mos er detoe oe vV—l viilitate aſpexerint vt ab) nomias ſanctiões · ſi voero ſer:. Edecre tm duas pfonas
actõne cetera aũt traſ eut qq; vlla coactõne ad releuadas uus fuerit q ofugerit ad eccle i Airn. er dans 2
cum ſuo oneread Seſz. cões vtilitates vel necitates ſiam poſte de impunitate ſua mhiti weanni rrpvi dt. .
ar. de e he ievbi der EvV—bi laicoꝝ nõ ſuppetũt facul dñs eius clicis iuramentũp̃ſti v raptoꝛib. er ſe mn caſi
Ceer et ieie⸗ tates ſubſñidia per eccias extij tit ad ſeruicium dni ſui redire goderogari i . kner
ſpicere hane nratate n ment oferenda⸗ ſi aute cõſules cõpellit etia muitꝰ· alioquimna mtatem pſtat miſi in caſu
n areus d ons wo aut alij de ceto iſta cõmiſerint dño poterit occupari · J.e · c · vl · uklieoe em la
23 H S trones cuilbet ipune oc⸗
tifex oſu lat ·e · aduerſꝰ · cidere licet et ſine peto·
q ¶ Keuelandas. oferre „ „ 3 od; ñ li. ſ· judi · vnicuicqʒ ſe vm. l· i. et tales famoſñ latrones capti m fur⸗
em dñt ſiẽ et alij poſſeſſoꝛes ad iter faciendũ welpont⸗ elcag ve dicendunke⸗epen capi. S. famoſñi·ſ̊ ſi famoſus nõ eſt tunc iu⸗
reficiendũ in auten · de ec · ti · ¶. ad hoc colla · ix · C· de lac . E caſti gari vel fuſtigari ſed nec vitã nec membꝛr pdit · C. de ſer.
r ¶ Comoniti · admonicio em ſemp pᷣcedere dz vm⸗ Cinſtruckiones · ber ca⸗ õ f opulatoꝛ · de iſtis duobus hab es ·
dicka· yn · q ij· indigne. et niſi ſe coꝛrexerint poſt admonicionẽ fũt ipſo fu· aut en. ſed nouo vin⸗ eni .jj⸗ ßUMUꝰ
dictã · x · q·ne mdigne · et ni . ucceſſoꝛes ipſoꝝ: ſi nõ C.qñ li.vmcu ·l.j.cuius verba hic ſunt · et · · j ·
zurs xcoſcac vt bie nke nto ee ife⸗ dꝛes Eho ane⸗ 80 anomcas· ſignatas in pn · deẽ · 4.
ſatiſfecerintꝗᷓ.men Eꝗ.e· a uer usvltl B⸗ „„ „— 2— . P; E. * ,Qeiin⸗ , ce 6 ti us et; Der
CSrrzedein erge ꝓpter reuerenciam loci nõ tractant᷑ cauſe H¶ Compellit · xvn · q· in · metuentes · et · · id cõſtituim

mecclena⸗Per⸗ e de eccea. j· q· vñ · excu⸗ bhijs qui ad ec · confu · ſi ſeruus ·
lariũ in eccia · S· e · c · ie ſic et alibi expellunt᷑ de ecca · q v· exeu⸗ — —
..ẽèꝗẽ-
☛ „. a⸗· „ * Tie ſS ſ hit cnn9 atαι εen VY it miſhtie no Atiti Pſtamiz

Ventil me: Fpyyr

mate- Glo * Alies αασα

N Ee. ra den pon
FPimnet iß piblita vtil α i &S Dz hot np& rir onn qrri .

frir & j

nnmidtat N
ir Sa
aiolna etrlia n

Dʒ Dafend/ ab ea/

Duer ſiis.lateranen ↄciliũ · S: e · nõ min9. euiꝰ verba is
b¶ Excõicatiom · ſ. pꝰ admonitionẽ·s BCx· nõ minꝰ. ¶ ponuntꝭ·
e¶ Impꝛudontiã · ab H̊ loco vſq; ad fmez addit᷑ p dieõ dei:lateranen⸗
d ¶ Mandato · ſic · s· de ꝓeut· oſuluit ·
e ¶ Walſture · ſie ergo ptz ꝙ& ſnia tpe⸗

aſid m 4* pS vnanm deitiés Inm NRbr pan 19

Kn ſ⸗ q No nerſſitaß

—

excõicationis lata nulla eſt-
qᷓ. de Hreti · exeõicamus · · ere

dentes ·˖ nec etiã ↄualeſcẽ pt᷑ vt Hpatz · imo et ſi detegat᷑ poſt ſniam qꝛ
aliquĩs fuerit publice excõicatus retractat᷑ ſnia · s · de re judi · ad pꝛo

bandũ · qꝛ hec exceptõ in
qualibet ꝓte litis pt᷑ op⸗
pom · s · de excep · excepti
onẽ · et poſt rem ſudicatã
ante executõnẽ ſme. S· do
excep · exceptioneʒ immo
nec puilegia ipſoꝛ va⸗
lent. i · qi · nullꝰ.
¶ Infra tõl · et ita eſt H
ax . ꝙ iudex poſt officium
depo ſitũ ↄueniri pt et HG
ideo qꝛ ↄuemt᷑ de malefi
cio qð cõmiſit in ipſo of⸗
ficio: ſecus ſi ↄuemret᷑ ex
oↄouë*ctu. nã admiſtratoꝛes
eiuitatũ et tutoꝛes et eu⸗
ratoꝛes nõ cõuemunt᷑ pꝰ
depoſitũ officiũ ex cõtra⸗
ſu quem fecerunt nomĩe
ciuitatis vel pupilli · ff. ð
admini re · ad cl· pti · cura
toꝛes · S. in eum · et · C. de
admi · tu. eũ quedã · ff · de
euie · illud · .· i. G ex malefi
cio ↄuenit᷑ d epokto offi⸗

clo · i · q· i · iubemd·. et · l. ſe

quẽtibz ad fie qoõnis et ẽ
illa lex · C. ad · l· iut· repe ·
jubemꝰ.tñ ꝓcuracoꝛ ne⸗
gocioꝝ bñ ↄuenit depo
ſito officio. ſ· de ꝓeue · q̃
euichöe-⸗·
g ¶ vPueceſſoꝛẽ · et ita de
lictuz pᷣdeceſſoꝛis piudi⸗
cat fucceſſoꝛi ſed B nõ eſt
veꝛd iĩmo iã eſt ꝓpꝛiũ deli
ckum exq ipᷣm nõ purgat
qꝛ olentit et ſie ĩcipit eſſe
ꝓꝛiũ de lictũ vnð punit
eadẽ pena cũ p̃deceſſoꝛe ·
ſi · .. vt lit · nõ otel · c · · P⸗

terea cum iſte gnalis ſuc
ceſſoꝛ hab et᷑ vnð ſi ſucce⸗

dit in viciũ eadẽ ſma liga
tur · ff · de diuer · et temp ·
pſcp· eum Hres. et vicia a
maioꝛibʒ otracta ꝓpdurãt

C. ·ð acquit᷑ · poſ·vicia · ff·

de acqui · poſ.põpomꝰ.

