eſſʒ de ciintate ſagienſ ſub
eadẽ clauſuſa nullus ð ciuita
te ipᷣa intelligit᷑ mcluſus oue/
mii nõ poterat peandeʒzia qꝛ
dicti judices exceptõʒ hmoi
recuſarũt admittèin· audien

tiã appellarũt · Ideog; ˖ miq· n

e itareuocetis in irritum acẽ·
abbati ſancti iacobi ·
gnific auit nopᷣ comitiſ
ſa namuteñꝙ cum moꝛ⸗

tuo comite frᷣe ſuo ipᷣa in eius

ſueceſſerit comitatu / b·et · g ·
p quaſdaʒ l̃as aplicas ↄt᷑ tul⸗

lẽ · epᷣmet quoſdaʒ alios cleri

cos et lacos impetratas eã

coꝛã judicibʒ ad quos obten⸗

te fuerãt ſuꝑ qᷓdã ſũma pecu⸗
nie quã eideʒ fratri ſuo ſe mu⸗
tuaſſe dicebãt/ pillaʒ gñaleʒ
cluſulã/qdã alijqꝛ in p̃dẽo co⸗

mitatu ſucceſſerat/ ouenerũt/

excipiente itaq; pꝛocuratoꝛe
ſuo / ꝙ euz adhuc frater eiuſo
mulieriſviueret / qñ heedẽ le
impetrate fuerũt nec ꝑ ipſas
dũ viueret fuerat ad iudiciũ
euocatꝰ eaꝝ auẽte non pote⸗
rat ↄueniri⁊ qꝛ iudices exce⸗
ptõneʒ nõ admittebãt ipſius/
ntẽ aʒ audientiã appellauit⸗et
Iildeoq; ·jq ñ eſtita re⸗
uocato in irritũ ꝛcet Ide ab⸗
bati ſancti victoꝛis
Xmſinuatõe ep̃i ambi⸗
ñ · ac cepimus / ꝙ cũ · F·
clericus ſup eius ꝓuiſione ad

ſfp̃m pceptoꝛias a poſtmodũ

ad vos executorias otra euʒ
iras impetrauitęet · JFquocir⸗
ca·m⸗qſñi nulle monitoꝛie ſuꝑ
E pᷣceſſerint executoꝛinjs ſup⸗
ſedeatis eiſ/ dümodo heedẽ
executorie ð monitoꝛijs fece
rint mẽtõeʒ alioquĩ im execu

tõnis negocio/iuxta directũ

ad ws ꝓ ipᷣo mãdatũ / rõne p
uia ꝓcedatis · dem nouio⸗
neñ · ep̃o ·

ꝓbat᷑ h̊ mamfeſte ar · o ꝗ· de iudi · qꝛ · w· et ꝗ. de alie · muta . iu · ce je

ij · et · de ocel · Pbẽ · ꝓpo⸗
ſuit. ſʒ veʒv eſt ꝙ re mteẽ
fimũt᷑ hmoi G̊ pta vt hi

Sr · et ẽ Har · ꝙ data litera
rũu ẽ attẽdẽda ·˖ s; e· eã te · eaꝛ

c·ↄſtitutꝰ. ↄᷣq·de pᷣb·
dilcũs · ij· ubi de H et m· c·
eã te · Itez ſignat᷑ ↄ · de
fo · ope · dilecti · vbi oueni
tur ſucceſſoꝛ ꝓ ſẽ̃as ĩpetra
tas oẽ p̃deceſſoꝛẽ So · H
Ouemebat᷑ ſucceſſoꝛ a añ

ceſſoꝛ ꝓ clam gnalẽ a iðo
re mteg finit᷑ ̊ tle manda

tũ. ʒz ibi ſez in ok rio le im

petrate ſpẽaliter fuerunt

Orᷣ p̃dec eſſoꝛẽ et fingutur
vna ꝓſona añ ceſſor et ſue
ceſſoꝛ · qꝛ o digtatẽ ĩpe
trate mtelligũt᷑ q̃ nõ mori
tur.j. de of. del· qm abbaſ
R ſic fuiſſet dictũ o᷑ epᷣm
tulleñ · et comitẽ namutẽ.
tũc comitiſſa poterat ↄue
miri qꝛ otra comitatũ lite
re impetrãt᷑ · et ſic poterat
Ouemri qͥcũqʒ ſuccederet
m comitatu kiẽ in · c · dilẽ ½
vel die ꝙ in · e · dileck · pde
ceſſoꝛ fuit citatꝰ et ſic pla
num ẽ et nullũ otrariu ſʒ
1õ non colligið᷑ · ex. c · di lẽi ·
ꝙ añceſſoꝛ fuerat citatus
e ¶ Viueret · et ſic viðsꝛ

R citatus fuiſſet frater illi

us comitiſſe ppetuatũ fuiſ
ſet reſcriptum oẽ ſucceſſo

res illius v quem impe⸗

trat et eadẽ rõne et impe
trantis ſicut ppetuat᷑ ꝓ ci⸗

eccleſieᷓ.de teſta· requiſi
ſti ˖ Si dixiſſʒ ſagieñ · ẽs
et quidam aln tunc ꝓ clau
ſulam illam quidam alij viᷣt ꝙ tmilli de eiuſtate oueniri deleant qꝛ

determmatio pᷣcedens ſcʒ ſagieñ· mtelligit᷑ repetita et ẽ ſenſus qui
P S Si 4

dam alnj ſagieñ · ut. xxxij · q· vn · apks · et · ff· de vᷣ · ob · ticia. . i · imo a ð
dyoẽ · pñt oueniri qᷓ.e.ſigſicauit · qꝛ clauſula illa vaga eſt et gnalis.
ſʒz non er dioẽ · vt. S · e · paſtoꝛa lis· S.i.ſi dicat·et quidam ainj ſagieñ·

dioẽ · mõ clauſula illa quidam aln reſiringit᷑ ꝑ determinatõeʒ ſequẽ
tem ad illos de dioẽ ˖ tm· alioquĩ nõ eſſʒ drntia mt᷑ iſta noĩa boñ.a dy

oceſanꝰ.ſʒ oſtat ꝙ diuerſa fut et diuerſa ſignificant.ñ em̃ fũt ſinom⸗
ma. vñ bona fuit appellatio rectoris q erat de ciuitate· ſi ſic diceretur
ep̃s ſagieñ · et quidaʒ alij iuriſpictõis ſue· uel quidaʒ alij ſubditi ip̃i⸗
tũc ꝓ chm illã · quidaʒ aln· poſſent ↄueniri tã de ciuitate ꝙᷓ de dioẽ.

