Gtoſ⸗ men non ſe reddant quia ne quibuſpam regularibꝰ ap· lipendi otingeret fm̃am inter in n Peliauern
its nage no verſond ſunt zc ſe · indulſit ut his qui frat᷑nita dicti / Qui vero otra dec lar ati ne ponsturinko auz liez
— nanno ſic ptʒ ꝙ in tem eoꝝ aſſupſerint ſi foꝛſan ones pᷣ̃dictas quidᷓ ñbi vſur⸗ frorte in loco intdico m
n eccleſia intdicta celebꝛa eccĩe ad quas ptinent a diuĩs s, pare pᷣſumpfe auine graui ſubia fereſſi, ehe⸗ e
tur et canomce quia tuc officijſ fuerint inteꝛdicte ipſoſ ceant vlitioni; H bñ pnñ
mp i puilegio reia e fuerint! Tenp extra t erram illã bñ pñt
alon Deſer i altegro rr et q; moꝛi ctigerit ſepuſta eccle Dem in eodem⸗ , audire diuĩa et ꝓcipe ſaẽ
n nõ ſublatũ · vnde idem in eiaſtica nõ negetur niſi excõica, od nõnullis eſt religio menta · eredo ꝙ non debe
it erdictuũ manet nõ nouuz n⸗ er zatim fiulerint int er, induleü j Sronkili ant admitti ad aliqᷓ offi⸗
ihe ter . maretn “ä vel nomiatim fuerint intdi ſis indultũ in fauoꝛẽ pontifica Mavelfacramenta utipfi
in Eß manste.etexxun. q-i. cti ſuos quoq; ofratres quos lis officij ad ẽos extendẽtes peer boc otius mducanẽ
lic achaciꝰ.a · xij· di · Peeptiſ occiaꝛum plati apud eccleſas ocedimus ut cum due terre in 1daeiſfactendii e uſen
4 Byvidetur potius ut drteſuas non pmiſerint ſepeliri m terdictuz fuerit excõicatis et tentia macis tnnegtue g
erſ. Pnert “ enn meer . ſiex coicati yel int dicki fuerit netiisexcinc peſint qich ſtus en in vn ecckia R
.d dicta celeb ꝛatur de lieen a/ nomiatim ipſi ad ecclehas de ianuis clauſis ſuppꝛeſſa voce ?omnibus eſt interdicdus
„ , „ — — — . „7 7, „ Pi epi P C
tia pape. nee omittit coferant tumulandos hoc aute⸗ nõ pulſatis cãpanis diuĩa ce? dalſeſchuree iin WM H
ne tra interia. ſe ic de illis ofratribuſ inte ſligimꝰ/ lebxare officia niſ et hocipſuʒ /c in · q · v· quiſquis · et ar. 3nnlb Ca4.
lnen WGiedtove Pfo ᷓ ptinẽt qui vel adhuc manentes in ſels⸗P/ eise expꝛeſſe fuerit interdictum/ bo. a5 hoe rd7 pe erre. naneſt⸗ 9
nn ad coꝛrectõeʒ eoꝛum nec culo—⁵0z dini ſüt oblati mu venꝝ hoc illis dcedimꝰ/qui cau 1riqun nota rtaſo hebie⸗ fenecdnel
W modit in ere aentato habitu ſeculari vel eis qᷓ ſaʒ aliquã nõ p̃ſtiterint inediij nedſit. domiqnin diſpen Pedeles halanr⸗
lecch vointare⸗ I. Ppnet ſemel ſua bona dederãt mẽ viuos re cto nec quicq̃ʒ fraudis inge ſſe diuz rah nõ debere di lime pnd
tm in anno hoc eis licz et tento ſibi ꝙᷓ diui h̊ ſeculo vix rint tale ↄpendiũ ad iniquum de oc eint.e d
8 nõ pluries · ut h paret erint vſufructu · qᷓ tñ ſe peliant᷑ diſpendſum ptrahentes· poꝛalia.a contrario ſen⸗
e enr ad veria apud ipſoꝝ regulariũ vel alio Dnoꝛiꝰ· in · atep̃is et epiſ in lu.et · xlv · dil licet.·
e⸗ iſtam qᷓ ſepe fuit interdi rũ nõ intdictas eccias in qᷣbus quoꝝ dioc monaſteria et pꝛio
rn aa nũquid Fertbis on elegerint ſepulkam ne ſic de qᷣ ratꝗ clumacẽè · monaſterio ſub Woanto ſola verba⸗
e abe. vbiiſ⸗ ſen buſlibet ipſoꝛ frat᷑nitatem aſ ecta conſi ſtun t · — Let male certe qꝛ con
zin plarn pdunt iſtud puile / ſumentibus fuerit int ellectuz nto⸗ Fl. ane dilẽi fi HDer e zname vska
ntit giũ qꝛ nõ fũt vſñ iſto ſpa ꝓ duobꝰ aut tbus denarns an iij abbas et ouetus eluni aceñ · ſeruſunt imrentiom erno
uce 10. 1 or arel de nunn nuatim ſibi collatiſ diſſoluat᷑ graueʒ nobis querimomã ob⸗ ecouerſo de ver · ſig · in
Obod *1.1 traͤs aR iſcl — 183 telligentia · et · i e q; i mar⸗
nH ſto. quia nõ nocet eis H piter ævileſcat ecciaſtica diſ⸗ ſi Prtuleĩt ꝙ quidã veſtrũ aveſtro chion. et · ff. ð leg· et ſe⸗
rni nũquid de auẽ te ẽi poſ plina· certã tñ et ipñ remiſſo v ruʒ offici ales cum in eos et ſui nat · cõſul · ſeire leges. et
ct⸗ ſet aliquis colebꝛare 86. –60 nem obtineat ab ap · ſibi ſe ede oꝛdinis monachos nõ pñ̃t ex⸗ potioꝛ ẽ mẽs ẽ vbuz do
Gi, al inter ri, S 20lellaz. Illud etia qð hmõi cõicationis et intdicti ꝓferre kenes ſner⸗ 6 ele.
one de hoc diri·s· de ap regularibus eſt indultũ utſůaq ſniĩas eoq ſup p aplice ſediſ p mſtruerlerclideiamonil.
iaß ad Heoccct. fratrũ ſuoꝝ qui ab eis miſſi fu uile gijs ſunt muniti in eos qnau SF.afinaz. in fi. et in teſta
mnen g Diura it voſch du erint ad recipiendas frat᷑nita molunt in molendinis vel co⸗- mentis enkderar men⸗
Untde ralis liocu . er je emnl- 4 . 8 8 o eſtantis potius ꝙ; ver
nis fert ſual fingulares ſic. tes ſiue collectas in qmlibet ci quüt in furnis eoꝝ quidqdvẽ ka fr. dole ſe l pe F. in
ſon di · omnes ieges. ſe⸗ 68 uit atẽ caſtellũ vel vicuʒ adue dendo ſe emon aà alias eſco contractib⸗ potius inſpi
5 ap · ſgmficaujt · · de pᷣ⸗ ine ſi f. ocus ille a diui/ mũicãt ſmas ꝓferũt memoꝛa tur voluntas ρ verba.

