II) hoc obtinet, ſi clauſula codicillaris adjecta, quae ſalvat omnino teſta-
mentum, in quo haeres ſuus plane praeteritus. Richter Dec. 40. n. 30. 31.
Zepper, de Codic. C. 4. n. 20 ſeq. Ludovici ad ff. lib. 29. tit. 7. 9. 6. Lynker.

Dec. 627. praecipue Nryk. in U. M. Lib. 29. t. 7. §. 12. 13 ubi duo praeju-

dicia; & de Succeſſ. ab int. Diſſ. I. C I. 9. 27. & de Cautel. Teſtam. C. 23.
§. 39 rem admodum diſtincte explicat, quod nimirum, eo in caſu, nulla in-
juria praeterito inferatur, nec teſtamentum proprie ſuſtineatur, ſed res ad

caſum Codicilli, ad haeredes ab inteſtato directi, & ad fideicommiſſum re-

ducatur, ita ut hi, juxta Diſſ. de Succ. ab int. VII. C. I. §. 26 - 29. tanquam
haeredes fiduciarii ficti, practer legitimam, etiam conſequantur Trebellia-

nicam, cujus computationem §. 29. docet, & de NB. uniformi teſtatur Praxi,
§. 26. atque §. 33. 34. idem ad Aſcendentes extendit, quod omnino ex parita-

te rationis, a majori ad minus, & ex Analogia Materiae de haeredibus ſuis,

dequum eſt; ita, ut diſpoſitio Legis r. ff. ad L. Falcid. (vi cujus etiam legi-

tima in Trebellianicam computanda videtur) propter Capitula famoſa Rainu-
tius & Rainaldus X. de teſtam. in foro recepta, non attendatur, quae Capi-
tula, fructus, demum a die litis conteſtatae perceptos, in Trebellianicam
imputari, praecipiunt. Ildem docent Mev. P. 7. D. 16 & 19. duo conformia
praejudicia allegans; Weruber, T. I. P. 2. Obſ. 414. Leyſer, Specim. 405.
Med. . Quin, in Praxi, clauſulam Codicillarem, quolibet in teſtamento,
ſubintelligi, volunt Brunnem. ad L. fin. C. de jure Codicillor. n. 4. 13. &

Centuria III. Dec. 54. Lauterb. Lib. 29. T. 7. §. 18. in fine. Boehmeri Jus

ecchl. Prot. T. 2 L. 3. t. 26. & 39. Juxta Lauterbach Coll. theor. pr. L. §. t. 2.
& 12. 13. quidem etiam ad aicendentes, non vero §. 20 ad fratres hoc ex-
tenditur, ita, ut teſtante Voéëtio Lib. s. t. 2. G. Ir. victoria parentum neuti-

quam profit fratribus. Secundum eadem haec principia pronuntiantium in

Supremo Tribunali menſe Dec. 1748. per tres conformes Sententias in Cauſa
Pomeranica Sedinenſi, Brabichſcher Tochier Vormundes, contra Cauemmerer
Amende, item in Suprema Curia Berolinenſi, menſe Sept. 1749. in tertia in-
ſtantia Cauſae Neo-Marchicae, Ruckbeimſcher Geſchwiſtere, contra Prediger
Pampe, fimiliter in dicta Curia Menſe Dec. 1751. in Cauſa derer Moelteman-
ſchen Erben aus Treuenbritzen, porro in Supremo Tribunali Menſe Majo 1769.
in Cauſa Wratislavienſi, General von Wutebenauſeber Erben, contra Viduam
Tom. I. Mmm veon

274 Obſerv. XXXIIX. Eſur fori circa teſtamenta, etc.

von Wurtgenau, in quo caſu & deciſum, quod liberi primi gradus, reſtitu-
tione onerati, praeter quartam legitimam, omnes omnino fructus perceptos

Lauterb. Coll. th. pr. Lib. 36. t. I. J. 16. ob l. 6. C. ad SC. Trebell. item
Gail. L. 2. Oblſ. 133. n. 5. Cacterum paradoxon Cancellarii a Ludewig in
Diſſertatione: de Trebellianica & legitima exule in fideicommiſſis familiae ſru-
dtuariis, Menſe Sept. 1712. ſcripta, in Opulſculis Miſcellis, Tomo 1. p. 1042.
ab ipſomet, in Praefatione hujus Lomi è§. 15. ad Principes & illuſtres familias
reſtringi videtur, ut occaſio litis Comitum de Dobna ſuper fideicommiſſo
familiae in Wartenbergica Sileſiae Dynaſtia commonſtrat.

Ohſerv. XxXIX.

retineant, neque hi, ut de regula, in Trebellianicam imputentur, juxta

in⸗

te

eltitu.
Ceptos
Ut
iten
i in
ſ.
Dumdhn
mnniia

Obſervatio XxYIX
An Vaſallus de feudie OPL-ATIS diſponere poſit MORTIS CAUSA, in prae-
Judicium filiorum, vel alterutrius ſaltem ipferum? Quaeſitum in Cauſa Po-
meranica, des Landraths von RAMAMIN, Majoratum familigag
introducere conantis, contradicentibus filiis quibusdam.

egula: quod filii nequeant ſeparare feudum ab allodio patris, & tenean-
tur factum patris ubiquaque praeſtare, ſaltem valet de Diſpoſitionibus
inter vivos, & de debitis a Patre contractis, non de Teſtamento Patris, vel

