„Conjux ea conditione & reſpectu bona relinquerit alteri, ejusque propinquis,
„quod & alter alteri, ejusque propinquis, ſua viciſſim relinquat bona; adeo
„ut licet juraſſet conjux unus, ſe nolle revocare teſtamentum, fine confenſu
„alterius tamen, recte adhuc revocare poſſe.“
Sed ſurdo narrabatur fabula. Laudata Curia haerebat firmiter in hy-
potheſi, per anteriores, ſupra enumeratas ſententias, in tribus inſtantiis la-
tas, viribus rei judicatae munitas, licentiam, revocandi hoc teſtamentum,
fuiſſe denegatam. Incaſſum obmovebat rea, quod, de Jure notorio, ratio-
nes decidendi per ſe nunquam induant vires rei judicatae; continuo repuk
ſa, tandem ad Miniſterium ſtatus confugiebat, cujus tunc erat caput peril-
luRris Liber Baro a COCCEII, qui iple, praeter debitum, (qualis ipfi erat
mos vel ſupererogatorios non faſtidire nec extimeſcere labores, ſuisque,
non alienis oculis perſcrutari querelas,) in Viſcera Cauſae, evolvendo Acta
ſedulo, penetrans, mox errorem decernentium & judicantium anteriorum
detegens, per Reſcripta, rationibus juris & facti ſat amplis & ſtringentibus
munita, Viam Juris reae ſuper hac quaeſtione aperuit; ſed Actores, inter
quos erant milites, via immediatae importunaeque ſupplicationis ad pedes
ſereniſſimi tentata, labefactaverant juſtiſſima iſta Reſcripta, proceſſumque re-
ſcriptitium impetraverant, ita ut Jure- Conſulti Grifswaldienles, a ſemita
recta ſemoti, per pronuntiatum d. 12 Sept. 1746. publicatum, omnes priores
ſententias brevi manu confirmaverint, in rationibus decidendi tamen, mo-
menta amicabilis compoſitionis late ſuppeditantes. Praeciſe tunc imminebat
ſalutaris Juſtitiae Reformatio, quae proceſſus, negligenter ſatis tractatos, ala-
eriter promovebat, adeoque Advocati, laboribus uno impetu obruti, mo-
ram ferentes lites, vel intricatas ſeponebant, ita ut huic litigio induciae ſu-
pervenerint ſexennales ‚reaſſumto demum ſerio anno 1751. Rea, ſatis ha-
Genus defatigata infelici ſucceſſu, tandem Inventarium qualecunque bono-
rum Mariti praedefuncti, ſuorumque exhibuerat; Actores Monita deſuper
confecerant, & haec ipſa Monita tandem ſemitam ad rectum tramitem ſter-
nebant. Nimirum Nova Curia, jam reformata, aliis oculis rem ejusque
viſcera genuina intuebatur; & die 15 Nov. 1751. pronuntiabant:
„ Würde Beklagtin (die von Eichman) die exhibirte Specificationei mittelſt H-
v der dahin beflörken, daſ ſie aller darjenige, Wa’ zur Leit de, dlſterbent ibie
„, vorigen Mannes (det eh. Raths Horn) von beyderſeitigem Vermögen vor-
hbbanden geweſen, richtig angegeben, und davon wiſſentlich nichti verſchwie-
„gen, e auch alley, wWas ibr etwa noch biernächſt beyfallen moegte, getreu-

ſtem,
lter
glis
Ned
Uenle

rüt..
nid.
venton
, tie
eyll
peril.
Eerit
iscbe,
9 A
lorumn
Md
8, M
ede
Ngete.
1 Lenrt
o
n lo⸗
Nicd
tos,
ti, N
Leire
te kr.
E ol
Galet

i Eer.⸗

eſosd,

nimi⸗
d,
ben
Nlen
1
uhr⸗
9

22

Obſerv. XXXV. De fdleicommiſſo generali Conjugum ere. 261

„lich ſuppliren Wolle, ſo hätte ſie denen vorigen Judicatis vom 21 Jan. 17 39.

„5 Jul. 1740. 17 Jan. 1742. und i2 Sept. 1746 ratione Editionit Inventarii,

„ein nothdiurſtige, Genügen geleiſtet, und werden im ubrigen Klagere mit ih-

„ ren anmaaslieben Deſecten abgewieſen, mithin iſt die Beklagtin fich darauſ

„ einzulaßen nicht ſebuldig;“ Comp. Exp. Ex rationibur dccidendi, incon-

gruar priorer deriſioner eommonſtrantibur: „Meil das Objectum litir eine künf-
„tige Erbichaft betrift, deren wegen ſich vor dem Abſterben der Beklagtin,
„ uid, quale, & quantum adloribur praeciſe debeatur?! jetzo nicht beurtheilen
„läſßet; allermaſten denen Klaegern ex teſtamento reciproco quaeſtiunir vom
„ J Febr. 13.t. (Wornach ſie gleichwohl dereinſtenr ſuccediren zu wollen fich de-
„dariret, mithin ſie auch Voluntatem Teſtatoris in allem beſolgen müſſen) ein
„ Jur ſucceſſionis, weder in omne jur defuncti ſolitarie, noch wWie deſſel-
„ben Verlaſſenſebaft, conjundtim mit der Beklagtin Vermögen, Die obitur prae-

uodefundki teſtatori, d. §& Apr. 17370 beſchaffen geweſen, pro dimidia competi-
vrret, ſondern die Beklagtin, alt der Mariti praedeſuncti alleinige Erbin, ſo

