rãte non potunt canonice oſe⸗
crari adhuc ↄiug aliter alteri
alligatꝰ ei tã a vmculo pᷣoꝛis
eccie qᷓʒ a pena ſuſpẽſionis pe⸗
nitus abſoluto de benignita⸗
te ſe · ap · duximus conceden /
dum ut priori cõſenſu hacte⸗
nus perdurate andegaueñ ·

cus ĩ abſolutõmbus ꝗ· de
ſen. ex· nup· ar · v ꝙ illa
ſez mtelligũt᷑ oceſſa q̃ ex
pᷣſſe nõ muemũt᷑ ꝓhibita
xxx · q · in · illud. et · q. in · q
ſpũalez · a · xvj · q · i· füt non
nulli et · ff. de ꝓcurt· mutꝰ
¶. i. et · v. di · ad eiꝰ. c · ff ·
de teſti · l · iret · xx viij · q· i.
jã nũc · in vᷣ bo illo et H̊ nõ
vetat dñs· ſuper h̊ oſueuit
dici vbi ↄoſtõ ꝓmulgata
fuit affirmatiĩe ĩtelligitur
oceſſum niſi repiat ꝓbi⸗
bitum · ptz exemplũ · xxxj ·
.q · i · deus · a · c · ſeque · ꝙ ſi
do rmierit · ſi vero negati⸗
ue fue rit expᷣſſe ꝓmulga⸗
ta ſp mtellgitur ꝓhibi⸗
tũ maxime vbi fuerit eadẽ
rõ mſ muematur conceſ⸗

ſfſum. exempluz pz · xxin · q ·

.v. ſi non iʒ · nã cuncta lice
rent mik iura vetarent

8 (Maiores · xl ·˖ di · homo

xpᷣianus · et · ff · de re mili ·
ome . S. qui manus · iuxta il
lud · o me animi viciũ tãto
oſpeckius m ſe erimen hʒ
quanto qui peccat maior

Habetur

t ( Simplicltate · ſimplici
tati em ꝓcendũ ẽ · lxxxvj·
di · tanta nequicia · et ꝗ. de
re · ꝓmu · cũ vmuerſorum
vbĩ plures ocoꝛdãtie fut

v (Dotuertt · et ¶ de hoe·

ita qð voluit uon potuit ·
et qð potuit noluit ꝗj.S of ·
dele cũ ſup · et · C· ſi quis
alteri vel ſibi multũ· a · C.
de iut · do · l genero · a · ff·
de here. mſti · quotiẽs ax ·
Otra.· C· de inſti · ſub odi ·

kfac · teſtm·

x ( Perdurãte i. ſi adhue
durãt ĩ ſuo oſenſu · ñ · lxinj
di · quanto · et · S · de eleck ·

bone memorie cremoñ · et
ꝙ hic dieit de grẽ̃a ſolum⸗

modo ðdꝛ · quia ille debuit

utraqʒ pᷣ uari.ſʒ qꝛ ex ſim/
plicitate h̊ cõtigit pepeit
illi · fi . de reruũ ꝓ mu · cum
vmuerſoꝛʒ · et capliim qð
ip̃m elegit priuari debuit
ea vice eligẽdi ptate ſi pa
pa eũ repuliſſʒ vel cum eo
nõ diſpenſaſſet .· e. c· ꝓxi·
Wanto pſonaz · B· c·
etc. ſequẽs. et ſllud·
capłmꝗj.de ma · et ob· hu⸗
milis · et ð cleẽ · ex · mi · llð ·
ð eadẽ materia loquuntur
3 (Coniunnt xxxin . q · ij⸗

quos deꝰ. et · e · antiqui · a
xxx · q: i.ad limima

a ¶ Antiquitas · ſie · xxv·q.i.contra ſtatuta.et.ix:q· in· conqueſtus.a
antiquitas veneranda eſt · n · q;' vj· anterioꝛum . S. illud · mos em̃ retinẽ
dus eſt fideliſſime vetuſtatis · C. de teſta · teſtamenta
b Keuerentiam tanqꝙ juri ſcripto · xj · di · ecciaſticaꝛv · et · e · catho lica
et ·.de cau · poſſe el. cũ eccia minis qui etiã aliquid eſt ᷣm ꝙ homo
e¶ Womims · veri tñ ho / ꝗ· de here · cum xp̃us et eſt verus deus et

dtiſt
ten⸗
ſt
3 o
ghrſg
aß
ſ
1
dbidie
.
Pemn
dethn
Reit
hulgatn

ligtue

ph⸗

e .

leng
negat⸗
mulgn⸗
phbi⸗
nt ende
onecl/
kalice
ent
hom
emili⸗
fuxtai
ſi tin
men hz
mior

ſmpfi
lry⸗
et de
pſorun
ine ſit

otuſt .

5of
iquis
C:
af⸗
sar⸗
vod⸗

indn⸗
ſt hin
clec⸗
hoñc
ſolum

debutt

in
pepe⸗
lin
plnc
debun

1en.
umc

c
gehr
e
bhr⸗
i
um
96
ie⸗

ats. Qy

cuũ inter canonicoſ.imo ho

AKX—ν NX ſ&ν. e. H Wα %6
R.α R e eedHnee “Aé 22 °νa)).

verus homo · S. ð fu. tri· et fide eatho · e. j. ſde ſu. tri · l.· · in ki· a mdo
a ¶ Vicẽ dei · vñ ðꝛ hr̃e celeſte arbitriuũ. C.·⸗
ſubalia vmꝰ rei applicãdo alij· ar · C· oũia dele · · i· et ð nllo pt aliqͥd
facẽ. C· de rei vx · ac. l. vna. in pñᷣ · et de cõ · di · n · reuera · a ſniam que
nlla ẽ facit aliquã · in · q · vj · H qᷓppe · qꝛ in hijs q̃ vult ei ẽ ꝓ rõne volũ⸗
tas.mſti · de iure na · ſʒ ꝙ pneipi · nec ẽ qͥ ei dicat · cur ita facis · ð pe·
di · in · F. ex ꝓſona:alias ẽ · c· quis:ipᷣe em̃ pt᷑ ſupra ius diſpẽſare⸗j· de
Oeeſ· pbᷣ. ꝓpoſuit · Iteʒ de
miuſticia pt᷑ facẽ iuſticiaʒ
coꝛrigẽdo iura a mutãdo
¶· D ap · ut debitꝰ a j.ð cõ
lang · et affi · nõ dz et ple⸗
nitudmẽ obtinet pratis · ij
.q · vj · deereto ꝛqꝛ kacili
a (Exemplu⸗ tas venie
incentiuũ ꝛ⁊c· xxiij · q · iin · ẽ
miuſta · et ſi ea que male
vfurpãtẽ omittimꝰexceſſuſ
viã alijs aperimꝰ.xxxv · q ·
ix · loci · et · xcinj · di · ꝓuenit
et · C· de indic · vid · l · ij. in

eccleſi ſtudeat gubernare ·
dez ar · et · p · ſcolaſtico ma⸗
Vanto pſonã ( gũti ·
hildeſſem̃ · ẽi a · VRipſe
vV tticka hildeſſem̃ eccia
ad her bipoleñ · ecciaz auẽte ſe
ꝓpria trãſtulit nõ attẽdẽs ꝙ;
veritas ĩ euãgelio ꝓteſtatur
q̃s deꝰ ↄiuxit homo non ſepa⸗

fi · ꝓpagat᷑ em viciũmſi —„ 2AEL. O ͤ
orrecdez diſcipline ſub retptate trafferẽdi põtiliceſ
ſequatur coꝛrectio · xxj ·q · ita ſibi retinuit dñs et magi⸗
n· placuit · in t · ſter ꝙ ſoli beato petro vica

b Notoriũ · notorium eſt
qð trãſiuit ſʒ qð ſine licen
tia trãſiuit nõ ẽ notorium
ſ ꝗ·. de cle · ex · mi · illud
e¶ Micite · ĩm recipiẽdo
ſine licentia pape ſic · s · ti·

rio ſuo ꝑ ipᷣm ſucceſſoꝛibus
ſuis ſpe ali puilegio tribuit et
oceſſit ſiẽ teſtat᷑ antiqͥt ag cui
decreta patꝝ ſanxerũt reue⸗

