i: imo:bñ debẽt exammari ne indigm ꝓmoueant᷑ · et negligẽtia pri
oris exammatoris non dʒ impedire quo mmus querat᷑ an dignus ſit
et ad hoe tenetur ſupetioꝛ ·s · de elec · mehil ẽ. et · c · venerabilem
¶ An forma oũi ꝗ.de pᷣb · cũ vᷣm aptm q̃̊ mãdat alicui vt ꝓuide
H¶ Ecãaa vel alns · nõ ꝙ p foꝛmã ↄuem/ at alicui m aliq̃ ecciaꝛx a⸗
uitatis vel dpoẽ · pt ꝓuidẽ ĩ eccia cathedꝛali ut bñ pz h· et.· de ᷣbẽ ·

irregularitatem aliq;
vel erimen aliquod obice⸗
re mſi ex cã ſupueniente ·
ſic nec electoꝛ contra ele⸗
ctum · vin · q · n · dilecti ſſim
et ẽ ſi · iiij · di · in iſtis · a · iin

A¶q·in ſi quis teſtibus et

Iꝗᷓ.de concelſ · p ben · ceũ ſup
qõne . in h · ſe · xxviij · di · di
aconi etꝗ· de cler · coniu ·
diuerſis fallacijs
b Et · id eſt ideo ·
Derſertim · i · eerte
d 10.id eſt quia
e¶ Reputare.nota ꝙ qui

reputat᷑ dignꝰ vna digni

tate ſñi poſtea eligitur ad
alteram etiã tunec dignus
debet reputari · ſie · lxxiij ·
di · geſta · ar · eõtra. xij · di ·
nos oſuetudmem et · s de
elec· ſeriptum eſt · econtra
vero qui reputatus eſt imn
dignus ĩ vno officio debz
indignus haberi in alio·.
ff · de ſuſpec · tu. l. inj · F. q̃ri
pt.vbi ðꝛ ꝙ Ri aliq̃s male
ſe habuit in tutela deinde
detur euratoꝛ taniꝙ ſuſpe
ctus remoueri dz ˖ C. ð ſu
ſcepꝑ · et archa. ſi aliꝗᷓd li ·
x · Item quid diees ſi ali/
quis irregularis vel cri⸗
mmofſus toleratus ẽm of
ficio ſacerdotali nunquid
R talis eligit᷑ ad digmta⸗
tem pt᷑ excipi otra eum ab
illis qui eum tolerauerunt
in officio ſacerdotali vide
tur Hꝙ non · qꝛ qui eũ re
putauerũt dignum ad or
dmẽ et ad bñkieiũ reputa⸗
bũt eum dignu · ar . de ac
eu · nulli ꝗ..ð ſen· ex · ĩ pñtia
et · ff· de libe · cã · qͥ ſctens.
Rẽ nee vir accuſare pt᷑ mo
res vxoris quos pus pꝛo⸗
dauit · ff · de adult · ſi vxor
in fi· hoe concedebat jo · H
judex exr officio ſuo pt in⸗
quirere de talibꝰ. n · q. vij

q̃renduz · ff. de poſtu · SSs

ꝓhibet · et · ff. de pet. he.
Il · ule et · ff. de adul. l· j. .
ſi publico. et qᷓ.Sð exceptõ.
exceptõnem · et ꝙ ſupioꝛ
debeat de hijs mquirere
habes expꝛeſſe · S de elee ·
nichil eſt · tñ qð dicit jo · ꝙ
iſti qui tolerauerunt m ſa
cerdotio ipſum · non pñt

ei poſtea obicere nonere⸗

do · quia licet tol eraſſent
eumi tali o fficio ꝓpterea

R

attendẽſꝙ cautũ eſt in cano⸗

ne ne qͥs canonicꝰ regularis
niſ foꝛte publice lapſuſ ſit qð
abſit efficiat᷑ monachꝰ a ſi fa⸗
ctus fũnt ad canonicatꝰ oꝛdi⸗
nem reuertat᷑/ ultimꝰ ĩ choro
manẽdo cuculla ad memoꝛiã
delaturus ¶ Dil · t · mig · eirea
curã tibi ↄmiſſam ſollicitudi⸗
nẽ exercẽ ſtudeas indefeſſam
talit᷑ ſequentia bona ↄtinua⸗
re pᷣoꝛibʒ ꝙ dignũ a deo poß
ſis merituʒ expectare dem
Ccepimꝰte auribʒ nt̃is
itimãte qð q dã clerici
q̃ͥ ad ſacros oꝛdines ſine titu⸗
loſũt ꝓmoti te ad ecciaʒ bꝛac⸗
careñ · ſup bñſienjs obtinẽdis
ifeſtat et · (¶ Licet igit in
ordinatõnibʒ cleri coꝝ / illam
tu ac · p · tui diligetiã debueri⸗

tis adhibẽ ut minꝰ idonei nõ

oꝛdinarent᷑ a vob ac ideo pꝰ

ꝓmotõeʒ eoꝝ exceptõeʒ nõ

poteris p̃tendẽ otra illos niſ
foꝛte poſtq; ꝓmoti fuerit red⸗
diderint ſe indignos ex ſup⸗
habũdãti tñ / qñ ſeribẽ ꝓ tali⸗
bꝰ nos opoꝛtet facimꝰ in lĩis
niis aponiut ſi oꝛdimnatꝰ ꝓq̊
ſcribimus idoneus hẽatur et
ecciaſtico bñficio nõ ĩdignꝰ
ei ab oꝛdinatoꝛe vel ſucceſſo⸗
re ipᷣiug opetẽs bñficiũ tribu⸗
atur cũ et ſi tecum ð ſure agẽ
vellem? te poſſemꝰ merito ad
ꝓuiſioneʒ eoꝝ opellẽ qs ate
vel p̃deceſſoꝛibꝰ tuis oꝛdima⸗
tos fuiſſe oſtaret eo p̃ſtim/q
ad obtinendũ ecciaſticũ bñfi⸗

cium eos debes idoneos repu⸗

tareq̊s ad oꝛdines ſuſcepiſti
vñ Zuiter ſuſtinẽ nõ debes / ſʒ

nob potius deuote inelmare

non debent tolerare eum in maiori nũquid ſi eligatur in ep̃m vel in
maioꝛẽ pᷣlatũ non pñt ei obicẽ aliquid. imo pñt · qꝛ licet ſit dignus m
vno non tñ in maiori dz idoneus reputari · xij · di · nos ↄſuetudinem· æ
ar · S· de elec · ſcriptum eſt. accuſare em nõ pñ̃t ꝓ ca· pᷣdictũ · nulli. R ve
ro ꝙmoueatur ad dignitatem eredo ꝙ pñt otra illum exeipere

f Examiarl. intelli So tñ ꝙ in eo caſu pmittaẽ e
ceptio qñ nõ ꝓ ſe examĩauit ep̃s · ſʒ p aĩdiac.de of.aĩ S.ad B. ſic ptz

pᷣo examĩatio ſiue ex

ꝙ aliqᷣs ſepius exammat᷑qᷓ.de p̃bẽ · cum ᷣm apkm · et · i enna
et · q· i· votů . ar · otra.· de of · leg · licet · et. ff · nau · cau · ſta. licet · ſed vi

