ra · xiii · q · iij. pleriqʒ · ſẽ tuã negligẽtiañ imputetur go tpe obſeruatã · tm̃ igitur erurnt heK
em faciunt vſurarij nune . Seͤ,N . .. ecut . ꝓ ↄſuetudinẽ· tich
awellat uczr munc emoli ad pena ſpꝛauaʒ illã ſuetudi abolere wletes abuſi u oft uetu Iemgut em tales ꝙ in con tes
mentũ:qñq; penas ĩ frau nem ð tua ꝓuĩcia ſtudeas ab dinẽ huſuſcemodi qᷓ magis ſecratõe aliqd lieite peti d6
dem · ar. f. ſi cer · pe. leta olerepꝛo qua ecciaꝝ inueſti⸗ dicendaẽ coꝛruptela penitꝰ tur non ꝓ oſe eratõe ß de
eſt ſie · C· de lib· cauſa · iu iir. „ „SN S „ . . ,17 conſuetudine ar · lxin · di ·
omusB. tura arĩdiacono marcham ar repꝛ obamus firmiter ſtatuẽ qꝛ ſancta.et · c. ag at hoſa
d ¶ Mui prius · emptoꝛ eei Sẽti jmoꝛcſo decanivaccã tesſut ꝓ hijs ſue oferendisn ect. i. q in . qſitũ · ain aut·
peius Fenctut kerre e. albã dari ſibi poſtulat/vel eer ue collatis nemo aliquid quo daß . Piod ps en ven n
. à ſolui ſe qꝛti d6 n ſ 3 3. H hoc
dn, virnerreze 12 ſolui pecunie qstitate Idẽ cũqʒ pᷣ̃textu exigẽ aut extoꝛ nrcixeulnt conſuctwſ
iulianuſ.S.offerri:ſ̊ ſi neu Er tuas nobis iĩas mti quere pᷣſumat · alioquin 7 qii hmoi ſpuũᷣalibʒ vẽ dẽdis
ter habz en alren is . aſtiq; cũ · D. lat ꝛ pñ⸗ receperit et qͥ dederit hm̃oi p ne magis greuſar . eif lie
in * 1 ac .z6 4 rſ 7 1 02 atis et?c'cu m eccie · ter
ſequellirum. fl. de ſolute.. tiu vellet ĩ ſubdiaẽ · oꝛdinari/ ciũ omnino dãnatũ cũgieʒia talia repꝛobantur jo0. 65
ſoluturus · jo⸗. Ecertu titulüũñ haberet quẽ/ ſimone odenet · dezi eode p ¶ Cum giezi et ſimone ·
. ata.t gad e deam pᷣſbᷣꝛm exoꝛauit ut ipᷣm Voniã ſimoniaca labes giezite dientura Siez ſer da
Cuipa ar ꝙ delictu ci etſi . . . hmo m ve⸗
hRe s de of · oꝛ · irrefraga S — gꝛaʒ ſamt atiſ naaman pñ c
bili. vbi de hoc. b · . . . S 1 cipi aſſirioꝛꝰ vñ vẽdito 4 d
5 onfuetudime. talibus em̃ non excuſat ↄſuetudo ſ̊ potius ac eu res ſpũaliũ ꝗ;e dicũt᷑ gieʒite vꝓimoniaci dicunt᷑ a ſimone mago qui 1
ate en ſatis · et · e · euz ĩeccie · quia male ↄſuetudmes te non ofir poſtea ĩ nouo teſtamento voluit emẽ graʒ ſpũs ſanctii · q· i · qui ſtu⸗
bnue ſe riut nul li iudi · i co lla. ix · P · ¶ S· e. cũ in ecẽ̃ie · nec ꝓ det · et · c. ceito tur pem caca · pauptatis · pꝓᷣtextu em pauptatis ñde 4
A de enes e qua mqchil eſt dandũ⸗ aliq ſacẽo ſpũali vt ibi Vomã ſimom bet quis opari pcẽm moꝛtale ſed potius auue
E e paſtu nec paſtellum qs dare dz · ieq. iij ſi qs pbendas. B· ibet mala pati · xxxij · q · v · ita ne · et · . de hijs · q̃ vi metuſue ca ð
Er tuas intellexit ·˖ ꝓpter hoc non excuſatur ut bñ ſequentia no fi · ſacris · nec eo pᷣtextu ignoſcenduʒ eſt illis qui pᷣtextu pauꝑtatis 4—
S PrSe Cag ac ſtαc Pd UN Gnem Caelegen e r vnaſed Rpe 99 Re m5B9
5 vwe ſi. Er. Na. 2, 2 irrs G Femſnd Ald exrr
eſtid jn ais ens . v Onnß m Juefido ot. D 1R in
m e ſe Ngla er denor: “

E
pide⸗/4

herfN
8

.
ſaton

tn

on

ger

Aede

onn

po
en⸗

n
blied
mun
thͤnl
d
tn
leti

ſbed

nemed
gmnetih

aadnd
piid
tz
domim
iueea,
dicatt
dmin

is e⸗

1 gbel
nez in

idet⸗.

ütast
geü dun
lstetti
laspee

lit Oten

neeſin
no 95
wden
a emend
jasfut⸗
e udei
iſtuder
ddictit⸗

vendni
Sno
ſakepe
rri
tonent

an

i NN

ſinn
guen
atet
turſ⸗
ſet ſron⸗

raghe Ne
men

Wee

Na Mn rnnned Sd

9 0 S & S de ned oos 9Fren da 2 9 8 W dkeg S3

tur piſimã vitã egerũůt · f · de ritu nup · palam · Snon eſt · poſſet di ig Dietatis· p̃tertu pietatis nõ eſt impietas omittenda · i. · j. non

ſñ ita paup es ſint ꝙ ñ pñt ibi alias aliq́ᷓ modo aliquẽ recipe quia
ñ hñt ibi victũ ſub hac foꝛma poſſent recipi ·ñ hemus qd demdtibi
ꝓ viãtu niſ tu poꝛtes tecũ vñ viuas dũ tñ ̊ non dicat᷑ m fraudeʒæ
ſine aliquo pacto.ar · i · q · i ·. R qͥs ꝗꝓpter H· Jo · ſ̊ tutiꝰ ẽ vt nullo caſu
taliter aliqᷓs vel laliã recipiaẽ a ¶Expeliatẽ · H ẽ intelligeduũ cũ di

