ff. de ac · et ob · obligationũ · placet. et Boim magis placet m

jo. b· Alnj dicũt ꝙ ſola aſuetudo ſufficit etiã ſine cã ar .de cã poſ
eccia.ubi de ̊ · vbi vero aliqͥs ẽ mn poſſeſſione ꝓcipiẽdi aliqͥd et ei q̃⸗
ſtio mouet᷑ tuẽdꝰẽ ĩ poſſeſſione quouſqʒ ꝓbet᷑ ↄtrariũ ſeʒ idebitum

qꝛ poſſidet rõne oſuetudinis ·xvj ·qiiij · volumꝰ.nih vi pᷣcario ſeu clã

1 G . 4 . 1 “ . .
Cν. coρνν B—.². n Wναννπhöö
AAS W aee αα NMℳ
õ Nas tudR 4

MS „ν44. .ℳℛ£ℳ
N 0e XV Jo

l
* Ne de Fp „. ⁵£

l Wheen W õ St E* 7 a.
XrWot „°ο6 ASAt. Aes .νS.
α&μμαμαα ια¾ AAXα π

A.π . Snnnn S △ S
WMWXX„HWE.αν H „ MMπο tO.αEA .ν& P P △ ſ

ev⸗ t Ev&απ° Wet/

ne cã ar .de cã poſ· cd

poſſid eat tür q dedit fua
auẽte pt᷑ reuocare vt · x. q·
in · qꝛ cognouim ꝰ.j. de in
ſti · eũ veniſſent · Ite ĩ alio

Pt᷑ eè dẽ̃a int᷑ ↄſietudmYẽeę

et pᷣſeriptõneʒz · qꝛ ↄſuetu

do qñqz dz elle obtẽta cõ
tradictorio judiao ppli · p

ſeÿtio vero nõ · tẽ qꝛ im cõ

Nietudme requiit ꝙ ma⸗
1j0oꝛ ps ꝓpſ'ᷣ vtat᷑ illa ut di
ctũ eſt · m p̃ſcriptõibʒ non
reqͥritur ſic & mtellige cõ
ſuetudinis non eſt vilis au
ctori tas tñ non vmcit ius
Po ſitiuũ illa pticularis cõ
ſuetudo m eo loco ubi eſt
Ofuetu do niſ ſit rõnabiliſ
et legitime ſit preſcripta
tunc bene vmeit ius et ei p
iudicat ↄcurrentibus pre
dictis ĩ ea p̃ſcriptione ſed
ſcm hanc dec· ſatis fuffi⸗
cere videtur hi cõſuetudo
ſolummo do ſit rationa bik
et pꝛeſcripta · b.
Dec appellatum.
q̃ appellatio non te
gdnet niſi cã iuſta fu
erit allegataꝗ. de elee · enz
nobis · m pꝛmẽ.etꝗqj.S& ap·
vt debitus 4
b¶ Won negauit · pꝑ ̊ vi⸗
det ꝙ ofeſſio ꝓeuratoris
dño piudicet;j. de capel ·
mo. dilec · et de re iuð. ſub
oꝛta.ſieut et ofeſſio aduo
cati ij.de cenh.olim et⸗ j.S
ap · cũ cãm. ↄtra · ff. de im
terro · ac · ſi ſine . S. ſi deken
ſor · et · ff· de ofeſ. certũ. F.
penul.qñ ofeſſio pcura⸗
toris ſiue factum pᷣiudicete
ipᷣi dño dicetur ꝗj. de cauſa
pol · cũ olim · et ut li · non
ↄt · c. j vbi ponit᷑ h̊ͥ mate⸗

ria H nõ erat ꝓcur · eiſz

capituli· ſi emim ep̃s eum
cõſtituiſſet videretur am
bicioſus · · q · vj· ſieut. bH ·
c ¶Allegans· ᷓ allegatõ
bona videbat᷑ qꝛ quilibet
pſumit᷑ ignoranſ niſi ꝓbe

pᷣſcripta — J
Depoſtulatione pᷣlatoꝛum
Innd · decano · ⁊ caplo ſenoñ
h i bĩo petro · I·
cũqʒ defacili nõ poſſi
tis ĩ vnũ locũ a ꝓpoſ
tũ ouemire ſz ad nos fuiſſz ab
aliqbꝰ apellatũ tadẽ oue nie
tes ĩ vmm / altifiodot · ep̃m in

aĩ̃ep̃m poſtulaſtis poſtulatio

nẽ vram ꝓmgĩm R pᷣcẽtoꝛẽ
vrm p abbatẽ ſãcti ꝑtri ex
ponẽetes ⁊ petẽtes ut faciẽde
trãſatõni piũ pᷣberemꝰ aſſen

ſũuũveꝝ qm añꝙᷓ; idẽ magiſter

ad ſe · ap · acceſſiſſz nob q̃ſ ꝓ
certo oſtabat ꝙ idẽ ep̃s ĩter
dicti ſmam nõ bᷣuaſſet qð etiã
idẽ magiſter non negauit in
fratꝝ nrẽ̃oꝝ pᷣſentia reqͥſitus
a nobᷣ in ipiꝰ epi excuſatõem

allegas ꝙ ſmaʒ latam uare
mnullatenꝰ tenebat᷑/qᷓ ad eius

noticiã nec ꝓ las nr̃ᷣas / nec p
carð · tüc ap · ſe · lejqͥ eandem
ſnĩaʒ ꝓmulg arat nec ꝓꝑ depu
tati ad h̊ executoꝛiſ mãdatũ
pueniſſeta · Ijqð nec ſufficit
imo nec ꝓficit ad excuſatõeʒ
pᷣdicti ep̃ᷣicũ carð · idẽ ſnĩam
interdicti pñtibꝰ multis ſolẽ

niter ac publice ꝓmulgauit/

⁊ eað interdicti ſma ĩ regno
fran coꝝ iaʒ a multis publice
cepit obpᷣuari/nec ſit neceſſa

riũ /cũ oſtitutio ſoleniter edi

tur ſceens · ff. de ꝓbac̃.veriꝰ et decretũ nõ ligat ignoꝛãtes . fj.ẽ teẽ.

culpa eſt relaxare vindictaʒ

ab oꝛ.fa ·l· vl. et · lxxxij · di · Poſuiſti cirea fi · et ar · S. de oſti · ognoſcẽ
tes · imo non ſufficit denuciare ꝓcuratori · ff. de pe · hẽ · Itẽ veniũt · F.
pPetitã · ſz nõ eſt ſta qꝛ eum publice ſnia illa fuerit ꝓmulgata eã igno

cum
rare nõ pt᷑ neqʒ dʒ et pᷣſumit᷑ eam ſcire.xn.q.ij·qᷓ̃ et humamis et · xvj

di · ꝙ dicitis · ar · f.. de in ſti · ac · ſed ſ pupillus · F. Pſcri bere · et ar 5. de
pᷣſũp·quãto· vbi em allegat᷑ ĩignoꝛantia cirea ea que pleriqʒ ſeiunt et
que publice fint non creditur ei mñ hoc pꝛobetur ꝗ.de elee mnotuit.
. nec ꝓbare cogimus· ⁊c qui maaepoſcum m tua · et ꝗj. de ſen·