alios facimus qs ſine examia-⸗
tione nõ credimus oꝛdĩatos

añꝙᷓ ad ꝓuiſionẽ eoꝝ te oper

lere velimꝰ im · igit · q; eis p q;
boᷣ te otigerit recipe ntᷣa ma/
data in loꝛma ↄũiſ maioꝛi ec⸗
cleſia vel alijs dyoẽë bꝛacca/
— „ „ℳ „»„ 7. ,
ren ꝓuidẽ nõ tardes excepti⸗
ones at᷑ ſi qs otra tales ꝓpouſ

in ocilio g al·
NVnm ſit ars artium regi
men aſaꝝ diſtricte peipimꝰ/
ut epi ꝓmouendos in ſacerdo⸗
tes diligent᷑ inſtruãt et infor⸗
ment ap ſeipᷣos vel per alios
idoneos viros ſup diuinis of⸗
ficijs ecci aſticiſqʒ ſacramẽtiſ/
qualiter ea rite valeant cele⸗
bꝛare /qm̃ ſi decetero rudes
et ignaros oꝛ dmare pᷣſüpſe⸗
rint /qð qͥ dẽ facile poterit de⸗
pᷣhendiet oꝛdmatoꝛesa oꝛdi⸗
natos vitioni Sui decernimꝰ
ſubiacere: Sanctiꝰ em ẽ maxi⸗
me in oꝛdmatõe ſacerdotum
paucos bonos ꝙᷓ multos ma⸗
los hre mmiſtroſ/quia ſi cecꝰ
cecum ducit ambo m foueam
dilabuntur: IDnor · in · eõo
bremen.
Vamuis multa ꝓpoſita
fuerunt ↄtra epᷣm ealmeñ/⸗qꝛ
tñ ofeſſus ẽ coꝛã nobᷣſe nunqᷓ;

ð gramatica didiciſſe nec ecẽ

legiſſe donatũ a per euiden⸗
tiam factiuſqʒ adeo de illite⸗
raturaa inſufficientia ſua cõ⸗
ſtat ꝙ contra deum eſſz et ca⸗
no· ſanc tantum in ep̃m tole⸗
rare defectum ipſum a potifi⸗
calis offieij executõe ab ad⸗

minſſtratione calineñ · ecclie

lia allegãt · de cõ. di. v. nõ medioerit er. et
multitudo oneroſa ñl hʒ honeſti · im aut·
Wãuis · ofeſſus:et ideo ꝓꝛo ↄuicto dʒ hriqᷓ.de ofeſ· cũſi up · et. e·

cipimꝰ audiẽdas dẽ

ꝓ morum. et · e· cuz ſcðᷣm
apim · ſ p foꝛmã illaʒ non
poſſʒ ꝓuidẽ ĩ aliqᷓ lat᷑a
.ð pb · c · vl · qꝛ ad p̃latu
ras nõ extẽ dit᷑ mtẽtio mã
datoris. ſʒ quid ſi dicatur
tm ꝓuideas tali m aliqua
ecẽia dioẽ · bonoñ · nũ quid
pt᷑ ꝓuidere in aliqᷓ eccſia
ciuitatis vel ſi dicat᷑ a liqᷓ
eccle ſia ciuitatis boñ· nun
quid in eccſia dioẽ · dicas
qꝙ ñ qꝛ ꝓ clauſulã illa ĩ ali
qua eccleſia dioẽ · boñ · nõ
Opꝛehundũtur eccleſie cei
uita tis vel econuerſo ˖ s. 8
Rꝛ p· radolphus
H¶ Exceptoõnes· quãtum
cũq; papa pᷣeiſe ſeribat ex
ceptões legitime admittẽ?
de fůt qj.de of · dele · ex ꝓte
j mſi dicatur ꝙ nulle de
beant admitti qdð nunquã
de facili dieit vt ĩbidẽ · ſed
ſi enumer ẽt᷑ nõ obſtãte ta
li et ta libz except õibz tũc
ille nõ fũt admittẽde ar · ff

R qᷣs cau · ſʒ et ſi · · que ſitũ
(Per ſit ars artiuz · be
e dicit · qꝛ aĩe füt pᷣei
oſioꝛes omi bꝰ alijs rebus
et coꝛpibusxij · q · i · Pelpi
mꝰ:a ·xxiiijq·iij· ſi Phabes
et.· de pe · et re. eum mfir⸗
mitas m fi.
k (Per alios · ꝓ clericos
ſuos de latere ſuo miſſos
xxiiij · di · quando V
¶ Dopꝛ ehendi · no · ꝙ eo
ſpᷣo ꝙ ordmatus apparet
indignus et oꝛdmans ſirr
ut⸗ lxxxj · di· tantis damel ·
in fi· nec enim pt ignoꝛare
pᷣlatus viciũ ſubditi . de
reg. iu · ꝙᷓuis · ar · S· ð elc ·
innotuit · C· de reſcin · voe·
quiſquis:et.ff·loca · ſʒ ad
des · S. i · et · ff. ð edik · edie ·
l . i . ꝓ. cauſa · ſed hoc veruz
eſt eum eos exammat per
ſe: ſecus ſi ꝓ alios· xxiij ·
di · q; · et· ð off. archið.
ad hoc
m ¶ Malos · R. xxiij · di · ta⸗
les · et dicit lex melius eſt
pauca ido nee effüdere ꝙ
multis inutilibus homies
pᷣgrauari · C. de vete · iut⸗
em · tanta · ¶. cont rariũ · et
melius eſt paucea agẽ cau
te ꝙ multis piculoſe inter
eſſe · in aut . de tabell · eir⸗
ea með · oſti · colk · iin · Et ẽ
ar. o illos qᷓ multa muti

xxin · · i· odi · et pieci · qꝛ
de referenda · ad ſi· colke n⸗

(Bee EC · de vfel · vna · cam pplo exponèẽ nõ vale bat · vnde im
onatu. et ideo grãmati⸗ boc repᷣhendi nõ potuit ſiẽ ille · lxxxvj
di · eũ multa · vbi repᷣhendit qui grãmaticã populo exponebat ·
o defectum . tria enim pᷣeipue requiruntur in epo · larum ſtientia

etatis maturitas· et gr auitas moꝛumadd

e et quartum ꝙ ſit de legi

timo matrimonio natꝰ.g.de elec:cũ in cũctis. et · S· e · eam te · defectus

—“— — —

— —¶— —— W vhv ðð/ —

— - — — —

X

WWSE

. Ea ar à.
2½

μ☚ „αωt ween e
†.* ReHH PPe

to E² — ü „
Si⸗ e Rͤ . 22 J
W R . 56&ι Wαα & cXα nον § e
KR No.„.„ SNN — 2
4 ½ a. SAE E AxA 4