ſtinctõe illiꝰ deẽ ·s · e · dilectus · ut ſi direct e aau ſit Otra tales ĩ mo⸗
dũ accuſatõis ꝙ; deponã

utanda⸗ et · xiij · q; v. neq; enim ſi agris · et · xxx · q· i. noſſe
unnh ergo laudabilis ↄſuetudo buãda eſt cuius trãſgreſ⸗
ſoꝛ vt iuris pumtur · xi · di · m hijs et vider ex hac lEa ꝙ clerici lʒz nit
petere poſſint talibʒ ſacramentis ſi ↄſuetudo laudabilis ſupꝑ hins
ſeruari ↄſueuit ꝙ ꝓ ſupioꝛeʒ cogi pñt officio udicis imploꝛato ad
illã buãdã q ex pietate introducta eſt · vel pi ĩ intelligi qð h̊ dici ut

tur ſi m modũ mquiſhicio⸗
nis fiat qð h̊ ðꝛ · ſic diſtin
guit illa deẽ · dilcũs · jtem
ar · o · S· de accu · ĩqui ſici
onis · ubi deponit᷑ ſimom
acus imn modum inquiſici⸗
oms er edo ꝙ ho die ſtan
dũ ſit huic oſtõm ẽca re
glres ſimoniacos vt pe
na iſta ſolumodo impona
tur qliter eũqʒ oſtet ð eri
mineut ĩ artiori monaſte
rio ad agendã wetuã pe
nitenciã detrudat᷑ ſine oꝛ
dims fui executõe cuz ali
as penitenciã agẽ ñ pñt
ieq· vij · reqritis · ar · s de
accu mqͥ ſiciomis·et ſatis
itelligunt depoſti nã eyỹ
clauſtz moꝛari ñ debent
ne dãnabiliter euagẽtur
ut . Sðꝛ · et ar · .· de reguk·
a tranle · c · vl · ̊ nunqd re
ſtitu etur ei pecumia pt di
ci ꝙ ſie. s · e vem ens · de H
dickũ eſt. S· e · de hoc · qᷣd
ſi non inuemũtur artioꝛa
monaſteria · mich ilommꝰ
muta bũt ea · ar · lxxxj · di .
valet vel ſiviſum eſt renũ

ciabũt locis ſuis a denuo /leN
. uporib⸗ locis a ĩferioꝛibus aſſi

reſtituentur in illiſ diſpẽ
ſatiue pꝛout ſequitur . 8S
alijs qui ante ſtatutũ füt
recepti vt ppetuam pem
tenciam i bi agant
b ¶ Derpetuã · ſic · i. q · i
repiũtur · et· c· R qͥs neq;
ſic hẽ tici euz redierint ad
as ẽdã pnĩaʒ ĩ ppetuũ cax
cerẽ detrudutur. de HBꝛ·
Ccpenb · qꝛ: et fſimonia ðdꝛ
hereſs . vj·q · i · . ſlz · B·
e¶ Aultitudinẽ · vt ꝓpt
hoe detrahatur ſeuerita
ti · Rcꝗᷓde cleex · mi · lato
res c. 8·. ð tẽ ·oꝛð · c ij · B·
d ¶ Der ignoꝛãtiã · ſic · ·
de loca· c. ie ſie· lxxxij· di
oſui ſti
Vdiuimus perſolua
r. nuquid talis ðꝛ ſimo
macus qui ſic ſoluit pecu
mam.vjðꝛ ꝙ non qꝛ redi
mit ius ſuum ut · s· e dile⸗
aus · ubi plene de hů· ſieut
licitũ eſt alicui coꝛrumpe
re accuſatoꝛẽ ſuũ · vt · ij · q
iij · ¶notandum · jo ·
¶ VSpecie · ar · i. q · i · emẽ
dari · et · · S vie et ho· cl e⸗
cumab omni.
g ¶ Duplicata ſic · 8. de
cẽſi. ꝓcuratões · ĩ fi et ᷣ
de emu ec · qꝛ pleriqʒ · et
in aut · S ſan · epis · in ſcðᷣa
colũna· . ſi vo laicus:hᷣ.
dapkcã. ofer ãtur ·
amẽta em̃ eccia
iea gratis ſine aliqua ex
actione ſunt oferenda · 3⸗
Cc. cũ in eecle · et · c ea dus⸗
NeS cliA)

pnad Ti

infecit ut vix aliqs ſine pᷣcio
recipiãt ſoꝛoꝛes paupt atis
p̃textu voleẽtes hmoĩ vicium
palli are ne id ð cetko fiat pem
tꝰ ꝓhibemꝰ? ſtatuẽtes ut qᷣcũ
q; de cetero talẽ omiſerit pun
tatẽtã recipiẽs qᷓ recepta ſi
ue ſit ſðdita fiue pᷣlata ſine ſpe
reſtitutõis ð ſuo monaſterio
ad agẽdũ ppetuã penitẽcia;
retrudẽda De hijs aut ꝗᷓ añ
H̊ finodale ſtatutũ taliter ſũt
re cepte ita duximꝰ ꝓuidẽdũ/
vt remote ð monaſterijs ã q p⸗
perã ſũt ingreſſeĩ alijs locis
eiuſð oꝛdinis collocent᷑ · qð ſ
foꝛte Ppr mimiã multitudinẽ
alibi nequerĩtomode colloca
ri ne dãnabilit᷑ ĩ ſecloeuagẽ
recipiãt᷑ ĩ eiſð mõaſteꝛijs
diſpẽſatiue ð nouo mutatis

gnatis oc ec ẽca mõachos
vl alios reglłares decernimꝰ
obbuadũ VYVen nex ſimplici
tatẽ vl ignoꝛatia ſe valeant
excuſare pᷣeipimꝰ ut dioẽ · epi
ſingulis anis ̊ faciãt ꝓ ſuas
dioẽ · publicari Idem ĩ reodẽ
Vdmimus 8 quibuſda
epis ꝓ decedentibʒ ec
cleſaꝝ rectoꝛibʒ ipſas n nter⸗

2,d dicko ſubiciũt/ nec patiuntur „

Alios ĩ eiſdẽ inſtitui donec ip
ſis ẽta ſũma pecunie pſolua⸗ olua⸗
tur · pteea cu miles aut cleri
cus domũ religionis ĩgredit⸗/
vel apud religioſos eligit ſe
pulturã etiã ſi nichil ioco reli
gioſo reliãrit difficult ates ĩ
gerũt ⁊ manciaſſ donec aliqd
muneris manus ↄtingat eoꝝ/
Cũ igiturñ ſolũ a malo ſʒ ab
omniſpecie mali ſit v᷑m apim
abſtinedu exactões hm̃oi pe
nitus inhibemꝰ ꝙ ſi quis traſ
greſſoꝛ extitẽtexacta dupli
kara reſtituat ĩ utilitate loco
rũ in quoꝛũ ſfuerint ſoluta diſ
vediũ fideliter nuͦtẽda Ide
BDaplicã audiẽ ¶ 1 eoð
iã freqñti relacoe pue

llar 206 w ntars
voνun ¶

1 X. A 0 5 Se

nit em q̃dã clerici ꝓ exequijs
moꝛtuoꝛũ bñdictionibzʒ nu
lbẽtiũ a ſilibʒ pcuniã exigunt
7 extoꝛquẽt· ſifoꝛte eoꝝ cu
piditatii ñ fuit ſatiſfactuʒ im
pedimẽtal ficticia fraudulen/
ter opponũt ecõtra Fo qᷣdaz
laici laudabilꝰ oſuetudinẽ er
ga ſanctã ecciax pia deuotõe
fideliũ ĩtroducka ex fermeto
bẽtice pᷣuitatis mitunt᷑ infrin
gere ſᷣ ptextu canoĩce pieta
tis qᷓ ꝓpter ſupeꝛ hijs pᷣuas ex

