K. 16. B. G. Nruv. c. I. §. 16. Mev. P. 3. D. 364. Jrryk. Ex. Jur. Feud.
C. 21. quaeſt. 25. Iryuv. Synt. J. F. C. 14. aph. 17. quare, ſi diverſi iſtiͤi
domini directi, quibus feuda, hic illic ſita aperta, deiuper inter ſe con-
venire nequeant, tunc demum recurrendum ad arbitrium ſupremi omnium
Domini directi, B. G. Struv. Fleiſch. Stryk. C. l. Carpz. P. 2. C. 46. D. 18.
Has ob rationes, tam quoad leuterationem filiarum, quam novi illuitris-
AKmi Valalli, confirmatorie pronuntiavimus.

Obſerv. XIIII.

Obhbſervatio XIII.
Qatenus valeat Jus Saxonicum in Ducatu Magdebungico, Principatu Hal-
berſtadienſi, Comitatu Hohenſteinenſi, & iu ileſia ?à variis cum W
prazjudiciis.

irca Principatum Halberſtadienſem jam praecedenti in Obſervatione mo-

nui, Curiam Halberſtadienſem, uti & occaſione aliarum litium, ſuper
feudis Neindorffianae familiae extinctae apertis, tefſtatam fuiſſe Jus Saxo-
nicum ibi non valere. Quoad Comitatumn Hohenſteinenſem, qui ipſe
olim fuit particula Thuringiae, proſtat quidem ibi peculiaris Conſtitutis
feudalis, varia ex jure Saxonico, e. g. ratione majorennitatis Saxonicae
retinens. Aſt in caſu litis feudalis, von Hagen contra von Wintzingerode etc.
oceaſione feudi foeminini Rebungen, menſe Jun. 1767. in Suprgmo Tribunali,
per tres conformes fuit deciſum: quod ad Jus Saxonicum non attendendum,
adeoque quoad ſucceſſionem feudalem, ſimultanea inveſtitura, ejusque re-
novatio, Jure Saxonico ſaltem requiſfita, haud fſit neceſſaria.
Quod ad Ducatum Magdeburgicum attinet, clara ſunt verba Conſti-
tutionis prooemialis Electoralis de 3 Jan. 1688. Ordinationi Politicae prae-
miſſae: „Wobey wir dann aus beſondern, Uns hiezu bewegenden Ur-
‚ſachen ſetzen und ordnen, daſs die Sachſen-Rechte in Unſerm Herzog-
„thum Magdeburg weiter nichts, als ſofern ſie Unſerer Magdeburgiſchen
„Kirchen Proceſs-Policey- und andern Ordnungen, conform ſeyn], obſer-
„viret, im übrigen aber die beſchriebene gemeine Kayſerliche Rechte, 1ſ0

„Weit Wir -— denenſelben nicht derogiret haben, ſowohl bey der Regie-

„rung, als im Schoeppenſtuhl, und allen anderen Gerichten des angereg-
„ten Herzogthums und der Grafichaft Mansfeld, Magdeburgiſcher Hoheit,
„in procedendo, ſententionando & judicando, beobachtet werden ſollen,“
in qua Ordinatione, neminem latet, multa ex Jure Saxonico, fuiſſe re-
tenta, e. g. res geradicae & expeditoriae etc.
Tandem quoad Sileſiam, ejusque Partem Superiorem & Inferiorem,

non ita ſemper expedita res apparuit. De Friedeberg, in tractatu Juridico-

Practico, de generalibus & particularibus quibusdam Sileſiae Juribus (cujus

due

Obſerv. XLIII. Quatenar valeat Jur Saxonicum in Ducatu Magdeburgico etc. 289

duo Tomi in folio Wratislaviae de 17738) in Tom. I. expreſſe exigit proba-
— tionem receptionis Juris Saxonici in ſingulis Caſibus allegati. Nihiloſecius
Lib. I. C. 6. §. 3. p. 127. 126. allegat ipſe Atteſtatum Curiaæ Supremae Wra.
tislavienſis (des Oberamts) de 22 Apr. 1671. in verbis: MUD—ẽF
„Dals in Schleſien (ohne Unterſcheid von Ober- und Niederſchle-
„lien) das Jus Saxonicum Magdeburgicum, (i. e. Commune, non
Mlectorale) wo ihm nicht die Statuta localia, und andere Oblſervantiae,
„ab allegante probandae, derogirten, von Alters her recipirt ſey, und
S„oobſervirt werdee77 —J
Et in Cauſa Wratislavienſi, d. 27 Nov. 1765. in ſupremo Tribunali deciſa,
verehlichten Deutſchmannin, gebohrnen Baumgarten, contra von Buſeh und
von Beuchen allegaverat Curia Regia Wratislavienſis in rationibus decidendi,

