ſes, Grifswaldienſes, cum tamen in ſtatibus Boruſſicis ſuppetant totidem Aca-

demiae & Facultates Juridicae, ut Regiomontana, Viadrina, Halenſis, Duis-

burgenſis; ut taceam Scabinatus, Brandenburgicum, Halenſem ,Sedinenſem,

Mindenſem. Verum Actor per Reſceripta Regia, propter admixtionem Mi-
niſtri Status de Happe, ut potentioris vel ſaltem quafi, impetraverat exclu-

ſionem Collegii cujuslibet Juridici Borufſici; inſuper per Ordinationem Ca-
meralem antiquam Brandenburgicamm licebat cuilibet parti⸗ litigantium exci-

pere contra tria Collegia Juridica. Qanta jactura temporis expenſarumque

exinde nata fuit huiic litigio Arnsdorffiano? Ita ut vel ſolo hoc nomine valde

meruerit perilluſtris ſupremus Cancellarius Liber Baro a COCCEJI, abro⸗
gando penitus Transmiiſionem Actorum in Cauſis civilibus criminalibusque

quibuscunque, creando duos Senatus Curiae Provincialis, & reducendo fina-
liter ultimam inſtantiam ad cognitionem ſupremi Tribunalis Berolinenſis.
Nec videbis amplius uti Actorum Transmiſſione, niſi Judicium Militare ſu-

perius Berolinenſe, ſenatibus haud diſtinctum, quin pauciffimis ſaltem Mem-
bris compofitum, & a Judiciis civilibus plane diverſum ac disjunctum-
Memini, me die 31 Jan. 7739 Francofurti ad Viadrum ſub Praeſidio Magni &

Uluſtris

«b Actir plane remotas 301

e MMris MOSERI, eum quo haulè bpoſt ſere ſimul nuntiumn huic Academiae
milt, ego propter 3 olutum Aea demiae curriculum, ille, ob infenfiſſimas
e. tunc quorundam praeſertim theologorum malevolorum diras perſecutiones
N minime meritas) publice defendiſſe Diſſertationem de Transmiſſione Actorum
ne ejſusque duo priora capita, in quibus cum emphaſi invehitur contra eam, ita
We definitam: quae fit a Judice ad Jure - Conſultos, eum in finem, ut hi ipſk ſen-
. tentiam, partibus litigantibus publicandam, ex transmiſie Actis concipiant; quo
ipſo facile diſtinguuntur ᷣð
*R 1) a transmiſſione Actorum „ut loquuntur, manualium privata, a parte liti-
. gantium alterutra ad Ctos, eum in finem, ut reſpondeant, vel quomodo
konr in cauſa procedendum, vel quod ſperandum timendumve de rei exitu, vel,
74 ut qccepto Reſponſo favorabili, ſaltem a reſtitutione expenſarum liberen-
Jur. tur, qui ultimus effectus plane apud nos exulat, quin prorſus vetitum,
D. ejusmodi Reſponſa Actis & Deductionibus jungere.
i 2) 4 transmiſſione Actorum ad ſuperiorem, Acta ob protractam denegatamve
Rnkr juſtitiam, aliave ex cauſa, avocantem, & a reliquis Transmiſſionis ſpeci-
RRe ebus, ibidem lingulatim enumeratis, atque adhuc hodie locum apud n0S

habentibus.
“ Autaumans, in pauciſſimorum manibus verſari iſtam Diſſertationem,
permulta curioſa aeque ac utilia complectentem, omnino e re judico, cum

dn Transmiſſio Actorum adhuc dum in tot Germaniae Provinciis vigeat, quae-
dam excerpta huc transſcribere, iisque caput ſecundum, de illie Provinciis
alen CGermaniae Gα cauſis, in quibus nullus vel exiguus Tranemiſſionis Adtorum uſus
W eſt „cum notis jungere, quae certe Palato Lectoris intelligentis expertique
ech non poſſunt non eſſe grata, non ubivis obvia „ſummo fſludio collecta, atque,
“ quid ante abrogationem Transmiſſionis, anno 1746. factam, in terris Borus-
men Hcis, eirca eam Regis, & quam raro huic praeſcripto obtemperatum fuerit,
D abrogationemque tandem inſequutam neceſſariam effecerit, utiliter common-
oſe ſtrantig. Praeſertim haec loca exhibent in compendio argumenta, pro &
ene contra Fransmiſſionem Actorum hinc inde militantia, ita ut inducat Diſſer-
bo⸗ tatio haecce non minus Magnum Athletam, Cancellarium a LUDEWIG
hdft loquentem, Transmiſſionis ſtrenuum Defenſorem, in Praefatione Tomi 1.
uir Confiliorum Halenſium, g. 6. pag. 2. germanice, & Authorem Diſſertationis
hlnch in continenti ad ſingula obmota latine, contra Transmiſſionem reſpondentem
Re in nota 2. ad C. 1. & 4. qui §. ita conceptus:
mn Men.

R“ „Commoda & incommoda Transmiſſionis Actorum pari paſſa ambu-
„Tant; imo longe feliciores e?e Provincias, in materia litium judicialium,
lis Pp 3 pubi

302 Obſerv. XLVI. Duae ſententiae ſucceſivae extraneorum

„uht Transmiſones Actorum exulant, experientia edodti tuto aſſeri-
„ImüS. S
tunc ſequitur haec nota I. & 2.
) Veniam Lectoris expetimus, prius, quam Juris jamdum confiituti peri-
tos agamus, exſpatiandi pauliſper in Jurisprudentiam conliiltatoriam atque
legislatoriam. òW

2

2) Liceat nobis, iſta commoda & incommoda, exponere verbis III. LUDE.

