tiſdatio; et; f· e h ꝓcura Ae 1SrEN . pssaltera fuit pſens i ainj
nſdatio et. .ſ euta / um lait, ſ ides niomm pñtialit iccuſare ſovir ac⸗ psaltera fuſt pſens ĩ alif,
1 toꝛẽ · qre videbat᷑ iudici/ lite no oteſta · et juris oꝛdime cuſaẽ velit vxoꝛe ð adulterio Aque acta ſunt coꝛam papa
tʒ ca unmols Poners pᷣtermiſſo teſteg otra eũ reci⸗ coꝛã ecciaſtico iudiceſut ab c ernger rer ebles gue
D repellie. at ie obare vo pere pᷣſumpſerũt ipd a tulleß iuſ cohabitatõe diſcedat · lien domo pape: et p di
3 ropeliit. r be ppatrervro. - ſinam v⸗ édono5““ tc eii forſ- „. .r, erid onmd pape et di/
lebat ꝙ eſſent falſ gcura eccla ꝓꝑ imam remouẽdoſn Srn n ũc eiñ onlan opteat eu1 eri⸗ xit· duximus irr tanduz · id
4 toꝛes · qꝛ poterat ee wyre o iʒ vix fidẽ adhibẽ potue⸗m *† bè ut deſig net iſepᷣtis nomẽ eſt uritum eſſe oſtendim⸗
uoeatio pPuenit ad oduer/ . 3 dict iudi Sroin 4 p̃hendũu⸗ J. vt lit · nõ ot · accedẽs · a
. ſariuʒ et hoc potuit ꝓba rxrxilm , P di ¹ iudice utp ote locũatꝑusa oĩa 4 vphendu⸗ Hoc ꝓbat litera iſta · qua
Wl re qdᷣſuffictꝗ.e· mandato can eVti li te rati ꝓpuidi æa honeſti tur i lege ciuili ad taliõz tam —☛ bataꝛ.
Pe apellartd es ten⸗ talit᷑ ꝓceſſiſſent maxie cum indsan debʒ ſe aliqt enꝰobligare/ e fratern tatis /
vider etur ꝙ litere iſteð tlatõe quã ad nt̃aʒ pñ̃tiã NLr ſ 35 ⸗ Sltimam · ꝓ leges vet eres
berent valere laltem quo ſua arse d ad nras vuntta NA ne foꝛte enm Pbatõe de fece pumebatur mulier conui —
ad hoe ut ꝓcederent vᷣm trãſmiſere hmõi excẽptõe eiag rit int entõis ſue ↄſequat᷑ effe aa de adulterio ad penaz
Feuitars negori:d: ln⸗ millã fecerüt metõʒ/qꝛ tamẽ Mu quũ ſuſtineri poteſt ſi neceſſi⸗ Pangis C. de zonl eaſti Ju⸗ elrh. e
es prundsobemaſer epuspvirosrcigigſos pui tasſd poſtulauerit ut ppeu:. Auubioataruevrncs e
litoras decanus.s. ð GRep. dosa honeſtos de qbus noe ratoꝛe accuſet qm hmõi ac⸗ v · hee imago · hodie vero Mre mlie d, 50⸗A.
ſfup liis · ᷓ iſti falſ. ꝓcura veriſimile ꝙ ſue ſalutis obliitt cuſatio af de erimie fiat nõ ẽ rud eut imonaſtertu; E .
toꝛes reuocato mandato c ur ameti religi Tßfß crimim aii d quaſi mixta de adult · aut · H hodie T X— i
iudiciuz füͦt ingreſſi cu ad ac lur ameti r ligione tepta tñ crimmmalis · ſe quaumx et . de vouer oiug · Sau/ SS. 7
. uerſario et deoſecutiuis li demus. et poteſt vir vro D
teras cũ aduerſario impe/⸗/ rem ouictamde adulrerio 3

S
R A ααπptõem elidit pꝛo batio m otrariũ: et eſt notabile ꝙ iudices ĩ ſua re⸗

trauerũt · et ideo nl valuit .
qsð fecerunt · qꝛ ſi non valuit iigreſſus iudicij nee eommiſſio ſup futu

ro ꝓceſſu · et qꝛ in fraudẽ hoc fecerũt et vnus alterius odio nõ dz E

p̃ᷣg rauari: C. de inof.teſta:ſi quis ſuoſiꝗ.de ſimo·nobᷣ·et dignꝰ eſt
Imiſcdia qui alieno vicio la boꝛauit · C· de nat᷑a lib·l anaſtaſiane· ſie
xvj. q · · frater noſter · m pů · entia · et · eelup hoc · ar · et . de p bẽ·
. (Fidem ſi de renun m pꝛe / mſ eſſent ar.
H Aentõʒz hoc faciebat pᷣfuũptõ em ꝙ eis cũ ſil dixerũt · H hanc pᷣſũů

.*

GAaer⸗ latõe de bẽt facexe mentõʒ de exceptõibʒ ꝓpoſitis et alijs q̃ rõna b'
ꝓponun. ar ꝗ. de re iudi. mter monaſteriu · ¶ ¶ poſſet H ꝓbare · .· e.
Religiolos: mo ꝓ ſeipᷣm et vnũ teſtem/ c.· ꝓx · . de jureiu · e·
ul. m ke et. C. de re · eredi · ĩ bone fidei · q ſit immemoꝛ ſue ſalutis

exc eptio ꝓcuratoꝛia · ſcʒ cũ quis nõ pᷣt eſſe ꝓcuratoꝛ veluti miles.a
nõ pᷣt opom pꝰ lit᷑.ot᷑ · cũ ſit dilatoꝛia · ff · eefiliuſfamilias.. vetera
mi et ·˖ C· e · t· ita demũ · et hãc pᷣt omitt ere fideiuſſoꝛ · ff· mã · ſi fide /
iuſſoꝛ· Aquedã · Et ẽ alia exceptio pꝛocuratoꝛia nõ hte·ſ · mãdatũ · ð
q̃̊ h Sꝛ · qꝛ plus ẽ mãdatũ fuiſſe reuocatũ ꝙᷓ; nõ habuiſſe maãdatũ-s.
de Fap· ex pte decam. m fi · bee reeht poſt litẽ ateſta· p̃t opo
ne Cͤ 19· S 1 71 ee ſA.d a
d. MIa 7ο rb ogut Duo ded Pomt duo m 2

. 83Obliti⸗de nemme pᷣſumendu eſt / i · q: vi · ſãcimus · et quilibet
ui†νſumtur bonus mſi pꝛobetur malus. s· de ſcrut · c· vno · et j. de pꝛre⸗
fũꝑ· dudum · ⸗qñ dicatur fallus ꝓcuratoꝛ dixi ·s · de Re p · ex yte de
Se. h ceptio⸗ cami·et illa eſt exceptio falſi ꝓcuratoꝛis· eſt et alia

terij· a·l. iure mariti· . ff · de adult is cuius . F. vl · a· · mariti cl· S· p
terea · hodie vero o ſtãte miimonio Pt eãa accuſare et t enet iſcribere

ad penam talioms obligando ſe:m aut᷑. vt liceat matri n auie· . cau
ſas:et· S. quia vero plurimas:colł · vin· et hic·
0o

