in caſibus expᷣſſis a iure·lʒ ſit remota appellatio · et ñ expᷣſſis nonpo

terit appellarivt·s.e· paſtoꝛalis · vbi notantur quidã ð illis caſbꝰ

vel aſ nνα, — . Nous
ebdu M Stez mald ſ⸗ Pene Se (R☚ p e⸗
A 246,J7 W C. . fa 4 * es,

N.2, rde Vr- WYred
220° Cd ere. D aſne α☚ ν — Re
ẽ

(Nee H.. .
Pe

N. D. WE

7

”

Gvio gi

ñs

—

eſſet ꝓbata 2c· ʒ i

nere ñ vider quibꝰ ſpãli

„●

et ita ꝓ vemotionẽ appellatonis non poſſet hodie aſpᷣe llari in eaſbꝰ
nõ expᷣſſis · ̊ m alijs poſſet · oex vi vemotõms hmõi pt᷑ apellare vbi⸗
cumqʒ qͥs grauat᷑: liʒ grauamẽ nõ ſit expᷣſſum in iure· et Pabe uum
erat ꝙ aliquis euidenter grauatus ñ poſſet apellare. qͥ habebat ꝓ
babi lẽ cãm appellãdi cũ eaſus ille ñ eẽt exp ſſus mm iure emanaluit iſta
oſtõ qua cauetur ꝙ qͥ eume; Pz ꝓ babilem cãm appei landi t

lare⸗ et ita H̊ oſtõ ad alia
extẽdit illa deẽ · aſte 5
ralis: quotiẽs eĩ nouallex ——„⸗ 81„1„„ẽ
cõſtituiẽ ad eas ſpẽs pti⸗ ſupioꝛem iudicẽ abſqʒ rõna⸗
ter ip̃a lege pena addita
v · f·de peñ· ſancio legu /
et ita ↄſtõ iſta ꝓmittit ap
ꝓellare vbi remotio appel
latõms ꝓ hibe bat · & ſiue
ſit remot a appellatio ĩ ſeis

te ſ dicat iudi⸗
cem nunciũ deſtinauerit/aut
lẽ̃as ĩpetrauerit ab eode i⸗
aſſiern

alẽ que i
lud grauame ñ ſit expꝛeſſum in iure poſſit appel

bili cañ ꝓuocet. ſed coꝛã illo
ſua ijuſticiã ꝓſeq̃turñ opſtan⸗
ad ſupioꝛẽ ſudi⸗

ſñue ñ idẽ iuris eſt · Si em uſ. deleg ato fuerint an na⸗ .
ñ eſt remota apeilato pꝭ te/¶ Cum aüt ex ratõnabili

apellare vbicuq; pmittit᷑
appellatio ꝓ iura ſpãlia · ut
vge· poſtremo· etece· ex ꝓ
te · et e higmr̃iranibꝰ et
m oĩbus oſimilibꝰ vbi ex
ꝓmitur ĩ deẽ ˖ ꝙ poſſit ap .
pPellari· et beneficio iſtius òèòè
Oſtitutionis pt᷑ appellari ſn omnibo alns canbus ñ expᷣſſis vbi expꝛi
mitur talis cauſa que h foꝛet ꝓbata legitima ellʒ · lʒ illa ñ ſit ſcripta

putaue rit cã appellandũcoꝛã

bibetur ;qð generaliter imꝑatur · xxiij · di · i · et eõ ſuetudo eſt
eccieet tam in pꝛinciꝑalibus qõmibus ꝙ; meidentibus remota ẽ ap
pPellatõ ꝓ iſtã ↄoſtitutõem·et coꝛã qeumq; iudice vbicũqʒ quis gra

uatur in caſibus expᷣſſis vel non expꝛeſſis et ſic papa remouet id qð
iã remotũ eſt de iure · ſic ocedit papa qð de iure ↄuᷣi oceſſum eſt · s.

de iuiſur · et ſi xᷣus· m fi· eremota eſt p iſtã oſtõeʒ quelibet appel
a ¶ Ratõnabili cã· ſic &s latõ que abſe; rõnabili cã apponit᷑· Nuid

ergo opatur clauſula de remotõe appellatõms que tota die apomẽ

mn he pae Dicit quidã q; mhil awomt ad cauteli qt ſolet pfus ti⸗

Omert qð ſpecialiter iniungit ꝙᷓ qð generaliter impatur ·.de Heret.·

ñ aduerſus · a. xxiij · di · quamẽy· ſed otra iſtos oppomð᷑ ꝙ m eos iſta

elauſula fruſtra membꝛanas occupat ↄtra illud qð legitur· xix · di · SEie et tũc pt᷑ appellare tm ad pᷣncipem: aut ſibi aliquid de uriſoictõne re

romanoʒ· Itẽ ꝓ mhilo eſt facta deeretalis que diſtinguit an pᷣdeã
clauſula ponat ur in medio lr̃aꝝ·et ᷣm hoc tm pᷣmiſſa amplectitur·
an ponatur in fine · vt ſie oĩa pᷣmiſſa opᷣhendat j.e·imquiſitõni · q̃ pꝰ

hance ↄſtõnem emanauit · Ideirco alij dix erunt ꝙ hec oſtitutio etiaz
tantũ in oꝛdinario locũ habet:oↄtraria aut m delegato loquunt᷑·ſed

Pter hoce non eſt ſoluta queſtio quid pᷣdicta clauſula operet/ Ter⸗

en dicunt ꝙ ante ſniam nibil opatur· qꝛ remota eſt appel latio queli

bet mſ ex cã ꝓbabili fiat p ſſtam ↄſtõem. ᷓ poſt ſmam impedit ere

eodẽ iudice cã ꝓbabili appel⸗

*

im iure et ita pʒ ꝙ remotio appellatõms quo ad veritatẽ mhil opaẽ
ſed potius appomt᷑ ad caute lamquia plus timeri ſolet ꝗð ſpecialit

.

cutionęm etiam ſententie ſi ꝗꝓpter cauſam expꝛeſſam in iure fuerit ap

pellati s:e:paſtoꝛalis ·: ꝓ iſta ſnia facit op · S· de offi · dek · ſup eo · in

fr ibi em dicitur ꝙ ſi ille cui eſt cà ↄmiſſa ap.re· ſuã ſniam velit exe⸗
cutioni mandare in piudiciũ alterius ꝓ tium inter quas caula/vertiẽ

pPoterit appellari vñ tenet ibi app ellatio facta ab epo vel archidia⸗

cono·et ſubiungi᷑ ibi ratio:quia ñ illis ſeʒ epᷣo vel archidiacono · ſ.
ꝓtibus inter quas cauſa vertitur appellatõms remediũ eſt ſublatũ-

et ſic auditur ibi epᷣus vel archidiaconus appellans qꝛ nõ eſt eis ap

pellatio interdicta · Ergo ꝓ oppoſitum pte
nõ poterũt appellare qꝛ eis apellatõms remediũ eſt ſublatũ. et ſic

s inter quas cã vertitur

non obſtante ꝓtiũ appellatõne ſnĩa mandabitur executõm qꝛ ꝓhbibi
te fut appellare. cũ alias appellatõne pendente mñ eſſet pᷣdicta clau⸗

