ricales · in aut · de ſanc. ẽ · Sdamus · Itez horemita poſtulatur im ab

batem · s· e cum monaſterium.die ꝙ non fuit heremita ſed de mõſte
rio qð erat in heremo et eadẽ ẽ rõ · qt ſi laicus eſt perit ꝰnõ ẽ neceſſa

ria mm eo ꝓbatio hitus clericalis·ſʒ oĩa iſta nõ ꝓſũt · quia quãtũcũqʒ
Rit laieus pitꝰ in regula möchali et exptus et ꝓbatus in ea nunq; po
teſt eligi vel poſtulari m abbatem ꝓpter rõnem que hic redditur et

qꝛ eiuſoẽ cfeſſionis debẽt eſſe q eligũt et qui eligũtur ne q̃i in boue

Wg

tae
60

le⸗
dis

KEH

in
li
ſtz

nt
ii,
eli
di⸗
Fit
Ateg
n
ah
dus
mi
dug
kin
an
.
d
r

⸗
lit

un

m

ͦt

k ¶ de mutuo · H
Jᷓ. da cã poſ · eum eccla · b· g

et aſino videreðt᷑ arari · qꝛ qᷓñ ſimul et ſemel eſſʒ laic ꝰet abbas et qꝛ pᷣ⸗
fuptio ambitõnis maxima ẽ · qꝛ alias nõ fieret foꝛſan mõchus ęt am⸗
bitio bñ repellit quẽlibʒ a digtatibz · vin · q i. in ſerpturis · qꝛ nõ am⸗

la eα ααοRᷣ. . CIeu N. cX en . ate Rrst

Fehar MX“νιοα WℛD reeAE*²⁵
/

bitione· ſʒ labore ad augmẽtu honoris vnuquemq; ↄuenit puemre

C. de re mili: o publicã vtilitatẽ · l.xij· et ambit ꝰnotari ſolet · lxj . di ·

miramur · ĩ fi tenter · ꝓ tres menſes · ar ꝗ·. de eta · et q · pterea. a m

a Compe⸗ / aut · de ſanc · epil. F.n · vel alias eypone · opetenter ·⸗

pꝓ annum ſeðʒ quoſpam et
inducunt ꝓ ſe· lxx vin · di ·
mõchus nouicius

WLia qtidiana canoni
cam . nõ ꝙ iz aliqᷓ fut

excõicati miori excõicatõe

tñ eligere pñt a talis ele⸗

ctio ðr canonica ut m̊ hẽs
ſ̃ tlis ſciẽter eligi nõ pt ꝓꝙ
eo ꝙ eligit᷑ ad ea a quibꝰ

eſt iᷣe remot ꝰ j. ð exep ·

a nob· et H̊ eſt hodie erpᷣſ
ſumꝗj· de ele · ex · mi · ſi eele⸗
brat nec meurrit irregula
ritatẽ ſi celebrat · ꝓeccant
tñ tles celebrãdo ut ibi di

eit · H ẽmĩohñ a ꝓplecutõe ſu

ris ſui nõ repellũt᷑ mſi fint
excõicati maiori excõicati
one et ita iſti pñ̃t uti iure

ſuo ĩ eligẽdo a alijs nego

ens ecc̃ie tpalibꝰ et ſpiri⸗
tualibꝰ.ar · otra · s· e eum
inter · R·et · s · de ofue · cũ

dilecẽtꝰ· ubi dr ꝙ ſupenni

nec eligere nec eligi pñt ·
So · H et ĩ · c ſi celebrat in

telligit de ſuſpenſone ea

nonis ↄtra ria de ſuſpẽho
ne iudicis ·˖ et mitius agi⸗

tur cũ lege ; cũ mimſtro

S. ff· de ar bi celfus
(Suplontes i ſuple⸗
tio ex ſupabundanti nõ ex
neceſſitate hie fit ex eo ꝙ

obiectũ fuit de tali excõöi⸗
catõe q̃ nõ repellit ab ele
ctõe ꝓ deẽ · p̃ð · R celebrat
d ¶ Excõis· hic pt᷑ ſumi
ar· ꝙ vtile nõ viciatur p
mutile j.e · c. ꝓx · in fl · x.

miñ foꝛſan ·ꝛẽ ·

Criptũ eſt · publicũ ·
Jfactum per duos ido

neos viꝛos a eoꝛð ſigillis
munitũ · ut . de ꝓba · qm̃
Otra · et notarij nõ debent
intereſſe electonibus nec

laiciꝗᷓ. e maſſana · et · c q·
ꝓpt · ubi diẽ võtis qͥ debẽet
et qͥ pñt ↄmode mtereſſe
E notarij non debẽt inter
eſſe qꝛ non hñt ibi ſus nee
laici · a ſi nõ it eruũt nunꝓ·
facerent inde mſtẽm · q a
ſcriberent fa lfũ: quia non
ablentia ſeribentis debet
eſſe fieut nee Pᷣlatus et ꝓ

ſie ſceribens falfũ cõmittit
habes.j · de hijs q fi · a ·

ſ· en · ca · quãto · S. abſentiũ
F uocatũ · fine aliq́ᷓ interua

decreuimꝰ irritã et inanẽ ve⸗
rũ poſtqꝙᷓ fuit ĩ regula opeten⸗
ter inſtruct? ſi vrges neceſſ/
tas a euidens vtilitas ipſus

mõſterij poſtulauerit purga⸗

tione recepta poterit ĩ abba⸗

tẽ aſſumi ne mõſterium oppri⸗

matur incurſiby malignoꝛuʒ
Llia quotidiana ¶ dem ·
inſtatia a · Yqꝛ ꝓ certo
didicim? electõeʒ canonica,

extitiſſenp̃am auẽte ap · duxi⸗

m ofirmãdã ſuplẽtes 8 ple⸗
nitudine ptatis ſi qͥs in ea ex

eo fuiſſʒ defectꝰ ꝙ qᷣdã inter⸗
fuerüt electioni eiuſ/qͥ ex ſo⸗

la pticipatõe in ſimplicis ex⸗

5 emgrt̃ᷣo Mnõꝛio nẽo
joßis ꝙ ĩ medioa in cir⸗

2. B ſane ad hac ecciaʒ ·ſcon⸗

ſtãtinopol · duo aĩalia ſũt vo⸗
cata utinã plena oculisa alaſ

habentia ſenas vicʒ eradieñ·

at᷑ep̃sa plebanꝰ ſancti pauli

ð venetijs ſiẽ ꝓꝑ ꝓcuratoꝛeſtã

poſtulãatiũ at epm qʒ eligẽtiuũ
plebanũ fuit ꝓpoſitũ coꝛã no⸗
bisa · Yᷓven qꝛ de hijs q̃ ꝑ aſ·
ſertionẽ ptiũ ĩ iudiciuʒ dedu⸗

cta fuerãt nobᷣ nõ potuit fieri
plena fides qᷓzuis ſuꝑ hijs qᷓ ð
numero dẽa ſũt poſtulãtiũ ꝓ

quoddaʒ inſtẽm publicü nece

nõ ofeſſonẽ ꝓcuratoꝛis adũᷣ⸗

ſe ptis ĩ judicio fcãʒiſz poſtaa
reuocatã ps altera aſſerẽt ſu⸗

am intẽtõeʒ eſſe füdatã cãm

dil t · duximꝰ omittẽdã pap· HW

lo ſicut teſtis pt eorrigere diatuz

eualꝰ ſuum meõtinentiꝗ de teſti · cog · P
terea· an factum ꝓcuratoris pᷣiudicet dño ðꝛ qᷓ. ut li · non ot · c.· i · et·

accedens · et .de cã poſ· cum olim gAltera · · poſtulantium
h ¶ Poſtulati · ſic· s.e·venerabilẽ:ſʒ ibi ad ſtudia eligentium ñ retu

lit ſe legatus quãuis potuerit

iſte diffiniat ſʒ qð mferius otineẽz

¶¶ Conſenſerint · ſ ut notarius⸗ et m iſto oſenſu neceſſarius ẽ oſen
ſus electi et poſtulati alias nõ poſſent ꝓtes recedere a ĩure · g. e · cum
inter canomecos Fidee dicit qꝛ ꝓs eligẽtiũ hoc nega bat ido pᷣpa mã

