tepꝛin cipalis cauſe ingreſſuʒ

feceritis reſtitui ſi eadem poſ⸗
ſeſſione fuiſſet per violentiam

ſpoliatus · Ros attendentes
ꝙ ad regem pertinet non ad
eccie ſiam de talibus poſſeſſio⸗
mnbꝰ iudicaè ne videamur juri

regis anglorum detrahere qᷓ
ipſaꝛum iudicium ad ſe aſſerit

pertiere . · v · m · q· regi poſſeſ
ſoꝛium iudicium relmquentes

de cauſa pꝛincipali videlicet

vtrum mater pꝛedicti · R. de
legitimo ſit matrimonio nata
plenius eognoſcatis et cau⸗
ſam huiuſmodi terminetis li/

cet in congruum videatur vt

matrimomum gemtricis p̃fa⸗

ti · A·impetatur qð ea viuẽte

nonfuit vt dicitur impe tituʒ ·

eruter iſtoꝛum aliquid fuerit

arrogati de qᷣbꝰ hẽs · s · S9
cogna · lega · c · vno · aln

dicut᷑ ltimi et natalesut

nati ex ltimo ma ᷑ᷣmomo
vo vl' putatiuo ſRiue ab ĩ
icio vel ꝓpꝰ fado iſti ſue
cedũt parentibꝰ ſuis · g.
e. cũ int · et .e· er tenore
et · s · e · c · i · et · C· ð le. he
reð · ꝓ totũ · alij dicũt na
turales et ñ ltimi ut nati
ex ocubinis in domo iſti
fuc cedunt ĩ duabꝰ vneijs
ab ĩteſtato · C· S natu·li⸗

aut · lʒ prᷣi·alij dicũẽ ſpu

rij vt nati ex adulterio vk
qᷓ vulgo ocepti fũt.ff.S
ſta · ho. vulgo. et iſti in
nu lo ſuc cedũt nec inſti⸗
tui pñt a pr̃e vt in pdeã
aut · Iʒ pri · et xxxij · ꝗ · iin
dicat aliqs nec ali dñt ð

bonis pris · C· de inceſt ·

nup· aut · ex oplexu · ar.
cõtra.s · de eo qui dux · in
ma · cũ hẽet ibi ſoluitur ·
4 Auſamnota ordi⸗
Anem huius facti. R
de quo habes hic et · .

e·cauſam que et · f· iſte

de quo habes hic fuerũt
fratres · R. iſte ſuſeepit
agatham de anelina mu
liere vxore alani agat ha
iſta ð legitimo matrimo

mo ſuſcepit iſtum · R. de

quo habes hic et ſic· A·
fuit auus iſtius · A-ra⸗
dulphus iſte ſcilicet au⸗
us iuſt vltra mare et di⸗
miſit iſtũ · A· et agathaʒ
matrem iphiꝰ. R. filiam
ipſius radulphi in poſ⸗
ſeſſione ommũ bonorum

ipſius audito ꝙ radul⸗

phus mortuus eſſet vl⸗
tra mare iſte · · ſtatĩ ſpo
liauit ipſum· R · poſſeſſi
one omnium bonoruz ra
dulphi aur ſui in quoruʒ

poſſeſſione remanſit qũn

iuit vltra mare · qꝛ dice⸗
bat agatham nepteʒ ſuã
mẽem ipiꝰ· R · non fuiſſe
natã de ltimo matrimo⸗
mo ut. s · e · cãm · et ſiec nee
ipſa nee · R.eius filius de
bebat ſuccedere. R· fra⸗
tri eiu ſem · · ſed iple ef ·

vñ iſte. A·. ſic ſpoliatus abf.auũculo ſuo impetrauit l̃as ſup reſti⸗

tuciõe ſua iſtis epiſeopis londoneñ. et wigoꝛieñ · et oxoneñ · ſub hae

forma vt ante ingreſſum primcipalis cãe de berent ognoſcere ſup
eo ꝙ mater ipᷣiꝰ· R· dicebat᷑ de non ltĩimo matrimonio nata ita tñ vt
ante prinepalis cãe ingreſſum deberent ei reſtituere hereditatem
aui ſui ·ſed quia rex tur batus fuit et motus ꝙ papa iudicium poſſeſ
ſorium commiſerat illis ideo pa pa reuocauit iudicium illud de reſte
tucione quod pertinet ad regem et mandat vt procedant ſuper q̃⸗
ſtione natiuitatis ſpius agate pro vt patet in littera · poſtea vero
quia iſti epiſcopi for htan non procedebant iſte impetrauit eandeʒ
cam committi epiſcopis oxonieñ · wigorieñ · et eidez iondoneñ · et qꝛ
f·habebat epiſcopum londoneñ · ſuſ pecum fecit illum remoueri et
loco ilius ſubſtitin a bbatem her fordeñ · ut · S.de offi · dele· cauſam

