ibi. Ri non appareat accu/
ſatoꝛ moneat ipſuʒ vᷣm ꝙ;
di eltur · S · e · c · · et ſi ſe nõ
coꝛrigit tunc ſuſpendat
ut ibi dicitur · et · xxij · ꝗq
jin · koꝛt e · et · lxxiiij · diſt ·
honoꝛatꝰ:et ſic mtelligi
tur qð dieit hie · tales ab
officio tm̃.⁊c̃· ſic imtelli⸗

impꝛobamꝰ licʒ otra eu nul
lus accuſatoꝛlegitimꝰ appare
ret ex officio tuo tñ fama pu⸗
blica deferente voluiſti pleni⸗
us inquirẽveritate Ktteden⸗
tes at᷑ vulgatã infamiã graue
ſcãdalũ ævehemẽ teʒ ſuſpicõeʒ

git jo · illud. e · i · q in · Pſ/ ex teſtiũ dictis oboꝛtaq v de 6

bit · tamen ſi mala fama il „. . 21.
li9 cre bꝛeſc it poteſt epᷣs canũ facere videbant cu ꝓpteꝛ

inquiſitionem ex offieoo oz quodlibzʒ ei eſſʒ purgatio
contra illum facere · s · de
accuſa.qualiter et quanz
dn · vbi plene dieitur de . ðð
in quiſit õe · et · lxxxvi · di · ſ quid vero · et ita euz a ↄtumacila inc pit ta
liter peedere dz p̃latꝰ · ut · S . e · · ij · qñʒ tñ gpter enoꝛmn tatẽ delicke
et ſcandalũ et infamiã magnã inde oꝛtaʒ ſtat im poteſt eps ipᷣm ſuſ⸗
pendere ab officio et bñficio ut hic factu fuit · i· qin ·ſ uper cauſa et
ſie poteſt etiaz intelligi· c. llud pꝛrel bᷣꝛ ſ· et hoc imnuit bñ litera in
lius. et hugo ſie int elligit illud · euz vero mmeipit epus a erime Pce⸗
dere otra aliquez buabit illud qð ðꝛ · s.· de iudi cuz nõ ab homie⸗
g ¶ Ob oꝛ tam : ar· ꝙ ille cui ꝓbat ur crimẽ in moduz exceptioms de
beat ſe purgare ſi mde remaneat infamatꝰ· vnð non poterit ꝓmoue
ri ante purgationeʒ · S· de teſti·te ſtimomũ · ar licet emʒz exceptiono
mfamat · S· de oꝛdi · cog · eum dilectus · in fi tamen ſuggillat opimo⸗

nem infamati ff. de doli exceptr apud celſum ·5 aduerſus et opi⸗

Ediledh Qa0 tales 2 Pac) al dmt pſone Bprzgalvb ad

nocenciꝰ.iij· ſe noñ · at eßo

mꝰ impꝛobare.nec illud etiaʒ

—
I&

ꝙᷓ eſſes oꝛdinationes facturus ..

Pyaj

730,7

Wager en aht vie at

W
ab ℳno ſPπ‧d Deßfines m Pugα

ſae⸗ JFr oye wj Pir

non? Putt⸗ Hiutt/

nio oꝛdinandi in nullo vacillare debet · xxxiij . di. laici · et ar · 8· de ex⸗
1 We ollientes ˖ iuder emm debet ha bere miſe⸗¶ cepẽ · demq; · Jo ·
ricoꝛ diam et rigoꝛem · xlv·di · diſciplma. et · c · ſunt namq; · et · c· vera ·
Manus. H exceditur numerꝰ ↄpurgatoꝛuʒ ꝓpter immamtatẽ eri
minis· arbitrarius eſt em talis numerus.ij·q mnj pſ biter ſi et diminu
itur qñq; in epᷣo jj.e.cuʒ i iuuẽtute · ad fiset ſic habito reſpẽu ad eri
minis enoꝛmitatẽ indicenda eſt purgatio qñq; cuʒ pluribꝰ ·qnqʒ cũ
ð pauciõibꝰ vöm ꝙ viſuz fu
erit imponẽti: Oꝛdmaria

indicẽ 7 1 1., urgatio ↄſueuit notari
indicẽda et buautes ĩuſticia, uib

WMieee . quibuſ daz ver ſibus · Don
et molliẽt es rigoꝛem purgati tificez paruiz manus pur

get duodena · quita ſacer

oneʒ ei· xiiij· manꝰ ſui oꝛdis du dotez leuitaz tercia pena

ximus indicendã · ipᷣm igit ad; Maioꝛ maioꝛi mmoꝛ eſt
te remittes ut ibi purget᷑ vbi adhibenda mmoꝛi · quez
noſcitu: infamatꝰ m · q:acciti!· Plebs accuſat pur gabit

e.AErde m manifeſto · quẽ choꝛuſ
tecuʒ nouenieñ ·et piſieñ · eßis ante choꝛũ ſua ſit purga
indickaz ei purgatõʒ accipiaſ tiop̃ᷣſtoooo—
ita tñ ut qui ad eiꝰ purgatõe, E¶ Moſetur . n. q i. ſ pee
. ci calulerit · et · q ii · mennaʒz·
ꝓceſſerint ↄopꝛobandaʒ ſint fi⸗ xxiij · di · illud. a. S· S ekc⸗
de catholici et vita ꝓbati qui poſti · xv · q. v. de crimi
ↄuerſationeʒ et vitam ipſius ñ ne. et · C· vbi ð ri · agi · o/
H poꝛ:aut · q̃ in pꝛouincia
tam moderno tpe nouerint q ¶ Aoderno . qꝛ dñt eſſe
tranſacto/purgatione veroͤre veieim et noti· c· pꝛox· a
cepta bñficiuʒ ei reſtituere nõ 8s· e· ex tuarum · conſtitu
poſtponas in penã aũt famili mee d bs or
PrE 2S- m EFamiliaritatis · ex ꝗ
axitatis illius quã cum hereti
cis ſcient᷑ habuiſſe dig noſcit᷑
euʒ ab officio volumꝰ manere
ſuſpenſi uz donec ſea candalũ ſopi
aturita tñ ut publice familia⸗
ritateʒ hereticoꝝ abiuret ipᷣci
pias ĩſup ei diſtricte ut in pᷣ̃di
cta et in alijs villis circ umpoſi
tis ꝓfiteat᷑ et p̃dicet fidem ca
tholicãac ofundat et deteſte/
tur heticaz pᷣuitatem · ſic dein
ceps vitã ſuã bonis adoꝛnans
opibus ut infamia ↄutatur in
famã om̃e ſcadalũ ⁊ ſuſpicio
de catholi coꝝ metibꝰ deleat/
qð ſi foꝛſan in purgatione de⸗
fecerit euʒ eccĩaſtice diſciplĩe
mucrone pcellaset ab officio
et bñficio depoſituʒ ad agen⸗
daz penitentia in artũ moſte⸗
riũ detrudẽ nõ omittas Ideʒ
abbati ſcĩ dioniſij et p̃ſbᷣꝛo ſci
NVm dileus ¶ ⸗martini ·
VFllud aüt vos atten
derẽ volumꝰ et · m/ ut tales ad
purgationem admittant᷑ pſo⸗
ne que vieine ſint et honeſte ·

