e 4 ¶ Mon ita· ſic ergo rõe etatis mitius agia · ¶· etiã et · l. R ex cã iudi ¶latrox · ſic et pena ex pſona ĩiudicatur ꝓua vel magna b ·
de cati· Itẽ nota ꝙ ome delictũ cadit in puerũ pᷣter delictũ catms· ff· mbus. ſeruis id eſt dericis qui ſpecia iter dicunt᷑ bui dei qui
ed ad ſilk. l· i. . impuberes et · l. excipiut. ar· otra · J· c · ꝓxl · H ibi ſoluit m ſoꝛtẽ dñi ad eius obſequiũ ſpecialiter ſunt aſſumpti·s· de pᷣ⸗
Eferente requirebat · vnde dicke · h· ad ſedẽ aplcã apellauit; ben · cum ſc ðm apoſtolũ·et.xxj · di · eleros et elericos ·
denee b Inultum · xv .· q· i· illud · ſed illud mtellige de eo qui non eſt quis .· extit erit. tales em pcuſſoꝛes oſſe nõ debẽt. xlv. di · c.
le dolieapar · vel eypone multũ · id ẽñ pfecte vltũ vt · g · c· ꝓrx · ff. de mi gteepm. vbi iſti in ſacro oꝛdine oſtituri peuſſores eſſop⸗
nben nor · auxiliũ · F i. et · l· fi ex cã · n . et · C. S penis · impumtas · C. ſi adu· hibent · et quaſ p totũ et · lxxxvj · di · non licet · et in aut · de
niene delic. l. i. a · i. f.· de dã · mfec · dãni. F. i pupillus · et · xxi · · i· ſ qs cu⸗ epiſ. ſᷣ neqʒ· colł.iñj.quã habes. C· de epiſ· et cle. aut. ſled neq;·
deden juſl ibet · veꝛ tñ nõ pumtur · ̊ vnde hoce ꝙ non punitur ꝗꝓpter talem p Emend auerit · & ſi ſe emẽdauerit nõ deponitur hc· xxxv · di ·e · j⸗
16,9 exceſſum · non dicit ꝙ non pumtur ᷣm iur a maxime cũ darz opam illi et eſt ar · ꝙ qðᷣlibet moꝛtale ſemel cõmiſſum ſufficit ad danationem·
ra en erei et eſſet· x· annoꝛ · ̊ diẽ ꝙ ꝓpter illã cõfuetudinẽ pecumã illã ar · di · e ·c · i· et · vl · et intellige de eo qui ĩ vſu habuit peutere in ludo
i ꝓ tpali pena nõ exigat ſi erat mfra·xiiij· an · eũ ille puer nichil ha⸗ noxio quinõ caret culpa · ff· ad· l· acquił·nã lud us:alioquin erimen
ſtoſe Ret. e pater ꝓ filio nõ eſt cõöuemẽdus · C. ne filius patre · l· · nee pcuſſioms ſemel omiſſum nõ fufficit ad depoſitionẽ vt patʒ ita tñ
ſtirin dñs ꝓ ſeruo f. de peculio licet· S. ex furtiua: maxime ratione etatis ex tali ꝓcuſſione non ꝓcedatur ad enoꝛmẽ le honẽ · quia ſie depo⸗
igu⸗ et quia delickũ extrauemt non er ammo licet in culpa fuerit · et ideo Tõtur · ly di. ſi euangelica. et /j..pꝛorxarx- 8. „. —
heng noramnõ emißtt· vnde babet in integrũ reſtitutionem ſi voluerit- argrra euelter abizari debuit· ſmoderate. ar. de
riff C. ñ aduer · delic. · i· et pater etiam eius nomine petere poſſet ſi pe/ Napt᷑ · i archiepatu · axlv · di · eu beat?ꝰ · et · ff · ad · · acqui? · pceptoꝛis
E . L Pted Ca9/ Epiis duob m ibg ab niſfwe mſſe ſ Dit
den 3 fent aliᷓ v mod ſhib⸗ 8 9/ ſe

mosſen ſan

6

lapdes Kitaeffe 4 ρ Deonſlat

et . de fen. ex eum voluntate. et. xxiij · q. v. e. verſis. fi · bernhar · 283 .

a ¶ Poſt octo.exy tempoꝛis pꝛolixitate pᷣſum itur ꝙ non ex illa peui

Rone defuncta ſñit econuerſo ex tempoꝛis bꝛeuitate contrarium pꝛe⸗

ſumitur · · di · ſi qua femina· ſ em occaſionẽ moꝛtis dediſſet in perpe
tuum deberet abſtinere · s de homicl· de cetero · et . · di · ſtudeat · a ẽ
Hoc otra bar · qui dixit in · c· ſtudeat · illu p̃ſ biterũ non teneri de ocei

äͤ

et ſiab inſania miſeratione dignũ ſi ab mniuria remittendũ. C. ſi quis
impa · ma· l· vna · et · xxiij · q:iinj inter querelas·et· C.&ð ſanepiſ· ſ qͥs
m hoe · quar e ergo mandat papa ꝙ cõpeſcat contra iura pꝛedicta·
ſed papa non mandat hie puniri ꝓpꝛiam miuriã rõne ꝓlone · ̊ qua⸗
tenus cõtingit romanã eccleſiã quã etiã miuriã remittere non poſſet
ixiij · di · ſalomtane · in quo caſu loquitur · xxiij · q:iin· gui killarius: et

ſo:ſ̊ de vulnerato ſi de caſu interijt· a caſus ex ꝓcuſſione ꝓcefft · ff ·

ad· l acquił· qui occidit
b ¶ Kuobus. s. t. ꝓx · e · i·
ſi enim peuterʒ vt ꝓ hoc
timeri vel lʒz ab officio ſuo

dehz repelli · xlv · di · epi
fcopum ˖ B.
Reſentium repelle

bant · ideo rei lictte opam
dediſſe videtur ˖ quia lici
tũ eſt ſe defendẽ ꝗJ. de ſẽ.
ex · ex tenoꝛe · et violenti⸗
am repellere · xxiij · q · ij ·
foꝛtitudo · et · ce R quis nõ
m inferẽda ˖ h̊ vlciſci non
lʒ · xl vj· di· ſeditionarios
de Hoc dixi · s; de homi⸗

ci· ſignificaſti ·

d ¶( Pꝛoiecit · vnde du bi
um videri pot erat an fu

ſiſſet m eulpa vel nõ otra

ar · xxiij. q · vl · e · vl · · di · ſi
quis viduã · et · s· de ele ·
pug · in duel lo. c. vl. ſed
iſte ali quẽ non ꝓcuſſit vt
hic dieit · et hoc cõſtabat
intellige alias hi dubium
eſſet repelleret᷑ vt diecũt
cõtraria pᷣdicta· ar. ad HG
f. · de teſta · tu · duo funt.

