etiam remota fit appellatõ
in Er pto · R iudex denegat
reſtitutõnem ſpoliato · S·
de reſtit · ſpok · ex oqueſti
one · It
mittere recuſatõnem oſan
guimtatis· 8. e · poſtremo

Item ſi nõ facit expmi res
petitas in libello · e· fnig⸗

rmeantibus· Item ſi citat ꝓ
tes ad locum nõ tutum· s.

poꝛalia ubi de hocexpᷣſſe

tem ſi non vult ad⸗

men hmõip ſupioꝛem poterit
emed ari. ven q; multotiens

quis ad tps p ap · legitimam
a ſudicis ſui quo ad aliquem
certũ articulũ eximitur pta⸗
te; conſuluiſti nos vtruz ni qs
excõicatõnis ſententia mno⸗
datus ante denunci atõʒz ipi⸗
ab ea tanq; minꝰ rõnabniter
ꝓmulgata in eo caſum qͤ ate

ſententia ap · vires obtinuiſſʒ
P

rens ꝙ pꝰ ap· legitĩe ad nos
terpoſtã ip̃ᷣm excõicauerat
petẽs ſe ad eũ ſtatni ͦfuerat
ap · tpe/ a metropo reduci de⸗
nunclari videlicet abſolutuz
adijciens etiãa ꝙ ap· nõ renun⸗
ciabat obiecteſz ꝓſegui wle⸗
bat eandẽ et · Nos igitur
miq t · t. rñ? c- ſicut metropo⸗
litanus de ap · ad nos interpo⸗
ſita ↄognoſcere omĩno nõ va⸗

no te vt ſoluas illi ·x· quia
ſtatim es odemnatus a ſi
appelletur ab iſta ſma cõ⸗
demnatio non remouetur
p apꝓp ellatõem imo rema⸗
nes ↄdemnat?ꝰ q;tumecũqʒ
apelles · ſieut ille remanet

0
—

= „M 0

p0· dixit ꝙ oſtõ ecẽie Poe

R.

excõicatus qui poſt exeoi

catõ em appellat / quod pzʒ
p lriam appellat oms · in q̊
dieitur ↄfirmo vel caſſo p
uam ſent entiam · et ſic ſen
tentia ſemp durat vtroq;

n · c apud · ioꝛ ſj viꝛ ¶Crr ſe
Nar

. caſum alijs ſent ent ijs aꝰ
cex parte · ſi cogit par⸗ etrenr Plocge v Per let ie nec de hijs poſt ap· fu⸗ pellatio retardat id qð mñ
dc. ſur r uenonk o. tur iuriſdictio doꝛmitaſſe ipe cognoſci nõ poſſt mñ de ap· rei de qua odemnatio feã
multa exempla poſſes aſæ denunclare po ñt eunde 1ad P ariter önoſcatur vel ð bijſ Kumeit. odemnannh *8
ſRignare in quibus reci pit tem pus ecciaſticis beneli ens qa ellatoms cam dtingere ñ eſt veꝛ? iſtũ adhuc ſol⸗
enptehvbien⸗ remota clericum ſpoli are . Mos itaqʒ dmoſcunt᷑ ſi quo caſuñ metro: uilſe et ſi ſtatim odemna⸗
1 a weſbes miaug rñ? ꝙ cũ executõem excõiĩca· pol ad ↄgnoſcendũ ptes ſu⸗ deereu er
z ene amittear ar tio ſecu trahit et excõicatus as int erponere foꝛte ſumẽt lis app ellatio mſi m euetu
Peimerent dnmanane, n pꝓ deuunciatõem amplius nõ eps poſſet ad ap · bñficiũ ↄuo⸗ cãe appellatõis. ff. de ap·
eſſet mamfeſte fruſtrato⸗ ligeturſipſum excoicatuʒ de⸗ lare nam ad officium ei? qui giatfner eſred pof
õ ſit apellatio retardare: sde ps
appellationem fruſtrarc⸗ verus effecus ſontenneẽ R
riã etiã ſi ñ eẽt mamf elte. ꝛc. i. maĩß. ſt fer — 2 vt cõdemnatus ſoluat qꝛ
qualemcũq; excuſatõem poterit appeil euſtatoꝛia alias ſ habebat ad hoc agitur et finis excommunicatioins eſt vt ſit excommunicatus cr
fam fruſtratoꝛiam · ij . q· vi. ad ronaneſin etrngdnlarer ip. et in ipla ꝙ latione ſmne ſtarim puemtur ad iſtum finẽ ſedm almjs ſen .
er. geopfonan. et c⸗ ouemt et. ce cum n et pluribus alns ibidem. tentijs odemnatõnis non ſtatim per ſententiam ↄſequitur fmemi⸗
. ðð remota appellatio ſiue non in Ri. tonõ . n bond ie vero fiue iit iudicatumſet appellatio impedit ſo lam executionem · ꝗꝛ adhuc ẽ opul
rr A„ ae 1 fuerit allegata · talis que ſi foꝛ et.22. ntuehje, a elel e ae0 dannatiaſt fzcia Pin ſeteeneis erricatotns non eſt ſts
Wr gc/ re. e c pter quã aweliarur dumodo ſit babfiz bono donee P, ⸗ opus facto quo ad ſuũ effectum · miſſi vt publicetur·
. * “ dn za⸗ “ Eeur dinnodo ſit ꝓbabilis bene tenet appellatõ J. & ¶ Trabat · ex hoc pʒ ꝙ ſentẽtia excõicatioĩs vel ſtatim ligat vet N W
4 PEH vt debitus; et ita conſtitutio iſta addit huic deẽ· hoe ſeʒ · ꝙ ſi cau⸗ a 5 vEE 5 — . er. A
1 iſa ꝓbabilis ꝗpter quã appellatur nõ ſit erpſſa valet d donn⸗ ſtatim nulla eſt. ſed gund ſi aliquis excommuni cat poſt apellationẽ? m
e Pe.. Panc deé· non valebat/quid operetur demetto, awell atn u, babilem aut iſte eſt erconmnunicatus aut ñ. pbo n eſt erconmnu 8
N r K. es es . dicytur⸗j.e vt debitus. ehuir amollag obene a 3 ſaſeſi⸗ 5 de 4 Veatus qꝛ excõ icatus poſt appellationẽ ꝓbabiẽ que legitima ẽ e 36
ier b ((Emendari non em⸗ latõm delati cuũ appellatio eius iuſta fuoit & ñ eſt excõicatus:j·de ſen: ex · ꝓ tuas.etꝗ ·e· dilectis · H otra videtur .