que · et ſie habes hie t otam contmenciam iſtarũ decre · et hec decre ½

deberet precedere m ttulo illam . S · e . t·

— —

— — — —— L ——lð

— —

— — —

e. Cμ½6⁶6- equ ples MHA peoncata ab illa noq anitte ec 19,,d rtd liret- Prmd iiemAr Hletn. 1. Nrro
ſe Wnat *ι„ ile ncilere vo ttidi S E 9 Irti liret poſtæa α lleit nn.) No⸗ ali pꝛor den ded eſſh C iu 9 ◻½να°6⁵.
CeOnG.an n
Deſtnd · p
da 1 T cik.
4 d . glo dier t
. —— „ „— — „ „ „ — . — . d.α& md.*
QAdrege et ſic pʒ ꝙ iuriſvictõ ſpũ̃alis 11 tpalis diſtincka ẽ et di⸗ H poſt appro batõʒz legitimi crũt · xxxij · q · iij dicat aliqs · et · 8. · tãta- moi d deſn
n uiſa de 9. e· di · in · celebritatẽ · m firet in aut · de mſtru · cau · Cca pn · p ar. li poſtea ↄtra mrimoniũ aliqᷣd no ꝓbetur de qbus h mtelligitur
uc q:v. regi.a· vinj di⸗ quo iure. a xxxin. qꝛ ij int er hec. in k. a. xxin a. NEferẽte.· caſum pone p illã ·· S deſpon. impub·c· duo pueri· ſie.
nenh iiij · queſtũ ar· ꝙ papa · intromittit ſe ð heditate· ar· 8 * 8· e · c i· et Nuidã ↄtraxit ſponlalia de futuro cũ qᷓdaʒ tandem illa mutata volũ
93 xx ·qij· png·. fi· xv · q· vi · aliꝰ· et · xxiin · q· i · loquit᷑ · hug · dirit im tate ↄtraxit ꝑ ver ba de pñti cũ alio a ſic ſoluta fuerũt ſpõſalia pᷣoꝛa
d gatoꝛ a dis deo nzptzeez ĩ tpalibꝰ papa vo ĩ ſpũalibꝰ et ſic diuiſa ille vero qui ſponſalia cũ ea otraxerat mẽimomũ cũ qᷓdaʒ oſangnea
s eſt iurdickio· pus em ku illius ex cta ſcia vtriuſ.
Wr it impatoꝛ qʒ coꝛonã xe⸗ OPttraxit 8 tali miinzonfs
eiz cipet a paꝑa et gladium —2 „ „ R⸗ .—„ ⸗nati fut filn · querebatur
ab altart · xciij dielegiꝰ. Adeepĩpo at̃dia · vmcentino . ter eos otrahi nõ potuit a coͤnze an eſſent legitmi et re⸗
e enn taſt in vi Sake⸗ EeErlatũ ẽ ad audientiam tractũ debuit ſeparilac ꝓ hoc Nſponderur ꝙ nõ qꝛ pub
nn xerũt ꝙ imperatoꝛ licet . nram cu · h· ad ptes cõ cu. filij nec P eccie ꝓmiĩſſs nec E neene d arſtr eg
der imperiũ aſolo deo dicat᷑ ſtãtinopo · trafſſet⸗ ibi moꝛaʒ paterna ignozacla excuſe entur/ mẽimoniũ inter eos nec
ꝓceſſiſſe execut õezʒ gla⸗ decẽmũ a apliꝰ faciẽg ad F⸗ ad ſucceſſõeʒ bonoꝝ paterno ig noꝛãcia excuſat eos qꝛ
5
tmi dij tẽ poꝛal'recepit ab ec Zn5 5 S6 & „e S2 11 ſor;j pentes ſcienter otraxe/
noſſt deſia eccta em ẽ vnũ coꝛ vxoꝛeʒ ſuã nõ rediẽs ipᷣa apud rũñ vidẽt᷑ aliqtenꝰ admittedi Hrnes diſenſacze ge⸗
aecẽta em ẽ v bon vicotif eom aouer⸗ ſtſ. +T dem. it nec diſpenſacio ecẽta le
S pus && vnũñ ſolũ caput de one me vmce tin epm aduer ruemt lane · dem fuit ſeeuta⸗· NeRte C. P. ho⸗
un bet vte⸗ le deus veroch ſus eum querelam de poſuit et d nos ex inſinuatõne l. k ¶ epari· ſie pʒ ꝙ im⸗ neſtate res
1 *B⸗ Y. — . . — — „ 5 — . 1 2
e Sudio vſus d ut ro ꝛ cweim nõ poſſet diutius expe⸗ Vdue inter. S. patres ſuũ TA weoitadhamtma⸗ Ner h Sr:nn e
efi ibi dꝛ . tõ moyſes vtruͤ⸗ ctare nibilominus allegauit et· a:matrẽ illius mattimonii trimomi iam otractum. aa er-Mge: v.
5 Siadium babuit cuis epus vero ſiẽ vir ꝓuidus a di⸗ fuiſſʒ legitĩe celebratũſt qᷓʒ[diu ſe.s.·ð ſpon·ad audiẽtia Ae⸗ Wac-5 100
nii racdge far er mlrera ſcretus pentibꝰ viri maãdauit vixerunt qete ꝓmãſerint/poſt CHermiſſion cri. gcktaf Ggrorde, e ſar fi
ſegi et coꝛonat et eũ depomt ut pro eo mitterentet ip̃m ad illoꝝ de ceſſum quidaʒ aſſeren approbante tale mẽimo/
ldit g· ð elec · venabilẽ · a · xv · Pria reuocarent· cuqʒ elapſo tes eãað ñ legitĩo matrimomo mũ · vel pmiſſioneʒ i· di⸗
Rin A. vl us .P vitund ve/ longi tpis ſpacio vir nõ remea fuiſſe ſuſceptã a pat᷑na hedita ertovs Pone er⸗
* Ru See ret ad ꝓpria epᷣus in conſpectu te taqʒ iſitimaʒ am ouẽ conant? p diſpenſatõnez tete ap
luitut b C AMater · ſ. agatha .. cccle auditis rõnibus mulieris P N. itac · · ſ E itad caʒ Vi du⸗ probatur mẽmoniũ cã f̃
ordi⸗ ¶ Incõgruũ · qꝛ crimi/ inter eos ſnĩiam diuoꝛenꝓmuli⸗ amlegitlaʒ nücietig I nno: ij · lioꝛꝛ·s· de ↄſang·e affi·
cte na moꝛte extiguntur. C. i e⸗ . 3 „ dee, qꝛ circa ꝗ7. e ꝓ venerabi⸗
ee eregarct mor kn J. . Salm ta mulieri ut alium ducet Er tuas iras intimaſti lem . xxxv· q· vin. c i ·
efiſ i et · ij. xiij· di rüdas facultate indulfit · Ideoq; n. Kjex muliere quã ßm opi m ¶ Isnoꝛanclam pĩna
efueni et · xxxiij:q. ij· admonere q̃ · ſi oſtiterit ꝙ epus inter eos nmonem maioꝛis ptis vicime im 1 Serim din er aulc
Bſen l oe ſnĩam diuoꝛcij tulerit et filios ocubinam habebat ꝓle ſuſcep os ſiue legtt imat . erer
* caſibꝰ ut ð hereß · xxiiij· ꝗs ſuſtulit de alio ad cuius co⸗ taſquandã poſt a aliam ea de/ tenoꝛe · a. S · e · e· ij · It ¶
natemn⸗ q ·ij · ſane ꝓfert · et foꝛte pulam auete pdicti epi miguit⸗/ funcka duyxit in vxoꝛeʒſt ea de amren ee nidel0
1K cunine eſe raielcar legitimos iudicetiſeõs hac oc qua ꝓlẽ ſuſcepat virum ſibi ali Spneipis qe· p Sanerabi,
F. Fvorlj. v. ſi qs eum caſione ab hereditate non pa⸗ um copulauit · ꝓceſſu vero tpi! ẽ · hodie vo pĩna ieran
“M milit ibꝰ. et Hrõne bono lentes excludi · I dem belua⸗ idemer. in pneia multoꝝn firma n Feiee filios omiſ⸗
retdi⸗ rũ qri ð deleis glidei Vod nobis ¶ ceñ · eõo · uit ꝓprio iur amt oꝙ eaʒ quam owlaniteſneio. clã·
Gith oee egienno Et. F. Coi qui aut clade Pabere viſus fuerat ocubinaa —eruemt. ſd ita ar. Paemt uz, bi, l
lie mẽimomo dicebatur em̃ ſtino mẽimonio poſtmodů ab pus affidauerat in vxoꝛem/ q5 gertam que jbi = 3e:
. — . —/ * 1— 5 — nogz Ee „ 1IIe
tadul⸗ pho et mõ queri vtrim eos jegitimoſ iudices filios agẽt ĩ extremis eu quẽ ex ẽà ſu ait videt᷑ denegart ala Ehy dz ang
inter eos fuerit legitimu Nr t . 3 ⸗ aue Pioe Rartala* n1ν Retn e e
ſſet . mẽimomũ ⸗ ſie · S· e latoꝛ. heredes Aeleſti · iij· eboꝛa · are⸗ ſ. cepatiin teſtameto beredem dieit ꝙ H lapfu erat qn⸗ rid⸗ ßu /5 —]—DM
ü et ð ſtatu alicuiꝰ qñq; q Eferẽte nobis · Vl · t · t. eiſtitues legitimu filiũ a ella⸗ c, Hõ def
urgt tirur anter bona C. gli⸗ EC.r. ꝙ publice hone ſtatis uit c aüt tue inqſtõni fuiſſet J.q i.a. n. et. C. e. ti· ſi is q
an ebaneel. quauis. iuſticia ꝓhibẽte miimoniuz in omiſſum an filius ſic ſuſceptus v toti · ve bic mater di/
anſt . . ij. mẽimo⸗ HZ cebat᷑ nata ð ñ legitimo
qrdie⸗ d Gemerien. 7 agnta mẽimomo impediẽte ſta/
teſi emtrir p̃fati · xe ut dixi J . N , : — tu vñ poſt moꝛtez queri
vonkiſde 8 t no de mẽimonmio de quo natus fuit · ·· qꝛ non agitur de illo n5 debet · hz eſt diumare vn dieimꝰ? exq oſtat matrimomum ĩ facie
natpmo⸗ Erlatu· pentibus · a amicis Rmilit᷑ mitte debuit · ff· ex qui:cau e eccĩe ovr̃ctum bona kide felij legitimi füt ut hb aiõ dieit li ẽ ita ꝙ legi
ſee ma. in mte reſti · . E· et edictũ publice gpom dz · S · do · a otu · cãm time or ctuʒ ſit a H̊ mulier ꝓbare dʒa ſie intelligit qð dicit · ſ ibi nꝰõ
fiiude z.·et. c ul. ſ ĩ eaſu iſto nõ ẽ talit᷑ ꝓcedendũ ñ ſe ꝓ otumaciã abſentaſ Oſtabat ð mẽimomo qꝛ dice bat᷑ agata nata fuit eo tpe quo aueli⸗
ſty B Nr. G. ut ⸗ ſ ot · qm . ¶. poꝛro · et · le · ¶ Promulgauit · ꝓbato na mater eiꝰ habebat alium viri et ſ̊ adüuſarius ꝓbare de bebat · ut ·
dipee jpediĩ to Petu o. ſͤ nuqd eps iſte legitĩe ꝓpceſſit lite ñ ot᷑ar ſic⸗ e. n ie⸗ 5 nõ nesat q̃n alia ꝓ 2 Poſne pbare orre ſi voluẽit
8 ſpedemto e⸗ detr er necitate ne ius muͦeris piret · oẽ· vñ ſi miyil ꝓbat eoipᷣo ꝙ pentes iſtiꝰ in facie eccĩe ↄt raxerunt a ap
n e rres atnveigfean todie tain vSr. vernesbebh probameggcfafemunt uorunn vſq ab moꝛts bſum leirmuen ma/
7 E ſi tmvtrũ filij nati ð alio viro cũ q́ au momum mt eos qre li ogitim fũt Hhñdi quſq; ↄt᷑ riuʒ ondat a iud
iai⸗ vel male eeſeren⸗ uerebge Frĩ ender ꝙ ſie a nõ ad aliud. ar f. oẽrium foꝛtius ſignat᷑ · S· e· latoꝛ· et · s· de oꝛð. ogm·tuã· ibi ille qui
ſt⸗ N n ite ei rxt En d in fraudẽ ; et qꝛ ð illo q̃ſitũñ fuit rñfũ nõ oppomt aduͤſus ñ legitĩe natũ dz H pbare; H oᷣ · ꝙ viðꝛ in ĩquũ · pt᷑ di
edſti ſiddin R. do e . inotuit ad fi⸗a ideo filij iſti legitimi erũt qꝛ au ci q Hñ ↄſtabat ð mar̃momo ꝓentum iſtiꝰ vidue nec erat cõis oꝑi
mm h extitit · h·S. de elec· mn oͤt. .g. o.c n. zmeimomũ dicatur mo ꝙ illi funſſent legitĩe oiunchi a o mulier debet ꝓbare narꝛacio
detn oꝛitate ecẽie a publice ↄtraxit · . eeeyn 7 4 „ S . Si;
B od nobis8 cladeltino quot modis⸗ elamdeſtinu ðdꝛ · 8· de nem ſuam · vñ dielt papa. ſi eſt ita· ar. ad pᷣdicta J. c· ꝓpxi ·
ic clam. deſpõ cũ inbibicio · tũ mẽimomũ ab ecẽia iata ſolẽnitate 3 tuas ea:ſ en quã duxit illa dcupin⸗ dimiſſa⸗
HS otraditur· s. S clam · de ſpõ. cu mhi Affidauerat ˖ fidem dederat ꝙ eam duceret m vxoꝛem·
t ed (Fuerint poſt awroba⸗ gquo traene n derot iuſte⸗ 8 cã ſecus q¶Ex ea: quã affivgauerat: efiliũ naturalem in extrema voluntate
3e leg itimi erut eẽ ſi poſtea mẽimomũ ſepare ra a
iſge⸗ o. en. nn ti ku 4 8 clãdeſtino mẽ imonio ab eccia nõ ap⸗ r¶Apellauit· eoiõo ꝙ qs⸗ noĩat filium a heredẽ iſtituit mtelli/
folen an approbatoʒ filij nõ excuſantur ſi gu eũ legitimaſſe. C· ð natuli · aut · Itẽ ſi qs · et ᷣ intellige ſi alios

