ſi ardien leti di dan bẽdaꝝ ſacerdotaliũ agitatuꝛ ſu tempoꝛis pꝛobationis co⸗ ameons aae eneſti B
Preiudieium de clãdeſt · vob epe ac abbas dedimeri⸗ Pia valeat depire uideri ſu⸗ et ꝙ poſſit eẽ teſtis coꝛam
tenaten)deſpöla⸗c. ſz quid dices eñ 7* attrebatẽ · decano duxi · per p idem preſbiter poſtula⸗ ſllo et. e. illud.ſtatuenduz.
. o⸗ deeramento calũnie an mus omittẽdãidẽ p̃po jt9 ei⸗ uit/ quo circa. g· te ſtes ſdo. Peſt haaammerſan⸗
Ben Hα Poſſit remitti a pte parti- ra litis oteſt · poſuit · ꝙ te⸗ neos quos ſpſè ſuper hoc dux⸗ Snouit de cauſa et hoc p
I M Petur w non. gr nee 5⸗ tra litis oteſt . Poſuit o te⸗ eos quos ipſe ſuer hoc dux S per ves ſtam de ͤ

R „
i metudo valet de ĩpſo non
pſtando ·. s · de iur · calũ · ce
terum et videtur expᷣſſum
¶ de iub · cak · · ij · F. ſʒ qꝛ
veremur · ſed eadem ratio
ne qua iuramentũ teſti remittit᷑ quia ĩ fauorẽ ꝓptium pꝛeſtatur vt ve⸗
ritas eliciatur et non occultetur ·xiiij · qij · quãq; pt ſuramentñ calum
me remitti . qꝛ illud pᷣſtatur in fauoꝛẽ ꝓtiũ ne calunioſe aliquid ſtat e᷑
vt veritatẽ vel ſaltẽ öbm qð eſtimat ofiteatur · C· de iura · cal. l. i. F. ſin

ſtimoniũ decam neẽriuz erat

de calumma expᷣſſe remitti nõ ꝑt · ſʒ tacite remitti bñ pꝑt · nec ſententia
ꝓpter hoc caſſaret᷑ · ar · ff. de ꝓcut. fi liuſfamilias. S. veteram · et · C. e·
ti · ita demũ· vbi exceptio ꝓcuratoria ↄt militẽ exp̃ſſe remitti nõ ꝑpt᷑
tacite vero bñ pt · fy · ð iuriut · iuſurãdũ · · qui iuſhurãdum · ſicut ali⸗
qñ tacita ꝓhibitio ꝓlus opatur i expᷣſſa· ar · ff. de ſol· vero ꝓcura⸗
tori· Falia·et.i:ſi quis ſtipulatus in mille· S· i aln dicunt · vt · A· a elꝰ

ſequaces ꝙ nõ pt᷑ nec tacite nec expꝛeſſe eum non tmm fauorem par⸗

tiumſz ꝓ ↄũi vtilitate mtroductum ẽ vt dicit lex · ꝙ ex diſſimulatione
reniitti non pt. C. de iuram. cat.l· ij . .ſed qꝛ veremur · b
MA Aiecto filio· litis ↄteſtatõem· ꝓteſtãdo ꝙ p illa m ba nõ intẽde
hbat litẽ oteltari · S· de oꝛ · cog · cũ dleang Fisrinn videtur ꝙ non
1Vbeee d ¶ Vnicũ · ſz nunqd eſſz idez ſi hẽet duos⸗ qꝛ duo teſtes ſufficiut

„*½

e.· Iʒ: et ᷓ.de teſta · relatu · et · iin · q· in · jtẽ vbi numerus . et. ijce q. ſin⸗
WENK d · F. i ad huc credo ꝙ remouert debeat a iudiclo. et

autẽ: ad fi/dicũt quidã · vt j0. et Hᷣe et alij ſequaces ꝙ iuramtũ iſtud

Heipue ſi illi duo al d⸗

iudex fuit et tamẽ admit⸗
titur ad teſtimonĩ um ĩmo
f ꝓpter h̊ remouet᷑. et ſi ·· = ⸗
dmarius peteretur i teſtẽ ar SN.
coꝛazʒ officiali ſuo nũĩquid ic

erit producendos examines

deberet eikiear edo ꝙ hi ſi neceſſtas immmere 1
H¶ Defectum · et ſic eo remoto poterit ferre teſtimonium m caula 6 S. H . N
nunquid aduerſarius poterit obicere in perſonam iſtius decami · vt. a , N
teſtimomo ipᷣm repellat:noncum ipſum approbauerit m iudicem enũn 4 . 2
eligendo · ſed m dicka bene poterit h̊ obicere · in . q. in. Fſi quis teſtie

Sbogandnei onus ſudex alij ſubꝛogatur totũ tp̃s hʒ qð aii/.d
Neſſum fuerat · ff · de iudi. ſi ijudex · et H cüres ẽ mtegra ſ verons 2 ee łÜł́—
integra tunc ſi ẽ delegatꝰ hz reſiduũ tpᷣus · ſi ordmarius non mimus d G

anno:ff. de iudi · edicku . C. de iudi · ꝓperãdũ. E. ſinautẽ· in medio · jo⸗
k ¶ RKelaxata · de facto qᷓtenꝰ g fado ꝓceſſi · ij· q· vj · arguta· ar⸗ . de
apad pñtia mets.de of.oꝛð·c.pnłqꝛ ſi appellatio fuit legitima ex

Eicatio vel ſuſpenſio nulla / de ſen ex· ꝓ tuas.sS.de offi. oꝛð· c.

Igmſicauit. depeure · ar · ꝙ futuris canbus pꝛuden ¶ pn · ¶ X.. g nls D
ter debemꝰ occurrẽ · ſic. S. vt lit nõ ot qm· i.Re nñ. et.s · e· R qui teſti ſ r rrrr
um · et · e · alber cus. et .de ofir · vti · vel muti· cũ dilecta. a. ff. loca· i fnt

quis domum . ad fi·f · ad · l. acquit · in · · acquilia · ff · de vſufruck . l. j. .
f · et · C. ð vſur · pupii · · vlti · ff· de furt · qui tabulas · et. l. qui vas · et
xxiij · di. in nomine dñ · et · s · de elect · licet · et in ſtrumenta omia pt à́”M

