ſus vel penſio nõ augeat᷑ · s. de pac · eũ clerici · et .· de cẽſi phibomus e.
et s· e· auaricte, pot eſt diei ꝙ vbi monachi hñ̃t eccĩam ex donat ione N
epoꝛð quo ad tpaliacenſus pus impoſitus non debet augeri. vel cũ
ey donatõne laicoꝛ ius tm recipiũt pr̃onatus cenſus qui ab mitõ fu⸗
it impoſitus augeri non dʒ ꝗj.de cenſ· ſcientes.ſine iuſta cauſa et ratio :
na bili et de conſenfů epſ vt dictum eſt · · e · auariciem alns vero ca ſi R
bus puta eum pleno iure habent eccĩaſ quo ad tempoꝛalia a ſpualia
poſſidere eas pñt ꝓleno iupeqñaqʒ tñ monachi totũ app licãt vñ bus R
er Ciqè/ M A.

LA

aſſidentaro xigad pjonaz:

K xv* & rn vt vn clie d vna den crrl /z lu
83 0rs 4 a, oe dſ⸗ mgl FRNRNS

l ⸗ P hec · in vna ꝗ j. de multa · in fi· idẽ in diuer ſis ut ibi · a ¶ ma · B⸗
E e 4 . c· x · et · S· e · qꝛ mtm̃.et · 8· de cle · nõ reſ · quia nonnulli
Lerr . COfficia- i. digtates vel ꝓſonatꝰ.ixxxix · di · c· ſingula · et. xxi·q · ij ·
ſiẽ · et. · e · eũ ñ igꝛes · et · e de multa · mñ ꝓ diſpẽ ſatõez apkice ſe · vt
ibi · et · . de ele · dudum · ij⸗
M eterea · regularit;
M E s ar⸗ ꝙ canonicꝰ igu⸗ .
g aris pẽ fieri ainacpins⸗ eccĩa keg iarie tpfeſſus m. q.
5ar. Iviij · dil · c· i. et · lxxn · ESundem altero quẽ maluerit
diſ. quoꝛ undã et, de ſta⸗ ardiaconatufacias ee otetũ⸗
— a⸗n tu regu. ꝙ dei timoꝛẽ· ſic de
nec monachus in diuerſis m cantuarieñ · at eßo/

„* . monaſterijs elſſe põt · nec
abbaſpᷣficiq I. de reli · do · c ·
vl · Re non pt᷑ qͥs hẽ̃e płes
ꝓſonatꝰ m eadẽ eccĩa aut
et in diuer ſis. · e · de multa
hen- et; 6. Cc. Prl⸗
d ¶ Mailuerit · ſie · e· e · xre

—

‚—

onem bm iſta iura · hodie
Dr non hbʒz optionẽ ĩmo reci⸗
2 . = piendo ſedam dignitatem
te. e K„α po iure vacat pma a Rhi o
See e G tenderit retinẽ vtrãqʒ pᷣ⸗
lu r 1 uar et vtraqʒ ꝗ· ed multa⸗
eppr dt cũ em̃ militie ſint diſtincte
ðð
1 bent eſſe diſtincte · vñ nẽo
por eẽ in duobꝰ collegijs
ul · ff · de colle · illi · l· . J.
* vl.nec duas militiaſ hẽre
e C· qui mili · nõ poſ. l.nij ·
14 et · v. J.m po ſteruz · li · xj·
nec duos honoꝛes ff. ad
municip̃ · libert ꝰ. F. p̃ſcrip
tio · ergo multo foꝛtius h̊
ſiut in ſpualibꝰ honoꝛibꝰ

. (rnen.
Vm non ignoꝛes.v⸗
Ea⸗ = ο nà eècia- B generalit veꝛ
Nder H ꝙ vnulſ dz eſſe laẽdos vm
r, e. us eccie · ut ·s · eo · e · ꝓxi · et
D Iᷓ· e · de multa · de hac ma⸗
„ teria 8ꝛ.s · de ele . dudu · ij
S. f¶ Cõtẽdit · vñ Hodie pꝛi
r uari dz vr q;ʒ ꝗ·e · de multa

* S Contentum s e · c·
. Ft c. ad hec
¶ Conſenſermt · ſ ſome!

Eenen m euz non pñt
Sert O amplius diſſentire . s · de e
en Ser le:eũ int᷑ canonicol · a · viij
q· ij· dileckiſſimi . et · xxxij ·
Re q · v. hoꝛrẽduſqd & di
M A 8& cit nunc eis diſſentietibus/
V && et ſic otradicit hec deẽ ˖
dickis iurib?. ſo · ſic intei⸗
lige qð ðꝛ h· ſacerdos ille
electꝰ fuit ad curã aiarum

aeden echer See ſſa f. “

rf ferente et ſic habuit opti

e ſuis releruata boneſta uftstatne pöro ut .e qñqʒ certã ptẽ recipi
uunt ſiue certũ dimittunt pbᷣꝛo aliud totũ ſibi retment .ut · S · eo⸗ auari
cie · et hoc m oſuetudmẽ diuerſoꝛ locoꝛd · dic de hůut · xvi · q · i ĩ fü⸗

Vm non is noꝛeſ vna
eccia vnius deat eẽ ſaẽ⸗
dotis t. Cum! igit᷑ nũciꝰ p̃⸗

ſbiteri qui m duabꝰ eceleſijs

locum hre otedit / et qdã cliei
alterius ecciead nram pñtiã
acceſſerint contra eum. Nos
attẽdẽtes non eẽ conuenienſ/
vt idem pbᷣr locum hẽatĩ du⸗
abus eccijs/m/q· ipᷣm bñficio
quod hʒ facias manere oten⸗
tum qð foꝛte atpbᷣꝛet cleri⸗
ci alterius eccĩe m eum cõſen⸗
ſerint eis nunc diſſentiẽtibus
eum ipſoꝝ ſcand alonon ðbʒ
locum m ipſa eccleſia quere re

nno. ij · ʒam or · ẽo⸗
Vm ſcðm apim qui alta⸗
ri ſeruit viuere debeat de al⸗
tari et qui ad onus eligit᷑ re⸗
peili non dʒ a mnereedea 3
ſmili ut clerici viuere debeat
de primo mo hieſu xp̃i cuiꝰob⸗
ſequio deputant ut ipᷣa nomi⸗
nis ratio pſuadet/cum em̃ a
cieros quod eſt ſors vl here⸗
ditas clerici appellent qꝛ ĩſui
oꝛdmatõe wi aſſumunt in hẽ⸗
dit atem dñi vel aſſequunt᷑ he⸗
redit atẽ in ipout vere poſſint
pſallere cum ꝓpha die ete dñſ ſ
pꝓs bereditatis mee dignuzʒ ẽ

ut eccĩaſticis ſtipen ijs ſuſtt⸗

et ſimul ad ↄtinuã reſdẽtiã ad quã de iure teneb. . de ele.n reß · qꝛ
nonnulli · ̊ ip̃e volebat retinẽ pᷣoꝛẽ ecciam cũ illa ad quã electus at
ſcvdᷣoab atpbᷣro et clericis· vñ cũ ipᷣe nollet pmaʒ dimit tẽ lienum fuit
at᷑pᷣro et elericis ab electõe ip ſiꝰ recedẽ et merito · qꝛvtrãq; ð iuõ
ht̃e non poterat/hñi aũt vellet dimittere pmã et ſedam recipe tuc non
— — poſſent aĩpꝛel biter et clerici ab electõ e eiꝰrecedẽ · ex quo ſemel ĩ euʒ
& E ſenſerũt · et ſie intelligunt p̃ dicta iura · — a iure · s · e · eu te
;

cãdalo · ar · ꝙ qñʒ ꝗpter ſcãdalũ re
Vm vᷣm apłm.de altarxi.xij · qi · ex his ·
1CHepelli ad quẽ ſpectat onus et emolimẽtũ ·xij · q· ij. caritatẽ
cq̃eunq; et· c.eccĩaſti cis.ecõuerſo nõ eſt ferẽdus is qui lueꝝ am
plectit onus aũt ſubire recuſat · C· de caduc · tol · l. vna · . ꝓ ſecundo.

