praeſentes, & 20 inter abſentes regulariter uſucapiantur. Verum cum huic
theſi fſimul bona fides & juſtus titulus jungenda, non ita crude Leyſeri hypo-
theſis ſequenda, ſed diſtinctius rem conſideraverunt alii, uti Boehmerus in Di-
geſtis lib. 8. tit. I. 9. 8. „Si contra iplum dominum poſſidentem, Eine titulo,
„ſervitus exercetur, accedente ſcientia & patientia ejus (nimirum ex tanto
„temporis decurſu per praeſumtionem juris & de jure, caeteris paribus, autu-
„manda) tunc jure novo ſufficit longilſimi temporie praeſcriptio, i. e. tricenna-

„lis. Si a non domino alteri conſtituta eſt, bona fide accedente & titulo, etiam

„X vel XX. annis acquiritur. Per errorem introductum eſt in quibusdam lo-
„cis, in diſcontinuis ut plurimum immemoriale tempus deſiderari.“
Cum vero iterum hic quaeſtio de bona fide recurrat, & experientia

quotidiana doceat, quam multi in foro hac in materia hallucinentur, nec

irmum talum habeant, quo ſe e labyrintho confuſe olim deciſorum ex-
tricare poſſiut, non pigebit, in breviſſimo compendio cynoſuram funda-
mentalem hic offendere. ðIðð U
1) in praefcriptione ordinaria ſervitutum longi temporis, 10 & 20. annorum,
dquando quis a non domino, credens tamen, eum talem eſſe, fervitutem
accepit requiri iſtam ipſam fidem modo delineatam & titulum. V
2) aliud in praeſcriptione extraerdinario ſeu anamata, quando non accepit a
non domino, ſed altro aſus eſt re aliena, non vi, non cdlam, nmon precaria,
in hac igitur non opus eſt zitulo, quum ipfius domini conceſſio tacita &
Fatientia, optimus omnino eſt titulus & nullus magis naturalis eiſe poteſi,
Qguin tot annis continuata domini patientia fortior cauſa eſt quam quilibet
alius titulus uſucapionis rerum corporalium & non iniquum eit, quemli-
bet deſidioſum, meritiſſimo damno, tam ſupinam negligentiam luere.

3) hic opus eſt, aut quaeſlio eſſe poteſt de bona fide. Cautela enim & re-

gquiſitum, non vi, non eclam, non = uſum fuiſſe, detergit ac diluit,
Qquicquid, a mala fide, vitii vel labis adipergi usquam potuit praeſeriptioni,
eomnemque malae fidei praeſumtionem elidit, propter domini patientiam
indeque eliciendum conſenfum praeſumtum. Proinde H
4) haec praefcriptio exiraordinaria non pertinet niſi praeciſe & D

192 Obſerv. XVIII. Contra Seryckium ? aliot, de praeſeriptione immemoriali.

ad jus, re aliena utendi, non ad acquirendum ipſum rei alienae domini-
um, circa quod Jura non, ſed tantum circa dictum jus, quo quis re alie-
na utitur, praeſcriptionem hane anomalam intelligunt, & ex eo, quod quis
utitur re aliena, non continuo inferendus animus quaerendi dominii,
cum ex variis aliis cauſis uſusfructus, locati, commodati ſie quis re alie-
na uti cenſeri poſſit, ad animum dominii vero nudus & ſolus uſus non
ſufficit, ſed inſuper requiritur cauſa ſeu titulus dominii translationis, quo
ſolo diſcernitur animus dominii a reliquis uſibus & juribus; & in genere
ſine juſto titulo & ſine bona fide uſucapio NB. rerum corporalium non pro-
5) Omnes ſervitutes, continnae & diſcontinuae, fi juſtus titulus & bona fi-
ges (n. 2. 7.) adeſt, longo tempore acquiruntur. Si deficit, hinc uſus
3o annorum, vel longiſſimi temporis ſolus ſufficit; utpote per tantum
temporis lapſum ipſa poſſeſſionis vitia purgantur, & hie non quaeſtio eſt de
acquirendo dominio alieno ope praeſcriptionis (de quo in Obſervat. 8va)
ſed de acquirenda ſervitute ſaltem in re aliena, per tot actus continuates,
qui ſcientiam & conſenſum dominii praedii ſervientis elieiunt, adeoque
quaeſtionem ipſam de bona fide & titulo removent, nec unquam in foro,
hanc tricennalem praeſeriptionem alleganti, injungi videbis, ſimul proba-
tionem bonae fidei & juſti tituli, ſed ſaltem quietae, non interruptae poſ-
ſeſſionis tricennalis, id eſt, vitio clandeſtinitatis, violentiae, vel precaria
qualitate carentis.
6) De poſſeſſione ipſa hac tricennali tenendum adhuc, non praeciſe ejus con-
tinuitatem quotidianam menſtruam, vel annuam exacte neceſſario proban-
dam, ſed ſufficere probaſſe initium & extrema hujus temporis, & tune in-
termediam poſſeſſionem praeſumi; vel, ut vulgus loquitur, probatis ex-
tremitatibus temporis ad praeſeriptionem requiſiti, principio nimirum &
fine, probata cenſetur continua poſſeſſio. Carpz. P. 2. C. 3. p. 26. Plu-
ra deſiderantes remittimus ad ea, quae uterque Illuſtr. a COCCEJI, Pater
& Filius, accurate exhibuerunt, & conjuncta manu delineata ſunt in Ju-
re Controverſo L. VIII. T. I. Qu. 6. Lib. XLI. T. III. Qu. 27. 28. L. XLIV.
Tit. 3. Qu. 3. Commodior hoc in Objecto eſt Jurisprudentia Batavica,
hac unica Theſi juxta Vosët. ad ff. Lib. VIII. Tit. 4. §. 6. practicum uſum
abſolvens: „Mores noſtros quod attinet, ut rerum immobilium, ita quo-
„que ſervitutum praeſcriptiones non decennio aut vicennio, ſed tantum
„triente ſaeculi adimpleri vulgo receptum eſt, ſine ulla inter continuas &
‚diſcontinnas diſtinctione“ & in hunc modum quoque pronuntiavit Camera
illuſtr. Berol. per judicatum reformatorium in appellatorio depublic. 9 Dec.