¶ Wbi nati · qꝛ ibi melius

J

dat mquiri cũ de iĩure oũi intereſſe non debuerit
poteſt mquiri · s · e · poſtẽ· et · de fũp.
quoſvam · et / xxiij · di · illud .
m ¶ Alios qliter quis P aliuʒ b facere poſſit habes . e · qꝛ ꝓpter F.
α ο ονν 6 N Mem HBeν hνυ„τπ ν ℳ MEα.
2 vꝗꝙᷓ IJs coνς uMνω‿οN. te αιι ι οα *& Ao M en XNA 8e Et G

. ℳ 4

. εοonMανο⅛e‚ ae
R

Vrnetias ubi nati fuerũt a di/

cõicatõis laqueũ imciderunt
ſt ĩ apocalipi

cuitu ſedis erãt q̃tuoꝛ aĩalia

poſtulato aliqͥ d obuiare ð ca⸗

bam electõne caſſata ipᷣm ar⸗

Q αν WECEHoß
72 õ PA* ð achen
.
Jo vX

De

He Lleitione et elern

RναDͦ”ο S 6 ) .) ote/fate
7 7

ſllud· ſed ibi de iure olli H de mutuo oſenſu
n ¶ Duo iſti duo habebãt vocẽ ꝙ·xij· p latis ſingulariter ꝓ quolibz.
o ¶ Tpis. ̊ ideo djicit · qꝛ ſi tuc aliq̃ ↄuẽtualis eccia vacallʒ ꝓ ea nul
lus orun admit ti ſede vacãte qꝛ tũe nõ ẽ qͥ iura illius tueat᷑ vel eoo
poſſz vti. ne ſe · va · c. i. et · ij · et q. de ᷣſerip · de qrta · tüc enim doꝛmit
ius eccie ita ꝙ nõ rurrt prptta de pᷣſcrip · auditis · et · c · ije et · e de
qrta:nec ad capłm ius illð deuoluit ..ne ſe · va · c· ij · ar · otra . ð ma ·
.—. et ob · Hijs · et · c. cuʒ olim⸗

db nkorte ſarek inraſ
„ — à2 iſto quia diuerkh ſũt iſti ca
ſerlp · mi· ſup hijs 7 alijs mꝗq⸗ ſs a pcedentibꝰ.quia m
ras dilseiſime writate de ſſtis non fudiatur pla⸗
meritiſ eledti a po . to ꝓ · c· in illis ſi·
ledi æpoſtulati aps P Inſtitutis · q̃ habes ꝗ.

er /ͤ. *uE 4 e· tie mchil eſt
utius ↄũᷣſatiide ſtudijs at eli/· p ¶ Maioꝛem · H habes
etiũ a poſtuſãtiũ et om̃ibu)lectio ſp pᷣualet po ſtulati
5 i 55 am pñt inſt 1 oni Sediene 5
gnaſiter q cam pñt inſtrurre ⁊ ſuris diffinitio mii bue
apð oſtantinopoli vbi hm̃oi ptes ſint ĩ poſtulatõne · de
pſtulatio a electõ celebꝛate Paerneteri⸗ dem̃ eſt· S· d
SSS ſonſerint ⸗ poſtul. bone memorie · et
fuerint ñ P tes oſenſerint ideo ſtat᷑ ̊ iudicio duazd
cedas h̊ mõ ut ſi oſtiterit de ptiũ qꝛ qð due ptes faci⸗
mutuo oueniſſe conſẽſu ad ne toch him iarere ,
ocks Pi viiea Omit⸗ et et · ff · q cuiuſqʒ vni
electõne 5 priarche vij admit⸗ uerhi· plane · et ᷣm hane
terent᷑ p̃ᷣpoſti ſiue „p ſeipos ſi⸗ deẽ · intellige qð diẽ deẽ ·
ue ꝓ alios ⁊ duo alij ex parte ã · S poſtu. bone · ꝙ poſtu
vmũſitatis ꝓ ceteris ↄouẽtua⸗ latio ĩ diſcoꝛ dia ñ oſueut
liũ ecẽiaꝝ p̃latis totq; tũc t· ꝛ dmntti P itellige hut dr
eclanp otq; tucte⸗ ĩ notula ſeqñ · Itẽ nõ h̊ ꝙ
pꝛis ↄuetualeſ eccias habuiſ⸗ chielease lõge maior nu
ſe p̃latos ꝙ cũ · vñ · ppoſitis et¶ ¶mer⸗ eſt ex vna pte ex
ix·c an 5 cis 5 de canoni⸗ alia non habet᷑ reſpectus
cos ↄſtat ĩ poſtulatõne pᷣfati
at᷑epi ↄueniſſe/ duplo maioꝛe
facerẽt numeꝝ q̃ʒ · xvj · electco⸗
res plebani tu vice nra poſtu⸗

ad meritũ ꝓſõone du tñ ſit
Duemniẽs ille q̊ ẽ electus a
latõʒ admĩttas ñ ꝓbatũ fuit

maiori ꝓte nec ad zelũ eli⸗
gẽtiũ · ar · S· e. dudu · et .ð
ap.oſtitutꝰ·ſʒ ſi numerus
in modicũ excedat tunce re
curritur ad merita a ad ze
lum et pᷣferunt᷑ nũůo arꝗj.Sð
teſti· nr̃a· et ẽ expᷣſſum ꝗ⸗·
be · eccia vẽa · vbi de hoc·
b¶ Confirmes ˖ hie dicit
ppa electõez a mmori p⸗
te capituli factã ofirmari
et tñ ꝓs alia nõ eſt eigen
di ptate priuata.qꝛ ñ po
ſtulauerat indignam ꝓſo
nam et de iure licte pote⸗
rãt poſtulare ſicut a elig
et ita poſtulãdo non pec⸗
cãt & ius eligendi nõ fuit

nonicis inſtitutis qð ꝓmotio⸗
nẽ ip̃iꝰ debeat ĩpedire ac ple⸗

epᷣm abſoluas a vinculo quo
eradieñ · eccie tenet oeededo
ipᷣm oſtãtinopolitane eccie ĩ
paſtoꝛẽ ꝙ ſi ad faciẽdum du⸗
plo maioꝛẽ numeꝝ ſimul oẽs
pᷣdicti minime ſufficerẽt ſiue

