vtroqʒ caſu iſti ꝰcapituli ſi reꝰ ni obiceret valerẽt · ʒ quis dz ꝓbare
ꝙ ſine mãdato fũt impetrate an ille qui excipit ꝙ nõ funt impetrate
pꝓ pꝛocuratoꝛem an dñns qui vtit᷑ illis · viðꝛ ꝙ dñs qui vtit illis literis
et exhibet eas debeat ꝓbare mandatuz · qꝛ executoꝛ non tenetur ob⸗
edire mandato iudicis mſi pᷣmo ꝓbetur mãdatũ. de of · dele · eum in „
jure. S · e. ceũ otingat·qliter em poſſʒ reus ꝓbare ꝙ non eſſent impe⸗ 4
trate ꝓ ꝓcuratoꝛẽ cũ ſit pura negatiua et negãtis fem ꝑ rerũ nafaz
nulla eſt ꝓbatioꝗ· de elee · bone. et · vj · q. v· actoꝛ qð aſſeuerat · p⸗
terea lʒz aliquis oſtendat inſtr̃a eccie nõ tñ ei eredit᷑ mñ caueat de ra
to ꝗj.de of · del · coꝛã · ĩ pñ · et gnaliter tradit᷑ ꝙ quotiens de mandato
dubitat vel ꝓcurator dz ꝓbare madatũ vel cauere de rato · C. de P
cura.l.ĩ·pᷣterea· nõne jubet᷑ cũ autentico exhiberi libellus poꝛreqᷣ
pape.lxxxj · di · maximilianus · ar · vn · q · i · pñtiũ · ſed ad quid mſ ad
vt ſciatur ̊ ſeʒ ꝓ quẽ fuerit impetratũ.nã foꝛte ꝓ excõicatum ſunt im
petrate q̃ non valent · arꝗ.de ꝓba · poſt ceſſionẽ · et · S· e. dilectus · de
oce die vt in deẽ · pia · de excepẽ · nee obſtat ſi dicat ꝙ inſtẽm apparet
nõ viciatũ ergo ſtã dũ ẽ ei donee vtrariũ ꝓbet · C· de edic. diui adri ·
tolłk.l.i ul:·HG̊ em non impugnat᷑ ſcriptura qñ vera ſit bulla et verus ſit
actoꝛ · ſz tm̃ de mã dato impetrantis dubitat᷑ · ad hoc dieit jo · ꝙ ſi ita
oOtineat᷑ m reſeripto·ↄ queſtus eſt talis ꝓcuratoꝛ de tali tune nõ eſt
nec̃e ꝓba re mãdatũ · qꝛ ꝓ lt̃as illas ſatis apparet de mandato exquo
papa appellat eũ ꝓcuratoꝛẽ · qꝛ oſtat ꝙ vidit mãdatũ · ſʒ ſi otinet m
ir̃is ſigmiſicauit nobᷣ talis vel oq̃ſtus ẽ nobᷣ cuʒ ille nõ fuerit in curia

„

4

En⸗ P nrl Byr 4 ro , PRr. Ag, 2 agcze õü gaen. c .νM eger, R
- S NNRNRℳι Aαπ SeN „ S“ „ £ Wy, * NN . 2 . . „Xε 7
5 * e .

5 eſtD 8 94 ιW½ e NMAN CH Rα õ S RR ₰RXοναρ
d e rSRE
“ Sſꝛ aliꝰ qui dicit ſe fuiſſe ꝓeuratoꝛẽ legitſe ↄſtitutũ tũe tenet pbare ſ.
mãdatum.qꝛ pleriqʒ fingũt ſe eſſe alios ſub noĩe alioꝛꝛ literas impe
trant et mſi doceat de mãdato nõ dz audiri ut h dicit · In cã ap · die

Sot. 5
2 2

frs

ſedᷣaꝝ et ſie nõ otradieit · ſz ocoꝛdat huje · et ibi ſup eodẽ H nõ · a ſie
etiã nõ obſtat · c. eeteꝛ eder ꝙ ſnĩa poſtea lata non tenuit ꝗj.de ſen ·

„ 2

h ¶ Awellatõz vñ vi⸗ ex.ꝓ tuas ·hſ̊ ↄtradicit᷑ . ubi dicit ſmias p̃fa

S

bat ipe jo· ꝙ nõ tenetẽ ꝓpbare mandatũ · qꝛ nõ ẽ ereden dũ ꝙ aliqs ne
gligat ius ſuũ m ꝓſequẽdo appellatõeʒ· qui alias diligẽsẽ· ar · C· qͥ

tas relaxetis.ſed ibi dicet᷑ rõ qᷓre tenuit ſnĩa.vel mtellige ꝙ ex iuſta
cã appeilatũ ẽ.qꝛ foꝛte ĩas alteriꝰ receper ant vel aliã iuſtaʒ cãm al⸗