1767.

liti.
lle.
us
ini,
die.
10
do
en
1

Ws

ntumn

eſtde

N)
tos
G
oo,

Cari⸗

Obſerv. XVIII. Cntra Siryekium & aliot, de praeſeriptione immemoriali 193
1767. in cauſa Veitel E
pellatam, in verbis:

daſs die Appellata einen Beſitz von 30 Jahren der quaeſtionirten Servi-
tutis zu erweiſen verbunden, addita ratione: weil nach hieſiger Praxi
zur Verjährung einer Servitut eine Zeit von 30 Jahren erforderlich.
In ſententia I. inſt. de 16 Dec. 1766. ob l. 10. ff. ſi ſervit. vind. & ob Leyſ.
ad ff. V. 7. p. 30. tempus 10. annorum fſaltem in ſervitute aquae ducendae (de
qua hic lis erat) requiſitum, ſed in praelaudata ſententia appellat. ob praxin
contrariam conſtantem aliud viſum. Caeterum quandoque Judici licet, et-
iam ex arbitrio, brevius tempus, e. g. 10. aunorum in praeſcriptionis proba-
tione determinare; ut in rebus minoris momenti expreſſe id docet Meno-
Cchius in quaeſt. arbitr. L. 2. Cent. I. C. 83. n. 6. & Mev. P. 2. D. 102. in
ſpecie quoad nundinas hoc receptum in L. I. ff. de nund. (Lib. 50. t. XI.)
ex qua ratione ita pronuntiatum in Collegio Reviſionis menſe Majo 1768. in
cauſa Sedinenſi derer Höckere contra die Kleinhändlere.

phraim, appellantis, contra Marie Louiſe Horchin, ap-

Tom. I. B b Obſerv. XIX.

Obßſervatio XX

De hypotheca aedium ex falſa canfſa olim debitori novo achjudicatarum.

L.terus Speeim. 47. Med. 9. 10. exhibet ſimplex reſponſum Wittember-
—+genſium fuper Theſi: quod Debitor praedium ſuum publice & ſolemniter
ſecundum praeſeripta legis, ſüb haſta venditum & adjudicatum revocare nequeat,
quamvis nomen, propter quod fubhaſtatio fadta, deinde falſum aut iniuſtum
fuiſſe appareat; debitor tamen contra Falſum bunc aut injuft um Creditorem, ad B
cujus preces fubbaſtatio facta, actionem ad intereſſe babeet.
Iit ſequens caſus multo eſt notabilior & ob diverfitatem ſententiarum
longe intricatior. Fullo Tormer civi cuidam, Loeffert, mutuo dedérat
400 thaleros ad emendas aedes Berolini. Debitor hice peregre profectus non
curaverat has aedes, adeoque creditor Törmer interea locarium ad compu-
tum uſurarum exegit. Lite poſtea defuper mota, producebat Creditor au-
tographum de 19 Jan. 1739. debitoris filiae unicae, nuptae Zedlitz, confi-
tentis, praevia liquidi conſtitutione inter ipfos privatim facta, quoad ſor-
tem debiti adhuc tunc 369 thaleros refiduos fuiſſe. Magiſtratus igitur per
ſententiam & judicatum de 2, Jul. 1743. condemnabat debitorem in ſolutio-
nem hujus refidui ad 369. thal. & 83. thal, uſurarum nomine, inde a dicto
15 Jan. 1739. currentium ſolutione non ſequuta, aedes debitoris legaliter ſub
haſta veneunt, & cum multes poſt licitationis terminos ipſe Creditor Tör-
mer ſemper pinguior eſſet licitans, tandem per ſententiam de 8& Apr. 145
aedes, licet infra dimidium taxae ad 1038 thal. pro ultimo licito (ut forum
barbare loquitur) 400 thalerorum ipſi Creditori Törmer adjudicantur, &
conſtituto liquido, non ſolum ereditum, quoad ſortem & ufuras ipſum hoc
abſorbebat pretium, ſed potius adhuc 2 thaleri 10 groſſi deficiebant.

