mus apꝛobandũORes · viij

Doſtolice ſe lverum
qꝛ tpe ſuſpeſoms igna⸗

——

ri ceſebꝛaſtis diuina vos red⸗

pere tenet᷑ ·˖ a qlibʒz fider
· de pe · et re · oĩs vtriuſ

c·et qꝛ ſllis puatus eſt-
nõ põt eligi · ad ea etiã ſi
pñiam egiſſet de peccato

mſi prius abſoluat᷑ ab il⸗

la ſuſpẽſiõe qͥ inflicta eſt

ꝓ canones · xj · q· iij· excõi

catos·et · c· eu excoicato.

qð ñẽ de alijs crimio ſis
q p pniam reſtituti funt
ad pceptõeʒ ſaceramento

ruũ a gquoꝛvpꝑ ceptõe pua/

ti erãt ꝓter peẽm. vᷣ·
e ¶ Nuriſoictionis · minoꝛ
G excõicatõ nõ repellit a

iudicio nec ab agendo ß
ab illis tĩ ꝓhibz qᷓ pti⸗
nẽt ad officlu· idẽ dico in

ſuſpẽſo ab hoiĩe niſi ſit ſu

canonicis pꝛagenſibus· peſac e e7 ſpe ꝰ tã ab offõ q a iuriſ

dictõne tüc puatꝰ ẽ ſpũa
li a tpali iurſpictõe.ſi.ãᷓ
de ele · trãſmiſſaz · vbi ele
ctus a ofirmatꝰ pᷣt facẽ

dit ĩignoꝛãtia ꝓbabiliſ excuſa rſer eriſbidog⸗ er ñ

toſ/ Ceterũ ſi foꝛte ĩgnoꝛãtia

craſſa et ſupina aut erronea
fuerit ꝓPpter qð diſpeſationis
graegeatis eavobis de benig

tate aplica indulgemꝰ?· Idẽe —
Ieelebꝛat minoꝛi excõi⸗
latione ſigatꝰ lics graui te: c pbibitõis o ſignata
ter peccet nullus tñ notã irre c

gularitatis incurritnec eligẽ

ꝓhibet᷑ vel ea q̃ rõe ſuſdcõis

ſibi opetũt exercẽ Si tamſcien
ter talis elcũs fuit eiꝰ elcõ eſt

irritãda p eo ꝙ ad ſuſceptiõʒ
eoꝝ eligitur a quoꝝ pceptiõe

oſliariũ et fautoꝛe vſjnculo ex nneay 2 ſanctis patribus eſt puatus

cõicatiõ is aſtrinxit Per teſteſ
vero mgĩi · O· ꝓbabat᷑ ꝙ et ſi vy
deũs ep̃ᷣs in burgeñ:⁊ eoꝝ fau
toꝛes tã clłicos ꝙᷓ; laicos lemo ·
excõicatõis ſnĩaʒ ꝓtuliſſ eos
tũ ꝓ tres annos abſoluit anq̃ʒ

tis excõicatus eſt ſiue ſuſpenſus a ſacramẽtis eccleſie q̃ ſuſpenſio ſiue

peccat autèe oferẽdo ecci aſtica
ſact̃aſʒ ab eo colſata virtutis
nõ carẽt effectu cuʒ nõ videat
a collatõe ſʒ pticipatõe ſacrà⸗

mẽ toꝝ q̃ in ſola ↄſiſtit pcepeõ

ne remotus dummodo nonin

palamet · 1· ita fidei · hoe em̃ eſſet eireũue

r· Coꝛdis⸗B;⸗

. 2818.B.
Hqd ſi electoꝛes eligant

aliquem excõicatũ mĩoꝛi
excõicatõe quẽ ipᷣi igno⸗
rãt excõicatũ nuiqͥd valʒ
electõ · ar · ẽ ꝙ ſie ex eo ꝙ;
diẽ ſciẽter · h̊ nõ eredo qꝛ
ig noꝛãtia eoꝛũ nõ fac eũ
bilẽ · s· de ele · inotuit · a

nichilomin 9remanet vñ

ſupple maxie vł potiꝰ qd
diẽ ſciẽter referas ad ip
ſũ excõicatũ mioꝛi exeõi/

catõe puta · qꝛ ſciẽter pti
cipauit excõicatis:ſ̊ nũ⸗
q̃d pᷣuati fũt iur eligẽdi ·
qui talem ſcienter eligũt

ar ·: ꝙ ſie · S· de e lee · ců m
cunctis · et · c. ſcriptũ ĩ fi ·

g ¶ Datribꝰ. xj · q · iij · ex

cõicatos.et · e · ceũ exc õi ca

to. iij · q· im · engeldꝛudã

p(¶ Pꝛiuat ꝰ. pᷣ eſt cã ꝓ /

pibitois · qꝛ cũ ſit puatꝰ
ſacmentis ad ea eligi nõ

pt a ẽ ſile illi q̃ ñ ẽ capax

nõ pᷣbt ey teſtamẽto aliqᷣd
peipear · ff · de ꝓbac. qͥ
teſtamentũ.et· ff. ð iure
fiſci nõ intelligit᷑· S. ſi qs.

nire legẽ · vt ibi dꝛ· et ſic ẽ

excõicatio appellatur minoꝛ excõicatõ· vt · iij . q· in. engeldꝛudã. ſed
eadẽ pena eſt in ſuſpẽſo ab hoĩe a a canone alias ẽ; p pticipationẽ.
qꝛ vtroq; caſu puatus eſt cõione ſacramentoꝛ et diums officijs · s.
de re iudi · eum et erm · et · de ſen · ex · cu medicinalis · et qui ſuſpẽſus
celebꝛat ẽ irregularis · vt ibi ðꝛ: Nue eſt ergo rõ ꝙ ĩ vno eligẽ pñt
maltero nõ · p̃t dici ꝙ ideo qꝛ plus atẽpſit qͥ fecit otra legẽ aĩatam
qui feecit otra iegẽ moꝛtuã · qꝛ cõtemnẽdo iudicis pᷣceptũ qð eſt
factũ legis auctoꝛitate et ĩpam legẽ offendit · et io plus pumt:a
ſdeo ðꝛ ꝙ mitiꝰ agit᷑ cũ lege qꝙ; cũ miſtro legis · ar · f· de arbi · l· eel⸗
ſus· et vox viua magis timenda eſt vor moꝛtua · et ei potius credi
debet · m aut · de inſtrum̃ · cautela · S. iin vero aliqͥd· colla· vj·et ita m
caſu hmõi capk non eſt irregularis qͥ celebꝛat ſuſpẽſus ab homiĩe et
a canone ſi celebꝛat eſt irreg laris in aſti ·mnoceñ·iiij · · de ſen et re.
iudi · eũ et erm · aq. de ſen. ex · eũ medicinalis vʒ q ẽ rõ ꝙ ſuſpẽſipꝑ p⸗
ticpationẽ excõicatoꝝx pñt eligere alias ſuſpenũ non pnt· Ratio ẽ qꝛ