actões fieri ꝓpibemus a pias

oſuetudimes beipimsobeuan⸗
ri ſtatuẽtes vt libẽ Aeratur
ecc̃iaſtica ſ' acram̃taſſʒ p ep̃ᷣm
loci veritate cognita cõpeſ

cãtur q malicioſe nitũtur lau

dabilem oſt uetudinẽ immuta⸗
r noꝛiꝰ · jij · vniuerſis ab
bach⸗ afratribʒ ciſter · oꝛð ·
E dei eccẽiaʒz a · S inſtal
latõis ſolenitatesi ele⸗
ctis batibꝰ oꝛdinis vii fie
ri phibẽtes adicim?ut archi
epi et epi ea ſint foꝛma pfeſſ
onis otentiſque ab oꝛigine ve
ſtri oꝛdiniſ noſcitur inſtituta/
q̃ talis ẽ ſegoft frater abbas ci
ſtercieñ · oꝛdinis ſbiectionem
et reueretiã obediẽtiã a ſa
qis patribʒoſtitutaf ßm regu
laz beati bñdicti tibꝛ dñe epe
tuiſq! ſucceſſoꝛibꝰcanoĩce ſᷣ
ſtituedis et s et ſancte ſe ap· ſal⸗
uo oꝛdĩe meo ppetuo me exbi

—,ouↄ——

biturum pmitto( Megoꝛiꝰ

ix·pꝛioꝛi ſancte · t · eſculano
Acobus canomicꝰ eſcu
anus expoſuit ꝙ cü ipᷣe
eccleña apꝛutiñ ſit receptꝰ
in canonicũ et infratrẽcano
nici eiuſdẽ eccie ptẽ ꝓuẽtuũ
ac pᷣbendam ſibi aſſgnare re
cuſãt quãdã ↄſuetudinẽ ptẽ
dẽtes ꝙ pꝛãdiũ habẽ debeãt
a canoĩco recepto de nouó
circa · M· q· ſi ẽ ſta dcõs cano
nicos ut tali conluetudine nõ
obſtante ſibi ſieut vni ex aliſ
im ꝓuẽtibʒ ⁊ pbenda ꝓuideãt
ap· re compellas·

Narbes bm

NI Kron Ept /

1 37 . f.. No 2902

o · dixit ꝙ laici abutunt
conſuetudmibꝰ que i lis
pietatis cã pmiſſe fũt vt
cũ pmittatur eis pñtare
clericũ ip̃i volũt euz in ſti
tuere vel cũ ipi requirun
tur ut oſenciãt ipᷣi volũt
eligere de quibus habes
*5 de iut · pat ro· c · pteꝛea
et in pluribʒ alijs qð non
eredo ſ ut pus dẽm ẽ · B·
den eaſus · abbateſ. Ey/
tiſtercieñ ; oꝛdimi cõ cõ
ſueuerãt dare arehið · pa
lafredum in ſua inſtallaci
one vel aliquod equipol⸗
lẽs quod hie ꝓbibuit ho
norius abbatibus ciſter⸗
cieñ. ne ð cetero taliter /
ſtallẽt 6 obediẽciã faciãt
ſuis epis ꝓut ðᷣꝛ in lĩra
m ¶ volẽmtates inſtalla
re abbates et abbatiſſas
ĩ ſede ponere pertinet ad
officium archið·S· 8 offi.
arch ið · e· vt noſtrum et
talis inſtallacionis ſolem
itas non requiritur ĩ ab
batibꝰoꝛdinis ciſtercieñ ·

ut hic patet
n rofet onis· qua ꝓ⸗
fite tur ſe pᷣſtaturos ſuis

ep̃is ſubiectõ ez et cetera
que ſequũtur · ſie a archi
epi delẽt eſſe otẽti foꝛma
ꝓfeſſionis a canoĩbʒ con⸗
ſtituta.s· ðᷣ̊ maio· et obe⸗
dile ti · q̃ et papa otentꝰ
E? vt ibi dieitur
o Succeſſoribz · et ideo
poſtquaʒ fecit obedienti
am pᷣdeceſſoribz amplius
eã facere ſueceſſoribʒ con
pelli nõ debz ut · S· de iut
ijurã · veritatis et idem de
valallo vt ibi dieitur
anomce . alias non
teneretur puta ſi eſſet in /
truſus ſine conſenſu clert
eoꝛum xij · q· ij· alienacio
nes ˖ B·.
q ¶ Paluo oꝛdine · nã cõ
tra regulã obedire nõ te
nentur ut HH ðꝛ . in hijs q̃
otra regulã uelq̃ᷓ illicita
funt nullus obedire tene
tur · xi · q in Ri qs eps · nõ
ſemper · ſi dñs · iulianus · S
bonuz quod agitur qnqʒ
ꝓPter obedientiam inter
mittitur · xi · q · inj. quid &
et ẽ fi huic loco · .· de iut /
iut · ego · ſe · B·
cobus conſuetudi
ne · que non excuſat· ſic · ·
e · veniens· imo potius.
ſimoniam inducit qꝛ pꝛo
paſtu vel paſtello exigi
aliquid ñ debet ꝓ hmoi
ſpũalibuſ·s · e· c. i· e · iiq
eiij. ſi quis pꝛebẽdas non
obſtãte aliq̃ cõſuetudime
ut i et · vSe eeĩ pbz · c · B·

P . ..

mo ctke

Pitan as,

. mꝗetet ſaP n Juißonæe

ermicm,

ertend offin o

P d. 29 1
9

tanoNx puimet 4

d.

Qus. iuram tũ- pactũ tale fuue juramentũ turpe eſt et ide
nuliã o bligationẽ imdurit · 8 de pac · c· ul · et · ff. de vᷣ · obli · gna
liter · et qꝛ perpetuã hʒ cãm ꝓhi

an& aſ. αιοRπο vo Pi ſlone ch coß „

bitõis nulla obligatio.ff· e.ſi ſti

puler · ut id · a ita habes ꝙ ſi pneipale ñ tʒ nec iuramtuʒ ſuꝑ ̊ᷣ factůũ
ſi·s.de fo. ope· ſi diligẽti.ĩ fi.C· de iegieñ dubiu · ar ·s · de iutiut · de
bitoꝛes · et lʒ talis obligatio ñ tenuerit punĩ oꝛdmatoꝛ a colſatõne
oꝛdinũ vt ĩ eo pumat᷑ ĩ q̊ peccauerat · 9· ð iut᷑ pa · paſtoꝛatł · c ſuis ſi⸗

b ( Per trienniũ et ita ſi
momaci iudicãtur nec tñ

deponuntur niſi qꝛ ad tẽ

pus ſuſpendũtur. h foꝛ

te ido eſt qꝛ mechil datur
vel recipitur ꝓ oꝛdmati
Cuu dad one uel pñtatone qꝛ ſimo
Nnma eſt ſtudioſa voluntas