ꝓx · bone · retiã exhibẽdã euidẽter aſ⸗
d Peccauerunt · ſe · · e⸗ ſerũt ſacroꝝ canonũ ſanctio⸗

ꝓxꝗj · de tpi · oꝛð · lr̃as · et
ꝗᷓ. de of· dele cum olim
e ¶ Duſpẽdimꝰ · ꝓ ſniaz · et
ſie nõ ipᷣo iure · ſic · S. e · de
elee · eumana · ĩ fi · ſie ar · cõ
tra · s ti · ꝓx · bone · vbi vi⸗
der ꝙ ipo iure fuͦt puati ·
e iðo expone · ſuſpẽdimus
.iſuſpẽſos denunciamus
debebat · ſua auẽte imo
in ea vocatõe in q̃ᷓ vocatꝰ
erat debuit ÿm aplm per
manẽ ut · xxj · q · i· clericus.
8 (Canonicas · vñn · a i·

Icet mtm̃ miciatum
vm ꝙ vᷣ ba iſta ſona/

re videntur colligiẽ ꝙ q̊s
poſſit h̃e pꝛmeipiũ mri⸗
monn ſine medio et ſine fi
ne · ̊ otra dicit ambꝛoſius
dicens ꝙ ſacẽ̃m mrimonn
aut plenum eſt aut nulluz

nes nõ em̃ homo ſʒ deꝰ ſepat
q̊s ro/pon · qͥ non puri homis
ſz veri dei vicẽ gerit in terris
ecciaꝝ neceſſit ate vel vtilita⸗
te pẽſata nõ humana ſʒ ðima
ptius auẽte diſſoluit⸗ · Fne
at᷑ facti puerſitas trãſeat pre⸗
ſũptoꝛibꝰ ĩ exemplũ qð q̃deʒ
ſi veꝝn ẽ nõ pt᷑ nõ eſſe notoꝛiũ
ſibi pᷣcipimꝰ vt admiſtratõʒ
terbipol · eccie penitꝰ derelm⸗
quat et · VCeteꝝ · qm herbi⸗
pol · canoĩci wta ſua in ipſum
ꝓrſus illicite otulerũt wolen /
tes fiẽ dignũ ẽ ut ĩ eo pumat
in q̊ peccauerũt eligẽdi eos
hac vice ſuſpendimꝰ ptate ⁊

eſt · qꝛ matrimomũ res eſt Vaquia vo hild eſem̃ · ecciaʒ
mdiuidua ſicut a carnale cui fuerat alligatꝰ vnde ᷣm
mrimomium qð eſt oiuctio

aplm ſolutõeʒ qᷓrere nõ debe⸗
bat nimis impꝛobe dereliqt
ne ad ipaz rede at vlteriꝰ di⸗
ſtrictiꝰ ꝓhibemꝰ cũ ̃m tradi⸗
tiones canonicas qͥ ad maio⸗

maris et femme indiuiduã
vite retinens ↄſuetudmez
ꝗᷓ. de p̃ ſůüp · c. illð · a · xxvñ ·
,qij · · i · et inſti · de pria
prate · S.ij · vel iſta verba

ñt referri ad ſolemmta⸗ 4 EE .
len ponus ad bam ma rẽ ſeplebẽ trãſtulerit a cathe⸗
trimoni· vei diecas ꝙ pro dra repelli debeat alienaa ca⸗
tantoðr miciatum· qꝛ pꝰ
electõ eʒ ab ea nõ prñ̃t rece

dere electoꝛes ˖ s. de elec ·

die etiã añ electõez publicato tñ ſerutinio variare nõ pñt · S· de elect ·
publicato.et poſtea ꝑ ↄſenſũ electi pficit᷑ et in ofirmatõe fit ratum.
ita ꝙ ampliꝰ ꝓ ſe renũciare nõ ꝑt᷑ · s· e·int᷑ coꝛpalia ·et in oſecratõne
oꝓfũmatũ mtelligit᷑ · et ̊ tm quo ad illa q̃ miniſteriũ ↄſecratõnis deñ
derãt. ar · S · de elee · trãſ miſſam · ̊ quo ad vmculũ oiugale oſecratõ ñl
opa ·S·emt᷑ coꝛpalia · ſic et in carnali mrimonio iſta pñt oſiderari
p ſponſalia q̃ füt futuraꝝ nuptiaꝛ ꝓmiſſio · xxx · q·v· nrates quodã
modo videt᷑ miciari · qꝛ p illa ad mẽimoniũ puenit᷑ff · de ſpon · oĩno ·
p oſenfũ animoꝛx otrałit᷑ et efficit̃ ratũ · ita ꝙ nũi poſtea ſepantur

ẽ⁊ at. G s ee en. Fer e

etiã nataʒ reꝝ imutat

22 SS S.
ys α 0 peαν⅞ Mπωh ο αν αμ μ

¶ ¶2imf̃ añ carnalez eopulam cã religioms 7·de ouer · oſug · ex publico ·
iunctõ em corpoꝛꝛ ofũmat᷑j.de diuoꝛ.quanto J 5

i ¶ Maioꝛez · qꝛ Fdatim oferunt honoꝛes · ff · de mune · et ho ut Fda
tim. et qᷓ mouentur de mmori ad maius ꝓmoueri debẽt · xcin · di· le⸗
Zimul.m fi · ñ alicui videri poſſit.ſʒ nulli ꝑt᷑ videri ergo nec h.hñie
R ¶ Videak·.⸗ vin · q· i. moiſes · a . ar · xxxv · q · v · ad ſedẽ · vx · hH g eui
gilẽt et aciẽ mẽtis h pñt intẽdãt · q · d · nõ pñt. et · xxii · q · in · ſi hẽs. v·