Itẽ ſi · i · P ¶ Nomen · adulterij · q ¶ Locu. m quo cõmiſſum fuit
ulteri. ſe annu a menſem admiſſi crimis· a omia q̃ ↄpᷣhendũ
1¶ Tous . tur mlege ciuili quã habes· ij. q· vin libelloꝛ· et. ff.
de accu · et inſep · l. in· queotineri debeãt mlibello ac cuſatõ is notan
tur Hijs verſibz · Conſule menſe die coꝛã pᷣtoꝛe ꝓfeſſu 8- Te deferre
reum crimẽ loca pone ſodalẽ. Et licet hoꝛa dies non menſis pᷣtereaẽ
5 ¶ Effectus. qð eſ ʒ ſi ſepar entp̃t tñ teneri ad alia penaʒ vt ppetuo
ei adhereat qua carere voluit · xxxiij · q· v. hec imago· vei ad penam

eytraoꝛdmariã ſe ohligabit ꝗᷓ.de accuſa:ſupꝑ hijl · Itẽ ha bes hiec ꝙ ſi

quid pꝛohhibet᷑ vna via altera via non dʒ admitti · C. ſi mancipium-
ita ve ·l · ul · et · ff · de tu · a cura · ſcire · ff. ð Odi · inſti · q ſub odicõe · 5. ſi
quis · ff · de bo · liber · l. queritur · ar · contra · iiij · q; in · Cſt ui neq·
t ¶ Nixte · ſiẽ ſolet diet ð querela mof; teſtamenti que eſt mixta inter

condemnatam retmere

—
n ¶ Talioms olim intra. ix. dies vtiles a tẽꝑe diuoꝛeij vir accuſare
pot erat vxoꝛẽ ſure mariti ſine metu calũme. C. de adul . quãuis· adul

¶ Foꝛſan· hoc non notat dubitatõʒ ſẽ erpᷣſſuumveritatis · ſic· xxx
in · q · ij· admonere · Eca mediũ · et ð pe · di · i. quãobꝛẽ · et · ff. de rei vẽ D .
„RXXRX.α

KrrEEEEE—–
. ½ Tr.

„7 — 5
rre K P=

. G = I1 .e ,

N n
o S

lega αhdend Pnis * αααàúÜ‧n: thhon⸗bej r.
SAa, TSsl e n h rrnle
SS bndhtn de Rae Naale, Bar „ alris d, de 5.19.

CQaq:⸗ C Po 5 A eo à li mandantit- Pſns Jrs frnt æpent gazt. F xs PeN a Pts slaw Ga tnn .

Qina muß. ¶a bi

P. auiiem a crinnalem. cimlis eſt

tat p q'u dj .. als tis etitõʒz · ff. de inof. teſta · qui de inofficiolo · a m eo accedit ad eri

linga ,d · peA ma
e ſta papimanus. 5.i-ar. C qui accu:non poſ:ſi ea:a qᷓ.de accu:licet

NMWοι ρν ωüνωn
5. 2△ KPρνE6αςα

. CNME

p. Æ „ elec. ut t te. q ſi ali
T ri pterite · qꝛ ſi alias

qꝛ ſi non venit die ſtatuta poſtea non auditur · ff · de inof· te/

Vm ꝓ cauſa:de mandato; imo a ſi non interuemſſz mandatum
poſſz tñ ea petẽ qᷓ̃ vtili᷑ expẽdit ĩ negocijs eccie · xij · qꝛ iin · qcũʒ
ff. de neg · g· põpom9· et qᷓ. de fideiul.· ꝙ qbuſbã · aq. ð ðpoſito · c · i·
b Oꝛopter hoe · ſe · . de

ſiz iturꝰ ad curiaz non
Poſſʒ petẽ expẽſas fcẽas iñᷣ
ꝗtenuſ pſus expẽdiſſʒ ꝓpt
lõgioꝛẽ moꝛam · ff.fami.
Pꝛc · ex pte · ĩ pñ · et · ff. de
neg · g. ſi ones:diſtinguit
tñ · qꝛ ſi egit de mãdato ſi
ue ſuccubuit ſiue nõ pᷣt pe
tere expẽſas· ut· C. mã l
etiã· ß ſi egit ſine mãdato
aſuceubuit nõ petet expẽ
ſas · ff. iudi · ſol · jã tñ · e in
Hac. iſte aũt expẽſe ñ exce⸗
det ꝓbabilẽ moð · ff. ð dã ·
infec · inter quos · F. ul · et
.ſequen · in pñ · ſicqj. de eo
q mit· in poſſeſ· eũ vemſ⸗
ſent · m fi et ꝗᷓ. de ſeque/
ſtra · c· i. m ff·
WVia in eaufis · de jure

mum. nõ ꝙ vmuer
ſitas pᷣt oſtituere ꝓcura/
toꝛẽ non obſtãte qð dieiẽ
cuxatoꝛ eſt qui mãdato
domĩ negocia admiĩſtrat ·
ff · e · l · i. Bvmuer ſitas loco
domim habet᷑ · hm leges
pꝓcuratoꝛ cõſtituitur tm̃m
a vo domino ff · e. l. j. Vm
canonel non eſt differetia

inter eiuilem a erimĩalequan
quã ĩ pñtia pᷣncipaliũ ꝓꝑſona⸗
rũ ſecurius ꝓcedat I dem
YVVm ꝓcãa qᷓ̃ inter · O· et
— ——- —„—„
W gabioneccie ardiac
vtebat᷑ · · A· diſ · v M · q· ex⸗
pẽſas ãtedicto atdiacono re⸗
ſtitui faci atis ſi legitime ꝓba⸗
re potuerit ſe de mãd ato ca⸗
pituli ſuſcepiſſe p̃dcã nego⸗
cia ꝓmouẽda ꝓpter h̊ ad ſe·
apacceffſen je⸗ ſcolaribꝰ

Wiea eauß qotra (pat᷑·
vos q ꝓ vob mouent ve⸗
ſtra vmuͤſit as ad agenð a rñ⸗
dendũ comode intereſſe non
pᷣt poſtulaſtiſ a nob ut ꝓcura⸗
toꝛẽ inſtituere ſup Hvobᷣ ð no⸗
ſtra pmiſſone lic erʒ.licʒ. igit
de mre oũi hoc facẽ valeatis/
iſtituediĩ tam ꝓcuratoꝛẽ ſup
hijs auẽte pᷣſentiũ vob cedi⸗
mus facultatem· Dnorius

m vocabulis düumõ oſtet

luſloy cmc aaretPmꝛe 2 .
nedhde ꝙ habʒ poteſtatẽ agendi oß an
ed h E ſ et et defendẽdiẽ. e · petitio · Volegſ Fitanee⸗ 6 ſit⸗
en Roras 7† et quilibz admim ſtratoꝛ 9 itl amte eckis q fu⸗
de P ' euratoꝛ a⸗ i. q. in. ſal G. per ðdlegatoꝝ ntoꝝ ꝓceſſibʒ
learne velſee erzed ua toꝛ. illa fuſt dubitacs fuere ꝓoſit apceſſus jpos

uſoz ſut qꝛ ſcolares non videntrr 2 nus
ar T, ie ogeener⸗ vnuſtatẽ · eum q̃cunq; ſecuta ſunt ẽx eis vel
4