MWoS L
Ne α„ .AR
DBSͤ SoOG

L. 5 NA F. W èõ

Krientie lufficit ad cedendũ · s · de renuẽ · mſ cũ pridẽ. F. ꝓdefectu · cõ

. petẽs tů ſcia in ep̃o tolerat᷑.s

de elee · cuz nob olim. et · c · pdicto miſi

cũ pridẽ · F.· ꝓ defeũ · ignominiofũ ẽ ẽ epᷣo cũ ip̃e debẽt alios docere · ſi
tic qrat ab alijs edoceri ·ĩ aut᷑.deſcĩſ. epis · ꝓ. damꝰ· et · i. q· vñn · oueni
entibz · et · q · i· viliſſimꝰ· et qᷓ
lʒz &. et talis dz eligi cuius

opatõne ceteri grex dicã

tuxr . xxv. di . ꝓ. nomine ve⸗
.-—— ro crimims ·
Auv: Vm veniſſet · Ca ſus

Muidã eps grecꝰ ad apli
cam ſedẽ accedẽs ofeſſus
fuit dño ᷣpe ꝙ in oſecra⸗
tione ſua ſacrã nõ accepe/
rat vnctõeʒz vñ pᷣpa ꝙ üli

defuerat in eo kecit ſupple

ri. ſcribit g& papa ſuꝑ hoe
oſtantinopobł · priarche
oſtẽdẽs qð due funt ſpẽs
vnctionis · exterioꝛ et mte
rioꝛ · extertoꝛe mũgit᷑ coꝛ
pus int erioꝛe cor · et vngi
tur quis oleo et criſmate

oſtẽdens qre de vno et qᷓ⸗

re de alio · et quare epᷣs m

ungitur in capite et pꝛm⸗

ceps in humero a quilibʒ

fidelis mungitur ĩ ſcapu⸗

lis et pectoꝛe oleo ſancto
añ baptiſmũ · et poſt bap

tiſmum mungitur criſma⸗
te in vertice et fronte ˖ et

oſtendit quid ſigmficant

iſta et a quibus debent cõ

ferri dicit etiam ꝙ conſe⸗

cratur altare et ca lix exem
plo beati Rlueſtri et aucto

ritate domini qui pᷣcepit

moyſi vt faeeret oleum vn
ctionis de q̊ᷓ vngeretur ta
bernaculum · dicit etiam ꝙ
ſacẽm vnctõmſ aliud fi figu
rat in nouo teſtamento q;
in veteri. vñ non iudaiſat
eecka cum vnctionis cele⸗
brat ſaer̃m ſiẽ quidaʒ men
tiunt qui ðᷣmas non intel⸗
ligunt ſcripturas. deinde
monet priarchã oſtantino
politanum vt m oꝛdman⸗
dis Pᷣlbris et cõſecrandis
ep̃is obbuet qð rõna ſer⸗

uat ecẽla · in fi· dicit ꝙ ro 1

manus pontikex non vtit
baculo paſtoꝛali · tĩ gt
piſtoriã · tum ꝓpter miſti
cam rõeʒ · iſte tñ priarcha

poterit vti baculo ad hiitu

dmem alioꝛ pontificum
bᷣ¶ Apud vos · id ẽ apud
grecos · ſcribit enim patri
arche oſtantinopolł.

c Swleri g. S.· ecce
qñz ab heticis. ergo caute

ſuplenduz eſt qð meaute

pretermiſſum fuerat. · ti·
ꝓx: ci er vl · vnde non ðr
actũ cũ aliquid ſuꝑeſt ad
agẽdu · C· ad ſiił·cũ fillei⸗
anſ. m fi · et · vj. q· i · nl ·

OIln d ¶ Aſſiſtentibz · qꝛ in cõ⸗
ſecratõne epoꝛt ad minꝰ

tres epi debent eſle · lxvj ·
di · poꝛro · et · s · de tpi oꝛ
di · n ſarchres

nugitur coꝛ. imo aĩa
H h ideo dicit qꝛ aĩa ſedẽ
bz in coꝛde pꝛincipaliter

4 docor? eet ſanctior disoge e · vin · q; i ·

üffkus Sunimpammonendumg

yndlig Eno in

( m wni Nad ap · ſe⸗

dem kraccarei ep̃s
ui in oſecratõe ſua

ſacrã nõ eecparvna oc; aſf

apð vos nõ olueuere põtificeſ
ſt⸗ oſecrãt᷑ inũgi nos ꝗꝙ illi de⸗
uerat mãdauimꝰ? ĩ ipᷣo ſupple⸗
rifaciẽtes caput eiꝰet manꝰ

palbañ: epmaſſſtetibʒ ei du⸗
obꝰ epis 'm moꝛẽ ecciaſticũ
o criſmate delimriet · F

cire te wlumꝰ duas eſſe

ſ pes vnctõmſ/ exterioꝛẽ ã qᷓ ma⸗
terialis ẽa viſbilis interio⸗

rẽ q ſpũalis ẽ et muſibilis tex⸗
teriore viſibiliter mũgit᷑ coꝛ⸗

pus:/interioꝛi muſſibilit mun⸗

git᷑ coꝛ De pᷣma iacobꝰ apls
ait / infirmat qs ex vob mndu⸗

cat pᷣſᷣꝛos eccie oꝛẽt ſup eũ

vngentes eũ oleo in noie dñi
et oratio fidei ſaluabit infir⸗
mũ / Ho De ſeða iohßes apls ait⸗

ws vnctõneʒ quã accepiſtis
ab eo maneat in vobet nõ ne⸗

ceſſe habetis vt aliqͥs doceat
wsiſ ſiẽ vnctio eiꝰvos docet
de om̃ibʒ ita faciatis vnctio
viſibilis a exterioꝛ ſignũ ẽ in

emSe. X.

. A
Oν — Jade

Ra V r „ ud

E

*
Aα

„ dat vm.

WW Rus (N

e *.

2 W△ K ε

n

08
S B

L H e „* α S 1,
EA = onE 6 △ Lerk re
NAE Afe
CeNNN
*Ar Wensne

ℳnℳ0 OC

* XX

Nα RS

vel poti? qꝛ nõ frutificat vnctio in aĩa niſi er eoꝛde a volutate chee⸗

¶ Infirmaxr. xcy · di. §. ſz iſtud. g ¶ Vnctoõnez · ij. vnctio

figura ẽ e antitheſis cũ caſus pomt᷑ ꝓ caſu · ſ. xxxv . di · e · vl · a · lxxv · di ·
, c:ĩ. vꝓ·om̃is ſcĩficatio.i.· oẽmſcĩficatũ.et ꝗ.de iudi:c:i· ubi.quẽ · i. qui
b acramẽti ſ· de · di. iif c . er ]. de cele · miſ. euz marthe: 5§. ex

abint? De odorefanle iden em

terioꝛis muiſbilis vnctõis

vnctio vo inum̃bilis a interi⸗

oꝛnõ ſolũẽ ſignũ ſʒ eẽ ſacẽm
qꝛ ſi digne ſumit᷑ vel agit vel
auget abſqʒ dubio qð deñg⸗

nat Ad exhibedu at exterio⸗

rẽa vinbilẽ vnctõem bñdicit
oleũ qð ðꝛ cathecuminoꝝ vel
infirmoꝛuʒ oficit᷑ criſma qð
ex oleo fit a balſamo miſtica
rõe Der oleũ em̃ nitoꝛ oſcie de⸗
ſignat᷑ iuy qð legit᷑/ pꝛudẽteſ
vgines acceperũt oleũ ĩ va⸗
ſis ſuis cu Ilampadibʒ p balſa⸗
mum odoꝛ fame expᷣmit ꝓpter
qð dꝛ ſſcut balſamũ aromati⸗
zans odoꝛez dediß criſma⸗

te vngi dz eps nõ tã ĩ corpe

in coꝛd uj a interiꝰ? nitoꝛẽ
oſcĩe quãtũ ad deũa exteriꝰ
habeat odoꝛe fame · ͥ ad ꝓxi⸗
mü de nitoꝛe lcie dicit apls
glia nrẽ̃a ß teſtimomuũ oſcſe

