„ſi quis Clericus ad tabulas ludat, vel ſpectaculis adtendat, per tres
„annos à ſacro Miniſterio prohibeatur-
T 3 vid.

=

150 Obſerv. V. practica circa Ludor in genere,

vid. addit. III. ad Capitularia Caroli M. & Ludovici Pii, num. 27. Edit. Paris.
1640. Mar 2), un . ee r
Nullus autem Legislator hic ſuperavit indignatione & parrheſia Juſtini
num, in Codice, Lib. III. tit. 43. de aleatoribus & alearum luſu, „aleam & J
„ludos ita vetantem, ut non ſolum victori contra victum actionem negaret, verum H
„etiam huic repetitionem ſoluti intna quinquaginta annos quin cuilibet tertio vo-
„lenti Adtionem popularem hunc in finem concederet, cautionemque ſuper

„aleae luſu datam, declararet irritam; addendo: quod ſi victus noluerit reci- P
„pere id, quod dedit, Procurator Imperatoris hoc inquirat, & in opus publi- 4
„cum convertat; interpoſita poena decem librarum contra Praeſides Provin-
„ciae, ſi iſtam Legem contempſerint, vel contemni permiſerint, quia alea-
„rum ufſus in lachrymas & blasphemias abierit; exceptis ſaltem quinque ludgis .
„expreſſis, excercitationi corporis inſervientibus, v. G. lucta, vibratio, 1
„hippodromus etc. ita tamen, ut nec in his ultra unum ſolidum, NB. ſi mul- 1
„tum dives ſit, ludere liceat, ut, ſi quem vinei contigerit, caſum gravem
„non ſuſtineat, ſpeciatim in equorum curſu ad ſingulos congreſſus ditioribus
„quidem liceat unum aſſem, ſeu numisma, ſeu ſolidum deponere & ludere; 1
„Caeteris autem longe minore pecunia; & ſi plus luſum fuerit, neque repetitio
„detur, & ſolutum repetatur.* Tametſi nulla Lex clarior nec magis diſtin-
cta eſſe poſſit, nihilominus nullibi magis apparet Contradictio Legum poſiti-
varum cum Moribus toleratis, niſi & his adnumerari velis duella, ſeveriſſimis
Legibus quidem vetita nihiloſecius tolerata, imo perſonis militiae adſcri-
ptis, certa ratione inevitabilia, dein perſonas theatnales, quibus in Gallia dene-
gatur honeſta ſepultura, &, dum in vivis ſunt, elevatiores familiariſſime
iiscum, ſicuti olim in Graecia factum, vivunt, ita ut acutus la Bruyere in lau-
datiſſimis Caracteribus veriſſime de Gallis hac de re ita ſentiat: „Nous pen- ll
„ſons, comme les Romains, & nous vivons, comme les Grecs.“ Quod 3
ad ludum attinet, nemo perſpicacius ſimilem contradictionem perſtrinxit,
. quam acutus ICtus Wittembergenſis Reyerus in Delineatione D. ad Lib. NlJl.
tit. 5. de Aleatoribus, ita maſcule querens: „Ejusmodi Conſtitutiones per eitt
„actus frequentes contrarios, propemodum obmutuerunt. Equidem non ume
„ignoro, in Collegiis Juridicis adhuc ſecundum eas pronuntiari; Verum vix ,
„caſus Judici denunciatur, niſi ruſticum, vilemve pebeculam concernat, vel fnn
„eximia fraus commiſſa fuerit. At enim vero ludunt Principes cum nobili- it⸗
„bus & aulicis, ludunt Magiſtratus cum ſubditis, certe ſubditos ludere Een
„Chartis & taxillis ſciunt, eosque ad luſum ultra quantitatem permiſſam in- Can
„vitant bey dem Carneval; quae ſi ad caſus extraordinarios referas, ſciunt Per

„tamen, ſubditos & alios ludere in Oenopoliis, Zythopoliis, Caffepoliis, in i⸗

L Duri.

inis.
nn &
erorn
tioro.
elhet
Iittei.
pad.
Prorin.
ia Aer

brat .
Amu.
grmnen
vor
lere;
petitio
Pol⸗
etiſlinn
gene⸗
eſſlrme
in lar⸗
8 pen

Qun

ſhünt,

N

Mes l/
1 on
m Vir
lt, el

N .

eorundem que effectus civilis in ſpecie, cum notabili praejudicio. 1 51

„ubi haec publice fiunt, ſciente Magiſtratu, ſcientibus Miniſiris publicis,
„hec quoquam tamen prohibente. Sciunt Principes & Magiſtratus, tabulas
„C chartas luſorias, Spieltiſche und Spielkarten, publice vendi; ſciunt,
„Opifices ſolis chartis luſoriis conficiendis incumbere, iisque privilegia mo-
„nopolii concedunt, & vectigalia eximia chartis luſoriis imponunt. -- -- —
„Unde patet, ludos fortunae hodie non prohibitos, nec ad certam quanti-
„ tatem ubique reſtrictos eſſe ete.

N *

Qibus addo, quod cum certae ludorum ſpecies, (Hazardſpiele, e. g.

