ic em. H krlnan pPt alih n pasht :rige, Fe ele Ponisren ihber ſe Pon⸗ .3
RN im cam Puiliatis. Niiſſt IHeieſ S. PTe 2 iſſe duo em ꝓbare dzq H ilee es
ESEAn. QYolim iſh biliati con fuiſſs licitũ poſſeſſoꝛes vetẽs . ſtre nõ inſciꝰ vobis ĩgnoꝛãti⸗npett reſtieuiſe poſſediſe/ Rr-Er —
4 Se ο denati fuerũt ab eccha p Pc epiſſ ent reddi faciatiſ eiſön bus poſſe eſfſonẽ accepit pᷣſer⸗ Frm a ſpoliatũ fuiſſe / · offi ·
. luciũ papaʒz · VIm qð otine ſ.en oTW⅓⅜dDek. oſultatõibʒ ſʒ ̊ non

no · ii · eᷣo a caplo trido.
. 2 B Pn= m
im cãm que mter vos
oĩe tridoñ · eccie et ma⸗

6 bat᷑ in deẽ · de hereti · ad
abolẽdã · ĩ pticula q̃ mõ ẽ
deciſa ĩ pꝛm· illiꝰ c. Sed

ſiſe —— * —— 4 - — . —— — — 2— — 1 „„ μ☚α 4 10 2
eN perterat Aanen Arire giſtrũ afratres milicie tepli poſſeſfionẽ pᷣter oſciẽtiã vr̃aʒ rario vel Fers a e
ſor 4. . . 4* 1 nu —„ 6.⸗ 7 . —+„ 3Z t * * . * 44
Urrabat i qr odenabaͤe ſr . lumbardia ſup domo calue ad ãs ipam poſſeſfonẽ noue⸗ ſi obiciarẽ ꝙ meotineti de⸗
H rãtes · ſʒ ĩp̃iĩ h ſe coꝛrexe cie vertebat ð ſocedioa ð co⸗ rat ptinẽ / et quos qſtioneʒ ſfi- iecit ff · S vi a vi ar · l · j. ¶.
rñter iurat qñ peoſt et lüba abbatibʒ meminimꝰ coö. bi moturos ſuſpicari debue⸗ aiete. H „ ——
eccha cos r0 4 , e . eI.⸗(O . aimoee ecitn S
4 Ed ehe nih miſſſe eet · J E he triton poſ⸗ rate ingreſſus/curatoꝛem ?Mi ſhvere aliud poſſeſſio /, W- .
ea foꝛma. xviij . q. n eleu⸗ ſeſſoneſq̃ſoã uiliatis ſᷣ eca virm a vro noĩe ab impetitõe¶ne fuiſſe · ff. de acqui · po.
A C teri9. et . ð p̃b· ſig fieatũ odit õe oceſſit ꝙ noie tridoñ · ipius magiſtri noĩe domꝰ mi⸗ ſi quis autẽ.j· de ſen · ex · i 9

r1 JJ. de cen ˖ quãto · vel ĩ tra
4 e ditoe terre pt aponi odi

epi oratoꝛiũ ibidẽn hoſpita⸗
86 N R ανσ —— .
cioᷓ.de oð · appo· veꝛd · et

Ui e Sa

le oſtitüeret/a iij· ſol. cẽſualeſ

ita nõ ẽ ̊ ↄdicio imoma⸗ tridoñ · ep̃o annis ſingulis ex⸗
enenazalis ad Fffor hiberet a qᷓ tiaʒ pſona q̃ pfi⸗
4 “D . te . 4 r⸗ — —☛ „ d. . — .
— git territoꝛio tridoñ · epi ceret᷑ eidẽ mueſtiturã peipe⸗

hẽ ñ ẽ ſimoĩa cũ alias epᷣs

S eccias oeedit piis alns lo⸗ ſucceſſoꝛibsei? obediẽtiam
W cis hiĩ eis aliqd ſbi reſer⸗ „. e.
1H uet noĩe pẽſioms ꝗ· de re dn faceret manu a epo ſibi loei
* lig · do · oſtitut ꝰ. vᷣ · cui at lc Dommiu mchilomindretin en⸗
et cenſus etiã ſoluitur ad te Dictus vero magiſter ad en
amima m f iſta quidẽ de circuuerit pter 21ſentias
L re oni eebuneurerd er e vram ſe a ſua in eiꝰ mambus
— ꝓſſe pnt oſtitui cenſus m = 4 ſit noip Ino an⸗
. fundatõʒ ecclehaxx quan⸗ tradiderit⸗ ri itane
tũ ad mferioꝛes non quã Pontan vob qð kaceret opla⸗
e tum ad õ ceret ſine 22 aſſenſu nlehl
((¶Manualem .s. de mae i †*â Poſſe facere aſſerebant . . J.· *2α**

Eaα ſubditi tenentur . vt ibi · a A Antelligetes at pdeam domũu
„Wαϑυ⁹eae6tia; p iuramentũ qñq; ꝗ.
H de iutiut · nullꝰ · et ꝗ. de no

ui. op · nũci · cũ ex miuncto
et · xxiij · di . quãc · ubi ð H
d (Elro aone appoſita·

fuiſſe / et ꝙ nullu iuri vro piu⸗
dicium fuerat irrog atum/ ex

„ „ 64621 5ß

3
eo ꝙ ideʒ masgiſter iuſticie ve⸗

ni R Hhec oditio fuiſſʒ axo
. ſita valeret ↄtra humilia
(le tos ſi ſimplex fuiſſʒ hHmokꝛ .
ſee traditio · ſed non preiudicaret epo vel alteri quis ius haberet ꝗ. ð do

naẽéz.inter dilectos · ar.s. quod me · cã · dilecti . et · s · de arbi · eum tem
4 poꝛe · ar ꝗ.de re iudi · eũ ſup · ꝗ· otinert ꝙ ille magiſter ſub ea odi⸗
e ¶ Aſſerebãt et ꝗj. ſub iſto⸗ tione recepit domuũ et eps ſup uemens
cum magno poſſe eypulit magiſtꝛx et ſuos · vñ magiſter dicens ſe eẽ
ſpoliatum petnt reſtitutõem ſed denegatur ei qꝛ non poſſedit ·
Tradita ſub oditõne. qᷓ non exiſtẽte traditio non valebat · arꝗ·. de
eNe poye odj apo⸗deillis et · c. veꝛꝛ · et inſti· de veobli· Sex oditõna l · et ideo
deus magiſter nõ poſſidebat · tüc demũ ðꝛ quis poſſidere ciz oditio
extat · ff · de acquit · poſſ· qui ablenti · . ſi quis · et eoode modo non amit
Dee s )tit poſſeſſonem qui ſuboditõe recedit · ff · de acquit᷑ · poſ· ſi cum me · ·
E ñ.· in fi et ideo cum non poſſederit non poterat ſpoliari et non re⸗
p a uituitur iſte magiſter qꝛ nõ fuit ſpoliatus /fiat ceirca poſſeſſonem
APieiudiciũ · vt ſelas qñ alicui p iudicum⸗ vel ydiu eaz poſſide

