trahebat᷑ hũilitati poſterioꝛes doctoꝛes addiderũt · ut ibidẽ diciẽ ·

¶ Mult nudie · q 2 qd pee
cat᷑ a pſiſ vᷣnſire ſo lʒ ĩultũ
i ·q: vij· qᷣtiẽs· a ppls · et

Ert &αι*
mye taα
nouiꝗꝓanat eαα
b Ty Tiunze 20
rr Torc d Icacrmr ſic ptz qi ma /
7αMnν Koiwnonabs tral⸗
Areeer A. ) trimomo non habʒ trãſa⸗/
Rbe Fanue n det de ctio ſeu compoſicio locum
raabe) Niu n α Ut cõtra mmomũ aliqᷣd
neᷓ; W ſtatuatur cum ſit ſtatutu
„ a dño m paradiſo: qꝛ s
lè Pt diet E. deus oiunxit homo lds

Et deſedi 2 a
—g „ oponitur · a. s· ð tranſla:
⸗ cS aed inter coꝛpalia · a. xxxinj · q;
Pae e de r -an .etequos deus⸗
a cã matrimomalis per ar
bitrum trackari non pᷣt ꝗj.
de in int eg reſti · cãz · ĩ fi·
ſed per iudices diſcretos
qui poteſt atõ habeãt iudi

iubẽdo agenð ẽ· ſeueritas

coꝛv· xliinj· di · omeſſat ões

candiꝗj. de ↄſang· et affi.
ex lĩ̃is in fi· nec diſpẽſatio
locum habet ut dieit hie ·
Hotra vjðꝛ qꝛ cirea mat ri

moniũ diſt Penſatur . xxxv·

ſeripſi· a. q. viij · ð gradi/

bus· dicas ĩ mr imomo cir
ca gradus ↄſtitucõe cano
mca interdictos diſpenſa⸗

tio adhibetur ex iuſta eã

ut ſimul remaneant· ĩ quo
caſu loquuntur contraria
circa gradus lege diuina
pꝛobhibitos vel ut matri⸗
monia legitime cõtracta
ſeparẽtur nulla diſpenſa⸗
tio adhibetur ab eccle⸗
Gra αα³ πia-et de tali diſpenſatõne

xxin · q· iinj · nõ pᷣt. s · de tẽ ·
pececãtin magis doc ẽdo ;
aũt exercẽda ẽ ĩ peca pau

.S cle · ex · mi ſtrã latores

X paret · ut. xxvj · di · demde

FFFFedebctess “
et · Iſpoteris ad oponendu i⸗
t᷑ponere ptes tuasa interdũ
aliqd ſeueritati detrahere p⸗
ut ſtatu imperia excedetiuʒ
mltitudie ꝓuida deliberat de
pẽſatiſvideris expedireexee⸗
ptiſmmiꝝ caſibʒ qͥ opoſt õis
ſeu diſpẽlatõis rmediũ nõ ad⸗
mittũt utpote ↄiugij ſact᷑ qð
cu nõ ſolu apð lat mos agre⸗
cos ſʒ eciã apð fideles a infið
les exiſtata ſeueritate canõi⸗
caotra illuð recedere nõ lice⸗
bit · In hijs vero ſup qᷣbꝰ ius
nõ muenitur exp̃ᷣſſum ꝓcedaſ
eqtate ſuataſp in humanio⸗
rem ptem de elmãdo / ̃m ꝙ p⸗
ſonas a cauſas loca a tꝑa við⸗
ris poſtulareDe poſtulando
VExocilio laf᷑·

4R tua ſup in oꝛdinibug er⸗
1. .⸗ „„ — 9/
q̃ʒ mioꝛibus ſi ſtipẽdijs eccia⸗
ſticis ſuſtetent᷑ coꝛã ſecłari iu⸗
dice aduõti ĩ negocijg ſecula⸗
ribʒ fieri nõ p̃ſumant miñ ꝓpꝛi⸗
am cãm vel eccie ſue fuerit ꝓ⸗
ſecuti à ꝓ miſerabilibꝰ foꝛte

pſonis que ꝗꝓpꝛias cãs admit

a:et de tali diſpenſatõne bic in telligitur. nam ut patz in integra q
dam vxoꝛes legitimas dimittebãt et alias ducebant cum talibʒ nui

laè n it niſt la diſpenſatio adhibetur ut ſic remaneãt cũ ſeis· de Fdibꝰ Zma le

pto P an· velſee

Pveris m , 2 E
X ſiij 2 n*
Papto Pj
*

de ꝙ hibi tis · Hab es ]. de reſti · ſpol · literas · hodie vo de facili ñ di/
ſpenſaret eccĩa cirea ↄſãgmitatẽcum vſq; ad quartũ gradũ reſtri/

Cann e rd cta ſit copula coniugalisꝗj.de ↄſãg et affi·non debet·

4 et
2 moth 4 Trſib⸗
ur Epſßß ſt
vn e monſri 2 Ei n
. c α bhate·

e (Et infideles · xxvj · di . demde opont · et · xx viij · q; i. ꝑ totum · ſed
Apud infdeles non ratum quĩ poſſit ſeparwemente ad lidẽ catbo
licã alto ĩ ĩfidelitate r eli ͥ remanẽteꝗj.de diuoꝛ· ꝙto·a· c. gaudemꝰ
Egu tate ; quã iudex ſy p̃ oculis debz hẽe · ff · de eo qui ẽto lo eo
PRepheſ· in fie et ita viðꝛ er eo ꝙ dieit in quibus ius non mmuenit·

Lerici in ſubdiacona- e⸗

„ „ — 2 —☚
xxj · di · añ trienmů · et · c· alit. et ·d e cle · oiug · cũ oli. et tpus eẽ onö

ratur · qꝛ ẽ tpus tacẽdi · eſe
tpus loãndi · xxxvj · di · S¶S.
. —2 dece mn auo ſtatu ſi vnce/ .
⸗ mismſnoriſi⸗ g loci ut H dieit ut ſta 4
niſtrare non pnt ? I nnoc e ns impern · ac · qꝛ ĩ turba
cõpoſtell · archiepoſen ru ken bõeregm rigoꝛ iuris pua D
VV ptetua nob fuit Wörten, r nõ pt· c¶ ꝓpt oraten 4
v ouidäacanomici ⸗ gentis tpus oſideratur· 4
ſitũꝙ quidã canomici regula Sryv Anj-duodſerip
res nõ ſolũ in eccĩaſticis veꝝ ſ. a 8 pe · et re · deus ·

ecciam. ꝓpter nouitatẽ fi
dei multa ibi attẽdunt · et
̊ totũ habes · xxix · di · ſeẽʒ ꝗ
dum/. de homicið · ſ di⸗
Snũ · i · En · ubi iſta qtuoꝛ
Oſiderantur a quedã alia-