„ 4 . .—2 . .
MRWWM⁵ 01 ẽ R We— A μäa . S penα c HE. e

rere ꝓriaut nec illis pᷣſdeat
quos ꝓ ſupbiaʒ ſpꝛeuit nec il⸗
lis quos ꝑ auariciã ↄcupiuit
bambergeñ · epiſcopo
ſcoſ:mag unti·
Alcet intia · Y ſiẽ legiti⸗
mi mtimonij viculũ qð ẽ inteꝛ

vin a vxoꝛẽ hõ diſſoluẽ neqᷣt

dño dicẽte ĩ euagelio · s de⸗
us oiũxit homo nõ ſepet ſic ⁊
ſpuale fedus diugij qð eſt int
epᷣm a ecciaʒ qð ĩ electõe nun⸗
ciat᷑ ratũĩ ↄofirmatõne et oſe
cratõe intelſligit᷑ ſũmatũ ſi⸗
ne illiꝰ autoꝛitate ſolui nõ pt
q̃ ſucceſſor ẽ petri a vicarius
ihu xpᷣi hᷣ aũt · c· quõdã hildeſ⸗
ſem̃ ep̃ᷣs nõ attẽdẽs ad herbi⸗
pol · ecciam ꝓpria temeritate
tranſuit et · Jnec illa · p · n · in⸗
dulgẽtia pᷣſũptõneʒ excuſat
ipᷣiꝰ ſed ambitõeʒ accuſat cũ
inea ſit expᷣſſuʒꝙ ſiad maio⸗
rem wcaret᷑ foꝛſtã digtateʒ
eã ſibi licẽt aſſumẽ dum tñ ñl
ei de ſtatutis canomicis obui⸗
aret/vñ łe foꝛſitan aliquibus
videat᷑ ut indulgẽtie occaſio⸗

ſi muenirent᷑ idonei · ꝛc ſʒ
aug · diẽ ſe neſcire a lʒ foꝛ
ſitan ̊ videtur aliquibus
ꝙ poſſit trãſir e nõ tñ eſt
verum cũ pſona prius ſit
exammãda ſicẽ poſtulatio
pꝓut ſequitur
¶¶ Ad parẽ · ſz nõne ocel⸗
ſo qꝗð maius eſt viðꝛ ↄce⸗

di qð minus eſt 4· de deẽ

ex parte xvj ·q· ij· viſis ꝗ.
de dona · paſtoꝛalis.ſʒ die
ꝙ minus eſt tranſire ad
maioꝛẽ qᷓ; ad paremvł mi
noꝛẽ qꝛ mius ẽ otra ius
Oue · vnde magis eſt diſ⸗
penſabile tranſire ad ma⸗
ioꝛẽ ꝙᷓ; ad parẽ vel mimo⸗
rem ꝗpter maiorẽ vtilita⸗
tem vt hic dicit.

m (Hoͤſtulatio .ſz quare
EH verba priuilegn ſiue m

dulgẽtie non mterp̃tatur

Ppa largiſſime utj.SO& ο
ſig· olĩ.R n · ꝙ foꝛma ver
boꝛꝛ ̊ nõ patitur ſicqᷓ.de
puik · ſið tra et · s. ð oſue ·
cũ dilcũs · Itẽ qꝛ ꝓ talem
mdulgentiam noluit ſub
uertẽ oſuetaz exammatio
nẽ poſtulatõnis · ar · C· de
jof · teſta · l qñ et · S. ð efc.
ecc̃ta vr̃a · R queris quam
vtilitatem conſecut? fuit
iſte p illam indulgentiaz
ſiue ꝓꝑ iſtã interpᷣtatõnem
quã h facẽ papa cũ potiꝰ

iterp̃ᷣtatio fieri debeat vt

res valeat ꝙ pereat j. de
v-‚hlg · abbate. . ſi vnꝰ eli
git · et · ff. de re · du · tiẽs
et ꝗ.ð pᷣuiłin hijs ar · op.
et qð ̊ ðꝛ ſine priuilegio
tali hoc fieri non potuiſſzʒ
et puilegium aliqd adicẽ
dz ĩiuri omum · ff. ad muni
cl . l· i · ff · dele · ſ qñ · ꝓoti9
em adiuuari bñſicio nos
opoꝛtet ꝙ; decipi qj.de cõ/
moð ·e · vnco · et · ff · de co
moðincomodato · S. ſicut
mfi. he n · ideo att enuat vi
res huſuſmodi priuilegio
quia ꝓ ambitõnem obten
tum fuit · vt · j. q· i · pucipa
tus · et · C· de ſena · o ſul · l
vna . ex eo em̃ ꝙ aliquid
Otra ius o btinetur p̃ᷣſumi
tur ambicioſe obtentũ · ff.
ad municip̃ · l. ij · m pꝛim ·
vel die ꝙ ſup exammatõe
nõ dabat ei aliq̊ indulgẽ⸗
. tia ꝓut ptz ex v bis iſtius
in dulgentie · vᷣ · dũ tñ ei ſñl obſtaret ꝛc᷑.et ꝗ. ubi dicit·et tenor illiꝰ⁊c.
ſʒ m h̊ valebat ei mdulgẽtia vt ſi vocaretur ad maioꝛẽ digtatem po⸗
terat oſentire et ꝓ mutuũ ↄſenſũ illius iniciatum eſſʒ ſpuᷣale ↄĩugium
qð non eſſet ſi mdulgentiã non hr̃et.qꝛ oſentire non poſſet:s:e. it᷑.
ad fi. ſi em vᷣuaſſet mdulgentiã et vocatus fuiſſet ad maioꝛẽ digmta
tem tunc ad illã potuiſſʒ trãſire nulla alja lnia petita qui em non Fuat
puilegium pdit illud · s · de oſti · cum acceſſiſſent · cũ ſuis ocoꝛ · et puile
gium ſiue indulgentia ita eſt vßuanda ᷣm ꝙ in ea otinetur ꝗ. de puil.
poꝛro · ſʒz iſte voluit ampliare indulgentiã tranſeundo ad parẽ a ſine

ne ip̃ius ad dig nitatez poſſit
trãſire maioꝛẽ ad parẽ tñ ipᷣi
trãſire nõ licuit cuʒ in maiori
dignitate ꝓpt᷑ maioꝛẽ utilita⸗
tem faciliꝰ ſole at diſpenſari⸗
pᷣterea cu poſtulatio ſ et ele⸗
ctio examinari ſoleat diligen⸗
teret tenoꝛ illius indulgẽetie
nõ ſolũ videat᷑ poſtulationis
examinatõeʒ ſʒ pſone etiã re⸗
ſeruare ſubiũges dummodo
nichil de canonicis obuiet in⸗
ſtitutis anteqᷓ; per eum poſtu⸗
latio examinata fuiſſʒ cui fue⸗
rat facienda nulla rõne debu⸗
erat tranſiſſe ·

* & a0οα
.„⅓ Ke

CorC. ℳ. 5 -
= 65,8: e Pen *
. BPe
vaminatõne · et ideo nõ pfuit ei nee etiã ad maioꝛẽ ſine examinatõne
vt patet ey tenoꝛe indulgentie
Vm ſupꝑ· ecciaʒ: ver ba iſta
b ãälibz. ſignatur otra⸗
HO catbodrali tm hic large ꝓ qualibet eccleſa ſue ꝓumcie ratio põt
eſſe qꝛ ꝓp mterptatõeʒz nulli fit piudiciũ · ſed ꝓ ulã poſſet piudica

3 —„

SS

= Tuk⸗
vαπια .

e K αα Den. MoNX Forſ. G S

= Oreen Ce A ſ „α gi £

WX„R„ν NEE ☛
. = ⸗ DRe. &

—

C.