et adu · · l. j· R at ꝑ ſimplicẽ qrelaz ſint littere impetrate nece eſt ſp legarẽt · et ſiec nõ tenuit ut dixi m vl.notula. i uſpéſoms. ar
ꝓbare mandatũ · SRun0 iſta non bñ uabat᷑ nec admittebant iudi ſuſpẽſus pt᷑ ampliꝰ ſuſpẽdi ſicut weömmiote eeſdendaet
ces talẽ exceptõneʒz· ſʒz eer in . 5 7
te bñ dʒ admitti qꝛ nõ va q · in · excellentiſſimꝰ.xi.
itere m imp — ⸗ 42* . . 2 2 q· ij · de viro · et · · de iu⸗
len mereuirei nõ valeant/ ſß tãqsʒ falſari⸗ ſudices cognoſcè habeãt / ad des et ſarra. ita quoꝛun⸗
tur deẽ · gg ..e · ti · ex p⸗ us puniat᷑ /niſ oꝛte de illis p⸗ iuriſpictio debeat ptinere dar eup de koe⸗
. „ 42 . j , . 2 »5† — . A2 2 . „* „ 03 *
do ltenalwer bfien. ſoms ertiterit a quibz no de⸗ do eßo et aid·leg Zueitalit ile obeinet j de
obtinẽdis · qꝛ ibi nõ exigi PoriS deſure mandatum Apitulum ſancte cruciſ ap · vt debitꝰ· a . e · a bba
tur mandatum cũ ſupx mil Dnoiij· catuarieñ · arepo cameraceñ · exhibita nob pe⸗ c e z.F.de cpeura · plu
la lite impetrant.ſʒ ð grẽa Pet oiudicibꝰ? ſuis titione monſtrauit ꝙ calima e. t . eg de
em ocedant⸗ ſz Hapta ad liectꝰ? fili9 I. ſarra cenus co clerico ſuꝑ pᷣbẽdali bñſicio ceae ver K. f. de weob
lites jaz oꝛtas et nõ fut᷑as e eEii⸗ e cupãtis · et ſ · ff · de vᷣ · ob ·

clericꝰ expoſuit coꝛaʒ nobq;
cũ ioꝛdanꝰ clericꝰ dumelieñ/
ip̃m ſup eccłia ſancti nicolai
dumelieñ/coꝛã vob auẽte lr̃a⸗

impetrant᷑ ꝗj.e.ti · e · ul. eu⸗
ria romana non conſueuit
hane exeeptionem de man
dato admittere · nee nos
admittere debemus et ſi

in eoꝝ eccia obtinẽdoliteraſ
nẽ as ad eos mo nitorias / dem
de pᷣceptoꝛias impetrãte · b ·
clericꝰ otra eosſupꝑ oſiſi bñfi

ſi titi9. ſʒ vid⁊ ꝙ ille ꝓ q̊ᷓ
fuit lata ſnia pᷣmo deberet
obtinẽ nõ ille qͥ pmo pñta
uit R ptũ: qꝛ hi qͥs a pluri
bus oueniat᷑ ey noxa eiuſ⸗

Pter hoe appellaret᷑ non rũ nr̃aꝝ traxiſſ ĩ cam/ ex pte cio ĩ eadẽ ſibi eccia ↄferendo/ dẽ buin 5 4 pmo egit 1 3
Horagtur litere ſup tůᷣ ap ip̃iꝰ I.excipiẽdo fuit Poſñtuʒ ad · · archidð · tor · et eius colle Hõl dariF. de nora Si
a ¶ debet erigi · que inrt qð aucte ipᷣaꝝ ſr̃aꝝ nõ pote gas ð pᷣdictis ſtis nõ habita quis a multis etiã. fic etiã
ille pſore habes. ff. de ꝓ rat cõuemiri eo ꝙ vltra duas mentõe executorias a nobᷣ li⸗ in a5e de peeurffes ße⸗
Sranis ius.coni dietal a dyoc/ubipdea eccia teras impetrauit q woſt apei teponhz dri ille em o?
li. a. e c. px· eratotra ſtatuta ocilij ge de latõem ad nos interpoſñtaĩ tinuſſſz qui priꝰ receptꝰ

Er.

.

F°

4 oA ααααeE

/

vel ecciaʒz alibi ꝙ ꝓpterea

ERRW 5 mri. de fo · ope ˖ ſane . C.

q́ ĩ eiſpelt̃ig ñ fiebat metio di
ſtabatis/ qꝛ hmoi exceptõʒ
admittẽ denegantes ꝓcede
batis in cauſ. ap eo ꝙ idẽ L in
ropheñ · et helieñ · dyoceß bñli
cia obtinetq̃ſ ex h̊ domiciliũ

e¶ Domia liũ · P ptʒ ꝙ lʒ
aliquis Pabeae Pbembans

nõ habeat ibi domiciliuz
nam ſola poſſeſſio domus
que ĩ ciuitate alia ↄpatur
nõ facit domicilium. ff·ad

lerũt ſuſpeſionis a excõmuni

eos ſuſpeſioniſa excõis ſrĩas
ꝓtulerũt ac deũs · C· ſup exe
cutione mãdati ꝓ eo facti ad
alios obtinuit ſcp̃ta ntaqͥ tu

fuiſſz ar.· ð pb · dil eus · n ·
ſz hic neuter ad ſniam ve
mt · HH pñt aſſignari multa
Otraria ꝗj. de of · deleg · ex
pte · 3· et ;s · e · ti · cet eꝛd · et
c.ex ꝓte.et multa ↄhlia:
ſed iura illa Hodie corre⸗