nt̃einã omis is Sloꝛia filie regiſ

apls ait· x̃ bonꝰ? odoꝛ ſumus
m omi loco/a alijs alijs ſumꝰ odor
vite in vitã alijs odor moꝛtis
in moꝛtẽ/dʒ em̃ eps bonũ hre
teſtimoniũa ab hijs q̃ ſunt in⸗
tusa ab biſs q̃ ſut fonſut coꝛ⸗
tina coꝛtinam trabata q̊ au⸗
dit dicat vem ¶ Hoc vngué⸗
to caput et manꝰep̃i oſecrãt᷑
Pcaput em̃ mẽs ĩtelligit᷑ iux
ilð vnge caput tuũ a faciem
tua laua ꝓ manꝰ opa intelli⸗
gunt᷑ iux ilið manꝰ mee diſtil⸗
lauerũt mirrãimanꝰ igit᷑ vn⸗
Sit᷑ oleo pietatis ut ep̃s ope⸗
ret᷑ bonũ ad oẽs maxie at ad

domeſticos fidei caput at vn-

git᷑ balſamo caritatis ut epᷣs

diligat deuz ex toto corde/a

ex tota aĩa⸗ ex tota mẽte ſua
ꝓximũ ſuũ ſiẽ ſeip̃m caput ĩ⸗
ungit᷑ ꝓpt᷑ auẽteʒ ⁊ digtatem
amanꝰ? ꝓpt᷑ mimſteriũ aoffici⸗

um (Caput em ungiẽ ut oſte⸗

dar illi rep̃ſentare pſonã de

q̊ðr ꝓ ꝓphᷣaʒsific vngẽtũ ĩ ca⸗

pite ꝛc caput em̃ viri xpᷣs ica⸗
put xp̃i de? q ð ſe dieit/ ſpũs
dñi ſup me eo ꝙvnxit meeuã⸗

geliʒare paupibus miſit me·.

manꝰ ep̃i inungitut oſtẽdat᷑
accipe ptatẽ bñdicendi aoſe⸗
crãdi vñ cũ eas oſecratoꝛ in⸗

ungit ſecrare inqᷣt et ſancti⸗

ficare digneris domie manꝰ?

iſtas ꝓ iſta vnctõem ap bñdi⸗

ctionem nraʒ ut quecũq; oſe⸗
crauerint ↄecrẽt᷑ 6 q̃cũqʒ bñ⸗

diyxerit bñdicant᷑ in noĩe dñ̃⸗

vñ ĩ veteri. t · nõ ſolũ vngeba⸗
tur ſacẽdos ſy etiã rex et pha
ſic in libꝛo reguʒ · dũs pᷣcepit
helye vaden reuertẽ in domũ
tuã p deſertũ ĩdamaſe cũ cũq;
pueneris illuc vnge aʒabel in
regẽ ſupꝑ ſitiaſ iehu filiũ nau⸗
ñunges regẽ ſupiſt ra hel/ eliſe⸗
um at filiũ ſaphat qͥ e de abel
unges gpham ꝓ teſſʒ ubi ißs
naʒarenꝰ? quẽ vnxit deus eus ſpuũ
ſancto ſic hẽtur i actibus ap.
vnctꝰ e e oleo p cõſoꝛtibꝰ ſuis/
q̃ ſ̃m aplm ẽ caput eccie q eſt
cope! ip̃ius piicipis vndio a

b Con⸗

i (Agit. ſa utem
k. ¶ Ausget. iuỹ illud ſup

egros manꝰ? imponent et

bn habebut avere auget
ſicut cõfirmatio c. c · vᷣ ·
qꝛ ꝓꝑ eã ſpũs ſanctꝰad au
gmẽtũ daẽ et roburꝛ ẽ
¶ Miſtica rõne · cput ſta⸗
tim ſequitur.

m( Legitur · in euãgel io

n ¶ Diecltur · in li. ſapie ·

o. ¶ Muo ad ꝓximum iſta
duo neceſſaria ſunt · xij · q⸗
eůj nolo · et · xj · q · ij · nõ fuͦt
audiendi.·

p Abi intus. vneedie Rip
ple vnctio
qonus odor · . exem⸗
plum et imitatio apioꝛum
qm apſ p pᷣdicatonem et
famã muitabant Homĩes
ad ſalutẽ · verba iſta hẽs

xxin:q/iiij· nabuehodono

ſor · et ðꝛ bonꝰ odoꝛ p̃di⸗
catio bonoꝛð quã qͥdaʒ ex
caritate ſuſcipiunt et inde
iſti m aĩa vinũt · vñ dielt
alijs odor vitem vitam · ſ.
eternã · ali vilipẽdũt a cõ
tẽnunt pᷣdicatõez bonoꝛ
c iſti ð tali vtẽptu moꝛtẽ
icurrunt aĩe. vñ ðꝛ · alijs
ſumꝰodoꝛ moꝛtis in mor
tẽ ſeʒ eternã· a ſta ex eodẽ
pono odore alij ſa luant᷑ et
r¶ Wite · j Caln pereunt
dilectõnis et bone opini⸗
onis ducẽtis eos in vitam
¶¶ Mortis · geternã· ſ.
id ẽ muidie a ma le opinio
ms ducẽtis eos in moꝛteʒz
t ¶ Foris · ſ · vij. ſ. et᷑ nã
,Ä¶qi · lz· et · lxiij · di · plebs
diotrẽ ſis· a. c· noſſe · et · e*
vota ciuiũ et · c vlti · a de
0. diii:iubemus
Tortina ˖ i· vt fidelis
trahet mkidelẽ. xxviñn · q·
x QJuxta Lejiaz nunc.
illð/euãgelij · vel die iuxta
illud in cãticis cãticorum⸗
y ¶ Siẽ ſei j· ad ſd ad að
ſeipᷣm· P adũbi ſiẽ non ẽ
ſicutiſſimũ:qꝛ ordmata ca
ritas pus debz inclpe a ſe
ipa · xxin · q· v. ſi non licet
vñ pᷣmo dz qs facẽ elemo
ſinam ſibi deinde ꝓximo
de pe · di. iij. ſane cauẽdũ
et · C· de v uit· pᷣſes
3 Alius · id eſt criſti
Caput virl · xxxin · q·
EFv. cũ caput.
ſecrare inqt · H bñdictio

– e ſaree elen e

s Et c6G„ſ

4 — XS.

