Wð à (Remoueri · habes hie ꝙ infamis repellitur a denuntiatione vt ꝗ.
OWYWVMV de ſponſa · cum m tua:et ꝗj.de accuſa:cum dilectus filiꝰ.et.c· Rcut oli
4 et · F.. de popuł · ac· popularis actio·hug · contra · B·
b omuni.i m ſinodo vel auditoꝛio cõi · xxxv · · vj · ẽus · in fino
c ¶ Uncontinenti · · m eadem inſtantia iudieij ant e loquatur ¶ do⸗
= —partibus· vel anteᷓ recedat a preſentia iudieij quia poſtea ſi uboꝛna

e⸗re ). v. tus prefumitur · ſed hoc poſſet mtelligi habito reſpectu ad qualita⸗

efrmeny tem perſone. vt ſic poſſit

coꝛrigere vel addere eti⸗
am ex interuallo · qualiter
intelligatur meõtinẽti ꝓ⸗ ſ ipfum oſtiterit odio vl gra⸗ .
batur. . de v· ob: vtiuu tia veritatem ſupprimere urr⸗ 5

us . act· ff · S adult . quo d timoꝛg Eleſtij. derr.

ait lex · SF. vl·ĩ fi. C. Sð erro· Aerd⸗
a duo Franeergrn q. i⸗ Reterea ſ te S Pubii⸗
=W aps miſ emeorvé, meliꝰ9 uncu.
de elet · S⸗ Cqꝛ Pter · i mueni⸗
Sr: esmulcas erpoſiesnes bn pat ſinodales ſuꝑ cauſa mri

monij coꝛã t veſ tud capitu⸗

ius verhi meõtinenti ſiue
mox · ar · contra · xxxv.q·
.ix: quod quis omiſtt · ſed

inia per engan e. ſentia alicuius delegati iudi⸗
ps illius quã dabes cis ſupeadẽ cã iterato pꝛebe⸗

· de accuſ. ſup his · de fi ant iuramentũ dummodo ali⸗

e lus eer bae ter fiat fides iudici delegato/
tam literis inquiſition ecap hie niſi foꝛte articulus noue que⸗
d ¶¶ Articuli. ex hoc loco αο1 ſtionis emergat Rmon ve⸗
ro teſtes publicõ ĩure poſſüt

potes fumẽ caſum tam il⸗
ſius dec. tam literis · S. ti⸗

Srmeme rore – K eſvn
ucht m onen. Dry id SS „
17 „„ 2° etta ni.

S u Eef r:hr6 F E. Al⸗

cs
ti

ſeripta nta p

S . cꝓx · qz illius ſuꝑ hijs · de

accuſ· quidaʒz electus fuit
m ep̃m lucañ. quidam ſe

opponebant electiomi illi⸗

us dicentes ꝙ erat male
fame et ꝙ matrimomum

pter infamiazʒ a phibẽdo te⸗

ſtimonio remoueri/ſi eã poſt⸗
iismumi recepti erar co⸗ v ſupnen
Aserie otraxiſſe q teſtimo⸗

na ſi qñqʒ non ſtudioſe ſed ĩ

Araxerat cum vidua · Itẽ
iſti qui oponebant ſellit⸗
teras cõtra eleẽum nomi
ne capituli/ domino pape

ꝓferendo errauerint ſet ſe in⸗
cõtinenti correxerin repꝛo⸗
bari non de bent ſecus at erit

1 nſorime quns tamelet⸗ fß coꝛrectioni ſue interpoſue⸗
q̃ʒ capitulum falſas dice=⸗ int niport,allimn jiſ.
bant et capituluʒz neſciuiſ⸗ rint interuallum Moẽ · i iij⸗·
ſe de lis illis et de iſtis ar Paioꝛi ſſancti fridiamn mgĩo
ticulis mãdat papa inqui
riſet ad hec ꝓpꝛobanda te⸗
5 Rea ſunt compellendi
¶ Cosatis. hic opeilun
A 64 Eesn mn erimimbzʒ vel ieregularitate e e· pꝛor et he eſt cõtra
ẽs e · peruenit · et. J. e dilectoꝛum · vbi ſo luſtuiur·
— Vm ecõtra · compellere · dubitatõnis cauſa fuit · qꝛ videbatur =
in erimmibus nõ funt compellendi teſtes in aut. de teſti · S. qm̃ · coll ·
2ð Vvij ar · et · C e. fi quando:m pꝛinci: ex eo ꝙ dicit ibi · im pecumarns

cauñs teſtes cog endos · videtur ꝙ non in crimimbus ſed otra H mã
. dat papa ſecilicet ꝙ compellantur · et · · c · ꝓx/et n m ſequenti · c · dicit q
pen in crim mbus non cõpellantur . ſed ibi habetur contrarioꝛum ſe olutio
E et quando compellantur et quando non
emuig er, opul lſones H no· in cauſa ciuili

17 S

WSr. No Iler* i 7 c ecel Ehibe n

vbi aliter veritas haberi nõ piimndiſtin⸗ cte ſũt opellẽdi tam clerici ,
laici ne veritas occultetxiin · q · n· quãcq · et qꝛ moꝛtaliter peccãt qui
veritatem occultãt · xj · q. in · quiſquis· vñ momtõe pᷣmiſſa mdiſtincte
oↄpelli debẽt teſtes · S. e. fup eo · et eoipo 4 monitus nõ vult te
pᷣſumit ꝙ etiã malicioſe &̊ faciat·vt ſepiꝰdictũ ẽ.s
pecuniarijs cauſis nõ ↄpellũt᷑· vt ĩ mediatoribʒ q̃ͥ nõ opellunt ferre T
teſtimomiũ ĩ ↄtractibʒ in qbus mediatores fuerũt mſ 8 oſenſu ptiũ
imn aut . e · F. qm̃⸗ Item in
alnjs caſbus qui qñ puile
Ia xd II Giatt fut · iij. q· in. . jtem
alibi flem crimmali . zy· jtem jnui⸗

P ˖ canomico piſano
Vper hijs / · J· Ceten
umꝰ? madamus vt ſup in⸗

uiſitionis arti culi⸗ lis tam ð fa⸗
40 au aigz ſub
ci qs tua ciuitas nuncu eana/ ma electi q; liis otra ? euʒ ſu
a gin nomine longe maioris a ſani⸗
lo ſemel teſtimdinũ roddide: 1
rint non debent opelliut in p