WSρ* occultaret et ꝓbatõms copia taliter depiret · ar · op · s vt lit · nõ con I Odoneos· inter hanc receptionemteſtiũet illã que fit cũ timetu NN &Nes
B S ,teſt. qm-i: Be hret curare debet magiſtratus vt etiam ſalua ſit rerum de moꝛte teſtiũ? abſentia diuturna ·S. vt lit. nõ ↄtqm.ĩ. Geñ mult r ſ een
e pbatio ff. e · ti; curẽt · a ĩ aut · e t · in vl · colũ· collati · vñj · f. ad · l. acqᷣf- plex eſt dral hic em recipiutur om̃es teſtes ĩdifferẽter tã iuuenes yj 2 F.
La mlege iſi autem pluros haberet non debent remoueri quia vbi ali⸗ ſenes · ſed m calu illo non recipiuntur mſ illi tm S quoꝛũ moꝛte time⸗ V LaA r edr
Aguis bʒ ſuſſicientes teſtes aln nõ opelluntur · S. c ti· c. de teſtibus · in tur puta quia ſunt ſenes vel mfirmij de quoꝛum abſentia djuturna tis V e e
A Fiſſz nuiquid eſſet idem m cauſa crimmali videtur ꝙ nõ. qꝛ m crimma metur .· vt ibi dicitur Itẽ h ſtatim publicantur ad wetuaz memoriam. .αα SSe
ε¾ Kino opelluntur teſtes·t . ꝓx · dil ectorum adhue credo ꝙ ſit vremo⸗ ibi non publicantur ſʒ ↄſgnantur ſlli nõ valent poſt anmi miſm mira Q

n

uct/ Ch- e paahacvis opia pcat/ niato adeio pen
2 4 9* AnOοR .