A· ff. ð mã · te · eũ ex pluri

bus · xxiiij · di · quando. et
c· nullꝰ. et · jj · q · v · omni

bus.bernß;

e ¶ Abſtinere ad eautelã
ſaltem · et vt clerieci tales
cõflictus euitent · et eſt·
ar · ꝙ aliquis punitur ex
alte rius facto vel culpa ·

¶ntinentia adrell
tendum ˖ qð licet.

3· e · c· ꝓx · vbi de hoe · cũ
ſins conco8.
8 Meqʒ facto ſie · ·· di · ſi
quis viduã. et. S. de cle·
pug m duel c. vl.
P¶ Ad ſubdiaconatus.

et non vltra . licet & diſ⸗

pẽſetur cũ iſto in fubdia

conatu nõ tamen poterit
pꝛomoueri ad ſuperioꝛeeiꝛ
oꝛdines · iſte enim fuit in
culpa aſſumẽdo arma qd
ei nõ licuit · xvj · qin · poꝛ
ro et · xxiiij · q. vl· c .· qui /
cucq;ʒ · nam lacrime et oꝛa-
tiones funt arma cäcoꝛt

licet exinde eũ poſt octo men⸗

ſes ðceſſerit mimme arbitrem̃

fuiſſe Hefindam eamen quia
ad oꝛdinẽ tuũ noluiſti habere
re ſpectũ duobꝰ? te menſibꝰ ab
adminiſtratione miſſarũ ſtatu
mus abſtinẽ · ¶ex · ii · lucẽ ·
Reſentiũ latoꝛ in Lepᷣo;
quodam oflictu aſſe rit ſe
uſſſe pꝛo parte tamẽ illoꝝ qui
violentiã rexellebat in quola⸗
pides ip̃e piecitſſz aliqueʒ non
peuſſit qi nos quia per alios
iiſie aliqui dicunt᷑ occiſia cele⸗
bꝛatione miſſarũ per bienniuʒ
pꝛecipimuſ abſtineref manda⸗
mus ſtaq; vt ſi alia non impe⸗
dierint decurſo hmõi tpis ſpa
cio ad ſuaʒ officij executioneʒ
admittas ¶ Eileſtinus terciꝰ·

P·acolitus cũ qᷓbuſo am

2d reſſtendũ p̃donibus arma

ſumpfſſſz in oflictu illo tres fue
runt ab alijs vulnerati ad moꝛ
teʒ ita tñ ꝙ illa ho micidia neqʒ

facto eius neq; oflio ꝓpetrata

fuerũtt · F· olul · t ·t · x · cũ p̃dem̃
acolitum ad frugem melioꝛis
vite traſiuiſſe dicatis poterat
ipſe ad ſubdiaconatus oꝛdinẽ
ꝓmoueri et altaris miniſteriũ
exercere ·
De clericig maleditis⸗
Wemens tereiug ·
Nnotuit nobet · J qꝛ

liſti ; Y clericus multis coꝛaʒ
aſtantibus verba quedã inde

DADntinẽétia ſ an · Iteuʒ

nobis ꝓꝑ tuas łlas retu

pꝛeſſionem officij et bñfieij no⸗

ſtri eeoni⸗ ipſuz atemerita⸗
te ſua cõpeſcas/ vt pena illius

c·ſi is qui · vᷣ poteſt dici ꝙ aliquis bene poteſt pumri miuriã ſibi fa

alijs terroꝛẽ incutiat ne de ce⸗
tero otra ro· ec· in talia verba
ꝓrumpant · ρ Regoꝛius · ix ·
am e n quis otra
deum vel aliquez ſancto
rum ſuoꝛuʒ et maxime beatam

virginem liguaʒ in blaſphemi

am publice rlaxare pᷣſumſreit
per epiſcopum ſuum pene ſub
datur inferius anot ateſvideli
cetvt ſeptem diebus dommi⸗
cis pꝛe foꝛibuſ eccleſie in mani
feſto dum aguntur miſſarum
ſolemnia blaſ temus exiſtes vl

timo illorum die domnico pal⸗

lium et caſciamenta non habe⸗
atiligatus coꝛrigia circa col⸗
lum. ſeptemq; pꝛe cedentibus
vi · ferijs in pane et aqua ieiu⸗

net ecciam nullatenꝰ ingreſſu

rus/quolibet quoq; pᷣ̃dictoꝛuʒ
dierum tres ſipoterit alioquin
duos reficiat paupes ſiue vnũ/

et ſi nec ad h̊ eius ſupetant fa
cultat es id m penam alſam cõ

mutetur cui etiaſi renuerit re
cipere ac per agere penitenti⸗
am ſupꝛadictam eccle ſie inter
dicatur ingreſſus et in obitu

eccleſiaſtica care at ſepultura
NDer temporaleʒ pꝛeterea po

teſtateʒ coactione ſi neceſſe fu
erit epiſcopi dioc · adhibita o⸗

tra eaʒ blapſ temus ſi diues fu

erit quadꝛaginta ſolidoruʒ ali
oquin triginta ſiue viginti et
ſi ad id non ſufficiat qumq; ſo
lidoꝛ um vſualis monete pena
mulctetur nullam in hoc miſe⸗
ricoꝛdiaʒz habiturus · quod eẽ
inter alia cõmunit atum ſtatu

ta ponatur ·

ctam a ſubdito ſuo maxi⸗

me cũ nullũ ha beat ſupe

rioꝛem · vt Hic. et ar · xlv·
di · et qui emẽdat · et pꝛe/
dicka iura loquunð de be
magnitate ſeu de man⸗
ſuetudine · quia nullus te
netur remittere miuriam
ſine ſatiſfactione mñ ve⸗
lit · ̊ rancoꝛ em · ſic de pe ·
di · vec · vl · a · xxiij· q· iiij.
n illie · xc · di · ſi quis cõtri
ſtatus ⸗
1¶Terroꝛẽ · ſie em pena
vmd dz eẽ metus alteriꝰ

ij · q· vi · qua ꝓppter · et · ·½

de iudeise ad liberandã ·
vbi de hᷣ · a · s · ð calũ · c· ·

atuimus blaſphe
niam . qui blaſphe⸗
mam dicit in deum Riue ĩ
ſpiritumſanẽtum neqʒ in
hoe ſeculo neqʒ; infuturo
remittit᷑ en xxv · di · qua⸗
lis mſi penituerit et lon
ge grauius eſt eternam
ÿ tepalem ledere maie⸗
ſtatem · s · de Hꝛet · vergẽ
tis· ſed qui cõtra tpalem

maieſtatẽ delinqt pumnt

‚b · · c. ꝓx · et · vj · q· i · ¶·
verũ · C. ad · · ſu;· ma · ··
ñi quis eum miitibus· er⸗

