ri ad juſtieiã valeãt plimos

ecclaſiaſtici ñ ſufficiunt p̃di

alios in ſaẽ pagina doceata

curã animaꝝ ſpectare noſcũ
tur/aſſig net᷑ at cuilibʒ magi
ſtroꝛũ a caplo vmꝰ Plẽde pꝓ

poles ſtatuendis muiolabili

bertas eis buetur ¶ Nij

)S77r, Te n eSe Y8 1

—

tant᷑ ut poſtmodũ doceant et ſiꝗ;a bñficia illis nõ ſufficiant de bo
ns capk ſuppleãt᷑ ꝓut ſequit᷑ · ̊ ut q d etiã mẽbꝛanas occupãt · xix ·
di:ñ romanoꝛv· cũ iſtiꝰ oſtõis qͥ ad hũc articulũ nullꝰ ſit effectꝰ ſi
eut nec pᷣcedẽtis. leges em iſte impoſite ſũt v bis et ñ rebzʒ cũ poci/
us otrariũ ſit veruz · C· omuma dele · l· ij ĩ fi· ſʒ nuqd q̊ docibiles füt
pñt petere ut ſuppleat᷑ ꝙ eis deſit ar · ꝙ ſic· ex hac oſtõe b·
i ¶ Dꝛedicti · ̃lati a ca
phye Hoc ar / pñt ad
, , „„ „ oc compeln
gice pꝛofeſſionis ſtudiũ aliqͥ k (Ante
deibiles deſtinet· cü doi Dibteotridianas diſtribu
Fiismns 1 ; „ 5 ciones que tm rendetibz
fuerint dei ee clia velut ſp ſe dari oſueuerunt · S.· ð pꝛe
doꝛ fulgeãt firmamenti ex q̊ len. licet ubi boc.
bus poſtmoduz copia poſſit 1l Annog; quid deter⸗
ri 3 minacio iſta deminat oĩa
aberi dockoꝛũ 9 velut ſtelle Hcedẽtia · ñ videt᷑ ꝙ pᷣmis
ĩ ppetuas eternit ates mãſu aliqð̈ tp̃s adiciat ſz docẽ
tibzʒ et alijs qͥ a capſis nõ
eligẽtur· et qꝛ illi maius
tpᷣus requirũt ad h̊ ut do
ceant qð ſatis videtur ex
Hoc · S. qꝛ h̊ non fit mẽcio

hb Doclbiles · id ẽ abiles ad docẽð a iſti a eapituł pñt eligi ut mit

erudire! àbʒ ſi ꝓprij pꝛouẽtꝰ

cti neceſſaria ſminiſtrent·
Docẽtes wvo in theologica
facultate dũ in ſcolis docue
rint a ſtudẽtes ĩ ip̃a integre
pãnos qnqʒ pcipiãt ð licen
cia ſe · ap · pꝛouẽtꝰ pᷣbẽdaruʒ
⁊ bñ̃ficioꝛũ ſuoꝛũñ obſtante
aliqᷓ vria ↄſuetudine vel ſta
tuto· cuʒ denario fraudariñ
debeãt in vmea dñi opantes
Ne iudeis ſarracemsa eo
oeilio math· (ſeruis
RKeſenti ocilio ſanci⸗

movt nullũ xpᷣianuʒ
mãcipiũ iuðo pᷣuiat
iz datis · xij · ſolidis pꝛo qᷣlibʒ
bono mãcipio ipᷣm quicunqʒ
xpᷣianoꝛuʒ ſeu ad ingenuita

quiſictom ar · in fl. qꝛ hee
determmaclo in fi · poniẽ
ut ibi dicitur =
mde licencla · ſcʒ gnali
Oceſſa auẽte huius conſti
tucionis· vñ non eſt nece
aliã indulgẽtiaz impetra
re · lc · lxxx · di · non debere

qm et · s · de trãſlacẽ · iĩter
coꝛpalia.· et · ff. de odi · in
ſti · que ſub condicõne · ..
vlt · H̊ executio ſola impe
trari debet ſi capla ̊ non
faciãt.qꝛ paꝛd valẽt eſſe
ꝛura in ciuitate mſ̃ eſſʒ qᷣ
ea exequatur · ff · de orig ·
iur · · ij · F. pꝰ oꝛiginẽ väᷣ ·
n ¶ denario · id eſt Hᷣmio ·
vnde q̃ venit extremꝰ diſ
pẽſatoꝛe vocãte · tãduũdẽ

1 nn.n. 2 Lel. recipit ẽtuz qui venerat
tẽ ſeu ad ßuiciũ licẽciã habe añ · ar · · de cõſti. eum om
at redimẽdiſt ſi xpᷣianꝰ fieri nes. jo.
dellſderat an pmittit᷑ ideʒ fi elenti · ſeruiat.
1 323 nec eũ iudeis xp̃i⸗

at qꝛ nephas eſt quẽ xp̃ᷣs re⸗
demit blaſphemũ xpi in ſerui
tutis vmc ul detineMKeg-

entur · xxviij · q.i ·
iudei a · e · ſepe · a c · nullꝰ
ſed in agro ubi euz iudeo

p̃oluceñ · nen ngrat bñ põt buire
ltoꝛum ad nosa· F· p Datis · ſic . e. px· ubi

nulli iudeo liceat xpᷣianũ mã
cipiuʒ in ſuo dominio retinẽ
ſʒ ſi ꝗͥ apð eos inuemũtur li⸗

ð HS. et intellige h· c. ſcðm
illud de mancipio empto
cã mercimonn alias nul⸗
lo pᷣcio dato eripitur in li
bertatez vel ſi venalis ꝗqj.
tres menſes non fuerit ex
pohtus ut ibib · L
q ¶ Heruicium nõ tñ erit
ſeruꝰ illius ſi reſtituet ei
vciũ et erit om̃ino libera
. .GdG tus.ar · inſti · de nox · ac · ¶·
dñ vel ſiñ pꝛ hr̃e ſtatim pᷣeiũ ſeruiat ei tm̃ ꝙ ſeruiciuũ ↄpenſet᷑ cum

qui in poſſeſſonibʒ eoꝛũ ſuntt
licʒ legũ diſtrictõe ſint liberi

de illis · Hotra · s· de ap · nn

cl · xvj · q· i· cũckis · a · c · di ·

Pceio a poſtea eat lib̊ quo vult · C· de capt · et poſtli · re · l · vl · xxx v ·

qi ·de raptori bʒ · Quid ſi ꝑłles emptoꝛes inſimul ocurrant · locꝰ erit
gratificatiom ·s · de iut · pa · eũ añ · ff · ad fkã. ſi quis ĩ graui · S. ſz eum
oẽs:q̃ d ſi null ꝰmptoꝛ appareat mehilominus erit liᷣ a hoſtiatim
querat pᷣciũ · ff · de manumii:l·iiij. S. ſuis autem aut ꝓ pecuma opas
Pſtet ut dicitur in · l. pꝛedicta · C. de capt · l· vl · ſcʒ · v·an · ut ibi diciẽ
r ¶Fiat · ꝓut dictum eſt · et . e. c· vl ·
S atend-jo iudeu blaſphemantemxp̃m · ar . e · eum ſit
ltoꝝ· libertas· liin· di · mancipia · epticios liberos eẽ · C. d
. u ¶ Lberi· no · ori ginarios ſiue aſerk agricob · et cẽ. S. diffini
mus· li · xĩ ergo non repellunt᷑ a legitimis actibʒ ar. ff. S teſti.l· i · C.
WuſtoρCτσ⅞⁰. dα Pnd qre m cox Poſſeſſide agris ro
nos orqenaibꝑ & uesſe

