ſufficiũt ſue ſit diſtinttus canomicoꝛꝛ numerus in eccia vel nonꝰ
d ¶ Domo · le · xxxij · di · pter hec . et de cõ · di ede oĩbus · et xi · q. i·
ncẽria/ ar:ↄt᷑ xn· q· i · qꝛ tua · et · xxxij⸗di· ſi qͥ vero ſo. 9 ðꝛ hᷣet in cõ KK *. . rl⸗
coꝛdan · Rtis 47 ſius one eſt et honeſtũ ẽ vt vuetur · derogai ̈uic H Yhne .
juri ꝓ ↄtrariã uetudmẽ ꝗᷣ v̈tũ ad ſeulares au papa ſeit e tollerat
capii ↄt᷑tia loquunt᷑ ᷣm antiq̃ tpa de buſvã dericis ↄiugatis qui SNia 2/ Chz · pſep
bus dabant᷑ beneficia eẽ ↄſoꝛciũ alioꝛꝛ potius de gra ꝙᷓ de ĩure qꝛ 06
nouo ↄuerſi fuerãt et loquit m vtroqʒ caplo auguſtino epᷣo anglo⸗
rum · et ſic · xxxv · q· in jůqdam lex · et · c· qð ſerſpfi; Si vis inte lige ca⸗
pꝓlim iſtud de t eglaribus planũ eẽt qr nõ dꝛ ho de qbus loquatur· et
boc videtur exeo uon de induls emus vt ſi quiſc; eX qui ſimu⸗

.

.

7 Rint j.de ſen · hi · et · c· eũ illoʒꝛ/et hoc idẽ puilegiũ oceſſuʒ
gern eE ſñRnt.j.de ſen:ex · monachi · et · e et 1 e puilegiu ocelſi

Qn an y vitn quntate ena peſeid
26 α 56 viin P** ragene⸗

vluũt · ꝛc· qui ſimul in eodẽ refectoꝛio omedẽ et in eodẽ doꝛmitoꝛio
doꝛnmr e debẽt · de ſta regu · cũ ad monaſteriũ. ætur ̊ capim de
a ¶ Nui ſimul viuũtex hoc videtur ꝙ loquaz regularibus qui ſił᷑
viuũuũt et doꝛmiũt qͥbus tm cõceſſum eſt vt a ſuis pᷣlatis abſolui poſ⸗

boſpitalarijs ieroſolomitanis vt ꝓꝑ ſun poꝛem qui ſacerdos ẽ ab

ℳo— - ſoluant᷑ ꝗj. de ſen. ex⸗ cano⸗
P. nt 9

Qa /Delegabis

Piln n— meai fi,aln vero p̈lati ſe
e* enn culariu ecciaz puilegi⸗

atq; ſub vno tactu doꝛmiant
et quieſcãt Eſ qui vero ↄtra⸗
dickoꝛeſextiterit licitũ wobis
ſit ꝓ ſuſpenſiõeʒ officn et bñ⸗
fici/aut grauioꝛi etiaʒ penaſ
opi sfuerit ad hãc obbuanti⸗
ankes appellatõe opellẽ non
obſtãte Pendu gemus etiã
vt ſi quiſꝙᷓ eoꝛuʒ qui ſimul vi⸗
une manuũ miectõnẽ in ſo⸗
a

um ñ hññt qꝛ cũ regulari⸗
bus tm ocedatur vt patzʒz
pꝓ iura pᷣdicta alijs dene⸗
gatur.xxv · di · qualis· et
ar. s· de Pfup · ce nonne · et
ff · de iudi . cum ptoꝛ · non
em qð vm pſone ꝑ puile⸗
Sium ſigillatim oceditur
alns ouenit: xvi · q: i. hinc
etiã · in fi · et · vij · q· i. peti⸗
ſti · oĩbus em iliud bnñficiũ
eſt ꝓhbibitum mſi ſpeciali
ter eis ſit oceſſum· et ſic ĩ
ttelligitur hoc capitulum
tantum de regularibus:
b ¶ Atrocltas · ſemp ex
cipit᷑.j· de ſen · ex.· cũ ilſoꝛx
EVñm ab omi · abſtinẽ

ciuma omunione merue rit fi⸗
eri alienuſt recõciliadi et peni⸗
tẽtiaʒ imponedi ptãtẽ piena⸗
riaʒ habeatis niſi foꝛte atroci⸗

õ a e Delegt e peſa virtualar michil dja leyanl

68

P vute mſi vbi quis redimir tas facti penaʒ grauioꝛeʒ ex⸗
ia eleya ius ſuñ. vt · i.a. in. aueſtũ ARp eclet Socenf
t νοσ aß et . · de ſimo.dilectus · a⸗ Pectet/ In RE.
ſeſſee: lias aũt ſemꝑ pᷣſumitur e ¶¶ Vm ab omni ſpẽ malip̃⸗
Sr iLr ern needer. dlataplus abſtin r ſeva⸗
fhriſumm petur otrariũ · viðꝛ enim nsa audietia aplatus nri p⸗
— S ſemp coꝛrumpere iudicez uemt/ cu ex delegacõne nra
nieet ſt ai mtra· riſi . -v· cãs ſuſcipitis pertracãadas
dd (Hecularin mos iſte 8 moze ſecul riũ ſup decima liw⸗
NRrrern. deama pte litis engenda tis vel pte alia ꝓ diuerſa ter⸗
an u& —☚ Dtra leg em eſt in auten. S raru oſuetudie pter nſa

.
r

Deu eꝗha/ Solepm/ tur ey domici ſiuz ſuũ ſicut
v omo / teſtis · iiij · q· in · F. võturis

Wede. de⸗
tX pot a&
at,

☛W ſcript · eum ex offien · et

E

. ρ r

— —

—

F .

Prr. α Zudic. F. neaũ̃t. col- vi . vbi
estr— delegatus etiam a pꝛinci

r dαve non babet mſñ duos au

So

vſctualiũ cũ litigatibꝰ/recep⸗
tis pignoꝛibꝰ ſatario ꝛueni⸗
tis/ non attendentes ad H
vobis et alijs clericis ſint ec⸗
clefiaſtici red ditus deputati
vt ex ipſis honeſte viuè debea⸗
tis et · ·¶ Ideoq; man qti⸗
nus ab hmõi exactõibꝰ dᷣcete⸗
ro abſtinetes vigoꝛẽ iudicia⸗
riũ gratis ſtudeatis ligãtibʒ
imptiriñ obſtãte qð ĩ fraudẽ
a quibuſdã wpomtur id exi⸗
Zatur nomine alſeſſoꝛuʒ ſcum
nec iuſtũ iudici iudiciũ vendẽ

