ꝓcuratoꝛibꝰ · p · et · · apð ſe ·
ap · conſtitutis auditoꝛe con⸗
ceſſo et. Fquia nobis conſti⸗
tit a decano ſalamantino et
eins ſequacibus poſt elapſuʒ
ſex menſium ſpaciuminfra
epiſcopus et capituſum ꝓut
cõmuniter ſpectabat ad eos
pꝛocedere ad electionem cã⸗
toꝛis negle xer ant electioneʒ
ſupꝛadicti · p· minuſ canonice
celebꝛ atam decreuimus irri⸗ irri⸗
tamet manemet apellatio⸗
nem a decanoet ſuis fautoꝛi⸗
bus interpoſitam factũ archi⸗
epiſcopi ad quẽ iam erat eli⸗

gẽdi autoꝛitas deuoluta ne⸗

quiuiſſe ſe aliquatenus impe⸗
dire . Jimadamus quatinꝰ
niſi dcõ · g· aliquod canonicũ

obuiet eleckõʒ ð iß ip̃o factaſp⸗

ä gfirmetis

0 7 A he te⸗ äl

.* WWV /5„πα⅓ XMXaMaAKa„ N
. N . een
B Rcsrn⸗ „

Ken- o.- Net coIat 7 G

ita et electio dʒz fleri oui⸗
ter nñ ofuetudo repugnet
S.· ð elec · cũ eccia vultera
na. in fi · vbi de hoc · a ita
ſi capitulũ ꝑ ſe ofert bñfi
cia vel qñ qʒ eps p ſe illð
tmfit de confuetudme ſin
Zulari ut · c· ea noſcltur · ſi
eut vides ꝙ m qbuſvãal! lo
cis eligit capitulũ et m q⸗
buſvã locis eligit eps vñ
ſoli ↄoſuetudim aſcribẽdũ
eſt · et talis ↄſuetudo ratõ
nabilis ẽ · et ideo bñ pt pᷣ⸗
ſcribi. de tali potes intelli
gere · et de oñkbus · S· de
Ofue · c · ul. ĩ fi · huic quod
dixi otradicẽ E viðꝛ · xvj · q ·
vñ · nullꝰ ommo · ſʒ illud ĩ

telligas m ea q̃ deã ſfunt

et Hãc o fuetudmẽ appro⸗
bat oclliũ laterañ ꝗj. de cõ
ceſ. p̃b · nlla · vbi habes ꝙ
qñq; ad capitulũ ſpectat
col latio p bẽde digtatũ et
cura aĩaꝛv qñ qʒ ad ep̃ᷣma
tüc vnus ſupplet negligẽ⸗
tiã alterius vt ibi ðꝛ et il⸗
lud nõ pt intelligi miſ de.
Oſuetudĩe ð jure o oui non ·

g rritã. et ſic pʒ ꝙ mo
ra m talibꝰ purgari non
põt · qꝛ ta lis electio nulla
eſt ut h dicit. de B dickum

? 8· erti · lz et m ꝓx · c ·

„₰J₰

40 Geſee

eeerze N& 72

e „₰ 7a p ααε gFor
π ½ S. Frrs GG . 6 N er Sy ſto 2 Tet, * Faez

a Ne W S.

— — e

n G⸗
Lplgee
lnle
taſt
fenbi
pleſ
ſoſitr
buſcit
ſietnz
t epgf
Nenläidi
eeldrs
hipii⸗
tesintil
bus
uneic
rpſe
ziluch
deä ſin
neapt⸗
ij ded
halose
ſpec
tatũ d
depma
Fuge⸗
Retſ⸗
KAmid
Ni or

P3 4 o
Fari nor
cno wul

4
NN
ſee
Ape

aν νMνιο. he r fe.

la 8ꝛ .S of leg· ꝙ tñſlati

itas non off enditur . qᷓ tri⸗
bden a tenle, Plex ẽ ſez iuſticie de re ·

1pr

ne · xj· q · ij · qñ g veritas
vone vite xxn · q· n· pmum

PeN S * 22* M

q̃ ſibi tmmodo ro.ec · rebuauit ſi ·S.de trãſſa.int᷑ coꝛ palia et

= ita ptz ꝙ ab alijs attẽptari non pñt
. c · i · et · S · de elec · ꝙ ſiẽ · S· ſup eo · et ar · ꝙ cõſuetudo ro · ec · ad

oſequẽtiã tra pĩ nõ dz ab aln ar· ot en. di. c: . et. n. et de cõ di. . ba

ñilicas · C. de pua.edi · cũ dubitat᷑. et q rome fit ſpectãdũ ẽ. ff. de of ·
Pſið.ſʒz lz · et m ꝙ papa facit et nos facẽ debemꝰ.j.de re iudi.in cau
ſis· et eadẽ rõ q̃ mouet ipᷣm mouèẽ dʒ alios iudic es · s· ð R p · ſup l̃is
ar · opti mſti · de ſatiſpa · tu · J. vl · m fi · So · q ro · ee · ſe ruat et docet ali
os obbuare ad illa Puãda
tenẽt ſub diti eiꝰ. q̃ veroĩ
ſignũ pᷣuilegij tm buauit
nullꝰ alius ſine fua ſpẽali
lnia attẽptare dʒ. q̃ int il
ex · in· batonenſ epÿo ·
Vbdyaconos aut eʒ
nulli miñ ro · pon · licʒ
diebʒ dñicis oꝛdina⸗
reſcᷓuis oſecrãdi deo dedica⸗
tas gines H mioꝛes oꝛdineſ
hijs die bʒ habeant lniaʒ cele⸗
bꝛãdiiſabbato qdẽ penteco⸗
ſtes nõ łz alicui ſacros ordĩeſ
celebꝛare cum ĩſequẽti ſepti⸗

b ¶ Virg ines · x · ¶ onẽ ·
q · i · deuotis · oẽ vbi ðꝛ ꝙ;
nõ mh die ephiaꝛꝛz m al/
bis paſcalibʒ a natalibus
aploꝝꝛ vgies fut velãde
adde ibiet hoc ꝙ ðr hie
et hic qð ibi: et ita alteruz
pꝓ alterum ſupletur
ne ſup eo · tuor ½
ſuple a eẽ ſabbatũ
ſem et m ſabbᷣo mediane
ebdomade quadragekh⸗
me et m ſabbo ſanctoꝗj.c.

