dorum Pomeraniae reus, Steinaecker, nixus authoritate Kreſſii de debitis ex

feudis, praecipue Pomeranicis Cap. 4. §. 30. quod ſimiliter, ſaltem in ſubſi⸗

dium, deficiente allodio, ex iis debeatur dos fliabus; negando, Circulum
Greiffenhagenſem, cujus pars hi duo fundi feudales erant, ad Pomeraniam
ulteriorem ſpectare, ſed citerioris prius partem conſtituere; adeoque Con-
ſtitutionem Feudalem de 1694. quae potiſſinzum de filiabus non dotatis, von
unausgeſtatteten Löchtern, intelligenda, extra applicationem ad hunc caſum
eſſe: inſuper exhibuerat Atteſtatum originale ſtatuum Pomeraniae ulterioris de
dato, Sedini, d. 22 Sept. 1747. quod, propter ipſius tenorem, notatu di-

guum, locum hic meretur in extenſo.

Als der Herr Baron von Steinäcker bey der Hinter- Pommmer ſchen Ritter-
ſchaft angefragt, ob =ðð
1) denen vor mehbr als 4o Jabren ausgeſteuerten Töchtern nach denen Pommerſchen
Lander- Conſtitutionen und Gewobnbheiten annoch eine Ausſteuer aus denen Pom-
merſchen Lehngütern competire, und daher dieſelbe auf den Tit. 3. alle gatae

Conſtitutionis provociren, mithin den aAten Pſennig loco portionis ſtatutarige

praetendiren könten? Oder, ob nicht vielmebr
2) die aurgeſtattete Töchter durch den in pactir antenuptialibur verglichenen und
baar autgezahblt erbaltenen Braut- Schatz von ſolchen Lehn- Gütern völlig aus-
geſchloſſen blieben, mithin dar Promiſum de Jacienda renunciatione zu erfullen
ſcebuldig wären?
3) Da dieæ Pommerſche Lehngüter feuda oblata & bona bereditaria mixta ſeyn,
ob nicht die in &. 1. tit. V. der Hinter- Pommerſceben Lebns - Conſtitution ver-
orduete tacita renunciatio bereditatir auch auf die denen Töchtern eX feudis

competirende Portionem ſtatutariam gebe?

4) Ob die adelichen Töchter in Pommern die Renuntiation auf die Erbſebaft,
mwann ſie ibren Dotem erhalten, nothwendig mit einem Lyde bekräftigen müſe

5) Ob die Pommerſche adeliche Lehngüter ſeuda ſoeminina wären, und daraut de-
nen Töchtern legitima gebübre? ”M
) Ob der Greiffenbagenſebe Creyſe mit denen darin belegenen Gutern Lindow und
Nepperwieſe itzo nach Hinter - Ponvnern geboere, und die Chur -Brandenbur-
giſche Lehnz = Conſtitutien de Anno 1694. auf ſolche Lebngüter applicable
wäre? .
2) Da in propoſito ein Sobn und σι Tochter vorhanden, ob nicht allenſali die 6

Töchter juxta S. 2. tit. 3. dictae conſtitutioni, mit der Helfte det Werih,/ voy den
4 ehn⸗

ſen, und ohne Hyd dergleichen Erbſchafti- Verzichte ungültig wären?

Ce

Neud

l

iir.

A⸗
A6e
ariae

N l

ar
lu
ſuucht
f,
d-
d

Niut

1
nl
⸗

liabur mohilihur deleatur Iegitima. 23

Giutern ſich begnügen miſſen 2 So atteſtiren Wir Enudes Unterſcbriebene ey ge⸗
genwärtiger Quartal -Repartition verſamlete Staende von der Ritterſchaft bier-
durch, daſi
ad mum die Hinter- Pommerſche Lebns - Conſtitution Tit. g. F. 1. &M ty. bloſs von
denen unausgeſteuerten Tochtern diſponire, und dai
«d 2dum die Ausgeſtattete mit dem einmal verglichenen und erbaltenen Dote ſich
quia ſemel do-=

egnügen müſſen, wenn gleich der Vater neue Lebne acquiriret,

tatae reliquir acceſſionibus fortuitis renunciaſſe videntur; woraut
ad zfiua die Sache ihre abhelfliche Maaſr und heinen Zweifel hat, daſi tacita re-
nuntiatio ſo wol ratione feudi als allodii ſtatt finde, in mebrerer Erwegung, daſr
Tit. y. J. 3. diétae Conſtitutionis, favor der Brüder, und die Conſervation
der Familie pro ratione ſoleher Veranlaſung angefuebret, welcher bey Lebnen
bauptſächlich in Confideration komt, und daſ-
ad Atum in Pommern ſo wenig alis in Sachſen erforderlich ſey, daſe ſolche Renun-
tiation eydlich geſehehe; daſ“
ad yptum die Pommerſche Lebne woht feuda oblata & bereditaria mixta, nicht
aber ſfoeminina ſeyn; daſt J
ad otum die Hinter- Pommerſche Lebns-Conſtitution de anno i6οQρ. auf den Greif-
ſenhagenſchen Creyſz allerdingt applicable, nachdem dieſer lange vor Compila-
tion der Lebns - Conſtitutien an Hinter - Pommern gekommen, daſs aber
ad 7mum die Diſpoſition der H. 2. tit. 3. bujur Conſtitutionis bey dem Caſu, da ein
Sohn vorhanden, nicht ſtatt babe.
Stettin den zaten Febr. az.

v. Kleiſt C. F v. Borck. C. H. v. Devitz.

