di · ſi foꝛte · et. xxvij · di · di
aconus: vbi de hoc
atum habente ratt

officio infans expoſitus exti⸗
tit ho cipᷣo a poteſtate fuit pa
tria liberatus na⸗ hoc caſuĩ
ingenuitate libertus et buus
ĩ libertatẽ eripitur / qð et de p

retrotrabitur et mãdato
opatur · ff · de vi et vi ar⸗
1· · · S ſ̃ ſi cũ qͥs e · S.· de re
ſti · ſpol · eu ad ſedẽ · ĩ fieet
gnaliter dicit lex ꝙ omis
ratihabitio retrotrabit᷑
.C.ad macl:ſi filiuſfami
d ¶ Oico · are (lias. B.
uera relegato qꝛ debue⸗
rũt viſcera eius ↄomoueri
ſup filio ſuo · s· de pᷣfũpẽ ·
afferte · et paternus affe⸗
ctus omnẽ vincit affectuʒ
C. de cur · fu. · vl· 8

dis ſi expoſti fuerĩt vel ñ ali
cui eoꝝ alimeta impie nega⸗
ri otigerit ẽ dicẽdũ ¶ ane
pꝛopter hoc in eoꝛum perſo/
nis ius aliquod vendic

n exodo
pohtis habes · lxxxvij · di · quig pmnd
L ku. et intelligas illud quis p induſtriam
ſedm iſtud· nota ergo ſu⸗
per h̊ · aut exponitur im⸗
Ffans ſciente patre vel do
mmo ſeu pr̃o no aut igno
rante · ſi ſciente a nõ otra
dicẽte vel ratũ habẽte ex
poſitus ſit filij ſie expoñi⸗
ti ſui iuris exiſtant liber⸗
ti in ingenuitatẽ · ſerui in
libᷣtatẽ eripiãtur · et mul⸗
tomagis ſi ipſemet ipſum
expo ſuit quia nec di cere
ſun poſtea poterit qͥ peũ

tem otẽpfit · C· et · l. et · iij · tenoꝛ quaꝛ hic opꝛebendit᷑ · ſi em ip

uelles eũ vt moꝛiaii
Nterfeciſti furẽ ¶li ro ·

es non intres ecciam et lanea

dictis cuiuſcũqʒ etatis lãgui

. aut latronẽ niſ op̃hẽdi Palee n
poterat abſqʒ occiſõe qꝛ ad nocturnũ fure quoquo modo
imaginè dei creatus eſt. xl. di

grauiter deliquiſſe · quidã at
dicant eẽ debere quoꝛu vnuʒ

mfantibꝰ a lãgexpoſitis

hoe ꝙ erederẽ · R mõſteriũ ipᷣm expulit vel etiam ſi redire voluerie
ſalua oꝛdinis diſciplina et ñ fuit admiſſus qꝛ ſic impie alimenta ne
gauit · g ( Vendicare · imo liberi erũt et ſibi acquirũt vt · C.· e · t ·
.1. vltimaſcimus · eir ca medium · B· .B
quis · induſtrlã · ſecus ſi caſu ar · xv. q· i· ſi quis nõ iratꝰ·et
5.in pluribz · e ιſi · di . 5. de Hijs · iſte q p ag greſſionis inſi
er mſidiasſc·xx⸗ dias occidit ab eccia immumitatẽ non ha⸗
bet · S tali loquitur ̊ nec
publicus latro · s · de im⸗
mu · ec · int alia · et · C· qñ
li · vnicu · ine iudi · ſe vm ·
l · i · et · ij · et · xvij · q · iiij · Rẽ
antiquitꝰ· jtẽ q̃ ea ſpe in
eccia vel cimiterijs delm
quũt vt ibi liber ẽẽ ñ defẽ

veſte indutus ab eſcis ⁊ poti
bus qui interdicti ſüt ð a tho
ro gladioet equitatu illos ſu
pꝛadictos dies uainessin
tercia at et quĩta feria et ſab

ato ali quo genẽ legummũ .c. ul. et ita iſte euelletur

ab altari ſi ↄfugerit illuc

vel oleribus pomis et puis pi ſterfeciſti . latr onẽ
ſciculis cũ mediocri ceruiſia ñn intelligas de pub /

lico nocturno depopula⸗
toꝛe agroꝛꝛ quia licituʒ ẽ
occidẽ illum · C· qñ li · vm
cu · line iudi · · i· ei · ij . ſ nõ
clericis · Bᷣ ·
¶ Ad imaginẽ · xxxin · q ·
.v. F imago· vnde facies

utere temperate i aũt ſine·
odij meditatõe te tuaqʒ libe /½
rando hmoi diaboli mẽbra ĩ⸗
terfeciſti · õm indulgẽtiã dico
ꝓpter imaginèẽ dei ſi aliqñ ie/

junare wolueris bonũ eſt tibi poĩs q̃ facta eſt ad imagi
ναt elemoſna fae largiterſß meeyne nocatetrr. . 8
ſbiter eade fecerit ñ depona pems ſiqs m metallum
gae Ays viuit pemtetia m ( Weſte · id eſt alicõ · ·
agat · HVguſ· ſup exodo vèe di. in capitite
pfodiss muẽtꝰ? fuerit n ¶ Ab eſcil · iii · di · deniq

qui hos ſuſcipiũt non poſſũt
ehõſcidio volũ⸗vel caſuali u .
realV eſt em ꝗð̈ ait ſi oꝛietur ſup

occiderit ꝓximũ ſun nere ꝙ ad furaãdũ nõ occidẽè⸗
et ꝓ inſdias ab altari meo elm⸗

12

ſealere nõ poterat eũ in ʒenonem mittere debuit vel aliter quo po

terat adiuuare ˖ C. de la· li · toł · l. vna · S.· ſ̃̊ ſcimus.· et videtur ꝙ tãqᷓ
homicide dãnent᷑ · ut lyxxx vij · di · c · vl · et · ff. de lib · agnoſ. necare · vñ
expoſiti ſang nolenti dicunt᷑ · C. e · ĩ rubrica · ſi vero ignoꝛante vel in

uito non pꝛeiudicat ei quin poſſit illum repetere ſed reſtituet expen

ſas niſi a kure vendicet᷑ · C· e · · j et H in pñ · vbi dicit ſciente eo aut
ratũ habẽte.ergo ſi ignoꝛante vel ↄtradicente · ñ nocet pꝛi vel dño
c · illud. ſi expoſitus itelligit hug.quando infans expoſtus eſt ab
alio ꝙᷓ a patre vel dño vt tune poſſet repeti poſt ↄteſtacionem pu
blice factam infra. x · dies . vt ibi di eitur · et hoce ·˖ e nõ contradicit. H·
¶ Lãguidis · idẽ juris eſt cirea pꝛedictas pſonas cuiuſcũqʒ etatis
ſint ſi la guide fuerũt fue alimẽta eis impie negẽtur vt tam fuij ſui
iuris efficiantur ꝙ ſerui et liberti in libertatẽ eripiãtur quia habẽt
eos ꝙ der elictis · ff · ꝓ derelic · l. ul. et · C · S la. li toł.l.vna · S. ̊ſcimꝰ
nec ad eoꝛʒ bona vlt erius aſpirabunt ut · F. H ſeimus · ſic et abbas de
bet recolligere monachum ſuũ ne damnabiliter euagetur ne pereat
B. de regu. et trãſe· ad reli.c.vl· qð ſi nõ fecerit et ille ĩ ſeculo rema
nens aliqua acquirat et ſic moriatur · monaſterium qð neglexerit il⸗
lum ab ipſius bonis maneat ſegregatũ · ar · p̃dich · 5· et elt hic ar· ad

vb⸗/
ehi⸗

◻ et ꝓcuſſus moꝛtuus
fuerit nõ eſt illi bomicidiũ im.