FS.· i· et facto actoꝛis ſuc⸗

ceſſio damnat᷑ Hhredis · ·

m crime ſtatim fuit excõi

ſucceſſoꝛ pus cõ icauit ei

catus poſt admoricionẽ·
· de ſen · ex · nup· et · c· ſi
eubime · et tñ ille iudex nõ

erxcõicatur exp̃ſſo nomie

ꝗre ſtatim non tranſit ad
ſucceſſoꝛez · s · de of · der ·

qm̃ abbas · et · S · de offi ½

oꝛv· paſtoꝛalis. R ñdeo

PHuenit ey delicto · vn ðd
nõ deſcẽdit ſtatim ad ali⸗

os. xxiin· q. iij · ſi beres. H

C

demiin deilio guall ·

uerſus ↄſules et recto⸗
res eiuſtatu vl alios qui
eccias et ecciaſticos viros tal

ſijs ſeu collcis exactõibʒ alijſ
agguare nitunt᷑/ volẽs imuni⸗
tati ecciaſtice latañ·ↄciliũꝓui
dere ̃ſumptionẽ hmõi ſᷣ ana
thematis diſtridiõe ꝓhibuit
trãſgreſſoꝛes ⁊ fautoꝛes eoꝛꝝ
ex cõicationi ſpiacere pᷣcepit
donec ſatiſfactionẽ ſpenderĩt
cõpetentẽ · veꝝ ſi qñ foꝛte ep̃s
ſimul cũ cłicis tantã nccitateʒ
æ vtilitatẽ ꝓſpexerĩt vt abſqʒ
vlla coactõe ad releuãdas vti
litates vel ncc̃i tates cões vbi
laicoꝝ nõ ſuppetũt faeltates
ſubſidia peccias duxerit cõfe
rẽda p̃delaici humilr deuo⸗
te recipiãt cum graꝝ actiõe ·
ꝓpt᷑ impꝛudẽtiã tñ qrundã ro
manꝰ põtifex pus ↄſulat᷑ cuiꝰ
ĩtereſt cõibus vtilit atibʒ ꝓui
dere/ Nuia vo nec ſie qrundãa
malicia otra dei ecciam oquie
uit adicimꝰ vt oſtõnes et ſnĩe
qᷓ̃ atalibʒ vel de ipſoꝝ mada⸗
tofuerint ꝓmulgate manes⁊
irrite habeant᷑ nullo vniqᷓ tpe
valiture · ¶ Ceteꝝ qꝛ frausa
dolus alicui pr ocinari nõ dñt
nullꝰ vario ðcipiat᷑ erroꝛe vt
ifra tp̃s regimĩs ſuſtĩeat ana⸗
thema qᷓtenus poſt illud nõ ſit
ad ſatiſfactiõis debitũ cõpel /
lendus nam et ip̃m q̊ ſatiffacẽ
recuſauerit et ſucceſſoꝛẽ ipſiꝰ
mſi latiſfecerit ĩfra menſẽ ma⸗
nere deẽnimꝰ ecciaſtica cen/
ſura ocluſũ donec ſatiffecerit
cõpetent/ cuʒ ſuccedat in onẽ
qui in honoꝛe ſubſtituit · Idẽ

MWiaplerih (in codem .
lati vt ꝓcuratione aut

1d Paen —

cä

boiti α°

Binferi9·(230 ſ. criptura et quſtibz ſeit quantũ dedit · vñ dicas q i llud. e⸗ peuratses

loquit᷑ in alio caſu·ſcʒ cũ pᷣlatꝰ viſitet ecẽiam ſibi ſubiectã ſi tũc exigit
ples ꝓcuratões ꝙ ſint dies qui bʒ ibi moꝛat᷑ grauiꝰ excedit ꝙᷓ in pꝛe
ſenti caſu et plus Suat ecciam et dicit᷑ tũc cõmittẽ crimẽ ocuſſiõis vñ
poſſʒ puniri in ꝗᷓdꝛuplũ · xvin · di · qm quidẽ in fi ·et · i.· q; vn · ſancimꝰ⸗
et · xxiij ·q · i. militare. q optime diẽ hic q; taneᷓ calũmatoꝛ et ↄcuſ⸗

ſoꝛ tales pumri dñt. ſed in · e · ꝓcuratiões ·

puiciũ aliqð impendãt legato
vel alij plꝰ extoꝛqueãt aſubdi
tis qᷓ; ſoluãt et in eoꝝ damnis
lucra ſectãtes q̃runt p̃daʒ po
tius q̃ʒ ſubſidiũ in ſubiectis ið
decetero fieri phibem?· qð ſi
qfs foꝛte pᷣmpſit a ſic extoꝛta
reſtituat tatũdẽ cogat᷑ pau
pibus elargiri ſupioꝛ at cui ſu
erit qrela ðpoſita ſi negliges
fuerit in hmõi executiõe ſtatu
ti canonice ſubiaceat vltiomi⸗
GEres iij · aſtoꝛeñ · epo⸗
Ccleſia in q̃ diuma mini
ſteri a celebꝛant᷑ licʒ adhuc nõ
exti terit oſecrata nullo iure p
uilegiũ immũuit atis adimit᷑ · qꝛ
obſe qͥjs diiũs dicata nulliꝰ ẽ
temeritatis auſibʒ ꝓꝓhanãda⸗
eẽ toleta · 1opoſtellano at᷑⸗
Mmunitatẽ ecciaſticã (epis ·
et · I· nõnulli ĩpunitateʒ ſuoꝝ
exceſſuũ ꝓ defenſionẽ eccie ob
tinẽ ſpantes homicidia et mu
tilatiões membꝛoꝝ in ipis ec⸗
cleſijs vel eaꝝ cimiterijs com⸗
mittẽ nõ verent᷑ q̃ ni ꝑ ecciaʒ
ad ꝙᷓ; fugerĩt credent ſe defẽ
di nullatenꝰ fuerãt cõmiſſuri
et · F. Cũ in eo in ᷣ delinqt pu
miri as debeat akruſtra legis
auxiliũ inuocat ꝗͥ cõmittit in
legezʒ · M·q̃ publice nuncietis
tales nõ debere gaudẽ immu
mtatis pᷣuilegio quo faciũt ſe
indignos·
rte cleri ei vel monac hi ſecula
tibus negocijs ſe immiſceant
ocil· maguntiñ ·
lta ſunt negocia ſe
cularia de quibz pau⸗
ca pſtringamꝰ ad que ptinet
omnis carnalis ↄcupiſcencia ·
quicqͥd plus ſuſto appetit hõ

