ꝙ; ꝓteſtacio neceſſaria ẽ
gs ; S8ð hijs que vi metu ſue
cã fi ꝓlatũ · xxxi ·q · i· lo⸗
tharius; vij · q; i · ponttfi

ramento poſſʒ ſe obliga ſinuat one monſtrauit cum de cetero famuletur an condi ces · et · S · de elee. eumana
re ad ꝓpetuã ↄtinẽciam· matrimonium cum. D. im facie ar. vtra ·s · S cõ ſti · eũ · A

ar . p dicti · c· ꝙ deo pari.
nitz em inramtũ obſtat

qñ alt᷑ crimẽ alt᷑iꝰ vᷣnũci
are ſaltẽ poſſit · s · de iur

jut· quemadmodũ ·

i¶ Recipiat · ar · con j. 8

diuor · ſigficaſti. ſed hie
locũ Habet mi michi vel
ego tibi nil cathelina ce⸗

thego · xxxij · q; vi · ptotũ

et · s· S iurt iut· tua · n· et.

s vxore · ö5. ſuppeccie ſana fin eg en uns vtergoqᷓ ſit ei ſtentio piemꝰ tuochodebij de eieerx
oſtmodũ et ita qõ 1 aute agnoſcat᷑ ꝓpoſtũ ſuuʒ ĩ prĩci⸗ mi · il lud · ac . de ſen · er. ꝓ
reſtitucõiſ pcedere debzʒ tuas· ſ̊ cõtra videt᷑ ex q̊ᷓ

8. de reſti· ſpol Eex conq̃ᷓ 2
ſione · et · s · de ord. cog·

ſuꝑ ſpoliacione ·

eccle ſie ↄtraxiſſet et diutiuſco
habitaſſet eidemoꝛta eſt diſ⸗
ſen ſio inter ip̃os ĩtm̃ vt qð de⸗
inceps alter non requirẽt alte

rum vterq; coꝛpoꝛalit᷑ pᷣſtitit
iurametuũ hãc vir ip̃e diuorcij

————

cãʒ aſſgnãsꝙ qᷓnda ip̃ꝰ muli
eris amitam cognouiſſet añqᷓ

poſtmodum ad ſecunda vota

cionaliter experiri obbuanciã
regulareʒ vt ita demum ſi ſbi

r , - „„ Luz la
placeret ꝓfiteatur ordĩs diſci?V

plmã aut ſi forte non placuẽit

moꝛibus emendatus ad ſtatũ /

reuertatur priſtmuʒ· In pᷣmo
caſu debet vt regulariter vi⸗

uat ad laxioꝛẽ ſaltem regula,ʒ

ptrãſireñ ſcdᷣop̃t ad ſeculũ nõ

pio proteſtetur · Idem·

et.s · de ap · ſolicitudinẽ ·

vbi non valet ꝓteſtacio

qui contra illam facit et

ita preſumitur hic in du

bo in ecuriorẽ ptẽ quia
religio ſecurior eſt. de
re · iuk · eſtote · ff · e t · ſẽ p
mobfſcuris · ſicut cũ dubi

tatur an aliquis ſit exeõi

catus pᷣſumitur ipſum eſ

ſe excõicatuʒ vt abſolua

aſſumit habicum noui⸗
eij nec facit pꝛofeſſioneʒ
nec renunciat ſeculo er p/

ſe ꝙ non intendit ſe obligare fimpliciter ꝗ. e· ſtatumus . vbi de boe
diarur mſ euidenter appareat ꝙ tales ꝛc· quod verum eſt et lie in
— teluge iſtam deere.ſe ᷣm iliam =

¶ Propoſito· et compellenda eſſet in ꝓpoſito remanere ſi maritus
vellet ratum habere et obſeruare ꝓpohntum.aꝛ. j. ti. ꝓxi· quidam m
trauit et · xxxiij ·q · v. quod deo · Johannes⸗
Poſſllaſli Ca q. ¶

m m Driby qſntun J1re nominox ſpern) Pfaſſione imd tmante aτHâ n enita limte erni, M⸗ o J

e
ige
wge
tut
ſongf
Miſer
renſen
e
tdici
trace
eboe⸗
ded⸗
gidi
ematt
ſiett
r dicn
npte
fnon
n c
dief
clati
kur⸗
uz qꝛ
tünee
tſub
WN
bodi
trim⸗
fciert:
e ills⸗
qudi
niinid
göͤeer
ima d
ficte⸗
fueite
Pßin
holieet
hſeeuk
m pet
. ibe⸗
eſſara⸗
netule
an⸗
pori
CmAN
4 cl
nudnni⸗
eſtace
zcit e
indu

quia

ide
teſip
deb
t aii
pſun 4
gbſote
llim
hnee
4 leg
reh
ts
w

Hu.. vero dieebat ꝙ bene

d (Duab?ꝰ vijs · et male

rnũ ñ tenuit ĩgreſſ 9 et ita pñt libere exire· Ss. · ad nraʒ · ſigficatũ et e
cũ ſimꝰ·et · xx · q · i · illud · htñ verbũ iſtð dubiũ ẽ qꝛ pᷣt ĩtelligiꝙ fue
runt ĩfra · xiiij·annũ et ſic ñ viðꝛ qõ·vel fuerĩt minores·xxv anms et
maiores · xiinj annis ·s· ð̊ ꝓ bac̃.ĩ pñtia · et tũc dicas ꝙ nõ oſtabat eui

dent ꝙ ſeculũ vellẽr mutare qñ hĩtũ ſuſceper̃t q̃re pñt red iẽ ad pᷣſti

nũ ſtatũ j.e· ſtatuimꝰ.ñi vis int elligẽ ꝙ eſſent infra· xiin · an · H potu
it eſſe dubit acio qꝛ for 8 Pen um xan⸗opoti

te erãt doli capaces a ſie
við bat᷑ ꝙ malicia ſupple
ret etatẽ ſiẽ ĩ matmonio

Dſtulaſtiet · Itercio q̃⸗
ſfiuiſti vtruʒ illi qͥ ĩ annis
mmoꝛibus oſtituti nouicioꝛuʒ
habitum ſuſceperunt · Yan⸗
nũ poſtmodũ nõ facta ꝓfeſſio
ne ad ſeculũ ſũt reuerſa epis
ſuis ᷣ ſcientibus ad ſacros oꝛ⸗
dines ſüt ꝓmoti ſuſtineri de⸗
beant inillis eccijs miniſtrare
in quibus ſunt ab eiſdeʒ ep̃isĩ
ſtituti · Ros · · t ·t · x · ꝗ Jꝓpter hů

car naliꝗj.de ðᷣſpõ ·ĩpu· a
no bis · et · c· tue · qꝛ et po
terãt ſe obligaẽ diabo lo
ſic a ðoꝗjᷓ.ð dᷣlie· pu · pue
ris · h̊ pa· rñdet · ꝙ libẽ
pnt mĩſt rare ĩ ecẽijs a ſic
ñ obligãt᷑ añ · xiiij annuz

obligabat᷑ doli capax et
tenebat monachatus qꝛ
pot erat ſe obligare dia
bolo p · c · illud · pueril· a
innoc: fuit in eadem opi

