te ꝓcedenseßo vel ingreſſuʒ
eccleſie vel ſacerdotale offici⸗
um interdicatà etiã terrã i⸗
lius que ad iuriſdictõeʒ ſuaʒ
pertinet / ſpaliter ĩterdcõ ſup⸗
ponat / dez eboꝛaceñ · at epᷣo
et epo ouentreneñ ˖·
Xpte R.· nobᷣ innotuit
q cũ ad te frateꝛ ouẽtrẽ · nẽ̃aſ
lras impetraue rit / ut ei atð ·
quem ĩ eccia tua pᷣmo vacare
otingẽt ſaſſignares/R alias
adte frater eboꝛaceñ · impe⸗
trauit nulla ð poꝛibʒ habita
mentõeut ſi auũculꝰ ſuꝰ atdi⸗

*νuαim ei faceres aſſig nari &Æα

4

igit᷑ ſ me moꝛes fuiſſemꝰ nos
ꝓ pꝛedicto · N. ſas direxiſſe
ꝓ aduerſario nullatenꝰ ſcrip⸗
ſiſſemꝰ im · q:pꝛefatoſ.archi⸗
diac · ipius eccie/ſi vacat non
obſtãtibꝰ poſterioribus lis
aſſignetis dẽ eboꝛaceñ · at᷑⸗
xpte tua · et · (epo ·
A q · t · t· ſi qñ iudici de⸗
legato expediat foꝛmam ſibi

q̃ in frau · ereð · in fraudẽ · ar. ↄ· ff.q̃ m frauexe· ſi pignꝰ· R ñ: ̊ di⸗

tio ommo ſoluit ↄtra · id eſt ſine aliqᷓ ↄdicõne · Itẽ pone ꝙ limpk re
nunciet · ſz m animo hʒ vt ei det᷑ alias nõ renunciaturus. viðr ꝙ ſimo

nia omittat᷑.ſola em volũtate omittitur ſ

ꝓmittit .de vſur · oſuluit · et · i · q · i · qui ſtudet · ſed ſecꝰ m himomacs
qꝛ pꝛo hibita ·ſecus m ꝓhibitis qꝛ ſimonmiaca. ꝓhibita quia ſmonia
ea fũt illa que m veteri teſtõ nouoqʒ ſimomaca erant m ſui natura ut

quãtũ ad cãm illã qᷓ.ð of.
oꝛð · paſtoꝛał.tẽ arx · ꝙ pa
pa pt᷑ ligari ab ĩſſo cui pee
cata ſua ↄfitet᷑ · ij · q · v. mã
g (Si ep̃s · eu (daſtis ·
jus cã omiſſa ẽ delegato
et ita ẽ de iuriſvictõe dele
gati quãtũ ãd cãm illam·
¶ Perſona · cuiꝰ cã nõ ẽ
delegato cõmiſſa tñ ſi iu⸗
riſvictõnez delegati impe
diat · delegatus pt illũ pu
mre ut h 8ꝛ · et . s · e · c· i ·
¶ De iuriſvictõe · quia ex
tali delegatõne fit de ſua
juriſvictõe cuius cauſa eſt
delegato omiſſa⸗·—
k ( Compelli · cũ ha beat
juriſtictõnem m illũ alias
nulla eſſet delegatio talis
3j. e · ex lẽis · a. ff. ð of · eiꝰ
cui mã eſt iuriſditc · l· ul · m
fi et ẽ nõbile qꝛ defertur
maioribus ĩ penis mfeꝛen
dis gpt digtatem ↄ bẽs
.ð ſta·re · ea q̃ · · Rñ· ſ¶⸗
verv ẽ ꝙ ab micio ẽ defe
¶¶ Officiũ · qñ ſie (rẽdũ.
ſpea lia interdicũt᷑ · alia nõ
ſpecialia pt exercere · s· de
eoꝛ. vici · c· ſigfic auit· ſecꝰ
ſi eſſet ſimpliciter ab offi⸗
cio ſuſpenſus · ··
m Vpẽalit᷑. H fit eũ eõs
ſuo noie ↄuenitur aẽ ar
ꝙ alius ꝓ delicto alteriꝰ
punit᷑ · ſt ez ar · ꝓ delicko
vnius totaʒ tert am ſupo
ni int deõ · 8. de poſtu · ad

—

B. et ꝗ.de ſpõ · nõ ẽ nobis

7 pte. om̃ino id eſt
fine aliqua pactione
eondicione vel modo
o(¶Dimittẽ · viðꝛ ꝙ talis
renũciatio ſfimomaca fuͤſt
qꝛ q̃ ᷣmittit dat · vij· q · in
tha et ꝗj.de teſti · vomẽs. ¶
ff.de calũ · qñ etiã · et · ff·

ẽ vſura que ſola voluntate

vendere ſacra vt p̃deõ · e · qui ſtudet · et · e · ſicut eunuchus Simoniaca

qꝛ ꝓhihita ſunt illa que per oſtõem eccie

facta ſunt ſimoniaca qua/

le eſt Heet etiã paſtũ dare poſt receptõem m canonicũ · et mn iſtis nõ
luffieit ſola voluntas nec malijs dũ tñ ſit ↄotenta ſuis terminis quod
de vſura ðꝛ non nocet · qꝛ vſure m vtroqʒ teſtõ ꝓhibite fũt vmẽ ·
p¶ſõ obſtãtibz · ar · otra.s· de hꝛ p. c:· ibi ſpãle derogat gnali · H
h pᷣme vidõt᷑ gũales et ſcðe ſpãles q de vno ſpãli bñficio faciut mẽti
onẽ et tñ nõ valẽt hſcde · ſʒ h veritate mſpecta ſpeci ales fũt tam pᷣme
ſcdᷣe qꝛ pᷣme tm̃ ad vnũ bnficiũ reſtñgunt᷑ſed hodie m lẽis ꝓ bñiᷣ
is obtinendis ille ſole pualent qᷓ pmo ptantur. S. de h pc. capitu
lum ſcẽ erucis · et õᷣm ̊ ↄcoꝛdat cu illa.qꝛ pᷣme pᷣmo fuerũt pñtate a⁊
epᷣo loci ̊ mãdabat᷑ ꝗ.de ap · ut debitꝰ de hac materia dictum fuit ·
de he p · · i · dic ut ibi. e=biles · ar · ꝙ magis eſt ꝓcedendum ßm ſuris

pte tua.rõna⸗

eſt foꝛma h̊ᷣ pti ſi non ↄtradicat ĩuri · ſi vero cõtradicat ſecus ẽ · . de
cLta. et qua · eam te · et hoc veꝛv eſt niſ papa ex certa ſcĩa cõtra · mã det
tuc em eſt obediẽdũ · a ſi duru ſit mandatũ · c · di · otra moꝛẽ · et · xix · d·

oꝛdmem ẽ m formam he pti· ſic.s · de R p· “H
Aeãm que mter · ſed otra · s· de H p· eum dilecta. So. ſp ſequ da

e

ſie

1

N I1
4

N=

ſvori
ſ
ho
dedee
llen⸗
nĩ
ſſi

iſpe
i
e⸗
niug

den
ſ

Abent
jalis
talis
gi⸗
ll.m
rtur
fenen

Ca 11*

dS⸗

Nid
ee
id
aluti
,5de
tſ
boft

eſe⸗

e

ſter⸗
licho

po
1 ad

i ⸗

ſdet

orr

0

Ptit

feg
mes
ef⸗
bd

Gn
Untert
onna
inond
turt
wfin
an/

ſſtt.