Pharo, Baſſette) ſaltem apud nos ſint exceptae & vetitae, eo ipſo reliquae

videantur approbatae ad minimum de genere licitorum declaratae, conſequen-
ter ex iisdem actionem & exceptiouem in foro negari non poſſe. Sed ſalva

Legibus manebit authoritas. Non modo Leyſerus Specimine 126. Medit. ad
D. 3. praejudicia Wittembergenſia allegat, conceſſae cum effedlu ex ludo

actionis, ſed & apud nos adhuc magis res dubio caret. Indulgentia ſeu
conniventia non confeſtim tollit Legem, nec Judici aufert poteſtlatem, imo
obligationem, in caſu obveniente, pronuntiandi juxta praeſcriptum Legis
non ſublatae, cujus ſaltem eſt Cuſtos & Miniſter, ſicuti & in foro videmus,
Judices deluper interpellatos, in caſu Duelli, procedere juxta Leges. Neque

Authoritas Principis, ſuper Leges poſitivas conſtituti, quicquam moratur.

Idem uſu veniſſe occaſione ludi innnodici „ non ita pridem conſtitit. Invaluit
quidem praeconcepta ignominiae opinio inter ludi ſodales & aſſeclas , Iudo per-
diti ſolutionem procraſtinari & negari, ac proinde exempla ſunt rariſſima
in foro, hujus materiae in judicium deductae. Non tamen prorſus deſunt,

C huc omnino facit praejudicium, quod in illuſtri ſuprema curia Electorali

Berolinenſi, & in ultima inſtantia, coram Commiſſione Regia Reformatoria-

Juſtitiae, (cui & ego eram adlſcriptus) denique in ulteriori cauſae progreſſu,

in ſupremo Tribunali fuit obvium, in Cauſa Frielrich Wilhelm Don Krazuj auf
Hirſchfelde, Actoris, contra den Stallmeiſter Greinert, reum. Ille jam anno
1724 fuerat ludo victus ab hoc; perditis & exſolutis nummis paratis, ſuper
reſiduo, nomina activa idonea tertio in pignus dare, & exinde pecuniam,
numeratam, victori ſolvvendam, cogere, adſtrictus; cum nec haec ſuffice-
ret, ad exſtinguendam penitus ſummam, chartis luſoriis perditam, ſuper
finali reſiduo, victori Cambium 872 thaleros continens exhibebat. Hocce
fuit fons litigii tricennalis, imo longioris, ſiquidem Victor Greinert impru-
denter, (dicam potius, an impudenter) anno 1728 victum Kraut ex dicto
cambio in jus rapiebat; hic exceptionem non numeratae pecuniae, quin ludo

perditae opponebat, enarrando totum negotium, v. g. quod jam Ducatos

in ipſomet illo ludo perdiderit, ad ipſius flebiles preces, usque ad & thaleros
l remiſſos,

152 Obſerv. V. praclica circa Lados in genere„

remiſſos, quos, metu coactus, undiquaque, ſemper a victore ejusque ſoda-

libus, ſtipatus, conquifiviſſet, tandem fuper reſiduo, hoe cambio extorto
ſe oneraſſet etc. petendo, non modo abſovi, verum etiam per Fifci Adjun-

Gum, id quod metu extortum ſolutumque, repeti & ad pios uſus applicari-

Imprudenter ad probationem, per ſe, ut Vulgus loquitur, exorbitantem, id
eſt, ad juramenti delationem confugiebat, quod a fratre & haerede, interea

defuncti rei principalis Greinent, nonniſi de credulitate, (uti in foro loquimur,

eamque veritati oppomimus) praeſtandum, praeſtitumque tandem, E conN-

demnatio adverſarii ſequuta, ad eujus effectum impediendum reum ex perjurio in
judicium traduxit, ſed pari infelici ſucceſſu, deficientibus teſtibus ex proprio
ſenſu afferentibus, poſtea condictione furtiva, porrogondictione ex meiu, deinde
condictione indebiti &; ſine cauſa, ac fere omnibus condictionum ſpeciebuseum
pulſavit, ſed ob difficultatem probandi, uti in ludo, ita & in judicio ſirceubuit, licet
ipſi non jus, ſed probatio deficere ommibus videretur. Interim occaſione hujus liti⸗
gii omnino evictum fuit, ludo cuieunque deeſſe omnem in foro effectum civilem,

& quod exceptio pecumiae, ludo perditse, ſit peremptoria, atque exceptioni

non numeratae pecuniae aequipolleat. Tuerat quoque, ad effectum exercen-

dae vindictae publicae Procurator Fifci quidem excitatus, ſed quum laeſus

Rraut in probatione ubique defecerat, nihil exinde juris Fifco acquiri poterat.
Tandem moneo, Ordinationem Cameralem Boruſſico -Brandenburgicam,
(die Cammergerichts-Ordnung de 1709) & Jus Boruſſicum terreſtre ſpeciale,
(das Preuſſiſche Landrecht) in ſpecie approbafſſe Jus Romanum circa hane-
Materiam, ſiquidem, Tit. 23. J. 9. vetat actionem ex ludo, imo indulgere

exinde reo convento exceptionem peremtoriam; haec P. 2. L. 4. Tit. I. art. 4.
6,.6. condictionem certi vel actionem mutui negat in ludo victori.

oher. VI

Hae
de li

nn

Münni
Lerceh⸗

tettd

icam,
kcicle,
A Nn
Clpere

Heinck
enn
isti.

Obſervatio VI.

