tionis et qñ non · vel dic ꝙ idem eſt in diffimtiua ·˖ C. de hijs qui per

——,——
VOnquerente ·˖ poſuerit · exp̃ſſa voce. ſ̊ expꝛeſſit ip̃ᷣo facto e N N rt
4. ö/

E eE& ,SES&αα non refert an ponatur in medio paincipio vel fine remotio app ellatõ qui interim ſub apoſtolica ꝓtectione oſiſtunt.xxiiij ·q:iij. ſi quis o·
H Werr e Ins ua ad omnia refertur ſo. eſt ibi quia hic ſunt diuerſa negocia mipetas · ꝑaternaxx· illi canones qui ad bic tirulit pemet⸗C. ſ p vi S.
h dere non ſe tangentu ipi vnum negocium licet habeat plures articulos velalio mõ abſentis poſ·tᷣbata eſt · l·i. a · C · ð emacip · lib· · iubemꝰ⸗ .
2 wnße, vn el. ,vrſe hat NNXaαπνeαααυ d V. den d de h mmde Snn de gn, v; wel
””ù ra*ι⅝6 ſ“ „αο‧»a b de ,†Ael: ) o F.Sae Si
S 2 ſ .d a gne ſt ſ 3Prrd
R Sna, nl Deid⸗ De re 2Ba -& " ρα°ſetnn: 36r nà *ααια.
,SE Ar- e Kef a õðs

rb
8
αa0
=
KK
PEEn
eE

π. 5

ff. de tut et euẽ · datis ab Hyjs. l. vlti.

=s -

6 „»„⸗ .*
6
N
N
wR —
E.
Wol
NE t

——,—

WMʒ⸗

———

.lit · pẽ · ceieet vl. et . e · bo⸗

d=& nouationik noui iuris tri⸗

uerſitat ez ·. e · bone · ar · ix ·

—

Rper iura p̃dicta / quid er⸗
Eα° gSςοο valent bhmõi ofirmati
F ones paꝝ valent miſ qꝛ

S

4

☛☚

He

ANN—
R

fnονα

+

4

tẽ cũ cãe cogmtione confirmatio ſit facta.tũc verum eſt · qued dieit

a ( Kaciatis · in hoc caſu/quando poſſeſſio abſentis taliter turbatux

—
W
ANt Acες ſeruus amicus pꝛoyimus colonus petere poſſunt vt poſſeſſio reſtitu
5 T Mi aturivt m.l. pꝛedicka · C. R per vim vel alio modol.i.

tur mter petitoꝛẽ et poſſeſſoꝛ emiudiciaria ↄuentione/ vt tra⸗

facit rem liti⸗

e S
Nas, v Sioſam /g veꝛd eſt· et ſu⸗

per rel igioſa nouũ puile⸗
gium impetrari nõ pt.s·
de teſti · cauſam q̃ · et.s · ut

eã diffimiẽ abſqʒ ſe · ap · mãda

cõfirmatõmbus autẽ

ne. nec ad aliã pt᷑ tranffer ñ
rõmani ponti · volumus te te⸗

ri pſonã · xi · q · · qꝛ res et
.s· vt lit᷑ · pẽ · eccia ſancte.

et in aut · im medio liti ap.
ſacras iuſſiones ñ fieri · ¶. P· ſe· pfedat mandatu· jaut

ſ veronodum coll. vin. eec arn ſaleben⸗ ſugge⸗

. „ r ⸗ „
et ñ obſtante puilegio ta ναι½ ſtionem illicite non eſt ali qua⸗
li fiue indulgentia / iudex tenꝰ judic and Eleſti · i/
pꝛocedere debet ·
e (Confirmationem . no⸗
ta ꝙ ↄfirmatio impetrata
ſub foꝛma ↄñi /ſiue etiã in

ſter ꝗpoſuit ſententiam
adelegatis iudicibus ꝓlatã
fuiſſe infra · x · dieʒ ille otra qᷓʒ
ſentẽtiatũ fuerat ab illa ſnĩa

buit · ſed ſolummodo vetꝰ9
conſeruat · xij · di · pꝛ ecep⸗
tis . ar · xxx · q · iij · e · vl. et qᷓ̊.
2ecũ dilcã · et · e ſeq̃ntibꝰ
ꝗ de pꝛiuik · qꝛ ĩtent õis·
vnde per talem confirma
tionem vel mnouationem
non impeditur petitio al
teriꝰ vel iudicis cognitio⸗
ꝗ.de conceſ. pben · quia di

hilommus ſententiã executõ⸗
mi mandarũt · ¶ Ceterũ ſap⸗
pellans itinè ſtatim ad ap · ſe ·
arꝛepto litteras de retractã⸗

uerſarius auũt ipᷣm caute pꝛe⸗
uemens ofirmatõnis ꝓmul⸗
gate ſnĩe reſc riptũ fuerat af
ſe cutus in q̃ mulla de facta ap⸗
pellatione mentõ babebatur
Ideoq; requiſſti aue quibus

q· ij · conqueſtus; nüc ve
ro · et · 8· de offt · oꝛdi · licet
el · ff ne quid in loco publi
co.l · ij · SF. quis a pꝛimci⸗
pe· quia heic facit papa ſi⸗
ne pᷣiudicõ a licuius · vt pʒ

ſolet ꝓlus timeri ꝙ ſpecia

„„ av aor

liter · vc· xxiij · di · · enon eſſe licitũ iudiei cog noſcẽ de queſtione

5à&ͦdexExoꝛta ˖ qꝛ dicit hů⸗ exoꝛta ſine mandato pape dicit vmeen · ꝙ;
Ri poſt confirmationem moueatur ei queſtio an licite obtineat benen

°

cium an non:non eſt licitum iudici de hoc ↄgnoſcere ſine mãdato pa
pe ſed ſi ei obicitur cerimen non impedit᷑ ꝗpter eonfirmatõ em iudicis
cogmtio · ſed certe ñ eſt veꝛꝛ ſi ↄfirmatio ſit facta im foꝛma oñi:ſi au

incen · et idem dieit ꝙ t· et lau. dicit/ ꝙ ſi moueatur queſtio an ta⸗
lis confirmatio valeat vel non · de hoc non poteſt cognoſcere iudex
inferioꝛ qð veꝛꝛ eſtit.diſtinxit et melius aut em ofirmatio facta fuit
ſine cauſe ↄgnitõne m foꝛma communi et tũc nõ impeditur petitio
alicuius vel cognitio in quo caſu loquuntur iura ſuperius aſſignata