IN emptio vel vendicio ſine

eng 2 dl aß pꝛecio nõ oſiſtit inſti ·de

emp · et vendi · J. p e au⸗
tẽ · ca · ff · e· l. n · · ſine · et H
nullũ pᷣ ciũ datũ eſt · h̊ eon
tra · ille remiſit ius qð ſi⸗
biopetebat ex tali pñtaci
one otra pñtatoꝛem vel
ordinat orez qᷓ tenebat᷑ ſi
bi ad ꝓuiſionẽ ·˖ s · de pᷣbẽ ·
cũ m apoſtolum · ſ̊ idem
eſt remittẽ qð dare · · de
teſti· vemens · et · ff · de ea
lũ · quinetiaʒ et ita debẽt
depom · H nichi remitti⸗
tur quia mchil adhuc de⸗
betur ſ renunciatur iurt
qð m futuꝛx poſſzʒ ac qui
ri ſi pñ̃tet᷑ debito modo⸗
ſed in otrarijs remittitur
qð in pñti debetur. ß et ſi
Hic fieret talis remiſſio ð
poneretur tã dans iꝙ reei
piens ſi oumcerentur ·Ss⸗
e. de hoc · et · e · infinua tũ
et ideo mioꝛ pena impo
nitur ꝓpter affectum ſine
ope ſubſecuto · s· ð biga
nup · et · e · ul · et H ĩtellige

ſit mamfeſtum ſemꝑ eẽnt
b into ſuſpẽſi et ſi accuſar ẽtur at
n Dchʒ · Ouicer entur deponerent
ex tali ꝓmiſſione uel iura
mento⸗ B.
c Diſpenſationem · ſie ·
eep tuas-nobis .
d ¶ Apkcã · hic patet ꝙ
cum ſi momiaco ſcienter in
oꝛdie ſolꝰ papa diſpẽſat
idẽ mtelligo ĩ dignitate
et boeneficio ˖ vt dixi · 8· e⸗
de ſimoniace · et · s· de re⸗
nun poſt tranſlationem.
e¶ VBuſpenſos · ipſo iure ·
ndato · concilnj ·s ·
equomam
g ¶ A abbatel mãdatuũ̃
kuit alicui vt diſpenſaret
ci monachis qui ꝓ ſimo⸗

„

mam monaſteriuz ſunt mgre

emẽdi vel vendendi ſpũa
vo lia · ar · i · qie qui ſtudet · H

1

ſiarũ ſub annuo cenſu ↄcedat

ſi crimẽ ſit occultũ·ſvero —H . dee D
meſeſtum emp vene Lexanð.· ii · oci · laterañ fßralaper ſeptennium ſuſcepiſſz ip⸗

q̊s oꝛdinauerit Idẽ

ſſeu ad oꝛdinẽ pñ̃tauẽit

aſiquẽ ꝓmiſſionẽ vel iuramtũ
ab illo recipiẽs ꝙ ſup ꝓuiſio/
ne ſua ñ inquietet eundem ſoꝛ
dinatoꝛ a collatõne · pñtatoꝛ
wro ab executõe oꝛdmu per
triẽniũ et oꝛdmatꝰ ab oꝛdĩe

ſic ſuſcepto donec diſpẽſatõʒ

ſup uů̊ů p ſe · ap · obtinere merue
rit nouerĩt ſe ſuſppx'ſos Idẽ
Andato noſtro vtc epto
cũ monachis qui ꝑ ſi

moniam dato aliquo locuʒ in

monaſterijs ſũt adeptiſᷣm cõ

ſtitucionẽ gñalis ↄciiij diſpen

ſares a · Yoſul · t. b · rñdentes
dicimus madatũ aplicũ etiã
ad abbates extẽdiſet ad reſ⸗
gnationes ſpiritualiũ et tpa
liũ que nullo pacto ſʒ affectu
animi pᷣcedẽte utrimqʒ talit

acquiruntur in quo caſu deũ

quetibʒ ſufficit ꝓ ſolã peniten
ciam ſuo ſatiffacere creatoꝛi
cos ſimonia hinoi ñ teneri ·
eplati vices ſuas vel eccle

ſReterea qm quidã ĩ
quibuſdaʒ ptibʒ ſub
pᷣcio ſtatuũtur qͥ de

canm wecãt et ꝓ certa pecunie
quatitate epᷣ̃ale ſuriſpictõeʒ

exercetpñti ðᷣereto ſtatuimꝰ/

ut q de cetero pᷣſupſerit offi⸗
cio ſuo priueturſi epiſcopus

oꝓferẽdih̊ officiũ pt atẽ amit

i nlia mentione habita de abbatibu .

Habetur

WMare,Ca. Synnomar

ſolo aſfer PNXα

2 6 remilit. otra publicã · li · xij· et · lxj · di · miramur · ĩ fl. a talibz honoꝛ ẽ

auf er ẽdus · vin · q· i ·ĩ ſcripturis · et · i ·q· vj · ſẽ hij · et hic et H̊ͥ ambitio

ſola pemitẽcia purgatur ſiue renũciatione · et hmoi leuis ſimonia pt

leuit er indulgeri ſic. lx viñ · di · keut · et · s· de accu · ceum dilectus et ita

collige ꝙ aliquis pꝛomouetur cum moꝛtali nec depomt᷑ nee
dicitur pꝛoprie hmonia talis affectus animi.b·

Reterea · decam · id ẽ archipᷣl biteri rurales qͥ ſpũaleʒ habẽt

chip̃ſſi ad agendas vices

ep̃oꝝ ſeu archidiaconoꝛuʒ ⁊

terminandas cãs ecciaſticas
ſbᷣ anuo pᷣcio ſtatuunt᷑ qð ad
ſacerdot ũ guamẽ a ſbᷣuerſiõʒ
judicioꝝ ñ ẽ dubiũ redũdare
id vlteriꝰ fieri ꝓhibemꝰ ꝙ ſi
qs de cetero fecerit remouea
tur a clero · ep̃us aũt qͥ ̊ ſuſti
nuerita ecciaſtica iudicia ſua
patit᷑ ſͤᷣ diſſmulatõe puerti

diſtrictõne canonica pella?