Juris Civilis & Criminalis practica circa ſionifcatum §oLDI, in genere
G& in ſpecie in donationibus ultra quinpentos 50LIDOS, ac in furto
MAGNO, ultra quinque &LIDOS, cum pracjudiciis
ÄJJümmi Tribunalie, aliorumque inferiorum.

IE praecedenti Obſervatione occurrit L. 1. C. de Aleatoribus, vi cujus Impera-

tor Juſtinianus ditioribus permittit: „in equorum curſu ad ſingulos con-
„greſſus, unum aſem, ſeu numiſma, ſeu ſolidum deponere & ludere.“ Acci-
piuntur igitur ibi hae tres ſpecies ſynonimice, ſeu aequipollenter, & cum

vox, ſolidus, frequenter in Jure occurrat, operae pretium viſum, non theo-

reticis inhaerere disquiſitionibus, (quo nihil foret facilius) ſed practicum
uſum oſtendere. Non immorabor igitur indagationi valoris ſolidi, quatenus
allegata in Lege ſumitur, quae exercuit ingenium plurium eruditorum, prae-

ſertim ſupra jam laudati Angli Gatakeri, qui Cap. IX. tractatus, de diverſis
Dortium ſpeciebus, iſtum ſolidum reducit ad valorem Nhellingii Anglici, uti &
Anglus Eduardus Bernard, de Menſuris & Ponderibus; & quum ſinguli con-

greſus, vel ſingulae commilſiones, ut lex expreſſe aequipollenter continet,
iteratis vicibus recurrere, adeoque fraudem legi inferre poſſint, ſunt, qui
exiſtimant talem congreſſum, ſeu Commiſſonem luſorum non de ſingulis vi-
cibus, ſed de toto actu diurno luſorio, plures ſingulas vices complectente,

intelligendum, adjuti reſcripto reipublicae Venetae anno 1582 ad Praefectum

Cephaloniae, imitando Jus Romanum, hunc in modum coneepto:
„Propter malum, dod ſequitur ex ludo taxillorum, mandamus Tibi,
„cum noſtro Conſilio Decem, quod omnes ludentes, ſed a libris
„»„decem ſupra Parvorum, condemnare debeas, ad reſtituendum omne
„id, quod lucrati eſſent, & ad ſolvendum Ducatos centum: nam a
„libris decem parvorum infra IN DIE ludere cuique liceat caulſa
„ſolatii.“ J
Hae parvae librae decem Venetae aequiparantur a Barbeyracio, in tractatu

de Ludo, Lib. 2. C. 2. in nota I. ad §. 2. tribus florenis Hollandicis, ibique,

Tam. I. ðWUW U cui

154 Obſerv. VI. Jurir Civilis & Criminali pradlica circa ſignificutum Solidi,

cui volupe eſt plura „ad Criticam ſpectantia, hoc ſuper objecto, conſuli

poſſunt. J
2) Nemo ignorat, juxta art. 160. Nemeſeos Carolinae, furtum ma-
Znum definiri, quod quinque Solidor (Gülden) ſuperat, & prouti vel mani-
feſtum, vel cum conſcenfione, aut effractione, aut vi armata conjunctum
eſt, laqueo puniendum eſſe. Minime animus eſt, commentari hic iſtam
Legem, ſed pauciſſimis ſaltem moneo, juxta Illuſtris Confſiliarii Regis intimi
& Directoris Viadrinae, de BOEHMER, Elementa Jurisprudentiae Criminalis
Sect. 2. Cap. 13. H. 175. furtum magnum ex uſuali interpretatione collocari in

exceſſu quinque Ducatorum, ita ut juxta celeberrimum Kreſſium in Commen-

tario ad C. C. C. cit. art. 160. §. 2. n. 1. .
Ducatus cum lagio (ut ſunt ipfius verba) non aeſtimetur ultra quatuor

Rorenos Imperii; Ubi vero Ducatus vulgo ultra quatuor florenos ad-

huc aliquot crucigeros (Kreutzer) valet, v. c. in Suevia, Auſtria, ibi

quoque magnitudo furti creſcit, & ſecundum hunc valorem dijudi-

Cetur.

In terris Boruſſicis tam ſcrupuloſa indagatio furti magni, & valoris quinqdue

Jolidorum, neceſſaria ad hunc effectum amplius non eſt, inſuper uſi Collegii
Juſtitiae Criminalis ſuperioris Berôlinenſis, (cujus & ego usque ad annum

1748 fui Adſeſſor) conſtat; Magis ad rem eſt, quod vigore Juſſus immediati
Regii in genere furta, niſi cum attentato homicidio conjuncta, poena ca-
pitali non, ſed condemnatione ad operas fortalitiorum publicas coeërcenda
Rint; ut patet ex ſequenti duplici Mandato: õ

Friedrich, Koenig in Preuſten ete. Wir communiciren Euch nebengeſehloßſen n
Alſchrift, die occafione der Dieber Hulden den 27 Jul. c. ergangene Cabinete-
ordre, welchergeſtalt es mit Beſßt
ſchet zugleich begangen baben, gebalten Werden ſoll, um darnach in vorkom-
menden Fällen allerboechſt verordneter maaſien zu ſprechen, Sind ete. Berlin
den 16 Aug. 1743.

