reſeruata ↄgrua poꝛtiõe
pPhbro · et er edo ꝙ canonici
iſti erunt p̃lati illarum ca
pellaꝛp·et ſacerdo s erit lo

co vicar np petui. ut ˖ 8. e.

eytirpãde · S. i · et ita ex cã

ca. — capella ſiue pꝛochialis eccĩa
ccleſia vnitur alteri · x · q· ij · vnio · cũ ſuis ſim ſlibꝰ. vel et die ꝙ cleria

abinna — .
deay olſidnanas dRnwes 73 Frba

xpoſuiſti: ↄci: gene⸗

ilis qui interfut hoꝛis ſtatutis non mtelleyit papa· H de coꝛpe p̈bẽ
„de ſue· quã aln de iure coĩ m abſentia ſua ꝓciꝑe nõ dñt clerici:ar · · 8
oſti · cũ oẽs · et ſic mtelligit᷑ iſta mdulgẽtia:et ita pᷣtextu hmõi idul⸗

cet wobis direxerimuſ
ſeripta nẽ̃a ut mgt᷑ᷣo·n ·
ebo?aceñ at̃diacono im ſacra
pagine cupieti ſtudere puen⸗
tus ſuos eccĩaſtieos facere⸗
tis integre miſtrariinolumuſ
tñut cotidianas diſtributio⸗
nes q̃ tm̃ reſñdẽtibꝰ meccijs

his q interſunt hoꝛis cãoniciſſ·
exhibenturei tribui faciatis.⸗ ſ

dẽ wſprimeñ · ⸗
NAXpſuiſti nobi c ccie
tue canonici diminuta ipſoꝝ
ꝓuiſone a tpe ↄci:ge· cuʒ eis
extunc/non fuerint ad eoꝛum
ſuſtentatõnẽ oceſſe capelle ſiẽ
añ fieri oſue uit de redditibꝰ
pᷣbedaꝝ ſuaꝝ nequnt ſuſten-
tari a· Bi euidẽs neceſſitaſ
vel vtilitas exigat p̃ᷣbẽdaſ ec⸗
cleſe tue poteris de capell in
petuũ annectẽdis eiſdem / ſẽ
diſeretõe puia expedire vide⸗
ris augmetare reſeꝛuata con⸗

grua capellarũ poꝛtõne pbriſ/

dez epoet pᷣoꝛi et aĩdi. de

Flectus filſus 4 herſ
8clericus nobis ꝓpoſu⸗
ſit ꝙ eum decano et caplo an⸗
deg aueñ /pces dir eximus et
p̃cepta ut ipʒ qcito facultas
ſe offerret m canomicũ recipe⸗
rent et in frem wobis ſup hoc
executoꝛibꝰ ſibĩ datis qꝛ ðca⸗
ni et capituli ꝓcuratoꝛ exci⸗
piendo ꝓpoſuit irãs nõ valeꝛe
ꝓP eo ꝙ m eis mẽtio nõ fiebat/
pᷣfatꝰ decanꝰ ex donatõnẽ

põt adiũgi p̃ bẽde · ſic er eadẽ eã vna ec

iſti certã poꝛtõnẽ p cipiũt de capellis. nec exercẽt ibi iurſvſctõnem

aliquã ſed ſacerdos hʒ

ibi curam

ſpũaliũ · ſacerdos erit pᷣ latus et hot

curam aĩaꝛx et ꝓ ep̃m inſti tuet᷑.neſcio tñ qð iſtoꝛꝝx ibi ſeruet᷑ · veri

Qus viðꝛ ꝙ ſacerdos ſit loco vicarij· ut m. c· extirpande
c Hreuia. q eſt mater oĩm virtutũ · S.de of· euſto.c. jret · ĩj. q

ce ¶ Augmẽtare · et ita tener eps remtegrare p̃bẽdã ſi fuerit ( tium

dimmuta vel diuiſa ſine zuſta

(a·se · vacante · et ᷓ.e.cum cauſam

——

EEο—oρνααι½ α9 porepus Ebendag zaorh⸗ 1 b9 eitij B a. Ggmic/

. Pamm 11

regis pᷣbẽdaꝝ eiuſdẽ ecelehe
collatõnem hret vos mãdati
nii executoꝛes non eẽjmterlo⸗
quẽdo dixiſtig et ſc due Pede
qᷓ medio tpe vacauerunt/alnj
ſunt collateet · F· M · q occaſi⸗
one hmõi/quã ᷑ᷣputamꝰ friue
lam non obſtãte/ mãdatũ ntʒ
exequi ꝓcuretis O res ix
argentineñ · eßof
vgper moꝛdmata oꝛdĩa⸗
tione et · · Cu aũt illi fnt in
ecẽijs idonei reputãdi qui ſer⸗
uire pñt et wlũt in ipfis/9·t · t
riq puen et beneficlati q non
pñnt in eadẽ eccia deſeruire i⸗
ea non dit idonei reputari⸗
Tde at᷑epoet mgẽo · R · turoñ
Vm cãm que inter au ⸗·
MHianẽ ˖ epᷣm /et · vI · de ble⸗
ſis canomicũ ſancte crucigſu⸗
per int egratione pbẽde ipiuſ

—
₰ℳ

—

canonici verteha tur yob dur ed uire nõ pñt· dicas ꝙ pu
et · t· ł¶ π αε6 bic appellant

ximꝰ9 omittẽdã et ·

nẽe intetõms nõ exiſtit vtSe B vſqʒ ad ſeptẽ annos ·

ꝓ integrat

Pp integratõe pᷣbẽde ſup̃diaclti⸗
canonic

ip̃bẽda de nouo aliqᷓ
Ldez

ſcinderetur

N 1
ſnade⸗ Enerabil frater noſter

poꝛtueñ · ẽs ſupplic auit ut cũ

gquãdã p̈ bẽdã que in argenti⸗

mneñeccĩa taʒ diu vac auerat
ꝙ do natõ eius erat ad ſe · ap·
deuoluta. J· clerico contule⸗
rit dũ in illis ptibus legatõiſ
officio fungeret ſuã collatio⸗
nẽ benigno ꝓſequèmur effcu/· e⸗
veꝝ argẽtini capli ꝓcuratoꝛ

tiam. et durat quſq; poterit int ſenes opu

h ¶ Beneficiati· nota ergo ꝙ qui bñficiũ
idoneus ad aliud bñficium pmo retento ·
qꝛ du ad vtrũq; ꝛc. xvi · q

ret ſoꝛtit̃ naturam alioꝛꝛ bñficioꝛx · qꝛ tes eccĩaſtica nõ dz duplie iu. Ne⸗
re cenſeri · xij· q.ij:cognouimus · in fi · etã. de dec · euz m tua · et ta ex n
Hoe teceptio non valuit: vnde male mterlocuti fuerũt iſti iudices
Collate·ar:ꝙ ſi papa mãdat alicui dari pᷣbẽdã et canomei eã a⸗ S
in oferant tʒ collatio licet ſit otra mãdatũ pape · de H dẽm ẽ. Ss .
cetera· ſic.S:e: dilectus filius = meipit pnñtare decanus ex donatiõe Tar
g¶ Friuolã · et merito · qꝛ iã⸗ nõ tãqꝙᷓ laicꝰ ſ̊ tãqᷓ clerieꝰ a ita ſub NNe.

