Hb34_qt-1

= —— —
1 . —
——
4 4
. .
. .
3
4 *
– .
=
—
— ———
*
.
2
.
—„ 7
3 .

.

FRIDERIGI BETIAFEII —–

sSACRAE REGIAE MAIESTATI BORISSICAE A CONSILIIS SECRETIORIBVS IN SVPREMO TRIBVNALI
PpIRECTORIS COLLEGII REVISIONIS LITIGIORIIM OECONOMICO - CAMERALIIIM, NMEGC NOMN REGIAE
CGOMMISSIONIS ENAMINATORIAE, ET JVDICII REGII BEROLINENSIS, SVPER SERVTTVTIBVS
REQIIE AEDIFICATORIA LITIGIOSA CONSTITVTI, JVDICIS LOTTERIAE RECGLAE¶

4 UG VSTIS S I M 4 g

RUSSORUM OMNIUM 1MPERATIRICI ET AUTOCRATRICI

CATHARINAE II

DICAYZUM

EXPLICANS

ILUSTRIORES SFLECTIORESOUE CONTROVERSILAA L
JURIS GENIIUM, PUBLICI, FEUDALIS,
CANONICI, CIVILIS, CRIMINALIS,

CAMBIALIS ETC.

1N IPSIs RERUM TRACTATIS ARGUMENTIS OLIM OBVIAS ET RECENTER DECISAS, ADEO-
QOE IN FORO VERSANTIBUS, SlVE IUDICANDO, SIVE CONSULENDO, PERTILES;
MAKIMAM PARTEM

IN SUMMO TRIBUNALI REGIO BEROLINENsSI, IN SUPREMA CURIA
REGIO - ELECTORALI MARCHICA, IN SUPERIORI REVISIONUM
COLLEGIO LITIGIORUM OECONOMICO-POLITICO-CAMERALIUM,

1I N C I E
PLURIMIS ALIIS IUDICIIS DELEGATIS ETC. COLLECTABZ.

T O MUSI .

„22 7272 z5 „ 4

25 7* 2 ..„

Les Sentenees, qui émanent des Tribunaux, doivent toutes être conſervées, & être rendúes pub-
liques, àfin que l'on n'y juge pas aujourd'hui, d'une maniére differente de celle d'hier; Afin
auſſi, que les biens et la vie des Citoiens, ſoient autant en ſuùreté, que la Conſtitution même
de l'Empire. .
Inſtructions adreſſtes par SA MAJESTE V IMFERATRICE DE 70UTES LES RUSSIES
à la Commiſſion äétablie, pour travailler à l'execution du Projet d'un nouveau Code de Loiæx g. 92.

”èùꝗẽ

„

Cum Privileg. Sacr. Regiae Boruſſ. Majeſtat. et Sereniſſ. Elect. Saxon. Glementifſimis

L E MGOVIAY
EX OFFICINA MEYERIANA MDCCLXXI.

»
2
4
.
*
„
.*
*
—
—
r
. A
.
.
. .
7
. —
.
.
.

A SA MIAESTE
I. MPE RATRICE

DeceDE
TOUTFES L E S
R USSIES.

MADAME!

T Aur graces, dont VôTR 1.
22 MAIESTE IMPERIALE 4
S dagn i bonorer, me pénétrent
”ßMDBẽ de la plus vive G. de la plus
nihrchen eniſoner Lune, de lémoigner
Aſer de confance en mes Foibles talents, pour

m aTneler aux r Mich 4. 50 N Throne, Aſin de Ves
5 exer.

eencer; Lautre, en m accordam Graciee
permiſzon de mettre SN AUEU § 7TZ N 041

4 la e de cet Cuvrage, ut ſ. T llit d une
onogue experience dans les Emnplois les blus bono-
tables des Tribunaux de SiG c. Ne VOoS
loßre dong, MA DAAE, avec le Plac Pr, Cond
reſpelt, & je ferai paroitre Nous , ees al-

Bice; toutes les KRecherches de ce Lenre, gqgue

jeſpere

7 cper⸗ do alher dans la Kue. Puiſem- elles,
comme j'oſe men fatter d nance, mer ter la
ghorieuſe approbation de VS TRE MAI ESTE
1AARK AlLE! 1 Au moins mon zele a concourir
4 vues ſalutaites & vraiement Nublimes
connie G acmirkes de toute la Trre, me fera-

11 rechubler mes eßorts ,pour merit en un ſif-
H Fage,

Frage, qui ſera toujours bpour moi la a precienſ-
de toutes les ccompenſes.

Je ſuis dnec la 1 ruink mnmrain

erun, 5 Le trèr- aeihle, r, , ſmun, „
ce ʒo de Mar, yyi. a eirli- beißeut Serviteur

Behmer.

PRALN.