Diſpoſitione ejusdem mortis cauſa. Nam, e. g. in Pomerania, agnati etiam

tenentur, quoad concurrentem taxam feudi, ſolvere aes alienum uſtimo de-
functi Vaſalli; haud tamen adſtricti ſunt agnoſcere ipfius ultimam Voluntatem
circa feudum. Hac ratione interpretandus eſt textus II Feud. 45 ſeilicet, ut filius
baereditatem patris allodialem & feudalem UTRAMQOUEretineat, aut UTRAM-
O UErepudiet, conjungendus cum textu I. Feud. 8. qui ſimplieiter prohibet
diſpoſitionem paternam mortis cauſa inter filios. Hoc fundamento innixum
Summum Tribunal menſe Mart. 1759. in Cauſa des Landraths von Rammin
auf Stoltzenhagen in Vorpommern, contra filios ſuos, contradicentes meditatae
& jani ad actum quaſi proximum deductae Fundationi paternae, Majoratus
familiae in feudis antiquis. Et feudum licet oblatun, ut omnia Pomeranica,
retinet nihilominus naturam feudi communis; niſi aliud in Lege Oblationis
expreſſum, & ab Offerente reſervatum, atque a Domino directo approbatum.,

7

Vigdeatur Thomalii Diſſertatio, de feudis oblatis 9. 65.

Mm 2 oOhferu

Obſervato Xr.

Filius , mum ſeparare poteſt feudum ab allodio Patri, N de Patris Feudo,

1

tanquam DE NOV0O, rurſus inveſtiatur; cum praejudicio, in Cauſa
Clivenſi von QUADT., contra Prgeſſores Duisburgenſes
SUMMERMAN und KRAUSE

ffirmat Berlich. P. 2. Concl. 56. n. 31. ſi NB. conſentientibus iſtu d agnaris

*iat; utpote quibus propter infignes effectus differentiae feudi antiqui
& novi maximum exinde infertur praejudicium.

Quid igitur, fi creditoribus paternis, quibus hypotheca in feudo con-
flituta, exinde praejudicium imminet? uti erat caſus, menſe Jun. 1749. ad
Supremum Tribunal devolutus, in eauſa Clivenſi, Freyherrn von Quadt und

Huchtenbruch zu Gartrop, Beklagten und Appellamen, contra die Profeſores
2u Duieburg, Summerman und Rkrauſe. Negatum hoc fuit oinnino „prae-

fertim, 1) cum Appellantis Pater, Miniſter Status, & Propraeſes Regiminis

Clivenſis, una cum Uxore, genita Comite de Lottum, in Chirographo de

6 Aug. 1703. ſub hypothecatione feudi ſe Creditoribus obligaverant; quod
equidem Scrinio hypothecarum non inſertum, ſed hoc ipſum Scrinium de-
mum per decurſum vicennii poſtea, anno 1723 introductum, neque poena
nullitatis in omiſſionem ſancita; quin debitori ipfi, qua Domino Jurisdi-

Qcionis praediatoriae, officium, conficiendi hoc Scrinium , Grund Lager-

und Hpothequen-Buch, incubuerat, neque unquam iſtud perfecerat, adeo-
que ipſe in hac omiſſfionis culpa & mora verſitus fuerat. 2) Debitor non

niſi Reſcriptum Sereniſſimi de 30 Jun. 1746. ad Curiam feudalem Clivenſem

& quidem valde generaliter conceptum ſcilicet, rogata more ſolito exequi;

138

gebetener Maaſsen das gewöhnliche zu beſorgen, nondum vero ipſas jam lite-

4 Obſerv. XL. ERilius num ſaparare poteſt ſeudum ab' allodio Patrir ett:

27†
— ras novae hujus inveſtiturae impetraverat, certe nunquam eas produxerat,
adeoque nentiquam conſtabat de nova inveſtitura, & quidem ſub clauſula,
omnino neceſlaria, declinatae haereditatis paternae, vel eventualiter, e nova
gratia Sereniſſimi Domini directi; neque conſtabat de conſenſu Agnatorum,
tanto magis neceſſario, cum haec feuda, de quibus agitur, erant antiqua
a debitore ipſo, non niſi ex pacto & providentia Majorum acquiſita, & ha-
ctenus poſſeſſa. Nudum impetratum Reſcriptum vero, per juris n otoria,
clauſulam, tacite ſemper ſubintelligendam, ſecum fert: & preces veritate ni-
fal tamtur; de quibus precibus ipfis, quippe nunquam in medium allatis, iterum
“ nequidem conſtabat; inſuper ipfſae literae inveſtiturae, ſi quae fuiſſent, ſalvo
ubique jure tertii, multo magis creditorum paternorum, quibus inauditis
nova inveſtitura tentata, intelligendae. Caeterum regula: Quod filius etiam
Jure feudali communi & Saxonico, feudum qualecunque ſeparare non valeat
ab allodio paterno, eſt generalis, per Berlichii totam Concluſionem 55. P. 2.
Licet, ſi verum fatendum, hoc omnino, reſpochu feudi antiqui, parum ana-
logiae juris feudalis Germanici reipondeat, & barbare admodum ex Jure Feu-
dali Longobardico II. Feud. 45. retentum. Ita enim loquitur Koeppen De-
gnatd cil. 54. n. 22. 24. „Certum eſt, fliorum jus in feudis antiquie, ex prima in-
Ni „veſtitura, non minus eſſe radicatum, quam jus agnatorum, Jus autem anti-
quum feudi in filiis & agnatis, indiſtincte ſemper eſt jus Proprium. Ergo illud
eN. „jus tam filio integrum manere debet, quam agnatis & proinde firma ma-
34 „net concluſio: Feudum alienatum Proxime ad filios ſpectare. Proinde,
„(ibid. n. 26. 27.) haereditas paterna eſt obaerata, filiusque eam cum Inven-
H „tario adierit, in feudo quidem ex pacto & providentia, in quo filius ſimul
lne „haeres non eſt, certum eſt, filio revocationem concedi: & Henricus àa Coc-
n vleji in hypomn. Jur. Feud. T. 7. S. 10. docet, quod ſi feudum refutatum fue-
Sehm „rit in manus remotioris agnati, proximior agnatus, NB. uti & filius, ſi
boe v»haeres non ſit, revocare poteſt, aut NB. partem ſuam ab eo, qui pari gradu
l „eſt, petere.“ Jactatur hic quidem etiam ſedulo Boehmer, in Conſultationi-
inc bus T. I. P. 2. reſp. 8y. qu. 2. „quod filio, qui proprio jure, atque ex pro-
Doena „videntia Majorum ſuccedit, transactiones & renuntiationes parentum in
ns. jucceſſionem avitam, ex Juribus Germaniae non praejudicent.“ Sed pro-
Hoge. prie ibi ſermo eſt 1) de feudis Imperii, n. 42. c. I. 2) de tali alienato feudo
t, NE Imperii, cui fimul cohaeret fideicommiſſum familiae antiquitus conſtitutum.
tor n Proinde menſe Aug. 1746. in Cauſa Neo-Marchica, des Lieutenants von Ihlo,
vvenen contra Otto Fried. von Illo, vi ſpecialiſſimae Regiae Commiſſionis, conſenti-
eeli⸗ entibus mecum Con-Commiſſariis, pronuntiavi, confirmando duas anteriores
julr Sehfentias, quod omnino filius, qua haeres avi, revocare non poſſit hujus

