ris · ar · xxvj · di . ſi qs de coꝛpe · et · c · de hijs vero · et in ſolidũ · nec ha⸗

iiij·ſi quis oblituset· cqm̃ multi · et repelit᷑ ab obtinẽdo multofoꝛ
tius/.de exceſ ·pᷣla: inter dilectos · ̊ nũqͥd epᷣs pᷣt cũ tali diſpenſare ·
dico ꝙ ſic poſt ſatiſfactõeʒ et ꝓmtẽtiã · qꝛ c̊ nõ ꝓhibet᷑ et h̊ ꝓbat᷑ x
hãce decre · in antiqᷓ in q̃ dicebat᷑ ꝙ ad pñtiaʒ pᷣpe tales mit tant᷑: vñ

beẽ rõe egeat · lʒ alias dicat lex qð qͥ bonis cedit nõ ouenit᷑ poſtea

niſi inquantũ facẽ pᷣt.t.
de . gel: bo. js qui:ala.
bᷣ ( Euident er · ſi em ere⸗
daẽ hẽe ver beribꝰ veri⸗
tas exuatur · v. q· v⸗illi⸗
xiiij · q · vj. c. i · vel iurz ſe
n hẽre vñ reddat qð poti
us viðꝛ · qꝛ nõ dz vlia pe
na puniri vt H diẽ · qꝛ ina
nis actõ ⁊c · ff. ð dolo·
nã is · a· s:ð reſ·ſpol.olĩ:
r ¶ Vendi · ex tů videt ꝙ
ad quecunq; pueniat res

empta de pecumia vſura

rvla tenet᷑ illã reſtituẽ. ̊

em̃ res empte ex tali pe⸗

cunia puenerãt ad fi lios
vel ↄſanguineos vſura⸗
rioꝛd · et nchilominꝰ9 vẽ
dunt᷑ · vt hic dic · qꝛ res
illa ſuccedit loco alteri9
pecunie · ff· del . ij · impa⸗
toꝛ · in fi · et · ff. deb. ij · fi⸗
deicõmiſſaria. F. ſi rẽ ſuã
et · S· vt lit · pẽ · eccia. vbi
de H. qð verũ ẽ ſi ex cã lu
cra tiua res puenit ad ip
f.ſi vo exy alia cã ſi igno
rãter emit ſecꝰ eſſet foꝛ
te · et ſpãle eſt hoe m re
empta ex pecũia fenebꝛi·
alias regulare eſt ꝙ in
txe empta ex pecuma tua
no nomine tuo nichil iu⸗
ris hẽs · C. de rei vẽ · ſi ea
pecunia · a · C. ð ꝓba.ad
ꝓ batõez · a · ff. de furt . q
val · in fi· et aliũ caſũ hẽs
C. de rei ven · ſi vt ꝓpoĩs
terciil · C· ar bitriũ tute ·
· iij · et · 3. de pecuk. cle⸗
inquirendũ. ala ·
Neiuitate · cõparãt
nõ decepti iniu ſto Peio ·
ſed ſcienter plus emerũt
ter dilatõez ſolutõis ·
enim decepti eſſent · qꝛ
darent vltra pᷣcium juſtũ
nõ haberz ſpeciem vſure

tuatur ablatu

non remitta tur peẽm niſi reſti
lli aut qui
non habent in facultatibuſ vñ
vſuras valeant reſtituere non
debent vlla pena mulctari/ euʒ

eos nota pauptas euidenter

excuſet poſſeſſones vero que

de vſuris opate ſunt debẽt vẽ

di et ip̃arũ pᷣcſa· hijs a quibus
vſure ſunt extoꝛte tᷣſtituiut ſic
non ſolũ a pene ſed etiã a pec̃o
poſſint qð pꝑ vſuraꝝ extoꝛſõeʒ
in currerãt liberari · Dem.
ſianueñ ·archie piſcopo ·
ciuitate tua dicis ſepe

otingere ꝙ cũ quidã piper ſeu

cinamomum ſeu alias merces
cõpant que tunc vltra quinq;
libras nõ valentet ꝓmittũt ſe

illis a quibuſ illas merces acci
piunt ſex libꝛas ſtatuto termi

no ſoluturos.L¶Licet autẽ otra⸗

ctus hmõi ex foꝛma non poſſit

cenſeri nomine vſuran nihilo

minus tñ venditoꝛes peccatũ
in currũt niſ dubiũ ſit merces

illas plus mmuſue ſolutionis
tpe valiturasſt ideo ciues tui
ſaluti ſue bene ↄſulerẽtſñ a tali
otractu ceſſarẽtcum cogitaci
ones hominũ oĩpotenti deone
queũt occultari :· ¶ Dez ·
PTReterea pꝛochianis tuiſ

ercendũ ·

vſuras recipẽ interdicas qui
ſi parẽ otepſerint ſi clerici ſint

nn

das ſilaici vſq; ad dignam

eos ab officõ bonefteocp fuſe

a⸗

tiſfactionem ipſos vinculo ex⸗

communicationis aſtringas·
eʒ abbatia fratribus ſan
ilaut· versle n 1 2n
Dnqueſtus eſt nobis· c·
eleridus et · Fdiſ · vm · mterrã
ipᷣaʒ titulo pignoꝛis detinetis
et de fructibus eius ſoꝛtez re⸗
cepiſtis pᷣdictaʒ terraʒ clerico
memoꝛato reddatis niſi terra
ipſa de feudo ſit monaſterij ve⸗
ſtri · ¶ Dem epo placentiñn.

‚wva nos duyzit · · cõſulen⸗

Ios quid ſit de vſurario⸗
rum fiſnjs abſervandu au eis
in crimine vſuraruʒz dekfunctis
ſuccedunt aut de extraneis ad
quos bonavſurarioꝝ aſſeris de
uoluta · Tue igitur queſtiom

litteris pñtibus reſpondemus

ꝙ filij ad ĩſtituẽdas vſuras ea

ſunt diſtrictione cogendi/ qua

parentes ſi viuerent cogeren
tur idipſum etiam contra he⸗
redes extraneos credimus ex/