—

ſo eneb⸗ re intelligitur notabis· qꝛ aut poſſideo rẽ aliquã ꝑ me vel ꝓ aliũ pu

„. „.O
. õl 4
4
AW

4
V1

AJ N. & ta p bᷣuũ vel colonũ.ſi ꝓ me lʒ ſponte recedã nõ animo deſerẽdi poſf

D G &ρhſeſſionẽ adhuc eã retineo mſi ſcenter negligã · ff · de ac quit · poſ · n ð
eo. F. i· et ſi alter mtrat talem poſſeſſionẽ quam ſolo animo retineo ad
puc retineo poſſeſſionẽ niſ ille me vementem non admittat · vel ſi nõ
audeo accedẽ ad poſſeſſionẽ et etiã ſuſpicor me poſſe repelli · ff. de ac
quit · pol · k qð · vl. et · l. elã poſſidere · quĩad nüdinas ee clto ſci
S uero aliũ eſſe m poſſeſſione poſſum expellere ĩpᷣm. vt Parzeet fid⸗
õ acquit᷑ poſ·qð meo nomme· ul · ff. 8ð vi et vi ar · idẽ eſt. . legit᷑ · ſʒ

„

t

ree iPrg 4: Te rrze dr F⸗

ei mgto traditã ſub ↄdit õne

tim cũ ſtatim exqͥ id wbᷣ ĩno⸗ 6

5

tir Oit i MHůiiv Poſſidebat vt dixi qꝛ ſub
tuit/ vim vi duxeritis rexellẽ⸗ 2 dito⸗ poſſeſmionem acce⸗ 6

„ = „ — ——
dam · ꝙ idẽ ſua temeritateſ pit tẽ hi qͥs poſſedit ex pᷣ⸗ P s herr⸗ 2

vero· ..· ſi vero .
k (Exceſſiſtis debuerüut d ãmn ee
. t B6 facẽ cũ moderamie icul &νele E M
dimꝰ? abſolutum decernẽtes/ Pate etutele. C. vñ pi I.ei. . Av ,

vos magiſtro latiſfactõeʒ ncd iſtr irr ereSiene
bitã exhibere/ ſ defendendo

litie templiquo ad faciendã

reſtitutõeʒ quã petebatred⸗

et alioſ t᷑ᷣligioſos ð domo

„ 9 7 ,ſiᷓ „ 2 „— 7 „ 2- 42
retet ꝓſe et aſijs fratribʒ/ei ius vim moffeſam ipiꝰ vel do. j illa · viꝛ ꝙ ſc ſ. ð ſen · ex.

odũ forſi⸗n dubiũ. et ex pl bus alnjs

mus militie tepli · et ox pů bus
acapfis ibide ſʒz or viðꝛ
tan exceſſiſtis Dem. bituri? licltu ẽ cuilibz ſe def endẽ?

ceñ · archidia ·
lteras · t · re cepimꝰ ꝙ eũ
qᷓdã matrimomalis cã bituri⸗
ceñ · archiep̃o in remotis agẽ⸗
te m tua pñtia tractaret᷑ · v ·
mulier ſeparari a·b. viro ſuo
inſtãtiſſime poſtulabat eui ſe
quarto gᷣdu cõſangumitatis
ꝓonebat eẽ coniũctã et · J·
Vir at ſibi vxoꝛẽ poſtulabat
reſtituiqᷓ abeo ſua temerita⸗
te diũtit · IKRKeſcripto pete⸗
bas apoſtolico edocerijvtrũ
qñ aliqͥs ↄſanguimitatis gᷣdꝰ

¶.8ð ſen. ex · R vero alicuiꝰ
CC.ſhi o·. et qꝛ iſti admiſſi
füt ad agẽdũ qð ñ eſſet ſi
papa eos excõicatos repu
ta ret · de ꝓbaẽ · pꝰceſſio
nẽ · dicas ꝙ rõ nõ videẽ
bona qꝛ ñ agebãt ſʒ defẽ
debãt ſe or iſtũ mgrẽm
ete bat reſtitutõez dicas
ꝙ ſi ſſti ſciẽt᷑ a ex ꝓpoſito
exceſſer t modũ ĩ expellen⸗
do eos ð domo illa meide
rũt ĩ ſniaz excõicatõis. qꝛ
vi vi repellẽ lʒ · ſʒ euʒ mo
deramine iĩiculpate tutele
ar · xxiij.q·in· nõ infe rẽ da
et · ff. ad · l: acquik · ſi lex
plagisS. tabernariꝰ. aꝗj.
de ſen · ex · vt fame · ĩ fie ʒ i
aliter nõ poſſent ſe defen⸗
dere niſi modũ excederet
nee tũe credo illos meidiſſe ſniam · at · f ad.l acquił.ſʒ et ſi.i.R ñ · ſ .
mici · leut dignů · illi · P· ö · ¶diaco · hr̃e iuriſoictãʒ cã mrimoni : O aree
teras·ĩ tua:ar· arcbi⸗ aliũ ſic a abbas ꝗj.ð exceſ· p̃.accedẽti ſ . edeh,
us · ĩ fl· ſic et archipſbꝛ q· de olã · et af · ex lris · ar · ot · xxxv · q. vy ro 7 aéSαοα
eps m ſinodo.et m deẽ · pdeã · accedentibz · in hijs em ol uetudo Pua⸗
tur q̃ dat ſuriſvictionẽ · ix · q· in · oq̃ſtus · C. de emãacip̃ · l. i· et vl· et · S.
de arbi · dilecti · et ſta pottus cognolcunt ex oſuetudine ꝙꝙ ex iure ar.
pᷣdicte dee · accedent bz · et · ar · ad h· s. de offi. archið · e · vl· ad fi.
¶ Cõiũctã · a ꝗᷓ· ſub iſto qᷓ habetis qð e̊ incõtinẽti ꝓbare voleeatt ——?
m (Diuertit · alias ſi eã a ſe repuliſſʒ nõ poſſz petẽ reſtõneʒ cũ ſeipᷣm ee XXNX
ſi velit ipᷣam rehabere qui eã expulit.qꝛ eoipᷣo ꝙ repetit ipᷣam et ſp-
ſa nõ vult ad eũ redire intelligit᷑ eũ ſpoliaſſe·ſʒ nu quid h̃et locũ pa
aũ dᷣ nõ petẽdo videt᷑ ꝙ ſie · xxxinj · q.v · ꝙ d eo.ĩ talibʒ nõ valʒ pacuu·· )
vel ↄpoſtio · s· detrãſae·c. vl. iĩta ꝙ vterqʒ remaneat in ſecuio nullũ Pr A EE
pactũ ibi valet nee abſoluere ſe pñt etiã ſi iurarent ꝗj. de iuut᷑.tua. eti c··AMA .“
am ſi vouerẽt · axr ꝗ· de ouer · oiug · ex ꝓte · ij · ĩ f · qꝛ ofeſſio etiã ibito ⸗ e
cũ nõ habẽt o᷑ mẽimomũet · xxxv · q · vj fſi duo·ct qᷓ.de eo qui ogno- =
oↄſang · vxo · ſue . ſup eo · nec etiã exceptio rei iudi ·locũ hʒ ibi: vñ volũ — s ler e
tas ibi de ambulatoria eſt ꝗj.de re iudi · lator · et · e oſanguinei o
m ¶ Etj. ſub iſto qᷓ.ↄtinetur ꝙ pars mulieris ecõtra viti ſeuiciaʒ aleOS
gabat ꝓpter quod non exat reſtituenda marito