614 M m 3 trans-

278 Obſerv. XL. Filiur num ſeparare poteſt feudum ab allodio Patrir, erc.

translationem partis feudi devolutae in alium Agnatum, cum Conſtitutio Feu-
dalis Neo-Marchica de 1724. §. 1. & Receſſus Provincialis de 1653. art. 32.
expreſſe adoptaverint regulam : Quod filius, & quilibet deſcen-
dens, ſeparare nequeat feudum ab allodio, & tanquam haeres allodia-
lis atque ſucceſſor feudi teneatur pacta patris & aſcendentium ſervare.
Idem Mäller Pract. March. reſol. 60. n. 12. Mev. P. 5. D. A1. adeoque eo
caſu plenum locum ſibi vindicat doctrina ejusdem Henr. a Coccéji in Hypomn.
J. F. L. 7. J. 5. „Si quis eſt baeres alienantis, tunc ſi ille revocare velit, ex-
„Ceptione repellitur.“ “ è

OEen.
Nen.
odin.
ryare,
pone
lt,N

Obſervatio lI.
Naalile exenwplum 60 NC USSN ONIS. indequeé natae actionie, O VoD METVS
CAUSA, in cauſa derer Erben des General -Lieutenante und taroſten

von WEVHIER contra DUNCRERT ; ubi de
REPRENNALIIS.

,7
1

in foro audiuntur, quia ſat gravis poena, fibi ipſis, ſpreto judicis
auxilio, jus dicentibus, ſtatuta, quod nimirum cauſa, lieet juſtiſſima,
tunc cadant. Exulant magis in ſtatu bene ordinato, juſtitiae venalis experte,

celeremque Juſtitiae adminiſtrationem ſervante, ubi juxta famoſum de-

eretum D. Marci in l. 13 ff. qued met. cauſa, VIS appellatur tuneg, quoties quis
id, quod deberi ſibi putat, non per Judicem repoſcit. Cujus ibi, & in l. 7. C.
undi vi lancitae poenae, amiſſionis juris, uſum perdurantem fori, ex praeju-
dicio ipſius Camerae Electoralis Brandenburgicae, commonſtrant Srrytk, in
U. M. Lib. 4. t. 2. J. 9. Inde eſt, quod ubi locorum lenta turbulentaque
Themis reſidet, ibi frequentius de vi privata querimoniae audiuntur. Ecquis
hic non cogitaret de Polonia, ejusque miſerrimo & afflictiſſimo ſtatu, non
ſolum hodierno, quippe cruento bello inteſtino Confoederatorum & Dihiden-
tium flebiliter lacerato, ſtatumque in ſtatu repraeſentante, quod eſt verum

Monſtrum politicum, ſed, proh dolor! jam dudum internis gubernationis

vitiis illuſtri, ut ad vivum ſolide pinxit Autor tractatus, Coloniae Agrippi-

nae anno 1697 impreſſi, ſub titulo: Das verwirrete und unruhige Poblen.
Eſt & Polonus, cujus violentia parturivit hoc praejudicium recens, ad cujus

meliorem intelligentiam praemittendum eſt, durante ultimo bello haud pau-

cos ſubditos Boruſſicos ſe recepiſſe in vicinam Poloniam, proinde optimo

Jure, poſt finitum bellum, Sereniſſimum Regem Boruſſiae „per Legione;

in Pruſſiam reduces, juſſiſſe, hos ſine licentia emigrantes, originarios ſub-
ditos, in Patriam ſecure reducere. Fere impoſſibile eſt in tali frangenti
omnes omnino exceſſus, authoritatisque delegatae abuſum „ fingulorum mi
norum Officialium Militarium, quibus iſtud negotii hinc inde demanclatum,
tunc evitare, qualis abuſus quoque apparuit in ſequenti hiſtoria proceſſus:
„ D

