(Exboꝛtã dus. dus eſt ar.e ꝙ teſtes in erimmalibꝰ nõ cõpellun⸗
tur · s· de teſti · eog · dĩleckoꝛum · vbi de hoe ·
Cculatũ.ſoſẽnia · capitulũ h̊ a ſequẽs intellige de eo q̊ erat pu-
blice mfamatus alias nõ
debsẽt ſuſpẽdi in · q · v. f
„ ,„ — „ biter ae· ſimala.ſ̊ noõne
Ex cõcilio magũtineñn · ¶erãt iſti ſuſpẽſi ipo iure.
ĩ aliũ in eccĩa oꝛdina⸗ qre ſuſpẽdunt · ertanta.
S . Iͦ et ˖ xxxn ˖ di 5. veru · et . j.
tur pecumae ulerit eamq; q1. quibuſvam et. c. re
taliter vendicauerit omnino periunt· rñdet de fado
deponatut O Eodatus papa ſuſpẽdũ᷑ cũ ipo iure fint
Idominus et mgrĩ oim ſuſpoſ. Gimon acvom in
J 35 zo fuit acenfan⸗ oꝛdie ntũcũqʒ ſit oceul
5 4 ne peẽo uit aceu an⸗ tus eſt ipſo iure ſuſpẽſus
di lieentiã vni dedit · · · Nõ neeßt miſſam cãtare'· e.
jigit᷑ quilibʒ catholicꝰẽ reſpzu tanta qm ipm caracterẽ
endꝰ.ſʒ vt veitatẽ aſſerat ad
ꝓPalãdã ſimonſacã rabiẽ ma-

habʒz vielofũ in q́ eaſu lo
quunt᷑ h̊ duo · e· vñ cũ el⸗
4 ſent iſti ſ̃ up Ror infamati
nis é p̃cib tad. Nidé. merito pſo facto debue⸗
S55 Faibzerartaie Nid B rũt ſuſpẽdi. & vo occul
* moĩaeũ neceſ tum eſſet liez ſit ſuſpẽſus
ſebabuimꝰ? ꝓhibere ne coꝛã ſe ſeut qlibet in pee
miſſaꝝ ſolẽnia celebꝛaret do⸗ Ecenoate hiee n.
2 ⁸ 16 .„„ P mæenme Be⸗ . C Co C mucu H
nec 48 eſſetveriꝰ0 ſtitiſſ Iðẽ i·q:i.ſaẽdotes: nõ tñ
Votiẽs · · V Deruenit ad alſos ẽ ſuſpẽſus: ar .
ad nos ꝙ p fſimoniacam e mathe. ac er tue · B.

hereſm fueris oꝛdĩatus pte 4. e He Pfa
neceſſe babuimus phibs Ana lezel ideo de Hoec
rea necelle Pabuimus ꝓhibẽe volũt inquirere qꝛ p̃la⸗
ne miſſaꝝ ſolẽnia celebꝛare de toꝛꝝ eſt inquir ere de ey⸗

ceſſibus ſubditoꝛv.. de
of · oꝛ · e· ic· de colluſi · exi
mina · xj· q· iij ·pᷣcipue:ali
oqñ eis imputatur. xliij.
ſdi · epheſijs · PH·
Neut. vin cit · qꝛ re⸗

buiſſes donec quid ſit verius
diſcerneremus · ¶Veius pᷣpa
VFeut ſimoĩ aca peſtis ſui
magnitudine alios moꝛ
bosvmeit ita ſine dilatõe mox eetu ei cetera er /
yvt eius ſigna ꝓ aliquam pſo⸗ nina ꝓ mhilo reputant
nam elaruerint de eccleſa dei „2. eerer T e
debet elimmari atq; repelli. ) IZmn ojbus. Pibi ſolune
Deuſdedit⸗⸗ Brär kmdo dieit ibi Fuio. id ẽ eö5
Anta eſt labes huius erier-y muni?, et. gede accu. niq

ad mittuntur ad aceuſationẽ·iñ homieidſi eũ nun
Item omnis peccatoꝛ miſſam . rore ſ.geteefuſt
cãtare poteſt pꝛeter ſiimonia quis.et · c. reperiuntur.
cum quem quilibet vt ab oꝛi n. un⸗ ſi ea · xxv ·q·
ninemale tepete kyel eriahl t¶ Perſonã · q̃ de iure ad
tur accuſare poteſt vel etiam mitti debeat · vt · g. dixi ð
. äl * aceuſa · eeieet· ce el· *Et⸗
c·eũ opoꝛteat u Cia

ruerit · xxiij q · ijꝛ e· ecce
Anta eſt· ad accuſatõeʒ · ſi aceuſatꝰ fuerit infamatus de ̊ dẽm
elt . s. S accu:cũ · p· et.e.i· cleſa ꝓ ſententiã canonis vk iudiels
x¶ Peccatoꝛ · non pᷣciſus ab eel/ toleratus et penitens.et ſie nõ eſt
obiectio de excõicatis et ſuſpẽſis vt notoꝛij foꝛnicarij ·xxxij·di:null9
nee de ſuſpẽſis quo ad ſe·nam quilibet oſtitutus in moꝛtali pecoſu⸗
ſpenſus eſt quo ad ſe·S. de coba bi. cle· et mu·t eꝛ vl · et · i · q · · ſaẽ dotes
ſacroſancta· et ſie omnes alij pñt cãtare miſſam pᷣter ſimoniacũ:· vel
ꝙ dicit omis pecoꝛ poteſt cantare miſſam põt referti ad facllitatem
etiam diſpẽſandi quaſi diceret facilius diſpenſatur cũ omibus alijs
erim inolis pᷣter homicidiũ ꝗᷓ;ᷓ eũ ſimoniaco · vel hoe dictum eſt in de⸗
teſtationẽ crimĩs. vel ſic: dato ꝙ oĩs peccatoꝛ poſſit celehꝛaẽ:ſimoni
acus tñ nõ poteſt oſñderato micio · qꝛ ſimoniacus in ipᷣo ſuj micio cõ
miſſionig ſuſpenſus eſt· vt.i ·q · i· reperiũtur et intus oꝛtus occidit et
m ipa ſui radice viciatus · i · q· i: quĩbuſdam · et ſic ex eo tempe quo ſi
monie erimen cõmirtit damnatus eſt · vnde poſtea cele bꝛare nõ põt
etiam poſt pactam penitentiã niſ diſpẽſetur cũ eo qð nõ otingit in

