lalias ꝓtes grauauerit j. de ap· dilcõ. et. e. ut debjtus · s. de bus de prioribꝰ vt dicebat᷑ mentio non fiebat tandem archip̃ſpᷣr pa
eret qua e acepeno⸗ Arem ora aonon ſp obedi endusz eſt iudici ſfi duamis qꝛ cleriei ſ. ancte iuſtine nõ recipiebant illum pᷣſbᷣꝛ⸗ m ſocium 1
euidenter miquũ eſt mandatum ſpᷣis ſue o ius · xxinj · · i. quid cul⸗ et ĩ fratrem illos excõicatos fecit pu blice denunclari · po ſtea Rmieer⸗
patur · et · j · q· iij · non ſemp. et duo bz. c · ſe · et · l. dj. ſ quis pꝛepoſtera us et plebanu 8 mandauerunt priarche Srandeñ · vt deõs denun dat
ſecus ſi alias fuerit miu ſtum · xxiij · · v. le eterna · et · e eum mimſter ret non eſſe eycõicatos cum m ſeðdis lñis de poribz mentio non ſie at 4
iz non ſit obediendum miquo precepto judicis vt dicunt jura H ꝓx. ſed eum pr̃iarcha exequi vellet mandatum ſibi miunctuʒ arcpiopate 5
ſignata · hoc pꝛeceptum iam non ðꝛ imi quũ · imo iuſtũ ẽ id ẽ de rigo nus caſtellanus ipᷣm impediuit· vnde priarcha atdiaconumſi uppoſui b

W

Nrche

ι
—
E⸗
S

„nptn⸗
pp
Nd
mpem
didnen
qneg
Mdzſen
2Satn i
faniotn
lidelcgen
t 1Ne
Gziütg
elbiſien
etginnc⸗
get depo⸗
vy de
tra oein
Stauame
m deef
etreind⸗

= 2*

7

☛
— =.

P bee eih
aſper
mpoten
iuderqi
poſſetſt
alnz omtt
ſz vddetn
ötlus tene
adatope
rtg
fdereſch
ſzcidtn
diuerfet
tläeodert
zneturf,
rumben
hris n
diaunf
1,
fortetdit
nponnl
ſpeetmn
en Nn
dechltſt
teren
Gnnnn
W
ſeräude
pialeg
clti
dietne
ntlſinl
Gbtef

Aet . „„⁰επWα de. NMWWEX R R& . WMRροα „α ☚. S AN „0 le el Oe /.:. 4 te
Sre —☛ndte ſr Lo. 3 Nov °1½ Xα Hne õ 2 % ANN Med 4 g. ( Noe NH
O MοNαο NMι ℳℛ — e. WSee E SeS Xααο WBWSG —‚—

G. d. co Fe ð Peh

queſtio delata ẽ ad papã · i̊ qꝛ nõ potuit pape de fcõ ipᷣo plene oſta
re mãdat q̃buſdã iudicibz vt ſup leis ip̃ᷣis veritatẽ mquirant et ſi oſti
terit euidẽter ꝙ ſcde nõ reuocẽt pᷣmas ſnĩaʒ latã ĩ archidiaconum ca
ſtellanũ vſq; ad debitã ſatiſfactõem faciãt obſᷣuari · li at᷑ oſtiterit eui
dẽter ꝙ ſede lẽe expᷣſſe reuocẽt pᷣmas ſniaʒ priarche denũciãt irritam
et manẽ cũ nullã recepit a pᷣmis iudicibꝰ q̃ ã reuo cati fuerant iuriſdi
ctionem · a ¶ Mentõneʒ · puta qꝛ nõ ↄtinẽt ſeriẽ rei ſiue factii· de co
Habi · clet. et muli · ſup eo⸗
et · ff. ð ap· Ri eypᷣſſuʒ · et q.
de re iuð · it mõſteriũ. ul
qꝛ ſimpłᷣ fecit mẽtionem
de eccia illa tacito de alijs
lẽis ꝗ. de do · et otu · c · ij·
a ESͦ ſubdelegatusſcz
pr̃iarcha h̊ euidenter ap
paret ꝙ iudex ſubdelega
tus et etia m merus execu⸗
toꝛ qualis erxat patriarcha
hab ent cohertionem . de
re iudi · euz bertholdꝰ v.
alio quin a · s· c · ꝓx · i. Re·
et eẽ iudey delegatus ab
epo · j·q · · puemt · imo n
ſubdelegat?ym leges hbʒ
juri ſvjctionem. ſed modi⸗
cã cohertioneʒ· C· de ſpor
tu · l· ij · et · ff. de of · eiꝰ cui
man eſt iur ſdic · l· vlti · et
Ch· de defẽ · eiui · defẽſoꝛes
et. F· i quis ius dicẽti non
obtẽ · . i· imo a arbiter bʒ
cohertõez · ff · de arbit · nõ
ex oĩbꝰ. et · ff · de juð · l· ij · ĩ
ſi · dieũt tñ adã ꝙ delega
tus ab oꝛdiario nõ hʒ ali
eohertõez · ij · q. vj · quiſ
qs · et · f.· de re iuð · a diuo
pio · et · de fo · ope · q̊ͥs
Otra clericũ:mſñ̃ lis ſit con
teſtata corã ipᷣo in aut · D
litig · S. oẽm · coll · vñj a ſic
non pt ↄmittẽ in poſſeſſi⸗
onẽ · ff · de iurdic · o· judi ·
jubẽ Sʒz ꝙ poſſit m poſſeſ
ſionez mittere dieit ley · ff·
de of · eius cui man · ẽ iuril ·
cogmitio · S· vl · ſed illa · iu⸗
bere · loquitur de poſſeſſi⸗
one q̃ ius tribuitilla:og /
nitio.de poſſeſſione loqui
tur que ius non tribuit q̃ᷓ
fit cauſa cuſto die
c Fuerit ſatiſfactuʒhoc
obtinet ubi quis excõicat᷑
ꝓ erimme ſiue mamfeſta
offenſa vt pus ſatiſfaciat
ỹ abſoluatur j. de v · kg · ex pte · ſi vero ꝓotumacia vel occulto deli
cto ſtatiʒ dʒ abſolui pᷣſtito iuram̃to ꝙ ſtabit mandato eccie vt ibi ðr
H contra dict.· de ap · qua fronte . .. ſane · ſz illa non ↄtradicit imo con
coꝛdat· ibi excõicatus fuit ꝓ ↄtumacia vel qualib et alia cã que nõ fu
it mamfeſta · ut dicit · t· ſed obſtat qð ibi ðr vel qualibet alia cã ·lau·
diclt ꝙ ideo ſtatim recepta cautione abſoluitur ne m exeõmunicatõne
decedat · ſed die eum · t · ꝙ non otradicit et qð dicit ꝓ qualibet alia cã
quę non ſit mamfeſta qꝛ ſi cã illa non eſt mamfeſta ſtatim dʒ abſol⸗
ui añ ſatiſfactõ eʒ:nec tenet᷑ ſatis facẽ nec dʒ ↄpelli mſi primo ↄoſtet S
illa miuria vel offenſa /ꝙ ſnia qꝗᷓ nulla eſt nõ ẽ executiom mãdanda.
d ¶rrita. ex hoe piz⸗ ſmo exequenti impune non paret · ar · S· e . ſi
Aqñ:jmo a violenter reſiſti ꝑpt᷑ ei vt hie· lcut vᷣſſti pt officiali vementi

