Ie· nichil · vbi pumũtur
qui hoc faciũt quod ẽ ma

Sis! celebre concilium in

quo phibetur ne mmoꝛeſ

25 digmtates pꝛomoueã
tur · S e· cum in cunctis · in

pꝛim · . inferioꝛa · et ideo

ſtabimus illis concilijs et

legibus pꝛedictis · exquo

non muenio conceſſum ꝓp
canones ꝙ mmoꝛes ſudi⸗
ces pñt dare veniã etatis
E de no · op · nunc. intellex
imus · vbi em ſura canom
ca nõ ↄtradicũt legibus
imo ↄcordãt illis ſtabo.

e ¶ Cermmos· R ̊ verum

fuiſſz l valuiſſz eoꝛuz ele

tõ ·s· ð R p · cũ dilecta a
dignior locꝰ debek.v q i.illud · a. lrin

ff. mãdati · diligenter ⸗
K di · metropolitano · et· lxi · di · miramur · ad

¶ Dgnioꝛes quibus⸗

a Kotor riũ · id ẽ mamfeſtum rei euidentia vel alijs duobꝰ modis de
quibus tribꝰ modis hẽs j. de coha · cle · et muli · c · ul. et. ff. de leg · ſi de
mterp̃tatõe · de gremio . ſi H̊ in illa trãſatõe ptatis non fuiſ⸗
Vm dilecti · ⸗ſet expᷣſſum poterãt eligẽ vndecũqz vellent · S · e·
cauſis · quid iuris ſit ſuꝑ hoc dem eſt · s · e · eum mter canomcos

canonicos abſoluẽ nõ 6poſtpo⸗
nas qꝛ nõ viðr imiuriã facè/qᷓ
vtit jure ſuo cu p teſtes lõge
meli⸗ ſit ꝓbatum ꝙ canom⸗
ci l ſup̈dẽi B iure uſ fuerint / añ⸗
qᷓʒ ep̃us memoꝛatꝰ In ſeðo ᷣʒ
articuloaͤ ide petebat eps ut

dei canomci ipm iure electio⸗

nis uti libẽ paterent abſoluẽ
ſtude as canonicos ſepedẽos
maxĩe ſi ſit notoꝛiũ ꝙ ĩ tuſcia
gnalis oſuetudo ſuetut in ca⸗
thedꝛalibꝰ ecẽijs ſolũ capitu⸗
lum irꝛeqſto epᷣo eligendi ca⸗
nonicos habeat facultatem

Ideʒ abbati ſancti victoꝛis

q decano pariſieñ . mgro KR
recoꝛtoñ:canonico moꝛineñ ·
Vm dilecti filn archdi ⸗
Imoriñfr· Ftecctia moꝛiñ ·
ep̃i ſolacio deſtitutacanonij
ci eiuſo ð paſtoꝛis ſubſtitutõ⸗

ne tractatesſĩ tres canonicof

moꝛiñ · ptatem eligendi epᷣm
vnanimiter vtulerüt ꝓmittẽ⸗
tes ut illũ reciperẽt ĩ paſtoꝛẽ
quẽ ð gremio ſpiꝰeccie duce⸗
rẽt eligendũiq examĩatis vo⸗
lũtatibꝰ finguloꝛ ardia · eiuſ⸗
dem eccie ĩ ep̃m elegerũtme⸗
tropolitanꝰ q̊ʒ tã ele ckõez et
electi ꝓſonã exammãs ꝙᷓ; etiã
ſup ipiꝰ etate ð cuiꝰ defectu
fueꝛat dubitatũ inqrens ſolli⸗
cite veritatẽ ꝓ ſnĩaʒ declarã⸗
do electũ ipᷣm mmime ſuſtinẽ
in etate defectũ electõneʒ fa⸗
ctam ð ipſo ſolenit ofirmauit/
et · FPven · b · qͥ otra electũ ve⸗
nerat memoꝛatum ꝓpoſt uit ex
adüſo ꝙ eü ſupᷣdẽis tribuſ ſbᷣ
hac foꝛma fuerat eligendi cõ⸗
ceſſa ptas ut capłm eũ recipe⸗
re teneretur/ quem illi treſ/ab
om̃ibꝰ velmaiona ſamoꝛi p⸗
te ð gremio ipi⸗ eccie nomĩa⸗
tum elig erent in paſtoꝛẽele⸗

fi. et is Fradus ceteros añcedit quem la boꝛ prolixior vel ſtipendia

meliora fecerint ante ire. C· de of · ma· of· l· nemo
g Relerare. fe denuciando ſe vel p alios „ urreptõnis. ſie

agẽs nõ pſtet hmoi iuramẽtũ. utꝗ · de iura·ca · lras · et H̊ fuit rõne p⸗

füptõis · pſumit᷑ em ꝙ mali cioſe excipiãt exã tot pfuptoes füt pꝛo ele
cto · qꝛ et ᷣm leges pſtat᷑ iuramẽtũ qñqʒ in exceptõmbʒ lʒ a ꝓncipio
pᷣſtet᷑ ſup tota lite · m aut. de teſti · · ſi vero · col · vn · de teſti· e. vltra

Roꝛes ipßᷣ termmos ptatis ſi⸗ .
bi tradite nõ buantes p̃dem̃

archið · eligẽ pᷣſupſerũt/ queʒ

pauci ð caplo noĩarãt:vñ ca⸗

nonici moꝛiñ· poſtmoduʒ ad⸗
mirãtes q̃liter archið· electꝰ
fuerat memoꝛat cum plures

eſſent ĩ eadeʒ eccia dignioꝛeſ

ceperunt ſere oẽs publice ꝓ⸗
fiteri nullaten? archið · no⸗
mniarãt/a reputãates ſeĩ hac
pte deluſe os ꝙ ſup hᷣ fem̃ fue⸗

rat nr̃o curauerĩt aplatui re

ſerare⸗ IilNos vvo qꝛ res p⸗
nicioſa eſſʒ exe mplo hñp ſurre⸗

ptionis: aſtuci am qͥs alcẽdẽt
ad apicẽ dig nitatisnita duxi⸗

mus ꝓuidendu ut pſtito a cõ⸗
tradictoꝛibꝰ iuramẽto ꝙ ipſñ
malicioſe ↄt p̃fatũ electũ nõ
mouerãt qõnem hmoi pdicti
treſ electoꝛes iuram̃ti vmcu

lo aſtñ gãt᷑ dicẽ writatẽ ex

canonicis examĩatõis tpe im

pᷣfatũ archið · ouene runt et ſi
tres ſmul à duo ſaltẽ ex ipfis
iurati dixerſt maioꝛẽ canoni⸗
coꝝ ptẽ ĩipᷣm archið · oueniſ
ſevos otradictoꝛibꝰ ſlentiũ
imponatis cũ otra H eoꝝ eſſʒ