reos in pꝛmeipio litis et
duos in fi · et hoc cuz cã ex
cedit centuʒ aureos alias
mMhil vt jbi dicit᷑ ar · C· de
teſta . l. oſulta oꝛ dmariꝰ
aũt ñ dz hre ůᷣ ſpoꝛtulas
eiij · q: in. S. offeratur · ar ·
Otra · C. S epi et cle⸗aut ·
generaliter · ̊ ibi decima
ꝓs datur aduoecato non iu
Dici · vnde ñ otradicit · ad
uocatus etiã ſup eerta ꝓte
litis cum clientulo paciſca
non debet. C· de poſtulã⸗
al· ſi quis aduocatoꝛũ·
¶ Expelas · dele gati em
ſjudices debent habere ex
penlas quando ꝓficiſcun

liceat et venales ſnĩe ab ipſis

etiã ſcł aribʒ

em liuonieñ · eon eis qui
uz ipſo fratribus ſunt/

quia nemo cogit᷑ ſuis ſum⸗ „1 a
Oqui ecciaʒ ſuam no⸗

ptibus militareꝗ· de ſimo⸗
cum ſit romana · et · s· de

xpx viij · q·i. jam nuncet de S
o non tenetur quis facẽ bñficiũ ·x.q:ij ·pᷣcarie· minera em̃ non fuᷣ⸗
ptus ꝓhibent᷑. i· ꝗ · i. judices et iudices modica encenia recipere pñt
Iff·de offi· pñ · l· plebiſcita.xenia em ñ ſunt lucra.ff · de offi. ꝓeon.l.
ſolent · S. vl· ea tamẽ moderatõne ne ꝓducantur ad nimiã q;titatõ ut
ibi · et ne litigatoꝛibus enoꝛme damnũ infligant · x · q · ij · illud⸗ ymo
h paupes ſunt litigantes dñt etiã paupes a ſumptibꝰ expenſaꝝ ab
ſtinere · qꝛ nec tũc oꝛdinarius hʒ ſpoꝛtulas.ĩ aut᷑ · de man: pnei· E. ſit
tibi q́ʒ · col· iiji/oꝛdimarius aũt nunqᷓ; dʒ hĩe expẽſas/ naʒ

Be

ideo ſtipendia ſunt ei ↄſtitutaxxin.q i militare-imo et en mãdato

pncipis ad aliã ꝓumeiã ꝓfieiſcit dzʒ oꝛdmari9 expendẽ illa q̃ domi
expẽdet. m aut · de man · Pn · i lud tñ · colla· ij · qnq; tñ oꝛdmariꝰ re
cipit expenſas cũ ecciam conſecrat/de fimocu ſit romana · et cũ vi⸗

¶ dem/ayw: r t le deme n Deαen .

ᷣthe atralesſet nõ ſolũ ludibri⸗

”

s.de offi· oꝛð · inter cetera · lʒ quidã ep̃ᷣi ↄtrariũ faciãt qð tñ facere
nõ debẽt vñ poſſet ab eis repeti tanq; indebitũ · ar . de magiſtris · e
ꝓAhibeas · et j. de cenſ · ꝓ euratões · in fi · et · xvin · di · qm · et · c· ſeqnti **
¶ Studeat· Ftis g dz iudex iudiciariũ oꝛdmẽ imptiri non tñ pteꝛ
J rea repꝛobantur expẽſe. ſor IcP
P .

T.

teſtis em̃ gratis debz fer
re t eſtimomüũ et tñ recipit
perſas in. d in. on⸗
turisſic et ꝓcuratoꝛi nõ cQ„ —
. c er diſſis h pbibentiir fompt darit⸗
uanti a fuerit et diſſlis habi⸗ paclſci de certa pte litis we
tus apud eos quibꝰ vnũ euã⸗ ꝓPbibetur . ff · de pac· l. ſl⸗ e
geliuʒ pdicatis ſcãdalũ ſuſci⸗ ptus.et fideniſſoꝛi bi⸗ N
* 26—; bet de certa pte lſitis pa⸗
turim q· eo nõ obſtate in⸗

„—* 2 eiſei qui fideiuſſerat iudi⸗
ter ws monachi ſũt canoni⸗ Tati foluſ. ft. man.1. ü re⸗

ua ſem lekecſidat et. ne

igitur ſi diſpar in vob obſer⸗

. ſitat ꝓuinciam ſua ꝗ. de cenſ · cũ aplus · et · c · ſoplte · et · e · eũ nup · tt· ⸗
ñR ermarms aliusa papa dat delegatũ tũc ipe dz ei facẽ expenſas deter “

e We . *

„ (
—

ci reguaree ir alij etiã regu⸗ munerandimaritus.
. Re X. 8 ſſeſſoꝛꝝx· aſſeſſoꝛ em̃ r ſſa E d
ne ꝓfeſſi om̃es piter imn vnum ſumptibus ad G̊ͥ nõ cogitt ,

xx viij. q·i.iã nunc· nemo Mee
em de ſuo bñficiũ facẽ co⸗ ſes ſed
Fitur · x · q:ij·pᷣcarie · a · S y⸗
de pᷣſep · cum ex offieij · ĩ fi·
et merces ſibi pꝛo laboꝛe

regulare ꝓpoſtũ et honeſtuʒ
Habitũ ꝙᷓ;tũ ad hoc ſpectat of⸗
ficũ ofoꝛmetis Dex
Vm decoꝛez domus der
Einterdſi ludi fiüt in ecẽn

ſuo oſtitui debet ·˖ xn · q —
caritat em/ et iuriſconſultꝰ t⸗
õ
oꝛuz ſpect cula introducunt .r · a in liect . xifn. a⸗ 2
h π 11 1 Pg eve non fanee cit lex ꝙ
in eis mõſtra laruarũ verũ ec ſpepmion innſtandeit

in aliquibus feſtiuitatib dia⸗ aſſelſoꝛ· C· de alſe . . . 2„
coni pᷣſ̊i ac ſubdiaconimſa⸗ b (Repꝛobentur ita ꝙ ñ e t

„2

ſit opus appellaẽ · · q· vi. —α
F. diffinitiua · Y. venales. l⸗
et · C· qũ ꝓ. nõ eſt ne · · ve
nales. Si aũt fuerit ſentẽ α.α 28.
tia arbitri tenet Hagens α☚ n

nie ſui ludibꝛia exercere pᷣſu⸗
müt Set m ne p bmõi
turpitudinẽ eccie mquinetur
honeſtas pᷣlibatã ludibꝛioꝛũ

oſuetudinẽ vel potius coꝛru⸗ .tii eli oreep.
ptelaʒ curetis a vtis eccijs ex ¶ eus qui ꝓfeſſi · ar·
tirpare em moci·gnali⸗

