de eta . et qua · eum bone · a· s · de R p. dilectus· et j. de ap.paſtoꝛalis
verp ẽ ꝙ ir̃e ab excõicato impetrate ̊ tacito nõ valẽt ad agẽdum uel
ad bñficiũ obtinendũ vt dicunt otrariaſʒ ad ſui defenſionẽ obtẽte pu
ta · qꝛ appellauit tũc bñ valẽt lr̃e liʒ nõ faciãt mentõem de excõicatõeꝗ.
de excep · eum mter · a· e · dilecte · a · e · ſigmificauerunt · a e · ul · a ꝙ Pic
dicit ſcz abſoluant eum et poſtmodum ꝓcedant locum hʒ qñ poſt li
teras impetratas fuſt excõicatus ab hoĩe vel a iure.a ideo eo abſolu
to valent lẽe qð ꝑtʒ ex eo ꝙ dicit non poteſt ſtare in ſudicio:nec ðꝛ
lr̃e non valeant · ſed die ſuper hoe ſcdᷣm ꝙ nota ꝗ j.de excep · pia.in glo·
que meipit · ſed mirum · aà dies . de excep · pia. l
o ¶ mtatim · id eſt mfra rtio vtꝛ eſſz ꝓcedẽ dũ ſup pñeipali nõ
p ¶ Vonec · hie fuit dubi⸗ obſtãte exceptoe oppoſita donec de ipa
eycõicatõe ↄſtaret ut ſimul ſuꝑ pncipali.et exceptõne pꝛocederetur

Trrw enA. Oi e

XS
Leer

dee αεν 2d exceptõez dz ille otra
e Lon t &W Zuez ꝓpomtur rñdere vt
Pi ey poSSG“ P dicit et ſic lis ↄoteſtatur
vov Wπ dtet er
W re ra · calũ . l · i.· et ſi poſtea p

π R

NS„ρ⅜

D v teſtes opelli nõ debẽt . S
e 6, teſti coge. dileaozx. qui
o vs ſβρdam tñ non obſeruant hoe
NC

eger MrK S. yK n n A kn WE AE s e,

Et & W

☚% .ουa QA. ” XWKHν& H μα½

Q
ES A e , r n Nl er rn I

αW νς α 4ααο α

2

tEͤ Ge

. . 8 — R Se. & ⁰
ANa * „X Der D o ο ½
cNE A õs PAWN—„ pe G6

quod eſſe non debet · imo ſuperſedendum eſt pricipalſ donec termi⸗ 76˙ ille fuit excõicatus · a ſic viꝛ e actoꝛ et reus eodem tpe pñt hingare

no competenti pꝛobetur eyceptioꝗ · de iudi · exhibita

E ermmu et ita nõ plures... de ap · ſcðᷣo requiris · et · e· eũ ſpẽali.·
b Cõpetẽtẽ · ho die termin iſte nõ ẽ ad arbitrũ iudicis ſz mfra · vin
dies exceptio eycõicatõis ꝓbari dz die in ̊ ont᷑ nõ oputato ꝙ ſi
ꝓbata nõ fuerit iudey in cã ꝓcedat reũ in expẽſis actori q̊s ꝗpt łᷣ fe⸗
eiſſe docuerit odẽpnãdo taxatõe p̃ᷣmiſſa et vltra duas vices i excep
tio nõ ꝓponat᷑ ᷣuato teno
re deẽ · et qui excõicatõem
Yponit ſpẽm ip̃ius et no⸗
mẽ excõicatoris expᷣmẽ dz
ut ĩ deẽ · ino · iin · in q̊ oĩa
B ſtatuunt᷑ et mcipit · pia
Oſideratõe . de excep. Kvi
¶ Ex confeſſione · ex loco
ſſto ſati colligit ꝙ fup ex
ceptõe dz lis oteſtari mt
ptes et iurari etiã de calũ „„ n „
ma m ciuinibz ſʒz nõ ĩ ſpua⸗ oſtiterit eſſe actoꝛem vinculo
libz ſz de veritate dicẽda excõicatõis aſtrictũ a iudici
erebebes detve Hr boᷣ delegatis ᷣm foꝛmã eccie
C J. 2 8 ,. 7 7 „
en dyt ſveling de Vals ablolui taut ꝓpter iu⸗
ſtã aliã cãm a euidentẽ ab oꝛ⸗
dinario iudice uel deleg ato
excõicatꝰ fint ad excõicato⸗
rẽ dʒ abſoluendꝰ remitti qᷣ ſi
maliciã adhibuerit delegati
judices id ð ritu ecci aſtico li⸗
bere exequãt᷑ dũmodo nõ ſit
tale genꝰ excõicatõis illius
cuius abſolutio ſe · ap · rebue
exploꝛati quideʒ iuris exiſtit
vt deleg atis iudicibus qbus

ncipale omittita acceſſoꝛiũ
cõmittat᷑/ ¶ Coi vero ab hijs

ſtatim vel infratermmũ ope⸗
tentẽ nõ ꝓbauerit legitĩe qð
intendit actoꝛ ꝓmitti dʒ vt hᷣ⸗
ne offendiculo qͤlibet audiat
Cetenꝝ ſi ul ex ↄfeſſone acto⸗
ris vel alio aͤlibʒ mõ legitime

W WR i obla⸗ ignarus epus et

eS ſe* ſñi negauerit actor excepti
onem tunc ſurabitur de ca
e νω0 lumma '.. de fideiuſ . oſtitu
tus. et eſt op · ar · C· de ſu

QNE)
H. σ½. OPfelſionẽ nõ oſtiterit 8 ey
ceptione ꝓbabit ꝓ teſtes
vel alio modo quo poterit
MMA—ι ſcz p inſtra alias nõ vale
. N e ret lite non oteſt ꝗj. vt lite
„σα non otelt · ꝓ totum ar. oẽ
2 A 5 .

.. „ of · iuð · e · ij· et ſuper
XWν „α☛◻α Ser⸗ 7 bae exceptõne vel alia An Shnue
ev Wν¾8 ., mili vbi erimina opponuẽ fuit pᷣſtito iuramento qð ſta⸗

bit mãdato ecc̃i abſolutus·
rurſus interrogas an coꝛam

νεποι exceptionibz et male ut eiſð delegatis vel oꝛdinario
αι1 eredo quia oꝛ do iuri s ubi
. qz eſt buandus euz proce
ditur iure oꝛdjario en hoc
/t o*. hrobarre 8 ap · interpo
ſita. S. vl· tñ iura ſlla que dicunt ꝙ li: non ot᷑:non tenet proceſſus lo⸗