turpe lucruʒ ẽimunera iniuſta

pumt ilos pena dupliem

caſu iſto nõ ita excedit cri
men ↄcufſõis qꝛ a nullo
exigit vlt ꝙᷓ ſo luat ſed fa
cta coace ruatiõe plus re⸗
cipit ſufficit g& iſtis vt re
cipiãt qð vltra dederũt a
ille in penã ſui tantundẽ
ſoluat pauꝑibʒz · ſiꝗ. de iu
deis ad liberandã ·
Cclehe · celebꝛatur
ex B videt᷑ ꝙ ſi adhuc ibi
non füt diuma officia cele
bꝛata nondũ gaudeat pꝛi
uilegio illaꝝꝛ in quibʒ ce
lebꝛant᷑ diuma qꝛ nondũ
plene dedicata viðꝛ diui
nis obſequijs vñ ſacrile⸗
giũ ibi nõ diceret cõmit
ti · nee dz aſpgi ꝓpt i̊ qꝛ
nullũ diumn officiũ fuit
ibi celebꝛatũ aſpgitam
dz ſi aliqd turpe ibi factů
elſʒ ãteqꝙᷓ ibi celehꝛaret᷑ ·
k ( Adimit᷑ ſiec & patz ꝙg
ecẽia non oſecrata eodem

gaudet Ppuilegio à et eõ
ſecrata rõne diuini officnj

quo ad puilegiũ imunita
tis vñ ſi cuiuſcũq; ſemime

vel ſangne fuerit polluta

dz recõciliari anteẽ cele⸗
bꝛet᷑ in ea et dz aqua ex⸗
oꝛciʒata lauari · S· de oſe·
ec · vel al · e · yl · et de cõſe ·

dii: ecciam · et ofugiẽtes

ad ipſã pᷣuilegiũ imunita
tis ac ſi ↄſecrata eſſet ha

bebut · S· e · inter alia · euz

ſuis cõcoꝛs
1Diuimis quicq; deniz
dño ↄſecrat᷑ ſetm ſancto⸗

rum erit dño · xij · q · ij. nul

li liceat · vñ ad vſꝰ gpha⸗

nos et ad humanos redi⸗

re nõ dz · s · de re · ꝓmuta
mancipia · et · S de reli ·
do · ad Hoe ·
Emunitatẽ. ſpantes · ne⸗
o eniʒ ſub ſpe venie pee
care dz · de ele. ex · mi · il⸗
ud · et de conſe · di · iin · qn
qͥs · qꝛ facilitas venie in⸗

centiuũ tribuit delmquẽ⸗

di. xxinj. q · iij · ẽ miuſta· a
s. de vi · et · ho. ele · vt ck⸗

m¶ Deliquit · ſie Ccon·
8. de tep · oꝛð · lrẽas · et · ·
de iurpa ˖ eum paſtoꝛalis·

cum ſuis ↄcoꝛ·

n¶ Legis ꝗj..ð vſut᷑ · qꝛ fru

ſtra de ſen · ex · in audiẽ
cia · f.· de mimo · auxilium ·

0Immuitatis. Qin fi⸗

ide ſt def enſionis ·

ndignos et merito

dar tp̃s infra qð purget ilſud viciũ quo elapſo niſi ̊ fecerit vᷣſumſt
nſentire · i · q. ij. oſtat · qꝛ exq̊ ſuecedit ĩ bonote dz ſ egs ſoncren⸗
via ; paupibus ·.s · de cenſ · ꝓcuratiões · tin (dieit in fine⸗
ue vbi dieit a illud dari dz ecẽie a qua illud accepit q8 bic dar
paupibus.ſo· hie ignoꝛat᷑ qᷓntuʒ qlibet ↄtuliſſʒ et iõ ubet᷑ dari pau
pibus vt dixit Jo · ſ hec ſolucõ nõ eſt vera qꝛ fẽ reſtituit ſic eriorte
Era quã debuit ita pt᷑ eiſvẽ a quibʒ recepit tantundẽ dare et jta nõ
eſt vex qꝛ diẽ Jo. ꝙ ignoꝛat᷑ quantũ qlibʒ ↄtuliſſʒ qꝛ inde pr fieri

qꝛ nõ jure ad ſurp licandũ dz admitti vbj cõmittẽ ſaclegiũ nõ expauit
xvij . q · ii · f · et coeps · et · e·ſe · vñ H ſumptũ fuit. idẽ diẽ lex quõ illis
qui in eccia zelꝰ ſtuduert petrare ꝓmittimꝰ ali qð auxiliũ ex ternñs
eccia ſticis ĩuenire · in aut. vt li · ma · et auie · F. qꝛ vero col· vij · et eſt Hᷣ
t · H · qui dixit ſup illo · c·fẽ · et coeps · ꝙ et iſti dñt hĩr̃e ĩmunitats pᷣ
uilegiũ ſi ↄfugerĩt ad ecẽiaʒ et niñ ſatiſfecerĩt nõ admit tunt᷑ poſtea
ad ſupp licandi vel etiã oꝛandũ in eccia · et ꝓ eo eſt · S. e · iter alia vbi
tm̃ Nue ꝓſone excipiunt᷑ · xvñj · q · nij · Scut antiquitꝰ.vbi canon tantuʒ
ulta· ¶a πDS α Der? nia Ple a n ſM„D D n ſnd

“l . . . “

— — – ——

—R—— S

= — — —

gt
n
ov
mng,
dell
ple
dte
nuiſd,
ſoſ,
Aore⸗

NtOe
Sta.

tunde
ſdenn

Meſb

een
ib
Rordd

Kdi
erle,

(a e
en
füie
Zita

ſfach
aret⸗
atz9

eoden
detah
ſofeſ

murnt
ſom
polutt

See⸗
a⸗
decſen
cole⸗

unit
ſetha

ſnren

6
ſnc.
gn
Pe
osted⸗
den

nee
ſin
eniet
na⸗

e ete A .leß e el. N lapns m ſlrAh = 2⅓

aeE , emnt & moms no erinit

ſ
ab emle n ſenid 1 rid nν ibnenie! „M
ſtat cnle d en, en .

Ferrrzen 22 —– E Fl. dlogendan dl Phe

ꝓP Eir vlmmmq ſναα õ

publier latron exapit et ita hy etradieit dicts ſuribus rinis. et. NNE dicrvl· vñ fü otra fecerint nõ dñt er delicto apꝛio co modũ repoꝛtare

hug.dicas ꝙ nõ ↄtra dicũt qꝛ illa dec · inter · et oĩa illa iura q̃ illud di
cunt intelligunt᷑ qñ afugiẽtes ad ecciam nõ deliqu erũt in eccia vel ci
miterns ſed alibi vñ eccia p̃ ſtat eis tuc ĩmunitatẽ · et · h· male dixit; et
iſti nõ habebũt ĩmunitatẽ ab eccia qꝛ reddiderũt ſe idignos eiꝰ pᷣſi⸗
dio · a ſi fuerĩt ſtulti in culpa ſint ſapiẽtes in pena.xxxviij· di · qui ea ·
ſed qre publicꝰ latro et depłatoꝛ potiꝰ extrahunt᷑ ab eccia qꝙᷓ; alius
malefactoꝛ qui foꝛte de⸗

ar · xvj · q · i· legi · et · ff· de dona · int vi · et vx · l · ij · S ie et · ff. de ret iur · nõ
fraudant᷑ . nemo. ff · de furt · ijtaqʒ fullo . S. H nemo · et vñ fuůt puniẽdi
Puilegiũ hrᷣe nõ dñt · xriiij · q · i · didicimꝰ· ĩtelligo g ꝙ tali clco nõ ſub
uent᷑ ab eccia po ſte itime admomt ꝰ eſt vt h diẽ inpn · euz ꝓ h deli⸗
cto cõmonitꝰ tercio ab eccia ſit alienꝰ li nõ deſiſtat.ar ꝗ.de ſen · ex in
audiẽtia · vel veriꝰ nõ dʒ ei ecõia ſubuemire in fraude cõmiſſa in admi
. niſtratiõe. nee pecuſa nec

n.

iſtmer m
265 224

U
7

terioꝛ eſt · qꝛ plurimũ in⸗

teſt eoꝛd puniri qꝙᷓ; alios

malefactoꝛes cum pibus
exiciã cogitẽt ꝙ; alij · xxiij

ꝗqiiij. eſt miuſta.

