Ariſſimuset · F fraterni
tativeſtre mandamus quate⸗
nus ſi muene ritis vxoꝛeʒ regiſ
ſuetie graui imfirmit ate depᷣſ⸗

ſam vouiſſe continentiam vi
rum eius ad tempus prebuiſ⸗

ſe conſenſum / maxime ſi non
idem vir contmentiam vouit
perpetuam eandem viro co⸗
habitare faciatis/et vtrumq;
muice maritali affectione tra
are · Dem⸗
acet nobiset · Yſollici

mulier que credens moꝛtuum &αιQaleat in ſeculo remanere ˖
maritum habitum religionis dem lugð · archiepiſcopo ·

ſterium intrare ſi uuems eſſet · et pᷣterea nõ dieit̃᷑ ibi ꝙ mulier poſſit
reuocare maritũ · ſ̊ ep̃s ex officio ſuo ⁊c̃ · ꝓut ſequitur · · in compelii
tur redire ꝓpterea ꝙ dixit · illa · e·placet· non cont radicit quia ibi ſi
milit er non fuit ſolemne votum quia nec ibi habetur ꝙ fecerit ꝓfeſ

udo tua nos conſuluit vtrumVvyt ſine ſuſpitione incontinẽtie

r A

ſionem nec habuit licenciazʒ viri · vnde nec ſlla compeilitur redire ad

monaſteriũ vel ꝓmiſt vitam mutarexxvij· q· ij.agathoſa.
Onſuluit · tranſiens · de conſenſu vxoris que ſenex erat vel ꝓmi
ſit vſtam mutareę · xxvij·q·ij· agathoſa· vel ipſe poſt mortẽ vxo
ris ratũ habuerit qð prius fecerat · ut·s. q me.cã perlatum.G.
bᷣ¶ Regularemiĩpſe maritus et ita dico idem in canomco regulari
quod in monacho cum ꝓua ſit differencia inter eos · xx. q· iij· preſens

acturam carnis debituʒ quod
erat in poteſtate ipſius ĩdire
vero ad ſeculum in eius pote/
ſtate non exat ſed in poteſta/
te mariti · et ideo quantuʒ ad
ipſa tenuit votum qð poſt viri
obitum tenere non deſijt / cum
ad eum caſuʒz a quo efficax ha⸗
bere poterat pꝛimcipium pue⸗

DPiseer temerit · qꝛ
remanſit obligata
viro ad debitum redden

dum · xxxin · q. v · R dicat ·
S ¶ Npius · ſic · s · c. qui

niſſe noſcatur:conſultiuſ ĩtaq; Ban uiute⸗ ii
— . lenti (Erat et ſic auctorita
dicimus a ei ↄgruentius ad ſa tenria enre non pote⸗

lutem vt ad monaſterium re⸗
deat vbi bona ducta intentio
ne pꝛofeſſionem fecit et habi⸗

rat.quid ſi exiuiſſʒ de fa

lenda redire · videtur ꝙ

3„e . . nõ per id qð dicit in fi/a
tum religionis accepit· H. ve ryvn. a nſi vir H ötra
ro ad hoc induci non poterit S·e· quidam · in f· B·
ipſam inuitam credimus non Cenuit ar. nenten⸗
35 Ss& or, cia pro parte
cogendẽ Rnocentius ter⸗ pꝓte ñ tenet · ff · de re iud⸗
cius piſano archiepo · de vno quoq; fj. demi⸗

Hapoſtolicaʒ ſeden J no. etiã. Fi. ar. tra · C.
cum autem vir et vxoꝛ vna ca
ro ſint per copulam coniuga⸗
lem effecti nec vna pars conuèẽ
ti poſſit ad deuʒ et altera in ſe
eulo remanereprofecto nonẽ
alter coniuguʒ recipiendꝰ ad
obſeruantiam regularem niſi
reliquus perpetuam ↄtinenti⸗
ZAam ꝓmittat ſed et vitam det mari· exẽp la patẽt · s · de
mutare mñ forte ſit eiꝰ etatig?α t ſt—w.raynuct?. et .c. ra⸗

Hercil · · in hoc iudicio
de conſe · di · ij · cõperimꝰ
dic · ut · s · de integ · reſti ·
ey lis · in fi · die ꝙ ſi ſen⸗
tencia cõtinet plures ar
ticulos ſiue plura capia
et diuerſa poteſt ꝓ pte
valere et pro parte non
et ſie poteſt ꝓ parte cõ

alias aut tota confirma⸗
tur aut tota caſſatur · de
con · di · ij · comperimus ·
k Poterat · ſic econtra
ſoluitur iudicium quod
firmum erat ſi ad euʒ ſta
tum peruenit a quo ĩncipere non potuit · f· de iudi · ſia me et · · R al
ter · ſecus eſt in matrimomo.xxxij · ꝗ· vj · illi qui ſam · et. c · neqʒ furio/
ſusꝗ de eo qui eogno · oſãg · vxo · ſue diſerecionem ·
1 Cogerndam ſed nunquid tenet matrimomũ ſi mulier iſta ceontra⸗
heret · die vt dictum eſt · S· e · quidam intrauit · hic non fuit votum ſo⸗
lemne quia non colligitur ꝙ fecerit ꝓfeſſionem nec habuerit licen⸗
ciam viri · vnde non compellitur redire ad mona ſter um. ſic · e · qdã
int rauit · vel dic verius ꝙ; non habuit viri co nſenſuʒ in ſuo ingreſſu
h de profeſſione emiſſa conſtat per reſponſionem domini pape ·

apoſtolicam · ſuſpiclone · ſic · · e · cum ſis · et · e · vroratus · et H
eſt ꝓs illius deere · quã habes · S· de regul ad apoſtolicam ·

larcnoR“ Ca QDeuc ſmæ lana ) Mgνασαν νααα P13 marte 9 no D Ngiond NN,h τν⁄‧dbHννρ.

riſſimus conſenſum · ar · ꝙ ſuffieit alteri9 conſenſus ad hoc vt
Ater poſſit intrare religionẽ · de hoe die vt dictum eſt · S. e · c · i· et ex

veruz eſt quia vir et vy

e Maxime id eſt tantũ

cto nũquid eſſet compel

ð repuð · l.vna · ff. fami

firmari et ꝓ parte infir

ynaldus et · l. Pdi· etiã ꝰ

— — 2 —

voue,,

boe t
nete
etqo
di
lgci⸗
t quo

Nret.
n o

emanere

,ſ
Ktant

. =S . — .
W N ayli. ærn Prit ir 6 m r tonſuratn⸗6.&

a.i.viduas quoq; nec dicit hic quod votum emiſerit· vnde po
ſtea diſtinguitur eirca fi· m · . porro · nec dicit velum profeſſionis· li
cet em hec aſſumat habitumſiue veluni religionis:preſumitur tam
ꝙ vouerit ſed ñ ſufficiens pꝛeſumpcio m ſi deuoueat ſe alicui religiõi

vt dicltur in fi⸗ laur encius·

D 4 * parte · viduitatis · id eſt velum quod datur viduis vr III udene nec confideratur cauſa vel inteuecio cõtrahentis· C. de conð.