AEeN
.1ι ℳα

ðꝛ ab epᷣo dũ oſeerat ma⸗ De- ——
nus pᷣſ bꝛoꝝ et ſic Ouis & = Plrr⸗, n

H̊ bñd ictio epᷣoꝛx et pᷣſbi⸗

tero xvj· q. i . ecce
c EWE i. i· poſtẽp

d Vnxit. miſtica fuſt et ĩ

uiſibilis vnctio xp̃i: quia
nec in regem nece in ſacer⸗
dotẽ fuit vnctus · vt· ij · q/
vren

c K MXee

„

cvij. F. hijs ita rñdetur
a ¶ Extůc · · ex tpe xp̃i

b ¶ Perſonã capitis · id ẽ

xpᷣi:qui eſt eaput ecclie
e ¶ Differentia · q oſtẽdi⸗
tur · xc vj . di · duo ſimt · a q.
de ma. et ob. ſolite
d ¶ In fronte · de con · di ·
v. ðd hijs a · e· nouiſſime ·
et.c-manus:m quibꝰ ha⸗
betur ſignificatio iſtaruʒz
vnchonum
e¶ In pectoꝛe · de con · di ·
jii deinde · et · c · Pl bBri
F¶ Keddẽ rõnez ut · xxx⸗
vVj · di · . ecee ad fl ·
△ (BSimplex ſacerdos ˖ ð
con . di · im· pꝛel biteri .
(Manec. ſcʒz ofirmatõeʒz
in fronte ſoli epi oferunt
s · de o ſue · yto · ubi de ʒ
ar · or · xcv · di. Puenit · ubi
pſbri· criſmabãt m fronte

So · illud oceſſit greg · di

ſpenſatiue ad tpᷣus gpter
ſcandaluz vt ibi expᷣſſe pa
tet ⸗ alias ſacerdos nl ofer
ret · ut m· c. quanto
1 ¶acerdos ·˖ id eſt eps

ĩij·q:vnjaccuſatio
k EWtarn lxvin · di · quo

rum vices
( In qua. ſimplex rela⸗
tio eſt hic · Reut ĩbi · mulier
ſaluauit que dãnauit qm̃
alia fuit colũba q̃ᷓ detulit
ramum oliue in archa noe
et alja que deſcẽdit ſuper

xpᷣm du baptiʒzaretur · t ·
m ¶ In cathacliſmo · id ẽ
archa noe tpe diluun
n ¶ Aliud quidẽ· et ſie col
ligitur Hic ꝙ aliũ oꝛdmẽ
Pabuit in ſbᷣa olim leuita
et alium hodie. alias vide
retur etiam eccl eſia iudai⸗
ſare m idemtitate
o (Daſtoꝛali · de cõ · di · i⸗
nullus epiſcopus · et· xlv·
di · diſciplina
p ¶ Pꝛopter hiſtoriaʒ · b·
marcia lis vnꝰ ð diſepuliſ
petri queʒ poſuit dñs mt
diſcipulos cũ dixit mi ſi effi
clamini ſiẽ ꝓuulꝰ iſte non
intra · ĩ re. ce · ꝛc quẽ poſt
ea petrꝰcũ alio ad pᷣdicã⸗
duũ miſit ĩ germamã q̃ cũ
iret moꝛtuꝰ ẽ et redijt col
lega ad petru et peerꝰ ait
accipe baculũ et tã ges eũ
die vtĩ noĩe dñiſurgat a
pdicet et iuit et ĩ. xl · die a
tꝓe moꝛtis tetigit eũ a re
lurrexit et p̃dicauit · et ita
petrꝰ remouit a ſe baeulũ
et dedit ſubditis Dengnã
tur at᷑ ꝑ baculũ q̃ hijs v ſi
bus opᷣhenduntur · In ba

culi foꝛma 5n datur hec
ti bi norma · Attrabe ꝑ pri

mum medio rege punge
p imũ · Attrabe peccãtes
rege iuſtos punge vagã

tes · Attrabe ſuſtenta ſti⸗
mula vaga moꝛbida len⸗
avinceg.
q ¶ Miſticã · qꝛ baculus

babet in ſfummitate recur

MAHEX„Wν. eſe. H . n n ſe

— t. terA.. o WPe Ft ð . A νH *XαW . o
wEFwFEEEEEEe kee e n. ad s
ααρπ Rα NNKα W % Se ν οαG.6S£ Seye« Wſſ . 1 A„α
. Xρ α RXMπωnοn .

WMαn6 BeS i n (QA dV1 pXe Aà . A .*5 P E . ASsA OEα .

eapite ad bꝛachiũẽ traſlata 00.
ut pñceps extũc nõvngat᷑n

capite · ſz ĩ bꝛachio fiue hume⸗
ro velĩ armo imn qᷣbꝰ pncipatꝰ
ogrue dengnat iu. illð qð le⸗
gitur factꝰ ẽ pncipatꝰ ſuper
humen eiꝰ ꝛc Ad qð etiã ſi⸗
gnificaãdũ ſamuel feẽ poni ar⸗
mũ añ ſaulcui dederat locũĩ
capite añ eos qͥ fuerãt muita-
tiii capite wo põtificis ſacra:
mẽèt alis ẽ delinitio ↄobuata/qꝛ
pſonã capitis in põtificali of⸗
ficio repñtatirefert at int᷑ põ⸗
tificis ⁊ pñcipis vnctõneʒ/qꝛ
caput pontificis criſmate oſe⸗
cratur bꝛachium vvo pnᷣcipis
oleo delinitur vt oſtendatur
quãta ſit dntia int auẽtẽ põ:
a pncipis pt atẽ Quia vo cri⸗
ſt? fecit nos ſangne ſuo deo
ntᷣo regnũa ſaẽdotes ꝓpt qð
apls petrus ait / vos eſtis ge⸗
nus electuz rgale ſacerdotiuʒ
ideirco in nouo teſtamẽto nõ

ſoluz reges et ſacerdotes vn⸗

gũᷣturiſʒ omes xpᷣiani bis an⸗
te baptiſmuʒiſoleo bñdicto
pmũ ſpectoꝛe/deinde int ſea⸗
pulaset bis poſt baptiſmũſ.
criſmate ſancto · pᷣmũ in verti⸗
ce demũ ĩ frõte in pectoꝛe nã⸗
qʒ baptiʒãdꝰ mungitur/ vt xp
ſancti ſpũs donũ abiciat erro⸗
rẽ a ignoꝛãtiãſ ſuſcipiat fidẽ

rectãaqꝛ iuſtꝰ ex fide viuit im⸗

ter ſcapulas ut ꝓ ſpũs ſancti
gẽ aʒ excuciat negligentiã a
toꝛpoꝛeʒ et bonã opatõneʒ ex⸗
erceat/quia fides ſine opibuſ
moꝛtua eſtut pfidei ſacr amẽ⸗

tum ſit mdicia cogitationũ
in pectoꝛe ut ꝑ opis exerciciũ

ſit fortitudo laboꝝiĩſcapulis
ꝗqtinus fides ꝓ dilectõem vᷣm

apoſtoluʒ opetur in Ftice ve⸗
ro baptiʒatus mungitur / vt

ſit patꝰ omipetẽti ð ſide red⸗
dere ronez/qꝛ p caput mtelli⸗

gitur mens ſuy qð iegit᷑/ ocu⸗

li ſapiẽtis in capite eiꝰ cuius

ſupior ps eſt ratio a inferioꝛ
eſt ſenſualitas vñ bñ pꝛoticẽ

q̃eſt ſupior ps capitis intelli⸗
gitur ratio q̃ ẽ ſupioꝛ xs men⸗
tis:Infrõte vngitur baptiza⸗
tus ut libere ofiteatur qð cre⸗
dit qꝛ coꝛde creditur ad iuſti⸗
ciam/oꝛe verofit ofeſſio ad ſa⸗