d ¶ Ad ſacros. ad mino⸗ celebꝛetẽ Ide ep̃o herfoꝛð ·

res pt diebʒz dñicis a alnjſ
diebz ſolẽm bz · · ꝓx · tñ
ſi ſecus flat caracterẽ reci
piũt ·e· ofultationm
e¶ Multitudo. ar · ꝙ mul⸗
titudo diſpẽſiatõnez indu
eit · l · di · ut oſtitueret a · i·
qꝗ · vj · atiens · nj · et · xliij ·
di · omeſſatões · a · xxin · q;
iiij. non pt᷑ · vſus Ob po⸗
pulũ multũ crimẽ ꝓtranſit
multuz jn multitudme ta
men illis nõ ꝓcitur quos tu⸗
masis en delſc eſſe õti doterre eſſettaſſter oꝛdiati
erit ꝗj. exmi· lato⸗ — ä
res⸗er ita qpter ſcandaluz no de berent pmitti m ſuſcep⸗
aliquid omittit᷑ impumitũ tis oꝛdinibꝰ mmiſtrare in am
aum alias non keſet oni· apud nos ſic oꝛdinati depone⸗
te hr ten⸗ rentur et oꝛdmatoꝛes pꝛiua/

ne ſup eo ꝙ moꝛis eſ⸗
e dixiſti eccijs qbuſoaʒ
cotie et wallie im dedicatio⸗

iunia qtuoꝛ tpm clericos ad
ſacros oꝛdines ꝓmouẽ ñgmi⸗
fic amus ꝙ oſuet udo illa vtpo⸗
te inſtõm eccleſiaſtice mimi/
caẽ penitus impꝛobãda niſ

ſur. qui ſcãdalizauerit. ve dem eidem
ritas doctrine Rue diſcipli K eo auteʒ ꝙ queſiuiſti

in ppñ · et · xxxij · q; v · ita ne
H nuni dimittenda ẽ ꝓpt .
ſcandalum · xj · q. in · inter ver ba · z veritas iuſticie et veritas doctrine
ſRue diſciplme qñq; omittĩ ꝓpter ſcãdalũ puta qñ multituto ẽ in cã ·
vt h. de boc dꝛ · S· de renũc · e. mſi cum pridẽ. S. ꝓ graui q; vertas iu⸗
ſtieie quo ad iudicẽ· veritas doctrine nue diſcipime quo ad pꝛelatum
bone vite ad quemlibet ptinet vñ verſus Eſt veꝛv vite doctrine iuſt
cieqʒ Primum ſp habe duo ꝗpter ſcandala imnque

7 „ .

¶ Antiqua· ax: ꝙ ↄſuetudo excuſat in delictis aꝛ · xxxnj q · iin · obiciun

tur · et · iin · di · dem qʒ · ar · otra ꝗᷓ de fimo:non ſatis· et· de eo qui dux ·

m mñ · quã polluit ꝓ adulteriũ · cu haberet · S· de ofue . e· ul · .· Re ñ. ſo·
oſuetudo ſiue multitudo excuſat a pena tpali q̃ ꝓpter ſcandalum im⸗
pom nõ pt · ſʒ a pena eterna nõ excuſat imo amplius accuſat vt dicut
Otraria · et non mmus ardebunt qui cũ muttis ardebunt. ij· q· i · multi
in fie vel die ꝙ oſuetudo excuſat in hijs que fut ↄotra ius poñitiuũ dum
tñ ſit rõnabilis et pᷣſcripta · s · de oſue · e · vl · in fi· in hns vero qᷓ ſunt
otra ſus natale nullo mõ nec illa ↄfuetudo excuſat vt ibidem· i· R ñ·
g ¶ Deponerẽtur · ab executione et ſuſpenſi ha berentur cum tamẽ re

eo aũt · aut duos · nunqd plu⸗ atur gnalis oꝛdinatio
k ¶ Ad mmo res · et ſic videtur ꝙ omnes mmoꝛes oꝛdines poſ⸗
ſit aliquis himui reepe · ex eo ꝙ dicit pt᷑ ꝓmouere vnum ad minoꝛes
qꝛ mdetermĩate dixit ad mmoꝛes de omibz pt intellisi · xix · di· ſi ro⸗
mano rum · in li ꝗ de puik.qꝛ circa · q; ſatis pt᷑ cõcedi et de facto obti⸗

65 ent caracterem ˖ vta· e · c· penul · eres · vtiqz · dumodo nõ vide

net ut 5.. de eo qui fur · oꝛ · xe · c· h· mſi oſuetudo repugnet que ſcanda

ss ſS
AE
„ .

De tempoꝛibus oꝛdinacionũ
et qualitate oꝛdinandoꝛum ·

rentur auctoꝛitate oꝛdinãdi

nibꝰ ecciaꝝ vel altariũ ex ie⸗

ð E. n e P ſt
äl 4α☚ .π ev A ₰

—

οαν MIF r

lũ gñaret · oſuetudo enim ea que licita ſlint reddit illicita . ð eleri · cõ
ĩjug. cum olim · et j.de cogna · ſpi· ſuper o.
¶ In ſabbato · vt · lxxv . di · oꝛdmatõnes · n· non ergo die dñica · e · li
teras · etiam continuato ieiumo vt quidam dicebant .
E tenoꝛe.adeo·puta piuriũ vel aduiteriũ omi ſit · ut⸗ .e · ti. c. ul·
n ¶ Matur · nõ g ꝙ dicit HHꝙ er immoſus acta pemtẽtia pt᷑ ꝓmoueri
et m ſuſceptis oꝛdimbus mimſtrare · ar · ad H. xxxiin. di. kratermtatis
l · di · qꝛ tua · et · c· dño .· et · c. põderet · a ĩ pluribꝰ alns · ar · o · xxv. di ·
hHmm cl. j· q · vij. ſi qs omeʒ
a.· xlvin · di. qm · vo. qᷓda ʒ
dixerũt ꝙ ſi ꝓmotꝰ non ẽ
nullo mõ dz ꝓmoueri per
capitula proximo decã. he
fuit mmis rigida opimo;
qꝛ res pene ot᷑ natam eſt
ut aliqᷓs ſit ſine pcto · xxv.
di · nũc aut · vñ viðꝛ idez
dicendu circa ꝓmotos et
ꝓmouẽdos · facili ꝰtñ im⸗
pedit᷑ ꝓmouẽdꝰ deicia
tur iam ꝓmotꝰ.xy · q· i. S.

an liceat e ieiunia qᷓtuoꝛ tẽ⸗
wꝝ aliq̊s m hoſtiarios lecto⸗
res exoꝛciſtas vel acolitos/ ã
etiã ſᷣdyaconoſ ꝓmoueri t·g
xr· ꝙ licitum ẽ epis dñicis et
alijs feſtiuis die bʒ vnũ ã du⸗
os ad mĩoꝛes oꝛdies ꝓmouẽ

ſz ad Gsyaeonaenäliirr:
bꝰã ſabbo ſanctoã ſabbᷣo añ

dñicã ð paſſõe/nulli ep̃oꝝ p⸗

terqʒ ro · pon/ lʒ aliqͥs oꝛdĩare
EX tenoꝛe tuaꝝ Idem
laꝝ accepim?ꝰ ꝙ ·˖ N. cle⸗
ric? adeo deliq̃t ꝙ ſi perm eiꝰ

eſſet publicũ degzdaret᷑ ab oꝛ⸗

dine queʒ ſuſcepit amplius
nõ poſſʒ ad ſupioꝛes oꝛdines
ꝓmoueri/ vꝝ qm petm ipᷣm
foꝛe occultũ dixiſtiim · q: peni⸗

tẽti ei ↄdig nã ĩponas ſua/
de as ut pte pnie pactaoꝛdie

multitudo et antiqua ↄſuetu⸗-

ſuſcepto ut at᷑ à otẽtꝰ exiſtes
ad ſupioꝛes oꝛdines amplius
non aſcendat/ verũt amen qꝛ
pcĩm occultũ eſi ꝓmoueri w⸗