b cau · da · ſi repetendi · et · .· de regula. vidua · xxvij· di · interꝛoga/
ſti · tan · ĩ ¶ Suſcep eõne · ſie · qu cle · vel vo · conſuluit · xxxiij. q· v·
quod deo patri:tamen ſolus habitus non facit monachum ſed pro⸗
feſſio·s ·t·pꝛoxi:porꝛectum·niſi feratur per annum· s. de regula·

b (Nnternuncijs· nota

ꝙ maͤtrimonium poteſt

contrabi per nuncios im
ter ablentes vt hie vide
tur · et · xxxij · q· i· PHono⸗
rantx᷑ · f · de ſpõ · fufficit et
1. ul · ff· S ri· nup. mkierẽ
e¶ Arra licz ar ra poſſit

appom m contractu ma-

trimonij non tamen pe⸗
na · f. de ſpon · l· ul · ff · de
ver · oblig · ticia . ð ſpõ ·
gemma mulier · et hec ar
ra poſtquam mulier int
uit monaſterium poteſt
repe tita viro et exigi·S·
e · expublico · C. de epiſ·

et cle · deo no bis olim · ñ

poterat ut ibi ðꝛ ·
d(Compiexus ˖ quere⸗
batur vtrum veli ſuſcep
cio impediret matrimo⸗
mum inter eos ·;
e ¶ Coniuglum. qꝛ con⸗
tumelia creatoris nõ ſol
uit jus matrimonmij mter
ter fideles licet alter la⸗
Patur m hereſim qꝛ ma⸗
trimomum ratum eſt in⸗
ter eos · H̊ ſi duorum con
jugum infidelium alter
Ouertatur ad fidem tuc
Otumehla ereatoris ſol⸗
uit ius matrimõn öᷣm qð
deicit᷑ ꝗ. de diuor · qᷓnt o ·
¶ Cesem · xix · · n· due
funt. S· de regula licʒ ꝗᷓ.
de diuor · gaudemus·
g (Sãdtis · S e · verum.
xxvij · qij· eece · · item

beatuss .
b Eau⸗ falſa em de⸗

monſtr acio vel cauſa le⸗

gatum non pimit · C · de
fal.cau · adiee · l. i· ff · de
condi · et demon falſa de
monſtracio nec menda⸗
ciuz ob lig antis impedit
obligacionem · ar . e · ve
mens · ff · de pigno · ac · l·
ieet. leſi rem alienaʒ nec
viclat diſpenſacionem · ·
de conſang quia cirea:
et ita non conliderat̃ qᷓ

fuerit cã impulſiua- ar·

.sS.de int᷑iut· quema dmo

q; cum quedaʒ mulier ve
lum viduitatis coꝛam duobus
abbatibus aſſumpſiſſet bene/

dictioni ſolemni cum celebꝛa⸗

tione miſſe ac ſetania ficut de⸗
buit acce dente quidam nobil
ꝓonebatſe pꝛius muliereʒ ip
ſam mediantibus internuncijs
p verba de p̃ſenti arra etiam ĩ
terpoſita deſponſaſſeſet · JFat
illa ſe in iſlum conſenſiſſe cõfeſ

ſad ixit ꝙ audierat eum eſſe le

pꝛa percuſſum et ob hoc eius
fue rat ab hominata complex

us et ˖ Yᷓ·· Ros autem inquf tio⸗

ni tue taliter reſpondemus ꝙ
añ poſſit ñ ĩ oſulte videri ꝙ ex
quo matrimonium inter legit
timas perſonas per verba de
pꝛeſenti cõtrahitur illis viuẽ⸗
tibus in nullo poſſit caſu diſſol
ui vt viuente reliquo alter ad
ſecunda vota tranſmigret eti

am ſi vnus fidelium inter quoſ

eſt ratum coniugium ſieret he
retcugbr nollet permanẽ cuʒ
altero ſine contumelia creato
ris niſi foꝛte ſecus fieret ex re⸗
uelatione diuina que ſuperat

omnem legem ficut a qbuſldaz

ſanctis legitur eſſe factuʒ/noſ
tamen nolentes apᷣde · n · veſti⸗
gijs dec linare qui rñdere con
ſulti añꝗ; matrimonium ſie per
carnaleʒ copulam conſũmatũ
licere alteri eõiugum reliquo
in oſulto ad religionem tranſ

dum · .. ul · ar eontra de vo · et vo. redemp · ma gne in ki · nam . bu
g· de hijs que vi metu ſue · cã fee · eum dilecti et · · er dudum · et · e · ae

Cnſats. da) S. 1ahlnet f- -ltet Pul"r. v e, Fad mmse aes on ad

xpte tua eſt intimatum

ex parte · vel mi ſit habitus ꝓfeſſioms qui datur profitentibus.

keſta ꝙ reliquus extune legit
time potẽit altẽi copulari hoc

ipſum tibi conſulimꝰ obſerua
dum in articulo p̃ notato quãrad
uis falſa ſit cauſa per quam ad

ſuſceptionem veli p̃dicta mu⸗

lier eſt ĩ ducta cüũ ſine qualibet

tali cauſa idipſum religionis
obtentu facere potuiſſʒ · Dor
ro licʒ pꝛedicta mulier videat

in veli ſuſceptione religionis
habitum aſſumpfſiſſie· ſi tamen

velit in domo ꝓpꝛia remanere
quaſi pꝛopoſitum caſtit atis ĩ
ſeculo ſeruaturanichilominuſ
conſumandum eſt matrimoni
um iam contractumnmniſi ſe vo

pelli poteſt vt relicto ſeculo ĩ

ligionis pꝛopoſitum exequa⸗

tu em Dudineñ epo
Dnſtitutus in pnj n. M.
nobis ſua cõfeſſone mõ⸗
ſtrauitꝙ in accollitatus oꝛdĩ
ne conſtitutus quand am puel
lam · A.nomme m facie eccle⸗
ſie duxit vxoꝛem quam cum cà
naliter cog nouiſſʒ oꝛta diſcoꝛ
dia inter eumet amicos puel⸗