cũ appareat pꝛimos ludices
juriſdictõeʒ nullã penitus ha⸗
buiſſe ita oſtet ꝓ oſequẽtiã
priarchã ipᷣm nõ recepiſſe iu⸗
riſdictõeʒz vel cohertione ali⸗
quã ab eiſdẽ p̃deãm interdi⸗
Ndi ſnĩiam denũcietis irritã et
manem [dem epo picta·
IFcet vndiqʒ a · Yeũ igi⸗
ur duxeris requirẽduũ
ñn cam tribʒ iudicibʒz dele ga⸗
mus apponiĩ tĩis illis illã clau⸗
ſulã faciẽtes ꝙ ſi non oẽs hijs
exequẽdis poteritis intereſſe
duo vrm nñlominꝰ exequãtur/
a vnus poſtqͥʒ ↄmiſerit cuidã
vices ſuas ð medio ſit ſubla⸗
tus terciꝰ ut ſuſpcũs merito
recuſet an collega ſuperſtes
ſuo noĩe ac defuncti poſſit ne⸗
gociũ diffinire · Inqui t · t · ri
ꝙ ſi iuriſdictõne a ſuo ſibi col⸗
lega delegata / eo viuẽte vti
nõ cepitiqꝛ mãd atũ hmoi re
integꝛamoꝛte mãdatoris ex⸗
pirauit nõ hʒ ſolꝰ officiũ iudi⸗
i vero añ moꝛtẽ illiꝰ iu/
riſdictione uti cepit talit᷑ de⸗
mandare viee⸗ uas et illius
poterit adimplere I dez epᷣo
baioceñ ·
Vm in iure pitus et · F
pᷣterea qſfuiſti/ cũ tibi ab aliqͥ

4 Grre⸗ 9 ad accipiendum bona alicuius mñi ꝑꝓri ab impatoꝛe foꝛma fuerit da

ta · C· de ur · fiſci · ꝓhibitũ ẽ · li . x· lʒ ſta ſit nõ tñ patriarcha iſte teneẽ
miuria cum boe ignoꝛaret qꝛ putabat ſnĩam aliquã fuiſſe · ar · ff ·) de
vi bo. rap · l·n · Sſi pu blicanus·axꝗj· de ſen · ex· ſacro⸗
e¶ Et manem . vtputa latã a ſudice nõ ſuo a pt᷑ notaxi ar · ꝙ priarcha
ſiue atepᷣs non eſt iudex oꝛdmarius m ꝓumcia:ar· ix:q inj Oqueſtus.
ſed H non cedebat priarcha ordmaria poteſtate. imo delegata tim

et ſic non colligitur ilud ar · hie · =e . inſinuante
et vndiqʒ · oẽs · g. e · prudẽtiã · cfamq decr deles c ul .
g¶ Vt ſuſpeus · ut · S· e · cãm · que · et · 4 iuð· ſi q̃ſ poſtea/ff.· Sð polli ·
H¶ Ceperit · ſaltẽ p citatõʒ ·s· e· graa .ly i· ff· ð neg · g· nã et ſi Puus
F.R vmo · Remtegra a ſic ſoluitur mandatum re mtes ra moꝛ

₰

jÄW. a· ff. de fidicõ. lib· l.cũ q̃ri· qð at᷑ ðꝛ moꝛte mãdatoris fimt᷑ mãa

9
Jabbati ſcẽ genouefe alias · ſz quid ſi moriatur B . s
Vm olim abbas ↄouen· ante declaratõnez rexv fa „ rn
oum aud . cta citatõe · ar ꝙ nõ pt pꝓ⸗ .
tus verſiliaceñ ſua nobᷣ 990e cedere ·s · de R p.paſtora d, EP Aer ,
möſtraſſent/ ꝙ comes altiſio⸗ lis. mm fie qr plures cauſe ĩ 7
doꝛeñ · quoddã ſtagnũ molen ⸗ cner o Jez ad 7 .
20 . arꝗ .ti · ꝓx; nouit · Itez ꝗᷣ
dinũn domũ in tra eoꝝ oſtru⸗ ſi delegans non mortt ſed
ere mitebaturĩ eoꝝ piudiciũ depomtur non ꝓpeedet ·. qd
aguamen epᷣo a theʒaurario Balre inee neveanet
viraneñ · omiſimꝰ caãm ſas turaſi ↄfirmatur donatio
quoꝝ ſ̃as accepim? lite ſu· et non ciuili · ff. de donacẽ
per petitionibʒ eccie cont re⸗ teryvi et vx· cum hic ſtatꝰ
ceptis vtrinqʒ teſtibʒet atte. El donate er deree.
ſtatiombʒ publicatis cũ ſux m. oEent iudi.oude mo⸗
atiombʒ publicatis cu ſuꝑ ar · o de of · iudi · oꝛð· ro⸗
dẽis teſtiüũ mt ptes fuiſſʒ poſt· mana:dec᷑.inno· ijn . ·
modü diſputatũ tãdẽ ꝓs co⸗ en in ſere pec aſn
ond 3 Dexz ps illius deẽ· quam
mitis Jonue ð danis ĩ ne⸗ pabes. s. S ele · cu in ure.
moꝛibꝰet rebꝰ alijs datis ſup k ¶ miungo · ut · S· S He p ·
*2 ons videt⸗ eum otingat ·
tur cognolcè no debeant elx m (vSedis. boc valde no⸗
in reſcripto nto nulla ð dam⸗ tabſte eſt ꝙ licet exbibea⸗
nis metio hret et · Y. iudices tur ſmna Daegatia tamen
— - 2 nõ ereditur nec pᷣfumſtur
at interlo cuti ut ꝙ ſup dãniſ ꝓ ſnia niſi oſtendatur cõ
miſſio nec ereditur iudici
ſiſe delegatuz dicat · ar .
de teſti: cu a nob. et idẽ di
cit ley in arbitro ꝙ non ſtat᷑ v bo eius ſi diat iuramẽtũ a ptibʒ inter
poſiũ · C· de arbi. · ſin . S. finautẽ · C. de mã· pn· l. vna. caueat ergo ꝗᷓ
eunqʒ impetrat a pimeipe cãm omitti alicui vel delegari vt ſi ſnia la
ta fuerit ꝓ eo a delegato ſta bñ cuſtodiat omſſſioneʒ ſicut pᷣaʒ ſmaʒ
lapfu tpis em ſi ↄuemretur et oſtẽderet ſnĩaʒ ſine omiſſione non vale⸗
ret ei mñ ꝓbaret de omiſſione: ſnſe vero oꝛdmarn ſp ſtat et ꝓ ea pᷣ ⸗
ſumit᷑ · qꝛ ibi oſtat de iuriſojctõe ]. de re iudi · ſc . et· . q· vj · ec: lau⸗
ſi tñ publicatũ fuſſʒ e ptum in iudicio vivᷣꝛ ꝙ ſufficiat ſi de H oſtat i
poſtea ſit amiſſumj.de puſſ· ceum olim· C. de teſta: publicati Item ſi
ſnia redacta ẽ ĩ publicã cartam viSꝛ ꝙ ſufficiat ꝗᷓ.de teſti · figficauit
et ĩ aut. vt fratru filn . i· eol · ix· lʒ ſit ar · o ꝗ. de re ſudi · eũ inter vos
itẽ ſufficit ſi hʒ ſubſcp tõez teſtiũ · xvj · q· in · . pt · ʒ vidꝛ ꝙ hodie fuffi⸗
ciat ſolus tabellio ad imponẽdũ fidem ſnie.de ꝓbac᷑· qm̃ ot᷑ fallam
vt nulla ſit dubitatio ita dʒ fteri ꝙ auẽte iudicis R᷑ ptum dñi pape ſo
lenit er m publicã foꝛmaʒ redadum mſeratur ĩ ipᷣa ſma iudicis auẽte
et alia inſtr̃a ꝓcuratoria:qꝛ idẽ iuris ẽ de illis ut lh oſtẽ deret᷑ ſnĩa la
ta m pſonã ꝓcuratoris vel ſindici vel m otrariũ ſi nõ ↄſtaret de man
dato ꝓcuratorio ſnĩa nõ valeret nec ſtaretur ei ſ negare᷑ iliſ fuiſſe
ꝓcuð.ſʒ poſtꝙ; ĩ ĩa ſnĩa mſerunt᷑ hmoi mſtt̃a a R ptũ iudicis auẽte
ſtabit᷑ poſtea ſnie etiã ſi originalia R pta ñ appareãt· C· S teſta:· pub
licati · idẽ caueas m ſnĩa excõis vt qͥ abſolutꝰ ẽ cuſtodiat inſtr̃m ſiue li