ce

e 3 — 1 E„ανe5æ)w α4
E—α απια ANν½ oV E/ j eunren
„ W R„ XAARXuuðNορG
₰.☚re p= &NNα * 1/

äl oſſo GR
al 2 4 “

m memoriã · et ille qui recipit legitias exeeptõnes ̊m ius facẽ intelli
gSit᷑ ad qð eẽ tenet᷑ · s· de eta· et qli:accepimus ·i fi. Itẽ ar· ꝙ ſi ↄpꝛo
miſiſti in aliquẽ ut ſtares mãdato ſuo mtelligendũ ẽ de boneſto ꝗ.de
iureiub. vemẽs · et · e · qumtauallis · pape talẽ fuiſſe et volũtatẽ· ali
2 41 Nulle · ſupple · et oſtet mtẽtõez⸗ as em̃ nõ obſtãte tali gnalitate
rõnabiles exceptões recipi debẽt · arꝗ.. de reſti · ſpo · audita · ar. ff · de
pigno · obligatõe · C· q res pi· ob.poſl.i.et·ff· de pecuł.l.qͥ peculij

–

. (O d 02
F2* Go Qν HX „ RRKRE& Oed 2AR
ESt
£☛

oα ρ
DXν πάſ αμπ☚nuſde. AE. LES αt .

XKνα N£ροα⁰αμ e ααπMWα ¾ xH P? 6 Go⸗ Hao

vtiliꝰ ẽ dz accipe· ff. de iudi. R qͥ intentõe · et. ff · de iudi · ſolemus. a
‚C. de odi · inde. ſi qs buũ · H̊ vidi de facto · ſatis ptʒ ꝙ ille quẽ ele⸗
Serit actoꝛ erit iudex · qꝛ de illo ſenſit cuʒ impetrauit ir̃as · ff. de vᷣ·

de le. i · R qs · . l inter duos · et ſi ꝗs intentõne ambigua vſus ẽ qð ei

ob.int ſtipulãtẽ· ̊ ſi ↄni ↄſenſu ptiũ ptes ocoꝛdaſſent et oſenſiſſent

nõ diſtinguẽdo de q qd erit cũ mõ dicat actor ð vno et red de altero
nec pt᷑ oſtare de q intellexerũt · qꝛ nõ ↄocoꝛdãt · H dicẽ poſſum qð il⸗

h cũ ſpecialit enumerãt᷑ a

diẽ nõ obſtãte tali gnᷣali/
tate vel tali exceptõe illas

nõ recipiet iudex · ar · ff · ſi

s cau · ſʒ et ſi · queñtum
bᷣ ¶ Credimꝰ. vnquã · ar ·
ẽ · n· q: vjj · latoꝛ· et. xxj·
q·ij· placuit.vↄtra · xxvij·
ꝗ· i · ſ homo eſſes. So.in

Ot rarijs notumerat pape
factuʒ ip̃m · a qꝛ illa talia
ſut vbi locũ ñ hʒ exceptio
vel excuſatõ. tẽ ar. o· C.
de decut · exemplo · li · x· ſz
ibi ſi cauſa fuit nototia.
Voniaz abbas. Ca.
efult ↄmiſſa duobz
abbatibzʒz ſeʒ abbati leice⸗
ſtrie et abbati vmceſtrie
non exp̃ſſis ꝓprijs nomini
bus et ambo citauerũt p⸗
tes a bbate vmceeſtrtie tan
dem moꝛtuo et altero fub
ſtituto abbas leiceſtrie ꝓ

ceſſit poſtea cum abbate

vmceſtrie ſubſtituto a tu
lerunt ſniam et dñs papa
Ofirmauit illam · vel põt
poni caſus ꝙ abbas leice
ſtrie ſolus citauit moꝛtuo
coniudice fuo · qꝛ ſub illa
forma ꝙ ſi ambo non po⸗
teritis ⁊c.a poſtea altero

ſubſtituto eum eo ꝓceſſit

et quod bene potuit a hoe
potiuſ coneordat litere vt
patet in pꝛmeipio

d ¶Preflyit. et etiaz ſe ol9

potuit p̃figẽ altero mor
tuo hi cõtinebatur in Irñis
ꝙ ſi ambo nõ poteritis ⁊c
quia tũc eytitit ↄditio: nee
ꝓpterea expirauit manda
tum quãtũ ad illum dekũ /
ũ ſʒ ſtatim altero fubſti
tuto et ofirmato ambo ꝓp
cedere debẽt ˖ qꝛ tpale fu⸗
it ĩpedimentũ . C.· de cur·

ſtatutã ſeruare · dʒ tñ rõnabi⸗
les exceptões admittẽ et ĩcã

iu, ſuris equitatẽ ꝓcedẽ niñ

expmatur in iris nris ꝙ nulle

debeãt exceptõnes admitti⸗

qð nec nos nec añceſſores no

ſtros credimꝰ vn exp̃ſſiſſe ·

dem abbati a ↄuentui ma⸗
ioꝛis monaſteri /·½
Vomã abbas leiceſtrie

qſu
diẽ ad agẽdũ p̃fixu abbateʒ
vinceſtrie ð nouo ſubſtitutũ
judici Pᷣmoꝛtuo illi mandato
nr̃o porrecto⸗qꝛ ſub expᷣſſs

noĩbꝰ locoꝝ a nõ pſonaꝝ cõ⸗

miſſo emanauit ſibi ſociũ in
cauſe cognitõe adiunxit no
ſnĩaʒ illoꝝ ſic eſt iuſta ratã a
firmã habemus dem
¶ Vp eo wro ꝙ ſubiungẽ
voluiſtiſ ð pñtatõe pᷣſbꝛi in⸗
ter alids qõne ſuboꝛta cãm
otigerit delegari alicui ſub
hac foꝛma ut ſioſtiterit ius ð
q̊ agit᷑ ad ꝑtem alterut rã pꝑti⸗
nere ad pñtatõeʒ eiuſt ð pſo⸗
na idonea oꝛdinet ecciaʒ ap ·
reian liceat deleg ato iudici
inſcio dyoẽ · ep̃o aĩdyacono
vel atp̃ſbꝛo reclamãte pñta⸗
tum ſibi clericũ ĩ poſſeſſfoneʒ

fucceſſoꝛ p᷑ ↄgnoſcẽ · vñ potuit ↄognoſcẽ

fur·l. en⸗„tñ ecce ꝙ it 9
e (Shoſt⸗ p̃deceſſor etiaz delegatus de hoc verd eſt qñ ꝓriũ no
men m ir̃is non ſit expᷣſſum.qꝛ ꝓ vna ꝓſona mtelligunt᷑·qꝛ digmtas

non morit᷑ · ſz ſi

riũ nomẽ in lris fuerit expᷣſſum qꝛ tũc ↄmiſſio facta

fuit pſone ſucceſſoꝛ nõ cognoſcet et ̊ eſt rõ· qꝛ vt dixi digtas nunq;

perit · indiuidia vero quon die pereunt · ff · de le · i. · iin · ſi quis m fudr
ſed vider ꝙ idẽ ſit et ſi non exrpᷣmatur ꝓprium nomen . ff · de lib· et po