¶Abanustercius ·
DOnſuluit nos tua deuo⸗le
cio an ille in judicio anĩ⸗m⸗
6G

maruʒ quaſñ vſurarius debeat / pi. et como ret vẽ . ul.·

tur. S.· de iudiẽ · at ſi clei·
n ¶ Excõicationis · pꝛimo
inflicta pena illius oſtõ
nig. g· e · qꝛ in omibus è?.
nqueſtus · recepi⸗
Mis deduckiſetiã ex
penls · vt · g · e · c · j · et · i ½
vbi de hoc ·

collige ꝙ epi cũ talibꝰ miſericoꝛditer agẽ pñt · ð hac materia tradi

p ¶ de feudo in iſto ca⸗

ſu fructꝰ nõ coput ant᷑ in
ſoꝛtẽ. interiz tñ nõ debẽt
ſeruiciũ accipe a vaſallo
nee ẽ vſura · ſie · S. ð feuð ·
c· i · in q̊ caſu pᷣt intelligi·
Se. c · i· ̊ ibi illud expo⸗
mt᷑ · die vt ibi · Dabes er/
go vnũ caſũ in q̊ nõ com
mittiẽ vſura vltra ſoꝛtez
recipiẽdo · et · s · e · · i · et H
fauoꝛe ecciĩe · Itẽ et ĩ alio
Jᷓ.e · ſa lubꝛiter · alias etiã
poſſʒ attẽptari qð vſure
pñt peti etiã ſcvᷣm cano⸗
nes · vt eũ vendo tibi p̃⸗
diu · et do et peipis fru⸗
ctus nec ſoluis michi pᷣei/
um ad terminũ · ar · C· de
vluris · l· ij · qꝛ hmõi vſu
re non ſunt quaſñi vſure ̊
quaſ intereſſe petuntur ·
ar · xiin · q · iij · qm multi ·
ibi ad queſtuz · et · e · ſi qͥs
oblitus · ibi aliqua inere
menta et· ff. ꝓ ſocio·ſo⸗
ciũ qui · dãna wo et int⸗
eſſe ᷣm canones peti pñt
xij · q · ij · R quis clericus
es · ð fo · O · dilect 9. a. Ss·
de fideiul · puemt· et· c ·
cõ ſtitutus · et · ar · ff · ð oo
qð certo loco · l · ij · vlti ·
et maxime in cõtractibus
bone fidei vbi vſure ve⸗

mũt ey moꝛa · ff· de vſuĩ ·

moꝛa · S. in bone et · f· de

m leſot. C.· de ac · emp· et ven ·

7R

fructus:quia nec dicitur

vſura · ſed potius inter⸗

qꝛ licet ↄotrahẽtibꝰ ſeſe ad niuicẽ deeipe · ff. de mmoꝛibꝰ in caule. F
ꝓnße et. C· de reſcinð. vẽ. I.ij · ala:· etm̃ valeat · res em̃ tm valet jntu
e¶Mon valẽt · imo videtur qd⸗ vendip̃t. ff. ad tr abelk · l· i . . ſi he
res. et · ff · ad · . falci · quer ebat᷑ · et · ff. de kurt · ſi qs vxoꝛi. F. vl·a. ff.
de · donaẽ · eã · moꝛ · moꝛtis cauſa · S.vl · et · ff ad. I. xodj. ð ac · · i. S.
poꝛtio · pꝛecia em rerũ nõ ex affectu ſinguloꝛ ſ̊ ↄmumiter eſtiman⸗
tur. ff · ad. l. fal · Pcia· ar · otra · ff.· man · eu ſeruus · ſed Hnõ fuſt emptõ
facta eſtimatõe cõmuni·ᷣ. cvos et ita foꝛma contractus inſpici de⸗
¶ Exfoꝛma · ſi · S. de pig · 102 bet ad hoc vt vſurarius cenſeatur.
R ome eſſe eſt ex foꝛma · ſi̊ hoc nõ eſt ſp verũ in caſu iſto · vt .. ðꝛ. h.
SWVſirarumar.contra⸗ ·e.cõ ſuluit · ibi ſoluitur. ö ·
P ( Wonditoꝛes · iſti ꝓpter dubiũ excuſantur a pcco.alias nõ võditu
rij. e · vl. in fi · vñ ꝗpter dubiũ excuſantur a peco vſirarũ · et expõe
peccatum ſcʒ vſura·ꝗᷓ.e.c.vl · et hmil lã mtellige iſtã · lʒ em ex foꝛ⸗
ma ñ ſit otractus vſt urariꝰ. p̃t tñ fieri m fraudẽ vſurarũ · vñ eque te/
netur 'ar · S. de pig. illo vos· et qdᷣcunq; nomẽ imponas vſura ẽ·xiij·
3 e . et · j. ꝛe. c · vl · vbi de H· in tali dubio potius eſſet abſunẽ⸗
Kueinj⸗ dum. qꝛ qñq; dicũt ſe dubitare vbi nõ eſt dubitandũ·
a g⸗ . oʒ'a tutioꝛ via eſt eligenda. · de cle · ex · mi · illud · vñ dicit ſa
G e bene conſulerent ⁊c̃ ·quia periculũ eſt in hijs· G· .
crſgennt uſa lecretosdous cogmtoꝛ elt · xxxn · di · erubeſeat ·
aff v· conſuluiſti. quẽ non latet peccati qualitas neq; peccantis
— 6. e VVin · a iſ deus ui⸗Tan⸗

eſſe quia nõ dſcitur recipe vltra ſoꝛtẽ· et ꝙ dieit quiequid ſoꝛti aece
dit vſura eſt · illud põt mtelligi in mutuo· vel vbi aliquid excogita
tur m fraudẽ vſurarũ· Alud nota ꝙ duo füt otractꝰ qͥ de ſui natura

volũt eſſe gratuiti vt mutuũ et eomodatũ · mutuũ em ſinõ ſit gratui

tum ſtatiz vſura eſt· vñ illud mutuũ dãtes nichil inde ſperãtes. · e ·
cõ ſuluit · Itẽ comodatũ ſi nõ ſit gratuitũ et pecumia recipiatur ꝙ re
comoda ta deſinit eſſe comodatũ · et ĩ locatõeʒ trãſire videtur · nõ tñn
eſt vſura · Item ſi vẽdo tibi fundũ iuſto pᷣco ea lege vt qñcũq; tibi
ſoluero pᷣeiũ qð michi das fundꝰ ad me reuertatur · C· de pace · inter
emp · et ven · l. i· in eaſu iſto lucratur fructus · alias ſi modicũ eſſet p/
cium Pᷣſumitur eſſe ↄtractus in fraudẽ vſirarũ ·s· de emp · et ven · ad
noſtrã · et pᷣcipue ſi emptoꝛ oſueuit exercẽ vſuras ·s · de pig · illo vos
Item vbi pecunia datur ad põpã poſſum inde recipe mercedẽ · quia
nõ eſt mutuũ ſ̊ potius comodatũ ſiue locatio· ff· cõmodati · ſi michi
¶ · nõ pt · et · · ſe · Itẽ vbi aliquid appomtur nomine pene dum tñ non
in fraudẽ vſurarũ·.xij·qij.fratermtas· tñ ommbus pᷣdictis caſibus
n dicuntur vſure ſed potius intereſſe videtur ·· Laur ·
Va ˖ ceogendi · tenentur filn ꝓ parentibꝰ ꝓ hereditaria poꝛtõe
et illi àd quos bona vſurarioꝛꝛ ꝓuenerũt vt h̊ diei et · ff · de re · jur ·