Dom-Dechant in Cammin, auch . v. Heydebrek.
Hinter -Pommerſcber Lander-Di-

rebtor.

Pronuntiabatur igitur in ſummo Tribunali, in Appellationis inſtantia
(utpote quae olim, ante Reformationem, adhuc coram hoc ſupremo Judicio

ventilata) d. 8 Jul. 1749. reformatorie:

„Daſs der Beklagte von Steinaecker, wegen der Pommerichen Lehne,
„Lindow und Nipperwieſe, nur dasjenige, was in ſolchen Lehngütern
„an Allodio vorhanden, praevia ſeparatione deſſelben a feudo, mit ad
„lInventarium zu bringen, über die denen Klaegerinnen daraus compe-
„tirende Legitimam aber, eine Competentiam ex feudo ipſo auszu-
77 . . 2 11. ſis Imae
„reichen nicht gehalten.“ Endlich ad Grav. 5. Sententia Mindenfis 1
Tom. . 60 g inſtan-

234 Obſerv. XXVI. Quatenus ex ſeudi! Mindenſibur, Magdeburgicie, Pomeranicit.
inſtantiae dahin zu reformiren, „daſs die appellatiſche Klägerinnen zu
„dem ihnen darinnen wegen des im Herzogthum Magdeburg belege-
„nen Ritterguts Brumby nachgelaſſenen Beweis nicht zu verſtatten, und
„dieſelbe, auſser dem darinnen etwa ſteckenden Allodio, welches mit
ad Inventarium zu bringen, eine beſondere Ausſteuer daraus zu for-
„dern nicht berechtiget.“

dem ſummo Tribunali d. 7 Jan. 1751. hunc in modum confirmata:

„Dalſs die Sententia appellationis contra quam vom 8 Jul. 1749. pure zu
„confirmiren, und ſupplicantiſche Klägere 100 Rthl. Succumbenz Gel-
„ der zu erlegen ſchuldig; die Koſten dieſer letzten Inſtanz jedoch ge-
„gen einander zu compenſiren.“ (Nimirum, quia Sententia I. inſtan-
tiae Mindenſis, calumniam, ſeu litigandi temeritatem, quae eſt fun-
damentum reſtitutionis expenſarum, removebat). .
Hoc notabile praejudicium igitur correctorii loco inſervire poteſt
notis impreſſis Conſiliarii intimi Nhwederi ad Tit. III. der Hinter-Pommer-
ſchen Lehns-Conſtitution de 1694. & hoc praejudicio evictum fuit, eam

dum omnibus innotuit, Conſilia volvi ſuper perficienda Conſtitutione feudali
utriusque Pomeranide. HWM

uae ſententia in ultima inſtantia, (tunc Iupplicatio appellitata) in eo-

ſaltem de filiabus nondum dotatis accipiendum eſſe. Caeterum forfitan non-

u
Uln
leut
ere
We⸗
e
eſis
Ci

ken

0b
mi
me

t.

u
ere.
Hund
Si
At.

nen.

ten
10
eg.
inſen.
A.

e
Ner⸗
Aan
no.

keeti

Are? e 235

Obſer vatio rI.

An ad perſonas non nobiles, ſed civici Ordinie, applicanda Conſtitutio fendalis,
Juoad dotationem filiarum?

H quaeſtio admodum momentoſa eſt. Nemo ignorat, per famoſas
Conſtitutiones feudales Meſo -& Neo- Marchicas correctas de 1723 &
1724 conſenſu & praevio Conſilio ſtatuum Provincialium emanatas, ne-
Xxum feudalem inter Dominum directum & Vaſallos fuiſſe penitus ſublatum,
neutiquam vero inter ipſos Agnatos ratione ſucceſſtonis &c. ut proinde per-

beram in Academiis, rerum ignari, ſtudium Juris feudalis in Terris Boruſſi-

is exulare, uſuque carere, conſequenter ſuperfluum eſſe autument, (ut ſae-
pe in commiſſione Regia Examinatoria, cujus membrum primarium inde ab
ejus fundatione anno 1755. deincepsque ejusdem Director fui, obſervare li-
Conſtitutio feudalis Neo - Marchica §. 69. diſponit ratione Compe-
tentiae feudalis filiarum, hunc in modu
„So können auch die Töchter, unerachtet des aufgehobenen Nexus
„feudalis, wann nächſt ihnen auch Söhne oder Agnati, ſo vermöge
„der ehemals gehabten geſamten Hand etc. das Succeſſionsrecht haben,
„vorhanden, nicht begehren, daſs die Lehn geweſene Güter zur ge-
„meinen Theilung gezogen werden, weil in der Königlichen allergnä-
„digſten Aſſecuration vom 30 Jun. 1717. denen Agnatis ihr jus quaeſi-
„tum ausdrücklich reſerviret worden, und darnachſt, NB. wegen Er-
»haltung derer Geſchlechter, auch die Söhne billig nicht nur die Güter
„behalten, ſondern auch von dem Werth derſelben ein mehreres,
„als die Töchter, haben müſſen.