—

WIuſtriſimus Liber Baro, Samuel a COCCEgI, Summus
Cancellarius Regni Sstatuumque Boruſſae, pie anno 1756
vita fundtus mibi inde a juvenili aetate fuit praeſto GS
verus Maecenas. Proſpere tunc meae res ita ferebant,
ut ipſo anno 1zo (quos, curriculo Acadamico, ſub auſpiciis patilſimum Magni
MoOSERI, in Jurisprudentia publica, feudali, criminali, & celeberrimi
FLEISCHERI, in Jure civili & canonico etc. abſoluto, Berolinum redux eram)
ipß mox innoteſcerem. Tentatis Juccelibus litterariis, illico tantam in inſir
b collo-

2 K FHAEFATIO AuTRORIS.
rollocabat fduciam, ut nullur haefitaret, credere mibi inſtrudtionem iluſtrium
fliorun, pro parte licet aetare me ſuperantium, in JNuriaprudentia. Sed ad-
motus eodem ipto anno Camerae Regiae Domaniali Berolinenſi, Author mihi fuit
Juaſörque, primo innoteſeere elaboratione thematis cujusdam juridici. Tracta-
tionem igitur ſuſeipien: anno vqo de Ulu Philoſophiae, circa emendandamn
Jurisprudentiam: in ſpecimine fingulari, de accurata Obligationis deſinitione,
Ppublica éandem donabam luce 3 ſequutus methodum Illuſtrizs a CRAMERI in
4 Speciminibus Uſus Philoſophiae Wolfianae, in Jure, zunc editie. Verum
laudato Maecenati iſta diſplicebat Philoſo ophia;, adeoque & hbonor ipſi 7 exhibitus;
in reliquis omnino approbans audaciam réformandi vetuſtam, con-
ſuetam . metaphoricam, eoque ipfo vitioſjam definitionem Obligati-
onis, per vinculum Juris, Jam a G UNDLINGOIO vellicatam „ deridendo
ipfam, quod pari ratione & capiſtrum audire palſit. Deinde, ſinnmo ftudio
addebat animum, publice Jus docendi; gui ppe rerordationcm ſexonmi, per citjus
decurſum olim ipfe in Viadrina hoc munere fundtus, Jucundiſſumam ſibi Jemper
adhuc eſſe, ob quotidiana ejus commoda. Tamo exemplo monitur, eodem anno
T4ο publice Berolini docere coepi Jus Naturae & Civile, & frequemi gaviſus
Auditorio, usque ad annum Iyqa6 continuavi; quin ad ſpeciäliſſimas areh. Uus
praelectioner, numeravi inter aſſiduos auditores illuſtrem primogenitum Comitem
de SOLMS, cum ipfius tunc ſtudiorum cufſtode, nunc Confiliario Regio & Biblio-
thecario, doctiſſ, mno Stoſchio, quin Comitis Avus Maternus, perilluſtris Mini-
Ker atus, Summi Tridunah Praeſos ete. de ARNIM, haud- dedignabatur, bis
quandocue intereſſe praeledtionibur, non JRine comprobatione meorum conatuum
nguliz ſemeſtribus invitaterium emittene ad Ledtiones Ppublicas Programma
impreſum, materias enucleabam notatu digniores, praeſertim Differentias
Juris Marchici & Romani, ad ſeriem Pandedtarum, cujus coepti continuatio-
nem ſummopere mibi commendabat perlaudatus Maecenas. JNed ipſe moras huic
Kernebat confilio, admovendo me Jurieprudentiae litigioſae, ſua ſponte. Te-
nerrimae cegve ac gratiſimae recordation lam beni gui Promotoris reſiſtere

c-

YRAEFATIO Aurkobis. Al

aregueo, Juin acjiciam quaedani uc fatientia, non oſtentationis gratia,
ſed ut legum cultoribus conſtet, non rS, Maecenates ipſorum lucubra-
tionibus, confdentia i in Deum ſuffultis, & ſub timore ipfius ſuſceptis.
Ipfſe nimirum copiam mibhi faciebat relationi⸗ die XI Nov. 1742 ad bere-
e UM imum miſſae approbataeque, tenoris ſequentis:
PFrryiedrich Ebrenreich Bebmer, Secretarius bey der Chur- Maercki-
ſeben Krieges-und Domainen-Casmmer, welcher durch verſchiede-
ne oefentlich abgelegte Proben ſeine Geſebicklichkeit in der Juris-
prudenz dargethau, verdienet, daſs er zum hiefigen Hof- und
CLriminalrath, mit Beybebaltung des Secretariats, beſtellet werden
moegt elc.
Guth, Friedrich.
Occaßione cujus muneris, malta, in Jare Criwinan obſervatu , gna
aotavi: & in ſiugulis tot litium occafionibus, me juri dicundo admovit,
conſilium inculcans, operam baud dedignandi, ſi caſus obvins Joret no-
tabilis, conjiciendi in certam deciſtonem, ad modum Brunnemanni, Me-
vii ete. & ſui ipſius, in Jure Controverſo: obtemperavi multocum fructu:
& iſti debentur praecepto contenta bujus Novi Juris Controverſi, quod
monumenti inſtar pono tanto Maecenati. Perfundor ad vivum recorda-
tione amoris ſere, imo vere palerni i ſui in me,; admittendo, quin invi-
tando ine innumeris vicibus ad familiariſ mas confabulationes & Jer-

mocinationes domeſticas in gremio illuſtris ſuaæ familiae, offerendo mibi
Elementa ſua Jurisprudentiae Naturalis & Romanae in uſum filiorum; No-

vum ſuum Syſtema Juſtitiae Naturalis & Romanae, Grotium illuſtratum etc.
excitando, imo provocando mea dubia in ſcriptis, ſuper materiis con-
troverſi s: in quo certe non defui, ac teneo adbuc tot ſchedas dubiorum,
latino Idiomate conceptorum, quibus ſi ſi. ne mora ad marginem amiciſſime
G indulgenter reſpondebat. Profecto laudatum ſyſtema continebat non-
nulla paradoxa , (. e. vera, praeter opinionem vulgi juridici) & auda-
b 2 citer