WIGII c. I. iisque per modum

„

Parentheſeos ſubnectere ea, quae, etſi non ſemper, ſaepiſſime ta-

men, jure optimo maximo regeri poſſe, nemo facile ibit inficias. Eben die-
ſes, ait, dais die Partheyen auf auswärtiges Erkäntniſs der Rechts-Gemein-

den, Facultaeten oder Schöppenſtühle ſich berufen, und ihren Gerichtshän-

deln alda Recht holen und nehmen mögen, halte ich, (nobis valde diſſen-
tientibus) vor daſs gröſte Glück, welches die Freiheit des deutichen Reichs
ſo wohl, als die unſchätzbare Gerechtigkeit in unſerm Vaterlande am kräftig-
ſien unterſtützet. Dann, wie miſslich und gefahrlich iſt es doch, wann die

Rechtshändel einem Mann allein anvertrauet werden? Das iſt, wann die Ge-
richte mit der einzigen Perſon eines Stadt-oder Landrichters, Vogts, Schul-

zen, Hauptmans, Amtmans, Caſtners, Burggrafens, Gerichtshalters, und
was dergleichen Namen mehr ſind, beletzet werden. (Haec omnia in ecum
ſolum caſum quadrant, ubi facultas juris dicendi penes unicum hominem re-
ſidet, atque novit III. Dn. a Ludwig, hos mores ignorare integros Germaniae
circulos, Sueviam, Franconiam, ractum Rhenenſem &c. ubi & pagis ſingu-
lis non ſolum ſui ſunt Sculteti, ſed & Conſules, & Scabini, ſive Judices,

ordinaria Judicia formantes, cauſasque ordine tractantes. Porro & in iis
provinciis, ad quae applicari poſſunt dicta a viro Illuſtri, major longe nume-

rus eſt Actorum coram integris Collegiis ventilatorum, atque ad Judices ex-
traneos transmiſſorum, ac eorum, quae coram Juſtitiario aliquo &c. geſta
ſunt. Denique videamus, an non ea, quae in his deſiderat, ſaepius quoque
cadant in alios; quid enim juvat palliare naevos & diſſimulare morbos omni-
bus ſatis notos.) iſt dieſer unwiſſend, ſo folget ein wiederrechtlicher Ab-

ſchied. (Annon etiam Collegiis Ctorum paſſim aſſident viri, ipſius Juris
communis, vel publici, vel civilis, vel eccleſiaſtici, vel feudalis &c. pro eo

ac decet, non ſatis gnari: quoties peccatur a Cris exteris contra Jura ſeripta,
& non ſeripta provincialia & localia, adeo ut remotione ſententiae opus ſit,
ceu infra docebimus. Meminimus B. Erneſtum Ducem Saxo-Gothanum in
quadam Conſtitutione plurimum dolere, quod a ICtis exteris toties contra

jura

Nt..

er.

UWN

ime t
el e.
emei⸗
itshin
iſten.
Reichs
ig-
KE
de Le⸗
Klul.
8,
in eun
end⸗
nmnirt
ſogr.

Was,

in is

e⸗
ices .
1 l
oge
0⸗

.

IS Jurs
Pto el

ſeript⸗

opes
hunus!

5
n

ab Actis planae remotae. 303
jura patria pronuncietur (add. ſeq. cap.) Accidit quoque haud raro, ut IC.-
tus aliquis ſit inſignis Doctor Juris, aſt peſſimus Doctor facti, i. e. ut jus
ad factum applicare neſciat, id quod Profeſſori cuidam, cuius conſiliorum
volumina profundam Juris theoriam redolent, objectum eſſe novimus. Sunt
porro alii, quibus non ſcientia Juris deeſt; deeſt autem diligentia, in Actis
perlegendis, extrahendis, & reſponſo elaborando, imo proſtat querela fun-
datiſſima Por. Regis noſtri in edicto d. 1723. 17 Febr. dari Collegia ICtorum
quorum membra, Acta plane aliis, qui ad id juramento obſtricti non ſunt,
(adde: reique non ſufficiunt) expedienda committant; (vid. quoque paulo
inferius.) Sane intra breve tempus bis Acta ad Collegium noſtrum delata
ſunt, in quibus exſtabant Sententiae, a Collegiis Ctorum duarum Academia-
rum per univerſam Germaniam longe celeberrimarum latae, quarum altera
ob notoriam & inſanabilem nullitatem prorſus ab Actis rejieienda erat, altera
vero itidem Nullitatis ab alio Collegio Academico arguebatur. Quanta
denique Ctorum, cirea punctum juris ipſum, diſſenſio eſt? Saepius ſane tot
ſententiae ſunt, quot ſunt capita, & quae Collegium unum juri conformia
eſſe pronunciat, aliud tanquam Juri diſſona rejicit. Haud ita pridem legi-
mus Acta, ubi ſententiae circiter ita ſe excipiebant: ICti Jenenſes ſententiam
definitivam tulerant, Halenſes eandem reformabant, Lipfienſes accedebant
Jenenſibus; re Helmſtadium delata, ſentiebant cum Halenſibus, Actis por-
ro ad Wittebergenſes miſſis, ſubſeribebant Lipſienfibus. N. praeferebant Ha-
lenſem & Helmſtadienſem, & ſic nos haec Acta accepimus. Quid ad haec?