. „ „, deuolutũ ad paucioꝛes ꝙ
dig nus fiue indignus fuerit tunc demũ locũ hʒ cuʒ ma
poſtulatus tu poſtulatõne re⸗ ior ps ſciẽter poſtulat vł

eligit ĩdignũ vt in fi · deẽ ·

pulſa electõem plebani auto⸗ ĩdignuũ vt in
82 et ideo ↄ. e: cumana

ritate ntẽa confirmes dummõ dꝛ er ideo dr⸗fe
r ENRHEn et · e · in geneſ · ĩ quibꝰ dr
nihil obſſtat eidẽ qð iᷣm ta wꝙelectio non valet niß ſit
to pᷣſulatu reddat indignuz facta a maiori ꝓte capii o
X 5 pfirmat facta cũ longe
mmori pte · ꝓpter a alia
B que bie dñr dicunt quidã
PVYbec deẽ. ius oue nõ oti
net. ſʒ fuit quedam ꝓuiſio de oſenſu ptium et h̊ videt᷑ ꝓ verba illa ſu
perius ſi ꝓtes ↄſenſerint ̊ mõ procedas· a ex eo ꝙ papa admittit Hᷣ

poſtulatoeʒ in diſcoꝛdia factã cũ ꝓ eã nullũ ius acquirit᷑ poſtulato·ẽS5

de poſtu · c · penul · et qꝛ nõ ↄſueuit admittere tłes poſtulatões in tan
ta diſcoꝛdia · s · de poſtul · bone · et ita m hns duobꝰ otinet Ftiam qð
Iatis pt᷑ cõcedi et ſta videt᷑ ꝙ vtraqʒ ꝓs renuneiet iuri ſuo et ꝙ dicit
de oſenſu ptium taliter ꝓcedatur ut.s. Sr in v bis pᷣmiſſis h partes
oſenſerint ⁊c̃alias ſi contradicerẽt non taliter ꝓceſſiſſent ſʒ facta in
quiſitõe ſuꝑ hijs de quibus pᷣmittit cãm mſtructaʒ remiſiſſent ad pa
pam hoc ꝓbat᷑ · S · e · bone · in ꝓte deciſa · ſz vbi due ptes poſtulãt ali⸗
quẽ iʒ ius nõ acquiratur poſtulato ut agere poſſit· tamen pt᷑ petere
gtiam et miuria fit ei ſi nõ fiat illa grẽa.ar· ff · de aqua · coti · et eſti · l.
i . S. ꝓmittit᷑ · de hoc no · s· de poſtu · Ftum · et · c · penul. et vlti · et jdem

νa . weeeeeeee oa

% 8 Gae
α. BR α Xαια οπν νυ. En
eWO, t r Goc-

ANMELEE EE AERO E. M

. lontovs 3X ν„ M„ * ⸗ nω
ð Aαναι WSe ₰
ν ſea e er

l

ðõ Sten
à ι ναιυ Nεα Hõ eα cXααοι
5 M. οννωουN „ρeHEH. 8 & ρ⁵α
ν☛ ☛ E⸗ es &αα

=ðð 1Kα αεια
. . — „
. „* 6 AXR „&ν αμυDd een
. Tor. cαανυ .ν .
— X. 4 C.ον °

*

E

erederẽ ſi maior ps poſtulat.qꝛ Stiã debẽt hẽe · et ꝙ dicit de duabus
ꝓtibꝰ non credo neceſſariũ·ſʒ q̃dã ꝓuiſio fuit ſů̊ ut dem̃ ẽ ·qꝛ ſiue ma
ior ꝓs et ſamoꝛ ſiue due ꝓtes ſue oẽs totũ depẽdet a ſupiore ſʒ qð ĩ
fine Er ius ẽ· ita viðᷣr a ↄotrario ꝙ ſi mmor ꝓꝑs capituli ſauiſſʒz illſt
a ¶ Naior · et? eſſe indignũ alij nõ punirent᷑ vicũ ignoꝛãtes ꝗꝓpter
iʒ et ita H ẽ ar· ꝙ vtile nõ viciat᷑ ꝓ mutile hic ·s · c· ꝓx. et eſt notabile il
lud ꝙ culpa et dolꝰ mmoris ꝓtis nõ nocet nec ea q̃ fint a miori ꝓte ir
ritant᷑ ꝓpt hoc et iſti ſoli M
Puati ſient ipo iure elis⸗
1 . „ —„ „
iae erlons ha 5 Hi vero numerꝰ poſtulãtiuʒ

elegiſtent ut · s · e cũm cũ l veron 5
ais · et H eran admitterẽ muetꝰ fuit duplo maior quẽ⸗
tur du tn ꝓbaret ignoꝛã DRSie6 .
tiam.Se:mnotuit · a fi ma admodu Hdiao pſona
ioꝛ ps ignoꝛaſſz illu indd ſtulata repta fuit indiᷓ tutã
gZnũ vtraqʒ ꝓs dʒ repꝛo⸗ poſtulatõeʒ q́ʒ electõneʒ non

a puopte. Pen ahb bari a otrario ut ꝛ 8· et
Frcn S quod ðꝛ H ꝙ elechio fcã a
, c Maori pte ↄofirmetur qñ
ber ps maio: poſtulatiũ ſcien

differaſrepꝛobare niſñ forſan
om̃es à maioꝛ ꝓps poſtulãtiuʒ
pᷣſũptõe dãnabili poſtularĩt

2.

QA ecd —h n ee. ter elegit indignuũ int elli ſcienter indignũ ut hac vie G
9595 tαα‧—απ A gitur qñ vno otextu fiunt . 3
* e. eet rrtes poſtulatio ſeu electiones merlto de beat eii gedi ſeu po⸗ e
tn e vt hic otingit. ſecus ſi x ſtulãdi ptate puari qs ca⸗

—

mteruallo tunc em illi ſo⸗
li qui ſcienter eligunt vel
poſtu lãt indignũ füt eli⸗

e E R Gο⸗

ſuelectõez ofirmes ſi eã de p⸗

O et. ete gendi ptate puatiet illi q ⸗ tam/Id im dci · gnali ·
er Gor Sroraneer Holtielauerne ꝓ defcũ paſtoꝛis gre⸗
4 . SdHe ſeu elegerut indignum de ſie mua⸗
Sen., e ab dinſe ab deorgad gem dñicuʒ lupꝰ rapax mua

datã ĩ facultatibꝰ ſuis ecc̃ia
viduata Zue diſpẽdiũ patia⸗
tur wlẽtes in h etiaʒ occurrẽ
piculis aĩaꝝ/ ecciaꝝ indẽni⸗
tatibꝰ ꝓuidẽ RKaru mꝰ ut vl⸗
tra tres meſeſ cathedꝛalis ec⸗
cleſia vel regularis plato nõ
vacet/ðd · as uſto impedime⸗
to ceſſanteſſñi electio celebra⸗

nPUA Ae—.e* ραο nitti alias deberet electõ
leer Woaet caſſan pꝛopter contemp⸗
WF ae tum ut dieltur ·˖ s m eadez
4 Cνͤ b (Poſtulata ignoꝛant.
po„ναMW¹t. A dln e¶ Prefuͤptõe et ey certa
fata aeran dua/ſcientia ·s · e. mnotuit. ſed
e tdP qualiter Potuit eẽ dignus
ene iſte poſtulatus atepatu a
N αttοH —s indignus patriarchatu a
I vaHαα qui ſudicatus fuit dig nus
A a papa vel a ſuo priarcha