Aaiones & Exceptiones, quod metus cauſa, feliciſſime non tam frequenter

—–

Obſerv. XIL. I. Notabile exemplum Concuß nit,

„ Der nunmehbrige Beklagte Dunckert, ehemaliger Bürger der Polniſehen Stadi H

„ Hammerſtein, der ſich nach Peendigtem Kriege in der Gegend bey Stettin nie-
„ dergelaſſen, Wurde von denen Erben der General -Lieutenantt und Staroſten
„von Weyher, bey der Pommerſehen Regierung zu Stettin dethalb in An-
„pruch genommen, daſs er bey dem Keniglich - Breuſwsiſchen Loſowiſchen Hu-

„Jaren-Regiment, welcher an der Polniſehen Gränze geſtanden, Wieder ibh-

v„ren, nachhero verſtorbenen Erblaſer, den Siaroſten von N eyher, militari-
„ſebe Execution ausgewiürket, und denſelben dadigch gezwungen habe, ihm,
„dem beklagten Dunckert, 4) uzs Rthl. in altem Golde baar zu bevahlen, 2)
„ Rthl. welche ibm der Beklagte Dunckert ſehuldig geweſen, zu retradiren,
„Wozu die Veranlaſſung geweſen ſey, daſri der Dunckert mit ſeinem Lebr-
„»purſchen, und mit einem andern Hammerſteinſehen Bürger, wegen einet, je-

„ Uem angeſobuldigten Diebſtabls, einen Proceſi gebabt, der von dem Magi-

„Nrat u4 Hammerſtein, zwar zu der Dunckert Vortheil ent ſchieden, dieſei
, WVrtheil aber in der dagegen ergriffenen Appellatiens - mſtanz von dem Staro-
„Ien von W eyher gänzlich reformiret worden. Der Dunckert babe dabero
„bey dem gedachten Regiment eine willkühbrliche Deſignation ſeiner dadurch
„ angeblicb = erlittenen Schaeden überreicht, und dadurch effectuiret, daſs man
„JoWol Aieſe, als den von ihm ſelbſt nach bloſiem Gutdünken angegebenen Werth,
„ſeiner, der Dunckert, in Hammerſtein zuräck gelaſſenen Hauſes, auf die er-
„Wehnterngerechte Art erpreſſet habe, obgleich, nach der Polniſchen Verſaſ-

„ſung, ein Staroſt nicht einmal ein Bürger- Hauſr an ſich kauſen doerfe. Der

» Beklagten Crimen Concuſſionis ſey alſo offenbar, und er mithin ſchuldig,
„die oben ſpecificirte Gelder, und den Wechſel, nebſt der Obligation, cum omni
„cauſa zu reſtituiren, auch mit nachdrücklicher Leibes-Strafe zu belegen, als
„Weihalb auch ſich bereits Fiſcus eventualiter interveniendo gemeldet.

„Der Beklagte laeugnete excipiendo bauptſaechlich, daſs der Huʒſaren-Oſ-
„kiaier den Staroſten von Weyher gezwungen, oder durch Execution dabin ge-
„bnacht, ibm ſeine Forderungen zu bezahlen, vielmehbr ſey dieſem obne alem
„Zwang frey gegeben wWorden, Rch bey Seiner Kôniglichen Majefſtät von
„Preulisen u melden; er hbabe aber vielmebr gefürchtet, daſz ſodaun ſeine
„vorige, in gedachtem Proceſi begangene Ungerechtigkeiten an den Tag kom-
„men moegten, dahero er vielmebr durch den gedachten Oſicier dem Beklagten
„Jo lange vureden laſen, den von ibm ſelbſt vorgeſeblagenen frey willigen Trane-
„act auf die eingeklagte Summen einzugeben; Jolglich ſey niebt, Weniger, als
„metus juſtus vorhanden geweſen etc. .

.

Singularibus ex rationibus haec Cauſa in prima inſtantia Berolinum

evocata; & a SERENISSIMO Immediatae Regiae Commiſſioni Examinato-

riae, (cuius Membra, inde ab ejus Creatione anno 1755. ſimul ſunt Membra
ſupremi Tribunalis & Camerae Regio- Electoralis, cujusque Direckorium mi-

