ve Picyx atot. et xx q. ij· puella· ip vero puer qñcũqʒ vſcqʒ ad finem · teſtetur ilſud pñtibꝰ teſtibꝰ ut fecit illa in · c · ꝓlatũ · et · c. illð qð int
xĩinj · an · poſſz ſilire. j.e ſignificatũ · et · c· eum ſimus · poſtea vero ñ rogaſti· p̃t it elligi in eodẽ cãu cũ iſta deere vt intelligaẽ ð fictõe
poterit exre · xx · q. i. ilud· 1 ¶ Per vim . illatã ſibi apar entibus. ex boneſta cã · ̊ muiier illa hic ꝓbaẽ ñ potuit et ideo opelli redire
m Mermaneat. qꝛ er mora tãti tpis p̃ſumit᷑ conſenſiſſe et intellige T ad monaſterium · ꝓut hie mtellexit hug ·
ſi potuſt reclamare j. de ſpon. ad id qd et. i. q. i. cõſtat et de ðſpõ · Odpannes · in monaſterum hoe · e · loqᷣtur de hys q̃ cã leuitatis
impu de iilis alias aũt nõ teneret monachatus. s.q me. c · platũ trãſeũt. alias licitũ eſſet trãſire ad artiorẽ religionẽ petita licẽcia li
Tclerici:fingunt.nõ ꝙ fictõ ſiue ſimulacio qnqʒ fit ex honeſta cet nõ obtẽta ᷓ.e· licet · eminiſtracõis ꝗj.de ſta·mo·monachi · alias
qnqʒ; ex in honeſta cã · xxij · q·.en · dñs · et ſi aliquis ſimulat reli u ¶ Peculiare · mſi cã ad? m in morte reſ gnauerit cum ipᷣa pecu⸗

Sionẽ ex honeſta cã ita ꝙ ꝓt eſtacio pᷣcedat nõ nocet · S. de hijs q̃ vi
metuſuecã · fi platuʒ · vbi de hoc · Simulacio vero er inhoneſta faẽ
monachum et apellitur redire ad monaſteriuz gpter dolũ ſi uũ. xx vij·

nia ĩ ſterquilinio ſubterꝛet᷑ j.de ſta · mo · et ea · regu · cũ ad möſteriũ
X ¶ Heddatur quẽ tenetur a bbas reciꝑe ne vagabũdus aĩe incurꝛat
detrimentum et opellitur abbas ſi nolueritꝗj.c · c. ul · et ar · x vin q· ij

di · qd ĩt erꝛo gaſti · xx vij · q · i · vidua · et j.e · e · ꝓꝓx · et iſti clerici fingũt . As no 4.
ſe noſt elj ab ificio or Hur abbates itẽ ſignatur Otrariu·xxvij.q·i:ſi qua monachaꝛx· et · c Ri qs
E monachos ex honeſta cã ab imcio 1* quo datur eis opcio ſic etiam rapuerit · vbi dicitur ꝗꝙ monac hi delinquẽtes debẽt tradi artiori mo
Oio m matrimo nio ꝙ ſi aliquis ꝓ toluʒ eo ꝗꝓpoſito copuletur alicui naſter io · ſo · Ula intelligũtur cũ pora mõ ſteria redarguũtur de dil⸗

mulier ꝙ velit ſtare legitime cum ea et hoce ſit paratus ꝓ bare non
eſt audiendus quia in ſponſalibus ſiue matrimouijs recurꝛitur ad cõ

munẽ mtelligenciã v er boꝛꝛ.de ſpõ · ex lis · arceſt Hic ad qõʒz illi9

ufmry e e muliors et ñäͤz monaſterio monia liumut 3 Annũ · ̊ ſpãle ẽ ꝓpter aſperitatẽ locoꝝx alias regulare ẽ ꝙ poſt
P r? lerte. emorachaʒz·et · in · e.· qd mterꝛogaſti · bH. tempus pubertatis tam maſculi qᷓʒ fem ine poſſunt profiteri · xx · q·
o ¶ Veri (lerici · et ſie datur eis opeio vtruz veimt eſſe monachi y i. c. · et. q· n· R in qualibet · et. c· puel la e „3

19 ua Can Nouitia 7 ſe jn hshen artib . Sr N Pee. A. h dr en ſsre veh

olucõe · qͥd hodie dz fieri de iſtis fugitiuis ðꝛ · e e · vl ·
WVia · hoc·c.in quibuſdaʒ libris habet᷑ ꝓ palea · xxi · q·i · pueros
ta qz puer dicitur vſqz ad · xvm · annu/ j. de ðſpõ. impu · puberes

7 8⸗ Wen N9 n
SheCa” M r NWonr' . ſine
Pqe Sil. MRanon,
AS EE EEFEESE

1
10/G

õ
* fr er&
..el.

PoLPnA .

