4 To ennu ſeoe ofſtoßm Pteititpis moa deuocio poſtulauita nob / ere iaonramtnats
rnanenrn ei ſeſmosbtenutieta rdacfiglanfanec ad inrrisde
teñ · vel ꝙ ibi non ſerual intelligi vt ſit ſenſus · cõcedi⸗ eẽ hẽticos 4 ↄt᷑ fidẽ catholi⸗ Impaton alres ige
nunquid fit eis pꝛeudiei A mos ßpteriti t pis ſic obtinu tur ſeu defedüt erꝛoꝛev! qui vec: inſti. non pol. l.n. et
un enelta eteché Do n us rectioꝛ eſſe videtur qaꝛ m vel ab eis ſnialiter ode⸗ eranonp geike
i⸗ babslananref⸗ Builegium ſit lex pᷣuata a lex natiſſup heretica pᷣuitate 3 Aemderer noiwitie
1 s
liud v. vep. nrnenege vm ti oſaſz certa mamfeſta nec iux ta ſantoes legi timagpu⸗ ius ſine priuilegio inducit
n co acu pdit puilegiuʒ ue eſſet pᷣuata miſ aliqͥ; d ſpeciali muntur. Dreterea cu pe cff. de aqua coret eſti · hoe
f ibi dꝛ · et ᷣ lẽ̃a eẽ multũ fa ter ĩdulgeret · ꝓpfecto ſic ĩtel⸗ dagiaſ. alinaria guidagia ti iure. . ductus. ff. de aqua
cẽviðꝛ n egeredo ligẽda ſunt illa verba ut res bi leg atus mdi xerit memo/ Biun⸗ beiß. in Aaue
Randenen onenl ar. qua agit᷑ valere poſſit poti ratus auc ap· duximus ðcla ſubc lyv. dſ mos aaue
ui 8.· de elec · qꝛ diligentia· et us qʒ pire maxime cuz ſupra radumilla ce pedag la ſalma anee Dete Rareſta
ent ſonam non muenerint ido oꝛibꝰ vſus determiatõʒ ſuaã lateraũ · ocil· largicõ E oceſſa tulum allegare licet boe
idß neam vel oꝛdo regularis ꝓrſus amouerit ut ambigui vel ex antiqᷓ oſuetudĩe atem Pöärarter anas meconſue⸗
7 aneicgus voeun da kastolſeret, a q dicebatur noꝛe cujus i errat memoꝛia tomæ rainogg, vebee
be⸗ bʒz · ar · C. de cur · fur . l pe · m oceffione paſcalis ut vi de itroductan. ¶Cu a lega ſue · c· ul · jtẽ ar . ; p man
ni et · · ti· ꝓx. duobus· ſceom licet ſubrogacio abbatis ſcĩ to recepis in mandatis ut datũ guale non ꝓhbibent
co deie pindens fluim apud aleiateñ .ĩdiſpo keoqueretibus m ſu vl al. mſſheiazrrijar ds
8 e of.dee ee Eitoe abbatis efratrü ſancti terius legati ſeu iudicis oꝛ-di Fede micpal ahze i ts
. leckus vixit· x· anms nun vᷣtini ſemp exiſteret ꝛ ip̃e mu narij vſl legati arbitriũ iuſti⸗ o ¶ Arbitrium · ꝓpter hoc
i⸗

ar · xvj · q · vij · et hec ſerip/

quid pꝛeſeriptio ẽ contra
priuilegiuz · videt ur ꝙ ſie
s· de priuiki accedentibus
.s · de cã pol ·cũ eccia·a cõ

quod mnuitur m · l. attili⸗/

determinatõ ßm pᷣteriti tpis

tauẽit deẽnes ſpᷣrogatõʒ ip

ſus abbatis non aliũde qʒ ð
mõſterio ſeĩ bertini faciendã

ſa q rõne p

videlicet ut tãdju möſteriuʒ

ciã exhibẽs ̊ talit᷑ ſteligeð
eſſe em ſr in omni cau⸗
onaꝝ vel rerũ qᷓ

ktd edagia. pedagia di/

verbum facit ad titulum
quod hie declaratur.
p ¶ Intelligendum · vjde
qualit᷑ interpᷣtatur gna⸗

trario nec adhue eredo ꝙ ijs igitur diligent᷑ audi ad ecci aſticũ foꝝ ptinent ac 1 de e eRcer da 11 ⸗
4 pdant hune iuz aua non tis möſtéio ſancti bertini ad⸗ ſup vniuerſiſ capitulis que ꝓ qWerſonagz ve wm ni⸗
17 „ — arel⸗ Poſ⸗ iudicauimus hmõi digstateʒ pace buanda ſunt P di ctu le⸗ ctõe eccie · qꝛ actoꝛ foꝛum
1 cteet atttieinus · quia p⸗ ut qciẽs in alciateñ· mõaſte⸗ gatũ ſtatutavel auẽ· ap · ſta⸗ de 1 gnibs de fo. eõ· euʒ
R uſſeguus non pditurmn p rlo abbatis electio imminet tuẽda · Iteviduis pupill oꝛ: ucer etee⸗ſeeet comnd 5
4 ulrnir aeſep renn facienda alciateñ · möchi de phanis a pſonis mi ßabili bꝰ Hreus et ſubeſt in eccete
Auneur ex clauſula gene cenobjio ſci bertini ꝓſonã ido tenearis i iudicio ecciaſtico ernſen erſ dec ar,
xali:ff · qui · ex cau:ma · l. i . — tur eit m ſua iuriſvictione

qꝛ ratõe rei ſoꝛtit᷑ q̃s fo⸗
cinus · ſeeus videtur ſi ibi V .
non viguit obſeruantia regularis qꝛ eulpa illoꝛum contingit aeul⸗
pa imputetur · ↄtra videtur qꝛ delictum ipᷣoꝛd non dz tollere puile⸗
BSZiũ mõ ſterij· x vj· epiirer iſti euidentia rei notorij hotici

rruym. s. de fo. com . ſane. et M
eul·qꝛ eomes conuenitur h̊ lz habeat ſupioꝛꝰ in tpalibus · ſ. xegẽ
frãcle · tenet᷑ rñdẽ m iudicio ecciaſtico ex mã dato legati ĩ omi cã qͥ ꝓ
tmet ad foꝝ eccie hue rõe pſonaxq̃ ſũt de iurudiãõe eccie ſiue rõe
Vper quibuſvã· pᷣdicant⸗ ſut cum eoꝛx factũ non poſſit aliqᷓ rerũ ſcʒ ſpunᷣaliũ ecẽiaſticaꝛx et eẽ euiliũ ſüͦt urdictõe judieiſecẽ
tergiuerſatione celari: iſtis em modis qin hic enumerãtur manife⸗ aſtici · jt viduis et pu-et oꝛ · et mivabilibʒ pſoms et pace Fuanda-
ſum qð ꝓ bari dz tedditur notorium ·g· ercum olim et g de coha · S¶Dꝛo pace:qꝛ ̊ pt inʒ ad eceiaʒ ·s · ð iudi · nouit t ¶ WNiduis· ex

bae patet ꝙ eauſa vidua

di. re. nup · et · .. de fo· eompe · ex tenoꝛe · de hoe dic ut ibi ·

b ¶Pecreto · s. de eri· fal . ad falſarioꝛum · b · .
c ¶ Tradatur · Hoe ĩtellige de illo q̊ pemtꝰ ẽ ĩcoꝛrigibilnec obſtat
gS· de iudi · at ſi elericei:ĩ fi et de illis q̃ͥ depᷣhendunt᷑ ĩ maiori crimine

d eceleſtã ſppeẽtet · ar · otra · s de dote pꝰ.