— 22 „ 2 .
re⸗ le DTee qnf ofirmaint eum quare ta nõ füit q elige debuerant
Mad 0 n, denuo inquin iubet de mo eligẽdi ptate careãt ea vice

2 ri bus fuis otra illud. xvij⸗
Nty MA ii. F. gat ˖ et ˖ C· S eri·
b n fal. l. i. et . de eta · a qua⸗
4 . α Mare accepimus· dico ꝙ lʒz quis
ανυ1,n6 , dignitatem pterea non
a Lete S eſt dignus ad maiorẽ lz
„ 5, ela em diſpenſetur cuz aliquo
AJr dene in mmori digmiate nõ tñ .

ac ipᷣa eligendi ptas ad eũ q̊
ꝓximop̃eſſe dinoſcit᷑ deuol⸗
uat᷑is vero ad quẽ fuůit deuo⸗
luta ptᷣas deũ p̃ oculis habẽs

αρνα Diſpenſatur ad maioꝛem xij· di. nos oluetudinem
riuari · iſtð referas ad fem cũ ſint ip̃o iure puati · S.e.cũ ĩ cũctis
nfirmes. cũ ſit facta a maiori ꝓte illoꝛ qͥ hẽbãt ius eligẽdi
pꝓꝑ defectu· cathedralis · quãtu ad ñl addit ad iſtã oſtõnem
1 idẽ erat m antiqua iura · l. di · poſtẽ · et · lxiij. di · obeutibꝰ · a
es dant᷑ ad oſeeratõnem petendam · c · di · q m quidem
,SRoegularis · a ſic pʒ ex hac oſtõe ꝙ canon laterañ · ocilij ꝗ.de eon
. ceſ· ꝓben.nulla.hodie nõ extenditur ad regulares pᷣlaturas.quia Hᷣ

◻

2„ae Pequipantur ep̃atus et p̃latões regulares tra canonicos ſi iuſta
. 2 Ned P pedimẽto. et ita nõ currit pᷣſeptio⸗ cã mteruemente non eli
R, tov Zant xxviij · di. de fira cuſane · et · lxj · di · bñ nouit · et .. de ocel · Pbẽ. qꝛ
. eE. diuerſitatẽ. C. de mof · teſta · l. o maiores · ff. quibꝰ ex cau · ma · · ꝙ
e quidãet .l. ſeqñ. et· l. ait toꝛ· ſz ſi papa mt diceret electõ eʒ nõ minꝰ
e * currit eis tps niſ petãt lnĩiam eligedimfra tps ſtat utu j.e · c · ult · ſed
Nuquid ẽ neceſſaria ꝓteſtatio ꝙ nõ poſſint eligere mfra tres men⸗
e αα ſes qð viꝛ · de of· oꝛ · paſtoralis · m fi.etꝗj. de ap. ſi iuſtus metꝰ.nõ
R αι+ ecredo ꝙ neceſſaria ſit ĩ caſu iſto ꝓteſtatio qꝛ dełbẽt petere lniaʒ eai ſi
△

Sð

5 SS nõ petãt füt in mora vt ibi dicit · caſſaret᷑ vel ſi nollet venire vel ſi
elas enm Ea vice · i in pma electõe q̃ ſi eligeret᷑ ndignꝰ ſtatĩ recupera

rent ius ſuũ · · e· eu win · edeuoluebat᷑ ad ꝓximu ſupioꝛẽ ꝗ..ð oceſ-
k ¶ Deuoluat᷑.olim non⸗ pbẽ.dilect· ſzʒ ad papam in epatibus et ſie

reducit᷑ ad ius ↄũe aliaʒ dignitatum ut ſicut ibi poſt ſex menſes ita
hie vt pꝰ tres deuoluat᷑ ad ꝓximum ſupioꝛem ꝗj..de oceſ· p̃ᷣbẽ. c. jj.
¶Conſilio · ſzʒ nüquid tenet᷑ ſp hᷣe ↄſiliũ capituli ſui vt alias non va
leret electio mſi habito ↄſilio capſ et aſſenſu videt᷑ ꝙ ſine illis elige
re nõ pt᷑ ſicut nec alia negocia dzʒ facere ſine illisꝗq. de hijs q fi · a · ſi

ſona ſdonea oſtiterit celebra

foꝛte omuniter eſſz ab omibꝰ

nõ differat vltra tres meſes

cleſã ð pſona idonea ip̃iꝰ qui⸗

„7,,„ ς
1te2

ter exquirãtęet in ſcriptis re⸗

elngatur in quẽ omneſ vel ma

ate ꝓuideãt ð paſtoꝛe aliter

ne olen · ea nouit. et · e quãto · et qſ ꝓ totũ at ᷓ.eeũ in veterti vbi caſ

ſat᷑ electio · qꝛ nõ fuſt expectatũ rñfum eoꝛd de oſilio debuit fieri
electio · et. lxin · di · obeũtibꝰ.et · xx · q · vñ · epᷣs nulli9. ſz Ot ſufficit em̃

petẽ oſili · de ar · cũ olim.a ex oſilio nemo obligat · xñi · ĩ · qð pᷣei

pit᷑ · eredo q; h facere debuſt oſentiẽte caplo vel maiori ꝓte alias nõ
credo ꝙ ſolꝰ i facere poſſit p ſura pᷣdeã · vel die ꝙ ſuffict tm̃ requi⸗
rere oſiliũ capʒᷣ ĩ ̊ eaſu cũ ad ipᷣm ſolũ deuoluat᷑ electo a nõ ad capi

tulũ · Oſilin vero alioꝛꝛ nõ
inducit neceſſitatem · ſz de
honeſtate requiritur ·
m ¶ õiꝰ.ſeʒ va cantis H̊
pelpit᷑ ut ð eadẽ ec cia eli⸗
gat · ſz nõne ad metropoli
tanũ deuoluit᷑ idez ſus qd

cũ ofilio capituli ſui a alioꝛuʒ
viroꝝ pꝛudentiũ viduatã ec⸗

potuit eligẽ vndecuq; vel
let · S· e· cũ int᷑ canomcos
et. c.cũ nob̃ · et · eĩ cauſis.
E et metropolitanꝰ · dico
ꝓÿ mo dz inquirẽ pſonaſ
eccie vaeãtis a eligere de
gremis ipideccke · et illud
de buit fieri ꝓ illa iura· lxj
di · c. obitũ · et · e nullus · æ
.xvin · q · ij· ꝙᷓ ſit · ſed ſi hoc
nõ fecerit nlommus vale
bit electio. naʒ multa fieri
non debẽt facta tñ manent
xxvij · q.i. nuptiarum· et
xxvn · di · li vir · et nuſq; in

dẽ eccie vel alterius ſi digna
nõ repiat᷑ in illa canonice oꝛ/
dinare ſi canonicam wluerit
effugẽ vltionẽ Hdẽ in eode
Vii eꝓter diuͤſas electi⸗
um foꝛmas q̊s quidã
muemire conant᷑ et multa ſim⸗
pedimẽta ꝓueniũtaO magna
picula immmẽt ecẽeijs vidua⸗
tis/ ſtatuimus ut cum electio
fuit cele brada pñtibꝰ omibʒ
q debẽt et nolũt a pñt omode