Vlta· pauca vt e⸗
oꝛum exẽplo oĩa ſi
ilia caueant· et

exẽpli cauſa pauca fũt ex

pꝛimẽda · vt · xxv · di . F. eri

minis appellacio · xxinj · q·
v. de liguribz · c · ff · ad · l
aq̃t ita vulnerat ꝰ· F. vl
ſic qð vni dicit᷑ oĩ bus ĩtel
ligit eſſe dictũ · lxj · di · mi⸗

ramur. et de pe · di · i · nuce

xxxij.a·iinj· oꝛigo.

—2 22

b ¶ Munera xiiij ·q· iij· .

ñ leʒe et · xviij · di · qm q̃ð ·
c¶ Dare. xiiij / q; v · ñ ſane

d (Cõducẽ. ad peccãdũ

— —

—

qð nõ lcʒ xxij · q· iiij· ſi ad

peccanduz · vel ꝓ ſeclari

queſtu phibito clcis qꝛ
nec p ſe nec ꝓ aliuʒ licet·

lxxx viij · di · negociatoꝛez·

et. c.foꝛnicar·

e Lites · xj · q · i. te qᷣdez ·
et qꝛ erimĩibus materiam

creare noſcũt⸗· C· de iuð·

¶ Kiras · xl vj · di · F. · et

in alis ꝓ totũ ·
8Sectaribus · s· de po
ſtul cacẽc.

dic i · et in alijs plbʒ · c·
i ¶Cõductoꝛes · ſi tñ con
ductoꝛi ſuccedũt bñ pñt
decur · l · decurio · ar.
k ¶ Pꝛocuratoꝛeſ. in ne⸗

goens ſclaribzʒ h̊ ꝓ ecẽia⸗
ſticis pñt · in autẽ · S ſãc ·

xxji q · in er edo · et · c· cipa

nus.: at jc p- .
1 cula toꝛ ez · xlvj · di ·

clericũ ſeurrlem ··
m ¶ Aleas · xxxv. di · · i · ¶
vl · a mi aut · de lanc · epi ·
¶ꝗ. int exdiclmꝰ.· coll. ix · et

8· de vi · et. ho. cle· chcei ·
n ¶ Inco nueniẽs · xx·/q ·
o. cle. ckerk!kk Imnde nimin eſt ꝙ in angelu
o ¶Delicijs xxx v.di · eeesss—

ho.clę.clici

cleſie pꝛincipes

pDondera s de emwmwmm..
ne ¶ Kplos· paulum ſcz · xxj ·· . c i. in fi · .

et ven; vt menſüre · q

accipe vel etiaʒ dare ꝓ aquo

ſeckari queſtu · aliquẽ oducere
pᷣcio · otentões vel lites vel rix
as amareſ placitis ſecularibʒ
diſputare excepta defenſione
oꝛphanoꝝ aut vi duan cõdu

ctoꝛes ſclariũ reꝝ aut ꝓcura⸗

toꝛes eſſe turpis verbi velfcti
eſſe ioculatoꝛẽ vel iocũ ſecula
rem diligẽ aleas amare oꝛna⸗
mentũ incõuemẽs ꝓpoſito ſuo
querẽ in delicns viuere velle ·

gulã et ebꝛietatẽ ſe q põdera
miuſta vi mẽſuras hte · nego⸗

eiũ miuſtũ exercẽ · nec tñ iuſtũ
negociũ eſt ↄtradicẽdũ ꝓpter
necitates diuerſas qꝛ legimꝰ
ſctos apłos negociatos fuiſſe
et in regula bĩi bñdicti pᷣcipit
ꝓuideri ꝓꝑ quoꝝ manꝰ nego⸗
cia monaſterij ꝓcurent᷑ canes
aues ſequi ad venandũ ⁊ oĩ⸗
bus quibuſſibʒ cauſis ſupfluis
intereſſe. ecee talia et hijs ſimi

lia miſtris altaris dñi necnon
et monachis oĩno otradicimꝰ2
de quibʒ ait aplus:nemo mili⸗
tans deo implicat ſe negocjs

ſecularibz. Æugeniusppa
A.L uceñ · eßo··
Acerdotibʒ aclłicis tuis
denũcies publice ne miſtri lai⸗

ratoꝛes exiſtãt · ꝗqð ſipoſtmoð
facere pᷣſumpſerĩt et occaſõe
ipnꝰ aãminiſtratõnis ꝗꝓpter pe
cumiariã cãm dep̃hendaͤturin
fraude · ĩdignũ eſt eis ab eccia
ſubuemiri ꝓ quos oſtat in eccia

ſcãdalũ snari Aſer in.mn oci.
on mag no ope (turoñ·

antiqui hoſtis muidia

r ¶ Canes ꝗ.. de cle · ve · c ·ĩ et · · et · lxxx vj · di · q venatoꝛibz · ec · e· eſau.

AY—

s ¶ Wilitãs · xxj · q · in · e i· n · et in · et .c e · ſed nec· ¶ Et. cran hutatis·

.

Bubue miri ; qꝛ le fecerũt mdi

*

Acerdotibʒ. ꝓcuratoꝛes · ſic · S. ti· ꝓxi. ſacris em dei ſacdotes⸗
wacare oportz aſſidue · xxxj · di· ſaẽdotibz · et · ff · de ar . nõ di ſtin⸗
iphꝰ ꝓbibitionẽ admimiſtrationẽ ſecularẽ recipiendo· et ruſtra le⸗

„

gis imploꝛat auxiliũ qui cõmittit in leʒẽ ſi · S·ti · xi ec· vl · et ox hac

ſa ſumunt quidã ar ꝙ laicus auẽte huiꝰ canonis poſſit clericũ occa

ſione admiſtrattoms cap e ceſſante puilegio chcali q eſt faifu qꝛ ⸗
bibiti ſunt laici auocare a duũĩs off icijs · xxj·q· ij· cipanꝰ· et lxxx vinj·

D.o ner Da 4 dede

Wmonunck ab

S1Xe .