4

N⸗ C P ſp-· 6: G/1 „ g Pecn r n —enl‚⸗ vo a „ nnſtat Pno Ner PrSO .(.. iſmiate .e.
n . e. pe PrT ę C r.. , 7 SW ſ⸗

alijs eriminibus. et ita plana eſt ſta ſſta cõſiderato ĩnicio cuiuſeunq; ⸗ GO ¶ Vm ſi · ꝓcurationẽ· hane ꝓcurationẽ recipſt epᷣus· ſj nõ ꝓ ali
pecoꝛis ſic · C· ad.· · juł. ma · quiſquis · v.donatões quarumlibet po quo ſacramẽto ·qꝛ hoc eſſet imomacũ · vt · i· q·iſtatuimꝰ·ſj̊ po
ſtremo a lienatões ex omi tpe ꝛ⁊c᷑· et ita fimoniacus celebꝛare non põt tius ꝓ laboꝛe· immo nec ꝓ laboꝛe · hiſta ꝓcuratio pmiſſa eſt a iure
niſ eum eo diſpenſetur · Ruis poſſit diſpẽſare dictũ eſt · g· de renũci · ſieut et alſje ꝓcuratões que fiũt rõne viſitatõis · vñ nullã ſimomam
C ꝓoſt tranſſatõ eʒ · nee põt agere penitẽtiam niſi renũciet bñficioet coõnittit · quia qͥ peccat non peccat legis auctoꝛitate · xxiij · q · iin · qui
executõi·s·de accu.mquiſitõis· poſtqᷓ; vero renũciauerit a peniten⸗ peccat · et iſta ꝓcuratio pᷣſtari debet ſe ᷣm facultates eccleſie ſiẽ et

tiã egerit poterit eũ eo diſpẽſari ſi placuerit ſupioꝛi · et ſic neite po⸗

terit poſtea exercere offi

ciumar · ff. de pᷣeat · certe

S.iulianꝰ.jã poſſidet ex

alie · s · de cen · ſopite · et . c· eũ nup· ĩmo ſi eccleſia ꝓcurare non poſſet

ep̃m ipᷣe ſuis ſumptibus
coõſecrabit eccleſiã · x· a·
ijij · cauẽ dũ ·et · i · q; ij · Pla

nona vonreiſtane ar⸗e⸗ meretri⸗ erander terciꝰ· igitur hee decetero fiant vlxꝓp erdiet de mã · pñ ·
ex mpn utione · vt · ff. de zu -Aneiſi⸗ i ſei . NF. lt tibi · B.
euicti · ſi ſeruus · F. j · in fi · in concilio turonenf · pſonis e ccleſiaſticis deducen⸗ Poc mamfeſtum

a ¶ Mer etrix q̃ aljas ñ ẽ
admittẽda ad aeccuſatõez
vel ad teſtimomũ ꝓpt vi
litatẽ eiꝰ vt. C· S àdult·

q̃ adulteriũ.d.ff. ð teſti ·

Ga Nl el
,ι omρα

1· iij · S. lege iulia. eað rõe
nec ad aliũ ltimum actũ ·
¶ On ſatis. requirat᷑·

On ſatis / · Y· ꝓhibemꝰ
igitur ne ab hijs qui ad religi
onem tranſire volũt aliquaꝑ
cunia requiraturinec poꝛatuſ
vel capellanie quelſibʒ mona/

choꝛꝝ aut clericoꝝ annua di⸗
ſtrackione vendant᷑ ˖ nee ab eo

dis ĩ ſedẽ vel ſaẽdotibʒ inſtitu
endis aut ſepeliẽdis moꝛtuis
ſeu bñdieẽdis nubentibus ſeu
alijs ſac ram̃tis aliquid exig at
diſtrictius ꝓhibemus ſi quis

aüt otra hoe vemire pᷣſumpfe⸗

rit poꝛtõʒ cuʒ gieʒi ſe nouerit

d eſt not oꝛiũ · alias
ſeeꝰ· xj · q · iij eoꝛv qͥ accu

ſant · · iij · q; v · qꝛ ſuſpẽ⸗

n ¶ Recepiſſe · maxie · ar ·
p·ð ofel . e · ij · a · e · nob.
0 ¶ In ſure · alias ofe ſſio
ertra ſudiclum non pᷣſudi

cęat.de hoc no. S· ð ofeſ ·

—, —- - —

—.—,,d, — — —

ſueſdo alπ ſponte ſine aliqua cõdi«⸗ eaꝝ cõmiſſione vllum pᷣeiũ exi Vm ſit romana: · ↄſul.· uicto. ij · q· itnoſ.s · ð cõ
tõe · et pura mtentõe ali & S ev. e .f 21 fel · cũ ſup · et · ff · S ofeſ · .
qᷓd dare voluerit nõ phi gatur / vñ quiſquis cõtra hpoe LAʒ't . t · x · ꝙ nichilꝓ ecclaru I·ar · ir otra · · di. P Brũ
Den Mae ita tenus n nõ ta ille qui dederit ꝙᷓ ille ꝗ rece ter ꝓcuratoʒ exigere · Idem 1. di. ſi qs ppoſtera · ij · q/
frater ſeias ꝙ nos nõ po· ne non dubitet habitun · Pꝛo EKEpoc aũt ꝙ ep̃us oxoñ · prareið ſpõte eõfeſſo i iu /
ſm5 Eihi ꝓuidere ſi va ſepultura q́d eriſmatis olei archidiaèc ˖ beneficiũ a euidam tre timoꝛe ꝓbationũ.non
Prwte nafnz. as. nde recepcõe nulla cuiuſ q̃ʒ pꝛecij clerico ante electõeʒ ſuã poꝛa ec oſe blil nen aaͤ kit e
ſi quis ꝗꝓpter hoe · in fimo exactio attemptetin eſub ob⸗ tüũi dicit᷑ ꝓmiſiſſeut vtq; cõſenn . l. ꝓxime · h̊ ea fũt in nris
ma em et vſura amoꝛ lu/ tentu eujuſ. P oſuetudinis rea tiret eidem · Tuepuidentie rñ officijs tioꝛa q̃ cum im

eri ꝓhibeð · viiij · q· iin · R

quis oblitus:· vmẽ
c¶ Pꝛioꝛat 9.j.q·i. ſi qᷣs

e¶ Diuturmtaſ·ſiq.c. ꝓx.

·s · ð oſue · ̃to · a · c · vl ·

ad idẽ · i · q · in . e · vl· diuẽ
mtas tpis ꝓcẽem ñ excu⸗

cuſat:xxiin. q: jſciſmaa·
j. q· i· nilꝰ ep̃ᷣs · ꝙuamẽ
. ff · de · ac. et obli . obliga

tionũ. .i . ar. Otravbicu⸗

q · iſij · obieiunt᷑ · ſo. de S

ꝙ bindictõibs nubentiu
aliquid accipi ꝓhibetur
quia per eas gracia con⸗
fertur licet pꝛo matrimo

mo aliquid dare vel reci

—

tũ ſuũ quis tueat᷑· qꝛ diuturmi/

tastpis nõ diminuit peca ſed

quibuſoam ecẽijs locum vena
itas ꝓphibet᷑ habere ita vt ꝓ
epis vel abbatibʒ ſeu qbuſcũ
q; ꝓpſonis ecciaſtieis ponẽdiſĩ