m. publicum affixum de 28 Apr. 1746. hujus tenoris: Daſs in Schleſien in Du-
Aher „bio das Jus Saxonicum Commune pro recepto zu achten, und praeſimmtio
Nd. „für ſelbigem militire.“ Proinde & in Cauſa Sileſiaca, verehlichten von Fran-
ye ckenberg contra Landrath von Keſſel ex Jure Saxonico Communi aſſumtum:
fiuin quod quaelibet ſoemina innupta, ſive ſit virgo, ſive ſit vidua, omnia negotia
Nnene ezftrqyjudicialia ſine Curutore valide expediat.
Eer „ E contrario eadem Curia Wratislavienſis, in appellatorio Cauſae Sile-
hul, ſiae ſuperioris, des Oberſchleſiſchen Advocati Bliecke, contra praedefunctae
dn UIoris praetenſos cohaeredes, Ladewig und Kirſtein ad ipſam devoluto,
le ke reformando Sententiam I. inſtantiae, cenſuit: „Quod in Sileſia ſuperiori Jus
. Saxonicum Commune non ſit receptum, adeoque e& diametro contrarium ſu-
lſt pra allegato publico Affixo de 28 Apr. 1746. „ Proinde Supremum Tribunal
menlſe Dec. 1766 Actori Blieske proceſſum ſeparatum conceſſit, ut ibi am-
n N plius clarum faciat: òê
erne⸗ „daſs bey Erbſchaften inter exemtos in Oberſchleſien, das Jus Saxo-
glchen „nicum Commune recipiret ſey.“
Allr⸗ Tandem & Supremo Tribunali eodem Menſe Dec. 1766. obvius fuit caſus,
, H à Regimine Glogavienſi ad ipium devolutus, von Wiebelſehützſeher Curatorum,
ege⸗ contra die von Gmmerfeld, in quo laudatum Regimen aſſeruit: in Sileſia, circa
e. Materiam de Dotalitio etc. receptum eſſe Jus Saxonicum Commune (vorzüg-
Honet lich, vor dem Römiſchen Recht) vi cujus Saxonici Juris, Vidua Dotem,
olen, promiſſam quidem, ſed non ſolutam, in totum ſeu pro parte, poſt mortem
Ge Mariti adhuc offerre poteſt, eum in finem, ut conſequatur dotalitium, vel do-
nationem p. n. ut in praecedenti Obſervatione plenius monitum fuit.
TLomi. I. G Ohierv. XLIV.

NH

Ovrbbſer vatio xll.

Peudo Domine directo aperto, quid tunc eſt guris circa aedifcia, ab ultimo
defuncto Vaſallo exſtrudta? Numne Dominus directus Juſtum corundem pre-
tium perſolvere, aut haeres allodialis tigna tollere tenetur? IUlluſtri
praüjudicio explanatur, in Cauſa Obſervationung
praecedentis XLII. õ
H Lertus II. Feud. 28. §. Si Vaſallus videtur rem expedire, ita loquens:
„Si Vaſallus in feudo aliquod aedificium fecerit, vel ipfum ſua pecu-

„nia melioraverit, & contigerit poſtea, ut Vaſallus ſine filio maſculo decedat:

„Dominus, aut patiatur aedificium auferri, aut ſolvat pretium meliorationis.“
Hac optandi lieentia uti volens illuſtriſſimus novus Vaſallus in feudis Neindorf-
fianis apertis, (quorum hiſtoriam breviter in Obſervatione 42. praemiſi)
renuebat, pretium aeſtimatum 4604 thalerorum, pro aedificiis ab ultimo
Vaſallo exſtructis, ſolvere, conſequenter injungi petebat haeredibus allodia-
libus, ut ea tollant auferantque. Hi contendebant inſignem eorum utilitatem,
non ad luxum oſtentationemque, ſed ad neceſſariam aeque ac commodam in-
habitationem, rem pecuariam & oeconomicam, agriculturamque exſtructo-
rum, prioribus ob vetuſtatem, ruinarumque faciem, dirutis; inſuper l. 1.
ff. tign. junct. & L. 6. ff. ad exhib. vetari diruitionem aedificiorum. Jus feu-
dale Longobardicum minime l0
eſſe inſuper Jus peregrinum, &
cum tigna bona fide juncta, in
tium lignorum operarumquz.
Judicium Halberſtadienſe delegatum pronuntiaverat quoque die 30

Aug. 1745.

hunc ad Caſum applieari neſcium; inſuper,
duriſſimum eventum reſtituendum fore pre-

„be bewandten Umſtänden keine Statt habe; ſondern derſelbe das von
„Wweyland Chriſtian Friedrich von Neindorf erbauete Wohnhaus ſamt

„Zubehör, auch den auf dent Krahndorfichen Hofe aufgeführten Stall,
eO0% v„o
25

qui de domino directo, cui feudum apertum,

Daſs die angerühmte Option von Seiten des Herrn Marggraven Carl,

ens:
pecu

RNR:

Pionis“
lltf.
Eni)
llin,
Ar

tten

min.
Wo⸗

er!

loske

penun,

lihe,
e .

Obſerv. XLIV. Feude Domizo directo aperto, ete. 291

„ſo wie er auf 4604 Thl. taxiret worden, ad Maſſam Concurſus (lcili-
„cet ſuper allodio Neindorffiano poſtea orti) zu beyzahlen ſchuldig.“
Hanc Sententiam confirmavimus menſe Dec. 1746. reſervando ſaltem ulterio-
rem taxam aedificiorum, per artis peritos juratos ex utraque parte denomi-
nandos, pro ſtatu praeſenti reaſſumendam. Rationes potiſſimum moventes
erant: 1) Quod, etiamſi Jure Saxonico, Succeſſores feudales aedificia ‚fundo
feudali fuperſtructa, absque ulla expenſarum refuſione ſua faciant, ut late
cum pracjudiciis oſtendit Carpzov. P. 3. C. 31. D. I. tota, tamen hic, per con-

tenta Obſervationis praecedentis, ad Jus Commune relpiciendum fuerit;