+☛
2 Seßs Patr v ab
2 B30

nte Ar De malina no ℳ₰α hoꝛid
727 Dniaß tetpnnpalets In p 2 thæma 2 9 l 12
nionRνα man .. Relate Diaz Pio“) all. HHn ll.
duc. za et gnn . Shn n teana

T, W

–—

2 fir ad leqᷓ 1pe/ t fiar o„ 3 niſit * F v itia . H d·
. 2. rnſuo zar Ne: Dii y he †t PSTI di;, 6 mpſoy it .*
P... y Sſłντ ſvlenet JA* 2 Pv mhrd Sſtetto In Iude npt vnd 3 £πa *% loßs
ar luen F- o. =o. .e. N demné p. . De de⸗
n9021 1 an nae d&ι aα“ae*eda t 8 pS& al.⸗ .
7

n 2 ſig meni

ſguinà vizN4 1 vSO Ciit

Nech 6 ſr gſt Js n ſte er paoboes 731 n ntpate
33 lineſe F. — .A ar , mallinoſt ο☚ ℳ⁰ 1Fphpe

de ſimo · ꝑ tuas q ( Excõicatõeʒ · hõc ?m diſtinctõez illiꝰ deẽ . 8

)

(WL, eern, un (Rſſpelare j. nõ vult k ñ expedit · ſie . xxxij · · v· f paulꝰ. qm papa
r . Fr s m ommbz diſpẽlare pt q̃ nõ füt or articulos fidei · vel gralem ſtatũ ee⸗ſol⸗

ant lo

ĩ ſecundo gradu eccleſia diſpenſare nõ

7

cere · xxyij · q · i · S iudeis. ij ·

R 14 e. D

fee e E=Pt re e Wlcerlr. reumenee ciam nec exgere debitu nece rſione wlumus generari ⸗ bilsc Si ga warrmond S
= exig ere nee reddeꝛe debz vtra oſcietiaʒ ſe oluere teneat᷑· uis pſe criptum ſueij pape mã⸗ calummia ſiue malicia non —
/ . Ror ſie rnan, raen t. z. ſim qm ſi ſecus egeritedificat ad datü ad poſſeſt. oꝛiüũ rñſt uz o iuretur · vt · . de iuramenæ—
O 8 (Clementis. s de ord. Fehennã · ſicut nec cõſangui⸗ demẽtis ad petitoꝛiũ refera? d cal lraß. Jurat tamẽ
M cCcog c. j.· B⸗ nitatis oſcius ſupꝑ cuius eõiu⸗- ¶ Poꝛro cum mulier qꝗᷓ oſan⸗ mbz poſt energentibus 8.
RrFele- tresmte WEanbus de au en gio queſtio nõ mouetur / Se⸗ Sunitatis babet noticiaʒ p̃⸗ ſi tñ ꝓ eas alteriꝰ ius ali⸗
Qgueſtione xcon⸗ cunda vero aſſertio p oracu⸗ ſertim in gradibʒ quos lex di⸗ Jaice. u biieclt. rſ

cleſie · xv. di · Rcut · et · xxv · q· i· füt q dã. nec ĩ hins q fut ↄtra ſubſtãtia,

F·quedã etiã :nec ꝓt᷑ diſpẽſare vt ſimul quis habeat plures vxoꝛes.
ð · de tranſac · c · vlti. dẽ eredo de g dibz diuma lege phibitis · vt H di

cit · vñ ꝓprie ponitur hoc
verbũ nõ pt · et ideo h ex⸗
Po ſitio nõ vult vel non ex
ꝓe dit non hʒ locum hic
b (Et mfra · queſiuit etiã
an ĩdẽ eſʒ hi grad? diſpẽ

obicitur in quo ſe · ap · diſpẽ ſa⸗

re nõ poteſt nec etiã oſueuit/

ſen/ ex · mquiſitiom ¶ Laqueus· eccle ſia enim nulli dʒ laqueum mi nrr

et affinitate· vbi ðꝛ turpitudmẽ ſoꝛoꝛis vxoris tue et filie eiꝰ nõ reue
labis filiã filn eiꝰ fuliã filie nõ aſſumens· ſʒ ↄ᷑ videt᷑ꝗde diuoꝛc · gau
demꝰ? vbiðꝛ ꝙ ſi pagam
Otraxerint ĩ ſcdo gdu pꝰ
fidẽ receptãdebẽt inhmul
remanẽ · dicas ꝙ ĩ leuſtico
ꝓhibet᷑ ſecudꝰ gdꝰ etiaz
in deſcẽdẽtibʒz nõ m colla

5 .₰
tente qui vt eam repellẽt ex⸗
ceptioneʒ ↄſanguinitatis ob⸗
iecit/ pꝛius eſſet de impedime⸗

7 monachatꝰ ·ð ſta· regu::cũ ad monaſteriũ· ĩ fi nec in Pijs q ĩ ſui na s (Hiuma. ergo vider ꝙ⸗ poffit cũ iſtud fuerit diuma lege ꝓbi⸗ 1,
tura ſũt mala vt ſine pcto poſſzʒ quis adulterari. ar .S ſutiut᷑ · et li xpᷣs bitũ · xxx · q · in · pitaciũ.et ĩ leuſtico ꝓhibetẽ ſecuũdꝰ F dꝰ ĩ oſangnitate

de Srad? diſt et ꝓbatiões ꝓmpte ſint a pa⸗ cedenb⸗ dit
ſabilis vel aliud impedi⸗ E 4 e. rtn Sn — teralibʒ · vñ ĩ ſeðᷣo collate
mentum diſpenlabile alle rate indulgeda 1 ſtitutio ſit/ to oſanguinitatis ageduz rali diſpẽſare pt᷑ eccleſia. ”
get᷑ et ꝓbationes eſſent ĩ . n negãda ane clrca ſup nee mranle Entatlapte⸗ et apone Fſertn.i maxi F enz,
continenti parate · b· wævzsſoluti ezy qõnis dſuer⸗ aturſic inquiſitõni facte reſ⸗ me · qꝛ ſi ꝙ batoes meõti⸗
e ¶ Viam ſrediain ar · de . oluti e; P 0 ſite De eri⸗ 5 di mntacxe Prnp neti füt parate nõ ẽ facien
medio ſpectando. ſic · S. ð ſe ſüt ſentẽtie diuer oτα.a sS Pon it/ ecu exce P tione P70%9. da reſtitutõ ꝙ;tũ ad carna
offi · del · querẽti · vñ Oui⸗ aſſeretibus reſtitutione faci⸗ bata pꝛincipalis queſtio ri⸗ lẽ copulã m quocũq; ẽ du
dius . Inter vtruqz vola endazʒ/alijs ſentietib ꝰ mn otra⸗ matur pꝛius em̃ cognoſcedũ 5 mnttokoꝛs⸗ Sbibze 5
S= 1 . E „— 7 s , „— — „— § ,„= „ — . urGie
dio tur imus s“ riünonuliis vi media eligẽe eſt de ipai ad diffinitõis anre Ar roſheelino ho ab gi⸗ S

xũ bpimo ſcʒ ꝙ reſtitutio

ifſit faciẽda multis iuribʒ iu

uat᷑ et pmo ꝓ decretalẽ ·
e·ex ↄqueſtione · et · e · m
litteris · et · e. itẽ cũ quis ·
et · S· vt lit · nõ ot · accedẽs