qꝛ talis cłha gnalis ad omes mteriꝰ et exteriꝰ extendit᷑ · Ite ex alia ca

nõ poterant ↄueniri ꝓ literas illas qꝛ minora negocia ibi expᷣmebãt᷑
vñ ꝓ gnalem clauſulam ſuꝑ maioribzʒ nõ poterat ↄuemri·s · e · ſedes
ſʒ hanc exceptõeʒ nõ oppoſuit · b· ſʒ pone ꝙ nõ oppoſuiſſʒ illam excep/
nationis nunq̃ d valuiſſʒ ſnĩa · vier ꝙ ſic qꝛ hmoi exceptões dilatorie
vident᷑ · ʒ o eredo ꝓ hanc clauſulam et quoſpam alios ſagieñ.dioẽ ·
ſupꝑ maioribʒ negocns datur tm m dioceſanis et nõ m ciuitate et per
hanc clauſulamrebꝰalijs nõ dat᷑ ſuriſictio ſuꝑ maioribʒ negocijs
·s · e·ſedes.vñ talis ſnĩa non tenet deficiente iuriſoictõe.nec etiaʒ cre
do poſſe ꝓrogari iuriſvictõem m primo caſu · utꝗᷓ.de off. dele . p · et
g · nec in alio·qꝛ ↄſenſus priuatoꝛx euz iudicem non facit qui nullip
eſt iuriſvictiom · C· de iub᷑. o. iudi · l. puatoꝛꝛ· et ꝙ eclerꝰ dyoẽ · a clero
ciuitateñ · ſit aliꝰ et diuer ſus habes · xn·q·n· ſtatuimus · x· q in· cauen
dum et hie expᷣſſe quanꝗᷓ otradixerint antiqui doctoꝛes ꝙ illa capi⸗
tula non tenebant qð nõ eſt veꝝ vt hic patet ꝓ dec· nouam greg·
Igmficauit ˖ viueret iſte comes dum viue bat poterat ꝓ literas
llas conuemti · ſʒ eo moꝛtuo ſucceſſoꝛ eius non poteſt · et ſie ptz

expꝛeſſe per deẽ · iſtam ꝙ H pta ſaltem re integra non extendunt᷑ ad

tationem quantũ ad mor⸗
tem delegãtis ut poſt de
ceſſuʒ valeat delegatis vt
in pᷣdictis deẽ · Ftũ · et · c. l · ar . de ap· ut debitus . s· e · e eapitulũ ſan
cte crucis·nam video ꝙ alia q̃ nõ tranſeũt ad ſucceſſoꝛ es poſt omma
tionem trãſeit · ar ꝗj.de dona · c · vl · a otrario ſenſu⸗ar · a · C. de reuoẽ.

dona.li:m fi:et m qrela mofſficioſi teſtamenti.C.de moffi. teſta · ſi

pater · et · lſi quis filiũ:et meliꝰ.ff·de mof:teſta ·poſtumus.. ult᷑.et
C· de nouac.ſi delegano · et iudicio cepto negociũ tranſit ad heredes
·Cde iutł:ca·aut᷑ ·pncipa les.ſatis credo ꝙ ñ ille fuiſſʒ ad iudictum
euocatꝰ ꝓpetuate eſſent litere vt ſueceſſoꝛes impetrantis poſſent age
re poſtea p illas · et o reũ a ſucceſſoꝛes ipᷣiꝰvt h̊ mnuit ſatis expᷣſſe
cũ dielt · nec ꝓ lit eras ip̃as fuit ad iudiciũ euocatꝰ a poſtea dieit ſñ ſta
eſt.vñ illa cẽa reſpicit omia ſupradcã ſcʒ ex eo viuẽte fuerũt impetra
te nec fuit ad iudieium euocatus· et eſt ſi · Ss. e · olim · ubi cla iſta ſi ſta
eſt. reſpicit omia ſupiora · æ=videt᷑ falſa · quia ſeribit m pnᷣeipio vni
c mſinuatõe · H̊ dec · ⸗ tm̃ et poſtea loquit᷑ in plurali vbi dicit
ad vos ꝛc· utꝗ. de falſa · q̃ʒ Sui · So · pt᷑ dici ꝙ fuit vicium ſeripto
tis · vel dic ꝙg duobz loquit · qꝛ pᷣmo loquit̃ abbati · ſedo loquit᷑ epᷣo
vbi dicit · ex mſinuatõe epᷣi·⁊c· qꝛ pluralis locutio ↄtenta eſt numero
duoꝛv· ut· iin · q; in · S vbi numerus l
6S momieonns ſie ptʒ ꝙ executorie nõ valẽt faciẽtes mentõem de
momtorns vbi momtorie nõ pᷣ̈ceſſerĩt.qꝛ veritate tacita fũt obtẽte a
falſitate expᷣſſa vt facilius literas executorias obtineret tali quã ſi ta

cuiſſʒ veritatẽ expᷣmendo executorias nõ habuiſſʒ.ſie· sð e· ſuper lr̃is

Atẽ ſi tacuiſſʒ aliu de mãdato pape fuiſſe receptũ nõ valuiſſʒ R ptum
ꝗ.e.mandatu· et · c· ab batẽ· q̃ em fint exrpᷣmenda in bñfieijs impetran
dis diceẽ. e. c · h ꝓponẽte · qñqz tñ executoꝛie pᷣma vice vceduũt᷑ ů· e · e
capłm ſancte crucis · ſʒ illð de ſpãli gra ·ſʒ or do et ↄſuetudo curie eſt
ꝙ pᷣmo monitoꝛie · ſcᷣo pᷣceptorie vltimo executorie ocedunt · s · e · cõ
ſtitut ꝰ.et eſt hᷣ ax · ꝙ ſi quis m aliquo mſtr̃o faciat mentõem alteuus
inſtri non credit ei niſi exhibeat pᷣmũ.C· de eden · aut. ſi quis · et . ð
fi· mſtru cei · et j. de of · dele · cum in ſure

RQASSD

Nol. v
co

2

p 94α N 2AX ρπνuù⁹ũ r

cte crucis · ſecus ſi eſſet re
b ¶ Keceptõe · a ¶ꝓpulſus
ita hẽs h et · c · ꝓx · a · ·
abbatẽ · ꝙ papa ñ mtẽdit
. aliq̊s Fuare ſup receptõe
SE As 2 recipiẽdo ĩ aliq̃ eccia licet
WWA- Cα T. clauhula illa ſi ꝓ alio non
r ee ſey ſimꝰ ñ ſit ibi tñ ¶ vmtel
rrrn nnde ligi ſiẽ illa ſ pſona ido⸗
W — nea ð ꝗ. de elee · cãm q· a ſi
krav Sen A Ner eut illa Ri p̃ces veritate ni
4 tant. s · e · c · ij · qꝛ nõ ẽ mtẽ⸗

tio pape grauare aliquos
NNμ m receptõe pluriũ vt dicit
H Alij dicũt ꝙ ſi cla iſta ſi

Aα„ν
☚4 e ꝙρgalio nõ ſep ſimꝰ imfa

loco · ſʒ litera iſta vt michi
videtur otradicit a papa
qñ ſcribit ꝓ aliquo recipi
endo ſi vult etiaʒ ꝓl enam
Ftiam ſibi facere mandat
ſub hac foꝛma nõ obſtãte
ſi ꝙ alio vel alijs vobis di
— 4. ο teximus ſeripta noſtra ſi⸗
. cut remouet aliaz excepti

. (Raten 89 Ss
NM

onem iuram̃ti cũ dicit non
obſtante certo clericoꝛuʒ

NNn Ser der e Ds ee E
SG.See ANM.ανν ο Xα αRα α „

Sen 4 6. Nen.

ꝓα° αα MW ϑͤο

2?

