receptõeʒz ipᷣe legatus ·
Cotoriꝰ9· ſi · ij · q. j · Sð ma
feſta.etij.de accuſa.euidẽ

bꝛatascurauit auẽte ap · ofir⸗
mare ipᷣmq; oꝛdinauit ĩ pᷣſbi⸗

teꝝ et tãdem ĩ at ep̃ᷣm oſecra⸗

uith · Itotra legati o ꝓceſ
ſum h̊ facẽ videbat᷑ꝙ non ci⸗
tatis warmat · epᷣo et eiꝰ fau⸗
toꝛibꝰ ꝓceſſiſſʒ Doꝛro exceſ⸗
ſus not orius examinatõe nõ
indiget ꝓ hijs que a iudice
ſũt acta pᷣſunnt᷑ ꝙ omma rite
fuerant celebꝛata zuis et ꝙ
citati nõ fuerunt nõ poſſʒ de
facili opꝛobariiqꝛ negãtis fa⸗
ckum prerum natura nullaẽ
ꝓbatio cũ et ſi quilibet de ſe

poſſet aſſerere ꝙ ad euzʒ cita⸗

tio minime perueniſſʒ/ſinguli
tñvẽm eſſent ĩ ſuo teſtimonio
fſingulares Ad ip̃m ò̊ lega⸗
tũ ſi wluiſſent ſecure potuiſ⸗
ſent ꝓcuratoꝛẽ idoneum deſti⸗
nare / ſẽ nüciũ deſtinarant / et
IRNos igit᷑ et ſi ꝓpter auto⸗
ritatẽ diciariaʒ pſumamus
ꝓ hijs que acta ſut a legato

illi tñ plus innitimur rõm/ qd

maio ribꝰ vk ſoli pᷣlato et

em̃ ꝓbat᷑ p iuramtũ ipiꝰ
F. Ze urenſt,l. . F. zepeß,
aꝗ. de teſti . pñtiũ · et lz ſit
ꝓꝙ batũ ð caplo ñ tñ ſingu
li ꝓbãt de ſe · ſz tĩs ꝓba⸗
tio ñ releuaret capkmſed
qliter ꝓba bĩt̃ capim clta
tuũ. dieo ꝓ h ꝙ lee ctatõis
dirigũt᷑ pᷣlato et aliqͥbus
maioribꝰ de caplo ar · S
de poſtul · ad hᷣ · xliin · di
omeſſatões · ĩ ſi · et · de fis
mo · vemẽs · iſti. ð iut · na·
. ſenatꝰ· cl · ff· de cõð · et
demõ· municipibꝰ · ar.j. S
ꝓeut · e · ul · vel ſi ñ habeẽ
illoꝛꝛ copia ſufficit le ere

lras publice ĩ caplo ſiue in

clauſtro pñtibus q̃ muem
un.. de do · et otu · cãʒ q̃
el · c. ul · et . de cleri · non re
l. ex tue · et interrogandi
fũt vicini ſiue prochiani

ſi vo lũt defendẽ · C· ex q ½

ca · ma ·l · & · et . ff · de libeĩ ·
agnol . l· · et · f · de dã · in/
fec. l. iin · F. Ptoꝛ · H l lĩe p
lato et a liquibʒ 8

ipᷣe occult auerit lras nec
pñtauerit eas capło et nõ
vadat vel mittat ad iudi⸗
cẽ et ſic iudex reputãs ca
pitulũ otumax · totũ capi
tulũ ſuſpẽdat vel excõicet
nũquid illi qui ñl ſciuerũt

Brre frtn

tia · k ¶ Dreſumit᷑ · ſic ·. de renun · in pñtia. etꝗde re iudi. ſcut 7
de ꝓba · poſt ceſſionẽ · et · ij · q · vj. H etiaz placuit · ff · de publi · quecũ

qʒ :ſʒ hodie nõ pᷣſumit᷑ ꝓ iudicis ꝓceſſu m pᷣiudidum alteriꝰ miſi qua

tenus oſtiterit legitimis documentis qj.de ꝓba: qm otra·.
¶ Ruãuis · jd eſt qꝛ. ſic ponitur ꝗ.d iureiui· quẽadmodum · ꝓ · ꝓꝓuis
interdum ꝛc ⸗..de renũ · ſup hᷣ. et qj. ð8 ꝓbᷣ· qm o᷑ · vj · q · vl · actoꝛ
m ¶ Factũ- fic⸗ Fm curfũ cãꝛdi C· Dð ⁊c · eredi.ĩ bone · vel hᷣm rerũ na
12 Katuraz · i. turã · i· m natalẽ ꝓbatõez · i· ꝓ cãm reꝛꝛ· qm ea qᷓ
nõ fut nõ ꝓbãt᷑ ꝓ aliq; cãm eiꝰem qð nõ ẽ niſa ẽ cã · nõ em rõ puſq;ᷓ ꝓ
ſona q̃rẽda ẽ.ff.& iut᷑ · codi · qdã referũt · S. i· ſz ea q̃ fũt ꝓbãt᷑· De hac
taaze du ÿtribꝰ mo dis ðꝛ · ẽ em negatĩa fc̃i·:iĩuriſ a q̃litatis ſtega

tiua fẽ duplex ẽ · pura et ſimplex q ñ Pʒ det᷑mmatõʒ ſoci vel tpis vel
alteriꝰ rei · et ſ̊ negatiua pura et ſimplex ꝓbari nõ pt directe vel m⸗
directe· vt ſi aliquis dicat ſe nunꝙᷓ fuiſſe citatũ· vel h quis dicat ſe nõ

Otraxiſſe euʒz berta a de tali negatiua loquit᷑ .et · vj eq · ul · ꝓ. acctoꝛ

aſſeuerat· vñ onꝰ ꝓbandi tranſfert᷑ ad aduerſariũ et ideo qꝛ nega
tionũi nõ fut cauſe vt dixi· ſ adid at᷑ tp̃s vel locꝰ vel aliquid oſiłe· tuc
pt ꝓbariindirecte vt j. de teſti · ex tenore · et · e. ſeries · a. C. de otra⸗
ben. et cõ · ſti · optimam · ut ſi exhibeat᷑ inſtĩm in qᷓ ſtipulatio ↄtineat
facta tali die et loco ut in pᷣ̃dictis juribꝰ.non o bſtat qð ðrj. de ꝓba ·
tercio et . de teſti · tam lẽis · iĩ fi · qꝛ ibi nõ ꝓbat᷑ directe vel indirecte
5 pfuptiue · Itẽ negatiua facti ꝓbat᷑ cum ha beat in ſe implicitam af
ſRirmatiuam ut ſi dicat᷑ ego nõ ſpõte renunciaui ·q.di: coactꝰ remmci
auſ et ̊ dʒ ꝓ bari ab eo qui ̊ negat ꝗ.de renunẽ ſup H. Itẽ negatĩa
ſuns bñ ꝓbat vt ſi negas emancipatõneʒ recte factaʒ ̊ ipᷣm ꝓbare