3..ðꝛ. nec obſtant leges il

le ff· vt ĩ poſ·leg· ſi is a qᷓ
ff.ad exh ibẽ dum.leij · F·

ibidẽ ˖ a. f.. ad carbomañ ·

—

7

Fr Ptit
Rrrre

Alin · cãe · qꝛ loquũtur ĩ

pPoſſeſſione adipiſcẽda eti
am in exhibitione rei vbi
diff ertur miſſio ĩ poſſeſſio
nem ſi meontinenti ꝓbet᷑
de ꝓprietate. et fallit ĩ ca⸗

ſibus notatis·s· e. ex con⸗ ceſtus inanem eſſe rñdent cũ ad pñs nullã de pᷣdictis ſente⸗ (Cue
queſtione· et m caſbꝰqui etiã bñfitio reſtitutiõjs obtẽ⸗ cijs repꝛobamꝰ/nec cuiꝗᷓʒ ea⸗ —

notantur · inj · q · i · im fũma

j ¶ Diuma lege · leuitico

c·xxxij· qꝛ quondam pꝛo
pter hoĩm raritatẽ tantuʒ

due pſone excludebantur

tibus ac dicẽtibus eã facien⸗
dã interdũ qñq; penitus dene⸗
gandã pꝛimi p decretalẽ epi⸗

ſtolam lucij pᷣpe iuuari viden-

turargu etis quoſdam iudi⸗

ſpoliate ac repetẽti diugeʒ ð⸗
negabant et mãdatis ibipꝰ

reſtitui taliter ſpoliatamſet

poſtea matrimoniali cauſa

cosg noſci · Mon aũt aſſerti⸗

onem inceſtus videt᷑ piculuʒ
oppug nare ſed ipi timoꝛẽ in⸗

toqᷓ oſanguinitatis hʒo noti⸗

lũ clemetis pape fulcitur: a
cũ fuiſſʒ queſitũ vt rũ muliere

quadã quendam in virum pe⸗

rem fratris · ſed H recepit determmationem viij · q·i .olim. Sub lege

et in iſtis valeat diſpẽſari/ ſiẽ

articto admabatii Ceje rede e

viroſine moꝛtali peccato caꝛ⸗

ticulũ pꝛocedat᷑ cũ etiã ĩ mul: vt q ſequitur

—„

tis caſnbus reſtitutio differa⸗ t ¶ Incõtinẽti · H patet ꝙ * =

tur ſem canonicas ſantões⸗ 3, licet ſpo liator velit ꝓba
Opmioni aũt vltime vide⸗
tur nõ incõgrue adapt ari vt

tol litur diſtinctio quoꝛũ⸗
dam qui dicunt ꝙ ſi ſpoli
ator velit ſtatim probare
excepti onem reſtitutio dil
fertur ꝓ id qð legitur · ff.
ad exhibenduz ˖l. in . S. ibi
dem et · ff. vt ĩ poſ. lega ·
R is a quo · Sed ille leges

ſtitutio locũ habeat eum effe⸗
ctu cũ ĩ illis diſpẽſari ñ poſſit/

btus gres · et multi alij diſpẽ⸗
ſarũt / vñ nõ peccat qui in hoc

. ⸗ — .——
dit debitũ oiugaleMos at/ gum elt.s.

rum aliqð p̃iudiciũ ex noſtra

naliter omiſceri/quoniã om̃e

re imcõtinẽti exceptionem Oſt rate
oſanguinitatis tñ ſpolia er ern
tus prius eſt reſtitueudus

ĩ alio caſu loquũtur · vt di

u 6 ecepto.hoc elt nota . 1.
Recepto. oc eſt nota eten e

fee · qui bona·S. ſi quis ſti

.
1

——= 4
—

M

jij· C. de app. l. j. et. C. de Doio aso5 eiS 3 oſangnitatis di⸗ ſi piculũ amme ñ immine Ren
donaẽ · int vi. et vx· ſ ma⸗ res SeſeSaros a reſtteutbe merae bus ioſn renirn⸗ at qꝛ h̊ mulier reſtituit
rit ꝰ.nec obſtat illa deere⸗ Vir /qin ne iuditio ecele Vx⸗ umna e e Pꝛon itts reitttu⸗ ceteris preterẽꝙ; ad copu
talis S. ð oꝛ · og · c · i· qꝛ oꝛem dimiſe erat et ei oſ. angm⸗ tlom adit? p̃eludatr ſed cõſti⸗ lam · et eum probationes .
loquit ĩ petitoꝛio vt h. et tatem poſtmodũ opponebat tutione interdictis hũana re⸗ continenti off eruntur · vñ

pulat · ar · ff · qui ſatiſo

eoniieor er boe⸗ ante le cog · de die · 5 ubetur. di⸗ lb Larè
Sonkai nec eine Markan cas ꝙ vbi in pꝛmeipio ſe a
ſub les G vuf geri. . mel m lit. conteſt · iuratuz T
etremmkerdlorares ne tẽ· amitã à ſoꝛord . . eelt de calũnmia poſtea non NI
z nepte/ amitã materterã ſoꝛorẽ patrui · vxo iuratur quia ſuramentum illud extenditur ad omnes exceptões pem .

Fratie pᷣuignã · filiã puigni vel pᷣuigne·ſoꝛorẽ vxoꝛis · tñ paucos ex
cluſit vt multiplicarentur hommes · Sub gratia vero plurime pſone
excluduntur vt locum haberet vtinentia et ẽ illa ꝓhibitio ↄiugij· nã

belk. in fi. ⸗ri. et tñ generatur

Judices em ᷣm ſuã opimionẽ ſnĩant

Ptoꝛias qᷓ poſtea occurrunt ſiue ſint emengentes ſiue meidentes.C.

de ſuramcalu:authoc ſacramentum olim aliter obſeruabatur quia

iurabatur ſuꝑ quolibet caplo.vnde hodſe non valent iura qᷓ hoc di⸗

cebant · et ſic non ↄtradicũt leges p̃dicte.qñqʒ etiaʒ iuratur ob aliud

Pe Er n Güa⸗ pj di · nolite · et .. de celebꝛa · mi. de hoe ar · ð oſe. di · i p bes uolioner e ea orluntur⸗/ et aliud ẽ iurare ſup exceptõni
ecepta.et papa h̊ loqui viðᷣr vt magiſter o ¶ P A⸗ J Polt lit· ot · quia ille tangut pꝛmcipale negocũ et oꝛ iũtur ex eo
1 o ¶DPoꝛro · hec allegatio vnde iuramentuz per calüuma ad omma extenditur que emergũut poſt