ꝓbatõ inſufficiẽs eo ꝙ fingu⸗
li eent ĩ ſuis teſtimonijs ſingu⸗

lares Si vero pꝑ eoꝝ depoh⸗

tiones dſtiterit ſepedickũ at⸗

diaẽ · extitiſſe a paucioribus

noĩ atũtũc ſi fuit ſuffici enter
oſtenſu ꝙ illũ ð gremio eccie
bᷣm foꝛmã ſibi traditam debe⸗
bãt eligẽi quẽ oẽs velmaior
⁊a ſanioꝛ ꝓꝑs capli oue niret woſ
electõeʒ ipᷣiꝰ aĩdiaẽ· omimno
caſſetis ialioqᷣn qð ð ipᷣo fem
Eratũ hñtes otradictoꝛeſ ab
eiꝰ impetitõe ꝓcẽ · ec · opeſca⸗
tis pfatũ · b · pbẽda moꝛiñ · ec⸗
cleſe ſpoliãtes qui ſe ad hãc
penam ſ foꝛſani in pbatlone

terciã · vß die ꝙ lʒz eã ſit ſup re ſpuaii ꝙ etiã directe agẽs pᷣſtabit iura

mentuz calume vt ſi aga
tur ad reſtõeʒ rei ſpualis

· de reſti · ſpo · las. qꝛ fic

non agit᷑ ſpũalit. Item ſi
agat᷑ ſpualiter ſuramẽtuʒz
de verltate dicenda pᷣſta⸗
turꝗ.e · dudum · et . de iu
reiut · ex lit eris · ſile vbi m
cã ecckaſtica iurat᷑ de ve
ritate dicenda
k (Et ſi tres · iſtis em ere
ditur qua ſi duobꝰ teſtibz

ſʒz nunquid fuerunt iſti te

ſtes in ꝓpria cã vel quaſi
no⸗ſe ſed ſup eo qð factuz ẽ
coꝛã ip̃is de facto alieno

ar: C. de fideieõ · l · vlti · et

inſti · de teſta · ord. F. lega
tarijs · nam iudici crediẽ
de hijs que coꝛã ipᷣo agũ
tur et · xvin · di · de ocilijs
ar · multofoꝛtius iſtis qui
toti negocio mterfuerunt
ar. C· de adulte · l. ij. adul
terij. C. ad · l. coꝛ · de licca ·
.Alafi. ſʒ non eſt veꝛ⸗ . iu⸗
dicibus credatur mi qti⸗
nus ꝛc· de ꝓba. qm̃ Otra
vñ melius vid etur ꝙ licet
iſti ſuſpeck eſſent et de fa
cto ſuo quodammo do di⸗
cãt admittitur eoruʒz teſti

monium ĩ defectũ ꝓbatõ

ms · ar · C· ð kere · l· penul ·
in fiet · iin · a · in · ¶ Itez m

crimĩali · vtem ſcðm · ij ·

H ñ · et ad hoc facit quod
dicit. s · ita duximus pꝛoui
dendum ꝛc·
¶ Pꝛobatio · ſed viðdꝛ ꝙ
iſti canomci debuerũt au⸗

diri ad H ꝓpbandum · qꝛ ta

lis negatia· nos non oſen
Rmus pt᷑ ꝓbariꝗqᷓ.de ꝓbᷣ.

tereio· a negatiua indire⸗

ẽte ꝓbari pt᷑.de teſti · ex
tenoꝛe · de hac materia di
ctum eſt · S· e · bone . ſed H
ideo nõ ſunt admilſi ad ꝓ
bandum. quia exammatio
illa facta fuit ſecrete et fi⸗
gillatim · vnde quilibz eo⸗
rum eſſet ſingularis· quia
non poſſit dicere mif de ſe
ſic ꝗ.de accuſa · cum dilecti
im hi·quia ſingularis teſtiſ
non pꝛobat · ſed ſi publice

facta fuiſſet illa eramma⸗
tio ſiue nomĩatio tune ꝓ⸗
bari ri poſſz ſaltẽ indirecke 4

vt ꝗ. de ꝓba · tereio
m ¶ Audiatis · q d vtraqz

ꝓs ꝓpoſuerit ad proban⸗

dũ formã bᷣm quam eligẽ

diui pꝛas tribus 8ꝛ omiſſa
fuiſſe ſiue oceſſa·et ſi ·ẽ·

E̊ litera eſt in antiqua de⸗

eretali. b. Ffam quaute Opellunt᷑ canonici ꝓbare foꝛmam tradi⸗

n (lten⸗

tam illis electoribus et non archidyacoms · toce pt eſſe

duabꝰ de cauks· quaꝛx pᷣma ẽ pᷣſũptio q̃ multum faciebat ꝓ eo viez
ꝙ iam erat electus et cõfirmatus ·ſea eſt qꝛ ad hoc ſe obligauit ille
ſicut patet m fi:dec̃.vbi dicit ꝙ ad hance penam ſe obligauit.

uramto ˖ ſic g in cã ſpũal ipſtat excipiẽs

Ijj.de re iudi · cũ olim i

o ¶ Caſſetis · id eſt nullam ꝓnunaetis·

3

W M α WWWHWWWWLHͤ

. Mνοοα
2 S &to

h et

αα ν

WμνοπX c. 4
K„
/

—

Lc E Hhh

2 Obligauit· alioquĩ ſi ſe ñ oblĩgaſſʒ eẽt pena ĩ arbitrio iudicis ceum·⸗
cerxta pena h̊ ſtatuta nõ ſit.ff.ð iut᷑ · delibe · l· i. de accuſa · ſup hijs· a
ꝗj.de of· dele · de cauſis · ſic ha bes H ꝙ al bligat ſe ſub pena bñti

iqs o

en fuiꝗ· de falſa:c ul. tem obligat᷑ aliqs ſub pena oꝛdinis vel anatbe

matis · i· q · vñ · aͤtiens coꝛ dis · et de cõ · di · i · ego berengariꝰ · tẽ a ſub
alia pena pecumaaria xxin · di · quãẽ · a · xxv · qij· quecũ qʒ · 1.. de ar.
cũ dilecti · ar · o ꝙ ſub pena bñficij nõ poſſit aliqͥs obligari · C. q̃ res

Conſentiat.qꝛ ſi vult

Se/

. WV cMννov E rs R⸗ ͤο Oμ

õä

ii pkati et fatuꝰeſſʒ qͥ ſie iuraret ſi eredit ſe melioꝛem vt ſe elſgat vel
die ꝙ tũc intelligit exceptꝰ· qꝛ m gnali ſõᷣmone ꝓſona loquẽs non cõ
pᷣbendiẽ . C. de ſolu · mquiſitio · ff · de odi · et demõ · l· q oredi · vl · S
ſʒ ðꝛ j.de iuriux · petitio· oſentire tũc ꝓſona ſua oputat᷑ inter eligẽ
tes. ar · ff · ꝙ euiuſqʒ vmuerſitatisl· pla⸗
ne · ar · f· de adop · l. ↄfui · et fic qtuoꝛ intelligũt᷑ et ita maioꝛ ps ca⸗
pituli · quid Ri oſenſit ĩ aliũ· Gñdeo ſi oſenſus talis facit cũ alns maio
rẽ ꝓtẽ ĩ ſe nõ pt᷑ poſtea cõ