Andatũ ; vidꝛ fatua &ᷣ q̃ ſtio eũ diceret᷑ in l̃is.ſᷣ ꝓ alio nõ eripſi
. s qͥ hmoi gẽam ꝓſequat᷑· dubiũ potuit eſſe ex eo ꝙ diat qui
. hymoi gram ꝓſequat᷑ qꝛ iã receperãt aliũ de mã dato pape a ſie non
ꝓſe quebat᷑ imo iã ꝓſecut ꝰerat illã grẽaʒ exq̃ credebat ex vᷣbo illo
ſequat᷑ qð nõ opetẽt ei exceptio cũ iã eſſʒ veceptus multofoꝛtiꝰcõpe
tebat ut H̊ pʒ a opeut exceptõ mã dato h̊ tcepto ſi poſtea ꝓ alio mã
detur lʒz ꝓrimus adhuc non ſit receptus:j·e · abbateʒ · S e · capy'm ſan

re en &&α uozem eccie appomi quia
e ι tunc nõ vult papa graua —
K να f re ecẽciam ĩ receptõe pluri
um et ſi non apponat᷑ tune
non ten enẽ elerici illũ reci
pere pꝛo quo ſeri bit᷑ ſedo

lo ε 9 aoh

α οd ια

Andatũ aplicuz ad te
2 directuʒz ut mgem s· fa
cerxes ĩ canonicuʒ re cipi et in
freʒ nouioñ ·eccieſi ꝓ alio ibi
dem nõ ſcripſimus /qͥ hmoi g⸗
tiam ꝓſequat᷑ alio ia bñficiuʒ
p lrᷣas nr as obtinente/ꝓſequi
nõ teneris/cũ ſuꝑ receptõne
duoꝝ/ grauandi eccleſaʒ añ⸗
dict am nõ fuerit intentio mã
ſdatoꝛis Idem

rectisut B· clericũ recipetis
ĩi canonicũ et ĩ frteʒ/ niſi ꝓ alio
fuiſſet ꝓnos eccia vr̃a guata
mãdatũ noſtꝝ vos exe qui vo
lumꝰa mãdamꝰ ñ obſtate ꝙ
tſubð ·pꝓ nr̃ as l as executo⸗
rias rece piſtis qui a bone me
moꝛie · h· p· n· monitoꝛias ĩpe
trauit/cũ fem̃ · ̃· n · potiꝰ qᷓ; no
ſtruʒ fue rimꝰ ꝓſe cuti Idem
Obateʒ qͥ mãdatũ apli
ciu iã recepitut · S· cleri
co in aliqua ecciaꝝ ſui mõſte

X

teris aplicis ad ws diſ

res ſi

re ↄtradictoꝛes mſi rõm bile ali

ad dyoẽð · obtẽtas ut ĩ dyocehñ
ſua vbi ꝓ alio ſeriptũ nõeſſet
facèt ꝓuideri cogi iuris ratõ
nõ pmittit nec ſup oferendis
eccijs à beneficijs ag grauari/
etiã ſi facultatẽ habeat dioẽ ·
ep̃ᷣs p eaſo literas ꝓuidendi/
excõmunica Dem
to/qͥ ↄotra ſtatuta cõcilij
gnalis aſſerit ſe ligatum/lite
ris ad excõicatoꝛẽ obtẽtiſ vt
ſi ẽ ita ſine difficultate abſol⸗
uat eũdẽn alijs deputatis qᷣ
eo nõ parẽte mãdatũ ap · exe
quant᷑ nõ excõicatori qͥ de fa
cto ſuo certꝰ eſſe dzlʒ m hoe
defe rat᷑ eidem ſed illis cog ni
tio demãdatur/ [dem
wonẽte aliq nõdũ ſe
ñßficium ecci aſti cũ aſſe
cutũſuꝑ ꝓuiſione ipᷣius lʒ mi
nus ↄpetẽs obtinẽtiſ/ reſepᷣtũ
apo · ð ̊ mentõeʒ non faciens
impetret᷑ illud vluti fraudulẽ

ter obtentũ dicimꝰ non val⸗

S „ N eten. E
2* . R rω n Pre . . ℛ

ſo lũmõ excõicare ↄtradicto⸗
ſſionẽ mitte. ↄtrariũ tñ vider
ꝗ de p̃b · ꝓ ilioꝝ · ſz nõ otradicit ꝓut ibi notat᷑· ſʒ ibi ex Stia ſpãli pa
pa ratũ ha buit fem atepi.ſʒ ꝓ foꝛmã iſtã mãdamꝰvt ꝓuideas tli m
aliqᷓ ecctaꝝꝭ tuaꝝ potes i liu ponẽ ĩ poſſeſſionẽ et mueſtire ac excõica

eias ꝓuideri executoꝛ eui hoe mãdat
ſb⸗ ſʒz nõ pt᷑ eũ iſtituere vel ĩ po

quid oſtẽdat ſeᷣm ꝙ dicit Him fl · iʒ
ptatem habeas ꝓuidẽdi et ita vtra qʒ foꝛmaꝛx iſtaʒx exprimit᷑ m· c⸗

ↄs debitã foꝛmã ocilij ge

ſuũ excõicatoꝛez · de ſen ·
ex · ſacro. et ĩ H̊ defertẽ ipſi

— —

verecũdiã ſuã vt ſuuũ ꝓpri

noſti · et . xxxv · ꝗ · ix · ꝙ qͥs

ipemet abſoluet maius ?
ei obpꝛobriũ ſi aliꝰ factũ

expectare vt ab alns coꝛ

2

AI

—

iſto abbateʒ · et . de ocel⸗
pᷣbẽ. eum noſtris

H excõicatio · oci lij ·
5. de ſen · ex · ſacro ·
¶ Ad excõicatoꝛẽ · z re

renuttit ad ip̃ᷣm cũ iã mi⸗
que pꝛoceſſerit o᷑ ipᷣm et
ideo ſuſpeũs ẽ ei ad h̊ di⸗
cas ꝙ &̊ ẽ foꝛma a oſuetu
do eccke ꝙ ſi aliqͥs ↄq̃riẽ
ſe excõicatuʒ iniuſte fuiſſe

neralis ſi ꝓiculũ nõ ẽ ĩ mo
ra remittit᷑ abſoluẽdꝰ ad

excõicatori ut fem ſuũ ipe

corrigat qͥ veritatẽ igno⸗
rare m ꝓpo facto non dz
ut h diẽ · et. de of · oꝛdi ·
ad rep mendaz et forte ad

nm factũ coꝛrigat et emẽ

det qð qdeʒz pẽ ꝗ. de aceu ·
qꝗliter et qñ.et ꝗq.de elect·

ſʒ potiꝰ parceit᷑ ei ex eoo ꝙ

ſuum corrigẽt nec dz etiã

rigatur in aut · de nup. in
f. i · colu · col · iin · et ideo
dicit vt m boe dekferat ei⸗

dem · et qꝛ ꝑ fimplicẽ q̃ri⸗

Aen 9 numero iuramento firma
to uel quacunq; alia valla , 11 . .
„ K ta velſirmara r Pm illos rij ouideret pliteras gialeſ
W„αο ν*α fſtre apomenr cła illa . . è
2ðð R ꝓ alio ꝛ??=½