(NaeA ) ſe N.· q/ viappellatione · et / S· e· ſepet hodie vero non g Huſc. ſi ot
. DR Wrr diertur · . ·· vt debitus · vt õ grabas
„ a 1 ire ſ ſnmn ue nõ dũ tamen ſit ꝓbabile· H
— ( Cad tps:. ꝗ em appellat a iudice oꝛdinario ſupꝑ aliqᷓ cã ad tõus tm
S ey ees 1, exemptus eſt ab ipo / tum ad illũ articulũ/ß 3 “D maekitmre
R. ◻ t tñ pendẽte illa cauſa pt᷑ illũ ſi voluerit in alia cã tanc ſuſpectũ ra
cuſare·see· ad hoe · ſi in vna et · gpoſuit · et.· c· ei teneamur · et Je.
d ¶ Ealu · H dieit ꝗpter eri⸗ romana. S. cũ vero/i delagatis ſecu⸗

—,

]R0

PſSr Wec,

mia notoꝛia ĩ abus ñ admittit apello · Z⸗e · eñ ſit rõna: et · c. oſuluit⸗

a t a , ai
5 PaBe R
medo 49 ſe. p· aſ ellad

ſic ꝙ iudeyr appellationis ꝓnunciat appellationẽ ñ tenere · g ꝑ conſe⸗
cõicatio teneat vel non · ex futuro pendet an teneat / ſicut ex futuro
euentu pendet an teneat matrimomum vel nonꝗᷓ.de frig · et malefi-

a
fratermtatis vnde hec argumentatio non valet. Iſte eſt exeõieat? = .
poſt apellatõem ꝓbabilẽ que h ꝓbata eẽt· ⁊c · er go excõicatio nui

la eſt · imo eſt mferendũ g ꝓ excõicato non eſt habendus:et tñ reue
ra excõicatus eſt:qꝛ ſtatim iigat ſnja excõ icatiomis vel ſtatim nulla
eſt. tñ ſi uc m msbebiaet eſſet ecẽtam non vider gr eſſet
ea pꝛiuandus/qʒ ſpᷣm pꝛobabilis exꝛ oꝛ excuſat᷑ ꝗᷓ.& ſen·excõ· lacro⸗

e e, VS pn , G
.Za 0, erdesk, Re- n.s

h.d . d Jrvultaꝰ 2

ne a , ſleg

quens ꝓnunciat excõicationẽ tenuiſſe · A·ꝙ ſi quis dubitat an tał ex 1

V
oge.

AA eũ interim licite oñicetur ei in ommibus ſacramentisꝗ · e· dilectis. et
quicquid tune facit valet · iij .q· vj · tria · x. veꝛꝛ· et · C· de teſtt · l· i

iittẽ qꝛ ĩ medio tpe ſtatꝰ eius ĩt eger eſt · ff. mbil mnouari ap · pẽ · ·
K W☛ a §imnteger nec danatus 8 qui appellauit · ff · S pems · l.. F. n . jo ·
eN. a vubtrabunt᷑· qui em extra ecciam eſt mhil noĩe eccie pt᷑ poſſdẽ

N
rDor zs et qꝛ depoſñto ꝓpuidetur.
D 1. di . ſtudeat · Habẽda eſt
em̃ rõ ne egeat · ff · de re iu
di · inter eos · ne cogat᷑ in
clert oxpꝛobꝛiũ mendicare
xciij · di · diaconi · lz videa
tur / ꝙ male merit / publica
. egeſtate debeant laboꝛa
re. ff · depohti · bona fides ·
Item illud pt intelligi im
eo caſu/qñ in ſnia h̊ expꝛi
=W, are trabant᷑. cũ em excõicatũ
Wdee„Dpaͤremus relegato⸗ are
eee legato ad tp̈sn ſubtrabã
tur bona mñ hoc in ſenten
H tia expꝛimat᷑ · C· de peñ . l·
depoꝛtatoꝛx · ſic et m excõ
muncato idẽ videtur. nã
H diu qͥs alijs tutoꝛibꝰ ra
“” tõmbus pt oſtringi ñ füt
ei ſubtrahenda ſtipendia
.C. de execu · rei iudi · ſtipẽ
dia · xvi · ꝗ · vi · illud · qͥ aũt
excõicatꝰ eſt in vna eccẽia
excõicatus eſt qᷓ; tumad a
las · xi · qe ij· c · ij· et · in · et
iij · q ; v · qᷣſquis ·s· ð offi·

= –

2
= 2
S

oꝛdi⸗ad repmendã· ̊ nun

ʒguid * idẽ m ſuſpenſo. vt
e⸗ l ñi ſuſ⸗ Pensat vno eo.
Yſuſpẽſꝰ habeat᷑ qtũ a
. r Dios. ſic ſi eſt ſuſpenſꝰ ab
i y officio qꝛ ſa facit ius q;⸗
tüũ ad oẽs xix · q ·n · due fut
et · vñ · q · i · ſi quis pᷣſ biter.
.ff · S iĩter dict · et relegat⸗
·xelegatoꝛ⁊ · S. interdicẽ
et · S. ſe · poſſet foꝛte diſtin
gui vtꝛv ſuſpenſus eẽt ꝓ
crimie qð irꝛogat mfamã
vt tũc vbiq; ſuſpenſus ſit⸗
ñi non irꝛogat imfamiã vt
tunc non vbiq; eſt haben⸗
dus ꝓ ſuſpenlo⸗ ar · ff · de

poſtulan · ex ea· ſed pꝛius di

mitur ꝗꝙ bona eccie ei ſub

vin · di. iure · et · xxin · q · vñj · c· ij · et · in · et · xxxñ · di · eos · et · e· pter H ·
E tñ nõ Pʒ aliud vñ viuat dico ei mterim ꝓuidendũð boms ecclelie

de ap · ognitur? ptinet pꝛu⸗
denter coꝛrigẽ q̃ otra ipᷣaʒ in⸗

uenerit attẽptata · ſi vero no⸗
toꝛiu exiſteret mandatum

ep̃i indiſcretũ fue rat vl miu⸗

ſtũ cui nõ tenebatur ſubditꝰ
obedire ae p oſequentiã ei ſiq̃

at euidenter ſubditũ legitie

ꝓuocaſſe poteſt archiep̃s au⸗

cctoꝛitate met ropoli:declara⸗
re ſubditum irꝛationabiliter
extitiſſe anathematis mucro⸗

ne peuſſum · cũ aüt excõicatꝰ

EA

qᷓ apellauerat iuxta pꝛeſcrip⸗

tam foꝛmã coꝛã archiepo de⸗

Pnit cõtra epᷣm queſtionem
metropol · ad recognoſcedũ
ð cauſa poteſt mterponere p⸗

tes ſuas cum ille apellatõmſ
pꝓſecutõni renunclare tacite

videatur · ſz ſ verbo vl facto

ap · ſe velle ꝓſequi pteſtetur
nonẽſanq aduerſa petes et
ſibi otrarius audiendus/

