di · ſi quis ſiue · Otra · fit
ex diſ penſatione · vt diri

nuad mterim eſt H̃latus ;

ita et habebit omia.fF. de
bo · pol · · i · ſʒ Otraviꝛ eꝙ /
nõ ſit pᷣlatus· Platura em
ad tps dari nõ pt · lv · di ·
pᷣcepta · ſicut nec heredi⸗/
tas tpalis · fj. de adop. ñ
tibi · et. ff de hẽ · mſti · hẽ⸗
ditas · ff. de re iu · actꝰ le
gitimi · ſlẽ nec libtas · ff. de
manumiſ.teſtõ· libertas ·

ff. de peeu · queſitu. . . ſz

i intelligitur fieri de man
dato dñi pape alias nõ eſ

D ſet pꝛelatus·

oponiit nobis. .

NWanans. Cnrs
nen R eOr.⅓

R . Ger t

0 oN&

AMπd ρ4 X
FKR a— . α
QRRRR eS

°WW½ A — 4

ne „S0 2NN

απαι A
„.„α „W„ a 6 Ny»
2

WekeS

* *
— O£ MRXMα

2 S M.

„

1

Rl. 7 *.*⁵ 4 2 en “ . u No H XE. ,: Z

Wsg.

a ¶ Carere et ſta eſt hic ar · ꝙ qui habz oꝛ dinem debeat hỹe bñficiuũ

lxx. di e e · . et · i · et ·ð pb . ops · et · i .· q. in. ſi quis obiecerit
b Gen iuſvẽ· ſz jre reꝗqrit᷑ aſſenſus illiꝰa nõ prom ox illð.lxxinj.di . ꝓn
cipali.et ſequẽti.c pe· dixit ꝙ pronus eligat ſolꝰ pᷣlatũet iſte ſubdia

erit pᷣlatꝰ vt dicebãt lau · et vm · et ſubdiaconꝰ? tolerat᷑ ex diſpẽſatõe
et id eo oſenſus prom dz .

SHS Sνι ε a α—α BNB⸗S .
MℳNMονa α 5§ A. W☚0οα
2. —

con gerit platꝰ et ideo oſenſus eiꝰexig ebat᷑de ĩut. pr̃o·poſtulaſti.·
vel ſupple et pr̃om oſenſus pnᷣeipaliter · vel dicas melius ꝙ ſacerd os

vequiri pneipaliter · a pr̃o
nus pñtabit p̃ſ bᷣʒ ð aſſen
ſu clerici et iſti equaliter
habebunt bona eccie et Rᷣ

8ꝛ de iſto R· pon cre⸗

do dem ey diſpenſatõe
de iure qꝛ ex eo ꝙ dielt m
dignũ ẽ ut ipe ⁊c · qꝛ ſacer
dos dz hre admiſtratõez
et ?m h̊ ſatis viðꝛ ꝙ cleri⸗
cus ſit pᷣlatus ex diſpenſa
tione ppe ut dixit · p· a ſa⸗
ceꝛdos erit ſeruitoꝛ eecke
qð minuit illa lr̃a qui eccie

ſeruit ꝛ⁊c̃ · qĩs ſatis viðr · ſʒ

ex a potius colligitur ꝙ

Pſſir ſit pᷣlatus ꝗᷓ clericus

ex eo ꝙ dicit ſolus Pᷣſvᷣr ·

et ex eo ꝙ dicit ſine miſtri

fuffragio et eſt ar · ꝙ cle⸗

rici poſſunt ha bere pben⸗

das diſtickas a diuiſas ½H

e¶ Volus. ar · ꝙ eccẽia de
dicari non dz nin tmaſſi⸗

gnetuꝛ eideʒz quod duobz

fufftciat.ar· vj · q· i · llud·
et · lxxxj · di · m omn bus · de

con · di·i · Hoc q; ſtatutum
et. c. nemo · a·i· q ·n· pla⸗

nota ꝙ nomen hẽdis pri
mum ſigmficat non vlteri

tranſmiſſa media

oꝛem . qʒ nõ ſp ſʒ m quibuſ

dam ſpeciebus · ff. de · V.
ſig · ſciẽdũ vero · C. S pe ·

l·honoꝛ:ar·otra·C · S he
re · inſti · l. ul · vbi ðꝛ⁊ ꝙ he⸗

res heredis teſtatoris eſt
hẽs · et · C. Sð lega : m anna
libz · ff. de v · ſig: horedis
ff. de lib · et poſtu · l. . So
lutio. regulare eſt vt per
multas ſuecce ſſiones accipi
atur nomen heredis vt m
pᷣ dicta.l.ſciendũ:et otra⸗
ria ſpãlia füt · et ſi iſte · w.

fuit legitimus nulla diſpẽꝰ
ſatio eſt neceſſaria exquo
media interceſſit perſona

vt dicit in fi ·bbpb.····
e ¶ Obſeruato · i. nõ ꝓpter
B mmus obſeruat᷑ de ere⸗
tum illud quo ꝓhibentur
fuij ſuccedere m prnis ec⸗
cleſijs ut· S.ę.pñtiuʒ · et im

eccia ſucceſſio eſſe non de

bet. vinj. q.i·apoſtolica
Succeſſioneʒz · nota ꝙ
pẽũẽ ditaria ſucceſſio ĩ fns
et etiã m homimbus eiuſ⸗
dem loci conſideratur 5. S
juv ·patro · conſuluit · et ꝗᷓ.
de mſti · ad decoꝛem · et q·

bñficij ꝓuiſione carẽ :m · q · ali⸗
quẽ honeſtuʒz pᷣſᷣꝝ Cu aſſenſu
eiuſo clericimuenire ſtudeas
qᷓ eccie ſuiat ſupᷣdẽe ita ꝙ p⸗
fatꝰ.p· medietatẽ oĩm bñfici⸗
oꝛũ pᷣ̃deẽ eccieeidẽ ĩ ſuo oꝛdi⸗
ne buiẽdopacifice debeat ob⸗
tinereinõ em̃ ſolꝰ pᷣſꝛ miſſa/
rũ ſolemmia vel alia ðᷣma offi⸗
cia pt ſine miniſtri ſuffragio
celebꝛare Idẽ at᷑ep̃o cant᷑ꝛ
X trãſmiſſa ↄqueſtione
m. clerici pcepimus ꝙ;
ad abbatis ð caſtris pñtatio⸗
ne in aͤdã bñficio eccie de · h·
eũ in ppti recipe diſtuliſtiſ eo

G

RAXRAa. 5 ₰ R„ e rPann

„SSE
W M „**&

A„ ℳ rA„ραα νναιaπι.

αμ&αποα

poſtmodũ ſpoliatũ · et ĩdeo de vtraqʒ mandat inquiri · ſie . de teſti.
ſpo · accepta · ałs R ſimpie petijſſz reſtõeʒ reſtitutꝰ fuiſſʒ ſine cãe pn⸗
apalis ↄgmtõe. xta ꝙ iʒ pr̃ tpalis vicariꝰ fuerit ibi nõ viðꝛ ĩpedi

i ¶ Derpetuus · no? mẽtũ p̃ſtare filio · qꝛ cũ pt᷑ nullũ Pabuit titulũ

4 „

vel ius m re ceſſat ius ſueceſſoms. Itẽ ſi p̃ fuerit pᷣlatꝰ filiꝰ pt᷑ ibi ẽ
canonicꝰ de legitimo mrimonio natꝰꝗ.æ·ad G·otrariũ videt dieẽ .
ead abolẽdã · et ibi de h̊ dieekẽ k ¶ Moiĩe · li prt᷑ miſtrauit ibi noĩe
filij pʒ ꝙ filiꝰ erat p̃latus

. 4 . — .