neamur. et · 8. de tẽp· or.
¶ ad aur es⸗

Ae .vnde v ſus · Comoda qͥ ſent is iĩ. iungas onus emolimentis
m ¶Obſequio· õ ſibi/ ſi̊ dño grauis ẽ cui buit egeſtas · ar. xciij. di. di⸗
E S acom · vꝓ· mẽdicat · lau · eros et clericos· et · xvi · q. i· R cupis/et no
8 2 nm ¶ Katõ · xxl · di clen mna dñt eẽ oſonãtia reb? inſti. de donac. ⸗ 5
„K⁹¾ yij q · i. c cui poꝛtio
SN-s . Cady) Ca

Doner ſitiilid 3 S

ndad fatroß ſmenmilb te c4 Ad 7 ,99

el

R. KA 1K AlcvOp C veſ ₰ 9 De ae eE
n ine poſſn Per erzg W 5 ieide,d. vee Pol 7

IIP ¶ Unnmunk. ut qͥ oꝛdinant ſine bñficõ / vel aſſumunẽ ut Pẽant hẽ⸗
q ¶ Mequunt᷑ · ſ· qui ad bñficia recipiuntur iſti m ſua ¶ ditatẽ dni ·
oꝛdmatõ ne ſtatim ↄſequunt᷑ hereditatẽ dñi. zſoꝛes:· Ixx · di. nemi e 9
r ¶ Dignũ yxij · q.ij. c· ece leſaſticiꝰ. 6Rredece⸗
t ¶ Oꝛdmatões · niſi ꝓmotus ſit ad titulũ primonn fuiꝗ. e · tuiſ · et · S. R⸗E – E g
¶rritas. quo ad executõz nõ q̊ ad veritatẽ · qꝛ oꝛ dinemñũ Pnc
amittũt x ¶ Vel fucceſſoꝛes · h q̃re ↄuemẽ hic ſueceſſoꝛ ey delẽ o de

e · eßs t

tentunin m qua ety quaʒ dĩnis
obſequijs aſcri buniAie au⸗
tem pᷣdeceſſoꝛes nrioꝛdinatõ⸗

nes eoꝝ qui iſine certo titulo
ꝓmouenturin iniuriã oꝛdimãa⸗

tium irritas eẽ wluerint a ĩa⸗

nes nos tñ benignius agẽ cu⸗

hieſess ramdin p oꝛdinato⸗

res vel ſucceſſoꝛes eoꝝ/ꝓui⸗

deri wlumus oꝛdiatis donec

peos eccĩaſtica bñficia conſe⸗
ee quantur

de eſt cũ · g· la⸗
toꝛ pñtiũ/a p̃deceſſoꝛetuo fu⸗

ui
erit ad ſubdiaconatũ nullo p⸗ Pare ey⸗ )

ſentãte ꝓmotꝰ. Mja. ſi eũ hij/

t A o/ qᷓbus examĩat nẽ ipſiꝰ duxi⸗

m? omittẽdã te citato ltĩime

vt ꝓ teipᷣm vel idoneum rñſa⸗

lem interſis/ et tam ſuper ido⸗
neitate pſone ꝙ etiaz ſup qn⸗
tutate ac qualitate bñficij æ⸗
ponere tibi liceat quĩcq̃d rõ⸗

nabiliter duxeris ponenduz .

idoneum eſſe rtmttäil
ei vite neceſſaria cõgrue ſub⸗

miniſtres donec p te in zamo⸗
reñ · eccĩa vel alia fuerit cõpe⸗
tens bñficiũ ecciaſticũ aſſecu⸗
tus ſciturus ꝓ certo ſip ex⸗

aminatõnẽ eoꝝ fuerit reptuſ

idoneus et tuei iuxta manda-

tum nẽm neglexeris pꝓui deꝛe
cũ h̊ nobis ꝑ irãs d innotu⸗
erit tjad id e exequẽdũ ſtey diſ⸗
ec · ellem , dẽ atep̃o ſeno/
oreer⸗ cetera et. facta ſend

nico lauduñ de de pꝛebẽda eiuſõ

tam ſucceſſoꝛ ꝙ; eccia puni

et in hac ꝓuiſione di
pmon attzdeda deckte⸗ ſoee⸗

æ.c. de multa et· ff. de do⸗

ar. otra. vi · q: i· pñtiuz et

ens et exinamtũ ſu ffiẽ em
natõne H cano⸗

oꝛdiĩare eccias oẽs fui epa

nem · et · c · ſcõꝛuz · ) ¶M . 4,

—— öyj—

functi· cũ generaliter erĩa 2, Ri,

moꝛte extmguuntur · xxnj ,
diſ · rundã · et · C. R reusg T — +☛
vel accuſa:moꝛ.fu 1 ij· et K. S W=

fucceſſoꝛ non ↄuemt ex 8 dr

licto defuncti · C. ne ex de⸗
lic· defunc · I. vna· HE ñdeo
ne in cleri oprobꝛiũ medi
care cogant᷑ · xciij · di . dya⸗
com · ar · de ele · coniug ·
Johes in fia vel die ꝙ non

tur in hoc caſu q̃ non reſi
ſtit eon tali ꝓmotõne·. C — ☚α
nam ſine oſilio eccĩe ep̃sñ *
facit oꝛdmatõnẽ xxiij · di · .
c·penul · vñ punit᷑ ſi ei de⸗
lmquẽti non reſiſtit · jq ·
vij · c· qua ꝓpt · et h̊ intelli
Ze qñ ip̃e eps exammauit
ſi aũt alj examimauerunt
ipfſi tenebunt᷑ · lnn · diſ · ſi
uus · · xxnij. di · qñ · et m
nuit qð ðꝛ qᷓ.nullo örate

di · non cogant᷑ · ff · de juð · .