ſula non poſſet ſnĩa executioni mandari ·s· de iuriur · vementes · et · e·

t · dilectis. iſtoꝛd ſnia impug natur in eo ꝙ dicũt ꝙ ante ſniam mhil

opatur · Eſt em repire caſũ in q hʒ neceſſario opari: naʒ m canones

omiſſis oĩbus medijs pt᷑ ad papã appellari · s· e· ſollic tudmẽ· et · c. ſi
duobus. ij·q: vĩ · ad romanã · cũ duo bus · c · pceð · et duobus ſeqn · po
ne g ꝙ miphia papa eſt cã ↄmiſſa ap· re · omitto tibi lit · ot · im mihi

ceteris reſeruatis· facta lit᷑· ot.coꝛã te · tu vis teſtes recipe et ſie fi⸗

nem mandati excedis:·et ſic poteſt a tua audientia appellari · ſed ad
quem appellabitur nunqᷣd ad papã · cũ ad eum oĩbus omiſſis medijs
apeellari valeat · vt dictũ eſt · S. certe nõ · et ſi fieret appellatio nõ va⸗
leret · qꝛ ex virtute p̃dicte elauſule ad me eſt tmmodo app ellandum⸗
qꝛ mihi de iuriſpictõne reſeruaui ·s· de offi· deł· ſup qõnũ.S. poꝛro-
v· ſi cã ſit ei ap ellatõne remota ↄmiſſa·⁊c̃. S& a otrario ſenſu ſi cã nõ
eſſet ap · re. omiſſa poſſʒ appellari ad papã ꝓ iura pᷣdicta · nec oppo⸗
nas ð pñ̃fti oſtõne qꝛ ñ pt᷑ ñ ex cã ꝓbabili ibibẽ appellari. qꝛ ego po
ſui ꝙ ey cauſa ꝓbabili apellatur· qꝛ fines mandati excedis · et ſic vᷣm

hane oſtõnem appellatur · ſed non pĩ apellari ad papaʒ qꝛ inbibita

appellari mſi ex eã expᷣ̃ſſa in iure ꝙtum ad hoe ꝙ ꝓceſſus ſudicis peꝛ
apeila tõem valeat imp ediri · ̊ guatus ex cã ꝓbabili poterit apel⸗

legitia repuraniſ upioꝛ de ap⸗
Ppellatõne ognoſcat/ Et ſwi mi⸗
nus eũ rõnabiliter appellaſſe
oſtiterit illũ ad ĩferioꝛẽ remit⸗

mlommus omiſſis medijs pt appellari ad papã · s · e · ſ · duobꝰ · et · c
uerfſitat? cazb:qut a vnã cãm tm: Si ad vmuer ſitat
archiep̃o et aljs medins poſſet appellari ad papã · vt di ctũ eſt ſu /·

R.

2

1 . tinuit · et tũc ſi ſit remota appellatio imn E pto:nõ pt appellari ad pa

1

—

cãis ad ſe · apoſto · referendis

pellari ad eũ qͥ delegauit · ff · li qs· et a q ap · · i. pn · et · l· v· a mol

eſt appellatio in : pto·et aipellat᷑ h añ ſniam diffinitiuã · vñ p iſtum
&G.·tam iſta ſma ;' pᷣma etiã impugnat᷑. vñ dicunt qrti ꝙ añ ſnimer
poſt ſnĩaʒ idẽ opatur⸗videlicet ꝙ ñ poſſit apellati mñ ex cã m iure

expᷣſſa ꝓ iſtis eſt caſus det·s:e:paſtoꝛal:quẽ intelligo ꝙ nõ poſſit

lare · et R de grauamie oſtit ert poterit ꝓ ſupioꝛem remoueri vt ibi
1: diclt · nec obſtat hec deẽ ·
nam H dielt ꝙ ex cã ꝓba⸗

„„ G „ bili apellari pꝛ. et ſtla di
lationis expoſita tali videli⸗ cnt 1. ßͤ diẽ illa ꝙ iudexr n
cet /que ſᷣ foꝛet ꝓbata 8 beret tenet appellatõm deferꝛre
exquo cauſa nõ eſt expᷣſſa

m iure nec iſta dicit te⸗
neatur · et ideo nõ otradi
cunt · pʒ ex pᷣmiſſis ꝙ omi
bꝰomiſſis pt᷑ apellari ad
pꝛmcipeʒ · et tñ recipit in⸗
ſtantiam in pᷣa llegato · S.
poꝛro vnð ut iſla materia re e
plamus et plemus pateat⸗ K⸗
ita eſt diſtinguendu· quia qt ſoen
appellat᷑ qñq; ab oꝛdina⸗
rio qñq; a delegato qñqʒ SE
a ſubde legato· R ab oꝛdi-
nario pla nũ eſt ꝙ ad ꝓxi
mũ ſupioꝛẽ eſt appellan-
ca noniʒ ata · antetiι ad 18. en ocoz- tam̃

tat/ in expenſis alteri pti cõ⸗
demnet. Alio in ie peedet D
ſaluis ↄoſtõnibus ð maioꝛibus

.

dů · ij. q: vi placuit·et ·
ſollicrtudinẽ · ij .· q; vi · ad romanã · eũ duobꝰ. c · p ceð· et duobus ſeqn·
Si aũt appeliat a delegato ſubdiſtingue:qꝛ aut ẽ delegatꝰ ad vnj
tam tm. Si ad vmuer ſitat Eee vt eſt *
carius ep̃i nõ appellabit᷑ ad epᷣm· ſ̊ ad eũ ad què appe laret ab eõO0

