ĩ literis appellatõis a ꝓpn⸗
cipalibꝰ negocijs · qꝛ iudi
ces appellatõis ð G̊ ↄogno⸗
ſcere de bent . e · dileck9 filius · jo · B · H dubitatio hodie locum nõ hʒ
re mtegraã · de ap · vt debitus ·½ H¶ Et. ꝓ id eſt ·
i ¶ deferendũ · ð oſen ſu ptiuꝗj.de of · del. ſup qõnũ · S. intentõnis · euz
coꝛã vtriſq; poſſʒ ꝓpom exceptio ut dictũ ẽ in pᷣma notula · et etiã k⸗
ne oſenſu ptiũ poſſent ſi vellent· ſʒ honeſtũ ẽ ꝙ de oſenſu ptiũ fiat
K (Plures nõ ſtat᷑ iudicio maioris ꝓtis eti· de iure pro · qm· mxle
ẽ in cã epi · vj · q; iin· e · i. et . de re iudi · nõ pt · et in iudicibz debl · a pn
eipe ut videt᷑ · C· de ap. in offerẽdis · ibi ita tñ ñi diſſentirẽt · et · C. qui
bo · ce. pol · l· ul · a ĩ re vui · ff · vĩn diui ſabm9.a ĩ liberali cã · C. Sð oui
ſer · manu .l · j. F. i· et mſti · de re. diui · S. religiofũ · qꝛ ibi fit qð religio
vel natura rei req̃rit et dum qͥs plus iut hʒ m re · ut · C· de dona · ſan⸗
cimꝰ· . ne at · ſʒ o · lxv · di . c · i· ij · et · iij · ff. ð re iudi · duo ex tribz · So ·

verũ ẽ et gnale ꝙ iudicio maioris ꝓtis ſtandum eſt . ſʒ qdã ſpãlia ſ̊

ſigta fũt vbi ſ̊ regula nõ obtinet · ſʒ in caſu iſto nõ ſtar̃ ſudicio maio
ris ꝓtis· qꝛ foꝛte ĩ pmis literis fũt duo ſudices in ſedis tres vel płes
vñ cũ illi tres equalẽ hñt iuriſictõnem cum illis duo bʒ ·qꝛ iſti tres lo

co vm ꝰ fũt et illi duo ſie loco vniꝰ ſeʒ dñi pape nõ pᷣualet ſnĩa illorũ

triũ qꝛ nõ cenſent᷑ plures iʒ ſecus ſit mn creditoribʒ qm ſi par debituʒz
ſit hmende ſtatur tñ maiori numero creditoꝛð ut · C· qui bo · ce · pol ·
Al· vlti · Itẽ alia rõne · qaꝛ iſti tres ſudiceſ ꝓ ſe ſuſpecti eſſent. qꝛ vide⸗
rent᷑ in gerere opas ſuas·f. de ꝓcut᷑·q̃ omia· ſi at iudicarẽt oẽ ſe vi
derent᷑ aſe abdicare iuriſpictõem et velle a ſe remouere að eſſe nõ dz
ꝗj. de of. dele · paſtoꝛalis · et ita dʒ iri ad ar bitros · ſed ſi m primis lit

teris et m ſecundis eſſent equales iudiees numero ſatis poſſet dici ꝙ

ſtabit᷑ iudicio maioris ꝓtis.qꝛ maioꝛ videt᷑ mõ iuriſpĩcho et ptas ab
i gee ſ̈ ab alia. ff · de arbi· l. R duobus
¶ vopntur · quid ſi arbitn adiudicent juri ſvictõnem illis qui non

Oedes j Mey F. M qWαQ elaMν„„.Q . eS e Wvl. ne n — εt co) Pacta
= ATWs WNW0& Ae CC A/ e . WMWμ ιR NᷣHομͤμμ⅝Ri—.ν SAHRX& *
AAEES cor pt e (Saod pwss WναRͤ ρ6 Mπαπ Walkt S . WMRMι .)̈9 H

habẽt· nichilominus ſententia illoꝛs judicum tenebit · qꝛ eum arbitri SSõl dñr habere dignitatẽ. xx i. q. v. adminiſtratoꝛes. qñqʒ em decuri

nõ ſniauerintotra ius ſcriptum tenet oꝛ ſnĩa miſi fuerit appellatuʒ
vt · ij · q · vj · . diffimtiua · et H̊ ẽ rõ qꝛ ꝓ vtraſq; ltᷣas data fuit iurdẽo
a ( Perſone vel res. qui rem petit debet rẽ certaʒz petere de hae ma
teria dicemus.j.de libel. ob · c · penul · vbi ↄopetentius pomtur
b ¶ Speciales · impetrate ab aliqͥ illoꝝ qui ꝓ clauſulã gnalem pote
rãt ↄuemri o᷑ pmũ impetrãtẽ ſuꝑ eadẽ cã · ( ¶ Litere · ſʒ qliter pẽ
ille qui poſſdet o impe —

onatꝰ dꝛ digiitas. ff· ad· l. cor · de ſie · · pemul. Itẽ nuquid illaz maiort
tatem vſiderabimꝰ de ã dꝛ · xl · di · multi · m fi · vel de q̊ ðꝛ · xxiii · q. i.
qui o᷑ pacẽ.vel de q̊ dr · n· q · vij · qxenduz. et. c · crimmatõ es · vel illaz
de qua dr · ff · de Fdibz · l · i. parẽtes · vel de qua ðde · ff · de pac · maio
rem· E ñ. maiores et digmoꝛes vocat a notabiles pſonas q ſub clau
ſfula gnali ↄphendi nõ pñt·f.de miut᷑ tez apud lab eonẽ . . H edictũ
tłes de bent eſſe qᷓ cicius
moueret amimum pncipis

trantẽ ĩpetrare ſup eadẽ
re cũ RrSſekn poſſeſſoꝛiũ
iteta re ñ poſſit euũ ipᷣe poſ
ſideat ꝗ..ð iudi:exaĩata et
pᷣterea poſſidẽti ñ dar rei
vẽdicatio ut inſti · S act. ¶.
.i · C· ð alie · mu · iu · c · fi. l·

vna · dicas ꝙ pmus impe

trans impetrauit vt age⸗
ret petitorio · ſcds ĩpetrãſ
ĩpetrauit ne mquietaret᷑
ſuper poſſeſſione illiꝰ rei
quã poſſidet· naʒ a alias
dat᷑ actõ poſſidẽti ne mq⸗
etet᷑ · f · H bui · vẽ · ſi qs foꝛ
te · F. i. et · · ſicuti · . ſʒ que
rit · de hoc notat · de iu⸗
di. exaĩata· in glo·ñi ita-

d ( Speciale · Ppatzʒ ꝙ; ſi
vnum he ptuz eſt gnale et

vm ſpãle lʒ nõ fiat mentio
gnalis ĩ ſpeali pᷣualet ſpe
ciale ut · S e· c· i · et J. de of·
leg · ſtuduiſti · et · ff · de re ·
jur . in toto otra · S· cum

ordmem . vbi ſcᷣm ſpecia

le non derogat generali ·
qꝛ nõ facit mentõeʒ illius
rõ ibi reddit · qꝛ p muz eſt
puilegiuz ſcdᷣz Fe ptuz fu
it ius ↄue · ſ̊ ius ↄoũᷣe non
tollit puilegiũ mſñi menti⸗
onem faciat de illo priuile
gioꝗã. de re iudi · mter
e¶ Eneruat᷑ facka citatõe
pꝓ las ſpãles an; ꝓ gña
les⸗ꝗ· de fi· pſ bro · ex tua
¶ SGupflua · B caſu cum