mone qᷓ in deere · iſtarñ/ ———
det ꝙ ingreſſus tenuit i non ſunt ab ecẽijs ip̃is amoue⸗
malicia ſuppleat etatẽ vt di · ĩ eis pñt libere mĩſtrare ·
in antiqua decre: patet· ſc. jij. v. g ofße.
te abituorn noꝛius · iij veneteñ ep̈o· .
Aporꝛectũ · vbi de B parte tua fuit ꝓpoſituʒ

nõ nulli ſunt/qui licet

et . qui cle · vel vo · con⸗
pluribus annis geſtauerũt ha

e¶ Diocelana · id ẽ lege .
iuriſvictionis· nam rac bitum monachalem pfeſſ one er
lares nõ ſubſũt epo nti tñ monaſticaʒ non fecerũt / vñ
ad legez dioceſanã · xvi⸗ cu ſup pᷣ qð habent ꝓrium et

q· i · cu ꝓ vtuitate hůlege
iurivictõis · q̃ dẽ̃a ſit int
legẽ dioẽ et legẽ iuri⸗/
dictõis ðꝛ · s de of · or · O
querente · et. c · dile ctus ·

al ias irregulariter viuũt/a te

qꝛ in vno eodẽqʒ officio ,les obſi⸗ eruanci as nõ tenericũ
nõ dz eſſe diſpar ꝓfeſſio Pa bitus non faciat monachũ

2

ſong vnl. pn ſTos An ig ,B
x1vi.· vin · noua actione em ſ ſed pꝛofeſſio re gularis et · J

etz. ſic · 8· de elec. eũ cau⸗
ſã. et eſt ſ· qð ðꝛ vſqʒ q
elaudicatis induas ꝓtes
xlix · di · c· ult· et nemo pPt
duobus dñis buire · xxvi

2

bi lege dioceſana ſubiectos ꝗ

di · acueiꝰ · et de · pe · di · i
E. item vt eriſtꝰ ait · iteʒ
ar· ẽ ꝙ allegans otraria
nõ eſt audiedus s; S ap ·

monachaleʒ reg laʒ ᷣm foꝛmã
ſolicitudinẽ · xxin · q · vñj·

wautem ·et ideo iſti non

fuerunt auditi ·⸗ ideo dieit qꝛ ꝓ annũ dʒz qs eſſe in ꝓ bacione anꝗᷓ
e ¶ Der annuz · Sd fiat mõchꝰ·xvij ·q.i:gonſaldꝰ.et· S:ead a po
ſtolicãmſi remũ ciet ſlli beneficio vt ibi ðꝛ :et qᷓ.cx·qͥ poſt annũ
remanet in hab itu monachali et non reclamat intelligitur tunc ip⸗
ſo facto tacite vouł · vnde poſtea exire nõ pᷣ̃t vt hie patet imo opel
liẽ expᷣſſe ꝓfitẽi ñ ꝓteſtacõ pᷣc eſſiſʒ · .. qð me · cã ꝓlatũ ·et h ẽ pᷣfũp
cio iuris et de iure ĩta ꝙ nõ admittiẽ̃ ꝓ bacio ĩ ↄtrariuʒ qꝛ ex q̊ nulla
ꝓteſtacio pceſſit · xxvij · di · interꝛogaſte s· e · vidua · xx · q· i quem
ꝓgenitores· Rimilis pfũ pcio eſtꝗ· de ſpõ · ad ĩd· et · c. is q · et · de iu
deis . c. ul et · liin · di· kraternitat em · et ꝙ dieit ꝓ annũ poſſz ſuppler
maxie ſi itelligĩ de habitu monachali q̃ dari ꝓfitentibꝰ ↄoſueuit
utꝗᷓ·c· ꝓr · alias locũ ha bet qð ðdꝛ de anno vbi nõ ?ẽ diſtinctus habi⸗
tus nouicioꝛd ab habitu ꝓfeſſoꝛꝰ · xẽ habitus ꝓfeſſionis qui vo
Tatuimus . ꝓfitentibꝰ· nota ꝙ; tũ habet annexũ et eo ipᷣo ꝙ
aliquis talẽ ha bitũ recipit monachus efficit et ꝓ taleʒ habitũ
intrando religionẽ ſolẽnizat votũ quare poſtea reclamare non põt
ex quo cepit cũ alns canere· et de tali habitu loquitur ho et ſie pᷣt in⸗
telligi · S e · vidua · et · xxvn · di · qd interꝛogaſti · a · xxvij ·q · i · vidua·
et · xx· q · i · quem ꝓgemtores· et talis habitus impedit matrimoniũ
et dirimit iam contractũ · xxvij · q· i · e. i· itẽ ẽ habitus ꝓbaciõis q dif⸗
fert ab habitu ꝓfeſſoꝛꝛ ut ̊ i fi.Sꝛet talis habitus non obſtat q
minus poſſit redire ad ſeculũ mfra annũ añ factã ꝓfeſſionem vt hie
8ꝛ· et · S e cõſulti· miſi euidenter appareat ꝙ voluit ſeculũ mutare vt
ſtatĩ dꝛ · ſ̊ pone clericus ẽ in ꝙ bacione · nuquid eypectabit epᷣs vſcq;

nõ diſtinguatur ab habitu ꝓ⸗

vel ab alijs arguunt᷑ non eru⸗ ocedunturvt nouicioꝛum hitꝰ
beſcũt dicẽ ſe ad careeiã ꝓprij)
et ↄtinentiaʒ ac alias regulaf

Fdeoch ·f·t · m. q · quoſſibet ti⸗ S nen uis eoꝛuʒ de pꝛelatoꝝ maĩbus
pᷣdicto modo terrã duabꝰ vijſ
. ingredi non verentur / vt pꝰ ;

pannu geſtauerunt habitum abe pꝛioꝛes fusitluc
ut eiectos de oꝛdine ſuo rrãt

Oeo ſtulaſti · mioribꝰ · qõ H̊ ñ hʒ dubitacõz qꝛ ſi erãt infra · iiij · IILd tempus ꝓrobacõis ut oferat bñficiũ cũ eccĩia vacare ñ dẽat vltra

ſex menſes· s · ð ↄcæſ.pᷣbẽ · nulladixit Jo ꝙ ſi auẽte epi receſſit videẽ
ei dediſſe licẽciã vſqʒ ad tps probacionis· R vero ſine licencia receſ
ſerit tüc poterit eu it imo tꝓe elapſo pᷣuare · vel dicas ꝙ ſi euidentẽ?