lue rit eũ non debes aliq rati⸗

ciꝰ. iij· archi⸗

Daures nẽas puenit ꝙ

religioſ q da ad ſupioꝛes deſi⸗
derãt oꝛdies ꝓmoueriſʒz p̃la⸗
ti eoꝛũ deñderijs vdicuttue

vlt · Circa ꝓmotos at hu

gZo et · t. diſtinguunt ꝙ 3⸗

N S 0α◻ Rre Cα C
ee Rαπ

tuoꝛ oſideranda füt · Dri
vtrum videlicet ſit enoꝛ⸗
me vel mediocre · et m hoc
conſideratur quãtitas cri
mims veðm eſt qualitas
eriminis vtrum ſit occultũ
vel mamfeſtum · Tercium
modus publicatõnis an

euidentlaz· vel per iudicils

bus modis notoriũ fit eri⸗
men. j. de coha · cle · a mul· 6
c· vl · Nuart um eſt ſati ſfa

rit veram pemitentiaz vel
ſimulatam.ſi crimẽ ẽ dnor
me et mamfeſtum ut ſimui
concurrãt quãtitas a qua
litas cerimims deponitur
nee vnquã reſtituit poſt⸗
quãtameunqʒ penitentã
l · di · miror · Vi vero enoꝛ

me et occultum in eo caſu

monendus eſt vt abſtin e2
at et non cogendus quia
ſolum deum habet vltoꝛẽ
quia latentia peccata vi
dictam non habent · xxxij *

qv· criſtiana· et acta pe

nitẽtia poterit offi eio ſuo

vti et ad maioꝛes aſcendere. vt h· et ꝗj. de ſimo · ex tue · pᷣter reos bomi

mum ſcʒz quãtitas crimini/

ſit vicʒ publicuʒ ꝓ operis αςιιsRſ⁵
lon ας παα
ſnĩam vel ſpontaneã ofeſ⸗ deNι ο ſt 8
Ronem in iudicio. ſſtis tri ρ!

cidn .·e · queltum eſt · vbi exemplificantur crimma talia · Si vero me⸗

diocre fuerit et occult um acta pemitentia vel parte eius poterit rema
nere m officio ſuo et ad maoꝛes oꝛdmes ꝓmoueri foꝛtius q; m alio

calu.l · di · de hjs vero: vi medioere et mamfeſtum. ſi ↄuictus eſt in

iudicio vel timoꝛe ꝓbationu ofeſſus in eo caſu depomtur.ixxxj.di. R 3

quis clericus · Si vero publicũ eſt ꝓ oꝑis euidentiam vel ſpontaneaʒ
ꝓfeſſionem tunc acta pnia poterit cũ eo miſericor diter agi ſeᷣm ꝙ vi
ſum fu erit ſuo epo qnqʒ plus vel mmus · xv · q; ult · ſ quis p̃l biter · l·
di. pᷣſbrum · et hoc totum mtelligas eum veram pemitentiam egerit a
non ſimulatã:qꝛ ſi ſimulatã nõ reſtitueret᷑.l.di.vt ↄſtituerefkf
o ¶ Occultũ · et ſic ꝓbatõe ceſſante vmdicte ratio ↄ quieſcit.xxxij·q
v · xpᷣianaet ſecretoꝛx deꝰ iudex et cogmitoꝛ eſt · xxxn · di · erubeſcant
et· . q· v · oſuluiſti . et ſolũ deũ hñt vltoꝛẽ · C. de iurlut · iuri kurandi
p ¶ Oꝛohibere · etiã ſi m erimme teneant᷑ ꝓbitẽdi non ſunt · ſed omo
nendi j.e. c· ul· ar · otra . c· ꝓx · Vo · hic loquitur de ſeculari · ibi ð re
gSulari qͥ ꝓpriã volũtatẽ nõ hñt.xij · q.i.nõ dicatis · et · c· no lo · vel illð
ꝓPter ſcandalũ p̃ᷣlatoꝝ.· hic nullum ſcandalum · vel melius iſtud ẽ ceuz
quis petẽs oꝛdines habet ius petendi ratione tituli quem habet vel
digmtatis · illud eum ius petendi non habet · et ideo pꝛelatus ſuꝰ qui
A ſecreta ſua poteſt eum repellere · arã. de ſponſa · p̃terea · ·

Ndaures pꝛelat · id eſt abbates vel pores regulares large fuüp⸗

o vocabulo ꝗᷣ. de v · ſig · yuis

De en riadotf

Sa . ſ e rreer⸗ By.rr ‚-
–RX T. X e Arne . To EſE. .6 V. y/ 9

, V .
= Wι. Busn ℳ e l αιαιαπ α Aα

S

8

—

0

. a e
o a. Q. wehor n ees
. uͤ π οS R,tStννα +

N
9 P g π ρωαονι .οωυd] RKs ee ens ος 8b-
S f X o ͤSeg . “

2 Obedientiã · et ita pzʒ ꝙ mĩoꝛes ſiis pᷣlatis o bediẽttã buare debẽt

ar.c. di. v morẽ. et · xix · di · ĩ memoꝛiã · et · viij · q;i. ſaẽdu · ff. de re mi

li. l. in · m bello. xj · q· in · abſi · ar · o qꝛ nõ ſp ẽ obediendu · xn · d · nõ
liceat · xx · ꝗ· vj · iuratos · xj · q · ij . nõ ſp · C · de decut · oẽs · li · x · m ſi· et .
e.· dilcus · So· ſi latꝰ excõicaret Rue iuſta ſit ſnĩa fiue miuſta obediẽ
dũ ? ſnie · j · qiij. ſnĩa paſtoris · a· c.· ſi ep̃s foꝛte· ni ĩ duobꝰcaſbꝰ qj.
8ð ſen · ex · ꝓ tuas tẽ pᷣcepto pᷣlati h nõ ptinet ad officin ſuũ qð pᷣcepit

nõ ẽ obed iẽdũ · f. de reg· iut · em a iudice · ar · vjj · q· i· qꝛ frater · ſi xo

W — . eνααρα t . S. &½
. Ne S äl vE—

X ℳ
7.