. ma iuſ vmuſitatis nõ ſint a pn ob eos noueris nos irrita iu⸗
Eſe P. . upe aſerutt f. euuſe dicaſſeno obſtatibs lris s ð
&ν D i. Jeẽ qꝛ ſi eſet vmuͤſitas reuocatõne maãdati ꝓcurato⸗
Xl A de ſindicu vel actoꝛẽ deberz ri ſuo colubꝛjẽ · epſ deſtinauit/

1

—+

n oſtituere aucte epi · C· de
Wa.A , ſa. epi· a ele omnes S. ſlomi
a

eE- Rsα vicq vmueritas aftuuit⸗

cũ antei adð illuz litere Hmõi
nus. papa vñdit , de u Puemiretfuiſſs ſup ei/ ſo ꝓceſ⸗
re omuni hoe liez · et ẽ ve

cpeuratoꝛem et p ipᷣm ꝓ/
curatoꝛẽ iurat ..S iura·cal eum cãm · ſ̊ pꝛocuratoꝛ a vᷣo dño oſtitu
tus nõ iurat de calumma ̊ dñs. C· S iura: calũ· l.ij. . ſin autẽa ſco
lares poſſunt hr̃e rectoꝛes ſiue oſules ſuos · C· de iuriſi ·o · iuð. l. ul⸗
d (Concedimus id eſt conceſſum eſſo oſtendimus a iure omum⸗
Vbditis· caſus talis eſt: cã vert ebat᷑ mter epᷣm egitaneñ· e epᷣm
. colubꝛienſup quibuſdã decimis · cã cõmiſſa fuit quibuſdã mu/
ditcibus · demu illi ſubdelegauerũt cãm qui buſdã alins qui nõ buarũt
foꝛmã ſibi datã · ꝓceſſus ĩſtoꝛꝝ iudicũ trãſlati fũt ad papam ad pett
tionẽ colubꝛieñ·papa eos caſſat et qequid ſecutũ ẽ ex eis · ̊ poſſʒ ali
q̃s ei dicẽ qᷓre caſſauit· nõne colubꝛieñ · epᷣs reuocauit ꝓcur atoꝛẽ· a
papa rñdʒ · nõ obſtat illa reuocatio · qꝛ iã erat ĩ cã oclufũ · vñ ñl poſ
ſet obicẽ ſi eẽt pñs· et qꝛ ille colubꝛẽ · ꝓcurauit negociuʒ differri ad
ppaʒ· & ñ ſine ↄtõptu pᷣpe et dãno alteriꝰ ꝓtis h̊ fecit · odẽnat eum
pᷣpa ad expẽſas factas et faciẽdas donec ipᷣe leginme comparebit ·
oceſſibus qualiter ꝓceſſerũt nõ habemꝰ hie · ſi ̃t pom diů /
ſtas ꝓceſſuũ ꝓ illã dec · s· de he p.cũ dilecta.s.ð of.deł. venerabik
Eos . C· de legibz · · nõ dub ũ j. de ſ· mſtru mter di lectos· et. S
de elect · qualiter · et · xvj · q· vij · et hee ſeripfimns · et ꝗ. de ſeiſma · c· i·
1p ¶ Ad ulum ſcʒ ꝓcuratoꝛõ vł aduerſariũ vel iudicẽ qj. e · mãdato · et

c& gel HR / 2 . . — —.— „ „ —2
— . s jIſic reuõtio iſta puemt ad iudicẽ et eũ iã eẽt ſuꝑ ꝓceſſibʒ oclufũ nõ

obſtãte tali reuõ tõe potuit ſi up hoyns ſma ferri cũ
oe potuit ſup hbns rtri cu ꝓcuratoꝛ il pote/
rat facẽ po ſtea · vñ talis reuõtio nõ impedit ſnĩam fern ſup Piie a

Pehno/ Cag · Pnr: TR6 cpntit agit er Defiidit le o edvar 6 nord .

quia qui eam ꝗꝓponit ꝗponit hdita/ /IU.

auibus ẽ ocluſum etita quedãmõ ferẽ ſnia otra abſẽtẽ .ſ ptere
putat᷑·qꝛ a ſi pñs eſſʒ ñl poſſʒ obicẽ a ſi tẽpeſtiue tuoc atio fuiſſz fa
cta nõ oſtẽſa iudici vel adũſario miominus valuiſſʒ quicq̃d feciſſʒ vi⸗
qʒ ad oſtẽſiõz reuocatõis j.e:mãdatoa · C· SD ſatiſoa· le yna · et · ff · e. ſ
ꝓcuratoꝛ·m fi·ſic ĩ iudice tʒ qð facit tonec ĩtelligat tuocatã iuriſoi
ctõʒ ꝗj.ð ap .ſi duobus. ar · a q?diu Puus Rabeker ecopa . ia⸗ igs
in ˖ q ˖ vñ · 5˖ veꝛd. a ar · ix · q; i oꝛdĩatões:a · f·Sð of·phh toꝛte: q nt.
R aveven “ man ſi mandaſſem · ar · ff·
R certũ pe · eius qui m ꝓ⸗
umcia · ſi vero reuo catio tẽ
ſibʒ hincinde oeluſ uz / Ceten Peſtius⸗ f⸗ F. 3 301 er⸗
T g. opmd p⸗-⸗ aario vi'mdi
memoꝛatu colubꝛie e Pyies voſtea non valeret ; et ſic
curauerat totũ negociuz ad?ebpiͦtitelligi-.e-ex imfinua
examen ſe · ap · aduõriſt poſt? tõe · et · eꝛ ĩ nẽa l :
moðd madatiifadi pcuratoe Uibane⸗d. s.deoi deg⸗
ri nõ ſine nẽò otẽptua tu diſen rer ercde upe meſmaſt
pendio reuocauitodemnanð. et. C. de rela. l.Di· qꝛ ſic il⸗
tibi duximus m expẽſs quas lberer . ier . nte⸗
△⬤ „ eiee .11G* *½
feeiſti a tpe qꝗ ad Peuratoꝛeʒ k. ¶ Peruenerit ˖ quia tũe
ip̃iꝰ reuocatoꝛe ire puenerĩt/ quaſiotu max fuit et extũe
et faciegetiaʒ vſquequo pꝑ ſe erpeare in tepit ve
idẽ eps velp ꝓcuratoꝛes do: en dileti. mfir et vboc m
neu ſe nẽ o oſpectui pñtabit/i eulpã illius epi qui nego⸗
ncipali ne gocio ltime ꝓceſ·· aum ad euriam Fauraur
Idłe. Mg. R- α deſtmari⸗h. de ap· meo
ſurus⸗ roe ℳ 7 K canom ao et. c inter pollta · er ·e
titio vra (ciſmutin eisi Ephẽ ſibilis· et s. de reſti
nob exhibita otinebat . ſpo · eum cauſaz · S· ij ·
ꝙ; cum mut ineñ· ops ĩ liuoniã er m
ꝓfecturus vos vic arios et ꝓ⸗

demnationis fertẽ ant ec⸗
Oſtet de futuris expenſs

curatoꝛes ſuos oſtituit gene⸗ vVnde ſignatur otra ff. de
rales vobᷣ volentibʒ agẽ otra vſut · l. . Si · vbi diẽ ꝙ tra
detet es bo ꝛpi mutiñ ctatuſ futuri tꝑis non ſpe
eest nox pinn ctat ad ſudicẽ · hic iam ecõo
vel otra illũ agentibʒ rñdere ſtabat qð facturus elſʒ ex

penſas· ̊ viðꝛ ꝙ ſẽtentia
quantũ ad futuras expen
ſas non teneat · qꝛ non oti
net quantitateʒ et incerta
ſnia nulla ẽ · C· de ſen · q fi⸗
ne certa quan · ꝓf erẽ · · GE

frequẽ ter oponit qð facere
nõ poteſtigp eo ꝙ in inſtrum̃⸗
to vicarie ſiue ꝓcuratõis hii
iuſmodi nõ expᷣmit ꝙ epſĩe·
. „ „ / 7 / 5
eri Hndros acte har Piliudnabz oen vei
re 2·. F os lgitur ex tenoe certa quãtitas petita eſt
ip̃ius inſtrumẽti ſiᷣdo ↄgno⸗ iure actiomis vel ſpẽs. ·
dare vob agẽdi rñdendip ine expenſe petunt offi
ipo e po libeꝛã ptãteexcepcõ ci