ſe

ſr. ¶ on ?ẽ · xx vin · · · F ex bijs · de pᷣſerip · qm omne · et

lit · ot.· et que meidunt · et ideo poſt lit · ot.· preltito iuramẽto ſuper

4

Planho nnana enne 3 elber reln diitut et ita cum eccſia in iſtis puta ꝙ non didiclt teſtificata ꝗj.de teſti · vltra terciã · ante lit. ↄt· lone (G. cel. .
na eSe ρ bitis no oſueuerit diſpeſpare eis oppoſitis uratur ſuper exceptõibʒ ꝓpoſitis · et precipue vbi arguſtur malicia nnde.
tnon eſt reſtitutio facienda · et hoc videtur ſonare lxa iſta cipientis. vt Pi Se Peapi Sutur m oy ereE
2ð k (PHrus greg· xxxv · q · iij · quedaz lexr. 10C1 . exclpientis vt Hic · et · s · de elec · cũ dilecti · et. j. de excepẽ · paſtoralis· .2 =Z
SaA krs r de m Euic omzb enim ſuris aucke rihg e Deccat allegatio eſt Rue ſit cauſa ſpualis ſiue ciuilis et nichilominꝰ ijuratur poſtea de caa⸗ lX.
S= Ir eα ¶C de vet · iut · enuẽ · · . . hijs ita. ar· Br Drſtong ener buanda ẽ lumnia ſuꝑ pꝛmeipali queſtione · qꝛ aliud eſt iurare ſupꝑ exceptiom⸗ e
S”Mð 2 omnes · et · x · di · de li bus ante li᷑.ↄt᷑.ꝓpoſitis ·qꝛ ibi declmatur ſiudiciũ nec tangunt piml⸗ rN

piꝛincipali queſtione nõ iuratur poſtea qꝛ ſie quaſi bis ſuraretur-
N,. CXdlerare B mntellige bᷣm di · illiꝰ deẽ 5j. de ſen ex · mqſtiom ſz pð
SSM n — 27 .— —— ,Se2 e — —
R'μμ ne ꝙ talis excõicata miuſte moꝛiat᷑. nuqd dʒ ſepeliri ĩ amiterio eccie
)) tũ apð deũ nõ ſit ligata xxrin- q ij. ſ qs nõ recte· dicaſ ꝙ nõ: qꝛ quã
tnene ti ad ecciaʒ ligata & qᷓ ñ iudicat ð occultis ꝗᷓ· ut ecc leſia- bñ· ſine dim·
R5 oferã ut nim. a ita eccia ꝙ ipᷣa nõ dʒ orare· qᷓ ad deũ ſoluta ẽ nec no
I ceet ei vilis ſepultaꝗᷓ. de ſepul· ſacris · poti ꝰem oſuledum ẽ aie ẽ coꝛ
prorl et tali caſu vbi mu⸗·
r lier certa potius dz deo
0 o bedire iudici ſedʒz oſ
3 liũ pape et · xj · q · in · ñ ſp

4

ſaaX*

gqʒð nõ ẽ ex ſide pet m et D

8 xxin · q·i· quid culpatuune Deqð fit otra oſcientiã e dificat
23 v oſcientiaz ſua edif ceet ad iehennã fruſtra ĩ tali caſu
ad gebennam ʒ—ðK J

ſsr een b ¶ Gecuritas · xxxij · q · i·
l2

adiudicaret᷑ reſtitutio ſpoli⸗
1V. é de bñdẽo · exquo emgpter

ato cũ illa otra deũ nõ debe⸗

„Sre. „ 2. — RR h en e e,, 1
Uſeuiaã vns reliquũ dimit at boc ſudici obedire ˖ ſz po⸗
4 tere pt ᷣm legẽ· ĩ aut · de 19 excõmunicatõein pumilie
nup. F. ſi igit᷑ mulier tale tiꝰ excomumcato em humilit᷑
4 aliquid· ꝙ multommnꝰ eſt ſuſtinere ſicq; difficultas oc⸗
ꝗ᷑ ᷑rreſtitutio facienda qꝛ tur

rs——α Pjus eicit i; ñ admittitur

— ₰ — 2, 2 2 .
oHoſpesꝗ7. de jutut · quem⸗

ſententiã opoꝛteret eã redde⸗

*&* admodĩn et in hoc caſu ali re debitumet gꝓpter oſcienti⸗
nle⸗ euloneſt⸗ mulieri omit⸗ am reddere non debe ret vñ
tẽda ẽ ubiſeeure morerr otingeret eòs grauiter impe⸗
/ſpõ · cũ locũ · ar · S. S peut · diri et vtriqʒ lagque parare⸗
cer. — eeedes er Zieres aiiſ⸗ turr wene ſe õ
1i non immutat maliuo⸗ ñ poſſent nec alter alteri ma⸗
nm poſitũ · mſti· ð ſuſpec. ax n hoſſent nec alter al
, tuto F. nouiſſine trimonait copulari¶ Dꝛo-⸗
S parte · vij · annoꝛũ · WMPterea melꝰ vidatn cum
2WèWSäs X cd opponit᷑ oſangumitaſ pſertiʒ
impu · literas · a. e· acceſſit m Sdibus diuina lege Phibi⸗
re Item ar · ꝙ vbi quis vult tis/et ꝓbatões offerũt meo⸗
Srra ner tinenti parate in ceteris ad⸗
H pĩ etate ꝓhibẽte nee ſpõ zudicad a ſit reſtitutõt ſed ad
ſalia ↄtrahbit quia ñ vult· udi cad 3 ſit reſtitutõ/ ſed ad
1 nec matrimomuʒ quia ns majioꝛe cautela juramẽtore⸗
5 pẽ. nee illud intellig it cAs ceptoqꝙ taſ obiectio malicio⸗
. Rahre Kent Hnn 6 ſe nõ fiat ſola quo ad omixtio⸗
(e. pnk · et · S. de offi · del · cum nem carnalex maxime ſ fama
ſup · et · C· ſi quis alteri ut oſentit e reſtitutõ differẽda
e edeſpoa anpu. d DDonec audſtispꝛobatibs et
illis ĩ fi-et. c,tue. Sz vite diſcuſſis cauſa ſine diffugio

l p. a tur ille lz fuerit minor te
8 r Reε auckoꝛitate ſua tñ non de Caliter expediri qᷓʒ manẽ tali⸗
E buſt recoereꝗ.de deſpõ. ter impeditos ſi non babe⸗
h ſmpub de llis. ſed in oc νer impeditosn non hab
6 —diſtingue vbi ſponſalia ñ ¶Hat ꝓbatões inc otinẽti para⸗
erH„α tenuerunt etate prohibẽ?⸗

e Rs tas ſʒ dilatões expe tat lon⸗
. NA Mtenec poſtea curſu tẽpo⸗ . 6 xp n⸗.