ſcepto madato nĩo ptibʒ

ecẽie mittẽ/ꝛ anſi at᷑p̃ſpꝛ vel
ardyac · velepᷣusad quẽ inſti⸗

tutiopertinet apellauerit eo⸗

—

ſit appellatõibꝰ deferẽdũ
oc tuã volumꝰ diſcretõeʒ
tenẽ ꝙ iz qõneʒ qᷓ de pñtatõe
vertitur ap · re · omittamꝰ ali⸗
cui terminãdã/nõ tñ ẽ nẽe in⸗
tentionis dioð · epᷣo vel archi⸗

pBfbᷣꝛo vel archidyaẽ · piudicei⸗

um gñareiideoq; pñtandꝰ ẽ
illq mſtituendꝰ fuerit/ et te⸗
nebit eoꝝ apiſñ̃ videntes iuri
ſuo detrahi duxerint apellã⸗
du/qꝛ non illis ſʒ partibꝰ ĩter
as ca omiſſa ẽ ap · remedium
ẽ ſublatum/ dem
Auſam mrimonij/qᷓ int
mulierẽ et blachariũ agi
tari dinoſcit᷑ foꝛoliuieñ· et va⸗
pieñ · ep̃ᷣis nos memĩmꝰ omi
ſiſſe qbꝰ eã viro reſtitui man⸗
dãtib uir mulieꝛẽ eruciatibʒ
a flagellis adeo affecit ꝙ in⸗
uita coactaint᷑ ſea viꝝ ſuũ
ofeſſa e parẽtelaʒ/fcqʒ factũ
E¶ꝙ ad iudiciũ vnius eoꝝ di⸗
miſit eande et · Di · v· M⸗
q·ſñi mueneritis ꝙ pᷣfatus · b·

dictã Iad iudiclum ſolumo⸗

do alt erius p̃dictoꝛ aſe ſepa⸗
raſſet/quia cum cauſa duobʒ

le ſit iudex cui lrẽ̃e füt pᷣmo

pñtate.s· de HRe p· capitu

lũ ſcẽ crucis · et . de ap · ut
debits. ñi eſſz imul pta⸗

tio facta tunc qui dignio:

eſt ſed ſi eſſent eqliter di⸗
gni ſoꝛte dirimat · ff · ð iu
di ·˖ ſed eum ambo · a · xxxvj
q· nj.ſors non eſt.
¶ Viẽ eſt iuſta · hec vo ba

cũ ponũt᷑ m ofirmatõibꝰ

cõd icionaliter intelligunt

· de ꝓfir · uti. uel muti · ex

ammata · et . de ocel · pꝛe
ben . qꝛ diuerſitatem · ſecꝰ

ſi ponant᷑ m puilegio· qt
puilegiũ eſt lex puata iij.
di · puilegia · et Ppuilegium
dz aliquid ponẽ· ð v;
ſigeabbate · et.· de puik. i

bijs.a ſic ponunt᷑ ĩ ſenten
tijs qᷓs papa ex certa ſcia

oꝓfirmat ut hic
p eo · inter aliqs ·
u ſe dicunt patronos:
p¶ Jus.· ſcʒ pñtatõneʒ vt
Oꝛdmet · H . S. dixt.
w ba ambiguitateʒ otinẽ
videt᷑ · vñ juder eredebat

ip̃e mſtituẽ poſſzʒz cleri⸗
cũ pñtandũ qð nõ ẽ veꝛð.

vñ eypone oꝛdmet . i · ꝓnũ
ciet oꝛdmãdã ecẽiaz ad p
ſentatõez illiꝰ qui obtinet
jus pronatus ad ſe ꝓptinẽ.

e

R

* Lo Kel

N 6 L —

9 X H—„ρα cX M„πWKαK.HGο α☚ T rA—ν. E =
„α α e. ð Fear⸗ ₰n ee R H he

euX.αν⅞d. G

E—

XN

e / . Q.

2

Aαα νινμe

„ oαα M
E G. ððẽ

X&ι

.α

tñ ſ epᷣs archið · vel archi

vſſr cõſentiret de legato

valeret eius inſtitutio
k Liceat prima q̃ſtio.
¶ An ſi aĩ p̃ᷣſr · ſeda qõ·
m ¶ Archidiacon?ꝰ .ar · q
aĩdiaconus vel etiamar⸗
chipᷣſᷣr p᷑ omittẽ curam
aĩaꝝx · ſʒ toc ẽ qñ ab ep̃o
eſt eis ſpãliter conceſſum
s · de of · archið · cu ſatis ·
vel cũ alias i̊ obtinent de

VMV .. Aſuetudine · ar. s. de elec.
dudum. i · et ·s · de of · archið. dilecto · et ꝗ. de excel · pꝛela.ad hoe ·

* tentoms ar. Puilegia R pti et alia ↄſſa ad ea tm extendi de qᷓ

bus cogitatum ẽ.· ff · de pac. tres fr̃es · ff · de trãſac · eũ aquiliana et ita
mtẽetio mãdatis ↄhderãda ẽ qᷓ. de reſti . ſpo · audita · et j. de p ben. cuz
cam · et · c · ul· Itẽ ar· ꝙ iuri nulliꝰ imtẽdit ᷣpa derogare · xxij ·q. ij · pri

ℳ-

mũ ꝗj.de ol · oꝛd. lz· et q

de deẽ ; ex multiplici. et · s. de he p· ad aures
o ¶Alis ſcʒ eo archidᷣ. vel archip̃ſbᷣro Pad ires

ſtu. nomiatim.ar·Iʒ nõ ẽ ꝓpriũ no men ſʒ ſingulare ut fenix·et appella
tiuum· ſifr et ſi elcũs ſit loco pᷣmoꝛtui ĩdeʒ eſt qꝛ idem dʒ cognoſcẽ vt
pdeceſſor · ff· de iudi. mortuo iudice. et m aut · vt nulli iudi. S. et H iju⸗
emus · coll. ix · ſʒ viðꝛ ꝙ etiã ſi expᷣſſum nõ ſit nomen digtatis ꝙ ſue
ceſſoꝛ adhuc ↄgnoſcẽ poſſit · ar.f.de odi · et demon ·l· filia. S.titia et
ff · S lib · et poſtu · l. placet · et · l. ſeqñ · et ar. ff · de ãnuis leg · l. ãnua· .