2 pub'linnt? taſtes Js u dtint. Seit due Ptiæs y ma pefere ‚ya a ſei

. . 3 F AS pel
2 Soe poſe Er. S. ven. nñ zs · f · de re . eo q ſub tute —
r.. 2 = . . „H e & um ꝓ baẽ ̃eiumrei · C· S teſcin · ven. n as ũ pt colligi m·l· annis· in ¶ aedes eſta
es zert. s annũ vel agat vel denunciet illi pfaneo? de me ve ibiꝛ⸗ R- fud ꝰ· m pgnqsres annar EH etiã Oñnde as
2 Publirα iſti p lebũt tãq; autẽtieũ mſtrumẽtũ qᷣ dicta füt redacam aut · de alie · et emphi · otract S. ſanctiſſima .nõ alie . F. quia .
meeꝛuſn vhn iſti Petuo valebũt tac autẽt di · geſta/ Item oð illos pt᷑ obici ĩ ꝓſo at quãtũ in · xx. anmis poſſit colligi in aut. de rebꝰ ee. nõ alie. quias
de ſmane nas or iſtos nõ ſ awareat mſtrumetũ denũtiatõnig. vt diẽvine-ſeo vero leonis · colla · n· vel etiã eſtim i. 5. R heres- nec ex a ffe⸗ ve S
nas *† 101 2 t, . ieẽ lis ĩ pñti · ibi ſe ero e⸗ 346 f . ad trebelk · · S. ſ heres · nec ex
bel sr e ſ B n &venets opucunf voins molernecttne? tei pſi ibi restiß Ngler gidel vedi pie Frid retelkeli F ierogem
cr 2οLurſ 8· et nõ ꝙ H publicatio videt᷑ hrᷣe locu etiã tm in defẽſione ſiue ex au dz eſtimarl · ſz cõi eſtimatione · ſ · ad tõms lieitum & / aer gce
EEIn ,e 15 emna atimt acdeir e & otranin-F:at- l. accuifem lege acquilia n d Decoptonis lieitum ? ſcF dTe
&ε Dat*ceptöone. no en acgeſuechot. Ein GU Otrahẽtibz ad innicom ſe S
Peoq; qꝛ iſti teſtes ↄſignant᷑ſic ſen 6εμιαtοπ ²,-ff. mio caule n “́”VUMD
Deech ſtelligit důũs azo legẽ il⸗ r 2,: 4 a vroꝛe ſuſcepit· vylo pof⸗ Crar peio veꝛd ẽ vſqʒ ad
lã imo dico ĩ actõne qñqʒ dili Eter. eoꝛꝝꝛ dea m publi⸗ ma vx „„ zeſzTeri, dimidiã · ſz nõ vlẽ vt H· et
p eãdẽ.i· f· adl. acquil. unSere e imenta ſe p̃iudiciũ generariſg iſeri⸗ ¶C de reſcin · vẽ ·l · n. et ·
lege acquiliaibi publiein ca redigi Hcdas munime ſi di⸗ ptis redacta non fuit ſnĩia me⸗ & empti · a vẽ. cũ dilecti. lS d
rencis prtttf ſ en Enne fundatois ⸗ moꝛata upli⸗ teſtes aule jre admitte iſta ſecunda e ==
erutene oding. we ibrꝛr. Ciis wlcor Pedib Aeerarer q ſnie interfuere pdicte reci⸗ bat ennen ver .
vt lit nõ ot . qm̃ i · R * tiom teitiu tone ſie facta ki⸗ 3 kace emus Ideoqʒ · mjq· perioꝛis vle m ediũ fue 32 Tegre
iaut . e. tl . .. et z ven eſt. ſup denũcia ſeu inſtrumtn ſtes curetis recipe añdictos ruunt decepti · ad B. vt re⸗
colk. vij · z ĩ hijs duabz eõ facias publicu inſtrumtux ſtes curetls reclpe an ſcindatur contractus. cer e 2 =rce
antur e aue. I Wey ePoaâ*. vrbeust anndepofitoes ipom ſcriptura; orc dereſen ven ten 1, Se i
· publica manu tranſeri⸗ m cã q int yeo — belua epo &αDvÜʃn dealkon? otractus valet K
buntur · vt loquatur ante ſ möſternj ſacti deylz go - t dioceſ et . X. ima pbatio · ſz 42 ptoꝛ
lit᷑ vt · eñ illa deẽ. qm · aum mõöte/. /Cu igit᷑ abbas ettet eoa⸗ Amutua jdonco Pʒ electionẽ rem reſtitue “
vnũ modum legẽdi . ſ vis fes eiuſbẽ loci ꝓbare inten⸗ Vtꝝ atſ accuſatoꝛe idon re et p̃cium reape vel ſup
intelligere aut · loqui ⸗ fres eiuſt e 0ct Poars zcte paret per tres wi q̃tuoꝛ tegr plere qð deeſt de iuſto pᷣ⸗
Rteaegiruarrre de dant guarpehrediron V es ite ia oiũctos parent ela cio eeideoadnutn pgha⸗
et publicantur · i· aß; q· P. a dine — „ppti dicta. l f. G.
lea nun mientn reducune wiſeiteseekuere m re pkeip deigesoritsvo fo Na rrigtaais
èð vtibi 5: pine. cpiatis reſes a⸗ ducẽdos ſterioꝝ teſtiũ deroget fidei · , ſmia lata m cã ma⸗ . mn
e e Rrr-s a AMummenta. B bona ptiü ſup p̊ duxètit ꝓducẽ X)Xi vel.xi) Ppmquoꝝ ᷓ antid, cſtrimomali tenet iz non ſt /⸗
rarteelr ſ pneꝛouiſio ad cautelã futu⸗ 2· Si vero pꝓs öſterij a⸗ —–— · vel · xij eit es meri⸗ lata in ſeriptis · et ĩ alio ca
3 rox· vt ſi redig antur te⸗ 2· 3 r uſe Seen ſtes p⸗ p*ο0ς t ρ̈ a pſtantiores merr habes · .j· q· i· ſ s .
aaaiudo ſiiũ poterat habẽ d nxviAν“ ee d. *αα jurauerãt diſtiguẽdo pſo⸗ recl· aut. bꝛeuiſſimas·
(De. pi⸗ ...αι eccleſia ſſta ↄ pronos vt duxit /vos nichulommꝰ eog?. c. u iur auerat diſtig n xi a, Eogf⸗i⸗inpr.
WW n He w, Faciät ei cartã ubertatis i Poduzit, iretis qm aliud eſt ſlenas 18d a qbe directe hjl 5 Pisemaft vbie oe ee er
E e cut agitur ꝓ apocha faci reclpe ꝓcuretsqmange n copula agit᷑ eſcẽdetüt.· Rarucef lia füt
e enda. C. de fi. mitru · plu Pbaſſe deceptioms eceſſum auznipoſtenidtibs feran? Por echte ugaoti⸗
rs -d frnd ſ& res. apocha fit dantis añ e ρt aliud ꝓbare quantit atem anpt renr ua ſeut 3 7
A pientig. fic a i/ .Et alm . = rum ficut m cau ſis matri⸗
W= parans g⸗ atneng 1 P en6, ns ne Peſi ſiga. dmoniali bʒ · multa alia ſpe “
D LReg— .ι. bertus agit⸗ miſ =2h; bericꝰ mileg nob inſ⸗ aut ad a iemß in ſe 8&H*α clalia fut vt dictum eſt S.
S W s 4 faciat ei cartam manumiſ mi⸗⸗ Lberic? miles uerint iilf Rj ſi in ſeð e .c. ſ. H.
„ — Er e N „ —RZ iſti tam imie 3 3 t lite non cont᷑:c ·j · B· 4
. WDr fionis· C. de lib· cau · ſcut ? dee u uit · q cũ olim int᷑ uerint nii q; Seͤ. oneP R2.
i noms⸗C.d tᷣv) Muare curauit & cuot 1„ ex ., . pſone lurate de⸗ KRecipe.ad hane pubz-
datam /aget ergo eccleſia We H· mulie rẽ rauenateñ iudicio poꝛes pſone urate de⸗ AEen Pee
officio iudicig. m locos ipma Demuher nare⸗ 39 l13 86 5mo dixert r'e licatõ em fa ciendam voez ſr
Aacrer tonone rrgs coꝛam caplo rauenateñ · mri⸗ Wnetet ii e4 imonn⸗ CT)) di funt quos negociuz tã retne E
— a fuit diuoꝛtij (mið vlecSH⅓⅝ OIS ſtifi cata f ci piunt᷑ teſtes ad cautelaã
2 b ¶ Denũtiãdo ar · ꝙ non e iles ti⸗ ru repelli ꝙ ptes teſti .as c Eienk teites ac. Quten⸗
4 valet receptio teſtiũ n de⸗ poſtea vero dictus miles ti⸗ yde dieie ratetal exc eptio ocũe futuroꝛ. qr timer de teſt
“” Net eſn r untiatio de hoc etiam fa ſibi a filijs q̊s de legiti⸗ dicer. alet den teſmae bus ꝙ pnt non eſſe tpe li⸗
Rr ſ „ o. nuntiatio e Poc etiam . mens 1 Tane is tig . S. vt lit᷑. nõ cõ· qm̃.tñ
„ Ren . tne verin . tes;zet differstta interiſtos te⸗
h enrus de oevr ſernon ees er illos 7t diaus ,8.
ↄf · qm · et · ij · q· ix · care. . e. ſignilicauit. ſic etiã reeipiunk. K. ad. acquiłin iege acquilia jo ½
38 5 . Mehnar facta denunciatõe/ ſue veniat ad videndum te e Sfienie Re eni wen Drinr⸗ Lemena vhlebant otrabere matri Crlus
ſtes ſiue nõ valet receptio teſtium · S· e ti in noĩe dm. et de hac denn AImomũ poſito bãno m eccſa publice apparuit aliquis denũciãs
taatõe fieri dʒ publicum inſtrumtum vt ſi dubitaret᷑ de antge parentelã mter eoſveʒ demuũ viri bone opimioms et fame iurati dixe
VYoꝛ ſitan q: ſi nega retur ex aduerſo õ eun. et lane vos polle adinuſces eopiartiter ſic etiã mĩimonium eſt rraus grs
G r 8 wm cã que-tpe-tpus em otracæus inſp enlegr K. de emnk poſtea voro ĩ caſu accuſatoms ꝓbatũ ẽ eos eſſe in du ꝓhibito mõ ⸗
Py verg. foon ven eum dilecki. C. de reſcinð · ven · ſi voluntate · in fi. et · de eini rig qui iſto debeãt p̃ferri papa rñdet/ꝙ Puis pmi teſtes dixerũt .
ZMW 5äz cag. eepe zi inähmegtonſorr ſoäntnnpunſmemie worreſſtginnſere
(A liudalin articulũ babes de emp. e cu cã ꝗ· et ẽ ps . ruũ.tñ hi illi pmi · xj · vel · xn · ite velmt iura re ac dicere illd idẽ / p
NW prbes, d us: olim erat tota mtegra · et ibjĩ ꝓbatũ fuit ꝙ mõſterm deceptũu fu/ ru⸗ n iß bie de eoꝛx nec obſtabit exceptio q; didicerint te/ —
4 ſt vltra dimidium iuſti Pen nõ determmãdo quãtũ vltra vñ ꝓbari dz ikegea,e en fuſ meltlo wenti tõis et nunc ẽ qõ accuſationmns
mõ quãtũ valebat res vltra dimidi iuſti p .1 qu mo Potuit eſt⸗ ¶ Ad aliud · i. ꝙuis pmi teſtes dixerut ꝓ matrimonio· et ſcdi con W
r A&rn n — v̈ bari oxceſſus deceptõnis ſine quantitate valetie. E - Em Poti lt trarium / et primi m cã denunciatõĩs et ſecudi in cã accuſatõmis valet M
F arcu eenet molte decem. Teſtes dſectang s di wbene diſtum ſecundor zuis ↄtra matrimonium deponane 1
— Wναι Plus xx- ſz nõ taxabãt quãtum plus de · xx. et ii rn ulſt 3cdmit aun aliud · eu em m modũ denunciatõis ꝓbatũ eſſz fama erat il
„ . 8 5. lli teſtes quif fierunt idus aune faft wteron 9 Förumpalebee res los eſſe dſangumeos:et ꝙ eſſʒ ſcandalũ ꝙ ↄtraherẽt mduchi fuane
L , tur ad pbanduz Sʒ · qꝛ ſi tunc fuit interrogatꝰ qᷓ ipꝛobꝗdꝗ imtatẽ teſtes de illa ↄoſangmiate vt omis ſuſpi
èðð n vltra · xx · et ip̃e rñdit ꝙ neſci ebat nõ videtur vlteriꝰ anmneteo. Fin o olfene dierne dir, zeruntr deſpan enn, tua · q ẽ pars iſtiꝰ
tellige ꝙ ſimpf dixerunt nec fuerunt ĩterrogati de quantitate excel poſt o tracto mtimomo accuſatoꝛe idoneo cõparente: iij · vel 2r
5 qꝛ poſtea potuit ſeire qð tunc etiã neſciebat et ĩ Poltea vero o meimomo . — ceus „ à4
ſus vel hoc nõ nocet q Poltea potu PBter ̊ eſt otratiꝰ ſibi jiij · alij teſtes idonei iurarũt illos eſſe oſangumeos cũ directe accu⸗ Re 8.
foꝛ mare ſuã ſclentiaʒ ex aljs argumentis nec ꝗpter eſt orraris ſ al rimoniũ / et ita ꝓpter diuerfũ modũ agendi / pñt et idem ods pet pasd⸗
nee dicuntur teſtes pduci ſup eodẽ articulo qꝛ ad aliud mducuntur ſabatur matrimoniũ et ita ꝓpter diuerfũ n ſup eo dẽ artieulo ſc·S. = D, ſt
nec diecuntur teltes pe vemens. etꝗ.. e cum m tua. primo emm dixe⸗ et alnj teſtes publicatis atteſtatõm bzʒ mduci ſuꝑ eode arteu .-hec- l
modo prius. ſic · s· e veniens. et . e. eum tna⸗ prmo enn let vl æ· vemens.et· ar. S.e.cũ cãm que inter iconomũ · ſed H̊H̊ non videtur * Por
a Eetn vci ev wrlettemercesgrdtannearch ecia e glenn ⸗ papa ridere ad qdnem qpoſitam. ſed dic ꝙ eoipo ꝙ dicit ſim ſeeun ſi6
rxxiiij · vel. xxv · am certam quantitatem dee tra · xx · a rndere: nem jurate dicant id . direrune in printi⸗. E
E Sed uiiter Bpbatur,fco per dnalaate nn e mandened0d do udie ille bedem perſone iurate rngl akem kndh, .
5cäs NF . P , SS EE E een a . N n e.
õ P,. er PrkCad S e N Ftt, ehe e⸗ Lars obats. ) vet ad
nren. ſ x ſay DBirr 76 c PadA Pye . de 2, + õ p. W. mej- ia-:
„* . õ 6 F — „e 7 Fe- 2 RKroce a . —
. . R— ſmο 9 9.