2.

det Cel lreg

de poſtuk. l. vl · ql; veꝛd eſt· tñ ad oꝛdines nõ admit tũtur miñ ð licẽ
tia dñoꝛx · liij · di · ſi quis obligatus admit titur·ar.cõtra di · eiſi ſer⸗

uus · ſed ibi mehilommus tenetur ſeruire domino⸗ ala⸗

a Diutius· et expone diutis · xxx · an ·
b ¶ dteſerũůt ˖ ar · ꝙ ex tpe ſeruitus ae

quiritur et ſeruicia ↄſue⸗
ta pᷣſtari debẽt · xvin · q . ij

ſeruiciũ · ff. de aqua plu · ar · · i F. ſicut. fl. ſi ſerui ven · ſi qs diuturno

C·de ſeruit᷑. · i· et · n. ar · ð · ie q

olue · e · ul · s· S cẽſi· ꝓuemt
et ita habes ꝙ ex tpe ali
q̃s effici᷑ originarius ſeʒ
xxx · an ·C· ð agri:et cẽſi

i· nullus eps · de hoe dictũ eſt · s · de

tñ qꝛ colẽdis terris eoꝝ diu

S

Qua Qa Plan) 3 ,

cere nouas ſinagogas⸗.e.cõ ſuluit. tẽ ꝙ in diebz lamentacio nũ non
exeãt ĩ publieo · S. e · c · ꝓx · et . e · ĩ nõ nuil is It em ꝙ ſoluãt de terris

quas colut decimas ·s· de decumis · S terris · et ne xpiana mãcipia cir
cucidãt · liij · di nulla · ne ex teſtamẽto xpᷣiam aliqd capiãt et ille xpᷣi
anus e ey coicãdꝰ etiã poſt moꝛtẽ · xxiin · q.ij· ſane ꝓfert · et ex eeden
tes vberibz ſubiciũtur j. de rapt · in archiepatu · H & eccleſa exeõi⸗
cat tm ilos xpᷣianos qui cũ eis habitare pᷣſumũt qnq; tñ indirecte

ſe ouerterint xpᷣianaʒ a poſſeſ

excõicat eos qui excõicat
xpᷣianos ne cum eis aliqð
omerciũ habeãtꝗ. ð vſut
poſt miſerabilẽ. e· et Ri·ĩ

ebe eie rar o ti9 ad heſert utpote odicione ſionibus ſuis nullatenus ex⸗ fi et · c. poſtulaſti..
edelotes. id dobliga⸗ loci debentes ad colẽda rura cludatur cũ melioꝛis ↄdicõis p ¶ Apoſſeſſiombus niſi

ti et aſtricti ad colenda ru
ra · Bn ·
d ( De bijs · ſcilicet origi
narijs vel coloms
e ¶ Retmere · foꝛte in do
mo ad ſerui endum ſibi qð
eſſe non dz ut dieit ĩ pꝛin·
cet · S · e · c · j· et j. e. judei
f ¶ Imputet · ſcʒ iudeus q̊
trãſtulit eolonũ in alium

remaneãt ↄſuetas pẽſioneſ pᷣ
dẽis viris p̃ᷣbẽtes cucta eẽ q̊ ð
colonis vel originarijs iura
pcipiũt pagãt a mhil eis ext

H oneris ĩdicat᷑/ ¶ Rð ſi qᷣſ

iudeoꝝ aliquẽ de hys vel ad
alũ tranfferꝛe locũ vel ad ali
ud obſequiũ retinẽ voluerit

ad fidẽ ouerſos eſſe opoꝛt eat
ꝙᷓ antequã fidẽ ſuſceperit ha
bebãturſ aũt ſecꝰ fuerit fa/

Nqtũ pꝛĩcipibʒ ſeu poteſtatibʒ

eoꝛũdẽ locoꝝ iniũgimus ſbᷣ
pena excõicatõis ut poꝛcõeʒ
bhereditatis ſue et bonoꝝ ſuo
rü ex integro eis faciãt exhi

fuerint cõpate de vſuris
quas tenentur vẽdere et
peecumiam reſtituere 4· de
vſut · cum tu·
qE xcõi cationis · ar · q;
iudex ſecularis compelli
pt᷑ ad iuſticiam ſeruãdam
xxiij · q· v adminiſtrato⸗
res . a hocvidetur kacere
ratõne fidei ꝙ intromit⸗
tit ſe de hereditate alias

