———

ustnd ipm ꝓpmoué. qð ſi fecerit

tum. get eũdẽ celleꝛariũ ĩc a⸗aie e Alvuſtentari. alias ñ dz le pi. /

boꝛo et loeũ in capitulo et ci8 Bnn Brun rener folins
2 „RsoEE e tali ꝓrumonio Prrns
diuidedos coſter afſignarũt · tuſũ · ar · ꝙ non . xvi · q. i · ſi A
donec idẽ · g mtegn eet pben:· milter · et .de dee · nouul
dale ſtipendiũ alſecut?/et · J. Fennueè arg. ok. xvi. q. ſ.i.
I aIIEeEur 1 q̃̊s laicusidixit vm. ꝙ te⸗
quoꝝ receptõnem ꝓcuratoꝛ netur ſoluẽ decimas. ar.
Feneralis pð eceſ. tim ꝓtibus D ſtius · c. R qͥs laſcus ar o5S
oſtãtinopolitanis tüc agẽtis Pon dẽat ſoluẽ ꝗ. de fſi⸗
poſtmodũ appꝛobauit dictu
qͥʒ cellerarius lectõeʒ et euan⸗

mo · tuart. dixit · ꝙ ſi ab a⸗
ins cler ieis recipit dinum
geliuʒ in ebdo mada ſua legiſ⸗
ſe dmoſcit et tã decam ꝙ epi tur ſo luẽ decias eredo ꝙ
ꝓPpter clericatũ iſtiꝰ/ etia z
p caplim memoꝛatũ obtimuit/ Diales iure ſuo nõ dẽat de
kfraudar· qꝛ res ſp rema⸗
cũ canonicis alijs ad oſculuz Item qrit an ſſte poſſit ẽn ·
= — —„ „0 — 2ntmeh d lia — . 2 —
recepiſti/cũ tũc nõ niſi caoni ſire ad aliã ecciam ſine ſicẽ
er tia epi · dicas ꝙ non· lxxi· rhe.

officiuz et alia ſacr̃a dʒ eis
ſoluere decĩas alioqͦn cõoẽʒ
electõni et alioꝛũ negocioꝛuzʒ
tractatibus ſẽ canonicꝰ tre:· Iʒ ſt oꝛdinatꝰ ad pmom
um ſuũ ecciĩa ꝓrochialis q̃
à nõ niſi canonico ↄſueuerat ar⸗grros n een
affignari/tuq; cũ ad eade ac⸗⸗ ſua puari ones net . 12
ſupp̃dẽis nõ mouiſti p bien·

imomũ illoꝝ piret caſmate vei alluuione· nunqd tenebi·

—
E

di . pmatus/ſed nunqd põot „

vendẽ primomũ tale · vi⸗ —0

qꝛ de bñficio ſuo nõ tene
ceñ interfuit et domuz jnday Pmũ deeſas Paupiebat 5.
ceſſiſſes ecciaa oſecrat?/eus ſta cã quare puari debet.
— . . . , 4 d — z.. .
um gqõnem qpter qð petijt / yt de ꝙ nõ · qꝛ inde viuẽ dz

hl
et ec ciaſticũ onus ſuſtmẽ· P derſ de

eatus · lic excoĩcati adnit⸗
tuntur ad iuramẽtũ⸗ qñq3ʒ
anteꝙ; abſoluant᷑ q̊. Sð ſen-·
ex · ey tenoꝛe · et · .· ð R᷑& pꝑp·
capł mſancte crueis/ꝓper

ti ſuoĩ treceñ · ecci apbedam

PHanc receptõnẽ ius nõ viðꝛ hu ic acqͥri·eñ iã auctoritate pape kuit 7

ueſtitus. ſᷓ ad factũ potius refertur. ſi ꝗ. de ijurepa h vero/vel expo

ne donec dictum mgim p · reci pfãt · i · donec eautõnem p̃ſvent ꝙ iuri

parebũt · et hoc ubi hñt juſtam cãm defenſioms. ſz m hac deere · nõ

hoẽhant iuſtam cãm defenfionis.imo falſam ut ſea dicit

-

. iʒ canonici aliq recipſar vltra numerd etiã ſua auctoritate non au⸗
gent numeꝛð pbẽdaꝛx·lʒ augeãt nũeꝛ canonicoꝝ· S. de oſti · eũ · m.
hHabuiſts · jdẽ ˖ S· e · dilectus · et . e ·t· diledto e

AP

catu et non pᷣbẽdã· et ſic dabut ei quotidianas diſtributões quouſqʒ

N. SRrr e r
C. cSe Dulie Mol C/ nſſifiſi m ali enlia aleyato iu6 n pod

te ab ſpſiꝰ ſup hoc moleſtatõ⸗ qgs oↄfitet̃ vm/ ſ tan· diſkttt
ne indebita ꝓpeſcẽ dig nare vpõt vendẽ· qꝛ qͥ pꝛelio
muret. F Drocuratoꝛ tuus u et rẽ hĩe vidꝛ · ff. de
„ . 4 vſufru · qꝛ eui pᷣcio.et põt
Poſult ex aduerſoſ ad vni: Mmud wnare⸗ an ar vbfiies
cũ ius ſpuũale qdᷣ vacabat ĩbi: ecciĩaſtico poſſet renũciaẽ “
dẽ infimul duos canonicosi⸗ aõðcredo vernuus.
ſtit ueꝛe pdẽo leg ato ñ licuit Accedẽs · vel alius. ſẽ
nam ſi duo vnicam pᷣbendam ynus nomme alteriꝰ poſ⸗
e e 1— . ſidet · ff · de acqui · poſ· qᷣc⸗
hrent id eẽt otra turoñ · conci· quid.· vterqʒ em poſſidet
lũ pᷣbẽdarũ inhibet ſectio⸗ ff e te quod meo · et · ut
nem ſi vro duobus receptis⸗ rnreſtaoei alis⸗ R
vni tĩpᷣbẽda daret ſub ex· mnſſent· et. · de preſerip.
ctatõe alius contra laterañ: ¶ diligẽti. et ita vterq;
ociliũ remanẽt ſpte reaſlicʒ imn e dic iueſtiri. ß que fuſt duauaxd·
. — . biſtatio foꝛte iſte epſ dubi d cli=
. ta bar anepale mrimonni . 30
um mter abſenteſ otrabaen,
õ . tur · et jdeo dubitauit an a ee, 8 .
ſpũale . pma queſtio expeditur· xxxij. ·n · honoꝛatur. et.j. de ouerſ· ..
Oiu · ex parte · et · ff · de ritu nup . demn q;ſe eũda dubitatõ hie expliea⸗ vli d
catur vt clericus a bſena poſſit mueſtiri ꝑ aliſum/vel dubitatõ fuit
illa an inueſtir etur quis ꝓ abſente et ignorante et certe bene et acq / R
rit ei poſſeſſionẽ et eum iſte ſeiuerit hẽbit caãm vſucapiẽdi · C· de acqᷣ N
rẽ · poſ. l· i· vmcẽ · vel iõ dubitauit · qꝛ ſic hereditas tpalis ꝓ ꝓcura⸗
toꝛem acqͥri nõ põt · ff · de acquit· heredi.ꝓ ꝓcuratoꝛẽ ita videbaẽ —ꝑ 5
ꝓ bereditas ſpũalis acquiri non poſſet·ſ̊ nõ viðꝛ ꝙ dmum ſit queñ · N 8
tum ꝓ traditõnẽ abſentiff · de acquit · re · do · xes ex mãdato · Itẽ nee r ,
poſſeſſio viðꝛ acquiri ꝓ inueſtiturã ꝗᷓ.de hins que fi a mapte · ca · ex Sh E ,
iꝛe · et ·. · de dona · P tuas· dicas ꝓꝙ̈ ſi vel dans vel accpiens intendat S
fnid obtm⸗