Cum igitur Creditor Törmer nunc vi ſententiae & vigore haſtae judi-

cialis legitime nactus erat dominium iſtarum aedium, conſtituebat eodem

anno ſeil. die 25 Nov. 1745. hypothecam judicialem in tabulario publico in-

ſcriptam Chirurgo Regio Bingert, fidem actorum judicialium ſequuto, pro
Credito 200 thalerorum, ſed poſtea Debitoris Loeffert filia, nupta cuidam
rixoſo, litium amanti, Zedliiz, in judiciis ſuperioribus, per innumeras
querelas defagitatis, impetrabat tandem Commiſlarios, qui, avocatis Actis,
noN

on

Nho
ton
ele
fuit
ſalt
ce
ree
in

lel

7

om
tent

1

.

.
.
et
0

ſun

1
1

=

tentia ſequentem in modum fuit reformata.
B

Obſerv. XIX. De hypotbeca aedium ex ſalſa cauſa etc. 19

non quidem IIlegalitatem Proceſſus tax-& ſubhaftationis & adjudieationis,

ſed antecedentis cauſae cognitionis ſuper veritate reſidui debiti, in autogra-
pho ſolius filiae debitoris fundati, reprchendentes exiſtimabant ope reſtitu-
tionis in integrum contra judicata, cauſam debiti ipſiusque reſidui de novo
eſſe agendam & cognoſcendam. Quo Voto abprobato, exinde ſequi viſum
fuit, Creditorem Tormer, non ut Donminum aedium, ſed ut Creditorem
ſaltem immiſſum conſiderandum, adeoque ipfi incumbere, rationes de per-
ceptis locariis, facta ſimul aeſtimatione ſuse ipſius propriae inhabitationis,
reddere, omniaque haec percepta in uſuras, & ſi has ſuperent, in ſortem
imputare, & ſi reſidui, tunc finaliter conſtituendi, ſolutionem conſequi

non poſſet, de novo aedes ſubhaſtandas, interim ante omnia nuptam Zedlitz

in aedes iterum immittendam eſſe. Recenſendo moleſtias hujus procefſus
computatorii, ceu Augiae ſtabuli, moras non nectam; magis intereſt, ſeire,
Creditorem Bingert füper periculo hypothecae ſuae expergefactum, ſubor-

naſſe uxorem ſui debitoris Lörmer (quae & ſe ipſam cum marito legaliter

obligaverat) ut praeferentiam illatorum contra modo Viduam Zedlitz in
tuto collocaret, quo impetrato, ipſe Creditor Bingert extra periculum amit-

tendi crediti erat poſitus. Sed in Ima inſtantia pronuntiatum fuit d. 16. Aug.

1752. ſequentem in modum:

daſr, ſo wenig die von der verehelichten Törmerin wegen ibrer illatorum vor
der Wittiben Zedlitz geſuchte Praeferenz, als auch der von dem Leib- Chirurgo
Bingert vor eben derſelben praetendirte Vorzug in Anſehung des Hauſet quae-
Nionit Statt finde, ſondern die Tormerin ratione illatorum an demjenigen, Was
ephr Ehemann von der Wittibe Zedlitzæz bey der Berechnung heraut bekommen mögte,
ihre bSicheèrheit zu ſuchen z war Wohbt befugt, jedoch auch hierinnen dem Bin-
gert, deſen Verſchreibung ſie mit unterzeichnet, die Praeferenz einzuräu-
men ſchuldig ſey. Allermaſsen die im Jabr 1ayv. geſchebene Subhaſtation und
Adjudication des Hauſes quaeſt. per judicata aufgeboben, mithin vugleich feſte
ceſetzet iſt, daſs dieſer Haus der Wittibe Zedlitzin jure dominii eingeräumet
werden ſolle; Woraus alſo von ſelbſt folget, daſi in Anſehung dieſer Hauſes
?⁊wiſchen der Wittibe Tormerin, wie auch dem Leib - Chirurgo Bingert an ei-
uvnemm, und der Wittibe Zedlitzin am andern Tbheile, kein Praeſerenz- Streit
Statt finden koenne, vielmebr die beyde erſtere wegen ihrer an den Toermer ha-
benden Forderungen, allenfals ibre Sicherheit und Befriedigung an demjenigen,
war die Wittibe Zedlitzin gedachtem Toermer annoch heraus zu geben ſchuldig
erkant werden moegte, zu ſuchen gebalten ſeyen. L

Sed in reliquis duabus ulterioribus inſtantiis, appellatorii & reviſorii,
omnia alia viſa, & per judicata de 28 Sept. 1753. & 29 Mart. 1754. Prima ſen-

196 Obſerv. XIX. De bypotheca aedium ex ſalſa cauſa &c.

PVaſi der Leib - Chirurgur Bingert wegen derer z00 Kthlr. quaeſtionit, und da-
von rückfſtaendigen Areyjaehrigen Zinſen (ob concurſum in boniz Törmerianir &
Zedlitzianis materialiter exiſtentem, & altra triennale- uſuras non admitten-
tem) ſeine Befriedigung aus dem Hauſe quaeſt. zu ſuchen wohl befugt; weil

ihm die æ wiſehen der Zedlitzin und dem Toôrmer ergangene Judicata um ſo
weniger obſtiren koeennen, alrt derſelbe qua tertius & Edem hbaſtae publicae ſe-
quutus, vor der, der Zedlitzin ertheilten reſtitution in integrum, und vor Re-
Jeiſion der an den Toermer geſchehbenen Adjudication, ein Pfand - Recht an dem
quacſtionirten Hauſe erbalten hat.