NYypueros vſq; ad decimum
den Mrtũ annũ ðꝛ qͥs puer xxij
oτ „

Pme quia in vtroq; puire nõ pt᷑
i · pbiosiet ſic pʒ ꝙ in duabus ecẽijs de u

MS 1h ſnn

—

SP

„

emt᷑ nSο⁹

eſt dño pape nec p̃iudica⸗ S.
tur pr̃Fono ſi qñq; etiam ꝓ
legatũ ſedis apoſtolice a
liqs inſtituatur eo meon⸗
ſulto · s · de offi · le · dilect9
(Exequi .· q̃lit᷑ exeq̃n
tur mãdatũ iſtud nuquid
da bũt huic aliquã de p̃di
tis pᷣbẽdis · q̃ alijs fut col
late · nõ credo i exequent᷑
mãdatũ · qꝛ faciẽt ſtatĩ iſ
lum recipi i frẽm · et yci
to facultas ſe obtulerit fa
ciãt ei bñficium aſſiæii vᷣm
tenoꝛẽ poris mãdati · a tñ
iſte nõ hẽbit aliq; iſtaruʒ
ſ expectabit pᷣmã vacatu⸗
ram · de hoc dixl.s · e · dile⸗
ctus · eal · c. mter cetera. licʒ
quidam dicant otrariũ.Rᷣ
Vper moꝛdjinata · pu 5
.„ serrrr—
eri · ſed quos dicimus ſ 8
r N.
Tr.

q; v · puerl · et · S. de eta a
qꝗli · indecoꝛꝛ · et · c · ex rõe ·
ſͤtales bñ pñt hrᷣe bñficia
et oꝛdmari vſq; ad ſacros P e
ordines · xxvin · di · de hns kαν.
et · lxxvij.di · in ſinguliſ. ⸗
c · qcunq; ęd eſt & ꝙ dieit
ꝙ pueri non füt idonel · qꝛ

₰

Eqtuz ad
qꝛ
tunc ſeruire non pñ̃t · quia
nee diſcretõnẽ hñt vñ nõ
reputant᷑ donei poſt · vn ½·
annos reputantur idonei
ad oꝛdmes mmores · qm
fũt doli capaces⸗j.ð delie·
pu · pueris · et hoc ꝓ iura
pdicta · de higin fingulis.
qui cũq; · vel pt᷑ intelligi
quãtũ ad dignitatem vel
curã aĩaꝛ ad quam nõ re
putant᷑ idonel · · q · i. pueri·
et · e · eſtote · et · · de eta⸗

et qli · ex rõe . et · c· ſe. a. g.
de ele . cũ mmeũctis. ſ huic 8
ſtandũ ẽ tanqᷓʒ poſterioꝛi ek
vt ad rece ptionẽ ta liũ eninrt ſeſ
opellẽdi cũ ſeruiẽ nõ pt S
vt hie dicit · qꝛ ꝓpter ſer⸗ *K5
uitiũ tm dar̃ bñficiũ/Ju⸗ N
uenis ðꝛ qᷣ pcedit adoleſcẽ A.

tari · ff · dele · ij · non alſter·
hʒ ſufficiens non reputar ⸗

O WO D

.

re qͥs intitulari non pt· ar· S. e.extirpande . Fj. et. lxx · di · ſcõꝛx · et · ·

de ele · dudum ·

· · c · vl · S· de ꝓcul · petitio · S. de arbi. ex

dum. ubi de e/et eſt Har · ꝙ qͥ non facit mẽtionẽ de bñficio
uo non valet lẽ e ·S · e · eu teneamur · et. s· de R p · li ꝓponẽte · H·
m cãam · int ẽtõnis · nota recurr endũ ia

.
eẽ ad intetionẽ mandãti aſ⸗ A BerSn
poſita · et · . de reſti · ſpok· e tdes ſe

9
— 9 α

7

Ge .ααοαα

„

uẽ poſſit et hoſpites recipe · s· e. S

ee e ¶ Cõgrua · vnde iura epᷣalia ſol

I )monachis · vbi de E· B·
Aectusregis· ̊ ratio⸗

mouit ipſos ad exceptõnẽ hmõi pro
ponendam · qꝛ ſi rex ↄferret rõe ijuris

pr̃onatus hmõipbẽdas non poſſet compelli ꝓ papã ad boc ð juẽ

3.. de iur epa · cum dilectus . vñ
D. s —
Ko „Hh

&ο doeret opelli ad hoc

decanꝰ cũ ſuccedit in hoc juxe regi nõ

qꝛ qui in locũ alterius ſuccedit vtit᷑ oodem iure
νC. de tẽpo in mte. reſtit. ea que·ar: ſ̊ hoc non ẽ veꝝ m caſi iſto·qꝛ

exq collatõ iſtod bũficioʒꝰ melpit ptm ad erei oe
0— * n. e τπ meipit ptmẽé ad eccĩaſticã ꝓſonã ſtaum
N. νNμ:Cag. peobna Pben reinteyyaa ia diid de no debe⸗

Kemtegratõe et ita bẽ
bñ · vt nẽm · qð ſi fiat
canti bus vt ̊ pʒ · et.s.e· vacãte·
ne dicit · et eſt ar · ꝙ ſi ſectõ aliqua fiat

17

ille qᷣ hᷣ

mãdatũ

da diuſdi non dz ſ ĩtegra oferri · S·
e vaeãte · et · i · · in · c · vl · et ꝗ.. ut ee ·
oc fecerit tenet illã reint egrare de va⸗
et nõ alſud bñficiũ diuidẽ ut Him fi
p̃bẽdarũ ꝙ tolerarinõ poſſit

gduouſqʒ integratur · de ſ dixi. s. e. tue fratermtatis

Enerabiliſ· oſuetudmẽ

ant

Nuoliita G

nulla diſtmto nobilitatis
pod 97 farre pbendas 49 õ

hec ↄluetudo qtucũqʒ ſit obtẽta a otiã ls
5 eſt eer tuciqz ſit obtẽta a etiã V. eber
iqua nõ eſt obſeruanda · qꝛ in talibus e di as dſe

R„

ob
R

„ C

„

SA

* cEH „ N

non Por
“ eſt obbuanda ſez vndecũqz nati fuerint ltime dumõ h
rint admittendi ſüt · xl. di · nos Iᷓ ·et · lvj · di · vndecũqʒz · et · c · nũycj. de
N. inſti · ad decoꝛẽ·qꝛ nõ ſangm ſ̊ vite meritis bñficia fũt ↄferẽda . vin·
4 q ·i mopſes.ut h ſequit᷑ verſu ·nos ĩigiẽ᷑ æui· ꝓmoueri nõ pñt ñ libvbᷣ⸗
ee a ¶ Llibe · H fuit bona excepcio qꝛ ſera tat em pᷣmo fuerint ↄſecuti
s.·de vᷣuis nõ oꝛð · c.i · et · ij · et · liin · di · nullus · et q̃ſi ꝓ totũ · ſed H̊ non