„— li P 7 „ „ „ „ 2 7 — P. .
1 netſibi e S en ipſe ſbi imputet qui us colo Dem in odem mregen. d iilnd mteli
D ſit ius colonariũ q habe nariũ et ius dominij ſibi juris Ta quoꝛundã animos ge lceneg caſi vbi iu⸗
karj tolang er taions li ſeueritate damnauit Dez occupPauit ſeua cupidit as ut deg ſeularis negligens
r erit ab illo iure · ſic aĩ aſñ. epi K ſo rpianò eſt facere iuſticiam ꝙ ec⸗
colono liberi homis · ut ſi zen epiſcopo ain gloriatur nomie xpiano cleſia tũc ſe intromittere
dñs velit vend fundũ et Vdei de eiuit ateꝛ · Ieſ ſarꝛacenis arma ferꝛũ a lis8a debet et cõpellere ipfum
8 trãſferre colonũ ad aliuʒ cut legalis diffinitio iudeos mimna deferãt galeaꝝꝛa pares xxiij q· v · admimſtrato
r zri ie aandil r nouas nõ patitur erigere ſi aut etiã ſupioꝛeſm malicia fi de t.ege et ·
. . ceen. 1 . „ —„14ͤ 114 .Y . .c.ſ-— .
ſivelit diuſds agnatoem nagosg asita eos ſine inquie ant illis dum ad impugnan/ r EEr miegro. pter ſer⸗
colonoꝝ vel affinitatem tudme yeteres habẽ pmittit dos criſtianos arma eis a net uos qui eos puenerint in
alſeteto ve eO alid erxander tercus ecceſſaria ſubminiſtrant · wtt fide ao nõ reeupabũt.
te , . ł — „ 16118 — . epil. e deon
C.· ↄmũia vtriuſqʒ iu · poſ ia ſup hijs · Ygñ a2⸗ ec qui ꝓ cupiditate ſuaĩ ga⸗ Fis ita- ala.
ſeſſionũ · C· de agri · a cẽ · liter terdicas vt iudei hoſtia leis ot piraticis ſarꝛ acenorũ Ta . gloriãtur · ſe. x⸗
dnimue. ſic meus ſ wl feneſtras m die paſceues nauibꝰ?regimẽ et curã gubeꝛ viñ .i⸗ e cioſaʒz · a. lxx
i imputet · Qui et iam dã zep Inſ 2 ; xvj die täta
. nauit id7 abltulit fibi uſ aptas ñi habeatſʒ clauſas te nacõnis exerceant ſtales ĩgi 1 (Kerruz⸗ vrre. ad nibe
colonariuʒ ĩ pſo facto vel neãt tota die oci · laterañ tur ab ecciaſtica ↄmunione p rãdam. ubi hoc totuʒ ha
expone damnauit id ẽ fe⸗ dei ſiue ſatꝛaceni neq; ciſos et excõicat õni ſůᷣectoſ bes 85 hic Pieituer hec de
et auſfertur el uo colona E(alẽdoꝛum pueroꝝ ſu rerũ ſuaꝝ ꝓ principes catholi oſtee traſtern no vebo⸗
rium vel ipe colonus ſibi oꝝ obtentu nec ꝓ ſeruicio ul cos et cõſules ciuitatũ ꝑꝛiua C.· que res erxpoꝛ·nõ de
m imputet qui nõ vult agẽ alia qli bet cauſa xpiana man tõne mulctaria capietiu fieri bẽt · · i et illi ſunt decapi
otra judeũ qui tranſtulit cipia domibʒ pmittant᷑ hre ſeruog cenſemuspꝛecipimuſ tãdi · ut ibi · et · C· omer⸗
jpm · ſed Pᷣmum veriꝰ quã 2 8- 21, E— E leß mercatoꝛ es · ff · de pub· et
1 tũ ad alterã ptẽ diſuncte excõicẽtur aũt qͥ cũ eis pᷣſum /.x/ etiã ut per eccleſas maritima uecti · eotez · ſi em non ha
6 vt ſñi vellet retmere xpᷣia⸗ ſerint habitare · F· Si ꝗᷣ p⸗ rum vrbium crebra et olem ne fer nee Nr⸗ . nan
num colonũ ſecũ in domo inſpir d fdẽ nis in eos excõicatio pferat᷑ cauſatum pimit cã pemp
o illud non ẽ pꝓmittẽdũ imo terea deo inſpi aute 3 n . ——⸗ t/ ta ſuũ et appellacione ar⸗
tt exe õi candi ſuntꝗ·e. iudei moꝛʒ intelligut fuſtes 1
i · Pñ · et · e · ad h · vbi red lapides.ff · Sv · ſig· armo
b ditur cã quare · Bn · . . rũi appellacio · laut ·
g ¶ dominn ·ſcilicet ꝙ habuit in gleba q; ab ea recedere ñ poterat uI Eubmimſtrãt · ar · elerieũ ꝓ homierda Pr̃i qui pugnãtibz arma
0 dñs enim pꝓſone non fuit quia liber homo eſt · vt ; s· e · c· mim ſtrat dũmodo fiãt homicidia · ar · · di · ſi qs viduã · xxiin· · ul e⸗
i⸗ h ¶ Seueritate · ar · ꝙ iuris ſeueritas hfiue rigoꝛ ſeruãdus ẽ · ſed hoe vlti. et :de Homið ſiecut dignum · . illi etiã · et · . hij qui
eſt in odium illoꝛ um ijudeoꝛum x ¶ ꝓubi ectos. et ſie ipſo iure ſunt excõ icati ·j·e · ; olim
der lega lis C· de udeis l· vl. bᷣ⸗ pñt illos reedifieareĩp y ¶ Priuacõe: Gq potuit p̃pa facẽ otra laicos rõ e erimĩs eõmiſſi »B.
9 k ¶ Dermittit et ſi coꝛruerint de nouo⸗ ſtinũ ſtatũ non tñ vt am⸗ z (Seruos⸗ nota ſeruitutẽ de jure naturali mductaʒ xxxv · di· ſexto
plioꝛ es faciãt⸗j·e:conſñiluit · ar · ff· de noui ope · nunci·l. i. . opus no die · ſtẽ de iut · ge · di · i.· jus gotiũ jtẽ de iur · cañ · xv · q· ul · cu multe . a
e u; et · F. ſ quis edificium · uerüũt emz tunc deridere xp̃ᷣ ianos P 1· e· ad liberãdã · vm · Fi. o iure fũt excõicati· et ſic excõicat9 ptᷣ
1 ia non habeant · ↄfue⸗ in contumeliam creatoris eim non a ¶ Excõicatio · et tñ iſti ip/ iteꝛd excõicari ij· q iiñj . engeldꝛudã
null is. eũ enim fidem noſtrã odemnant nec ritus fuos eis ꝓmittimꝰ et ar · xj· q · in · excellẽtiſſimꝰ· xij·q · i· ð viro; et· lxxx vñ · di · eos qui · a
C. de iudeis.iudeos · vñ in publicũ exire ñ debent ·e · in nonnullis qui m ſoꝛdibʒ eſt adhuc ſoꝛdeſcat · xlvn· di · quãtülibet · in fi. ar · cõ⸗
6 NVdei ſiue ſar ꝛacemet ita euʒ ſarꝛaceno moꝛari non łʒ heut nec tꝛa· ij· qi·multi.quia de Pijs qui foris füt mhn ad nos · xxiiij · q · i · e·
n. cũ iudeo mſi aliquis ſpũalis vellet ire ut eis pᷣdicaret qð licet i · i et · i · et'se de iudi · eũ ñ ab homiĩe It eʒ qui eſt extra ecctam non
1. ut..e · yſit. et ſic intellige · xj · q · ij · ad menſam · pt᷑ eſſe magis extra·xj· q ij· omms xpᷣianus·jtemar · otra. ff · de ⸗
n Eerkicro⸗ 8. e. c. i et · n. vad nos ð hijs qui foris ſuntut · ij · q · i ob · qui bis:idẽ. i · dixit ꝙ excõicatꝰ amplius excõicari nõ pt ſ̊ de
m o ¶ Permit tãtur · ſed aum⸗ multi. et · xlv · di· ͥ ſincera · So. ð hijs nũciari pt᷑ excõ icatus et ſie itelligit omma iura vbi ſepi9 videtur
n qui foꝛis fut nõ iudicat ecẽia ut penã ſpualẽ inf ligat· m caſibus tñ quis excoicaxi:et ita hie mtelli git · ſed tu dica 8 excoicatu 8 ſteru
6 iudicat de eis quia repellit iudeos a commumone xpᷣianoꝛx·xxviij põt excõicari. et fut duo effectꝰ excõ icatõis ut dicũt quidã·pᷣmus
q· i· ſepe·ne ab eis coꝛrũpantur.ut i bi et ⸗·e·ad hoc · a hie repellit effectus ẽ eiciẽdi extra eccẽiam · Scs ẽ tenẽdi extraſicut q ẽ ligatꝰ
emm eos a legitimis actibus · ij · q: vijaliem · et ab offieijs publicis vno vmculo alio vmculo pt iteꝛ ligari · nõ eſt dubiũ qum ey eõica
.iinj · di · mula officia · et ꝗ· e · cũ ſit · et · e. pnk · et ne poſſint emere xpia tus poſſit adhuc excõicari ſicut qui eſt in vno peto põt aliud omit⸗
. na mancipiaꝗ e . c· vl · et · liiij · die fkratermtatẽ Itẽ nõ ꝓmittit eos fa i et ſic plus pumetur et ſic pt᷑ᷣpluries kxeseen et magis ex poe
4 d. 4 6 Dyd o†ν‿a m omihb md c xeib gnosHCa Der voitt=ß penab ni HS
69 Ge H ären dco& rac Kns s palins ePrat Sg Pe- Fand SIS Sk s n, , P —
inmttu 7. 7 a „ . P 369 mß i16 m nmulitad imzv P fir
ht ly ꝛad V.