XII PRAEFATIO AuTHORIS.

citer propoſita; v. g. vejiciendo & evertendo vulgatam diſtinctionem

Juris in re & ad rem; negando, Actiones eſſe tertium Juris Objectum; Suc-

ceſſionem naturalem liberorum, in bona parentum, ingenioſe derivando e
indole corporis intellectualis & artificialis, quale eſſe familiam; negando,
(exemplo Thomaſii, aliorumque) Teſtamenta eſſe Juris Naturalis, uti &
praeſcriptionem & uſucapionem: requirendo naturaliter traditionem &&
translationem rei ad effectum acquirendi dominii, uti & acceptationem
ad valorem donationis; demonſtrando, tutelam legitimam & dativam ſe
Jris Mius Naturalis; derivando, naturali ratione, prohibitiones certas gra-
duum in nuptiis contrabendis eN unitate carnis, vel ex intrinſeca tur-
pitudinis ſeu ignominiue detectione etc. & ſaepius iteratis vicibus, licet

Jſuper eodem objecto controverſo, deſcendi cum ipſo in arenam banece

diſputatoriam, ſemper benigne admiſſam. Idem ſalivam movebat, ar-
ripiendi Occaſionem belli primi Sileſiaci, ut vires in Jurisprudentia

explorarem publica & bunc in effectum ſublevabat me, Bibliotbeca tunc
deſtiutum, juſſu ad Bibliotbecarium Regium, Profeſſorem Juris Neuburg,

ut e Bibliotbeca Regia tot mibi ſuppeditarentur absque ſecuritatis conſuetae

praeſtatione volumina, quot deſideraturus eſſem. Nemo oblitus eſt, tunc
temporis excitatam ac agitatam admodum fuiſſe ſat gravem quaeſtio-

de nexu Sileſiae cum Imperio Romano-Germanico; utrum ejus par-

ncula ſit, nec ne? an igitur, bello tunc ſuper ea commoto, pobttt

implicari ullo modo ipſum hoc Imperium ? ete.

Elaboraveram igitur Anno 1741 Deductionem, ipfique dederam bunc ti-

wulum:
Kur tze und gr. ualicie Unter ſuchung der Frage: in was für Ge-

meinſebaft Schleſien mit dem Römiſeben Reich ſtebe? und ob alſo
der gegenwärtige Schleſiſche Krieg, als ein algemeines Reichsan-
liegen, zu conſideriren? dergeſtalt, daß⸗ das ſamte Reich darin.
net

==

PRAEFATIO AIlTHO RIS. XII

nen verwickelt, und delen. Bocens aacfmun werden
könne?
Cujus contrarium A, monſktravcten ex variis epochis ,tum ante, tum poſt
nexum Sileſae cum Bobemia, anno Iz3 per Johannem Lurzelhurgicum,

Hlenrici VI Imperatoris filium, & Caroli IW. Patrem, operatum,

vigore reſignationis Henrici VI Ducis Sileſiag, a Polonia deficientis,
quam recitat Author Chronici Aulae Regiae Johannis, Regis Bohemiae,

apud Rer. Bohem. antiquos Scriptores, Cap. XIX, porro, quod ipſa haet

Bobemia non fuerit Juris Teutonici: quod Archi-Pincernatus, Sueviae
olim inhaerens, cum Duces Sueviae, initio Seculi XII imperiale gere-
rent diadema, & usque ad interregnum retinerent, quaſi ex neceſſitate,
deficientibus tunc aliis Ducibus Germaniae, ad id idoneis, cum jure
eligendi Imperatorem, Arhbi- Oficio connexo, in Bohemiam fuerit trans-
latus, imo demum anno i29o Bobemia ad negotia electiva, (Wabltage)
fuerit admiſſa, & nihiloſecius a reliquis conventibus Eledtoralibus,

(Aburfuürſtlichen Collegialtaegen) manſerit excluſa, teſtibus C vitg latio⸗

nibus Imperatorum usque ad Ferdinandi IV Regis electi Komanorum Ca-
pitulationem; dum in anterioribus ſaltem ſeæx Electorum, ſeilicet trium
Eccleſiaſticorum, ac Palatinatus, Saxoniae, Brandenburgici, injicitur
mentio, & erecto per pacem Weſtphalicam ſaptinmo Blectoratu Bavarico,
in Capitulationibus ſequentibus, Ferdinandi I, Leopoldi, Joſephi, non
niſßi bi ſeptem obveniant Electoratus; 74od ereato Electoratu novo Han-
noverano, ne partes Proteſtantium in Collegio Electorali eſſent prae-
valentiores, per coneluſum trium Collegiorum Imperii de Wos Bobemia
ad Jura Comitiorum & ad deliberationes Collegii Electoralis ordinarias
& extraordinarias fuerit admiſſa, neutiquam tamen mutata ratione

priſtina Stleſiaz, quae nunquam Jus Civitatis Germanicae adepta, nec

in ulla Matricula Imperii deprehbenditur etc. Mirum in modum arride-
bat Maecenati meo baec ofella, Germanice concepta; ſed ut uſus ipfius
b 3 red

”

XVI Sð PRAEFATIO AüTHORHI.