go multofoꝛtius iſti pu⸗

mendi ſunt a grauiꝰ. q
maioꝛa delicta maioꝛ ibꝰ

pems ſunt puniẽda et in

delicto equali decet ꝓxi
mas eſſe penas: ĩ aut᷑ · vt

fra · fik. colk · ix · xſus fl·

et quia hic eſt grauiꝰq;

in · c. pꝛox · pumtur gra⸗

uius- quia grauis omiſ⸗

fũ intelligitur · xxiii · q· i ·
non afferamus · in fi: Gm
leges vltimo ſupplie õ pu
mtur . in aut · vt non lux ·

cõ · na · colla · vj · · i · H bm
canones olim laicus exco

munica bat᷑ clericꝰ depo

nebatur. xxij · q· i· R quis
per capillum·
n Ingreſſurꝰ qꝛ qͥ pee

cat in deũ peccat meius

ecclefam et econuerſo.
vñ puat eiꝰ ingreſſu · ſie

xij · q · i · de viro · et · xvij ·

xxin· q· viij · cõuemioꝛ·etiam cõtra teſtes ·s· de voto · ex multa. vñ pu
mtur · quia ſine diſpenſatione nõ ꝙmouetur etiam fauoꝛe religionis
cum eo facilius diſpenſatur. s. de apoſta. ce.
cLoere debet xxin. q· i· parat ꝰ.et nõ ſolum pꝛincipi detrahbi nõ

to ſuo hune pſequebar· xxiij. q iinj. mmiũ· et · e. qui peccat · a de pe ·
di.. Homicidioꝛum. ar⸗j. de excel · pᷣla:ꝙᷓ ſit graue. “
k A temeritate · id eſt ptinacia· j · q· im· ſi quis ſacer dotũ· ar. otra
qð emm ex temeritate ſiue caloꝛe iracundie fit veniaz meretur · ij· q .·
inj. &notandũ. et. c. R quis iratus · C· de iutiuẽ · l. ij. et dicit impatoꝛ ſi
quis putauerit nẽa nomina laceſcenda ſi bhoc ex leuitate ↄotemnẽ dum

Debet . imo nec fratribꝰ. vj qi:ſumma·et detrahẽtem ſecre⸗

q · iin · frater · nee dz eis pena remitti qui in deum peccantlxin · di · ſa
lom tane · a · xxiij · q· iiij · ſ js qui · o ¶ Facultat es · ſic · S · S voto · c. ij.

p Cõmutetur · ar . de cõmutatõe pene. lxxxij. di · Pſůr · et · xxij · q· iij J

mnocens · de hoe diyi · s · de voto · c.ji. B.

q ¶ Hoteſtatem · ar · ꝙ vna iuriſvictio ꝑ aliam iuuatur · x · di · quomã ·

idem. et · xcvj · di · eum ad verum · et · xvij · di · nec licuit · s· S of· oꝛ · quo

mam in pleriſq; ˖ in fi · x¶ Contra eam. id eſt poteſtatẽ · et ita Ha⸗

bes hic ꝙ ſi iudey ſecularis negligit facere iuſticiam poteſt cõpel⸗
li ꝓ eecleſiam · xxiij ·q:v· adnimſtratoꝛes·et.xcvj · di · cum ad verum
¶ ¶ Monete · idem elſet ſi hoe non fuiſſet adiectum. vt de moneta · ã
vſu habetur ſoluatur ſe ᷣm conſuetudinẽ loci · f · dek · iij · . nuũmis ·
et. f · de fun · inſtrue · cum delamonis . . aſinam · in fl· B.

