ad ho noꝛẽ et laudeʒz noĩs
tui ad ofeſſionẽ petoꝛum
et ad ſalutẽ aĩa: nr̃aꝛꝰ·
vel dicat᷑ oꝛõ dñica · ver⸗
ba iſta trnl bent᷑ res iſte ·
aẽc. dñt dici anteq; hoſtia
eleuet ante illa ba · Hie
eſt ſanguis meꝰ ac· po⸗
ſtea non debẽt diei cũ iam

ſint tranſ bhate in coꝛpus

et ſangumẽe·
m ( Dumire ad arbitriuz
iudicis punient᷑ qui G̊ nõ
ſexuauert cum pena certa
p non ſtatuat᷑ · .· de · of·
delega · de cau ſis · et · f · de
zure dili · l· i.in · fi · vbicũqʒ
eĩ pena nõ ſtatuit᷑ ad ar bi

triũ iudicis ĩpom·

¶ Vm creatura:anni
uUuerſarijs · ãmuerſariũ ðꝛ
qð ꝓ defuncto fit ãno re

uoluto a die moꝛtis ſue H

dicit h̊ ãmuerſariũ offi⸗
ciũ ſez qð fit cotidie ꝓ de
functis qð facẽ dñt ſacer
dotes qꝛ aĩe defunctoꝛ⸗
ſoluunt᷑ aut oꝛõibus a ſa
crifieijs ſacerdotũ aut pᷣa
bus ſctoz aut ieiunns et

vlemoſiins cog natoꝛum;

xiij . ꝗ ·ij· aĩie defunctoꝛt·
et qꝛ neſcimꝰ quibʒ ꝓſũt
ꝓ oĩ bus hec fũt faciẽda·

e.cã · et · e· q· nõ e ſtimemꝰ

mſi ꝓ ĩllis quos ↄſtat in

moꝛtali peccato deeſſiſſe ·

xxiij · q; v· placuit · iſti em
negligẽtes erant in offi⸗
cijs moꝛtuoꝛꝛ vñ mãdat
pᷣpa vt toꝛpoꝛẽ negligẽ⸗
cie abiciãt et miſſaꝝd ſolẽ
ma celebꝛẽt ꝓ ãmuerſa⸗
rijs def unctoꝛe ouentua
liter et ꝓ defuncto cũ ad

uenerit et miſſaz de ferijs

celebꝛẽt qñ non eſt feſtũ

ita ꝙ nõ dimittãt officiũ

moꝛtuoꝛd et in conuentu
nõ ſingularit᷑ cum paucis

foꝛ ſitan noleb antp lures
miſſas dicere ·

E referente. ſuffici⸗
at ˖ de oſe · di · i · fuffielt · a ·
s e · oſuluiſti· mſi in nati
uitate dñi vt ibi diciẽ ·
n (Digne vnã et mehꝰ
eſt celebꝛare illã de die qᷓ
aliã· s e· quidã · .’
o ¶ Sipontma · arep̃s ſi⸗

pontinã in die cene dñ de
antiqᷓ ↄſuetudine oficere
tenet᷑ criſma mn ecẽia ſipõ

tina ſ̊ idez areps mane de
oſuetudie acceditad gar
ganicam eccieſiã vt reci⸗

piat ibi pe grinos iphus

Bz el er ſ ,fG ent dea naeſd

Pmnoſg A ſaαοaαα¾τ11 d vmo Rra pon vn

loei et ibi a elero et ſplo ip

65

in aljs diuinis officijs ab

alijs ecẽns ſue ꝓuincie dz
obbuari de ole · di. ij iſti⸗

tucio · et · xij · di · · vl · ſic a
in mrimo mo qñq; attẽdit᷑
Jj. de cog · ſpi · lup eo · et in
ieiumio ꝗqᷓ.ð obbua · ieiu · c ·
n· ieet ſic pʒ gnalẽ eccie
ↄſuetudmẽ ab oibus eſſe
obbuandã · e · di · otra mo
rẽ · et ſic ſaltẽ eredamꝰ ꝙ
I ↄſuetudo a ſctis pr̃ibuſ
fuit ĩſttuta· qſpam eĩ eõ⸗
ſuetudimes ſolꝰ9 vſus ap
pꝛobauit · xj · di · ecciaſti⸗
catũ:et ita ſolo vſu anti⸗
quoꝛ patrũ ponit᷑ plus
de vmo ꝙᷓ de aqua· et alia
rõ poſſʒ aſſigri vmũ dele
ctabiliꝰ eſt ad bibendũ ẽᷓ
aqua et iõ ponit᷑ plus de
vmo i de aqua nã ſi pliꝰ
de aqua non tranſñret ita
ſuauit᷑ et ne hoꝛroꝛẽ gna
ret vñ poſſet piculũ immi

nere qꝛ aqua maluz ſto⸗

machũ facit re aqua mi
ſceat᷑ eum vmo dicit᷑ · S e·
cuz marthe . J. qſiuiſti · ad
fi· ſiẽ dicit᷑ de ſangne xpᷣi
qꝛ ſub alia ſiitudine ſan⸗
guimẽ xp̃i bibis ne aliqͥs
Hoꝛroꝛ ſit · de conle . di · ij⸗
Itteras· (Panis⸗
cõ feſſus · & ꝙ cõui⸗
cko hl debet · s · de of el ·
cũ ſup · et · C · e · ti · · vna
Cermetato. qð quidẽ
nõ lieʒ qꝛ ſeptũ eſt nõ in

ferm̃to veteri ſ̊ m azimis

Rinceritatis aẽ· vnð dixit
hug · ꝙ ſi qs ↄficeret de
fermentato pane in eccia
occidẽtali nihil fieret · de
Ole · di. ij · m ſaccoꝛ
d ¶Ligneo. qð nõ lieʒ : ð
Ole · di · ij · vaſa · ꝓpter H tñ

nõ mmus oficet qꝛ olin
in valſis ligneis cõficie⸗

bant ſacerdotes ̊ ſpter
decus ecẽie ſilue ſter ᷣpa

octauus inſtit uit vt vaſa

argẽtea eſſent in eccla vt
de eõſe . di · i · vaſa · de ere

aut auricaleo nõ fiat ca⸗

iix qꝛ ob vini virtutẽ eru
ginem piter et vomitũ ꝓ
uocat nec hodie de ligno
vel vit ro fieri dz · de oſe ·

d Ledebak . j. dammfi⸗

cabatur · ſ · S· de reſti ˖ in
inte · xrequiſiuit.
e ¶ Iterans nõ ſup hijs
crimim bʒ ſup quibʒ inq;
ſitio facta fuſt ̊ſup alijs

₰Jẽ .