appareat ꝙ voluit abſolute mutare ſeculũ ſtatĩ pᷣt bñficũ illiꝰ ↄféri

ſi vo ñ oſtet de h̊ tũec vdet ꝙ eps teneat᷑ ipᷣm expectaẽ vſq; ad tps
ꝓbacõis cũ hẽat illud tꝑs a iure ille ↄouertẽdꝰ· s· e ad apſicã · et di
““ cit decretũ ꝙ licenciã ab

aplo datã nemim aufere
„ . poſſumꝰ. xxviñ · di · Sð Hnſ
oꝛdinis ꝓfiteãtur a ſeruẽtee ·et ſiudex minus tps de⸗
cẽ· opell as egoꝛius · ix · B derit J3 ſit ſtatutũ ai ure
ABc-= —„ . . ſuppler et a lege / ff · ð re
Tatuimus nouicios in ꝓ iudi. l· iin. F. k ql. qꝛ viͤꝛ
batione poſitos ante ſu/ iuſta de eã ab eẽ · vnde ñ
ſceptum religionis habituʒ qᷣ ðz puari·s.· de cle · ñ reſ
i pfitentibus oſueuit vel à int deor e re
dari ꝓlltentibusdlue eia. tñ eredo ꝙ R ep̃s ñ vult
te ꝓmiſſionem emiſſam ad pꝛi⸗ eũ tm expectare et ececĩia

ꝓpt abſẽtiã dãnu icurꝛat
dz eũ citaẽ ut redeat vl
vt ꝓfiteat᷑ et ſi ad ter⸗
minuz nõ redierit poteſt
ordmare ecc leſiã ꝓ iura

oꝛem ſtatũ redire poſſe libere
infra annü niſi euidenter apa
reat ꝙ tales abſolute volue⸗
rint vitã mutare in religiõe
ꝓpetuo domino deſeruire / cuʒ
quilibet renũciare valeat iuri
qð ꝓ ſe noſcitur ĩtroductũ /ni
chilominus ſtatuetes ad om̃ʒ
ambiguitatem penitꝰ amouẽ
dam quod cuʒ in buſdã locis
religioſis nouicioꝛum habitꝰ

do illaz eſſe iuſtã cãm ey⸗
pectãdi quia puata vtili
tas nõ debet p̃ferꝛi oni
vtilitati · · e · lʒ · s de po
ſtulc.iij · idẽ credo buan
dum ſ alter ſponſus in/
tret religionẽ ꝙ infra cẽ
tum tꝑs ꝓfiteat᷑ religi
onẽ alioquĩ opellitur re
dir e ad ſpõſum qꝛ et ibi
piculũ imminet formca⸗/
cio nis ꝗ. de ouer · oiu ex
publico · ar · S. ut lit · nõ
oteſt. qm̃ frequẽter · i
ſatiſ pᷣt diei ꝙ epᷣs ñ poſ

feſſoꝛum ꝓfeſſionis tpe bñdi/
cantur veſtes que ꝓfitentibuſ

a pꝛofeſſoꝛum habitu diſcer
natur · Idem HM
Ereligion vagandi oc⸗
Em habenteſſalutis pꝛo
prie detrimẽtũ icurrãtſt ſang

pus ſtatutũ et interiz fa
ciat ðbᷣuiri ĩ eccleſia per
aliũ cui ꝓuideat de bõiſ
eccĩe · ar · s· de ap · Puẽit
ij · et · de e non reſ · e·
7l . mPnl· ſecꝰ9 in muliere cui
reqʒ uirax ſtatuimus vt pſden oſuli interim nõ pt · Heq
tes capitulis cele brãdis ſcdᷣm us vidꝛ fauore reliSenl
s ai be ſνα füma em rõ qᷓ religiõʒ
ſtatutuʒ dciſn gnalis ſeu E 2, facit·ff. de relig · et fũp.
oꝛes fugitiuol

abbates ſeu pꝛi fu · füt pſone . B·
g ¶Apareat. ex B viðꝛ

ꝙ qui ſimp licitẽ intrant
religionem duz tñ nõ fa
ciat ꝓfeſſiõʒvł' ñ veipiat

veltel q̃ ꝓfitẽtibꝰ ocedũẽ 1ʒ nullã facſat ꝓteſt aeõzʒ ꝙ liceat ei rdiẽ

ad ſoculũ ñi ei diſpliceat et ꝙ ſp poſſit tdire ad pſtinũ ſtatũ ĩfra annũ
et ſic pᷣſumitur ꝙ ↄdcõnaliter no luit experiri obſeruanciã regulareʒ
ñ appareat euidenter ꝙ ſeculũ mutare voluerit. ̊ qualiter aparet
ꝙ boc voluit · dico ꝙ ſi renũciauerit ſeculo expᷣſſe vel ſi alud dicat

ſet illũ puar e vſqʒ ad tẽ

ꝓrimo allegatanec ecre

Bahuin Crj. ytrais

—

Tat

oſte

vb faciat ꝓ qð volũtas eiꝰ apareat vel ſi ſtarim recipiat veſtes qui

tm̃ dantur ꝓfitentib9. ſ ſi müil dicat vel faciat nõ apparet euidenter
ꝙ voluerit muta re ſecuiũ jj.qͥ ele.vel vo · ↄoſuluit · optĩe facit et ſic pᷣt
intelligi.s.e· olulti · et ſic nõ pᷣſum itur ꝓ religione ſi volue rit rediẽ
ad pᷣſtinũ ſtatũ qꝛ non ẽ veriſiłe ꝙ ſit immemor ſue ſalutis.i:q· vij·ſã
cimus · et ꝙ ei ſit eredendũ ẽ ar· de rap · eũ cãc ita nõ pᷣſumitur ꝓ
religiõe vbi ſimpliciter intrauit ex quo vult añ annũ exire imo p̃fu⸗
mimus ꝙ ↄdeõ naliter habitũ aſſumpfit · ſc & dz aparẽ ꝙ voluerit

ſeculũ mutare · qð ptʒ ex eo ꝙ dieit ꝙ quilibet valeat renunciare eiꝛ

qð ꝓ ſe ꝛc · ex eo ꝙ dicit · · ·· oſulti:ĩ fi n ꝗꝓpoſitũ ſuũ im pneipio pro
teſtetur ſeʒ ꝙ vult ſeculũ mutareßᷣ exp̃ſſe dicendo · m cõ trarũ tñ eõ
ſueuit ibi dici pro ut dirxit · Jo· et ſic inte lligimus illã m iſtam·
p¶ Dilcernatur · et ſie patet ꝙ alius eſt habitus profeſſionis et aliꝰ
babitus probacionis hue nouicioꝛx· ut dicit᷑ ſu vt ꝓ h̊ apareat qui

ſint profeſſi et qui nõ bernhardus·
c religioſi· requiraturet ita pᷣlatus tenetur de facto fubditiñ
eu cq

L rrexerit · s· de offl · ordi · irꝛ efragabili⸗et.· de ſta · re gula · eũ ad
monaſteriũ · ad fi · et · xlin · di · epheſys · .
k ¶ Gnalis · qd habes/ · de ſta · regul · in ſingulis .

Nerclg'o-& Hag- ι.πιι αn e n ſellinte et ad WXα⅜⅜d men e. , Deg 3pA. ,

Dyr niſ Grn
„Oar.