X ſe er,

co

iſ⸗
dal
oſt
lie
der
ſr
vl⸗
dir

zuf

2
RK(

2

idS NIquis diacomis · jdem elt d ijs R2—
ſti. eg. „ſer omnibus alijs jj. c. pꝛox · et · xj.· ſſe dz. .
cz. AUE Je . „ pꝛox et · * . 9 4 „ „ „ .
1 ⸗ fidẽ eſſet hi miuſte miſñ pꝛius reſtitutꝰ fuiſet · . iro i. ſed igud intelligitur eum miuſte depoſitus fuit puta ꝓ fal
jurxis · quia tũc nl q cοα dſi ſnĩa non ſit lata cõtra oꝛdinem ae ees ye ſt⸗ Rntrumenta. vnde dictur ibi i mnocens imienia
8 eeachedeg.j. l eſentstta lj. a. .c. diffinitiua. 8. vt lit. nõ eõ AS! i n e pꝛo erimine depoſñtꝰ eſt ſolus papa tales reſtituit
. ſbi diſpenl⸗ Cc ¶ Ab eceeleha · ar · cõ tra. ij. q· v · qua de caula · ſed Atoꝛes. deponas.ecce pena illoꝛ qui exeò municati ſuſpẽ ſivt
bifr i diſpenſatum fuit · lxiij · di · ſalonitane · — rdicki diuma officia celebꝛãt vt dictum eſt ·
m⸗ Aauis pᷣſbiter · degradatus · a ſuo epiſcopo adiunctis ſibi ¶ Multitudmem. hic ergo non parcitur multitudim ar mra. . di
tſihe di 3 degrada oe t epiſcopo adiunctis ſibi alna vt cõ ſtitueretur · et · xliin· di. eſngſones. jx. q. i· o lchr tera iet
replp. biteri · xv. q · vñ· felix · et de tem · oꝛ · c. ij · vbi .
. 2 o⁊·c. ij · vbi de Hů.
en erſi aut em . ſed pone de et · xxii · q in
„LA en qiiij:·non poteſt
edele datuz celebꝛare nuquid . — vt⸗ c ipa pi n pote
mm⸗ licirviderur ꝙ ke · qꝛ De clerico excõmumicato de niſ moniti ſine dilatõne redie⸗ quoti ens · ſed ſtacontra
i Srros ga kegg gend⸗ ponto velimtdicto wiſtrante rint ppetue depoſtõis ſentẽtia ria loeum ha bot vbi ſea
win⸗ dam . et de conle · di. iin. — eanone apoſtoloꝛum · auſu tate temerltatis meur Dan Rragestner Rſre⸗
thn aſterdicur. rf a. vn. i A) Jas epsp̃ſr veldia rant. ¶Demtolet· archiepo. ueturtigoz. aſas ſinon
an densrj arree liopife — conus depoſ tus juſte Ktoꝛes pñ tiũ mtimarũ contemnatur diſciplina
ah xxxj · d · dickum. ru . p certis criminibʒ au wůtã ip̃i ꝙᷓ multi alij pol eerr obnren e⸗
i vi · elerici · liin · di· e·. N. ſus fuerit attractare miſteriũ Hñ intdicti ul excõic ati fuerint riẽda eſt multietderxenen
dien deiu tis noncorie Hbi duon omiſſu p abecxia - dma pfupſeint officia celebꝛa . ii non poteſt . in et
n auferreiliam poreſtatez eindat Efr oci: anticen · ref· If.t. m. ꝙ F. l. ſolumõ vv babes pic q, vitran l di
ei quam contulit ꝙᷓuis non qs pᷣſpᷣʒꝛ aut alius cleri paucioꝛes in hijs deliquiſſe cõ cuntur multi· R. 3. dore
aſer taracter aufere ñ cus fuerit degradatus ab offi ſtiterit om̃es in ꝓpetuu ab offi ſti· eũ cauſam et ᷑m has
tau a. vent. wie militi· cio ꝓ certis criminibʒ ſuſpẽſus cio ſacerdotali de ponasiñ ve deere mter vtamur ſllaz
n. te dieut et me et ipe pot — LH3 215. en s· de · E p.ſedes· illa lit⸗
lius qð bene ↄfict depo et ipe ꝓ ↄtemptũa ſup biã ali⸗ ro multitudinezʒ magnã in hboc tera rea pit interpᷣtatõ eʒ
Pnhir ſitus ſicut hereticus r. quſd de miniſteꝛio ſbi int dicko peccaſſe pgnoueriseos quos S. de he p· eum in multis .
nte nre erer nkeire agere pᷣſumpſerit poſtea ab magis cãm delicti eſſe oſtiterit innocen inet ff de teſ.
im Kuel . da por meot — ir i.in fiꝰ aliquando etiaʒ
neqzi illam virtutẽ· et j verũ ſch o ſuo coꝛrectus incepta pꝛe Ppetua ðpoſitõne odemnes et duo dreunta mulrenl⸗
futuro eredo · vnde talis exeõi⸗ uptlone pdurauerit mois om ali os qui nõ tin denqᷓ rint ab of⸗ de iut · perſo · in fi· ar · ali
dirg eatur · vt · dicitur · q fa mbus excõicet᷑ ⁊ qcunq;ʒ cũ eo ficio ad tps ſuſpedaset oĩbus quando etiam. xxiij. mi⸗
iter lor eit xem ſibi ꝓhibitam · cõicauẽèi t ſiłr ſe ſciat eſſe exc õi Lr. W . lia pauei dicuntur.xlv·
eteti e ¶ Preſũpferit. quañ in Xoiee r le iciat eſle excon pemtentia hm diſcretiõeʒ tibi di · diſci plina · xxiij · q · nij·
n anrrri aGn cati E eoim liter de clenes —a eodatamiugas-A ino, auen mhe eurr
cndi ket Fird in quis epi⸗ laicis vel feĩs excõicatiſ obſer⸗ tercius herbipoleñ·caplo · M. a. et Pauca in reſpectu di⸗
dtnie oPAee. d hiaties Raoianten. (nde ntenen drr ⸗ I ENasis. bij enim ma
ie emm puati ſuffragij po⸗ ſeritet ep̃gminime emendare vnerabilis · · n· quonda hildeſ! Sis peccant. et ideo ma⸗
i, es rors adas potuerit ifeSis iudicio ad re. ſme ebo nſa no ſo, no obten akeftzce rvea⸗
noteſtleeufarbo. itions occie enſio damnetur Ita Ennec etias oſtulata ecctia iegui alionr et: ima⸗
rnn o ure. AATeranderlonon e0. bildeſmeñ reiicka berbipolen . ior eſt ulpa maier de⸗
* . . cum excõicato· Lerici aũt ſi q̊ͥa ſuis aut ecciaʒ occupauitſi· IFvñ mag erateert vdicta. s· de he
aſendb et intellige de minoꝛi · letia de mandato roman deburen oeßo dedimd in man ret · excõicamus · ?. er edẽ
Grg Obleruandu eſt. v Pokificis ab alienis epis inter⸗ datis ſt cũ ken ip̃m nõ 1 eere
ret talibus nullus cõicet · ali 2 Suern epis mtei⸗ 4 . . IX! P nno ponz in uemes concoꝛdãtias.
inen as ſimiliter fuũt excõicatt dicti vf exeeati añ abſolutõ ptibus illis nõ eſſe notoꝛiũ niſ 24 officio · a etiam a
ie⸗ minoꝛ i excõicatõe · xj · · nez dina officia celebꝛaueri dictus epus infra xx. dies ab veneficio. quia vbi vnũ
taug iij · excõicatos ·et miñ de⸗ . bꝛanerint qllX 1 nir dies ab WPter alt erum vtr o biqʒ
mur St⸗ ſtiterint füt exeõ icandi· Cl HH P. miſe. tãtũ.lxxxj · di · eos · Quid
tuen, ze ſe ne⸗ mdubs. Nis eEe piſeen⸗ dicat fuſpen⸗
tnin⸗ F. ij · et · J. e · R celebꝛat · in fi · H¶ ¶ Judicio · vbi em̃ ecele ſia p ſe i2 e zca aid. K ſiu d tea beneficõ nunquid
infefn cere non poteſt inuocandum eſralymm ſeculare vt bie dirt⸗ vn⸗ . e enebaane⸗ u de d ſbendie 4 mtm a beneficio · Itẽ 60 te⸗
pnrt offi· oꝛdi. ci· gt·c· quomã in pleriſqʒ in fueet. xvij· di. nee licuit · xj · q · niſ qauoad ſemͤiſpalieer ferabſer nreſliir ſllum bfieio luſpenſiſſe
tnon u⸗ i. petimus . et ita vtraq; poteſtas x alterã iuuari debet · s · t. pꝛox · e· enim beneficlumſe kaucia eſte enton vtromollea: ab offieõ · tũc
Kühſt yꝓhi de hoc · et poteſt ꝓꝑ eccleſiam compelli · vt ibi dieitur · paſtoꝛalis. ar. . c. eos · et e· F e remouetur ab illo · et. s · de ap ·
icusere Leri ciemoniti· ergo videtur ꝙ liemendare ſe volũt non depo xx viij · di · ibiterzi-et. Lvi ſtude ett· mñi ſpecialiter ercõſeruaretur
red ¶Anentur · ſed hoc imtellige dictum diſpẽſatiue · et ita nõ contradi⸗ ita dicat ſuſpendo te ab officõ vrb ier ernecrdes⸗ Quid ſi epiſcopus
iſiqn⸗ elc. .c. pꝛox· et alia · c.ſequenta-et ſie patet ꝙ quicũqʒ celebꝛat ex⸗ vtroqʒ ita crebo ſaltem pꝛopter dnbſun nũquid debeo abſtinere ab
cõicatus veĩ ab officio fuſpenſus pꝛiuari debet de iure officio a be⸗ x. ſig. eum Audom. e de 5.j du nen⸗ argu ]. e. c. pret · C· de
grite neficio et depom etiã · ved nunquid epᷣus poteſt cum talibꝰ diſpen ſi is qui ducenta· . eum ita ar. nener ſcenar F. de rebus dubijs .
at mans ſaro ſiue legatus de latere dñ pape miſſus · ar · ꝙ legat?ꝰ poſſit. qꝛ ff.de teſta·tu · duo ſunt · et. ff 5 igeer⸗ nicenfue eſt ꝓpter dubiũ.
nuerd⸗ vicẽ gerit delegãtis et abſoluit excõicatos qrũ abſolutio ſedi apo⸗ oecundum diſeretionen e fidei co iig cinn er piurꝛbus.
4 ſtolice reſeruat᷑ · S· de offi · leg · ꝙ trãſlatõez · et qꝗ. de ſen · ex · ᷓuis · a i. fen ſeretionem · a ita pemtentia arbitraria eſt· xxvj. q.
greſſi⸗ eſeruat: ‚leg · ꝙ trãſlatoez et . ne ex cuς vn · tempoꝛa pemtudinis · et kit hec diſpenſ. .
dernn c· ad eminẽtiã· dicas & ꝙ nec ep̃s nec etiã ſinodꝰ i ̊ diſpſare põt · gape. quia p ſe non poſſet vt di D nſatio auctoꝛitate domim
pindi⸗ xj · q· in · ſ qs epᷣs dãnat · t · c · ſe uẽti · ar · de eo qᷣ fur · oꝛdi. re · c · · a ludẽj. de iſto epiſcopo Pab r e. Sõ .
vototf i · ꝗ · v· qᷓ de eauſa· nec etiã legat ꝰ. licet poſſʒ abſoluẽ excõicatos · et 5. de maio · et obe Und. dm ode 5 wato. et:cet cet · a
iean ſie ſolus papa h̊ diſpẽſat. et h hodie expᷣſſum ẽ in duabꝰ deere · ino/ q ¶ſRotoꝛium hoc erat tale fa urn.vndr ibebat ſe oeulis omm
D ceñ · qjrti · · de ſen · et re iudi · cũ eterm·et · de ſen · er cũ medicinalis toꝛiũ ſi tranſiuſt ad eccleſã illã. ſed vtzd licter vor⸗ rar non efſe no⸗
. Aleni⸗ ed põt qri· vtrũ ide ſit in depoßitovt ſolus papa ipim reſtituat · a nõ erat noto: iũ ſaltẽ quo ad alios · qꝛ potuit at vk illicite h
or g h· dieit ꝙ ſolus papa hů p̃t· et ꝓbat · vij · q ·i · ñ qs pſ biter tñ cũ di⸗ etiam tranſeũdi a dño papa ꝓ łas ſuasar. 1. abuit licentiaz
bt ſtinctione ſi opiſcopꝰ ipᷣm depoſuit tãtũ cũ alnjs epiſcopis a ſacerdo in melioꝛẽ ptem debemus hoe interpᷣtari ꝗ Re idilectioms. vn
cio poteſt eũ recipe in inferioꝛibꝰ oꝛdinibꝰ · a ſic de alijs oꝛdimbꝰ potuit de hoc obliuiſci.qꝛ ipᷣm qñqʒ allin abiiſ iut᷑ · ciij · qꝛ papa
5 ent ar · xv · q· v ii · qui amjſ erit · et · c· ſ qs pᷣſbiter · Svi vero depohnt?ꝰ eſt et oĩm hr̃e memoꝛiã potius eſt diuimtatis qᷓ bun Txin. di · pᷣterea ·
etii ab omibus oꝛdinibus ſolus papa ipm reſtitui t · Sed otra ar · habel iuẽ · enucli. l. i. F. i qd. Cõtrariũ ẽ verũ · qꝛ * Rn deet. ð ve ·
n ri:qinj· epiſcopus · ibj dicitur ꝙ ſi m ſecũda ſinodo innocens inuema bit ꝓbatio ꝙ de ipiꝰ licẽtia trãſſſet · c. di. ⸗ r pᷣpa ſ diffit er er ineũ
tur nõ poteſt eſſe quod fuerat mñ gradus pᷣmiſſos recpiat de manu r ¶ Viginti dies ſic. s. de kalſa · dudum · a moꝛe · xciij · di · illud.