Teclericoꝛum moꝛes e
actus in melius refoꝛmẽ⸗
tur otine nt a eaſte viuẽ ſtude⸗
ant vniuſptim in ſacris oꝛ⸗
dinibʒ oſtituti ab omi ſibidi⸗
nis vicio p̃cauẽtes maxĩe illo
ꝓPpter qð venit ira dei in filioſ
diffidẽtie ten us in cõſpectu
omipotẽtiſ deipuro coꝛde ac
mũdo coꝛpe valeãt miſtrare

telligitur excepta · vt · g·
de R p oſtitutus a otra —
rio ſen · et · . de iutiui . ve Elz e
nientes ita et m ꝓfeſſõe · 1. F*—
ar ꝗ. de regu · et trã · ad re
li qꝛ in mſulis/ qG̊ vex m
telligitur q;'tum ad ſolem
nitategſecus tamen eſt in
Hijs q̃ ſunt de ſbᷣa oꝛdimns
et ꝗ de ſta · xregu · cũ ad mo
naſterium · im fi/ cum autẽ
iſti ſint diuerſaz? ꝓfeſſio

tuimus vt qui opreſeſi fueint
imcõtinẽtie vitio laboꝛare ꝓ⸗ L
ut magis à minus peccaueri
puniant᷑ ſcᷣm ca · ſanc· quas

officio · xvi · q · vij · in noua ·
quia quilibet ſe ↄfoꝛmaẽ &ne ert⸗
debet moꝛ ibus eoꝛum m⸗
ter quos viuit · vt · xli · di ·
quiſquis naʒ ox diuer hita
te habitus generatur ſcã

ꝙ; Reut in quolibet iura⸗ Err
mento auctoꝛitas papem Dir —
. N

„, „ . . . ſRi — .
Ne vero facilitas venie mcẽ⸗ mun ümul non pßt eſſo in
— — — . quia dicit canò 2 68
tiuuʒ tribuat delmquediſta⸗ hoĩes diuerſe ꝓfeſſiomas d

—„ = „: gſos 8
non ſociabis ĩ vno eodẽqʒ . N
. 9 % ſe e

N

4„
7

4

deo. oſorm abũt aũt iſti ſe m ſuꝑioꝛi habitu · ſ̊ mterius ferant veſte
ꝓgruentes ſue religiom ·et ẽ hᷣ ar · ꝓ opinione hug· qui di cit ca⸗ Vegirres , I
nonicus rogularis poſſit fieri canonicus m eccia ſeculari · ax · lxi · gre e
di · qrundã · et · lviij · diec · ij. ſieut monaehus pt eſſe eps in eccia ſecu⸗ E

Vm decoꝛẽ· larua · ꝓ hibitũ ẽ etiã cã ¶ lari · xvin · q· ie c. . Jo ·
tur

ludibꝛij vti hitu monachali vel alio relĩgioſo er grauiter puni

hoe facit · in aut. de ſanc · epi. S. vl.col·ix · et ar · C· de epi audi · Me vi t

l minime/ñ tñ h̊ ꝓbibetur ropꝛeſentare pᷣſepe dñi herodẽ/ ma Sos agel „„
et qualiter rachel ploꝛabat puêoſ ſuos.⁊ceq̃ tangunt feſtiuitates ſi E
las de qͥbus h fit mentio cũ talia potius inducant hoĩes ad ↄpunctt/
onẽ ꝙᷓ ad laſciuiam vel vo luptatẽ/ ſicut m paſca ſepulcrũ dñ̃i/ a alia
tepntantur ad deuotõem exeitandã · et ꝙ poſſit fieri eſt ar · de cõ ·

2

tn vDs / et enfos

—

—

Pinin

ſ —

N PEE. di i. 5H eel⸗ et . di. m queris verſ us fmd, et quodiibet kel feſtum ẽ F zſgn
ð =Et repñt atio pᷣteritarũ rexv· ixxv · di · qdð die dñico
a (Feſtiuitatibꝰ.ſeʒ ſancti ſtepham.ſancti iohannĩs innocentum

Anmapula/ Ca9 5 t.). ſe mquimitan nnα— melhd ſi ion n ſticid

d een, b (Coꝛruptelã. turpis ↄſuetudo potius ðꝛ coꝛruptela ꝙ ↄſuetudo
4 Sr. q citius eſt extirpanda. vinj · di · mala oↄluetudo ·et · .· de · olue · cuz int

. rlcei · et · xxxñ. q· vñj · flagi⸗
.R cia · et in autẽ ut nõ lu · o·
na · colk · vi · · linaut/ a ta⸗
= .les vltio ſupplicio pumũt
.S e adulter · eum vir

4*
ceſſus viam alns aperimꝰ
xxxv · q · ix · loel ·et · xciij · di ·
peruenit ˖
f (Pena · ſi. dicit lex/quol
6 „ ere. ad vite decoꝛa domeſtiee
SSWP b6 laudis exempiĩa non reuo
SE cãt/coꝛrectõnis ſaltẽ me⸗
rP* diema opellat C. de emo;
1 . Apin ·l. vna · et · s · de elec ·
ſe cum in cũctis in fi · a· lxn·

di · docẽdus eſt pls· et ali

bi nece eſt vt ferro abſcin
dantur vulnera que ꝛ2c· lx
xxn · di · plurimos · in fi · et

.
aduecſitas c. vij. q· S. cum autezʒ

-— S ¶ Deponat᷑· ecce quãta
W W☚

eſt ena ñlius qᷣ celebꝛat
s /yʒ 7. ſuſpenlus de cle ex. mi.
e. clci · et· c· latoꝛesmſi ꝓ⸗
babili ignoꝛ antia excuſeẽ
n eeo ti· apo ſto lice

WeeN⸗

— p ¶ Regioms · hoc diẽ pa

ecte tuntur matrimonio iã con
& T tracto etiã in ſaeris oꝛdi⸗

rbus /· de ele· oiu · cũ olſs
et. xxxi · di · aliter

. erapula ðꝛ ꝙ;tũ ad ſu⸗
(e. 7 K PBrflutats ciloꝛdet dicit
⸗ *n*εcrapula ſiceruda epula ·
ebꝛietas ;tũ ad potuz et
84 8ꝛ ebꝛietas ab e qð eſt ſi⸗
ne et bꝛia qð eſt menfura
vñ ebꝛiuſ q ſine mẽſura bi
bit ˖ vñ oꝛaciꝰ .fecũdi cali

ces quẽ nõ fecẽ diſertum
Amin gune rixe tune rixe tune Pau⸗
pPer coꝛnua ſumit
k ¶ DPũñficio· B relmqͥr̃ ar⸗
bpritrio ſupioꝛis vt delm⸗
—r quentẽ ſuſpẽdat ab o fficõ
L vł bñficõ · Ruid ſi dicat iu
„ . der ſiſpenot te ab o fficio
8 S vel bñficõ · die ſup hoc vt
4 Aα 49 noꝗ.8 cle · ex · mi· Jatoꝛesĩ.
Ve de S notula qᷓ meipita et · b ·
Lerici · nõ exerceãt ·
2=D== qð q̊ͥ fecerint ab off/
=ð 7„ e -El0 3 desgradent᷑ · xci. di.
. Eed eͤ e ac nunq; de ma
Wð nu ſua exeat pſalteriũ· de
dſor. di. v · nunẽ · in prin⸗
⸗ ees m ¶ Tabnal. .xlnij · di · elict
nn (MAd aleas H ꝓphibetuꝛ