(onſalec, Ca v, de 6 -Ade Dc Ne⸗)

Srrt Der Ca
e E
Mdei ne id bapn
ſw iiH ſ voſel⸗
Nrie bene zo 91
ne Js 4eat Lo6
ſmne hidine α80
NReri iit
Porn cucrbes
1 Henne dac
e or

1untia VvNis ne

punietur· Et ſedᷣa excõicatio tũc pᷣmo incipit hre ſuũ eff ectuʒ cũ ab 26 8 Hoſtes fidei nrẽ̃eã. e et hi iudeo

6£

ſoluit̃ a prima et tñ prima abſolutio ñ habuit ſuum effectum ꝓpter
ſc vᷣam excõmunicationem et ita finaliter non ꝓdeſt ꝓrima abſolutio
mñi cum abſolutus fuerit a ſedᷣa de h dixi ·s · de off · oꝛ · ex pte · et me

liusꝗ · deſen · ex · eum ꝓ cã

(enlur denee

S:. Kantinn s impatoꝛ otulit libertatẽ
ens et iudeos ſeruituti ſubiecit poſt

modum vero iulianus impatoꝛ apoſtata dedit licẽtiam iudeis

nouas conſtituere finago
Sas vt legit̃ in cromcis ·
b ¶ Heedificẽt · ſie · · e · iu
dei ˖ C. de iu deis · l. vl · qꝛ
aliud ẽ tueri qð poſitũ ẽᷣa
aliud nouũ facẽ.ff.de vſu
fruc: vſufructuariꝰnouũ.
c ¶ Exaltẽt · ñ eĩ lʒz cuilibz
poſſeſſori tranſfoꝛmare
poſſeſſonẽ puta vſufru⸗
ctuario · f· S vſufruc· eq̃ſſi
mum . . led et coloꝛ es · B.
Hec · aſſidue · lic · S.
ec · ie et · ij. a· ce iudei
j. et è ar · ꝙ dieit aſſidue
ꝙ int polatim poſſint ſer
uire qð mtellige ſeðmte
noꝛðẽ illius. c; s· e multo⸗
rũ · F. i. ſed ĩ domibus nilo
modo ꝓut ꝗ. ſequit᷑ et m
pᷣdictis concoꝛð · a.xxviij
q· i iud eoꝛd· ſepe · et · e ·
et ſi iudeos
e In domibz a ita viðꝛ

q vo nntæ E Win domibz
D „ dn unch/ ex domũ iudoꝛ poſſint

—

eað ꝓbi bitõq· e.et Ri.
¶ Concoꝛdant · xxiij · q ·
viij · di par · et in habitu
etiã differꝛe debẽt a xpᷣia
ms ut poſſint melius eui⸗
tariꝗ·e.in nonnullis
¶Simplicium· quia in
nocẽs credit omni verbo
xxij ·q · iinj· innocens · ſic
xx vii · q · i · ſepe
Icut mui tos · B̊ ideo
dicit qꝛ nullꝰad fidẽ
cogendus eſt · xxiij · q · v·
ad kidẽ · et · xlv · di · ð jude
is· qꝛ ſi ſimpliciter et ab⸗
ſolute opellantur non re
cipient caracterẽ· q̊ con
dicionaliter cõ pellantur
bene recipiũt et opellen
di füt vt fidẽ ſie ſuſceptã
obſeruent · vt · S de bap ·

maioꝛ es · S. jtẽ q̃ritur · xlv-

di. de iudeis et ˖ff. de ritu

nupẽ : ſi patre · et · C· e · ti ·
nullus B·

Gabere. pꝓbatio Hui9

ꝙ nullus cõpelli debeat
ad fidẽ qꝛ fides ex necita
te eſſe non debet · xlv. di.
quid autẽ · qui ſincera · et
xxiij · q · v· ad fidem ·

k Doteſtatis · nulli em

ꝓmiſſum eſt oceidere vel
penam infligẽ niſ cui ex
officio ꝓmittitur · xxiij · q ·
v · qui malos:miles·cum
mimſter · et pena ñ ẽ infe
rẽda mſi ꝑ iudicez · xxxiij·
q · ij · S. in hoc · B.
1 (onas ſecus ſi malas
ne deludãt xpᷣiams pten⸗

dẽtibꝰ ſigna lamẽtacõmſ

Dnſuluit · Yiu Idem
deos de nouo cõſtruẽ ſi
nagog as ubi non habuerũt
pati non debes ven ſi antique
coꝛruerint et rumam minent᷑
ut eaſ reediſicent pt᷑ eaquani
miter tolerarinon aũt ut eas
exaltet aut amplioꝛes aut p
cioſoꝛes faciãt qᷓ; antea fuiſ⸗
ſe noſcunt᷑ q̃ vtiq; ꝓ magno
debẽt habere ꝙ in vteribus ſi
nagogisa ſuis obſeruancijs
tolerantu em
Dß om̃ibꝰ xpᷣſanis qui

ſunt iuriſdictõe nrẽa penitꝰ

interdic aturjet ſi neceſſe füit
dil · ec · opellatis ne iudeoꝛum
ſeruitio ſe affdue pꝛo aliqua
mercede exponãt/qð etiã ob
ſtetricibꝰ et nut ricibꝰ eoꝝ ꝓ
hibẽ curetis ne infantes iude
oꝝ in eoꝝ domibus nutrire p