quis rei · litigioſe · xes litigioſa eſt de cuius domimo cã moue

o Dem ⁊vigor · epᷣol

WOne me · I· canonicꝰ ve⸗

De eonac Q De ↄſmisdap „* Aris Derdey ſi Qor Sreda⸗ Q n „ pA gr. „ KWRãð

e 2
N
O =

PN

II ditione appoſita · de ta li ↄofirmatõne habes · s· de offe dek · quoniam

n ditur . C· de litig· aut᷑· litigioſa res eſt./ et ſic otrouer ſia ſuꝑ poſſeſſis
W one oꝛtanõ Sð

nere ꝙ cõtra i las mſ nouum

D

appellauit iudices tamen ni⸗

do ſententiã impetrauit ad⸗

Si vero confirmatio fiat de bñficio alicuius vel ð aliq̃ ſententia eiu

cauſe cogmtione · et q̊ ↄgnito papa ex certa ſcientia cõfirmat tibi be
neficiũ tuũ /vel ſententiam latam de queſtione illaſi poſtmodũ que⸗
ſtio ſuboꝛiatur nullus poterit iudicare/ſine ſpeciali mandatoiet hoc

intelligitur ex ipᷣa ofirmatõe · qꝛ tũc ſimpliciter cõfirmat nulla con

auſticle Piudicantibus vl ſub

Menoc· iij.· de cano padeburñ⸗

abbas · et · · de tranſac· c· ĩ et · .. de pact. quotiens· et · S· de teſti ve⸗
mens· et · · de offi · del· coꝛam · in fi· et · de teſtĩs · ramũtius · et · c. xa
maldus · et . .. de mſti· ex frequentibus:et⸗j.e· c · pnk · et m alijs cõfir
matiombus cum dicitur · confirmamus ſicut iuſte poſſides · ſieut ex⸗
pomtur · i·ſq· de ↄceſ:pᷣben·quia diuerſñitatẽ · et iſtas duas dec ĩtel⸗
lig ebat · t · de ofirmatione que fit cum cauſe cognitione ex certa ſei⸗
entia pape · tñ ſi certũ eſſʒ
ꝙ ↄꝓ falſi ſuggeſtionẽ cõ⸗
lcis p̃udiciũ faciant rũdem
igit᷑ ꝙ poſterioꝛes debent pᷣ⸗
oꝛibus pᷣiudiciũ gnare· verũ
ſ dic atuꝛ millis itis writati a

lebit hmõi confirmatõa.
c· ꝓx·et ſic pñt intellig/
iſte due de·

qui conceſſit vel ſucceſſo⸗
rem vt notatum eſt ĩ gio.
Pprꝛecedentis deẽ ·

alia foꝛma verboꝝ/ dumõ nil
diceretur de lris confirmatõ⸗
nis exp̃ᷣſſe / dicimus ꝙÿ pmetã
diu ſuum debent habere vi⸗
goꝛẽ donec de iniqua ſenten⸗
tia cogmitio plemoꝛ habeat᷑

facere non debuerunt qꝛ
eſt mnouandum jj. q · vi.

nouari ap · penden · l. vna
imo reuocari debet execu⸗
tio anteq; de apellat õne
ↄ gnoſcat᷑ ·s · ð iuriur · ve⸗
mẽtes · et · g · de ap · dilecti

Vm dilecto in xpᷣo filia
abbatiſſaet ſoꝛoꝛes ec⸗
cleſie ð gardeuẽ/ſua cuperẽt
Puilegia innouari ꝓpter via⸗
rũ diſcrimma · ii · eis abba⸗
tibus totidẽ ut ea ĩſpicerent
diligenket tenoꝛẽ ipoꝛ fide⸗
liter tranſcribẽtes ſub ſigiil
ſuis nob remitterent duxeri⸗
mus miũgendũ·⁊· · Nos aũt
tam leg ato 3 ſub ſigillo ꝓPo
ea nro fecit cõſpectui pñt ari
qua inqniſtoꝛibus iĩpis fidem
debitã adhibentes ſlicet non

pellantem m commiſſione

pꝛeuemat diligentia ap⸗
pe lantis ꝗj.e · c · verum · qꝛ
tũc valent pme · vt ibi.
H Wabeatur · et ideo nõ
valuerunt ·s · de he pt · ex
parte.quia tacita verita⸗

ciat mentionem de appella
tione aduerſe partis ñ va
lent littere quod eſt nota
bile · ſ. S· de
vbi de hoc ·
L i ¶ Generare · in hoe ſcili⸗
cet ꝙ non obſtantibus pꝛimis litteris ofirmatioms iudices dati ad
appellationem cognoſcerent de ea · s · e · c · i. et . e· c. ꝓx · ad fi· ar · ſi · S·

de teſti · er parte ade · et · e · cauſam que · et · de puil · dudum · B·

k ¶ Si dicatur ˖ in ſecundis litteris impetratis ab appellante · et ꝙ di
1 Eias per hanc generalitatem⸗ Qcit fi dicatur ſupp le maxiĩe·
mbil reuocatur · · de dolo et cõtu · ex litteris· et · ff. ad · l· eoꝛz · de fal .
diuus · nec valet legatum vel ſtipulatio fundi. m genere facka nullo

— 7

fundo demonſtrato.ff·de iut᷑ · dotium · eum poſt diuoꝛ eium · gener

a ſocio · et · ff. de iure fiſcie ita fidei. expꝛeſſam em debent facere men
tionem de pꝛimis ad ̊ vt pme reuocentur ·s · de offi · dek · ex litteris·

m (foꝛma · i· in foꝛma oñi.

n ( Diceretur. ꝙ eas reuocaret · —.
o ( Diu iſta lſttera multum videtur ↄtradicere pꝛioꝛiq dicit ꝙ po
ſterioꝛ es debent pꝛeiudicare pꝛioꝛibus · bic innuitur · ꝙ; valet lẽe
confirmationis pꝛimeergo non eſt opus ut in poꝛibus fiat mentio

de axpellatõne et ita non refert vtrũ in ſecundis fiat mentio ð pᷣmis

fir matõ ſit obtenta nõ va

Peé confirmatiomibus. .. eern
'iudicandũ · niſi ꝓ euz des cererer

We
appellatione ĩterpoſita ni to r

appellatiõe · et · ff · m hil imn

CMꝛeuenſens⸗ qð facẽ art
Pmature non debet vt a fo L
5 KAnA
Se

impetranda ſupplantet ˖ s·½
de ap · oblate · ſecus ſwi non

ita patet ꝙ ſi quis non fa cN

te. ſ·s · de ap · ſepe · in fia ☛ — S

he p·ex parte

Kon αmỹαο he
7

ð rh-

yI-:

Boneme C
Pe 3,
5A
NS n
& Gl.