—

remãeat inſeculo ꝗj.e · cũ

ſtabat el excepeio form⸗

„

a (Qui. ſez ſidentes vel abbates· b Diſciplina. Bᷓ ẽ dieẽ impo⸗
ſita eis pemtencia m ꝙ regula illius ord inis requirit et peipit · .
eindalotit ommno cũ ſcandalo faciendũ eſt · s· de tẽ. or ad au⸗
res· S. de pſerip · inchil ꝓdeſt et ve homini illi per quem ſcandalum
venit j. de no · ope · nunẽ cum ex miuncto · H· „
de¶ Miniſtrent et q̊s miſtrabit ei neceſſaria a bbas poris möſtern
vel lecũdi · cxedo ꝙ abbas porismõſternj vt ſi aliqᷣd hẽat ð ſuo ꝓui
Dat ei d ſllo · xvi.· q:vi.ð
lap ſis:et etiã ſi ñ habuiſ
ſet aliquid ꝓuide bit mo
nacho ſuo tpe pemtẽcie
alias monaſterium illud
ſc vöᷣm quare grauaretur.
Keterea · Enlierit
cũ nõ poſſit eſſe
i ſeculo ſiñ ſuſpicoe
Tpitudiĩs · xxvn · q · n· ſcp/
ſit et · c· fũt qui dicunt:
¶ Dromiſerit · manõdo

ſollicite annuatim qſĩ mona⸗
ſterijs ſuis recipi pñt ſᷣm oꝛdi⸗

oꝛes eoꝛuʒz mo · p · p · ce · ec · opel

„

errr

—

—

1

lantur ad receptionẽ ipᷣoꝝ ſal cu
ua oꝛdinis diſciplimaſꝙ ſi hoc coααà fuiſſent vna caro fimul effecti

regularis oꝛdo nõ patit᷑ auẽ · c&ſatis pᷣt vnus ad deum tranſi⸗

berne ꝓPria ſi ẽ ſenex⸗ n. ꝓuideant vt apud eaden
J·e. ẽ his· c. c. ad apłicã onaſteria in locis ↄpetẽtibꝰ
6 Reuocari- ſc ps , monaſteria in locis op

ſi abſq; gui ſcandalofieri pote

fufficit vxoris licẽcia vt abſq; 8nicandalofle
ritalioquin ĩ alijs t᷑ligioſis do

vir poſſit mn re mõſteriũ
ſicqᷓ.eex ꝓte · i.xxxiij ·q ·
v notificaſti · et . e. oiu⸗

gatus · ß cõ tra · xriij. q· v dam ibi penitẽciã tlibus vite

mibus eluſdeʒ oꝛdinis ad age

ꝗ vxorẽ.xxvi.qn· aga nccaria miſtrat᷑ · ſ vero hmõi
thoſa·dicas e ſvxor eſ· fugitiuos vłeiectos inobedi⸗

taliſ ꝙ ñ poſſit eſſe i ſeeu
lo ſine ſuſpicione forni⸗
eacõis ñ ſufficit ſola licẽ
cia vxoris ñ et ipᷣa filłr eõ
uertat᷑ q̊ cãu pᷣt intelligi
Pec deere · et oĩa fimiia
ſic füt mtelligẽda · ſi ve/
ro ſenex eſt fufficit ſola li
cẽcia et qð int erueniẽte
auẽte epi ipᷣa voueat et

entes inuenerint eos excõicẽt
ettaʒdiu faciãt ab ecciaꝝ pᷣla
tis excõica tos publice nuncia
ri donec ad mandatu ipᷣoꝛum

huiliter reuertat · .
De conuerſione ougatoꝛu

exað · ii· vlgeñ · eßoꝛ
. Reterea vtruʒ laĩeus
vxoratus qͥ p̃ᷣſentipuſ
ſcerdotibus et moha⸗

chis ĩgnorãte ep̃o de licẽcia a

ſis· et e ·ad apł icam · et
e/vxorat ꝰ.et ĩ caſu iſto ĩ
tellige illa iura qᷓ viden
tur dicere ꝙ altẽ ojugũ

t nd relig,sz tranſire ð pmiſſione vxoꝛis monaſteriuʒ
enn iugts vroris ea 2 . .
in ſeculo remanente. alij mgreſſus ꝓfeſſionẽ fecerit vx⸗

oꝛe in ſecuſari habitu remanẽ⸗
tenec trãſeunte ad religioneʒ
à ppetuã otinẽciaʒ vouete / ab

volunt dicere ꝙ fufficit
vxoris licẽcia⸗.e · ex pte
et · e · oſuluit et H· c · loq̃
tur de licẽecla extorta. vl
qꝛ fuit iuris ignara· ſte
ne pmu dictũ · itẽ ſignaẽ
Ot ra .e · venienſ. ſo· illa
fuit formecata et ita ob⸗

ri vxoꝛis an illa opelleda ſit oti
nenciã obſeruare /diciꝰ ꝙ miſ
b vxoꝛ ad religionẽ tranſierit/à
Kie v jeg. aS 2
oſa bernh · isvir zſpori
Ed.uallaſternem. ſerit vir p̃t a de bʒ ð mõſterio

reuocari· dẽ ſolernit · arepᷣo

dicunt quidam ꝙ mhilo
minus rema net vinculum poris matrmonij · ſ ꝓrſs inefficax ptẽ
ingreſſum et ſic habebit duas vxores·ſ̊ nõ obeſt tale vmeulum · ar ·
de cõ · dj. in. e · ij · H otra eos facit · xxxi · q · i · quõ vvgimbꝰ· et ꝗj. de di
uor·gaudemus.vñ pmi matrimonij vmculũ ſoluitur ꝓ ingreſſum. m
aut · de ſan · epiſ. S. ſ vero ↄ ſtante adhuc matrimonio·colla· ix·
dan intrauit religionem· tenuit q ad ingreſſum religionis
— Elane tenuit tñ quo ad ea q̃ erant in eius poteſtate ſcʒ non exi⸗
gere de bitum carnis qð m ipiꝰ fuerat ptãteſcꝗᷓ.e·placet· vnde cõ
pellitur continereß non opellitur ad monaſteriuzʒ redire ·˖ vt.. e · p la
cet · ar · otra. . e · ex ꝓte · et · c· oſuluit · vbiĩ ↄpellitur ad monaſteriũ re⸗
dire · ſ ibi ſoluttur · m ¶ Kenetur · id ẽ nõ debz ab eccĩa cõpelli ipe

epo ſuo poſſit ad thoꝝ t᷑uoca⸗

Vi2

0

nem regularem abbates ſeu p̊ee π ti ſ omonitus continenciam ſẽ
aiaa Uare noluerit licitum eſt ad ſe

ſpondemus ꝙ votũu nõ tenuit

ꝓmiſi em̃ſe non exigere debi

ppetuo c aſtitatẽ ſeruare ꝓmi ?

2i= T e Te. expublico-ar. cötra rum poſt oſenſũ legit⸗ re⸗j
. . Sron En s Fon unimn uz ibi timuʒ ð pñti licitũ ẽ alte⸗
rius et alexius · xxvij · q· mõſteriuʒz ſiẽ ſacti qᷣdaʒ ð nup
Rakeee DS cijs vocati fueruntdummodo
AWenna nere · et cũ alia
cotrahe ꝗj. e · expublico.