4 xlericiſ nõ tm ludẽ ſ ne in

4

E

J

ℳ
7

1,
.
1
2

*

NNNX.
E

cilitas · xxiij · q · nij · ẽ
WU miuſta · in fi· et R ea q̃ ma
„ Ve, le vſurpant obmittimꝰ? ex

ferrum auſpe nre mentis

ſi fuerint grauiꝰ puniant᷑ cux
ltimo matrimonio uti poſſint

Crapula · ni · di · denrin

euitẽt niñ

—. 8 ſint ludo intm̃ 6 publice aleatoꝛ eſt repellit a pmotoͤne 3j.
R. e lainer⸗ dne nec dñt eſſe inſpectoꝛes ludi hmõi · in autẽ·
de ſan · epi · Si. interdicimus · colk · ix · et tribus annis arec eant miſterio
vt ibi dꝛ. vidꝛ ꝙ pmo ſit admonẽdꝰ clerieꝰ ateqᷓ pumat ut · xxv·
di · c· · hoc eredo m bñficio obtẽto ſecus in obtinẽdo · qꝛ multa ĩpe
diunt ꝓmouẽdu qᷣ q non deiciũt iam ꝓmotñ · vt. xv · q· i. F. vlt et · es
ſaremut · quẽad moduz · et · de excel .· Pl · inter dileckos; ved nunaͤd pi

Inos et · e eum venerabil· et . de excel · Pla · c· inter dilekcos
1 Teclericoꝛꝛ·ſi ſuſp! e ſtatuimꝰ d ¶ Ira dei · vt · de excel. .pla. cle

efficacius et diſtrictius pꝛeci⸗

pimus obſ. ſeruari vt quos di⸗

uimmus timoꝛ a malo nonreuo⸗
cat tpal ſaltes pena cohibe.
ĩq̊s igit᷑ hac de

aſuſeſne pseſinpſert cele⸗

bꝛare dĩna nõ ſolũ eccĩaſticis
bñfiens ſpoliet n et ꝓ dupli⸗
ci culpa ypetuo deponatur ·

(Pꝛelati vero qͥ tales pꝛeſũp⸗

ſerint in ſuis iqᷣtatibꝰ ſuſti⸗
nere maxime obtẽtu pecunie

vl alterius comoditꝑalpari
ſubiaceãt vltion ſeni autem

Fm regiomjs ſue moꝛeʒ nõ ab⸗
dicarut copula oiug aleſi lap⸗

Crapula a ebetate oẽs

clerici diligent᷑ abſtmneãt · vñ

vmũü ſibi temperẽtet ſe vmo
nec ad bibẽdum quiſpiã inci⸗

2

tetur cum ebꝛietas et mentis

inducat exilium et libidis p⸗
uocet meetiuũ · vñ illũ abuſi uʒ

penitus decermmus abolẽdũ

quo in quibuſdam ptibusad

potus equales ſuo mõ ſe obli⸗
gãt potatores etille judicio
talium plus laud at᷑ qui płes
inebꝛiat et calices fecundio⸗

res exhaurit Si quis autẽ ſuꝑ

his ſe culpabilẽ exhibuerit ñ
a ſupjoꝛe cõmonitus ſatiſfe⸗
cerit ab o ciov! bñficio ſu⸗

ſpen atur · Cdem in eodem
4S Lerici officia vel cõmer⸗

cla ſeculariañ exerceãt
maxime mhoneſta/mimis io⸗
culatoꝛibꝰ et hyſtrionibꝰ nõ
inten dantet taber nas ꝓꝛſus
oꝛte cauſa neceſſi⸗
tatis mm itinere oſtituti/ad a⸗
leasa taxillos non ludat nec

„

—,,—

de ex⸗

IILE quod pdiẽ in alea· Di cũt zda ꝙnon paupibus eſt erogãda

ecuma illa · ar · xnij · q· v· non ſane· nam cũ turpitudo verſat᷑ ex vtra ⸗⸗

qʒ ꝓte melioꝛ eſt oditio poſſidẽtis· ff · de odi · ob tur · cam · l· R ob tur⸗

pem. EC poꝛro · et · l · vbi autẽ · hec fuit opi · plaẽ· alij dicũt ꝙ polſit re⸗
peti et melius · ff. de alea · l· vl · im fi · vbi ðꝛ ꝙ ſiſeruus vel fuiuſfamili

as amiſerit pecumã ſic ludendo patri vel dño dabit᷑ repetitõ et vſq;

hmõi ludis interſint coꝛon az
et tõſurã hẽant ogruentem

et ſe mn offiens eccleſaſticis

diligeter clauſa deferant de
ſup mdumẽt a mimia bꝛeuita⸗
te vel lon gitu ine non notan⸗

alij – ſtudijs exerce ant

da panms rubeis aut viridi⸗

bus necnon manicis aut ſotu⸗
laribus oſuticns frenis ſellis
pectoꝛalibꝰ calcaribus deau⸗

ratis aut aliã ſupfuit atẽ ge⸗

rentibꝰ nõ vtant cappas ma⸗
nicatas ad dĩnum officiũ int
eccĩam non gerãt ſʒ nec alibi
q ſunt in ſacerdotio et pſona⸗
tib⸗ oſtituti niſ iuſta ca timo⸗
ris exegerit habitũ tranffoꝛ⸗
mari fibulas oĩno non ferant
neq; coꝛrigias auni ivel argẽ⸗
ti oꝛnatũ habetes ſʒ nec anu⸗
los niſ qͥbug ↄpetat ex officio
dignitatis/ pontifices autẽ in

publico et in ecciaſup indu⸗

mentis lmeis oẽsvtant᷑ ñ mo⸗
nachi fuerint quos optet fer⸗

re habitũ monachale⸗ pallijs

diffibulatis non vtant in pu⸗
pli coſed vel poſt collũ vl añ

eqtus hiĩncindeↄnexis

WDnoꝛius · iij· abiañ · epᷣo ℳ
x lris pontini comitis in⸗
telleximus ꝙ qdam ele⸗
riei terre ſuepotiꝰ ſecularibꝰ
negociationibꝰ q; officijs di⸗
uinis intendüt/ et gaudẽ vo⸗

lentes Puilegio clericali no⸗

lũt ſtatutis patrie Ga ee

expedit ſicut nie in
negociationuzʒ ſu aſtibus
ſubia cere et · J. an ſi

ſaarerer a30 comoniti i
pmõi nõ reſpuerit ſo ptermiſ⸗

ſßfs dinis ofibiſa negol Sni⸗
dpusinſtiterin oiatiscum

· annos vt dicit greca oſtõ · C· de alea · q̃ meipit aleaꝛx ludꝰ· et ſi qᷣſ
exñs m alea rẽ ſuã vẽdide

rit non tener de euictõ ne⸗
ff · qd rexꝛ ac; nõ da · l · n
. i. et · C· de reli · et füp ·
fu · in autẽ · aleazꝛd vſus · ſer
uandũu eſt qð ibi ðꝛ
o Congruentem vt vi⸗
deantur diff erre a mona⸗