AA).

le ipſa fuit cuidam alij · Y·no⸗
mine copulataet tumemoꝛa⸗
tum · M. vſq; ad gꝛadum ſacẽ

docij oꝛdiaſti · cum auteʒ euʒ

ſua conſciecia remoꝛderet ha
bitum ciſtercieñ · ordinis aſſũ
pfit et · F·/ Ideoq; mandamuſ
q· ſli res ita ſe habet pꝛedictaʒ

publiee fuit adulterata: vnde amiſit ius qu

9ti · pꝛoxi:ſtatuimusa
c · vidua et · xx · qii · quem
progenitores · Jo· a eſt
Hic ar · ꝙ ſuſcepeio veli
ſiu e habitus nõ facit mo

nachum⸗
K ER titatis bene di⸗

uoueret alicui religioni
lancti auguſtinivel bene
dicti in ꝓpria domo ma⸗
nendo bene ſolemnizare⸗
tur votũ · xxvij · ꝗq; i · de vi
duis . et c mutieres. xx ·
q· i · vidua qj. q cle · vłvo
inſinuant e . vel die ꝙ t kiſ
religio non ſoluit ſpon⸗
ſalia de Pſenti ſicut nec
diſſoluerentur ſi vir fiẽt
clericus.xxvn · di · ſi vir ·
de vita heremitica dieũt

Trðᷣ qui dam ꝙ ſoluit ſponſa⸗

lia de pñti · ar · xxvij · q · ij
C.ecce·: alij dicunt ꝙ non

to aſtrinxĩt ad obſeꝛuanciam οo¹uvnde ſi heremita contra

„ 4 pnO „
regula rem in quo caſu com⸗- lheret matrimonium te⸗

neret quia poteſt Pabẽ

Fcit ꝓpoſitum quia h ve⸗
F/ vxe caſtitatis votnm de⸗

Er PATRe
Pligois 0Oα *n
C E.

mIZ ſyafalia

Priumxir · q; iij · S. econ

tra · Jo · ſed quid ſi in ve
ritate leproſus fuiſſet · R
hit ſponſa de futuro ſol

uuntur ſpõſalia ꝗgpter le

pram · vnde non tenentẽ
contrahere · s· de iuriur ·
quemadmodum ſi eſſent
ſponſalia de preſenti be
ne compelleretur confũ
mare mat timonium mſi
vellet intrare religionẽ
hicut hic innuitur
¶ Voto · id pꝛofeſſione

nſtitutus. ſacet
ſten · qð bene fiẽt
potuit᷑. cum illa vxor ſua

od habebat im eum ꝗj. de

diuor · ſignificaſti· Item ſi fuiſſet vidua vel ab alio cogmita anteqᷓʒ

eam habuiſſet vxorem ꝓmoueri uon debui

t· xxx iij · di · curan · ſi cuiꝰ

Pra T1

₰△

Vemes Ca) eſſßa d gutgl lira⸗ P ſaræ& lthhgfeer.

a (Cogere . ſed vldetur ẽ talis eoactio ei obeſſe non debet q mins

eũ In peĩorem ſtatum detrabhi. F. de libe. cã. l. j. et · ij. lieet em Pmo ñ

repetat virum quia in facie eccleſie nupſit tollerante eceleſia qzdiu
ſaltem apareat an fuer it matrimonium inter illos· ar ꝗ· de frig et
malefie i· frat ernitatisꝗ. de diuorẽ · gaudemulſ. in fi· G n non excuſa⸗
tur ꝑ h̊ imo ma gis pumri de bet qꝛtaliter nupſit nulla ſentencia ſepa
cionis premiſſa· vnde illa debet ſeparari ab eo cui iuncta fuit per ad

ulterium quia viuẽte vi
ro priori alteri non po⸗
tuit copulari licet per di
derit ius quod habebat
in illũ quia manent con⸗
juges etiam ſeparati ꝓ
pter adulter jum. xxxij · q
vij · c· j · et· ij · et ſie ob⸗
ſtat ei excepcio formica⸗
cionisj.e:c.pꝛoxi· et.xx
vij.qij:agat hoſa:alias
ñi fornicata non fuiſſet

poſſet ipfum repetere

ut ĩ · c agat hoſa· ni ſi de
conſenſu illiꝰpꝛo motus
fuiſſet vt ibi · et · xxxin· q

jRv ‚qui vxorem ·
Eniens manu ſua⸗
et ita iuri ſuo renu⸗

eiauit·ax · . de confue· ex
litteris ;
(Kecit- quod facere ñ
debuit in ſeculo remanẽ
te ea · S e cum ſis a·c.
ad apk ieam ·et · S. e · c· j·
eũ eſſet iuuenis · ſecus ſi
ſenex vt ibi dicitur.·
d ¶Capeõſe · hic eſt· ar.
y licet dolus mterueni
at in ſpualibus tenet cõ
tractꝰ qᷓe⸗dudum et. S.
de Hijs que vi metuſue⸗
cã · fi:cũ dilecti · vbi de B
aliud ſi nimis inducta fu

iſſet vt daret viro licen

eiam talis licencia nulla
eſt. xxriij · q: v· notifica .
ſti · et ideo pꝛeiudicatũ ẽ

Huic mulieri qꝛ non ceon⸗

tinuit ſed inboneſtos a/
matores admiſit vt expᷣſ
ſe dicitur in fl· alias ſi cõ
tinuiſſet non preiudicaſ/
ſot ſibi per hoc quod fe
eit qð non ꝓmiſerit trã
ſire ad religionem nec eẽ
continenciam promiſerit
cuʒ eſſet iuuemis·se:· að
apoſtolicã · et · 8. ee eri
Jo hannes.
cit ſponte qꝛ etiam ſi vir
inuita mul iere intraſſet

tas/ LD
uienſ et abbati de boꝛibarð·

mlierẽvt a dicto · vẽcedat cui
per adulterium eſt cõiuncta/
nec pꝛedictum monachum im

petat quo minus votum vale
at adimplere per cenſuram ec
cleſiaſticaʒ cogere non obmit
em epiſcopo picta⸗

pictauieñ · dioẽ
Eniens ad preſentiaʒ no
ſtram. ¶ mobis intimauit ꝙcũ

poſitum concepiſſet pluribus
ſacerdotibus preſentibꝰ apð
vxoꝛem ſuam inſtitit vt ſuper