ex · ſ oeet · xxxiiij· q · ij· ĩ lectũ· ſʒ vbi circa ignota allegatur i gnoꝛãtia

non cogitur ꝓbare ignorantiam · ff. de am · tu · H aut
d blies promulgauit · ſufficit edicta ꝓponi in loeo publico. et ſi
ad eitatũ nõ ꝓpueniãt · ar · de do · et otu. cãm q̃· ar. f. de dã . infec · l.
toci ens · et · C. de an · excep · vt ꝓfectiꝰ.et · C. de iudi · ꝓperãdũ. F. a
ñ quidã · nec obſtat · ff·. que ſen · ſi · ap · reſcin . · j. itẽ eum ex eo. qꝛ ibi
edictũ nõ fuit ſolẽniter ꝓpoſitum.et ideo non excuſat᷑ miñ ꝓbaretur
Otrarium ut dixi m glo·pcedẽti · Hͥ allegatio · imo viðꝛ ſuflicere pp
ſolã famam ad ipᷣm ꝓueneritꝗj. de ſen. ex · eum deſderes · S. ſede qõi · et
ñi dubitaret qꝛ ſolũmõ ꝓ famaʒ intellexit in tali dubio debuſt potius
vuare ſentẽtiam mterdicti ẽᷓ eccleſiaſtica ſacẽ̃a poſtea pertractare .

A0 OρνH M μνα R .NX6 ac

F 4 B Nα .αe l
Wαμ ρπ ο .e. ð,ð
ν ααα SoHGe eee
»QAa α. αμ .νυùBꝝ, t „. ιöιJου α ο.s̃ —◻α G9⁸ –—

„

X CA

de deri · er · mi · illud rur. ut exp̃ſſe legit᷑.ĩ aut. ut feẽ noalli.ᷣ cirea
e¶ Solẽnit er edi⸗ Pñ · col · v· ubi ðᷣꝛ ꝙ poſt duos mẽſes nullꝰ Pʒ er

cuſatõeʒ ſi vellet ĩignorãtiã allegare mñ vt din ĩ illa glo · ̊ allegatõ

(Canoica · xvj · di · ꝙ dicitis · eſe allegatio hec n mala mterpᷣtatio
S Terrã ꝓpriã · bona viꝛ fuiſ⸗ cardmalis· qꝛ cũ dicimꝰ Huum ſu
um vel ip̃iꝰ dño damꝰ actõeʒ et eũ dicimꝰ m alteriꝰ locũ ð dño mtel
ligẽdũ ẽ · f · de reiig · et fũp. fu·l.ij.ĩ ſocũ · HH tñ large fit mterpᷣtatio
ad om̃es terras ãq̃ tunc re⸗
gi adherebãt pᷣſtãdo auxi
liũ et ẽ ſile · ff · de vᷣ · lig · li
ber homo · Rieut excõicatio
extendit᷑ ad illos q̃ pᷣſtant
auxiliũ excõicato⸗j.de ſen:
ex · nuper · et · e · ſ eoncubi⸗
ne. vel qꝛ terra illa erat ð
juriſoictõe ip̃iꝰ lʒ ð ꝓprie
etate regis nõ eſſʒ · a ideo
regnũ totũ ꝓpt᷑ ↄtumaciã
ſuã fuit ſuppoſtũ mterdi⸗
cto ꝗj.de of · dele · ſane · a·
de ſpon · non eſt nobis · et
ᷓ· de iudi · nouit
hb ¶ Interõtatus nota &
legatus interpᷣtatur man
datũ dñi p̃pe · ar · o jj. de
ſen · ex · int er alia · et · xj · q·
i. F. ex hijs omibz · et. C·
de legi · l. ul · et ꝗ. de iuð. cũ̃
veriſſent · ver eſt m oſti
tutõne ut ibi · ſecus ĩ R pzʒ

tur à publice ꝓmulgatk / ib9
noticiã finguloꝝ auribꝰ per
ſpãale mandatũ vel lẽ̃as incul
care/iſʒ id ſoluʒ ſufficit ut ad
eiꝰ obbuantiã tene at᷑ qͥ noue
rit eã ſolẽniter editã à publi⸗
ce ꝓmulgatã cũ et qſdam
q̃ ſardiceñ · ↄciliũ nõ p̃uabant
tanqʒ illud nõ habuerint aut
ꝓceperint/canonica tradat
auẽtas ꝙ eis non facile facul
tas credẽdi tribuit cũ idẽ pe/
nes illos ĩ ſuis regionibꝰactũ
fuͦit et receptũ nec valet ꝙ ĩ
altiſiodoꝛeñ · dyoẽ ˖ dictꝰ rex
ꝓꝛiã terrã ðꝛ nõ hr̃e cuʒ nos done ut in⸗
terrã totam regis ip̃iꝰ ſubiei Paben pena ſnsdatn . 82
mandauerimuſ interdicto et poe ibi notat᷑· vnde nõ
carð:noſta mterpᷣtatꝰ man⸗
datũ ĩ tra illã ſnĩiaʒ ꝓmulga
uerit q̃ regi tũc tpis adhere
bata · Iiſʒ inde liquido oſtat/
ſepedem̃ epᷣm ſufficienter ex⸗
cuſari non poſſe/ꝙ ſue metro
ol: ecciam generalis inter⸗
dicki ſententiamet recepiſſe
nouerat et ſeruaree · F· Ros
igitur qui pᷣm apim pꝛompti
ſumꝰ inobediẽtiã oẽm vleiſci
eiuſoẽ epi altiſoð. inobedien terptari ſnids ſui areff.
tiam attedẽetesne nil obedie⸗ de re iudi · paulus vbi 8ꝛ=ꝛ
tia ꝓdeſſe videreẽ hũilibꝰ ñ Arv ſupple ã deſunt ſnie
otẽptus otumacibꝰ nõ obeſſʒ .K. eg r asSor
cuũ juxta canonicas ſancioneſ/ 1 alia ene ue nec eſt ge⸗
quedam ſint culpem quibus neralis nee neceifatia nee
redigenda m ſeriptis vt
męgrᷣoꝛx · C.ð ꝓfeſſ.l vna
li· xnj· interptatio ꝓpꝛmci⸗
cipis ius faeit q̊ ad om̃es·
s. de oſti · c· i·

neralis et neceſſaria. et re
digenda in ſeriptis vt pnñn
cipis vt dicunt hice iura li⸗

ghalis et neceſſaria· ſed
non ẽ m ſcriptis redigen⸗
da vt oſuetudinis · f· ð le
gi · ſ de interpᷣtatione · s·
ti · ꝓx · eum dilect 9. et hie
hihter. Alia eſt non gene
ralis ſʒ neceſſaria aĩ ; P2
tis redigenda vt iudicis ⸗
ffde leg · nõ pñt ar. a. l·
nã ut ait · ꝙ poſſit iudex in

