rchi neapof··
Flect? filiꝰ H. diaconꝰ
Poſuit/ꝙ io·miles ea occaſ-⸗
one ꝙ preʒ ipiꝰ hoĩeʒ ſuũ eſſe
ꝓponit ſlicet mater ſua cuius
debet imitari oditõnemlibe⸗
ra eſſe noſcat᷑ne ꝓmoueat᷑ in
pᷣſbꝝ impedire pᷣſumit / Quo⸗
circa · A·q · ſi tibi conſtiterit
de pꝛemiſſis eundem militem
ab huiuſmodi impedimento
compeſcas Z
De obligatis ad ratio cinia
oꝛdinandis vel non.
. Ep ocilio cart h ·
ndep̃us aus diẽ
curatoꝛes actoꝛes
s ſeu curatoꝛes pu⸗
pilloꝝ ſi debẽt oꝛdĩari gratꝰ
ep̃s dixit ſi poſt depoſta one⸗
ra a redditaratioelnia ad?
vite ipᷣoꝝ fuerint opꝛobatiĩ
ommbus debent cũ laude dei

ſa · ho · lex nake · et · e · illud. liberi · intelligiẽ m lũ bardaz oluetudinẽ

Sio gaudet ut ſi qͥs igno⸗

rate dño ſubdiaconus fiat

—

vica riũ ꝓ ſe pᷣſtet aut ſi ñ
Pz ipᷣe reddat᷑ · H cauetur
de diacono et idẽ iuris eſt
de ſubdiacono ꝓ hãc deẽ ·
o (Conſtõne · oſtõnem
greg · habes · xxxj · di · añ
t riẽmũ · a. xxvin · di.· nullũ
P¶ Wrbam · ij· ſcz · ut · xxxij
di erubeſcant et illa iura
ix · di · ho die coꝛrecta ſunt·
qꝛ⁊ bñ p⁊᷑ ſubdiaconus ho

die eligi in ep̃m · s· de eta⸗
te et quali ·a multis

lectus⸗ mater fua⸗
Anſſte natus eſt de le

Zitimo matrimonio otra
dicit illud decretum · xxxn·

8dꝛ ꝙ natus de legitĩo ma
trimomo deterioꝛem ptẽ
lequit᷑ ſp.et hic dicit par⸗

tus ſequitur matrẽ · h aũt

dieis ꝙ non fuit natus de
matrimonio tunc ſequit᷑
Oditõnez etiã mẽis ut ibi ·
et Hviðꝛ idẽ · ſed öᷣm H̊ nõ

põt ſtare quod hic dicit ·
qꝛ ſi iſte non eſt natus de

matrimonio legitimo pꝛo
moueri nõ pt᷑ ad ſacros oꝛ
dmes · S· de fi: pᷣſbꝛo. c · i⸗
et hie dicit ꝙ im p̃ſbᷣꝛ or

dmetur · dic g eiſte erat

natus de legitimo matri⸗

monjo et tñ ſequit odicio
nem libere mẽiſ. C. de rei

ven · ptũ · et. ff · de lib. cã ·
placuit· et etiã ãcille ſi ibi
non ẽ mñ monnũ · ut · ff. de

q̃ adhuc obſeruat᷑ in multis regiombus utꝓtus ſequat᷑ deteri oꝛẽ cõ
dicionẽ natꝰ de mẽimonio legitimo · ſed lex rõna aliud tenet ut part9
ſequat᷑ odicionẽ matris natus de legitimo matrimonio ut dicunt · l. p
dicke · ul · c· illud · liberi · pt᷑ reduci · ad. l· ̃dictas · ut dicas ĩbj deterio /
rem pꝓtem ſequit᷑ · i. debilioꝛẽ ſcʒ femmeã · na lexꝰ femmeꝰ debilis eſt
et ideo iſte cũ ſit natꝰ liber de libera mr̃e pt᷑ ꝓmoueri non obſtãte eõ
tradictõe militis · pᷣterea cũ iſte iam eſſʒ diaconus poterit in liberta⸗
te remanere dato vicario a ſie dñs ipᷣm impedire nõ poterat.liinj.di.

ex anti quis

æep̃ᷣs· ꝓcutatoꝛes: ꝓcuratoꝛ dᷣr qui mãdato dñj ali
Agnꝰ⸗ ena negocia m iudicio adminiſtrat · ff. de ꝓcu · l. ij.
alius ðꝛ ꝓcuratoꝛ ad negocia datus:ff.man:ſi remunerandi:
HCi.et ſpecialis titulus eſt ille ad negocia:qꝛ iſte ad cauſas jl
le ad negoeia · actor oſtituitui a coꝛpe vel vniuerſitate · ff· ꝙ cuiuſqʒ

vm .l · j. et dʒ oſtitui etiã eum decreto et ad lites pñtes non futas.ſf·
e · tẽ eoꝝe·.· ſj ſi ita⸗ zmandata iudicũ exequũt᷑ ſicut fut hmoi offi⸗

8 ¶ Executoꝛes · qᷓ

ciales dum tñ ſeua pꝛecepta nõ exercuerũt · qꝛ

illi ꝓmoueri nõ pnt ·li ·di:aliquãtas:ita ꝙ jrregul aritatem non con⸗

pact.c. ul · ænoꝛe · id eſt eo intuitu uel modo nõ om fuit ↄdicio ſʒ mo
k; ¶ Eo te⸗ dus ad quẽ buãdũ tenet · s· e · mſtruẽdi · . de pac. c. fi ·
ar · ꝙ non fuit oditio · ff. de tutelis · muto · J. ſub odicõe · et ᷓ. de vᷣbon .
ſigficatum· ff · de mateſta. libᷣtas· uel aliter ſiẽ ſponſalia pñt otrahi
ſub odicõe · ſe ut q̃s fidẽ xpᷣianã reciꝑiat · xxviij:q·i · no optz uel ut cor
rigat vitãꝗ· de ſpõ · inter opa · ita pt᷑ aliquẽ manumttẽ vt oꝛdĩez re⸗

cipiat ut H et . de odi · ap · c· ij libertas em̃ res ſ puũalis ẽ et ideo pt ve

mire in omutatõem cũ alio ſpuali ut hic · et · S· e · nullus · et . dere . per
mu. ad qõnes · eimo ſi nõ impendũt rediguntur m buitutẽ · xi · qeij.
¶ Impẽdẽ ·diacom · et · c octaua diſcuſſio ·et illud exaudias ?m
P.· et Im diſtinctõeʒ iſtius intelligas · s.· e · nullꝰ. vt ibi dictum eſt.·
gramur· antiquoꝛx.liin·di·ex antiqᷣs · e· frequẽs · et · c quis autẽ
,. n ¶ Mentio- vtz in p dictis canombz · liin · di; ex antiqs · ubi nulla
fit mentio de ſubdyacono expꝛeſſe·ſed de pꝛeſbitero et dyacono fit

traxerunt etoꝛes · melius dixiſſz tutoꝛ es ꝓ hoc qð ſequitur pupillo⸗
t Cura⸗ rũ tutoꝛ dat᷑ pupillo ꝗ xiiij · annũ curatoꝛ poſt· xiiij.vſqʒ
ad · xxv æciocinia·xatiocnijs obligatus alieuius ſecularis pſone m
v¶ Ra⸗ ſi fuerit miſerabilis cui obligatus eſt · et ſi m officio ſuo vo

luerit remanere ꝓmoueri non debz · ar. xxj ˖ q. iij ·c · i· et. ijj. ne cleri. ul

mo · c · i. et · n et · e ſed nec pꝛocurationes· ſ vero ęccleſiaſtice perſone
vel miſerabili fuerit obligatus etiaʒ in officio ſuo perſeuerãs poterit
pꝛomoueri ſi aliud non obſñſtat · ar · lxxxvj · di · puemt · ar · xxjq· vn ·
noua · lxxxixdi· iudicatum · ſi vero admimſtratonem depoſuerit cuſul
cũq;ʒ negocia geſſit · i ex ea obligatione remanet obligatus ſi publi⸗

ca ſint ratiocinia promoueri non deberent ante redditam ratõnez· C.