catõis ſnĩas ĩ eoſoẽ/ Ruocir⸗

municip̃. libertus. . ſola . TheekXXI, O B . . cta fut per id qð hẽs ꝗ/de
verũtñ bone pt quis ha bo intelligeret hẽeie nẽĩaʒ au / ca· Mjqeore cepto ĩ canoni ap · vt debitꝰ· et ꝓ id ad
* Bomieſliln m pluribz dientiã appellauit et · JFcũqʒ cumetm ſkem alßgnacoch ſen at de hae nuteris di
locis dummõ ſeinvtroz 180l.⸗ zuom inter Py bijficio S i/ii rn c dixi ·s · e · cei · e
equaliter rollocaſſe vide⸗ ide I· appellatõnem interpoſi bi bñficio p̃bẽd ali /qui ad ebs

tam ꝓſe cutꝰ ad eboꝛaceñ · at⸗
ep̃m et eiꝰ collegas ſup pᷣmiſ
ſis ſ̃as impetraſſet vos in cã
ppᷣa nlominꝰ ꝓce dẽtes eiſo iu

atur·ff.ad municip.laſæ
ſumptio.. iuris prudenti
bus et ꝗj.de fo · ope · ex p⸗/
te · b· alias dicitur ibi ha⸗
bere domicilium ubi maio

vbi m rem ac . l. fi et ex hoc foꝛum ſortiturꝗj.de fo· compe.c. ulti. vbi
numeranturt plura ex quibʒz ſoꝛtit᷑ quis foꝛs et ſic ptʒ ꝙ diete iſte ſp
ſut ↄputande reſpeũ dyoẽ · ubi res ẽ de q̊ quis ↄuemẽ j. de o· Oope·

ex pte · lʒ qᷓ.illas habeat bñficiũ vel qñqʒ imuematur ut Sꝛ ſʒz m ꝓlo

„

nali actione ſecus · qꝛ pt᷑ ouemri vbicũqʒ hʒ domicilium ·
d Inbibets · et male qꝛ poſtꝙ cã appellatõis ð omiſſa ex certa ſeĩa
ſuri ſwwictio poꝛꝝ iudicu ? ſuſpẽſaꝗ..de of · del· pa oralis F. pᷣterea. ſʒz

ſudex appellatõis pt᷑ mbibere iudici a q̊ appellatũ ẽ ne m eadẽ cã p⸗

cedat.j. de of. oꝛdi· rõna · x. ſik · et . F. a qui bz · et .· de ap · rõna · J. ſ at
e ¶ z dicti ſudices naz iudices appellatõis debent ognoſcere an ſit
time appellatum et ſlegituma elt appellatio ipi cognoſcunt.aliaſ
mittant ptes ad pores iudices m expenſis odemnando appellantẽz
· de ap· ut debitus · et. c· eum ſpẽali·et ita qñ iudices ad appellatsem
dati füt ſp debẽt ognoſcere de hmoi ſuriſdi cõe nec vuenire cũ prio
ribus ſicut qñqʒ vidi fieri.illud em hʒ locum qñ diuerſi ſudices oten
dunt ſe habere iuriſvictõeʒ pneipaliter·s.e.paſtoralis · b.
Apitulũ.oↄſñiſ · & nõ ſuꝑ eo dẽ bñficio ſz diuer hs/alias ñ dicẽt eõ
mili · qꝛ ſi ↄſiłe ergo aliud a nõ ideʒ· uterqʒ iſtoꝝ impetrauerat vt

ei ꝓuideret in bñfico p̃bẽdali.ſʒ nõ ſup vno· ſʒ ita ſimpliciter · qꝛ il
eſt id cuj lile eſt arx · ff. ſi mẽſor fal.mo · dix·.l·.i.g.hec acktio
O ¶ Mentõe ˖ nõ habita. ꝓ ̊ videbaẽ ꝙ litere nõ vale bãt · S. cete·

et 7· de of. dele · ex pte · i. ſz prime ibi iam fuerãt pñtate añ pꝑñtatõem

¶ Kelaxetis · ex ̊ patet⸗

deẽ · ex pteꝗ · de offi · dele ·
lo quitur in alio caſu cum
ja litere füt ꝓrimo pñtate

pꝛiꝰmandatũ ap· repoꝛtauit
pᷣfatas ſnĩas iuxta foꝛmaʒ ec
cleſie relaxetis alteri ſuꝑ pᷣbẽ