IDem epoet eãtoꝛi treteñ
Bleckis filt s decano al⸗

tiſodoꝛeñ ac magiſtro·officiali curie ſenoneñ deca⸗
Raltiſiodoꝛeñ · ep̃i ꝓcurato⸗ va*ρ nus alleg ans ꝙ ap ab ep̃om

re in nra pñtia oſtitutis ideʒ

magiſter ꝓpoſuit cũ deus

ſtum Hualet qꝛ ſuſpẽſus ab offieio mhil

debet de officio ecciaſtico attractare· alias eſt deponendus · et in H
equipatur excõicato ꝗᷓ.de cle · ex · vel ſuſpen · mini · c · i · et · inj · ſ ſi ſu⸗

ſpenſus eſt a bnñficio tũc dico ꝙ in alio loco pt hᷣe bñficiũ · vt · xviij·
=Wð di · placuit · lviij · di · c· n · H nunq d abſolutus pt᷑ ree ꝑe vel petẽ fruct9
ulleu α medij tpis ſibi ſublatos· diſtingue vtrum iuſte an miuſte ſit excoca⸗
Es. S tus · R iniuſte pt᷑·ij.qiij.ſuꝑ cauſñiset · ff · de re mili · vnt · et. .· S con
1 SPahit col ben ˖ qꝛ diuer ſitat em. Ri iuſte fuit excõicatus ñ pt:C· de re · mili.
Mer , cũ allegatis · li · xn · ad hãc diſtinctõem facit oꝑ ꝗ.de ſen · ex · laero · ali
oqn ſpe reſtitutõis facilius velinqretur · l· di . e · i · qꝛ facilitas veme
mcent mũ tribuit delinq̃ndi · xxiij · q · in. ẽ iniuſta · pene em ñ ſolẽt re⸗
pett . fl · de odi · inde · ſi pene · ff · de ꝓeut · q ꝛio · vt in ceteris · jo·
ego credo qᷣe quid dixit io.lʒ depoñto ꝓuideat᷑ ne cleri obpꝛo bꝛiñ
KA d mendicare cogatur. ꝙ excõicato ĩ nullo ſit ꝓuidendu⸗ q otemmit cla

eXK ev. 1

S GFc

ues ecẽie cui ꝓticipandũ ñ ẽ ñ koꝛte fame piret tũc dz ei ſubuemri qꝛ

yle. proterit adhuc ad ecẽiam redire · H qõnis q̃ fuit vt metro⸗
KeKN.. Ja Se — Ollicitudmẽ · vñdemus · rñſio pꝛi politanus de hmõi que⸗
1 rKi one valeat cognoſcere · fcã kuit h̊ qꝛ fuit hec noua miuria: vnð
₰, Ge c¶ Cognoſcẽ · dubitationis⸗ opus erat noua querela ff.⸗ 8 excep ·
„, rei ſudi·ſi m · . eandẽ · ̊ ſecꝰ ẽ · qꝛ et ſi ſit noua iniuria tñ pẽdet ex
EEeEEedentl facto· nee poſſet de illa cognoſci nñ agnoſceret de appellatio
77 R. 6 aga ne ſi s. cuʒ teneamur · et ſie pz ꝙ ſi ſi uſbendi furmmietro a euit . n
6 RL, ncipali · et in acceſſoꝛio·c· ꝓx · ꝭᷣpt erca· ſic de legato pneipan dele

S** gatur acceſſoꝛin8. de offi⸗ del ; Pterea et ⸗ c pꝛudetiã · . ſexta · jo · ar ·
E. S. ti- ꝓx . è ſiẽ nee puilegijs dñi pape · s· de iuð · eu vemſſẽt
R r . O hijs d; nec de cã ad papã delata · s · de offie lega · ʒ· nee de
uiu ſpaliter alij omiſſa·8. de offi· lega ſtuduiſti. et·ff. de iuð · iudiciũ
vinaet ar · ꝙ idẽ iuris eſt inacceſſoꝛ io q in pncipali.h/ec· xi⸗

ee In . 76 a P*ο
Pr F lnd ns 9 P a; E paE , E De
3 SS n Nae
èe

A Win d f ali

2

¶ Calu · H in nuit ſolutõ em tereie qõns que fuit vtrũ ſi ep̃s appel⸗ Ne FP

auerit ab atep̃o an teneat appellatio cie dicat appellatõem illius
F¶ Poſſet · jre poſſet epᷣus app ellareet⸗ nullaz · et excoicauerit MM
poſt illã appellatõem·ſo·ideo appellat.qꝛ ſi appellatio eſt aliq̃ ꝓ ſuu . Oò
perioꝛẽ ad quẽ ẽ apellatu dʒ cognoſciet coꝛrigi qð poſtea minꝰ le N. X. g2
gitime fem eſt ·. et qꝛ ſi metropoſitanus ꝓcederet et muemret ehm d *‿⅜ρα Ps
in culpa pumret illũ· et ideo audit᷑ apellãs tãqᷓ;ᷓ cuiꝰ intereſt · vin ·
H otra · 8· e. qᷓ fronte · .. de
Pijs . vbi ñ audit ep̃s ap⸗
pellans ne abſo luat᷑ exceõi
catus ab ipᷣo · illud in telli
git᷑ de eo qͥ petebat ab ar
chiepᷣo abſolutõ em offe⸗
rendo cautõem · a ideo nõ
tenet ibi apellat õ epᷣi g
ter periculũ ne decederet
in excõicatione · et qꝛ eius
n intereſt ne abſoluat᷑· H
vero appellat ne cogno⸗
ſcat vtꝛv ſit iuſte excõica⸗
tus vel miuſte et eius im⸗
t ereſt ne atrepßs de g̊ cog⸗
noſcat · füt em omĩno diuſi
caſus.et qꝛ iſte ñ vult re⸗
cedẽ ab appellatõne · vñ ñ
pt᷑ ſe mtromit tere atepᷣs
ſi vellet recedẽ ab apel
latõne.bene pt᷑ axepᷣus in
terponẽ ptes ſuas et cog
nolc ere de ex cõicatõe illa

et illũ abſoluẽ·tã.ſ̊ quaeẽe . Oα. 9)
iudex ñ pt cognoſc ere de Wx. R
appellatõne ab ipo fata i r dt. 12
ſiẽ cog noſcit an ſua ſit iu⸗ 7.„5 — R K
riſvictõ · f.. de iudi · R quis */

ep̃us pᷣſvᷣim domus dei iqua
diſpoſitõem plenariã obtinẽ
dinoſcitur detineri facẽt vm⸗
culis mancipatum ꝓ eo ꝙ bo⸗
na quedãeiuſdem dom? que
furtiue ſi ubtraxxrat reſtitue⸗
re dene gabat · ꝓpter qð etiã
ab eodẽ epo fuerat excõica⸗
tõnis vinculo innodatus:⁊ ſu⸗
pꝛadictus decanus ep̃m mo⸗
nuiſſet vt ei reſtitueret wel ſal⸗
tem redderet pᷣſbꝛim memoꝛa⸗
tum que ad iuriſdictõem ſuaʒ
ſpectare firmiter aſſerebat
epiſcopus metuens ne deca⸗
nus ali qð im ſuum pᷣiudicium
attẽptaretſſe ac ſue ſtatũ ec⸗
eleſie ac eiuitatis ꝓtectõi me⸗
tropol· ſuponens /ad eius au⸗
dientia appellauit · ven deca⸗ ex aliena f. ſi quis im ius
nus poſt modicut s int i⸗ vo · non ierit · l. · et · S· e
ctũ hmõi ꝓmulg auit vt epᷣo cuz par 6 et dre vontt
m cnitate pſiteindinnnis al. ergnoſie evalar bee
tiſiodoꝛenñ eccia ceſſaretur m apellatõe iã exemptus
poſtmodũ vero/cũ die appel · ẽa iuriſpictiõ e illius et eſt
pᷣfixo oparuiſſent ptes coꝛaʒ