M MD ν

Mα αM MXα he .

as7ꝗ. de ol · oꝛð · ꝙ ſedẽ.· ſie iuder iuſta de eã pt᷑ omittẽ alm vices ſuas
ꝗᷓ. de of · del · paſtoralis · i · REn. ſic et pdicatõms officiũ pt᷑ oꝛdmarius
alij omittẽ cũ id ꝓ ſeip̃m oplere non poſſitꝗj.de of · oꝛð · it er cetera
ſimile · ff · de ꝓpeur · l · i· ⸗Aue et ſic nõ ẽ Otra · lxiiij · di · proumciales
m ¶ Sme tubꝰ· inclu⸗ qdã mtelligebãt olim lr̃aʒ hẽ ſonat a male·
qꝛ ſie videret᷑ ꝙ atepᷣs minoꝛẽ auẽteʒ ẽᷓ epᷣus hret cuũ H Poſſit fieri a
trib depis iuſſu atepi ut · s · c · ꝓx · et ideo ad ditũ fuit ĩ lr̃a vel duobus
qð nõ erat m antiqᷓ opilatõe · et ꝙ dicit tribzẽ de ba oſecratõis. als
3 nõ elſʒ oſecratus ſieſſent

ꝓtinet ad officiũ ſuũ obe⸗

diẽdu ẽ ut h et ſilbz · qñ ñ

decipit᷑ ĩ pᷣcepto · ſi v p̃ᷣ⸗
cipiat qð ommo ẽ malum
nõ faciat ↄHKuſciam lz iu⸗
ſtũ videat᷑ pᷣlato ꝗj.ð reſt ·
ſpoł.lr̃as· vuato qð ð⁊ q̃.

de ſen · ex · inqui ſitiom· H¶
vero pᷣepiat qð malũ non

.— 77 2 — ==—- ⸗=—
obediendũu ẽ ei · x · q in ·
qᷣ reſiſtit · a · e· ſi dñs· a· c·

iulianꝰ.a·c · nõ ſp· ſ vero

dubiũ ſit Pᷣceptuz ꝓpt bo
nu obodiẽtie excuſat᷑ a pee
cato lʒ in veritate ſit malũ
xxiij·.q·i:quid culpatur
b (Seandalo ar · nl cum
ſcandalo facilendũ eſſe ar ·
.Jliin · di · galis in fi· a li
di. c.· j· xij · di · illa. xx vinj · q
1· vxoꝛ·et· c iam nũc · ar⸗
Otra ꝗ j.de reg. iutł᷑. qui ſcã
da lizauerit ; j· q· in · mter
v ba a · 8.·8 renuũc · niſi cuʒz

pridẽ · · ꝓ graui q · Do
ꝓ vitando ſeandalo ſepe

ceſſat rigoꝛ ecctaſtice ſen⸗
tentie · ſz ma lum ppetrari ñ
debet · ar. xj. q · in· quid er
So de hoc dickuz eſt · S· e ·
ſane et in · e mſi eu pridez
d WEt ν. . d. F Pro Fraui
S Per Sde cEle pt n aliquſd elſe
Kae πν νιπαν faciendum vel omittendu
αα α⅞ Jatmn R ad cautelã eox que fieri
aa &αι.nα α ι pft xxij. q /i· dixit dñs . ff ·
tvt ers m ð neg g.: diuoꝛcio.i· R ñ ·
t*αHιwiM ποα in ki. f. de eie. et effu . ve
S= . ro · S. pꝛetoꝛ. ff · de dam · in

2. K, ** E pulaturus
o Xd Resgnu dei quia apud
deũñ non gradus eleganti
oꝛ ſed vite melioris actio
compꝛobatur · xxin · q; iin

ſiẽ excellentiam · et ille ma

ioꝛ ðꝛ qui ẽ iuſtioꝛ · xl. di.
nõ loca:et: c multi im fi·
archiep̃s oꝛdmã⸗
dus id oſecrãdus
mñ foꝛte haberent ius m
electione . xein · di. miratꝰ
fũ·et tunc die ordmandꝰ

igit qõni ·t· xie boneſti? 1 tu⸗

tius ẽ ſbiectis debitã p̃poſtil
obedietiã impẽdẽdo ĩ inferio⸗
ri miſterio deſeruire/ ᷓ cũ pᷣ⸗

poſitoꝝ ſcaãdalo gᷣduũ appetẽ

dignitatẽ nec ẽ ĩ hac pte ſub⸗

jectoꝝ deſderiũ ofouenduʒ

qm eſſe pt ꝙ p̃lati eoꝝ omiſ⸗

ſa ſecreta nouerĩt ex qͥbʒ con⸗

ſtat eis qð ſalua ↄſcĩia neque⸗
unt ſublimarijqꝛ non in ſubli⸗

mitate graduuſz in amplitu⸗
die caritatis acquiritur re⸗

————

gnum dei/ Idem

Iateps obierit et alter

fuit oꝛdinadꝰ oẽs ep̃i eiuſdẽ

ꝓuincie ad ſedem metropoli⸗
tanã ↄue mat ut ab omibʒ or⸗

dinet reliquivero oproumci /

ales epiñ neceſſe füit ceteris
oſẽtiẽtib a tribꝰ iuſſu archi⸗
epipote rũt oꝛdmari/ ſʒ meli⸗

us ẽ ſi ip̃e cũ om̃ibus eũ qui di⸗

gnus ẽ elegerit /et cuncti pa⸗
riter pontificem oſecrauerĩt/
EX concilio arel ·
c ep̃i ſine metropoli⸗
tani pmiſſunec metropolita⸗
nus ſine duobʒ vel tribʒ ep̃is
oↄprouincialibʒ pᷣſumat epᷣm
oꝛdinare ita ut alij ep̃i opro⸗
umciales admoneãt᷑ eplis vt
ſe ſuo rũſo ſigficẽt oſenſiſſe ꝙ
ſi iter ꝓtes aliq̃ dubit atio fu⸗

eritjmaioꝛi nuo metrpolita⸗
nus oſentiat/ ¶ Kbanus · iij ·

id eſt eligendus qꝛ de conſuetudine vo candi ſunt.
¶ Metropolitanam · lxiij· di · metropolitano et · li · di · e · vl ·
ι KCu omibʒ· nõ qð omes tãgit ab omibʒ ↄpꝛobari dz qꝛ in veedẽ
do hauſtu aque oẽs debẽt vemre ad qs ius a que ſpectat· ff.de aqua
pPiu ar · in concedendo · et . C· de auẽt · p̃ſtã · l · vl· et · ¶· de cõi agro · de
ſer · quicunqʒ · ij · m fr·li · x· et · vin · q; i lz ergo · et · f..ð adop· nã diuus

kepo piſano ·
Em qdaa . Yep̃m qm
diẽ q̊ nõ debuit oꝛdines cele⸗
bꝛauit canomca diſ. ciplia cor⸗

* oꝛdĩatoſ a ſuſceptis oꝛ⸗

dmibzʒ tãdiu reddẽ debes ex⸗
pertes donec apud nos reſti /
tutõis gr aʒ oſequãtur¶ El.
iij · ydꝛoñ · archießo
Vm ſm regulas eccia⸗
ſticasa · Yqꝛ wo ſiẽ ðꝛ in pti⸗
bꝰ calabꝛie latim a grecis et

greci a latinis ſᷣm alterutriꝰ

iſtitutõis obbuãtiã oꝛdinat
nolumus decetero omixtões
2 ↄſuetudĩes rituũ ĩ oꝛdinibꝰ
obbpuari Innoc · iij · abbati et
uentui cariloci ·
X pte vrtᷣa nro fuit apo·
reſeratũſqꝙ qᷣdaz mochus vĩ
ſe ad nigros möchos trãffe⸗
rens a hĩtuʒ eoꝝ aſſumẽs ad
ſacerdotij oꝛdinẽ in ipo habi⸗

tu eſt ꝓmotꝰ vñ qꝛ dubitaſtis

utꝛꝝ in aſſumto taliter oꝛdine

miiſtrare debeat/m· qeniſ ca⸗

cis -

nonicũ aliud obuiet ipᷣm mo⸗
nachũ officiũ ſaẽdotis libere
exequi pmittatig I[dẽ · c · p̃ bi
tero car · ap· ſe · le ·
od traſlatõni pontifi⸗
cõ ·t · t · x cũ clericꝰ
grecus epᷣo latino ſbᷣiectꝰ/a
greco pontifice oꝛdinat᷑/ niſi
ð mãdato vel licetia ſui ep̃i fi⸗

at interdicẽda eſt ei oꝛdmis

paucioꝛes · lxvj · di · poꝛro

vbi tradit᷑ forma ↄlecrati
onis ab apoſtolis
n ( Ordmare · i. oſecrare ·

o Conſenſiſſe lxiin · di.