ar:ꝙ ſi aliqͥs ꝓbibet᷑ vna via non ẽ admittẽdꝰ alia via· s.de ꝓeur·
tue · eũ ſius scoꝛ. Ja- ſacramẽta a quocũq; licet erimmoſo recipien/
¶ Carẽt · bñ diẽ/ da ſunt et valẽt · xxj · q; vl . c. vl · dũ tñ toleretur ·
xx viij · di · eõſulendu. et. s· ð coha · cle. a muli · c · vra · qꝛ lʒ ſit ſuſpẽſus
a ꝓ ceptione ſaẽmentoꝝ non tñ quo ad collationẽ · vt H dieit · qꝛ iʒ ſit
ſiſpẽſus quo ad ſe nontñ q́ ad aliosar· s.de coha.cle · a mu · c. fi · qꝛ
excõicati etiã ↄferũt oꝛdines ·s·de oꝛ · ab epᷣo.q̃ renũ · c.ij · iʒ non cõ⸗
ferant executionẽ · ſ̊ iſti ꝓticipãtes ↄferũt executõ eʒ · a ideo diẽ vir
tutis nõ carẽt effectu · quicũqʒ em habẽt executionẽ eã ↄferre pñt ·
et ſic eſt ar · ꝙ excõmumcatio non trãſit in terciam ꝓſonam· G̊.
k Eümodo · hec determinatio dumodo reſpicit qð dieit eũ non vi⸗
deatur amotus a collatione ꝛc̃.quia ſi ex cõtẽptu otra ꝓhibitionem
ſupioꝛis mgerit ſe cõioni excõicatoꝛꝛ hoc ipᷣo intelligitur remot9
a collatione · vñ debz excõicari ꝓpter ↄtemptũ vt h̊ ðꝛ · im fi:at: S.e⸗
enj · et ſc non videretẽ habere effectum · verũ eſt · quo ad ſciẽtes · ſed

ꝗquo ad ignoꝛãtes habet effectũ del põt reſpieere p dieit nõ earen?eA D ⸗ vna · ar · ad B. lxvinj · di. Pl biten · et · i. q vñj · dabertu · et · · de uut pa⸗

effecu dumodo ꝛc· qñ dicẽt ſ m contẽptum eccĩaſtice diſcipline vi⸗
telicet otra ꝓhibitionẽ ſupioꝛis cõicãt excõicatis tũc carẽt effectu
ſñi ſctẽter recipiant᷑ a tali bꝰ niſ foꝛte ĩ ncc̃itate·ſecꝰ ſi ignoꝛãter tune

Habẽt effectü fue vtutis q ad ĩgnoꝛãtes. i̊ tunc eis ob fũt qͥ indig no

cõferũt vt h diẽ · et · xxxn · di · F. verũ · ar· et idẽ ẽ ſẽ ſus quãcũq; clauſu
lã reſpiciat · H pmũ veriꝰ.vel dic ꝙ reſpicit pneipiũ.e · vbi dieit nul⸗
lius irreglaritatis notaʒ
mncurrit · nee eligẽ ꝓhi⸗
beð vjr ea q̃ rõe iuriſoẽo/
is ſibiopetũt exercẽ dũ
mõ ⁊ꝛc̃ · qꝛ poſtq̃m fuerit
xxcõicatꝰ ſi eelebꝛauerit
erit irreglaris · ner eligẽ
nec eligi poterit nec ali⸗
quã iuriſvictõeʒ exercere
vl illud dũmõ omia pᷣce
dẽtia reſpieit ˖ qꝛ ea que
ponunt᷑ m fi:oĩa pᷣceden
tia reſpieiũt · s. de ap. ſe⸗
cũdo reqris · et · e· imnqſitõ

dtemptuʒ ecẽiaſtice diſ⸗ cipline
videlicʒ otra ꝓhibitione ſupi
citer ſe mgeſſerit in quo caſu ẽ

anathemate feriendus
Dechico nõ oꝛdiato miſtrate

*

ni. Et ita cũ fuerit excõi⸗ —,. .
catus ab oĩbus elkremo / ereuerit non oꝛdinatus pter
tus · et euã poſt temo⸗ temeritatẽ abici atur de eccia
Cum an excoicat oeʒz vide 13
woihus Pbſctoremo- et nũqʒ oꝛdinetur Rbanus ·
tus ↄtemnẽdo claues ee—⸗ tercius legioneñ · epo⸗
cleheꝗᷓ· de excel · p · e. vl . Xlis·t.f. innotuit nobis/
B. et ita ex Pa culpa inci

pit eſſe ſuſpsſus. Kcd nomen . diaconus cũ nõ impoſuil
eſt exeõſcatus ex otẽptu o) ſes ei manũ miſſaꝝ celebratõʒ
eſt excõicatꝰ.xj. q · ij · F. l-n ſurparopſumpſer:ſet. Ses.
SereEiiiiek. i. et.r. ꝙ ad ſacerdotis officlum
ſe. ex. p tuas. et ð ar. vbo. non poterit ꝓmoueri/ a diaco⸗
natu ãʒ biẽniovl triẽnio ꝓ tua

ad Hhj· de excel · p la · e ul⸗
de illo excõicato qͥ viola
uit interdictũ hocipo ſu⸗

wpeſus fuit · et oo alioos Pylitio aut miſericoꝛdit᷑ agat᷑

excõicare vl ſuſpendere cum eo ne ſuſtentatõe pᷣuatus
nõ potujt vt ibi ðʒ · vnde ad ſeculi negocia reuertatur ·
tanq; ſuſpẽſus oferẽdo K61 . . 2
excciaſtica bñficia nõ con⸗ (Vt aute ſecurius el P ofſis hãc
fert effectu vtutis ſacra miſericoꝛdiam kacere de agen
mento ſcz executionem da pemtentia diligente circa

oꝛdinis q̃ ẽ effectꝰ oꝛdis
ĩʒ cõ ferat caracterẽ ſi in
foꝛma eccie ↄferat᷑ pᷣter
ᷓ ĩ baptiſmo · qꝛ a qcũqʒ
oferat᷑ jĩ foꝛma eccĩe ꝓft
eit ad ſalutẽ q̊ ad omeʒz ſu
um effecũ· s. ð fũ · tri · e·
i· qꝛ illð eſt ſacramtũ ne
eeſſitatis qð nõ cõtingit
in alijs ſacramẽtis· s· de
eõ ſue · qnto · et ita ꝓpter
cõtẽptũ ſupioꝛis debet
excõicari · vt hic dici qͥ⸗
daz bhoc intelligut cũ ſu
pioꝛ in pcepto facto pti
cipãtibus excõicato hoe
interdiẽ ſuſpẽdendo eos
ſi otra fecerint:ſ̊ de hoc
nemo dubitat vel poſſet
dici ꝙ tunc p mo remotꝰs
eſt a co llatione cum fuit excõicatus ;ter otemptũ· et ſie planũ eſt·
a ¶ Dernnaciter · quaſi ex cõtemptu et ſtudioſe ꝓticipat · vnde ꝓ⸗
ꝑpter hoc eſt anathemate pumẽdus· ſic ꝗ· de ſen · ex · qð mn dubijs ··
quis baptizauerit· intellige ſieſſet oꝛdinatus et ei licẽt ex ok
ficio tune pumt᷑ ꝓut hie dicitur · ſecus ſi m neceſſtate·quia tũe
licitum eſt cuili bʒ.xxx ·q.i.ad limia · et · xem · di · dia eoneg · euã ab he⸗
reticis pt recipi baptiſmꝰ tpe nccitatis·de oſe di. iij · a quodã · du⸗
mer Fkoꝛma eccie · xxiiij ·q.i.ſi quẽ foꝛte · et · S · de fů · tri. c·. ſaẽmẽtũ
X iĩis· manũ de qua tu habes·s · de ſaera · non iterã. e. P¶ Br · vbi
de hoe · et. xxiij. di. ̃ſ biter cũ. que ſi obmiſſa fuerit nõ eſt oꝛdo
reiterandus. ß ſtatuto tpe etiã ſupplendũu vt dieitur in deere · pdicka
Pſ biter. H hic nec oꝛdinẽ nec mauus impoſitionẽ recipit ꝓut ſequiẽ
vbi dicit · ad ſacerdotig officium ? ·
d ¶ Pꝛefüpſit bñ dicit vſurpare ·qꝛ non ↄfecit eum vtutẽ illã nõ ha
berer · qꝛ ſolus ille cõficit qui rite fuerit oꝛ dinatꝰ. s· de ſũ · tri · c . S.