2) ſub hoc quidem, uſu receptum quoque eſſe Jus Feudale Longobardicum,
(licet a Ludwig in Comment. ad A. B. Tit. 10. J. 2. not. d. d. pag. 908. & in
Praefat. Tomi IV. reliqu. Mſerptor. p. 28. inſigni zelo contendat, dictum
Jus exoticum nullatenus ſtringere feuda Germaniae oblata, ſed ſaltem teuda
Italiae Longobardicae beneficiata, quod idem & defendit Zungius in Tr. de
Salinarum Jure apud Germanos. C. 3. g. XI.) aſt ne quidem tam clare alle-
gatum textum II. Feud. 28. domino directo hic largiri jus optionis, potius
favorem haeredis allodialis ejusque facultatem optandi indigitare videri, dum
praemittit: dominum directum pati teneri, ut aut aedificium diruatur, aut

ut pretium ſolvat; cum e contrario, ſi domino directo electionem tribuere

voluiſſet, (ut regulariter in obligatione alternativa, electio eſt penes debito-
rem) haec ipfa eligendi facultas potius praemittenda, & de ea in textu incipi-
endum fuiſſet, ut in aliis ſimilibus Legibus factum. Porro idem common-

ſtrat Sanctio immediate ſequens, in verbis: „idem dico, ſi Vaſallus pretio

„ſervitutem feudo acquiſivit, “*quo caſu hoc manifeſta laboraret iniquitate,
ſi Dominus directus ſervitutem ſpernere, adeoque Vaſalli haeredes in damno
relinquere vellet, ſi Venditor ſervitutis pretium ſorte reddere recuſat. Nec
deſunt magni nominis Jure Conſulti, qui ipſum eundem hunc textum obſcu-
ritatis arguunt, & ſuper ejus conciliatione diſſenſum fovent; veluti Henr. s
Ccc ρi, in hypomn. Jur. Feud. Tit. XII. §. 4. ita loquens: „Quam hic quo-
„que nutent Doctores, queritur Hartmn. Piſtor. & ideo fontes, (ſcil. ex Jure
„Eivili) quaerit; quos ſi & nobis ſequi licet, dicendum magis videtur, in
„lI. Feud. 28. 9. ff. Si Vaſallus non intelligi optionem, ſed diviſionem impen-
„ſarum in duo genera, hoc ſenſu, quod vel dominus eas reſtituere debeat,
„ut ſi fint neceſſariae, aut ipſi vere utiles; vel pati, ut tollantur, ut ſi
„fint voluptuariae, vel tantae, ut abſtinendum eſſet feudo: juxta c. 38. l. 27.
„H. fin. ff. de R. V. l. 9. de impenſ. in res dot. modo poſſint commode tolli,
„& füblatae uſum habeant. Quomodo diſparent omnes dubiorum umbrae.“
Idem fentit Anton in Diſp. feud. XII. §. 7. lit. d. verbis: „Electionem non
Oo 2 N „habent

292 Obſerv. XLIV. Feude Domino directo aperte —
„habent dominus directus & aguati, utrum pretium meliorationum folvere,
„Vel pati, eas auferri, velint; ſi impenſae fſint neceſſariae vel utiles.“ Porro
pſi illi Doctores, qui indiſtincte Domino directo, agnatisque optionem con-
cedunt, nihilominus principaliter omnia tandem hic ſubmittunt arbitrio ju⸗
dicis; e. g. Carpzov. P. 3. C. 31. D. I. n. 4. ſeq. ita diſſerens: „Niſi aequitatis
„ratione, aut negotii qualitate commotus Judex, aliter rem diſponat, cujus
„officio incumbit,
„verſetur Captio,“ ibique alleg. Hartm. Piſtor. Berlich, Coswin ab Esbach in
not. ad cit. Carpz. loc. verbis: „Ea tamen electio ita temperanda eſt, ne in inju-
„riamn haeredum detorqueatur. Quid enim, ſi meliorationes ejusmodi fint,
„quae commode tolli nequeant? PFleiſeb. Inſtit. Jur. Feud. C. 20. §. 26.
Menoch. de arbitr. judic. quaeſt. L. 2. Caſu 258. aliique; in ſpecie, Antonius

Dilp. feud. Cc. I. verbis: „Res tamen illa propter varias negotiorum qualitates

„& circumſtantias, boni & prudentis judicis arbitrio, qui normam aequitatis
„prae oculos habeat, ut decidatur, cenſemus; quia textus feudalis indefinite
„domino optionem largitur, omnesque caſus non ſatis dilucide & perſpicue
‚decidit, in Juris Civilis Materiis, talia boni judicis arbitrio committuntur.“

S . * .—ℳF.ℳ. „ ..„ . „ . 2– . .
3) Ad iſtius arbitrii exercitium concurrebant in facto ſat ponderoſae circum-