ElEE 2 RLE et ita nõ otradidt ſzʒ ↄcor
dali bñflicio im eadẽ eccia ñle⸗ 3 o0

dat cuz iſta Alij dieunt Xx

. beweR .G. tẽ ꝓtẽ rex ſuas poſſidz dicibꝰ ne in omiſſo ſibi pꝛoce tiũ imponẽteſ/ Idẽ bituriceß korte bene ꝙ prime litere
( alndue duerfae c. ub⸗ dant negocio inhibetis Qu atepo ap · e · les · Vaſord on ſe .iſa e
E— N. or ibidz eädere voi aan Circa·. M ſi ita cauſe ſup Daudistiã nrẽaz puenit / öfns fuit negiidens
rE s— vo Ubi vendit emit otrabit a ſedeatis eide / eu nows/ ſz daͤ ꝙ quida cleꝛici / obtetis 4 ſe· ꝓſequendo ius ſuũ et hoe
Ieng- N feſtos dies celebrat · ff. ß oſtet ſeʒz ꝙ prius pñtent
M — E Vad mur eiꝰ. F. fi rone vero ſceðe dum tñ non recipiat
“ Prrd Areei de qua agitur pt oue⸗ ſedᷣs añ pñtatõ eʒ prioꝛuʒ

et ita ceſſant otraria ſʒ ſi
primus non ꝓſequatur ius ſuuʒ dolo vel negligentia cum proſequi
poſſit valebũt ſede iʒ de pᷣmis nõ faciãt mentõeʒ · ſecꝰ in reſcriptis ad
lites obtentis vbĩ ꝑ diligentiã pñtantis ꝑ dit᷑ pᷣmũ relcriptu lʒz ſcᷣm

de primo non faciat mentõez ·de ap · vt debitus · ibi em remanet jug⸗

ſaluũ vtriuſqʒ ĩpetrãtis Slq ſnia ſi uſpenſioms poſt ap· lata tenuerit
ſz videtur ꝙ ap · tenuit ex eo ꝙ ei tm̃ qui
primo literas pñtauit ꝓuidere deberet et non illi qui ſeo pñtauit li
teras ſuas otra quẽ fuit appellatuʒ dicas ꝙ ideo tenuit ſnia non ob·

ap · qꝛ nõdũ ꝓuiderant ai iĩcui pox illoꝛx et ĩ literis ↄtinebat᷑ ſi aliũ

ad mandatũ nĩm nõ recepiſtis · I̊ em clauſula niſ de mandato noſtro
eade eccia m receptõne alteriꝰ fuerit Fuata erat m vtriſq; literis in
ſerta vtz in integra · ſʒz ip̃i nõ receperãt adhuc vñ nõ tenuit appellatõ

eñ nõdũ opeteret eis exceptio: vel dicas ſi vis pᷣdẽcas ſnĩas relaxetis

ad cautelam qãtum ad illam ſnĩaʒ qᷓ lata fuſt poſt apellatõem q̃ legi
tima fuit quantum ad alias latam ꝓ calimaco vbi appellatio nõ pceſ
ht tenet᷑ ꝓprie illud verbum relaxetis et ſic ꝓrie et impꝛoprie ſimul
il lud tenet · ſ· xxvinj di · pſBrum. et · e· poribus · lxin · di . ĩ ſno do. quid
ſi pñtatione ꝓ aliquem illoꝛx facta ip̃ᷣi capitulo · alij iudices poſt ap⸗
pellatõem excõicauerunt · videt᷑ ꝙ teneat app ellatio·quia exquo alius
Puenerat ius ha bebat · vñ ſi eapim appellauit otra ſecundo preſentã⸗
tem bene videtur tenere appellatio · qꝛ ei debent pꝛouideꝛe qui pumo

ñ tauit vt hic dicit · et ſjdeo abſolutio ad cautelam fieri debet ſz non

añ pñtationẽ ſecundarus

VNMNAN

-

NX οR⁰£& MμWtaιρ
οον 3* reyko t *

eredo qꝛ quotiẽs aliquĩ abſoõluunt᷑ ad cautelã illud expᷣmſt 7 de ap ·
ad pñtiam ⸗j.de teſti · veniens · vñ pma rõ verioꝛ videẽ . vel mtelligiẽ
tm de ſententijs illoꝛd a quibus eſt ap ellatum et ſie planũ eſt 4
a ¶ Repoꝛtauit · ſcᷣm · B· i. pñtauit et ſcdm· g na·impetrauſt
daudientiã · ãnuas · ſʒ qñ recipiet iſte elerieꝰ iſtas pẽſones eũ
dicat ã nuas · pt᷑ dici ꝙq m pneipio ãmi ut · C· qñ di · leg · velſ · cõ·

2ð o/ Oe à Be adr N. K. S. N N os cas Xrret äsl
N H ede A

Fe WNS* Nod Ss . Fow

„ EaYEH.d Je .

I tur et poterit H pbare p juramtum qꝛ toe aliter derfaci li pbare non

poſſʒ .·ð teſti.pntiũ · et⸗j.de excep · paſtoꝛalis·et c̊ intelligo h ſi eis
ignoꝛãtibʒ ð poribʒ lris receperunt iſtos ꝓ lt̃as ſedᷣasax ad h̊ ꝗ.de
pb · dilecto. uel pt᷑ dici ꝙ aliud ſit ĩ bñficijs · qꝛ bñficiũ n õ pt᷑ poſſide
ri mſñ canonice habeat᷑ꝗᷓ.de inſti:ex frequẽti bʒ · ſʒ iſti ꝓ fraudẽ obti