—

lutẽ memoꝛ eius qð dñs aitqͥ

me ofeſſus fuit coꝛã homibul

ν1 απινα. . e . e

⁊c añ baptiſmum & vngitur

oleo benedicto et poſt baptil⸗
mum criſmate ſcõ:qꝛ criſma

ſoli opetit xpᷣiano/xpᷣs enim a

criſmate ðꝛ uel potiꝰ a xpᷣo ðᷣr
criſma nõ ſm noĩs foꝛmam ſq
hm fidei rõeʒaxpᷣo wo xpᷣia⸗
ni dñr / taneᷓ vncti deriuetur

ab vnctout oẽs ocurꝛãt ĩ odo⸗

rem illiꝰ vngenti cuiꝰ nomen
oleuz eſt effuſum · Der frõtis

criſmatõeʒ manꝰ impoſitio de·

hſg natur qᷓ alio nomĩe ðꝛ ofir⸗
matioqꝛ ꝑ eã ſpũs ſcũſ ad au⸗
gmetũ datur a robur/ vñ cuʒ

ceteras vnctõnes ſfimplex ſa⸗
cerdos vl pᷣſbꝛ valeat exhibe⸗
re hãc nõ niſi ſumꝰ ſacdos id

eſt ep̃s debʒ okerre⸗qꝛ ð ſolis
aplis legitur qꝝ vicarij ſunt
epᷣiꝙ x manus impoſitõnem

ſpmſem dabãt quẽadmoduzʒ

actuũ apſoꝝ lectõ maĩfeſtat
cuz audiſſent mãt apoſtoli qͥ
erãt ieroſolimis qꝛ recepiſſet
ſamaria vbũ dei / miſerüt ad
eos pe:et loqͥ cũ v · oꝛa · ꝓ ip⸗

ns ut ac · · ſ¶ nõdũ em ĩ quẽ ey·

il · veſſed bap · t · e · in no · do · J
tunc impo · ma · ſup il : et ac · ſ. ſ.
cuiꝰ aduẽtꝰ ꝓ vnctõnis mini⸗
ſteriũ deſgnat᷑ / qꝛ columba ĩ
q̊ ſpiritus ſanctus ſuꝑ xp̃ᷣm in
bapmo deſcẽdit / ad veſpen
in cathacliſmo reùtens ramũ
retulit viretiſ oliue cuiꝰ utiqʒ
ſacrẽ̃m dauid ꝓpha pᷣnoſcens
exhilarãdã faciẽ ĩ oleo p̃dica⸗

uit · vngit᷑ pterea m ecciaſti⸗

cum moꝛẽ cuʒ oſecratur alta⸗
re cuʒ dedicatur tẽpluʒ/ eceum
bñdicit᷑ calix nõ ſolũ ex mãda⸗
to legis ðᷣme/ veꝝ ec exẽplo

bti ſilueſtri q cum ↄſecrabat

altareſillud criſmate punge⸗

bat/ pᷣcepit em̃ dñs moyn/ vt

facèt oleũ vnctõisð qͥ vnge⸗
ret tiſtimonij tabnaculum/et

archam teſtamẽtimenſamqʒ

cũvaſis ¶ VYeꝝ vnctõis ſactm/
aliud qdẽ efficit afigurat tã

m nouo i; in veteri · t / vñ non

judaʒat ecciacũ vnctõis ce⸗
lebꝛat ſacm ſic antiqͥ mẽtiũt᷑
qͥ neqʒ ſep̃turas neqʒ dei no/

uerevtutẽ/ ¶ onemꝰigi

ut illu ĩ oꝛd mãdis pᷣſbꝛiſa co⸗
ſecrãdis ep̃ᷣis moꝛe pues fa
cias obſuari quem ap · ſedes
obbuatet · /¶ Licet ro · p ·

non vtatur baculo paſtoꝛali

Re Wa se o ννυ⅜. G

XMι πς X“ α
. „., α☚Aα Er
. 2*8 0

veE re 7αι—.° Kevt RMoNV COα

*

½

uationẽ q̃ñ ad ttahẽdum
qð nõ ẽ neceſſariũ ĩ rõno
pontifice · qꝛ nullꝰ ab illo

diuertẽ pẽ finaliter · qꝛ ec
cleſia nõ pt᷑ eſſe nila · xxiiij
qiĩ · pudẽda · in fi · uel qꝛ
p baculũ deſignat᷑ coher⸗
tio ſiue caſtigatio ido alij
põtifices recipiunt a ſuis
ſupiori bʒ baculos · qꝛ ab
hoĩe poteſtatez recipiunt
romanus pontifex nõ vti⸗
tur baculo· quia ptatema
ſolo deo recipit

WAtoꝛalis:ꝓmitti·
d H̊ non videt᷑ re
Iſpõdẽ · ſ dic ꝙ an
tequã ſuppleantur iſta mi
miſtrare non dz · in · di · ſol⸗
licitudo · et ſatis videt᷑ re
ſpondere · quia dicit lra
ſuppleri · qꝛ nõ ðꝛ actũ cuʒ
aliquid ſupeſt ad ag endu
.vñn · q · i. illud · et · c · l · et
C. ad filk · l.· penul · m fi ·

¶ mpofſitõe · quã ſolus

eps facẽ pt᷑ dyaconibus

xxiij · di · diaconus · ſz con⸗

tra · xxiij · di · ſubdiaconus·

vbi ðꝛ ꝙ ſubdiaconꝰ reci
pit manꝰ impoſitõeʒz · ſed

illud capitulũ loquit ur ð

impoſitõne manꝰconſecra

toria que non datur ſub⸗
diacono ſed hec impolitio
manus eſt quedam bene⸗
dictio · ſic accipit᷑ · lxix · di·
quomã ·et · i · q i · manus
t ¶ Iteranduz · et ſacramẽ
tum non debet ſterari ne
ſacramento fiat miuria ð
con · di · iij · oſtenditur · et
.j·q:i:quod quidam
v wlendum · ſi · s. ti ·
ꝓx · circa pñ · et · i · q· i · . ee

ce · et .e · pꝛel biter
ſobis. exhumãdos-
ter Hoc coꝛpa ex

phumari nõ debent · quia il

lis non nocet talis ſepultu
ra dummo do alias bom
fuerint ꝗ. de ſepul · ſacris ·

et · xiij · q;ij · am me defun⸗

ctoꝛum l
y ¶ Hene dici · indumenta
propterea iterum benedi

ci non debent exquo ſemel

conſecrata ſunt · a hic fuit
dubitatio · quia veſtimen
tis ecclie alnj ꝙ; ſacrati hbo
mmes vti non dabent ·˖ de
con · di · i · veſtimenta · ſed
veſtimenta pꝛopterea no
polluuntur “
z ¶ Ataria ˖ iterum Ppte
hoc reconſecrari non de⸗
bent de con · di · i · ſi motuz
et · cꝛ ec cleſjs · quia ꝓpter
hoc non funt execrata ſi/

cut nec eccleſia licet pollu

atur ſangume · de con · di ·
1 eccleſijs
Mel biter · ordman⸗
Nlur · manus pꝛel bite⸗
ri et dyacom crifmatis li⸗
quore perungi non debẽt
vt · xxiij · di · preterea
a ¶ Impoſitionem · ſacer⸗

dotibz a diacombz man⸗

r — ———————ꝛꝛNℳ——

— = „-, —,

Se--—— ,

—

— =—————LGðẽ — ⸗

]A—— — —

vdein

die ce

r ſſtam
diſo⸗
vſdeen
dicit ſen
aciag
agendi
cßleet
em ſi⸗
a ſolus
mbus

ſicon⸗

onus⸗
Grech

ir⸗di⸗

nmans
ſacrami
erar
niuna 5
ditur⸗er
um
.fl.g⸗

nidos⸗
pa er
quuil
ſepltu
s don
ſocus⸗
defin⸗

dument
nbend⸗
oben
biefut
Feſinn.
hann
ben,
Gtr
tert uß⸗

M,

— ◻

wet A d E E

rare — W ☚

„ν e SH H.