DeR α ris Placuerunt vt hic quia
NWeE. antec; puer ſeptez annos
4 cõpleuerit ab eo receſſit
F J vt hic · vel l per vim otra
a fuerãt · vt . ð deſpõ ·

——=-— =

que ſine iudicio eccie ſua tan⸗
tu temeritate receſſt a viro

r

jimpub.ex litteris. aucto⸗
ritate ſua poteſt mulierr e „. 2. „
. , cedere qꝛ nulla obli gatio fuit Hincinde vtracta vt in predẽis deẽ · lit
3 teras. acceſſit · vbi ſponſalia tenent non debz recedẽ alter ſine licentia
. eccieꝗj.de deſponſ. impub· de illis ent mẽimonio copulare · tollit
. 1 d Ebpnlar e⸗hoc ꝙ diẽ volu⸗ alia ria · et H qꝛ voluntas ad nul⸗
4 lactũ proceſſit nec quo ad ſponſalia nec quo ad matrimomũ · et ita 4,.
1 R nulla obligatio fuſt contracta.vt q ſequitur doo q Oi ponii noliii· Du volin

al. Poſtulauſt et etam res ſi s dedit a in voͤterif nam ſe ißer lub
N ε☛ intelligitur talis oditio ſi matrimonium fuerit ſubſecutum · ff. de iut
1455 e KN doti · ſtipulationem · et · . dotis ꝓmiſſio·et fructus et partus · ff· ð cõ
i ⸗ R. dia⸗ cauſa data · c · non ſecuta · qui ſe debere · S. fundus
¶mor · ſie patet ꝙ m cauſa matrimomali mmor · xxv · annoꝛum cẽ
ſetur maior · ſimiliter in voto · xx · q ·i · · i · et · i · Item et in alio caſu eũ
, mmoꝛ moꝛtem patris exequiĩtur vel cum agit de teſtanẽto patris · xv
q · ij · de crimme vbj de hHoc· Item ecum agit de recuperanda poſ. C.·
qui legi · perſo · l· vl. Itẽ cũ agit de thoꝛo violato· F·Sð adult᷑ · ſi mari
tus · S. lex inlia teʒ cũ agit de libero Pomme exbibendo · ff. de li. ho ·
exhi·l · in · · vl · Itẽ cñ impetrauit vemã etatisff · de hijs qui ve · eta
EErt &τ Qαα
ad domm vr⸗ ſem no pa deoribz riil.
cl mitle α Pn Den ſam. Sa A
kne

3 —

9 8

—

oRD

= —

᷑ ——

Imaioꝛ n misnmtali c&αοααο α *

P ſſir ate Paoh ete nec end ſpenſal Xo:.

currèt quaſñ pplexa: qꝛ ꝓpter e,

ſtitui ſed ab eo potiꝰ amoue⸗

termmet cũ vtriqʒ ſit menus

credim? ambigendum qum

giores qꝛ p̃ᷣ̃ſumitur otra eaʒ

2ſtov qaugiß h. a&gihα αιοαιαι . 65 hy 2. Jo⸗am⸗ Doel 7
,r F,k S. TSa AgFl 2 We. Frr re yele, E E.,ſ.

Se ſhut ſe l

TI impe · . ij tẽ eũ agit negocia alteriꝰ. ff. de mino. cũ mãdato. a gene

raliter vid eẽ ꝙ m canones etiã otra pr̃em ſuũ mmoꝛ agẽ poſſit vt
u.q. vij.qrit· ʒ nũquid nioꝛ pt petẽ reſtitutõeʒ ĩ integ ĩ hmoi
ſpũñᷣalibzʒ ſiue ecctaſticis negoens li doceat ſe leſũ· vt ſi ↄtraxit eũ pau
impedit mrimomũ · xxix:q · i. S·i· & nec ſpõſalia:.qꝛ ĩ ̊ ceſet᷑ maior ·a
vbi mĩoꝛ mutat ſtatũ nõ reſtituit · ff · de mmo · ſi ex cã · ait papinia⸗
nus · ar · xx · q · i· c · i· et · ij · a
K maioꝛ · xx · ãms pt ſe ꝓ
ad reſtitutõeʒ plenariã eecle⸗ padu geiui vt n e pet
faſtica dʒ cenſura opelli· quã
tñ ipᷣa thoꝛi negãdo ↄſoꝛtiũ
dʒ huiliter tolerare donec ꝓ⸗
batões offerat pᷣparatas et
tũc abſolutõe petitabm for⸗
mam eccłlie abſoluet᷑ · ſʒ añqᷓ
fiat ei mandatuʒ/ ſub debito
iuramẽti receptis ꝓbatõibꝰ/⸗
ꝓcedatur queadmodũ eſt p̃te
miſſum ¶Di vero tãta ſit vi?⸗
ri ſeuicia ut mulieri trepidan⸗
ti nõ poſſit ſufficies ſecuritas

anms renuciat bñficio ſno
nuquid pt᷑ ĩploꝛare tᷣſtitu

i rebʒ eccẽia ſticis ſnĩa lata
Or mmoꝛẽ abſentem. a m
defenſumtz ˖ s· de elect . du

renũciaſſet eccie ſi poſtea

tionẽ. vior ꝙ nõ qn ĩ tali⸗
bꝰ loco ma ioris habet᷑ qꝛ

4 6 N„ õ 4

. — 2N. . — KV. EEESVX v . — S .
pere cu putaret otrahere cu diuite· dico ꝙ nõ qꝛ erroꝛ diuiciax nõ Fe

P · cca fi. ſed ſi minoꝛ· xx v

du · · Sʒz in rebus immo bi
libus ſententia lata cõotra
mmoꝛẽ abſenteʒz nulla eſt
.ff · de re ijudi. otra pupil
lũ · Itẽ ex hoc ſequeretur
inconuemens qꝛ ſi mmoꝛ

illa ↄferatur legitime ali⸗

ꝓuideri · nõ ſolũ non dʒz illi re⸗

ri· alioquin ſufficieti ſi fieri pt
ſecuritate ꝓuiſa ꝓfecto vide⸗
tur oiunx añ cãe ognitõnem
reſtituenda marito.I Dem
vultañ · ẽo· JE ine.
Xpte · Mmulieris fu⸗
it ꝓoſitũ ꝙ cũ eãĩfra pubᷣta⸗
tis tpa oſtitutã pat ruꝰ ſuꝰ fi⸗
lio H· ſeneñ · eiuis nõduzʒ · vij ·
annoꝛum mr̃imonio wluit co⸗
pulare ac adẽ traducta fuit
in domũ eilſoẽ ip̃a exquò ad
nubiles anos puen Rral tatnd
nolẽs hre ꝙ a patruo ſuo eir⸗
ca h̊ ꝓcur atũ fuerat aſeneñ·
epᷣo nubendi alij licentiaʒ po⸗
ſtulauit et · F Quia igit᷑ non

eſſe non dz ꝗj. de ap · bone.
lvj · di · ſatis Puerſuz · xvj

tus ẽ agendũu · xlij · di · qui
eſcamus · vj. q. ij · c · vl · ff

judiẽ·

— —

trackare ac ps ana que mulſ⸗
eris reſtitutionem ſibi fieri pᷣ⸗
us poſtulabat reſtitui nec

modato · g. ſcut · m fi· etꝗ.
de comodee · vno · et. C. de
indict · vjdui · · ij. in fi. ad

ecui demũ mmor petat re⸗
ſtitui qð ei abiudicabitur
eccka qui legitime ẽ eam
adeptus et ſine culpa qð

ad carboñ. l. ij . F. in· meõ⸗
gruñ enim eſſz ꝙ aſſum
ptionẽ rei ecclehaſtice ꝓ⸗
deret bñficiũ reſtitutõnis
qꝛ vtilitas dʒ augeri non
minui 3 dignitatẽ · ff. de
longiꝰ. j fi · et ax ·
ad hoc⸗ff.comoda·imco⸗