chis

p ¶ Ron otiderat.ro
medio ſpectãdo · vt · S. de
offi · dele · querẽti · ff · de ac

qui · re · do. l · ade o · S. cũ q

ꝗq (Deauratis · H̊ ſine licẽ

tia pncipis etiam laicꝰ ha

bere non dz ˖ C. de veſti ·

ele. et aural. nemo . li · xi ·

tiñ oↄfoꝛmabũt ſeim veſti-⸗

bus oſuetudini regioms
ne videantur ypoerite · vt
yxxx · diſ. ſi qs viroꝛum · et
n · di · erit autem ne vile
ſcat dignitas elericak · lx⸗
xx · di · epi · de hac materia
8ꝛ·xxiqnij· m ſumma
E¶ Timoꝛis tũc em habi
tus mõachalis ꝓpter ᷣ ſu⸗
ſceptꝰ non pᷣiudicat · s· g
me · cã · ꝓ latum · et ita eleri
cus iuſta cauſa põt poſt⸗

ponere habitum clericalẽ

nec cenſetur apoſtata
8 Annulos · ꝓ annulũ ei
preſumi tur matrimomum
ar · xxx · q; v · femme · et · S⸗
de pꝛefůp · illud · in fi ·
t onachi· ar · ꝙ mona
chus factus ep̃us nõ pe⸗
mtus abſoluitur a regula
monachali· de hoc noõtur
xvi · q · vj · in noua · vbi
ar otra · xviij · q · i · en
x xis · ſe tuent᷑ · eũ iſti
ſtatuta patrie apꝛo
bent ec ſetenentur ea reci
pere cõtra ſe · xir · di · R ro⸗
manoꝛum et · nij · q · in F. ſi
qs teſtibus ·et · ij · qi viij⸗
euiꝰ in agẽdo.et ſi illa re
pꝛobãt non dñt ex eis eõ⸗
modũ hẽe.j. de eẽſ · eũ ol
et · C. de rebus cre · gene⸗
raliter · i. E neax · cõtra · x·

. di · c· i · a · xxx viñj· di Rc quidꝰ

veri · et · ij · q· vij · ſi her eti⸗
cuset ar · s de excep cuz

venerabilis ;

x¶ Tercõ · hec eſt canoni
ca admonitio · xvij · q· nj ·
ñ quis domũ · et · e · de pꝛre
ſbiteroꝛ · et · xxnij · q · iij · D
illicita · poſtqp · et mñi Sᷣſti
terint admomti p dut pꝛi
uilegi illiꝰ eanonis · xvij·

qnij · ſ quis ſuadente· et

7de ſen · er · in pñtia et . e· otin git · i. admomtio emſemp perder⸗ dz
vindictam · xi · q·n · c· indigne · xvi. q · vñ· omnes decime et ·de ſen ·
ex· ſacro app robante · in pꝛin· verũtamen non loquirur hie de illo P⸗
uulegio ñi quis ſuadente. I clericis fũt pꝓhibita · S:e· c. elerici· et

y Meg ocia tiom bꝰ.talia

zans cle · vel mo · ꝓtotuũ eamittit qᷣs puilegiũ ſuũ vt h̊ patet
¶ Fadonota ꝙ ipᷣo facto⸗ et/j· de ſen ex · oemgit · ij· vnde fruſtra⸗

= ArOPNH aJnooend Pρt n

7

En,.

OD Sen

KE
as Pr-

W

O△ N 1 —:

Werr ν⁵½ tae

α. αω :

N K.

lyxxxvin · di⸗ foꝛnicatict. xnij . nijc le 4

S rr

erc- Sreſe kre òð De vr. EE
)Q9 Suſpete maukes fPn t . l AEE ſorno/
rFryra* ACv , e