ſumant/qm iudeoꝝ moꝛes et

noſtri in nullo coꝛdãt et ipſi
defacili ob ↄtinuã ouerſatõʒ
a aſſduã familiarit atẽ ad ſu

am ſupſticionẽ et pfidiaʒ fim

pliciũ animos imclmarent
emens tercius
Fcut iudeiea · Yſſtatui⸗
mꝰ vt nullꝰ muitos vel nolen⸗
tes ſudeos ad baptiſmũ opel
lat Si qͥs aut cauſa fidei ad
xpᷣianos ↄfugerit poſtqꝙᷓ; vo⸗
luntas eius fuerit patefacta
xpᷣianꝰ abſq; calumnia effici
atur Muippe xp̃i fidẽ hẽĩe nõ
creditur qui ad xpᷣianoꝝ ba⸗
ptiſmũ nõ ſpontaneus ſʒ imui

tus cogit᷑ puenire ¶ Rullus

etiã xpᷣianus eoꝛũ quelibet ſi⸗

ne iudicio terꝛene ꝑtatis l oc
cidẽ vel vulnerare vel ſuaſ pe

cunias auferꝛe pᷣſumat aut bo

nas quas hactenus habuerĩt
oſuetudĩes immutare pꝛeſer⸗
tim in feſtiuitatũ ſuaruʒ cele

et ne ꝓrũpãt ĩ ↄotumeliaʒ ereatorisj· e·ĩ nõ nullis· et ne annuatim ſi
mulatã ſpecieʒ crucis exurãt · C· e.ne iudeos · h̊ fuas feſtiuitates mo
re ſolito celebꝛẽt · xl v.di.qui ſincera· vt hic dicitur · C. e· t. nemo · a-

m Cimit eriũ · ar · otra ff.
ſtiũ roligioſa ñ ſunt vt ibi

ð ſepul · vio · ſepulchꝛa · ſo · ſepulchꝛa ho
diecitur et illud mkringens non meidit in

edictũ · iude vero non reputãtur hoſtes. xxiij·q · vinj · diſpar · lʒ ſint

modo bmnodid

moNiο n.α
a ſ“⸗ Plan licαα 1EValea

edat

Ti Pdinve

e m digel nibec
5

HH Oehby rSe ill⸗ aponidt did.

mozawi C moꝛra2ſ †

Nher orl) Ca) Mon l paco b ho tid adars

=nenda nõ eſt · ff · de reli · et fůũpt⸗

8
n ¶ Pecunie ·˖ q̃ in ſepulcris po⸗ fu · ſi quis impediat · S. funeris cau
ſa !· et · xin · q · ij . nõ eſtimemꝰ· circa mediũ · t · eti tenetur · ff. ð ſepul⸗

o Effodere · ꝙ qui fecerit ſepuleri viola

viok · ¶einj · F. ſi quis uel

ſedᷣm quoſdam h̊ actio infamat · ff. de ſepul · viol · · i · aln dicũt ꝙ nõ
infamat cũ ſit actio ĩ factum et in · l.illa impꝛoprie pomitur actio · a·
p ¶ Excõicatõis· et ita videtur in optione iudicis ꝙ iſtum ꝓ pena ĩ

bꝛatione quiſꝙᷓ; fuſtibꝰ Llapi
dibus eos nullatenꝰ pturbet
neq; aliq̊ͥs ab eis coacta ſer⸗
uicia exig at niſ qᷓ ipᷣi tpe pᷣte
rito facere ↄſueuert/Ad h̊ ma
loꝛũ hommũ pꝛauitati auari⸗
cie obuijantes decreuimusvt
nemo cimiteriũ iudeoꝛũ muti
lare aut muadere audeat ſi⸗
ue obtentu pecunie corpa hu
mata effodereſſi quis autem
hmoi decreti tenoꝛeognito ꝙ
abſit ↄtire pᷣſumpſerit hono⸗
ris et officij ſui periculũ pati
at᷑/ aut excõicatõis ſententia
Reain pᷣſumptõem ſuaʒ
digna ſatiffactõe coꝛrexerit
Wam ñit lauda I dẽ
ile ⁊· VYtuiſ frater epᷣe
peticõibus annuẽtes tibi tuiſ
q; ſocijs ad pᷣ̃dicãdã xp̃i fidẽ

paganis exhibitis ap· auẽte
cõcedim vt wobis hijs cibis

cũ modeſtia gratiaꝝ actõe

ſeruata tẽpoꝝ qualit ate iux/

ta can onicas ſanctõesvti li⸗

ceat q wbᷣ ab ipfis infidelibꝰ

apponunt᷑ inſup induigemꝰ

ut quicunq; religioſi ſeu cłici

idonei ad annũciadũ gẽetib
euãgelicã vritatẽ reqſit a et
habitapᷣlatoꝝ ſuoꝛũ licentia
tibi wluerſt adherẽ id abſqʒ;
otradictione qualibet liberaʒ
exequẽdi habeant auẽte ap ·
acultatem · ¶ Dem
Ignificauit ·t · · quo a⸗

ljqui ciuiũ tuoꝛũ in alexãdꝛiã
valeant ꝓficiſci ꝓ recuperã

. Her „

dis geiuibʒ ſuis qui illic ĩ ciui
tate tenent᷑·h̊ arbitramur li/
cite poſſe fieri dũmodo nichil
in mercibʒ ſuis vel alio modo
ſecũ illic d eferãt vñ poſſit ſar
racenis excepto redẽptõnis
articulo aliqdð ↄmodũ aut ſbᷣ
ſidiũ ꝓuenire qð etiam pꝛius

ponat ſi ñ ſatiſfecerint et
ſi iſte vuit ſatiſfacẽ ñ pu
ntur ſie · xxxv · di · eps aut
pᷣſbit. et · xl vij · di · c · i · et
xen · di · e · vleet ita ẽ arx · ꝙ
pPꝛo q;́ li bʒ pcto ñ dzʒ ſnĩam
ep̃ᷣs ĩ aliquẽ fulmĩare vel
excõicare vel deponẽ · B·