hoc ſuum imptiretur aſſenſuʒ/
et · FEpſa demum tam ipſus

qᷓ; multoꝛum aſtantium preci⸗
bus fletibuſq; deuicta caput
eius altari ſuppoſuit manuſua

quj èa pꝛeſente tonſoꝛatus ibi

dem monaſterium adijt et fi⸗
nito ꝓbationis tempoꝛe ꝓfeſ/
ſionem fecit ſolemniter mona/
chalemęilla vero in ſeculo re⸗

manẽs inboneſtos amatoꝛes

admiſit et · NQuo circa man⸗
damus quatenus ſ ita eſt pꝛe
dickum · L.. ĩ monaſterio qð in⸗
trauit pſeuerare libere ꝓmit⸗
tatis licet em̃ in ̊ videat᷑ nõ
modicũ deliquiſſe ꝙ capcioſe
aſſeruit quia niñ ſibi eadeʒ mu

lier oſentiret tã ſibi ꝙᷓ toti mũ

do ſe mutilem red deret et eũ

pꝛe ſbiteros exoꝛauit ne pꝛe⸗

religionem licet talis ingreſſus nullus fueritꝗqᷓe·c· ꝓxi · ſi tñ poſtes
formcet᷑ non poteſt ipᷣm repetẽ · xxvij ·q:ij:agath oſa qj.de diuor · ſg
fieaſti · ſ̊ pone ꝙ vir nolit exeipe qꝛ nemo cogitur excipe ſieut nec
oꝓpellitur agere ˖ C· ut nemo inui·agvel accu · co· l· j ret quilibet iuri
fuo pᷣt renunciare · s de regula. ad apfticã · et · e ſtatuimus quid erit
dicas ꝙ monaſterium eo muito p̈?t excipe et eũ defendere ne pmittat

tenuerit votum tñ qᷓntũ ad ipᷣm vouentẽ tenuit · s· e · quidã int rauit

₰

et. c · placet · et q̊s eito iĩ

pᷣa fuit fornicata ſtatiʒ pdidit ius exigendi S

cũ fit liberatus a ſer uitute mulieris ſtatim monaſterium habet plenuũ
jus in euz et ſic exceptio que cõpetit viro ac quiſita eſt monaſterio cũ

x es ad eum ſtatum peruenit a quo potuit h

dicte mulie ri expone rẽt ꝙ eã⸗

dem relmquere ſeculum opoꝛ⸗

teret ſi foꝛte ſicentiam daret
viroex quo tamen eadem ca⸗

put viri altari ſponte ſuppoſu⸗
it et poſtmodum non continu

= ſit commiſſe fornic atiõis elidi
and . te
olim intrandi monaſterium ꝓ e⸗

it ſuper reuocatione ĩpſius nõ
eſt aliquatenus audiendaſcuʒ
ipſius intentio exceptione poſ

maxime eum anteiꝙᷓ fue rit foꝛ⸗
nicata ipſum non duxerit re/

petendum · dem ·
Cceedeg ad pꝛeſentiã no⸗

ſuit ꝙ cum · v · vir eius eam ſibi
matrimonio copulaſſet volenſ

tandem idem vir habitum al/
ſumere monachalem poſtula⸗

bat humiliter ab ea dem vt tã
pio pꝛopoſito faueret ipſius ꝗᷓ

propter multavbera et alia
gꝛauamina que dictus vir imfe
„ 1- „
rebat eidem ſſe ipſam aſſerens
dimiſſurum annuit votis eius
cumq; idem m domo deuen⸗

dere ciſtercieñ · oꝛð · religjoniſ

habitum aſſumpfiſſet mulier ĩ
domo monialium nullo ibi ha⸗
bitu religionis aſſumpto vel
voto conuerſionis emiſſo per
manfit proceſſu vero tẽpoꝛiſ

cuzidem vir ad ſeculuʒz redies

religionis hĩtuʒ reliqſſet ea⸗
de mulier ſe inſtater ab ip̃o pe

cijt kaſſũiſ · YMuo · eir · diſ · v·

tiã ipſius mulieris ratificari ingreſſuz vir a

*

ram · J· mulier pꝛiopo⸗

abere pneipiũ · S · e. c· ꝓx.

placʒ · ̊ quid ſi exiret a
nollet excipe qꝛ pᷣt eire
mittere · s· de iuriut · quẽ
admodum . in fl· ere do ꝙ
bñ poteſt illam recipere
nõ obſtãte otradictione
mõſterij· quia votum ex
toto non tenuit eũ deece /

pta fuerit ˖ nec ipſa etiaʒ

vouerit · ar · opti · g. e⸗c.
ꝓxniſi vir ꝓfeſſionẽ fe
ciſſʒ poſtꝙ; illa fuẽit for
nicata tũc nõ pᷣt eũ ð mo

naſterio educere nec euz

Opellẽ ut eã reipet ꝓpt
foꝛnicationem · ſed quid
ñ vir foꝛnicetur in mona
ſterio cui mulier ddit li
centiazʒ nunquid ipm re/

petẽ pᷣt · non xxxin · q · v
deo pari · quia ꝓpdidit

omne ius qð habuit ĩ vi
ro qꝛ ꝓpter conſequens
delickum nõ renaſcit᷑ ſer
uitus amiſſa · de ole · di ·
iiij · queris · licet ſecus eſ

ſet ſi ambo eſſent in ſeeu

lo et ꝓpter foꝛnicationẽ
alterius am bo eſſent di
uiſi ꝗ· de diuoꝛẽ · ex Kil. a
*s · de ĩur iur · tua ei H iðo
qꝛ ius qð monaſteriũ ha
bet in ipo ꝓ ſuũ de lictuʒ
ꝓdeere non pt Jo ·

¶ RKepetẽdũ · potuit
vus eũ ipetẽ · a ita ẽ ar·
ꝙ ſi q̊s ig noꝛãſ ius id.ſ .·

qð ſi ðderit lnĩaz uiro te

2 — .
neat᷑ relmnqre ſeelm · ite
ru pt eu repetẽ a ſic ſub

uemtur ignoꝛãti hoc jus

naturale lau ½
Ccedes . votis in
uita et coacta vt pʒ p p⸗

miſſa v ba · vñ votũ viti
nõ tenuit qꝛ alter imuito
alto vouẽ nõ p̃t · . e · qᷣ⸗
dã · xx vij · q· ij· agathoſa
c · xxiij · q· v· notificaſti·
et · c · ſ dicat. vbi idez ca
ſus ponitur.