Iañ me rito dici poſſit ꝙ donec
juriſo ictio reuocet᷑ eã ſup re⸗
rũ vi pſonaꝝ articulis expri
mẽdis obtinet dele gatꝰ · ſed
añẽꝙᷓ expᷣmãt᷑ pſone vel res de
legatꝰ nequit iuriſoictiones
hmoi exercere eʒ ſenoñ ·
Edes ap · oſue⸗ at᷑epᷣo
it exhibere ſe petetibz
liberalẽ ſzʒ quid am eiꝰ grẽa ab
utun nequiter / · Y· Ros igi
tur wlẽtes eoꝝ malicijs obui
are de cernim? ut cũ in omiſſ
onibꝰ nẽis mioꝛes et vilioꝛeſ
pſone ſolũmõ deſignãt maio
res a dignioꝛes ſub generali

clauſula non intelligat᷑ mclu

diiſz nec lice at occaſõe gia
litatis hmoimultitud meʒ ef⸗
frenatã ĩ iudiciũ euocarenec
ſup maioꝛibꝰ a Zuioribus ne
gocijs audiãt᷑qͥ ð minoꝛibus

et leuioꝛibʒtm faciũt metõeʒ /
Si qͥs vero aliq̊s pſonas ex

pᷣſſerit nõ vt velit cũ eis in iu
dicio expeririſʒ vt ad pares
traſire valeat vel mimnoꝛes/qꝛ

E§ .
fraus a dolꝰ ei pr̃ocinari non

debettanqʒ mendax pᷣcatoꝛ
care at penitus impetratis/
Meꝛz R· cantoꝛi et K · pori
Eð monte lepꝛoſoꝛum
Vtenoꝛe lᷣaꝝ q̊s nobiſ
deſtinaſtis intellexim?/R· ſa⸗
)cerdotẽ ð collouilład alioſ iu
dices ſup qõne q̃ ĩt᷑ ipᷣm a ab
bateʒ ð beco vtit ſeas · ap · ĩpe
traſſeq̃ cũ ꝑtẽ citaſſent adu⸗
ſam dcũs pᷣſꝛ coꝛaʒ eis noſu

it litigaree · Ycũq; ws ĩ cau

ſe ognitõne ꝓeedere velletiſ⸗
abbas coꝛã vobis ꝓpoſuit / ꝙ
nõ tene bat᷑ p directaſ ad wos
lras pᷣſpᷣio reſpdere cũ p ali⸗
as ab alijs iudicib? fuiſſet ci
tatꝰ qᷓ auctoꝛitate illaꝝ non
fuerãt reuocateNos igitur
attendentes fraudem p̃ſßri
memoꝛatiduas cõmiſſiones

tionem ð reliqua quia fraus
et dolꝰ alicui patrocinari nõ

debẽt decer nimd ut ip̃e omodo

di ⸗ cuz btus . videt᷑ & ꝙ; p
gnaleʒ clauſulam n Pan ſit

ſup eodẽ negocio impetrãtiſ⸗/
quaꝝ altera non faciebat me

vel ad dandum vel ad de
negandum he ptum · rati⸗
one emnim maioritatis pꝛe
ſumſtur otra aliquẽ xxxj
q·ij· lothari ꝰ· ff. ꝙ metꝰ9
cã · nõ ẽ veri ſi Itez qꝛ cix
ca iudicia dekert digmta /⸗ —
ti et ꝓploneꝗ ·.de of. del· ſa E
ne. · et · c. paſtoꝛalis et cdere e X e e sn

ij q· viij· qͥſquis. a·xxiiij 8 Neas a
RNq·i · qui o᷑ pacẽ·a·xlv· ν‿s5 R
, 1 Krns woen ₰₰ :

Ouemri ſac dos vł clericꝰ
cu ipe ſit maioꝛ q;́libet lai
co. vſ . q· i bt us· et. xcvj.
di · duo ſunt · et . de ma · et
ob· ſolite · vᷣ · fecit deꝰ ꝛ⁊c.
dumõ maioꝛ clericꝰ ſpãli
voca bulo non ſit deſigna
tus vel noiatus. et ̊ etiaʒ
mtuebit ſudeyr qui debeãt
dici maioꝛes vel minores
et q̃ negocia debeãt diei
maiora vel minoꝛa nõ em
certa uel certior dari poſ⸗
ſet doctrina · ar · xxin · q·
iin. duo iſta: alias em hoc
nomen alis bñ icluderet
etaʒz maioꝛes ꝓpſonas naʒ
noĩie ꝓpli otinent᷑ etiam ſe
natores· plebiſ at appella
tione ſiue patrienjs et ſena
toribꝰ ceteri ciues ſignifi
cant᷑ · ut mſti · de jur · na · F.
ꝓlebiſcitum.nec ſp hoc no
men alijs facit poſitõnem

gnale mandatum reuoca
tum eſt quantum ad hanc
cãm ſpẽaliter ↄmiſſam /ſa

tis bona queſtio eſt· et eam ſtatim ſoluit ibi donec iuriſvictio ꝛc
g ¶ Iuriſvictõem · hzʒ ergo iuriſvictõem licʒ nõ Habeat exercicium· et

ita videt ꝙ nõ poſſit eam aln demandare · eſt em abſurduz aln demã
dare iuriſvictõem añẽ eam ipe nanciſcat · ff · de of · ꝓcõſu · obb uare

F. vl · et ſic vider ſlike ꝙ nõ poſſit citare partes ante expᷣſſonem ren

v. q · i· c· vl· ideo em citant᷑ ꝑtes et dant᷑ mducie vt quis deliberet ·
in · q· in· offerat · ſʒz ĩ ̊ cau nõ pñt deliberare ar · ot . de ap · ſhigfican
tibꝰ. et mſti · de act · S. curare · et · de reſti · ſpok · cum ad ſedez · vbi pe
ti hoſpitale cum omibzʒ ꝓtinentys ſuis · et pt ↄmittere lʒ nõ habeat
exercicium · omitt et em qð hʒ · ̊ qualiter pores iudices priuant᷑ juriſ
dictione cum papa nõ mtẽdat eos prare Itẽ nuüquid eodez mõ p mor
tem delegantis eſſet reuocata iuriſoictio quantum ad nõ exp̃ſſas ꝓſo

nas ar. ꝙ nõ· C. de duo. reiſ⸗ l.· vl. Itẽ ẽ tñ amĩadüuütenduz an reuocek

p moꝛtẽ an viua voce · ff. ð ꝓeuk · ſi dekunct?ꝰ et · e ſe · H veꝛd eſt ꝙ re
uocat᷑ ꝓ moꝛteʒ quãtũ ad ea q̃ expᷣſſa nõ fũt j.de of · del. Stum · a · e⸗
lʒ etq.e· ſRignificauit =beralem· utpote q̃ nõ claudit gremiũ redeũti
Edes apkea · li⸗· . de ſů · tri · l· ul. ad fi · et · C. de ep· a cle . ſi qſ