Poris ptis capituli deſtinatis
ogatis teſtes q nomiati fue⸗
t ꝓhibẽ teſtimoniũ verita⸗
Dẽ ardiacono mediola:
Vm otra magiſtrũ R·
ſup ro dicit falſas de
ſede apoſtolica lr̃as repoꝛtal⸗
ſe ac ꝓ ſe vel p ꝓcuratoꝛẽ fu⸗

iſſe vſu eiſ⸗ eeibi direximus. crimmnali · vV· Itez lege iu
ſtulaſti per ſe ·

ap· oraculũ edoceri:vtꝝ ſup

p̃fato vicio faſſitatis teſtes
opellere debeas nominatos

os igit reſpdem? eteſtes
pᷣdicti ſi ſe Stia odio vel timo⸗

re ſubtraxerint ꝑ cenſurã ec⸗
cleſiaſticã debes ap · re · opelle
re writati teſtimoniũ phibẽ/ de

Iecton filio

+ ol. 24120 no

11 =
Zan . „. degrn —–

△ Bno 0
π1 m Ve. R Des 9Pælli rly G EIr. A. */

on

ti · et tribus · c · ſeim erimi⸗

mbus vero patet H ꝙ cõ⸗
pellendi nõ funt · et ar. ad
H· C· e·ſhi quando · m pnñ⸗

vbi dieitur ꝙ m pecuma⸗

rijs cauſs debent compel

lit ergo non in crimmali

et ·; s e⸗ Peruenit. meõtra

rium ꝙ beneſi unt compel
lendi ·s · e · ſup hijs · et. c⸗
cum contra in quibus ex
preſſe cõpelluntur. et ar ·
s · ti · ꝓx · cum cauſam. ·
teſtes aut · ꝛc· ſed ibi ver⸗
ſus ille ſoluitur et ad pꝛim
cipales teſtes illð reſtrin

Eitur/ et · iin · q. in · F. jtẽ in

lia · pu · iudicioꝛum · ex eo
enim ꝙ certe perſone ibi
non cõpelluntur daturi m⸗ eſt*
telligi · ꝙ alie copellarur t

qꝛ qð de vno negatur de

alio ⁊c.xxv · di ⸗ qualis. ff.
e·l · iuk· lle emm perſone

priuilegiate ſunt pt con
nexitatem · vnde alie om⸗
nes compelluntur · ſuper 7

hoc dicunt quidam ꝙ ſi

lo agatur directe in modum
ij *αιaccuſatioms non ſunt te⸗
Fee vde ſtes compellendi· ſi ve⸗

o. r ciuiliter agitur de ceri⸗
ult erani?·d g

mme m modum exceptio/
ms vel denuntia tõnis aut
etiam inquiſitionis tũc cõ
pellunturse· ſi kpertnsn⸗
et .ð ſimo · licet heli · ſe d

puic di ſinctiom contradicit expꝛeſſe hec d ec· quia non poterat agi

crimmaliter · in hae deẽ. ſed eiuiliter tantum duabus ratiom bus Pri

mo quia hic agebatur cauſa conuentionis et reconuentioms mt᷑ epi⸗
ſcopum et capitulum vt patet in antiquaiet quia per cura⸗ vt iſta

lr̃a dicit ꝓcuratoribus ↄſtitutis cã agebat᷑ · ſed ꝓcura oꝛ nõ mterue
it m cauſa crimmali⸗j. de accul.· vemens· et · ff · de pub · judi · l. penul ·
¶ · i. et · v · q · ii· m eriminibus · et m erimme nõ fit mutua acculatio vt

denuntiatio quia nõ relatõe crimmũ · ſʒ innocẽtia reus purgatur. ff.S
pub · judi · is qui et · in · q· xi · neganda · et ſic neceſſe ẽ vt dicamus ꝙ H

obiciebantur erimma teſti bus vt a teſtimonio repellerentur · et ideo

—

imu agit ſoli dr pellendi

1 fannd amiſä:i

B =†

ch 20 rp vcn 6 k eE

A erz
SDen g C ⸗

fificari t. T

BCc· cãm/qñq; tm imn

* „R S

S

25 , arer.

E

ns: Ca Ad Delggen den iur ve, rogut viij 2 Mzati pmo poc 6 peſitg /20 Ir pentoib Caino Rerqs

—= jdeogqz dicẽd ẽ ꝙ ſup erimmibz teſtes opellẽdi ñ ſüt · kRue directe asdsa . ira Pocraſen e rl i w. rh re de
MSr. Als e derdnnng du⸗ anete vetne pea ot. ve e Mien i⸗ et ̊ ẽ ratto runt ſimul· imo erimmalis Hind cat un nq Fatuao ſaffkn Sr ReS
””è”câlel qꝛ in infamiã alteriꝰ nemo dz faale ꝓklire · qꝛ tles ſez qui volut m gis equũ videret ꝙ ſp opellerent᷑ qlitercuqʒ agat ne crimma rema 1