Coln guy/ u er piar qfei ſvn? lofnchdgmitatgfen

aſſumit libeꝛd eo ꝙ ille fuiſſʒ ſeruus qꝛ ſi fuiſſʒ bona fuiſſʒ eyceptio

b ¶ Gñis · non nobilitatis
gñis ſʒ virtutũ ⁊c · ut · xxxij

q · ſiij · . Hijs ita·

y. E ¶Mõ multos . H diẽ gpt
De L.les paulũ et ꝓpt bẽm bart ho
C . iomeũ qui nobiles fuerũt
sF- aln vero apli ignobiles æa

α Paupes fuerüt a tñ electi
fuerüt ad regimẽ ecẽie qꝛ

apð deũ nõ gdus elegãti

or ſed vite melioris opro
bat᷑ actio xriij · q · iij · Rẽ ex
cellẽtiã · ij · nec onderandu
ẽ qͥs maioꝛ ſit m loco vel
oꝛdine ſʒ qs iuſtioꝛ · xl · di ·
non loca · et · c · multi · m fi
ar · otra · lx · di · c vlt · et · ·
eee de multa. m ſi⸗
.ꝑ d (Derſonar· · de iud.
noutt · xxxij · q · iin · . hijs
ʒita ·et · in · q · ix · e · vl · n · iin·
3 rq · iin · c · ij ·
eE Eminẽtil · ſuffictt emm
e — im plato ꝙ ſit ſufficientis
r ſcie lʒ nõ ſit emmẽts s · S
ruuaerte, elec. cum nov alias pauci
Aundd digtates pmouerent

r

NEe

Ve

ut hH diẽ · et ita multofoꝛti
ĩ bñfiens ut hᷣ diẽ · merito
E H cõſuetudo et exceptio
non fuit admittenda
F¶Contulit · alias non po

tuit ei bñficiũ non vacans

ferre ꝗ..de conc el · Pben ·
nynnlla · ſolꝰ papa &̊ůᷣ poſſʒ fa
. ye D*“⅞*rept t donatõm fue re
ſeruare primã vacaturam
e K— ꝗ. de iut · pa · eum dilectus
=è Ym olim · dyoẽ · miſ
r r EnHHe ttoec adiunxiſſet ñ poſ
c r. ſet ei ꝓuidere niſi „ ſen
ente,“aliqua ciuitatis⸗8. 8
def B ranſphus
₰ut † (Prouidẽt cũ manda
eeerrtuur abcui ſub bac forma
Ks α Ppuideas tali m aliqᷓ ecci⸗
D n“ arum ciuitatis vel dioẽ ˖ ur
conf eras tali beneſicium ĩ
aliqua eccleſiarum ꝛ⁊c · po/
rrs . teſtas ꝓpuidendi ſibi data

9 — * ⸗Ar „ —
— . intelligiẽ a p oſequẽs pa·

*Po 2 7
e Mρpa abſtulit ꝓptatem canoni

D 8 K- cis illius eceie ꝓpuidẽdi ˖ a

3d dicit abſtulit ptatez
J. K- uidẽdi ßᷣ intellige poſtẽỹ
n eyecutoꝛ mſinuauerat illi
6n ad quẽ poteſtas pertinet
. oꝓferendi ꝙ velit oferre p
5 . bẽdaz illi ꝓ quo mãdatur

collatõnem illius interdicen

us tolerat᷑ mediocris ſcĩa

ꝓpoſuit ex aduerſo ꝙ ĩdẽ ea⸗
pitulũ hᷣ audito oſuetudineʒ
allegãs antiquã inuiolabilit
obbpᷣuatã iur̃ quã nullũ niſino⸗
bilẽali ab vtroqʒ pen⸗
te illuſtrẽ honeſte ouᷣſatõis ac
eminẽtis ſcĩe in ſuũ oſoꝛ cium
hactenꝰ admiſerãt neotra h̊
fieret/maxĩę cũ niſa tũc pᷣben⸗
da vacaret añq; monitoꝛias
uel executorias ſ̃as recepiſſʒ
ad ſe · ap · apellauit 2· F· Ro
igit᷑ attẽdentes ꝙ nõ guis ſʒ
Ftultũ nobilitas viteqʒ ho⸗
neſtas gtum deo faciũt a ydo⸗
neũ buitoꝛẽ ad cuiꝰ regimen
nõ multos ſᷣm carneʒ nobiles
apotẽtes elegit ſ ignobiles
ac paupes eo ꝙ nõ ẽ ꝑſonaꝝ
aceeptio apud inſum gt vix
ad eculmina dignitatuʒz nedũ
ad pᷣbẽdas viri eminẽtis ſeĩe
valeant reperiri exceptioneſ
hmoi non duximus admitten⸗
das et. J. iſ · v. m/ q jñ wbͤ cõ⸗
ſtitorit pᷣdicta p̈beda vacaſſe e
qñ ipᷣ̃am dicto IY. epᷣus otulit
memoꝛatus ipſum ad eam re⸗
ipi faciatis I dem 97
m olim pꝛioꝛi ſcẽ ·
dedimꝰ? ĩ mãdatis ut ꝛv · dya⸗
cono in aliqua eccia ciuitatis

„ Wl dioc luc/autoꝛitate ap· ꝓ⸗

ei uidẽt idẽ p̃fatuʒ ꝛ· eccie ſan⸗

qipe · de vico rectoꝛeʒ aueẽte⸗

hm̃oi niſ 9 deſgnare imq re⸗
ctoꝛ ab eiuſdem ecc̃ie clericis
eligi oſueuit excõis ſentẽtiaʒ
nichilomin? ꝓferens in rebel⸗
les Cũ igit᷑ mãdatuʒ hm̃oi ſe
ad talia nõ extendat nee ad

do vel decernendo irritum ſi ſecus fieret

vt H ꝓbatur et · de oceſ. p̃ ben · qꝛ ĩ cunctis · . ey pte · vo · nõ ſic autem ·
ſʒ anteꝗᷓ hoc fiat ꝓ executoꝛ em bñ pt᷑ ↄferte pᷣbẽdam ille ad quez col

latio ꝓtinet nõ obſtante tali mãdato vt dicit decre · qꝛ i cunctis . F. ex

pte · et ar · illius deere · de concol · ben · oſtitutꝰ· pt᷑ ettam talis iudex
revuare ſibi primam vacaturã vel interdicere ne eligant et irritum de
cernere quod contra fieret ſicut video m gñali legato qui pt᷑ ſibi re

puare donatõneʒ prime vacatureꝗ · de iut · pa · eum dilectus/ ſecus eſt

ſi datus eſſet executoꝛ ad ↄpellendum tunc etiam non pẽ interdicere

nec oferre nec mueſtire ſed tm ꝓ excõicati onem opellere et ſ canom
ci aliũ eligant valet electio ſiue collatio illius beneficñj · s · e· dilectus