1. .rin. . in. duo ſta⸗ do ita Rai 4 il ralie n eĩ graʒ ſac̃
tenet ꝗ· de fo · ↄpe. lz · in ꝓte deeiſa · imo qſ pceptum euangeln ẽ
ſʒ ubi neceſſitas ibi nulla liberalitas· ff. de adim · leg · ad rem legataz
totum pt᷑ dici gratia quidq; d ĩpe facit · qꝛ vniuerſe vie dñi miſcdia et
veritas · qꝛ vbi iuſticia Puat᷑ miſ cia adhib et · xlv · di · diſciplma

i ¶ Mioꝛes a vilioꝛes · et ĩelegant᷑.naʒ a ioue pncipiũ muſe iouis oſja

Plena. Yᷣgiliꝰ.et rõ a capite odenda ẽ · ff · de eden · argẽtariꝰ. Se dita
actio· qm pncipiũ potiſſima ꝓs eſt cuiſcũq; rei ·fr · de ori · iut · l. i. a js
qui maioris digmitatis eſt debz Pom · xvj · di · yſidoꝛ 9. et vbi legalis

rabit pmo mterrogatur pater ꝙ fili⸗ · ff · adop · l. n ·

pPatermtas otr P'l⸗
aioꝛes et digmoꝛes· qʒ qs ꝓſonas dicemꝰ maiores et dignio⸗

res nam muemo ꝙ quilibet cleric? dielt habere digmitatem . iin · di ·

denqz · et. i · q.i xepiunt᷑ · in fi · qñ 13 em mancipia duͤr hre digmitatẽ

Jff. de vſukrue · ſed et ſi quid. ꝓ. mancipiorum · qnqʒ ptates ſeculares

lvj · di · cenomañ · ar. ff · de
Oſti · pe · l. i · . debitũ · et il
lud ſuſpẽſi füůt cum eo duo
aln latrones neẽ et ? rõ qꝛ aliter ꝓeedit᷑ ↄt᷑ maiores et aliter ot᷑ mi

nores · xlv. di. ceum brẽus · et · xxiij · q'i.qui ↄ pacẽ · ſi'r de hoc notatur

qᷓ · de iutiur · e · cum quidam · m glo · q meipit · ſic pꝑtʒ ꝙ digmtas

1 ¶ Liceat · ꝓuidet H papa ne diuerſe ꝓſone litigatoꝛꝰ vexatõnibus

afficiant᷑ar. C. mandati · ꝓ diuerſas · ĩ pñ · et . e · nõnulli · et · c · vl · intẽ
dit em mmuere lites ꝗ·.de do · et otu · finem al· c· venerabilis
m ¶ Occaſione· gnalitatis · eoip̃ᷣo ꝙ digmores oueniũt᷑ mtelligunt᷑
i fraudẽ vᷣſari · f· de iur. fiſci · ita fidei · nã ſcᷣm diſtinccõeʒ rexx noĩa
fũt diſtinguẽ da. xxj · di· cleros et clericos. et · C· S codicillis non idem
n ¶ Aultitudmẽ ar · occa ſionem iut ad miquũ opendiũ nõ trahi · C·
de vluca · ꝓ emp · l. vl · ar · x ·q · in . c · vl· et j. · nõnulli · ſʒ viðꝛ ꝙ cũ ge
neraliter nõ debeat aliqᷓ ↄomiſſio impetrari · ar · s e · ad H. ſʒz ideo non
valent lte ille · qꝛ certi iudices nõ erãt ibi dati · ʒ s ip̃e poſt duceret
eligendos · ſz · t· taliter ĩtelligit illð capł m· ad hᷣ · S· e · ſʒ l̃a ↄ coꝛdat
puic deõ.lau.vt ibi dixi:et oĩa negocia illiꝰↄmittebant᷑ qð erat ini⸗
quum.ſʒ gna litas cã alias bñ pt᷑ ↄmitti.ff · de iudi. l· i. E. cum pᷣtor
o ¶ Effrenatã · ff · de teſti ·l· in · m ph · et j.de teſti · cũ cãm q· a effrena
tam dicimꝰvltra · xl · vt ibi · et ꝗ.. de cle · ex · mi · latores · et · c · cãm q̃ · ho⸗
die vero iſta gnalitas ſiue mulutudo reſtricta eſt vſqʒ ad· iiij · m qua
dam deẽ · jnno · quarti:qͥ meipit cum m multis.ĩ· e· ti.·
pꝓ ¶ Dolus · ſicꝗj. de do · et otu · ex lẽis. xxx · q · i. dem . etꝗ. c · ꝓx · et qui
fraudẽ allegat ſiue dolũ ꝓbare dz · ff. de ꝓba · aͤtiẽs · S. qui do lo · ſed
qliter oſtabit ꝙ noluit cũ ꝓſonis expᷣſſis m iudicio expiri· ſʒ vult de
ſcẽdere ad mĩoꝛes vel equales · H ipᷣo qð deſcendit pᷣmo ad equales
vel mmoꝛes pᷣſumit᷑ fraus et dolus et ille pt excipe qui ↄuemtur vbi
ſtatim vel ꝙ;ceto poſſit vuemat pſonã expᷣſſam vel vbi foꝛſitan copi⸗
am illiꝰ hẽe nõ poſſit et hoc dʒ pᷣmo ꝓteſtari:aliter credo illũ repel

lendũ · aln dicut vↄtrariũn enõ ꝙ cũ plures lĩe impetrantur ſuper eo W.

auta diuerſis. ſi ab oodẽ aut ad ſudices e

tenoꝛe-negocio:⸗ dem negocigaut impetrantur ab coodem
oſdem aut ad diuerſoſ

R veto aliquis ĩmpetrat duo paria literarum ad diuerſos ſudices in

—

Wn a deo, oKXαMαι̃⁷ N eneEhα£ν

timebat ꝓdẽ vnũ Re ptuʒ vel qꝛ timebat aliqs mor. aaletre valẽt vt
H· a ꝗj.e·qꝛ nõnulii · ſʒ ſi ad cautelã vt dixivalent · ſz poſtẽ cepit agẽ

anak cã fatigãdĩ aduerſariũ ſup eodẽ negocio et nõ ad cautelã· qa

Kas reliq̃ nõ valent · æ m nraet ſi attẽptaret ꝓderet vtraſq; ut di
AQAũ ẽ· ſ vero ad eoſoẽ iudices et diſcoꝛdãt in data valẽt pme mſi ſe
cũdis fiat mẽtio de pᷣmis qꝛ ñl it eſt q̃ valeãt· ſi vero eadeʒ ẽ foꝛma

litera et data /et ad eo ſoẽ
ias ad cautelaʒ· ſiẽ p t᷑ qͥs
habẽ plura teſtamta eiuſ
dẽ tenoris · ff · S teſta· vnũ
teſtamtũ.et.ff. de hijs q̃
j teſta · de . l. vl · a · f· ð bo ·
duobz. nec eſt meõueniẽs
plures ſudices habẽ ſup
oodem negocio ˖ quia ilið
ẽs ꝗj. de lle⸗⸗ n non
igno retis · l vero ſut diü⸗
ſe et aduerſe neutrevalẽt
è‚C.· de ki · mſtru · ſcupture
cI. de fi · mſtru. imputari
ſñſ at litere ĩpetrat a diuer
reo aut ad eoſoẽ aut ad di
uerſos · ſi ad eoſvẽ a ocoꝛ
ar ĩ data et forma eedem
uüt litere ut dem ẽ· R data
eſt eadez a foꝛma otraria
ſfupſedeat vtriſq;ʒ donee
oſulat᷑ ſupioꝛꝗj.ð of.deł.