debes · f · de ꝓba . ab ea pte · i. qꝛ qui negat aliqd ſuſte em dieit ĩl

lud miuſte fem. vñ illud ꝓbare dʒ·ſmtegatiua qᷓlitatis ðꝛ illa iſte nõ ẽ
idone9. ̊ negat᷑ q̃titas et ᷣ nõ eſt legitimꝰ.iſte nõ ẽ diligens: non ẽ
oluendo ˖ boc pt et dzebari ab eo qui pᷣ dicit. qꝛ quilibʒ p̃ſumit ido
euam ꝓbetui ↄtrariumj· de p̃ſip · dudum · aꝗ7. de ſerut · in or · fa
vno · ff. de le · ij · ceum quidam. et · · eum pater · S. rogo · et · C. de in
of. t ſta·omi modo.ar· otra.C de proba. ex · pſona
o Ging lres · a ſic eſſzʒ mſufficiẽs teſtĩoniũ illoꝛð ꝗj.e.·cũ dilcũs · a ꝗ.
de accuſ· eũ dileũs.ĩ fi·ñ at vnꝰ juraret de feõ alteriꝰ9 ſubiret anceps
piuuũ qð e nõ dz · ff. de ĩ li ĩurã: videamꝰ.ff.rxerum amo:marceliꝰ

fũt excõicati · vii ꝙ nõ· nã ꝓpt᷑ ↄotumaciã ꝓcuratoris dñs nõ puniðᷣ
ff · ſi qs ius di· nõ ob.iᷣ· ij. S. nñ ꝓcu.et ꝗʒ. ut li·ñ ot · c · i · ĩ fi · vbi mnuit
a ↄtrario ſenfſu ꝙ gpt ↄotumaciam ꝓcuratoris dũñs excõicaxi nõ pt᷑ ſi
dñs ignoꝛauerit · ij t tutius viðꝛ ꝙ caplim petat abſolutõnez · qꝛ xre
fũptio nõ modica ẽ ↄ ĩpᷣm capim niſi eapłm doceret ſe neſciuiſſe · led
nõ de facili poſſet hoc ꝓbare ar·ꝙ poſſʒ.j. de pꝛoba · tercio · et · c. vlt.
ar · ꝙ capfm ſit excõicatum ·arꝗ⸗..de ſen · ex · vomana · c · ul. b ·
p ecure ·alioquin ſi non potuiſſʒ ſecurꝰire poterat legitime appel
lare ab eo niſi ſecuxx locũ eidẽ ꝓuidiſſz· de ap · ex pte · et . ut li · non
Ot · accedens · ſʒz h fuſt falfũ ut h dieit. et n B eſſʒ tñ potuit mittẽ ꝓeu

ratoꝛẽ ſiẽ miſit nueiũ ꝗj. de ap· oſtitutis · et H. ſʒ nuqᷣ d tenet᷑ qͥs mittere

ꝓcuratorẽ qñ ip̃ᷣe ire nõ pt᷑ puta qꝛ ſibi locꝰ ẽ ſuſpeũs vel alias impe
dit ?.nõ eredo. qꝛ; nemo ↄpellit᷑ mittẽ ꝓcuratoꝛẽ pᷣcipue m magms
cauſis ut erat iſta ut.j· de ꝓeut᷑. q̃relã · ubi de B·ſz mittere dz q ꝓpo⸗
nat exceꝑtoeʒ alias teneret excõicatio ꝓ otumaciaꝗ j.de ap · RK duobus
q¶Ruciu/n ſimplicẽ nucũ nõ audiri:arꝗᷓ. de ꝓcut· alia quidez · et j.
de do. et ↄtu · eum dilecti · ar · otra · mſti · ꝑ q̊s ꝓſo · no· acqui. F.· c·. ff·
depoſiti .l · j. F. ſ te rogauero . et j. de of · dele · pꝛudentiam
r Cauſis · · qꝛ nõ detulerũt appellationi · et qꝛ indignũ ſine lnĩa pa
pe receperut et qꝛ citati nõ venerũt · et qꝛ ille ſe immiſcuit adminiſtra
ciom · Tercia cã potioꝛ fuit vt vier ꝙ illi ꝓceſſerũt ad electõʒz ſine ilk
qui ꝓpter vim quã timebant nõ poterãt veniꝛe.qꝛ tũc in locu ſecuꝛx
de bebãt om̃es ↄuenire et etiã qꝛ idẽ ep̃s ſine lnia ꝓape trãſuit.S.eę
Oſiderauimꝰ· o ꝗ.e·auditis.u bi vtraqʒ caſſat᷑ · qꝛ facte fuerũt electi
ones poſt appellatõeʒ et pᷣma non caſſata facta fuit ſcda.ideʒ debuſt
H fieri vtra qʒ poſt app ellatõeʒ facta fuit pᷣterea et ecõtra oppomt eo
Ppo ꝙ pᷣmi poſtulauerunt poſt apellatõeʒ ſine alijs nõ fuerũt ipi pri
uati ptate eligẽdi · qꝛ alij potu erunt ↄſentire et renunciare appellatõj
s · de poſtu: bone.ij· et in pᷣdics deẽ· oſiderauimus. et auditis. er⸗
So ſcðdᷣa electio debuit hic etia m eaſſari cum prima poſtulatio nõ fue
rit nulla ip̃ᷣoĩ ure ˖ So · p talem poſtulatõem factam poſt app ellatõez
nullum ius fuit acquiſtum vel Ftia quam petere poſſz et poſtulãtes
poterãt reſilirea tali pñtatõe eum nõdum eſſet pñtata ſuꝑiori · s· de

Poſtula · bone · et ſic habebãt adhuc ptatem eligendi et poterãt cũ
alijs eligere ſi voluiſſent. ſʒ poſtea cũ receperũt eum ſine nia papeĩ

—

otemptum ipᷣius cũ non poſſent tũc pᷣmo amiſerunt ptatem eligendi

WBrler D r Alake A9 õ e „ pe/RHνο⁵ ν αμοον αιtt ä r Pacet ͤ Deelertone Clcti
πα G F απε4 De⸗ XMX SSð A . . 2 W. RXιαι£ A. os ₰ R . R ℳ ☚ αα 0 . ſt te . 2
*π „VX* R„h2* Q evA OGede KNKo Fec Wre οαϑαα „ Xο αιμ.nnen —
* να u aSe α£☚nͤmριο 2° , Frund ₰ „ α „τπα¾μ4 α õäl )

Ktα α.A.H è 5 „αα„

/

/

et magis deliquerũt ; ſi indignũ ſez illegitĩe natũ ſciẽter eligerent
et pl? ẽ ipo feõ deliquiſſe i; bo et plꝰẽ otẽnẽ legeʒ viuã qᷓ moꝛtu

am vtz ĩ mteẽ· et ſie penes illos remãſi ius eligendi q;uis eſſent nũo
paueiſſimi.s:ð poſtu.gtũ:et appellatõm nõ pñt opponẽ cũ ipᷣi otra

appellatõeʒz deliquerint et ↄotumaces fuerint· et ita ex tribʒ cauſis pᷣ di

ais ſe fecerũt mdignos ſz ex vna pᷣeipue amiſerũt ptatẽ eligẽdi reci
piendo illũ ſine lnia pᷣpe alias ſi ñ recepiſſent illuʒ nõ amiſiſſent ptatẽ

c᷑.hic at᷑ nõvterqʒ qð pʒ cum dicit ſił omes et ideo ptas elĩgendi de
uoluit᷑ ad papam · qꝛ hie nõ eſt alius ſupioꝛ · ſʒ in hijs qui hñt ſupio⸗

res pt̃tarchas vel atep̃os tranſfert᷑ ſp ad ꝓrimum ſupio ꝛem .e· ne
pꝛo defectu· vtoc ideo dicit · qꝛ qͥ male eligunt non pumunt᷑ mſi
b ( Loac vice · ſemel tmꝗj.e·ti. auditis