ſ
aſ
e
dnh

e „
ee
12
N1N
N 4

4

ℳ G

eN

ℳ☚D

1 —
——
*
E
ℳ

ℳ
MW

ckegen G&α

õ

lt. W eon S.

.

valet dictũ eoꝝ daðr inteiligi ꝙ valet dictũ iſtoꝛ qui ſe do fũt recepti/
k n mi iteꝛv ĩ ſedᷣo iudicio nõ mtroducant aut alijiet ita m &̊ ſeparẽt/
ns vi deẽ ꝙ iſti tres vl q̊ᷓ qtuoꝛ pᷣferãt᷑ poribz · xj · vel · xn. lʒ ad aliud
nt illi mducti et ob aliud iſtin i ſevᷣo iudicio tales inducerẽt Evel tot
ꝙ merito Pferant poꝛibz s · e ·t · e. de teſtibus · et. c. ĩ nẽa/ ſz dicas eÿ½ S
ſtabit᷑ iſtis ſecũdis ſi aln incõtrariũ nõ ĩducãt᷑ cũ ſit alia cã et aliꝰ mo
dus agendi⸗b · ¶a (Caſu ·. i· in ca matrimomali.ſic expoſuit jo · a vm

hB pʒ ꝙ ſi aliq̃ ꝓs ꝙ bauit
ↄſãguinitatẽ ꝓs alia pub
licatis atteſtatõibʒ pt᷑ im
probare oſanguimitatẽ ut
H videt et · s· e · ſeries · naʒ
in cã matrimoniali etiam
pꝰ ſnĩaʒ illud pt᷑ fieri eum
ſnĩa lata ↄtra matrimoni

un non tra nſeat m rẽ iu⸗

dicatã · s · e · ſiẽ · et . ð ſen ·
et re iuð · latoꝛ· a· c. oſan
gumei · a · xxxv · q· ix. · his

ita rñdetur. m fi· ſz jo · di⸗

cit ꝙ tales teſtes tunc de/
mum ſunt recipiendi cum
ꝓs aduerſa pꝛoteſtatur ſe
velle meõtinẽti ꝓbare cõ
ſanguinitatem ne poſtea
ſit pᷣfũptio cõtra ipᷣam ꝙ
velit ſub oꝛnare teſtes · ſed

Hoc nõ credo qꝛ ſiue ꝓte

ſtetur ſiue non bñ pñt ꝓ⸗
bare ot ra nũ eũ ſit aliꝰ ar
ticulus m quo agitur de
falſitate poꝛv dictoꝛ te⸗

ſtiũ · de H̊ dictu ẽ 68: ſer

es etee'ey ten ore et⸗ ver⸗

bpũ ſſtud ꝙ dicit in hoc ca

2.

W.

R le etiaʒ nullũ eſt ĩpſo iure

. R ſimpſ ſie expono·i ·

i1im cã matrimomali indire
cte · quia nec ibi publica⸗
tis atteſtatõibus ab eadẽ
hee de iut rigoꝛe debẽt te
ſtes ſuper eodez articulo
et eodeʒ mo do induci · nec

eẽ m cã appellatõins · S· e ·

fraternitatiſ- a. s.S ba.
ſurauit · vbi de hů· ſz ſie dz

exponi m hoc caſu.i.cum

ꝓbata eſt cõſanguinitas
otra ma trimoniũ pt alte⸗
ra ꝓs publicatis atteſtati
ombus impꝛobare oſan⸗
uimitatẽ vt in caſu huis
ccũ agit᷑ de falſitate pri
orũ teſtiũ · vt dictu ẽ · idez
eſſet m alio impedimento
S.eę · ex tenoꝛe · vel lic po⸗
teſt exponi in Hoc caſu · jd
cuz aliter agitur vno iu
dicio et aliter m alio · S· e ·

vemẽs et· ccum cãm q m

ter iconomũ · tamẽ ſi teſtis

N dicat otrariũ in ſecundo iu
Pr. adicio ei qð dixit in pꝛmci⸗
d. pio nõ valet dictũ eius vt