b ¶ Gfficla · m hoc deliquit · quia nec excõicatus nec ſuſpenſus publi
ce vel pꝛiuatim celebꝛare debet nec ſac ramenta alia dare · xxvin · di ·
pᷣſ biterũ:ſed alia officia pᷣter miſſam pᷣt occulte dicere non offician⸗
do ſed qua ſi pꝛiuata perſonaj · de pe· et re · ꝙ inte · a · xj. q· iij · ki quis
epus dãnatur·et · c.ze lo: gei mſiꝓ famã de illa exc õicatione · ſed fa
c ¶ In B. · qꝛ nõ oſtabatg
li. Y· itẽ ſepe · ar · otra · s·

ma ꝓ ſe nõ ꝓbat · iiij · q · in . itẽ in crimia

de olang · et affi. ſup eo.
vbi ad ſolã famã mẽmo

mũ otrabẽdũ impedit.
oergo iſte ꝓpt᷑ famã debu

it abſtinẽ.· de ſẽ · ex · eum

deſid eres. S. i · ̊ nõ in tm

culpabił fuit q;'tũ hi G̊. ꝓ
certo ſciuiſſet · et ideo diẽ

licʒz in ̊ nõ videat᷑ meul⸗

pabilis extitiſſe · ſed dicta

paucoꝛx ad ̊ nõ fuffice⸗
rent.qꝛ nõ faciũt famã.ẽ
de acceu · inquiſitõis · nec
tenebatur eredẽ licz diee
re᷑ ei ab aliquibꝰ.xj. q/
iij· non ſolũ.et · c· ĩ cuctis
et · xxiij · q; ijn· ꝙᷓ; magnũ·
c· ff· qð cũ falſo tut · l.ij.

et · ij. niſ fama ſup H̊ ꝑp⸗
uemſſet ad eũ ꝓut ſeqᷣtᷣ ·

ar · otra· f. de admi· tut·

quidã dec edẽs · . exquo.
et · C· de rei vẽdi. ſi fůdũ

et ˖ .. de R p· cũ otingat

d dubijs · ſic · s· de

ſpõſa · iuuems · et ð hoĩ.