Ouimus:canonibꝰ.xj ·q·i· ſi q̃s ſacerdotũ ·et · inj · q · iij · clericus

puta here ſi et crimie falſi.s ·de heret᷑ · excõicamꝰ.i · Rx n et · c · pe · et

Sde fal.ad falſarioꝛ · a
j caſu · xj·q·i.R qͥs ſacdotũ
qdã tñ cafuũ iſtũ ultimũ in
telligunt ſi fuerit imeoꝛxi
Sibilis · et benignꝰ ẽ ths ĩ
tellectꝰ. ut · s· de iuð · cuz
nõ ab homie · als nõ dz q̃s
ſtatĩ poſt depoſitõʒ tradi
curie ſec kri pumendus.
d (MKpluribus. licet ſit a
plułibus appꝛobata tamẽ
ſtabimus ei quod papa ̃̊
dicit ut expꝛeſſe tradatur
et non per conſequentiam
e¶ Hoc · ſ·viciũ fkta tiſ.bᷣ
Flagicium puta hè ſim

ſ MMIſtercedere ˖ xvij· ꝗq⸗

ii ·reum · C. de hijs q̃ ad
ec · eonfu · l· pñti ·ar · t · di⸗
10 peibz nõ ꝓ excõicatõʒ
neludas: magis rigi
agitur; g. 8 cri ·
fal:ad falſarioꝛ· ſed hoc
ſic pape placuit ·
¶ Committat · hee ẽ ve⸗
ra pemtentia · de pe · di · inj
mpñ · et expone ꝙ nõ com

mittat · id eſt poſtumet

voluntat em ha beat ſimi⸗
lia de cetero non commit
tere · quili bʒ em q̃ͥ accepit
penitentiam illius ꝓpohti
et voluntatis eſſe debet ·
alias non eſſet penitentia
Niecto · ar ep̃us otro

erliam habebat euʒz
venetis et ꝓcuratoꝛe eo⸗
rum ſuper eccleſia ſancti

marcei de tiro⸗cãomiſſa fu

it tempoꝛe jnnoẽ· ad peti

tionẽ archiep̃i veneti cita
ti legitime non venerunt ·
vnde archiepiſeopus miſ
ſus fuit ĩ poſſeſſionẽ illius
eccie cauſa rei buande ar⸗
chiepiſcopo demde abſẽ
te ex eauſa neceſſaria iſte
jacobus pꝛocuratoꝛ ve⸗
netoꝛv volebat recupare
poſſeſſionem et ſtare iuri
ſed quia archiepᷣus abſẽs
erat iuſta de cauſa nõ po
tuit eam rehabeꝛe · vnde
papa indulfit illi ꝓeura⸗
toꝛi ut lapſus anni non ob
eſſet quommus poſtea re
cupare poſſet poſſeſſionẽ

rñdere · ¶ Deʒ epo pariſieñ ·

. Duimꝰ expediẽ ut ver⸗
bũ illð qð mm antiqͥs ca⸗
m

nombus et in nro deereto cõ
tra falſarios edito ↄtinet᷑ vi⸗
delicz vt cle ric uſ pecci aſticũ
judiceè degradatus ſeculari
tradatur curie puniendꝰ ap
tius exponamus · Cuʒ em̃ qui
dam anteceſſoꝝ noſtroꝝ ſu⸗
per hoc oſulti diuerſa rñdert
quoꝛũdã ſit opinio a pluri
bus appꝛobata vt cleri cus qͥ
ꝓpt᷑ ᷣ vel aliud flagiciũ gra
ue nõ ſolũ dãnabile ſed dano
ſuʒ fuerit degradatus tãquã
exu tus pꝛiuilegio clericali ſe
culari foꝛo ꝑ ↄſeq̃nciã applice
tur cũ ab ecciaſtico foꝛo fũſt
ꝓiectus · eius eſt degradacõ

cele bꝛada ſeculari poteſtate
pñte ac ꝓnuũciandũ eidẽ cu,ʒ

fuẽit celebꝛata vt in ſuũ foꝛũ
recipiat degdatũ · ⁊ ſic intel⸗
ligit᷑ tradi curie ſeculari · ꝓ q
ðᷣbet tñ ecc̃ia effic aciter inter
cedẽ vt citra moꝛtis pericſm

circa eum ſnĩia moderetur · ꝓp

iilo o falſario ſcelẽato quẽ

ad mãdatũ nẽm capi feciſti h̊

tibi duximus cõſulendũ vt in
ꝓpetuũ carcerẽ ad agẽdũ pꝑe
nitentiã ipᷣm ineludas· pane
doloꝛis et aqua ãaguſtie ſuſtẽ

tandũ ut omiſſa defleat a fle

da vlteri? nõ omittat · H⸗
noꝛiuſ.iij · archiepᷣo turoneñ·

— Ylecto filio ĩacobo bar

bala· S: qꝛ te pꝛo cauſa
Pechett a tͦc abſẽtepoſſeſſio

archiepiſcopus poſtea ̊
audiens dubitabat an ꝓ talem indulgentiam poſſet illa reeuperare
Poſſeſſionẽ ecẽie qñcunq; etiã poſt annũ eum fimpliciter m ipa idul
Sentia diceretur ꝙ de cetero ei lapſus anni non obſtaret quommꝰ
poſſeſſionem recupꝑeraret.vnde ipᷣe ſgmificauit pape ꝙ tempe idul
gentie oceſſe tantu tps effluxerit quod ſufficiebat ei ad verã poſ⸗
ſeſſionẽ ?moerlium generale ſeʒ annus: vnde timebat archieps ꝙ ĩ
dulgentia pcluderet ei viam ad veram poſſeſſionẽ · et ſi foꝛte tempꝰ
ipᷣm añ pᷣdictã oceſſionẽ non effluxerat q̃re q̃ſuit a papa interp̃ta⸗
tõz illius indulgentie · et papa rñdit ꝙ non fuit intentio ſua ius au
ferre qð ei Opetebat ex poſſeffione quã habuit añ abſẽtiã vel eẽ p9
reuerſionẽ et ſibi imputet ꝓs aduerſa ſi negligens fuit ſiue añ fiue pꝰ
reditum archiepiſcopi · rei publice · foꝛte m buicio romane eccie
IMeceſſaria · puta cauſa . sS. de dil. c· ul · vñ Ribi imputari nõ po
tuit nec debuit · Idem etiã otmgit ſi qs eſt abſens ex eã ꝓbabili · qꝛ
non fit reſtitutio ſpoliato · S· de ol · dek 2ↄſultationibʒ · Si vo fuiſſet

