ut ambo oſentiãt et ſuffe ad ſedᷣas nuptias ↄuolareve⸗ attẽdẽtes ꝙ impedim̃tũ illud wetuum⸗
cit zt pnm elt er ſi rum ſiille aliaʒ duxerittüc hij *. nonerat ppetuũ qð pᷣter diui v ¶ Perlculo · ubi vo F 7
Zuſb; maenlil. P q iurauerãt rei periurij teneã nũ miracim ꝓ opus hüanum/ ue pieuls tinrn eſt mi
. „ „ 1 * ν6αε66§ 7 . . 7 „ 4 mon U eui pi?⸗
xit · et. vj . q. i. ſeptum ẽ turet pacta penitentia cogã abſqʒ coꝛpaũi piculo potuit re eculopi remouert dz fs
el mul um ſit ma tino ur ad onubia pꝛioꝛa redire·/ mouẽi ſnĩaʒ diuoꝛtij p erroꝛez pati ᷓe· e. F ad Ha otra
Kanu. Kc cec,ul. et nnoce . iij· alti ſodor · epo iʒ ꝓbabilẽ nouimꝰ eſſe ꝓlatã/ 1 Errors. 4 riaſonli .
xxxiij q· i. requiſti. aternitatiſ tue ras re cũ pateat ex poſt factoꝙ ipᷣa Zr gewn g. ſacto⸗
⸗ —1 pPronn, 170 * . *
TrK rer epimus otinentes o. coSnooſcibilis erati li cu? il meelige n arror ein⸗
foe bona dedert ope mulier cuidam viro matrimo omiſcetur · et ideo mnter ĩpſam porwine aheeh⸗
am copule carnali ꝓ tri⸗ . .. ort
enniũ nec vn cepte fuerunt quia ma⸗
poructt pinqui ur vuit cyerediit eos vexʒ iuraſſe · ar · de pur · ca · j cäm mrimomſtce viz m ia na ſ ene
m (bon qui. ſ. vir et e · de pur · ca cum ſepe fallitur · s · de ꝓ baẽ · cãm mẽimonñ · et · yxvñ · q; i . nec aliqua · .
ndc inetan ori oꝛ es non aln opurgatoꝛes ſi bona qtiens et ſie pʒ ꝙ ſnĩa ꝓ erroꝛẽ lata a qua non ẽ apellatuʒ reuocaẽ ſi erroꝛ
Vptermalefiem ide . eeſbreratem ſep ſeeꝰ ſi Obabilis poſtea detegatur/ j· de pur · vul· ſigficantibdet. ff. de con .
5õäscsᷓc udi de Poc diẽ. ſine cã · · ij · jt habes H ꝙ ſni * mrimomum non
e *†. . pi· . n neag. P E. 0 . . d . ers. u8. . .
Jaetlan echihee glad Pebfag dezri vee vte Ditat bn JDeat ra de t H pis; ze⸗S de ve ius latoꝛ et· c. oſangumei er J.
P ααo αn oote itn no-ih d taleen er., * „ Hrer hdend ſ Netdegan aps rrsnal

ſtbzr
eog
ſede
huſere
trg
ns6
pigs
tarſer
ga
ſei
ibei
ldecn;
oſinebe
pne.
dickpe
dlaun.
gli
ſicipt
inſimi
ſpzi
1t diſ⸗
d⸗
lahnd
raseSn
citpt;
egar i
tis uh
e vin
mutm
cta.e⸗
ata fuit
dan
reſtttui
u8. ator
ad bm
lttenden
ſti:
guin ey
ulie
opttien
gazcopl
Ctuerun
iperun
ſtſeon
nciſpe
t aian
Awc
odn
ſtnün,
Lmiſmo
hueniti
itſyn
guiſmn
ſverop
d
dzrant
tcgl
nnoneen

lbite
iEm
leuipi
a Ott
noſct
nſatueſ⸗
ſue4
v: ſten
vechi 1
naortk
nuunm
bſtr⸗
ciqu⸗
el Eetm
f,dℳ

”ää

CE

ADeo atn

5sõäG

bar maltk

ꝓri · et · S. eic · j cee· ꝓxi· a Illi.ſeʒ primo viro a qᷓ fuẽat ſeopata II iigẽ tñ vᷣm diſtin õez pmiſſa

imili · ſe · xxxiij · q;i· requiſiſti.et imnuitur Hin fi· huiꝰ· c· ꝙ ſi poꝛ
vir nõ poſſit eà cognoſcere ſine Sui ꝑiculo ꝙ nõ ſit reddenda pᷣmo
viro lʒ ex poſt facto ꝓ ↄſuetudinẽ ſcdi viri reddita ſit apta pᷣmo qð

fuit cã ꝓ bacõiſ qꝛ ſi iſta
tũc ad ſeculũ rediret cõ
pellitur redire ad viruʒz

b Aloquri⸗ (porez⸗

fñi nõ trãa ſiuit cũ effectu ·
e ¶ He voto· ſolemi ſcʒ a
tüc dz opelli votũ puare
et ꝓ H̊ ĩtelligit᷑ fornica⸗
ta cũ ſcdo cũ ipᷣa ot hẽ
ñ potuit pꝰ votũ ſolẽne
¶ Koꝛmeario. qꝛ ſi ſime
„v xiſſet cuʒ alt ero illud
ei obici non poſſet nec pᷣ
textu talis formcaciõis

poſſʒ vpelli a vir o ar ꝗj. ð
diuor ˖ gaudemꝰ· imo vi

deẽ ꝙ nullã formicaciõʒ

ei obicẽ poſſʒ · nullaʒ em

miuriã fecit nec intende
bat facẽ viro qꝛ foꝛmica
ta fuit tãqʒ ſoluta · xv · q
i · ſNud · f · locati · ſi igno
rans quis nam adulteri
uz non omittitur ſine do
lo xxxiiij · q · i·m lectum
ff. de adul · l · pnt· It ſia⸗

liqui ſint ſepati ꝓſmam

eccie et poſt alter eorum
formcetur minorẽ miu⸗

riã omittit et minꝰ pec/

cat · xxxij · q · vnj.· quemad
moduũ · p̃ᷣterea ꝓ pᷣmam
fornicacionẽ nõ fuit ap⸗/
ta pmo viro ſ̃̊ forte nec
ꝓ multas alias· & illã ſo
lam pᷣt ei opponẽ cũ red⸗
dita fuerit pmo apta vi/
ro q̃ poſtea ſecuta ẽ qꝛ
tũc p muz leditur ſjus ma
trimon ar · s· de donac ·
apkice · Põt diei ꝙ ſieut
ex futuro euẽtu apparet
retro fuiſſe matmonium
ut ðdꝛ in fi · ſic ex futuro
euẽtu apparz vtro fuiſſe
factã miuriã pꝛiori viro
f · de capti · a poſtli · vxe ·
inbello. F. i· et. ff· ad ma⸗
cedo.l · i. F. j · Sz qd ſi pꝰ
pmũ coituũ cũ ſevðo prior
petit eã dico ꝙ ẽ eired⸗
denda et li non muenerit
eam aptam ẽ reſtituenda
ſecũdo · et ſie etiã pꝰ ſcðʒz
vel tẽciũ coitũ ſedi et ſic
in infimtumut dixit Jo ·
Tan ˖ dixit ꝙ vſq;ʒ ad ter
ciam vicẽ tm et nõ vltra
debz vᷣſtitui p mo ů̊ rema
nere dz euz ſedo qm due
tmſnie pꝰ pᷣmã fũt ferẽ⸗
de qꝛ tereio appellare ñ
iz · i · q · vi · ſi qs ĩ q̃cũq; ·
a · S. de ap · lua nobis ·