An dar Criminalcolle gium.
Relatum, ſeilicet Juſſus Regius ipſe immediatus, ita erat conceptum.
Seine Koenigl. Maj. in Preuſien, Unſer Allergnaedigſter Herr ete. laſſen Dere

würklichen Etateminiſtre von Brcich, bey Remittirung dieſer unvollzegenen

Urtehconfermation der, wegen Diebſtabli zum Strange condemnirten Hulde,
biedureh allergnaedigſt bekant machen, wie allerhozcbſt Dieſelbe aur be wegenden
Drſachen reſolvirt, daſts, wann gedachter Iiquiſit Hulde nicht zugleich et-

Wary morgerliches mit begangen er von der traſe der Straungei befreyet ſeyn,

un

tafung derer Diebe, welche nichte moerderi-

Nli
n mr
man
Unchun
ilkun
intini
inii
locnin
DInntr

guott
eno
rig t

Gince

günge
1Colezi
d munn
nmmelt
enen

⸗ ſa 1
Clinetr⸗
Vberin
R VoN.
tt Ge

Gkun,
liſen M

alutene
e i,
Weg
efig

in genere, & in ſpecie in donationibur ultra qtangentor Solidor, ete. 155

und zu zehbnjaebriger Feſtungrarbeit nach Cüſtrin abgeliefert werden, auf den
endern Fall aber, und Wann, über den Diebſtabt etwar moerderlicher von ibm
verübet worden, es lediglich bey dem Gutachten der Criminalcollegii verbleiben,
und ſelbiger zur Execution gebracht werden ſoll. Se. Koenigl. Maj befeblen
auch Dero Etatiminiſtre von Broich in Gnaden, in andern gleichmäſsigen
Fällen, ſieh nach dieſer Allerhoechſten Koeniglichen Intention ebenmaezſtig zu
achten. Brieg, den zzy Jul. ag. 44
Ordre an den Etatiminiſtre von Broich.

Interim, cum furta Berolini ingraveſcerent, & Juſtitia proprie ſit
Clementia temperata per Sapientiam, Sereniſſimus ſapientiſſime anno 1768
permiſit, ut tres fures inſigues famoſi laqueo fuerint puniti, etiamſi homici-
dii attentati fimul rei non fuerint. Securitas Reſidentiae Regiae Berolinenſis

jam olim ejusmodi ſeveritatem popoſcerat, ut per edictum de 9 Jan. r736. (in

Corpore Conſtitutionum Marchicarum Myliano ad ſeriem dicti anni reperien-

dum) ſancitum fuerit, furem domeſticum ſcrinia heri effringentem, ſive clave
adulterina, ſive heri propria, ſive ad hujus formam fabricata, ſive quavis
alia ratione aperientem, atque aliquid ſuffurantem, citra diſtinctionem furti

magni, parvi, primi, vel ſecundi, fſive reſtituatur vel non, dummodo ſit
vel confeſſus vel convictus ante fores heri ſuſpendendum eſſe; & aliquoties
hoc executioni mandatum fuit; quod tamen expreſſe ad Reſidentiam Beroli-
nenſem reſtrictum & per Declarationem de 29 Oct. 1736. diſertis verbis in-

junctum heris, hoc Edictum famulis & ancillabus confeſtim ſub introitum

famulitii diſtincte praelegere.

Ope aſſociationis idearum, ab arte ludrica, digreſſi fuimus ad obſer-

vationem praecedentem criminalem, exemplo ipfſius Imperatoris Juſtiniani,

oppoſita jungentis in l. ult. C. de aleatoribus: „Non enim ſolum bella, in-

„quit, bene ordinamus, ſed & res ludicras“. Redeamus igitur in viam
mediam, jungendo hic r

3) Obſervationes ſuper ſignificatu ſeu Valore Slidi, in Materia donatio-

nis, ultra quingentos Solidos judicialiter inſinuandae, ſi quoad ſummam exce-

dentem effectu non debet carere; & tametſi iſtiusmodi inſinuatio ſit actus

voluntariae jurisdictionis juxta regulam, coram quocunque, etiam incompe-
tente Judice, expediendus, nihilominus, eum indagationem, virium patri-
monii, ex parte donaturi, pro fine habeat, omnino a Judice competente,
qui ſolus hoc jus explorandi habet, peragendus. Nolumus hic caufſas reli-
quas politicas hujus praecepti expandere, quarum potiſſima erat, ne corru-
ptis ſuffragiis apud Romanos honores & munera obtinerentur, neve ſeditio-
nes profuſis donationibus alerentur contra Rempublicam etc. Propius ad
WUW U 2 In-