p¶ Tpis · ̊ viðꝛ p ſpaci

um ſequẽtis tpis a paciẽ

raij · q̃ cle · vel vo. ĩfinuãte

vtq; pꝰ ĩgreſſuʒ tãto tpe tacuerit et pacienciã adhibuẽit nee vi⸗

er poſtea audiat᷑ imo vir dz opelli ĩdiẽ ad mõ ſteriũ · ar ⸗
ad id ꝙ ꝗ.. ð fri. et maleft · c · i . et · i. q· i.· oſtat ß 1 nõ ẽ verũ .im

J.8 ſpõ ·
o cũ ipᷣa

no mutauerit ſeculũ nec ꝓmiſerit otinentiam ſp ad huc ĩtelligit̃ diſ⸗

ſentiẽ qð aparʒ ex eo ꝙ qz cito exiuit eñ repetn pmu a vlti
—— . ijt et ſic ꝓꝑ pᷣmũ a vltiʒ
AN tredenß/ CQ7: Voꝛ maède faſſa epPoα Cicetia Xten õ mahi Poiin Ab .1 3

— —— — — -rrʒ⸗r-C4⁵½

—

„„ w. —

—

5

t e

dien

nre
4
didie
ſtiyi
lens

e.d⸗
ug el
ſeclu
lonẽ
di
ll⸗a
Bido
füha
ſc,
lit
dar⸗
ide⸗
rote
wite
ſeſub
eis
ten
pi⸗
e
nuit⸗
li⸗
o
taſt⸗
N10

oi

vace
lit⸗
v
po⸗

diß⸗

ch

ſeſa⸗

ceolligitur ꝙ; medio tpe non eonſenſerit. ſie. xxviij. di . quia ſut eulpe· II
ett precipue cũ p̃ſumatur ex hoc ꝙ ſit iuuems ſiue ſit iuuems ſiue ve⸗
tula nunquam debet mtrare ſine licencia vxoris ſ̃ͦ ſeruatur quod di
citur.e·ad apoſtolicaʒ.ſed nunquid iſte cum fuerit redditus vxo
ri potterit exigere debitu
clauit iili iuri quod habe

at in vxore intrando mo
naſterium quod fuit in

eius poteſtate ſ exactus
reddere debet vt diri ˖ s;
e: quidaʒ mtrauit& hac

materia oſueuit notari
xxvñn · q· nj· agathola · et ·

xxxin · q · v · qui vxorem ·

Ignifieauit· ſuſpi⸗
io · et ita videtur ꝙ
Ri mulier iuuenis ſit non
fufficit ꝙ continenciam
Promittat ad hoc vt ma
ritus poſſit re ligionem
int rare · miſi et ipſa ſimi⸗
liter mutauerit vitam-s
e · ad apoſtolicam · et · e.
cuz ſis ˖ ex eo em ꝙ dieit
ſi fuſpicio de ea haberi ñ

pPoteſt non debet cõ pet

li ite lligo ꝙ ſi ſuſpecta

eſt debet compelli reli⸗
Fionem intrare ex quo

pꝓromiſit continenciaʒ cũ
veriſimile non ſit ꝙ eam
ſeruet ſi remanſerit in ſe⸗
culo · ar · .· e · ex part e · i.

in fi· licet non ĩtenderer
ab inicio religioneʒ ĩtra

re · ar · ad Hoc · xxxin · q · v

qui vxorem. qꝛ eoipᷣo ꝙ

licenc laʒ dedit viro et ꝓ
miſit continenciam intel
ligitur tacite ꝓmiſiſſeĩ
trare religionem cum ſit

juuenis ax · bo · ge e. veni
ens ; verl? fl · et que ſine
condicione vouentur ſi⸗

ne condictione ſoluã tur
xxxij · q; ul · c· ulti: a domi
nus exigit oblatum qð ñ

exegerat offerendum. x
xvij ·q·i:nupciarũ· in fi.

et · xlv. di. de iudeis · et ſie
cum teneatur ad coneinẽ
ciam pex ſuam pꝛoniſſio

nem tenetur ad id ſme ̊

vam ſeruare non poteſt ·

r· S· e offi · del. pꝛeterea. et. e· prudeneiam · ad fi · et ſic jnuita com⸗
pellitur mtrare religionem · quia fecit id propt er quod cõpellitut
Rcut quandoq;ʒ quis ex officio ſuo compelſitur mtrare monaſterium⸗

Didar. Ca „ 9α½*ιe Emvicalſolund vovde 9π ert Pοιαν !ι ‧ ο alber lr.d Peidn Pateſt.

.

m dicas ꝙ non poterit exigere quia renun

. „ mailheap brb.e:
mandamuſquat inus ſi res ita deruntſ mariti earum a te di
ſe habet dictum virum vt eaʒ ligentẽ commoniti eas ad fru
recipĩat eiq; affectum exhibe⸗ Sem melioꝛis vite conuerſas
at coniugalem appellatõne re meuce noluerint keipere propter de⸗

mota cogatis 1Vnnocen unm in clauſtris cum religioſis
tius tercius epiſcopo a decao

„ „ di6
mulie ribus ſtudeas collocare
et theſaurario linconienſi
Ignificauit nob·a mu⸗

. Montect. Aom zem ibi
lier / ꝙ cuʒ ipᷣa· f. viro ſuo

agant· üdem · J· moniali
monaſteri de plauda·
coꝛam decano ſancti quiriaci
vices archiepiſcopi ſenoneñ ·

Vduz a · c· laico mota cõ
tra te quam vxorem ſuaʒ dice
m hac parte fungente licenti⸗
am conceſſerit religionẽ intrã

bat materia queſtionisR· ſa⸗
NQe . N.in comeſõ. diac̃· cardi⸗
di/ continentie cum voto eideʒ
miuncto recepta fide ab ip̃ᷣa

dedimus auditoꝛeʒz coꝛã quo
dictus · c· cõquerendo ꝓponẽgs
ppetuo contmeret ideʒ de⸗ indebite recuſabas eidein
canus poſt factam profeſñonẽ cuius vxoꝛ eras per conſenſuʒ
a viro pꝛedicto in monaſterio
in quo habitum aſſumpſerat

de pꝛeſenti et carnis copulam
ſubſecutam matrimomaliter
monachalem aſſeruit ipſam ð
bere religionem intrare quaʒ

adherere te ſibi reſtitui poſtu
yid pꝛimo non expꝛeſſiſet ei⸗ ꝙ ipſe pꝛo anime ſue remedio
demet hoc expꝛeſſo illi lſicen/ pura et ſpontanea voluntate
ca mandamus quatenus ſi eſt ſacerdotibuset adhibitis · v ·
ſtaet eſt talis etatis de qua ſu teſtibus fidedignis ommiu⸗
votum otinentie obſeruanteʒiauit ommino reſignandoil⸗
Qud in manibus alterius exſa⸗
li non permittatis ĩuita Re cerdotibus ſupꝛadictis qui in
oꝛius nonus · perſona eccleſe reſgnationẽ
VYmulieres vero q̃ relico ma⸗paj uit/ quod idem · c · ſe caſti tatẽ
ritali thoꝛo lapſu carnis ceec ſeruaturũ ꝓmiſit pauperuʒq;

lauit ad quod fuit reſponſum
tiaʒ non dedi ſſet a· V. Quo cir pꝛeſentibus duobus religioſñſ
ſpitio haberi non poſſit ipſam HZ ri quod m te habuerat renun⸗
itrare monaſterium com el⸗ 4
udemus in domino et buiũſmodi recipere procura⸗