4 Mandatũ · mãdarũ pape vel impatoris vel alterius pᷣlati qð ſerip

tum ẽ ꝓ oſtitutõne vel iege legatus vel alius ſubditus eiꝰ interpᷣta
ri non ꝑt·qꝛ cuius eſt odere ip̃ius ẽ interpᷣtari ..de ſen · ex · niter alia ·
ñ vero ẽ mandatũ &̊᷑ pti vel omiſſionis vel epłe ius Otinentis vl gra

tiam legatus vel delegatus int erpᷣtari pt· ut h̊ habes· vel expone m

terp̃tatus · i· declarauit 4.de ap · nouit · quod põt quilibet executoꝛ ut
dicit dñs gof · k ¶ Metropolitanã · xn · di · de hijs
¶ Inobediẽtiã · xxin · q · ij · · i· Pares cui ſanctitas ĩgnoſcendi glo
m ¶Viciſa · imo · potius debẽt⸗ rã delmt. C. de epi · et cle · k quis
in hᷣ genꝰ.vñ dem fuit de ceſare/qᷓ vmcis ſp ut victis pcẽ poſſil· par

ECere ꝓſtratis ſeit nobilis ira leomis · emcentiuũ tribuſt delmquẽ dj
n(Obedientia ij · q; v· quanto xxinj · q· iin· eſt miuſta · et . de

o CContẽptus · nã facilitas venie⸗ vi · et ho · cle· ut clericoꝛv.
P ¶ Canonicas · xxviij · di · qꝛ füͦt eulpe. et qꝛ maleficia impunita rema
nere mo debet j. de ſen · ex · ut fame · et . ff. ad . l. aequi.ita vulneratuscæ
eff. de ſo luẽ. ſtichũ . S. · xviciũ fuit materie et non artificis · ff.ad· l·
q ¶ Perſonã · a ̊ iðo:qꝛa acquji. ſi ſeruus · S. ſi caliceʒ · et ita habes
H ꝙ qꝗ ñ ſeruat ĩterdictu meligibilis ẽ· nec xt᷑ poſtulari et poſſet dici

ꝓ ellet irr egularis et ſuſpenſus et ideo nec eligi nec eligere debz nee

exeõmumcare nec benefiaum oferre pt᷑ · quia claues eccieſie otemmt

— —

quedã mterpᷣtato eſt ge⸗

gnata in otrariũ ar· Alia ·

„

Brsn „ν½ NNNRNO * AMeen4
= „de A4 R NW& N AREAX G ⁸ M ο πι
X Foc äl Nν α α WA No
2ðòð KX ODe x Gνοανs. οοο a SανH — a

MMW☚μ 22° y pe 0 e-tr R .

]· de excel · lato · e · ul · vbi eſt hoẽ expõ̃ſſum · Loſentire licebit. Con
a ¶ Poſtulaſtiſ. ᷣſus · poſtulo te pᷣmo poſt⸗ ſentire nego mſñ te bñ
poſtulo pᷣmo· foꝛſᷣtã mdignꝰet turpi crimie leſus· Sic alias poſſeʒ
pmo paoſt ſure carẽ . Si min? es dignꝰ me poſtulãte tuetrr·
bᷣ Eenuarr⸗ qð & fuit oſtitutũ ĩ ocilio lat qꝗᷓ.S elec · cũ ĩ cunctis vt q̃
ſcient indignũ eleg erĩt eligẽdi eavice ptate puent᷑ a ad poſtulatõez
extẽdit vt H de elec · bone memorie · ĩ fi· et h ideo ẽ · qꝛ ꝓꝑ poſtulatõʒ
puenit᷑ ad electõem et qñ .
ꝓhiber vnuz et illud ſine

4 ipᷣm ſtare vel eſſe nõ pt᷑
vel qð ex illo procedit · ar Pſtulatõeʒ hm̃oi non ꝓpt᷑ po
s.·de oſti · nam ocupiſcen ſtulãtem ecciaʒ ſʒ ꝗꝓpt᷑ poſtula

tiã · et · ff · de ſpõ. oꝛatio· ſe 3 pfonz 4 imdſ⸗
eus tñ ẽ eum poſtulat ille lara iena vepiſinaut indi⸗
gitimꝰ vt diſpenſet cũ eo Znaſʒ at ex eo ꝙ toieʒ ꝗq vro
non oueniebat ꝓpoſito poſtu

yel legitimet · lvj di · ceno
manẽſem · et ꝗ.de elect · in laſtis cũ ws interdicti ſnĩam

notuit ⸗cedimꝰ. p offiei rrce n n
. TCö⸗ En iudeg huaretis ipᷣe eã otẽneret ob
tia nõ de rigore otumaci ſ eruarepermiſſ. 4 vobis facile
em̃ et velimqusti. pt uber abuß fueritis ptate/ac ideo

vos ea ñ ĩmerito puare poſſe

ð of · dele · ofuluit · vbi diẽ an unerird Pnae
mꝰ/de ſolita tñ benignitate⸗

niſi ꝓ ẽtiaʒ ei bemgnitaſ
iudicãtis ⁊c̃ꝗj.de okl · dele.
mſi ſpãlis dilectio · bñ di⸗
cit ↄcedimus · qꝛ hoc qð ñ
poterant de iure oũi oce⸗/
dit eis ꝓ pᷣuilegium vt pa
tet im· ce ſequenti
ratũ. caſſataz· i · nõ
dmiſſam · g · c. ꝓx ·
e¶ Mit erẽt · poſtulãdo eũ
dem altiſiodoreñ · a ma⸗
le.qꝛ exq̊ alicuius electio
vel poſtulatõ caſſat᷑ vicio
pſone nõ ẽ aſſumendꝰ ad
eandem ꝗ..de elee · ſup eo·

onẽ velelectõeʒ canonicã / de
xr ona ogrua oↄſulatis ¶ dem
oſtieñ · ep̃o ap · ſe · les ·
Ratü gerimꝰ?a · YJacce
pPimus ex liis tuis qð ca
nonicis ſenoñ⸗q̃̊ꝝ poſtulatio
nta fuit auẽte caſſatalʒ caſſa
tõnis ir as ſuppᷣſſiſſẽt ĩ fraudẽ
ut canonice ad electõeʒ ꝓce

¶ Pauciores · H ptz ꝙ ſi .K , „.
maior ps delinquit m ele plures eoꝝ poſtulatõeʒ caſſa
Rione eligendo indignuʒ tã a nob innouare denuo nite
vel poſtulando electio de rent᷑ · quidã wo epᷣm camera

uoluit᷑ ad a lios lzʒ numero
paucioresj· de elee · bone
ij · et · e ceum in cunctis et
Cc cuʒ wimtonieñ · ſʒz quid
ſi omes delmquüt preter
vnũ nũquid ille vnꝰ pt᷑ eli

ceñ · ĩ arep̃m poſtularẽt · tu in⸗
telliges eos qͥ caſſatõeʒ ntaʒ

eligendi pulegiũ amiſiſſe qꝛ

gere. vſderẽ ꝙ ſi · qꝛ vm/ oceſſa ſibi ex aplice ſe · benig⸗
uerſitas remanet in vno ſi/ nitate abuteꝛent᷑ temẽ ptate
meipf. fi · lxv. di · ſi forte numero/quãtum tñ ad p̊ pti⸗
et dicit lex homibz coactiſ net ↄſilio ſamioꝛes eligẽdi vel
ſie accipere debemus vt ſi