l · et ſi ſulcepit. F. n · f · de
vlufruc · ſ et ſi qᷣd. S. i · a . ·

na.l⸗h filiuffamilias: Item
ſiderantur facultates ec
cleſie · ar· f.. de admi · tu. l·
cũ ples · S.cuʒ tutoꝛ. et · ff·
de reli · et füp · fu · R qs ſe⸗
pulerum · . fumptus: et. Hp
mferius ˖ B·
y ¶Der eo eos · quid ſ epus
oꝛdmauit eũ ad aliquẽ ti⸗ *. NS
tulũ et ille eſt euiga beo es ert
nunqd eps tenet de euicdti de ͤ5 z
one · ar · ꝙ nõ· qꝛ donatoꝛ AS
non tenet᷑ de euiclõe · F. de
edili. edi · l ad res donat aſ

J. ceo· int᷑ eetera Dixit v vm ·
eps ſpãliter ſicut nõ te
neretur ſi dit bñficiũ ſuf
ficiens et factũ ſit inſuffici

mmori ab imtio adire lo⸗
cupletẽ hẽ ditatẽ · ff.ð mi⸗
not · verv· S. lo cupleti. te⸗
netur tñ generali obliga⸗
tõe · qꝛ eps tenet ꝓuidẽ

tus · de le. diri.c· 03s:tu dieas! melius cũ · t· eum teneri ſi fraudulen:

——-r ,

ter otulit ei bñficiũ alterius quo alius nõ fuit iuſte pꝛiuatuſ ſiue alij
debitũ · et ipe eui otulit 6 ignoꝛauitt tüc ſ ſpaliter tenet᷑ ep̃s ei cuidẽ? ⸗

in equalenti bñficio · ar · vi ·q · i · pñtiũ · et . . eo · c. inter cetera· et. de
iurepa · c. paſtoralis · id oꝛdinatoꝛi ipᷣe nõ poſſʒ aliqᷣd ee ſ.
mſñ h̊ in lis ↄtineret᷑ · qꝛ s idoneos re
utauit ad oꝛdmes reputare dz idoneos ad bñficia · · de eta · et q· ·
aceepimus ſ̃ ſucceſſoꝛ pt et ita ſeł aprobatꝰ iterum repꝛobat ſicut
medicus · ff· de mu . a Ho · e ut gradat. tĩ. S. repꝛobari· a virgo ſemel ꝓ
bata iteꝝ ꝓbat᷑ · xxvñj · ꝗ · i · nee aliq·etn meli9.s· de ꝓba · e · pe · e et. n· q
iij hoz hoc ꝓPriũ · et · c · mẽnã · h totũ gra eſt · qꝛ de facto vmꝰ ſepiuſ —
queri non dʒ · ff· nau · cau · ſta · l · lʒ. in frßn

iceat · ſſi ſeriberer
P

nõne p̃ſumi dʒ ꝓ oꝛdmato.

6—

2½ .α .

ſic ar · · de ꝓba · pꝰ ceſſionẽ. iſi ꝓber ↄvriũ · Itẽ qliter cog noſcitur X X 2

Pretiz dug OS alin tit P

Y A☚

poſtea de eius doneitate cũ ſnĩa epi qua ꝓnũciauit ipᷣm idoneũ tranſi
uit in rẽ iudicatã a q̃ nõ fuit appellatũ·s· de elec · eũ dilecti · in fi · REñn· 7

deo totũ fit de gra/ vel dicas ꝙꝙ tm qrit᷑ ð noua cã ã poſtea emergente
ter cetera · Cw · et · h· p mutatoõz ( ar · · de eta · a rusnaczeg

exii r⸗ mio 5 edẽe enlid ſbi de lia PBns ,

Crau multa opom A qio*u libʒ Pfe ſ⸗int alter tm ba ten eia/

2

I oſos Nns fuaꝝ pᷣbẽdarũ affectãtes eas in manus pape renſeiauerunt. poſtea N .

mãdauit papa decano remeñ · ut de pbenda · w · ĩueſti riet · h· h eps lo
ciᷣ intelligẽs otulit eã mgẽo · p · vñ oꝛta lite int᷑ mgrjm. p/a. bdñ·
papa reuocauit p̃fatã renũciatõ nẽ et vtriqʒ reſtituit bñficiũ ſuuʒz · a
ne mg .· p. remanẽt fruſtratꝰ ſpe ſua·mãdat pa pa epo ut p̃bẽdã ali
cui nõ ↄferat donec aſſignauerit mgro ·p · bñficiuʒ p̃ᷣ bẽdale in eadez

eæccĩia:et ſi ↄfecerit illud ca

à Lendam

ο à (dobat eyquo w· reſ

Whr IFnauit tali mõ ut daretur

H. nõ fuit ei data ̊mgtᷣo

R.6NRaresn zvidebar errend
f E Epnõ videbat ei renuciaſ⸗

r,

Se de -.
, E. E P nec amittit poſſeſſionem q

—

.

4 —

,.

—% W☚ de,

Wr e Ben

.8
= E* e nec vidꝛ eã pdidiſſe · ſiẽ
eã ſub mõ alij tradidit mſi
mo dus exiſtat · viðdꝛ enim
ſub oditõe eam tradidiſſe
S.de reſti:ſpo.olim·a.ff·
de aeqᷣr · poſ·qͥ abſenti..ſi
qͥs.et qui ſub oditõe vᷣdit
poſſeſſionẽ a recedit a poſ
ſeſſione nõ pdit eã · f · e· ſi

cu me· vñ ille nõ videbas

amiſiſſe poſſeſſionẽ bñfi⸗
eij ſui · ̊ certe veꝛꝛ eſt ꝙ a
miſer at ꝓ renũciatõnẽ ſed
papa potiꝰ poſtea ex offt
cio ſuo vtrũqʒ reſtit uit ꝓ
pter diſcoꝛdiã ſuſcit atam
b ¶ Irritũ · i· C. de legi⸗
bus non dubiũ · et · C. de re
bus alie · vel nõ alie · l· ſan
elmus · et · x · di · e · vides · ·. ĩ

Iſſ ̊ verbũ nõ otinereẽ in

l is et ipᷣe oferret/ viðtur
& oc eſſio teneret lʒ eẽt fa
cta ↄotra mãdatuʒz pape·
e · dilect9 filius vbi de H⸗
e ¶ Aſſignauit· hie exp̃ſſe
bẽs ꝙ ſiep̃ᷣs oceſſit mibi
bñ ficiũ qð ocedẽ non po⸗
tuit t enet᷑ mihi ad alið oſi
. mile · vi · q · i· e · pñti · S H
82 · c · ꝓx · ſi ·s · de fi · Pſ b ·
veniens · et ar · ff · de pig ·
ac:leelegant᷑.S.qͥ pꝛoboſ
ff · ad vell · l· ;uis · J. n cõ
uenerit · ff·qͥ ſatſpa: cog·
le quotiẽs · ff· dele · i · . fuli⸗
us · S. Ri qᷣ d alicui · et · ff · de
le . nj· l. moꝛtuo.S. labeo· qꝛ
adiuuari nos beneficõ oꝑ
tot non decipi · ff · comoda
ti·l.in comodato · S· ſicut ·

im kl·: a ꝗ. S como · e · vno·˖ mm

fiia ſic eſt contra id qð di
eit lex ꝙ donatoꝛ non tene
tur de euictõe ˖ ff · de edili.
eeordic. 1· ad res donataſ. ſed
BHin veritate non ðꝛ dona

re · quſia neceſſe hʒ eam do

—nare et i neceſfitate nẽo

. Aat veralis exiſtit · ff · de adi⸗
men · le · · rem legatam · m fieet de hoe dictum eſt. S. e.e. xelatũ · et B
itellige quando eps ſcnut ꝙ eam donare non poterat. et ille qͥ reci