ſigficaſti · ij · et · e · pnk. et

c ad audiẽtiã · vbi ð B et
ar · xxiij · q· i q̃d culpat᷑ im
e ¶ Veme. ſub ſpe (fi⸗
veme null dz peccare ·

de cõſe · di · ijj · qñ qͥs ar.
cõtra ꝗ · de ſen · ex · ſi vere

f ¶ Nitari · m H̊ q̃ſi patit᷑

ĩ alio ſceʒ in nõ vitaẽ agit
qð eſt ĩ eiꝰ ptãte · et ideo
m vno peccat.ĩ altero nõ
peccat · qñq; tñ nõ multũ
dẽnt agẽ et pati poſſe ·
xvj·q·ĩ· ſi cupiss
g Canõ xvj · q· iij. R qͥs

epus dãnat᷑ · et. c. ſe · et .

c· ꝓx·e · S· e· lat oꝛel.hãc
miſericoꝛ diã ſolus papa
pᷣt facẽ · S. e· clerici·
Rat ermitati · ſpolia
re · imo poſſet eos ppetuo
deponẽ · . e · latoꝛes · diſ⸗
penſare tñ eũ eis nõ põt.
vt dickũ eſt ˖ s. e. ckci · B·

ſtulaſtis. debeat.
xj · q:iij· cũ excõic a⸗
Retinere imo ſi (to ·

pꝛius alia bñficia habe⸗
bãt eis füt pꝛiuãdi · s · de
eta: et qua li ·oꝛ.cũ bone·
¶ Diſpenſatũ . nõ die it a
quo ergovidetur relicka
pPoteſtas diſpẽ ſandi epi /
ſcopis · ar. j.de ſen. ex · nu

pPer · dic · vt · · e. clerict ·

herbipoleñ · eccie admiſtratõe

ceſſaret eũ excoĩc atuʒ publice

nunciaret qð idẽ magdebur⸗
geñ · ſtuduit adimplẽ⁊· Vip⸗
ſe vero ep̃s in nẽa · poſtmoduʒ
pᷣſentia ↄoſtitutus ſi ſuũ reco⸗
gnoſcèt ⁊ ofiteretur exceſſuʒ

anõ iudiciuʒ ſed et miſcviam
poſtularet hec tñ inter alia in

ſua excuſatione ꝓpoſuit/qð cũ
dictus mag deburgeñ · nõ eſſz
oꝛdinarius ſudex eius non ere
diderat ꝙ monjtione non pᷣ⸗

miſſa aut delegatapoſſet ꝓce

dere vtra ip̃m aut ſententiã in
euʒz aliquã ꝓmulgare· Vñ cuʒ
nec ante factũ monitoꝛias nec
poſt as ab eo aliquas accepiſ
ſet peccare non eredidit ſidi⸗
uina officia quãtumcũq; ſolẽ⸗

miter cele bꝛauerit p̃ſertim cuʒ

ei nõ niſiꝑ famãde ſnĩa otra eũ
ꝓlata oſtaretſet · ILicet aũt

„

via eſt eligẽda tutioꝛ et ñde⸗
lata in eum ſnia dubitaret de⸗

buerat tñ potius abſtinẽ ꝙᷓ ſa

cramenta ecciaſticaptractaꝛe/⸗
Illud autẽ ꝙ ſub ſpe ve nie
diuina ſibi poſtꝙᷓ ſe a nobis ex
cõic atuʒ nouerat celebꝛari et
omũſoni fideliũ ingeſſit ſe po⸗
tius ↄtra eum facè credimꝰ ꝙᷓ
ꝓ eocuʒ ſub fiducia penitẽtie
non ðbuerat deliquiſſe/ ⁊ excõ
mũicato nõ vitare multoma⸗

gis q́ʒ nõ vitari piculoſum ex⸗

iſtat nõ vitaẽ ſiq deʒ cũ in eo ſit
excõicatus ſine dlicto nõ p̃t cũ

ex alijſ pẽde at ſine ſuo delicto

potẽèit nõ vſtari· Ycũ eo mi

ſericoꝛdiã facientes penã quã

m ¶ Canomice · R nõ fũt illa canonice cõſecuti ꝓdere debẽt illa. fie·g.

in hoc nõ videat᷑ omnino culpa
bilis extitiſſe · qꝛ tam in dubijs

de eta · et qua li:cũ bone· cũ eſſent excõicati indigmi exant et mabiles
ad aliq ua bñficia pcipiẽda· qꝛ tales nec eligẽ nec eligi pñt · S. de elc ·
l iter . R. s· S oſue · cũ dilecto· nec imperre as:s.ð h p·dilectꝰ.j.
n ¶ AcQollatione. vt pumatur in quo deliquit· s· de tẽpo· oꝛ · ex lig
imo et a ꝓceptione ꝗꝓpꝛij bñficij ſuſpendat᷑ qꝛ ſcienter mdigno bñfi⸗
cum tilit · s· de elec. mehileſt · B · o ¶ Mereãtur· ꝓ ſuũ ſupioꝛẽ·
P Celebꝛare · ꝓpt qð ſuſpẽſi füt et ĩrregulares.vt no.qj.de exc eſ ·
pᷣla· c. vl.vñ poſſent depom · S.e.latoꝛes: =miuſte excõicatꝰ. atxł · g·
tur cui opus nouum nũcia tur nec obtẽperat · ff· de no · op. nũcl. l. ij

—„

a ( Aiſericoꝛdiam.ſes. te ttanſla· inter eoꝛ poꝛalia vorſis. ti · Z ¾ mopis. r ¶Artioꝛib⸗.s. de ſmo . de regularibo. e. e. qm ſimo
, 6 Kopoſuit · tpe. tẽpus g& mueſtiture oſid erari dʒ vtrũ ¶ maca.
unc fuerit excõicatus.vel nõ · S· e · e. ꝓx · et · · S eta · et qua:cũ

Hone. ſic m imp etratione & pti· tẽpus date oſiderandu eſt an tune
fuerit excõicatus · 8· de R p · dllectꝰ.· j · qꝛ li poſtea excõicet᷑ nõ ꝓdit᷑

relcptũ · ̊ ſuſpendit᷑ qᷓdiu abſoluat᷑ᷣ · ſe intelligit᷑ .· . de · of · dek · pꝛu

duximus infligendaz⸗ on⸗
Pidmaiter chiepiſcopo .

/

¶lericis excõicationis vmculo
innodatil ecciaſtica bñficia cõ
ferri nõ pñt nec illi valẽt ea tti
nere liciten foꝛſtã cũ eis fuẽit
miſeꝛicoꝛdit᷑ diſpẽſatũ cũ ip̃e ñ
fuẽint canonice oſ eeuti⸗ lili ve

.
1

vt puniant᷑ in hoc inquo delin⸗

cleſiaꝝ ouetualiũ qui poſt latã
mter dicti ſniam in locis ſuppo
If6tis interdicto pᷣſũpſerunt ha

dentiã . S· ſex tã · Rc a tẽpus electõis oſderat᷑ an tũc ſit ydoneꝰ.s · de
eke · dudũ · vbi hẽs ſimiſr

canones minant᷑ hijs qui poſt

excõicatõeʒ ðma pᷣſumpſerint

offi cia celebꝛ are vel ſe celebꝛa
tioni ingeſſerint dᷣimoꝝ ei non

Maternitatitue et ˖ Yp̃⸗
ſbiteroſ aũt ⁊ alios cłicos qͥ ꝓ
ſuis exceſſibꝰ a te nexibꝰ ana⸗

thematis canonice innodatip
ſüpſerũt vlp̃ſumũt officia ce⸗
lebꝛare ðina rõnabiſit᷑ poteriſ
oĩbus bñficijs ecciaſticis ſpoli
are · I[dẽ decano a poꝛi coloñ·