g ¶ Dꝛeſumi · ñ · xxxij ·

q· ij · ꝓ bellicã et ꝗj.de di

bñ pᷣt ocedi qꝛ nõ fuit matrimomũ mter eos ut dixerũt vinẽ · io · a · t·
Kemaneat d⸗ ſi mgreſſa fuit et ſꝓfeſſa ſtatim ſolutũ fuit matmo
nium ſi qð fuit mter eos · s· de ouer · diug · ex publico · ſecꝰ ſi ĩigr ena

et primuʒ vĩrum dicimus mĩio
mum extitiſſe/quare inter eam

et p̃fatum ꝛv· mrimomũ nõ eẽ
cenſemus èNIπ abmuicẽ pꝛeci

male

vel non vm.·.

miſſaz an ſit graue piculuʒ ſi reddatur apta
n de talibus.ſñ·s· de m mte. reſti· cum vemillent.

o Cclle quia neſcitur an ſit apra viro pmo et hoc ali quo iure Pen/
di non pᷣt ̊ potiꝰ ꝑ expientiã facti ſi·s:de dona:apłice · cũ ſuis Ocoꝛ.
po. in pig · ha · l.potioꝛ · ff. ad maceðd..· i. E.i. nee int ellige ꝙ meimom
um ret ro trabat᷑ i̊ h̊ ideo dicit qꝛ in dubio ẽ an fit mrimomũ cuz Pᷣmo

candum eum finale ſudicium
endeat ex futuro HNnoꝛj⸗
Ftere veſtre ¶ us terciꝰ
nobis exhibite vtinebãt/

pimus ſeꝑariſiet ſip̃dicta muli· cum cauſaʒz matrimonij que

er ad religionem tranhuit pꝛi⸗
mus vir qui non ↄg nouit ean⸗
demcum ea remaneat cũ qua
poſtmodum ęccie auctoꝛitate
otraxit/alioqium ea dimiſſa de
bʒ ad illaʒ redire cuʒ qua pᷣmo
otraxit niſ ſe voto mulier illa
oſtr inxerit ad ↄtinenciã obſer
uandaz vt intelligatur p hoc
cum pᷣfato · wv· foꝛcmata fuiſſe
vel niñſe fornicario modo alij

iro miſcuerit vt primꝰ vir pᷣ

textu fornicationig eius velit

4 . . LCyo
oſoꝛtiuʒ declmarefnam ſi tatũ⸗

inter · M · mulierem et·Aeiuſ

nec ĩtelligas ꝙ tũc p mo
ĩcipiat eſſe mnmõ cũ pᷣ
mo cũ ĩcipiat eẽ apta ſibi
B pᷣmo tũc dec lara t᷑ fuiſ/
ſe mẽimõium. ñ· ff.ñ ſex.
vẽ · ſeuti · S. ̊ ſi q̃riẽ · et·
f · S acquit· redo.adeo.
ð· cũ qͥs ·ĩ fi · vbi ðdꝛ. ꝙ qᷓ
excuſſit non facit nouam
ſpeciẽ ſ̊ eã q̃ erat de texit
et · xxxin · q· i · de hijs . xe⸗

viruʒ vertitur vobis fuiſſ⸗ ab.gquiſiſti. ff· qui teſta. fa·

vYppa pꝛedeceſſoꝛe noſtro cõ
miſſadicta · M · pꝛopoſuit/ ꝙ
quaſi octo amms elapfis dicto ·
Afuiſſet matrimonialiter coſ

pulata diu cohabitaſſet eið/

adhuc ſtegra pmanebateo ꝙ
pꝛedict?virſeiꝰ ñ habebat po
te nciam coeundi ·quare pete/
bat diuorcium celebrari · pꝛe⸗
dictꝰ vero · · fatebaturꝙ nũ

. Zz illaz og nouerat · tamẽ ſe ha
α ere potentiam ↄgnoſcẽdi ali
ſimplici verbo ſe ꝓmiſit otinẽ⸗ x. as aſſerebat · Vos veronne ĩid

tiam ſeruaturaʒ et poſteaĩ cõOlfiterentur in fraudẽ/a matro

ſpectu eccleſe mupſit memora⸗
to · ꝛv· qᷓʒ diu articulus iſte du⸗
bitabilis erat pᷣſumi non dʒ
foꝛnicaretur cũ àſio ſʒ amodo
non debet cũ illõ aliquatenus
remanẽ ˖ Der hec autẽ / qſtiõʒ
illam noue ris eſſe ſolutam qua
queritur / vtruʒ ea que adeo ar
ta eſt vt nulli poſſit carnaliter
omiſceri niſiꝑ inciſonem/aut
alio ſibĩ modo violetia infera⸗
turnonſe olumodo leni ſed foꝛ

ol en „- nſioe en „
te tam grauis vt ex ea moꝛtis

periculum timeaturad matri⸗

momum contrabendum debʒ

jdone ꝓhiberi · Cimiliter il⸗enezy

la que viro cui nupſerat adeo
arta eſt vt nunq̊ʒ ab eo valeat
deflorariiſñ ab eo per iudiciuʒ
eccleſie ſepata nubat᷑ altẽicui
arta non ſit/et per krequenteʒ
vſum ſecundireddatur etiam
apta pꝛimo vtrum ad eum re/
dire debeat eum quo priusfe
dus mierat coniugale de tali
bus autem non eſt facile iudi⸗