nuerũt.a ido miuſte et ſi pᷣmã ecẽiaʒ habuiſſent q̃ ad titulũ ſcvaʒ hᷣe

¹—

„ M WH reripecae
GρR. te l

pe · l·ijet tůs obligatio ꝓppetua ẽiſti · de . ob. .. at ſi ita · ſ vero m

obligatõe ðr quolibet an
no tuc obligatus tenet᷑ ſa
tiffacere ĩ fine anni. ff · de

vxᷣ ·ob· ĩ G̊ anno:vñ v· An

nua ſi debes tunc re pici⸗

as caput anm. Anno hi de

bes mfine teneberis anni
¶ Penſones. Pmoĩ pẽñ
ones q̃ m fraudẽ fiũt ð ꝓ
uentibz ecckazd ꝓ hi bite
fũt im concilio gnali ꝗᷓ.de
pᷣbẽ · extirpande · m fi.. de
colluhone:audiuimus.
d ¶ Kenuciãtes · ß nunqᷣd
Otinet ſimoniã hmoi renũ
ciatio · viðꝛ ꝙ ſie cũ ex lĩis
habeat ius ad petẽdũ bñ
ficiũ ſpũale a ĩ tů bꝰ omis
pactio a oditio ceſſa re de
beat ⸗j.de pac · e · vl · et. j · q
.ij · ꝗ pio · poſſʒ dici ꝙ nõ
ẽ ſimonia.qꝛ ea q pcipiũt᷑

a iure licite deducut pa⸗
Rũ etiã ĩ ſpualibz ..ð elc ·
ſigmficaſti. et· xviij · q·n·
eleutheriꝰ. et iſtð ẽ ð iure
c renüciet lẽis ſi vult hre
bñfieium et ſi Babʒ etiam
bñficũ poſſz deduci m pa
tũ ꝙ ei renunciaret ſi vel
let aliqð aliud · qꝛ vtrüqʒ

ſimul he nõ pt ꝗ· de Pᷣbẽ ·
cũ nõ ignoꝛes · e m ̊ ex

pone · Wẽditas · i · cũ tli pa

cto renuciatas · vel poſſet

dici ꝙ ſimonia fuit qð hie
nõ negat᷑ · uel dic ꝙ ñ fuit

ap · lis ſup ꝓuiſione ſuaĩ ali
quibʒ ecẽns tibi ſubiectis re⸗
cipietes ab eis annuas peſio
nes ſeu alia bñficia ab earum
jmpetit õe deſiſtat/ renüciãteſ
bñficio lẽaꝝ a · J·ft· m·q· eoſ
òᷓ poſt kas taliter vẽditas ali
as ð ilſis mentõne nõ habita
impetrabũt deceterovel ha
ctenꝰ impetrauerint carè de⸗
cernẽs ↄmodo earũdema ec
cleſias nõ ꝓꝑmittas eaꝝ occa
ſione vexari reuo cãdo ĩ irritũ
ſi q;d eaꝝ pᷣtextu imnueneris
eſſe factũres · ix · me diolañ ·
I Rnka ꝓpoſu⸗ ¶ atepo ·
iſti prñtia ꝙ nonnulli cle
rici a ſe · ap · plures lr̃as/ nõ tñ
alias ð alnjs mẽtõeʒ faciẽtes
impetrãt fraudulẽter ut ĩ plu
ribʒ ecẽns admittãt᷑ · ſicq; ali⸗
qñ ĩ alijs receptiſlʒ nõdũ ĩ eis
ecc̃i aſticũ bñficiũ ſint aſſecu⸗
ti alias ecci as ſup receptõne
ſua ulominus impetũt a mole
ſtãta · Y· m · q · eos clericos ec

nõ poterãt niſñ diſpẽſatiue ꝗ ..ð ełc· dudũ deẽ . gg · a iðo neceſſaria fu

cleſijs ĩ qᷣbꝰ recepti ſũt facieſ
eſſe ↄtẽtos nõ ꝓmittas alias
ab eis occaſiõe lrarum hm̃oi
moleſtari/ñ ð recept õe foꝛte
ſua expᷣſſam fecerĩt mẽtõem⸗/
De epo ſluateñ · et abbati
— X pte deca (opedieñ ·
Ama capituli luaduñ · fu
it ꝓpoſitũ ꝙ cũ ip̃i auẽte ap · i
duigentie im nobilẽ viꝝ I· ex
cõmũuicatois ſnĩaʒ ꝓtuliſſent/
ꝓcuratoribʒ ptium ꝓpt᷑ cö̊ ad
ſe · ap · accedẽtib? alite ſup di
uerſis articunis oteſtata/nos
cãm wobᷣ omiſimꝰ terminadã/
Hhᷣ adiectout nõ obſtarẽt ir̃e
p̃hter aſſenſũ ptiuʒ impetrate
Dictus at᷑ nobilis citatꝰ ꝓpo
ſuit ꝙ pꝓillas lr̃as ꝓcedendũ
nõ erat/ ex eo ꝙ w· q̃ eaſbem
tfas ĩpetrauerat falſus extite
rat ꝓcucatoꝛ cũ ipᷣe añ impe⸗
tratõeʒ ſ̃aꝝ ipᷣ̃aꝝ ꝓprt᷑ ſuſpi⸗
tionẽ quã otra eunde ocepat
mãdatũ ſibi traditũ tuocaſſʒ