8

r E = clt lex ltimis ictibus feriedu. C
0 ₰RN4

E er, s
. —

)

XeRer.„ E

tus ido loꝛꝛ · S ec auaricie · b·⸗
(Siffuntõms quam non
hp(Confirmatõz · Hita mtellig

ne · decet eĩ ut qꝛ p̃bẽdã ei qm

at ne fraudulent vnus ſit illi otuliſſe

eccĩe queper commutationẽ
pbedaꝝèh · tunc ſiclunẽ· cano⸗
nico auẽte ap· aſſignari debe⸗
bat /mgt · pip lauduneñ · eᷣm

de pbenda fuit inueſtitus ea⸗ jmrpcũ multa p

nẽ eiꝰ ſufficiat ueneritis eſſe
wm ei ſupiã dẽa p̃poſita ſile⸗
tiũ Nonattal ſpetitõe ipſius
ſicluneñ:ecciam abſoluentes:
ciam tolerãtur

24
dem ſup quo cum inter magi⸗ oifeqch qſ deduckaftefiein judiciuz/

ſtruim ipᷣm et dẽm · h· otrouer:·

ſa ſuboꝛta fuiſſet p · c. papam
p·no· oĩa retractata fuerit et
v · ſupdẽo epᷣo dedimus in p⸗

cepris vr donec idẽ mgi in ec⸗

cleſia fuerit pᷣbẽdale bñficiuʒ
aſſecutus nulli alij pbẽda aſſ⸗
gnare p̃ſumat ſi foꝛte pſũ
pforit id irri dcernimꝰ ia⸗

de iure non potuerit aſſizui
eã quã de iure pĩ aſſgnetjne
pᷣbedã ei fraudulent᷑ viſus ſit
alfgnaſſe

dẽ epo et cantoꝛi toꝛnacẽ/
Vm ĩiã dudũu et · Ve⸗
ru qm̃ ab.r· ſicluneñ · ca⸗

ſatv

nonico de bitumia qdam

obieckta fuere multitudo vicʒz

tam dignit atũ ꝙᷓ etiã p̃ᷣbẽda⸗
rum ambitõnis et auaricie vi⸗
eiũ cui nõdũ fmẽ imponẽs cõ⸗
tra diffimtõis nr̃e tenoreʒ et
lateraũ · oci:ſtatuta ad obti⸗
nendãa p̃poſiturã ſiclunẽ · ſe in⸗
gerit et ingefſtet ꝙ die ĩtru⸗

ſerit miſtrare et

/qꝛ viðꝛ indignũ ut receptus

v& 111

exigete iuſticia nõ dẽant to⸗
lerari Ide atepoa atð · ſenõ
3. lectus filius · t · caoni⸗
cus lincomẽ · ꝓpoſuit ꝙ;
cũ de mãdato ·˖ C· pape pᷣm lin⸗
coniẽ · ep̃ᷣs q̃ndã pᷣbẽdaʒ aſſg⸗
uit eidẽ in eccĩa lĩmconi quia
capim ipᷣm ad eandẽ recipeꝛe
otẽnebatet · Ad inſtatiam
remeñ · ar epiſtunc epi pneſti⸗
neñ · ap ·ſe · leſet auẽte ipſiuſſta⸗
lis inter eum et ep̃met cano⸗
nicos linconiẽ/ opoſitõ intceſ⸗
ſit ꝙ ipᷣo ab eis recepto in ca⸗
nonicũ et oceſſo ſibi ſtallo in
choroet pticipatõe qualibet
dĩnoꝝ ide fructꝰ peipe pᷣben

de naerer niato⸗ ꝓxĩo va⸗
carnnee. ci dem ·t · ĩ ca⸗
nonicũ recipi canonicis ñ ob⸗
uiet inſtitutis et vacaturã ex
pectare p̃bẽdãlatera · oci · non
ſit dubiũ obujare · Nos facto
legati eiuſð illicito reꝑpꝛoba⸗
to/qð eſt licitũ ax tes .

4 ₰ . 2 +☛ 1 W, ſrB 6 . — — 11— WI = :
ſonis ſueanñ ofirmatõ⸗ ür⸗ “ in canonjcü pᷣbede bñficio de⸗
ſic pꝰ? cõfir⸗⸗

matõʒ caſſ. ata m q . muene⸗
ritis pᷣ̃dẽm · J· hre plures als
digtateſ atq; pᷣbłẽdas a aliq̃d
aliud p̃miſſoꝝ /ad ad caſſatio⸗

pit ignorauit · ut dixi · s · c· ꝓx · H em recipiẽ słhooc ſciebat nõ credo
AR g, Hẽat petitõnẽ otra ep̃m ad aliã p̃ᷣbendã ad mſtar illius qui ſcent e⸗
4 iS mit ten hHoĩem uunkirio nialla fuit: ſecus ſi ignoranter emit. ff· S con
aben emp · · liberi hommis chãneſ hẽbat · xnij· digmitateſ
Ym iam dudũ · multitudo iſte iol ionaguu
tiquaque multitudo eſt canombus mimica. g.· e· q; mtantum
Auaricieq a †Pmnotoe repe llit · lxxxv. di cfloꝛetimnũ/quẽ etiam di
de moffi · teſ. .. ſi quis ſuo. et ẽ ſerui
hẽs in hac opilatõe q̃ olim erat ð m

et · xvij · Pbendas ut pʒ in an

ſtitutõmbus. c. tua nup g& (Cocilij
Conkir⸗ ta mtelkige ꝙ ſup hac electõe
fuit cã ↄmiſſa ad petõnẽ iſtiꝰ electi:et iudices i

S uerunt et poſtea alij iudices qbuſ eadẽ cã fuit omiſſa Ofirmatõʒ illã
8

. Se tie
li electoem ↄofirma

Gel pand- . , Allauerunt. ſeut hoe totũ pertur in oꝓpilatõe inno ·s · de re iudi . · i·

de qua hic fit mentio

– 46 Necptom ian

1
2 młeiπι οI—aντα Di/

Jintilo

Kalne obeilei debe phe

frauder / mq · dictos epᷣm et
nonlede un ei pᷣbẽdam cum
ſe facultas obtulerit/ non dif⸗
ferãt aſſignaꝛe ap·poſtpoſita
compellatis facientes eidem

rapnaldus·ceaueas tamen qualiter fiat electioſi dicat᷑ elig muste ad 143 *„

ꝓᷣrimam vacaturã nulla eſt electõ ꝗᷓ. de dcel · ben· c· nulla· et · c. rela
tum:et · c· ex tenoꝛe/ſi vero dicatur eligimꝰ te in frẽmet ſocuim et p
mittimus tibi ↄferre bñficium cum pᷣmũ vacauerit tz electio talis · S.