Rinil, * . .
etia ĩ foenſibus cauß p̃ſumũt
aduocati offieiũ exercẽ · Cun⸗
q; obicit᷑ eis ꝙ; nõ debent eſſe
foꝛeſis vel eccĩaſtici negocij
ſuſceptoꝛes vel executoꝛes ñ eraneren guedelei⸗
foꝛte id mõſterijexp oſcatyti⸗ ay Adetur ergo a ſenſu cõ
litasabbate nlominꝰ era: ttꝛario ſi ſtipendia non ha
te ad ſuã ꝓponũt inſole utia er: beant poſßin⸗ dwenre
— 2 im On W12 u QuO6 ver 2
excuſand ãa capim ill p a H goribus m cauſis ciuilibꝰ
pdeã ꝓhiberivĩdẽẽ ð mochiſ qꝛ m criminalibus cauſs
nõ de canoniciſ regularibus vel vdi de bena ig in⸗ 5
1aZX& . . agitur ĩtereſſe non debet
loqu mamfeſte. vnde 5 t ꝗ.ne cle vel mona ſenten/
r · ꝙ idẽ ſudicluũ de canomels clam · et · xxii · q; vlt · hijs a
regularibʒ qð et ð monachis quibꝰ· de bijs qͥ ſunt ĩ ma r.
quatũ ad ſupᷣdicta credimꝰ ioꝛ ibus oꝛdimbʒ aliud ẽ “
obbuandu lieʒ de monachiſ iĩ
canone ſpaliter ſt expꝛeſſum

debẽt · et ſi ſine titulo ſunt
ꝓmoti eps eis debet ꝓpui/
dereꝗ· de pb · nõ liceat · et
c:ep̃s ſi ali quẽ · et · c· cum
ſcᷣm· ð r egularibʒ planũ
ꝙ aduocaꝛe non debent
3j.c· ꝓx · qꝛ et negocijsſ. e/
cularibo ſe immiſcere nõ 8
bẽt .. ne ele · vel mona · non
magno ⸗ et · xvj · q; i · alia ẽ
cauſa · c· placuit · et · e. mo/
nachi · de ſacerdote habeſ
k ( Secularibz: imo obpꝛobꝛium eſt clericis ſi ſe peritos foꝛenfium
deceptationũ oſtendere voluerint · C. de epi · et cle · repetita · et · C
de teſta. oſulta · ꝓ miſera bilibz tñ pſonis pñt poſtulareꝗ. ecc· ul
X dpte tua ·eccleſaſtici· ut·xvj · q:i.mõ chi·c.pntiuʒ · et · ne ele ·
vel mo:non magno·obpꝛobꝛiũ ẽ talibus ſi velimt videri periti
foꝛẽ ſiũ ðc eptationũ · C· de teſta · ↄſulta · et · C· de epi · et ele repetita
m ¶ Imperãte · xvi · q·i monachi · non ſufficit vtilitas monaſterij mn
ſi hoc faciat de mãdato abbatis ꝓpter bonũ obedientie · ar · f· de re
mil . · in · · in bello· nec auditur eo pᷣtextu ꝙ eſt oſuncta ꝓſona mſi
habeat ſpeciale mandatũ· leges em̃ de G̊ loquẽtes intelligunt ð fa
ctis Puatoꝛx · ff · de ꝓcur · ̊hee pſone · et · vompomus · in fi ·

culari iudice aduocare nõ
Res ix.

dicendũ · qꝛ illi coram ſe/
offrir
Vm ſacerdol

miſerabilibus ſbi licitum eſt
Pſtulaten· Ilercus aut

22 . = – 77 . 22—= . =
21r. 1. rnſt⸗ expſſum ꝓcedas equitate: aẽ · qð ius ſʒ „ ſit p̃ferenduz equitati · ar: n Qudiciũ · ſimilis habet᷑ ext enſio ꝑ interpᷣtatõem · xxviij ·q.i:idola
vA 4/ Qtra. C.de iudi . placuit. ̊ potes ĩtelligẽ illud de eqtate ſep ta qᷓ dz tria:ſhc nomẽ vendicioms ad alias alienationes extendit᷑ · f· quibꝰ
pᷣferri rigoꝛi ſuris · H de eqtate nõ ſepta q̃ tũc ſolũ Puanda cuz ius mo. pig · vel ipo · ſol · lc . S· vendicõis · et ver buʒ alienationis ad alios .
deflcit · H̊ vbum fuptũ fuit de lege iila ff· de a plu · ar ·ĩ fuma · ð Ot ractus extendit᷑ ꝑ q́s etiã domimũ nõ trãifert j.de re· ec· nõ ali· o
rufin ſens &ꝛ deoſuet udie q̃ huat᷑ cuʒ deficit lex · i. di. oſuetudo nulli liceat · ſic et id qð &ꝛ de ſimomacis extẽdit᷑ ad alios · xvj · q. vn · .
vine. H e euin⸗ non adenlt bz ad ſimilia ẽ ꝓcedenduũ · ff. de legi ·ñ et h ſepſimus · Y.· et ar bitroꝛ ouenire ver buz · ac · ſic et ꝓhibitio de .
Prnnt et.de re iuð. im caub.et.j.de ſtatu reg·ſup quodã · ĩ fi·et · c· re legibus audiẽdis de monachis et regularibꝰ extendat᷑ ad pᷣlatos ſe

cular es .ne cle. vel mo.ſup ſpecula et regulares equipant᷑ mona
chis niſi qꝛ regule inuiunt laxioꝛiꝗj. de ſtatu regu. ꝙ dei timoꝛem ·
Vm ſacerdotis: nocere.iſta verba ſumpta fuerũt ex illo canone
iiij · ꝗ · v· demq;ʒ · ad hoc aũt tenet᷑ ſacerdos qui de bʒ velle ꝓ/
deſſe ommbz ut ibi ðꝛ et hic. qꝛ quiſq; ꝓhibetur alij inferre qð ſi/
bi noii t fieri · i. di· ĩ pñ· et · S· de ma · et obe · dilecti fulnj · et ẽ ar · ꝙ nul
li oſulenð · ẽ cũ al teriꝰ iniuria · xxij. q: ij· pmũ· ff.ð odiĩde:nã nat̃a:
rũ miqua odicõ afferri. ff· de reg · iut · non dz· et cauẽdũ ẽ ne ptextu

—= colent es · et· s. de Ha pt· mter ceteras· et· s de tranſſa. int᷑ coꝛpalia-
G E E. L. 8 Meumamoꝛẽ · qꝛ ſp debemꝰ ꝓmoꝛes eſſe ad abſoluendũ ꝙᷓ ad cõ
TO dẽnandu · ff. de ac: et ob· arrian .et.ff.S& pe · reſpicienð · et . de ꝓbᷣ⸗
ex lis · et · xxin · q · vn · tpa pemtudim s et ꝓmptioꝛes ad miſcðiaʒ qᷓ;
ad rigoꝛẽ · q; melius ẽ pᷣſtare cauſas ꝓ micdia q; pᷣtendẽ ĩ clemẽtiã ·
Ixxxvj.di·nõ ſatis.ad fi.pꝰ me · coſũ .meliꝰ aſt ꝓ veritate pati ſuꝑ
pliciũ ꝙ; ꝓ adulatõe bñficũ ·xj.q· in· nemo peritoꝛv.· et ſnia qᷓ miſe/⸗
cicoꝛdiã vetat fugienda eſt. · di. ponderet · et. xxvj · q: ul·. all igãt·
bi dieit ꝙ ſi dñs ẽ largꝰ diſpenſatoꝛ eius nõ dz ee tenax· et · ix · di⸗