»

uoꝛ gaudemus;
„ Erede⸗ veritate reuelat aq fuerit vxoꝛ pPᷣmi ·
¶ Volutãar · a ↄtrario ſenſu ſumpto ex illo vbo · S. e · c · i· ibi · abſqʒ
coꝛꝓali piculo ⁊c̃·et ẽ ar · validũ a otrario ſenſu· s·de his q̃ fi:a pᷣla ·
cuʒ apłica· in fi: et· s· de regula · cũ viru· k ¶ Pꝛohiberi · a cte nõ
imtliter · reſume p hoc noueris qõneʒ illã eſſe ſolutã qua querit

vtru illa que viro cui aẽ· m ¶ Debeat · quaſi dicat nõ dẽt h̊ mtel⸗

nis bone opionis ſide dignis
ac exptis in ope nupciali dict⸗
am feciſtis inſpici mulierem/qᷓ
pꝓhibuerunt teſtimomumſipſa
adhuc virginem pmanerepo⸗
ſtmodum p pꝛeſbiterum de cꝰ

parrochia vir exiſtit · feciſtis

inquirivtrum ipſe aliquaʒ ↄg
nouiſſet/nec ꝑ inquiſitioneʒ ip
ſam vobis conſtare potuit ali
quam eſſe carnaliter cogm⸗
tam ab eodem · Muliere auteʒ
requirente diuoꝛciuma dicen
teꝙ mater eẽ volebatũ filios
ꝓcreare ꝓonente vero viro
ꝙ patꝰ erat ſtare oſilio eccieĩ⸗
iunxiſtis eiſdem vt age rẽt pe
nitentiaʒ && miſſis ꝛ ſic foꝛte
placeret deo qui mrimonij fu/
it inſtitutoꝛ et auctor/ vt opus
matrimonij oſumarẽt/qui poſt
plures termimos ad vraz kuer
ſi pnſam oſona voce dixerũt ꝙ
nõ poterãt carnalit᷑ ↄmiſceri ·
Nuocca · M.q·hita ẽ a oſtitẽit
vobis pᷣfatos virum a mulierẽ

pñt . 1. Hre vs palã. S. i. B
tere integra et
ellige ꝙ viri potẽs
erat hec que virum pati
poterat licʒ eẽt vgo ðꝛ

viri potẽs · ff · de v. ig ·

mulieris m ꝓpn.
r ¶ Alias et ita allega⸗
bat iſte maleficiũ qᷓntum
ad iſtã et nõ qntũ ad ali

as et non frigiditatẽ qꝛ

R quis eſt frigidus ad v
nam et quo ad omes eſt
frigidus cum ĩpedimen
tũ a natura pꝛocedat ar·
S·e ·ex lĩis:ſecus in male
ficiato ut dictuʒ eſt. s.c.

cꝓxi vñ poſtqʒ oſtiterit

de maleficiato pꝰ trien⸗
mũ debẽt ſepari et ad a
lia vota trãſire · xxxiij · q
i· ſi ꝓ ſortiarias · ſecus in
iSdo ut . S· ·c· ſj. et · c.
audabilẽ. et · xxxiij · q· i·
de hijs requiſiſti.
liuteꝛe Cn9- Pibmale .
ine meaα ιςινια.

agrfaudẽ. ↄfeſſiom ↄĩu
gu co tra mrimoniũ non
eſt eredẽdũ ꝓPter collu
ſionẽ quã multi facerent
S· de eo qui cog. oſang·
vx · ſue· ſup eo ·
t ¶ Fidedignis. g. e. c.
ꝓäb vbi de hoc ·
u ¶ Cõmiſſis · qꝛ infirmi
tas coꝛpalis frequenter
Puenit ex peccato et ſie

eauſa ceſſante foꝛte ceſſabit effectus ꝗ·. de · pe · et re. cum mfirmitas·

x ¶ Inſtitutoꝛ· ſi· xxvj · di · deinde opponit · et · ar · s · ti · ꝓx · de infideli
bus · et · xxxij · q · ij .· his ita:a quidã dicunt ꝙ his v bis fuit inſtitu
tum mrimomuũhoc nunc os ey oſſibꝰ meis aẽc ·ſʒ illa ba ꝓlata funt
ab adam . vt · s · de biga · debituz · vnde viðtur verius ꝙ ꝑ illa verba
creſcite et multiplicamimi·ab ipſo domino pꝛolata

1,9,9.

J
1

po

T11

29.

S.

.

„

Fd

7127

6

äe
C 9 MW 19 „ 1
lerer Ne ge ar* Rbe

continuum de bent coha bitare ſimul et dare opam carnali operis

ſit9 τω s ouſa⸗ ſn ſe.

nec mirum cũ ſit ordinariꝰ pᷣt etiã ſtatuẽ terminũ axpellãti·s· de ap⸗

a (Trenmi. à em ſopantur pter ftigiditatem naturalẽ p fenniũ. 2 V vt interdſe ne faciz id gter quod awellaui vel ad ex eo ſequſtur

e. laudabi leʒ· et in aut de nup. S. ꝑ occaſionẽ ·colł. iin · Idem tẽ pus
di eo dandũ maleficiato et multo foreus cũ ſit accidentale illud ĩpe⸗
b ¶ Manu⸗ ꝓz quare reqͥrũt᷑ iuramta ꝗꝓpinq cũ ſi ufficẽ ¶ dimentũ ·
dẽat muramtũ viri et mulieris cũ iuramto illaꝝx qᷓ illã ginẽ aſſeue
rãt vt · s· de ꝓbaẽ ꝓpoſuiſtiet · c · caʒ mrimonnj · vel etiã iuramta ꝓpi
ſufficẽnt eu vtẽq; id
reqſſti. G̊ H̊vterqʒ ↄfite . .
bers deo qꝛ ſepe fal infra pꝛedictos octo annos ꝑ
nt et mand et oeuus ob otinuum triennium infil habi⸗
etricũ · xx vij · q· i nec a . . .
liqᷓ . iðo rarnte ꝓpinq⸗ taſſe ſpſis cũ ſeptima manu ꝓ⸗
rũ reqrũt · ois em caute pinquoꝛum firmantibꝰ juram̃
la adhiber ve taib to ſe cõmiſceri carnaliter neqꝗᷣ
ẽ adhibẽda ꝗpt piculu TF. — ,r⸗ 2 -
aie er weo eea maior. uUiſſe ꝓferatis diuoꝛtij ſeẽtẽcia
mter eos;

cauciꝰ ẽ agẽdũ · ar · vij · q c08 .
De matrimonio contramter

ij · c ul. et · xln· di· qeſca⸗
dickum eccleſie cont racto

md/et · ff · ad car b. · i · F. ij
et · lxi· di · miramur . tn ſi ., 2—
lex in· paduan · epo ·

alter omittẽt᷑ miommꝰ

valet ſnia · ut · e. ð hjs · c Ittere quas nobiſtua
3607ec⸗ Mouiſti er. fraternit aſ deſtinauit
tere · vvorẽ · fun M erxpſſe declarant /ꝙ cũ
äſcʒ cuz ſponſalia τασuidam ſozꝛoꝛem ſuam iam nu⸗

tm otraherentur ·
d ¶ Coͤſencilente · exp̃ᷣſſe.
et Hoc age batur ꝙ me⸗
diante fratre tanqʒ ꝓ ꝓ
curatorẽ ſponſalia otra
herẽtur qð fieri p̃t· ff.ð
ſpon·l.ul:alias ſi ꝓ ft̃eʒ
tm otrabẽtur ñ valent
mſi ipᷣa poſtea oſentiret
u frater ad ̊ tm obliga
tur vt ſororẽ inducat vt
cũ illo matrimõiuʒ otra
Hat · ff · de · V· obli · m illa
ſtipulacione et .·quoci⸗

ens quis alium-
A¶ Munera ˖ dẽa eſt int
donum et munus · F. de·

v · ſig· inter donum .
¶ Viruz · ſpe futuri mẽi⸗
mõij non rei pñtis. et ita
nõ ẽ matrimoniuʒz et hoc
patz ꝓ fi:et hocipo etiã
ſi ipſa abſente contracta
fuiſſent ſponſalia ↄſenti

bilem cuidam ſe daturuzʒ ĩ vx⸗
oꝛem eap̃ᷣſete et Aentiete p̃ſti
to juramento firmaſſz ſt iſſa nõ
poſt multos dies dona et mu⸗
nera Vri pm moꝛem terre ſpõ
te ſuſcipiens et ſp̃ anqʒ ꝓpꝛi⸗
um vir um ſepe amplexatafuiſ
ſet / tadem moͤr küo fre/a ꝓpꝛio