ꝗ. de accuſa · de hijs . de eollu · e · vl· qꝛ erimia ſemel dimiſſa it erũ ad
vltionẽ venire non patim · xxiij · q· in · ſi illie · et de delicto vniꝰ homĩs
n0 eſt ſepe querendũ.ff.nau:cau.ſta:licʒ:. vl
. Eme igne. as fieri nõ dz ſedᷣm ꝙ leg t᷑ · igms in altari meo ſemꝑp
ardebit · et ille ignis luxit ſub aqua · ixx· annis qui extinctꝰ fuit anthi
ocho vendẽte ſacerdotũ iaſom · i . q i: ſẽ enuchus · Itẽ nec ſine aqua
ſacrificare potuit ſ̊ vttunq; in calice mixtũ eſſe debuit qꝛ vtruncʒ de

Siqs · Q) plan

ſꝰ loei eelebꝛate cõpellit̃ vñ ſup ̊ implo ·=
rauit ofnũ p̈:pe et pᷣpa rñdit ꝙtmim ecẽia ſipontina in qua tenet criſ
ma oficere debeat celebꝛare et ſie eſt ar · ꝙ miſſa ſit de ſ ba ofechionis 2
eriſmatis ſiẽ diei ↄſueuit ꝙ ſit del Ba collacõis oꝛdmũ · ar. s · de Enſſa .
Er nicio ſus · oſuetudine nota ꝙ ↄſuetudo (inter coꝛ palia ˖ B⸗
ſie etiã ↄſuetudo attendit᷑ in bap mo de

attendit᷑ m ſact̃o altaris ſie᷑ E in bapᷣmod
2le. di · in · de trina · et in ipſa miſſa oſuet udo met ropolitane eccie et

cere miſſaruʒ ſtudeas ſolẽnia
celebrare · [dez atepᷣo Abla

eri patiaris · ¶dẽ ep̈o bᷣxieñ ·
. Itteras tuas recepim2n
inentes g cũ ſup exceſ

ta malicia vl nimia. deſipiẽtia

diſcipli dicerẽt ĩm eſſe rñdil
ſe notabat · tu es xp̃s ſiliꝰ dei
viui · et ꝓ eo dñʒ exoꝛ aſſe ne de
ficiat fides eiꝰ· Ruibuſodã igi
tur qõnibʒ quas ↄtra ca tholi

Ernicloſꝰ in tuis ¶ ſeñ·
ptibus inoleuit abuſꝰ vi
delicet ꝙ in maioꝛi quãtitate
de aqua ponit᷑ in ſacrificio qm
de vmo eum im rõnabilẽ oſue ſtulas rñdere · aſſerũt em̃ puu⸗
tudinẽ eccie gualis plus in ip⸗ Av lis itilit᷑ bapma oferri/qð nitu
ſo ſit de vmo ꝙ de aqua ponẽ⸗ tur ꝓbare illud pᷣmo a p̃cipue
dum . Ideoq;· · t · m · qtenus id inducẽtes ꝙ cuʒ ᷣm verbũ Ja
nõ facias nec in tua ꝓuinciafi cobi apli dicetis ĩ epła ſua · ca
eago Pie mitiendinspefe:
et iuỹ illud teſtiomũ verit ati
in euagelio de peccatrice que
ipſiꝰ pedes lauerat phibẽtis ·
dimiſſa ſunt ei peta multa qim̃
dilexit multũ· nõ ñn ꝓ caritatẽ
ain carit ate crimĩa dimitt ant᷑

ſibus pᷣſſꝛi eccleſe · s· bꝛigide
bᷣxieñ: inquire res ofeſſus eſt ꝓ
cũ quadã die hoſtiã et caliceʒ
nõ hĩet in pane fermẽtatoet
cipho ligneo miſſarũ ſolennia
celebꝛare pᷣfumpfit a · Y. Intel
lecto iteꝝ ꝙ pᷣdicka eccia per
maliciã dicti pſᷣꝛi multiplicit᷑
ledebat᷑ inquiſitõnis officium
ſterans ex eiꝰ cõfeſſionibʒ in/
ueniſti ꝙ ideʒ ſine igne ſacrili⸗
cabat et aq̃· Cu igit᷑ vſ ex ap⸗

tiũt et carit atẽ nõ hñt q̃ ſenti
entibʒ et oſentietibʒ tm̃ infun⸗
ditur peccatũ non dimittit᷑ in
bapᷣmoet · ·Ad id aut .t · x· ꝙ
cũ bapᷣmus ſucceſſerit circũci
ſioni abſit eĩ vtin illa damna⸗
tam heſim incidamꝰ qᷓ̃ ꝓperã
affirmabatlegẽ cũ euangelio

cog hᷣretici mouerant nos po⸗

puulis qͥ nec ſentiũt nec oſen⸗

latere laluatoꝛis exiuit ·s · e · in qua dã · et de eõ · di · ij · · i · · et · ij · alioʒ
erroꝛes de ĩſto ſacrẽo habes de oſe · di · ij · eum omne crimẽ.
piẽtia · vñ ei pcendũ nõ fuit qꝛ abalijs querẽ poteratxxxvi·
di. F. vl · et · xxxvii · di · qui ea et de oſe · di · i · e · ij · b.
quis· imerſerit · i immergẽdo dixerit in noĩe pris et fi· aẽ ·
IhEgo baptizo. nunqͥ;d ꝓnomẽ ego eſt de (ba hmõi · nõ · a
plemũ generat ſenſu hec voy baptiʒo ſine H ꝓnoĩe ego · ar · de · oſe · di

iij · retulerũt · vbi dicit᷑ ſi
q̃s ita dicit · baptizo te in

noie pris et filij aẽ · bapti

zatus eſt qꝛ exquo bapti
zare intendit ꝓnomen ibi
nõ pomt᷑ ·

k In noie pr̃s · de cõſe·
di · im · ĩ ſinodo · multi · ar ·
ox · di · e · a quodã · ſo · illa

Ea in noie trinitatis intel
ligit᷑ explicite qð ſequit᷑
ibi. in noĩe xp̃i im diſpoſñi

tum fuit iilud ab apks ex
cã vt in pncipio baptiza⸗

rent in noie xp̃i in q v bo
it elligi vnctꝰ munges

et ꝓ quẽ vngit · i · pat et

filius · et ſpuũs ſcũs ſed ho

die nõ buat᷑ foꝛma illa tñ
ſi aliqͥs ſit baptiʒatꝰ ho⸗

die ſub hijs verbis bapti
zatus eſſz licz fieri nõ de
beat vt dixit Jo. in illo · e·

a quodam · hec g&᷑ foꝛma
bapmi q̃ hic tradit᷑ quaʒ
vuat eccia buanda eſt a qͥ
obmittit hãc foꝛmã nipil

agitꝗ.ti · ꝓxi · venẽs · ſal⸗
uo eo qð dicit᷑ in noĩe xpi

qꝛ illud ĩtelligiẽ implicite
qð eſt in iſta explicite et
E dicũt quidã dictũ fuiſe
ex cã in pmitiua eccia vt
ãpliaret᷑ nomẽ xpᷣi millo

tpe qð nomẽ homĩes ab⸗
Hoꝛrebãt tũc · et qdᷣ tunc
explicite dicebat᷑ im noie
xpᷣi modo ĩplieite dz diei
noĩbus triũ ꝓſonaꝛ expᷣſ

et circũciſione cũ bap̃ᷣmo ſer⸗
uandã · qm ſᷣm apim dicẽtẽ ad
galatas.ſi circuncidimini xp̃ᷣs
mhil vob ꝓdeſt · eũ ergo circũ
ciſio tã adultis ꝙᷓ; puulis ex pP-
cepto dñi oferret᷑ ne bapᷣmus
qui ſucceſſit loco ĩphꝰ et gna⸗
lioꝛ tñ exiſtit et tam viri ꝙᷓ; fe⸗
HH m ; mine baptiʒant᷑ minoꝛis vide
E quibʒ dubiũ eſt an ba atur effectꝰ? tam adultis qᷓ; p⸗
ptiʒati fuerint baptiʒ ant᷑ hijs .uulis eſt oferen dus iſiẽ em ſine
verbis pᷣmiſſis ſi baptiʒatꝰ es u'pediſtinctõne qualibet moſaica