Haec ratio expreſſa Conſervationis ſplendoris familiarum nobilium,
obſtare viſa fuit Curiae ſupremae Regiae Neo-Marchicae, quo minus ad fa-
milias civici ordinis applicanda; proinde in Caſu, des Regiments-Quartier-
meiſter Wilcke, contra affinem, den Kriegesrath Wisman, und deſſen Kin-
der Vormund, den Kriegesrath Tchirner, wegen eines vom Geheimen Rath
Wilcke in der Neumark gekauft gehabten Guts &c. pronuntiaverat, ſucceſſi-

236 Obſerv. XXVII. An ad perſonas non noliler, ſed civici Ordinis etc.

onem feudalem hie loeum non habere, ſed mere allodialem. Quod ipfum
etiam in appellationis inſtantia viſum inferiori ſenatui Curiae Electoralis Mar-
chicae. Sed in ſupremo ejus ſenatu, praevia relatione dubiorum ad Mini-
ſterium ſtatus, inde emanavit Reſcriptum de 17 Jun. 751. & reformando
duas priores conformes ſententias, res in contrarium in favorem filii, &
contra filiam, in ultima tertia Reviſionis inſtantia, deeiſa, quia, ante allodi-
fieationem feudorum, nullum diſcrimen ratione feudorum, inter perſonas
nobiles & civici ordinis, obtinuit, per allodifieationem autem nemini jus
anterius diminutum; praeſertim cum §. 106. ejusdem Conſtitutionis feudalis
Neo-Marchicae indiſtincte loquitur, in verbis:
Alle und jede, ſo in der Neumark, Sternberg, und incorporirten
„Creyſen, Adeliche Güter, welche vormals zu Lehn getragen worden,
„eigenthümlich, irrevocabiliter, oder auch wiederkäuflich befitzen,
„oOder die Anwaärtung zur Succefſion daran haben, NB. ſie ſeynd von
„Was Sande ſie wollen, wie auch deren Witwens, Fräuleins und Töch-
„tere, ſollen an dieſe Conſtitution gebunden ſeyn, und darnach ſich
„in allem achten.“

ohfro, Ery

in

lun
Mor.
Mini-
Ando
i,
ſot.
ond⸗

ii

Eud

Oritel

tcen
tzen,
öch.

leh

Obſervatio ruI.
An fhia nobilis, matrimonium cum Subpraefecto militum, (einem Umer-
Aahicier) ita ſit inaequale, ut eam privet competentia

Jeudali J— '1ℳ—

Eui hic caſus obvius in Suprema Curia Electorali Marchica anno 17466

in Cauſa des Hauptmans von Rinow, contra ſeine zwey Schweſtern „
quae nupſerant ſingulae gregariis Militibus; nihilo ſerüs hae Provocabant ad
verba §. 21. Conſtitutionis Feudalis Marchicae Electoralis:
„Wann eine adeliche Jungfer an einen Mann verheirathet wird, welcher,
wiewohl nicht Adelichen Herkommens, dennoch im NB. Soldaten .
„oder Civilſiande etc. iſt, ſo ſoll ihr die võllige Ausſteur, einen Weg
wie den andern „ aus den Lehnen gereichet werden. E contrario frater
1. ſis applicabat verba F. 23. „Würde ſie ſich an eine andere geringere
Perſon verehlichen, fo waäre ihr aus den Lehngütern zur Ausſleur
„nur der dritte Theil der ſonſt geſetzten Summe gut zu thun.
5 In hoc dubio emergenti res ad Sereniſſimum delata „ ex cujus ore
emanabat Reſcriptum de 30 Jun. 1746. (in Continuatione roris Con-
ſtit. Myliani, ad annum 1746. n. 12.) hujus tenoris. Duls lie nteroßicier
(ratio, quia ad altiores gradus militares aſcendendi ſpemn nt) mit zum §. 21.
„gerechnet, folglich die an ſelbige verehlichte Adeliche Toec iter ihre ganze
Ausſieuer aus dem Lehne empfangen, — diejenige aber, deren Männer nur
„ gemeine Soldaten find, nach dem 9. 22. abgefunden werden ſollen. .

Obhbſervatio XXIX.
De poena ſecundarum nuptiaruin ex Conſtitutione feudali Pomeranica,
& dubium deſuper motum deciſum.
He Conſtitutio de 1694. Tit. 7. §. 15. 18. & Tit. 20. §. 1. ex odio ſe⸗

cundarum nuptiarum, quibus nec jus Civile nec Canonicum favet, ad ip-
ſorum exemplum ſanxit: „Superſtitem Conjugem binubum amittere lucra

„nuptialia ex priori Matrimonio percepta quoad proprietatem (retento ſal-

„tem eorum uſufructu ad dies vitae) & poſt ipſius mortem iſtam proprieta-
„tem cedere liberis antecedentis Matrimonii.“ Hoc per ſe clarum eſt. Sed
ſaepius oritur quaeſtio: Si praedefuncta Uxor jam & ipſaà binuba fuit, atque
liberos ex primo & ſecundo thoro reliquit, ſecundus Maritus ipſi ſuperſtes ſi-

militer ad ſecunda convolat Vota, an poſt hujus obitum lucra nuptialia cedant

aut ſolis liberis ab ipſa in ſecundo Matrimonio genitis, an vero etiam liberi
dicti primi thori concurrendi jus habeant? Laudatus ſupra Nhwederus in
nota 7i. ad cit. Tit. 7. J. 15. putat, 1) Conſtitutionis ſenſum Grammatticum
juvare primam hypotheſin, utpote cujus verba generaliter loquuntur de liberis