⸗ Pl!⸗

ßꝰ7 · ber · vin

Hm mi: E& ' hi

filiꝰ de hoc notatur · s · de R p · abbatem · imn glo· per hane
p ¶ Ad talia · ſcz ad digtates vel rectoriã qꝛ nec mentio dñi ppethis

e fal . „3
rli UreTn

1210α 2 Goſf

iilc

mozb9 onn narej i
madintoz ſ e mi 2 in — bb, diias lla notat ur vne

oneſte vite fue ¶ fuit ergo nee intentio indicis ſeu exeeutoris alia dz eẽ · S. e. cũ cãm · et

s ·:de arbi:expoſita.et eadẽ ratio q̃ mouet delegantẽ moueat delega

tũ · s· de Eep· ſup lr̃is in fi.et foꝛma mãdati diligẽter buari dʒ · S · de

HR p ·cũ dilecta · et · S. de of. dek. eũ olim · a·e e · eum venerabilis · et · C·

de ꝓcu· ſi ꝓcuratoꝛ· ꝙ& quicq̃d factũ ẽ oẽ formam mãdati nõ tʒ et ita

nec excõicatio nec inſtitutio talis tenuit qꝛ vires mãdati nõ patiebãt᷑

ſic pʒ ꝙ cũ ꝑpapa mãdet alicui ꝓuideri/ de ſimplici bñficio tin intel FN. 4. P

„ ℳ—. — — „ .

ligẽdũ ẽ mii in lris h̊ ↄti⸗

22 . 2 2 „„(N. Arp
neat᷑ ·s · de R p. ab batẽ · i hè/ ele de ſ
„ ₰△ , . . coſet di X☛ & ον S
rectoꝛiã vel digtatẽ nẽa fera⸗ fiqꝛ ñ ois q cẽſet᷑ disnus K —. Se e
„ O „Wα —, ad bñfieũ dignus ẽ ad di * r
tur intẽtio cuz ꝓ finplici bĩfi:. Sritatẽ velpfonatũ quia t, . AAara ,.
cio iuſſo nta manat miq. taʒ Pver Rapic; befcn pi
TnE e1 & Xe2 re no tn digtate⸗s 8 eta .
iſtitutõnem hĩoĩ qᷓs excõos teet zi. ey raroͤne et. ce mn
ſmiam ꝓpter h̊ latam denunci⸗ decoꝛũet. s. e· ſup · vbi ð
es non tenere · clerico S cr in oig raePus tija
H Piiz Fdꝰ ceteros añcellat quẽ
e8 rot ante 7 . debi lrato.. . laboꝛ ⁊c᷑ · C· de offi . mgẽ⸗
Zeandido ep̃o ni ecoruz nenoral i
urbeuetaneñ iro pn Pn α dimira mur. B qð 8 H ꝙ
./1 5. pryueri pñt hr̃e bñficiũ ĩtel⸗
. peuſlo oꝛpalis lige ᷣm qð notat᷑ õ· e · ſup
· Icft· hoꝛtam̃ qᷓla⸗ i illi gloſe·ſed quosꝛ.x v?z·zꝛ “
toꝛ pñtiũ a peipieda qꝗ con⸗ Vm pvcuſſio · impe ſwex, r e
ſueta ſũt ab eccia · tjegritudo · daci ng er un, A
õs PSgen-nee . e
almn ei? eent exeplo deterriti i ¶ Nilitaret · xxin.· q; · mmccc·····
foꝛte ñ poſſs militaret eccie Uitare et c — r S . ,
M „ % „ „ „ . ₰ △ 1* A. —. . .
ar 5 ge⸗ ocſe⸗ cle · auten · ſed hodie · . s eds, e
q; eiſ ſanus eẽt poterant mi⸗ DW

mſtrari ð ip̃a exiguitate que

ecẽie pt᷑ accedẽ ·k · tua pᷣ beat

egrotati geniꝰpapa
Reſpᷣꝝ cuiꝰ duos digi⸗
tos cum medietate pal⸗
) „d. cpèlon
mea pᷣdone abſciſos ſignifica⸗
ſti miſſaʒ nõ permittimꝰ cele⸗
brare qꝛ nec ſecure ꝓpt᷑ debi⸗
litatẽ nec ſine ſcãdalo ꝓpt᷑ de⸗ Ituẽda fut beneficia · x
foꝛmit atẽ mẽbriß fieri poſſe an· cõceſſo · de toe dixi · ã
ofidimus /ĩm at ceteris offi⸗ de ta er obe. ſtatuimus
cijs ſacerdotalibʒ fũgi mime e ATua tonli
phibem⸗ ucius · iij
Greckoꝛibus ecclan ſe⸗
pꝛe macula vſqʒ adeo infectiſ⸗
ꝙ altari vᷣuire nõ pñt nec ſine
uke ſcãdalo eoꝝ qui ſani

k Oꝛdinẽ. ſcvʒʒ ordinem

vbuire mtelliguntur · ff. de
ſta · lib · l. i· ſtich 9. a tpe
mfirmitatis paſcendi ſunt
off · comodati · l. m rebus
como datis · S. pñt · ſic a ecle
rici ĩ egritudine ſupẽdijs
ſuis priuari non debent ·
Reſbrm · non ꝓmitti
mus · ar · qd ab micio
aluit ex poſt facto muir /
matur · xxxinj · di · vſqʒ adeo
et · c · cõiter diffinimꝰ · ar.
Otra · qð em factum eſt re
ccte ex fupuementi de licto
coꝛrumpi nõ pt᷑ff · de itinẽ
actuqʒ pua · ·nec enim ·

ſũt eccias ing redih volumꝰ
te tenẽ ꝙ eis dandus ẽ coad⸗
jutoꝛ qͥ curã heat aĩaꝝ et de
facultatibʒ eccie ad ſuſtenta⸗
tionẽ ſuam ↄgruam recipiat
portionem Lemens · in

m ¶ Scãdalo · ꝓpt ſcãda⸗ De 8.

lum emm multa fut dimit
tẽda.· e · ꝓx · et · s· de tẽpo · oꝛð · ad aures · et · s· ti · ꝓx· cũ teneamur

n ¶ Defoꝛmitatẽ · ex hoc o bo aparet que defoꝛmitas impediat oꝛdi Orfe
nandumcum ſuſpendat oꝛdinatum/hoc tamẽ pt᷑ ipſo facto meliꝰ per
LErd qꝙ; aliquo ſtatuto exprimi ꝗ.de donac̃. apoſtolice · b·

E rectoribʒ.ſcãdalo · nõ ũᷣl cũ ſcãdalo eſſe faciẽdũ · Sc· ꝓxĩo.dũ

modo ſine pcto moꝛtali poſſit obmittiꝗqᷓ S no · onũ · cum ex miuncto A. AE.

o ¶ Coadiutoꝛ · a ſta vidr ꝙ gpt lepꝛã nõ remoueatẽ p̃latꝰ · ſed oẽ
qj.e· ꝓxi.vbi de h̊ ðꝛ. ille coadiutor videt᷑ eſſe prelatus exquo ha
rã animaʒd' & bet curam animarumꝗᷓ. e. c · ꝓxi⸗
q ¶ Poꝛtõem et ſic ꝓuidebiẽ ei de boms ecclej. e · e · ꝓx/ſed pone ꝙ
ecẽta nõ poſſit ſufficẽ vtriqʒ · xñ deo · ille qui ſeruit eccie ha bebit reddi
tus et illi mfirmo ꝓuidebit eps · lxxxñn · dy i et · c · i· ti et ex hoc verbo
eſt ar · ꝙ non ſit latus ex eo ꝙ dicit ogruã recipiat ꝓoꝛtõem

Jiad ni ownαοοiνàι ä1 tot

ent-E — 777 ⸗
r J/

cuiuſcũqʒ a digmitatẽ cõ⸗ “
9

egti quos curamus nobis B Ja- ).
ſ.