2

*

abſens ↄtumaeit᷑ vel ex volũtaria cauſa tũe facta denũciatõe ad ee
eleſã ſuã mitteret᷑ iſte ꝓcuratoꝛ venetoꝛin poſſefſiõʒ cã rei vuan⸗
de ſiẽ archiepᷣus pᷣmo fuit miſſus ꝓpt᷑ otumaciã ꝓcuratoꝛis qᷣuſq;
veniat archiep̃us a vterqʒ iura bit de ſuis expenb et fiet hmnemde

ↄpẽſacio expẽeſaꝛd a ſatiſfactõ ei qͥ plꝰ expendit qñ q̊s reſtituat᷑ ex

cã ꝓbabili a nccaria vel ꝓbabili tm vel necaria tm notat᷑.ij· q· vi·
¶èj.biduũ · vꝓ.· ſi aduerſus abſentẽ · ̊ H. nõ hʒ locũ qꝛ ñ agit᷑ de reſti⸗

tibi tradita tã cuſtodie par⸗
ti aduerſe reſtitui non potuit
eidẽ indulñmus vt ſibi lapſꝰ
tpis nõ obſiſteret quominus
poſſeſſonem ipᷣ̃am recupare
valeret. Em vero tm̃ tpĩs añ
cõceſſõeʒ ipᷣius indulgentie
dieitur effluxiſſe ꝙ tibi ſuffi⸗
cere poſſet ad vere poſſeſſio⸗
nis effe ctuʒ ᷣm ſtatuta ↄcilij

gelet · Yauẽt · p· declaramꝰ
nie intencõis nõ fuerit per
ipᷣaʒ indulgentiã ius pimere
qð tibi opetebat ex poſſeſmõe
pterita vel poſt reditũ tuum
opetierat ex futuraſibi eniʒ

imputare poterit ps aduerſa

ſñ̃ negligens fuẽit in ſua iuſti⸗

cia ꝓſeqnda cũ abſentie tue
impedimẽto ceſſante oueniẽ⸗

di te habuit facultatem

Deʒ pᷣoꝛi et clericis ſancto
rum iohannis et pauli tudet᷑ ·
Vm inter ws duduz ex
bte vna et abbatẽ · ſ. p ·
de monte ſpolet ˖ dioẽ ˖ ex alte
ra ſuper tercia ꝑte oblacõnũ
cappelle ſancti hilarij queſtõ
verteretur et a vobis pꝛoba
tuʒ fuerit per · xl ·annos ⁊ am
plius terciã ptẽ oblacionum
eiuſdẽ cappelle vraʒ ecciaʒ re
cepiſſe ac elẽicis inſtitutis xꝓ
abbatẽ de mõte tuiſq; fili poꝛ
eandeʒ terciã te omiſiſſe ali⸗
quando colligendam bone
me ˖ Y· p̃pa p.n. ip̃aʒ terciãec
cleſie vr̃e adiudicans ſtatuit
vt tibi pꝛioꝛ liceret per eoſdẽ

clericos ſicut fuerat ↄſuetum

tutõne tali ·
m ¶ Indulſim9. nõne de

iure ↄomuni poterat iſte ꝓ

curatoꝛ in terꝛũpe annalẽ
pᷣſcp tõʒz offerẽdo cautõʒ
pñcia pape lʒz archiepᷣs eſ
ſet abſen · certe ſie. S · S of·
oꝛ· paſtoꝛalis · s· ð oo qui
mit · i pol · eã rei ſer · cũ ſiẽ
et · xvi · q · ij · S. pt᷑ · vᷣ · is cu
ius · quid & idulſit ſibi pa

pa puũ vł'nibil niſi qꝛ ſo

let plꝰ timeri ⁊c · xxij· di.·
quãẽ · el · · ð Hꝛet᷑ · ſi aduů
ſus · qñq; em ius vũe oce⸗

dit · · S iur iut · eti xpᷣs m
fi · ſed archiepᷣus timebat

ne abſoꝛberet ius ip̃iꝰ ut
qñcunq; vellet recuꝑpare
poſſet poſſeſſionem ·
9 ¶aneralio · de do · a
contu · cõtingit ·
o ¶ Declaramus talis de
claracio ius facit · C· S le·
· ulti · ö ·

p neron .· nota ꝙᷓ re⸗/
eur lendũ ẽ ad intentõz cõ
cedẽtis pᷣuilegiũ fiue bñfi

ciũ ·s · ð ᷣben· e. ul · a · c eũ
cãʒz · Itẽ ha bes H ꝙ papa
nõ mtẽdit iuri alt erius ꝓ
ſuaʒz indulgentiã deroga
re · S de vſupal· ex tuarũ·
et · S. de of · oꝛ.· li eet · ix · q·
iij · oqueſtus ·xi ·q;i. pue/
nit · lxxxv · di · floꝛẽtinũ · a
g · de cõſue · eum olim · et H
ideo qꝛ nemini ↄſulendum
eſt cũ alteriꝰ miuria · xxn·
q· i · mũ · ff · de odi · inde ·
nam hů natura ·. et · xiiij ·ꝗq · v
denih · et · C· de eman · lj.

nec annꝰ· et R ptũ qð ĩ to

tum abſoꝛ bet ius alterius
nõ tenet · C· de pᷣci impa⸗
offe · quotiens · vñ iſta in /

dulgentia intelligenda ẽ

ne alterum ledat et redu /
cit ad ius die ar · S· e · ab⸗
bate · et · S. ð ↄlue.ẽ dilẽus

q ( Ex futura et ita tps

abſencie ex necaria eã ſub⸗

ducitur ð medio et otinua
tur tempus pñcie ante ab
ſentiã et poſt reuerkioneʒ

Otinuat᷑ tys pñ̃tie ſiue eẽ
ſfit pᷣmum mediũ vltimum
ve · C· de veſti :mi · ꝙ tpe milieie · f..ex qui:cau:manecnon ·S. ſi quis