Po

nõte rebaptizoſed ſ̊ nonð ba oe clamabat ˖ aſa cin? p̃pucij

dezragephet-m⸗ bñ
Debaptilino et eius effedu.
NSqufs puerum ter in

aqua imerfit in noie
N prig et fi ·et · . ſ amẽ et
non dixerit ego baptizotem
noĩe ·p · et · · et · . . nõ eſt puer

nico laus decepiſſet illos
q̃bus rñdit illos eſſe bap
tizatos q̃ baptiʒati erant
in nomie trinitatis vel in

cleſia vt in actibʒ aploꝛ
legit᷑ vt diei m·c. pᷣdeõ ·
a quodã · vbi hug mani⸗
feſte cõpꝛobat foꝛmaʒ q̃
hic tradit oñdendo cãm
qᷓre in pᷣmitiua eccia tpe
apioꝛum baptizabant in
Hac foꝛma in noiĩe trinita
tis ſiue in nomĩe xpᷣi tma
ncolaus in ſua rñ fione
fecit in.c·a quodã · retu⸗

tiʒatꝰ es ego te bapto acc· ireſciſa nõ fuerit pipj
J n. j. larein e, . caro circũciſa nõ fuerit pibit lit ſe ad tpᷣs pᷣmitiue ecee
n0. n areiaten.AX e. ⸗ de pplo ſuo · ita nüc indiſtincte diẽ hug · ꝙ de hac foꝛma
Aioꝛes eccie cãs p̃ſertim vox intonat euãgelica · niſ qᷣs que htradit᷑ nibil eſt mu
articlos fidei otingẽtes renatus fueritex aqua et ſpi:· tandu vel diminuẽdu im

ritu ſancto non introibit inne mult·.
gnũ dei · ab hac generalitate 16 vbi
„ — aliqd deeſt de ſba eiꝰ qd
exigit᷑ ad eſſe rei nibika⸗
. „ Rum eſt ar · i · q · vij · day⸗
btum ar · eonẽ. s · de ſac · nõ ite · e · i · · et · e · vl · vbi ſupplent᷑ que omiſſa
derant ſed illa vnctio nõ eſt de ſbᷣa ſacti
qᷓbʒ · dubiũ · ſie de olſe · di · iij. ſi nulla · et di · i · ſo lẽnitat es · et · c ·

ligit qui eũ querẽti dño quem

eccię velaltariaidẽ et in oꝛdine · lxvin · di · Bbꝛi quos · et · Sſe.·
n ebaptizo ˖ H quidã dicũt ꝙ ſi pꝛiꝰ fuit baptiʒatꝰ eundẽ caracte
rem iterare nõ eſt mcõueniens vt reiteret ar · illius · e · lxvinj · di · P¶ ha ·
qð niheil faeit· et dicũt ſile qꝛ eadẽ poſſeſſio ex pſbʒ cauſis acquiri᷑.·
De dtg Calan 5

ſis vt dicit in hac deẽ · als

noĩe xpᷣi tm in pᷣmitiua ee

qð not auit de ole · di · ij ·

¶ Paptzzat? · ar. ꝙ vbi

—

———— — — —

= . ee⸗

1
4

ff. de acquit · pol · poſſderi · F. ſi ex pkbus.

mo baptiʒatꝰ mipil ſeðo addiðẽ ſed ad vocẽ referẽ talis reiteratio et ẽ
ſignũ ſolumodo ꝙ ſit baptiʒatꝰ ax. ad HG. lxvin. di . S. qꝛ vero vbi gra
tiagnus ho dicit · ar · C. de mdi · vjdu . l· ij. vbi dieiẽ ſedam manumiſſionẽ

2 ¶ Eum · i. petrũ ·
aug · I pbat · ad idẽ · xxj ·

di · F i · ad fi · m · ego ꝓ

te rogaui ac ·½

¶ Dpertt · hec eſt pꝛima

obiectio Heticoꝛ ꝙ Ri nõ

habuerimus caritatẽ euã

ſi ſanguinẽ nẽm effuderi⸗

mus et nr̃am ſ ſᷣaʒ totã de
derimus paupibʒ magis
toꝛmẽta fũt ꝙ; coꝛona vi⸗

ctoꝛie · i · q; i. vide ;tũ bo

ni · vñ ðꝛ caritas eſt recta

volũtas bonis frenis ac

pñtibus ſemp aduerſa · ð

pe · di. ij · caritas·

d Ducceſſit · que ſuple

bat vieẽ baptumi ĩ puuk

q erant de ſtirpe abꝛahbe
m alijs at᷑ ſupp lebat fides

parẽtůũ · de ole · di . ij ·

apud ·.et · c · exquo ·

e e adimi rviij. a.
i.- ſic er:circa fi:· ꝓ vnã co⸗
lũnã. vᷣ · ecce ego paulꝰũ.“ K·

¶ Ex pcepto · ĩ ve / ¶ aẽ·

teri teſtamento ·

emme. ſ circunciſißo

ad feminas nõ ꝓtinebat ̊
offerebant᷑ · xx vin · die in
templũ et ibĩ nomẽ ĩpone

bat vñ bapᷣmꝰ gnᷣalioꝛ ?
1¶ De Plo Hcolligiẽ

p cireũcihonẽ ſaluabãtur

m veteri teſtamẽto ſic de
OAle · di · iij · ꝙ apð: et cex·

4. 6G 2 de pe . di j. F. Itẽ

vt xps ait · in fi · vbi Sdꝛ

circũciſio data ẽ abꝛahbe

in ſignũ iuſtĩe nõ in cã iu

ſti łicati omis ſ̊ ſllud intel
ligit᷑ quo ad ipᷣʒʒ abꝛabã
qui iam iuſtificatꝰ erat et
nõ quo ad alios· vł expo
mẽ illa la et ſupplet᷑ ibi
lolũ veltm̃ · B⸗ —
¶ Inẽbit · de oſe · di · iij ·
firmſſime ·
k ( Excludẽs · imo imelu⸗
dit qm ſub nomie maſculi
no dũ dixit mñ̃ qͥs renatꝰ
fuerit aẽ · femĩa compᷣhẽ
di. ff · de vᷣ · ſig · · i. et de
pe · di · ie li qs cum telo·
¶ Kemittebat᷑· i. oꝛigi⸗
nale petm non tñ penitus
adhuc eſt ſublatũ ſed ma
net im homie non tñ obeſt
de ale · di · iiij · c· ij · .
m ( Derueniẽ · de ole · di ·

iinj e · ꝓp aquã:

n ¶ Keſerauit · de ole · di·

iin · ꝓpꝛie ·
o ¶ Auctes ˖ ſcz iaco bi . ſ.
caritas opit multitudimez
ciẽ · et il laz in euãgelio de
peccat ce dimiſſa fut ei aẽ

p(Daluus erit ˖ qui aũt nõ . izatoft
q Muẽtas· vnifoꝛmis eĩ debet eſſe cuiuſtibʒ auẽtatis intel

—

ihil addere vel dimmuere ala. et · xxiiij · q · i · quotiens ·
noꝛes cauſas · xvij · di · huie ſ. edi.