B. dicas ꝙ mmoꝛ pt pete
re in integrũ reſtitutõ em

Nqj· vl · muentu eſt · Itẽ q
ĩ rebʒ eccleſiaſticis cenſen
dus ẽ ſui iuris ſcut et fili
uſfamilias in caſtrẽſ pe⸗
culio ff.ad macedomanũ
l. ij. a · in · ĩ fi · econtra vj= de
tur ꝙ poſſit quia et maĩo
ri opetit reſtitutio in mite
grum .s · de reſti. in ĩteg.
crex lris · Itẽ ĩ rebz eccie
ſiaſticis maius piculũ eſt
ᷓ in alns · ergo m eis cau

Be Pr, RercH

ſi obmiſit ꝓ bationẽ neceſ
ſariã · vel alias captus ſit

m judiclo et beneficio: Re
et eccleſa que ↄpatur mmori ·s· de in int. reſti · c. j. et · e · auditis · a q

ſ p totũ · et · ff · de mmo · ꝙ ſi minoꝛ · . i·et · ¶· mmoꝛ · xxv· an· ed ſi re⸗
nuũciauit bñficio eccleſiaſtico et illud iã ſit alij collatũ:non ſubuenitur
ei · ff · de mino · ꝙ Ri mior· S.ſceuola· in matrimonio vero puta cũ ſnja
lata ↄtra mẽimoniũ ẽ vbi eccleha decepta ẽ ipᷣo iure bᷣuat᷑ illeſus⸗j.ð

HM

Xr R 6

) . P

re iudi · lator · et · c ↄſangnei· N queſitũ.qꝛ ꝓ ſolã traditõem mi agi ek =ſe Ja

g ¶ Deſtituta · ſie · ff. ð ſpon.

ſeſſio ĩlla talis eſt ꝙ qui poſſidet poſndetur · vnde ex ſola poſſeſſione
facti nulla Pᷣuitusvel obligatio hmeinde ↄtrahitur · nec rxeſtitutio ꝓe
ti pt᷑ cũ nulla poſſeſſio juris hic fuerit vnde et hereticus nõ ꝓt᷑ in jure
petere reꝛd ecchaſticaꝝx reſtitutõʒ·xxiij · q. vñj · c· i· a · n· nec lajcꝰ reſti

tur vbi em nulla p̃cedunt ſponſalſa
vel mẽimomũ nulla hẽtur poſſeſſio · qꝛ libor hõ poſſideri ñ pt᷑: a polꝛ

tutionẽ deg maꝛx lz de facto detineat qꝛ aliud ẽ polſdere et aliud de

tinere · ð p̃ſcp · caãm ꝗ· nec em ſufficit ꝓbare ſpoliationeʒ mſi probet
ꝙ poſſederit · .· de off · del · oſultatõibz · et · S· e. oli. vt ibi dictu ẽ· qñ

g N

qʒ tñ petitur reſtitutio vbi nulla pt eſſe poſſeſſio vt cũ petitur reſti⸗ ne

tutio ↄſangumce · s · c· ꝓx · ſz illud eſt qꝛ poſſeſſio iuris pᷣceſſit de qua
lt.
ꝓg̈a aute n

ℳtn (Wρ πα 2 ſtos ni pzohad ta mony

õ

de = it Moigle bo veg andtat toß qn 740 mio 52 &£ matoꝛ· α n
ſe 2 † ⸗ ʒ tattae ꝓ
„2

G Tar o/Ca, nvi nd

apð ſpõſũ pſumit᷑ mrimo
muz ꝗj. de ſpon . ad id · ff ·
de ritu nup · mulierem ·
a ¶ Hubſecuta · qꝛ nunqᷓ;
ſponſalibʒ puella oſenſit·
vel añẽ puer ſeptimũ an
nũ opleuerat ab eo ĩceſſit
b upꝛadictis ſel licet
ꝙ petebat fieri pᷣmo ſibi
reſtitutõem · et ꝙ illa non
pot erat agere ꝓ ꝓcurato
tem q̃ᷓ nõ hñt locum hic
m ad ſedẽ · petito⸗
iũ · ſiue ſimul Riue ſe⸗
parati poterat agere ꝓcu
ratoꝛ hoſpitał · ð dictũ
ẽ · s. de cã pol · eũ eccia · et
c· cũ ſi up · et · e. cũ dilectꝰ

d C C piinentijs · P g& da
tur libellus gnalis ſ 5.8
dona· ſter dilectos · a ſen⸗
tẽtia fert᷑ ibi generaliter
et. de ꝓbaẽ. licet· ad fi.
ar · otra ·s de libel · obla
c. nj · et · in · et ibi plene no
tatur de hoc · ar · cõtra · ff⸗
de rei ven. ſi im rẽ · a inſti ⸗
de ackh . ꝓ. curare · Do · o ⸗
ria ĩiſta locũ hñt rei vẽdi

=

catõe ĩ ſinglůribz iudieijs

vbi oĩa debent ſpecificari

que petuntur vt ha⸗j. de

donaẽ. inter dilcõs. eu om
mbus oſimilibus locũ ha
bent m iudiens vmuerſa⸗

—

E er 1. 2
7 .

cleſiam cum ſuis ptinẽtijs
vniuerſitas eſt · et m hoc
caſu ad id quod non extat
tpe peticõnis apð en qui
vuenit᷑ ſi tempe ſententie
poſſideat eõdemnat᷑ ac ſi
tpe lit · ot᷑.poſſideret · ff.
de peti · hereð. ſi quo tpe.
et · ff · de pecuk. queſitum ·
hß qliter ꝓcedetur ẽca pti

