baerati, ſus bona repetere, atque communicationem recuſare, ſo gleich t⸗

Tom. 1.

in praejudicium Creditorum, in cenſum veniat Edicti Pauliani ete. 217
die liſtanz keboben wirdt daſr, wenn de Jure Komano ein filius fam .
ipſo Jure herer werde, dennoch derſelbe ſich der benefecii esna, en,
könne, ſondern auch die Conſtitutio Joachimica diſponiret daſs der überleben-
de dar balbe Gut behbalten ſolie, War man aber bebalten ſall, ſchon als ad, mif.
tum angeſehen werden muſs, und die alte Cammergericht, Ordnung en. Su.
perſtiti das Beneſicium abſtinendi verſtattet, Welcher gleichfali heredieaten ipſo
Jure adquiſfitam ſupponiret; mithin aur dieſen angefühbrten Gründen negativa
Juaeſt. lar iſt, Weleher auch der Brunnemann ad L.. 26. f. de bon. Libert. und
Muller in pract. March. Reſ. qu. num. 39. beypflichten.

Wann nun gleich dieſem zufolge die Declaratio pro non berede ungültig iſt,

die Klüugere dennoch nicht den ganzen Nachlaſr der Defunttae zu ibrer Befrie-
digung aur dem Grunde verlangen können, daſs die Schulden beyderſeitr von
dem gemein ſchaftlieben Vermègen abgezogen werden müſten: vielmehbr die übri-

gen Hereder deſunktac uxoris in cdaſu praeſenti, quo ſuperſter Maritus obaera-
tur non habet, quae ex ſua parte utiliter conferre poſſit, dimidiam illatorum de-

functae zu ſordern berechtiget ſinn, Kobhl Decl. conſt. March. qu. G. n. 1. ſoqq.

Miüller Reſol. qu. n. 23; So iſt, wie in dem Urtel enthalten, nicht unbillig

erkant worden.

In gedoppelten Appellation:-Sachen der Creditorum der Förſter, Bongibo, Kläger, an
einem, wider die Wittwe Becbertin, und die verebhelichte Dederingen, als Erben
der verſiorbenen Ebegenoſſin des Förſterz Bongibo, Beklagte am andern

Theil, jetzs beiderſeits Appellanten und Appellaten;

Erkennen Wir Friedrich, König in Preuſien etc. etc. vor
Recht und den Actis gemäſt:
Daſi, nachdem formalia appellationis per interlocutoriam vom 27 Martii a. p.
für richtig angenommen worden, er dabey ſein Bewenden habe; Quoad Mate-
rialia auch nunmebro ex altit ſo viel zu beſinden, daſt, . .
weil, ſo viel die Appellation der Beklagten betriſt, ein Debitor obaeratu!
hbereditatem vel legitimam vel teſtamentariam, permittente lege, repudiiren
kan, L. 6. H. 2. I). quae in fraud. cred. Hiebey auch die Diſtindlion, ob
die Erbſchaft ipſo jure acquiriret ſey, oder zur Acquirirung derſelben ein
faltum, ſcilicet aditio, binzu kommen müße, um ſo viel weniger ſtatt findet,
da er nach beutigen Rechten keine ſolche Erbſchaſten mehbr giebet, zu de-
ren Antretung und abſoluten Uebernebhmung jemand gez wungen werden kan,
noch ſolcbe, von Wwelchen geſaget Werden mag, daſi deren Repudiation ad
alienationem bonorum jam eeron gehörig ſey, immaſien auch i
e R enen

Obſerv. XXI. An Maritu- obaeratus renuntians bereditati uxoriae efc.

denen beredibur ſuis dar Beneficium abſtinendi nachgelaſen werden, und die
Creditores ſo gar in bhbereditate ipſo jure acquiſita immixtionem erweiſen

muſſen. L

Boehmer introd. in Jure Dig. L. 29. 1. 2. F. F.
Carpzov. P. 3. C. 14. D. 20.
Vost. ad Pand. L. 42. lit. 5. J. 6.

Ferner auch ſecund. L. 6. F. 4. D. quae in fraud. Cred. ein Legatum, welche-

gleichwol ipſo jure poſt mortem teſtatorit a Legatario acquirirt worden, von ei-

nem Debitore obaerato repudiiret werden kan.
L. 6. §. 4. D. quae in fraud. Cred.
Solcbemnach in praeſenti caſu dem Debitori Bongibo um ſo viel mebr frey

geſtanden, ſieh pro non herede uxorit zu declariren, da moribur Marchicis der
uberlebende agete nicht ipſo jure, ſondern erſt per declarationem expreſam

vel tacitam, ſeilicet elapſo tempore declarationi praeſixo, heres praedefuncti
conjugie wird, und altdann erſt communio bonorum entſtebet, als welche in-
ter conjuges Marchicas weder ſante matrimonio vorbanden iſt, noch auch ſoluto
matrimonio, niſi volente conjuge ſuperſtite, exiſtiret; wWoraus folget, daſs dai-
jenige, Was ein conjux ſuperſtei aus der zuerſt Verſtorbenen Verlaſſenſchaft,