vg ob· poſ.ſpẽ eoꝝ pᷣmi a
oꝛum · bo die vero certa pe . ſenaee nee Vutara aſſ
na ſtatuta eſt contra illos e⸗ i⸗ , — — — 2. in alterius pᷣiudiciũ.ff.
qui ſe oponunt oↄtra ele⸗ deficeret oblig auit nõ obſtã⸗ toꝛẽ poſtmodü ꝓmouedüure⸗ re · iut · · nemo · Ri vero con

ctos ſiue impugnãt electi
onem/ · e. c. ult᷑: m conci lio
lug .mno:quarti
b udicatum ſz nuquid
obſtabit alnjs ̊ ſmia volẽ
tibꝰ agere ok elem̃ · ſicut
em̃ videmus circa erimĩa
et populares actõnes ⸗j.ð
aecuſa · de hijs · R. habes

in a. in . killic e · f. de ſuſpenſaldẽ epo baioẽ· pnᷣeipes recognoſcè debet et Seeteerens.
ka F wia dt ieſner m in iure pitꝰ exiſtas utiq; recognoſ. cũt ſiẽ idez in jn repꝛobãdo philipũ a ]
em de delicto vnius hoĩs · YPmus tue olult · ar⸗ nra recog noue ftiac ius in apꝛobando ottonem
lepi⸗ Ruerendum z ticulus ↄti nebat ꝙ cuiuſo am auctas examĩandi pſonã ele⸗ TAgarrdeclun. ..
A*c. *1 3 Videt tn —/ ⸗ — % — – 7 . 780 n1¾ be⸗
ꝙ illis ſolis qu pſtes ſu decano eccie defuncto eiuſoẽ ctã in rege ꝓmouẽdã ad in ¶ Altera · qd non debuit

erint dz p iudicari · ij. q v·
hʒ ho c . et . c · mẽnã · de ac
cu · veniens · ſicut ẽ m ciuili
bus actõib ꝰ vt res mii ali

te ꝙ ſup etatis defectu obie/
ctũ ẽ ot illũ cũ idẽ canonicus
huic obiectioni non multũ in⸗
ſtit erit a ſup h̊ a metropol fu⸗

erit iudicatuʒ cuiꝰ ſnia ĩ rem

traſijt iudicatã cũ infra decẽ⸗
diũ nõ fuit ꝓuocatõe legitĩa

loci capitulũ ſbᷣ hac foꝛmain
vij · ex ipᷣis canonicis ↄpꝛomi⸗
ſit ut illũ que ex ſe uel alijs de

ſenſit m talẽ imn quẽ mioꝛ
pꝓs oſenſit tune pt mutare
qꝛ talis ↄſenſus illi nõ ꝓ
deſt · hodie nõ onumera⸗

cognoſcimꝰ ut debemꝰ ad qᷣs
de iure ac antiq̃ ↄſuetudĩe no⸗
ſcit᷑ ꝑtinẽ pᷣſertim cuʒ ad eos
ius a ptas hmoi ab ap · ſe · per· tur pſona eleca inter eli⸗
yſonã magnifici karolia gꝛe· retalem electõez ſi mõ fie
cis trãſtulit im germanos ſz ret · qꝛ nõ eſt electus a ma

perium ad nos ſpectat qᷓ eum
mungimus oſecramꝰ et coro⸗
namꝰ:ẽ em̃ regulariter a ge⸗

fieriã.de teſti · ĩ noĩe dñi.
et · j. q· ix · qua ſi ꝓ totum
k ( Raroli · cui ſus patrici
atꝰ ſiue dignitas collatꝰ

os acta ꝛ»7. de kʒ. mſtru⸗ gremio ip̃ms eccie oẽs piter neraliter obuatuʒ vt ad eũ eſt· lxin · di · adrianus
mter dileckos · ad hoc di⸗ wl maioꝛ eon ps nommaret examinatõ pſone ptineat ad Tranſtulit · legitur in

cas ꝙ abſolutio m pplari⸗
bus actiom bus Piudicat
omibꝰetiã a bſenti bus niſi
m duobus ca ſibus vndeſt
ſi quis ſuã miuriã ꝓlequi
tur et pꝛobetſe ignoꝛaſſe
accuſatõnem ab alio mſti⸗
tutam.ff. de accu· ſi cui · S.
1· Scus cũ vult docere 8

colluſhione prioris accuſa⸗

toris · ff. de pᷣuari ·l · in · ff·
de iureiub ·l · eum qui · F. in

idẽ capim recipet in decanũ
vñ cũ vnd ex illis · vij · a tribus

ipoꝝ aliꝰ qͥ nõ erat ð nume⸗

ro eoꝛũdẽ a tribꝰ alijs ĩ deca⸗
num fue rint nomĩ ati ireqᷣſiſti
uter eoꝝ aſſumi deleat ĩ de/
canũ/ſuꝑ qͥ taliter rñndemꝰ ꝙ
is qͥ ð nuo · vij· a tribꝰ eoꝝ di⸗
noſcit᷑ noĩatꝰ iur opꝛomiſſi te⸗

nũq; d em̃ ſi pñcipes nõ ſolum

cronicis ꝙ cuʒ eceha rõna
opprimeret ab aſtulpho
rege lombardoruz petijt
auxiliũ a oſtanti no et leo⸗
ne filio eius impatoribus

quẽ impoſitio manus ſpectat⸗

in diſcoꝛdiaſſʒ etiaʒ ĩ ↄcoꝛdia
ſacrilegũ quemcũq; vl excõi⸗
catũ in regẽ tirãnũ vel fatuũ
hẽticũ eligerẽt a paganum
nos inungẽ oſecrare ac coro⸗
nare hoĩem hmoi de bem? ab⸗
ſit om̃imo⸗ obiectõi g& pncipũ

lent patrocinari ecclie ro⸗
mane q̃ petebat eoꝝꝛ auxi
lium· ſtephanus papa ſe⸗
cundus natione romamis
trãſtulit impiũ ad karolũ
magnuz qui fuit filius pi

eeelen: ECleras), popularibus· noꝛẽ dʒ in dec anũ aſſumi/ dũ/ rñdẽtes aſſerimꝰ ꝙ legatus pini quem ʒacharias p̃de
Pete, c AMecendiu⸗ p boc p; modo electioni ð ſe facte cõ⸗ nĩ apꝛobãdo regẽ repꝛoban· Cceſſoꝛ eius ſubſtituerat lo

ar
ee l., W di

Reerr⸗ x .
EsR .3. Ae N ſante ꝗ.. de ap.