AAunna. ot. i. q. vij. exigut · ms inferẽdis oſideram iſta qtuoꝛ pꝛm ocentis innocentes pumant᷑· C. de hijs qui latro· 1
ucſuvt 9 αn PAauſas.;oibe vo, -alithn. n e ſta qtuo: pem nocentis innocentes puniant᷑ · C· de hijs qui la tro · occultauerũt · ·
rE Wrre ülwaulas o Pes Galtet nrapmo afbersna ſ atn, n et ſauctius eſt nocentẽ impumtũ relinqqui ᷓ mnocẽtẽ damnare.
Racdortαα Sardos poſtulad nò &mſs n 2 mß ß. . . . Orers Lannar d.
SaDons offeid ʒ k. . G 9 Leite. 13 . e· H Pm Qæinmis Poſtulané 9 emay· bñn niir Jnod ophz ab la hzo/ vel --
2. Mek: G ene ech 5 Q eſſe nſt nereſſlens nunnnent guttus ball⸗ eib lit hilar. G. S. De En
7 u v i9 gams Pefelas vnde dnen ltimg' rr'„j,e alin⸗Pei. en rYa: 5 dye S.

B omtc'dpρ HF„ ger pel of qn 6 gt'ſa1.e2 . e ma hcà de v m tim 2 m⸗ un rC1⸗ EO- Oren pi e.

m

N nego
4
ff. de pe · abſentẽ. a pena debʒ ſuos actoꝛes tenereꝗ·. de hijs que fi ·

ama.par · ca · qfuit · et · C. de peñ · ſãcimus · et ſic pʒ ꝙ ſacerdos ad/
uocare non debz nec ſe negoens ſeculacibʒ immiſcere · mſi ꝓpter cu /
8 ram miſerabiliũ ꝓſonarum · lxxxviij · di · e · i · et ꝓ totã di · .
2 Pꝛo ſeipo· ſic qdam ſunt pſone qᷓꝙ ſe tm et ꝙ quibuſbã ꝑſonis
Idpft poſtulare ˖ i · q· vi · 6·ſut aũt · vbi habes q̃ pſone pñt poſtulaẽ
1FPſus ct que non-et pꝛo quibus· ſc et ſacerdos ꝓ ſe et ꝓ quibuſdã alijs ꝓ
k Rrn; ſomſ ̊ enũatis poſtulare ””ÿMVU
6 1 .

el es:* St p eccia ſua et ꝓ pſõis
oiũctis· ſ̊ nõ indiſtincte nñ ”ñcs
h ncẽitate ĩſtãte puta qꝛ fũt cont tra ecclam: a qua bñficiu,ʒ
. SS r Pit obtmet ꝓ extraneiſ aduõtus
hẽe ita bonũ aduõtũ.a ſie 1 Finetn
reſtngiẽ qdᷣammõ ad neci vel carato ꝛeſſe pſumit tan⸗
5 tatẽ ſỹtũ ad oiũctas pſo⸗ q; ingrat? p̃t maxime ſ cieri⸗
. nas dfüt viũ cte pſone dꝛ cꝰ ſit eiuſð eccie bñficõ hmõi
ff. Sceut. ß hee pſone a ſpoljarxi · De pꝛocurateꝛibꝰ?
e iij · q- füt auũt · · alij · em · ☛ jo ſaloñ
4 teꝛ s pſonas ſatis credo ¶Ires · maxio ſaloñ .
intelligendð ofratral ſios Lia quidẽ·? ¶ ¶ ̃o.
1 eiuſs ecẽie a . oiuctis p⸗ . . 2 SSS
ſoms poſſʒ eẽ lſas ĩpet᷑re d Iſ enruſt =
ſine mãdato-S. ð Ge p· nõ/ am cõperim? ρ Pdickos verz
6 nulli · et agere · et. ff · de ☛D roſtunc 48 cas non miſ⸗ erisꝛ
. eut. popomus ifi dis iðo q cũ ip̃is fcã ſunt ſubſiſt
iibidieit et pꝛo ver no debere ſoa thomas ſibi ů
. ſoms mibabilibus de qu a te dictũ pbiblũt ex qᷓ renec
bus habes. lxxxvi · di . per pſẽtiũ poꝛtitoꝛibʒ iĩudicauĩꝰ
totů · lxxxvin · di · cei · et · e · 7
. epiſcopus gubernatio ne.
er in pluribus alnjs · c· ibi
4 ) dem. . . „ . „ „
e, b (Holtulare. poſtulare eſt deſſderumn ſuu vl amicſ ui in ſure apd
em qu ſunſoickiom peſt erponere vel alt erius deſiderio otradicẽ
ĩin· q: vij· ſunt autemetff· de poſtuł:li·. poſtuliare.
. e ¶ Contra ecẽiam elerieus & qui ↄtra ecẽtam in qua bñficiũ bʒ ad/

uocat vel ẽ ꝓcuratoꝛ tanẽᷓ mgtus bñfieum ipius ꝓpdere dz · ar · bo

„

L net᷑ dño · xxij· q· v· de foꝛma. alias pdit feudum ut ĩ li · feudoꝛ · quẽ
admodũ feudu amittit et mi lites rempublicã de qua alunt ab omi
nmneeeſſitate belloꝛꝛ defendãt ·˖ C· loca imlites · h ſi hʒ bñficii ĩ pbꝰ
.

platõ nis poſſet otra aliã ſtare · ar · ff· de m ſus vo ꝗᷓ ſitum· et· in · q·

vij F. Item ſi ↄtra patrẽ· ſic et libertus eccie ſi otra ipᷣaʒ agat vłte

ſuficat᷑ tanẽᷓ imtus m buitutem redigat᷑·s· de ſeruis nõ oꝛde fa/⸗
mulis eccie ; et · xi. q· ij octaua diſcuſſio: ſe et donatio ꝓpter mgtitu
dmẽ reuocatur · de dõ · ꝓpter eius in Ftitudmẽ ; C. de reuoeã · dõ l.

i· et ul et in aut· de nup . ſi mater · colt · nij · et m aut · ut liber · ð ce
tero · aureo non egeãt anulo · S. illud · col · vj · et iuſtũ eſt vt eccia ĩ ſuo
non retineat fraudatoꝛẽ quẽ ſuſcepit eẽneũ · xij · q · iin ſacerdotes ec4

ecẽia ſua mr eius ? · ij · q· vj ad rõnã que eccia ipᷣm dño ſociaui t. de
pe · c· ij· ſc ꝓpter ingtitudmẽ pt᷑ põt filium exheredare ĩ totum/xix.

qul·c · ul· et maut ut cu mde aꝑ:cognoſ. citur · cauſas· eol ·; viij · G
im ꝓpꝛia cã qᷓ nõ tangit ecciam poſtulauerit vł/