— —

vel alicui copularet ipſa ſpre⸗
tis monitis tujgaln nubere nõ
expauit demum ceum mulieri ·
pꝛecepiſſes vt ad domum maſ!
tris rediret ipſa noſtram audi

entiam appellauit et · Y· M · qᷓ⸗

36
2

re videtur ipf. o facto· ſieſt it pᷣfatam mulierẽ ne mã
5Ainei-onſ ne· xx da tum tuum otemptibile vide
b¶ Permiſit · et male q atur ad domum matrisg Edire

facẽ nõ debuit · g.· S ſpo.
ad audiẽtiã⸗ et. e. ſpõſã ·
i ¶ Prohibuiſſes · et be⸗
ne · S de ſpon · du⸗/ tua · et
c.ſequen ·- K ¶ Aln· ſcʒ
tercio 1 andatum⸗
Nota ꝙ remittitur cã ad
eu a quo appellatũ ẽ vel qꝛ non tenuit apellacio vel qꝛ ĩpᷣa non fuit
ꝓpſecuta ſuã appellacõʒ et eps factuʒ ſigficauit pape vnde mandat ei
ut ſi eſt ita ip̃am compellat redire ad domũ matris qꝛ ipᷣa ↄtemp ſit
mandatu eccĩe a tercio viro ꝓpterea nõ ſepabitur · et ẽ h ar· ꝙ man /

opellas et impoſita ſibi de tan
to exceſſupnia condigna poſt
qʒ in domo materna ꝑ menſeʒ

4 = datũ iudicis non eſt otẽnendum · xxxiii · di · e · i · ar · et · vin · q· j. ſciendu

r -, ü—=

xi · q · iij · R aũt nobis · et · e · qñ ergo · et . ff· ne qui d in io · pub · 1· ul. et

g. = rrrr z IT, punire debet otẽptores ut h pz · et . c · ꝓx · et · l. Pdictaet ar . F. ſi qᷣs

S V 2- 5½ *1* .

u sbin Fni re os dein ſoren wiot edictũ iudicis · ff · dere iudi.
⁊tumacia·S ↄt umax · cta pᷣoris ſponſi:et quia deſ
m ¶Excelſi. ſeʒ de fide ol⸗ migt fratre ſi pon fa en ee
eecie vtempht · et ſic patet ꝙ iudex pᷣt puire ↄtumacem vt dickũ eſt ·
X lris· abſentẽ· qui poſtea oſenũſit alias ñ tenui ſſent ſpõſalia et
ita inter abſentes ↄtrahbunt᷑ ſponſalia et matmoniũ fr.ð ſ põ⸗
1· ul · et xxxij·q· ij · honorantur · o ¶ Interminaciõe: ↄmũicacio tm
fuit nõ miĩa· ar. otraꝗ j.de eo qui kur · or · re · c· i · et· a· de locat o·cei⸗
p ¶ Probibuit · quod facere debuit · S · c · xi. et ꝗj e · ꝓxi ·
325 . krichus . o uez iudex deferzt appellaciõi nlominus michi
Mι H t. Ppoν Rm a 6. pa⸗-hor m
nn pyilen n F. dn, Flrſ 5

QO
hio ο vna niαι

viri ſui fre ſe deſpõſari ꝓmiſit·i tione diſtrictius int erdixit ne
ꝙ ab illb Hmita fuiſſet men. kugecui nuberet donec ca ipſa finẽ
daciter aſſeuerat · Cüq; ei pio debituůſe oꝛtireturipa tñ de re
bibuiſſes publice ne cui illoꝛũ?

pell·. ſepe otingit · de cauſa tñ ĩuito appellãte poſtqʒz der ulit appella
cioni og noſcere ñ poſſʒ qꝛ iam remiſit eã ad ſuꝑiorẽ · nj · q · i. nomen ·
et · s · de offe · le · lieet · fertur ſnĩa ipᷣa ſub odicõe · lxiinj · di · ſalonita⸗
r ¶ Cauſa ipa · hie / ne · v · q . · quidã · xvn · q · iin· ſi quis ſuadente: a
g · de ap · pterea · ar · t · ij · q · vi · biduũ · Snia excõicaciõ is bñ pᷣdt fieri
ſub odic iõe · ut in · e · Hte
rea · alie vo ſnie ñ debẽt
ferri ſub odiciõe late tñ
tenẽt vt · l. ᷣ deã biduũ ·
8 (Ob id ſic patz ꝙ imt
dictũ eccĩie non diſſoluit
mẽimoniũ · ut · . c · ꝓx· qꝛ
non eſt ꝓpetuũ impedi⸗
mtũ ut diri · s · ð ſpõ · du ·
tua · G pnia dz er impom
qꝛ mãdatũ eccĩe contẽp⸗

ſteterit ad kerciuz reuerti per
mittas ·˖ I dẽ · w· ⁊ baroñ · ep̃iſ
x ĩis cantuarieñ · atepi/
ſcopi ad nos pueĩt/ ꝙ cuʒ
g de ſcõ leodegario· M. ſfilia,
ſuã abſentẽ cuidaʒ · R· noĩe dẽ

ſpõſaſſz a · Ypoſtea oꝛta ſuſpi sc.vr
. Ffarug. r. ad ali . muliere · interdi⸗
tlone ꝙ pfatus r· ad alia deß um · qð facẽ nõ de

deraret vota tranſire ad exa⸗
men fuerit dicti at ep̃i cã plata⸗
q̃ ſb anathatis intermmatõe
ꝓhibuit ne añeꝙᷓ dep̃dicko ne⸗
gocio plene conſtaret vir ad
ſecunda vota tranßret ſʒ ipſe
pᷣſcripta ꝓhibitõe cõtempta/
filſiam · ꝛv· m facie eccie ſibi ſolẽ
niter copulauit vxoꝛẽſ · Vcũ
at̃ep̃us velle tð mr̃imonio pꝛi⸗

buit vt · c · ꝓxi· et · 8. ðD
ſpon · du . tua · vbi ð hoc ·
xxxin · q · iij · non oportet
u ¶ Separẽtur · hec ſma
eſt ad tys vnde ex tẽpe
colligitur fine ommi alia
abſoluciõe ut hice videt᷑ ·
ar · s· de ſpon · non ẽ no

tutius ẽ ꝙ etiã poſt ſepa
tiõez abſoluũtur ſaltem
ad cautelã· licʒ videant᷑

ſch . excõicati tm dum ſi ma
mo ognoſcere die a m appel⸗ x ¶ Kuouſc ar. (nent
lationis vocẽ emiſit/cuiꝰ appel Peuil va Duo. tua m
Iam afoß L ſgS ⸗ ſ ibi ſoluitur quali⸗
lationi aĩep̃us deferens / eiſo kentnd etcaee n or