udone reae nrin ke es e
.g. qꝛ krus 6 quiſ. ncerdoti-noie laeerdotis oidne nn e desmd. 1
EE= am. vt in eoð. Otingit · j eqꝛ fru⸗ 60 n inferioꝛa mtelliguntẽ in ſup io ꝛibus n⸗ di⸗c. i. et ecduer .
e imploꝛat le is auxtliũ qᷓ ↄmit . ⸗ eE c. vl· et ſi · xvij Aer vI. cricoꝛꝛ ſupioꝛes inte igunt xi · qi. vi. colk · viij · et . “
— . ſos reddũt imdignos puiſ⸗ cto a ellat᷑ · s · de ap · dilecti · j·c · c Admomtionẽ · ſc in au e⸗ur enr Oimg it. n et · S. ti · ꝓx. c vl.· t.
enr Leyd o fſeipf frater et eoeps· lic ipᷣo facto apellatsde a⸗ gratum . a . Sne nen. t.c m audſẽtia et. c· otmgit. n. et is. Aĩij expo 2 ),
P Pr rn ee vemm. et oreeetee pebebenich uilegio ſoreni bieim monaſterio ponat᷑ Rin ditefemn ſeruitutem . Rra
e veirm: B S AKGes Geſed er cne Ssur v-nri diezozimo-
r er crenon got,;,defe- e. . ü
säs8sl acultatib?. „ , .: cum elt enmn e
E rs h h is. qꝛ pter i facultatibz rn ſpenſionis et interdicti ſniam Sriſ de ſen . erch oeubſe⸗ 8
òè r g. facke ä mulſeres Rerks rsin 3
idaznk Ernetn d cale tu ominadl te ipſas a ſe ſtaremoueãt Fanc publici et ,5 ſen.
dum his ſe implicant qua implicãt de ſuis kaelt aelbu iiis finiſtra ſuſpicio non pofſit coneuahbmeg
ſi diceret ſi non implicant ſtatutis et oſuetudĩbꝰpatrie hri· et ſi quieoꝝ ad ipſas rne⸗ æ biuradas ne otẽpto eH
B “ atutis et oſuetudi ſi qui eoꝝ ad ip (KAb d
G .τιοαHα☛α ſe his pᷣuilegio eccĩaſtico ſtatutis ſi defédas e dem . hri et qu e ⸗ jurameto reuertantur a Run
JR Eleer 6e biaceztñ defedas en dire velalias accipe foꝛte p⸗ ris Pptor Sfimpttonẽ vt K e
EETV. M y cut in rebus eccie qadð a vi Dee ohabitatiõe elericoꝝ ſumpſerint in aliquos ipſoꝛuʒ ſeantur arcotra eg cert .. Tr
D Eih, ſe notanoumquiarae ku emulgrum Rublica, Deoebes ppetuam excoĩ catõnis aur ibi veraperat mir. 2 L. e⸗
et eccĩaz: eodem Put et muherum. RKibrica dedes ppet ENtt ibi otraxer e e
d. ſegaogander⸗xggeiſee⸗ Soen dtacuntinele⸗ ſacer⸗ ſniam ꝓferꝛe vt aleeꝛn rifne deiker 2
Aeſan ſeruos et. xvi. q. ibenduũ eſt ut nulſus ſacer⸗ ſnĩam ꝓferꝛe antur emctzmln. iaconus et qñ 82
cleſiaz ſexruos · et · xvi · · hiben dũ et t nuiſus ſacet loa ſimilibus arcean ute er matymi. eẽt ſubdiaconus et qñ ꝗ
ceuſl mulier. F vero ſe pli feminas de abus ſuſpfeõ, n dem catuar· atep̈o et eiius eã vroꝛe ſeharur ſic derz 1
aant tunc ceſſat Huilegus öt eſſe ret ineat / ſz neqg illas en⸗ —uffrag aneis iurare rrv a. vi: apiſta D
Eeee E ieꝛ ſiſpenditur Puſlegn wtr elle rerme ocedũt / mẽem Feut ad extirpãdas / et die Pel meelige BPoci In. D
W deS. um alicuius ad tps ꝓpter quas canones ocedüt miem cut ad extirpadasſet.e ſpectis et illud · c ex tua v·
Y. I, delictuͦ⸗ xv. q- vi. iursros Ruas et ſoꝛorẽ qꝛ inſtigate miq· clericos vre iur⸗ Pa non ſuſpectis de quibz
eet. c. nos Gnetos. le S diabot⸗ in illis ceius ppetra⸗ ſauifn ſubdiaconatu vorikniceli g debeei
MNeOn1 n Rro eriten dk cum repitur aut etia mtediſſe ett ſuß̃ fornicarias habuerint 1CRedenes arcolligi⸗
3e Kend l quis earũdeʒ ſañ Awſei 635 fſudioſe monere enreris c ꝛur er bae irta cj n en
9, ſas abſoluend t. ſen. necit Ehabuerit p̃ſb̃ . jll⸗ oueãt eas v erun jungendu alicui p qð ñ
tur ſ̊non expiratq, Sſen- neditate habuerit p̃t ſe illas remoueãt eas vl. ZS, n eod veriſit⸗ ſit qð ñ
obna derebempat⸗ beãt in vico aein villa womn minime admiſſuriſ s ab er ne dopur, arrtn. d
eco dieit deers m eſer⸗ lõge a ſua ouerſatõe/ ꝛi eſcere otempſerint eos a 66 Soer t. po ect ore
Sn ktr ne o cterteen que ſunt nccria inrcn cleſiaſticis bñficijs vſch ad ſa⸗ eewkrs beer C· de –
ratus priuilegio cie 2 ailsen S eſtvt nulla tiſfactõem ogruam ſuſwenda⸗ s.· de Pfup· lrãs · et · C · de 4 1„
Saudere non põt . ð ele · ꝛohibeẽdum q eſt vt mi itiſfactõem ogruam ſuſpenda mdie. vidui. len. Et hees M. e l
= gga ſotannes. Tnnie 2 tare ßſin teza⸗ et ſi eas ſuſpenſ vſimpſee o, niene En rar 10, .
(NAN —-8 Nhibendum · retineat · . cedẽ à pvᷣio miĩ rare aut in rint detinere ipos ab ei e be⸗ iungit ſolẽnis p r. 2
NTiE Nia atipriser Hor. fra cancellos ſtare ſiue ſedẽ · neficiſs ppetuo mõu cinetiſ pnentoe⸗ de ere . . .
Oðð et. i· di eum ommibus. de ereto eugenij pape AIAdem eboꝛacẽ · archiepo⸗/ 3 Perßeinſ boeari ge ſe — NW.
BeiPiDterd por diacons ſubdſaco. A p̈m foꝛnicariaʒ de⸗ e veltimenti . er demair⸗
W „res Eet riat ſllos canones cumil nusde quacunq; femina cr/ſe tinentẽ qpt h̊ ab offie 5ſuo ſii⸗ rdemuhere ſ.r. deia .
Pc W ii pmittat bmoõj mulieres foꝛnicatõnis ſuſpectus poſt p⸗ ſpenſu et . /¶ Pꝛroſiſẽ̃as ſacerdotes. vt ceteri time
e be eS elericis habitare · ſci⸗ oꝛmc⸗ S ciã admoni⸗ ſpenſume „2 A. 1—α2 cti ſeri⸗ 1² ibi diciturr
S, . T licc mom orone e ami⸗ m egam tertia Roni anobis obtinmuerit qfa li “ ei i. pena ei vi⸗
Aicet inr ino. aom nn bu ee i il⸗ Exremplo · p
gen . Pnuttit iĩno. mueniatur fa , ãt nolumus ſibi i n Exem .„Gor⸗
Keer. iane nowouerſwieum eieir enefen ihaliarn ie
neane gererrebneg 68 excoĩcatiom ſubdat᷑ kemiaw. aũt clerici tue iuriſdi⸗ linn amaſoo: lotoes
ue Hane otrarietatẽ qð ðʒ „ w. S er , . d So bro er nE in ſaeri ⸗ illud· et. ijeq· vi · qua pꝛ .
hie mtellige de ſuſpectis ro Leremſatatnat⸗5S E Niomis ſue in ſacris or⸗ pter⸗er ve eel pans.
menetKTtneen ier e eee reede Freretideeeli rate. .
munienih⸗ ſi ſeech NLericos in ſacris oꝛdini⸗· ttifoꝛnicarias detinẽt ñ ea dotes⸗m fff
ſuſpecte ſunt non dñt ſecũ C E ſtitutos qui publi⸗⸗ tutti foꝛnicana a omonitõ⸗ cut. et ſupꝛaaln ni rrs ne T.
Sem aCb dam capn otrama ioan . bis oſtitu easabieiad ſcdam veltercia omonitõ⸗ pilommus ſunt opellendi A ail
avn a ſe c* damcapl — i deubĩas ad easa , n em aſe dimiſerint eaſ dẽ de onueten tanto rigoꝛe T
ora K rdeien ſgicomae furandagnolumus Deud kra⸗ anc ceto otẽptur iceat tibios iezna estineant vel dene Ze ,
(n qꝛ in talib vnaturale fed termtate opellin iaboli⸗· eccijs vel eoꝛũ poꝛtionibꝰ ap· ieg dimitant'co. h auts
PE.. lſen crina ſuſbicartd⸗ foꝛnicatõnẽ in inctu diaboli⸗ eceis vel⸗ ſoltaͤre officioiĩp⸗e et. xxxi · di · lectoꝛes icrz
2 Re ſpeſto c/5„ i. „ . 4 2 w ⸗- — 4 2 ſt ofita ſpoliare 4 Ptohibito ſ endatts ita i In 2 r ſa-
n Pee n e ere nos ec a en eefraudis redeütes Piurnj re⸗ iebi⸗ ominus interdicko, Haupenn e ta l ES
F ano Do⸗ de emn eueitts ulret atum incurrat. pos ꝓ ſu ns n . vſr Otra · xxxij.di · nullus · Rerd, 8
— 3— kanſerati MD! . Iorang ja.
—, — 3₰ Jar vſcq; ad ſedʒ Fdu Pnt hre . — .-⸗ . . Ed his qͥ adhue tolerant᷑ ab eccja. i 1
R . /clerie oſangneas it lyryi- enti videtur ꝙ vſh ad Zrtu e reeh b tetet nz gs faanenoronad 8
. die einn oĩbus. In c byanhstt ws:elins Ba ten ſo iure on Pwenſpern ſmiam alias ctũcunq; ra eri⸗ na n eſt
+ W, — ., 2 idetur ib⸗ i t ext edi ꝓ 3 1 2 vel ñ ſunt oder ½ ,75 e ſ lendumet .e K virund⸗ D c ½
2 S P . ente voeraſon ngr Westetamntheule⸗ en e n dr.. Urirreg mt anet vrumacia ert eer pera aine focaria ur
S auS. non omnes que cun ka dieit · et i vult lẽa ſequẽs. vel in . Sarertt et. ff. de penis · l. relegati / ſuſpẽ ta vt exrpmat / os
p. . rndken e gerenege dr tathene eauis inrum per co aſptn ab epᷣo ſua g wal⸗ ſer aeaſve e aſuſpek N Ws
—ð ubm aupes de . uibus capłm intelligie us Hõ IrSeriem . ſ. quare fuit excoĩcatus vel⸗ cãs exc
. Ft SAX—nes Ge facrir Veret⸗ngeg Ritaetnus t ene —