interlocutoria ſentẽtia

tur ſup illa oſtõne euz eeſ

m m iure · alijs · di⸗

ris geſſit à cognitoꝛis pſonã

ſi electoꝛis/ in meſſeʒ alienam
miſerat falcẽ ſuãa electõm ſe

doico regi francoꝛs quem

aũt denũciatoꝛis officium qꝛ m In germanos · ſie er

ꝓſonam ducis eiuſbem indi/

. eſt ad theutonicos · nã ipi
gnam et pſonam regis denũ⸗

oſtantinopołet cum nol⸗

So regnũ mundi tñſlatuzʒ

hñt regnum romane eecle

—

clerto p aeα trä ſit in rem iudicatam ſi⸗ ſentiata aliqð canonicũ ñ ob⸗ do ducem nec elcoꝛis geſſit · depoſuerat de quo legiẽ
s e P⸗ zur õä teſti ſſtat Idem duci duringie ſonã utpote q nec fecit alique xv.q· vj · alius et tranſla
4 Ver al- Ane Sor erafieſn d mnd n nerabilema· Fint᷑ ce⸗ eligi nec elegit/ nec vgnitoꝛſſ / o illa Hid Haunno dfi ſe
ens Daegcas n uder poſt de tera vero q dã pneipes cũ neutriꝰ electõeʒ q ad fem are un coronat⸗ elr ale
e. Suz dea ckcnſ reuotare hac pᷣeipue obiectõne ſut vñ eligentius ofirmãdã duxerit one papa · inj · elapſis poſt
Mpktsαã re judi⸗ qs iuſſit. 5 diee dicentes gqð ap · ſe · lei à ele cto⸗ ã etiaʒ infirmãdam exercuit boc quidecim annis·

L̃ cunt quidaz ꝙ lz hie . — . .ð8 cõ · di . v · in die.
„A PE nõ fuiſſz expꝛeſſum ſcz da mgerens pneipu de rog aue⸗ ctauit idoneam quo ad impe⸗ e⸗erſane Nzl⸗
* 2nr: ce⸗ mus vobis ptatem eligẽe⸗ rat distati ſiogtoꝛiſ abſente rium obtinedũ non tã ꝓpt ſtu⸗ grecos licʒ largo nomine
cna e Selen eln Lme dor Ai de aAltera ꝓtiũ viðꝛ ꝓpperaʒ ꝓceſ dia eligentium quam ꝓpt᷑ me · apellatur impatoꝛ 7· de
en S P* poterät. utar. vin⸗ q. . m ſiſſe cũ citata non fuitia ñdeo rita electoꝝ q̃ʒuis plures ex mio elobe⸗ ſolite · ficut
t a 1 Fantis, w. gecg mi 5 5 debuit otumax ſudicari 7 illis qᷣ eſi . . et rex ſchacoꝛd ðꝛ rex qm̃
eͤ; t n ert · v · ecce mitte me · no debuit ↄtumax iu icari/⁊ is ꝗq engendi regez mimpe⸗ eẽ ecciam non eſt impium
n Lsi ns. nV abir mo Iiverüůũ illis pnᷣcipibʒ ius et ratorem pꝛomouendũ ð jure xxim · q. i. ß illud · elt au
P Araz sſper non eredo quia a ſapſo v pratezʒ eligẽdi regẽ inimpa⸗ ac de conſuetudine obtinet tem impator ille ſun ges
S en detur eleck?a HHtenuit ele na eg de b on 6
wa E hos dio ꝓpter foꝛmã opromiſ es nit ub co⸗g1.
S elane Fi ve vrcte in ki.· CF.· ſʒz ſi quis · x · volumus ·
ſt pe* eον πο&ου⁹ „„. . . ipᷣ e em eſt pnceps mundi
e ¶ Tenoꝛẽ · Reꝗj.de ſoꝛtił·e. ul· ubi de hoe . et H qð dieo optime ꝓbat et dñs · ff. ad · · voS. S ſae · dep̃catio. et eẽ jun ei ſub eo Teeke judeis

MWEiα ectenEεüWοον

lex · ff · de otrahen · emp. et ven. l · lʒ. et · l. ſi m emptõe · in fi · ſed ſi vnĩ

l. iudei · et omes ꝓiicie · lxin · di · adrianus. et omia fũt m ptate impe

Nenvααtαω οαι α
.ℳ.⁵ Mν„να tm co +† α† R——2 — iuk. pra. Sag. & 7. 8 . 1 OiI ineiEe 1. . teim
PEN oramas tlata e praon⸗ pon ſe vige d do iut Pro·p nrasa 8inſti. ratoris. vin. di · quo jure · et · xxinj. q · vin · vuemor · C· S quadri · p̃ſep ·
ipolave o ee. et „ u.⸗et cu da · l. ptoꝛ et· xxiiij. .. ddicim· quia bene a zenone · n ¶ Examiatio. lxxvin · di. quid eſt
ANez “ er el⸗ dz oriria ſeipo. et · vm · · jim ſeripturis · dicut quidã ꝙ ſi iuraſ o acrilegũ · nota ꝙ ſacrilogiũ impedit ꝓmouẽdũ · naz et familia
** HH 1 mog eſzet mten Seen eloc u⸗ voſſz is: ſei⸗ 3 tñ meonue⸗ ſacrilegi repellit᷑ a ſactis ecẽie· xvij· q.ij:niroꝛ· et ab alns legitimis
Ne . Ee —*5 myoneſtu ꝙ ſe eligeret · he ambicioſus videretur et ideo achibz · iij · q; iin · nulli · a ſacrilegiũ int 1 zi.
adNeges repellendusp ill . Bin ſe . ⸗ 1 nn es masgna crimma onuatur · xvij
P⸗ r P pꝓ illud capftuium in ſepturis · potius dz renungare ta q· in· qð aut · ꝓ ¶ Eligenti · qꝛ de meritis ſiue ſtudijs eligentium
a GGvetαιαν ν . *X *° H re⸗ val Cerlhe ruator Et Aevνααusονs»Wσνα W—ινα .A oα S ANMAte vot „„α entn er K αεε àGεο . .
Wω tονιο ν 7 popa RA tα, „R Reoe e ex det οü απ S . X z Nyal 2. Wo—α „a..d. 4
α αμννtR Hl vuo derlova W evv N 3 ℳ „ ° — H === amwesneea 3 O Qa 6 Log e WMev —
Cα Heνοο Hoen E PX ySuy † Hor Fæxt deleut pro Wovr &* ietn eneli Wansat gor don H en

1

*

non cognouit · ſij de qualitate eleẽ orum ꝓnuneiaufe ·
a ¶ Quauis · id ẽ qꝛ. vel ꝓpe tenet · et ꝙ diẽ · · nõ tã ꝓpt ſtudia eligen
tiũ ꝛc · i nõꝓpt᷑ ſtudiũ eligẽtiumſʒ ꝓpt᷑ merita electoꝛð pſonaʒ ducis
denunclauit indignã et pſonã regis idoneã ſic·S.de poſtu · c. i· vſuſ
fi.vñ bñ ſequit᷑ · q;uis plures ⁊c̃̃.et ſic nõ geſſit ↄognitoris ꝓſonã · qꝛ
retulit ſe tm ad merita electoꝛꝛ nõ ad ſtudia eligẽtium quis poterũt
ſe referre · vt .equit᷑ · vel pñt verba teneri ꝓprie et uis ponit᷑ pro