—

e rack/ „ PoN

b · PY%abes · c · di pallium
2. de v · ſg· cum clerici · Vo · ibi

placentina ecẽia ſtricte accipitur

n vaſallis eccleſie et ato poſſent mecurrere piurium

e¶ Pallio· ꝓ qð ſignifica
tur plenitudo põtificalis
offien .e· eu ſis · et . e · mſi
et eo utẽdu ẽ tm̃ mẽ miſſa
rũ ſolenia · c · di · o moꝛẽ
et certis dieb ꝰ qj. · ad ho

noꝛc · et ꝗ otinent in puile

Reo ſuo ꝗj.e · ti · c. k ½
d hoc comodes et
ita qꝛ palliuʒ pſona
le ẽ alnjs ↄmodari non pt᷑
jmo nee in alia puincia pt᷑
vti eo ſine lieẽtia livcuſ⸗
ẽ pꝛochia etiã ſi pᷣuilegiũ
habeat · e · ex tuax · ea em̃
qᷓ nherent pſoms cũ ꝓſo
nis exti guũut᷑ arj.de offi ·
dele · qmab bas · et · c · p · et
· et. ff · S re · iu · puil · inſt ·
de iure na · S. ſz ꝙ pꝛmeipi
et · vjj. q. j · petiſti.
e¶ Sepeliri · de con . di · i⸗

nemo · cleri · oiug· O᷑ hoc

ſpẽeale ẽ de veſtimentis ſa

cerdotalibus ſpualibꝰ et
de pallio.hie nõ obſtat · ff.
de relig · et füp · fu · et ſt qſ
J.funeris :vbi oꝛnamẽta
et annuli pꝛohibent᷑ cum
cadaueri bꝰponivl ſepeli
ri ne foꝛte ꝓpt ea eff odiãt
et · e nemo loquit᷑ de laico
q̃ non dʒ muolui veſtibus
ſaeris ſecus de elericis ·
t ita licet oſ⸗ ecratus
ſim ep̃m nõ eſt appellan
dus archiep̃s ante palln
receptõnem

S ¶ Dalliare · alliare de

bet quis ꝙ male fecit a re
uocare ogruenter ſi li pt ne
vileſcat eiꝰ auẽtas⸗jde ae

cu⸗qualiter et qñ · et .· de

ap · eum ceſſante · ff · de re

iud j. ꝙ iuſſit

h¶ Dotius · tenemur ma⸗
Sis nos diligere ꝙ; alium
nã quiſcq; regulã diligẽdi
ꝓximuma ſeipſo accepit ·
xxiij . q· v· fſi nõ lʒz · et agris

tuis ſitiẽtibz aln irrigandi

nõ ſüt · C· de lerui · preſes

lxiiij· di · qꝛ ꝓꝑ ambitõnes.

et ˖ C. ut nemo puatꝰ.l ij ·
et quilibet ſibi primo faci
at elimoſinaʒ deinde ꝓxĩo
de pe · di · in · ſane cauendũ

vñ etiã michi poſſum con

fulere cũ dãno alteri?. ff.
29. l· acqui.ſi qͥs fumo ĩ

fi· ar. o · xxij · q·inj· primũ
in· R quis vero æfoꝛma vboꝛ tradit᷑ palliũ.ad honoꝛ? dei
d honoẽ · ſ haca oĩpotẽtis et bte marie vgĩs et bẽoxx petri
et pauli aploꝛx et dm̃ p̃pe greg · et ecẽie ro. et ecẽie talis tibi 33
miſſe tradimꝰ tibi palliũ de coꝛpe bii petri füptũ ĩ plenitudmẽ pon
ificalis digtatis ut vtaris eo mtra ecẽiam tuã certis diebz qui ſerbri⸗
munð᷑ m puilegijs ecche tue ↄceſſis a ro · eccia q J. e. e · ul · et ſunt hij na⸗ 3

NIY*

De auctoꝛjtate et vſu pallij

emens tereius ·
Vm ſup aliq re · . I/
qſiuiſti quo intelliga⸗
tur qði forma traditõis pal⸗
im otinetur vicʒ tradimꝰ tibi
palliũ ut eo infra ecciaʒ tuas
utaris / qð ita intelligit vicz

mffra qualibet ecciaʒ ꝓuĩcie ti⸗

bi omiſſe ñi vero te ſacris in/

dutum veſtibz ecẽlaʒ ꝓceſſio⸗

naliter vel alio modo exire pti⸗

gerit tunc tuo pallio minime

uti debes⸗ ele ſtinꝰ · inj
D ð qað qſitu ẽ a nob ex

ꝓte Maweg liceat tibi palliũ

tuuʒz metropolitano aſij omo⸗
dare / · Yinquift ·t · / non

viðꝛ eẽ ↄueniẽs ut palliũ tuũ

alicui comodes cũ palliũ pſo⸗
nã nõ traſeat ſʒ qᷣſq; cũ eo de⸗
beat ſiẽ tua nouit diſeretio ſe⸗
vliri nno · ij · · Pſᷣꝛo · card ·
ecia⸗ ( ap ſe · les ·
lis dilectõ illa a· Iſane
ſipoſtulatio troiañ ·epᷣi ad pa⸗

noꝛmit anã ecciaʒ fuiſſʒ ꝓnos

etiã appꝛobata non tñ debẽt
ſe atepm appellare puſeq ano⸗
bis palliũ ſuſcepiſſʒ in qͥ põti⸗
ficalis officij ple mitudo/cum
atepalis nojs appellatõe ofer⸗
turitu & qð factum ẽ ſic ſtude
as palliare ut id in ofuſonem
tuã et ad ſe · ap · obpꝛobꝛium

nõ redundet / qm ſi opoꝛteat/
ut vel nos vel tu ex ̊ negocõ
ofundanm eligem? potiꝰtecõ⸗

kund ꝙ ledi ſe · ap · dis nitatẽ
Dhonoꝛeʒ dei a. Yſane
ſolus ro · põ · in miſſaꝝ ſ. olẽnijs
pallio ſy et ubiqʒ utit᷑ qm aſ/
ſũptꝰ ẽ in plenitudinẽ eccia⸗

ctiuitas dñi feſtiuitates ſancti ĩohis et ſancti ſtephani in circumeiſio⸗
ne in ephia in ramis palmaꝛ in cena dñi ĩ ſabbato ſcõ tribus diebz
reſurrectionis pent hecoſt.ſancti ĩohʒis baptiſte et ommum Rot

H α„ 29

„R αα
Go⅜n.ο-αν .G. d Neoe

M
St E 0 er g

rum m tribus feſtiuitatibus bte marre· in omemoꝛatõe oĩm ſcõ en

X A Oesa.

e. l c. &.. * fo . .αα
„M E ͤ õ ☛☚ „. taed . 84

SGe WESEN Far 44 Ro „

rs.α ee⸗ oα
„α

NRK„ Dr M *π KE!