αnν⅜αν &α ntẽtio. ar· ꝙ papa p ſias as nõ vult alicui gue p̃iudiciũ infer⸗
re · R ꝗj. de of · del. ſup eo · et.. de of · oꝛð.lʒ :aq·de auct· a vſupallij ex
tuaꝛ d· · ix · qiij · nũc ᷣo·et · ff. ne qͥs ĩ loco publi.i.n.i.ſi qͥs a pꝛm⸗
cipe.et · · merito · et j. de oſuetu · cu olim. in fi · Itẽ mtẽtio mãdantis
Oſideranda ẽ . . de pb · eũ cãm · et · · vl · et. ·· de ꝓcuð · petitio · a eadez
xõ que mouet delegantẽ mouere dz de legatum · s· e · ſup lẽis·
Ntt eris aplicis · momtorias ·ax.ꝙ ꝓ monitorias ius acquirit᷑ qð
nõ ẽ ve.nec etiam ꝓ pᷣceptorias vel executorias ·ſʒ offictum iu
dicis imploꝛet vt recipiatur · de hoe no ꝗᷓ.de renunẽ · vemẽs · in glo · q̃
meipit · ar · =ceſſoris· nota axꝙ ſucceſſoꝛ tenet᷑ adimplere factũ pᷣ⸗
A¶ Prede⸗ de ceſſoris ſui · xij · q · v. quia iobes · a · xvj. q · vj · illud. ſc
n mãdatũ ſeu pᷣceptuʒ fem pᷣdeceſſori ſucceſſoꝛ tenet᷑ adimplere · xvinj
q· ij · duduz · lic etiam ptʒ ex hac dec̃. ꝙ ſi aliquis ſit recept ꝰad man
datum legati vel p̃deceſſoris ꝓ hoc nõ ſit pᷣiudiciũ ſucceſſori nec ĩtel⸗
ligit᷑ ecchia grauata ĩ eo caſu et ſic ela illa:hi ad mandatũ pape alium
non recepiſtis hʒ tm̃ locum in eo qui mandat nec hʒ exceptõneʒ ſi ad
mandatum predeceſſoꝛis vel legati aliũ recepit.ſed etiam in legato
ipᷣiꝰ mandantis viðꝛ ↄtrariũ · qꝛ auẽte pape qui delegauit factum ẽ
et qui ꝓ aliuũ facit ꝓ ſeipᷣm facẽ viðꝛ · f · de admi · tu. ita tñ. ¶. geſſiſſe
et ꝗſ. de ſen · ex· mulieres · ſi hoc ſit facũ de ſpãli mandato locuʒ habe
ret cxceptio· ſi gnali nõ viðꝛ. dieit qui mãdatũ apnicũ iaʒ recepit
Pbatẽ · iã recepit · vide ꝙ non dicit qui iam ꝓuidit et ſie ptʒ
p aui pmo ſuũ mandatum pñ̃tat ille dz bñft eũ obtinere ut · . e·
capitulũ ſanẽte crucis · et qj. de ap · vt debit. et ſic tenebat᷑ abbas iſte
PYuidere.s clerico du tñ de mandato eiuſvẽ nõ ꝓuidit nee eps ꝓ lite
ras illas gnales pt᷑ cogẽ abbatẽ vt dicit ſup eccijs vel bñfiens oferẽ
dis a e⸗ capła ſupius ꝓxima idẽ vident᷑ dicere tñ differunt
.

g ¶ Per lĩas gnales ho ha bus ꝙ gnale mãdatuʒ ſedᷣo impetratum nõ
derogat ſpãli pmo impetrato · de hac materia dem̃ eſt · S. e · ct..·.·
bHrouſder⸗p hãc formã nõ pt᷑ ꝓuidè in aliq̊ͥ pᷣlaturaꝗ· ð pᷣb · c.
vl · niſi h̊ ſpãſ expmat᷑ iĩ lĩis ut hic m fi:dicit et .. de ſen · ex · mulieres.
Prouidendi · cum ðr · m lſiteris auẽte noſtra ꝓuideas m aliqua ec
clena tue dyoẽ. etiam ſi curam habeat amma⸗ per formam illam fa

— —GD

2
5

J.

— . D “”e ea /HF et- h
.. GοNdbN , ct WHαα VſC Sree, nopααου ! e „EH K en ra. e * . .
α0Rα L „ õ ſ. να . T.Pr 7 .

momã retulit ad ſupioꝛẽ
et nõ ꝓ app ellatõnem re⸗
mittit᷑ ad excõmunicatoꝛẽ
ſñi enim apellaſſet non re⸗
mitteretur ad excõmuica
torem⸗ j.de ſen · ex.ꝓ tuas.niſi vellet ſuperioꝛ ei facere gratiã ut m·e·
ꝓ tuas et hoc m oꝛdmario · ſecus in delegato qñ ab illo appellatur
tunc non remittit᷑ ad delegatum.ſʒ quid ð cã pneipali nũquid ipᷣe idẽ

Idem epo pariſieñ ·

pt᷑ cognoſcere de hoc · ita quidẽ exquo nõ appellauit· debuit em appel
lare · et ſit eſſz exemptꝰ m totũ ꝗꝓpt᷑ appellatõneʒz · ar 5. de ap · ad H. et

.c· ꝓpoſuit · et ita ſuſpenſus vel excõicatꝰ mĩori excõicatõe pt᷑ abſolue
re excõicatum j.de ſen · ex · ſacro · et ſuſpenſus qñqʒ ſuſpẽſũ a bſoluit ꝗ ·
de ſen ex · duobꝰ · vbi de H· ſi vero iudex iſte certus ẽ ꝙ iuſte ꝓceſſit
nõ abſoluet illũ· qꝛ delegati cũ de hoc oſtiterit remittet illũ ad fuuz
excõicatoꝛẽ̃ vt eius mãdato pareat.quid de pncipa li qõne · die vt in
vlti · notula ꝛ · æte iuramẽti vel alicuius mandati aut cautioms
m d ifficulta⸗ riſti nõ pñt abſoluere illũ miñ poſt tpᷣs elapfũaſſi⸗
n equãtux/ gnatum ip̃i excõicatori alias nõ teneret abſolutio
ſic·j.de ap· ut debitꝰ · ꝛdet᷑ ꝙ nõ lʒ alicui fadũ ꝗꝓpriũ ignoꝛare a
o ¶ de facto · et ſie vi / verv eſt nin habuerit ꝓbabilẽ cãm ignoꝛã
tie · xxxiiij · qij·in lectũ arx ·i·qi:ſi quis a hmomacis alias ignoꝛantia
ꝓPrij facti nõ excuſat · qꝛ nõ eſt veriſiſe ꝙ quis ignoꝛaret vires patri
monij ſui.C. de reſcin · vẽ·quiſquis.et h.ſʒ m facto alieno tolerabilis
erroꝛ vel ignoꝛãtia · ff. ꝓ ſuo · l· vl · et hoc veꝛd ẽ · k ꝓbabilis eſt · ʒ
eraſſa et ſupma ignoꝛantia in facto alieno nõ excuſat.xvj · di · ꝙ dicitil
et · xij · q·ij · qui et humanis · et de poſtu · pꝛela · e · i · et in talibus non
requiritur ꝙ ſit nimis diligens et curioſus nec nimis negligẽs· ff · d
iutł et fac.ĩg· nec fupma de hac materia ·nota ·i:q:iiij· O. notandi rr·
eſt hic ꝙ in notoꝛijs nulle fuũt ꝓtes iudicis miſ quantũ ad ſnſam