i. ſz illud teſtatoꝛ voluit · ſʒ pone ꝙ plures aĩ diacom fuũt m aliꝗᷓ eccta

ficut fut m eccia ꝓiſieñ· et papa mandat archið · piſieñ · ſine addicõne
ꝓprij noĩs vel cognomims ita ꝙ nõ apparet de q ſenſerit cũ plures
hint archidᷣ. quis & erit iudex · viðꝛ ꝙ millus · qꝛ duo dati füt tutoꝛes
eiuſvem noĩs nec apparet ð quo ſenſerit teſtatoꝛ neuter erxit tutoꝛ · ff
de teſta · tu. duo ſunt tieij· et ſi teſtatoꝛ dicat eyher edo filium meũ cuz

plures ha beat nomine ꝓprio non exp̃ſſo nullus eſt exberedatus · ff. S

lib:et poſtu · · nommatim et ſi non apparet quis heres inſtitutꝰ ſit
inſtõ non valet · ff. de hereð · inſti · l · in tpỹs · S. quotiẽs · et · ff · de re · du.
ñ fuerit · SF. Item R pluribus · et. ff · de manu ·teſt · cũ pluribz · ſʒ vider
ꝙ ille ſit judex quem impet ratoꝛ elegerit ſicut ſi iter duos dubitetur
de eodem legato cui potius dari debeat heres eligere dz eui ſoluat ·

p ¶ Int⸗

¶ Ad iudiciũ et male qꝛ non erat ibi poſñita ĩ

p ¶ Teonebit · et ita dz differri executio ſnĩe ſi ꝓ eam alicui piudiĩcium

gnat᷑ j·de re ĩudi · eũ ſup otroũſia· et veꝛꝛ ẽ mſi pᷣſũptio ſit mncontra
rium ꝙ malicioſe appellet᷑ ſẽ otĩgit in reſtiqᷓ.de m mteg · reſti · ſuſci

tata- equas · et ſta iʒ appellatio ſit remota in it̃is nlominus pñnt

appellare omes quoꝛ mtereſt · ij· q· vj · nõ ſolẽt · Itẽ nota
ꝙ omes pñt ſe opponẽ q̊s negociũ tã git iʒ de illis nõ fiat mentio· et
fũt admittẽdi alias non tenẽt appellatio ĩterpoſita ꝑ eos Item ar · ꝙ
iuriſvicto extenditur ad eos de quibz nõ eſt cogitatũ · de hoe diri · ·
e qꝛ queſitũ · Itẽ ar:ꝙ res miter alios acta non nocet alijsjqᷓ de re iu
di · ꝙuis · ubi de hoe tractatur et ↄopetentius ibi ponitur ẽ hic
Auſam mĩr̃imonij· inuita· et io this ofeſſio pᷣiudicare nõ dʒ·xxxj·
Nq.j· lothariꝰ. et · xv· q · vj ·c · i· et ſi etiã ſpõte h ofitereẽ ꝓpt vni äcõ
feſmonẽ vel eẽ ãboꝛ mrimoniũ ſepari nõ dʒ qꝛ ſepe ad inuicẽ collude

rentꝗ· de eo qͥ cogno · oſang.· ux · ſue · ſup eo · et. xxxv· q· vj · F. ult. Itẽ ſi

ambo ↄfit eant̃ et fama publica ↄſentit tune pñt ſeparari: xxxv.q· vj⸗
ſi duo quidã tñ t intelligũt illum canonem· Fhodie non teneret
¶ Csfeſſa · eorã vno iudice tm cũ tůs ofeſſio⸗ ela clła: ꝙ ſi non oẽa
is Ec· vel aliter ſe

OrrDo

△

5ÆX GE.

B £ vvfalevte ðèð A P ce Hν S ονν νELP.α⅓ / 2
. 7 . X

9₰— W
G& S A Ronh, — X “Sõl
oeN„ WSE o a. 4
Fox ☚ ₰ Rh J XDWXρα⁰

NS X

(olumõ ar · ꝙ vb

Hec AN X ANNνX οα d ye

e 2/— πR Aa Ja rov M„
μX . ν9 „

* MμαRνι. SS X 6 2 —R = 4 . CN ℳ½ oνR.

Ereratorie ñ excuſauit ꝓñtia deſiderat᷑ qð in eoꝛd abſenna
ĩͤ agit᷑ nõ tʒ · lxiij · di · obeuntibz et · s· de elec ·
cum in veteri · a. C· de teſta · ſi vnd. et · lxvj · di · ꝓporro . et · lxvin · di · coꝛ
epi · et · ff. de trãſac · cũ hij · F. ſ p̃toꝛ · et. ff · S re ĩudi · duo ex tribꝰ· a · C
de aduo · fila · l· ul · et · f. ð iurł · fiſci · ſi fiſeus · ar · oẽ · lxiij · di · c· · et· ij· et

pñtia alicuiꝰ quãtũ ad neceſſitatẽ· et ſic vera ẽ pma Hᷣ ica ut Het 6*

de elec · ꝙ ſiẽ · et · c · venera

bilẽ. Itẽ quãtũ ad honeſta
tem vel vtilitatem et talis
abſentia non viciat qð fa⸗
Kum eſt ut m otrarijs · et
xxxij ·qij · honoranturx·
b ¶ Vmus· ꝗᷣ d iuris ſit qñ

judices oꝛd marn vel dele
gati vł arbitn ferut diuer

las ſnĩas ðꝛ ꝗ..ð re iudi. c·
ul. et ibi dicet de H. ſi /οι

ſint duo ſudices et alter ſi
ne altero pꝛocedat non tz
ſnia ut h̊ ſiue etiã plures.

et aliq abſente ꝓnũciant ·
f · de re iudi · duo ex tribz

c ¶ Mecipiat · ſicꝗ· de reſti⸗
ſpoł.ex ↄoqõne ar. o q̊.ð

oꝛ · cog· ſtell eximꝰ · HBam
illa:ex oq̃ ſtione · poſſeſſo
rio agit᷑ · et ideo cũ cã ſpo
diat õnis ſit puilegiata illa
ſp pᷣmo eſt tractãda et cõ

uentus ſup ſpoliatõe reeõ
uenire ſpoliatũ non pt m⸗

ſi de alia ſpoliatõeꝗᷓ.& oꝛ·
cog· ſup ſpoliatõe.facta
vo veſtitutõe poſtea cog
noſcatur de gprietate ſecz
de cã mẽimonn illa · mtel⸗
leximꝰ.loquitur m petito
rio. ſz R meõtinẽt iſte vel
let ꝓbare oſanguimtatẽ
maxylſme m Fdu mdiſpẽſa
bili reſtitutio differt öm
tenoꝛem illius decrxe j. de
reſti · ſpo· l̃asalias ſp fa

cienda eſt reſtitutio
Aulam que· dñg axr·

hſt hic euidẽs ꝙ rõ⸗
na bilis eſt cã ſuſpitionis
ſ iudex eſt dñs aduerſarn

ar. ij · q· v·accuſatoꝛes · et

yj · q · ij · quatuoꝛ. et. .. e ·
můlinuante · et idẽ eſſet ſi ju

dex eſſʒz vaſallus impetrã

tis · ar · xxi · q; v · de forma
aꝗ· ut li nõ ot · acce dens.
Itẽ ſi eſſʒ oſangumeꝰ vel