—

4 NoRe O varevnaend Duc De en Pn ſ dnob euis ſaAndtate ſaßnad

aeqᷣrere dñium abſenti/ tune eſt ei queſtũ.et ſie loquitur · ff.de acq èI finitua · v.· qñhz · et · · de ap · e penul · et · f · ſi ſerui · vẽ · loci. . j. F nõ
= ere · do · ſp ꝓcuratoꝛ? · ff. de dona · qui mibi donatuz · ſ̊ ſi neuter k in⸗ eſt ita qꝛ illa intelligunt cũ ſma ꝓceſſit ↄtra oẽs in coĩ tñ lex illa
tẽdat non ſtatim acqͥrit᷑ dñium · et ſiec loquit᷑ · ff · de acquirẽ · re · do · res loci . S.n loquitur de ſeruitute q̃ coĩs eſt et indiuidua:et ꝓ pte qs æaaa —
2 ⸗ e mandato/ dñ ium tñ vel poſſeſſio non acquiritur ꝓ geſtoꝛem nego gere nõ põt p deere · illã bñ viðꝛ ſolui iſta qõ qua queritur duo fra S. A M
er ij.f·de neg · g· ſ ego. Jo·. gua oo tõe et modo/alias ſino tres ex eodẽ pt᷑e et matre eadẽ otraxerut mrimomũ cũ duabꝰ ſoꝛo⸗ erer I D S
– . lecko · re hgnauit · pure ſine ali macus fuiſſet · i q · ij · ; pio ribus ex eodẽ pr̃e et mt̃e eadẽ· fuit lata ſnĩa ↄtra mrimoniũ mt᷑ vnũ . *. — U
K 8· der pac pactiones a Generalis · vñ vide bat᷑ ꝙ dñs otra fẽm viꝛv et eius vxoꝛẽ ꝗꝓpter oſanguitatẽ · q̃ri vt ſma iſta pᷣiudicet al- . Sde r, ſ
=òòèLZ Pcecuratoꝛis vemreno de⸗ ron. frarrner bin⸗ dese Re. „
ttebat · ar. S. de of . dek · cũ

„

.

8 . Olim - qꝛ factum ꝓcurato

r

UEA
4

N

nomeca eiecto f. ve dau rter qd inſtonem p̃fatã nul⸗ ꝓuiſũ in bnficio oxetẽti ¶ de due · er m boe erũt duo
rio · herenmus. et · de m lam fuiſſ e dictꝰ aſſeruit ꝓcu⸗ ercelleñ · epo noua iura ficut vna parꝛo
R krequstibu et. c. ratoꝛ cu m treceneccia ctus lectuſfilius · g · clericꝰ i2, bai⸗ Be i Sapi⸗
2DDdee libera. cã · non ideirco — 1⸗ ¶ SWweſt, docbaͤt: xvie.a.
W.=. e ¶ Moleſtatõe · et ſicage ſt pᷣbẽdaꝝ nũerus ques cap . nobiſ expoſuit ↄqueredo cu, mus · et ᷓ. de ec · edi . ad au⸗
ydpat interdẽo vti poſſitis tulum vl legatus aug metaẽ ꝓ eoꝙ ad nouarieñ · capitulũ daiẽtiã ·i· de hoe dictum eſt ð
ReE 5 ¶ Coeili ·· eo · maioꝛi minime intẽdebat vel ius ali⸗ mandatum apoſtolicũ miſiſſe⸗ Aul⸗ Qus. vacatet er⸗
bus. 5,55 I. i. quod de nouo creareſvn dem mus ut eu m canonicu recpe⸗ So wie ireng ſẽ̃
ðJ r abo⸗ nella cellerarium ad reſtitutionem rent et in frẽm pᷣbẽdã ſq̃ tic.Nſu ſi tic nulla vacabat nõ
uvuͤ vmtas non recipit diuiſi⸗ eoꝛũ/que ratõe pᷣdicte inſtitu⸗ acaſſer gferedis eidẽ · et · J Prmautenerẽt r5 zs andat
xe & vh onem xxni · a· i. lo qujtur · tionis tenebat ſnialiter duxi⸗kf.t · m . tibi conſtiterit m orlai, teabatn. Fvir Gd
1 . H a aer mus odemnandu ei ſup p ben⸗ nouarieñ · eccĩa pᷣbẽda vaca⸗ l /0. qꝛ mãdauit eũ recipi m
krat⸗ ugmẽtare (cetera daipa veleius pte ſiletiuʒ im⸗„ ret txe quo eiuſde ec cĩe cano⸗ , frẽm . qð vnũ madar eſt .
5. de conſti.· cum · m. wonenteſita p boep̃ deo.·S e, micintasſtas recoporũt cũ ea? rhennamoſerrin vnd
K. . denuns aurte non videẽ recipe· et poſtea bñficium ð
— 1 a r oſſit otrauemre⸗ exq́ Aferrenel ſtatim · i · ento
GeH. polſen . R
Ofirmat õ pape acceſſit s· . — S „,.
de ohr c⸗ete i nam ubi pneeps ofirmat idẽ eſt ac ſi ferat ſniam- C. n ¶ Keceperũt · B oſidetatur tps receptõms aʒd et non date ne
de ve. iut · enu · i· i. F. neq; · vᷣ · oĩa nt̃a facimus ⁊c · verius eſt ꝙ nõ ob 6· de fo · ope · lʒ · S· de H p· capitulũ ſancte cruceis · ſic in lis zunesta
7 ſtat eis talis ↄfirmatõ cũ eoꝛx fauoꝛe fẽa ſit n poſſint ↄotrauemre ſi tis ↄtra vſurarios j· de vſut · qꝛ fruſtra · ſic qñq; ↄhderat᷑ tempꝰ o
7 volũt · S. de oſti · eũ · m. et· c· eũ acceſſiſſent · mii clauſula Hmõi ſit appo lati libelli: lʒ tune non recte agatur · hů eum poſtea meipit ius Fin ne⸗
ſita· decernatis irritũ a mane Jo· ⸗fieiens rõ· qꝛ mtẽdebat idẽ ius re· pfici põt iudieiũ · ff. de pĩg · ac. ſ rem . . vl · e t· ff · de xvei es marite ”M
4 ijAugmẽtare ˖ hec fuit ſuf⸗ eandẽ p̃bẽdã oferꝛe pluribꝰ· quare F.·iar · o· Jrhadare eſt olderãdu. õ teet c· gi tit 2 £☚ —
4 non valuit · s. eetue · ſi intẽ diſſent vtrũqʒ eligere in canonicum tat Itez ar · ot · ff. ad exhibẽ · l· tigm · . vl. Itẽ ar . tee⸗ S d, „ —
electõ valuiſſet · · e. dilectus. et. c· relatum. qꝛ ad duo jura intelligũ ti H pti Fes eaten er ſ meche ins abiln Wrabren kucto⸗ X Balret
—. O elegilſe · ita tñ ꝙ facultates ſufficerent duobꝰ.j. c· ꝓxi· · de ap · ſup eo · ar · · de He p · paſtoꝛalisad ki:et · R. de iud ei 2 .
En, re 1* Obßſtat. bane regna et eius expoſitõnẽ hẽs · S · de re iuð · e · pe⸗ ſus et · S· de eta et · terea · ff · de acquit· here· mutũ · Jo. dixit/ no ðU
* nul. H vidꝛ ꝗ; cauſe iſtoꝛʒ ita fũt ↄiuncte ꝙ ſnĩa lata ↄtra vnum ob⸗ credo immo ire nõ valge ch abinitio nulefuſereproepe Pn - „.. . .
a N-D 2 ſtet alij · ſc · in · q; vi. Hoc qͥpe · et · lxxxi · di· tatis danj el · et ·. de accul · die ut ibi vñ poſtea ꝓ abſolutõem ↄualeſcẽ nõ poſſentqre ergo Po Noy — Ja. .