—2

eirelatum . et · · de ocel · · eum ſup · aſſignando eidez quotidianas di 6
ſRributões alias opellerent᷑ ad i ut ðꝛ hic in fi:et ille mtelligit᷑ ele
ctus ad quoddã ius de nouo creatũ q.e· dilecto · et illud ius perit qm
eito aſſignatur bñfietum vacans · nõ em diu poſſet manere tale ius ſi
ne re coꝛpali·i:q · in· ſi obiecerit et talis canonia auget numerum
canonicoꝝ i non p bendazp · ut in · e · cum · m Son nunqd plureſpñt
taliter eligi: duo pñt eligi eadem rõe et p uo⸗
et quotcũq; · Dixit Io· ꝙ m numeꝝ pᷣbendaꝛx plures vel paueioꝛes
eligi pñtiſ̃ certe non vidðꝛ q; tot pñt eligi quot fũt ibi canomei ꝓptẽ
diutinam expectatõnem ſ̃ ſuffieit ꝙ pauci eligantur ſaltem duo vel ev Piede
tres vel qnq; · · de oſti · euz · m · fer · q ¶ Defraudet · ſie · g · e· clati
x¶ Kacultas. hoc ſĩdẽ erat ei ꝓmiſſumin illa ↄpoſitõe· Hatep̃s etiaz
auetem pᷣſtare non potuit · imo illud ſolũ caſſatur qꝙ;

k Pꝛemiſſoꝛx·ſ. e añ ↄfirmatõnẽ miſtrauerit.s.de ele:qualit᷑: vł
ꝙ poſt caſſatõnẽ ↄofirmatõms· qꝛ papa etiã totũ caſſauit quicqd fa
Qum fuit ꝓ iudices pꝛioꝛes et poſterioꝛes legit ſciẽs ip̃ʒ hẽ e plu
¶¶ Ecciam et ita viðꝛ ꝙ eccĩa que ĩpᷣm e⸗ res digtateſ atq; p bẽdaſ
non poſſit ipᷣm repellere · ar · s· e · cel nõ ignores/ ar · o · · de excepẽ ·· ·
cũ eccĩaſtice · et melius ·s · de ele · eu inter canomeos · vin · ꝗ· n · c· dilẽiſ .
aãmi . et · xxxij · q · v · c· Hoꝛ⸗ JTF

ſup et · s · de ele · oĩu · c · di „Prst

na · c· int dilectos · ̊ b̊ locũ

tio ar ꝗ. de cog · ſpi · ſup eo
et. S. de iureiu · mulieri · ar ·
talis pacĩa volutatem re⸗

vbi tzepmiſſio vacature p

So integritate pbende

fuit expꝛeſſiim

i Pꝛebendas · de hoe dictũ eſt. s. de ele · e · dudum · ij · 4

rendus · de oeel · · cum eo ⸗ e

uerſis fallacis et · de do

non hñt · qꝛ iſte non fuit e
lectus ab eccia· imo eccĩa

ſe lbi opponebat/a eletc2 „

fuit a qnqʒ ſolumodo alns
apellatibus pus et qbuſ⸗
dam a bſentibꝰ · ut h pʒ in
deẽ · inno · ð re iu · c · i. H de

ere · de illa elcõne lot · b · “

m¶ Datlẽtiã · Hrñdet ta⸗
cite qõm dieẽt aliqs. mul ſ le⸗ H
ti fůt hñ tes plura bñficia d .le
qre ip̃m reprobatis domi „
ne papa · et ie rũdet mul e⸗ “
ta ꝓ paciam ⁊c᷑· et tamẽ ꝓ
talẽ paciam nõ fit diſpẽſa

rit · ff · de tribu. l· i
lectus filius · nõ de

—

◻ A°-r.
—

beret · Iſtud fuit otra cõc·

lium ꝗ.. de oeel · p· nulla ·
Otrariũ vidꝛ · S e relatum

S e . 36

bende . ſo . Hnibil papie⸗
bat ſ wi ſie · ut patʒ ex illo
gaudẽ · et ey eo ꝙ dielt qᷓ̊⸗
rũ coĩs eſt vſus · et H ſolũ
addir ꝙ ꝓeipiebat ea q ð
coĩ oferunt᷑ · et ita nõ oð/
dieit ſ ocoꝛ dat · et H viciũ

.

3
„9.

.
**

o¶ Reprobato · ar · o · ·
de oſti · eũ · m · vᷣ · ꝗtuoꝛ re
ceperũt · ſok · papa repro
bauit illud · vn pecipit ꝙ
eis ꝓuideat᷑ ex ſupexcreſ
centibuſ ꝛc · et ita ↄcoꝛdat⸗
cum iſta · vel ibi recepti fu
erunt ſfimpkr · ut ibi no · v
non reprobat᷑ receptõ in
ius canonie ſ̊ receptio ad
vacaturas U,„
p ¶ Aprobãtes. ar· ꝙ ſe
tentia hiue donatõ tʒ ꝓp de G
te et ꝓ ꝓte non ſie · S· ð ar . .
bi. cũ tpe . et · xij · q · i · R ſ Z
et · xvij · q · nij · queſti · a · xx
ijj · q · nij · mt er cetera · et · .·
de teſta · rainunc ius· et · e ·

SEE

õ

trel. ſ. tres vel quatuoꝛ: ααναα
er eg manre

mehi peteipe

*

=
2 9 PPa

&.

Tuæntett ο Ono ndeg Rey ad vu poende.

— „
7.

ð debet ibi lau · Item ex eo quod dicit hie pʒ ꝙ legatus non pepiſen. III R adiudicauerũt alteri poꝛatũ hm hoc ꝙ oſtabat eum eanonice F P P.

P* "ſare otra ociliũ.. de conceſ. p̃· nulla ſ̊ ſolus papa · Itẽ aliud eſt dieẽ
OAer X. cũ facultas ſe obtulerit · et aliud cũ bñficm vacauerit · ut H pʒ · et . .. de
M Dceſ . pben accedens zſpoterat oſequi ex illa ↄpohñitõne ut videtur
s a 4 Aſſignare · hoc idẽ/ ꝛdicit Jo · ꝙ nõ · qꝛ tp e ↄpoſtõmſ vacabãt
ANE ere ibi ñficia· et volebãt ipᷣm expectare ꝓximã vacaturã · Itẽ aliud ad
e ditẽ opoſitõni ꝙ ipſe hẽat quot idianas diſtributões Riue victualia:
u⸗ que de coĩ cõ ferunt᷑ q̃ tm
prftibus dant᷑. s · de cle · nõ
. e⸗ α reß ˖ decetero ˖ et · e · licet ·
red

S peeptio em̃taliũ p̃ᷣbenda
rum n6 facit canonicu· qꝛ
Nιαι½½U Tola ſallarij ꝓceptio nõ fa
Wer. cit decurio nẽ · ff · de decu.