e õ ceHSN „ ☚ JIrE

A
Aer α½‧

S: 5 R ο
fer 6&. 2ede X, ak

. WW EHRES „

☚ 4 A οα iα n .
Tep ſp AA- y

imponit᷑ · xxin · di. quoꝛũdã · eoꝝ oſeeratio ſiſis ẽ z.xyj q · · Secce eui
dẽter · dẽntia ẽ qꝛ eps a omes p bri q ibi fut ſup caput ipius pſhri
ordinadi manꝰ imponũt · xxin · di pſbꝛ · eũ oꝛdinat᷑ · diacono vero ſo
lus epᷣs manus ſup caput illius pomit · ut · di · e · c· diaconus
a (Ab aplis apli em cũ de pᷣcepto ſancti ſpũs paulum et barnabam
mitt erẽt ad euãgeliũ pᷣdicãdũ gẽtibz manꝰ eis impoſu erunt · et ideo
ritu introducto ab apuis pᷣſſᷣris et diacomibʒ manꝰ i imponit ut dicit

lxxv · di · ꝙ die dñico · ſik
oꝛdmatio epoꝛ ſiue oſe⸗
cratio ab apuᷣs ſceʒ petro
ſacobo et iobãne mt rodu
ca eſt dantibus foꝛmam
lucceſſoribz · lxvj · di · por⸗
b (Suplendum. ro ·
.S e ·paſtoꝛalis
e¶¶ Huſpenko · qñ eps in
cipit oꝛatõnem ad benedi
eendumſ. acerdotẽ tuüc pꝛe
ſbiteri om̃es qui pmo tan
gebãt caput debẽt eleua re
ma nus ita ꝙ non tangant

caput ordinandi quod ex

ipᷣo facto melius patet qli
ter deb eat fieri ꝙ; aliquo
iure eyprimi · ſcꝗ.S dona·
apoſtolice et quedam füt
que melius poſſunt intelle
tu pereipi ÿ locutione ex
primi. ff · de ſo luẽ · ratum·
.Fr. rem rataz ha · quo em
FC. julianus
fun ſupple ſtatu
mus.
e¶ Ex foꝛnicatio⸗
ne. Rs· de elee · eu ĩ cuctis
]. de ſer · nõ oꝛð · cõ ſuluit
et · xxxv · · ij · de mceeſtis
¶ Drelatõem. licꝗj.·e· c⸗
vlti · ſine diſpenſatõne ſe⸗
dis aphice ut ihii
(Neqʒ ſeruiꝗ . de ſer · ñ
028. conſuluit
dD pñtiam · tacito· et
ideo non valuerunt li
tere. .de Bep · ſup lẽis · a

Ai net hi legibus ·

¶ Nimſtrauit · nullo me/
earen edia ꝓlona m⸗
teruemſſz ſecus eſſz . e · ex
tra miſſaet · e· ad extirpã
das tunc em ſi fuiſſet legi
timus licite poſſz ibi mini
Rrare a alibi alłs nõ.· e · e·
k Qſon obſtatbus (fi⸗
qꝛ impetrate fũt tacita ve
ritate · ſi·s · S eta · et q̃li · eã
te · ſecus ſi ex certa ſcientia
illum recipi mandaſſet. et
ſic eſt ar · ꝙ non ẽ obediẽ
dum literis ſine mandato
pape ar · s · de he p · ſi qñ· a

c.pꝛedicto· eam te. Item
eſt ar · hic ꝙ litere impez⸗

trate tacita veritate no cõ
ferunt juriſoichtonem

eſentium · in prẽnis ·

idez iuris eſt de alijs
ꝗ.e· c · vl · vnde fupple mayx

1(Patiaris mſ ¶ ime ·

Pabeãt illas ꝓ diſpenſati
onez aplice ledis F. e · c. ex

tua · et · e · pemilt᷑. et vlti · et

idem eſt ſi fuit perpetuus
vicarius 7. e. oſtitutus · ali
as expellantur et alns ido
neis conferantur .· e · c· ul

de hac matena dicetur ꝗ.

e · e · vlti · .—
Onquerente · A cleri

tum ꝗpter hiſtoꝛiaʒt um qpt᷑
miſticã rõʒ tu tñ ad ſilitudi⸗
nem alioꝝ Põtificũ poteris eo

vti⸗ De ſacris iteradis vlnõ

Aſtoꝛalis a · F· Idẽ
pᷣterea nos oſulẽ vo⸗
luiſtian pmitti debe⸗
at mſtrare/ qui ſine impoſitõe
manuũ fuerit ad oꝛdinẽ ſodi /
aconatus aſſumptus ſioſir⸗
macõis ſact̃m in eo ðᷣbeat ite⸗
rari qui ꝓ erroꝛẽ fuit non criſ-
mate ſz oleo delmituſ/ Ad qð
buiter duxim⸗ reſpõdẽdů /
in tlibꝰ nõ ẽ aliquid iteradu
ſʒ caute ſuplẽdũ/qð in caute
fuẽ at pᷣtermiſſũ Ponort · iij · ar

2 —

chiep̈o lundoñ · et eiꝰ ſuffra ·

obis hüiliter qfuiſtiſ

uoꝝ coꝛpibꝰ qui tpeſciſma⸗
tici a re ꝓbiwaldemarija ſeiſ
maticiſ ſũt ſepulti / a de indu⸗
metis ſacerdotalibꝰ cũ quibꝰ⸗
necnõ de altaribꝰ in quibus
degradati p̃ſbꝛi celebꝛarunt/
Nos autẽ mqui · vr̃e bꝛeuiter

riq nõ credimugob hoc dů⸗

taxatſepultoſ hĩoĩ exhumã⸗

dos aut debẽ indumeta talia

iterũ bñdici wlrecõſecrari al
taria ſupꝛadẽaRKes ·ix · at ·
R eſpᷣꝛ et dya⸗lundoñ ·
conꝰ cũ oꝛdinãt᷑ manus
impoſt ões tactu coꝛpali ritu
ab aplis introducto recipiũt
qð ſ omiſſuũ fuit non ẽ aliqua⸗
tenꝰ iteraãdum ſʒ ſtatuto tpe
hmoi ad oꝛdies oferẽdos cau⸗

te ſuplẽdũ qð perroꝛeʒ exti⸗

tit pᷣtermiſſũſuſpeſo at ma⸗

nuũ dʒ fieri cum oꝛatio ſuper

Rbuf e Sndirordmandij/

jjs pᷣbꝛoum⸗
xr ocilio pica⸗
Tẽfilij pᷣſbᷣꝛoꝝꝛ a eete⸗
ri ex foꝛnicatõe nati
ad ſacros oꝛdĩes non

lariter viuẽtes/ pꝛelatõeʒ ve⸗
ro nullatenꝰ habeãt / ſed neq;
kui nſt a dñis ſuis liberati do⸗
nentẽ Nlex · in · incoñ · electo ·

uid fieri ðbeat de moꝛ⸗

pmoueat niſi aà mõchi fiat vel
im ↄgregatõe canonica regu-

beo, NG.
WS Re W*

T ⁵° 2—

Qwreen M. 6.