Werelã · omffit · ar. ad qõnem dñicalez · ꝙ ſi ille a quo appellatur
endo illu hine lnia p̈ᷣx fficitur eiuſoẽ iuriſvictõis cuius eſt ad quem appellat᷑ ꝙ nlomi/
eligẽdi vtz ĩ mteg⸗ quidã .

dice vo luerũt ꝙ HB deẽ · cõ

tinet Ftiaz· z foꝛlan ̊ di⸗

cunt qͥ ĩtelligunt hãc deẽ ·

ſine illis qui ꝓpt᷑ vim quã

timebant vemre nõ potue

runt ·˖ vñ omes ↄouemre de
bebant ĩ loeum in quẽ oẽs
ſecure poſſent vemre · ali⸗

as die ex tribꝰ pfumpte at᷑epm ſine iuris miuria potu⸗ rat carðinec ĩ pᷣiudiciũ ecccie¶uum . et. ſequenti · ſed vi⸗
T.qꝛ vi paſtorali dis⸗ iſſemꝰeidẽ eccie pᷣficẽ ĩ paſto vre rece pat dẽaʒ ecci aʒ cũ Hdotur e iconomus non fu
ntre ponrum or enes rem ſup hijs vero habito dili⸗ ad illã nullo iure ptineat neceUlet audiendus · guia vide
ſz etiã pfũptõne recipe p̃⸗ geti tractatu caſſatõnes po⸗ aliquã ſibi reddẽ pẽſionẽ debe titione · petebat em̃ il imn

ſũpſerũt · cõtẽptu · qꝛ poſt
qz ꝓcurator eoꝛd nias li⸗
teras reportauit quibus

aduerſarij atep̃iextribz cau⸗

dẽ piter deliquiſſẽt / ut ſe red⸗

didiſſent indignoſ qð ad nol
deuoluta ſuiſſʒ hac vice oꝛdi⸗
natõ eccie magũuᷣt᷑/q̃re dictuʒ

ſtulatõis fẽe de warma ˖ ep̃o

ratã habuim? ele ctõeʒ archi⸗

dicium vre eccie ac miuriam

agathesa ꝓ eadẽ eccia ĩter⸗
minis ſibi reſtitui de nouo ſpᷣ
tractã /pᷣdeũs wo p· rñdebat
ꝙ ipᷣe nullã miuriã irrogaue⸗

bat ſʒ ip̃e p electõneʒ ppli ad

quẽ ð antiq̃ ↄſuetudie ꝓtinet

nus poteſt de cauſa cog⸗

nofſcere ff de iudi . ſi is · qᷓ
rome⸗ar · Oob · ff · de iudi · iu

dicuũ · et. lmultũ · tñ hone

de capel · mo.dilect 9. a qᷓ.

de cauſa poſ· cum eccha.

et · c · ſe · et · ff · fami · Hꝛc · he
redes · S. de pluribus · ff · S
acti · emp · et ven · non e no

op remoueri ab eccka ab
eodem petens penſionem

ſibi reſtitui:iſta duo otra

manda bat᷑ ꝙ ſi warmaf· ep̃i ofirmant es/ R E clericis a carð. ſceẽ ſuſãne cui eadẽ ee⸗ ria videntur ꝙ remoueatẽ
ep̃s m tpalibꝰet ſpũalibʒ ancte ag athe · cilefia tãqꝙᷓ; capella ſuo titul· in et ꝙ penſionem ſoluat · ſi
miniſtraſſz ipius caſſaret᷑ Verelã quã · g · ti · ſcĩ vi⸗ ſpũalibʒ ẽ ſſecta canoĩce fu em odenmaretur vt remo
elecho ipᷣi poſtmoduz qſi 55id: cargsp ſto inſtitut? — ueretur de eccka qliter cõ
electo ſuo ſicut ex eoꝛd lite talis piðꝛ cardiꝑ iconomum erat mſtitut . Jinos igitur demnaretur ad penkonez
ris wparer quibus eü ele eccie vre euiꝰ idẽ cardinalis rõnibꝰ vtriuſq; ptis auditis pſtandam ˖ ſie emm odem
ẽtum ſuum nomĩant teme⸗ gub natoꝛ o?p. pᷣſůᷣtumec⸗ dem̃ · pꝛab ſmpetitõe iconomi nare tur qui non eſt p̃latꝰ
re paruerunt. Et blaſphe esu Or. P. Pip H bſmpe toe icono vñ ſnĩa illa nõ piudicat ee

mia · qꝛ legatum noſtrum

quãtum ĩ eis fuſt infaman

tes eũ fuiſſe coꝛruptuʒz pe
cunia fũt mentiti · H̊ litera

cleſie ſancti ſaluatoꝛis/ ſupec
cleña ipᷣa ꝓPoſuitiC.· pᷣpa · p.
en.nobᷣ ĩ mmoꝛi officio oſtitu⸗
tis audiendã omiſit Petebat

vĩriſup electõne ac inſtõne de
ſe fcã ĩ eccia ſcĩſaluatoris ab⸗
ſoluimꝰ et ſuꝑ hijs pᷣfato ico⸗
nomo ſilẽtiũ duximꝰ imponẽ⸗

cleſie ſʒ ↄtraria petẽs nõ
auditur ꝗ.de ap · ſollicitu⸗

dinẽ ˖ a · xxinj · q· vj · ꝙ au⸗

tez · lxxin · di · geſta · C· de

hmul om̃es delmquũt eli

vin · q.iiij · nõne · et accuſa

ẽm regiſtro et ſic ex iſtis EI Ar Am 2nuOI mum · pa · ꝓfeſſio tua·li.
tribꝰ cauſis reddiderunt igt iconomꝰ pᷣfatũ p · ab ec⸗ du cuʒ nobᷣ oſtiterit ꝙ poput xij.de iudi · exammata · di
ſe indignos vñ nõ debent cleſia ſcĩ ſaluatoꝛis quã ĩ pᷣiu/ lus in quaſ poſſeſſione pñtãdi co ꝙ illa nõ obſtãt. lz em
audiri · s · e · Onderauimus petatur remoueri mit erim
vt ſequitur in glo· tamen tanqʒ legitimus ad
a ( Kos · dixit lau · y cum minſſtrator eſt habenduſ