q· i in pꝛimisibi aln ac

cuſatoꝛes · ff · de condi · et

im

udto 21 Ca9. Plen⸗

nis officijs ſit intdictuſin eoꝝ

jocundo aduetu ſemel in anno

tas et ſic aplicoꝝ pᷣuiſioꝝ nõ
vim aptatẽ ſʒ ſola uba buãtes

c no ynd 3 Nnâ Tr py vmdnenn)

C. que res pig · obliga

ripoſ. · ꝓnł · et nõ tantuz

rpt aaQa) Cenehin⸗ onſe a ct. kic arleyn3 Pn * daßhenſ, m m.al ſl, . ſeg e Oux ſenla /Pan ſh 2 m lons werres i6 nide In geßʒ

verba edicti ſeruã da ſũt immo nĩa potius· f. de legi:a ſe·cõ. cõtra

legez · H nõ bᷣuabant vim et ptãtem verboꝛut videtur qꝛ indirecke
videbant᷑ excõi cati exqᷓ ſu btra hebat᷑ cõ munio alioꝛd ſic iudei excdi⸗
cant᷑.s.de vſut᷑.poſt miſerab ilem · et· c · qnto et · g· de iudei · juder· a
c·ad ᷣ. et· ceet ſi iudeos · m fiet ſic indirecte faciebant ↄ pᷣuilegia
pape· vñ pꝛecipit᷑ ꝙ de cetero ̊ nõ faciant· vbi autẽ res dubia eſſet
potius bᷣuãda fut ver ba edicti. ff · de exercl·l· i. ſi is q·a eſt deẽ · iſta

Otra ciuitateſ que quãdo
q; ↄſilia faciunt ↄtra ec⸗

nõ poſſent iſtos excõica
regpter puilegium excõi
cabant cõicant es eis
e ¶ Excõicatõʒ· qui enim
ꝓ ticipat excõicatis excõ

mũüicatꝰ eſt mĩoꝛi excõi⸗

catione xi· q iij: eũ excõi

ſi ſup ̊ ad nos denuo clamoꝛ

aſcenderit non poterimus cõ

niuetibus oculis pt raſne quin
ꝓmulgatoꝛes taliũ ſnĩarum ſe
ueritate debita caſtigemus ·

ſe faeit debitricez · H non valet qꝛ facit in fraudem legis. fr.· ad ſena
tuſeon. velł.q;uisi ſi cũ eſſeʒ: ſic m canone vbicũqʒ aliqͥd ꝓbibet᷑ ꝓp

ter alterũ · xxiin· d. Bꝛi:a ſic ptz ꝙ qui facit in fraudeʒ legis otra

ipſã legẽ viðꝛ facere · ff · de legi · oẽ legez · et · i ſe: vñ tales ſnie ĩ ve⸗

tur . LDe epo baioceñ ·
iaintetionis noſtreet

F. Cuin

in eo ſtatueſſeyolumusin quo

uãtio nec ius nouũu
olerat nec etiã tollat ve tus te

ritatę ñ tenebant et h̊ patzʒ qꝛ papañ mandauit eos abſolui··
te. foziſfactis: i maleficns ſi:· ver bu hẽs · . de pſcp :ad au

¶dephenſi·ſed viðꝛ otra ꝙ Iʒ clerici m delickis fu diẽtiã ·

erint dephenſi ñ tñ capi

vel detimeri pñt fine lInia

qñ fuerãt elerici nõ oſta

bat a ſic ipſo facto puile

gio renũciauerũt clerica
li. fic · 8 cle · o iug · e · pe ·

vß H nulla poterat fiert
admonitio.ideoqʒ ð frau

de vel ðde malicia ſua cõ/

. — Tnonan) abiitio an inorui — „ „ —„ — ,
cato · et · · de excep · a no / Adez · v. quondam angloꝛuʒ noe tpé impètrate inouatõnis di/ modũu repoꝛtare non dñ t
bs Piltte Kiape ie regine illuſtrii. noſceris extitiſſe Ceterũ nullu Aiitales pumiit u pe⸗
excõiecati excõicatõne ma X pte tua fuit ꝗꝓpoſtũcy ppᷣ intẽdimus iuri als eið mo qꝛ in delictis dehende/

ſjoꝛi et ita maioꝛẽ excõica
tiiõez meurr ebãt q́ʒ alias
p tic pando ex cõicatis·

d¶ AIn kraudẽ et ſie patz
ꝙ hñ pñ̃t illos excõieare

„A.E ULRO—.α86. 1 r e enrr 5 — ”l SS dephendunturi
tur eis vna via denegata vltioneʒ euad ant aſſumũt ſeu ꝙ cũ fribʒ p̃dicatoꝛibʒ mĩo⸗ ”M
intelligit et alia.s· de p ctiã reſumũuũt tonſurã abiectã ribus duximꝰ? indulg e6dumut S ¶ Malliens · · ff. de rei

cux · tue · ſie ẽ go iſti ĩ frau
dez puilegioꝛ nõ fuͦt ex⸗
cõicãdi·ſicut nec in frau
dem canonis aliquid faci

endi eſts. .pbẽ · l,. e 4 A A 2 eAdan cula. famula
ituts neem kranbt e DPeo malicia foueat ſi tuã iuriſ ſtricte intpꝛetaãdo indulgeti m. s. d⸗ ſbeenia tamu
is · ff · ad maẽ · · iin · J. is dickõem exe reeas in hmõi de nraʒ nitunt aſſerẽ/qð peaʒ pꝛe .i. et. x · di · lege · et · c· ſi in
Aũt · ad fi vnde nota ꝙꝙ linquetes qui ſine tonſura et dẽi fres p̃ter pᷣlatoꝝ aſſenſum adiutoꝛium··
tuoꝛ modis fit fraus legi dak.