famare detractoꝛes dieuntur · vj . q · · ex merito · et · c· tri bus · ſe · ergo

neant impunita du tñ nõ crimina lit directe ˖ ne ꝓ viles pſonas qͥs eo

neunt eErOοr 5„ eẽ · ar .. de ſen · ex · vt fame · eũ ſuis ocoꝛ.ibĩ poſius· et arꝗ· ð col xx.
multofoꝛtiꝰ nec opelli aliter reſpondebis capiculis ſes vnmis ⸗ enere ⸗ 3 ſup nee B
DSad= =t illud ſup hys dicas e bi opellunt teſtes ad bandi infamia; ſte et · e. eñ otra . et c · ꝓx · jn
L ae irre gularitatẽ oẽ eleẽ uz Màρραoaç CScnna 5 nocẽ . iin. dicit ꝙ vbi non
re E ne indigna pſona ad api- ¶ ſᷓ ſip arfrd'†ααυαd2 dod moͤde vineonlo iur ame nri vñ buj eſt peccatum tacere id ſu⸗
— er, α cem digtatis pmoueatur euli te vna⸗/ epi vul⸗ tes vmeun o iuramenti vñ Hu⸗ per quo teſtes mducun⸗ 14.
T 2 ſieptoz q; vii pſona capituut ex . Nhrori⸗ militer ſupplicalit vt cũ cãm tur nõ ſüt opellẽdi · ſed Ri P
a tara digtatõp furrep teram ex altera peurades er nebt quibuͤſdam Arti⸗ Peccatum elt tacere opel .
tionem ꝓmoueri nõ dz et bꝰ mi nẽa pñtiaꝰ itutig ?· S· uper Hijs et quibuſdam ar * tur
ſudex ex officio ſuo ů facẽ Teſtes qͥ fuerint noĩati pter eulis obis duxerimus omit⸗ Enerabilis · coniura⸗ X- r.
dz qvr pub ſcà pulitates ſiwerit inibꝰ ſi ſe gra vel tendam ek ipſe intentionem tionem elerici enim q con ? lale al.
Pficitur et ſic ẽ quaſñ ſpeci timore ſubtraxerint vl odio mprobare non pomt m dor unt cõiurationem velmſ e .
ale ĩ cã m quiſtõis vt .de p cenſurã ec cog atis vernta⸗ teſtimonio ciuium pdictoꝛiiz e dias ei parauerint depo⸗ e
ſimo. ʒz oiieet maſitio nõ teſtimoniũ phibere · Wẽ ꝓuidere ei ne ꝓ defectu teſti· nendi funt et tradendi eu⸗ .
fit mñi vbi mamia pᷣceſſit ti teſtin Pr. :„ ν .σEee ga pen. ari · vt pumãtur⸗ 7.
. — . um vreat ſua juſticia dicnaã⸗n, 4. e ſeculari · vt pumãtur “
vnde ibi non compellũtur epiſcopo bonoñ / et mgroldd⸗ un 0aaal .xj . q· i· ſi quis ſacer dotũ · 2
eResindea ncie N . epo raildroa mia mo Pmiſſi ec a· c· oiurationũ · et tribus .
brotontur crimina oritur Enerabilis frater · n · ai⸗ Vr ce· ec · ap· re · cog atis llos c. ſe laici vero qui cõtra
probentur crimina oritur G r S vidoriga moſs ab epi ſuum ↄſpirati
mfamia S. n. prox. teſti⸗ epus rauenatẽ· Poſuſt ci⸗ qs videritis opellẽdos vt ab deiſopum ſuum 5 piane,
momum er gr ibi ageba ues cremoñ cũ A.· .· R· quõ⸗ himoi ſurameto abſolilant *nandi et cömumone
nem. deo eapelluneur te dam elericis eccie rauenatẽ idẽ archiep̃s ad teſtimoniux priuandi · xj i· conſpira
. auãadzã p̃ſũpſerũt coniuratio⸗ duxerit ꝓducẽdos eos nichi tonmuim q
ſtes ne talis falſitas rema quadã pfüpſerũt coniuratio ueccon 21 b ¶Abſoluant. ſed vide⸗
neat impumta ex defectu nem facè otra eüm nichilomn⸗ n ommus ſi ſe Fratia vel odio tur , non debeat abſolui
leniun piep es mre mnus in detrimentũ ei? dateαυα1 veltimore ſubtraxerĩt diſtri: cum ſuramentumnõ tenu⸗
r prox ca· 2 A „ . „ » . e⸗ Lit. f̃ 4 11 th ei 2. F
Se A⸗ lein eumme falſ et ppo⸗ et ad heẽ zelanda ſe aſtriñge⸗ phibẽdũ teſtimomũ writati⸗ modi iuramento ligati·ẽ
S SeA5 cipue mn kis papem quſ⸗ = ti · prox · conſtitutis · et · c.
EBFn bus muͤlta ſi ſi prer
H. ef mt Hecialn . inti mauit · etꝗ. de accu · ol̃
SeAETieeenan er. — aeur e eanerlamn idaf Bo. ſe eedeg ver dſoluno rotus .
e dieg er o vbie * . .rtte icitur fieri ad eautelam ſiue de . oqʒ abſoluuntur ali⸗
N – Re-L. F ele anelboen nennk. edicmpellenbiteltesr Vi quive poſſint teſtificari e de de e guen Brnktetaren erali⸗ ra⸗
A S . Zum eſt in calbus ie gjbm legem compelluntur miſ in caſbus tione iuramentum huiuſmodi non tenuit quia coniurationes hmmoii
* 2E vbi ſpãliter nõ dant eonnelin ve dickum et et hoe dicunt tanẽ · et Kkite fune gj ſ quis Heoroi · e oiutationn. ot-c-ſe muentibus ſec de
n vine:eraln, conranum diemeg idnmeit- vofwpzatiis orr Dirfboatuatfn vvro eeisrriaſ naniem mue ercuſven
bus ratiom bus pt᷑ de facili rñderi m illos qui dicunt ꝙ ſemper eom ne).0 ia nõ Hahuſt Jnn. 1 ore fudſcium 26
pellendi ſut teſtes ni ſ agatur erimmaliter tmdic ꝙ nulla crimmaliſ qoms.et quia no habuit tres comites ſcʒ veritatem et iudicium ꝛ e ·

r. ιρ Fra m qumta opilatione ſcilieet conuentio et recõuentio · et

erat queſtio mter ep̃m et capitulum ſed ciuilis tantũ · vt Hatet mte
ic te⸗
ſtes qui nommat fuerint cogatis veritati teſtimonium perbibere ſi
gratia odio vel timoꝛe ſe ſubtraxerint pꝛeterꝙᷓ ſuper eriminibus /ſice
debet intelligi /teſtes in ciuilibus queſtiombus ſunt opellendi · ſed ĩ
crimmalibus non debẽt cõpellijet ſic papa ꝓuidit hoc nouum ius · et
ſic ↄtrarium nullum cõtra iſtos/et ſic non opoꝛtet vt dicant ꝙ h erat
cõtrouerſia mter epiſcopũ et capitulũ ſuper pluribꝰ articulis ciuili
bus et ſuper criminalibus:et ꝙ iſti erant pro curatores ad excuſatio⸗

20 * 2 . .He
79 . Ve. , 37
DX N . ge ,

=

adnittuntur qui alias nõ admitterentur · C· de Heret. l · pnk · et · inij ·

et · e · cã · q· ij · aĩladuertẽdũ · vel licet ſit illiatũ auẽte ꝓpria non debz qͥs
venire cõtra · ar ·s · de elec venerabilẽ · Item habes H qꝙ ſocius crimi ſS

. Wπ
Sors Wen
S d.— . — „Pd; aig

nis admittitur ad detegendã conſpiratõeʒz · imo certe tenetur illã ecõ es Netszr 3

ſpiratõnem mamfeſtare et denũciare. vj · q· i. . ſi quis cũ militibʒ · mm

ki.· et· lxxix · di · ſ q papa. Itẽ in defectũ ꝓbatois mmus idonei teſtef ſa4 vlarz “
H 42 K

. „ — . — . . ByvC²
q·iij ·S· jtẽ ſerui· rñ ſio · et ꝓpter defectum teſtium admittuntur

as adnitti non debẽt · s· de elect · eum dilecti ·

.cum fuerint abſoluti vł nol uerint ferre teſtimonium ꝓpter

E
iuſiurandum· mehil ommus ꝛc̃.

Di ſtpbu) Cu ſH ρααοozHd: , , / e a . W. Ne Ho am & n.
(s s A NTE JV. e Vt Sre e er N
OE L An t, ſtrg. Nz „a LrX &r α d, . " T B „„.2 5ℳ). ] „. k.
. . E 0 æſs CP. 2 °f. Ruc ſ. 2 it
. . α veνααμdo d A e* ,T KX
WdC Sr. & e ,F dͦ
Fα

7

—

„5
N

2

. „A.