. ris qui generalẽ hoʒ admi
r ſtratõnẽ dño p̃iudicat · ff
. de iuremtr juſiura dum F.
r R&α vl. fl. de pac: nam et nocẽ;

ßß tñ ſecus eſt qꝛ generali
mãdato nõ viðꝛ delegaſ⸗

ſe · niñ id qð ltime fieri pꝛ

ff. de odi · inde · K ꝓpeura⸗
toꝛ · et · ff · de his que fi · in
frau:credi.ſñi pt· vel quia
fraudulenter aliqͥd faciat
ff.mãdati·creditor · S. luci
us · vnde cum talis inſtõ o
tra ius eẽt/ non tenebatur
epᷣs illam ratam hre · S· e·
tietue · et · c maioꝛibꝰ
b ¶ Recepiſti :ꝓ hoe viðdꝛ

E

eccĩa in qua non eſt certꝰ nu⸗
merus pᷣbẽdaꝝ nulla etiaʒ va⸗
cantein canomcũ qs poſſt aſ⸗
ſumi · cum intelligat᷑ ad quod⸗
dam ius eligi qð ex electoꝛuʒ
aſſenſu de nouo ereakſer cum

lecto in canonicũ naſcitur⸗

deſinit ecũ ðᷣfunctoſin eccleſa
tñ/que determinatũhʒ nume⸗
rum pᷣbẽdaꝝ vno indiuiduo

iure vacãte duo ſimul eligi ñ

pñt ad ſllud eo ꝙ hmõj ſpua⸗
le ius diuidi ſeu coĩcari neq;⸗

Pm mI
int᷑ alios acta regularit alijs
non obſiſtat em/
cante quada pᷣbenda
¶Inieccia tua ðuas ex ea
oſtituens ad illas de aſſẽſu ca⸗
pituli tui duos canonicos aſ
ſumpfſti quoꝝ altero viam

vniuerſe carnis ingrelſo ſp bẽ⸗

dã quã defũctꝰ habuerat q⸗

dam elericus nomiĩe ypolitus/
fuit auc· ſe · ap · aſſecutus 2

cum ſdẽ · Fte ſup intestate p̃⸗
bẽdep quaſdã nrᷣas lᷣas inqe⸗

nõ fueruũt in lite / dicas ꝗq
5 fit eis pᷣiudicium ·
cãte.tuꝛoñſis æ⸗

¶antegrare ¶ maioꝛibꝰ

quare tene᷑ mtegrare·

cũ talis electõ nulla fuit.

8· eo· c· ꝓx · rñdeo iſti duo
ſfimpłr fuerũt electi m ca⸗

nomcos vnð tenuit electõ
Se · relatum. et · c· dileccuſ
Jo.· dieit ꝙ lʒ non valuerit
talis electio · epᷣs tñ tenet
integrare p bẽdã · eu ipſe
nõ poſſit reuocare qð fe⸗
cerit · arꝗ· de dona · it dia⸗
lectos.et ꝗj.de oceſ· pben.
eu ſup · et · s · de cle · Oiu · di
uer ſis fallacijſ.vel alia xrõ

põt reddi · ſti electi fue⸗

rTO alerire mſtom f. rin. dl. at inter eos cᷓ interdum hi tet. et alius idẽ ius aduerſus tuunt ad duo iura de nono
ian nar aergie er ad quos ſpeckat electo de coñ teſe bie Pongt ad facere de⸗ wntmeurbar epa faesre
A. & F. de pulle eumolimn. ar. aſſenſu augment are valeant beas requiſſti ſup quo ſic du: ↄtra ociuliũ-cũ duas oſti⸗

e . C. ad vell · autẽ · ſiue a me numerum pꝛebend aꝝ et qd⸗ ximus rũdeduũ ꝙ cum turoñ · u pbendas ex vna ẽdens
= tanq; canomcum vnde qꝛ do niſi forte ſtatutuʒ aliquod pbed arũ tene ris vtri q;ð hijs ſufficiat duobus tenetẽ re

n

ipfum non remouit ſtatiʒ
videtur ipfuũ approbaſſe ·
ar · S· de offi · dele . coram ·
C. de acquit · poſ.l · i · C· S
pa · po · ſi fllũ · xx · q · i · quẽ
ꝓgenritores talis pacia

— †

non faeit ea nomicũ i tãtũ

obuiaret · ð eſſet iuramento
firm atum l cui ſe · ap · cõfir⸗
matio acceſſiſſet· pmõi clau⸗
ſula ꝓhibitõnis adiecta · vt ſi
qᷣcqᷓ; ↄtra ĩd fieretjnõ valerʒ

ivad petitõnẽ et · lix · di · oꝛdmato s · . ſecꝰeſt h· qꝛ agẽdo vnũ non

atlit de iure alteriꝰ in pᷣmiſſis ca oe adul.
ſSS rE FGmficalti f. de adul · deniiciaſſe · ß qd n poſtea agitur otra ſecudũ

by agit᷑ de vtroq;· Rcꝗj.de adul.

q̃ vacare otigerit inte rare

p̃bẽdã niſñ rõabili ca de vaca⸗

Eda ſupdicka due fuerĩt

no, =
UG tep
. oſtitute ac tõt᷑ ſint vtriuſ. q; ꝓ⸗

ſ◻

uentus p. vtrãq; N 8

integrare de vacantibus
qᷓ· e· cum cãm· et ſic videẽ

ꝙ ep̃s poſſit tolerare · ſi a

liqñ aliqui eligunt᷑ ad v⸗
num bñficiũ ut dꝛ.s.e:tue

m (Conlſiitute- & patz (— r = , .
ꝙ de vna p̈benda pft fie⸗ e. . EN

tius hic conſderat᷑ tps receptõms · et in illa· eã teet m illa oſtitut.
tys date hpic conſderat᷑ tꝑs receptõms et nõ date : qꝛ eito uacat
bñficium ꝓtmet collatio ad capitulũ ſeu epᷣm et ſtatĩ bnficm confer

J

Oeοσ G.οα

„7 . e adul · denuciaſle⸗ P qd 1 Paite ee interdi ãdatũ jant ſup Gᷓ vñ ſi vacat
r ite ſt alij ut ꝓ hoc retractaret ſnĩia la⸗ re/ quouſq; interdicatur eis vel mãdatũ recipiant ſup iᷣ F
ès
Did QÆR9Si a i9at ci a9 ud ſpectat ollat ch bn finid fert WURu οano P ci d frq tenet ipe epiñſyreſſosne pi N

.