2σ vve mi'ſm A

AA

Fr Nac Mgrion Rer qlmern

tñ peccat hi non ꝓ fieit qʒ vouit ex quo impedimentum ceſſauit · at.x⸗
vij · q· ij· nos nouimus· cet · ſed hee rõ nõ videtur bona ˖ ſic em bea
n Ron exigẽ ꝗ· e·pla⸗ ata maria otrabẽ nõ debuit ecuz ꝓpoſuit ſe
nð eyigẽ debitũ · xx vij ·qinj· beata maria.a tñ ltĩme otraxit ut ibi ðꝛ
R ñ.jmo bona ẽ rõ qꝛ pꝰ tale votũ ↄtrahẽ nõ debuit ꝓgt᷑ ꝓmtatem
quz bʒz exigẽdi debitũ · et qð &ꝛ de beata maria ̊ fecit ex reuelaciõe
diuina · ſed pone ꝙ otrabat quid erit · tan · dixit ꝙ tenet matrimomũ

qꝛ votũ ñ fuit ſolẽne ar ·
J· q ele · vl vo · rurſ ꝰ· alij
„ . 5 dicũt ꝙ ñ tenet matrimo
carnalis omixtio non interue⸗ můũ et dẽt ſepari ꝗ· e · ex

pte · a · e · oſuluit · et H ve
riꝰ videt᷑ qꝛ qntũ ad cõ⸗
tinẽciã uãdã ſatis ſolẽ/
nizauit ipᷣe votũ ꝓ ſuã ꝓ
feſſõʒ: vł ſi vis dicẽ ꝙ
matrimomũ teneat ipſe
.πα☛„ tñ debitũ exigẽ ab vxoẽ
nõ dz quãaz reddẽ dẽat
exactꝰ qꝛ facẽt ot᷑ oſciẽ
ciã · ar ·s · de reſti. ſpok ·
Nasꝗj · de ſen · ex · mqͥ ſicõi⸗
itẽ q̃riẽ vtꝛv mulier pol
ſt mre mõſteriũ ĩ caſu
iſto ĩuito viro · pᷣt diſtig
ui an forte ſit recõcilia⸗
t? ei et eductꝰ de mõſte
rio et tũc ñ p̃t eo ĩuito in
Ere · ar · xxxiin · q . v · ꝙ Zðo
pari:ſñi vero nõ recõcilia
tus pᷣt trãſire ad religio
nẽ eo inuito · xxvñ · q· ij · a

nit inter eoset alteri remanẽ⸗
cunda vota tranfßire · qꝛ cũ nõ

reet alter ĩ ſeclo ẽmanẽ · dẽ
piſano archiepiſcopo ·
Midaz intrauit monaſte
rium muita vxoꝛe qua ipſum
repetente coactus eſt ad eam
redireea moꝛtua queris an ipꝰ
ſe cogatur tuerti ad monaſte⸗
rium an aliam poſſit ducere in

vxoꝛem · Nueſtioni tue tlr re⸗

vnde rõe voti ad monaſteriũ Frrder dt rii.3..
non teneturr edire Viterius blreee 6 ꝙ recõ eilat⸗
vero no poterit vxoꝛe aceipe/ eſt ipſa poſſit intrare re

ligionem eo muito quia
ipe iaʒ nõ pᷣt ab ea exigẽ
debitũ et ſicut ille ea mui
ta renũciauit exactiõi de
biti cõiugalis ita et ipᷣa
eo muito pᷣt renũciare vᷣ
uituti quã hʒ in ipᷣo · hoe
verũ ẽ qntũ ad hmõi ſer
untutez qꝛ et ipᷣe debz ad
monaſterium redire vbi
fecit ꝓfeſſionẽ ꝗj.e.pia⸗
cet · q̊ ad alia tñ vir debz

tũ qð im eius poteſtate erat et
ſdeo quo ad h̊ votum tenuit ·
nõ reddẽ aute non erat ineius
ptãte ſed mulieris ptãte · vnð
apls vir non habet ptãtez ſui
coꝛpoꝛis ſed mulier· I dem
oxoneñ · epiſcopo·
Vm ſis pditꝰ ſcientia lit

teraꝝ ignoꝛare non dẽsſcoꝝ vror et ecõuerſo· non vi
H af- Ini oo riſ etur ꝙ viro inuito poſ
P aern alt onies er riſi vir ſit tranſire po ſtqᷓʒ illa e
vxore lua a vxoꝛ viro e non duxit eum de monaſterio
aſſumente religioms habituz ett eieſt reconeilia tus q⸗
debeat ad religioneʒ tranfire n falemn tanezur co⸗in
· Iide ẽ ꝙ auẽ · ap · ppibem? Preddendü ſedad mu⸗
ne epaͤtutuo viru vel vxoꝛeʒ tuũ auxiliũ et obſequium
niſi vtq; ad religionem migra q;ꝛ in quibuſdam matri⸗

momũ eſt legis auxiliũ

uerint tranſire pmittas/ verũ xxvij-q.· nupciaz.
6 ſis · cõſtituclõi ·

ſi vxoꝛ ita ſenex eſt a ſterilꝙ ſi
ne ſuſpicõe poſſit eſſe ĩ ſclo / diſ Redeeatla onn
. . 2 dicunt aga quia a
ſimular ep ote ris vt ea m ſeloĩ Fat ho · et · c. ſeriput no
manete caſtitateʒ ꝓmittente.Eis in iſtis oſtituciõibꝰ
ad religionẽ trãſeat vir eꝰdẽ (dicitur e eũ vir et vror
poſtq́ᷓʒ ꝓ co pulacionem
cõiugnj vna caro effectt
ſunt non poteſt alt er ad
rehgionem tranſite altero in ſeculo emanente
ꝓ ( Sterilis · rõe etatis et non nature quomam multe ſteriles ſüt et
juuenes que continere non poſſunt nec volun
q ¶ SVine ſuſpicione· ſic ꝗᷓ.e· vxoratus ·et·c· ad apoſtolicam·
xX¶ Diſſimulare · diſſimulacione aꝓpbaciõis quia et talis tranſitꝰ bñ
aapbat᷑ ſi conſentit mulier ꝗj.e. vxoratus· et· e·ad apłiecãõ.
Oniugatus ·ad ſacros ex eo ꝙ ꝓhibet ꝙ coniugatus non ꝓmo

xxvn · q · n · funt qui

ueatur ad ſacros ordineſ datur inteiligi ꝙ poſſit ad mioꝛeſ qꝛ quod

de vno negatur de alio ↄſequẽs int elleãus pʒ · xxv · di · qlis. non ẽ
verum qꝛ ↄiugati ꝓmoueri nõ debent ·s · de cle · oiug · diuerſis · imo
ſi eleric ſunt m minorbus ordimbus benefiens debẽt puarl ·e · t· c· i·

Ee mk Q: Pſt raznalo rPnd Wvita 7α niD Podreſigrναοα milrn 1

Cops PS. Ca WMaANE Maosn. 1 pod miſi voꝛ⸗ ra wel miſi De hernera ſiſperta tmecna Jrnktat.