4

ſcʒ ad ar chiepᷣm · vt in oſtõne jnnoc · iſij:eiuſoẽ·t·romana tñ omiſſo

Si aũt appelletur a delegato ad vnã cãm tm. vi eſt delegatꝰ? a pyn
cipe tm ad pᷣncipem apꝑpellabi tur ſ eſt delegarug ab aus appelſa⸗
bitur ad eum qui ipᷣm delegauit·ffiquis:a a quo·ap ·l.i.m pn·ſed a
ilio omiſſo appellari poſſet ad pneipem.vt dictũ eſt · Si vero ap-
pelletur a ſubdelegato · ſubdiſtigue qꝛ aut eſt ſubdelegatꝰ delega
tia pꝛineipe · aut ſubdelegatus delegati a nõ pꝛmeipe: vi eſt ſubde
legatꝰ delegati a pncipe· aut ille delegatus ſubdelegauit totã cam

pam vel ad pimcipem· ſ̊ ad delegatũ tm qui ſubdeleg auit · Sed ſi ñ
eſt remota appellatio poſſet appellariad delegatũ qui ſubdelega⸗
uit · et nhilommus ad papã eo omiſſo · vt · S· de offi · del · ſup qõnum
ES. poꝛro · et ꝓ iura pᷣmiſſa qbus ꝓ batur ꝙ oĩbus omiſſis pt᷑ appella
vi ad papã i aũt appellat᷑ a ſubdelegato delegati a ñ pᷣneipe pt᷑ ap

ommus eo omiſſo ad papã · vt p iura pᷣallegata pʒ · ꝓi queras quo i elee
delegatus a ñ pncipe pt alij cãm delegare · otra id qð legitur ĩ deẽ · e 5
cũ cãm q̃s · E ñdeo · iſlud mtelligo qñ alicui cauſaꝝ vmuerſitas ẽ ſoe l. ge⸗
Omiſſa · licut ẽ vicarius ep̃i qui pt᷑ aln cãm delegare· ff. de iudi · cuʒz
pᷣtoꝛ · et oſti·jnno·iiij· s.de fo·ↄpe:romana.S.nec a otrario ſenſu/qd
aũt ſepius dictum eſt ꝙ oĩbus omiſſis pt᷑ ad pncipẽ appellari imtel⸗ Der. .
T

ligo m canones eſſe vexx · Gbm leges ſi fuerit omiſſo medio ad pnci
pem appellatũ remittit pnceps cauſam appellatõnis ad eum ad queʒ
debuit appellari · ff· de ap · im
delegato delegati a pꝛĩcipe qui totã cãm ſubdelegauit · vel cui erat
cauſa aꝑ·re · omiſla pt᷑ apellari ad pꝛĩcipẽ mtellige ᷣm canones nõ
vm leges · vt in vtroq; caſu appellaretur ad delegatum qui ſubdele⸗
gauit · C· qui ꝓ ſua iutda.poſ.iᷣ·iiad fi.vel ſolue otrarietatẽ illius
ĩ· vt no tatur m pꝛedicta dec᷑ · ſuper queſtionum.ꝭ.poꝛvo
PDiꝛ di at · et ſi ap ellauit non admittitur eius appellatio · ij · q · vi. ꝓS.
eius qui · ff · de ap · eius qui · et ſic coꝛrecta ſunt iura illa · S· e · menim⸗¶
mus · et · c ad hoe · ſleut · et · · de offi· dek· cũ cã · qꝛ ñ ꝓdeſt nunciu p ⸗
miſiſſe ad ſupioꝛem · nec ꝓdeſt etiã hr̃e lĩas ꝙ; plus eſt q̃ nõ dum fuůt = N
ju dien pñtate · vt hie dicit · xrõ huius oſtõnis fuit ne quis ſine cã decli G. 65 5
net examẽ oꝛdinarij iudicis· vt pus honoꝛ debitus judicibus defera?ẽ P Delren
C· qñ· ꝓuo · ñ ẽ nec̃·oẽm honoꝛẽ · vnde ſicut ñ pt᷑ declmari iudieium
eius ꝓ apꝑ · fruſtratoꝛiãſic nec ꝑ miſſionem nuncij · qꝛ ꝓ miſſonẽ nũ
enj mtellig itur ꝓuocaſſe facto vel verbo cum cã nondum eſſet mota
nec ↄminata.nec ad iudicem aliquo modo imſinuata· vnde licitũ eſt
aduerſario ad ĩudicium ꝓuocare et ius ſuũ ꝓſequi coꝛaʒ oꝛdinario
et ita pᷣuenire aduerſarium · nec ꝓdeſt illi iras allegaẽ ſi nonduʒ ſint
iudici pñtate·et ĩta quañ pᷣuentus opoꝛtet eũ coꝛã oꝛdinario rñdere
quia iudices illius non pꝛius dicuntur iuriſpictõem recepiſſe cũ effe

V

ctu mſi eũ eis lre pñtentur · S· e · ſup eo · ij · in fi· ſʒ eũ qͥs citat R poſtea ſe⸗

4

4

è
patoꝛes · Item ꝙ dictũ eſt · S· ꝙ a ſub⸗ . 2 9

le
,

4

N
⸗
e,

(ve

11,,
EE
W

”

N„

pendente eit atione mutauerit domicilium quaſñ pᷣuentus opoꝛtebit

— ſcient᷑ omittit cam eã trãſ

Wen

rr YCrri h
. ri, e Len 6 Pene „222 wl
DDe vot. 2 P- nE e- n Ae/

archa ſua Puentus eſt · pterea cũ p ſedᷣm h ptũ ñ tollat᷑ iuriſpictio de
S& legata m ſi de ea fiat mentio. multo foꝛtius videt᷑ ꝙ ñ tollat oꝛdina
W. SE tia niñ de ipᷣa fiat mentiofacilius em tollit᷑ extraoꝛdinaria ꝙᷓ; oꝛdia⸗
ee ka eſt ꝑ ſolã citatõem amodo ñ pt᷑ tolli quantũ ad cam ilſã ꝓ ſtas pa
Aν. pe niſ de b̈ fiat mẽtio in hepto ſicut et in delegata ſᷓ ſi oꝛdĩaria iu
N.EE&riicttio n eſt cepta p cita S
SõG tõem ᷣuenitur bñ p R p⸗
tũ ꝓut qtidie fit nec ẽ ne⸗
ceſſe fieri mentõem ĩ RR p2
to de oꝛdinaria · et H̊ ideo
vt dixit ĩo · qꝛ oꝛdĩaria iu⸗
riſvictio gnalis eſt vnde
tollit᷑ ꝓ ſpalem quantum
ad ilã ſpem que delegat
eg · de R p· paſtoꝛał· axꝗ·
c· t·c· i et eoipᷣo ꝙ papa

Dem in eodem ·
Im ceſſante cauſa/ ceſ⸗
ſet effe tus ſtatuimꝰ vt
ſue iudex oꝛdinarius ſiue de⸗
legatus/aliqͥd ominando vel
mterloquendo ꝓtulerit; ex⸗
ecutionm mandato alt᷑ litigan⸗

fert a ptãte oꝛdmarij· s· tium rauaretur/ſano vſus

8 e der Heſt orat⸗ rr oↄyrßiio ab hmõi interlocutõnis
ael . e e . Ererne 1Nπ Ee Eee 7 . . 4 ASe⸗
6 2 melioꝛẽ · euʒ em dñs papa vel ominatõnis effectu deſti⸗