wenn er will, erbaiten kan, kein Acquiſitum, Jſondern ein Acquirendum iſt,

welche, zu ſeinem Vermögen noch nicht geboret hat, und vu deſen Acquiſition
ibn ſeine Creditoret, denen Rechten nach, nicht vwingen können. Uebrigen-
die von denen Creditoribur vorgegebene Unbilligkeit, bey der einem Debitori
obaerato vugelaſenen Ent ſagung einer Erbſchaſt, um deswillen nicht in Confi-
deration kommen kan, weit eines theili derjenige, der etwas permittente lege
thut, und ſich ſeines Recht- bedienet, niemanden Unrecht Xufüget, andern
theile auch die vermeinte Unbilligkeit Wegſalt, wenn man erweget, daſz ein
Creditor bey ſeinem Darlehn bloſi auf die bona, Wwelche ſein Debitor beſiützet,

und nicht auf Erbſehaften, deren Anfall gleichſam ad caſur fortuitos gehöret,

eine gewiſſe Rückſicht nehmen könne, indem es immer ungewiſe bleibet, ob der
Debitor ſeine Ebegeneſſn uberleben werde: bey ſolchen Umſtänden aber denen
Bongiboſchen Creditoribus keine Action competiret, er wäre denn, daſs ſie er-

weiſen könten, entweder, daſs die von dem Bongibo auf die qu. Erbſchaſt ge-

ſehebene Renunciation ein bloſier ſimulirte- Werk ſey, oder daſs die Beklagte
dem Bongibo fur die Entſagung der Erbſebaſt würklich etwas zu geben ver-
ſprochen baben: da denn im erſten Fall Creditore auf die völlige Dimidiam,
im leztern aber bloſi auf darjeni ge, ſo dem Bongibo verſprochen oder würk-
lieh gegeben Worden, einen Anſpruch zu machen befugt ſeyn würden. UVebri-
gens die Gravamina der Creditorum bhierdurch von ſelbſt ibre abbelfl. Maaſ-
erhalten, Sententia a qua vom 9 Januarii a. p. dahin zu ändern, „ daſa die
„von dem Förſter Bongibo geſchebene Declaratio pro non herede uxorir nicht
v„jJur Null zu achten, ſondern die Crediteret mit ibrem deihalt ungebracbten

1
il

tun
(a
Cre
d

,
ſen

Mti.

ir d
neſen
ſandi
i⸗
lat⸗
uſt,
it,

Gin

genn

Mtani
l
0lu
Ga
ſtuet,
hirt
Sd
.

Ae
Ler⸗
lien,
ſt⸗
U
, 8

.

n
6

H

in praejudicium Creditorum, in cenſum veniat Edicti Pauliani ete. 219

„ Geſuch, wie hiemit ge, ſehiebet, ,abæuweiſen. t ſie tänten dann . 0. Fr. erwei-
Ien, entweder,

daſi ſothane Declaratio dre 9 non ber ede ein bloſrer ſimulirter men geweſe⸗ en,
oder,
daſi die Beklagte Jen Bongibo ſnr die Entſagung auf die Erl ſehaft wiirklich
etwa/ verſprochen oder Aegeben baben,

velchenfalz in der Sache weiter ergienge, wWar Recht . Die Koſten werden
gegen einander verglichen. V. R. W. .

In ſupremo Tribunali ipſa eadem ſe mihi obtulit uaeſtio menſe Dec.
1749. & deciſa menſe Jan. 1750. in Cauſa Glogavienſi derer von Canitz-Rad-
ſchütziſcher Creditorum, contra debitorem communem, den von Canitz
qui in favorem liberorum (quales in praecedenti Caſu non 1exiſlebant) nun-;

tium miſerat haereditati pracdefunctae Uxoris; & in hoc quidem Canitzienſi

Caſu per tres conformes Sententias haec Debitoris, licet jamjam ſub Concurſu
Creditorum conſtituti, repudiatio contra Oreditores ugprobata. Qod prae-
judicium uniſorine Egiu magni omnino ponderis elt.

Ec 2 — Obſerv. XXII.

Olſervatio XAII.

Quatenut ſuperſves Cenjux detrabere polſit aes ſuum proprium alienum

à Maſſa baereditatis praedefuncdti Conjugis in caſu ſucceſſfonie Sratutariae

Marchicae? & Ü2) quod bhaeredes praedefuncki tutoris ex culpa
ipſius LEVI condemnari regulariter nequeant.

ub finem rationum decidendi Sententiae I. inſtantiae in Cauſa Bongibo-

viana, praecedentis Obſervationis, occurrebat fimul Quaeſtio, tunc

ardua, ſupra propoſita, & miro diſſenſu perſaepe agitata atque diverſi-
mode deciſa. Tametfi poſtea per jam allegatam Ordinationem Succeſſo-

riam de 1765. omne dubium nunc in terris Marchicis ſublatum, nihilo
ſecius in Compendio hic cxhibebimus concernentem hiſtoriam hujus
Legis, ut tanto magis cognoſcantur rationes ejus moventes, ubique loco-
rum ſe infinuantes. Citata Sententia ex aequitate mediam ingreſſa viam,
& in Caſu ſuperantis aeris alieni Maritalis, indulſit liberis praedefunctae
Uxoris, habere ſalvam & integram dimidiam bonorum ab ipia relictorum,
Sed plane aliud viſum fuerat ipfi eidem Camerae illuſtri, in Cauſa des
Cam. Adv. Wloemer, als Curatoris derer unmündigen Kinder des obaerati
verſtorbenen Auctions-Commiſſarii Rüdiger, contra die Rüdigerſche Con-
creditores; ubi NB. totius aeris alieni detractio füperſtiti fuerat conceſſa Ma-
rito obaerato, per Sententiam I. inſtantiage Cameralem de 30 Aug. 1752 & hoc
idem confirmatum in appellationis inſtantia per Sententiam de 28 Mart. 1753.
ſimpliciter, quae duae Sententiae in rem judicatam, ut forum loquitur,