*

de Vriad mai is. Pmittatis ·
. maiorem mutaret et merito
e .erin uechnne angei renu mino
nß rõ Enſiret v marime qꝛ nec abb repit ordo oror. 1eet. · de trãl / ¶ edire ˖ mo
N⸗ itriũ iudicis Leleriter poſt poſſz tranſ . ino⸗ * .ct · linj . d e poſiti in ene debent eſſe · vñ
ſt⸗ del · l. j· refert ex ̊ ñ det admomeõ nſire ad equalem mõchali hĩ 1· multos ꝓbacio⸗ ꝙ ii t eſſe · vjdetur
6 deie n de iſne a8l det mat · · de 6fed Eienrasiſt 4 are⸗ kertarnmde de eogtn fear arng n3 16 aĩq veneẽt. in
ni ere e de J.e . de off · del de außi · iut sderde lei nene Pnns alcnn veſt ptae au,
tent ca ; et eo 2‧5.‧8 lo ðò?òUMBU7 uexit ibi remanẽ m veneĩt ſie in na pte ↄſiſtit. et 66 aé au/
. Pyeſarz pem regredi KHZZ reſtituẽt eis ernturs tgabene⸗
Atee⸗ areno diei facti emtuit. + gredi opellati Etn venert et cũ ei no⸗ Saep co. α.
tpn cñ oq alie. po q · ceciuiten ·GG um kdire ꝗ videtur p̈ ula monach re vo , .
9 vſu ſi ꝓ patre · 5. entiam puem eris audi em veſte in ꝗ pe / vt veſte lai bari debent! . D Wc
è„ natn i vie monte fo niſſe gg heremiteð uertat. Idez ar q vemumt iᷣ Vrenaeves leruant .5 Tecl & v5
. cu it aplis berne pla⸗ duxerun uen pueros ſeellen⸗ 65 Ane de emaneh cßo⸗ vener unt vvleheſl ing X⸗ „
i. ñpt· tm̃ e qui M 2 nonico quii e lS Ra
e i aer boreid⸗ ip̃t omb iñ quidaz ſi ec co quim ucali id ? veſte nouicio .
horꝛ?d?. C· us eoꝛ „ uaſi⸗ 1. cia aromat B rũ qui fũt it te nouicio 90
in⸗ A arto. er ſtaril oꝛuʒ alenſum p̈bẽ nemf ateñ · ꝓfeſſ uitin vpbacone 4 B. HD
. . e ,6t e ‚⸗„ — . “ dantk Sro„α☚
po jſtis· et· viij· 1v. 0 c· in ſoꝝ mo nzz abituͦ m ip i monach ab ea⸗ cοfitetibꝰ.· eiſt q dant & 5
* iget vui d.diic naſterijs ſuſceperũ te receptoi ſa quodaz abba⸗ bogr. ſatiemo. cKSe.
et eiꝰ qlit i oſtat de feõ rum vnus . t · nomin perut q epto id t · · ſig mfi Ara „pmittas P es De
F eteremn tuit ꝙ hĩtũ ĩduiſ e ſtatipen.· quod ſilocus vbi nun icam?, mand mus err d. 5 4
eit ꝙ ab narzeia ra ſſt circa ·m · q · ſ den Ber arno r doremar religionis ne pmans ſennomes egieris⸗
ſtitit ecũ — – 2De e zonaſtermz trat 1
Id Ve Grenon doe uſter õ loco⸗ edſtratviz ueos menet ngtraneentie
1 danga Flumorne- uſceptuʒ habi xiij · anni pmi cuz pura oſcientia ĩ ¶virupiũ mẽ egeur etin.
eekkurinan eſoghan depoſurit ððð
4. ſto et cõ fimili in ealu U * num Hi „⸗— em ecc — . euzs a pꝛio no 3 n cã leuitatiſ in! E
an Ret in 1 Numdepoſtunteſt ab es Lotrer . epo⸗ it Pa⸗ aeenonin⸗
ceptus G m⸗ n mpetitione pdie 4 Is nicatu P9o %½ gõis et bono zelo.· e
ura/ ber opleto nõ ha⸗ tarũ denũ pᷣdickoꝝꝛ h 4 .N·q·ñ imuei zeſt nobis? · Inif lo.·e·I5
3%¼¾ et xx · q i illu 2 arũ denüci eremi/ . q· ſi mueneris 7* Sgnificatũ · oblat
d · et · q · nu eneris æ⸗ D ificatũ/ oblat?
2 atabrt eng⸗ annvoſtehektelegtrane⸗ ea⸗ Kernparomeſe alatusſe FaAisavaEbus.
3 Binerk:in A enS⸗ cipere in SHD ac ifra riih. ame fact latus et 2 debe Len res
ain fr 8 · ar · cõ ibe T, en annu fackt votip . annũ ibi ſtare nõ xũ ij·
dn ðhr. et. in c xx vin · di ilis non obſiſtat . In dẽ eli na ⸗ds nuncies onis qð fecit iget rradit a parent
ſin in cũ c · Pdicto · cũ e elien· nci es abſolu — de bus qñcuq parenti
tf malieine C. inferiora · ſo. per eo qð qñtuʒ (epo rentibꝰ fueri tũ.· Si aũt a pa nSe⸗ cß nelies vollz
dignit atibꝰ? f fuit de clerici 5 9 fuerit oblat? ſeu⸗ P2 inuit ur · B
derat a ideo a auor oſi 0 de clericis qui — annum opleueri ſeu.xiiij · n ¶ Oblatus:maxime ·
td e deo Zurgccpr⸗ ms habitumi ſee üreligi nex opleuerit cum reli 1n 0° Inlranſe getkere
kfsfoſpacetegregue te pfeſſionemad Poran esmor afepiakn s erariitde
non obſeruacione ĩ reguſe crn n⸗ ut reuerh rñ eʒ ſtatũ prelnonem aſe pꝛir I 4 ¶ Wabuerit · qu in
4 ule,Ral S rñdemꝰ t n aſe pꝛius fact ge ſi expᷣſſe ⸗ qð intelli
etei Z et labor et ſi Srauitas itat emrelict ꝓñ auſteri am habue Peluy à ra exp̃ſſe ↄſenclat imo
1 religiom * ert rit eü ad certe etiã taci nelat imo
a. annꝰ? etun odiũ a iõ ennr⸗ Zloms ad eᷓ mi ad allia iligiõ 1 eandes vk etiã tacite ſi vltra
4 Ars. eequfa ini engitur ei ſe ſe noſcuntur ſena ſigraſ iligiõz traſire opella =èð
iu =— inſuls·· t ademnorenreiſg non emens tercius · 8 dedeſog mbu, Lagier⸗
41 efiema. et. nvn. x Fendieranere nec ampli infra u Vee 43 aeg eokkuadie v. S Cn2,,
en emel · ſo · quidã dieũt fecerũ a votum qð dñ ſtuʒ re ligiom ita hba⸗ ebuat plures e e in an,
iſtud diſpenſatiue * ecerũt ven um qð diño di igioms induẽs bñ 1⸗ et bn⸗ Piures religioſt mort. .
4 dickuũͤ 7. mire ꝓbe ctionẽ . ues bñd ñ· itẽ ẽ Har · ꝙ e ſ eW. Q. Mleui
ſet⸗ eſt alias enulare ſan ſi ſ. entur .ſV ne acce . ij/ ab ini at · ꝙ ea qᷓ 2 EE
. e eſt uſceptuʒ hmoi Nα pith exiens jcio non d e. π
n poſt momẽtũ e etiam — iĩ ꝓbatione r Abu msſteriũ i militi coplauit ad deſt ↄualeſcũt.hq· 8 i 4
. 5 xire no erint bᷣn in ece dẽ vol noſteriu rd , it ad de ſponemp de illis⸗ e o dſt
pt vt d icũt otrar nt vm re 21— 0lu ire co 2 die Pu e illis HG O SP d
. . la· H . gulã bti — -2 P.4Y HS gat᷑· co·t die valet ut ex nu B6 O¾
ire Fluraene valet .66 vident ꝓhiberi ad kädictin cien; iieto eir me . t ex enir Bnen o Ee
. admi ũ continencie non ð pꝛioꝛeʒ ſta daut prna deuotio à 2* bleruare . in fi⸗ ſbco.
caal neia caſtitat . 4 4 1 0oꝛ „h⸗ 1. vt tur quia ſi 0 11
monacho tatis et abdicacio . MM uʒ efionez ib fecit ꝓf
ſis 2 vt nec fũmus cacio ꝓprietatis · ita onez ib ad aliã po eſ
un noner iieni ntifex vaieat rs itni ereat omiu Wr tranſire minorẽ nboſen
el qui corſder⸗ e rdu fair er in⸗ ſine udnberaetone aemno enl velmaiorſe.Anos ios Gre ngelt -ſed pt⸗ B
n gerer krrt cor et noꝛ t ita quo ad d et ex mẽtis Wvm virum⸗ id ẽ infra annos ad mennem roligiog
ſc nkra ten ĩpetuoſe ex eo eceiam eum Hhabe emſti· et · xvx . q. di . cũ protor· ¶. q · · · et i · na añ dic os qui fũt in puella. on/
o ip ſum penituit ; . atione habituʒ ia de tali eciõ e · ſed ij · q· vij · . trian 4 re iudiclo · ff· de i
6 ab ſotu . et quia . it uz ſuſcep t· . xXxv. quo ad benef . triampn: N er PSe i
de eius ec ere debuit et i e puericiam fuit it · et quia .an 8 eſſe tra ficiii reſtitucionis ĩ et die iudicio· i
ius ecc leſam · ar · xxij et ita non fuĩt obli uit-jure ergo omũi Cõciln xx- q⸗ giie et infirmu h cioms implorand icio. id eſt
iinj. funt qui⸗ xri· q · in · vnuſqui igatus quantũ ad deur e e (De xx · i.mochũ. nuͦ hmoi etatis ofiliũ. um vſq; 2d
tn Sy nt qui opes· czam quiſ; · et · xv· qi ſane · ar deuma Deuocõ: paf᷑nader fqñq; facit mõ chĩ iũ ⸗ f· de mino .· i.
4 de P Vr eaelil eberfereo⸗ Ra vt ad ſeculũ nredit ar.xvi q: er — ke poneſtarianone em arebi eraſomdr ian
S nltaene vt widirtier ack feſſione .e rediren nuii ⸗ Poee inelliger. vecaurans rte⸗ atwclrentet paterne
otu. que r ;. Ar none ee imusit Hoc obtemp lige/· de vſpõ· xxqi et. c; Pi Paterne
44 di Rdrß orenliea ecuio gnaliter nõ dũ f entn e Kmus temperare patri põ·ĩpu:c·i· alias ni. c·puelle ſic et ĩ
. diẽ et 7.e⸗ nere vel ibi one alicuius religioni acta ꝓfeſſi⸗ mus · quia res ri vt hic m fr et i alias non cogtur fili r aE
diẽ · et . oſulti · b ivel ad mitiorẽ trãſire religtenis wee 2 et expone aut· eſt voti nõ Pcepti- erze Soidoce puile-⸗ fuius an
pNabitũ · de ̊ iſponte nol g6 et · xxxij· q.i· et . e· euz
Nabitũ̃ de ᷓ Hmiſt à renn noluerint ut Hh ernenebatitbo inger eademer deuocio f. mtegritas · et · c. e cug
A„ et. eteinertge⸗ r C. de · vᷣ · ſig · l pnl· eq⸗
rũ · vñ ſic mtelli ufficiat alteru i F1. pnt. vbi
vñ ſic mtellige · pẽn⸗ teru iſtoꝛ · ñ ẽ
rat thabicõe