ſi:xxxiin · di · quoꝛundam·
et.S.de aceu:nulli.et J/e
cũ in iuuentute · et eſt hie
ar · ꝙᷓ pꝛeſumitur contra

ſocietate ·

famatus de hoc crimme
purgare ſe debz iuxta cõ
ſider atlonez ep̃i · s· de he
ret · excõ icamꝰ. · qui aũt
merito debet iſte ad iura
re familiauitateʒ ex qua
fuit infamatꝰ. In quibuſ
dam em caſibus tenet᷑ qͥs
jurare ſe fimilia nõ factu/
rum ſicut quinbʒ abſoluẽ

dꝛ · et · i · q· vij:· quotiens⸗
et de con⸗dierj· ego berẽ/
Sariuset in quolibet ne
phando crimie · xj· ꝗ· ij⸗
de viro · Job.··
o·¶ Monaſteri · imo vi /
detur ꝙ depoſitus tradi
de bet curie ſeculari·s.de
Pẽti · ad abolendaz · F. i. i
ſ·etcexcõicamꝰ S.dã
nati⸗Nuare ergo iſte nõ
traditur curie degrada/
tus cũ dekiciens im pur⸗
gatione ꝓ odẽnato hea⸗
J tur · Ren ; pᷣſumpt:io emm
iſta licet ſufficiens ſit ad puationeʒ officij et bñficij et etiam dep oñ⸗
tionez non dz ꝓpterea tradi curie ſeculari qꝛ directe Oodemnatus non
eſt z pſumptiue · et otraria loquunt᷑ cu aliquis ↄdemnatꝰ eſt vere ñ
pꝛefũptiue huie em non fuit ꝓbatum ꝙ ſit hereticus verus · ſed qð
habe bat familiaritateʒ cum eĩs: vñ ꝗꝓpter hmõi pᷣſumptione s ñ debu
it taliter dãnari · ar · S. de Pᷣſumpe lxas: et dãnati vere de hereh Kire

bus in iure comparatur quo ad penam quodammodo
EVm dilectus vieme⸗ ex hoc pᷣſumit ꝙ eius vitam et ouerſatõneʒ
agnoleãt.s · de Plumpe · ſdaz · et · e. quãto · nõ em idoneꝰ eſt q̃ factu
b Honeſte et ſufficit ¶ ig noꝛat·s · de iure · calũ · m ptra ctandis·
ꝓꝙab eceĩa tolerent᷑ nec ſint de crimme condemnatis·econſtitutuſ·

oꝛta fuit in famia ↄtra eu

aliquem vel de aliquo er

n X iuret . qui em̃ ẽ in⸗

dus · xl · q · ijj · cũ aliquis · et
Jᷓ. de ſen · ex · ex tenoꝛe · t
incendarius · xxiij · q· ulti ·
peſſimã· et hẽtieus ꝓut hH

dire volũt in petuuz carcerẽ detrudunt᷑ · s· de heret. e · pnl · pnk· qͥ

4Snt plan

ð

Chae 19) Nm Saiſde pod m din en.d vby n f
In direnda A nA Pnæga

Vm iuuetute · eoꝛripit. v · q:v · ñ oſculat᷑.et:xxinj.qv. ñ

b ¶ Ab illius · ſ. neptis ſue cũ qua dicebat᷑ doꝛmiuiſſe . s· de pieꝛ
mꝑ · cũ in iuuẽtute · q eſt ꝓs iſtiꝰ et łᷣ ↄtmiuatur ad fmeʒz illius · B·
e weai tut·qꝛ ꝓnioꝛ eſt ad malũ ꝙᷓ; ad bonũ:omis etas ab adole

ſeentia · xij. q.i: omnis- et humana natura facile ꝓlabit᷑ ad delicta m

.

vutes, 29 1 gn ⸗ de iutur. .i 1. ggu gig nitur t quu gfut vi ·

icti· quia nõ eſt culpa eun 2. di· naſci de adulterio⸗
Vm dilecis · deſtitutus · qui deficit in purgatione depomtur ut

m

2

q·e cũ inter · et ee · euz · p · et · S. de ſimo · de lů· in finuatum. et. xxx · di e⸗

uil · ſed in caſu iſto nõ debuit puari ſ ſuſpendi ab offi cio mſ tu velles

aut · de mõ · . ſi qs · circa·ficolł · i. d ¶ Wbi · id eſt poſtẽ· equiparare erimen imeeſtus crimim ſimome et hereſis · S· e . inter im
e ¶ Poſtulare · ſed qualirer potuit hoc poſtulare · en ei hoc nõ fuoèi pmtñ papa nõ impꝛobat fẽuʒ ep̃i oſtant᷑ · qꝛ de hᷣ nõ agebat᷑⸗ i ere/
miũctuz et ꝓcuratoꝛ non . . ́́”ü do e bñ fecit epus quia

poſſit deferre iuramẽtuz

mſi ſpãliter ſit ei ᷓ man/

datũ · ff. de iutiur · ijuliurã

dum· ul:dñs nõ teneba

tur ratuʒ habere fem ꝓ⸗ ien zoh Nef e . L ſen. — tum eſt m ᷣma notula ·
turarorisma papan filſu queʒ diligit coꝛtipit/nos quia int᷑ eũ et coloceñ: akep̃uʒ p ( Cõtumacez · et male⸗

innuit ex eo ꝙ dieit nõ ju

ris neceſſitate.vel pt di /

ci ꝙ nõ excedit mãdatum

ſi facit qð eſt vicemũ mã/

dato · s: de elec. in cauſis:

ff · iudi. ſol. jaz tñ · S· ul ·

Vm in iuuetute ¶ Dem. 7

ai 561111

uaſ. J.· Muia vero pat᷑ Joriv

qu queeccleſieñ epᷣo ꝓ lrãs no
ſtras ad maioꝛe cautelã miũx
ſmus ut ab illiuſ familiaritate
ceſſando talit᷑ ſe habẽt ꝙ fini-
ſtra de ipſa ſuſpicio nõ poſſt

gelerPNui non doſ illo articulo ſe

“ pᷣſumptĩe ouictꝰ eſt a ta

— .— , —⸗ lis pᷣſumptio vᷣnſit in vio⸗
demn ſuffrag anei coloceñ · ec ⸗ pentrurbia⸗ Lletã

lene ipſũ mime tũe ꝑuꝛgaret reetur offiens ſuis ut die⸗
de ſtrigonieñ · met ropoli oten
no verte batut Vnð cũ nõ ſint
alij pontifices invng aria meri
to videbatur p epᷣos regni

ut patz p ſequentia quia
non ſeruauerut oꝛdmẽ iu

to pꝛeſ bᷣꝛio ut haberẽt fa

m
D

dicas ꝙ ꝓeuratoꝛ ad hoe haberi ·ſʒ mimicꝰ hõ reſ.è cptuz W purgare⸗ em tirenem ar/ cultatẽ ſe deferdendie.
mãdatum habebat ꝓ,ut .2 5 r F cbierif. 1. de accu · qualiter·a qñ ·
lraꝛ ſi urripies apud ecgen re Frrna chiepi copo ·˖ dz · nõ obſtante facko cõ