SW quuntur in negocijs pncpalibus vñ ſatis pt dici ꝙ nlonmmmus valet

SA FAes n ꝓceſſus in hijs exceptiombʒz dilatoꝛijs et emergentibʒ lʒ lis non fue
Pade—

rit in hins ot · a nullo iure cauet ꝙ in hijs ꝓceſſus non teneat oteſta
none omiſſa iux illã regulam multa fieri no debent ꝛcj.de regul · ad
„₰ apſᷣcam· b. cauomodolibet . puta teſtibꝰ vel mſtr̃oj · de teſtiec · ve
d¶VYVel⸗ mens et .. vt lit · non cont᷑ · qm frequenter · .
e (Excõicatõnmis maioris ſeʒ qꝛ minoꝛ nõ repellit ab agẽdo nec a cõ
„* Vſoꝛeio fide liuz ꝗ. de excep · a nobis · nec ab electioneꝗj. de cler · ex · mi·
Ffas Statido ſ celebꝛet · Foꝛmam ·que duplex eſtꝗde · ſig. ex parte
V MAliã iuſtã ſec? eſſz ſi ꝓpt᷑ eandem cãm q̃ nũc delegat᷑ qm non te
neret iuriſdictio ſi ſe excõicatũ ſuppᷣſſit· vel i expᷣſſit a delegatis iſtiſ
abſoluereð nec remitteret᷑ ad pᷣmos · imo taeita veritate de alia omiſ
hone nõ valerẽt vel de ꝓceſſu oꝛdmarij · ar ꝗj.de ap. vt debitus. lau ·
ſed hie non dicebatur actoꝛ excõicatus ante impetratõem l̃aꝝ quod
5 e ipᷣa la · et notatur m gloſa que incipit · ſe visꝛ: S
h ¶ àd excõicatoꝛẽ · qꝛ iſti delegati · alias nõ hñt ptatẽ illũ a bſoluẽ
di mñ pmo illũ excõicatoꝛẽ requirãt qð ſi non fecerit primus ordima
rus vel delegatus tũe pᷣmũ illuũ abſoluẽ pñt pᷣſtito iuramento priꝰ
ſtabit mãdatis eccie ſuꝑ eo ꝓ qᷓ priꝰ fuit eycõicatus alias ſi ſtatimĩl
lũ̃ ab ſoluerẽt non exedo ip̃m eſſe abſolutum · xj · q· i · c. penul · et · C. fH a
non ope · ſudiẽ · · ul · et · f · de reg · iur · kem a iudice · qꝛ ſub odi cõne H
mãdat et ita añ oditõem exiſtentẽ etiã abſoluẽ ipᷣm non poſſuntt
1 ¶Heſeruatur · xvij · q · i · ſi quis ſuadente ꝗj.de ſen·ex · tua noes
z ¶ Explorati · q · dicet H nõ viðꝛ eis ↄmiſſum et papa rñdet ꝙ omiſ
ſu intelligit᷑ tanꝙ acceſſoriũ·et ẽ rñſio tacite qõnis a ſic abſolutio eſt
aeceſſoriũ · qꝛ iine illa cã pꝛincipalis ꝓcedẽ non pt. qꝛ non audit᷑ mſi
abſoluatur actoꝛ.· s.e · pterea · et · f · de juriſvic · o · judi. l · ij. 17
4 2 hns · ſcz deleg atis l. ip is fuiſſz legitie appellatuʒvel niſi aliã
m ¶ Excoicatoribz · mſi ab⸗ ltimaz exceptõem opponẽ poſſet otra

iloꝑ e inſinuante.· n ¶ Diſtulerint. · pꝛocedere in cã illa qua

coꝛã diußs iudiabz et ſic ð o .· C· de len · et inter · o · iu · aut · et olequẽ
ter de hoc dirl ·s · de ſe p· e · ul. hodie ſtandũ eſt deẽ · imo· iin · S E p ·
que metpit · diſpendſa litiũ · eidẽ iuris ĩ acceſſorio et ĩ pncipali a. ff.
n ¶ In pncipali · ſie ecõuerſ.e 5. de acceptilat. ꝓ iuſurandũ· Set hi fi
deniſſori rno · acceſſorĩ vocat cãm illaʒ ꝓ ã fuit excõicatus actoꝛ
o ¶ Kecelſo? hmoi cauſe a ſie rñd ebit reo ĩ hac eã ſub iudicibz dele
— òMRðã³ gatis qͥs ipᷣ e impetrauit ñᷣ
reꝰ volue rit ipᷣm reconue
nire ꝗ· de mutu · pet · c · j. a
ñj · a ſi ꝙ cã alteriꝰ tercij
ab iſto reo fuit excõicatꝰ
q̃d erit nl ommꝰ abſoͤluẽt
eũ pᷣſtito iuramẽto qð ſta
bit mãdatis ecẽie et pꝛioce
dent in negocio ſibi omiſ⸗

ſo pncipali.ſʒ im alio pee
dere nõ poſonk eric kene
terciꝰet ille actoꝛ oſenti⸗
rent · qꝛ iuriſvictio iſtorũ
ꝓogari ad iſtũ terciũ ſi
poſiz cũ ð illoĩ lñis mẽtio
non fut cũ t;s iuriſpictio
ſit delegata · e · p · et · g · ĩ
fi· et nota ꝙ iſti excõicato
res ꝓ negligẽtiã Pdũt ſu
am iuriſvictõʒz tã circa ab
ſolutõneʒ ꝙᷓ ſupꝑp pncipali
negocio ſic qᷓ.de fo · ope ·
lʒ. et · c. ſe· et ita delegatꝰ·
fuplet negligẽtiã alteriꝰ
delegati vł oꝛdĩarij ſiẽ oꝛ
dymariꝰ ſupplet deſdiã de
legati ꝗ.ð of· oꝛð · ſigfica⸗

Vm cã · ab illis ( uit·
dyuobz tm. vñ non te
nebaðt̃ coꝛam eis rñdẽ nee
etiaz vemire tenebat᷑ ſi cer
tum erat ꝙ a duobz tm fu
erat vocatꝰ · de hoe dem
eſt · S · e · c· ꝓx · niñ velit qs

a quo excõicatꝰ extitit tene⸗
atur ſup eadẽ cã ꝓ q̃ excõica⸗
tus fuit rñdere q̊n debeat
ijudicio vel mandato ſtare in
quo caſu taliter rñdemus/ꝙ
coꝛam ipᷣis excõicatoꝛibʒ ſu⸗
per illa cauſa proq̃ fuerat ex
cõicatus ſtare dʒa eoꝝ bua⸗
re mãdatũ niſi ſpealiter füͦit
illud alijs aſe · ap · delegatum
ꝙ ſi excõicatores malicioſe
diſtulerint tüc delegati ean/
dem iuriſdictõeʒ quã in pñci
pali et acceſſoꝛio exereebunt/
nnoẽ · ii · regino archiepo