Les E-at αμα 6

α ννμnnE&ς ονε W P HGπου

—

☚ Xtua pte nobis ẽ ꝓo⸗

ꝙ; pr̃ eiꝰin pᷣfata eccia miſtra-⸗

uit defũcto media interceſ⸗
ſit pſona cui pꝛedictũ bñficiũ
ẽ collatũ Ideoq; · miq · ſi e ita

pꝛenommatũ · v· ad pꝛefatũ

bñficiũ admittẽ nõ poſtponaſ/

nõ ideo minus obbuato apli⸗

ci reſcpti decreto/qð ſucceſſi⸗
onẽ in eccia dei hereditariaʒ
deteſta? ee wis · ep̃o
NNnſtitutus i p̃ · n g · cle⸗
rieꝰ ſupplici mſinuatõne
monſtrauit ꝙ eum capellã de
ſtoꝛð · canonice fuiſſʒ adeptꝰ
⁊ eã pluribʒ anis pacifice poſ⸗
ſediſſz R· miles ipᷣm ea ſine iu⸗

dicio ſooliauit cũq; memora⸗

tus clericꝰ exinde apud te de⸗

poſuiſſʒ qrela obiectũ fuit ei

ꝙ pr ſuꝰ in capella miſtrauit

eadem et · Iffraternit ati tue
miꝗq · ſi oſtiterit ꝙ idẽ clericꝰ
acapella fuùit pꝛedicta ppo⸗
tẽtiã laicalẽ eiectꝰ ꝙ pr eiꝰ
pᷣfate capelle pſona ſeu ꝑꝑetu⸗

us vic ariꝰ nõ fuit ſʒ in eadeʒ
noĩe eiuſs · g· qũq; mĩſtrauit
ipſam ſibi cũ redditibʒ pcep⸗
tis reſtituere non obmittas
Adem ebot · archiepiſcopo

de deẽ · ad he—
Onſtitutus·ſpoliauit · qð de iure fieri nõ potuitxvj. q · i. laici · et
Ac· ↄtra ſcõ· nec etiam in nomibʒz clericoꝛ laici hñt ptatẽ.xx⸗

iij · q vin · ſcire · et · xij · q · ij: eccia
h¶Eioctus · ſͤ eu iſte fuerit ſpo
ſti · ſpo · i lis · et · c· itẽ cũ qs · et

2 rliat debuit reſtitui ſpãliter an

teq; ↄgnoſcat᷑ de iure fuo⸗..de re⸗

papa inquiri qꝛ non agebat ipᷣe poſſeſſorio · ſʒ petitorio et poſſeſſo⸗
rio qð pʒ ex ip̃a a in pnepio ·qꝛ dixit ſe canomce mſtitutũ · et fuiſſe

— * „
Benia Ie maoH ℳ ₰
L .J

Wa pocs E e

( ρ „Sadsl. πſμν Gα X.μ, sùsdꝗ, õä W☛ „ A .ι

nebenn

c·ex ↄq̃ ſtione · ſʒ q̊ ideo fit ꝙ mãdat

o ArRK/A& un &AGα Rr X a uα K. a teſn

—„ FeNa eα r* a ſ „„ν ρm .⅓ ſe Waj

tur ſi poc manifeſtum exiſtat

Dea

ſitũ qð cũ olim ad tuaʒ
oſult atõneʒ ſuꝑ filijs ſacerdo⸗
tũ tales a nobᷣ ſras recepiſſes
ut eos poſſes in ecẽijs qᷓs pa⸗
tres eoꝝ nullo me diãte poſſe⸗
derant ſuſtinẽ s ꝓbate vite
a ſaneↄuſatõnis cognoſcens

vel q̊s lõgo tpe illas tenuiſſe
oſtaret q daʒ ad iudices lfas

impetrauerunt / ut ſi oſtaret
eos eſſefilios ſacerdotuʒz vel

clericoꝝ q ꝓxĩo añ eos ecciaſ

tenuerũt ſuꝑ hijs imponatur
eis ap · cel · ſlentium et eccias

iſtas ipſis aſſignẽt quis ĩ eis

ſe oſtendẽ negant ꝓ ep̃os i/
ſtitutos Sup q cõ ·t · xr ſi per
poꝛes iᷣas cũ aliquibus cleri⸗
cis diſpẽſaſti diſpẽſatõeʒ tu⸗
am poſterioꝛum lr aꝝ mtuitu
nolumꝰ irrit ari/alios o cle⸗
ricos laice donatõis intuitu/
in ecẽijs ſine auẽte pon · ſui in⸗
ſtit ui aut inſtitutos remanẽ

autoꝛitate ap· ꝓhibem? I dẽ

cant᷑ · archiepiſcopo et eius
uffrag anijs

bus ꝓPhibitũ a · Ypcipimꝰ? q̃⸗
tinus ſi manifeſtuʒ a publicũ
fuit pr̃es ĩ eccẽjs pſonatꝰ gef
ſiſſefilios ab eiſdem ſi etiã eaſ
adepti ſunt penitus excluda⸗
tisnec ad eaꝝ gubernatõem
Vlte rius aſſumantur/nolumꝰ
em̃ ut cã in iudicium deduc a⸗
tur vel teſtes etiã admittan⸗

dẽ cant᷑ · archiepᷣo

1 D extirpãdas ſuc ceſſio⸗
nese

8 t · IFff · t · m · q · ſ qui filij pᷣ⸗
ſbiteroꝝ ꝓumcie tue teneat

ccciagin quibʒ pres eoꝛ tan

qua pſone vel vicarnnila pſo⸗

namedia miſtrarunt eos ſuue

de illegitimis · et ſie nec in prẽnis nec ĩ alij.
t ¶ Manifeſtum . et ita habes ꝙ in mamfeſtis et notorns oꝛdo iudic
arius non eſt obſeruandus · n. q. i. de mamfeſta · a. c. que lotha rius.·
eum ſit romana m fi· et. C. de accu: ea quidem ar. ↄtra·rj q·
eus omipotẽs · et ꝗ. de diuoꝛ · poꝛro . et · S· de elec · bone
extirpandas · filn pᷣſ biteroꝛum vel etiam nepotes vel imferio
ilibet quoꝛveſt ius ſuccedẽdi · ar · inſti · de hereð · qua · et dif · ·
ς Ka ον eaee g. d⸗ p .