de epis et cle· officiales ſi vero priuata aut m ip̃a ꝓpꝛomotione moue
tur ſibi queſtio aut non h mouetur aut priꝰ mota eſt diſtinguitur aut
conuenitur dolo vel fraude aut de culpa tantum · l ð dolo vł ꝓfidia

ee

1 1 — . = . . ₰α£ ARNNN α W.
„e We 2 0° 0 ERANSEL „α4¾ι ι t ο.ο RW H„νEHνμnνμπK. αμυNαν 2
toꝛ M. π˙3 WoN αννμνn„„ o e nen

SAEN. 6α ² (Deg NRXXN 1* LN W . —A PN SSKXτ .

G⸗ „ 2 S, Goee RnRXAο14 Aανα Rα CAXX potsſe ι . ℛRA
e , er Sſprsel NFyre-As d e nz „
aα ⅛X, Bee n Ren Foetα ν„ α o asrn . 9 . A,Kese. BorceeSes e ee aH Æα „
7 7 . 9 . W N . N. 1 r ρνSKααμ.
Bn Be (wa. G⁰ ειαRι 5èð õ „ 9 Aen Mo X Q 0 * Nor. dArS NSS „ Se „Den — WWy r . 7. △ ρ„„„hLen “
Fot —.α õ e⸗ S n Een 1 Qoe MWW G AαEανäαυ E.E . aXαμααα W* dr „ 4 *. Qrn
enfua . 2◻ ν ote 5 oA& L„A X . 2 hen eo 3 on f ι 9 Rν Wο ονυùeee 4 ——
. ARALe N M.ν KEE LLE. 7 4
Ce b. G. S. Qd W nAAAR. „α. p2 * . õ
2t Rone eiom inimici. lv. di. R qs abſeiderit · et qt pſumit᷑ ꝙ ome turpe naiſnᷣ
2 , j. di: tãtis et · xxin · di illͦ · et .· C. ¶ ] . dieiom inimici. lv. di. as abſciderit. et qꝛ ſumit ꝙ̈ ome turpo maffi⸗
non dʒ añ finẽ lĩtis ꝓmoueriar. lxxyj. di: tãtis · et · xxiij. di ill ·et. C ,C . neer qui ſ m ſeipᷣo auſus ẽ.ff. de edit · edic · cũ at · S. e . 5 Färet .
de ausrri,erin healupe nteli ß aeuſ o, Rtaree N Hes miar ſbemanschmoantzoen faozr nemo K dag ad agdſ .
= de Peuxrenerm camPrinrs ſpõ · cũ mhibitio et .q̃ fi.fũt legi- iber homoreligione em et nõ ferro quer enda eſt caſtitas · xxxin.q⸗
ð tps deci dat᷑ cã. ar .de clam . de iffa mari · ff. de accu · cũ ti cia liber Pomo: religi er diẽ affectauerint vt ab alns ꝛc ·
latoꝛ. et · i · qyi· qdã · C· de mgen· manu. di bſtãte reclamatõe eredito v. tũe ſaluabit᷑ ad fi· ar . c. ꝓx. et ꝙ a nemo meret · de pe · di · i · co .
fi de culpa tm ouematur ꝓmoueri pt᷑ nõ obſtãte reclam F de in. intelligas eũ effectu · qꝛ cogitatõis penã rerde v.
3s flaneee quſdidedt . deſil.
nee mota eſt non ltane . eunuchus
obligatõe ꝓmoue . —.ů uel affeck auerint Igmificauit · obſo qui
o rrto wo repellere pt nerari ſem añ libertatem ne⸗ ut ab alijs abd⸗ nscr⸗ erro ſz rengione arda
ex offieio ſuo repellere pt Ern iej. ĩit or⸗ mus ei impe re/ ? caſtitas · xxxii · · v· tune
Er upercrimnof. Focion miofffeion bierit or minus poſſit puehi qᷓ in cuna ſaluabit 1 fr et. c pri.
vj · q· i· mfames · a 4‧ ſt dmati ceda infamat᷑ vm „ ſ. a fuit qꝛ nõ viðꝛ 5 n¶ Virilia · talem apellat
elberrteride dixerut recte ſtatuit ſ actitaſ bilis ſe fecraſſe⸗ iudicium lex morbo ſuz · f· de Dit⸗
an redditam ronem ⸗ .,1. „ fa ſnia⸗ co tpe affe KESenm edic · ſinautem · ar. lv · di. ſi
b ¶ Infamat᷑.· d ſi probh vxra ideoqʒ iuſta eſt nra ſmia. eue na Habebata ptim et etiã bo
1 jei . c no ha atip quis abſciderit · et etiã ho
bẽte ereditoꝛe fuert ꝓmo De coꝛpoꝛe vici atis oꝛdi⸗ amm tu . , 1i4 p di.
en . am⸗ micida reputatur · lv
us as ckca t. Hin. mõ dos ſij. nandis vel non⸗ cũ ĩ canonibʒ aplłoꝝ ſit m.
Sris .egbzocamvameh ſeſeſmatiqheuvkevusy hre, ganveng⸗
cenont ei m iolutu q n non ſs . inſidias hoĩm factꝰ? vel ita na⸗ are · priam dare · ot alia
ſufficiãt ep̃us ei tenetur qͥ duellũ ſpõte obtulit mundie n in pfocucge zare pni⸗ ci miſſe
1 . . 4 cutoe officia pꝛet er officiũ mi
abſtulit ei occa monem ne⸗ ſuſe 7 tus ſit aut etiam in yſe eutoe et te lſs ſ
nte õ oblatum ſuſcepit/ . a virilia et di⸗ et alia ſimilia que ſolis ſa
gcciandilyxxvini. oꝛ: jeo ptẽ digiti amiſit Rñdeꝰ ſint ei amputata virilia et di⸗ otibus ſunt conceſſa·
mcariꝰ· a expone mfama ĩeo pte digiti amint/Hnde⸗ nus voſſit in eõm ꝓmoue⸗ cerdoabus i ..
neartee ePo n õ Zi⸗ nus e poſmt mepmꝓ vj · q ·. i · adicimus · de con
tur · j inde Zanarurü d ꝙ cüu ipe no pdiderit tm̃ ð e Fn potar atebo 0.ſ dinn olar Sä
càs ꝙ non teneaturi 14. gito quin ſine ſcad alo poſſit — ſficauit nob Rar/ p Moſtra et tua · et ita di
deroin eteeret 2— ſolẽnit᷑ celebꝛare ſatis potes n nbetnellte doan Poenſatio eſt qꝛ depon de
eſoiu⸗oParougs ãa pnĩa cũ eo miſeri⸗ ipfbꝛ ſan toam bet qᷣ in iſto erroꝛe ſupa⸗
e veſu. coꝛdi Ee Pai. 5 fec ſibi virilia am⸗ di · ſi auis abſeiderit · et · ·
partahuit. C de vo ſ · onu me mmiſtrare lʒ eius pſtare deofeẽ ſibiv xxxirj. di · maritum ·
. i· .ſed neqʒ · ar ꝗj. ð ſen · ſuo oꝛdine miiſtrare iʒ tari /a quocirca · Mq · ptem. xxxin.di. maritum .
t. maliere V rraui oduz ex prutari/2· J . non em iz alieui ſeuire m 4
e mulleres . exceſſus grauſs adm 6 x ñiã dictũ pſbᷣn deo dignum orpus ſuũ cũ non ſit dñs
eamsed teiſet We ziltnnn e 0 mueneris ei ſacerdot ale offici⸗ membꝛoꝛd ſuoꝛp · f · ad · l·