ſepius. et · l· ß et ſi p pᷣ̃toꝛem · S.ſi ferie · a. S.quotiens · vᷣ bi gra archi

epᷣus fuit pñs poſt miſſionem · in poſ· ꝓ · vi · menſes poſtea fuit ab⸗

ſens ꝓ alios ſex vel ꝓ quatuoꝛ poſt reuer Ronem habebit ſex mẽſes

in quibus ꝓcurator venetoꝝx adhuce pot erit reeupare poſſeſſioneʒ
et tempus illud medium ſubducitur de anno et ſi poſtea pꝑ illos ſex
menſes negligens fuerit venetoꝛꝛ ꝓcuratoꝛ ſibi imputabit qꝛ vl/
terius non audietur ſuꝑ poſſeſſione ſi medio tpe non poterat · ſie tẽ
Pus vacantis ece leſie ſubducit᷑ de preſeriptõne et contimantur tpa
extrema et tempus ſciſmatis ·s · de preſcrip · ð qrta · auditis.cũ nobᷣ
r Megligẽs. lc & negligẽtia ꝓcuratoꝛis nocet dño · qñ imputet
factum ꝓcuratoꝛis et qñ nõ dicitur.s.· ut li· non ↄteſta · ad E · ſibi S&
imputet quia nõ egit cũ tempꝰ habuit · ſi · C· de ꝓbaẽ. ex ꝓſona · C
8 diuidẽ. tu. l. ul. ff · S hijs q̃ ĩ frau: cre.eum pupillꝰ.et · C· ð hijs qᷓ
a nõ do ma · l. ul · ĩ ki· et · . ut li · nõ oteſta· qm·i. R n· et· S· S R p · N

brica capelle ae auarra m,aittunk vel poꝛtant᷑ ad illaz diciturne canonicaipa me deiun to e ne eeSi
. bricam deputatur ut . ·'qa ſeu ad domu ſaedotis eiuſoẽ diat quominus monaſteriuʒ gealep li? Otelkataz ar⸗
. iij · vmo · et nuttlus a⸗ s in mtuitu defun ctoꝛ necnoqm vrm molendinu pfatũ decali ntra. gde reſttepa⸗Pif a
. Hé iupe ſ. mimli ponunt 8 altari ſu añ· reedific arevaleat 100 ſta wote diſcoꝛdie 4 wdi er 2
n diat· F.- famił· hꝛc· fundꝰ lpit et facit Peccelam depoꝛ tu quo fuiſſe dinoſ⸗ cit ur tpe liud tempoꝛe mote liti ut
qui dotis · et · ff · de pe · he tari:⁊ q añ crucẽ a ĩmiſſa tri⸗ mote litis eſſe referenð ad te pic dicitur ·
dicunt quidam e illa fut Lamtur a lapadeſ cum oleo ꝗ tione noui opis iactꝰ fuit · vo Sr zaccreitoz ii fua
4 ratio quia m decimis no pdicke capelle ab aliqbus of bis ecõtrario aſſerentibʒ illð Puthcia ſie · · de loc · i
de paſtoalis illa eſtra / ad recipiéda talia p pfate caa.· ſup hᷣinter vos ap̃fata eccte ¶durat eo recedente. ut ibi
tio potioꝛ: quia tercia iſta pelle pꝛochjã d eſtin at de hijſ fã extititoteſtata · noſ igitur 8ꝛ· generaleʒ tñ ↄſtitutõz
integraliter ſeriptaẽ. vñ om̃ibus vobᷣ t ercia ptẽ dene oſiderata eað ſnĩa ꝙ ĩ pᷣfato facere non pᷣt · qꝛ non bʒ
R pellano de alns partibus tercie ꝑtis ꝑſoluendisꝓ rata litis interpᷣtamur eſſe refere (cK.. de iut · om juͤel. ul . el·
ſ.s. de pſcrip · de jrta. b. vram eccleſi otingetis reti⸗ dum ad tps quo litis oteſtaj de off . le · nouit · volunta⸗
„ e ¶Oblatiomum. ob ho nere nitebat᷑ ad expenſas ca acta kuit · Ide platisvni riã tñ qñcz erercet in ho⸗
Rerapte miternserattonen pelle ip̃ius nccariaſ faciẽdas uerſis francoꝛuʒ oſtãti · denopermenapan⸗f.
vt ijfra ſequitur · L dictuſ p̈deceſt. oꝛ de om̃ibʒ ſu pte veſtra fuit Poß of. ꝓcon ·l· i· vnde abſol⸗
f (ieulo. id e S pꝛadictis abſq; ſubtractione tu ꝙ patꝛiarcha vt᷑ occafõe uit nee n elainz
Pa ellbul ve vropay . aliqua integre yſ olui voluit oſtõnis cuiuſdã quã albineñ · cpnerzenr. reg. trepi .
et licitis rebus·se: cauſa madauit tercla poꝛtoeʒ ac epus tũc leg atus in ptibʒ rO ad emmentiã · a ·e⸗ ea noſei
be uania en tespmitias 1 decimas vel ea functoꝝ· dil fil. Yti ſantte aie dene onaut
. poc ſit eccleſiaſticuʒ bene q̃ offerũtur ꝓ miſſis moꝛtuo⸗ pꝛaxedis pᷣſbᷣꝛ car · dũ ibidey eccleſijs in teſtamentis de
. ficium ſine dimmutione cõ rü ſ. aẽdotibꝰ 76 ſe eptimis legatõis fungeret᷑ officio in Hum rozunn uerea pare ca⸗
3 kerrdeber g.ur eelerbe triceſimis a anmuůſarijs pa nouauit de quibuſoaʒ qᷓ vob? 65 eet ii tarintil
R pꝛebendas · a quia ſenten neſa alia 4 infra ebdomadas 7 eccijs veſtris legant᷑ a dece ut terciavel quarta detur
tiat um fuit de tercia nul⸗ offerũtur a moꝛtuoꝝ iudicia dentibꝰ? terecia a vobᷣ exigit Hm diuerſas conſuetudĩes
la facta veenoei⸗ oblat õnũ nomine minime cõ poꝛtõem · Cü igitur ii ſeut — tela red⸗
, rer kee ReN tineri de hijs oĩbus terciaʒ p ex eoꝝ int᷑ᷣtatõe accepimus at. SH Puis eer
3 parte ˖ queſtionis · teʒ ſoluẽ vob nolũt · · J Vo nõ intellexerĩt ꝙ de hjs que n uterp tatione li er⸗
kier or⸗ debʒ nif/ lumus igitur mandam? vt in oꝛnam̃tis eccliaſticisv ł ad So e ilte em. 13
ſenennto nerarrnon de / P vim ciericũ a vob in eadeʒ fabricaʒ ecẽie repatõne indi teſt mterprari qui ius es
. bet · xxiij · qeun · ſi illie . ſile eccĩa inſtitutu de ommb⸗ ſu gentis aut ad ecẽie lumina⸗ ſutuit · C. de legi · l ulti · et
. de i⸗n⸗dmwinn PRʒ pᷣdeĩs oĩbʒ oblatõibʒ qcũ⸗ ria necnon de hbĩs qᷓ ꝓ anniũᷣ EED rene⸗ ane
enumciat operis titulo ad ecciam puenerint ſ ſario ſeptimo triceſimo ac vi H ptuʒ papes · de poſtu ·
vno modo ſolo verbo cuz ne diminutõne aliqua itegre ceſimo faclendis vel dehijſ qᷓ fſc Ent ptotns ipu/