ue vnus ſolus vim fecerit
ſiue etiam hominibus co
actis· quantum em ad ver
ba non refert cum ſolus vim facit an hominibʒ coactis.qꝛ adhue nõ
deficlunt vᷣba · ff · S vi bo · rap· p̃tor ait · S. hoĩes · ſic fiue vnꝰ ſolus ſit
ſiue plures ille pt᷑ eligere et · jo · dixit ꝙ vnus ſolus non pt᷑ eligere in
eo ſolo nõ pt᷑ ius illð retineri · ar · iducit · ad H · de elec· c · i· et. x · q. in ·
vnio· ff. de · ſig neradus:qꝛ cũ duo ſiue tres facilant collegiuʒ qui
debẽt ſibi eligere pᷣlatũ nõ pt᷑ hoc eſſe m vno cũ iam deñnat eſſe col⸗
legium ſicut grex deſinit eſſe ſi vnũ tm animal remanſi de grege . ff ·
dele.i · i grege · et ad hoe inducit · lxx · di· Ri foꝛte⸗ qꝛ⁊ ſi vnꝰ ſolꝰ epᷣs
remaneret m ꝓumeia dʒz ipᷣe alios ↄuocare ad ↄſecrandum electuʒã.
ð elee. bone · tu dicas ꝙ vnꝰ ſolus pt elig ere a ius eligendi remanet
vno ſolo ꝓ iura primo inducta et iura que mducit jo · nõ otradicũt
pᷣmo illud capitulum · ſi forte · nõ otradieit · qꝛ ipe ſolus non pt᷑ aliquẽ
ↄſecrare · imo adminꝰ debẽt eſſe tres et eſt de ſba oſeeratõnis ita ꝙ
alias non eſſet oſecratus · lxvj · di · poꝛro:vbi foꝛma oↄſecrationis tra
dit᷑ · ſed ad alia que ſolus facere pꝓt᷑ nõ vocabit alios et illa deẽ · bone
nõ otradicit · qꝛ cũ pᷣma electio nõ eſſet nulla ipᷣo iure · imo ille quiſo /
l9 elegit ſedᷣo eam poterat ofirmare ꝗ..de elec · ꝙ ſiut · nõ debuit ꝓ
cedere ad bam niſi pᷣma caſſata qð ſi feciſſʒ debebat poſtea ſolus eli
gere vt vidꝛ ꝓpt᷑ culpã illoꝛx · ſʒ m caſu illo dicit jo·ꝙ nõ deuoluitur
pꝛas elig ẽdi ad otẽptos ſʒ tunc qñ eligunt indignũ:ſatis pt᷑ dici ꝙ

f᷑ talẽ ↄtẽptũ non deuoluit᷑ ius eligendi ad otemptum·qꝛ non tmnm

peccãt illi qͥ ntemnunt quantũ illi qui eligunt indignum a fufficit ꝙ

OW

ocedimꝰ/ ut vobᷣ p poſtulati⸗

derẽt mandauiſtig · I· cung ecciam raueñ:vñ non immeri

quodãmõ reuocare volebãat

eaſſet᷑ electio· qꝛ nõ eſt nulla in eaſu t̃ pᷣuan?᷑ .ti ꝓx · eũ in cũctis.

ſʒ debẽt tũe puari ꝑ ſniaʒ ſieut qñ peccat᷑ ĩ foꝛmaꝗ·ti · ꝓx · qꝛ ꝓpter.
vhm ꝗð notat᷑ · c· bone · et · c · qꝛ ꝓpt · alia iura q̃ dicũt ꝙ deſimt eſſe col
legiũ nõ otradicũt · qꝛ iʒ collegiũ deſñnat eſſe collegiũ omibʒ mortu

is pᷣter vnũ ſlominꝰ ius collegij hiue vmuerſitatis remanet m illo ꝑ
l ·ſieut mumeipũ· E. vlti.ff.ad municip̃ · H idem dicit lau · vm et · t.
SProuidiſti · de nẽo ſpãli mãdato alias nõ poſʒ illũ tñſferre⸗j.de
of· leg · miſi ſpãlis.a.c· q
tñſſa tõeʒ · et ido bñ dixit ꝓ
uidiſti. nõ em debuit dicẽ
Ofirmaſti qꝛ ñl ẽ qð ofir⸗
maret cũ ꝓ poſtulatõʒ nul
lum ius acquirit᷑ ꝗqᷓ.e·c. pe
nult. ſʒ dz dicẽ ſupioꝛ · po

poſtulandi deuolutã eſſe licẽ
tia pdem̃ cameraceñ · ad eoꝝ
inſtatiã in paſtorẽ auẽte fre⸗
tus ap o· ꝓuidiſti Nos 1Sit a ſtulatõez admittim ꝰ v po
ſ. ollicitudĩe cameraceñ · eccie ſtulatõez vr̃am nõ duximꝰ
ipm tddidimꝰ abſolutũ qð a admittendaz· e c · ꝓx · et
t0 8 mandato nr 0 factum eſt / e e memorie · o ſue⸗
auete ap · ofirmãtes/ dẽ cle tudo ẽ rauenne ꝙ moꝛtuo
ricis rauen · ec ·

atepᷣo ſigficãt h̊ pᷣpe a ð
Dne memoꝛie ꝛ · ar ep̃o

ſp̃ᷣiꝰmãdato eligũt· alias
hine eiꝰmãdato ñ ẽ moris

vro viaʒ vniüſe carnis ĩigreſ ¶ Curauimus allegare⸗
ſo qdam vĩm ſacte pꝛaxedis ſie & patz ꝙ ſudex pi ſu
p̃ſſ carðiquidã vero ymo Pplere joatz ommit i
leñ · ẽm poſtularũt· I· nos aduo · de iu · ſup. l· vna. et
igitur auditis qᷓ de fceõ et de de iure dz ſupplẽ et non de
jure fuerãt allegata/plenius v5 miaeſ ie faaſ c a
72 . „ . ei notũ ut iudici ꝓut di
etia ꝓ utralibʒ ptium curaui eit dñs azo a alij ec dicũt
mꝰalleg areoſider auimꝰ po ſiẽ · p · ꝙ etiã ð fcõ a indu

cunt ad HB·. ff· 8D pet Hé..l.
vl · ſz Pmũ veriꝰ ẽ ꝙ ð tali
feõ ſupplere tm̃ dz qð ẽ ei
notũ tãc iudici · ar · C. de
ap · l· ul · ĩ f· i. E ñ.a ẽ ar·
mſti · de ac · S· ſi min ꝰ9. ff. S
edil.edic. ſ bouẽ.Slaliqñũ