I¶ Net epᷣo cephaludeñn ·
Vm cãqᷓ vertit᷑ int᷑ mõ⸗
tis rògalis a roſañ/ atep̃os ſu⸗

per quibuſdã decimis panoꝛ⸗
mitano et capuano arep̃is et
tibi fr atri regiñ:omiſſa fuiſſ;
a nobis fine debito terminan⸗
daßdeũus archiep̃s mõtis re
galis ſẽ accepimus ad pᷣmaʒ

panoꝛmitani et capuani at᷑⸗ venreſin puilegium ale
. See e sSe, gaturus ne de facto ſaltẽ
epᷣoꝛum citatõneʒ acceſſit in Sarerurpm q wainit⸗

qꝛ non obſtãte tali exeep⸗
tlone iſti duo ꝓceſſerunt
de facto ſo lumodo · qꝛ de
iure non potuerunt ſʒz o §
videtur ꝗ.. de ap · ſi dabe
vdi tz ſnĩa excõicatõis ab eo lata qui iudey non erat ꝓpter ↄotumaciaz
illius qui appellauerat ad papam. qꝛ citatus coꝛam metropolitano
non oparuit · ſed hoe ideo eſt · qꝛ ille qui excõicauit eredebat ſe iudi
cem ꝗꝓpter appellatõem ad ipᷣm factaʒ igno⁊ans ꝙ alter ad ſedẽ apo
ſtolicam appellaſſet vnde tenuit ſnĩa · qꝛ ille debuit ei ſignificare
appellauerat ad papã et ꝓ illã ꝓ bo qð iſte citatus tm̃ a duobʒ ire ñ
tenetur cũ illi ſciãt ſe ſine tereto ꝓeedere nõ poſſe · et ſi ꝓcedunt nl va
let · i in deẽ · ſi duo bz · ſi ille ſeuiſſʒ ꝙ ad papaz appellaſſz · et eo non
obſtante ipᷣm excõicaſſʒ nõ valuiſſʒ vt ibi colligit᷑ euidenter · ſʒ pona
mus ꝙ tres fut iudices ſub illa foꝛma ꝙ ſi non omes ⁊c· tere? malici
oſe non vemt nec ſe excuſat vel non ommttit. et ſic aln non pñt ꝓcede /
re quid fiet ð cã illa ar.ꝙ pñt duo ꝓcedere · lxv · di · ſi foꝛte · ad mſtar
electionis · ut.s · de elee · ꝙ ſicut · ĩ ↄtrariũvidꝛ ꝙ ñ pñt · qꝛ pᷣmo oſta⸗
re dz eis de impotẽtia vel voluntate teren · g · e · c · ꝓx · et · S· de he p · ſei
ſcitatus · vel pt eſſe ꝙ hʒ iuſtã cãm abſentie· q̃d em ſi poſtea ꝓbaret
ſe non potuiſſe venire iuſta de cã:caſſabat᷑ qð fem eſt ad inſtar rei ab
ſenti s.j.de re iudi · eum bertoldus · Item qliter pñt duo ctare tereciũ
cum ſit par illis·et par m parem non bʒ imperiũ ·s · de elec · innotuit
et · ff · ad trebell · ille a quo · F. tẽpeſtiuũ· ſi em̃ teneretur ad eoꝛd ataci
onem vemire ergo ſi non veniret poſſent eum excõicare · qð non ẽ ve
rum ad hoc dicas ꝙ eltare non pñt eum vt vemat ſʒ admonẽ pñt vt⸗
veniat et rogare · a ſi non venerit vſqʒ ad terciã monitionẽ vel rogati
onẽ nec aliuð reſcripſerit vel ſi dixerit ſe velle intereſſe a non venerit
tunc pñt alij ꝓcedere qꝛ pᷣſumitur nolle venire vel non poſſe mtereſ⸗
ſe a talis pᷣfumptio hẽbitur ꝓ rñſione illius ſcʒ ꝙ non velit vel non
pPoſſit venire · ar. iij · qꝛix · decernimus · et · ff. de ijudi · otumacia · a op·
ar · lxv · di. ſi forte · a ſic ſtatim remanet juriſpictio apud alios · S ec·
pꝛox · a ꝗ· c· ꝓx · nec obſtat ſi dicat ſe tune non potuiſſe vemre · qꝛ po=ẽʒ
tuit aln ↄmittẽ vices ſuas vel ſe eycuſarej·e· paſtoꝛalis· S. vlti · nec eſt
incõueniẽs ꝙ vnus delegatus ſuppleat negligẽtiã alterius delega?
ii · vt · · ce¶ ꝓx · ꝗᷣſſexta· ſic etiã oꝛdmariꝰſupplet deſidiã delegati·de

quoꝛum pꝛeſentia excipiẽdo

———— —

Rzwte
dboeden
ſveleis
Fundl
naoſati
Oengt⸗
oup⸗
ſerune
de
ſe
duob
mas
oirn⸗
eſend
ſcepe
ereg
obztei
Griln
ec non
pon.
n
tede
rr
voſa⸗
p
ntain
enn
mmen
Gt
n,
4 e⸗
zuntt
nig
Noee

.

α S.&οα Joecse G hLRM.α⅜ PeNG. 8
& KX νH*α ℳſ e .

sð,
οιο „⅝. = M αt *2ο

RAXͤ

fuã · xxinj · q · ij · dñs · et ꝓpt᷑ negligẽtiã iudey remouet᷑ · C. de of · pfec ·
ori · H ̊s · ſic et pᷣlatꝰ·ſ.qi. ecce cũ honoris·merito æ& cũ oſtet ð ne
gligẽtia teren duo ꝓcedẽ pñt ad h̊ᷣ ſiẽ · ar · o · i · q· vj · . ei ꝰ xo· ho
a (Knciũ ꝗ7.· de ap · memmimꝰ.et · co die ̈ allegatio locũ nõ hʒꝗ·S

of.oꝛ8. fignificauit · Itẽ talis iudex q̃ negligit juſticiã fac facit liteʒ I.

l oEe α .
4απ . s S WR
peανωο eeeee ee SR. NMXμπι α n ee e. En

2Mſ RRα O. NWWWWH ) Roo
E ÆπRX—αο ie WAAAA αον„ ₰NRBpN .ο W E ℛ 90ε0°

rrt e. ) Jdins del hon

.ιι αℳ⸗ℳα — 8

ꝓcederet altero nõ valẽte aut nõ potẽte inter eſſe ut dickum ẽ in caſu
¶ Apwellatõem int᷑poſitã · qꝛ nõ admiſit recuſatõnes ꝓpoſitas otra
ſp̃m · et pt᷑ dici ꝙ ipᷣo facto interlocutus fuit reſtituendo cum ipᷣo epᷣo
dem.s:et imponẽdo ſilẽtiũ adũſario poſt illã appellatõneʒ· qꝛ⁊ m in
tegra non muenitur ꝙ verbo ſuper hoc interlocuti fuiſſent ſʒ fado·

ap · ut de bitꝰ. in fi.