antecedentis Matrimonii (voriger Ehe); 2) Liberos hujus ſecundi Matrimo-

nii juxta eandem Conſtitutionem retenturos fuiſſe omnia haec luera nuptialia,

ſi ipſorum Pater a ſecundis abſtinuiſſet nuptiis. Multo magis vero pugnat

ro concurrentia liberorinn primi thori, quod in hoc ſubſtrato caſu res redeat
ad cauſam ſucceſſionis inteſtatae, in qua liberi unilaterales uterini ſuccèdunt
aequaliter in bonis Matris praedefunckae, citra diſtinctionem primi & ſecundi
thori; ita ut, ſi & Mater binuba non fuiſſet, illis tota Maternorum ſubſtantia
integra ceſſura fuiſſet. Atque haec poſtrema Sententia Summo Tribunali quo-
que juſtior viſa, in Cauſa Coeslinenſi des Lieutenants von Putkammer, Revi-
denten, contra den Hauptman von Gotberg, ejusque Uxorem, confirmande
d. 7 Febr. 1764. duas conformes Sententias Curiae Regiae Coeslinenſis.

Ohſerv. XXX.

—
—

—

ſ.

de.

bbei
6 1
m
ris

din
gbat
lert
Mr
tin
0o.
G⸗
Ade

/eS-

Obſervatio xxx
Caſus controverſus poenae ſecundarum Nuptiarum, Juxta Jus Romanum ex
L. 7. J. I. C. de ſecundis nupiiir, & Nov. 22. Cup. 46. g. 2.

n Cauſa Halberſtadienſi, Predigerin Wernerin „ gebornen Röperin, contra
Maritum, den Prediger Werner zu Aſchersleben, pronuntiaverat Curia
Halberſtadienſis per Sententiam primae inſtantiae d. 30 Jan. 1767. quod Uxor
iſta binuba ob I. 3. §. I. & L. 5. C. de ſecund. Nupt. porro ob Nov. 22. C. 46.
& 2. & ob Leyſ. Spec. 300. Med. 6. 7., in poenam ſecundarum nuptiarum,

amittat omnia, quae, ut haeres pracdefuncti Mariti, item praedefunctorum
liberorum, ex primo thoro genitorum, acquiſiverat, vel quod amiſſio iſta

potius ſit bepefciun „à Lege, liberis matrimonii prioris, conceſſum. Ve-
rum Curia Magdeburgica, (quae vigore Commiſſionis in Caufſis Halberſtadi-

enfibus vices judicis appellationis explet) in eadem cauſa „Pronuntiatum iſtud,

per Sententiam de 31 Aug. 1767. penitus reformaverat, ex rationibus: quod
poenae iſtae ſecundarum nuptiarum, praecipue in terris Juris Saxonici, (ad
quas Principatum Halberſtadienſem referebat) juxta Huberum ad Pand. Lib.
23. tit. 2. non obtineant; quin in terris Borufſſicis plane abolitae, argumento
Reſcripti, ad Curiam Regiomontano-Boruſſicam, d. d. Berolini de 30 Nov.
1756. (reperiendi in Novo Corpore Conſtitutionum Pruſſico- Brandenburgen-
fium, ad annum 1756. n. III. 112. p. 101.)
Eadem haec cauſa quidem devoluta ad Summum Tribunal Berolinenſe,
ſed quaeſtio circa applicationem poenae ſecundarum nuptiarum manſit inde-
ciſla, ea ex ratione, quod in tertia iſta inſtantia praejudicialiter divortium
litigantium ita ſequutum, ut neutra pars pro nocente declarata „ adeoque res
rediit ad priſtinum ſtatum ante matrimonium, & quilibet horum Conjugum
ſua recepit. Allegatum Reſcriptum ita alloquitur laudatam Curiam: „Ihr
„habt zwar vollkommen Recht, in eurem Bericht etc. zu behaupten, daſs
„die Diſpoſition des neuen Landrechts (ſcilicet Coccejani) auf welches ihr in
„Cauſis Matrimonialibus & Tutelae verwieſen ſeyd, ausdriicklich feſtſetze,
„daſs derjenige Ehegatte, welcher zur zweyten Ehe ſchreitet, bloſs den