euz curã non deñ̃nas exhibẽ ſa
lubꝛius aũt ſibi abſq; dubio ꝓ⸗

ꝙ ſiẽ ex relatõe quoꝛũ

diac · oꝛdine pᷣtermiſſo / ſe feeit

Wan /Ca Sm ue oꝛz dmat male ſuſtæpii dnn Por
PiWι οnα av 2 ꝓmoue ad mai⸗) ſ Pats IAta 40

Frden.

oꝛis ↄũioni excõicatoꝝ ptina⸗

Pdꝛmiſta papa: e⸗l
Fqs baptizaueit aut
aliqð diuinũ officiũ ex

res et ſic de miſcðia eundẽ mi⸗
ſtraẽ pmittas ĩoꝛdie ſacdotis ·

tro. ꝙ aũt in fi · a ð oſe · di · i · e. i · in fi· ſecus ĩ depoſto · vt · . · c. ꝓx·

ſ quis didum eſt · ene diſpenſatõe · et ſie punitur in eoin quo deli⸗
e ¶ Pꝛomoueriif⸗ quit·s.de emuni· eccle · c. vl · cũ ſuis ocoꝛð · ff. de

furt. q̃ vaſ · Jqͥ kurẽ · f ¶ Rñ̃fieõ · ſe · · dj. ſtudeat · xxviij · di · Pſ Bͤrũ

ocla · qꝛ H̊ reduũdaret ĩ obpꝛobꝛiũ chcoꝛx cũ ipᷣe clericaliter

5 es 11 obpꝛobꝛi cu ipe clevicalit er
viue teneatur ſiẽ d epoſitꝰ· lxxxj · di · dictů · et · ar · xciij · di · diacom · lbi
mendicat infelix ꝛc· eQ ne

cogatur in cleri obpꝛo⸗

2 2 ρνp. dbiꝛin mendicare s da re⸗
rebant inter quos fuerat duer zur. Surw iſetoͤe 12.
jõi eoꝝ eᷣ Miſericoꝛdiã · vt ipe
ſatꝰ eredebat aſſertiõi eo ꝛ eo Prteenmere

ey tpe quo oꝛdines inferioꝛes
ſuſceperat infra annos diſere
tionis fuerat cõſtitutus et · ·
NM ·q odignaʒ penitentiaz ꝓ,
hmõi negligetia miũgal eide
qua pacta quianen intelligit᷑
iteratũ eað factũ eſſe neſcitip·
ſum in diaconũ oꝛdinare ꝓcu⸗

re pꝰtẽpus ſtatutũ et ad
bñficiũ ſi digne pemtue⸗
rit · H nũq d eps dz diſpẽ/
ſate cũ eo vt ſalt ẽ ad ſa⸗
cerdotium ꝓmoueretur
poſt penitentiã · nõ ere⸗
do · qꝛ pᷣpa kᷣ ei ꝓhibẽ vi
der h·ß die ꝙ pᷣt · qꝛ pa⸗

ĩ ¶ Ealubꝛius. vt · S· de ſi
momatheus in fi ·

a a fupia fuit igno
raãtia: et ido ipᷣm nõ excu

Beeoqᷓ oꝛdinẽ li tiue ſiſcep

dineu diac ˖ ſuſcepiſſe · vñ k ·t ·

/tione ꝓhibitus tuipᷣe in vymo⸗

maneat ꝓuifione ſuſpenſus de ꝓmo
tione ip̃ᷣiꝰ ad ſacerdotale offi⸗

uſdebit ſi ad regularez vita ſe
drrorit tranſferendume⸗
Ré

Adaz recepas · D.· p̃ſbᷣꝛ nem ꝓmoueri¶ Eleſtinus · ij
ptermiſt Vm .· N·latoꝛ pñtiũ ſicut
as acerdoe io oin⸗ ꝓmoueri /
ipſe tibi qʒ ſec reto ofeſſꝰ eſtſe cdi
2 5ä + trahẽ poſſit ſi otradicat
p certo neſcireſires taliter ſe e*ſa pñtiam acceſſiſſz iuxta oſue/raf rin-an. apus di⸗
prẽt/ſʒ exquo boni viri h̊ aſſe⸗ α

Rrauſt ad tuã oꝛdmatõis cau

R exãað · lmcoñ · ep̃o· nrrs de zepi⸗ e:
4 C.1.g eie⸗ex⸗mi⸗c Pnk⸗
Emens e5 hos enot 7.Sierrtenis dg: dnos
expoſunt ſe fiꝛtiue oꝛ: dferetõis bñ teipit quis

rꝙ ñi no fuit ate vł ab aliquo
archidſaconoꝝ velp̃latoꝛum
tuoꝝ ſpᷣ anathematis in᷑mima

rit puniri dz · Et oꝛdĩato
interdicẽda eſt executio
vſq; ad etatẽ legitimam
ã · de tẽ · oꝛ · vk nõ ẽ opos
mẽtis · Iʒ ſecus ſit in mĩi⸗
monio carnali niſi mali⸗

poſit a nif alia impediant ꝓ ar⸗ deſpõ⸗· impu. de illis. et·
en . C; e· vl· Et hic nõ eſt ſp ſiäße⸗—
bitrio tuo diſt enſes · Si vero tudo inter carnale mti⸗
interminacõ anat hematis ſuꝝę momũ a ſpũale· ſ̊ nun d

