“ Suerſardetelert c tas? ulendos ſ de elericiſ pu⸗
ℳℳ xt*e *c Hi⸗
33 lige in quo null9 auditur blice ocubinas habentibꝰ qñ
apellãs · s· de ap· eum ſit· a te conueniuntur eeẽ coneu⸗
romana: in fyet. e·puemt binarios diffiten tur nec appa⸗
et in tali notoꝛio creditur
—KFumpilici officiali · ni · q · niñn
22 5. aliqñ/nec reqrit ſ clerin
3im eerend⸗ qñ oẽs admiſſum ſcelus ꝓclamãt · vt· ij · q · · c. ſeelus.
„ K et · e de manifeſta.Notoꝛ iũ iuris eſt de quo aliqͥs ↄdẽnat vel eſt ĩ iu⸗
re eofeſſus vt h·et · f · de ſta · ho · l· vl· et . ff · de re judi · res iudicata. a

J. e. c · vl in 1H̊ notoꝛio qñnq;ʒ reqritur ꝓbatio ſi negetur · s· de te iudi⸗

ſcut Notorium pᷣſumptũ eſt paternitas et filiatio · ff · in ius vo · qꝛ

4 ſenmp et. s · de fi · l. oquerente · et ↄſanguĩtas ðꝛ notoꝛia pᷣſumptaj.
3 de diuo:⸗poꝛro. Fi· ꝙ aliqͥs ſit filius alteriꝰ non poſſz vere ꝓbari · ff
Er de odi ˖ et demon luenis i Cõdemnat 2c· Bᷓ eſt notoꝛium iuris
k ( Oceultum · quod non hʒ vimndickam ˖ qꝛ latẽtia peccata vindictã

7 S „ non hñt · xxxij· q· v.xpᷣiana/et tam diu reputatur occultum licet plu⸗
Brecleian ᷓ diu abeccle ſia toleratur vt⸗ ie Reire:rvq. dlee vle⸗ 8
— e Epn 73 93 „ 140 miiNert⸗ Ca& ſ otne
D rG.E. .0 F. a; fe6 nmi pmlt ni:pe

i. ſacerdotes · in fus·de tẽp · or · c· vl · et et⸗s · e · vẽaqñqʒ tñ guat pyN, 16
. 7

ſuſpẽñ q̊ ad ſe · qꝛ m alio oco pñt celebꝛare nõ int dẽo · s · de cle · pe ·

obis . mulierculas⸗ dàà
rrij-di. interdipie. et xxxi.di·eum omni ibus N.
de¶ Perſonis · ar · o · ea c. j . dic ſup!. hac materia vt ibi notatum eſt Gr
¶ Macale · ſie · s. de pſũ up · cũ m iuuẽtute · a· C· S epi · a cle · eũ qᷣ⸗ . e r
ehtũ- quo ad ſe. nota ꝙ aliqͥs ðꝛ ſuſpẽſus q; ad ſe tm et ñ q ad
alios vt qͥlibet m moꝛtali peccato oſtitutus vt · vi· di · teſtm · a. j. 9 .

G04 — “äe

ad ſe et quãtũ ad alios · xxxij. di · nullus · pᷣter H· et · de ſimotãta/a
in fi·a S· e· vr̃a/qñqʒ aliqͥ Sꝛ ſuſpẽſus et nõ qᷓ ad ſe ut cũ ciuitaſ.ł .
la viterdicta ꝓpt delickũ ennũ vel ſecularil ptãtistũe cleriei nõ ſunt
tue⸗

G Euitari ·t ita lz aliquis ſerrum noſus nõ dz. in off en s

S c Q r s noſorid nò pu x ffini⸗ dor

Cichu Qa9/ Qaus õ x eſtens/ſi vxord lac dia byſinal, aypellendi F. GBane C Cleus „ ad eri allera

7 .

9 εα —

—

g sg'1 Aln, iure ofeſſus vel euidẽtia rei ſit factũ notoꝛ iũ/et de hoc ſatis dẽm eſt
”MZVMU A Pꝛopoſito · bñ dicit in caſu ꝓpo ſito · · de foꝛnicatõe (l . · e · vẽa
Sre rdhàα vt in Pnc. in iſto em caſu magis videt᷑ vit ãdus cũ in alijs non ſit qͥs
RCA r .„ip̈o inre ſuſpẽſus ꝙ;tũcũq; erimẽ fuerit notoꝛiũ excepto ſimome crĩe

=W D
. ſe, E, Srnend ei⸗ rep iunt/ᷓ· de fimo. tan
Sa ta.ot ſiec notauit vincen;
F P b(Ser ſmniam diffimtiam
de oꝛ · cog · cu dilectus ·

et · S· de exeep · deniqʒ
q clericoꝛ reimqn
Voda.et merito opelle
Qe l. gns d di füt ut ea dinittãt · quia
Sr a PI “ varare int elligune ipᷣo iu
et re · vñ quo ad factũ ſolum

erS. ſine poſſeſſone retoꝛque
tur iſta opulſio· ſic ꝗ.ð cõ
cel. p bẽ · lrãs · et · c· eũ nẽis.
cõtratrio em factoſiuri ſuo
renũciauerũt/ar · C. S fux ·
· j ar · ff. de tribut · ꝙ im
Her edẽ · eligẽ · ſcut ĩpſo
facto renunciat quis pᷣui⸗
legio clericali ·S· de vi⸗ et
ho. cle · ce vlj. de ſen · exẽ ·

eum non ab homine· otin

Bit · ar· contra· xxxij· diſ· R
qui vero · et · xij · q:i · quia
tua · vbi de hoc · et · g. ð vi ·
. r Ss— et hone: cle . qm illa otꝛa-
rered 7* ent ria intelligunt de miſeri⸗
α ιαο⅜⅝ coꝛdia et honeſtate/a ho⸗
die non tenẽt ipo iure / er⸗
ucd a.-Q. Qch. So cleriecus oiugatus be⸗

ſhis, Neftcium amittit / ut dickuz
E eſt/nec alicui ↄpiugato pt᷑

ſya n
NNn u di. oferrijet ſi oferatur dz P
ſrm pn Eper uari ĩpᷣo iĩure .c · ꝓxĩo · et
Pov ad Eliea; Deuo⸗ c · q a ted ſane · et · e· diuẽ
dein vrete enl,j nis failaen er itz us om
la ſine con duto ze/ mune eſt qð hie ſtatuitur/
Sſhi Dj )d. d Dimittere · qꝛ non te⸗
nuit matrimomũ pꝛiuãdi
ſunt beneficijs ſuis niſi cũ
eis diſpenſeturᷓ· e· ſane a
xxvjii · di · preſbiterum
Ane ad ſacros · xx v⸗
inñ · di · nullum · et · xxxi
Fenrortientun
L(aſtitarõ· ſequeſtr.
4 S en mäſionis cubſelo. te
di · eßs bñdictõem. hoc in

vxoꝛes ac cipiũt eccĩaſtico be⸗

e etrlhcα

Erri
2 n0 . Wme?