“ . Kaα. ανν L π edenn Gor c SaννπRα

rum

QMNN1 NN—

oma eſt ſacrig canoni⸗

qꝛ is etiã poſſidet cuiꝰ no

mine poſſidetur · ff · de ac⸗

qui · pol · ꝙ in eo. inſti · de
interð · S. poſſid ere · de re
ſti · ſpol · eum vemſſet ·. ð
pꝛeſe rip · R diligenti

I¶ Perceptis · vel etias à
pꝓcipi poterunt .·. de reſti

ſpo · grauis vbi de hoe

impꝛoprie pomt᷑ qꝛ
jus ↄũe oſtẽdit᷑ ꝑ reſpõſi
onem ar .de vo · et vo · xe
dem. ex multa · et ideo ex/

pone lultatõez · id ẽ ſup

plicatõeʒ · qꝛ in dulgentiã
Otinet h deẽ · et hoc patet
ex eo ꝙ dieit ã. diſpenſaſti
et diſpenſatõem · et ꝓbat
hoc ꝗ.e · c. penul · et vl · nã

papa tm̃ eum talibz diſpẽ?

ſat vt ibi dicitur

n Cos. ſeʒ eum quibꝰ fu
it diſpenſatum
o ¶ Nõis · impetrãti bus

ꝓ ¶ Requeãt · hoc ideo di
cit qt de gr̃a ipᷣi obtinue-⸗

rũt lẽ̃as ꝓ iſtis ecẽnjs obti
nendis · et ex hoe patet ꝙ
eccleſias licite retinere nõ

pot erant per ſolam ↄceſſ
onẽ epᷣoꝛd exquo pᷣpa mã
dat eos remouerl · et e ve⸗

rum.· e · c vlt ··

q ¶ Irritari & diſpẽſatio

ſemel facta non eſt reuo⸗
canda amplius ſicut nec ĩ
jurie vᷣmiſſio · xxin · q· iin · ſi
illie · imo bůficiũ decens ẽ
manſurum m auk · oſti. qᷓ
digni · li · a pa · SF. illud qʒ·
colk · vj · deus em dona ſua
multiplicat ð pe · di · · quaã
tumlibet. et ꝗ. de ſeiſma.

fratermtati

r (onationis. i. q · vñ · ſ

qͥs omnem · in ki · imo ſuſpẽ

di debẽt clerici et omumo
ne priuari qui eccleſias re
cipiunt de mambus laico
rum · et laici funt excõican
dij. de iuẽ · pr̃o · p̃terea · cũ

ipᷣi tale ius poſſidere non
poſſint · s · ð elec. ſacroſcã
a·cmaſſana ·miſi m capel

la vbi pr̃onus hʒ tantum

ius pñtandi⸗j..de iut · ppo ·
a nobis · c · ꝙ alt: et · c· euz

aũt · et · c. paſtoꝛalis· a nõ

ius conferendi.· e · ti · e · u ·

.

Wonize cludatis . S
· pñtiũ · · e · c ul.
t terl?. et ita loquiẽ

s mſtitui debẽt · ut · e · c· ul ·

r tua · cõſultatonem ·

eum rñdetur oſultationi

—

5

4“

ſee
6

dt
pe

dus
00 di
tinue⸗
ſzobtt
tet g
ſerend
neſ
pni
ten⸗

paſatd
teuo⸗/
t neei
in⸗
censi
aſti4
d S
onahun
igii
ſelem

„

ſoſupe
nuri⸗
eſosre
lie⸗
gdſen
terenedl
cte o
eton

nape

mmn

. W 1 — S e „. RRͤ. S&

AXASAHs Senn henn en . 65 arn
pαnn AνMν AA W Krer. .

.— ñii in collateralibz nõ ꝓhibet᷑ · ar . de of · del. ex pte. et quilibet re⸗

NM

NW 6 *α . RX&α Nod)
NeyAXα e e e ch Aαν.ϑ mο.ν 2
. αι ν N W☚ A„ Z SXX „ι yevρh¾

MαιιGο weeen de ene Rſie 2% a
NCAXWWννα Ae O A„X. £+

z locum fucceſſio · s · e.ex tranſmiſſa · in fi et · viij.q·i.aphᷣca

peili aui s iure ſueceſſonis ecẽiaʒ ſibi vendicare intẽdit · qꝛ ibi nõ
a

b ¶ Media . e⸗ ex tranſmiſſa.
¶ Amouere · eẽ ſi ſint de legitimo
ſet · qꝛ de iure vui ibiet alibi poſſent

Nicarij · ppetui · ſ. ne Nnieſe⸗ nati ne videatur lo

Dis legitimo 4. e · ad
abolendã ar · o m

vnã lecturã · ̊ illud mayſe
qð ẽ ibi · tenet opatiue ali

as illegitimꝰ filius ſimul
cũ pr̃em eadem eccia eſſe
non dz ꝗ. e · cum decoꝛem

e oeumer⸗⸗ et ita pt᷑ fili
us legitimꝰ in paterna ee

cleſia himul cũ ꝑt᷑e bñficiũ

Otrario ſenſu ĩ vᷣ bo illegi
timus.ſʒ ĩ pr̃no bñfido ſi⸗

ue digmieate fuecedẽ non
dz. vin· q; i. aplica · a · s · e ·
Oſtitutus et · S euc · pꝛoxi

AJehael · cõſtiterit · ſʒ
guo poterit Hoc eon⸗
ſtare

ip̃e negauerit ſe fi

bma · plumit em filiꝰilliꝰ
ſiẽ aliqs pᷣſumit᷑ filius qui
natꝰ ẽ m mẽimomo · qꝛ pa
teris eſt quem nuptie de/
mõſtrant · ff· de in ius vo⸗

q; mater· et ita Haemnvei⸗

ue talẽ dicimus kliũ quem

tſis cohĩtatio filiũ demon

ſtrat · et qꝛ fuit in poſſeſſi
one kiliationis · C· de ſuis

et le · li. l· in · ſʒ ſi nõ fuit na

ꝛus de tali qualſiter pꝛoba
bit Kinre eo ꝙ ille voca
bat illũ filiũ et ille apella
bat eum pfez et ouiter ha
bebatur et nommabatur

filius ꝗ.de ꝓbac᷑· ꝓ tuas

et ex dilectione ſoſa dilc er
nitur quis cujus filius ap
pꝛobeturꝗqᷓ· de pꝛelump·
afferte · ſz videtur ꝙ talis
nomiatio non ꝓbet illum
filũi qꝛ otrariaʒ admittit
ꝓbatõnem · C· de ꝓbacẽ.
nõ nudis. C· 8 teſta· neqʒ

ꝓfeſſo · ff. de mof · teſta ·

h inſtituta. F. · bene ſtatur
nomĩationi ꝓ illaʒ dec. ꝓ
tuasin fi· miñ expᷣſſe con

trarium pꝛobaret · vt di⸗

cunt illa vltima iura.
roximo ·S'e ad ex⸗

liũ fuiſſe illiꝰ· Rñ·ſi natꝰ
fuit ex illa quã tenebat le⸗
cũ publice?ĩ domo ꝓ oeu

cũ hre fucceſſio · vin · q· i· apkca

ſeeus ſi media pſona interceſſil
pᷣfici cũ lint legitime natt

geniti ſint in ſacerdotio/ ſiue
nõ ab eiſdẽ eccijs nõ differaſ

amoué

lemẽs caſſel. atepᷣo

D ðex pte tua ntisẽ au⸗
Aribꝰ tlatũet · J a nob
t fan a põtificibus gñati
valeant ad ſacros oꝛdĩes ꝓ⸗

moueri/iſiſcia fuerint a morũ
boneſtate ꝓbabiles Sciat ·f·
tiꝙ ſi ex legitimo ſint matri⸗
monio ꝓꝙ creati/ nec aliud ca⸗
nonicuʒ obuiat lieite pñt ad
ſacros oꝛdĩes aſcendẽ ſaꝛ in eiſ⸗

dem ecẽnjs in qᷣbꝰ p̃ſũt vel p⸗
fuerũt genitoꝛes eoꝝ bñlicie

um obtinere Idem·
ichael p̃ſr de ſcõ ger⸗
mano traſmiſſa nobis oqõne
mõſtrauit ꝙ cũ ecciam ſancti