ſiſti tal oꝛdmati tenẽtur
cõtinẽ cũ venerint ad le⸗
gitimã etatẽ · ar · ꝙ ñ · qꝛ
cõtinẽtia vxes ẽ voti a nõ
p cepti xxxi · q· i · integri

facta eſt moneas eũ vt in ali
quo monaſterio ſeu canonica
habitũ ſuſcipiat regularẽſcui
exquo in habitu illo aliquãto
tpe fuerit laud abiliter ouerſa

tus poteris miſericoꝛditer ꝓ⸗ cõtrahere maxrime ſi di⸗

uidere/ alſoquin nulla rõne oce
dimus euũ ad ſ. acer

cõtinẽtie ãnexũ · Re cõ⸗
pelliẽ ↄtinẽ · et ita fac oꝛ
do ꝙ; votũ facẽ nõ poſſet

nobis ſua queſtione mõ⸗ a· e · igficatũ· cum ſuis ſi
milib?. ſ equs vidꝛ ꝙ cõ

DSSiæ quam oꝛdinaretur debu

tudineʒz patrie ſibi · ijij· mĩioꝛes v· verumẽ.· qꝛ ſtatim añ

it contradicẽ et nullo mo
. do conſentire · ſi ſimplici⸗
ter coactus oꝛ dinatus kuiſſet non vecepiſſet caractarem · s· de bap ·
maioꝛes. . ul · verlꝰ fi m Iteratũ · ð cõ · di · i · ecce · a · c. ſolẽ mtas
et de cõſe e: di iinj · placnit⸗io eps ſuo iure diſpẽſarept · vt ſatis·
n ¶ Mimſtrare in caſu⸗ colligitur ex hac Ka · ſic · lij· di. ſollicit udo
et · s· de ſacra. non it erã · paſtoꝛalis· ſed quid ſi nuliũ minoꝛẽ oꝛdinẽ
habuit et ꝓmoueatur ad ſacerdocium vel alið ſacramentum nunqd
recipit oꝛdinem.hu · dixit ꝙ non:quia ſi laicus oꝛdinetur in ſacrũ oꝛ
dinem nichil recipit · ar · xl · di · ſcut · vbi dicitur ſicut viri et mulieris
cõiunctio vnũ facit coꝛpꝰ· ita clericatꝰ et ſacerdotiũ vnum faciunt
oꝛdinẽſ̊ ſi aliquẽ de minoꝛi habeat recip̃ᷣ ſacrũ· vinẽ · dieit cõtra ꝙ
bñ recipit qui s ſacrum oꝛdinẽ etiã ſi nulſũ habeat ð mioꝛibus pᷣter

opᷣalem quẽ nemo recipere põt niſi ſit ſaltem ſacerdos · arꝗ· de exceſ·

Pla:ex lis · ibi cum igit᷑ põtificale officiũ hiue altaris ꝛc̃ · et illud ve⸗
rius videtur · quid ñ oꝛdinatur m epm pᷣ̃termiſſo diacona tuvk ſub
dinconatu. eus eſt dum tñ fuerit ſacerdos · ſed illum oꝛdinẽ quẽ nõ
Cu h lam m M vna dis νιααι ι α
dal⸗ onino αιοπαι

pa hoc expᷣſſe nõ ꝓhibz ·

e · neſciẽ · a ſic eral

ſacros oꝛdines lʒz oferri
nõ debeãt et qͥ oꝛdinaue-⸗

tas:non credo ꝙ poſſt

cat᷑ ꝙ oꝛdo habeat votũ

qꝛ ĩ tali etate nõ tenetvo

tum. S. de regu.ad nẽam

1a
epeu
te
prl⸗
nos
uis
ertt
lie⸗

to

utio
wan
por
ni⸗
ſel⸗
gide
,et⸗
ſt⸗
nii⸗
nad
tut
le⸗
q:
and
egtl
ſe
ſde
tnotl
ei
ſi
t

ſe.

ffen
ſiel
ſdict

18O4

mI
d
en
ple⸗

l .

ntn
s
td
de
wen
tic⸗

ut
tu
les
tee⸗
1
4 6
e

habuit alijs oferre nõ potuit ar · i. q . fa et. . vv e · . vñ. dax Vr

bertũ · de cõ · di · iij · quomodo · ꝛue ꝓmouetur qui citra oſcientiam
mens · furtiue · furti⸗ ſin epiſcopi et ſine exammatione ꝓ⸗
mouetur · lxiij · di · extra conſcientiam et · xxiin · di · quando ·
b ¶ Axchidiaconoꝛx · ar · ꝙ archidiaconꝰ põt excõieare et ꝙ
vbi de hoe · ( ¶ Diſpenſes · hic eſt op · ar · ꝙ epi nõ poſſunt diſpen⸗
ſare cũ illis qͥ excõ icati id· Sõ ſpen⸗

De tkeo „
R , les
De eſſih⸗

tis · debent em̃ ſeruare manus ſuas innoxias deo et legi a pncipi nuli/⸗
lumq; ptingẽ lucrũ · in aut · de mã · pñ · Fi · coll · ij · et · C· de mterdic ·
l. vna.li·x · ff.de dã · infec · ex dãm . i · R ñet ĩ aut᷑ de colla· S. et G̊ ͥqʒ
colla·ix · niſ ex magna e ẽᷓui cã · xvj · qĩ ·. nouellaxx·et·s · de cen · eũ
apoſtolus· eſic ·s· de hijs q̃ fi ·a ma · ꝓ·ca·q̃ſuit· et ita ep̃s ſententiã
o ¶ Capituli ·2 excõicatõis ſiue ſuſpẽſiomis ſine capſ conſenſu ferre
nõ debet · ar · xv · q · vi · ep̃s nullius · eum hec pena maioꝛ ſit in eccĩa
xxuiij · q:iij·coꝛripiantur

uinũ offleiũ exercere pſu äl ido merit o reqrit oſ enſũ
mũt · ·e· c · vl · vbi dici⸗ . . nü⸗ o ſns rs Snee arequari ¶ capii
tur idẽ · qꝛ eoipo ꝙ dieit oꝛdines cõtuliſti/ quibus nonc ⸗ irratõnabiliter guetis vl inbo vna nõ depẽdeat ex alte⸗

tulipſe ꝓ tuo arbitrio di
ſpenſes ſi excõicatõ lata
nõ fuerit intelligiẽ ꝓhi
bere cũ lata fuerit qꝛ ſie
excõicatꝰ recipit oꝛdinẽ
ar · xxv. di · qlis · qd ẽ ve⸗
rum · ſic · de ſen · ex · eu i
loꝛd · de H̊ dictum ẽ. s · de
ele · ex: mi. clici ·papa tñ di
cit ꝙ iſte non erat excõ i
catus et hoc pᷣter inter⸗

merario auſu recepit· Quia ve
ro idẽ clericꝰ ĩ hoc facto mul⸗
tũ exceſſit · ãdamus · ꝗ· eũ in
minoꝛibꝰ dũtaxat oꝛdinibus
celebꝛaẽ pmittas · Vi vero do

m

ſed hic papa diſpenſat.
d ¶ Int ermmatio · ar · ꝙ

Zaui
iudicio capli ſuſpendẽ wel eoꝝ

mü religiõis intrauerit a vita c. excõſc are ſine oꝛdine iudicia⸗
Jet moꝛes eiug exegerĩt abbas
minatoz excõ catois fufſe ñ voluerit ĩ ains poterit oꝛdi G ſibmõi rumoꝛes ð vobᷣ iteꝝ
us diſpeſare· I De· zad aures r̃ as puenerint ꝓ tã
NRnotuit nobis ꝙ · g· cle⸗& tis exceſſibus ws taliter puni⸗