Muocatꝰ extiterit ĩ ea dẽ

cauſa ꝓ ipᷣojj.de ap · poſtremo · i

teneris

cõmittit᷑ ſnia vmius nõ tenet
ipᷣmut eande mulierẽ ſic vxo⸗
rem ſuaz benigne recipiat et

maritali affectione ptractet

monitõe pᷣmiſſa cog atis: ſi qꝗᷣ

tñ aparuerint qui poſtꝙ ab
eo receptafuit / mrimomůu ip⸗
ſoꝝ velint et legitime poſſint

impetè cãʒ audiatis afine ca⸗

nonico terminetis ¶ dẽ win
gSoꝝ · et oxoñ · epis et abbati

27, 1
Auſam qᷓ inter. et. .
natiuitate agate mtit᷑ vobis

fres ep̃i a lũdoñ · ẽo onmſimꝰ

terminãdãſwu qm idẽ · · pfa
tum lundoñ · ẽm habebat ſu⸗
ſpectũ ꝓ eo ꝙ dñsẽ pᷣdicti · h⸗
ipm amouendumet te fili ab⸗

bas loco ip̃ius duximꝰ ſubꝛo⸗

gandum; I dem
Vm te oſulente et · ñ

ſup ca qᷓ tibi exnra delegatio-
neomittitka perſea

cis vna vel pluribʒ qbʒ ut p⸗
cas laboꝛibʒ ꝓptiũ et expenſis
og nitõeʒ ipiꝰ cauſe et teſtiũ
examĩatõeʒ ſnĩatibi reſerua⸗
ta omittis/ appellatio fuit int᷑⸗
poſita hmoi ap · intuitu cãm
ipᷣaʒ indiffinita relmquẽ non
ig ¶ ucius iij; cant᷑ ; ar⸗

berfoꝛð.· E

Egt⸗ ij

Pchĩep̃o et eius ſuffrag omnes intereſſe nequiuerint

dẽ videtur ſi habet oflem cãmꝗ⸗j. ð

judi. cam qꝗᷓ inter · ar · op· ad hoc ꝗ· de teſti · pſonas de cã ſuſpicionis
tractabit᷑ qᷓ.e.ſuſpitõms.et ʒ.de aꝑ·cuʒ ſpãli:vñ voſusQuatuoꝛ iſta

m te oſulente·pſonis ecciaſticis:ĩi· ab audientia pſona qui

nmor odiñ dilecho cenſus · Sepe ſolẽt hoĩm rectos puertẽ ſenſus

Sare dz pſonis eccleſiaſticis et non laicis cum laici de talibus cau⸗

maen

. bus cã omiſſa ẽ· et oſt ar· ꝙ delegatus cãm omiſſam ſibi ſubde/

litis ↄteſtatõnem · in aut · de litig · S. oẽm · coll · vin· f.. xrem ra Ha. am

pli us · m canoñ.non ↄſiderat᷑ tm litis ↄt᷑ · ſed ſufficit ſola citatio añ
moꝛte madatoris ad ppetuãdum ̊ᷣ ptũ · vñ citatõe pᷣmiſſa nõ fimtur

mandatũ ꝓ moꝛtẽ mãdantis j·c. ꝓx · a· c. lʒ. ſed ſi citatio non p̃cedat

morꝛtẽ expirat mãdatũ/. de of · deleg · c · ul . S · et · ff. de jurdi · om .· ju⸗

et qꝛ qualiter fiat ↄteſtatio litis habet᷑ ꝗ.dꝛ li· otc· vno Itẽ ficut p li
belli oblatõ ez ppetuat᷑ actio.C· qñ li bel · pñ. da · li. ot · 51. et · Tq-

vj. anterioꝛd·et ſicut res liti
de litig ·˖ m pꝛin · a. C. de liti

„

rivictõem ceptu ẽ negoaum ·

Siona dnn cit 5 libelli oblatõeʒ ut m aut·
Fen gautlitigioſa.eodeʒ mõ ꝓpetuatc᷑ iuril⸗
S Pdicio delegati pꝓ ſolam citationem vt dicunt jura Predickz
Aatũ .ceptii. ideo dicit quiaſi coptũ. qꝛ quãtũ ad ppetuandam iu
ſʒ quãtũ ad li · oteſt · nõ ẽ eeptum · vñ le

ns eceleſiaſtici. s iudicare nõ debeant ꝗj. de iudi. decernimꝰ a deẽ · ſ tã
2 babebis.e- ſuper queſtionũ · eirca pꝛin. et ibi expomtur.
Elartu. Ot eſtata · qð dicit H m leges locũ hʒ ꝙ ſi añ litẽ ↄ?. mo
mandatoꝛ expirat mãdatum ut h̊ &r qꝛ lis non 8: cepta niſi ꝓ

„.