— —

ſuſpenſus non eſt niſ peccatũ vner cleſiaſticis obſequijs vacas ñ
hmõi ſit noroiuz pſmiam ſeu e . valeãt ob immũdicã ſuas ee⸗
confeſſioneʒ facta in iure aut c via &/cleſiaſticis ſ. acris indig ni tra⸗
per euſdentiam rei qᷓ tergius⸗ – andiſ eccleſiaſticis ꝓeul du⸗
ſatõe aliqua celari non poſſit bio bñficijs ſunt uidi

erint ð poſſeſſionibꝰ à alijs bo⸗
Jqui clericoꝛũ infra is aliqua otuliſſe noſe. cuntur.
ſubdiaconatum acce⸗ 7*Ü abe arude ecciaꝝ miniſte⸗

perint vxoꝛeſipoſ ad *. rio fuerint et bñficio ſea eqſtra⸗
relin queda bñficia eccieſiaſti⸗ tiad ipos recta via dñt abſ⸗
caet ᷑tinẽdas vxoꝛes dil · ee · q; otradictõe redire/

Ane ſacerdotes illi qͥ nu⸗

opellatisſſed ſi m ſubdiacona⸗
n e ptias ↄtrahũt que non

tuet alijs ſupioꝛibꝰ oꝛdibus/

vxores accepiſſe noſcunt eo nuptieſz otuber nia ſüt potius
vxoꝛes dimittere et penitẽti⸗ nuncupada poſt lõgam pnĩa⸗
am agẽ de omiſſop excoĩcati⸗ et vita laud abilẽ otinẽtes of⸗
onis et ſuſpenſonis ſnĩiam cõöo⸗ ficio ſuo reſtitui poterut et ex
pellere ꝓeuretis Idẽ bherfoꝛð · indulgetia ſui epi eiüs execu⸗

aAne ee. E uide⸗ (ep̃o tionẽ habere Innocẽ · in · noꝛ⸗
R attinugne deincepi iceñ · epᷣo

cam et virg ine habuiſſʒ vxo⸗: ſatõec i
em/ dẽ wrulañ · epo/ le cõcoꝛdat · Cũ ergo vir co⸗
0 ateet · · vtꝝ cle⸗ gitet quo acẽ poſſit vxoꝛi
ricimfra ſubdiaconatꝰ ordi⸗ ideo minus qᷓ dei ſunt valeat

= — „ . . N — & g0 E Pr
nem cõſtituti qui otinere car m Cogitaꝛe cũ qſi diuiſu in duo
nis deuicti vicio nõ valentes

e plenã ſui non fẽat ptatemut
ei quo ſtipendjũ recipit ple⸗

et tunc ei mhil reſtituit᷑ m quo caſu loquunt ↄ 5
cis aucte · m quo caſumtelligit̃ h.c.et ↄcoꝛdãtie h̊ ſignateſed Puic
ſolutiomi oppomt᷑· iſte culpa ſua ad hũe caſũ puemt · S dz imputart
ſbi · · de eta · et qᷓ · · i· ꝓpter H̊ dicũt dã ꝙ omms donatio facta ec⸗

Do clericis coniugatis ñ nes ijs quibus ĩtitulati fu⸗

ALexandertercius

Baꝛa cũ pſalterio ma⸗

e:1 lrede raſhtaſẽ

ſer tR Ne euit ari diu ab eecja tolerat ut · S· eet · vĩa duxit · et · xv · q · vl · e · vl. ni A 0 uerſe ſolutões rectarioſueuerũt aliud eſt cũ quis ſua ſpõte receedit
ſi in tribus caſibus ſequẽtibus cum quis de hoc ſit odemnatus/uel m

exe me cleſie vel monaſterio tpe mgreſſii tacitã hʒ oditõnẽ ut duret eo ibj⸗
vbi ſuſpẽſus eſt ip̃o iure etiã ſi crimẽ ſᷣt occultũ · xxxn · di · F. veꝛd·i · q dẽ pſeuerãte · ad mſtar dotis · C· de rei vx · ac · · vna · F. cũ aut. et · de *
=S S dote pꝰ diuoꝛ · re · nup· et
ſic clerico recedẽte qcũqʒ
mõ reſtituunt᷑ ei bona ſua
et idẽ m monacho vt illa
trãſferat ſcdʒo monaſterio
ad qð trã ſit · ſecus eſt vbi

aliqͥs donat eccie ad illam
non trãſiẽs ·qꝛ tune nõ re
uocatur donatio · quia per
fecta donatio ampliꝰ non
reuocatur · xxij · q · ij · nõ em̃

,C. de reuocan-dona⸗ l. ij ·

et · i · et · generalit᷑. a · C
de dona · que ſub modo ·
·pfecta·mſi aliqua odi

tio m donatõe expꝛeſſa fu

iſſet · de condi · appo · ve⸗
rum · veriul viðꝛ ꝙ iſtð di
ctumſſit de bemgmtate ꝰ
cetera conſimilia de diſpẽ
ſatõne loquuntur/cõtrarxia
vero de iure ſtricto · u pt
diei ꝙ ſ expꝛeſſe res dona
te ſunt tempe ingreſſus ·
minẽ; ſunt poſtea reſtitu⸗
ende argu· C· fi pen· ap·
moꝛs int erue · l· iij · et · C ·
ſi reus vel accuſ.moꝛ · fue·
¶·· vl · miſi grãm vellet fa⸗
cere clericis/hñ vero tacite

clicus piugatuſad eccĩaſtica OQR ueſis fal aejs et · Yac⸗ Piens im. aceroanr
bñficia vel ſacros oꝛ dineſaut cepimu aũt eu qdã clerici tur perſonam ˖ et ſie pt m
adminſtratõ nes eccjĩaſticaſ tue dio:qui matrimomũ con⸗ tellicn alzdiet bona 4 eſſe en
. j ita⸗ traxer᷑t ecciaſtica bñũficia de⸗ſunt acceſſoꝛia · et ĩdeo pᷣn
admit tatur niñ foꝛte caſtita⸗ raxert ecciaſtica b kicia de⸗ Sonk leduuntur, kemſ
tem wue ret ꝓpetuam ꝗq́ᷓ vmi⸗ tmere otendut in quoꝝ ↄuer⸗ Wationom poſuit a30 C. 8

ſacroſan · ec · ſup autent · in
Ane ˖ otubernia ˖ im⸗
PBe ponit · inter buos p⸗ V.
prie dieuntur cõtuberma
C de meeſt · nup · eu ãcil⸗ Re
lis.de pena filioꝛ talium

hẽs . v . q · vl · cum multe ·
n ¶ Officio · ar · vẽ · xxvin ·
di · pbᷣꝛm · ſo · illud de rigo