ℳ₰

=

156 Obſerv. VI. Juris Civili & Criminali, practica cires ſgnificatum Solidgi,;,

inſtituti noſtri rationem accedit, uſum fori, praeſertim ſupremi Tribunalis
Berolinenſis circa conſtantem determinationem Solidi in hac materia, aliquot
pracjudiciis firmare. Nemo ignorat lites deſuper inter Practicos excitatas,
quin imo diſcrepantiam Dicaſteriorum. Ex tot Doctoribus, (quorum Cata-
logum hic nectere, facillima opera fuiſſet) ſolum tantum modo compellemus
tryckium, in U. M. Lib. XXXIX. Tit. 5. §. 4. docentem: Praxi receptum
eſſe, ubi Statuta & Leges locales ſilent, ſub ſolido intelligi, duor Thaleros
Imperiales, Reichsthaler; i. e. quatuor florenos; (ut ſupra Kreſſius eundem
calculum in furto magno adoptavit) quia Imperialis aequipollet duobus ejus-
modi florenis, quod ipſum redit ad valorem antiquum Aurei Hungarici,
eines Ducaten, adeoque zwey Thaler 16 Groſähben, alten ſohbweren Geldes;
nam duos groſſos, hodie ſuperantes in valore Ducati ad 2 Rthl. 18 gr. reci-
pere vicem des Agio, oder heutigen Aufgeldes; ficuti hodie ein funfzehn
Kreutzer nominatur & valet, uti ein XVII Kreutzer. Idem reperitur in Le-
xico Univerſali, ſub voce Ducaten, quod Ducatus valeat & conſtituat, wey
alte Reichsthaler. Juxta hanc Computationem, 500 ſolidi aequipollerent,
mille vetuſtis thaleris, ſingulis hilce computatis ad rationem unius thaleri &
octo groſſorum, aut duorum florenorum. In Cauſa Sileſiaco-Wratislavienſi,
verehlichten Deutſchmannin, gebohrnen Baumgarten contra den von Buchs
und von Beuchen, confirmando Sententiam appellationis, Regiminis Superio-
ris Wratislavienſis, deciſum d. 27 Nov. 1765. in ſaepius laudato Tribunali,
quod ſub ſolido intelligendus ſit Ducatus in ſpecie.
Verum, ob eorundem raritatem, & ob quaeſtionem dein ſubortam:
An donans in ſpecie teneatur ad exſolutionem ſummae donatae, praeciſe in
Ducatis? poſtea concluſum:
Wlidum computandum eſſe ad rationem duorum thalerorum, & octo-
decim groſſorum, conſequenter quingentos ſolidos conſtituere 1375
thaleros, NB. praeſentis Monetae argenteae currentis; =””
& ita judicatum in tertia inſtantia d. 7 Mart. 1767 in Cauſa Magdeburgica Vi-
duae von Treskow contra Viduam von Foerder; & antea anno 1766 in Cauſa
Sedinenfi von Blanckenſee contra von Blanekenſee; porro d. 13 Sept. 1768. in
Cauſa Marchica, Oberfoerſter Krohne, contra Freydanckſche Erben, reformando
duas Sententias conformes Curiae Regio-Electoralis Berolinenſis, de 16 Jan.
und 5 Aug. 1767. quae ſolidum ad rationem 2 Rthl. 16 gr. & quingentos ad
rationem 1333 Rthl. 8 gr. computaverat, quibus igitur per Sententiam Tribu-
nalis adhuc additi 41 Rthl. 16 gr. Denique ſimile, reformando duas conformes
laudatae Curiae, factum in Tribunali d. 4 Apr. 1769 in Cauſa Lindnericher
Erben contra Bellitzky, adeo ut nunc hic conſiet de Praxi Tribunalis uniformi.

Obſero. VII.

lis
N

l
S
n
N
n
e
ii,
ler;
eei.
ehn
Le.

ſeg

ht,
enll,
ichs
tio.
nali,

ta⸗
ſe

do.

Obſervatio VII.

Pradkica Juris Civilis de Donatione Annuarum praeſtationum,

non indigente inſinuatione Judicinli.

Nan L. 34. §. 4. C. de Donat. expreſſe, veterem Diſſenſum tollendo ex-
QAludit annuas pecuniarias praeſtationes a neceſfitate inſinuationis judici a-
lis, ſi ad dies vitae donatarii reſtrictae, & non ad haeredes ex utraque parte
extenſae, vel nifi tempus vitae alterutrius adjectum, adeoque quaſi ex den-
ſioribus donationibus cumulata, opulentior, perpetua, & legitimum modum
exeedens donatio tunc fuerit effecta. Alias enim in primo caſu exitus for-

tunae incertus incertitudinem exceſſus legitimae quantitatis conſtituit. Et

hunc poſtremum in modum judicatum fuit in Tribunali d. 10 Mart. 1767. in
Cauſa Cliv. Hauptman Bachman contra Viduam Praeſidis von Koenen ſimi-
lemque in modum refert Illuſtr. Praeſes à Canngieſer in Tomo I. Deciſione
122 ummi Tribunalis Haſſo-Caſſellani fuiſſe decilum caſum donationis an-
nuorum redituum, ad dies vitae, ſingulis annis ad 300 thaleros,

d 3 Olſerv. IIX.

Obſervatio IIXN.

Pradtica NJuris Civilis & Canonici, circa effebtum differentiae praeſoriptionis

acquifitivae & exſtinctivae, in relatione ad bonam &
malam fidem,
1 Iure Civili expeditiſſimum eſt, praeſcriptione 30 annorum, omnia vitia,
AQAeſfectum bonae fidei & juſti tituli, purgari; L
2) Jure Canonico non item. Stryckius & Leyſerus defendunt, tam in
acquiſitione rei alienae per praeſcriptionem, quam in exſtinguendo debito pro-
Prio per eandem, omnino requiri bonam fidem. Diſſentit perilluſtris Magnus

Cancellarius Liber Baro a Cocceji in Jure Controverſo, Lib. XLI. Tit. 3. qu. 30.