—

—4. er

uas ptinere ad ecclehã vl
ad hoſpitale . rñ · vbi ob⸗

en.
r. drr ſeure et mdetermmate ali
— quid ꝗꝓponitur circa mici⸗

C „ E D

vtilius ẽ actoꝛi · ff. de iuð·
ſi quis imtentione · et · ff. S
de v · ob · inter ſtipulantẽ

libus ſſam ſi quis petit ec

nentias cum reus neget ſl

um iudicnj accipimꝰ id qd

rer, Faldt. qn lraaut ec l. ι Neτνααπααι. α. 2 . Za

tim ꝓp ſpõſalibz vel mrimomo/ vt hptz et. l· p̃dicta qñtum · et . ff · de
ſpõ · ſʒ vbi ſpõſalia pᷣcedũt infra pubertatẽ ſi ſpõſa opleuit · xij aãnoſ

debeat vtpote nllo iure ſeu
poſſeſſioniſ comodo deſtituta
cũ p ſolã traductõʒ quã nõ p̃⸗
ceſſerũt ſpõſalia vei cõſenſus
legitim? nec fuerũt etiã ſbᷣſe⸗
cuta nullũ int᷑ eos obligato⸗
riũ vinculũ ſit ↄtractuʒ·
jq ·ñ ẽ ita nõ obſtãtibʒ excep⸗
tionibus ſupꝛadẽis audias qᷓ
hineinde ptes duxerint po⸗
nenda et qð canonicũ fuerit

ap· re · decernas/ ¶Dem
(n ad ſede ap · acceſſiſ
ſent cumañ · epi fratꝝ
hoſpitalis ieroſol· ꝓcurato⸗
res a · Yabbati ð accoñ/ caãm
S ſup eccia a hoſpitale ð mõ⸗
teritañ · int eos vrtebat᷑ tali⸗
ter duxim?omittẽdã ut audi⸗
ret omia tã ad poſſeſſoꝛiũ q̊s
2 petitoꝛiũ iudiciũ ptinẽtia
q̃ vtraq; ps duceret ꝗponen⸗
dalet cãm 1pſant fine debito
termĩaret. c 5 ꝓcuratoꝛ
hoſpitalis poca cu poſſeſſo⸗
nibꝰ?a ptinẽetijs ſuis que tene⸗
bat ep̃us ſibi reſtitui poſtula:
uitet aſſerens illa de iure ad
hoſpitale iĩeroſol. ſpectare et
ꝙ ia diuti polſediſſz ſad q̃
rñdit ꝓcuratoꝛ ep̃i ſe nec ſei⸗
re nee credẽ ſi upꝛadẽa ab ho⸗
ſpitali poſſeſſa vel ad illð ali⸗
quatenus ptinẽ qᷓ elimaneñ .
epᷣus utpote ĩ ſua dioceſ oſti⸗
tuta rationabilit᷑ detinebat ·
Cũ igit᷑ ad fundandã intẽtio⸗

¶.· i · et id qð nocet reo. ff · de interro · ac etate · S. nichil/in m medio li⸗

tis equaliter p̃ſumitur pro vtroq;

ſti

Nn 2 . ☚π —
CT. E ſpon . ex lẽis.

.

e Poſſediſz · hHoc vt

Poſ-

alias nõ fieret executio ad voluntatẽ ſuã ꝗ..de pᷣſcrip·

ax · xxx · q · v · iudicantem. et.. de te

cum tuim fi· magis pᷣſumo ρ reoꝗᷓ. de pꝛoba ex lris · et qj. de fi. m
ſtru ·. inter dilectos · m fi · dz em actoꝛ declarare m ꝓceſſu ð Ptinẽtijs

auditis · et . de

nũquid hoc ſolũ ſufficit & bare ꝙ qñqʒ poſſedit ad
poſſit reſtitui.nõ · mſi ꝓbet ſpolia tõz · S · ð

1„ Va off · dek · oſultatõibus · et · S. e. cũ olim · vbi de hoc · ſecus ĩ dño · qui
= N, 16 ibi ſufficit ꝓbare ꝙ ſit dñs.et ad hoc vt habeat᷑ + dño. C. de i
d, a. ſiue· et eſt ratio qꝛ dñium nõ ita defacili ꝓdit᷑ icut tpoſſeſſio. ff · de
uñ · pol · ſ quis vi . . drẽa Fcta lit᷑. ↄt· ꝓ narratõem et rñſionem
14 E edere · ꝓp hoc em̃ fuit fa⸗ .g. de lit · ot · c · vno · ar. C. ð excep · ſ
quidẽ. et · ff · de pet · hereð · li debitoꝛ Frio tmnunquid dz ꝓbare pſ
(S 2 : N 6A & K (Teſtes ſʒ cũ agatur hic poſſeſſo⸗ ſo⸗ altera otra quã agebat᷑ tã
. — . tũ poſſeſſoꝛio · videtur ꝓ nõ · qꝛ a qõ ſpoliationis . pmo tractanda eſt
Kefrec S · e m lẽis · et · e· ſtem cũ quis · a. c · ex oqõne · dicas ꝙ ſup eodẽ poſſeſ
3— Z. 1 S ſe oꝛio pt ſe defendere puta incontinenti deiecit · vel qꝛ aduerſarn

Ohm wol⸗
SE
I α☛α /
no hʒ Vale 2,
1At2.
v.

EO i. I

. 7
—₰—

k Tr

a neijma Als ſvrn = ete .,5 Icι

nem ſuaʒ pꝓs vtraq; teſtes ꝓ⸗

vi nõ datẽ ñ oẽ illũ q deiecit v

duxerit deũs abbal ꝓeurato⸗
rem ep̃i cõdemnauit ad reſti⸗
tutõem oĩmp̃dictoꝛum· J·
Nup at᷑ vtriuſq; ptis ꝓcura⸗
toꝛibʒ opentibʒ coꝛã 1 nob/caʒ
ip̃aʒ examinauimꝰ dilgeter
et q̃dẽ p teſtes videbat᷑ e e
ꝓbatũ ꝙ cumañ · ep̃i nuncius
cruces hoſpitalarijs abſtulit
inhibẽdo ipis ne ad ſupᷣdcaʒ
eccleſã vel hoſpitale redirẽt/
et ꝙ epᷣus ſupꝛadea oĩa poſſi⸗
debat vñ ꝓcuratoꝛ hoſpita⸗
larioꝝ petijt dictaz reſtituti⸗

—

—
orzͤ/

onis ſniĩam ofirmari· J Noſ?

pꝛioꝛis acta ſudicij recenſen⸗
tes qꝛ nec ꝓ dicta teſtiuʒ vellspe

inſtrum ẽta q nullaten
liatione tractabãt! nec eui⸗
dentiã facti nob oſtare potue⸗
ne rit ꝙ cumañ · ẽs hoſpitalaric
os ſpoliaueritſvel madauerit

ſaltẽ ratã habuerit ꝓnuncia⸗
mus ĩ que ſtione p̃dea interdi⸗
ctũ vñ vi locũ nullatenus ha⸗
buiſſe reſtitutionis ſentẽtiã
apꝛedicto abbate ꝓlatam ſi⸗
cet pars aduerſa proponẽt
ꝙ preſumendum eſſet ꝓſen⸗
teti a iudicis qui motũ animi
ſui potuit ex cauſis alijs infoꝛ⸗
mare ſuſticia exigente caſſa
tes Dem.
Lim wb dediſſe memini⸗
mus ĩ mãdatis vt onete neñ ·

7
4

ofeſſiones ꝑtiũ cũ nulle peni⸗ Lh⸗
t9 in iudicio fẽe huarine ecegt
8 ſpo⸗

ſpoliari vel ſpoliatõeʒ factam π. q i.

vexrd qꝛ pĩ eſſe ꝗ dñs va