Oſtulaſtis p ſe· ap · edoceę

ꝙ micium ſpectandu eſt ·
t ¶ de abſolutione · et ſie
ꝓbauit ille penitẽtiari9
ꝙ magiſter·p. fuit excõi
catus · et ĩpſe · p · ꝓbauit
po ſtea ꝙ fuit a bſolutus
añ ſuam inſtitutionem a
ita colligit ſ̊ ꝙ hi fuit ex
cõ municatꝰ pᷣſumitur ꝙ
adhuc ſit excõicatus mñ
cbauerit ſe abſolutũ ꝓ⸗
ut iße · p· fecerit · et ita q/
cũq; abſoluitur ſaltẽ ad
caut elam ſemꝑ obtineat
Fas abſolutõis et ĩta cũ

aliquis dicit aliquẽ exeõ

municatum ille dieit ſe
nõ eſſe excõica tũvtriuſqʒ
teſtes füt admittẽdi ĩ tů
dubio · ar ð ſen · ex · ꝓꝑ tu
asS.a.s. de teſti · eũ tu · et

3

excõicatis cõicari non debeat/“ u
nõ fuĩt ſufficiẽs rõ ad ꝓ⸗
bãdũ abſolutõez.· ð ſẽ ·
ex · eũ deſidẽs . q ẽ p füptõ
q dã · xj · q · in · ĩ qbus epi ·
xeiij · di · ſi mimicꝰ · ar · cõ⸗
traꝗ· de ſen · ex · ĩ pñtia · a
. de pPuil · cum olim ·
Do ſtolice. hee deẽ ·
eſt pars illius · . de
exeep · apoſtolice ·
vy ¶ Dꝛobabilis. ſic ergo
ꝓbabilis ignoꝛantia tm̃
excuſat et nõ craſſa et fu⸗
pina vt patet ſit · s· de
3 SnsLeß A. . Pe; ρσ ſpiri ˖ eu vir ˖ vñ dixit
gue pſupſerüt ¶ Rueſiuiſtis a 8oſtol⸗ miſericoꝛdiam
pᷣterea qliter puiri debeãt cele⸗
rici monachi vel moniales ec⸗

riſet · S· Cõ .· v. r · cuz en nen c· audi⸗

ro qui ſcienter illa beneficia tli
buſotuleꝛũttãdiu ðbẽt a bene
ficioꝝ collatõne ſuſpẽdi donec
ſuꝑ hoc veniã oſequi mereant?᷑/

viij · di cõ ſuetudo · et in⸗
ducit diſpenſatõem · s · de
oꝛdi · ab epil · qui renũ · e·

ſi quis a hmoniacis · ſed
Hic non eſt a liqua diſpẽ

ctenusa adhuc etiã nõ wrentẽ ſat io neceſſaria. quia ne⸗

diuina officia celebꝛareſq̃ʒuis
ꝓter h̊ ſint excõicationis vin
culo innodati · Adhoc buiteꝛ
rñ/ꝙ clerici qui talſia pᷣſumpſe
runt ſunt ecciaſticis beneficijs
ſpoliãdi· Monachi o vel mo
males in artioꝛibʒ monaſternſ
ad pagẽdãpmaz detrudendi · /.

beſ hie ꝙ abſens a igno
rans põt excõicari et ſu/
ſpendi · vt · ij · q· i. de ma⸗
infeſta · et · S· de ap. cũ ſit
romana ĩ fi: a ediu igno
rat ſe excõicatuz non pec
cat c elebꝛ ãdo vt hie pa⸗
tet · jdez ergo erit ſil ẽas

vel alio negocio poſſet
²ðð ettlã interim eligi ab ip̃is
qui hoe ignoꝛãt · et ſie in iſto caſu ſuſpenditur effectus excomumica⸗
tionis vt quãuis ſit excõicatus nõ tñ obeſt. ar · op · de oſ e · di · jiij. e · ij ·
et inſti · de exre ep. S. pter ea · et · ar . · de ap · dilectis filijs · vbi ſuſpẽdi
tur interdictu. ſic a ſentẽtia a bſo lutõ is ſuſpendit᷑ · i · q · v·quãto· ar ·
cõtꝛa · s · de ap.paſtoꝛalis · vbi excõica tio ſtatim trabit ſecũ executõ
nẽ. et · f · ſ certů pe · eiꝰ qͥ· vbi dicit ſtatus ſui ignarus: credo ꝙ quic⸗
quid facit anteꝙᷓᷓ ſciat ſe excõicatum nõ impute᷑ ei· tñ poſtqᷓ; nouerit

ſe exeõicatum debet abſtinere adminus nonaudietur ꝓ has lr̃as niſ

poſt abſolutionẽ· non eredo ꝙ electio de ĩpᷣo facta teneat licet igno⸗
ret ſe excõicatum vel ſuſpen ſum· Item quid ſi talis moꝛiat ur anteq/
ſeiat liber erit quo ad deu · et exeõicatoꝛ debz eũ abfoluẽ poſt moꝛtẽ

K. 8 of· del· cũ otigat ſie

Smuĩone · H (tis·

merui.quia ignoꝛãs feci

i· et · ij · vbi de H· a · i. q i ·

ſciebant ſe ſuſpenſos . vñ
non peccauerunt ·˖ itẽ ha

obtinuerit pꝛo benefieio-

10
(A.
—„
dit
une
Ne
d
de

r

ſt⸗
etſie
ati
ti⸗

Nlſe

ltis
ne
iter

g

am

tiD

tnnet
1n
ce⸗
jctſe
rulſg
diiti
eptl
tlleet
at
audi⸗
49.
dcy⸗
ſe⸗
füpto
geßͦi⸗

N⸗(OM⅓

ſtla⸗
⸗

c dee ⸗

9, de

ergo
la tm̃
et ſi⸗
de
diptt
diam
jgfert
etin⸗
g de
enie⸗
. 4 4.
eſt
ndipe
lia ne⸗
os,fi
ſteht
ig
erſel
dena
biſt
Hign

00 e

e
ſlis

eKictd.

bißs
nnen/
ſpede
tordt⸗
eclt⸗
vlet
46 i
e⸗
ich
ſorce

Item nunquid ille qui ſciens ilſũe
erit · eredo ꝙ ſie · Itẽ quid ſi abſens excõ icatur pꝓ epůim qñ dicemus
illũ excõicatũ · vtrũ qñ ſeribit᷑ vei qñ recipit epłam · p̃t diſtingui.
vt ſi excõicatoꝛ voluit ꝙ ſtatim eſſz excõicat 9.tũc erit ſtatim excõi⸗

catus· ſ̊ nõ obeſt ei donẽc ſciat vt dictũ eſt ar · iin · q · v · e · i. vbi dieit

exq as accepiſſe eõ ſtiterit · et · ff. mãdati · ſ mãdaſſem · alias tũc de⸗
mũ erit excõicatꝰ cũ recepitẽt̃las.ſie diſtinguit lex in buo manumiſſo

p Kas · ff · de acqͥ · poſ.q

abſeti · et. l· ſi qs. vj. F. i.