Wonja enoꝛmis Idem
dam cõſuetudo in qui
Udã locis cõtra ſanctoꝛum
patrũ mſtituciones mualuit
ut ſub annuo pᷣcio ſacerdotes
ad ecci arum regimẽ ſtatuan

tur ne id fiat modis om̃ibʒ ꝓ

bibemus quia dum ſacerdo/
tiũ ſub hmor mercede venale
diſponitur ad eterne retribu
tionis pᷣmiũ conſideratio nõ

—

iur:iſdictionẽ· l· di · in capi
te · ſc awellãtur · s · de een
ſi · cum aplus. et · S· S offi·
oꝛ · ad hoc · · vl · B ·
k. ¶Kuantitate ˖ data epo
ꝓ ſuriſocone quaʒ emunt
iſti decam quod ñ iz vt HH
ptʒ ·ſed econuerſo epᷣus ſi
committat vices ſuas ali
cui põt et dz ei oſtituere
ſalarium de camera ſua cũ
ille ad H̊ nõ teneatur ar ·
xij · q ·n· earitat em · et · c · qͥ
cunch · ij · Item eſt hie ar.
ꝙ plebam ſue archipꝛe⸗
biteri non habẽt iuridi⸗
ctionem et hoc ſatis vide
tur mſi habeant ex cõſue
tudine . de exceſ· pla. ad
Hoc · ar· oᷣ· S.de offi· oꝛ ·

cũ ab ecciaꝛx · vbi de ho

et hec deere · et ſequẽs p

tinent ad primã ptẽ tituli

et expone vices · id eſt iu⸗
riſvickiones · vnde cõſue⸗
uit diei Omitto tibi vices
meas id ẽ iurdictõez meã

¶ Cõferẽdi · vt pumarẽ
peccauit. ſie · ·t · ꝓx · e·
penul · et ·s · de elec · cumj

cüuctis · et · c nichil ẽᷣ. i. q·
j · ſi qui epi · et · s· de tem

2 t10 ͤppo 2 Tas. et ĩ pluribus
em oxoñ · ep̃ᷣo·ll.
Verelam magiſtri · we

—

alijs capitulis ibi · et qui
recipit officio ſuo puabi⸗
tur · ſic ergo ptz ꝙ iuridi

ecepimus ꝙ cũ ecciam o vendi ñ pꝛ.c· ꝓx · et

de cephaia ˖ D.· pſona eiuſdẽ

ad annuũ cenſum tenendam

ſe antequã eam ꝓ vnius anni
ſpaciũ tenuiſſʒ aufeꝛre p̃ſum/

pſit quaqᷓʒ pꝛeſtita fide firma

uerit/ ꝙ vſq; ad ſtatutum ter

minum nullam ei exinde mole
ſtiam vel grauamen inferret
Ideoqʒ m · q · ſ oſtite rit ita eẽ
eũ diſtricte cõpellas ut pꝛefa
tã ecciaʒ dẽo · w · roſtituat et

uſq; ad termmũ oſtitutũ ſᷣm
ꝓitter ſe ouenerĩt ipᷣm eãdẽ
permittat paciſice poſdere ·

arbitris · ff. de iuid. o · iudi · et qꝛ. H ab vm

xxi · ꝗq · ij · peipimꝰar · otra
j. e. c · vleñ eſt otra · quia
ibi ñ loquit᷑ de iuriſdictio
ne ſed de fruckibus qͥ oce
duntur ad firmam ˖ B·
Voniam/ pꝛecio· qð

non 1ʒ · S. c · ꝓx · imo ſi

mo macum eſt et ne ſubdi
ti hac occaſione vltra de
bituz Fuarentur ar · xxiinj
qi-militare.a vbicũqʒ
epus aliquid gratis face

re debet ratione offieij ſi

aliqͥd exigat ſimoniam cõ
mttere videtur maxime
cum iuriſvictio ſit ſpiritu

alis vt · i· q · inj ·. ex multis ·
et ˖ ee vendentes⸗ et ˖ eenon
ſolum.t ;
n Cdtatuutur nunquid

epus pð dare oꝛdmarium
vel lex · ar · ij · q · vj · · ꝙ de

uſßitate eligendus ẽ · et tůe

et tñ hic extendit᷑ ad abbates·et ita habes ̊ ar.ꝙ bñficiuʒ pneipis

lar giſſime mterp̃tandũ eſt/j. de v · ſig · olim et · ff. de oſti · p · bufi⸗
ciũ· et s· de donaẽ · cũ dilectus · i fiear · qꝛ ĩ bñficijs vt ibi dicit᷑ plena
eſt ĩterpꝛetacio faciendajteʒ ar · eui ↄcedit᷑ mmus et maus oceſſum
videtur · ut · x vj ·q · ij· viſis · ̊ potius ↄtraxium dici ↄſueuit · S· Sð deci·

poſtulã · ex pte · B.

ex pꝓte · ſc quod de monachis dicitur ad regulares eytenditur · . de
ia volũtas ſiue affectus ñ facit aliquem ſimo
p¶ Affectu. ergo ſo? macũ licet aliter peccet vt dixi · S. e- oſulẽ

et e. 8· .. tua · ad fyet ſi · de vſub · ĩ eiuitate · H ſeeus videtur in vlu
1 uß⸗ ſola ſpesvſurarij vſurã mducẽ videtur ut · xiiij q· in · c i · er .
de vſut · ofuluit · Item habes h ꝙ affectus ſiue voluntas pumtur er

merito qꝛ non ambicioſe ̊ laboꝛe ad honoꝛeʒ ↄuemt puemre · C· de

lex dat ei iuriſvictõem oꝛdmariã · ar · lxxiij · di · k ĩ plebibus in aut · de

defen ˖ eiui . 5· nos igitur· coll · iij · ſi tñ oſuetudo eſt ꝙ eps det oꝛdi
narim iudic em admittendus eſt ita tñ ut ꝓppetuo inſtituat᷑ et nõ ſub

cenſu certo at· ↄotra · C· de emanẽ. l· i· lau · Ffanq; tñ depomt · lxxxj ·
o ¶( PHer cellatur · ut. dictũ eſt · s · e · c pꝛox ·⸗

tps ſuſpenditð · i · q · i · quicqůd · et · xxj · q; inj · P cipimꝰ· epi pꝛeſbᷣri
omam ſtatuantur.tanq pꝛeiati qꝛ ſimomia eſt ſi ꝓ pꝛecio ec
clehazt regimẽ omittatur · i.q:iij· ſaluatoꝛ· ſq̊ ſi iuſta cã abſens eſſjʒ

di · dickũ · qñqʒ vᷣo ad

vel alias intendere epᷣs non poſiʒ: oſti tuere ꝑt᷑ ſbi vicariũ cui ð ſuo

Sudeerut dixi · S· eec·i et talis vi carius ha bebit curã ammarum
Dele

legatam · sde offi.vicað · c· vl · lau····
q ¶ Krobibemus· xxi · q· ij· precipimus. et · i q iij. ſi quis datoꝛ
Gen Cg Peno enia ſu dnnſn Pnt νlo cs enhen

Ceon

C Nujib; euſe en enled vyg n mοσn z er Pline

—

„Di nalla Prid Ba

a ( Sacerdoei · id ẽ ̃latura· et ptinet ad ſedaʒ ꝓtẽ tituli vel eecias
id eſt Pplatõnes ꝗ Pcio dari non debẽt nec eſſe debẽt cẽ fuales · ſed ec/
cleſia bñ poſſʒ cõſtitui ab micio cenſualis · S· de cenß · ſcient es et· e⸗
ebams ſtita · R em otra fidẽ vel iuramẽtuʒz nulla vemſʒ
erelam pᷣa neẽcitate opulſus priuari poterat eccia · s · ð iut