illi ſuſpectus · vt · Sε ad
H · et · c· ꝓpoſuit · et Pfuptõ
ůeſt ipſo ꝙ ſemp vellet
mniſßt judicare ꝓ ſua iurivictõe
ſ/et eadẽ eſt cã quare arbi⸗
on tri ognoſtunt de ſuſpitõe
Wart a nõ ie iudex. F cũ dubi⸗
tatur de iuriſdictione ſecꝰ
eſt qꝛ ð ̊ ipᷣo an ſit iudex
agit᷑ qꝛ ſemp pᷣſumit᷑ pio
iurividtione añꝙᷓ;ᷓ otrariũ oñdat᷑ ex quo apparet delegatio vel oꝛdis
naria iuriſdictio.s. ð Rx p · ex l̃is in fi· =Pʒ iuriſdictionẽ · ſi crimẽ ¶ Vec es r
g ¶ Rotoꝛiũ · qͥ em alias nõ⸗ eſt notoꝛ ſũ habet · S·e · puentt··
H¶ Exiſteret · hie aut mmnuit ſolutõem ſede qõms q̃ fuit vtru atepᷣs

terpoßnteſdeo nõ duxerat
ferendü am pſſꝛ ſupꝛadictus

„
rr
denunciare debat iſtũ abſolutũ ſi muenerit eũ bñ appellaſſe et dicit (Caæx ſ e e
ꝙ ſi notoꝛiũ ẽ mandatũ ep̃i fuiſſe mndiſeretũ vł miuſtũ bñ pt᷑ h̊ facẽ · 7 Ser deHe
i ¶ declarate · ſ̊ nunqͥd pt᷑ ꝓnunciare ſmam epᷣi miuſtã vel denuciaaes
illũ ñ ligatũ: videtur ꝙ ſic cũ notũ ſit ei ep̃m deliquiſſe · ſed ñ er edo .: —— PFoſxe eNE
qꝛ ſie ꝓnunciaret app ellatõem fuiſſe miuſtam·et ſic vſurparet offiei

J/ Ao „ oDDr—
ne =nunciaret aP elt ru he viurparer onts. Fe Re-
um ſupioꝛis:ñi aũt vellet renunciare appellatiom ſue tũc atep̃us pol ⸗ g r.
ſet ꝓnunciare ſmam nullã imo ꝓnunciaret ſmam nulla fuiſſe.a denuũ OCO
ciaret ilſũ abſolutũ ſi iegitima apellatio pᷣceſſiſſet · s· de off del · cuů
z ¶Cu aũt · mõ dat verã ſolutõem qᷓ ꝓimit pdicta· et ẽ. ¶ ↄotingat· d r Lalr -
ſolutio pme qõms que fuit vtrum metropolitanus ognoſcere vale 2 2 .
at de querela quam iſte appellans coꝛam eo depoſuit· ðYDU Sle 7
1¶Nueſtionemet ita magiſtꝛatus poteſt facere miuriã ſubdito· ff.
ad.1· acquiłquemadmodũ. magiſtratuset: ff· ꝙ me · cã· leffſfj — 2 7
m ( RKenunciaſſe· ſc· C· de iuriur · R qs· et.s· de offi · dek. Ftũu. et de P=e rrte e
pijs qᷣfi·a map · caex oꝛe · vbi de HG.etꝗᷓ.ð pᷣuił · aceedentibꝰ· a.·. C. ed Sr
n ¶ Aduerſa · nota ꝙ ñ audiẽ ꝓponẽs aduerſa de iuẽ · do impe · ij.· D rD ſ. =
xxiij · ꝗ · vn · qð allt et · xijj · q · n· ꝙ; poſteꝛd· c · & ð pᷣfuũp· Fas.lIxyxnij .. ETr 9
di · geſta · C · de muñ · prẽimo · ꝓfeſſio li.x· ar· otra . de regla · ſc ff·
de moffi. teſta · papimanus.S.ſ̊ nec impuberis·s· de pᷣſerip auditis·⸗⸗ „
et eſt Har. ꝙ ſi aliquis ↄteſtat᷑ lite.lz dicat illa verba ſalua lit· o · V. r r r ⸗ 6
nlommus feã eſt lit᷑· otar · . de oſti· cuʒ. A:ferꝛat᷑ at · o· ix · q: ij · τα ν56 er *
ſaluo:ff.quibus mo:pig.vel ĩpo · ſoluitur · ſ debitoꝛ. S. j̊ im venditõö
ne. ff· ad lik · Peres · ff. de acquñ · heredi · ꝓ hereditate · vjj · qꝛi · põ⸗
tikices/s· de elec cumana:vbi de pꝛoteſtatione tractatur··

dib deſlefnr- Snd end racid aEmN e e ſenen / D o⸗
ν Pmo H* ¹ em . N206 Pl Seſt
K, a A TP. S) ar aojedal

. E Wer Kr ,

NerG Pot ſn⸗ Ne eto C, rs En e. r *te s

eceiam ſupponeret mterdi g o oke a enean
o n Ewontze ſ. eung aũt iudie auit irꝛitũ ſterdictũ