—
7„ π Bren
. D, e

r N e

—— Ei,αν E

. eak

V
⸗ ]N.ſ.nπ
—

X

. del non vnde debet intelligi. . iſten eo caſu cum bmo valent eum
appellatus nõ pꝛeuemt diligentiam appellantis ſed expectauit legt
timo tpeꝑt ſunt littere ſine aliquo vicio·et ſic ꝓcedent pꝛimi iudices

ad ofirmandam vel mfirmandam ſent entlam . vt · s · de ap · oblate · ad
fi.qꝛ ꝓ talem gnalitateʒ nõ reuocantur pᷣme legitime impetrate · vt
dicit ur im ꝓx· notula · in pmo caſu nõ valent pᷣme qꝛ appellatus pꝛe
uemit dilig entiam appellantis. nec fecit mentionem de appellatone ut

patzʒz ex ip̃a littera/ vł die
ꝙ iudices ſupꝛadicti ſup
appellatione debent ogno
ſcere de imquitate ſenten

tie · et littere eonfirmatio

ins tam diu valebunt quo
uſq; conſtet de imqua ſen
tentia.et ſi ſententia cõfir
metur remanebit cõfirma⸗

tio m ſtatu ſuo ſi vero caſ⸗

ſetur confirmatio non va⸗
lebit · ar · s · de fide mſtru⸗
aecepimus. mterim et i

ſenſum littera iſta eompe
t entius adaptatur ; et ita
fuit ſimplex confirmatio
ſententie quaʒ fecit papa
in foꝛma commumiſicut iu
ſte lata erat alias qᷓre fuiſ
ſet poſtpoſita · hec deẽ · im
titulo iſto potius debuiſſz
pom m titulo de awpellatt
onibus ſi deberet mitelli⸗
Si h̊m illam deẽ · oblate · a
ex littera vtriuſq; deẽ · pa
tet mt elleckus iſte · in illa;
oblate · dicitur / plebanus
de ſambꝛo ſuper obſeruati
one ſententie litteras ad
iudices impetrauit cõmiſ
ſioms/ ſieut rationa bilit᷑
lata erat·et H dicitur BR p
tum cõfirmatiomis fuerat
aſſecutus m foꝛma cõmu⸗
m et ſic non intelligitur
iſta ?m illam· et littere cõ
firmationis non mittũtur
hie iudi eibus ſed illis qui
confirmationem impetrãt
ber⸗
a Ode iniqua · vt dieit ap
pellans·
m dilecta ˖ videre⸗
us nec poterat vi⸗
deri qð nõ erat · vt · xxxv·
qꝗ v ad ſede ˖ Altra vnaz

— MO

ad apoſtoli cã ſedem appella⸗

videremus quare nõ deberẽt

eadem Puilegia imn ouari· qꝛ
tñ C· maioꝛis ecciea· l ſancte
crucis canonici poſuert hil⸗
deſ em̃ · ecciam in poſſe ſſõe ſbᷣ⸗
ie ctõnis ipᷣius monaſterij per
centũ annos et ãplius extitiſ

ſepuil. ĩa tũc ñ duximus in⸗

nouãd a, vnde iudicibus dedi⸗
mus in mandatis ut ad locuʒ
idoneum accedetescitatis q

fuerint euocandi mquiret ſu⸗
per hijs diligentiꝰ veritateʒ

a quibꝰ ps bildeſem̃ · ecclefe

uit/¶ Nup aüũt iterato p̃deã
petijt abbatiſſa qᷓtenꝰ? debere⸗

mus pula ſue occie renouaẽ
ex aduerrſo vero fuit poſtula⸗
tũ ut cãm ipᷣaʒ diſcretis viris
omittere dignaremur/qui te⸗

videtur ar ˖ g de oſti · cum concupiſcentiã · et · C· ad · l. fal · · vl ff. ad
l. ac quił.illud · et · s· de tranſla: mtrer coꝛpoꝛalia:a · C. de oſti· peẽ ·
1· vl. itẽ ar · eandem eſſe ratõem m telti

.j.acquitł· in · · acquilia · ff. de reſti · in ſmnteg · diuus et C.: de vſut · pu

pillari · l. vl· et iure canomeo · s· vt lit non ↄt᷑:quomiam · i. Gñ· et· .

de teſti. ſigmficauit· et · c· olim · .
d (Similitudmem. ſimilis emm equi

et alij de quibus ex aliqua rõ⸗
nabili cã timetur ad teſtimo⸗
müũ admitant᷑ eiuſdẽ equita⸗
tis ſimilitudĩe ꝓuocati pᷣdeã

pꝛiuilegia quaſ iam nimia v
tuſtate ↄſumpta/cu fuerintñ

m pergameno ſʒ in papiro cõ
ſer ra dupimua imnouanda

nolent

c ex innouatõe hu⸗

iuſmodi nouũ ius mon aſterio

acquiratſſs an tiquũ ſi qd ha⸗

cõſe ruetur/Quia vero pꝛefa⸗

betp innouatõem pꝛiuilegij

— —

tum mõaſteriũ ad ius a ꝓpꝛi⸗
etatẽ ap · ſeſp puil · p̃ · n. ptine⸗

re monſtrat᷑ine ius eccie ro⸗

ſtes re ciperẽt quos otra pᷣui⸗

legia monaſterijſt ad ꝓbanð

pᷣſeriptionem legitimã indu⸗

cere ꝓponebant · ¶ Nos ĩgit᷑
attendentes ꝙ iure ſit ciuili

ſtatutũ vt qñ periculũ teſtiũ
foꝛmidatur ne veritas occul⸗
teturſet ꝓbandi copia foꝛtui⸗
tis caſbꝰ ſubtrahat᷑ etiã lite

nõ oteſt teſtes valitudinarij

columnã · v · hie ergo euigilent · ꝛc· et hoc ideo non poterant videre

quia in nouac io mhil noui iuris tribuit.j. de puik · ex parte · aecequia
mtentõms · et ſi oꝛiginale caſſatur ſimiliter et innouatio fiue ↄfirma
. tn tio. vt .s. de fide inſtru · mnter dilectos. et · · de re iudi. cu iter vos.
rS;. *ι ¶ Ciuili· m aut . de teſtiF. qm̃ multe · a · S. hec vero · eolla · vn ·ff · a8