dedicatõe ecẽia · in pñcipali bꝰ feſtiuitatibus eccie tue in oꝛdinatio

nibꝰ elericoʒv et in oↄſecratõmbus epoꝛx· et ĩ die anmuerſarn ſue oſe
crationis. et ar · ad hec · de fer · c· ul. et de con. di · ii · ꝓnunciandum ·

k ¶ In ecẽla · i· intra quãlibz ecciaz ſue ꝓuĩcie v·e · ti · e· i. H e ecciam in

pꝓceſſione uti nõ dz · S· erc · it et ſic miles poſt finitã milicdam cuzʒ nen
ui

ſtice ptᷣatis qᷓ ꝑ palliũ ſigfica⸗

tur/alij autẽ eo nec ſemp nec
ubiqʒ ſʒ ĩecc̃ia ſuaĩ q̃ iuriſor

ctõneʒ ecc̃iaſticã acceperunt

certis debẽt vti die bʒiqm̃ vo⸗

fati ſüut ĩ ptẽ ſollicitudinis ñ
mplenitudinẽ ptatis dem

compoſtellano atepo ·
Xtenoꝛe laꝝ tuaꝝ axc⸗

ce im cuz fuſt ĩ oceſſone

pallij tibi dictum ut ipo infra
ecciam tuã vtereris a tibi ꝓ
eccie tue negoeñjs frequẽter
ex tuã ꝓuiciã ↄmorãti vere⸗
cũdum ſñit/ abſq; pallio miſtra⸗
re cũ oſuetudo ſit in hiſpania

gujialis ꝙ atẽi e ſuas ꝓuin⸗

cias pallio indifferent vtant
ut eỹ tuã ꝓuĩtiã vti pallio va⸗
leas indulgeri tibi a ſede ap ·
poſtulaſti· lz at talis oↄſuetudo
illa dicẽdaft potiꝰ coꝛrupte⸗
lanos tñ ð ſpeciali gẽa indul⸗
gemus tibi ut ñi nccitate e aliqᷓ
pᷣpeditus/ ad ecciam tibi ſub
iectam accedẽ foꝛte nequeriſ⸗

pꝓ conſecrãdis ſuffrag aneis

tuis / vel clericis oꝛdinandis
⁊ ad ecciaʒ alienã ꝓpter h̊ te
dtigerit declin aredummõ is
t queʒ eccia ptinet id pmit⸗
at vtedi pallio ĩiã dickis ca⸗

ſibꝰ libera habes facultatem/

Idem
Vm ſis 1 .”vbicũq; fu⸗

Jeris in miſſaꝝ celebꝛati⸗

omibꝰ? oſtitut? diebʒ ſolẽnibʒ⸗

vſu pallijp qð plenitudo põti⸗
ficij deſgnat poteris liberiuſ
exercere⸗ noꝛius · iij ·
Via nos · I Inqui t ·
terñdemus /ꝙ tã in tua
qᷓ; maliena dioceñ potes ſine

pallioa ſaãdalibz celebꝛare/q

V 2 Hoc

lo nõ ibit · C· ð po · ſac. ſeri · l· ut · li⸗xij · ꝓeõſul nõ vtit infignijs
puſq; mtret ꝓuiciaz · ff · de of · cõſu . · i· ſile ẽ de vfufructuario . qui

ſcemeca veſte nõ pt᷑ vti mſñ

m ſcena · f · de vſufruc · ſʒz
ſiqd·· i. ar · otra . ut lite

en · a memoria n· q vj
F ollicitudĩs⸗ qui ſe
Ce. tuaꝛv·ecẽlam · is in
fra quãſbet et eccham
ꝓumciet tue · S · e · e · pmo
n Pallio · ratõnali tamẽ

8 pi vti vbiqz · xxxvj · di · F.

ecce · ſil vidꝛ ꝙ ĩfula poſ
ſit vti ubiqʒ · xxj. di · clerol

et cle ricos · et videtẽ ꝙ vbi
ꝗ. ecum ſis

ꝛruptela ˖ ſʒ vidr ꝙ

6. ſit coꝛruptela et ꝙ ſit
tolerãdũuũ ff· de of · peoſu ·

l · i. vbĩ ꝓconſul · vtiẽ ſuis
infignnjs vbiqʒ poſtq̃
egreditur vrbem
p Cõſuetudo et mala a
rõ · qꝛ fiẽ ꝓalliũ foꝛtiter
poſtulãti dat ut . c · di· pri
ſca · ita datũ fortit᷑ cuſto⸗
dit. et ſi trã ſferat ſedẽ nõ
tñ eũ eo palliũ trãſfert ·
8 poſtul. bone · ĩ fi · vñ ꝓ
pte ẽ bñficiuʒ pſonale · qꝛ
cũ pſona ſepelit᷑ · S · e · ad
1t· et ꝓ ꝓte locale · non

tirf̃iſfert᷑ cu pſona ad alium

atepiſc opatũ ſzʒ remanet

ibis: de poſtu · bone · K*
.. Ndulgemꝰ· koc ideo

dieit qꝛ nõ ẽ licitum alicui
celebrare vel ̃dicare m

alia ꝓumcia niſi ad HH fue
rit muitatus · vij · q · i · eßi
. uel p̃ſ bri · et · ix · q· ij nullꝰ?
pmas et ˖ vj · q · ij · ſcptum

r ¶ Propter h. ſ. ꝓ ecẽns
oſecrãdis a clericis oꝛdi⸗

6 ermittat ˖ A( naãdis

nõ ꝙ papa licz alicui de det

puilegiũ nõ vult tñ ꝙ vta
tur eo m piudicium alicu /
ius · ſic . de ol · ..· 1et

.S de trãſla licet

t Pallio · tuo · ſ· et mſllz
us ad cuſus ꝓumelam de

clmas cũ ſit ponale · · e·

aſibꝰ. duobus pmil
ſs nõ alns qð enim in qui
buſvam ꝓmittitur m ains
ybitreur. ar. ff · ð iudiẽ ·
cum pretoꝛ
Vm ſs · vbicungz · H
visꝛ e exr eo ꝙ dieit vbicun⸗
qʒ ꝙ etiã eẽ ꝓumtiazar⸗
eps pallio poſſit vti ſcut
vꝓeõ ſul · f · de of · ꝓcõ ſu · l·
i ſz or . S · e · c· jt et eex tu

aruũſ⸗ ſz ꝙ dieit vbicũqʒ reſtige i· intra quã libet ecciam tue puſncie⸗

gz·e · Pmo · uel vbicũqʒ h habeat pᷣuilegiũ de hoc· et ille ad cuſus pro⸗
uumnciã uel dyoc · trãſit id pmittat . s· e· ex tuaꝛd· et ſie planum eſt

Via nos · in alſena · de licentia dyoceſani ep̃i alias nõ· qꝛ non de
et ponẽ manũ m meſſem aljenã ut · vj. q · in · ſ. eriptum · eſt · a · ix ·
q·n· nullus· prima 8· priuatim tamẽ poſſet ſine lnĩaꝗ · de cle · peg · tue

A.HG 405
t here . ſR Sα α c

F.

“

42 eck. y Et 4π* ⁰⁵

NR v=

dyoceſanus debet illum muitare · vjj./ q· i. ei vel preſbiteri ·
3 Dru⸗ luilegijs· qui preciſe ſint dies illi neſcimus miſ ſint illi qui enu⸗
merati ſunt · s· e ad honoꝛẽ · et j. de fer · conqueſtus
3 Wuarta: ſatis ſoluta ẽ ꝓ hane rñ Konkichr reſpjcere dz puilegium

„Mνρ Kra hs
Wat- Lo. rs

B Enals. õ
Vo N ei Wo VlAKe

Aα r Ge Æ Mνρνυ XR*

rnRs AKα QROπ NG6G 141
.Kρ 75 8 Mo ween ta „„R
. ſ⸗ y α„

DSE
eAusrs

Per Se 7

— Gos Mπ.ϑ,5 retrt 4

oen RXWXWMαϑW6ε 8*
— AL :,

—R ⸗ N Wen

eehe⸗ S. 6. rHX„. ω να
2,₰ prLR. „ απNαα SNe Wo⸗

— .

ln.
mn
Gng
6 i
dqu
n
e⸗ 4
tſte
gn
guiſe
ſeſn
chan
o
tami
dig.
apol
Gerof
Gyb

ndeg
etgt
e his
oſtĩ

naa

etitet

pi

uſto⸗
no
rt5
.
e.