hi

„einen Wechſel auf 6αοαaο thl. aurzuſtellen, und 3) eine Obligation über 66

*

W
ſ

ni

10
ſün

. indeque natage ackionir quod tetur cauſa ete 2 1
3 1 hi creditum) Deciſio per Reſcriptum Regium de 27 Febr. 1764 demandata,
tſen quae tenoris erat ſequentis: 42ð
MM „Daſz die Klagende von Weyherſche Erben zu erweiſen ſebuldig, daſr ihr
1 H vvbrblaßſer, der Staroſt von Weyher, durch militairiſehe Execution gezwungen
ie⸗ vvworden, an den Beklagten die eingeklagte Summe Geldes derer ias Ktbly.
ilim »iꝛu bezablen, den Wechſel über 6αοoνι Kthl. auiizuſtellen, und die Obli gation
hin, vwnber öρ Rthl. uaräück zu geben; welchemnäehſt iüberall, auch derer Koſten
,D) » wegen, ergehet, was Rechtens. Er bleibet aber dem Beklagten Dunckert un-
ler / vyvobenommen, ſeine en den Erblaſſer derer Klaegere, erſt excipiendo ſormirte,
ulien, „ (alſo nicht reconveniendo zuvor gebörig angebrachte) Gegenforderungen, ge-
1 Ul. uoden die Klaegere, in ſeparato, und zwar vor der Pommerſchen Regierung,
nen (nicht alſo vor deren ordentlichem Foro, dem Lauenburgſehem Land -Gerieht)
Mi⸗ n nach dem Reſcripto Circulari vom 3 Dee. 2,6⁵ο gehbörig aulzuführen.
Kore⸗ =è Rationes Decidendi. ðð
um „Die Klaegere gründen die angeſtelte Klage in einer gewaltſamen Abnöthi-
img „gung, ſowol des baaren Gelder, alr auch der Wechſelr und Retradirung der
u „ Obligation. Die bloſie Einmiſebung und Vermittelung des Koeniglichen Ofk-
in »Ciers macht dieſelbe noch nicht aur. Mt gleich dieſe eingeraeumet, ſo iſt
lre „ doch die gewaltſame Abdringung nicht eingeſtanden, vielmehbr geläugnet,
luſt. „und muſs alſo dargetbhan Werden. Eine nachherige Genebmigung der Ver-
, »dgleichs iſt unerfindlich, und eine ungerechte Gewalt und Furcht macht,
belig »nach allen Rechten, (reus quippe receptionem Jurie Romani in Polonia nega-
n i „ verat) Vergleiche und Zuſagen ungültig. Die Gegenforderungen der Beklag-
l,1 „»len, ſind eben diejenige Anſprüche, worüber der Vergleich getrofen worden.
5„Dieſe Anſprüche ſind noch zur Zeit nicht, mit der in quali & quanto erfor-
mr 55 derlichen Beſtimmung, Jolglich nicht dergeſtalt, daſz darüber ſebon ein Be-
R „ weis normiret Werden koennen, vorgetragen worden; wethalb er damit zur
u »dbeſondern Autführung etc. corum eodem Judice, verwieſen Worden.
in Haaec Sententia ſequentibus in inſtantiis ubique fuit confirmata. Quaeri
,, poſſet, quare reo adhuc actio in ſeparato judicio, ſuis ſuper praetenſionibus
o. conceſſa, & non potius iſto qualicunque jure, in poenam concuſſionis vio-
Ka Jentae, privatus? Sciendum igitur eſt, Sereniſſimum, tutelam, non ſolum
lrn priſtinis ſubditis, quibus juſtitia in turbulenta Polonia denegata, ſed & novis
end ſubditis, Sceptrum Boruſſicum praeferentibus, promiſiſſe, Crca conſequen-
dum effectum juris & actionum, in Polonia ipſis competentium: hoc eodem
olce nititur jure „quo repreſſaliae inter Gentes defenduntur, nam etiam advenae
mw defendi poſſunt reprehaliis, argum. J. 3. D. de offic. praeſid. Inde efficitur,
MNem crivibus porro noſtris, repreſſalias poſſe concedi, contra rempublicam, ex qua
uri ſunt oriundi, ſi ſcilicet ab illa laef ſunt, ex quo civibus noſtris adſcripti

Tom. I. N n fuere,

2 ⁸2 Obſerv. LXI. Notabile exemplum concußionit,

fuere, arg. l. 5. D. de ſervo corrupto, & l. u. D. de O. & U. Martinus Lau-
denſ. de repref. §. 30. Nam Leges, etiam civiles, pronuntiant, gentem non
laborantem de juſtitia, (ut certe Polonica) qua ve noſtrum nobis diſtribuen-
dum eſt, accenſeri debitoribus noſtris, atque hinc iſtius gentis perſonas, vel
res, capi a nobis poſſe; argum. L. pro haerede D. de acq. vel omitt. haered.

L. 1. poſſeſſio, eod. &r. de jure navium, C. 3. J. 20. ſeq. Et eo usque

procedit legitimus repreſjaliavum ulus, ut Leges Civitatis alterius durae mimis,

.

vel injuſtae penitus, vel modus procedendi illegitimus, a nobis qui ſubjecti

iſtius Civitatis non ſumus, repreſſaliis queant inverti & infringi, ſi judex a nobis
requiſitus, nobis prodeſſe nolit, a Cunibus, de Repregaliis P. I. n. 10. Atque
catenus, dummodo vis injuſta compulſiva abfuiſſet, reo non erat vitio ver-
tendum, premere, monente Seneca, articulum occahomis, id eſt, oppor-
tunitatem hancce temporis, raro redeuntem, arripuiſſe. Summa igitur

excedens, ſaltem poterat eſſe objectum futurae reſtitutionis, probata nimi-

rum vi. Ad hanc reparandam proſtabant omnino actoribus remedia ex I. 3.
§. 6.7. fin. C. unde vi. I..7. C. ad L. Jul. de vi. I. 25. 34. C. loc. cond. L. 13.
D. quod Met. cauia L. fin. D. de vi priv. Can. redintegranda. Cap. ſaepe X.

de reſtitut. ſpol. Cap. ex literis. X. de reſtit. in int. Imo metus executionis,
quam judex minatur, juſtus eit, fundatque exceptionem metus; juxta Leyjer.

