cto habitu cłicali geſtare nu!
laten? erubeſcuntſ eis fuit in
juria coꝛꝑ alis illata velſe aca n
ptione redemerint illa clicoꝝ a
debeant immunitate gaudẽ qᷓ⸗
ꝓ temeraria manuũ inie ckione
facka in cleri cũ excõicatꝰ qͥs

riatur mẽ imomo qui ipᷣm
ignoꝛat.C· de adul· Ri ea
ſie nec milicie qui miliciã
dR ignoꝛatff.loẽc· ſi igno⸗
bꝛeuſter rñdem? cu fruſtra
eccis imploꝛet auxiſiũ qui com
mittit in ipſaʒ et lex ſe culariũ
Vncipu huic rñſo ſatis efficax
afferat arg umentu/qua mani
feſte cautuʒ hetur matronam
cuius pudicicia attẽptata fu⸗

eredens et volẽs peutere
clericũ nuquid meidi ĩ ca

da · nup · et · c · ul · ff ad · l .
acquiłᷣ·ſcientiaʒ· S. ij· ar·
Otra. ff · ad . l. coꝛne · S fie ·
1i. ꝗ. diuus ubi iudicatur
Em qsð fit et nõ õm q; fa⸗/
ciens intẽdit · ff. de miur ·
hR cum ſeruo:et · l · ̃ce· m
fi · ̊ m veritate ñ eſt exeõ

henſathmõi clici ſia pᷣlatis ſu⸗
is tercio ↄomoniti militaria no
luerint Arma deponere de pun dit puilegium ˖ ff. de ritu
legio cłicoꝝ ſubſidiu aliquod nuꝑẽ ſenatoꝛis filia⸗
Hocle.c ul.et qᷓ·e.· otim/
git ar. o · S de apoſta ·
c·i · et · S. e ꝓp endimus · et

atur;
p ¶ Meretricali. et ſic p/

od de his · Vl · t · dux
imus rñd enduz ꝙ is qui aſſẽit
ſe in canoneʒ late ſententie in
cidiſſe nõ aliter qᷓ ꝓ ſe · ap · vel
eius legatuũ abſolutõis pt bñfi
cium obtinẽjniſi foꝛte ſit in mo
tis articulo vel pauꝑtate à in⸗
firmitate vel ſenectute tanta
grauetꝗꝙ ad ec · ro · laboꝛe ſub
ire nõ valeat veniendi vel ab

ů. ne cle · vel mo · c · n· ſo·

tione ſed de illis qui dep
hendunt᷑ m admiſtratiõe
nece fit ibi mẽtio de manu
iniurioſa et eccĩa non de⸗
fendit illoſ qui m fraude
dephenduntur quo mi/

. —mnuste t ſic nõ tã
p alio impediĩmento canonico it boo.
retrahatur Ceteruʒz ab his ineèè od de his · paupta

te· Rj· e: quãuis. contra.
8. eea noſcit᷑.ſ̊ ibi ſoluit
¶ Viſitare · ſic · S. e de ce
tero· et . c · ea noſcitur · et ·

foꝛma ſacrameti exisi ↄſueuit/
ut reſũptis viribꝰ ⁊ opoꝛtuni
tate oceſſa · ro· ec· in ꝓpꝛia pſo

na debeant viſitare noc · Je auzuio i ken⸗
npna CA-) P 6poearem dbesa) n 4 Vm pꝛo caula-caula-
R, . G es . R ſeilieet quia manus violẽ

. tas miecit m fratrem et
quia immunitateʒ eccĩe violauit.et eolligitur hic ar· ꝙ ſaerilegi qui
immumt ateʒ eccleſie violant ſunt excõmumcati et ita idem eſſet ſi la
icum verberaſſet in clauſtro · ar · xvij . q iin· omnes die ꝙ meidit in
mmnoꝛem excõicationeʒ · quia puatus eſt ↄmũione eccĩe ex eo ꝙ immu
mitatem ecciĩe violauitxvn · q:uij ·hñ quis domum.et ſi non ſatiſfece⸗
rit poſt terciam ãmomtionem maioꝛi ex commumcatione priua bitur
ut ibi dicitur· et ita nõ ſunt omẽs ſacrilegi excõicati ipſo iure maioꝛi

clexici ꝑ laicos capiitur·

dato platoꝛ capiat᷑ ad

o ¶ Iniuriarũ · ñ em̃ miu

rans · Muid ſi ꝓcuſſi laicũ

nonem · ar · ꝙ ſie · s. de bi⸗

mũicat?ꝰ lʒ de miuria tene

.S.· e · euʒ non ab homĩe. DS
ibi ſoluitur · item ar· otra

ibi nõ loquit᷑ de tali cap/

D
“
“
4
.

àð- „ — ——

h h h hfö v 4

ex cõicatione· et qꝛ i ſte non ſatiſfaciebat fuit excõicatꝰ a ſuo pᷣlato et —,

ita ob duplicez cãm nodatus fuit maioꝛi ſententia ut ꝗj. dieit et illud
comnesreſtngitur ad ſuuʒ caſuʒ ad violatoꝛes eccia ruʒ ut dixi.a·

e. tua et:c: ↄqueſti.vel foꝛte lata fuit ſmia ut quicũqʒ viola ret ĩimu/

a (ercõ icatuʒz illud tanq; expᷣſſi/ ¶ mtatem eccio elſet excdicatus-
uũ eſtveritatis ut dictũ eſt· ex H̊ patet ꝙ; ſi aliquis pluribꝰ de cauſiſ

fuit excõicatus et vnaʒ expᷣſſit m abſolutione et aliam tacuit adhuec

fmĩs Rue pluribꝰ ſentẽtijs ex pluribꝰ et diuer ſis cauſis qui vere vult
abſolui omnẽ cãm ꝙ qua vel ꝙ quibus fuit excõicatus dz exrpᷣmere
in abſolutõe ſua qꝛ ꝙ vnaquaq;ʒ ſola fuit excõicatus et vna ſufficit
ad excõicatõʒ et ita vna ſnĩa abſolutiomis ſufficit ad plures excõ icati
ones dumodo expmant᷑ omnes cauſe poꝛuʒ excõicationũ · ꝛc· et ita ſe
quitur in Kaalias non tenet abſolutio ꝓ ſubreptionẽ obtenta ut be⸗
ne colligitur ꝗj. e. offien· lʒ quidã dicãt ꝙ in nocen · nõ rñdit ad Hĩ · c·