S eeiggo N oefg nces canomſer deant ſpoli. mius ammuetur AanſqurA: drrem P diuspenge
i dſesſtos, eünconn ri. d wlum tetene cy eus hmoõicleticos bffficijs ecclef⸗ recta pmiam etbs Ei
ſuſpicõe poſſint ſoparatiʒ ſimulwluptatibꝰ et carnali⸗ aſticis que mm tua dſoce ſi ſunt 0 Er mdulFenearreſe . 1
mea ere lſas Reſſent inie bus deſderijs ac dĩnis et ec⸗ adep pues ap · re/ p̃ſertiz cũ ep̃ipñt eũ talibꝰ ſacerdo .
nes non poſſent ꝓmoueri N . ubs diſpẽ are q̃ ↄtrabuůt ¶ ho⸗
mſ Krdre H ad religionez in ſacerdotlo · ar · o · . de
zverj. un⸗ din⸗ cum = biga . nup · ß il lud intelli⸗ ſſe 1.
Is Pditus 'etc/ ad aplicam. vel die ꝓut noꝗj· de Ouͤe oiu. ↄiugatꝰ. ijn ge de eoqͥ pᷣmo in laicali hĩt u habuerit vxoꝛẽ et poſtea ſacerdos ecõ S.

— —

—, ß,.—

V SA* n non p̃t ꝓmouert. verius eſt ꝙ
qꝛ iſte non diuiſit carnẽ ſuã m

f: glo· q mepit nunqᷣ d· ærupit vxoꝛẽ ſua añq; eam ducẽt/ g moue⸗
=SS S Wir gmin?ꝰ · ar· ꝙ qͥ coꝛ⸗
=er Pſe Sa—s Mus⸗et deſponſata dz eſſe in
—rr RSD. at · o xxxnn· di. valẽtimiano⸗ et.

ri nonp̃t · xxxnn · di · eurãdũ · et · c· cipi⸗
virgimtate · xxx · q · v qualis:vbi ð Hoce

p̃t ꝙmoueri. q; cã impedimẽti ceſſat.
plures vñ bñ pt᷑ ꝓmoueri.ar· pᷣdicto⸗
bitũ · ⸗=ſuetudmẽ/qꝛ diffiene ↄotinen

s de biga debitũ / qdã dicunt ꝙ iſte Juer ſis· fallacns · cithara· per

rußm c· valõtiniano. et de
NVod aà te· nõ valẽt es / qBter⸗ tiã ſeruat q ilicito ↄcubitu macu⸗
„ lare ſe non deſinit/ xxxinij · di vero · Ja vxoꝛe · xxxi · di. mcena·

4 . Er, 4 . nmundiciã. qᷓ tñ caſtitas eſt cu⸗ B̈ p apellatur immundicia qᷓ
2XA

α e S ribusanno vicis ſue nõ diſc edebãt de temploſut non iungerent᷑ vxo
rres ee. ribus⸗ xxxl · die tenere ·˖ ſed Hodie ſe emper eſt abſtmendum vt eadẽ di ·
ol hus Etauſaetc.ſequen: et. cresa. Kee ſpriuandi S:e-c iret Fediuiſis
1 edire · ſ · xvi. q· vi · de lapſñs · cognouimꝰ. et · e. illud · S. de renũ ·
ex trãſima · xvij · q· nij· c- vl· ff. de colle ˖ illici · l. i. in fi/ar · o nõ de
beant ad eũ redire · xn. q.ij. nulli liceat. x vnj·q⸗ mij · ſunt qͥ opes⸗j.S eõ

di ·appo · verũ · im autẽ/de mona · ..·ſi vero reim quas eelen liy boe di⸗

= . 2. ad obſequiũ eccie vñ illi qᷣbus licltũ erat hẽre vxoꝛes priſtinis tẽpo
Q

7*

SDme ſad. Caꝗ/ Ea; 8 ſpae nd Elo ανπο⁵ α.
— 4 „ „ Gñͤ 7 T/ n
vyme et miſꝗ 29 m ſa i eX, Go. diſput W u pio*a

traxit ille tanq; biĩgamꝰ tputat᷑ ꝗpter intẽtõnẽ cũ ope ſubſecuto / vñ
non pñ̃t ibi epi diſpẽſare Hvero de his tm̃ qui otrahũt poſt oꝛdinẽ
Auſceptum et cum virgine⸗ Fetharã intellige vitam actiuã
ſeu laicalẽ· p pſalteriũ mtelli⸗
Se vitã otẽplatiuã ſiue clericalẽ ſ̊ aliqͥs nõ poſſet eẽ ſimul contẽpla 5
tiuus et actiuus et ſic ↄoiugatus eccĩam hẽre nõ dʒ qꝛ non bñ conuen

unt · . e· quod a te / otra · · de renunci niſi eũßpdem · vbi quis põt eẽ

contemplatiuus pariter et actiuus· ſ̊ de alia ↄtem
q¶ Diuiſus:qꝛ pluribus intentus mmnoꝛ eſt ad ſin
ad vtrũqʒ feſtmat neut bñ ꝓfieſt · xvi · q· i. pbᷣro
Srai narzun Fft

r¶ Sclẽter · ſecus ſi ignorãter · qꝛ

platõne dietur H
gula ſenſus· et duũ
8· C· de aſſeſ· nemo

unc poſſet eos priuare · . ð ele ·
atere qꝛ⸗ cum vmton.
¶ Kon p te ar · ꝙ nemo pt᷑ vemire ↄtra factũ ſuũ ·ſi. de fi

p̃ſ· veniens ·

vyij q· nj monemus. ff · de adop · poſt moꝛtẽ · et · ff. de ſerui · ru · pdi . ꝓ
fundu/ar· otra. s.· de ele. noſtiq.de p̃bẽ· cũ nõ ieres de rebus ee· ñ

aſie · ſi quis pbhᷣroꝛꝛ · Iv · di pemtẽtes · et · xxxv · q

quis cõmiſt · et · C . de agri · et cẽſi· quẽadmodũ/ad ie̊ dixit Jo· ꝙ vbi
agitur de reuocatõe rei male alienate idem qͥ alienauit põt repetere

e nr,,rr Serde b

traria· aliud cum iud α&

“
r .
G

„ .
ſerfes — N
N
A

ix ꝙ quis.et· e· qd m &

H

qm̃ quilibet in alienatõe rei eceiaſtice auditur voles otradi cere. xij/ ILIL(Kon põtar- ↄ. ꝙ clericus etiã non tonſuratus gaudet puil egio .
q · i· nõ lieeat pape · tũ in fauoꝛẽ eccĩe tum in odiu illius qui recepit clericali vſq; ad trnã ãmomtõnẽ ꝗj.de ſen · ex · ſ vero aliqͥs.et·c.iĩ au⸗ Rrs P —r
W. xem ecceĩe etiam mmus ltĩme vbi vero agit de repetitoe bñfien ſecꝰ diẽtia · et · e Ootingit · ĩmo nec poſſet renũciare ut · c· cõtingit · et · S. de e ek. D . ,
N eſt · et hoe iõ ne deẽ via male volẽtibus reuoeare libertates ſ uas ˖ vt fo · ope · R diligẽti · & multo foꝛtiꝰ tõſuratus retmet punegiũ et cle⸗ . Jen A.
rxvi · q · i · vifis · et · C. de dona · ſis argentũ· F. fi et qꝛ hic tm fauoꝛ ricus ↄiugatꝰ tenet᷑ poꝛtare coꝛonã ·s · de vi · et ho · cle. clericus· de y ☛4