H6 Ro oX Ro

KreN 2 % e S⸗

co· q̃ pñtat ꝰerata pr̃no ecẽie et iſte R·moleſtabat eũ ſup illai in q̊ pẽ
eiꝰ nullo medio miſtrauerat. caliquid notoriũ eſſe hẽs jj. de cohha- K *o
cle · et muli:c.ul:ꝗꝛ⁊ ſi ibi miſtrauit ñ ν — .
pt eſſe nõ notoriũ.s · de traſn a· p̃la · quãto 0 Amouere. cũ nõ oſtẽ Wn ½ ².
dat diſpeſatõez aphie ſedis ut dem ẽ · S. c· ꝓx · et idẽ H dicas ·
Emẽs · miniſtrauit · maxime·j·e· c. ul· exquo nõ eſt legitimus
Indtuit · ſ qliter potuit ei innoteſcẽ hʒ · l ip̃e fuit ei ↄfeſſus quã

n MNMotorih̃ · qualſter dicatur

—

. D pñtiam noſtraʒ acce⸗
es · R· pſꝛ tacito ꝙ
eſſz filius . acerdotis impetra⸗
uit a nobigut in eccia in qᷓ pt
eius miniſtrauit exiſteret ca
pellan oeo mãdamꝰ. q·
ſi tibi oſtiteritq memoꝛatus
R ſit i ſacerdotio genit?g
pfr eius in eadeʒ eccia miſtra⸗
uit nõ obſtãtibʒ pꝛedẽis lĩis
nĩiſip̃ᷣm amoueas ab eadẽ/
Daldez pariſieñ · canto ·
Reſentiũ auẽte iubemꝰ
ut filioſacerdotũ in eccẽijs pa⸗
ternis miniſtraꝛeueleas qua⸗
libet occaſione obtinẽ nulla⸗
tenus patiaris:ſipſos abec⸗

clefjs in qbus pres eoꝝ mini⸗

ſtraſſe noſcũt ſtudeas penitꝰ
amouere/I dem ꝛvis · eßo
Dnãrente nob · m· cleri⸗
coa· Vf it · m · q ſ publi⸗
cũ ẽa notoriũ preʒ· R· clerici
habuiſſe ĩ p̃ᷣdẽa eccia pᷣſona⸗

tũ filiũ eiꝰ ibidẽ miniſtrare /
eiuſdẽ eccie ꝓſonatu hre nul⸗

late nꝰpatiaris a ñi iã inſtitu⸗

t? ẽ ibi eũ inde non differas
amouere Lẽ lundoñ · ẽo
Emẽs ad pñtiã nẽaʒ
clericus nob ꝓpoſuit / ꝙ
cũ ñ ilu ad capellaʒ ſci · quã ei

oceſſiſtii pſbʒꝝ oꝛdĩaſſes ipõm

ea poſtea ſpoliaſtieo ꝙ pr eiꝰ
in pᷣdẽa eccia miſtr iſtraint Ido⸗
qʒk · t · m · ſi tibi innotuerit
qñ eã ſibi dediſti ꝙ pr eius p⸗
ſbiter ĩ dẽa eccia miĩſtraſſy ip⸗
ſã ei ireſtituas ai ĩ pace dimt⸗
tas amoto alio ſi quẽ inſtitu⸗
iſti foꝛſtã in eade wn! ſiß ig⸗
noꝛãs feciſti exq ad ecciaʒ ip⸗
ſam eu ĩ p̃ſbᷣnꝛ oꝛdiaſti eã ſibi
reſtituas donec alia eccia ſi⸗
biꝓuideas vñ honeſte vale⸗

at ſuſtẽtari Hdẽ oxoñ · ep̃o ·
ſRopoſuit ꝑ: nobis latoꝛ

pñtiũ ꝙ eũ ad ecẽiaz ð
aleb · a dño füdi füͦit pñtatꝰ
tu curã aĩaꝝ noluiſti ſibi cõ⸗
mittẽ p eo ꝙ eſſz filiꝰ ſaẽdo⸗
tis/ Ceteꝝ qꝛ indignũ eſt ut
ipᷣepoſtiᷓ ẽ ĩ ſdiaconũ oꝛdi⸗
natꝰ ommo de beat ecciaſtici

=Wèð nn
7 t ◻ S X. . Da ſazanE ⸗

W . D 1.— „—e

=

9: —
, De 2zaſbz *α*o
„Wh ſchſsr Fͤ
⸗ X .ον Rs pe WX„αn Qr P

—.—

„ pαο,α, E.νNνov7

Serrne NNV

e MAX S 7

4* M „ JX
do ipſum exammauit·xxij · 17 SSõ — 8 cAM
q· v · hoc vidr · vel dicas· r. „.. efr

mnotuit q́ quo · f.· de ad e
mimſtra tu. quidam dece
dens · . vlt · et ſi ep̃s h̊ᷣ ſcie
bat non tenebatur ei dice⸗
re · qꝛ qui ſeiuit certiorari
nõ debuit · ff de act· emp·
et ven · l· i. ſ. is ꝓbabit
innotuiſſe epᷣo lle qui di⸗
cit et allegat ſciam dʒ pꝛo
bare. ff · de pꝛoba · veriꝰ
et· lxxxij · di · ꝓpo fuiſti · ſed
Hſumptõe eſt vtra epõ̃m ꝙ&
ip̃ᷣe ſciuerit qui eum exami
nauit vel fecit exammari ·
exxiiij · di · qñ eỹs · et pꝛeſu
mitur ꝙ nichil omiſerit 8
Otingentibus· xj ·q· ij · ab
ſi · et · s· de eta · et q̃li · acce
pimus · vñ viðꝛ ꝙ ipᷣe de

beat ꝓbare ſe ignoꝛaſſe·

ſi. mnotuit pomtur ·s · de
H pcum contingat
rv¶ Reſtituas ˖ qꝛ quod be
nigne otulit fraudis oſi⸗
lio nõ de buit reuocare· ff.

de edil · edic · ad res dona

tas · vm · a de pe · di · i · quã

tulibz · et · xxij · ꝗ· ñj· nõ em·
et · xxj·q·ij· viſis· ſʒ nonne

pt᷑ epᷣs ↄtra factũ ſuũ ve⸗
mre ſi eſt illicitũ · ita vidr

xxxv.q.ix:q; quis ↄmiſit

· S: S elec. noſti· aꝗ· ð re ·
ec. nõ alie. ſ qͥs p̃ſpᷣꝛorum
et · C· de euic. ſi tibi lib erã

Iʒ H pᷣcipit in odium ep̃i qᷓ

talẽ ſcienter eligit · ſ. de
cle.viug· diuſñis fallacjs.
et ĩ H̊ fac papa graʒ huie
lacerdoti ut ille ep̃s dece⸗
tero tales nõ c moueat et
cum ignoꝛauerit ipſum fu
iſſe talem toleratur im ea⸗
dem ecẽia de gra ſez quo⸗
uſq; pꝛouideatur er ĩ alia

eccleha·et ſic m primo ca

ſu pꝛopter culpam epᷣi di/
ſpenſat cum eo papa · im
alio caſu toleratur ad tẽ⸗
Pus

ndiaſti ar ˖ Otra. l⸗
iE pemtẽtibz · et · lxxxj ·