ſub excõmunicatõis ĩtermina titulo dicũẽ mrelligut

ceira hmõi ſepacionez ·

1

medio appellationis ofiſ. Zeni⸗
dã alij· ꝛv · noie nupfit · F. M
qᷓ· ſi nichil ↄſtiterit quod impe
diat p̃ter oſenſũ de futuro qui

Binter pfatol ·r · · m · aſſe eritur P,.
ceſſiſſe ſedᷣa mrimonia imio asrnen
biliter obſe ruanda ſblato ap·?P⸗

obſtaculo iudicetis licet enrim
contra interdictuʒz eccleſie ad
ſecunda vota tranſire nonde
budrit nõ eſt tũ due mẽs vt ob
id ſoluʒ ſacramentũ ↄiugij diſ

ſoluatur · alia tñ penitentiaeis (a edz.
U

rem . et ſic legitumna
it ꝑ ſubſequẽs mat᷑
oniumꝗj. e·tanta⸗-
a ¶ Legitimã · inſti · de nup · . ul. in aut. quibus mo · na · effi · le · et ſui
C(.·ſãctitũ · coll vi. et j.e · tãta · xxx · q · v. nullum ·
bᷣ¶ Occaſione· quia ex quo ꝓnũciata fuit ltĩma ceſſabit occaſio iſta
vñ ſi ꝓpter hoc vellet eã moleſtaè pᷣt et dʒ ab eccĩa exc õicari cũ cau
ſa matmonij ad eccĩaʒ ſpectet et ꝓ ↄſequẽs ltimacio q̃ eſt acceſſoria
ar · o ꝗ· e · cãʒ q̃ · nõ eſt ↄtra·i bi pncipaliter ↄmittitur cã ſuꝑ q̃ſtio⸗
ne ſpoliacõis que ad papaʒ nõ ꝓtinet inter eos qui non ſut ſue iuriſ
dictõms. ſ ad judicẽ ſecularẽ vt ibi patʒe et · viij · di ·quo iure · H vxo
pnᷣepaliter ↄmitte batur cã fili acioms qᷓ ad ecciam ꝓtinet et ea det
minata ꝓ ↄſequẽs cã mquietacionis q̃ fiebat huic mulieri eo ꝙ ille⸗
Sitĩa dice bat᷑· et ita ceſſante illa cã patet ꝙ iniuſta eſſet viterius in
quietacio ex illa cã vnde pᷣpa racione ſalt ẽ peccati pᷣt ſe mtromittẽ ·
g.de iuð · nouit · et · ar · ij · q· i · ſi peccauerit · vel papa hẽbat h vtrãqʒ
iuriſvictioneʒ · ar · .· de ap · ſi duobꝰ. et ĩta nulla oppoſicio
m inter · publice · · denũciacione pᷣmiſſa in eccĩa publice alias
hodie dꝛ elam deſtina · s· de clam · de ſpon · cum mhibjcio ·
d ¶ Cõtradictione. ſi quis ↄtrabat nõ premiſſa denunc tacione vel ea

ta
m

4 6 . ſurnemed/ Pl.b⸗ Diſſolt .

m Bpd eeli Gtn hdd. P“ Fnnd d alta

et · lxx xi · di · ſi qui ſunt ß

W —

glite
derp

9
.

wpen

ſonn.
lonir
donten
ptfe
rh
da
er
lbſdi
hont
eſe
ch
hmnpd
nperi
toſti⸗

tetde
Eenode

65 hoe
pportet
herſi
ep tee

nm an

vider⸗
nenob
unt“
Pſepa
Altem
deant
ſi'ma
ſoen
tuarf
quali⸗
nhoe
luigu
onez⸗

1N

Stma
snat
SS

a l
ſe,
e ut,

endet

4 ſſe⸗
tus
ntt⸗
trac

uin

De moliere 2Coy ◻4 hyj 4 rrchant 9 ſare Itrnd 9 preprd WDiiß Dyd ſepaj Doner De rid renoſla no qlo de alslawdear

pmiſſa otingit mẽimomũ ex iuſta cã interdiei et non obſtante èTIIII Rmertte ſtatur vᷣ bo ĩlloꝛꝛ qꝛ nõ ẽᷣ veriſiłe ꝙ pẽna pietas otra illuʒ

dictiõe otrabhat ſñi poſtea impedimẽtũ ꝓbareð fun medio tpe nat
illegitimi erũt et ideo publice dieit hic et ſine cõtradictione ut ̊ to⸗
tum habes m illa oſtitucione · cum imnhibieõ ·
a ¶ Conceptiſic & tps cõcepcõis ſpectandũ eſt eũ de omodo alicꝰ
trackatur · ff· de ſta · o · paulus · et quociẽs de ↄmodo alicuiꝰ tracta

tur ꝓ iam neto habetur · ff · e. qui in utero eſt · f· de ſenatoẽ · emanci⸗

patu · v· ſi qͥs conceptus
nt · ꝛcc et mſti · ð imgenu ·
¶j.·ex ↄ rio · ar · o · xv. q
viij · cu multe · et de oſe ·
di · iiij · firmiſſime ar · o ·
ff· de decut · l. n· S.ĩ filnjs
et · F. ſe · pro pᷣma pꝓte fac
xr vi · q · in· igit᷑ · in fi · ſo·
qð pmo ðꝛ veꝛd ẽ ꝓpter
fauorẽ fuioꝛꝛ et libᷣtatil
qñq; tñ ↄ ſideratur odiũ
pat ernũ · ut in · c· eũ mul
teſcõtraxiũ illud igitur
locuʒz ha bet vt varietas
fatoꝛx ad apt etur diuer
ſi tati Pbo rarũ ·

b ¶ Sniam· p iam nato

hHẽtur cum ante ſmiam ſit
oceptꝰ ut dickũ ẽ ar · o
C.· de lib · cã · l.· ul · illi qqj
naſcunt᷑ poſt litẽ · ot · eõ
dieciõne matris vtuntur ·

xxx · di · ſi quis reliquerit

· di · jus natura le qᷓ. de
mkfã · expo · c· vno · qliter
filn alẽdi füt dꝛ · s· de cõ
uerki· infi · e · ul · el · S· S eo
qui dux · in ma· cũ habẽt
h quid ſi moueatur q̃ſtio
alicui puero vel infanti
ꝙ non ſit filius illius cꝰ
dicitur iudex fũmati cog⸗
noſcere debz a alatur re
bus ĩiterĩ forſitã aliens
C· de car · edic el· vl . et · ff

