interim ad 1) quod
facultas recedendi a teſtamento reciproco in ſententia primae inſtantiae ex-
preſſe ipſi non fuerit denegata; immiſceudo tamen in rationibus decidendi,
quod eventualiter haec licentia amplius ei haud competat, quia declaratio
deſuper ab ea omiſſa, quae Jure Marchico intra ſex menſes & Jure Magde-

burgico intra annum fieri debuiſſet; inſuper ſe binubam geſſerit poſt fata pri-

mi Mariti; conſequenter ad 2) cum juxta teſtamentum, futurae ſucceſſionis
Ob'eclum omnino ſint bona utriusque Conjugum, & quidem ex tempore
obitus praedefuncti Mariti dijudicanda, Inventarium deſuper neceſſarium
eſſe. Admiſſa quidem rea, contra hanc ſententiam, ad tertiam inſtantiam,
ſed, miro fato, rejecta fuit transmiſſio teſtamenti ad futuros judices, ex ra-
tione: quod nec Judex primae- nec ſecundae inſtantiae iſtud ante oculos ha-
buerint (i. e. coecutiverint) in quo ſine dubio primum vitium concoctionis
hujus male digeſtae cauſae latet. Nec mireris, non melius pronuntiaſſe Scabi-
natum Sedinenſem per ſententiam, d. 17 Jan. 1742. publicatam; nam, dato
uno errore, gignuntur plures. Totis viribus recuſare pergebat rea Editio-

nem Inventarii ſuper ſuis bonis; arripiendo clauſulam Duisburgenſium, in.

rationibus decidendi, qued nimirum licentia, recedendi ex ſua parte aà teſta-

mento reciproco, hactenus nondum ferit in judicium deducta, nec igitur
verum Gravamen appareat, enixe urgendo Struvium Exercit. 22. th 42. ubi-

que àa Mullero copioſe citatos Authores, une ore docentes, „quod in teſta-

„mento reciproco duo contineantur teſtamenta, cum duae perſonae teſtantes,

K k 2 „C

260 Obſerv. XXXV. De fideicommi ſo generali Conjugum ete.

„& duae haereditates concurrant; hine mortuo altero Conjuge, ſuperſtitem,
„quantum ad ejus bona, ſemper revocare illud poſſe, quamvis etiam alter