Zaster &ο8. T õ 2° α Frfrrge è

te alterius tã mãdatoris ꝙᷓ; mãdatarij et idẽ eſt ſi reuocet᷑ eypᷣſſe re in
tegra:inſti ·man.a.xecte:ſoluit᷑ et moꝛte litigatoris re integra ·s · de
H pꝓ · ſigficauit· ax · ff.q̃ͥ ſatiſpa·co/ſi deceſſerit · ax · o · ff. fami:· Hꝛc̃.
Ri filia· ¶.nerateiꝰ Itẽ ar· o᷑ nõ ſoluat᷑ moꝛte litigatoris ꝗ..de iuð · qꝛ·

datũ illud veꝛ ẽ miſñ ſit tale mãdatũ ꝙ poſt moꝛtem neceſſe ſit adim
plere. ff. mã · ſi vero remunerãdi · S. vl· ſz pone ꝙ plures cauſe omit
tant᷑ ꝓ vnum Re p. citatio
fit ĩ vna cã et nõ ĩ alia · nũ
q̃d petuat᷑ iuriſvictõ ſup
alijs ar · ꝙ non · ij · q; iij F.
notãdũu · V. a bo litio. et · j ·
.q·vj · .· diffimitia · et · · qñ
q; atx · ff. de ap · eũ ĩ vna · a
ff. de neg · g· nã et buus ·

¶.ſed ſi umo · ff · de mmoꝛ N. 2 n 5
ettã · S· ex cã · ar · ?· qui atνn⅜α 2,„. ben
tũ ad omes ſit ꝓpetuata hnunανν1bU .
C. de duobz reis · l · vl· ve αι,πιιπα eee

ſub hac foꝛma mãda⁊᷑ auẽte
qfungoꝛ miũgo ut talẽ denũ⸗
cies excõicatòis ſnĩe ſubiacẽ
ac tibi ſup mãdato aplico he⸗
ſit an ti ab aliq̊ non ſit facta fi⸗
des an madatũ hmoi exequi
tenearis:ſuper quo tibi hm̃oi

damus reſpõſů qð nin ð mã⸗ rũ ẽ ꝙ nõ eſt peetuata iut e Nor B
dato ſe · ap · certus extiteris dicho miſi in cã illa pro⸗ ) 6 o„α Er
exequi nõ co ris ſomad * qua citacio facta en vnde Sõ ot &
dẽ piſteñ · 1 treceñ · eßis et morru man da re erie e Na Ae

rat iuriſpictio quantu ad

teras abſolutõis ꝓ qs tutus eyiſtat ſi a obiceretur excõmunicatio al?z5
voſſz a piculum gñari · ut · s· de elec . venerabilez. et. · ð clet. ex.
Im olĩ · m h pto· ¶ mi · ꝓpoſuit · ax · oꝑ · ꝙ iſta ſic ſint facienda

Des .

N

NAEα,R õ ”ð w

Wreh
△ο e g αννι gιαο
Æ△☛ sn„νMi;d Hee Mα ι„ *μα ½ Ycν NMX α MSWα☚W ονυ0νπ⏑Sn
Vyl. n

2 ov„ςι K — evfWewr

et ideo nõ valuit qð facũ ðẽ ſi foꝛmã mãdati trãſg reſſi ſũt · S. de Fi p·
eñ dilecta · e⸗mayime · qꝛ nec poſt litẽ ot · qꝛ dñs nõ habuit ratũ fa

Nt* „ν☚NS„ αα Der EN
Ns 43 * RK Fe pe So— —seng er

νHυ ed Se. Seee . ee 4
Aee NMMςι ϑ ρνE A

AWG&Rℳο hSte.

οNαι. r&ομ α α h„αt.. 8 es denn 72 N. Xασ⁰οα
E 7 ſᷣ Nον νπν QMι M„α ry
s ν αρυ e ee e „ XX.μM ſe
cεααα πυ αMονWομο ee D. Wetnnen xr Kg
Yovj. ₰ e AKAe X ſ Ded Ers.

a (Anteq.⸗ n ꝓcuratoris imo poſtqᷓ ſeiuit ſtatim otradirit · b.
b

—
5

delegatã et nõ ꝙ lʒ ꝓꝑ picipales ꝓſonas poſiʒ fieri ꝓꝛogatio iuriſoi
ctioms: ff. de iudi · len. ſed a iudex · et · l· de qre · i. ꝓ ꝓcuratoꝛẽ tñ

fieri nõ pt cũ de ſ̊ nõ fuit cogitatũ qñ oſtitutꝰ fuit ꝓcuratoꝛ·ar · ff ·

de auro et argẽ · legato . R

ita· f.de trãſac: cũ acq̃lia⸗

na. · de contrahen · emp·
ruptilia polla.et:C· ð tñſ
ac:trãſactõis· ſie f de iur

iurã · iu kurandũ · F. ꝓcura
toꝛ · et · xxij · q:n· ne q̊s ar⸗
bitret. ꝗliter flet pꝛoga

tio 8ꝛ . e·pa⸗ g. Pteytu
em vmꝰ? artuli nõ debet
ſuꝑ alio ꝓbatões ad mitti

C.·q legitimã ꝓſonã · l. ul·

et · f. Sð juuut . l duo pro⸗
m. . iulianꝰ.circa fi · et ta
lia dicta nõ valet cũ iurẽt