lutojj de ſen cr. eni c ca et. ,8 offr o:. . eirez,
mig alias non Potig abſoluto. j. de ſen· ex · cũ ꝓ cã · e nõ valerem Nes
omis alias non hẽtur ꝓ impetrate tacita veritate vnde nõ valer m
tas:et de conſe · di · i.· jn ſanttaa. eypte · alias litere eſſent impetrate tacita
— dꝛeſumat · yt · xxij. di · ſaexra tas et econle · di · i .

Knanz 8 ναοπρου worriga/
EeGts de dſae⸗inn,drealrn Sranc Seren. 9 2 .
ra S NNA.

,

96
e 2 al?/ TTE Pr

4 d “ 1ceN. 2 „ 6 gH„bDn ab en
eliga ner hnd oPes are Dey EEfs r,e Nee:
2 0ι Rp * en uo Se RNvetonys ſNSS, ℳ
n˖ õ fn ß D PsE to⸗ c 14 d

—
S
P.

D
e
10 4

. =

en qð h̊ ðe · qꝛ ſi ſe non coꝛri⸗
gũt poſt trmã admonitio
nẽ recte pñt ſpoliari bñft
cio · et ꝙ ibi ſuſpẽdunt᷑ in⸗
W telligo ꝙ fiat ex gr̃a ut ſie

— 2* Eſtra duxit · audiat.
— oxxxñ · di · nullꝰ. et . e· pꝛet
, e ¶ ¶Qtãtucũq; · vt ¶ Hec
= xv · ꝗ · vl · c · vl · vſq; ibi. ce

D

expectentur adhuc.

, 8 · de Re p · ſup lẽis · et · e · dilectus.
Aaat det cẽijs cum ſint pᷣlati eccĩarum
b ¶ Poꝛtiombus · cũ hẽant ꝓtẽ in eccĩa ꝓ p̃bẽda. C . de pe · bu9
e¶ Ppoliare · que ſpoliatio ppetua mtelligitur er⸗
J s e: ſout vbi poſt ãmonitõom ſuſpẽdunt᷑ anteꝙᷓ puent ecẽns et hic

rſatim pꝰ ãmonitõem ſpoliant᷑ · Vo · H intellige m iſtud vt ᷣmo ſi
Ur — iᷣ ſpendanð et poſtea · ſ. ſi ſe nõ coꝛrexermt ſp inelit

pfinitõne H ðꝛ

z3 Otra viðꝛ

olient᷑ · ſ certe edei iure fit

ueius · iſ⸗

nullus audiat miſſam ſacerdo⸗
tis quem ſcit indubitant᷑ con⸗

Berkt, run. ee ew L mam bie alibi wro legit
Se . linfderbt. · per fdez Ee non põt aliquiſ'tumcũq; pol⸗
4 ß H liutus fuerit diuma polluẽ ſaẽ⸗
5Ctee Bierirr⸗⸗ menta /que uꝛgatoꝛia cũcta⸗
— teiie elen ualiſcunq; eniʒ ſacordos ſit

— rr tiam eoꝛd que h̊ dicuntur
. nota ꝙ aliud eſt famaali

ud manifeſtum a aliud no

toꝛiũ· fama oſueuit ſic de

= ſeribi · Fama eſt illeſe dig⸗

¶ dtatis ſtatus vita et moꝛi⸗

bus oprobatus et im nul⸗
lo dimmutus ff · de var · en
extrao 28· cogni.l· eogni⸗

tõnem. F. eſtimatõ · et qͥ ta Z

lem famam negligit ecꝛutde
lis eſt · xij· qinolo⸗ fama

vero qñq;ʒ Eſia qnas ex

que ſancta ſun comqnari n
pñt ſumite ergo ab omniſa⸗
cerdote xp̃ᷣi miſteria qꝛ omĩa
in xp̃i fide puꝛgant᷑ ¶ Cete
aliud eſt crimẽ notoꝛiũ aliud
occultũ notoꝛiũ diffin de q̊
pᷣſbiter canonice⸗ emnatur
dre ten ando ab eccĩa toleꝛa⸗
terũ aliud eſt qñ crimẽ
r ꝛiũ no diffiter er pbrul de

noge

ſuſpicone ꝓcedit · qñqʒ er ipſo eſt canonice odemnatus
certo auctoꝛe qñqʒ; ex mn- aliud eſt pene occultuʒ qð ab

certo.de ole · die nij · ſanctũ

eccĩa tolerat᷑ · Itẽ alijud eſt a

eſt · Mamfeſtum ðꝛ qð ex
ſcĩa et certo auctoꝛe pee⸗ taliũ officijs a ſtine/ut peccã⸗
Pr dit etas Pbar bari- f. d· diſicentia ceteiis auferatur.
teſta · et qͥ teſta·fa · pñt · .
Ridrapata. dt,n a h,o et hmõi ad pnie fructũ trahã⸗

rum qui ĩaccuſantur · Jde ez

. etiã qñq; ðꝛ oceultum qð
. 1 9S pẽ ꝓbari · C· de ap · eol. F.

tur· atq; aliud ſi taliũ tani ĩ
foꝛmcatõe ſatenti niNaria
reſpuantur/¶ Iine dubitatoͤ⸗