Specim. 517. Med. 6. & Mandans, qua conſcius, rerumque metu extortarum
poſſefſor, obligatur ad reſtitutionem, per I. . q. H. 8. I. 14. §. Z. ff. 1. 4. fin.
C. quod met. c. Specialiter contractus & transactus incarcerati, vel ſub exe-
cutione militari aliena conſtituti non obligat contra iſtum petentem vel requi-
rentem, quia tollit libertatem amimi, corporis, bonorumque adminiſtrationis,

adeoque exinde metus juſtus, ratione patientis, & relevans ad reſtitutionem

oritur. Hondedaeus Vol. I. P. 3. Conl. 29. n. I5. Watta, Tom. II. Conſ. 451.
In genere, qualitas metus, ejusque determinatio, mere pendet ab arbitrio

Judicis. Menoch. de arbitr. jud. quaeſt. Lib. 2. Caſ. 140. n. 4. Mindanus de

Proc. Cam. L. 2. C. 33. n. 6. levioresque communiter hic admittuntur proba-
tiones. Gail. Lib. 2. P. 475. Rt in ſenſu juridico fimplex praeceptum, imo
minae & preces ejus, qui ſolitus eſt, preces vel minas ſuas executioni man-
dare, metum operantur omnino juſtum, juxta tritum illud:
Eſt rogar- Ducum, ſpecies violenta jubendi: Eelinus in C. I. n. 2. de
offic. & poteſt. judic. deleg. Et ecquis ignorat metum juſtum, ratione metum paſſi,
eſſe vocem relativam, non in abitracto, ied in concreto, ut apprime dicit
CCFERO- nemo diver, nemo pauper, niſi relatus? Ita ut quod e. g. in vetula,
meticuloſo etc. conſtituit atque effecit metum omnino juſtum, reſtitutionem
operantems; reſpectu Militis, aliusque viri fortis, neutiquam hunc efkeclum

Rla.
In
iheen.
,N

Mrn

0 e

Kim

Shei

NrGH
Ae

tio er
Pher
irur
nimi-
1L,
.
kunoni,

1lie

OIHI

14t
ibber
mi

tonis, .
Onem

nl. S

rditnn
Mur &

NM

no
Aw⸗

12, G

p
ſe Giet
ſen
ünn
Cn
.

indeque natge actionit dued metur tauſa ete. 283

produceret. Porro ipſo jam ſolo Naturae Jure metus irritum reddit nego-

tium. Ubi enim deficit jus, metum inferendi, ibi nulla eſt obligatio metum

paſſi, cum non ex ſolo unius conſenſu naſcatur Obligatio, ubi alter per Ju⸗
Naturae prohibetur acceptare, quod ſibi promiſſum. Nam quae Lex alteri

metum incutere vetat, eadem quoque ex iſto metu jus acquirere, lucrumve

accipere prohibet, ut ſic, NJure Naturae inſpecto, metus gravis ipſo jure
nullum reddat contractum, Nbhultzen, de impunitate, p. 45. Grotius actio-
nem coactam quidem obligare dicit (cum ICtis Romanis Stoicis) quia conſen-
ſus abſolutus adeſt, non conditionatus, uti in errore; aſt cogentem teneri
promiſſorem liberare promiſſione putat, ex principiis damni injuria dati, non

ob inefficaciam promiſſionis, de J. B. & P. L. 2. c. XI. 9. 7. & L. 2. C. 17. F. 17.

Paſfend. de Off. hom. & civ. l. I. 24. coacto quidem etiam obligationem im-
ponit, ſimul vero aſſerit, cogentem nullum habere jus acceptandi. Fruſtra
igitur hoc in caſu reus Dunkert, negaverat, in Polonia eſſe receptum Jus
Romanum; cujus contrarium inſuper docet Dreſper de convenientia Juris
Polonici cum jure Romano. Ockel de palatio Regio. Haller de Jure Mag-

deburgico in Polonia recepto. Conring. de Orig. Jur. Germ. C. 29. Arthur.

Duek. de uſu & authorit. Juris Civ. L. I. C. 2. imo ex Mathia Mechovio L. IV.
Chronic. Polon. C? 19. conſtat, Saeculo XIV. Polonos propter authoritatem
Juris Romani increſcentem ſaepe appellaſſe ad Scabinatum Magdeburgico-
Halenſem, & faltem, dum verebantur praeſeriptionem jurisdictionis conten-
tioſae, jamjam jactari coeptam, iſtas appellationes vetaſſe, retento tamen in
ſubſidium Jure Romano. sl M

Nn 2=2ꝛ2z XLII.

obſervatio EI

Ini Principatit Halberſtadienſi Vidua ultimo defunäcti Vaſalli, quae dotem neque
antea promifit, neque poſtea eam intulit, alimenta ex feudo petere nequit,
tametſi & allodium infuffcientiſimum ſit cum peaejudicio Halberſtadienſi,
in Cauſa Viduae von NEI NDORF, contra Herren Margeraf“
CARL, Königl. Hob. ͦ”McU

Quelio haec in contradictorio ventilata, & diverſimode deciſa, menſe
—Sept. 1746 in Cauſa Halberſtadienſi, der Wittibe des Hauptmans von
Neindorf, gebohrnen von Klencke, wider des Herren Marggrafen von Bran-
denburg, Carl, Königl. Hoheiten, in puncto alimentorum Viduae & dota-
tionis filiarum. Extincta nimirum prole Maſcula antiquae nobilis familiae
de Neindorf, quae, ultra feudum principale Neindorf, in Principatu Hal-
berſtadienſi, etiam feuda Brunſwicenſia, Saxonica, Anhaltina, & Eisfel-