„O. 1 A Vm ð tua electoe qſti is ſtoro equi . lib · homo · i. E ñ · et
eptn Otea,⸗Ro- Imde · Litibi qi bſq; altaris mĩſte rio au ncqui. 54. net⸗
pit iz impu⸗ iſſz ꝛ · Ytibi ꝙ ĩ umabich al ſc m hoc caſu pt᷑ diſpenſa
d unuetſe inre⸗ mota fuiſſzn S— f 23 . tontate nra fret? et tua put re opus eum dicat aucte
e l vdends nori zide oculo macula habeas filus jderi dire concedas ſua quod eredo etiam ſine
HH onici fueris ẽ obiectũ / vñ videris expedire cor tate domini papem
di ſz ius ſuu defendẽdi nõ Lanom fuetis e ommada⸗ Innocentius tercius autorita
We20 een dneareße dedſn filio di Mparte A˖ p̃ſꝛifuit H u. lopꝛe · qᷓ
q8 hice ð diſpenſa ig ut p cl tii di⸗ Ter 6 . ePee
dii verbimifercoꝛdi tis ur Tae aadr multa oſitum ꝙ cũ ſibi ſenti⸗ expellit hoĩem a co⸗
ker ſen teme boredii cecnig. ð macula ret lepꝛe periculum immine⸗ babiearone alion.· Pxin.
uel membꝛoruz truncatio diſpẽſatõe ꝓcedat ð macuia ſino medici virilia q·ij · hocipm. et . de ec ·
non fuerit ſubſecutaquia o atepᷣo pdeo madauimus rede con r ediſ · eũ dicat aplus · et ꝗ.
tue diſpẽſare nõ poſſʒ · 8 ut eñ oſlio ſuffrag aneoꝝ ſuo⸗ fecit ſbi abſcindi ut poſſet a de cle · egro · tua nos ſ
eleri · pug · in duello · c · ij. ſ ¹ t cu ohne S, rL tam graui infirmit atis vicio rInkirmitatis · ſecus
ſ 0 8 de viſu fuͤit exeq̃t e, tione · lv · di · R
de rigoꝛe iuris tles depe ru qð exin mu Ee liber ari et · F· qm igitur cano⸗ ex mdigna Wwe
nendi ſunt vt ibi m ͤ tibi ex maxia diſpeſatõe in 37 5Wwiterü büc quis abſet ventre. gui pa⸗
rere deeen curauim? pꝓuidẽ (lemẽs ij. nes ſanctoꝛum pſbite rü hüe¶tem et. e · b ſe · velob⸗
egro· p̃ſb. otra. hĩic non e. oc a ſacri altariſ miniſtratõe nõ tentu religionis. S. c. ꝓxi· .
falt debiltas vel defoꝛm varcn-eboeo - ꝓhibentm.q · ſi eſt ita et me· et ẽ rõ qn eunuchos volun
tas ibi fuit ſicꝗj.e · c· ul · xpte · b · mõchi petitoꝛin Priben. n ii ſdo e/ tarios diligit deus et non
m de tua. canomei fuit nro ap · pñt atũ cũ ſpᷣeĩ moratus ˖ Meſt alias idon ex neceſſitate naos nin
de ocubmatu. et ido * ſ ſt fficium exe⸗ .q · v · tunc ſaluabitur
1 5 bulis ſectus fuit poſtmo⸗ ut ſui mmiſternj o xE?⸗ 4 r 1Va B
OItra ius oue ˖ 3. de elec · cũ cuna uln auatur liber am ei tribuas fa⸗ di · ſi quis per egritudinẽ
in cunctis · vnde ſequitur · dũ ſub regula abbate deuo⸗ quatur liberam el tribu⸗ quia nemo eſt dominꝰ mẽ
er multa diſtenanene te deo militas in diaconatus cultatẽ Idẽ miliceñ · eo broꝛum ſuorum ff· 2d l.
S ECum olilio · & iſti ſuf oꝛdinẽ ẽ ꝓmotꝰ a · Fſane cuʒ xpoſuiſti nobis ꝙ p̃de⸗ acquił. liber homo · et. ff. P
fraganei delegati cẽſent eN 9 12 eſſoꝛ tuꝰ h. in abbatẽ 8ð pecuł.depoſui · F. ſtichũ
ar⸗l. di. ſtudeat- ſine rug fFm ſtatuta nicemi ocilin illi ad pmouit neſciens ꝙ ip̃e manu ar contra ·eff. de peeul. ſs
eſilio ſup macula ſlla i (ricatus oꝛdinẽ ꝓhibeãtur ꝓmouit neſciens ꝙ ipᷣe manu et ſi damnu. F. ſ ipe · tim
ſponexe de-aſs no edẽ ſi etiã ĩ clero fuerint eẽt altera mutilatꝰ · IJNMos eliliceret ꝙ dus bui Ppter
eretes de clec cni vecene Accedoen etal ciere ſani igit · · t.t · x · cũ ꝓtã enoꝛmi hoc damnum nichil de pe
h Milũ fuerit. ita e do doebeant ceſſare ſeipos ſam ig t.· c xcy cu ꝓtaer eulio ſerui deducit · vmẽ ·
neum ſit et iuſtũ qð eis vi 2 l s ¶ Huc · · qui a dñis vł'a
gegieere⸗ c. den d. medicis vela barpare 6
elocà nm ege et, ſt. = ctus fuerit · lv · di · ſi quis a
ù quatur. ad ſupſores ꝓmoueat oꝛdmes. v. di · ſ ꝗs
ForDee pron deevis tbie aercanr It hic non determi Erequa⸗ a medic s . et de iure oin ſine aliqua diſpenſatõe p iura
t an karers debeont vnd ar bitrio iſtorum relimquit urẽj. de of · pdeã · ¶ SRuſti · manu. idem eſſz ſi amiſiſſz digitos qpter quos impe
nat qiiſd facere dor en t·f de iut deiib.l Gi. ncnie uref po⸗ diretur ad frangendum eucariſtiam ꝗ . de cleri · egro · pꝛe
ee weitoier, di.auis p egetudinemet f quis biterum · et · ff · de edik · edie · ſi hoĩs · ſecus hi non mpedirertor
medicis · ex mdignatõe ſez nulla cauſa ſupueniente. xxxin · amiſſionem d Sti s ec. eP aprr ntearn detis nõ ipediret eſt
lenieu5 nntatn eer dgde emente koe kecit bu Ir moꝛboſus f. de edit e YSirET
ta timoꝛe lepꝛe nõ imputaturꝗ·e · ey pteret ĩdeo iſti oꝛdmar ꝓbiben v ¶ Enormi · ſecus ſi miori. s. e e. . e g.· 8 eta · et quali ·c· i·
tur qui ſe abſcindũt · qꝛ quaſ homicide ſuiipius iudieantur et dei cõ (Pꝛomoueri · q: S“ debene elacerdos· s eta⸗ er aralen .
Sypotια. 6 AreST. ns ala ſt Ve pras h ae omk eLCFrana s) 2 7
π 5 . . 7 „½ „ E- a e a
₰⁊ eR eride MX KAAX² orcrer, MW a Vafere A AAAν Sicne 2 . t e cC0 õ P. WeA