p (Co gnitio·tñ anteq; cognoſcãt vtꝛx iuſte vel miuſte ſit excomu⸗
nicatus dz abſolui R hoc petierit pᷣſtita cautione et iuramento ꝙ pa
rebit mãdatis ecẽie ꝗ.de of · dele · eum otingat · et pPoſtea ſſti delegati
Os noſcãt vtrũ fuerit excõicatꝰ otra ſtatuta ocilnj generalis et ſi mue
nerint ꝙ iuſte excõicatꝰ fuit aut öuata fuerit foꝛma ↄciln remittẽt il⸗
lum ad ſuũ excõicatoꝛẽ vt eiꝰ mãdato pareat ſuꝑ cauſa ꝓ qua fuerit
excõ icatꝰ ꝗJ. de of. dele · prudentiã · v · fi · et hoe quod diximꝰ debz ſta
tim abſolui añqᷓʒ cognoſcatur · verum eſt niſi aduerſarius obiciat ꝙ;
non debet ſtatim abſolui · quia fuerit exeõmumcatus pro mamfeſta

. ec Se

—Dwa rle, . QAees
—5 —

☛t So X ₰

N ν . + ſt P Ge W RRWRoN
6

offenſa. vel qꝛ nõ paret rei iudicate. .· de rei vẽ · reſtituere · et . de
of · dele · qrenti · q̊ ꝓbato nõ abſoluet᷑ mſñ ſatiſfaciat⸗ .ð v ·ig· ex pꝑpte

e· cſequẽa ĩ dec · no ꝗ̊.ð ſen · ex · lolet · ſi vo muenerit q; iuſte fuerit
excõicatꝰ tũc delegati iſti cognoſcẽt da cã illa ꝓ q̃ fuit excõicatus
Japonẽte aliquo ↄpetẽs.ſʒ vidꝛ ꝙ i̊ obeſſe non dʒ · qꝛ hmoi
modica nõ nocẽt · modica em̃ res nõ mducit ſimomã j. de ñ · et ſi
aõnes · et · i · q · i.· iudices · a modicũ dãnuz ð faclli tolerat · xn · a · i · bo⸗

—

₰ Ren α⁵α— õ ” Xν ê.ο S — “R )SR Wer coua
e e ele n he tce etnone

qui ealunioſe trahũt alios ad iudicium · qꝛ debẽt expelli et in expẽſis
odẽnariqj · de peñ · calumã · et · ff· de iudi · eũ quẽ temere. . de do · a cõ

tu · actoꝛ · que ẽ imno · im · ¶ Ad futuras otrouſias· ̊ vidꝛ ꝙ Hq⸗
dẽ fieri poſſit qꝛ rei ã nõdũẽ pt᷑ oſtitui huitꝰ.ff·de ſer · ur · ̃ð. ſi bui
tus · ꝓ. fuẽ̃o edificioeet · ff. ſi ſerui · vẽ. l. vl · et · ff · S ſerui · ruſti · · laboo
ſʒ ot·res q̃ nõdũ ẽ accuſari nõ pt᷑ꝗ de deſpõ·impu.ad diſſoluendũ ·
id de q̊ agẽdũ ẽ pmo m rer nata dz eſſe · ff. de iu · codicill. qᷣdam

ne rei · a modica pt᷑ epᷣs ali
enare ; xj · q;ij· terrulas ·
nec pro modico reſtitutio
dat · ff. de m mte gereſti ·
ſcio . et ꝓ modico nec plus
nec minꝰ ð o · di. ij · reuera
nec ꝓ modico dat᷑ actio ð
dolo · ff · de dolo. li oleũ · ĩ
fi.ſʒ otrariũ viðr · qꝛ frau
dulenter tacuiſſe videt ut
ciciꝰ lĩ̃as impetret · et q̃ in
fraudẽ fiũt imputant᷑ ·s·
e · ſup lẽis · p̃terea iſte re
cipiẽdo modicũ bñficiũ ſi⸗
bi pᷣiudicauit vñ q̃rat ſibi
victũ ex artificio ſuo· xcj·
di · elericꝰ victũ · qꝛ exq̊ ſe
mel placuit ampliꝰ diſpli
cere nõ pt · xxxn · q · v · Hor
rendꝰ · a vnuſquiſqʒ in ea
vocatõe maneat q̃ vocatꝰ
eſt · lxx · di · ſcõꝛv· et exem⸗
plo aph faciat dicẽtis ad
omia q̃ michi opus erant

—O Via nonnulli diuſis mo
dis liis aplicis abutũt/

ſtatuimus ut qcunq; obten/
tas ſub noĩe ſuo ſr̃as alijs eiuſ

dem nominis tradüt / ꝗᷓ quoſ

volũt fatigãt indebite p eaſ
dem qͥ eas tali mõ recipiũt/
quiq; illos ↄ᷑ quos nibil hñt
qõnis faciũt in iudicium euo
cari literas ipſas ad fut᷑as
trahuũt otrouſas qᷓ nõdũ fue
rant tpe impetratõis exorte
ſeu quenqᷓʒ ſup vno negocio
uel etiã malicioſe ſuꝑ pluribʒ
pſonalibʒ actõnibʒ q̃ ſðᷣ vno
judice poſſent tractari ↄmo⸗

dius pvarias lr̃ as coꝛã diuſñſ
iudicibʒ trahunt ut laboꝛibz
fatigatꝰ et ſũptibʒ/vel opel⸗
latur oponere vel cedere iuri
ſuoã reus actoꝛẽ eodẽ tpe ad
diuſa loca vel indetermina⸗
te ad villa q omune cũ pluri⸗

bus eiuſdeʒ ꝓuintie villis hʒ

wceabulũ citari ꝓcurat ut dũ

non oparuerit excõicetur q̃ñ

otumaxa ſic eũ aſua intẽtõe
repellet/earũdeʒ ſraꝝ como
do careãt et aduſarns immo
deratis expenſis ac damnis/
ꝗᷓ ꝓpter hoc eos ptuliſſe con