ſit iudex oꝛdmarius hoĩm
oĩm · vt · ix; q· iij · cũcta · pt
q̃libet ipᷣm adire ꝑ ſimpli
cem q̃r elam re integta· et

ip̃ᷣe pt᷑ ↄgnoſcẽ vel delegaẽ · nec ð ncc̃e ꝙ faciat mentõ em de iuriſdi
= QCione minoꝛis. et p ap · itur ad ipᷣm ſiẽ in legato otingit de q̊ minꝰ
5òðð
zr vt ſtatim quis poſſt alin pᷣuemire habentẽ poꝛ es ſas/que non fũt iu
diei pñtate · de Z tñ dixi · S· de He p· c · iſet ita pʒ ꝙ ille qͥ pᷣmo ſuas lit
teras exhibet iudiei fiue puenit aliũ in citatõne facienda ꝓ oꝛdmari
um vel ꝓ delegatũ · ille obtinebit · ad h̊ facit · S.·ð & p· capłm ſancte

erucis et ita non refert q̃ ſint pme vel ſede re integra exiſtente · a ſie

int elligit᷑ oſtitutio iſta·re ñ mtegra exiſtent e lo cũ habẽt alia iura

in ai⸗ cauetur ꝙ ñ valet m ̊ᷣ ptũ qð ñᷣ faciat mentionẽ ð pᷣmo·
a (Aſſignate et ita ſi pᷣme lt̃e delegato ſint aſſignate ñ poterit Pque
muͤuͤri ab oꝛdmario vel delegato ꝓ ſedas niſi fiat mentio de pmis ſed

er & quid ſi non ꝓcedant pmi iudices nunquid valebũt ſcᷣe vel q;diu de

I —α ent expectare ſecundi ſi ñ pñt pmi ꝓcedere impediti iuſta de cauſa

☛

poteſt diei ꝙ in hoc caſu locum habeat dec · illa plerũq; · . de Re p½

ppeus-t vt ſi non peedant pmi iuſta cauſa ceſſante valeant lede.ſ̊ ſi ñ curant

t 2 ꝓcedere tune moneantur ꝓ oꝛdinariũ· vel per ſcᷣm delegatũ vt p⸗-⸗

cedant infra terminũ opetentem · qꝛ vnus iudex ꝓpter neg ligentiaʒ
amittit iuriſpictionẽ · et alter poſtea ꝓcedit in cauſa·s · de offi· oꝛdi ·
ſignificauit · et · s · de offi · del · pꝛudentiã in fi · et · . de fo · ope . lʒ · et
.cex tenoꝛe· ne de dolo et malicia ꝓs altera eomodũ cõſequatur· qꝛ
dignũ eſt vt ꝓpter negligentiã ſiue dolũ pdant iuriſvictioneʒ iſta

F

. notula intelligitur cũ pme lr̃e ſunt iudici pnñtate nulla ctatõne facta
H p eas ſed ñ eſt curandu de hijs que m illa dieunt᷑· qꝛ la iſta pꝛiuſq;
6/*

5ℳ

P. „

⁊c· dz int elligi ꝓut dicitur in ſequenti notula:que meipit · ̊ nunqd
et in fi · ilius notule · et ſi ꝓpterea · qꝛ non dicit᷑ pᷣuenta ſuriſdictio ꝑ
ſolã pñtatõ em · lʒ Fa iſta hoc imnuat Jfan. ſiue aſſignatio ſufficit
ignate : ſed nuquid ſola pñtatio⸗ vt ñ poſſit puemri ab oꝛ⸗

— ſola pñtatio ſiue aſmſignatio ñ ſufficiat qm video ꝙ ſi duo ſint oꝛdi
1

b
A L dinario fiue alio deleg ato· ex hae ſẽa viðꝛ ꝙ ſieß otra potiꝰ videẽ

. ☛ — — „ — ℳ— „
C R narn poſſum aduerſari meũ puenire coꝛã altero quẽ voluero eligẽ
non obſtãte ſi aduerſarius dicat ꝙ volebat et deliberauerat me oue

Er t⸗

mre coꝛam alio ·: mſi ip̃ius citatio pᷣuemſſet et ſideʒz credo in legatis
g& Rue delegatis ſiue delegato et oꝛdinario re integra-xrẽ intelligo inte

grã añ citatõ em ꝓ quã ĩuriſdictio wetuata ẽ · vñ cy dieit pꝛiuſẽ;· ꝛ ·

ſuplendũ eſt maxĩe · qꝛ idẽ pꝰ pñtatõ em et ante citatõem mñ allud
viderẽ · et hoc ðꝛ in fi · illius no:et ſi ꝓpterea· ꝓ ſolã pñtatõ em velad

jcionẽ oꝛdinarij nulla etiã facta eitatõne nõ eſt puentus aduerſari⸗
us . ſp citatõem pᷣuentus eſtis · de ko · ope · e. vl. et ꝑ ſolã citatẽůnem
juriſvictio petuaturet ñ ꝓ ſolã pñtationẽ ſi alibi inueneris vbi dica
tur ꝙ ſola pñtatio ſufficiat reduca s illa ad id qð hᷣ dicitur · S · H
e (auſ⸗ colligitur euidenter er hac l̃a ꝙ ſemper ſit cauſa appella⸗
tioms talis que ſi eſſet ꝓbat a legituma eſſet ꝓpon enda eſt coꝛã iudi
t ce a quo appellatur · etꝗ· e· cum cauſam · in fi· vbi dicitur de Hyiſed põt
at ,. D- queri que cauſa dicatur ꝓbabilis vtrum illa que videtur judiel vel
* *WTP *— alns- videtur ꝙ boc non ſit refer endum ad opinionẽ iudicis . Sſen-
d .νex- ſacro- ſcut nec ad opimonẽ iudicis refertur quid dicatur mamfe
g, ſtum. led ad ipam rei veritatẽ . de · x· ig · cũ olim. ad id facit · ij. q·
vñj · iudices . ſentent labit em iudexr in hoe ᷣm qð ſibi videtur ˖ habita
tñ tollatione ſapientũ ſi nonẽ certus · ar · ff · de arh. qualem et ſuder
eſtimabit ex opimone ammi ſui ea que ꝓponunt · ar · iin · q/ in. item
ſepe fit · Si vero iudex dubſius remanet qꝛ iudex nõ pĩ᷑ certificari an
It ꝓbabilis vel non · in tali dubio deferat appellatõm.S ſen · ex · ſa⸗

le ⅞Velpe/&α e n ſ. ⸗

yte

eum reſpondere. · deko · ope c. pnk. ſie et iſte qui ſam hõbat lĩas in ¶ cxro · ad fi. acumc em appellat a Fuanne ſiue in zudicio fiue erk cĩm ra 2Aſ P S T
tõnabilẽ dʒ allegaẽ in ſeriptis m tenoꝛẽ oſtõnis inno· iinjꝗ. e. coꝛdi n D Rir

ria · iij · q/ in. Sei aũt · ſupꝑ hoc dicas ꝙ ſi iuriſvictio oꝛdmaria iam cep

terit libẽ in cae ognitõe ꝓpꝓce⸗⸗

videt · s · de offt · lega · e · i· Itẽ et H coꝛrigit᷑ iſtud · . de Fe p · pleruz