a decano poſt ap · op̃i ꝓmul⸗

J· de hijs que fi a ma ꝓ⸗

creuimꝰ? viribus caruſſe · We⸗

rüſs atops pꝰ ap · pdcãm de 3

vt efficiatur membꝛũ dert.
ncxria eſt ablolutilo · x·q·

+Des Quas wiones ſij c ve end de S modend ſad ſend/ Na -ve m. et lOαα Cνοnαα
(. P„ A—. 1 4. P j je it 5 ze. 11. dici ad tỹs ip̃m tñ manet nec eſt opus vt ĩteꝝ remoueturt · xxvi. q⸗ A
SS ET Melenge re⸗ ereme omnbeg igeo tai eednirer⸗C de uekech aine et mea õ
S — ter detinere elericu habent? admimſtratõez ipius ar · ꝙ nc. · ne cle · ſuſpendit imerdictu⸗ vt dictũ eſt · s e · ad hee qñ z i ſeana eum. e
Less .c. jj⸗ . ſbi deðhendanẽ in fraude vbo ſcz⸗ interĩ · ꝛ· otradicit expᷣſſe · vñ hi tpe ſuſpenſionis a P debz
vel mo · c · ijj · Hnon credo · ex pone ibi dep hend vybo ſcz· 1t 4 onntpen Ulats ſie legitia. Ca e
Pr reddendo ronez admimſtratõms· ecẽia tñ illis q taliter dep hendũ poſtea ſoqui mterdem vt bic diet drimodo ap elat m⸗ Sz iſta V.
tur m fraude ñ ſubuemt · qꝛ poſt ꝓhibitõem ecẽeie h̊ fecerũt vt ibi trariũ tñ dixerũt lau · vm et tã · vt dem eſt . s · e ad Hec q ſeu kegt in— ðð
diẽ · Sie volebãt iudei cape ihᷣm im v bo· de Pe di x. c·i · x· hij qin ra obſtat eis · Sed qð P dieit imelligi a mter de PRirone bjet ”M
èð adeo:1cε - f- de pig ac. Den S cgou ceu E
— b ¶ Intordictũ · - Evlti. ORate g, „S ce dona dynd⸗ ferhe were ero 66 . S 7
P Sr le z facere potuit decanus d / F ren υnnte „ .„ d82 .⸗ 2 — fuſpediñ pt qꝛ ge r ds ee
— 1 . er ſpãli ↄfuetudine vt ci⸗ ſadbue 4 vinculis tene bat᷑ a8 ſtru refere batẽ rmeande⸗ el es rarn Kaneenn F 1
rpr —. uitat em vel maioz etiam nos voce ap:emiſit officialis ſm am poſt ap· ꝓmulg ata de⸗ dian et brnerse dis H“

„ caquchuit. gatũet · ꝓ Ruia vero idem/ ſibi ꝑ officiał iĩ̃as mnotuerat n reellart irc ba
E E(Tenebatur. qꝛ duz as ep̃us diuerſos modos exp̃ſſit decanũ denunci auerit euitã⸗ voeterrctertipen 4
NDer r manet in erumme ſuꝑ quo „ r . — e . z ſani⸗ · de len ex · n veroe quia
W nn aſpellat non eſt aud'end?ꝰ Fm qs decano patus fuerit ſu⸗ diſenoñ tñ canonieos q ſani⸗, nulia ſnia fat aliquagi.

duit ꝓpter awpellatõez de

S conſuluit⸗ et c cum
ſit romana: m fi hoc veꝛ⸗
eſt ſi ſit noroꝛium·
d rꝛitũ⸗ qð facẽ nõ de

hibere ad metropol · ſedẽ ap⸗
Pehgstecnns nõ potuit pꝰ
boc ferꝛe ſententiã interdicti
et ideo ſnĩam ip̃am ab eo p
appellatõem legitime ꝓmul⸗

cani· vtꝗ· ſequit᷑· Et tamẽ
interdem non tenebat ꝓp

per captõne pᷣſbꝛi iuſticiã ex.

oꝛi ducti ↄſlio ↄnicauet᷑t eide
vt ap ad nos ĩterponte mag
qᷓ de nüci ationi ab arepofce
deferꝛẽt/ mculpabiles iudica⸗
mediolañ. atepo
Tnẽm ꝓdeat de vultu

erat · ꝛc· Jo H. De materia

q:vi· B quippe: maius em

elt de mhbilo aliqd facere

i de aliq; aliud nl vel · de
ole · di . ij · reuera · vᷣ · fl · in
Vſi · Fmo igit᷑ xpᷣi qui po⸗
tuit facere ex mpilo qðñ

tiſant eq; de apellatõe co

— teer appellatõ em epi · qꝛ qᷓ 2 3 ,102 . . de . iſta habes ·s· e· ad H qm .
=OW= — facit qð ad ip̃m nõ ptinet gatãairtita decreuimus et in⸗ ei ſudieiũ et · J. Fudi⸗ ſub interdicko⸗
) Pletes ctiã ſi bonus ſit impꝛobat᷑ anem/nõ obſtante ꝙ; decanꝰ cibus dedimus ĩmadatis ꝙq ſ . larequenda: : zw eli 1.
uete nn ad excuſatemſu quaſi va⸗ Dp ſem mandarũ̃ p q toti innouandie n⸗d vn apel
tmnon ðdꝛ bic · foꝛſitan dixit riando ꝓpoſuit ꝙ piſuſ ꝓ eps ogiit õem negocij ad nem iu⸗ latõ eʒ · f· mhpil innoua·l· 2
— — es paratus orat dimit apellaſſet ſententiã tulerat · dieciü reuocauim?ꝰ/ditõnem aer 5 zuder oſt arr e
ee A . tere ſacerdotẽ Pſtita cauti = — – 14 . ſ&S. . 5 axpellat dem/diffimtiuam οο *α
B 65 .X. one de reſtituendis rebus cuius effe ctũ ad tp 85 duxe rat ſgilli des P a te ognoſcerẽt ſententiã ñ debet executi⸗ r .
ℳ1 EE- ecc leſie vel de conſeruan⸗ ſuſpendendũ cum mter ap⸗ eſſe fea ea decerneret iruta oni mandare/alioquĩ reſti ““
pye Dis rebus eccie ; vel de cõ interpoſta ꝓcedẽ nõ debuit a manẽ imbhibẽtes illine quo⸗ tuatur poſſeſſio appellan⸗ 12
ſeruando ecciam indemnẽ

4 „. e . en

B e Tlere ap

ad ſnĩam eęxequendã/officialł
ꝓceſſum qͥ poſt ap· hmõiſen⸗

vel ſi decanꝰ oñdit ecctaz
4llã et ſacerdotẽ ad ſe pti
nore⸗ et ita fuſt apellatio
ſuſta: vñ Gm hos et oſfimi
les modos nole bant ei fa
cere iuſticiam· et ideo non
tenuit interdictũ· quia nõ
erat notoꝛ iũ ca ptõem p̃ſ⸗
biteri miurioſam· vñ non
obſtat;s· e⸗conſuluit ·
f ( Kegitime nota ꝙ vo⸗
cat appelia tõem legitimã
et ꝓbabiles cauſas q̃s

poſita nil debuit innouari·
ꝛeterealʒ excõicatõnis

debat · eũ dictü officialẽ eet
ꝓbhibituʒ ne ſeruaret᷑ in eccia

tentiã interdicti irꝛitã et ma⸗
nem decreuit temerariũ judi⸗
cantesſcum ap· ad nos inter⸗

ſma in decanum p epᷣm ꝓmul⸗
gata rite lata pꝛima facie vi⸗

libet eo vti p̃ſumet cü pl? ſt
ro · põ:ad ſe aliqð reuocaẽ ne⸗
gociũ i ad eũ ſup aliq; noge⸗
cio ꝓuocaẽ · De abbatiſcĩ
felicis et ·canoñ·bonoñ/
HGlate nobis vre lre cõ⸗
tine bãt · ꝙ cũ qͥdam ſu⸗
diees qbug neer ſampᷣꝛ.
2 rinocor· ple bes tebar fue⸗
rat ab ap · ſede omiſſa p plebe

ſambꝛieñ ſniam ꝓtuliſſetet a

Znoſcat᷑ · s · de ijuriuẽ· ve⸗
mentes et idẽ dicit H mfe
rius ꝙ app ellat õne inter⸗
poſita mibil dz in nouari⸗
k ¶ Per turbare⸗ qui per

tur bat diumũ offictum ſi⸗

*

ne pena excommumcatio⸗ eT 6
ms pot eſt eiel de eccleſia —
.