Depte Ca). Puatsnſé ſne ad mnilo nocι )ſte Trüͤ
CaRpn
2 Hjne raſuzid
2 5 ο ſe
200° Didimng - E
g Dutt mulutn
„ —R . . . . ——W Frndlaba De abzats*ẽ
K.. . . Aſcripturã aut ent icã · xxv · q·ij ſancimꝰ.Autẽtica ſceriptura IIfadti·C· de teſta · ſ vnus:qꝛ nõ ſtatur tali narꝛationi mſi illud ꝓbe volal· rde hby
eN eſt que ꝓ manũ publicà vel p iudicẽ cũ triũ teſtiũ vel duoꝛx⸗ nec dicitur ꝓpterea vicioſu H ptũ ſi ð eadẽ manu raſura repoſta eſt v hidue daclefaba k/
Vadminus ſubſcriptione vel teſtimonio facta : in aut᷑. de in⸗ m loco non ſuſpecto · ſi vero litere oſſent clauſe tunc non nocet· ar · C. 2 9 mluzt y.· 8
ſtru⸗ cautel · ſed inſtrumenta · colf · vj · vel duoꝛe viroꝛd. S· ð ꝓba · de fide inſtru · comparationes · et . C· de teſta · RK vnus Jau 1111 2
. Im otra · vel gue Pabet ſigilũ autenticũ⸗ c · ꝓx · et · S. de ꝓ bac · pꝰ ¶ In poſſeſſiombus · i. im nomimbus poſſeſſionuʒ · ſed in nominibꝰ ¶ E ſrn lar
ceſſionem · Et etiã ſcriptura quã facit puatus in pnñtia trium teſtium actoꝛis vel rei vel iudicis ibi omnino raſura eſſet ſuſpecta· Itẽ ſi eſſʒ σι να. oe Xe
4K viðꝛ autẽtica · in aut · de mſtrumẽtoꝛd cautela · ·ſi tñ qᷣſꝙ · colk · vj· a ibi falſum latinum · ſuſpecke ſunt lit ere · . de E p· ad audientii· .Ee, —
C.·qui potio·m pig ha. 2 cepimus: valeant · g.
ſeripturas· . UMU alias emm nec redar
b (Exemplaria · C· ð edẽ — . ,„ c.⸗.- Fui pñt nec etiã ſciri quid
ydo· aut. ſi qs in aliquo/m ſoe inſtnmeton le et. F Cüpuilegiañ inſpe⸗ debst ſeruari p ibac to
T rr. A exoviara ſunpiaa Iſeripturã autenti⸗ re cta nõ valeãt argui falſtatis/ . inſpe ctõe dep⸗
ft A=, Publicsea ſnt ſidie s au⸗ cañ videm d exe⸗ caααt difficile ſit et piculoſuma HebitHuik dileck⸗ er
— ctoꝛitate · C. de teſta · pu⸗ E Eer é aEn . e n . c·poꝛro · et .. e · ꝓx · a · xc⸗
e blicati · et ꝗ. e · c. vl · ar · C· plaria nihil facere poſſumus/ſletes apð ſe · ap · exhiberipcipimꝰ vj. di. bñ qdem. nec poſſu
de Rr enbibeoel. . Lexander · iij · vt vel exhibeant᷑ eide archi⸗ mus earr de rege nmiſ
„ eet H quide dñs circa fie et Cripta autentica oi pᷣdictoꝛꝝ frẽm· ea pſpecta:. de legi-ſſf⸗z –
ʒC..de re iudi . geſta ſz Po⸗ ripta vero autentica a:. POm clauſtro pdicton fim. ciuilejet ꝗͥ Puilegiũ velim Drer-de-
S un ne ꝙ ita papa mandat/ ⸗ ſi teſtes inſcripti deceſſerint · vel malio loco ↄgruoa ſecu⸗ ſtẽm vult arguere falſita .
0

D. E Parent nunquid Poterut.
ꝓcedere. dicas ꝙ no/mñ̃

p iura p̃dicta/vel miſi pꝛo
betur tenoꝛ poꝛis Rpti⸗
nõ cancellati non vicia ti·.
ð puił:cũ olim: nã ꝓ l̃as
vltimas nõ datur iuriſ di⸗

per eag de pꝛioꝛi foꝛma a

=D ſideo non põt ꝓcedi p ip
las. ſic non tenetur qs exe

— —

qui ſententiꝗ/ mſñ fiat fideſ
ð iuriſd ictione · S. de offi ·
Cripta vero: autentt
ca: Inſtra publica perpe

7

q:n.ſñ qs ð clericis· a·s· S

pañt· cũ pdez · l. iin · q. in ·
e Saitẽ ſepe fit · C· de nide⸗
R) uata vero ab aduerſario⸗
Ets ſeripta itac eoſtet ela.
D. * quocuq; dumodo ptiũ vt
=ðZB teſtium ſubſcriptione ful
clta lint in actione pſona⸗
eert li robur obtinent firmita
. us · in aut · de inſtru · cau ·
⸗ F. ſed et ſi qs · Et tał ſerip
SD tura dicitur autẽtica vt hh
. patet · In real vero ackio⸗

ne iĩſtrumentum manu pu
blica cõfectuũ ſpomt tali
inſtẽo puato mñ puatũ iſt

— „ „ . a . —
onẽ teſtiũ · C· qͥ pot · imn pig no · Ha· ſ. cripturas · Puata vero mſtra va⸗ .
qui ea⸗ ſeribũt · C· de nõ nu · pe · gnaliter · J. ff .AWen
— depoñ · publica . vliad comodũ vero eoꝛꝛ mie · C· de ꝓ bac· mſtr̃a
æmanũ · i. ꝓ notariũ q ſeruꝰ publicus ðꝛ · ff · rẽ
pupilli ſaluã foꝛe. · n. ⸗ aut · ð fið · imſtẽ o · J·
e¶ Apareant · ratione ſubſcriptioms ·⸗⸗ v
Rr d. Sigalũ aut enticũ. ſigil ſũ autenticu ðꝛ ſigillũ ep̃i ·
— et ei ereditur qdiu otrariũ nõ oſtendat · · de ꝓPbaẽ · poſt ceſſioneʒz ·
Ne et ⸗xj q ii · cure · Item ſigulũ capki · s· de ꝓbatc · e · tercio. lxxin · di · m

lent in pᷣiudicm illox

—— —

5 8 rõnes. exẽplo · lau ·

d (Dublicam2

WS

¶ Sigillu · ſz qð dicimꝰ

pma foꝛma pus appareat

Pper os tua firmit ate nituntur ad
⁵* *Damnũ ei comodu vtriuſ⸗

q; ptis · ar· liin. di · c i · x·

t Racprna ſ ir, ☛1 Gwno eâd mmonſl.1 lech eynr
Precled fux ſmiπα 8 Pe RTr W

1 a pe AP· f·ay.· idy pe tmle ſm m 1e tar nsn pG 3 rcha c BaC εο.