Caulis ille em ſemp ſunt rofer
( . Vm ceſſante .· connnando. videtur ergo e ſ ſudex cõmmatoꝛia ſere geſr ⸗
dert

vr quandoet alia ſura plura hoc dicunt ·

ſouen 3* ng, Wrgen DL U- De E Y, fat-e

α o“ πω0 ²

nobis · alias reputabit᷑ ñ apellans · vt ibi dꝛ · v · axp ellando ñ fuir *α Hρ
ð Rationabilit er · qꝛ cãm quã ꝓpoſuit ina ꝓ babilis · vt er euon EN . éiAr
tu cãe aparet· q d aut debeat ꝓbac appellans in cã appellatõms ðꝛ ſ õäl
Te · interpoſta · vbi de BH· ß qliter remittit ad illu a â apellauſt cum 2 8
habeat eu ſuſpectũ · S.· e · ad Hec· ̊ ñ pt dicẽ illũ ſuſpectũ cũ ex ꝓpꝛia A =L,
kculpa ꝓpeeſſerit illa ſuſpi , a

S tio Rciuit lle guin clequi Prrp P „
.B tur appellatõem s e plo⸗ *HSGE
natõe vel interlocutione fue⸗ e . .

Nn expenſis H gene⸗ ye es
ra liter ener ꝙ qui defi⸗ —* Nre .
cit in appellatione pumt᷑i pvw H
expenſis · · de teſti.· Rgfi⸗·
cauerũt . de expenſis ſtis
lene dꝛ · · de do · et cõtu·

rit apellatũſdũmõ non ſit ex
alia legitima cauſa ſuſpeck?.
ne pꝛoceſſus ne gocij friuolis
occ aſiombus retardet ur ⸗

WVm ſpeclal t ꝓhbi dex appellatioms/ ꝓpmnci· W P sr
.

one Puſſũ ne qs ĩ aliqs excõi
cationis ſmam niſi cõpetenti
monitõne miſſa/ ꝓmulg are

at appellationem tenẽ · Fen
ꝓ h̊̊ nõ expirat eius offici J 1
unm ſed quieſcit et poterit
poſtea cognoſcere de cau
ſa pꝛincipali · C· de rebus
ereditis genera liter · S· ſin
Autem. in aut. de ſaneies
ep̃is. F. i quis ↄtra aliquem in pma colũdicas õ
pellatur a grauamine ante ſniam qꝛ tunc iudey datur qual ſub odi
tõe quo ad pꝛina palem cauſam: vnde pᷣmo ↄgnoſcit de grauamine
et ſ mueniat legitimã appellationẽ tune ꝓnunciabit legitime awpel⸗
latũ fuiſſe:et poſtea ꝓcedet ſup pꝛincipali· ſ male apellauerit po
nunciabit male app ellatũ et remittet ꝓtes ad poꝛes iudiees in expeꝛ
ſis apellantẽ ↄodemnando/:vt h̊ dicit᷑· et ſub hac foꝛma ſemꝑ reſcri⸗ —
bitur qñ appellatur a grauamme · Si vero appellatur a ſnia diffiniti arr P
ua tunc iuder debet co gnoſcere de meritis cauſe · et videre an bñ vel De. .· .π U
male ſit iudicatũ et ſi bene ſit iudicatum confirmabit ſniam· vel caſla
bit ſi male iudicatũ fuit · vt · ij ·q· vi m fie et · C· de ap · eos· in quibus
dieltur ꝙ iudex tm ꝓnunciare dz ſent entiam iuſtã vel miuſtã ſi ve⸗
ro plura capitula ſint in ſententia fiue: lures articuli⸗ iudex ꝓ parz

—

—

te poteſt confirmate et hꝛo patte caſſare:et refoamare ſententiam a a .
de ad ſedẽ aplicam ꝗ· de bap ·

maioꝛ es:q dicant᷑ maioꝛes cauſe:no· s:de offilega:ꝙ tranſ latõeʒj · cααν α α ..

2

verba ꝓpferat Pti ꝙ ex poſſit appellari ñ de H̊ ſatiſfaciat iu⸗

ð tñ no eſt verũ · quia ex oflicio ſuo ↄminari debet · ff· de iudi. ..
in pemptoꝛio · et · · de reſti · m integ · tũ ex lEis · in fi· nec etiã debz ſta es; Ba pe
tim quis moueri ꝓpter aſperitatate verboꝛꝛ ·s · de HEe p· R qñ· Sed ⸗
liter iudex poteſt mutare oſilium ſuũ in alterius iniurtã otra regulã P. ZJ
iſtã. de re iut nemo- certe eodẽ mõ â amellãs pẽ mutare coſlii A. Tekl. Li

vt ·i. a: ,ñi quus iſbellos. ſe et iidox et inteuge ſ apeilanzadbue r.
non fecit ſumptus ad ꝓſequendã appellattonẽ· fde ↄdiob cau: da⸗ eed rs de er s
ta. R pecumã in pneſ ſi füptus vellet reficere pt adbuc reuocare f⸗ SrHrt e
uamen⸗ quia iam ñ intereſt illius ꝗᷓ.e· ĩterpoſita· ¶n· ſed nunqd iuder ”M
polt · x · dies poteſt mutare ſuã inter locutoꝛiam·videtut ꝙ non:quia
poſtea tranſit in rem iudicatam.ſieut etiam diffinitiua:s· de elec en
dilecti · a · S. de teſti · ſigmifica uerũt · ad fi · ar · otra · ff. de re iudi · ꝙ iul
ſit. poteſt dici ꝙ iʒz tranſeat in rem iud icatã quo ad hoc ꝙ poſt· x · di
es non poſſit apellari:nõ tñ qͥ ad iudicem quin poſſit reuocare ſuaz
interlocutoꝛiã:qꝛ et appellans poſt· x. dies poſſet renunciare apel⸗
latõm · qꝛ ipᷣo facto renunclat quis eo ꝙ ñ ꝓlequitur ipᷣam · s· · per
ſonas aduertat tũ qualiter coꝛrig at ſuã ſniam ſiue erꝛoꝛem. qꝛ ſi ta
dieat · Ego reuoco ſniam meam ſiue coꝛtigo erꝛoꝛem meum ſic fateẽ
fſe erꝛalſle · et ſie ille habuit ꝓbabilem cauſam appeliandi.et ſic videẽ
ꝙ iuriſvictio ab illo tranſlata ſit· et fic canon ñ poſſet ſibi reddere iu
riſoictionem cum fat eat᷑ cauſam a ſe tranſ latãcurialius & dicat non
credo te grauaſſe· ſed ſi grauaui te in aliquo illud reuoco/ar· collis
gitur ex hac deẽ̃· ꝙ interiocutoꝛia non tranſit in vem iudicatã· ſ̊ veo
rum eſt ꝙ non tranſit vt dictum eſt · quin iudex illam bene poſſit r⸗
uocare re integra ſed quantũ ad illum otra quẽ lata eſt ſmia ſi ñ ap⸗
pellet in kra k.s bene trandhit et ſibi areurerur, nõ app ellauit ,E.
fnie acquieuiſſe videtur · ar · S· ti · ꝓx qð ad oſultatõem · io · tem bic A E
eſt reastes ſemel extincta veuirchertar.. bo · pol · vm tabulas· l· W
pnł.S. qui teſtamento.et eſt ↄotra illud.de ole · di · ij · queris . et · ff · S 1

—.— —

ſoluẽ · qui res. S. aream.ſed hoc eſt beneficio huius conſtitutioms/et

quia iudicis eſt coꝛrigere quod nunus legitime fecerit ꝗ· de accuſa⸗

Vm ſpeciali· pꝛoſibitione· quam habes . de ſen. ex. ſa cro.