. 7 — a he H —— *W½ —
VElatũ a· Aᷓ/nos itaq; cõ⸗ duo eã nlominus exequãatur ·

PExatnn: R ☚uα½ K.α. e etn Wαραα
Rα△ Ro „⁵. „₰ . rre * 00
õ W△ οπ M GDro EH
õ 2 .RX xV= t p-l dr 4 pe HH
.
NW osca deenn eenn ov να
K A s e rge 66 £ W.αN „Aαπ * Dr . e
Maæ Wα de —. ene wah povNde . ee
gitimas eyceptões pt᷑ oponẽ/vñ fueceſſor impetrãtis poterit duem· *
ri etiã moꝛtuo impetrãte · ar · S. de R p · ſigficauit. u bi de h. et ar · ff. ð
mof · teſta · poſtumꝰ. . ul · C· de dona · ſi delegatio · ff · de iut · o · iudi · a 4
qꝛ·ibi expone agi cepit ꝓ eitatõeʒ ad ̊ ut fadat ad ꝓpohtũ.et ..e. lʒ
etꝗ· de of · leg · . ul. cit qn ſecꝰ eſſʒ ſi eſſet certus et ne gociũ eſſʒ qn
p ¶ Maxie · H bñ di⸗ ceptũ p̃miſſa citatõe · qꝛ pt᷑ ꝓcedẽ · ſ ſi eſſz cer
tus de morte delegãtis ˖ duũ tñ negociũ nõ eſſz aſi ceptu nõ ꝓcedẽt · ·
ideo nõ ptẽ ꝓcedẽ cũ nõdũ 4
ſit certs et negociñi fir qn⸗
. . „2 = 1 ceptu.arx; ↄmſti- manda
lul ·t · x· ſi lis fuit añ p·n · ob⸗ lerecte ibi mnuſt ꝙ ſi ſtu
itũ oteſtat maãdatumi moꝛte ignoꝛans poſt moꝛtẽ cita in
mãdatoꝛis nullatenꝰexpira⸗ ſt pene a dernol⸗
uitiñ o an litis oteſtatõem pol füdi ¶. i. et · ff. ſi cer.· he
deceſſit nõ e iudicibʒ s dele⸗ peta · l eius qui m ꝓuĩcia. m
gauerat ex deleg atõe hĩoi aliud eſt in ꝓeuratore eẽ Ne
S— pcedeédu Vrb anꝰ. ij. . iudicium aliud in iudicio · ne
TP cedẽdũ Vrlt ſi em ꝓcux᷑ · hẽet actionem R
WRRKatu gerim? vſane mandati officium ſuum vi W
oſuluit nos deuotio tuaſan añ Vrerr eene Dannofns .
. 6 „HHe i¶ Keceſſum · no. p̃ fũ
obitũ delegãtis Poſto cita· nenfuris. v iuri mno tendt 2
tõnis edcõllite wo poſt moꝛ⸗ ciare preſunntur qui iuri
rtẽ ot᷑ ñlommus debeat in cã ſe irarlum kar . de te .
„853 atis ſaim⸗ ſti · eu vemſſz · q loquit᷑ de b
P cede deles atus . 7 utx 16 nr hoc eodem egocis et eſt ve
tellig at ap · renüci aſſe q̃ ea ĩ⸗ eiuſoẽ vrbam · etꝗj. de ap · 49
terpoſita ad ꝓducedos teſteſ ſo ſnarudinen. et . de hijſ vt
ite is os domij que ſi · a ma · p · ca · ex oꝛe⸗ tiof
inducia 5 poſtulauſt et d emu vbi de hoc muͤts argumẽ? tutt
ꝓductioni 7 alleg atom rem⸗ ta nuemes · et ꝗ.. de vi · et bar
ciãs atte ſtatões petijt ſoleni⸗ Pocier-vler c de ijut. ti
jcari GR g aſit maui- dñij. impe.l · ij et · ff. de mi »
ter publicari ſus aut nquf. Kei. filſus. f. de mnoſ⸗
t. t·r P cumca upori citact⸗ teſta · ſi exheredatus. et · l· aſ
orne facta negociũu ſit q̃ſ cep⸗ ſi ꝓponas · Si· et. lxinj · di · de
tũ/m axie ſi deleg atꝰ? nõ ſit cum ad rianus 1
cert?9 ð obitu delegãtis pt ¶ Nudemtam p bane
ert, obltu velege Pt X — Recre: nota cautelaz u
dz in ca Peedi tenebitq; q8ð quiĩs ẽ excõĩcatus/et ab d
iuſticia fuit pᷣuia diffimtü In ienkonle kacmet
8 . vo⸗ vel non vult ffaciat litera ſe
ſeð wero caſu viðr 4. re⸗ impetrari fuper aliquo ne .
ceſſüñ vm ea q p̃miſſa ſüt / eũ Socio contra ahum ſuũ ad iſn
q̃ appellauerit oſtiterit ꝓceſ⸗ uerſarium ad amicos iudi te
ſiſſe e leſti · iij · ces et ſic poterit ab eis ab it
2 ſolui vt hic dieet qu
X Rudẽtia t · et · F· quito 1(Kumnto loco · pmaz q⸗ me
loco ſupplicaſ infoꝛmariſutrũ? .“ ſtionẽ habes ⸗ .. de mutu · n
cũ tribʒ cã omittitur ita ꝙ ſi Ppei· e Prudoriã.· ſe dam et u
V tereiã .de ap· ſco requi n
ris quartã hs ꝗj. de tranſ ſe⸗
acti · e. preterea · · ſi
Em. eneat᷑ · ad hãe ãſti⸗ 9
Dons non vſdet papa rñde 2
„ — re · led videtur ꝙ nõ tene b6
atur vemre · s. e · cam mr̃imonij · et . de eo qui mit · in pol · cã rei Puan. eui
cũ ſiẽ · et · ·q. vj. . diffimtia · ᷣ · Item ſi plures· et · ff · de xe iudi. dus rem
ey tribz · ff · de arbi. ſi m tres · et · l. ſe · Ppterea vemret illi duo non poſ “
ſent ꝓcedẽ · a idꝛo nõ eſſʒ otumax lʒz nõ vemret ut · ff. de iudi · nõ viðꝛ tt⸗
et · ff · de pecub · eo tpe · a· ff. de arbi · eũ dies . F. ſ arbiter · p̃terea non ſ⸗
viðꝛ eſſe m moꝛa qͥ ſe p᷑ tueri ꝓ exceptõeʒ.ff.ſñ cer · peta · lcã eſt.ff· ð ſed
vſuris.ſcienduʒ a ꝗᷓ. ut lit᷑ · nõ ↄt᷑ · qm fre quẽter · S. ſ vero aliter · ad fi · ii
et. ff. judicatum ſolui · vir bonus econt ra videtur ꝙ teneatur venire ſe
qm quilibet eoꝝ eſt iudex m ſolidũ cũ ſit res mdiuih bilis·xxiiij · q; i· ſee
loquit᷑.de iux᷑ · pa · c. i · a. ff · de bo. lib· li libertus · in li · et · f· de bu· ſdo
vie · et · C. ð relig· ſi ſpulehꝛv· et· ff. ð reli. vel qð · et · ff· ad · l. fal . l. j· die
Eñ vſufructꝰ · Itẽ vmis ſolꝰ ↄſul ꝓcedẽ pt altero abſente · ff · de of · ſy
Auiſul · l. vna ar. C· de auc · pꝛeſ.l.ul. S. ſancimꝰ· a. ff· de exerelto . · . 6
ſR plures · tñ ille S. ꝓ vtraqʒ pte facit · a ẽ ar· bo· ff. de fideicõ · lib· n le mt⸗
Satario · F. i· a quilibet tenet᷑ ſaltem vemre allegaturꝰ puilegiũ ſuũ den
¶ .de ap · cũ parati · ff · S iudi · ſi quis ex aliena ·a · ff. ſi qs in ius vo · nõ en
ierit · len. i. Re ñ· ad hoc diſtinxit jo. et bñ vtz ſudices ſint oꝛdmarij ue
vel delegati · li ſut oꝛdmarn vno abſente reliqui pñt ꝓcedẽ p ſura q .
ad hoc fut inducta cum quilibet ꝓ ſe in ſolſdũ habeat ſuriſpĩctionem r
m deletzatis vel arbitris ſecus eſt qꝛ vno ablente relſui michil put dee
facẽ nec tʒ qð fit ab eis. . e. cãm mrimonij · aꝗq. e. vno delegatoꝛum de
et j · e. e · ꝓx · et · f · de re iudi . duo ex tribz · lz enim quilibʒ eoꝛ habeat pi

ſuriſpickoez m ſolidu eã p ſe nõ poteſt exercere ſẽ R plures furantur

diſf
arge
dſicſ
ſe i
ſg
eN
i
l ſtg⸗
emn
oriece
Nenot
cgi
ſien
ſciet
Atort
ckonen
ſüln,
mmoſon
Pfüpen
ſioten
qui iun
idet
uſt d
vet en
deap⸗
dehy
oꝛe⸗
Sum
W
deiut⸗
f. den
moß⸗
us.et

lrin⸗N

girn
Gon
it

M

C s FeaoNNRe o„ S αα C N H XRO
S WWNWMα W ₰ℛ .α* eE* A ☚ 3 c6X αν L†
K D 0 XX8 G .

MNRWO0 Nc O „ AXνα ααEωι ..
aen α R ℳ

vnã trabẽ ita ꝙ nullꝰeã furatur et tñ qͥlibet tenet᷑ · f· ad.l.acquił. ſta
vulneratꝰ· ĩ fi· ſic·s.dò R p· paſtoralis · ĩ fi · et ſie pʒ ꝙ; iſte de 5 riẽk
imo bñ rñdet · qꝛ vrñdẽdo ad ſcdaʒ q̃ ẽ · vtꝛv duo pñtes abſente tercio
et ſe nllo mõ excuſante ꝓcedẽ poſſint qð nõ debẽt ꝓcedẽ et ſi ꝓceſſe
rint ꝙ mi putabũt᷑ egiſſe.bñ rñdet ad pᷣmaʒ qõnem · qꝛ ſea ſoluta ĩ
tolligit̃ pᷣma ſoluta · qꝛ ſi ñl facẽ pñt ſequit᷑ ꝙ nõ tenet᷑ vemre · et ſic

4

☛☚n olg. α „ν. 8
ſSͤ N Myc 70. 3 3.