remanet excõicatus· ar · S
de offt · oꝛ · ex ꝓte · ibi et iã
tangit᷑ de hoc quia ꝓ ſub
rveptõ eʒ abſolutio eſt ob
tenta ꝗ..e ·officij· quot ei
ſunt excõicatiõ es tot dñt
eſſe abſolut õnes. ſicut qt
fut accuſatõ es tot a abo
litiones · ij · q in · S. notan⸗/
du · ver · R plura· et ð pe·
di · v·c. i. vbi dicitur ꝙ ð
omi bus erit indulgentia
petenda ſiẽ a m denũa⸗
tõne noui opis· quot fiũt
denuciat iones tot erũt re
imſſio nes.ff · de noui ope·
nũ.de pupillo. S. Ri ex plu
ribus lic et in libertate·
ſiꝑ obꝛeptõnem obtenta
fuerit nõ valet lʒ ſit fauo
rabilis · ff · de fideicõ · li · ẽ
vero.· . lubuentũ econtra
vſdetur ꝙ nõ ſit ex cõ ica
tus qꝛ libertas ſemel da⸗
ta competit ſiue ex iuſta
ſiue ex miuſta cã data ſit
non reuocatur inſti qͥ ex
cau:ma:non poſ. ſemel ·
et · 6 de oſang quia tua.
ar · . de conuer · oiug · ex
parte · et · ff · de ma · vm·
ijuſta · ·i · et · l. ſfi pater · F·
ri. j teʒ li aliqs p doluũ eſt
liberatus tenet liberatio
agitur de dolo · ff · S do
lo. li Huuſ. et · l. ſe. jtẽ pi⸗
gnus liberatur nõ obſtã
te dolo f· de pig· ac: Ri
rez · . oĩs · ſo · ſ dic atur ꝙ
ſemel excõicatus ampliꝰ

ſ aliquis excõicatus in quo in

ii. archiep̃o decano a pcẽtoʒĩ
Vm ꝓcauſa ¶ Lug duñ ·

eccĩe archidiaconos vertebatẽ

eis ↄceſſerimus auditoꝛeʒpeu

ratoꝛ · g· allegauit ꝙ cuʒ · k· ar /

chidia · in ſuccẽtoꝛeʒ in oui doꝛ
mitoꝛio manꝰ mieciſſet teme⸗
re violẽtasa eu traxiſſʒ p clau
ſtruʒ verbandoltu frat archi⸗

epᷣe ob violentã manuũ miecti

one et violatõem immuitatis
eccie feciſti exeõicatum publi
ce nũciarila · S · diſ · v · m · q; ſ vo
bis oſtiterit dẽm · · archidiaẽ ·
ob duplicẽ cãm ẽxcõicatuʒ fu⸗

iſſe a exp̃ſſſſe ti alteraʒ in irĩis

quas ſup abſolutõne ſua impe

trauit ipſuʒ tanqʒ excõicatus
ſatiſfacè eccie ſue ꝓ altera mo

nitione pᷣmiſſa cogatis· deʒ
abbati ſancti andꝛee ˖
obisẽ ſepe qſitus vtrũ
dicia fuerĩt pnie maĩſeſtane
p euʒ ſteterit quo minꝰ recõci
liaretur ecciaſtice vnitati nõ
ſuſeepto bñficio abſolutionis
deceſſerit p abſoluto ab ecca

laxaturx · quod in ſuſcitatiõe la⸗
zari pmo euangelicus manife
ſtat quẽ pᷣus dñs ſuſcitauit et
aplis pᷣcepit poſtmodũu ſolue⸗
re ſuſcitatũ vñ qtumcũq; ſe qᷣſ
juram̃to pᷣſtito qd eccie mada
to pareret humiliarecurauẽit/

Int acuũq; pnĩe ſigna pceſſerit

ſi tñ moꝛte pᷣuentus abſolutio
nẽſqmuis abſolutꝰ apud deuz
fuiſſe cred at nõdum tñ haben
dus eſt apud ecciaʒ abſolutus
pt tñ et dʒ ei eccĩie beneficio ſᷣ
ueniriut ſi de iĩpſus viuẽetis pe
nitentia p euſdentia figna oſti
teritdefucto eti aʒ abſolutõis
pñ̃ficiuz impend ar nec obſtat
qð eccĩe legitur attributa po
teſtas lig andi atq; ſoluẽdi ho
mies ſup terras tanqm nõ poſ
ſit ſoluẽ et ligare ſub terra ſe
pultos et qð iegit᷑ non cõicet᷑
moꝛtuo cui non eſt cõicanduʒ
et viuo cuʒ et ſi cõicatum non

fuerit cõicandum tñ illi fuiſſet

quem nõ ↄtemptus religionis

ſed necitatis articulus impe

diuit et in certis caſbꝰ a cano

off icij· et Pᷣmiſſas ſolutio
nes nõ multuz appꝛobo⸗
ſtobis oꝛanduz. et ẽ
döm ꝙ ñ nil pꝰ fuͤit

abſolut ꝰꝗ· e ſacris.

c¶ Kal li· xxiiij: q⸗ in· de /
us ꝗͥ .de ole · di; ij· panez·
d Eccĩe · judiciuz em ec⸗
cle ſie diumum debet imi /
tari iudieum mquantum
põt · xi · q · i · tüc vera eſt·
e Hequit᷑ · ideo ſepe fal
liẽ· S· de re iuð·latoꝛ a ·c
oſangnei ·s · de krig· frat
mtatis:.et.xxiiij·q iij· ſi
quis nõ recto · et cu de er
roꝛe oſtiterit reuocatur
quod factuʒ eſt ut tribus
pꝛimis ocoꝛdanet· xxxv
q·ix · S. his ita⸗·
¶ Re laxat᷑· H ſurgit rõ
quare quis pt᷑ abſolui ab
excõicatione pꝰ moꝛtem
et ñ baptizari poſt moꝛ⸗

tem qꝛ ſententia cccĩie li⸗

gat coꝛpꝰ et etiam aĩam
et licet ſit iniuſta aufert
ſepulturã· baptiſmus ve·
ro caracter eſt amme. vñ
poſt moꝛtẽ nõ eſt qð va
leat bapt iſaxi:atx·xxxij· qꝰ
vij. licite vmcenti·
S ri. vj · qeiij et une
verõ elt·
b ¶ Potuẽtt· Ri talis in ex
tremis poſitus habuiſſet
copiam ſacerdotis ab eo
potuiſſet abſolui · S· e · nõ
dubiũ et · c· qð de hijs⸗et
ꝗᷓ.e.quãuiſ:ſ̊ exquo moꝛ
tuꝰ eſt nõ poteſt abſolui