ẽᷓ · ð toꝛoñ · tue dyoẽ · eanoni⸗
ce ſit adeptus//· filiꝰ anto⸗
nij q ꝓximo añ ipᷣius eccie ha⸗
buit pſ⸗ cnatſadſe vicariã ip⸗
ſius aſſerit ptinẽ et · Fl ·t · m

q·ñ oſtit erit tibi ip̃m· m. fuiſ⸗

ſe filiũ antonij ͥ eiuſveʒ eccie
habuit ꝓxĩo pſonatuʒ ei ſuꝑ

eadẽ vicaria ppetuũ ſilentiu
jmponẽ nõ poſtponas I dem ·
Iteras et· J· intellexi⸗
mus ꝙb · in ſacerdotio

genitus ð vxoꝛe legitima na⸗
tus a ↄceptꝰ affectauit a pu⸗
ericia miſtrare dño in officio
clericali Verũ iʒ a filijs prna
incõtinẽtia modis om̃ibʒ pꝛo⸗
pellẽda noſcat ñ tñ aliter di

(teras.· legitima· ducta añ ſaeros oꝛdĩes ſuſceptos qua poſtea
vtl non licuit · xxxj · di· ante trienmium et · xxxij · di. placuit · quia ꝓmiſ

ſa otinentia ſiue caſtitate poſtea fuit ꝓmotus· vnde poſtea yti vxoꝛe
non lieuit · lxxvñj · di · ẽs benedictionem · a· xxxij· di· ſexiatim . de ele.
piug:ſane: et qᷓ.de conuer.ↄĩug:ↄiugatus·et ideo de iure nõ potuit

b

7

fbi evult dicere licz a filns ꝛc· id eſt iʒ fulij ſint repellendi
funs: 2 Apter paternam incontinentiam tñ ſi alias boni ꝛ2c.
5. (An clerich oꝛdmar· ſz nunquid boc diſpenſat᷑ tm cuz eo m mio
ribꝰ oꝛdimbz ar · ꝙ ſie qꝛ ꝓmiſſio m gne medioeritatẽ reſpieit · ff. de

auro et ar. le · l. qᷓ lancẽ·et · f· del. j. legato.et · C· onia.dele.l · ul. F. ſʒ
ñ qs · et · ff · dele · · apð iulianũ · . ſcio.et; C· de dona· li qs argẽtũ· S. ſ
mili q · a ſin diſpenſatio m gñe reſpicere dz tim̃ minoꝛitatẽ ar · ff· de⸗
leg in: mĩmis· ax· otras·de trãſſa:culłff· de oſti: pñᷣ· bñficii a ꝗᷓ.
de vo· ſig· olimꝗ ·de dona · cu dilectus m fi·et op: arꝗj. de l · e · ule ſz tu

8* tm mtelligẽ de mĩoribʒqꝛ ſic ꝓpapa ſenſiſſe viꝛ et nos ita ſen
tire debemus · ar · S. de Fe p · ſup lit eris · in fi· et ꝗj. de pbẽ · e· vlti
WVm decoꝛ ? legitimꝰ· ſz legitimi bñ pñt eſſe m ecẽijs in quibus
ſut patres eoα8. e. ad hec. ſz Otra .e · c. ri: ubi legitimi ꝓhiberi

Bw Gero AWHd. ννυ. — S . Ee. )
. ð

8 . BckNO t α απιια .

Ad Mραοαο . er

dabolendã. filn· ſx illegitimn ·

„.

WW4 WMο äαω s
XM ſρια⁵ ov ak L
dρ GG O . ene ð õ õ N v

W „he MaeRSA. M ℳM 1

videntur hm vna lecturam illinaduerbij maxime et er ſtandum eſ
Kk Nictimantur · S. de fu · tri⸗ec · . Fvna vero·

me ponitur ꝓ tãtũᷣ

¶ tunc legitini pñt im⸗
= ¶ Manme ſpurn · ſi iſtud aduͦbiũ maxi⸗ ſtitui · ut · s. e. ad H. ſi
intelligas ꝓPe tũc nec legitimi fuũt mſtituẽ di in eccijs in qbʒ fũt mſti/

tuti pr̃es eoꝛx·multo minus et ſpurij qð ſatis viðꝛ·et ita coꝛrigit᷑ · S⸗

cad H. 8 ſpurijs niła dubitatio erat cũ i

gnus inuẽtꝰ fuͤit/ pymittimus
ip̃m oꝛdĩari in clericũ a adec⸗
cleſiaſticũ bñficiũ vñ comode
ſuſtentari valeat pꝛomoueri
Nno ⸗ jij ·
Vnm decoꝛ domꝰ deia
Vfilijs eanonicoꝝ p̃ᷣbẽdas ĩ
eiſs ecẽijs cõferri non finatis
q̃ꝝ ſũt canonici pr̃es eoꝝ/cũ
indecoꝛꝝ ſit ut in altaris offi⸗
cio illegitimꝰ filiꝰ impudico
pr̃i miniſtret in quo vnigeni⸗
tus dei filiꝰ eterno pt᷑i ꝓ ſalu⸗
te hũani gñis victimat N dẽ
¶ mocignñali .
Dabolendã peſſmam ꝗᷓ
m pluribꝰ inoleuit eccijs coꝛ⸗
ruptelã firmiter inhibem? ne
canonicoꝝ filij et maxĩe ſpu⸗
rij canoĩci fiãt ĩ ſecularibꝰ ec⸗
clefijs ĩ qbʒ inſtituti ſũt prt̃es
eoꝝia ſi fuit otra pᷣſũptũ de⸗
cernimꝰ non valẽqͥ wo tales
ut dem̃ẽ canonicare pᷣſũpſe⸗
rint a ſuis bñficijs ſuſpẽdan:
ur Honot · ii ·
Flectꝰ? filiꝰ· HB. p̃poſtuſ
ſancte · m· traſmiſſa nob peti⸗
cione mõſtrauit ꝙ cũ gili9
pᷣſſꝛ quãdã ecciaʒ curã aſaꝝ
bñteʒ quã nullo medio habu⸗
it pr ei? obtineat ipᷣm monu⸗
it ut reñgnaret eãdẽ/ſʒ idem
aſſere no ꝙ w.· remeñ · at epᷣus
tũc ap · ſe · le · diſpẽſauit cũ eo
id efficẽ otradicit /qcirca · m·
qiõ obſtante diſpenſatione