te. .

ν☚ſ[

4 FsPde , oETR Iran

Pensto Sme halen d s ſr o mm lsn

filij adulti ſufficit ꝓpᷣ ria
ita ſi meipias a primo vt
du tm ſi.S.de R peoliʒ
a ¶ Recipiãt. h̊ quid ſi

et · c ul. b ¶ Cõtradixiſſe · P

contradicat
¶ Koborat᷑· ar· ꝙ ea q̃ ab
inicio nõ tenẽt ᷣdu tpis
Oualeſcũt · s· e· ſigłicatũ
et .ð vdᷣſpõ · ĩpub · ðS ilnis
i· qiĩ:oↄſtat·diec ꝙ ex nũc
icipit valere et nõ ex tũe

ut dixi · S e· ſigficatũ ·
d Bbiszͤeri ẽ nõ con
tradicit ˖ H rñdz tacite q̃
ſtiõi q̃ poſſʒ fieri ꝓ · c · il/
lud · puelle.xx · q.i a con
trario ſẽſu · vbĩ ðꝛ ꝙ pu
elle q̃ ſuſcipiũt habitum
vginita tis nõ coacteĩ/
perio parẽtũ deſerẽ non
pñt habitũ ſ uſceptũ · &
ſñi coacte fuiſſent a cõtra

rio ſeſu bñ pñt deſerẽ · ad

iſta fuit coacta & nõ dʒ
opelli redire ad mõ ſteri
um · nõ obſtat illð. c · a cõ
tr ario ſẽſu ĩductũ qꝛ illð

itelligit᷑ de aduſtis qͥ nõ

pñt ha bitũ ſemel ſuſcep
tũ relinq re · et hᷣ loquit᷑
de ea q̃ adhuc erat infra
annos diſcreciõis q̃ᷓ feã
adulta ꝓfeſſiõeʒ fec nec
Otradiclt· vł ſi coacta fu

it po ſtea oſẽſit vñ exirxre

ñ pᷣt· a ẽ ſi · C· ꝙ me · eau⸗
I. ije et · S.Sð hjs q̃ vi: me
ut ſue · cã fi: ad audiẽciã
Orrectuz Habitus
bic euidenter appa⸗
et ꝙ habitus non facit
monac hũ i ſola ꝓfeſſio
vgu laris hcꝗᷓ.qui ele.vł
vo · conluluit · et .. e ex p⸗
te·a · S.· c ut cłici z ↄ vi
ðꝛ .· xx vñj · di · qð int ꝛzoga
ſti · et. s · e vidua · a· c. ſu
pPer eo · ſo · illud verum ·
eſt ꝙ ha bitꝰ ſine profeſ
ſione nõ facit monachuʒ
ſola em ꝓfeſſio vera vel
pfupta monachum facit
et ſo lẽmʒzat votũ · dieas
ergo q&ꝙ quicũq; facit ꝓ
feſſioneʒ im manu abba⸗
tis ſeu etiaʒ alicuius mo⸗
nachi et vbicũqʒ dumo⸗
do recipiat᷑ eius ꝓfeſſio
ab abbate et fratribus
mona chus eſt et ſolem⸗

ꝓkeſſio kilij ſine patris deuoelone ſi
rũq; neceſſariũ eſt a ſecundoſufficit ſecun
ante reciperẽt; G: nõ obſtat exire voleti
qꝛ nõ tenet ꝓf eſſio infra dilereciõis ãnos
xx · q.i.illᷣ.et.ci:s· e.ſigmficatũ.et. ·e· eũ ſimꝰ.ſicut nec mattimo⸗
mũ nᷣ malicia ſuppleret etatẽ ꝗᷓde deſpõ · impu· puberes. et·c:a nobᷣ
ſumik em qs olentixe tligiõi n euident