ſlurã · querelã · et · 6. S fideiuſ⸗ buenie ar C.⸗pſonn ecẽie qui loca

n · qꝛ vlłł᷑ tpᷣs fuũ ecciam

tet qꝛ ̊ pᷣuidere debuit

Enlin

e ¶ Terminũ · ß pone ꝙ mt erĩ mo
ottactui:põt dici ſi noĩe
eccie vel ꝓ vtilitate otra
xiſſet et pecuma inde re⸗
cep ta in vtilitatem eccie
cõuerſa fuiſſz teneret ſfue
ceſſoꝛ ſtare otractui.s.ð
ſoluẽ · cei · xi · q· ij H hmoi
placiti·qcunq; fuffragio
et · x · q · ij · H ius . is credi
toꝛ · a · 8. S depo · c · i · xxx v
di · eccie pnñeipes · ĩ fi. R ve
ro ñ vtlilitate eccẽie ſ ut
ipᷣe tãq; pᷣlatꝰ ꝑcipet red
dit ꝰ ad firmam ſucceſſoꝛ

ſtare elhesgi pcar · c·

uit nũqͥd fucceſſoꝛ tenetur ſtaẽ

E concilio lateranenſn
Voniã eccleſia dei ſi
ut pia mat᷑ ꝓuide⸗
e tenetur ne paupi
bug qui parẽtũ opibʒ iuuari
non pñt legendi a ꝓficiendi

vnãquãq; cathedꝛalẽ ecciaʒ
magiſtro qui clericos eiuſs
ſcolares paupes gratis do
ceat opetens aliqð bñficiũ p
beatr· I. Pꝛo lnia o docẽdi
nullus pᷣciũ exigat · vil ſᷣ ob
tẽtu alicui us ↄſuetudinis ab
eis qͥ docent aliqͥd qᷓrat/ nec
docere quẽquã q̃ ſit idoneus
petita licẽtia ĩterdicat qͥ at
otra h̊ venire pᷣſumpſerit ab
eccłiaſtico fiat bñficio alie/
nus · Dignu qppe vider vtĩ

locare nõ potuit · et h ſol⸗
uit aliqᷣd vl tra ſibi impu

.ff· locati:ſñi qs domũ· S. i.
alias· . ſi fructuarius
d ¶ Eccleſiaz · hec deere ·
viðdꝛ cont raria rubrice.a
ðsc· ꝓx u bi eccia ſub an
nuo cẽſu ocedi pꝛobhibet᷑
a hic permittit᷑ · vnde nõ
facit ad titulũ iſtum · Sol
ue ꝓ hanc diſtinct õem ec
cleha multis modis ðꝛ/qꝛ
dꝛ eceleſia malig nãtiũ vn
de plalmiſta · et eccle ſam
malig nantiuz n introibo ·

opoꝛtunit as ſubtrahatur/p

De magiſtris ane aliquid ex
atur pꝛolicentia docendi⸗·

2 let Sꝛ eccleſia collectio fi⸗ eccia fruct⸗ ſui laborigñ ha⸗
daiñ. adieccleſa e beat qͥ cupidit ate amimi dũ
82 eccei ena murozuz amb gα „ Iez . 5
tus · SD con · di · i · Sð fabrica. wdi t docedi mam eccliaſti
let ðꝛ eccleſia coꝛpus xpi · i ꝓfectuʒ mtitur impedire
gie⸗ gecleſta er. xxvj · exanð · iij · wĩ coñ · epᷣo
qn ˖ Mmud jet 82 etiam j 1a
ececcleſia p̃latura ipſus ec KR obibeal ne pꝛochia
S& cleſie. ut. S. c· px· It ðꝛ ec tua ꝓ licentia docendi

qre poĩt᷑ ĩ titulo iſto · me
iiꝰ poneret᷑ S. de iutiut·

exigat᷑ aliqͥ d aut eẽ ꝓmitta
tur · Vj quid o poſtea ſolu
tũ fuit vel ꝓmiſſuʒ remittip
miſſum facias et reſtitui ap·

cleſia ipſe obuẽtões ecẽie
ꝓuementes occaſione ec
cleſie ut H·a ĩ hac ſigfiea
tione eccleſia oceditur ad
firmã ſub ãnuo cenſu red
dẽdo · qð lʒ · qꝛ nullũ ſpũa
le locat᷑ et ita ñ ot radicit
c. ꝓrx · neq; rubrice · Sed

voner ur in locis ↄgruis ĩſtituere /tibi
vbi ſimilis deẽ · pomt᷑ q̃⸗ .
relã · IJdeo ponit᷑ ne vide
ret ꝓhibita talis locatio . .
eo ꝙ ſimpk viderẽ̃ ꝓhiberi ꝙ eceleſia ſub annuo cẽſu ñ ocedat᷑ in ti
tulo iſto· ſj quare potius ꝓhibetur iuriſvictio fub annuo cenſu oce
cedi. H ñ.ꝙ illi qui iudicant nic hil debẽt accipe in aut · ut iudi · ſine
quoquo ſuf· collaců· ij · cum ex officio ſuo ad ̊ teneantur et ex admim
ſtra cione etiam epᷣatus cũ bñficia ſint eis ad hoc deputata · ſed Hh lo
cantur ipſi fructus qui etiam alias pñt vendi et diſtrabi · .
voniam · vnaquãq; ut · xxxvñ · di · de quibuſvam et. .· e· quia
¶ Magiſtro · nomẽ ðꝛ a monendo ſiue a monſtr ãdo · ff. de
er · ſig· quibus · Jvebʒ S& doctoꝛ habẽ bñfiem ſui laboris
g ( Deneficiu · ſic j. e qꝛ 2 Riut tutoꝛ dat alimeta pᷣceptoꝛibz p u
pilliqm ñ tm p̃eſt rebʒ ſ̊ moribʒ · ff. ð admi · tut · cũ plures · .· eũ tu
toꝛ et bñficiũ ↄſtitui dʒ m digtatẽ a ↄſcientiã ſuã ſicut aduocatus
ff. ð varet exoꝛð · eog · l · · G. ĩ honoꝛarijs · ar ·s· ð pᷣbẽ · ð multa· vm.
h ¶ Exigat · qð ſi exactũ fuerit reſtituatꝗᷓ· c· x·qꝛ gratis ẽ danda
docẽdi licẽtia ceũ donum dei ſitq· e. ꝓx · putatur h̊ qꝛ ↄſuetido hᷣ
i (Cõſuetudims quaſi ſimomacũ re⸗non pʒ locũ ſicut nec ĩ ſacra
metis eccleſiaſticis ·s · ð ſimo.cũ ĩ eceleſie · et ĩ pluribus alijs · e · B ·
l ¶ Itoneus · nota ꝙ ei qui idoneus eſt non ẽ licentia deneg anda do
cendi quia ꝓ oſequẽs denegat doctrinã ignoꝛãtibꝰ ubi dicit · indig

ρ1π5 Rvolena)alhs dord nulla eααραα nulla Fia
Ena ſetidme obſtim

ceſ. ſolutũ ſciẽs qð ſcriptũ ẽ
gtis accæpiſtis gratis date
Sane ſi qͥs diſtulerit mgroſ

[

MeNr us * DIe

Npent ia ſplut .