ꝙ eiuſoem carð pñtia utilioꝛ
ſit nõ ſolũ ro · ec ſʒ etiaʒ ecẽie
gnalitam apð ap · ſe · ᷓ apud

to pᷣferentes ſpãli utilit ati cõ
munẽ minori maioꝛẽ/ p̃dem̃
cardinalem poſtulationi vte
nõ duximꝰ ocedẽdũ / attẽdẽ⸗
tes at ex altera ꝓpteꝙ pᷣdẽus
epᷣus a minoꝛi qʒ a tercia par
te fue rit poſtulatus et ꝙ ap ·
ſe · poſtulationes huinſmodi
non oſueuerit in tanta diuiſi
one ac otradictõe recipe/cuʒ
etiaʒ qñ aliqͥs ab alijs vnami
miter poſtulatẽ ad admittẽdã

ti officiũ aſſumat· C. S po

legẽ vel deeretu vel deẽ.
muenio etiã ꝙ ſupplet alte
ra ꝓte abſente · E· de tẽ·
ap.il · ij · · ul · et · C. ð ap · l.
ul.ĩ pñᷣ·ſʒ utraqʒ ꝓte pñ⸗
te fupp lere nõ dz mſi m ca
ſu ꝓpter publicã vtilitatẽ
repellẽdo militẽ a peura⸗
tione etiã tacẽte altera p⸗
te. ff · de ꝓcut᷑. filiuſfamili
as. F. veteran · et · C· 8S p⸗
eur · militẽ · et lex· quem im
ducit · ff. de pet · hereð · l.
. ul · nõ obſtat · qꝛ potiꝰcõ⸗
fmlit᷑ illi iudieis officio ꝙ;ᷓ iure oꝛdinario ·et eſt ſilłe ei qð dixi de milite
nã iudex ex officio fuo ſi ſcit aliquẽ excõicatũ publice ipᷣm dʒ repelle
re ab agẽdo etiã ſi ab aduerſario nõ excipiat᷑ᷓ.de excep · exeeptõem ·
et ſic officio iudicis ↄfulit᷑ aduerſario fieut ĩ lege · de pe · here. l · ult. et
H papa ſupplet ex officio fuo⸗j.de elect · eum nobis olim · ubi de H gr.
qre in caſu officiũ iudicis locũ hʒ ccurã ei ſollicitudinẽ gerant ꝓ
k ¶¶ Gnali· ar. ꝙ papa a cardĩales⸗ ſtatu ecchᷣe gnalis.et impatoꝛ
ut ſub iecti quiete viuãt noctes ducit inſomnes. ĩ aut · vt judi · ſ · quoq

ſuf · in pꝛin · col. et idez dieit volũtarios laboꝛes appetimus ut quie

tem alijs pᷣparemus · in aut · ut ðdine iuſſ. ſub · ha · glori · queſto · m pn⸗
col . vinj. · de reſti · ſpo · krequens · et de excep · c · vlti ·
elemad vtiliter · et ita publica vtilitas pᷣfert᷑ pᷣuate · vij · q · i.· leias
et · ff.· ꝓ ſocio · actõe · Slabeo · et. C· de caduẽ · tolk. l· vna . . penul · ei in
aut · de reſti · et ea q̃ parit.. ea em̃ q̃ ↄũiter · col · jij · et H̊ veꝛ ẽ cuʒz im
Oũui vti litate ꝓriuata ineludit᷑ ſicut fit m pᷣlatura alias quilibet debʒ
ꝓPriam vtilitatẽ Pferre oũi.ar · xix · q · n. due ſut mquſt · et · xxij · q. v. R
non lieet · ar · C· de ſeruitu · p̃ſes · et · ff · de arbi . licet autem
m ¶ n tanta diuiſione · ad h enim ut poſtulatio p̃iudicet electioni re
quirit᷑ vt numerus poſtulantium ſit duplo maioꝛ numero eligentiuʒ
].· de elee · ſcriptum eſt · de boc tñ dieas ?ᷣm ꝙ notat᷑ .te · ꝓx · ſeriptũ ·
in glo · que meipit · H dicit papa·vidꝛ tñ ꝙ mimima ꝓꝑs eligẽtiũ debo
ret pᷣferri multis poſtulãtibʒ:qꝛ poſtulantes ſoli gratie mtuntur vt

et dz ſupplẽ ut iudex ſeden
do et nõ ſtãdo ne aduoca⸗

ſtula.quiſquis · indueẽdo

Bo MMa„να 2„ νοοms]N S =S ) De polanon pʒela.
₰ u. ANOGR e⸗ eRXAR Mℳι „ W .α☛

W

—

, 4 . . 4 . 8 X 4
RX CLEE/ ceo 4 XMNrRXH„ν„νμ⸗ „ * WMo ν ε α„ SS EhE *)W*⁸ e
e E .ℛαι α „ S T 5 Sc 9* N S, NℳES 4 rr „ AA π ½ £ ARO c09 SA— α☛◻
„ . õ ſ

. No α
. , —— AS, Ne 3 . α☛n 2*
ωhenen V ð „ „E* „ο„„ J* 4

R X Nes . „ 3 AA& „* 2, 40 r, OKype ℳ. NRοαα X e) ℳ ℛ 60
rest c οW 5&4 Æ αα „ Æπ Sha er α ” e .. AAE 4 aCyD
4 Ve XNEc occko— Ae 2errc .⸗ . „*Xαααπ½ N S * “D SgrrrW. õ n F „*

.
—,

4 9

L9„

△₰

* r ſrA „ℳℳah «cSDE .„ PP X , ,

2–

bice &ꝛ · ſʒ eligãtes iure oñi iuuãt᷑ ſiſter etelectꝰ.ſʒ &ᷣ̊ non ð veꝛꝛ.nam
Patronꝰ laicꝰ in pñtãdo ſoli gẽe nitit᷑ · xxj · q·ij · i qͥ epᷣoʒ·et tñ m⸗
iuria fit pĩtato ſi nõ admittat᷑· xvj:q· vij · decernimꝰ. et qj. de iut · pa ·
pa ſtoralis · ꝗ̃a ꝙᷓ fit poſtulato ſi admittat᷑ miuria ſi repellat᷑ · ff · de
aqua coti· et eſti · I.i· penui.vñ nõ ſolũ poſtulato ſʒ poſtulantibʒ fit
miuria R poſtulatꝰ ẽ idoneꝰ a repellit · ff.qͥ ſatiſpa · co.l.ſi vero.j fi·
alia rõ pt᷑ melior aſſignari ꝙᷓ hmoi videat᷑ · lʒ eligẽtes mitant᷑ iure et

bere iterelle eleaoõni dz expmere jͤ iure dekeat intereſſe⸗ de elee · eð
ſututiſ· vñ iſti ſatis videbãt᷑ excludendi m prioribꝰ .e · poſtulatio
g Certioꝛes · de mõ poſtulãdi et de pſona poſtulata an ſit idonea

8:ꝗ.· de elee · nichil eſt · vbi ðꝛ ꝙ de idoneitate ꝓpſone ſit querendum

h ¶ Hiffidẽ · ar · ꝙ ſi platꝰ diffidat ð iure ſuo dz dimittẽ rẽ quã tz ar ·
ꝗᷓ. de ſimo · ꝓ tuas · in ſi · liin · di · gualis. i fi · qꝛ bonã fidẽ agnoſcẽ dʒ