ex qua pſona · ſ̊ pone ꝙ alter heredũ efficiatur nõ ſoluendo ante re⸗

ſtitutionẽ vſurarũ nũquid alter ouenietur in ſolidũ.nõ videtur · ff· S
fideiul · inter eos · S. cum mterar.cõtra · ff.de comodato· h michi . ¶.
heres · et · ff · de fideiuf · inter fideiuſſoꝛes ſatis pᷣt diei ꝙ m ſolidum
cõuemiri pñt · qꝛ omma bona defñcti erãt ei obligata · ar · s · e · cũ tu·

. Aν5ρα vden la del⸗ ue eſ e⸗
udat rſrece r, Y1 dehrto ꝗe ſolito g Puj Ne

. R er vſeα⁰ aypal nopn Inn

Po abdeA9 Ppv.

ERρο tomumom6 Trianoc Atlia deOG g 4 2 7

4 et eipue eum ſiccedit in erimẽ · heredis em ſilecedẽtis in vieiũ S 5repellitur pd io eũ pemituerit ar · vñ
1 edis em̃ ſuecedẽtis in viciuũ par non tñ repellitur ab ea qꝛ ꝓdeſt vlurario cu penituerit · ar · viij · q/
n foꝛtuna habenda eſt · C· de frue. et li. expen · l · i· et ettaʒ Heredis ig⸗ i · ſut in eccia · k ileic ſe⸗s.de jutiur · debitoꝛel · a · s · eno⸗
4 noꝛantia defuncht viciũ nõ exeludit · ff. de diuer · et tẽpo · Pſep · eũ he et ven· ad noſtt/ · Sem eandẽ ſcz · f · qð · me · cã · iſti quidem et
res · ergo ſi ſuccedat in boms defuncti ſiue heres idẽ crimẽ cõmittit Mia fruſtra · in le⸗/ s· de appel · an ſit · et · c· cõſtitutis · a · C · iut
S ſue nõ ſemp tenetur reſtituere vſuras quas defunctus extoꝛſit inq de lb· ſceimꝰ. .. ſ vero poſtẽ· ax· cõtra · S· de apel · dilechs filijs · vbi
tum 1 eextendit illius hereditas vt hic patet et ecõuerſo heres po⸗ decanꝰ q̃ nõ detulit appellatõi audit᷑ apellãs in eodẽ negocio · a idẽ
in te feperere vſuras extoꝛtas a patreꝗj.e·michael · vincen · . videt ſi m aliã delinqt· ff·de ritu nnpẽ · filio patrom· S· i· vbi patro⸗
N K. Sme ty⸗ nus ᷣ cõtra vnã lesẽ ve
ſ En car vI Tr-SN e bfftein lter⸗ amiſit
. atorr — Vr i 4 „ 22 de mino · . auxiliũ · ĩ fi⸗
b Peratos. iri cã iudic ariqͥ nõ alias mutuo tra nullius ꝓmittatis appellatõöss Ybiminoꝛ delmnquẽs bñ
m Pe pepa⸗ diturus eſt eo ꝓpoſitõ mutuaʒ ſubterfugio ſetueri · ¶ Dem · ficiũ reſtitutõ is amittit
ekabſpare no puto ma pecuniã credit vt licʒ omi ouẽ⸗ narboneñ ˖ archiepo · Aiperats veriknmeine
h lũ · vt et ipe buſat illi ar⸗ tione ceſſante plus tñ ſoꝛte re⸗ JTDſt miſea erabilẽ · JFiude quẽs ↄtra legẽ vnã alia
Pi.diüoms eakhae cipiat et vtrũ eode reatueri⸗ os ad remittedas xp̃iams vſu rum pdat bñfic. ego
*81. la⸗ „ „ „ „ J „ erxe o ꝙſpterea dat .
ii⸗ i· pio · imo natur af de dicitur non aliter parabola iu⸗ opelli peipimus ſeculares/ do mret᷑ in eo in ̊ nõ deliqt
4 roꝛ i er ramẽti ocedit donee quis ſine nec eis remiſerint ab vniuerſil ie g arnten lesis
, Eſ de lege 5. eer xactione emolumentuz aliað xpifidelibus tam in mercimo⸗ robiaued⸗
54 Se 1 m e pena oſli debeat ↄdemnari ſententiã eis iubemus ouione mermn⸗ vbi no rerlieun
3 Kale age AHain - Bb. 5 Ias Beio Je ur minoꝛ· nec illa filio
ti archtra. s · e. ĩ eluitate · il vifnrab . 15 N o maien pdo omnmoda Snegar ari⸗ Nd em⸗. patroni obſtare videẽ
ſi dielũ eccĩe · et p̃ᷣt excuſari daʒ ꝓlixi tpis dilacio ꝓroget᷑ AVas dudum recepimus fufflat cautio de reſtituẽ
tb⸗ judicio aĩevt H ptz · et ita g V — Pt ſi amm ones ꝙ goam vlurarneos iudi ˖ eũ aliqͥbꝰ. ff. ð pig⸗
e nõ ẽ ↄtraibi quo ad foꝛ tur · Verũ quia qd in hijs caf⸗ quibus dant pecunia ad vſurã ac. ꝙ ſi non ſo luerit· mii
biͤr mã otractꝰ vſurarn non bus tene ndu ſit/ex euangelio pſtare faciunt iuramentum foꝛte magna cã interue⸗
dzeunk. Bid aPrin ene luce manifeſte ↄognoſciturim q vſuras non repetẽtet ſup hijs nerit · ar. ff· de re iudi · l
g Rabenmtease dieitur date mutuuz mihil inde quas ſoluerint nullaà moueant i Srr eur mffun .
„ et inducẽdi füt Hnõ opel ſpe rantes bmõi bomies ꝓ inte⸗ queſtionẽ Nos iĩgitur rĩñdemꝰ ſtare eautõez ꝙ ſpᷣe relti
nr lẽdi vt ſie recepta rone⸗ tione lueri quã habent euʒ om⸗ vt vſurarios ipᷣos mo/p · Pcẽc· twert en Burfi detz3 vt po
ſi⸗ nee tenernera dad nis vſuraet ſuphabundancia ec · ap · re · opellas añ vſuraruʒ reſtielp deſnae de
bin vfurar vident. a. Phibeat inſe iudicãdi ſunt ſolutioneʒ ab eaꝝ exactõne de ſoluẽ · odar dus · et. ff. de
rtit reſtituẽ tenent ſic acc⸗ male agere tad ea que taliter ſtere vel reſti tuere ipᷣas poſt vei ba:ſ deb ke ie or
t,ſS vtaa Bheeſtameſeſe ſunt accepta reſtituẽda in ani⸗ qʒ fuerint pſolutene de dolo ne eri debenaet g.
e, rariũ ĩtell ige cũ effectu · maruz iuditio efficaciter mdu⸗ fraude otingat eos comodum de pig · ac · ſi rem · Fom̃iĩs