poꝛtõnes quotidĩanas ᷓ fiũt
m eccia memorata ſine dimi⸗
nutõe qualibet aſſig nari ·

ola: et e dileeo. dẽ eo brixieñ/
. e fratermtatiſ. im ekraternitatis deuo⸗
l poꝛtunitatẽ · electio tioſet · ¶. Cüſe epe cõtin at ey

dD. r— kacta ad impoꝛtunum cla
E ο moꝛ nõ vz ·sS de ele · oſꝰ.
=ð—ð lyi · di · miramur · et ꝓ ĩpoꝛ⸗
eb tunitatẽ nõ ocedẽda oce
dimꝰ diẽ impatoꝛ · C· S ps
3 ti · H. luff · l · j. li · x ·
f. c ¶ Turoñ.ocilij·s· e.mai
oꝛibus · et. ut ee vuͤfaut
nẽm · cl· i. q· ij · c ſi qͥs p bẽ
diPectõem · ß cum ¶ dal
„. Pvna prochia poſſit diuidi
W ᷣjn duas · xvi · q · i · pcipimꝰ9

ad vnã pᷣbẽdã duo celici ꝓpteꝛ
impoꝛtunitatẽ petẽtiũ eligat᷑
NRos artedereac ſiduo vnã
pᷣbedã ten erẽti lð eſſet cõtꝛa
ociliũ turoñ·qð pᷣbendaruʒ ꝓ⸗
Hibet ſectionẽ et ſi vnus ipſo⸗
rum ipam obtinẽt pᷣbẽdã ſub
expectatõe alius ↄtra latera ·
oci · ſtatuta kmanẽt · Inqt · t.
rſſq talis electõ de rigoꝛe iut
venitus eſt caſſ. anda/
em HM

4 9◻ Reorn „ „ „
ee⸗ et · x· qij:c vmo· de con.

di · i omneg ꝗ· de ee . edifi.
F & ad audiẽtiã · qre vna pᷣben
E Sdi, da nõ pot diuidi m duas.

ſi eent vjri ꝓuidia bo⸗

Wrpig eodẽ mõ rñdeo · due pro⸗ .
ehie liclte fit ex unaſiuſta itã q̃ͥ oꝛdmatõnem
cã mteruemẽte · ſta ꝙ vẽ „,— r:. 1. k., 2 nr.
we qʒ ſit ꝓrochia ꝓ ſe et hẽat fecerũt P illi cca qs eſt fact 4

ꝓPꝛiam limitatõnẽ · ſed ꝙ
due ſint ſub vna limitatio
ne nõ pt · xvi · q · i · ples · et
eodẽ mõ vna p̃benda põt
djuſdi m duas ptes ita ꝙ
ſint ꝓpetuo duo canonici.
dummõ facultates illius
fufficiãt opetent᷑ duo bus
Iᷓ:e.c:vacãte:ſicut vna do
mus pt᷑ diuidi et decetero
erut due domus et vnꝰ fũ⸗
dus poteſt diuidi et deee
tero erunt duo fundi ff·
coĩa pᷣdioꝛd · l· R qs duas·
Fie ſed p benda diuidi nõ
debet ut ſub nomme vm⸗
us pꝛebende cenſeatur v⸗
terq; qua ſi dimidiꝰ cano⸗
mecus · quia vnitas non re
cipit diuiſonẽ · xxnij · q · i.
c. loquitur · nulla emm ſer
uitus diuidit licet vſufru
ctus diuidatur · ff· ad l· fal
AAccidi · 1· i. F. ſi vſufructuset “
r ff . de vlu et habi.vſus ꝓs.ed nonne h̊ mõ poteſt diuidi pꝛeben⸗
SAr da ꝙ idẽ ius apud vtruq; pmaneat · qꝛ et iura incoꝛpalia apud płeſ
1. 4 — pñt in ſolidũ reſdere · de iurepa · e · ie et · ff . de buit᷑.l. vie · f · de bo⸗
ms libertoꝛd · l. libertus ; m fi· In ᷣbẽ da h̊ eẽ non pt᷑ ut dẽm eſt.. eo
dilecto · lz em dicat idẽ ſus eẽ apud plures · reuera tñ qlibet ſpãle et

oꝛdinatõ in eccĩa vr̃a ſuꝑ ne⸗
gocio poratꝰ oꝛdinatõnezʒ il⸗
ſam valde ſuſpectã ꝓpt exem⸗
pli ꝓniciem hẽremꝰ.qð ergo
pꝰ ocertatõnẽ diutinã oꝛdĩa⸗
tũ eſt cca vnũ de duobꝰ eleis/
ut ipᷣe heat pᷣoꝛatũſ̃ ex iuriſ⸗
dickõe delegata ßm iuſticiaʒ
videtur eſſe ſtatutum · ꝙ aut
ordinatum eſt circa reliquuz/
vt iße · xx · lib · de re dditibꝰ ca⸗
pituli et · xl· de puẽtibꝰ poꝛa⸗
tus ꝓpcipiat annuatiʒz H̊ pᷣm ꝓ⸗
uidetia intelligit eẽ pceptuʒ
ex arbitraria ptãteeũ im dele⸗

—

M ſepatũ ius hʒ · ff · qu? admodũ ſeruitꝰ amit · l. a quã · et nota ꝙ ſicut ð
yvyrna p̈benda pñt due fieri hi facultates ſufficiãt · ſic ex cã nccria pñt et
3D .ν Cdit dimmui bende.. de v· ſig · ce fl. a · s· ð oſti · ex ꝓte · a vrio ſẽſu

P Sns N ναασ (Concilij5. de conceſ; p· e milla .
Ve S= f (Earet weft ꝓ depaci⸗ poſſit to lerariet ↄfirmari qſ diſpen⸗
, UWrr &ο ſando ˖qð ſatis pt᷑ ↄcedi⸗ qꝛ ta lis diſpẽlatõ nõ eſt ꝓpetua · H ad tẽpuſ
mnec prie dꝛ facere o ociliũ · Ad ad di cẽt de rigoꝛe iuris aliaſ him
pHPHPhllicit᷑ rñdiſſet · dicẽdo ꝙ talis eſt caſſandaet multe tales eleckões to
1(V Ps lerantur a ex cã poſſet iuris rigoꝛ relaxari:ar ·oꝑ · ·e· e· vacãte · et · c

abrrn n, cũ cãm ubi tenet mtere ̃bendã tali mõ collatã uec mãdar᷑ caſſari
⸗ñ enent · honeſti ey qlitate ꝓſone pᷣfumit᷑ licitũ qð alias eſſet

llieitũ · ar · ix · q: ij· e lugdunen· ——W
rbiẽᷣria · a ita aliqͥs pt᷑ fił vti et arbĩria et delegata ptãte · Rc

Se
E 5 pſup · c· lrãs Vʒ lllud nõ við: poſſſtare· qꝛ ſ ratõe Siegate

1 —

Pꝛeoe Moł QR egiat ÿniis tan4 ſ

aleꝙᷓ vlta

auctoꝛitatẽ ſibi retinẽdo omiſ⸗

igitur h̊ oꝛdinatõ ab oĩbus ẽ ri ca. j. q. v legii ſe et in ma WSSl
pitulũ de ꝓuetibus ſuis ꝓpteꝛ

ptiiũ ſed ex juſſone iudicũ p⸗

at onerata ne foꝛte circa ꝓuẽ⸗
tus aliqᷓ videat᷑ facta ſectõ p
oꝛatus ita ꝙ ipopᷣoꝛe defun⸗