ff.mã dati ·quĩtꝰ mudꝰ.i:Geñſʒ H̊ veꝝ ẽ ſi de iure gpo diffidat qð

Ko Pt Melor auS tm̃ ſuã tãgit pſonã · ſed ſi
Snn e Sie ns datene diffidit ð iuro eccie oſtitu
ſer Dd Lin at aliũ defẽſorẽ noĩe ecẽie
minima ꝓs capł· qꝛ nũqᷓ; . 2 3 , ſe emre⸗ . n.5 3
tʒ electio niſi ſiat a maiori poſtulatõneʒ eoꝝ nõ tã ex iu res ſdoneos 28 e· ap· v me⸗ ar · ff · de neg · S at q nat᷑a
pte e apſ̊ ᷓ. de elect· eccka ſticia ꝙᷓ; gra moueat᷑ poſtula tis ſi at illi a otradictõe ceſſa Fan — erns
vra er e eumana ita tmẽ Gq tionẽ ipiꝰ nõ duximꝰ admit. rent vos inſtaretis ꝓpoſito ci Eine Rtentae.
r o iure pruee q ne tenda madantes · a cũ hijs aj vroad pñtias nẽam mittẽtis Auuti vet er ſe Pr er
valet electio mmnoris ptiis Weẽ in electõe hr̃e noſcunt pſonas idoneasq̃ ſup hijs ꝗ de er feut mß bi⸗
zi⸗ li..c· prox electõeʒ poſtulatõneʒ ſeu no opoꝛtuna foꝛẽt nos re dderet Ftr er Fde ec neut⸗
eSüne bides dirtt ½ minatõz canoni cã ĩ pſonã ĩdo certioꝛes:ꝙ ſi otradicẽtibus êꝑpoterant variare de
ſiue gvatiaʒ ius nõ acqui⸗ neã ouenire euretis de Pꝛe epis memoꝛatis vos dtinget lnia pape·alias no cu p .2
rit poſtulato .. t·c·pe⸗ ¶) poſito a ca · ſtrigoñ · ð iure vĩo diffidẽ aliã pſonã Rulagg beyeaen⸗
õ a e Dne me · ꝛPv · arep̃o vro idoneã ꝓuideretis vob cano pryublicatio ſcrutinij fuerit
nularum⸗ dpin di⸗ erenz⸗ viã vniuͦſe carniſ ingreſſo / cũ nice in paſtoꝛẽ ¶ Ceteꝝ qdã feã ·de elec · publicato · ſi
in aut. de ſa ne⸗ epil. F. nul in coloceñ · epᷣm poſtulãadũ veſtꝝ a poſtulatõe vr̃a quaʒ vero ius ẽ alteri acquiſitũ
lus: colł:ixeſi tñ iuſta cau⸗ ri lz diffidãt variare nõ pñt

a vobisotuliſſetis vnanimit᷑
vota veſtta / ſuffrag anei ſtri
goñ · eccie/quinqueeccleſieñ ·

ſa exigit dʒ opelli ꝓ ſupi⸗
oꝛem ut illu ocedat ⸗..ð iu⸗
repa.nullꝰ. Itẽ indirecte
qda mõ opellit᷑ ſlu ↄcede
re ſi ẽ idoneꝰ.qꝛ tene᷑ ei
uidere in oſimili bñficõ
.· S iurepa· paſtoralis. tẽ

ſe oponẽ curauerũt aſſeren⸗
tes ꝙ eis oteptis qᷓ ius habe⸗

vicʒ a q dã alij poſtulatõi vre

nobᷣ pñtaueritis ↄñiter temè
recedẽtes alns pſiſtẽtibʒ ĩ ea

dem p̃dem̃ quĩ quee ccleſeñũ ·

ep̃m in atepᷣm poſtularũt · et

Imnos igit᷑ poſtulatõeʒ ipᷣaʒ

quã muenimꝰ ĩ multa diſcor

m eiꝰ pᷣiudiciũꝗ· de elect ·
eñ mt᷑ canonicos.m fi · qꝛ

nemo pt᷑ mutare oſiliũ ſu
um m alterius piudicium*
.ff· de reg · iut · nemo

¶ Temere .· ido diẽ temẽ
qꝛ alij apellauerãt etiã a

dẽ ſußior iſtũ pt oeedeæ bãt eljgẽdi vobiſcũ poſtula⸗ dia nõ ſolũ ſuffrag aneoꝝ ve Ranerauorane n ont.
ce vel repelilere qꝛ non te DH 2 Süp aA 11e es 4 — —
met e ſaiere grattam nii tio eadẽ fuerat attẽptatalſʒ ruũ etiam canonicoꝝ ſtrigoñ · Ratij no awoellaſſent en fa

velit · qiꝛ nemo muĩtus de vri nũcij ꝓponerent ex aduͤſo

eccieac otra foꝛmam mãdati

poſtulatõeʒ fuã ↄuũiter fa

ñſio cogit facere bñficium ꝙ ſup pᷣficiendo vob põtifice nri temẽ cele bꝛatam nõ duxi 23 — pape
quid udias ptant p⸗ DKia multocies ſuffragane⸗ mus ad mittẽdãſz vob dedi: et votemere Larebat
mittit᷑ ſuris neceſſitati e oꝛũ ue rat re quiſitꝰ aſſenſus mus m madatis ut ad ꝓuide alias poſſent variare ut vi
icitur. ff · de ſudi · nunquid ſz ipi vob oñliũ denegauerũt dũ uobis paſtoꝛẽ idoneũ per det en 5 pmor poſtulato
ſtu 25 E Fimp orande, ſtitutis et ꝓpoonentibzʒ aduͤſa⸗ latõeʒ ↄcoꝛdeʒ req̃ſito ſuffra blicato ſerutinio vellent
eſt offieium ſudicis et non rijs qᷓdaʒ alia otra poſtulatõ ganeoꝛꝝ aſſenſu ſi eſſet ð anti etiã mut are ſuã poſtulati
Vrigghtri⸗Ganaie eſ ms veſtre ꝓceſſuʒz qꝛ nob de qua ⁊ aprobata oſuetudine eeener⸗ dun ariare
Dem entenz reltt: . totuz Poñſitis nõ oſtabat ita duxi⸗ requirendus ꝓcedere curare vt dir in prorima notula.
et mſti · de offi · iudi · ꝑ to⸗ mus ꝓuidendüut ſiſt uffraga tis:alioquin nos ipſ pꝛouide nec eſt ob · lxiij · di · quanto

ſtulatio ſolenmiter dz fieri · qꝛ talis nommatio ſatis ſit s

tum · iudicis em officpo neis pſiſtentibꝰ in otradictõe
mtur ꝓ actione cu deficit
actio ꝗ.de offi · judi · c · judi
cis officium· ſʒ potiꝰ gra⸗

velletis inſtare per ꝓcurato

remus eccle ſie viduate veꝝꝛ

ſuaet vos poſtulatõi veſtre

ante quã ad uos noſtre litere
vue niſſent innitateſ mãdato

qm̃ illi elegerãt imdignũ
vel ibi nõ erant due pt es
capituli ad faciendum ele
ti onem

tiam debẽt imploꝛare a ſu kk ¶ Mãdati. et ſdeo nõ va
periore · b · . luit · S. de R p · cũ dilecta.
b Nui vocẽ · jdeo dircit ff. manda · diligenter · et
qꝛ foꝛte erãt aliqui eligẽ ]j.de elee · eum m veteri