c i · · in · et · in ··
ꝓ ¶ Maio ri: quando maa
iori numero ſit ſtandũ vel
non notatur⸗s · de elec · ec

cle ha veſtra·

Vm quidam · canom

ca · vt priuetur ptate

conferendi oꝛdines quos
illieite otulit · S· e· ſane · et

e· lr̃as · alias h pena ſta
tuta nõ elſʒ ꝓ ar bitrio ſu

perioris puniret᷑ ꝗᷓ. de of·
dele. de cauſis
r ¶ Apud nos · et ſic talis
diſpelatio ſoli pape reſer
uatur ꝗj. e· lẽ̃as · qꝛ ex eo ꝙ

dicit apud nos alijs abſtu
lit ptãtem · arꝗ· de pbẽ · de

multa · m fl · vbi dielt ꝓ ſe ·
ap· et ita non ꝓ alio sar·

. de ſen · ex · nuper · et · 8
pb · Fue · i fi · et · · dilclus ·
m fi:et ſic habemus vnuʒz

caſũ m quo epi vel ateßi
diſpenſare non pft · tu die

vt .· oſultationnm.
Vm ſeðm · obſeruanti
Jam. cleriei latim ĩ pti

bus calabrie oꝛdmabant᷑
a grecis ep̃is ?m mſtituti
onem grecoꝛ eỹ quatuoꝛ
tpa oꝛdmes conferendo ·
et ecõuerſo greci a latinis
et ita permixtim ſe oꝛdĩa⸗

bant ad inuicem . et H pro .

hibetur ꝙ latim decetero
ritum illoruz non ſeruent ·
ſed in quatuor tpibʒ oꝛdi
nes oferãt nõ obſtate cõ

ſuetudme antiquitꝰ obtẽ

ta cum ſit potius ↄtra ec⸗
cle ſiaſticã mſtitutõneʒ · s·
e · ſane · ax · contra . · qð
trãſlationi: ubi toleratur
talis mos · ſed hodie taliſ
mos pꝛobat᷑ ut decetero
ths ↄmixtio eẽ nõ debeat

ſʒ vnꝰ ſit ep̃s q̃ omibʒ pᷣſit ꝗ Sof·oꝛd · qm ĩ pleriſqʒ qõms · ivdo du
X ꝓte ad mgros · ſʒ que fuit dubitatio hmoi⸗ bitauĩit · qꝛ mo/

Anach iſte fuit apoſtata vñ non debuit admitti ad legitios actꝰ
ute in · q · in · brus · et ita viðdꝛ ꝙ abbas ñ poſſit diſpẽſare cũ eo qꝛ tpe
quo recepit oꝛdmes ſuſpenſus erat · ar· de eta · et quali· eum bone ·

5 Melius . et ſic vidðꝛ

non põt tunc ſufficit ꝙ maioꝛ ꝓs oſentiat·ff.ad mum · ꝙ maior · et ꝙ
omnes ſuffraganei debeãt ipm oꝛdmare legitur · lxiin. di · qꝛ ꝓ ambi
bitõnes · et boc ꝙ dixi ꝙ maioꝛ ꝑs ſufficit · locum habet ĩ collegns ſe
cus mn priuatis ut dem̃ ẽ ·s · de oſti · cũ oẽs · ectũ ẽ · alias expone or⸗
¶ Ordmetur · cũ hñt ius in electõe. ut di⸗ dmetur id eſt electꝰ oꝛ
dinetur et ↄſeeretur Fo lʒ poſſit aliquid fieri ꝓ alium et ꝓinde ha⸗
M vidꝛ⸗ beatur ac ſi ſe · ff · ꝙ cuiuſq; vmuerß . tẽ eo
rũ · · i · ff. de admil · tu · ita tñ · . geſſiſſe · melius tñ res expeditur ꝓ ſe
qz ꝓ aliũ · ar · ij · q· vij· accuſatio · ⸗ius in electõe ut dem ẽ · als expo⸗

dicas ꝓ in tali caſu omes vocandi füt et debent adeſſe ſi fier pt et ſi

Ec epi · permiſſu·ita ꝙ ipᷣe ſit pñs vel alius cui omiſerit vices ſu⸗

De Elegerit· eu nõ heat⸗ ne elegerit · i· electuʒz appꝛobauerit ·

et · de ele · ex · mi · poſtulaſtis · ar · otra · s · de elec · cuz mter · A· vel die

wꝙ nõ apoſtatat mñ qui ad ſeculũ redit· de apolt · c. · et · · di · e· vlti·

qnq; dñr apoſtate retro abeũtes/xxvj · q · vl · nõ obſeruetis. Item is
apoſtata ðr qui recedit a fide · ij · q· vn · non p? emaioris religionis
v¶ Libere · R monaſteriũ ad qð trãhñuit fuſt⸗ tũc nõ peccauit⸗4j. de
reguk · licʒ et tunc de iure vui pt mn ordme ſuſcepto libere mimſtrare
et H ita viðꝛ fuiſſe · RK vero mmoris tũc peccauit moꝛtaliter et tũc euʒ
4 e eſt diſpenſandum. et aliter non debet mimſtraer
Vod trãſlatõni· oꝛdmatur. extra quatuoꝛ tpa ſic eſt in antiqua
Opilatõne et ſic bñ facit ad titul

y de licentia · ix· q. in · lug duneñ KNf .

2æſio ut H mnuitur ar 5. de p̃bẽ ·

3 Toleratur · o fuit ↄpatiia pmiſ⸗ cũ iã dudũ · foꝛte ꝗpter ſcã da

lum et multitudmẽ toleratur · ar · S. e · ſane · et · xxin · q · iin · non pt· mos

Wo/

8fune
narng
deterz
ncalg
me
itfre 4
uche
l⸗
ſieſer
pong
Merin

ſetatn

dom⸗

ndi vel

clee⸗ et

emnof
ir pian
es glt
ſanet
pennſt
bitrioſt

jdeof⸗

ſie tals
e reſer
xr eoq
abſu
be d
tpſe⸗
1041.