cõicatõne durante e . eer , 1on eu⸗ eirno
n Vieari nõ poſſit tune r, ſit habend?ꝰ/et vtrup tali reci mbus denotatis ligaſſe legat᷑ mſi ꝓꝑ papaz vel eiꝰ lega
,—. net abſolutio i talis aliaſ pienda elemoſnaa a xpi fideli eccia moꝛtuos et ſoluiſſe liga / tuʒz a qgus debuie viuꝰ ab
ert aeicaiſts oe isitur oſul.t.t·r. ad iudicium et eodem negocion ſeruemus ar . he.de pe. di. in . ꝗs
t nõ eſt verũ· ſi aut dicatur der veritatiſn õfallit neq; fal⸗ rISoemAm anſuetudine oſte venter wecanſe di⸗ iin⸗
torn rancppfl weah⸗ nõnuniꝙᷓ opioneʒ ſe quitur qua tui abſolucio aſe · ap· requira⸗ tateʒ quẽ epᷣs abſoluere
ſ ſolutmis an no. ſ nõ eſx et falle ſepe otingit et falli⸗ ⸗ tur · qui cum viueret ab eafue debuit. l.di in capite. l⸗
ſ eypꝛ eſſa ſed indetermina pter qð otingit interdũſut qᷣ li rat abſoluendus alioꝛum aut W raz. kFin qi 2
tioe abrai . une e ſonn gatus eſt apud deu apud ecc abſolucionem cx premiſſ. 4 cau k (Keliglonis. hee ver⸗
beetaeeoreſſa te am ſi ſolutus et qui liber eſt ſa ceteris indulgemus/a qu/ ba babes de conſe · diſti ·
ne abſolutio non extendit apud deũ ecciaſticaſnĩa ſit in bus dum viuerent fuerant ab 1 Wecetugn. pnea in be/
N ad ea que non fuerunt nodatus vinculuʒz ergo aͤ pec⸗/ ſoluendi abſolutionis autem rek xxiin. q⸗ij. ſane ꝓpfer
Paantberd dorpenſe⸗ icatoꝛ lig atus eſt apud deũ in foꝛma ſerueturſut fiat eum pe tur. nõ ꝙ ſt agatur otra
9. vel diſtmguitur an culpe remiſſone diſſoluiturlil nitenciali pſalmo et tam oꝛa⸗ pſonaʒz vel de pſona tm̃
ge rit? vel diſting uipe! . 1 e P n poſt moꝛtem queri nõ de
t p ignoꝛantiã omiſerit lud aut quo ligatus eſt apud cione dominica qʒ alia conſue bet quia crimĩa moꝛ te ex/
ſoni Eianter. ax. djde Hey. ſed ecciam cum ſma remittitur re⸗ ta ·/ Heredes quoq; ipſus ad tinguũtur · xxiij · di · quo
dect per lris ita dixct 10. rũdam. C. ſñi reus vel act ·
re ego m Hᷣ caſu nõ admitto moꝛ · fu. l. i· e · ij· mſi in be
illam diſtinckionem ˖ aln Vek utecelang ellſen ⸗
dicunt illñ abſolutum in⸗ ſatiſf. miuriato. T. dixit ro agitur ꝓPter bona vel cõtra perſonam et bona poſt moꝛtem agt
cl⸗ ſſti ire ad euriaz et ſatiſfacere miuriato ·˖ T. dixi o agitur ꝗpter bona vel cõtra perſonar ſt moꝛtem age
6 aeir 12 oee renirer⸗ werr plures cauſas ſed vmca tantus poteſt · C. R pẽ · ap. moꝛs int erue · ·.quãuis · et ſic poſt moꝛtem agit
one 4 anchn nin alicgu as cauſas taceat dum abſoluitur abſolutus eſt de matrimomo apter bona · S qui kil· ſunt legit cauſam que
8 ent etet opelii ſatiſfacere alia miuriaz paſſo et m hoe illud tan mHigoꝛem · ?1v· di. diſeiplima et . lüt nachz t. 8 de Pur ca int
u eda aſt fimilitudinariuz. k vero plurib? a diuerſis ex cõ icatiomibꝰ ſit n (Andulgem?. j indultuz eſſe oſtendimꝰ· qꝛ cil eos abſoluere pol/
tn guae rraeßs diuerſis ſi aliquas ſuppꝛimit nõ eſt abſolutus ſed re ſent vios iure ↄũi ita eos abſoluere pñt poſt moꝛtẽ ex caula pᷣmiſſa
he tis. Ego credo ꝙ qual itercunqʒ ſit ali quis excommumcats ſiue vna , ¶eruetur ſj foꝛma nõ pt ſuari ex toto quia hic non pi ammode
B noehes ia m eαιαπι—s a†.wνρυQrid d morte⸗O) mo⸗ſe
d Rahec Gr, ſid ſa , Ndes le maſfla raId
9

— Shic ſn &l 1 m. Dr. Fn ml; O. VITA Liſ

5 , Na wob/ / Deſmeß rekd m tarct pel n w * ſzme al; læſione dspal. Elat Olß.
Sdint eans Blats ſtlet m dnnc Sre mate Srat& ah it22 a ſno Prteze
vel ſepe e Dmelo It& odran me veρνπιπ pod ab dðdna1 ſunp n adoie⸗

ſurate et iñ abſoluitur et ſie eſt ar· iuramẽtuz nõ eſt de ſuba abſo⸗ 70 rõ ne de liqti efficit de foꝛo exe õicantis · · de ko · ope · e · ul · vñ gt er

lut iomis. ut dixi. s. e· ceum deſideres · in fi. ſ̊ nuquid he des opellendi

ſũt ad iurãduʒ añquaʒ abſoluat᷑.ſatiſ eredo ꝙ poſſent Ope llieſ ſi nol
lent ꝓptẽa nõ differret᷑ abſolutio ſ̊ poſtea indiſtincte oↄpe lNunt᷑ ſatiſ
facere miuriã paſſo ł alias facere qð ipſe viuꝰ debuit et noluit Hů nũ
quid exhuma bit᷑ coꝛpꝰ ſi ſepultũ fuit in cimit er io eccĩe nõ etedo ꝗ⸗
debeat exhũari ſi alibi ſepultũ fuerit tũe dz exhumar et abſolui quo

ad eccĩaʒ cũ iaʒ ſit quo ad

deũ abſolut ꝰ ar · xi · q. in ·
tũc veraet poſtea in ei/

miterio ſepelirr· ſatiſfaciendũ ꝓ ipᷣo ñ monitõe ſacerdote poterit abſo lutõis poſt ſnĩaz ali quid accidit
a ¶ Quoq; · H hẽs exp̃ſſe pmiſſa noluerint pꝑ diſ.ec · opel⸗ bñficiũ obtinere/quãuis extũce vons ir kpelianone op⸗ 5
A redes tenent er de ſantur⸗ A Dez Wratiſſamef⸗ non ſudicis ſed iuris ſententia E. de iudi n pt / t

cto defũcki lz miil ad eof
Puenerit ·s.de rap.m liſ
ct. s de ſepul. c · ul. vbi de
hoc:quia cũ iſte pemtue

rit et otritus fuerit quan
tũ m ſe fuit ſatiſfecit et xꝓ

euz nõ ſtetit ˖ vñ heredes
ad quos bona puenerunt
ĩphiꝰ opellẽdĩ ſũt ſatiffa⸗
cere ꝓ eo et ſie intellige
illud. ers. de ſepul· c· ui.
et · S de rap · in lris ·
per · lelo · hie ſola

violentia nõ attẽditur ſi·

I· e ↄotin git · nec refert an
aliquis in eompedibꝰ an
parietibus teneatur ff⸗
ex qui:cau/maio/ſuecurti⸗
tur . in fi ·
e¶ Inpendendo · ꝙ alit
non erat facturus- ar. ff.
de his qui no.mfa · l.ji.et
s de homiei· ſicut· .qui