lucis ſe moꝛe ſolito ẽnffigurãs
ſub obtetu languentiũ fratꝝ

oſulendi coꝛ ꝓꝑibus aecciaſtica
negocia fidelius ꝓtractadi re

gulares quoſdaʒ ad iegẽdas

leges et cõfectiones phicales
põderãs de clauſtris ſuis edu
cit: vñ ne occ aſione ſcĩie ſpũa⸗
les viri müdanis rurſus actio⸗

mbus inuoluant̃ſtatuimus vt
nulli oĩ no poſt votũ religioniſ

poſt factã et in aliquo loco re

ligioſo ꝓfeſſonẽ ad phiſicam
legeſue mudanas legẽdas p

mittant᷑ exire · ſi vero exierint

et ad clauſtꝝ ſuũ infra duoꝛũ
menfſiũũ ſpaciũ nõ redierint ſiẽ
excõicati ab oĩbus euitent᷑et
in nulla cã ſi procinium pᷣſtare
voluerĩt audiant᷑ · reuerſi aut

mchoꝛo · caplo · menſa et cete

ris vltimi fratꝝ exiſtant· niſi
foꝛte ex miſcdiaſe · ap· totius
ſpem ꝓmotionis amittãt·
dem in ocil.laterañ·

larum aut iuriſoictiões ſub ali
quibus pᷣneipibus et ſeculari
bus viris vt iuſticiariꝰ eoꝛum
fiat clericoꝝ quiſqᷓ;ᷓ exercèẽ pᷣ̃ſu

matſſi quis aũt aduerſus h̊ ve
mire teptauerit qꝛ ↄtra doctri

Ed nec ꝓcuratõnes vil/

coꝝ fiant nec in rebz eoꝝ pegnrersn am apli dicentis· nemo mili
tans deo ĩplicet ſe ſecularibzʒ

negoenjs ſecularit᷑ agit abec⸗

cleſaſtico fiat miſterio alienꝰ
ꝓ eo ꝙ officio clericali negle/

cto fluctibʒ ſeculi vt ptatibus

aut decernimꝰ? puniendũ ſ re

ligioſoꝝ quiſꝙ aliqͥ;d pᷣdicto/
rum auſus fuerit atteptare ·
dem Cantua · at eo⸗

de genere maloz, ꝙ aliqs eſſet malꝰ niñ

ptz pꝓ ↄtraria ſigta v

alio auxilio cũ alias e ccia
teneat᷑ᷣ ckcos def endẽ ab

ppᷣ̈ſſo mibz laicoꝛꝛ·

Onmagno obteétu⸗
ar · ꝙ pᷣtextu ſiue cõpenſa
tione boni malũ nõ eſt fa
ciendũ · i· q:i.nõ eſt putã
da · xiij · q; v: foꝛte· et· xx⸗
vij · q. ij· ſi tu ab ſties·a qᷓ.
ð vſur · ſup eo · xxxn · q · iij
ſiẽ ſãctiꝰ xxij ·q·ij · pmũ.
ne qs ar bitret᷑ · ar · ↄ· xj ·
q · ij · ꝙ pᷣdeceſſoꝛ.xxxiij ·
q · vs tüc ſaluabit · s· S iut
jut · puemt · ſo · multiplex
eſt recõ penſacio: qñq; eĩ
recompenſat᷑ minꝰ ma lũ
vt maiꝰ euitet vt cum qs
omittit minꝰ malũ vt ma
ius euitet᷑ · et H cõpenſa
tio pemtꝰ inhibet · xjj ·
di · qð ait · miſi foꝛte ĩ vna
e eadẽ pſona · xiij · di · c· i·
et · ij · et · xxxiij · q:ij· ſi qð
veriꝰ. qñq; malũ cõpen⸗
ſat᷑ ꝓpter ſequelã aucuiꝰ
bom vt cum qͥs cõmittit
furtuʒz vel repmã vt pa⸗
ſcat paupes vel ſubẽhit
debit ũ vxoꝛi cã otinentie
vl facit ↄ tra votũ vl ↄv᷑
mt᷑imoniũ vt aliꝗᷓ efficiat᷑
xpia naoĩs talis cõpenſa

clo inhibet᷑ · vt m pꝛimis

ↄcoꝛ · et · xxx · q · i· noſ. ce · 14
xxxin ·q · v ·ſ · dieat · xxxij⸗

·iij· ſic nõ fũt·qñq; cõpẽ

ſat᷑ damnũ coꝛpale ꝓpter
bonũ ſpũale et H̊ cõpenſa
cio ꝓhibet᷑ · ly · di · ſi euã/
gelica.qñqʒ cõpenſat᷑ dã
num coꝛpale ꝓpter bonũ
coꝛꝓale vt cuʒ femma a⸗
mittit f loꝛẽ virgitatis vt
ei recõpenſet᷑ in fructu ſo
bolis · H nõ repꝛobat᷑ ſed
laudatur · vt · xxxiij · q · v⸗
tũc ſalubit:qñzʒ relaxacõ
ĩuris ecẽia ſticit recõpenſa
tur ꝓ ac quiſitionẽ alidᷣ
et ᷣ ſir admittit᷑ · xxiij · q⸗

iiij · ipſa pietas: v· Item
imquiũt donatiſte · qnqʒ
illicita cõio alicuiꝰ recõ⸗

ſat᷑ ꝓꝑ acquiſitionẽ ꝓluriũ

n. q · v. multi · xj· q. in an⸗

teceſſoꝛ · qð pᷣ̃deceſſoꝛ· vi
pt dia ꝙ; pꝛimũ veꝛ eſt·
Seðm ſic exponit᷑ · ſu b cõ
penſatione boni malũ nõ
eſt facienduz illud qð eſt

canonis auẽte excuſaret᷑ vt
¶ Infra duo verba iſta hẽbis .e · e· vl·
3 6Riſericoꝛdia. nota ꝙ abbᷣes vel epi cũ talibʒ diſpen⸗ ¶ vbi de H·

ſare non pñ̃t · ar · ẽ . de len · ex · cum illoꝛꝛ m fi ſed hoc ad terroꝛem

alio

/

et caut elã ſtatutũ fuit vel ꝗ ad digtates hoc intelligit · bH·
d nec · villarũ · xvj · q · · de pñtium · xxj· q· i · c· jeij · et · in · et · · e ·
· i· ij. et · ij· eum ↄcoꝛdancijs ibi pomſſtis·
b ¶ Diſtrichtus. ar· ꝙ dignitas plone agsgrauat petm · xxxn· ꝗ · ve qui

viderit · S· de iur iut · cum quidã· vbi de hoc: et:vi:di · homo gp̃ᷣianus

et · xv · q· i · milli fas ·

Pfſai

rrde

ρ“α Ar offeno 21 Sſin Noner. 4 ofſir vn

SedlePerr Cng

)

*⸗ De pꝛahel 22 morh ief clcin ſiccꝛn negotizt et moch, A△ deins

uel lanns P nor firmas heant Noq; lava erlias prma heant. h. d .