„Uſumfructum von demjenigen, was er von dem verſtorbenen Ehegatten

„lucri-

240 Obſerv. NXXX. Caſur controverſur poenae ſecundarum Nuptiarum ete.

„lucriret, ſo lange er lebet, behalten, das Eigenthum aber denen Kindern
„ erſter Ehe allein verbleiben ſolle. Wann aber dergleichen Poenae ſecunda-
„rum Nuptiarum, vorhero niemals in unſern ſämtlichen Königlichen Landen
„eingeéf übret, noch weniger nachhero in unſerem Königreich Preuſsen publi-
„ciret worden, Lex nova & Correctoria aber, ohne Publication, ohnmög-
„lich vim Legis haben kan; ſo ordnen und ſetzen Wir hiemit in Gnaden feſt,
„und wollen, daſs es wegen der zweyten und dritten Ehen, noch zur Zeit,
„bey denen vormaligen Rechten und Herkommen, ſein Verbleiben haben
„ſolle. Ihr habt euch allo hiernach, ſowol in dem gegenwärtigen Fall, mit
„der verehlichten von W. ... als auch fürs künftige allergehorſamſt zu ach-
ten ete. Interim plane diverſum teſtatur, circa Curiam Halberſtadienſem
ſupremus Cancellarius Liber Baro a Cocceji, (cujus fuit Praeſes) in Jure
Controverſo, Lib. 23. tit. 2. quaeſt. 10. his verbis: „In Curia Halberſtadienſi
„uxori, ad ſecunda vota convolanti, per tres conformes Sententias proprie-
„tas lucri, quod ex priori matrimonio habuit, ademta eſt, in cauſa Hart-
„man contra Diedrich.“ Plures, magni nominis Jure-Conſulti docent quo-
que, ut Puffendorf TI. Obl. 23. Wernher P. I. Obſ. 93. quod poenae ſecun-
darum nuptiarum neque per Novellam 2. C. 3. Nov. 22. C. 46. & Gothofr. ad
cit. Nov. 2. neque etiam per Jus Canonicum, C. 4. 5. X. de ſecund. nupt.
abrogatae; ad minimum in Matre locum habeant, quod & in Supremo Tri-
bunali Haſſo-Caſſelano ita anno 1722. deciſum, juxta Deciſionem 110. in
Tomo I. Collectionis Illuſtr. Praeſid. a Canngieſser.
Suboritur hie alia quaeſtio, nimirum: an in terrie, ubi communio bonorum
W Begazal e, inter coniuges, ſtante adhuc matrimonio ecorumque ſucceſſo ſtatuta-
„ria locum habet, obtinere poſſit ſaepius didta poena ſecundarum muptiarum? “ Quod
negant multi, quia haec portio ipſã Lege vel ſtatuto debetur ſuperſtiti conjugi,
adeoque in ipſius praejudicium infringi nequit. Puffendorfius e contrario c. I.
affirmat, quia juxta L. 3. C. de ſecund nupt. & Auth. ex teſtamento C. eod.
nihil intereſt, an ex Lege, an liberalitate & teſtamento praedefuncti conjugis,
binubus Conjux ſuperſtes quid conſecutus? In Haſſia tamen juſſu Sereniſſimi
de 20 May 1722. abrogatam eſſe hane poenam, ſaltem reſpectu Mariti, in
cit. Decit. reperitur, & quod in Haſſia, honoratiorer etiam Conjuges, com-
munionem bonorum, declaratione vel pacto conſtituere, & omnes reliqui
Conjuges, vel alteruter, cujuscunque ordinis, huic communioni bonorum, ibi,
quoad regulam, receptae, re integra, renuntiare poſſint.

₰—

—

Okyerv. TXXI.

4

cern
cund.
Latlen
pabli
nmo.
nſe
ur Rt,
1 buben
ll, mi
u ach
jenlen
1 N.
diell.
Oprie
Hart-
go.

NAN.

Olt. A
opt,
II.
o. R

lrut
Itl.
od
hogi⸗
1001
C .
ig⸗
ſüi
l,in
(00⸗
elqi
n, d

1

☛ 24

Obſervatio XXXAI.
An fliae, abſtinenti ab haereditate allodiali patris obatrati praedefundti .
debeatur legitima e feudo? cum pracjudicio in Cauſa filiae von ROCO contra

=

frieaatrem von ROCHO, & Patris Creditores.
currebat haec quaeftio d. 15 Nov. 1768. in Supremo Tribunali, in Cauſa
der von Rochoſohen Tochter, Caroline aus Goltzo, contra fratrem
Rochus von Rocho, und deſſen verſtorbenen Vaters, Friedr. Wihelm Carl

von Rocho, Creditores Cambiales und Chirographarios. Nimirum, an Com-

petentia ſic dicta filiae nobilis e feudo, juxta Conſtitutionem feudalem Mar-
chicam de 1723 conſiſtens in una quinta feudi reſpectu fratris, ita ipſi de-
beatur, ut poſſit abſtinere ab allodio patris, quod aere alieno exhauſtum, &
ſaltem teneatur agnoſcere debita feudalia, notanter talia, quorum nomine
Pater conſtituit Creditoribus hypothecam in feudo? Nonnullis affirmativa
arridebat, quia in dicta Conſtitutione Feudali portio filiarum determinata,
legitimae, id eſt, portionis Lege debitae, videbatur induere naturam, &
uia filiae non ſunt haeredes feudales, aeque ac filii, adeoque filiabus portio
Kudalis debetur, citra reſpectum ad allodium, jure quodam ſingulari, per-

inde fere ac annus gratiae debetur viduabus & liberis, tametſi ab haereditate
obaerata patris penitus abſtineant, nec Creditoribus paternis ne minimum
quidem jus in fructibus anni gratiage competit. Sed contrarium pluribus

rectius viſum, potiſſima ex ratione: quia tunc filia melioris foret conditio-
nis quam filius, qui ex principio juris Feudalis Longobardici in II Feud. 45.

(per Receſſum Marchicum de anno 1653. §. 32. in Marchia expreſſe in hoc

paſſu recepti in Tomo VI. Corp. Myliani Conſtitut. Marchic. u. 118. p. 442.)
per juris notoria, non audet ſeparare feudum ab allodio; favor filiorum vero
ubique praevalentior eſt quam filiarum, quae ex Jure Germanico & feudali
antiquo, praecipue in Marchia, teſte Mülleri Reſolut. 52. n. 37. ſeq. & prae-
judiciis ibi copioſe allegatis, ac Schilt. Exercit. 14. §. 72. Finckelth. Obi. I13.
Martini in Proceſſu tit. 49. J. 13. n. 48. leq. non niſi ex honeſtate, aequitate,
ac miſericordia accipiebant e feudis alimentationem, eventualiter ſaltem, de-
ficiente allodio, & quod in allegata Conſtitutione Feudali Marchica, omnia
NLiu. LI. Hh arbitrio