ℳ

ereti

dilclG

mms
vel aiij
ſt tlde
.
latimigt
drubni
1inſtert
quatuo:
erendo⸗
latimns
eordic⸗
ethpr⸗
deteten
ſernen
pibzon⸗
ſtited
luthort
60trte⸗
roeye
1
thlerat

diet .

t detetcn

ſdeun

ln
ton
ſcocti⸗
cum lce⸗
NN
dre
s en

–

MRO„

—

XουÜRRει

Pyn wen es. 6ο Sigαπνπσ P S Aune pene
₰RMẽ =è NMW apAνς bhn d N Kt . .
.. να. ω π ο.οι ReN ν64 π ον hdee.
ä .
§ 2 õ

—

MMμM

„»

Koο Oεα

Mor Weat

iſte hõ die nõ tolera?.de offi ·oꝛ· qm̃ in pleriſq;. a · · e eum ſcöm
¶ VVm m diſtribuẽdis . mdultũ · ſz nõne eps talẽ iudicat⸗ · de ma . ei
be ꝓ tuas · pterea viðꝛ ꝙ potiꝰ ſit onꝰq; honor:dic ꝙ lʒ ſit onꝰ
Gc· ĩ multis tñ ẽ honoꝛ qꝛ nõ pt᷑ mſñ pluribz teſtibʒ ↄuci · i· q. iiij

pſul · c.nullã tẽ nõ pt᷑ cogi ab epo recipe oꝛdĩes· ar · de con .· di · n· e

dicari ab epo ſuo ut dieit iĩ
la deẽ p tuas · vñ vð · ix · q
nj · nullꝰ ᷣmas · ubi ðꝛ qͥ ñ
pt᷑ oꝛdĩare nõ pt᷑ iudicare

ecõuſo · illð oꝛd iariũ ẽ a

regulare. ſpẽale ẽ pter . õ
1 e vero ð mãdato vel licetia ſui

excellentiaz ſupioris qui

manũ impo ſuit ar · c. illliꝰ

Aeras vfas. vno die
B & ſolũ rephendiẽ

ꝙ ordimẽ vnũ vno die a

alteꝛd altero die otulit ei

dem eps ˖ vñ collige ꝙ ſ
die ſabbati nõ potuit ꝓpfi
cere oꝛdinatõeʒz ſequenti

die dñico otinuato ielunio
pt᷑ eã quã meepit ꝓficere

et vno die mtelligunt oꝛ
dines collati fictione iuriſ
et lie loquitur · c· ixxv. di·

ꝙ a patribus
¶ Cotinuatõez · otinuatõ
de duobz facit vnũ et oiũ
git illa · ar · xxj· qiij · · pt·

m vv. H de pᷣſeriptõibz · a

vij · ꝗ · i. illud . et c mehil .
ſic cũ biſextꝰ occurrit duo
dies ꝓ vno oputant᷑ j. de
1xx·Rg · qſuit · et · ff · de mi
nor · demqʒ · F. mmno ꝛc ar ·
contra · ff · de ſtatu · lib · cũ
beres · S. ſtichus
d Fictõne · mo et ſine fi⸗

NRio ne aliq̃ bñ veſpa a ma

ne ad vnã diẽ natalẽ refe
runt᷑ iuỹ illud et factum ẽ

veſpe et mane dies vna

e¶ Pertinere · teneas in⸗

contanter ꝙ omnes ordi⸗

nes die ſab bati okerri de⸗
t · g · e. · ien · et · iij · et ly⸗

xv · di · e · vl. Pter epalẽ di

Imtatem qᷓ die dñico tĩ
Yfert᷑ · lxxj · di . e · i. et Pᷣter
minoꝛes ordmes qᷣ pnt eõ
ferri diebus dñicis et alnſ
ſolemmi bz · s · e · c · ijj · a · in ·

et ſubdyaconatꝰ oꝛdo pt

Zo die dñica otinuato ſe/

ꝓferri mtelligunt᷑ a ideo
continuatio ieiunnj neceſſa
ria ?ᷣeh· vero dicit oẽs or

dmes die dnica oferẽdos

et non die ſabbati · a idez
dieit de bapmo de eõ · di ·
ñin· venerabilis · et · c· ſe
ar lxxv · di · ꝙ a pfibz · vlu ·

ul· Itẽ qꝛ maio⁊ꝛ honoꝛ el debet᷑ ꝙᷓ alijsꝗj.ð ma · a ob · ꝓ tuas · b · ff. de
albo ſeri · l. ul. ſz iſte pt᷑ iu

executio ſic ſuſcepti tanqᷓ ab

alieno pontifice ſine maãdato
uel licẽtia ſui ep̃i oꝛdĩato i

pꝛeſulis a greco põtifice ſᷣm
moꝛẽ grecorũ fuit ordimatꝰ
lʒ culpãdus ſit epᷣs latinꝰqui
clericos ſuos a greco fac̃ an⸗

tiſtite oꝛdmnari ꝙ;diu tñ talis
mos ab eccleſa tolerat᷑ impe⸗

diri non dʒ ab executõe oꝛdi⸗

nü taliter ſuſceptorum/ I dẽ

een G
Vm ni diſtribuendis ⁊
Ifmeminimus a nobiſ fuiſſe

ſimplicit᷑ poſtulatũa cle ment᷑

mindultum ut qꝛ p̃fatꝰ. a · eccie
ro . ſubð. erat madaẽmꝰ ip̃ᷣm
p boñ · ẽᷣm ꝓmoueri Iðẽ ei

eel⸗

——-——————

Iteras vr̃as recepimus

¶ ſup inoꝛdmata oꝛdĩati⸗
one ymoleñ · eledi/ quẽ bono ·

ep̃s pecedenti ſabbo in dyaẽ ·

et ſequẽti die dñico otinuato

ieiumo in pᷣſꝝ oꝛdinauit/ in
q̊ quãtum uterq; deliq̃rit eui⸗

dster intelligit pꝛudenter

attẽdit iñ em utrũq; oꝛdineʒ

eodẽ die oferre illi non licuit/

pari nõ licuit rõne vnũ ordi⸗
nẽ vnd die aliũ alt ero jeiu⸗
nio otinuato oferri cũ ꝓPt᷑ cõ⸗

tinuatõeʒ ieiunijfictõe cano⸗

nica ſiue mane diei dñice tra⸗
hbat᷑ ad ſabbatũ ſiue veſpera
ſabbati ad die dũicã referat
ꝓfecto mane cũ veſpa ſeu ve⸗
ſpera cũ mane ad eüdẽ diẽ p⸗

tinere dicet na ſi quatum ad
hic neceſſitatis articuiũ pti

net mane ad vnu diẽ a veſpa

r ſᷣ poſt diẽ ſabbati eius. qꝛ noctis inicia q̃
luceſſit m prima ſabbati exordia oſecrãdi eligant᷑ in quibꝰ hjs qui

olecrandi ſunt ieiums et a ieiunantibus ſacra bñdictio oferat᷑ quod
eiuſvẽ obſeruãtie erit hi mane ĩpᷣo die dñico ↄtinuato ſabbati ieiumo
ordmatõ celebretur a quo tpe precedentis noctis micia non recedũt
et ᷣm opimioneʒ eius non viðꝛ quare ſit otinuatio ĩeiunij neceſſaria ut
vna dies fingatur ſabbatum et dñſca:nam ſicut oꝛdo ep̃alis pt᷑ ofer
ri die dñica ſequẽti et nõ exigitur cõtinuatio ieiunnj nec ꝙ fingatur di
es ſab bati trahi ad dommicam ita ſi quis oꝛ dinetur mane die domi⸗
niea poſſet hoe facere ſine continuatõne ieiunn/Nota tamen ꝙ in ſab
bato magno paſcali non celebꝛatur oꝛdo:. quia nec miſſa cantatur de
con · di . in · ſabbato · dicut quidam ꝙ illi ordmes qui celebrantur die