ſedẽ ſiue introducẽdis p̃ſbꝛis

jeccleſiã necnõ a ꝓ ſepulturis

c exequijs moꝛtuoꝝ benedi⸗
ctionibꝰ nubentiũ ſeu alijs ſaẽ

ſunt crimĩa qᷓnto diutiꝰ ifelicẽ

animã tenuerüt alligata Re

demus ꝙ ſi manifeſtu ẽ eundẽ
archið·a eclericum ob cauſam

ſterio ſunt pꝑpetuo deponendi⸗

ñ vero id maniſfeſtũ eſt nec oui

NRi tñ velofeſſi fuerint ſʒ tantũ

publica laboꝛãt infamia eiſ ca
nonica purgatio debet indici
in qua ſi defecernit tanquã au

diſregẽ aũt a pnñeipes eius de

ret inere non poſſunt · ¶ dem
eboꝛaceñ ·archiepiſcopo ·

pendẽ nõ teneamur cau⸗

ſa tñ liberalitatis impen

dimꝰ· xxviij · q:iliã nune

ep̃s. et. q· in· ſaluatoꝛ · et auget concilio laterañ · . illam pꝛomiſſa rece iſſe aut ex ergo qui muitus confite
daſ ſere ula:e- i. J Vm m ecc̃ie coꝛpe · ⁊· VP inde ofeſſi fuerunt mm iure vlle tur Bon vemdin erztutr
dees ſer pulrunae⸗ Hoꝛribile nimis eſt ꝙ in gitime ouicti ab altaris mini⸗ p Adeponẽdi · H pena

fimoniacoꝛꝛ · ſie · S· de cõ
feſ · cũ ſup:cũ agit᷑ ĩ mo⸗
du accuſatõis· ĩmo idem
videtur ſi agatur in mo⸗

dum inquiſitioms. s de
accu: mquiſitõis·i · R ñ ·

q ¶ Mamfeſtũ · nõ tñ no⸗
toꝛ iũ · qꝛ tũc ſecꝰ vt ptz ·

2 . ů· e · c · vbĩ pomt᷑ maife/
ctoꝛ eſtãti ſunt ſceleriſ pumen Peſſtũ ꝓꝙ notoꝛio.alia litte⸗

ra Habet non notoꝛſium·

1- mentiſaliquid requiratur/pu beſ ĩducẽ ut ſiᷓ recepint a p̃f r ¶ Purgatio · gpter in⸗
dick 5 s. de ofle. e. vl. õz hoc li ⸗ Bel zducaEt i eccpinta ffa an tam For infinuatn.
et. 8. tẽpo · oꝛdi . c. i · ö· tant autẽ plures ex hoe licere/ to epo vt eius electõi p̃ᷣſtarẽt dezccl⸗eum⸗ꝛp.
PVm j eecleſe · intro⸗ qꝛ legem moꝛtis de longa iua aſſenſum eccleſie oxonenñ · fine ¶ Pꝛincipes · hie rer et
Alerbferrer . ii .i luiſſe oſuetudine arbitrant nõ dimmutionereſtituant cuʒ aa Hnece ds hab ebant in
V arté tato S wor, electione tanq; patrom ·
. tiũ. ſiec · ſuã ttédentes ꝙ taãto grauioꝛa ſine graui ſue ſalutis periculo qauozd aſlenſus debetre/

qri · · de elec · ſacroſãcta
et ĩta videlicet ꝙ Rhnõ p⸗

ſtitiſſent oſenſum non cõ
firmabit᷑ electio a ſie ſuſ
Hẽbant · vñ nec añ nee pꝰ

elcoeʒ licitũ fuit redimẽ oſenfũ illoꝛx · viij · q.iij. talia et · i ·. q · in · ſi qs
P bẽdas · et · q · i · eos · et. õ nõ pñ̃t vt hic patet et
t ¶ Keſtituãt· qꝛ ſine ꝓiculo eã re⸗ cũ p ena dupli debẽt reſtituere
illã.in aut᷑de ſan · epiſ. in ſe da colũna · .· ſi vero laicus · a · S. ſi autẽ ſe
cularis · et . e audiuimus · et · · de immu · ee · qꝛ pleriq;ʒ · H nota ꝙ ec
cleſie reſtitui debʒ cui facta fuit iniuria.ax·xvij.q.iiij· i quis ĩ atrio
e · xxvij · · i · ſi qͥs rapuerit · e in aut · de ſan. epiſ · S. i quis aũt · in ſecũ
da colũna · et eccleſia põt vendicare illã pecumã · in aut · e. t· SF. ſi xo
laicus.et · S. ſed neq; zenodochiũ · ar · Otra⸗ . e · venẽs . vbi reſtituitur
ei qui dedit · ala · dixit · ꝙ in deere · venjens. reſtituta fuit ei qui dedit
de miſericoꝛdia · et H qð ̊ ðꝛ eſt ius ↄmune.tu dicas aliter·illa vem
ens · loquitur de monacho qui pecumam dedit ꝓ ſua receptõea il⸗
lud eſt ius et hoe ſimiliter · ſ ergo aliquis det pecumiam monaſterio
vt tecipiatux ſimoniã cõmittitꝗᷓ.e.cum ſimoma ca · ei ergo qui dedit
debet reſtit ui peccunia tã ndigne a monachis accepta vt cum ea in

O hor Cay ¶Biut cky ſſ S ſymoma vel noloꝛn Depondi mfemati6 mdint Piizgat. qii ſ POnequermi depon/

pere nõ eſt pccm.i.q.i.quicquid.et·xxxij·q· ij · honoꝛãtur.qꝛ licet
ſit ſac ramentũ.p ipᷣm tñ gẽa nõ cõferturar · xxvjij: q·i. nupeiarum·
xxxqij· cõnubia. vnde eſt ar · ꝙ non idẽ jur eſt in acceſſoꝛ io quod
m pncipali· An ꝓ exequijs moꝛtuoꝛꝛ licitũ ſit recipe dꝛ j. e· ſuãala-
1 Cöſue tudin e· videtur ꝙ talis cõſuetudo non ſit repꝛobanda. vt
eett toe canomca vel intro ductione pſone m eccleſã aliquid re
nken baar aut · de ſan · epif · eolk · ix. S. ꝓ Oſuetudimbꝰ. dũ tñ nõ de⸗
n aut exigatur · ſpõte expoſt facto offeratur · et ẽ op·
quirebatur er ebmeen vin di de eulogijs et. .e-dilectus . Hß re⸗
i(finrelice:. er coſuetudine qð eſt penitus repꝛobandũj. e· jacobus.
nke · S. de cõ ſue. c. vl · vbi de hoe · et male admuete cõfuetudi
c o the cõfirmãtur · in aut· vt nulli iudj· Sj. colla. ix ·
z Gieʒzi. qui pꝛimo in veteri teſtamẽto ſimomam mmuenit vnde fu

it lepꝛa ꝑ cuſſus·j.q.i ſtude ne en
ePea &cut ieq ſtudet · et · c eito turpem · Oim
a ſimone mago⸗ 4 p omaci dicunt

ſino a benl α

. PuacAa‚Qy omia . nE moloil 6 n

.