prolapſae. E contrario in Cauſa Annen Catharinen Uckermannin, olim

Viduae Schultze, modo verehlichten Hildebrand, contra den Advocatum
Scalla, als Curatorem derer Geſchwiſtere Fiſchere, per Sententiam Magiſtra-
tus Berolinenſis de 15 Oct. 1751. (confirmatam in appellatorio & reviſorio
de 10 May & 20 Sept. 1758.) liberis conceſſum fuit, praemortuae Matris
dotem & illata pro integra dimidia repetere, ita ut Pater ſuperſtes obaera-

tus, non niſi eandem alteram dimidiam perceperit, ipſique facultas dene-

gata fuerit, a Maſſa communi prius ges ſuum alienum deducere, Sin-
gulare erat in hoc calu, quod tutor, Kbultze, liberorum Fiſiheriorum,
negle-

In
M

Arige

1e

Obſerv. XXII. Quatenur ſuperſter Conjux detrabere poßit esc. 221

ueglexerit petere dictam dimidiam, adeoque conceſſerat eorum patri defal=
cationem totius ſui aeris alieni praeliminarem, e Maſſa haereditaria commu-
ni. Poſt obitum tutoris Magiſtratus Berolinenſis, (juxta Stylum Curiae)
brevi manu, de ſimplici & plano, hos liberos, ope reſtitutionis in integrum,
ad ſaepius dictam dimidiam penitus ſalvam admiſerat. Judex inſtantiae ap-
pellationis, iſtum tutoris defuncti neglectum ad culpam levem refere-
bat quidem, ſed reducebat nihilominus rem in priſtinum ſtatum artificialiter,
argumento quippe l. I. C. de haeredib. tutor. quae vetat, „haeredes tutorum,;
„ob negligentiam, quae non latae culpae comparari poteſt, comdemnari 4.
„hiſi contra tutorem lis inchoata, aut ex damno pupilli lucrum captatum,
„ aut gratia praeſtitum ſit.“ Quam Legem de culpa levi ſimiliter intelligit
Stryk. in. U. M. Lib. 27. t. 7. g. 6. perilluſtris a Cocegi in Jure Controv. Lib.
27. tit. 3. qu. I. .
Nec dubitandum eſt, ignorantiam ejusmodi juris intricati, imo (eate-
nus) quam maxime controverſi, ad culpam ſaltem levem eſſe referendam?
eum iplſa illuſtris Camera, ejusque idem ipfſiſſimus Senatus, diverſimode, ut
ſupra oſtenſum, hancce circa Materiam, olim pronuntiaverit; ita ut Leyſe-
rus regulam aequitatis conſtituat: Ignorantiam & errorem juris intricati &
diſputati in genere haud nocere erranti, contra lyram Doctorum vulgatam.
Verum eſt, Judicem appellationis inſtantiae in hac ultima cauſa, neutiquam
oblitum fuiſſe Caſus Rudigeriani ſupra memorati, potius praejudicium rei
iſtius judicatae ob oculos habuiſſe atque diſerte ipſius mentionem injeciſſe,
quin ejus tutelam ſuſcepiſie, in verbis:
„Weil das Appellationsjudicatum im Rudigerſchen Caſu vom 28 Mart.
„ 1753. in rationibus decidendi ausdrücklich geſetzet: daſs die Conſti-
„tutio Joachimica de 1527. offenbar ſey, als nach deren ausdrückli-=
„Chem Inhalt vor der Theilung Dienſtlohn und Scbuld NB. aus gemei-
„nem Gut bezahlet werden müſte, mithin denen Miterben des Conjugis
„ſuperſtitis bloſs die Helfte aus dem gemeinen Gute zugefprochen;
„zugleich aber die Schuldigkeit auferleget, davon die Helfte derer ge-
„meinſchaftlichen Schulden abziehen zu laſſen, anbey alle andere- Suc-
„ceſſionsarten, ſo bis dahin gebräuchlich geweſen., aufgehoben und
„abgeſchaffet, worunter die von den appellatiſchen Fiſcherſchen Kin-
„dern intendirte Suceeſfion in die eine Helfte der mütterlichen Ver-
„laſſenſchaft mit gehöret.“
Interim Senätus ſüuperior laudatae Camerae, ſimpliciter confirmavit Sententiam
I. inſtantiae Magiſtratus Berolinenſis, quae liberos pure admiſerat & integram
Maternorum dimidiam; & alia artificiali enumerata via his liberis ſuccurri
Ee 3 poſſe

222 Obſerv. XXII. Luatenu, ſuperſte⸗ conjax detrahere poßit ete.

poſſe negabat, ex ratione: quod, ubi & quando Jure-Conſultorum copia ex-⸗

ſtat (uti Berolini) tunc ejus omiſſio, conſequenter Juris error, ad latam ſit
referendus culpam; quam tamen rationem indiſtincte meam non facerem,
& tanto minus ſimili in caſu obſtitura foret, eum in Codice Fridericano
ſapienter proviſum: quod merae rationes decidendi (quarum in fabricatione
non omnes aequaliter cauti & providentes ſünt) nunquam vim rei judicatae

induere poſſint, ſed ſaltem ſolus Sententiae ipſius tenor. Quin ſuccurrit

mihi adhuc alius Caſus, in quo eadem Camera Berolinenſis d. 13 Oct. 1741.
(tune in Senatus diverſos, qui totidem Collegia & deliberationes ſeparatas con-