6e=S

eton
aliun
mane
neri 1

veſen
nalſcen

taten
dhn
eß⸗
nul⸗

eptun

etins
oꝛd
nidis
i det
v
alie
lzet

noͤill
m de
e6,

gin
ninq
manß
judie⸗

nq
ben

nazn
4 ſ

vihn,

e Nnn Wνν ο – “ α 7 — „ d
N. A S

☛ 28. —J X☚ . v
e ⏑ rn 1 0οενα !
M πα2½ P G 62 Et Pr ? „
MWRRRMαWα MWOοα95 S g cE/ O RETS

ce C. S N FJeunne MoXαιι½ Fer . αα

Nor 4er 9

t.

uet äm ꝙ ibi otinet᷑ ꝗj. de puit · de terra · et meliꝰ n · e · porro
Iteras tuas:ſenectutẽ nõ q̃libʒ ſenectꝰ facic ut qᷓs pPoſſit pe
tere ceſſionẽ · ſʒ ea ſola q̃ hoĩem reddit ꝓrſus meptũ J. e. mſi-
5. debilitas · ꝓpt᷑ qs cauſas poſſit q q̃s renũcare tradit q.e· m
hñ· et· e·poſt trãſſatõe eze velt iuſta cã ad renũciã dũ. qꝛ defectus ſcie
b ¶ Inſufficlẽtiã · hec⸗ nõ ſolũ impedit ꝓmouẽdu.s · ð elec · ogrega
to · imo deicit iã ꝓmotũ ꝗqᷓ.
. de eta · et qua c. vl . de H̊
c (Moue. ſic em iudex po
tiꝰ dz cãm differre ꝙ eaz
nouo iudici delegare · ff.
vac mu · pᷣtoꝛ · · ul · ar · xix
ꝗq · iij · monaſterns
d ¶ Moleſtũ · petẽdo licẽ
tiam cedendi
e ¶ Militie · Rie · v. q · i. ſi⸗
ſcitaris · nõ em ſolui debẽt

utiqʒ in tua dyoẽ · nõ ſp de beſ
celebꝛare cũ pallio ſʒ diebʒ il⸗
lis dũtaxat qͥ ĩ eccie tue puile⸗
gijs ſüt expſſ hſicq; ſoluta eſt
qrta q̃ſtio qᷓ qſuiſti an tibi ſit
licitũ ꝓ defunctis cum pallio
celebꝛare e remmciatione

. ets . LG
„☛ ee &Mαϑ°τ Ptas, 5F Ken =*ο hE
W⸗- MoS. 9 1° AIen cs&4 —„ õ
We X S /. „ N * WWESE. S Ne

fiũ et ſi ibi otine? poſſit celebrare cũ pallio ꝓ dekunctis . ita obſer 1T monachũꝗ. de reguł· poꝛrectũ · et . qui jcle. vel vo· confuluit

Daaucke vſu eh

reue er
lAIRKeſignauit · ſʒ qliter bona illa ſibi reſtituta fuerunt exqᷓ em̃ ſemel D 6.
fuerũt acq̃ſita eccie nõ debẽt ei amplius reſtitui · xn· q· n. nulli. rxvn· q· R St –
iin · füt qͥ opes En · iu poli ñ iui fori. rxvñ · qeiin.qͥcuqʒaxꝗ d̊ dona- =
int vixx et vx · mulieres et in aut᷑ · de mona · F. n vero. coll. i · vel de fa
cto fuit h potiꝰ ꝙ; de iure ſi trãſ erũt in ꝓprietateʒ ecche vel foꝛſan
ſub oditõe otulerat illa bona ſi ibi petuo remanere debẽt · ð hac ma
teria notat᷑ ꝗ·. de cleri · con απ aoνι en

iju ALe ad te · WS .
Dmonet . intrare . xx ekee ℳℳ
pſtitiſſe ñ oſenſus maioꝛĩs et ABennmrigen 55 4 e 7 .

ſamoꝛis ptis canonicoꝛuʒ ec-⸗
cleſe interceſſit· I dem ep̃o
verulano
Xtrãſmiſſa relatõe ab⸗
batis ſci · n· ð cepano nĩis eſt
auribꝰ intimatüũg·d p· rubeus
clericus dũ mfirmitate labo⸗
raret apð mõſteriũ ſancti ſal
uatoꝛis ſibi petijt habitũ mo⸗

ꝗ. de iurepa.cura paſtoꝛa
lis alias mſi talia bñficia
dimiſerit funt excõicandi ·
vſqʒ ad debit as Ker
.8 in i.· ex frej uẽtib
Dimittẽ ; eur⸗vn. ·q.ĩ. S
epe e locoꝗj.de pᷣuil ſcus en Te TE 5
et plãtare S. m ecẽijs. jdez A
in clericis alioꝛꝛ pᷣlatoꝛꝛ Hαα
ut abbatũ et ofilum ſine —2. oy
qrum oſenfu eccias nõ de een
bent dimittẽé. lyin · di · c · i. α e

milites niſi ↄpletis ſtipen lex · ij · lond. e 0
ans. ic⸗ die wc n rnle⸗ Iteras tuaſa S, ſi tu⸗
ſtip̃ ·· n li · x· et nil erediẽ
fuiſſe actũ dũ aliqd ſuper am à ſenectutem àin⸗
eſt adagẽdũ. C. pijs ⸗ ſi ſufficiẽtiã foꝛte oſderas te tã⸗

bus vt indig l · pe · m fi.
et fruſtra velociter currit

q̃ͥ puſqᷓ; ad metaſ puemat
deficit de pe · di . in · in caſ⸗
ſum · ar · vñ · q· i. michil · et

masis etiaz delmquit qui

interceptam cam dimittit
ÿy ÿ qui nuũᷓ; ad cãm vemt

ĩaut · de liti g. . cauſe. e. col · .

vin et qui ponit pꝛmicpi
um totum ſupplere dz vſq;ʒ
m kinem : de con . di · i · nul⸗
lus ep̃s ˖ b.
m inter · juramẽtũ
iſte · p; a biurauit bñfi
ceium ſuũ ꝙ; decetero ipfũ
non repeteret ſz non iura
uit ꝙ nõ recipet ſi iterum
elig eret ꝗ ᷓ. ꝙ metus cã ad
audi etiã · iuramentum nõ

fuit cogitatumi m iuramen
to et ꝗ tunc non extãt · de
jur eiub · clericus · ſicut nec
R pta extẽdunt᷑ ad lites qᷓ
non extabãt tpe impetra⸗/
ti R pti·s · de Re p · c · ul · et
tranſactio non oxtenditur
ad ea de quibus nõ fuit di
Rum vel cogitatum.C · de

trãſacſi de certa · et · C· 8

judiẽ ˖ lz · vnde non obſtat
in alns · ſic et iſti · p · nõ ob
ſtat iuramentum cum non
agatur ex prima ſua rece⸗
ptione ſed ex nouo iur pꝰ
iuramentum pꝛeſtitum ac
quiſito de conſe enſu maio⸗
us et ſamoris partis capi
tuli · quia alia eſt mõ caula
petendi ·ff · de excep · rei iu
dicate et an eadẽ · ff · de m
ſtito · act · · Pẽbat · et . de
cã poſ · e · vl ·
SS ¶ Vanioꝛis · et ſie ſtan⸗