ſi alio articulo ꝗᷓ. dete⸗

de teſtbus ·
c ¶¶ Coõtradixit · ex h vid eẽ
ꝙ R ꝓcurator fines mãda
ti excedit dño ſciẽte ꝙ pꝛe
judicet dño mſi ſtatim o
dicat · ar · liin · di · H Buus ſci
ente ar j.de his q̃ fi a pᷣ ·

H· oſen · ca · c. n· ff· ꝙ cuũ eo

qᷓ ĩ alie · po · l · vl· f. SD inſti
ſed et ſi · m pñ · ff. ad ma⸗
ceð.ſi filius· ij. C. de nup ·
h vt ꝓponis· et ſi iudex ſci

entibus ptibus exceſſit fi⸗
nes etiã mandati eis pᷣu⸗
dicat · ar · C. onia vtriuſqaʒ

ſudien.ln · alias non piu⸗
dicat factum ꝓcuratoris
dño ignoꝛãt ·˖ C· de pecub ·

ſi ꝓcuratoꝛ · ff. de ꝓcuẽ·

ignoꝛãtis · Itẽ nõ ꝙ lʒ ꝓ
curatoꝛ non poſſit ꝓproro
gare cãm de re ad rem tñ

viðꝛ ꝙ poſſet prorogare

de tpe ad tpᷣs qꝛ ꝓcura⸗
toꝛ datus ut ofeſti agat
mtelligẽdũ ẽ pmittẽ ꝓcu
ratori a poſtea litẽ ꝓagẽ

ff · de ꝓcut · qͥ pꝛocurato
rem. Ite ꝓcurator mãda

tũ ꝓrogare pt ad id qð ẽ

AYpe mandatũ ·˖ S. de elec. ĩ

cauſis · et · s · de renũ · poſt

tranſlatõeʒ · a· ff· judi· ſol

ui · iam tñ. F. ul · et ꝓrogat

datiſ a comite ad eos cogni⸗
tio ptinebat q̃ audito comes
ad ap · bñficiũ ouolauit vnde
ipᷣm iudices tuocarũt/ nec ꝓ

ſe nec ꝑ rñſale idoneũ ↄparen⸗

tẽ excõicatõis vinculo aſtrĩx⸗
erunt/ a· Yqꝛ vero ſup danis
datiſañẽ lis fuit vteſtata ne⸗

quaqꝙᷓ; ad dcõs iudices ↄogmi⸗
tio ptine bat eum ĩ reſcripto

nila ð illis metio haberet nec
ad ſp̈os poterit iuriſdictio ꝓ⸗
rogari cũ ꝓcuratoꝛ ad illa ſo⸗

lũmodo ĩtelligat᷑ oſtitut? in

omiſſionis iris muemiũt᷑ expᷣſ⸗
ſan poſtq cgmes puntieatis
atteſtatõib intel exit ſuper

hijs fuiſſe depoñtũ/ ꝓtinꝰ cõ⸗

tradixit nos eoſdẽ iudices ꝓ⸗
nũciauimus minꝰ iuſte inter⸗
locutos fuiſſe ac ſepedictũ co⸗
mitẽ ᷣ ob h̊ ad ap · bñficiũ cõ⸗

uolauit excõicatõis ſnĩa non

fuiſſe ligatum I¶ dem ſenoñ ·
archiepo

Vm oſ magiſteꝛ · . · b·

atdyaconatũ a pᷣpoſiturã ad⸗
muicẽ ꝓmut aſſent:⁊· veꝛn

dcũs · b · deleg atis nris nõ de⸗

ferẽgimo veriꝰ delegantiſi⸗

gilla violauit illoꝝ a ſcripta
q̃ nobis fuerant pñtãda non
erubuit a pire poſtmodũ in

3 —4

ad ea que fũt pparatoria mandato.ff.de procutad rẽ mo bj lez. et. l.
ad legatumet acceſſorium ipᷣius ſiue ſequelaʒff.de mſtito· li cuicũqʒ
Sñ ei quẽ· m fi. Dꝛorogatio dere ad rem muito reo nõ valet deficiẽ
te iuriſpictõe · qꝛ impetratoꝛ muito reo nõ pt extendẽ h: ptũ ad aliaſ
res qs m Hꝑ pto no exp̃ſſit · vt in. c· iſto · otingit · ſed ꝓ recõuentõeʒ bñ
extendit᷑ ad res alias muito actoꝛe de quibus nulla mentio habſta ẽ
in reſer pto ſi actor ꝓſiſtere velit in ſua petitõe · S· e · prudẽtiã. m fi⸗

et eſt rõ j. de mutuis peti · c · i.
d ¶ Li gatũ · qꝛ nõ ha be bãt iut

,/diaoe ſup dãnis · ſlic · S· e· ey lr̃is·

vñ poſſz agẽ otra iudices ad mt

eſſe qui eum miuſte excõicauerũtj.de ſen· ex:ſacro· et ſ exroꝛ eos excu
ſare non pt =olim · hee deẽ · et illa quam ha bes qj.de rerum ꝓmuta·

ade

f ¶ Deleganti. euius vieẽ gerebãt · S· e ·ſ. ane · injuria em iudieum

(alke cum olim.loquuntur de eadem materia
ꝓ tinet cuius legatõne fungunẽ᷑ · nj· q· vij · accuſatio · in fie et · iij ·

qi.nulli:imo iĩpos taqᷓ deleg anteʒ honorare debẽt ptes · xciij. di · e.
vl. gt · xcin · di · c · · ult- a ideo ẽ ꝓpuniẽdus tanqʒ falſarius.et ob G̊
g gilla viola⸗ ſolũ puari de buit bñficio · · ð reſep · olim . a 5.8
falſa:ad audjentiã · liud qð legituꝛ in libro regum ci vrias roga /

HP¶Vrie · tangit il

rle. tangit i?⸗ tus a rege dauid nollet accedere ad berlaben
vyoꝛẽ ſuã quã dauid rexr cognouerat timẽs ne ocepiſſet ex eo ſicut et

fecerat ꝙ cũ ipᷣe facẽ nollet rex remiſit vriã ad ncipem mili
cexat ꝙ cu ip riã ad ioab pncipem milicie
cũ lr̃is Otinentibꝰ vt ponẽt eum inter fortiſſimos boten ve oceidere
tur ab eis qð et factũ ẽ. ſʒ iſte ſtultus fuit · qꝛ recepit l̃as ĩ llas/R ha/

We
60

ocuratoꝛ:qͥ ſmpliciter oſtitutꝰ fuit ad cãm pᷣdidtis iudicibꝰ

,„„RlN WXααπωα
αKο R.