ſatis colligit᷑ ex ipſa lr̃a⸗
† ä

Pe · di · · impoꝛtuna · C · de icaui ét ampliug „pPuræga alien!; 33 eis omiſſuʒ fuiſſʒ et ſic oꝛ
pet · bo · ſubla. · i · li · x · . bicalient ſic de⸗t bi 0 han geide ie ui⸗ ſfamia do iuris im mquiktõe ſer
g (Purgarent p̃ſumiẽ mramarl Vn nos tazen = inducunt᷑ id ſoni tenent᷑ lurai uari debʒ pꝛecipue cixca
ergo ꝙ ſuffragane ꝓtez ru ne quicia attendetes lʒ pul to firmare ꝙ veritateʒ creduk clericos ſeculares.· .
ſin metropolitani foueůt ſati fuerimꝰ multociẽſ otra eũ/ euz dicere qui purgatur. q ¶ ur s ot dine· i juris
quo ad ea que ſpectãt ad

honoꝛẽ ipſius: vñ pñt re
cuſati in factiſ ipſiꝰ.s.ut

lit᷑ · nõ oteſt accedens.

P¶Go ſint- notabile eſt
ꝙ aliquis ꝓ ſeipſum poſ⸗
ſt purgari ſine aliquibꝰ
ſui oꝛdimis ſi oẽs alnj ſunt
mimici eiꝰ qui ſunt ſui oꝛ
dinis · ar · · q·v.ſi legiti /

mi . et tũc alijs inferioꝛis
oꝛdinis pt᷑ ſe puꝛgate et

etiã eũ laicis h elerici de⸗
ficerẽt ex eadez eauſa ar·
:q: v.omi bꝰ· et et eum
femis· ar · xvinj·q· ij · m de

cima. Joſff.-.

E teſtibus. eredant ·

Im magnares ipm nequit᷑ pu⸗

nũquaʒ tñ aduerſus ipᷣm potu

imꝰ ↄmoueriſcientes / ꝙ dictu
facile ſequi᷑ muititudo · Ybi

idem epᷣus ad ſtrigoñ · metro⸗

polim extitit poſtulatꝰ/quida

qui ſuꝑ ipſa poſtulatõne adũ⸗/
ſabãtur eidem ut ꝓmotionem
ipſius facilius impedirent illi⸗
us crimĩationis carbones re⸗

accendẽ ſunt molliti. nð qui

daz ꝓcuratoꝛ iphꝰ ð oñlio ami
coꝝ ſuoꝝ qui ſupx hoc bonum
zelũ hẽbant ſed nõ ᷣm ſeiẽtiaʒ
cepit cuʒ inſtantia poſtulare·
ꝙ eideʒz epiſcopo purgatiõeʒ

E teſtibꝰ ꝛ. V· Flli vẽo q̊

dem floꝛentiñ · eßo. oꝛdo qui eſt de ſuba non

Ccedẽs ad p̃ſentia nraʒ
Tdiac:humili nobis infinua
tione monſtrauitꝙ eum a ſuis
emulis dicẽtur geſſet filius ſa
cerdotis tu eũ nec ꝓmouẽ vo
luiſti nec pꝑmiñſti ab alio ꝓmo
ueri · uo cca · m · q; ſi publice
fuerit nota reſperſus et de ip̃a
tibi legitime dſtare non pote⸗
rit putgatione ab ipſo rece⸗
pta ipſus non differas ꝓpter H

q.vi · S·diffini tiua · alius
oꝛdo qui non eſt de ſuba

habes ꝙ caſſato pᷣneipa
li caſſatur acceſſ oꝛ ium ut
gs.· de noui ope · nũ· euz ex

petitionem ·

r¶ Repugnãtia. vñ non

ſunt audiẽdi · 3. de ap · ſol
licitudinẽ · et · xxij · q · v ·

ad ſacerdotis officium pꝛo⸗e„υ 5 autem. et imputanduũ̃

eſt illis qui taliter retu⸗

mouere · q ujaet ſin 6 ſit nota ðe erũt cuz poſſent relatõz
licti eſt tame nota defectꝰ im /

ris debebant imquiré ad
petitioneʒz eoꝛd qꝛ impe/
trauerut imquiſitõz voca

ſtant᷑: ep̃i cũ de illo mhil

ſeruetur mchil agitur.ij.

iudicioꝛum licet non ler⸗
uetur ſentẽtia tenet nſi p
apellationem releuetur ·
.C. de appe. l· i. Jo · et hie