hoe nõ eſt ve⁊⁊ qꝛ ſi pꝛi⸗

du H ꝓʒ ꝙ eccia nõ pt᷑ eẽ nulla
b ¶ Deficiat · ex⸗ xxiin · q. i· pudenda in fi · vvj⸗

nec ſexũ nec etatẽ excludens⸗/

Caute tñ notanð eſt qtuʒ plꝰ
baptiſmus hodie oferat xpᷣia⸗
nis ꝙᷓ; quondã iudeis circũci⸗

ſio otuliſſet dictũ eſtin fine p⸗
dicte auctoꝛitatis inducte de

veteri lege/pibit ð ploſuo in
euangelica vero veritate ſub

iunctũ ẽ. nõ intrabit in regnũ

dei qm̃ et ſ oꝛigmalis culpa re

mittebat᷑ ꝑ circũciſioĩs mĩſte⸗
rium et damnationis piculum

vitabatur nõ tñ puenebatur

ad regnũ celoꝛ quod vſq; ad

moꝛtẽ xpᷣi fuit omibus obſera

ſangne rubꝛicati culpa remit⸗

tum ſed p ſactẽ̃m baptiſmi xpᷣi

titur vitat᷑ piculũ a ad regnũ
ce loꝝꝛ etiã pueni᷑ cuius ianuã

xp̃ᷣiſangs fideſibʒ ſuis miſeri⸗
coꝛditer reſerauit/abſit em̃ vt
vniuerſi ꝓuuli peant quoꝝ co

tidie tata multitudo moꝛitur

qm̃et ipſis miſericoꝛs deꝰ qui
nemine vult pire aliqð reme⸗

diũ ꝓcurauerit ad ſalutẽ · Ce⸗

terum ex vi ie ſatis patʒ pᷣdi
ctas auẽtates ĩtelligedas eſſe

timmodo ð adultis qui habẽt

mltitudinẽ petoꝝ cuũ de puuk
lis nõ poſſit ralir qui peto
tm̃ oꝛiginali tenent᷑ ſilr et illa
auẽtas eſt ſoluẽda qui creð ·
bap · fuerit aẽ · cum non poſſint
credẽ puuli ſed adulti/ et ob Hᷣ̊

tota auẽtas h̊ intelligẽda eſt
de adultis ne ad alios pᷣma et

ad alios ſcᷣa clauſula referat᷑

ꝙᷓuis nõnulli ocedant ꝙ par⸗
uuli credãt nõ ꝓ vſum ſe pha⸗
bitũ fidei quẽ ſuſcipiũt mn bap
tiſmo ſiẽ et alia multa ᷣba ßm

cõem vſum loquendi nõ ad a⸗

ctum ſʒ ad aptitudinẽ rekerũ /
tur · Jllud vero qð opponetes
inducũt fidẽ aut caritatẽ ali⸗

5

erediderit nee baptiʒzʒat?ꝰ fuerit odemna

bitur ·

lectus ar · xvj . q· vñ · et hoc dicimꝰ· ar · . iij · q; iin· hij qui.
r ¶ Ad aptitudmẽ· ſiẽ et illud ꝓticipin retinẽs qð pomt᷑ m deſep tione
mẽimonn ad apttudmẽ nõ ad actũ refert᷑ que deſeriptio Pabet᷑ · xxvñn
q·ij· i: matrimomũ eſt ↄiunctio maris et femine indiuiduã vite o ſue
tu dinez vetmẽg miellige ꝙ ius nõ retineat᷑ quo ad actũ tamẽ quo ad

nNeq; valleæ

d pnd 6.

J mhaior Ge a ,

t nsbl' m matcta
te qn Mta diltis do⸗mienh⸗ τω nπιιπιαι Semnhy it min IK a 69

niſun et morier phi A t:

t Q volutone. et ita oꝛit᷑ qð ex

I aptitudinẽ retinet᷑ ſicut aſueuit diei de iuſtia · ff. de iuſti · et iuẽ . l. iu ſi

s ¶ Ablolute · i. m dỹnter · Cen Kn uſtiea en m creatunrua
0

lutione · Rc· S· de voto· ex multa

u ¶ In ſibus. ar.· ꝙ de ſit bus ſimile judiciũ debet eſſe . s. de Bů p · int
ceteras·et· s · de trãſſa· inter coꝛꝓalia · et · S · de re juð. in cauſs· et · ff.

del; non pf̃t · et · C· del. l. vl · et · de ↄfirmatione · cum dilect

a· qꝛ vbi

eadẽ ratio et idẽ ius vt ibi · et. S. t· ꝓxi· cũ marthe · S. fi · ¶ non exquo.

aſq; vtutes puulis vtpote nõ

oſentientibʒ nõ infundi a pie/
riſq; nõ ↄcedit᷑ abſolute ⁊1 g᷑
H̊ in᷑ doctoꝛes theologos qõ

referat᷑ alijs aſſerẽtibʒ ꝓ virtu

teʒ bapᷣmi puulis quidẽ culpa
remitti ſʒ gram nõ ↄferri non⸗
nullis dicẽtibus dimitti perm

Vtutes infũdi hñtibus illas

qͥ ad habitũ nõ ad vſuʒ donec

pueniãt ad etatẽ adultã · Ye⸗

rum quidã ex hac ſolone mue
niſſe ſe credut viã ad alias qõ
nes argumẽtãtes ex eo qð di⸗
cimꝰ puulis ĩ baptiſmate petʒ
oꝛigĩale dimitti qð et adultis
doꝛmiẽtibz vel amẽtibʒ petkm
ſi baptiʒẽt᷑ rõne ſili dimittat᷑·

cũ emneutri ſentiat tũc vel cõ

ſentiãt dicũt ide in ofilibʒ judi
candũ · Dic vero dicimꝰ? diſti
guendũ ꝙ petm ẽ duplex oꝛi1-
ginale ſcʒ et actuale:oꝛigiale
qð abſq; ↄoſenſu ↄtrahitt acua
le qð cõmi ttit᷑ cũ ↄſenſu oꝛigi
nale igit᷑ qð ſine dſenſu pꝑ vim

remittit᷑ ſacĩi · actuale wro qð
oſenſu cõtr ahit᷑ ſine conſenſu

minime relaxat᷑ · Sed adhuc
que rit᷑ quare nõ ſaltẽ onigina⸗-

lepetᷣm amentibʒ et doꝛmiẽti⸗
bus in baptiſmo ficut paruuliſ

dimittat᷑ ˖ Ad hoc talr eſt re⸗

ſpõdendũ dñs qui totũ ho/

minem ſaluum fecit in ſabbato
opus impfectionis nõ nouit et

ob h̊ pcta non ex pte ſed ex to
to dimittit p̃terea pena oꝛigi
nalis pcci eſt carenciaviſionis
dei · actual vero pena peti eſt
gehenne ppetue cruciatꝰ/vñ
ſi dimittet᷑ alicui pꝛimũ altero
nõ dimiſſo talis non carẽt viſi
one dei ꝓpter oꝛiginale dimiſ⸗
ſum cruciaretur in gehenna
ꝓpetuo ꝓpter reatũ criminis