m eſt quippe ꝛc· quã diſpenſaẽ alijs tenetur · ar. xvj · q · i· reuertimi
ni ergo ñ nõ eſt idoneus pt iuſte denegari quia maloꝛx doctoꝛd do

ctrina mala eſt · i. q · v . vuemẽtibz · R quis aduerſus mathematicos

velit ſeribere et imperitus matheſeos riſui patebit · xxxvñj · di · qui ð
menſa qui alios docet ab alis tunc edoceri non debet in aut. ð ſan;
epꝑiſ.S. damus·pena o huiꝰ ẽ puacio eccẽiaſtieci bñficij vt h dicit bᷣ·
¶aboris · furoꝛẽ a pietatẽ ex eodẽ facto vendicari non iz ut Het
xvij .q· iiij ·miroꝛ. · c· fra

ter et coeps · et · ff. de mi⸗
, 2 not᷑ · auxilium
liceat ap · pol · ibi alioꝝ ĩſtru obibeas. ꝓmitta⸗

tur · ex H videt ꝙ eẽ
turpitudo ex vtraq; pte
vᷣo ſat᷑ tãqᷓ; ĩ ſpualibʒ·ĩ.q/
i · ̊s oſtiterit · qd ẽ g& qð
dicit ſolutũ reſtitui cũ m
pari cã turpitudinis po
tioꝛ ſit ↄodicio poſſidentis
eff. ð odi · ob tur · cãz · l· iij

ctioni p̃ᷣficẽ viros ꝓuidos et
iſe Tretos. em ·
ãto gallicana eccia
· VYᷓ· Dignos eẽ animadũuſo
ne cenſemus q nomen mgĩ̃i
ſcolaꝝ a dignitatẽ aſſumũt
⁊a ſine certo pᷣcio eccliaſticiſ
viris docẽdi alios licẽtiaʒ ñ
impendunt ·˖ Cũ aũt ̊ pꝛaua
oſuetudo a cupiditatis radi
ce ꝓceſſerit et decorẽ admo
dũ eccliaſtice ho neſtatis cõ
füdat · · qoſuetudine ĩp̃a
de vr̃is ecens extirpata ſub
anathematis int᷑minacõe h̊
inhibẽ curetis diſtricte pᷣci⸗ .
piẽtes ut quicũq; viri jĩdonei q iij.ñ quis datoꝛꝛ
lati wluerint regẽ ſtudia itte danfur om
lẽ̃aꝝ ſine moleſtiaa exactõe ms non ſoluʒ habet quis
qualibʒ ſcolas regẽ pmitta⸗ exceptioneʒz ſᷓ etiã libera
tur ſi qui o hm̃oi ꝓhibicõ cioms ddictone ferff- de
. „ 2 ☚ negoc/g ſi quis manda
nis vel pcepti extiterĩt tranſ to · F· de contrabẽ · emp ·
greſſoꝛes eos officijs et di g pactuz · ff. de lib · leg · ei q
tatibꝰ ſwljetis 1 Vnoceci

fundũ · . ac 22:
4. 1. 12 Aai non ſecuta qui ſe. ff· 8
in· in concilio gnali· ·condi · ine cã · qui ſine cau
ia nõnullis ꝓpter in ?viUſa. ff· ꝙ me. cau · metuz · F.
opiã a legẽdi ſtudiũ a opoꝛ ſed heet s⸗ Gneg.
tumit asꝓ ficiendi ſubtrabit de vſut ꝓ tuas uel qð di
in lateraneñ.ↄciſ pia fuit cõ eit remittiintellige de fa
ſtit ucione ꝓpuſſum ut p vnã⸗ m r nes Snlo⸗
quãq; cat hedꝛalẽ ecciaʒ ma vl. ff. de v· ob · gna liteꝛ ·
giſtro q eiuſ eccłie elericoſ
alioſq; ſcolares paupes gtiſ

vincẽ · ꝙ ſubuemtur huic
non ĩ fauoꝛẽ ſui ſ̊ ĩi odium
exigẽ tis ad q̊ facit ·s.ð ſi
mo uemẽs ˖ H q̃lit illud in
telligat᷑ dictũ fuit eodem
ti · de He uel pt᷑ dici ꝙ qui
ſoluit lʒ nibil dare debue

mit ius ſuũ ñ tñ delmquit
vnde ſibi pocius reſtitui
debet ; manere penes il
lũ qui ꝓplus peccauit ut · i

o ¶ Aecepiſtis · i · q · iij · ſi
quis epus · et · e · ves eccie ·

dr . 5 pꝓ¶ Liceat · neg ligentiam
inſtr ueret aliqð petes bene ſubditoꝛꝛ epᷣus ſupplẽ dz
ficiũ pᷣberetur quo et docen ix · ꝗ · ij · eu kimus · et · s ·
tiſ releuaret᷑ neceſſtas a via ceſ. pbe · nul la.s · de ſup
plẽ · negli:p̃ la:·heut novᷣ
et · c · dilecto · a ·

Vãto · eupiditatis· q̃ ẽ radix omniũ maloꝛx ·xlvij · di · bonoꝛum
¶ donei· ſie·S e.c i Hmoi aũt magiſtri ſtudioꝛũq; doctoꝛ es
pᷣmũ moribʒz deinde facũdia excellẽ debẽt · C· 8S ꝓfeſ· magiſtros · li · x
lonã em ouerſãcionẽ dʒ habere teſtẽ doctrine. lxiij · di · valẽtimanꝰ
s ( Dermittãtur · quid ñ vuit regere in ſua pſona nee li cenciat aliũ
nũ quid debz opelli. ar . ꝙ nõ · xciiij · di · illud eredo ꝙ mehilomin⸗
tenetur dare alijs licentiam ·
t ¶ Tranſgreſſoꝛes · ſ. p̃lati et capła· et hoc ẽ ar · ꝙ pñt ad h̊ opelii
u ¶ Officis · ſic. S. e · c· i· H · abẽt a quo addiſcãt · vnde halẽt
ia ſubtrabitur· quia nõ⸗ excuſationẽ alias nõ · xxx vij · di F.
vlti · et· fr.ð iut·et faeigno.l.regula··ieet · ff · S bo·poſ· l.in bono
rum · quia quidam expenſas non habent vnde ſtatuitur ꝙ beneficia
habeant pꝛout ſequitur hů · ꝓ ¶ In lateraneñ · g· e c · i.+
ſed nuquid a diuitibꝰ pt petẽ collectã · videt᷑ ꝙ nõ qꝛ
ſi vult dici phᷣus ꝓiciat pecuniam exemplo ſocratis.xij·q.ij ſocera⸗
tes · alias em eſt ſub illo:c· gloria ep̃i · Itẽ ſciẽtia donũ dei ẽ ergovẽ
di nõ pt · i · q· in · nõ ſolũ Itẽ ꝓfeſſoꝛes iuris/licite recipiũt pecumã

i ñ licite petũt · f· de var · et exoꝛd· cog · · i . S. eſt quidem · poteſt di

ci ꝙ iſte cui competens bñficiũ conſtitutũ eſt a diuitibus pt petere
Enia/ Ca / py quolilz lor ſuſfi valcaf αnαα
ſPolfana lheo ne . 7 9Der ſupplæmend. 1, 6C/