ſtituunt, ut nune, non diviſa) plane alio modo pronuntiaverat, ſcilicet in

Concurſu bonorum des Hofraths und Rendanten der Chargen-Caſſe Ramler,
in quo contra ipſius liberos pronuntiaverat, patris aes alienum licet ſuperaret
Maſſam bonorum uxoris praedefunctae, nihil ominus ab ea integraliter ante

omnia eſſe deducendam: verum in appellationis inſtantia Scabinatus Minden-

ſis per Sententiam de 22 Sept. 1747. hoc in totum in favorem liberorum,
contra Concreditores reformaverat; ut proinde omnino nihil conſultius fue-
rit, quam tandem hanc antinomiam per laudatam Ordinationem Succeſſoriam
de 30 Apr. 17655. Sect. 2. J. 10. tollere, & liberis obaerati patris dimidiam
Maternorum in tuto penitus collocare; in quo per ſe facile patet, bona Matris,
uti cujuscunque patrimonium aliter intelligenda haud eſſe, quam deducto
prius aere alieno ipſius Matris praedefunctae, cum excluſione Maritalium
debitorum. èM

Obſerv. XxIII.

ſt
n
no
ne
dtie
ut
N
CO.
ller,
Nret
lte
⸗

e⸗
R
n
tri,
alo
liun

rata urgebat, de quo Camera nullatenus fuerat ſollicita. Et hoc omnino neauum

Cautionis dictae Viduae. Aſt haec ab illo deſuper conventa, condemnata

Olſervatio XXlIl.

Ouid Juris ſit: Si duo plurecve pro eodem adminiſtratore pecuniae publicae,
vel pro alio quorxit debitore, GUUUορπ HSHT1 VE vel SEPARATIM fidejuſſenunt,
an bis in tributum eundum? Et an alteruter ad ſolutionem integram coactus,
repetere polſſt a reliquis ipſorum ratam? Recenſentur argumenta
in utramque partem & duo deſuper praejudicia à

2

(ęcurrebat haec quaeſtio menſe Jun. 1748. in Camera Berolinenſi, in Cauſa

Fiſci Regii, Defenſorio nomine Camerae Regiae Domanialis, contra

17

den von Stulpnagel in der Uckermarck. Caſus erat ſequens: Dictus Stulp-

nagel anno 1738. fidem interpoſuerat usque ad 3000 thaleros pro Praefectospdo in
praefectura Loeckenitzii; ex intervallo temporis pro eodem Molitor Gebbe idem

peregerat usque ad mille thaleros. Debitor principalis Sydo, ad peram & ſac-

cum excuſſus, nihiloſecius adhuc quoad 3000 thaleros in reſiduis manebat;
cujus ſummae integram exſolutionem a primo fidejuſſore Stulpnagel Camera
poſcebat; hic vero concurrentiam poſterioris ſecundi fidejuſſoris Gebbe pro

viſum fuit, ea tamen ratione, ut ſi alteruter ſolvendo non ſit, alter reſidunm
ſupplere teneatur, pro rata ejus quanti, ad quod Cautio reſtricta. Nam etſi
hic proprie non appareant correi debendi unius ejusdemque ſummae, ex
uno eodemque inſtrumento, negari tamen nequit interceſſio plurium pro
uno eodemque debitore ex uno eodemque primario negotio.
Similis Caſus erat obvius in Tribunali Supremo, menſe Decembr. 1749
in Cauſa Cöslinenſi des Hofraths Seefeld contra Viduam von Schwerin, ita
comparatus: Confiliarius Sefeld fidejuſſerat pro Praefecto Regio Cöslinenſi
Witſebeide usque ad 1000 thaleros, poſtea quoque anno 1734 iliter Vidua
de Schwerin idem perfecerat. Debitore anno 1739 foro cedente, Camera
Domanialis Sedinenſis, manu militari a Sefeldio exigebat ſine mora totum
reſiduum ad 1000 thaleros; rejiciendo ipfius clamores ſuper concurrentia

ſuit

224 Obſerv. XVIII. De duobus pluributve Fidejuſoribu:

fuit per judicata de 2 Dec. 1743. 16 Mart. 1744. & 9 Jan. 1748. dummodo Actor
Sefeld 1) ſe munitum probat juribus ceſſis Camerae Domanialis, ante vel

circa ſolutionem impetratis; vel 2do doceat, quod confeſtim ad beneficium

diviſionis provocaverit; vel 3tio quod Camera laudata nexu ſolverit iſtam
Viduam de Schwerin, ita, ut haec ab impetitione eatenus tuta ſit.

uum denique Actor haec membra licet disjunctiva, expleverit cuncta,

per judicatum, ut loquuntur, purificatorium Summi Tribunalis, d. 18 Dec.
1749. publicatum, non remanebant niſi partes condemnatoriae in reſtitutio

nem dimidiae a rea Actori faciendam.