Inſi p manu publicã facta fue⸗
rineſtag apareant publicaà
aut auteticũ ſigillũ habuerit
pꝓ qð poſſint ꝓbariñ vidẽtur

NWbis alicuius firmitatis ro⸗
X itis vr̃is accepimus

ꝙ cũ cauſã que ĩteꝛ magiſtrũ
a a RKK ſup capella de ambito⸗
ria vertitur de mandato nẽ o
ſuſceperitis termimandã pꝛe⸗
fatus · R· l à ſibi copiã fieri
poſtulauit. ð cu as argu⸗
eret kalſit: ti. m narꝛatõè
facti abꝛaſe ſunt vbĩ ſcriptu
iura parꝛochialiai· l Di⸗
dicim % pt abraſione illaz
judic ari falſe ñ pñt · nec etiam

—

aſte in narꝛatõe factiſi erꝛa⸗
tũ eſtimcunctant᷑ abꝛadi poſ⸗

Ccepimꝰ ſas quas ab
beas ſcĩ aug contra can-
tuarieñ · archiepm traſmiſit⸗

.j. coll · vj · vmẽ ·

noie dñi · m fi· tẽ figillũ alicuius pncipis ſecularis cui creditur · ð cõ
ſuetudĩe · e · cũ dileck9. ite · ar · xix · q; in · ſtatuimus · et · ff. de euſto · a

e ,).

—

8 .
War-H asρ tatis vt ibi 8:·
WRr. 2
R o ¹- vl et ſine rephen
EE intelligo veꝛx vbi eſt
X 6 ͤvatõne facti pñt abꝛadi qꝛ

☛

tcitur autẽtica · æ⸗lauit/9

exhi· rer diud · ĩ aut · ð ĩſtru · caut · · ſz et ſi qs / et talis ſeriptura di⸗
8 de ſure petẽ potuit cũ ſit ↄñe ĩſtru⸗
ar OMSEAMX Kis poſtu⸗ mentũimo iuder tenetur ilud ꝓ tibus exhibere
ly. cp „g. de dila · p̃terea qð ſi nõ fecerit appellari poterit .· e · g· Ppetuus
(S nã et ꝓpꝛia mſtrumenta tenet auia alter ti exbibẽ exã vtit illis
(ZE .d. 77X J. . Rtc tin ite ete Ce⸗ 1 vi⸗ S
3 I. eervaihnb. debaupr dubitandũ qm H ptũ debet apparẽ
h¶ Abꝛaſe füt · ) nõ viciatũ ñ cancellatũ.C· ð edic · diui adꝛi · tol·
ſione bulle et carte vel lre · de puik · cũ oli · et H
eſt ius qõnis et vbi papa rñdet de iure · ſz ĩ nar⸗
Ë nõ ad ius ptinet ſed ad qõnem fider i⸗

cũ ea vult arguere falſi

De ſo de fier illid ehiberi toac

— „— bandi roll egt
ſint · Idem eboꝛaceñ · atepdele⸗ n:

R pona e

—

ro vſh ad natiuitatẽ ꝓximaʒ
ſancti iopis baptiſte/ Si vero
ach - .„ 2 —
nec veĩt nec ſufficientẽ reſpõ⸗
ſalẽ miſeꝛite ppetuũ ſilentiũ
ſponatis / ipa vᷣlteriꝰ arguen⸗
dijiterim aũt nolumꝰ illa pui⸗
legia va cillare ſ̃ ʒpᷣcipi moſe⸗
tetiã Geobtern ſup ſtatu
mõaſterij lata ẽ ĩuiolabiliter
obbuaꝛi · Illubemꝰ vt archi⸗
ep̃m ĩſpe ctõepᷣuilegioꝝ ·xij ·
hoĩm nuo faciatis eẽ otentũ·
¶ Eleſt · ij · abbati ſeĩ ſecũdi ·
Ontingit interdũ vt di·
citis ꝙ qñcũq; cum ali̊
liteʒ habetis pꝛiuilegiũ vrẽm
adueꝛſe pti cogimini plenius
exhibere· Vñ accidit occa⸗

hHri ſuſpecte ptim ⁊ cũ puile⸗ xhalee fione vnius capli ſup q̊ cõue⸗
gia in poſſeſſiombꝰ abꝛadatElen nimini plurima litigia ſuſci⸗

tant᷑ . V 6ſ ul · v ·t. x. vt qn⸗
ũq; ſup exhibendo pᷣuilegio
el indulgentiaſeu inſtrume⸗
o fueritis re qſiti pñ te iudi⸗
ce ſaut aliqbus pꝛudetibꝰ vi⸗ z.
ris deput atis ab ip̃oſaudiete
Hiae Abbas lrnes ⸗

rumentũ hẽat trſi vel amplius ſubſcripti Pare ſti. nõ dz · vbi de hoe · foꝛtius otrar iũꝗ. de

tis · pmo iurabit ꝙ calum⸗
oſe h̊ nõ dicat/alias/nõ au
diret᷑ nec daꝛ et̃᷑ ad mſpici

endu · C. fið · inſtru. I. vl·

que ĩtelligit cũ agi ð fal

ſo er imalit᷑ tũc ĩſe ribit ac
cuſatoꝛ vt ibi ꝛ · Quidam
ĩiteligũt · l· iſtã cũ agit᷑ ci

uilit᷑ de falſo Vbᷣm ꝙ h̊ deẽ.
ĩte ligit᷑ a õm h̊ bñ ꝓbat
id ad qð ĩducit᷑ cũ qͥs ciui
lit᷑ vult arguere inſtẽm ð

falſo et h intelligo veruz

vbi de caluma nõ eſt iura

tũ⸗et ẽ ad H.ax· S. Sẽ teſti·

pñtiũ · et · de excepẽ. pa⸗

¶Securo· hoc (ſtoꝛał·

judex debet ꝓuidẽ vtriqʒ
pti· ij · q: ix.Hoꝛtam̃ · xxxij
q.ij·ſiue a qᷓ.ð aꝑ · ex pte
et · s. vt lit᷑.ñ oteſta/ acce
m Crguendi. (dẽs i·
Nota tpᷣs pᷣfigendũ aceu⸗
ſare volenti vltra qð non

audið vt · iin · q· v. c. i· a J.

q̃ fi:fũt legi.latoꝛ ꝗqᷓ.de ac
cuſa· licz ꝗᷓ. de clãdeſt · de⸗
ſponſa · eu inhibitio · a . q
ma· accu · pñt · cũ m tua · et

C. de ing e · ma · diff amari ·

et · C. qͥ accu.nõ pñ̃t · ſi ea·
ſic et ad exceptõnes ꝓpo/

nẽdas ꝗ..ð excep · paſtoꝛ ał

n vacillare · ar · ꝙ pendẽ
te accuſatõne ↄtra aliquẽ
mteri remanet in ſtatu et
officio ſuo pſtino · vinj · q·

iinj · nõne · ar . Otra · S. ð te⸗

.