„ lange ſie lebet, mit beyderſeitigen reſpectiven Verlaſſenſchaften und Vermögen,
„ dua ſubſtantiam, ſortem, fructur, & uſurat, nach eigenem Gefallen, libere

„diſponiren kan; die Klägere alſo nur die Halbſcheid der Güter, pro eo ſtatu,
„ worinnen die Beklagtin ſolche bey ibrem Ableben verlaſen wird, zu praeten-
,„diren berechtiget ſind, und zu einem mehrern, nach ſatſam klarem Inhalt der
»„Teſtamenti, nicht berechtiget ſeyn ſollen, nachdemmalen, auſierdem, daſs
» die Beklagtin ſich des etwaigen Vortheilr, einer ibr nach Magdeburgſchen

„ Rechten zugekommenen lucrativen Erbſehaft ab inteſtato begeben, auth ex
„ dicto teſtamento ſo viel deutlich conſtiret, wie des prazdeſuncti Teſtatorit, und
„ beyderſeits Diſponentium, autdrückliche Intention geweſen, daſt ibre beyder-
„Nitige dereinſtige Collateral -Erben, alt denen ſie etwar zu verlaſen, de Ju-
»re nicht ſchuldig waren, nicht einmal die Gelegenheit hbaben ſolten, weder

neinet und dei andern Verlaſenſchaft, noch beyderſeitiger Vermögen zu per-

„Jerutiren, alr in welcher Abficht nicht nur Editio Inventarii verboten, ſon-

„dern auch nicht einmal dar Teſtament jemanden, er ſey wer er wolle, com-

„ municiret, noch ſolches vor beyderſeit, Diſponentium Abſterben, vielmehr
„allererſt, wann Klaegere mit der Beklagtin nacchſten Verwandten, Wwürblich
„zur Suceeſſion gelanget ſeyn würden, eröfnet werden ſollen, ſolchemnach dann
auch der Beklagtin die ergangene Judicata nicht weiter obſtiren, als daſ-
„ die übergebene Specificationer der beyderſeitigen Vermögent, annoch zu lega-

v liſiren; keineiweges aber denen Klaegern verſtattet Werden können, weder ra-
njione adminiſtrationi! bonerum, unbefugter Monitorum ſich anzumaaſien, noch

„ way und welcherley Stüucke czur künftigen Verlaſenſchaft gehören, und war

„Jolche gegen waertig ge wWähren moezgten, in unnütze Diſputation zu ziehen,

„ am wenigſten contra probibitionem praedefuncti teſtatorit, des künſtigen etwai-
„gen Erbes Wegen, Sicberbeit zu urgiren, da ihnen, bey Verluſt der Haere-

„ditaet, zur Zeit keinerley Action weiter competiret. 4

Kkz CLCLon.

262 Obſerv. XXXV. De fdeicommiſo generali Conjugum etc.

Contra hanc ſententiam utraque pars ad appellationis beneſicium pro-
vocaverat; ſed gravamina actorum ubique rejecta per ſententiam appellatio-
nis, ejusdem Curiae, d. 22 Nov. 1752. publicatam, his ex rationibus:

» Weil, wann gleich das Teſtamentum reciprocum quaeſtioni:, auch intuitu
„ der Beklagtin, und reſpectu deren eigenen Vermoegen!, unwiderruflich blei-

turo eventui ſtudio relittum) „dennoch die Mare Diſpofitio eben deſſelben Teſta-
» menti, auf beyden Seiten jetze in Vigore bleiben muſs; nun aber darinnen,
und in dem annectirten Codicill, (Vol. t. f. 25 3. 255.) mit groſiem Nachdruck,
„ ſub poena privationir, die Begebrung einer Caution, und eines Inventarii,
vovhlechterdinger, und ohne der allergeringſten Aunabme dergeſtalt verboten,
vdaſr dar Teſtament ſo gar erſt, nach beyderſeiti Eheleute und Teſtatorum Ab-
»leben, eroefnet, und dar ſodann ſich findende Vermoegen, an beyderſeit, näch-
„IAe Anverwandte, aequis partibur, verabfolget werden ſollen; dergleichen
brohibitio teſtatorit juxta clarum praeſcriptum MWovellae tos. C. z. und der
,Auth. Contra C. ad S. C. Trebell. ibique Brunnem. & Carpz. P. z. C. S. D. 35.
»in fine ibique cit. Ant. Fab. allerdinger a Judice obſerviret werden, uncd in
„Jolchem Fall die Diſpoſitio Capitit I. cit. Nov. 105. de quarta fideicommiſi ge-
„ neralis circa id, quod moriente primo baerede ſupererit, conſervanda, (de
qua videatur Obſervatio praeceden?) „»ceßiren ſolle, ja ſelbſt, wann auch der-

„Sleichen Probibitio nicht vorhanden wWäre, dennoch ein ſolche⸗ Inventarium,

» alr Klaegere intendiren, nicht einmal erforderlich ſyn wür de; Carpz. c. I.
D. 39. in fine; ferner Klaegere ſich dem agnoſcirten Teſtamento gemäſz,
iberall von ſellſt beſeheiden und beſcheiden müſſen, daſs fie nemlich circa
abtualem petitionem erſt dar Ableben der Beklagtin abzuwarten ſebuldig.
. E contrario Gravaminibus reae per ulteriorem Appellationis Senten-
tiam reformatoriam, die 4 Maj. 1753. publicatam haec juſta medela adhuc
obtigit:
„, Daſr bey der Beklagtin Gravaminibus Appellationit, die Sententia a qua vom
„„ Nov. 17 51. dahin zu ändern: daſis die appellantiſebe Beklagtin, ſowol von