Easclknt Eag/Symgma Genkiie ſi Tro Pſera alen

di
ro aliud monaſteriumi 0 n 10 L =
d⸗ U und e lapſs; emierst ne nr oneroſus ſe do monalterio · ar · xvj · q· VWVraucioꝛes. vt.S. de aceu. cũ. p.ij.q· v·om̃ibus· qñqʒ plesꝗ.de pux:·
8 tio ſiue eckleſje ſe qi ſi quis rapuerit · et vbſcũq;ʒ ſiue monaſte ca · int er ſollicitudines . hodie vo numerꝰ cõpurgatoꝛ arbitrariꝰ
mmam tio ſiue eccleſie ſeculari pecunia taliter data et accepta fuerit pꝛout eſt m ar bitrium iudicis · S· t. ꝓxi· inqͥ ſit õis.in fi· eætur vt hic patet
pq dicit deere · vemiens. rellttuenda eſt ig ei auf ded' 1 n- St· ꝓxi · inq̃ ſitois.m fi. r vt hic pate
. 8 . nda eſt pecuma ei qui dedit ˖ nec ecceleſia f¶ Dꝛiues· nota ꝙ dekiciens urgatione pum⸗ et · s· e.de B. et q
eſe vel monaſteriũ dz cũ tl fraude eſſe u ipi elerici gachi ſ. r sin pPuvgafione Pur; egrs e den. ot .
n 5 4* 3 tn rau eeiie m luero cũ Pi clerxici vł mõa chi de pur· ca⸗ciũl· p ·˖ GB purgatio indicit? Pter ꝓ ba bilẽ Pſumptõeʒ oꝛtã
e i ita ntiter de imquũt · et ex eodẽ facto penã a p̃miũ ↄſeqͥ nõ de ex fama ꝙ videt ꝙ ex ꝓbabili pᷣfũptõne poſſit diffimitiua ſma ferri
ſdis eat vtſt. de neg. g. ſine hẽditaria· et ex otingeret viam fraudi⸗ qð eſt verũ · ſ̊ iſta ꝓbabilis pᷣfũptõ trãſit ad violẽtã ex eo ꝙ nõ hʒ
N. bus apiri að eſſe nõ dz · teſtes ſue honeſtatis· B·
ſp xain · di Pueit · ij · a xxxv· Emo. quodlibet · j·
nipi⸗ ¶ · ix · loci · ĩ fi · et tale lu⸗ ⸗ . aliqð N aabalnz
. t Kecka non ere ner Vm eſſent in noſtra pꝛe⸗ nec pꝛo reſpectu cuiuſq; ꝓꝑſone fxv. q i mulier · a.· 8. de
bemtere mi rellituer ¶ſentia cöſtituti· R · cieri⸗ oↄſangnitatis aut familiarita⸗ odie zwa vork⸗ er ꝛq.e
zie aonmortaee receperũtt · cius/ nobilis vir · wiq idẽ w. tis aliems coõicãs pcc̃is h̊ eß†o moverſi.·Pil
enlares de eleervene ee tlus facere nõ pote. innoteſce detracket /nec que⸗ bpCCelet. nora ſmo⸗
Kr grütecckedsawleeaeer r3 ꝓſe in cauſa illa ſuffitiẽ tẽ· gquã penitentem velminus di nann omitrit qui aliq⸗
Nr derici üt omes ab cccia Coſtituit rñſalẽ cũq; ab oꝛe p Fne penitentẽ gratia velfa⸗: te ueoraere el ve⸗
nöi enon⸗ Cũ vero peeu fati · R intellexeimꝰ memo⸗ uoꝛe ad recõciliationẽ addu⸗ nunciare tenet᷑ epo ſiẽ ſi⸗
deft⸗ ſan ver auj enneſſen Fto ratus miles ꝓmiſerat ei dare catſet te ſtimoniũ recõciliatõ moniacũ eſt aliqd recipe
n eccĩa nõ ſit ĩ culpa tũe ĩo eccſeſa ſ quoddaʒ negocium nis ferat gi⸗ 6: vel quocũq; ii⸗ .— .
806 Enn balz qð pus dꝛ ꝙiil eiuſdẽ in nra poſſʒ pñtia ꝓmo⸗ uoꝛe dignẽ penitentẽ a recon quis non oſentiat · j. q. j·
Sſſ. Hõ uere/ ac pꝑ hoc ꝓmiſſione ipam e at/quia ſimo .:qui aut et. e. ſe · ad fi⸗
Pi. e n l cõtinere ſimoniacã pꝛauitatẽ de wigo⸗ queſtionis. et eſt hic ar.
dar⸗ ſus ignomimã data fuit · ——— - . — — 18 ꝙ celare eſt aliqð facere
rſg⸗ nec dz ei reſtitui qui de⸗ eidẽ · R· eade ſi up eccĩa ſiletiũ et pꝛioꝛi · ſ.xxx vj· di· ſi quis vult·
eiir dira Howu⸗ zit ſeckꝛris duyximꝰ imponendũ · ¶ dem · achoꝝ de ar. ↄtra. ff. de pſc · ver ·
f Polcaeen onta⸗bere ciſtreñ · epiſcopo- ii qud arertret fe ud oilt
in gulari poſſz diei ꝙ et tüůe ſinuatũ eſt ꝙ in eccijs cu ptinecijs ſu⸗ nõ tangũt iſtã materiam
isa eccleſiã degeneñ: a mona e iud