. 2, uemes ter Hoc caſſe⸗
intereſſe aſſumãt᷑ tres ð colile⸗· urr electio: be bac materia
gio fide digni qᷣ ſecrete et ſi⸗ tradat:s e. cum mrer e
Li;! 5 llige⸗ noni cos · ſʒ quare dxr P
gillatim vota cũctoꝝ diligẽ morropolisannis elſgere

enPri eadem eccka cũ ip̃i pdide
dacka mox publicent ĩ oũi nul⸗ rint ius eligendi he ñ · ipſi

lo ꝓrſus ap· obſtaculo inter⸗ P dibinopnteſſgere
„ — — Iß e, n .* 1 . 1
iectoſut is collatione habita E ſ paſmſue qr bñ pffe oli
αet ſatis pumus in i et noõ
debẽt ꝓpter tů dupir puni

ioꝛ et ſanioꝛ ꝓs capituli oſenꝰꝰ

. 2 aſß. ri · qꝛ pene reſtůñgende fuͦt
tit v el ſaltẽ Ppras 31 Zendi ali⸗ de pe. di · i. pene · hie ha⸗
quibꝰ virig ydoneis ↄmitta⸗ bes ꝙ eligẽ nõ pñt . eligi

pñt · ſz vtra aliqui pñt eli
gFere ſʒ nõ eligi ꝗj.de cler ·
ex · mi·ñi celebrat · hic pri⸗
uat negligentia eos pote
Eyſtate eligẽdi ibi non · a ibi

tur/a vice omnum eccie vidu/

electio facta non valeat niſi

ſaideo nõ pñt eligi.qꝛ non
PBPrſt id pter qð eliguͤtur
bic bñ ha bent executõem
ſacramentoꝛum
Via ꝓPter · viduatis ·˖ p ̊ viðꝛ ꝙ loquit᷑ tm̃ de electõmbꝰ p lato
u·i:epoz nõ canonicoꝛv · ſʒ nüquid extẽdemꝰ iſtã oſtõnem ad

dẽs dignitates etiã ad nõ cathedꝛales et ad ꝓplebanatꝰ et ad alias di

gmitates q̃ pᷣlatos hñt ĩ ecẽijs collegiatis · nõ viðꝛ cũ ecche ꝓpt᷑ illas
digtates nõ dicãt᷑ viduate cũ habeãt ep̃m · ſatis pt᷑ diei ꝙ non exten⸗
dit ad alias digtates · ſʒ tm̃ ad ep̃atꝰ et regulares pᷣlaturas ut · S e⸗
ne ꝙ defectu · tñ de feõ bñ extẽdit ad alias dignitat es · et de iure ettã
bñ pt᷑ mtelligi oſtõ iſta de illis pᷣlatis qui hnt iuriſpicõem gnalẽ m
ecc leſjs collegiatis · qꝛ tłes pᷣlati ſponſi quodamõ appellant᷑ · xxij · q·
i:heut m vnaquaqʒ · ſʒ nõ dz intelligi de digmitatibꝰ ſeu pſonatibꝰ
in eccle ſijs cathedꝛalibʒ ·qꝛ in vacatione illax dignitatũ nõ ðꝛ eccle
ſia viduata cũ habeat epᷣm qui ſolus eſt ibi maritus.b.
o ¶ Nui debẽt · H̊ ideo dicit qꝛ omes qui hñt ius in electõe ſũt vocãdi

s · e · ꝙ ſicut · et qui fuũt ĩ quieta poſſefſione eligẽdi ſimul füt vocandi
I· de cã poſ· cũ eccleſiaet · s· e.coꝛã · et · c · bone · et de oſue · ki qua ẽ .

de cau · pol · cũ eccia eꝛdicit qͥ volũt.qꝛ ſi qs nõ vult mmteſſe elcõni alij
q ¶ Wui volũt · bñ⸗ ꝓcedere pñt ſine illo poſtiᷓ oſtiterit. s · e· ꝙ ſi
ut · et · c · eũ nob · et arj. e · eccha vxrᷣa · ubi de H ðꝛ· et ſie om̃es vocandi
fũt qui comode pñt vocari ·qui fũt vocandi dem eſt. s · e. coram · et · e ·
in genel de boe ideo dieit · qꝛ ſi comode et ſine periculo vocari nõ
q Como / poſſunt non fũt vocandi · s e. ꝙ ſicut · S.·
1V ¶ de collegio · p ̊ vir dari occa ſio diſcordie· qꝛ facilius poſſent
ipᷣi ↄcoꝛdare in vnã pſonã quã aſſumãt in pᷣlatũ qᷓ; in ſſtos tresa ſi
diſcoꝛdãt canonici in eligendo iſtos tres eque imquiretur de meritis
et zelo eligentiũ ſicut m electõe ep̃i · dico ꝙ m iſtis mquiſitoribus nõ
equiritur illa examĩatio·qꝛ ip̃i nõ eligũt ſʒ mquirunt vota fratrũ et

ha buit capim · ſʒ capituiũ

pdidert ius eligẽdi actie

”M

— — — — — — — —

A

8

Dde

RWR

4

—

hoe pt fieri ꝓ q̃ſibet de caplo et cã mq̃ſitionĩs ſeerete fiat· dũ tñ ſint
viri digni · qꝛ adã forte timore vel fauoꝛe timẽt aliquẽ noĩare m pſu

DDa⸗ RG enn tnS eletrre Pte N
. X- ρα g α. R—e A Ai R5
5

4 pNes w αα⁰αο yr Ar

— LstHEcE— )

blico quẽ noĩant in ſecreto.et m ſecreto noĩiat qͥlibʒ queʒ vult. libera
em̃ dz eſſe volutas i eligẽdo · vin · q · n· dlleeliſimi · a · S· c· bone · et · e ·
ꝓꝙx · ſẽ in mrimomo carnaliꝗj.de ſpon · euz locũ · et pᷣterea ꝓ ̊ obuiat
malicijs qrũdã q̃ ſtati eligebãt a appellabãt ne ain eligerẽt · s · e· oñ
derauimꝰ. p iſtã oſtõ eʒ malicijs et cauillatõibꝰ taliũ ob uiatur

a ¶ Secreto · Riẽ teſtes ĩ ſe

ereto deponẽ debent vt li
beriꝰ dicãt veritatẽ alias

nõ valet dem teſtis · ð te⸗
ſui . venerabili . a · c · ð teſt ·
nullꝰ. et ᷓ.de accuſa · inq̃ſi
tioms · 5 tercio· alias non
valet mil fiat ſecrete
b¶ Redacta · p ipos ſeru
tatores vel ꝓ tabellionẽ⸗

et ꝙ dicit ſe ereto capitulũ
tantum excludit et nõ pſo
ne neceſſarie ;