39
93

„der erbanten Supplirung dei Iaventarii, ali von der Praeſtirung de-, Maniſe-

5 ſtationz - Eyder, wie bismit geſchiehet, u entbinden. Comp. Exp. Ex ra-
tionibur. „Weil nach der Sentenz vom 22 Nov. 17 52, über die gegenſeitige
„Appellation, die Klaegere das Ableben der Beklagtin abzuwarten verbunden,

„ bevor ſie die Diſpofition der agnoſcirten Teſtamenti reciproci quaeſtionis cum

»effectu geltend zu machen, und atctualem petitionem anzuſtellen vermögend

„dAegen die künftige Erben der Beklagtin Deſecte zu formiren.
Suvupererat adhuc tertia ultima Reviſionis Inſtantia; & ecquis miraretur,
illam ab actoribus haud fuiſſe neglectam; ſed non feliciori ſucceſſu; quippe
per

„ſeyn koennen, folglich auch alidenn srſt die rechte eigentliche Zeit ſeyn Wird,

„ben ſolte, (praemeditato igitur conſilio nihil hoc in paßu deciſum, ſed fu-

ro.
ltio.

ttuite
lei⸗
6
i⸗
ninn,
nd
Anteri,

hr

n .
Klh⸗

leicn

A er
1.
M
.
ſ
H Ar⸗
Ni,
6,4
niſt
P oi
i
len
V

a
W
uſſe
r e⸗
ſitigt
lnden,
dit uſt
iter,
irl

rden
go⸗

tam, recenſitae duae appellationis ſententiae pure fuerint,

Obferv. XXXV. De fdeicommi ſo generale Conjugum erc. 263

per ſententiam ſupremi Regii Tribunalis, die 19 Dec. Ty53. partibus publica-

& ubique con-
firmatae, removendo anteriora judicata ICtorum extraneorum, apparenter

obſtantia, his rationibus:

», Daſe die vorige Judicata non inſpectis tabulit erfolget, die damalige Urthele.-
vlaſßer alſo nieht ge waſt, noch wiſen koennen, daſi in Teſtamento Editio Iyz-
„ventarii & Cautio verboten, noch unter welchen Conditionen und Ein-
»ſehbraenkungen die Anverwandte vociret Worden; mithin auſter Zweifel i ,.
»daſs, Wann rea dai Teſtament Hleich ediret haette, an Herautgebung der In-
„ ventarii niemals erkant worden ſeyn wurge. Indeſs iſt denen Judicatir durch
9 die erfolgte Edition ein Genüge geſebeben &c. Wachdem aber nunmehro das
5, Teſtament ad Acta gekommen, wurde e abſurd ſeyn Wegen Defecten- Suppli⸗
„rung des Inventarii, und deſſen Beeydigung einen Proceſr vu geſtatten &e
„ Auch in dieſem Teſtament keine Spur vorhanden iſt, daſi praedeſunctur Ma-
5» ritus teſtator, auf den Fall daſs die Beklagtin ſich Wieder verheyrathen wür⸗
» de, eine andere Diſpoſition im Sinne gebabt Oc.

Hac ratione totum hoc praepoſteratum litigium, tanto fervore coe-
ptum & continuatum, quievit, ut avide & nimis intempeſtive inhiantium,
ſolent eſſe fata. Aliquot ante annos etiam fatis ceſſit reae ſecundus Maritus
Confiliarius Intimus de Eichman, improles, quantum ad ſecundum hunce
thorum, moto ipſius Creditorum concurſu, in quo Vidua ſalvare allabora-

„*

vit illata; & etiam haec ipſa intenta Vidua noviſſime, menſe Majo 1770

diem obiit fupremum. Liceat nobis nunc, commentari adhuc pauliſper in
hanc litem, fingularibus fatis diſtinctam; 1) ut ſupra monuimus, perperam
fuit deciſa ineidens, & ſaltem per tranſennam agitata, quaeſtio; an ſuperſtes
Conjux ex ſua parte, & circa ſuum patrimonium recedere poſſit a teſtamento
reciproco? utpote cujus repectu rea ſaltem intendebat, licentiam in ſalvo
habere. Verum eſt, Jure-Conſultos extraneos, ſupra nominatos, deficiente
inipectione tabularum teſtamenti ipſius reciproci, in obſcuro, ambulaſſe:
ſed tanto majori cautela ipſis fuiſſet opus. Numne prudentia, imo ſtricta

juſtitia deſideraſſet, ſuſpenſa definitiva, ut loquuntur, Deciſione, prius exi-

1

neſcio, quo fato, laudata Curia, audientia licet deſuper conceſſa, nihilomi-
nus denegavit tam juſtum, imo naturale deſiderium, & quis non miretur ra-

gere ipſas Teſtamenti Tabulas, quarum transmiſſionem ipſa urgebat rea, ſed

tionem? Nimirum, quia & anterior judex, tabulis teſtamenti non inſpectis,

pronuntiaſſet, id eſt, ut error propagetur, & tam facile vincibilis ſemper red-
datur invincibilis, (loquor de antiquata Curia Electorali Marchica „cujus vi-
tia, decreta contra decreta &c. omnibus rerum tunc gnaris cognita erant.)