intuitu eſtincdionis debiti proprii, quia in hoc mala fides & mora non inci-

piunt, niſi ab interpellatione. Obligatio vero reſtituendae rei alienae ſtatim

a ſcientia, vem eſſe alienam, orditur; adeoque in praeſcriptione tricennali
exſtindtiva actionum perſonalium & debiti perſonalis, non quaeri, nec Jure
Canonico, de bona file, quia ad liberationem tendit, & Jus Canonicum ſal-

tem de praeſcriptione acquiſitiva rei aliehae intelligendum, ob famoſum

Capit. ultim. 20. X. de praeſcriptionibus, verbis: „Unde oportet, qui prae-
„ſcribit, in nulla temporis parte rei habeat conſcientiam alienae.“ & capit. 5.
ibid: „Vigilanti ſtudio cavendum eſt, ne malae fidei poſſeſſores ſimus in
„Praediis alienis,“ & Regula 2. 3. de R. J. in 6. poſſeſſor malae fidei ullo
„tempore non praeſcribit, ſine NB. poſſeſſione (tamen) praeſcriptio non

„ procedit“ adeoque allegata loca ſaltem reſpiciunt praeſcriptionem per emi-

nentiam ita dictam, ſcilicet acquiſitivam.
3) Stryck, & Leyſer ſibi ipfſis, ille in Tr. de Act. Sect. 3. Membr. I. Axiom.
6. hic ad ff. Specim. 455. Med. g. dubium movent, nimirum qued igitur ea
ratione nullo tempore debita praeſcriptione exſtinguantur; non a debitore,
neque ab ejus haerede, qui in iſtius vitia aeque ac jura ſuccedit; admittunt
tamen contra hoc idem principium in baerede; & Leyſer c. l. Med. 9. con-
cedit praeſcriptionem exſtinctivam in ipio debitore, per 30 annos non inter-
Pellato. Omnes, ipfſi Stryck & Leyſer, conveniunt, bono publico ad ſucn.

—— —— ——

0
Nei⸗
dimm
mil
Ne
1.
n
ece⸗
t
i

Her

Obſerv. IX. Practica: Jurir Civili: & Canonici, otc. 15

citer in hac Materia triumpharet, ita ut praeſcriptio 30 annorum, circa res
& jura privata, indiſtincte tam acquirendo, quam exſtinguendo ſufficeret. In-
terim Diſpoſitio juris Canonici, cum fſit correctoria Juris Civilis, inſuper
pugnans cum utilitate publica, ultra expreſſa verba non eſt extendenda, potius

das lites & incertitudines dominiorum, expedire, ut in foro Jus Civile ſimpli-

reſtringenh. Z
4) Tenendum igitur eſt, in praeſcriptione exſtinctiva debiti proprii ſo-
lum fufficere lapfum temporis longiſſimi; inque eam non cadere conceptum

bonae vel malae fidei, quae unice qualitas rei AePere H NHde eſt, ipſo ita in-

nuente Jure Canonico; Boemeri Inftitut. Jur. Canon. lib. 2. tit. 26. §. X. Parum

daecurata igitur nec congrua eſt formula pronuntiandi, quam Stryck. de Act.

S.3, in ingreſſu, tametſi ſuo judicio cautam, ſuppeditat judicibus: „daſs Be-
„klagter, wegen der bereits erfülleten Verjährung, von angeſtlellter Klage zu
„abſolviren; es könte dann Kläger, dais Beklagter vor Ablauf derer 30 Jahre
„gebührend gemahnet, oder ſonſt in mala fide geweſen, wie Recht erweilen.“
Sola interpellatio hic in exſtinétiva praeſcriptione conſtituit malam fidem, imo
interrumpit totam debiti praeſcriptionem; in acquiſitiva rei alienae praeſeri-
ptione, ſi opponatur defectus bonae fidei, hinc ab allegante prohanda eſt
mala adverſarii fides, quae ob decurſum 30 annorum non praeſumitur; quod
principium obſervatum fuit in deciſione reformatoria Cauſae, in Camera Regia
Berol. ventilatae, derer Beſen- und Herreſchen Erben, Klägere, contra die
Maggräfl. Cammer zu Schwedt, Beklagte, in appellatorio per ſententiam &
rem judicatam de 27 Febr. 1754. Verbis: Es iſt Zwar ad 6 ratione des in anno
1719 denen Klägeren angeblich entzogenen Stück Landes, lapſus 30 aunorum
vorhanden, ſolcher aber würde, da nach dem Capit. fin. NX. de Ppraeſcript.
auch in longiſſimi temporis praeſcriptione acquiſitiva bona fides erſordert
wird, denen Klägern nicht obſtiren, im Fall die Beklagte gedachtes Stück Lan-
des mala fide an ſich gebracht, welches jedoch die Klagere um ſoviel mehr
erweiſen müſſen, als ex longifſimi temporis lapſi die flärkeſte Vermuthunæ
pro bona fide entftehet, Struv. Synt. Jur. Civ. Exercit. . lib. 41. t. 3. F. 2.
Es find alſo Klägere den (in I. inſtantia) erkanten Beweis iuper interruptione
praeſcriptionis zu übernehmen nicht gehalten, jedoch binnen Ordnungsfriſt
derer Beklagten malam fidem zu erweiſen ſchuldig; nemlich daſs derer Be-
klagten Herr Principal den Fleck Landes quaeſtionis mala fide an ſich gebracht,
und denen Klägern entzogen habe &c. 5

Cum adlores hanc probationem injunctam juramenti delationi confide-
bant, juramentum vero ipfis referebatur, & formula juramenti controverſa