miuncto ⸗· et · S· de accu · ad

ſuaz di ligentius auertiſe

—————— ᷑ ——— — — — — „ ð

quotiens· al anceps ſui ſuam mnocentiaʒ dem lonaſtr⸗ mouendu. Dem euge · abs? prꝛotelſus illoꝛuz et quid SS
ebſtitmr.F. du ee ret:inos aut poſtulatõm̃ hmõi bati et ſcolaſtico mutinẽ. nud raſone iſin ſnee .
mo ope itur · F. de ĩ lit᷑. ii eputantes ꝓcu Vm 8ʃ ig filna. . ſus factũ eſt irritatur · ſ.
iue · videamus et · ff. xe · a⸗ nan⸗ dar 3 oßin 9 Vr düeeie⸗ ilns . pꝛe conceſſio eccle narum · fi ·
mo. marcellus quod eſſz ratoꝛe ipm ab ealepxe voluum2 Awitero et . gPeuratoꝛi s · de f· mſtru · int er·
hde facto alterius pᷣciſe reuocare · J Cet erũ qꝛ ꝓeu D.· clerici · T. capellanũ nrüu, Wotoꝛiũ · qualit quid OðOð
zurer e ibter ſie iura⸗ ratoꝛ inſtabat cõpuſſi fuimus eoceſſerimus auditoꝛe· idẽ ꝓcu? R‚RSL— S
mento calume · C. de u· nec iuris necefſitate ſʒ mpoꝛ⸗ ratoꝛ ꝓpoſuit ꝙ ecuz di ckus p/ De coba: cie., etmu⸗ ulte S
calu · · j. . ꝙ obbuari · in tunitate petetisut per vos ei?½ ſoꝛ ſup inceſtꝰ crimie fuiſſʒ pu t Indicenda; qꝛ nec p/ S””ÿñů”Lõ
zanert aviwb Sreunte prurgatõʒ canonica cũ duobꝰ blice infamatus oſt antieñ · epi batõne opus erat · ij. q· i.
Ne piobaſiarbiter. abbatibus madaremus indici / ſcopus oꝛdiarius iudex ei prr demanfeſta s de accu⸗ 2
Ceedens. noluiſtt · quãuis fuerimus ꝓteſtati qdð gatõeʒ indixit qui cum ſe pur da eſt · xxiin · q· ij de illi/
ſeereſtt ſuper e⸗ e ex alia cauſa talis petitõ mimnꝰ gare nequiuiſſʒ ab ip̃o fuit ſuiſ cita · et ·. n · q· i· deꝰ omipo
deritunupa⸗aveping.· Puið tüc fiebat qꝛ ſtrigoñ. ec⸗. eccijs ſmĩaliter ðᷣſtitutusquas tenset ſmnia ꝓferenda ut .
pei:adoptiuuſ · leſe ſuff — . zar. „L r hic dieitur · et · s · de · ap· ů
E¶ſeruiles in .. cleſie ſuffraganei vix eo tẽpe ipſe nibilominus detinuit per cũ ſit romana⸗ et· c.ð ma⸗ 4
AKngenor r quo⸗ pursgaret eundez qui in faco, 5„6αιviolentiam occupatas/ cunqʒ fella nee requirit pur i
1 eꝙ non pvoſtulationi dicebant ei a der pꝛeſhite inſdz e Fatio ut bic. quia ila nõ
ſt ſlſus ſa erdott Si 2 poſtulationiſ ↄtradicebant ei moy ĩdeʒ pꝛe ſbit᷑ cuiuſdã ↄſaguĩei kab⸗ ori mhen 5 naus 4
negatiua ꝓbari ñ pt dire S dubi eſt deficientibꝰ ac ’
Ae et. pꝛet erea tale eſſ . M cuſato: ibꝰ a teſtibꝰ ut s WL”
fabad n bari nõ pt᷑.ff. de odi et demoñ.l· lutius. Re ñ · H indirecte patz in multis · c. nec ꝓbatio. ut · ij. q · i · deꝰs omm potẽs. a · c. ſcelꝰ. de ä
eb it ſcz ꝙ fuerit fili9 talis laici et vxoꝛis eiuſ: de quaz legitima mamfeſta et ſic ptʒ ꝙ in notoꝛijs quãtuʒ ad ſnĩaʒ tm̃ alique füt ptes
tene at et vee⸗ notuũ et Publicũ erat et ſic cybabit ſe eñ fuiſſe fum ſaẽ/ iudicis · qnq; tñ recipiũtur ꝓbationes ex habũdanti·s · de elee · bone 4
dadie a o bat ſe flliũ vxoꝛis tue quã tu tenes ꝓ vxoꝛe ꝓ xxiin ·q· i. pudenda. in fi· et · ff · de manumil. cãz · in pn. ull em tã indu r’r
abit e liuz tuã eſſe · ar · ff. in ijus vocã ·q; mat · et ſic purgat ali/ bitatum eſt ꝙ non recipiat quandaʒ ſollicitaʒ dubitationeʒ in auten ·
1. no ſoluz a erinne ſͦ et irregularitate · ut ptz h · a laici et ſe purgãt u,Graues nota ꝙ diet apud bo⸗ de tabell · in medio · coll. iin· . .
qs e · nos int er · et etiam femĩe · s· e · monialeſ. bñ pĩ etiaʒ iurari ſup cõ⸗ nos et Graues fuerit mfamatꝰ ꝓ hoc videtur ꝙ nõ refert vndcunqʒ
Aundené a /loſannatgpaalie De „ Nyala ate dʒ eſe Gjaee. CMNαπ aα Sup note) dnsd t pedent rid ynend Wre T

„

Wol 4 .
M Pr ſlhmial PDefrid natalnd viilt gmon 10 pymo 9e
ev. * fe n trA oτι aτ—tenν pPor,