. 2 Cd) onονουαυ Nde/Hνα⅓ 26 g9twemd n ſrd

judi · pꝛetoꝛ · vel p

mane remaneat indekenſum

eandẽ abbatiſſ. acuratricẽ

ip̃ius duximus ſtatuendã· vt

cũ aduerſus ro ec · poſſeſſões
et iura nõ niſi centenaria cur⸗

rat pᷣſcriptio ipᷣa ſuꝑ hoca a⸗

iijs vice nt̃a ꝓcuret/q̃ coꝛam
te in iudicio fuerit ꝓcurãda
Nolstes git de ſtatue⸗

juſdẽ mõſte rn diutiꝰ dubi tet

M/q·locũ tutũ ⁊ cõmodũ eli⸗
1 greapi as teſtes/aàͤs ad p⸗

ſeptõem ꝓbandam hildeſem̃ ·

eccia/ vł ad ĩterꝛuptõeʒ oñdẽ⸗

dã cenobiũ duxeit ꝓducẽdos

1

eſt · S. de judi · eum veniſſent ·

p¶ Ad interꝛuptionem · ſie · · de p̃ſerip
ĩ CLegitimam l· c· annoꝝd que ſola curꝛit votra romanam eccleſßam. . P

tatis ratio fimilia iura ſuadere

bus et mſtrumentis C. ð fi⸗
de mſtru. m exercedis et w S.
.*S. de teſti · cogen · puemt †nSn s.

e Innouanda ne ſi ve⸗
tuſtate oſumãtur nulla fi
des eis adhibeatur. ar · S.

de fide inſtru. inter dile⸗ S
ctos · ar · ot ra · ꝙ imſtrumẽ

tis vetuſtate ↄſumptis vł
a muribus roſis ſit adhi⸗
benda fides . ff. ð bonoꝛð
poſ· ſm tabulaſ.l.i.G.ſi ro
ſe· et · S de fide mſtrumẽ·
c · vlti· .
¶Rouum · Räimile · xjj · di ·
pꝛ eceptis · ꝗ

S ¶ Pꝛocuratriceʒ · ſc er⸗

.W Hαr1α
curatrix · ſie et arbiter · s · ee
†

go femma poteſt eſſe ꝓ⸗

de arbit · dilecti · ſilr et iu⸗
dex · xj. q · n. cum deuotiſſi
mã · nã et monachus ð mã
dato abbatis pt eſſe peu⸗
ratoꝛ · xvi.qi. monachi ·
vel die ꝙ ratione admim⸗
ſtratioms poteſt eſſe p⸗

curatrix⸗ſicut et abbas · S⸗

de tranſact . otingit · a · D
cenk · ſopite · vel ideo po⸗
tuit eẽ ꝓcuratrix eccleſie
ſue. ſicut miles in eã cõnu
meri ſu · ff · de ꝓꝛuẽ · filiuſ⸗
familias F.· veter ani · vel
die ꝙ verius ẽ ꝙ papa er

certa ſcientia conſtituit eã⸗

pꝓꝛocuratricem vnde de
nõ eſt diſputandum · xvi.
q· nij · S. qui aũt. et· C· de
crimine ſacrilegij · l. n · ff ·

de re iudi · quidã oſulebäat

et · S· de offi · del · cum vice
ſimum· alias femma nõ pt᷑
eſſe pꝛocuratrix · iij · q · vi·
H¶.tria·et. C. de ꝓcur at ·
alienam · ff · de reg · iut. l·
j· ſed ſi papa in ſua pſo⸗
na vellet agere coꝛã quo
agere debet⸗ ſup H deber

arbitros elig ere vel delegare eauſam alij · ar. ff. S iuriſpicione om-
ſſet eſſe iudex in cauſa eceleſie ſue · de hoe dictum

illudeet · e auditis · vbið H. S.l. -

96
,
1%00
0
„
— 2 “
pS
— 2 66*
. e D e
7 de

2

— —
.

—

No OOι
—An
.

NWE
A

2

GC. F.
r
Pa

yt s. de P̃ſerip eum nobis⸗
. H o/0. pſe P 5

a (Hioceſ · vt . xvi. q· vñ · omnes
Bh et de relig · do . conſtitutus ·
A dDdD audientia pſonaliter ˖ ſe tacita veritate ꝙ ſit regularis. et ſi
ee expꝛimeretur ſunt alſe e littete:quia in talibus perſonis amminiſtra
.tio non confirma tur ꝗc · ꝓx · ſecus eſſet ſi realiter aliqua concedãtur

Eee⸗ oceduntur.· de pun· ex xꝓ
te. et c· paſtoꝛalis · et ˖ e.
εε dudum et füma eſt ratio qᷓ
religione facit · ff. ð re⸗
iig · et ſup · fu · ſunt p ſone ⸗

ꝛrecta nobis im⸗
8 ettaſſe · tacita veri
. te quia tales pꝛioꝛatus
9

nnss ofirmantur ˖8 c · ꝓxi .
c(Credamus. quia omni
I um habere memoꝛiã et in

SH EW☛

Dα nullo peccare potis di

uiitatis Humanitatis.
= ‚¶C . de vet · iur · enu · l· ij · ¶.
ſi quid autem.
8 5 Eonkummen licet
eeeenin pꝛioꝛatus aliquan⸗
j .do perpetui ſunt . de ſta ·
E de reg · monachi · neec poſſunt
4 remou eri ſine oꝛdme iur·

MMVMU vt ibi tñ non cõfirmãtur ·
vt h · et · S· c · ꝓx · fimiliter
nec epiſcopatus cõfirma
ri ↄſueuerũt · licet ſint per
petui · eſt em̃ ratio quare
non ofirmantur quia re⸗
gulariter veꝛv eſt ꝙ ñ fůͦt
perpetuiꝗᷓ· de ſtaturegk!⸗
cũ ad monaſteriũ: tales

vnde remouentur pꝛo vo

luntate abbatis · vt ibi di
citur et quia de facili hu⸗
ijuſmodi regulares etiam
ſ ſi ſnt perpetui remouen⸗
e. tur 5. ð ſimo· ꝓ tuas· in fi⸗
ſed ſi adminiſtratio exr cer
ide ta ſcientia et cum cauſe co
gmtione eſſet alicui cõfir
mata nõ poſſet inde remo
ueri ſine mãdato pape vt
.·g g. c. j. et · ij· et · xvi · qyi⸗
puermt · ſed ſi ↄofirmentur

ballice · et · x viij · q · ij. monaſterijs. IL

rſuppꝛeſſa: cum igitur regula⸗

Afleeu confirmentur·:quia tunc valent fauoꝛe emm religioms multa eis

et ſile gitimaʒ pᷣſcriptõem ꝓ⸗
bauerit vt intendit niſ ꝓba⸗
ta fuerit imterꝛuptõ ex aduer⸗
ſoſt ubiectõnem ipſus mona⸗
ſterij adiudices epiſcopo me⸗
moꝛato cum oſtet ipᷣm in ſua
dioẽ . itutũ pꝛiuit . qð mo⸗
naſterio innouari fecimꝰ/coꝛ⸗
rũpendolalioquĩ eidem ſuper
hoc perpetuum imponens ſi⸗
lentiũ monaſteriũ ꝓnuncies
perpetualbertate gaudere
nrᷣo ſbi pꝛiuilegio reñgnato
Me ep̃o et pᷣpoſito vticeñ
D nram audientiãa p̃po⸗