Vpa nob̃ tua diſ⸗ epo.
de retio re quit qd de illiſ
laicis ſit faci endu qui clericos
ſine leſione tñ in cuſtodia deti⸗
nent publica vl puata veletiã
detrudunt in vincula ſet vtrũ
qui nominatim excõicatis ſci⸗
enter ↄomunicãt abſolui ab ex⸗
cõicatione poſſint ꝑ ofeſſoneʒ
a fimplici ſacerdote vel epiſco
pi ſeu archiep̃i ſit ab eis abſo⸗
lutio expetẽda. ¶ Ros igitur
inquiſitioni tue ex oꝛð · r ꝙ imp
mo cõſulta tionis articulo non
credimus iaicos penam excõi
cationis euadere ꝗ;'uis eoꝛum
factum coꝛpoꝛalis leſio nõ fue

H̊ pt᷑ illũ ligare et ſoluẽ et ilie meidit ꝗꝓpt delictũ in ſuã ſnĩaʒ et ſic li

gatus ẽ ab eo · vñ ab eo dz abſolui · et qð ꝓpuifũ fuit ad penã vᷣhi ñ dz
ad graʒs · de Enſſa·int coꝛ palia·ſed et mirũ videtur qualit᷑ ſnĩa ex⸗
cõicationis liget illos de quibꝰ nõ fuit dictuʒ vel cogitatũ et res iu
dicata ſoluʒz illis nocet otra quos iudicat · S · de fi· inſtru · int dilcẽoſ ·
et · c · pnla et · ff · de excep · vei iudi · euz querit · et · l. xei iudicate · nec ex

excõicato ↄmũ icans ſit ligatꝰ⸗
quia tñ oditoꝛ canoniſ eius ab
ſolut õem ſibi ſpecialiter nõ re

tinuit eoĩpᷣo ↄceſſiſſe videẽ fa⸗

cultate; alijs relaxand i/ Is
auteʒ qui iuxta pꝛimum modũ
excõicato cõicat cum iura

mento debet abſolui / qui vero

juxta ſcdᷣm modũu reconciliari

poterit ſine iuratoꝛia cautõne

VYerum ſ difficile ſit ex aliqᷓ
juſta cauſa ꝙ ad ipᷣ̃m excõica
toꝛeʒ abſoluedus accedat cõ/
cedimus indulgedo vt pᷣſtita
iuxta foꝛmaʒ eccie caucõne ꝙ
excõĩcatoꝛis mãdato parebit
a ſuo abſoluat᷑ opo vel ꝓpꝛioſa

poſt facto pt᷑ augeri ob⸗
ligatio · ff · de dam infec·
dãni · · ſi is qui · et exquo

uemẽs eſt ꝙ aliquiſ excõ
municet᷑ qui nõ eſt admo
nitus nec citatus ꝗj.e · ſa⸗

cro · Itez öm hoc talis ſẽ⸗

tentia nõ differt a canone
lat e ſnie cũ tñ hec ſnia nõ

ſit gnalis ſ̊ tm vnaʒ pſo /

naz opᷣhendit · jo · dixit ꝙ

Ë diſtinctõ que hic fit in

ẽa hʒ locũ in eo caſu cum
ſub hac foꝛma fit excõica
tio · excõico te eum oĩbus
participantibus tibi ut
t ũc diſtimguatur ibi qua
liter ei ↄ icet · ut . e · e.
ꝓr · ad fi · et lie nõ obſtãt
Pmiſſa · ſed H̊ ñ credo imo
credo illũ eſſe excõicatuʒ
eadem ſnĩa ex eo ꝙ in eri
mi e inuoluitur qꝛ incidit
in factũ quañ dãnatuʒ et
ſnĩa tranſit ad eũ per talẽ

ꝓticipationeʒ qᷓ.e ſi ocu⸗

Faro⸗15 rifert n bo⸗ rit ſubſecutaſcitra quã violen cexdote · Deẽ ſtrigoñ · archi / bincter l. .de mnn.
no malũ vł de malo dete ſori .a cſor J ſ⸗ . EE „F ec. aduerſus · ubi ſuccedit
rioꝛeʒ fecerit · f.de ſeruo tia ſep ius otra clericos nequr⸗ Vod m dubijs (epo · in vicium et H accedit ad
coꝛ·li. qui igi᷑alias ñ ter perpetratur · In ſeðᷣa vero et · Yrñdemus ꝙ excõi / crimẽ ergo eadez lepꝛa qᷓ

tenet᷑ qs de oſñilio niſi ille
alit᷑ non fuiſſet facturus

ff· man · ſiremunerãdi · J.
ſñi tibi:in fi.vtł'niſi ſit frau

dulentuz⸗ . de regu. jub. cõmunicet cri mmoſe 0 ei ofiliuz erit abſe olutus alio quin poſt ju cutõe otrabitur excõi ca
confin· laurẽ. impendẽdo auxi liũ vel fauoꝛẽ y ahbſ tio mmo: ita ꝓ ↄouᷣionem

d (Comedendo. tlue non

Züiecat illi in crimie ſed ex
tra · vnde ꝓpter hoe nõ ẽ

ligat us eadem Inia cum ii
lo quare ſi ↄotra ipſuʒ ĩ ac
culatione ꝓliliret excipe
poterit cõ tra illu nec ha

erit cotra illu nec ha tielpet criminoſo a⸗ . qm multos ·ſpecialiter excuſã⸗
Rablen ereter damnati criminis videatur in tur . ¶ Illi aüt qui nominatiʒ SÜUonſentientem. eſt
nobis. eeum ðvdiinquere/qui dãnauit ab cxcõĩcatis pᷣſumptuoſe ptici: ebatio ꝙ eadem lenten /

e ¶ Crimini. pone eaſum

Pp illam deere ˖ s. e higmii

20

queſtõne credimus diſtinguẽ
duzſaut is qui uoĩatim excõica
to ↄmuũicat ſcienter in crimme

aut aliter imn oratõne vłĩ oſculo

aut oꝛando ſecũ aut etiã ome⸗

dendo ˖ In ᷣmo quidẽ articu⸗

lo cuʒ talis ↄmũicet criminiet
pticipet criminoſo ac ꝑ ſů rõne

eo vel ab eius ſupioꝛe merito
delicti tüc erit abſolutõ re qui

delictũ ligatur ſi nia mea a a me debet abſolui cuz iuramẽto ut ꝗ.·dicit
et eſt ſ· · e. nobis · j. vbi large appellatur ſubditus ratõe delich. Sʒ
eũe ſnĩa extendatur ad alienuʒ parro chia/
nuʒz quare ſimilit᷑ mnduigentia vel remiſſio nõ extendatur ut.S. S pe.
et remiſ · ꝙ aũt · vmẽ · dixit qꝙ vtrobiq; anime ↄſulit᷑ et ido ĩ mduigẽ
tijs illud obtinet ut diutius affligatur quis ꝓ peceatis et ſimſlit᷑ im