— =—

⏑ — — —

— — —

rioꝛð pᷣlatoꝛd cum eligit᷑ vel ↄfirmat᷑ mdignꝰ bᷣuar dz qð dr · s · e · eũ erimmalibus j· de procułt᷑ · tue frat ernitatisar. C. de ſurelut · l· vlt · ſz
in eunctis · F. vl . et · e · nichil · H̊ m caſu neg ligentie ſeruat᷑ qð drj. de dñs · · dixit ꝙ tunc pꝛocurator eſt odemnandus qñ dñs nunq opa
. oceſ · pᷣb · nlla · exceptis abbatijs ubi dant᷑ tres mẽſes tm ut dieit deẽ· ruit in iudicio · qꝛ dñs litis factus eſt alioquin dñs ↄdẽnabit᷑ a non
illa.ne ꝓ defectu · et ꝙ. e eum in cunctis· ſic debeat intelligi ex eo pʒ ꝓcurator · C· de ſen · et mter · o · iudi. l·i· qꝛ tune nõ fuit ꝓcuratoꝛ dñs
V ꝙ papa m · c. eum in cunctis · F. clerici · ñ dieit ad quẽ deuoluat᷑ eligẽdi litis qñ poſt litẽ ↄteſt · datur ꝓcurator · et ar · ad hoc.ff· de hijs q̃ no.
1 ptas · dedit intelligere ꝙ ad ip̃m dz deuolui cuz de mferioribꝰ dixit infa · furti. ſi quis · dñs o ·b · et · t · dicunt ꝙ liue ab micio ſiue er poſt
4 ad quos deuoluat ptas eligendi cum eligitur vel ↄfirmatur indig⸗ facto procuratoꝛ interuemt m ꝓſonam ꝓcuratoris foꝛmanda ẽ ſnia
. nus · ut · e · ce· F. vl. ut qd de mmoribꝰ oceſſit de maioribꝰ ꝓhibuiſſe vi C .de ꝓcura· nichil ar bitramur ·et · ff · de neg · g · liberto F. vl. et · ff. ==
4 deatur et curia romana tenet hoc · aln ut goff · dicunt ꝙ ad ꝓximum de ꝓcub · qui ꝓprio · m prm.et · l.lz m ppłaribꝰ· m fi vt autem non ma⸗ „ K—
3 ſupiorem deuoluitur ptas eligendi et HH nõ erat ſupior niſi papa · et das m aliqð piculum vel dubium foꝛmare debes ſnĩaʒ in pſonã vtri . . er NAt⁵
4 ideo deuoluit ad ip̃ᷣm ptas eligẽdi. et ſdeʒ dieunt ĩ caſu nesligentie uſqʒ ſeʒ dñi et ꝓcuratoris ſui et ſic taleʒ ꝓcuratoꝛeʒ talis a ipᷣm dim
ut dicit · c· ne pro defectu · hodie vero de ↄſuerudme ſp deuoluitur ad vdemno vel abſoluo et ita ſaluabis vtramq; opinionem et ita ſerua
1 papam.b · ſʒ in ꝓpoſito caſu oẽs peccauerunt ſcqʒ qñ dicit Rmul omes tur arꝗj.de fi e mſtru · mter dilectos ·˖ m f· l

—,— =

gendo indignum tunc tm tñſfert᷑ ptas eligendi ad ſupioꝛem ſi vero
ſcgi ſi eligant idignũ reuertit᷑ ptas eligendi ad pores et facit ꝓ eo
qð dicit ĩ lra pariter· et .e · eum winto · ſz.t · dicit non eſſe veꝛ· imo ſi
ue ſimul ſiue ſepatim deliq̃rũt tñſfert᷑ ptas eligendi ad ſupiorem ſiẽ
H dicit · et llud aduerbium piter nõ notat idẽptitateʒ tꝑis ad peccã
dum qð exigat᷑ vt Riᷣmul delmquant.ſʒ vicij militudmeʒz a illa decẽ.
cum vmto · nõ facit ꝓ eo · qꝛ ibi tm̃ vna ꝓs peccauerat eligendo im
dignum hoĩez illegitie natum ꝓpt᷑ qð ius eligendi ad alios fuit deuo
lutum. et illi lz quo dãmõ deliquerunt eligendo ꝓ impᷣſſoneʒ non ami

ſerunt ius eligẽdi ˖ et tũc p mi et ſeði ſił poſtea delẽt eligẽ ut ibi dr ·

ſʒ vbi vtraqʒ ꝓs peccat eligendo ĩdignũ ĩ electõe epᷣoꝝ a eoꝛꝛ ſupi
oꝛum hiue eodẽ tpe ſiue diuerſis peccent ſ trãſfert᷑ eligẽdi ptas ad
dñm papaz ut h litera dicit · kcꝗ· de oceſ · b · qꝛ diuerſitatẽ a non re
uertit ad pmos ſicut dixit lau · et eodẽ mõ mtellige · S · e · t; c· cũ ĩ cun⸗
ctis · S· elerici · q dz ĩtelligi õm iſtã ut ad papã eligẽdi ptas tũſferat᷑

ſecꝰ eſt eum clerici fůt negligẽtes i eligendo · qꝛ tũc deuoluit eligen

di pꝛas ad ꝓximum ſupioꝛeʒ. e·ne ꝙ defectu ĩ electõnbꝰ vero mfe

to reo poteſt ſolui qð debetur ei. ff · de ſolu · reo · a econuerſo a reo ac⸗
cuſato ꝓt᷑ peti qð dʒ · ff.e·:ſʒ nec illud.a ſi tibi legatus ſit vfufructus
tributa ̃ᷣſtare debes ; ff· de uſufruc · vſufrcũ relicto. et. · H pẽdẽtel · S.
vl · a qꝛ iſte ſic agebat · ⁊c̃.ff · ad maceð · l· iij · et . de of · del · coꝛam · a
ſi remoueret᷑ · nlominꝰ odẽnaret᷑ ad ſolutõeʒ pẽſionis noĩe eccle et
bñ teneret talis ↄdẽnatio:nã ſicut ↄodẽnat᷑ ſuo noĩe ita poſſʒ odẽnari

noie eccke · ar · xvj·q iiij volumus:e ꝗᷓ. ut li.pẽ · quaſ ꝓ totum

e¶ Conſüuetudme · q ꝓuenit ex iurepronatꝰ q̃ dat ius eligendi ꝗj. de
cã poſ·cum eccha· eqjᷓ.de hijs q̃ fiunt a pᷣla · ſ·cõ · ca· ea noſcitur ·
f ¶ onomividetur g ꝙ ↄeipienda fut vᷣ ba ſnie m ꝓſona ꝓcurato
ris vel ſindici nõ pnñcipalis ꝓſoneꝗj.de cẽ · olim.a ⸗j.de capel · mo · dile
ctus · C· de ſen · a mterlo.l · ’eff · de neg · g· liborto · · vl · ſi em dñs debe
ret ↄodẽnari quare ergo ꝓcuratoꝛ caueret de iudicato ſoluẽdo · ar · o
ꝗ. de proba · lʒ . ſz ibi condemnatur ouũe fauentiũ ·in ꝓſonam ꝓcurato
vis.qꝛ in eo dat᷑ actio iudicati · ff · de re judi. li ſe non obtulerit · et iðo
in otrario dñs ſcʒ ↄũᷣe fauentinum odemnatur.vel dicas i ſpunalibus
cau ſis m ꝓſona dñi dʒ fieri öodemnatio in cauſis matrimomalibꝰ et

Alechio ack⸗ fuiſſz an 2 ſis pᷣdeis ſe uſ; adeo reddide⸗ carð·p̃dẽi occupare pᷣſũpſe⸗ ſtius eſt ꝙ cauſaz deleget
ua E receniſſen rüt indignosꝙ o eũ nõ de⸗ rat re icũ ipᷣa eccia pti⸗ imo videtur ꝙ teneat cau
war madeñ · v admĩſtral beb⸗ 5 d . 8 jpo feñ̃ e fog a ihe ecca pti ſam illam delegare. ff · de
ſet et ſi fuiſſzqð ñ ẽ ver at aus iri vn ꝓ ð ipo fem neat 2 ce agathes ecclam iurſvic · o · iudi · ptoꝛ
Ftiaʒ geinerereuel die tor fuerat nõ pPterat impedii p pleno iurepetes pẽſion eexvVi⸗ d VPetens et ita patz ꝙ
cia cã fuit potiꝰ ut viðr ꝙ os/quimetiã ſi electoꝛes eiuſ deñ · papieñ itã eccie ſcẽ due ackiones ſimul ꝓponi
illi ꝓceſſerunt ad electõz eosqunetiã ſi es e papien. debita eckig ſcẽ poſſunt m eodez libollo .

en es e ne ren foe . Pr — .
NWw ßð ☚Múâha Kαννυ⅞υ οα N α 2o R.