hic colligitur · et · S· de p⸗

ba · p tuas.axad hocj.·. 8e

Pfũp · lĩas · b· alia tñ expo

üſtio melioꝛ eſt

Onſtitutis nõ teneri
et ita iuram etu m ta⸗

ire Ee

peded eſv). Antendeß

„ Denn T
N Iyc de ne volate hor fien

Den⸗ SYve ⸗ 4 eagſe f.r. a,/ rde mi ft gιαοα ααα

it? lor- 6 Hio · Cx illo

1

iij · q· vij. S. tria · xe ſi quis aũt · b ·

õ

yjſ 92) R. *dap me: Pur . ,
nõ habeat in toͤce caſu Dez. pnᷣcipis bohemon· Vpgeñ
Onſtitutis inpñtia ntᷣa eßs ad petitõʒ eluſs pneipis

at̃epo⁊ M· anoĩco ſu⸗
rentiñ diie lü Erimme ſi⸗
mome deferretn. F. Ceten
qma ita⸗ pt eſtatꝰ ẽ p̃fa⸗
.

—

ipᷣa volete ad ipm accedẽ vt
ſuas coꝛã eb ꝓponẽt actõne
ſsa ſatellitibʒ lg ꝓhibita
q̃ ei bis vi tereioꝓhibuerũt ĩ⸗
t9. mip̃ius atep̃i ↄoſangume⸗ Sſſuʒ pꝰ ap·ad nos intpohta
os multa ipedimẽta p ſuã po⸗ diudicn ſmaʒ Pmulgauit/a qᷓ?
tẽtiã pſtitiſſe quominꝰ ꝓbati⸗xiha feẽ ad nram pñtiã ꝓuoca⸗
onũ copiã in nrꝗ pñtia ſecum alii Xlſt · Yrm · q. ptibz ad locũ ĩdo⸗
haberet eũ qſhas induxerint Ne ouocatis icipiatis teſtes
ad iuradũ ne aduſus at eßſm s ulnobil ip̃a ꝓ ſe ul pnᷣcep
aliqͥð dicerẽt et alios minis pte ſua cum nõdũ teſtifica⸗

ſeſleß n ſæncet 2n Dn xe vtefatenda ijꝰ 2⁰°. Et⸗ 11.
P6 . 2a oν lob aut. 73* 6. ias Pn Et

e ¶ Sanctões · vt. C. de poſtulan. ꝓuidẽdũ. in fl. et .t · ꝓx · puenit · a ſe
æqꝛ nõ ẽ inquirẽdũ cuiuſmo
Onſtitutis. actõnes.i· petitões⸗ di actio mtentetur · s. de iuð ·
dilecti · vbi de hoe · et · cc erammata· vel defenſiones qð melius ẽ
ſdicerit. a ita ſi didiciſſent teſtificata vlteriꝰnõ reclpent teſteſ r G „
ſuꝑ iſto ꝓceſſu cãe mtimomalis· ſecꝰvſderet᷑ ſi ageret ð langnita
te ꝓbãda vt ſmpꝛobãda vel alio ĩped im̃to vt · S· ð ꝓba· cãm mrimo &α ⸗

uſcðʒ fuerſt publicate att⸗⸗
s. écãm. vbi ð B. in glo
ſe aα meipit. 5 ra et H hm te
iſenorem illi?l. C. S teſti .l.

et tñ añe didicerit qͥs te⸗ teſnfe

la⸗ vñj · uis altera ꝓs vi⸗ pa⸗ pè ro' oic*1

ct
J

£

*D
crαα S 52* ℳ
e rt
4 f mn eU

. rk

rA ονωnʃd/
Pſ5
et, 2.
nij. a · s e · ſeres · vbi de H
b¶ Indunit · ſz nuüad ndẽ E. R 1 Rs
teſtes pñt ſepiꝰ mduci q pe⸗ cnt r

ſtatoes · ita videt᷑ vt he· et

vl. Bjetiã pa publicatõez C enſprie &a]- Cn
R no drdint ner
ſiific ata pt ꝓducẽ teſtes ndna t vheuſe
niſi renũciauerit ꝓductio⸗ Si6 νW aαι 1.6
mĩ aut᷑. e. ti · J. qꝛ ο col teſtes P5αιααραhd

tatteſtatõeſ vt ibi 8 n*
coe exr eua uadan nm. „* 116

de parentela. ES r

C.2

,7
4
.
.
“

k Walerent · vt ff. do & S⸗ vVyNr * c . ar △D
di . non facile g. C. g& vt

terroꝛibʒ a teſtimonio phi⸗ ta didicerĩit ſup ꝓceſſu p̃geñ: „ „ ¶ e auditu. niſi fint gra Set cro PK,
bẽdo arceꝛe nitãt᷑nos ex offi⸗ „eßpß vel poſterioꝝ ſudicũ dux uàua, perlone et aliquos vi
cio ſup h̊ ꝓuidẽ volẽtes erſt ꝓducendo ⁊ nobilis ipᷣa nken alie u con
vt generalẽ ferag excõicati⸗ wi teſtes q;s ĩduxit p wi ali⸗· ce Fuituur dex.
onis ſmaʒ ĩ omes ᷣ impedimẽ⸗ os ſ wluerit iducẽ ñ vetet cũ m(Nerſone · non intelli⸗¶ S e Grr-s r de

tũ aliqð ip̃i m · pᷣſtare pᷣſupſe⸗
rint i teſtibz Pducẽdis /illos
à qs ut dem̃ ẽ ſuraſſe oſtiterit/ en gts⸗
ꝙ vr ateyᷣm nichil diceret de⸗ ete
nücies iuramento bmoi non tutuͤi⸗ oſangnitatisa affinita⸗
teneri · Si q̃s at de oſangneis tis Sdibꝰ oput andis vaiẽ te⸗
archiepi ali quẽ ð teſtibus pᷣ⸗ ſtimoniũ ð auditu cũ gpt buẽ
ſupſerit impedire / c qꝛ veriſile boĩm vitã teſtes ð viſu ðponẽ
nõ vider᷑ vt muito talia fi⸗ no 6 valeret vſq; at ad gdũ ſepti⸗
erẽtſt ob ̊ nõ caret ſcrupulo mũ oputãdoqꝛ tñ pluribꝰex.
ſocietatis occulteeo ꝙ ſi vo⸗ emplisa certis expimẽtis di⸗
luerit potuerit ꝓhibẽcuʒ hm dicimus ex h multa pi en
legitĩas ſanctõ 6es imiqua oſte⸗ legitima ꝓueniſſe diugia ſta⸗
dat ſe cãm fouẽa expiri debe⸗ tmone ſup reebi dece⸗ g
at iudicis auẽtez eluſa qᷓ defe⸗ ea tero teſtes de Seei⸗