(Gilſt er dum, und ſiehet die Sache nicht ein, ſo geräth der ganze Proceis in
Verwirrung.) (Aſt & horum exempia in promptu ſunt, ſi in ſententias Cto-

rum extraneorum inquiras. Paucos ante dies dimiſimus e manibus Acta in
cauſa quadam, in qua Cti N. ſententiam ex interlocutoria & definitiva mi-
re mixtam pronunciaverant, quae à Ctis Goettingenſibus, Scabinis Halenſi-
bus, & nobis in ordinem redigenda fuerat.) Iit er gefchickt, aber dabey

boshaſtig und eigemnützig, ſo beuget er das Recht nach ſeiner Leidenſchaft,

und muls gerade krum, und krum gerade heiſsen. (Fatemur hic ſe exſerere

uſum Transmifſionum praecipuum ad impartiales, fallere tamen & hanc re-
gulam in Collegiis quoque Academicis, ipfi Aſſefſores ejusmodi Collegiorum

non negabunt.) Iſt er faul, ſo hat er keinen Treiber, für den er ſich zu
fürchten. (Multo minus ſibi timent a Vindice Juſlitiae ICti extranei, ſi nimis
genio & commoditati ſuae indulgeant, quales in Europa deprehendi fando
non nunquam audivimus.) Von aller dieler Beſorgniſs hingegen, ſind die
Rechts- Sprüche in Facultaeten und Schöppenſtühlen befreiet, (Utinam!)
dann ſo viel die Wiſſenſchaſt der Rechte anhetriſt, ſo ſitzen in Facultaeten
dieje-

304 Obſerv. XLVI. Duae ſententiae ſucceſſtvae xtraneoruss

diejenige, welche Jahr aus und ein die Rechts-Gelahrheit andern vortragen,
und deswegen das Corpus Juris täglich in Händen haben müſſen. (Confe-

„

rantur ſupra dicta; porro: non omnia poſſumus omnes; quid ſi ergo vire

in jure privato pracſianti, ſed in jure publico leviter imbuto, & viciſſim,

Acta diſtribuantur, reſp. publica vel civilia? Novimus, quid reſponſi laturi

ſimus, ſed & novimus ſaepius recurrendum eſſe ad proverbium: vi non peoſ-
ſumus ut volumus, volumus ut poſſumus.) Da auch dieſen, aus allen Ecken
und Enden vom teutichen Reich, entweder gerichtliche Acten zugeſchickt,
oder Rechtsfragen vorgeleget werden, ſo kommen denenſelben auſser den
gemeinen Rechten, auch anderer Länder ihre Satzungen und Gewohnheiten
vor, dadurch ſie einen leiehten Schlulſs faſſen können, was von denen deut-
ſchen Sitten und Gewohnheiten noch jetzo üblich, und denenſelben gemaſs
ſey, oder ſeyn ſoll. Dann, was durch die Römiſche Geſetze an einem Ort
unterdruckt, das findet ſich noch an einem andern, entweder ganz, oder
doch in einem ſolchen Schimmer, wovon man zu dem wäahrhaftigen Licht,

durch einen vernünftigen Schluſs leicht gelangen kan. (Nos vero hisque mi-

nime ſubſeribimus. Jura & obſervantiae ſunt res facti, quas conjecturis aſſe-
qui velle, iis inniti & ſecundum eas pronunciare, nullo modo conducere ar-
bitramur, ſed hoe caſu Jus potius commune ſubſidiarium ex praeſcripto Le-
gum Imperii & Provincialium ſequi oportet.) Nachgehends, was eines ſeine
Augen nicht eingeſehen, das werden die andern gewahr. (1. idem dicendum
eſt de Judice ordinario, ſi integrum Collegium ſententiam ferat, 2. ſi Acta,
ceu plerumque fit, non verſantur circa punctum juris, ſed circa facta, & ſo-
lus Referens Acta inſpexit, at vel debitam diligentiam non adhibuit, vel quae-
dam omittit, vel praepoſtere rem proponit, vel affectibus tecte indulget, ſa-
ne ICti vel optimi atque integerrimi, facile votum juris adverlum edent.)
Und wie den Beiſitzern in Rechts-Collegien die ſtreitende Partheien unbe-
kant, ſo können ſie auch demſelben weder in Liebe noch Leid verwandt, und
folglich keine Urſach vorhanden ſeyn, durch Leidenſchaft des Gemüths ſich
von dem richtigen Wege auf Abwege verleiten zu laſſen. (Saepiſſime hoc verum
eſſe, fatemur, ſaepius vero & hoc fallere in aprico eſt, 1I. haud raro enim ali-
quid tribuitur favori Judieis transmittentis, & ipſe Dn. à Ludewig paulo poſt
fatetur, dari Collegia extranea, welche den üblen Ruf haben, daſs ſie den
erſten Richter liebkoſen, und ehne Rechts-dringende Urlachen auf Confir-
matoria verfallen. 2. Obſervaſ:ie ſe, ajunt nonnulli, odio quòque interdum
aliquid dari in Collegium Profeſſorum vel Scabinorum, quod priorem ſenten-
tiam tulerat. Sane Dn. Kreſs ad Ordinationem criminalem Carol. Art. 116.
Pag. 337, ait: „in noſtro Collegio, cum aliquando adoleſcens 19 annorum,
„ iterata

gen
Onke.
Nt
ilin,
ur
aW.
le
ich,
er
nheit
delt
gellis
11 0t
er
icht,
e Mi
SNN.
cele i⸗
Peole⸗
es bit
veidin
Ne
Sh.
⸗
et,
eden)
0 ube
—HZ
se
elu
in d.
do
ſe den
Cokr.
Uterlun
1 lle
At O
nno
„in

ab Attir plane remofae. 30 5

„ itefata vice Sodomiam commiſerat, ignorantiae exeeptionem rejecimus, &
„gladii poeham dictitavimus; licet dein, ut fieri ſolet, pro honore e dis-
„ſenſu, vel contradictione captando, aliud Collegium condemnationem
„ad opus publicum ſubſtituerit.“ 3. ipſas quoque partes, fidem Referen-
tium ſollicitare, nonnunquam, atque inveniri hic & ibi ICtos, de cri-
mine repetundarum parum ſollicitos, Leges publicae deiluper latae cla-
mant. 4. Ergone in judicibus ordinariis fallit, ordinarie vel plerumque