denſia tenuerat, ſuis neecu⸗ dominis directis aperta, Sereniſſimus Rex Bo-

ruſſiae anno 1744. Halberſtadienſia feuda contulerat Agnato Principi, Marg-
gravio Brandenburgenſi, Carolo, (anno 1762. Wratislaviae fatis functo.)
Naſcebantur exinde, ut fieri aſſolet, lites ſuper ſeparatione feudi ab allodio,
alimentatione & dotatione viduarum filiarumque, meliorationibus &c. ad

quarum Deciſionem in prima inſtantia delegatum fuerat Judicium aliquot

membrorum Curiae Halberſtadienſts, & in ſecunda, tunc Leuterationis in-
ſtantia nominata, Berolini ad pronuntiandum conſtituta Commiſſio Regia pe-
culiaris, cui & ego fueram adſcriptus. Vidua ſupra nominata ultimo de-
funcli Vaſalli, (Centurionis de Neindorf, qui beviſſimo tempore poſt prae-

defunctum improlem Agnatum, den Major von Neindorf, pari fato functus)

poſtulabat contra illuſtriſſimum novum Vaſallum, 1) alimenta e feudo pro ſe

ipfa, ad dies vitae usque; 2) pro ipfius filiabus fimiliter alimenta condigna

oviſorie, usquedum nimirum allodium excuſſum; deinde, ſi nupturae
Pr. 3 dellide, h huptura

eſſent, dotem e feudis, demino directo apertis.

Judi-

.

Obſerv. XLII. Vidua ultimo deſuncti Vaſalli eic. 285
IJucdicium delegatum Halberſtadienſe pronuntiabat in I. inſtantia per ſen.
tentiam, d. 8 Dec. 1745. publicatam: V
Daſr der Klacgerin Sucben, wegen Alimentation und reſpective Ebe- Gelder,
»„noch zur Zeit nicht ſtatt habe, ſondern dieſelbe fich dieſerhall Xuvorderſt an
»„ dem Allodio zu halten, &hoc deſiciente ,„ vel non Jſuſſtciente ,„die Lebne zu
„ verſolgen wobl befugt.“

Utraque pars leuterationis beneficio uſa; inque hac inſtantia omnino nos con-

ſideravimus: 1) quod quidem Jure Saxonico Communi Vidua dotem pro-
miſſam, ſed non ſolutam, in totum, ſeu pro parte, poſt mortem Mariti of-
ferre poſſit, cum uſuris, ad effectum conſequendi dotalitii, plerumque in
quadruplicatis uſuris conſiſtentibus, ipſamque dotem abſorbentibus;

2) idem contineat Ordinatio Politica Magdeburgica Cap. VIII. §. 30. ut ea-

dem haec licentia Viduae competat intra iex Menſes a die obitus praede-

functi Mariti exercenda; & tametſi eam non exerceat, nihilominus ipſi

alimenta necefſſaria, ad dies Vitae, usque dum in Viduitate permaneat,
e feudo ſubminiſtranda; YUJJWä

3) Vidua ad receptionem Juris Saxonici communis in Principatu Halberſia-

dienſi provocaverat. His non obſtantibus,
4) Commiſſio Halberſtadienſis, (cui conſuetudines locales ſine dubio melius
cognitae) in rationibus decidendi Sententiage primae inſtantiae, diſertis
verbis fol. Actorum 48. fidem fecerat, quod controverſiae feudales in
Principatu Halberſtadienſi, non ex Jure Saxonico qualicunque, ſed prae-
ciſe ex Jure Communi decidendae, adeoque ſingularia, contra Jus hoc
Commune conſtituta, de provincia ad provinciam neutiquam extendenda;

5) inſuper hic ſingulare erat, quod Vidua, ( quae nunc reſervationem optio-

onis circa adhuc eventualiter ſolvendam dotem expreſſe petierat) nunquam
promiſerat praedefuncto Marito aliquam dotem; Jus Saxonicum & Ordi-
natio Politica Magdeburgica autem expreſſe loquuntur de dote quidem
Ppromiſſa, ſed nondum illata, expreſſe ita docente Corpzovio t. 2. C. 44. D.
I. n. 8-10. „Vera autem haec ſunt tantummodo, quando Mulier jam
vaanmtea certam dotem promifit; ſecus, ſi nupſerit ſimpliciter absque conſti-
„tutione dotis; nam tunc Vidua, poſt mortem demum Mariti, dotem

„ecertam inferre volens, non auditur, quia dotalitium datur in compen-

„ſationem dotis: At dos, quam mulier antea non promiſit, ſed demum
„poſt mortem Mariti conſtituit, proprie dos dici non poteſt, l. 20. C. de
„Donat. ante nupt.“ Et hoc certe naturalem habet rationem, cum idea
„dotis ſecum ferat ideam auxilii ferendorum onerum matrimonii.

Nn 3 6) nulla

286 Obſerv. XLII. Vidus ulhrimo defantii Vaſalte

6) mulla Germaniae Conſuetudo, neque articulus ullus Juris Feudalis receptus
conſtat, vi cujus Vaſalli Viduae, quae neque dotem aliquam intulit, ne-
que unquam eam promiſit, competeret jus alimenta e feudo petendi, ta-
metſi allodium quam maxime inſufficiens foret; potius Bureb. Goth. Nruv.

in Jurisprud. feud. C. 20. §. 7. Fleiſcher in Inſtitut. Jur. Feud. C. 20. H. 8.

ibique tot allegati Doctores docent:
quod, ſi dos vivo Marito non fuerit conſtituta, i, e. non promiſſa,
ea de novo poſt Mortem Mariti, ad effectum nimirum petendi dotali-
tium, vel alimenta, conſtitui nequeat.