ẽ 5 „t5. . D — 2 . .
Sev : .Aα.νααπWA rgwla . Xαι νσ9⁹% WH Cre .

àA9 mιu.α. H „νι αMRο „„rũ‿° H ₰D*. R en Wors

NN

ne
rteß
aei⸗
ng
no 4
diii
detae
tnn
,

tid
etu
⸗
peſt
dec⸗
dif
etüho
vedi⸗

bapt
etale
l miſe
olis ſi
Nceſſa⸗
e con⸗

ſta di
mde
pas
KA.

ritum⸗
uire
ſit dis
f⸗adel
Kier
ſpen
1 alete
ium ſre

ſpüpen

ſpre
maco⸗
p.
Rea⸗
nos
ſent
9 halop⸗
4
bosoin
lscen

oop

piurel⸗

Frtin

onmenn

l .„α* CXα4

a ¶ Tacuerit · oꝛdimãd dem̃ impedimentum ſuũ teneẽ ꝓdere · l. di. ex
penitetibus et · lvj · di · qꝛ ſimplicit er. et · ln · di · ſi buus · jre iſte re
mouet ab abbatia. ſi dicis ꝓpt irregularitateʒ otradicit · S· de eta · et
qli. tuã: et · xvj · qi. legi· et · l di accedẽs. ar. dint jo⸗ ꝙ potiꝰremoue
ret᷑ ꝓpf᷑ ſcãdalũ ꝙ; ꝗapt᷑ irregularitatẽ·qð nõ credo imo irregulatitaſ
ſufficit ad remotõeʒ et qꝛ E̊ tacuit fraudulẽter·et abbates ð iure de

bent ad oꝛdin es ꝓmoueri a
eta · et q̃li · e · i· et · c· illð· ac
cedẽs. nõ diẽ ꝙ ülle ſit ab

bas ſ ſollicitudmẽ m mo⸗
naſterio dz hỹe puta ſin⸗
dieus vel cellerariꝰ potiꝰ

ad laborẽ ꝙ; ad honoꝛez·

deẽ illa · tuã · q viðꝛ oẽ · lo
quit᷑ de diſpẽſlatõe ꝓpt ne

ceſſtatẽ et ꝙabbas talis
debeat eſſe e ar. s · de elee ·

ne · ꝓ defeãtu · ibi equipat᷑

regularis et cathedꝛalis
eccia vñ videtẽ᷑ ꝙ ſit nomẽ

honoris et nlommus one
ris et laboris · vnde dieit
greg · ome em̃ qð ẽ plꝰ
afficitur meroribus ꝙ; ho

noxibus gaudet ˖ xxij · di⸗
erui ·
AWomas. defoꝛmita⸗

tẽ· modica em deformitaſ
non impedit qualis h̊ fuit

·s · e · c· j. ſi em eſſzʒ magna
deformitas vt totũ digitũ
vel pollicem ꝓ didiſſet nõ

ꝓmoueret᷑j· de cle · egro ·
plbrum · de Hhmoi defoꝛmi
tatibus nota ad intelligẽ/

tiam hmoi· c. ꝙ quidã fũt
coꝛpe viciati ſponte qᷣ daz

caſu · l ſpõte diſtĩguo aut
nulla ſuſta cauſa mterue⸗
mente · et tuc ordmandus
repellitur et iaz oꝛdmatꝰ
deietur · lv · di · qui parte
et · c ſi quis a medicis · et

xxxinj · di · maritum. aut iu

ſta cã interueniente tunc
non prohibetur ab oꝛdie
puta timore lepꝛe vel ali⸗

qua oſiß cauſa · s· e ex ꝓte

mñ gñet defoꝛmitatẽ · qꝛ

tunc omni caſu repellitur

lias ſi culpa ſua impediũt᷑ repellũt. s · de

defectu ad ſacros non poſſt
oꝛdines ꝓmoueriet in ꝓmo⸗
tõne ſua id tacuerit fraudulẽ⸗
ter/ ab abbatie officio eſt nõ

immerito amouẽdus: EHono ·

51
7*

ſut ꝙ cũ ĩ anis puerilibʒ eſſ.

oſtitut? qᷓdã barra ferrea ſu⸗

per dextre ſue pollicẽ foꝛtui⸗
to caſu cadẽs vngulã auuliſit
ab eo Quoeirca · miq · ſi ad frã⸗
gẽdũ eucariſtiã ſit in pollice
ſpᷣo potẽs⸗ aliud canonicum
non obſſtat ꝓpter defoꝛmita⸗
tẽ hmoi nõ dimittas Rei eũ
ad oꝛdinẽ ꝓmoueas ſacdotis

x ocilio aureoſ
Tbigami penitetes
wil repudiataꝝ mari⸗
ad ſacerdotiũ nõ aſcendãt
lcius · iij · ſpal · archießo
VYper eo ꝙtua fraterni⸗
Itas de bigamis requiſi

-

ti

uit/rñdemus ꝙ oꝛdinatores

eoꝝ ptᷣatea officio ordinãdi
et oꝛdĩatiñ ad ſacros oꝛdĩes

ar · ly. di · latoꝛ · et · e· ſ euãgelica · et · S· e· e. ꝓx · ſ eaſuin magmis mem
bris ſiue coꝛpulentia ſiue dignitate repelſit᷑ et deicitur ſi deformita⸗

I

De big amis non oꝛdinandis

tem gůet · ly · di · R euãgelica· m ꝓuis vero mẽbris nõ impeditur hi de⸗

fornitas modjca ſit et fine culpa ſua vt hic · ſi vero culpa ſua in talẽ
modicã defoꝛmitatẽ meidit de miſcdia etiã tolerat᷑ · s · e · c· i·