ſi iudex dieat pᷣeipio ſfib 7
mterminatõe anathema ricus 7⁷ alij duo de dioceſi tua
tis ꝙ otra faciẽs ſit exeõ ad · g· quondã ſegunt᷑ · eᷣm vt
r el verd upe. ondinesrecipent ab eo acceſ⸗
Evba illa a imntellige vt ſerüůt · cuq; ab eodẽ epo ſᷣ ex⸗

cõicatõis ſentẽtia fuiſſʒ inhi⸗
bitũ ne qͥs ſe ad duos oꝛdines
ſuſcipiendos ingerèt p̃dici
oq̃f⸗ ut clerici mchilomimus ſubdiaco
etrarietas vr dubitatö cladeſtine ſuſcepeꝛũt a· J. oſul ·
e ¶ Niſericoꝛ diter (eſt. tit r ꝙ oꝛdiati in ſuſceptis oꝛ
nõ tuo ſure i — dinib? de iuris rigoꝛe miſtraẽ
62 ulia z. drn 8 non debet · Verũtñ ſi ad religi
et ·· e · e · vl · et ẽ Har · ꝙ oneʒ aliquã voluẽint ſe trãſfer
ingreſſus religiõis ñ tol re et pacta penitentia ꝓ arbi⸗
trio tuo eis miũcta ibidem lau

dixi · a· ð fimo: ſiẽ tuiset
intrãſitiue mitellige iſta
v ba mtermiatio anatbe
matis. idẽ eſt intermine
tio q̃ fuit anathema ſub

lit irreg laritatẽ. e · e· ul ·
ð pꝑ᷑ dixi · s· S apoſta · e · ij ·
Vm · h· mĩoꝛ es· &
hẽs expᷣſſum ꝙ oẽs
mmoꝛes oꝛdies vna die
cõferri pñt · ar · ad H · S.SD
tẽ · oꝛ · cei · vbi indiffimte
loquitur de hoc
b Permittas· hanc ꝑ/
miſſionẽ intellige m te/
noꝛẽ s · e · c · ꝓx · a· e · ꝓx ·
ſi excõicatio lata fuit vel
nõ fuit · qꝛ tũc ñ pᷣt· alias
ſuo iut poterit diſpẽſare
p ¶ Voluerit /. de ſẽ · ex ·
cũ illoꝛx · tñ ſi excõicatus
ey certa ſciẽtia oꝛdinẽ re
cepiſſz nõ poſſz · vt ibi ðꝛ

ſu tpis cũ eis poteris de nr̃ali
centia diſpẽſareut poſtmoduʒ
ſuſceptoꝝ oꝛdinũ executione
letent · De excelſibus p̃lato

ruma ſubditoꝛum. ,
exander terclus ·

Eruenit ad audientiã

teros qſ :ilios et frẽs bemgne

uere/M. q·in eos tallias etexa
nut adfes-dez/ Ctoͤnes indebitas exerci nulla

latcros q eodẽ die cʒ tenus pᷣſumatis nec de cetero

kerrenõ debent ſil · s· de Puei ejn Der y monz pPlatar , Fuumni
temp· oꝛ · l̃as:el·c. dile⸗ ſhdriorß 2 imna pend 9 P
tꝰ9 ad duos ᷣo minoꝛes . .
vel etiam quatuoꝛ pᷣt aliquis ꝓmoueri/s· c· pxſſled idẽ eſſet de mi⸗
noꝛibꝰ ſi ꝓhibicio excõicatõis facta fuiſſet de minoꝛ ibꝰ licet poſſit
cõferre mmoꝛes· qꝛ ſi non vult aliquem ꝓmouere ad duos mmoꝛes
vel plures nõ cõpellitur · imo de iure mterſticia eta tpoꝛ buanda
funt · lxx vij · di. in ſingulis Z deponẽdi · de ſe en · ex · eũ lloꝛ· qꝛ
k ¶ Debent · imo de rigoꝛe⸗ otra ſniam excõicatõ is recpiũt oꝛdiĩes ·
ar.g. de cle⸗ ex · mi· latoꝛes⸗ad ſacerdotiũ p hanc inĩam non poterit
¶ Licentta · ſic · · e· c· i. ſedꝛ diſpẽſare cũ de ſuſceptis oꝛdimbꝰ p di
cat · et ar · ꝙ in grelſus religiõis nõ tollit irregularitate · S · e · c · i. ar

„

o ¶ Preluma⸗

i. q· vñ· ſi quis omnẽ· ei. pᷣdicatoꝛ· 3· de cẽ · cum apluis · xvin·
D Eruemit · caritate gvj · q:2 q· ij · hoc tm·xclinj · di· dictum·

2 ¶ Exactões. ſie · de immu · ec · aduerſus ·

dabiliter fuẽint ouerſati ꝓceſ/⸗

2, Fer ſtica compellaset eaſdem ec⸗ natus. vincẽ. dirit. ꝙ ſi

ac fratna debeatis caritate fo⸗ Fier

Crse pſꝛi in ecẽjs ſuoꝝ archidia⸗

1*

ly

ra · g· de eta · et qli · eã te·
vl mſi ſint ſta pauꝑ es ꝙ
.. — en . ꝓpꝛiũ nequeãt ſuſt ẽtare
eccias interdicto ſubicere at⸗ redcoꝛẽ · vt ibidẽ. a· x· ·
temptetis neq; duas eccias qᷓ mnoꝛt vl vn habeat
ruʒ vnã ſufficere vſdebitisp⸗ dati rſa i. ui plures
mitt atis illos tene nec aliqueʒ q Judiciario⸗ et ita ha
bes HH ꝙ oꝛdo iudiciariꝰ
buari dz m ſmia excõicati
onis ſiue ſuſpẽ ſionis· vt
i · q.i. nemo · ar · ij · q · i · de
us oĩpotens · et · s˖ de ap ·
rep hẽſbil · et buat᷑ et at
tendiẽ oꝛdo iſte ſi legiti⸗
ma admomtio fiat vel ſi
non fiat ꝓvnũ mẽſem in⸗ A

rio p̃ſumatis · cituri ꝓ cer to⸗

emus ꝙ timoꝛe pene veſtre ce
teri a ſimilibus abſtinebunt · far prräintſem
Dem cant᷑: archiepiſcopo- Srelſum eccie! i noueit
eank nt ehid⸗ ſſcopo. pe. Heerdiarini de ſen. ex· ſa
2=ðè cqm eps p ures ec⸗ Mero. a· c· eũ medicinał· la bera no
clefſis a oſuetudine ob?/ ta tñ tenet · · q · in · ſi es
equio archidiaconoꝝ liberai calHumemus nte.
cõſtituit et immunes p qð redy Wpil. Foibo auſt. colt ir.
ditus diminuit eoꝛundez /M m ¶ Gimilibꝰ· ſe· s. ma
q·factuʒ epi ſupꝑ boc coꝛrigas lac l. et· de iudeis 20
et emendes et ita puideas irefragabili. aenj . vñ.
Q. Eiil aH P.E eee irrekragabili · a. ij · q · vij
pᷣfatis archið oſuętudines qᷓs qua pꝛopter · B·
hec; diminuit. et
male:qꝛ ñ debẽt ep̃ᷣi ius
fuũ alicui dimmuẽ ciẽ eiꝰ
cõſenfũ · C· ð iux · rei pbvᷣ·
1· i li · xje et · C. de emã. l·
nec auus. et · g· de eccle ·