¶¶ de ſen · ex · veniens · a · e ·
cũ voluntate . S. qs vero·.
14Deferendum . pꝛimo ñ

detulit ſed denunciauit m

terdiũ nullum· vt. g· di⸗

—

expᷣ ſſit apellãs /qð ſemp . 15 11 . citur · poſtea detulit quo .
facere vs quiamellati 6. mterdictüet decanus nece⸗ ꝓeuratoꝛe pleb ð rinocoꝛlad e ad proceſſum pꝛinepalis S
vt debitus · et · e· cũ ſpa i · lebꝛaꝛent in eccia/ ꝓhibendo nos fueit ſiue termio apella⸗ **cauſe-et apo ſtolos coneeſ
G. j· et · S e· bone · et q. e· ifit · vt hic dieitur ·

&ι Wwariando. Acoꝛ di · dZdmũũ videret officiũ pturbaẽ
vñ non debuit audirt · . e.
rvin fi: iiij. q: imj · F. qͥ fal
ſo⸗ Qpxi inj · di; geſta xxiij·
q· vij · qd aut j·de peñ· ſu
per his · et . vt ec · bene⸗

lis duxerat deferendũ aplos

qꝛ tñ ꝑap · ad nos interpoſtã
ex ꝓte decani/cui etiã officia⸗

oce dendo.nõ ſolũ pncipale ne⸗

riſnee ðlatũ ap. fuiſſo nec ad ev
pPflecutõ eʒ ip̃iꝰ termimꝰ? a iu⸗

diecibꝰ ptibꝰ a igt 9 pleban?
de ſambꝛi ſup obbuatõe pᷣdeẽ
ſme ficut rõnabilit᷑ lata erat

m ¶ Dmeipale · captio p
biteri fuit negocium pꝛi⸗
cipale/acceſſoꝛia fuerunt
interdickum et eius obſer⸗

uatio · et ſic patet q bem .)
juris dz eſſe m acc eſſoꝛio

fi vt noſtrum oeiũſ⸗ acceſſoꝛia etiãa ad no⸗ ras ad ws li lia par
ä zadne nr as ad wos lr̃as et alia pars

quod in pꝛincipali · s· de E

ẽ , — ſnz, 5 „. off ·/ del · Pterea · et · e· pꝛu
”õ viðꝛ ꝙ ſnia inter dicti poſ dentiam. ad fi· et . ff. de ju
Lor⸗ 4 Rum et excoicatio pari paſſu ambulant · s· e · ad hee · et excõicatio nõ iut:cum pꝛineipalis · et S· e· ꝓx: vx/nos igitur · et tamen factũ de⸗

poſſit ſuſpẽdi ·s.e · paſtoꝛał · & nec ĩterdemſnĩa em ſtati oſequit᷑ ſuũ
yffectũ· nã feĩ qdem qõ in arbitrio · ꝛc · · q· iij. F. notandũ · nec iudex
pt efficere qͥn damnatũ de furto ↄſequat᷑ infamia. ff.de fut. non pt᷑

n Apel lationẽ · dicit apellationẽ legitimã⸗ cam fuit mmus le⸗
gitimũ · ſi q/ de oceſ· pᷣben·oſtitutus:quantũ ad partẽ deciſam . et ſie

ere 1 Gamn . . videtur ꝙ appellatio mmus legitima impediat effectum excommimi
Ad H dicas ꝙ ſma interdickhi quã tulit decanꝰ fuit ſub ↄoditõe vel in 3g. 1 ſernc. Ti . R
„ ee ain ecan t ud roe veim. catioms· Hoc ſatis potuit eſſe vt fe d ſſet 42 “
diẽ ꝓlata. qꝛ ſuſpẽdit ecciam qncũq; eps eſſet pñs · l. f · ð Hꝛe· ĩſti · mu anaegaſigaauhe iteg pelent enun lege⸗

mumeet tñ decanus exa lia cauſa poſtea potuit legitime appellare ·
¶ Denunc ijatõm · hie videtur ꝙ in dubio magis ſtetur appellationi
; denunciatiom excommunicationis et ꝙᷓ; ip̃i ſententie· eum tamẽ po
tius pꝛoſumendum ſit pꝛo ſententia qᷓ; pꝛo appellatione· quia appel⸗ P ters e-

tiens. S. ſi qs ita.et talis ſnia bñ pt ſuſpẽdi ꝓ appellatõem ·˖ g. e · pte⸗
reanj · Et ideo cum apel latio interpoſita fuerit añ diẽ oditõnmis imo
cũ appellatio pᷣceſſit ſniam ñ debuit poſtea nec potuit ferꝛe nec exe⸗

eD qui ſniam mterdici· Poteſt tñ dici · ꝙ quantũcũq; puꝛd ſit interdi⸗ lans tenetu rSe
ð . 1 2. EEE One quantucuq Pl Emterdi⸗ L r pꝛobare ſententiam miuſtam· vt · g· e · euz eccleſia: a eſt· αι½ DD
F . Er tum pt ſuſpendi· et m ſ̊ differt ab excoicationeſiẽ effectus oꝛigi⸗ fi. . denuno murwe vpe: vn in fi · Jo · exedo ꝙ eum dabaeupan te⸗ * e
Der—. E Sſcnt end liet aneat ofe ˖ di in· cenj⸗ net apellatio potius vitandus eſt ; m dubio ercommmncandu ar ·
,t. Sicut executio digmitatis alieuis ſuſp endi xv. q: vin. ſi s ſ bier. de cle er. milllud. ber. ””äü
Pn S— Gſi effectus acceptiulatõnis ſuſpendit lʒ non ipᷣa acceptilatio. vt. ff. & —, FEm deë 11; rI NV
eoet E. doñemter vi et vx:eum hᷣ ſtatus· S.finaũt fiſ te E ſrn Emnoſtrum · hec deẽ · eſt pars illius quam habeg ꝗ·. vt ee· bene⸗ A
. . . N- W— linaut · vñ hi relaxatum eſt mter⸗ Ert poſtrum · et per illam mtellige jſtam · R

Goe Gy. Gowpeles woſ RPeneE e Dal . ee, rdhe Peke Nn , indd
AWerE STr--eE Nre WeEsSAD Br g Tee Pg;
e e 02a 2 / ραιααe Duo N oS G. SFo nſ N. N . 1 1