redderetur generalior, ipſeque cum amantior erat Latinitatis, bergebat
me exhortari, ut Latinitate ipſam donarem, Regique mitterem, licen-
tiamque, ut imprimatur, expreſſe peterem. Perfeci boc anno 4s. Rex,
non ad Maecenatem meum (prouti hic ſuſpicatus fuerat) ſed ad Mini-
ſterium Status rerum politicarum & eatranearum, Tractationem bhanc-
ce meam mitti juſſerat, juncto mandato, cenſurae eam ſuhjiciendi. Hae
partes demandabantur Conſiliario intimo Vockerodt; eujus tot graviori-
bus diſtricti negotiis cunctatio, non reſpondebat impatientiae, quin cen-
Jura tam diu expectata ipfus, ut viri moroſi & diffcilis, mali videba-
tur fore ominis, ita ut jam 4 eventu deſperarem, eumque oblivioni
mandarem. Inſuper conſilia tunc volvi incipiebantur ſuper ſecundo bello,
anno Iyas exarſo. Ante ejus conſtagrationem tamen ſequenti muniebar
approbatione Regia de 13 Mart. Ias ita concepta,
Seine Koenigliche Majeſtaet in Preuſsen, Unſer allergnaedigſter Herr,
laſſen dem Hof -und Criminalrath Bchmer biedurch in Guaden un-
verbalten, daſs bie Sieh die von ibm übergebene ebrift, unter dem
Titul: Sileſia defenſa, ſive Vindiciae Suprematus in Sileſiam Boruſſi-
ci ete. als ein feines specimen ſeines Fleiſses und ſeiner Faebigkei-
ten zu allergnaedigſtem Wohigefallen haben gereichen laſßſen, und
Jolebes in Dero Gebeimen Arcbiv niederzulegen befobhlen, weil
ſolche noch zur Zeit dem Druck zu übergeben, nicht rathſam ge-
funden wird, Signatam Berlin den & MWart. i141
Auf Sr. Koenigl. Mai. allengnaedigſten Pecial-
Befebhl.
H. G., von Podewils. C. L. von Borcte.

Interim non defuit huic lucubrationi prorſus ommis frultur. Maecena
meus non modo continuabat animum in me propenfißimum, verum etiam
quavis occaſione, neutiquam a me impulſus, eum declarabat & manife-
ſtabat. Omnino bonori duco, fuiſſe cultum & amatum a tanto Viro, nec-
invidia

PRAEFATIO AHTHORIS. XV

invidia ipſaæ vitio vertet, Cuaum, prob dolor! non deſunt mibi invidioſt)
inter tot documenta ejus ſeripta, nonnulia in lucem protrabere, quae in
ſchedis meis reperio. Cum Reformationem Juſtitiae, a Rege ipfi deman-
datam, in Pomerania exordiebatur, ante diſceſſum ſubite mihi obviam
ibat, offerendo, in Pomerania lautiorem rnem meam efficere domeſticam.
Licet renuerem, variis tunc rationibus domeſticis ductus, nibiloſecius en
gratigſon us reſponſionem d. i9 Dec. 146 bujus tenoris:
Gleicbwie ich keine andere Abſicht habe, als Eww. Hochedelgeb. ein
ſolides Etabliſſement zu verſebaffen, 45/6 könmen Dieſelben leicht
erachten „ daſs, wenn dieſelbe ſolches hbier (in Berlin) finden Lön-
nen, ich Ibuen ſolchbes nicht abrathen werde; ich verſichere zu-
gleich , dàſs ich sr. Königl. Maj. nicbt ebe den Plan der neuen Ein-
richtung einſchicken werde, als bis ich Ew. Hochedelgeb. nühere
Reſolution darüber vernommen, welches noch eng Monate Zeit
hat ete.
Coepto in Pomerania reformandae Juſtitiae opere, mei neutiquam obli-
tus, Sedino ſequentes ad me mittebat ſponte litteras de 22 Jan. I747 auto-
graphas (ut reliquaez omnes):
Meinem Verſprechen zufolge berichte ich, wie bey Tormiryye des
Etats ſiehb finde, daſs ein Regierungsrath allhier = rihblr. haben
ſolle. Wann Ew. Hochedelgeb. dieſe otelle annebmen wollen Nℳ
werde ich mir eine rechte Freude daraus machen; ich wünſohte
im Stande zu ſeyn, ein mehrenes aufbringen zu können; es iſt
aber jetzo nichi moeglich. Und weil ich, blos aus Conſideration und
Liebe ,„vor Dero Etabliſſement ſorge, ſo muſs ich zugleich melden,
daſs, auſser der Wobnung, bier, (in otettin) alles theurer als in
Berlin Jey. Ich verhanre lebenslaug
Ew., Hochedelgebobrnen
Ergebenſter Diener
Coccéji.

2

LEaedem

XVI PRNAEFATIO AUTHORIS.