qꝛ vt pᷣdixi · ſʒ ſupior lite
ra.ſ. cum neutrius electio
2c. videtur contraria
bᷣ¶ Cõtradictioj· e · bone
uere ſi fauet & non
zeſle iudex · xj · q · in · ãtu⸗
oꝛ· et · c · lequẽ · ſʒ die ꝙ in
dubio pt᷑ fauẽ cui vult.ff.
ð le.ij· ſi qͥs vbᷣuũ.S. ſi mter
duosff · de bo · auc · iudi ·
pol · ĩ vendicõe · F. ul · ff · ad
ſilł·ſi quis im gui:. ſi ecum
om̃es · vel pt᷑ cogere ptes
ad ocoꝛdiã · inſti · de ſatiſ⸗
da · tu · finautez · et .de of ·
dek · c · ſuſpitõis · · ab ipᷣo
tunc demum dz fauere eũ
merita electoꝛd a eligen⸗
tium paria funt ar. de iure
pa· qm m quibuſdam · et
Axvin · di · ſi foꝛte. vel cum
ptas eligendi deuoluta ẽ
ad ipm · S· e · bone · cca fi ·
d ¶ Carebit · aduocatꝰ nõ

pt eſſe patronꝰ eccleſie ſʒ
ↄpat᷑ tutori qui dat᷑ pu⸗
pillo vt eũ defendat a vey
ationibꝰ alioꝛd et appella

tur Honorarius vel voti⸗

ua gratia datur vt alios

otuto res inſtruat · ff · S ſo
lu. quod ſi foꝛte · nec ↄpu
tatur talis tutela m nume
ro trium tutelaꝛʒ · ſed ẽ cã
honoris tm· f·de ritu nu⸗

pĩatem oſenſiſſe ꝓhibeant᷑ in
ipᷣm regẽn ex eo ꝙ fautores
ducis abſentibꝰ alijs a otẽp⸗
tis ip̃m eligẽ pᷣſũpſerũt pate⸗
at eos pperã ꝓceſſiſſe cuʒ ele/

NQioni plooteptꝰ vm? ꝙ; otra⸗
dicRomuſtos obiafſere g/

—=ę.

nos utiq; non duce ſ reliquu
reputamꝰ a nominamꝰ regẽ

iuſticia exigẽte a· Y at in
electione vota pncipum diui ⸗

dunt᷑ poſt ãmonitõez a expe⸗

ctatõneʒ alteri ꝑtiũ fauẽ pſ⸗

ſumꝰ /maxime poſtqʒ a nob in⸗
unctio ↄſecratio a coꝛonatio

poſtulent᷑ iure patet pariter

et ſnalentin munquid enim ſi
pneipes ammoniti a expecta⸗
ti vel nõ potuerunt vel nolue⸗
rũut ouemireſe · ap · aduocato
q defẽſoꝛe carebit eoꝛũq; cul⸗
pa ipſi redũdabit ĩ penã ſciũt
at᷑ pꝛmcipes ꝙ cũ ſothariꝰ a
conradus ĩ diſcoꝛdia fuiſſent
electi ro · põ · lothariũ coꝛona⸗

—
.

—

2—

ntipus vj ilus.· ſope alet ſmilis eſſe filiꝰ patti.· —

—

modatus. Pter mmuaſionẽ a deuaſtatõnez patrimomj bri petri

dũ m tuſcia moraretur.· ZenSo ꝙ gquis petit abſolui ꝑ ↄſequens ſe
te

(Poſtulauit · nota H⸗ O

excõicatũ mñ peteret ſe abſolui ad
cautelã.qꝛ bonaꝛs mẽtiũ ẽ ⁊c̃ · v.di · ad eiꝰ vero vↄcubitũ · et m deẽ · no

ua innoẽ · qrti ꝗ..de ſen · ex · ſolet m ¶ Electꝰ· vñ ĩpᷣo iure nulla fuit ele

ctio ꝗj.de ap. oſtitutis· et.sS:e·cum int᷑.R·

ꝓPriũ iuramentũ ſuper q̊ nec
ofiliuʒ a ſe · aplica requiſiuit
ambitionis vicio regimẽ ſibi
uſurpare pᷣſüpfit cum ſup illo
juram̃to pᷣus ro . ec · oſuli debu⸗
iſſet nec valet ad plenã excu⸗
ſatõeʒ ipᷣiꝰ ñ iuram̃tũ illð di⸗
cat᷑ illicitũ cũ ſlominꝰ ſup eo
nos pus oſulẽ debuiſſet qʒ dẽ
ipᷣm ꝓpꝛia temeritate venire

pßptim illo exẽplo ꝙ cũ gaba⸗

omte a filijs ifrahel p fraudeʒ

Wripuerint iuramenta ipi tñ

oginita fraude illð venire
temẽ noluerũt; vtꝝ vo dem̃

iur am̃tũ ſit licitũ vel nlicituʒ
Nq ido puãdũ an nõ buandũ ex⸗
tit erit nemo ſane metis igno⸗

rat ad nẽm iudicium ptinẽ et
inſup ſi p̃ᷣdeũs dux impiũ
obtinẽt libertas pñcipũ ĩ ele⸗
ctõe piret et impiũ obtinẽdi
decetero ceteris fiducia tollẽ⸗
tur/naʒ ſi ꝓut olim ſup dẽi du⸗
cis pt̃i eoꝝ ſic dux ipſe fri ſuo

auctẽ.ff. de odi · mſti. l. q̃

et · S.· de oſue · cum dilect9.

n. Curamentuz · q fece

rat filio regis ſicine nepo
ti ſuo tanq; impatori En

ro dũ adhuc henricus im
pator frat er eius dicti pu
eri pater/ vil eret

oAllicitũ · qm kuit de ſic

ceſſõe viuẽtis · C· de pact.

i.pactũ · tñ ̊ volũtas ac

ceſſit viuẽtis vñ vidꝛ tenẽ
¶C · e · l · vl · ſʒ illa loqt ĩ he
reditaria ſucceſſõe que m
impio locum hr̃e non pt᷑·

L Cerre regnũ nã oñn

fuerit illicitum Pa auẽte

potuit venire otra nec ex
pectare debuit ſuperioris

ſub odicõe ·˖ . vl · qꝛ qð ne
ceſſario deſtruendũ ẽ nõ
eſt neceſſaria ſupioꝛis au
ctoritas ĩ deſtructõe illi9

off · de le · in · ĩ fidei cõmiſſa
ꝗ.· R qᷣs illicite· ſʒ ſi eſſʒ du

biñ an valẽt tunc adiri dz
ſupior alias at ſp vbuãduz

ẽ iuramtũ dũmo ſine mte
ritu ſalutis eterne ſerua ri
poſſit ᷓ· de iutiur · ſi vero ſi
ne vi ſit p̃ſtitũ a ſine dolo