Per juris neteria irrita eſt transactio ſuper haereditate teſtamentaria, tabulj,

Zeſta-

—

264 Obſerv. XXXV. De fdeicommiſſo generali Conjugum ete.

leſtamenti non inſpedtis, & licitum foret Judici, pronuntiare ſuper teſtamen-
to, ipſius inſpectione nullatenus habita? Diſſimulare hic nequeo, incongrui-
tates ipſiusmet hujus litigii haud parum tribuiſſe ad nutriendam averſionem
ſupremi tunc Cancellarii Liberi Baronis a COCCEII (cujus frater, Praeſes
olim Curiae Magdeburgicae, Johannes Gottfriedius a Cocce, qua teſtis, te-
ſtamentum hocce anno 1731. fubſcripferaàt) contra transmiſſiones Actorum ad
Exteros Jure Confultos; qui in rationibus decidendi hujusce Cauſae fluctuan-
tes de varia ſucceſſione Conjugum Marchica & Magdeburgica, aeque ac de
diverſo ſpatio haeredis deliberandi &c. in latum longumque diſſeruerant; &

ut nemo ignorat, tandem omnis iſta Transmiſſio in terris Boruſſicis plane

abrogata, quum & ipfe abrogator, ejus ſiniſtra fata in propria lite cum libra-
rio Sehmidt, ſuper editione Grotii illuſtrati, expertus fuerat. Ut ex hoc di-
verticulo in viam redeam, non deſunt, nec hodie, qui teſtamentum Con-
jugale reciprocum, ad inſtar pacti ſueceſſorii, irrevocabile, ex praeſumta
teſtantium intentione, autumant. Idem hoc judicium primo videtur intui-
tu continere Deciſio XLlII ſupremi Tribunalis Haſſo-Caſſellani in Iomo I.
quae Decilio hanc inſcriptionem prae ſe fert: =
Teſtamenta correſpeétiva, eX quibus quis praedefuncto ſuccelſit, revo-
cari non poſſunt. =

Sed nigrum non ex aſſe reſpondet huic rubro. Diſtinguitur ibi inter teſta-⸗
mentum 1) mutuum, quod a duobus, ſve conjugibus, ſive fratribus, ſive

ſociis, ſive aliis, codem in loco, uno quaſi momento & actu continuo con-
fectum; 2) reciprocum, quo, duo ſimul teſtantes, ſe ipſos invicem univerlſali,
aut particulari haeredis titulo honoraverunt; & 3) correſpectivum, in quo ap-
paret, quod una pars de ſuis bonis ita non diſpoſuiſſet, niſi altera quoque
idem in ipſius favorem feciſſet, juxta ita diſtinguentem Harprechtium, in
Dilſlertatione de teſtamentis correſpectivis §. 4. n. 24. §. §. n. 30. & 78. ſeq.
quo duce in citata Deciſione, reformando ſententiam, (à qua ad laudatum
PTribunal fuerat appellatum) primae inſtantiae Regiminis Caſſellani, quod haec
teſtamenta Conjugum reciproca, ut Inventum nationis Germanicae, conſe-
quenter indiſtinéte ut irrevocabilia exiſtimaverat, contrarium pronuntiatum,
diſtinguendo tamen; ut quidem omnia teſtamenta, mutua & reciproca (ſu-
pra deſcripta) ſint yevocabilia; neutiquam vero correſpectiva, & haec quidem
tunc demum fint irrevocabilia, quando ſuperſtes conſequutus eſt lucrum, in
tali correſpectivo teſtamento ipfi deſtinatuin & aſſignatum; ex ratione:
uod haeëc omnium adtuum correſpectivorum ſit indoles, juxta Harpr. c. 1. §. 38.
n. 374. ſeg. Sed immediate ſequens Deciſio XLIV. cjusdem ſuprem! n

ub
un
e

.
ti
r

fi⸗

ha⸗a

wwen.
dprui⸗
onem
lele⸗
,V.
D
m.
e N E
rant;
P
n Ier.
hoel.
1 Cor⸗
elumnte
tlli⸗
.

reir

tet telr
s,
.
etlil,
N
Noce
, 1
594
unun
iet
coble⸗
tiatoln,
No
ckunn,1
1 N

.

ten
Mn

Obſerv. XXXV. bDe Kideicommiſo generali Conjugum etc. 26 5

bunalis Haſſo-Caſſellani, ita inſeribitur e diametro fere contraria: Tæſta-
menta correſpecliva eatenus revocari poſſunt, ut teſtatori ſuperſtiti liceat, adi-
mere lucra in teſtamento, propriis ſuis cognatis alignata; & ibidem n. 14. Di-
ſtinctio ante laudata Harprechtii, inter mutua, reciproca, correſpedtiva, ut
fumus venditatur, „als nichts reelles enthaltend,“ quum omne reciprocum ſit
correſpectivum. Atque haec ſententia omnino mihi verior, ipfique analogiae
juris convenientior videtur, juxta quam negari nequit, niſi omnia negotia
inter vivos mortisque cauſa turbare, confundereque malis, in teſtamento
Conjugum reciproco revera ſubeſſe duo teſtamenta; atqui cuiuslibet teſta-
menti eſſentiale attributum in eo conſiſtit, ut ſit revocabile ad extremum
usquae vitae halitum, alias deſineret eſſe ultima voluntas, quae tamen defi-
nitionem teſtamenti, adeoque ipfſius eſſentiam ingreditur; & hoc adeo verum
eſt, inque vulgus notum, ut nec clauſula derogatoria obſtet, cum nemo ſibi
ipſi poſſit legem dicere, aàa qua non liceat recedere. Et ita caſum praeſen-
tem noſtrum propoſitum decidit Illuſtris Propraeſes a PUFFENDORF, in
Tomo IV. nuperrime edito, Obſerv. 190. cui eſt titulus:

De Comjugum fideicommiſo, in proximos utriusque cognatos collato.

ubi docetur, ex ſententia Harprechtii & ICtorum Tubingen ium, patrimoni-
um utriusque defuncti conjugum in unam maſſam conliienadnm ‚& utriusque
eognatis proximis dimidiam adicribendam eſſe, cum dpeidelio, in Glloge
uaeſtionum Juridicarum, voce, Teſtamentum C. II. Tunc merito addit illu-
gris Obſervator: „quod quidem rationem habet, ſi poſt utriusque mortem
„propinqui in bona ſuccedant, neque ſuperſtes aliter diſpoſuerit. Quid igitur,
„ſi primo (conjuge) mortuo, ejus cognati proximi ad exhibendum, & de
„Cautione uſufructuaria agant? (uti in caſu noſtro ſupra enucleato factum
„fuerat) Et plaue ſuperſtes conjux iis de ſuo nibil debet, ſed ſalva ei diſponendi
»facultas eſt. Uberiorem adhuc explanationem continebit Obſervatio ſe-
„quens.

II) Altera quaeſtio incidens & eventualis erat, quomodo, ſubſiſtente
utrinque teſtamento reciproco, aliquando poſt fata ſuprema ultimo ſuperfſtitis
Conjugis, computatio bonorum inſtituenda? praecipue, cum hoc in Caſu
Vidua ſuperſtes ad ſiecunda tranſierit vota. Poenae ſiquidem ſecundarum nu-
ptiarum, de quibus ſupra Obſervatione egimus XXX. juxta quas binuba nihil
lucratur, quoad proprietatem, e thoro priori hic exularent, cum praecipue
in favorem liberorum primi thori, hic plane deficientium, introductae; aſt
intricatiorem reddit quaeſtionem ſucceſſio ſtatutaria Marchica ſuperſtiti Con-
jugi optanti ſicque volenti ab inteſtato competens, quae hic locum habitura
Tom. I. LI fuiſſet.

266 Obſerv. XXXV. De fideicommiſo generali Conjugum ete.

fuiſſet. Quodſi igitur ſecundus Maritus fuiſſet ſuperſtes, quaeri potuiſſet, quid
juris ei competiturum fuiſſet in exercitio hujus portionis ſtatutariae, circa

bona praedefunctae Uxoris inteſtatae, quatenus cum haereditate primi Mariti

commixta. Et putarem, nihil juris ipfi adſcribendum fore, ſed tunc revi-
viſcere, vel potius exiſtere ipſiſſimum caſum teſtamenti reciproci, ejusque
clarae diſpoſitionis circa utriusque primi thori proximos, ab utroque latere
ad ſucceſſionem vocandos in id, quod ex utroque primo Conjugio reliquum
erit. Sed caſus erat inverſus. Vidua lecundi thori remanſit fuperſtes

improles. Quodſi ſecundus, itidem praemortuus, Maritus opimum reliquiſ-

ſet patrimonium, tunc non de glande legenda fuiſſet quaeſtio;
an proximi e primo thoro, utrinque, etiam hoc augmentum,
vigore teſtamenti reciproci, in quo vocati haeredes ad id, quod tunc ſupererit,
ſfuum potuiſſent facere? IIIuaſtri a PVFFENDORFFIO, & Summo Tribu-
nali Cellenſi negativa placuiſſe videtur. Nam ita continuat Obſervationem
ſupra citatam 190. „Fingamus igitur, ſeparari bona poſſe, & ſuperſtitis
„Patrimonium defundti pecuniam ſuperare, bona defuncti exhbibebit. Quod ſi
„autem dilycultatem res recipiat, vel patrimonium defunti minus éſſe probetur,

22 3 . . —„ * .„ . » .
„dit, etſi defuncti patrimonium ſuperſtitis pecuniam ſuperaret. Nam ex

„ejus (primo defuncti) quidem judicio, proximi ejus cognati nihil amplius

„quam bonorum eommunium dimidiam habituri ſunt. Et ita Summum
„Tribunal (Cellenſe) decidit in propofita cauſa, hunc in modum: Es haben
„jedoch Klägere, wann des Mannes Nachlaſs die Hälſte des gaſamten Guts
„beider Eheleute überſteigen ſolte, mit der Halbſcheid der geſamten, ihnen
„Iolchenfals anzuzeigenden Cüter ſich zu begnügen.“ Leyſerus Specim. 359.
Med. 6. calum inextricabilitatis, ut ita loquor, ſupponit, & hanc Meditatio-
nem ita interibit: „ utriusque teſtatoris bona ita commixta ſunt, ut Tiff-
„ Eulter ſeparari queant, tequaliter ea dividi oportet. Ita, ut dimidia bono-
„rum pars his cedat, quos revocans haeredes fibi eſſe voluit. — Nec aliud

„dicendum, quamvis ambo teſtatores non ſeparatim de bonis ſuis, ſed pro-

„miſcue, tanquam de re communi, diſpoſuerint, atque NB. cognatos ſuos
„ex utraque parte futuros haeredes ſcripferint.“ lIdem Spec. 449, Med. 8-
10. & Specim. 404. Coroll. 2 hoc extendit ad eum caſum, „quamvis pa-

„ctum de non mutando teſtamento ſit adjectum.