Ne cularibʒ quibʒ iſta ẽ ãtiqui⸗
or iuenitur impune ſcʒ occidi

o ¶Q thoꝛo · quãtũ in ip
ſo eſt vt nõ exigat red
dat exactus · xxxiij · q · iij.
c · vl · ea · q · v · ſi dicat ſic ·

211 —„ VAiitang
putãdũſñi aüt oꝛatur ſol ſup 9

— 6220 8 2 een de ſen · ex · inquiſiconi
eũ reus erit · itelligitur ergo p ¶ Gudio · H ꝓhibetur
nõ ptinè ad homicidiuzʒ ſi fur on pemtẽt · xxxin · q · n.
nocturnus occidaturiñ auteʒ 2dmonere et de po di. v.

falſas · a · c · dolẽdũ · ibi ðꝛ
ꝙ ab omibz illicitis ẽ ab⸗
ſtinẽdum ñ ꝙ militare fit
malũ · xxiij · q · i. militare ·

. ur n aur e n
diurmis ad bomicidiũ ptinẽ·

eum ſol ꝛcqꝛ poterat diſcer/

pt᷑ ꝓnmtatem pecceãdi
e . pꝛohibentur pemtentes
e dũu veniſſʒ et ideo non dʒ oc / 4 Ceruiſia. anslia fu
nĩia i cidith etiã in antiquis legi it vbi fit ceruiſa
p diſ ntinns legibz; F En detide ot non

vltra terciã vicẽ vt ĩ illa
palea · xliiij. di · qñ p̃ſbri ·
Sonũ.ſalteʒ ad caute
lã quia bonarũ mentium
⁊c.s · de obb · ieiu · o kilium
C. ij et · v · di · ad eius
ponatur· quia non
dicitur directe homicidi
um feciſſe tñ irregularis
vt er edo factus eſt quia potius debuit dimittere ſua ꝙᷓ ipᷣm mterfi
cereꝗ· e.ſuſcepimus ·ſed diſpenſatur cũ eo vt bñficium habeat ex mi
ſericoꝛdia ſine oꝛdinis executõne · ar · xxviij. di · p ſbiterum · vel intel
lige vt ðꝛ ꝗ.e · ſẽ.ĩ glo · q̃ meipit ·nota m fi:qñ non potuit euitare/
perfodiens · de nocke ſcllicet per id quod ſequitur
x Itelligitur · hucuſqʒ ſunt ba exodi poſtea ſunt ver ba au
ZSuſtini exponentis pꝛedictam etiam auctoꝛitatem · B⸗
P ¶ ecularibʒz · ff ad · · acquit itaq; · S. lex· et · ff. ad · l· eoꝛne · ð ſie · fu
rem ſed pone ꝙ vult me interficẽ nuquid poſſum eũ pᷣuemire · dicũt
quidam ꝙ ſie ar · C. ad · · coꝛne · de ſeca · l· ij · et · iij · et · iin · ff · S iuſt . a
iut · ut vim · a · .· ̃dẽa · itaqʒ · in pñ · Sed pone ꝙ peuſſit me et receſſit
nũquid poſſum eũ inſequi vt peutiã· hug · dixit ꝙ non quia ſic iniu⸗
riam vellẽ vleiſei et ñ repellere qð non licet · xlvj · di · ſedi eonarios ·

diurnũ at ſiſe telo defenderit
iã em̃ plus e q̃ᷓʒ fur · Eroni ·

quia incõtinẽtilieʒ vim vi repellẽ· de ſen. ex · ſ vero · j. et . e· ſigni

fieaſti · i · vbi ð hoc · Nege diuina oĩs ſciẽtia fũphñit exoꝛdiũ · xxxvn
3 Arrlauior⸗ani a⸗ di · F. hĩc eẽ · et ita pus fuit lex Sᷣma ꝙᷓ ſclłaris
a ( Telo · armoꝛv nomine fuſtes et lapides intelligũtur · ff· S furt·
ſi pig noꝛe· . furẽ · et ferrũ et omne qð arcu et manu mittitur inſt·ðö
pu iudi · S. jtem lex coꝛnelia Yiiceat ſe vindicare · C· quãdo lieʒz vnm ·

b Duus ẽ · et ita videtur ꝙ ſe vm · · i· et · i · di · ius naturale · B ·

dunt᷑ ibidẽ · 8· S immu · cee ·

ne
N
te

4

e
ine
nm⸗
ſ
N
daſ
N
liee
lene
le
roni
pur
pl⸗
tui

lune
imag
tudi⸗

C. S

lum
e⸗

ung
imip
red
on
bott
gi·
di⸗
bie

(ab⸗

teſte
tare⸗

eceddi

tatten
glafi
dim
ſtiſ

ſd

den
hentlue

oIun

us
uamn

1

omed
gutenn

ſntet
atam
ltre
uitare⸗

ebi

dfet
edielt
iuſten
teeeſt
ſeini⸗
foro⸗⸗
ſrt
nrn
ſchns
öfurn
rnſi
ſchen
o⸗

tſc.

paſce fame · a · lxxx vñ · di ·

expo ·· vl. et · ff · de li · ag ·

i (Kuantitas an ſit enoꝛ

eque:; B;