nõ debet ei reſtit ui ſfim⸗

. tui epatus plurimi clerici ꝑ ſi/
fiten prliicliter ſ aſſignanda eſt e,

ae,

PH lo quit de iudicõ qð fit
mom am habere dicuntur jn⸗

chis de cardomo ſub aãnuo cen ad penitentiã ad qð tene

un⸗ ſcdo mõaſterio ad quod n E rn — . — qlibet. vñ mchil põt
mm tranlit vt eo viuente Ha⸗ Kreſlület infamia inde reſperſ ſu · xx · libꝛarum fuiſſent adepti 6 Aearnelaithot
kunin beat vſum illius · ar · Pdi⸗ Vnde · M · q· ſi qui fuerit quos et inde cartam ab epis mona⸗ ſpuale illud de iudicõ qð
lelcl oꝛũ capion· de lapms im p̃dictis eccijs publicũ no chis habuiſſent · pꝛioꝛ eoꝛum firt ad furẽ capiendũ vel
impen ſi q rapuerit a hoc cum toꝛſü s ſi jAce ine fz eog capto meõſi ſentũ — vᷣuũ fugitiuũ ꝓ q̊ pᷣt re⸗
iune⸗ eccka fuit m culpa · B toꝛni e hmomace mtraſſe eos apio meoluito pꝛelcptu ma⸗ cipi mer ces laboꝛis: B.
cenfe vm eſſent · pꝛomiſe amoueatilſ ab eccleſijs taliter nerium et cartà monachis de (Coſanguimtatis · er⸗
inn Airat · becchmi tio li· acquiſitis· Illis autem quoꝝ cardomo accepta pecuniare So vider co anguim⸗
* momaca S. de pacc. vl. Ccrimẽ non eſt publicũ et noto fgnauit · vnde q; pꝛefati mo. no reert an imuſt9 co.
fin⸗ et ꝗ. e · tua · kr. i. q·ij · qm riũ · ſ publica laboꝛat mfamia nachi 1e acra conqueruntur dis amoꝛ an ſoꝛdide vᷣces
diden io. vñ miles ꝑ talẽ pꝛo v· vel · vj · manu ſui oꝛdi⸗ iniuſte ſe grauatos · A · ꝗq · pti ĩt ueniãt · i· q· j. ſi qs neqʒ;
hnnr miſon no obiigazre nis uratio indi n bus commcatis zaſepe⸗ n kCsmumcsa. rrvin⸗
ede ipi · Rimponit᷑ Rlentium ig Purganone in icas Inrn. us connocaus pꝛaſcptat . di · quidã · et · lxxx vj · di · e⸗
Ki⸗ i vero ſine aliqua pa⸗ defece rint beneficijs ec cleſfa ſam coꝛdi a vel iudicio termi ¶ Ad recõctliatõ⸗ ¶iſ/
ötine tone moige nrcoer rum ꝓpetuo pꝛiues eoſdem · netis:/ſcituri ꝙ ſicut emi non L neme. recõciliatione vł
gytyer um illius vel alias lerui⸗ 5 „or. Pẽ . po ſſita nee ſmi aſi a blolutione peium exigi
nii uiſſet eidẽ bñ poterat eũ mo p̃ſoroꝝ ex⸗ Iẽ · tuit ita ebim eerlenſ non debet· e· ad aur es ·
ſalten remunerare ſiue pñtãdo enmz vel emolumentum memoꝛ ata vero monach m (Wtrumqz. ſez digne
toti . ip̃ᷣm ad ali qð dñficiũ fiue quodlibet tpale immoſt piritu de cardo mo legitime cl tati ad pemtentem vel minꝰ di⸗
perrft etiam alio modo ar · lxj. ale detrime ntũ a quo cũ q; pu⸗ vr am pᷣſentiam aecedere a iu Ine Fratia vel fauoꝛe ad
uti⸗ di⸗ quſd pꝛoder:t imno blice peccãte accipiat vt eßo dicio veſtro ſtare contempfe õ
etiam naturaliter erat ei lce peccate accſpiat vt epo . rOA pie aliud eſt digne pemten⸗
igt obligatꝰ. ff· de pet · he· vl miſtris eiꝰ pcẽm illis celet rintvolipᷣos mõachos de ara tẽ remouere a reconcillia
e 1 red. ſed ſi lege. Toſuluit B tione aliquo liuoꝛe · vtri
.* et ar · xñ · q· n. H huiꝰ pla q; enim iſtoꝝ ſimoniacũ
tto citi· poteſt ergo lieite qc eeeeeet ita reſpicit iſtos du
dhert ijbet ſeruire epiſcopo vel alij ſpe future remũerationis nec ſimonia os modos tamõẽ et qð pᷣmo dixit ſmomacum eſt ſimiliter vt dieitur
egſi eõmittitur in taliſpe: cũ ſine omi ꝑactione vel cõditione ſeruiat dũ⸗ ibi · vei poteſt reſpicere omnia pᷣcedẽtia vt iſta duo vltima quaſ pꝛo
ſtoß⸗ modo phe paliter Pac intentõe nõ ſeruiat nec ep̃us directe pꝛo hoc vno reputent᷑· et qð pꝛimo dixrit celet et innoteſcere detractz quaſi
m ſeruicio er ꝓuſdere in benefeio intẽdat · quia ſic eſſet immunis ab of/ ſdem ſunt et ſic illud vtrumqʒ pᷣt reſpicere illa ſie cõiuncta · B·
afeit ficio et oblequio · i · q i · oꝛdinationes.et:c.ſfũt nõnulli:alias mſñi ſpe erelã · incõſulto· vñ nõ valet reſñgnatio · xn · q · i · ſne exceptõ
neep raret inde remunerationẽ quareſeruiret ei cũ ex debito ei non tenea ne · s · de emp · et ven · eum dilecti · o ¶ Concoꝛdia · v · q. ij· k pꝛima⸗
vihtiͤ⸗ tur immo qui dignus eſt p̃t ſperare ep̃atũ et alios honoꝛes · lix. di · tes · et · S· de tranſac · e· vl · vbi plures ↄcoꝛdãt ias inuemes de hoe ·
ptett ſiofficia. lxxuiij· di · cõſuluit · ſi ecciam tali modo adeptus fuiſſet eã Pp otuit; quia nulluʒ ſpũale vel ſpuali annexum poteſt vendi vel
ſtrutn b ¶ Hijlentiũ · et bene · qꝛ Kenñciare teneret · vt · i·q · i · ſi quis neq;ʒ · em̃es · de iut patro · de iure. s · ð pact · eũ p dẽ · et · e · vl · et · . ð trãſac ·
anti et in aſpera pena vel pemtẽtia ſemper eſſe vt ibi· quã etiã agẽ non ſup eo · et · xvj · q· vñj · decĩas · orgo nec re dimi · ſed hec ratio nõ við
ong poſſet ea retenta:a· de accuinquiſitionis. ⁊=et latrones· quia nõ in / habere locũ· quia eccleſia vel ſpuũali annexũ pᷣt vendi cum vmuerſi⸗
ne ſinnati ingrelſum. vñ kures füͤt⸗ trant p oſtium . 8. de iut pa tate et obligari· .de iut · patro· e lñe. et c. cũ ſcm. maneriũ fuit
tinſe tro · relatũ⸗et · xxiij · q· iij · tres pſonas · a· i· q/ i. oꝛdinatões . vn vt vjdetur pꝛincipale in quo erat eccſia et ita potuit redimi tanquã
4 Aq.· i. nõ furem · etribꝰ modis notoꝛiũ · S· de coha · ele · et mu · c · vl· et aceeſſe oꝛiũ · dicas ꝙ maneriũ cũ ꝓtinẽtijs ſuis et eccleſia fuerüt mõa
ſtun d ¶Motoꝛiũ dr J. ideo niła ꝓbatio ẽ neceſſaria ·s · de aceu · euidẽtia a chis cõceſſa ita ꝙ neutrũ fuit acceſſoꝛium alteri et hoe colligitur be⸗
idet .ij. q· .· ð maĩfeſta · 7otra · ij · q · v· p̃ſbiter · ſyet · c·ſi malaet · c· oĩ bꝰ · ne ex la vt ĩbi dieit in pn·quoddãa maneriũ cũ ptinẽtis ſuis et ecele
4 e Gexta mãu.· ar· ſo · regulare eſt ꝙ ipe eõs debet ſe purgare cũ ſiam. et iĩta eccleſia nõ fuit ꝑtinens manerij· quia ſeꝑata fuit a ptinẽ
laß xij. Pſ biteris· pbiter eũ · v· diaconus cu tribus · vñ verſus · Pontifi tijs · et ita redemptio quantũ ad ecclehã nulla fuit ſpᷣo iure · E̊ hec rõ
e⸗ cem parũ manus eypurgat duodena: quinta ſacerdotẽ leuitam· ter⸗ nõ habet locũ in manerio qð bene pᷣt vendi et redimi:et ita hac via
d cia pena·maioꝛ maioꝛi minoꝛ eſt adhibẽda minoꝛi· Neñq; tamen ſunt no pnt reuocare manernum qualiter erso agent c manerlo · dicas ꝙ
. Wamo: g. Weleeeme al, Prid:u- Wr ali En Mn Cg Ertliò enn ul'redmn no Ped,
7* noᷓ tete · vol ming Dign e PFem e N NOnliarverm alimu
o Ped d HO Prud. ſꝰnoniam It/