Q
. 8 1
— 4 7

Oedt G—-Cn Dat . nh.. , õ

l · di · ſi ille · xvij · q· i · R quis r apuerit· C· de adult· aut. nouo fzure⸗
et aut .· ſed hodie c· ꝓxi · aln dicũt ꝙ debet ſibi vir reſutui ex offt
cio iudicis · · e · c· i· quod ſatis poteſt diei vt notat᷑ · s· e · vxoratus
(udenn⸗ ceclderunt et füt cõdemnate per ſentenciam vel ad
ult erium eorum publicum et notoriumeſt · vnde viri earum eas

recipere non coguntur
ᷓ· de diuor · ſignifica ſti
et ſi ſint emẽ date vt hie
dicitur · B.
¶ Clauſtris· et ita muli
er de adulterio condem

nata vel publice dep̃hẽ

ſa detruditur ĩ monaſte
rio ad agendam ppetu
am penitenciam ſi eam e
mendatam vir recipere
noluerit tñ infra bieniũ
poteſt eam recipe vel ſi
prius moriatur q̊ʒ eã re

cipiat tũc tõdeatur a ha

bitum monachalem reci
piat ibi ꝓpetuo moratu

ra vt expꝛeſſe videtur in
aut · ut nul · iuð · li · ha · lo

ſer · S. ſi vero quando ad

ulterij crimen . colla · ix⸗

vnd e ſumpta fuit hec S

crxe · et · C· de adult · aut ·
ſed hodie et cum rebus

uis ne ſit oneroſa mona⸗

ſterio · ut in aut· illa ſed

Hodie continetur · nõ tñ
ꝓPt er hoc erit mõc ha · ſi
amplius proceſſum non
fuit·et ſic quandoqʒ ꝓpt
culꝑam ſuam compelli⸗

tur quis intrare mona⸗
ſterium ad perpetuã pe

mtenciam ꝓpagendam ·l·.
di · li ille · et · xvi. q · vi · de
lapſis· xxvij · q:i.ſi quis
vapuerit a idem videtur

dicere ðcretũ · xxxij· q· i.

de benedicto · q⸗i · m
mis · verſus pñ· et· xxxiinj
di · fraternitatis · in Fi· o/

lizʒ vero alia pena pumie

bantur adultere quia la
pidabantur conuſcte de
adulterio ſecunð legem
moſaicã · xxxin·q · v· hee

imago· C. de adult · ca⸗

ſtitati · vbi legitimis pẽil
ſubicitur · ſed hee pena
non imponitur cum non

viur eriminaliter · . de ſkelt tue . e. non tenuit votũ ex to
dum renunciauit ˖ qð ei licuit etiã to quia hoc erxat imn po
teſtate iphus · g · e · quidam · et · e · placet· e

Omnĩo⸗ſimile ommno

Gan dem 9 ** Qa 9 N.
Qccz u cta de a Dielno

gelae ⁹Pna
endu .

hẽs · · de Hl p· eũ otĩgat
ſor mduriorem cãm noo

a ( deuouit · et ſie ſo

debet vt relicko ſeculo ſuu
b ¶ Erac die · ſi Hᷣ eſſet verv no ten

vicio nõ carz · ij· q· iij · .·
notandũ⸗ et · e· li quis ira
ta. tpe em furoris iuſtũ
putat eſſe qð facit · xj·q·
ꝛijij illa po ſitoꝛx· et ita
ſepe innocent es ad crim̃
addueit · e · cã · et · e· q ita

ſepe· et lubricum lingue
adoſequẽtiã trahbi nõ dz

ff. ad.l. juł.ma.famo ſi
C.ſi quis ĩpa: malvna
ar · otra · xvij·qiiij. ſũt qͥ
opes. et H veruz eſt niſi
poſt calorem iracundie
oſẽt iat ut ĩ · eſi ꝗs iratꝰ
et ·s · de re gul · ſiẽ · in fi·
e ¶ Weritatis · H erat ſa⸗
tis bona defeſio qꝛ mbil
obſtat narꝛand i diuerſi
tas vbi eadem diecut vt
3. de v· ſig ſi obſtat ſie
quolibet loquendi genẽ
foꝛmata iſtitucõ valet ſi
mõ ꝓ eã liq̃bit volũtatiſ
intenclo · C· de teſta · qm
indignuz in pñ et ẽ ar·
ꝓ teſtibꝰ diuerſo modo
nar ꝛantibꝰ dumõ in ſbᷣa

facti nõ diſcordent · vij ½

qi.ĩ ſcripturis.de con.
di · ij · cotidie · b·
d ¶ pes · nõ Har· imo
q̃ſi expᷣſſum ẽ ꝙ in h mõ

ſpũalibꝰ dolꝰ aduẽſarij

nõ viciat ↄtractũ · ſic · s⸗

ð hijſ q̃vi metu ſue cã fi⸗

cũ dilecti · s· e · ex ꝓte. inj ·

ec·c:veniẽſ.as ſi dolus

dat cãz otractui nõ tʒ ot
ctus · ff · S dolo · elegãtẽ

h qre m hmõi ſpũ alibꝰ

Nʒ do luſ alteriꝰ imterueni
at nõ viciatur talis ↄtra
ctus · qꝛ talis dolꝰ bonꝰ
dolus et bonus dole ñ