Reliquae rationes, haud minus notabiles erant; 1) Lex expreſſa 3. ff.
de pign. & hypoth. „Si ſuperatus ſit debitor, qui rem ſuam vindicabat,
„» quod ſiam non probat, aeque ſervanda erit Creditori actio Serviana proban-
„ti, es in honis eo tempore, quo pignus contrabebatur, illius fuiſſes cui ſu-
perſtruxit Leyſerus Meditationem 2dam ſpeciminis 472. „Crecditori hypo-
„thecario res contra debitorem ante pignoris conſtlitutionem judicatae nocent;
»Contra ſi debitor poſt conſtitutum Pignus vel tanquam actor vel tanquam reus
„in judicio ſuccubuit, res adverſus eum Judicata, Creditori non nocet“

2) Emtione ex L. 2. C. de reſcind. Vendit. reſciſſa, pignus non ſolvitur.
Lauterb. J. 51. ad tit. de reſcind. Vendit.

3) Si loco Zedlitziani Creditoris Törmer, tertio aedes quaeſtionis fuiſſent
adjudicatae, dubio caret, nulla juris ratione, quia omnia & fingula requi-
fita in Proceſſu ſubhaſtationis legaliter fuerant obſervata, adjudicationem
aedium impugnari potuiſſe, propter legem expreſſam 5. C. de fide & jure
haſtae filc. In caſu ſiibſtrato id facilius admiflum fuit, quia ipſi Creditori
Törmer aedes debitoris adjudicatae, & iſte Creditor ob ſuppoſitam falſita-
tem nominis, vel ejus partis, debitori ad praeſtationem r8 intereſſe (per
ea, quae in limine hujus Obſervationis occupavimus) efſt obligatus; atqui,
ſi talis debitor, ad intereſſe Creditori obligatus, rem ipſam tenet, eandem
rem praeciſe praeſtare tenetur. Quemadmodum vero reſtitutio ſeu reſciſ-
nio in praejudicium tertii emtoris, fſidem haſtae fiſcalis ſeu judicialis ſequuti,
fieri neutiquam potuiſſet, ita nec idem concedendum erit in prae judicium
illius, cui, fidem haſtae publicae ſequuto, rer emta a Creditore ante re-

Niſſionem pignori data;
4) Intereſt omnino quam maxime reipublicae, fidem haſtae publicae & ta-
bularii publici (derer Grundlager- und Hypothequenbücher) in quo adju-
dicationes & reliqui tituli Poſieſſionis praecite eum in ſinem, ut poſſeſſo-
res

tot.

en

D

en
e
itol
t.
er

l.
utͦ
clun
ſ-

8

—

olim debitori novo adjudicatorum. 197
res mutuum quaerentes ſecuritatem exinde tuto demonſtrare poſſint
notantur, quavis ratione falvari; & vidua Zedlitz culpa non carebat,
quod, fimulac reſciffionis impetrationem meditata, non prohibitionem
curaverit, Actuario dicti Tabularii intimamdam, ne Credita in favorem
adjudicatarii Törmer, (ſit venia neologiae!) ante finitam litem ſuper ae-
dibus ipſis earumque adjudicatione in Tabulario annotentur. lla igitur
potuiſet & debuiſſet damnum hac cautela avertere, Creditor Bingert vero
alia ratione ſecuritati conſulere omnino non potuit, quam ſequendo fidem
ſententiae adjudicatorige & Tabularii publici, in quo Törmer ut legiti-
u dominus & poſſeſſor aedium quaeſtionis laudatus deprehende-
atur.

5

Obſervatio M.

Siſtens biſtoriam & genuinas ac authenticas rationes nuperae Legis Marchicae,
vetantis collatioenem denatorum in ſucceſione Katutaria ſuperſtitis Conjugis;
cum Aſcendentibus & Collateralibus, in bona praedefuncti
Conjugis.

„
7

Queſiio fuit ardua, in utramque partem pugnata, in Cauſa der Wittwe
des Hoflatlers Sigmund, contra die Sigmundiſche Collateralerben,
actitata coram Magiſtratu & Judicio Urbano Berolinenſi in L. inſtantia, & per
ulteriores duas inſtantias in Illuſtri Curia Regio-Electorali.
Famoſa Conſlitutio Electoralis oachimiea de Succeſione de 1527 nihil
hac de re, imo nee de collatione deſcendentium praecipit; & quamvis in
prooemio provocent ad Jus Commune Caeſareum, tamen hoc ipſum, ſal-
tem collationem Deſcendentium inter ſe, praecipit, ex praeſumta voluntate
aſcendentium, aequali plerumque amore a ſe natos foventium, & quidem
Jure Praetorio, vigorem vel ſilentium Juris antiqui Civilis propter aequita-
tem corrigente & ſupplente. Plerique Doctores Juris Marchici interim affir-
mativam hujus Quaeſtionis pro Collatione tuentur; uti Kobl in accurata
Declaratione Conſtitutionis Marchicae, quaeſt. 13. quem ſequutus Stryck. Diſſ.
XI. De Succeſſ. ab int. C. 2. J. 20. 21. & ex iisdem ſud deſcripſit Conſil. Intim.
Hofman notata ad Conſtit. Joach. de Succeſſ. in Sectione de Collatione bo-
nor. communium §. X. Idem Stryckius nihilominus cit. 1. Diſſ. IV. C. 3. §. 3.
rem reducit ad quaeſtionem: An in fraudem portionis ſtatutariae donatio
facta? (ſed hoc ipſum plerumque occurrit) ad exemplum inofficioſae dona-
tionis parentum, & tunc donata conferenda eſſe vult. Ex hoc Stryckio idem
docet &ckhacher in Diſſert. de anno 1712 quatenus portioni ſatutariae pracjudi-
cium inferri poſſit a conjugibus? Cap. 3. n. 40. ſeq. Potiſſimae rationes ſunt,
1¹) quod vigore ſaepius allegatae Gonſtitutionis Joachimicae haereditas prae-
defuncti Conjugis pro dimidia usque adeo debeatur ſuperſtiti volenti, ſuaque
bona ad Maſſam communem conferenti, ut ne quidem legatis aut fideicom-
miſſis ullis eam praeinoriens onerare poſſit; adeoque ex natura correlativo-
rum aequut ſſe, imo ipſam juris rationem dictare, ut liberi viciſſim reſar-
ciant,