Uantiae; v. g. quod defunctus Vaſallus, Chriſtianus Fried. de Neindorf, non
ex voluptate, ſed quaſi coactus, prioribus aedificiis, ob vetuſtatem ruinam
minantibu fo “
tempore,

utpote viri
gnatum Centurionem de Neindort pari fato breviter exſtinctum iri; cumque

llodium obaeratum reliquit, palam erat, fructus feudi neutiquam ſuppetiiſſe
ad impenſas iſtius aedificii, quod ipſum cuicunque ſucceſſori manifeſtae utili-

tatis, ſi non ad actualem inhabitationem, tamen certe Conductoris gratia,
cui contra inclementias aeêris aedificio opus, cujus modica aeſtimatio ipſa
exceſſum impenſarum eliminabat, quin utilitatem earundem commonſtrabat;

atqui, juxta ea, quae ſupra deducta, in impenſarum utilium reſtitutione optio
&'de ipfis voluptuariis, Anthon. c. l. docet, quod etiam hae
„reſtituendae; NB. ſi brevi feudum apertum diſtrahere velit Dominus dire-
„tus;“ quod hoc in calu factum, ita ut illuſtriſſimus Novus Vaſallus titulo
uam maxime lucrativo iſtud conſequutus, adeoque in conditione novi
ndi verſabatur, maſfa allodialis obaerata autem de damno vi-

ceſſat, imo

lucri capta
tando certabat, quod damnum in oculos incurrit, confideranti, ſacileque

intelligenti, tigna diruti aedificii pretio fere carere, inſuperque tot ope-
ras incaſlum perdi, quibus aedificium miſere diruendum Huit exſtrudtum.

.—— — —

*

hanc optionem ita temperare, ne qua nimia in alterutro

8,„ nova ſubſtituerit, tanto meliori fide, quum ipſo eodem iſto
aperturam feudi remotam adhuc dudum fore exiſtimare poterat,
lem ne quidem aetatem ipſe adeptus, nec divinare proximum a-

—

e,
Porro
l.
ititis
N
ntn,
buh
inin⸗
liſnt
toniis

ltätes

itatis
finite
bicue
N
Womn.
,uun
TWlun

emn NN

Ctelt,
n
N
wn
wtlli⸗
Lratin,
io in
Unbe⸗
/
n e
Gie⸗
ttele
e noi
n 1
dene
tot ir⸗
rut

tollendum omnia dubia, ſuper exiſtentia verae utilitatis in

Provinciis familiae nobiles, dictum Canonem reſpuentes, nonniſi

ad vivum pinxit, qui ipſi tot familiis olim fatalem feloniae Ju

guid tunc eſt Juri⸗ circa aedificia, ab ultimo defandto Vaſallo exſtructa etc, 293
Tandem nos ſatis adhue ipſius rationibus conſuluimus &

. nſului proſpeximus, de.
cernendo novam aeſtimationem ejusdem aedificii pro ſtatu praelenti „ ad

medium pro-
ducta, ſi non ſimulata. Caeterum in Conſtitutione feudali Electorali Mar-
chica & Neo-Marchica, prudenter haec omnia clare determinata, quid
quale & quantum Meliorationum nomine reſtituendum veniat, habito di-
verſu reſpectu, an filii, an agnati ſuccedant? Nam apertura feudi in gratiam
Domini directi exulat iis in Provinciis, in quibus erga agnitionem & ſolu-
tionem introducti canonis annui equeſtris, des Lehnpferdegeldes „ feuda
ut loquuntur, fuere allodificata, ſeu allodii naturam induere, ipſa felonia ſub-
lata, quatenus caducitatem Jure feudali operatur; ſalvo in reliquis manente

inter agnatos nexu feudali ſucceſſionis. Erant tamen nonnullae in allegatis
ſum ſolventes, nexumque cum Domino directo, imaginaria quadam ambi-
tione praeferentes, etiamſi ſtatus militiae hodiernae lectitiae amplius non
ferat in bello equitatum Vaſallorum ſine manifeſtiſſimo reipublicae detri-

mento, ut iſto tempore, incunabulis introducti annui canonis equeſtris vi-

cino, ſuo more graphice commonſtravit peculiari in Diſſertatione Cancella.
rius a Lidewig, infſigniaque Valallorum commoda ex hac novitate oriunda;
ſtolidamque quorundam, propria contra commoda laborantium, renitentiam,
risprudentiam
ro tam exiguo
ſingulis equis, feudo
erorum; nam pretiun

fine dubio ignorant, nunc penitus apud nos exulem; & hoc p
canone equeſtri, annuatim uel raginta thalerorum pro
inhaerentibus, i. e, unius thaleri pro pretio mille thal

quadraginta millium thalerorum unico ſaltem reſpondet equo.

—

Oo 3 olſerv. XL. V.-

Obhbſer vatio XMII.
Diferemiæ practica, REVOCATIONIS, RETIRACLUS, PROTIMISEO5.
RELUITIONIS, commonktratur famoſo praejudicio, in Cauſa des Hanuptmans
von ARNSDORF, Rlaegern, contra den gebeimen Etats-Miniſtre von
HHAPPE, und die Gebrüdere von ARNSDGORF, Beklagte.

As ſtuporem usque in foro a Judicibus & Advocatis iſta vocabula nimium

quantum confundi, quin quandoque ipſis in Legibus promiſeue occur-
rere videas, e. g. Hinter -Pommerſche Lehns- Conſtitution de 1691. Tit.
XXVI. & a Schwederi Nota 2. ad Prooem. pag. 232. ſeq. Sunt tamen negotia
quam maxime diſtincta, eorumque effectus diverſi. Nolumus hic Cathedram
conſcendere. Id monuiſſe ſufficiat, Revecationem ſupponere delatam ſuc-
ceſſionem, fierique omnino gratis ſine pretii reſtitutione. Retractus, vel jus
yetrabendi fundum absque retrahentis conſenſu, qualis ad irrevocabilem alie-
nationem erat neceſſarius, alienatum, erga reſtitutionem ejusdem pretii, de-
ſcendit immediate ex Lege, quae hanc facultatem conceſſit, vel ob rei, e. g.
feudalis, emphytheuticae &c. vel ob perſonae qualitatem, uti gentilitius re-
tractus ex jure conſanguinitatis, vel ex qualitate viciniae, incolatus &c. at-
que proprie dirigitur contra alienationem jamjam factam. Protimefis oritur