dñica trahuntur ad ſabbatũ: a ideo fit ordinatio die ſabbati qm ſab

π△

+T
4

SS* te νWϑ6 „α„να. Hen e en
SAον ° „Re A coAαννσ½ 2 8.
X A QWWX& ſ, A S —
G0 F PoS et j. ℳ 6 2 KEH „νναν. Mεαο ο DH AH

batũ ſigficat roquiẽ et qͥ oꝛdina trã ſit ad reliquiẽ clericalẽ · xoqeleit

em a laboribzʒ ſecularibʒ · vmcẽtius dicebat ſpãle de ſabbato paſcali
vt miſſa trahbat᷑ ad dñicã ſequẽtẽ a oꝛdmes ad ſabbatum ſi̊ todie nõ

fit h̊ ĩ illo ſabdᷣo · .. e · de eo.ubiĩ & ꝙ ĩ ſabbo ſancto oꝛdĩes oferũtur

imo ita celebꝛat᷑ tũec miſſa ſiẽ in alijs ſabbatis oꝛdmationũ.a ita Puat᷑
de feõ a bñ celebrant᷑ ordĩes · . e. c· in · f ¶ Rã ſi quãtũ· G ñſio taci⸗

referat᷑ ad aliũ cur eſſz otinu⸗

atio ieiunij necaria cum a ſab⸗
bato añ cenãa dñica añ pꝛan⸗

diüũ intelligaãt eſſe ieiunj /pfa⸗

tũ itaq; bonoñ · epᷣm ut punia⸗

tur ĩd deliqt a collatõe ordi⸗

ſe ſcientiã repuliſſe/q/. · pu⸗

nũ dyaconi · . 1 p̃ſrij alterũ

wro ab executõe officij ſacer⸗

dotalis taãdiu wlumus manẽ
ſuſp

eſos donec de illis aliter
diſponamus Idnot · ii · epo
lnon eſt opos ſui ep̃us
reñ/ vel nimis videt᷑ a

erũ latoꝛẽ pñtium adhuc · xij·

annoꝝ otra ſacroꝝ canonuʒ

inſtituta inoꝛdinate ĩ dyaco⸗
nũ ðꝛ oꝛdĩaſſeĩ ludibꝛiũ ordi⸗

ijs clericalis et · Diſ . v. m ·

q · ſ rẽ mueneritis ita eẽ/ p̃di

Quũ ep̃ma collatõe oꝛdmũ ſu⸗

—

ſpẽdẽtes ipmut eidẽ ·˖ m queʒ
ab executõe offien dyaẽ ·˖ uſqʒ
ad etatẽ legitimã ĩ miuriam
ſuſpendimus ordmantis ꝓui⸗
deat ĩ ecciaſtico beneficio cõ⸗
petenti per cen · ee · cõpellatis
dem ieoñ · ſal · abb/·
Illcũs fil · v· ymaliceñ ·
canonicꝰ nr̃o dudü ap ·

reſerauitꝙ ymaliẽ · eccia ſuo

viduata paſtoꝛe canonici ip⸗
ſũ vnanimiter elegerũt qͥ cũ
eſſʒ citra ſacros oꝛdines oſti⸗
tutꝰ atepᷣs caſſaleñ.metropol
eoꝝ epo treceñ · mãdauit / ut
eũ vno eodez die ad tres ſa⸗
cros oꝛdines ꝓmouẽt /qð ille
nõ auſu ꝗꝓpꝛio ſʒ ip̃idarchiepi
mandato perfeciticum ergo
nobis conſtiterit epiſcopum

te qoõms · dicẽt aliqs duo
dies funt et ita nõ vno die
duos ordmes contulit et
reſpondet de facto
g ¶ In q;· imo ĩ pluribz pu
muit eu i; deliq̃t quia nõ
peccauit dyaconatũ oferẽ
do et tñ fuit punitꝰ i eo
ideo plꝰ pumt᷑ oꝛdma⸗
tor ꝙ; ordmat?qꝛ debuit
eſſe pꝛudentior et qꝛ ma⸗
ioꝛ · ar · S.ð tũſlac̃ · iit᷑ cor
pa lia · et vt alij a ſimilibꝰ
arceantur. et ẽ ſi · c. ꝓx ·
4 ¶El. non eſt compos ·
rreypuliſſe · vñ poſſet
ei diei et ego repellam te
ne ſacerdotio fungaris mi
chi · xxx viij · di · omes pſal
lentes ˖ in fi · et. s· de renu⸗
in ro defee
¶ Inſtituta q dicunt
an. xx· ãnũ null? z m
dyaconũ ꝓ moueri · xxvinj⸗
di · de hijs. lxxvnñ · di · m ſin
gulis · et · c quicuqʒ · et · c·

ſfubdyaconus g& multo mi
nꝰ ĩ diaconũ qͥs añ·xxv·an

nũ oꝛdinari non dz ˖ lxxvñj
di · placuit · et · c quicunqʒ
k. ¶ Suſpẽdentes · vt puni
atur m q̊ peccauit · xij · q.
oj · qui et huams · et · c· de
viro · et · xvj ·q.ĩ · reuerti⸗
mini · et · c · pꝛox · lr̃as· et
punit᷑ h̊ m collatõne oꝛdi
nũ · qꝛ in hoc ti deliquit-
¶ Etatẽ. a ita lʒ nõ ſit m
etate legitima nlommus
recipit ordmes. ſed execu
tio ſiſpendit᷑ vſcq;ʒ ad legi
timã etatem · R. de eta · et
qua · ex rõe · vbi ſuſpendit
admimſtratio talibꝰ con⸗
ceſſa vſq; ad legitimã eta
tem · ſic et tempus non im
pedit oꝛdimis collatõnem
ꝗᷓ· e·conſultatiom.et · s e⸗
ſane· et · c eum quidam ·
m (Aniuriã: ſi⸗ lrxj· di ·e⸗
eet · xxj ·q: vij· deẽcnimus

ſed gpter factũ plat iſte

nõ debuit in executõe pu
mri · miquu ẽ em aliquem
alterius odio pꝛegrauari

. C. de mof· teſta. Si qͥs

in ſuo · et peta ſuos debẽt
tenere auctoꝛes. de hijs
que fi ·a ma:p.ca. q̃ſiuſt·
et · C· de penis · · ſancimꝰ
et non dz alteri ꝓ alterum

dz · et · f.· quod vi aut elam⸗

ne m pꝛate · ſed hoc ideo fuit qꝛ etas repugnat· ſed nunquid tenetur

ad continentiam jſte qui mfra annum diſcretioms ſuſcepit ordmes ſa

cros.de hoc noꝗiᷓ.de cle:per ſal · pꝛomo·e· vno
n ¶ Competent · ſez ꝓſone qualitate mſpecta · arxli · di · non eogant

off · de jut · doẽ · eum poſt diuorcuz gener · et · l· qro · et · ff· de admi .
eu · eum plures . . cum tutoꝛ · et. ff. de vſufruc · ſed et ſi quid · S. i· et ſcien

tia conſideraturj. de pꝛeben . de multa· ad hoc enim tenetur ki titulũ

on habetj· de p̃bẽ. cum ſecundum apoſtolum

lectus. elegerunt m poſtulanduʒ ſeʒ· qꝛ h ſimpliciter eledus

dz mn ſub

X &α

OM1α

D. H d. rnes e
cιπο ον xe
SEE
„νRXRαſoι. deN.
Wad⁄d»ebο ανͤ.he ben

pn . n
ne e
*W „τDU νι ονςμE¶/
° ρh e RX
eraenge

fuſſſet non valuiſſet elcõ · ñ ·s· de renunẽ.poſt tranſationemeli toĩs.
P ¶ Tres ſaeros · quod nullo modo debet fieri · ſed vnꝰ oꝛdo vno die

debet conferri · s· e · lras · et ideo pumtur · vt in fi.