„ .liᷣ· minime teneatur/

gatos fuerit opronnſſum qui ERin uit / contradictores vineulo

lectũ eſſet qliter ergo ꝓꝑ arbitriũ potuerũt eũ ↄdẽnare ad ſo luẽdum
alteri ꝓti moebitũ:cum aln ſolui nõ poſſit qð eſt alin de bitũ:s · de iu
reiut᷑. eam te · qꝛ h poꝛatus fuit iſti debitꝰ oſtat ꝙ ſolutio pecume ẽ
indeb itapoõt dici ꝙ iſti non fuerũt arbitri ſ̊ arbitratoꝛes et ↄpoſi⸗
toꝛes · quov arbitriuũ ſi miquũ ſit pᷣt retractari auẽte fupioꝛis ·Ss· de R—
arbi · non ſine · vel reducit ad ar bitriũ boni viri · f· ꝓꝙ ſocio ſi ſocieta⸗
tem cbed nunqdrõe talis (N = BP D re
arbitei pñt ipſi adiudi ca⸗
re alteri poratũ · ar · ꝙ ſic· P
Sde tranſac · e· decetero⸗

ſ. amſ⸗ e ꝓbono pacisa vtilita⸗ S mon eſt veꝝ qꝛ talia ſpi

tis ſoc oꝛdinalſe fatenr quia . e oa ſra nmse dabomi⸗

receptaſpñtq; licite pᷣoꝛ et ca⸗ õ

trimonio non pt interueni
re arbitriũ · s· de trãſa · e⸗
vl · et · S· de in inte reſt . e⸗
penul · im fi · et h v · B ex iu
riſvictione deleg ata ꝛ 7
uiſonẽ hmoi expibere nos ea? PERane ace N.1 .N e
hoc adhibito moderamie rol⸗ raſſet papa· vt·s de pac· M W⸗ M
leramus ut ad p̃ſtatõs · x · lib⸗/ cer Eer ee
F⸗

cãs pᷣdcãs nõ q dẽ ex pactiõe

Nr ꝛitate factum fuit et ad

tys ſuſtinet᷑ · s · de trã ſae ·
c· decetero · lic em excuſat
ab infamia qͥ iuſſu iudi⸗ D
es paelleir de furto ff. ð een Q9 Ser
his qͥ no · infa· l· furti. . q Duo
anhabchrabalrz toleral Phendo ne dg
Pmõi ↄopoſñtionẽ hoc fecit Mtate tHννρNe
or eâasg 5di 4 1
ꝓpter cãs pᷣdictas ꝓ bo⸗ ic Por ,

cũ pdem · qꝛ iudicis auc⸗
non dignitas poꝛatus manè⸗
o ſucceſſoꝛ ipius ad pᷣſtatõʒ

dẽ vadeñ · eoa abbati va⸗

oſſlon puiſis oñ no pacis et vtilitatis. qꝛ NoE
K0 illoꝛ uiſbe Ltien placuit oĩbuſ et ſi papa cõ a
= t. J. burdega arepo pofitionẽ nõ tol eraſſ au—⸗ P?o do& Ies ſrecs
madauim ut mgrop· m aliqᷓ ctoꝛitas iudicis nõ ſuffici SSdee õäl

8 Lot re nõ poterat · vñ diẽ pa⸗
cog noſcẽt opetes facẽt bñfi⸗ Penos eã H ndboibito mo
cium aſſig nari· contradicto⸗ deramme lerene et ad
res ee˖ dil · ens & decano tps tm ut ſequit᷑/et occa⸗
bes eed leona . tr'" Rone bmo opromiſſomſ
et capio ſanctonen/ aue. ra amimmũt qñqʒ aliqᷣ aliquã
mãdauit ut ipm admitteꝛent cãmmale faciendd
2 ronk eeaſei aci⸗ poſitum ofirma lis
nd erel uck aront cano me ac ue tolerantia fuiſſet realiſ
dulgẽtiã de qdꝛageſimo cao⸗ ar. s· de trã ae · vemenſ · a
nicoꝝ numeroa⸗ opponerent · de inſti .· eum ver nen e
qꝛ atepᷣs cog nouit eos melu⸗ k ¶Hꝛouẽtus· qm ſc ius
hnonem mad ti nẽi imdulgen⸗ ute i q i. e. vl · et ut ee⸗

tia oceſſa eis irreuerent᷑ abu⸗ beñ · ut nẽm · et · xvi · a · i·e ðð
ti pᷣdẽm mgim de p̃bẽda ca ſi monachus

—S

—

ſuaz op̃bẽdunt᷑ oẽ ſeccĩe NEH S ar
ipſus ꝓumcie et ep̃ales.
ut hie pʒ · et · S de vſu pal
. lij · c· ic kue hẽant ius ofe⸗ ——
rendi ſiue non . ſed in aliqua p̃ᷣlatura ꝑ banc foꝛmã ꝓuidere nonpoſ . Por⸗ set

—
ſet ᷓe. c· vl· et boc m quibus ius Pz ſecus in alns ſeci h Dir hiet faſ e . e
qua eccĩaꝝ tue ꝓuincieqꝛ tune nõ refert vt ius ii eat vel zon 3 ſoS
rõe oꝛdinarie prãtis cũ auẽras talis Generalior ca ias tũ papa m er
E non repꝛobat feẽm atep̃i · et ſic large Ramie y die ſuad ii etama “
¶ Contradictoꝛes · hac ſnĩa von op hendunk mñ ptes et alij etiam ”MU
Eko contradicunt et non de iure/ l B⸗ .
de Relufons nmiite 1 vie fũt hoĩbus hodie ad maliciã in aut · S nup · . *
S. mmnoꝛes · in fre colla · n sl ſeſſi nemifi —— ?
n (nueſtuit · ꝓ talẽ inueſtituram non adiplſeit᷑ qͥs po ſe 10 an G= * . P,
coꝛpalit er in poſſeſſionẽ mittat᷑·de dona · P tuas; de taln mueltituz. , —

eur. s. de re iudi · ceumolim · et⸗· de bis que fia ma par · c ex ore· F-
botare r boc ꝙ papa mãdat ſolummõ ſententia lata in eos V .
obletue tur donee dicktum mgẽm recipiant in frẽm . ſi enimm vonen
onem miſſus fuiſſet papa mãdalſet ꝙ in poſſeſſionem mductus ðfe
dere tur/ et ſie ꝓ hane deere · non bat ꝙ , bane formam mondaru
vt talem facias recipi in canonicu et in frem talis oce eotradi⸗ oꝛe 3
p cenſuram eccĩaſticamc· vel facias opetẽs bñficiũ aſſignari/ꝙ bar
ſit mitti m poſſeſſonem ipᷣius eccie vel mueſtiri· eum hoc ei no madał

SO

D

,

cum eerta foꝛma bm quã peedere dʒ ſit ̈⸗
cre · dicut e; ꝑꝓ hanc foꝛmã pt᷑ mitexe m pon 1 ſtie/
e de conceſ. p · cum neis/ar· O s· SD excep· ciI

fuit ꝓ papam mueſtitus et m coꝛpa⸗
o ipius inductus ut patet m integra et ꝙ,
foꝛmã ſibi datã· qð pʒ pꝓ rñſionẽ pape·
llã f ecit mentõnẽ ſ de excoicatõe quam peipit

ego non credo · ꝓut no⸗j.