Aãſmiſſe ·a vicinia⸗
multũ valet in talibꝰ fa
ma vicime. s · de p̃füpẽ ·
illð · et · · de ꝓba · p tuaſ
iin · q. in · · It ſepe · xxxv·
q; vi· ſi duo ⸗
d ¶ Opurius i · nõ Itĩmꝰ
vel naturalis qꝛ ſuſcepe

adearb. · ii · S· cãe cog/
cmitiolaut⸗

debebit imponi quia otra ꝓhi

bitionez eccie H fecerũt? Tde

muli⸗ ¶ padua epo ⸗
re et · F· Ylos autẽ/qͥ ꝓ
conſangtate ꝓhibentur cõiũ⸗
giſ poſt contra interdictü ec
cleſie ſe recepe rint/ excõic atõĩ
debes ſubicere donec tamdiu
ſepẽtur/ quouſq; itĩime cogno
ſcaturvtꝝ eoꝝ matrimoniuʒ
poſſit et debeat iure ſtare ·
Cꝛui fim ſint le gitiimiim·
Snqueſtus eſt nobiſ.
h· ꝙ eum quandaʒ mu
lierem in vxoꝛẽ accepit/l · pa
truus mulieris ipſam exhere/
dare conat eo ꝙ ante deſpon
ſationem matris ſue nata fue⸗
rit licet poſte a pater mulieris
pᷣfate matrẽ ipᷣius acceperit in

— τhez/

vxoꝛẽ · Ioq;·M/-q̃ſ ẽ itaeã

hibentes ne dicte mulieri hac
occaſõe ſuꝑ hereditate pt̃ᷣna
moleſtiã inferat vel grauame/
ſi aut cõtra h̊ venire pᷣſũpſerit/
eũ ſeuerit ate eceleſiaſtica pcel
latis. Idem · a
m inter · I· veterẽ a·t ·
mulierem diuoꝛtij ſma canoĩce

ſit ꝓlata filij eoꝛuʒ non debent

rat forte eũ ð alia mulie exinde ſuſtiere iacturã/ cũ pa

re vel ante matrimomu vwHvio,
vel arate marrimomo rentes eoꝝ pu licea ſine otra
et ita ſpurius · dicklone eccie inter ſe otraxiſſe

noſcantur · Ide oq; ſancimus/

vt filij eoꝛum quos ante diuoꝛ⸗
tium habuerunt et qui ↄcepti

e ¶WMegabanttalis negacio pᷣfũpeõʒ inducit ↄt᷑ illũ ſz piudieium ñ
Wesaberr ltanienegerur filius nlominꝰ de mo ffieioſo teſta⸗
mẽ to agere poteſt· ff.de moffi teſta · ſi m ſtituta · Fi · ſicut ecõuerſeẽ 0
licet appellet᷑ filiꝰ ñ tñ accedet eũ alijs ſi ꝓbabit᷑ ꝙ non fit filius · C.
de teſta. neq; ꝓf elſo· et · C ·. de Hredi · inſti · ſ. pat᷑et · C· de ꝓba· nõ
f Mota· ſed quis ꝓuocauit · ad iudiciũ · planũ e filn ¶nudis.
tĩmi ꝓuocauert ut ptʒ ꝓ ſ̃am ·S· vbi dicit qbus pat nam Hreditatẽ
petentibus et ex eo ꝙ dicit noluit ſtare iuri fuit excoicatus ipſe em̃
Hreditatẽ poſſide bat vel partẽ vñ iſti petebant illã dicetes ipᷣm no
fuiſſe ltĩmũ · ſed quõ iſti poterant agere cũ parentes ipoꝛd viuerent
vt vider ex eo ꝙ dicit ſtandu eſt vᷣbo viri et mulieris· qꝛ de Hredita
te viuẽns agi vel pacici ñ p̃t · C· de pac · e ul · nec ðꝛ Pereditas niſi
mortuo eo cuius fuit· ff. de ac · vel Hredi · ven . l. i · Dicũt q dam ꝙ illi
erant facti monachi vel forſitan pater ↄceſſerat eis hereditatem to
tam retentis aliquibꝰ fructibꝰ ꝓ victu ſuo et vxoris · vf pᷣt die
iam mortui iſti erãt et ꝙ ðꝛ ſtandũ eſt m bo viri et mulierisg ſeʒ quo

dicebant illũ publice filũ ſuu ñ eſſe dũ viue bãt ar · s · de ꝓ ba ꝑ tuas
Ca, pos EC vvoz 4 vizi mui thoeit manilanß al Iu alle vine ſe opii

mDrialu⸗ q Jar proles P tali Sd. nata l iitid iimat /

——

ltimam iudicetis· pꝛedicto · r· e.

ota fuiſſet ſi fuis fuit · .· de Pfũp · afferte · C. de adop · I. pñk. F. ſi ve

ro · et · C· de mofft · teſta · ſ mat er.· et· xxiij · qiiij ea vmdicta:circa pñ

et nullus affectus vmeit pr̃nũ.C.de cura·fu·l.ul..i.et affectõ cam
ſuſpicionis remouet.ff.de ritu nup.nõ ſolũ:·ð vno · et ideo etiã eis
creditur quia iſte nũq̃ʒ fuit in poſſe ſſione filiacionis qꝛ vicime fama
Hoc hẽbat cui in talibꝰ creditur cũ verbo virt et mulieris ar · s dep
L ſũpẽ · illud · et · xxxv · q· vi
ſi duo⸗
fuerant ante latã ſm am nõ mi
nus habeantur ltimia ꝙin bo
na paterna hereditario iure
ſuccedantet de pentum facul
tatibꝰ nutriant᷑· ¶dẽ rothõa
ISeñ archiepᷣo ·
Manſmiſſe nobis tue lĩe
otinebant /ꝙ cuzʒ · R· vſq; ad iu
uentuteʒ quendaʒ puerum nu
triuiſſet vxoꝛe ſua·M.tũc nõ ð
ſponſata ſibi cohabitate/poſt
modum ipſam ltime deſponſa
uit filios ſuſtulit ex ademq̃
bus paternã hereditatẽ petẽ⸗
tibus p̃dictus iuuenis otradi /
cit geres ſe filiuʒ a Hredẽ ᷓuiſ
a vicina queipſuʒ filiuʒ eoꝛum
eſſe credebat ſpurius diceret⸗
pᷣdici vero · n· et vxoꝛ eiꝰ pꝛe⸗
fatũ iuuenẽ ſpuriũ ſuũ à ltimũ
filiuʒ eſſe neg abantſʒ dicebãt
ꝙ eum pietatis intuitu nutri⸗
uiſſent Cum aut qᷓſtio coꝛa te
motaeſſet p̃dictus iuueniſ ꝓ
eo ꝙ iuri ſtare nolebat vincu⸗
lo ſit excõicationis aſtrictus.