Pnegrc,

Pape 1lla al⸗· mat epte no vʒ nep fenʒ vel t
c& = ſſA diebe ele Frr

ðJ

„

— Amet 16
. r⸗ rndbg
X ꝛogea n.
Ee leln n
1¹¹ 0
w Peſt gmon

3„ u0
fueit infamia exq
oꝛta

. ni⸗
tatpurgationem e
ice detinẽt ad
xoꝛem publice deti
vxoꝛe
ſui vx

. e
nobis nõ elt · de p

imiſ
ite alepe vm
ſi em ento alcut,oun 13
ſo pe eccatu⸗ et
2 CEP cO e berontl zafn biam
obſtat er⸗ e pe. di⸗ e⸗
4 tignono . it᷑ᷣ ſe pPu —— de temerar ſebat ſu m.
ca mdicat eleo dici te coꝛa ſerrersr⸗ H vaaim.
iſo eta. Sawes mdictopede dein⸗ er rintß balnce
de heniſo .Ora. ſe cü iudi it n dteselt Bren. urga
ehe m al leg atis dicẽ in Rie a. wide 3
lebani de Ran! Zal ib? deleg tõʒ in r. Kirz. x hrolar Rurga
. petitõʒ Re 2 eriek. lraãs “ iudic rius pPurga mata Tde⸗, pa ale neyt eed in
ꝛat ſu „ al jcib? die ſup oꝛdiarius 1 Qfan 41 aAre cu⸗ tõz tanẽ *c⸗Dit ne ibi
i laboꝛat - rudam alie dicibꝰ ſbꝛ ſup Ccepi jb intimar Otra.s rbone
apud urgat inecce clen · eut ſi ð inceſtus 2iras mandat. bi⸗ ſc ſtanoñ D uibz
it ad p in q ˖ inj . . aſſeni net ince ipʒ W apłicom kepo . 1 mie im ſa de q „
ric dicend vu ar . otra deſtin lternje 8 ſſ ip̃ +6 8 ap de atepe 2 a eri illa erimia; ut er
cend ar . imſe adu Pol 1p5 ſtis q ato ſtis u iſit illa t ep̃s ut
n di acerdes⸗ et an je ad arenpe cuz raſtis urgat ta iitt mi erat lligi
.s. ji. q. rim urgar t .ꝗ iceda pur ipm elta uit imfamat?ꝰ er mtellt re
les ect · S ein. m enero n en ſis ſe p lZaret 0 indie tolpmc u op mka ita důt t p ſta
de accu cuẽ ſecũ aipfs ſe caſtig pᷣſoꝛpeo icn recepto! efix 6is ſit et ita t ſe p mam
k S l· q; in · m ciura E P debita . eʒ Pp b ntin. X. die pꝛ atoi i orat ſ. ſmom 3
— pans der eiſð dckerek 9 dr bo Umee im rntira drre eorern
4 do indu ia oꝛta liẽ irti⸗ atoned denat oꝛã uob iu foꝛma! 2 ſu⸗ ius op llis r himo
an doin famia o 5 opel in purg fuẽ at )d ictis ora u0 bhac imib krincha t, nu titanm⸗
̈ hi in lis nõ⸗ jcunt inp ꝛato fu dictis . s ſub ha lis crim et en enle pecca
ſw⸗ P 2 et emul Alm die li⸗ T emoꝛa aee P e offeren abilli debat e r· i. q; i⸗ uieen ere
ie , ꝓ ud e tpo Puauer crimi um uUrgaren a ur J a im tur e at ˖ g.½
die nc,gd mutpot pPua xij eri munmn 8p ntl ſt vt m uta mpat
Zuliniannrus Ka 35 . 8p uet adu t eiſ⸗ pe ſo vero wlica . io quã doh ſitiom ⸗
111 ccns: eſtuet ad . uot 1 . oſo v „ it ſup 6tine dio qu . qumtie 1 em
mul ⸗ 3 et Sue eapudi 0 ince ꝛio liqn 5 Iy milit ſi inco ccu · in iuſtie 5
bono atõz n aneat u de in⸗ notoꝛi lli ad ᷣ ſhu ione incõ „ de Licle iſten a .
gui roato⸗ [rem . e de An 20 5 cede ati erigo⸗ Arce R et
i ad pu ibili et · · anchde! cti g Hebat acce urg tare rig g dz · xii 6 13
it log meied inducka li net bati ſan io ptiebat eſup p ñ temp atiui endi n ⸗ clerei y
n los a pmo in t· c.· qua mabb. donatio es ecciè ſalte⸗ ren tem⸗ nai V e vier vorcle ei 0
eennhigen dieit. de a22 ntes ecaq ie dign⸗ et aſſere ⸗ lapſu ſane · et he repꝛ
inpe Pn omdu Otradie illaꝝ ecci cede 101 4 0 tie d S Et a uit la 1. de vi . memre ia
ter e Auin arih cuzez ili e iteras aliss ketendig E. tef nuc alultei nõ ie deer Scwenie nn
ritſ ꝛ dm dier Uã P ſon ſcko o; — eſua cu Siuramée ta elt ꝙ VI ½. laeë
edinrn 58 nu illas p ſupdicko rop̃ tateſ oꝛro iiu ba eſt · i. q appe
ſdie. legatis ſie eß z ad a81 lup jRusve is D ſſſe him . 7 qð ulla 5 eſt non
6 de iſſet et 6ʒ qntuz ſtea Dickus ſſus arms u fuiſſe umimus Z ita ꝙ n . A 2
g ſa fuiſſe (deõz 6 pur eas poſte 7. J. Di Peellus ar actũ Pſummmusa les Can vue
306 bat unldesz ain judi . ſñ nauit ndit /ꝙ eri dat ex 7 ſfoꝛte elablenip . eceſſe enales fdickzo.
5 rn at men tiu tſubleri⸗ u⸗ i ceſ. ve es ne,
fitr az ea pend nõ ſuo 5 2 In etera beb Ipotiu leba cqð ĩm ſt ne imo iu epil
feor tio ta 5 valz ſuis ſꝛ ũ p̃dictoꝛꝝ ite nõ oteſta ja de cã idelic⸗ de ꝗ luz iu t vendi · 8.
Sendiar, . euz ſuit judicũ p̃d cũ lite a euz alia de re vde bus dee debet Pis m A
beſe ince no ve⸗ . 15 udie riſcu lite tra euʒ mrare) rinnpuse di⸗ a. vieſi cer en is tm
ſenadaudie . · de ackari rut dtra oꝛma illis c ncy di⸗ i.ſu biseia
ater ſue · ad s· de o atio retr p̃ſumpſe 5 indick fo tabi at? ta iſ la⸗ v lſtit. ſuꝑ ur ga
8. et ita purga . to Epſu tõʒ i it ſjgera infama immun riſhtefun i cep /
ocoꝛ ũ. et ita it fidẽ ˖ cede urga aueri ms rat infa eſſz im e⸗ 5 ſup alns d nee re⸗ dz
. lense ntiene 2 almn bu madʒ enopue b nec ine alm eac
1 non min? tuarum. nee audire adic cko oſta is igituꝛ ille iſſs p p oc jurar tus io re ſtiũ ſup 13‧8. d .
31% . cce . 8 reſt 15 1 „ Ab illis . iſtét o Hᷣ ipᷣm 8 ſ . 6i85§. .„B.⸗
alius gatus bmiſſo a rbi · ſe hibe intellectis 3 s impe/ abi. tis exiſte fuer 80 951 qui ſit ando 8
ſer⸗ ndiart · et · ſe dere dz plen dicko ſpſaꝝ tr icat et ſi mn amea“ is fo 4 milſſe Sadi ine
in gtalis cäm pd u⸗ ad pdick rip 5 no di nA ncs ¶Comi u Sai une
iſip rgenscingda que ad nt vtipi⸗ coꝛaʒ n ig noꝛat rgatlte obtu ſta foꝛm dupit il⸗
* eu Xt —2 ip noꝛat? pu . uS bita ulo de i1
letur⸗ tur ꝙ ſer. t ol tenoꝛe ate di n fue 601 1890. ſeptaʒ rep ut iqᷓ ſerupi ſſz ſic e
eebit C de he p raſt oñſu oꝛe relat hi q; preie uã i bamus ſut nie vo mnenti⸗ 6fa
ar; ·De HH tuz onſun ten toꝛ expᷣi bm ꝗq epro aai⸗ tis qꝛ et emt et ðfa
nepe Etegimue-u js · qꝛ tñ ex cura ſefuiſ maz are r rari rimie p emanẽ lli⸗
el⸗ a dẽus pe 1 urg ãa teme t ſi lo eri famia re ñ toil
o· inqᷓ ua de jpe udi lit ſe ſere dem huen emteétt colli⸗
builiurere a n ſersdi iictr anidaneeriul orsinintaͤgen tegen hac le cto 3 len⸗
bi omiſ ete bu oſtit ſſſo ſuris . m ui ü int tur · de obſe. rSato
Fzez ara iemere . obo 2 iſoiunig arie eptam et pot ſanũ in ſi tur · ff j⸗vñ pu dire
ST F S ee manſerrcare ieng erpm n. Baraarsame
3 Periſeram Perni- ploz a. lei que la umte Sraui as ors; baine formarn
d tere miſer: beret⸗ em to lploꝝ p lectũ 8 jtidez iu⸗ vmn Func ſo Seet
ndi ter ũ non o e debe ſſion anda usp et q ſãa vendi . are otlens⸗ tert
etl⸗ Fi. ſe pirg d Hodie . ede retra⸗ ſeri vide 5 noma ia ſic·s ï erg cu te
NRRR wate den eſe Sin iphus ſeni oꝛa id ecgintöanen juret ſe . butgabiear⸗ non
nſſ. oꝛ illiu ad no non ctan relatio at et ad 5f ticie a 3 XItit d ar⸗ to ſe t gen ar non
liue cuzre! tmeat P ſtic atu d 2 e ſue ꝓ 9 qm̃ .
Urant aksSnn xx ſertim atia ot eiuſdẽ infama poſtqʒ? nita Poꝛe famat eie lxxxi· dr
ei wis viſtrict cenſur ſi ſe pugna crime e fuẽit bus! miſiſſe ſeſt dig t fuit m mouẽt om̃i⸗
qid Fannrmentenſe in⸗ jclve o pubheu tõni mimn mo ſic iu 2 de et · · de odo non
paeedirer⸗ is paue ſa. D deo pu⸗ ficiatõm ſepaleʒ ꝓ oꝛes h ſſe qᷓ atis tali m ba⸗
pee ij di ms py qꝛ . ſh a ſim te hiepᷣ gat ſiura t 8 et 20 b
⸗, vicio di · qꝛ in· biteri vſe nu at utp et op ve is ip p bitur ñ ißm
einar. mẽ . xxx toꝛiuſ! ſteba tug to⸗ tem teumver atis purga ſipſiꝰ vñ ſt
mſt⸗ uemũtu ſt otmẽ dielt not . 9 exi jeo wlus dun mitt ipimn ab/ Purs moꝛe reno pr.
† re eno acu 7 ePPI 8 cre l1 5 di ean tCiß 2 erxut ꝛobare ieet
zd . 1 juͤſe vi mit . acko vos! Ee . oſte n⸗dilecktiſſin et · S
ranid 4. .à utie duct aañ loe vmuͤſe deʒ p oꝛi facto in ꝛci ari roiij.gg rend. et· s
4 . n = uz ex J. us . 0 . mpt agu — . viij Poꝛtre odum⸗
la⸗ Papa iuramet Patet. en ratſetn mm pe ſſʒ ſu ce alioq atione marſ. ſne ra-v. eaomodum.
taliter ebuit u ar · ꝙ ea ſtise Pſbꝛo ter uo ſi poſſʒ purs Lieſtinn i regimĩs e iutiur liri wror ier
eſunmd be Nfs eideʒ efireririn 2 erimmuzʒ De ſuſce pti erft ſe · F de doint Rerserdin
ubi. ez p j.8 ump ia p et / cũ — I.t. F. cla? 1 Eredi erare ˖ L
ſſg que d tutioꝛ tatio.· ð mfam rgar batñ F Cu — ſup ec ra; tole tal
ecl arercinrp⸗ t. ſep in permf. ſe purga iſte b. „A tru beat ſu Vr em̃ caſu t
z rida eſt in⸗ e. t. ce ꝛiũ ex oſſz ledazʒ v debeaͤt ſu tlloeme ebzt o
. en urg 1 apP.0 bd du citu 1 urga uod
ind reg iu ſet⸗lwa d. dubi rũ ſi crim jcada p ſa ꝓmul ap nib imꝰ ſolli ijs et Pp bſtat q
mipe rderatinuniad pa ru illi inslcad ll9 ap Polle duxl Iin aſij erarien
. d in ſe⸗ inei tue 1 aſu re lera
da u merilur prz e veo ſe erat odena vero nu 2 ſtinẽi t ðĩ eo e s tolerare
h⸗ ebi⸗ ciurare um Si ccuſatoꝛ ndenð qð itenus
da ikerrsgee 5 B 1 Fandas Stenn aond bo noſ debes aliqᷣ
3 . nna nea dr vo dj paruer eg fuper horctis n 1
mme bor um muer rpd mfa
Gcti; dcberimnae ſeuipa tme pſum ues ſupe a dulterio
9 enmzelkibt 3 eſt 8. aues adult 4
. mentc efri rie vel ipſo⸗ r ouli
goe reubi aus 5ehe uib? velle⸗ e puatse
4 obſer · d euus ver pecca Duclla ſ
e den af ge⸗, Ser n,
hin⸗ GE aliſtmn⸗ ſ
G ns
N
N
p