mus ar· ꝓ et ↄt.S.de cã polſ:paſtoꝛalise

x ¶ Duplex · de ole · di . iirj
y ¶ Sme oſenſu· ꝓtiumꝗj.
de re iut· oĩs res · de cõſe·
di · iiij · flijs dei ·
¶ Imꝑpfecttõis · duplici⸗
tatis em deus aſpnatoꝛ ẽ
xxnj · q · v · q̊ peierare ope⸗
rat? eſt . S· ex Pijs oĩibus·
a ¶ Ex pte · de ole di · i ·
regnante et de pe · di · iin
fũt ples · et eſt ar · ꝙ ſi aii
quis excõ icatus eſt plu⸗
ribus excõicatiomibʒ ſi ab
ſo luat᷑ omnino eſt abſo⸗
lutus. ß ẽ ar · o q. de ſen.
ex · eũ ꝓ cauſa · n·q · ij · F
puaricatoꝛ · vx· ſi crimina
pla · Itẽ ar· ꝙ ñl reputat᷑
actũ dum aliqd ſupeſt ad
agẽdum vij. q . i · mhil . et
xxxviij · di · q̃ ipſis · C· ad
hił.l · vl· et ar · ꝙ ſnĩa nõ
debet ꝓ pte valere et ꝓ
ꝓte non valere . f · fam·
Hreiſ · in ̊ iudicio · Jtem
nõ valz pte aliq; d fieri
ñ id totũ flat · ff · de ꝓeur ·
in cauſe · ff. ꝓ vrelido · l.
iij · ff · de tr ãſae · cũ hij · ſic
nec liberat᷑ pignus licet
8ð pte debiti ſit ſatiffactů/
C. de diſtrac · pig · qᷓ diu ·
et qui aliqͥd dʒ facere faz-
ciendo ꝓ pꝓte nõ li berat᷑·
ff. de v · obli . in executõſ⸗
bus · ꝓF. pnł· et ĩpietas eſt
ab eo qͥ iuſtꝰ eſt dimidiã
ſpare vemã vt in pᷣall ·. ¶··
ſunt plures·
b (viſionis· puuli emq
ſine baptiſmo decedunt in
tenebꝛis manẽt de eõ · di ·
iiij · nulla pꝛeter. et pena
illa mitiſſima ẽ ommũ · de
cõ · di · jiij · regnante · a tmn
ſempit᷑ no ĩigne pumuut᷑ ·
di · e · fir miſſime · ſed mitis
ðꝛ pena illa carẽtie viſño⸗
ms reſpecũ aliaꝛð ſ̊ moꝛs
Petua ðꝛ · xxx · q· i · ad li⸗
c¶ Giginale· Cmma
ſ nõne ꝓpt actuale debet
carẽtia viſionis dei adul⸗
to qd ergo expedit h̊oꝛi
ginale dimitti cuz et ſi die
dimittat᷑ tñ debet᷑ caren⸗
cia viſionis dei ob aliud
ſcʒ actuale nam et vbi ali
qð de bet᷑ ex plbz cauſis
vna remiſſa alia petitõ re
ſtat vnde qui repudiauit
ſucc eſfionẽ ꝓ vnde liberit
admit ti᷑ ad ſucceſſionẽ p
vñ agnati · ff. ð ſue · edic·
l. i · . ſed et videndum · et
ar ·ff de bui · vꝛ · p di. ſi do
t · s · de iudiẽ · examinata · H

põt diei ꝙ hec rõ ſupficialis eſt·et pᷣma verioꝛ eſt qꝛ deus opꝰ imp⸗
fectonmis nõ nouit qꝛ in baptiſmo omia crimina dimittunt᷑ de cõſe. di ·
iiij· regnante· vel diuerſifica · ꝓ actuali reuera debet᷑ nõ ſolũ carẽtia
viſioms dei ſed et maioꝛ pena et ita nõ directe · ſed ꝓ oꝛiginali debet
tm carẽtia viſionis dei directe et ſic nõ ꝓdeſt dimiſſio oꝛiginalis peti
cum poſtea actuale ſupuenit tanc; mauis de quo non penituſt qꝛ qui

nolle

peceat in vno factus eſt oĩm reus

peĩm hũñ̃t actuale et ideo nõ eſt ſile de amẽtibz et doꝛmiẽtibz qui oꝛi
ginali et actuali &uant᷑ et ideo etiã oꝛiginale nõ tollit᷑ qꝛ nõ ꝓdeſſet
nec debet ꝓbari quo ꝓbato nõ ꝓdeſt · C. de ꝓbaẽ · ad ꝓbationẽ· et·
g· de ol · del cũ otingat · in illa glo · q̃ incipit · nota ꝙ no debet aẽ·
a ¶ Impolſibilia ar· ꝙ eadẽ res nõ operat᷑ otrarios effectꝰ i vñn. di ·

ſi qs in egtudine · Pfumit᷑ em

egritudis baptizat q̃ pꝛe
ſumptio nõ tollit᷑ ꝑ bap⸗
tiſmũ cum baptiſmꝰ ipᷣazʒ
inducat vnde nõ operat᷑
hos ot rarios effe ctꝰ? ſie
eadẽ res nõ parit lib era⸗
tionem et repeticionẽ · ff·

lia ſeſe mime patiunt᷑ ĩmo ſibi

ibi ꝙ peꝛĩᷣa non fũt dimiſſa ei qui timoꝛe

actualis ſed ̊ tanᷓ impoſſibi

„

mutuo aduerſant ˖ ¶ Itẽ que

de ſo luẽ · qui hoieʒz · ¶. vl
b (Der ſe ſoꝛtiunt᷑ · ideſt

abſq; cõſenſu accipientis
Aren ecfii dinu.
ad ſolutionẽ petoꝛd·
d (Bed ficti · vt · · q· i. k⸗
cut fict i . et de ole · di · iij·
ſolet queri ·
eęe (Contrariuz ar ·˖ ꝙ ad
fidez nullꝰ? debet cõpelli
muitus ſ̊ ſiẽ libera volun
tate pnt ita libero arbi⸗
trio conuertak · xlv. di · de
iudeis · et · e·q̃ fincera · et ·
xxiij:q:v·ad fidẽ · ar. ↄ·
xxiij · q · vj. e · i· vbi dieit
ꝙœ paulus coactus venit
ad fidẽ ß illud diumo iu⸗

Ddicio fuit factũ cuiꝰ fcta

ad oſequentiã trahi non
dnt · ſpẽale i ipſo fuit vl
ita paulus pſequebat᷑ fi⸗

deles et iter ip̃a fla gella

mutatus fuit et factꝰ vo
lens · xxiij · q; iin diſpliez ·
Ivo qualr paulus aẽ·
(Conditionair volẽs⸗
et ſic coacta volũtas volũ
tas elt · xv · ꝗ · i · merito · qᷓ