ſiue canom · pᷣmo de pſo/
na ad perſonaʒz ut ſi vxoꝛ
volit donare virovel ecõ
uerſo cũ nõ poſſit · . S do
nac · inter vi · et vx · e ul.
ſupponit aliaʒ pſonaʒ eui
donat nõ valet donatio.
ff · de donac. int vi · avx ·
Hac ratione· ꝓᷓ non tantũ
xlvi · di · ſeut non ſuo · De
re ad rem ꝓhibitũ eſt ne

nõnulli i ati q̊s nec hĩitus nec

tonſura cſicos ꝓfitetur in ter⸗
ra tue iuriſdcoi ſubiecta degẽ

tes cũ dep̃hendunt in aliqbuſ
foꝛiſfactis ut iuriſdictioneʒ tu

ſeu hĩtum cłicalemiſʒ añ ꝓ lai
cis ab omnibus haberent᷑ qne
igit᷑ tonſura vel hitu ſic reſum

hĩtu in de lico fuerint dephen
ſequanimit᷑ duximus toleran

dücuz malicijs hominũ indul
geri non debeat ſed potius ob

uſari. IL Dem.
¶ VYper ſpeelag· J· Sane

Iʒ ſancta eccia leguʒ ſeculariũ

nõ reſpuat famulatuque eq̃ta

tis et iuſticie veſtigia imitan

naſterio opeteti piuͤdiciũ ge/

nerari· L Dem·
NRhis que ad cultũ Sdinũ

facẽ dinoſcuntñ maligna ſed
benig na eſſet potius inpꝛeta

vbicũ qʒ fuerĩt ſine pꝛochĩaliſ
jure piudicio cũ altari valeat
viatico ce ſebꝛareqͥ dam mius

facẽ hoc nõ poſſin tꝓpter quod
eos cele bꝛare ſuxta indulgen
tiam ap · nõ pmittũt/ Cuʒ aũt
nihil eis ↄlerret memoꝛata int
dulgetia ſine qua id p̃latis an
nuetibuſlicèt eiſoez f ·t · m · q ·

interpᷣtatõne hmõi repꝛobata/

du tñ ab alns que iure pꝛochi/

vant᷑ · vñ hocipſo amitte
ant puilegium . de ſen ·
ex ˖ cu nõ ab homie et · c.
Pendimul· otraria intel
ligũtur qñ ↄtempto ha

bitu non meedũut ut laici

ven · m füdo · s· de R pt ·
plerũqʒ · et · c · ſedes · et · ·

qui matri:aceu:poſ.ſiga

ficante · BH.

i ( wNtunẽ. cũ tñ ab oĩibuſ

debeant obbuari · C. S le
gi · leges · et. leges ſacra
tiſſime · et lz ab oĩbus de
facto ñ vᷣuentur qꝛ ñ ſub
ſunt imꝑatoꝛi de iure tñ
debent ſubeſſe et pᷣeipue

iſti quibꝰ phibent · xl · q·

j· vo lumꝰꝛet dñs totius
mũdi eſt · f · ad · l. voð. de

pꝛecatlo · et · vij · q: i. ĩ api

4 „ — . ̈ lato ſuoꝛ nec pum
Kkaltieas ſo neTt l dicki oꝛdĩs mon achos ꝗ Sdam⸗ tur· qꝛ tñ in francia et nõnullis Zter enaz eres irati⸗
tatem — modo excõicantduʒ cis aljos ꝓuicenſ lai ci romanoꝝ imꝑato eſen er utame. lte;
a ¶ Nuodãmodo · q di⸗ cõicare non ſnũt exquo illud ruz legibus nõ vtundet oceur Da atete in aientnn. vte
ie 66 ub etegieabent. et euemt incõuemẽs ut ſp̃i mo rüt raro ecciĩaſtice cauſe tales cleric9 pz Puilegnim a ſi
ab eoꝛd eõ ione · et ideo ex nachi ꝗqntum in hoc judicent que no pnt ſtatutis canomels ſecularit viuit· S. devi c .
cõi catividebant qꝛ excõ judicio iudeoꝝ et qᷓ eis cõicat expediriſut plemuſ ſacre pagi Po. ele gerul dicas non
mũ icatio eſt a frat na ſoci jn 5dicti Sic atõ ne inſiſtatur .· Y. Firmit᷑ inter Or dicunt illa qꝛ loquut .
etate ſepatio · in · q; iij · en in Pdi ctis maioze; excolcaton ein ur . „TXirmu * m eo eaſu eũ certũ erat il
geldꝛudã et ſie quodam incurrãt qð etiã excoicatis co dielmus et di ſtrickius inhibe ios brepuilegiuz vñ ſẽt
mõ ercõ icabant eos· Hö · muic ando fuerit in curſuri No mus ne pariſeus l ciuitatibus rerinen Builesini koſt
1 zuneae wrtein. lent es igituꝛ ̊ crebꝛiſ ad nos ſeu alns locisvicinis quiſquaʒ incoꝛrigibiles udie illa .
qꝛ cũ eccĩa ey cõicare iu⸗ clamoꝛibus iaʒ ꝓlat a vlterius docẽ vel audire ius eiuile p̃ſu⸗ decre · in audiẽtia · hoc lo .
deol nõ poſſit qꝛ mpil ad ſpᷣ diſſimulatione traſire · vob matet qui otrafecerit nõ ſoluʒ Auieur de li n
nos de bis ui foꝛis ſint vmuſis a fingulis. A· q· bmoi cauſan patrocimijs interimex omibul bͤbant ut biedi
cni pian chedten eig ſnias in fraudeʒ Puilegioꝝ no cluda tur verũ etiã p ep̃uʒ loei eitur et malicioſe aſfume⸗
ut · S.· dictũ eſt ita iſti cum ſtroꝛ de cetero non feratiſqꝛ excõicationis vinculo innode bant tonſuram. vel ſi ali⸗

iadten⸗ el ali ꝓueniũt ꝓꝛſus abſtineant atio et · vij . q· .
fiiofamilias pecuma mu = k (Wicinis et ita rõ (bꝰ 4
tuetur ſi tamen aliquid ne vic initatis ſẽtit qͥs co t
in fraudem factuz fuerit modũu vl incõmodum de
Puta dediſti frumentum B pe · die i · ſoed et cõtinuo et
vs aliud ofimile q vendt ut pecunĩaz haberet fraus fit legi. ff. rlimn di. t et. .de or en emp.· ſpe. Hul et. vi, a nn al re G (
ad ſenatuſcõſul. mac. ſed iulianꝰ·mutui:alias inepit· it em ſi fuius tumax.ar: ↄtqꝛ lupanaria nõ infamãt caſtitatẽ· xxxij·q· v·tollera⸗/ 88

ZiSrer in vlura . xin · q · in · pleriq; · a· i q:i:fũt nõnulli.De con
ctu ad o ctuʒut puta vxoꝛ nõ pt᷑ dõꝛe viro ut dem ẽ · vult ei vendẽ

9 oui ofert. ſi·s· de ofir · vtil. vel mutik. eũ dilecta · et · S. e ex p⸗
ut ſic H̊ mõ poſſit donare· ñ valʒ · f. de dona · int vi · ot vx Kſ⸗ ponſus ·