ꝓtis aduerſe ↄotumacis pt

oſtare lite nõ otꝗj.Sð ap i

terpoñta· ul a H caſul
i quo pt᷑ procedi lite non
ꝓt · vtz per deẽ · predictã
d ¶ Admiſille et ita vide⸗
tur ꝙ m cauſa appellatio
ms ſufficit oſtẽdere ſe ap
pellaſſe ex eauſa ꝓba bili
nec eſt neceſſe ꝙ οbet cau
ſam ap · verã fuiſſe ſie q.ð
ap · dilecto · vnde ſignatur
Otrariũ ꝗj.de ap · mterponñ
ta vbi appellas dz ꝓbare
cãm appellatioms fuiſſe
verã · et · de teſti · ex pte
ade · de ů dicetur · de ap ·
intpoſita · q; debeat pro
bari veraz fuiſſe vel ſuffi⸗
ciat oſtendere ſe appellaſ
ſe ex cauſa probabili die
vt in · c. ex parte ade ·
e¶ Spoliatuz · ab illis du
obꝰ iudicibus qui manda
uerant eum ſpoliari ·
(Cum fructibus vel qᷓ
perecipi poterunt . de re
ſtiy ſpol · grauis · et · xi · a ·

MWm ſuper abbatia ·
ita colligitur ex imte/

gra. cã vertebat᷑ mier con

uẽtũ de cõch is ets· quon
dam abbatẽ iõoꝛd ſuper
ipᷣa abbatia qua dice bat
ſe fuiſſe ſpoliatum miuſte
poſt multas et varias cõ⸗
miſſiones obtinuit iſte ˖· s.
cauſam omitti ep̃o leſoñ·
et abbati de bectoſiue val
lis richemundie fub hac
foꝛma vt alter ſolus alte⸗
ro nolente intereſſe aut eti
am non valente mandatuz
apoſtolieum adimpleret
ꝓtibz in pñ̃tia iudicũ con
ſtitutis· pars:R.qui dice
batur intruſus im pꝛeiudi
clum ip iuss · predictum

epᷣm recuſauit tribʒz Sd cau

hs tum qꝛ idem ep̃us eau
ſam habebat cuzʒz monaſte
ꝛio ſuo ſuꝑ quadaʒ ecchia

ſua · tum etiã qꝛ ipfum · R·
redeutẽ a rõna curia non

admiſit ad oſculum pacis

et quia dicto · R dixerat

ſez epᷣs qui erat vnus ð iu
dieibꝰ impetratis ab illo
leꝙ ſi poſſet libenter noce

. ——

ptiones ip̃i? nolẽtes admittẽ/
Ootr eũ ut rñdẽt intlocutoꝛiaʒ

male ex certa ſcĩa qꝛ appellauit vñ nõ valuit qð
b (¶ꝛotulerũt · et⸗ poſtea fecerunt c ¶ Cõſtiterit: et in abſentia

ꝓoſuit ꝙ ꝓ duabʒ cauſis eo⸗
rũ nõ debet ſtare iudicio / tů

qꝛ ipᷣa cã tribus fuerat iudici⸗
bꝰᷣ delegatanſ idẽ ab illigs du⸗
ob tĩ te frater regin· mcon⸗
ſulto/nec vices tuas ſuꝑ łᷣ̊ cõ⸗

mittente ad iudicium fuerat

euocatꝰ tũ qꝛ añ ipᷣoꝝ citatõ⸗
nẽ a noticiã ſẽ aꝝꝑ ꝓo ead em cã
nüciũ ſuũ ad ap · ſe · tranſmiſe⸗
ratim q̃ decretalẽ alex · pape
p̃.n · ſbi affirmabat aptiꝰſuf⸗
fragari at ĩdẽ archiepi exce⸗

ſniaʒ ꝓtulerũt ꝗpt qð ad ſe ·
ap · apellauit /a· Ijf · v · miq · ſ
vob oſtiterit predcõs archi⸗
epᷣ̃os exceptões p̃deãs nulla⸗
tenꝰ admiſſſe /nõ obſtãte eo
ꝙ ? ipᷣos factũ ẽ decimas ip⸗
ſas qbꝰ pCᷣdictus mõtis rega⸗
lis archiep̃ᷣs ſe poſtqᷓ; nücius
ſuus ꝓpter hů ad ſe · ap · acceſſe⸗
rat aſſerit ſpolatum pᷣcipue
cũ eaſdẽ tam ſibi ꝙᷓ eccie ſue
aſe · ap · aſſerit afrmarag ure⸗
p laicalẽ ptateʒ ſiue ꝑ eoſdeʒ
iudices factũ ſit cũ fructibus
inde pceptis reſtitui faciatis
audietes poſtmodü quãtum
ðiure poteritis/qcquid fuit
qõnis e ouẽtui ð conchis
Vm ſup abbatia mona⸗-
ſſterij veſtri imt ws a · s·
quõdã abbatẽ vẽm kuiſſʒ que⸗
ſtio agitata demũ ſup ea ad
leſoñ · epᷣma abbatẽ de becto
nẽe fue rãt lĩe deſtinate · · F
Huis ſolus abbas añqʒ appel⸗
laret᷑ ab eo iu, foꝛmã lr̃aꝝ no⸗

ret ei ĩ cã illaet H ꝓbare volebat corã deõ abbate conjudicevel coꝛã
arbitris electis a ꝓtibʒ dicto ep̃o admittere hoc nolente ante ijgreſ

¶ Cofeſſus ẽ· ip̃o em facto ofeſſus ẽ ſiẽ ipᷣo facto negamus ypᷣm · pj·
Aqiij· eſtimãt · et ipᷣo facto mẽtim̃·xxn ·q· v· cauete ipᷣo facto appella

ſtraꝝ ꝓcedẽ potuiſſʒ /qꝛ tñ ꝓ
eoꝙ cũ ipᷣo epᷣo interlocutuſ
eappellatõeʒ pꝛiꝰ ab eodem
epᷣo interpoſtã nõ tenuiſſe ð

iure ſine ipᷣo cũ poſſʒ a nollet

negocio mtereſſep oſequẽti⸗
am ofeſſus eſe non poſſe man⸗
datũ ap · adimplẽ/ nec ſue in⸗

tẽtionis extititlut ſine ↄiudi⸗
ce ſuo aliq;d diffimiret / et cuʒ
eo qui ia iudex eſſe deſerat/

aliqᷣd ſuſp pᷣdeõ negociorite
diſponẽ nõ valebat woluũtate

yac ptate ſibi mutuo adũſanti⸗
bus cũ noluerit ꝙ potuerit a

ð voluerit adimplẽ neque⸗

rit ꝙ a duobʒ factu fuerat ef⸗

fectũ non potuit de iure obti⸗
ere [dem archiep̃o tol ·
D nſuluit nos ·t · ·/ vtrũ
cum ad recipiẽdoſteſteſ⸗
depohtões publicaãdas eoꝝꝛ
vel ſniaz ꝓferẽdam pempto⸗
rie citatas ꝓꝑtes eaꝝ altera
ſe abſentat cõtumaciter die
data an citra vltimã ptẽ ſal⸗
tem diei ſit ĩ negocio ꝓceden⸗
dũ vel ĩ diẽ expectãdũ potiꝰ