Interim non credas, hanc quaeſtionem indubitato jure niti, adeoque
otioſam, obſervatuque prorſus indignam eſſe. Tantum abeſt, ut potius,

teſtibus Relationibus pro concipienda ultima Sententia, problematicum adhuc

fuerit reputatum hoc thema, quia a nonnemine impugnatio judicatorum trium

anteriorum ex eo capite non iniqua viſa, quod Advocatus reae de Schwerin
nimia levitate deductionem Juris omiſerit. Diſſentientium, a quorum cal-
culis ego quidem longe remotus eram, argumenta potiſſima huc redibant,

utendo ipſiſſimis eorum verbis:
1) eſſe Juris expediti, quod, ſi plures fidejuſſores ſeparatim in ſolidum ſe obli-

gent, tot ſint diverſi contractus, quot fidejuſſores, quorum quilibet in-
dependenter ab altero ſubſiſtit, eodem prorſus modo, ac ſi alter initus

non fuiſſet; proinde
2) quemlibet fidejuſſorem ex ſua ſola interceſſione teneri, perinde ac ſi alius
non fidejuſſiſſet, ſed ipſe unicus ac ſolus eſſet fidejuſſor.

3) Creditori igitur competere electionem, integrum debitum ab alterutro

fidejuſſorum exigendi. ”Mſsl
quod unius ſolutione liberentur omnes reliqui; adeo ut
5) ſolvens fidejuſſor nihil repetere poſſit a reliquis, quia finguli fideiuſſores
ſeparatim ſeſe obligaverunt Creditori, nec alter alteri quid promiſit, nec
ad aliquid ipſi exinde praeſtandum ſe obligavit.
6) beneficium diviſionis & cedendarum actionum ſupponere fidejuſſores plures,
ſimul & conjunctim intercedentes, adeoque reapſe debendi correos.
7) Creditorem, qui ſucceſſive & ſeparatim diverſas fidejuſſiones a diverſis
ſibi ſtipulatur, majorem ſaltem tunc intendere ſecuritatem, deficiente al-

terutro fidejuſſore in totum vel in tantum, nullo modo vero procuratio-

nem utilitatis unius fidejuſſoris reſpectu alterius. Non igitur habere, quod

queratur electus a Creditore fidejuſſor, ad ſolvendum coactus; neque enim
conqueri potuiſſet, ſi ſolus nidejuſſiſſet.

yii
iſin

ſot
vel
ilun
un

e

ius,
lue
Un
Fin
1.

D⸗

ti⸗

Ritls

Air

lltro

lore⸗

Nr

tes,

elſs
.
tto⸗
el

NN
lti.

Pro codem adminiſtratore pecuniae publicae. 22

Et haec quidem argumenta nulla fulciebantur Lege, ſed vis in ana-
logia principiorum Juris poni videbatur. Verum enim vero, cum po-
tiſſima huc redibant, Creditori competere electionem, eligendi alterutrum
fidejuſſorum e ſingulis interceſſionibus, nulla juris ratio conſtat, quare
coecum Creditoris arbitrium electum fidejuſſorem in duriorem rapere
pofſit conditionem, quam ipſum Correum debendi, longe durius dubio
procul adſtrictum, cui nihiloſecius communi fere Doctorum calculo, Pra-
xi munito, competit regulariter beneficium diviſionis, (renuntiatione ex-
oepta) & cedendarum actionum contra reliquos, ſi integrum ſolvit. Acce-
dit inſuper nunc authoritas trium judicatorum conformium.

Tom. 1. Pf Okjerv. AXXIV.

Obhbſervatio WII.
Uſus pradlicut aätionis de aqua pluvia arcenda, cum notabili Pradjudicie. “

olus favor agriculturae publicus huic actioni locum dedit in l. 1. integra ff.
De aqua, & aquae pluviae arcendae actione; addita tamen iterata limita-
tione in §. 4. & II. verbis „ſic enim debere quem meliorem ſuum agrum fa-
„cere, ne vicini deteriorem faciat z & prodeſſe ſibi unusquisque, dummo-
„do alii non nocet, non prohibetur. Proinde §. I. hacc actio conceditur:
„quoties, manu facto opere, aqua agro nocitura eſt, quo aliter fluat, quam
„natura ſolet, forte immittendo eam, aut mjorem faciendo, aut citatiorem,
„aut vehementiorem; additur quidem g§. 8. niſi hoc opus manu fadtum agri co-
„lendi cauſa fiat“ ſed hoc ſub limitatione antecedente & inſequente intelli-
gendum: „dum ager vicini deterior non reddatur, nec ipſi noceatur“ & in
genere §. 13. regula ponitur „hanc actionem competere, vel ſuperiori adver-
„ſus inferiorem, ne aquam, quae natura fluit, opere facto inhibeat, per

„ſuum agrum decurrere; vel inferiori adverſus ſuperiorem, ne aliter aquem

„ mittat, quam fluere natura ſolet 9. 14. Nunquam competit haec actio,
„cum non aqua, ſed loci natura nocet, & §. 23. naturalem hic eſſe ſervitu-
„tem, ut ſemper inferior ſuperiori ſerviat.“ .