tt
liben
itſ.
bii
zten
cſo⸗
ear⸗
dai
ttimo

eeg

oſe
i⸗
e 9
ibſe
woe
deat
Nſee⸗
pok.
ſiöf
por
ſeaſ
iſtis
clia⸗
nöͤſte
to in
pdo⸗
ilin
gio
v⸗
no
t9
re
qui
s
Aimi
de
tiß
Nte;
hoe
jiſer

bza d

ew
pa
det z
vonn,
tope
ſe
ſtero⸗
s⸗
coptl
rnn⸗
dm⸗
uin
etn
tili
cͦ⸗
tu
Hia
it no
ip⸗
ner

/
e *

7

et

xxvñ · di · eꝰ bñdictionẽ · potius ↄtradicit · ſ̊ ibi expomtur religiõʒ
id ẽ eaſtitatem · ſie · · d e cle · oiug · ſane.qð ↄcedebat ala.ſed vir re
manet in ſeculo· alij dicũt ꝙ ordinari nõ debet niſ ad religionez cõ
uertat᷑ vterqʒ qð dicit ̊ ĩtelligo in eo caſu in q̊ ẽ ſenex et ſterilis ita
ꝙ nulla ẽ ſuſpicio de vxoris meõtinẽcia et ſie intellig illa ſane · S· ð
cle · oiug·nã qͥ ꝓmouet᷑ ad ſacros ordines eoipᷣo itelligit᷑ otinẽciam
ꝓfelſ 9 et ſi iuuems eſſʒ
vxor p̃fũpcio eſſʒ otra v
trũq; .c: ꝓx ·ĩ fi· vñ ñ dz

ꝓmouẽi tlis ñ ãbo vnſie f. t „2
ndreligisewees ine Adez ſtrigoneß et colloceñ.

ſenex et ſiñ ſuſpiciõ e · uel nusat? (archicpis
dicaſ ꝙ aliud ẽ m eo qᷓ ꝓ Ext · F nullus oĩugatoꝝ ẽ
mouet᷑ ad ſ. acros ordĩes ad ſabros oꝛdines ꝓmouẽdus/
remanẽdo inſeculo qꝛ ibi niſi ab vxoꝛe otinentiam pꝓfit

fufficit ꝙ ↄũi oſẽſui otiñ 12 ck n
clã pmittãt vt dieũt iua tefuexit abſolutus. ¶idez eiſ

pmo ĩducka qꝛ etiã ↄũio
ſẽſu ſiñ ſuſc epeõe ordinuũ
ꝓñt ↄtinẽtiã ꝓfitẽi ᷣma
nẽdo ĩ ſeculo · xxxiij · q · v

ſenſerint oꝛdmari vxoꝛiſ
oluntas pꝛius requirenda ẽ?

g des egi aliud eſt et · f · v · auẽ · ap · pꝛ obibemꝰ
in hijs qͥ cõuẽ tunt᷑ qꝛ lo . D. e
cu ibi b a Sr S.e prr⸗ ne vxoꝛat um pᷣſumatis in epm

oꝛdinare niſi vxoꝛ pꝛius ꝓfeſ⸗
ſa otinentiã ſacrũ ſibi velamẽ
imponatet religioſam veſteʒ
aſſumat · Idez brixieñ · ep̃o
xpublico inſtrumẽto no⸗
Vis innotuit ꝙ cũ veroñ ·
epiſcopus cauſã mr᷑imonij que
mter . A· viruet ˖ M· mulierem
verte batur ſuſcepiſſet termi⸗
nadaʒ iudiciali ſnia matrimo
mum approbauit/et eidẽ muli

et j.o ad apoſtolicam·
ne· vxoratum ñ S
Fraude non ſit ſuſpe

us racione vxoꝛis et fi
liorum a prelatura et ab
adminiſtracione non re⸗
pellitur in quo caſu in⸗
tell igiẽ hoc · xxxi · di · om
mno · ſecus ſi ſuſpectꝰ qꝛ
ſepe per tales ſubſtãcia
eccleſi aſtica deperire ſo
let · xxviij · di · de ſracuſãe
et · s · de ele · oiug · diuer
ſis fallacijs · lxi · di · cathi

nenſis. Ranis d⸗ eri p̃cepit vt ad virum rediẽs
C ¶ Velamẽ · ᷓ quid ſi el⸗ xhiberet ei ſug alẽ ⸗
Ee etuia aſteſo ſſta⸗ exhiberet eideʒ ↄĩugalẽ affec

tuʒ · quod cũ renuerit fuit vin
culo excõicationis aſtricta Ce
teruʒ qꝛ licʒ a pᷣfato viro ðᷣſpõ
ſata fuit adhuc tñ ſicut aſſerit
ab ipo eſt ĩcognita · m · qeñ pꝛe
dictus vir ipſam carnalit᷑ non
ognouẽit et eadẽ ad religiõm
tranſire voluerit ẽ cepta ab ea

cit ſi cõtinẽciã ꝓfiteat᷑qj.
e·vxorat ꝰ.a⸗j.e·ad apti
cã · R ñ ·ñ ſufficit mñ cõ⸗
uertatur · et ẽ ſpeciale in
vxore ep̃i alias cõt radi⸗
ceret · c · Peedens · quidã
dicũt ꝙ nõ ſufficit et eſt
ſpeciale in epo · eredo ꝙ
fufficẽt et B mtelligiẽ ð
iuuene · ar · ex fi· Huiꝰ c⸗

◻ X vubiico. a S⸗ ſufficienti cautõe/ quod vel ad
nẽ quid nñi vellet re — . irſ
atorein domo wpriaa religioneʒ tranſire vł ad virũ

ſuu tdire ĩfra duoꝝ mefũ ſpa⸗
ciuʒ de beatipaʒ a ſẽtẽtia qua
tenetur abſoſuas ita ꝙ ſ ad re
ligionem tranfierit vterq; re⸗
ſtituat alteri quod ab eo no⸗
ſcitur ĩcepiſſe · VSane ꝙ do
mius in euang elio dicit nõ li⸗

ſleruare religionez non ẽ
audiend a · e · ex pte · ij · ĩ
fi:quia ad bonum et ad
malum ſe poſſʒ habere·
et ideo ꝙ eereius eſt te⸗
nendũ eſt· de ſpõ · iuue⸗
ms · et de pe · di · vi · S i⸗
(¶ Svufficienti · noie ſuffi
cient is cauciõis mtelli⸗
Guntur pignora vel fi⸗
deiuſſores · ff. mand ati
ñ mãdato · . ul· ſatis pu
tarẽ in caſu iſto dari cau·· H
cionem ad arbit rium iudicis · xxiiij · di · quam qz ½ .
f¶Duoꝛz nũquid iſtud tps ẽ ordinariu et regulare ut ſemper tm tẽ
pus mdulgeatur et non minus licet dieat᷑ de duobꝰ mſibus · eredo
ꝙ iſtud omitteret᷑ arbitrio iudicis · vtrum plus vel minus tps indui
geat ad profitenduz dicẽti ſe etiã velle intrare religione et curꝛit
a tpe illo q; iuder ſtatuit terminũ · I̊ pone ꝙ elapfũ eſt tps ſtatutum
nũquid ad huc pᷣ̃t intrare religiõʒ · dieo ꝙ ſie ſemꝑ ante carnaleʒ co
puiã · judex tñ pᷣfigẽ dz terminũ pemptoriuz infra quem pꝛofit eat
vel eonuertat̃ ad virum alioquin illã excõicet nec dabit ertps ꝓba⸗
cõis epᷣs mſñ̃ maritus cõſenciat de &̊ · die vt · S· ti· ꝓxi ſtatuimus·
( Keſtituat · qd obtinet vbicũqʒ matrimomum diſſoluſtur ex iuſta
cã ꝗᷣde do · poſt diuor · reſti · ce i · et ꝗ. S viug · ſer · ꝓpoluit · C de ſpõ · l