Eaedem ſomper, quin nunc potiores praevalebant rationes, domicilii Be-
rolinenſis retinendi ,‚praeſertim ob commodiorem ſobolis incresceutis edu-
cationem; atque eventus omnino reſpondit eatenus. Quum enim tan-
dem manus admovebat operi Reformationis Tribunalium Berolinenſi fum,
ſua iterum ſponte, non rogatus, & me huic muneri honorificentiſſimo,
ac Regiae Commiſſoni eum in ſinem ipſ ſius ſub Pratſidio erectae, menſe
Sept. 1747 a Rege aſſociari curavit, eaque finita, ad eminentiora Ju-
ſtitige munera inde ab anno yas evexit, in quorum geſtione nunquam ne-
glexi conſilium ipfius, elaborandi ſeorſim Obſervationes & Dectfiones
ſuper Cauſis obviis notabilioribus, quibus bocce debetur Opus. Cum
meditabatur Jus certum & uniforme, eujus duae priores partes impreſ-
ſae eum in finem fuerant, ut dubia deſuper excitarentur, ſpecialiter
mihi demandaverat materias, de Rerum diviſione, de Pactis, aliasque,
quin teneo adhuc Schedam ipfius, paulo ante obitum ſuum, ad me ma-
nu ſeriptam, in qua ulteriores Juris materias deſignatas, maxima cum
fiducia mortis ſuſpicione ductus, & in vim quafi ultimi elogii, ſpecia-
liſimi, etiam mihi enixe com mendabat. Erat quippe tanto perficiendi
Juris hujus certi captus deſiderio, tantas ipf vovebat lucubrationes non
interruptas indefeſſasque, ut buic tandem ſuccubuerit moli, quae certiſ-
ſime, ſi more fas eſt loqui humano, diem ipfius feſtinavit ſupremum.
Deſperabat tandem ipſe de tanto onſummando opere, non diſſimulans
ſenſum decrementi virium.
Sic enim die 7 Sept. Iyso (obiit menſe proxime ſedse ocelry
me comipellobe in ſeriptis.
„Ich habe mit Goettlicher nulſh den dritten Theil e Land- Rerbti i in
„Jo weit voellig abſolviret, daſt das gantze Gftema derer Obligationum per-
„Jonalium nach ibrer natür lichen Ordnung darinnen aurgefühbret worden: fer-
ner die Materien de pactis und de contractibur innominatis habe ich von al-

zlen unnützen Antiquitaeten und Subtilitaeten gereiniget. Die Obligationer ex
eas contractu & quaſi delicto habe ich aus der Dunckelbeit und Conſuſßion,
worin-

vyworinnen ſie von denen Collectoribus Jurii Romani geſetzet worden, geriſ-
, ſen. auch den Unterſcheid zwiſehen denen Criminibus extraordinariis und Ju-
. . dictir publici: gezelget: in beyden die abtione: populures; accuſationer, inſcri-
,»ptionet in crimen ,abolitionet ete. aufgeboben, und den modum protedendt
nach Unſerer Lander- Verſaſſung reguliret. Il.) Weiut teh nur dieſes Haupt-
„ Werk jetzo int reine zu bringen beſfliſen bin, und gleichwohl noch einige
», MWaterien ubrig geblieben 8 welche ich,; Wegen meines ſchwaechlichen LZu,-
„ſtandes, bey meinem Leben wWohl nicbt zu ſtande bringen doerfte, ſo babe

„ich einige meiner guten Freunde er ſuchen wyollen mir Aueigſt zu aſſiſtiren,
„und die Autarbeitung derer noeh fehlenden Tituln zu üibernebmen. Er hat auch
. aouodie Sache keine Eile, Wann ſie nur nicht ganz vergeſſen wird. = ⸗ Die Dubia
. KEev„ud in meinem Jure Controverſo ex principii: Juri, Naturae meiſient reſol-
’ wviret. 11) überlaſe icb die Repartition dieſer Veuln, und wie
6, vavolche am eigentlichſten Zeſebeben koenne, der Experienz meiner lieben
. 8„ „ Hreunde. Um. Maine Inten rion pt Wa⸗ deutlicher Zia mac ben . babe ich in der
Sbeylage ein Projedt davon auſgeſatzt. 4) Auſer denen Materii Juris Cri-
. minalir, welche Wobl dicjenige, die in Criminalibus gearbeitet, unter fich zu
1 eeeezartiyen hahen, - = ind noch B) verſcbiedene wichtige Materien, welche
„»mehreren Fleiſt erfordern und eine ſolide Juruprudenz ſupponiren, ali de
„ lJure Fiſci, de Nundinis ,,dAe˖e Proxeneticis ete. C) Circa proeefſſualia kom-
mmnmnen noch einige Materien vor, welche in dem Codice Fridericiano noch nicht
1. ohl haben inſeriret werden koennen, alt der Titul de Judiciis, in ſpecie de
PFPoris, de receptis, qui arbitrium veceptrunt (Aui ſunt ſpecie⸗ judicis) der
venerale Titul de Adionibus, Wezu aur meiner ſeeligen Herrn Vatert by-
„pomnematibus das Modell genommen Werden koennte. Die Reſtitutionet in in-
„tegrum in genere (weil ſie eine ſpecie⸗ Actionum find) al- quod metus cauſa,
de dolo malo & de exceptione doli, de minoribus, & Üex quibus Cauſfi ma-
Z jores in integrum reſtitunntur eic. “ ·· ”
⸗ Interim baec intra ſines ſubſtitere pii deſiderii etiam nunc. Et profecto L
res eſt maximt ardua, confectio Corporis ezjiusmodi Juris certi, nec vires
neque actas illam ferunt unius bominis, Omune qualecunque bumanum

jus ea ſemper OQentiali laborabit imperfectione, impoſſibilitau nimirum
c caſus

—

XVII fERAEFATIO AHTHORIS.