7

7) Doctores, ques Vidua contrarium ſentientes copioſe allegaverat, non de
alimentis Viduae e feudo praeſtandis, ſed ſaltem de mariti obligatione ge-

nerali, alendi uxorem, etiam indotatam, de quo nemo dubitat, loquun-
tur, vid. Mev. P. 7. D. 138. & P. 6. D. 37. Mäller. Reſol. March. 2.
8) non minus erronea erat Applicatio regulae: quod Conſtitutio dotis aecqui-
paretur alimentis, ad Caſum praeſentem, quum haec hypothetice ſaltem
de filiabus, non de defuncti Vaſalli Vidua intelligenda, ut teſtantur &ry-
kiue, Maeviue, Mäller, aliique citatis locis. Pronuntiavimus igitur, in
quantum ad Viduam, & contra eam, reformatorie, hunc in modum:
„ Dals die Leuterantiſche Wittibe von Neindorf, wann ſie auch gleich

„ex Allodio ihre begehrte Alimenta nicht erlangen könte, deunoch

„alsdann ſolcherhalb die Lehne zu verfolgen nicht befugt ſey.

.

9) Quoad filias hujus Viduae, hae quidem allegaverant &trykii U. M. Lib.

20. tit. 2. §. 56. ibique citatos Doctores, quod nimirum alimenta ex feudo
debeantur filiabus, etiam, antequam Matrimonium ineant, & niſi aliter

iisdem ſpeciatim proſpectum ſit de uſuris dotis ex feudo ſolvendis & hoc

tanto fortiori ratione, cum =
10) Müllerus in Pract. March. Reſol. 63. n. 21. referat ipſiſſimum hunc Caſum
in terminis, nimirum, quod Domino, ſi ipſi feudum aperitur (uti hic,
nowvo quippe Vaſallo repraefentante Dominum ipſum directum) onus, do-
tandi filiam Vaſalli, incumbat; verum
II) ipſe cit. Muller eadem Reſol. 63. n. 20. 22. ipſeque idem Seryk. in Exam.
Jur. Feud. C. 21. qu. 24. expreſſe limitationem addunt: ſi allodium haud

ſußiciat: idemque docent, de alimentis, vel dote, ſaltem in ſubſidium

ex feudo praeſtandis, Struv. in Syntagm. Jur. Feud. C. 14. aph. 17. per tot.

Fleiſcher Inſtit. Jur. Feud. C. 20. §. 18. Burch. Goth. NRruv. in Jurispr. Feud.

C. 20. §. 16. 20. Berlich. P. 2. Concl. 54. n. 41. 46. Carpz. P. 2. C. 46.

D. 16. 28. Coswing ab Ethach in Notis ad hanc Def. 28. Mev. P. 3. D. 363.

Koppen Dec. 54. n. 87. Henr. a Coccgji in hypomn. Jur. Feud. T. 12. F. 8.
A(Abilteri

—

i

won
neg.
guun⸗
ſl⸗
Necn
y.
t, n

geich
Ceh

ſiuc
Uter

NN
CAe

tihie⸗
, l

Ko.
r hul

gſlin

et te⸗
Piel
.D
nſ
Mei

. Quae alimenta ex ſeudo petere nequit.

287
ALbilteri Inſtitut. Jur. Feud. Germ. C. 7. §. 2. 5. ibique Heinece. Müller
Pract. March. Relol. 24. J. 3. 9. & ſupr. cit. Reſol. 63. n. 20. 22. Pro-
inde
12) plerique horum Doctorum, in ſpecie B. G. Wruv., C. l. H. 20, 21. Fleiſah.
c. l. §. 20. 21. Wbhilter c. l. expreſſe, ſucceſſoribus in feudo generatim
contra filias, dotem vel alimenta petentes, largiuntur exceptionem excu-
tiendi prius allodii, adeoque plue petitionis tempore, & Aii, qui cumula-
tive dotem e feude aſſignant, id diſertim ad Marchiam, Pomeraniamque
reſtringunt, atque ibi omnia arbitrio judicis relinquunt, ita ut ſaepe ad
exiguitatem id ipſum redeat; inſuper filiae & tunc ſaltem, usque dum in-
nuptae manent, alimenta e feudis petere valent; FHeiſeber c. l. §. 18. ibique
Alleg. Carpzop. H L .
13) probatio ſufficientiae allodii non ſucceſſori feudali, ſed potius probatio
inlſufficientiae ejusdem, ut propolſitionis praegnantis negativae, virtuali-

terque affirmantis, filiabus incumbit. ðẽð⁊
14) Quod Hi igitur hancce tandem probationem aliquando in ulteriori litis

progrefſu praeſtiterint, tunc neutiquam morabatur exceptio, ab illuſtriffi-
mo Valſallo eventualiter obmota, ſcilicet plurium inrerefentium „ & ad-
citandorum reliquorum feudalium ſucceſſorum in apertis feudis extraneis,
Brunlſwicenff, Saxonico, Anhaltino, Eisfeldenſi, partim, quia hot inex-
tricabile, nimisque durum foret, ut, ad Calendas quaſi Graecas, exhauſto
inſufficienti allodio, filiae interea egeant alimentis, bartim, quia hoc ipſum
in fingulis feudalibus Curiis expediendum, quemadmodum filiae hae jacta-
verant, neceſſaria ibidem fuiſſe jamjam in judicium ſimiliter deducta 3
partim, quia tamen finaliter omnia hic ad arbitrium judicis, pro capaci-
tate feudi, pro numero & dignitate filiarum reducenda; Fleiſeher c. 1.