ſpᷣſe quentẽia ſi expectaueris

utꝝ ot umax iterũ ſit citãdus
cũ nonfuit die ptibʒ aſſigna⸗
ta ꝓceſſũ nos at credimꝰ di⸗
ſtinguẽdũ ſutz iuriſdictio du⸗
ret poſt termmũ pemptoriũ
an expirat ĩ illoñ durat poſt
termmũ pemptoꝛiũ in diẽ al⸗

terã equitate ſuadente pote⸗

ris expectare nec erit ꝓs otu⸗
max pemptoꝛio elapſo citan⸗
da mñ gratiaʒ fecerit ei beni⸗
gnitas iudicatiſiſi at expiret

mꝰꝗ.de ap · ut nĩm · et · c·
dil edti · ipᷣo feõ habomꝰ ra
tũ · ff. de mof · teſta · ſi ꝓpo
nas. et · l. ul · et · f. xem ra
Ha.i·inj · S. falſus:et ipᷣo fa
cto renuciat q̃̊s iuri ſuo vt
¶d · t · Ftũ · et . de hns qͥ
h· a ma · ꝓte · ce ex oꝛe vbi
plura ar · mueĩes de hH ſtez
ar · ꝙ q̊ vnum diẽ vel facit
plura facit vel diẽ · ff · S ar
bit · celſus · Si · et · xj · q; ij·
eſtimãt · et · c · ſe · ar j. ð do·
et otu am dilci · et. ff. ꝙ
me . cã · · i· ꝛ erat ꝓpt re
m Deſi⸗culatões p̃di
ctas et appellationes
n¶ C voluerlt . nõ ꝙ pol
ſe a velle otraria fut ut H
nec valet qð valẽ pt · qꝛ il
lud nõ vult · nec valet illð
qð8 vult.qꝛ illð nõ pt᷑ valẽ
.C· ſi qͥs alte.vel ſibi.mui
tũ itereſt . C· SD iur · do · ſj
gno. ſic · S.· ð trãſl: int᷑ coꝛ
ꝓalia vſus fl·ff. de mili
teſt · l. ſi mil es· ff · S re · du ·
in ambiguo · ff · de he ·˖ m⸗
ſtituẽ · ᷣtiẽ s · ar · o ꝗ. ð pᷣ⸗

on ˖ int᷑ cetera et · c· dile⸗

ct9ꝰ. ij · et potiꝰ mterpᷣtan
da ð res ut valeat ẽᷓᷓ vt pe
reat/J. ð v · lig · abbate · et
ꝗ· de puil · ĩ hins tẽ ar · vð
xij · q · ij · ſi ̊s · f· de otra⸗
hen · emp. q̃ tabnas · ff. de
lib · eã · l· i · et · l. nõ ſolũ · F. i ·
et inſti · de adop · · vlt · SDꝛ
hic ꝙ iſte abbas nõ potu

it aſſociare ſbi ſllum eõm

cuius iuriſvictio expiraue
rat ei ideo nõ valuit quod
factũ fuit · ſz otra ar · ẽ· 2 ½
8ð elec · cũ vm toñ · ſʒ ibi ſol
uſtur Itẽ ar. otra · ff. ꝙ eũ
fal. tu · l·. i. .ĩ ubi dr ꝙ licʒ
verus tutoꝛ auẽtem pſtet

cum falſo tutoꝛe tamen tz

qð factum eſt · ſʒ illð ideo
eſt · qꝛ licz ꝓlures ſint tuto
res tñ ſolꝰ pt᷑ adminiſtra
re · C. de auẽ · p̃ſt · l · vlt · uk
cum verus tutoꝛ ſeit ſe ſo⸗
lum eſſe tutor em · ſile huie
eſt · ff · de arbit · parui. im
fl · et . de ſen et re iudi · ad
probandum jo· Item ar·
ꝙ vtile viciat ur per muti
leꝗ.e · ſuper queſtionuz F.

. ſñ vero · vbi de hoc
Onſuluit · depoſtiones · id eſt dicta ipoꝛ teſtium
PCe ſtandus · videbatur ꝙ pemptormz fuiſſz circũductũ vt ite

ſum cauſe fuit ab ſpᷣo epᷣo poſtmodũ appellatũ ·ſʒ ipᷣi duo nlommus
interloquẽtes appellationẽ non tenuiſſeſdem.s: decreuerunt reſtituẽ
dum pdeõ · R· ſup abbatia ꝓppetuũ ſilentium imponẽtes priꝰ appella
tione imterpoſita ab ipᷣo abbate ne cũ ipᷣo ꝓcedẽt/vñ ca demu pue⸗
mt ad papã ðr h ꝙ talis ſnĩa nulla fuit · qꝛ liʒ abbas añꝗ appellaret᷑
ab eo ſolus ꝓcedẽ potuiſſz/qꝛ tãm interlocutus ẽ cũ epᷣo qͥ iã legiti
me recuſatꝰ ẽ appellatõem ꝗꝓpt᷑ ſ̊ mtpoſitã nõ tenuiſſe ꝓ oſequẽtiam
ofeſſus eſt ſe nõ poſſe m cã ꝓcedẽ / nec erat ſue mtentõis ſolus aliq̃d
diffimre et ideo cum eo qui iam iudex eſſe dekerat / diſponere aliquid
non valebat ptate ac voluntate mutuo aduerſantibʒ quod a duobʒ fa
ſtum ẽ de iure nõ valet· H¶ Foꝛmã que fuit ut alter ſolus m cauſa

q ¶ Equitate · et quidẽ equũ ẽ et honeſtũ m diem alterum expectare
nee ſtatim dʒ dici ↄotumax · potuſt quidẽ hr̃e iuſtaʒ cãm abſentie et ſic
reuocabitur ſnĩaqꝗ. dere iudi · cuz bertoldus · nee pᷣtor feſtinare dz ad
decernẽdum ut iubeat poſſidere · f.de dã · infec · ſi fmita· ¶. ſi foꝛte nõ
tamen eſt neceſſarium mi velit m diem alt erum expecare

r (Gratta ecce quãta pꝛas datur iudici circa iudicia vt poſſit ꝓ cere
Otumaci in ᷣiudiciũ alteriꝰ · C· quo et qñ iudex · l· i · ff. de arbi · ſi ceum
dies · F. ſi quis ex litigatoribzʒ·nõ em quicq̃d iudicis ꝓtati permittitut
juris neceſſitati ſubicitur · ff · de iuð. nõ quicqd · et ẽ otra jd · i · q· ix · e ·
ni · tez lz iudex poſſit parcere m ferendo ſniam termmo oſtituto non