„α △

MO„

a ( Jurepr̃onatꝰ·ſʒ nõne petitoriũ et poſſeſſoriũ de ducta fũt ĩ iudicin

qre & nõ fit ↄodẽnatio ſup iur epr̃onatꝰ·ita viðꝛ ĩ v bis illis vbi rñfũ
fuit cuũ i̊ capella ad illã nilo iure ꝓtineat ⁊c · hqde cã ꝓoſcũ eccia ·

cſequẽti :a · c.· cũ dilectꝰ. ſzʒ hᷣ jdeo e populus no feir iſdiao te
nctt vitalis nõ pᷣiudicãt pl%ÿ

ea q̃ fũt m᷑ pᷣſſᷣrum facta et cardmalẽ P
qꝛ res int᷑ alios ⁊cqj.ð fi ·inſtru · int di lectos. ff · de re iudi · ſepe · a . S
re iudi. cũ ſup otrouerſia· et. e·pe · et ẽ nõbile qð ðꝛ vt ſi electꝰ im

R tO.
. 1

Ltu fuerat ſpẽaliter diſpenſatum alias nõꝗᷓ. de ocel · pᷣbẽ. dil ecꝰ9·

* . õ α Xα
„

μ

9

¶ MS iſti·ſ· poꝛ et oplices eiꝰ qui nõ peccauerũt eligendo p̃ᷣcentos

impſſionẽ violentã · ſecus eſt ſi voluntarie ⸗.. e· quiſquis

2

rem Pr ſi e quiſq .
k ¶ Auũerãt· nõ ꝙ ſemel apꝛoba tũ ẽ repꝛobare nõ pnt · ff · S neg · ··

pompomus . ff. de adul. Ri uxoꝛ · a · vin · q · j · dil eckſſimi · a · xxxn · q· v.·

hoꝛrendꝰ. et ſic illos admittẽdo ſibi pᷣiudicauerũt et ius ſuũ amiſerũt

5poterãt illos repellẽ ea vice a ſic ꝓteſtatio fua ñ cfuit okriũ facẽ?
aͤp⸗ D 3 * do · ſie · S· de oſti · um · A

pugneðt᷑ ꝙ ſit electus a nõ
dño ſufficit ei probare ꝙ
eligẽs erat ĩ q̃ſ poſſeſſiõe
eligendi lz alter obtineat
poſtmodũ ĩ petitorio⸗. Sð
juxept᷑ᷣo.ↄſultatõibꝰ a.c⸗
cũ ꝓpt diſcoꝛdias vñ im⸗
ſtitut ꝰ ad repñtatõneʒz po
puli non ꝓdet ecẽiazʒ · ſʒ ſi
altera eccẽia euincat poſt⸗
ea iuſpatronatus debz ab
ea iteruʒ pñtari vt ꝓ ̊ ſit
in qua i poſſeſſione iuris
ſui ſcʒ patronat ꝰ j. de iut᷑
pa. ſi vero · et · c· euz ꝓpter
diſcoꝛdias .
b ¶ Xpaãꝗã· de cen · puenit
cõtra.ſ̊ illud m petitorio
hoc in poſſeſſorio
c ¶ Statum . et de iure con
ductoꝛ lite pendente debʒ
ſoluere penfionem · xvj · q ·
iiij · volumus · et .· vt lit ·
pen· quaſi ꝓꝑ totum·et·C.
locati · ſi quis ↄductionis
ar · otra.C. de agri · a cẽ ·
liti bꝰ.li · xj. ubi ðdꝛ ꝙ cum
lite pendente colonus de⸗
negat dño penſionez miſi

diutius eã ſoluiſſz · ſed ibi

dñs agebat petitorio añ
poſſeſſorio vł ibi nolebat
colonus reſtituere penſio
nem. qꝛ dicebat ꝙ ille non
erat dñs qui ab micio de/
derat ei rem et tunc ſeque
ſtratio fit miſi longo tꝑe
ſoluiſſz ut ibi dicit et ẽ ſpe

clicũ exiſte bat qñ ipᷣm pᷣſbrũ

ad illa elegita eccia eadẽ ſpe⸗ D

ctat ad tit · ſcẽ ſuſanne ĩ ſpua⸗
libꝰpleno iut᷑ſalua qõne ſuꝑ
iurepronatus int᷑ ecciaʒ vr̃aʒ

ꝓplm ſepedce eccie ſeĩ ſalua⸗

toꝛiſiqꝛ o fuit liquide opꝛo⸗
batũ/ ꝙ pPẽſio · xvi · deñ · papien
monete füit clicis ecclie vre
ꝓ eccia ſcĩ ſaluatoꝛis ĩ termiſ
annuatim pꝓ multa tꝑa pſolu⸗

taiſz denuo ſᷣtracta vos ĩ eũu⸗

deʒz ſtatũ pcipiẽdi ð ecẽia ſcĩ
ſaluat oris ĩ ternis/ecciaʒ ve-
ſtra decermnimꝰ reducendã et
ad ſolutõneʒ pẽñonis ſubtra⸗
cte ↄodẽnamꝰ pᷣſſ̊ꝝ añdictuʒ
ſalua qõne ꝓprietatis int᷑ ec⸗
cleſſas memoꝛatas Idem
Vm wintoñ eccia pa⸗
ſtoꝛevacaret at᷑diat᷑ · cũ

ſuis fautoribꝰ ſalubeñ · deca⸗

nũipᷣoꝛ wro a oplices eiꝰ peẽ⸗
toꝛẽ lincoñ ·ĩ ep̃m elegerunt⸗
· Viz igit᷑ omes ĩ oũi ð faciẽ⸗

da electõe tractauerintiquia .