65 cio iudicis pꝛo intereſſe p
nẽ pmõi penitus repꝛobamꝰ prterotumaciã alt erius ꝓ

tis: a ideo poteſt odẽnari
etiã ad expenſas factas et
faciendas quas declara
bit poſtea ſuo ſuramento
et fit H odemnatio expenſarum nulla taxatõne p̃miſſa quod eſt öↄtra
id · iij · quiij · ꝙ fieri · ſic et .e· cõſtitutis · et . ꝙ me · cã · c· fi . h̊ ſlla ta⸗

xatio pᷣt fieri poſtea qñ iurabitur ſup expenſis · ut diat · Squod fierr

Mtitio veſtra.gnales· licʒ fuiſſent gnales ꝓcuratoꝛes nõ tamẽ
Jpoterãt trã ſigeſte⸗
Nut alia que de facili coꝛrũpi pñ̃t · ff · e· ꝓcuratoꝛ totoꝝ· ſ̊ nunquid
alter iſto poſſet agere vel admiſtrare ſine reliquo viðꝛ ꝙ ſie · qꝛ 1
tutoꝛibʒ et actoꝛ ibʒ id ᷣuatur ut alter ſine altero admiſtrare p̃ᷣt · ff.
de neg · g· eum alicui · et · ff · de admi · tu. deereto · ·i · et · l· lueius · S. i·
et · l · pluries · · quãuis · et· ff. mãdati · ereditoꝛ · · duo bz · eredo ꝙſi m
ſolidu oſtituti ſũt vnus p̃t agẽ ſine altero et alia facere ꝓut negocia
occupauerit alias non pᷣt vnus agere ſine alio · lʒ m tutoꝛibus aliud
ſit bemigne receptũ ut dicunt ille leges · decreto. et lucius · et lex illa
creditoꝛ. S. duobus mtelligitur in eo caſu cum in ſolidum vterqʒ mã
dauit · de hoc notaturꝗ j.c · ꝓx · ſe ergo · ætur iſta dubitatio.qꝛ ca /
n Actoꝛ es · m canones nõ videba⸗ non omnes admimiſtratoꝛes
nomme ꝓcuratoꝛis int elligit.i.q:iij:ſaluatoꝛ· eſt em nomen gnale
et. g% qꝛ; m cauſis- vbi vmuerſitas de iure ↄuũi ↄſtituit ꝓcuratoës
o ¶ Untentio · ſic ptz ꝙ qñ verba gñalia fiue dubia ponunt᷑ m hmõi
inſtris ꝓcuratõ is recurꝛendũ eſt ado mtentõʒ ↄſtituẽtis· ſic enã de
pᷣuſlegijsj.de deẽ · ex multipliel · S · de of · oꝛ ð · lʒ. et m H ptis ⸗j.ð ar
expoſita · et . de relti · ſpo · audita · s · de of. del ſup eo · et m bñfiens

ſienden acta velpr no m noiz nNoris vit al. fnede.

WW

Facies · et ſie ſnĩa con ⸗ e r derre
ſr-

Aes A

e.mãdato:nec pñt aliena re miñ etiã fructul paalan Sel 5

4

4 —
Wef

d

Poſee ——.—G .
iij · inter cetera · m fl et 2. 572—
abue m mẽimomo libᷣ 8 2 cele de ann a ſtranſmiſſa nob
omm modo reſtituenda ? petitione mõſtrauit ꝙ cũ · ſK·
Det locus pꝛouidendus eſt Pſbꝛ otra ip̃mc a ſtudij bono⸗
m quo nulla poſſit eſſe foꝛ
mido . xxxin. q· n· kue ðd c5 me cõmoꝛantẽ ſup eað eccia
iugij. et plena debet gau⸗ ad iudices literas nr̃as ſpetß/
dere H per ſ. eteaτnte a iudicibuſ ipis
tumoꝛeʒ dicat libi placere EcO 8 recko ſ cit ato/ Peuratoꝛ
gqð odit de ſpõ · eum lo/ ipᷣius gnalis ad oĩa eius tra⸗
ch⸗ et qð quis non diligit ctãda negocia ꝓ eo ꝙ opetẽ⸗
facile otenit · xx· q· in · pꝛe · cetermmũuũ ifra que rectoꝛẽ
ſens cl ericus· et coactiões tetermmum ra que reckoꝛe
difficiles conſueuerunt exi
tus hab ereꝗj. de ſpon · re⸗
quiſiuit · Sʒ qualiter agtt 2
E pꝛo fnio cum mater filiuʒ in pꝑtãte non habeat ꝗj. de ouer · m ki · c⸗
vl· hic ag ebatur de facto illius mulieris qꝛ ↄtraxerat cum ilio no/
bili ſpõſaſia noĩe filn ſui artis miſſis Ppmemde ſi ſtaret ꝓ alterum e⸗
gquominus mrimomũ pꝓficeret᷑ · q licet · C· de ſpõ · l· ul · ̊ pena apo/
mulier · ff · de v· ob. ticta. · Fen. ſtituj cpcuratoꝛ ad ag endũ datꝰ b⸗
— SS Rel pondendũ · ſie & dz cõ⸗ ut poſſit etiã defendẽ a rñdere ad
7* uerſarto ſi en recõuemiat alias ſi nõ defẽderet denegabit᷑ ei actio. ff
—⸗ e· mutus · . pena· et m expenp alteri ꝓti tanꝙᷓ cõtumax ↄdemnat ꝗ. M.
K Fe v e cõ ſtitutis · ar · m q̊ conſtõe dʒ ſatiſpatõʒ exponere ꝓ quam ipᷣefide
S3 iuſſoꝛ ſui ꝓcuratoꝛis exiſtat iudicatu ſolui ſub ypoteca rerũ ſuaruʒ
* ſinſti. de ſatiſva· ¶ſi vero · et ꝙ tpe ſnĩe erit m iudicio alias oĩa dabit

puch .

— J cedens ˖ libera · qui
E emz agit libertatem

.