442 Obſerv. XXXI. An fliae, abſtinenti ab haereditate allodiahi pasris etc.

arbitrio patris relicta, an & quid filiabus e feudo aſſignatum velit? imo pa-
ter tanto gravans aere alieno feudum, ipſo hoc facto declaravit fignificanter
ſatis, filias non debere majori gaudere favore quam filios; accedit
quod Creditores mere allodiales defuncti obaerati Vaftalli, con-
tra filium ejus recurfum habeant ad fructus feudi, ad allodium per-
tinentes, quibus defraudarentur pro parte, fi ante omnia filiae, ab allodio
paterno abſtinenti, aſſignanda foret portio feudi. Alia prorfus igitur ratio
eſt agnatorum, utpote qui, citra omnem ad Allodium, numne ſit ſufficiens,

num exhauſtum, refpectum, filiabus ultimo defuncti Vaſalli debent dotem

feudalem, in una tertia determinatam; quod Agnatis tanto facilius eſt, quum
hi fructus feudi ad iplos devoluti, pleno & proprio ſucceſſionis jure, ſuos
faciunt, neque curant aut ſolliciti ſunt circa Creditores allodiales ultimo de-
functi Vaſalli, licet his in aeternum nunquam fſatisfiet. Quid ſi igitur in pro-
poſito Caſu filius Rochus de Rocho aliquando fata ſuprema improles exſo-

luturus eſſet, feudumque eo caſu ad proximos agnatos devolveretur, qui

neutiquam curare neceſſe habent Creditoris allodiales hujus ultimo defuncti
Valalli; nonne tunc dicta jura filiae Carolinae de Rocho contra hos Agnatos
ſucceſſores reviviſcerent ad conſequendam portionem feudalem? Videbatur,
quod ſic; ſed iſte caſus, ſuper quo cardo nunc nondum proprie vertebatur,
remanſit indeciſus. Caeterum Carpzovius in Diſſertatione de oneribus Va-
ſalli feudalibus, tribuit quidem, uti & Mev. P. 3. Dec. feud. S. n. 8. filiabus
dotem e feudis, Jure quodam ſingulari, ſed ejus contrarium docuit Schilt.
c. I. & Struv. Syntagm. Jur. Feud. Cap. 14. Aph. 13. uti & Horn. in Jure feud.
C. 21. J. 13. In Deciſion. 101. Supremi Haſſo-Caſſellani Tribunalis affumit
um illuſtria Puffend. T. I. Obſ. 68. queod juxta Berlich. P. 2. Concl. 55. NB.

in Saxonia filiabus indiſtincte, etiamſi aliunde forte e maternis ſufficienter

& condigne ſe exhibere poſſunt, debeantur e feudo alimenta & dos, & ſi ci-
tata Deciſione idem in Haſſia, ut terra juris Saxonici, receptum eſſe com-
monſtratur, verum extra ſaxoniam ſaltem in fubſidium deberi, non ambigen-
dum eſſe inquit a Puffendorff. c. . tam ab agnatis, quam etiam a domino dire-
Qo, ob II. Feud. 36, Qdicto in caſu ſeilicet in ſubſidium, pendere determinatio-
nem mere ab arbitrio judicis, juxta Struvii cit. Syntagm. J. F. C. 14. J. 17. n. 3. 5.

Obſerv. YxYXII.

I

(0

te.

imo r.
Nfennter
ccelit

Um Pel⸗
h dlocio

Gtar is
lüſßeie

1t Coten

Kt, gnn
ire, ii
r inp
es erſo.

r, gui

Eucti
NWR
ſdeboen,
erthent⸗
erdgr

9 lidr

it Sehi
e il
allonit
heienten
l⸗
eſe cun.
ho ie
ninnto⸗

5;

8M

(Ol.

* — 243

Obeſervatio XXXII.
An flius naturalis admittatur ad ſucceſionem, inteſtatam patris ſui praede-
fundi in duas uncias cum matre dividendas, NB. i ſola Conjux improles legi-
uima, Patri ſüperftes ſit? 2) An filius naturalis tuto in teſtamento praeferatur
frratri germano! cum pragjudicio in Cauſa 5P AN GENBERG,
contra des Obriſten von KA TT Allodial -Erhen.

Carenuhinae jure quodam merito poſtliminii, hodie reverſae ad conditionem

psllicis; quae voces ante Auguſti tempora ſynonimice accipiebantur, ut
commonſtratum dedit Heinece. in celebri Comment. ad L. Jul. & Pap. Popp.
Per has ipſas Leges demum Auguſtus honorificentius conceſſit nomen Con-
cubinae, ita eam definiens, quod ſit uxoris loco ſine nuptiis in domo, amica,
convictrix, uxorque gratuita; & hancee Regulam ſanxit: Quas perſonas uxo-
res habere non licet, eas concubinas habere jus eſto? Simile aliquid adhuc
hodie reperitur in matrimonio ad monganaticam perſonarum illuſtrium, cui
occaſionem plerumque dedit defectus opum ad exhibendam condigne uxorem