tñ nequiuerũt eſſe ↄcoꝛdes in⸗

re recurſũ⸗ꝛ hij qdẽ q̃ pᷣeẽto
rẽ elege rãt aſſe rebãt ꝙ illi q̃
decanu elegerat eligẽdi erat
ptᷣate pᷣuatiꝓ illa maxime cã
ꝙ hoĩem ſibi nõ legitime na⸗
tum ſcieter eligẽ pᷣſũpſerunt
vñ m lat · ocil · et eligẽdi hac
vice pdiderãt ptatẽ ap trie⸗
nium ecci aſticis bñſicijs carèẽ
debebãt llli wo tlr rñdebant
is quẽ elegerãt / fuiſſʒ mi⸗
nus legitĩe natꝰ p graʒ tame
ap · ſe · legitimari ꝓmeꝛuita HG
aſſerebãt ſe legitie ꝓbaturoſi
s igit᷑ attẽdetes ꝙ iſti
poſt pᷣmã electõeʒ admilerãt
illos ad celebꝛadã ſedaʒet ꝙ
deeretum ocilij memor ati de⸗
creuit hmoi p̃ſũptores / vna

vice dũtaxat eligẽdi ptate
puatos:qm electio quã coꝛaʒ
nob celebrare volebant / non
iam ſcdᷣa ſʒ tercia ↄocurrebat
ad elgendum illos ceſummus
admittendos/ dem abbati

—...—N

fert · pfea q̃re eos admiſe

rũt cũ eent ſuſpẽſñ ipo fco
auẽte ocilij lat · S · e · t · cu i

cũctiſ · euũ ſi elegiſſz eoruzʒ
electio debuit caſſari · · S
oꝓlue · eũ dilcũs · et · ð ele ·
ex · mi · poſtulaſti · dicas ꝙ

illi qᷣ eligũt indignũ pua⸗

ti füt quãtũ ad alios ꝗ nõ
peccauerũt · ſz quantũ ad

ſe nõ eſt ptas eligendi li⸗

gata quin bñ poſſint eli⸗
gere ſi ab alijs admittant᷑
ſicut ptas celeb randi ĩ cle

rvico ꝓ egrino non eſt liga
ta quantum ad ſe ſʒ quan

tũ ad alios· qꝛ celebraret

ſi pmitteret᷑ .ð cle. peg ·

tue · ſc m mo nacho q pub
lice celebrare nõ pt᷑ tñ no

eſt ſuſpenſus.qꝛ ſi inuita⸗
ret a pplo et pmitteretur
ab epo poſſet celebrare ·

xvj · ꝗq · i. ecce in Hoc · et

lʒ ĩſti ſint ſuſpenſi bñficio

nõ impediunt᷑ eligere · qꝛ
talis ſuſpenſio non repel⸗

lit eos ab electione · nec eẽ

a dims officijs. vñ omnia
negocia tam ſpiritualia qᷓ;

tempoꝛalia poſſunt exer⸗

cere et tempoꝛe tlis ſuſpẽ

Ronis de berẽt etiaʒ offlead

are. qꝛ in penaʒ tis ſuſpẽꝛ
ſio mnmtroducta eſt tũ mo⸗

dicam ſuſtentatõez delẽt

im wmto: (ciale
Caſus · vacãte eccka
wintoñ · adiaconus cum
ſuis ſequacibꝰ elegit ſalu
brieñ · decanum il legiti me
natum ſciẽter · poꝛ et oplices fui elegerũt pᷣcẽtoꝛẽ lineoñ · ꝓ iſtis dua
bꝰ electionib ? ꝑtes iuerũt ad curiã · pᷣpa auditis ꝓbatõibꝰ utriuſqʒ
electõis muenit vtrãqʒ electõeʒ ↄ᷑ foꝛmã canonicaʒ attẽptatã pᷣma
electio aĩdiaconi de ſalubeñ· decano ꝓ inoꝛdmataʒ pᷣſũptõeʒ de boĩe
ſeʒ illegitime nato ſedᷣa de pᷣcentore lmeoñ.ꝓ violetaʒ impᷣſſonẽ. vñ
papa habito frat oſilio vtrã qʒ caſſauit · poſtea vero ali t diebus

fecto negocio ad nos habue⸗

elapfis ꝑs illa q̃ pᷣcentoꝛẽ elegerat ad papaʒ accedens quoddã exhi

buit mſtr̃m ſignatum cuʒ ſigillo ↄouentꝰ m qᷓ ↄotinebat᷑ ꝙ vintoñ · cõ
uentus vices ſuas omiſerat pᷣori et quibuſdam fratribꝰ ſupꝑ electione
faciẽda ĩ pñtia pape · vñ petebat pᷣor et ſui lm̃am eligendi. papa illð
inſtẽm fecit exhiberi alteri ꝓti qð a bomibus extitit aprobatum pa
pa queſuit ab illo pᷣore et fſuis ſocijs vta vellent admittere alios ad
electõz celebꝛãdã · et ii rñderũt ꝙ ſaluis exceptõibꝰ q̊s o illos ha
bebant illos admittere volebant.et ſic ꝓteſtatõe pᷣmiſſa om̃es ſiłm
Oũi fuerunt ad tractandum de electõe · ſʒz nõ potuerunt ocoꝛdare de
alia pꝓſe ona ↄũiter a ſic mfecto negocio habuerũt recurfũ ad p̃pam · n
illi q pcẽtoꝛẽ elegerãt dicebãt illos qui ſalubrieñ · decanum elegerãt
ſure eligẽdi ĩpᷣo ſure pᷣuatos:qꝛ hoĩem illegitie natũ ſeient᷑ elegerãt
vñ ſedᷣm oclliũ lat · eligẽdi · ptatem pdideranta bñficijs ecciaſticis ꝓ
trienmum carere debebãt petentes a pᷣpa vt ſuꝑ ̊ interloqui digna
ret᷑ · Aln vero rñderũt ꝙ ille decanus ſalubß · p ap· ſe · legitimari ꝓme
ruit · dñs papa ſup hoc ↄñderans ꝙ por ſui poſt primam eleckõneʒ
ſuam admiſerant alios ad ceelebrandam ſedam et laterañ. ↄcił. vna vi
ce tm̃ punit hmoĩ pᷣſũptoꝛes interloquendo ꝓnunciauit illos eſſe ad
mitt endos · quia electio quam modo facere volebant non ſecdᷣa eꝛat ſʒ

potius tercia concurrebat · =duas caſſatas

eA¶ Trackauerunt. pꝰ illas⸗ genda concoꝛdes tñ erãt de electõne
¶ CKcoꝛdes · de pſona eli⸗ facienda vt poſtea ſ. equitur ·
¶Seclent᷑ · qm ſi ignotãtet tũc nõ eſſent puati.ut· S.æ imnotut
omeruit hec fuiſſz bona allegatio ſi eã ꝓbaſſent ſi ſuper epa