αα hHμυhDhnn Le

— W W 2 DS F

MA ν⁊Hοmα&αο rt

.
“ Q .
/

tieri cũ cauſe ognitõne a iuſta ð cã alias non debz artart · et in illa ꝙ⸗

N Mαο .. C4 RoMRnM — WSO s⸗ StRLEHH . 4 „ 4 2A An RXα π Quoe „„ C* 2 „ CAMXWπρ O
KNN ð ſ d HN ZrFrKe end “ o Tes r 7 Nr XN&α e Pen A. „* . Ay *
α ο ιοα , W W.ρν°ο . s O— 2½ g AR asee 26 οωαα NR vvoo 8 4
tñ pt ei peere in expenſis a fũptibus·alioquĩn ip̃e de ſuo reſtituet ex T aut affinitate. H tñ aduertas ꝙ minor ecã repellit iudicẽ ; teſtẽ qꝛ z5 de
peñ · C· de ſudi · ſaneimꝰ ſz vjder ꝙ de iure mero teneat expectare uſf libet oſan gtas repellit iudicẽ · de ap · poſtremo · ſ3 no teſtez · qꝛ frat 7 m
qz m diẽ ſequentẽ · ff · de v· obli. h ãno · vel ꝙ ſaltẽ in ſuᷣma hoꝛa telſltat᷑ ꝓ fre ꝗj.de pᷣſũp · Ias et ꝓpterea nõ muemt᷑ ꝓbibitum qꝛ edi ten
diei poſſit iudicare · ij · q· vj · biduũ. et h ideo qꝛ iudex matutino veſpe Ktü de teſtibz ꝓhibitoriũ ẽ ·ff · de teſti · · jtet h ĩdeo · qꝛ faciliꝰ muem ſe
et mane et meridie iudicare pt · ĩ aut · de iudi · . ſedebũt · coll · vj · ſʒ o5S unk plures judic es ; vnus teſtis · Jtu frat᷑ epe cũ altero ipoꝛd m cã an
vi ꝛ. ff. ð orig · iut ·l· ij . et q· vbi diẽ ꝙ meoõgruũ ẽ ꝙ iudices veſbe 1Sine q́:qꝛ mã dabat ꝙ ſ ñ oẽs⸗ ꝓcedas · tüc em aln nõ pñt p⸗ ſe
ſedeãt · ſtat potiꝰ autetico vel dicas ꝙ nõ ẽ vt · qꝛ ibi ðꝛ ꝙ incõgruũ cedẽ ſine ĩpᷣo vel fuo delegato⸗..e · qm̃ · Fi. m¶ Officialis · et ita ti li.
erat mgratibz tora veſp⸗ JòMU men be erai beseß:
tina ĩ publico eſſe et ĩdeo ĩ et ne pte Nar ·/·
uenti luerut quĩqʒ viri qᷣ .— - Lg . 5 di⸗· mit pol · au. rei ſer · cuz ert
eoxꝛ vice illa boꝛ a fuũgerẽ inñ pteſcũ id nouerſt ſe tibi valebant alter ipoꝛꝝ ojudi⸗ Rẽ et ut li. non otꝛcee „ deb
tur et ſie potiꝰ ↄcoꝛdat æ pñtauerint ea hoꝛa ꝗᷓ ↄogrue cum officialis eſt ep̃i ſudi⸗ n Efea⸗ ie densen.
„ üm⸗ . — 2 —½ 2 2 ÿ exce . 7
denſtene der Polſis pcede ad exequẽdu id Ai gpter q̈ aduerſepti pote 7ntsos -k Gnod (a
ꝓcedẽ pr ut Hĩli · diẽ · ho ꝓPrt qð eis legitime termmu rat ſuſpectꝰ haberi vñ cum ta meipiat ↄpetere · ſie · f de ſ
noſtũ tñ eſſet ite ipm ci pemptoꝛiu aſſignaſti extune eps ꝙ offici alis pᷣdcũs utpo 2 arbi nõ diſtinguemus G. 1
tare ad ſuperãdã maliciã exequi poteris ꝙ intendis / ne te quos ideʒ ſ · in iudices po⸗: cum quidã · et. ff. de mter ch
eiꝰ. ſi ꝗde dolo · a otu. ꝓ udicialig inſtatia e⸗ ſtulaut ipefamiiſaris es ro · ac · de etate . . ex cã · et r
ut ar · f. de iud. a poſt edi fruſtra judicialis iſtatia e⸗ ulauit a ipe familiaris eon J. dem mteg. roſtl · c· vlt · i
a (Tormmuͤ pem (ctũ⸗ uaneſcat ne wo iudiciũ eccia⸗ poſtmodü eſt effectus ab ad⸗ Aerito · bic cã mouit er
ptorr nin terninopemp ſticũ exerceatẽ in tenebris · qꝛ uoerſa pte poſſent merito re/ un. Keut am kzeeret .
in abſentia ptis alterius male agit odit lucẽ ʒ etia vᷣm vre petnt diſe cretiom omitti cuſaret illos iudices a im⸗ .
. igue ſnie ſi ap · relen . oſuetudin et oſtõnes legiti⸗ Nuocirca · m q · ſi ẽ it an poſt⸗ peenrot ais n, eumnt 4
rotr atot ana⸗ mwas more romano dies ame⸗: Dfamiliarie eius Eeffeckugliſ. SNenbnree
dex .l. n. ſz lex iſta otra · lo dietate noctiſ incipiat ime⸗ tigare oſenſerit coꝛ am illo in gare · et ita eſt ar. ꝙ quis
Aueur en ſudey ptes in pᷣ⸗ dio noctig deſnat ſubſequen⸗ cã ᷣm poꝛum otinẽtiã lſ arum dz puidẽ . q̃ pñt facere
ſentia ſua monuit vt certo g vſ Wm jmidia⸗ Sne bpuj atig alioqum Otra pm hc ipo ar · x) · ſt
termĩo ↄparerẽt ad ſniaz ris vße m dua Piis ſanxit rone Pina ced kis 3 ner⸗ q ·ĩi · de ꝓſona. vᷣ ſi ne ob nen
audiendam et tunc ſi q̊ͥ ps tis no ibzʒ agit p mde ſanxl⸗ pꝓtes ad poꝛuʒz iu leum reuler⸗ icilat᷑ ⁊c ff.loca· ſi quis do
non veniat reuera contu / hñdũ legalis auẽtas ac ſi gli⸗ tantur examen Idẽ pPoꝛi ſan⸗ mũ · i · et · de ꝓeut · c i i
fuerit monita· alia lex lo⸗ Pe ededi ho zadgruam mtelli⸗ =Verett quid ꝑ ce· ec et coꝛã eis cũ ĩ eos ſeł oſenſe 8
quitur cum abſens citat᷑ gZimꝰ ex qᷓ poſſis añ noctis te⸗ Itſ vero delegatꝰ a nob ex. rit et ip̃os impetrauit e·
P Raumin e nebꝛas pficere quod meübit/ cõicet illũ qͥ rei iudicate parẽ up onn fe⸗ i aei,7
e „ . . 7- . „. „ — „ „ „ 7 = „ dat⸗et⸗nngea⸗ m⸗&E. .
des i vltima die qua fa/· ¶Horro diſcret? ſudexſaſ⸗ atẽnit licz aliquibz vide at erat ee n ere
turus priuatus vel priuã ſignatõe pemptorijnõ dʒ iu⸗ ſuo ſit füctꝰ? officio ut ulteriꝰ poſſt recuſare ꝓpt noua,z
c eſt audiegte nt. . int riſdictõem ſuaſmiſ neceſſtas nõ habeat ex delegata ſibi ſju⸗ cãm ſiẽ 9 aduerſariꝰ· ab d
riſpſcl-o.udi. eum ar exigatadeo
contra · ff · de pe · l. vl. ſed abbati de boꝛdell a pori ſan⸗ ꝙ iuriſdictio eiꝰ duret / donee terã f· de arbi ſi cu dies
B vltima die ſue iuriſoj⸗ cti ſepulcri · ſnie pareatut interim abſol⸗ Eſi arbiter · ĩ l · ar · ff · qdʒ
pie par mer ndiegte pt ſinuãte R· ſãcti ſalda⸗ uere poſſit parẽ volentẽ/nos n e a miento Por⸗
— — —„— ⸗ „ . — - , 2„ — ec
c Inſtantia · i· pot eſtas. ti rectoꝛe/ ad audiẽtia nraz p⸗ tn pequitatis ſe emitaà meede⸗ rital “ ſect anc.en. qͤ
d (Odit lucem. ie xvuiſ. uerit / ꝙ cũ cãz q ſup iure pꝛo⸗ tes preſentium auẽte ſtatui: dieimus · in fi. et. C. ð bjs
nrun geraſtt m qui 1 ceul chiali int᷑ ĩᷣma · t· ꝓtebatwi⸗ mus ſut delegatꝰ a nob nõ ſo⸗ dad ee. afu-l-vctcubi.
te confert bñfieia vtec·Zo · epo oiudicibꝰ ſuiſ a no⸗ luuſq; ad drimeſtre tps/ qad a ioaum veſ oſenſe⸗
bñ r mrſt. dianaſan peis obtinuerit deleg ariſpoſt ad ſoluẽdũ debitũ a lege reo rit lin gare coꝛaz illo poſt .
S . nt⸗ ſ.r boudm. 4 moduũſz fuit m eadẽ qõne ꝓ⸗ oceditᷣſz uſqʒ ad integrü an⸗ ỹ ſeiuſt illũ effectuz fuiſſe
tut· nõ eriſtimo et tenebre ceſſũ tractu tpig añ diffimti⸗ num iuriſdictõeʒ ſibi omiſſaʒ Ftlieren. weBratn e .
nre ſan ad Ebricnndum ue ſnĩe calculum ide eps dem ad exequedu ſi madvaleat ex⸗ de elee · e mter canomcos
nmulteretß tranfackto * Rin familiarẽ ili admißt ſine ᷣ ercere ſicut obſeruatur mil⸗ a. ff. de iut · · iudi . ð rece/ 4
fieri de nocte· C. de tran alij iudicesm ꝙ in niis litte⸗ loquj ante lit· contumax ven er ſi non aſenſerit dn
acnon mmoꝛem et talta⸗ ris mãdabatmn cã ꝓcedẽ non inuenitur⸗ Idez cant᷑ · at? eßo et lte lte ut. . e eu t. b.
mentunr Fevia. . rr (Weuertant bocſuſtii
ncipi ãtũ ad eõ eſt vt reuertatur ad eum
treans inrurfien ewan quem miuſte dimiſit . de 1
bot Hora · lis · ff · de feẽ · more romano · in teneb ris ad lumẽ eãz . ap · ceum m eccka · et in ex⸗ 4
Cega Aras. quid ſi iudex pꝛoceſſit⸗ dele eiadeone mer. enns nerſeo odenarn: nenp Fineno ieder engzoe D
ITene⸗ ſniaz patiif. nn e 2 Ur⸗ ceterumet ita nota ꝙ ey noua cã ſupuemente iudex pt᷑ recuſari·
Secgerl erd Fulit nunquſo valet quod agik credo e valeat Werentreet ſſib boc ,oanerur poiſtius de Pe ds d mnapi. 6
* bone aͤßae en tie rai, lin nõ mpediar. 5 pᷣeipue ſi d Auerentl · et Sꝛ ibi q d otinetur per cenſuram ecchaſticam z
! di⸗ ceſſum fuerit nõ valeat · qꝛ mu t ¶ Officio· g. eę. in lris ff. juð. juder .. de juð. .in fi⸗ 1/7
ur oe tornf,fl de I. SAA rdein integ aiſt tu ex lĩis. x ¶ Der equitatis · placet g media via pape· ar. ff. ð acqre · do · adeo Oib
. W vartareꝗ. de ap. re⸗ Eu. iu. ne af,. ,1.1-nphellato⸗e. F. Sex Cecũ q̃s · vñ ſus · Cũ media ſp gaudebam ludẽ foꝛma· Maioꝛ enm /
Lartat 4 re tuno tin repellit iudicẽ ſiẽ a teſtẽ medijs gra rebz meſt · et llud. mediu t bri · eſes reo ad A
ſeſinuãte:familiarẽ·famĩiliaritaſ⸗ „ — 1 3 meit ei C enuere bti⸗ voꝛ meſes re n
ritatis affectio veritatẽ i ire ſe etnee Dan Hmilſa: vMuadrimeſtrein pſonali actione dãtur ztu⸗ ſoluendum. C de
Mrafta ne ein Gin hedir olet · in. q· v. accuſatoꝛes · imo vſuĩ · rei iuð · l·n· a. jj · et i mmus tps daretur ſupplet a lege · ff · de re
Rinuatõe · et . ut li · nõ ot · accedẽs · et · . de He p · ad hee · et · ff. 1 . ſbeu⸗ Alen· ubi r ꝙ tp̃s illð pt᷑ artari et elong ari a iudſce ſ 3 illud mtelligitẽ d