& quatemus de
reſpectu proximorum primi defuncti Mariti „ & ratione dimidiae bonorum
communium tempore ipfhus obitus reliétorum, effectu caruiſſet, ſupponendo,

quod

non ultra dimidiam bonorum communium ſuperſtes reſtituit. Quod proce-

III) hac oecaſione, & quaſi extra Acla quaerebatur: Numne ſuperſtes,
de ſuo teſtamentum cum effectu condere potuiſſet? Hoc quidem

7
ul

„han

fui
litr.
ter
Nl

or

ſen
(C.
Ni
n

N

Nee
Con

(Ie
Martti
tl⸗
kione
kigen
helke
relgei

Neſi

ntum,

eretit

Tribu⸗
Onem
inie
0 ſK

vetur,

Roc.

amn e
Ampin
ndun
Shibm
, Cls
ihnen

1. 330.
Nitatio⸗

t 6⅓

Mo
Ad
o.
lo
ſel.

Obſerv. XXXV. De Kdeicommiſo generali conjugum etc. 257

Aa ſuperſtes teſtamento reciproco adſtricus manſiſſe putandus ſit. In caſu
ubſtrato concurrebat notabile factum, quod ſuperſtes, binuba de Eichman,
Proprio ſuo iure, longe poſt fata primi Mariti, bona acquiſiverit aliunde,
n& quidem unquam ſperata. Si jus ea exigendi, ipfi, vivente adhuc primo
Marito, competiiſſet, negandum haud foret, communium bonorum parten
jam tunc conſtituiſſe. Ecquis enim ignorat, jus exigendi, imo ſpem ſolam,

debitum iri, omnino pertinere ad patrimonium exacturi vel ita ſperantis.

Aſt, ſi titulo lucrativo v. g. donatione, teſtamento, legato, ſimilibusque
modis, hoc oritur incrementum, poſt diem demum ſupremum primi Con-
jugis? Summum Tribunal Cellenſe, juxta illuſtrem a PVFFENDORF in
Tomo IV. Obl. 254. hanc quaeſtionem indeciſam & in ſuſpenſo reliquiſſe

videtur. Et omnino operae pretium eſt, neque pigebit Lectorem, omnia

huc facientia, in uno quaſi contextu hic offendere, & ampliorem dictae

Oblervationis hic injicere mentionem, quae ex Corn, van Bynckershoeck

Quaeſtionibus Juris privati, L. 3. C. 10. ita inſcribitur: „ Ni conjuges mutus
„»Zekamento ſeé invicem haeredes ſeribant, cum plena poteſtate alienandi, ſed
6a e, ut bona, quae ſuperſtes relinqueret, poſt ejus mortem, inter utriut-
Wque haeredes, aequis purtibus dividantur, an haereditas & en, aliaque

nlucra, quae ſuperſtes ſua ipfius induſtria acquiſivit, pro ſomiſſe etiam cedant

»haeredibus Conjugis primum defuncti? Allegatus ibi percelebris ICtus Batavus,

Jacobus Koren, negativam tuetur; Bynckerthoeck autem affirmativam, non
fuiſſe enim, aliam, inquit, utriusque conjugis mentem, quam ut usque ad

utriusque mortem continuet ea bonorum communio, quae in-

ter ipſos conjuges ſtante matrimonio obtinuit. In ſocictate autem

bonorum, qualis ſit conjugalis, etiam haereditates communioni acquiri,
juxta l. 3. §. 1. pro ſocio, eamque in rem complura quoque refert judicata
Tribunalium, imo & judicata ab ipſo diſſentiente Koren, Obſ. II & 12. alle-
gata, confuſionem duorum patrimoniorum in unum aſſumunt; & ita quoque
ſentit Voét. ad ff. ad SC. Trebell. 9. 56. Additur hoc: „In Summo Tribunali
„(Oellenſi) quaeſtio haec dubitationem recepit, incidit autem in Cauſa, Annen
„Eliſab. Langen, verwitweten Kochs, Donatariin, Beklagte, und Appellan-
„tin, contra Koch und Conſ: Ubi quidem primae Sententiae ratio injecta
„fuit, quia probatum non eſet, Viduam a Jubſequentibus Maritis aliquid Iu-
veratum eſé. In reſtitutionis autem inſtantia, cauſa magis ex facto, quam ex
»Jurt, deciſa eſt, quia nec tum allatae probationes idoneae videbantur. “
Adeoque ibi haec quaeſtio, ut vere ex rationibus juris deciſa, aſſumi nequit.
Nec mihi quidem affirmativa iſtis rationibus conveniens videtur, ſiquidem
Conjuges ad ſtatum bonorum, qualis MZ tempore conditi teſtamenti reci-
2 . Proꝑt

26⁸ Obſerv. XXXV. De ſdeicommiſ generali Canjugum ee. 4

proci, reſpexiſſe, neutiquam vero ſe adeo ligaſſe cenſendi ſunt, ut poſt al-
terutrius obitum, aliunde quaeſita, extra ſuperſtitis arbitrium qualecunque
eſſe deberent. Etenim quod inter vivos, ſalva quarta ex Nov. 108. niſi & hu-
jus neceſſitas remiſſa, de iſtis quaeſitis diſponere poſſit Conjux ſuperſtes,
ſfupra commonſtratum dedimus. Praecipuc igitur Cardo quaeſtionis in
eo vertitur: Num per ultimam voluntatem qualemcunque, poſt mortem demum
exitum habituram, contra haeredes primo defuncti Conjugis, cumque eo-
rum excluſione, diſponere poſſit ſuperſtes Conjux in extranei, vel cujuscun-
que favorem? Et hoc eſt, quod omnino affirmandum puto; neque proprie
Vostiur c. l. de hoc caſu, ſed de ſuperſtite Conjuge, plane inteſtato tandem
mortuo, locutus, & intelligendus, adeoque reapſe non diſſentiens videtur.
Sequens Obſervatio 37 adhuc magis, per argumentum a majori ad minus,
confirmabit, quam modo dixi opinionen. .

l a..
önge
E.
erſt,
is i

ENN

e

4

ugeln.