e contrario ex pactis vel ſimplicibus vel adjectis, neque per ſe jus tribuit re-

ale, niſi noſtris moribus inſerta ſit libris hypothecarum, ſed non operatur
regulariter niſi jus mere perſonale contra paciſcentem, non contra novum
emtorem, re jam tradita, ſed impedit ſaltem emtionem novam conſum-
mandam adhuc. Reluitio ſupponit debitum, cujus nomine res reluenda in cre-
ditorum manibus eſt, offerendo ſatisfactionem erga recuperationem hujus rei.
Porro negotia haec diſtinctiſſima ſunt quoad praeſcriptionem ipſorum exſtin-
tivam. Revocationi praeſcribitur lapiu demum tricennali, retractui & pro-
timeſi intra annum a tempore ſcientiae qualificatae; reluitioni, ad exemplum
actionis hypothecariae, regulariter lapſu quadraginta annorum, niſi circum-
ſtantiae facli aliud ſubminiſtrent; cuſus explanatio uberior in praeſentiarum
non cito hujus loci; ſed properamus ad hiſtoricam brevem enarrationem facti
ipfius

11

lien
ut⸗
Tit

oan

Ararn
ſle⸗
Nelin

gi ce.
/
Ee.
ritui
n r⸗
enmn
Cun
MMum.
cre⸗
1s lei
eſtir⸗

wphn
cjtenn⸗

5⸗

ſos

n de.

E N

Obfſerv. XLV. Diferentia practica, revecationi,, retractur ee, 295

ipfius in ſupra memorato caſu, in quo omnes iſtae quatuor voces, certe non
harmonice, ſuſurrabantur. Litigium iſtud, fatis prorſus ſingularibus 41.
ſtinctum, pro objecto habebat praedium Uckero -Marchicum nobile ial.
lez; ab Henningio de Arnsdorf olim vi ſententiae adjudicatoriae de 30 Jun.

1677 e concurſu Creditorum debitoris obaerati, Johannis de Greiffenberg em
tum, inque literis inveſtiturae deſuper impetratis de 2 Jun. 1621. fetrinns
hujus primi acquirentis, in ſimultaneam inveſtituram generoſe adſcitis. Ac
quirentis, ſine prole maſcula defuncti, Vidua, tam ſuo quam filiarum nomi.
ne excapite illatorum & competentiae feudalis, jure retentionis uſa, & vi
Sententiae Cameralis de 23 Mart. 1650. immiſſa, omne iſtud juris transtulit in
generum de Fronboefer, cujus familia jure Crediti in poſſeſſione dicti praedii
Wollez permanſit, donec anno 1737 ipſum hoc jus Miniſtro Status de Hap

vengdiderat, cui duo rei principales, fratres de Arnsdorf, ſupra in rubro no-

minati, ut proximi Agnati primi laudati Acquirentis, jus ipſorum reluen-
di ſucceſſionis feudalis pro tribus mille thaleris ceſſerant, addita Cautela in

. 7. Contractus, quod ſi forte reliqui Agnati Arensdorffiani non ſimiliter juri

reluendi & ſucceſſionis renuntiare vellent, tunc jura ſibi integra reſervaſſe
contra hos remotiores Agnatos, & quod eum in eventum Ceſſionarius ſſe
Happe ipſorum cedentium nomine Dominium utile in praedio Wollez, us-
que ad eorum, deſcendentiumque vitam, exercendi jus & licentiam habeat
Omnio juvabit, clauſulam hancce ſalutarem hie offendere: erat ita concepta:
„Solte es wider Vermuthen nicht dahin zu bringen ſeyn, daſs üntliofte

»„Agnati renuntiiren wolten, oder müſten; auf ſolchen Fall behalten ſich

„auch jetzige Contrahenten, als proximiores, contra Agnatos remotiores,
„ihre Jura ſolenniſſime bevor, dals ihnen darunter keiner vorgreifen ſolle;
„und ſollen Seine Excellenz (von Happe) wenigſtens ſo lange, als ſie und fihre
„»mänliche Lehns-Erben leben, ſtatt ihrer das Dominium utile von Woallez
„behalten und genieſsen.“
Actor, Centurio de Arnedorf, eodem anno 1737 in ſeriptis ad Acta Ca-
merae Regiae Berolinenſis, contra hanc ſucceſſionem proteſiatus „Contendens,
fibi competere protimeſin (incongrua vox, cum ex mente ipfius retradkum

compellere debuiſſet ejus Advocatus.) Contendebat inſuper non modo pro-

ximitatem, ad minimum gradus aequalitatem, ſed etiam qualitatem feudi
novi, quippe ipſius patrem anno 1716. citra mentionem reliquorum Agnatorum
de hoc feudo, tanquam de novo, fuiſſe inveſtitum. Verum in tribus in-
ſtantiis, per tres conformes ſententias de 12 Jan. 1740. 21 Jun. 1741. & II Febr.
1746. repulſam eatenus tulit, 1) quod potius ſit uno gradu remotior agnatus,
quam rei; 2) quod hocce feudum Wollez neutiquam, reſpectu ipſius, pro
novo-