n knüciauerit teſtibʒ ꝓducen⸗
dis ĩ oci · gñali
lcet e ex da neccitate p̃⸗

fonis copiã ſubtrabit aduet: dhe'tũ ᷣdũ ꝓhibitioñ ſeede n
ſarigeüdeʒ arep̃m ab officio forte pſone ques extiterĩt q⸗
põtificaſi ſuſpendasſt facias bꝰ ſit⸗ ſit merito adhibẽda
manẽ ſuſpẽſü donec illu feceit · et añ ñ ite mota teſtificata di⸗
a tali p̃ſüptõe ceſſare Dez dicerint ab ãatiquioꝛibꝰ qdẽ
magdeburs · ar · ⁊ poſto ſe⸗ ſuis nõ vii q; ab vio cũ ñ ſuk⸗
Onſtitutis ĩ p⸗ ¶burg · ficẽt illeñ viuẽt ſz duobuſ ad
ſentia nra ꝓcuratoꝛe a e mingnec ab infamibꝰ 2ſuſpe⸗
ſoroꝛis nobilis viri marchio⸗ ctiſ. ſʒ a fide digniſa omi exce⸗
nis miſineñ · 1 nuncio illuſtris ptõe maioribꝰ?cũ ſatis vidẽẽ

1.

oↄuem foꝛmã oliʒ fuit inſti⸗ rire itẽ in cuminali . . m ſecũ

gSas graues awellari il«⸗ bs Feaes
los qui mn digmiate ſunt

oſututr. qꝛ aliud ẽ digni⸗

tas ꝙ; Fuitas · vt · iiij · q· inj

r- H „.

da lege. ſed graues dicun
ge · ſed graue dieun , „ =Wr gi

tur hic qui non fuũt leues.
puta homo bone fame · et
opinionis et antiquus bo
mo · ſieut bene meritus di/ 6 rmerrts Tse
citur qui nõ dum demeru⸗ g⸗
it · ff · S le · i · eu pr̃ S. rogo
et · l. cũ auwi et · S.ð ſeru

—

ti . e. vno · vel ſemoꝛes hic

appellantur graues ad qᷣſ
Laruurtiturdekcientibe te
„ſtibus de parentela. xxxv ·
ſebu⸗ c. ĩ · et ſem bus m du
bijs et antiquis factis ma
ioꝛ fides adhibetur.ff. de
fi · inſtru · l. vl · a· ff. fami ·
Pꝛc̃ · ſi q̃ ſunt · et · ff. de le·
inj· ſi chorus. Si·

= 4 t, Pe⸗

Aotam ſocus eſſet ſi
ve motam tunc em non
admitterentur
o ¶ Suis · qui etiã alijs pᷣ⸗ (Lerlen kees P n
feruntur in oſanguinitas νhνi⅔¶wνον⅜οooρο» n— α
te cõputanda.qꝛ ſpſwi me=z dv = Frde
lius ſciunt ſuam genealo⸗
Siam ꝗ.q ma· accuſ.poſ·
videtur et : xxxv · q · vj · c .i
et. nj· et nõ ab extraneis ſci

unt qꝛ illi nõ ſta ſaunt M
p b vno · qr ille nõ ſuk V. s aee on Af

ficeret/ a omes illi qui eaau eir

ſam hñt ab vno ꝓ vno ſolo reputantur. ar⸗ i- q· i · eito · ff. ð Ooð· et de
caudiuiſſe · i qd ſi illi duo audiuſſſent ab vno
non videtur ꝙ valeat · et ᷣm hoc iudex aſcen
der et im mfimtũ · H qõ nõ cpeedet ſuffieit ergo ꝙ audiuerint a ſemori

diuerũt a qui buſcũq alijs locũ haberet obiectio· Item et ſi plures eſ
ſent teſtes et quilibet eoꝝx audiuiſſʒ ab alio qᷓʒ alter non valebit teſu
mñ quſlibet illorum audiuiſſzz a pluribʒ a duobus admin
omes ipᷣi ↄinctim audiuiſſent a duo bus et ita eſt hic ar · ꝙ

ri FPyuis videatur poſſe ſeruari ſine interitu ſalutis eterne · et ſdeo buan/
va Es, dum videtur · ſed m ver tate nõ ẽ vuandũu qꝛ expedit pcta nocentũ no mon cui ifundus⸗ fi.
. ta eſſe · ff · de miurns · eñ qui · qꝛ et in iudicio veritatẽ occultare morta q Admin9:d debent⸗
le pamẽ pᷣteri ĩ crimimibz · ·q· in · quiſquis ].de fal . c . . et jdeo ta
le iuramentũ illicitũ eſt. ſic hes · S· e · intimauit · vbi de boe · a ſc pʒ H bus ſuis de illa oſanguimtate · et ſi vellent teſtilicari de eo quod au
i, et · c· mtimauit · ꝙ temerariũ iuramtũ nõ repel lit aliquẽ a teſtimomo
ſicut nõ repellit ab electõne⸗· ð iut iut᷑ · ſcut · jo · te aꝛ ei tñ hãac
54 e W erihle.lʒz pſi umatur ꝙ iſtud fiat de voluta⸗ pfuptõem pt᷑ aꝛ 5 momi n
. eps elidere · i· qiij · qꝛ pᷣſulatus · et. · de homiẽ · petrus · ⸗ velm
al fanenns d ulo · lxxxyj · ailxa er lenin. „di. rer arrii q· iij · q pẽ

hat & α lLoco mar F
o 1 ah — .
ZPa rlS Pprnd gfes reſtm & & aa vi

mai ne pzobandid Gtate 1 Ir mmale, n
„ R v Nk dc ;r. 2 Ed du ab Pmo p Port

J Mynud Den teſid V Etes ſPſ F

le non daadmutti auius auctoꝛ repellitur ſeut ſenpeura illans edn N.
teſhomia de andent oP*ι nurolts Rea . a
SE T TTE reNE
2 c·m rτ.