Ane ſi oiug ati con ( dẽ

mulierem aliquã tonſoꝛaxe vl

a Pab o, nF vel W vix

¶ Coõtinenei. P.nũquſd fuffiett hoe · vidꝛ e ſie · xxxi · di · leriatim · ? C. de epil. et ele. deo nob· q: mẽimoniũ mãdato dei pkficit · xxvi

5 (Coõſumatu· H otra viderẽ⸗ di deinde opponitur · ſo ẽ oſl umacõ
q̃ fit q̊ ad mrimonn eſſenciã q̃ fuit facta in ꝓadiſo ab ĩpᷣo dño ꝑ oiun
ẽtõʒ aĩoꝛx q̃ deſig nat oformitatẽ fidelis aie ad xpᷣmut ibi· et ẽ qdaʒ
ↄſumaeio qͥ ad ſacramtũ xpi ad eccĩiaʒ p imcarnaciõz verbi dei ĩ vtẽo
vvgimali qð deſig nat᷑ p illud matmomũ qð ẽ carna li copula ↄſuma
tũ · ut h·et · s· ð big · Sbitũ · xxvjj · q·ij. m oĩ · vel ſaltẽ q̊ ad h̊ qĩpedire
poſſit ꝓpoſñitũ religiõis
lanõuit h̊ ala · ꝙ; mrimo
mũ ſortit᷑ nataʒ exoſtitu
ciõe eecĩe ĩðo cõtra illud
latiſſim e patz pᷣxe ptãs
vinẽ · dixit ꝙ pᷣpapꝑ diĩ⸗
pPenſa cõz poſſet diſſoluẽ

cationis vxoꝛem ſuam dimit/
tere intelligenduz e m iterp/
tationem ſacri eloquij de hijs
quoꝝ matrimoniuʒ carnali co

pula eſt ↄſumatuʒ ſine qua con ſaip⸗ p Es mkun di
nz 5s. 1 upet᷑ pᷣmũ ſecꝰ ð cõ
futari nõ p̃t · dem prioꝛi et ſato ab po dño na/

ratribus ſci iohanniſ
xoꝛ atus fine licentia vxo
ris inter vos nullatenuſ reciꝑi
atur/que ĩtegre opmionis exi

turã ſuã ſoꝛtit᷑· et iso ſo
la ĩterpᷣtacio cirea illð ꝑ⸗
tinet ad pᷣpã ñ diſpẽſacõ
vl o᷑ ria cõ ſtitucio cont
tñ arꝗ· de ſpõ · du · c·e ul · B

ſtatita ꝙ nulla marito ſuſpicõo Xoratꝰ· recipiat᷑· j
habe aᷣJiNam ad ſecunda vota pone ꝙ ð Inĩa vxo/

S . —2 ris reipiat᷑ et ꝓfeſſionẽ
velle migrarevel ꝙ minus coõ. faciat ſolẽmté a babitũ
tinent᷑ debeat viuere ſque ſita ¶¶recipiat ſ̊ vxor non pro
lis extiterit marito eius in con mutn⸗ ſeraw vengionen
ſoꝛ tio veſtro receptoipa pub ue ſit iuuems ſiue ſenex
lice in oſpectu eccleſie otinẽti⸗ nũquaʒ tenet mochatus
am ꝓfeſſa in domo ꝓpria cũ fi⸗ on e ſeruata kormn
lijs ſuis et familia potẽit pꝓma⸗s EGe· ad apo ſtolicam · ego
neſſ aũt tlis fuerit q̃ ſuſpitõne ereto ꝙ monachus ſit et
non careat voto otinentie ce ris lenizaͤuis omnn⸗
. EF, no q ad ſe ita ꝙ nõ poſ⸗
lebrato a ſeclarium hbommũſe ftt eyre monaſteriuz nec
ouerſ. atlone rem oueatet in lo⸗ vxor poteſt eũ repetẽ iu
co religioſo vbi deo buiat ppe

reſ⸗ erun tutis qꝛ renuncia
uit illi ſeru ituti dando ei
tuo ↄmoꝛeturſ(nullus veſtrum geencia⸗ eps tſi p ofieri
ſuũ pᷣt iſlum reuocare de
mona ſterio et reddẽ vx /
ori ne illa incidat infor⸗
ni cacionẽ cũ ̊ ad ipᷣaʒ ꝑp
timeat ſi ſuſpecta ẽ · xeiij ·
di . diaconi · et ita intelli/
gũtur iura de hac mate
ria loquẽcia⸗ q̊ ea mor⸗
tua compellet᷑ redire ad
mõſteriũ et ſie intelligi⸗
tur. See · c. i et. .. e · ex ꝓpte
i etec · oſuluit · a. s· ꝙ me
cã · c· i · et· lz dicat᷑ ha·s
e·c · cũ ſis· a q.e·ad apii⸗
cã ꝙ alt᷑ coniugũ ñ reci⸗
piat᷑ niſi alter Enſeat ad
kxligionẽ v ꝓmittat cõ

ad habitandu ſecũ p̃ſumat al⸗
ſumere rbanꝰ iij · Poꝛi ſcẽ eru
x pte abbatis ſacti (cis
petri ad audientiã nram
puenit quod cũ.D infirmita
te poĩtus oſentiente vxoꝛe vo
tũ voues caſtitatis mochaleʒ
habituʒ ſuſcepiſſet poſtmodũ
ab ip̃iꝰ ĩſirmit atis moleſtia li⸗
beratus vxorem retmuit/⁊ ali
am ea defuncka ſibi temere co
pulauit/quia vero licet p̃dic
tꝰ. D.vxoꝛe ſua remanente in
ſeculo ð iure ad religionem ne
quĩuerit ꝓficiſci ẽa famen ſub
lata de medio votü ſine ſalutiſ