t̃ · ſed a ꝓpria v bi ligfi⸗

lli eſſent pꝛołibiti ꝓ multa

alia iura. ut · S· e · c· i. et J.·
H. nõ oꝛð.oſuluit · et · ff. de
peñ · ſlantio legũ · ſz die vt
m ſequenti notula dðr· b.
m In ſecularibʒz· Hͤ ideo
dieit qꝛ m regularibus bñ
pñt ſimul eſſe mõchi ul re
Sulares canoĩci pĩ a niliꝰ

qꝛ tles pſone ijrregulares

nõ ꝓhibẽt intrare veligi
onẽ · S · e· c· i. ea · lvj · di ut Fe
In a ſta ſeculari bz ꝓhibẽ
tur ey h verbo · et ex eo ꝙ
dixit mferꝰ NMui vo tles
ut dem̃ ẽ canonicare pꝛe⸗
ſuũpſerint a ſuis bñficijs ſu
ſpẽdant᷑ · viðꝛ ꝙ loquatux
tm de ſpurijs qꝛ cum illis
epᷣi diſpẽſare nõ pñt ut ⸗j.
æ cul: e pe. ꝓ legitimis

nõ ita pumẽt᷑ · a ſic loquit

tm de ſpurijs. et m hʒ di⸗
Rio maxime ponitur pro
tm̃id ẽ illegitimi tantum
cpꝓhibentur et non legiti⸗
mi · lz glo · cedens otrari
um videatur dicere ſʒ ve⸗

ri deredo eꝙ de omibz kiln

itelligatur · alias nl adde⸗
ret iſta oſtitutio: mſi hoe
ſolum ꝙ tm̃ penam impo
it hic oꝛdmatoribz et iz

ſolũ ad dit ł̊ oſtitutio ſi öS

dictio maxime ponatur ꝓ

catione non eſt recedẽduz

hi res aliter ſalua eſſepo⸗

telt · f· dele · ij · non aliter
et.· de dec· ad audientiam

et · S de tranſla.int᷑ coꝛpa
lia· et ĩ redibit oria meliuſ
ẽ verbis edich ſeruire · ſt.
de redi · ac · l. j. S. R is qui⸗
vel foꝛte iſtud maxime te /

netur ꝗprie et pt mtelligi

reſpectu eorum qui nõ fuũt
ſpurij: ſed alias illegitimi
vt fuͦt naturales · et he idẽ

dicit ꝙ s. ecũ decoꝛẽ · et

addit quia pena hie ſtatui
tur otra oꝛdmatoꝛes a ſie
non tollitur. g · e · ad H·
n ( Ron valere ar. ꝙ epi
non pñt diſpenſare eum it
legitimis in ſimplici bene

neio ex eo ꝙ H ðe · decernim? non valere · et ꝙ pena impomtur oꝛdia
toribꝰ talſum ꝓſonaꝶ eſt ax ·e·e·vl. vbi remouentur illegitime pꝛo

moti ſine diſpeſatione pape·H̊ ius oũᷣe ſtatuitur· ſed diſpenſatio non

ꝓphibetur ĩ alijs ecẽijs ĩ quibꝰpr̃es nõ fut ĩſtitutiet ſĩta bñ pñt ep̃i di
ſpẽſare eum illegitimis in fimplici bñficio in alnjs eccleſij s non pater
ms · ſed in paterms non pñt · eo em ipſo ꝙ ꝓhibet ocik · de patermna
tantum datur intelligi ꝙ alijs ocedat · ar· j. e.c. fl. et · S. e ad Hhee et e·

lectus filus ˖ nllo medio; quare merito dʒz expelli · s e · michael⸗

6 decorem · de hoe die ut .· · · vl · in notula. ſic ergo · b ·

etec·ad extirpandas· et · c· ex tua · c.pñtiũ·et.c· ↄquerente·etiam ſi le⸗
Sitimus fuiſſʒ /te: ſie patet expᷣſſe ꝙ legatus dñi pape nõ pt᷑ cũ tali
pꝓ ¶ Mõ obſtã bis diſpẽſare lʒ habeat ghaleʒ legatõem · ſz videẽ
Otta ꝗj.de of·leg.qð tranſlatõeʒ · vbi legatus exercet ea q̃ tm funt ſe
di aphice reſeruata ſeʒ excõicatos ꝓpter violentas manus in clericos
abſoluere · ſz illud iam mtro ductum ẽ ex cõfuetudme ex certa ſcientia
pape et ita perinde eſt ac ſi papa ſpãliter omitteret et ita per ghnalez
lesgatõnem non tãſferunt᷑ ea qᷓ ſpaliter tribuũtur · ff · de offt · eius eui

6
νααα — 12 SE

.* F“ MM. α —
. Ve AERX , C. A 7

e⸗ fphe

R

JνA, “

lans. .-J. S

EAN ) RNRESAE

ℳ* RooGa- Q „

F * α eadc
AR.⅓ * 9 ve

.π Pr tr

HHX.“e

MNER A eee ſ R * .
ee X na . S⸗
ytεανRR[R te H„ανℳα t
We VoOW ODι . & ο.. WAνM„ä

NSRNEE—&h M☚ α

α paαα y αν a&οπου⅛n

l. EEE “ &ι 0°½ .„ν„α RKhol

e fa ü αιν ρνααονν. No

b⸗e· ex tua · et · e · ꝓxi · ax · 8.