* 11ε ⁰‧ ¶pt obpnn uARhn Hondn gnnth n lut,

C vVm iuram̃to· juſiurãdũ. vba ſũt iero: exponentis p̃dicta vᷣba-

b (Feciſſe bomicidiũ ſecz /faeere qꝛ ĩ gnali mone ſine ꝓmiſſi
e rus · certe nõ de buit⸗ one multa excipiũt᷑ · ff.· ð buit · ſi eui
qꝛ bmia illicita ĩtelligunt᷑ excepta· de h̊ hẽs plura ar ·S. de iuĩiuĩt⸗
quẽadmodũ·et ea etiã nõ vemũt q̃ ſpecialit᷑ nõ dediſſʒ. ff. de pig ·l⸗
obligatõ e· vñ herodes ñ fuit obligatꝰ ſuo iuram̃to vt daret caput
lohãnis mulieri ſaltãti ꝑ illa ba gnalia qðeũq; poſtulaſſʒ ꝛc · qꝛ ſ
ſpecialiter petijſſʒ nõ de⸗
diſſz et ideo tle iuramẽtũ
ipm non ex cuſauit
9 (An nõ⸗q̃ſi diceret nõ
e ¶ In luis imo et ſi feci⸗
ſet ĩ ſuis nõ ideo debuiſſzʒ
facẽ m alijs· nã ĩ ꝓprijs ſe
uicia culpãda ĩ aliemis co
he reẽda e · ff · ſolu. mat . ſi
Oꝓſtãte · S. ſi maritus. ñ em
ad minoꝛẽ diligẽtiã tene

ẽ herodes ſaltatrici da
re qdᷣcũqʒ potulaſſet ab eoſi
ob iuſuradũ feciſſe ſe dicat ſi
pr̃is mriſue interitũ potulaſſz
facturus eẽt an nõ ·qð ĩ ſuiſ

tur ĩ rebz aliems ᷓ; ĩ ſuis repudiaturꝰ⸗ fuit otẽnẽ debu
C. man te mandata- et it ĩ ꝗp Ba oci · warmacieñ ·
inſir. mo. re- con. ob. X. Ialiquis cauſa explẽde
at is qͥ · f · omo.ſi ut certo udibime .Y
bona fides abeſſe pᷣſumiẽ dibinis vl odij medita
ñ rebz tuis ſaluis exiſtẽti cione homini à mulieri aliqᷣd
bores depoſitas amiſiſti· feecerit vel ad potandũ dede
8 · de depo · bona fides

( Debuit · 1. di · humanuũ

gonus.l. di · ponderet · ij · cipe vel naſci ſoboles vt homi
ai· pmo ſemper · b·cida feneatur Cexader · ii ·
aiiquis vt homi⸗: So oxomſieſñ.
cida.quantũ ad penam le , P x. 2

ali quid · · qui aboꝛcõ is
. ff · ad. l· coꝛ · de ſie R mu
lierẽ · et quãt uʒ ad penã
ſpuũalẽ ſ non eſt irregula
ris ac ki hominem int erfe
ciſſz · illa emm irregulari
tas non contrabitur mſi
actu homo mt erficiat᷑ iaʒ
ammatus ⸗j.e · ſiẽ · et · xxxij ·
q ·ij · quod vero · qꝛ nec di
citur homicidiũ feciſſe ut
ibi de et · ¶. ſe · vnde ſi quiſ
peuſſerit mulierẽ et aboꝛ
tũ fecerit ſi infoꝛmatũ cõ
cept um punitur pecunia
e·q moyſes· vñ talis ðꝛ
Hoĩcida occa ſionalit᷑ · aſs
odic lonalit er · lxxxvi · di⸗

tas delicti ſz etas ſciẽtià ſexꝰ
atz ᷣdicio delmquetis ſůt at
tẽdẽda et nõ ſolũ ᷣm pᷣ̃dicta
ſʒ hᷣm locũ et tp̃s quo delictũ
omittitur vnicuiqʒ penitẽcia
dʒ indici cũ ideʒ exceſſus ma
gis ſit jn vno qᷓʒ in alio punie

quõdaʒ cãtuarieñ · atepᷣm cit
manuũ miectõnem ſe fatetur

poſit?˖ et ˖ C· de mfãa· e .
Re pe ueniſſe ſi de illa captõe moꝛs

necare · a. lv · di · ſi quis ab
ciderit . B̊.
e xj · di · c · vlti ·

tia vel fere pari exiſteret pu /
niẽdi ·˖ ¶ Iiii eẽ qͥ nõ ut ferirẽt
hzut peuſſoꝛibʒ opeʒ ferrẽt ſ
forte ꝓ alioꝝ violetia impedi
rentur paulo minoꝛi debet pe
na mulct ai · qꝛ cũ ſcriptů ſit ·
Ptuit hoĩeʒ liberare a moꝛ

m ¶ Sclẽtia · an ſit diſcre⸗ tean liberamt eũ occidit/ co⸗
t9 vel nõ ſane mẽtis · in · q ſtat ab homicidij reatu immu
ir · idicas t½ minꝰ? diſcretꝰ
n ¶ Sexꝰ · xxxn · a · vj · indi
Znantur; . DW
0 ¶ Cõdicio · xxi · q · v· qui opulſus et de pe · di . i. aut fact a. hee qᷓ
h tãgunt᷑ et alia expꝛeſſe habẽtur de pe · di · v · Olderet et.. de pe ·
et re · is qui · ꝛdus xxxij · q · v · q viderit · et; S de hꝛet · excõicamus ·
p C umẽ / F.eredẽt es . i fl· et · s de iureiut · cũ quidaʒ vbi de hoe
q ¶ Oeccidẽdi · ex coꝛde em pꝛocedũt homicidia et aduſteria · xxiij ·
.viij · occidit · xv. ꝗ · vj · e· i. ad fi· epumit᷑ lʒ nõ ꝓceſſ̃ erit ad affectũ
r¶ Mors ·· di · ſtudeat et tagpter Poſitũ pumũt · oſenſe
eniſſe· nota ꝙ volũta s⸗ rũt em̃ cooperãdo · xvij · q· iin omes
idedaq pumẽdi fuͦt eadẽ pena vt ibi ðꝛ c. lxxxin. di . i· et · c. erroꝛ
t Dotuit · vñ tenetur ſi non ꝓhibuit⸗ 4·s· de Hꝛet · e · jj· alias cul
pa caret ſi ꝓhibere non potuit · ff. de re · iuy · culpa caret

me vel medios ere · adulte⸗
rium vel imceſtus
k (Rualitas an ſit occul
tum an manifeſtum
1¶ Etas · xv · q · i · illud · ꝓ

Suna hor ræp itul prill orto 4 9Rer ada 7 pma

Tucgenda pꝛo Honitddio/

C Vm iuramẽto wlllcit, puelle,

yvenem/

rit vt nõ poſſit gñare aut cõ

cũ vir diſeretus exiſtas pleni
ius noſti ꝙ in exceſſibus ſingi
loꝛn nõ ſolum ꝙᷓtitas et quali

dus ˖ ¶ Flli aũt qui animo oc⸗
cidedi feriedi aut capiendi il
lũ ſanctũ et reuerendum viꝛ

eius ſecuta fuiſſo pari penitẽ⸗

Si alqs Cag Gu.