teras exã tacite uel expſſe

ANNnra metoz ideo
veisðꝛz ꝙ ſede nõ valẽ

qꝛ pᷣpa non mtẽdit ei ꝓui

ad diees li Pme lr̃e ämilla õ
valẽt ſcde lz ð pmis nõ fa

ſtcde ſi nõdũ eſſent pñtate

it ſcia pape i impetratõe
ltᷣaꝛx taliũ qᷓ.c. ꝓx.qꝛ pa⸗
pa pꝛo aliq̊ bñficiato non
ſcribit ex certa ſcia quĩ fa
ciat mẽtõez da pᷣmo bñfi⸗
cio · S· e⸗ poſtulaſtiĩ alijs
bñ tenẽt ea q̃ fint ꝑ tłes li

axpꝛobãt᷑ litere. ð ol · de

le · ex pte · ij · nec eo pᷣtextu Ca erte⸗
poſſet apellar aa er re

νυM°ς à WeN A
deleãt · S· e. ꝓx et. Se· cc 2 *τ° ραnνhd
debeãt ˖ s e. ꝓpr· et . S e.· ce ⸗ —* . . A e
deſer pte n. si pede 6 rLrr⸗ar Nerer
q valeãt. ſi añ pntatõeʒ p/ A' α W αυrℳvYpw
ma n ſede fuerit ipetrate aeaαιοναdZHραα
tũc em valebũt qᷓ priꝰ fu veαMWM
erint pñtate ut · S· e. ti · a ⸗ vev e 2mAM
Pituli et de ap. ut debi n E P D.
19. poſti; vero reccptel. ere No N N
ſet ꝓ pᷣmas nõ valerent ſe vco⸗ E SSS
cude ut.j. ſequitur · pterea 1 , e
dere m pluribꝰ bñfiens ñ A
ſcdis it᷑is mẽtio fiat de &οαρα .„ n
mis .e·c·h ꝗponẽte etiẽ &ν²˙uES‿⅜⅝αde
h modicũ eſſz bñficiũ pri- vαειrnenn

ι A οdðNrôοο

muꝗ · de pb· cũ teneam · ſʒ

te ſint p orceptõem nid c gustr o de.
qꝛ potius ad cautelam im

petrate videntur vt ſi nõ5

ciãt mẽtõez. dico ꝙ valẽt

ſimoma ꝗpt᷑ ̊ ↄmiſſa qð
equiꝰcuʒ nullum ius ha
buit ꝓ literas illas
e¶¶ Mõ ha bita· et ideo non valent · e · e · ꝓx · et · Se · ti · ad aures · et · e·
¶Mirritũ · ſʒ querit᷑ an gnaliter ſit ve ꝙ quitquid
fit ꝓ literas tłes ſurrepticias debeat reuocari ·hoc manifeſte ꝓ bat᷑ ĩ
caplo iſto · et ẽ ſi. s · e· cu dilcã . et · e. oſtitutꝰ.a H̊ ideo qꝛ ꝓ lĩas tłes
juriſvictio nõ viðꝛ dariꝗde of.vicẽ̃ · fua nobᷣ · xxxv.q:ix · vemam.etc·

ſmiaz. eẽ altera ꝓte abſente · et j.ð re iudi · cũ oli · a. ff. ð iudi · ſ pᷣtoꝛ · YFgᷣ

marcellus:nec obſtat ſi dicas ꝙ poſt ſniaʒ nõ admittat᷑ exceptio · ij ·
¶q · vj · S. exceptio · et . de re iudi · ijt · et· de ꝓba · lʒ · ſzʒ id non hʒz locu
in exceptõe i quibʒ agit᷑ de falſo q.de ꝓcura ĩ noſtra · et · de ꝓba ·
lʒ · cũ em ꝓ tales as nõ recepmt iuriſdictõeʒ quitquid ꝓ eas factum
non tʒz et eſt ſi · qꝛ replicatio omiſſa añ ſnĩaʒ ex cã rõnabili pꝰ ſnĩiam
ꝓpont᷑· ff. qñ ac · de pecu . eſt an· eſt que ſtum · S. multofoꝛtiꝰexceꝑtio
ad idez facit 5. de re iudi · ad ꝓbandum ar.· de deſpon · impu. ad diſ
ſolu endũ · m li · ſz illa deẽ · aliter mitelligit᷑ · ecõtra vid et ꝙ ꝓ tles lite
as deð᷑ iuriſvictio lʒ poſſint elidi ꝓ exceptõem vt · S.e· nõnulli: dictuzʒ
eſt ar. ff. de bo · pol · ẽm ta bulas · l · penul · S. teſtõ. vnde non pꝛ dici re
tro iudiciũ nullum fuiſſe · vñ ſi aliquis ſciuit ſibi ↄpetere exceptõnem