De ſeruis nõ oꝛdmandis et tate tpis meruerũtx cõei

„

nota ꝙ ſotdinatur öuus

KKaαοαο ο ιαοDv¶à„Meenne ee 0 êòðs „
, men 24 *. c ατιM eree⸗ ek 0 HRra HH punιπ Aà S — 6 4
ðð Fr P E N. αWα ααι ℳ R4 RRXα .α☚t SRa H PerP J P
t ροRαο ιο Fer. N) I . *£ A r W & Be A *αW π.W eWwertet 0 ααα pes 17
eAHH.νb en ede. G. t n en , ααh⁊ ꝰ,Hotρα , Q ανMu⁵Kℛαα A—
rfotfitanſſtelegatt tm legat 9 in puincia ſua et iſti legati ꝗꝙ 0¶ & kturura fut pcauẽ da · xxiij . di/ noĩe dñ · et · lxiij · di · eu adrian ei o-
vei fos ſiean ſſtelegatderat tm esata Prane eer SbeSarn 4 8 vij · ouemẽtibʒz · circa · pn·et exẽpla pñtia nos cauẽ pmonet ĩ futuruz .
nõ mittũt᷑ ð& latẽ dñi ᷣpe ut ꝗ.de of.legacu ñ ĩgnoꝛes· nõ hñt tã e piur i. et maioꝛ triſiaa ẽ de talibʒ cu reuocant qꝙᷓ na
gam legatõeʒ ſiẽ illi qᷓ mittũt᷑ a latẽ dñi pape.j· de of.lega· excõicatiſ lyxxxi · di · plurimos · i fſi · et maioꝛ trilica ede t & na
Bcofedſa g qſ ps is dñi intel ſceat᷑ gra & accitis · i · vocatis · li · di · pterea · a· e. de ignata a eccia ꝙ ta
iein grarvre nles es e . Ra aii zin n5 lib9 młfama⁊᷑ ꝗj.ti · ꝓx c · vno · et ſic ad cautelã futuroꝛð aliꝗ;d fit · xxviij ʒ 4
unt᷑ ut ; vj · qyei. F. ſi qᷣt iti bz⸗ libz diſpẽſare · ſz aln nõ libꝰ mfamat᷑ j.ti · ꝓx ·c· vne cautol Pitut . anqn D
pñt vltra id qð ſpãliter ĩ eoꝝ puilegio otinet᷑· n ꝙ illi habeãt maioꝛẽ di · de firacuſane. et Puidẽ qs vabet 85 Dange pe. Eloea. a honmn
auxteʒ a ptateʒ ptʒ. qꝛ pñtbʒ legatis miſſis ð latẽ dñi pape iſti non Frar· ↄx· & no inputa alicuſſi n dnaͤn ee N et. ſr a ſekide
da ritcch . 55 iuſſoꝛ · S·ſi cũ debitoꝛ · aq.
lences: et optje faẽ ad bo ͤIt ecca. bñ vt noſtrim
eerrepeig ae g, di . aliquaq̃ aſe·ap· nõ manauit ponat᷑i elus dns eu recipiat Seiſer Meros
ene en e en S eg kEeie- 0 . „ Ney NRdẽémtelli em⸗
c. i. imo nec illi Pn dips qð canonicũ fuit appellatõe .— xeodem die oſtieus ferionbs inGc Ferc.
ſare ſs nee t d Vſtpoſta ſtatuatis: O Res· O amulis ecẽie ↄſtitu cunqz. et. c. ſi qs obliga .
EH bre er e pop⸗ ℳ ix · turoñ · archiepᷣo . pᷣſꝛos a diaconos p pꝛochi⸗ tus. et · ·c. pꝛoy· fti .
ecad extirpandas 3 mis ĩ tua puicia eccie as liceat ita tñ ut antea ma⸗ Eiens ilefugens
õ erit. defoꝛmatẽ honeſtas exeo ꝙ fi⸗ numiſſi ſtatũ recipiãt librati oelt Poꝛé iudice a d fu
en vr flnuag Ij ſacerdotũ a alij non egitie ꝗcquid at talbꝰextiterit de· git vemitti debotut ibi ca
re luribuele⸗ gaen. bytia ſine diſpenſatõe ſe. ap. icebit ſy o'a ad ius eccie àad o iudice vbi eſt öuemer .
poſt ĩllud · e· pꝛeſentiuz · et ꝓmouẽt᷑ Quocirea · miq· pdi⸗ manumiſſi ſüt poſt eoꝝ obiti ¶C. e. l. in . a1 31 ne fugt
vin · q· i· apoſtolica ctis pſoms a pſonatibꝰ di⸗ debeãt ptinẽ/ qbꝰ ſiẽ ceteris reinozeine wvtnue es
1 megortieit anie gnitatibꝰ⁊ hm̃oi bñficijs ꝓꝛ⸗ eccie libertis accuſandi vl te⸗· ſats. f. de lib. ca · liberis
pPer deẽ iſtam qd juris ſit ſus amotis ea pſonis idonels ſtificãdi aduſus eccia⸗ adit? Fſfunt et alie t et · l. igit .. .
de filnjs p̃ſbᷣꝛoruzʒ et alns cõferri facias per illos ad qꝗs peludat᷑/ ad qð ſi aſpir auerit peen lererrſron iſbes
gieime nans. ina non collatõeʒ ipon ð iure noueriſ noõ ſolũ libratis bñficio care⸗ tats ſequat for dii- C.
tia ꝓmoueri mſi per diſpẽ matur diſtrickus inbibemus nõ dignitate nat᷑e ſʒ neceſſi⸗ 8 Ceponaturdiu
ſatõem ſedis aplice ſie · S· ris ſit de ſeruis o

S Accα
DeNE „ιπ ₰D½ αW△αα
S AXE ST Sev
A ι M 14 Fakt
° e„ Sαα6 M„μW
„ν„„ rre-, 2°
gXPehsst.

Nead abolendã . et fi ꝓpmo

ti füt debent expelli · ſz nu⸗
quid epi pñt diſpẽſare cũ
talibus illegitime natis im
hRimplici beneficio et ut ꝓ
moueãtur ad ſacros oꝛdi
nes ſine aliqua prelatõne
videtur ꝙ ſic eo em̃ ipᷣo ꝙ
ꝓhibet tm ſllos a digm⸗

tati bus et cura aiarum m

telligiẽ permittẽé de alijs

inferioribꝰ benefienjs · ꝛ

quod de vno pꝛohibetur
de alio ꝓmittitur · xxv · di ·

qualis · etꝗᷓ· de hijs que fi·

a pꝛel · ſi. oſen · e · eũ apl⸗
ca:m fi· pᷣterea non mueni

tur eis ꝓhibitum ergo m

telligitur ꝓmiſſum eis 5j.ð

re · permu · ad queſtiones ·
et · xxx · q · iin · qui ſpualem

ſed viðꝛ ꝓhibitum. S. e · c.

r· et · e ad abolendã· et J.
de fer · non oꝛdi · o ſuluit ſʒ

R

non pꝛohibetur · ſed otra

hoe vider exp̃ſſum. s· e. lt̃ as.ubi diſpenſat papa cuz tali ad elericatũ

coꝛum manumiſſone⸗ ſio ap · arc5ß. ã̃o ſclente et otradicente
Y conciliotoletano VII9 a. Iſi s ð ſeruis ſeruus remanet et reſtitui

ſuis quẽ ꝙᷓ; don auerit liberta⸗
tin ipᷣm in pᷣſᷣꝝ fecerit oꝛdi⸗
nariiille at poſtea ĩ ſupbiã ela⸗
tus dño ſuo canonicas horas
pſallẽ noluerit / accuſatꝰ apð

NRſtruedi a T alis
ſcit clericus foꝛte fi⸗
. ri nõ pmittit᷑ niſt an
elericatũ ingenuitatiſ digri⸗
tate potiattreuera ven dieit

ex · ij · archi · tur oñ ·
DOnſuluit 2 · JF cõ ·t · t. x·
ꝙ neqʒ ſpurios neq; ſer⸗
uos oꝛdinare debeset ſime⸗
moꝛes in oſecratõe tibi dem̃
fuit vide ne quelibzʒ vuilis odi⸗
cõnis ad oꝛdĩes ꝓmouerẽp̃ᷣſu⸗
mas: Inno .iij · warinẽ· epo ·