T bigami · ſuple ſtatuimus ꝓpter iſtud verbum biĩgami · et re

pudiataꝛx mariti ſolũ fecit ad titulu xtẽtibz · lxj · di · nõ ꝓmoueãt ·
d ¶ Pemtẽtel · ſolemter · l. di · ex pai er, debſtn. vbi i ſacr̃o
aſcẽdant · Pter defectũ ſacri-⸗natis tradſt
por eo. bigams . ſez odie te et officio ↄferandi ſiles oꝛdi
neſ. ſic · s· de tem oꝛ S lr̃as a . c·

—

¶SOfficio · · puãdi ſunt ꝓta⸗ neſ.ſic· s· de tem oꝛ S lr̃as .
R bigamis · vere vel interp̃tatiue · vñ gr bigamꝰ qui caſti

g ¶ In⸗ tatẽ ꝓmiſſam violat:xxvñ · qi. quotquot · Itẽ qͥ contraxit

cũ vſdua vel corrupta · xxxin · dj · maritũ · et · e . debitũ · et · ce· a nob · itẽ

qui vnã de fcõ et alterã ð iure ha buit diub tpibz .e · nup · Itẽ ſeiẽ
ter ↄgnouit vxoꝛẽ adulterã · xxxiiij · di. R cuiꝰ et · c· R laici · omes iſti bi
gami reputãt᷑ interpᷣtatiue quãtũ ad legẽ ꝓmotonis ꝗ da vero ꝓpt
defectũ ſa cñi vt mariti viduaꝝx et corruptaꝛv· et qui . cieter ognouit
vxoꝛẽ adulterã · Aln vero nõ ꝓpter defectũ ſacri ſ qpt deaffectuz m
tentõnis eũ ope ſublecuto. ut · ee nup· et · c· a nobis · tẽ ſlle vere ðdꝛ bi
gamus qui diuerb tpibʒz fucceſſiue habuit vxoꝛes duas · xxvj · di de⸗
mde ·. et · c acuti9.et iſti nõ ꝓmouent᷑ ꝗpt᷑ ſacri defectũ · de quo dieet
. e · debitum · re · ſʒ o · xxiin · di · lectoꝛ · ibi diſpenſarẽ ut bigamus

(Diſpẽſa/ ſubdiaconus fiat · ſʒ ibiĩ oſtendit· A· ꝙ liceat pape aut

alijs ep̃is ſcʒ diſpẽſare cũ bigamo vſqʒ ad ſubdiaconatũ et non. s. ꝗ D
ẽ o apim ꝓ ſ̊ · c· ꝓhibitio apꝑ ẽ de diacono p̃ſbᷣꝛo et epᷣo a ñ ð alijs
qꝛ ſubdiaconatꝰ non erat adhuc ſacer oꝛdo · R· dixit ꝙ marcellus pa
pa retulit ſe ad ſtatũ pᷣmitiue eccẽ̃ie m q ſu bdiaconat?ꝰnõ erat ſacer oꝛ
do. lx · di · nullꝰ . qq dã dĩcebãt ꝙ ep̃i olim poterãt diſpẽſare cum biga

mis ĩ oꝛdinibꝰ maioribꝰ hac rõne · qꝛ epi diſpẽſant cũ crimmoſis ꝗ·

1

D0— SRW

NR „ρν..§⅜. Oer
5 AX WWMMAAι2 . 4
ed.n*⅓ P &. „α.u P RK 2
Mν„Xu⁊. R. Xαοα .- WR
A H HEh Re 8
de iudi at R clerici· a tů apls ꝓhibuit erimĩoſum oꝛdinari. xxv · di. F.
nuc at. nec tñ dñr facẽ ↄ apim.et ſic eadẽ rõne cũ biga mo q̊ opio
repꝛobat᷑ ꝗᷓ.e·nupꝑ · et.cia nobᷣ.h · dixit ꝙ epi diſpẽſare nõ poterãat cũ

geken c„α£ X Ro Hh . e. .

Aα△g οι. ⅝

bigamo vel viduax marito · ar · l. di· non ofidat cui ꝰopio ↄſirmat p
illa capitula.muiꝑ·et a nob·jo· voluit dicẽ ꝙ papa nõ poſſet . qð dicit

R·et h̊ veriſſimũ viðr qꝛ iʒ diſpẽſet᷑ cũ erimioſis nõ tñ ſequi᷑ ꝙ eum

SEALX A νααα¾ e p roe- —
MWMW Wν° MeXαο . Re aυμh V

o D. 2 ααια Muα να H
X„MM S WWWαοι Pte. R„ RXn. zMW. aet vn.

bigamo. et ĩlla ẽ rõ qꝛ crimioſus poſt pa

ſint ꝓmoti ideo eis ſũt pᷣuãdi
qꝛ ĩ big amis ot apim diſpen⸗

ſare nolʒz ut debeat ad ſacroſ

oꝛdines ꝓmoueri uel ĩ eis ſ ꝓ⸗
moti fue rint remanẽ ĩ oꝛdina⸗
toꝛe at pt diſpeſatio adhibe⸗

riut oꝛdinãdi ptᷣate a officio

non pꝛiuet᷑El inj ·

L)bisamieihre et vi ⸗

duaꝝ maritis idẽ ſanci⸗
mus om̃inout nec viuẽtibus
uxoꝛibʒ nec defüctig ad ðmo⸗

rum debeãt celebꝛatõneʒ ad⸗

mitti maxĩe cũ a doctrina ſit
apoſt oli inſtitutõnibʒ eccie
alienũ ¶ nno · iij raueñ · epo

.

Voa nobis a · Y m· ar⸗

ticulus videbat᷑ habere
non modicũ qõnis qm̃ cum in

mẽrimonijs ↄotrahendis non ſu⸗

ris effec?ſz ammi deſtinatio

attendat᷑ / vnde illu comit at
mfamia q duas ſimul vxoꝛes
hʒ ꝙ partim ad factum oue⸗

it retoꝛqueri ſicut ĩ canone

legitur de p̃ᷣſbitero qui nõ le⸗
galibus nuptijs detinetur ea⸗

dẽ cenſura tales vidẽt inter

ctam pniaʒz reſtitutꝰ viðꝛ ĩ

ℳ₰ —

—2 Hρ Pienas
4 PvN

Ge —☛ . „ 2 Alr C
*. Niye WM TL! 6 7 7

.

pſtinũ ſtatum et incipit el r S

ſe qð nõ fiit · l · d. ferꝛx · a
c. ponderet · l · c · dño ſcõ ·
et ideo cum talibus diſpen
ſatur · ſz bigamus non ꝓ⸗
hibetur ꝓmoueri gpt ceri
men ſʒz ꝗꝓpt ſacñi defectum
J.e · debitum · et · xxvj · di
acutius: qꝛ carnẽ ſuã diui
ſit m plures ab vnitate re
cedendo ſed illud ſacramẽ

pt ꝓ aliquã ſatiſfactioneʒ

cum non ſit crimen · et Hoe

Oſid erauit aplus cũ dixit
non bigamum · aaliud cõ
ſiderauit eum dirit nõ cri

mo ſum · qꝛ in crimĩoſo cõ

ſiderauit indignitatẽ pſo

ne ꝗpt erimen quo purga
to non ꝓhibuit diſpenſa⸗
tionẽ · ſʒ ille defectus ſacñi
nõ pt᷑ purgari:nec etiã il⸗
la irregularitas im baptiſ
mo purgatur vt · xxvj · di.