296 Obferv. XLV. Differentia practica, revocationis, retractu:

novo, ſed intuitu totius familiae Arnsdorfianae omnino pro antiquo adhue
dum reputandum, tanto fortiori ratione, quod omnes ſequentes Uitterae in-

veſtiturae qualescunque, ſemper injecerint mentionem expreſſam, inveſtitu-

rae primae Arnsdorffianae de 1621. primi acquirentis, Henningii de Arnsdorf;
conſequenter principium Juris Feudalis Marchici, hic ſibi locum vindicare:

Succeſſionem nimirum ſtricte ſecundum proximitatem gradus computandam

eſſe. Tentabat nunc novam actionem, & quidem ex jure protimiſeos, (non,

ut antea, infelici ſucceſſu, ex capite proximioris ſucceſſionis) ſuperſtruendo

factum, quod reliqui proximiores, rei, ipſo facto Ceſſionis in Ceſſionarium
de Happe, reuuntiaverint juribus proximitatis, adeoque nunc ipſum eſſe pro-

ximiorem. Non meliorem fortunam expertus, quippe per Sententiam I. in-

ſtantiae, d. 18 Dec. 1748. Camerae Regiae Berolinenfis ita pronuntiabatur:
„Daſs der Klaeger mit ſeiner wider den Etats - Miniſtre von Happe und die
„Gevettere von Arnrdorf, ex jure protimiſeos, wegen Reluition der Gutt
„ Wollez, angeſtelten Klage gaenzlich ab-und vielmebr dahin anvuweiſen, daſs
„er den Caſum, bis er proximior agnatur wird, abwarten müſßſe.“
Saepe in foro evenire videas, ut Sententia, licet juſtiſſima, falſis tamen ſuper-
ſtruatur decidendi rationibus, quale fatum etiam haec enumerata ſententia
experta, quippe cujus rationes fere in totum e materia de revocatione feudi,
toto coelo diverſiſſima, depromtae. Audiamus ceas ipfſas loquentes:

„do viel die Hauptſache anbelanget, berubet 1) in der Klaegers eigenem Ge-

„Naendniſr, daſi die mitbeklagte Gevettere von Arnvdorf, proximitatem der

„iſt bekhant, quod proximior Agnatur in feudis excludat remotiorem, 3) Jurits

„notorii, ſi proximiores etiam Agnati revocare feudum nolint, remotioribus

„revocationem non competere, niſi ad remotiorer ſucceſio ſit devoluta; niſi
„tamen proximior plane ſeudum repudiaverit, ubi, cum remotiore- ſtatim ad

„»ſucceſionem admittuntur, etiam jur revocandi habebunt. Struv. Synt. J. F.
„ C. 13. th. 17. n. 2. 4) muſi derjenige Agnatus remotior, welcher actionem
„revocatoriam ex jure protimiſeos anſtellen will, nothwendig erweiſen, daſi
„der proximior Agnatur das Feudum an einen andern verbauft, obne ibm ſol-
cher ad priut emendum offeriret u haben, als worinnen natura juris proti-
„miſſeos beſtehet. Stryk. Exam. J. F. C. 20. qu. 3. 5) haben die jetzt Be-
„klagte nicht ſimpliciter ibr Recht an den erſtbeklagten Etats- Miniſtre von

„Happe abgetreten, vielmehr ſich ſolcher contra Agnator remotiores diſſentien-
»„ ter, ſolemniſime dabin vorbehalten, daſs ibnen darunter keiner vorgreifen

—

„Jolte &. 1

Haec poſtrema ratio, e facto deſumta, utramque abſolvebat paginam, neque
opus igitur erat, recurrere ad doctrinam de revocatione feudi, plane huc non

pertinentem &c.

In

Lebn- und Reluitiont - Rechtz wider ihn per judicata erſtritten; 2) aber

n
ſn

VI

tat

e
e in⸗
G.
lyß
Clre
NNu
n,
lenet
natoc
lehe
nlin
tur:
nd d
Gu,
tydaſe

her.
Knti
keuli,

en Ce⸗
hA
YIi
irill
1) tiſ
ltinn
t,4
Ntinen
ijſt.
Uiti.
n he⸗
ſre
ſie
olfrie

„egle

hüeA

1

“

Protimiſeos, Reluitioni- Gr. 297

In appellatorio, ut fieri aſſolet, pugna erat minus ſuper theſi juris,

quam ſuper hypotheſi ejusdem. Nonnullis reſervatio laudata „ factum ſimu-
latum, apparebat, atque veram ſubeſſe alienationem in hocce negotio, e mente
eliminare nolebant, quaſi non darentur tot aliae cautelae licitae, non minus

ſimulationi latenti innixae. Quem ec. g. fugit, ad palliandas uſuras, Jure di-
vine poſitivo & eccleſiaſtico prohibitas, a Clero fuiſſe inventunn cenſum

conſtitutivum? porro ad evitandas moleſtias antichreſeos, redditionisque ra-
tionum de fructibus, uſuras ſuperantibus, iisdemque in ſortem imputandis,