eri · fal · ſup eo · et hie erat

o ¶ Obtentu aucto⸗ (iam ſententia executiom demandata ibi non.
ritate em puilegioꝛ ſnia lata fuſt ſup ſtatu monaſternj abſo luendo
monaſteriũ a ſubiectione archiep̃i · Et ita patet ꝙ licet dicat᷑ ſenten

tia lata ꝓ falſa inſtra ſiue teſtes quouſqʒ ð e̊ oſtet in ua firmitate ꝓ

momenti ipᷣa ſententia:s · de ꝓcut᷑ · in nra · in fi· et · C. de ꝓcuĩ · licet ·
pꝓ ¶ Pꝛiuilegioꝛx · vel etiã in pte ipᷣoꝛd. et. . · ꝓx · et · ff · de ede ·
ntingit · ex bibere · et nonne iſti erant rei quare ¶ · l. i. ij · B·
SE cogunt᷑ ſua inſtrumenta pti alteri exhibẽ otra illud · .. de ꝓbaẽ ·
Cc.i · et · im · q ij · itẽ in criminali.v · qͥ intendit. et · ¶· de eden · qui
accuſare· ſ̊ nõ ↄotradicũt illa qꝛ iſti vſuri erant in iudicio ſllis puiie⸗
gijs · Et ideo aduerſario illa edere tenebant · ff . de eden. l. i. F. edẽ da ·
nam et actoꝛ reo et reus actoꝛi tenetur edere omnia quibus vſurus
eſt · C· de eden · l· vlti · de Hoc dieitur j. e· g. perpetuus · b·

r ¶ SBulcltantur · qð eſſe nõ debet imo potius ſudex ꝓſpicere debz
ne lites ex litibꝰ oꝛiant᷑· ff · de arbitris · nõ diſtinguemꝰ. S. quehtum.
ff · R certũ · pe · leieet · ff · del · ij. fiden omiſſa · S. Ri quis.x · a · ff ð dam ·

Sn E.

P. e⸗
F Vrh xIrDn

2—

— . N S

Y

N S=S8
fer AV .

— .
α XαWS α RRN. „

RRr . T.

jfec · qͥ bona. · vl · et · C. de iudi · aptiſſimi · et · C· de ſacroſan · ec · · v··
vnde aille q; petit ſibi fieri editionẽ ĩſtrumentoꝛd iurare debet ꝙ p
calũmã ̊ ñ faciat · ff.· S edẽdo ſi qͥs ex argetarijs · Sexigit᷑ C.quead

modũ · teſta · api ·l · ij . b ·
r Nudice · alias nõ te

. aut e mzoZ. ite ſtabi ſenè late 3⁰°
ln 2 F acſ e . e Fae aenete a e n Aſen gE an eid⸗He

net᷑ · ſeã eoꝛã iudice a pñtealia ꝓte H fůt H
facienda · ar · ff · ð ĩter · ac voluit · F. qð ait . K ,

Iud: h. d / BDem, Duat

c õ

,as† 5νμ„. h
s

Crar we
EtPSer l
et. I. vl.
„ a G en
H XRX
te ν MD1r n⸗
S T de ep. et cleri · oẽs. S. H m
bilommꝰ9, de Poc dickcum
= 2 eſt · ̊. de elec · querelam ·
t Paſe & as . α d ¶Cũ honoꝛe. et ſic patʒ
vevek Ylſbellꝰ gna lis pt offer

ri ·S.· de reſti · ſpol· ceum ad

.S· de libelk · obk. ee n.·
e Obtmuerat. i in iudicio
(W.. p Er: poſſeſ oꝛio. ſed ſi obtmuit
in poſſeſſoꝛio qualiter mo
do petit cu ha buerit poſ⸗
Juy Nles eh ſeſſionẽ. dicas ꝙ obtinuit

0216 dobſtua vt uande ˖ S· de iudi· examina⸗

= itg Ma ſiit obfeſ ta . at ep s recupauit poſ

4* 2 A
E ſlen elte do cautionẽ coꝛã ep̃is re⸗

helelaraß dez gFiñ; et mutiñ̃ ot pꝛeterea

2 peh2 al monaſteriũ nõ fuit m poſ
Pies Teaslelus ), 2“ ſeſſione · ſed areps · S· de ſe
8deſen queſtra · ad Hoc ·
2 Ss ſ 4 Addendi. dieũt q dam
C. S P ar⸗ Huius lre ꝙver ba iſta
ſ Caut ſemp ſunt ponẽda in libel

* * 8 2„
Di⸗ ar· inſtit · S ac · S. R mi⸗

nanẽ niſi quis velit ponẽ
cautelã. qꝛ vſq; ad lit᷑·
cont. pt mutari vel addi ·
vel diminui libellus · C. ð

yi Nn⸗
No
Re = eſt · 8· de libel · ob · c · ij ·
A 8¶ertinẽ · ver bũ iſtud
ptinere latiſſime patʒ. ff.

4 ( . de · x. ſi. ver bu iſtud ꝓti⸗
Ne

l 2 Wtt di

ſe edẽ/ de Poc plemus diciẽ

R m hia à in poſſeſſoꝛ io cauſa rei ſer

ſeſſionẽ ĩfra annũ offeren

nus. ſed nõ eſt nece ꝙ ʒ po⸗

eden ˖ edita ne5de Bdem

l

ir.n
cauſã adiecit · ff.· excep ·
rei iudi · et an eadẽ. S. actio
P nes et ð H̊ dixi · s 8 libelk ·

e A P (Eoferebat. ob.· c · ij ·
Fre Eh
feuduz alienare nõ poſſet
nne licent ia dñi · vt in cõ
ſtitutione frederici ð feu⸗
8. C · de iur · emphi · I. vl.
et · axr qᷓ.ð dote poſt diuoꝛ ·
reſti · nup · ſ̊ H̊ collatio ad
alia et ↄofumatõ ad alia re

1. FroWes EZP . (Et ſuß · H vult · viẽ·
dicere la iſta · quidam te⸗
ſtes dicebant ꝙ monaſte⸗
riũ poſſedeꝛat · a · lx· annis
et citra · alij dice bãt ꝙ P
quinquagĩta annos ea ſup̃
vere nõ ꝓbabant · quia
h p fuiſſet ꝓbatũ obtinu
iſſet mõaſteriũ · et ideo di
eit nitebatur pꝛobare ·
k (Conſumptu cõſump⸗

Srr tio vel raſio eſt m nomimi

o —E 1

rae

—

tãq; dñs p dicki comitis q

fertur vt ꝗ. ſequitur · e · .