conatuuzʒ debẽt plenarie oſer
uenturet illis de bitã reueren
tiam exbibe ant et honoꝛem ·
Dem oxomencpo. edi · ad audiẽtiã · ij · a · C.
aures nras Puemt /ꝙ )de cõi. agro deſerto qeũ
quidam archidiaconi tui ſein qi iii et ar. c eßs
ſiſn ſuig arehbidſa⸗ iw alteri? Piudiciũ nõ pt
ecrteſas quem ſus arehſd⸗ dare Ppuilegin ar. ix. d.
conati us va cant au . ꝛita⸗ pimiij. conqſtus ·et · e p pnci
te pꝛopꝛia intrudere non vere palẽ · nũc vvo· lau. ſ̊qͥd ſi
tur/. J/ M.· qua· eos qui tali moꝛtuè ſit archidiaconꝰ
do eccleſas occupant vel niuid eßs c cap io t
modo eeclehas oecupantyel! PBiudicare futuro archidi
occupatas dennent ad eaſoẽ acono ĩ aliqbꝰ obſequijis
dimittendas cenſura eccleſa

liberãdo elericos vel ſub
trahbedo iuri archidiaco

cleſas de perſoms ydoneis oꝛ Nac ar. ad Hᷣ rij q i · c· ul· q
dinans pꝛefatos archidiaco / aparũ faẽ et · xvj. q. i . · ſi
—,— F- ſirndrion cut duo et: e ſtatuimus.
nos pꝛo tanta Pee umptlone et de eõ · di ˖ · omes · et .
debita cures animaduerſione e. ſiẽ a ar · otra· · ð oſti·
cũ acceſſiſſent · vbi ex to⸗
to ſuppꝛeſſa fuit digtas·
ar · contra ˖ s. ne · ſe · va · p
totũ. et · . de oſti · c · pe · a· e eũ acceſſiſſẽt · vbi de h· hodie tñ h̊ qſtio
de archidiacono deternuata ꝓ deẽ · imnoẽ · iin · S re · ee · alie · dudů · B·
u (Cõ ſuetudies ar. ꝙ iuriſvictio archidiacom potiꝰ ex ofuetudie
ᷓ ex iure iuuat · s· de ele· dudũ · ij · F. tãdẽ · ar · · S offi · a· d. e · ul. ar · cõ
traꝗj.e·cũ ſacis vbi de G · Itẽ ar · ꝙ buiciũ ex ↄoſuetudiĩe p ſtitũ peti p̃t
xj · di · catholica. et · x viij ij · Huiciũ de hB plene 8288 ofue. c. vl · a
5· ð cẽ · p ueĩt · a intellige qð H̊ diẽ ð nfue. pſehta nent qð facẽ nõ
aures⸗inerudé⸗vtad opꝰ fuũ illas reti pnñt . ſi eã cuſto die
Heoc facerẽt ̊ licerʒ.lxin · di · Rĩ plebibꝰ· a · s· de ap · bone · Et ſi
etiã ad eo s ꝓꝑtineat inſtitutõ ñ ſibi debẽt illas retinẽ ſ̊ alios inſtituẽ·
vt inter dantẽ et recipiẽtẽ ſit dẽa · S. de inſti · c · vi · nec credat ꝙ ipſe
poſſit oĩbus ſufficẽ · s · de offi· arpſb·e · v · pꝓ¶ Oꝛdinãs ad eoꝛum

9 Eynks
Nas ibicrtnß an
Diawimß ab citß li

—

12 ſir.

Ef.

poI/

—

d.

Q., Q Oled ; BDomile pon E&t m mon , Deſide Se Lya Nantoͤ

pꝛeſentationẽ miſi aliter ſe habeat cõſietut· a (¶ Pumire aliqua 2Q α
extraoꝛ dmaria pena· —R
. Lerici · naturã·xxxij·q·vij:flagicia:et· C· de adult · eum vir ·
NRX¶ Diftidẽtie id ẽ de quoꝛꝛſalute diffidẽ dũ eſt. ala. eoleale quarũ
G νd Quingzſcz zodomã a gomoꝛ rã ſeboym ſegoꝛ et5 due perierũt
ex vicintate tres ex ꝓpꝛio delicto · de pe di · i · a otinuo · vbi lo qui
L tur de ciui tatibꝰ hic enumeratis

Co&D auoανL, Denegol α D ere

☛ E1 vI„ αν .αα nrEt ſnα

HAH teß 0. „ tenet

tũ iſti exẽpti funt ſeruanda ſũt ſua pꝛiuileglaꝗj. t· ij ·eũ capella⸗ et Hie
intellige · g· e · ſane · alias vero ſi pꝛiuilegiũ tale nõ haberẽt et epᷣus.
pᷣdictũ numerũ excederet vel alias vltra tenoꝛẽ ↄcilnj eos grauaret
lidte pñt denegare et de ſure · x · q· iij · qꝛ eognouimꝰ. et auctoꝛitate
cõcilij lat᷑· tñ ſi ex ceõicaret eoſdẽ tũe tenerzʒ excõicatio lʒ ipᷣe male fa⸗

ceret et ip̃i poſſent agẽ otra ep̃ᷣm ad int ereſſe · qꝛ iiuſte illos exeöſt⸗

HEau ei al mon ſti

debẽt ſeðm leges in aut

vt nõ lux· cõna · cirta fi·
olla · vi · b.
Ane obedienciaz ˖ et

Ic nõ loquitur · c· illud ð

ex emptis · omis em iuriſ
dickõ tam in monaſterijs
; m aiijs ptinet ad eᷣm
mſ exempii ſint · ix · q/ iij·
c·ij · et · xciij · di. nia aĩ e⸗

piſcopoꝝ ptãte abbateſ

eſſe de bẽt · xviij · q. ij · ab⸗
bates · loquitur & hie nõ
de libtate ex emptionis
plene · ſed de alia liberta
te conc eſſa iſti oꝛdmi ꝙ
mchila b eis exigat᷑ pᷣter
debitã obediẽtiã a ſtelli
So ĩ iſta debita obediẽtia
ꝙ epus poſſit illos viſi
taree coꝛrigẽ coꝛrigẽda
ei oↄfirmatõʒ abbati hẽe

aßp̃ð · niis et a nobᷣ indultãa exi⸗

e¶ Bubdãtur · et capite pumri
punire . ¶De in dei lat᷑; Soilarl cõſenſu monaſterio de
Lericiſet · Yr quicũq; rnal⸗ accato tuo aſſenſu minime re⸗
incõtinetia que ↄtra naturã ẽ e eiquiſto ſubiecerit ſiue vmerit/

e —

ꝓPter quã ira dei venit in filioſ Fi m/ qð feẽ te meõſ ultotibi liceat *

auẽte nt̃a ſiẽ uſtũ fuerit infir⸗
mare nõ obſtãte aſſenſu vl cõ
firmatõne quã metropolitanꝰ
interpoſuſſſe pomitur / cum in e⸗
in monaſterijs detrudanturſ dioẽ ˖ ſui ſuffraganei abſq; ip⸗
laici excõicationi ſubdant et ſus aſſenſu nõ⸗ ebeat aliquid
a cetu fideliũ fãt penitꝰ alieni /cont ra oſtitutõnes canonicas
ne ſiepi aliquid I¶ De pie

diffidẽtieet · v. ciuitates igne
cõſumpfſit dep̃henñ fuerint la⸗
borarei elici fuerint deicient
a clero vel ad agendã pniam

„ „ . 2
ane nepiapquid H De απ1t7ρare,nos s id decerni
ab abbatibꝰ pter debitã musirritadũ· Rnnoc iij at̃
obedientiãotra libᷣtateʒ oꝛdĩs pꝛeſbᷣꝛo ſancti andꝛee de pall.