Pater etr vn

okerendis ..de p̃ben · ſup inoꝛdinata· et · e· ul. a illa ẽ cã. qꝛ v ba de—⸗ I

bent debuire mtẽtõi nõ intẽtio vꝓbis · ꝓꝑ vᷣba em expᷣmit᷑ mtẽcõ · xxij
q · v. humane aures· et · xxxvin · di ſedulo · et · i · q· i · marchion · et .S
v. ſig · intelligẽtia · et · e · pterea · et de oſe · di. ii· retulerũt. a fac ad

SB.ff. de iuð · Ri qs intẽt õe ãbigua · ar · orra · ff · de pac · veteribꝰ · et · f

ðotrab · ẽp · l · labeo · et · l. eũ lege · Billa locũ hñt ĩ otractibʒ vbi vẽ
ditoꝛ dz apte oĩa expmere · als fit mterpᷣtacõ otra ipᷣʒ:a ita mam⸗
feſtũ ẽ ꝙ nõ ẽ ↄſiderãda
vyboꝛꝛfoꝛma ĩ hmõioſtõi
bů. ſaqd ẽ eis omiſſuʒ ain
q̊ offõ · qꝛ q̊ nomẽ ꝓcura/
toꝛ ẽ ghale nomẽ ad quã
libz admiſtratõʒz a p ſeq̃n
tia q̃ ponunt᷑ in oſtõne re
ſtugiẽ᷑ ad id de qᷣ agit · ut
pz ᷣ· vñ ſi dicer ẽ ego do ti
cio ptãtẽ agẽdi et defẽdẽ
di in cã vel in caub quam
vel quas habeo cum tali
ſufficiens eſt mandatũ nõ
bſtanee ubteltente lega ber
i que in hoc caſu ſolumõ —2— .
wioe iege inponere vbis re Valaar ur ſuã coꝛã nobis
et nõ rebus · cum ſit potiꝰ
cõ trarium faciendum· C.
cõmunia del. len in ki ·

do ciui piſano ·
Ccedens ad ap · ſel . Y·

2

caſtrũ de maſſa lucane dioẽ ·

per ſpõſalibus que int᷑ na

ebz habere ut liber e ofi
teatẽ et poſſit eſſe ĩ iudicio
qꝛ conf eſſio ꝑ metum ſiue
timoꝛem ext oꝛta non pᷣiu
dicat · xxxj · q·ij · lothariꝰ·
et · xv · q; v c· ĩet · xxij · q.

Maanerchiof.

m nonßpt · et ſi aponatur peti nõ pt · ut p · l· m fi · et ꝗ.de ſpõ· gema 5 rius quis recipit inſtõʒ ſiue inueſtiturã ꝗ.de pbᷣ·accedens · et nomie

que m odemnatõe vemũt ut ibi Sꝛ· et ita plenã hʒ ptãtem · Et ẽ no/
4

tableq: veurator qſq vonpoſſs aurrre ardieati ar for Hͤ/
1b1

tan nõ hʒ ibi amicos qui ꝓ eo velmt fideiubere ˖ a it a ↄtumax repu

tar et᷑ · exqᷓ ſic citatus ẽ ut hᷣ dic̃ · ̊ ſi hoc fiat ſufficiẽs erit ꝓcurator

et hoc hʒ locũ m ꝓcuratoꝛe rei qui dz cauere ſꝓ iudicatũ ſolui qð ẽ
dicere ſoluere id m q odemnatur et ꝙ defendat reũ et ꝙ non omit

tat dolũ · ff. iudi · ſol · · jiudicatum. et m ꝓcuratoꝛe actoꝛis idẽ ẽ buãz⸗

du ſi reconuemat᷑ · nunqd pñt iſti pẽtes iitigare de mrmomo filio

rüũ ut fieret piudiciu ei otta quẽ ſmaretur ꝓ mrimomo · dieo ꝙ ſic duũ
modo filij conſentiant ad hoc et ratum haheãt facta parentum · qꝛ
pinde habetur ac ſi ĩi hoe facerẽt ꝓ alios:et pᷣcipue ꝓ pꝓentes cõ

vr6 E Arin Aμπα & E. aE „ rees ä

.— 5
eg · ix · nobili viro Ybal⸗ ipm oſuleret vtz de beret cõ⸗

q. D nobile muliere ſͤ

tua ptate tenetur plenereſti⸗ cato m irritü · ꝛc/ I dem eßo
tuaſlibertati facienſip̃aʒ ad
ſecure pduci ut exiſtes ibið li⸗
curatoꝛẽ lſibere oꝛdma⸗

juſticia ꝓſequat Tuergo ſu⸗ ⸗ oceſſimꝰ auditoꝛẽ· IRuia
libun tas ſe t: Poꝛ ſup ĩa pecunia in ꝗᷓ dcũſ
tuã et filiũ ienobiſacoe A T. eũ ſibi ſue vxoꝛis nomiĩe te⸗
tracta ꝓponũtuꝓcuratoꝛeꝰ epfn
idoneũ ad pñtiã nr̃am mittaſ/
qui ad agenduʒ a rñdendum
plenã habeat ptãtẽ. Te cã⸗

NAlea. fil. mgt · L. rectoꝛ tũ ad defedenð poꝛẽ ſufficien⸗

hs Ri qtenu

— —
cαu Rε—◻

1 e fuliꝰ:citato: ad ecciaʒ ſuã p ſuũ ꝓcurato⁊c̃·ibi em̃ ecitari
debet ..de do · et otu · c · ul · a · c c cãm · na ipᷣe fuit bonome ut ꝗ.ð
co qui mit · in poſ. c · ul · ⸗ſtituere gnalẽ ꝓcuratoꝛẽ ad oĩa taz ad
d Gnalis⸗pt g& qui s⸗ iudicia ꝙᷓ ad negoca · ut h diẽ · et · S · e · peti
cio.tñ talis ꝓcuratoꝛ trãſigẽ nõ pᷣt nec alienare · de hů dixi · s · e · peti/

cio· imo ꝗlibʒ tenet᷑ mittẽ ꝓcuratoꝛẽ alias ꝓcederet᷑ otra abſẽtẽ ſi
nõ def enderet · ff · qbz ex cau · ma . jtz ait · et · l· ſe · de hoc dixi · s· ð of·

dele · oſultatiombus
o¶Cedere · ad H g dãtur
inducie deliberatoꝛie vt i
fra illaſ deliberz an cedat
otẽdat · in q: in· Soffera

tendẽ vel cedẽ qõni ſibi oce⸗
tur · ſ iſte ꝓcuratoꝛ ꝓ ſe ð

. Deire —
dere denẽgabãt p eo · n· aud.
ap q̊ caca· M·q-ſi ẽ ita reuo;

berz cedẽ kotẽdẽ ſup fẽo
alteriꝰ· vñ dẽ bat oſulere
dñm pnci palẽ · & ĩiducie ta
les eẽ dẽ bãt ꝙ poſſz illuʒ
reqrere · vñ eu h̊ nõ facẽt

Onſtitutisi ¶ Lexoñ
p· n · W· pꝛioꝛe ſeg ieñ · et

W eP.e. t reqrere.
T. laĩco dilectũ filiũ · D · ſöůdi· iuſia fuit amelio.· mmus
3-noſtz ſun cã q̃ inter ipᷣos emn boſtirusdus EEmdi
ſup q̃da ſumma pecunie vtit 1et negocij a