ſtiterit odemnen?/

rel erũt. F. j. et collegio ꝙ

ec ·edi · ad audiẽtia n· a p
dio qð nõdũ ẽ ⁊cẽᷣ. ff. coĩa

pᷣdi ·l· j. nec pt dici verum

qð nuncg fuit · de pe · di · i ·
m fie pterea decretum ipo
ijure nullum ẽ qð ẽ datum
de ea re q̃ adhuc m otro /

uerſia nõ elt · ff · ꝙ cuiuſq;
vniüͤ.jtẽ eoꝛd. S. R decurio
nes. & recte dieit ꝙ HR pta

ad futura negocia nõ tra
hHunt᷑ qð veruz eſt p iura
pᷣdicta et in otrariũ ſigta
et ar.bonum ff. de au; et

ar legal. ſi ia

g ¶ Sup vno negocio . B
planũ e · qꝛ dz omo do ca⸗
rere utriuſc BR pti. S· e · ex
teno ꝛe· et m expenſis pu⸗
miri ut h̊ m fi:dicit imo vi

deð ꝙ cãm debeat ꝓdere

ſicut ille qui petit ſeruum

P

miniſtrauerũt manus iſte
xxj · q· i · c i · imo non ẽ ali
quis mſtituendus miſ tm ð
ſbi aſſignet᷑ ꝙ ſibi ꝓuidere et ep̃alia iura ꝓſoluere poſſit j.de pᷣlbẽ ·

de mõchis· planum eſt em ꝙ tenet᷑ mde facere menfõem qñ alias nõ
valerent litere · et ſic ſoluitur hic ãſtio iſta que olim ponebatur ⸗ꝗj.de

pbẽ · cum teneam̃ · ſ̊ aduerte ꝙ dicit m pnepioñi aliquo ꝓponente ſe
nullum bñficium eccſa ſticũ eſſe aſſecutũ: ñi ita qͥs modicu hñs bñfici

um ſigmicet pape ſine dubio mentit᷑ et ideo nuliũ comoduʒ dʒz hẽe
de lẽis · S. e. ſuꝑ literis. qꝛ ĩ fraudẽ tacet modicũ bñficiuzʒ ſʒ h aliquis
diceret ita dño pape ſupplicat ſeĩtati vr̃e talis pauꝑ clericꝰ vt ĩ tali ee
cleſia bñficiũ oferre dignemim nuquid valet tles litere · qꝛ tacuit de
modico bñficio et tñ veʒð dixit qꝛ pauꝑ ẽ ĩ veritate · iſta foꝛma non
viðdꝛ o dicẽ huic deẽ᷑ · qꝛ nõ dicit ſe habẽ vł ñ habere bñftaũ dici pt
adhuc ꝙ nõ valẽt · qꝛ ſp videt᷑ tacere ĩ fraudẽ bñficiũ lʒ modicũ ut ci⸗

cius lit eras obtineat hmpł ſe ꝓauperẽ clericum apellando · qꝛ pꝑ G

itelligit papa ꝙ millum bʒz bñficiũ · quidã dicunt vt᷑ ꝙ bñ valẽt qe ñ
dicit le nullu bñficiu hre ſʒ pauperẽ . de b. dilectꝰ. a bñ dicũt ꝙ ñ

eſt nece ꝙ de modico teneat᷑ facere mẽtõez · S· e · poſtulaſti

b ¶ De mentõeʒ · nõ ꝙ& ꝙ qui hʒ modicuʒ bñficum nlommꝰ inde te
neẽ facere mentõez · et multe oditões alie ſubintelligunt᷑ ſine quibuſ
litere ñ valent ſi eſt clerieꝰ. de tñſac · ex literis Itez ſi nõ habeat ali
ud bñliciuz s. e · eu adeo Item ſi vult reſdere ĩ eccla · de cle ñ reñð ·
relatuʒ Item R

ignꝰ?·s. e· cum adeo et . de elc · cãm q̃ Itẽ ſi eccta

de oſti · e A. kerẽ · Itẽ ſi de kra illa ẽ oriũdꝰ.· lxxj · di · koꝛtan · a · C · S

epi. et cle · ĩ ecens · et. .· de cle · peg · te nobſ habeat ppetuã vicariaʒ q

fufficiat ſibi ·S· e.poſtulaſti Iteʒ ſ ad mandatuʒ pape aliꝰ ñ ſit recep
tus · s · e · tribꝰ ꝓxis · e· uel ſi ꝙᷓ; aliam iuſtaʒ habeat exculatõneʒ · S e · R

qñ · vnde potes notare vᷣſus· Clericus indigena dignus pauper rei.

Ddenſq;· Kſte bende ſibi ſpem ꝓmittit Pabende

ia nonnulli· ſub noĩe ſuo· ĩ H̊ caplo ſeptẽ vicia repᷣhẽdunt᷑ Pri

mo repbendunk illi literas ſuo noĩe impetrãtes alnſ euſvẽ nois tra

— 7

dunt et qui eas tali mõ recipiut. tez et illi qui trabũt ad iudiciuz illos

O qs ſil hñt qõms et qui literas ad futa extendunt negocia q nõdũ
erant tpe impetrati pti exoꝛta · Iteʒ qui ſuꝑ vno negocio trahunt

& reũ ad diuerſos iudices ˖ Itez uel ec trahut ren ſup pluubop lonali⸗
odiꝰt

bo actõibꝰ coꝛaʒ diuerſis qᷓ ſub vno ſudice vm ractarent Item

— —

ad villaz qᷓ hʒ ↄue nomẽ cũ pluribꝰ villis · omes iſte pſone q maliciã
iſtaʒ exercent carere debẽt omodo literaꝛ et m eypenhis fũt pumen
de · et i dieit deẽ. =tali malicie obuiandũ eſt et pt de facili obuiarxi
d lan rindez- ut ꝓprium nomẽ cuz cognomie ĩ literis apponat
et Hmoi gñalitas noĩs remoueat᷑ ſta ꝙ ð pſona ↄtentaĩ literis oſtet
ar · f · ſi cer · peta · certũ · a taz iſti qͥ literas tradunt ꝙ; qui modo tali re
cipiunt eodem reatu cerimims muoluuntur. Rꝗ· de reſti · ſpo . ſepe · eõ⸗
tingit ꝗ.. de alie · mu · iudi. c · i · et ·. i · et . de iudi · quia w. imo pot diei ꝙ
quĩ tales literas dant alnjs eiuſoem nommis tani falſarij pumuntur
.S· e.nõnulli·in vl S. e ¶ Nichil hñt qõnis · a iſti qdẽ recte pumuẽ

et reꝰ qui eodeʒ tpe trahit actoꝛeʒ ad diu erſa loca vel indetermſate

m diuerſis iudicijs perdit
cãm · C.· ð aſſer · tol · l. i. S.
”ÿUVMũE vl · qꝛ ubi cepit iudiciũ ibi
dz finiri ·. de fo · ope · e · Poſuiſti · et. ff · de iudiẽ · l.· ubi · ſatis ſufficit ſi
careat ↄmodo vtriuſqʒ he pti · de pe · di · i. pene ’s

p Derſonalibʒ · et ĩ H̊ o buiãdũ ẽ eoꝛ maliecijs:qꝛ malicijs hoĩm nõ

eſt indulgẽdũ · S· e. ſedes · ff · de rei ven · in fũdo · et malicia ſatis appa
ret ſi illũ quẽ ꝓ tůbꝰ actionibꝰ comodiꝰ pt᷑ trahere corã vno ſi tra⸗
Hat illũ ad diuer ſos iudices.qꝛ q̃ſ vnũ negociũ ẽ a pinde habet᷑ ac ſi
ſup eodẽ neg ocio trahẽt illũ ad diuerſos: imo viðꝛ ꝙ omes illas ꝓ⸗
ſonales actões poſſit ꝓponere ĩ eodẽ libello. C. de an · excep.· l. vl · ſed