c ¶ Mox · id eſt incontinen
ti nullo actu otrario miter
medio poſt vota quehita

Wo -
legn: vno otextu ſicut teſtamen

—

tũ · ff · de teſta · hẽ des pa⸗
lã.m fi · optime ponit ſen
fũ iſtius· mox qᷓ.e.cum pꝰ
petitam. vbi caſſatur ele⸗
ctio.qꝛ ſtatim poſt colla⸗
tionem celebrata non fuit

qſi ꝓꝑ inſpiratõeʒ abſq; vicio
celebrata q̃ vero ↄtra pᷣſcp⸗
tas foꝛmas eligẽ attẽptaue⸗
rint/ eligẽdi ea vice ptatepᷣ⸗
uent ¶ Ilud at penitꝰ? inter⸗
dicim? ne qͥs in electionis ne⸗
gocio ꝓcuratoꝛẽ ↄſtituat/ni⸗
ſi ſit abſens in eo loco de aͤ de⸗
beat anoe rhinlocg impe /
dimẽto detẽtꝰ venire nõ poſ
ſit ſup quo ſi opus fũit fidem
faciat uramentoſ tunc ſi vo⸗
luerit vni omittat ð ipᷣo colle⸗
gio vicẽ ſuã Electões qʒ clã⸗
deſtinas ꝛepꝛobam? ſtatuen⸗

aaꝗ .de teſti · cog · pterea ·
qñq; mox aliter accipitur
i ſtatim cuʒ quodaʒ tꝓa

mento deeẽ dien · ff. de oſti · pec · pmiſſoꝛ · et mer agan t: ad anng

.xx · q· ij ñ m qualibet · et · e · puella· et eũ quodam tpamento ſiue ſpa⸗
cio· ff · de ſoluẽ · qð dicimus · ff · ad · l· falci.i:i·· Ri ita. Itẽ qñqʒ cũ pri⸗

mũ potuit · ff · ad tercul. l. · · Item . et · · ofeſtim · et ilico · i. vſq; ad tri
duum ·˖ C. de iudi · cum ſpecialis · et · C. de errore · a duo. l. ul. SZ
d ¶ Dublicẽt · poſtqz publicatõnem variare nequeunt electoꝛes⸗ĩ.e·

publicato: ei ideo locũ nõ hʒ appellatio.imo ↄpellendi fut ad electio

nẽ ꝗ e.publicato eſciat᷑ m quẽ maioꝛ ꝓs oſentit et ʒeli ad ʒeln a me
e (Collatõe · uta riti ad meritum a numeri ad numeꝛx dʒz fleri colla
tio.h̊ em ẽ de foꝛma electõis qñ duo electi fũt·alias qñ vnus a ſic nõ
eſt neceſſe·a ſie tria ↄferunt᷑ numerus ad numeꝛ meritum ad meri⸗
tũ a zelus ad zelũ.j.e · in geneſ · et · c. eccia vr̃a · a ibi de hoc tractat

et. S e · venerabilem · fect vr̃a cirea foꝛmã iſtã quedã ita funt exa
¶ Samoꝛ · die ut⸗ . e· ca diligẽtia obbᷣuãda ut ſi oᷣ factuʒ fuerit

elecdio aliqñ eſt irrita ꝗᷓ. e ecẽiavra · a· c. in geneh:aliqñ ẽ irritãda ut

qᷓ:ecũ poſt petitã ·a · e cumana · in vtroqʒ tñ caſu non valet vt H ðꝛ
in · v. aliter · ꝛc· iſta quidẽ ſunt de ſba elecõnis ſiue foꝛme vt ſecreto
el ſigillatim mquiñitio fiat et publicatio im oũi collatio et ↄvuis electio
incontinẽti nullo actu otrario intermiſſo vnũ poſt aliud faciẽdo ut iᷣ

ꝓbantur ꝗj.e · cũ poſt petitã·et.eieumana · i fi ·et·c·im geneſi· a vota

m ſeriptis redacta vt apareat ꝓ ſcripturam de oſenſu cuiuſſibet vt ſi
vellet mutare ei ſcriptum obuiet · j. q · vj · ſalu berrimum · et · xxyñj · q. i ·
omes femme a.xx · q·i· vidua · a ꝙ quilibet ſit vocandus qui ↄomode

4

α
Err

„W et

3
WWMXN „☛
ä

7

¶ con buat᷑ foꝛma media et tune illa dz ſeruari ſieut et alie due
1 Oꝛiuẽt · p ſnĩaʒ nõ ipᷣo iureᷓ.e cumana·ĩ fi :· vñ ſignat᷑ otra·s.e.

cũ m cunctis · vbi ipo iure puati fũt · de tů die vt dicã j. e · eumana ĩ fi.

k ¶ Eo loco · de B. S. e coꝛam.

¶ Wenire ſi vemre nõ pt᷑ . q̃re citat

nõ viði citãdꝰ.vñ ain eligẽ pñt · ſʒ H̊ͥ nõ ẽ veꝝ qꝛ citãdi fut ſp abſen
tes exq pñt ↄmode citari ſiue vemre pñt ſiue nõ.et qꝛ hoc ipᷣm dubi
um poſſz eſſe pñtibʒz · s · e ꝙ ſiẽ · a mtelligo illum vemre non poſſe qui

tes ut q;cito electio füſt cele⸗
bꝛata ſolenniter publicetur
Dem in eodem
iſquis electioni de ſe
acte p ſecularis ptᷣatis
abuſu oſentire pᷣſũpfit ot ca/
nonicã libertaté electõiſ cõ⸗
modo careat/t ineligibilis fi⸗
at nec abſqʒ diſpẽſatõne ad
aliquã valeat eligi digtatẽ/⸗
¶ Rui vero electõneʒ hm̃oi
quã ipo iure irritã eẽ cẽſemꝰ
pꝛeſumpſerint celebꝛare ab
officijs et beneficijs penitus
ſuſpendantur per triennium

ꝓpter timoꝛẽ non pt᷑ veni
re ad locum · S. e. bone me
morie · ſed m cafu illiꝰ ca⸗
pituli bone non tenet᷑ cõ⸗
mittere vices ſuas ut no.

ibi gloſa · q̃ in cipit ſi ſcit

vel ꝓpter mfirmitatem · v·
q ·in· R egrotãs ·uel ſi vo
cetur ad maius tribunal·
.ff. de re iudi · otra pupil
lũ · et ideo ſi ſit ſuſta cã im

peditꝰ iure ſuo puari ſine

culpa ſua nõ dʒ vtꝗᷓ· ut li.

non ot ˖ qm frequenter. .

n · vñ qð ꝓ ſe non pt᷑ ꝑ ali
um exequatur · ff · de ꝓcu⸗·
l.i.hcut m iudice q.ð of ·
dele · R ꝓ debilitate · a · e⸗
paſtoꝛalis · m fi·et eſt ar ·

op otra illos qui dicuũt g
ſi plures iudices ſut cuz il

la cla:quod ſñi non omnes
⁊c̃ · ꝙ ille qui non pt᷑ inter

eſſe lz ↄomittẽ poſſit vices
ſuas ſoen non tenent᷑ ipᷣm
. . admittere qꝛ extat odicio
qð falſũ ẽ · H non pt᷑ intereſſe et tñ alij tenent᷑ ꝓcuratoꝛẽ illiꝰ admit⸗
tere. de illa materia ðꝛꝗ· de of · dele · coꝛã · et iſte ꝓcuratoꝛ cuz ſit de
caplo habebit duplicẽ vocẽꝗᷓ· e ogregato · et ar ꝗj.de re iudi. eũ olĩ.