bebat eas ſuſpectas · qꝛ mo debuit eas videre diligẽter · a ni jdenʒ
m eis iniquũ debuit otradicẽ relatõm iudicũ ſi o veritatem refere
bãt judices em debẽt oſtendẽ ptibz relatõez quã faciũt ſuperioti.n·
qvj · biduũ · ĩ fi et. C· de rela · l. et ij· alias poſſet appellare vt ibj.
et tiens ijudex ſe relatuꝝ pollicet᷑ ilico litigatoribʒ acta edẽ tenerẽ
ꝗᷓj. de ap · ĩti maſti · ætu · ſie & viðꝛ ꝙ iudey maxime iᷓ; pnceꝑs ocedit
i ¶ Proprio mo⸗ poſſʒ reculari ar · o ¶· de ap · nouit · et · ff · de of ·

ntᷣa pñtia ↄſtitutus adũůſario
pñte in excuſat õeʒ ſuã ꝓpoſu⸗
it ꝙ iudices pperã ꝓceſſerũt
ↄt iᷣm ⁊ actaĩ ſcriptis minuſ
fideliter redegiſſent vnde ti⸗
mens ne lras poꝛtaret vrieil⸗
lorum ſcripta aperuit ⁊ qð ſu⸗
ſpicatꝰ fuerat adinuenit / Sa⸗
ne ſ ꝙ expediret meliꝰ nota⸗
uiſſet vel nõ recepiſſet ſcripta
ſuſpecta vel recepta nob fide⸗
liter pñtaſſs oſtendiſſʒ cãm
ſuſpitõnis ꝓpoſite coꝛã nobiſ/
pᷣterea cũ non oqreret᷑ ð iudi⸗
ce quẽ ei q;o motu oceſſimus
ſʒ ð illo xotiꝰ quẽ ipᷣe duxerat
eligẽ dũſt iudices ſuas nob p
eũ literas deſtinaſſent de ip̃o

pariter querẽtes bis ipjꝰ

fidẽ nõ duximꝰ adhibẽdaʒſ
ut in eo ſaltem puniret᷑ ĩ quo
pe ccaueratſotra acta iudicũ
qᷓ temere violauit ipᷣm ſiẽ nõ
debuimus noluimus ex audi⸗
rene videretur dolus ſuꝰ ei
patrocimiũ attuliſſe/ de al⸗

beito capellano ſce · m· boñ ·

Dꝛam dilecto filio · M.
dya · carð quem tibi et
hnuncio et clerico ſancte a⸗
gathe aduerſario tuo qui cũ
iſtrumentis eiuſdeʒ eccleſie

ſed abſq; lris ð ratibabitõe·

. — .

fec · · i. ere dit em̃ pñceps
non alit᷑ foꝛe eos ĩudicatu
ros ꝙᷓ ipe eſſʒ iudicaturuſ
vt ibi dicit · ar. otra · mſti ·
de latidaẽ · tu · m prmn
k Deccauerat. ſicis. de
tranſſa · quãto · et .ð iure
pr̃o ·paſtoralis · m fi.s· ð
tem · oꝛdi · literas 1
¶ Doluſ. qꝛ fraus a dolꝰ
nemini debent procinari
s· ð R p · ſedes apſᷣ caꝗqᷓ.
de teſta · e · o ffien)
Orã · ratihabitõe · et
ideo audirt nõ debu⸗
it. de procu · c· i · mſi ca⸗
uiſſet de rato · ſʒ qliter ad

ↄ ſnĩiaʒ cũ non hẽ̃et man
datum · ad dici pt ꝙ öᷣb
admiſſus fuit qꝛ exat oiun
cta pſona qꝛ clericꝰ illius
ecẽie et canonicus plebis
de paſtmo cui ſubeſt eccia
ſcẽ agate et oiũcta ꝓſona
z admittat᷑ ad agẽdũ.ca
uere tñ dʒz de rato · ff · d ꝓ
cur · ſʒz lee ꝓſone · et. · po⸗
pom⸗ꝰ.ĩ fi·et ido cauet de
rato.qꝛ pt᷑ ↄotigẽ ꝙ illi 8
plebe non habebũt ratũ ·
vñ eis res iudicata non ob
eſſet. C· quib ꝰ xes iudi · nõ
nocet · l · j. et iðdo ille · Hh. ca
uit ð rato fid eiuſſoria cau
tione · vel pt᷑ diei ꝙ iðdo ca
ujt de rato · quſa de mãdaa
to du bita batur · qꝛ tũc lo
cum hʒ cautio rati. ut · C.
de procut · l · i. ſz videẽ
cautio iſta fragilis fit qꝛ
ex ea non pt᷑ agi ad mter-
eſſe cũ res talis ſit q̃ nõ pꝛ
eyiſtimari: vñ non viðr ad
mittẽda gpter fragilitatẽ
ip ius.ff · ad trebell · ꝗ ita
F. i · et ꝗ. vt lit · non ot · aca
cedens · ſed agi pt ad im⸗
penſas factas mlite · ff. rẽ
ra · ha· ſi fine. S. cum pꝛoeu

ratoꝛ · et ſ hoe magis expedit reo.vt dicit jo·. ꝙ ei eaueatur ð rato
ꝓbetur mandatum qꝛ ꝑ hoc oſequit᷑ fũptus vt dieit ſed eredo ꝙ ĩta
li eaſu cum res talis ſit que exiſtimari non poſſit tutius eſſet reo ſi ile
ꝙbet mandatum · qꝛ dñs poſtea otra ſniam vemre non pt · ſʒ foꝛte ey
iſta cauſione poſſʒ agi ad intereſſe otra fideiuſſoꝛes:. ſi dñs rem ratã
non habuerit · et extima bitur imquãtum leſa fit eccia ꝙ non ſtatur ſnie
ne qtidie litiget · ar j.de arbi. ꝓ tuas · vbi agit᷑ ad mtereſſe m oſiũ
cã · Itẽ ex hoc viðr ꝙ qñ dubitat de mandato ſimpkfk ſit cauenduz de
rato etiã ſi ille diceret ſe velle ꝓbare madatũ ·. et hoc viðꝛ p legẽ· C.
de ꝓcut · l. i · et ꝙ ꝓ fideiuſſorlã cautõem et nõ nudã · ff. de ꝓcu · buum
q;. ait · Ptoꝛ · h viðꝛ ꝙ iſte ſine cautõne debuit audiri ey eo ꝙ babet
mſtĩ̃a eccie.ar · ff. de le · ij · q cirographum.Re ñ. iſta non erant talia

inſtra · ſz inſt ta cauſe ꝓ que mtendebãt ꝓbare de ſure eccie et illa lex

loquit᷑ de mſtt̃o cautõis legato· et hoc ↄſtabat vñ eo ipᷣo qð legat᷑
mſtẽm mtelligitur eſſe legatũ illud quod otinet᷑ in mſtr̃o alias muti
le eſſet legatũ·alias inſtẽ̃m alterius nõ ꝓdeſt cũ vᷣ ba mſtrumenti nõ
adiuuẽt cecitatẽ · C· de ꝓbaẽ · ad ꝓ batõem · qualiter ſit mtelligendi

Sðy lr̃is de rato ð&ꝛ q.de relig· do. eũ dilectus. im. j. glo·.
upp̃ſſa.et ideo l̃e nõ valuerũt cũ ↄſenſe

rit ĩ ferꝛarieñ. litẽ vote

ſtando et ꝓducendo teſtes coꝛã eo ſicꝗqᷓ.de re iudj. mt᷑ mõſterium
o ¶ dea ſione · id eſt cogmitõe ſiẽ eſt in antiqua et bñ et hoc ꝓbat p
hoc ꝙ ðꝛ haꝛx veritate ſupreſſa. ſi de hmoĩ ꝓceſſu mẽtõem feciſſet
tũc bñ dicẽt deci kone a tũc nõ poſſʒ ep̃us ꝓcedere ſine adiuncto vel

. 2“ X o loce 6 J l
. . . ð „α — — —
Act eC . ☛ —
. stwn RE NeN „P αa 4 MMWW
GC. t e n 4 4 KoESE
n 1 Z Tan N* Qrentm . as. —μW . . cXKR1 2 MWoH
R—H Lr K. e Prwke Wo
G Eεαι . .