illuſtris proſapiae, tanto honore habitum, ut multis in regionibus liberis

exinde natis, teſtante Limnaeo in Jure Publ. Cap. VI. n. 6. conceſſum, arma
parentis naturalis vel familiae aſſumere, verbis: „Baſtardis etiam patris &
„familiae conceduntur inſignia, ut de Gallia notavit Roër: ita tamen, ut linea,
„Vel barra, per intermedium ſcuti a ſiniſtro latere ducatur, & in eo a le-
„gitimis, qui in inſignibus familiae barram habent a dextro latere ductam,
„diſtinguantur.“ Jam jam Conſtantinus M. primus Imperator Chriſtianus,
licentiae concubinatus obicem indirecte ponere conatus, excludendo illegi-
timos liberos ab honoribus, quod ipſum incunabula conſtituit legitimationis
per ſubſequens matrimonium, &, cum hoc ſaepe morte alterutrius concum-
bentium impoſſibile erat, per Reſcriptum Principis. Nihiloſecius diu irri-
tus in Oriente manſit hic Conſtantini M. pius conatus; Imperator Leo citra
ambages in Conſtitutione 91 Legem ita tulit: Ut Concubinam habere am-
„plius non liceat, addita hac ratione: Et quidem, ſi cum fontem habeas,
„ſobrie inde haurire, divino praecepto moneare, qua ratione, cum puras
„aquas haurire liceat, lutum tu maris Kum, tametſi fontem non habeas,
2 93 re

244 Obferv. XXXII. An iliu naturalis admittstur

„rebus tamen vetitis uti non potes. Caeterum vitae conſortium invenire,
„difficile non eſt.“ Jisdem, quin durioribus conviciis poſtea in Occidente

(in quo diutius haeſit) increpatus fuit concubinatus per famoſam Ordinatio-
nem politicam de anno 1530. tit. 33. item de 1548. 1577. in quibus nominatur leicht-
Jertige Beywobnung, Senihiche Lahſer, & concubinatum foventes: leichtfer-
tige Perſonen, die auſserhalb von Gott geſetzter Ebe beyſammen wohnen etc.
Wn igitur deſunt magni nominis Jure-Conſulti, qui, hac penitus mutata
rerum facie, Novellae famigeratiſſimae 89. Cap. 12. J. 4. quae liberos e Con-
cubina natos, deficientibus legitimis, ad ſucceſſionem inteſtatam in patris
bona, quoad ſextantem cum Matre dividendum, vocat, nullam amplius in
foro concedunt Auctoritatem, ut illuſtr. a Puffendorff. T. I. Obſ. 89. praeju-
dicium deſuper fiſtens ſummi Tribunalis Cellenſis in cauſa des Oberhauptmans
von Seinberg, contra die Santzen, potiſſimamque ejus rationem decidendi,
his verbis: „Weil der Concubinatus per Receſſum Imperii gänzlich abgeſchaft.“
E contrario multo major eſt numerus contradicentium „ex ratione quod alle-
gati Receſſus Imperii non praeciſe ſuſtulerint Jus Juſtinianeum ex dicta Nov.
89. inter quos funt ipfe antea fluctuans Sryk. de Succ. ab int. Diſſ. I. C. 2.
9§. 53. in fine, (qui & ad ſpurios, ſi de eorum patre conſtat, hoc extendit,)
Berger in Oec. Jur. Lib. II. tit. 4. §. 37. nota 7 cum multis ibi allegatis prae-
judiciis vetuſtis aeque ac recentioribus; Leyj. Spec. 356. Med. II. cum ſimili

praejudicio; Voéët. ad Pand. Lib. 38. tit. 17. ad SC. Orphit. §. 8. aliiqde. In

Marchia noſtra Conſtitutio famoſa Joachimica de 1527 von Erbfallen, fimiliter
illegitimis favere videtur, dum in Materia de ſucceſſione ab inteſtato Deſcen-
dentium, (pag. 25. Corp. Conſtit. March. P. 2.) generaliter in auxilium vo-
cat, das beſchriebene gemeine Kayſerrecht & in fſpecie in ſucceſſione NB.

hberorum illegitimorum, ſub quo Jure intelligi Jus Juſtinianeum, dubio

vacat, quin in Ordinatione prima Camerali Berolinenſi de 1516. pag. 10. C. I.
Judices & Advocati jubentur ſequi das gemeine kayſerliche Recht, addita ra-
tione: Weil in unſern Landen und Fürftenthum, Mangel an Rechtsverord-
nungen befunden, (de quarum penuria hodie quidem quis queratur?) con-
ſequenter non potuit Elector OACEHIMVS aliud diſignare voluiſſe jus, quam
ipfum Romanum. Atqui hoc in materia de ſucceſſione inteſtata liberorum

naturalium non modo non abrogavit, potius honorifice compellavit Elector;

quare igitur ſtare prohibentur? & Bergerus c. I. addit rationem miſerationi-
vel milericordiae moventem. Non tam frequenter in foro has queſtiones
agitari mirandum haud eſt. Tranſigitur plerumque fuper vexa prae-

vila, ad ſupprimendum ejus ſtrepitum, plerisque ſine dubio incommo-
dum, moleſtumque, praeſertim, ſi matrimonium, cum alia legitima Uxore,

henie,
cidente
inntio.
rhilr.
iclhifr.
gnen et
8 mitt
Se.
in un⸗
plinsi
Prdeſ
ptiunae
idend,
Chaf.“
alle⸗
Nor.
C. 4
d,)
is prae
nfil
e. In
tr
Deleer.
n o⸗

e N. —–

,Qllio
10. cl
Aditrrr
enee
)cer
3 Ntunn
erorum
edor;

ptiota n.