—

mat veyena
ſt æct mtellee qnti Penæ enale

Re

De
7

ildatf H1 onda Ve 09
.

u cerupulo · . S teſti . e· oſtitut a· j. xOpẽ xxiij.q· ul· Ri q̃tuoꝛ
y ¶ Occulte · lxxx vj · di. faciẽtis f ds.⸗ d. l acquit · jtẽ ſi obſtitrix

z3 ¶ Unflãmalſe · de pſuaſu teneẽ

C¶. i · lxxxj · di tanta · ff · de ſer · coꝛ·

l .· i · vl · uocaſſent.fo ꝛte alias ñ facturũ· vñ eque tenentur qꝛ do
a ( Dꝛo⸗ lo ad ſ̊ induxerũt regẽ qui alias foꝛte non feciſſet· ſ. ff.
de dolo elegãter Fenp dicunt᷑ a ſicca qð ſigficat ferrũ vel eult⸗x.

b (Siccarios· ſic

nes ñ eẽ q̊ occiſoꝛibʒ oꝑẽ otra

alios pᷣſtare venerunt nec ca⸗

ret ſe crupulo ſocietatis occul
te qͥ maĩfeſto facinoꝛi deſinit

obuiar Nui Po ſe aſſerũt
animum regis inflamaſſe ad
odiũ vñ homicidiu fuit ſecu⸗

pmitho⸗

tũ dure aaſpere ſʒ ñ ita ſeue⸗nmd

re ſũt puniẽdiñ foꝛte regẽ ip

ſum ad illud homicidiuʒz ſuis
ſug geſtionibus ꝓuocaſſent
NHij qͥʒ ñ ſũt a culpa liberi nec
a pena debẽt eẽ immunes qꝛ
lʒ fuerint iſſius machmacõis
ig nari tñ eis qs ſiccarios eẽ

ſcie bãt ĩ ſarcinis cuſtodiẽdiſ

miſteriũ p̃buerũt ¶ Eos inſu
per q̊ dicũtur illiꝰ ſancti viri
et ſuoꝝ poſt moꝛtem eiꝰ ſpo⸗
lia occupaſſe ſi nichil aliud in
tanto facinoꝛe cõmiſerunt a
pena moꝛtis eius arbitramur
eẽ immunes · ſed que occupa
rãt eis quorũ fuerunt tenent᷑
in integrum reſtituere ſi ha
bẽt ĩ facultatibʒ vñ poſſint ea
reddẽ et ip̃is ex hoc modera
ta ẽ pnĩa iniũgẽda/qꝛ lʒ q̃dã
ex hijs qᷓ̃ occupauerũt fatea⸗

tur ſe paupibꝰ erog aſſe/ non

tñ aliena cũ ipᷣa potuiſſent eiſ
quoꝛum fuerint reſtituere de

buerũt pauperibus erogare
„¶ lis pᷣterea qui ſola excõi⸗
catoꝝ pticipatõe ſe reos ee

ↄg noſcut oſderata tpis mo⸗
ra quo in eade neqͥcia pdura
rũti inquiñto ñ eis timoꝛe ul
affectõe ↄmũicauerint ſcient᷑

vel ignoꝛater eſt penitẽcia in

diceẽda ¶ Clericog aũt quos

oſtat armatos ĩterfuiſſe täto

facinoꝛi ſt illos qui conſilium

iſti · de pu · iu · S. ſiccarn · et ſiccarn etiã pñt di⸗

ci qui armis vĩte alicuius
inldiãtur de pe · di · i. F. ſi
quis cũ telo · vñ tenentur
lege coꝛnelia de ſiccarijs

ff. ad · l. coꝛne · ð ſie · l· i · H·

c ¶ Miniſterium · vñ quo
dãmõ oſentire videbant
d ¶ Immunes · quia pena
ſuos tm dʒ tenẽ auctoꝛes
ff· de pems· ſancimꝰ.a . ã
ð his q̃ fi a ma ·p · ea · q̃ſi/

e elituere · qꝛ ñ ( uit

dimit tit᷑ petᷣm donec reſtu
tuatur ablatum ſi reſtitui
poteſt ut h diẽ · et. xiiij · q
vj · li res · xñ · q· i · in legi
bus· de pe · di · v. falſas
(Si habeat.alias ina⸗
nis eſt actõ. ff · ð dolo. nã
is · et · · ð reſti · ſpol.olim

nob · ij. ſie ꝗ· de uſur· cu tu.

et · ff · de furt · itaqʒ fullo
ar · ↄtra · xj · q: ij · frat erniĩ
tas · ff · qui bo · ee. poſ · ꝓ
totũ · et · C· e ·t · l i · ſo · hoe

gñale eſtvel regulare qd

R nõ habuit non tenetur

poſtea tñ actio ñ tollit᷑ cũ

effectu imo ſi peruenerit
ad pĩguioꝛẽ foꝛtunã red
dere tenetur ·˖ s· de ſoluẽ ·
odardꝰ· ff. de cel· bo· his

òꝗᷓ bonis ar. xxvj · q· vj · is

fi· et · e. de cetero ĩ fi. mſi

ꝓ eo iã ſuſtinuiſſʒz penas
coꝛpales vt · xiiij · q: vi: ſi
res · et · xij · ne frat erm⸗

tas · ñ eĩ ↄſurget duplex
tribulatio · xxinj · q · v. qᷣð
EFff. de ĩ ius vo · · vlt · et
s· Sð iudi.at ſi clerici:ĩ fi⸗
g ¶ Aliena· qꝛ non remit
titur debitũ ſ̊ augetur ſi
aln ſoluat᷑ qð alij e ſoluen
dũu · s · de iutiur · ea te · et · Z
de deẽ · tua · neet · i · qe i · nõ
ẽ putãda · xe · di · obligaci
ones · xiinj · q · v · c · i · a. n. a
iij et · c e lemo ſina · et · c·
neqz · et · C. de ſolu · ĩjuito
et H̊ mtellige ſi illos
fuerãt poterãt ĩuem ali
as ſufficit· imo tenẽt᷑ pau
peribʒz erogare et mhilo
minꝰs ? talibʒ pena ĩponẽ
da vt H diẽ ꝓpt petm qð
ipᷣi otraxerũt ↄtrectãdo
res alienas imuitis dñis
h¶ Moꝛa · quia ĩ hoc ma
gis grauãturx quia longo
tpe talibus participaue⸗