caſus praevidendi futuros, quorum diverſitas & diferentia aut altera-

bit, aut quandoque exeludet Juris iſtius bumani applicationem. Gra-

viter quoque errant, praepoſterationemque, ſeu doreger zore eoy commit-
tunt, qui Lolidam Zuſtitiae reformationem a confectione incipere ſata-
gunt Corporis Juris. Litigantes non tam premuntur Jurium defectu in-
certitudineque, ( patet quippe omuibus inſtantiarum beneficium
ulteriorum ſuper Cauſa principali;) vexantur potius angunturque
in via proceſſus, coeco, quin ſaepe deſpotizo judicis, praeſertim inferioris
arbitrio, nunc conniventis commoditatibus, imo calumniis cauſidico-
rum; nunt nimias contedendo dilationes, nuncd aequas coarctando, nunc
diffcultatem mediis ſtennendo & modis probationum, innumerisque aliis
commatibus. Urgentius igitur omneno eſt, idque agendum ante omnia
venit juſtitiae reformatoribus, at Ordinatione prozçeſſuali boſée corri-
gant naevos, obicemque ponant tricis judicum aeque ac caufidicorum
protelationibus. Hlac etiam ratione magnus noſter procedebat Reforma-
tor, incipiendo opus ab una Provincia, Pomerania, ( quat Normannia
olim audivit Alemannicæ) litibus tunc in aeternum protelatis famoſa
moleſtataque; convocabat eo Pracſid des Conſi liariosque diverſarum ditio-
num, aſuefaciendo gos nν;, ut loquebatur, mechanismo, ope et dexte-
ritate iorum in provinciis propagando, deinceps viſitando provinciales

haſce curias, defedtus ſupplendo corrigendoque, Codices pr ocſſuales

publicanTdo , eos locorum diverſitati adaptando, atqué ita grande hoc
opus brevi, in vaſtiſimis liecet Statibus Boruſßſicis, conſummando, tunc
demum Novum Juris certi Corpus meditando. Cui rei quis magis par
eſje poterat ipſo? Solidae juris ibeoriae, quam Jus ipfius probavit Con-
troverſlum, Jungebat practicum judicium conſummaliſſi mum. Curiam
Halber ſtadienſem ſuo ornaverat diu Praeſidio, ejusque Deciß tones lauda-
tum ſi uum ornant Jus Controverſum . orna dit oαι Commiſſi onem Viſita-
tionis Camerae Imperialis benalimas u 4ut da annum 17, aaſari eque
ac

-

SB

X — —

4.
1r.
m
le
rit
9.
ne
it
4
4.

1 .

eEDAEFITIO AuITHORIS. *

ac Imperii Statibus uno ore comprobatus, (res dißicillima) cujus metbodo
perapta uſus deinde ipſe juſtitiam domi reformaturus. Atqui fatebuntur
omnes rerum gnari aequique aeſtimatores, theoriam imo prof undiſimam
ſiu cere neutiquam conficiendo Juris Corpori & Proceſſuali Ordinationi
circumſpectae, ſi eſt judicis deſtituta practico. Nibil eſt facilius commo-
diusque, quam fingere in ſilentio Muſaei poßbilitates ad lubitum impoſſi-
bilitatesque. In Strepitu educatus edoctusque fori ſecurius citiusque ju-
dicat, quid practicantium (ut ita loquar) valeant bumeri, quid ferre
recuſent. Leges ipſas ferendas multo convenientius negotiis adaptat oc-
currentibus, quorum frequenti olim deciſione maturuit acuminis per-
ſpicacitas, legum conditori apprime neceſſarig. Inde conſilium perenne,
deciſfiones colligendi notabiliorum caſuum, quorum notas ſucceſſive ex me
quaeßivit impetravitque, ſemper contentus, laboremque iſtiusmodi inſigni-
ter extollens, eoque ipſo animum ulterioribus addens. Non niſi paucis
eſt datum, judicium Fferre congruum tali de ſparta. Plures nibil autu-
mabunit facilius, ſiquidem ignorant, vel non experti, quid ſit operis,
deſudare primo lectione elaborationeque Adctorum magnae rudisque ſaepe
molis, exque iis conficere deinde Relationem concinnam. Quid mirum,
plurimos, nauſea hac devorata, iſtaque tela tam faſtidioſe plerumquét
pertexta, nibhil babere tunc feſtinantius, quam cito cauſam dimittere e
manibus, aut convolare ſubito ad aliam. Sed Obſervator ſtrenuus,
buicque ſpartae adſuetus, minime tunc cauſam, ſi meretur, facit miſſam,;

conjicit potius in ſoehedas Meditationem, uberrimum exinde reportaturus

quondam fructum in futuro caſu analogo obvio, ujus tunc enucleatio
tanto ipſi erit expeditior. Diu volvi conſilium, Obſervationes meas qua-
lescunque, per 31 annos ſedulo collectas, publica donandi luce. Sed tot
muneribus & negotiis diſtridus, non potui eluctari. Nunc demum ſuc-
ceſſivum ſe obtulit otium. Rogatos in Juperſluum adbuc velim Lectores,
ne arrogantiae tribuant ante dicta, ſpeciem curriculi vitae ferentia, s
c 2 D qus-

PRAEFATIO AHTHORIS.