W. .. . . . ſtea alius adiun
„2 vvel plures et poſtea alius t9
etet aliud cũ ab inicio delegats eEnöomen ekrB een enen,
. ſa magna.ſic·se.infſinuante git cũ illa cha · ꝙ ſi ambo · vel lt admitere iſe go cahi reſtat⸗
ekeaſ,, „ dicitur in illa gloſa mag Hoꝛẽ ſancti victo ris ESt cll bdele are a oſocn tenẽt illũ̃ b micio oẽs dat eſſent ·
un fubdelegato ipius ſt 2bate ſanct ſtephoam oree nai ſubde i Kebaeß⸗ li res Remtex o vacn ab nieio ĩ cauſe ogmtõe
eatemn j. de iudi · e penul. ⸗ ieñ. male fecerit. 1 2 res ht m ſcez S alij tenet ip̃m eritate
ſipenn et. J·. de iudi · e P bza tur ꝙ ferrarieñ ma nelpe pt ſuct opẽ oↄomittẽe vices ſuas a a d li. otelta · et oz v̈ Eixe
Rllch 7 latã ꝓ a 1 iſit · qꝛ delegatus P J Oiuct Pt 2 jã ceſſuz erat ad 9 piꝰ non ẽ ad
leren 20 Bniamn. ata vab⸗ legatũ nõ adm ff. de indi a judice . a. S. ſi voro res nõ ẽ inteẽ · qꝛ iã ꝓů⸗ diucks vel ſubdele gat? ii ſ⸗
N egare cũ i er bet . cu cam q·ſic & viʒ ſuppſſa aliqᷣ m 3 — e ob
nn aoral eirazergariere S debir ſpnfuͤbdegamre ppn Reork aNcts e er
erſfcet⸗ „— it ferrarieñ · or iu O W tetus. he otngit 1 Pnti
iii, Pere rontewin kaein. otuit cũ ĩultime omiſk.· geo t bpvat na
deog ſde Pote: ferrarien · poſtea rato derep — : u Ram⸗ hac dee · et ch⸗ ill. colł-
iate — Dicũt qdã ꝙ iðdo ad ap ſe· acceſſera 3 u onis lig fui ʒinſertu P jaus de Picerors §. is offe⸗
c; mat Dicit qd 3. I „„„ ſa ca 2 1 — tè/ꝓdictu . ñ fupta uit au LEN E
ttanf nolurtipnrabmire q ib̃ t ſub fideiuſſoꝛi eſſe nõ poſſent pp Pn in cõ
Auſt noluit ibm minr . cauera — bo ĩter . . ag. oſt litẽ „
akt nattorma ſerihtn ur tioneceſſimꝰ audito e ol epᷣs ñlominus r gui kaisgen dutede
“R ſiambo ceu⸗ 5 iſti ꝙ cuqoa mp⸗ et qð nõ intelligit᷑/ ut 5 pt nec pᷣmus refutari · et
aſhi⸗ edas · qꝛ tuc extat co nere curau beate ret q no! „ ſflent no pt ne eñ epi eõ
biſ 19 ꝓcedas ·˖ qꝛ ti —L.- noꝛe vea . ſſe no t deo ſnia ferrari E
d Fainchrdee oeta ceme tn i ſancdi gidrar intereſſe nonintelligitur ,
ftelendh ſit ↄmitt ere vices ſuas qñ p· n. cãm ſup ̊ abbati ſancti 5 ſonalteꝛ int ereſſe in. 2c. non eſt verd
nt pfaonn clauſula illa apomt ꝙ P i a poꝛi ſancti victo⸗ 11 ab eodẽ ſula illa ꝙ Ri ñ oẽs
Nte ve = UH 0l ſan —„ 7 tur carð· latã . qꝛ⁊ clauſu i mui
ſh) eſſe · dicas & ꝙ kerrenen⸗ ris omiſit tminãdã 13 ꝓ ec ferrarieñ · epo ſmiam Srma us tanbng de iure et de fa
tbibie⸗ oät aree gruirr ſcẽ.m·diffinitiuã in⸗ E ine uiti adůuſe pti ſup hůᷣ Rros cto. in quibz entebuo
din nöd admifit qꝛ lĩ Ea a llanꝰ ſcẽ aga iu duxit imronendu lalius ꝓcedere pñt
1ne onmmar taten veꝝ capellan⸗? ſ —2 fileciũ duxit ĩ ,„*½ vel ali cõica⸗
cſ, niſl fuerüt tacita veri rüt ee ſup eadẽ auẽte de iure vt ſi eſt ex
zrc 6t5 ceſſu co zo ſit cũ ſup 208 ofactuʒx ẽ⸗ ta de iure vt 3
aa mere ve heenuc⸗ ie ackot Püdeh ſir e r ab eofadd ̃poſto tusj̃ ere di-adæbar⸗
adaged rã ferrarieñ et teſtes pro cã coꝛã ferrat · ep cie ſcẽ ap· ofirmam I —— dum . vel ſuſpeũs .. vt᷑ᷣ
nbintn e en ntengra de diſcept atũ fuiſſz ps rlor 5 ſancti dominici 1 fsn Erananß.
hdn oidr⸗ mt moralleuñ vñ agathe hoꝝ eanemegel⸗ mm ara ⸗ Knan ren velſor „ kes
. Aa ita ne nrß boñ · can . q̃ͥ mẽe ipᷣm ac p · deß õt puta
neili nõ valebanta legatuz ſamgim ˖i . iſio⸗ eñ / cãm qᷓ int ip . inno⸗ tereſſe non põt
nec deleg ee e . uſe de ciſio⸗ 5 itur/ tibꝛr obtinue⸗ m fuit vel alias per
us pſebis eecitrenevarm edſols tinuit eidẽ ep̃oĩ cauſe de ciſo⸗ ianueñ · vertitur/ tibie montetus Biſe vPel ali⸗ derẽ
beſterdin zonntte tene habe⸗ iügi cum intereſſe nõ „ . 27 ide cluis ꝓpter petuo impedimento derẽ
ae s iuriſoictionem ne adiũgiꝗ . 5 rit delegar inimiciciaſ 1 furioſus ut im pᷣ
da pfor eps iuridier ſa qua⸗ Ee adIS p̃s cui pꝑ ſequẽ⸗ mimicicia tus · puta furio
*M bat et hoc fuit cauſa qui. poſſʒz pᷣdictꝰ eps cui ꝑ ltas et graues ſcta deẽ ſciſcitatus et in
edite Paret tia ĩius confir⸗ Pon pdict t vt ſi ambo mutas erg m tua nequeat diela de bus locum ha⸗
nof reſentent. valuſtabp tes ſtas mãdabat᷑ v ciuitatis ſue/ in tu ea libus caſbus locum
matur vnde non — an · ap · re ſupꝛadi⸗ la illa ꝙ li non omes
neeeten matur vn ter Hoc facta jintereſſe nõ poſſent m— 2 ntia oparerem · q P — „ bet cla i ñ impeditus ẽ tẽ⸗
Goent pellatis zpter be mrerens ñiommꝰ adimplẽt utta 9Poe tõeʒ relmqs ſod qñ impodſtus d te⸗
ae . t Hic Pe niom . hmoi op 5* E ot entia bñ pt᷑
bebüt tai⸗ ſint dices cie ſcè agat . nmerito . dmittẽ fub
lures ſint iud cecie ſcẽ aga 2 7 is ſoci merito hʒ ſoen tenentur admittẽ ſub
ſenanon illa clauſula ꝙ ſi non oẽs nunciꝰ vero ceci O sCũu ſint eius ſo õl oen d in caf iſte
die illa claufuia nõ pt . ũ dictus goen nmt cluita-⸗ delegatum ˖ ſed m
Nres ſuditi ill uero an ille qui nop . C alia poſuitiꝙ E ſ. ſuſpectos in 8 n de/
, 26 2 „. 2 s8s aduia — „ 0 ſi decre admitti no
ilobe urereſſe poſſit omitee n, in iſter vices ſuas alij dele⸗ ianueñ in qᷓ ſunt us derre-adm ſſſis ergo
mterone pane uinwa en agiſter vices ſ ſt ſ⸗ te vel dyoẽ · ianuen i⸗ buit roõmbꝰ? p̃miſſis ergo
uſſpnn ſuas et an ſoen tene magiſter ittẽ noluit ſbᷣ⸗ viri ꝓpuidiiudicem eli⸗ intelligi cka illa ꝙ ſi
nlſo ces ſuas ũ ad ſſet epᷣs admittẽ noluit lti viri ꝓuidi iu 1 ſe dz int elligi cla illa ꝙ ſ