ſiotra aliquẽ de ecẽta

—

pcuratoꝛ fuerit nõ pumretur· xij· q ij. q manumitt ſ heccta eſſzʒ

ei mgrata tunc ↄtra ip̃ᷣm aduocare poſſʒ nec ſuecederet ei ab iteſta
to etiã ſi nõ hẽ et ꝓpinquos · C· de inol · teſta· liber · vbi mat exeludi
F tur a filij ſuceſſone ꝗpter inẽ titudmẽ cõmiſſam er ga fil ium
Lia quidẽ · poꝛtitoꝛibꝰ:qꝛaſtabat iſtos nõ he madatũ non
fuerunt admiſſi vnð circa ꝓcuratoꝛẽ actoꝛis diſtingue vt:

cortu ſit ꝓcuratoꝛẽ hrᷣe mãdatuʒ ut qꝛ reus h ofit et vel ipe oſtẽdit

ſara et öm H ꝓcuratoꝛ nõ tenetur latiſvare dũm ratum habiturus. liut
zare . nec debet ſatiſvare ꝓcuratoꝛ pñtis et ofirmãtis vel apð acta ꝓcu

rt ratoꝛ factꝰ9· C. de ſatiſvando.i: vna an cer tum ſit eum nõ hr̃e mãda

——

juncta ꝓſona q̃ admittit᷑ cum ſatiſpatione mſi appar eat de otraria vo
luntate ff· de ꝓcut · põ pomus · Sul · et · l. hee pſone· in caſibus tñ
admittitur Otꝛa voluntatẽ ꝓ libertate · f · de libera cã · lei · ij et · inj
et dekẽſionedẽnat · ff. de ap · cũ tm· vbi autẽ dubitat᷑ ð madato

dicebat · piſp eſſe in electõ e rei an velit exigere ꝓbatõeʒz mã dati an

. .

ſatiſvatõʒ · b· dice bat diſtinguẽ do vtzreus diceret ꝓcuratoꝛi non

Pẽs mãdatum et tune ꝓeuratoꝛ tenebatur ꝓbare madatum an diee

— .

ret dubito an habeas mãdatum et tunc ẽ in optõe ꝓcuratoꝛis quid

facere velit · Aʒo dicebat ꝙ marbitrio pꝛocuratoꝛis eſt an velit
pꝛobare mandatum an cauere de rato · qꝛ cum quis t enet᷑ ad alteruũ

5ſene wole h 2. Sur dae pie Prni Ps Seſiſe Pni qel/?e ar uidire ahens r &τ1 Pe:S, ptanſio Re de quo ni gle. n vrgorn
O)ſtæ ft ¹ m·

dicerer

) fuerit jure bſiſtat. Alex· ij-
fuerit iure

nũ · i · q · vin · e · i· et · xcx· di · ſi impatoꝛ· iij·q· i:nulli: ſicut vaſallus te

eccleſjs nunqᷣd pt pᷣſtare procimũvni ↄtra aliã uonviðꝛ· in eo caſu
neutrã iuuet vel offendat · ar · huius·c · et · xij. q; v · dem q;e ß l eſz p
latus in vna eccia et m alia haberet ſimplex bñficuim· viðꝛ ꝙ ratõe

mãdatuʒz ſufficiẽs vel ſi neget ꝙ bet Iᷓ ꝓcuratoꝛ ꝓ teſtes vel iſtĩm ·

— Rm J· e · ſ⸗⁊ ¶· Penno· vmmag; 3 metiſIa noiXι 33 4 d. tox 6 1 — 9
Cead et Pr= Psm T. gr, n. F „ .7* gi: ſynd. artvz apyd yſne Ce rS .π
eliz collegate 3 lye rſfuc& mdatd n 2 m vele Sme mahaſo mil) gqgni: & οEKi h.d . Prmuint morm m.dανdnραι q g

duoꝛ ſez ꝓbare vel cauere quod voluerit p̃ſtando liberat · ff · S jut

do · plerũq; · ul · et · C. de odi · inde · ſi quia buum.hec ſatiſpatio da/ P eSrr

da qñ de madato dubitat᷑ . C· e · l. i et · ff · ut i poſ-lega· R is a q́· . ĩ
i8 ĩ actoꝛe vmůuſitatis · ff. qð cuiuſq; vmũ·jtẽ eoꝝ·S actoꝛ· Ite clici
int᷑ oiundas pſonas numerant᷑ · ar · xn · q · ij· nõ lic eat · Itẽ nõ ꝙ lz ꝓ
curatoꝛ actoꝛis nõ caueat de rato qñ oſtat de mã dato cauere dz de
defendẽdo. C· de ſatiſva · l. vna·als denegat᷑ ei actõ · ff · e · ti · mutꝰ · t
ĩ· diuus· S. penaet ð oĩbʒ
eettlã qᷓ ↄotra ia; mouoent᷑ ð
M . n pe Pene)federe dz . ff· de ꝓeut · om
eſſe eredendũ / ne de ipſs ſr*N mũ · et duabz · . ſeãn ·
t.· Quia ergo hoc cau⸗ Henomage Brean et
n 5,2EiAr,, elã futuroꝛx hñdã · xxin·
tioꝛes nos eſſe pᷣmonuit ĩſtru:· dij. m noie et erempla pſſẽ

cta pſe onã cũ madato legalit tia nos cauere pꝛemonent

facto ⁊ pᷣſvᷣioꝝ ſeu diacono;ꝝ m futurum · lxxxn· di· plu⸗

rimos · in fi · et ar · ff· loca⸗
ſi às domũ · S.i · et · i · q · vij ·
ↄuemẽtibꝰ. hic pᷣſumitur
ex pᷣteritis cca fut᷑a· ſic ꝗ.
ð pᷣſu · mãdata · · c ſcribã
rar/.AI f ¶ Mandato · tria dz con 7
Verelam a·clerici acce⸗? tmere mandatũ · ſcʒ nomẽ
pimꝰ? 7· J N.: n oſti⸗ eius qui ꝓcuratoꝛẽ oſti⸗

teſtiũq; ſubſepᷣcõibʒ roboꝛa⸗
to geſtiſq; ex moꝛe in deõ knf

mitte ut quicq;d cũ eaackum

sR⸗. Mb. &ρ 5α tuit et cauſã ad quã oſtitu
teiit vob ꝙ migor as fa⸗ Beuee ꝙ ratuz hẽbit qadð
tu · a. reſtõ ne expenlaꝝꝛ ꝙ nulevenmeum eo factñ fuerit. ut ff/
la alia rõnabli caodenauarit , æe · t· R ꝓeura toꝛd⸗ ß pone
Ig woncehwkmino aſtitueh W de mãdato dubitet · qꝛ
nif ꝓ eo tm̃ ꝙ mino oſtitut o Pgrin ne gentüad erit
. de eo fieri debet fides ar ·
ff · ꝙ euiuſqʒ vmuͤſi· tem
Lq.actoꝛ· et · ff · ð admi· tu.
vul go. et. C· de fi · inſtru: quidam.et at.ff.de publi · quicuncd
6egalit⸗la ſequẽs exponit ̊ vbum legaliter ex eo ꝙ ᷣ dꝛ · et