.* ſic et expectatio · xiinj. a⸗ cendi nocentius tercius repoꝛtare· I Dem ⸗ et ar. a· de re ſudi · qdð ad .-
500 in. e i et · · iñ ·ſ s cle⸗ platis in regno francie oſtitu⸗ BViafruſtra legis auxili⸗ Klttagan tebnirszſti
vt⸗ Een permicioſim- wam prnicõſumet (tis; uʒ inuocat quiomittit in legeè pꝛo vſuris Tirt Jo. at.
tueri· idem eſt m . m . q· manifeſtos vſu⸗ ſtatuimꝰ ut ñ qͥ vſurari? ano facta denũciatione in
ſt. quolibz crimine mamfe⸗ rarioë maxime quoſ vſuris pu bis lĩ as impetrauẽit ſuꝑ reſti⸗ Publieo ſi nullut awaret
v ſto · · de ap · eũ ſit roma⸗ . . H . qui petit debet iſte audi
foe na. alias ſi miuſte Fuere blice renunciaſſe oſtiterit cum endis vſuriſ vl fructibʒ oputã per tas ſieut facit qui
tur nõ apellatio dene⸗ aliquis eos ouenertt de vſuris dis in ſoꝛtenpus iße iſtitueit rẽ ianenitalien ad eua⸗
d2. fi ons cõ⸗ dendum penam furti de⸗
ſter⸗ r⸗ abſoluẽdꝰ. 8·S excep. S JRU L eit ves veniat · 8 fur⸗
tee es inter.et ita intellige de bijs qui awellãt exiſtẽdo in erimine · et H̊ falſus. S qui aliemum · hoc non eredo ſufficere· non emm excuſat vſu
og⸗ cõſtat quia non expꝛimit iuſtam cãm appellationis · alias nõ audire / rarius ſi nullus repetat ab eo vel ſ denunciet · imo etiam tenet᷑ vfu⸗
Utun tur ante ſententiã appellãs · 8· de awel · vt debitus Phonoꝛ · ram reſtituere ſaltem paupibus ſi nullus aparet cui reſtituat ali=
Srn Oſt miſerabilẽ · pucipes quoꝛũ̃ legibus in tpalibꝰ ſubiciuntur ter non liberatur a peccato · vt · S· e · cum tu · vnde cum non ſit adhue
se⸗ udei · viij · di · quo iure · C.· de judeis · iudel · qꝛ ſi ad nos vener int Pte emendatus ſi in crimine pſeueret retinẽdo alienum non eſt audiendꝰ
tgte Zuntur. vt · · de jzudeis · keut · et · C· de udeis · nullꝰ . pari rõne alios et hoc patet ꝓ litteram iſtam· quia mſtreſtituerit ei vel adhue reſti
fon cõtra eos ꝓtegem. ar · s· de mutuis peti · ꝓ totũ marime in hijs in tuat eum effectu ergo beneficiũ iegis habere non debet eum adhuc
tbi quibus legẽ fuam offendũt . S. e · oſuluit · a · xijnj . q: iij · quomã vinẽ · contra illam in crimme pſeueret · vnde poteſt ei dici eiee pꝛimo tra⸗
inee g Comumonẽ · ſic ꝗ· e quãto . Pena coꝛpali pumantur ĩudei per bem ð oculo tuo ꝙᷓ feſtucã de oculo fratris tui. · q · i · muiti eet · jij. q⸗
teß⸗ hSenegari · nõ eſt dubiũ qui⸗ eccĩam et pecuniaria · xx viij · a · i · ſe vn · F. poꝛ ro · in fi · et ita iudex non ꝓeedat per as tales niſ poſtm
0 N pe. in fi . xvñj · q · iiij · cõſtituit · ita tñ ꝙ vſq; ad vindictã ſlangnis non conſtiterit ꝙ plene purgatus fuerit · et hoe intellige cum eſt mam⸗
lore peedant · S.e · de rap · archiep̃atu · h eõtra · qꝛ mchil ad nos de hijs feſtus vſurarius alias iuder non denegaret ei audientiam. et ſie iu⸗
e qui foꝛis fũt:iji q iĩ multi · et · S de diuoꝛẽ · audemus · ſ. · qð dicitur der er officio ſuo pᷣt eũ repellere exemplo domim inj · ꝗ· vij · qui ſine
nich ibi mehil ad nos ꝛc· et illud intelligitur mquneu deũ offendũt · ̊ in⸗ et · e poſtulatus · et · S· de excepẽ · exceptionem · ſi· et . e pꝛ ox etS· e·
tüten qntũ hoĩem offendůt ſecus eſt · vl põt intellisi illud de directa co ꝙᷓ ꝓmcoſum · ar. idem erit ſi non ſit mamfeſtus vſurarius et reus ex
Nbis hertione quã in eos nõ exercemus · ſecus ſide indirecka vt ſ · et · · de cipiat ꝙ non debet audiri cum eodem reatu eriminis muoluat᷑ ꝓba⸗
deẽ · c · de terris · et etiã gpter deliceum efficiunt de foꝛo eccie · 8· de tione recepta non audiatur niſ reſtituat vt dixri · Item quid ſialiqͥs
otut iudiẽ · nouit · et · · de fo · cõ · eñ ſit gale · et · vq · ij · placuit · et · · de contendat in iure cum ipſo impetrãte et aſpellatur aute cauſam nun⸗
eii⸗ cri. et de hoe dictũ eſt · · de iudeis it a quoꝛũdam · bPb5. quid expeditur ante cauſam appellatioms · ar · eſt hie ꝙ ſie · ex eo ꝙ
rete vas deſſtere · relaxato pꝛius ſacramẽto · · de iuiiur · er admini dieit mſi pꝛius reſtituerit aut ſi vſurarius impetratoꝛ appellet non
⸗696 atioms . et hãc relaxationẽ pᷣt petere qin iurauit cũ Huic petitiomi audirem illũ interim per litteras illas · Itẽ habes hic ꝙ litt ere que
t non renũciauit · vt · · de renũc · eũ inter · p · et · S q me. caad⸗ audientt ab imecio non valent poſtea conualełeunts· de fo·compe licet verũ
ſon am. imo et ſi iurauit non repetere abſolutionẽ pᷣt illud denüciare. 8. et · e · ex tenoꝛe · et hoc verum eſt quando ab imicio non ſunt nulle iꝰo