Rd bn ſino rnplici bi 7 c.s-Met iaααοριοι α Dat? (vaieton.

— G H .
N NS

S

——

— — . ẽ .
B? r e
GS.

D

ααο —07

5

AEα Non
◻ D t 1
— —

Trnee

SE
8 /αα 4 WR

R + α ‚R
4 A

Fſprt adry.

—

enke

/. HMα . aliqͥs viuo n eo renũciãte et in hac opimione fuit laut· et dadus ẽ ei co
☛ℛR „W

Va nos ſcãdalo ·s· e · ꝓp
r S PeF ſta ſine cuſpa punĩ qð eſſe nõ dʒ · lvj · di· ſatis ꝓPuerfũ . et xvj · ꝗ · vi· m
uentũ · Vup ᷣ ẽ diuerſitas mt᷑ doctores · hug · dixit ꝙ nũc ſubſtitui

g2

Mon Aplro/C29 Plasdnenhin x: 65 mot ſe Sebones emhi&ſla

der yt moꝛbũ lepꝛe ſi remouẽ 5.

dus pᷣlatꝰ. ſʒ oẽ viðꝛ · S e·ce · ꝓx · et

Kadiutoꝛ ut · s · c · ꝓxi · et .e · c · pe· et · vl · et ꝙ dicit Hadmiſtratõis offi⸗

1. . N
. Ters . officiũba · diſtinxit vtrum
ℳℳℳAo —
R „E Nerck curabilis· dicas cuʒ vm · et
Ae Wn FEnenh , tã: ꝙ ;diu aliqs pt rema
r 'A. GSle.r nere ' collegio ſuo ſine ſcã
dalo a torroꝛe non ſubſti
tuĩt᷑ ei aliq̃s alias aliꝰerit
ſubſtituẽd vt ho q̃ erit pᷣ⸗
latꝰ ĩ totu a mfirmo ꝓui
debiẽ de bonis eccie · S· e ·

qꝛ talis coad iutoꝛ prela⸗

ey eo ꝙ dieit ꝙ Pʒz euram
aĩiazd et eſt H ſpẽale m le
pra ꝗpter abhomĩatõem

ꝓPl a ſcãdalũ ſic eẽ judex

mutatur ſi nõ pt dare ope
ram nudicio ˖ ff. de iudi · ſi

longius alias autem o bti

net ſnia hug · et lau · et da
tur tũc coad iutoꝛ ꝗj. c· ꝓx ·
et ſic eſt caſus · vbi aliquis
punitur ſine culpa ſed non
kſne cã · ſile · S · vt li · nõ ot ·

gm frequenter . F. ſi vero

pa dr ꝗj.de pᷣuit᷑ · antiqua·
b ¶ Mimſtrẽtur · ·c · ꝓx ·
exquo euʒ mfirmitas non
crimen ad ducit · vt · vi · q.

r reſ Srt bus priuatur quis ſine cul
=M

RJBont- asa .j. Puis triſte · qꝛ non eſt
2 Seenn afflictis addenda afflictio

)

fides laui·
TApte · clues · ſic · vij ·
ꝗij nuper ·

— — =====—

N --ke. —d & pfit.qualiter · et · c. qꝙᷓuis
WTee6 r idze e

d ¶ Afflictio · ſile · vij · ꝗ · i ·
cas · et · v. di· ad eius vero
ff·ad· l.roð · de iac. l. na/
uis. S. ceum aũt/m lepꝛoſo

duſvã vt · s · e · ꝓxi · vbi de
toc · Idem jo · dieit circa le

pꝛoſũ qð huget laut᷑ ·
e ¶ Coadiutoꝛem. ſic ꝗj.e·

2OͦOd . Pxi· et ita patet ꝙ ꝓpter
S ER R t mfirmitate ſupuenientez
S . .ασhn non puatur p̃latus qꝛ ec⸗
Re re cleſiaſtica bñficia non ſunt
tpalia.lv.di: ꝓꝛecepta ·et

Hre · inſti · Hõditas · ff· de
re · iu · adtꝰ Kim . ſie · f· de

manumiiſ. teſ. libertas· ff.
de peculio · peculium · ij · q; vex eſt ar. oẽ. ff. de offi · p
vij ·qi:paſtoꝛalis · xij ·q · ij · vobis · So · veruz e fie

moꝛb?9 ſit curabilis velimn

c: ꝙxi ad idẽ ſatis ↄcoꝛ.

tus ẽ ex toto et hoc patet

vn · q· i · eum percuſſio · cri
minoſus enim dis nus eſt
vt egeat · f · depoſit · bona

tñ ſecus ofueuit diei a qui

ff·de adop · ſi tibi ·ff·. de

„ DHαα ciο dz remoueri- dicit lau- ab offido qð ẽ m actu ſʒ q̊ ad ius retinebat

Nas oſulẽdos a· Y. de ſa!.
cerdote qͥ ðdðino iudicio lepre
moꝛ bo repeuſſ dein pꝛochiali
eccia pᷣlatõis officio fũgit di⸗
eimꝰ ꝓſcãdaloa abhomĩa⸗
tione ꝓpliab admĩſtrationis
dʒ officio remoueri ita ꝙ iuỹ
facultates eccie ſibi nccaria
diu vixerit mĩ rẽt nno ·
.iij · arelat añ · at epᷣo
X pte tua fuit ꝓpoſituʒ
g eñ auraſienp̃ epᷣs gui moꝛ⸗
boa incurabiſifere pq̃dꝛien⸗
mũ laboꝛauitita ꝙ; aunec,

4

—

officiũ nõ pt vllatenꝰ exercẽ
pnceps terre illi ac ciues ci⸗
uitatis eiuſdem a te poſtulãt
inceſſanter ſut ip̃is ceum ſis me⸗
tropolitanus eoꝝ/ſtudeas ꝓ⸗-
uidere Verũ cũ ip̃m ad ceſſ⸗ 5
one m opellẽ nõ oha nee de⸗
beaſ vilo mõ/nec afflicto affli⸗
ctio ſit odenda imo potius
ip̃iüus miſerie miſe raduz eo ꝙ
idẽ vir bonus extitit ecciaʒ
ſalubriter ſibi ↄomiſſam guber⸗
nauerit · Mos voletes ta epᷣo
qꝙᷓ eccie ꝓuſdẽ m/qilli coad⸗
iutoꝛẽ aſſocies virü ꝓpuidũ⸗
wrnefnan quem tam epo ẽᷓ
plo vtiliter oſulatur onot·

jij :epᷣo aduerſfno·
(kara a· at⸗
3 Adia · at quem moꝛbo pa⸗ pe/
litico laboꝛãatẽ fficiũ imgue
aſſeris amiſiſſe · coadjutor eſt
merito adhibendus .
dDe mſitutionibꝰ/
Cr oci · arelateñ ·
Dn Zae ſuſcipian⸗

tur ĩ moᷣſterio moõchon à cle⸗
ricoꝝ ſeu eti puellaruz

.