(anterrcetrnced end⸗ mbil (bili: b.
tea

—

. Kier . 4 . atiſſe · xjj · di · pꝛeceptis.ſ · xxiiij·q:i :achacius: ſic et ꝓ ꝓtectio
ate viq· in· ſacerdotes. Itẽ de otractu ad otractum alio nem non dimmuitüur ius epi·s: e. ex parte tua · ſic et ofirmatio m fö vy
8. odo · S· ut cum mulier ꝓ alio fideiubere non poſſit pneipalem Oui obtenta.s · de ocel · Pben. ꝙ diuerktatẽ · qñq; tñ ꝓ ofirmatiõem d
4 Ca uocac leyn 1106 ven⸗ Ißnat ſz noited n Arct- C2/ Pralegian vbe⸗ poſſent n) alia? vianro elzar “ il

y

nelti
purn
to
tr p
ut

cnor
Pii⸗
lergeſ
zwiſ
Inpo

fleie.

dieſ
dehoel⸗
popnn
Aga

ut hied

aline
elſiad
n o
topunt
dleria

e.po

t fiet
z8fran

ſuac
nondit
ieiton

uthpe
hende
o zitte
ſdeſen⸗
ſeret⸗

dinteel
pto hi

ut liel
bein de

det
ept

es ct⸗

polſg⸗

tun

eteci

ſii

—

aliquid iuris acereſcit · qꝛ tranſactio que erat pſonalis per ofirm
tionez fit realis et petua · ut · 8. de tranſact · vemens · et · c.
his · diumũ · de his que ad cultũ diuinũ relmquunt᷑ in teſtam

—

to ipſus fauoꝛe non detrahitur quartas · de teſti · c. vlti·

b

eiudicio et ita in p̃iudiciũ alterius non dar puilegiuz graue⸗

ſie · s· de vſupal · ex tuaxx·s·de ec· edi.ad audient iaʒ: ff.ne qͥd m loco
pu · · n. . qͥs a pᷣneipe ·et · ff. ð admi · tu · ꝙ impuberi· et · C. de emãẽ⸗

nec auꝰ et · C· S pei · imp ·
offe · quotiẽs et . c. ꝓxi.
e¶ Htricte · qð eſſe no dzʒ
qꝛ pᷣncipis pᷣuilegiuʒ la⸗
tiſſime im᷑ pꝛetanduʒ ẽ ꝗ.
de ver. Rg. olim · et · ff. de
oſti · pn ·· ul · et · nj · q · in · S.
notanduz nec mmis lar⸗/
Se int᷑ ꝑꝛetari dʒz · S· e. ut
puilegia · ibi. apiant᷑ ec/
cleſie · et illud bum non
ita large accipſtur ut ibi
d. (Dubiicare. ut ¶ SSꝛ ·
nullꝰ poſſit ſe ꝓ ignoꝛan
tiaz excuſare · s ð poſtul⸗
.c· · et · x vi · di. ꝙ dicitis ·
et · xij · qeneqͥ et humanis
ff.de inſti ſ a ſi · .· ̃ſeri

e CEx indulgotia . ¶ be ·

indulgẽtia em̃ ſp dz ali/
q̃d oferre ut H̊ ptʒ:a · C.
de theſaukt · l·i. li.xiet · ff
ad mumẽ. l. i· et · F· del · i
ſi qñ · et. ff · Svſu · et habi ·
diuꝰ. et potiꝰ laboꝛãduʒz
eſt ut res valeat ᷓ;ᷓ ut pe
reat · S de fi· inſtru · inter
diuectos. et · de ver · Fig ·

abbatẽ. f. S re.du:quoti

ens. et · ff. ð ac · et ob · qᷣti
ens · et · f · de re · iut · m o
Henda · al deluſoꝛia eſſet
indulgẽtia pneipis · B·

— duz . tpe illo.hñ eĩ
NXNVannöeld decimas

illas iure ſuo tanꝙ; hbi ð
bitas puilegium ſuꝑ his
obtẽtum ſRiue indulgẽtia
nõ valet que abſoꝛbʒ ius
alterius · C· de pᷣcl impa·
of·quotiẽs ·qꝛ ↄtra ius ẽ
.C· e:t·reſcpᷣta · ac li lite
pendente fuiſſent impe/
trata quare non valent⸗
ſic·s · de teſti:cauſã que/

et in aut. in me · lit · no fi⸗

eri ſa:uſſi · S.R vero.col⸗
la:viij· et.s.ut.lit᷑. ꝓen⸗
.Sc· ul · ſic Pui legiũ o btẽtũ
tacita ↄpokhRitõe nõ valet
s · de deci. ex multiplici ·
ſed ſup illis de quibꝰ nõ
duz fuerãt in poſſeſſione
valebunt a contrario ſen
lu ut ſie aliquem fructum
habeant ex talibus indul

datã eis ſic lnĩam celebꝛãdi au

ctoꝛitate nrᷣa nõ differaſpubli

care ita ꝙ dicti fratres aliqm
ex indulgetia noſtra vide ant
in ̊ gratiam oſecuti·
regoꝛiꝰ.ix · maioꝛis eccie et
decano arð limẽ

WVdiz int᷑ poꝛeʒ et ouen⸗
Rtů de buteñ · ex pte vna
poꝛiſſam et moniales de capeſ.

ſe ex alia ſuꝑ decimis lite mo⸗
ta c · I· de oſilio fratrũ noſtro
ru decreuimus juri pꝛedẽoꝝꝛ p
oꝛis et ↄuentus ſuꝑ decimiſno
ualiũ in quaru erant poſſeſſiõe
tpe illo quo indulgetie aplice
impetrate fuerũt a parte alte
rade decimis noualiuʒ non ſol
uendis nõ debere p eas nõ fa⸗

cientes de hoc aliquã mentõʒ

piudiciuz gnari· N Dem
NWidam ſicut aſſeris in
Muiiegi atoꝝ frat᷑nitate re
cepti ſolut tibi de iuribꝰ epᷣa
libus reſpondere veruʒ qᷓ;diu
hmõi fratres moꝛam in domi/
bus ſuis fece rint eos opellẽ po

tẽis ad dicka iura tibi mtegre
ꝓſoluenda · Dem arelateñ ·
capitulo ·

&

Dnſultationi vre · b. xric

. V

9 znsales

.

per tuas ztioni · memoꝛiaꝗde ver. ſig · quid per nouale ·
Onſulta
Per yrit nouale quãtuʒ ad hoc ꝙ decime non ſoluantur de tali terra-
hec videbatur foꝛte dubitatio R poſt longa temꝑa que ſufficerẽt ad
pꝛeſcpᷣtioneʒ canonicaʒ debet talis terra dici nouale ut poſtea cenſe
retur iure cõ mumi cũ alijs ut deeime poſtea ſoluerentur qð hic deter
miatur · et eſt ar · ꝙ pncipiuz oſideranduz eſt · S· de cẽſi · ſcientes · a · 8·½

de elec. duduz m quibus W drat C queo
de hů · jtẽ ar · ꝙ ex res eſt Ruleges tcoα

— c ſeł puilegiata ſp erit pᷣui
eis diſpendij qm vtilitatis alf⸗ legiata Puilegia em̃ ſpe
fer re · .⸗ . tua fůt · xxv · q · n. e . i· a · ij⸗
De purgatione canomca. ppanturtduia lij qbus
„ H ea oceſſa fũt eis nõ vtun
2 conſilio triburieñ · tur · S. e· accedentibus et

c· ſi de terra·
m (Undulgotiaz. iſti em̃
habebãt pᷣuilegiũ de nõ
dandis deeimis noualiuz