Petitoꝛiũ ↄtinebatꝙ · SF·cano

Yfeſſio regularis ex quo a cõ/

ſtris auribus ẽ relatũ qð eum
b · miles ſe eum ſuo filio diſcre⸗
tionis annos nullatenus attin

fuerit allegatum tenebit reuẽ
tẽdi ad ſeculũ aditu pemtus in
terdicto·nõ em̃ videt᷑ illa mo⸗
naſtice ꝓfeſſionis aſe poſſe iu/
guʒ excutere/cũ eã non cõſtet
euidenter cõtradixiſſe cũ bñ⸗α.
dictioneʒ acceperit/qua nõ ſi
ſi in etate diſcretionis tᷣ cipiat
q̃ velant᷑p̃ſtim ſi ratibabitõe
ſequenti et ſeã qñq; ↄtradixiſ
ſe oſtiterit qð ante geſtũ fue⸗
rat roboꝛat᷑ nec obloquit᷑ qð ð
p·n · leonis pape oſtitutõep cõ
trarium ſenſum ſumitułvt pu
eſle que coacte parẽtũ impio
virginitatis habitũ ſuſceper᷑t
ipſuʒ poſſint ſine pꝛeuaricatõe
deſerere cum de ea poſſit ſtelli
gi que in etate nubili noſcitur
oſtituta tune enim quia libe rũ
habet arbjitriũ in electiõe ꝓpo
ſiti ſe qui parentuʒ non cogit᷑
Nvoluntateʒ· [dem ˖;
1 ꝛrectuʒ nobᷣ ex pte tua

ſet dictũ filiũ ſuũ fecit hĩtũ ſu⸗
ſeipere mõchalẽet · Diſ t · t.

ſcretionis pue nerit et habitũ
retmere noluerit monachaleʒ
ſ ad h̊ induci ne quiuerit non ẽ
vllatenus opellendus/ qꝛ tunc
liberum ſibi erit eüm dimitte⸗
re/ et bona paterna que ip̃i ex

ſe repugnantia vide antur vt
quiſq; · ſt extraſe poſtus et

eo tpe quo·p · ſacerdos latoꝛ p̃
ſentiuʒ poſitus extra mẽtẽ vt

tu monachali: cuʒ alienatꝰ nõ
nicus acherontinus infirmita
te grauatꝰ/votuʒ vt fierʒ mo⸗ ſentire eũ denuncies ab obſer
nachus ſe aſſerit emiſiſſe/ vnde uatione monaſtici oꝛdinis ab/
metuẽs vt voto decederet n5 eben) ſolutum niſ poſteꝙᷓ; mentis ſue
opleto iunctis manibus tibiſe factꝰ eſt oposſpontanea volũ
re ddidit ſmm monachuz et ifra tate ꝓfeſſioneʒ fecerit moõcha
trem et · J· Fnqui .t · t· x · qd eũ dẽ piſano atepᷣo
monachũ non faciat habitꝰ? ſʒ Daplicã ſedẽ et · Fecum
chum fie ri añ vmꝰ? ani

r· ꝙ ſi dictus puer ad annos di

40-

de pꝛeſenti vita deſperet ſtũñ

aſſeritur indutus fuerit habi⸗ ee

QG

ſentiat ac ꝑ hoc nõ valeat cõ:afe

fficit a 2 0Tolumodo vt fiat monachus tradendo ſeĩ manꝰ abbatis vtꝗ· de vo⸗
et vo · ĩidẽp · tuas· vbi fuit ſimilis ꝓmiſſio · et i ꝓbat lra illa ex q a
ↄuer tendo votum amittit᷑ vt ſeʒ fiat mõchhꝰ talis ergo q ſic ꝓmihñt
et vouit quod intrabit religiõeʒ compellendus eſt vt fiat mõchus
et reddat dño ꝓmiſſuz et votũ ſuũ et ſie plane ſonat l̃a:et ita colli⸗
ge ey hů ꝙ qͥ ꝓmittit ſe intratuꝝ aliquã rehgionem tenet᷑ ↄoplere ꝓ
miſſuz et pᷣt et debet cõpelliã· de vo · et vo · redẽ · p tuas · qð pꝰ dixi

veri9 puto qꝛ ĩddẽdo ſe
imãibꝰ ab batis ĩ mõchũ
et fr̃eʒ ſtatĩ fuit mõchꝰ.
g Fiat id eſt vr viuat
et ſtet vt monachus ·
Vm fſimus.diſcrecõ
nis ˖ die de h vt die

gente ad quoddaʒ monaſteri ee⸗ cũ virum ·
is ſuis etiaʒ otuli ¶ Diſcrecion s · xin · ſe
um cum bonis ſuis etiaʒ otuliſ A elibens Ser ſtaren

voluẽit remanẽ vl teedẽ
ſi ei nõ placez · xx · ꝗ · i · ilð
et · q· n· ſi mqualibet ·
k Paterna qͥ bus pri⸗
uari nõ de buit quo ad le
gitimã debitã iure natu
re et reliqua ꝓte mona⸗/
ſterio cõ pet ente que ipo
ingreſſo opetit el · xix · q
in: R qua mulier· alaque
erit tercia illiꝰ ꝓtis que

2 „— ſbi ab int eſtato debetur
ſucceſſiõe ꝓuemut P oſtulare · vel medietas m numeꝛd
nnoce · in· epo e t· c · targin· fili orum · C· de moffi. te
Icut tenoꝛ ſaꝝa · Y· cõ· ſta. in aut᷑ · nouiſſima ·
t.t. r · ꝙ licet iſta duo inge ¶ Prouemunt . s. de te⸗

ſta · rapnucius · et · e · rvay

naldus ˖ vbi de Hoc ·
Bre 9. ſacerdos C).

iſte ĩ mfirmitat eg⸗
uiſſima laborabat ita ꝙ
extra ſe poſitus deſpera

bat de vita pñti et in tali
articulo cõ ſtitutus indu

tus fuit habitu mõacha
li a ad mõaſtẽim Sðporta
tus tandẽ cõualuit et ha
bitũ dimiſit et de abba/
tis licencia monaſterium
dereliquit · oſuluit ſacer
dos dñũm ppã quid eſſet
ei facienduz et ipe rñdit
vm qð ſequit᷑ in littera·
n ¶ Repugnãcia · vñ nõ
videbatur audiendus ˖ s·
ð ap · ſollicitudinẽ · xxij
q · v ·qð autẽ · et · C· ð li

uertendo votum emittitur et ꝓbationeʒ tgularis inſtitutio 6 ¶Mentem. ſ aüt inte /
recipitur ab abbate talis vt fi interdicat · Iqõmbꝰ. t · ter · gruz haberet iudiciuz 13
at mõchus et reddat dño qð ꝙ licet tpᷣus pꝛobationis a ſan grauiſſimã pateretur in
ꝓmiſit erit vtiq; opellendus ·/ qtis patribus ſit induſtũſnõ ſo⸗ feteeten vf otior⸗
lum in fauoꝛem J„ erſi ſed etiaʒ non ẽ pmiſ · fa · teſta · F. p