ſaneet ̊ ſi vtraqʒ ꝓs lit

teras ſuaſ o ſtẽdit ſi actor
tacet ꝓ annu valent litere

reiꝗ.e · plerxuqʒ· ſi vero ĩpe
trarent. ad diuerſos me

va let niſi ĩ ſcðis fiat metio
ð primis ut· s. e· ceterd. ſi
vero nõ apparet q̃ᷓ ſint pri
me vxr ſcðe mutuo ſe impe
diunt · ſʒ iſta q̃ impetrant᷑
2 diuerſos non ꝓcedunt
to die qꝛ ille ſole valent q̃
vᷣmo ĩudicibz pñtant᷑ j. de

. Hijs bʒ p quas nondũ eſt
vꝓceſſum eſt v pñtatio fa
cta eſt ſp valent pᷣme mſi
ſcðde expſſam fecerint men
tio nem de primis et de ꝓ
ceſſu et de litis oteſtatõne
Iᷓ · de re iudi. int mõſteriũ

7

et ꝗj.ð of. dele · coꝛã · qũ; qʒ

ap. ut debitꝰ a boe locuĩ

ꝓAceſſum · malijs at p s

judices eedẽ füt lẽ̃e. qꝛ ñ nocet ha bẽ ꝓłes

careat vtriuſ⸗
Volañ archießo
Vnm adeo ſepta ſe · ap·
moderem et · JY· ſcripſfiſti nob
cũ · p· clericus ĩ eccia medi
ceñ ſufficientẽ ſibi ſit p̃bẽdaʒ
adept?ꝰ mirabaris ꝙ ꝓ rece⸗
ptõne ip̃iꝰ ĩ eccia ð grongo⸗
ſap̃dpoſito a fratribʒ eiuſdem
eccie lẽ̃as miſerimꝰ.tñ ſi E aꝝ
nr aꝝ ſeriẽ attẽdiſſes nichil ĩ
ueniſſes ĩ eis qdð tuũ debuiſſzʒ
animũ offendiſſe cũ em̃ in lris
nec ð pᷣbẽda ip̃ius mentio ha
beret nec mediceñ · canonic?/
imo nec clericꝰ? diceret᷑ in eis/
an irig ip̃is ̊ eſſʒ adiecta cõ
dicioſ dignꝰ? exiſtẽt ad eccele
ſiaſticũ bnficiũ obtinendũ in
telligẽ potuiſſes qliter lre ip⸗
ſe fuerãt ĩpetrate · ¶ Dẽ elcõ
decano a ncanoĩcocamera⸗
Auſam q iter p̃⸗ (ceñ ·
mõſt · ⁊ ᷣmoñ ·eccias/ſu
per poſſe ſſonibʒ ð anapia ⸗
titè Yqꝛ ĩ lĩris amimaduerti
mus fuiſſe inſertũ/ ꝙ ſi alteru
tra ptiũ citata legitĩe/pñtiã
vraʒ adire vel ſudicio vrẽo pa
rere otẽneret ws pñ̃tis ꝑtis
ꝓbatões recipe quãtũ ð iu

ez medi

tmñ valent ſcde et nõ prime
et prime ſunt m pendenti quſq; caſſet᷑ vel firmet᷑ ſnia lʒ in ſedis non
flat mentio de pmisꝗj.de ofir · uti uel muti · bone ·

en 1 Sfalieer Lcut cre
do vbiengz pit pme elidi b ereeveõ ez · valent ſede lʒ nõ facãt mẽtio

nem ð pmẽs et no pme · qꝛ ſut veritate tacita impetrate · S· e. ex parte.
a (Careeat · imo viðꝛ ꝙ etiã cãm ꝓdere dʒz ſicut qui petit uum ĩ vno
judicio ſi petat endem m alio pꝓdit cãm · C. de aſſer · tol. l. i. F. vlt · quia
vbi iudicium cepit ibi debet aceipe finem · ff · de iudi · vbi · et primis iu
di cibus fieret miuria· ff. de arbi litigatores · tñ cauſam non pdit ſed
ſufficit ꝙ pdat literas · et m expenſis ↄdemnetur j.e · ti · qꝛ nonnulli⸗
ſed illud de ſeruo fauoꝛe libertatis dictum eſt ˖ b. B

. Vm ad eo. moderen · et vere ceũ multa moderatõe et di ligentia
del
ip̃m fallit obliuio · xxiij · di· pꝛeterea · et. xxx · q: iin.qð at ·ibi oblitus fᷣu

fieri et ↄcedi · xxxv ·qix · aphice· ut nõ poſſint rephẽdi · qñqʒ tñ
it vꝛbanꝰ.tñ oĩm habẽ memoriã et ĩ nito peccare poti ꝰeſt Simitatis

y humamtatis · C. de ve · iu · enu · l. n. F. ſi quid at. et il ẽ m buana co⸗

ditione qð ppetuo ſtare poſſit · C· e · ti · l. i. S. ſed qꝛ Sme· a teſtamtum
in nila pte ſui ſifᷣter dʒ eſſe vicioſum. C. de edic · diui adti · tol · l. vxl. ſic
. a. etpeiuegun de õõ Rfegc et; do aui cum olim · m fi ·
(Ma Erfefens e BSufficlẽtẽ. dz em tlis eſſe q̃ fufficiat ſibi et ſuis ·l · di. ſtud eat · a q;
E . jaduemnr s poſſit recpe et iura ep̃alia Posde pis Cenmchis

di · nõ cogant᷑ · et ſcĩe . de pb· de multa. et digmtatis · ff. de va . extra
cog · l. . m honerarinjs · et. ff · de vſukfru · ſed et ſi quid. F. i ·
d e bbeda. ſz auid ſieſſit modi⸗ er fufficiens nunquid tenetur ð
illa facere mentoeʒ · nõ viðꝛ· ar· a ↄtrario ſenſu ꝗj.de pᷣbẽ · cum teneam̃

vbi expeditum elt ꝙ qualecunqʒ ſit bñficiuʒ debʒ inde facere mentio⸗

et· de ſup· negli- la. ſicut m tali fufficiẽtia dz Pri ro nobilitatis xli

νr ο νονρN

8

Wow / W a Wνα —† p2 lA EARX.