Proytt
tancen
idenn
nind,

Gu

1

Oyhſervatio XXXVI.
Circa revocationem teſtamenti Conjugum reciproci, & quidem vivente adbuc
utroque; cum pragjudicio in Cauſa Viduae Roſenbergin contra Mariti
praedefunckti inteſtatos haerele.

Aniecedens Obſervatio pro objecto diſtinctivo habet cafum praemortui
alterutrius Conjugis, an & quatenus tunc ſüperſtes a teſtamento utrius-

que Conjugis reciproco, NB. circa ſua propria bona, recedere poſſit? Hic

vero agitur, ut inſcriptio docet, quatenus id liceat alterutri, utroque vi-
vente? Turma Doctorum, & uno ore affirmantium excitatur a Deryk. in
U. M. Lib. 28. tit. 3. J. 5. e. g. Carpzovii, Finckelhauſii, Beroldi, Guilii,
Richteri, Knipſchildii, Peckii, Mevii, Nicolai, idem abſolute aſſerit Ley-
ſer Specim. 359. Med. 3. 4. ipſe Srykius quidem fluctuat, ſed citatus locus,
aeque ac 9. 21. Capitis 24. Cautelarum Teſtamentorum ſatis oſtendit, ipſum
ſupponere caſum pactionis de non mutando teſtamento reciproco, utpote
quo & tendunt Cautelae ab ipſo ſuppeditatae. Alias, qua regulam, cum

allegato Mevio & Carpzovio, potius aſſignat Notario, tale teſtamentum reci-
procum, licet conjunctim, inque tabulis connexis conficienti „duplex hono-

rarium, & Magiſtratui, ubi locorum gabella pro teſiamento recepta eſt, du-
plicem gabellam. Fruſtra poinde a nonnullis diſtinguitur, an teſtamentum

Conjugum reciprocum, in una eademque charta contineatur; (quo caſu irre-

vocabile, & promiſſionem quaſi reciprocam falli vetitam, ſubeſſe perperam
autumant, ut Stryk. in U. M. c. l. ibique alleg. Berlich, fimiliter Berger

in Oec. Jur. L. 2. t. 4. J. 22. nota 4.) an vero finguli in ſingulis tabulis, licet

reciproce, teſtati fuerint & tunc demum revocabile cenſent. Quin Leyſe-
rus Spec. 359. Med. 8. 9. 10. ipſum pactum, de non mutando teſtamento
reciproco, clariſſimum requirit, & ſemper ſtricte interpretandum vult.
Non minori fruſtraneo conatu ali, habita Sexus ratione, Marito quidem,
non uxori, licentiam revocandi concedunt, quae ſexus praerogativa autem
nullibi fundata.
Interim contrariam Sententiam, magni nomine Jure-Conſulti tuentur
moribus Germanicis ducti, quibus ejusmodi diſpoſitiones Conjugum reci-
1 3 procae,

270 Obſerv. XXXVI. Cirea pevocationem teſtamenti Cenjugum reciproci ete,

procae olim ſemper immutabiles habitae, & ſaltem introductione Juris Ro-
mani turbatae, adeoque ad priſtinum ſimplicem candorem Germanicum revo-
candae; quorum agmen ducit BODEHMERUS Tomo?z. P. I. Reſp. 688. IIIu-
ſtris a CRAMER in Academiſchen Reden, L. 2. p. 684. & jam olim, Joh.
Sam. Seryk. (Samuelis filius) in Diſſ. de teſtamentis Conjugum reciprocis.
Haec poſtrema Sententia placuit & Summo Tribunali Berolinenſu, menſe
Sept. 1769 in Cauſa der Wittibe Mühlenmeiſterin in Reinsberg, Roſenbergin,
gebohrnen Guticke, contra Mariti praedefuncti in teſtatos haeredes. His
Curia Suprema Berolinenſis probandi facultatem conceſſerat, quod praede-
functus Maritus Roſenberg, ut jactitabant, adhuc vivus, licet neſciente uxore,
teſtamentum ipſorum reciprocum revocaverit; ſed, ut jam dictum, per
Sententiam Tribunalis haec probatio, ut plane non relevans, judicata, confe-
quenter eo ipſo, hoc teſtamentum ut irrevocabile, reformatorie declaratum.

obhro. XXXVII

,

ho.
e⸗
Il.
„NM.
poci
Derié
lengh
U
rgece.

uxOre.

1, Per
Colle⸗
dtumn,

Obſervatio rn.