terea tenetur aũt h̊ pro

Memens tercius·
Vm ſimus et · J· ſane no⸗

zatũ eſt votum illius ·
qui cle.vel vo:ĩſinuante
et hie et illa · e · ꝙ interꝛogalti · et e· vidua · intelligũtur ð p̃ᷣſumpta
ꝓfeſſione.ex quo em morãtur mter alias monia les et gerunt ſe tan
q̃ʒ monac has monache ſunt cenſende · xx · · i· qm progemtores · et
quia ab micio eo ꝓpoſito et eo ammo intrauerunt vt monache eſſent
tacite ex quo nullam ꝓteſtacionem fecerũt ſaltem ꝓ annũ in habitu
ꝓfeſſoꝛ j.eex parte· vnde poſtea nõ audiunt᷑ etiam ſi velint iurare
trariũ· il lud. c. ſuper eo· intelligitur de illis qui habitũ recipiendo
tenunciauerũt ſeculo tacite vel exp̃ᷣſſe ut ibi dicitur et ꝗ.qe ↄſulti · et · e
ſtatuimꝰ . quod in eodem caſu loqui videtur cũ illo.c· ofulti⸗

¶ Profeſſo · que hie mterceſſit ex eo ꝙ dieit ſuncis mambus tibi

ſe ret didit in monachũ et m fratreʒ ſaltẽ tacite licʒ forteñ eypreſſit

for mã ꝓfeſſiomis quaʒ habes · xx · q·i. vidua·et pꝓinde fuit ac ſi for⸗

mã illã buaſſet · B lr̃a ſequens videtur ↄtradi cere huic vbi dicit talis
vt fiat monachꝰ et reddat dño que ꝓmiſit ꝛc· ſed tu expone fiat mo

nachus id eſt ſtet et viuat ut monachus · vel intellige ꝙ votum keeit

ℳ ,„„ „ ,„ ras „ .
mõſterij vt et ille aſperitates
bare ſeʒ ſe tunc tꝑis exv
mentẽ fuiſſe · s· de ſue · ab
inteſta. euz dilectus · ar.
eontra · ijj · q:ĩx.indicas:lau· pꝓ ¶ orachali ita ꝙ votũ feciſſet
qꝛ ſolus hĩtus nõ facit mõchũ i̊ ꝓ feſſo · s · e · porꝛectů · et .. e · ex ꝓte
q¶ Abſolutũ·et ita nullũ ẽ votũ ſiue o bligacio q̃ fit mente alienata
ſie · xvij · q · i · gonſaldus · Sonlaidus. qng tñ ſtatuitur biẽ niũ
d apkicã · anm · vt · xvñj · q · i. 2. xix · q· j. monaſterijs · qñq; trien
mum.xvij ·q.nhñ quis meog nitus·quia diuerſa tꝑa ſtatuuntur · vi /
detur eſſe arbitrariũ qð ſatis pᷣt concedi :quia etiã ſtatim poſſet recei
pi et renũciare bñficio huiꝰ ꝓ baciõis. ut ⸗ꝗ..e · c · dicit᷑ · et · c ſtatuimꝰ
dici oſueuit ꝙ clericus ignotus et laicꝰ notus ꝓbantur ꝓꝑ biennium
h elericus notus ꝓ annũ laicꝰ jgnotꝰ ꝓ triẽmũ et ſic ĩtelligi voſueue
rant capla pᷣdicta · ſ̊ nõ credo ꝙ hodie ſeruetur illa diuerfitas imo
Aeiuber ſtatim poteſt admitti vt dictũ eſt · bern·
¶ Monaſterij · ergo alter altero inuito huic beneficio renuncate ñ
oteſt qð eſt veꝛv quia ↄmuniter mm fauor em vtriuſq;ʒ introductum
it et qð fauore int roductum fuit alicuius in odium aus non de ber

Dind tenoz/ Cag: ffꝛioſʒ Eſſxeiðne abit6 ab momjaß: 2 igaſfrh.d .

ft
bi
doli:
re⸗
3
d 4
chi
ho,
vilt
teeh
bt N
⸗
ſnfſ⸗
teede
ſes
t.
pi⸗
dadie
naen
nona/
leſp⸗
ir
qle
8qiue
betue
men
ite
7*
te⸗
ray

dos
teg⸗
ſtag
per
ntali
indu
cha
otta
t ha
ba/
rium
ſacet
eſet
tſdit
tern⸗
vn
s⸗
„uf
vön

kite
aigß
turn,
gii⸗

Rap Ca9. νοaνασραρ ſeY o⸗ dim obld.

— Si, ſi(h. Ron

retorq̃ri· C. S legi · qd fauore:et iure. Omum poeior ẽ öodiecõ ꝓbidẽ I vij·q· nõ oporteat · n ¶ Dub lege · xix · q · ñ · due ſunt · bernhardꝰ

tis e ut · · ð buitut · ruſti · p· p fũuũdũ · et · ff. omuni di.ſabinꝰt · ð omũi
tñ oſenſu p̃t vterqʒ renũciare iuri ſuo vt hic dicit cũ ſit ꝓſonale a ſin
gulaẽ bñ:ieiũ · S · ð off· det · gratũ · C. de pac · ſi s ĩ oſeribẽdo · ff. de
mioẽ · udex · et · vñ · q · i· ᷓ piculoſũ · ſeeꝰ i eſſʒ omũe bñficũ et fauo
re ommum mtroductum .s de ko compe · Ridiligẽti · vbi de H a ij ½
q inj. item parentes · “
a ¶ Eirmitatem ut. x vij⸗

Ex temerit ate; aduerte qliter mterpretetur priuſlegiuz iſtoz
ꝙ milus talium poſſit tranſire ad ſtrictiorem religionez hoce eſt ve
rumvt dieit temeritatis cauſa.ſie em cum prohbetur ſuramentuz te
merariuz tm mtelligitur prohibitum xxnn · q· i· ita ergo · Jo hannes·
p ¶ Poſtulauerit · fufficit ergo petere licenciam licet non obtineat

ne · · de ar · eum olim · et. s · de loca · et oduc · potuit · C· de iut · ẽP hH·

1. ul· ar· ↄ· S· de elececũ

ipo

qĩ ·nos nouimus:et· xx
vij. di · ſi vir · et · ij · q · vi · HWM
F. biduum bernio⸗ „ 6. Nd n
b ¶ Prohibenduz · quia iſtius et iſtud moꝛes illius Vvaà
Fraue ẽ inexptos deib⸗ leat expiriquod vtrůq; dili⸗

uicio app liear e · xix · q · iij.
mõaſterijs⸗C.· de re mi⸗
otra publicã · li · xij · a · ff·
de vaca · mu · p̃ter · S. ul · er
tenetur quis ex ma la ele
ctõe · ar · xxin · di · tales · ff
nau · cau · ſta · · vlt · S. ij ·