· de iuriur · cu otingat · b.
q ¶ Gabaonite · hanc hi⸗

—

F. ſ̊ cũ Pijs a· c. mnocenſ
r Er

ptia · li quis tutor ½ Iſgot ſmpiũ obfinuit coꝛona⸗ t vidẽtẽ impiũ none r ¶Ex lucceſſione. tres fue
Pal onukonemwos. dper uit et impiũ obtinuit coꝛona ſuccedẽt vidẽ impiu nonex ceſſiones cõtinue vidẽtur
eaCommnonendo ere de M tus eode conrado tunc demu electõeſʒ ex ſucceſſõe deberi ius ſucceſſionis inducere
F¶ Totharius. hoc eſt ex / ad eiꝰgratiã redeũte ¶ Eos qi piudiciuũ pꝛmeapſum redu⸗ imo due qꝛ binus acko im

emplum de quo p̃miſ ſezʒz
iure pariter a exemplo · a
ita exemplo pꝛmeipũ eſt
argumentanduz. ar; inſti⸗
de iutẽ natura · . ſed quod
pꝛim api · ar · contra · C· de
ſen · et mter · o · iudi · nemo

igit᷑ duximus omonendos vt
apfato duce iuſto ꝙa nobis
judicio repꝛobato recedãt
pᷣfato regi non abnuãt adhe⸗
rere niſ tunc demũ oẽ pſonã

daret ſi nonn de domo ducis
pᷣdicti videret᷑ aliqs ad impe⸗
riũ aſſumendug · Anobilita⸗
tẽ g tuã mop ap · ſep · matq ·

a pfato duce recedas om̃ino

ducit ↄfuetudmẽ · ar · xxv.
eq·ij ·ita nos:et. C. ð epi ·
audien nemo
s8 De domo · imo de alia

tribu eligi debet · vin · q · i⸗
moyſes
t¶ Obbuarietiaz Ri ei jam

et. · e· cuz in cunctis So · wl anlegitina qd ab eis nõ obſtãte iuramentoſñ qð ei coꝛonato ĩuraſſet poſt re
kaut ex Stia nel tris obiectũ fuit oſteſũn · Fiſut rõne reg ni feciſticũ eo quan⸗ proba:; van ei non
neceſſitate non eſt trahen di 12 S. nz. E In SSg een e, . ener etur in aliquo rõne
dumad ſequentiam. ut. s. enim notoꝛia impedimeta du⸗ tũ ad obtinedũ im piũ repro⸗ juramenti⸗rv. q. vj aiins

e· ti· euʒ im cunctis qð at
kacit nec ex Stia nec ex ne⸗
ceſſitate tpis valet ut· F·
de oſti · pñ ·l· i · et . ð ſen ·
et re iudi · m cauſis.qꝛ hi⸗
cut ipᷣe iudicat et nos iudi

zr. denuerd q̊ a p · n· excõis vinculo inno⸗ electio vos fratribꝰ oñibꝰ qᷣ Doe r lnſo⸗
5 li eſſe publi dat? /qð poſtmodũ recogno⸗ fuerint in ꝓuincia ↄuocatis qᷓ oẽs illi et ſoli qͥ ſut: ꝓum

ca ad hoc ut aliqͥs repella
tur a ꝓſecutõne iuris ſui

ꝗᷓ.de excep · exceptioneme· 4 5 . 2 12 61, i. dum ſi fut m ꝓnintia 5.e⸗
Frepiae eunn ſins ofilib9 ptzʒ ꝙ ip ſe fuit excõmunicatꝰ reper cee c· kaciatis firmiter quia Apter.de ar tmate ⸗
vnde quitquid mterim fa electuset · Iidem etiaʒ otra obſeruari · I[dem pmeñ · epᷣo ria notatur · vj · q. i· fact 2
cit quoſq; ad iplum ꝓue⸗ ð r et ꝗqð dicit in ꝓumcia ſie
mat excõmumcatio tenet eſt mtelligendum ſi fut m
valetꝗ· de cle · exeom. mi . dN ꝓumtia ita ꝓꝓpmqui ꝙ; co
niſtran · aplice · et .de re judi · ad pꝛobandum mode pñt vocari tũc fũt vocandi ·qꝛ hi ꝓuĩcia eſʒ multũ lata et lõga

cis ſeʒ excõicatio publica per⸗

iuriũ manife ſtũ pſecutio di⸗

uulg ata quã ꝓgenitoꝛes ciꝰ
æ ipe pᷣſũpſerunt in aplicã ſe⸗
dẽ et alias eccias exercẽ/fuit

uit dü p nũciũ ſuum abſoluti⸗
orifs bjyficium poſtulauit · vñ

h ¶ Heiutiũ· qnq;ʒ ꝓiuriũ nõ repellit .de iuiiui. ſcut nis. ſa ĩtellige
ibi piuriũ · id eſt temerariuũ iuramtum ꝓĩuri em nõ ſolum nõ debẽt ꝓ⸗

moueri ad honoꝛes · imo ſi ꝓmoti fũt deberẽt repelli.. ð iutiut · qrelã

infames em ſut ut ibi ord⸗
„

¶ Hrog enitoꝛes · in filjs

zem̃ prẽni crimĩs exẽpla metuuntur · vj·
q .ĩ S. veꝛd·et in · l· illa:hᷣ quis cum mi⸗

bato iuramentuʒ hmoi nõ de⸗
Ibeat obſeruari Idem ·

maioꝛi et ſamoꝛi pti eoꝛuʒ ſu⸗
pꝛadictis videritiſ complace⸗

dꝛã dil . fi · tit · ſcẽ pꝛudẽe⸗
tiane pᷣſpᷣꝛo cardmali· VBi
xo vtriuſq; ptis fuit caſſata

et ]ᷓ.. de trã la · quãto. eirca
fi . ſtem ar · ꝙ deſtructo pñ
cipali et acceſſorium · S. e⸗

qualiter · C. de vſuẽ . l· eoſ
· C· depoſiti· ſi q pecu⸗
ma ·et · · de rei vẽ· l· ex di

cia vocadr ſuͦt ad eleckõez

et ꝓ hoc viðrt ſie intelligẽ

nõ debẽt vocari · · e · cũ int vnuerſas · et eodẽ mõ ſi eſſet eỹ ꝓuincilazʒ
et ꝓpmquus tũc vocandus eſſet ꝗj.e.c· ꝓx · vbi fuit vocatus qui extra
ꝓumciam erat · regium em et cremona diuerſaꝛ ſunt ꝓumciaxx· et
ita nec dico vocãdos oẽs de ꝓumcia niſi qui comode pñt vocari mſ
ofuetudo ſit ꝙ oẽs vocẽtur:je·in geneſ · nec dico ꝙ tm̃ de ꝓumcia

Bero ese 4 he dA e W voc tο õäs l E& B 3 Ros ) DBe Cerhone Et
Se& ene . K α rhoenn . De SAXXα = eoBr . or⸗ te 29
cdor WN & A XSα foree ℳ . MMLHLEGet da) Ae FY. XNR 1 „ A &☛ , ee h,

Y

P 4 Kan N enacges „ Plat Dolavα „α

en poes 5⁶αρνα por, 1 ð
P
O△

d ͤ Aν°εαια+ Wvo/ Mνα α* ͤ ν
Wco-A, eα ſe SAXKR 1.α 6. Wexoο να

C Nr 4* Textro .K— MAOGWς covke POν μee 4α εα ι
₰ℳ R . . „
. * o61 „L n Sω HHhene & 6 μW

A . NMefαανα .ν„νhn RA epa .α Brtrd W 2 „XRR .