cante peruenit ꝙ quidã cano? lcs

nici nemaneñ · eccie a nobis nit⸗
teras ↄfirmationis ſup admi⸗
mſtratõnibus ſuis obtinè la⸗
boꝛant religionis ſue odit õe

ribus pſonis/ non cõſueuerit
ap · ſe · aliqua pſonaliter ofir⸗
mareM. q · confirmatões qs

ab ipis canonicis cũ regula⸗

res exiſtant noueritis t aliter

impetratas li Dan Pin

tas et manes RͤDem
8 Dꝛrecka nobis ex par⸗

et i Eis fiat mẽtio de ipbis

õ WMrmdmazil ſud lxes gſen „) deen

ſito nemaneñ · ecẽ̃i ſgfi⸗ ,.1) ritat

tur!

(nbih

illud ſicut ꝓuide latũ fuerat

mimus ipm irꝛitü et mmane/

NW e) ſincd,ſ,ndd⸗ ed N ,n h h

desracreha-zue

pꝛioꝛatibus non valent littere:imo ſunt falſe vt hic dicit / et ſunt pu

mendi tani; falſarij niſñ euidenter apareat ꝙ ex certa ſcientia domi
mi pape ᷣ pꝛoceſſerit. ſi vero non fiat mentio de pꝛioꝛatibus tacita
veritate ſunt impetrate et ita vtroq; caſu non ꝓſunt · vt hic patet

faiſarioꝛum .

tetua petitio Aebr plu

res ex religioſis qͥ pꝛioꝛatibꝰ
et alijs adminiſtratõnmbus p⸗

ſunt a nobᷣ ſup ip̃is q̊ aduixe⸗

rint poſſdendis / confi rmatõ⸗
nis vtas ſe aſſerũt ĩpetraſſe et
Cu igit᷑ a cancellaria na
hmõi ſ as emanaſſe nõ creda⸗

mꝰ M . q illog q; tales ſr as ex⸗

bibuerint in qbus poꝛatꝰ vel
adminiſtratões tanqi religi⸗
oſis ofirmant eoſdem punias
tanqꝙᷓ falſitatis actoꝛes ſi ve⸗
ro ĩ eis nõ ſit mentio religio⸗
nis ip̃oꝝ illas tanqʒ tacita ve⸗
ſubꝛeptas denũcies nõ
ẽ nobili viro math⸗
Xamia⸗ ceo && riuaria⸗
ta cãq vtit i ten mili⸗
tes cãpanicos ſuꝑ eccia ſan⸗
qti angeli perpendimus arbi⸗
riü vicedñs ſabiñ · diceba⸗
15 eodeʒ negocio ꝓmul⸗

vale:

lſitatis: qualiter falſarij pumendi ſunt habe bis.j· de falſat · ad E ENR. -

Xammata · compꝛomiſſi· duplici ergo ratione non valuit arbi⸗

triuz · pꝛimo· quia contra ¶⸗ ααnι
ius fuit latum arbitrium · p Er e
foꝛte per ſoꝛdes vel p & S H
tiam a ideo nullum · C. de 1 οα 1
arbi · l· inj · ſi etiam obtinet xc⸗
im alijs iudicibus ſi ferant L
ſententiã otra ius ſcriptũ
non kanet. g. vi · S. diffi⸗
nitiua · · itẽ ſi contra ſus Porri⸗ Ja
ſed contra ius litigatoꝛis Pa ſr
lata bene tenet ſentẽtia a poranver admdſPte
qua non eſt apellatum ut i eoꝶ σ επ°ι
ibidem dicitur · et · de re lened no vakt niſ
judi · eum inter vos · a idẽ a ⸗ e erp Wl
intellige in arbitrio quia I α⁵να hR8dα
contra foꝛmam compꝛo⸗
miſſi mhil pot eſt facẽ ar⸗
biter · s· de ar bi · cum dile
cſtus.f · de arbit. l· pediꝰ
in fe· et · · non diſtingue⸗
mus. S· de officioo
g onkirmattone⸗ it⸗ YMRNEẽ
patzʒ ꝙ confirmatio mbil ᷑ a
bee eon⸗ operatur qꝛ F; . E
auid mnuenit fontemar l
illud alias mbil operatur e St e
de concer pꝛeben:quia F d *
diuerſitatem · et ſic patet
ꝙ confirmatio ſub foꝛma
communi non impedit pe
titionem alterius nec cog
mnitionem iudicis · de hoe
dictum eſt · 8· e· e.i ar· q;

—

— £△

gaſſe ↄtra foꝛmã iuris et cOν.αaq pͤmcipale caſſatur et

„☚

pꝛomiſſi fuiſſe dictatum· vnð
ceũnõ obſtante ofirmatione ·
C.pape · p miqui ofirmauerat

q ab vtq; pte receptũ decer⸗

aaꝛ diuer ſitatẽ ar · otra. j.

8 cceſſoꝛ ium g· de fið m⸗
ſtru · int et · S de re iudi ·
cum inter vos⸗

matõmbus poſita ↄdicio⸗
naliter intelliguntur· v
H patet.et qde oceſ · b⸗

ERr-E
Lrz

uemt bene compoſitio m
decimis et alns ſpũalibus
sSde tranſact: ſtatuumus
et · c · de cet ero·et q· de de
cimis ex multipliceici··
b (Unſertus: vt ꝑ ̊ appa

dubitari: ar. S· e. c i⸗ et · ·

WaY nl. 1. 124 55, vnde ñ poſſet alius iuderx
= bt „ X .