Creditorem, rem alias oppignorandam, ſub pacto de retrovendendo emere,
atque eo ipſo ſaepe uſurariam abſcondere pravitatem? Quot proſtant exempla
damni ſine injuria licite dati? e. g. contra aedificando obſeurare lumina vici-

ni Cc. cum jure ſuo utens nemini faciat injuriam. Etiamſi igitur de regula

retractus feudalis, ſi proximior agnatus eo non utitur, devoatur ad ſequen-

tem gradu, & quidem in alienatione, quae fit pretio interveniente, ut em-
tione venditione, & quae huic ſimilis, in ſolutum datione, non vero in per-

mutatione, donatione, niſi & haec fiat in fraudem juris retractus, Kruv.
Syntagm. J. F. C. 13. th. 18. n. 3. & th. 21. n. I. porro expediti non minus ſit
juris, hune retractum non eſſe ceſſibilem, quia jura ſanguinis, cedi neſcia,

cum ipſo ambulant ſanguine, ita ut haec proximitas ne quidem ſit ceſſibilis

in ipſfum agnatum remotiorem; Srtryk. de Succ. ab int. D. VI. C. 2. H. 1. & C.
4. §. 43. & quod retrahens excidat jure ſuo, ſi retrahit in alterius commo-
dum, i. e. qui eo fine retrahit, ut ſtatim in alterum rem retractam transfe-

rat, vel ejus dominium, vel uſumfructum; id. c. l. J. 4r. hoc omnino

obſtante, ipſe idem Serye c. l. §. 42. totam hanc rem arbitrio judicis com-
mittit, addendo. „Retrahens non obligatur, ut praeciſe rem retractam in
„familia relinquat, ſed ad hoc tantum tenetur, ut rem prae ſe, & ſolummo-
„do in Sui gratiam retrahat. Quem animum an habeat, hoc ex circumſtan-
„tiis perſonarum, rerum, locorumque optime poterit dijudicari. Ut ſi
„ Pauper forte eſt retrahens, ſi jam alibi domicilium habeat &c.“ Et tametſi
proprie de agnato, Fideicommiſſum retrahente, loqui videatur, communis ta-
men Doctorum eſt opinio, argumentnum a fideicommiſſis valere ad feuda,
ſunt verba Rbhetii ad Jus feud. Lib. I. t. 8. n. 35. ibique allegati Dd. De ipſo
retractu feudali Stryk c. l. D. VI. C. 3. 9. 2. non dubitat „ quin Vaſallus ad
»6xcludendum jus retrabkus, feudum agnato remotiori „ imo extraneo ven-
„dere poſſit, quantum ad facultatem percipiendi fructus. Eſt enim haec alie-
„ natio non totalis, ſed proprietas manet penes Vaſallum, ſicuti uſufructua-
„rio idem conceſſum.“ Denique c. l. C. 2. S. 37. expreſſe hancce ſuppedi-
tat Cautelam: „Conſultum ergo erit cedenti, ut ſi forte Ceſio pro nulla decla-
Tom. I. Pp retur,

298 Obſerv. XLV. Differentia practica, revoctationis, retractur etc.

„retur, & conſanguinei ſequentes in Ceſzonem conſentire nolint, reſervet ſibi

„retracwuum prae caeteris conſanguineis“ quod in Caſu ſubſtrato totidem di-

fertis erat obſervatum verbis. Imo ſi facti, ſupra recenſiti, viſcera penitius

intuearis, neutiquam hic apparebat alienatio, ſed primitivi Creditores, Fron-
boeferii, jus crediti ceſſerant Miniſtro Status de Happe; huic igitur ante
Omnia erat ſatisfaciendumn de hoc credito, inſuper de meliorationibus &c.
Proximi agnati Arnsdorffiani, conſiderantes hoc ſtabulum Augiae, inſuper
inopia preſſi, praeferunt ſacrificium qualiscunque hujus juris, cujus exercitium
tot tantisque inſuper erat involatum tricis, pro nummis praeſentibus nume-
ratisque, ea tamen ſub expreſſa conditione, quod, ſi remotior agnatus non
idem e re ſua ducat, ipſi neutiquam juri reluendi (utpote quale ſaltem pro-
prie in quaeſtione erat, ſanguini Arnsdorffiano caeterum omnino inhaerens)
& proximitati renuntiare, ſed usquedum ipſi eorumque poſteritas deſcen-
dens in vivis foret, utilitatem hujus juris pro nominata ſumma pecuniae, Ceſ-
ſionario de Happe, relictam velint, ita ut remotior, juxta ordinem mortalitatis
prius exſtinctionem lineae cedentium, expectare neceſſum habeat. Quid
igitur hic latebat iniqui aut invidendi 7 Cui tandem bono foret proximitas,
f non ea hac ratione uti liceret? Cujus juſtitia ſupra abunde commonſtrata ex
commentis Celeberrimorum Juris Doctorum; nam Lex ſcripta hic omnino
deficit, neque Conſtitutio Friderici Imp. in V. Feud. 13. hic allegari ſolita,
rem abſolvit, cum authoritas ipfius hujus Conſtitutionis prematur adhuc du-
biis ſat gravibus, congeſtis a Fachinaeo Lib. VI. Controverſia 17. v. I. & Ber-
lich. P. 2. Conel. 39. H. 15. Imo, tametſi Reinking, in Tr. de retr. conſang.
qu. I. n. 38. fat acriter hanc Conſtitutionem defendendam ſuſceperit, in fine
tamen concedit, in Dijudiceatione hujus Retractus minus ad hanc Conſtitutio-
nem, quam ad conſuetudines & ſtatuta locorum recurrendum eſſe. Proinde
nemo nobis vitio feret prolixitatem hocce in argumento ſat gravi & proble-
matieo, ita ut, non quidem unanimi, plurium tamen Conſenſu, inſequuta
fuerit in appellationis Inſtantia, confirmatoria ſententia, publicata d. 13. Maj.
1750 atque etiam tandem ſimiliter in tertia ultima inſtantia per fententiam ſu-
premi Tribunalis, pronuntiatam d. 30. Sept. ejusdem anni; quae tria confor-
mia Juris Oracula omnino non leve pondus huic tot diſceptatae quaeſtioni
in fimilibus Caſibus afferent.