. de N

nẽ. ſi em̃ dicat ſe nullũ ecchaſticũ bñficiũ aſſecutũ et impetrat He Ptuʒ
nõ valetꝗ..e· ſi ꝓponẽte. et ibi dicetẽ de h· et qͥ hʒ plura bñficia Hãc ex
eeptõez opponẽ nõ pt qᷓ.de excep · cum ecẽlaſtice · et lʒ papa peiſe ſeri
bat exceptões tñ et iuſtas excuſatões patiẽter admittit · e · ſi qñ · et

]. de off · dek · ex pte tua · n. et ]. ð pᷣ· cũ teneam · nam qñ az ſeribit re
· Y. rurſus illud;

bus aliter ſe hñtib 9.ar · ij. q · vj · S. biduũ · v ſus

e¶¶ Clericus· qui dicit ſe clericũ cũ nõ ſit nõ valẽt litere j.ð trãſact · ex

re poſſetis ĩ cauſe cognitione
ac deciſone ꝓcedere minime
tardaretis:nos volentes vt
clauſula illa qᷓntũ ð iut poteri
tis qᷓ añqᷓʒ ð ꝓbatõnũ recep⸗
tione metio fieret fuerat inſe
rẽda clauſulã a e receptõ
ne ꝓbatõnũ pᷣtedat m · q · ip⸗
ſam ĩtelligẽtes ibidẽ ĩ ca iu
tenoꝛẽ lĩaꝝ ꝓcedẽ nõ tarde
tis ꝓuiſuriſut ſi ſfaꝝ auẽte pᷣ⸗
oꝛũ ĩ eodẽ negocio legitĩe eſt
ꝓceſſũ firmũ a ſtabile pſeue⸗
ret alioquĩ ſi oc caſõe clauſu
le memoꝛate aliqͥ d oſtiterit ĩ

1

alteriꝰ ptis pᷣmdiciũ attẽpta

tũ id viribʒ decernimus cari⸗
tuꝝ/mãdãtes vt in deciſone
ip̃ᷣiꝰnegocijſẽ̃ pᷣmiſſũ ẽ tam
ſup pncipaliᷓʒ ſup meidenti
bů? qõmbꝰ? apre· canonice ꝓ⸗
cedatis Ide atepo · ſenoñ ·
nſtitut? ap · ſe · ap · p ·
clericꝰ ꝓpoſuit ꝙ ciʒ · c·
p· n· Scano ⁊ capſo bituriceñ
dederit ĩ mãdatis ut ip̃m · p·
reciperẽt ĩ canonicũa ĩ freʒ⁊a

p̃bedã ei oferret ſ q̃ tũc in eo

rũ vacarʒ ecciael ꝓximo va
caturã et ipᷣi cuʒ madatũ eiꝰ
„ ecGo, 7
admittere non curaſſent / eis

literis · et qͥ nõ ẽ clericꝰ nõ
reputatur idoneus vt hie
nec pt᷑ ĩ clericoꝛð numero
oputariꝗ· de inſti · c. n ·
Ci dignus · oditio iſta
ſine om expᷣſſõe ſubmtel
ligit᷑ ꝗ.de elc · cãm q · ſicut
illa ſi pᷣces veritate mtãt᷑
b · e · ex pte · le pʒ ꝙ qu⸗
Pʒ ſufficiẽs bñficiũ ad ali
ud bñficiũ reputat indig
nus ꝗj. de pᷣ̈bẽ · ſup · et. j. de
cle ·nõ rehð · ↄquerẽte · cũ
ipᷣo bñficio buire non poſ
ſit ut ibiqliter litere vale
re nõ delẽt impetrate taci
ta veritate · s · e · ſedes

Auſam que citata le

itime · i · tercio . de
cle · non reſi · ex tue
h ¶ Kecipe · ꝓ h̊ videbaẽ
ꝙ poſſent recipere teſtes
ut᷑.ñ ot · qð eẽ nõ dz utꝗ.
vt lit · ñ ot · qm · et ꝓ to · ti⸗
niſi ĩ ca libʒ otẽtis c qm̃
frequẽter. et ĩ caſu quem
Habes ꝗj.de ok · ijudi. c · ij · et
de eo qᷣ mit · in pol · eu qui
i ¶ Do iure . B clauſi ula ſp
dz Poni ĩ termmo pemp⸗
torio poſt ipᷣm termmũ ꝓ
emptoriũ j · de ĩ integ · xe⸗
ſti · tũ ex lris· et . ð do · et
Otu.cũ dilecti · qꝛ tunc pꝰ
ꝓempꝑt · edẽm iudex omi⸗
nari dz ſe ꝓceſſuꝛd · ff. de
judi. m pemptorio
k Inſerenda ˖ ſz erroꝛe
ſeribẽtis fuit poſtpoſita ·
ſʒ erroꝛ ths nõ nocet · C.
de teſta. erroꝛe · a · l· ambi
guitates · vñ die inſerẽda
iac Ri mſerta eſſʒ intelli
gẽda · videba em ꝙ non
reſpiceret pᷣcedentia ꝗ. de
ap · inquiſitiom· ſʒ nõ ẽ ve
rum.qꝛ nõ ẽ veriſile dñm

papã totiꝰ iuris obbuantiã tot laboribʒ ac multis vigilijs excogita
tam vnico v bo toll ere velle · C · S mof.teſta:ſi qñ ·et ꝗ..de elec · eccka
vĩ̃an · et ar.j de reſti · ſpo. audita · et qui tutoꝛẽ pᷣcipit ↄfirmare vᷣm
ius itelligit pᷣcipe · ff · S ofir ·tu · l. tutoꝛes zmmat pᷣcedẽtia a qnqz
IHrecedat:aita qſ qʒ cia ſequẽs deter/ Pecdẽs ſequetia Gut iui

ris oꝛ do requirlt · xxxnj · q. vn . apls · et j. de ap · ſcðo requiris · f· S cõ⸗
di ·et demon· auia · qũ qʒ ſequẽs clła reſpicit termmũ ꝓxime poſitũ ꝗj.
de dona · cũ dilecti · m fi · et optime facit ad hãc materiã · f.· delega· j·
ſi bᷣuus pluriũ·ĩ fi F. ul · et vere pᷣcedẽ dz · qꝛ ꝓꝑ totũ ꝓceſſum negocij

de ſure dz ꝓeedi · C· de ap. eos · i. et pc od enti a qñ qʒ repetita mtel⸗
ligut᷑. ff · de odi · et demõ ˖ · auia· St

ligut᷑. ka; Har · ꝙ verba reſcriptoꝛ ſe
cudũ ius oũ̃e itelligẽda ſut j. de of · dele · ſup qõnũ . S. vero duo · et
.e · ſup lris · et · C· de mof · teſta · ſi qñ · nec oꝛdo ſcripte ſpectat᷑ · ſed
potiꝰ id qð ey ſure ſumit᷑ · f · de ſolu · nec oꝛdo · ſecꝰ in priuilegns ꝗ.ð
deẽ ad audientlã. m fi · et de puile. in hHjs · ꝙᷓ in acceſſorijs velm

m ¶ Incidẽtibz · io iure tã m pneipalibʒ⸗ cidentibus vel emergẽ

tibꝰ remota eſt apꝗj.de ap · vt debitꝰ
n ( Canonice · id eſt ſeᷣm iura canomca.s.