—

quia papa ex certa ſciẽtia
cum eam viderit confirma
uit· imo h cõpoſitio alias
non valeret exquo papa
mat valet·S· de tranſact.
c· iiet· cc vomens . ſi vero
tenoꝛ ↄpoſitõms non eẽt
mertus nec ipe vidiſſet
compo ſitionem et eam cõ
firmaſſet ſicut prouide fa
QAa eſt nibil operar et᷑ · vt
exs. c · ꝓx. et vt dictum eſt
26 c.· c· i· ſed nuquid neceſ⸗
ſarium erit de cetero oſtẽ
der e mſtrm cõpoſitöms/
poſtẽꝙ oſtendirur confu⸗
matio pape m qua otinet
tenoꝛ compoſitoms · ar ·
ꝙ ſie · S.· de fide · inſtru · c·
ie et · C· de edendo · aut. ſi
quis m aliquo· ſed nõ cre
do ꝙ de eetero expediat
oſtendere inſtrumentu cõ
poſſitõnis ð neceſſitate cũ
auctoꝛitate pape tranfũů⸗
ptũ ſit et re dactũ i publi
cam confirmatõem/C de
teſtam.pub licisetꝗᷓ· de p
uik · cuz olim eſſemus ar⸗

reat ꝙ opoſitio legitima
fuerit et non poſſt de ea

Evlterius de queſtione ſub
oꝛta ↄognoſceꝛe · vt ibi dꝛͤ

Dnoẽ · i illuſtri regi baro⸗
mbuget militibus et alijs ho⸗
mmibus cipi,,;··
Ener abilis frater ˖ n. ar⸗
chiepᷣs nichof eñ. a ſi uffraga⸗
nei eius tranſmiſſa nobis peti⸗

tione monſtrarüt ; ꝙ inter ip⸗

ſos et woſͤſ⸗ up quibuſ⸗ dã deci⸗
mis mediante albañ · epiſco⸗

po tunc ap · ſle · le gatoamica⸗

bilis ↄpoſitio ĩt erunit expſ⸗
ſe · adiecto ꝙ quãto citius eã
auẽte ap · ofirmari ↄotingeret/
ſtatĩ deberet executiom mãa⸗

dariſwrü licet ſit p nos ofir⸗

mata et ad maioꝛe rei euiden⸗
tiam/lis cõfirmatõnis tenoꝛ
compoſitõ ms inſertus ipſam

tamen rennuiſtis ob eruare
occaſionem friuolam pꝛeten⸗

dentes / tuʒz ex eo in litteris .
vrbũ ofirmatõnis iuxta ſtiũ
ee · xo· pcedat tum quia clau⸗
ſula cõſuetaſciſicet.ſcut ſine
pꝛauitate pꝛouide facta eſti
eiſdem iris otinetur et. HM.

qjſ p̃miſſis veritas ſuffraga⸗

*s · de fide inſtru · c · vl · de hoe notatur⸗7 de xbo · ſ g abbate.

—

r ¶ Pꝛauitate · per iſta verba que m ofirmatiombus odicionalit in⸗

c· x /ſecus ſi ponatur in puilegio · qꝛ cũ pᷣuilegiũ ſit lex puata cer⸗ o
tum dehbet ibi pom vt aliquid concedat pꝛiuilegium .S. · ſig. ab
ate · alias erit mutileꝗde pꝛiuił in hijs · ar · s· de offi. der · quomã
abbas et. s de elee · eum ad monaſteriumiij· —è
Eynerabilis· opoſitio bene dicit amicabilis ↄpoſitio ¶qꝛ tranſa⸗
ctio ſuꝑ decimis· vt aliquid tempoꝛale detur ꝓ decimis nõ valet. · S
trreuyn pmuta:c.vl · nee ſup alio ſi pũali · s· S tranſact· oſtitutus · Imter

te

telli guntur · vt dicktum elt · · c· px · dubi tabatur an teneret compoſi⸗
tio:quia non videbatur eam confirmaſſe fimpliciter · vnde eam bua

re non tenebant · ſed erꝛabant· quia intelligitur cum papa cõfirmat
illa que non videt et ideo dieit mconfirmatõmbus ſieut ſine pꝛaui⸗

tate· ſed qñ cog noſcit de ↄpoſitione et videt ea q̃ ↄfirmat tune licet
i la verba ponantur in confirmatione no
liter ſed cauſatiue et ſic ĩtellige/ſcut ſine pꝛauitate · i qꝛ ſine pᷣuitate
facta fuit compoſtio.
d (Veritas · i· cõpoſitio⸗
taliter fuit facta et cõfir⸗ A sEe

tur compo tönem eandẽ ad⸗
implere curetis?· ¶ Dem vni⸗
uerfis abbatibus et platis ac
conuentibus et clericis in cõ⸗

ſtantinopol · dioceß oſti tutis

Va nobᷣ patrlarcha cõö⸗
ſtãti · oqueſtiõe mõſtra⸗
ꝙ cũ quidam veſtrũ/ſumẽ⸗
Soccaſionẽ ex eo ꝙ v· p̃ſbi⸗
ter carð · tũc ap · ſe leg atus qᷣ⸗

buſdã alijs ecẽijs a clericis in⸗

ſpũalibus et tpalibus contu⸗
lit monaſteria eoꝛundem ißi
patriarche obediẽ recuſ atet
ei de iuribus patriarchalibul

rñderejm ſue pᷣſumptõnis ad⸗

ĩutoꝛiũ/mducentes confirma⸗
tões hmõi collatõnũ a ſe · ap ·
impetratas/ Cũ ĩgituꝛ iura
dioceſanis debentur nolumꝰ2

ꝓ collat ões ſeu =

pocaãsmimi ſeu edi /Mg.
occaſõe hmõi ñ obſtanteipi
priarche reuerentian obe ie⸗
27*

tiã exhibẽ euretis eiq; ð iuſti⸗ iitur. ſic etam licet. apa e Rers
recipiat aliquẽ ſub ſua bp.
tectione nõ pꝛopterea ex

cijs ſuis integre rĩũdere /
Explicit lið ſevᷣs Incipit · iij ·

Ipitalario et templarioꝛd non eximuntu

nmtelliguntur condiciona

mata tenoꝛe cõpoſitõömis
inſerto · qꝛ x hoc aparet f
ꝙ ipᷣam appꝛobauit vnde

mandat eam ſeruari ·

P⸗ nobis · minui · qꝛ 4
on debet inde pce
dere miuriaꝝ occaſio vn⸗ 4
de iura naſcuntur. C. vnd Td⸗ .
vi meminerit · et q. de ac⸗ H
cuſa· qua liter et qñet qiꝛ
ſi ſua iura vmcuiqʒ epiſco
po non ſeruantur quid a⸗

S —
& SN

2n

h
e 5 3

liud eſt ꝙ; vt oꝛdo eccia⸗
ſticus vfundatur · xi · q · i.
puemt · nec fuit int entio

dñi pape per ofirmationẽ

pmõ i aliquid ſubtrahere.

epiſcopo dioceſano nec eẽ

ꝓ collatõ nem car dmalis
imo remanet ius ſalumm

dioceſano ep̃ᷣo ꝗj. de religi

ob · do. c · ij · et dicit papa
nec honoꝛẽ meum deputo

in quo fratres meos ho⸗
noꝛem ſuum perdere cog⸗
noſco · vt · xcix · di · ecce· et

bpic patet ꝙ per ofirmati
onem ius alterius non tol

imitur a iur ſvictione ſui

epiſcopi.de pꝛiuił · ex p⸗-
te. ſic licet aliqui aſſuman
tur in ↄfrat ermnitate hbo⸗
v a iuriſvict one ſuo epi⸗
ſcopoꝛumj.de pui · cũ et plantare·. ꝓnt · et · e ex tua: v·a. c ꝓnł.b.