ledet.

probato vel ñ uata foꝛma p̃dicta orxerũt qꝛ

otra matrimomũ aliqd poſtea

bicio. tales & filij·ſ.· de clã deſtino mẽimomo añ batõnem eccie natt

ꝓbet ut i pdicka oↄſtitutõne · cũ mhi

Pevet Caz. ffihq nat PO De ind mmanalitſ wynita nmilin y

ĩe git ĩos n hʒiin aut qᷓbꝰ mo· na · ef · le · . ſ. vero nõ bñs coll. ix · gtẽ
ſi pat er offerat filium naturalẽ impatoꝛi a fiat curiat legitimꝰ erit

pr dfame erili milernrl* ns lil Jk mos ne) ttnαα videα

in auk. qui ; mo⸗na. olkieſtij. &ſſ quig ſœttw. fe .; nu lio ali. 204) furil dic dzz· · de of⸗ conſul. 1.ij. t qt ad papaz al ſpectat de tpaii
im aut.qui · mona.offiſui.ſi quis igitut·eol. vij. ſtem ſi mi ſſio aliꝰ ſuril dickoz · f · e of · ꝓconlul. l. n. t q z0 Hapa .
filjo exiſtente ipſe filius naturalis pt̃e defkuncto offerat ſeipſuz curie 9 bus · s. e · cãm q̃· et:c latoꝛ·et · S.de iudi:nouit mſi m caſibus· s. de

ba: et · a. ff. de lib · ag . .
Fiulianꝰ.et.g.de pfũp.