auten · et · e · plerũc · et eum potuit noluit · 8· de offt · dele · eum ſuper
a ( Ceſſante · eeſſante cauſa ceſſat effectus · de hoc plene dieitur · s·

de renun · poſt tranſlationem · et · · de iuriur · et ſi xᷣus· ad fi·
Em inter · annos · vnde legit ime pᷣſcripſerunt illã terciã obla⸗
tionem· qꝛ quadꝛ agenalis pᷣſcriptio omnem tollit actõem · xvj · q · ij⸗

. g.·quas actões · ſub illo · S·p̃t · et · · de pꝛeſ· de quarta. · e ad aurel

c plius hec adiectio ad modicã ꝙ;titatẽ rekert · ff · de ver · ſig ·

H adiectio · et lic et ad mo
dicam rekeratur tamen ſi
ponatur m libello debz ex
prmi illud amplius · S · de
dilac · littere ·

d (Meceſſarias · ſed non

ne iuſte mouebat᷑ iſte ſaẽ
dos ſi nolebat retmere ex
penſas neceſſarias pꝛo fa

dico denuncio tibi uouum

ptẽ colligẽ memoꝛatã · verũ
q: poſtmodũ ſacerdos pᷣ̃di⸗
Qe capelle aſſerẽs oblatõnũ
noie miĩme otmeri ea qᷓ ip̃i ca
pelle ĩ feſtiuitate oĩm ſcõꝛuʒ

tercia vobis poꝛtio ꝓpſoluat᷑·

debebãt · a iõ dieit ᷣ pa ĩ ſmĩa ꝙ monachi reedifieẽt m eum ſtatũ · ꝛcẽ.
als nõ haberẽt locũ ſequẽtia qꝛ totum debʒ demoliri quicquid fa/
ctum eſt poſt iactum lapilli.s · de no · ope · nun · c· i · et · · bernhardꝰ

. — — » —

¶ Nitis ↄteſtatio · ar. ꝙ tunc demũ ceptum dicit᷑ iudiciũ cũ lis ẽo te⸗

ſtata · · de ol · deb · relatum · a m aut · de litig . S· omnẽ · v· ſi vero apð
iudicẽ: nec ante litis ↄteſtationem iudicis officium imploꝛatur · S8.ð

ap · ſgmficante · a etiã ↄteſtatio ipᷣa ðꝛ li

ppa · p· n· ſup molẽdino deca

lian: ac alijs articulꝓmulga

uit in recidiue qſtiomis ſcru⸗

pulũ reducè molietes aſſerũt

capituluʒ illud eiuſoeʒ ſnĩe q

pſonis ſpecialiter niñ foꝛſan

tis exoꝛdiũ . s: de of · oꝛ · ſu
per queſtionũ . · i · et poſt

litem ↄteſtatã iudex recu
lari non poteſt · s · de re iu

di · int · a · iij · q ; ij · off erat

ſed quo ad perpetuandaʒ
iuriſdictõʒ ſuffieit ſola cita
tio · S de offi · dek · gratũ·
et · celieet · et · S de ol· le · e
ul et · ſic poſſz int elligi · ff

lationmibus ſi ſermo ambi⸗

opus · ꝓꝑ talem denũ ciatõz 1 vfrafui de Id fiat eccie rõ A Suus eſt pꝛetoꝛis int erp
edificans fit poſſeſſoꝛ · ff · pe v. 3 it a⸗ id n r ali oel lo⸗ tatlo et mens requirenda
de no · ope · nunc. l. · . m pontu ꝙ ppo . gZantur an qua deberet ſoſui eſt · ff · de pto · ſtipu mpꝛe

operis · vel per iactũ lapil

ii ut hic · et m hoc caſu de
nũcians poſſeſſoꝛ oſtituit

nonici are tineñ· ſnĩaz quã ·

poꝛtio eccie cathedꝛali · nos

toꝛijs: ſic etiã et teſtis po
teſt declarare ſiue coꝛri/
gere dictũ ſuũ cũ dubitat
de dicto eius ·s; de telti·

De r8& .Pnn —

et retmet poſſeſſõz · ff · e · ð
de pupilio. memimiſe · de hac materia de · s· de no · opi: nu· c· i. a. n
et mtellige ꝙ denunciatio noui opis fuit remiſſa vel eẽ tps ꝗ.qð ca
nonici debebãt agẽ lapfſu fuit · a hic mõchi edificauerũt tandẽ cano
mei ceperũt agẽ ↄtra mõſteriũ ſitenteſtata inter ptes deſtructũ u
ijt foꝛte a eanomeis latẽ ter quicq uid edificatũ fuerat pꝰ iactum la⸗

piln vel alio mõ mõchi r eedificarev olebãt· cano nici dicebant ꝙ nõ
.

cog · p̃terea · et ar · f· quẽadmo·teſt · ape . ſed et ſi quis · m fi · ſemper
emm recurrendũ ẽ ad intentionẽ conſtituẽtisut hie patz · ſi· S e · di
lecko · et · · de pbẽ · c · ul · eum ſuis ↄcoꝛ· et · s · de reſti ſpo · audita· et ·
de arbi · exp oſita · et · xxxv · q· iij · quod ſepſi · o IJnoꝛnamentis:hoc
idem quod hic dieltur habes.s · de teſta · e · ulti · ubi de hoe ·
p ¶ Kone · H itellige ?m diſtinctõʒ quã fecit deẽ · Ss. ð teſta · reqᷣſiſti⸗

h ᷑5᷑à

Frraudulenter quia tunce fraus non nocexet eceleſie eathedꝛali
ms. de teſta · offieij · et · e · requiſiſti· S.· ſi vero illud · m fi ·
Ga nobis interpᷣtatõe · tales enim mfamia notantur-C. de le⸗
lL.ij nam ius cuile calumari non opoꝛtʒz · ff. ad exhiben · · penulti · b ·
c ¶ Reſtñgere· imo potius bñfici pᷣnepis latiiñme interpᷣtandũ ẽ ·
B8 r e oli · a. s · de dona · cum dilẽ · ĩ fi. ff · de oſb · pn · · ul · et · · de Ppuil·
d ¶ EPñficioꝝ ſie noĩe clericoʒ omnes clerici maioꝛes a m bijs:

noꝛ es ĩtelligunt᷑ · s· e · eũ ti
bi. et itax bũ i defmite po
ſitũ gna :e a ccipiẽð eᷣ· ſ· s
ð pᷣuiłq⁊ ca·xix · di · R xo

manoꝝd.fr.ð ſer- ur.pᷣ. ſi ?