aß ιπ½αιι½½

. arv) c) Sr-len vucde elad e d ef C., n

Detα

poſſet obiei de golia qͥ pugnauit cũ dauid.ij·q: v monomachiã quia

illud fuit factuʒ mſtinctu ſpũs ſancti fieut petrus excuſat᷑ qui gemi⸗
nũ fecit homicidiũ·xxiij.q· ul ·occidit · et patriarche excuſant᷑ ab ad/
ulterio · S· de diuoꝛ · gaudemꝰ. H̊ purgatio ab eccia repꝛobatur ecum

deuz potiꝰ tẽptare videantur . e e ul · et fa bꝛicante diabolo facta ?

vulgatis purgatio · ·q: v.mẽnam·et:c·oↄſuluiſti:/vñ qui in culpa ñ

eſt punitur ꝗ/c· ꝓxi:nam qydiu habet homo quid faciat non dʒ deum

s De nono no vaon Eonnα 70)1 A

vpos pᷣmo aggreſſus eſt. F. ad.l.acquitł· ſciam· S eum ſtramẽta· et ſi a

ne m factuʒz ↄuenitur·

ichi dãnuz dedit tu teneris · e · e . ul · ver · ꝙ ſi · et .c · ꝓxi ·
.V al unenel arez⸗ mſi dãdo aĩal velis liberare te ipᷣm .e. c ij ·
vltra em eſtmmat; nõ tenetur ↄuẽtus de paſtu pecoꝛis et actio
de pꝛ eſcÿ · ver · qui Huandaruz· . Ri loꝛias-
et expellere dz aĩal quod dãnuʒ dedit et tanqʒ ſuũ nõ meludere ills
cũ dñs illius teneatur ad dãnuʒz · ff. ad · · acquil·