ſaltem, Regula Juris, quod quilibet praeſumatur bonus? Sane mihi Prae-

ſidi cum aſſeſſorem Judicii ordinarii agerem, non alia mens fuit, erga
partes mihi cognitas, quam modo eſt erga incognitas; juſtum ergo eſt,
ut idem de aliis quoque ſentiam, praeſertim, ubi itidem coram integro
Judicum Collegio litigatur;) da ſolte auch einer verkehrete Sinnen haben,
ſo werden ihm andere deswegen nicht zu Gefallen ſtumm werden, und

die Gerechtigkeit in Ungerechtigkeit und Irrthum aufhalten laſſen &c. (r.
idem praeſumendum eſſe de reliquis, praeter Referentem, erdinariis Ju-

ciorum Aſſeſſoribus, divina, naturalia & humana jura poſtulant. 2. Quid
ſi Referens malitiam tegat? Anne hoc caſu ICti Academici vel Scadini

perſpicaciores erunt aliis Judiciorum Aſſeſſoribus? Ut itaque, quod res

eſt, ingenue fateamur, aleae pleniſſima, fortunaeque ollae, ſimillima res
eſt, ſive Judices ordinarii pronuncient, ſive extranei. Si vero fidem quis
noſtris dictis adhibere nolit, is audiat, Por. Regem noſtrum in Edict. d. d.
1723. 17 Febr. ſuper abuſuù Beneficii Transmiſſionis Actorum, ita con-
querentem: „ſolches (limites eidem poſitos) dennoch die muthwil-
ligen und zankfüchtigen Partheien, (multo vero magis eorum cauſidicos)
nicht hemmen mögen, dieſes Rechtsmittels ſich unzuläſſiger Weiſe zu
bedienen, um entweder Zeit zu gewinnen, ihre Partheien herum und ins
Weite zu führen, und in ſchwere Koſten zu bringen, oder, da ôfters es
bei denen auswärtigen Sprüchen, zumalen wenn es Landes-Geſetze und

Gewohnheiten betrift, auf einen nicht geringen Hazard ankomt, in ihrer
ungerechten Sache was ungebührliches zu erſchleichen. Tum, ne ſolus ex

ordine ICtorum Profeſſorio, ita ſentire videar, adſcribam verba eruditis-

ſimi Dn. Balthaſarie, Profeſſoris Gryphiswaldenſis, in der Hiſtor. Nachr.

von den Landes - Ger. und Ordn. in Pommern p. m. 30r. ita ſeribentis: Ob es

nun aber überhaupt ex utilitate ſey, die Deciſion ſeiner Sachen einem auslän-

diſchen Judici, von deſſen Geſchicklichkeit, Erudition, Fleiſs und Aufrich-
tigkeit man nicht ſattſam überführet iſt, ſondern vielmehr durch contraire
Proben zum öftern eines andern überführet wird, zumalen nunmehro nichts
neues iſt, daſs auch ablurda und contraria von vielen, mit groſser Verun-
Tom. I. QN49 — glimpfung

1

306G6 Obſerv. XLVI. Duae ſententiae ſucceſivae extranvorum

glimpfung des ganzen Ordens, welche ſonſt Sacerdotes Juſtitiae ſeyn ſollen,
defendiret werden, (wie das Decretum Dicaſt. Wollgaſt de 1607 in Cauſa de-
rer Devitzen redet,) iſt eine wichtige Frage. Es ſcheinet über den Miſs-

brauch dieſer Gewohnheit in Teutſchland ſchon zu ſeiner Zeit Ventura de

Valentiis - - in ſeinem Parthenio litigioſo Cap. II. n. 19. nicht ſonder Ur-
ſache Klage zu führen. -- Dannenhero in angezogenem Viſit. Receſi des
Fürſtl. Hof - Ger. de 1613. folgendes diſponiret worden: „Es ſollen auch die

93 *

„Leuten nicht unter die Hand zu geben.“ Insbeſondere, da die Schöppen-
Rühle in Deutſchland nicht allemal ſo, wie ſichs gebühret, pflegen beſtellet

zu ſeyn, iſt ſo wol in Hinter- Pommern nach dortiger Hof - Ger. Ordn. Tit.

65. §. 15. als auch nach der Obſervance in Vor - Pommern und andern
Orten erlaubt, wider alle Schöppenſtühle in Teutiſchland zu excipi-
ren &c.