afferte · et. C. derei vx · ae
1· vna.i.ſñi li ceat.et:ff.S
qꝙba.l.ul. ff. ad car bol.
i · Sſi qs ·et · · labeo · jo.
r venerabilem ab⸗
p̃m · nunc· nam olim
erat ſedes epalis. ut · viij
q · ij · ar taldus.et fuit ſuf
fraganeꝰ naꝛboñ.ut ibi.
Dorenlarez er eo eniʒ
2
ritualibus ꝓ oſequentiaʒ
et in tpalibꝰ ꝓut ipe pa
pa argumentatur h.pꝛo
pꝓter hoc tñ ꝙ ltimat ali
quẽ mi ſpualibꝰ non ꝓba
tur ꝙ hẽat iur iſditioneʒ
in tpalibꝰ. legitimare cĩ
pertmet ad voluntariam

egittimat aliquẽ ĩ ſpi

tas ſupplicauitut filios tuoſ le
gitimatõnis dignarem̃ titulo
decoꝛarequatenus eis quomi
nus tibi ſuccedent nataſiũ ob .

tem ex illo videtur diuerſis
cauſis inſpectis cuʒ quibuſdã
mmus ſtĩme genitiſnõ natura
libus tm̃ ſed adulterinis etiam
diſpenſauit ſic ad actus ſpua/
les illoſ le gitimãsvt poſſint m
epos ꝓmouerilexq;ᷓ veriſmili
creditur et ꝓbabilius reputa
turſut eos ad actus legitimàae

valeant ſeculareg pᷣſertimſp̃⸗

ter romanos pontifices mt᷑ bo
mies ſupioꝛem aliuʒ nõ cogno

al

„ — . 2un llegan w⸗
iectio non nocẽt ð aũt ſup pᷣ “
apfica ſedes plenam habʒ pta gperdeſe

inſpicit᷑ non res ſimiſis ſed val
de diſſimilis inuenit nã rex ip

ſe a regina per remeñ · archie

iſcopũ aplice ſe · legatuz fuit

ipſe q̊ʒ pꝛius qᷓʒ ad euʒ ꝓhibil

cio denõ otrahendo cũ altẽ a

pueniſſet aliã ſupduxit ex qua
ꝓlem gemĩam noſcit᷑ ſuſcepilſ⸗
ſe · ſed tu in otemptuʒ eccje ali
am ſupinducè attẽptaſti p̃tẽa

rex ipſe ↄtra mrimoniuʒ impe

dimẽtum affinitatis obiecit a

coꝛãp̃fato archiepᷣo teſtes in⸗

duxit cuius ſnĩa caſſata fuit ſo
ſuũmodoꝗꝓpter judiciarium oꝛ

dinem non ſeruatum/nos poſt .

miaz ſepatꝰ /tu o vxoꝛem
tuãa a te temẽit ate ꝓa ſeꝑaſti.⸗/⸗

ex pte · et ecõuerſo cui m
terdicẽ minꝰ et maiꝰ in/

ter dictũu eſſe videt · ð ſẽ ·

ex · eũ illoꝛd · et · lxxiin · di ·
geſta · et · ff · de ſer. ex . er⸗
roꝛ · S. eui · ff · de int die · et
rele · l. relegatoꝛv · Sſolet
q ¶ Ptãte · liiij · di · ſi buꝰ ·
et in aut · q̃ dig · iberat ·
a pa.po · palã · coł · x·
r¶ Oꝛdmaret · liii · di · ſi
vuus · ij abſente · et · e · ey
antiquis .
S ¶ Beati petri · dicebat

o · maxie · ů tu die tm̃ · ut
dixi · s· qꝛ quo ad foꝛũſe
culare nõ pt ltĩmare mñ

vnceps ei ꝓpmitt eret · in
uo ſcienter oꝛdmato ſecꝰ
eſt · ſed iĩpſe tenetur domi
no ſatiſfacere ut hic dꝛ ·