rxe et ita eoactio ↄdiecõna

lis nõ ĩpedit ſac̃m bap⸗
tiſmi vt H̊ patet ſiẽ nõ im
pedit ſacẽm oꝛdis · lxxiiij ·
di · mſ̃ iſta · xlv · di · de iu⸗
deis · neq; ſac̃m mr̃imo⸗
nij · xxij · q: iij· int cetera·
et 5. de ſpon · vemẽs · tka
em iuramẽta ſine interitu
ſalutis et᷑ne pñ̃t ſeruari ·
de iuriur · ſi · vero · et · c. cũ
vtlingat· impedit tñ mri⸗
momuz ſpuͤale ˖ s · qð me ·
cã ꝓlatũ·: ̊ ibi fuit iuſtus
metꝰ moꝛtis ſcʒ qui cadit
in oſtantẽ viꝛd· in pᷣdeĩs
pvero cõcoꝛ.nõ fuit metꝰ
qui cadẽt in oſtantẽ vi⸗
rum ſed coactõ quedã cõ
dicionalis qᷓ non impedit
mẽimoniũ ſpuũale ſiue car
nale qꝛ idẽ eſſz ĩ vtroq; ·
ſed nundqd ille qui odicio
nali coactiõe recipit oꝛdi
nem tenet᷑ otmere bñ vi⸗
detur ꝙ ſie qꝛ coacta vo
luntas volũtas eſt· xv · q·
i:merito.maxime ſi dicat
ꝙ votũ eſt ãnexũ oꝛdini ·
xxviij · di . diaconi · et · lxxx⸗
iin· di · euũ m pᷣterito.ſatis

videt ꝙ otinere cõpella⸗

tur qꝛ licet quodãmodo
muitꝰ oꝛdinẽ ſuſc epit vo

lens tñ fuit vnde rone il⸗

ritur vt doꝛmiẽtibz et ame⸗
tibus ſact̃i ſaltem caracter in

baptiſmate impꝛimatur vt ex

citati a ſomno vł ab egritudi⸗

ue libᷣati nõ ſint denuo bapti/

zandi · Cunt aũt nõnulli qᷓ di⸗

cunt ꝙ ſacĩ̃a qꝓſe ſoꝛtiunt᷑ ef⸗

fectũ vt bapmus et oꝛdo cete
raq; ſilia nõ ſolũ doꝛmiẽtibus
amẽtibʒ ſed ĩuitis et ↄtradi
centibʒ et ſi non quãtũ ad rem

quantũ tñ ad caracterẽ oferũ

coꝛde tñ diſſentiũt recipiãt ſa

tur cũ nõ puuli ſolũ qͥ nõ oſen/
tiũt ſed ficti qui qmuis nõ oꝛe
cramentũ · ſʒ oponit᷑ talibʒ ꝙ
qui fuiſſent ĩuiti et reluctates

vniuerſi ſaltẽ rõne ſact̃i ad iu⸗

riſoictiõem ecciaſticã pti nent

vnde ad ſeruãdã reglam fidei

xpᷣiane foꝛẽt rõnabilr cõpel⸗
lendi · venꝝ · i · xpiane religioni
otrariũ vt ſp muitꝰ et penitus
oẽdices ad recipiẽdã et ſeruã
dã xpᷣianitatẽ aliqͥs cõpellat᷑
ꝓpt᷑ qð im᷑ muitũ et imuitũco
actũ et coactũ alij nõ abſurde
diſtinguũt · ꝙ is qͥ terroꝛibus

atq; ſuplicijs violent᷑ attrahi

tur et ne detrimentũ imcurrat

bapmi ſuſcipit ſacẽm talis ſiẽ

et is qui fidte ad bapᷣmuʒ acce
dit caracterẽ ſuſcipit xpᷣiani
tatis ĩmpᷣſſum a ipᷣe tanqᷓ; odi
tionalr volẽs licʒ abſolute nõ
velit cogendꝰ eſt ad obſeruã
tiam fidei xpᷣiane · in q̃ caſu dʒ
itelligi decretũ ocilij tole · vbi
ðꝛ ꝙ qui iã pꝛidẽ ad xpᷣianita⸗
tem coacti ſũt ſic factũ eſt tpi⸗
bus religioſiſſimi pncipis ſiſi
buti q̃re ĩiam cõſtat eos ſactis
ðiuinis aſſociatos a baptiſmi
gẽam ſuſcepiſſe a criſmate vn
ctos eſſe et coꝛpis dñi extitiſſe
ꝓticipes opoꝛtet etiã vt fideʒ

ℳ

Iʒ nec̃it ate ſuſcepunt tenere

cogant᷑ ne nomẽ dñi blaſphe⸗

lius in directe volütatitis

cogit᷑ cõtinẽ · Jo · dixit

Debite Ca Nall Porſeipm

met et fides qm ſuſcepunt vi⸗

lis ac otemptibil habeat · Ille

ꝗ. de re · ju. dekleat · ſed puuli nullũ 2 non cogit᷑ qꝛ integritas coꝛpis res eſt voti et nõ pcepti. xxxij · q · in

tegritaset · · qy me· cã · ꝓlatũ · naʒ otinẽtia nõ eſt mſi volũtaria · xxxj·

di · ante trienmůũ · et · xx · q; in · pñs clcus·

et ſic oꝛdinatꝰ nõ habet pᷣui⸗

legiũ clci ſi tñ vult vti eo pot · ſecus diẽ in baptiſ⸗ mo qꝛ illud eſt ſacr̃m
ncẽitatis ſi non valet teſtm eius qui muitus teſtatꝰ eſt vel ſi teſtes
teneant inuiti· f.. de teſta · qui te ſtamẽto · · vlti ·

vero qᷓ nunqʒ oſentit ſed peni

tus ↄtradicit nec rẽ nec cata⸗
cterẽ ſuſcipit ſacti · qꝛ plus eſt
expᷣſſe ↄotradicẽ q̃s minime cõ⸗
ſentire · ſẽ nec ille notã alicuiꝰ
reatꝰ incurrit qui ↄtradicens
penit? et reclamãs thurifica⸗
re ydolis cogit᷑ violent᷑ · Doꝛ/
mientes auũt et amẽtes ſuſ⸗
q̃m amentiã ĩcurrènt aut doꝛ⸗
mirent in otraditõne pfſtènt

qꝛ in eis intelligit᷑ ↄotradictõis

ꝓPoſitũ pdurare ſi fuerint im⸗
merſi car acterem nõ ſuſcipiũt
ſact̃i ſecus aũt ſi pus cathecu

mini extitiſſent et habuiſſent

ꝓPoſiũ baptiʒãdi vnde tales
m nccitatis articulo ↄſueuit ec
cleſa baptiʒare tũc ergoca⸗
racterẽ ſacr̃alis impᷣmit opa⸗
cio cũ obicẽ volũtatis ↄtrarie
nõ muenit obſiſtetem ·
PDem meteñ · ep̃o ·
bitü et · · Hane inti⸗

maſti ꝙ qᷣdaʒ iudeꝰ? in moꝛtis

articulo oſtitutꝰ cũ inter jude
os tm̃exiſteret in aq̃ ſeip̃ᷣm im⸗
merſerit dicẽdo ˖· ego baptiſo
me in noĩieprs et · · et · ſ.· amẽ ·

et · Yrñdemꝰ ꝙ inter baptiʒã

tem et baptiʒzatuz debeat eſſe
diſcretio ſicut ex verbis dñi
colligit᷑ dicentis aplis · bapti⸗