queri poteſt cũ excõicat ioms

excõicatione ut diu nuſ affli
die malis · ij ·q · i. multi · et · xx

gatur · nec excõicatio eſt moꝛtalis ſed me
inq· in. coꝛripiantur · vel die aliã rõnez

indulgentia nõ tran ſt ad alienũ parroc hianuz quia ep̃us in eo nulla

Hʒ iuridictõneʒ. vñ ſua indulge

ntia vel remiſſio non pt illum ſolue⸗

* qꝛ ipſũ nõ ligauit qꝛ qui non pꝑt᷑ ligare nõ poteſt ſoluere et eeõuer
E. di· inferioꝛ. et · xieq · i . c· i et· S. de pe. et remiſ· omnis vriuſq;·
ed in ſentent ia excoicatioms ſecus eſt · quia ille ꝓpt er delickum ſiue

35

ſum vi

cato licet ꝙ ſtet mãdato eccẽie
iuramento firmauerit ↄmũica
ri non debet donec p ecciaʒ fu

ramentũ non eſſʒ abſoſu cõ ne⸗
ceſſaria· ¶ Rullus aut ſciẽter
nominatim excõicato ↄmuni⸗

care tenetur niſ quedã pſone

que ꝑ ili gres · ppe capitulũ.

pant pᷣter pſonas dicto cano⸗

ne adnotatas niſ ab eoꝛum ꝑp⸗

ille punitur et iſte etiã ac

cedens teneri debet ar · j.

qi:cito turpem · ſẽ per
ꝓ ticipationeʒ ſolaʒ in lo/

in crumme otrahitur ma⸗

joꝛ excõicatio quia tunc
ꝓlus delmquit · vñ nõ eſt
neceſſe ꝙ noua otra taleſ
ſnĩa ꝓcedat qui alieno fa
cinoꝛi ſuaʒg cõioneʒ cõmiſ
cẽt · xxiiij · q. i e · i · i · a. in.

tia muoluatur ſic qᷓ.e·q̃ᷓn⸗
te et · xvñ · q· iin · omnes.

pibita · ar · . de ſpon · eum apud · et · xvi · q · i. ſunt nonnulli· et conceſ⸗

72

det qð non eſt ꝓhibitum · ff. ex qui:cau · ma · l·necnon · S. ꝙ ei ·

lãdato ˖ ſi. 8. e · de cetẽo · et · e · uis. =dos pt᷑ abſoluẽ · xxvi · q
cer dote ˖ ſic ergo ſimplex ſacer · ⸗ vi. c · ul · ſic a ligare · ij· q· i.
Vod in dubijs · p ecciaz · ſi. · e· eũ denderes · et · c· a
nobis ˖ nec etiã ꝓ platuʒ ſuũ dʒ ei cõicari ut ibi quia quod alns

1 uſta cauſa· Rc.. e· ſacro· et ſi · · ti. pꝛox· c· ulti·
1 (Sa

nemo · B.

ꝓhibet ipſe fa cere nõ dʒ ut ibi notatur · jteʒ ꝓmittitur alicui tãgere
ſacra cui nõ pmittitur mgredi ad illa · et ſic ↄtra illud qð ðꝛ · v. diſt ·
ad eius. et otra id · xcv · dy illud. vbi dicitur quibꝰ reliqua ſacramen⸗

ta negantur qũo vnuʒ genus ſacramenti ↄceditur quaſi diceret · nõ5

n ¶ Muoniam multos · xi

qiij· quomam multos· et qᷓ·c·pꝛor.

( Particpatione · quia hie nõ diſtinguitur an in crimie anm alijs

RK
.

cauit · vel per illam deẽ erg de oftt dele.e . 4
Ferſi ooncenbine.⸗ reendaccu faciente aoſentientẽ ticipatione cõmoniti foꝛte.1ddde 4
Ibſolutio collisttur Par pena cõſtringat In ſeðo ſtiterint excõicatiõis vmculo (Ketinuit. ſimiliter H.
5 ſi ego excõico parzo vero caſu a ſuo epo vela ꝓpꝛio ſunt inn odandi· ſecus autem toꝛ mgratibꝰ q̃daʒ ↄomit .
bianũ meũ ꝓ erimie a ꝓp — tit ſeʒ cautõʒ a m poſſeſſi
vochianꝰ altẽiꝰ ei cõicat L onẽer pᷣmo deẽto eã dãni “
fauoꝛẽ ĩmpartiẽdo in de/ infeckhi. ff· de dmſ mf ec· 4
licto ſuo in me er, den H . H ⸗ 1 dies cautiomi· ſed miſſio/
ere et eadem ſnĩa ligatur et non ſnĩa canonis quia tũc a ſuo epᷣo nem ex ſecundo deereto ſibi reſer uauit.ff.de iuĩſdie · om· iu.iubere · a 4
Tel et lam ꝗpꝛio ſacer dote abſolueretur ut ꝗ.. ſequitur et ſie iſte ꝓter eſt hic ar · eõos poſſe diſpenſare vbi ſpecialiter diſpẽſatio non eſt in

R
ee⸗

de⸗
.

luo
dit

9G

ne
c
mo⸗
ſa⸗

l ed en heert 5

beaſꝛ rſeb Peſſnt

s7t, π d ger.) allcen

omunicet eis · videbatur quibuſbã q ſi in erimine omunicent incia
dant ſo limodo in minoꝛẽ excõiecatõʒ qð nõ eſt verũ ut patet · 8. e ·
rox · cum talt luatur cum iuratoꝛia cautõe ut ibi dicitur ·
a ¶Cõmoniti· iudex nõ debet excõicare pticipãtes excõicatis miſi

c·prox · cum talis abſoluatu

„

caànonica monitõne p̃miſſa alias excõicacio ñ tenet ut in deeretali
noua j.e·ſtatuimus·et ita hõs terciũ caſũ im q excõicacio non tenet

citra aliquã appellatõʒ.
pat excõicato excõicãdꝰ⁊
maioꝛi excõicatõ e.ut h̊ di
cit · et · xj· qiij· qᷓ̃ ↄnicaue/
rit · et ẽ nõ bile qꝛ ipᷣe cla⸗
ues ecẽ̃ie ↄtẽpmt q̃re pu
mirt dz · ar · s · de pe · c· ul. a
· de exceſ.p̃la · e · ul · vbi ð
i̊ m notula magna-
e ¶ Partic ſpibus · ſcilicet
in erimine · .
d ( Incurrãt · eandem ſez
quã et ꝓrmcipales · xj · q-
in · exce llentiſſimus · et hij
noĩatim dñr excõmumcati
ff · de odi · et demõ · nomia
tim · ff · ſi cer · pe. eertuz · B
mtellexit Jo · ubi ptiepãt
ĩ erimie · ut dirt · · e · · ꝓx ·

et hoc veꝛv eſt de illis q̊

ꝓt icipabãt m erimĩe alias
excõicati non eſſent ñᷣ ſal⸗
tem poſt admonitionẽ ex⸗
cõmunicarent᷑ · ut hic 8ꝛ·
Sed quid ſi alterius pꝛo
chianus ꝓticipat tali pꝰ
talẽ ſententiã · nunq; d erit
excõ icatuſmaioꝛi excõica
tione · dic ut · s · c · ꝓx · ſi p⸗/
ticipat m crimme ſic· alit
non eſt excõicatus m ſi mi
nori · ut hie patet ·