17

Aerd eaſ u

,

— α e Rynat varal e ſa ſt Pn T.H
vrnſta enſ. Pſte Gn ſ m no tailedd pena dliy De ꝗᷓ m lið pumt. FN Cid ſah P*
„ 2* 32 s maln 1 f. rẽ
2 r⸗ ñ. ut nẽm · vñ collat ð medio ¶ G: deſtiterit non puabit᷑ vtraq; · ſeut ð in alijs ſtatutis ſub pena · f
puerat· qꝛ non tenent dĩnare ut ec · bñ ut rwieak ie rde ⸗ ra. ha- hoc amplius et. ff.· de ius· vo. l. ᷓuis. ſie pomt᷑. xvi. q-i. ſia
pe facka tima ec BPmanaroecbro zue Pyer os ꝓut ðꝛ hice tuimus · et ſic ipſo iure hodie puatuſ eſt qͥ recipit ſcm bñficiũ habẽſ
ſea non dñt otrariũ facẽ . qð ſi fererint Hest ra ron ein irritum curam aĩarum ſi pus tale obtmebatolim bẽbat optionẽ vtrũ pᷣm De⸗ D
G r e iſ dieerek m vel ſeðm vellet retmere · S. e · referente · et · e · pꝛeteraa
T AaAo. PresneSe Pa c-PesrTTAe aien ARubirtk Fanten famn ar witar bireceprõnẽ maeſt poꝛa
Po 7 . ( ſX SeE date ˖ qꝛ tpe date et tpe receptoms vacaut ꝑ .a nõ bñficia mñi poſt t s oſecratõms · s · de ele · eũ in cũctis· nec p olã re Nen
V1 7 fuit capitulo de ꝓferẽda pᷣbenda et capłym nõ poterat okferre · qꝛ nõ polt tꝑ. ceptonem odie Pndͦ p .
ptmebat ad ipᷣm ſ ad ep̃ʒ receptõnẽ coꝛpalẽ vt hiĩe ¶ 4
et atdiaconus fuit ae . ibo —— iam ps α
elect ꝰ9. et ſic mãda tũ ſeq̃t᷑ . 283oin eie⸗ ſi boc jdẽ etiã in plonatibꝰ trãſſatꝰ· qᷓ eĩ bʒ plures ꝰ
bi ilin vouit oferte . Ddurerint gereda eündem ele eorinenobſernddngade. nane de diſpeſatõne
ſatis mãdaba illi qũ mã ricũ/ſi non hʒ ſufficiẽs bñfici⸗ ee deereuim/ obieruadu apoſtolice ſedis meligibi
da batur capitulo · cũ ipſe um eccĩaſticũ m canomcũ re⸗ detes ut im eccia zadomutus us eſt ˖ s · de s ulaibi
vñ . „à Ni& 3
tpe dare eet de capi D cipi faci as et ſibi de redditi⸗ plures distates à P onatus de hac materia dtis „
ille ep̃s non poterat ſe ex P ir. feöſt ſi cura nõ Habe⸗ p ¶ Laterañ. ocllij · de o
euſare ꝙ non recepiſſʒmã bus ecciefingulł annis afſgri hre pᷣſumat er b⸗ le e nula e .
datũ. Inilla. oltitut d. di· Hubẽt? donec ei ſt in bñficio p. iʒ ant aĩaꝝ ra umogen aſe i(NProuẽtibo. bñ dicit te
eg cnafſas inpert lẽdali ꝓuiſu de in oci · gnali teratas oſonas ꝗᷓ maioꝛibus ſ ſuis · i· ꝓprijs hi ꝓpꝛiuʒ hʒ
terasꝑ baſtcto; tune f puidentiafui pfiens ſut honoꝛade cum rõ s. de ap · reß hẽnbilis : ali⸗
numer?ꝰ ſtatutus / ijuramen Emulta ꝓuidentia uit 3 bmensſurt. ſeap; ti diſ⸗ oquin delictũ pꝓſone 2c· g. s e
to firmatd eſt meccacen latera. ↄei· ꝓhĩ btitun Pſtulauerntpꝑ ſo:ap. worit diſ⸗ D excepcñ venerabilis. .
tra quã imperrat/ , dz vt nullꝰ djuerſas dignitates ¶ Nypeſari Idemm eodem er · xvi . ꝗ · vi . S. ſi epm aliaſ 2 en,
tũc dicẽ alias nõ valerent nul⸗ — e mmiseſt aabſur⸗ h ꝓpriũ nõ hʒ puniat᷑ alia
iteiß ſtuc nullus eẽt lia⸗ eccĩaſticas vel plures eccias KRaue mmisel abſir: SeKneatur fadees
rutus nu er de eo qs non Pꝛochiales recipet otra ſacꝛo⸗ dum dã ecciaꝝ lati cuʒ vi. vj. ilud et. xnij . qe
eſt· mentio fieri non põt · n mſtituta aho⸗ ſſint viros idoneoſad ecele⸗ vvi. ſires⸗/vel repetat̃ ab
vñ h poſtea medio tpe ſſa nem enomun mltit t te E ſtica bñfici mouere aſſu⸗ = eo qᷓ recepit tanq; indebi⸗
tuatur non p iudicat impe AAIn recipiẽs ſic acceptu amit⸗ ſia lca bn e Rin n 0 en. Rr r ſo fnuaſ⸗ poſſi⸗
trant ut ibi erpᷣne ðꝛ teret et largiẽdi ptate oferẽſ mere non verent mig dDdoebat cũ vacauerit ſpo iu
òð a (Coferẽdã · vir ꝙ ta b pᷣuaret᷑ qꝛ. wro ꝓpter pᷣſũptõ⸗ bus nec moꝛũ boneſtas ne li⸗ x poreceptionẽ ſcSi. mn⸗
SS ri ritg nitrneroo hosbtitundamerpidirares torarum ſealufragatcnr. Raafevsfrregers ſe
ibi oſlem donationẽ caſ nullus ha cten⸗ aut rarus de me) nalitatis ſequẽtes 3 dele, rei vẽ · eertũ · et · S· e· dilẽo .
)5 uit. ſtẽ eoiplo g hapa ⸗ Pdẽo ſtatũto fructprouent iudicium rõnis vñ qnta eccle⸗ x erſonatibꝰ. qꝛ de fi⸗· J .
. S ſt iſti da Hibuit a⸗ Pd — „ — P rneno i 2 T ſ. 1 3 t
=èè üruf de obien dems. nos euidẽti? et expſꝰ occur⸗/ ijs dana puem enetn⸗ ſane mibe le dz es feen e
, y — 0 17 . P. . . ,„— —„ 1„ rian — 7 7 4 S* CE C* 1 „ v. 6 o
le cũ ita · et · ff. de ꝓeuĩ. pom rere ecup jet es pnti dcreto ſta * metis ignozat-. ls tegngtr. mentõz · et de h. s · de trãſ⸗ t
pomus . 5. et is qͥ ꝛc · Itẽ tuimꝰ.ut q eunq; recepit ali⸗ huic morbo mederipcipimu zaz inter corpalia et⸗.S 4