Olferv. XLVI.

De
Wi⸗
11

ave!
mecd
utti
iabr
Ad
ſer⸗
ube
riii
genl
tie (
Wern
N
Fi
luce

tort

ratic

Sen e 299

10
eniti S
99 Olbhbſervatio XIVI.
ilr. Duae ſententiae ſucceſſivae extraneorum Jure- Conſultorum Goettingenſium &&
M Wittembergenfium, licet conformes utraeque, nibilominus ut NULLAE contra
+ß Jus in theſi ſtatutarium ab Actis plane remotae, in eem ipfomet Caſu. Ubi
en gulakdam de Transmiſſione Actorum, in Natibus Borubſcis Plane
dn S abrogata, angue ubi locorum, & quomodo adbuc
Cel obtineat, explanantur.
Nntis S Z
ðW CAb. I.
lntner . ('amitant multi & tantum non usque ad coelum efferunt beneficium Trane-
Commo miſionis Aäcterum ad Exteros Jure - Conſiltoszʒ dubioque illud qualecun-
lol que beneficium haud caret, in eo caſu, ſi Judicia male ordinata, Juriumque
M imperitis & non integris judicibus conſtituta. Feliciſſime his ſuſpicionibus
E. medelam attulit, quantum ad ſtatus Boruſſico-Brandenburgicos, Magnus ille
nln Juſtitiae Reformator, ſupremus Cancellarius, Liber Baro de COCCEJI, ut
Ade in Praefatione paucula quaedam co facientia attuli, Transmiſſioni Actorum
lintie dudum infenſus, veluti juſtas hujus Anti -Transmiſſionarii rationes, in Ob-
Proike ſervatione XXXV. deguſtare libuit. Siſtit hic ſe iterum ſat gravis cauſa,
b uberius hanc medelam defendens, cujus ſumma ad ignorantiam Juris ſtatuta-
ie rii infinities variantis, vel ſaltem ad fluctuationem deſuper, redit. Goettin-
genſes Jure- Conſulti in ſupra memorato Caſu per ſententiam in tertia inſtan-
ntr. tia conceptam, & d. 24 Oct. 1742 Partibus publicatam, pronuntiatum Ca-
cwior. merae Regiae Berolinenſis in prima inſtantia, & Facultatis Juridicae Helm-
* ſtadienũs in appellatorio judicio, penitus infirmaverant, Juri Saxonico innixi,
W vVi cujus inveſtiti de feudo, non habita ratione graduum, ſimul & una ad

ſucceſſionem admittuntur, quia non Jure Agnationis, ſed ſimpliciter jure in-
veſtiturae ſimultaneae ſuccedunt.
Sed quoniam in Marchia Electorali Brandenburgica, Succeſſio Agna-
torum in feudis, non ſolum vi ſimultaneae Inveſtiturae, ſed praecipue habita
ratione gradus praerogativae, introducta, ita ut ſemper proximior excludat
Vl P p 2 Temo-

3⁰°0 Obſerv. XLVI. Duse fſententise ſuccefivae extranesrum

remotiorem, teſtante Mallero, in Reſol. March. 69. n. 25. quum porro Actor,
Centurio de Arnedorf, uno erat gradu remotior a primo acquirente, quam rei,
& Jus repraeſentationis, cui CGoettingenſes ſententiam reformatoriam ſuper-
ſtruxerant, neutiquam huc applicandum, palam erat, eos pronuntiaviſſe con-
tra Sus feudale Marchicum, conſequenter contra Jus in theſt, eorumque
hocce pronuntiatum, conceſſa defuper Audientia per ſententiam Camerae
Beroelinenſis de 15 Jul. 1743. tanquam aperte nullum ab Actis plane fuit remo-
tum, aliaqque Actorum ad Exteros Transmiſſio decreta.
Aſt Jure-Conſülti Wittembergenſes, ad quos haec Acta pervenere,
veftigia Goettingenſium prementes, ipſo eodem modo, per ſententiam d. 1.
Mart. 1745 releratam, juxta Jus Saxonicum itidem pronuntiavere; adeoque
idem fatum remotionis ab Actis ob vitium nullitatis, vi Sententiae de 7 Maj.
ejusdem anni, haud declinare potuit iſtud pronuntiatum. Et tandem Jure-
Conſiulti Grifswaldienſes per Sententiam de II Febr. 1746, confirmando prie-
res duas Sententias, Cauſam in tramitem Juris feudalis Marchici reduxere,
remque judicatam effecere, non obſtantibus tot actoris clamoribus, iteratis-

que moliminibus, quae tandem per Relationem laudatae Camerae ad Regem de
6 Jun. 1746 genuinum Cauſae ſtatum exhibentem, & per inſequutum Re-

ſeriptum Regium de 23. Jul. ej. anni annihilata.
Forſitan quis mirabitur, Transmiſſionem hancce Actorum praeciſe ad
Evteros factam, ſcilicet ad Helmſtadienſes, Goettingenſes, Wittembergen-