de oſtitu · e i.
ctur · primum vt recipi

Ced eungret a gbe⸗ duo mandan⸗ ant illu m canomncuz · ſe

Jcũdũ vt aſſignẽt ei pbẽdã ſi vacat vel ꝙ;cito vacauerit. Nuquid
& ſi nõ pñft aſſignare ei pᷣ bendã tenent᷑ eũ recpe in canonicuz ſa

tem

ar· ꝙ Reꝗj.de pb · dilcus · et . . de do · a otu · cu dilecti. ar. v j. de ol · de
le · ceũ ſup abbatia · ff · ꝙ euz falſo · tuto ·l· j. S. i. et · melius · l. ij · ar · qſi a
Otrario · ij . qvj · ¶. diffinitiua · vꝓ · q; qʒ plures · a · ff · quẽ ad · ler · amit ·
ñ omunẽ et · ff. de mio · etiã · S. i et · l· tutoꝛ · S j. ar · ꝓ et vẽ muemes · ix
di · R ad ſacrã · fims tñ deẽ · vðꝛ diceẽ ꝙ nõ· et vm h̊ ẽ vnũ mandatum

et nõ duo · et h̊ ĩdeo dieit · qꝛ iuratũ erat de eerto numero eanonicorũ
vnde rõne iuramẽti nõ poterãt augere numeꝛ · duo in veritate man

dauit papa ſeʒz vt re eipet᷑ in canomeũ et eo recepto ꝓuideret ei · et
eũ recipe erxat o numeꝛð ſacto firmatũ qre le ñ valebãt et certus nu
merꝰcanomcoꝛs dʒ ſtatui ĩ eccia ſeᷣʒ facultates ecclie ·ĩ aut · ut deter
miatꝰ ſit numerꝰ cleri.colł:iqᷓ· de vi. et ho · cle . qm vt ait · et idez ẽ
ſi certꝰ numerꝰ ſtatutus ſit m eccſia lʒ nõ ſit iuratꝰ aut ꝓ ſedem apo
ſtol icam vfir matꝰ. qꝛ nõ .

valent litere miſñ dicat᷑ nõ
obſtante certo numero ca
nonicoꝛd. H iñ viðꝛ ar · o
in fl · vbi dicit · li oſtiterit
numerum ꝛ⁊c̃ · ſz pt diei ꝙ
Hic de numero kacka fuit
mentio et nõ de iuramen⸗
to nec de ofirinatõe pᷣpe ·
a (Yel ꝓxio vacaturaʒ

qð ſolus papa pt᷑ vtqde

pben . p totum
b ¶ Admittere · i · pficere
c ¶ Precipiendo· ꝓ execu
cutorias
d Et de we ˖ ſcz iuramẽ
to et ↄfirmatõe vt⸗j.colli
ligit᷑ vbi dicit numeꝛd ca
nonicorum qui nũc eſt im
eadez eccia ꝛc· vt notat᷑ m
fi · illiꝰ no · hic duo ⁊c
e ¶ Mentoõez. H allegatio
nõ valet ſi vemſſent otra
numerum illum aliqñ gpa
auẽte . de pᷣben · ꝓ illorũ
de oſti · euz aeceſſiſſent
Et dickas literas ˖ ſ· ex
excut orias
S (Huramto. ſ̊m omith̊
ſuramẽto ſemp mtelligit

auẽtas maioris excepta-

ut HH̊ mnuſt᷑ a otrario ſen⸗

ſu. et ·˖ ff. ad municip·l. im
patoꝛes · et . de juriur · ve
mẽtes · ubi H̊ ðꝛ expᷣſſe g
ñ fa cerẽt oẽ iuramtum ſi
ad mãdatũ dñi p̃pe illum
recipent · tẽ i tis oditio
jeſt ſuramto nuqd ẽ
ſaria diſpenſatio in tali iu
ramto: qꝛ ſi diſpliceat pa
pe non eſt ligatus tali iu⸗
ranto · jo. dieebat hãe cõ
ditdez ĩ iuramto nõ eſſe ſʒ
ideo ð8 auẽtas ſupioris
excepta qꝛ nõ pᷣiudicat᷑ ei
qum poſſit o facẽ.veriꝰ

——

videt᷑ ꝙ oditio talis ſubmte

necel

pcipiẽdo mãdauit ut qð man
daue rat adimplerẽt ſibi ſup
h̊ executoꝛibʒ deputatis⸗
vꝝ ps aduůſa rñditꝙ cum

bituriceñ · eccia certꝰ eſſy nu⸗

mer?ꝰcanonicoꝝ inſtitutꝰ fir
matꝰ jureiur · ꝛper ro · põ · ofir

mat? et ð H̊ memoꝛatꝰp · nõ

feciſſet in ſuis ltis mentõnem/
intelligẽdũ erat circuueniſſe
p· niet lr̃as deãs veritate ta⸗
cita impetraſſe · I/Dil · v· m·
/qſñi legitime vobis oſtiterit⸗
numenꝝ canonicoꝝ q̃ͥ nüũc eſt
me adẽ eccia ꝓ decanũ a capi
tulũ eiuſdẽ eccie iuᷣram̃tofir⸗
matũ añq̃ʒ pᷣd cũs clericꝰ lite

„ „
ras executorias impetraſſet

q̃tqd factũ ẽ occaſione l̃aꝝ

ipan irritũ decernatis / alio

qui ei faciatis in eadẽ eccia
pᷣbẽdam ſi qua vacat / ſublato
cuiuſlibet ap · ob · aſſignari/
dẽ a canonico piet᷑ ·
Voplcis q̃ ab aliquibus
ex malician a nõnullis ex ig⸗
noꝛantia tacita veritate / vel