α. Alnd
Se e J Pr

1
2

per ledt
Mahenta,

e 9 Rnt J. Nacs

Pnyſ en nogonit
n .

ea

*
. —
—

(Reuocauimus et ita quicq́;d poſtea facũ fuit ñ tenuit· et ita tra n pbanteet ſi mloil pſtiterit obt mebie. vi. q. vl. toꝛ: et F. vo . . . 6 N2
ð
Rt . en. eccta ſancte marie. 8. de of leg ſicet. et. 8. de poſtu.· bone. ambo ſut pñtes · ſm alio caſu iſtius dec᷑ · cũ appellat᷑ a ſnia dz illã cõ⸗
b[E plus. hc io facto negat aliquis elericatũ de ſen ex- contm lirmare vel infirmao· n. q. vi· in f ß pone ꝙ iudices poꝛes à tulerũt . — 5. An
P 2 Slt⸗Et. de vi et Ho. cle·c. vli. plus eit reuocare negoqum ad ſe e ſit ſniam ↄdẽnatõis crediderũt actoꝛẽ bñ ꝓbaſſe ĩt entõem ſuã cũĩ veſ a N — E
er Rpel lare· hᷣ poſt appellationẽ mihilẽ mnouandũ.·s.c. pp. et. cbone⸗ ritate ñ ꝓbaſſet:i cã apellatõnis altera ꝓs q̃ apellauit eſt abſena SWʒ Tee
. . er go multo foꝛtus volt ſupioa adſe negociũ reiſoeat mnfero⸗ il ꝓ ↄtumaciã: vt hic dicit et ille ꝓ quo lata ẽ ſnia eſt pñs · iudicibus MWe l
o; dicatle velle vet er⸗ edc) ene Rri en am fenge gircre AIS
te negociũ ſupioꝛi ſtatim — „—2 —— . doc caſandaſteſfa e * r= Rr
a, tener ptibus tradere aca alias omiſſionis ſẽas a nobᷣ ſu⸗ minus ꝓſequi cãam ipaʒ maxi⸗ de venos eir ofumonadinss , F(—
r S e ineimaſt , xtes boe p infirmaãda eadẽ poſtmoduz me ſi ſentiat ſibi ex dilacõe im dicabũt pñti poſſeſſone,s e. W
. n .Hrx .s:e dilci . vbimen ad alios iudices impetrauit ⸗ minere grauamẽ ſuperioꝛ qzʒ aene⸗ me⸗ Pꝛietatis F ⸗, BN .α*
blate · bienmũ · ¶· B· nulla in poſterioꝛibus lẽĩis de indeyfi viderit ex dilacõe pi ⸗ sam⸗veidir vio kaent 3
(Diantan ſit romana piꝛioꝛibus habita mentione · ullü imminépiad⸗ neutro eanſitmar dden.
kawernbegen. Dre glo⸗ vVñ in dubitatõe reuocatoan rͤnte p oceurrͤit pieuus “ entän Z ns
e Brorogerrni Arog); Hoſteriores iudices we wodeuttek Hutaſaſmmaa ſataſi 1 ſT oaherua⸗dekerak.
(Inpetrauerit⸗a ter per hoc cõſulere wlinſtis· et fuit ꝓuocatũ ꝛv trach pars ee ee en eeſen RrTar &.
A Ma minſt idem elt dearpellan Blicet ĩgitur appellati legi ⸗⸗ wilt etiã ad annũ pſecutiõe, üt Pprer u5 dygmiratem *
ate S e; ey infinuatõ ne · et time a ſnĩa indulge at᷑ annus ap.differre pĩ vtiq; imo dz ſu⸗ o doneo . H ideo dieit·· e
ca ſeve . S a lege aut ex iuſta cauſa bien⸗ perioꝛ ſudex ad que fuẽat a⸗ aꝛſt duemar coꝛã nõ ſua ⸗ Lir LD e
8 4¾4Wwellata no vi pue mnjüſad ap iterpo · pſequenda pellatũ terminũ ꝓuide mode⸗ icons obelt e n dz al Ne g

P, hic dꝛ . et · ij · q; vi · apel
W= latoꝛe ˖ terminũ vero ſta⸗
F tutũ ab hoiĩe neutra ps pt᷑
W Sue niẽ ·e · ſepe· ps appel

e jans termmu legalẽ qñ
. cũq; pt᷑ et vult pt lr̃as im

=W nire terminũ legalẽ ñ hm

npetrare cũ im eius fauoꝛeʒ

12 annus ocedat eidẽ . ð coõ
iirbone: ite illud ſctas q.
fra termimu logale dz cã
.** apellatõms eſſe termma
C — 4 ta · nee pt᷑ vltra pᷣtendi · ij ·

.q· vi · ei qͥ app ellat · et · C·

qꝛ tñ hmõĩtermmꝰ pt᷑ reſtrĩ⸗
Sijnõ ſolũ a ꝓuocãte veꝝ eti⸗

am a iudice a cuius ſenteètia

ꝓuocaturcuʒ ideo ſit conſti⸗
tutũ non vt terminus ipe pꝛe⸗
ueniri nõ poſſit ſed ne valeat
ꝓpꝛogari: credimꝰ diſtinguẽ⸗
duü in q caſu lre impetrantur

egquidem quando certus ter⸗

mmusa appellante / vela iu⸗

de tẽp · ap · · vl · . vl · et · ·¶dice ap · p̃figitur ꝓſequende ·

nemo mſ̃i ex iuſta cã ꝓꝛo )

. getur ·s · e · cũ ſit · et · c· cõ⸗ ſeze

a e. bGꝛeeurrat ſenemodz
Need altg ν2%bueme diligentiã alteriꝰ
aaptiole · ſ· xvi · q· in · pla⸗
Z cuit · et · ff · ad ter culk · l · i·
¶ ſñi mater · ½
(Eum. ſcz appellantem
SK k (ꝛoſequi- eriamalte⸗
T ra ꝓte abſente · ea tñ pus
appellatoꝛe · et · · de ſon · et
re iudi · cum bertoldus · et

3
2. dett. ap. 1.vi 4. illud
er expᷣſſum.·e · c· ꝓx ·
, E. 1 Periculũ. ne eccia ĩ ſpi
rxltitualibꝰ vel tꝓalibus ex
moꝛa detrimentu incurꝛat
in ̊ caſu poſſz etiã · lit · ñ
* ot · ꝓ cedi · 8· vt lit᷑ ñ cõt ·
gqm.5§. arigeofuei.
. N ee oꝛibꝰ· B intellige/
rgern. e en poꝛes Ee de al⸗
l. y. teriꝰ appellatione partis
fecerint mentionem alias
non valerent veritate ta⸗
geita impetrate · de okir ·