bus iudicu in data im re⸗

motione appellationis / vt

X dictũ eſt . S· e · ex literis ·

.de Deat⸗ cil 1

modo. f · de eden · ar gentari?. F·edi aũt · alia vero capi .
tula nõ debẽt tradi · ſic et qñqʒ reici et̃ clauſula teſti qᷓ
S alicui ĩgerit ignomimã. C· quẽadmodũ teſta · api. l· inj· a.
ſſter dilectos · abbas· Habens mandatũ a caplo ſuo
alias ñ audiret᷑ · S. de tranſac · e· otingit · de ̊ dixi. s· de R p· edo

ff · e. ti· 1. 3
(Cij.

e¶ Pꝛocuratoꝛe · ¶ cerie mh cauiſſet de rato. S· de offi· del· coꝛam ·
et ita eſt ↄcipiendꝰ? libelſus in ꝓſonã ꝓcuratoꝛis noĩe eccie · ar · C.

pte Rrraria ekmodo⸗ reciter

ita ꝙ ſi tm ſuꝑ vno caplo que⸗
ſtio fuerit illud ſolumodo re⸗
(ſeribat lot⸗ aduerſe pti copia
ciilg fia
no iij mediolañ · atepᷣo⸗
Nter dilectos filios ab⸗
baté ſancti i donatid 8 ſe co⸗
ru at⸗venrargzo un ſu
ſubiectis articulis diu fuit in
niẽo auditoꝛio litigatũ De⸗
tebat ſi;dẽ abbas noĩe mõa⸗
ſteꝛij ſui a pꝛefato ꝓcuratoꝛc
tuo noĩe mediolañ · e ccie reſti⸗

tui mõaſterio memoꝛato por⸗

tũ ſes gctonze cũ honoꝛe diſtricki
a iuriſoictiõe loci Pfati dieẽs
ad monaſteriũ h oĩa ptinere⸗
hocip̃ᷣm dicens de boĩbus qui
habitãt ĩ ciuitate eurtebineñ

2. n Men

Xx2.

quid ſit inditio ad ̊ vt ſcias an inſtm falſũ ex inditõne diſcernatur
Eſt em indicio quidã nũs annoꝛ oſtans ex tribus luſtris i. xv· ãms
et debet pom in pꝛĩcipio cuiuſ ſibet iſtĩi vt dictũ eſt ĩcpĩẽs a pma
inditione ꝓ totũ annũ dicit iditione pᷣma. mn ſeðdo anno dicit inditõe
ſecunda · et ſic vſqʒ ad · xv · et · xv · anno fimto iteꝛ meipit a pᷣma indi .

. gn, ſtes qʒ pꝓduxerat per s nite⸗
bat ꝓpbare 71 monaſterium a
lx· annis a· a.l annis aſuß

poſſedeꝛat ſupꝛadicta. ꝙ fa⸗

ns deſ hylo rr6 σW poſ- ma publica erat ea oĩapᷣfato

mõaſterio / a jam diche luitar⸗
do fuiſſe donata Sed btra⸗ 24
,lIAABPuilegiũ donñaãtõmis a ꝓcura⸗
toꝛe tuo multa fuert obiecta ·
Pꝛimo q; ibi maxime appare⸗
bat ↄoſumptũ videlicet in ãno⸗
tatõne inditõnis vbi potuiſ⸗
ſet falſit as facili dephendi⸗
Cocd̈oοq: ci carta vetuſtiſſi⸗
ma videret recentioꝛ apare⸗
bat ſcriptura: tanquã nõ illo
tpe facta fuiſſet · Freiochua
falſum ſigillũ vicioſe videba⸗
tur apoßitũ eo ꝙ a media p⸗
bte ſigi li apparebat danime

₰

et tenẽt res monaſterijĩ gr⸗ rs, go ñ cũ mitra in capite · ſg eũ

lia de qᷣbug monaſteriũ obti⸗

nuerat iudicio poſſeſſoꝛiop :
ſmam ep̃i veroneñ · Hoĩa pe⸗
tebat cũ omibus fructibꝰ ĩde

a.nere· vñ p ſ dedurit in a aren peeptis aluo ĩ oĩbus iure ad⸗
diciũ quicqd iuris pabae es Oedi vel diminuẽdi iſſatagés as&raα ſed dimidiatanq illa medie⸗
efic eff la Einαbare o oĩa qᷓ pᷣmiſſa ſunt ad Pe⸗ Atate reſpicèt aliã mediaq tñ tñ
ſuũ monaſteriũ ptin . ¶ Dꝛi⸗

moꝑ pᷣuilegia luitardi comi⸗
tis quondã ep̃i lucam a

ſteriũ ipᷣm fund auerat!/ et ei qᷓ

pᷣmiſſa ſunt donauerat vmuͤ⸗

ſ. ScSop mſtim ſ nie aſperti ey.
quondã mediolañ. at eß/ quã
ex delegatõne lodouic ipa⸗

toꝛis tulit ſup hijs ꝓ mõoaſte⸗
riootra ap ati luitaꝛdi nepo⸗

tem ſup eis mõ aſteriũ mole⸗

ſtabat· Corciop Builegia ro⸗
manoꝝ ĩpaton ſe p̃ſerti hen⸗

rici qͥ pmiſſa oĩa mõaſterio cõ⸗

firmabat vel etiam oglerebat·
MRuartop inſttalocatõnu qs
fecerãt diuerſis pſonis abba⸗

tes mõaſterij memoꝛati· Te⸗

¶ Inditõms · inditõ em oſueuit poni in puilegns et inſtẽ s. vt H

„R„. A9 „ Me — 1
s αανναι 8
aasE Prle et. xxiij · di · in noĩe dñi · et · lxxiin · di · in noĩe patris.jn fi. et anm domi
s .. m ſunt ponendi et nomẽ impatoꝛis a menſis et dies · et H totũ le Si?

— in aut · vt nomẽ impatoꝛis ſa: documentis Pponatur.colł. vj jyeditio

sr « „ν

e tñ inſtrumentoꝛx dz fieri aduerſario ſine die a oſule a ĩdit ione q an⸗
nis dñi; inſpectio iſtrumẽ to

pilieo: nec ĩduta poͤtificalibꝰ
dſecft ſed regalibꝰi idumentis te⸗
negs in manu nõ baculũ paſto⸗
raleſ. 5 qſ ſceptꝛũ regale cuiꝰ
Saasd. ſeen nõ apparebat integra

tota vacua remanebat · ſed q⸗
dam imago videbat᷑ exea fu⸗
iſſe deleta qꝛ cera ĩ ea pte nec
ĩcoloꝛe nec planicie reli p⸗
ti ſilis apparebat · vñ nõ ep̃iſzʒ
ĩpat oꝛis videbat fuiſſe ſigil⸗
lů · qdð in vna medietate ceſa⸗
ris imaginẽ expᷣmebat/ mal⸗
tera medietate p̃ſume bat vl
fiin v oĩugis imagine habuiß
ſe Waaii ipᷣo ſigillo nulle alie
ire appareban miſi qᷓ nomẽ p⸗
pꝛiũ cũ hac adiectione dei 8.-
tia deſgnabant Pʒ cu ꝓpꝛiũ
nomẽ ipius epi uerit luit ar⸗
do noſe ꝓpꝛio qð pmebat
ſgill deletel elete fuerant