rũt · .· de Hmo· nõ ſatis.et.c·cũ in eccie gcipauerũt minꝰ pumenẽ

¶ Timoꝛe · B ideo dicit qꝛ ſi timore pti- iʒ m totũ non abſoluãt
qꝛ potius debebant omnia mala pati q̃ᷓʒ malo conſentirexxxij · q· v.
ita ne · ̊ ſi eſſent violenter abſtracti abſolute nõ punirent᷑ vt h̊ pa⸗
tet ˖ 8.
k ( Kectõne· ex H̊ ma⸗ na pñt excõicatis ꝓ tiecipare · xj · q · ij · quo /
niã multos et ꝗ. de ſen · ex· inter alia ziĩgnoꝛa bãt illos talia ꝓppetraſ
¶ Ignoꝛãter · B caſu nõ tenẽtur ſi-⸗ ſe qꝛ ſi igno ꝛas illũ excõicatũ
eſſe non peceas illi cõieando · mſi illa ignoꝛantia craſſa fuerit et ſupi
na · S. de eoo qui renunci · epil · e · i· et · de ele· ex. mi · e · penul.
m Conſiliũ · nota ꝙ homieidium eõmittur facto oſiio p eepto et

me· cã · laeris jSs pumũtur- quedã fũt tñ ꝑ ſone q̃ ſine pe

—́ / ℳ 7 4 4
NvlateH ²s ſ. .do hon deit ſab ſatat a
Peſub deponνασdâ
e/
„ . . . 5 qß̊ ibi dieit tum N
„— d büutate et ˖ e⸗ i⸗ at · x v · q i. R quis no iratus. Bi 4 8
Dofz j. 2· et · xxiij ·q · vl. a · e. ul · et .. de cle · pug in . ci volut⸗ ſt · ſ̊ nõ tũ ad legẽ ꝓmocõmis et ita non cõ n
deelone r⸗nnaſtege 16 diſtigue Eca i matarn. n aat gnr ilte au⸗ ele grm mns⸗s drit voli . qui
icidi volũtate aut caſu aut ncẽitate · ſi vero fit volu ibi c ¶ Debes · ff · ad. · coꝛnel · de ſicca .l · iin · b
õzs oſilio · ut · c· pꝛedic · ſi qs vi d wnopua vr i m ena fuerit · · di · ſtudeat · qꝛ occaſionem de 5
zuaect iin gua Kue adlvortacho. 8· e· .qͥ vero· et ·de penmis · quod ĩ dit 7e de cetero. et ð ar · ꝙ ita pumt qui ceãm cauſe pꝛeſtat ſicut a q .
duan ngu .git. iculoſe · ĩ quocũq; iſtoꝛx caſuũ qͥs ↄmittit ho dies e cetgna e· de cetero · ax · otra · ff · ſi quadru · pau · fe · di · ·· . .
nicvii ſolk i ds cmouert i petultos depom vt i diett et. ee5· Eymmoz cam pſtatqj e de e vl. hillud lo cũ bz cuz ali 7
as vidu .et etiã ſi paga⸗ 38 Faear; — mia
15 * e, ui ſtqz oualuit re ie
nũ ĩterficiat irregularis „ „„ . quid ñ poſtqz e
g* fue U·1· die⸗ Hõä irauitjdoqʒ · m · cidiuauit tenetẽ magiſter · po
e Leracerß d dederunt vt ſanctusvir ae EHH livtia itanã ſp cã ſuffuit: ð pe· dinh
ricis · et .e· e. pnk · et eum ret᷑ ꝓpetuoñ ſoluʒ ab altaris ꝗ· eude joꝛea adñu aſcen di · ij ñ qs ſemel · etꝗ· e · ad nint
tali minqʒ diſpẽſat· l· di⸗ miniſterio deponedos eẽ cen o pad nicſoꝛe⸗ 2 fi dieneranfaltem ꝓpter den
miro? ſit occu⸗ rEne dere vel m diaconatus dubium . vn
n Krare: uo ordie ſemus . õ cio nullo vnqʒ tpe miniſtrare rrnebrn eludi. 6
ñ pt᷑ cũ om̃es alij poſſint vnqʒ tpe leg ant lectones ve mittas ſz eũ diſpẽſatiue mi iſte ludus cie 4
.s. de tẽpo · oꝛð · c. vl . juẽ ſiſoꝛia ſepatim cãt et P 51 ruebat · et ideo ſi luden ſdi
nudeñ edi kieabi 8 ten riſ⸗ 02) ictre parn 8 ree⸗ niſtrare in ſubdiacon atus of S fecit · fuit in aliquãtu abbe
plũ qꝛ vir ſanguinũ es · i· ſ in pſa mis apu ſmmxrrate i fi cio atiaris Idẽ oxoñ · epᷣo la culpa · ff · ad · · ac quit·
enr nnietit eidcminn . ſr Si gao ctanſteo mo ¶ Atoꝛ pñ̃tiuʒ· p· clerich ram uiro i. fimiliternr G
ſu ↄmittit᷑ homicidium rĩ diſtri 59 . τ. * 3 —
aut nõ· ſi dabat opam rei narwg) . 6di dã die caſu cũ quodã clerico dum miſcuit cum laico ar· aauaſfre
licite et adhbibuit diligẽ riũ ſi fieri poſſit ſüt reducedi ludẽt ti it ille jecit iſti j ·ꝗq·: vñn · laicos · xxiij · di nn
quã potuit et debuit ĩ ita ꝙ vſqʒ ad ſeptemũvel qui⸗ . 18 . PT ne ꝓ hns igitur · in pñ. eum lu vec
tiã quã po . ita ꝙ vſq; ad leptemuel quu⸗ ns isi Sð
õ ueniũ debeant ab ecclaꝝ in ad terra cuius cultellus quez dus pmcioſus non debeat (0
fecilſz .e · ex vis. ij. et. e· 8 dem ad latus ſuũ habebat in alte/ eſſe impunitꝰ. ff · de furt· IYxpe
ſigficaſti· i· et · e· dilectus troitu coherceri Idem rũ incidit et foꝛtuſto occubu in furti actione · n· F eũ eo ſt.
¶· di . ſi duo fres · et · e hn ſKeſbiteruũ qui quedam 5 9 ſi g ¶ CPõtificis· · e · ꝓx · cõ pem
·ĩ pn eet · c. ſepe · ad fiet pueꝝ intuitu diſciplme peuſ it vulnerat -Ideoq; · m · P tra· ibſ libere pꝛomouet
J.e.c.ult᷑.niſñ ſcãdalũ g&= ſit ĩ capite eũ pꝰpaucos dies ita resſſe habuit et alia iuſta ad oꝛdines ſuperioꝛ es · deoſſ
ue eẽt vel tãta laboꝛaret ti capite cu p/pauæ 28 cã nõ impedit pᷣdictů · · libe⸗ ñ ſine Inĩa pape. et idẽ ea ief
infamia ꝙ purgatio eſſet expiraſſʒ tam ab omi altaris uß Oꝛdſes ſus videtur · quid & fines EIita
inicsdac.erexr kig. 1. Di miſterio debes ppetuo remo⸗ re ꝓmitt as ad ſacros oꝛdies feeit eſſe diuerſos · ſok · B intſ
vero ñ adhi buit diligẽtr uere zʒ ab officto ſaẽdot ali de ꝓmouẽi dẽ abbati ſeiĩ bñdẽi dabat opam illieite rei iu HSve.
am quaz debuit ĩputat ei uere d 2fit jnt VYſcepimus ¶ de vebeia dendo eum laico. qnõ li .