eeus J. in kie et li . m comodum denunctet inre bernhardutr . ,
de ineiut quẽadmodũ · in fi et licet ob Pbuatume N a dſ 3† ted * Reipandis

cEtu. . 8
ee eſe A - bte Tues dudn Qg ſe Ser⸗ Peſt e
1 Aunae Ve Auandes vſiVel n⸗ ef. 3. Jpellu⸗ Teß aleed lal N ns tat cjras v⸗
H b rſ deſſtd — nd/

/
—

Er d&* . Wanſeſt wſaan AnA nemme am ante Pond alen⸗p τι⅓π, JPAEI/

Qaleee α Man 1 dotas e w allee Dole noe

WVm in dyoeeſi· potentũ. vñ excõicar

—

poſſent l̃ſtãt impedimẽ 280.

et hoe eoncedit Jo· quia heres non eonuenit

here ur hie ex ma lefteio · eed
tũ volẽtibꝰ age otra illos.s· de of · del. e. j. et · xj · q · iij . miuſtũ potius ex quaſi ↄtracturõne indebit ſoluti · iſt · de oblig· q̃ ex m .
b ¶ Mamfeſtos ſi intelligas mamfeſtos id eſt not oꝛios nõ eſt opꝰ cõtractu · S. ĩs cui quis ꝓ erroꝛẽ · a qð poſſt ſic excipi de facto patris
alijs argumentis · S. de acu · euidentia · · de iuriur · ad nẽ am . et · ij. q· eo agente ſatis ꝓbatur ꝓ hanc lſ̃am.ſed ſ non feciſſet iſte mentõem
i de manifeſta. ſi aũt loquitur de manifeſtis non notoꝛijs:ſedᷣm hoe im lris de patre nũquid eo agente ex facto ſuo põt excipi conira pᷣm
euidens ꝓbatio requiritur hm ĩiuris oꝛdinez · xj · q · iij · eoꝛv in fi · ad H pater fuerit vfurarius nec reſtituerit vſuras · videtur ꝙ nõ qaꝛ p 4
poſſet dici ꝙ iſiud notoꝛiũ nõ habet facti pſeuerantiã vñ aliqua re⸗ tales las nõ põtagẽ de facto patris nec ro Fori ße r ivſu⸗ 1
quirunt᷑ argumta· dic ꝙ las mquu vmꝛ: at co⸗
ſolẽnis fama docet ipſos tra·s· e· tua · ſ̊ illa loqt ĩ
eſſe vfmurarios a ido p fa . . — . oꝛdinario· imo alia rone
masn alia ar pumund qar vVſuras quas ab alijs noſcitur Vanto ampſius xpᷣiana vid: ꝙ poſſit excipi . qꝛ 7
ſola fama non ſufficit ad recepiſſe auctoꝛitate laꝝ ipᷣa keligio ab exactionecon viciũ ſueceſſit privt S. e. 4
vdẽtõez · ar · xxxv · q; vj. — = —EH , r, tuaet ſic culpã ali enã fe 4
ſi duo · a · ij . q· ij. iſtẽ ſe rum pullaten⸗ audia t. Id e* Pelcitur vſurarum tanto Sra⸗ cit ſuã r etinendo ſcienter
pe fit a·S. ð ſuriut. ex ſis ¶ Nalthifiodorenſ epo · uius ſup hijs iudeoꝛum pfidia alienũ. & añ q alm impe
ec Hoteris. ar officeio IVm in dioceß tua ſint ꝙᷓ; inſoleſcit ita ꝙ bꝛeui tpexpᷣia 83 We ilen nn Er ſi
fuo“ xi⸗ S. c. c. Br. + „ 272 -L . — . „— Pt 01 „Bele „
mki⸗ woarcat acetch 33 pluri mi vſar arij de quibus mi noꝛum exhauriũt facultates· Sefriſtr ſati gyloz gn i,
Alubꝛiter. in loꝛtẽ. nime dubitatur quin ſint vſu⸗ volentes igitur in hac pte ꝓp⸗ poſſit exctpi. ar. huio.c. 3
iceſt caſus in quo rarij maife ſtiptra quos pter ſpicere xp̃ᷣianis ne a ſudeis im⸗ ex rimon⸗ eres neilfise
Nendens breae ot? timoꝛẽ potentũ qui tuẽtur eoſ maniter aggrauent᷑ ſnodali mac; eñ rranſila iſia no t
e¶Onera. hoc qqᷓſtus. dem nullus accuſatoꝛ apparet/ decreto ſtatuimus vt ſ de ce⸗ fit mẽtio in Eis ficut hic
ido diẽ. qꝛ fructus dotis nec ijdeʒ ſunt ꝑ ſentenciã con⸗ tero quocunq; ptextu iudet a faaũ fuit · ita videẽ 8
cedũt lucro marito ꝛpter demnatigf ·t · t · x· ꝙ licet otra e⸗ xpᷣianis graues immoderataſ poſſit exc pi· tenet em re ißs
onera mrimomj C. S ſut. EsE ſrracg ors »orinszſane, ſitiituere vſuras qꝗs pater “
dot. ꝓ oneribꝰ.ad aũt os no aparet accuſatoꝛ en ve vſuras extoꝛſerintxpᷣiano⸗ extoꝛſit cũ ei ſuccedat in del
Q NWa vt marituſ ſueret fruat ꝰ alijs argumẽtis illos oſtiterit rum eis pticipiũ ſubtrahatur boms qð pot us eroedo· c.
r·Raſt: e. rel Bowiaeergg ⸗ eeoſſe vſurarios manifeſtos ĩieol donec ð immoderato gZuamine Snnaum etoili o: es dft
Der rcep. Parorm ſſ. penamin latrane · cõcilio ↄtra ſatiſfecerint opetẽter · vñ xpi⸗ n es pj vlran. viher e
item opoꝛtet ꝙ poſſefſſo vſurarios editaʒ libẽ poteris ani ſi opꝰ fuẽit p ce · ee · ap · poſ · ꝙ ſic· ax. xlvj· di· Rcut nõ do
rei dorair rabita fit. f. — excercere⸗· J dem cõpellatur ab eorum omercijs no eo ho⸗ on ſderr .
uaus verocerruee ſene Alubriter er. anege⸗ abſtinere principibꝰ aut ini erſiem ein nec ebtre ilit
mẽi momũ reſtituuntẽ m nerũ ad fructꝰ poſſeſmonẽ que gimꝰ ut ꝓpter hec nõ ſintxpi⸗: ageretur advſuras repe 1
lieri nee cedunt liero ma hñhbi a ſocero ſunt ꝓnumerata anis mfeſti ſed potius a tanto erdaaſne orre ilũ qui 4
fetus pecudũ dotaliũ lu⸗ dos in ſoꝛtẽ nõ credimus con⸗ iudeos · Mac eade pena iude⸗ RKas ergo modera⸗ itſ
eratur maritus. ſt. ð i. pellendũ cum frequẽter dotis os de cereumus copelledos ad tas videtur pmittẽ acõ⸗ üune
dde eri.h f ivui. de fructus nõ ſuſficiant ad onera ſatiſfaciendũ ecẽijs ꝓ decimiiſ zrar⸗ nn oren gtor. nne⸗
argẽtikodio. ff. ſol · ma. matrimoninſupoꝛtãda. I de etoblaconib? debitis quas a ⸗/ qð nõ eſt veꝛ. S · e. poſt woni
wryra nreit m kundo piſcopo bononienſi· xpᷣianis de dombus et poſſef mſerabilẽ · ſta ceſſat 8
ec? tñ ẽ m fetu ãallarũ Keh aſe 3 . 4 i po oſuio ii ax · a cõtrario ſenſu · C· de vel
dotaliũ qͥ nõ cedit luero . cha el ſaicus ſuã nobis ſombꝰ alijs P ape ne uerant epiſ·et cle.ↄuenticula.et metun
ipᷣi marito.ff.ð jut·doẽ · querimoniaʒ deſt inauit m. anqʒ ad iudeos quocuq; titu⸗ graues vſure dicunt ꝗq mane
plerũqʒ. . l Hui · Itẽ ſecꝰ et qᷣdã alij bonoñ · ciues multa lo deueniſſent ut ſie eccie oſer⸗ excedũt legitimũ moduz ſedt
boꝛibus non cedẽdis. ff. cuius heres extitit nomme v⸗ s nonus fratri-R: poir merabſtem- qn