Eſeruoꝝꝛ
ſtatutũ ẽ ut null? epᷣo⸗
rum deinceps ad ſacros oꝛdi⸗
nes eos pꝛomouẽ pᷣſumat niſi
pus a dñis libertatẽ fuerit cõ
Peeutita ſ qlibet ſeruꝰ fugiẽs
dñm ſuuzʒ qlibet calliditate à
fraude ad gͤdus puenerit ec/

cleſaſticos decretum eut de⸗ aliã qõnem an illoꝝ filnj

katen der g ie ius oſe
ſatuitur ˖ ſed diſpenſatio

ep̃m ꝗᷓ oꝛdinauit eũdegrade·

d libẽtiꝰ a. F. adieciſti

tur dñd etiaʒ ſi ſaẽ dos ſit
factus ut quĩidam dicũt vt
liin · di · ex antiquis· ain e
tradicunt ut jo · et tã · ſi ve⸗

ro ſciente et nõ ↄtradicen

te dño tunc ſtatim libere ·½
vt · liiij · di . ſi ſeruus ſciẽte
ſi autem dño ignoꝛãte oꝛ
dinat. z eo lcẽte vel re
pñtatoꝛe ꝙ ſit ſeruus tiie
ille efficitur liber · et ebs⸗
vel repñtatoꝛ tenetur da⸗
re dño duos ſeruos eque
bonos. liin · di · ſi buus ab
ſente · H nõ hẽat vñ ſoluat
reſtituet̃ dño ut ſtat m di
ſuinguitur. f vero dño ĩS
noꝛante et eo a pñtato ⸗

re luit oꝛdinatus ſi conſti

tutus eſt m mmoribus oꝛ
dinibꝰ depoĩtur a rema

net ſeruus · liin · di · nulli ex

antiqᷣset · c· frequẽs · dia
conꝰvero det vicariũ pꝛ o
ſe aut Ri nõ hʒz ipe reddak

ibi papa diſpẽſauit ꝓ ̊ tñ alinjs non ꝓhibetur · qꝛ hoe ab ipᷣo fuit pe
titũ · et ſie ptz ꝙ illegitime nat de jure ↄii ꝓmoueri nõ pñt ad aliquẽ
oꝛdinẽ · ʒz ſi m monaſterijs vel regulari bus ecẽijs itrauerint nunqͥd
poſtea pñt ꝓmoueri ad oꝛdines vel ad dignitates de iure vni vel p
diſpenſatõez · vidꝛ ꝙ de iure oũ · S · c · i · et · lvj · di · e · i. qꝛ ingreſſus re /
ligionis oẽm tollit irregularitatem · in aut. do mona ˖ m pñ · ſed otra
viðꝛ ꝙ nõ tollat᷑ irregularitas ꝓꝑ ingreſſuʒ religioms.j de apoſta ·
ex laʒx · et j. de peñ · m quibuſvam ti die ꝙ poſtẽ intrauerint reli⸗
gionem pñt ꝓmoueri ad oꝛdines ſine aliqua diſpenſatõne ad hono⸗
res ꝓmoueri non debẽt ſine diſpenſatõne ꝓut hic dieltur et ar. s· e.
c · i · · Platõem vero ⁊c᷑ · et ita habes hic caſum in quo ep̃is aufertur
diſponſandi poteſtas mitatis impꝛopri tenetur iſtud verbum
RKRſtruẽdi · inge⸗ quia mgenuus eſt qͥ ſtatim cũ naſcit᷑ liber ẽ
mſt · de ingen · in pꝛin· vnde die mgenuſtatis id eſt libertatis
plene ˖ qꝛ qui ad clerieatum ꝓmouetur prius plenam liberta
tem eonſequi debet nullo a dño retento obſequio tpali alioquin pꝛo
moueri ad clericatũ non dʒz · liin · di · quieunq · de Precalertend⸗
o Hνια. W ονπ⁰ ααααιαπ αſ£⅛⁸i ααοοαN⅝
ES pNX frrwese mαπωnn αk o G&. Q◻△ L

Frows Aο Pa

liiij · di. ex antiq̃s eodẽ pᷣuilegio ſubdiaconꝰ gaudetꝗj.e.miramar ·
ad idem.s · de eta. a qua· a multis · ſi vero eſt ſacerdos ſtatim liber ?ꝰ
ſed amiſſione peculn ſui mulctatur · vt m· e . illo · er antiquĩs.vel h non
hʒz peculiuʒ ſeruiat dño m &mis offiems · liinj · di · krequens · ſi vero qs
monachus factus eſt vſqʒ ad triennium tm pt eum repetere vltra ve
ro remanet monachus et liber · li in · di · ſi ſeruus ſciente · ··
—=1 famulis · nõ licebit · xñ · q · in · · i. a· ij · vð hic lo quit de libertis

cẽie hac ↄdicõe manumiſſiſ.illud intelligitur de hijs q mgenui
füt · jteʒ oẽ inſti · de fucceſſone libertoꝛꝛ · F. ̊ nra · H de rebʒ acquiſitis
occahone ecchie · ibi de alijs · vel H de manumiſſis ab ecchia vt quicqͥðd
acquirãt ecẽijs intelligãtur acquirẽ illud a pꝛiuatis · vel iſti non habe
bant ↄſangumeos illi ſie · xn · q · ij · eps flios.et ratio z· xñ · q · ij · põ
tifices · etꝗ. de teſta. eum ĩ officijs· H̊ ẽ de hijs q̃ mtuitu ecẽie data fũt
et ꝓ remedio aĩaꝛe defunctoꝛx vt ibi dꝛ · et m. e · pontikices · illud ve⸗
rius eredo ꝙ hac odicõe iſti manumiſſi fuerunt· R vero hmp: liber
tati fut donati tũc libex ẽ eis facẽ qð volunt ⸗j.e. eo libentius
¶ Eeckam · i· platum qꝛ ei pᷣcipue t enent᷑ eum ſit caput ꝗde x·ñäieff.
cuʒ elici· ſecus eſt de alns ſing aribus ꝓſonis xn qn · q manumitaa··

ttate vot
ciaa
tutſbici
Cabici
vweroe
sfibi⸗
olemet⸗
nſi ſug
abiterf
weturch
hbeng
igit

gtiu?9

n liber
dl u⸗
guidiu⸗
Dats

hrhl

radicentt
et reſtieui
ſedos t
nndicſt
wig ehi
ettiſn
veradſe
Aim hrte⸗
nus ſeiet
gite o:

ire el te

ſennsiſt
ber encnn
tenttird
ernos e
eust⸗
ew
e ſtunnd
erodioß
od pitim,
afon
nonbis
nen ken
nig N
vienupr
ſe wnn
mirrtfe
. veto⸗

mnlnt

et · e· octaua diſcuſſio · et · e· es qͥ mãcipiũ.ſʒ o ecciaʒ teſtificari non
pt᷑ cũ ſit prona ipᷣius niſi edicti vema impetrata.C·de ĩ ius vo. lejj · et

WWWW .S S ſade αν ” ι RHAA ℛα☚ ◻ℳ
re et yl G ν ρRhee en & Hα ſeen ehn
EE GerN 1 — . .
R„ .6G6 æNXα — ραρ ν*ν t Aete ee 2
α αà⁹ew n eeee NNX M„ε Fwnn „ο NW„n
29 W. A 9 E &. *** Wa