talis elec fadaeſt otra qð bñficiuſcurã hñs aĩaꝝ an⸗ i⸗ vt pᷣtermiſſig ndigms idone⸗ Ofir · eum dilecta
legs ajarã dun e age e a en ſficiũ Pa⸗ deo et ecẽijs ¶ Eccia· nota ꝙ non faẽ
mai ſi pus tale bñficiũ ha⸗ os aſſumant qui d i
maĩata. ff. de ar bi · celſus. nexamu pugtaie vnictu rnae, os . jwn- mentionẽ de pmiſſa pena·
et · l. peedẽti · in fi a itan ę· bebat eo ſt ipo iure puatus⸗ velint et valeãt gratuʒ ie-· mneneodee c Kanm was
a ell· di x. vloes. Nẽ ro⸗ ñ foꝛte illlð ĩtinè otẽderit eet· dere fam nlard Kara⸗ de H in eccĩa plures recipiat dig⸗
aöfactus aſt⸗ C.de cio ſpoliet. Is ᷣs ad quẽ po?NPuinci ali ocilio diliges inq fi⸗ tates noniõ vdi⸗ Poꝛem.
pẽ üj nu⸗ ig ſwe onatõ illud po re⸗ 11 ſita ut q vꝰ?p 2 pene potius fũt artan R
vẽ. Ifundi pe no⸗enſt. ris ſpeckat donatõ illud po re⸗ tio annuatiita ut ꝗ Bbmam . 5 tedede de pe di⸗
c. ij. ff · ad · · , ßvern ceptionẽ alterius libere cõfe⸗ et ſedᷣam coꝛrectõne fuerit re⸗ pene et. f. de pefiel. mt
H tenuit li ratei merito viderit okeren⸗ pertꝰ culpabila bñficijs cõfe⸗ Statõe · Hů eõfitebat Joh ·
cet otra mãdatũ pape· vt dũ et ſi vltra ſex mẽſes oferre rendis p ipᷣm dei: ſuſpendã i⸗ L Derzeum ratd. ar ſod ne
ſaus ps Hetde oeel. b. doiſtulerit non ſolũ ad alios ſe ſtituta m eodẽ cilio pſona p- cibus non buribocur aia
Padiietad vt is cuüdũ latera. ci · ſtatutũ eius . uida et boneſta ſuſpenf ſup⸗ trum ſiut et hñtibus · .
Pame jg. ac. nz c5 8 t tin· leat defectũ m bñficiis cõfe⸗ ele ˖ dudum et pena pᷣmil⸗
Hẽat · ff · de pig · ac · nõ eſt collatõ deuoluat · ven et tm̃ pleat dere lens cofe⸗ ſa repenta intelligeg d q
„ . 11. de . „ ₰⁊à „ . 7. . . — . . tita e ei g. . , .
dn mnane. gen de ſins cogat pPuetibe in vti⸗ rendis et boc im circa capi in 5fatöniopnittuntur 2 Ahi
Nʒ canomci obligati videã litatẽ eccie euiꝰ? illud eſt bñfi⸗ tula qᷓ in his deliqrint/ obſer⸗ in ſtipulatõmbo repetita S
tur ip̃a pbẽda n ẽ illi obii cium aſſignare ꝙ;'tũ a tpe va⸗ uetmetropolitam / vo dilictũ mrellegimt. de vobl. . . N.
&CSata · ar · f · de Pollici · l. i catõms ipſ? oſtiterit eẽ pce⸗ ſupioꝛis iudiciorelinquatur e A . : q. vi. a⸗
. — —W ff · de otra · emp · l· fi· in fi· *„ a der 5 de d deg anntwrar c⸗ ren/ “ D P 1 . „. r. P .
F ne; ED et ita electio talis quãtuz dr frm) Per&h de m ¶atal. eſt ar · ꝙ öm PEre
SrE EE 2 d canomcos nõ viꝛ cao Alitatem pſonazx bñficia t Licte⸗
Se , ſtmea ſed Stuͦ ad eleckü ſie ðU S lit ofereda. ar. xli.di-non .
ſẽ ſacerdos in moꝛta li exiſtens quo ad ſe illicite celebꝛat.quo ad ali cogant?᷑ · et · ff · de vſifru · H et ſi qᷣd · S. i et · xn · q. i· vulterane. et · e · ſe ,
os licte · . de coha · cle. et mu · c. fi · ſie donatõ pt eſſe vicioſa et tamẽ eta lxxnn · di · eõ fuluit · et · i. q · in · c · vl · et is gradus ceteros antecellat
Fe. e. donũ tz · ar . de iurepa. cura paſtoꝛalis· et · C. de rei vẽ ˖ quotiẽs· uel quẽ ſtipẽdia lõgioꝛa et laboꝛ ꝓlixioꝛ fecerint anteire. C. de of· ma⸗ 2
9 æt 9 deſe lʒ peceẽt recedẽdo a mãdato pape · nõ tñ peccãt aliũ eligẽdo · fi. xx⸗ Siſtri offlcioꝛꝛ · l· nemo · et · S · de ma · et obe · e · ſtatuimꝰ· vbn de Hhyar ·
vn eq · i · nuptiarũ · et iõ pumũtur· qꝛ ↄpellunt᷑ ipᷣm recipe ꝓ man⸗· cont. xvi · q · vij · ce et · · de cõſti. cũ oõsiet ita ſeia nobilitat boĩez qᷓ Ke 5. *
datum receperüt et hoc veꝛx eſt iʒ papa mãdet bñficiũ vacans uel pᷣcio nũmario cõpari nõ põt · ff. de var · et exor · cog. l. · E. eſt qᷣdaz· —

2 e
„ „
2tſen,=

cũ pᷣms vacauerit alicui cõcedi.
jecta fuerit · ꝙ ſi otra fecer
cetera. et · c · dilco · mſi pap
b ¶ Dufficiẽs et ita ſi nõ
illo non fecit mentõnẽ.
ſti de h̊ dixi · s· de Re p.
e cipiet ſic patet
ſicꝗ de his q̃ fi· a ma.p· c·ex oꝛe
Iſtud additũ fuit q
multa. latera: cõculnj
¶ Contẽderit
Braue Qa C

vʒz tñ collatõ alij facta mſi cła illa ad⸗

itis id decermmꝰ irritũ et mane · S· e inteꝛ
a alias fuã intimauerit volũtatõqꝛ ð oceſ.
pʒ ſufficiẽs nõ nocet ſi de ¶ P bẽ·: cũ ĩ cũctis
ar; eſt Het · · e.· cũ ten eamur · et· e. poſtula⸗
ſi ꝓponẽte. a· ce cũ adeo eremo
poꝛ electꝰnõ⸗ N ↄ mãdatũ ſit receptus

uet ut dẽm ẽ

d ¶ Pꝛouẽt ꝰ9. ſie · S· e · dilẽus · m fi ·

uod non erat in antiqua compilatõe ·
s· de cle · nõ reſ. qꝛ nonnulli ⸗·
1. i iure cont etoſe retmẽ voluerit · RH ei añ li. cõteſ.