Vam ſi graue crimen in

e roe end ro id. n plöte ⸗ gunt libeꝝ ſit abbatibʒ auẽte · ericis cus malefe cerint
. mchopolilam qſß ſtet de libertate oceſſa 6 'e ð petit᷑ dene gare · Dẽ.· gliari nullus ſane metis igno⸗

obſeruabit ꝓut Otinet ĩ
libtatis pᷣuilegio iſtis cõ

8 Wenegare. (celſo. /⸗
auẽte huiꝰ canoĩsar· x. n

qiijqꝛ cog nouiꝰ.ſe.j· gati ſunt duximus diſtinguẽ⸗
di qð ſi pſonatũ ſibi faſſo aſſu

ijſet excõicatio ↄtra &̊ la

t2 nõ tenʒ vt ibi dꝛ· etꝗ·
Exæcum ad quoꝛundam.

lud:falſo a ita etii erinta ſup h̊ iure feſſifuerit
m qſi falſarij et p⸗ et ↄuicti de cetero in eodẽ ep̃a⸗

juri puniri pñt· qꝛ otra ſju⸗

mdi gni blandi üt. . de tenußs admittant ¶ Wemens
iutiur · qrelã· a pſonĩis vi nad auoꝛzüd⸗ ſin
iibus et indigms bñifieas 6 A vn Len.
fũt deneganda a ſubtra/ —— E G deo q v· ap · au
penda ·e mter. coꝛitate ocedimꝰ vt ſi ecciaꝝ

( Conkeſf · alas puniri ßlati numerũ euectõis et pſo⸗
narü in lat᷑.ocil· oſtitutũ cuʒ ec 5
cleſias viſitat excedẽ foꝛſitã Sgtorbus in bardie⸗

ram entũ vemüt vñ tanqᷓ

ñ debẽt · i · q; i· nos ĩ quẽ
quã · et · e · iudex. et J. de
maio · et obe · inter q̃tuoꝛ
et · S de conſti· eccleſia.·

iſcopatu:ſic qᷓ·. de

4 pꝛiuił tuaꝛx·
Vm ad quoꝛundam
(ſena. cen · ein
apoſtolus ·

m ¶Auctoꝛitate. ſpecia

li idẽ tñ poſſz iure omuni
vt viðꝛ ſiẽ figna rebus
meis impꝛeſſa ꝓpa auẽte
deponaz · C· vt nemo p·
titu · re· fu · jmpo. l. j· a. jj·
et meliꝰ.ff. de aq̃ eoti:a

eſti · l. j. crebaci 9. et . F.

KFot g quoq; · eolł · ix · eq· iij · e · i · et · ij. et · f· de noui ope. nunci · l. j. jmn
n EEenere ar · otra · xj . 2 pñᷣ · ſo · qð h̊ ðꝛ verũ eſt ꝙ ſentẽtia tał nõ
tenet auctoꝛitate puilegij ĩſtis cõceſſi ſup hoc· et in hoc exẽpti funt
a iuriſpitione epoꝛũ · vñ ſentẽtia lata otra puilegium pape milla eſlt
taniꝙ a nõ ſuo iudiee lata · et temerariũ eſt et mdignũ ſua auẽte· pſu
mere qð alicui ſpẽalſter eſt cõceſſum · de Puik · lane · Et ita inquan⸗

itẽ q̃rit᷑·et · x.q· iij · qꝛ eo⸗

Znouimꝰ.et.s.e:ſane. a

qð eps ĩiuſte abſtulit im

Idꝛuplũ reſtituat · xvñj.

di · quomã · ĩ fi. ar· C.ad
1· iuk. repe · l. i. et in aut ·
vt litigã · in exoꝛ · lit. ju ·

cα Qa) Cdede mo lo paler o —
4 „ſ Pul NE'qα ſtdaled de EEN/ Ca 9/ Epas ne aucte honm Di
ſaem & a offiae e. ſofe li. re S r/ Rno Werfi gt )â: epome,

ſuüüpfſerint et ꝓ illis ꝓcuratõeʒ ⸗⸗ ,

Aptãti ſpᷣicere aliene ad ſummuũ

eſt ecciaꝝ ſue dioẽ · vnio a ſub
jectio eüdez can itaq; pꝛioꝛ

metua dioc et in tuo debet oꝛ⸗

noꝛujiceñ. epiſcopo · Ponpepaond rat accepimus ſane ꝙ cũ · x · de

1e 44 8 * „ „ r oſ. Fi — 12 1. I. — g
lud etiã de vicarijs qui „2 ſerien p · filia ſuã cuidã · I· noĩe

non erubuit publice cõfiteriſe
mulierẽ p̃deãm carnaliter co⸗ vi
SInouiſſe vñ factũ eſt ꝙ vir ad
Pꝛia eam remittẽt cuifuerat
mrimonialiter copulata· Ideo
q;:ę· qñ tibi oſtiterit ð pᷣmiſ
ſis ap · ceſ. pfatũ elèricũ ab offi
cioa bñficio ſuſpẽdẽ nõ poſtpo
nas cõpellẽs virũ vt vxoꝛẽ ſuã
recipiat eiq; ſicut iuſtum eſt of
ficiuʒ exhibeat mari e
epo yponeñ·⁊abbati de tileto

mentes otra perſonas ſe erex

tu ad officij ſui executiõeʒ nila

Pe X lis veſtris accepimꝰ
wWecum ad albiganeneñ ·
ecciaʒ vna cũ piſano atepiſco
po tüc epᷣo vcelleñ · acceſſiſſe⸗
tis viſit atõis officiũ impleturi/
albiganeñ · epᷣus inter cetera
que ꝓpoſita fueãt otra ipᷣm oꝛe
Pꝛio eſt ofeſſus ꝙ cum quidã
in villa quadã ad eius iuriſdi⸗
ctionem ſpetante infamaret
de furto et ideʒ illud inficiarer
omninoofferens ꝙ candentis
ferri iudicõ ſe purgaretet vt
ſuſpẽdio puniret᷑ ſideficeret in

exegerĩt libeꝝ ſit vdᷣ auct · a.
vnegare et ñ ꝓpter i in ecclaf
vrãs vel clericos aliquã ſnĩaʒ
ꝓmulg auerint ipſam decerni⸗
fauſtino epiſcopo
Fcut vnire epatus at

P ve
pontificẽ ptinẽ dinoſeitita ep̃i .