H α 75

ſIA Se S

Pæatuaſ Taſes p Paib

. . . „ „ „ „ „ 5 „ .
recipi cuius auẽtoꝛ vepꝛo bat᷑ ꝗj.de hẽret᷑ fraternĩt atis ·at· ·qui
ma accuſ· pñt · eũ in tua · ſz illud locumhʒ accuſatoꝛe · hoc ĩteſte. jo·.
a ¶ Auctoꝛesar.ꝙ młramia nõ ĩducit ꝓurgatõʒ q̃ ab inimico actoꝛe

Pyo—. 7. . 6
eß an Y= vel a leuibz peeſſit xj · q· iij.ĩ eũctis · et · de aceuſ · qualit et qñ · n · jo⸗
Ece — Fr Z. “ begtenkee prone vſibs a indignis porte dignitatis ñ debẽt
N Insnααι αοαι patere 7. de exceſ: la inter dilectos ˖ et C· de dig · neqz famof · li · xij ·
uuun T n et. C. de mfa.l· vna. li x · et · ar · xxxij · q· v· preceptum · bernñ.
c ¶ Demõſtratõe · ſcs: e.
riss. et · de oſang et af
-* * Pł⸗ Goꝑe⸗ 1tua „ „ ———W—
4 5 Erndua.5 naguſd te abſurdũ illos admitti qn re⸗

T ra. S 7*ε ner pbare de ſtipite. nõ: b n elleꝛent autoꝛes nec tamẽ ſ
Fen daHEn qa de illo nõ repit cautuzwomdeevn? a pluribʒ vel infames ab

d Sr le de eP eAr5 A
ſperf ſ tm de lateribz · vt · S· e hominibʒ bone fame accepe⸗

ſeries · a canon ponit frt̃es Die ram
= ꝙ ſtipite · xxxv ·ꝗ · vj · c · i · runt ꝙ teſtat tanqᷓ; plures et
rn Eres W.———— er idone teſtes debet admitti ·
⸗ N R⸗ „ſang-et affi-tua- ſedaad cuũ ̃m oꝛdineʒ ſolitũ ldiet⸗
Ars H&α1 ſαa7 dices ſi quidã teſtes pro⸗ rũ nõ ſufficiat vnius teſtis aſ⸗
4 Gααα ꝓᷣbant de alio latere tãtũ c o irimi
aαο ει nuquid pbata & ↄſangui dismitate et ackus le uum
e dm Smitas jo dirit ꝙ talis pꝛo raſint infamibuſ intdicht/ ¶ Te⸗
ß P iae ſufficit. et toc obat dda ſtes at hmmoi ꝓpꝛio iuramẽto
L,e eiter hbaeur denee firmates g ad ferenduszteſti⸗
nſ gn oſequens pbat ꝙ ioban monium in cã ipſa odio amo⸗
De ſi ha lo r “ nes ? pr martim · Item ſi retimoꝛe vel omodo nõ ꝓce⸗
n ſe· va· Mh aln teſtes pbant ꝙ berta dt
sſten tne Ermlin G eſt filia iohannis· ꝓꝑ conſe
non Dan ula/ quẽs ꝓbatur ꝙ iohãnes
ẽ pr berthe. cũ ergo iudi⸗

vel demõſtratõe vel circũlo
cutione ſufficieti deñgnent/

ℳNR, pen Pr νιιις Gega n Anc Iiſi 9 p &α alhs mo depoſa ca B . N& 2an Nos6 *. Et Der⸗ alòanιπω απ

1o.

pfes

dãt pſonas expᷣſſs nomĩbus ceesdiert r⸗
ri ko⸗ dẽi epi ot᷑ pſonas teſtium·

ticulo ſup quo teſtes retepti ſunt nulle interrogatões eis publicatis
ſunt faciende mñ iudex ex officio ſuo vt dixi illas viderit faciendas qͥ
dam hoc faciunt de conſuetudme etiam ad petitõnem partium ſed il⸗
Ila conſuetudo contra ius elt · B· 2 4
cet dilect? · Ponebat . gqð ei lice bat m tenoꝛẽ illiꝰ deẽ · · e · P „X aE
ſontiii. et m ea qᷓ çbi dicunr mſi e termino ſtatut? fuiſſz infra uem
p facẽ debuit · s · de ꝓba · liez · ĩ ¶ Rurſus · ſcz illos q in ducti fuerũt ⸗ sdag Pſſes,
ab vtraqz pte ad repꝛo 5 resbed,
bãdos teſies ſup pncipa ,
li ꝓductos · iſta lr̃a ſic ma 3e de 2

oH

rato N os igit reſponde⸗

7 5 ½ P a telligit. vtraqʒ ps pdux — he
mus illum non eſſe ſup pᷣ de = keſte ſup pꝛinctbali t
tero audiendu niñ forran νꝛobare teſtes mductos er
pncipio illos interꝛogari ſup tra ſeſup pꝛmeipali illsᷣ .
. rercis caplis foſtulaſſet idqʒ facere pt · et hee eſt ſecun/
nalicioſe vl negligẽter fuit da pꝛodudtio teſtiũ fa cta *2
trimiſſi N ſloleti Otra pꝛincipales ab vtra 2
pterm ſuz · Des va lett qʒ ꝓte · iteruz ſi ꝓs altera e
et ſacrame nie abbatibʒ pale⸗ vel vtraqʒ vult repꝛoba⸗
tine a ſegobieñ · dĩoẽ · teſtes iſtos ſeenndom . 8
.„ ,f. F , I1 ee ctos ad repꝛobationez W
leʒ dij · · n titl⸗ ſacke pꝛmcipa liũ illud pt᷑ et ſie

erucis pſ carð· quẽ ꝓcura⸗

. eſt tercia pꝛoductio ad re
toꝛibʒ burgieñ · eßi et clericd⸗

v·probatõnem teſtium ſecũ

— AYr E& . duckoꝛuz⸗ vltra
P ñ ſacte marie ð caſtro ſoꝛet de bedadnte rude
Pn edim? auditoꝛẽ / ea 4 Peut ray/ ionem aſpirare non licet

dierit diligeter. qꝛ tñ ꝓcur Foren dwarea tadons
geſt danda · e vltra · nfiss
mitas enim eſt vitanda ue e

ꝓductorũ in pncipali adbuchmnget

. ⸗ . 2 2 7„ 2 . b vhi . . *LEeEe⸗
5 lter nel en pater ab vtroqʒ latẽ ſingulos Fd ſe velle dicẽ Ponebat et. Filnr a C deeroeſenc⸗ anenn E.
pater belibe gS dac a clara ↄputatione diſtinguãt W·qrecipiatis teſtes qs or gl⸗ T.ff. pao ſocio.· vlti · ff. d
ꝙ martinꝰ et bertha ſut et in ſuo nichiĩlominꝰ ſuramẽ⸗ pſonas ꝓductoꝝ ſup pncipa Var. non diſtinguemus . .cqᷓ
ktarer et Hroꝛ:et ſe bz to ocludantſe accepiſſe a ſuiſ li negocio ptes duxerĩt ꝓdu⸗ euen e! Krdont ck
ncedebat jo. ira non y maioꝛibus q; deponũt et cre⸗ cẽdos q̊s ſi rurſus ps alta vel auis dorenner⸗ EC. ſudi.
requirit ꝙ teſtes ab vtro dere ita eſſeſ⸗ znec tales ſuffi⸗ vtracq; wluerit repꝛobare oĩ apertiſſimi· alias non vi⸗
– W 3 latere notã vabene cõ ciant niſi urati dexonãt ſe vi⸗ illos ꝓbatõnes adinttẽ ꝓcu⸗ de oſſit meellig qui e.
o P—t eoun ſangumitatem / jtẽ ſi quis ſſo 2 + 1 12 alteri videretur fieri im iu
Perlins i vult imptobare ofan guſ⸗ diſſe pſonas vel ſalteʒ m vno retis ſta ꝙ vlt nõ lice at ptibʒ ria. puea ſiactor tanum
9 mtatem ſufficit ꝙ mterrũ pdictoꝝ graduu oſtitutas. 2 3 ad ĩpꝛobatõʒ teſtiũ aſpiraẽ· induxit teſtes · et reus v⸗ H
Pae bmum Fradum ·s· e · oſangumeis ſe hẽetolerabili⸗ Rune ſi ꝓducẽdi qrtos *terci⸗ lit eos repꝛobare contra
er ee led bor non credo g us eſt em aliquos otra ſtatu⸗ os ñc deinceps ptibus licẽ⸗/ n. n bani Rierae
ab illis iuribus qᷓ dicuũt ta hominum dimittere copu⸗ 62 tribuat ne ociũ diutiꝰ p⸗ actoꝛ vult repꝛobare te⸗
neroz larere teſtes de latos ꝗ z coniunctoſlegitime telari ↄtingat/ Dẽ pᷣ̃poſito ſtes rei audiri debz · et hee
vnt oputare ↄoſanguim⸗ ſatuea dii gα .—.R lSödoſica eſt tercia ꝓꝛoductio/a ſie .
ir ar. rpp dev apa contra ſtatuta dñi ſeparare aamgro D·· ſylõdoñ · cano · eetetdideclie dr .