Obſerv. XX. Siſtene hiftoriam Legir Marchicae etc. 199

ciant, quod ex bonis praedefuncti ad cos pervenit, & fi utrinque univerſa

bona communicentur, alias ſuperſtes conjux, qui non ſolum bona Originarie

ſua & avita, ſed etiam aà praedefuncto ipfi donata confert, injuria & damno

afficeretur ob dimidiam ipſi debitam, diminutam per erogationem in liberos.
2) haee muſto magis obtinere quoad extrancos & collaterales, ne hi

meliori conditione fruantur, quam liberi.

3) Per matrimonium legitimum quaeri jus utrique conjugum ad optio-
nem aliquando, an pracdefuncti haeres ex ſtatuto Marchico efle, an vero

abſtinere, & ſua propria hona recuperare malit? Hanc ipfam optionem vero

fore beneficium flebile, ſi moroſus, aerumnoſus, difficillimae & intolera-
bilis indolis maritus, ſed ditior, ſociam thori & tot meleſtiartum maritalium

adſumſerit, patrimonium vero ſium, tot donationibus & largitionibus in ex-
traneos collatis, retento fibi ad dies vitae uſufruclu, hiſtoriam emun-
gere, adeoque Viduae lanc ſtercus pro ſolatio relinquere poſſet

quae tamen nulla alia re, iſi ſpe, Viduitatam portione ſtatutaria olim
honeſte tuendi, durantibus Matrimonii calamitatibus quotidianis,
& domeſticis angoribus, ſuffulta erectaque fuit; qualem triſtem ſortem & ani-

cußa, opulenta quidem ſed fuſpicioſa „Marito juveni, eadem ſpe allecto,
parare non minus ad manus haberet.

4) Conftitutionem Feudalem Neo-Marchicam de anno 1724. 6 59. indi-

ſtincte praecipere Collationem donatorum in caſu propoſito, tam ratione

deſcendentium, quam collateraliam & extraneorum.
Verunt longe alia viſa in decifione Cafus ſupra memorati, ad cujis
hiſtoriam tenendum, Ephippiarium aulicum Somund ſuo ex fratre nepoôti
ejusdem nominis Numerario Regio rei monetariae, tria pracdia ruſtica in
pago vieino, inter vivos, retento tamen ad dies vitae uſufructu anno 71 donaſſe.
Qum donatarius Creditores ad liquidandum judicialiter provocabat
UxXor donantis, proteftationi querelam inofficioſae, & in fraudem portionis
ſtatutariae tendentis donationis jungebat, vivo marito donatore, cui Per ſen-

tentias de 5 Mai 1744 & 8 Dec. 1745. litis conteſtatio injuncta, ſed in tertia
Inſtantia per judicatum de 12 Jun. 1247. pronuntiatum fuit:

daſi der Beklagte Siegmund ſich auſ die angeſtellte Klage einzulaſſen nicht

ſcchuldig.
Haee formula ſaltem abſolutionem ab inſtantia redolebat. Hoc peraclo, quis
miraretur, Donatorem condidiſſe teſtamentum rite, in quo uxorem in portione

ſtatutaria, in reliquis (prae defuncta unica filia) ex fratre & ſorore nepotes
inſtituit haeredes? Publicato poſt obitum teſtatoris in anno 1754 teſtamento,

nunc Vidua contendebat actione contra Donatarium, ad conferenda donata,

adeoque

200 Oblſerv. XX. Siſtenr hiſtoriam Lege! Marchicae ete.

adeoque complendam ex iis portionem ſtatutariam. Reus adcitari curabat
reliquos ſuos Cohaeredes ad evictionis praeſtationem (contra naturam negotii
lucrativi, & ne quidem remuneratorii) Magiſtratus Berolinenſis ita jus dicebat
per ſententiam de 26 Oct. 1754:

daſi die Klaegerin mit ibrem Suchen abzuweiſen, und der Behlagte bey der ge-
richtlichen Donation vom 1 Jun. 1743 billig zu ſcbützen, auch die Adcitati
aenzlich ex nexu zu laſſen. Compenſatit Expenſin.
Hoe pronunciatum confirmatum in appellatorio in IIluſtri Camera per Sen-
tentiam de 22 Jan. 1755. cujus rationes decidendi netatu ſat dignae exhi-
bebuntur in fine hujus Obſervationis. Pendente lite & in tertia inſtantia res
per amicabilem compoſitionem terminata, ſalvis caeteroquin reliquis juribus
haereditariis. Cum igitur ad conſcriptionem Inventarii deventum fuerit,
iterum movebat Vidua quaeſtionem ſuper conferendis, jurato manifeſtandis,
contra reliquos cohaeredes teſtamentarios; ſed non meliori ſucceſſu, nimirum
Sententia I. inſt. udicii Urbani Berolinenſis de 13 Aug. 755. his verbis erat
concepta: U
daſi Klaegerin mit der geſuchten Angebe und Collation deſſen, was denen Be-
klagten vom Deſuncto bey ſeinem Leben geſchenkt ſeyn ſol, abzæuweiſen;
quae iterum pure confirmata in appellatorio per ſententiam Cameralem de 10
Nov. 1755. cujus rationes dubitandi & decidendi conſuli poſſunt in calce Me-
ditationis hujus. In tertia Reviſionis Inſtantia res acriter magnaque conten-
tinne agitata, & à Sereniſſimo ita die 22 Jul. 1756 lluſtri Camerae reſcriptum
fuit:

rer Allerboechſten Perſon unterm iaten und demnaechſt unterm zaten die ſes aller-
unterthaenigſt übergebene Vorſtellung, in welcher Sie, die Wittibe Siegmundin
mit der von ibr verlangten Collation abzuweiſen, auch Xugleich ein vor allemal
ſeſtæuſetzen gebeten, „daſs bey Seitenverwandten, Wann ſolche mit der Wir-
„tib concurriren, keine Collatio Statt finde, oder noszthig ſey, * befeblen Wir
Euch hiemit in Gnaden, wann in der zten Inſtanz alle Membra der zten Senat-

ibre ſchriftliche Vota werden abgegeben haben, mit deren Einſendung unt darauf

Pfichtmäſiig zu berichten.

Ulterior rei eventus patet ex ſequenti Relcripto Regio den 12 Jan. 1757. liti-
gantibus iſtis communicato, adeoque tanto certius publica luce donando, cum

accuratam, & omnino ſollicitam Juſtitiae Adminiſtrationem in ultima inſtan-

tia patefaciat:

Euer in der Siegmundſcben Erbſchaftrſache ratione Collationiv donatorum unterm

1; Dec. pr. allerunterthaenigſt abgeftatteter Bericht, iſt cum voti, & actis, ſo
”M hier-

Auf die in Abſchriſt angeſchloſſene ,von denen Siegmundiſrben Erben bey Unſe.

lbat
Ctii

hat

l.

a

N
erh

1 le

ribee
ert,
die,
iruun
ANt

Be⸗

.
M.
ten⸗
n

jicere moris non ſit.

vetantit Collationem donatorum in Succeſſione ſtatutaria ſuperflitir vonjugir ett 201

iierbey zuruckgehen, verleſen and gehboerig erwogen worden. in dieſer Sache

koms er lediglich auf eine Recbtifrage an, die weder durch ein allgemeinet, noch
eſonderes Landetgeſetz entſchieden, und gleichwol von der groeſiten Wichtig-
Sgchon vor einigen Jahren, hat der bieſßige Magiſrat, unterm 26 Oltober
7 5e erbeaunt MM
daſs die Siegmundiſebe Erben vur Collatien nicbt gehalten,
and ob zwar dieſes Erkaentniſi von dem zweiten Senat 17y confirmiret, o
bat man doch, da die Partheyen fich in Reviſorio verglichen, danials darnach
nicht verfapbren. òĩ
Alr die Partheyen nachhero, wegen anderer Collationtpoſten, von neuem zut
Nreiten angeſangen; So iſt ſowol bey dem stadt gericht, ali auch bey dem zten
Senat, nachdem man zuver in bepyden Inſtantien andere Referenten beſtellet,
eben Wie verhin erkann. OUOGD
Pie ſe Erkaentniſſe ſind nun in der Revifion:inſtantzæ von eueh ſoweni g confirmi.
ret Worden, daſi vielmehr 3 Vota proconfirmatoriz und 5 pro reformatoria geweſen,
welches Uni dann veranlaſſet hat, nochvon mebreren in der Sache votiren Zit laſſen.
Der Praeſident pon Fürſt, die geheimen Tribunaltraethe Bucholtz, von
Dorville und Germerthauſen, imgleichen der Regierungidirector Homfeld haben
fſolchemnach gleichfals ibre Vota ſehriftlich gegeben, welche, nebſt Euren bereits
erhatteten, hierbey Kommen, mit gnaedigſtem Beſfebl nach denen majoribui die
Sententz nanmehro obne Anſtand abzæufaſen, und zu publiciren et.
H Auf Sr. Koenigl. Maj. allergnaedigſten Specialbeſehl.
. An S
der Cammergerichtr gten Senat.