ꝓpt᷑ negligẽtiam q̃ negli ponẽ ſ ex ipſa peuſſione inte/ X as cogno cLet vel ſi etiã lictu fuiſſz
gentia culpe annumerari rijt vi aliã infirmitatẽ incur⸗ ras tuas ꝑ quas cogno/ n nõ adbibuit dilig entiam R
videt᷑ ĩ h̊ ita ꝙ nec ꝓᷣmo it 8 ſcit iraſſe uimus eu latoꝛ pntiu m cuſe abb⸗ quã debuit qꝛ cum ſciret et.
uet̃ ad oꝛdines ſupioꝛes eeen tur orpiraſe ſtodia cuiuſdã domuſ cũ alte ludi ofuetudinem non re velſ
nee vtitur oꝛdine iã ſuſce e cuſe nt · archiepo · d fratre manèt ingrediẽtes maeuit falcema ſe · vñ fuſt Eq
beaenzff Eerre g a⸗ zu⸗ Dntinebatur i i tuis/ den de da leromo 2 eog⸗ rn ulpa ire vouert 25 gf
iẽtiã· 85 ſiei es oꝛdmes non de⸗ 8
c0 . conꝰ pñtiuʒ latoꝛ et ere 4 j. pioꝛes oꝛ n da
. diee et ꝗj. elIe à vine ee. eſtimeti diẽ · et ĩ · e· ſe · ludebat e gequ
K. tua nos · vi vo dabat cleſie ope ↄſũmato redirẽt le gere et donnd are eſtineris huentcenco alicito iudo et de
opaʒ liene ven ddi uſandj laboꝛis gratia quẽdãa Penjs pſup erũt in quos iint llo cultello ñ ſperabatur aji
le ne n⸗ ludu imit ati viatoꝝ baculoſ reſũptis viribʒ inſurgẽtes li⸗ aliqð moꝛtale et ille poti i
ſemp imputatur · 1. di · cle Auduimita var oα aueit illos detins vſqʒ ad us ingeſſit ſe ꝓicẽdo ali ad
rico. et ſi quis voluntate ſuos ſtudebãt iacẽ ĩ direckuʒ Lauert . Ae treſi at um ad terram et fic ñ fuit ſet⸗
corne batur . et · .. alter alterius fuſtem ferire /¶nx, Moticia capli wuerut c ĩ culpa.· ſic.xxij · q· in . ĩter *
ar tantr verein cuius ſudi ſolet eſſe odicio vr iſte rem ad tuã audietiapia⸗ ctera . ikie h ill ain ihm e
⸗⸗ q“ ** .* * 1 . „ . . , 6 jecit uit c u pa atx᷑ *△ 5
euſpa eſt. Si vero neceſſ quÿui alterius baculũ pcuteret turus ligatos eos ĩ fis ſuicu/ g.e fdru. pau. Fe di⸗teu. w
meeſnh germt od quaſi victoꝛ ꝓ equo alio vte⸗ ſtodia dimiſſſſet fures ſe ſol cũ arietes jo · wo ĩtelligit
geumo ninn de datenſione retur ſʒ pfati clerici equitãdi uere niterẽturfrater illos ne ſequẽs · c. ſimiliter de diſa⸗
aut neẽitas illia Wreuit: retur pfatt ſola erzeſ ipe ab eis interimer occidit penſatõe a eũ eo diſpen⸗
bilis bit⸗ melt t . is. licetianõ ut etes ſo a erat iaſ 7 diebat potius auit · I̊ H rebuauit ſibi di in
d ſu ares orwinen 3 Ntione cõtenti ·quidã aut lai⸗ (verus qamn exped ebat potu ſpenſatõem et non negatẽ ci
t Pmeneri ſed in ſuſce⸗ cus dũ baculũ eiuſsð diaconi poſt tumcà reſinquẽ palliũ ir, quin eo iponerie⸗ 5 ſ gee
ptis de miſericoꝛdia tole pcuſſiſſo incautus in eũ eqͥta/ reꝝ ſuſtinẽ iacturaã q̊s ꝓ con⸗ E ns Srn enen
2 fre n dedetienet turus inſint a ſca falce illiuſ ſeruadis vili bʒ re bʒ ſ traſto ineuitabili etiam ncẽitate dol
dumoi 1e ſt diaconi qua erat accĩctꝰmoꝛ ris tam acriter in alios exar⸗ mie. 1 otigit · qdð non impedit iſt
rißſert one pote deſcẽ abſtine at iſte humili er Hmouẽduͦ vt dictum eſt hſt
ee ſee zeehKale vulin? accepit quo poſt lantet SBre- heut dignum in pe⸗ n
rare · l· di · quia te·quo jdẽ vibeẽ adb
intelligitur de meuitabi nul. notula. ſed idẽ a lend
li neceſſit ate vtputa cleri “ in · c · ꝓx · ſed ibi ludebat
cus habebat Siommin manu ſua ad defenfſonẽ paganoꝛum paga eum laieò vt dictum eſt quod non licet clericis · B·
mus irruit in eum ita ꝙ clericus nullo modo potuit euitare et iſte pa Atoꝛ · Hĩet · lʒ em qñqʒ lude ſicut pſaac · xxxij · · im · veeurrat · lu be
Fanus moꝛtuus eſt cum gladio queʒ elericus tenebat preter pꝛopo ſt etiã ioſeph cũ fratribʒ ſuis· xxij · q.nj· ꝙ ait ioſ. eph· et ſie lud diſte ſp⸗
ſitum ipſiꝰ clerici:arq.e.latoꝛ·ĩ quo poteſt ĩtelligi · s ·e · c · i · Had ſu licitus fuit · et qꝛ cũ cl erico ut dixi ĩ ꝓx · c· Fiui yñ huie non eſt m ſ⸗
Perioꝛes nõ aſcendãt ſine diſpenſatione ut dixit · jo. ſed hug · dixit cõ i ¶ Terrã · et ſie paſſus ẽ tm et me hil fecit⸗ putãdũ · de hac mate⸗
tra ar j. e· latoꝛ ſed jo · intelligit illã latoꝛ· de diſpen atione ria dictum eſt · s· e. ſcut Evt dicunt quidã qð ſatis videtur · alnj di eenen
a Mumquẽmũ · hec eſt amplectenda tanqʒ benigmoꝛ in quam om k ¶ibere · de iure omuni? cunt libvre p diſpenſat õnem pape · ſcili 4
nelj amtonerint. F. de arbit᷑ · diem anoferrs. Ei plures cet vt dieitur · s c · ꝓx · b· m Bͤ rcen Kütkines tiene defenſ 4
Reſbiterd.· expiraſſz· et ita exceſſit fines di eiplme · vnde ĩ cul⸗ Vſcepimus · ligauerũt⸗ onis cũ po ent aliter euadere. dR
pa luit · ff · ad. l. aequifpᷣceptoris · leui s enim eaſtigatõ mgẽis per omiediũ ſubſecutũ imputetur vtriq;ʒ qꝛ licet clericus latroneʒ ſi⸗ 4
aar gſe e n SHul · et · l · ſeet · xxin · q · v · c · · eca fi · a .ð ſen. pere poſſit ut res ſuas recuperet ar · xiin · q · vj · ſli res · et · s · ð depoñ ·

o⸗ Ca . ſonnndid Plnt pulal Fladolint ſbſena SYEL d Nanrd Fniſis .