( Lerieis · toletano. xxii· q· vl. pijs a quibus e· ſnia . de rayt· nn

carepatu · et · xxiiij ·/q· in · illud ſane · dz pᷣlatus aut cleric9 qri⸗
b ¶ Iudicẽt · ꝓ ſe quidẽ iudicare on⸗-ene qui hʒ iuriſoictionẽ vi
ipſemet ĩferre vel ofiliũ dare aut ſnĩam dictare nee etiã intereſſe · e ·
ſmnĩam · qꝛ efficer et᷑ irregularis et deponeret᷑j.de exceſ.pla · ex lis · a

Hic. debet & p̃latus hñs iuri
cui laico vt faciat de oĩbus m
cidas et maleficos nõ pa⸗

tiaris viuẽ · xxiij⸗q· v · xex

dz · qui homicidiũ· qui ma
los homicidas qm mi ta

licẽt in genere q̃ nõ licent
in ſpẽ · s: de of · oꝛ · ſi ſaẽ⸗

dos · vin · q·i · quid autẽ ·
de eõ · di. ij · nõ phibeat.·

ſñi ex mandato gnali aliqs

itor fi ciat nõ ĩputaret᷑ ei

xxiij · q · v. de occidendis ·

ar · et · q· vij · Hoꝛtatu · o/
tpe · H qd ſi ad eũ appella⸗

ret᷑ qui delegauit · iteruz
deleget alij qꝛ ꝓ ſe h̊ facẽ
non dz vt hH dieit · et · xxiij ·

q· vl.hijs a qᷓbʒj· e.ſnĩaʒ

e¶ ecularis · g · e · c · ꝓx·
et · g de vi · et ho · ele · ckci

d (Ecõicatiom · a ſie vi

Simit KAlzAlis.

,

det ꝙ ſit canõ late ſnĩe · s
ti · ꝓti · c· nõ minus·
Ecundũu cauſa lueri·
leod eã neẽitatis pñt ·
ZS.cciad finem-·
f Eirmas· qꝛ ſuſceptõ⸗
nem bz cupiditatis et qſi
negociatio ẽ · ar· 8. e· c i.

B mtellige ſuo noĩe vt P

diẽ ſed noĩie mona ſterij eã
ncẽitatis lieitũ ẽ s · e · c · j. .

3 ¶ Mec laici· nullã ¶ fi·

ſpoſicionẽ de rebz ecẽia
ſticis laici hab ere dñt · ·
de eta · et q̃li · ex rõne · qui
bus obſequẽdi manet ne
ceſſitas nõ auẽtas impan
di · xvj · q: vij:nõ placuit·
et⸗c. ſe· et · S.· S. oſti ·eccia·

vyvjj ð hoe · et · · de re · ee ·

Inõ ali · · f ·

ſoictionẽ tpalem cõmittere ghalit er ali⸗
alefactoꝛibʒ vmdictã ſuxta illud · homi

Lericis ĩ ſacris oꝛdinibʒ
cõſtitutis ex ↄciſ toleta⸗

no ſudiciũ ſangnis agitare nõ
ſicet · vñ ꝓhibemus ne aut p ſe

truncatiões membꝛoꝝ faciãt

aut ſudicet inferẽdas qð ſi qͥs

tale q̃d fecerit honoꝛe pꝛiuet᷑

et loco ·˖ ¶ Jubemꝰ etiam ſub

intermmatione anathematis

ne q̊s ſacerdos officiũ habe at
vicecomitis aut pᷣpoſiti ſe cla
ris ſi quis aũt otra hoc venmire
p̃ſſumpſerit et cõmonitus emẽ
dare noluerit excõicationi ſpᷣ
laceat · dem Lundoñ · eßo ·

cundũ ĩſtituta p̃deceſ

ſoꝛ nt̃oꝝ ſub nitermina
tione anathatis ꝓhibemꝰ ne
monachi vł- clerici cauſa lucri
negocientet ne monachi a cle
ricis vellaicis ſuo noĩe firmas
habeãt · neq; laici eccias ad fir

mas teneãt · dein eidem · O/
Eiatũ eſt ꝙ monachi de ·
NHN. ſecularit᷑ vjuũtet ali

os exemplo ſuo coꝛrumpunt·
Ideoqʒ · m · ꝗ· eos ad obſeruã⸗

tiam regule ap · re · compellas ·

vVel ſi tibi reſtiterint auſu teme

Eiatũ · remota: ma⸗ *αατario eis eiectis fres alteriꝰ oꝛ

xime qꝛ idẽ etiã ſi nõ appo

nat᷑ qꝛ in hmõi co ꝛrectio

mbz nõ admittit appella⸗
cio ·s · de ap · rehenſ bil·

et.ccuʒ ſpẽali. in fi · et · c.
1CSleis. Qad nr̃am-

penã illo eps em ili8
auẽte ſua facẽ poſſet· ar ·
xvj · q · vj · de lapſs · xviij ·

q.ij abbates.ſed ſi nõ de
lmquũt ęos expellere nõ
pot · xvi · q vl · muentum·

pioꝛꝝ iuſti edatet illi tandẽ ru
boꝛe pfuſ ad ſui oꝛdinis obſer

Eſcul. epiſcopo ·

uanciã reuertant᷑ · Lnno.iij ·

livj · di. ſatis ꝓuerſũ·: nec etiã artioꝛ ẽ regulã pt eis imponẽ ar · xxxij.q.

i mteg ritas · s · de ec · edi · ad audientiã · i. It ez dicit H vmuerſitas

delmquẽ põt ar · xxv · q · ij · ita nos et · vjj. q · i · ſiẽ vir · et · ff. me · cã.

k ¶ Inducas · ꝗliter ibi erut refert qter ¶metũ . aĩaduertendũ .·

intro ducãtur et qliter illi expulſi amoueant᷑ an in petuũ anad tpus

donec illi coꝛrigant᷑ et reuertant᷑ · arqᷓ de diuoꝛ · gaudemus. C· de pe⸗

Iing.l · Huus · et · lxxxxj · di · dictũ · et h. in fine ðvt · I ¶ Impioꝛꝛ. xxin.q.
eut ſaeri 8· Pz qre ꝓKhibent iſti exercẽ c.mmi⸗ S5 . .
fficiũ tabellionatꝰ du tñ ab ſtineãt a ſeuis ſep turis ſiue ſentẽcnſ
dicas ꝙ iſti paſſim vtebant᷑ officio illo in oĩbus cauſis in quocũq; fo/
ro. vt habet᷑ in itegra. vel verioꝛ eſt illa rõ · officiũ illud eyneuz eſt ab

officio clico ſaltẽ in oꝛdĩe ſacro · xx. q ij· eos.qꝛ genꝰ neg ociatõis

eſt etiã ahſtinẽdoa crimĩali bus maxĩe ſi cõ petẽtia bñficia hñ
eſt. malibus ma ñficia hñt.arx · g.
de poſtul. c · i. nunq; d· in cã eccia ſtica ſiue ſpũali coꝛã eccia ſuco judi⸗
ce pñt eſſe tabelliones · videt ꝙ nõ qꝛ ſimpliat ꝓhibent᷑ vñ gñaliter

ſ⸗

en) Cagie Der

c no

jtellig enð ẽ ar xix · di · R romanoꝛd· et j. de pᷣuit: qꝛ cir ca.ff.de Buit.