De nullo vel exi guo Transmiſſionis Actorum uſu in nonnullis Provinciis
vel cauſis.

primo nullus Transmiſſionis Actorum uſus eſt coram ſupremis Im-

perii Tribunalibus ventilatorum ¹); dignitati enim ſuae non convenire exi-
ſtimant, ſive Acta ipfimet transmittant, five Transmiſſionem concedant ad
petitum. Cum etiam hoc Juris beneficium reſpectu ipſorum ignorent Leges

Imperii, recte ita agunt omnino.
G. 2. In Judicio Imperiali Rothwilenſi ceſſat quidem neceſſaria

Transmiſſio, imo etiam voluntaria reſpectu ICtorum Extraneorum, ejus ta-

men loco dati ſunt Jjudicio Advocati nonnulli, quos in cauſis gravioribus in
conſilium adhibendos eſſe, mandat Ordinatio ²), etfi ſubobſcura ſit, utrum
Votum

2) Rothweil. Hof- Ger. Ordn. P. 1. T. 1. S. 3. Indeſſen. wo etma anz ere
Sieger ſ Irhelen, darunter ihrer darzu lu ſanderheit bagallech a ſetuen
an Rechtigelehrten Bedenken vonnithen, ſollen feb Unſer Hof- Riebter
und

—

Rechts-Gelahrte, an welche die Acta verſchicket, in der Maaſse erinnert
„werden, die Acta collegialiter zu verleſen, und dielelbe jungen ungeübten

ſolen,
Gc.
1 M.
Ur e
U.
ler
ande
etionte
gee
nöfer

beſtelad
. II

Anden

Acipi.·

Nvi

emis .
lire er⸗
edant4
ent les

eccheta
, 6s E.

rihun

t, Attuu

Votu
—

en ſn
A
5⸗

Aab Actis plene remotas. 307
Votum eorum ſit mere conſultativum, an vero deciſivum? Videtur tamen
prius.
§. 3. Zed & dantur integrae Provinciae Germanici Imperii, ubi acto-

rum Transmiſſio ad Impartiales plane vel ſaepius exulat. Horum in cenſum,
quantum nobis quidem conſtat, referendae erunt TLerrae haereditariae Augu-
Aiſſime Domus Auſtriacae, quae Jure Germanico reguntur omnes. Sane
in iis, quas evolvimus, earuin legibus, nec vola nec veſtigium rei apparet,

neque aliunde nobis quicquam de ejusmodi Transmiſſionibus conſtat.
§. 4. In Electoratu Bavarico integrum quidem eſt Judicibus, ICtos

alios conſulere, imo etiam Partibus, petere, ut in conſilium adhibeantur,
in civilibus aeque ac in criminalibus ²), at ſecundum totum contextum, Vo-

tum hoc ICtorum Judicem non obligat, neque Sententiae, ſed nudi conſilii
vim habet 4). ä
§. 5. In Saxoniae Electoralis Judiciis aulicis ſive provincialibus, ſu-

perioribus & aliis, tum & in Conſiſtoriis Transmiſſioni Actorum locum non

concedi argumento nobis ſunt & ſilentium ordinationum ipſis praeſcriptarum
& Ordinatio Proceſſualis recognita ⁵).

und die Urtbheilſprechere ibrer Rathe gebrauchen. Et. Tit. 3. §. 3. Und
da Sachen, die in Rechten beruheten, fürkämen, ſollen ſie, nach gehal-
tenem Rath ibrer dazu, als oben bemeldet, inſonderheit beſtellter Advoka-
ten und Rechtigelebrten, und nicht allein auf ibr Gutbedünken und eige-
nen Wabn, -— kein Urtheil faſen noch autſprechen.
2) Ita enim legitur in der Gerichtsordn. Tit. 5. J. y. Und wo ſie (Judicer)
derhalben (ſuper Reſponſis a Partibus privatim impetratis atque Judici
porrectis) Irrung haetten, und die nicht genugſamlich verſtünden, mo-
gen ſie darauf bey andern (doch ohbne ſondere Koſten der Partheyen,)
Jerner Rath pflegen, damit ſie rechtmaeſwsige und gerechte geſchickte
Urtheil vergreifen und geben mägen. Wo ſich auch die Partheyen ſelbſt
erbieten Würden, aus freyem und guten Willen die Koſten autvurich-
ten, daſi Richter bey den Gelehrten der Rechte Rathe pflegen moechte,
alrdann ſoll Kichter ſolche Rathipflegung auf ibre Koſten thun.
Add. Tit. 9. Art. 3. & Maleſiz-Proceſsordn. Tit. 1. Art. 2. &
Tit. 6. Art. 2. S

424210 Conf. in ſpec. Gerichtsordn. Tit. 5. art. 6.

5) Uti habetur ad Tit. 34. S. 1. wegen Verfaſung und Publication derer
rtheile bleibet er, ſo viel Unſer Appellationa- im gleichen die Hoſgerichte
und Conſiftioria betriſft, bey der bitberigen Einriebtung und üblichem
Gebrauch.
Et poſtea reſpectu Judiciorum inferiorum ſolum Tranimiſſio conceditur

308 Obſerv. X LVI. Duae ſententiae ſucceſſivae extraneorum
§. 6. In Terris Electoralibus Brandenburgicis Transmiſſo Actorum 1
. . . . .„ . 4 . . . . . t4 .
ceſſat, I. in ſupremo Appellationum I ribunali Berolinenſi ⁶). 2. in Judicio
Camerali Marchico, in cauſis feudalibus?). 3. in Judicio Ravensbergenſi Ap- Ap
pellatorio Berolinenſi in regula ⁸). Denique per omnes Potentiſſimi Regis Di- eul
tiones in Judiciis & primae & ulterioris Inſtantiae in caſibus, ubi prima ſententia „
S fertur o
un
jun

—

⁶) K. Preuſs. Interimtordn. des Ober-Appell-Ger. d. d. ο75. 4 Dec. §H. 2.
Geſtalt Wir dann nicht Wollen, daſs die Acta ad Extraneos verſcbichet
werden ſollen, ſondern euch hbiemit anbefehlen, die Sententias ſellſten

abzuſfaſſen.