*

—

3

.α

—

KYrag atata ve pz: a. r vi. HZ
3

Er tuas · liquebit · nota ꝙ
s ere pñrein voſeſſo nec audie
PE☛ qüo et qñ iudex . oſentan eũ· vel ſi liquet ꝓced 33
ErS Sa et hoc intelligem caſu altero iſtius deẽ · cũ fuit appellatũ teſtibꝰ pu
Ee „°—blicatis ante ſnĩaʒ · vt · S· de do
en, neðdr; Item ſ poſſeſſoꝛ eſt p̃ſen

ſñ eo tacitoappellatus ir̃as im⸗
petrauit hmõi ſe tanqʒ taci⸗
ta veritate ſubꝛepte obtinẽ

non debent ali; firmitatem
¶SGi vero nõ ſit aliquis termi⸗

nus a iudice vl ab apellante
pfixus ꝑs awellata mmfra ter⸗

minũ oſtitutũ a lege dũmodo n

nimiũ pcurrat ut appellanteʒ
momiſſõe impetrãda ſuppiã⸗
tet omiſſionis lt—as poterit im⸗
petr are qꝝ auct· in ap · ca le gi⸗
time ꝓcedat ita ꝙ ſi apellas
voluerit in ea ap: ꝓcedẽ opoꝛ⸗
tebit euʒz agere ſub iudice ſic
obtenron oſſit eum legiti⸗
me recuſare/ ꝙ ſi agere nolue⸗
rit appellatus poteſt nihilo⸗

bone · et · de F p· er part e
ſi iudici non liquet de cã tũc dʒ ↄſtitu
ẽ aduerſarius nᷣ de ꝓpꝛietate · vt· C·
Iſi liquet ꝓcedat ad diffinitiuã ſniaʒ

lo et otu · ꝓut · vbi ð hac materia ple
sO et actoꝛ abſens: tunc ſiuę lis ſit o·

Ret ree l ſiue non Poteſt dar diginiemaſenteſ n eonſter e meritis cauſe· et
IE. x ſic intelligitur. s· de do · et contu · cauſam et ſie poteſt etiã intelligi
.α .8.· reſt ſpoł. audita · et · C· quo et qñ · iudex · aut · ſemel. ſiñ lit

₰—

E ei de eã abſoluat reſt ab obbuatõe iudieijet in expẽſñs cõdẽ nabit ſi
yhi actoꝛẽ · C· de iudi · ꝓperandũ Set ſiquidẽ: nec obſtat qð & actoꝛe

Li, E

B—

„
1.

4 . e TvVz„

(N

rati ne gregi dominico diu de⸗
ſit cura paſtoꝛis · Cy bijs iĩgit
9p.u· noueritis eſſe rñſum · qꝛ p

gofirmãdã ſniam vl infirmadã
pᷣuia pt rõne ꝓcedi · De
¶ r tuas lẽas re qſiſti v⸗

ſa tẽ poſt depoſitões teſtium

publicatas fuẽit ad ſe· ap ape t.

pellatũ hij abus ſup deleg

ſe noluerit cõſpectibꝰ pñtar
cãʒ ſibi dele gatã iudiciali po

ſint calculo termiare. Mos S·
tten cũ lis ſit ſup eodem

negocio /coꝛã pᷣmis iudicibꝰ
legitie oteſtata potuert iudi
ces daegarieo anni ſe prỹ
ↄtumaciã abſentate cũ eis de
meritis cae liãbit omiſſuʒ ſibi
negociũ diffinẽ · ¶De in oci⸗
ã XV debitus ¶ lio gñali⸗
onoꝛ deferat᷑ iudicib .
q ſitig atoꝛibꝰ ↄſulat᷑ ſuꝑ labo⸗
ribꝰ? expẽß/ ſtatuim? vt ſi qᷣs

coꝛã idoneo ſudice cõöuenerit

aduerſarium ſille añ ſnias ad

tentiã ap ellari non poſſit quin judex poſſit mandare ſententiã exe⸗
cutõm ñ obſtante appellatõ ne ni ſi hẽat cãm ꝓ hbilẽ apellandi · ſed
ſi ñ eſt remota appellatio tũc pt᷑ apellari poſt ſententiam vᷣm ꝙ ap⸗

pſterioꝛeſnõ vᷣrog at pᷣoꝛibʒ
legitime impetratis ꝓ qᷓs ad

prtio fcã · patet. C. ne de
. Ed” Befrnerr pater ·
L LYp

i lis · et · .. de pᷣſump · nõne⸗
tur anobñ alte ra ptiu COzU fͦdin deẽ noua eę · te coꝛdi no⸗
2 5 )bi s eſt/et ita pʒ/ꝙ hodie

—

behe ſcripta vel nõ ſcripta qꝛ

legare puilegiũ foꝛi · nec
piudicatur ei ꝙ facit coꝛã
eo.S.· 8D iudi · at ſi clerici · et
s.de fo ↄpe h dſligenti·
et. c. ſigficaſti · et ẽ ar·ad
gõnem vtꝛ ĩterꝛuptio fa
Qda ſt ꝓ ſit᷑· ↄt coꝛãñ ſuo
iudice ˖ et ꝙ nõ ſit interꝛu

¶Smam · nota. ꝙ diẽ añ
ſententiã⸗ergo de appella
tione poſt ſmiam mibil ſta
tuit · qꝛ qd de vno ðdade ¶ .

alio negatur.xxv · di· qus A..

RKRrA
„ — :

ð veꝛd eredo et idem ðdꝛ

idẽ iuris eſt m omnibꝰ ju⸗
Ddiclbus delegatis et ſub⸗
delegatis et oꝛdmarijs a
q uibus non pt᷑ appellarinñ
cauſa ratõ nabili allegata

dicit coꝛam idoneo ſudice
deẽ . illalſup qõnũ · . ſi ve⸗ g l de offi po. u. dee.
ro duo · vbi dicit · ꝙ hde—
legatꝰ aln cõmittat vices
ſuas ab illo poterit appel⸗
lare lʒz cã ſit app ellatõe re⸗
mota cõmiſſa.ſi̊ quãtũ ad
alia bñ tenet · cũ ergo re⸗
mota ſit appellatio añ ſen⸗

–

tentiã iĩpᷣo jure vt hic ꝓ⸗ W. Nr. ei eprect
vatur · quid opatur remo p= 2Aen
tlo app ellatioms cuʒ papa er 8y Jur
ſemper ſcribat appellatio r e D

ne remota ˖ J0· dſxit · ꝙ re
motio appellatioms ̊ ho
die operatur vt poſt ſen⸗

pellabatur ante cõſtitutõem iſtam ·s·de offi · del · ſup eo · ̊ ̊ noneſt
veꝛr qꝛ de apellatõ ne pꝰ ſnĩam nihil ſtatuitur ꝓ iſtã cõſtitutõem
remota tũc appellatur quotiens hʒ ꝓbabilẽ cãm apellandi talemqᷓ
ſi eẽt ꝓbata.⁊c· vñ pt᷑ dic ꝙ illud idẽ opatur hodie remotio appel
lationis cũ apomiur in ir̃is qð olim opabat᷑· qꝛ pĩ apellari tanti