tur ab h

ſolu · ma · diuoꝛcio · S. fun/
du · et duobus · S. ſe · jtem
fallit hic illa regula eui9

eſt emolumentũ eius dici

tur eẽ ꝓiculũ· licʒ em̃ ad

ſurarũn · Y Attẽtius ꝓuiſurꝰ/

ne auẽte noſtra ĩ negocio ꝓce

das eodẽ niſ dictus cõquerẽs

reſtituerit vel ad huce reſtituat

Patris ipm tenetur defendẽ· ff. de reg. ijut . ex ꝗᷓ ꝑſona.et· ff. de pcu⸗
ſeruũ q . pnb. alias denegatur ei ackio vt dieit ibi . ſed pone ꝙ iſte

non agat ex pſona patris nunquid obeſt ei ſ excipiatur contra ipſfum

. Pater vel alius receperũt vſuras. vdetur T ſie quia vſure repetũ

erede et a quocũq; etiam ext raneo · s· e.tua· imo heres qñqʒ

tenetur ex delicto defucti et ſi michil puenerit ad ipᷣmſedm canonem
· de rap · i lẽis. et. . de ſepult · c · vl· vbi de H. a. x vj · q · vj · ſi ep̃m.in

fi . xn. q· i· epiſcopꝰqui filios.
ab/C ides a xprams
Derynat e lb'lader ne ſelead Anlije PiP

ergo ſi

„

agi poteſt mult ofoꝛtius excipi

„ meno/

Auigantivel eũti ad nũ⸗
dinas certazʒ mutuãs pecunie

quãtitatẽ ꝓ eo ꝙ ſuſcipit in ſe

n ¶Dubitatur · ergo ſi certũ eſſet ꝙ tpe ſol
rarus eſt cenſendus · s.· e · m ciuitate · ar vter
cuſatur quia tam empto: ꝙ;; venditoꝛ equaliter comodũ et meomo⸗

i (Deueniſſent a ita res

tranſit cum ſuo onere·s·
ð deẽ · eũ nõ ſit · et · · ð pi
Zno · ex lis · a · xvj · q · i. h¶

utionis plus valerẽt vſu
I. c · ꝓx · et ita ꝓpter dubiũ ey

dũ ex dilatione expectat. et eſt ſi. C. de ſoluẽ · I. pnł. Itẽ ar . ẽ hie q;

dubia ' melioꝛẽ ꝓtẽ ĩterpᷣtari debẽt · de reg iut · c· i · qꝛ ꝓmptioꝛes

debemꝰ elſe ad abſoluendum ẽp ad odẽnandu · S. de ꝓbaẽ · ex ltis· ff ·
de ac et oblig.larrianus · ſed contra vid etur ꝙ potius in tali dubio

abſtmendũ eſſet a talibus otractibus ꝗpter piculum · ar. · de cle · e ·

B nad E periculuz; recepturus aliquid · Is laicꝰ ff. de pigno. ac· ⸗
aerasrSreei f quas aliqñ ipſe vel pater e⸗ vltra ſoꝛteʒ vſurarius ẽ cẽſen⸗ i Anenerie n fund a.b: “ d
Piculu ag . Age/Dem im „ F 8at. r. ſaſi uiganti · p iculum bege
vel euictõis vel deterio⸗ ius extoꝛſit vſur 8.dem m dus. Flle 4 qui dat · x. ſolidos qꝛ ide reeiiebat in
ratõ is ff. ð iure dok ptle cõcilio generali · ut alio tpe totidẽ ſibi Sni vini ſe periculum videbatur E
rũqʒ in pn et · F. · et · C. . . . . ꝙ quaſi quadam compen ib
e·tiel · . tamen cum diſtin ſatione licite aliquid vl⸗ ſar
ſione an res date ĩ dotẽꝛ . — iärl,fknrtrtra ſoꝛtem recipere poſ⸗ t
ſint eſtimate vel nõ vt ibi diſtinguit̃. hoc eſt verũ niſi res dotalis ſet quia perieulum peeunie mutuate pertine bat ad debitoꝛem eum ober
conſſtit in numero pondere vel menſura. nam ꝓiculum taliũ ſpectat ſua facta fuiſſet. ſed mchi lommus eſt vſurarius cũ excedat naturam
4 ad virum · ff. de iut · dot · res in dotem . Jo · ”l mutui vt dictum eſt · .. e· oqueſtus. qꝛ ſi nullum periculũ ſecutũ fuit i
. Achael extitit · a las non teneretur miſi eſſet heres · S. e· tua nos et aliquid vltra ſoꝛ tem recepit ſllud fuit vſura. quia cũ ſit hneinde uſ
E ðpuc. hoc expoſitum eſt · · e· quia fruſtra· 1 mutuuũ inde nichil ſperare dʒ iuxta illud date mutuũ nichil inde ſpe⸗ oen
„ Dater ˖ bic ha bes ꝙ filius tenetur ex delicto patris · ſic · S. e. tua rantes.S.e⸗ ↄſuluit · et· xiiij · q; iij · ꝓ totũ · et nulla cõpenſatio admitti ſ,
nos/ et a git ex facto patris vt hic patet · et ſie repeticio vſurarũ da⸗ debet vt vlura exigatur ſiue diſpẽſatio. g. e· ſup eo · ergo ſiue recc⸗ lot
tur heredi et cõtra heredẽ vt hie patet. cũ emmin re agat ex ꝓſona piat m ſe perie uiũ ſue non nichil vltra ſoꝛtem recipe debet mbs