ar · S. e · cptũ · nec credo ꝙ multũ expediat ꝙ iſte q dat ꝓcuratoꝛẽ de

beat iuramentũ p̃ſtare · ſʒ ideo dicit ſi opus ẽ fidẽ faciat ſuramẽto ꝙ
ſi pñtes nollẽt ei credẽ ſup impedimẽto quo detinet᷑ nec aliter admit
tere velint ꝓcuratoꝛẽ q̃ non hñt veriſiſem pᷣfũptõnem tune dz iurare

ꝙ impeditus venire non poſſit tunc tenentur illum admittẽ · ſʒ ad ſi

nullus vellet de caplo recipe vicẽ ſuã · minq d poſſʒ alij omittẽ q non
eſſet ð collegio · vider ꝙ ſic qꝛ ꝑ hãc lr̃am oſtat ꝙ ipᷣe dz mtereſſe p
ſe vel ꝓ alium.et ita ſi nullꝰvult recipe vicẽ ſuaʒ pt᷑ alicui clerico vel
viro religioſo ↄmittere vicem ſuam alias non valet electõ ſi eligerẽt
et hoc non credo eſſe otra bam ſi alium admittant qui non ſit de col⸗
legio.qꝛ et viri religioſi vocandi fuũt ad electõeʒ a de eoꝛd oſilio ẽ fa
clenda · ita ꝙ non valet alias electio · lxin · di · obeuntibz · tñ non credo
ꝙ hodie canomel ad h̊ ten eant᷑ niſi velint·et illud ecapiſm obeuntibus.
non tz niſi quo ad honeſtatem·canonici tñ eenent᷑ recipe illum cui cõ
miſerit vices ſuas auẽte huiꝰcanonis ·arx·s· de R p·cuʒ otingat· a ꝗj.
de ap · cũ ſpẽali · vel ſi nolmt recipe pt᷑ expᷣmẽ ſuã volũtatẽ ꝓ las ſu⸗
as a volũtas illa eum alijs publicet᷑ et ſic eẽ capłm non omittat
m ¶ Clamdeſtinas.illa electio r clamdeſtina q̃ fit ſingulariter n oc

culte ꝓ occulta conuẽticula · lxxix.di · c·i et quãdiu publicatio facta ñ

vocari poſſit nõ credo eſſe de lba eleclionis vt ꝓpterea caſſet᷑ electo

dũmodo otẽptus poſtea oſentiat electiom facte · s· e · quod ſicut ·
tres tm̃ debeãt eſſe maſitoꝛes non credo eſſe de ſba dũmodo tot ſint

in mquiſitõe ꝙ fraus fleri non poſſit · ar · S· e· cũ dilecti · qꝛ qͥ plꝰ facit
nõ viꝛ facẽ ov. ff.de ſerui:urx·p· ſi arboꝛẽ·a ſuꝑflua non viciant · ne⸗

ceſſaria vero p̃termiſſa dimmuunt otractũ · C· de teſta · l. teſtamẽtũ
a. ff. de ſup · lega · · ſegata · m pñ · et . · labeo. nec ẽ de ba ꝙ ſint ð oo
dem collegio . qꝛ in electõmbʒ ↄhliũ religioſoꝝ viroꝝ mqri dʒ· lxinj
di · obeuntibꝰ. et · S. e · ꝓx · dumõ non ſint laic ꝗ. e.maſſana · et.c· ſa cxo
ſancta · ⸗æri S:a iſti pñt eſſe alnj a caplo dũmõ viri religioſ nec ipᷣi ex

g ¶ Vi⸗ primunt᷑ de caplo.qꝛ bñ pñt ptᷣatem ſuam dare alns · s · e ·

cãm q et liʒ dicat᷑ aliquibus vm tñ ↄmitti pt᷑ vt m pᷣð·dec. cãm q· qꝛ

nõ eſt iſtud de foꝛma ĩmo meliꝰ pt᷑ expediri ꝓ vnũ q̊ʒ p plures · ſ. du
os . qꝛ tunc res fere ſine exitu ẽ.ff.de arbi · Ite ſi vnus..vl· ar
g z onnn, iannd naior vo peſis ſeaui iſtã foꝛmã alijſ otradi
cõtibzʒ viðꝛ ꝙ ſic qꝛ qð maioꝛ ꝓs fac totũ capłm facẽ vidꝛ a firmita⸗
tẽ dz ſoꝛtiri mñ rõnabilis cã a paucioribzʒ oſtẽdatur⸗j.de hins q̃ fi.a
ma · ꝓ · ca·cũ ĩ cũctis·ſatis viðᷣꝛ equũ et ſie vitat᷑ diſcoꝛdia · a facilius
olulit eccie iſto mõ qᷓ; ꝓ ſerutimũ ·ſed Ir̃a iſta ↄtra dicit vbi dicit vice
oĩm · et ꝙ dicit aliter electio feã nõ valet · et alia ꝓt᷑ rõ eſſe qꝛ cũ q̃libʒ
hab eat vocẽ ĩ elcõe nõ dʒ pᷣuari iure ſuo.nec aliqͥs dʒ ↄpelli ius ſuum
dare alij · C· de vtra · emp · muſtũ · et · leim vendendis · ſiẽ a emptio vo
lũtaria ẽ·ff · fami·Gꝛc·ſ pignori ·ᷣul.aln dicunt ꝙ maior ꝓs bñ pt
ptatẽ eligẽdi omittẽ minore ꝓte otradicete qð michi nõ videt᷑ quia

eſt dꝛ clamdeſtina ut h̊ in fi-et qcito facta ẽ debʒ publicari· alias nõ
valet vt dem eſt. et . vt ee · bñ · vt noſtrum
E quis:abuſũ · ut laicꝰ ꝓpnceps vel ptas interſit elcõnibꝰ a ta
lſis nõ ẽ uſus ſʒ abuſus ut· S:ecũ t᷑ra:a.cꝙ ſiẽ· a oR ecciaſticaʒ
libortatẽ · ut ibi dr · et h itellige cũ clerici ſpõte laicos admittunt ſæę