ſe A⸗ äl 6 AX.n *† WMXMRXXANX* Je co—α
p„α 'Nανυο Hne X„ν K A. NMX .μπ

fit vocãdi p capitulũ ſequẽs in talibꝰ em vocatõmbꝰ potiꝰ ſtauur D. d Dredicta · rñſio tacite qõms dict alias dño ppe ille · h.· fuſt citaa⸗
Heahlenten woeet ſuet 1 tus et ille rñdit citatõ nõ fuit legitĩa· et ſic ẽ ar· ꝙ ſi aliquis citet᷑ non

oↄſuetudmi vt abſentes vocẽt᷑ iuẽ oſuetudmẽ vniuſcuiuſqʒ eccle. et
H oſuetudo erat ꝙ omes de ꝓumeia vocarẽt᷑ ut ẽ m.c· m geneſñ · b ·
One memorie · expectare · ſz nonne electlio q̃ fit ↄotẽptis illisqͥ de
bent mtereſſe ipo iureẽ irrita ut · S e · qð ſicut.et·c venerabileʒ
et . j. de ar · eũ olim · et · lxin · di · obeutibꝰ· & ea nõ obſtãte pt᷑ attẽptari
ſedᷣa electioꝗqᷓ.de ap· oſtitutis:cum em a iuxe ſit reprobata tuůᷣs electio

nõ ẽ nece iĩudieẽ adire pro
ea caſſanda · ff. de odi · m⸗

ſti · · q̃ ſub odicõe · ꝗ· vlti ·

et ius conſudicibus

legitime ſi aliquid fiat ↄv᷑ abſentẽ nõ

„

nem q̃ repꝛobatur a ĩ

dentes ꝙ * regulaꝛes tradi⸗

valet. ghale em
ure non tenetur vemre eitatus etiam vt alleget
puilegium · de bᷣ · no · p jo · in · q · i · R eps · et · de do et otu · cum dile⸗
us · vbi de hoe · et · . de Fꝛ p: pñti · alias incipit. in expediendis
ymad nĩam mõchus · H habes expᷣſſe ꝙ cleric? ſecularis nõ pt

ꝙ ad citacio

eligi ĩ abbatẽ · ad idez faẽ
s·e · cũ cãm · et · e · cum in
mgĩm ar · oẽ · xvj · q · i · Pꝛe

pᷣterea cũ vmůͤſitas · delm 1 „. 4 2 1 ſbiteros · ſʒ nõ ẽ orẽ qr illi
quit ĩ eligendo electio dz Dne mẽorie ˖ s cremoñ · ciones illð fuerat atteptatu brirre⸗ Gei
deuolui ad eũ qͥ nõ deliq̃t ppo Se E. oterãt eligi ĩ a .
deoluj en 1 da ep̈o in extremis aget cum nulla ſpem vel ꝓmiſſonẽ oiuie a:rariuz wr funt
bone · dico ꝙ electõ archi cũ ð oualeſeentia deſperaret ns ut abbas fiat debeat mo⸗ mochi melioris odicõms

Pſſri nõ fuit niła ipᷣo iure
ſz potiꝰ anullãda et ideo
debuit expectari caſſauo
ſupioris añq̃ʒ ꝓceſſus ſie
ret ad ſcðaʒ vnde et ſi iſte
vndꝰ ha buiſſz ius eligendi
deliq̃t in h̊ ꝙ vol uit ſimul
eè actoꝛ a iudex pꝛemiſſe
electioms ãj.de ocel · plẽ ·
poſt electõem · in ꝓte deci
ſa. et lz illi delirunt z eli
gẽdo nõ tñ illð ius deuol⸗
uĩt ad vnũ · a H̊ hm jo· qui

dicit ꝙ vn nõ oſtituit vni

uerſitatem. in duct · ar ·
hmmoi.c · et · lxv · di · ſi foꝛte

ip̃ig ceremoneñ · c· h· canonicũ

regij diſciplinis ſcolaſticis

innſtentẽ ad certũ terminuz

ĩ vigilia penthecoſtes ꝓ futi

electione põtificis citari fece
rüt Toſtituto at᷑ deõ · h · ꝓ
ſua electõen dileſ filio nẽo
I· ꝓ electõe atᷣſᷣti coꝛã nobis

electõeʒ ab ip̃o · hipꝰ? electõeʒ

atp̃ſri nõ caſſatamʒ ð viro
multe kature honeſte vite et
clare fame non tñ ſine muita

nachari ele ctõeʒ ð ipſo fadaã
eurauimꝰ rirare Pori regi⸗
ſtro A·p̃ſoꝛo card. ap · ſe le ·
fficij tul a· I Sane nobᷣ
tuis lr̃is intimaſti ꝙ cuʒ
moſteriũ qdðᷣdã poſitum ĩ me⸗/
dio natõis puſe paſtoꝛe care⸗
ret mõchi ð electõe abbatis
tractãtes cũ nõ poſſent ſui oꝛ⸗
dinis idoneũ muenire pſonaʒ
in quẽdaʒ viꝝ nobilẽ oculos
direxerũt p quẽ poterãt meli⸗

clerici · qꝛ cle rici eos eli

Fũt ad ſua officia lvinj · di⸗
c . i· et · ij · H̊ ip̃i nõ eliguůt
chico sð ad ſuas digmitates
ar · o · xxviij · q · i. oẽs . a · nj
.ꝗq ·vn·hiẽ ſacerdotesa H̊
ideo qꝛ quilibet mõchus
elerieus eſt · ſʒ nõ duertiẽ
ꝓpt erea quilibet mõchus
m clericali officio vid etẽ in
ſtructus.ſed clerxicus ſeu

laris non in monachali ·

f ¶ VPpem pꝛimecipalem·
viij q· ĩ · füt in eccka · ſed

ſc&dario licitũ ẽ alicui ſpera

re ho noꝛes eccia ſticos · lyj

a. ff. de le . · ſ grege · liez teme rit ate pᷣſũptã cũ ð pon us defẽdin prem adierũt ipi⸗ di · quid ꝓderit · · lix · di ·
ius vmuerſñitatis dicatur nim debẽt expectare iudiciũ us hüiliter poſtulãates qð fili⸗ ſi officia.· di · lxxiin · oluluit
Eem vna ſri uuſd añnqs ꝓcederet ad ſcdaz duxi⸗ um ſuũ inducẽt ut habituʒ ſu-· et erde na babes 1v.
I. nos vieim⸗ t zſlte mMorrritada pena iterdicẽteſ ſeiperet mõchalẽ nullã pri de S ilkitare 1. rnt nun
nõ elegiſſet poterat poſt eidẽ otradictõnis weẽ in pꝛi⸗ jipᷣiꝰ ꝓmot õe fiduciã tribuen⸗ clare · e · c · ꝓx ·

caſſatõeʒ eligẽ ſi ̊ poſtu
laſſet a h̊ innuit lt̃a iſta cũ
dicit nẽm debuit expecta⸗
re iudiciuũ añqᷓʒ ꝓcederet
ad ſedam . a ſi electio pᷣma

nulla fuiſſet ip̃o iure · quia

mo oſenſu capitulo ꝓmanẽte/
electõeʒ at atpᷣſpᷣ ri qʒuis lau⸗
dabile teſtimonium phibeat᷑
de ipo iuſticia exigente caſſa⸗
uimusitũ qꝛ coꝛpedẽi epᷣi nõ

tes pr̃᷑ ad h̊ induxit filiũ ꝓ⸗
uiduma diſcretum / q̃ effcũs
fuit moõchꝰ ĩ abbatẽ electꝰ eu⸗
jus ele ctio extitit ꝓ rectoꝛem