neg 2
Nide
reſoſfe,
Nene
f denmn
Kettt
keſtt
ecänhi
imn knete
psadirt
pitönenn
ſcesan
im Onn
portuiſe
dumlit
, quis
t facert
dar⸗pj.
neod
qis d
clt ee
ps adi
E litign
ſek oſen
trat,e
ii⸗N
nven
behen
we ronn
rſorigend
diclunt
et noil
jcũ dies
.f,q
ſto pot⸗
familin
t
CSby⸗
Flerbe⸗
ituifnis⸗
ſtoſenſ⸗
ilon
uz tuſt
nſyns
cnonmn
daͤten
nerede
t,no
iſ
porinkt
.an
niitiid
eſnc
6dedr
ſar.
innt
m.
ming
bien N
ſSh OH
mC8
dettti.

J. *£ eNNN . Oe A e
.☛ π α öw. 9 T co E Et R

—
fA? Lo

LW ES K —.α☚ αn πα4 W OEo R 3 ℳ

WRs „ K 8

ad oſultatõeʒ · ſpõte recepit terninũ breuioꝛẽ · ĩ

ℳNß ☚ον ρπιμ ο äο ſ 5 N. 5

tim ſi dixerit reꝰ ſe velle parere ſnĩe vel ſi nõ fuerit appellatũ pꝰ de

cem dies dz ſnĩa mãdari executõm · inlti · de of · iudi · . i. et i erumimali
ſtatim demãdãda ẽ executioni · ar · de pe · di · i · defleãt · C. de pems · ·
cũ reis · ſʒ q̊ ẽ veꝛ gnaliter niſi in canhbʒ qͥ notãt᷑·xj ·q · ijj. cũ apud · ⁊ ⸗)
tps illud qᷓ;drimeſtre dað a die late ſnĩe ſinõ ẽ appellatũ vel liẽ apel

latũ a die ofirmatõis ſnie.C · de vſut · xei iuð ·l· ij · et ofeſſus hʒ H tpᷣs a

die ofeſſionis · ff. de ofel.
certũ · S. ul ſi ofeſſus fᷣu
erit ð erimĩe nõ ſtaum mã
dabit᷑ ſnia executõi donec
ꝓnũciet᷑ crimẽ oẽ ip̃m ſʒ
vicu lis dz teneri · ff · S cu
ſto · et exhi · veoꝛd · li ofeſ⸗
ſus · et · ·q· i nos ĩ quẽ qᷓ;·
a (Ad miegz annũ ˖ ſed
q̃re non pꝑt exequi ſnĩam ſu
am poſt annum cum iudex
ſ teneatur ſnĩam fuam tu
eri · ff. ne vis fi · ei q̃ in poſ-
mitti · Hi · nam iudeʒ quãtũ
ad kutuꝛd tpõs ꝓſpicit ꝓti
bus. ff. ſi bui · ven· egi⸗ et
I· haꝛx · ſʒ illa loquitur de
ordmarñjs ne vis fiat ei ⁊c
alie due leges loquunt᷑ m
Huitutibus que debent᷑ in

futuꝛd · ſz H̊ lo quit de de

legato euiꝰ iuriſpictio nõ
eſt ppetua · ſʒ infra certas
metas temporis fmit ?m
H dieit ſz pone ꝙ poſt
ſnĩiam victus inquietat a⸗