Enſtea Rna Od ignes ece yDoneis

et ſi vis apellari ph̊s nõ debes eẽ auarꝰ

n ¶ Apoſtolicã · ex eo ꝙ dieit ꝓ ſedẽ
alios m talibꝰ non pt᷑ diſpẽſa

nonne: ar · xc v · di · illud · et · de his qᷓ

eõdi. et demõ · eũ ita · et ſic reſtricta ẽ ptãs epᷣoꝛx eirea diſpẽſationẽ H FNEe
iſtã conſtõnẽ videbat᷑ ey diſpẽſare ñ pñt · R eſe ſurc
qꝛ epᷣs puabat᷑ ptãte conferẽdi illud bñfi S
nonnulli · vñ ſe quit ꝙ non potat diſpẽſaẽ
ec.·et ſie planũ ẽ dieẽ ꝙ ſolus papa p⁊ in tali-
et ꝙ ita ſit intelligẽda iſta conſtõ ꝓbatur aperte · 8.

Hmõ i bñficioꝛx· ĩmo pᷣter

conſile · s · de cleñ rekh ·
q⁊ R poſſet non pumr
bus diſpẽlare ·

ri· qꝛ qð de vno cõcedit᷑ de alio nega
tur · Reut qð de vno negat᷑ de alio cõcediẽ.

¶ . de mu · pẽ · ꝓfeſſio · li · x. Fssſe⸗
apłicã · pz a conᷣrio ſenſu ꝙ ꝓ —E
xxv · di · qlis · et · S · D i e .
fi·:a pᷣla·ñi· cõ · ca. eũ apłica · ff · S ⸗

ciũ qͥ illud cõferebat hñti
LoH

ſare in ꝓſonatibꝰ et bñfi
enjs curã aĩaꝛs hñtibus et
ĩta cirea alia bñficia pñt
epi diſpẽſare ſieut pus qꝛ
vnũ negãdo alið ocedere
viðr · s. de pᷣſump · nonne.
de hoc diri in deẽ · Palle⸗
gata dudũ. ij/ aln dicũt et
idem in bñficijs mtelligẽ⸗
dũ . nã canon antiquꝰ pꝛo
Eivee diſpẽſatõz ep̃i m p
R ndis · lxx · di. ſcõꝛꝛ · et m⸗
S A 'I eypᷣſſe vetuſ ius coꝛriga
tur remanet ſimul cum no
uo · C· de ap · H eipimus · in
fi et quotiẽs noua actõ in
du cit vetus nõ tollit · f · D
ac· et obli·quotiẽ a· et arx·
“ s· e · ceũ iam duduz · vbi di
ecit papa multa ꝓ pacĩiam
toleramꝰ· et ꝗj. de ocel · P
, ben · lrãs · q̃ ſatis bñ facit ·
ad hoc et ibi de hoc dieit
,
W. s. 1. amã ſeu clamoꝛẽ de
2W H ad fupiorẽ puenerit/im

mo exofficio fuo põt inq⸗
rere fupioꝛ ſemiplene mq
t endo. utꝗqᷓ.de accuſſiẽ̃ olĩ
a (Correctõnẽ ˖ ergom E
caſu poſſʒ ſe epᷣs coꝛrigẽ
nõ viðꝛ ꝙ eoipᷣo ꝙ okert
bñficiũ indigno pꝓdat ius
oferẽdi. et ſie eſt otra · S·½

WN

de ele · nbil eſt · et · e· cu in

eunctis · Jo · dixit ꝙ illa cõ
ſtõ intelligeda eſt euz di
cto iſtius · ſ tu ſolue ut di⸗
xi in illa conſtõ ne · qꝛ legi
tur de maioꝛibꝰ dignita⸗
tibus curam aĩarum hñ̃ti
bus · hec et illa in diuer ſis
loquuntur caſibꝰ et cirea
maioꝛa maius piculu ver
titur · ff· ad car bo · l · · E. ſi
quis vero et · xln · di · quie
ſcamꝰ.et iõ plus ibi puni
. b ¶ uſpendat · et Cune
etiam oꝛdinati qui nõ fut
en ido net remoueant vt viðdꝛ
liʒ hic non dicat᷑ · H verius
viðꝛ ꝙ iſti nõ remoueant᷑

niſi foꝛſitan eſſent irregu
. lares alias non haberz lo

„7
N —

cumamoto .—
¶ Derſona · ar · o · S cõ

—
e,cxæ· ben · nulla· ubi tranſ⸗
3.

Ejud otingit pt neglis?e
OͦOUW tiã-qꝛ no eligũt ꝗ·tempuſ
ſtatutũ · iſtud ꝓpter eul pã

U—
ð

A
Kt
“V

aue. inqſitõ· cum ꝓ

fert᷑ ptãs ad capł'm·/ Hil⸗

. Ae , Falea PGrcrns c6⅝.ν eſ Oeſt& n

hãc oſtõnem vt dixit· et poſuit ſ̊ magnã notulã q̃ͥ non multũ eſt hie
H neceſſaria · olim em ꝓ antiq̃ iura bñ diſpẽſabãt ep̃i vt aliqͥs hẽ et pła
bñficia curã aĩaꝝ hñtia · lxx · di · ſcõꝛd · B illud ho odie recipit immuta⸗
1 tionem ꝑ hanc oſtõnem· et hoc mtatũ fuit ꝓpter mdiſcretas a ſtul
tas diſpẽſatões opoʒ·Itẽ et illud notabis ꝙ hH ꝓhibet᷑ tm diſpen