et nõ excepit ſibi imputet ſi neſciuit p̃textu exceptõnis poſt repte ſnĩa
nõ retractat᷑ᷓ de re ſudi . int. et · c· ſu boꝛta. ſtem libertas ꝓ falſos co
dicillos data non reuocat᷑ · f.de manu: teſta:cum ex falſis.et legata
p̃ſtant᷑ lʒ teſtamentum ſit falfũ·ff· de here.mſti.l ul: Circa iſtaʒ mate
riam dicebat jo · ꝙ fnĩa lata ꝓ tłes literas tʒ mñi releuet᷑ ꝑ apellatio
nem vel ſuplicatõeʒ · ſz retractanda eſt p ĩ mtegꝛ reſtõnez vel ſi vis
dicẽ ꝙ p illas literas niła datr᷑ iuriſpictio nõ ẽ neceſſariaa reſtõ · qꝛ ip
ſo iure niła eſt ſnĩa j.de of·vica:ſua nobis· tu dĩcas ꝙ tales litere nõ
fnt irrite ip̃o ſure ſʒ pñ̃t annullari ꝓ exceptõ eʒ·vñ ſi a pneipio hmoi
exceptio ꝓponat᷑ ſi aliquid ſiat ↄttotũ t euocat᷑et ſic loquit᷑ ·s.e.· cõ
ſtitutus.et· c. cum dilecta· ſi at ꝑ oſenſũ ꝓtium tacitum vel expᷣſſum
ꝓcedat et detur ſma tenet quidem et valet cum ſit lata a judice ſuo
nec ↄtra ius ↄſtõnis· ut · ij .· q; vj · · diffimtiua · et · de re judi · euz it
vos · niſi fuerit app ellatum vel ſupplicatuʒ · xxxv · · ix · vemã · a· c · ſmaʒ
et · C. de pᷣci · impa · ol · aut · que ſupplicatio · et in cã ap· vel ſupplicatio
ms pot eſt opponere de ſiureptõe et ſi oſtendit ſe ignoꝛaſſe bene audi

eis ĩgit᷑ ꝓponentibꝰ exadũſo

cum adoeoo

dices priꝰ impetratis et ita planũ eſt · ⸗net gloſe. BH. =
n Inpetrate · j. impetrãde ut cõſo⸗ qñqʒ &ꝛ falſus ꝓcuratoꝛ à ne e felfas pe

pmas vteretur ſedis ſRicut

äü Olueuit dici m Re ptis.s.
c.ex tenoꝛe. et verba eum effcũ intelligunt᷑ j· de cle · nõ reſið· relatuz
vñ cũ nl o btinuerit ꝓ primas ſatis equu ẽ vt valeãt ſedᷣe qꝛ fuit in⸗

dicit · eos facias eſſe ↄtentos ecchᷣjs im quibʒ recepti ſunt S
p¶ RPñnficiũ aſſecuti:ſi em nõdũ fut ecciaſticũ bñficiuʒ aſſecuti qᷓre nõ
valent litere ſede · qꝛ qui bñficiũ eccleſiaſtieum nõ eſt oſecutꝰ ꝑ᷑ pꝛo

tẽtio pape vt ꝓ ſ̃as ſuas bñfieaũ ↄſequeret᷑ et ̊ ſatis imnuit᷑ ex eo ꝙq

byficio literas impetrare · S. e · e adeo · et J. n ꝓponẽte · Re ñdeo · lʒ bñ⸗
ficiũ nõdũ ſit aſſecutꝰ tñ ius canomie ꝓ qð in breui bñficiũ ẽ habitu

rꝰ ex dñi pape mãdato ẽ ↄſecutus et ꝓ bñficiato iam reputat᷑ · vñ de

hoc ĩ ſuis lſĩis tenebat᷑ facẽ mẽtõeʒ ſi ã erat recept ꝰp ir̃as ꝓrimas

pte decani · aplce m dulgentie · foꝛte ↄceſſum fuerat capitulo
ſiauduneñ · vt hi quis in eoꝝ manifeſtam offenſam melderit ꝙ il

ſum poſſent excõmumcare· ſtem indulgentiã habes ꝗ. de · ſig · ex

pte.ibi oceſſum erat canomicis carnoteñ· ꝙ nemini licitum eſſet abſol
uere exeõicatos ꝓ ecẽia carnoteñ· niſi ſatiſfachone pᷣmiſſa ꝓ emẽda·
k ¶ Articulis: qui fuerunt alij non articuli nõ habemmus
¶ Conteſtata.ꝓ ꝓcuratoꝛ es datos ad totã litem

m ¶ Aſſenſũ ꝓtiuhoc ſolo nõ valebãt le poſterius impetrate pter

oſenſũ pꝓtiũ etiã ſi mãda tũ ꝓcuratõnis non fuerit reuocatũ · s · e · cete·

rum · ̊ tñ nõ fuit allegatũ:vel intellige de alijs literis ad alios iudi⸗

ofalſus extiterit ꝓcurator · nõ ꝙ nue fuit et talis nee dñm ob
ligat nec ſoluentẽ tali ꝓcuratori liberat mſñ dñs ratuʒ hẽatar·j.· de
of. dek. cũ oli · et . e· ti. coꝛã. et · ff · de iudi . lz · et. f· de odi · cau.da. ſi