etliã ꝓceſſus ꝓ tłes literas habitꝰ nõ valet · in deẽ · inno · iin. q̃ incipit

diſpendia ; e.ti · ſecus in realibus ut no · m·c · diſpendia
i ¶ Per varias literas:ſecꝰ ſi coꝛã oꝛdĩatio:qꝛ hi ꝓvna pſonali acti
one ↄuemat᷑ coꝛã delegato ꝓ alia ꝓſonali poterit ↄueniri coꝛã oꝛdi⸗
nario ut viðꝛ Alij ovᷣrii dicut · ſʒ ſi coꝛã pluribʒ oꝛdmarys qͥs trabat
idẽ eredo ꝙ m delegatis · et idẽ viðꝛ ſi coꝛã delegato et oꝛdĩario tra
Pat̃ · qꝛ eadẽ cã viðꝛ·ſʒ ſuꝑ djuũñis actiõibʒ realibʒ corã diuer kis dele
gatis iudicibꝰactor ren ouenire pt᷑ ſiẽ hodie · q̊ totum expeditũ ẽ ꝑ
quãdaʒ nouam dec · inno · iiij · ĩ ocllio lug ꝗj.e·ti · diſpendia · dic ut ibi ·
k ( Ad diuerſa loca.ꝓ ̊ ꝙ ð&ꝛ ad diuerſa loca viðꝛ ꝙ poſſit reꝰ tra
here actoꝛem ad vnũu locũ certuũ et determmatũ qð vid et H innui et
ꝙ poſſit habes . s · e · paſtoꝛalis · ij · vñſ o · et . · de of · dele · prudentiã · F.
vl. ſʒ ↄ · C deſen · et mt· o · jud · aut · a oſequẽter vbi dr ꝙ revactoꝛẽ
ad iudicem aliũ trahere nõ dʒz· ſz coꝛã eodez niſ tunce demũ lite fimita
Re ñ· ꝙ reꝰ bñ pt᷑ trahere actoꝛẽ ad iudiceʒ aliũ pẽdente pori iudicio
ut dic ut iura ᷣdcã · a h̊ jdez mnuit᷑ dũ dieit ad loca diuerſa q̃ſi ad vnũ

nõ ꝓhiberet ·˖ ſz actor hʒ exceptõeʒ ne recõueniat᷑ a reo coraʒ alio iu

dice miſi lite fimta et non admittat᷑ talis exceptio tenebit appellatio ſi
interponat᷑ ꝑ aut · pᷣ‚deãm et ita ꝓ exceptõeʒ ſuſpẽdũt᷑ litere rei vſqʒ
ad litem fimtã et hi non excipiat᷑ bñ pt᷑ ꝓcedere o᷑ ſllũ actoꝛem · die
ſup h̊ vt dicit illa deẽ · ijno · iij.. e · t· diſpendia · et .de mu · pet. e. n⸗·

¶ Vel mdeterminate ·˖ qð eſſe non dʒ qꝛ certꝰ locꝰ prouidendus eſt

.ff. de iudi · ſi locꝰ.alias mtelligeret᷑ de illo loco vbi iudicari oſueuit
.ff. de ar · R cuz dies · S. ſi arbit · ar. et · C · quo · et qñ · iu. ſen · ꝓ · dz · ſi ut
ꝓponis: gnalitas em parit obſcuritateʒ · ff · de iur · fiſc. ita fidei · quia
deliberare ñ ptꝗᷓ.de ap: ſigmificantibꝰ a mmia gnalitas repꝛobat᷑
4..de do · et otu · ex literis · et vmde eſt ac ſi nullũ locũ ſtatuiſſʒ· ar · ff ·

de int . acti · de etate · F. nl· et vagari non lʒ eum alterius dãno · ff · de in

iut᷑ · ᷣtoꝛ edixit · et m tali caſu teneret appellatio ſicut ĩbiꝗj.de ap·ñgfi
cantibꝰ· et j· de libel · ob · c· penul · et mſi in aliquo loco noĩs eiuſdẽ ha
beret habitatõeʒ et nõ m alijs tunc dʒ intelligi de illo loco ubi qñq;
habitat zms · a merito dʒ illoꝛs malicia pumiri m expenſis et dam⸗
m ¶ Dam⸗ ms alteri pti · ſi · s · e · cꝛceteꝛd · et · de do · a otu · ex literis

Jj.de ap · ut debitꝰ· ſʒ quis pumiet eos cum iſti nõ habeant juriſvictt
onem nõ pñt illos punire oꝛdinariꝰ nõ pt᷑ illos punirę.qꝛ im i̊ nui

lam hʒ iuriſvidõeʒ · quidã dicunt ꝙ oꝛdmarius iſtos pumire dʒ:mibi
vid et ꝙ iſti njdẽ iudices penã iſtaʒ debẽt ĩponere ſup expenſis et dã

is et ĩ ſaltẽ hñt iuriſvictionemut de p̃cum veritate cognoſcãt et

AAe GJer F

No ECK. e

N AR . 2 N. 8. .
2èc

7

on Dwas
atne ee penã imponãt vt h̊ videt᷑ et eodẽ mõ intelligit᷑ · S· e · eeteꝛꝛ · vbi ðẽ ar C.

o g rtin ſcgi udices tolt penã impone ad op.· ar· . e. ſup iiteris ,i f⸗
Duk ltasn Ror)wten et 7. de ap · vt debit?. et Ri ̊ nõ fecerint iudices duũmodo petitũ fuerit
e oLDEo e ab eis de ſua ſba illð detrimentũ reſtituẽ opellũt · C. de iuð. ſancimꝰ

5 J e et pot erũt iſti iudices ↄuemri coꝛaʒ ordmario vel delegato odicione

(ee R VV ex illa. l. ſancimꝰ. ſ ꝙ iſti iudices quibʒ hmmoi litere dirigunt᷑ nõ pũt
DOoOkle ahh—αο vider p deé. pᷣdictaz ex literis · de do · et otu · ubi pmi iudices odema⸗

RS °&να nant et ñ ſedi ˖ ſz illud ideo
+SKK fuit qꝛ coꝛam pᷣmis iudici

rrrean aAt boobiciebar de ſedis lẽis ſg —
To* te&οS95 ab altera pte ipetratis nõ Lonſuetudine⸗
ODUOUVMW/ faciẽt bʒ expſſaʒ de priori Etes · ex regiſtro
bo mẽtõeʒ · vñ primn iudi Onſuetudines ee⸗

ces oſu luerũt papã q d iu
ris eſſet et ip̃e rñdet ꝓut
patzʒz ĩ l̃a ſcʒ ꝙ ipᷣi pmi iu
diceodẽnãt pꝓtẽ alterã i
. expẽſis ꝓpt᷑ dolũ fuũ alias
( er ſcSi deborẽt imponẽ penã

e. illã ſi coꝛaʒ ipſis fuiſſʒ ex
LrxGao -r en aptus de pmis a remittẽ
cLn „Ptes ad primos ut ſic illi
2òèðè =Wð judices penã iſtam impo⸗
. wa nant coramquibꝰ excipi᷑
E α vel qꝛ literis ſedis otinẽ

cleſijs grauamẽ inducè dino

archiep̃oet caplo lugdu ·
X liis et · JFeñ o aliqs

ſtris vel alijs religioñs locis

luntate ꝓ ſuoꝝ vult remedio

õ ve tur ꝙ pᷣmi fadant alias . 2 =. õ
a HHiste ſesi debent odnare q i petoꝝ oferre⸗ bãc oferẽdi foꝛ
i e WMVdiceret᷑ ꝙ iſti iudices qui⸗ mã eſſe Poms ꝙ in hmoi do

natiombʒ modicũ terre oſue

eldẽ expenſis opoꝛteret mit ate pallij ꝙ manu plati ec
eos iteꝛx lit gare · vñ tuti · cleſie ſuſtinet᷑ã ſuꝑ altare po
us eſt et meliꝰ ꝙ i facãt nendũu ſbᷣ teſtimomo vidẽtiũ

vt ꝓ ̊ malicijs ſſtoꝛꝰ per — —„ —
penam ommot Obuſetur ⁊ audiẽtium ſub dẽa foꝛma qᷓ