t ¶¶ Per ſniaz · cui ſtanduz

. „K .t. E ti . . Ne d .11„e. jbi 8ꝛ ſSꝛ ꝙ papa qͥᷓ ad tꝑalia le .
ltimus efficitur · in aut · et . i·et · SAſi quis igitur/ Iteʒ ſi pater filiũ fo · ope · lʒ · et · e ex tenoꝛe. ut ibi ðꝛ et ſic vidꝛ ꝙ Papa 4a Palla
natur aleʒ im publieo inſtrumto vel eũ ſubſeriprione teſtiuʒ euʒ noĩa gitimare ñ poſſit vbi nõ hʒ tpaleʒ urioſaoe 3 Diret a dns 1
uit filii nec adi ecit nataleʒ ltĩmus ẽ · m aut᷑ ut li.nia:et aui S/ad ʒy.· papa nõ hʒ ptãt eʒ ltĩmandi in tp alibꝰ ſed eopio nt umr 4
colł.vñj· It eſt at/ ꝙ ex ſola noĩatione aliqͥs acqͥrit ius.xxxnj·q inf⸗ quo ad ſpualia et ꝓ ↄſequẽs ltimat euz 4 at pait⸗ qaue! e m, di
dicat aliquis · et ar · S· de P ſump · illud· ets· de ꝓbaẽ p tuas· mſti/de Sna et ſic ltĩmat ꝓ oſequẽtiã ſeoñ directe. ſer ae gon mnrritini⸗ 4
L Er ge nti ce · ar · inj · q · in · Sſerui · i· 1
xxii · q· iiñ · foꝛte · Ci de legiti mug eſſet heres ipſꝰ.R./⸗ ſcant qui iegitimandi habeat aeheſit Aiege. 36G
der,ndbne et ad elus pumofnnz admitte poteſtatez/qe cum maior iſpi nemo dno rapa ho⸗ 4
PodemfuſtBee Enſmiſſe· dus tu pꝛet id quoð ex quadã ritualibus tã ꝓuidentia ꝙᷓ; au nõ poſſit itimare aliqqueʒ 4
a ¶ Cõmiſſum. i. a iudice decretali bo'meo:alexan⸗ pa⸗ toꝛitas a idoneitas requirat᷑⸗ quãtum ad ̊ ut ſuccedat
ſeeulari ea znianorne fuit poe ßpde. n. ſtandũu eſſe ſup Hver qð in maioꝛi oceditur licitum Paboe nrn ani Aens. 1
Priimaena fuiret .4 Dboviri et mulieris crebebare eſſe videtur et in minoꝛip fim ſta iuriſdichoe tpali ſie e i
vᷣ¶ Hecretali. ¶ omiſſa· ceptis teſtibus a filſo eiuſdem le quoq; id videtur poſſe pro/ eſſet mittẽ faleez in meſ⸗ en
s.e tranſmiſſe R. pꝓductis bus legitime cõ⸗ bari cũ eoipᷣo ꝙ aliqͥs ad api⸗ ſez alien et vürpare al in⸗
spzobaeſe de i⸗ obauit pdictuz matrẽ ſu⸗ ccemeßalis dignitatis attollik w.den, edigt vtepi. 3 5
ni Aicmv. gbe fił. pſ⸗ az in capella ſe chſergy affidaſ eximitur a Pria tate⸗ pterea in. ſeptuz eſteet Puare ali 40
bmac Sigierrril e ipſi.x · hdez eſſe liml iu et ſinimplex ep̃us ſcienter buũ Zus nits deeoete vn ete
miſſe d kidaſſe⸗ 1. † a 65 „ altor/9 H ſthi m ozdinaret/ do c; no Polnt itmmare n l
ſuple anteq' im luſcepi dicaſti . Nos aĩ attendẽtescy . ers ſtertun gedinaret avaco ſpinmies⸗ 1
ſcet ex ea· vñ poſtea per plus ẽ qð in veritate agit qm li cet oꝛdinatoꝛ atiſfacẽ dño damtalez ltĩmationez ex⸗ gi
catr naleʒ copula ſubſeqn/ qð ſmulate ocipit/lʒ dẽus ſKa· zens orilt ordiingend⸗ tñ ſuguʒ tendũt a5 eonc:el Kein ni
arat r ana nſarpt⸗ cuʒ à dimiſſa qua ut ↄcubmnꝭ euaderet buſtutis videret fiq rediir n, rolceſſonn
Otrariuz · s· de ſpon is ꝗ⸗ rit et videat᷑ ĩſo fado mrĩmo ad ſpüales fieret actõnes cir⸗ res tpales quos Hliag1,1 co
e⸗ ne raſer muz quod int eos celebꝛatũ fu ca ſeculares actꝰ illegitimus e ns Voſſereet in e re
dotys inſufficiõs fuiſſeet crat denegaſſe/ qꝛ tñ deſponſa remaneret · vñ cũ in ſpũ alibus Ek (Maturalibꝰ. natales N
talis ꝓbatio · s· de ꝓba. tio ꝑ teſtes legitimos ↄpꝛoba diſpenſetur oſequenter intelli iꝛarge omes apellant ö⸗
in pnftia.s. de odi. ap· p taſeos mrĩmonialit᷑ fuiſſe ↄĩun⸗ Fitur in tpalibus diſpenſatũ.· ter adoptiuos et ſpũales ſer
qð.agi· p totũ in ctos oñdit ſiue deſponſatio ip⸗ d at in primonio beati petri eme er liberis geubz iis
va · qð · agi·p totũ · in ru/ 2oHU OEeI&Maͤl ⸗ 1. ni⸗ . illi tm q ex liberis ↄcu m
bꝛo et in mgro · ſa füit de pnti ut dſenſt uz ltĩmũ libere Pt ap · ſe eeffice re m quo nis maleilrur ue foeet · xxxn d
p verba de pñti expᷣſſum copu et ſümi põtificis auctate ex̃ere· aq. imij · libert. — ſet⸗
Wlage dmritetenge ſamrimonn int co fuerit cle eeret ſumipncipis crequrur erntoedueg
facto renũciat᷑ mẽimonio bꝛata ſfiue per verba de futuro ptãateʒ · vide batur at ex eo tra cant adulteranẽ cuũ ſint
ſpũali ſiue puilegio cleri carnali copula ſi ubſecuta/ non here maioꝛeʒ audaciã poſtulã ſi mariti eccĩaxx · ut · lvi· i
calis. de vj. et Po. clo.c. tã de eret ali dẽ p̃de · n· que ĩ ca diꝙ cũ rex francoꝝ ·reginã dieenomanenſem.
ul· ſic ope otrario vel fa/ s P 16,11˙. eer 5 cu rex 2 Sma m ¶ Pieſertim ·˖ id ẽ maxi tde
cto negamꝰ xp̃m · xxn · q · ſu diſſimi li loquit᷑ ꝙ inductis di iſeri et ex alia poſtm odi me · Em Jo. m alios pꝛe/ dic̃
õ ꝓbatiõibus innitentes te ꝓceſ ſupducta pueru ſuſcepit a pu⸗ ſertim id eſt tantum.
nodio me.ruf. a üflſſe itĩme rñdemusſmam tuaʒ ellam ſ tu fimiſit᷑ excluſa ltĩima z
i · req̃ ſſti · et · q. i. c · i. auctoritate ap· cõfirmantes · ſupduxeris aliaʒ ex qua fils fit. et ix q iij. eücta. a. s tel
SAviſſmii nã ibi pen Dem nobili vi ro· W. mon / Je⸗ ſuſ⸗ cepiſti/ſicut cuz filnjs regis de maio · et obedi · ſolite ·
filiuz· H voro ipſo fuio r venabilem . f. n · arela de benigtate ap.· ſe· diſpe ſan— p (Iumiot rev. di illö nt
et ita multuz ꝓdeſt fuio ten archiep̃m tua no ili Verũu ſiveritas diligenter q· ij. c. j· et · · de deei · ita
Ratumn per nchet den Archiepm tua nobᷣ Humili duz Yerüũ ſiveritas diligen xvj· q· j. c. i et · · de dee

Pez ven 0.e Ca 9:

dNNt

ſSt6

1

ea

n

teft

t⸗
delt

RLL
ncGH

erat donec in otrarium pꝑꝛobatur.s · de re iudi · ſeut et · · de renune
in pꝛeſentia · licet miqua · ff. de iuſtie et iu .l · penul · S. i· laut ·

a ¶ Vepaſti· qð facẽ nõ debuit et hi cã eſſet mãifeſta.de diuoꝛ · poꝛ

ro· cũ talis ſepacio ſit pena que ñ dʒ inferri mũ per iudicẽ · xxxin ·

b ¶ Judiciariuz · ut · meq · vi · . diffim tia et ar · . de ꝓba · ¶n · S m H·
qm̃eet · v · de elec · dudu . et · g. ut · lit᷑ · ot eſt · accedẽs · ar · o . s · ut lite
nõ ot · c · i · . ee qm · iaubi ðꝛ ꝙ oꝛdo iudiciariꝰ ñ uſq;qq; Puat᷑ ĩ caiſ