Abp(ECõpetemti · trina ſcilicet · vt xvi ·

.vi omnes decime xviſ. . I

„2
4

“
en⸗

NDAr

7

.

Es R

P.
,
4

—

0„Nf
No α

e K N
4. ..

*

aichr ad famã vel clamoꝛẽ.j· de accii·ꝗqliter et qñ ·et ſic loquit᷑ iſta

P ar biter quãtũů ad hbune bſag malic a is vnu
caſũ poſſʒ egredi fines in poſſint abſq; malicia ipᷣe vn

.2 — ——- —

¶q· iiij · de pꝛeſbiteroꝛum ·et · xxiiij . q · in · de illietss··
a ¶Eodẽ · s. e· ſecundo · ebitetur an ſit iuſta qꝛ ñ eſt in iuẽ expſſa ·
b Suſpitõms. quid ſi du⸗ et alias dubitaret᷑ · vñdeo arbitri ele⸗
Ri a58 b oc ognoſcant pmoan ſit iuſta qꝛ dia que ad hunc articulum
pertinent ad arbitros pertinent · s· de offi· del · c. ſuſpitionis/
e¶ Audice · H intellige qñ iudex oꝛdinarius ꝓcedit ex officio ſuo ↄ?

oſtõ in oꝛdmario / vt bene
declaxãt ſeq̃ntia/alit᷑ intel

. Cy iigi ñ pi,etita tã in o:diaa 2 44
=S αεR =t: vio iudicio ꝙ e?oꝛdinario p̃ᷣſumat volentes tla puidẽ
rre e vt iupe; oeuſar. ne foꝛte omonitus fruſtrato⸗
nißet opromttrs n die⸗ rie recuſatõmis wl appellomis
— L „ Manp Ponn m vu⸗ obtont netig ſſit decli⸗
. er ge. L. .—α os vt ſi diſſentiãt tercium obte ntu monetis po t decli⸗
Hy D P vii at s de arb innotuſt nare ex ime Statuimus vt ſi
F Ee noneßh in vuns in aAlle gauerit ſe iudicẽ habere
Lod ſñiin duos ſ ſi in duos ſim·

pliciter opꝛomitta᷑/ſi diſ
ſentiunt pᷣtoꝛ eos cogè dʒ
vt ocoꝛ dẽt vel tereiũ aſſu
mãt · ff. de ar · itẽ ſi vnꝰ . J.
Pneipa liter · et · · de offt·
debk. ſuſpitõnis . F. j· itẽ ar ·

ſi iſecrico⸗ eodẽ ãm iuſte
ſuſpitõm
aduͤſario vel ſi foꝛte aduerſa⸗
riũ ñ heat cũ ijudice arbitros
2,3 12rE lig eẽ ee
oñnit elgat à ſi onit᷑ pueniẽ no 2.
et ille aliũ elſgat qui de ſuſpi ⸗
ritate hu Rcnnsi liag. tõnis cã ↄgnoſcant· ſi neq⸗
91 G₰. dea „ S? . 2
e¶ Dꝛ ecepto· et S· vl· ve/aduocet terciu vt qð duo ex
ſie vjdet ꝙ idẽ faciat pite ſp̃ſs deereuerint robur obti⸗
cepen canoms q8 fact Hs qcnoat fir mitatis / ſciatq; ſe ad
Pug canoins Zera id ideliter exequendu ex m⸗
coꝛdare vel alin eligẽ · ;ᷓ iiũcto a nobis in virtute obe⸗
n gans iſte vena iltã no döẽtie ſub obteſtatione diui⸗h⸗ )
imponit iudey recuſatus m iudi cij diſtrict o5 ceptot. tern
neri · ea vero ſuſpitõnis legi⸗

iunctos qð veꝛd eſt aucto

*

Opellat illos et penaʒ eis
iponat ſi ñ ↄcoꝛdãt· S de

5 6 . 2*
etiã de aſſenſu actoꝛis vt

recuſatur · xi· q · i · Puemt · ſi ꝓtes ñ concoꝛdauerint tũc ſudex omittat

miquitatiſiſs ad pſidiu inno⸗
cæetie mſtitutũ nõ ẽ ꝓuocatõi

ffu Ir Mr E
0LoETerenuex uce 53t ris requir endus ne ip̃m
* n 1ο dubio exiſtente ne friuole ap?· ? Hoſtea recuſet. quia ſz ſit
s aſſgnet · et ip̃e cũ q noner pellationis diff

tatẽſt naturã negoeij ab eo⸗

ſuo officio ꝓcedat ap· cã co⸗

vtingere ꝙ potius renunclaret lit⸗
oſſet eligẽ talẽ lʒ illũ recuſa n poſ
nde dieas de recuſatoꝛis aſſenlu et

ribus a expenkñs· ſie poſſet ſepe
vellet taliter laboꝛate. vel p

kt qui cãm ſuã male tracta ret vn
de al de vtriuſh
recuſatus · qd ꝓ batur · s. de fo · ope ·
vbi dieitur te mſiſtente iudicẽ eligãt

quis otra · et · S e · ad hee · et ⸗.
vel eligẽ debẽt cuũ oꝛdmarius

alicui ꝓſone neutri ꝑti ſu
ſpecte . a qð dieit de recu
ſatoꝛ is aſſenſu · pᷣ cipue in
tellige requirendus ẽ al⸗
ſenſus recuſatoꝛis ne itex
recuſet ilũ exqᷓ oſenſit in
illũ · s · de offi · dek . inſ nuã
te · et · e · ſup qõnum .. nos
et · · veꝛx · ct · iij · q inj· offe
raturet ſike olenſus acto

neau alio modo legitio fué⸗
rit manifeſtus cũ appellatõis
remediũ nõ ſit ad defenſoeʒ

desſtenhe g

actoꝛ poſſet euz reculare.
vt · g· de fo · ope· ſi q ot᷑.
nuni fuit itentio dni pox
pe ꝙ ptãs ↄmittendi reſ orf⸗

pei. 1 gio appellas
iudicis ꝓceſſu imped :co
eodem ꝓbabilem cauſam ap⸗

pellacõis exponat talẽ videli⸗ deret penes recuſatoꝛd er er
cetſi foꝛet ꝓbata debẽt le⸗ Scasa ni nerg le⸗
/, negociũ ad ſupioꝛem vel H e /
gitima t᷑putari/⁊ tũc ſi habu⸗ ilitcere de aſenſit verea⸗ S 1.