s

—

EA Ca / VWirqel OPzo S αdb. r/ hor hedr 3ſnicta o/

cõ tractus ſiue redẽptio quo ad maneriũ nullus fuit ipſo iure ex alia
càuſa qꝛ Gq factũ fuit irreqͥſto capo·. hñ· s. de emp. et vẽ· cũ dilecki ·
et · xij · q:ij. ſine exceptione · et hac eadẽ rõne non tenuit redemptõ ec
cleſie:et ita eonã ſi eceĩa fuiſſet acceſſoꝛia ad maneriũ idẽ eſſet ·

a In poſſe ſſionẽ · eauſa rei ſ uãde ſi lis nõ fuerit cõteſtata:s· vt lit
nõ ot · qm· S. m alijs·et h lis cõteſt.eſſet et nõ liqueret de cauſa ad⸗
udicaret᷑ eis poſſeſſio ſalua qõne etatis abſentibꝰ·s· ð do· a otu⸗

2

ꝓut · vbi 8D E.quã poſſeſ

konẽ debẽot eis de fdẽ iii

dices · vt ðieit in fi · cũ re
maneant adhuc iudices
de illa revſqʒ ad diffiniti
uã ſentẽtiã .s· d ete ſti. ex
ꝓte a. vbi de hoe · B·.

Aqᷓ · erſmate · ꝓ eril
ate numos acciꝑe
nẽ coceditur ymo ſimo⸗

macũ b· vt · i. q · i · e· vlt ·
et · · e · intm. et · .. e. nõ ſa
tis. et · e· eu ĩ eecie · et . e ·

ewpellatis· ¶ad nram

ſili 8 variatõ noĩs habeuᷣ
Je. t m ſp»bona denomĩa
no ñ excuſat malũ qꝛ qð/
cuq; nomẽ imponas ſimo
ma ẽ · hẽ m vſura · xiin· q·

iij: pleriq;· et c· eſca. G.
d (furt dis Eöſdern
do iſta qntumenq; lõga
nõ exeuſat ma lũ/ ymo ma
gis accuſat · Se · ſatis · et ·
c· cuũ m eccieet · · de eõ
ſue · e · vl · cũ ſit otra ea q̃
ĩ veteri teſtamẽto ꝓhibi
ta fũt a ĩ ſui natura mala
vtvẽdẽ ſacta . iiq · i.qͥ ſtu
dz et · c. nẽ eunuchꝰ. ſecꝰ
de illa oſuetudie q̃ indu⸗
cta eſt otra ius poſitiuũ
g · de oſue · e. vl. vbi ð H·
e ¶ Oꝛdims · ſeʒ depoſit
onẽ: qꝛ pena ſimomacoꝛꝰ
eſt depoſitio · vt · S · e· ð 1
et · e e m ſinuatũ · et · · e · S
aecu · inqſitõis ·j. R ñ. Hö.·

X diligẽti obliga⸗
tio· obligatio iſta
turpis fuit et illicita: et

ideo neq;ʒ de jure neqʒ de
fẽo ligat · s · de pactis · e ·
vl · a ẽ ilð mund ab obſe
q̃o indebite impẽſo. vñ ſi
monmã ĩduẽ j. q· i · ſile nõ⸗

niñi ꝓ ſpualibꝰhomagiũ.

exigi ñ dz · ð re · iur · c l ·
S utis: iuramẽtum
iſtð v git ad diſpẽ diũ ſa
lutis et ne · qꝛ ̃ſtitũ ẽ ꝓ
re ſpũali ecciaſtico bñfõ·

ſeʒ vñ ñ pᷣt bᷣuari:s.ð cõö

lue · e · fl. et · · de iuriux. ſi
vo· et · s · ꝙ me ea · cũ di⸗
lecti.· et · xxn · q · iij · R ali⸗
quid alanus.
h¶ Mic hilominus alias
cette pnĩam agẽ nõ poſſʒ
Ss · de accuſa· mqͥ ſitiomis
qꝛ vema non datur mſi
coꝛrecto · xxiiij.q·ij.lega

» ——

tur · xxiij · q · vñ · qu admodu. H

in poſſeſſionẽ eoꝝ de quibus

cõtrouerſia vertit᷑ inducatis;

nec pmittatis eos exmde abſ
q; oꝛdine iudiciario moleſta⸗
A que de aua ricia/ et · /
audiuimus ꝙ nummos ꝓ eriſ⸗

mate ab eccleſijs extoꝛquetis

quos nũc eathedraticũ aliqñ
paſcalẽ pᷣſtatõeʒ mite rdũ epᷣa
lem cõſuetudinem appellatig·

gnoſcit᷑ Nq pᷣtextu alicuius
cõſuetudinigvel pᷣlatõis pᷣſeri

ptos denarios nullatenus ex.
igatls · Dro certo ſcituri ꝙ ſi

hoc pᷣſüpſeritis ꝓiculũ oꝛdĩs
et dignitatis poteritis nõ im

merito foꝛmidare· dem ·

N diligenti tua retatõe
inno tuit ꝙ · G cant- ar⸗

chið. te induxit vt ei homagi⸗
um faceres et fidelit atẽ p̃ſta⸗

res ita ꝙ ipᷣe tibi bñfieium ec⸗

cleſiaſticũ anis ſingulis exhi⸗

beret · vñ qm hmõi oblig atio
illieita ↄtra tue ſalutig necnõ

ens ꝙ ab eo deinceps nichilo⸗
minꝰ de bñſicio accipes oſtitu
to/ Quocirca nos tuã petitõʒ
honeſtam et fauoꝛabilẽ atten
dẽtes te a p̃fati archð · homa
gio et fidelitate p̃ſertim cũ h
taliter pᷣſtita diuinis et huma
nis legibꝰ otraire noſc antur·
abſoluimus · ita ꝙ ab epo vel
ſacerdote diſcreto pnĩam inde
odignã recipias · Verũ ꝓpter

ne aliq̃ nota vel infamia poſ
ſis reſpgi abſolutõis nt̃e l as

tibi duximus indulgendas ·

penitere nõ p̃t niſi renũciet ſlud bñ⸗

licium . vt dixim pdicta decre · mquiſitõms · qꝛ ſuſpecti · etr · q.ij.