ehioes

Ne
eONNeH

1 e

verus filius, praedefuncto i

sad ſucce ſionem inteſtatam patris ſuu. 245

ſupervenit, quae partus tales antenuptiales illegitimos alto ſupercilio intuetur
quicquid in contrarium ſimulent. Non tam providens fuerat primipilus qui-
am emeritus de Kaz improles, ſed relicla Vidua, defunctus. Poſt ipſius
fata proinde caſus celebris, &, quoad ſpem lucri, momentoſus occurrebat in
Supremo Tribunali Berolinenſi, menſe Apr. 770. in Cauſa Annen Magdale-
nen Pilgrinnen, Viduae Spangenbergin, und deren Sohnes, Johann Spangen-
berg, contra die von Kattſche Allodialerben, in quo Curia Regio-Electoralis
Berolinenſis per duas Sententias conformes de 2 Nov. 1768. & 21 Jan. 1769.
ad praeſcriptum citatae Novellae 89. Cap. 12 vocaverat actricem cjusque fſi-
lium ad ſucceſſionen inteſtatam, quoad ſextantem inter ſe dividendum
praevia filiationis commonſtratione. Concurrebat hoc ſingulare factum, quod
actor ſe ipſum antea filium nominaverit ipſoque facto geſſerit cujusdam po-
ſtea fatis functi Wangeaher, (cui Mater ipfius dein nupta,) quin, ut ipſius
illi Spangenberg ab Inteſtato ſucceſſerat. Credebatur
igitur in Tribunali intolerabile, ad minimum extra combinationum metas
poſitum, gemini patris ſucceſſioni inhiare. Potiſſimum quoque hoc mo-
vebat, quod praetenſüs Pater naturalis de Katt reliquerit ex legitimo ma-

trimonio ſublequuto uxorem, eamque improlem; juxta eandem Novel-
lam 89. Dar. 1. §. 6. it. Nov. 18. C. 5. autem expreſſe, etiam Conjux ſola,

absque ſobole vel prole legitima, relicta, excludit naturales liberos omnes
quoscunque; proinde, reformando duas conformes Sententias priores, in
laudato ſupremo Tribunali, aclores penitus repulſam in tertia reviſionis in-
ſtantia tulerunt, rejecta eventuali quaeſtione ſecundaria 1) de alimentis, (ut-
pote quorum neceſſitatem alias diſerte imponit Imperator Juſtinianus cit. I. § 5.
Conjugi) quia actor jamjam ſe ipſum exhibere poterat, quippe natus anno
1736. & tunc ceſſa alimentorum pracſtatio, teſte Mev. ad Jus Lubec. L. 1. t. 2.

art. 9. n. II. inſuper poſt mortuos parentes, ex horum patrimonio amplius

alimenta illegitimis liberis, de regula, non debentur. Berger in Occ. Jur.
L. 2. t. 4. §. 37. n. S8. 2) ſeponebatur quaeſtio Collationis acceptorum, eo-
rumque computationis in ſextantem; non ſolum, cuùm per deducta ipfe hie
ſextans corruebat, ſed etiam, quia iſtiusmodi accepta, plerumque tali in caſu,
alimenta redolent, quae Collationi inter deſcendentes haud fùbjacent; pro-
inde ſecunda Appellationis Sententia expreſſe hanc medelam pronuntiato inte-
xuerat, verbis: „es verſiche ſich von ſelbſten dasjenige nur, was nach denen
„Rechten der Collation unterworfen iſt.“ Repullſa igitur actoris filii natura-
lis in caſu propoſito non in antiquatione Novellae 89. potius in ipfiſſima ejus
Diſpoſitione, in favorem Conjugis legitimae ſuperſtitis, poſita. Prima con-
templatione Sententiac hujus reiormatoride, ita conceptae: „Dalſs die Klagere
H 3 „Mit

246 Obſerv. XXXII. An filiur naturalis admittatar .

„mit dem geforderten Z der Allodialerbſchaft des verſtorbenen Obriſten von
„Katt abzuweiſen;“ quis non crederet, imo defenderet, rationem haerere
in contemtu tot citatae Novellae 89? Adeo pium juſtumque eſt deſiderium,
ut tali in calu Suprema Tribunalia, (ad exemplum Summorum Imperii) haud
dedignarentur, pronuntiata ſua (quae ex nigro faciunt album, ex albo ni-
grum, ut Valgus loquitur) munire potiſſima aliqua ratione, ne Advocati in-
ducantur in errorem invincibilem, verae & genuinae rationis decidendi, ad

minimum in funeſta relinquantur deſuper incertitudine. Ex dictis interin

patet, eatenus omnino fuprema duo Regia T ribunalia, Berolinenſe & Cel-
lenſe a ſe invicem diſcrepare. Haſſo-Caflellanum in Tomo I. Collectionis

ſaepius laudatae Deciſ. 16. etiam perdurantem uſum Novellae 89, ſuſtinere

videtur, & penitus cum ipſo facio, quod ibidem liberos naturales non inter
perſonas, levis notae macula laborantes, collocet, ſed fratribus germanis

tuto in teſtamento praeferri poſſe judicet, qualis & nobis haerebat haereſis
in caſu obvia anno 1753. in Suprema Curia Tutelari Regio-Electorali Mar-

chica in caſu teſtamenti Knobelsdorfiani, quod frater impugnare minas ſpar-
gebat, quia praedefuncti fratris liberi naturales, erant ipſi praelati. An idem
favor ad ſpurios extendendus? altioris eſt indaginis. In Jure Controverſo