428. .

. ARAGN. H 2 X. Ger e .
RX te μα π R CARAA

C N„α £ „ . DEE α . 40 G. 8
8 .%ℳ .αtaα NL 4 ** G QANS
—

à ¶ Dermiſſa · ar· opti · ꝙ ep̃i diſpẽſare nõ pñt niſ ĩcaſibꝰ ſibi oeeſſis 93

Doα αRAH . NA S S Xαπυℳ—

J& rv O ‚t
S Aα hkdLHHhbdde. .

a iure. qð qdã ocedut et facit ꝓ eis 7.ð fi · Pbr · c. ul · et pe · ar · v? . de

ꝓhibita ·˖ s · e· lr̃as ꝗᷓ.de eo qͥ fur·oꝛð · recep̃ · e · vl · et ita colligit᷑ ar · P

elerici · S hac materia notat᷑ · l.di · miroꝛ · et · i · q; vi · S m hi ꝓmiſſaiĩmo

ſen · ex · nup · in q̊ opimone fũt laujo · vm.t · de H tradit᷑ ꝗj. de juð· at Ri

dem̃ · vel die ꝙ nõ lz eßo diſpenſare ĩ Hins qͥ ptinẽt ad gnaleʒ ſtatum
eccie ut H· a · S· e· ſane ab⸗ãG585 —
ee· las ĩ crimibꝰ diſpenſa

enννοϑWο.. 6
e⸗ „A.
*Ler V

nec etas impedit caracte/

di · ſalonitane · xn · q. v·
dixit dñs · et · xxviij · di · dy

eulpatur · i fi · ete ff. de rxe

ſit ↄfeſſus et ↄfeſſus pꝛo
Ouicto habetur.· de okel ·
cum ſup et · C. e ti· l· vna
3 ed ei pepercit ·

nỹm et ꝗj. de pᷣfüp · lras · et
.de pems. ſuper hyjs ·

diyi · s· e · ceũ quidaz · et me⸗

eſt canomis qui recipit or

re pñt ñ ſit expᷣſſe ꝓhibitũ

btpare H ha bes ꝙ ſupᷣdictũm pluribꝰ deliquiſſe

auẽtas ſupioris non excu
ſat · xij · q:n · qjeũqʒ · et · c·
rebꝰ· a. xj · q iij · R dñs · et
xvj · q · i · m canom bz · a · q·

tũ qꝛ ſine mãdato at᷑ep̃iut ip⸗
ſe ofeſſus extitit ad hmoi or⸗
dinatõʒ inoꝛdĩate ꝓceffit tũ
qꝛ ſð& mãdato at᷑ep̃i oſtaret
cũ illi hm̃oi diſpẽſatõ a cano⸗
ne minime ſit permiſſa ipi ob⸗

vij · decimas · ar · o. lxin ·

acom. tẽ ð ar · ꝙ pᷣeeptuʒ
iniuſtũ pᷣlati nõ ẽ adimplẽ
du. xj · q.iij:iulianꝰ·ſñi cer⸗
tũ ſit ꝙ eſt miuſtũ ſecus ſi

dubita retur . xxin · q · i · qd . variauit iurãdo pꝛius qð at᷑⸗

ep̃us id pcepat poſtea qð il⸗
lud nõ mandauerat ĩ iudicio
ofitẽdo/ip̃m tãdiu ab oꝛdinã⸗
di ſuſpẽdimꝰ ptate donec no⸗
ſtra meruerit graz obtinere⸗/
es · ix arepᷣo baranenſi
SOnſult ·t · ꝙ eos qͥ e
tpa ſtatuta ſacroſ oꝛdi⸗
nes receperunt caracterẽ nõ
eſt dubiũ recepiſſe s ꝓ traſ
greſſione hm̃oĩ pᷣmo eis pnĩa
impoſita opetetiſuſtinere po⸗
teris in ſuſceptis oꝛdinibꝰ? mi⸗
niſtraꝛe ¶ dem

judi: nam ad aa
e ¶¶ Periurn · vñ poſſz pri
uari eccia et depomj. ð in
reiutr · qrelã · a . e · ti · c· ul·
cũ in iudicio ĩ pñtia pape

riaujit · vñ non erat
ei credẽ du.j. ut ec. bñfi · vt
in · q· in . S.jtẽ im erimma
li ᷣ·qui falſo vł varie ſic

e ¶ Nram.et ſic ſolꝰ papa
ſup hoc diſpenſat · de hoe

. MαπW J
RMR WWWW„απ KR

/ . — . . „. 2
—T NRRα oS EE

WMO. C

tẽperare nõ debuit hac pte
tũ etiã qꝛ reatũ ꝓiurij ſepius

eſitũ e ð ſacerdotibuſ

iins Dnſhiraeiom „cara⸗ vel ains clericis qͥ p reatũ ad⸗
cerẽ · et ita quocun⸗ ulterij · periurij · homicidij vel

qz tye oꝛdies oferũtur
caracter imprimit᷑ qꝛ tpᷣs
non eſt de [ba ordinis · ſie

faſſi teſtimonn bonũ oſcĩe re⸗

ſita crimina oꝛdĩe judici ario

rem · S. e · vel non eſt opos opꝛobata uel alias notoꝛia ñ

ta men quia tranſgreſſor

dines extra tempus debi⸗ 08 tomicidij po ſt vemtent laz
tum punitur ut H · quia a m iã ſuſceptis vel ſuſcipiẽdis
interdicitur executio oꝛdi
nis ſic ſuſcepi · s · e · eũ qui
dam et qui oferunt pum
untur · qꝛ priuãt᷑ ptate oꝛ

dmandi · s · e· ſane · ſie et bap̃s a quocunqʒ ↄferatur in fotma eccleſ

cte pdiderũtet · Fir · ꝙ ſi po⸗

fuerint non debẽt hij pᷣter re⸗

tenet · licet a iudeo vel pagano quãuis ab eo recipi non debeat · s. de

SS fi·et de con · di. iin.· a quo dã · et. e · romanus
g ¶ Coõpetẽti · pmo eis ſuſpẽſis ab executõe ordmũ ·s · e. cuzʒ qdam⸗ a