¶Moßm Cn En. aaß e lis οϑ cditt a οαα co ꝗ)

4
I mimno pprenm d wisribg nimm) IMructo/
rE , g zrus hern

et nõ odiũ/ lau · diyit q; vbi factũ reprobat᷑ a iure ille idẽ qͥ fecit po
teſt vemre ↄtꝛa factũ ſuũ mſi m penã ei mterdicat᷑ vt H̊ m verecuũdi

quo & puilegio inteliigiẽ dieas v nõ loq de illo Puilegio · xvij
enij·ſi qͥs ſuadẽte.qꝛ clericꝰ tõſuratus volens vti puilegio clericali

α☚

am ep̃i Boe fit qͥ ſctent᷑ tali
bus ot ulit bñficia/vbi at᷑
factũ non tʒ ex alia cã/pu⸗
ta im re coĩ · ibi qui oceſſit
nõ pᷣt vemre otra · vt ĩ ·l
pꝓ fundũ:qꝛ qð ſuum pꝛo
pꝛiũ erat ↄceſſit capitulũ
illud vemens loqtur dil⸗
penſatiue et illud ſoluitur

Wa. „ —
bi . monemꝰ. intelliiẽ Plupioꝛẽ

poſti iam depolitus eſt
alienatoꝛ · ne ſit otra · e · il⸗
lud. quod quis commiſit
G ν6 à (poliados ßas ofe⸗
L AEWpeoret illa bñficia pꝰ ſpoliati
rn n onem credo ꝙ oferri de⸗
Reαοι beant ?m diſtmetez illis
te Jar= „c.s· de ele ˖ cũ in eũctis · m
Pt fi et er nbil eſt. vt ſi ca⸗
de iy-b nomel cõſenſerũt epo per
S&&εα⁵ artepm oferant ſi nõ oſen
iEI— ſerunt ꝓp capitulũ cõferã
tur eet hoe millis benefi⸗
eijs in quibuſ d euoluit᷑ po
teſtas a capitulo ad eᷣm ·
et econuerſo · m alijs p ar⸗
chiep̃m ꝓ quem iſti remo
Yuentur .
Vvmolim . in minoꝛi⸗
bus. ut.xxxij · di · R qs eoꝛx
e ¶( Votum otmẽtie · xxxi⸗
di. nicena · et · c · qm · et· c a
rr. tle Uter et ſ eſt ar. exr b or
.ecidentales clerici voto ad
DWE. Otinentiam tenen?⸗ qð q̊
“ dam negãt dicẽtes ꝙ tan
9 tum er conſtõe eccie h ſit
ar.lxxxnnñ · di · cũ ĩ pᷣterito
vnde dicut ꝙ papa pi diſ

— —Gð

— Trde pẽſare ut aliqͥs cõtrahẽt

8 Noc in ſacro oꝛdĩe etiã ſi vcedẽ
tur contra votu diſpẽ⸗ C

lare non poſſet/vincẽ · dir⸗
it. ꝙ ubi clerieuſ in oꝛdmu
ꝓmotõne eypmit votum/
tenetur ad id et ſi papa di
ſꝓenſaret cum his contra
votum diſpenſaret/ hi ve⸗
ro ñ expmit ſi ꝓmouẽdus
eſt iuriſpitus eodẽ modo

6 teneretur iñ vero eſt iuris
inſcusnon teneret ex vo⸗
to ß̃ ex conſtõe/ et ſi papa
e dilpenſat cũ tali non itelli
3 gitur dilpenſare cõtra uo
tum ß contra conſtõnem⸗
eccĩa tñ non diſpẽſat ꝙ ali
quis in ſacro oꝛdme otra
4 Pat/ Alud veruz eſt qð ex
conſtone eccĩe mtroductũ
1. eſt/ vt qui ad ſacros oꝛdi⸗

nes vult ꝓmouer pus continentiam dz cpfi teri expꝛeſſe·i xxviñ · di · e ·
— niullum . aut etiam tacite ut · e · di · diacom · B/eo emm ipo ꝙ quis pꝛo⸗ 9
DW *mouetur ad ſacz, oꝛdmẽ tacite intelligiẽ̃ vouere continetiã et h nui
A* afiat mẽtio de voto ↄtmẽtie ætuto facit aliquẽ meligibilẽ ͥ alias
Pa . 5 ¶ Kepugnet · ſe & oſue⸗ eligibilis eſt· ſic et qui itimus eſt ad ma

N
WRͤ ê

— -

buteia ab⸗ 608 nõ pte ſy

A . trimoniũ cõtrabendum p oft uetudmẽ fit illegitimꝰ . de co gna . ſpi⸗

rerum eccĩaſticaꝝ ſuba ſole⸗
at depire p tales niſi foꝛte ta⸗
libus ſcleter otuleris eccĩaſti⸗

ecernim? ſpolian⸗
ac herõtino Ep̃o
Vm olim ad nrãm auð·
pueniſſet ꝙ canonici an⸗
glorieicantoꝛe tricariceñ · ſi⸗
bi elegerãt in paſtoꝛeʒ et · F
Licet tibi de foꝛma electionſ
canonice/ac idoneitate pſone
in alijs cõſtetiſſet mouit te tñ
ꝙ cũ pater eius grecꝰ fuitet
luxta ritũ grecoꝝ vxoꝛẽ du⸗
xit m minoribꝰ oꝛdibus cõſti⸗
tutus cãtoꝛẽ ipᷣm ex vxoꝛe le⸗
gitima in ſacerdotio ſuſcepiſ⸗
ſet · Nos igit᷑ attendentes ꝙ
oꝛientalis eccia votum ↄtmẽ⸗
tie non admiſit qm oꝛientaleſ
im minoꝛibus oꝛdibus cõtra⸗
hunt et in ſupioꝛibꝰ vtuntur
matrimonio iã otracto:Mq/
niſi ꝓ eo ꝙ inter latinos gre⸗
ci hmõi ↄuerſantur/regionis
oſuetudo repugnet ñ aliud ñ
obſiſtat ad confirmatõneʒ et
oſecratõnem eiuſdem ſine du⸗

dos

Dhannes nobis ctay,
oquerẽdo mõſtrauit ꝙ tu eus
ſcmcy iam dudum vxoꝛẽ itĩmã
duxerit /p eo ꝙpus in acoli⸗
tum fuerat oꝛdmatus ſopellẽ
niteris ut tonſurã deferat ele⸗
ricalẽ ex qua inter ip̃ᷣm et vx⸗
orẽ ſuam poſſet ſcãdalũ gene⸗
rari cum de conſuetud ine kre
ſue clerici vxoꝛati nõ cogant
mutti portare tõſurad ¶ m̃
igitur idem etiã tonſuratꝰ? nñ

maton

—,

2=èðð ſup eo · xxxi · di · placuit et ſic cõſuet ie artat et ampliat iuriſdictõeʒ

— . .