adeoque die 2r Jan. 1757. publicata fuit confirmatoria Sententia duarum
conformium praecedentium, quod in re tam momentoſa, eatenus inde-
ciſa, omnino maximi ponderis eett. !.c8U
Juvabit fortalſe, in compendio exhibere, quae pro confirmatoria
fecere, cum in tertia inſtantia rationes ſententiae, tunc inexpugnabili, ad-
§. I. In Marchia, durante Matrimonio, nulla prorſus eſt Communio
bonorum inter Conjuges, ſed ea demum incipit poſt obitum alterutrius, &

poſt optionem portionis ſtatutariae a ſuperſtite declaratam, & quidem cirez

bona utriusque Conjugis in ipſo articulo mortis praedefuncti exiſtentia;
adeoque SYJUMUD .
§. 2. Tota idea collationis non quadrat ad ſucceſſionem hancce ſta-
tutariam. In ea propric non fit collatio a conjuge fuperſtite, nec ipſi impu-
Tom. I. Ce tantur

„

202 Obſerv. XX. Siſten, biſtoriam Legit Marchicae,

conjug
propriis bonis inter vivos, non per ultimam voluntatem, quae demum a

tantur praeaccepta, ſed communicat propria ſua bona, indiſtincte cum re-

liquis a praedefuncto acceptis, ut exinde fiat Maſſa communis, (vi dictae
Communionis bonorum a momento obitus praedetuncti incipientis) cujus

capit dimidiam. Si iſtorum bonorum communicandorum partem faciunt do-
nata & accepta a praedefuncto, haec conjiciuntur in communem Maflam,
non in ea qualitate, ſed quia particulam conſtituunt patrimonii ſuperfſtitis
communicandi. S õ
. 3. Cum, matrimonio conſtante, exulet communio bonorum
um (§. 1.) ſequitur, maritum gaudere facultate diſponendi de ſuis

tempore mortis ſortitur effectum, quo ipſo tempore Oritur jus ſuperſtitis
ad optionem portionis ſtatutariae in dimidia bonorum utriusque tunc exi-
ſtentium. Scheplitzii Conſuetudines Brandenb. Lib. I. P. 3. tit. 2. J. 23.
„Ob auch wol einem jeglichen, laut der Landesconſtitution, ein Teſta-
„ment zu machen frey ſtehet, ſo ſol doch keinem Mann zugelaſſen wer-
„ ihrer Helfte zu verluſtigen, ſondern daſſelbe ſol von des Leſtament-
„machers halbem Theil, und von ſeinen Erben allein gegeben werden,

„ daſs der Frauen ihr halber Theil ganz und vollkommen bleibe.“

§. 4. Non idem juris praeciſe competit Uxori. Habet enim mari-

tus dominium civile dotis, & moribus Germanicis uſumfructum legalem pa-

raphernii, adeoque jus contradicendi, ne in utroque ſtante Matrimonio ulla
fiat mutatio. Non poteſt igitur tradere ſubſtantiam dotis & paraphernii, &
jus reale in eo conferre tertio, nec fibi ipfi reſervare uſumfructum ad dies
vitae, qui marito competit. Receptitia ſola cadent in reciprocitatem juris,
adeoque per pacta dotalia ſibi proſpiciat ſecus in anteceſſum.

5. Quin in locis, ubi communio bonorum & acquaeſtuum viget,

nihilominus Marito non omnis diſpoſitio ademta, & obligatur c. g. uxor ex
ſdejuſſione ſolius mariti juxta Voët, in Comment. ad ff. Lib. 23. tit. 2. J. 53.
§. 6. Natura correlativorum hic non admittenda, vel ex ea ſola ratione,
quod nec liberi, nec collaterales & extranei conferant unquam propria ſua
reliqua bona, non a defuncto accepta, ſed aliunde quaeſita, ex ipfſa theſi
Kohlii, inter primos defenſoris Collationis, loco ſupra cit. a n. 13-17. ubi
docet, „collationi non ſubjacere liberorum primi thori paterna vel materna,

„nec reliqua adventitia, multo minus peculia caſtrenſia & quaſi caſtrenſia,
„nec dotes filiarum ex feudo acceptas etc. “
7. Quod ex communi opinione & uſu liberi conferant praecepta,

(licet Conſtitutio Joachimica nec de hoc ne verbulum quidem contineat)

den, ſeiner Frauen zu Forfange ein Teſtament zu machen, und ſie an

ſt
le

hue

nel
fun

— —

—
—— = -

Se24-7-4-4

—
=
—

vetanti, Collationem donatorum in Succeſione ſtatutaria ſuperſtitiz Conjugis etc. 203