Rorem nunquid prioꝛ de

legatus debet adhuc cog

noſcere · videẽ p hãe deẽ ·

pãſtionũ articulisðᷣ
bus nos oſulẽ voluiſti
p poſtitutõeʒ nr̃aʒ oↄſul⸗
tatõni alex pape nullatenus
erogat᷑ ſʒ illa p ſta exponit
imo ĩ iſta veriꝰ q ĩilla fuerãt
pᷣ̃termiſſa ſuplẽtur ipᷣe naqʒ
rñdit ꝙ ſi ſuper cã q alicui ex
aplica delegatõne omittit a
pſonis ecciaſticis vna uel plu⸗
ribꝰ qᷣbꝰ delegat? ut pcat la⸗
boꝛibꝰ ptiũ a expẽſ cauſe ↄg⸗
nitõem ipᷣiꝰ⁊ teſtiũ examĩati⸗
ones ſnĩa ſibi buata omittit
ap · fut int᷑poſita hmoi ap · in⸗
tuitu cãm indiffinitam relin⸗
qre nõ tenet ¶ R

ſine ꝓuocatõis obſtaculo de-

nreali vero actõeſta 1

Mos at ſtatui ⸗
mus ꝙ lʒ is cui ca cõmittitur
remota apinõ poſſit eaʒ aliſs

Ne 7 ◻☚£% RXWιn R5
RNX £ N —

Be

l·. i qui operas. æst᷑ ut ꝓbatur . ¶porro.v.vñ ſi forſan-

Eõmittit · lit. d papam ſcz ·
g .

rouocatõnig.

toꝛẽ ꝙᷓ executoꝛẽ ad aliquem

certũ articulũ quẽpiã depu⸗
tauerit ab eo niſ modũ exce⸗
dat nõ liceat appellari dũmõ
ð ptiũ deputetur vel recipiat
alſenſu/qð ſdeleg atꝰ a nobiſ/⸗
wel litis exordium vel cauſe fi⸗
nẽ nee dũ totũ negocium ei

duxerit omittẽdũ abillo tan.·

quã a iudice licite ꝓuocet᷑ cũ
etiã lis añ ſudicẽ debeat ote⸗
ſtari a cã ꝓ iudicem diffiniri⸗

¶ Intentionis ĩgit nĩe fuit
ſic ex tenoꝛe ↄoſtõms pꝛemiſſe

pĩᷣli quide dep hẽdi/qꝛ ut iudi⸗
cialis auẽtas liberius valeat
exerceri delegatus a nobᷣ lici
te poſſit ⁊a pñcipiũ a finẽ a me⸗
diũ cauſe ſibi ↄmiſſe nõ ſolum

terpoſita· otra ſ.e·ti · rp· in S
Hoc ideo dicit qm nullus pt᷑ omittẽ cãm appel
latõe remota mſñi pnceps:qꝛ puilegium ẽ pne
S.f· a quibus appellare non lʒ.l.i ·in .

i
kgruf cunqʒ·& ſi ordinariꝰ delegat aliquẽ artieulũ eauſe alicui ab

fi. o ut ĩbi⸗7· e· cũ. R· ad fi⸗

eo appellari non pt᷑ ꝓ eo
ſit ſuſpeuũs qð veꝛd eſt
de oſenſu ptium datug
ſt · . de ap · ſi ex ↄlenfu

¶Euã exeeutoꝛẽ/exeeutor
8dꝛ ꝓe qͥ rẽ iudicatã ducit

ad effectũ · C· de execu. rei
iuð · executoꝛem a tůs exe

cutoꝛ ꝓtes iudicis ſibi vẽ
dicare nõ dz qꝛ ñ hz ali
vgnitõʒz · C· eeti · ſi ut ꝓpo

17.

nis · H at impꝛoprie dᷣr ez

ecutoꝛ q̃ aliquẽ certũ atxti
culũ exammat et ð eo og
noſcit · et ideo pᷣmiſit nõ tã
ogtoꝛẽ ꝙᷓ; executoꝛẽ puta

7

5

ꝙ ſie eum iuriſvictio duret legare ſi tũ deleg atꝰ a nobis
uſq; ad annum · qꝛ non vi⸗ el judex cun 5tã og ni⸗
deẽ poſſeſſionem adeptul vel ndex q̃cunqʒn ta S m⸗
q̃ eam ſtatim amiſit · ff · de ð

acq̃ pol ·nõ videt · a ar · ff
de here · vel ae · ven.l · ij · F
pueniſſe · et . S. illud· qꝛ cũ effectu pueniſſe dꝛ vt ibi · ſʒ oẽ viðr · qꝛ fũ
Et9 ẽ offieio fuo · S. e · ĩ lis · et · f.& re iudi.iudex:n qꝛ iſtð ad oꝛdĩari
um ſpectat· de ap· cũ teneam̃ · Itẽ qꝛ ̊ noua iniuria ẽ et ivo noua imn
terpellatõe opꝰ eſt · ff · de excep · rei iudi · l. ſi mater. S.ij · pt᷑ diei ꝙ licz
ſit noua miuria tñ ſequela ẽ pᷣcedẽtis facti · vñ ad ipᷣm ſpeccat · ar · ff·
de inſtitoria · euicũqʒ · ꝓ. penul/aliter deluſoria viderẽt᷑ edicta iudicũ ·
ff.ne q d in loco· pub · l· vl · et · de mñ · oẽ · int · ec · con · c · i · et ſatis viðꝛ
ꝙ ſaltẽ vſq; ad ãnum poſſit opeſcẽ otradictores et qͥ non patiunt᷑ il
lum quiete poſſidere excõicando iĩllos etiã gnalit᷑ ſʒ non affumẽdo ali

quã ognitõem vlteriꝰ· ad iudicem em delegatum ſpectant q̃ accidut

añ ſnĩiam ſed poſt ſnĩiam nullam ↄgmtõnem aſſumere dz cum iam non

habeat inſi meram executõneʒ · vñ non valʒ ſi cos noſcere vellet vt iu
q aca dũt poſt ſniaz ſpe

dex · C· de execu · rei iudi · ſi tuꝓponis · ea vero q̃ a
ctant ad oꝛdmariunsqꝛ⁊ non agit᷑ ex prima cã ſʒ ex noua 1.
b ¶ Añ li · ot · viðꝛ ꝙ ſi ſudex del egat ꝰañ litis ot · excõicet a liqueʒ ꝓ