cipi · nee ille etiã dzʒ tran
ſire · tñ ſi reeipiatur pre
dicko modo tenet mona⸗
chatus ut dictũ ẽ qꝛ mul
ta fieri non debent facta
tñ manẽt · de h̊ notat q.e
J ce· ꝓxi·: nec dicitur in ali⸗
qua iſtazꝰ deere· ꝙ mõchatꝰ nonteneat h̊ qꝛ ita fieri debeat.v·
k Cotinenter · ſie · s · e · cũ ſis · et. . e. ad apł ica 1¶ Familia · ſ· xx ·
q·ĩ.vidua.xx vij·q·i:mulieres· axcontra·ea cãq· ij· ſcxipfit·
m ¶ Tõſorare · xxx · d· R qua mulier · n ¶ Ad habitãdũ quia hmõi
duplicitas reprobatur · xvin· ꝗq· ij· diffinimus et xxxn · di inter di /
xit· xi · q. n· cognouimus · eq ſit uuems nũquid vouet dã do
Xpte · oſentiente ̊ eſto⸗ liceciã · nã nõ pᷣt in ſecuio remanõ.s
e·cũ ſis:laudixit ꝙ; ſi ſcit ius vel ei dicatur mtelligitur vouẽ alias ñ
vel die oſenciente et ꝓmittẽte intrare religionẽ:xx vn · q:ij· agatho
ſa · vel die vt in no· ſe · dicitur · ala 1.vroris licencia non ſufficit ad
P Keligiõz colligiẽ hie ar · ⸗ hoc ut ad monaſteriuz poſſit ẽn
lre vir eius · lie · S· c. i · et · xxxiij · q: vnotificaſti:ſed contra videtur⸗

tale mẽimomũ · poſſet eẽ

tinenciã· veꝛd ẽ ꝙ ñ dz

illa · e · placz · ꝓpe · li · ibi

Qꝛ ſrrß Caꝗq Alr
deugrn aln P“.
Dm en ααtρ

P e iot
2 5.

mond-

vxoris ñ fufficit n ipᷣa ↄuertat᷑et · eeq vxorẽloqt ð oſiio et· c · aga
thoſa. expomẽ ita ꝙ huice dicro ↄcordat alij dieut ꝙ ſufficit lieencia
vxoris et dãdo licẽ ciã ĩte liigit᷑ ſolẽ nizar e votũar xxxij di· ſeriatim⸗
xxvin · di dia eom · ete c · ſi qᷓ vidua. et Ig c Et ſimilia loquut᷑ de lice cià
ertorta· tã· q;dã aln dieũt ꝙ i mtelligi debet ſcᷣm diſtimctiõz illius
c·sS·e· cũ ſis· et .e.ad apoſto licã·ſed hec diſtinctõ non videtur aa

bere locum. naʒ R fuit iu
uenis non ſufficiebat da⸗
re licenciam niſi ipſa cõ

uerteretur vt ibi dicitur

vnde non tenuit nec de⸗
bet cõpelli redire ad mo
naſterium ut · s· e· qdaʒ ·
ſi erat ſenex bene potuit

tranfſire de licencia vxo/

reis vt eadem ĩiura dieut
et Hie dicit ꝙ de jure trã

ſire non debuit · hug · di⸗

cebat ꝙ illa decre · qdam
intrauit · nõ tenet qꝛ bñ
de bebat ille compelli ad
monaſterium redire qꝛ
votum tenuit et hoce idẽ
poteſt diei ſc m eum de

non cogit᷑ redire ad mo⸗
na ſterium. et ſie non ſta⸗
bitur huic · et. · e · e · ꝓxi·
Hoe ſatis videtur · ſed di
camus ꝙ illa·quidam in
trauit tenet · et ille nõ cõ
pellitur redire ad mona
Rrun quia votum non
fuit ſolemne · et ꝙ mui/
ta vxore hoc fecit nec fe

cit ibi ꝓfeſſionẽ · hie ve⸗/

ro conſentiente vxore in
trauit et ꝓpfeſſionem fe

cit ꝗj.c·ꝓroxi: et ſic omm
modo quo potuit votum

ſolemniʒzauit:vñ quãuis
non debüit vir trankfire
vxor e im ſeculo remanen

te tamen tenuit votuma
monachus fuit qꝛ mul⸗

ta fieri non debent facta
tamen manent · s· t · ꝓxi ·
ad apoſtolicam· vn com
pellitur redire ad mona
ſterium vxore mortua ˖
contradicere videẽ · 8
c·i · vbi mulier dedit li⸗
cenciam viro et tamen ð
mona ſterio reuocatur et
reſtituitur vxori niſi vx⸗
or caſtitatem ꝓmiſerit
aut ad religionem tran⸗
fiuer t· ſed non dicitur ꝙ
monac hatus non tenue⸗
rit vnde mortua vxore

compelli debuit ad mo⸗

naſterm̃ redire · et jta eõ
cordat cuz iſta et hoc ꝓp
bat᷑· S.· ꝙ me·eã · c· io hu ·
dixit ꝙ deere · illa non te
net quia conſenſit mari⸗
to et debebat compelli
ad eaſtitatem vel mona /

ſue periculo non potuit vioſa
re mandamus quatenus ſi ve
rum eſt quod aſſeritur pꝛedi/

. —

ctum · D.p excõicationem cõl ſeruanciam compellenda ·

pellas vt mliere dimiſſa ad ſu
um monaſte rium reuert atur
ſub regulari habitu de cetero
domino ſeruiturus·
WWemens terciuss
D nſuluit nos · H· ſacer⸗
vtrum vir ad religionem
tranſiens et in eã per annum
et amplius moꝛam faciens vx
oꝛe ſua poſtqᷓ; ad domuz tran⸗
ſierat regularem de pꝛeſeti vi
ta ſublata ſecularem habituʒ
reſumere valeat et aliam ducẽ
— invam ⸗ I⸗
in vxoꝛem vel ſi duckam ei li⸗
ceat retinere ·˖ Cõſultationi hu

clerieus7. Se llamo⸗ꝙᷓ dei timorez⸗ . L
eiꝰ.fuit ſolemne ex quo dirimit matrimomumqᷓ.qui ele· vel · vouen·

cet votũu eius vſque quaq; nõ

e Sirimendũ · ergo votum

rurſus· quod verum puto quia de licencia vxoris intrauit et ita tenu
it ingreſſus alias eſſet eontraꝗ·e· placet in fi.

eo quod dicit adð tẽpꝰ videtur ſi ſimplic iter licenciam dediſſet quod
fufficeret · et ex eoo ꝙ di⸗
cit maxume h vir eius cõ⸗
tinenciam vouiſſet quod

afſt umpfit 7 eo kuerſo de mona
ſterio educta fuerit/ poſt obi⸗
tumviri ſit ad regularem ob⸗

or cõmum conſenſu pol
funt continenciam voue

re perpetuo aremanere
j domo ſua · xxxij · q · v·
1 — 15 deo pari · a ad tps · xxxiij
Vuper quo reſpondemus ; li eſn apoltolua⸗

tenuerit / eatenus tamen fuit ſcðm quoſvam ·
obligatoꝛium quatenus ſe po R—R—
terat oblĩigare ꝓmiſt enim i⸗

e.
»p„trando monaſteriuz ſe non ex

iuſmodi taliter reſpondemus

ꝙ pꝛe dictus vir nec habitum
poteſt abieere quem aſſump⸗
ſit nec aliquem ſbiĩ matrimo⸗
nio copulare · ꝙ ſi contraxerit
mat rimonium ipſum decerni⸗
mus dirimendum. Qé⸗
leſt nus tercius ½