160 Obſerv. IIX. Pratctica: Juris Civilis 2 Canonici, ete.

judicatum de 13 May 1754. ita temperata: daſs Beklagte nicht wiſſen noch

glauben, wesgeſtalt etc. alſo in anno 1719. dem verſtorbenen Amtman Beſe
ein Stück von deſſen Gartenfeld etc. abgenommen, bekant geweſen, daſs ſO-

thanes Gartenfeld dem gedachten Amtman Beſe gehöre etc. praeſtito jura-

mento relato, res ad juramentum in litem actorum vigore Sententiae de 19

Nov. 1756. ratione damni, rediit, ex ratione: weil mala fides derer Beklag-

ten von den Klagern durch Abſtattung des ihm referirten Eides erwieſen, 10l-

cher aber ſecundum Codic. Fridr. P. 3. T. 33. F. 10. das Juramentum in litem

nach ſich ziehet, ohne auf andere Umſtände oder Verminderung des libellir-

ten Quanti zu reflectiren etc. Sed in ſequentibus duabus inſtantiis per ſen-
tentias de 31 Mai 1758 & 18 Apr. 1759 moderatio judicialis omnino neceſſaria
viſa, cum non omnis mala fides continuo cum violenta dejectione conjuncta,

qualem allegatus locus Codicis Frid. ſupponit, in reliquis autem caſibus ſem-

per determinatio, & ſi ita viſum, moderatio judicialis praeſtationem jura-

menti in litem, antecedere dehet.

—

Obſerv X

w i 161

olſervatio k.

Erca praeſeriptionem annuarum pracſtationum.

ommuniter diſtingui ſolet inter praeteritas & Juturas. Stryckius de act.
for. Sect. III. Membr. I. Axiom. 4. Jfuturas nunquam praeſcribi poſſe
putat, praeteritas ſaſtem lapſu 30 annorum, ita ut ſi Creditor eas per 36 an-

nos non petierit, ſaltem 6 annorum praeſtationes petendi jus habeat, quia

tantummodo tot ſunt actiones, quot praeſtationes, & non una vice omnium

terminorum praeſtationes exigi poſſunt, ſed expectandus cujusvis termini

lapſus; in qua ſententia et haeret Leyſer Specit
propter l. 7. J. 6. C. de praeſcript. & Brunnem. ad hanc L. eamque adproba-

vit Ordinatio Polit. Magdeb. C. 52. 9J. 7. Sed Bochmer in Jure Eccl. Tom. I.

Lib. 2. tit. 26. J. 4-23. & in Inſlitut. Jur. Eccl. Lib. 2. tit. 26. §. II. 12. di-

ſtincte hanc materiam explicat, concludendo, etiam futuras praeſcriptiones

quascunque cum ipſo jure, eas exigendi, praeſcribi 30 annis, quia milibi
iſtud juris a praeſcriptione ordinaria exemtum & ipſae Eccleſiae contra Eccleſias

decimas 40 annis praeſcribere poſſint, adeoque privatis eodem jure utendum

eſſe, nec hic, tanquam in praeſcriptione exſtinctiva, quaerendum de bona
aut mala fide. Hoc principium applicatione haud caruiſſet in cauſa Pome-
ranica des Landraths von Rammin, Klägern, contra den Müller auf der Ku-
kuksmühle, Weber, Beklagten, coram ſummo Tribunali Berolinenſi, menſe
Jun. 1749 agitata, niſi defectus ſummae reviſibilis obſtitiſſet; & conſentientia
ſunt cum hoc principio Jus Saxonicum Electorale, Colonienſe, Boruſſicum,
Marchicum, a Boehmero c. l. J. 19-22. excitata. Toto tamen coelo differunt
Praeſtationes Kecleſiae debitae, de quibus conſulatur infra Obſervatio XIII.

Ton. I. X 4 Obferv. A

Obſervatio J.

Quatenus poſjelſoni immemoriali ohſtent documenta?

9

adem in cauſa, iſta agitabatur quaeſtio. Quod praeſeriptio immemorialie

ex documentis probari nequeat, ſed per teſtes regulariter ſit probanda,

expediti Juris eſt. An vero allegata praeſcriptio immemorialis per documenta

elidi queat? quaefitum fuit. Diſceptant Doctores. Leyſerus negat Vol. 7.

Specim. 460. Med. I. 2. Affirmant a Ludwig in Comment. ad A. B. Tit. 8.
§. 1. lit. h. & in Diſſert. de Civitatum diſpari nexu C. 6. §. 31. affirmat quo-
que Boehmer in Jure Eccl. lib. 2. tit. 26. 9. 42. rem tamen ita explicans: ) quod