Uitus eteff· de tutekel·. in ·
i fre·s· de of · del. ſup qõ
nũ.ð· ſi vo duo · ar · ob · ĩ · q
i:fũt nõnulli: vñ ibi ðꝛ · be
atus qͥ exeutit manꝰ ab oĩ
munere . nõ dixit a munẽ·
⁊c ſi eĩ tm̃ ð mioꝛ ibʒ bñfi/
ens ĩtellexiſſzʒ de illis expᷣf
ſe dixiſſz s· de deẽ. ad au/
dientiã et · . de tran lac ⸗
inter coꝛpa lia·a· C.ð ca
tol.l.vna · ꝗ·h vero nemo-
ãſmiſſe:facultates
HB em gnale ẽ et oedi/

narium ut ſeʒz facultates

ecẽiaꝝs ĩ eis clerici ĩſtituã
tur et nõ plłes ut:s.. ð ĩſti.
cCLijet. c· auẽte · et · S. de vi ·
ho. ele · qmut ait· ubi ðᷣ
B. et · g· de ocel · pᷣbẽ · ex p
te aſtenb. ĩ fi· et alimenta
ſedʒ facultates danda füt
ff · de tranſac · eum hijs · F.
in pſona · et ꝓcuratio · .· S
cen. ſopite · e · penulti⸗
¶ oderantes · hoc ver
bum induxit dubitationez
queſtionis·ex hoc patʒ qꝙ;
Vlt ra facultates inſtitui ñ
debent · imo ſi in ſtituti füt
reducendus eſt numerus
ad debitum modum · in au

ten · ut deter· ſit nu · cle ·. ꝗ.

ſancimus· colla · i.
8 Excreuiſſe · hoe etiam
indieit queſtionẽ · qꝛ vbi
exereuermt facultates nu
merus aug eri debet. vndð
m quolibet priuilegio po
mtur hece clauſula vel ſub
intelligitur mſi mtantum
excreuerint eccie faculta
tes ꝙ poſſint pluribꝰ ſuf⸗
ficere competenter . S. de
oſti:eum:M.a vbi meſſis
multa eſt et operarij pau
ci aln mittendi fůt · xxj. di⸗

interp̃ tatõʒ eoꝝratã haben
tes ᷣm ipᷣam oſtõʒ pᷣfatã pᷣci
pimus obſeruari firmiter ihi
bentes ne ĩp̃dictis aliqͥd frau
dulenter in piudicium cathe
dꝛalis ecclenñe ꝓcuret I¶ dẽ ·
ewva nob·· intimauit qꝙ;
cum tibi ꝓ releuatione
oneris de bitoꝝ duximus in⸗
dulgendũ ut fruckus bñficio
rũ qᷓ interim ĩ dioc:tua vaca
re vtig erit tibi liceat biẽnio
retinere · qdã aplice gẽe pᷣui

legium ſiniſtra inteꝛpᷣtatõne
reſtũgẽ molietes aſſerũt pꝛe

bedas a maiora bñficia neq̃⸗
quã bñficioꝝ noĩe otineri · et

I‚Nos ĩgit᷑ auẽ · pñtiũ decla
ramꝰ ꝙ ĩ ̊ caſu pᷣbẽde aca⸗

lia bñficia generali bñficõꝝ
noĩe otinentur ORegoꝛius

ix · decano et ſacriſte egoli ·
I Rãſmiſſe ire ot ĩebãt ꝙ

fſignificatibuſ epiſc opo
⁊ capitlo xantoñ · ꝙ quadꝛa⸗

genariꝰ canonicoꝝ numerꝰ
mſtitutus in eoꝝ eccleſia nõ

poterat obſeruariꝓ eo ꝙ nõ
ſufficiebant eccĩe facult ates
vob dedimus ĩ mãdatiſ ut ca
nonicoꝝa pᷣbendarũ numeꝝ
iuxta facultates eccĩie mode
rãtes ſtatuetiſ eundem firmi
ter obſeruari · vos vero ĩueni
ſtis p̃dicte facſtates eccleſie

m nouo· vnde dubitabant iſti moderatoꝛ es ut ſiecut poterant dimi /
nuere numerum ſi facultates fuiſſent dimmute ita dubitabant vtrũ
poſſent augere numerum cum facultates inuemſſent augmentatas a
tempoꝛe numeri ſtatuti·ex hac deere · colligitur ꝙ epiſcopus cuʒ ca
Pitulo ſtatutum numerum canomcoꝛ et pꝛebendarũ et digmtatũ
non pñ̃t diminuere ſine auctoritate pape etiam ex iuſta cauſa quam
ſiſti alle gabant licet eſſet Ffaiſa ꝓut poſtea eſt comptum· ad hoc fac
8· deaſte ex pte · et · e. cum acceſſiſſent · vbi de hoc notatur · dic ut ibi
M.oderatõis verbum.ex hoc facit ad titulũ moderari emm ẽ di .
mmuere id quod inducit grauamen et reducore ad equitatem · ſic iu⸗
dex ex cauſa etiam moderar/ poteſt tempus appellatõms· id ẽ abbꝛe
Uiare · S· de ap · cum ſit romana · a· e· oblate · ſc a iniquũ mãdatũ mo
derandum ẽ. g · de iureiut:qumtauallis · ſic m ſocietate · ff. ſocio.
ſocietats.ff de ope. i. ſ livtus. Itẽ patz bic ꝙ foꝛma mahat/ dili
genter õ ſeruanda · s· de Be p cum dilecta. eũ ſuis coꝛ · Itez ẽ ar · ;
nõ ẽ? rocedendũ a ſignificatõe vocabuli mſi oſtet ſcribentẽ aljud ſen

ſiſſe · f · Sle · iij .· ñ alit· et. S.