ceccutius et · c · vna . nec etiã

videtur ꝙ papa poſſit di/

ſpenſare ꝗptf eãdem rõez

qꝛ ꝓpter diſpenſatõ ez pa

pe non reſtituitur ſacramẽ

tum vnitatis cum nec poſ⸗
ſet · nã cũ deus cet era pol
ñRi vᷣ ginẽ tñ poſt ruinã ſu
ſcitare nõ pt᷑.xxxij.q:v. ſiĩ

paulus.e idem dicit impe
ratoꝛ. C· ð raptu vv.l. vna
circa pñ · Itez diſpenſare
nõ pt᷑ eũ mõcho ut gpriuũn

habeat vel continentiam
abiciat qᷓ.de ſtatu mona·
cum ad mõſterium· multo
mmus viðꝛ diſpẽſare poſ
ſe cum bigamo vnde opi

i ¶ Sacros· dyaconatũ a pᷣſſꝛatũ q̃

mo R. bona ð et lʒ ipe · H. dubitet vidꝛ tñ oſentire ne videaẽ dimmui

potẽtia pape ꝙ poſſit diſpẽſare cum bigamo boc tñ dicit bigamus ĩ

quocũqʒ oꝛdme oꝛdmetur recepit oꝛdmem · ar · l. di · quicunqʒ penin

tens · ꝓ quod capim viðꝛ ꝙ cum bigamo diſpenſari Folſin -i ed illud
tm intelligitur de mioribz oꝛdmibz· duo tm ſacri fuerunt m anti

idẽ e de ſubdſaconatu · s.· de eta et quali· a multis· et.s de ſer· ñ oꝛ ð·

miramur· vbi ðr ꝙ eodẽ puilegio gaudet cum dyacono

k ¶ In oꝛdinatoꝛe· cũ quo pt diſpenſari ꝓ boc ptʒ ꝙ nõ cũ bigamo
oꝛdmatovt remaneat m oꝛdme vel ut ꝓmoueatur qꝛ cum de vno cõ

cedit᷑ de altero denegatur · xxv · di · qualis · et · de pfüp · nõne
E bisamis · i.qui fiũt pᷣſſᷣri· æpedimentum nõ pt᷑ purgari per
Nefunctis. a ita illud im⸗ moꝛtem vxoris · qꝛ non mẽimonij
vmculum ſʒ jrregularitas otracta ex carms diuiſione eſt impedimen
to et illa non tollitur ꝓ moꝛtẽ vel ꝓ pniaʒ · xxvj.di · vna · et · e · acutius·
necy bap̃m · ut in . c · pð · eus. aln duo ſo luũtur . de ſen · ex · nup
WVp a nobis.terci⸗ Jlicies et ꝓhibitis =M
do Coõtrahẽdis · ila eul · eu qui · vbi füt H̊ ba: ſi em aliq̃s eon
pꝓ ¶ Effectꝰ· vt . ¶· de ad⸗ trahat nuptias cũ ea cũ qua non pt de iu
re ↄtrabẽ mfamisẽ?·lʒ nuptie nõ hẽant effectũ·ff· de hijs q̃ no. infa.
qd & añqz magis oſiderat effcus ꝙ; affectus vel factum ip̃m de

pe · di · i bec at ba · qꝛ ba ipᷣa fuũt cũ effcũ accipiẽda 5..ð cle · ñ reſi ·

relatum ff · de odi. et de · H odicio · a j. de ſpon. c. ul. qñq; magis ↄſi

torat᷑ factu .de oceſ. p̃b· lĩ̃as. et. c.cũ nris. qũqʒ vſderat᷑ plꝰ juris
effequs. ff. de odi · mſti · mulier · .i .de ſpon· uuemns

r ¶ Duas; C· de adul· eũ qui ./faao derant cũ ſcða · qꝛ iure ñ po⸗

r ¶ d fadũ · quaſi diceẽt de⸗ tuit· duas em̃ vxoꝛes ſimul hr̃e non li⸗
euit miſ cui ex reuelatõe ma ↄceſſim fuit ꝗj.de djuoꝛ · gaudemus
5 ega libz · xxvii · di. Pſbᷣ · S¶ Tales clerici · ſcz de quibz pᷣmo

queltũ eſt · t ¶ nter bigamos · H collige ꝙ opio p̈ fertur veritati

qua tpa.ix · di · nulius · Hodie

pucανοιαα ſtet
.* Mν E
— S n

K ν 2—0

De= Aanes. 6 . Br

ρνϑWA. o N

₰αο⁹.

MrerX ☛ MXMX

ιια νυDGz co
õä
ðõ RKy
es en ſ 6 8. e
S 6°R Xα RNe . o
po

F. α ναπ Xαt

i T:

EEEEXK RnaA
õ
C

H

.

₰ℳ
ecs ſet .

1 0 tEE

—

AXA
.

”l
— cewstsQrue* e 45 „α απι RQAORW ſN.. GR . enfHαα⁵£R AS o .rcs Sa AQA. . .

de teſta .l· i ; uel ſnĩaꝛd· iij

oꝛdme otraxit ˖ et ideo cũ

ANN
— . NN . 7 .
4 7
B⸗ — S. N Oe e „ h WS õ S KRNN „H v „4αα . RNNN WCEN NEE ι α απ αtℳR Nenn
N. . E

hiłe ꝗ de ſpom juuenis · a. iij · q · vij · tria · · verũ ſi buus. et · C. de te .j0.

ſta. l · i.et · xxn· q.ij· oĩes · ff. ad mace · l · in · de of · delega · coꝛã · a ð
juĩpro · oſultatõmi bz · et · S. de elee · qrelã · ſʒ ↄt.vinj · di · veritate · lxxxj
di · qcũqʒ · et . q̊ ſi · ſunt · le · ᷣ tuas · C · plꝰ va · qd agi · l. · ij. et · ij · So
veꝛd ẽ ꝙ veritas p̃fert̃᷑ opiniomi alia caſua lia fũt utſ.opiniom pott
us ſteẽ̃ ꝙᷓ; veritati ut ĩ fauoꝛẽ ↄtrahẽtiũ et odiũ decipiẽtiũ · ff · ad ma
ce.l · in · vel ĩ fauoꝛẽ ꝓlis ·qͥ fiſũt le · eũ mt · io · vel fauoꝛe teſtõꝛd· C·
¶q· vij · F tria · · verum ſi
ſeruꝰ. vñ vᷣſus· Teſtamẽ
ta fauor odium ſnia ꝓles
Ex iſtis cauſs pꝛefert opi
mo veris
2a ¶ An ip̃is · in malefiens
em̃ volũtas non exitus ſpe
cta ẽ · ar · xlix · di · e· ul. el· f·
ad · l· eoꝛ · de ſicca · diuꝰ. C
de ſer · coꝛ · R quis ſeruo
b ¶ Tani· hoc aũt tanqᷓ;
non eſt exp̃ſſiuuʒ veritatis
ſʒ fil tudmarium iu illud
exiſtis tanq̊ʒ :ꝛc· id ẽ ad ſi
militudinem furis ſʒ in ve
ritate non furem ·
e ¶ Cum bigamis nõ ar.
gpt ſiſtudmẽ fach aliquẽ
numerari int eos de d
numero ipe non eſt · xxvij ·
qi.quotquot ·et.l. di. ſi
ille.ff· man.l.ul·im fi·
d Di penſariar· contra
ꝗ..8 cle · ↄo ĩug ſane⸗ illa lo
quitur de eo qui nũquam
PHabuit vxoꝛeʒ · ſz in ſacxro