tar
Fnnmoncat

fit em̃ ꝓbacio · C· de rei
vẽ · indicia⸗et·l.cũ ſuꝑ·e
C. de fre inſtru · l·i· a · S. S
ꝓꝙ baẽ̃: ꝓ tuas:et· C. fa⸗
mit· herciſ.l.ĩ ĩpiꝰ.a C⸗
ð pac:pactũ · qꝛ exq̊ ne⸗
ga tur fulius cũ non ſit in
oſſeſſione filia ciõis euzʒ
opoꝛtet ꝓbare ſe eſſe fi⸗
et vl · et viderent᷑ ſufficẽ
hmõi indicia ſi pꝛobet ꝙ

õðõä
Jh⸗ d. 1 1T ym av Roznααναα s Ao:
nalo Herz. n Be d rii

Cõnſul ·t · reſpõdem?ꝰ ꝙ in tali
caſu ſtandũ ẽ verbo viri a mu
lieris niſñ certis indicijg a teſti
bus tibi conſtiterit eſſe filiũ iu
uenẽ meoꝛatũ · Ide oxonieñ ·
vinconieñ · ep̃is et abbati her⸗

illi tenebãt euz ꝓ filio et

ille eos ꝓ parentibus et

maxime ſi fama vicime o
ſentiret vt dieit deẽ · per
tuas et qꝛ natꝰ eſt ð illo
rũ matirmomio qꝛ is fili
us eſt quẽ nuptie demõ
ſtrãt. ff · de in ius vocã·

Kul. am que ¶ foꝛdeñ · 7. el¶ qꝛ mẽ · dieit tñ lex ꝙ diſti
et · F· ſi oſtiterit ꝙ agat adz. cile ẽ tigu⸗ 5 bare ſe fili
de anelina muliere tepore ala dedem lucio eu ue vbar
ni viri ſui ipſa cum eo tãqᷓ; cuʒ Tec. ff. de libe · et poſtu. ſi po
viro ſuo moꝛãte vel · A · patre ſtumus. · ul. ff · de hs ꝗ

—— . ſui vel ali:iut᷑ ſunt · nepo
pᷣdicte agathe ipſa · a · ad hoc tes kaliln ar. alias ter

bentur indicia quia res
iſta vere probari non
poteſt mſi ꝓ indicia exteriora vt dicũ ẽ. et eſt Har · ꝙ ſtatur pᷣſump⸗
cioni ſeʒ dicto patris et matris donec ꝓ betur contrariũ · i. q· i ſRi qs .
a ſimomacis et ꝙ pᷣſumpcio ↄtrariã admittat probacionem · s· de p
fump-quia veriſimile et ar · s· de renun · ſup 8. et · ff · ꝙ me · eã · nõ eſt·
ar · cõtra ſeʒ quia ptumpcõ p̃fũpcione relcindit᷑ · xi · q i· abſit a· xxiin
di · quorundam · et: s· de P ſump · euz m ſuuentute et · C· de epi · et cle ·
euz qui. et · ff · de m integ · reſti · diuus · for ciori pſumpciom ſtatur ſp
ehac materia ðꝛ · S· de ſpon · is qui··
Auſaʒ qᷓ: mulier-a de. R· pꝛo ut ſequitur in alia elauſula. H re
quertur modo de natiuitate agathe vtruʒ nata ſit de ltimo mẽnmo⸗
mo · vel non · vo · qꝛ de hẽditate pris ipᷣiꝰ agathe q̃ ſucceſſit ſibi in
hereditatẽ agebat mter · r · filium agate et · f· auũc uluʒ magnu ip
ſius· x· qui.f· fuit frater patris agathe et iſte · f· ſpoliauit illũ ·r · Hre
ditate aui ſui ut ꝗᷓ.e· cauſaʒ qet iſte due · cauſaʒ que · et illa.s · de dolo
et contu· cauſam queet · S· de offi · del· eauſã que · loquunt᷑ de eo dem
facto et olĩ hec et ille due ſcz erãt vna deẽ · ĩ htitulo · Alina ltima⸗
p¶ Alam · vñ poſt mortẽ alani fier· otraxiſſet en ane⸗ r nõ poſſit

l r. N a& nisans ſpemu ad eni ſi? ſaliq ile vmire mado alde foſe

Teſtibus quibꝰ ꝓ⸗

ce

cw

Grte

Putib al. J ſir p
e rle a ron ꝛii
.RSe Nenen F
— — — ,5,.

vienne 7 hor ran
hDuate veDa h nel
SELN

3 %1*
NrPνand

Oſis elte pend. Cin dent al. n dle
al:G D ſom hiaiNRXR& ſ 45 hdearf pmo

(Cimta àvis/CaA). fara

Do.6

tiòε fn& Ii&. &. ſir
ß FRen rei
õ
PEnm N ° 1a
anm legitnne ₰

7„. u lct

40 α

GSioped r mehe

ſit moſe

her probed i i ey ier 2 aſſcſſus leadαααtnn 2 a9h. d eelad, ,er id Nare d

p conſequens matrimomũe-tãta: a (Tenentetaqz vrorem. 8⸗ ſeʒ ꝙ talis ñ ſit legitimꝰ qꝛ nõ diſimgquitur ſei licet vtruʒ conſcia vel
b Viri ſcilicet alani · the ſciẽti ꝙ illa Hẽbat aliũ virũ ſuũ ſeʒ ala
e¶ Aln ſcʒ · R.pr̃i aga⸗ nũvñ ñ poſſet eſſe vxor illius ellaʒ pPoſt
mortem alani viri ſui quia plus eſt eam ducere de facto quã fidẽ da
re · 8· de eo qui dux · in macũ haberet · ſecus ſi ignoraſſʒ illũ habere
aliũ virum ey quo bona fide et publice ↄtraxiſſʒ cũ illa fu ſie ſuſcep
ti judicarentur legitimiꝗ.e · ex tenore et eum ea poſt mortem marit

remanẽ poſʒ · s · de eo qͥ
dux · ĩ ma ec · j· et · c · vẽᷣlẽs ·
tor · ſucceſſorio qð
vezd e ñ eſſʒ natalis
ex quo alia ꝓles ei legi⸗
tĩa ſuperat alłaſ em̃ filiꝰ
nat᷑ alis ſuccedit prt᷑i ab in

teſtato ĩ dua bꝰvncijſ. C

ð natu · li · aut · liceat pri
et ĩ aut · qͥ mo · na· effi· le⸗
gl· S. ſi qͥs at᷑ · colla · vij · ð
q̊ loqẽ. C· e · ti· l· nec igiẽ
alias ill timi ĩ mchilũ ſuc

ecMatiuitatis:qᷓ (cedut

ad iudiciũ eccĩe tin ꝓtinʒ
J· e · cãm q · et · S· e · e · j · et
tanqᷓʒ pᷣ iudicialis princet
pali pmo debʒz terminari