MNRNMMter iia migs
rxj.q · iij· quomã mul

tos · gt .c · ꝓx ·
¶ Huputandi · ſie · · Sv o
to · ex multa · HM
g¶ Dꝛeſer tim · ſi illud p̃ſer
tim ponitur ꝓ tantũ veꝛ⸗
dicunt ꝓut ſequitur de qᷓ
buſvam pſonis: Si ꝓ ma
xime non dicunt verumut

ſequẽtia dicunt · quia nec
maioꝛes debent talibz cõo

municare mſi neceſſitate ĩ
ſtante.
h ¶ Iunterp̃tacio· ad quez
ꝓtinet iuris conſtitucõ ad
ipᷣm ptinet mterpᷣtacõ· C
de legi · l · ulti · xi · q; i · F. ex
Pijs ommbus ·
¶ Huret · ex ſui natura·
k ¶ Canonis · xi · q: iij · quo
mam multos· .
¶¶ Agente. p declaratõz
in quibuſdã em̃ caſibus iſ
lius · c · eſt declaraeio ut in
filijs ſeruis ancillis a vxo
re · in quibuſoam eſt cõſti
tucio iuris ut in ruſticis a

merc enarijs · et ꝙ in HB ius

nouũ oſtituatur ꝓ illð · e·
cirea perſonas mercenna/
rioꝛx ruſticoꝛx ſatis viðꝛ
qꝛ⁊ per pᷣoꝛa iura eos vita

re tenebant · xv · q· vi · nos

ſanctoꝛx · a · c iuratos · xi
qiij excõicatos · .
m eceſſitatis· nunquid
magne an cuiuſtibet taͤtũ
nã ali qua ſuſtinẽda eſt in
comoditas ut eccleſiaſtica

juſticia leruetur · xix · di⸗

m memoꝛ iam · et · S· de of·

a Unnodandi · qui em pᷣſumptuoſe ptici

ſi cienter omunĩcãt ei qͥ cũ ꝑ
ticpibʒ ſuiſ ẽ vincło excõica
tõĩs ſmiant᷑ inod atꝰ tẽ em̃a
ini ſniaz excõcatõis ĩcurrũt·

Idẽ doctoꝛibʒ boñ · deẽt oꝝ ·

Nier alia q̃ ſtrigoñ · ar
chiep̃s ꝓponifecit nos

recolimꝰ rñdiſſe ꝙ nullus no

mmatim excõicato ſcient᷑ cõ
municare tenet᷑niſ qᷓdã pſo⸗

ne q p illud gres · pᷣpe · c · qñ̃

mſtos ·ſpãliter excuſant᷑ · WNe
ruũ ex hac rñſone oꝛta ẽ occa

ſio diſputãdi/alnjs oce dẽtibz

ꝙ excõicato ↄomũicare tenẽt᷑

ꝓſone inp̃deõ · c · noĩate · Pſer

tim q̃ pus ad omunionẽ eoꝛũ
ex debito tenebant᷑ alijs aſſe
rentibus eos ↄmunicare lici⸗
te poſſe ſi velmt · non tñ ad h

ex neceſſitate teneri It ĩgiẽ

vñ ius ꝓdijt ĩterp̃t acõ ʒ ꝓ⸗
cedat ambiguitate hmõi ta

liter duximus abſoluendag

cum ꝗᷓ dam pſone ĩp̃miſſo ca
pit ulo pᷣnotate illis ĩ q̊s lata
fuerat excõicacõiſ ſnia ante
ꝓlatõem ip̃ius obſeqͥo tene⸗
rentur familiariter adherẽ ·
neq; poſtmoð ad otrariũ te⸗

neãtur cũ adhuc debituʒ du⸗
ret bñficio canonis id agete

a poꝛe non ſunt obnoxietate
ſolute · ſʒ ad familiare tenẽr
obſequʒ ſt ita ꝑ ↄſeq̃ns ad cõ
muniõʒ teneantur ſine qᷓ illð

nequnt exhibere illð aut nõ

ad omes pſonas capituli cere

dimus referenð ut videlicet
obnoxietati hmõi ſint ſubie⸗
cteicũ viatoꝛes peregrini et

mercatoꝛes a cõmumone ta

lium ꝓpſonaꝝ niſ articulꝰ ne⸗
ceſſitatis imineat debeat ab

ſtinẽ ut in fine colligitur ma⸗

mifeſte · ſʒ ad illas dumtaxat
q̃ talibʒ artioꝛi tenent᷑ obno
xietate ↄſtricte qbꝰ tñ ĩ hijs
ꝓ qbus ſunt excõicatiõe nõ⸗
teſut in crimibʒ ↄomũicare nõ
debet ſʒ ab eis peĩtuſ abſtinẽ
Vm illoꝝ abſo dem ·
lucio q ꝓ violenta ma⸗

——

„
—
—
2—
E

NY5*ade,

2 36°£W i ab oRe 4 Ciu να 1

. Apit

le · dilectus · Si tm̃ magne cuius arbitriũ ſpectabitur. vidꝛ ꝙ fupi
oꝛis · ar · · ð voto · qd ſuꝑ hijset · c ex muita · ſo in trãſeütibus res
iſta dilatõʒ ñ capit quiſqʒ ſuo relimquat᷑ arbitrio ð ↄſuetudmexi⸗
qiij · qð pᷣdeceſſoꝛ· jn ꝓegrims aute qͥ vltra mare aliqdiu et rome
ꝓ qᷓdrage ſimã omoꝛari ſolent ſupioꝛis iudiciũ req̃rat qꝛ nemo ſibi
Zulariter iudex eſſe pt᷑ · f· S iu.hñ alter· a ar.s.& elec· venerabſlem
F.idẽ · n ¶ Tenent᷑ · ut fuůͦt domeſtici filn vbui mer cẽnarn et vxoꝛ·

nuũ iniectõe in clericos labẽ
excõicatõiſ incurrũt qᷓbuſbã
caſibʒ a p̃deceſ. n· exceptis ſe
di dütaxat ap · rebuẽtuꝛnon
nulli ecciaſticam ſnĩiam negli
gẽtes in excõicatõepoſiti ec
cleſiaſti coſ oꝛdĩes accipe nõ
foꝛmidant · Nuid aüt de hijs
fieri debeat apoſtolicũ ſepiꝰ
oꝛacim imploꝛ atur cca quos
credimꝰ? diſtinguenð ꝙ tleſ
vl ſciũt excõicatõiſ ſe vmelſo

irre tit os vel non recolũt fa⸗

ctũ ꝓ q in late ſm̃e canonem

.