ex aduſo ꝙ opiom ſit veritas
p̃feredaa ꝙ iuỹ pᷣmiſſa ꝗᷓ nul
ſa vxoꝛem habuit foꝛet biga⸗
mus reputadꝰ? qð otingeret

ſis / jbus ð nure nõ poſſzʒ mẽi
monialiter copulari· Nos at
ĩ bac qõne t · xi cũ huiuſce⸗
modi clericis qᷓ quatũ in ipis
fuit ſcðᷣaſ mulieres ſibi matri
mo nialiter diũxerũt / tac; cũ
bigamis non liceat diſpeſari
lʒ in veritate bigami nõ exi⸗
ſtant nõ ꝓpter ſacramenti de⸗
fectũ. ſp ꝓpter affectũ intẽtio⸗
nis eũ ope ſubſecuto: Idem
Tmeth ⸗ epo ·
Ebitũ paſtoꝛalis officij
et · Vf · t· duximꝰ rñdend
cũ duo ſint in oiugio vicʒ cõ⸗
ſenſus aſoꝝ et omixtio coꝛpo⸗
rum qᷓ; alten ſig mficat cari⸗
tatẽ q ↄſiſtit m ſpũ int᷑ deũ et
iuſta aſam ad qð ptinet illud
qð dieit apls q adheret deo
vnd ſpüs e cũ eo ireliquũ xo
deſt ofoꝛmit atẽ /qᷓ̃ oſſtit in
carne int᷑xpᷣm ecciaʒ ad qð
ptinet illud qð euãgeliſta te⸗

tali diſpenſari pt h̊ loqui⸗
tur de eo qui pmo ĩ laica
li habitu otraxit a poſtea
factus ſacerdos iteꝛs con
traxit vnde bigamꝰ repu
tatur quãtum ad effeccuz
iʒ m veritare non ſit · et ſic
punitur ꝓpt᷑ affectũ tm cũ
ope ſu bſecuto et nõ ꝓpter
defem̃ ſacri · defectus em
ſact̃i vnitatis nõ ẽ in iſto·
qꝛ m veritate carnẽ fuam
non diuiſit in plures
e¶ Defectuz de quo drg.

cne
bitũ · m oiugio: ſcʒ

—

— R
E (hacramentltripler ſacrm deñ gnatur
3 RAXνϑ. X.Mεο S

carnali copula ↄofũmato
S Alter · ſ. oſẽſuſ aĩ oꝛv
¶ Caritatẽ· id ẽ dilechionẽ et oiunctionẽ· ædiuoꝛ · gaudemus·

Kean e ↄmixtio coꝛpoꝛum /⁊vnã carnẽ ꝓcreãdam
k (Cofirmitatẽ. id ẽ ↄiuctõez et vmtatem. mim mrimomo carnali

¶ ¶ Prothoplaſtus· i. adaz pmo plaſmatuſ 7 copula ↄfumatoſꝓri⸗
m Caro · xxxv · q · ix · fraternitatis · aq. de⸗ mũ ẽ vnio fidel aĩe ad
deu p dilectõez a cari
o (Saer⸗ triplexy ra tatẽ · et hoc dengnatur
pꝓ ↄiunctõeʒ ammox ĩ ip̃ᷣa pma deſponſatõe dumalter ꝓ mutuũ con⸗
ſenſũ oſentit in alteꝝ · a de h̊ ſacr̃o fit mẽtio ibi.altex ſigmficat ea

carne vna. i. ĩ vna carnali oꝓatõe ad⸗

ritatẽ qᷓ ofiſtit in ſpũ inter deũ et iuſtã aĩam: Scðʒ eſt vmo hũane na

ture ad deũ q̃ feã eſt ĩ vtero vginali ꝓ mearnatõeʒ ver bi dei · et H de
Ragnat᷑ ꝑ carnalẽ ↄmixrtõeʒ viri et vxoris.et de h̊ ibi fit mẽtio. reliquũ

vpero deſgnat ofoꝛmitatẽ q̃ oſiſtit m carne int er xp̃m et ſanctã ecele

ſã · pmum ẽ vmo volũtatis · ſedz ẽ nate ↄformitas ut · xxvj · di. acutiꝰ
de cõ · dj. j · m xpᷣo pr · vbi habes de ofoꝛmitate nature vime et huma
ne.: et non mtelligas ꝙ ip̃e actus corpalis deſignet h̊ ſacẽm ſʒ ꝓpter
adum ↄfũmatum ſact̃m deſignatur.tercium ſacẽm eſt vnitas eccie ex
omibʒ gẽtibʒ collcã et vni vero xpᷣo ſubiecta· et ̊ ſacẽm dehgnat᷑ p
illũ oiugatũ q vmeum tm mr̃imomũ buauit · ſʒ vbi ſedᷣʒ mrimomiũ ov
hitur ̊ tercium ſacr̃m nõ pʒ locum · qꝛ recedit ab illa vmtate q̃ᷓ pmo
ſignabat᷑ ꝓ vnicum mrimomum . qꝛ in ſeo mũiimomo diuidit carnẽ
fuam in plures vñ vmtatem amodo ſigmificare nõ pt᷑ · ep̃s em ſignat
vñntatem ex omibz gẽtibz xpᷣo ſubiectam · ut · e· acutius · ſed exquo ee
eleſia xpᷣo ſe ↄixit ab eo nunqʒ diſceſſit nee ipᷣe ab ea ergo bigamus
talem vnitatem ſigmficare non pt· et ideo ꝓmoueri nõ pt᷑ ꝓpter de⸗
fectum iſtius teren ſacr̃i:duo pma ſact̃a hic exprimuntur vt dictum ẽ?
ſed h terciũ non expꝛeſſit in littera mſi loquendo de ipᷣo non imponẽ

bigamos reputãdilz obuiet

ſi qs defacto otrahẽt cu diü⸗

bitũ ſit ne bigamꝰ à maritus

Oα „Wα νμνμnehne. 4 EEE △ A R dyye K °W cſcα . . pnvs permt hov s& VVM o eE

do alqᷓ vba p q illẽ ſigmficet mſñ foꝛſitan ꝓ ĩlla ba · nec ĩlla ẽ vme
nec ille vmus ꝓ ̊ tm vocat᷑ receſſus a b vnitate a meliꝰ ꝗ. ubi ðꝛ nee

illa nec ipe diuiſit carnẽ ſuã in plures et ſic in vnitate mãſit vterqʒ.