di ptate priuati j.de elec · eum wintoñ · vel qꝛ omnes ſũt voeandi qui
jus ht eligendi.. de elee · ꝙ ſieut ꝛmica pt dici qñ om̃es ↄcoꝛdãt m
„c ¶ Noiatõeʒ · nommatio ca⸗ aliquo meligibili· et vadunt ad illuz a
quo pet endus eſt oſenſus et requirunt eiꝰ ↄſenfũ vt eum ipᷣo diſpẽĩet
et i pt dici nommatio canonica q̃ non pt᷑ dici poſtulatio ꝓprie qꝛ po⸗
poſtulati⸗
om·imo quaſi idẽ · vñ dicit poſtulatõeʒ ſeu nommatõnem.de hac no
minatione ha bes · xvj · q· vl · otra ſcõꝛx· ij · q · vj . S. diffinitiua · ꝓ· nomi
nationes · ⸗morie· otuliſſetis·ipᷣm poſtulando =WU
One me⸗ Eet id eo caſſanda erat electio ſi veꝝ dicebãt ·. de cã
e¶ Contẽpts ! poſſ · eum eecleſa · et · lxiij · di · obeunti bus · et . de
elec. ꝙ ſicut · et · c · venerabilem · et · c· bone · · ð
¶ He gtia· ſi ̊ eſſz ꝙ de gtia vocati eõnt nec ius nec aliqðð comoduz
ſibi acquiſitũ fuiſſet.j· de v. ſig · abbate · et · x. q; in· qꝛ vognouimꝰ · et
¶ de ſerui · l. j· et. ff· de aqua coti · et eſti · l. R ñ · ĩ · vñ ip e q dedit pẽ
reuocare et illos vlteriꝰ nõ admittẽ. ut. x · q· iij· qꝛ cognouſimꝰ.a· C.

¶ Cõſuetudine · idẽ eſſz ae ſi eſſent in qſi poſſeſſione eligẽdi 5. de iu
repa · oſultatõnibʒ · et ꝗ. de cã poſ · cũ eecia · et j. vt lite pen · c · i · i · i ·
iinj· vel ideo dicit hoc · qꝛ exquo non fũt de caplo dʒ apparere an ha
beãt ius eligẽdi et dicere q; iure füt admittendi · de elec. oſtitutis
m ¶ Alioqum · id eſt ſinõ ꝓuiderent mfra termmum p̃fixum
n Viduate · ſi canonici negligunt ſibi engere ep̃m mfra tres menſel

ſeu monachi abbatẽ tranſfertur ptas eligendi ad ꝓximum ſupioꝛem

— ———

· de eleck· ne ꝓ defectu · in alns mkenoribus pᷣlaturis fiue beneficijs

infra· vj. menſes de oeeſ· pꝛeben· nulla.

o ¶ Anteẽ· ſi nõdũ recepant ſcdᷣas lr̃as nõ debuit caſſari qð legitime
fem erat.j.S reſti · ſpo · audita · et. ff · mãda · ſi mã daſſez · et · · ð He p ·

ex ꝓte decam· qᷓre g dicit ĩ fi et ſi neutra eſſet poſtulatio admittenda

de ag · et cenſi ·l · liti bus · li · j · ff. de aqua coti · et eſti · l. i. O. ariſto · et. .

trebaciꝰ.nec tali dat᷑ reſtitutio:qꝛ nõ ðꝛ ſpoliatus cũ non poſſederit
ſicut ille qui ſub ↄdicione poſſidetꝗj. de reſti ſpoł · olim cãm · oſulo tñ
alicui factenti tiaʒ vt i ꝓt eſtet᷑ ne pᷣſumat ſibi ius creare in poſte
rum . ut · vñ · q· i· pontifices · et j. de iurepa. ex literis · et· e. oſultatiom⸗
bus · ar /c· pꝛox· cumana · pᷣter ea qui non eſt de collegio et dieit ſe de

vVo. forte hů ideo dieit · qꝛ vtraqʒ poſtulatio in diſcordia facta fuit et
poſtulatões facte ĩ diſcoꝛdia nõ oſueuerunt admitti·sS.c ꝓx · iſta rõ
non valet.qꝛ pᷣma facta ᷣr in ocoꝛdia iʒ diuer ſis tpibus ↄſentirent·
vt dicit in fieet illa lĩ̃a ſic dʒ exponi · et ſ neutra eoꝝi approbanda eſſz
poſtulatio · i. q;uis neutram approbare tenerem̃ · qꝛ eum gratia mnitã
tur poſtulatões potius qꝙᷓ; iure non tenebat᷑ facere gratiamm ſi vel⸗
let · ut · · e. e · ꝓx · vel dato ꝙ neutra eſſʒ facta im ocoꝛdia neutra eſſet
robanda. P Litere · · ſede · ¶ Mandato. ſ. ſe8o
enann id eſt qui non receſſerant a poſtulatõe ipᷣius .
9 Intelligetes · et male qꝛ illi nõ negligebãt ius ſuũ.ſed inſiſtebãt

—

ο N.ναωοϑR . ä NRπα X.α ã △ t Moe een e

ſue poſtulatioi ut illã fa eerent iuẽ pᷣmũ mandatum pape oeordẽ. b.
a ¶ Eec nocebat · nũc meipit rñdere papa· et illud nec otinuatur hijs
que ↄtinentur ſub pᷣcedenti qᷓ.quod erat mn antiqua
E .

b ¶ Proprijs · quare variare non poterantꝗ. de elec · publicato·
c ¶ Aprobandã · viðr ꝙ &̊ poſtulatio valere nõ de beat ſi etiã ſuffra

ganei cedãt · qꝛ eis ↄtẽptis feã fuit qͥ ius ĩ electõe videban hrejj.de

elec· bone memorie . s · e · c · et qe qð a pncipio nõ valuit ex poſt feõ cõ
ua leſcere ñ pt qj.de elec· au

u e EEEE 4 — e⸗ ——
SptAHrn , / R P D. =

6

Na poſtulatõe recedẽ nullũ tñ ius acquiſtũ ẽ poſtulato quo poſſit pe⸗

tere iure actionis ↄfirmatõeʒ ſʒ totũ dependet ab arbitrio ſupioris
et lʒz Ftiaz ſolaz debeat petere tñ miuriã ei facere viðꝛ ſi nõ admittit
P legem .ff· de aqua · coti · et eſti.l· j. penul.a nõ acquirit᷑ ꝑ noĩatio
nem ius noĩato ⸗..de elec· ꝙ ſicut · m pñ· vñ pñt ab ea recedere ut ibi
ðr · ſz nunq d patronꝰ pt᷑ alin ꝑñtare pmo pñtato nondum ad miſſo ꝑ
ep̃m. non dʒ illud fac ere· tñ h ſeᷣm pñtauerit a admittat ſcdᷣs obtine
bit cum diſtinctõne deere

ditis · H poſtulatio ñ exat
nulla · ſed anullanda vt m
deẽ · auditis · vñ potuit cõ
ua leſcere ꝓ ſequẽteʒ oſen
fũũ.de elec · qð ſicut.nec il
li fuerunt otempti · quia
poſtea oſenſerunt · b ·
d ¶ Uluderẽt · qð eſſe non
dz ꝗj.de officio lega · lz. cũ
H ludibriũ eẽt ut.C.ð bo·
q̃ li.l · vl · · vbi · et · lxj · di ·
nullꝰ. et eſt ſile. vj · q. in ·
demqʒ ſi ſuffredꝰ· C· ð re
la · l·ie et ſi dixerit ſe velle
referꝛ e ulteriꝰ ſe intromit
tere nõ dz .· de ap · mtima
ſti · ſic et ĩ poſtulatõe pᷣſen
tata ſupiori.qꝛ quãtũ ad
ſe illam approbaueꝛunt ꝓ
pñtatõeʒ.j · de elec · cum in
ter canomcos · in fi ·
e ¶ Aprobãda. 8 iuris ri
Soꝛe cũ ect ĩ diſcoꝛdia fa