.

inciderunt velfactum qᷣdem⸗

ſcientes iuris ignari neſciũt
exinde ſe teneri · Drimos ſi

fuerit ſecłares a ſuſceptiſ oꝛ

dinibz cenſemꝰ in ꝓppetuũ de
ponendos in reliqs caſibʒ ta
atep̃i qᷓ; ep̃i abſq; mandato
ſe · ap · ſpali diſpenſandi fa⸗

„ BS = — —
dicka⸗ maioꝛa i telligantur

illis phibita qᷣbʒ vetita ſum
mioꝛ ajpoter̃t tñ hmõi ro · põ ·

auribʒ ĩitimariſut ab eo m ri

gorẽ vel eqᷣtatẽ rñſuʒ ꝓdeat/

Put diſcretio ſua viderit fa⸗

cienðſᷓ ſi clauſtraleſ hmõi fu
erint lʒ ab alexadꝛo pᷣpa fue
rit oſtitutũ monachi et ca
nonici regłares quocũq; mõ

ſe in clauſtro peuſſeriĩt ñ ſunt

ad ap ſe˖ mittendi ſz ᷣm ꝓui

dentiã ſui abbatis diſcipline
ſubdatur· a ſi abbatis diſere

tio ad eoꝝ coꝛrectõem nõ ſukf

ficit ꝓuidentia ẽ dioẽ · ẽi ad
hibenda/ a alibi dicatur/ꝙ ð
ſeculo fugientes qͥ religiõis

habitum in monaſteriũ rece

perütk inter cetera poſtmoð
ofit entur ſe tale ↄmiſiſſe deli

ctũ ꝓ qð ipᷣo actu excõicatio

nis ſniam incurrerunt ſine li⸗

cetia ro · põ · abbas nõ pᷣt nec
dʒ eos abſoluè quãuis pᷣſum
ptõʒ delinqntium debita poſ
ſit aniaduſõe punire Roſtñ

j religiõis fauoꝛẽ nut euagaã

di materia ſotrahat᷑ maioꝛẽ

₰ 4

cultatem ſe nouerĩt nõ hie
biis etiã ẽ abſolutio taliũ in·

o Mcrimibz i thbz nul
li oſentiendũ ẽ nec obiciẽ
duz eſt · xxij · q · v · ita ne · et
·qiij:qui reſiſtit iulia⸗
nus · alias ſi cmumearẽt

illis in ermmim bus eadem

ſententia tenerentur · S· e⸗
nup.· et .e· ſi concubime.·
Vm illoꝛv. H pʒ expᷣſ
ſe ꝙ edẽz illigcanõis
ſi qs ſuadẽte· ꝓbibitoriũ
vqꝛ oẽs debent ad ſe ap ·
mitti mſi quoꝛx a bſolutio
iferioꝛibus pꝛelatis in
certis caſibus eſt ↄceſſa·
q ¶ Ap̃deceſſoꝛibʒz · S· e · D
cetero · mulieres· ea noſci⸗
tur · quod de hins · et ..qe·
quamuis · B·

r¶ Keleruetur per cano

nem illum · xvij · q· iij · li qͥs
ſuadente · ”òMU
¶ Vel ſciunt. quia aliud
eſt quod ſtu dio delm qui
tur· aliud quod ignoran
tia.xj· q· iij · excellẽt iſſſimꝰ
eſeciunt. pone exem/
plum vbi quis non credit
ſe teneri· s. e nuper · i. Re·
et · c· mulieres. H
u ¶ Oꝛdimbꝰ. ſimiliter de
beneficeijs ˖s · de cle · exc õ ·

mi · poſtulaſtis· et· c· lato

res · et ſic exceõmumcati re

Pmn cip iunt oꝛdmes et exc om

aho“ mumcatus ronfert oꝛdi⸗

neſ.s · ð eo qͥ renũ epiſ:c.ij

Xx nt dicka · xvij · q. iin . ſi
Is ſuadẽte ˖ Sʒ nunqᷓd po

terunt diſpẽſare poſt ĩpe
tratã abſo lutõz . vid er ꝙ
nõ ꝓ id quod ſequit᷑. ſ̊ſi
nõ eẽt eis int dẽa diſpẽſa /
tõ · poſſent. ar · S· e · nup · aa
⁊ ar · ꝙ diſpẽſare pñt vbi
non eſt ꝓ bibituz · ff · ex q·
cau:ma:necnõ· ̊. qð eis·
y ¶ Mioꝛa · mmoꝛa vocat
abſolutõʒ· maioꝛa diſpen
ſatõʒ · et ita eui ꝓhibetur
mmus et maius pꝛohibi/
tũ mtelligitur · lxxiiij· di.
geſta · xcv · di · illud · et · ff.
de ſenato· qui indigms·
et econu erſo cui concedi⸗
tur maius et mmus · S.· de
ð deei· ex parte · iij · bernh
3 (Rigoꝛem equitas ri/
goꝛem mitigat · vnde eq/

tas intelligitur iuris reia

ratio·et equitas rigoꝛi p
fertur · C· de ijudi. placuit
xxxiij · d · fratermtatis. a
S.de tranſactõ ·c. ult ·
a (Clauſtrales · reſpia⸗
cit qð ſupᷣ dixit · ſeculares
b ( Merandꝛo. s e · mo⸗
nachi. bernhardus ·
ce¶ Dicat. nõ hẽs hodie il
lã ſ ĩ antiq̃ opliatõe oſu⸗
Commiſiſſe an· ¶luit
te ingreſſum ſuple.·
e¶ Fauoꝛem· imo videtur

—,—

Pem / n ſelſn Pr l * liet il⸗ D-r- a ſanſſan nb. Poſſpes ibe ire iserare eſor

de iure oi · nõ em ð illi neeeſſaria eta delicti ſatiffactio euius to th
vite tps obedientie impendit ſui ↄditoꝛis · de pe · di · i · · hijs auẽta
tibz · pꝰ illð · c · mẽlura · ſ · .. de voto · ſepture · xxxin·q iĩij admonẽ · la·
e¶ Abſolutionis · hoc mtellige de illis qui meiderunt m canonezan

te mgreſſum ˖ quia de Hijs qui meidũt poſt ingreſſum oceſſum erat

pꝓ alexandꝛx · s· e· monachi. vnde quo ad alio s di cit indulg emu · B
b( Rebꝛoz hoe ĩtellige ſimplicit᷑ de omnibz mõchis q̊ H omiſerut