.ff. he fideiuf · H
bligatur omnino· uendo ſe religlom i li
lenizauit vot ũ deuo⸗ us hoſpitalis · vñ ↄpel
ſuũ ꝓpoſñitum exequatur·S eex pte · · in fi
Etvotũ qꝛ ĩcõſultꝰ calor iracudie

hoſpitalis de ponte obſequĩio
ſe deuouit ꝓmittens votoſo⸗

lẽm oĩa a ſing ula ſupᷣdictaꝝ E⸗

buens tibj licẽtia ad mõſteriũ

trãſeũdite verſa vice ſiliter ꝓ

mittete ae tribuẽte illi licẽtiã
ius qðᷣlibʒ reſfig nãteſic H oĩa
dicebat᷑ p publicũ iſtrumtum

eẽ ꝓbata manu . b· notarij are

tiñ· ofectu ven pᷣnomſatꝰ · C·
oſuit ꝙ caſu amiſſo ĩſtrume

to p̃fato illud in perſona pꝛi⸗

maquod prius erat in tercia
ſertis pluribus in vnd aliter ẽᷓ
in alio fuit ab ipſo foꝛmatuʒ⁊
cum tibi iratus fuiſſet ſeut vẽ
baet verbera indicabant / nõ
dum caloꝛe iracundie quieſeẽ⸗
te quidamipſuʒ deceptoꝛie al
lexerunt ꝓponentes eidem ꝙ

hoſpitali predicto cibis adli⸗
bitum poſſʒ vti ac ꝓpꝛium reti

nerep̃fato · b· ſibi mehilominꝰ
pꝛomittente ꝙ non ſolumar⸗

doꝛem ſed etiaʒ apetituz libi

dinis extingueret ſeode pꝛop
ter quod quicquid in hac pte
feciſſe dinoſcitur iratus ſedu⸗
qus pariter et illectus et ſub

ſpe pꝛomiſſonis ac ſub ea con

prohibeð · ff. de dor · · i. dolus caliditas ad deci piendũ dꝛ vt in · l. p⸗

deã · S. fuit· ̊ ꝓꝑ talem dolũ ñ decipit᷑ nec ad malũ inducĩ homo·imo

cõdicõʒ ſuã facit meliorẽ et ideo non viciat contractum·

e ¶ Tempe. nõ ꝙ ſi quis renunciacionis tpe nõ habeat metum vel vi

olenciaz 1z peeſſerit vis vel metus nõ aget interdicto qð vi · ffe vi
¶WVolũtario · et ſic lʒa pPoſtea ſponte hoe feeit ꝓxĩa cã turpitudl
mis ablata eſſe videtur · ſiq· de ſpon · impu. de illis in fleet ſ · C· quod

cia pſona ĩſtrumetũ oliciat v?ł

luntarie ꝓ amoꝛe dei et reme /

ad votum et ad alia ſupꝛadi⸗

0 me: eã· ly ij ; ff · S odi · ob tur · eau · · · obtpẽ. 2r8e- ſigficauit mard

¶ Suſpieõis · vñ opelli dz vitã mutaẽ?⸗ cũ HB ꝓmiſerit· ut pʒ·

(Dryi ereremãſit viro traſennte ad infideles puta ſarracenos vel

Hjiudeos vel etiã hẽticos· i ¶ Eccie a cõtrario ſenſu videt ꝙ ſi

ſfuit judicio eccie ſeparata quod eo muito religionez mtrare non

poſſit · et ita alliud ẽ qñ
iudicõ eccleſie fuit ſepa⸗
rata ab illo et aliud quã

ditione vel modo ñ poſſet con
tinentiaʒ obbuare aſſeruit eſ⸗
ſe factũ aſe · z ad iſta rñde
bat᷑ ecõtra ꝙ an tabellio ĩ ter⸗

ab illa ꝓpria auẽtate re
ceſſit · ſiꝗj. de diuor · 8 illa
ñi nollet intrare religiõʒ
opelli dz ad ißm redire
vtroq; caſu Riue fuerit iu
dicio eccĩc ſepa rata ſiue
ñ ꝗ de diuor · ꝓgꝓgto. in fl·

ĩ pria dũmõ nõ mutet᷑ ſubſtan
ñ obſtãte illa ſpũali for

cia veritatis nichll intẽ eſſe vi
detur inſup quis aliquando
ſpes memoꝛato · c· data fuiſſz
ꝓ quam ad hec ſe ꝓpoſuit ĩdul
qtumeo tñtꝑe quo talia facta
fuerunt pure ſimpliciter ac vo

in carnali fornicacõne ſi
ue iudicio eccĩe ſit ſepa⸗
ta Rue publice fornicata
non tenetur illaz recipe
qᷓʒuis emẽdata ſit mſi ve
lit · 8· e · gaud emus · t· et
ſepacõ fit tm q; ad mu
tuã ſeruitutẽ quia vmeu
lũ matrimonijñ diſſolui⸗
tur in Hoc caſu cum alt ĩ
fideliũ Enſit ad infideli⸗
tatem. vt im. e predicto
quãto.q; q̃ ẽ racio quare
in formcacione carnali ñ
compellitur maritus re

dio anime ſue id tantummodo

cta noſcitur ꝓceſſiſſe/ꝓpt᷑ qð a
oſoꝛcio ſeculariuʒ hoĩm debet
diſcedere vitãq; mutare cũ ſe
illius etatis eẽ ꝓponat vt ſñ ſu
ſpitione in continentie nõ va/
leat in ſeculo re manere · Ros

. . f. n. ofiſe e. . elpere vxorem etiaʒz emẽ
itaq; hĩto f.n ohñlio te abim⸗ datam ſed in ſpirituali
petloe dã · C. ſentetialiter du. compel litur · Hee poteſt
xinus abſoluenduz ppetuu illi eſſe racio h maritus cog

noſceret vxorẽ poſt car
nalem fornicacioneʒ po
ſtea promoueri non po⸗

ſup ᷣ ſlẽtiũ imponetes·. ¶ dẽ

CQDi que in fide ẽmãſit
Pt nolente viro qui abin Pfenf teſt ea mortua propter

vn o 9 „ -⸗ — — 2
ab eo fuerat iudicõ eccie ſepa a rxxxiiij · di · ſi laici · et · e · ſi

1r — 7
ta ad religionẽ ſibere ↄuolare cuius: vxor. ſed hoc non
a EeSPTS ed Ee contingit in for icacio⸗
Eercharen an ee ne ſpirituali: quia ꝓ pe

nitenciam pur gata eſt·
Item alia ẽ rõ· ni fornicacilone carnali anima et corpus polluitur. ſ̃
in ſpirituali tantum amma et in carnali fornicacione non tantum fit
in anima quod diſpliceat marito · ſed etiamm corpore quod non fiti
ſpirituali et vir magis ſcandaliʒatur ey eo quod fit in corpore a ma
gis offenditur ; ex eo quod fit m amma-et ita cã maſoris ſcandali il

lati viro fit vt poſt cearnalem fornicacionem non cõpellatur · ſed pꝰ

ſpiritualem fornicacõz compellitur niſiad maiorem religionem enſ
ire voluerit vt hic die tu··· .. „ —