¶Alie nũ lxxj · di · ¶ cta

bortatm · C· de epi · et cle · ĩ
ecclehijs · et · ff · de tuto · et
cu · da abel· diuuſ· nec ob
ſtat ꝗj.de cleri · pere · c · vl ·
nee obſtat qꝗj.ð iſti · ad de
corem · qꝛ illi veneti erant
enei et qᷓ rõne illi veneti ĩ
ſtituebant᷑ eadeʒ rõne et
alij dummõ aliud impedi
mentum non obſiſtat
g ¶ Kuãuis toneſtiꝰ. naz
de minori ad maiusaliqͥs
eſt ꝓmouendus xein · di ·
egimus · im fl · et · ff· S mu ·
et ho · vt gradatim · et ſic
potius de pari ad parẽ ꝓ;
de maiori ad minoꝛem ·
de anner vin. ſ os
hDiuer ſis ar · ꝙ ñ oes
ci fucceſſiue vouem⸗
ant in aliquem ꝙ ex tků cõ
ſenſi ius illi acquirit᷑ ꝗᷓ.de
elee · ꝙ ſeut · ff · de ſeruit.
ruſ · pdi . ꝓ fuduz · ſed otra
viſdeẽ · ij · q· vj · . noĩatões
ſub illo · eſt aũt qñ qʒ · et
ꝗ. de elec. qꝛ ꝓPt · m fi· et
c · in geneh ·
¶ Pallium · ſz quare dz ei
mitt ere pallium nonne hbʒ
ipᷣe ſuũ qð pſonaʒ ſequit᷑
et cum ea ſepeliet ꝗ· ð vſu
pallij: ad ᷣ · Rñ · pallium
dar plone ſʒ gtemplatio⸗
ne loci · vnde non vtitur il
lo ex eceleſam fuã ſiuę ꝙ
umcliã ꝗj.de vſupal · cũ ſup
et · c· ex tuaꝛv· a ꝙ palliuz
reſpiciat locum pʒ ĩ archi
epᷣo qui renũciat loco at⸗
epᷣali ꝓdit vfũpallijꝗj.ð re

2

nunc. ad fuplicatõem · ſʒ nu

pꝛioriſuffraganeos pᷣter quĩ
queeccleſieñ· ad ocoꝛdiã t᷑ᷣuo
caſtis· YOpoſt h̊ mãdato no
ſtꝛo receptohij q̃ in coloceñ ·
ↄuenerãt ab eiꝰpoſtulatõe re
cedẽ noluerunt ſʒ innouaue /
rũt eãdeʒ reuͤfs ad eos qbuſ
dã canonicis qͥ ĩ ptẽ alteram
declmarãtt · Ceteri vero
q̃ quĩiqueeccleſeñ · epᷣm poſtu
larãt ↄueniẽtesĩ vnũ ceteroſ
canonicos ad caplm ↄuoca⸗
rũt ad poſtulatõem ocoꝛdem /
vil electõeʒ canonicã/iux mã
datũ aplicũ ꝓcedẽ cupiẽtes
ſzi llis nolẽtibʒ ouenire intel⸗
ligetes penes ſe tm̃ remãſſſe
facultatẽ liberã eligẽdiqꝛ re
liqui ius ſuũ ꝓſequi negiige
bant p̃ᷣdem̃ qumque ccleſieñ ·
denuo poſtularũt · nec no
cebat eoꝝ diſcoꝛdia qͥ alium
poſtularũt cũ priꝰ ĩ poſtula⸗
tione at epi ſupᷣdicti oueniſſe⸗
tis piter vniuͤſa oſenſũ vrĩm
ãanotatũ ſt̃is a ſubſcriptõibꝰ
wꝛns roboꝛatum petiſſetis a
nobᷣ ꝓ ↄũes nuncios ofirmari
noſq; vr̃am recepiſſe mus po⸗
ſtulatõneʒ diiudic andã ſ ſuf
fraganei foꝛſtan ĩ otradicti
one pſiſterẽt uel ſi oſentirent
aà etia cederẽt appꝛobandaiſ
em̃ poſtꝙᷓ poſtulatio ſubſcri/
ptionibꝰ poſtulãtiũ roboꝛat᷑

et pñtat᷑ ro· pon · appꝛobãda

poſſent ab ea recedẽ poſtulã
tes/ nobᷣ frequẽter illuderent
et iudiciũ nẽm exeoꝝ pendẽ
arbitrio videretura . YAlntel
leximꝰ itaqʒ ꝙ a ſi eſſʒ neutra
poſtulatio apꝛobandaſuỹ te
noꝛẽ poſterioꝛis reſcripti/ad

nos decetero ſtrigoñ ·˖ ecclie

ꝓuiſio ꝓtinẽt iqꝛ vero nõ ple
namð pſonis illiꝰ regni noti

nquid ſueceſſoꝛ iſtiꝰ qui tranſfert᷑ ad ee

eleſiã eoip̃o ꝙ ofirmat᷑ vtet᷑ pallio quod ibi muemet · nõ ſine licentia
ſpẽali dñi pape et iniuriã faceret ei ſi denegaret priuilegium qð pde
ceſſoꝛ eius habuit · ff.de aqua coti:et eſti:li. penul. b·

ciam hẽbamusiĩdeoqʒ nõ po
teramꝰ ſalua oſcĩa eidẽ eccie
m alia pſonaq̃ᷓ de regno hun

garie oꝛiginẽ duxit og rue ꝓ

uide re nec vellemꝰ ei pficere
alienũ 'uis honeſtiꝰ videre
turſ ſuffraganeus ad metro
polim ſuã accederet q̃ʒ atep̃s
ad metropolim trãſferretur /·
ptẽ tñ elegimꝰ potioꝛẽa eun
dem atepᷣmin quẽ om̃es qꝝ
oſenſus in electõne vel poſtu
latõne paſtoꝛis requiritᷣlʒ di
uerſis t pibʒ ↄuenerant a vin
culo qͥ tenebat᷑ coloceñ.eccie
abſoluentes ad metropolim
ſtrigoñ · tranfferimus et ei li⸗/
centiã tribumus tranſeundi/
palliũ ei ad nomẽ a vſu eiuſo
eccie tranſmiſſuri ¶ Dem · c ·
Lſrigo.
Dſtulatõem quam cele
bꝛaſtis a· Ylʒ & p poſtulatio
nem hmoi nulluʒ ius ſit alicui
acqͥſituʒ ideoq; ſine pᷣiudicio
ahcuiꝰ poſtulatõʒ potuiſſemꝰ
repellẽ memoꝛatã / vt tñ vob
ð ſpẽali gra ↄſulamꝰita duxi
mus ꝓuidendũꝙ ꝓp ꝓcurato
res idoneos ad oĩa ſufficien⸗
ter ĩſtructos nr̃o ws oſpectui
pᷣſentetis q̃tinꝰ utraqʒ ptepᷣ
ſẽte qð iuſtũ fuùit decernamꝰ