quibus alias ſatis ſum alienus, in praeſentiarum autem ex rationibus,
quas nondum bic exponere juvat attinetve, calamo erepſere, licet relu-
dianti, guin facili potuiſſem negotio enumerata augere pompeſo, licet
vero, catalogo tot negotiorum graviſimi momenti, quibus ſaepe admotus;
oblatione honorifica ſucceſſva plurium munerum pectatifimorum, veluti
longe ame viginti annorum decurſum, Diredloris Academiae Viadrinae,
Praeſidis Regiminis Magdeburgici eic. Enumerata interim non extra
ſcopum viſa, ut conſtet, Obſervationes baſce, quas Lectori offero, non
e ſebedis alienis, nec fugitivo depromptas calamo, ſed ipfimet mibi fuiſſe
per 30 annos obvias, & maximam partem juxta Horatianum, nonum
preſſas in annum, Jaepiusque limatas. Inſuper ſatis ſe eo ipſo commen-
dant, quod pleraeque contineant judicata in Summo Tribunali Regio Bero-
linenfi ,ita ut conſtet exitus & res judicala, quum e contrario praeju-
dicia, a reliquis Collectoribus in medium producta, id incerti haud raro
ſecum ferunt, dubiumque relinquunt, numne in ulterioribus infermata fue-
rint inſtantiis? quod ipſum in laudato Supremo Tribunali exulat, utpote qu-
jus pronuntiata, ſiquidem nunc poſt cjus reformationem inde ab anno ray von
niſi in ultima tertia Reviſionis Actorum inſtantia emanant, nec ulli enten-
tiae reformatoriae ulteriori, per rei naturam, ſubjiciuntur. Cujus rei certi-
zudo multas lites analogas naſcentes retundere & ſußocare, nec dubium ze.
linquere poteſt, en cedere, an contendere praeſtet * Eandemrelevat praero-
gativamlIlluſtris Praeſes ete. de CANNGIESSLERin Praefatione Deviſonumn
Supremi Iribunalis Haſſo-Caſſellani, Wös editarum, (quae non niſi ſero
znnotuere mihi), et ſimiliter cum meis Obſervationibus, eodem gaudent
caratctere ultimat inſtantiae. In eo tamen facile admiſeris differentiam
ſat. ſpectabilem vanitateque vacuam, quod Summum Berolinenſe Tribu-
nal viginti fere regat Curias Regias Provinciales, quarum cumulus in-
gentiorem producat neceſſe eſt litium curioſarum ſngulariumque diverſi-
tatem, in aliis acque böummis duidem Iribunalibus, ut Cellent, Ha ſſo- 1
Calſſel.

Operis:

PRAEFATIO AHTHOHNIS. V XI

Caſſelano ete. quibus attamen paue iores ſaltem fparent Curiae „rario-

rem. Idem fere dicendum de Cauſi. 7s Cameralibus G Oeconomicis tot

Provinciarum, quarum tractationi Juridicae & Deciſioni Director
praefui, non minus ac Judicio Berolinenſi 7 ſuper re aedificatoria ſervi-
tutibusque aedium conſtituto. Quin Deciſa Camerae ipfius Imperialis „

poſt Gailium, Mynſingerum etc. ab illuſtri a CRAMEROaliisque ollecta,

banc non ſemper tueri poſſunt praer ogativam. Quem enim fugit, con-
tra ipa, certis in caſibus, eſſe locum recurſui ad Comitia, vel ad Com-
miſſarios Viſitationis, ſi quae eſt, ut hodie, ſatis bujusmodi occupatae
recurſi bus. Querela & Votum Hug. Grotii in epiſtola 740 ad fratrem
de 7 Jan. 1645 (pag. 976 Edit. Amſtelod. de anno Iéoy in fol.) meretur
omnino bic locum, Teun ejus expletio finis fuerit principalis hujusce

*

4 Groenevegio video, Cnasit) nominari res judicatas, guigzt con-
trarias ego penes me babeo, ut de irrins leſtamentis, quae funt

apud tabelliones, non admiſſos a Civitatibus. Sed velim, & 11 r.
quibus judicia variant, definiri ete.

Principio quidem animus erat, Obſervata baec ad Or snen ugiteti.

num, magis naturalem quam Pandecterum, cogendi; Ded nemo non

intelliget diſpendium temporis exinde reſultaturum, eujus abundantia,

ſi quae erat, ad alia laceſſi Ita, nauſeamque tela tam fafiaigſe detexendz
movebat, qua hine dubio & alii ſi miluer abſterriti Obſervatores, 4 uti
iluſtris PUFF ENDORFIUS, Mevius, „Müllerus, etc. quoruin ad exem-

plum porro nullus baeſi, exprimere . aliquot caſus criminales excepe-

ris) litigantium nomina, quod pſum ſaepe poſteritati, Rt ad eam haecce
penetrabit lucubratio, ) amiſſis vel deperditis Aclis &- documentis, non
ingratum erit , uti quidem hoc ſaepius in Praxi obvenit, quod e. g.
Mülleri Reſultationes Practicae Marchicae ex priori, imo remotiori Jaeculo,

G„⁰ Deeſ Cameralis ibi tagers, deficientibus, tractu ven Poris ſubſe-

C 3 quuti,

XXI eRAEFATIO AITHORIS.

uuti, actis & documentis, omnino inſignis fuerint utilitatis in ipſo
eodem litigio, poſt tot annorum decurſum noviter reſuſcitato. De Indice
guondam reali in totum Opus abſolutum, ad ſublevandam Lectoris com-
moditatem, non eſt deſperandum; ſiquidem, Supremo annuente Numine,
non ſolum non exhauſta eſt materies, verum etiam in Schedis meis nu-
mereſae adbuc proſtant Obſervationes, ſalivam moventes, curioſae ae-
gue ac utiles, frequenter obviae. Elaboratarum buic Tomo primo

Praemitti interim duximus conſpectum aliquantum uberiorem, cum alle-
gatione praejudiciorum momentoſiorum ſummaria, anticipando ſic pro
Parte materias Voluminis inſequentis, ut tantisper frui liceat in aute-

eſſum hucusque ohſervatis, inque ordinem redactis.