14

erit ad uſariũ/mfra tmimũ/ võᷣm

ſatoꝛis· et etiã actoꝛis/vt
locoꝝ diſtantiaſt tpis quali⸗

dem̃ eſt. et hec determma
tio de aſſenſu recuſatoꝛis
determiat tm hoc verbuz

dẽ iudice moderandu ap · c bc(Cofeſſione- (Comittat
ſeqtur r ſ z nS ⸗ ita ñ admittit᷑ apel e Wrs n
pſeatur ig ſi pledᷣ no enn⸗ Uri vera ofeſſtons vel hͤ h,
rit/ extuc ipe iudex ap · nõ ob⸗ exceſſus ſit mamfeſtus eui S „Tea
ſtate peedat · nullo aut adů⸗ dentia rei vel alio legitio .N ;

modo puta pꝓ ſniam iſtis &
tribus modis factũ 8z no⸗/

ſario oparente eum iudex ex
toꝛ in · de coba. cle et mu
li · c ul:ↄfeſſus nõ auditur

ram ſupioꝛe ꝓbataſſupioꝛ ſue

=ècU 2der ubitoõme.n f· tima coꝛa ip̃is infra opetentẽ ſuriſdictõnis officiũ exeqtur apellans n. q. vi.cunch ve ,
A 1 † (Terminu. Oſpitöis. ctione iudex vtatur, at ip̃a⸗ PP g kecerlt ad eü a q ip̃m malicio⸗ Ponramwellarr.a. wi.
b po iudice p̃figendum bata legirimedereeuſ. atoꝛis eS ſe appellaſſ. e oſtitẽit remit tat̃ fut quoꝝin cuuili tñ ſi vel
=S5 ; iImfra 7z arbitri ſuſpiesis aſſenſu pſone donee omittat ceteꝝ bas duas oſtões p̃miſ⸗ let ꝓbare erꝛoꝛẽ auditur
EG — .h .&α. negociu termmare peu⸗ egociũ recuſatꝰ wi ad ſupi⸗ ſas nolumꝰ adr 2 ff. de ofel . eũ fideicõmiſ⸗
B= l en. rent .e.ti. legitima m ecõ negoclu recuiat/ vl ad ſupi⸗ as nolum? a reglares extẽ ſum .. g. de okel · c. ul · H nõ
Z E. E.⸗ cik. lugð ·q̃ coꝛrigit illam. Oꝛe tranſmittat vtĩ co ipe P⸗ di o ſuas ſpales obbuantiasꝰ admittir qꝛ a coꝛrectõne
2 d õ c datm ꝙ fuerit pcedendũ/ Dno:/ ij· decano cancell. ꝓ nõ appellatur et extra oꝛ⸗
t . cito iudex t eculatus arbiz Poꝛro omonito ad ap · ob⸗ cantoꝛi lmconieñn/⸗ dien Sit hie
— Eers iten termmuz fiss Aloro Amolmto a⸗ 9 Vmeã j (Cermmu ⸗ notactrie ſeA Z.
ν r dz infra quẽ cãm ſuſpitio ſtaculũ ouolat eius exceſſ 6 Vm cãmſque ĩter abba⸗ plex? terminus ut noS. e. ) y
a det ermnent ſieut u⸗ eyuidentia rei vel ĩius ofeſſio⸗ te et fratres ð valle ſcĩ iohis pfonas.a ibi illud videas
de auo awellatur pt a ð ð, k ¶ Pꝛocedat ˖ ad petitio
3 Ppfigere termmu apel =Jè nẽ aduerſarij vt differat a
lanti ꝙ cãm appellatõms ſequenti qñ iudex ex offi⸗
ꝓſequat᷑ · alioquin ĩ cã ꝓ J ci it·
tedet vt in ſe et· a . eye et eadẽ ratio eſt in vtroqʒ eaſu ſez ne 1 Superioꝛe · ſed qualiter pꝛocedet fupeuo aainospus pꝛoer
tufreuoleatpellatõmis vel reculationi negociũ ꝓꝛogetur · jdeo dit ex officio nunquid vocabĩitur ep̃us · credo ꝙ fit vocandug vt de
QQ&N decre ina. e ns coꝛtigitur quantum ad illum articulum · b. fendat pꝛoceſſum ſuũ ſi voluerit ſicut vocaretur aduerſarius in alio fr er
AIrn er H log g de recu atoꝛis· nota & ꝙ hec oſtõ loquit᷑ in oꝛdinario ſu. ſt ibi act ee L judieem eſſe pñ SWpen e⸗
r . pbatur o iuder rreuſatn . iij iρ ex eo caſu · eum eſt ibi a oꝛ et reusnec tunc neceſſe eſt iudieem eſſe pñtem . 1
, αι “H„„Eα0 uder recuſatus omittit alij negoci illud qð ñ pi facere qui tulit ſententiam · qꝛ ius eius non leditur·ar · ij · q: vi· hoc ettam· VNer d⸗
Rs delegarginujter rufe tore v. e.ſeo imo ſtatim euaneſcit ptãs eiꝰ m defecerit. et ſie videtur ꝙ appellans teneatur ꝓ baẽ ſe iuſte ap ae⸗
en eiten . . pulut rtrs e drie, v. de bo: oPe. ſs otra pellaſſe uod eſt ven, Rap eilatio recipitur alias nonje interpon
Krrises rsy Omittit alij cäm pbate pmo ſufpinonepmrenoss kuins ortoniet ta enſep en tur p ſententia iudicra .s de renuncia · in pñtia· ar · or Ie
a. g. de fo⸗ ope. Iʒ. vbi oꝛdi Ie en. Direinse . s ·de ꝙ bac · qm otra·ſed dic ꝙ pꝛeſumitur ꝓ ſententia iudietis exꝭꝓ R .
mmoſbi uempient abaneire dſlate omittit negocium apparetſſed pꝛo pꝛoceſſu non patſimnitur i di,biraretur de iplo mil N.al
vo find u itur a 1 * tſee nn vm oſuetudmẽ loci cũ . quatoenus conſuterit· vt m conſtitutione illa quoniam contra S
renkr en ere ner et ſic pz ex hac oſtõne ꝙ oꝛdmari n Conſtitutiones ſcz pꝛeſentem et illam ⸗7.de ſen. ex · ſacro⸗
us pt recu ſen etcã pitoms ꝓbanda eſt coꝛã arbitris · et vm deter JocRegularesS· e reprehenſibilis et. 6. e c. ſ. —
otalẽ diſun tã omittat moer enlu vm io. ſi der ermiet etes · ti· ꝓx · inter monaſterium · et · S· de excep. i6 ”
tor⸗ ſaneka oemſers toSocu. vel ad ſupioꝛem remittat m optõ q Liag en teſtationem · quod veruz eſt —— ec le 7
l̃a vult ꝙ ᷣm voluntatẽ r fat 15 Acete at Pma ꝓtem tm tũc r ¶udices · delegati · eceptis iudices delegati examĩatõem quo⸗
ne Sociũ di tñſ ſit ſuſpeckseintellren 453 Ht pſona cui cõmittat 8 ¶Teſti. qbus re⸗ rundã teſtiũ omiſert quibuſ⸗ daqᷓ vices ſuas
pꝛobabilis. jniquũ em eſſe tqactorad unt 2 ba bilis imo im alijs omiſerãt et illi qam t eſtes recepert mi iudices de legatr ap⸗ P
mat · nã modica ca qng Eet enor⸗ —õ eũ cõue pꝓꝛobauerũt receptionẽ illoʒ teſtiũ/eũ de iure talis receptio non va 41eleE 15
e ) Orc e nq; t᷑t. eu ad papã · vt i iũ fatigaret labo⸗ leret / gpter que grauamma extitit appellatũ/qs t ſtes awꝛo baueẽkt ☚ Senr
E⸗ e·e ndn, ca Die nνπι bnn - 252 . . As teltes appꝛobguert
AUp Ap oi σPſſi“ afpzoly Pel F ονναααιπιι ω 8sno ypn fe .SIa n⸗ 7