Ipza bus litere hmoi dirigunk
. eR — .
AA H facere nõ poſſent ꝓ h̊ li
/ oSαανs tes ex litibʒ orirent· qn ꝓ

Onſuetudmes. H ſcotatio vulgariter appellat/
eabim telletur. a. J/ Dil · vm .· q: donatdes eo
dine et que multü ledit er ru ſub obtetu oſuetudinis
eſt radicitus extirpanda. clauſtris eccijs vel qbuſtſibet

vin. di · mala. a xyn · q· n . bo
ne rei · et · xj · di · oĩl a · nã cõ
ſuetudo dz eſſe rõnabilis
et nõ otra vtilitatem eccle
hRe qᷓ. de hijs q̃ fi· a ma/p;
ca · cum in eunctis · et ꝗ. de
re ĩudi . cuz cãm · et . e ad
— audientlam. et . e · cum ve
QQA6 Ne„ nerabilis qn aũt ofuetu⸗
t e—de do pualeat iuri et qñ non
—— S. Aνν⅜ dicetur j. e · c · vlt ·
— 0¾ g vev olc Pijs em q̃ religioſis locis
reimquunt᷑ nõ requirit᷑ ſo

ſerS ͤ. lomtas teſtamento . de
kE E 1 taſontran contaten Gn
6 fauorem religionis
c ¶ Apellat᷑ · et qj. ſub iſto
ꝗ.ↄtinetur ꝙ quidaʒ cauil
. loſñi dicebant ꝙ hmoi do . B
natio non valebat:qꝛ ſolemnitas teſtamenti non obſeruat᷑ qꝛ ᷣm le⸗
ges teſtamentum ſine vij · teſtibꝰ vel qumqʒ ad mmus non valetꝗj. de
teſta. cum eſſes · et · e· relatum · ſup hoc papa H ñ.diſ · v. m · ꝛc · .
d (C inis p̃dicte q̃ laudabilis eſt· et laudabilis ↄfſuetudo ee

etiã ſũt collata faciatis irre⸗
ſignũ qð ſcotati oðꝛ/nõ tã fa

ſeſſio nis ſit euidenſ argumen
tum / Idẽ ep̃o picta
DdD maz audientiã noue
ris pueniſſe ꝙ in tua dioẽ · eẽ

mimus ratõnabilis habeatꝙ

leg ationibʒ a q̃relis utriuſq;

cleſie eſt höua ndaꝗj.de ſimo.ad aplicam.vñ eque pumiri dʒ tranſgreſ

ſoꝛ laudabilis oſuetudinis ſicut trãſgreſſor legis.xj · di.ĩ hijs hmoĩ
donatio valeret etiam ſi ↄſuetudo ſuꝑ hoc non eſſet·
e ¶ Sig nũ · ſic annulus ſignũ ẽ inueſtiture ꝗj. de hijs q̃ fi · a ma · p. c.
ey ore · et jnueſtitura eſt ſignũ tradite poſſeſſomsꝗᷓ de dona· ꝓ tuas

Itẽ ãnulꝰ eſt ſignu mr̃imonnꝗ · de ̃füp · illud · a. xxx · q · v· femme · ſi

c reſtõ inſtr̃oꝝ eſt ſignũ renũciatõis j.de renũ · ſane · et . de pac · eũ
pdẽ · et · C· q̃ res pigno · ob · pol · l.ije et meliꝰ.ff. de pac · l· labeo · ſecꝰ
ſi reſtituat pignꝰ.ff.e.ti:l.poſtqᷓ;·ſie etiã res nõ aprehendit᷑ a tñ
poſſeſſio trãſfert᷑ ut ꝓꝑ clauesff · de ↄtrahẽ · emp· clauibʒ · It em per
mſtẽem fit donatio.C· de dona. l. i· viſu etiaʒ tranſfert᷑ poſſeſſo.ff· de
acquit᷑ · poſ· ꝙ in eo. . ſ venditorem · Itẽ hi rẽ meã penes te depoh⸗
tam tibi vendidi · mſti · ð re · di · Smterdu · Itẽ eũ quis etiã rẽ ſuã vult
poſſidere noĩe alteriꝰ· ſ. ð rei ven · q̃dã · nec em ſp in ae quirenda poſ

— 9 „α⅜ Boſes o ere ₰4 α. õ

FrLrrPr . Pa/

Wt V X N☛ L„nμnHhü
. Kocv △ VWe Oyae . S E „ 10

ſeunt noſtra nos decet ſfd e⸗ izs tenea?᷑ Nos ĩgit᷑ attẽdentes
ratione remittere · Nnno ij. g oſuetudo que canomcis ob
poſſeſſones aliq̃s clau/

i bona valitudine ul vltĩa vo

uit ĩ manũ accipe vel ĩ extre

locis religioſs pie oferũt vel
uocabiliter obbuariicũ hm̃oi

cte donatõnis ꝙᷓ; tradite poſ

in cauſis ecciaſticis ↄoſuetudd
cũ aliq̃ cã tractat᷑ ibidem al

ptis auditis a pñtibus l̃atis

.

ſeſſone neceſſariꝰẽ ad 9coꝛpalis·vñ ſufficit affectus aliqꝗᷓ actu inter ·

uemẽte · ff. de acquit · pol. l. . S. pe · et H lʒ lex dicat ꝙ poſſeſſio acqui⸗
riẽ coꝛpe et aĩo nõ altero tm:C. e · ti· lz · ita ꝙ rei appᷣhenſio ꝓ ſe vel

p alteꝛd ſit neceſſaria · ff · de acqui · poſ. quẽadmodũ · et . l· qui vniuer

ſas · H tñ ſcias ꝙ lʒ ecẽia nõ appᷣhendat poſſeſſionẽ rei ſi bi collate do⸗
mmiũ tñ nlommꝰ adipiſcit᷑ qð nõ eſt in pᷣuato · C· de rei ven buũ · C.
8 ſacroſanc · ec · ut mt᷑ Smũ · vñ verſus · Viſu Rue rei mutuate vedicoe·

Claui bus a cartis mea K

Oduco ſcient᷑: Nuãuis non

et illẽatis ſapiẽtibꝰ a inſpiẽ⸗
tibus qᷣd iuris ſit querit et qð
illi dickauerint vel aliqs eoꝝ
pñtiuʒ oñlio requiſto ꝙ ſnĩa

D niaz audiẽtiaz · in.
piẽtib.i · miꝰ ſapi
pietibꝰ. nec iſtð ẽ incõue⸗
mens · qꝛ añ q; r euelat mi
nori qð maioꝛ neſat · C· 8