7) Maerck. Cam. Ger. Ordn. Tit. 47. S. 6. de tranzmiſione Actorum diſpo-
unenr, ait: War aber die Lehbniſachen betrift, ſoll es damit, wie TIit. to.
§. 6. veranlaſſet, gebalten wWerden. Quae diſooſitio ita ſe babet: Imgleichen
müſſen die LEebniſachen ſowol wiſeben Unt und Unſern Vaſallen, alr
auch unter dieſen letztern allein, vor Unſerm Cammergericht eroertert
worden, etc.

³½) K. Preuſs. Verordn. d. d. iyod. 2 Dec. Und aber ſolch Verfabren (petitio trans-
miſſionir Actorum) ſowol der biiherigen Obſervanz und Praxi, alr auch
dem Receſui Provinciali de Ann. io†. ganz zuwider lauft, und in
dieſem dahingegen erfordert wird, daſs in denen per Appellationem an
ſothanet Judicium (dar Ravenibergiſche Appellationtgericht) gediehenen
Sachen auch daſelbſt rechtlich erkant, und geſprochen werden ſolle: Wir
dieſemnach - anbeſohblen haben, über jetzt angexogenen Receſi ferner ge-
ührend zu balten, und niabt zu verſtatten, daſe dawider etwar gehan-
delt oder vor genommen werden moege: es waere denn, du Tranimiſio
Actorum ad Extraneos in ein oder andern Caſibur, aut deifals beygebrach-
ten erheblichen Urſachen, oder du Wir ſolche ſelbſt immediate allergnädigſt
beſfehblen und verordnen Würden, den Partibur zu verwilligen dienſam
eracbtet werden moechte, auf welehben Fall aber daijenige Theil, ſo ſolche
verlanget, gehalten ſeyn ſolle, ante Citationem ad Publicationem Sententiae
die Tranimi ſion der Alten gebübrend zu ſuchen, und die Urſachen die
ibn daxu bringen, anzufübren, es Widrigen Fallr aber abgewieſen uud da-
mit niebt gebeeret Werden, M

lorun
ici
l N
e
WNn
EH

ſcbichi
ſeltſen

e Tit
Phiher.
M, all
efbeftty⸗

elz
l, auch
und n
nenn ℳ
eGieken
. W
Inpſe
6 un
nl
onch⸗
dien ſat
. te
Fentettiacd
ben,

junctus 3).

ℳ6

ab Ablit plane remotae. 309

fertur ²9), dummodo Judicium non in unica perſona judicante confi-

ſtat ⁰). .
§. 7. In Terris Electoralibus Brunçvicenſibus I. in Judicio ſupremo
Appellationum in regula Transmiſſio Actorum non obtinet ¹). 2. in crimi-

nalibus itidem locus eidem non eſſe videtur ¹2).
§. S. In Epiſcopatus Herbipolenſs Judicio Provinciali Ducatus Fran-
conici, Transmiſſionis Actorumi loco, in Conſilium interdum adhibetur

unus alterve Juris Doctor, Afſeſſoribus Judicii eum in finem a Principe ad-

5) K. Preuſw. Edict. d. d. aa2.. 1y Febr. Daſi hinfübro in Erſter Inſtanz heine
Acta, Wann auch gleich ein Theil die Koſten allein zu tragen ſich erbie-
ten ſolte, auswaertig verſehicket, ſondern von denen ordinairen Richtern
ſelbſt geſprochen werden ſolle. Et paulo poſt: Wann von der Erſten Iiſtanz
an ein Obergericht appelliret wird, ſoll gleichfalls der Appellationeriehter
obne Verſchichung ſprechen. K. Preuſs. Verord. d. d. 17 36. 20 Auguſt
daſr er - in Anſebung Unſerer oberſten Gerichte in jeder Provinz, --
nicht Weniger bey denen Untergerichten, ſo, auſter dem Richter, mit Aſ-

ſeſoren oder cheffen beſetzet ſind, er bey vorermeldtem Edict verbleiben,

dieſe ſelbſt erbennen, und keine Trantmiſſion ſtatt haben ſolle.
0) Conf. not. praec. Q«”ÿJUVRꝰ
u) Vid. Zelliſ. Oberappell-Gerichtsord. P. 2. Tit. 13. ibi: W.ie bey den
höüchſten Reichegerichten nicht üblieh, die Acta zu Abfaſung einer Urthel
ad Extraneor zu verſchicken; alſo ſollen auch regulariter bey dieſem Un-
ſerm Ober- Appellationigericht, als welcher allemal mii tüchtigen, quali-

Krcirten, erfabrnen Perſonen beſetzet werden ſoll, und da diejenige, ſo

einige Zeit in ſolchem Gericht geſeſen, der Landes Sitten, Rechte, und
Gewohnheiten am beſten wiſſen konnen, keine Acta auf Univerſitaeten ver-
ſehicher, noch einem Theil, ſolcher zu bitten, verſtattet Werden.
12) Etenim in der Criminalinſtruct. d. d. 1736. go Apr. (1 Mai) Cap. io. H. 1.
& Cap. I. S. 3. ſolum tranemiſionis Acterum ad Cancellariam Juſtitiae,
tanquam Forum in Criminalibus ordinarium, mentio fit.
23) Vid. des Herzogt. Franck. Landger, Ordn. P.1. L. 3. 9. 5. 6. ibi: Und
nachdem nicht alle Sachen am LEandgericht auf den kündlichen Lander-
bräuchen, ſondern einei theilt auf den Punkten der gemeinen geſehriebe-
nen Rechtens beſteben, einer theili irrig und weitläuftig, darinnen viel
LZeugen verhöret, und ſonſt hin und wieder viele SIchriſten einbracht
werden, wollen Wir den Beifitzern einen Doctorem der Rechten zuordnen,
den