zate omẽs gentes in noĩe · p. ⁊

f· et · . ſmemoꝛatus iudeus eſt
denuo ab alio baptiʒz and?ꝰ vt
oñdatur ꝙ aliꝰ eſt qͥ baptiʒatq᷑
et alius qͥ baptiʒat · Ad qð eẽ
deſignanð ipe xpCs nõ a ſeipſo
ſed a johãne voluit baptiʒzari·
quãuis ſi talis ↄtinuo deceſſiſ⸗
ſet ad priam ꝓtinus euolaſſet
ꝓpter ſact᷑i fideʒ et ſi nõ ꝓpter
fidei ſacẽ̃m · In baptiſmo qͥppe
illa ſpũalis gnatio celebꝛ at᷑ de
qᷓ verltas ait · opoꝛtʒ vos naſci
denuo qꝛ niſ qs renatꝰ fuerit
ex aq̃ et ſpũ ſcõ nõ inᷣbit inre
gnũ celoꝝ · ſẽ ergo in carnali
gñatiõe qua ꝓles ex viro et fe
mina naſcit᷑ aliꝰ eſt qui carna⸗
liter gignit et aliꝰ eſt qͥ carna
liter gig nit ſic et in ſacrali ge

p¶ Plus ?ẽ · ſic ꝗ.de ſimo⸗
Rẽ.etꝗᷓ.de homi.petrus:
al. i · q:iiij · qꝛ ᷣ fulatꝰ.av·
et. ff · de arbi · nõ cogenð.
in fi · et · C. de fil famil. ·
· li . x· ſile ẽ in pſonis cõ⸗
junctis q̃ agẽ pñt ſine mã
dato · s · de R p · nõnulli · a
c· ex pte· ff. de ꝓeur · pom
pomꝰ.ad fi . ſ̊ oᷣ · manda
tũ nõ pñt · ff. e · Hhet he p⸗
erdurare · (ſone ·

½ Coletani · xly · di · de iudeis · euius verba hec funt ·

ſi ꝗ.de ſen·ex.a nobdᷣ · nam

ſp durare pᷣſumit volun⸗
tas niſi ꝓbet᷑ mutata · s·
de hijs qᷓ vi · me · ve cã · fi ·
platũ · ff · de ꝓbaẽ · euz qᷣ ·
et · ff. del · i· l · luciꝰ. in fi·
u ad ſi qs ab infantia fuit

amens nunqᷓd ꝓdeſt e’i

baptizet · ar · ꝙ ſie · ff.· ðl·
ij · cum pt · S· ſurdo · qꝛ p⸗
inde habet᷑ ac ſi nũc ſit in
fans qꝛ nullo pcto graua
tur niñ oꝛigĩali · in · q · ix ·

indicas · ſed qᷓre amẽs vel

doꝛmiẽs nõ recipit ſacẽm
bapuſmi et ille qͥ coactõe
abſoluta cogit᷑ cũ in bap
tiſmo nõ requirit᷑ intentõ
baptizati ſed baptizantis

i · q· i · licut ficti · et de ↄſe·

di . iin ſo let · hec qõ quam
mouet hice iohes ſoluitur
pꝓ lram qꝛ amens et doꝛ⸗
miẽs qui ante cathecumĩ
fuerũt recipiũt bñ ſacr̃a ·
qui vero ſemp inuitifue
runt et otradixerut nõ re
cipiũt ſacr̃a vnde adhouc
pꝛeſumũtur ĩuĩti et nemo
muitus ad fidez cõpellit
vt dieit · S · in · c · ſiẽ ſicti · a
c.ſolet · nõ otradicit quia
illi oꝛe expꝛimũt lieʒ coꝛ⸗
de diſſentiãt a ideo ſacra
menta recipiunt qꝛ eccia

dare intẽdit ſ tale ſacra⸗

mẽtum non ꝓdeſt ad re⸗
miſſionẽ pctoꝛi niſñi cum
fictio illa receſſerit · ð cõ ·
di · iij · tune valẽ·
k ¶ Won reapiut · ſed qd
ſi excitati a ſõno ratũ ha⸗
beant non ꝓdeſt qꝛ nibil
reeipit et ideo non eſt qð
ratũ ha beat ſ iteꝛ bap
¶ Taleſ. ſeʒ ca⸗ (tizet ·
thecummmoss
m ¶ Oobſtentẽ · ſ · de cõ ·
di · iin. queris a me. ff. ad
ſe · cõ · ma · li · flli 9· et · ff. ð
acquit· Hre · l. iij · S. ſi Hiſ⸗
bitũ · diſcretio · ſiẽ
iter pñtatum a pñ
tantez · s ˖ Sð iut pa · p tuas:
et inter dantẽ ot recipien
tem · s · de in ie e · vl · quia

nemo oꝛiri debet a ſeip̃o⸗

xxiiij · q· j· didicim ꝰ. pt tñ
apud ſemetipfũ emãcipa
ri · ff. de adop · ſi cõ ui

à ¶ Aiohe · de cõ · di · iij ·

—

0

Nov 6. caαNbed et e
nßma 9 ferr

r alreo

baynſa Pod/

ꝓ aqm · et · c catheeumiuz

2 Talis. ſ. iude? ille·

c(Euglaſ. 3. de pe · di · v
c · Vl · w. null lus expectet
qñ peccare nõ poterit.
d Veritas ait · i· q: i· fir
miſſime⸗
e ¶ In carnali . Rẽ alia eſt
ſi tudo mter carnalez et
ſpũalem ñationez vt ſiẽ
vir nõ pt᷑ ſibi filũ ltimum
carnalẽ querere euiꝰ vx⸗
oꝛ mater nõ ſit ita nec ſpi
ritualẽ quin vxoꝛ eiuſdez
cõmater ſit ꝓentibz illi9.
xxx · q· iin· ſi qs vnuset.
te ↄgna · ſpi · martinꝰ ber
lau ;
eferant᷑· natura em̃
coꝛrelatiu oꝛuz ẽ ꝙ ſimul
nõ patiunt᷑ ſe ĩ eodẽ ſBbie⸗
cto: ar · xxxv · qi.c.i.lau
On vt verbũ · i · q. ij
etrahe · vbi ð hoc·
Iſta duo necaria funt in
bapmo aque ſecꝰ m bap
tiſmo ſangnis vel flamis.
de ole · di · iin · baptiſmi vi
cem · ꝙ dicit verbũ ſie in/
tellige · ſi qs baptizat et
nõ dieit in noĩe pris ai filij
et ſpũs ſancti nõ eſt bapti

ſat?ꝰ qꝛ nec elementũ nec
verbum tm̃ ſufficiũt · vel
verbũ · i. fuiũ quaſß dicẽt

ſiq baptizat et nõ addit
in noie filij nõ eſt baptizʒa
tus de olſe di · iin · in ſino⸗
do . vel verbum · i. foꝛma

8 dicẽt ſi nõ ſeruet᷑ foꝛ⸗

ma que tradit᷑. S · e · e · i · et
Hic nõ eſt baptizatꝰ.
P ¶ Elementũ : i · aqua · et
ſic nõ ẽ baptiſmꝰ fine aq̃
¶ Meritas ait · de ole · di ·
iij · ꝓpꝛie ·
k ¶De elemẽto ˖ de cõſe ·
di · i · c · i. et · j · q· i · c· firĩiſ
ſime · H em̃ expꝛimit᷑ foꝛ⸗

ma baptiſmi ꝗᷓ 5 ſi obſerua⸗

ta nõ fuerit nõ eſt baptiſ⸗
ma: de ß̊ dictũ ẽ · S. e · c . i
„ic. ſ. aq̊ et verbũ
cz Frecol · xeuertẽ
tes; de iut em̃ eccia
grecoꝛ ſbiecta ẽ romãe
ecẽte · xxiiij. ꝗqi· rogamꝰ.