Wam ſit · liceat · alit
umim ñ poſſent illos
lueratt ẽt ſic lieʒ eis loq a

comedẽ cũ eis exẽplo dñi
xxin · q · iin · ifideles. et · xj ·
q· iij ad menſaʒ dumodo
in alijs non comquinẽtur
ar · eontra · xxvin · q · ſ. nul
zus · et· e omnes: ſo. con⸗
traria inte lliguntur de iu

deis qui diſcernũt cibos

hic · et · c ad menſam · a ·
infideles · de paganis in
telligitur · ſ̊ quare potiꝰ
vitamus ↄuiuium iudeo⸗
rũ ꝙᷓ; paganoꝛx · xatõ illa

eſt qꝛ illi ſez iudei diſcer⸗

nũt cibos nrẽ̃os · vnde non
debemꝰ cibis eoꝛꝛ vti ne
videamur inferioꝛes illis
vt di elt ·˖ e ̃dic omnes·
pagani vero non diſcer⸗
nũt eibos. ſů hodie et iſti
et illi diſcernunt · vndeñ
deb emus omedere apud
ceos nec ipſi apud nos li⸗
cet hoc non otineatur in
verbis edicki ut patet HhH
et.c.ad menſam · ̊ quan⸗
tũ ad ſentẽeiã eos vitare
debemꝰ ar · ff · ð pet · Hꝛe.
itẽ vemůũt . C. ait ſenatꝰ · H

nl re potiꝰ vitamꝰ ↄuiuiuʒ

colloquiũ· ivo loquim̃
eis vt eos poſſumꝰ lucra
ri qð alias facere ñ poſſe
mus vt ĩ · c. infide les
r ¶ Mualitate. vt a bſtine
ant Hijs die bz et tempori
bus quibus a carne eſt ab
ſtinendum ſecdᷣm canones
iiij · di · deniq; · et de o · di ·
iij · de eſu carmũ · et · c ſab
bato · de quibz canom buſ
fit hi c mencio
s Aponuntur quecũq
ergo apponuntur uti pñ̃t
mñh dictũ fuerit ꝙ ſit ydo
lis immolatũ ut.i·q.iiij
¶ · ul · et · xx vj · q·in · ſi de a⸗
rea · tunc em ſanctius eſt
mori fame ꝙᷓ; ydolaticis ·
veſci · xxxij · q · iin· ſiẽ ſan⸗
ctius · b·
t ¶ Dabita · qꝛ nullus pꝛ
pᷣdicare miſi ex officio ſibi
commiſſo vel mſi habeat
auẽtẽ a ſuo pᷣlatoj.ð h·
cũ ex miũcto · et · c· excõ i⸗

camꝰ..qꝛ vero · nec ſuffieit petere lic enciã niſi ſit obtẽta vt h̊ ptʒ
et ſi · de con · di · v · ñ opoꝛtet · xj. q · ijj · d ergo · xix · q · ij · due · ar · otra
s· de regula · licet · et · s· de ar bi · eum olim
Ignificauit.cõmodũ · ſcᷣm qð dicitur · s· e.ita quoꝛũdam · vbi
de hoc · et . e · ad liberãdã · nichil ergo in mercibʒ poꝛtandum ẽ miſi

Siqπωſat Ca Peo ptnαα
uri m PrO

illud vnde poſſint redimere captiuos vt hic dieit · ſ quid ſi non pñt
6 αααοαι' mα no

rERMνο .οπ * e if αασα Sip“ Wrgy

.

2 heiga C Pozter NEV y»z: aα .ο Priſat a Per

.
1

DDDK — D E
— rnt AR
C . ne E, EireFrNese r A
enh) ſels s &☛ πταα niue

,— 2 ₰ —. 5„ ₰ —
H der V' toß Jint W % iꝑe gn „ mrmrd
2 c pli 20/

ra ·et · lxxvj · di · q. m ¶ Mus in pera · ut · xiij · q. i. Fij verſus · fi ·
n ¶ Nutrices · quod eſſe non debet · S· e. iudel · et · c· ad hoc · B · .
o Effundere . crede bãt foꝛte coꝛpus eriſti deſcendere ĩ ſtomachũ

red imere captiuos niſñ poꝛtẽt eis arma vel ferꝛũ nunquid hoe face
re pñt ſine pena excõ icatõnis ar · ꝙ ſic ex eo ꝙ dieit · excepto redem⸗ V
ptionis articulo.ſ̊ non credo mſ pmo r equiratur auctoritas pape
ne aliquid fraudis fiat · H · cficit pena excõicationis pt᷑ diei ꝙ hoe

1† et meoꝛpoꝛari quod eſt falſũ de cõſe · di · ij· tribus gradibus nã iſte
a ¶ramẽ to · nõne ſuf exigitur a ſuſpecto.ar ·xx viij · di · ð fira panis cibus anime eſt. di. e. eredere · laurẽ. .B .
culane · et · x · q · vl . e · vl · qm eoꝛd rume debẽt oeccurꝛẽ plati ·xeiij · di. pꝓ ¶ Patiũtur · ar · ꝙ qui poteſt chibere et ñ ꝓhibuit ſibi imputer
lxxxvi · di · c· iij · et · · de reg · juĩ · c. pnk. et .· t. ꝓx ·c · ij et · xxiij. q· viij
tũ etiã a quo cũqʒ · lau· .

4 . „ „„ — . — — „ —
t diaconi · et · xxij. q· v · H videt᷑.et ad maioꝛẽ cautelã exig itur iuramẽ