ñ immeritũ poſtulaſ relaxari

ſcito nos eredẽ ꝙ tutiꝰ⸗ ſit B
tpeſi omiſſa tibi eccia ſpᷣ vm⸗
bꝛa tui noĩs gubernet᷑ ꝙᷓ ſub

alteri?noue incogniteqʒ pſo⸗

ne gubernadaĩ tãto diſcrimi⸗
ne ↄmittatmaxime qꝛ ĩ te vi⸗
gor deuotõis a fidei etiã coꝛ⸗
Pre ſeneſcẽte nõ deficit ſed
Fgẽte deorſü odicõe coꝛpo⸗
rea vrroiſhns m ſabtimrn
oſcedit· Ymonemꝰ te igit
ut ſup p̊ die bz iſtis nlla te fa⸗
cias impoꝛtunitate moleſtuz
qꝛ indecẽs omino ꝓbat᷑/pꝛi⸗
ſoluẽ milicie cingulum ꝙᷓ; ce⸗
dat victoꝛi aduſitas p̃ᷣlioꝛum
dẽ abbati doleñ ˖ 1 Poꝛi ar⸗
Vm inter · p ttig ·
ga.auaufridi qſo am alios
canomcos ſancti Iſſupꝑ ſpũali
bñficio ſcʒ ſtallo ĩ choꝛo et lo⸗
co ĩ caplo q̃ſtio fuiſſʒ diutius

agitata · IIðoqʒ · miñ p/

fatũ · p· iueneritis ð oſẽſu ma⸗
joꝛis ptis · c· fuiſſe ð pᷣdeõ bñ⸗
ficio auẽ·ap· inueſtitũ eũ faci⸗
atis bñficiũ ipᷣm pacifice poſ⸗
ñdẽ non em̃ vidᷣr nob impedi⸗
mẽtũ afferre iurametũ / ꝙ de
eodẽ nõ petẽdo ulteriꝰ ponit

dum eſt maiori ꝑti · lxv · di · ſane · et · xix. di · in eanomeis · et · ſ. ad mu2
ſie a . q maior · quid ſit Fuãdũ ð notat᷑ ·s · ð eſc eccia vr̃a. in fi⸗
Nnterceſſit · ſuple ĩe petrꝰ poſt ſuã renũciatõez obtinuit lr̃as a
vt rec petur in eccleſia illa· et ſic iſte mueſtitus fuit de bñfico
illo auẽte pape et de oſen ſu maioris ꝓtis et ſic ꝑs minoꝛ nõ pt᷑ obicẽ

ſuramentum. b ·
traſmiſſ⸗ a

u· nõ ꝙ emiſiſ⸗

æab batis · id eſt plati qecclia ſecularis eſt et non
regularis · et ẽ ẽ nomẽ digm tatis · et iſte · p · rubeꝰ
erat ibi canomcꝰ /ſet votũ ſz . emĩſttẽ ꝓponebat. de regu · cõ
7 ſulti · ax · o ꝗ· de regula.· ſup Lonss Oo · ibi
habĩtꝰ fuit ad ꝓfeſſionẽ H̊ ad ꝓbatõez tm vel Hnullũ habitũ ſuſce

pit et ſiſi ienſeepiſi nõ obſtat · nã habitꝰ ſolus ſine ꝓfeſſione non facit

S& A vEvtEA αιιαι &

naſticũ indulgeriq recupata
poſtmodũ ſanitate ad möſte⸗
riũ illð grẽa opel wtu:
ceſſit et ibide moꝛã anquãtu⸗

lã faciens ea q̃ p̃dẽe eccie ſcĩ

n· otulerat ſibi fecit reſtitui

nunc at᷑ mutato animo labo⸗
rat ut reſtituat᷑ in eccia ſupᷣdi⸗
cta ¶ Veꝝ qm iam dẽa eccẽia
ab eo ſoluta dimoſe cit/ exq̊; ea
q̃ ſibi otulerat ad petit õeʒ ſu⸗
am reſignauit eidẽm · q · ſ reſ
12 bbatẽ ⁊ſoci⸗

a ñ ð nouo

N 60 toꝛnaceñ ·
Dmonet .· · Yvmůß p
oms tui ep̃atꝰ ſub diſtrictõe
ꝓhibeas ne eccias tue dyoẽ ·
ad oꝛdinatõeʒ tuã ptinentes/
abſq;: aſſenſu tuo intrare au /
deãt à detinẽ a dimittẽ te in⸗
cõſultoiꝙ ſi qs dtra a ꝓhibitij
onẽ tuã wemire pᷣſůpſerit ĩ eũ
lonicam exerce as vltionẽ
Lemens · iij ·
Vper hoc quod ſeiſcita⸗
ris utruʒ ecciaſtica beneficia

is ut illũ nõ tan⸗

et ·n · et · liin · di · c · i · 98 ſi
fecerit pñt reuõri et ñ re⸗
di erint fut excõicandi · vij.

Errt

or⸗

A¶q· ĩi · ſi qs wvo · et. c · ſe · et H

ẽ canonica vltio · ut diẽ et
ſi ᷣlatus ſuꝰ tranſitũ ratũᷣ
hr̃e noluerit poterit eccia
illa oꝛdmari p illũ ad quẽ
ſpectat .e · qð imn dubns ·
et Hm f· ad religionẽ tñ
tranſire pñt · xix · q · ij · due
füt · et etiã regulares peti
ta lnia ꝙuis nõ obtenta ꝗj.
de regula lz · It ar · ẽ ex
Hac lr̃a qð vnus pᷣlatꝰ nõ
poſſit ad aliã pᷣlaturã eli⸗
gi in alia eceleſa vel etiaʒ
canoni cus ſʒ tm poſtulari
qm prelatus ille vel cle⸗
ricus non habet faculta⸗
tem recedẽdi ab eccia ſua
ſine lnia ep̃i ſui. vñ oſen⸗

ſus illegitimus eſt qð oce

debat vmcẽ · et ſi ep̃s ma
licio ſe eum nõ vult ocedẽ
asẽdũ ẽ ꝑ ſuꝑioꝛem ar⸗ .
de iurepa · nullꝰ. et ᷣm eũ
Hz lo cuũ elctõ tm ĩ clertcis
eiuſvem eccleſie. nos H̊ nõ
dicimus imo clericus alte⸗
rius eccleſie bene poteſt
eligi ad aliam ecclehã dũ⸗
modo alias ſit idoneus et
m eo dem epiſcopatu a in
alio et tenet electio · g· de
elec: eum inter canonicos.
vbi de hoe · imploꝛanda ẽ
tñ lnia ſui ep̃i et ſi dene⸗
garet eam opelleretur p
ſupioꝛẽ ſi malicioſe q̊ fa⸗
ceret ꝓ deẽ · ꝓpꝛedeãʒ · nul
ius · de iurepa.
pꝓ hoc · caſusq dam.