7

pꝛimi delegati a papa· et ſie iten aliud grauamen intulerũt ꝓgter IIre vt hie dielt · g. e · vt debitus et eſt ratõ

Dile FE' Eug Nor-ff' ap Y Imza ver ea *α7νρα⁰5eoLÿια τIW+dont äs SE

quod appellatũ fuit ad papã · Encẽrium vt eadem die debeat reuo
Ke=. Pr. a ¶ Aduocati· ſ nunqd ẽ iſtö⸗ cari· vei qñcumq; añ ſententiã· vide
tur et qñcumqʒ añ ſniam · vt. s · de cõfel · e · vl. et. C. de jut · et fac. ig.
Er SA= erroꝛ facti.et qᷓ.de cenſi:· olim· vbi de hoc.vel ſaltẽ vſqʒ triduũ · C. S
AITP* orzꝛ0 aduoẽ · I. inj in eaſu iſto videtur ꝙ eadẽ die debeat reuocari vel

WE alté⸗ anteqꝙᷓ;ᷓ fiat aliquid im c

fionem puta ſi ꝓduceren
tur teſtes vel aliquid ali⸗
ud qð tm pꝰ lit᷑ · ot᷑. fieri
b ¶ Kuit· ergo vide⸗¶ dz·

tur ꝙ ſi ñ ꝓbabit ꝙ ofel⸗

Kfa eadé die fuit reuocata
Fr a1 P oſequẽs lis fuit oteſta
— 1 gf, ta.a ſic ꝓ indirectã ofeſſi
o nem aduocati etiã fit li᷑·

— vteſta. .s de do. et otu.

vno. vbi dicrẽ ꝙ ꝓ narꝛa⸗
D tõem a rñ ſionẽ fit iis aor.
e ¶ A pꝛimeipe · C· 8ð iuð.
ð ₰. ee ð offi · der ·
1 . Sſup queſtionũ · S. ſi vero;
E„p hoc patet ꝙ repꝛobata
1 Wr gee eſt opimo ilioꝛv qͥ dicunt
=W ꝙ ſubdelegatus poſt lit ·
g Oeſtia . pt᷑y alij vices ſuas
ve ſubdelegaẽ ad inſtar pꝛo
cura roeſe 3 ſen litẽ oteſt·
factus eſt dñs litis · vnde
N poſtea dare alium pꝛo
& euratoꝛẽ · C· de ꝓeut · nul⸗

W

4 la · et · 1· neqʒ et! hc volut ĩ

N tel ligẽ illã deẽ · s· tie ꝓx ·

net ius tum a8 I. nec ku

it obiectũ et i ta ꝓ patien
tiã toleratur ꝗj. ð pꝛebẽ ·

ñ mſñ̊ delegatus a pꝛinci⸗
pe cãm pt alij delesaèé nõ
diſtinguẽdo añ it · ot · vl
poſt · a ita ibi nõ potuit ð

jure delegari · eſt Etenen
dũ qy ſi ubdelegat? aln ſub

delegare nõ pt · qꝛ ſig an
li poſſent iterũ ſ̃ ubdegaẽ
qð eẽ ñ dʒ · et R. im execõi
T catione q̃ ñ tranſit ĩ tereiã
r pſonã· et ꝙ ðꝛ delegatus

Neide

ab alio ẽ a pneipe non pt᷑
aln cãm delegare · intelli⸗
ge de eo q ẽ delegatus ab
alio ad vnã cãm tm naʒ ſi
eſſet eidelegata vmuerſi
tas cãꝝ bñ poſſet vnã cãʒ

almn ſubdele gaẽ · ff · S ju⸗
6 cũ pᷣtoꝛ · S.i · alias ñ pt · ff ·
de offi · ꝓcõſ. et leg · lega

etus· qꝛ qſ eꝛdmariꝰ viðꝛ
S dimodot ſ nunqd
Rar zm cã appellatõis

2 „Po
4 Pſſit
⸗ * ponẽ aliã caãm quã erpᷣſſi
E m appellando; vſider ꝙ ieſ

noua cã pt owomi m cau⸗ G

, F .8· e · conſtitutus: Item et
½

er, ſa apellatõm 8· et noua in
ſtr̃a et allegatõnes. S de

cũ bertoldus · que expſſe

, cũ iam dudũ · in fit ꝙ ius ñ
timeat pʒ ꝓ h̊ ꝙ hic dieit

Fron⸗ n
Ti ri Y,o

auſa ꝓ qð videat appꝛobare bmõi ofeſ

ex pte vnaſapᷣoꝛem et canoni
cos de nouo loco ex alte rnr
ꝓ eccia de holiſeth vertitur
ſancti angeli diacono caditn,

2
U⸗

aL
liſomiſimꝰ audiedã · . Speude e⸗.

ratoꝛ pᷣdictoꝝ poꝛiſa canon
coꝛũ ꝓpoſuit ꝙ cũ coꝛa ſubde⸗
legatis iudicũ delegatoꝝ in⸗
ducias ad ꝓponendu excepti⸗

uoc atus ip̃ius duckus
rñdit eccia de nouo locoec
cleſiam de qua erat que ſtõſp

xl annos ⁊ apliꝰ pacifice –