ecciaſtice; non eſt ↄt· qꝛ ille ia

leʒ poſſeſſionẽ de mãdat

diyit h mueſtiuit · fecit vltra

que de mueſtitura nu
obſe eruari quouſcq; ip̃z re⸗
coperit · et iõ dieit ꝓuide ·
a ¶ Oꝛouide ; excuſauit eii
papa reuera nõ bñ pꝛo

ceſſit mueſtiendo ß refert

NJ . L R⸗ 7 o- — E a 8 uide⸗
APh 5 vtꝝ mãdet᷑ facias ꝓ
☚

2/ ri vel facias bñficiũ aſſig
ri/m pmo caſu delegatus

non eſt ſbi demaãdata ſed

faciat ꝓpuderi, mn ſedo pt
mueſtire et facet bñft cuuz

aſſignari:qꝛ mõ ſibi eſt ꝓ
ui ſio reſeruata a illi ſic m
ueſtito fructus poſtea de

bebunt · Se · di lectus · a e

telatũ et q̊ qꝛ foꝛma Hꝑ p
ti ſeruãda eſt · s · S R p · eñ
dilecta · cum fti·

nõ pᷣt mueſtire · qꝛ ꝓuiſo

rrj odmad

fxa: quidã tamẽ ꝓ hãe de
eſſionẽ ſiue mueſtie/qð

excõicatõms aſtring ẽg · F.

qn vro qð p dẽm atepm ð me⸗
moꝛato mgrᷣÜauẽte nt̃a ꝓui⸗

de factũ eſtfirmitatẽ vwolumꝰ? mnoncos tree
obtmere · m · q· ſi wbis oſtitit iu bobus capim treceñ · ſtallũ in
p̃deõs canomcos indulgẽeti⸗ Erake
am quã hñt de certo canon⸗

— „.
coꝝ numero nõ ſeruaſſe ali⸗
quẽ vltra oſtitutũ numen in
canonicũ auẽte ꝓpꝛia recepiſ⸗

volen ſobis legẽ imponẽ non

deant quã ipi negligut obß⸗

Ü]R= mt aare lata in ſpos excõicatõis
bRece iſſe ; et ita ui ſo⸗ 4 72 2 — — 4
Sr A f- me et tra Puſzegaun J mam a pdeo atepota diu de⸗
VfK ſibi p̃iud icat m illo· 2. nuncietis ſub ap · ob · obſeruã⸗

it
. Rſti⸗ci ˖ m et ce cu acceſſiſ „ E Em
AE Pr ſent · vbi de Bj ar · o? . de recipiat mn canomeu ſet ea q
2 duile · accedentibo. er . ei ad canomcatũ ptinẽt cũ ſtai⸗
* erra Feira rde ercu · lo choꝛi et loco capli ei ſtude⸗
tu.evdeaereberne⸗ ant aſſre I dẽ bi ſunti · at e
qꝛ ſi ; au ẽte pape feciſſ ẽt * is qõnibus rũdem? c
nõ milse wei clericos in minoꝛibꝰoꝛ⸗
tra puilegiu fuuet h ellet 5 N umo⸗
juramento firmatũ · qꝛ au dib tiet⸗ de de pat in
toꝛitaſ pape ſꝑ intellis mandb m ſtes vñ po in
excepta · iren veri osrue ſuſtetari et ſi nõdũ fue⸗
entes⸗et. 8 de ele. ſignif rxrmt bñ̃ficiũ ecciaſticũ aſſecu⸗
. Htra mdulgetiã autoꝛita- dummo aliud canomeu no

õ

vacabit pᷣbenda vel quouſq;ʒ fructus fuerĩt augmẽtativ et ſi cpz Hch

/.
— „

P E
Fr 1

7

=

α Arey

de B p. oſtitutus · et · · S

—, ce ſedis excuſarent nõ ere

te cardmalis legati apł i⸗
do qꝛ nõ polſet illos com⸗
pellẽ ad ̊ ut otra dulgẽ
tiã pape aliquẽ recipent·
c ¶ In eanomcũ· et ita ea

. que faciũt excoĩcati m eo

Iita excoĩcati recipiunt ali
qu m canonicũ et vz tat
recepto.·S de excepecum
ter · cũ ſuis lh· ſiẽ excoiĩcat᷑
quis ut in cã ꝓcedat · s · D
of· oꝛð· ſigmficauit · et qꝛ
iſti non dñt abſolui niſi ſa
ti ſfaciãt · s · de of · dek · ex li
teris G̊ ſatiffacere ñ pñt ·
mſi ipᷣ̃m recipiãt · nec ꝑ ta
lẽ pticipationẽ erat excoi

——. —

rum pᷣſudiciũ bñ valent ·

daz ſdonec ſepedẽm magiſt?z

de epo la⸗

obſiſtat ad ſacros potis oꝛdi⸗
nes ꝓmouere po la
Ccedẽs ad ap · ¶ tomẽ/

F inqui t · t· rel

mas p ipo poterit ð bñfi cõ ec⸗
cleſaſtico mueſtiri /
ldẽ treceñ · eõo/
Elco filio· p · ſeẽ pꝛudẽ⸗

tuojauditoꝛe oceſſo · Idẽ cel⸗
lerariꝰ Poſuit coꝛã eò cũ
mm mambꝰ remẽ · atepite ap·
ſe. le / int ẽdẽtis puidẽ· g. nepo⸗

ſNI-C d primomalib?· hñt & iſti primomũ titulo. ſc. S. e. e V. 51

quã ibi obtinebat liberaliter

no nicos treceñ · inſtit uit a⸗ fta tones ei ad ſupplemẽtu · Z.

—

leer.
clericus abſens p aliũ wl alſꝰ

tiane ppᷣꝛo cardmnali/ cellera⸗
rio treceñ · et · R· proeuratoꝛi *?

Q, 1is adſens e a) l aln p N.
N ee Vel ſir Rrcſt⸗ Debaſßne ekr. 4

5s ſi aliquẽ. nec dñt ab ep̃o bñficiũ petere· exquo tali mõ mti⸗
tulati funt et iudiciũ ſibi manducãt et bibũt qͥ de ſuo hñt et alienuz re
clpiunt · xvi · q· i · qm qᷣcquid⸗et · xij · q·nj · e· et R illi.et·i.q.jj.clericos.
ved qd ſ pĩ n 5

tur iſtis puidere · dñicalis qõ ↄſueuit eetñ ſatis við: hodie ꝙ ep̃ᷣns e
dẽat eis ꝓuidere in bñficio eccĩaſtico.qꝛ cũ iſti ad ſeculũ redire nõ
pñt redundaret m oppꝛo⸗ Rarc
briũ oꝛdiĩs clericalis · arg ·
xciij · di · diacom · et · ar. .
de ele · oiu · iohes · et · s · de
renũ · ad ſupplicatönem

reſignauit dict? legatus pfa⸗