“”
((NN
eeu
(e

—
Kr

Pos s techſ.

-

—
.
1

bᷣ ¶ Altare · laici em ibi ſta⸗ ceſlarn ad mũ officiũ. vt ſa

N cerdos diaconus et ſubdiaconus . et eſt hec ratio vt libe⸗
rðU rius intendant ðᷣmis officijs · vt de oſe · di. nj. ſacerdot um et
2 20 T ſackate etiã mulieres incenſũ iuxta altare poꝛtare nõ debẽt · xxin · di ·

RA acratas⸗eti m. c · nõ liceat · et de ole. di · i. m ſcã.et.j· ti· x · c· i·in fi.
„ SSS e¶ Pars illa : i · choꝛus in S
quo moꝛant᷑ clerici ad can
ttandu tde er⸗ ab alta
rip cancellos vt pʒz p ex⸗
e emplü in eccia behof. et
—— locꝰ intra cancellos appel
Alatur ſacrariũ ſiue diaconi
um vnde nõ ſacrati homi⸗
irires ibi ſacrata vaſa otin⸗
. Fere nõ debẽt · de oſe · di ·
= im ſancta.Et appellatur
üuuacrariuz diacomum eo
Ddddaconus miniſtrat ibi al
tare · xxiij · di · non opoꝛtet

Dicitur etiam pꝛelbiteriũ .
” de ole · di · ij. ſacer dotũ ·
ddd MNos eſt. aeſt hic ar· Nite et boneſtate cheoꝝ⸗
pꝛo conſuetudine· e cilio
æę Sancta ſcõzv· olim ſca lliomaguntino⸗
ſcõz appellabat · in qᷓ fu⸗ NXLlaici ſecus alta⸗
mos ſacerbots itrabat ſed roe/ qñ ſacra miſte⸗
P odie laic a femie ad orã kitrꝛia colebꝛãtur ſta⸗

dum et cõicanduz tm pñt SüL
intrare · ſ alias ibi ſtareñ A re vel ſedere inter

vE loie en⸗ 5 Cah. Iayn no= 3 e ſene EOG ſ2 NI ſ n ſaαοασ Ordlebrantt ren E Sorateslere ſa ſioꝛg:

T iaicl ſlatuimus ſupple. re nõ debent ſtin cleria ne 5 IT C Lericus. nutriat. m ex iuſta cauſ vt dictum in pre. et .e⸗
6 Lericus · ſacro.ñ·xxxij· di· ſi quis eoxè ½
5

cantuat᷑· archießo
Lericis 1. F. Clerici qui

VVon honiſene Aalir⸗

clerici · imo detõſo capite et patentibꝰ auribus meedẽ dz · xxiij · Cleria C. Pſer5S)
¶ di. non liceat · ij· e. Y. ee
8 ¶Traditus. ſi em traditus fuſſſet ita ꝙ etiam monacha
tenuiſſz ñ poſſz h̃e vroꝛẽ quã poſtmodũ accepiſſz ita ꝙ ipa tra
dit io tenuerit a monachatus alias ñ ñ ꝓhibetur redire ad ſeculũ 7· de
regulat·a tranſe· ad rell.
cũ ſimus· et q⸗rrau
geĩtores · a · xxxij· di · pla⸗
Qregoꝛius rrr n

— 1 cuit · ſeriatim. ſi qͥ vero.
S Iquis ex clericis comãa t ¶Tondeaẽ . ar. eſt Hp I wteen,
relaxauèrit a anathema ſit⸗ clerieus cõiug atus ddeber vt q En. NScdi
ocilio cartagi eſ poꝛtare coꝛonan ar · ad lclee dʒ ſera hꝛ .
rx. · ij · eos qui. a . c. ꝓ⸗ Bersi tet erc
ericuſneqʒ comã neqz cuis. Har· ot . cle. cöo⸗ Ceæleste logat,
Arbã nutriata xoci · tribur/ iu johannes· vbi de hoc. er ir las tend
Lericis · capitulũ iſt et ranos 7

vxoꝛẽ acce pit qui zͤdes . ricl et eſt pars illiusꝗ· ne

ſt ſine gradu nec monaſte⸗ eevam. Fereras.
, 5 07 muiti · ar · ꝙ aliqͥs co⸗/
rio a pentibꝰ t tus xoꝛ&“ Zendus eſt ad bonũ et ad
Rrarmn Ur pabcre 7 iteꝝ tõö⸗ id pꝛecipue quod iam ſu⸗ &=⸗
Raacunf nec in vita ſua vxoꝛr ſceperit. ſie · xlv · di · de iu⸗
dimittẽ audeat · Alexan ij·

Tean T &

deis · in fi · et · de bap · et
eius effe · maioꝛes verſ9
finẽ alias nemo debet cõö
pelli ad bonum vt ibi diei
tur. et · xxin · q; v· ad fideʒ

nut riũ ⸗„
comamitn le beu tia in⸗ Item: ar · ꝙ beneficia ↄfe⸗ Se Siãe ae Ps: e.

cta · · maio: ps eccie ſue
coꝛpus que ꝑs diciẽ eccẽia
a vulgaribus.
Lerici arma· Clerie
M. G., a armà poꝛtare non debent
rder⸗ . xxinj teeree
cũq; · ſine iuſta cã · iuſtam
. ean mtelligoſi ꝑ loca xpi
cduuloſa tranſitũ faciant qꝛ
tũc pñt poꝛtare arma ad
terꝛoꝛẽ latronũ lʒ peutẽ
nõ debeãt · ar · xxiij · q · in:
maximianus· aliter poꝛta
re ñ debent et ſi tercio ad
moniti non deſtiterint per
dunt puilegiñ illiꝰ cano⸗
ns · xvñj · q· im · ſi s ſuadẽ
te · et . de ſen · ex · m audi⸗
entia. et · c· contingit · j ·