ſuggeſta falſitate ĩimpetr ant᷑
a nopᷣdiũſos ĩtelleximꝰ diũ⸗

ſa ſentire alijs aſſereẽtibꝰ eos
debẽ ꝓꝛſus carere om̃i como

lligat᷑ in hmoi iuram̃tis· et hoc ĩdeo qꝛ

ſup re alterius vel q̃ſ iuramentum tale pᷣſtat᷑· et de re alterius peiſe
jurari nõ pt᷑ imo eſſet anceps ꝓiurium ff. de in litẽ iurã · videamꝰ · et
.ff.resd amo · marcellꝰ.et ideo auẽtas dñi pape m talibʒ mtelligitur
excepta tacite lʒ nõ excipiat᷑ exp̃ſſe · ſ · xxij · q· i · bius · et .de iuriuẽ ·
quemadmodũ · circa pñᷣ· q̃re ſi papa mãdat aliquẽ recipi ĩ canonicũ
nõ obſtante tli iuramto · tũe licite ipᷣm recipiunt et ſic apparet ꝙ papa
ſuramentum factũ q̃ſi de re ſua nõ vult ratum hr̃e cum admimſtratio
ſola omiſſa ẽ caplło et nõ dñiũ collatuʒ· et H̊ iuramtum buare tenent
canonici quãtũ ſe eſt mſi papa ↄtrariũ mandet .ſʒ qd ſi iuraſſent añ
pñtatõʒz et ꝓꝰ datam · tũe ñ obſtaret iuramtum · qꝛ data reſpicit᷑ vt
diẽ h· et · S. e · eã te · et ideo ñ valuerũt lre tl ĩpetrate ĩ qui bʒ de iura⸗
mento mẽtio ñ fiebat · pf ea aliud viðꝛ ſᷣ̊ ꝙ canoma ſola ſine pᷣbenda
augẽt numeꝝ canoĩcoꝛd qt ſñ augẽt nume iuramtumũñ obſtaret
qñ poſſint eũ recipꝑe · et ſñi · s· de oſti · cu · A · jtẽ ar · ꝙ canonia pt᷑ eſſe ſi
ne ꝓuentibz · arꝗ· de p̃bẽ · relat uz . ſz o · q· iij. R quis obiecerit · ſed
ibi appellant᷑ res coꝛpales iura ex quibz res ĩpᷣe coꝛpales ꝓeipiunt᷑
et ſicut dʒ fieri mentio de iuramẽto vt H dicit ſie etiã de pactione ſi qᷓ
m aliquo ↄtractu int eruemaat dʒ fieri mentio:alias nõ valet puilegi
um ꝗ3j.de deẽ · ex multiplici · erat᷑ tpᷣs date · Item nõ dicit añ monito
H Empetraſſet hic ↄſide rias· et ſic eſt ar· ꝙ p momtorias ius
nõ acquirit᷑ ałs dixiſſet añ momtorias· de hac materia ſatis habetur

„

Iꝗ¶· de renunciac · veniens · b · F literas ſurrepticias non valent de H
¶ Atritumet ita ea q̃ fiunt/ dicenmnis ꝗj.e.ad audientiam

WVp litens · diuerſos · na at füt capita tot ſme · de obiecerit · b·

Prebẽdã · et canonicũ recipi iſta fũt ↄnexa ·ij. q.iij·ñᷣ quis⸗

TI

XeNX J s , / ααςο mRN e. get „α. A Wdo ecg, 6 π
, —
,

eon · di. iiij · keut in ſact᷑is· varie enim funt hoĩm voluntates · f. ad tre
bell · qꝛ poterat · et boĩes faciles fũt ad diſſentiẽdũ · ff · de arbi. Itez ſi
vnꝰ..pncipalit er.et diuerltatem coꝛpoꝛꝛ ſepe diuerſitas ſequitur
aĩoꝛ ꝗ. de ocel · pben · qꝛ diu ntatẽ ꝛ uent᷑ · Sð ↄ· di · n. c · ij · et47.ð re⸗
m ¶ Carere · xxv · q.ij. et ſi legibus⸗ ꝓmu · cũ vmiuerſoꝛx· nec obeſt
n ¶ Rigoꝛẽ · xxv · q/n. pᷣſcriptõeʒ qð p fimplicitatẽ obmiſſum eſtvt
o ( Dimplicitatẽ · implicitati b⸗ ff. de ven · inſpi · l. i · . ul · Itẽ im

do lẽĩ arum cũ mendax pᷣeatoꝛ
carere debeat penit? impetra
tis alijs vero dicetib? et ſi
foꝛma carere debeãt ĩlt̃is no
ſtris expᷣſſa ñlominꝰ iux rigo
rẽ juĩ ſit a delegato iudice in
negocio ꝓcededum ¶ Nos
igit᷑ mt᷑ eos qͥ p fraudẽ vel ma

liciã et illos qͥ p ſimplicitatẽ

vel ignoꝛãtiã ſas a nob impe
trant hm̃oi credimꝰ diſcreti
onẽ adhibedã ut hij qᷓ pꝛiori
mõ falſitatẽ expꝛimũt vel ſup
primũt veritatẽ ĩ ſue puerſi⸗
tatis penaʒ nullũ ex illis lẽis
comodũ oſequant᷑ ita videli
cet ꝙ delegatꝰ? poſtqʒ ſibi ſu
per ̊ facta fuerit fideg nulla
tenꝰ ð cã cognoſcat/¶ Inter
alios aũt qui poſteriori mõ li
teras impet rant duximus di
Kingendi falſitas ſugge
ſta fuerit / v q veritas ſit ſup
pꝛeſſainã ñi talis rpſſa ſt ai⸗
ſitas vel veritas occultata qᷓ
quãuis fuiſſet tacita vel ex⸗
pᷣſſa nos nlomimus ſaltẽ ĩ foꝛ⸗
maomuni litteras dediſſemꝰ
delegatus non ſequens foꝛ⸗
mam i literis ip̃is apoſitaʒ
ſecundũ oꝛdinẽ muris ĩ cauſa

perieie peit᷑ᷣ · ff. de ꝓba·
cũ ĩ debito · . ſinaut is.ff.
de eden ·l · i. F. ul· ff· qͥ ſatiſ

da co. de die . mĩori. C.

q̃ admit · ad bo · pol · qcũqʒ
et · ff. ſ qs ĩ ius vo · nõ. ije
l. nj · S. ſi quisar. vᷣ. C. ð
ĩ ius vo ·l · j · C. ð fal · mo·
· i · dic vt in pma rubᷣca

wꝙ ruſticitati peendum eſt
Otraria caſualia ſunt
p ¶ Elleretõj · ꝓ hãc deẽ⸗

caſſate fũt omes ſolutões
ꝗq recita bãt᷑ · xxv.q; ij· pꝛe
leriptõeʒz · C. R o ius vel
uti · pub.l · reſctũ · et · l. a
ſi legibus
q¶ Priori mõ · ſ. p fraudẽ
vel maliciaz a qͥ hãc frau
dẽ allegat eã ꝓbare tene
tur · ff · S ꝓb · qtiẽs · S·qͥ do
lo.qꝛ q̃libʒ pᷣſumit᷑ bonus
Dne⸗ ꝓbetur malus i⸗
cru.c · vno· et ꝗj. de fũp ·
r des. ſ · xxv · dubu H
qij:a ſi ñ cognitio qꝛ cũ
dubiũ ſit poterit ð ̊ cog
noſcẽ iudex ˖ qꝛ rõe dubie

tatis fit qð alias nõ fieret

yff · de libe · cã oꝛdmata · et
C. e · tle lite oꝛ dĩata · a ita
qui fraudem allegat eam
ꝓbare dz vt dictum eſt
s (Cognoſcat · opoſita
exceptõe legitia ſuſpenſa

eyſt iuriſpictio iudicis cca

pneipalẽ cãm a ñi dubia ẽ
et 8 ̊ pri ꝰↄg noſcat poſt

ea ognoſcat ſuder ð frau⸗
de ſine malicia ð q́ᷓ excipit᷑

nee diſtinguuncẽ m boe ea

ſu q̃ fſitas ſit expᷣſſa vel ve

rias occultata ſʒ ſufficit ꝙ
v maliciam &̊ fecerit et ſie
mtelligit᷑ lex illa · xxy · q· ij
et ſi legibz · ſʒ qliter ꝓba⸗