Eadem haec prineipia obſervata in Edicto Boruſſico de 7 Octob. 1726.
wegen Räumung derer Graben und Bache; (in Mylii Corp. Conſtitut. Mar-
chic. P. 4. S. 2. C. 4. n. 20, pag. 342.) in verbis: „daſs alle unterhalb lie-
„gende gehalten feyn ſollen, denen oberwärts wohnenden, wann das Waſſer
„Von ihren Läandereyen, Wieſen und Hütungen keinen Abzug hat, nicht nur
„die alte Grabens aufzuräumen, ſondern auch erfordernden Fals zu dem En-
„de neue Graben zu ziehen, wann ſchon ſelbige ibnen ſelbſt keinen ſonderlichen
„»Nutzen bringen ſolten etc.“ Quo ipſo excluditur nocumentum, & reapſe
regula aequitatis famoſa: quod tibi non nocet & mibi prodeſt ete. ſtabilitur. Sed
uti haec ipia regula ſaepius glaucomata producit, ita & in foro non raro patet
abuſus memorati Edicti, & naturalis allegatae ſervitutis, quam ager inferior

debet fuperiori. Lueulentius ejusmodi abuſus exemplum mihi obverſatum

non füit quam menfe Apr. 750 in Caufa Pomeranica des Landraths von

Rammin

uN

cult
litat
ſtee
pal
ulte
nci
Mamn
bri
rte
ſito⸗
n
Beg

tin,

Oon⸗

da

ſes 8
ies
Wnti

Fed
den

(gus

9

ii.

kork
limit
Int.
nmo.
litur:
Auanm
,
10.
Nell.
Gi
chet.
Rr
Aguan
leli,
ich⸗

1d
M.
Gle.
er
tnut
AEo⸗
flichen
ei
.
loe
inlen
elſen
lsN

Rumm

Obſerv. XXIV. Uſur practicus actioni: de aqua pluvia arcenda 227

Rammin auf Stolzenburg, contra den Obriſt -Lieutenant von Eickſtedt auf
Rothen-Clempenow. IIIius fundus erat e ſuperiori, hujus ex inferiori loco.
Ille ope plurium ſulcorum undiquaque coëgit aquam una, in quindecim
foſſatis, aggere artificiali circumvallatis, quae inſerviebant piſeinis carpio-
num vel Cyprinorum, (genus piſcium, in Pomerania non frequenter obvi-
um) ſucceſſive unam piſcinam poſt alteram aqua vacuam faciebat, ut agri-
culturae inſerviat, quem in finem loco fimeti multo adhuc melioris erat uti-
litatis limus relictus; ſed iſte finis erat ſecundarius. Vicinus inferior de Eick-

ſtedt, moleſtatus aqua ex piſcinis antiquatis uno impetu, & vi fluminis, in

paſcua, ceterosque fundos ſuos derumpente, aggeribus, ipſius impetum,
ulterioremque curſum ſiſtens, lite deſuper in judicium deducta, fundans ſe
in cit. I. I. ff. de aqua pluvia arcenda, provocabat ad naturalem, non arte
manuque coactum aquae defluxum; Ramminius e contrario refugium quaere-
bat in ſupra citato Edicto Regio, inferioribus profluvionem aquae juvare
praecipientis; juxta quod igitur potius reum Eickſtedtium ad aptationem foſ-
ſatorum in ipfius fundo conſtringi petebat, ut ea ratione aqua in fluvium
finaliter defluere poſſit. Cum hae duae illuſtres Familiae potioribus
Regiminis Pomeranici membris ſanguine vel affinitate junctae, juſſu Regio
Acta ad Extraneos transmiſſa, & Duisburgenſes pronuntiaverant in I'na inſtan-
tia, per ſententiam de 21 Oct. 1743.
Daſr der Beklagte von Kichſtedt ſich binfüro der W'aſerſtauung zu enthaken,
ſondern dem Waſſer ſeinen Lauf zu laſſen, auch zu ſernerer deſſen Fortbrin-
gung und Ableitung die Grabene zu machen ſchuldig ſey.

Quam Lipfſienſes in appellationis inſtantia ſub publicato d. 28 Mart. 1746.
confirmaverunt, addita tamen ſequenti reſtrictione, ſat generali:

„Es könte dann der Beklagte von Eickſtedt ein anderes erweiſen.

Cum haec ſententia in ſupremo Tribunali confirmata, atque probatio per te-
ſtes & per ocularem inſpectionem inſtructa, Regimen Sedinenſe, (cujus fa-
cies deinceps poſt Reformationem Coccejanam valde mutata) in Ime & 2 in-
ſtantia d. 13 Mart. & 4 Oct. 1748. ipia pronuntiaverat:
„Daſs der Beklagte von Eickſtedt das, ſo ihm zu erweiſen nachgelaſ-
„ſen, nicht erwieſen, alſo nunmehro ichuldig, dem erſten Judicato
„Vom 21 Oct. 1743. überall zu geleben.“

Sed in tertia Reviſionis inſtantia laudato Tribunali plane aliud viſum; & qui-
dem optimo Jure. Manifeſtiſſimum erat, actori Ramminio, agriculturam

(quae verumtamen ſcopus eſt primarius ſaepius citatae Legis Roinange;
f 2 icti

22⁸ Obſerv. XXIV. Uſur practicus abtionir de aqua pluvia areenda.