ci nrime c „) =

bondnd ne mipa Fα
J . 1 de Har A. 4

.₰ τι R NReoq
Vns , 5. . 76 3 Wf
hbe
lkt ſz ℳ ſz ο

. tur Pnia⸗ 3 4
. uũ duplicit. ue tůeg.e · co eſ
ſta. in fi · vñ qñ; Eͤter Grulats biciteanuel, asea .
ber t . ce⸗ ijjs q fi·occi .e· vl. ð de leui frãgi · noꝛ uireide drm g. F. inſpe
2 ut eñ res iſté nec aliquẽ et · ar.· e· ſigm lit er laceraſſz · in ſti s et ꝓpoſit .
iſti tñ ad eeds ns EEH 3 lctene alic aui 5 te nvernil ſuã roezingane igens erſbe ſen er. enn⸗
c · jei⸗ na defendendo non cↄuenioꝛ. a. armis tuert . p e · et ide em̃. ff. de furt · luntate · ad coꝛ e v.
n vero ſua m. viijc · i · et et priam — is pu⸗ u quoq;ʒ · . maleficiũ C voluntat vt · xiiij · q
N = en daieve eneri gerilius iragind 1woita Suut malern ecg deltache eev. q⸗
gi ult. ar otra · s. vñ · vi · · i et · 2.‧11.1. di⸗ latrões . vi. c. j. in fit⸗ ,:
naeekonoarr v i , ator eſſent nocturm ia ex obli⸗ iearen au vered
Sngñ dʒ, et or ſarra lietñ erar occido cuũ eſſen⸗ jer veniens ex obli⸗ o en ſuſtieit v
dr Gnaẽn; ·imo vidꝛ · ꝙ . eda mulier veniense buia ſolus non ſul larez
etinemo vid Rr queda ſ baiulans obu ous mẽ irregula
6 3. Rgkodies⸗ Bne vex, imniſterio' vlerg quo infantulũ bai cuu dat bom lũtas vk eu
36 Been Nodiea. ſie tick ig miniſterio⸗ quo ãa equus rruens nihi adſe ui et J· e c·
i 5 htermetur. a tun ab eans nn ad arbitriu t of I ead ſeſſoꝛe pueril Val ſt Primgſtadail nbnett
. t us oecu . atu u — m C01. i apfbeæ 0ſe 3. 1 2 vemñn 4 3 0tn eE
pont cag vfinerata reme Rudratcrmiaeres fate ſtica dre eeſtevoce mi volun⸗ em or roei
brs Cem r es ſtudeat e tudine eccliaſtica owꝛeint ellanus necvolun⸗ eus eſt. aꝛ lans. xv-q⸗
n bog weittms ne. deramaſce einteremptos eum idẽ e bomſedi vpe rrredrtematena
miteS. E. ñ liceat vi. triuſq; ope inter⸗ opo ˖ tate nec actu h n illici i. e · ul · t.
4 karen Kankatenier trargete vedie ming diuſa rrinrugnanen
N S tolusſe mitebr zat pometvto Eailan peRe oſteiacelelare.. Aanearete e
nun bbatstadnrfl⸗ dedich. dernon emee poſſit o em mem̃ · epil ab u ]) me Feſtre
lit abherod j. q· iij · F. i⸗ edimey u 89. 2 2„7 cepimus ſie dili ieite
emate Dedcan Pnbas aplat Lij. S rnd waler d eur Eie Fururatet
11 e derel Rees IE Pevit ere lenda ru deponẽ Nein cũ feno ĩſ vr dngſe mota ergo
ũ ire · e · c · et · q · i. F. i · ſed : leg coꝛ igi F 15 cit ĩ terr ue⸗ Pp Mrecade ndalum re
ſchen eul ire · e · c· et · min. ſpͤꝛ vole ĩjgulo quo cĩg ta ꝓie ueꝛ ꝗ ſolum ſeand⸗ Arem
o ude p pi i⸗ Wα— 3 endo p „ 9 ſnẽ ireegular
Na di adirni Trbirrera⸗ ebat mwarber te eß „dam iuxyt p̃ter modjeũ ſricris Peer Kdaem derſe
ent ezw, drwig tembora ſet otigit ee adherebat elap Frer oneemoz mueniri potuit le esrto. tua a. DLl ð
Z Re rcw. Rensuand erauit alin fronte niß utem ab eodez ã Wel 1ta. et ita aliud , 3
e 1Wiriuſen oealter it ſa cſ igo:ſovaner eü ille vui ſonis· “ te⸗ ſpuſc; iaj/ 4 Weandred ac. ””M
. eWetriuſq ope· do. ſie u vo eů 5 fuſmus ſacer oteen piſe ſo ſt infam Fue ſecan ⸗
ront eU .ſcz ligan ũ/ poſtmodũ voe ſſ a eò imus ſace ircũſpexiſſet ſol impoꝛtat Fue ſcar
les Ka. ſe. ddene ſar⸗ tulũ/p ſauz iu vixiſſʒ . Kuin PA a circũſpexi lus imp ſa qꝛ in⸗
dea Se⸗ ſfe te3 ⸗ unHo sd egrauioꝛi ut ceret n aijd eſſet ẽca e 2 a e gen⸗
in kat itut a ie tatis ar. aluiſſz a vuiner⸗ pcuſſus viaz cite an alſqde ircũſpexit aſſe Zm t h. ſed vbi gra
ſor itat ſicut a t · ei c· ꝓx Lalun firmitate p ellus. ᷓ qð diligeter Srci oxi dene tionem vt H. ſt nõ indi
. E· Pl vͤ̈rũ ·e iſe ⸗ it muir jg m reflus ¶q8 di 2D t alique 15 ſcandalum e atet
etei 5.5. Pib dediſſe dieitn ſe carms mg ruit ſed ꝙ vidiſſet i ue ſe atio vt pat
önͤi .- oꝛte ofilio Redt eſt vniu vtzꝝ oecahone uit . ad te igiẽ rem dabet Lit r · cõtra · s· de co
fic .l· di⸗ ſs vñ 15 ina vero jum habet᷑ gauit · .J. ſro⸗ ita ſe hab⸗ bie · a . t mulie · tua · v
m er. ericue i ar. n⸗ deceſſiſſzʒ da nweomeg rraez Tacg edir adal vhede ſandalu ſesten
nſort vel ſuggeſtione. . ke diſ duximus rñde us niſ circa eu Zta iaboꝛet in A tio non eſt cõtra
vel ſugge g.· . c· ri · re dil du ſtã debeamus mm eirea ta laboꝛet inf⸗ urs alon vtrũch re
Fan Vo re s. E indub — mii⸗ =è Efirtebaovnda:
erid mim k-⸗ daͤnu dodiſe vid:· cñ E tutioꝛẽ vt in ſa⸗ mia ꝙ deficiete⸗ purgatözi eree I
dat ff. ad.l⸗ elige oꝛatovt in teat eivs canonicã pi 5 r .
onde⸗ m ſtudeat . ei· . gẽ p̃ſbᷣro mem iſtret miun⸗ teat eið canor pmitt atis exe⸗
· di · ſtude dit · S. pe e pioromem ſtret miu teatense⸗ re pmittatis
acqui ð ſie: nihi oꝛdim 2: eti po diei ipr E 8. Td n 8§
an ru winar. Aat pentenaogrusti bt. qui =
er · de ſuin am dedit. ſe ; timmondb alia ¶biſunti is:t. F. accepimꝰ/
hutnr u pmquã cã ff: oeedeyvtin ille ex a biſuntit t· f. accepim⸗
Pmqu mota ris 9e ero nie ex an Xelitteris:t.F.a
lepot 5 vider mire abebat⸗ ſit ↄotentꝰ. Si vero it ſi⸗ EIlitterist· onen
ea c . abebat⸗ . oter AX õchus ad dep .
ſidin loẽ · qui en habt ids ſi⸗ ſtate obierit pe fficia ꝙ quida moõcht a ſöſeꝛ
eß fit in kieet Je exbi ta ſi aio infirmi lit s diuina ome⸗ capanili campana! 0
iniſe ſdetur m remota ſi 31 cut erat ſolitus iij · ep̃o lu da de capam it ipo m
n nezdi hoe eatvelnino int orr NoeeI. Sos. uiẽſ.qꝛ lignum coꝛru u pꝛel.
nß⸗ nocẽdi ho e· pᷣſ br rare ilius a. (goñ. uieſ/ ueru oppꝛel⸗ hus
erf ndiniSetua-s. e deſe⸗ miſ Bectus lbilus ſuit⸗ cu htn uente quendam Fircaem. · X lis. ſim aranunn
Ti eha necandi · faz- cappellanꝰ oienis gra⸗ ſit oecidit/ . rom meckfn. e genon⸗ et
un tareben heer louſter adan eawedsdt aſp aun monachus rwllem er nioeo len er
ſen mihar areed f deſen⸗ ur vtomeded ũ queʒ am agebat e anſre nõ [CErederet. vel ſerede
mnͦ lericꝰ. · de ſ. uaret! . rete qu E- liquem tr „ iquem tranſire
ſefi enaſiſit e lũtate · qꝛ ius iqtulũ excitaretequ be⸗ per quem alique ſtere / bat alique ca⸗
. 2 ictuin exettar i cu pPer quem ibidem exi aliquem eſſe ante ca⸗
— j. C. . e ere die ve⸗ uit caue c
ſerlte 6 enend nor ſredir E nutriebat patvnjaſ Pt . re deret c de oſuetu „ ſum clama i. duo.
D ĩ fi⸗/ ne nõ pareret haben ſeiui vel etiã illu moſcitur lti · et · · di ·
ligtit mo bhabet m. l.· vna ĩ fi no par „7A iböa . vele . . dmo er. e.c. v ſi puta⸗
guon Bice mol grete coꝛrert ſeftorig arbitrlũ ſalt naret im⸗ nire quãdo Seeiapramt et . a racqſf buchem⸗
ſin lriatri rt ito dten ſer tſie vt eiug innſeqe, mouiſſe ſatis Petleree oꝛdies Aiſli Fn pt verbo
ang adhi buit di San⸗ nõ te⸗ 4 etũ franapim! uit · cũq; fra monaſter 1 de epo paduano rum quebe s m
end, nese feẽ · h ſbi fem 13 de reno equ. inanter pꝛineipi Mine
boct n Hubſe⸗n e Rsm e en curreret feſt m debuit. ead unſtiin sege⸗ vip
ſpõ iuuems. et 3,. a ·8 H iligentiam qua im ali bi poſſet ſine diſ 6 puidit / ·e · vi
— ſpõ m. ij ce ceepn * te⸗ hibuit di Rentanagme en uideri nõ pñt n⸗ HPundt
loziſ aiaer nialidiergote⸗ bia certa non ¶Preſerti⸗ tuitos caſus qᷣ p
nin necertäer dimitte ned iguis et in re di eo em facto tar non dz & fo⸗
emere nee . · di . vij · re. i tein ambig . c· vlti· im .im k· .ci r
nonn n vaſeien in dzrakarera eraine inf .
quisp ſentẽtia · xj . q · inj Siecturis. ff· de
ſreͤ pot forri eſ nõ eſt loeus cõie .
denn qað finitũ e ðUððB
44
W
n
6