C. de colleg · illi · · vna ·

li.xi · vbi tenetur quis eo
admißit ignotum.
c ¶ Corꝛigẽdi · arbitrio

adieft᷑ · 8 · ð of · dek · Sð cau

ſis· ff. ð iut · dell · l · i · ĩ f

Jeut nobis · ſecurꝰ
ſi tñ ſane mẽtis fuit

alial nõ obligaretur ·˖ s;

e · ſiẽ tenor · xvñ · q· i · gon
ſal dus · xxxij · q · v · nee fu
riolꝰ· et · C· de trãſac· l⸗
ſanũ mente · ſ̊ queritur q̊
liter alias timor mortis
impedit monachari. s⸗
gqð me · cã · ꝓplatũ · et nõ Hᷣ
HR ñ. monachatur ibi vt
euadat mortez corpis H

1q·i · l quis rapuerit · et
Nꝗj. qui cle · vel · vo · c· vl ·
TEt ſcientibus vnde te

judieis ex quo pena non

genter eſt ob?uandum pᷣßtim
cum ab vtroq; de reliquo cer⸗
ta noticia nõ habet᷑ · ſ tñ añ tẽ
pꝰ ꝓbacionis gularit᷑ pᷣfini⸗
tum is qui ouerti deſiderat ha
bitũ recipit et ꝓfeſſioneʒ emit
titjabbate ꝓ ſe vł ꝑ aliuʒ pꝛo⸗
feſſoneʒ recipiẽte monaſticuʒ

et monachalem bituʒz ocedẽtel g.
me ·/ vterc renunciare videt ei qð
ꝓſe noſcitur imntroductũ ideo

q; obligatur ꝓ ꝓfeſſioneʒ emiſ

ſam piter et acceptam ad ob⸗
ſeruanciam regulaꝛeʒ ſet vere

monachꝰ ẽ cenſendꝰ quia

„ta fie ri ꝓhibentur que ſi facta
, Kerinr obtinent firmitatem

Probibenduz eſt autẽ ab⸗
batibus ne paſſim añ tepꝰ pꝛo
bationis quoſſibet ad ꝓfeſſiõʒ

non monachatur vt eua⸗ S.
dat mortẽ corpis ſ̊ poci recipiant et ſi cont ra foꝛmam
us mort em anme · Jo · pꝛeſcriptaʒ quoſibet indiſere⸗
¶ HBuis · quõdã · ſi tenu te ẽceperĩt amimaduerhõe ſüũt
it monachatus · ſic · xx vij

debita corrigẽdi cũ ĩ ſubſidi
um fragilitatis humane ſpaci
um ꝓbationis ſit regularit᷑ in

nebant᷑ eũ reuocaẽ ꝗ. e·e . — 20
eb bona lug ſtitut We aconf. opiſcopa
mortuus eſſet et ip̃m nõ cut nobis fuit ꝓpontu

reuoc auerunt aſpirareñ
deberẽt qꝛ quẽ viuũ cõ
tẽplerũut nõ pñt mortuũ
luũ dicẽ · C. S la· lib · tol·
1· vna · . ß̊ ſcimus · et ꝗ· de
jĩfan · a lang expo · c· vno
¶ Pꝛofeſſioe · alias ſo · B

quidaʒ cleri cus cũ egi⸗

tudine nimia laboꝛ aret qſ de

moꝛte ſecurus et tcipienda ſa⸗

nitate deſperans hĩtũ canoni

corum regulariuʒ peciſt Q ac⸗

cepit ſʒ nec ad ecciaʒ tranſjt

lus habitꝰ non facit euzʒ IEN & EE. anm
monachũ · s· e · porꝛectũ nec bonis ſ. uis vti ceſſauit vi⸗
bXνre-ialus .on dontibd [ciẽtibꝰ epᷣo cano
noꝛx numer?ꝰ ĩpz exeuſat micis eccie naxareñ · a qbꝰ ha⸗

xxxiij · q · v· qd ðo pari:ĩo
tanto grauius deliquit ·
s · de conſue · c · vlti · et ꝗᷓ.
de ſimo ⸗˖ non ſatis · et ri⸗
diculũ eſſz vt diẽ lex meli
orẽ eſſe furis ↄodicõnem
ꝓpt᷑ͤ cõ tinuacõnem furti
ff · de furt · inficiando · F·.
inkans · Jo· ſ̊ huic ſimie

bitũ ſuſcepat regulareſt· Vf·
t.t. xquod ſi regularẽ habitũ
ſe poſtulãte ſuſcepith ad obſẽ⸗
uationem religionis canonice
ſua ſe ꝓfeſſione ligauit ad re⸗
ſummendũu habitü ec . ẽ diſ · eo

. 1 5 n.” „ 2
gredientibus · Sntra canonicaz m ãſit nõ in excu

1 (Mähts deoſt uec fl l

et quibuſ. mo /
nachis · S. e · non ẽ·

mus bernhardus

anomeis xix · q · ij·
ſtatuimus.·et · e manda⸗

ſatione eiꝰ ſʒ imn maioꝛis tranſ⸗

greſſionis augmentuʒ merito
valeat allegari · ¶ ſdez pꝛiori
cõuentui dimolienſi·
Icet qbuſdã monachis

—

ſpũ agũt᷑ nõ ſũt ſ̊ lege qꝛ ſiex

6 alun .⸗ „ „— - — „ „
22s religiõiſad aliũ oꝛdieʒ traſ

rijs et templarijs · a · ſe · ap · ſt⸗
dultum ne poſtẽi aliquis pro⸗
feſſus fue rit apud eos ad aliũ
locum poſſit ipſis inuitis arti

oꝛis et religionis obtẽtu tran

ſire vt vnuſqiuſq; ᷣm aplm in
ea vocatioe ꝓmaneat imn ꝗ di
noſcit᷑ eẽ vocatꝰ qꝛ tñ vbi ſpi

nõ ẽ poĩta iuſtoſea rõe viðẽ H
ilł fuiſſe ↄceſſũ ne qͥs ex temeri

ſui oꝛdĩs ſ̊ p̃textu maio
uolaretſit̃ frequẽt᷑ amłtiſ oſtat
eẽ pᷣſũptũnon vt ei tranſeüdi
licentia deneget qui eã cũ hu
militate ac puritate duxerit
poſtulandã vt nõ ficte ſʒ vere
ad frugem melioꝛis vite vale

at trãſmigraretalergo pꝰ q;

et apᷣlatoſuo tranſeundi ſicẽ
ciã poſtulauerit ex iege puata

qᷓ publice legi piudciat abſo⸗

lutus li bet᷑ pᷣt ſactioꝛis vite ꝓ
poſitum adimplere nõ obſtan
te ꝓterua indiſcreti ↄtradicio
ne platiq; puilegius meretur