0 ertatẽ · qꝛ ſi admitterent᷑ laici fiue hmoj ptates aſſumerent ſi⸗
bi ius m poſteꝛ et ſic piret libertas ecchie · qꝛ in electiombʒ liberum
dz eſſe arbitriũ cuiuſſibet · vin · q.ij. dilectiſſimi · ſẽ in mrimonjio carna
lij.de ſpõ:cũ locũ · et ideo talis electio niła ẽ q̃ ſit oᷣ libertatẽ eccieꝗᷓ.
.eſacroſcã · qic· maſſa na · et · S· e· cum terra·.a ita laici oĩino excludẽdi
fũt ĩ collegiatis ecẽns · ꝛat qð fut᷑i tpis ẽ vidꝛ q; non ipᷣo iure ſʒ p
pꝓ ¶ Fiat · ꝓ ̊ ꝙ dicit fi/ſnĩam debeat ſuſpendi a facit ad Hhiᷓ.de iuẽ
pa.pᷣt erea · viðdꝛ tñ ꝙ ipᷣo iure ꝓ id ꝙ ſequit᷑ nõ abſq; diſpẽſatõe ꝛc̃.
e ẽ veꝛv qð ipᷣo iure fit meligibilis · a ad ſ̊ facit.xvj·q·vij · R qs dein
ceps · et · s· e · ne pro defectu · v · eareant · ſʒ ibi ſuſpẽho durat quouſqʒ
digtatem taliter adeptaʒ dimiſerit et qͥ ſic ſuſpenſus eſt ſicut ꝓ ſuum
factũ ſuſpendit᷑ ita ꝓꝑ actum ↄtrarium reſtituit᷑ ·xv · q· vj · nos ſcõꝛd· a
lxxxj · di · ſi quis pᷣſbꝛ· et · c· i quis amodoſed nunqd epᷣs pt᷑ diſpenſa
re cũ talibʒ · credo ꝙ ſic · ex eo em ꝙ oditoꝛ canonis ̊ nõ reuauit ſibi
diſpenſatõez alijs ↄc eſſiſſe viðꝛ j.de ſen. ex · nup · et j. de p̃b · de mul⸗
ta · m fi et · e · Fue · in fi · et H minꝰ eſt adulterio in q̊ pt᷑ epᷣus diſpenſa
rej.de iudi· at ſi clerici ei cunctis · vbi electio ipᷣo ĩure irrita eſt q̃
(Arit. he.s.e·cum⸗ fit de pſona indigna
E ¶ Suſpendãð᷑ · ꝓ ſniaʒ ſicqᷓ.e:cumana:m fi· ſe intelligitur·se·quia

cꝰ ſi ꝑ vim vel impᷣſſionẽ eligerẽt · qꝛ tũc ñ pumũt᷑ · S.e.cũ wĩtoñ · BH·
e

— . * s S „C K tiotie e E
AE ekXXαα 9 νπ ανον sl oie fe
L .

M

6 Wνπ να☚
6 og . KR L ,
α70ο SSEEεν& πaοε N H õ 5
frrre RXν α S π d αα αααιρνο õ à 2 απι⁵ PF e R

.

S 4
.

o As ä

Ppter · oẽ· S e· e in cuctis · ᷣ. ipᷣo ĩure bñficijs ecciaſticis fũt priuati
qdã tñ dicũt ꝙ ſtandũ ẽ huic et nõ illi a ĩ alio ettã corrigit᷑ ille canon
ibi eligẽdi ptate puatos ꝓ · c.ꝓx ·qꝛ ꝗpt᷑ · diuerſitas iſtiꝰ xbi quãtũ
ad electõez hetur j. e· eumana. pi · ̊ ꝙ dicit ab offiens et bñficns pri
uent᷑.̊ ẽ veꝝd ꝙ ꝓ ſmiaʒz pᷣuãdi futa illud · c · eu im cuctis:nõ coꝛrigit᷑
vñ ipo iure pᷣuati ſũt bnficijs p triẽmi et rõ diuerſitatis ̊ ẽ h priuã
tur officijs et bñfiens et ſie m duo bꝰ ꝓumunt᷑· qꝛ plus peccant et ibi
puati fũt ĩ bñfiens tm̃ · qꝛ
mm ꝰpeccãt ibi qꝙᷓ; ut ſie
q̃ dã opẽſatõ ſit hmeinde
vel veriꝰ diuer ki füt iſti ca
ſus et ĩ diũſo caſu loquũt᷑
et iðdo diuerſe pene ſtatu⸗
untur et hice maiot pena ĩ
pomt ꝙᷓ ibi. qꝛ plus oſtẽ
dit qᷓ ↄtra eccl eſiaſti cã li⸗
bertatẽ aliqᷣd faeit · ſed ibi

endi tunc ptate priuati⸗
Tdem m eodem ;
Ichil ẽ qð eccie dei ma⸗
gis offici at ꝙᷓ ꝙ ĩdigni aſſu⸗
mũt᷑ pᷣlati ad regimẽ aĩaꝝ vo⸗
lẽtes igit᷑ huic moꝛbo adhibẽ

A Paogen n

eligitur ꝓſona imndigna ·
a ( Cugendi ˖ ſez ea vice
ſe · S· e · eu m cũchs. ſ ſi m
ſllo trienmo quo ſuſpenſi
ſunt iterum vaearet vid eẽ
ꝓ illã expohtõeʒ ꝙ cano⸗
mei poſſent elig ere. a ſta

fuſpẽſi eligent · ſʒ hoc eſſe

non pt · s · e · eu inter · R· et
ideo iſtud tunce reſpicit to
tum trienmũ · et Hoc intei
lige qñ om̃es delmquunt
ſʒ ſi aliqui nõ deliquiſſent
ipᷣi eligerent · S.e. ſcriptuʒ
eſt · et. c · cum in cuũctis · b⸗
nuati · e c· ꝓx · o
vbi priuant᷑ ꝓ ſnĩam · idẽ

neceſſariã medelã irrefraga⸗
bili oſtõne ſancimꝰ/q̊ · cũ quiſ-
quã ad regimẽ aĩarũ fuit ele⸗
ctꝰ is ad quẽ ptinet ipᷣiꝰ ofir⸗
matio diligeter exammet et
electõms ꝓceſſũ et pſonã ele⸗

Aaa** vaYe„ Ce MO4 1, 3 ͤ π4¾⁴ Xd α4 5ραW atan = N —
₰ dE E ρMο 64 SErr E RKραοα R WνKrνν A ονσ exc- aαM ο „ρα 6. r K
ο° Khe
CEG& A.⅓

ctiut cũ omia rite ocurrerint

munꝰ ei ofirmatõnis impen⸗
dat qꝛ ſi ſecꝰ fuit ĩcaute pᷣſũp⸗
tum nõ ſolũ deiciendꝰ eſt in⸗
digne ꝓmotus veꝝ etiã indi⸗
gne ꝓmouẽs pumendꝰ/ ip̃m
qͥz decermmꝰ? hac aiaduerfi⸗

e

O pretnetz 6d. Ey, lum em ptin
Pare ue ad queʒz pꝓtinet ofirmatio
PaePe a ex officio fuo dʒ exa mi⸗
„αιαπ ͤ

—

es

eſt qꝛ plus peccant iſti qᷓ;
illi ut dem eſt · et ideo hie
ipᷣ o iure ibi nõ.a m diuer

one pumiri ut cũ de ip̃ius oſti⸗
terit negligetia jmaxiĩe ſi ho⸗

Mo caſu loquuntur . minẽ inſufficiẽtis ſcie vel iho⸗
chil:exammet . ad il

neſte vite vel etatis ille gitĩe
appꝛobauerit/nõ ſolũ ofirmãſ
di pᷣmũ ſucceſſoꝛẽ illiꝰ careat
piatgrven eẽne aliq̊ caſu pe⸗
naʒ effugiat a pceptõe ꝓpꝛij
bñficij ſuſpend at / quouſch ſñ

m vm pꝓtinet exammatio

nare pſonã electi a foꝛmã
electionis etiã ſi ñ obiciat᷑
aliqd electo.s.e·cũ nobis
olim · et · c · venera bilẽ · ·
ẽ em gnalit · ꝛc · et. lxxviij ·
di · quid ẽ cito . et. de hẽ.