maſañ · ap · ſe · le · q om̃ibꝰ p̃di⸗

fficij tui; meontinentip
ſumit ot᷑ aliqᷣd ex eo ꝙ im
continẽti eſt ſubſecutum
xxxj · q · j · ſi q̃s · et · l · dj. Ri q̃
femĩa ·q̃ em meõtinẽti fiũt
meſſe vidẽt · ff. ſi cer · pe ·

elcũs eſſet mdignus tune 2—2 E lecta ẽ · qꝛ ex H pᷣſumit᷑ ꝙ
ipſe ſolꝰ potuiſſet · · e· bo dum tradito ſepulture/ habu⸗ ctis inter fuit ↄfirmata Cum turpit᷑ n exouentõe ſit ele
deeſer ſri noleu Sratus erunt ð ipſa electõe tracati at ideʒz ſit patꝰ purgare ſeꝙ 30 65 E dzrel e. F.
Je. criptu eſt. ſʒ mᷣo non 3 r ſenm J 5 it Ie inidte⸗ pio · ſz li H rõ eſt are cleri
fuir niia. imoſpe poterat ↄqea·ſancituʒ qꝛ inuentꝰ eſt nulla fuit ad G̊ ambitõe indu eus n poſtz elieir aoba

eam ofirmare ni ↄſenſiſſet
.sS. e· ꝙ ficut jo· dixit ꝙ nõ
deuoluitur ius eligẽdi ad
alios mſñi qñ eligitur pſo/

na ineligibilis · e · ſeriptũ

in fien · s · de poſtu · gratũ
et · s · e · bone memorie · ſed
die ꝙ quando eleckio non

maneat ĩ vno · imo dem̃ fu

h· fuiſſe otẽptꝰ lʒ vnꝰ ſolꝰ ex⸗
titerit cum plꝰ ĩ talibꝰoſueue⸗
rit oõtempꝰ? vmꝰ? obeſſe ꝗʒ mui⸗
toꝝ ↄtradictio in pnti nec p⸗

dicka debzʒ dici citatio valuiſ⸗
ſeiqꝛ cũ epᷣi moꝛtẽ pᷣueneri t

ctus poſtulas edoceri /vtꝝ di⸗
ctus legatꝰ electõneʒ ofirma⸗
re vl diſpẽ ſare potuit vel qð
factũ eſt ſtare poſſit ⁊ vtrum
electione caſſata ĩteꝝ valeat
elgi in abbatẽ ¶ Ros at᷑ cõ /

tem. qꝛ nõ ẽ mſtructꝰ ĩ xre
gula monachali · ſic eadẽ
rõne mõch?nõ dz eligi in
epᷣm vel pᷣlatum aliĩeuiꝰee
cleſie ſeeularis cũ ipᷣe non
nouerit regulas cleucoꝛd
vt poſſit pᷣfici ecẽns · xxj·
¶qi ·ſic viue · et · e · ſi cleri⸗

eſt nulla ipſo iure ſed per temerara nimis extitit/ ðo ſul ·t · t · x/ cũ ex hijs incõti⸗ catꝰ.qð eſſʒ veꝝ ſi omni⸗
ſententiaz ius eligendi de nõ potuit arcè citatuʒ Idẽ nenti ſubſecuta ſũt oſtenda? no ĩgnoꝛaret ſz bñ eliguũẽ
bet deuoluſ ad alios vel ſi Vm ad. n· notici am pue⸗ ꝙ talis taliter non poſſet eli mõchi a reglares ad ſecu
non ſeruatur forma illius J iſſet 4„ lares p̃ᷣlatões ꝗꝓpt᷑ officiũ
oſtõnis .e· qꝛ ꝓpter· tunc Anſſſet ꝙ b · q ſe ꝓ abba gi in abbatem maxie ꝓ eo Sdſecãdi q puſlegiatũ ẽ
ſie ſunt puandi· ꝓ ſmiaʒ ut te Serctweten fuit anteq́ʒ eſſet diſcipulus wluit ꝗ. de ſta. regula · ꝙ dei ti⸗
]· e· quia ꝗꝓpter · et · e cuma ſ mê qt eleſio’ eteg⸗ L 5 . et ꝗᷓ. .
W a mekiginn⸗ añ mochꝰ⸗ qᷓʒ elcũs Mos attẽ eſſe masiſter / electõem illam morem · et .. de vo · et vo

redẽ · ꝓ tuas · et. xvinj · q · i·
ſtatutuz · et · lvin · di · c. j. a

it.s.de poſtu· gratum · et

ibi reeurrẽdũ eſt · qñq;ʒ tñ electio ẽ irrita ipᷣo iure et tñ impedit ſcðaz
S · e·auditis: nec tunc eligendi ius deuoluit᷑ ad alios . vñ ſcda eledto

ibi nõ tenuit ut ibi notat᷑· et ꝙ dixi ꝙ vbi aliquis eſt ↄtemptꝰ nõ ipᷣo

jure ſed 1 ſi maz ius eligendi dz ad otẽptuũ deuolui mtelligo p ſnĩiam
pPape tm· ar · iſtius ir̃e cũ de pᷣoꝛi nẽm deberet expectari iudiciũ ante⸗
ỹ eedat᷑ ad ſedam · vbi em certa pena ſtatuta ẽ alia non eſt imponẽ
da mſi ꝓ euʒ qui hʒ ptatis ꝓlemitudinẽ qð ſatis mnuit bec litera · ſuffi
eit em̃ vt caſſetur electio vbi quis ꝓſequitur ↄtemptum ſuum · b ·
b ¶Trackatũ· nõ ꝙ caſſat electio de qua eſt habitus tractatus ante
ſepulturã moꝛtui: lxxix · di. nullus · ſʒ ꝓpter h̊ ſolum nõ fuſſſet caſſata.
ſed aſſumit hic papa quaſñi non cãm vt cãm · ſ z Otõptus fuit cã caſſati/
oms.nam moꝛtuo viro ſoluta ẽ vxoꝛ a lege matrimonij ut.ĩ. de ſedis
nup. c · penul · et vl. et · vjj . q · i · ſcut aliterius vxoꝛ. b.·
c (Mult s·e · quod kicut · et · c venerabilem

. . ij · Iʒ quid R peritus eſſet
ſecularis clericꝰ in regula mõchoꝛ poſſet ne tuc eligi m abbatẽ.· vi⸗
deẽ ꝙ ſie · q rõ oſtõms m eo ceſſat · lxj· di . . njs omibzʒ· ſicut mochpus
Pitus in regula clericali pt᷑ eligi in epᷣm ꝓ pᷣdea eapitula. ſʒ nõ ẽ ita:

qꝛ et ſi ſciat regulã ñ tñ ẽ exptus in ea · nã gue eſt mexptos dinis ob

ſequijs applicare.xix · q/inj · monaſterijs · ſed qjre non potuit iſte poſtu
lari m abbatẽ · cum laicꝰ neſciens regulas elericales poſſit etiã ĩ epᷣm
poſtulari.lxj · di · oñus · et poſtea ꝑ tres mẽſes diſcere pñt regulas cle