quĩtus nũcius. põ⸗
pomus B·

tẽptare xxij · q· ij· querit Jegreſſus“dãnuz. ſi
eur batriree e arlet⸗ ,. norit eiſter fuerit meulpadit apaſ
vm leges nõ hñt locũ· Inno iij·pᷣoꝛi ſeĩ ſergn ſpo⸗ quis aperuerit ciſter⸗ it ignem nee adhibuit
de glad iat.l· vna · li.xi⸗ AInnoc poꝛ ſci ſergn ſpe q artit et nõ operu Hic diligentiam quam
gnificãtibꝰ. reſti gmili cãatibꝰ. v. la⸗¶let᷑. 32 4 e . . ſi debuit · ff· ad· l· acquiłqͥ
tuãt. 6 gualit t eſſe co afratribꝰ eius ad · n· eritea miceciderttech bos oecidit · in bae · et . der
non kuit atpellatũ en iam / nouẽis audietia pueniſſe e g⸗ ne reddet ei ſumentoꝝn Sentibᷣ omiſſſſet non te⸗ .
tranfiuerit in rẽ iudicatã quidã eos ſup furti crimie ac⸗ ſt iyf netur ꝗ/.e · ce ulti ·
z veritas alie ſe Pat et cuſaret cũ eo coacti ſunt inire quod autem moꝛtuume ipſi⸗ qs domi: volũta/
r a n e aetns dyuellüſm quo alijs petis ſuis p 8 erit . ND Dem. Hie ſeco ſi otra volu
t nt tez ad lit goͤtes ſonti i8rũ q8 bos alſenus coꝛnupe⸗ tate duz tñ ñl de otingẽ
de re ndiegta mit vof· debientip⸗ aeitt gter t ſat heri nudius tereiuſ ti bꝰ omiſerit j.e . c· ul. ĩ fl.
et p ea qlie poitea ener⸗ p oſules ſpoletanos bonis fue⸗ aeſſz 12 t m (RKeltituat · in quadꝛu
gut Vna non etsagatur rüt ꝓpꝛijs ſpoliatiinũc vẽo fur ⁊ non cuſtodiuit enn fioSnus pin anu voſt annus 1
*s. udi⸗ „ ueſt cada mplũ. ff. de 1i
um . et talis erroꝛ detee⸗ tũ apud alios eſt nuẽtuʒz et ꝙ reddet bouez ꝓ em. Rnegligentia funpluz.
tus miam non retradat. ipñ fuerit innoc etes eſt facien egum accipiet ſi dolo fecerit ſem leges u
l fanik Berreli pufars te dño reuelatũ· Vnð oſt ulibuſ leſerit quiſpia agruz coneremabib . Fc. 3 edel .
Poe dieas zprer pba/ ipſis de dimꝰ in mad atis ut ab vi neã dimiſerit iumen 1 inn tuocate⸗ ite ve
oe dicas ꝙ gpter ꝙ — ſi 8 ſcat/alieno o no oteſtata no va
bileʒ erroꝛem bñ rerkcta/ lata reſtituat vmuerſa · tum ſunz ut ea pale en let peelſus ut H pʒ et. s. .
tur mma. s. de frig.f taͤtk. noꝛius ter eius · ꝓ damno extimatiõʒ reſtituett ut lre nõ oteſt. accedens .
an ac.v peeuk'els are⸗ locti fiſij nouite: in huo esreſſus ignis I Dẽ. er de ele⸗dudeez ete. .
n alias eſt. pme · · a m ma baptiſati guem ad nos q/ opꝛehẽderit aceruoſ fru „Wanuerar rair bam⸗ te
vKr Oueſit er iaerna⸗ rimoniaʒ deſtmarut ꝙ fratreſ gum ſiue kares ſegetesin a⸗ ni nniii kuitg⸗ nunts b;
. n . „„ 2 . 5* „ . 1 52 m 14100
ſmia· ff · de odi · ſine cauſa. tem P larioꝝ et alm 3 tpale; n F ndet S ee Se ns iede clenleo * N
ſi fullo.et etiaz gpter de/ eis ptateʒ exercen t ñ qn de a⸗ uc ericeNn 0. dretercn Radez 3
niañ buerlarn . R di⸗ ſliquo alio crimie infam ant eoſ quis do u vel area cu xvi · q· vñj · nõ placuit · im
enerer derdis et ds ferri cãdentis iudicium ſhᷣire iuſqʒ incẽderit volũtaie mo tanc, erileg us ,ue/ d
riE . 7, ,,E. umẽdus e. cã et ·
tranſae·ſi ex falſis · ſe er⸗ opellũtſquibꝰ ſi qua ex inde ſe ſplataa incenſa oĩa reſtituat/ var unlisdrs, 1. ee: n.
nla znie ani⸗ quat aduſtio ciuilez pena ifli⸗ gt tres mios HS 4 m eo defendit ecciaſticaʒ 1
ra 2 — - 72 —,. 2-— — „ „ . 1:1. 4
bate ꝓbatioms · de vtro ſit penitus intdicku utpote in im lert etit nob . las quae apter hoe feen na
ch iureer go vobuit meri quo deꝰ temptari tari videtur · m· S.n utin ſut oteſtate dn li et damna que pertulit ta 4
Kee . ·q · dictos fratres alios ut ab arios et pplm ciuitatis floꝛẽẽt. ii occaſione ut patet·
Pter quod ceuz eis hmõi ouerſoꝝ grauamiĩe omi 8 ſaciffaciedum dedamnil. (Taratione debet ſu⸗
m ks eſler Serſt. e no deſiſtant per ce ·ec · ap · re/ n irrogatis hs . e eei. 55 b pmo taxare de expẽb ſ⸗
pe et re · is qui · quouſqʒ mota compellas· elulan· ce· ec· coartaret ide et danis in iudicio peti/ te
Pisae nech fere Deſniurizs 7Dammno dato⸗ teſtes lite nõ oteſtata recepit ni⸗ ni.a ij ofkera⸗ re,
dicti SGob , ITA re ſtuſa·fieri · et poſtea debet iura
6 Wrerdien. ut, A. ANMexod 0. a qνα C 1eg c n f fenſenif re et tall urameno ſtabi 5
iſtl et. a tte Pr er eua⸗ Frixati fuerint hoĩes/ ug reuocato omune floꝛentiñ Aaiine tur tane legit ime pꝛoba S
rum . et s· ne cle . vel mo⸗ N ⁊ peuſſerit alt᷑ ꝓximũ banniuerat epum feſulaneñ · tom. Sede rde .
ſent entiam et · C. de gla⸗ ſuu lapiðſpugn o ille motuꝰ⸗ otra deum ⁊ eccĩaſticam liber ic bnie Sufa kie S
dTemeratd od liůi· Nõ fueritſi jacuẽit in lecto qui tate ꝗꝓpter iniuriam banni ex / ul. pbi de hoc · Bb. d
non debet iuxta illud non pPcuſſerit opas eius et impeſaſ penſas et dana tali occaſione, – Nonete et ia Pa- 4
uemptabis domiuz deun in medicos reſtituat Keod ſ. ecuta taxatõe juamto pmiſſa n . Gorer. .doh zeſi 4
tuum.⁊c· xxje q·nj· querit = ſeruus pluriũ · S. ul · et · ff·
,. i äl p uriũ · · u et ·ff· tt⸗
2 t,dmans.ver . e vid de gtrah empmpato⸗
rixati· imꝑenſas.opas aũt amiſſas et impenſas in curatione pᷣ res· et ñ plures eſſent vſuales monete videtur de mmoꝛi mtelligen⸗
x P .
ſtabit ut Pic dieit · et · F. ſi qua · pau · fe · di · l. ex hac.ol-ff. de eiec · T ſN noſtra · dã / ¶ dum. f · dek · in · nummiſ · et. s · de cenh ex parte · d
Jet effu · l. ul · et. ad · l. acquił. qua actõe · in pn.defoꝛmitatis autemra Mnom nota & ꝙ drñtia ẽ int danũ et expẽſas ut h patet . et · .· c·
cio non habebitur quia liberuũ coꝛpus non recipit eſtimationem ut pꝛoxar· vnde iuramẽtum ſuper vno factuʒ non extenditur ad e ðèð
in pmis duabus legibus · et · ff · ad · · rodi. de iac · · ij · F. coꝛpoꝛum et cum fint diuerſa puta ſi apter diſe ardln domꝰ dnicua doltrusa kue⸗
rf · de eiee · et effu · l· i. ſʒ cu homo·tamen ſi liber homo Pernt · l· ſo⸗ rat poſſeſſio aliqua ſterilis remanſit vel quia negotiart nor P R
li doʒx fit odẽnatio ut. F. h̊ eũ hõ⸗ ſllud fit ꝓ pena nõ ꝓ eſtimatione. hmõi dãna remiſſa ſunt et iuramento firmata ·quoddaʒ em damnũ