, – Eune aefd drnt Ronze deid di pid oſſe det/ up Sm lata P fſa Gπα△n ninom ma da⸗ R

i mi illud qñq; em̃ aliqui fingũt ſe dubitare vbj dubitatio non eſt. tñ eliciat iͦ eutis ſupficies defoꝛmetur in lignum maleften et H gpter
ne rlnene m tatilue ien tie ſue · Itẽ ar · ꝙ rõne dubij aliquid odium crimĩs: quia facies hoĩs inſtar celeſtis pulchꝛit udinis facta
n pmittitur qð alias nõ licet.· xiij· q.ij· nõ eſtimemus · ff· de ven . in ſpi⸗ fedari nõ debet · C. de pems · ſi quis in metallũ.ſ̊ ilia pena alias in⸗
P · i. F. · ff · de iuð · ſi quis ex aliena · C· de vñin. ſi ea lege· et rõne huiꝰ fligi nõ debet a iudice eccĩaſtico qꝛ periclum innminet in ipᷣa mfligẽ
dubij excuſat. vt in · . ſe · ſatur · quia ſi tũc fuerat venditurus pꝛo da et hmõi aduſtio clerieis eſt ꝓhibita·s· ne cleri · vel mo · ſentẽtã
i a (Euerat . alias non creig minoꝛi et ex certa ſcientia plus recipiat X Vrã · pꝑ nũciũ ſpecialiter cũ mã dato ad iz deſtmatum · S· de Fe p·
alio mna vſura 1 intellige · S. e · in cluitate · vt ibi etiã dixi nõnulli · Jo· n ¶ Idoneũ · ar · ꝙ nõ valer Fan Sep awanh⸗
Ei Alſidieꝰ· obnoxi rate alias e nacu⸗
in 8 id ð obligatꝰ· q; ꝓſonã etiã ſi p buũ im
gri ¶ Nudici · qᷓͥ eum „„ -——N WDl 2 petret᷑ valẽt· C· deßci⸗
8 sdĩarie pumre põt e’n· vel olei menſure reddant᷑ que datis ĩ ignũ maleficij caracte⸗ mdeal neneli or⸗
durãte · C· de eeren licet tũc plus valeãt vtꝝ pius rem aliqueʒ impmi facias quo te reryt⸗ c te Kcs
be kenta t crel. velminus ſolutõis tpe fuerint inter alios ↄgnoſcant puin· cehe Erertaſ Feve bo⸗
n fal 1. teet et. .coꝛ ·ð ſic. valiture veriſimiliter dubitat ciaʒ ipᷣaʒ eos abiurare opelles por õ
1 ee. e ñ et i. puniẽ non debʒz ex hvſurarius repu· abire pmittas· Mnoce · i .· deſap ad ubiemenza eel
em̃ fiſus er aſtocti aza tari⸗Rõe huiꝰ9 dubij etiã excu 6 (S Vra ſepe mandata· V F. de dvẽ. ſ s. ſimils no ,4
i anheenni dis ſfſatur qui pãnos granũ vinuʒ Ne atuimus et ſub excõica valet Ernbkütieo m⸗ N a nd cit
aid e Ewen eie S t etratu· C· de fũ . tri · l. j eR opnnpg
ano cta ieRruine fea re ⸗ oleuʒvel als merces Vndit vt tioms veme et ſ. menionig o⸗⸗ „ übfaccat⸗er 51 Labt. t . l l
reptavich 1d x. erabik⸗ to termino recipiat ꝓ eiſde · ſ bemusne quis apud ſe · ap · lĩaſ ipo iure excõicatꝰ.ſ̊ non Pnn( ⁊ 1 m 9 M
4 rma danda executs tñ eatpe otractus vediturus noſtras niſ a nob vel de mani nreg Fn erſeeln: to αhner
un ſiobicrat .c. vr vbi nonfuerat . De ermſe kai⸗ bus illoꝝ recipiat qui de man. imo indiffer ẽt er videmꝰ
u de . a nullaẽ Vm ſoaz — AUñdicus teſtiſ Qus. dato nẽo ad ĩillud ſut offitiũ de qlibet ꝑ nũtiũ l̃as im
Fer cens. dagmiis- tribus pſonis eſt ob⸗ putati · ¶ Si vero pſona tãte ßerrat a papa ſeit s
. eO. „ „2 . e 5 erat nec aliquẽ repelli
ale dñs azo dicebat ꝙ ẽ aliqᷓ no ius pᷣmuʒ deo cuiꝰ auct · extiterit vt ipm deceat mſeker exedicn e ß 5
nracruK Hereindt. putiaz dtempnit deinde iudiei P muntium fas nr̃as recipe nrũ mnanler ere icrus Bs
. effectu⸗ FF. de re iudi⸗ madSeen e E —— . 7„ „ 11 »e an
derese Juſch emn eoſtet de · Oquez meciendo fallit· poſtremo tiuʒ ad cancellariã nẽ̃aʒ vl ad bo dñi ha ro iana ge
ti falſtate Pabet᷑ interin ααnnocẽti que falſo teſtimonio noſipos mittat idoneũ ꝑ queʒ ns t t e⸗ Fer dyet
ſti Zlemena⸗ v De keiltr. ledit vterq; reus eſt et qui ve lras õ Knpea; ille qui ſ̃as recpit ẽ ex⸗
epe ce nnis⸗ von oe dde itateʒ occultat et qui mend zecipiat · Si quis auteʒ in ha- cõmumcatꝰ. vt bic dicit
i fendie tripleypena o de cum dieit quia ille pdeſ e een Pte madat L Srelc⸗ deis · ita rũdã in fi · vbi
Nna⸗ betur · pmo qꝛ den oifen vultet iſte nocere deñderat · titerit ñ laicus fuerit excõica⸗ a ¶ Dies · in bꝰ ¶ de ·