4 X.

g. de offieleg ˖ q tranſ latõnẽ · ff · qð vi · aut elam · . ij . · nõ tm / et ic
conſuetudo mn electõe pᷣcipue oſiderat · S · de cã poſ · cñ eccia · et · 8·S

6 . . .
6. N D conſue · cũ dilectus · et. xxnij ·q · i · pudẽda · ar · ff · de decur non tantum

6

ar. contra:/S.

nie Cad Lon

de conſue cum venerabiis
OPannes-Puilegio xvn· qnij·ñ quis veli llo · C· de epi · et ele · · i
gio dedra/ gio

V generallet · xvi · · iG. nouarum ein e· vñ eccĩa
m del deo · Yᷣba iſta ſüt · xxiij · q · vin! ᷓ ecce⸗ ð ag ris ſuis tri butũ
ſoluit impatoꝛi ·xi · q· i· ſi tributũet/c:magnuũet. xxi/ q· vl · tributuz
n ( Iuſticias·et ſie pʒ ꝙ clerieus ↄiug atus et tõſu⸗ et · c. e duemoꝛ
ratus non gaudet puilegio clericali ut· 8 e⸗ Johes · de hac mat a die · =
ati perdunt hoc puilegium poſt trinã
admomtionem dum ſe immiſcet negocijs ſecula ribus. vt . s · de vi · et
Po · cle. c· vl · Item ar · conẽ · de ſen . ex · cõ tingit · ſolue vt ibſi
T conſultatiom · conſtitutusob hoc ſumut quidam ax · ꝙ Pt

Ht pᷣuilegio clericali gauðre·

Nſã · iym ſup tonſuratõe bu⸗

iuſmodi non moleſtes / dümõ
nullũ pcipiat bñficiũ eccĩaſti⸗

cum cuius ratõe teneatur cle⸗
ricalem deferre tonſurã qꝛ cũ

eum opteat ſecularibꝰ nego⸗
cijs immiſceri/tonſura ipſius
ſecularia exercẽtis videt᷑ ꝓfe⸗
cto in miſterij noſtii vitupiũ
redundaꝛe/ ono · iij⸗/
Vm decorẽſet · F. Cos qᷣ
fuermt publice vroꝛatiß ad⸗
mitt atis deceteꝛo ad ee cĩaſti⸗
cas di nitat eſ dimiſſis ab eiſ/
quas nõpoſſunt ſine pꝛauo ex⸗
empiget grauiſeandal reti⸗
nere · Honoꝛiusiij·h· quõ⸗
dam regine anglonę?)ã
x pte tua fuit Poſitũ / .
mnonnulli literati kre tue
habitu et tonſura clericali re⸗
lictis publice ducũt vxores
¶ut tñ conſuetis iuſticijs/ et

vbitis obſequijs te ðfraud ẽt/

tonſuram reſumunt abiectaʒ
et ˖ Yqdam etiã accepta pꝛi⸗
ma tõſura ſiliter ↄtrahũt / et
eandẽ tõſurã deferũt vt eox
ptextu excuſari veleãt a pre⸗ ride.
dictis et · F· ¶ Cü igitur red⸗
dẽda ſunt que ſunt ceſaris ce⸗
I. ari et que ſunt dei deo equa⸗
mmiter duxi mus toleradu ut
a talibus iuſticias debitas /ve⸗
lut ab alijs vxoꝛatis exigas 4

C(Ein⸗ cõſueta Adem/
¶VRT. .. t.t. ſatiſfiat bꝛeui

rñdemꝰ⸗. R. miles tue diocebß

ltutus etate tõſurã tm̃ et co⸗

cũ olim imn mmnoꝛ eſſet cõ⸗
en in 1

rrona clericalez alſumpfit non

debent eſſe immunes . de emu · ec · nonminus et · C. de epi. et cle.leij⸗
Sii mOοσ;

ut ibi imo et clerici nõ coniu

O metur/
ſhna Vm decoꝛẽ⸗ admitta
18.

etiã vxoꝛatus hñs mtẽtõ
nẽ redeũdi ad clericatũ il⸗
li puilegio nõ pᷣt renũciaẽ
pcipue h recipiat bñficiũ
ecciaſticũ vt pʒ ꝓ iura pᷣ⸗
dicka. et talis teneẽ poꝛta
re tõſurã · s de vi · et ho⸗
cle · clericꝰ· cũ etiã depoſi⸗
tus teneat̃ viuẽ m regu⸗
lã ęcecĩaſticã ·lxxxi · di · dẽem.
vbiclericus coniugat ꝰnui
lum ꝓcipit bñficium eccĩa
ſticum et qͥ nullam ſpẽ bʒ
redeundi ad clericatũ nul
lo puilegio clericali gau⸗
dere dz · nec füt opellendi
aliud de clerico oñdẽ ut il
le qͥ ↄtrahit cũ vidua.lxx
xim·: di . qſquis·vñ iſte nõ
erat cõ pellẽdꝰ? ad tõſurã
cũ nullu bñficii eccĩaſticũ
habuit . .·e · e· vl g dieit
etiã tonſuratꝰ pꝛiuilegio
non põt clericali gaudere
mtellige de puilegio qð
Hñt cleriei ne vexent᷑ aliqͥ
bus exactionibus in peꝛſo
na vel rebus ꝓprijs ut· C

de epi · et cle⸗·J. n. H pᷣuile⸗ „2
nam ãamonitõnẽ · S· de vit · l⸗ s Cerleaſ
et hone · cle. c. vleex pz⸗ tis Oi nitates 6d
te· ergo multo foꝛtius cõ
iugatus et tõſuratus qͥ ex
erczʒ neg ocia ſeculaia iſto
pui legio gaudere nõ põt
ſieut iſte de quo loqui᷑ dd
cre/puilegium clericale m

—

multis conſiſtit et iʒ ĩ vno *

amittatur in alio adbuce l. 5 N. .

H¶ Dimiſſas · qꝛ cõiugatt
ſlimp i eia bñficia poſſiðre
non pñt · et ideo eis fuͦt p⸗
uandi · · e · c· i· et · c· diuer⸗
faead a te· et · c· ſane·
i ¶ candalo· ob à Lb.
ſolũ qñqʒ repellitur quis .² Deere
a bñficio.·jde p̃ bẽ· cum te Ne Py g WeXα
neamur· qꝛ ñl cuʒ ſcãdalo x
faelẽduz elt · s · de pſerip ·
mhil ꝓdelt · s · de tẽp · oꝛ·
xpte · iu aares. —
ſtieijs/ p̃t extu hmõi A S vre ”MDq
elerieatꝰ Peknant ſubire e αHne ,
judiciũ reginenec volunt
1¶ Obſequisi-agarns a
ꝓpangeris a qui bꝰ clerici

— .d —

Fe S. K.