ex pte cõcilij nũciandũ vt au⸗
tem hec ſalubris ꝓuiſio pleni⸗
otem oſequatuꝛ effectũ hm 6i
ſuſpenſionis ſnĩap̃ter ro · pon ·
auẽtem aut ꝓpꝛij priarche mi⸗
nime re tur ut in qʒ qua⸗
tuoꝛ priarchales ſedes ſpali⸗
ter honoꝛent᷑ Idem in eodez /
tirpãde ↄſuetudis vi⸗
ium quod in qbuſdam
ptibus moleuit ꝙ ſcz pꝛochi⸗
aliũ ecciaꝝ pr̃oniet alie q̃dã
pſone puentus ipaꝝ ſibi pe⸗
nitus vendicãtes pbꝛis earũ⸗
dem ſeruitijs deput atis relm⸗
quunt adeo exiguã poꝛtõneʒ
ꝙ ex ea nequeãt ogrue ſuſte⸗
tari inã ut ꝓ certo didicim?/
in buſdam regiomibus pꝛo⸗
chiales ppᷣri/ꝓ ſua ſuſtentati⸗
one nõ obtinet niſ qrtã qrte
i · ſextam decimã decimarum
vñ fit ut in hijs regiomibꝰ / pe⸗
ne nulluſ inuemiatur ſacerdoſ
prochialis qui nullam ul mo⸗
duicam fæat pitiam literarum
Cum igit᷑ os bouis ligariñ de⸗

beat triturãtis ſy qui altari
ſeruit de altari viuere debeat
ſtatuim Aut oſuetudine q̃libʒ
ep̃i vl proni ſeu cuiuſlſibet al⸗
terius non obſtãtepoꝛtõ pꝛeſ⸗
biteris ĩpſis ſufficieſ aſſignet
¶ Rui vero prochialẽ hʒ eccle⸗

hã nõ ꝓ vſcariũ ſz p ſeip̃m illi?
deſeruiat in ordine que ipßiꝰ

tionẽ exhibeãt opetẽtẽ inſti⸗ Ibedmas ta, n Tenin.

¶ Mꝛebendã · ex hac lr̃a colligiẽ ꝙ ſi qͥs hʒ curã aĩaxd et recipiat ta PpYE
lem p̃bendã ꝙ ipſo iure non vacat pᷣma·ĩmo licite põt vtranq;ʒ hẽre
ey diſpẽſatõe epi ut h ðꝛ · et H̊ ↄcedũt qdã qꝛ ceſſat rõ ꝓhibitõms*
vt qdam dicunt · qꝛ in tali eccia annexa pᷣbende nõ optet reſdẽ a ſic d R l Ne
illa conſtõ · ð multa non hʒ locũ in hoc caſu vt dicũt · ̊ ↄotrariũ credo

eccĩa prochiali idoneũ et ppe⸗
tuum hat vicarium / canoni⸗
ce mſtiturſ i utp̃dictũ eſt
ogruentem habeat de ipfius
eccĩe ꝓuentibus poꝛtionẽ· ali⸗
oquin illa ſe ſciat auẽte huiuſ
decreti pᷣuatũ libere alij cõfe⸗

renda q velit et poſſit qð dẽʒ

eſt adimplere illð aut penitꝰ
interdicimus ne quis in fꝛau⸗
dem de ꝓuetibꝰ? eccĩe q̃ᷓ curã

hie dʒ ꝓpꝛij ſacerdotis penſio⸗

nem alnj aiaeg beneficio con⸗

ferre pᷣſumat

Jdem in eodem )le b.
N laterañ · ↄcilio noſcitur fu⸗

iſſe ꝓhibitũ ne quilibet regu⸗

lares eccĩas ſeu decimas ſine

epᷣoꝝ conſenſude manu laici

pᷣſumãt accipere nec excoĩca⸗
tos vel noſjatim intdictos ad⸗
mittãt aliquatenus ad diuĩa
Nos aũt id foꝛtius inhibẽtesꝛe
tranſgreſſoꝛes digna curaui⸗p

mus aſaduerhione punireſſta⸗

tuentes nibĩlominꝰ quatenꝰ
in ecẽjs que ad ipos pleno iu⸗
re non ptinent ſuxta eiuſdeʒ
concilij ſtatuta ep̃ᷣis inſtitue⸗
dos pbᷣꝛos rep̃ſ. kurenti illis
de plebis cura reſpondeãtp⸗
ſis verop rebus tpalibus ra-

tutos vero rem ouere non au⸗
deant epis meõſi utis. A a⸗

—

ne adicimus ut illos repſenta⸗

eccĩe cura reqrit mſñ foꝛte dismedt ꝓcurent quos vel conuer⸗

eccĩa ſit annexa in quo caſuo⸗
cedim ut q̃ talẽ hʒ pᷣbẽdã ul
digritatẽ cum opteat euʒ in
maiori eccĩa deſe eruire in ip̃a

ut indignũ /·. tps· H ꝓpter cul pã p̃lati nõ trãſfert ptãſ ad
de fa ſde di r q viherſitats. ſiẽ nec vacãte ſede .j· ne ſede
aeoyna. c. j- Ita ar· · s de ele · cũ in cũctis · in fi· vel in alio caſi loqt ibi
SSõ laretur· ex hoc patet ꝙ ubi oditoꝛ canoms no reſerua ¶ÿH
uit ſibi abſo lutõnem ceteris indulſiſſe viðr.. de ſen · ex · nuper
xtirpãde· ꝓſone. · epi et alij qͥ hñt ius inſtit uẽdi · ut .· · ſequit
riturantis ut · xiij · q · i· . ij · x· Item non alligabis .
( lenſ· ſic ·/ eexpoſuiſti · taliſ q̃ ſufficiat ſibi et fuis · ut · l · di.
Rudeat- vñ bñ honeſte et fufficient ſe poſſit ꝓpeurare et hoſpites re
y cip eis · eit· de monac his· tñ hec ſufficiẽ tia ꝓpendit᷑ ex qualitate ꝑ⸗

1peS in Froc is ſuffi⸗ pi ꝙ; diuiti · xli · diſ⸗
ſonarũ⸗S.e · de multa · in fn qꝛ mmus ſufficit paupi ꝙ gi erso et yin . d
a0 gecrnmnaßs Kuc yne iote „*Eoſen R TI6 dnd/EHratoß Wro ad Mia

gnitati vel pᷣbẽde pꝛochialis Wνatwotο redditvel cõmen⸗

dat ꝓbabile teſtimonium pꝛe⸗
latoꝛum Vnoꝛius · iij
fiutati etpᷣoꝛi ſancte genoue⸗
e

pꝓ ¶ Caiciexvi.qi:quoniam quicquid

laici · ad idem facit · xxnij · di · quando

Pridta

8. e. de multa.quod debz· V FaPsn .

ſi..inter · et . e · ex tue · eu ſu⸗

l vecta illa iura pᷣdicta vbi

n ( Veneficio. hoe enim poſſet in poſteꝝꝛ eẽ ꝓmtioſu ecciĩe · ſi · s· S ar W. hes Rn
bi.peruerit · quia eccleſia vidètur eſſe quaſi cenfualis et poꝛtio pꝛe⸗ = r .
iteri dimmueretur quod eſſe non debet ˖ S e auaricie
ſſ lateraneñj· de pꝛiui: cum et plantare

q Sane · Hucuſq;ʒ fũt verba ocilij et ab ̊ loco infra additur pᷣdicto
xr ¶ Conuerſatõ· hoc ideo dicit· quia ꝓmouendus debet eſſe ¶ vcilio 5 s r e
lbone fame et opimonis · ita ꝙ m nullo vacillet eius opinio · xxxiij · diſ· 1 .

s ¶ Pꝛelatoꝛ· et etiã ab his qͥ foꝛis fũt opoꝛtet ꝓmouendũ bonũ ha
bere teſtimomum · viij · q · i· licet ergo · et · lxij · di. vota ciuium.