fit minus in gratiam concurrentis Conjugis ſuperſtitis, quam quod plerum-
que ejusmodi accepta conſiſtere ſoleant in dotationibus, impenſis ſtudiorum,
conſequutae dignitatis, inſtitutae ſeparatae oeconomiae etc. adeoque in parte
haereditatis praeoccupata.
§. 8. Nec habet uxor quod queratur de iniquitate, Jus Marchicum
neſeium eſt Actionis Paulianne ad recuperanda e. g. luſu a Marito praede-
functo, vel comeſſationibus compotationibusque etc. perdita & dilapidata,
vel plane extraneis, qui ſimul non ſunt cohaeredes, donata, nec conjux
debita contrabendo praejudicat portioni ſtatutariae, quia ante ejus computatio-
nem & diviſionei, defuncti ses alienum, ſine cujus deductione bona non
intelliguntur, detrahendum. Quapropter, ſi poſt diviſionem emergat ad-
huc aes alienum, haeres, quod ſolus praeſtitit, tanquam indebite ſolutum,
a ſuperſtite Conjuge juſte repetit. &cbhacher in ſupra allegata Diſſertat. de por-
tione ſtatutaria, quatenus illi praejudicium inferri poſit a Coniugibus? C. 3. n. 54.
. 9. Superſtes Conjux eo ipſo, quod optione portionis ſtatutariae
utitur, plus lucri expectat, quam ſua bona retinendo, adeoque verſatur in
lucro captando, non damno vitando, niſi damnum appellitare velis ſpem &
vota ſucceſſu carentia. Portio ſtatutaria electa tunc naturam induit legitimae.
Ex hujus analogia ſequitur, uti filius, im ſola legitima a Patre inſtitutus, ne-
quit cogere cohaeredem, ut hic non inofficioſe donata a patre, in computa-
tionem legitimae conferat, tametſi & pater praeciſe ad legitimam relinquen-
dam in caſibus non exceptis obligatus ſit, multo minus id tribuendum eſſe
Conjugi ſuperſtiti, qui de inofficioſa donatione queri nequit, ſimulac Por-
tionem ſtatutariam optandam, adeoque pinguiorem propriis bonis cenſet,
quod equidem in caſu praeſenti extra omne dubium poſitum erat.
§. 10. Argumenta in contrarium, deſumta ex aequitate, cerebrinam
redolent. Acquitatatis exercitium in gratiam uxoris, ſummam iniquitatem
contra Maritum produceret. Si uxori, ſtante matrimonio, citra proviſionem
pactorum dotalium, jus eſſet, rigoroſe obſervandi actiones Mariti, numne
aliquando portionem ſtatutariam ſabefactaturae & diminuturae eſſent, & cui-
libet largitatis exercitio, vel moliminibus dubii exitus, ob eandem rationem
animoſe contradicendi, maritus ſub cura uxoris conſtitutus vide-
retur, omne jus uxoris contra maritum, forte extra metas vagantem,
ad ſecuritatem pro dote, & moribus noſtris, paraphernio, petendam,
per jura notoria reducitur. Quid etiam, ñi regulas prudentiae &
jus conſtituendum ſpectemus, obſtat, quò minus Conjuges, praeciſe ob li-
centiam ſtante matrimonio, de ſuis propriis bonis regulariter diſponendi, ad
diligentiorem obſervantiam alliciantur & ſuſtineantur? Si matrimonia diſtantis
Ce 2 aetatis,

204 . Obſerv. XX. Siſten, biſtoriam TLegis Marchirae ete.

aefatis, vel ob merum infirmitatis adjutorium ineuntur, hae moleſtiac pen-
ſari ſolent pactis dotalibus in iſtum caſum directis, quotidiana comprobante
experientia. Si haec cautela omiſſa, imputent fibi, nimis fidentes caſibus &
fragilitati arbitrii humani, eventum inſpe ratum.

7

§. 1I. Ut verbo comprehendamus caetera, Vocabulum collationis plane
incognitum fuit priſcis Germanis; a Doctoribus Juris Romani amaſiis poſtea
introductum ex iſte jure; quod ipſum cum ſaltem deſcendentibus collationem
praecipiat, exinde factum, ut per uſum eadem ad caſum concurrentiae con
zugis fuperſtitis extenſla; exorbitantia vero & a jure ac moribus hactenus
receptis devia, non adhuc magis extendere debet Jure-Conlſultus, nec haerere
Doctorum Opinionibus, Jus non facientibus, quantumvis unum alterumve
Collegium Juridicum, cujus plerumque organum eſt unicus Anteceſſor,
quem ordo elaborationis Caſus propoſiti tangit, in aliam partem iverit.
§. 12. Conſtitutio Feudalis Neo Marchica ſupra allegata verbotemnus
quoad hunc paſſum e Kohlii Declaratione Conſtitutionis Marchicae deſumta,
in Deciſione hujus calus non Neo-Marchici, nullum pondus, ut in aprico
eſt, habebat. . Mc . ““
6. 13. His ſuppoſitis, facilior erit intellectus rationum decidendi, quas R
adjicere ſupra promiſimus, utriusque Sententiae appellatoriae, cujus omnia & ſin-
gula capita caeteroquin noſtra non facimus; praecipue, cum juxta Codicem
Fridericianum non rationes decidendi, ſed ſaltem ipfae ſententiarum formulae
Jus faciant. ”ä ðð
Sunt igitur rationes decidendi prioris Sententiae in appellatorio de 22
Jan. 1755 in priori lite contra Regium Numerarium Sigmmund ſolum ſe-
quentes;
Weil dem defundlo Sie gmund die ibm eigen thumlich gehörige Inmobilia cum an-
nexis an den Appellaten zu verſchenken, ſrey geſtanden, da einem Ebegatten
die Alienation bey ſeinem Leben durch die dem Conjugi ſuperftiti vuſtehende por-
tionem ſtatutariam keinesweger benommen Werden kan, theils Weil die Lan-

dergeſetze ſolcher ningende verboten, =
Hofman ad Conſt. Joachim. in not. ad. Tit. t. n. 7. qu. .
mithin dieſer Caſus nach dem jure Civili, ali welches durch die Lanatagerreceſe und