ꝓſonap qᷓlit atẽ ꝗᷓ. de ap ·
cũ lit rõnaet · ff.· de iudi.
nõ nüc · a ex B pʒ ꝙ hmõi
ĩducie deliberatoꝛie ar bi/
trarie füůt qꝛ debẽt mode/
rari m lo coꝛ diſtãtiã et
pꝓſonaꝛei negocij qlitatẽ
lz dicat᷑ · xx · dieꝛ gaudeat
indue ijs· imo plꝰ vf minꝰ
vm ꝙ viſum fuerit iudici
eypedire . ut lit · nõ ote ·
qm̃ frequent er · ¶. ſi vero·
alie vero inducie puta qᷓ
dantur ad apellandũ non
ſunt ar bitrarie · ibi iudex
micl il haber aſfien 5j. 8 re
aee . O iudi ·/q8 ad oſultatõem a
taxatõe pbabita mn expenfis q. j.biduum z fur de⸗
2· Ynos aũt fmẽ ijtibʒ iĩponẽ cẽ dieꝛ · ut. e. cã · et · q · e
cupie nteſſt ꝙ ab auditoꝛe p⸗
fato factũ eſſe dmnoſcit a P? ιππ aria nõ füt arbitrarie ff⸗
bantesA · q · ptibus ↄuoca⸗ dere iuð · · iin. F. ſi qs · miſi
is· c dem cãogmita et iuſta de cã · ff

Andato peura oꝛiſ pꝰ 2:1 . eñ aidã illas dant

ne ri dicebat recepto libello
illicẽciat us re eſſt quẽdãp⸗
curatoꝛe dimittẽſſolũmõ ad
age nð· quẽ cũ auditoꝛ ipᷣe/x
madatũ ꝓcuratonũ ſibi da⸗

tẽ nõ viderit eũ ex h̊ reputas
otumacẽ ipʒ p̃fato · T. ĩ vnaʒ
maꝛchã ſteꝛlingoꝝodenauit

ad arbitriuz Pm oſuetudi
nem loci ·

Ate noĩe vxoꝛ is ſue t᷑ᷣce

pit iſte obligatõz a poꝛe mutuãdo ei pecuinã vxoris noĩe illiꝰ aut ꝓ
alio ↄtractu ꝙ qua etiã ſine mãdato ag ere poſſʒ m rebʒz ipiꝰp̃ ſtita
cautõe de rato. C·e·ti :maritus:ſ̊ ſi maritus hẽat mãdatũ non pᷣt ni

.

alterius qui

8 recipit vſuras qð eſſe non dʒ· xlvj · di: ſiẽ non ſuo· ſic

potuit dic endo ꝓmittis vxoꝛi mee ſoluere tantã pecumã qꝛ alteri p

alt erũ ſtipulari vel paciſci nemo p⸗t · inſti.de inuti ſtipu.S. alteri · ff ·
de v · ob · ſtipulatio iſta· S. alteri· nec factu alterus pt qs mittere
inſti· de inuti · ſtip · F. R qͥs allij:et m pð ·l·ſtipulatio iſta · m pnᷣ· ſed ſi

agẽ vxoꝛ velit ꝓ tali obligatõe nunqᷣd ẽ p̃ferenda illaviro a an vir
poſſet agere ĩuita vxoꝛe · nõ · qꝛ vtilis actio acquiſita vxoꝛi pᷣfertur

Mæ. Soane ð 5

B 1 liberare n potat vt de

W. c Da, Iy. Aer
₰ ₰☛☚

M. —E ☚ –

—

/

— ☛ 2-

anterioꝛꝛ· et inducie q̃ dã
tur odẽnatis in cã pecum

WPitum6/Q. Nen
ſhtens m̃i Im
it Vel pr& au6
Petdat a uSDino Di

Onſtitutiſ· v oꝛif foꝛ. nnſ imꝛe olumõ
ſ ſir⸗

PO&ς PS

m mãd⸗ inetur ut jbi S: m fi l. palłſc etiã noĩe alte / νσαμαιπαπ½ει
s m mãdato ↄtinetur ut ib 1-.Palk hc etiã noĩe alte/, 223. Nes

) —

Aα. „Rsdn aͤ

16—

Rondtn

DB

ſ

directe acqͥſite marito nec pᷣt agẽ ea inuita· ff· de ꝓcut᷑· ſi ꝓcuratoꝛ

vbi ðt ꝙ hi ꝓcuratoꝛ meus ſtipulatus fuerit ſatiſa tõʒ iudicatũ ſol
ui vtuis actio michi datur·:nec pᷣt agere ꝓcuratoꝛ me inuito ·

1
1

¶ Alicẽciatus · xj· q· in· certũ· ideo ↄtumax reputatur · qꝛ nulluʒ re

ſponſalẽ ſufficientẽ dimi ſt. tluit madatii qꝛ cũ pᷣmo eſſz reꝰdebu

d agẽdũ · ideo nõ va⸗ it dimittẽ ꝓeuratoꝛẽ ad defẽdẽdu et

, nõ ad agen mß vellg recõuenire a ctoꝛẽ · et ideo otumax reputat᷑⸗
Ter gqꝛ non dimiſit idoneu ˖ qliter autẽ debeat mittere quis ꝓcuratoꝛeʒ

dere qð ſi feciſſʒ non fuiſſʒ ↄodẽnatus poꝛ m eypenb ſiẽ credo ·

trahitur mẽimomũ · xxxij· q · ij. honoꝛant᷑ · et ꝗj. de ouer · iug · ex pte ·ðſz hH h Taxatöe q ſp dz pᷣmitti añ odẽnatõʒ · in ·q· ij · S· off erat᷑ · a eẽ iu

ſi vo filij nõ conſẽétirent factis pentũ tune nõ noceret ſnia cõtra ali .

quemn lata iĩbi em non pᷣt pĩ vel mater litigare filio inuito cũ ibi ſo
lus conſẽſus illoꝝ de quoꝝꝛ coniunctõe agĩ ſit neceſſarius · xx vij
q · ij· ſufficiat · et ſnuitis etiã ꝑentibꝰ otrahpere poſſint · qꝛ quãtũ ad
hoc nõ dicunẽ mptãte pentum eſſeꝗj.de deſpõ· impu · c · i ·

— —

ramto p̃miſſo · ij · q i. ĩ pmis · et ꝗj.ꝙ me · cã · c. fi · qd debuit p̃mitti· (QR. r erxeα
— „ α

et ſe nõ ꝙ ſmã ſup erpẽ otumacua pt ferri ĩ abſetẽ a iy q diri
· e· qrela de expẽb· ſ· qui nõ veſt vel ñ veĩt a recedit ſine lnĩa odẽ/
natur ĩ expenb · ¶ Linbꝰ.j.ð do. et otu · finẽ · a · · venerabik

Andato· ꝓcuratoꝛis · Sð mãdato ꝓcuratoꝛis actoꝛis dictũ ẽ ·s·

MWandato · ¶1. Se iomrs t no pncα ad nnd il ie Pt ler! 9 valet y Prmnodi , oeſti 7.

„ et ſufficientẽ dictũ eſt · s e· accedẽs · et iſte ꝓcuratoꝛ noluit eũ defẽ⸗

S X.

7

ſx 3
α

. — dyrme

Mr =

5äs

noie vxoꝛis ſibi potuit obligarepoꝛẽ ꝓ ſtipulatõʒſ̊ vxoꝛi ſimpiñ ccαοαKNKn.

e S,nSraFe T T E PEâ*1 t 2XπνHDv We Rre

XK
et . Peden: 9** . onnt SàEEAer.