C ShOι ν — ,
PſννNNb ) N t1 der ſi.
s

W
— . 05 6½ 2= SRE αςυ ee. .
NWα △ ρα 6 s 2α— „☛☚ h

☛t 0ο°6 α △M½ Xααο —.
gaE„ν CMXrπ νμ4aαρςμtdmnα HCEEAAE R ſS cMWMW AN O ᷑A W äl
— C

aEαο 0

W R/AARXE R μ«“H ον νW KRaH Nℳ Xαt W ° 2 „
NNO olt MNRRNα ₰△ Cοαϑ See NTe, S XNM.α Pα Aα *
Pe ρααι XN SLO —ee vE V P/ C

mus · ar · S· de ele · pereg · tue ſe ſolutã pmo loco ꝓpoſitam qõneʒ. BG
Eglſſe. p h̊8 noueritis eſ⸗ ſolutio meludit ĩ ſe illiꝰ ſolutõez ut di
ctũ ẽ ĩ pma notu ·ſic ꝗᷓ.de fri:et male · et impo · co· frat᷑itatis · et S. .
ſup eo Pc ſter po ſitio ẽ ob ̊ qꝛ fecerat mẽtõeʒ de pluribʒ iudici
¶ Ila / bus qꝛ mi facit ad qõneʒ · et ille vſculꝰ mãdati ſiquidẽ ꝛc
Otinuat pᷣcedẽti ſolutiom.et illa cta ·illa q̃peꝛ⁊c̃᷑ · ↄpetentiꝰ poneret

qſi fupflua relmquit que
ſtio pᷣma.s · de Re p · paſto
ralis · ſic ꝗ. de iur · pa · po⸗
ſtulaſti · vbi ꝓ ſolutõeʒ vl
time qõnis ſoluunt᷑ pᷣcedẽ

tes · ſepe ſe muemes· a ſie erm q ſi citatꝰ a pluribʒ coꝛã duo⸗

dieo ꝙ qñ duo atãt tmet
B oſtat atatꝰ nõ tenet᷑ ve
mire in q́ caſu loquit hec

deẽ qꝛ b pom ꝓ q̃ſtiooo

ne ꝙ tm duo eitãt · et ẽ q⸗
ſtio ſuris et ego rñdeo ꝙ
nõ tenet᷑ · ſʒ l tu ponas ꝙ

—

eres lur dati ind es otra eh rñdem cũ aliqͥs delegoto⸗
te. et duo citãt te p lr̃as fu vñ de nij eiſ vf or
as vel nũciũ et nila fit men See rũ iudicũ ꝓcertũ nũciũ vĩ ex

R

ſ̃ reꝰa duobꝰ tm̃ füᷣit ouoca⸗
tus venire neceſſario teneat

bus oparuerit tercio nec veni⸗
ente pꝑ ſe uelꝑ ſas ut ſolet fi⸗
eri excuſante ſan duo pñtes ĩ
cã poſſint ꝓcedẽa eã ſnĩe cal⸗
culo ᷑ᷣminare In h̊ caſu talit᷑

tio de tercio· H non es eer cuſatoꝛẽ ſratoꝛie deſtinatuz
tus de facto imo potes du vn nõ oſtederit ſe intereſſe non

bſtare an tercius ſe excuſa ce
uerit vel omiſerit vices fu
as il lis et ideo lz mmꝰ cau
te faciãt qꝛ nõ faciũt men
tionẽ de terciom lis fuis
tuti9 eſt ire et videre an
Habeant auẽtem a ↄſocio
et ſi hñt bñ hñt ꝓcedere
ſi vero non habeant dele⸗
gationem vel excuſatdem
a ſuo oſocio non pñt ꝓce⸗-
dere utꝗ..c. ꝓxi · a poſſes
agere or illos ad mierel
ſe eo ꝙ te calummioſe cita
Tuerunt · nec m H̊ pñ̃t pᷣten
dere erroꝛẽ eũ ĩ h ſint cer
ti a ꝙ teneant᷑ ad intereſ⸗
ſe ptzã. de ſen · ex · ſacro · ſʒ
pone ꝙ duo ꝓcedant o
iſtum abſentem citatuma

poſſe vel alias ð eodẽ canoni⸗
ceoſtare nõ poterit reſdui ꝓ⸗
cedẽ ad cauſe ↄognitõʒ nõ de/
beẽt ꝙ ſi ꝓceſſerĩt nichil repu⸗
tabunt egiſſe/ ¶ Illa qpe fu⸗

it antiq ſe · ap· ꝓuiſio ut hm̃oi

cauſaꝝ tᷣcognitões duobus
vmtribʒ ꝙ; duobʒz libẽeiuſ

delegaret cuʒ fiẽ canones at

teſtant᷑ mteg ꝝ ſit iudiciũ qð

plurimoꝝ ſententijs ofirmat
Batt quidẽ excedẽ fines
ꝓbaret᷑ſi qͥ ↄtra foꝛmam re⸗
ſcripti accepti pᷣſumeret iudi⸗

4

poſt illã · man dati liquidẽ · et ſic eſz tota ↄtinua et plamioꝛ · vel ſatis

fũit in omiſſione apoſitũ ut ſi
ofmes ĩitereſſe nequerint duo
eã nlominꝰ exequãt᷑ ſi qs ex
ipᷣis cũ poſſit noluerit intereſ
ſe duo nůlominꝰ? in cauſa ꝓce/
dãt iʒ ille tercius guiſſime ſit
arguendꝰ ꝓ eo ꝙ mãdatum
R ap· exequi ſubterfugiat a cõ⸗
vre kenat· I Idẽ qʒ p omia dici⸗
mus obſeruãdũu in cã q̃ omit⸗
titur duob? eo appoſito ut ſi
ambo intereſſe nequerint al/
ter ñlominꝰ exequatur¶ Sex.
ta nobis ꝓpoſita ex pte tua q·

ſuio otinebat ꝙ cũ aliquibz uu ⸗·

dicibꝰ cauſa omittit et qñq3
contingit ꝙ reꝰ actoꝛi obicit
ꝙſtare nõ pt᷑ in iudicio utpo⸗
te vinculo excõmunicationiſ
aſtrictus ſi reus non velit ſta⸗
tim eum ꝓbare excõicatuʒ ſfi·
ue non poſſit/an actoꝛ nlomi
nus audiri debeat donec ſup
eo qð obicitur rei veritas fu
erit patefacta hãc dubitati⸗
onem taliter amouemus/ꝙ ſi

pt᷑ legi tota ↄtinuua
¶ Nuã vm . ſecus eſt ĩ ar

bitris · qꝛ ꝓpter naturalez
Heoim facilitatẽ ad diſſen /
tiendu meliꝰ opꝛomittit᷑

vnũ i ĩ duos · qꝛ res fere
ſine eyitu ẽ. ff. de arbi. teʒ
ſñi vnꝰ.,. pncipalĩiter · etꝗj.
de arbit · mnotuit · tñ ſi cõ

pꝛomittitur in duos tʒ cõ

pꝛomiſſum et pᷣtor cogẽ
dz illos ut ſi diſſentiãt ter
ciam eligãt pſonam cuius
auẽti ſtet ut dicit · Sꝓ. pꝛmci
pPaliter et . e· ſuſpitõis. .
em a pluribʒ qrit᷑ ſapienti
bus facilius muenitur · xx.

di · de quibz· et ? amplio⸗
res homĩes perfectiſſima

veritas reuelatur. C· de ſi
deicõ · l. ulti. ad fi · et. lxiiij ·
di extra oſcientii
¶ Cõtra formã · v ſieulꝰ
iſte ꝓbat ꝙ duo tm̃ ꝓce
dere nõ debẽt a cltacio eſt
de ꝓceſſuã·. e· paſtoꝛalis:

G. ij · et q.de ꝓba· qm otra
falſaʒ. et ſi ꝓcedãt mebit
egiſſe reputabuntur. & ſi

cit ãt nñl faciũt · qꝛ de toto
ad ptem negãdo valetar

Zumentũ et ſic ꝓ ̊ ꝓban

tur que deã fut m pma no

tula a ſic forma E pti ſer

iããda ẽ. S.· de Ba p· cũ diile

care ¶ Adiecimus etiã ꝙ vbi
tercius poſtmodum PHabe O L .
dat ratũ ꝗð illi fecerunt nũ
quid valet ſnĩa ſieut valet
m electione · s · de elee · ; fi
cut · dico ꝙ non valet ſnia talis per ratihabitionem terenj cuʒ ab mnicio
nulla fuerit · vñ poſtea ratificari non pt᷑.ff·de reguł.iut.qð ab micio
m fi. Item quid ſi ꝓptes oſentiant ut duo ꝓcedant nunquid valeret ta
lis ꝓceſſus tercio nec vemẽte· nec ſe excuſante · nec credo ꝙ ptes poſ
ſnt illis dare illam iuriſpictonem · C. de iuriſdic · oe judi · · priua tozꝝꝛ

oſen ſis . et . e · p · et · S.· erõ numerꝰ ſnĩa carbo: Calculus eſt põödus

*
Sas ßr men taalas Ee
1

a ¶ Calculo· calculus eſt? numus lapis enſis acutus
b ¶ Kũcium · qꝗᷓ ſit certe et apꝛobate fidei · xcvij· di. nobiliſſimus · ſed
eui dz fieri fides ꝗ ſit certus nuncius · dico ꝙ iudicibus oſoens · ar · ff.
rem va·ha·ne ſatiſvacio· a fides facienda eſt ſudici eum ſcᷣm ea q co⸗
ram eo ꝓbant᷑ debeat iudicare · S · de renũ · in pñtia . et · in · q · vij · iudiſ/
cet · a ptibz etiã de hac delegatõe vel excuſatõe dz fieri fides q p B
oↄſtat an habeãt iuriſcictõem de qua facẽ ſidem debẽt .e· euz in iure
ſed nũquid iſti nuncio vel excuſatori creditur ſine ir̃is· nõ credo quan
tucũqʒ honeſtus ſit vel fidelis qᷓ.de ꝓba· qm ↄtra falſaʒ:a vm teſti
nõ credit᷑ quãtũcũqʒ honeſtꝰ ſit · iinj · q . ij · x vm⸗ teſtimomo 180
ſequit᷑ lĩatorie deſtinatum.et ita potius credit᷑ lĩis ꝙᷓ nuncio · em ẽ
idonea ꝓbatio q̃ fit ꝓ las:ff · de pig · otrahit · xvinj · di · placuit· a ꝙ
diẽ katorie deſtinatum reſpicit vtrumq; diuiſim et vel eſt expoſitum
hᷣ vere nuncio iurato credit᷑ ꝗᷓ.de ap· cum ꝓati vbi de bodrc
e¶ Mõ oſtẽderit · viðꝛ ꝙ nõ debeat eos certificare · qꝛ ip̃i certi fũt ſ nõ
mtereſt ˖ H otingit vel qꝛ nõ ꝑt᷑ vel qꝛ nõ vult · ſ̊ ĩ vtroqʒ caſu ꝓcedẽ
debẽt / ut H ðꝛ· adicimꝰ. & cu certi ſint ctiſicari non debẽt ut · ff . S ac ·
emp · a vẽ · l. j. in fi · Re ñ · lʒ ſciãt ̊ eis denunctlandum ?ẽ ſp em dz oſta
re de Hoc añẽ ꝓcedãt · qꝛ poſſʒ eſſe ꝙ bñ vu lt mtereſſe nec p eũ ſtat
ſʒ p ptes q̃ ipᷣm dueẽ debẽt ſuis expenſis · qꝛ cũ ſius expenſis vemre
nõ tenent᷑ · ut bñ colligit᷑ ꝗ. de vi · a ho · cle · cu ab omi ſpẽ · de hoc ibi
notat᷑· a eſt ſi · i mulier ſciat libellum accuſationis eſſe poꝛrectum re
cte tñ nubet dum ei non eſt denũciatũ · ff. de adul · denunciaſſe circa pnñ
cipium · ar · ff · q; dies lega. cedat hmoi legatuʒ . Aonge vt hĩi non
d Canonice · puta p teſtes vt pꝛobet᷑ abſens⸗ poſſit vel infir⸗

X SR& απαπ&αυ
8

ille q taliter tale quid obicit demãdatur ab omibꝰ dz
. (Cü poſſie⸗a ꝑ abſq; p
riculo rei familiaris· quia
L H D tunc nontenet᷑ negligere
ſua · f· de iudi · i longius · i. æei qð ſupꝛa diyit ſi oẽs mtereſe ne
k¶oluerit. hoc ẽ ꝙ additur⸗ quiuerint· a ibi potes ̊ verbũ ſfup
plere mtereſſe nequiuerĩt aut noluerint ⁊c᷑ · Tvult ut ſupꝛadin ĩ alio
¶ Procedãt · poſti oſtiterit ꝙ intereſſe nõ⸗ caſu qñ mtereſſe pñt
s · de h p · ſciſcitatus · g· a pumendꝰ ꝓ eo ꝙ mãdatũ apk eũ exeh
m ¶ Arguẽdus · imo⸗ non vult · ut. s. de Re p. ſciſcitatus· ſʒ qᷓs argu
et eum aut pumet · oiudices · nõ· qꝛ par in parẽ nõ hʒ imperium.s.de
elee · mnotuit · a. ff · ad trebell. ille a ꝗͥ. . tẽpeſtiuũ · oꝛdmarius nõ ·
delegatus maioꝛ ẽ eo quãtũ ad illã cãm · ar . S· e · ſane · ij. et ꝗ. de of. oꝛ⸗
di · paſtoꝛalis· S·i.ſupioꝛ & eũ pumat cuiꝰ mandatũ exequi nõ curat
¶C · de tẽp · ap · · ul · illuden oiudices debẽt ſupiori denuciare negli
gentiã ipᷣius · ar ꝗ· de pᷣbẽ · Fue. ad fi · et · ij. q. vñ · ea ꝓpter · ſufficit ſola
redargutio cum ꝓ hoc non piudicetur ptibʒ qꝛ aln ꝓcedẽ pfñt ·
n ¶ Vmculo excoicatõms · ſic viðꝛ ꝙ ſi excõicatus impetret R ptum
tacito de ſua excõicatõe ꝙ valeat poſtiᷓ fuerit abſolutus:arx.C· depỹ
ci· impe · of· vmulis. tẽ ar · ꝙ ꝓ abſolutõnem quis in priſtinũ ſtatũ re
ducat᷑ ar · iin · q· i. e · ieet · i. a qꝛ cum ſit pena nõ dʒ extẽdi · ſz potiꝰ re
ſtringtꝗj. de hijs q̃ fi · a ma· p · ca ·qluit · a de pe · di · C. pene · ſʒ ↄ ·s.