ideo non imputat᷑ ſnia
ig noꝛãti: qꝛ nulla ſnia li
gat efficaciter · miñi poſt⸗
ỹ ſcitur · ij · q· vi · biduũ ·
nec aliq̃ ↄoſtõ·lxxxij.di ·
ꝓpoſui ſti · a. ff · de deere ·
ab. oꝛdi . fa · I. vlti. Et fic

excõicatio non ſp trabit

ſecũ fuã executionem a ſi
ꝓferat᷑ ſub oditõe · s· de
ap · p̃ter ea · ij · a H vᷣa fũt
cũ ꝓ babilis eſt ignoꝛan
tia · ſecꝰ ſi craſſa a ſupia.
ar · S. · Ulud · ibi em craſ⸗
ſa videbat᷑ ignoꝛãtia cũ
pꝓ famã ſcirʒ ſe excõ icatũ
a Indulgem?. m quo
caſfu nullus aliꝰ pᷣt indul
gere vt dixi · S · e · clericl ·
celebꝛat peccet ·
e hoe autẽ pumet
ad arbitrium fui p lati cũ
certa pena hice nõ ſtatua

tur · ar · s· of · dek · S cau

ſis. et · xxvj · ꝗ · vij · tempa
e· ¶ Nrregularitatis. qꝛ
ꝓPpterea n impediret᷑ ab
alíᷓ ꝓmotione eo abſo⸗
luto:ſecꝰ ſi maioꝛi ſentẽ
tia ſit ligatꝰtũc dz depo
ni mñ cũ eo fuerit diſpen
ſatũ · s· e · latoꝛes · poſtu⸗
laſtis · et q̃ſ ꝓ totũ.ᷣ æ
determmat ꝙ olim dubi
tabat᷑ . ſcʒ vtrũ tlis irre⸗
gularitatẽ contrahat·
dCEligẽé . otra. 8· de
elec · eũ miter · R et · S · de
cõſuetu · eũ dilectus · vbi
8ðꝛ ꝙ ſuſpenſus nec eligẽ
nec eligi poſſi · · S ocel ·

pbẽ · qm diu hitatẽ · H ve

ro dꝛ ꝙ tal ſuſpẽſus eli⸗
gere pᷣt lʒ nõ eligi · Hilla
et oĩa oſñi lia · vt · S· e c· ij·
intelligũt᷑ de ſuſpenſſab
hoiĩe · illi em eligẽ ñ pñt·
irregularit atẽ meurrũt
diuina officia pᷣſumendo
5. e. latoꝛes · et · g· de eta ·
et q̃li · cũ bone · Hͥ vero lo
quit᷑ de excõicatis Rue ſu
ſpẽſis a ca none ꝓpt ſolaʒ
pticipatõeʒ · qꝛ ᷣm cano
neſ q ꝓtictpat eũ excõica

Dẽ decano et ſubdiac ano
pictauieñ · et magiſtro · p. ca
nonico petragoꝛiceñ ·
eus epi tuſculanẽñ/ ꝙ g. ſan⸗
cte marie ĩ poꝛticu diac̃carð·
in ꝑtibus illis ap· ſe · legatõis ia

xcõicatũ ſi ꝑ ticipat illi exeõðicatus ¶ p ſᷣ

☛ r p „rde

ſuſpenſi ꝑ ꝓticipationẽ nõ ſunt ſuſpenſi vel interdii a diuimis offi⸗
cijs·ſ̊ puati fut cõione ſaẽmẽtoꝝ p canones · c etiã ꝗpt er pcẽ̃m ſiẽ a
aln in moꝛtali cõſtituti nõ fut excluſñ ab elecõe · s· de elee· illa · a ĩðo
pñt eligere nec fũt irreglares ſi celebꝛant
bent poſſe eligi cũ nõ ſint ſuſpẽſi a diuim
tur eius electio eſt irritã da ꝓ eo ꝙ eligiẽ ad ſuſc eptõez eoꝛꝛ id ẽ ſaẽ

vt H 8ꝛ· et eadẽ rõ ne de /
S. õ reddit in a vbi dici

mentoʒꝛx a qbus eſt puatꝰa ſãctis pribus.quicũq; em eligit᷑ ea ſuſci

deũs mgri fueit inueſtitꝰ/2. F.

et ꝙ idẽ eßs dẽo mgẽo cõmu⸗

nicauit poſtea ĩ eccia et ĩ mẽſa

Mopoſuit mgr⸗ p cleri⸗ I· Y· Quia o ſepe dẽemmgĩʒ

inueſtiture ſue tpe a p̃fato epi
ſcopo extitiſſe excõicatum di
ctus penitetiariꝰ ſicut obtule

fungẽte officõ qͥᷣdaʒz delemo⸗ grrd rat nõ ꝓbauit / cu ex aduͤſo de

niceñ · ei hũ iliter ſupplicaĩrt v –
eoꝝ ecciam que ðbito fraud
bat᷑ clericoꝝ bᷣuicio oꝛdinaret
pꝛo ſe ac mgro eodẽ p̃ceſ ſpẽa
liter poꝛrigẽtes · Jp̃e verole⸗
moniceñ · ciuitatẽ ingreſſꝰ ca⸗
nonicos monuit vt illos recipe
rent in ſocios et in frẽs maxie
cum p̈bende · v · vel · ii · ab vlti⸗
ma ipfus eccie oꝛdinatõne va
caſſent/qͥbus poſt petitas a cõ
ceſſas ðᷣtiberatõis inducias nõ
curãtibʒ rñdẽ de pᷣbendalemo
mceñ · carð·pᷣ̃dcũs eoſoe cieri⸗
cos ſueſtiuitet · JCu aũt des l
mg ᷣ a lemoniceñ· penitẽciariꝰ Cir o⸗
m mafuiſſent pñtia oſtituti et ẽr
acta iudicij inſpici fecerimꝰ di
lig ẽterper prĩarij teſtes intel
leximus ꝙ lemoniceñ · ep̃s plu⸗
ribus annis anteꝙᷓᷓ ide mgt in
ueſtitus fuerit clericos et bur
geñ · caſtri lemonice · et eunde
P.noĩatim queʒ eoꝝ dicebat

5

abſolutõe a ↄmuĩſone dicti epi
fuerit fẽa fides ꝙ; p dictum le⸗
gatũ de memoꝛato mgr̃ᷣo fẽm
eſt ꝑ diffinitiuã ſentẽtiã duxi/