að legitur ꝗj. de iudi · eãm q.colligitur euident᷑ ꝙ nec pᷣlatus ſine cõ

ſenſu capl nec capim ſine ↄſenſu pᷣlati pᷣt iudiciũ exercere nec vueni
ri·qꝛ nec alienare p̃bt alt er ſine reliquo · xij· q· ij· ſine exceptõne · nec
cõmutare nec donare ut ibi 8 · et ꝗ. de dona· paſtoꝛalis· etꝗ.ð hijs

q̃ fi a pᷣla:ſine oſẽ· ca:p totũ et eodẽ mõ nec capłm ſine oſẽſu pᷣlati

dicit lex ꝙ qui nõ pᷣt alienare nõ pᷣt rẽ ĩ iudiciũ deducẽè · ff. de iure ð
libe· ait pto⁊· iſta regula fallit m qlibet legitimo admiſtratoꝛe ne/
Gocioꝝ geſtoꝛe. puta curatoꝛe tutoꝛe findico actoꝛe yconomo ꝓcu/
ratoꝛe ecẽie rectoꝛe· qꝛ iſtis ꝓſoms cauſa exercicium ẽ pmiſſum
alienacõ vοmime et ꝓ iudiciu qdã alienacõ fit · ĩ iudi cio em orhit ·
ſc ĩ ſtiplatõeff · ð pecut · . . P n fili.ifi. pfea ſ p lat ſine oſeſu ca
pꝓł poſſʒ agẽ ł ↄuemri a pᷣiudicarʒ eccie fẽm pᷣlati fraus poſſʒ fiei
ecẽie et piudiciũ · qꝛ ꝓmitterẽt imo ꝓcurarẽt qñq; pᷣlati ſe ↄueĩri et
facerẽt colluſiõʒ · ſ̊ o vi ꝙ ſolꝰ platꝰ oueĩre c aueĩri poſſit.· fK·

ꝙ euiuſe vmů·. · ul · vbi dicit vtilis actio admiſtratoꝛi ciuitatis Sbe

tur · et · ff de odi · et demõ · mumepibꝰ. et · ff · ad mũici · municeps.a
ff. ð iut᷑· ea lũ · · ij · . H eẽ · ĩ fi· a · xij · q · ij · nõ liceat · et 5. ð re · ec · ñ alie ·
pt ouemre a ouemiri ſine cõſẽſu eapi ꝓ iura pᷣdeãego dico cõtra ꝙ
platuſ ſine cõſẽſu capk nec capim ſine cõſeſu pᷣlati agẽ louemiri nõ
pt p poꝛa iura· tñ cò cedo ꝙ ſi ᷣlatꝰ vel collegiũ agat ſine cõ ſẽſu al
terutrius. a vellz eauere razo dz audiat eus ſit adniſtratoꝛ artene ⸗
atur negocia eccie ꝓcurare. ut · s·ð ẽpt; edoceri· k vero cõuematur/
non dz audiri ſine coſeſu eapł · i.mſñi caueat de iudicato ſoluẽdo cũ qͥ
libet alter ſe poſſit offerre dekenſiom ſi velit cauere ð iudicato ſol⸗
uendo et piculo ſuo litẽ ſuſcepit: et illa capła:ſi quis pᷣſpᷣꝛoꝝ· non li
ceat · m ſpali caſu ꝛoquunt᷑ ſeʒ cum agtur reuocatõe re alienate
inde bite ei male:qꝛ per ̊ conſulitur eceie nec pᷣt ledi ꝙ cõtingẽ poſ
ſet malijs caſibʒ vbi nõ agitur ſpẽaliter ð reuocatõe rei alienate ĩ⸗
debite nõ obſtãtibʒ legibꝰ ꝙ otrarijs ſi &tis· qꝛ mtelligi pñt ſeʒ vt
cõpetat actio admimſtrato:i non qntũ ad &ᷣ ut a gere poſſit ſolꝰ m/
ſi caueat ð rato vel mſi habeat ſpẽale mãdatũ ad q̊ nec mrebʒ ecele
ſia ſticis ſtamus legibus illis ̊ canombꝰet quo iure non pᷣt compo
nere ſeu trãſigè hine ↄſẽſu cap·s· ð maio·a obe · c· ki · · de tranſact ·
contingit · eoð iure non pᷣt age vel rñdẽ ſine cõſeſu cap· ar · ad · s·
Dema et ob · e · ul · ꝛp axp ellatõz · ut notatur m ki⸗
Werela· et it⸗ no⸗s at aduerſariꝰ vemẽdo ad diẽ illã eo
Gegbenſan- d fez tã wigorieñ delegato a ppa ad petitõʒ ſaiu

brien · epi ſuꝑ ecẽia ipius : æmfirmitate detẽtus vel alia iuſta cau⸗/

k ¶Cauſa: ſi em nõ fuiſſʒ⸗ ſa ratõnabitł᷑ fuiſſʒ qᷣre ꝓceſſit cõtra eũ
ſeʒ contumacia · bñ temiſſet ſtatim cõdẽnatio expenſaꝛx ꝗj.ð dolo · eũ
dilecti· et . C. de iudi · ſã eimꝰ· et . de ap · vep̃henhbilis. ̊ nũqͥd veus
R non venerit m pᷣma citatõe cõdemnari de bʒ m expenb· hicvidꝛ ꝙ
ſic qꝛ ꝓpter ifirmitatẽ tm excuſatur a miſi cõſtiterit H̊ nõ reuocabit

detg lο†+wdůt t l ꝑr Venomt ſma Jde) nat, ed m epeß nſmn i abſens Is n ſutns q m midna ni Pie

Wnsnn Seler

N
N

2

N

de iuð eum quẽ temere · et ĩ vcil. lug · idẽ ðꝛ. de do · et otu act oꝛ ·
actoꝛ is et rei equa ẽ cõdieio · ff. de reg · iut · non dz · dicut quidã ꝙ ſi
rreus non vemat in pma citatõe vel in ſca etiã non dz odemnari· qꝛ
rnsẽõ 8ꝛ adhuc ↄtumax mi pꝰ pemptoꝛiũ termmũ · dico ꝙ et ꝓ pᷣma
et ꝙ ſeda citatõe puniridʒ in expẽſ ſiad trinã citatõzʒ vemat · R wo
noo veiat ad citat õʒ pewp—· .

ſi quis ĩ ius vo:non ierit ·

r inſinuatõne · inhibitũ · vnde eoip̃o lẽlas *

j· S: i et actoꝛ ↄdemnaret᷑ h nõ venirʒ · ff

ſẽtencla et ita pᷣt quis odemnari in expene ꝓ pᷣma otumacia ar· ff. N enfauub,ann ceſſante . et ideo audit tuocauit 7ec. pr· qdᷣ

toꝛiã tuc alsð pumt᷑⸗ quia

mittit actoꝛ ĩ poſſeſſionẽ

rei petitevel excõicatur ſi
miſſfio fieri nõ p̃tj. ut lit᷑·

nõ vteſt · tue · et ſi poſtmo
dü reuertit ꝗj. ãnũ vᷣſtituit
om nes expẽſas fẽ̃as ab eo
tpe qͥ fuitotumax et ſi nõ
veĩt ad aliqu ã citatõeʒ ad
omes expẽſasodẽna bituꝛ

Is fecit aduſarius vemen

do ad pmã citat õz et ad ſe
cudã et terciã · a ſic pumẽ

dico ꝙ debet pumri pma

contumacia lʒz vemret ad

ſedam · alias deb eres dicẽ
ꝙ qñ nullo mõ venit non

doebz odemnari in expenb
mniß factis ad termmum ꝓp

emptoꝛium.

e (detentus ˖ iuſta fuit

cã non vemẽdi vnde pba

ta cã debʒ reuocari quic⸗

tem ff · de iudi · ſi Pᷣtoꝛ· et
3ꝗ..de re iudi · cuz bertoldꝰ

quid fuit factũ otra abſẽ/

n. ff. de re iudi · qſitum · 5.