D bulis homo velinge
nuus ſi in ſnodo accu⸗
ſatus crimen negaue
rit ſi fidelem eü eſſe ſeiuerie cũ
xij:inge nuis ſe expurgʒiſi au s redi a
to aut ꝓiurio aut falſo teſtio⸗ ſer pius diſpedi oſe
nio nõ admittatur ad iunurãa⸗ rens er illo nouali vtili

tyis redirẽt illa noualia

rNR/Ca;; αalena ſ ſe ad cos mitofd mſadlen int ₰ι pus tener,

¶ debet · ſie ergo patet ex quo ſemei fuit nouale ſẽ᷑/

vñ dubitabãt vtꝛ lapſu

—
motealete

duz ſed ei ſcut qͥ ingenuꝰ nõ e
urgatio indic atur ·
KXKconfſilio agatheñ·
V quis pꝛe ſp̊ꝛ negligenſ
nom) vite ſue pꝛauis exempliſ

mala de ſe ſuſpic ari ꝓmiſerita

plus ab epo ſurameto ſeu bã
no xpᷣianit atis aſtrictꝰ infami
am eiꝰ patefe cerit ceteriq; ac
cuſatoꝛes criminis eius defue
rintadmoneatur pᷣmo ſeoꝛſuʒ

ab eßodeinde ſub duobusvel

terra ð qua nõ extat memoꝛia

ꝙ aliqñ culta fuiſſet redactaꝑ e
religioſos viros nouit᷑ ad culſe⸗ 7

turam perpetug debz quo ad

immunitatem de nõ ſoluendig

—

e accuſenr er manifeſte, adenitne ampliꝰ ad iurã
dete gi non valuerint erga re

decimis noualium iure cenſeri

cũ alias nõniiñqʒ otingeret in
dul gentiaʒ de noualibus pluſ

gentijs alias mutiles eſſent. ut · c · ꝓx · / et talẽ videliez que

S faciẽtes · vñ ꝓ ſurreptõem obtẽte fue

ſi expᷣſſa fuiſſet eas nõ

27

tribus teſtibus et ſinõ emẽda
uerit epiſcopus euʒ publſca in
crepatione admoneat · ſi vero
nec ſic ſe coꝛrexerit ab officio

O-

ſuſpendatur vſqʒ ad condig⸗
nam ſatiſfactionẽ ne populus

fidelium in eo ſcandalum pati
atur·
NANRK confilio meldeñn ·
niales ſi ibidinibusin

gulam ſue opinionis malaʒ fa

mmWam can onice purgare cogã

tur ·

eodem ˖

tatis puta ꝓpꝑ magnas ex⸗
penſas quas facer ent m
reducẽdo terram illaz im
utilem ad culturam·

ingenuꝰ ẽ qᷣ ſtati
ut naſcit᷑ liber eſt
inſt. de mge · m pn. et Sẽ
hic mgenuꝰ qui aliaſ nõ
eſt nobilis ut differat ſie
ab eo ꝙ diẽ nobilis.
o (Eidelẽ · i. fide dignuz
q̃ ð fa cili nõ peiexarʒ· B·
pꝓ ¶ v ciuerit.ipſa finodꝰ
vel ał ext᷑ ſinodũ iudex.
qDuodeci B mtellige
ſi vi ſu fuerit iudici ꝙ tot
bẽat qꝛ nũs ↄpurgãdo
rũ arb itrariꝰ ẽᷣ · ar . e · ex
tuarũd · et · ij · q; v⸗ omĩbus⸗
rExpurget ˖ intellige
de eo qͥ eſt mfamatus
¶ In furto q em odẽna
tus eſt vł pactꝰ de furto
infamis ? · ff · de hil q no:
infa.furti· pactul · et · l.
i· quare vlteriꝰ ad iura
mẽtuʒ non admittitur ·
t ¶ Periurio⸗ piur? non

dum. ut · vi · q· ie quicũqʒ.
xxn · ꝗ · v · ꝓuuli· qꝛ pᷣſumi
tur o ipſuʒ ex añcedenti
vita · ij · q:i i pmis:ad fi:
ff.de accu.ſñ cui.et · ff · Sr
re mili · ñ oẽs:S· a bar ba⸗
ris · idem ẽ de eo qͥ falſum
tu lit teſtioniũ qͥ ꝓpiurꝰ ẽ

et in bus peceat.s.de cri· fal.e· i· tur nom digtatis ſiẽ ꝓꝑ mõcha
u ¶ Ingenuꝰ. ar · ꝙ gpt erim pdi / tůũ amittit qͥs nobilitatẽ·xxvij⸗

„„„ „* —

bilis · ingenuꝰ.

habuiſſent maxime ſi lederet᷑ poꝛ et ↄuentꝰ.s · de RE pt · ſuper literis

]ᷓ· de ver · kg· quid ꝓ nouale:et ita indulgtia nõ valet tacita verita
te ſiẽ nec h ptuʒ · ut m·c·ſuꝑ lt̃is:ſic et Puilegiuz non valet mſñ faci⸗
at mẽtioneʒ alterius puilegij ·g· de pꝛeſerip · vemens · et ſie patet ꝙ
papa ↄcedendo mdulgentiam ſeu puilegium non int endit alium le/
derer ut. S. c. pꝛox vbi de hoc muemes coneoꝛdantias⸗
Fidam. moꝛ e ita nõ ſufficit ſola receptio mſi ſequat᷑ tranſla⸗
e

tio plena· ſic:xxi:q.ij· R qͥs iaʒ tranhatus:ſicut non dicit᷑ quis eſſe de

mnumero mülitũ puſquã ſit inter eoſ numeratusff · de milita. tel · ex eo

tempe· et ſola ratio poſſeſſioms non eſt idonea ad munera inigẽda
ff.ad mumt libtꝰ. . ſola:ſie et miles ↄmeatu accepto ſi remãeat m
domo ſua non habeat pᷣuilegiumff.ex qui:c:ma-l:miles:ar· contra:
f·de bo· poſ· ex teſta.mi:livna · in fi·vbi dicitur ꝙ pꝛiuilegiuʒ mi
¶ Herloluenda · ſie · ¶litis habet qui nonduʒ peruem̃t ad milit es ·
geꝑeeum et plantare. . penul. ſ· s· e· ex ꝓte · et · · e · ð maioꝛ · et obe ·