Auunis · i· cãonicis.ſic exponit᷑ · iij · q v·⸗

ℳ

qm pio · a · q· iij · ſi quis

obleterit et.cſaluatoꝛ.vł ꝗe qꝛ h̊ẽ otravetꝰ et nouũ teſtm·i q·

n. lrudet · ⸗ms. C. S gpil · et cle · ſi quã· et m aut · de ſanc · epᷣ. Eca
Muma⸗ pñ·. ſ̊ neq; et · no · ergo ꝙ crimen fimome grauiſſinnm
reputatur exquo diuinmiget canomcis et hũams legibs cõdemnatur
ar/ · vl · c· vl · H. eißo iure tũ abſolutus etat. vn expone abſolui⸗
¶ Abſoluimus · mus. j· a blo lutũ oſtendimꝰ. et potius factũ reſpi
cit talis abſolutio · t. iſtud ꝙ diſer etus penitẽtiarius eſt querends
m diſcre toenota vbli⸗ qui ſciat ſoluẽ ac ligare de · pe · di · vj · qui
N 1 Weee Ca⸗de 1 alus P paleſeado A nobili vyo Nopto
W 6 P ſuct vqnnſſe/ ſy

—
ℳ

NLꝛuja vero h̊ imoniacu ee co

ſue ꝓfectum exſſtit abſoſui a
nob iſtãtius poſtulaſti · aditi

C&αα Sud Prolej ſino allaſnr fan go nad ſy

NOniA Imn

R.

vujt · petita a ołb tãta licẽ ſia dus ꝗp:ij ſacerd otig alias nõ debʒ fieri .
de pe. a remml. on. 6.F. 2 =—zen nikames ſut · · q. ij c· vlt · a hec ẽ ta
n/ ¶¶ Ifamia: ſimoniacilis imfamia ꝙ mꝑꝗ cũ eo dipiſetur ꝓ pnᷣecipẽ
vel ſenatũi vt · ff. de · ꝓoſtub · l. i . de qua· ad aliqð cccleſiaſticũ bñfi

cum admitti nõ dʒ·quo ad deũ acta p nia tollitur · ar · ij ·q · in · · hime
o ¶ Demonſtrare· alias nõ crederet᷑ ſecũ fuiſſe dipen⸗ ¶colligitur

ſatu mſi oñderet mdulgentiã j. de ſciſmat · c · j. b.

quibus ↄtra latrantiũ moꝛſus
tutus et pᷣmunitꝰ exiſtas a qᷓs
in teſtimonio mdulgentie nẽe
valeas demõſtrare Idem ·
rigoñ · archiepo·

feruoꝛe religionis ad nos pꝛo
ferri nullatenus igneꝛemꝰnõ

tamęè tibi eſt in hijs vltra quã

opoꝛteat dubitãduzcũ leges
humane dieãt ꝙ quidaʒ tenui

religione ſacramta neceſſaria
et legitima exhibere otenunt/

tenuẽ religionẽ vocantes q̃ in
talibus heſñtat vbi nõ ẽ aliq̃/
tenꝰ he ſitandũ· In hoc itaq;
cy· p · p̃ſ̃r · carð · ap · ſe ·le · ꝓ ele
ctione tua vt palliũ tibi tr ade
ret ad ptes illas acceſſit et fẽ
tuꝰ eiꝰ pᷣſciẽs necit atẽ ei equũ
vnũu te ignoꝛãtetrãſmiſt qm
v mare venits nullas aut pau

cas ſecũ equit aturas adduxit/
upe nullo mõ timere opoꝛtet cũ

in accipiẽdis vel daãdis mune
ribꝰ tria ſũt maxime attẽden
daipſone ſeʒ dãtis ⁊ accipietiſ
qualitas/quãtitas muneris et
donacõis tpus

„

paupe diuiti · wl econuerſo ſi⸗
ue a diuite locupleti datum fu
erit · extimacõ muneris a do⸗

nacõis tpus ſi magni vi mino

ris pᷣeij res data exiſtat et an
imſtanti nccitate ſeu alio tẽpe
oferatur. ſi & p̃dickoruʒz carð.
et fratris tui ꝓpſonãet qualita
tem penſamus nõ fuit magnũ

ab eodẽ fratre tuo carð · equũ

vnũ trãſmittiiqm etiã ĩocula⸗
toꝛi nõ petẽti vir tantus et tã

abüdãs foꝛte donaret · vrum

x ¶ Donaret · qð de iure fieri nõ dz qꝛ qð
nequiſſime donatur · lxxxvj · di · donare ·
entõez alterius pꝓtis per ex⸗

. „ — —

y ¶ Intentione · hic int erpᷣtat᷑ papa int

T ſi queſtiones tuas de

V

—

q̃litas pſona⸗

.

ſi qõnes · religio
eiĩ lege ðꝛ ꝙ qdã
ſub tali reuerentia ret bti
vt nec ver iuramẽtũpᷣ⸗
ſtaẽ velit C· ð fið· ſſtru⸗
· vl.ad fi · qñq; dꝛ vere
cũdia vel timiditas ˖ ff · S
ↄſii.pec · illð · mm fi. ff · de

odi. mſt · qͥ ſub odictõe ·
q ¶ Keceſſaria here ticit
etiã veritatẽ nolũt iuraẽz

vñ voipᷣo tanqm heretici
reputant᷑q· de heret · ex⸗
cõicamus. ſi qui vero·
r ¶ Dee ſitat · ſi · xxiin⸗ q· ij.
ſane ꝙ ſuꝑ m pr et · . de

B ptis cuù cõtingat

8QMuneribo. a liud eſt
munꝰ? a aliõ ẽð donũ· f. S
v. ſig.· int er donu · ſus
Müerib? dãdis att ẽdas

qtuoꝛ iſta/qᷣs dãs quiſue

petẽs qꝗ res ꝗᷓ cà petẽdi
lau. ↄſiderari dz qd offe

rat · xix · di · ſc Sm q̃le .· x lix
di · e · pnk · a vl · et a q̊ᷓ etiã
ar · ij ·q· vij · ĩ Euibꝰ . a ꝓ
g: i. ꝗq· i · dẽm eſt · Itẽ an⸗
teqᷓ offerat de ole · di · inj
a dixit · q m tẽtõe· viij · q·
i :ĩ ſepturis · qᷓnt ũ·xvñij ·
q·i anamas· et h̊ onde

rat᷑ ntitas ex ꝓſona dã⸗
tis a recipiẽtis: vñ ſeneca

q dã einicꝰ petijt a rese
antigono talẽtũ · E ññdit

rex ꝙ plus eſt ꝙ cinicus

petẽ de beat · a lhe fuit re

puliſus · petijt denariũ ei

nicus· Añdit rex ꝙᷓ minꝰ

ra eellſet ꝙ; deceret regẽ da
rum ut a quo et cuividelʒ an a

re:et ita tur piſſimã cauii
lationẽ imuenit qᷓ neutrũ
daret cũ poſſet dare talẽ
tũ tã qᷓ; rex · et denariũ tã
t ¶ E quũ · qr qʒ · ; emico
ta men · vj · ſolidi fſimoniã
inducunt qᷓ. e· ex tue ·