ꝛiij · ſi egrotans· xviij ·di.
placuitet · xcin · di . iuxta . di

iquar tana tñ non cexcu⸗
ſat. ut ibi dicit.et aꝛ · v · q·

indiſtmete potuit cum lis non fuerit oteſtata et res ſit mtes⸗
.ff.e.·l. ante litẽ ar.s· de elec· in cauß · nã et de poſtũ qn euqʒ pt tpe
ti · ff · depoſiti · · i · · pe · et ſciẽte adüſari 0 15 fecit · de 65 H
e¶Suſcipet · i. ne ad ſuſcipienð iudiciũ ĩ iure honjs tzenr de .
ꝓut ĩ antiqᷓ dec · cõtmet᷑ · et ita ſnĩa nulla fuit eũ falſo ꝓcuratoꝛe ·j.·
X*. c. primm.
¶ Clericl · ar · ꝙ deõvni9

oH . „ c 2n aledh, , — — 14 8. *αt8ti omi negocio: a viij
ad eius pñtiã non acceſſit fi⸗ 7 vici iur amtu oſtiterit ð pᷣmiſ⸗ Avc. q. iij· talia- et- xx vin · di⸗

mitate detetus eũ nõ poſit ifsſnia otra eum lata nequa⸗ ecà ſir acuſana · et ar · op ·
Is cogi mi velit ĩ Zuibz caubß obſtate pdicte pᷣbende pok Evm iurato teſti eredit. f.
4 Pairarois Riricreſeipe a2d ſeſſfonèẽ ci fructibuſ inde pee⸗ Koie e neenfe
Ybanð mfirmitatẽ ſua p Hꝛuü prtisſieius reſtõni aliud cano. .cFu1:ar-f,8 uitmn ſi vuo
dyaconũ deſtinauerite ab· mmcunõ obſſtat auẽte nta re⸗ e .Fat in in E ſt
ſolueꝛe ab eað ſma mime dilſ ⸗ ſtitui faciatis eidẽ · reſtõe ve nanelle ee e 5
¶eratis.¶ Nemens · ij· r To dir facta ſi atdiat· ipſe ſuã ca⸗ Saien binnerze cet de
Tyx mgnuata⸗ ardia · ſag · nonicima nes bare voru demeiiſtuus tene
acce pim? ꝙ cum interipmæ drn iag tã pmanẽ ap · poſt⸗
neim.. ſup qdam p̃benda oſita deẽnatis/ Inno.iij· ca⸗
lexoñ · eccĩe ↄtrouſia mota fu⸗ belloñ: a cathalañ · eßi g ſbi pdeſſe qꝛ nullꝰ iꝛdone
inisa. Ial ab oodo ai. pu: Rnia pi natuleñ·eßs usteltee ra ſua ntelige

erat Pfũpeio ꝓ atð· et
ſeotoz uſcipet iße nlomimꝰ?

— 2

vno reeipia · et h erunt
duo teſtes. S teſti· i omi

„
§.

ch, inter ip̃ʒ a decanũ tulleñ/ ſupi⸗. rat reꝰ et he fauoꝛabili⸗

dilapidatõe a excõicatõne puv oꝛ. ideo delatũ fuit et ju⸗

in cauſapcedẽs ſni aʒ otrarjʒ a.iurio ac quibuſoã alijs crim , Breb ero: er ureinteſbo

repoꝛtauitceteꝝ qꝛ aſter de
p̃dictiſ clericis ði obijſſe/.M.

adheze veeett

aqñ p ip̃iꝰ atd · ſupſtitis ele⸗

mbʒdy tebat mm. .t · p̃ſᷣ 208 ne fidei · al· ff · de iureiu · ad
curatoꝛeſ mſtituens ipſoſ ad monẽð · et qꝛ p modicũ
ſe· ap · duxerit de ſti nadoſ cũ ð piudicat᷑ actoꝛi cuʒ ſalua
. rrraädritur ita plena pbatio
äl ar . de re iudi · cum bertol
dus v. liez autẽ· et ꝗ. de ĩ integ · reſti· ex liis · et miquũ eſſʒ ut ꝑ tłeʒ

eunt tñ quidz ꝙ tenetur mittere ꝓcura

toꝛẽ erquo vemre non p̃dt ſi ta fuit ctatus ut vemat vel rñ alẽ trãſ

mit t at j. de do · et otu · eum dilecki h non credo ꝙ ꝓpter citatõem

iudicis teneat᷑ mittẽ ꝓcuratoꝛẽ ſi vemre non pᷣtmaxime cũ ĩ Fuibꝰ

caubs quis cogi ad hoc non poſſt ut hic dicit· a judex ei auferre non

-̃ ——̃W&

—

abſẽtie.qua ꝓbata abſoluitur;

τOπ1

Xs . Rſinuares C9. Snid Cat⸗ Phiic Diorate 2 & hor enßiralo no tzhd/ Pria Ped Pte narrarog a ec: etend

potuit · qꝛ beneficiũ iuris nemimẽ auferendũu · xxvin · di · de hijs · et ĩ
aut · de nup · 5· H qdẽ · et . ff.· S re i udi · l· iiij · ſi qͥ ſ cõdemnatꝰ· jud ex
delegatus non pᷣt iubere alterutrã ptem parere coꝛã ſe pſonalit᷑

———

ñ in delegatõe ̊ ↄtmeatur n in ẽti caſibʒ ut habetis ꝗ .de iuð. juris

er plenitudine ptãtis a alia ratio ẽ qꝛ ille nõ allegauit nec oſtende
bat nec ꝓbauit iuſtã exeuſatõeʒ · vnde vel debuit ire vel ſufficient
mit tere · qꝛ neutzp fecit de ↄotumacia fuit cõdem nat 9.· et illud ſcire ð
bes ꝙ quiad iudiciuʒ voca? p̃t indiſtmcte ĩ pecumarijs caubß cõlti

— — — — — —

tuere ꝓcuratoꝛẽ Iʒ mcitatione ̊ nõ dicat᷑ mſi m duobʒ cahbzʒ· puta
ſi dñs iuſtioꝛ eſt ꝙᷓ ꝓcurator et ſi cã ſit vebemẽtioꝛ admimirratõe
vel tutela. C· de ꝓrura . l· ul · et ideo non opellit̃ oſtituere ꝓc urato
rẽ: qꝛ nee recipet ſi vemret puta ſ ag eret᷑ admiſtratõe ſuavei tu
tela vel etiã ſi als eſſz ardua nec ita confidit ð alio. ad em oñdenðᷣ
dz mittere exeuſatoꝛẽ ne ꝓ cedatur otra eum q̃ ſnia non reuocabitᷣ-
mii cã ꝓbata et cum maioꝛi difficultate· ̊ viðꝛ ꝙ quis cõ pellat᷑ cõ