c.pdcõ qᷓ manumittit᷑ alias ĩ buitutẽ redigũt᷑ · ut diẽ Heet · e· qͥ manu

mittitur ·

in eo q̊ manumittit᷑ nõ ad
oꝛdies ſz ut laicꝰ? remane⸗
at · et iſtð de obſequio ſpũ
ali q nõ ꝓhibet᷑ imo lieil⸗
tũ ẽ · liij · di · krequẽ geĩ fi ·
e ¶ Kecuſatꝰ . ſʒ q̃lit er oẽ
iſtum agit᷑ ciuiliter an cri
mmaliter. Ri criminaliter
et dñs non ꝓbet qualiter
puniet᷑ dñs: pt᷑ dici ꝙ ac⸗
cuſatus non pumtur ꝓpe
qꝛ dñs nõ accuſat ·ſed po⸗
tius a git ut in ſeruitutem
redigatur · ar · C· de edẽ ·
qui accuſare · uel ſi vis vt
aprie teneatur accuſatoꝛ
punietur ꝓ motu iudicis
ñ defecerit m ꝓbando et
obligabit ſe ad extraoꝛdi
nariam penamꝗj. de accu/
ſa· ſuper hijs
d ¶ degradetur · lüij. di ·
ex antiquis · et · c frequẽs ·
Otra vbi ðꝛ ꝙ ſacerdos fa
aus remanet liber· ſuper
Hhoc vari varia dixerunt.
quidaz dicunt ꝙ iſtud coꝛ
rigitur ꝓ illa · vel die ꝙ il⸗
la ↄtinent ius ↄue h̊ ſpeci

alia füt in odium illoꝛum

qui ꝓmoti ſunt ut ſeruiãt
in ðᷣmis offieijs ar · e · eo
libentius · melendus dixit
ꝙ H dñs durit m pactõne

ut redigeretur in ſeruitu⸗

tem mſñ miniſtraret domi
ms ſuis diuma · b · dicit ꝙ

intelligitur de Huo pᷣlati ·

uel poſſz diei ut quidaz di

cũut ꝙ libertas eſt ſpualis

et ideo pt᷑ vemre in ↄmutat

merueruüt ˖ id acceperũt · uel ĩtellige ꝓPe qꝛ ip̃i libertatẽ
meritis fuis acceperunt · xn · q·: n. R quos de ſexruis
llus: canomcas:axꝙ dñs poſſzʒ retinẽ opas ſpuales in eo quẽ
mmmamumittit ad clericatũ · ar · otra · liij · di · q cuqz · illud. itelligit ð
obſequio tꝑali qð retinee

ꝗq̃ᷓ eccie ſeruili ↄdicõne tenẽt᷑

traditi a parẽtibʒ militie cle⸗
ricali cũ ſuoꝝ oniuẽtia dñoꝝꝛ

ut ĩ eadẽ eccia debeãt deſerui⸗

re aſſequentes ꝓpt᷑ ea liberta⸗

tẽ poſt tps ea relica poſſint

mus diſtinguendu ut eo te⸗

noꝛe fuerint manumiſſi et ob⸗

lati oꝛdini clericaliꝙ; manu⸗
mittẽti eccie dũ vixerint de⸗
berẽt impẽdẽ famulatũ in ob⸗
ſequijs ðᷣmoꝝ/tũc trãſferen-⸗
di ſe ad aliam ẽ eis lnĩa dene⸗
gãda vel manumiſſi extiterĩt
abſolute ſicq; libertatẽ habe⸗
ant ad aliã traãſeũdi · Idem ·

( Framur nõ modicũ / ũ
ccertü ſit ĩ oſtõnibʒ anti⸗

qꝝ qñ ſᷣui ĩ Sdus ecciaſticos
oꝛdmati debeãt in buitutẽ vel

nõ debeãt reuocari ⸗ · Y/ ð ſb⸗

diaconali oꝛdine qꝛ ð eo non
fit metio in patꝝ ſtatutis ex⸗

p̃ſſſe viðꝛ nobꝙ ais cũ diaco⸗

nali ᷣdupᷣuilegio gaudet eo⸗
dem/nã ſʒ ſacer oꝛdo nõ repu⸗

õe eum alio ſpualiꝗᷓ.de re ·ꝓmu · ad q̃ſtio

nes · Hu. dicit ꝙ hoe capitulum non tʒ. verioꝛ vider᷑ opinio melendiq
dicit ꝙ eo pacto uel odicõne liber factus fuit et oꝛdmatus ut buiret
dñis ſuis in ᷣmis alias in bᷣuitutem redigat᷑·et facit ꝓ hocꝗ· e · eo li⸗
bentiul . et eſt ar · ꝙ ſi dño ignoꝛante ſeruus ſacerdos factus fuerit dʒ
reddi dño ut ſeruiat ei m diumis · lĩnj · di· frequens · ergo multofoꝛtiꝰ
dz ſeruire ei vbi eo pacto ꝓmotus eſt ut dixi qꝛ maioꝛ ↄotumacia pꝛe
fmit᷑ illiꝰ et fſic ꝓpter ↄtumaciã·et qꝛ fidẽ ꝓmiſſam nõ ſᷣuat depom
tur et reddit dño et nullo priuilegio elericali gaudebit vlterius quo

ad dům·

—

„„ . . „

F

it · ſpurios. ſpurius eſt cuius pater eſt vulgus et ſic nõ
Onſulu⸗ poteſt oſtendere Patrem uel ni oſtendit verecundum
oſtendit quem habere non licet · ff · de ſta · ho · vulgo · et iſti ille⸗
gitime nati ꝓmoueri non debent · s · de fi · Pbꝛo · c· i. etull.

.— „ „»

eruos lin. di.c· i· et. S. e ti · totũ ⸗ij · P¶ Ad aliã · de licẽ
O libentius · dñoꝛr · liin · di · c · i. ij· a⸗ tia tñ epi alias non eſſet q⸗
ſtio · exquo em mtitulati fũt in aliqua eccia debent in ea petuo ꝓ
manẽ · lxx · di · ſanctoꝛ · xxj· q· i.c·ĩ ·s · de renũ · admonet · et · . de pac.

¶ ¶ Ex tenoꝛe · ar · o · i · q· ij · ÿ pio · et · S· e.inſtruendi · et . de cc. vl ·

executoꝛe

De ob A. N Xοι. ½¾ Ne WoH: rH da
êõ α ονπ οαω.ο Bopt

Gan ονι uι t π οM.eRaααμνα αο . we e e e

οι- S.
Nov 6 /W

N
„α⁄ϑ1.-„π+ XW. ος ρibLehe e .
EX RoeX☛ 0°

1. z. .
—„W 3 ανe.

. —
— a Hu no

—

PIlL X&α a nne

S

W„α4 △ αια νοα Speſο ονn αεα..

△QsßDß:

mẽtio exp̃ſſe v ſubdiacono inferioribʒ offienjs ſit mẽtio nõ exp̃ſſe ſʒ
gna : fit mẽtio ĩ.c:ex antiq̃s · · xeliqᷓ vero officia · illa cła reſpieit oẽs
poſt diq eonũ.qʒꝛ m antiqᷓ iura ſubdiaconalis oꝛdo non erat ſacer et
iðo ↄiii iure cẽſe bat᷑ cũ mferioribʒ oꝛdimbʒ in pᷣmitiua ecẽia · lx. di ·
nullꝰ ĩ eßm · et · e · pce dẽti bʒ j qbꝰ ad honoꝛes ꝓuebi ꝓhibẽt᷑ oẽsm
ferioꝛes poſt diaconũ et ideo olim ſubdyacon? ſi ꝓmotꝰ fuerat dño
luo ignorãte reuocabat᷑ ĩ Fuitutẽ hodjie vero cũ diacono eodẽ puile⸗

taret᷑ in eccia pᷣmitiuatamen
a oſtõe gres · atʒ vꝛbani vᷣm
moderna tꝑa ſacer gradꝰ eſ
ſe minime dubitat O Res ix·