tate vł leuit ate ĩ iacturã vł in
mn iu riã ſui

in veteri· et ad idem etiã
poſſz induci enꝛca prin· H̊
quid ſi aliquis nõ petita
licencia receſſerit ad ſtri

ctiorẽ vitã nuquid eſt ve
uocandus⸗ oↄſueuit dieit

ꝙ non dumo do leuitatis

cauſa non tranſeat vt hic
dieit · ſed obſtat · xix ·q; ij
mandamꝰ⸗a ilið poteſt
intelligi quando ĩeuita⸗
tis cã trãſiuit: a dhuc vi

de otra:s: Sð etaet qli:

mtelleximꝰ vbi tranſiuit
qᷓdaʒ ſine licencia ad alið

mõðſteriuz nee inde puni

tus videtur ſed qualiter
poteſt quis muito pꝛe⸗
lato ſuo ꝓſo nam ſuã alie

nare cũ rẽalienare ñ poſ
ſit· et maior ſit alienacõ

ꝓſone qʒ rei.xij · q i· p ei
pimus · et · x vi · q · it e · ij
cum forte clericus tenea

tur iuramto obediẽ· viij

qꝗ · i ſciendũ · et · S· de ma ·
et obe · eum in eccijs· nec

etiam poteſt peregrina

ti ſine licencia ſui epiſco⸗
pi · de ole · di. v · nõ opor
tet · et ſepe gpter obediẽ
ciam bonuz int ermittiẽ ·
xi · q ij· quãdo ergo· euũ Qir nabs

obediendum ſit vbicũqʒ

non eſt contra preceptũ

£

domini · vel dubiuz ſit g W

non ſit cõtra pᷣceptũ do⸗
mini:xxiij·q:i:quid cul⸗
patur · m fi ſed iliud au⸗
toritate canoms fit im⸗

. 4 „ Ee ſtinctu ſpũs ſancti · et it
amittere qui oceſſa ſibi abutit᷑ ns vtranantn em
poteſtate cũ etiã ro · pon · q ſu⸗ xir · q· i · due · ar · de di⸗
pꝛemã in eccia obtinet ptateʒ uorx · gaudemus ·

atep̃is et epis cedendi licẽciã
ex ĩuſta cauſa petentibus ſine
dificultate ↄcedat/ quocirca

rnouerint vniuerſi quibꝰ huiꝰ

modi pꝛiuilegiũ ẽ ↄceſſũſe ad
concedendam licentiaʒ tranſ

eundi tir poſtulãtibꝰ ð iure te

neri qꝛ ſẽ ſubditꝰ a pᷣlato cum
huĩlitate a puritate de bʒ traſ
eundi licentiam poſtulare ne
bonum obediencie otmere vi
de ae ꝓ fecto pᷣlatꝰ ſubdito
ſine difficultatea pꝛaujtate ꝗᷓ
libet debet traſeundiliceci az
ĩidulgereſne videatẽ poſituʒi
pediẽ diut? ĩſpiratũ · i ve
ro pꝛobabiliter dubitet vtꝝ
quis velit ad oꝛdineʒ artioꝛeʒ

an laxioꝛem ex caritate an ex

temeritate tranſire ſuperioriſ

q ¶ Priuata ˖ q̃ eſt amor
dei kue caritas de qua di
citur habe caritatem et
ſic fac quicquid vis · de⸗

pe · di· · ra dicata lau ·
r ¶ Abſolutus. ab hac

vniuer ſit ate excipit᷑ vx⸗
or car naliter cogmta im
pubes et ſeruus . de cõ
uer · cõiug· quidaʒ intra
uit · xx · q:ij ci⸗ et· ij. ot · -
iiij · di· ſi ſeruus . item exci
pitur epiſcoꝑpꝰ.j·e · e · x.
illa ſp regula:et curie a⸗
ſtrictusliij di⸗ leg em⸗
¶ Amittere · xi · q· iij p⸗
uilegium-lxxxiij · di. vbi
iſta · C· ð iudeis · · juðdol·
t(CTãa. que ſit iuſta cã
et que non oſtenditur · S.
de renunc ˖ mſñ cũ pd.m·
u ¶ ꝓuperioris. ſi · xi. q..
i · ꝓpuemt ꝗj.de iut · pa. nul

129. i aut · de ſan · ep ſ. J.

m ¶ Vocacione · xxi · q· ĩ·

c et. q ij· placuit · et canomicis necnõ hoſpitala⸗

Iet qasbe .- C Woccs Pod 49 eα Pαιπ

eſt iudicium requirendum ne

ſi a clero· collaix vm ·

—

C⸗9 ſſd

Jſlr'ne 200)

96
I. ,8.

=

In lueis · xx vj. q. v· nee mirum . ek . xxlx. q. Ej. bernhar uunuꝰs 20G ½Onſulti· nouſcj ſe eauſa bacionis habitus nouĩciorum debs
lac v et de poſtula. c iij hoc inteilige eup publica vtilitatẽnon (Mora nota verſu. noris deliczuz delinquẽs nos tñ vnum pomẽ
impeditur priuata quia ordinata ca rit as incipit a ſe · xriij. q- v. R ñ li ꝙ alio vt hie vnde melius diriſſet noxia. inſti. de nora circa prm ·
ceat · et de pe · di · ii · qui vult · et · xix · q · ij due · xiiij · di. ꝙ ait. ff · S ud⸗ diſtinguendũ diſtinctio iſta hodie nõ videtur habere locum ꝓ
ſi lõgius. in fi· ff. de Pſep· v· qui ſeruandazſie non debet Platꝰ ſua deere. iſtam .e. ſtatuimus. ex quo em ſimpliciter aſſumit habitum
nouieiorum libere ante annũ p̃ᷣt redire ad ſeculum mſi euident᷑ apa
reat contrar iũ · ut i bi · la⸗

negocia pponẽ negocijs ec cĩe: xij · q· in · qcũch · de boe etiã dꝛ · de

poſtul? e · iij · 3 15
P nie vire e epiniue foꝛte angelus ſathane in lucis ouolaſſet vẽqʒſe eũdo viro via⸗ ⸗Eavertlie, 4
Derac haele · raca hel uxd ſe t ſe zg o- e· ſupeo · Eo em ĩpo ꝙ ab
ſimtcauieviea orepla angelus ſe inſformet · Flla ſ vnjuerſe carnis ingreſſo pꝛio⸗ ſolute tligionẽ mẽuit lʒ

tiuã qᷓ ẽ formoſa ſiẽ illa
fuit. lya ſigmficat vitam
actiuã q̃ fecũda ẽ inſo bo

q ideo pꝛeferẽ pulcek = 2 . rit prot eſtacionẽ vñ ve
adernepee e cumq; deſerere pꝛeſulatuʒqm naremur impendere conſfiium ibikemanere debz vl ad
renũ.· niſi cũ pdẽ. B· ſicut maius bonum minoꝛi bo⸗ ſalutare/Nos igitur attende lariors traſreue die?
Puto⸗ quia pᷣſumitur reponit᷑ ita cõ munis vtili illð fuit illicitumi 6 · c· ſup eo · ar · cõtra e.
Puto· quia p̃ſum no preponit vtili tes ꝙ illð fuit ilicitum iurame ſer uh eo ar⸗ Gtra ſe.