Vꝛba p · l Fuitus · ar· ↄt·s.de ꝓbaẽ · qm· xxvij. q· in 2
S Ent enciã · ſang nis · epi non pñt ſnĩias ſanguinis feerege⸗ el.
pla · ex Eis · et · · e . clcis · vbi de · nec dare oſliũ nec inte relle nee di⸗

rie 4 ” r e Sar ſyꝗ
Zitaline mteſſẽ mer Roliio Peo bmdieta deg, Wag

—1*
23

nunqd ꝓpter i efficit irregularis vt

erus oꝛdĩbʒ oſtitutis tabłlio

aut hmõi occaſione ſtatuti ec

NdaEαπnναιaρaα νρ'cαα monſe? pnd

aa re nee ſeribere ſi niam vt hie dicit et. xxinj. q · ii. llud . Hahjs debeẽt

vices ſuas cõmittẽ vt dictũ eſt · 8· e · chcis · et · ar. Pdicti deereti · illud⸗
et. ij· q· vij · Rẽ licet ſedᷣm.il: non poſſit dele gare niſi cũ iudex necariam
hẽat cauſã ꝓficiſcẽdi.ffide of · aus · eui ma · eſt iu · l· i. ſi mtereſt tm
ꝓpter h̊ deponat᷑ · non videt
dẽat depomi ſed alias dz puniri qꝛ ĩterfuit ↄt᷑ pᷣc eptũ huiꝰ canonis:

n ¶ Dꝛicipiũ · S· e · cliis · et· e · ſed nee · o ¶ Aduſhonẽ · ex h videẽ

lcut te accepimꝰ referẽ⸗
teet · Y. ft · m· ꝗ· clicis in

at? officiũ p bñficioꝝ ſͤtra⸗
ctionẽ ap · poſtpo · interdicas ·
Dem in ci · gñali ·
KEntentiã ſangnis nullus
ericus dictet à ꝓferat ſʒ nec

ſansniſ vindicta exerceat aut

vbi exerceatur interſitſi quis

cllefſijs vel ecciaſti cis pſonis a⸗
liqð pᷣſüpſerit inferre diſpẽdi⸗

pꝓ vindicta ſangnis ðᷣſtinàã das

uʒ pꝑ cẽſurã ec· opeſcat᷑ · nec qͥs
ꝙᷓ clẽicus ſt̃as dictet àſcribat

vnde in eurijs pncipu ſů ſollici

tudo nõ clericis ſʒ laicis ↄmit⸗

tatur. ¶ Nullus q clericus ru
ptarijs vſ baliſtarijſ aut hmõi

viris ſanguinũ p̃ponaturnec
vlla cirurgie artem ſubdiaco⸗
nus djaconus vel ſacerdos ex

erceatſqᷓ aduſtione vel meiſo
nem inducit nec quiſq́; purga
tioni aque feruentis vel frigi⸗
de ſeu ferri candentis ritũ cu⸗

juſlibet bñdictõis à cõſecrati

criinpidar Baliia ſiominufe. .

ꝓhibitõnibꝰ de monomach

„

dinis ſi nõ poteſt p̃ſcriptũ mo. hue duellis antea pmulgatig
naſteriũ in ſuo oꝛdine refoꝛmarvhr,/
ri in illud ĩducasvt laboꝛegim·

pti · turoñ vt infra duoꝝ men⸗

romoueant᷑ · de hereti · excõicamus. in fi. .
3 Pꝛel bᷣꝛos · ad omẽs pᷣdictas pſonas pena ſſta extendit᷑ euã ſi hu
unſmodi pſonatꝰ curã aĩaꝛ nõ habeat.
bus curã aĩaz: nõ habẽti bus ſicuti de b
annexã · s · de elec · dudũ · et ꝙ hñtes cur
ad eurã aĩaz eligit᷑ dz pᷣmo ꝓmoueri

dep̃̈ben · de multa · maioꝛ em̃ rõ eſt de hñti

Onoꝛſus tercius . 545 6*
Vpſpculaet. J.· Cõtra⸗
reſigioſas pſonas exeunteſ ad
audjenduz leges vel phiſcam
A. p̃deceſſoꝛ nĩ olim ſtatuit in

ꝙ eccia penaʒ aduſlonis

otra illud . de falfis· ad
audientiã · vbi ꝛ ꝙ nota
eũ erro candenti ĩponi᷑
in fronte · Hillud ĩtelligiẽ

ꝙ ad effuhionẽ ſanguinis

non ꝓcedat ·
nomachijs · i· do
baliuis iudicatis
Vper ſpecula · phiſñ

cam. C· de epi. et ele · re⸗

petita · et · l. parabolani ·
r· ¶ Menhũ · a tpꝑe ſcientie

mõi conſtitutionis ſiue
pu blicatõis cõnumeranꝰ

amſi deſtiterint ipo iure
ſmam excõicationis iĩcur
runt vt ꝗj.. ſequit᷑ · verba

iſta que hic ponunt᷑ vſqʒ

ibi · verum qꝛ funt turoñ·

ecil.s· e · nõ magno

8 Mudiã tur · tanẽᷓ ipſo

jure excõicati alias etiaz
monachi a canonic regu
lares ab aduocatõe repel
luntur · s· de poſtulee ij.

et · xvj · q; i · alia eſt · placeu
it monachi de pñtium · et
litate eccẽie ſue abbate ñl⸗
ominus impante . vt in

dicto· c. monachi.

e¶ Odmittant · dic vt · ·

e.c·nõ magnoꝛ-

u Facto · ſic ipſo faco

negamsꝰ deũ · xxn · q · vee·
cauete · et ipſo facto amit

uit q̃s pᷣuilegiũ ſuũ · Re. S.

de vi · et · Ho · ele · e · vl· vbi
plures ocoꝛ · de hoce ·
x ¶ Penis · ſcʒ ꝙ gmoue
ri nõ pñt ſine diſpenſatõe

1aplice ſedis et alns ſupe⸗
rius poſtiss
y Cellato x · j . p̃dicato

rum qui pñt hretieis reſ⸗
ſtere auẽte diume ſeptu⸗
re qui otra nos ſurgũt a
ex aduerſo ĩpugnant nos

quos p̃ lati ecciaꝛv de fua

dioce ſi expellẽ tenent in⸗

tantũ ꝙ ſi negligẽtes ex⸗
titerint ab admiſtratõne

qꝛ idẽ iudiciũ eſt de pſonati
nficijs curã aĩaz: habẽtibus
ã aĩmaꝛ? tenent᷑ patz qꝛ qui
ad oꝛdinez ſacer dotij alias ſit

ea ipᷣo ſure puatu 8· s · de Pben · extirpãde . S. qui vero · et in ꝓpꝛia pſo
na deſeruire niſi in duo bz ea ibz vt ibi dic k. et idẽ judiciũ de pſonati⸗
bus et de hñtibz curã aĩazt eſt habendũ vt in pPdeã deẽ · dudũ. et · S

bz curã aĩaꝛꝛ ꝙᷓ; de pſona

tibz nõ hñtibʒ curã aĩaꝛx· credo· ꝙ nullꝰ aĩdiaconꝰ decanꝰ plebanꝰ
ppoſfitus cantoꝛ et nulli qͥ hñt ꝓſonatꝰ et qui hñt curã aĩazd poſſint
audire leges vel phiſicã pᷣter penã iſtiꝰ ↄſtõnis nulla facta diſun⸗
ctione exq tales fut niſi aliã interpᷣtatonẽ ſup hoe viderẽ qꝛ pᷣpa nui
lam adhibuit interp tationẽ g& nec nos interpᷣtari debemd9· n! ꝗ · v · cõ⸗
fuluiſti·s.de trãſſa.int er coꝛpalia· ſufficit eĩ ꝙ ſta ſeriptũ eſt vt · vi⸗
q. ij . ſcriptũ eſt in lege. et · ff· qui et a quibʒ ma· li . · ꝓſpexit
a ns. ſcʒ legibʒ vel phiſica de qui bz Pmiſſuz eſt ſup · BH
b Reſcriptũ· duoꝛꝛ menfũ ↄnumeraãdoꝛd a tpe pub iicatiõis hui⸗