ni hor Poſſet

. S 45. Ca9 N6 offino xhſnoſupendit q lo momt no/e rorrijit

·q·ij·ſcp nt:vñ puiłio igenui gaudẽ ñ dʒ qͥ mgenui moꝛes abicit ꝗj.de
ſen· ex· m audiẽtia · et · S: de vi. et ho · ele e e ul· et. Side cle· diu · e · pe·vi
,S deęæ apoſta·.c:i.et.s.ne cle · vel mo·:c.ij:expurgabit ergo ſe qn vᷣuꝰ
ue libertinus ad arbſtriuz iudicis et aliter qᷓʒd imgenuus.
Iquis p̃ſ(ſᷣi.negligẽs·qͥ negligit famã erudelis ẽ ·xij · qeie no⸗
lo. et:xu q· in· ñ ſunt · x ¶ Juramto · xxx v· q; vi⸗epᷣs in ſinodo · a. s·
de teſtie cog · pꝛeterea⸗ y¶XSPiam tatis · i · ſub pena fiderſue ·
3 ¶ ADmoneatur . ij. q· i· ſi peccauerit: a ¶Emedauerit; neglig ẽttã
ſeʒ roddẽs ſe oꝑibꝰ bonoꝝ actuũ ut ſic ſuſpitioneʒ pᷣuam depellat·
b¶Duſpendatur.h̊ eſt oꝛdo qualiter pꝛocedatur contra infamatũ
non emm meipienduʒ eſt a ſuſpẽñone· ſed oꝛdo capituli eſt inſpicien
dus ar · i · q:ie nomen· et:lxxiinj:di⸗ ho noꝛatus.et · xxiij · q · iin· foꝛte⸗
Hic oꝛdo ſeruandus eſt ut plene dieiturg. e inter · ber ·
Omiales valuermt.per teſtes vel ꝓ aſpectuʒ coꝛpoꝛis ·xxxvij·
q · i.ner aliqua · d ( RKegulam · id eſt hᷣm tenoꝛem regule ·

„

—5 —

I . oproni mala fanmid riome Fædd! &α

/

omales Ca 19 Moma let m ſemate ePSνααon al' ſibidme ſß Srulaſzud

nouall/ z,

Nolibc J ſaa
Pugar als ſenis
* E nodone
Enoznn Penans-

Sae⸗ 9 C FEaal. eN rapt porpalienaa H tepel. 2 efe

Guen οσ0ρ. Anα. 6nοàρdn

1

Pu ſu fi⸗ 7

*

cerdoti non repelleret dumodo ellet occultuz · S· de ſimo· ex tue ·
¶ Verihmilibꝰ. ſuſpicio teme raria ſꝑ reꝑellit᷑.ijq/ i · pmo · et · v · q/

.i.oues.veriſimilis mducit purgatõʒ ut hᷣ violenta ſufficit ad ſniaʒ

xxxn · q · i. dixit dñs · vſul ·

tu ſuſpenderis ſi cauſa ꝓ

tenet ñ temeraria tãget?
GVoties accuſatoe⸗
t ſic videtur ꝙ pin
ſſint fił accuſari de

res Po ſſint
eodẽ erimĩe · · ð collu · e·
i et · ij · q· i · in pᷣmis · ̊ R̊

al⸗

ſarũ ſe ↄſenſoꝛe velintuentoꝛẽ

manifeſte pꝛodiderit a pꝛio

gradu tepellaturet ſi veriſimi⸗

Fqui de gradu ecciaſti⸗
coraptõibꝰ alienaꝝ ſpõ/

quis de gradu.ↄlſenſo: em q̃ em oſentit qñqʒ; ut faciẽs pumn᷑ 2C).
J. de ſen ex · quãte · et · x vn · q: iiij· oẽs eceĩe·et · lxxxij · di · faciẽtis · 9
et qͥ crimia q̃ coꝛrigẽ pt᷑ ñ coꝛrigit ipſe ↄmittit/xxij· q· vin · pᷣterea ·
b (Dꝛodiderit im judicio timoꝛe ꝓ batõis atł ſi occulte ofiteret̃ ſa/

m. p:opimoms. ſic. S. e· quotiẽ s · et .e· eonſtiturus · et q̃ vitã
eius pᷣteritam vel modernã ignoſcant ꝗ:e·inter.

m ¶ Dꝛiuare · qui defieit in ꝓbatõe ꝓ ↄuicto habetur et punitur tã
quaʒ ꝓbatum ſit erimẽ · ſie · · de flimo · de h mſinuatu . et · e · mter ·
Srker ir ſubiectuſ · lxxvi . di · qñ · et. ff· de of·

pꝛeh obbuanduz ·

cauſaʒ voluẽit ꝓ ap · Enfferre ·

ax/ I Dem gaietaneñn · elecko ·
Vmep · mãconella pꝛeſbꝛ⸗

n. Ypurgatoꝛes illiꝰ o

neſtatis et opimionig eſſe volu⸗

Sprer enoꝛmitatẽ delicti ſuſpendit ſtatim
tuan ſuſpẽdiſſes. à quis ab offic io et bñficio ꝗ.e · mter · vbi