b Excõicatõms · de qua
habes ·˖ S· e · ita quoꝛundã
et ideo qꝛ lʒ treugaſt fa

coꝛã te iuramento ſirmabũt/

pterea · et ar. de ſen · ex ·
quante pꝛe fumptionis
q ¶ Libere · id ẽ eecie non

Accepimus aũt ꝙ iudei faci eetes filius an⸗
cta nõ tñ pax pptua utꝗãj. z qui 11 K Bianas fili trice cille cũ filio libere. xxxij ·
FSen rer ſper aur. Flli q qui poſt treugã ĩ ẽnſ unt xp̃ianas klion nutrieee 1 if. dicat aliduie b.
ligit ꝓpterea relaxata de marimsꝓꝑ tibz f actaʒ c u omer 7 4 n tm dice ſ ec nefadu M neilte. id eſt a gar ·
mercibꝰ pꝛobibitis · · cio alexandriã adierint ſi de cogitarecũ in die reſurꝛeci que ſgmicat ſinagogaʒ
3 c lcoe heã. Pꝛox. tulerit merces ꝓhibitas cau onis dñice illas recipe coꝛpꝰ Bbera ioc dezenno ls⸗
a e facere vi ri si ore Iſ.eS moꝛ is vf tien . an⸗
detur ut B. de ſen · ex· ſa lucradi excoluatois vmcu et ſanguineʒ ißu xpi ↄtingit/ cilla lare deſcenderũt iſti
mulieres · xlvi · di. ficut ñ lu ñ euadunt ſicut nec illi qui Ptriduũ añquaʒ eos ladtent quidebẽt eſſe ſerui illoꝛũ
ſuo. de admi. tu · ita tñ · in pſonis ꝓpꝛijs ñ euntes mer lac effũdẽ faciüt in latrinam au heſceehort Aura⸗
1 J. le 5. treuga z ſr ces eis per nũcios deſtinarũt alia inſup dt fidẽ catholicãa de 6 eresicatome pena⸗
eurit as pſoms a rebz ad Ad vltimũ illos qui juraueĩt teſtabilia inaudita commit imo excõ icari poſſunt ſ
tẽpus oceſſa.s· ð treu · · ſe amplius in terꝛã ſarꝛaceno tüt ꝓpt᷑ ꝗ fidelibʒ ẽ verendu aiicent cuz eis poſteaꝗ·
u . i facit t 5 — R1 nX . reſen3 Jor j de vſutr · poſt miſerabileʒz
fact gacen ner venthe ru cum mercibʒ nõ iturosniſ ne diuina indignatõeʒ ĩneur etqf.c pꝛop er ſe imdie⸗
4 Juerta mſi ad tempꝰ q:· pax eſſʒ inter xpᷣianos a ipᷣos rãt eũ o ppetrare Partiüt in e indiear ecẽia de iudeil
4 en 77 uin 20 t. 5 à venerit i dig ne q̃ fidei nrẽ̃e cõfuſonẽ in et de hoc dixi . S· e. ita a. c
qui diſtulit non in totum poſt treugã factã venerũt il dis ne q fidei nt̃e cõfuſonẽin ·8e · it
D deltnr.:⸗ m Eenotadi luc/odicio illa de pace ã treu ducüt t · Ii jnbibem? diſtri iuder n. b ·
Wbioluit. nec enom a ga habẽda ab excõicacõiſ vĩ ctene de cetero nutrices k ſer
e⸗ ꝓiurio qꝛ licet treuga ſit culo ñ abſolui em sresbaloane Fianos neſi
facta non tamẽ pax · a ita Wod olim p̈ceptũ fuit in libere filijs famulet᷑ ancille/
. ierandied:vrte 2· Y Sane lʒ ̊ fuerit in con/ ſed tanquã ſerui a dño repꝛo
6, mumcationis et ĩ piurmz cilio laterañ · diſtricte inhibi bati in cuius moꝛteʒ nequiteꝛ
HD et ſie eu e hon en pax tũ noſ tñ oẽs illos excõicacõi coniurarũt ſe ſaltẽ ꝑ efodn
Milfis czta orene fſupponim ᷓ amplius cũ ſar operis recognoſcant ſeruos
i Eſ. s · e. ita quorun⸗ Pone - — 1— rr H
anb. 3. B. raceis mercimoniũ habueriĩit illoꝛuʒ quos xpᷣi moꝛs liberos
d f upponimꝰ?⸗ ¶ dã· B· Oet „ rWE
⸗ 1 nppont erãt p aier. velp ſe velꝓ alios nauibʒ ſeu ⁊ illos ſeruos Ferttr V. Soc
oc.· laterafi: ita Jrũnaʒ uocũq; alio ingenio eis ali⸗ vero nutrices et ſeruientes u mia
canõ late ſentẽ guoeuc alſomgemo eitzal⸗ miſorintiee d Wſulaſti pecuma⸗
iͦ gen Patrten zret in 206 qua reꝝ ſubſidia ſeu concilia dimiſerint xpianos ſube coi ar arb itrii iudi
t detur ꝙ qui ↄtra faciunt ëdiu inter nos et illos guer catõis pena inhibeatis diſtrtri a advens ſpan
e Rnrſe a tone ſun ra durauerit duxerint impen cte omnibʒ xpᷣianis ne cuʒ eis Zurnr⸗ ñ pt eum ſit e ee /
6 eaied poreſt die gctiip dẽdaſvẽe ĩgitur diſ · m · q· nec omerciũ nas edei ercẽé/ eſiã q; ad nos d b
35 5 i quali I qui foris fũt · ij. q:i muiti
ni ſoꝛx quia exquo papa ſi⸗ ꝓ ws nec ꝓꝑ vxas naues nec a ſtu aſti qua 1t E qgur ſoris ut: N. g nr
en ae non eremar aſiſe lio quocunq; modo aut inge/ econtra iudeuʒz Pcedere pumts undoo dieru beene
N ulſiſſe videtur.· de ſen. io eis mercimonia oſilia vel debeas q̊ manus iniecit ĩ quẽ ita: a meli. i. c· iudel . jj. B
nuper · quia ſibi refer⸗ me teiimnein Omis En ernn ſra. nen: 1
re aet boc won intende⸗ alia ſubſidia traſmittatisine dã clericuʒ violent as ad d atehacorem 5 r
bat · 8.· de pꝛeben graue · ſi aliqui in ſua malicia indura bꝛeuiter rñdemus ꝙ ſi dictus ſolurion? ſatiſfaclat le
i, . Seeen Fal- dura⸗ ti ſecus agere pᷣſumpſerintñ iudeus tue iuriſdictionis ex⸗ ſo⸗aj S ſen. er porro.⸗
e ja. S. g ita . ũ ip̃o ſure meidãt in excõi iſtit im pena pꝑecunmiaria pu rochianos· conqueſti er
g (vubſldia. S e. ita · et ſolũ io ſure in idat in exco! utſ “ Pevae in pluribus alijs· e· et ee⸗
1 J·e · ad liberandã · C. que catõeʒ illãfſweꝝ etia irã dei vi nias ł alia ̃ᷣm . cõuenit ta in biur tiilacere doher enf.
b HHõ pon vorep uentis incurꝛat ¶ Nnocẽ · ii · lifaciens leſo ſatiſfactõeʒ cõ fuit facta miuria ſeilicet
ibtung . atepo ſenoñ · et ep̃o piſieñ · gruam exhiberi alioquin eius in pſonam aius mimſtri
i hb¶ Iram dei · ratum ha⸗ ſi iudeos quos ꝓpꝛia dominlm moneas inducas/ 4 . Ain. . · et · ij
. btis 4a eta ſt 6 ulpa ſᷣmiſit ppetue ⸗ vt paſſo iniuriãet eccie ab o Actenus er ita indi
ſ⸗ Ae r ii ie q uituti pietas xpiana rceptet ſatiffieri faciat cõpetẽt᷑ · qð ſi recke Rezieanrur iudei ð
en TK udeos ingra⸗ et ſuſtineat cohabitacionẽ il dñs neg lexerit adimpleretu ſae⸗ dlent Riem .8.e:
4 ti. ſ emm iudei iſti mgra loꝝ ingrati tñ nobis ee non xpianis ꝓ cenec · intdicas ne NRnonnullis. diſtin⸗
,Z e bo pui Sn debentut reddant xpiamsp eci ipo iudeo antequã ſatifaa uit. ſi babitum
c. vrettetern a.n octaua gja otumeliã a vf miliarit a ciat pᷣſumant omercia exercẽ de bert viſtingi Hie
brte Fratt 8· de fide diter in nẽ am familiaritatẽ nonnullis ꝓuincijs a xpia/ a mat rona⸗j.Sð ſen eyẽ m
uertrete de renũ · admiſſi nobᷣ illam retribucio nis iudeos ſeu ſarꝛacenos ha koerSgde nief
, ſane·. b. nes impẽdüt qm iuxta vulga⸗ bit? diſtinguit diuerſitas. ſʒ arnafenſ: allmins n een
, ielde familiaruate · teõ re pꝓuerbjũ · mus ĩ pwera ſerpẽſ in quibuſda ſic quedam inole nes et veſtes. xxx. di · ſi ᷓ
ereuen⸗Tehr Wpreß . in gremio aĩgnis in finuſuis uit cõfuſo ut nulla differẽtia ſenia ſic . ſer ditiguit.
obſernandi. Rke. offt · oſueuerut hoſpitibz exhibere diſcernãtur Ren decoõtinsit tolk⸗ Ui ſ et q vſteait zo.
4 ꝓcõ ſu · ne quicquã S. cu⸗ —— õ n no nai Cagq/ bder et maafvm al.e a ramns de ee ſun
. Paſklein &%&. SPet a PD YTA , rng n W dn De Sn e s
6 ſaln aloe ſpyhema
6