ſcda 6 fuerat nerat ink · et.t et vjf

teſta. ſi vnus-

t¶ Oꝛofiteretur · j. eonfi tebatur per ſe feciſſe completionem inſtru ſ
menti: m aut · de tabel . S. i · et. de pꝛiuił · eum olim ·
u ¶ Mentio. nota m puilegijs mentionez eſſe e n ſ ententie ve/

2 E
P Traſ. r, n

Iars 2, „. 5 Se zer ̃ſtat materiã fabꝛicandi falſuz. ff.
2“½ 1
J obint? .. E, at 2 mſtm Bar⸗ Ff ę‚Rðè8S atazd, 2° przobant Puilægia 2 7 ato* Serz.
Er Rſ. S n T. a, Poed B getle⸗ t y 7degid hennn bi Lete .
li mno on = de Tyon P itazder Pnio α

. ueadmodũ teſtamenta apiantur · 1. n. G. diẽ aũt · mſia q̃s vellet arsu
ere de kalſo. vt h et · C. de otrabẽ · et omittẽ · ſtipul · o optimã/ nota S Se⸗ 77
4

quĩdenos dñi diuiſeris an Pernen ,

Et ſi quis nõ habet ꝗpuz

um . C· qui potim pigno·

videlicet per cronicam imperatoꝛum ex anms domini et indit de · H.
8 (Liture · i· cancellature · ſiue raſure alibi dieuntur interli ta . C. de

— 491 . Alad Alnn de uo 2 — „ anmt
4 a ta ſ y ro it B diſg* 3 Mſie 2 el

tione et ſic fiet ꝓpetuo. ſi Rerrlke f
ergo vis ſcire falſitatẽ in = 1
ſtrumẽeti vel puſlegij ꝓ in R ere e .
ditionẽ · vide quotus an—⸗ & WN
nus dñi ponat in inſtrẽo a
q̃ta inditio ibi ponat᷑ a it
los ãnos dñi diuidas per
xv. et quicquid ſupꝑ eſt a
xv · ſta ꝙ non opleat · xv ·
additis ibi tribꝰ talis ðʒ
eſſe ĩ ditio · in inſtrẽo · a ſi ñ
eſt ibi talis indicio falſuʒ
eſt inſtẽm · et hec eſt regu En⸗ . .
la ad iueniendã inditionẽ
tres aãnos dñi appone per
inditiones regular es 1 p
tire ꝓ quindenũ numeruz

l M

et quotus nus remanet m X
fra quindecĩ tanta eſt m⸗
ditio · et ſi facta diui ſione ⸗
remaneant · xv· tm. xv · eſt —4
idicio) ñ verſu us/ Si per ber M „eeee ..

nos Hijs tribus adiuctis

indicio certa patebit! Si
mhil excedit edit quindena m—
m (WVideret · dicio erit /
nota ꝙ ex qualitate falß⸗ erdl
tas carte depꝛehenditk j.
ð falla · c · licet · S. eos· a fit
Opatlo carte ad lraʒ! ſicut
alibi fit ↄopatio ſcrpture
ad ſcripturã · C· de fide in
ſtru · cõparatio nes · vinc.
nnernd poc enim „. 8
iſũ ſit aut enticũ de . .
deyen apparere caracteres ι
et oꝛbita · et · ff. qui teſta.·
facere pñt.ad teſtiũ · S. R
gnũ · a ð pe · di · n phneipiũ
mqt vᷣ · qd nãq; bom · ꝛ··
o ¶ delete · non em dieunt᷑ e D 1
e ignate vbi nomẽ deſt e ⸗ Seer⸗⸗
ff. qui teſta· facer e pñt·
teſtiũ · · ſi quis ex teſtibꝰ 2

Se⸗

6 eE

ſigillũ alieno ſignare põt SEatr
C· de teſtam·h vnusSʒ
expmendũ eſt hoc / vel foꝛ
ſitan nõ tenet hoc imn con⸗
tr actibus pᷣcipue magna⸗
rũ reꝛx· et etiã pneipuz .
de ap · ſigmficauitet lite
re ille delete fuerãt S ia

“

cera ſigilli.

pꝓ ¶ Due kKe · ſcz · v· et · i ·
q Publica manu · ̊ nõ⸗ „. .
ne ſufficeret puata habẽs &
ſubſcriptionẽ trium teſti⸗ gRle⸗

ſeripturas · et · xvi · · ij · .

penub· v · is aut/ reſpon⸗
dent quidam ꝙ non / niſ te d.

ſtes viuant · ar · · e · c · ·
r ¶ Magis· poterat tamẽ hrn, Tts d

alio modo ꝓbari vtrũ fu⸗ ,*
erit henrici · vel lodouici

2

—

SE/
6 F. E

mloco fuſpts) o e& vino taτστ Trnicſh S0* Bng⸗

22 Pg a* Ale)y g⸗g e D. al r⸗a
Fbe⸗ Dr E. S7 1 hent i S Ps t⸗

(rk 1 e hic videtur et etiam compoſñitõmsj.de decl · ex multiplici · Sic etiaz
in ened facienda ẽ mentio de pᷣuilegijs ·s· de RE p · eũ oꝛdinẽ · a vnũ
ptum debet facere expꝛeſſam mentionẽ de alio H pto ad hoc vt

P. FEn Ptollar ⸗ ð do · a otu.

S Bi ex lEis · Item vnum pune⸗
gium de alio · s · ð pᷣſcrip ·
a ¶ Inter ·· vemens ·
1.§ ier Sed nonne quia ſci⸗
e S B; —, . ſi
S 571. E ebat cãm ſuam agi imo qꝛ
ip̃e iudex fuerat et ꝓ mo⸗

P A. judicauit · ff · S re · iudi · ſe⸗

2 pe · ff · S pis · fideiuſſoꝛ · ij ·
R nꝗj.de re iudi: ſuboꝛta·
die ꝙ tũce actũ fuit ſolum

S r /naſterio iudicauit Rbi pꝛe
4

poſſeſſoꝛio qð non pᷣiudi⸗

cat ĩ petitoꝛio · vel H ideo

fuit · qꝛ delictũ pſone · ꝛẽ.

V q· vj · i epiſcopum ·
e vemens · j q · v· Interꝛo⸗
J. de re. judi. c· penuk · vbi
c Nocumentũ · (de hoc ·
.* illos em poſſet appꝛobaꝛe