2 à2 . *

Inmpreſſonem hujus Operis longe a ſede mea peractam non potuere non
romitari vitia typographica, quorum veniam aequus facile indulgebit Lector.
Quantum licuit, momentoſiorum index in calce gendetur Obſervationis primae,
& reliquorum in fine Operic. Eadem locorum diſtantia impedivit, quo minus,
quae ſtante prelo contigere notabilia, Manuſeripto jamjam debinc tranzmiſo,
potuerint loco intercalari congruo. Nic. e. g. Menſe Novembriz Iyzo accidit,
quod öupremus Boruſſiae Cancellarius „ ordine ſecundus, illuſtr. de 7A RIGES,

poſteaquam per tria ex aſſe luſtra hoc Functus Munere, tandem Jubito diem obie-

rit ſupremum, ſpiritum adbuc, dum ad Obſervationem LXYX epiſtolam ipſius
mihi latine transmiſſam publici faciebam juris trabene, ſucceſſoremque confe-

ſtim babuerit Illuſtriſſunum Liberum Baronem de FüRST, cius ſplendida

circa juſtitiae regimen, rei feudalis & academicae ſupremam curam &c. me-
rita, certe Epocham conſtituunt ſerae adbuc olim commendabilem poſteritati.
. Quod ſupereſt, emiſeram hujus Operis ſciagraphiam, Sallico idiomate con-
ceptam, partim, ut ad ipſius praepararem divulgationem eos, quorum poterat

„

TRAEFIT 10 AurHORIS. KXII

intereſſe, partim ar publici defuper explorarem praeliminare quqſi Judicium,
contigitque mihi felicitas haud ſpernenda, nec dilſmulanda, uti nec invidenda,
bonum exinde omnino conjecturandi omen.

Reprebendunt quidem, ut comperui , nonnulli compellationem nominis li-
tigantium, privatumque quaſi auſum. Luid autem, quaeſo, egerunt aliud
anteceföres in utili hacce opera? Cauſam ipfam ante & ſimul in praeſenriarum
pro me occupavit jam egitque ſolide, more ſuo, illuſtr. L. B. a CRAMER in
boris ſubſeciviz Wetzlarienſibus (Wetzlariſchen Nebenſtunden) P. F. n. S. pag.
Fr. ad P. 40. confutando contrarium ſentientes, tametſi rationes decidendi inte-
graé᷑ pronuntiatorum Camerae Imperialis néqut inférantur tenori Jententiae ,
neque unquam communicentur cum Advocalis éorumve Clientibus. Nibiloſecius
publica donavit luce has ipſas decidendi rationes, imo Relationes quandoque in-
tegras, ipfe licet tanti Tribunalis meritiſſimus Adſeſſor, tacendo ſaltem nomina
rferentium vel votantium, neutiquam ipforum litigantium. Quin P. zb. inque
locis tot aliis lites tractavit momentoſas, adbucdum in judicio pendentes, imo re-
center inibi deductas, e. g. n. . ſuper ſucceſſtone in Comitatu Leiningenſi; n. 7.
ſuper aere alieno concurſuque ereditorum Comitie de Pückler, n. F. in Cauſa Ab-
batiae ad &. Math. contra Comitem de Wiedrunckel &. idem praeſtitit in
Oblſervationibus juris univerſi, & in ſelectis Opuſculis, eorumque ſupple-
mento, edito Ié67. Magni etiam nominis, ICius, Conſiliarius intimus Pi L.
IERUS eadem premere nullus dubitavit veſtigia, in den auserleſenen Rechts-
fallen. Cui volupe eſt, conſulat deſuper in compendio Ephemerides Critico-
Juridicas dodtißzmi SCHOTTII Liphienſis ICti Vol. I. P. 1-4. 9. nec minus cele-
bratilſimam Bibliothecam juridicam &ElLCHOWIANAM Certe, ſi rem at-
curatius confideres, penitiucque inſpicias, qualis extimeſcenda et inboneſtas
litigii enarratione vel enucleatione civilis? Nonne Cauſidicis permittitur toties,
quoties copia ſententiarum, quae in duabus inſtantiis prioribur mumuntur
omnino penes nos rationibus decidendi ſat amplis Pprolixisque, quidve vetat, quo

minuts

—

KRIVY PRAEFATIO AHTHORI S.

minus ulteriora, quantum lubet, xinde deſumantur exempla, arque ea ratio-
ne ad Publican non minus deriontur notitiam?

Reſtat, ut veniam petam laumnitatin, non raro forſi tan ſi, pedtae incorre-
Saeque. Ledkores rerum gnari facile banc concedent indulgentiam verſanti in
longaevo fori ſtrepitu, ſeptimoque jamjam tot publicorum negotiorum luſtro.
Quid mirum, deſueſcere tune habitum? Tet interim ſpectatilſimi Viri, quorum
magni facio'judicium, fuerunt mihbi authore- ſuaſonesque, AMicere hoc ipſs utilita-
tem Operae Ageneraliorem. Quod ut eveniat, non in paſtremo votorum eſt locs,
& quicquid ſit, oLI DEO mancat GLORIA!

CONSPECTUS

1
AK
R

CoNSPEC NUGWNOQüᷣ
NOVI ZVRIS CONTROVERSL..

Praekatio Awutbon. ðG—