de hoc dicituur

o ¶ Frigide · H purgatio
eſt mbhibita fiue ferri cã

dentis vel duelli. qꝛ talel

deuz temptare vident᷑ ..
ti · ꝓx · ꝓ totũ. et · ij · ꝗ · v·

mẽnã. et clerici tales pur

gationes bñdicere ñ dñt

s · ne cle · vel mo · ſmaz · et

4
oFacto⸗ß6i . —„ 7 . „ . 1806 n3 6ſ Sprfty
la demeit de fado hu ſibus exinde ſuſpicionib) fue. mch veriſile ſt eos nolle ana deniteehaft rt⸗
e ntellegeertlaroꝛe gelt. [Rnocentiuſpapa aqut deierarefut aut idonee apare Apitir indien vogriutz S
id eſt delatoꝛ es vł denuũ⸗ 965 O et mtl. . eut eiꝰ aue r ꝙ iudicio no fui iudicis. ä
ciatoꝛes s. de accu. cum legien pn⸗ rehet 3 rn eo⸗ Int meeſe giutcis aue EarS in.q: vi· pegrma· et · e· .
opteat · et H̊ ſatis videẽ Votiens tridentin⸗ eps re dent vitaz et duerlatonem q (Putãtes idẽ el / ¶ſe ·
qꝛ⁊ ſi fuiſſent accuſatoꝛes ſimonſia impetitus ſit ag noſcãt deficiente woĩ pur ſet ſi coꝛaʒ iudice ſuo ñ ſe H
un⸗ pnnt int BuritiS. võs latere non credimus ſʒ ae gatõne omni offi cio a bñficio Ers vepeobna vr WU
quã mſeribẽ debuerũt. S cuſat oꝛes ſcriptum afferetes ecciaſtico pᷣuare ꝓcures pᷣca⸗ gatõneʒz non facere fideʒ
de ſimo. lz heli aliter nõ teſtes m foꝛmam canomea ꝓ uens ꝙ ſi qui purgando m ſua n.· ff · de pig · ac · elegant ·
ntertler neciſeto⸗ 15 ducere ne quiuerũt ſcʒ ꝙ eccle noluerint purgatione afſiſte/ Fa krohaenc. neg 2
oꝛdinaria pena að arbi⸗ derit ꝓ· ĩin· modijs frumenti 7 dignatoneʒz oſtend as nec eos tegro eſt iurãdum . ff de
erin zu iols. f. ga relüb⸗ wpmunm fratrũ · n· oſilio iudi / impedias vel ab alijs qntuʒ in Bed aitaans voett e
poſcoꝛum et ita eſt ar · - camus ut terca mann ſuioꝛdi⸗ te e impedire pinittas · Lvci⸗ ꝛꝛdd extraoꝛdinariũ iudicẽ? d
epᷣalis digmitas ſit oꝛdo ms et quarta abbatũ et roli 1 X tuaꝝ intelle ( us in · p hᷣ as fit ibi mfrunipiẽ d
. iRegerdſ dariece⸗ oſoꝝ ſacerdotũ de ſupdicta ſi ximus ↄtinentia lraꝝ ꝙ pͦer tious 7 Bbicen pa 4
ne wopulghatoꝛes monmia deat ſepurgare ¶ Hh6 cuʒ . pꝛeſꝛuz q infamaba? iacſrn ierat aliauess.
dñt eſſe bone opimoma ro purgatõis tenoꝛ erit hmõi de homicidio a ſacerdotali of 8
zta n irveriſim e eof epᷣus ĩurabit pᷣmuʒ ſup ſancta ficio ſuſpendiſſes p̃deceſſoꝛis ð
toierckturejr. rnt dp. aat. dei euangelia ꝙ ꝓPeccla ſancti tui litẽas tulit mn med iũ quibꝰ . ¶ Annũclans ſieij 4 „ .
e 7 —☛ ——— . „ — „ r „ „ „ . . 3 —hα***
oſtitutus · et qui eius eon Petri eſbꝛ. p ˖ dada nec ip̃e. APar uit eu iudicio aque frigi⸗ pʒ hoc.et ð cõ · di. n. ego OWðO
MosmCa Sρ◻ner atonem agnoſcant ·. pfſe nec p ſubmiſſã pſonaʒ nec de ſua innocentiã purgauiſſe · berengarius. ad fi · 2
Fo: Man Diffa 3Sub millaz. no em̃ 15 aliqs ꝓ eo ſe ſciente pᷣeiuʒ rece ⁊ ep̃m ſuis eũ literig abſoluiſſe . n btelnag nebin te
ami de gme ed mihi p alium quod p me pitdeide purgatoꝛeſſup ſca qꝛ vero pegrina iudicia ſũt in awuere ſolins ders ar n
puagatd& pelli no ickte jeg. veſy in X e n en . D anSclae 1 remouere ſolius dei ẽ ar·
g. a n lleet i q vi. lanema dei euagelia iurabut ꝙ ipi cꝛre⸗ hibitapurgatiõʒ quaʒ pᷣſtitit f · de obſe · ali. et li. pꝛe⸗ 1
. pel e. .1 n.et.ff⸗ad ſena tuſcon. Lut eü veꝝ iuraſſe ex · ii · ſufficere nõ putantegN· qſñ a Brunsvoreit. „„
maceð. kmiuz habeo · et „POs int alioga. Y. qꝛ nos aceuſatoꝛes idonei nõ aparu Sazeſ aecuſato:e prer di
lioreg. e. F de aonzz. n eps p hianuz ſuũ ad purga ſui oꝛdini s ſicut expedire cog Rbie eñ Poſte⸗ neut ab . .
ita tamen . S.geſſiſſe. tionẽ cogere poſſit · oſul ·t · t·r · noueris p purgationem cano⸗ Keut of Fideuatelein 4
1 erſ de e e. utt in ſi de aliqud Crimĩe publica mcam innocentiam ſuam oſte et · ff. de accu · ſi eui ſecus tdii
nlias en . S õ laboꝛat infamia accuſatoꝛe et dat ſibi iniũgas quam eu pꝛe ſi non accuſatꝰ purgetur c
urtii i Pele zuraret he teſtib? deficietibꝰ ad ſtite rit ſuſpenſtonem ſine diffi mſ publice dictuʒ elſz ꝙ iu
piuriũ ſi peiſe jurarẽt de hclctlbad purga, fiteritſtu penſionem ſine diffi quicniqz vellet iprum ac⸗ 63
alieno gao⸗A de in it· tionez eſt ꝓipſuʒ epm opellem cultate re ſaxes et eũ teſtimo⸗ cuſare exiret mfra certuz ð
mmreekiner aurnit iuta dus niß foꝛte ſup ipſo ad ſupi⸗ nj boni ànuncians ab infamia termiuz · i · q · i multi lau · 48
tur dicrtur:j., c ul. mn fi⸗ düfſane ſi appellauerit eius pa one velap ob · abſoluas · I dẽ accuſari nõ pt᷑ qꝛ iuſiurã⸗ 8
s mrt. deſicstigp. rebit iudicio ad cuiuſ examen vintoñ · epiſcopo · dum maioꝛem auẽtem bzʒ ð
1 „dongetibz. “ ; res iudicata · ff. de iur⸗ ðð
eletiã nullis appa⸗ iur · l. ij. idem em ꝓ iuſiu⸗ ðò
rentibꝰ exòq; eniʒ mfama ,/ . ðð “ ul⸗. wein ems! *
tus eſt xꝗᷓ emʒ inama S S randuz oſequimur per 2
cirad alud bonos er gues et ſi null? appareat accuſatoꝛ ↄpellẽdus ſniaʒ · f· de iutiurã · ſ et ſi. S. ſi eum · qm pᷣtoꝛ iuſiuranduzʒ tuet· f·e · · d9
nolidet ESattoneʒ. n. q. v. ſ maia · et e· inter. nũ quid epᷣuſ pt de in · iet publica actio ſeʒ ꝓplłlaris ↄſumit᷑ ꝓ ſuſiurandũ mſñi ꝓ colluſi en
3 uo zmergruunf e Ot ra parrochianũ ſuũ taliter ꝓcedere · nõ credo · et oneʒ ſit actuʒ · ff. e.euʒ qui· :m popula ribꝰ.ſoluz em deuʒz Habet vl ii
reh. ſi. . d 5 ern bus que⸗ ſalrer⸗ ꝓtmet ad ecciaz puta de he⸗/ toꝛez · C· de iukiur · l. n· et penã a deo expectat · C· de arbi · aut · deẽ m 22
us teneat ofan geen ED welDeateiierrio-ſ oſang ne mus · ar · otra · ff · de iurtiur · ſ duo pꝓrom m fi ·ſ̊ ibi ↄoſtabat de piurio yo
onernteaion. iedin t xxoꝛez alterius· vel mſi habeat iuriſdicti Onſtitut 9. omendaſſes.i. ꝓbaſſes et examĩaſſes pſonas a famã ”
cont ka far alias nõ videt ꝙ de quolibet crimie hoc poſſit ar. ipſoꝛd ar · ij · q· i· multi · yl indagatio qñqʒ vitanda eſt.· f. de 22
Aellauerit. du tn⸗ n twabenr gez awpellandi Puta quia t? ¶ Inquireres: mmia examĩatioꝰ nouac: doli mali: m fi:ff. man · i e
adniittlturapllati, . eo rdi irreftacabii⸗et⸗c eer alias n bitoꝛi· xxxiiij · di· kratermitatis · et · . de dolo · c. j. et. xlv · di · füt nanqʒ de
3. d0 awpel elim ſit C Proceue m um modi crimme vel mfamia- ar:contra·ff· ad·. l.acquiſita vulneratus · m fi · Item ſimilis mquin n
p mea omana⸗ in fnet ·cn ue debitus. tlo repꝛobatur · s· de iudiẽ · eum deputati · “ 3
mate (h. Copurgatocs t ee honeſmn &t nom hr e pu⸗ avCο Abſolnno Eha. ſeX no valet n
P-madSh ato⸗ iD pu⸗ Ey Pia 9/ Abſoluno ſfuman vilꝗaie Pa ſta no va ne
7. Pdu t a uder l alio 2 eſtn es ipegatvct fe 6