a ibi vbi deficit inter hmoĩi oiuges omixtio carnalis nõ deeſt igna⸗
culũ hmoĩ ſacñ ſeʒ vnitatis · vel ꝓ illa verba B at dico magnũ ſacr̃m
int xp̃m et eccẽiaz · ſʒ de iſto tercio ſacto legit᷑ · xxvj · di · acuti 9.ſʒĩ quo

oſiſtit ſignificatio illiꝰ teren ſacĩ· q̃daʒ dicũt ꝙ m ipo oiugio · ſʒz H ẽ

falſũ:qꝛ moꝛtua vxoꝛe cõ
jugiũ deſnit et ſie nlla eſ⸗
fet ſi gficatio tẽ mr̃imoni
um nõ ↄfumatũ nõ ſigẽt ̊
ſacẽm ut Hĩ fl · ẽ g dicẽedũ
ꝙ in eo qᷓ mimoniũ vmcũ
Fuauit facto clerico et or
dme ſuſcepto ẽ ſigficatio

ſtat᷑/verbũ caro factũ ẽa ha⸗
tauit in nob/ ꝓfecto ↄiugiũ il⸗
lud qð non eſt ↄmixtione coꝛ⸗
poꝝ oſũmatum nõ ptinet ad
illud oiugiũ deñgnadũ qð in⸗
ter xpᷣmetecciaʒ ꝑ incarnati
onis miſteriũ ẽ otractũ iu ꝙ
paulꝰexponẽs illð quod dixe⸗
rat ꝓthoplaſtus h̊ nüc os ex

ꝙ tkis ſit vel fuerit oiuga
tus· qꝛ auẽtas aphi opꝑtet
oꝛdmãdũ eſſe vmus vxo⸗
ris viv intelligit᷑ ꝑ nega
tõneʒz ſic vnus uxoris vi

rum · i · non plurium imo q
offibus meis cato de carne nunẽꝙᷓ; habuit vxoꝛẽ liberi
meaꝛ ꝓpter h reliquet homo 2 us ꝓmouetur · qꝛ ab vm⸗
preʒ a matre ⁊ adhẽbit vxo⸗ nar ns rereſkt ſed in vn⸗
FRiicor orgte Suo ate perman
ri ſue et erũt duo ĩ carne vna ¶Vidue i. coꝛrupte · qa

ſtatim ſubiũgit ̊ at dico ma z fuiſſet vidua dumõ non

gnũ ſact̃m in xpᷣo et eccia cũ corruhi non pꝛohibetur
ergo ꝓpter ſacti defectũ mhi (omeinag ſie pacz

vidue pᷣſumat ad ſacros or⸗ poſſʒ pꝛomoueri virgo de
dines ꝓmouerijqm̃ nec illa ẽ
vnica vnici/ nec iſte vnꝰ vni
ꝓfecto ubi deficit inter hm̃oi naritus coꝛrupte ſi
oiuges ↄmixtio coꝛpoꝝ nõ d·Vna caro efficatur ꝓmo⸗
—- „ πωeoT— . .,Ol ⸗Hel
eſt hmoi fignaculum ſacti vn· ueri non pt xxiin. di api

exigitur maioꝛ caſtitas m

is qͥ mulierem ab alioviro du⸗ e⸗
ctã ſʒ mime cognita duxit vx
oꝛẽ qꝛ nec illa nec ipᷣe carnem
ſuã diuiſit in plures ꝓpt᷑ hoc
impediri nõ dʒ quin poſſit ad

it ↄeubinam poſt vxoꝛem

xxiin · di · fratermtatis ! h·
dixit ꝙ vir hit eccleſlam
q̃ m pte receſſit a xpᷣo ad

iſi pm ulterando recedẽdo a fide
Peardoein P naifu dem et li m pꝓte virgo fuit et
lus · archiepo ap · ſe·le · ideo non deeſt higmficatõ

ſacramenti m viro iyuis ñ
ſit virgo · vxor vero ſigni

ficat xpᷣm qui nunqᷓʒ eccle
ſiã dimiſit qm̃ ipᷣe ẽ fons

viuus eui non oñicat alienus ꝗ. de regub · liez · in fi · et de pe · di · · tẽ

uit hbi finagogã et poſtea ecciaʒ ſeʒ ð gentibʒ militãtẽ ĩ q̃ fũt boni

et mali · et ideo ñ nocʒ ſi vir non fuerit virgo· vxor vero ſit ecciaʒ tri
umphãtem m qꝗᷓ nõ eſt macula neqʒ ruga q̃ ſp virgo ꝓmãaſit ſalte mẽ

te · vñ apks · deſpondi em vos vni viro ⁊c · xxvjj · qi: nuptiaꝛd · et ĩðo

exigit᷑ ꝙ vxoꝛ carneʒ ſuã nõ diuiſerit ĩ ꝓlures qð ſi fecerit deeſt ĩ con

iuge ſi tio tercij ſact̃i vnitatis · et illð terciũ ſacr̃ᷣm exigit᷑ tã ex parte
viri ꝙᷓ; ex ꝓte vxoꝛis vñ epᷣus vmus vxoris vit ſigmſicat vnitatem ex
omnibz gentibz vni viro id eſt xpᷣo ſubiectam · xxvj · di · acutius
r ¶ Diuiht · ſie · xxxiin · di · valentiniano. ꝓ qð ſo luebat᷑ queſtio ſie er /
So oſderamus potius rõnem et cãm quare hec fiant qʒ factũ ipᷣm ·
et ita ſi quis duxit vxoꝛẽ a ſe pᷣmo coꝛruptaʒ pꝑt᷑ ꝓmoueri · qꝛ rõ et cã

non inuenitur in eo qꝛ nõ diuiſit carnem fuã i plures · dicũt qᷣdãa
Ltalis ꝓmoueri non dʒ ·qꝛ veʒd ẽ ꝙ ẽ maritus coꝛrupte ax·op· pꝛo eis

xxx · q· v·qualis·et hug ·m hac opinione fuit · ſufficit ꝙ ita ſexiptum
eſt · ff · qui a a quibz li · ma · nõ fi · ꝓſpeyit · et · vj . q · i· ſeriptum eſt ĩ le
gSe · qð nõ credo eadẽ rõne · et iſte de quo queſitũ fuit non poſſʒ ꝓmo
ueri qꝛ veꝛx eſt ꝙ fuit maritus vidue et coꝛrupte qᷓremtelligo ꝙ di
cit · c.qualis · qũ ab alio corrupta ẽ · et· c que ad idem poſſent induce
lyxxvij · di quicũq;ʒ · et · xxxiin · di · eurandum ·et · e · pꝛecipimus ·
Wia cirea · bigami ·s · e · nup · ar. ↄt ꝛa · ſz ibi loquit᷑ qñ vtraqʒ fuit

lolẽniter ducka tanqz vxoꝛ · hie vero ñ · et ibi pᷣma kfuſt vxor · ſecũ
da vero eſſe non potuit · nota mirabile ꝙ plus habet bic luxuria q ca