n ¶ TCanc ˖ de H tãc dem

eſt.s. S ma · et obe · ſolite ·
Aeiker s·de ma·
eſolitę⸗circa- fi
quis pſhꝛ oꝛ di/ n
natꝰ. de facto qꝛ
qui de ſure oꝛdĩa
tus nõ eſt nõ eſt p bꝛ cen

ſendus. vt: i: q: i· ſi qs cõ

fugerit · et · c· Rquis ꝓ ĩg

a eer

teruz oꝛdinet· ex HB
44 ꝙ. nullũ oꝛdmẽ rece
pit qj.e· venẽs · qꝛ ba ptiſ

mug ẽ ianua oĩm ſact̃oꝛx·

xxxn· di · veaet · · ve
mẽs: ſi ergo pmo oꝛdinẽ
fuſcepiſſet iteꝝ non eſſet
vꝛdmandus: i · ꝗ · i · quod

caz ab oꝛigĩali-
ſei eilã ab actuali peto · de

c5. di⸗G:caih weununß P

Ne Aphizj / Ca9 Z

Pim n
erte a

rer mon

dri *p32 9 Perni fco g 7 foe vy mortiiq

J

Ae rni bapti m nhb
Aen dEET76 PE 3

ſpu ſcto renaſcit᷑ aliꝰ dz eſſe qᷣ
ſpũaliter genẽt et aliꝰ q̃ ſpua
liter gůetur · ane cũ coꝛpus

exteriꝰ ſiue cuũ coꝛ ĩteriꝰ bap⸗

tiʒat᷑ opoꝛtʒ vt vtrobiq; prni⸗
tas et filiacõ valeat ĩuemiri q̊⸗
bus baptizase et baptiʒzatꝰ ad
muicẽ referant· Idem moꝛoſi

nes et · Ypoſtulaſti vtꝝ

puul ntꝙ xpᷣianis habẽdiqᷣs

ĩ articſo moꝛtis ↄſtitutos ꝓpt᷑

aque penurxiã ⁊ abſentiã ſacer

dotis aliquoꝝ ſimplicitas ĩ ica
put ac pectꝰ ac int᷑ ſcapulas ꝓ
baptiſmo ſaliue ↄſpfione lim⸗
uit · ſRñdemus ꝙ cũ in bapᷣmo
duo ſp vi cʒ ve verbun elementũ
nccario reqͥrant᷑ iux qð de ver de ver

bo veritas ait · eũtesim m mudu

vniuſuz Pdicate euangeliũ oĩ oĩ
creature a baptiʒate oes gen

tes in n n noſe P· .feet· .ſceadẽqʒ

dicat de elemẽto · niß 4. rena

tus fue rit ex aq̃ et ſpũ ſcto nõ

itra · n re · ce · dubitare nõ dẽs
illos vꝝ nõ hẽe bapᷣmũ in qui
bus nõ ſolũ vtrũq; pᷣdictoꝝ ſʒ
eoꝛum alteꝝ eſt omiſſuʒ
n concik. generali·
Eer recos diebʒ niis
ad obe ientiã ſe · ap · reuertẽ⸗
tes fouẽ ac honoꝛare velimus
moꝛes ac ritꝰ eoꝝ inqtum cũ
dño poſſumꝰ ſuſtinẽdo · in hijs
tñ illis deferre nõ volumꝰ nec
dẽmus qᷓ piculũ gñᷣ ant aĩaruʒ
et ecẽi aſtice derogãt honeſta
ti poſtꝗᷓ em̃ grecoꝝ eccia cuʒ
quibuſoã cõplicibʒ et factoꝛi/

bus ſuiſ ab obedĩa ſe · aplice ſe
ſubtxerint intm̃ greci cepert

abhoĩari latinos ꝓiter ala ꝗᷓ
in derogationẽ eoꝝ impie cõ
mittebãtſi qñ ſacdotes latini

. ſu p eonꝝ celebꝛaſſet altari riano

Pus nd ſacrificabãt in ipſis ꝙᷓ
ea tanq̃ʒ ꝑ hoc inqᷓnata lauiſ⸗
ſ. ent baptizatos etiã alacrius
ipi greci rebaptiʒare auſute/
merario p̃ſumebant · et adhuc

ſic accepimꝰ quidã P ag non

verent · Volẽtes iĩgit᷑ tm ſcan

dalũ ab ecci a dei amouèſſacro

ſuadẽte oeilio diſtricte pᷣcipi/
mꝰvt talia de cetero non pᷣſu

mãt confoꝛmãtes ſe tanq̃ʒ filij

obedie ſacro ſctero · ec:matri
ſuevt ſit vnuz ouile et vnꝰ pa⸗

ſtoꝛ ſ qs aut tale qᷣd pᷣſumpſe

nſAn liri

enlia Phpt Et vꝛat Po 20

Dn vt apo⸗ (enſ epᷣo·

Sõ

– Ca Mia der. H Piluſ Jn gſOa

neratione q̃ſoboles exaqua⸗ I itexcõicatõis mucrone peuſ
ſus ab oĩ officio et bñficio ec

cieñ aſtico deponat᷑ ·
iter
rd dabeiens.
q̊s pᷣſpᷣꝛ oꝛdmatug
dep̃henderit ſe nõ eᷣ
baptizatũ baptiʒet᷑ et iteꝝ oꝛ
dinet⸗ no ˖ ii· ep̃o cremoñ ˖
Plicam ſedẽ oſulẽ deere⸗
uiſti · Jin · t· ter · Pſbi/

teꝝ qm ſine vnda baptiſmatiſ

extremũ diẽ claufiſſe ñigſicaſti/
qꝛ in ſete mĩis e ccie fide et xpᷣi
nomĩs ofeſſone pſeuerauit ab

oꝛigialt peto ſolutũ a celeſtis

pr̃ie gaudiũ eſſe adeptũ aſſeri
mus incunctant᷑ lege ſup · viñ ·

libꝝe auj aus. de ciui · dei vbi mter

cet᷑a legit᷑ · baptiſt ino muiſbilr
miniſtrat᷑ quẽ nõ ↄotemptꝰ re

ligionis ſʒ termmus nccitatis

excludit · libꝛʒ etiaʒ bti abꝛoſij
de obitu valetiniam ide aſſere

tis re uolue ·ſ. opitis igit᷑ qõm/
bus doctoꝝ patzꝝ ſnĩam tene⸗
a57 ſeccia tua iuges pᷣces ho
ſtiaſq; deo offerri iubeas ꝓpᷣ⸗
ſpᷣꝛo meo ato: Nnno · inj. ferra
Enſĩẽs ad ap · rienñ · epo ·
ſe · Ylatoꝛ p· nobis expo

cendiſſʒ cõpit tandẽ ꝙ nõ fue
rit bᷣm foꝛma eu uãgelij baptiʒza
tus vñ nos eũ rite fecimꝰ bap
tiʒarijcunq; ſuꝑ oꝛdinibʒ fuiſ⸗
ſet diutiꝰ diſputatũ quidã in
eã dee mauerũt ſm am vt cum
bapmus ſit fundamẽtũ ommũ
ſactoꝝ ante ſuſceptionẽ bap⸗
tiſt mi nõ ſuſcipiat̃ aliud ſacẽm ·