Grca Iubſtitutionem pupillarem „ HODIE non ulira bona, a ſubſtituente
Irigfedta, procelentem: cum praejudicio in Cauſa Dileſtaca Wbeelſcher
Vormändere, contra Scbeelſehe Geſebwiſtere.

ontradicit quidem Srruv. Exercit. 33. 5. 39. butans, in ſubſtitutione pu-
pillari etiam propria hona fli impuberis, ad ſubſtitutum quemcunque venire.
Et juxta hanc hypotheſin pronuntiaverat Regimen Superius Wratislavienſe in
ſecunda Appellationis inſtantia, in Cauſa Scheelſeler Vormündere, contra

Wcheelſehe Geſehnviſterkinder; reformando Sententiam I. inſtantiae Judicii

Wratislawienſis Civici, (Stadtgerichts) pro regula ponendo Subſtitutionem
pupillarem affieere omnia bona qualiacunque impuberis inſtituti, etiam Ma-
terna, omnia aliunde ipſi poſt mortem patris, pupillariter ſubſtituentis, quae-
fita; ſed in fupremo Tribunali menſe April. 1764. placuit, reformando reſti-
tuere omnino Sententiam I. inſtantiae; nimirum Vosërii ad ff. Lib. 28. Tit. 6.
§. 26. Doctrina analogiae juris, juxta quam nemo magis onerandus, quam
fuit honoratus, convenientior viſa, ſic loquentis: „Generaliter obſervandum
„eſt, pupillarem Subſtitutionem „ quatenus pro fundamento habet patriam
2 Doteſtatem, & ad omaia impubeir 6 ona, ſive a Patre, five aliunde quaeſita,
ſeſe extendit, NB. uſu ſublatum eſſe, ita ut iſta ſubſtitutio non producatur
„ultra bona, ab ipſo ſubſtituente profecta — -— De reliqua igitur lubſtantia,
„quae aliunde inſtituto quaeſita ſuit, pro ſuo arbitrio teſtamento diſponit
„vel legitimos in eo habet Suceſſores, ſi noluerit, vel per Leges non Potuerit,

„iple teſtari; (i. e. praecipue, ſi impubes deceſſerit).

Haec Obſervatio omnino lucem affundit analogiae iis, quae in fine

Obfervationis praecedentis XXXV monuimus, ſcilicet tanto fortiori ratione

teſlamentum conjugum reciprocum, inque eo contentam ſübſtitutionem utri-
usque conjugis cognatorum, neutiquam producere effectum ad ea bona „quae
Conjux luperſtes poſtea aliunde, quam e primo Conjugio, quaeſivit.

Olſero, YxXYIIXY

ſtitutionis titulo haud relicta, obicem ponit hac poti
fideicommiſſum, communiter a Doctoribus, eum in caſum fictum, a de-

8

Obſer vatio XXXIIX.
Uſus fori circa teſtamenta, in quibus deſcendentes, iisve deficientibus, aſcendentes,
vel plane praeteriti, vel ſaltem, abaque inſtitutionis titulo honorabili,
ipſis legitima, legati, Ffideicommiſſi, vel donationis mortis cauſa titulo, relillas
& de ecffectu Clauſulae Codicillaris defuper; cum variis praejudiciis,
in Cauſis Sileſiacis, Pomeranicis, Meſo- GO
NDdaeo- Marchicis.

ARPZOVIVS P. 3. C. 9. D. II. communi Doctorum opinioni, clauſulam

nimirum Codicillarem ſiſtinere teſtamentum, in liberis legitima, in-
imum ex ratione: quia

mente factum, adeoque prorſus nullum irritumque cenſendum foret, nunquam

vero iſtam elauſulam ſupplere defectum teſtantis, ſed ſaltem ſanare teſta-
mentum, ob numerum teſtium incompletum, alias invalidum; & ſi aliud

diceretur, vix fore, ut locum inveniat Novella i5. C. 3. qua irritum redditur
teſtamentum ex cauſa practeritionis liberorum, quia hodie nullum fere re-
periendum teſtamentum, in quo ejusmodi clauſulae Codicillares non appo-
ſitae deprehendantur, contra l. ſi quando 35 ſub n. pr. C. de inoff. teſtam.
allegatque deſuper praejudicium Lipfſienſium, de anno 1623. Verum ſi
Carpzovius redivivus eſſet hodie, quanta & quam multa videret triumphare

in foro, jurisprudentiae ſuae civili, eccleſiaſticae, & criminali contraria?

Diſtinguendi caſus, .
1) teſtamenti, in quo haeres ſuus quidem non inſtitutus, attamen ipſi
legitima, legati, ſideicommiſſi, vel donationis mortis cauſa titulo, relicta.
Tunc hodie, tametſi tale teſtamentum clauſula Codicillari haud munitum,
nihilominus ſuſtinetur, & querela inofficioſi teſtamenti impugnari nequit,
ſed ſaltem eventualiter ad ſupplendam legitimam agendum eſt. Brunnem.
ad Nov. 17. C. I. n. 15. L. 8. §. 6. & l. 25. ff. de inoff. teſtam. §. ult. J. eod. Neque

haec Diſpoſitio mutata per Nov. I15. C. 3. princ. & L. 5. pr. cum ibi haec
ſola

11

le
Nrllili
lde

5

(Wam
na, i.
gi
1 L
undumn
e tl⸗
Salid
Wön
lere Ke
1
teſtan.
lin4
hnhun

lcki
iin,
Woen
E
in

„

Obſerv. XXXIIX. Eur fori hr⸗ teſtamenta, ete. 273

fola intentio declaratur, ut a parentibus & liberis injuria practeritionis &
exhaeredationis auferatur, nulla autem praeteritio in caſu legati vel fideicom-
miſſi relicti apparet neque jus vetus expreſſe mutatum. Conf. & notae
variae ad Lauterb. Lib. 28. tit. 2. J. 5. Multo magis