ſtituere ꝓcuratoꝛẽ etiã infirmitate detentus. ff. de diu-er tẽ · Plep·
· ·et · ff · de mino · papimianus exuli·ibi ↄpeliitur qͥs agere indire /

cte ne currat eip̃ſ⸗ cptio. a iudice non opellit᷑ i ille qui non p̃t agẽ
ad Hut ñ currat ei pᷣſeptiooſtituit Peuratoꝛẽ ad agẽd ut lis oteſte
tur · H reus non compellit dare ꝓcuratoꝛẽ· et ita non Otradicut Je /

ges ille . Itẽ ſiFtur aliud otrariu.S.· de elec · bone · et · de ap. oſtitu
tus · vbi ð: hiẽ miſt nunci ita potuit mittere peuratoꝛẽ. ̊ ibi ñ ſub
erat iuſta cã qꝛ ſꝑ tenet qs irevel mittẽ ñ ſit iuſte impeditus a tũc
Dz mitt ere excuſatoꝛẽ ad allegandum im pedimentũ ut Hotingit;
. grauibus · qualis erat iſta· qꝛ ſup ecc leſia ipius
.T

bſoluere ˖ viðꝛ ꝙ non fuerit abſ⸗ oluend?. qꝛ qui non appellat a

ſnĩa iudicantis acquieuiſſe viðꝛ· et ſnia etiã interlocutoꝛia a qua nõ

appellatur trãſit ĩ rem iudicatãᷣ I. de teſti· ſigficauerũt · et .de re iu
di ad oſu ltationẽ · ſibi g imputandũ videbatur ˖ qꝛ non appellauit;
poteſt dici ꝙ iſte fuit auditus bñficio reſtõ is. qꝛ iuſtã cãm habuit

eſſe ambiguũ.et illa deẽ· eum dilecti· non vtradi cit· qꝛ papa h̊ fecit

abſetie.· qua ꝓbata qꝛ et diffimitiua ſma reuocatur iuſta
“ cã abſeẽtie ꝓbata⸗.de ſen · et re judi · eũ bertoldus. imo viðꝛ ꝙ ſmañ
W. a teneat : ff. de re iudi. ſitum· et in ter locutoꝛja licʒ trãſeat rem iudi
Pn e nn—.1αα cataa qua non appellatur quãtũ ad litigãt es non tñ q; ad judicẽ quĩ
² rr ſt poſſit eaʒ reuocare cũ viderit eã miuſta· ff · O re judi · ꝙ juſſit. pꝛout

HMM

cit ad H. ff. S legi tut · ltimol ·
g (Obſtante cu fit lata /⸗

fraudẽ pum retur · vñ merito debuit el deferri ſacrẽm cũ vnd teſte qꝛ
imnſpectis circũſtancijs pſonam et cauſe iudex qñq; dʒ deferre ſac̃ſʒ
actoꝛi qñʒ reo ꝗ. S iureiu:c· ulĩ fi-a h tał cã ẽ et tal pſona.et op· fa
ta =cũ falſo ꝓcuratoꝛe a iõ niła.C· S pꝓ

ct · licz · et . e · c· ꝓx · m fiet · S. S ĩpt · ex
ꝓte decam · ere · qre iſte ↄpellitur ꝓbare titulũ ſue poſſeſſioms

negocio · ̊ dẽm illiꝰ nõ dz

4

ſit ei actio ſua a ĩ tů bʒ non

p·¶ Hꝛoba / otra illud · ij · q: v · Si· et actoꝛe non ꝓ bãte reꝰ dʒ ab/

ſolui vj.q: ul. S.actoꝛ 7. ut ec: bñ ut nẽmet ꝗ·. de cã pol · eũ eccia· ff. S

ꝓba · l. ij. C· de eden · qui accuſare:et· C· de rei ven. res alienaſ· dicũt

IZdam ꝙ iſte aĩdiaconus ↄfidens de iute ſuo ſibi onus ꝓbandi aſſum
pfit· ſic j.de roſti · ſpo · licz · et · xxix · q: ij· euiꝰ rei cã· et mos ꝓbare vo

lenti gerendꝰ z. ff. de ba otra eum· i: hãc nõ credo verã ſolutõʒ

dicas ꝙ deo iſte tene ꝓbare canomcã inſtõz · qꝛ cñ eſſz arĩdiacon

in illa eccia de iure ↄĩi illã p bẽdã cũ aĩdiaconatu hre nõ poterat ñᷣ
pꝛobaret ſecum diſpẽſatum fuiſſe·ar·op· c.di · otra morẽ:ar · opꝗj.ð

deẽ · du du · et p eum qui potuit diſpẽſare ꝗ. de ſeſma. fratermtati· et

ᷓ. de pᷣben· pᷣterea:et·c.cum non ignoꝛes·et j.ð con· p·lr̃as:e· c·eũ

nẽis et qꝛ in pluribʒ eccẽijs intitulat ꝰ eẽ nõ pᷣt·s· de elec · dudum · i

ixx · d ſactoꝛ· vnde ꝓpter hmõi p̃fptõʒz dz oſtend ere ſuã canom⸗

cã mſtõʒ:p fũptio tranſfert onus ꝓbã di ad reum qñq;· C· de ꝓba·
ſiue poſſidetis· et. . ut ec · bñ · ut nrm · ſola em poſſeſſo non ſufficit m
benefiens ecciaſtieis ñ adſñt canonica inſtõ ꝗj.de mſti · ex frequẽtibꝰ

bene dz hre literas ſue mſtõms · · q:i:teguʒ · ſiẽ nec ſola poſſeſſio

facit aliquẽ decurionẽ q̊ iuſta electio · ff. de decu perẽmꝰ · et pꝛeſep
tio hic non ꝓdeſſet cum hẽat malã fidẽ · exquo non fuit legitime iſti
tutus · qꝛ bona fides exigiturꝗᷓ.de pᷣſep· h diligẽti· et · c qm omne · H
1 nõ ꝓdeſſet adũſario miſi ſus hẽet · s· de H pꝑ · oli· Alij dicũt · ſ· papa
ꝙ exq ẽ in poſſeſſione non ↄpellit ur ꝓbare ſuã canomeã inſtõz · ne/

tera iſta otradicit· ſj poſſet ſuppleri maxiĩe bm h· veil ſic vo ipᷣo ꝙ adů
ſarius nõ ꝓbat otra aĩdia · ſatis inte lligitur ꝓbare ſuã canomeã in
ſtõʒ· C. q mili:non pñt · ſuꝑ Huis ·li·xij litera tñ ↄtradicit. qd pꝛius
dixi veruſ eredo ·¶ eta excõicatio vel pactum de non petẽdo reſtõz
Canomcũ· pu/ poſt ſẽtentiã vel res iudicata vel hi ratã habuit
ſmam latam cum falſo pꝛocuratoꝛe · b· eiſte decan⸗ pꝛoſeq̃bat᷑ · vł
R ña pntia · ꝑ inqᷣſitõʒ quã/— demncrarsz eluſvem decam vl

v· ꝗ · iij· in crininali: et ·.de accuſa vemens.