Onor · iij. pꝛepoſito moliſij

rentela · et · s· e qtiẽs · 2n ꝗô75“.· j LEP
— firmañ · dioẽ ·

ð oſãg tua a ·s · e· cũ ĩ tua

eſentata nobiſ ſueſſio⸗ cere · et ſic remanet res m
eñ · atð · pPetitõ contine⸗ ofeuoꝛ in rẽpꝛobatione · a

Arenotn nnn N Er tuas nobis kfas inti · Pat c int quõdã K pecſ. Boe vere coingtur in Prrde
” . r tuas audienduz · maſti ꝙ cũ caſq̃ ſup buſbam ſoꝛẽ ſuuʒ ex vna pte/⁊ capłme/ Put et ibi ꝙ non produxt ehe
ſe „atern e 13 audlen dlg⸗ , 2 wöſf —,. — P . P no fi teſtes m pꝛimcipali ꝓꝑ quã
D nrck J. bae atteſtatões ſunt terris vertit᷑ inteꝛ canomcos ſacti p· ſueſſioñ · ex a kanit ju⸗ dam deẽ. extra compilati
Nsvore i, der de But nieate non ſunt eſes⸗ ſancti petri ex pte vna⸗ HB· ſi⸗ riſvictõe qua ide atrð · ſe ĩ dẽa onem miſſam archiepiſco
.es Br dej oe tmenetur ibon gen tell. monis ex altera·tibi fuiſſʒ ab eccia ratõe aẽ diaconatꝰ pꝛo- beo etnomagel ſuper
6 eWT. . . . D am cauia que verte bat
um. m aut · e·ti. . qꝛ vero. apoſtolica ſede omiſſa dick9 ponebat habere queſtio ver⸗ mrter aͤbhatchn et ouentuz
enbeetns bangn H. tribʒ menſibʒ poſt teſtiuʒ teret/tandez cãcellariũ pari⸗ ſanqi nicolai andegaueñ·
teſtes noui indua neem⸗ Publicatonez elapß teſtes ſſ⸗ ñeña magiſtros ſi· remeñ · ·er vna Pte et hoꝛẽ et oue
terrogatoes alique ſit fa os interrõgari poſtulat ite⸗ P. britoñ · clericos ſuper hboc digerer alter abbag qui
kne Slree d . aperenrem unctie fun actor pꝛodunt teſtes
eſa nev rn uper pꝛicipali negocio

mne poteſt teſtis iterum di
eα *νανι Ccere et etiam coꝛrigere di
ctum ſuum dum tamen meontinenti

por et ↄuentꝰ admittunt᷑
ad repꝛo bãdos teſtes ab

ere g. ti · pꝛox · pꝛeterea ot ud ex ex of batis pdus er ij 0.0
eu 2 contim rea/et udex ex oi atis ꝓductos ſup pncipali negocio et abbas admittitur ad repio
ficio ſuo etiã poſt apturã teſtiũ ſi teſtis obſcure ꝓtulit teſtimomuʒ bandos teſtes ꝓtis aduerſe/ ꝓductos ad repꝛobatõeʒ teſtiũ abbatis
ſunpt interrogare itend teſtẽ .e· eũ celamoꝛ. et. ff. ð mterrog · ae · vbi et vltra non ꝓceditur ad aliquam cꝓductionem que deẽ · incipit pꝛe E
Weunzjſed hic lo quitur cum pars plura capitula dedit ſuper quibus p hej ſentium⸗ itur in iſto titulo. v V
tit ab teſt R Ei IPEr. Junoes um et pomturm tulo: vterqʒ enim actoꝛ et reus duas tan/
Petyt ab mido teſtes mt errogariet ſi negligenter vel malicioſe iu⸗ tum dz br bationes.et hoc cũ .
der obnunſte non debz ill obeſt malj er vel malic⸗ um dz hre repꝛobationes · et hoc cũ vterqʒ induxit teſtes ſup pꝛin W
it rumd dene dobozerofup⸗ Re deig vel negligentia iudicis vnde cipali negocio m quo caſu loquitur hee deẽ· B. =
L er articulo RoG ſos 5 “ 3 K.„
(S. 1Q r .S , *. . . ⸗ Leſentata ˖ archiep̃m · vnde nõ debebat compel X E ,
Srd . DE N, ¶Inerrogari imo videtur e de iure mero iter ſüt examinandi Bace arbinon ofttinemus Fſacerdorns, ineer t. ded E A
S r non goſtante publicatõne· cum ſit aliud capłm ab illis ſuper quibus vacat᷑· mu · l · pꝛetoꝛ · i · Re ñ · in fi⸗ J S arch ge B
venn o eEen publicatio facta elt · · e · cam que · et · c · eũ vemſſſent · ſup illo vero ar 1 nec etiam cum al iſ ex f comiemrsſ. N
n.οι α. Irun/G 89. eteg gbes e . r ec etiam cum alterom ex foꝛma compꝛomiſſi hoc facere R
*ouo Sep. hS.· SE . e⸗ m uidite i eſkροαισαιαι ινι oρhHhMs„ alliy pdectn enαο. ααπιαοοοαο X⸗
p h B,/, · Imo pd xtc petito N.ITr gemiiel „ Sd 19 mon Jne chdi fae⸗ an veli altej pæs/ an toſteſ

SSlGL

Jlx Guylecdrrs n deiß Ryneſs ſi Der to erſt αſeαα£α%.