4

6 —6 E
5 ilr⸗ £☛ — P D=

r . D

I

ec iin mãdato em ꝓcuratoꝛio debz otmneri pᷣeipue nomen eius qᷓ
oſtituit ꝓcuratoꝛẽ et nomẽ ꝓcuratoꝛis· et m qua cã et qð ratũ ha
bebit qð cũ eo actũ erit ſiẽ ĩ ſris de rato/et coꝛã quubʒ iudicibʒ· ma⸗
rime ſi fũt delegati coꝛã oꝛdinatrio nõ ẽ nec̃e mult ũ ꝙ fiat de eo men
tio· ff. de ꝓcux᷑ · ſi ꝓcuratoꝛẽ · et iſte lie mitti debẽt aduᷣſario ut ẽtus
ſit quibʒ releuat᷑ ꝓcuratoꝛ a ſatiſpatõe de rato·cũ ðᷣ mãdato dubi⸗/
tac ut ibi ꝛ · de madato ꝓcuratoꝛis rei vĩno ↄſtare dʒ et ſi m oñdat᷑
mãdatũ t᷑pelliẽ nec admit
tit᷑ tãq; ꝓcuratoꝛ ec ſi du
bitareẽ̃ nvellʒ ſe offerre ð
fẽhom ·et ſiue qͥs hẽat mã
datũ ſiue nõ · et qᷓntũcũqʒ
ſit idoneꝰ ꝓcuratoꝛ dz p
ſtare aliqᷓ; aliã caut õʒ· ſeʒ
iudicatũ ſolui· C· ſatiſᷣ.
vna · et · ff· e q o· 5. qͥ
aliũ.a lmmoꝛ ĩ fi a ĩſti

litẽ ot eſtatã a dño reuocato
ſi Hͥ ig noꝛãte iudice vel adü⸗

idẽ quaſ ꝓcuratoꝛ poſtmoð
— .
exptꝰ ratũ eſſe debebit: Idẽ
judicatũ ſolui triaotmʒſ· qui filiũfamiſ:in ꝓcura⸗
vefsast keuſftez- o toꝛe admiſit Suiſ 2 futural
lũ nõ ↄmittat et ꝙ; ſolua trei ATDTIETTAüETFT 1: jmiti
mdicaen a Biom J bn otrouſaſ oſtitutũ cini iʒ ſimul
ſonat · ff. judi. ſolui-. iu di·
catũ ſolui.et hec ſatiſoa⸗
to debz inter poni ab ip̃o , ”
djño qñ pñ̃s oſtituit ꝓcutatoꝛem dum ouenitur et ſi abſẽs extra iu
dicum oſtituitur cautõzʒ inter ponat ꝓ ſuo ꝙcuratoꝛe ꝓ quã fideiuſ
ſoꝛ eyiſtat ſub ypotheca ter ſuarũ · miti · de ſati ſoa · · ſiw o · alial ipe
etiãcuratoꝛ exponere dz p dictã eautõz quantũcunqʒ locuples ſit
et idoneus ut dickũ eſt; cautõz vero de rato non p̃ᷣ ſtat ꝓcuratoꝛ rxei

ſez rem ratã dñm habitu· cũ et ſi ille ſeʒ dñs ratũ non pabeat ipſe

ſoluat de burſa ſua: qꝛ reuocare non pᷣt dñspoꝛro vbi teuocate poſ
ſet vel retractare qð actũ ẽ dʒ ꝓcuratoꝛ pᷣſtare cautõzʒ rẽ ratã dñũm
habiturũ ut eum quaſi defenſoꝛ ↄuemitur rei vendicatõe vel oũi di
uidundo vel famit · Bꝛẽ̃ · fimũ regundoꝛx·et eccia vel mmoꝛ: et i re
ſtõe m integꝛ poſtulãda·et cã ſtatus cum Pbuus clamat m libtatem
Otra ꝓcuratoꝛe dñi duplicẽ cautõʒ pᷣſtat ꝓcuratoꝛ rei iudicatum
ſolui et rem ratã dñm ha bitux · ff. epõpomus: ſß is et · l. ſi defũ
ctus. &ul. qꝛ ĩ H̊ iudicio vtraq; ꝓſona ſuſtinz vicẽ dua ꝓpſonaꝛd ꝗj.
de p ᷣ · ex lEis · et · ff· e nõ ſolũ · S· ſi ſtatus:et · S. et eaſus · et eũ tutoꝛ
poſtulat᷑ ſuſpeũs et ipᷣe ꝓ ꝓcuꝛatoꝛẽ defedit · ffe · nõ ſolũ · S.· ult· et
hHhyomõi cautões añ litẽ ↄt: peti debẽt · ff· e · põ pomius· ratiha bitõis
Ppcuratoꝛ vniuſitatis ſiue collegij cautõzʒ de iudicato ſoluẽdo nonp
ſtat qꝛ ſuſtinʒ vicẽ vmuſitatis et ſurat de calſma ĩ ammã ꝓazꝗ. de

ſario factũ fuerit iudiciũ qd

—

. Wr tid ſit miſſa curatoꝛ iĩ añ litẽ Ote· et ipᷣe oceultat Eͤ viðꝛ ꝙ ocutr⸗

toꝛi ſit imputanð ꝙ eã nõ oñdit et ſnĩa q;tũ ad eũ valeat ſ̊ no Intuz
ad dñm . qꝛ ſe liti obtulit aliene · ff · rẽ ra· ha· l· in · · kalſi us · et · ff · 8 iu
di. de qre · F.j · et . f · de reivẽ. qᷓ ſe obtulit · et · l. Pð · ſi qs Vuo:ĩ fi ·

Foꝛ ſtã poſſz hr̃e locũ cũ ꝓcuratoꝛ ẽ ſoluẽdo als nõ· ar. pdẽa de.
ex mſinuatõe· in nr̃a.vel die ꝙ tz ſnia et ibi imputet dns q H nõ inmſi
nuauit iudici vel aduͦlarie· ut ꝓbat H la · b · Itẽ ex hac lr̃a viðꝛ etiaʒ
2 pꝰ litẽ ot · indiffer ent ꝙ
reuð ri poſſit a bſq; cãe co

Pré fuorit 3 — Srze⸗ doo ok . e ndll
. . . . * . G. 3 — . „. 24 . .
cu alijs datus uerit Bus tam tẽ · nõ ẽ otra · qꝛ H non hʒ

loeũ qñ ꝓcuratoꝛ oſentit
ſi vero ꝓcuratoꝛ nollet de
bet hoe fieri cauſa ↄgmta
tñ non ꝓcedet᷑ in cã poſt

ꝓcuratõiſ officiũ occupauit
qð fieri nequiuiſſʒ in ꝓcura⸗
toꝛibz diuß di oſtitutis
mn dato poſterioꝛipoꝛis eſſy :
Inde 5Phr t νnn cogmitam et tñ non debet
. E retafweuie azie audiri ꝓruratoꝛ qui ſibi
buit a maleo lata exti⸗ aſſumpſñit ꝓcur atõʒz vel ſe

tit t᷑ iᷣm nt aʒ audiẽtiã apel· aſſerit curatoꝛẽ tů ipo ſu

. . ſpectꝰ ð · et ita ſp ĩmouẽ
lare vel ſi iuſta ca excuſabat ff: e·q̃ oĩa · ſecꝰ ñi h̊ diẽ ꝓ