—

Den ht dede ſõ erde de ſd/

2*

õͤmixtioni noniſ inter iudeũ et xi 260. de off-ͦ- on· irrefragabili. et ˖ s· de tr aſaẽ · c. i. ĩ fi. et · .. de ſtatu re
a ¶ Cõmixtionis. quia nec matrimoniũ inter iudeũ et xp̃ianam eſſe 2 9 de refragabili. zna. c. jeif.
5 rtne dnad ter omiſceatur xpᷣ iamis iudee dũmodo gul · ea que · s · de calum · e · ij · f· de penis · · capitalium. famoſos.

rroris- ergo ſi ignoꝛã⸗a nonſit craſſa ſiue affectata igrantia ff.depoſi · bona fides · i · R ñ · in fi ·

excuſat᷑ ĩ eo ꝙ iudea · ar · xxxiiij .q · ij ĩ lectũ ·et . . de cle · ex · apoſtolice

¶ Pꝛocedãt ·˖ s· e quia:

ↄtumeliã etotẽptũ · s·e· a ſi udeos e ¶ Anim⸗
cumaria pena vel alia tpali ꝓut viſum kfuerit iudicl · · c · ꝓx · ·

untur quia tindem p pe
na dare coguntur in ſubſi

d Nudere· et ſie reddũt nobis ꝓ gẽa

Animaduerſioms ſez pe

de ſtatuit nos ꝓpter traſgreſ
ſoꝝ aud aciã ĩ ̊ gñali cõcilio

Xx ſpeciali.concilio · · e. eum ſit · et · lii · di · nulla
¶ Suſpectũ · qͥ fideliter et ſine fraude offieiũ ſuuz exequat nec p H̊
fraus fiat xp̃ᷣianis clericis aut ecclehjs qualis fuit ioſeph de quo ha
bes · xxij·q · ij · ait · qui fuit diſpenſatoꝛ ꝓpharaonis · bern.

ff · de eontrabhen · emp· li
beri hominis · ar · et nota
ꝙ fauoꝛ fidei priuat ali⸗

ſtrem regeʒ poꝛtugalie geri⸗
mꝰ caritatis affectua· JF N·

† ¶ iaſphemare : se .C* lli.ſeruicio BEec ?⸗
j. et. c. e i · et · e · iuder · ij · imo
jet. j. c · ꝓx · bern · weee jius f B
. „ „, „ enen „ ſpelto volutas ipius fue
w d Ramnue interdũ ꝙ p erroꝛẽ xpᷣiami iu ſit hoc ĩdẽ extendimus ad pa rit patefacta ꝙ velit fieri .
mans xp̃m · · e · c · i · deoꝝ ſeu ſarracenoꝝ et iudei ganos ¶ Dem m eodem xpᷣianꝰ. libertatẽ modis
H(Toietañ· lii⸗ ſdi nlla⸗ 2 jrßßj- li dliberadaã terrãa ſactãa/ om̃ibz vẽdicetur · liii · di. ee
CEoeran ui ſeu ſarraceni xpᷣianoꝝ mulie erad⸗
oncanun⸗s. de accu⸗ ribus cõmiſcẽtur/ Re ĩgitur Ve cõicamꝰ pterea ſit cã mercimomj vt ibi di 5
ſicut olim taʒ dãnate ↄmixtionis exceſ anathem atiʒ amꝰ illos falſos citur 4 bie mferius · 4
aRaupen ſie & Faupe ſus ꝑ velamẽ erroꝛis hmoĩ vl T impios xpᷣianos/qui contra * a nirmwabinbt⸗
stettierinrr g nede terioriſ excuſatõis poſſint ha ipᷣm xpᷣmet pn xp̃ianü ſar⸗ toto iudeus ſiue paganuf 8
immu · ec· quia. ſi vero of bere diffugiũ ſtatum⸗? vt ta racenis arma ferꝝ et ig ami⸗n e/ dũmodo inkra eres men⸗ .
ficum liertu eſt tunc ſiuel leſ vtriuſq; ſexꝰ ĩ om̃i xpᷣiano na deferunt galean/eos eẽ qe e⸗ igen ven⸗ erhonat
n Honee⸗ dere Pecpihil rũ ꝓuĩcia a omni tpe qlitate galeas ẽis vendunt vel naueſ x Cvolidis. F de aua mo 12
cg. venon ſane · H̊ otra vi habitꝰ publice ab alijs ꝓplis quiq; ĩ piraticis ſ. arꝛacenoꝝ neta vabunk. rvetur de
detur ꝙ reſtituendũu ſit i diſtinguant᷑ · In diebzʒ aüt la nauibʒ curã gubernatõis ex / iſla que eſt in vſu in loco n
lis a quibus ẽ extoꝛtuʒ et 02202 „ a 5 . ſm zbuf illo ar · ff. dele · in · numis
nssa n et mẽt acõis a dñice paſſionis ĩ ercent uel machinis aut qbuſ F.S le.i. k Buus pluriuz
Reit diSnil Fros-et de publicũ minime ꝓdeãt / eo ꝙ libet alijs aliqð eis ĩpendunt Fſi numerus · qd ſ nõ fit “R
vſuẽ · cũ tu · et · .· ð iutiur · nõnulli ex ipſis talibʒ diebus cõſiliũ vil auxiliũ ĩ diſpendiũ ui Giner Sõ di⸗ i
ea taret..de deettuar . ſicut accepimꝰ a oꝛnatiꝰ non terre ſacte ipiſqʒ rerũ ſuaruʒ 5 Snfraeres eorpo qß 1a
Poceaf a neſecitur a qui erubeſcũt mcedẽ acxpianiſãdq puatõe mulſctari⸗ capienciũ expoſuit ipfum mnira treſ
bus extoꝛtũ ſit · maioꝛ pe ſacratiſſime paſſonis memo ſeruos foꝛe cenſemꝰ · pcipien menſes venaez imer