S n n
N

in fi· et . c· ſe · vñ eccĩa

niſſoꝛem etatem excuſetur ne poꝛtet coronam · ſed boc non eſt verũõ
vnde dicas maxumt ut · . e iobannes · vbi de boe
vt ſul. Clα effnimiſes pop dna d Puilegio deaſ·

NoR No Fet ðèð Rate uiſx 8 aſ. ne Ongααιs ? 4e maio

tee ier ad

a (Cogendus qꝛ licitũ eſt ei renunciare huic puilegio cle⸗

M. —s .W◻² “l ricali · eũ mullũ recipiat bñficiũ ecciĩaſtieũ vt dicit deẽ · Johes

4 S ⁹ ,

et babitam et ambitã- S de tranſla. inter coꝛpalia · et· c quanto
ääG 94 —.

alij mferioꝛ es ſine licentia ſui epi · · de renun · admonet

Pd
mne⸗
auſa.ſ.ambitio maioꝛis digmtati g et eſ eſt Har · dubia in peioꝛẽ

On liceat trãſire· ſine licentia dñi pape ut · vijq·i.ſi qsalias

Ee, e D he a dna nio i6

ſtodes cartaꝛz ꝛcr · q· ij · inſtitui · ex quo em̃ intitulati ſunt debẽt ibi
ꝓpetuo ꝓmanèẽ · lxx · di · ſanctoꝛꝛ· et · lxxi · di · c · clericos · et · xxi · q i· c · i. =

o¶ Amoueriꝗ· de p̈ben · qꝛ intm et · c eum non ignoꝛes · pꝛemiſſa ta⸗ S „* A
men admomtõne · e · inter · et. c · vl · et · c · ex tue r

N

Trr
p¶ Dꝛelat · clericus emſine licẽtia ſui pᷣlati abeſſe non dzʒ etiam ex iu .

ſta cauſa ſiue cã ſtudioꝛx vt hic pʒ ſiue alns iuſtis cauſis puta cã pe⸗ . E.

Anc D

„* .„Be C* . t. .1* ,Et*
P. S e Pen eſſe int erptanda ·s · de eleic · ij/ ar · ? ·de re · iu · eſtote · et · ff 8.

dedu⸗ quotiens · ij
d mmoꝛ? ˖ nec tñ illd
A fa ciẽdũ · qꝛ q̊ creſcit/de
mimoꝛi ad maiuſ creſcẽ dz
xein · di · legimꝰ. i fi.a .s
— , de trãſla · c· j· et · lxxni · di ·
c· geſta · ar:Afaciliꝰ em di
ſpẽſat᷑ vt quis trãſeat ad
maioꝛ ẽ; ad parez vel ad

—.

e⸗

non °2

mjinorẽ ꝗpt᷑ maioꝛẽ vtili—-

tate · 3. de tranſia. licet ·

28

oibo aꝓPpbãtibꝰ ſi uiaz
depoſitõnem· quoniam ſo⸗
lus papa depoſuit·
† epoht?.. a digtate

toltime vt rediret . e · mt
IZtuoꝛ.et · e· vl · et alias nõ n5
Sabũudꝰ diſcurrat/. J. eo · ex
WVia nõnulli dig (tue

ta qnqʒ e eĩ aceipit᷑ ꝓ ſecu⸗
lari progatiua · xxin · q · v·
adniñſtratoꝛes · et. xliij · di⸗

re n

pitur · ff. de offeẽ · qſto · l.
vniea · m pn. int erdum
oꝛdme · nij · di · demq; qnz
b oditione accipitur · ve
ſtire enim dz fructuarius.

ci interdũ ꝓ ptãte acci

j. Hm oditõnezʒ. ff · de vſu
fruc · et quẽad · qs vtatur ·
h et ſi quid · .. iſ de pena i⸗

V * Dr
— —

8 G

I.e: conquerẽte · vmcẽ·
b Gfnruta vtrrgn

Nt⸗ p totum et. . q in. vmo⸗
. Eet xvI* viti laicoset
Rah 9. gee de. lxxxix · di · ſingula · et · S.
n8 t. un eta · et qualita · eam te · et
5. e · vonaurrente
AT moſm Cn.re-1 veosa
de aſſeſſo ˖ nemo ·
ſam-hoc qdem i ius

a, 184 ſt vt in ea eccĩa ĩ qua

R. αο intiulatus eſt dẽat deſer

ſanctoꝛꝛ et · lxxi · di · e · ele⸗
ricos.et · xei·di· eleuterius
Joq; eñ in caſti caſu poteſt q s
eruire ꝓ vicarium vt euz
pꝓrochialis eccĩa annexa ?
dignitati vel P̈bende . de

= PryA.

ca du · tol. I. vna.ſinautem·

A. 66G 3 ¶WMꝛiuetur . de pben · de

Sang⸗

ſua remot?/et pmo! moni⸗

dẽret puari q;tumcũq;ʒ vo

3 S d ates ˖ dignitaſ dielt
4 al⸗ erel, quedã progatiua in eccia
Eray ꝗq̃ alio noĩe pſonatꝰ appel⸗
PNTa lat᷑ ut h· et · S· de H p · ad
enn as⸗ aur es. et · de p̃bẽ · de mul

vuos m dignitatẽ eoru 13

ſtoꝛꝛ qͥ retinẽt plures di⸗
nitat es hẽs qꝗj.de p bẽ. ð
nnulta et · · de Ale · dudum

teſtate puetur

uire . xxi· q· ij· c · j⸗ ot. lxx · di.

uis · eq̃ m ius vo.vi. exi.

eſt co cogendus deferꝛe bitum
clericalem
De cleri cis non renden tibus
m eccſeſa vel pꝛebenda
cõcilio ſardacenſi
On liceat eßos ciui⸗
tate ſua tranſire ad
aliam. manifeſta ẽ ei
aP qua facere hoc attẽp⸗

tat cuʒ nullus ſit muentꝰepᷣs

qui ad minoꝛem de maioꝛi ci⸗

X geſtis I4 WDB
Bim ſinodo anaſtaſ
pᷣſſꝛ cardin · ti · beati marcelli
ab oĩbus canonice eſt depoſ⸗
tus eo ꝙ pꝛochiã ſuã ꝑ annoſ
Dv otra canonũ inſtitutaſde⸗

ſeruit · et in aljems vſq; todie
demoꝛatur

xcilaterañ
Wia nõnullimodüu aua⸗
icie non ponẽtes di
tates diuerſas n eaer⸗
plures eccĩas pꝛochĩiales con⸗
tra ſacroꝝ canonũ inſtituta

mtunt᷑ accipe vt cũ vnũ vnũ offi⸗

eiũ viximplere ſufficiat ſtipẽ⸗
dia ſibi vndicent plurimoꝛũ
ne id decetero fiat diſtrictiuſ

imbibemus. Cumigitur eccja

vel ecciaſticũ miſterium com⸗
mitti debuerit talis ad hoc p⸗
ſona queratur que reſdere
locoſet eurã eius p ſeipᷣ̃am va⸗

leat exereere · ſi aliter accũ le.