1 Sꝛ ocuratoꝛes · ſimul et tune occupãtis melioꝛ eſt condicio ꝗ e ·

nõ imuſte ubi de BH m ¶ Titubalſet titubare ðꝛ iſ qui ſuſpicõʒ bʒ

mo em̃ cogitur ꝓ bare ttulũ ſue poſſeſſoms · C· de pe · h · cogi· li⸗

erxceptionẽ alias pꝛocuratoꝛ interuenire non poſſet criminali

f — - —

Jps qyr ne

2
Pse HLe » PLz WS, eyr Khni. rr Tin eyph MWy 26 S ,
“ ntat 3 ot I ſ 5y t E W—“ X ſT.
F
ſup eo de Fotendit · ar. C. de aeq· pol. · nemo· m fi· a.· C. S odi · de · I ni · et hãc exceptõeʒ nõ dʒ omittẽ fideiuſſoꝛ · f.maninter eauſas.ꝗ.
enh4858⸗1 ul. et pt ſuſpens remoueri indiſticte añ litẽt᷑ · aue ſit ſuſpeũs iilie gmandato . et talis exceptio pᷣt opom pꝰſmaʒ ut h·et. C. e ti. licett ·
a eAn-ar-S. e. c⸗ p. ff. e· ti· añ litẽ ot. ð ſ diri · S. de he p · ex ꝓte decamn ¶Rullũ · ex eo tñ iudicio qð nullũ ẽ ſolutũ nõ repetit᷑ ·ff · ð iu · ð
M n ſit ꝓcuratoꝛ oſtitutꝰ ĩ rẽ ſuã et ñ velit vtialiã retetõe · a pꝰlitẽ k Momẽt. nõ ẽ ̊ů ſpãle ĩ eaſu ſ idẽ ẽ m o exceptõe ꝓ ¶ re · j·
„ t E. qꝛ tẽ de facili nõ trãffẽret ab eo cã · ff · e. t· q̃ oĩa · ad fi · x· plane quã ꝓbat᷑ retro nᷣl actũ eẽ · utputa a non ſuo iudice · xj ·. q · i · c. i. et · ·
4 a ¶ Reuocauit · et ideo nõ valuit qð cũ eo fẽm kuit · ar · Otra · C· de ſa penł:C· Ra ñope · iudi · l. ul · lic ꝗᷓ.de re iudi · ad ꝓ banð⸗j.ð excep · ex
. tiwa· l· vnaet · ff · e· R ꝓcuratoꝛẽ · vbi dicit ꝙ lz ꝓeuratoꝛ reuoceẽ ceptõʒ · et ſi qᷣd donet᷑ ab eo qui nõ pᷣt dare nõ valʒꝗ.de iut pro · ꝙ
n jud iciuz tñ qð cũ eo fẽm ẽ aut · et ſi donet᷑ ei qͥ capax
4 ratu eſſe dz ille leges itel a Sele- er nn. voltu⸗
ligunt᷑ cu vetit e ꝓenra „AJTtone õäõ , „— . aſti·a ·g· eta · a ꝗ · cũ 0
ſd toꝛ agẽ igꝛãte aduſariot ipoꝝꝛ fide poſtm odũ titubaſ⸗ fm teſtimoniũ tulerint nobiſ ne · ſi · C· ð inof · teſta · fẽes
1 judice d flomin⸗ va ſet madatũ qð eis dederat in⸗ fecit ſup hijſ que ſunt ꝓpoſita ntandus . narrarß
uratoꝛ po 25 05 apa factum iudici a
en Ra fecttge t ato⸗ vbi fra modicu tpis ſpaciũ reuo⸗ P lena fideʒ attedentes fal⸗ Pee⸗ abſẽte ut viðr · qꝛ non
1, de ß̊ · et · .· de t pt. ex pte · cauit · ſʒ ipi lʒ mãdati las re⸗ ſi ꝓcuratoꝛis exceptio nõ ſo⸗ aparet ꝙ altera ps fue
N decan. K auſeriole uocatoꝛiaſrecepiſſent niomi lu ante ſmaʒ/veꝝ etiapoſtea tpſiaer ut. nsa?c hoe
1 2 6(60 V.— - Rr . 7. G c ellatõ
icti poſt reuocatione.. mnius i negocio pceſſerut / a p. pt obiciutpote quapbata ſu mejj de ap-lepe⸗Gibe pe
e in quo caſu mtelligo qð ꝓcuratoꝛibʒ ſe gerẽtescum diciũ nullü a nulliom omti cõ⸗ ptoꝛij loco eſt termmꝰſta
erer garl, de. Aoilanio ingreffiudiciieans trouſe reputan peeſfumſu magere Eſikenun
nt minterelnt⸗ ex lrie z. 0 ad pariſieñ· atdiac· colle⸗ poisoz ſudicũ ſnia liter du⸗ ael ul Filluden ilad t.
p de of · dele · eum olim · gas ſuos in eiuſde piudicium ximꝰ irritanð Idẽ ꝛixieñ · tinet cum iam ẽ lata diffi /
c — cũ m Eis en nt as ſas ĩpetrarũt/· SYFjcun⸗ J SS cõ ·t · t · ¶ eßo niruia ia et. . - v ei qᷣ
on iſſioms ↄtineret᷑ ipſos +—+„5sSeſis ofe a8 n t. i Ser„ apellat · et op · ar · s· de re⸗
fuiſſo peuratoes baſg q; pdeus eps ad ꝓbað ꝙ fal⸗ . r ſ vir accuſetvxoꝛẽ hncevomtens⸗ ſic vbi agi
ice pꝓecuratio fut pũtata dño ꝓcuratoꝛes fuerãt/ab ipfis ð erimine adulteri coꝛã iudi⸗ „ur de ſubꝛeptone de re
t pape et ꝙ keuorgtis nõ ſudicibʒ inducias poſtulaſſet ce ſeculari ad penã legitima⸗ iudi c iim⸗ ſed redo
⸗ uemt ad ipm que ad ip jpi exceptõ owoſitã mutile infligeda⸗ aꝛ tüc imſëtiom altera fuerit pꝛeſens · q
. re debʒ.. e · mãdato · poti uaena. rePu adch⸗ rn So aze e - abſentem mſi citetur taci
, us ꝙᷓ a de rato ꝗ̃ ſp udi batõʒ ip̃iꝰ dilatõʒ ocedẽ no⸗ nã talionis aſtũgẽ nõ ꝑ ꝓcu⸗ te vel expꝛeſſe et pſumiẽ
civel aduerſario erbiben guerũt/ꝗꝓpt᷑ qð ad apel · bñfici⸗ ratoꝛeʒ ſʒ p ſeipᷣm pñtẽ optʒ ex hoe ꝙ iudices retulert
da eſt · ff · rem ra · Ha· ne ſa um Suolauit-ſ iſd ntomin⸗ jtiaut aceuſar ſ vo vir ac⸗ nes ocium ad papam a ſie