mẽimonialibꝰ.ſ̊ hic caſ⸗
fata fuit ꝓpter hoc ſnĩa:
Jlia ↄtraria intelligunt
qñ altera ꝓs eſt abſẽs ꝗp
ter ↄotumatiam tũc em oꝛ
do iuris ñ buatur ꝑ omia
jmo teſteſrecipiũtur lite
nõ ot᷑ ·et fertur ſnia ꝓpteꝛ
piculuz foꝛnicatõis ut m
c qm· ſed ubi altera ps
nõ eſt abſens ̊ pñs vtra
qʒ ꝑs dz oꝛdo iuris vuari
ars nõ vʒ ſnĩa ut h̊ et die
caſſata i: caſſa et irrita
nuũciataut · S. ut lite ñ eon
teſta accedensenj ·
¶ Bonis; nð· ꝙ tria fuͦt
bona mẽimomj ut H dicit
ſcʒ fides ꝓles et ſacẽ̃max/
xvij:q ·ij · ome itaqʒ· xxxij
q· i. non em ſola fides qꝛ
nullũ adulteriuz ðꝛ fides
thoꝛi oiugal · ut · c nõ eĩ
ꝓles · i · ipſe deus · ſacẽm ·
qꝛ nullũ dʒ eẽ diuoꝛ ciũ ut

c.oẽ · ubi alterũ iſtoꝛs nõ

Fuatur frãgit᷑ lex mt̃ mo⸗
nij Iſte ñ buauit iſta tria
ſcʒ tidẽ qꝛ cũ alia adultẽi
um omiſit · ſ̊ rex frãcie nõ
fecit H ꝓpter lmaʒ et quã
uis fides nõ vbuet᷑ mẽmo/
mũ tñ durat ut hic ðr ·
d ¶ Violaſſet · i· diſſoluiſ⸗

ſet · quia in nullo caſu ſo!

uit mẽimoniuz fideli pꝰ
carnalẽ copulã iᷣ in cahi⸗
ſibꝰ ꝗ.ð diuoꝛ· gaudemꝰ

ęDubitari· et ſie ex futu

ro euẽtu pẽdet an lint iu

dicãdi ltimi ar · s· de fri⸗·

et malefi .c · fẽmtatis in
fiẽ certe vtrariuʒ viðꝛ ſi
ſedᷣm mrĩmomũ or ctũ fᷣu
it o auẽteʒ ec cĩe ex vi ſẽ
tẽtie late et toleratũ fu⸗
it lite pẽèdente fulnj ltimi
erũt · S· e · ꝓ latũ · et · c · cum
int · et · g referente · ar et
ita ſine aliqua diſpẽſatio

ne legitimi erunt·
1egroana nane qꝛ
et hn fuerĩt ↄoꝑꝛobata et
reſtituat᷑ viro nilommus
ꝓlel ltĩma erit nata ex ſe
cũda vxoꝛe quã auẽte ec
clehñe recepit pꝰ ſmam la.
tãut dixi m ꝓxima notula
ß nõ ? verũ qꝛ ſ. nia nõ te⸗
nuit ꝓpter ordine iudiei

ariũ nõ buatuʒ et ideo ne

ceſſaria eſſet diſt pẽſatio ſi
nõ ꝙ barer affimtas·

g (RKecognolcat ·de fẽo.

de iuẽ tñ ſubeſt rõno im⸗

pꝓio⸗vij·q:i in apibꝰ de
1 82. S de elee ˖ venabilez
p¶ Potuit · ff · de jure · o

judi · eſt receptum⸗

i ¶Puceps · nõ ꝙ facit a ,

liqd tani rex · ñ tan p pa
ter · R·s · de elect · ꝙ ſicut·

toꝛes duximus de putãdosſtu

vero vxoꝛi tue nihil qð diuoꝛ⸗
ciũ inducẽt obieciſticũet ſi fi⸗

des thoꝛi ſit vnũ de tribus bo

nis oiugij nõ tũ ipſius violatio
oĩug ale vĩ culuʒ violaſſet de fi
lijs ergo eiuſdez regis vtruũ le
gitimi vł illtĩmi fuerint qᷓ;diu
ndet q̃ſtio affinitatis obie⸗

ept nõ immẽito dubitari nãa

ſi affinitas fuerit cõpꝛobatap
dictã reginaʒ nõ eſſe regis cõ
iugem apparebithpꝑ oſequens

alia vide bitur ſibi Itime copu

eger filios ei ltĩmos pepiſſe ·
Inſup cuzʒ rex ſupioꝛeʒ in tpa
libus minime recognoſcat ſine

juris alteriꝰ leſone in eo ſe iu⸗

riſdictõni nreſubi cẽ potuit in
quovidẽtur alnquibꝰ ꝙ pꝑſeip
ſuʒ nõ tanq̃ʒ pat᷑ cũ finjs ſʒ tã⸗
qm pnceps cũ ſubditis potuit

diſpenſare tu at noſceris alijs

fubiacere · YVrõibus igit᷑ his

quiſ tiſcãm tã ex veteri qᷣm ex

nouo teſtameto trahentes ꝙ

nõ ſoluʒ in ecciepat᷑monioſupꝑ
quo plenã in tpalibꝰ gerimus
ptãteʒ veruʒ etiaʒ in alijs regi

onibꝰ certis cauſs iſpectis tẽ
exercemus:non ꝙ alieno iurip

iudicare velimus ſed qꝛ ſicut

in deuteronomio cõtinetur / ſi

judicium ꝓſpexeris inter ſan⸗
guineʒ et ſanguinem/cauſam
et cam lepꝛaʒ a lepꝛam et iudi

cium inter poꝛtasvideris vari

arivenies ad ſacdotes leuitici
guͤis et adiudicẽ qui fuerit il⸗
lo tpe qui iudicabunt tibi iudi
eij veritateʒ et facies quecũc
dixẽint qui pᷣſunt loco quẽ ele
gerit dñ · ſequeriſq; eoꝝ ſnĩaʒ
qui at ſupbierit nolẽs obedire

ſacerdotis impio qui eo tẽpe

mĩſtrat dño deo tuo decreto

judicis morietur Cane cuz

deutronomiuzʒ lex ſecunda int
pꝛe tetur ex vi vocabuli cõpto

baturne quod ibi decernitur

a— pahb9 aliene uiz Rton ſal⸗. R 1 An 0 . . 2 . . .
Papa nlun, S Tpahb, ⸗ n toh̃ GSlo. . De VWilt . aqui nii 9edi nae⸗ Cria ¶CNni Venk- ¹
gredit nnn Iyle P “ Ca bo „dy ſh fdeſ pæojet /c mèt .