z eſt ꝙ bñficia eccha ſtica

Petua füt et ideo ꝗpter caſu ſupuemientem ſine culpa non priuatur pᷣ
latus ſʒ datur ei coadiutor ut Hpatet · et · e · ſe · m eaſu tamen alius vi⸗
uenti ſubſtituitur m quoſbam·s · c. ꝓx · ubi de hoe · et · v . q· i. paſto

Eααα Ca

tralisomni tamen caſu pꝛouidebitur mfirmo de bonis eccke· et coad⸗
utor ille datur etiam muito. arq. de ee edi. ad audientiaam
Pnſultatõibʒ · officiũ lmgue · idẽ eſt ſi amiſiſſz offi eium oculoru,
Art v. di ·˖ l euãgelica · a qꝛ ẽ oculꝰ epi · xciij · dj. dia com eccke
Coadiutor · et ð hoe dictũ eſt m ꝓximis duobus capitulis
On am eeheſt emp em oſderadi füt xedditus eccleſfa

d tamo mſhtir no

N

a nos duxit fraterni⸗ ſe regere de boniſ ecẽie abſe

ragañ

mu

de g·ita eẽ ꝙ hoſpitalitatẽ buare poſſitn

ben de mõchis. et · · de ſuplẽ· ne · pla · ẽ nobᷣ · a ecõuerſo tot fuũt po
nesẽdi qt ex ip̃is facultatibʒ poſſint comode ſuſtẽtari· s· de Oſti · eñ · m
etꝗ ·e · auẽte · a otrario ſenfu ꝗᷓ.de cẽh·cũ mſtãtia·axxijqi · pᷣcipimus

2 .

xvj · q · vj · oẽs ba lireen Pr mmiũ incrementũ nõ eredo recedẽduũ x
luui.l· penk · et ul · Etm dʒ eẽ augmentũ Nhree

un

a numero olueto · ar. C· de a

penuria poſſint Qugeniꝰ/
Reccẽia la eeer numen ca⸗
nonicoꝝ ſicut nobiſ innotuit
cõſter inſtituere curauiſtis⁊.

. YVCu laici nõ debeãt ĩ cano⸗
mncorum numero oputari nec

vos debeatis di erreſ minꝰ?
ſtatutũ numerü de alnjs cleri⸗
coꝛum pſonis idoneis ſupplea⸗
tis tales ad ſuplendũ nume⸗
rü muenire curetis ps deoĩ
Sinis officijs ꝓ ecci aſticos oꝛ⸗
dines ogrueſe eruiathaler ii
cant᷑· archiepiſcopo a eiꝰ ſuf⸗

fre quẽtibʒ q̃relis di⸗
dieim? ĩ ꝓtibz viis oſuetudi⸗
nem pꝛ auã a multis retrotpi⸗
bus mualuiſſe ꝙ clerici eccia⸗
ſtica beneficiaſſine aſſenſu epi
dioẽ ·˖ vel officialiũ ſuoꝝ /qͥ H ð
iure pñt recipiũt/ minꝰ qʒ de⸗
ceat cogitãtes qũo id patꝝ
ſcõꝝ ẽ inſtitutõibus alienum
⁊ ecciaſtice otrariũ honeſta⸗
ti · Vñ cum tu frater at epᷣe ex
officio tibi ↄmiſſo tam iniquã
oſuetudinẽ de ꝓpumcia tua ve⸗
lis/ſicut debes radiei⸗ extir⸗
paretam in illos qᷓ ecciaſtica
bñficia taliter occupata ſciẽ⸗
ter detinẽt ⸗ ĩeos decete⸗
ro occupare pᷣſũpſerint excõ⸗
municacõnis ſnĩam ꝓtuliſti/
Nos itaqʒ eandẽ ſnĩam ratã
hñtes et eã aue · ap· ofirman⸗
tes mjqꝗ · clericos i pos ip̃aʒ
ſnĩam incurrerint niſi ↄgrue
ſatiſfecerint abſoluẽ minime
pꝛeſumatial emẽs · in clero
conſtantino
utoꝛitate ap · ſediſ ⸗ Sy

.
5

7
1

tionem non quo ad in ſtitutionem et a dmimſtrationem· lau·
1 rofkcriegatemoſeprund ſuffraganeos dioẽ · .. ð of· leg. ſio.
m ¶ deunẽt · vñ nullã pt hỹ̃e excuſatõeʒz q;tocũqʒ tpe ea tenuerit · qꝛ . N-Ed
diuturmtas tpis pctm non minuit ſʒ augetꝗj.de ſimo · non ſatis.et.c·⸗
cum m eccie corpe · et · xxiinj · q· · ſciſma · et · s. de ↄſue · to. ſecus ſi ig⸗
noranter· quia ignoꝛantia mſi ſit craſſa et ſupina tales excuſat ·S· de

oꝛdieab epiſcopo qui renũ. epa · c · ij. et · vij

,

era Qa ein t, rano oß n .

xum vt m eos cleriei inſtituanẽ ĩ eis · s · ð vi . a o · ele· qm̃ ut aĩt. ubi ee

alns hẽat vl ſaltẽ fufficiẽes e

nis m eodem officio aſſod

ua actõe. a. s. de ele· eum

entia · S · de pbẽ · Fue · alias
pumũit᷑ ut ibi ðr̊ fuit qõ

iſta poſſint ↄputati m nu⸗

ius eccie meedat tonſura⸗

iã deſtinatõe animi ſit cle
ricus vt · xxiij · q/i:· paratꝰ.

n ¶ Cõfirmãtes · poſtqʒ confirmatõnem atepᷣs ſnĩam relaxare nõ poſ Srr rree
lt mñ illud quod ſequitur fuſſſet appoſitum.s.de confir · c · j et · ij · a ð 4
conſe · di · ij · c · vlti · et · S de tẽpo. oꝛð. eum m diſtribuendis · b 17
EWtoritate · faeultates · hee ſp fũt onderãde ut. s · e · c· j. vbi de B

/Mte ape Ce) rianjß 2 Dw⸗Sat t. 1DH

8—

8

et ſoluẽ jura epalia · · S pᷣ⸗

/,
4

4
4

E 9
₰ ₰ A.,
ͤM α 3
. “
MWο

E
g. a

—

de ᷣ alieãle ſtipẽdiuz cũ Nede d/4
et bo neſtũ · ð oſti · eum · m. cc ⸗
necciia vra laier· et mers⸗
to qꝛ hoĩes diũſe ꝓfeſſio d .
ſari nõ debẽt · xvj q· vñn · no e1 . ene
g (Differre · vl ¶ cam⸗ .
tra ſex menſes · alio quĩ tñſ
ferẽ poteſtas ad ſuperio⸗
rem /j.ti · pron · nulla · b ·
h¶ 'doneis · qui dicuntur

ydonei hẽs.s · de pᷣben · ſu
per moidmata
1¶¶Tales · qui funt ſdonet 21

moꝛ boneſtate a lt̃aꝛ ſci

vt ꝛv la ici intitulati in eccia

mero clericoꝛd et ðr ꝙ nõ
qꝛ⁊ nõ reputãt᷑ yvdonei ecuz·
ſint laĩciet ita ĩus canome )snnene
nõ cadit mſñi m clericũ fiẽ
ius eligẽdi in eccha colle / 6.
ZSiata nõ cadit in laicũ · s. 3 ⸗ PSE
de ele · ſacroſancta · et e G
malſana · boc tñ mtelligen ſpustt
dum ðẽ de laſcis ꝓfeſnone
e habitu et nõ de ouerſis
fi em ouerſus aliqs alicu⸗

tus nolẽs eẽ clericus cum

ia m ecckaſtica perſona cẽ
ſetur vnde tale ius cadit
in eum 2 ſus conuer ſi ſpi⸗
rituale/ vnde qui emit ilið