praeſcriptione immemoriali nihil novi juris acquiratur, ſed ſaltem demonſtre-

tur jus praeſens, jam antiquitus vel a Majoribus legitime acquiſitum fuiſſe,
adeoque ope praeſcriptionis immemorialis non de novo acquiri, ſed defendi
olim parta; imo improprie hanc poſſeſſionem immemorialem dici praeſcri-
collidere & fieri poſſit, poſteriorem vinci priori; ita ut juxta Stryck. de Jure
ſens. Diſſ. VIII. C. 3. n. 13. diſtinguendum inter probandum facti initium, &
probandam facti memoriam, adeoque ſcriptura ipſa antecedens ſubſequentem
praeſcriptionen immemorialem continuo tollere nequeat, quoniam quis, vel
ipſius haeredes juri in antiquo inſtrumento expreſſo deinde vel ſexcentis modis
renuntiare potuerint, praecipue per immemoriale tempus ſubſequutum, pati-
endo, adverſarium eodem, vel potius contrario jure uti, & quod ad eliden-
dam hanc praeſcriptionem immemorialem, pro qua nimirum ob veſtutatem
temporis urgentiſſima praefumtio militat, vitioſum ſeu illegitimum in ſpecie
poſſeſſionis praeſentis initium oſtendendum ſit „ quo facto praeſumtio, ex
poſſeſſione licet vetuſtiſſima deſumta, cedit veritati. Ad hanc veritatis de-
tectionem autem non ſufficit, ex documento patefeciſſe, abhinc e g. trecen-
tis annis bona in litem praeſentem deducta ad aliam ſpectaſſe familiam, nam
exinde non ſequitur, illegitime a praeſente poſſeſſore vel ab ipſius majoribus ac-
quiſita fuiſſe. In caſu allegate obmovebatur jactatae immemoriali poſſeſſioni
libertatis, Judicatum de anno 1584. quod Molitorem ad annuas praeſtationes
litigioſas 6 modiorum frumenti condemnaverat, ſed cum allegari non pote-
rat memoria ullius unquam actualis hujus praeſtationis, dictum judicatum
haud

ptionem; 2) quod memoria homimimm & inſtrumentorum nonnunquam

11.
e
di
entl

17

uo.
ol

eudt
latn
Pre
4
en
el
Ns
votr
Ger⸗
1

ge⸗
enr
nann

dc⸗

hon
Ul⸗
C
ud

Obſerv. X. Quatenu: poſſeſioni immemoriali obſtent documentaæ! 16

haud obſtabat, quo minus molitori probatio allegatae immemorialis praeſeri-

ptionis fuerit conceſſa; quin ea ad tricennariam, niſi ſupra dictae reformatoriae
obſtitiſſent, reducenda fuiſſet, cum omnes actiones perſonales 30 annis ab eo
tempore, quo competere coeperum, praeſcribuntur, nec ipſa actio ex re ju-

dicata ullibi excepta L. 3. C. de praeſcript. 30 vel 40 annorum. Nam etſi juxta

L. ult. C. eod. actiones poſt litem conteſtatam durant 40 annos, tamen hoc
ſaltem de proceſſu quieſcente, & per transactum, renuntiatiohem, aut pet
rem judicatam nondum finito, intelligendum.
Occurrebat igitur omnino, laudato in praejudicio, caſus, quo judicatum
fuit, allegatamn poſſeſſionem immemorialem, per productionem documenti
contrarii, imo nec ipſius antiquiſſimae Sententiae, praeſtationem annuam
praecipientis, haud poſſe elidi. Addendum tamen eſt, fruſtra allegari prae-
ſeriptionem immemorialem circa illas res, quae ab allegante poſſideri nunquam
poſſunt; hoc enim iplſo ſtatim liquidum eſt, illegitime olim & neceſſario
contra prohibitionem eas ipſas res fuiſſe acquiſitas, ſi vel maxime ſpecifica
gnaris in mentem hic venient, Bona Domanialia, ſed, ut verum dicamus, im-
proprie de illis negatur acquiſitio privata per poſſeſſionem immemorialem;
ſi enim initii memoria in contrarium non exſtat, poſſeſſor non ex immemo-
riali poſſeſſione rei domanialis tutus eſt, ſed ideo, quia Fiſcus domanialem
qualitatem non probavit, quia alia, quam praeſentis poſſeſſionis, non do-

Originis praeſentis poſſeſſionis notitia & memoria defſiciat. Principaliter rerum

manialis memoria exſtat. Minus accurate igitur Stryck. de Act. S. 4. M. y.

in fine, ſub praeſcriptione immemoriali etiam bona domanialia comprchendit.
Plura remittimus, ob nexum, ad Obſervationem ſequentem.

, /,v. XI

Olſervatio
1 Theſee practicae, circa diferentiam AERARII, FCI FT PATRI.
MONII PRINCIPALIS, ubi de Demanio ejusque Praeferiptione;
de Acciſis, Contributione, Praeſeriptione inmunitatis
a Collebtis et.

—„

Qamn primum homines, natura ſociabili invitante, vel etiam neceſſitati-
bus impellentibus, plures maluerunt in unum coire, ſtatim ipſis, qua
ratione DOMlI ſe tranquillos, & FORlIS ſecuros Ppraeſtare poſſint, cogitan-
dum fuit. Utrumque non obtinendum erat, niſi JURISDICTIONE &
BELLO. Et cum pecunia, ut rerum gerendarum nervus, ab omni tempore
fuerit aeſtimata, AERARII quoque inſtruendi & ad inopinatos uſus parandi
conſilium, acceſſiſſe oportebat. Neque enim quies gentium ſine armis, ne-
ue arma ſine ſtipendiis, neque ſtipendia ſine tributis habenda, Tacitus Hiſtor.
Lib/4 c. 74. f. 2. 2òð
Quaecunque igitur in republica ſunt jura ſuprema, referri poſſunt om-
nia ad has tres claſſes: URISDICTIO, BEILLUM „ AERARIUM. Quae
jura recte proinde, ſi originem confideres, dicuntur jura populi ; receptius