. 9

gradeñ· monaſteriũ ſuñ qðeſt

¶ Attẽptare · ar · eſt H ꝙ archieps nõ eſt

3 *.

cauitꝗᷓ.de ſen · ex · ſaero · alij dieũt ꝙ H ẽ ius omune · ̊ hoc nõ credo.

cut vmret· ptinere
Nnota ꝙ qdã ſibi ĩ tã

tu ſedes ap · reſeruauit q

ab alijs impune pᷣſumi ñ
pft · xxij · di · huic · ſolus
papa reſtituit depoſit os
eßos · ij · q · vj · id eoa de/
pomt eoſoẽ · in · q· vj · ae

cuſat9. quãuis dudũ · et

· de trãſla mter coꝛpa/⸗
lia diuidit epᷣatum m du
os.x vj·q· i · Pelpimꝰ.ꝗ.ſ
cut · vmt duos in vnũ vt
Hꝛet · xvj · q.i: et tpis q̃li

P tas eximit ep̃os et ab ba⸗

tes · xvj · q; i· frat nẽ · ꝓ⸗

ι pat ſcpta alioꝛx a cõcilia

8S.ð fiitri · e · ij· i fie et · xvj
di · ſcã romana ·et · xvij ·

di · rogkla · aent q/ vj deo
n /axticlos fidei ſoluit · xxiiij

q·i· quotiens· quomam
vetus· et eum dubitatur
de aliq arti eu lo · s de He⸗

æv ret᷑· eũ xpᷣus/ſinodũ facit

ghalẽ · vt . x vij · di · e · i . ij.

et · ij · trãſfert ſedẽ epᷣalẽ
En pPſonſs fide et ſacramẽto obli⸗ Thms tradidẽit in vxoꝛẽ/ p· diaconꝰ? .

et tpis qualitas:/mutat
epos. vij . q i. mutatões
et s ˖ S trãſla · ꝓ totũ ap⸗
pellat nullꝰab ipo · ix · q ·
iij. cũcta. vnde uer ſus ve
ſituit papa ſolus depo⸗

tulos ſoluſt · ſinoduqʒ fa⸗
cit generale· traſfert et
mutat appellat nullus ab

pNioceh · vnde ( ipo ·
ſpo iure ad curã ipiꝰ Pti/

net a ptãtẽ · · de Pſcrip ·

cũ nõ liceat · a · x viij · q · ij
abbates et · e · ſe. et· c · j·

et . S· de relig · do · de ſeno
dochijs . nin ſint exẽpta ·
xvj · q; ij· c·j. mſi puilegi
um exemptõ is oſtẽdat ·

c.di· contra moꝛem ;
q qlto · q fieri non
debet i alienatõib? x vij⸗

q · in· in venditõib. xij ·

ꝗq ij ab batibus · b·
r cCtoꝛitate · nam au
ccttoꝛitate ſua facere non
poſſet · vt viðꝛ maxime ſi

a liud monaſteriũ ſit ſub⸗

ſectũ alij ꝙ nõ poſſit eſſe
iudex in cauſa ſua C. ne
quis in cau ſua ius ſi · di ·

l. vna.ſñi aut em vtrũq;ʒ el
ſet de ſua iuriſſoictione ſa
tis credo ꝙ fua auctoꝛi⸗
tate hoc facè poſſet · ar ·
humis. c· quia vt hie di⸗
cit ſine ſuo conſenſu fieri
non debuit · erius tociꝰ

at eſt iudex oꝛdina⸗ pꝛouin cie
archiepᷣus em ommũ epᷣoꝛũ ſue ꝓumcie eſt oꝛdinarius i̊ non ſubdi⸗
toꝛũ ſuoꝛũ epᷣoꝛũ · s· de offi·oꝛ.paſtoꝛalis·ni ſi in caſbꝰ ibi notatis
aiias om̃ niſi in caſbus illis mehil põt diſponẽ ĩ dioceſi fuffraganei
vt dicüt cõſtõnes de quibꝰ hie fit mẽtio · ix · q · in · e · i · et · ij · a. c· archi
epiſcopus · et duohus · c · ſe · et . s · de off · oꝛdi · romana · H·
Jnm ſſid abaltae miiſn

mt a ipe diuidit · ac vmt
eximit atq; pꝛobat arti⸗

.

0

4

t
90
N

be,

ciie
r

doO.

hii
arn
atut
ebe

fatt

.
ale
g⸗
tat
toer

cõfeſſiombꝰĩ alijs caſibꝰ

65. et ſiqdẽ ·˖ C· de euic · ſi

0 Vam ſit eõfiteti·ar· ꝙ cõfeſſio extra ĩus facta piudicat.qꝛ non
refert vndecũch erimĩa claruermt vt pumantur · xxiij. q · in eece

erimina ſic · ff · de admi. tut · pater . S. vlti qual itercũq; imnotuerit tu⸗

toꝛi ꝙ ſit tutoꝛ ſtatim periculũ ad ipfũ ꝓtinet. vt ibi dðꝛ · ſi. xxij · q: v·
HB viðꝛ · ̊ ↄtra ·s · de iudiẽ.at ſi cñci·et nemo ſine accuſatoꝛe ↄdẽnari
dʒz · xxiij ·q· iij. k quis pot eſtatem · et · ff · de mu. et ho. in ſepto · F. ſi
q̊s · qd verũ eſt · vñ iſte nõ deponit ſ fuſpendit · et ex illa ofeſſiõeñ
punit᷑ niſi occaſionaliter

Vrer& cõcilijs· donee ꝓbetur eõtrarium. S. de teſtibꝰ eum a nobis ·

led ꝓpter ſcandalũ et in⸗
famiam oꝛtã inter mulie èrrẽ
kenazen eamorpi⸗ eode deus eps req̃ſiuit a iudi⸗
it fuſpenditur alias nõ 18 2 2 %8
fuinſet uſpeſus pter ta cc quid ſup videret eidẽ. et
lẽ ofeſſionẽ · Nñ qͥs pum cũ iudex rñdiſſʒ vt fieret ſicut

ri poſſit fine accuſatoꝛe fur iße dixerat ferrũ candens

not at· .. vt · ecele · bñfi · I ¶ In jſn. ñtia iõj eſt alatũ adð
ne dimi · ofe ˖ vt nẽm · a ð mipius pntia ipi alatu/q

notatᷣ. S. de cõfel · c· vl ·

dfficu. id eſt debiii ſup hoc vidẽ tur cõſ ul uſt en q xj· dẽ ari os p·xij·m xxv. di · c. j. idẽ videt
Xltxis · candentis · dearRHGe ꝓTn Hn a aliud eſt m obtẽto aliud
purgatio phibita ſic euadẽt malũ eſſet quãacᷓaf⸗ duz tate pᷣſumptionis exceſſuy m obtinẽdo. Ppter vſurã
eſ· s.· ne cle. vel mo. ſen⸗ firmet ſe verbis talibus vſum Poſuerit ꝙ h̊ fecèat iuxta cõ idiſtincke repellitur ab
ent rt g vur⸗ el fuiſſe auditis qᷓntꝰe clamoꝛ po ſuetudineʒ g allicoꝝ eſicoꝛ q donudo gris imiſ.dl.