pvma facie ex ipᷣo feõ qð
hʒ ſpẽʒ boniñ ꝓbet᷑ o
riũ · S· de ſeru · e · vno · et·

g· de pᷣſumpẽ · dudum· trina filencio ſolſicitudo cõtẽ xit excluſa p̃fatam muliereʒ t e ¶ ¶ Remanere. niquid i
Alienus ſcʒ a carita⸗ placioniet laboꝛ quieti · ad qð cebit tali vtrabẽ matri⸗

us ait ˖ B

ſi hoe veruʒ fuit nõ fuit
matrimonm quo ad deũ
vñ ſi ꝓbaret᷑ ſeparẽtur
J. de eo qui ↄ gno · oſãg
vx · ſue⸗fuꝑ eo:alias non
Patynamern, illo⸗

uramẽtuz ˖ et ided

nõ vuandũ· ſie · s· de iur⸗
jut· tua · ij · H nuquid aliqͥ
pPoſſunt licite ſe abiuraẽ

oiſt a cõ
= R 1t 4a et ꝓmittere ꝓpetuã cõ/
6 1

Emens. cognouiſſz

per regula inuiolabiliter obſeꝛ

uata vt nuliꝰ abſq; licẽtia ro·
pon · pꝛeſumat occaſione qua⸗

tas ſpeciali vti lit ati p̃fert᷑ · et

in hoc caſu recte pꝛeponi᷑ do/

vtiq; de nignandũ vnigenitus
dei filius ihs xpᷣs non derache

le ſecunduz carnẽ natus eſt ſʒ

de lija nec legit euz in domuz

ſuaʒ maria recepiſſeſs martha
vnde quando poteſt eps pꝛie⸗

eſſe piter et pꝛodeſſe nõ debet
ce dendi licetiã poſtulare aut
etiam obtinere Cü · ergo· R⸗
monachus vðr ad fratres eiſtẽ

. (mml.

re ſupſtite dicta muliẽ ſe fecit

in arto loco ad penitẽciã agẽ

dam includi poſtulãſ vt ei dig

tum m . q· pfatũ virum · mo · p·
cogatis vt ea quam ſuperdu⸗

capiat audituri poſtmodum ſi
quid fuerit queſtionis / ſi vero
otra matrimonium nichil fue⸗
rit oſtenſũet vir ſelo de tlicto
maluerit ad regularẽ vitã mi
grare vos ei ſuper h̊ licentiaʒ
tribuatis vt et illa poſſit in ſuo

pꝛopoſito permanere ·I
abbati de affligeñ et magro ·
canonicis traiecteñ ·
Onſulti ſumus frequen⸗

dem

non fecerit ꝓfeſſionez im

telligitur renũciaſſe ſecu
lo cum nullam premiſe⸗

v¶ Seculariter · idẽ diſ⸗
ſo lute · ar. lxxxi · di · dem ·

monium . ex quo lieet ee⸗
redire ad ſeculum · di cut
q̃ dã ꝙ nõ cũ ſit ſfimplici/⸗

ter vouẽs · x vñ · q · · nos
nouimus.ſi autem con⸗

xaxit tenet · xxvn · di ·
vir · xx vñ · q· i · nupeiaru.
et.· qui cle · vel vo · rur⸗
ſus.qð non eſt veruʒ qꝛ
nee fuit expᷣſſuʒ votůnee
itendit otinere qͥ tin ſub
Odicione vouet ſiecut nee

obligatur qui fub odi/
cõne cõtrahit matrimo⸗

2 a n nineciã vider ꝙ ſic quia cleñ · oꝛdinis tranſmigrauerit ter a multis vtruʒ is qui niũ eõdicione deficiente
6 Cye Ov=oαα talia matrimoma ſanctio non vt oꝛdim veſtro aliquate monaſteriuz ingreſſus eſtha / ]· de cõdi · apo · de illis ½ R
iſi mn m. an ra ſunt alijs · xxxiij· q· v· nus derogaret ſed vt apð eoſ ſtum ſi d ſcii ſi af t ¶ Proteſtetur · quid ſi
E vird 24ve/ q8 deo pari · ad t dieunt bitum ſumendo nomey nan ꝓ non ꝓteſtetur · nu quid

9ιαιπρι quidam ꝙ tali modo nõ
poſſunt ſe abiurare ut re
maneãt in ſeculo ñ tran/
ſerit ad relgionẽ· arꝗqᷓ.t·
ꝓxi · ey parte · i· ad fi · Jo⸗
contrariuz dixit et iſti ñ
obiurauerant ſe ꝓpter p
Petuam ↄtineneiam · ̊ vt
poſſent adulterariet ꝙ
neuter alterũ poſſzʒ accu
ſare talis abiuratio ꝓhi
betur heet. s· de urui⸗
tua.ijj.imo ſine alquo iu⸗

vitam duceret artioꝛẽ· M.q;

ſup eo ꝙ de coꝛde puroꝛ cõſci

encia bona et fide non ſicta fe
ciſſe dignoſcitureuʒ nullate⸗
nus moleſtetis · qꝛ caritas eſt
fons pꝛopꝛius cui non cõmuni
cat alienꝰ. Id
noa ſcolaſtico mireñ:coloñ⸗
Eniẽs ad ap ſe · ¶ dioẽ ·
mulier ſupplici nobis

ẽp̃poſto⁊ ðca

feſſionem emiſſaʒ infra tempꝰ
ꝓbationis exirevoluerit licite
poſſit abſq; apoſtaſie nota vel
noxa ſp̃ſertiʒ cuʒ debit amoꝛũ
coꝛrectõe ad ſeculum remeare
Licʒ aũt ſuꝑ h̊ ſeſe rĩit diuerſi
diuerſa nos tñ ceredimꝰ diſtĩg
uẽdu vtu is qui ↄouertit᷑ ppoſu

erit abſolute vitaz mutare vt

ſubhĩtu regulari oĩpotẽti deo

pᷣſlumetur ꝓ religiõe · vi

detur ꝙ ſie qꝛ fũma eſt

rõ q̃ ꝙ religiõe facit · ff.
de relig · et füp · fu· ſunt
pſone dirit Jo · ꝙ pᷣſumi
debz ꝙ pocius voluetit
abſo lut e mutare ſeculuʒ
qᷓʒ cõ dõnaliter mſñi ꝓte
ſtacio p̃ᷣcedat ſic ẽ ᷣ ar·