Edicti Boruſſici) hoc in negotio minus fuiſſe curae cordique, quam piſeinae

carpionum. Eorum in commodum, ut ſupra oecupatum, aquam undiqua-
que colligebat. Optime igitur jam monuit Stryk. de Act. Seck, I. Membr.
10. §. 4. „Quod limitatio §. 8. l. I. ff. de aqua pluv. ſcilieet, niſi opus
„manu a Domino ſuperioris praedii factum agri colendi cauſa factum, non
promiſeue, ſed cum magna praecautione admittenda, ac non quodvis opus,
„Ied illud, quod agri colendi- cauſa, NB., AKRATRO factum, jura noſtra
„admittamt. Quapropter ſi quis arare & ſerere poſiit, etiam fine ſuleis
„ aquariis, tenetur is, fi quid ex his, licet agri colendi caufa, videatur fe-

„ciſſe, dicente ipſo Ulpiano, qui ſumma aequitate motus, hanc conſtituit re-

„gulam: Prodefſſe ſibi unusquisque, dum alii non nocet, non prohibetur.“
Eadem ex ratione invehitur quoque Voetius, (cui, ut ICto Batavo,

iſtiusmodi objecta in Hollandia frequentiora, melius explorata fuerint neceſſe

eſt) in haec opera manu facta, quae Lib. 39. tit. 3. §. 2. perperam acta inere-
pat, & inferioris domino praedii actionem concedit, ſimulac aqua ipſi no-
cet ex opere manu facte, in vieini füperioris fundo; e. g. ſi hic plantatis aut
poſitis falictis efficiat, ut aqua in vieinum praedium inffuat, aut, cum na-
tura influeret, major jam fit, aut citatior, aut vehementior &c.
Hac ratione dictum fummum FTribunal Berolinenſe, menſe Jun,
r5O. reformavit ſupra allegatas Sententias Regiminis Pomeranici, hünc in
modum:
„denen quaeſtionirten Carpen -Teichen des von Rammin ge-
„ſtauete Waſſer in feinem Fundo zu übernehmen, und die-
„ſerhalb den quaeſtionirten Graben weder auf ſeinem eigenen
„Grund und Boden, noch auf ſeine Koſten in fundo des von Ram-
„ min anzufertigen und zu unterhalkten: dahero dem letztern oblie-

get, wann er die Carpen-Teiche beyzubchalten gedenket, diefer-

39 . . c 11 . . — .
„ halb den Ablauf des Waſſers, durch in ſeinem Fundo anzuferti-

„gende Grabens, oder ſonſt auf convenable Art zu verſchaffen,

„fals aber ſolches nicht möglich, oder der von Rammin zu bewerk-
„ſtelligen, nicht gemeinet ſeyn ſolte, derfelbe alsdann ſchuldig
„ſey, den natürlichen Ablauf der Waſſers in füundum des von Eick-
pRedt wieder berzuſtellen, dieſer aber ſolchen alsdann zu überneh-
„Ien, und in ſeinem Fundo weiter fortzuführen, allerdinges ver-
bunden; dieſes alles auch durch einen ex ofhcio zu crnennenden
„ fFeldmeſſer zu bewürken ſey.“ “

Olſero, XXV.

Daſs der Beklagte von Eickſtedt nicht ſchuldig ſey , das in

—nmn

no-

Aln

e i

K.
lie⸗
penen
Ran-
ble⸗
Giele.
teni.
ſbn,
etke⸗
ldig
Lick.
Nnnekr
es ſe⸗
nenuen

Obſer vatio M
Quatenus Flialur nobilibus debeatur rgnlaniier lægitima .
uARCHICISSSS Vudi:

Qieliio haec acerrime fuit diſceptata coram euria ſuprema Electorali
X rolinenſi in duabus prioribus inſtantiis, & in poſtrema anno 1 c6.
ram Commiſſione Regia Juſtitiae Reformatoria, in Cauſa der Veiwitribien

General- Feldmarſchallin Gräfin von Katt, gebohrnen von Bredow, und

des Majors von Börſtel, nomine ſeiner beyden Söhne, Friedrich Wilhelm

Ludwig und Friedrich Hans Adolph, Klägere und Deducenten, contra die
Gebrüdere von Bredow, aus dem Hauſe Wagnitz und Landin Johan Lud
Lud-
und Deducten.
Copmmunis Parens, Ludewig de Brede i P ää .
ter iberos den lan „ ifah 2 de Br- dow, vi Paterna Diſpoſitiones in.
„ de 1I Jan. 1735. filiabus, nuptis de Katt & de Börſtel, unicuique
aſſignaverat 12 mille thaleros, filios ſolos ad ſucceſſionem in feudis anti ui. „
novis valde momentofis vocando. Filiae, in lite deſuper poſt obitum Natris
mota, provocabant 1) ad Receſſus Provinciales Marchicos, de 1602. & 1657.
in quibus filiabus nobilibus portio feudi, dotis nomine aſſignata; & 2) 2

wig, Chriſtoph Friedrich, George Dietrich, und Ernfſt Wilhelm Beklagte

famoſam Conſtitutione udalen Iorslis XN .
utionem feudalem Electoralis Marchicae correctam, de

1 Jun. 1723. §. 12. in quo iſta portio fſcilicet 5' refpectu fratrum, legitim
vocatur, auxiliante Conſtitutione feundali Neo - Marchica, de 14 Aug- 1 .