quis · p̃ciuz · ſi S̊ fecit mn publico.ſi vero in puato loco vbi con
ueuerunt fieri non tenetur · ff · ad. · acquił · qui foueas·quia oc
caloneʒ damm dedit tenetur · ff · ad . · coꝛ· mhil mter eſt. a · ff. ad. 1.
cquif · qui occiderit · S· penul · et⸗.. e. e · ulte ·

ue inter eſſe dieitur eirea rem puta ſubtraxiſti mſtrumẽta quibꝰ poſ
ſeſſio eccĩe firmatur vel alterius· teneris ad illud damnũ quod otm 4
git ꝗpter abſentiã mſtrumentoꝛp · xij . q· n· ſi quis de elericis · et · ff · d
ac · emp· et ven · iulianus · in pꝛin · Nuoddam dicitur extra rem puta

bos cuſtodiuit · ſuple. et alt erius bouẽ occiderit. vñ tenetur debui tibi frumentum et quia non dedi ſuo tempoꝛe familia tua fame t
t eupa ſiue negligetia ip ſiꝰ dãnuʒ datũ eſt qui debuit diligẽtiam pernt illud damnũ non ↄſequeris ſed frumenti vel vmi · ff . e . ſ ſterik
1 ez. B intellige cũ bos ille qui dãnũ de / ¶ adhibẽ ut⸗·c. ul. EEecuz p venditoꝛ expenle dicunt᷑ quas facit cir ea ſumptus litis a 2
dit aggreſſus eſt aliuz et oceidit. ſed ecõuerſo nõ tenetur · f. ſi qua. cir ca aduocatos. C· de iudiẽ · ſancimꝰ. de iſtis expenſis mentio fit. s· .
pau · fe · di · lei · S· eũ arietes · ff. ad. l·acquiłitaq;:ſeu cũ dubiũ ẽ quis ut · lit᷑ · non conteſta · qm. S. in alijs · et · · de dolo · kmem · et connmiles ft

Oln Ca Sales Pfas Trdener platdy rlaſnnd df e S

NS, SrSes Naog de er Dn

blit

iti
4 ben
oen
Nnt;

din

S

tingi

ddu

muiſ
leges
eder
itepe
zno
deteg⸗
edens
et.8.
us⸗
ban⸗
ühz
ſegen
lides
lſtein
us fuef
et
eti
ſtea;
bane
vpen⸗
efect
ulit ta

beti⸗

epib
petl/
ve
et iuri

epeobt
ſſect

de hſs
ſaufe

de hy
zillun
eleiß
leet
npate/
lisen
patte⸗

t⸗,

d aliid
fe
potuit
zmtt ſ
boe
oen
etfi
n guen
fane
ſtetl
ſtis
oft⸗
ſits

9

Port 6 9 modiß n nroαu‿adνα⅞ 2 Jn

expenſe fuerũt HB quas facie bãt eüdo et redeũdo vel expendẽdo de V 2 damno liberare te potes ut H dicit.et:f.ſi qua pau .ke · di. l · i cit /

cuniam ſe uaʒ faciendo maioꝛes expenſas ꝙᷓ; oſueuerũt ad iſtas expen
ſ. as iurametuʒ non extenditur tñ ſi intellexiſſet de hmõi expenſis et ð
hijs mtenderut mrare et hoc oſtaret ſuꝑ his fieret interpᷣtatio ſieut
credo ſed hic ſimplieciter dictuʒ fuit de damms quare ad ea tm reſtrĩ
Situr iuramẽtuʒ· et ſic aliud dãnuʒ et aliud expenſe ſicut dicitur ali
ud pena et aliud muilcta · et aliud fraus et aliud pena . ff · de v · ſig · ali
a (Contri / (ud fraus ;

ca pñᷣ · et inſti · e·t · in pn · vñ ſumpta fuerũt hec verba et H̊ habʒ locũ
ĩ bis animalibꝰ que otra naturã mouẽtur ut puta ſi bos coꝛnupeta
ſolutus fuit vel equus calcitroſus ut dicitur m pᷣ̃dictis · l. In feris at᷑
amma libus que naturali ſua feritate dãnuʒ dederüt hoc non hʒ lo⸗
cum quia illud animal dãdo non liberaberis qꝛ non adhibuiſti dili⸗
gentiam quam debuiſtiut h dicitur ſalteʒ directa actione vel vtili po
tius ſi vero aufugit et no

oſtabi

buat · ꝓ bono ocoꝛdie ut
hic dicit ſie fit ↄtributio
qñ iactꝰ merciũ factus ẽ
yff · ad · · xo. de iact · l. j. et
ij · S. cũ in eadẽ. et · I¶. amiſ
ſe · ſe ergo in caſu iſto e⸗
quũ eſt fieri ↄtributõem
ꝓpter bonum pacis et cõ
coꝛdie ne foꝛte hac occaſi

one ↄcoꝛdia nõ buetur ·

culꝑa· nota ꝙ ad
—2 1 ut t eneat᷑ qui dam
nu dedit ſeu iniuriaz irro

gauit neceſſe eſt eulpã in
teruenire alioqn non te /

netur. vñ mfantes et furi