— . ₰ N 1 J — 1 — R
8 de Ca) οπ câαο bſtante e epi Wprzm de reddinby erchec 83 PrA or„wGx Aia tια .
& m ecaA ywa.α t Se Pbende 4αιπ 8; chr hre ÆρKni viM Inm ac, 3ie Im f
N de ele · dudu · ij · vbi de H/ lo · notauit H ꝙ ep̃i adhue poterãt in talibꝰ ¶ non cogantur · ys de ele·nõ reh. qꝛ nonnulli · et · a· de ele · cũ in eun
bñ̃ficijs diſpẽſare et vaga et indiſcreta diſpẽſatõ tm ꝓhibet epis p bp rome⸗⸗ ctis · et ·. · de eta · et quali · c · i. et · xxnij · di · p̃ſ biti ··

SESS e .

NℳZ XA& =
viðdꝛ ꝙ nõ pt᷑ qs hmul ha c P eE e A
bere p̃bẽdã et eccĩam dum d⸗⸗
mõ ecciĩa ſit ſufficiẽs · de/ GB
ðꝛ · gede ele · dudum · ij · ””Mũ
1 (Perpetuũ eoſpo intel
ligitur ꝓpetuꝰ ꝙ auctori r E
tate epi eſt inſtitut2. s de e P
ol · vica · ad hec. in iſtis ei
caſibus tm licitũ eſt cõſti⸗
tuere vicarium alias non-

m ¶ Pꝛiuatũ · ipo iure · ſi⸗

intelligi poſt admonitõz
alias otra .S· de cle · nõ re

is ſimilibꝰ.vel poſſet re⸗
ferri ad ꝓxime dickum de
illis q̃ͥ ꝓ vicearios ſeruire
dñt · eu qᷣbꝰ duriꝰ eſt agẽ
dum · vel die et meliꝰ· alio
n . i. R nõ reſdeat ꝓ ſeip̃ʒ
in eccia que digmtati vel
pbẽds eſt annexa · ſciat ſeẽ
puatũ illa ipᷣo iure a ſic re
ſpicit pᷣncipiũ · Set nõ · v⸗
Rculũ.niſi foꝛte ⁊c᷑· et ita
ſine aliqua admomitõne pp
uatus eſt· et fic vidẽt coꝛ⸗

8ðꝛ ꝙ pus monẽdus eſt q̃s
ant eq; puetut eccleſia · q
eſt honeſtius ˖ ſed hoc eſt
rigoꝛ quod hie ſtatuit᷑ vt
ipo iure ſit pꝛiuatꝰ vel ꝙ
dicit alioquim põt teſpicẽ
vtrũq; caſũ · ſ.· qũ ꝑ ſe ðᷣbʒ
deſeruire et qñ ꝑ vicariũ

caſũ reſpicit et non ſcm.
et ex hoc potes dicere
illa capia inter · et ex tue ·
nõ obſtãt · qꝛ ibi erãt ab⸗
ſentes· et forte hẽ bant iu⸗
ſtã cãm abſentie · vñ meri⸗
to pmitus fũt monendi · H
aũt ſecus · vel die ꝙ prius
di ctum intelligat᷑ · cuz hʒ
pᷣbendã et eccĩam q̃ non ẽ
ei annexa:quas ſimul he
non pt q.e.expoſuiſti. vGñ
priuatus eſt ipᷣo iure · con
traria aut loquunt im alio
caſu qñ non fũt annera-⸗

M: FKr ℳ SFlo.

Dyntd

lsſwob g Cauipere rut Plen

7
/
—

1J

.
Re
Datas / Ca Niræt
WBonawẽe lay
A T ne 2 qbuſdã ecẽns ↄ fuetudo b⸗
or mn enon

„

—
oO &
4

α A 4
α☚

ten

2

E

hita velger rne ,
aſelal⸗ A

,
40

Jcet nobis · diſtributões · ſ · de ele · nõ reñ · deceteꝛo · vides g
ARNH. Aliter iſta decretalis mterptatur illã conſtõnem · fup ſpecula.j.S
Ps r mgris-qa iz dicat mtegre pcipiãt fructus ſua: p̃benda· tamẽ nõ
te-e k peipiut mr egre:qꝛ de hmõi diſtributõnibꝰ ſeu denarijs qui dantur

gẽtie pñt br̃e integraʒ
bendã ac ſi eẽnt pñtes mñ
ſint hmõi diſtrihutoes im

uatur ut p̃ter ̊ bẽdam qᷓ
hoꝛis interfüt certum qᷣd
recilpiũt · er ĩta qð ̊ᷣ dicit
reſpicit ↄoſuetudmẽ eccĩe ·
In qbuſdam vero eſt taliſ
Oſuetudo. vt qͥ non int fut
Hoꝛis nõ pcipiãt aliqͥ d de
Hmõi diſtributõmbꝰ. licʒ
ſint pñtelſergo multo foꝛ

tius in abſentia non dent

17

. S. EFeroeen Qo

RrS

DrK

g

n

talia ꝓcipe · et ſic dz mtel⸗

ligi hᷣ oſtõ · quia pᷣncipis

es de 4
1 T bñfieciũ potiꝰ dz ampliari

; reſtrmgi· de w. ſ· oliʒ

ff.de oſti · pn · l· vl · qꝛ ubi

dñs largus eſt nõ dẽmus

eẽ tenaces · xx vi q· vñ alli
gant · in fi · ſed qͥd dices ſin
pbede diſtincke non ſut

oĩa ꝓcipiũt de eoĩ nec dat

aliquid illis qͥ non m᷑ſunt

Hoꝛis:tunc eredo ꝙ imnte⸗

gre dẽant hre beneficia i
theologia ſtudẽtes habi

ta ratõe victus quotidĩa/
malias paꝛd valerʒ talis
indulgẽtia q;tum ad illos

q̃ non hñt bnficia diſticta

ralis · s· e · extirpãde
Ante fieri · et mtellige

eapelle iſte non erãt an

Dnd ydonei

— —

ducunt ut ·˖ j. q. vij · tali MW

bi Had Prit

nexe p̃bendis ˖ qꝛ nõ fuiſ⸗

volit 2 pn 412 C
derli/e

ſent pᷣuati canonici ſi ãne⸗
xe fuiſſent · ſ̊ decet o erunt
annexe · ut dicit litera · ĩ p⸗
e im anneckendis b.
YVtilitas· iſta duo diſ
penſatõnem frequẽter in

N r te *.ρter neceſſitate licitum eſt

e ,

1 .n

g= 1o ⏑

—

N n

1

& 8 alicui bre duas eccias-x.

q · ij · vmo · et · S. de eta · et
ꝗᷓ eã te · et ꝓpter hanc ne⸗
ceſſitatẽ adiunguntur ca⸗
pelle pᷣbẽdiſ maioꝛis eccĩe