ſimoniã cõmittit vt · ij. q⸗

iij·ſaluatoꝛ·lau· ð
frequentibz. offici N e.
alii. dfficlales dicuntur qrr

bus ep̃i ↄmſttunt vices ſu pe Ae⸗
as quj poſſunt inſtituere

vice epᷣorum vt hic dieit ½· nt
k (Kecipiunt ſi a laiesre —
cipiant ſuſpenſi ipᷣo iure ꝓ eſ,
canones antiquos vident r=
xvj · q · vij. ſi ꝗᷓs deinceps R
ar. otra .de iut. pa · cura⸗ S.H
cuj ſtamus/ſiergo ptʒ ꝙ rrl abi
auẽtas mſtituendi eſt pe⸗ N V S
nes ep̃m licʒ capkm qñ qʒ n
eligat ꝗj.ti. ꝓxi · milla · ta⸗
men de conſenſu capk ep̃s
inſtituere debet ꝗj. de hijs
que fia pꝛela: nouit/nec
obſtat · lxx · di. ſanctoꝛum ·
qꝛ ibi capelle ſubdite ſunt ..
pꝛepo ſito quo ad ſuſtẽta „
9
8&.- *
N

di · conſuetudo

N Deraꝛ & Ca 9n erI6 i 6.,de non guſ⸗ 2/deia d mſhhu/ — 5

—

Snderiq; en origmẽ dutat

et · g de vi ·et · ho · ele. qm. vbi ſil de me i eccia vel in ecciaſticd WGef. aédiaconus, oG interlem —

. m õm · ſ· atdiaconatũ · n iat⸗ 5
K- ſt a ¶ Anſtituatur· mſtituẽ eſt ius canor- Vfüwiotebus d de hẽti · ecũ ex III. 4 ꝙ archidiaconus petierat ſe tueri ut ĩ fi · glo · obiciebatur· egi · = nrde Yrs-re

+†

ND. 14 —= 2 . 1 1 Zto obict Ar 28=
R miñcto nueſtire ẽ ſi poſſeſſionẽ ĩlliꝰ iuns ↄferremdrñter tñ vrum p¶ Oꝛobatũ · ſ̊ qre meubit onꝰ ꝓbãdi archie po cũ de iure oũi l ſpe N ker ve. ZseT.
e ſa accipit᷑ ꝓ altero · ala. V bi gra· mſtituè ẽ ſpualis bñficn vel digtatis cCtent ad ipm ut H viðꝛ vñ eoip̃ᷣo vid er fudata eius intẽtio. xvj ·q · vñ · MMB
Boſſeſſioz coꝛpaiẽ trado ·8.ð ofl at. ad hha c ad noſtz·a ſvectat oẽs baſilice. C· de ꝓbaẽ · kiue · et j. ð cẽñ · olim. rñderi pt H due ſerte hgen .. Jr
3. de iut᷑ cõi ad atdiaconũ ut ibi ðꝛ a ſicꝗᷓ.e·cij.et mueſtire ius canome pᷣſũptões bone ꝓ archidiacono or at ep̃ᷣm qꝛ ardiaconus et ĩp̃ᷣiante cc Shrr nbes
N vel digtatis tribuẽ qð pt᷑ fieri ꝓ ãnulum vel libꝛxſʒ ꝓ h̊ nõ adipiſcit ceſſores fuerũt ĩ pacifica poſſeſſione · vñ pᷣſumit᷑ oceſſionẽ fuiſſe realeʒ P, Stes . .
dae q̃ᷓs poſſeſſionem ĩ poſtea — et qꝛ archiep̃s ofeſſus fu/
coꝛ ꝓaliter mſtituat᷑ Fe⸗ 3 iit q- ane ecelzes fui oceſ⸗ ☛☚ 5 e
x cu nris a. S· de bᷣ·⸗ ⸗ZẽLG ð . E anereſſzeniee. da
Käauitrsemm Clors, ſtatuimꝰ inſuput nullꝰ? in ec⸗ nẽ cuſtodiã pſonaliter cõ⸗ Sentitas disteres lcs3 t)
lus epes dadꝰ muins lj cleſns vt᷑i ultra ꝙᷓ facultateſ miſerunt · Ymter alia vero dicebat oceſſionẽ fuiſſe re

dDdi . nullꝰ. du tñ iuſtã cãm

ſtineat wo inſtituatuꝛ aĩð · iße rſdit ꝙ ateps ta inſti· alem · vñ plumit oẽ archi