repetebat beneficium ſuũ

de quo fuerat canonice im
ſtitutus / obiciebatur et ex

cipiendo qð non poterat tepetere ꝓuis ad ipm ꝓtinuerit.qꝛ dũ qui
ete poſſidebat illud ſponte abiurauerat illudireplicabat actor ꝙ nõ
ſponte renunciauerat · et hoc vterqʒ pꝛobare volebat pmo queritur
an exceptio ſpontanee abiurationis obiecta nulla cauſa a reſgnatõis
aſſignata ſit admittenda et dato ꝙ ſit admittenda queritur cuſus te/
ſtes Snt prius admittendivtrum illius qui dicit ꝙ ſponte renũciauit
an actoris qui dicit ꝙ nõ ſpõte renuũciauit/G n· papa ꝙ non ẽ veriſle
ꝙ aliqs renũciet bñficio ſuo ſponte foꝛte multis laboribus acquiſito
hſine magna cã tñ teſtes ſi up ſpõtanea renunciatõne fũt recipiendi nec
ẽ ſupuacuũ et iudex inquirẽ debz cãm tenũciatõnis ſi voluerit· alias
nt⸗ keneeure ſi muenerit illã ꝓꝙ babilẽ id ẽ nõ vi vel mein ⁊c̃· admit tit

dey Ma E1t TP.

rR

Idwmoral.
2

.

Enſis.

Acαρ ldOLe

Koc. Mta oE deee te
Syry 6. ⸗O/ F n SbeE. μν NSα S 44* na- e * Oeher
AWNNN

r Q oANRed/ n
6* WM◻ Wι Bphe F. 1 o*να ſpentan α,. ( — * 6.. „AtX

—. õ E

ðè

RRKHE n

N / αα O .O) “ Frwmanß 2W N6

in otrariũ vicz ꝙ renucia

ſit allegata ab ipſo reo
foꝛ te ideo renundauit · qꝛ

pbẽ · · referente vel qꝛ l/

q̃ſuit· qꝛ ſufficit allegare
ſpontaneã reſignatõnem
ſine eliqua cã.nec tenetur

reſti · ſpo · ſollieite ibi · non
recipiuntur teſtes illiꝰ qᷓ
allegabat ſpontaneam ab

bant quida m · hic non alle

aduerſariꝰ volens proba

&ααt⅞ CoνR „„ν eb eee.

EEeN α α M☚Wο ανE— nn

⸗

eam et imponit᷑ ſilẽti actori niſ ĩpᷣe replicãdo ꝓbauerit ꝙ ſpõte nõ
renũ ciauit/ĩ fine reſpõdet q̃ſ tacite/qõm et quo pt᷑ u eſſe cũ illa ſit ne
ga tiua ſcʒ ꝙ ſpõte nõ renũciauitet ipᷣe reſpõdit ꝙ lʒ vid eat᷑ negati

ua tñ talis negatiua hʒ m ſe implicitã affir matiuã ſeʒ ꝙ coactus renũ
ciauit · et ĩdeo ſupꝑ illa aſſertõne implicita ꝓbatões actoris funt admit

tende et ſnia ꝓferẽda ꝓ eo qui melius ꝓbauerit
a ¶ Repoſcẽtibꝰ · id ẽ petẽtibz b ¶ ꝓme cã · id ẽ ſine adiectõe iuſte
cauſe renunciatõis
¶ Weriſile · vẽ iſtã pᷣfũp⸗
tione bñ adnuttitẽ ꝓbatio

repoſce ntibꝰ obiecta ſponta
nee abiuratõnis exceptõſine
cauſe og nitõe ſit admitteda
a an actoꝛis ꝙ ſpõte nõ renũ⸗
ciauit an rei ð ſpõtanea renu⸗
ciatõe / debeat ꝓbationes ad⸗
mitti ſic tue experientie rñde⸗
mus / ꝙ nulla rõ h̊ verißle red⸗
dit ut qᷣſq; bñficiũ multis for⸗
te expẽſis a laboꝛibʒ acqñtuʒ
q̃ſuſtentari dʒ facile ſine ma⸗
gna cã ſua ſponte reſignet
ideoq;ʒ ſupuacuũ eſſe non cre⸗
dimꝰ cãm ren gnatõnis dili⸗
gẽter inqri quã ſi foꝛte ꝓba⸗
bile · i · nõ vi nec metunec op/
p̃ᷣſſõe nec interuẽtu ꝑecume
nec ꝓmiſſione extoꝛtã iudex
mue nerit maxiĩe ſi nõ interue⸗
nerit iuramtũ qð vix fieri de
volütate ꝓpꝛia cre dit ꝙ fere
ſpa malo ẽzniß replic atio ca⸗
nonica fuit oppoſta ad mittẽ
nõ poſtponas/Doꝛro lʒ nega⸗
tis factũ p reꝝ naturaʒ nulla
t ꝓbatio eiꝰ?tn ꝗ ſpõtaneaʒ
renuciatõem neg

uit ut/ . Sr ſtatim ĩ rñſione
ᷓ · de Pᷣfüp · qꝛ verikmile ·

d (Kelignatõnis. Iʒz non

hẽbat plura beneficia⸗j.Sð

moniace fuerat adept?ꝰ il
lud .de pᷣfüp · non ẽ veri
Rmile · maxĩe dico qꝛ idez
eſſet ac ſi nulla m cãm alle
gaſſet · et hic nõ ðꝛ ꝙ reꝰ
cãm allegauit · ̊ iudex H

allegare etiam cãm nec iu
dex tenetur mquirẽ cãm ·
et hoc notatur cuʒ dicitꝗᷓ.
ideoq; fupuacuum eſſe ⁊c
q· d· ſi vult pt᷑ mquirere
alias non tenet᷑ · qꝛ ſufficit
ꝙ ſponte renunciauit q· c.
ꝓx ·quidã ſignat otra .·ð

juratõnem ante reſtitutio
nem et hie recipiuntur an
te reſtitutionem⸗ ita ſolue

gabatur ꝙ ſpoliatus renũ
ciauerit ſi hoc feciſſet non

admitterentur probatõess cite a quodãmõ rephcãdo m⸗
contra eum ut ibi · ſed vbi : „2 “ 2
coſſie non ſpoliatus iz pꝛe ficiet ſux aſſertõe ſuahhabito

ad digitatẽ · et opinionẽ re⸗
ſpectu ꝓbatõnes cerdimꝰ ad⸗

fumatur pro eo ꝙ mnuitus
toc fecerit auditur tamen

re ſpõtaneã abiuratõnem
qᷓ ꝓbata ſi iterum actoꝛ

vult replicare ꝙ nõ ſpon

te bñ audit᷑.ad h̊ ut nullũ ſit contrariũ ita dieas ꝙ iᷣ a illa ſollicite in
diuerſis caſibꝰ loquunt᷑. nec ſe tangunt qᷓ em ꝓꝑ metum vel p vim re⸗
munciat bñficio vel iuri ſuo tz quidem renunciatio qꝛ hoc voluit lʒz co
actus et ſic ꝓdit᷑ dñium ex toto · qꝛ coacta volũtas volũtas ẽ · xv · q;