de deei · ad audientiã · a. . de tranſſa· int᷑

atr * de ſpon ex literis · ar · o CS · e int elligẽtia .A.c Pter ea u bi de E̊
n vtilitatẽ · nota augmẽtũ ouertendu mvtilitatẽ eecie · poſſ⸗
intelli gi qn pter diligentiam canonicoꝛꝛi ptigit · ſecus vider etur
diligẽtia ĩp̃oꝝ h ſt ꝓcuratũ alias diligentia ipoꝛeẽt iſtis dãnoſa

qð eẽ non debz · at · C. de allu . ·. iij · ſe em ſubttaherẽtur a peurãda
eccle ſie vtilitate· de hoc no · s · de oſti · eum. A. et ad i ꝙ dielt donee
alit · ꝛc· viðꝛ ꝙ nõ diſtinguatur vndecũqʒ augmentum ↄtingat · B.
Anis xes · pᷣt expom · i· oĩs obligatio ſiue otractꝰ· qd em cõ
ſẽſu otraloit᷑ ot raria volũtate diſſoluit᷑ · C · qñ iʒ ab ẽp · dil .·
i. et . f · de re · ijur · nihil tã naturale · et · C. de ac · et ob· ſicut in
icio· fallit ſᷣ̊ regula·s· de bap·maioꝛes. Itẽ ĩ mẽimonio qð ſolo oſẽ

a tpe ſtatuti numeri adeo ex
creuiſſe ꝙ abſ; mutilatõe p
bendarũ maioꝛ haberi poſſet
numerus in eadem quare q̃ſi
iſtis an ꝓ moderationisꝰꝰ bũ

literis noſtris appoſitũ eũdeʒ

numerü augmentare vel mi
nuere deberetis · Ruocirca
m· qſñi veteres nõ ſunt minu
te pᷣbẽde cũ moderatio locuʒ
nõ habeat ip̃aꝝꝛa canonicoꝝ
numerũ dimitt atis in eodem

ſtatu in quo hactenꝰdignoſ

citur extitiſſe ĩ vtilitate eiuſ⸗
dẽ eccĩe outentes augmtum
ſuoꝛũ reddituũ donec duxeri
mus aliter diſponendum ·;
Deregulis iutis

Dhannes criſoſtimus.

nis resꝓ quaſcũ
cauſas naſcitur p
eaſdem diſſoluitur ·
da in omelijs ·
t ote mibicoꝛdel . ꝛc . H
loco nil aliud nob pᷣcipi

eſtimo ñ vt ea fẽa qᷓ dubiũ ẽ

q aĩo fiãt ĩ melioꝛẽ pte inter⸗
ptemur · qð eniʒ ſcriptuʒ eſt

ex fructibus eorũ ognoſcetiſ

eos de manifeſtis dictü eſt qᷓ
non poſſunt bono animo fieri
ut ſtuprum blaſphemie fur⸗
ta ebrietates a fimilia de qui
bus nobis permittitur iudi⸗
care · T[dem ·;

beſeant · et · xxxij · q · v. chriſtiana · ij · q· v e

ſu ↄtrabhit · xxvij · q · ij · ſuf
ficit · I̊ ſolo diſſenſu nõ diſ
ſoſuitur · xxxn · q· vñj · licite
Itẽ ĩ ordine et bapnſmo;
qꝛ ſact̃a ſemel hita nunqᷓ;
amittunb · j. q · i · ꝙ qᷣdam·
et ar · xv·q· vij · epᷣs ſolua
Itẽ fallit qꝛ alio mõ tolli

tur obligatio qᷓoſẽſu nata

ſeʒ p acceptilationem · I
nõ natura ſui ſ̊ ptate ouẽ
tõis · ff · de reſem. vẽ · eum
ẽptoꝛ · jtẽ tolliẽ ſolutõne

eius qð debeð᷑ ˖ inſti · qui.

mo· ob · tol · ĩpn · jtẽ ſiẽ ac⸗
qrit᷑ poſſeſſio coꝛpe a aĩo
ff · de acqui · poſ.poſſide

x · et eodem modo amitti

tur · ff · · quẽadmodum .

cõtra · ff · e. poſſderi · ¶m

amittenda · ſo · admittituꝛ
ciuilis poſſeſſio· coꝛpalis
non ut illa · l. quẽa dmodũ

Stote · loco. ſez qui
equitur ĩ ip̃a auẽte
ſcilicet · nolite judicare et

non iudicabimim · ꝛc·
m ¶ Partem ut res poti9
valeat iẽᷓ pereat · s · ti · px.
abbate · et · · de fi · inſtru.
inter dilectos. et · ff. ð re.
du · quotiens ij · et benig/
nioꝛem interpᷣtatõ em ſe⸗

qui debemus mre dubia ½·
ff · de hijs q̃ m teſta · delẽ·

ꝓxiĩe · vel expone · in meli
orem id eſt in ſecurioꝛẽ ꝓ
eo ꝙ ĩ altero nullũ. m alte
ro magnum periculum ti/
meatur · s · de homi · ad au

dientiam⸗et ˖ c· ſignificaſti

.„

ij · et · S· de cle · ex · mi. illud
et · S · de ſpon · iuuemns . ſic
enim in dubijs abſoluitur
reꝰ · qꝛ illud eſt benigm
gs· de ki· niſtru · mter dile⸗
ctos · m fi · et · .· de ꝓbaẽ.
ex literis · mñ in canbus q

ibi ponuntur·
n We mamifoſtis quia
ſecretoꝛuz deus iu dey eſt

et cognitoꝛ · xxxi · di · eru/

onſuluiſti: e⸗

—

0 ſtuprum. Ixxxi · di · apoſtolus · hec em m ſui natur a mala ſunt
g. de iur eiui · et ſi chriſtus. m fi · x· quedã . e· S· de delic · pu · c · i
Vi ſcandalizauerit · collige caſü · xi · q· in · inter ver ba · et. xxi · q

ij· pmũ · m pn · et · xxxij · q· v. ita ne . et ·

de hijs q̃ vi me· ve cã· ſacxis

q ¶ Weritas. que triplex eſt ſeʒ bone vite · hee nunquã obmittẽda ẽ
ꝓPter ſcandalum et ad quẽlibet ptinet.alia diſciplme · hec ꝓtinʒ ad
pᷣlatum · alia iuſticie · hec ꝓtinet ad iudicẽ. m hijs duabus qñq; aliq̃

obmittuntur ꝗpter ſcandalum . . di

ut conſtitueretur · et intellige

quod hic dicitur de hijs que indiſpenſa bilia ſunt · et tale ius ↄomune
quod indiſpẽſabile eſt veritas appeilatur · de hoc dicũ fuſt. g. ð tẽ.
oꝛ · lane · et qð dicitur ibi veritas iuſticie · intellige hm hie dicitur.

ſus cõmune qñqʒ indiſpenſabile eſt· i·
tur·tale ius ꝓ nullo ſcandalo relaxand
enſabile eſt ꝓpteꝛ ſeandalum rece
onſtitueretur · et · i · q; ulti. diſpenſationes · et · e· exigunt ·
d non eſt · neceſſitas · hoe ideo dicit · qꝛ neceſſtas legi nõ ſbᷣ
e obler · jeiu · c · ij. m fl · et · S. de cõſue · quanto · et deoſe · di·

diſt

jaceats.