g oe tur illius ſubdelegatũ Zallet ep ad noſ ink⸗ multi Xt. ſtio termie⸗ non omes ꝛc̃· puta ſi nõ pt
ndemin mittere · , poſſit cõmitte legatũ/ſz p? ap · ad e5 tcoꝛã quo que Nr; , . „ jure vel de fa
nittere ꝙ point habet de Ec8 nitõe 820 ſtricke p̈⸗ intereſſe dei — 1
qr tie l anum oſt quia ba . m cauſe og ſauẽte nra di 1 ixi tunc non pt cõ
uc lgroreſinecte u⸗ ð piagit eids azuf reſcße errns iiler
zvdet a ſudice et. . e · qm · et . Leſn „— 19 ce jctõe alias! n H iur
dadnit cum cãm que · et ſupa⸗ H ad tps. et ideo tunc pt c
ſtii⸗ reſſe non pt . . e. ſup õ s non itelligas ꝙ, ommo
mnndn loni E horerre ien, mitt ere cũ effcũ · et q Dadierpedirre neeßſe. ſi vellz alia oĩa inmne
frugſin debſlitaee eric nurte nõ in pñ et in. e · ſi debilita ſej editus vt nilo modo tune p lt ↄtemnẽ ſua tunc ꝓpter cãmi a5
.imo alias omi lis.in pñ ·et in. e 77 ſit impe mtereſſe · ſed non vu acto in factum q̃ ̊ cõ
nnch eſt inhod tus. gre paſo umiet⸗ vic es et n ettn nnpehi tere bñ Honerihter ele s Bet rh yt · ff · de
nondt dz . m delegatus p jpius alias tali L teneturefr. de iudi. l. h longe firmat᷑. a nõ ey 3* .
3,ir ꝓ ĩura iſta ꝙ r ſubdelegatum ip dn e 5 nec jt · ex hac ſeda ſnia ꝗs poꝛem hac tñ ofirmata
piednn te · ſie pPtz p alij tenentur admittere u leges qð eſſe non dz C. d ¶ Confirmauit eytr. ff. ad trebelk. R qs poꝛem fintelligoc ca
nſtefe tus eſt · ergo aln tenen ſie fierent ludibrio leg ba fut intelligen hijs qui no mfa. furti· ar. ff. Hcãm vx laicũ · intelligo e c⸗
. luſoria eſſet et ſie fiere effectu verba ſüt inte hns q pma. lau· mittit papa o cůma cã vſuraꝛ vel
aunpe omiſſio delu l. . vbj aũt. et cumeffeckt ſ. l. j. S. N aũt vo ba irmatur et pma. au d foꝛx ecẽie puta cã 51
liberis. · ul. S. vl quiſquis ſuriſ · l i. . pil ofirm ſo cõ⸗ ſpecta bat ad fe t conſuetudo ibi q;
ur Btn boms que liber ſi · relatum · et⸗ ffo a ill d · ibi habes ꝙ i Vm · R· ſʒ quo cõ⸗ . luit excipe vel eſt e ici ſuj
„y ]· de cleri · no reſ · relati lee qꝛ gpter Sillu 2 il⸗ el ip̃e laĩcus nolu teſſe iudexocanomci ſui 3
andog / da . de clor hoe ꝓbat · s de elee jee s. et ille tenent recipe deecimaruz veli meus non pt eſle iudey m ali
pterea optime chbar. ittẽ vices f a8,e lios . . lẽ̃as pape . ſli arit tem qᷓ veritatem
kin⸗ knon i õ nos facẽ non Ranmng Benge r hbabebs veano⸗⸗ erkaniliat rane eſſe anarn 2
☚ m alias non valeret electie l.ĩ· a· ff. de a dmi tu · ſt ofirmata nia EAl. ire ſolet · in · q· v· accuſatoꝛes · ſtificari ꝗ. de P.lfas.
istmntt luma mus. fr· de ꝓcura · l. i· · ſeðʒ eam fuit ofirmata ſnia añ impedire ſolet · i⸗ fratre poſſit teſtificari ꝗ. faciliꝰ a
6 facere debemus⸗ llegatoem⸗qꝛ ſESz eam fui ar eſt illoꝛꝛ. ico · eum etiã frater p frat de teſti. l· · ea roe · qꝛ 4
nſen ed or vir eypſſe p hac allegatse narn lmnt a Par eR os cn edicki deteſtib; ſt pbibftorin ſ lis uderih teſtis uder 3
reſen Edeor vi⸗ tenent᷑ illum recipe ad man lec· mnotuit · ff· ad trebel H cũ edictũ de teſtibʒ ſit ñ facilius repellit iudex ỹ ra impetrantis .
pᷣterea non um⸗s · de elec· mnotuit. aln ip̃mad F iudices ꝙᷓ;ᷓ teſtes/vñ ndus de terra impetramt
Cuethi pP arem non pʒ imperium=s ſi ille pt᷑ ↄmittẽ ꝙ aln ipỹ bent iudices ᷓ iea cauſa vt ſi eſſet oriundus de terra Item ſi iudex
aſcgi et par m pa u⸗nec ilið vidꝛ ſeqᷓ ꝙ ſi illex v · ob. ſtipulatio ſatur ꝓ modiea cauſa vt Ri el ꝗ· de ap · exy mſinuatõe · Item ſ iud. 4
1plcͤ⸗ . S.tẽpeſtiuũ· nec j 5 nullꝰobligat⸗ff. de 7. iceſ recuſatut ſt· accedens · et arꝗj. de ap 1s· Item conſangui
ſu ille a 4 . alieno feõ nullꝰobli⸗ eſſe poſſit omittere vicel t lit᷑.· non conteſt/acce dens · e on conteſt · accedens · Item coꝛ qunqʒ
aen mittere teneant᷑ · qꝛ eyal ille qui non pf intereſſe pol ⁊ iam extat odi „ aneus eius ꝗj⸗vt lit᷑ · n ſeeus · iin · q. inj · F. lex iulia · qnʒ 1
gn faaar dien evamq tz üle qui vor uittẽ mñ velmt. qꝛ ia⸗ ſi volũt eſt ſuffrag poſtremo ˖ ſed m teſte ſeeu ſtis vt pater in cã fi⸗
r ieire B omttemn dẽ pñt ſoli ſi vo jta 85· de ap · pe . j oteſt eſſe teſtis vt
eenit ieat. lij oiudices non tenent e illos vñ ip̃i ꝓcede pm 1* mitaæi de 2n: eſſe iudex qui non poteſt eſſet dices ſed non teſtes
e( ſuas alin ſvictio apud il 08 J. dere ar⸗ Code cur aliquis pð el E 11m ofi pñ̃t eſſe iu⸗ lees ed —
enin io et ſie remanſit iurnſvictio poſtea cum ipis ꝓcede furoꝛe ceſ tamen aln tria · circa fi. et crimmoſñ alius adiungitur. ſi habz cõ
zocbl no erne re otentia poterit poſtea cum ip ſtrat ceſſante furoꝛe c iij · in · q vñ . ſudex recuſatur vel alius adſun ui pʒ ofez cäm
oc a ceſſante impotem 1 tpe furoris admim ſttit vices ſuas · ſed in · q · vñ · . vl · Item jſudex recul⸗ teſtis repellitur qui hʒ oſilez cãm
ainn furio.cũ alijs· vbi curato tereſte non pt᷑ non ↄmittit vie tiam fa n.a .de iudi. caãm que ſic a in ↄcanomecũ ꝗd dices nõ
atus iſte cu ſe mpotent ſilem cãmꝗ F judex otra aliu ↄcano jtõnem tol⸗
tunmm⸗ at -ſie delegatus iſte cum n ui intereſſe non pt ꝑ im e illuʒ ſub ꝗ deteſti · ꝓſonal · ſ ſi darer iudex otra ali cã oẽm ſuſpitõnem tol⸗
clin din allegatio qᷓ B R eumabuncto delegantur p eres indi lit · ſ· de ritu nup
nan Near iſtingue aliud eſt e F· et nullus poſtea at
ſn, gatoez ita d ſula· ꝙ ſi non omnes ꝛc
rgil ces cum illa elauſu
n
dinch