Feant 3

deca nũ nõ legitime natuz
m ¶Celebrar e· euz hẽent
.. —”MM mãdatũ a caplo ut dixi in
caſubm qð pꝓʒ in integra ·alias non poſſent eligere.s · e·ti · innotuit ·

tunc habere ne ey toto e⸗

¶ Nlos · ſ. qui elegerane

n (Cocurrebant · ſz reſpeũ dꝛ tercia · pt diei ꝙ pᷣma electio fuit illa D

decani nõ legitĩe nati:ſcda fuit p̃eẽtoris q̃ nõ ĩpediebat᷑ ꝓ pᷣmã cũil⸗
li qui elegerant decanũ eſſent eligendi ptᷣate puati· ita ꝙ nõ poterãt
obicere aliquid ↄtra ſedaʒ in q tm pumũt᷑.qꝛ in pᷣma q faci enda oc

currit poſt illã m qᷓ delmquũt pᷣuati fut tm ptate eligendi et nõ ĩ ter

cia ſʒ ſcdᷣa ̊ fuit caſſata.et ſta ius eligendi deuolutum fuit ad omnes
vnde modo tercla ocurrebat facienda a qua illi nõ repellebant᷑ · imo
admittebant᷑ auẽte pᷣdicti canonis· et iſte viðꝛ bonꝰ intellectꝰ · et ſie
ex dua bꝰ cauſis iſti qui pᷣmo peccauerunt debebant admitti ey eo ꝙ

iſta tercia ↄcurrebat ut dem̃ eſt a ex eo ꝙ admiſerant illos ad tracãa

dum de eleckõne · ex eo em ſolo admitterent᷑ ad ſedam m q̊ non debe
rent admitti · qꝛ ꝓpoſtꝙ res iã nõ ẽ integra nõ pñ̃t illos repellẽ qᷓ.e.in
cauſis · et res de facili ad ſuã naturã reuertit᷑ · ff· de pacc · ſi vnus · S. ꝙ
Ri nõ totũ.et · ff.de iuſti· a iux᷑ · l · penul· et etiam ſi nõ admiſiſſent ſilos
debebant nlommus admitti · et ſic vtroqʒ caſu debẽt admitti · l H ſa

tis colligit᷑ ex l̃a · ſʒ obuiat huic intellectui ſẽa iſta.iſti poſt p mã ad

miſerant illos ad celebrandũ ſedam ſʒ pt᷑ dici prima qꝛ alia nlła fuit.
Ain volunt dicere · p ma fuit electio pᷣcẽtoris que fuit caſſata · ſeda ele
tio appellat᷑ tractatus in quo fuerunt admiſſi et ꝓ vna electõe repu
tatur:qꝛ ſi non admiſiſſent illos poterant ſoli ꝓcedere ad electõez a

ſſtis facit optime qs dicit ĩ la · iſti poſt primã admiſerant illos ad

celebrandum ſedam et econtra · et ita intellexit · t · et bñ ↄ coꝛdat lẽe. t·

dicit prima · quia alia niła fuit · vel poſt primã · ſ. que fuit caſſata non

culpa ipoꝛx · ſed qꝛ ꝓ violentam imp̃ſſionem eaz celebrauerũt opulſi

vñ non imputatur eis · vel die ꝙ due pᷣme electões ꝓ vna reputantur
qꝛ vno ↄtractu ſiue ↄtextu facte ſimul fuerunt · et ſie nulla ipſaꝝ pt᷑

dici prima vol ſeda.et ſic planum eſt quod dicit iſti poſt primamad

miſerunt illos ad cele brandam ſcdam .i/poſt ſllas duas caſſatas q ꝓ
Vna reputantur · et ſi por et ſui peceaſſent ad papam deuoluta fuiſlz3.

△.

— Q 2„ D —

—
Wr A9 LHo

—

₰

eligẽdi ptas · S.e.bone · et ita ĩtellexit· t· et bñ peoꝛdat le et dicebat
t · ꝙ electio decani a electio pᷣcentoris reputabãẽ ꝓ vna electõne · qꝛ
ſimul facte etiã fuerũt ut dicebat ·ſʒ H̊ ẽ falſũ imo diuerſis tpibꝰ facte
fuerũt vtz ĩ mtegra vᷣmꝙ ðdꝛ in caſu · et electio decam appellatur p ma
et electio precẽtotis fuit ſeda ·et ̊ q̃ mõ immmet faciẽda d&r tercia te
ſpectu illaꝛx · et qð ðꝛ ip̃i poſt pᷣmãa ·i.pꝰ ſcvᷣaʒ q̃ ð pᷣma reſpcũ iſtiꝰ
q̃ imminet faciẽda · qꝛ a alia etiã nulia fuit et qð nulilũ ẽ nec pmũ nec
ſe&m dia pt᷑ · qꝛ poſt pri⸗
mã de decano q̃ in verita
te pma fuit ad miſerunt il
los ſʒ nõ ad ſcdam feãʒz de
veẽtore a ꝙ dicit ad cele
brandã ſedaz ſez reſpectu
fue q̃ caſſata fuit a ꝙ diẽ
tercia cõ currebat et vere
tercia reſpeũ duaz q̃ caſ
ſate fuerũt et ſie poꝛ ĩtelle
ſtus potior videtẽ. b.·
a Mdmittendos ar · oẽ
ꝗᷓ.de of · dele · cu ſup abba
tia · ibi ſudex q̃ puatꝰ exat
juriſvictõe nõ potuit poſt
ea aſſociari ad iudicandũ
alia rõ eſt in iud icibꝰ vbi
em̃ nõ pt᷑ vnꝰ ꝓceedere cũ
alio qͥ iuriſpictõneʒ nõ hʒ
nec pt is qͥ hʒ iuriſdictõ eʒ
ei dare iuriſvictõeʒ vel eũ
ſbi aſſociare · qꝛ iaʒ ey to⸗
to dekijt eſſe iudex · et k H̊
faceret a non ſuo iudice
diceret᷑ fem̃ · et ideo quit⸗
quid ſimul faciunt non tʒ

mandato nẽo feciſtis ſup ſta
tu ep̃atꝰ ep̃i toloſañ/pſpica⸗
citer ĩtelleximꝰ ꝙ maſcaron
cãcellariꝰ juratus aſſeruit ſe
ſeiuiſſe ꝓ certo/ſa· olim tolo/
ſañ · epᷣm a amicos ip̃iꝰ añ ſuã
electõeʒ habuiſſe coſſoquiuʒ
cũ quibuſã canonicis nomi/

ſe precibus ut ipſum elige⸗
ret ĩ ẽmſeqʒ vidiſſe piter et
audiuiſſe/qñ pꝛedeũs eps re⸗
cognouit ĩ qrũdã canonico⸗
rum pñtiaſe canonicis illis qͥ
aduͤſati fuerãt ſue pᷣme electi⸗
oni iuraſſe eredẽs ꝓ certo ꝙ
juramẽtũ ilið illicituʒ fuůitet
pᷣſtitũ ut idẽ ſa · eligẽt᷑ ex pa/

Ofitendo ꝓ oſequens ſe ñ 6 =
poſſe ꝓcedere ſoluz nita do vYipemet poſt electõeʒ
ille qu habebat iuriſbiedit ipi?caſſatã domũ ep̃aleʒ eius

onem pdit illaz vt dicit il
la deẽ. cũ ſup · ĩ eligẽtibuf
ſecus eſt qꝛ lʒ illi qui pñt
eligere admittant illos qᷓ
puati erant ꝓ culpam ſuã
nõ pdunt iĩipßi ius eligẽdi

noĩe detinebat recipiẽs qſdã
redditꝰet ꝓuent? as ð ipius
oſcĩa et oſẽſu ĩ eiuſð negocijſ
expẽdebat: Cü igit᷑ talem
ſcieter ĩ ep̃m eligendoſiẽ ipſe

qꝛ pñt renunciare iuri ſuo jiir a Ej eoczi ai⸗
nec illi funt priuati petuo ſuo HD firmauite Fali
ſed vna vice tm̃ · vnde pñt eis bñficijs reddiderit ſe in /
neors ijis ſi vo unt ſz im dignũgue gerimꝰ mole ſttũ
iudicibꝰ non eſt ia . ſj. . 2 „ 3.
Wer imquſfitönem . xi· V toloſañ · ppoſto ĩ ẽm ouẽ⸗

taꝝ electoſidẽ maſcaronĩ pᷣ
ponñtũ ðꝛ ſpᷣſtitutꝰ ¶ Kuocir⸗
ca · m· qeũdẽ ab officio p̃poñ⸗
ture penitꝰ amouentesfacia⸗
tis viꝛ idoneũ ad officium il⸗
drlgntwandter F neee lud aſſumi ¶ ðe pᷣoꝛi ſcĩ frigi⸗

alm. ſ oſpiratores or il ⸗ diani. g. & canonic lucñ.
tuma queʒz oſpirauerãt Vm cãamꝗᷓ inter bonuʒ