§. 86. quae fimiliter logitimae JFeudalis filiarum mentionem injicit. Aſt jand
aliud vilum, per 3. conformes, Duisburgenſium de 27 jul. 1744; laucatas
. 7

Curiae Berolinenſis de 31 Maj. 1747. C illuſtris Commiſſionis KRegiae, de 20

Nov. 1747. ex hiſce rationibus potiſſimis:

Da 1) deducentiſche Klägere geſtändlich, excluſive ihres empfang
nen Antheils an der nicht geringen Mobiliar-Verlaſſenſchaft an be ege⸗
de zuſammen 16375. rthlr. erhalten, und ſolches wie eine Le feemg e el.
riret, in caſu, da 6 Kinder vorhanden, ein Total- Vermogen von boy ide .
200000 Rthlr. ſupponiret, 10 ſlark dann aber das Allodium quaeſliors b .
weitem nicht gewelen, wie der von allerſeitigen Intereſſenten vor en
mene Theilungs-Receſſus deutlich beſsget, Vol. I. fol. 362. enom⸗

230 Obſerv. XXV. Quatenus filiabu, nobilibus debeatur regulariter legitima.

2) Vor der Zeit derer Lehns-Conſtitutionen de 1718. und 1723. in
Marchia, nach dem Landtags-Receſs de 1602. J. 17. und de 1653. & §. 34.
denen Töchtern ex feudis, wann das Allodium hinläanglich, kein Dos noth-
wendig gebüret hat. &cheplitz Lib. I. P. 3. Tit. 3. F. 8. n. 8. 9. ibique alle-
gatus Cancellarius Dieſtelmeyer; Rhet. Comment. Jur. Feud. Lib. I. tit. 7.

n. 25. ſeqq. Henr. a Cocceji P. 2. Conſil. 45. n. 27. welchem Müller Reiol.

24. n. 9. & Reſol. 72. n. 16. nicht obſtirt, da er ſelbſt Reſol. 24. n. II. anfu-
ret, daſs aus einem, obſehon anſehnlichem Lehn, denen Töchtern nicht mehr
dann 5o Florenen zureichen, vornemlich auch Patris Diſpoſitio zu attendiren

3) In denen angezogenen neuern Lehns- Conſtitutionen alles zu
des Vaters Diſpoſition intuitu flliarum ausgeſetzet, und das Wort, legi-
tima, daſelbſt reſpectu derer Söbne zu verſtehen, wie es in der Neumar-

kiſchen Conſtitution §. 86. ganz deutlich ſolchergeſtalt, per verbum: v'a-

8

tione der Söbne, ausgedruckt, nach der Chur-Märkſchen aber ebenfals von

denen Töchtern nicht verſtanden werden mag, da §. 16. 17. deren Lehns-
Abfindung (in Mangel väterlicher Diſpoſition) bis zu deren Verheyrathung
im Lehn bleibt, und nach deren Abſterben im ledigen Stande 10o gar an die
Brüder zurück fält, welches mit der Idea einer legitimae nicht compatible.

Obſerv. XXVI.

N

th.
l.

.
nci.
elr
lirn

81
.
lir.
d.

Ne
ide

Qumtenne ex feudie MI DENSIBUS, MAGDEBURGOICIS, POMERA.
NICIS, filiabus nobilibus debeatur legitima?

Eadem haec quaeſtio agitata menſe Jul. 1749. in ſummo tribunali, in Cauſa
illuſtri des Pranz Chriſtian Bruno von Steinäcker, Beklagten, contra ſo-
rores, die Landräthin von Eller, und die von Cloſter auf Pathorſt „Klägere,
in qua licet feudum Magdeburgicum Brumby, & feuda Pomeranica Lindow
& Nipperwiele fimul in quaeſtionem veniebant, tamen ob continentiam Cauſae

& ob ſedem principalem Hahlem in principatu Mindenſi Regimini Mindenſi

dendi, non attenta differentia fori rei alibi ſitae.
Reus de Steinaecker in medium produxerat Concluſum Ordinis Eque-
ſtris Mindenſis de 2 Jul. 1745, vi cujus n. 2. Patri conceſſum, in Conſervatio-
nem ſplendoris familiae mafculae filiabus certam dotem congruam aſſignare,
qua hae deberent eſſe contentae, quod fecerat Parens communis in Diſpoſi-
tione Paterna de 6 Jul. 1741. aſſignando quinque filiabus, omnibus una 9000
thl. ex allodio, & 9000 thaß., ex feudis, totamque reliquam ſubſtantiam unieo
filio. Sed cum Teſtator parens proprie non in Cenſum ordinis equeſtris
Mindenſis veniebat, deſtitutus feudo Mindenſi, & fundus Hablem mere eſſet
allodialis, filiabus his ultimo genitis, (utpote quae non, aeque ac tres natu
majores, nubendo rite, renuntiaverant ulteriori haereditati paternae futu-
rae qualicunque) fuit per tres ſententias conformes eonceſſa àctio ad ſup-
plendam eventualiter ex iſto fundo allodiali legitimam, & reus condemnatus,
edere Inventariumm & taxam defuper. E contra Regimen Mindenfe per ſen-
tentiam Inme inſtantiae de 10 Jan. 1747 relpectu feudorum Pomeranicorum &
Magdeburgici probationem relativam injunxerat ſcilicet reo: „daſs die Pom-

authoritas per Reſcriptum Regium conceſſa, de univerſa haereditate jus red-

„ merſche Lehne Lindow und Nipperwieſe von der Ausſteuer derer Töchter
„befreyet“ & actricibus „daſs ihnen von dem Magdeburgiſchen Gut Brum-

„by eine beſondere Ausſteuer gebühre &c. Verum ratione Magdeburgici
feudi hie res per ſe clara viſa juxta Ordinat. Magdeb. Polit. C. 8. §. 36. con-
tra filias; quod ſaltem, in ſubſidium, deficiente allodio (quare hic ornnino
uppe-

232 Obſerv. XXVI. guatenur ex feudi Mindenſibut, Magdelurgicic, Pomerantcir,

ſuppetebat) „filiabus dos debeatur e feudis Magdeburgicis.“ Reſpectu feu-