anteqᷓʒ intentet᷑ queſtio

Her editatis. S· de ordi⸗

ↄg;tuam · B·
f(wellatuer pte ip̃is
id eſt pꝛoſequẽtis/appel

lacionẽ alt era ꝓte non ꝓ
ſequente ·˖ B·

S ¶ Infra duos. nota ꝙ

terminus cert? ſtatui pt

a ſupiore volenti agere
pPoſt quẽ non auditur iu
ſta cã ceſſante · S · de elã ·
de ſpõ · eũ im hibicio · et .
qui:ma ·accu ·poſ.cuʒ in
tua et · C. de inge · ma · l·

diffamari. nee iſtud tys·

ꝓrogari pᷣt pᷣter oſenfũ

ptiũ· 8.Sð. of · del'. ð cã is

hp¶ Drobare · ſed vid eẽ
ꝙ iſte pociog debeat pro /

bare ſe fuiſſe legitimum

qꝛ ̃ſumitur adulter iũ ñ
ꝓbetur matrimomum ut
xxx ·q· v · alitẽ · H ibi agi
tur ↄtra clam coniũctos
vnð pᷣſumitur pocius ad
ulteriũ· hie pater ipſius
erat ĩ p oſſeſſio ne filiacõ
nis quia habebatur pro
filio et poſſidebat bona
paterna et natus fuerat

de ea que credebatur vy

or eo mortuo · h· iſte ce⸗
pit totam hereditatem
poſſidere ·
¶ Admittat · videtur
ꝙ iudex ſecularis poſſet
co gnoſcere de queſtione
natiuitatis · C. de judiẽ ·
quociens. et · C· de · or⸗

habentez virum publice tenẽ
te nata fuit eam non fuiſſe legi
timaʒ eiuſdem RRfiliam iĩudi/
cetis :quia non potuit eſſe vx⸗
oꝛ q̃ viri ſui thoꝛum maculans
uij dum ille viueret copulari

2*

1 .
Atoꝛ pꝛeſentiuʒ · ·?. F.
cu aute ide · R H.coꝛam ſecła

ri judice ſuper hereditate aui
eiuſdẽ · R· patris dicti · Wtra⸗r⸗

xiſſet in cauſ. amſille ſibi pᷣſump

ſit obi cereꝙ pater eiꝰ nõ fuit
de legitimo matrimonio natꝰ

et ideo de hereditate aui ſui/
nichil poſſʒ ſucceſſoꝛio iure vẽ
dicare · tandem cum ſup que⸗
ſtione natiuitatis coꝛam noꝛ⸗
uiceñ · epiſcopo tractatuʒ fuiſ
ſet ad noſtram extitit audien⸗
tiam appellatũn · I· ideoq; mã
damus quatenus cauſam ſuꝑ
queſtione natiuit atis patris
eiuſdem · R. infra duos menſeſ
ſlato appellatiõ is obſtaculo
termine tis ve ro iyfra du
os menſes pᷣfatus··non po/
terit pꝛobare legitime qð ob⸗
ĩecitextũe ſeculari dominio ſpᷣ
cuiꝰ iudicio ð hereditate cau⸗

ſa vertitur intimetis vt ꝓ que

1Hau -

ſtione natiuitatis non dimit/
tat/quĩ caʒ ſuꝑ Hreditate audi
at et decidat · I dez oxoñ · epᷣo
ta eſt vis matrimonij
vt qui antea ſunt geniti
pdſt dontractum matrimoniũ
legitimi habe antur· i auteʒ
vir viuente vxoꝛe ſuaalia og⸗

iudi · addite · quare ergo non proceſſit iudey iſte · die ꝙ eum eã iſta
ſit mere ſpũalis pncipaliter ſpectat ad ecciam·s · de or⸗ cogm·tuam-
vnde ſecularis iudex non incidenter nec alio moto pᷣt de ea cognoſcẽ
Je.cauſam· nec de annexo ſpirituali ·s· de iudi. quanto ·
nta. legitimi · ecce qᷓʒta eſt vis matrimonij ut i liegetimos fa⸗
cit legitimos · inſti ·de nupẽ.S. ul: in aut quõ natueffi. ſui · F. ſi quis
igit᷑ dota lia · eoll. vi · et · C· de na · li. eũ q̊s · inſti · de Hꝛeð· q̃ ab inteſt/
defe .neenon · et · · e · c · i · G̊ nunq d dic es tales legitimos quo ad or
dines et honores · videtur ꝙ non qꝛ non ſunt nati de legitimo mat⸗
monio ·s · de elee · eũ in cuctis · et at· xxx · ꝗ·v· qualis· ſ̊ eredo ꝙ legi⸗
timi funt quo ad omma qꝛ matrimomũ oĩa purgat precedẽcia et ſie

fxima ſiue etiam cã precedẽs turpitudims ſublatca eſt· ſ. ¶ me

aree Vl⸗

tus cã · l. nj · ff · de condi · ob tur · cau· ſi ob turpem.
1 C Aliã · ſez ↄſciã adultern · s · e · cãm que · ſeeus ſi ſigno rãter. g. e · eũ
mter · ar · er ex tenore · .· de eo qui dux · in ma · c· i. ſ cõ trarũ vidẽ
ſmon de legiſ ro vgoſir yre bona Vel .

nnpo a papanm an Pid D r'app an ſ;

pſumpſit· I dem oxonieñ · eßo

Ithanq habut ditas

vr Nq GN.1aνan ſ1 inD ꝙ αι morte Prnꝗ Sde poiden 167 gor. e/⸗

. .
et abbati herfoꝛðt gen⸗ en

non conſcia · ſed primum verius eſt· bernbardus:· .
m ¶ Mortẽ · ar · ꝙ licet res deuemat ad eum caſum a quo incipere po
tuit ñ tñ vʒ · ar · o · · de ouer · oiug · ꝓlacet vbi de hoc · itẽ · ar · quod
ab micio nõ tenuit tractu tꝓis nõ valẽ · xxvi · q · in · S. pt. ij · Y· quod ſi

priuatus · ar · contra hic m vn. „daz fuij legittimi dicunt tm vt add·
ptiui ſiue

n¶ Repellendus nota ꝙ q⸗o

nouerit et ex ea pꝛolem ſuſce /
perit licet poſt moꝛtem vxoꝛiſ
eandem duxerit nichilommus
ſpurius erit filius et ab here
ditate repellendus pꝛeſertim
ſi m moꝛtem vxoꝛis pꝛioris al/

achmatus.
londoñ · wigorieñ · epis ·
tuſam que inter · RK· . ·

f uper eo ꝙ mater dicti ·
9, auq jcitur non fuiſſe de legiti⸗

mo mat rimomio nata agitari
dinoſcitur vobis commiſeri⸗
mus termimandam verũ quia
litteris noſtris inſeri fecimus
vt ſepefato · R·‚poſſeſſonẽ om
nium quoꝛum poſſeſſoꝛ extitit
quando auus ſuus pꝛoficiſcen
di iberuſalem iter arripuit an