Alarn R -). mn= L. 1

iii .p „ 2
. Plt⸗ . Pi . iſ* Ie⸗ curatoꝛ vt ſine nõ ſuſpitõ
L. — Wr rr- ms remoueat · ut ·l · Pð · q
b Yel · poni ꝓ et · ¶ oĩa ·

tionẽ· imo et ſi eſſz minoꝛ: quia iuſtius eſt talem admitere ẽ abſẽtez
indef enſũ ↄdem nare · C· e · ti· exigendi · Item poteſt conſtitui ꝓꝑꝛocu

ratoꝛ ad agendũ et defendenð vt H dieit · et · f· e· fi liuſfa. . ip̃e q; ·
vnde ſudex iuſte fecit qui illũ admiſit mſi eſſet mnoꝛ quẽ nõ debuit
admittere · qꝛ ſi decipia tur pᷣt reſtitui ipᷣe et fideiuſſoꝛes eius · ff. e·
mimoꝛ · mſi foꝛte ꝓ patre ad defendendum er benignitate et nonde

rigoꝛe · ut m · l · exigendi · m D futuras lites bñ dat᷑᷑ ꝓcuratoꝛ im

ies · e· mãdato · et · .: e · dilect?· a pñs ea abſẽs dari pt · ff · e · l. ir fie nec
datur inuitus · Cee · muitus · et dz expᷣſſe oſẽtire · als muitꝰ viðꝛ · ff·
e:filiuſfamilas·· muitus·et quilibʒ qui non ꝓhibet᷑ darip̃t · qꝛ /
hibitoꝛium eſt ̊ edictũ · f e· muit us. S. i.et certus dʒ eſſe ꝓcuratoꝛ
cxCũ alijs: ſic & pʒ ꝙ płes ꝓcuratoꝛes ſimul dari pñt · ¶ ff· e · l. ij·
iq: vj · foamaĩ fi: etꝗj. ð teſti · imnſup · et · ff e· plbz · et · f· de admi ·
tu ; de ereto · .i· H nunqd ambo vel etiã ſi fut płes ſimul agẽ debẽt t
vnus ſine altero · viðꝛ ꝙ vnus ſine altero agere nõ poſſit· ar · · S of·

jura-calłꝰ ĩ ꝓtractãdis·et.c· ſeet · C· S iura:cat·.·ſin aſt.qꝛ q̃ſi dñs ĩ⸗ Min· dele . cãz · et · ff· de re ſuð· duo! dicas ſi lures dati fint ſimul ĩ ſoliduz

telligit᷑ · ſie et tutoꝛ · ff . ꝓ ẽp · l · qui fundũ · ·ſñi tutoꝛ · ar · ff· rẽ ra · ha ·
actoꝛ nec tutoꝛ cauet de iudicato ſoluẽdo · C· de admi · tu. l · ul · 5· de
fẽſiõʒ · ſẽ nee verꝰ dñs illã pᷣſtarʒ · inſtitu · de ſatiſba · SF. hodie · de
necitate eĩ ẽ iſtud officiũ · S.e·qꝛ · ſ̊ offic iũ ꝓcuratoꝛis ẽ volũtariũ.
qꝛ⁊ nemo ↄpellit᷑ oſtituẽ ꝓcuratoꝛẽ · S.e · qrelã ·alłs nõ eſʒ drẽ̃a mt ꝓ
cur atoꝛẽ puate pſone et ſindicũ vmũſitatis · q̃s reuocat mãdatũ
a ¶ Keuõto · ẽca hmõi reuõtõʒ notabᷣ cũ ali aan ꝓcuratoꝛi ad
asS enðvel defendenð oſtituto:aut reuocatio ꝓpuenit ad ꝓcurat oꝛẽ
tm aut ec adadũſariũ vel iudiceẽ · ſi tm ad ꝓcuratoꝛẽ nõ pᷣiudicat ad
uerſario · qꝛ iudici qð idẽ qᷓſ ꝓcuratoꝛ poſtmoð ẽ exptus ratuʒ eẽ
dz ut h·et · s · de Re p · ex pte · et · ff · e · ; ꝓcuratoꝛez · in ki · et · C. de ſa
tiſva· I. vna· etiã añ iudi ciuʒ ceptum · f.iudi·ſol.ſi aũt:ad id fac̃.ff.S&
ſolu · qͥ hoĩem · F. ſi ticiũ · et · · ſi quis buo · et. · cum qs. . i· et ſi pr iuſſe
rit filio er edi poſtmoð igrãte creditoꝛe mutauerit voluntatẽ ceſ⸗
ſat ſenatuſcõſultum qm̃ micium ſpectãdum eſt · f.· ad mac edo· ſi tñ
et ſi dicã qui voluerit eum buo meo otrahere piculo meo otrabat
poſſum mutarevoluntatẽ ſi ctificauero ereditoꝛẽ · ff. ꝙ iuſſu · l. j. Se·
i.m fi. Si vo reuocatio ꝓuemat ad iudicẽ velad adũſariũ qᷣequid fit
cum eo tanqꝙᷓ cum falſo ꝓcuratoꝛe non valz ut Hᷣ a ↄtrario ſẽſu.s.S
H pꝑ · ex pte·poſtea nõ ꝓcedat iudex cũ illo ꝓcuratoꝛe · S· e· auditis
et ſie in telligiẽ qð ðꝛ · S. e ex in ſinuatõe·et · c· ĩ noſtra· qui em vult re
uocare ꝓcuraroꝛẽ certificare dz aduerſariũvel iudicẽ ut h̊ diẽ ſiẽ li
tere ð rato mittunt᷑ iudiei et aduerſario · ff. e· ſ ꝓcuratoꝛẽ · ff. xẽ ra-
Pa. ne ſatiſpatio · ſic multo foꝛtius ir̃e reuocatoꝛie· ſ̊ quare diẽ poſt
ii. ↄt᷑· im nuit᷑ a ↄtrario ſẽſu ꝙ añ lit.at᷑ poſſit reuocatio fieri etiã ig
noꝛãte iudice vel aduerſario· et ꝙ nece non ſit ſigmificare iudici vei
aduerſario ſic videntur loqui deẽ · S·eex imnſinuatione · m noſtra.
ex litera illarum nunꝙᷓ colligitur ꝙ reuocatio puenerit ad iudicẽ vlł
aduerſarium et tñ reuocatur qð factũ fuit ꝑ illos pcuratoꝛes· ſ̊ ibi
ſupp letur ꝙ reuocatio venit ad aduerſariũ · ſic & ſupple HHmaxime · qꝛ
ſdem eſtan iit. ot. et poſt itẽ ſc em multi poſſent decipi ſi ſola tuo

ertio ꝓcur atoꝛis ſufficeret ſi nõ denunciarz aduerſario vel iudici qñ
*6½ 6 ε¾ cunq; fiat reuocatio certificãdus ẽ aduerſarius alias imputet ſibi q

oc tacuit· ar · otra ff· man· ſi mandaſſem illud m negocijs vbi nõ de
cipitur venditoꝛ· hic decipitur aduerſarius et ideo .

5 Irr OeNNNXN RXARXS WAA ον n * £„½ Qt