· ul· et ſi illa· et de tali H loqᷣ
u eſt · ſed quando ius vmune
ditur a iure communi · l. di · vt

i· hẽ et di iij · ꝓuenit · vnde tpe necitatis omnia fuũt cõmunia · xij. qii ·
dilectiſſimis. et · ff · ad · l· ro. de iac · l. i · S. cũ ĩ eadem naui: m fi·quodĩ
telligitur m hoc caſu · a ſie eſt ar · neceſſitatem excuſare · de con. di · v ·

*

— rr —1

—2

—

vno
tali
ſllu;
viele
on.

car⸗

rid
Fat.,
en
ſaen
ſn
Gſſi
unod
ſie
nunc
i
sſoſin
mo ni
ilun
tofeng
ſatedli
pe⸗ Cun
ſolttön
ſe an⸗

te ſe e

peazo

poſſde

wantiti,
todumn,
derlen
mittttne
cotpals
admnodu⸗

ſez gi

a auite

icaree

.
es pote⸗

fPeinſt⸗

tff.te⸗
tbeng
töenſe⸗
re dubin⸗
ſtadeli⸗
n ſe
uron
ſi malte
ulumt
nl⸗adan
Greaſt
mi illud

ſems⸗tit

ſſoluitu
enign
er dile⸗

bn

kakbus

ſtis⸗qu⸗
iudere⸗
idien

mnals iur
lic pe
et⸗ enſ
ci· ſaen
mittedde
cpinnn
ſqgand
ntelis
somme
t,8dit⸗
diettur,
ali
.·di⸗ Nt
it; ,
S hoſ
eoſerd⸗
. nj 4.
fequoo

diſeipulos · at · xli · dĩ. quiſquis.et · e.· delicie · et . lxxx · di. eum ommb

et · Ss de fur · ſi quis ꝓ nccitatem · et ꝗpter nec̃itatem famis dauid cõ⸗
medit panes ꝓpoſtionis · xxv · q · i · . hijs ita · et ꝓpter hoc pater pẽ
vendere filium · C· de pa. qui fi · dil · · · fſabbatum cuſtodiri· vn/
a ¶ Sabbatũ · peeptum fuit veteris legis⸗ de ſi qui colunt ſab⸗
batum exterioꝛem rit um legis reuocant · de con · di·. in peruenit.

b ¶ In labbato Hoc eſt pꝛopter neceſſitatem · xxiij · q · vlti· ſi nulla·
c ( Egrotus etiam ſi in ꝗ/

coꝛpus meum ſta ut ardeamcaritatem autẽ nõ habeã.nichil michi
pꝛodelt · de pe · di . in · ſ quis · ad fi · di · ſic etiã m teſte qui aliquid adi
eit de ſuo totũteſtimomũ ꝓtis mẽdacio decoloꝛat · iij · q ix · pura · ſi⸗
. e oſe · di · iij· non licet · non opoꝛtet · et· ix · di · R ad ſacram·

ſubðſtõꝛum exceſſus alias ſanguis eoꝛum de pꝛelatoꝛum mambus
re quiretur · S· de offi·oꝛð· irrefragabili.i·R n cum concoꝛ· ibi poſi

amuiſ· neſcit· pa ſtoꝛ ſeu pᷣlatus inquir ere et coꝛrigere debet

dꝛageſima carnesomedat
non dicitur frangere vo/
tum .s · de obſer · ieiu · e · ij ·
im fi ·
dod latenter ˖ poteſt
pom caſul · per · l. f. quod
vi aut elam · l. i circa pꝛin
et in ſeruicio pᷣſtito pꝛela
to per vim a ſubdito · hoc
enim in futurum non pa/
rit preiudicium. xj · q · iij ·
quia cognouimus·
e¶ Der vim . que per vim
ſiue per metũ fiunt qͥ eade

re poſſet in conſtant emvi

rum cum de hoc conſtite /
rit reuocantur · s· de hijs
que vi me · ve cau · fi · ad au
dientiam · de Hoc plene di
citur in · e· abbas · et · ff · ꝙ
meę. cã · leieet · metum · F.
ed quod pꝛetoꝛ ·
m in comteinplatõ
ne · queſtionibus · ff · de q̃
ſti · l · · et · C · e · ti · milit es ·
quod ſi fiat appellari põt·
.· q· vj· non ſolent. vꝓ· an
te ſententiam · hoc intell
ge nulla pꝛeſumptione pᷣ⸗
cedente · ar · contra · v · q v
illi qui.vbi de hoe ·
Ve multotiens˖ 8 de
enis · c· i · et · vj · q; i ·
imitare⸗ et · i · q · i · reperi⸗
untur ar s de iudeis ˖ ita
quoꝛundam-
p¶ In ſacratiſ· ſiue ſit ho
mo ſiue ager · qui illa au/
fert et muadit ſacrilegiuʒ
committit · xij · q · ij · nulli li
cęat· ei tanquã ſacrilegus
judicari debet · ut · e · ca et
1. ea pꝛedia · et per eccleñ
am debz iudicari · s·; 8 fo·
compe · conqueſtus ·
¶ ¶ Epiſco pis · iſti ius pub
licum offendunt quod eõ
ſitit im ſaeris et ſacerdoti
bus i · di · ius publicum·

WViſcandaliʒ auerit · aẽ ·
tilius ſcand alum naſ⸗
ermittitur qᷓʒ veritas re
linquatur · I¶ dem ·
od non eſt licitum in
lege neceſſitas facit licitum
NRam et ſabbatum cuſtodiri
pᷣceptum eſt · machabei tam̃
ſine culpa ſua in ſabbato pu
g nant · ſic et hodie ſi quis ie /

junium fregerit egrotus re

us voti non habetur · ORe
goꝛius ſeptimus
Vod latenter per vim

aut aliter illicite introduckũ

eſt nulla debet ſtabilitate ſbᷣ
ſiſtere · I dem varieñ · ep̃o ·
Vm in contemplatõe
· · in o cauſe micio
noneſt a qſtionibus inchoã⸗
dum Tephanus papa ·
We multotiẽs · 1· F· qc⸗
quid in ſacratis deo re
bus et epiſcopis iniuſte agi⸗
tur ꝓ ſacrilegio reputatur·
quia ſacra ſunt et a quocũq;

violari non debent · Augꝰ?·

Vi extimore facit pre⸗
eeptuz aliter qʒ debeat
facit a ideo iã nõ facit · Ide
in libꝛo de penitentia ·
Efleat peccatoꝛ qꝛ of⸗
fendẽs in vno factus eſt om/

Vi ex timoꝛe · ſez ſeruili qm̃ filialis timoꝛ bonus eſt a poteſt in