1

—

1.

α

—
1

A *⁵° μα οπM π Xoοα υ⅜.F§ò dαMe.SLe &π 8

d* 2½ P AX. V c MιιEeX yo—

W „ RMRH . Se WMMο 84 uare ααο s α ₰ ℛ SN
eαννια .△ e4 l .

reus ad iudicẽ ire non pẽ ſecureqð actoꝛ pt a dz eligẽ iju dicẽ in loco.
nõ ſuſpecto et nõ aduſarius· o Pabes · qꝛ reus eligit iudices · j· q· i⸗

iudices · et · xv· q · vn · l at · a· in · q· vj peg rina· et · iin · q · v · qᷣſquis · a. ij

q· vj · placuit·:idẽ viðꝛ cũ oꝛdmariꝰ recuſat᷑ ꝙ reꝰ eligat .· de ap· eu
ſpẽali· otrariũ diẽ lex ꝙ iuder petitꝰ dari nõ dz ml ob reuerentia pe
titi iudicis· f· de iudi · obbuãdu · decreta p dicka loquunt᷑ m cã crimia

61

li:a terea nõ ſtaẽ todie illis diẽ H iſte eligat itelligo ſi altera

ꝓs eu eo noluerit ↄcoꝛda⸗
re vel cũ altera ꝓs ẽ abſẽs

vel dic ꝙ de ſpẽali gra da

bat ei pᷣpa hac electõeʒz cũ
de oſenſu vtriuſqʒ eſʒ eli
gẽͤ dus ut · S· e· ſup qoõnuz

Atẽ ar · ꝙ ſi iudex nõ pt᷑ de
cã ↄgnoſcẽ pt᷑ alij omittẽ

vices ſuas · ſ̊ ẽriũ ẽ veꝛd

J.de ap · ſedo requiris · ·

tercio · et Hnõ loqui ð u
dice luſpecto. ſz qꝛ reꝰnõ

pꝛ ire ad iudicem · vnde iu

dex teneẽ locum ꝓuidere

ſecurum ꝗj. de ap · ex pte · a

xxxinj.q·ij· Rue · vel ↄmit⸗
tere eãz m loco non fupſe

cto vt hic vel potius ꝓce

det iudexy iſte auẽte illius
Re pti · et hic ar · ꝙ iudex ĩ
certus dari Poſſit contra
.s.de Hᷣ p:ad hec· ſz hoc

de gra fuit vt dictum eſt.

m otingat. vtriuſ⸗

ep̃ĩ dicerẽt excõicati onem

partis: et ſi teſtes

pceſſiſſe apellatõnem te⸗

ſtes aut alterius dicerent

appllonẽ p̃ceſſiſſe excõica⸗

anozrnare dz iudex qð aa

ante ſnĩam et poſt fuit ap

pPellatum⸗j.de teſti · cu tu ·

et ita viðꝛ ſupfluum qꝛ ſp½

judicatur ꝓ appellate · qꝛ
ſi teſtes epᷣi diceret ꝙ tm

pꝰ ſnĩaʒ appellaſſʒ illis nõ

crederetur · q· ꝓ barẽt ne
gatiuã qð eſſe nõ dz · · de

elee · bone memorie · etã. D

cã poſcũ eccia:dico ꝓba

nones epi audiri debere ſi
vult ꝓbare ſe illu excõmu

nicaſſe anteꝙq; vocẽ appel
latõis emitteret ſcdᷣm qð
pomtur in qõne m pꝛmei
pio · vel etiaz li vellet pro

bare appellatõem miuſtã