. bitur malicia · certe ex per
ſpicuis indiens puta ex qualitate ꝓſone et ex foꝛma reſcripti · b·

t ¶ Poſteriori· ſeʒ ꝑ ſimplicitatẽ vel ĩignoꝛantiam
v ¶ Exp̃ſſa · puta ñi dixerit ſe de poſſeſſione vi eiectũ cũ non eſſʒ nlo⸗
minus darent ei alie litere exq̊ petit cãm omitti vel tacet ſe deeanum

et impetrat literaſ ſuꝑ vſuris vel ſuꝑ alia re ꝓpria:s·e/ad aures

x¶ Occultata· puta ñi occultauit ꝙ ad arbitos itũ erat nec cã per eos
potuit termmari ꝗj. de teſtibz · pñtata ar · C· ſi otra ius vel uti· l· i.
z ¶ In foꝛma · ouũi · ſcðᷣz iſtu modũ mtelligunt᷑ iura illa· xxv · q. ij · pre

fſriptõez. et. l. pde · ſ legibzs. xtet , ſimplieitas vel ĩgnoꝛãtia nõ

a ¶ Tras dediſſemꝰ· ex H pa⸗ ꝓdeſt cirea hmoi lẽas impetrandas
imo ad hoc ut H̊e ptuʒ teneat ñil dʒz ſuprimi ex hins q̃ mouere pñt ani
mũ pncipis ad danduũ R ptũ vel ad denegãduz/et primo quidem ſe⸗
ries facti ẽ exprimẽda ꝗ· de coha. cle · et muli · ſup eo· tẽ ꝓeeſſus cã
ꝗᷓ. de re iudi · mt᷑ mõ ſteriũ · gtẽ nõ ualent ſitere ſi quis tacet ſniam latã

.„

arꝗᷓ.de fie inſtru · int dileõs · C. ſen · reſcindi · nõ poſ.l.ulti.ñ tacuit no

men dignitatis ſue · s· e · ad aures tẽ ſi tacuit aliud bñ ficiũ ſufficiens

. e · adeo · Rue etiã mmus ſuffigens..e·ſi ꝓponẽte · et de pᷣbẽ · ceum

2

teneamur · tem ſi tacuit vicariaʒ ꝓpetuã ⸗.e/poſtulaſtitem ſi tacuit

pactũ p̃ᷣcedensꝗ · de deẽ · ex multiplici · Itẽ ſi tacuit ſtatutũ numeruʒ

canomcoꝛð ſuramẽto firmatũ · S · e · e · ꝓx · et. · de pᷣbẽ · ꝓ illorũ · teʒ ñ

tacuit ſtatutũ ꝙ dignitas nõ eẽt vlteriꝰ in eccia · S· de oſti· cum ace

ſiſſent It em ſi tacuit priuilegiũ·s.e.cũ oꝛdmẽ·tẽ ſi tacuit diſpenſat
— 2 — .
onemꝗ·de fi . ſbꝛo· ex tua Itẽ ſi tacuſit ſe regulare petendo ↄfirma

tionẽꝗ· de ofir · uti· vel muti· poꝛrectaſtẽ h dixit ſe clericu eu non eſſzʒ
qᷓ· de trãſac · ex lẽis tẽ ſi tacuit ꝙ pᷣbẽda nõ vacaret de facto.j.de con

ceeſſione p · ceñ noſtris · et / c· lĩas tẽ ſi tacuit exceptõem quam debuir

E M

☛ Goc ÿEα A „ = 2 ..
o S R, α Rr
1 ° 4 eſt patre 4

p5*
S/

αα&

a ſe fa eBlirx · vti · vel muti
bone · Itẽ ſi tacuit ꝙ aliꝰ de mãdato pape fuerit receptꝰ .e· manda
tum . et duo bz· c· ſe Itez ſi dixit ſe habuiſſe monitorias qð fuit falſũ et
executorias impetrauit nõ valẽt qe· ex infinuatõe et gnaliter vbicũ

exprimere coꝛã ſupioriꝗ· de ꝓeura in noſtra. 4 tẽ ſi ta euit aſpellatio 9

ne a ſe fadã · S. e. ex pte · vel factã ab adũᷣſarioꝗ

q; tale veritatẽ tacuit vel talẽ falhtatẽ exp̃ſſt · qᷓ tacita vel expᷣſſa pa⸗

ͥ ̃

— Ppol —

filiof amił.et eccia ẽ m epo · et ecõnerſõ · vij · · i · ſire de bes · et · f· de
re · du · eiuibz nõ tñ noĩe p̃ᷣlati ſemp ĩtelligitur ecciaj· de teſta · vequi⸗
ſiſti · et · xij · q · ij · illud · et · q · in · pontifices creta oĩno nõ tenet rñdẽ?
g Diſ creta · bñ diẽ diſcreta qꝛ ſi füt diſ? mñ de pte ſua qꝛ He pta
nõ extedut ad res vel ad pſonas ĩ eis nõ ↄp̃henſas qm̃ ſtricke intedl
lgeda lut ar · s· e · ſedes · et de of · dele · cũ olim dilec · et meliꝰ · c · x ·

am falſitatẽ exp̃ſſerit vel
veritatem occultauerit ut
in pᷣcedenti caſu·
b Nin foꝛ ſan iſtud foꝛ⸗

ſan nõ ẽ dubſtatiuum imo

affirmatiue ponit᷑ · qꝛ ð
ipo ognoſcere dz R pᷣ̃ces
veritate nitãt᷑ · ff· de iudi ·
R quis ex aliena aꝗ.Sð ap·
cuʒ parati. ſiłe foꝛſan ha
bos · xxxin · qeij · admonere
wv· in gredẽ mõſterin . ð
pꝛocut᷑· tue · vel id eo dicit
foꝛſan. qꝛ ſi notoria eſſet
exceptõ ſtatim poſſet ceſ⸗
ſare et in hoc caſu vbi no⸗

toriũ eſt ꝙ aliquis nõ eſt
iudex meus nec re nec ge/

ſtu. ut ſi citet me qui ẽ vl⸗
tra mare nõ teneoꝛ ire ar

. de accu . euidẽtia et · ar ·

]ᷓ· de iuĩiur · ad nẽm · C de
ſjut᷑ · o iuð · m erimmali ·et
iij ·q· ij · i ep̃s · vbi de iſta
materia notat᷑ ꝑ ·o
c ¶ RKualit ate peũ · j. 8 ve
ritate vel falſitate pᷣcũ op
pomt᷑ o impetrantem

d Caſu· primus eſt cum
tacita veritate vel falſita⸗

te expꝛeſſa ꝓ ſimplicitatẽ
papa l̃as ocedit ĩ foꝛma

pa as nõ dediſſs ſe ptũ mutile eſt· a ¶ Procedat · ſecꝰ R p malieii

ꝓcedat ſ o p hm̃oi falfita⸗
tis expᷣſſonẽ vel ſupp̃ſſoneʒ
etiã verit atis lre fuerint ĩpe⸗

trate q̃ tacita vel expᷣſſa nos

nullas ꝓꝛſus las dediſſe muſ/
a delegato nõ ẽ aliquatenus
ꝓcededũ miſi foꝛſan eatenus
ut ptibʒ ad ſuã pñtiaʒ ↄuoca
tis ð pcum q̃litate ↄognoſcat
ut ſic ĩ utroqʒ caſueadẽ ratõ
q̃ delegãtẽ mouẽt moueat ec