ſue añ ĩgreſſuʒz ſiue poſt ·
nec ẽ diſtiguenð mt᷑ mem
bꝛꝛ et mẽbꝛx · S.. de cleriẽ ·
egro. c · jj · et · 8 coꝛ · viel⸗
expoſuiſti als exceſſus dif
ficulis vel enoꝛmis relmq̊
tur ar bit rio iudicis cũ ex⸗
ceſſus notoriꝰ tẽ abbas

jip̃m abſoluẽ non pᷣtgpter

ſcandalum · ut hic dicit ·
c ¶ Effuhonẽ· quid ſi mo/

dicum valde lent eñ ſãgui
ms effuſone · qꝛ de faceili
ſãguis effundit᷑ qñq;ʒ · nun
quid idom erit ac Rienoꝛmi
ter lederet · ſatis crederez
ꝓmit tenduz ar bitrio iudi
cis puta ep̃i et abbatis liʒ
lit era iſta ſimpliciter loqꝗᷓ
tur · verbũ em effukoms
abundãtiã ſigficat · xvj · q
iereuertimi · et · xli · di . ſepe
ar · ſed ibi nomen effuſiõis
ſigmicat vic ium · B ·
d ¶ An eõm ex pſona au
getur erimen · de pe · di · i
F. aut facta · in ſti· de iure
iur · S· atrox · et · ff· S re mi⸗
omne delictum · 5· qui ma
nus. et. f · de iur eiut · jtem
apud · ·quod ait pᷣ toꝛ · ſiẽ
ex atrocitate facti · xvij · q·
iinj · qui ſubdiaconũet ex
pſona eiꝰ qui fecit ereſcit
miuria· f. e · G̊ ſi · : quidã⸗
et · xl · di · Pomo xpᷣia nus·

e ¶ Abbatem multa emm manẽ ſuſpenſoß⸗ irca reliqs Er „ gabili · S· ceterum⸗ et eo iu
permittuntur nobis m ho vero facti memoꝛiavel iuris tia ipi vero pmiuʒ ex otuma⸗ re quo abſo luit alias mu/
en nomnr mangees p eritiã nõ habenteſ monaſte cia repoꝛtare cũ ad hoc debi lieres · · e můeres · Sz qd
non miteune maneꝛ? non vtilttatepenſata poſti tü exſoluend i vero manes Rwone ſonatbes er na
Pereticus · Quid ſiabbatẽ ſunctã reglare pnriam pra⸗ ant obligati a ab excõicatis monscha pereutiat mona

non bʒz prioꝛem aut pꝛe
latũ alio nomine deſigtuz
Hn· beneficiũ illud ad om

eis gẽ aʒ exhibẽ volẽtes eoꝛ
p̃latiſſꝙ eẽ talibꝰ abſolutõis
bñficiũ imptiri valeãt indul
gemꝰ ñ exceſſus ipᷣoꝝ extite
rit adeo difficila enoꝛmis ut
pote ſi ad mutilatõʒ mẽebri vl

effuſõʒ ſang ins ẽ ꝓceſſumã

ĩep̃ʒ aut abbatẽ violẽta ma
nus miect at cũ exceſſuſ tales
æ ſimiles neqᷓunt ſine ſcanda
lo pᷣteriri · Eoi ve ro clauſtrat
aliquis in religioſam ꝓſonaʒ
alterius clauſtri manus mie
cerit violentas ꝑ abbateʒ ꝓ
priũa eius qui paſſus eſt ĩiu
riam abſoluat᷑ · Qð ſi clericũ
pcuſſerit ſecularẽ nõ niñ per
ap · ſe · ut ſcaãdalũ euitet᷑ abſo

lutõis gẽ az poterit ꝓmereri·

GSi aũt hos ad oꝛdines ꝓmo⸗
ueri gtĩgat iuxtap̃miſſaʒ di
ſtinctõʒ q ſcienter motemp⸗
tũ ec · diſciplme ſefe cerint oꝛ
dinari ab exe eutõne ſuſcepti
oꝛdinis a offieij decreuimus

ctam abbat es ipᷣoꝝ poterũt
diſpẽéſare niñ ue fuerit ⁊ no

30 deis gbattom etrariñ c linj dif

fnitatð · S· de judeis · c· ul · et euʒ

iſtis nõ diſpẽſabit abbas · fas cum ignoꝛãte ius poltiuum: ſec?

¶ Reritiã · nota ꝙ mitius

k iſpenſare · p̃t & ab bas diſpen
ut hic · et. s · de eo qᷣ fur · oꝛ · rxe · c · i

C monialibꝰ tua a noꝰ
aternit aſrequiſuitꝓ
quem eis ſit bñficiũ abſolutõ
nis impendenð ſñ vl in ſe inui
cem vel ouũſos vel ↄuùſas ſuas
aut clericos etiã manus inie
cerint temere vio lentas Su

per ᷣ igit᷑ olul ·t · x. ut ꝑ ep̃ʒ in

cuiuſ dioc monaſteria fuerĩt
abſoluãtur · I dẽ vnſuͤß cru⸗
vEvere · ⁊· S· (ce ſigtis
ꝙ ſi veneti nee foꝛte ſa⸗
tiſfacẽ uolue rint nec abſolui
vob pmittimꝰ ut cũ ipis ĩ teꝛ

rã ſarrace noꝛum vel ꝓunciã

juxta quod inter vos dↄuenit
qa ipos vel honeſte cõuenerit
nauiglo trãſeatis quãto mi⸗

nus poteritis cũ doloꝛe tñ et

amaritudine coꝛdiſa ſub ſpe
venie ↄmunicãtes eiſocũ · n ·
Aam a nob maioꝛem nauii re⸗
ceperint qntitateʒ nec ad eã
poſſint reſtituenda induci· à
etiã coart ariſi aliter fierz vi
dereminivos dãnũ ex penitẽ

exigi poſſit recipi qð debet᷑ ·

Eſt at cautũ ĩ jut ꝙ ſi q̃ſquã

miure naturali ubi nec ruſticitati etiã
pareitur ˖ C· de in ius vo.l · ij· lcut nec pareitur mulieri otra matrio

nmum ſuum· eſt eniz de iure naturali ut s. de di uoꝛ · Saudemus · vm ·
ſare cũ monacho circa oꝛdimes ·

1¶Ducret?. a ita nõ ſufficit

ſit adultus ñ ſit diſcr etus·
qꝛ otra diſeretũ de kacili

pſumit · C. qͥ et adũ · qs · 1

. ff. de ꝓba · cũ de mdebi
to · et ĩdiſcretus miuriam

facẽ nõ pᷣt · pati vo pᷣt · xx

q · i · lud . et · ff. de miu ·