III.”77e:cenmnéeanoricog-et. rii-, ii; ſ eccia in fuet. ff de ad

p.ſi oſul.G.i·et · ff · qBd cuiuſq; vmũ· Eẽc eoꝛd· S.i·et ita vex erxit ᷣ̊ ac⸗

tor et iudex ꝓpꝛij facti:et lʒ fõte Gq̊ facẽ poſſet meliꝰ tñ faciet ſi abſti
nẽt a talibus.ff· de offi · ꝓcõſuł · ne quidẽ · ne videat pᷣſtare auẽ tem
ſuo ꝓpꝛio facto ut.s · de iſti · e · ul · et · S de iur pa· per tuas Johan.
k ( Gram . qꝛ non potuit rex ltimare filiuʒ ſuũ iʒ poſſʒ alienũ.ł qꝛ lʒ
eũ poſſz ltĩmare ut ſubditu:ſ.ut ſuecedẽt alij ñ tñ ut ſuecedẽt ſibi ar

in nouo teſtam̃to debeat obb⸗
uari · locus em̃ queʒ elegit dñs
apud ſede aplicaʒ eſſe cogno

ſcitur · eum em petrus vꝛbẽ fu/
giens exiuiſſet volens eũ dñs

ad locuz quem elegerat reuo⸗
care merogatꝰ ab eo dñe quo

vadis rñdit vemoromamite /

rum crucifigi· quod intelligeſ
ꝓſe dictũ ad locuʒ ipſuʒ pꝛoti

nus eſt reuerſus lunt auteʒ ſa⸗

cerdotes leuitici generis fres
noſtri qui nobᷣ iure leuitico in
executione ſacerdotalis offi/
cij coadiutoꝛes exiſtũt · is veoo

lup eos ſacerdos ſiue iudex exi
ſtit cui dñs imquit in petro · qd

cunq; ligaueris ſuꝑ terra erit

ligatuʒ et in celis eius vicariꝰ

qui eſt ſacerdos ineternuʒ vᷣm
oꝛð.mel · oſtitutus a deo iudex
viuoꝝ a moꝛtuoꝝ tria quipe
diſtinguit iudicia / pᷣmuz inter
ſanguinea ſanguinẽ ꝓꝑ quod

criminale intelligi tur et ciuilę

vltimum inter lepꝛam et lepra
per quod eccleſiaſticum et eri

minale notatur/medium inter

cauſã etcauſaʒ quod ad vtrũ⸗

q; refertur taʒ eccĩaſticumqm
ciuile in qbꝰ cũ aliq̃dfueritdif

ficile vel ambiguũ ad indiciuũ

eſt ſedis ap · recurrendũ cuius
ſniam quis ſupbiens ↄtempſe⸗
rit obſeruare moꝛi pᷣcipitur id
eſt ꝓexcõicatioĩs ſnĩam velut
moꝛtuꝰ a cõione fideliũ ſepari
paul dꝰet᷑ ut plenitudĩez ptãtiſ
exponèt ad coꝛint heol ſcribẽſ
ait · Reſcitis qm angelos iudi
cabitis quãto magiſſecularia
Licʒ ĩgitur cũ filijſ ſepedicti re
gis ð quibꝰ an fuerĩt ltĩimi ab
inicio dubit atur duxerimuſ di

ſpenſanduz quia tamẽ tam lex

moſaica q̃̊ʒ canonica ſoboſem

luſceptaʒ ex adult erio deteſta
tur · teſtate dño ꝙ mazʒeres et

ſpurnj vſq; in decimã gůatiõʒ
in eccĩam ñ intrabunt/canone
verovetãte tales ad ſacroſ oꝛ

dines ꝓmoueri⸗ ſecularibꝰ 3

legibus non ſolum repellenti⸗/
bus eos a ſucceſſione pr̃naſed

viij · q;i · m ſcripturis · et
xxi iij · q· i · didicimul. imo
viðꝛ ꝙ ipſo iure ltimi e/
rãt cũ nati fuiſſent de ma
trimomo auẽte eecie ↄc
to · H̊ nõ eſt ita ut · dem
eſt m notula maxime ·
1 (Hrimonio illos tm de
pat momo ſuo legitimare
poteſt ut dictuz eſt · s ·
m ( Cauſis. ſ.· eu requirũ
tur et H̊ ꝓbat᷑ auẽte den
tronomm ſcz ceũ variatũ ẽ
int iudices ſiue ambigu⸗
uz tuc recurrit ad iudici⸗
um eccie ut ꝗ. ſequit᷑.et lʒ
certis ex cauſis nõ ideo ẽ
oꝛdmariꝰ quo ad tpalia
gS· de offi.oꝛdi:paſtoꝛał.
i ⸗: E ·ſ̊ caſualit᷑ ut diẽ li
tera · s· de fo ope · lʒ.a· c
ey tenoꝛe · et · c ex ꝓte · et
ita eſt Har ·de iurſdicto
ne diſtincta · . e · cãm q̃·
vbi de hoe · et · S. de iudi⸗
nouit · et · S de ap · ñ duo/
bus⸗ .
n ( Varlari · int iudiees ·
ſiue ſapientes·
o (Sanguinez ˖ B verba
exponuntur inferius·
p ¶ Ad ſacerdotes ar · ꝙ
ex de fectu iudicis ſecula⸗
ris reeurrit᷑ ad eccĩaſtieũ
s. de fo · ope · lʒeet · xxin·
q;:vadminiſtratoꝛes·
q ¶ Sane.hic meipit pa
pa exponere auctoꝛita tẽ
deutrononi···

x¶ Ex vi voc abuli . inter

pꝛetatur em noua lex an
clquam.
s Meuerſus · ipſe petrꝰ
et i bi poſtmodũ martiriũ
luſtinuit · ij · - vij · beatus
pꝓ etrus et paulus. 1.
¶ Et ſangnem · eſt exa⸗
poſitio eius qdð pᷣmiſit m
auẽte deutr onom ⸗
u ¶ Ciuile · hoc eſt ſecula
re iudielum ·
x ¶ Crimĩaleei ececiaſticũ
Em canones⸗
f. S ecipiẽ · x·qiij. ab

a Morꝛtuus· ije m⸗
hil · et · c · ſic dʒ· et · xxiiij⸗
q⸗ iij: coꝛtipiantur·
hb¶ Canonica.vi · di · ce i⸗
et es · de fi· pꝛelſ bi c cj. et
x v⸗ꝗ; vinj. ceuz multe ·
e¶ Deteſtatur · niſ cũ eis
fuerit diſpenſatum · l vi
di cenomanenſem.
d Manſeres · de bis di⸗
au3 e D niñ cũ
ꝓridem perſone ·
e¶ Eanone.s · de elecc.·
cum mcunctis
Ff ¶ limẽta.C· de natu⸗
lib · aut · liceat · et · C. ð in
ceſtu:nupẽ · aut᷑ · ex com⸗
ꝓlexu · ar · contra · de eoo

qꝛ int illos eſt mẽimoni/

um ut ibi patet · et ſie dec

ditur ante 5. quia vero.