d dite ſeptens Pnjanbim Htius · i. wigoꝛieñ · epo ˖· tiom ſubiaceat.ſñi clericus offi⸗ dellberet ſup Es · ſe · in ·
to⸗ iungit Piurio· vje q. , . 2,2 „ ffieij ſuſpehone dane? iij·off erat᷑ · a qᷓ. de ele ·
ſes qᷣcũq;· qꝛ udiceʒ delu ſit Vp eo ꝓ ſentẽetiã auẽte cij et bñficij ſuſpenhone dan 4. ieleet. ff. bus er
e m famabit rij v· de Ilt̃an falſaruʒ lataz nolui et ˖ · ¶ Adicientes ſtatuimꝰ cau ma bex voltwo. F.
conuictus · a ver bertbus 7 ltioni adarelt · cö⸗ vt generalem excoicacois ſen r ¶deſtruat ˖ ſi. v. ¶ vl.
⸗ aſtigabitur ˖ v. q. v. ili / ſti executioni madarett · p g XEο.11α deſt
e aet axttaordinarre pu⸗ enda dãtes vt quo tetiã ꝓmulgetis quã ꝑ ſingu⸗ q. iqᷣdã · a · . ſ qs famo⸗
q vel extraoꝛdinarte pu⸗/ mendamus mandates vt q jas faeatis krogreon [Ceſignettali q̊ ſu ·
1e metur ; vt dictũ ẽ in ꝓxi⸗ tiens aliqua ſepta ſub noĩe no las xꝛochias aciatis freq poſſit ꝓdeſſe et nõ obel
ij ma notula. et ee ſtro dſtinata redarguenda vi tius innouari:ꝙ ſi quis falſas ſe ar. xxn · q. v. H videẽ.
d ledit iuxta modu leſtõis eris falſi llã eis adhbi , Kas ſe habere cognoſcit infra t ¶ Cuadẽ. ñ ſup ̊ lata ẽ
. chilommus · licet ibi non beas fideet ꝓp ipas madatu xx. ies iras iſlae u⸗ mñ aliã iriam dñ ppe kue
loquatur de f Ppabes/ aaFllerit non obbues ſed eum qui at aut reſignet ſ penam excõi canoms incurrit . e. ad
L e. ¶ Keus· de Poc habes/ las retieri faciaſ dilige catõis voluerit euad qua ni⸗ falſarioꝛv. qd ſi aliquis
tcs xj · q: in. quiſquis· Gi⸗ Pntauerlt retierl Acta dig ſan; tig articulo fine ſimpliciter vtit᷑ lris tali⸗
es per eo. falſax·H ter. VRbanus tercius · ſ foꝛl an mmottis attico n e bus ignoꝛãter · nõ excu⸗
. oiebat lan ſine & Dandientia niam teſig ſpeciali madato i a aren nt. palios da B ma⸗
4 tpĩis pᷣfmitione ſemp re⸗ enit ꝙ cũ quoſbam nolumus relaxari nec etiam ſi rere: ar· xxxvñ · di. vlti⸗
tractanda eſt ſma de fail – ficante pu cu quidlda 5 . 5 oli Muid ſi falſitas fuit ita
R ſo. qꝛ ipo iure mulla ẽ a⸗ clericos q falſauerat ſigilüre pſumpta fuerit drral ſaſonn Utss pns potuit videri
un defeckus eſt in iuriſitio gig frãcoꝝ carcerali cuſtodie , io quicqꝙᷓ; habeat firmitatis etiã ĩ apto· xñdeo ꝙ ſ fe
m ne · qꝛ falſe le nullam at man ci paueris 7 Vf.t.t. r:ne c l C archiep̃on canomels me cerit diligẽtiã qm potuit
nihuſte uraorne 6† 1 qig menbꝛũ aſere nec penã nA. Icet ad regi⸗ ¶ diolañ · p ſe ea Palios or credo
np⸗ vpbi alias ageret᷑ & fallo beua c pen E Weelar Ppm tenerialioqn nõ exeu
din retractat vſq;ʒ ad · xx · an⸗ fligi facias coꝛpaleʒp quã pe⸗ — men. · F· vt aũt varieta ſat · ar · · ð hoĩci · e· ĩo bã
1 e. dirzr. r. pz riculum poſſint moꝛtis incurrẽ tes falſt atig cca noſtras ſas nee er c-vl. eri⸗ alis pi
ecuttom“ et! —2 — „„ . P eas vo rib .cet te·l· di· li duo · B·
Srrutor aſeveb⸗ ſed eis a ſuis oꝛdinibꝰ? degra⸗ dep̃hendere valeatis u ¶ Noꝛtis. caſiig iſte ſe⸗
fn vel ſuſtinere ſi obiclatur per excipitur · xvij · q · iij
inde ꝙ ſententia lata ſit ꝓ fal⸗ . ſi quis ſuadente· · de ſẽ ·
ſye⸗ ſas Eas hñic · ff · de iudiejs õsäs . xr. a nobis et. s. de offi· oꝛdi· paſtoꝛalis. ereſeruat alns denegat
ou. ſ p̃toꝛ· ar· ↄotra. s· de offi · dek · paſtarndis ot ibi HH 1 Delarariear-ercd papa ſibi liad ſpraliter⸗ faeultatẽ diſponẽdi
t⸗ e ger aſ fiee debeat erecutio velqſnõ er.s de e 1u ſt poteſt aliquid ſupꝑ illo·ſ̊ vbi abſolutionẽ nõ reſeruat alijs intenigitur eſe
Mon obſerues. et ſi ꝑ ervoꝛẽ ꝓ talẽ ſententiã ſolu mel teſt czrengm dolen-cx-nup. apiaum kalſtaris ne a pre Donmo⸗
reuocari · C. ſi ex fal. inſtru · lei ·et · ·et · ff · de hmt. ri S vi. cet; falſitatis crca bmo. dos qui hic expmunt᷑ fũt alij caſus
ſit D audientiã moꝛtis· hãc penam ecchia nõ ſnponn n Nnns . alſitatis · ex dicto emim vel tacito dicuntur ire falſe · s· de Bꝛ pt· ſ uꝑ