Eæquo ſñine tpis In

Kra duxit deuotioj me ⸗
rendm et. F. Alicubi 8 e

Kegorſugeir,

(NKon diff teẽ. ĩmo ofitern m iure et ſie elen⸗ notoꝛiũ iuris · Et fie dua
obus modis ðꝛ notoꝛiũ iuris pꝓ ↄfeſſionẽ et ſmam⸗..e· c. v. · vt dr ĩ no
=caſu nullus dʒ audire officiũ illi⸗ quo
m ¶ Cõdemnatus · in quo⸗ eti caſu loqͥtur pma auẽta 8· nullus au
n 4 Occultum · hic diſtmguitur ꝓut ſea equitur

tula ad intelligẽtiam · et h·

—–

Tianoß Ca + Orcta eſnid n Dor Prnirne „0

egren
oS E.

c(diat 2·· õ 6*

liũ · ſ. qui pene occulti fut ſeu ab eccia tolerati ab officijs taliũ

ret eontra eos legitimus ac⸗
cuſator credendum ſit teſti?
monio bonoꝛum nnt⸗ s
viuere dinoſcunt᷑ os ĩgi⸗
tur · .· t·t · ꝙ ſi crimen eoꝛum
ita publicum eſt vt merito de⸗
beatappellarl naroſumin eo
caſu nec teſtis nec accuſatoꝛ
eſt neceſſarius: cum hmõi cri⸗

men nulla poſñ tergiuerſatõ⸗

ne celari/ſi vero publicum eſt
non eindentia · ſed exfamam
eo E odemnationem eo⸗
rum ſola teſtimonia non ſuffi⸗
ciunt cum non ſit teſtimonijs
ſed teſtibus iudicãdũ ſed nůð
clericis ipſs talis habeat᷑ ſuſ⸗
picio ut exea ſcandalum ge⸗
neretur in populo licʒ contra
ipſos non aparuerit accuſa⸗
toꝛ eis tñ eſt canonica purga⸗
tio indicẽda quã ſipᷣſtare no⸗
luerint vel defecerint in pſta⸗
daeoſ canonica debebis aĩad⸗
uerſone punire/ Tdẽ piſto⸗
rienſi epᷣo
Nobis tua fraternitas

requiſuita· F. ¶ Cu clericiſ

q̊ʒ non ꝓmittas mulierculas
habitare niſ foꝛte de illis per⸗
ſonis exi tant in qͤbus! natura⸗
le fedus nl pmittit ſeui erimi⸗
nis ſuſpicari

Weßitum eſt de clericis
foꝛnicatões ꝓlapſis ſi
eorum ſt officiũpᷣuſqua peni⸗
tuerint audiendum / wrum et

ſi quemlibet ꝓ moꝛtali pecca-

to/ eipſum cõſtet eſſe
ſuſpenſum non debet tamẽ in
officijs euitari quia quantuʒ
ad aliosetiazi in caſu ꝓpoñto

uenda. · eo dẽ · c· Fi.
WVanos conuemunt
idtd elt interrogantur

teſtimomia ad infamiã ali — c

iij· audiuim?. eteij·q· i· no

abſt mere bono zelo ut ꝓ h̊ ad pmam reuertãt᷑ pmittit᷑ ſ̊ ex otemptu

abſtmendum noõ eſt qꝛ lz
in foꝛnicatõe iaceant non
ſunt ↄotemnẽdi ut ſe equitur.
aliud eſt ſi tanq; iacentiũ
⁊c · quia illud non licet
p Tolerant ur in qᷓ Scaſu
loquitur ſecunda auctoꝛi⸗
tas non poteſt aliquis ꝛc̃
q ¶ Euidentiã · H explicat
notoꝛiũ facti · in quo calu
et duobus p̊ᷣmiſſis·ſ.· cum
ſunt odemnati vel ofeſſiĩ
juꝛe officia eooꝛum ſunt re

8 Teſtimomo; ſimplict
ter dato ſine iuramẽto ·
quos· et iõ magis
834 umit ꝙ vitã illoꝛ ag⸗
uerunt · xxiij. q· i · patuſ. 8-
de pᷣſump · aſoaã et · c · to ·/
et · xi · q· ij · qui et humamſ divims⸗/
et · xvi · di · quod dicits
u Mec accuſatoꝛ · ij · q · i · err
de mamfeſta.j· de accu· e⸗
uidentia · et · S· de iuriu · ad – „
x¶ Celari qꝛ li (noſtraʒ · P G&α ,
vellet/negacio nulla eſſet/
.C.· de pen⸗qui ſententiaʒ
ff · de tribu · illud · SF. pek ·

y Euidẽtia. Ri cõſtet ali⸗

T g r

—

—

Ate— —

NRN
5ot

quem hỹ̃e ſuſpectã mulie⸗
rem ſecũ in domo eoipᷣo ui
detur ꝓbata foꝛmeatio·s
e⸗·ſi qᷣſquã · et . c· ſ elertu
et R ꝑublice eã Stineat/ eo
ipo cõuictus eſt. vt imn· c·

clericos· aliter nõ poſſ. el .

ſe eertũ mi ꝓ hmõi pᷣſum
ptiones.s de pᷣſump· .ſtis
et · c. tereio · & ̊ nõꝛia nõ
ſuntſſß tm̃ fama ſit teſtimo
ma reqͥrunt᷑ vt ſeqͥt in Ir̃a
a ¶Teſtimonijs ff · de te
ſti · · in · F. Itẽ diuus · aenij .
¶q· iij. . alia eſt fides ĩ au

ten · de inſtru · eau · F. ſ vo „ —
col.vi.valent tamen talia . 5 S-
cuius ax · de conſeera⸗di · i⸗ . äü S K

iubemus · xxnij⸗ di ee · ije et ·ij x j Wer *
q · vij· eum paſtoꝛis . —

b Wweardalker 5 viderẽ ieler
ꝙ apter ſol am ſuſpiconẽ *
nuę famã nõ eſt indicẽda Rz 255 S

purgatio niſi ſcãdalũ oꝛi⸗ . , RE g
at · ar · ij. q· i· Pbr · a · ij ·. q 8
en.etꝗ. de accuſa: quali
ter et quando

Kas aũt · ſ̊ et manifeſtũ ðdꝛ „ : LE,H
aßaz de quo oltat p ofel⸗ ne itaqʒ teneatis ꝙ a clericxis
ſonem vel ꝓbatõnemuel etp̃ſbꝛis qᷓnqᷓʒ foꝛnicarijs qᷓʒ
7 Peuidetuam fadtaſde v.· diu tolerant᷑ ab eccĩa nec ha⸗
g cum olim. ſ̊ tale mam
ę ſfeſtũ pot us ðꝛ notoꝛium bent operis euidenti am ſicite
. g.e a,le⸗ Z. e c. vl⸗Circa notoꝛiũ di/ dĩna miſteria audianturſt a⸗
et. 6iingueelgie eſt noras lia recipiantur facramẽta ec⸗
um factialiud iuris · ali ſti
V 1 pᷣſũptõnis · Notoꝛiu facti Wi of e 5. nnocen· B
ſ eſt qð ita exbibet ſe oſpe oxonep
“l ui hoĩm ꝙ nulla pꝛ ter⸗ Va nos duyxit fraterni⸗