quod potiꝰ credo · a fulij

talium legitimi ſunt ·

uit nũc aũt dieitur poſſe pbari

ꝙ pater puellè eũ de ſacro fon

at matrimoniuʒ · qʒd vero legi

tur pater nõ recipiatur im cau
ſa filn nec filius in cã patris in

uãda ẽ · xi · diſ · ĩ his · et · xj

di · diuturni · et · ix · q · in ½·

Oqueſtꝰ·et mos fideliſſi /
me vetuſtatis buandꝰ eſt

C. de teſta · teſtamẽta · et
hec ↄſuetudo ſeruatur q

EÆSWKnoz: Ca Sehaben6 er daRa gnon ſls nde ſaſerms iomg ſſahen dus lo. De vnilitate epne⸗ vide Oe ſe.
Durta ſerd 17) alo nρ.
. , rrr elepoh. ſi je .. Iſte nõ ſit abſens ꝓ otuniaeiã ut ibiꝰpoſſet diel q eum iſte ꝓpter eui
Eze Qsenbcknenden,, won. An .e10 eolaneuarenderetndaeen
αι aut. matri⸗ olim ſi mater curaʒ vel tutelaʒ filioꝝ ſubire volebat opoꝛ betur ut otra eñ ꝓcedatur nec dẽat mulieriobeſſe qᷓ in il n0 i . S
e⸗ la P tebat eaz jurare ꝙ nõ tranſret ad ſecũdas nupeias· hodie vo remit⸗ ini un eſt em aiiß nen un opio Stattertec eno keee en 7 tnnos (0
Dan e — . 35 „ Tei 1.4 Ne ius muit . 124 er. .
Se Er rk arlen zi erard 64 5 qar⸗ zranuen lrrieen zwace ait. taſteg . Wrſntoꝛes et tanto tpe fuerit rpedlar⸗ et cum diltSonte h.
. 2 L * * O* ₰☚ 17 . . — . . * . . 2. monse cit
vden r. matti.et ſi ↄtraxerit ſtatim expellitur a tutela · C. et· aut ſacẽm · et requiſitꝰ vñ ꝓcedi potuit oẽilluz · et illa E Aers dlar wib⸗ dr t
ſad⸗ S . de ap· ex pte · vbi ð ä.. ſine culpa ſit abſens et nõ v
2 gle ul nares,ere Sne⸗ malaolavairrate Bugo g
ta6 a Wrantt 4 5 —2 e f »e „1 „,rS ; ler R dee oReg9 lpa et malicia faciẽtibz
gitimi cenſendi alias non negantibꝰ⸗ ipſis etiã alimeta. te leuauit ſʒ lrĩs tuis ueſie⸗ ni en hblens⸗S p̃ſumptio n e
eimi s e · referẽ te petitiõi tue nõ duximꝰ annuẽ dum potuit muemriiʒ quique hocvidet vẽ mulierez in
aimie 1s pz ꝙ ſuffi dum⸗ e. M. . ſ· c anoniciſ muz ſit ranſadruger. ete⸗ yrreo phee to rre 5 t 3 8
eit bõ fides alternis pen beneuent anis· ku oſul ·t.t· rñdemus nanerre, kearcnſarotel uim füt ꝓ ni
a enn dieane leint er X tenoꝛe iraʒ vꝛan no⸗ feſtum eſt qð aſſerit aut legiti e dreerch in mar gi n
ſune i poſea ſventu · dbioinnotuit ci vſdua be mſaccuſatoꝛeset teſtes apa⸗ dientth corn gir v llan 4
ſi añ ſniam ſit ↄceptus s. reditate quodaʒ R. mariti ſui reant poſte uuems fuerit eu Jt nootra vid: S. t Pr gi⸗
e. ei inter . eirca hmõj ſeamn ſbi et pupillo fiſio ſuo re ſtitui omm diljgetia requiſtus etiã Piatumdſed ibi n agat an ſ
etoc Ge een e poſtularet ps aduſa petitõem ñ nequiuerit muemiri teſtes re ſmnia tenuerit velñ ſed an
deſt. deſpõ · euz inbibjtö eius mitebatur excludere ꝓeo cipe poteris et ſine canonio fa acitrni Wenl b Hl u
ſed nũquid ioẽ eſſet i ali R maritũ ipſꝰ vidue de ad iudiciuz terminare: OLemẽs Kontavidreendes i
unsne f,ius egane uUlterio geniti alſerebat et. F. Robis eſt que/ dterciigendadeaccuſatose e n
iar, otra ff. ſolu ma.· ESnaras ꝙ ipſe aliaz miimoni pa diſponẽtes debeãt per ſo Zerptar ab eſt de talte Ir
XKidorenui auter ſbi copuiaſſet dupit in lamcartue oſriptiöes admitt. mken id reſebs aie
welet Caa 6 Audemꝰ. ainicttom⸗ vxoreʒ et en ipſa diunx iphꝰ ſe ti · Ad H̊ rñdemꝰ ꝙ in talibus 15 el mrſ . n ſu
. eſe 0. 11122 ab on6n S .e Lr P, dc gPEe 1.. P*teiteser⸗s“de
matis abo er & das . Fonog n ĩu⸗ gitima pitaret᷑ dictu Kſ uſce niſ inqntuʒ ad pᷣſumptõz mur⸗ Pabj:cie et muli. kua nof ih
,derei nerorreut. . de aang. perit ex eadezin fauoꝛem plis liuſmomẽti eſt oſeptio quo ad ¶¶ et ꝙ dẽat intelligi de te⸗ 80
nale iy La⸗ et af. de mkidelibꝰ. et J. potius decimamꝰ memoꝛatux ſnſaʒ ꝓferendaʒ niſñ alia ltima Aeallitrur eruia i .5 de
alS3 nadiuon Saumemus: eu H.legitimum reputates dO ſuffragontur( Aemenspa quſtu Hftamptotst.
Be. pim 8. telis opioñ WMGͤ(udemugset (epß̈o tib · Noꝛentepicopo. ferf no ad dea accuſatois be
arer itmat p̃ſtat occaſioneʒ SCeterũ ꝓlem de infi eel⸗. Idetur vobisa· Y. p 2 n d bumpesz wg „* tz⸗
Mjnandrar vre g .et deliuũ olunctiomibꝰ natã/ qui ſe reñtes fratres et cog nati vti Bnaiirto rl . “ z 1 gͤ
trup⸗auf in Pincia. ſe· Ccudo tercio vel vlterioꝛe gra uſq; ſexus in teſtificatione ſio x. n. q·ti. pmo. et eſt õH re i
minqd eſt mumomuz int du ᷣm opimõeʒz illoꝝ mrimom ru ad matmoniuʒ diugendum gulare · f · de teſt · l. imj · ¶. tn
meg⸗vis⸗ herr di⸗ ali otraxerũt affe ctupoſt fide vel dirimendũ admittant taz g dinn dir e ſeſ. ddi
O ct᷑ .gS O 2. eii/ E 1I. 15 Far 7 R 6 —„ „ 6 * . 1.
atbemivenbo ſouns receptas vtiſitate publica ſa antiqua aſuecudine e;legibix taartg sfunnt⸗ggeadiu⸗
c. collige .ð diuoꝛ· gau dente legitimam volumus re⸗ appꝛobatur. Ideo em maxime uat ſi adint alig lufe⸗ 4.. it
demꝰ. cuius hee eſt ꝓs et putar— parẽtes et ſi defuerint ꝑentes Sia ·s· de ſue · ab inteſt · ca ſo⸗