aer tie et iðo gratiꝰ

donat ˖ vñ illud apu · bea

q:i· Pdicatoꝛ. qͥ em doat

alum ſibi natura :᷑ obli⸗
gat.ff · S pet · Hꝛe. ſ et ſi
F. Oſuluit- a ille cuj dona
tur exbibẽé reuerẽtiã do
natoꝛi ↄopellit᷑. a obediẽ
vviij ˖ q · j. ilud qdem · vñ

verlus . Gratiꝰ? eſt donũ

qs vemt añ p̈ces vm ·
iacu latoꝛibuſ donatur arti

Vem Ca9/Er Dedit ſu permiiο& nnα α eqlia

tertoꝛa:aliter nõ poſſet diuinare de int ennone alieni coꝛdis · qꝛ nec
etiã paulus lʒ ſpũ dei plenus fuerit potuit diuinare. xxij · q · ij · beatꝰ·
et · .. vt ecẽ · bñ · vt nĩm · et · ff· ad· l.acqui.ſi putatoꝛ in fi.a qð diẽ · Ra·

3 Hfactum ſd eſt pſumit · et eſt ar · qd ꝓ exterioꝛa pᷣſumitur de inte⸗

rioꝛ ibꝰ · S. de ᷣſump · c · ij· et · ij. et ita videtur p ir̃am iſtam a otrario
ꝙ ſi alia mtẽtione equum cardinali dediſſet alnas nõ daturus niſ vt
poſſet facilius expediti negociũ fratris licet eo igroꝛante p̃iudicaſ
ſet ei · i. q· v · pꝛeſentiũ·niſi odio eius hoc feciſʒ ꝗq·e.no bis· vel niñ eo

Del qiiſſt

w

— m oe — — ,— — — —. —,—

das
ie

Named Ca6, Bofue

meat monend eP no

pbibente hoe keeiſtz .e · ſẽ et reeurꝛẽduz eſt in talibd9 ad inteneiõz
et ex mtentione iſta oſiderantur et in incertis locus eſt conie cturis
et nõ in hijs qᷓ cer ta fũt. ff · de x · obli · otinuus actus· cũ itaĩ fi · cũ
em res certa ẽ ſec ſit · ff. loẽ · H addes i · H · a ¶ Mui excutit · · q·i.
ſũt nõnul l· b ¶ Precn · q videlicʒ ad magnã qntitatẽ nõ ꝓducan
tur · ff. de offi · Peõ. ſollet i fi · et. ff · de offi· p ſi · plebiſcita · in hijs em̃
interpretatur eccleſia ſimomiã non omitti ·qꝛ nõ ẽ verihle ꝙ ꝗpter
hHmõi modica aliqſ mouẽ

ſAhu& m ſiiib oννταà ααπ

1¶ Penitentiã · ar · otra · xxiiij · q· ij. legar · et · xxin · q · v · quẽ admoð
et · ar · · de aceu · inquiſciõis· aij.e.matheus.im fi · So · pñia qᷓntũ ad
vita eternã dari ſibi nõ pᷣt mſ recedat a peco vt dicũt iura pᷣdicta·a
de pe · diemn · pemtetes · et di . v· falſas · tñ dãda ẽ ei ne ĩidur eſcat ĩ pee

cato ſuoꝗj· de pe· et re · ꝙ quidaz · et · xc · di · ſi qs ↄtriſtatꝰ· ar · qꝛ for ſi

tã timore pñie eitiꝰ t᷑nũ ciabit ad qð tenet᷑.i·qi.ſi qs · neq;· G·
nram · eccĩaſtico · S · e · nõ ſatis · cu ĩ eccleſie · ea q̃ · etꝗ.e.in tm· in

DE e ordinan neſnt'g ſ-moman P Pn
Da

/.

7

tur ad aliqð iiquu facien
dum b·
mens- paſtu. in B
nõ valet cõſuet udo
J.eiĩacobꝰ.et talis dſue
tudo dicenda eſt ponus
coꝛruptela j· e· ſic ꝓ certo
d ¶Reſtituendã ar otra
S/ e· de B. . vegẽ · vbi ha
bes quid iuris ſit ſuꝑ tali
reſtitutione faciẽda.
e Indigne · ſimoniace ·
ſic .e.tua · a · s· ð pac · e ·
¶ Aaioꝛes· quo⸗ (¶ vl᷑·
rũ oſilio ab bas regit᷑ ar-
x · q:ij · eps hẽat vñ gra
uius puniunt᷑ qꝛ fuerũt
actoꝛes facti qͥ debuerũt
HB ꝓhibẽ · arꝗ· de ele · er ·
latoꝛeſ.xxiij ·q· iij.q̃ alio
rũ ·h.e:dileũs · vbi ð R̊
g vuſpendas · de pena
iſtoꝛd regularium qͥ ꝓ ſi⸗
moniã recipiunẽè᷑ · et q̃ re
cipiũt habes· e · qm̃ · B.
h¶ Dreeipias. ex eo ꝙ

dicit Peipias apparetqꝙ

monachus fuit ałs nõ p̃ᷣ⸗
eipet ſůviðꝛ ꝙ nõ deberʒ
eſſe monachus qꝛ ſllud
videret᷑ cõtra ĩham mo⸗
nachatꝰ · ar.s · de cõ · ap·
c · vl · m tex · et ĩ glo · que
inepit · qd ðꝛ ad fi.K̊ᷣ.
tue · ſex ſol · nota ·
ꝙ qᷓ titas mũeris di
ũſitatẽ iuris ñ induẽ · xriij
q · vl · c · vlt̃ · c · j. q; i · judi
ces · et · c · placuit · c· q· in ·
ſ qͥs pᷣbẽdas:ſic im vſura
quicqͥd ſoꝛti accedit vſu⸗
ra ẽ · xij · q: in · pleriq;ʒ· et
.·eſca · als ẽ ſub · c · pleri
q;:aꝗqᷓ.ð vſu.cõſuluit ar·
cõtra · 8. e· et ſi qſtiones
So · int ẽtio cõſderãda ẽ
furtũ em̃ ſine affectu nõ
cõmittitur. xiiij. q· vl · c·
vl · ſie etiã ẽ in ſimoniavt
dẽm eſt · s · e . a ſi qoes · B.
i ¶ vecreto · ij · q · i.· ſi pee
cauerit · a · vj · q · i· ſ tm a
s · ð tẽ · oꝛ · ex tua· c·e
vl · et. ꝗ· e · t mathe ꝰ· als
ꝓbiberi nõ põt vt dieũt
iura pdca · et hie ſ̊ cõtra
ar · ꝙ coherceri poſſit · ·
de tem · oꝛ · ad aures · vbi
ðꝛ ꝙ cõtra volũtatẽ pᷣla