310 Obſerv. XLVI. Duae ſententiae ſucceſivae extraneorum

§. 9. In Epiſeopatus Hildeſienſir Judicio Aulico certis in caſibus
Transmiſſionem Ackorum denegare fas eſt ¹4). S
§. 10. In Ducatus Würtembergici Judiciis ſuperioribus ¹5) pror-

ſus ignoratur Transmiſſio Actorum, tum neceſſaria, tum voluntaria. In

inferioribus vero, in criminialibus Iransmiſſio quidem neceſſaria eſt, ſed
nonniſi ad Profeſſores ICtos Tubingenſes, Acta transmitti poſſunt; in civi-

libus vero, ſi lis vertatur inter ſolos Dueatus incolas, ad petitionem partium,

quantum mihi conſtat, nunquam obtinet, ſed voluntariae ſolum locus eſt vel
ad ICtos Tubingenſes, vel ad ſingulos patriae [Ctos 16), quos in hos caſus
eligere ſibi conſueverunt Magiſtratus municipales.

— n

—

den ſie zu ibrer Gelegenheit in wichtigen, zweifelichen, irri gen oder weitläuf-
tigen Sachen zu ibnen mögen fordern, die Acta neben ibnen Iaſſen verleſen, oder
ibnen referiren, und dann ſeiner Raths in ſolcben Sachen Pflegen, den er
dann ibnen ſoll mittheilen, und auf ibr Erfordern bey ibnen erſcheinen. Wo
ſie auch wollen, ſollen ſie Macht haben, ihbme die Acta und HaHandlungen vis
Haur zu ſcbicken, ſelbſten zu verleſen, und folgende ſein Bedenken darüber

in Sehbriften zu ertbeilen. Und im Fall ſie ſich, nach gehabtem Ratb, der

Urtheil noch nicht könnten vergleichen, ſollen ſie die dachen an Uns laſen

gelangen, und noch um einen Doctorem bitten, der dann ibnen auch ſoll ge-

Jolget werden, damit ſie ſich des Urtbeils können ent ſchlieſasen.
.24) Textur in der Hof-Ger. Ordn. de anno 730. Tit. 29. H. J. ita ſe habet:

Er ſoll gleichwol Unſern Hof - Richter und Rüthen ohnbenommen ſeyn, wann

die Sache aus denen Land - Rechten und Gewobnheiten zu ent ſeheiden wäre,
welche denen autwaertigen Rechtt - Gelebrten unbekant ſeyn mgten, die
Verſebichung abzuſchlagen, und ſelbſt in loco zu ſprechen, maſsen Wir Uns
diecfals auf Unſerr Vorfahren an Unſerm Hoch- Stift Hildeibeim Cburfürſten

Maximilian Heinrichen Hochſeeligen Andenkens ſub dato Regenſpurg den 144

Jul. 165C3. autgelaſſenes Patent und Conſtitution biemit gnaedigſt bezogen,
und Unſeren Hof = Richterund Aſeſoren, darauf. feſt zu balten, ange Wieſen
haben wollen. S 4

75) Scilicet in Judiciir reviſorio,; matrimoniali, atque Aulico ſive Appel-
latorio. S

7

16) Stadt -Conſulenten, qui plerumque? eX numero foe Advocatorum ſive Con-
ſulum etc. adſciſcuntur. Transmiſio ipſa quoque ad eos winus ſolennis eſt,

& quaßi privata.