fueritet qᷓ recepit qð contra
ſacros canones accepit amit⸗
at et qui dederit largiẽdi po⸗
ex · ii · ebo⸗
raceñ · arep̃o

er an-o. ſtatutũ ſit vt pſo⸗
ne tali eccĩa vel bñficiũ eccja⸗

pben · extirpande. Tqui vero. et . c. expoſuiſti/ unt autte autem quedãz G
p alios fieri non pnt de iure vt officiũ m eccĩa mſi m caſbus vt dixi ·
* Hice pʒ · ff · de ſolu · inter artifices:et · g. de offi · dele. qm apoſtolica
SAn ar · ij q· in .· S. abolitio que dã vero ſunt q̃ᷓ Pꝓ alios fieri pñt.C.de
ARiuitzr et · s. e ele · eũ in cunctis · a ibi
augetur pena/ et die puet
rangaerge p ie Ppuetur ea vice
n Cum effecktu · nõ ꝙ ba cũ effectu funt accrpiẽd⸗ .dD
e lriß i⸗ ec autẽ verba · ut. ff · ne q Hõ

corradicut. ſpo fac cojrecedẽdo ſez

ſi per aliuz

e S dSakeen⸗ ff⸗ꝙ quiſq;ʒ iu. l· i. G. hoc aũt· C. coĩa dele. l· n. a · xvn · nn

3 ſuadente · et · xxi · di · plalmiſta · et. xvi · q· i · ĩ canom b9. v. exj

,

grinatõnis · de oſe · di· v · nõ optet · vel ꝓ negoens ſuis · vi · q. i Pſẽ

ſticũ Neramret reſdere in
locoſet curaʒ eiusp ſe valeat
exerecẽ nõnulli ad eccĩaſ pñta⸗
ti boc ſe e poſſe affirmat ſʒ effi⸗

eere otr adicũt et · F( uũigit

verba accipiẽda ſint cũ ſ effeu .
tales ſi pñtati fuerint non de⸗
bẽt admitti/ et admiſſ potert
amoueri ñ forte ð inĩia ſuoꝝ
Plat· vel ſtudio lraꝛũ vel pꝛo
anms honeſtis cauſs otigerit
eos abeſſe nec procinari ðᷣbet
eis apel. diffugiũ Korra hu⸗
juſmodi intẽtõnẽ ecreti fue⸗
rit interiecci X de⸗
Raternitati · t let I⸗
terea clericũ alterius dioceß
abſq; en

cepis ab ap · ſe · madatũ dẽ/
² Dnquerete nobis . p̈⸗

dqua vire neceſſaria vix pt᷑ p⸗
cipe annuatim · xx · ſolidos ex⸗
toꝛ quere conatur aſſerẽs bñ⸗
ficium iſtud in eadẽ eccĩa ſibi
fuiſſe collatü et. F. f·t · miq. fi

tibi ↄſtiterit ꝙ dickus · g· ha⸗

beat ecciaſtica bñficia Ti ſuf⸗
ficiẽtia vel ꝙ eidẽ eccĩe nõ de⸗
ſeruiat
ficio fiẽtium ſublato impedi⸗

de cng Sen Dy, fᷣnino

&lιπ – nS* ri Wrer m ADynßen fee Ee 7

obus · c· le · et ſine iſtis liis

ticijs lris ſui epi an.
non debes rarnaſnin eo re⸗

S ſbitero accepimꝰ · g·
1clericeus ab eõ ꝓ eccĩa ſu ie de

ſibi ſup p̃ſcripto bene⸗ · n· dilectiſnmi . exᷓ con

tium · ergo multo min ꝰ?ab
eſſe dʒz ex non iuſta cauſa
q ¶ Diffugiũ · ar · otra · S.
de ap · ꝓuemt · ij ſo· H loqᷣ
tur de eo q hʒ curã aiaruz
et qͥ expᷣſſe ꝓmiſit reſdẽ·
ibi de ſimphei bñficio et ð
eo qͥ expᷣſſe ñ cpmiſerat re⸗
ſidẽ ibitñ pendẽte appel
latõne p alium deſeruitur
m eccleſa de bñficio illius

r ¶ Decreti · de Hoc no⸗s ·
.. pximo B6.
Ratermitati · ↄmẽda „

ticijs. Ir̃e omẽdaticie ſiue N s ge.
enee dicu nẽ q bꝰ ele ſe⸗
ricꝰ dimit tit et abſoluit a v.
ptãte ſui ep̃im qbꝰ ꝓhi⸗
beðt teſtiomũ de vita a oꝛ
dimbꝰ illiꝰ/ de iſtis litens

.,
T N

ſatis ha bes· lxxi · di · e · pꝛi

mat9.et · ce extraneo · et du

eps non debet elericũ reci
pere alteriul epi· ut ibi ðꝛ
nec oꝛdmare nee retmere

vt · lxxñ · di · ꝓ totuz · et e e e P 3

ricus ſine licetia ſuiep̃i ec⸗
cleſiam ſuã dimittere non Shs ⸗
dz s· de kenuns abrhoyet. rkne
Itẽ dicuntur dimiſſoried ⸗
dantur appellantibus que el * t
vulgo apoſtoli dicuntur ·

ff. de vx · ſigni · dimiſſoꝛie 1 Ee⸗ 2
Onquerente · nccr ia· .
( potius fuit ſibi T. ,
ſubuenienduũ · ar . de cẽſ · r Pec
licet · et . C. noua· vec ·l· i. ene