nied

Sam ſaſi ehono al ouc n Hdennl,;

„*

” imp onilo⸗ et te⸗ nõ adkuit e oee idendi volunta 6.
— b¶ Scluiſſe et · quia ſi ſciret nõ fuiſſet abſq; culpa cũ ſciret ſe non
ſufficẽ ad eius retentõezʒ. ff · ad · · ac quik · idẽ iuris · Si · cum aff ectare
quiſq; nõ debeat m quo mtelligit vel mtelligẽ debet mlirmitatẽ ſi u
am alns piculoſam fut urã vt ibi ðꝛ · i ſti · e. ti · ꝓ. impetu c · v· ſ et ſi.
et · .: e· dilectus · ar· hic em leuiſſima culpa facit hominẽ irregulareʒ

sS.· e·cõti ne bat᷑. c ¶ Si eſt ita . ̊ qualiter ↄſtabit de hoc qꝛ foꝛſitã

ſolus erat ob dekectũ p⸗
batõms ꝓ iuramtũ ꝗꝓpꝛi
um faciet fidem qꝛ ſoluʒ
deu habet vltoꝛẽ· C· de
ro· cre⸗. ij ·c peipuee cum
cõſciet ia alicuiꝰ qrit ſta.
tur iur amento ipus · de
ſen · ex · ſ i veroen et . S 6. de
teſ · pñtiũ · et · S excep.
paſtoꝛalis · et · S· qui ma·
accu · pñt · eũ tua. a· xxxi