et l· ſ ob turpẽ cãʒi dixit

rit qꝛ tñ q̃ſi coactus redi

mοαα παι hς.D̈G˖

A
*

SR

ꝛi:q· in · ſi quis o biecerit

na
òèòèùòMM

colleẽtã et hoe nõ ꝓhibetur ex iſta la ̊ a clericis eiuſẽ eceleſie et 2π6

pauꝑ ibʒ michil exigẽ dz ̊ Ftis docẽ qꝛ ꝓpt᷑ illos ſtatuit᷑ bñficiũ et
non ꝓpter diuites · ſed ſi ex honeſtate gratis omibʒ vᷣuiret Honeſte
faceret et laudã dꝰeet alias d iuitibʒ &tis laboꝛẽ ſuũ impẽdẽ ñ tene
tur · ſi vero bñficiũ nullũ ſuꝑ H̊ oſtitutũ ẽ ſiẽ bonoñ:doctoribʒ licite
exigũt collectã qꝛ ſuis fũptibʒ ̊ facẽ ñ cogunt᷑.s · ð pᷣſcrip · eũ ex of
fien· xj · q· ij. caritatẽ· et · c. qcũc · et · c · ecclehaſticis · et. xxviij ·q · i⸗
lã nunc. fi:ficut iuriſperi
tus ↄſfiliũ vendẽ pt · xiiij ·
q: veñ ſane:nec obſtat ſi
dicas ꝙ Ftis dz docẽ qꝛ
mehilommus pt᷑ petẽ ĩa
boris ſui mercedẽ ſieut te
ſtis qͥ &tis teſtificat᷑ lici⸗
.vẽturxis · et · S de ſimo ·

patẽt diſcẽtibʒ ad doõctrinaʒ
veꝝ qmĩ multis ecẽijs id mi
nime obbuatẽ᷑ᷣ nos pᷣdictũ ro
boꝛãtes ſtatutuʒ adicim ut
ñ ſolũ in qibʒ cathedꝛali ec⸗

cũ ſit romanaet iudex pe 3le 3 1. 3
tit fũptus qui gratis de⸗ cleſa ſʒ etiã ĩ alns q fufficẽ
bet iudicare · 8· S vi · a ho · poterũt facult ates ↄſtituat᷑

cle · eum ab omni⸗licite
pt᷑ petere collectã cui be
neficiũ oſtitutũ non ẽ jo ·
a (Obſeruatur vndein⸗

magiſter idone? a p̃lato cuʒ
caplo ſeu maiori a ſaniori ꝑ
te capłi eligẽdꝰ. qͥ clericos

anran eſt et ꝓeurãdũ eccieſaꝝ ipaꝝ gtis in Sᷣma
ut flat · ut· vij. di · qᷓ otra· . lios iſtru⸗
b Statutn nec tüſerua tica facultate ac alios ĩſt

at ſuxtapoſſe ¶ Sane metro
illius ſtatuti et alioꝛum polis eccleſat heologũ nihil
ce Prelove · quid ſi non ominꝰ habeat qᷓ ſacdotes et
vacat aliqua pꝛ ebẽda ex⸗
pectetur quouſq; vacet·
nunquid canomci t enent
aliuz eligere ut numerus
ſit plenus cum ille magi⸗
ſter non ſit canomcus· vi⸗
detur ꝙ ſie · s ð inſti · eũ ĩ
ecc leſia · f· Sð decut᷑.l ·gña
lit᷑..ꝓnł· et ſi canoĩci ad
tpus iuſta de cã retmeãt

tur et ita millus e fructus
in hijs pᷣſertiʒ imfoꝛmet q̃ ad

uẽt? pꝛotheologo a met:o
polſt ano tantũdẽ ñ ꝙ ꝓpt H
fruckopꝛebende mehilo⸗ efficiatur canonic? ſʒ tãdiu
minꝰ eligere debent i3 reddit? ipᷣos peipiat q;diu
curreret tpus˖ Seut ec⸗ . 1
nefi· ut noſtrum. maxite pſtit erit m docendo · qð ſ foꝛ
ñi numerus certdꝰeſtet ju⸗ te ð duobꝰ?eccleſa met ropo
rats. l bos non mwetur lis Suetur theologo iuxta
2 iſte electus michil pen F8 S do⸗
Perer ſed ipnalia hndrt modũ p̃dickuz ipa pꝛouide/
poralibz diu eſſe non pñt at/ gramatico vo m alia ec⸗
hẽ nec anima ſine coꝛpoꝛe cleſia ſue ciuitatis ſiue dioce
ſis qᷓ ſufficere valeat faciat
et die ꝙ canonici eligera . SSõ
nondevonealifi aurts ion ꝛouſder FWnorius · ii ·
ius ocilijnec dieunt fa⸗ Vper ſpeculae · Vuolu
eere otra numeruz vel iu mus a mãdamusut ſta
ramentu. nec currit eis tẽ — H
pus ad eligenduz buficeiio tutũ ĩ ociſ. gualið magiſtriſ
Huius oſtoms iydiu fuit theologis ꝓꝑ ſingulas metro
ibi magiſter qui doceat æa
pelpiat illud beneficiũ qꝛ
nec ðꝛ bñ ficiſ illud vaca
re mſi ab eo tye quo ma⸗
giſter ibi non fuerit · lecꝰ
die o cũ ex cã retnerentur

ter obſerueturſtatuẽtes vt
qꝛ ſup h̊ ꝓpter raritateʒ ma
giſtroꝛusʒ ſe poſſent forſitan
aliqͥ excuſare ab eccleſaruʒ

ꝓuentus ad tpus qꝛ turr 2, ,
currit ts ut 1 ̃die · deẽ · Hlatis a capitulis ad t heolo
ut noſtꝛp· qꝛ tẽ electꝰ mo
dicuz tẽpuſ pt expectare

Itez nunquid aliquis ma
SZiſter poſſʒ eligi m canonicuim ſub illa eondicione ut doceret · ñ ere
do quia ceſſare debet omnis c ondicio· ſed ſi vacãte aliqua pꝛebenda
ſtatueret ꝙ illud onus eſſet annexrum illi pꝛebẽde non eredo T tunce
eſſet imoma·ar · s· de pᷣbon. Rgmficatum.imo ſatis licitum B.
dMPꝛouentuſ· non tamen ꝓcipient cottidianas diſtributiones que
tantum rehdentibz dari conſueuerunt . de pꝛeben. licet b·
Wper ſpecula. gñali · .· c · ꝓx · B ·¶ Obſeruetur. nec tamen
ſeruaturet ita nullus eſt fructus illius ſtatuti et alioꝛum
g aritatẽ. qui non habẽt vnde diſcãt bñ bůt excuſatõnem alias
nõ · xxxvñ · di E. vl· et. ff · de iut. et fac · igno. l· xegula. F.i.et.ff. ð lo.
poſ.l.m bonoꝛũet quia quidã expenſas non habent vnde conſtitu
itur ꝙ benekicia habeant pꝛout ſequitur·

6

₰
Q n 2 R

ð Rhe Ekote er ſe.