ab Abli! plane rémotae. 311

Abe
. II. In Pomerania Sueciae ſubdita I. prohibita eſt Transmiſſio Acto-
. rum coram ſfummo Tribunali 7). 2. in Judicio hujus Provinciae Aulico pen-
nH det ab arbitrio Judicii, num Iocum dare velit transmiſſioni nec ne 18) 3 Imo
tle 3. in iis cauſis, vbi Rex Votum ſolum Judicii requirit, plane interdicta eſt 9).
nG HWZ H Sic
Kthtl 77) Dr. Balthaſar von denen Landes-Gericht und Ordn. in Pommern bp. m
08 C DSoo. ibi- Im Schwediſchen Tribunal iſt, vermeege der Ordnung P. 2. 1. 35.
ðU F. 23. die Tranzmiſio Actorum gaenzlich unterſaget, Wovon zugleich die
. Urſachen daſelbſt angefuhret wWerden: und obgleich beute zu Tag, nach ge-
4 1 ſehbehener Reduction der Anzabl derer Herrn Aſſeſoren, dieſe ratio ex parte
L zu ceſiren ſcheinet, ſo ſtringiret dennoch die andere, nuch Welcher dieſes
— bohe Gericht allemal mit tuchtigen, qualificirten und erfabrnen Perſonen be-
„„ ſetzet ſeyn ſoll, denen eines jeden Lander- Sitten, Rechten und Gewohbnbei-
u OðYJMVBBU ten am beſten bekant.
. 55§) Ita enim ſe habet der Hof-Ger. Viſit. Receſs de anno i6,. ibid. p. 295.
inen. N Wenn auch das eine oder andere Theil um Verſehickung der Acten bittet,
gen u ſoll dieſelbe gleichergeſtalt angeordnet werden, jedoch ſtebet ſolebes billig zi
AeriSrr Uoſers Hofgerichti Ermäſsigung; denn in Sachen, ſo adelicher Witwen und
u5, d Tochter Ausſteuer betrefen, oder die auf den Landgebräuchen oder LEanders-
lur lnſi Conſtitutionen und Ordnungen beruben, davon der aus waertige Richter kei-
/, ne Information bat, iſt die Verſebickhung der Acten bedenklich, und denen
Partheyen nicht damit gedienet. Et in comitii provincialibuj anno 163.
Jo Jan. concluſum weil auch hieneben unt bey noch Wbhbrendem Landtage
A etlicbe Querelen eingekommen, daſz einer oder ander ſich unterſtehen ſolte,
1, wong RHWr in den Aurſteluer = Sachen, welche aus den adelichen Privilegien und Wolli-
len Ni4H niſchem Ahbſeheid decidiret werden müſſen, tranimiſſionem actorum zu bitten,
gten 4 . und aber dadurch leichtlich verurſachet werden kan, Wenn etwa au! Nach-
rN laeſſigkeit die Sache an einers oder andern Seiten in den Actit niebt genugſam
Geſer ausgeſühret, daſs ein fremder Richter, dem die Privilegia und deren Ob-
aen ſervance unbekant, dieſelbe in einen andern Verſtand zieben, und zu einer
ſagen, praejudicirlichen Urthel verleitet werden möchte; ſo ſt denmach, mit ein-
aik . müthiger Beliebung, geſchloſſen, daſt hinfühbro in denjenigen Faellen, ubi de
ht,era, tenore, interpretatione & obſervantia Privilegii in Autſteuer - Ja-
dcen diſputatur, keine Tranimiſſio Actorum verſta tet, ſondern darüber in
e ASe dem Fürſtl. Hofgericht zu Wollgaſt decidiret, auch dabey die Stettiniſche H
Concluſiones in Auiſteuerſachen vim legis nicht haben ſollen.
ſur b⸗ 9) Vi Reſcripti normalir d. d. 16 99, 6 Oct. I. c. p. Joo. abi dicitur- Nun
lery laſen Wir zwar, Was dergleicben Sachen Communication mit denen Facultäa-

ten betrift, ſolches vor dieſes mal ſeine, Orti geſtellet ſeyn, Wir wollen aber
HW darunter

312 Obſerv. XIL-VI. Duae ſenfentiue ſucceſivae extraneorum ote.

Sic quoque 4. in Cauſis ruſticorum civilibus coram Judicio Academico (Amt-
Gericht) Gryphiswaldenſi agitatis, Transmiſſio non facile conceditur 20).
§. 12. Denique in Judicio aulico Marpurgenſi, utrique Landgravio-
rum Halſſae Lineae communi, ignorari Transmiſſionem Actorum, ſatis clare
apparet ex ejusdem Ordinatione 1).
darunter keinerweger ſoleße Sachen, welche Wir- ſellbſten euch befeblen, abzuthun,
ne⸗

verſtanden haben; zumalen Wir in ſolchen Fällen, nur eure obnwillkühbrliche
Sentence und Meynung zu baben verlangen, welche ibr bey dergleichen Begeben-
beiten Uns unterthânigſt zuſenden könnet, da MWir alsdenn uns darüber der-
geſtalt erklären wollen, Wie er der Sachen Wabre Beſcbaffenbeit, und geſetz-
mäſiige Verordnuung erfordern könne. J
20) Eo quod 1. in hujuimodi caßibui ordinarie Proceſius in Scriptis exulat. 2. in
talibur caſibur dubiis conſulendum ſit Colle gium ICtorum Gryphiswaldenſiuim.
3. ſubditi emungantur pecunia ete. Plurs ſuppeditat Dr. Balthaſar. . .
2,) Heſſiſch-Marpurg. Samt-Hofger. Ord. Tit. 7. k

W

Obferv. XLV.

(Am.
)
grnio⸗
sch

—

dhuia,

ehene
1 elhe
füler ,.

l ſer

. ,4
laſin.

lu he

1. M

☛ E 31

Ohſervatio XILII.
Minor paterfamilias , Curatorem non habens, naturaliter & civiliter obligatur,
nec eadem facilitate, ag Minor, ſub Cura conſtitutus, in integrum reſtituitur;

cum enucleatione praejudicii in Cauſa Neo- Marchica, des Ritmeiſters
dveon SCHEEIEN, contra deſſen Pächter 2n Pitzerwitz3,
Chriſtian Richard OETIERREICH.

aradoxa omnino, primo intuitu, videtur iſta theſis; ſed non minus ana-
logiae Juris conſentanea eſt. Conſiderandae tamen in hypotheſi funt
ſedulo circumſtantiae facti, quae variant applicationem juris. Conduxerat
in hocce caſu, Actor Oeſterreich, fundum ſupra nominatum, anno 1744 ad ſe-
xennium pro locario 1200 thalerorum per averſionem, (im Pauſch und Bogen).
In libello Actionis de XI Jan. 1745. neutiquam minorennitati, adhuc dum
duranti, innixus, nequidem ejus mentionem ullam injiciens, ſaltem ſuper
turbationibus, ag defectibus fundi locati, aedificiorum &c. querimonias ja-