et · x · q · iij · vnio
u ¶ Percipe · ad hane alle

gatõnem non ſe refert pa⸗ S e

pa in ſequẽtibus · et h̊ iðo c,e

— &

S2

N2 =

2
„ 2
8

„ S

———
2 S 3

+ £

qꝛ tpe collatiõis põt llð .
opponere non poſtea . vi ·

ſentit in eum· z pauperta

2

niento appel eton imwnas 1 ndteenper in .
E cete ro et⸗ Tdẽᷓ / x ¶ Sufficiẽtia· im hae ſuf
eteimns je eanoni ficietia ↄſiderant Ben⸗
cis donec in ſerui tio tuo fue⸗ bilitas · ſcia· qꝛ tales ꝓſo⸗ r ee “
Sᷓ ſub S oſn ne maioꝛibꝰ redditibꝰ fut &
rint qᷣcꝙᷓ ſubtrahi debeat vl ”
honoꝛãde · ti · ꝓx · de mul l 5 —
S qð decoĩtatis ſibi bñ⸗ ta. mn fi. dignitas oſid er ã S08,6 N4
ficio debeturniſ foꝛte ſint vi⸗ da eſt · ff. de yſufru · h et ſ
Qualia que non oↄſueuerũt ab⸗ 3en iira poſſi ucht
ſentibus exhiberl· ſibiet ſuis et hoſpitalita⸗
entibus exhiberi tem ſeruare et iura epalſa
OlEleſtinus · iſ ſoluẽ · t· ꝓx · de mõacdbis
y Deſeruiat · qdʒeũq; iſto O e Dr
rum conſtiterit ſufficit ad
repulſhionem iphus- arg; ℳ
.s. de ſep. inter cetera et ſie patʒ ꝙ elericus reſidentiz facere d e dz mn
eecĩa ſua · alias pt ea de iure coĩ Puari · s de ap· pPuemit· ij· et . Je · mteꝛ · K.
et · e · vl · et peipue eum hʒ in eccia aliquam dignitatẽ q I·e· ex pte: nee
m abſentia aliquid peipe dz c· ꝓx · ari miñ conſuetudo m contrariũ X eE
ſe habeat. de conſti cum omẽs · et ·e · ad audiẽ etiam · ar · qꝛ ibi ius cõe
fuit iuramto firmatũ/et ẽ ar · ꝙ de iure coĩ nuliꝰ pt᷑ br̃e pſᷣ bñficia A
ruma lterum ſi ufficiat/ t· ꝓx· cum teneamur · s · de Rp · cum adeo A HKD
E eetero · in ſeruitio · nota ꝙ qui eſt in ſeruitio epi ꝓ pñte reputa — D
tur quo ad peeptionem bñfien et eccĩe ſeruire inteiligitur ar⸗ 1, y⸗
Sa i.ſore t · xvi ·q · i. kmilitr · et · xij . q · ij. hoc huius placiti.a'⸗. D
e · ad audiẽtã · ar · ff. de excu · tu · juri pꝛtos et · C. de exeu · tu. l· vltia · “ I 6

Q Pla

ADe P&

180 — ont 3/

yod Pua

ohaet qui eſt in ſeruitio pape
, (Victualia bmõi victua
Ae. S
. rr 2

Ir pte annoꝛꝛ·et ita viðꝛ ecciam hẽre

p p̃ſente habetur ·e · eum dileatus.
ualia hiue diſtributõnes non dantur ſtuden⸗
tibus m theologiaij·de pꝛeben · licet·

eu puari potui .vde eeciam hore o derelicto p minus ſpa⸗
un Puart potuſt. S. e. c. j et· vn. q⸗ i. pñtium. tñ pmo dz moneri ut re

. tus non ouictus vel ofeſſus vel ꝓ ↄotumaciã abſens.S. de ma. a obe-
S“ð 1 equatuoꝛ.ĩmo et ſi eẽt ua
gabundus pmo ad eecſam

£☚

Ke d v deporarr vz Teexrue et “èMä
ſep⸗ PProen tpe ali⸗ . pte vra nro fuit ap· re⸗
S quis ſit abſens ab eccleſia eratum cc'
lua ſp eſt monẽdus vt ĩde decan?/ 4 eerſe ire
at : tñ ſi alibi ſe intitulari — n⸗ q mpei us gal icaniſ
pnuſit ſcddm bñficium reii fſibipotius hitatõem ele git iaã
Hiende zure o ve ve p.x·annoꝝ ſpaciũ eccĩa vr̃a
ſo quantum ad poſſeſſio⸗ ipius pñtiam hẽre nequiuit 7
nemj·de concel · pꝛelen. li NMuia nolumd? ergoſut eadem
— ra er c eun olere eccia dec ani officio defr auder
ρν CA Ofrici: quod hit offici⸗ M ·èꝗ̊· ſcribatis eiðe
Æπ elum decani ex ofuetudme aa v ibatis elde ꝓ. ſuum
votiocolligik et ſic deca⸗ ibidẽ officiũ ut decanꝰ? ðbeat
E Wm⸗ ekben zgnet at ereere ſi weatus venire
WR P canatu vt hie pʒ· noluerit eli ſaſiij Ror.
V b (Ettunc- mſiredier arerit. zigendi aliũ q̊ peſ⸗
r ad tminũ ſibi p̃firũ extune cie vre va eat et ꝓPdeſſe
6* Gls „. Poſt termmũ eligant- wbige Socedimus liberaʒ
6 e (Concedim? miſi iuſtãa facultatẽ nnocẽ · ii · c· ragu⸗
cam oñderit qᷓre venire ñ V —2,2A— *
poſſit.· e · e · inter · a· c. vl· aüter arepus ſino.
aliter · quadr mũ eſter temeritate ꝓpꝛia
” ine Atra anunt ab receſſit ab eccĩa raguſnenſ-
E eſſe non debz mu iuſſo im nor i . .α
T iende Lun⸗ detineat. in nec iam vltra quadriennium
A ů̃ / auten. quo · e . . illud eĩ expectatus redierit p irãs er
diffmimus col . ieet in au⸗ vrãs reuocatus et · S· dil · v
— ten · de ſanc · epi · S. imnterdi

3 cimus:tamen quãdiu non
bitrrrereenuncilat clericus ſemper
Na”, dſs eſt et licet vaget nõ
Rg —α☛ babet ecciam derelicto
, Mii contrabat contrariaz
fRe 20 5s”ͤ f .
negociatiõ em vt ſi fiat mi
Dn e les vel ſi otrabat mmo⸗
ret mum · vt · s · de cle · Duga⸗
Dc. i⸗ vel niſ ãmomitus non

ddierit ut ·e · ti · ꝓx · et · e ·

ſter qᷓtuoꝛ aialia t (priar/
Yde clericis qui eccias ulpᷣ⸗
das ſibi oceſſas ſine iuſta et

—

Altn et · vñ .· q. . Peruemt:· ſertim non accedẽte cõſenſu
. r. S dediertt aicarn eboc tibi duxmus reſpondẽdu
Eer Fee ben Groſtc agruotepe fuerint
e N. ſem reuertatur poſt rece⸗ ; Expectatiñ redierjnt ad illas
e ptionem irxãa qð eſt nota Pmt eis ſuſte puari dummodo
d ug&αbile vt tps roceptõnis cõ

non ſint iuſto impedimẽto de⸗
tenti. dẽ arepᷣo panormi⸗

ſderetur · ar · · S fo. ope ·
licet · et · · de ap · fuper eo

7 et ti · x · dilectus · i. uͤbi xtue deuotõnis et · Fi
r, nleis otra vfurarioscon lente nbſenrane necad ip̃os
— 2 P geratur tps conſequens valet citatõ pue re trine el⸗

g non tꝓs date ar · o· g· de

ves de tratonis edictum faclas pub⸗
ſoluitur jn lican et ſi nec ſic curauermt

xi · di leckus · HW
hb¶ Menſem · adhue ĩdul⸗ ð
IIet er vn menſem p9 r⸗ , r
N. ceptõnem lraz ſi non ſit reuerſus · enon debet imo ſ iuſta cã ſubſit