Suap õäl oGote ſra ma t Das
po mochoß

„οJn

E Gré Pr cbtes
m an mii ααρſpαοατιαι
S .e äs

— Co LC4—C v föfh v Lc—————

— — LLrrrerrrrr f f —— —

Uumernff
tipoin
lomsi

ſe ve

unt Ne

inttur

Sno.
nchip⸗
ſns etg
iclreg
erept
tulcf⸗
lepn
ſtiumet
nſi prn
bbateit

eeytſtj

.

die ⸗

ſofade
4
to ane

ſe⸗s⸗

r

hde⸗

pe

enſtit
ſsſpe⸗

ödere
getstß
ſeſch⸗
furgitt
nunts
nde
meſtſt
ineg
ſtuter⸗

5

na CaConfheho ſelq; uans de id madwery nS 'le Vil hr gny enor- malmonic
No No· Prntaß n9 & d ſibna maß M nill 11n ..) P J z els

mediannb⸗ Ihemt dDum 1 3

α
hend, hor ſarind It Vba W F Lr

ſhtutionis qꝛ ante publicationẽ nemo teneð · s.de oↄſti · e. ij 1
. . .„Beo e A* exquo ein
cõ ſtitutio publiee ꝓmul gata eſt et publicata quilibet tenet᷑ ad eiũs

7

bſeruantiã poſt duos menſes in aut vt fac · nõ · oſti· circa pᷣn· colla ·

v. xvj · di. qð dicitis · s· de poſtul: c · i · ß ante nõ · ar · xxxij · q iiij · dixit ſ⸗
. 1— ☚ 01 ax · xxxij · q· iiij · dixit ſa
ra · lxxxñ · di · ꝗꝓpoſuiſti · ſed cũ iſtaoſtitutio ſit iam diu publicata nullꝰ

habʒz excuſationẽ· ̊ nun⸗
quid ep̃i pñt tales abſol
uere · eredo ꝙ ſie qꝛ cõdi⸗
toꝛ huiꝰ o ſtitutionis non

tetinuit ſibi abſolutioneʒ

.S ſen·ex · nup⸗j..de falb.
dura · et · · de pꝛeben. de

multa. m fi·

a (Extẽdi ˖ · pᷣmiſſas pe
nas de quibʒ ſupius feta
eſt mẽcio ſeʒ ꝙ ſint excõi⸗
cati et in nulla cauſa pr̃o⸗
cimuʒ pᷣſtantes audiant᷑⸗

et ita videtur ꝙ iſti ſpem

ꝓmonõis amittũt m ſi cũ
eis ꝓ ſedem apſcam fue⸗
rit diſpenſatũ ſiẽ dicit᷑ · S.
de monachis · qꝛ H̊ ꝓno⸗
men hoc oñdit omnes pe
nas ſup̃dictas · ſed H̊ non
credo ꝙ iſti ꝓpter H ſine
diſpenſatõne dñi p̃pe ꝓ⸗
moueri non poſſint · et ꝙ
dicit B extẽdi aẽ · reſpicit
tm̃ qs dixit · s excõicati·
et ꝙ m nulla cã eoꝛd pr̃o
cimuʒ admittat᷑ qꝛ ſi hboe
voluiſʒ ᷣ dixiſſet de iſtis
qð dixit de illis · ar · S. de
trãſla. inter coꝛpalia · S.
de dee · ad audi entiam· et
pene nõ ſunt ãpliãde ſiue
odia ſed potiꝰ reſtriĩgen⸗
de · de pe · di · i · pene · f · de
li · et poſt · eum quidẽ · ff ·
de hꝛe · mſtel · i. . vltiet
illa clauſula niñ foꝛte ex
miſcdia aẽ reſpicit tantũ
p̈cedentia et nõ ſubſequẽ
tia· ar · S ðap · inquiſitõi·
tutiꝰ eſt dicẽ ꝙ incurrat
omnes penas pᷣdictas cũ
l̃a hoe expᷣſſe dicat dum
dieit h̊ extẽdi aẽ · et · s· dũ
dieit · dicis pem 8· obe
noxij · B·

ſium ſpaciũ niſi ad clauſtꝝ ro⸗
dierint ſic excõicati ab oĩbus
euitentet in nulla cauſa ſi pro
cinium pᷣſtare voluerĩt audiã/
tur · reuerſi aũt in choꝛomẽſa
capitulo et ceteris vltimi fra
trum exiſtãt · et niñ foꝛte ex mi
ſericoꝛdia ſe · ap · totiꝰ ſpem ꝓ
motionis amittãt ·˖ ¶ Veꝝ qꝛ
nõnulli ex talibʒ ꝗꝓpter quoꝛũ⸗
dam opiniones diuerſas excu

ſatões aliqq̃s aſſumebãt Nos

volẽtes vt decetero ipᷣo fadto

ſnĩam excõicationis mcurrãt
diſtricte pᷣcipimus et manda⸗
mus ta a dioceſanis a caſ
pitu
in quoꝝ dioceſibus hmõi ſtu⸗
dẽt tales excõĩcati et pᷣdictis
penis obnoxij ppᷣlice nücient᷑ ·
¶ Kuia vero theologie ſtu⸗
dium cupimꝰ ampliari vt dila
tato ſui tẽtoꝛij loco funiculos
ſuos faciat longioꝛes vt ſit fi⸗
des catholica circũcincta mu
ro inexpugbili bellatoꝝ quibʒ
reſiſtere valeat aſcendẽtibus
ex aduerſo/ ad aĩdiaconos del
canos plebanos pᷣpoſitos can
toꝛes et alios clericos pſona
tus hñtes · nec non pᷣſvꝛos niſi
ab hijs infra ſpaciũ pᷣſcriptum
deſtiterint H extendi volumꝰ
et appellatione poſtpoſita fir/
miter erineg ́”́”U—
Explitcit liber · iij · Incipit · iñij
De ſponſalibus et matrimo ·

is ipſoꝝ ꝙᷓ;ᷓ a ceteris eis

deſponſaue rat dimiſſaq; i

„ Fhu ner Ru.ldat ſ gſenido paic no ßie h. d N de deſpo toibe,

cM&ο- tenno bis. α ad itenon maen di ſ1 .

vnπα t cn . No y mw ftomo 7hhdo ponq ſelat dnd 7henne 55 d1a ,

Effrancia · lege · i· afuetudie · b ¶ Legibz · i· oſietudĩ bus ·

—

Je v

ia qui

axoma lege
ſaxonü duxit
m vxoꝛ ven
AIgqꝛ nonhiſdẽ vtunt᷑ legibz ſax⸗