ſcopatꝰ · cuz agit᷑ de
ſtatu ecche recipiunt te⸗
ſtes tam oẽ p̃latuz ꝙ oẽ
omnes de eccka . de accu
ſa · qliter et qñ · etiam lite
nõ oteſtata · ſi ꝓ ↄtumaci
am ſe abſentant ꝗ. vt li · nõ

admittẽdi nõ ſint. ſz ſipy Apſn/et brunũ canom⸗
dau eeete admieru tur j. cũ ſci petri ſucañ· vtitſup eo
e¶ Amicos · ſecus ſi mimiin deůus pſr bo nis a maioꝛi
fuiſſent.· de imo. ſidtuut pte canonicoꝝ eiuſdeʒ eccie
d Colloquiuz · H ſuffice D

ret ad ipßiꝰ remotõem · x*½
di mnner et deſver tib⸗
Hatus eſt auferend?⸗ viij . . . r
Paenndtucte poe idẽ nocere debuit · i . q· vj . ſicut is qui · a. C.
e ¶ S llicitaſſe. et⸗ de epil · et cle · i quẽ ; · et hoc ipᷣo ſuſpectus eſt
ꝙ le mgerit · ff · de ꝓeu · q̃ omnia· et pces hmoi impoꝛtune inducere
videntur ſimoniam · i· q · i· füt nonnulli· et; c oꝛdimmationes
¶ Recognouit.talis recognitio ſiue ofeſſio ʒ fieret e ius piudieat
cõfitenti maxime ſi publice fiat · ar · de excel · pla · ſit Zue· et ar · xxij·
qv · H viðꝛ : et recognitio debiti p̃ſeriptõez int errumpit · C. ð pſcp.
xxx · an · euz notiſſime · .ſz et ſi quis de bſtori · et in alio caſu · in · q· ix · F·
ſʒz l debitum ſcriptum ſit· Rlaßſdabat em̃ ar · ꝙ ſiẽ nõ ſuo nomjĩe ita
gS ¶etinebat · a male dia nec alieno noĩe i̊ facere debuit · xlvj. di ·
ſicut nõ ſuo nomie · Hacum et amb iciofũ ut ptz ex ipᷣa lit era

h¶ Talẽ · ſez imoni? Auit ab ꝛpo et ſeiuit de ſollicitatõe pᷣeuz ut di

¶ Vaẽter · audis aũ elt · et illud dicimur ſeire quod ab ains au

„ Ke e le —

= Lod Kent

natim expᷣſſis eoſq; ſollicitaſ⸗

voue arãdũ et aſinofnec quiſ⸗

o.ι. A H MW
AckO A —— X.ονXS (W 2½ ot/ αυ A ν α NWM N

4

õ Fνν

S Pmieuis vt dieit pdem̃ deeretum. xxij · q. v · hoe videtur

ndignůũ · ad minꝰ p triẽniũ · S·e. cu ĩ cũctis · S· c· ꝓxi · imo ppetuo
pᷣteritis bñfiens pᷣuari dʒ ut dixit inno · iiij · ſ erimialiter v eũ agereẽ
et mducit ad H.j. de ofeſſis · eũ ſip · ſz ille plus peccauit i iſte · vñ nõ
ꝓbat ꝙ dieit de iſto · et ideo ꝓpt᷑ hmoi fuſpẽſonẽ ꝓmoueri non de
buit ad honores.s· deo ſue · eu dileũs · et ·. de eta · et qua · cũ bone . qꝛ
vilibꝰ ꝓſonis nõ ſut ↄcedẽdĩ honoꝛes ꝗj.de exceſ. pla· int dilectoſ. et

C. de digtatibz · neq; fa⸗

molis · et · C· de mfami ·l⸗
vna . li · x · et · lxxxj · di · tan⸗
tis daniel· de accuſ. omi⸗
potens. et teſtis h guata
ſit eiꝰ opĩo nõ ẽ admitten
ddad teſtimoniu 6. 8 teſt ·
teſt ĩoniũ · C· de ꝓceu · reu⸗
ff · de mu. et ko · reũ · . eũ
o᷑ quẽ · et ivo omibʒ iſtis
rõmbꝰ iſte maſcaron tã⸗
i; indignꝰ? dz remoueri qͥ
fuſt oſciꝰ ſimonie a ſimo⸗
macũ ſciẽter elegit a ido
bñficijs ecciaſticis ſe red⸗
didit imdignu ut H dicit ·
ſʒ quare punitus fuit iſta

pᷣdẽo · b· daz alio otradicẽ⸗
tibꝰ ĩ pꝛioꝛẽ ſic ðꝛ eſt electus
olim vobis duximꝰ? omitten⸗
dam et ˖ Ytẽuis at multi pꝛi⸗
ores otinue vnus poſt aliũ/im
ipſa eccia per multaa longa
tpa fuerint nõ ꝓfeſfiqꝛ tñ p⸗
fat? p̃ſßr · b · non ẽ ꝓfeſſus ob⸗
buãtiã regularẽ dubitatis et
merito nobᷣ ꝓcedẽ incõſultiſ
¶ NKuia igit᷑ nõ debemꝰ attẽ⸗
dere ſolũmõ qᷣd factũ ſit / ſy po⸗
tius q̃d ſit faciendũ cõ · v.t · x·
ꝙ cũ ᷣm legẽ ðmaʒ non ſit in

Otra⸗j.de oꝛð· og · cũ dile
ctꝰ9. i fi · et · ð excep · dem⸗
qʒ · ff.qͥ ꝓo.ĩ pig·ha.clau
dius · et ꝗj.de fi · mſtru · int
dilcõs · aꝗ. de re iudi · cum
ſup otrouha · et · C· xes in
ter alios ac· ꝓ totum So.
iſta res nõ fuit acta mter
alios imo mqſitio feã fuit
tam ĩ capite ꝙᷓ in mẽbris
ut dixi a oẽ en a alios · vñ
R ↄfeſſus fuit oᷣ ſe m iure
ei Pᷣiudicare debuit et con
feſſus im iure ꝓ iudicato
pa bet᷑ ꝗ..de ofeſ. eũ ſuper ·

quã debeat veſte induere ð la⸗
na lmoq; ↄtextã irritetis ele⸗
ctionem pᷣdictam / opellatis
pᷣfatuʒ pᷣſᷣa alioſq; cleric os
nõ ꝓfeſſos ut vel bti aug re⸗
gulã in eadem eccleſia ↄſtitu⸗
tam ꝓfiteãt᷑ et ſeruent ip̃aʒ
ecciam om̃ino dimittãt Ide