NXNA. »

—. — . . .

do non fuit ſeparata ſod

nicaciõe cũ iã ſit emenda
c9 et incipiet eſſe quod
non fuit · l. di · ferꝛu · ſecꝰ

„=60
84H
e
epy
ſen
en
ite
ii
afie
ke
ſſe
ſonde
⸗
l⸗ſen
eg
ſpe⸗
nient
eribe
fſe
t,ne
D
vmnel
ſoe
naſe⸗
deli⸗
dic⸗
ſuare
alti
s re
zem
tuat
Pott

600 *

ſt le
ez po
1po:
ppte
tl e
jeret
etef
enon
acio⸗
re
eſ .
ur,
umt
ſti
4 H
daf
ed
nft

.

4— —

Aeren triburieñ · ocilij · qĩ habes.xxxj·q·j· ſi quis viu

aS.K Cag Darratenus KrX . SS om dit S Pſn 0 Wa gaf „i,,,) ſeratcn)/ ots S vel

P τα⅞ .r*

te · qꝛ eas nõ pñt habere ſi m moꝛtẽ ipᷣoꝝ aliquid mac hima

demn Senmé6

2

e fuerũt vt h dicit · Idẽ eſt ſi fidẽ ded erůt · vt · e. cã · et. q · c ·

duxit m ma.quãpol·per
adul . e · vlti ·
b ( Cucro · ſie · xiij · di . ꝙ
ait · xxxiij · q · v · ſi dieat · ſi
i· q·i. non eſt putanda ꝗqᷓ·
de vſu · ſup eo vero · xxij ·

q ij. ne quis arbitretur ·

c ¶ Et xpᷣiam.ſimilit er ꝓpu

grnãtes ꝓ pꝛia et fide ob

quã patriam pater in fili
um et filius in ptr̃em inſur
gere dz. ff. de reli. et fũp ·
fune.mimme· et maritus
in vxoꝛeʒ · xxviij · q · i. vx⸗
oꝛ · in fi · xxi · q · vl· legi R
romaſten ·
d Mon ꝓcurauerint ex
eo qð hH dieit · et · xxxj · q·
i · ſi quis viuẽte.j · de eo q;
dux · in ma · c. vl · Ad H vt

mmomum impediatur ·

duo exigũtur ſcʒ affect us
cũ oꝓe fubſecuto a eſt ſi ·
ff. de odi · et demõ · l · ij · ĩ
fi:hic em̃ tũc pumũtur cñ
ex coꝛde ad PB pꝛocedunt ·
xv · qvjciim fi: et.c.hR
q̃s iratꝰ.qñꝗqʒ tñ punitur
opus ſine affectu quo ad

leg ẽ ꝓmotõis · xv · q· j· fi

quis non iratus:qñq; af⸗
fectus ſine ope · vt · i · q· i ·
qui ſtudet · Z· de bigamis
nup · ibi tñ interueĩt opul
non cum effectu ˖ quid er⸗
go ſi ratum habuit eũ in⸗
t fectũ eſſe · Itẽ vider qꝛ
in maleficijs ratiha bitio
retrotrabit a mãdato cõ
parat᷑ · ff · de vi et vi ar ·
lĩ.i..ſ̊ et ſi cũ quisotra
eredo ar ꝗ. de ſpon · ceum

apud ˖ cũ edickũ de mẽimo

mo ptrahbendo ſit ꝓpibi
toꝛium · vt ibi ·
lis · perducendus.
Juſta fuit cã petitiomsa
ita ſumitur ̊ ax · ꝙ cã pe⸗
tit onis ſꝓ inſerẽda eſt im
ipᷣa petitione als repellit᷑
¶õ. ·de libel · ob . e · j et · iij ·
vbi de H · Sʒz no · ꝙ pater
pᷣt petẽ fuiũ i ptãte ſua
cõſtitutũ ꝓ imterdictũ de
libeꝛis exhibendis contra
mẽ em et otra quẽlibʒz de⸗
tinentem· Aater tñ qñqʒ
Hhʒ exceptõez otra maritũ
puta ſi eſt minoꝛ triẽmo.
cũ apud eam tunc de beat
educari vł etiã ſi iudicatũ
eſſʒ in otrari · ff · de libe ·

exhi · l· i F.i vero · Et in alio caſu habet exceptionẽ ob nequiciã pa

rint nec tñ eis Idhẽre debẽt!

relatũꝗ· de eo qᷣ dux · in matri · c · · vel ſi de facto otraxit · vt . e · ſup
Hyet · c· eũ hret · ita tñ ꝙ poſt fidẽ datã cognouit eandẽ vxoꝛẽ vxoꝛe
ſua viuente alias ſola fides data

non impedit mẽmomũꝗ· de eo qui

De conuerßone infidelium.
leſtinus · i ·

rog aſti de ſarraceĩs

—

du fcaptiũſtatè eſſent q̃ru
da xpianaꝝ viros eaꝝ ĩſidi⸗

is æ⁊ machmatõibꝰ occidert ·

vtzꝝ qꝛ poſtea pꝑ ĩp̃as ad fidẽ
xpᷣianam ouerſi ſut eas de iu
re poſſint accipe ĩ vxoꝛes vel
ſi duxerint ↄiugiuʒ teneat eo
rundem/ Hic triburieñ · ↄcilij

—

III

di. de ſudeis · qñq; tñ ſequit deterioꝛẽ Oditionẽ ſeʒ mẽis ſi ſerua ſfit ·
daterno ˖ 5· de pſumpẽ · ilud·

Cegitima viunctio mrimomũ dicit᷑ kima oiunctio maris et femĩe
mdiuiduã vite ↄſuetudinẽ retinẽs. xxvñj · q · ij · S.i · inſti · de pa · po · m
pñ· Et ̊ eſt ratio q̃ ↄfueuit aſſignari· a doctoꝛibꝰ quare potiꝰ dica
tur mẽimomi ꝙ; patrimomũ illa ↄiunctio h¶ Ptate · pater em dꝛ

41 ſuid ,„ „ .
ductus vxoꝛe ſua in iudaiſmoe
IP . - „ „ſ *α1
relicta in iudicio poſtulauit

—

19

Audabilẽ .· IYfinter

inſtater vt eoꝛ filiꝰ uadꝛie⸗