n

gtio
tale⸗
nt⸗
ge
p
ndt
N
Netne
Etta⸗
ie.
rimg
dies⸗
etec⸗

loßſe
ulei
Apur

de
Sen
em

,eti
er nn

f. de

docer
dice
Unſpit
pe
nenul

quez⸗

v⸗
in te
onio

e N.
pie⸗

opur
dieltt⸗

een

ſael
tic/

„

oN n.

1ilif
ſecns
tgetir
ſh

mn dn

certis
lerho
npit⸗
cefme
liurd⸗
tenti
de iu⸗
zufiu⸗

mM MN

bis- Cag. t pingato aß enlia fo0l
r n D eraz lenee

a ¶ Oꝛdinãdos:ergo oꝛdinã di ita ſubtiit᷑ ſunt eramiandi a inquirẽ
dum eſt de nationem qua nati ſunt ſeʒz an ſint de illa dioce · S· de cle ·
pꝓeg · c· ul.et de natione ſeʒ an legitime nati.S.de fił · pꝛeſ bꝛ · c· i · et an
ſint bone fame qꝛ in nullo dʒ eoꝝ opimo vacillare · xxxiij · di · laici · et
b mmums. id ẽ illa crimĩa de qͥ/ (an ſint criminoſi· xiin · di · c· ul ·
bus infamatus fuit non commiſit ficut credunt ſic debet ſuppleri: ali/

as hec foꝛma repꝛobari videtur ꝗᷓ.e·c· ulti· c ¶ Juramentum. ficut

purgatione repellat᷑ ˖ ſe⸗

vñ tani crimioñ a iura/
mento repellendi ſunt ut

eoꝝd opimo grauata eſt

tõne indicẽda ſi quis cle

credũt.ał temẽ iurarent
d ¶ Toler entur · et ꝙ ſit
bone fame ut h̊ dieitqᷓ.e.
pꝛox · et · . e · cuz · p. h̊ c ri
men ei obicei non pz poſt⸗
ꝙᷓ; ab eccĩa tolerat᷑ ut a

Pnſtitutus in pñtia nra
p · diac/et · F · Dꝛetẽa il⸗

oneʒ inducit ꝙ purgatiõʒ ob⸗
latã reciꝑe noluiſtimiſi pᷣus cõ⸗

cus eſt in illis teſtibus q̊
ad teſtimomu inducũtur

.S. de teſti.t eſtimomum · - — —
cum ſuis concoꝛ. medaſſes nomia ſing uloꝝ qun
e ¶ Condẽnati · exquo em̃ dẽm p · purgare volebãt et de

Odemnati ſunt de crinũe
et factũ eſt erimen noto⸗
riuz et nõ tolerãtur ˖ s de
co habi.cle · et muł.c.ul.

nati onibꝰ et ceteris circũſtan
cijs pᷣus inquirereſ diligent tã

ut vt inã ſic diſcuteres oꝛdina⸗
dos ane in purgationibʒ fa

.s · de teſti:teſtimomium· „— 2—2 2, % 2
ms ecrimẽ fuerit ꝓbatum gando exhibent iuramtuʒ ſᷣm

ↄpurgatoꝛibus nũquid
pñt repelli eo p̃ᷣtextu R
ex eo infamati erant ſiue

Wam oſcientiam et opimoneʒ
iurare ꝙ purgandꝰ a erimme
ſitimmuisvel ꝙ bonuʒ exhibu
it iurametuʒ ſi purgatoꝛes ab
ec cĩa tolerenturſ ſint bone fa

repellantur · ut in deẽ · p
di · teſtimonũ · m fi.quia
debent eſſe bone opimo⸗

ms ut bic dicltur⸗ me in ſuis oꝛdinibꝰ miſtranteſ⸗
R. qire di nec in iudicio ꝓ erimime ↄdem⸗
ter . conſtõ · que di ati/n .
LRe æ infamatt dern nati ꝓcludubio ſut abſq; vlli⸗

ciẽte accuſatoꝛe admoni⸗

us indagine admittendi ·

tione pᷣmiſſa ſi ſe nõ coꝛxi
gant ab officio ſuſpẽdan
tur · i · q inp pᷣſ bᷣꝛ ſi· et · s·
ę.c.ij. vñ nota q̃s ſit mo
dus ꝓcedendi im purga

Kter ſollicitudĩes nrẽas illa de
yʒ eſſe p̃cipuavt capiamꝰ vul
peculas a· J.· Licet ergo eccĩa
ſticaoſtitutio tales ab officio
tim̃ vſq; ad purgatiõʒ canoni⸗

rieus apud iudicẽ ſit infa
matus pᷣfigat ep̃us ᷑mi⸗

nuz aceuſare volentibus — cazʒ doceat ſuſt pẽdendos quiais

et aliqs ↄparuerit au⸗z &nn t eu et a bñficio ꝓpter immai

Fhalude opaulent. bñ rimm⸗
neh,a errit tatem crimiĩs ſuſpendiſti nolu

tur canonice pumatur ut