oſtedat & eis volotibz pi .iii ſe; .- zes FEpm et ideo ond probadi
=Wðð 1 facultates ñ fuffici . S not · in ſc̃ marcel⸗ tutoes 3 cuſtodias von pſo⸗ meumbit archi eỹ o ꝙ cõ⸗
* ant c ita pñt ſibi ĩ iudi li · ⁊ ſcẽ ſuſanne car / ap · ſ. eele naliter atdiacono qꝗᷓ tue erat ceſſio fuit ꝓſonalis Et lieʒ
EE. dane ami d Poltg, bid decoꝛem 2· F. ſt niis ſ ppetuo ð oſenſu capituli at᷑⸗ Ren E ereu packenn
Poderor. Qcſe.· .Nauribʒ ẽ ſug geſtũ / olla⸗ diaconatui reali ↄceſſone do⸗ varue Rim eun plon⸗ ſt
aeceptus. xxxn. q · in inopol· priarcha aliaꝝ nati⸗ nauiteũ at ar̃diaconatꝰ ipſe/ fem̃.ff . de pae · iuregẽti ·
Shns a⸗ Re. vin onũ clericos ſpernẽs venetoſ im otinua poſſeſſõe /tã iſtarũ H ie Baa.
fle ⸗ virj · q⸗ —, 2 2 .= . 2: . . 1 —
da. a Aeditande aur Im m oſtãtinopolitanis ecẽijſ 45 aliaꝝ libertatũ multoꝛum ſueceſſoribʒ nr̃i s ſiẽ a no⸗
on lolum ad ſilios ſed d ſatagit collocare nõ attẽdeſ atepoꝶ a atdiaconoꝛũ tpibʒ bis. ff. de vbac-ſ pactuz ·
pr . collaterales eccl eſiaſtica ꝙ ĩ om̃i gẽte/q facit iuſticiaʒ extitiſſʒ et atepᷣs ſine oditõ Eageſstranſacho Petius preſ
„t 7„ 7. — 9 .— „— ,—75——— 7 ii
alue ed e:ne. acept deo nec ſanckuariu. Zubet oceſſſſet ipmeidẽ a)uſtfuehtn ſupioes eon
areg. de ol · del· ex pte · du dei ouenit iure hẽditario poſ⸗ oceſſionẽ aſſ⸗ eruit ꝙ iym ocel:· irmata · s. de tranſac · vem
mo do non fiat iur᷑ ſucceſſi/ De ſideri Quocirca madamꝰ? q; ſerat inſtitutõibʒ cuſtodyjs aens er.ereeero ot G
d] Wndecniqg ar. qnl re tosq alios idoneos vndecũq; ſe vero timens ne ſi negaret ecciaſticam potius pꝛeſu⸗
n d ¶ VYndecũq;· ar · ꝙ ñl r 9 at H — — 2.8. 6 *⸗
fert de ̊ loco natꝰ ſit ee⸗ oꝛiginẽ duxenint pdictis ec⸗ expſſ. ecũ nondu eet ardiaco⸗ mienr donatio pſon alio 93
4 Nene vel de ab⸗ Hennbus cleſjsſi maxime ĩ maioꝛi inſti⸗ natus poſſeſſonẽ adeptꝰ vel ieg wan de⸗
18 rew di⸗ n uch .ac. tuere nõ poſtponat alioquin imp ediret P emitus factũ eiꝰ eccleſe pꝛeſumitur realis
4 naſci · a · c. dñs · ar · H. indignuũ ſe reddet ut vos na⸗ vel diutius differret ñdit ꝙ donatio et perpavo do ⸗
b.· non ord · c. i. et · · de · tionuzz clericos aliaꝝ ad eius non ſolum ð illoſz de omibus Ba re via de
fß⸗ R rrogs:de de⸗ obediẽtiãd larisene diſſ⸗⸗ redditibʒ ſuis faceret qð ſibi ar. ſgo arcceia non vt
peglic·fi·vbi vr ꝙ Plai mulare poteſtis quim h nĩis placta. Nos igit interlo: men ri. n liert n. ſs
qdã inſtituebãt clericos auribʒ ĩtimetis ut ex H ipoan cuti fuimꝰ/adiaconum eeim ENanetvr Beeſonen
6 tieie Beib Sn oes werũ ſit / ꝙ ſup h̊ venetis ði ꝓ⸗ plena libtatũ eiuſdẽ ardiaco⸗ dyaconus ille et anteceſſo
te epo. d z 5 oe miſiſſe c õjc ere valeam de natꝰ poſſeſſone tuẽdũſdonec xes ſui fuerunt in quieta
ergeopnrnc ven de peñ. epiſcopoa a . ũ ſtime fuit ex aduerſo oſſeſſione Jo·½
aln et ideo vñcũqʒ eẽnt de elye epiſcopoa archidiaco Phatũ ſtime uit ex aduer P Fuilſe lumtur H con
bebant in eccia ↄſtantino fno noꝛꝛwic eñ/ libtates ipᷣas atdiacoms 66 ſſonẽ kuiſſe realem exq
Pontanamſtnn v„ loca Vm venſſſent ad ap · ſe · atep̃is perſonaliter fuiſſe eo⸗ ſtm poſſeſſtone er vo iu
obſtat dumodo conſtats artdiaconus ricbimudie et p⸗ ceſſas cu in caſutã ante qs vndus m iis auoneß
re de elee done ad Prte atep̃i fuit ꝓpoſitũ ꝙ inſti⸗· atepuus eas refinẽ potuerit ii:· Wimo ſi perſone facta fu⸗
4 =W .· ſi autem ey damnato co tutio ꝓpſon nan cuſtodia eceng cite taqʒ ſi uas vl eno liime uri deber herſonali
.- r d g ei ỹtuz ad v ean eterg ſua ſectat tã ð iure cõi ꝙᷓ; de diaconum abiuraſſe · ſy m hoc ardiacono ꝙ abiurauerat
r: ves ſod obeſt a yrem ad b ſuetudine gnᷣaliivꝝ qdam caſuſi conceſſo illa fuerit re⸗ hmoi libert ates vnde cõ⸗
ι nenda beneficla eccleſiaſti Aue In lis archiepiſconpo nichil ju⸗ tra iuramentum nõ fuerat
enea ar. s· de elect· imnotuit · pᷣdeceſſoꝛes ip̃i⸗ bu da ar⸗ aſis archiepi copo mechn m⸗ audiedo. gaare nonau⸗
(Indisgnuũ . R 7.de vſut di richimũdie ta inſtitutio⸗ ris vel utilitatiſ accedẽt quia ditur Rdiaconus licet ab⸗
3 fruſtra. ee⸗. q-vj⸗ 3 jurauerit hmoi libertates
‚ſfeit. et Har: culpaz eulpe cum iuramentum illud te⸗ —
encan daeredr end⸗ . . G l merarium fuerit et m pſu —
☚α Fff. adel-a . „. Wπ . zeig aee S80 F aduũ.s· de ſutlurã⸗ ſicut · ac int elle (nα r.
Tr Rt F. A Cõpellatis. et oe benn Prriorat pat rehas ommo Pap. eſt vt mehil vtilitatis vel honoris ad ipm peruemat ratione illarum e F
— . dreſtien. eris⸗ e⸗ 3 mio acko milla oditõne beneficia dignitatum ſi eas abiurauit · ar · s · de ijureiut · quemadmodũ · vel die An. 260. — CE
PPronuiſſſſe. q eſſz miquu ar nullo p ctõ es ꝗj.vt ec · bñ · ut bene potuit renunciare iuri inſtituendi vt nunãz vteretur eo/tñ disnmn prerr
u „ecklaſtica fͦt oferẽda. . q. n-qz pio ·s· de Pac pa deelir: dr. enar⸗ tati Pror poe non pꝛeiudicaretur qꝛ eecha poſſet tune vti ſuo iure ut * α
W n pade ſimoniacun ene .M ba ere meen R dibt nhar. hic SSlligitur et ſic poteſt buari iuramentum ſine pꝛeiudicio ecctte et “ .
L AVm vemiſſent · ſpectat · · de tra rij di. in pebeus . ſine interitu ſalutis eterne · s· de iuriut · ſi vero · kmileqᷓ.de ſponſa · cõ⸗ —
k ¶ De iure oũ · i · q. in · c· in .· et · e res ecẽiaſtice· a. „EVei 4 miſſum · abiuratio talis ſiue renũciatio non tz m damnũ eccleſie Tria N NR . 1
= 7. vn · nullus ommo · otrariũ eſt veꝛd. qꝛ deſcre din t ⸗Bent. notabilia notantur H fem c pmu plati nõ p iudicat eccie ſcvᷣm ꝙ ſu⸗ † . We Ees.
. s Wa cuſtodia vac nnieccaz, ſpedat o B. niſ conuetute de ramentum pꝛeſtitũ a plato m damnuz eccie ſeruatur ab ipſo pꝛelato r ct e e.