Aclericos no pᷣſumant . 3 pars

illa que cãcelliſ ab altari diui⸗
ditur tm pſallentibus pateat

clericis · ad oꝛandũ woa cõi⸗
en⸗ laicis a feminis ſic mos
ateat ſancta ſanctoꝛum
e EX ocilio pictauieñ/
Lerici ar arma poꝛtates /et
vi ſurari jexcõicentur/
ocilio maticeñ
quiſq; p ſr qui pt el⸗
cũc antet aeplam ⁊ lectiõem
leg at. qui poſſit tenẽ ſcolas
et admonẽ ſuos pꝛochianos/

regit elericum babeat qui ſe⸗

uiti aſ uis ar̃diaconis tõdeãf
e in ocilio laterañ

Daſe i ſanctimonia⸗

runtur muitis· xlv · di ⸗ et e.
emendat · et · xxiij · q· v⸗ n5

voselrea medium⸗ et⸗q*

rg

. iin. diſplicz. et lxxiin di.
enn et rõn bili cã keae. Onaſteria rationabi
tare p̃ſupſerit ep̃m: arceat· lx vin · q·in. pernici⸗ E EE Dr
oſam · et · e diffimmus et

et ſi nõ deſierit ab officõ eccia⸗
ſtico reddatur immunis ſ lai⸗
cij excõicationi ſubdant et a
cetu fideliũ fiat penitꝰ alieni
Ores ix/
m vt ait ſeriptura· F

ruʒz vra pudeibus expenß
diligẽt ſpectiſ certũ ĩeis va⸗

ſtatuim⸗ t facultatibʒ eccia⸗

ſufficit cauſa rationabilis

nih ſit mamfeſta vt H via⸗
detur · et · ar · xi · q ij · ñ füt Qamne- neg .

et · xij · q· i. nolo ·

a Frequentare· ſolã fre⸗
quentiam repꝛobare vide

tur · ſed frequentia videẽ

S e

lxxxi · di · elericus ſolus.nec

„RrS — n

—

ey dua bus s vici bus· xxv · q cnn

ij· ita nos · ar · optimum.

yxxvi · di · vna tm̃ nec rpe

tita: in ft · qꝛ remiſſionem

venie crimia mſi ſemel co⸗

vt filos ſuos ad fidez diſcen⸗
ietsaureresieen dã mittat ad ecclaz quos ipe
reſtituant vſuras ]· de v⸗ K; 1
6 fur. Pterea et ris 7 ab of eum omm caſtitate erudiat!
ſicio et bñficio ſuſpẽdi de
bent / vt ibi 8ꝛ · et repellẽ⸗
di füt a digmitatibus · de
excel. plla · int er dilectos. et etiã deporti debẽt ſið g̊ ↄumeant᷑· rlvij .
1. — 4 Kac multi:et ſlommus excõicandi ſũt ſi eas ñ reſtituant/
T quiſqʒ· plebem. . wkmracũa fit eccia vel plebs ſiue capella

g (¶ Yurarij · HB it ellige
WG —5 de laieis q füt excõicandin
7

&α
rr yt . 3. de fi·pſbi · ꝓpoſuit ·
. 1(Ha beat .· ar . eccia⸗ nus ↄſtituatur· qgꝗ · ij· placuit · a de cõ · di.
Mμαι° nemo. et de H die vt . de oſe · ee · vel al · c· cũ ſicut · in glo· nee etiã.
S⸗ Kk Epiam. ſie acolitus dzʒ legẽ epłam · ̊ o · xxxiiij · diñ fubdiaconꝰ
6 B lngei in ncẽitate in ecẽns ſlis m quibꝰ ñ ſunt ſubdiacom ats

E= el. — Btelnebn illud · lxix · di · qm videmus · nec diaconus etiã eplim ie

ere dz qꝛ vider etur ab oꝛdine ſuo recedẽ · lxxim · di ſi qͥ clerict· ar·
de eõ · di · i. m fieet · xcij · di. in ſcã · h pone ꝙ ibi ñ ſit ſubdiaconus ſed

pſ bᷣꝛ diaconus et acolitus qͥs dicit epłam· acolitꝰ: diaconꝰ: dicat euu

8 Scolas · docendo pueros pſalteriũ et cantare· ¶ eplim. vmẽ.
LE m ¶ Ad fidẽ. · imbolũ · ij . credo ĩ deũ pr̃emqð⸗ ant iq̃tus an baptiſmũ
Soel idicerãt baptizandi. de ole · di · un · añ vigintlet · x · qr placuit
S Aquis · Iſtud capim habes · xxin · di · ſi quis ex clereis ·ꝛ·

g eſt eius officiũ· ſ̃̊ ſi acolitus dixit ꝓpheciaʒ diaconus dicat

Kelaxauerit · habitum ſemel ſuſceptũ non debet quis dimitteꝛ e·

N e. xx · qin· ꝓcliuis · niſi ex iuſta caula ·e· clerici · vnde cuz quidã repꝛe
„Henderetur a papa quare habitum dimiſerat clercalem rñdit · Tu⸗
tius vt peterem laici ſub ymagine romam · Fas fuit vt ſinerem luxuri⸗
c

catus iplo iure · ſic · xxx · di · quañ per torum-

MSH6&% ¶a9 .· P ſe ptzz

=dedicari nõ dz mſi dos ꝓ duobꝰ ad mi⸗

p Anathema ſtt · i · fꝛat· non enim eſt excommum⸗ are comam⸗

leatis po Enumerũ clericoꝛũ
et ardi bona eer wemãt miſſa non habeant,C. de
ð

O tra vnã viceinnon non Kre ma Cldn WM2- Am ton
H mfeſta et rationabili cau⸗ ſuaamn Po *ασρα

ſa nuilꝰ illue ire debet qꝛ er rona Peſen * er-
ſtatim malum pꝛeſumitur vESE ſoun ſ. EK
b(Ron deſierit · ar. g an ammonicio emp pꝛecedere debet vindictag S õ .
t ſe coꝛrigat quis anteꝙ puniaturxij·q· nemdigne· Set νd4

omniã vt ait · et expenſis · Iſtud notabile eſt ꝙ im facultatrbus
eytimandis habenda ẽ ratio expenſav que fiunt in hoſpitalſtate ad
quã tenent᷑ eccie · Rem m epalibus iuribus ſoluendis 5. de pben ·. 8 S
monachis.et recipe nuncios et legatos: aphice ſedis qj.de cenſi cũ in H . % .
ſtantia · et ar · ad H·xn.q:n. nobis: Ili em fructus eſtimandi ſunt quu We
ſupſunt deductis expenſis · C. de fruc · et lit· erpeñ.l· i et ita tot ſunt
ponendi in eecleſijs quot ex fructibus illis poſſint honeſte ſu uſtentari
vt hic euident er patet · et ·/ de mſtitu · c. i et · c auctoꝛitate · et ⸗.ð cõ⸗
cel ·pᷣben:ex ꝓte · m fi: et · S.de oſti·cũ.mferꝛarieñ/et.· de · Y·ſig · e⸗
vl · et ᷣ exceptio de expenſis a facultatibus fſima ẽ cum facultat es ñ