ꝓcuratori falſo⸗Sꝛ etiã falſus ꝓcuratoꝛ qui fuit et nõ ẽvt het iſte

—

liberat ſoluentẽ ſibi ꝓ dño ignoꝛãte ſʒ dñm nõ oblĩigat· ff. ſi certum

pe · eiꝰ qui ĩ ꝓuĩcia · ete ff · de ſolu · ſ qͥs vᷣuo · de exceptõne at ꝓcurato
ria notabitur ꝗj. de ꝓeut᷑. in nr̃a pñua · em nẽa · ꝓpt ſi uſpitoez pt ꝓp

q¶ Dꝛopter ſuſpitõez · Hc · de pcu.·⸗ curatoꝛ nõ ſolũ añ ſʒ etiaʒ pꝰ
ltẽ ↄt.remoueriff.de ꝓeu · Itẽ ſi ſuſpcũs·puta ſi affinitate aliqᷓ ad
ũſario ↄingat᷑:f.e· aut affimitate·aut ſi faniliaris fiat aduerſarioꝗ.

de of · dele; inſinuãte et quotiẽs noua cã ſupuenit. ffe · ſ poſt · et toe

poſſet bñfieium oſequi ꝓ

DBrwfeeeedH 9,

Rovnſmſrunn .

pe Eι ο π ιονndeeee oe o. õ
„

e e v. M gekx — 6 N

οπιι ℳtοαμ* RAor . M SMπS 5

poſt li. of· ſz cã cognita. ff · e · R poſt lit · et. l· qᷓ omſa· et Hᷣ venẽ ſi ½
cur᷑ otradicat ſecꝰ oſentit.qꝛ tunc ſine cauſe ognitõe romouet᷑ ·ð
ꝓcut · auditis · et añ lit · ot · nlla cã mteruemẽte · ff· e · añ litẽ qᷓre ergo

non reuocat᷑ quitquid factũ fuit ꝓ talẽ procuratoꝛem.ratio ſatis eſt
m euidenti · qꝛ hmoi reuocatio non puenit ad aduerſariũ vel ad ſudi

cem ut ey aduerſo ꝓponebat᷑ ut ·ſequit᷑ · et ideo qtquid euʒ ipᷣo fem̃
eſt valet quſq;ʒ reuocatio hit nõ aduerſario vel iudici . de cpeu · man⸗

dato · nec ille probauit ꝙ
reuocatio mã dati ad adů
lariũ vel iudicẽ pueniſſet
ideo recte ĩterlocuti fũt
ſudices ſe debere ꝓ hmoi
literas ꝓeedẽ et ille nobil
ſup h̊ acquieuit ĩterlocu⸗
tiom oſtẽdendo alias lite⸗

tas q̃ ſpetrate erãt p eun
dẽ ꝓcuratoꝛẽ q̃ nõ valẽt

R reuocatio ad ipᷣm perue
nit · ad ů em vt reuocatio
teneat nece ẽ vt ad aduer⸗
fariũ vel ad iu dicẽ pueni

at .ð ꝓeu· mã dato a ibi
dicemꝰ de h a hoe m ſudi

cio · ſecꝰ eỹ iudiciũ vbi fuf
ficit ꝙ reuocatio ꝓueniat
ad ꝓeuratoꝛeʒz et poſtea
nõ valet qð facit ĩ piudici
um dñi iß bñ valet qð fac

añq; reuocatio ad en ꝓpue

mat ut ꝗj.colligit᷑ · x· h re⸗
uocatio ꝛc̃ · ff · mandati· R
mandaſſez et .. e ĩ glo. qᷓ
meipit · ꝓ ſuſpitõem · et ita
ex ofeſſõe ꝓpria ꝓbat ſe⸗

cundas literas non valere

cui ofeſſioni ſtandum vi
det᷑· ſi reuocatio ad ſuum

ꝓcuratoꝛem puenit ut j.

ſequitur vid et ꝙ prime li
tere valere non debeant ſi
probet᷑ reuocatio ad ꝓcu
ratorem puemiſſe a tñ di⸗
citur qᷓ.qð valent ſʒ ̊ ivðᷣo
eſt · qꝛ reuocatio non pue⸗

ꝙ ad nos vel ad ip̃os hm̃oi re
uocatio ñ pueĩt wſ qð debẽtiſ
p lkas ipᷣas ꝓcedè ꝓ quãdã ĩ⸗
terlocutoꝛia ꝓtuliſtis Detẽ
te itaq; ꝓcuratoꝛe ipᷣoꝝ ut ĩ

ſpicẽtis pᷣdẽaʒ indulgẽtiã ꝓ

curatoꝛ ip̃iꝰ nobilis exadũſo
rñdit ꝙ ñ erat piã dẽas lEas
ꝓcededũ exhibes alias q̃ſdã
poſteriꝰ impetratas/int᷑ alia
ↄtinẽtesut ſi ð ptiũ wlũtate
ꝓcedẽt cãm tᷣminaretis ean
dẽalioquĩ ipᷣaʒ ſufficienter ĩ
ſtrucka mittẽtis ad ſe · ap · ex /

amen cũ indulgentia memo

rataꝗqᷓs lĩ as ip̃i ex eo nõ valẽ

dicebãt/ qꝛ p eundẽ w. ⁊ poſt

reuocatõnem mãdati fuerãt

impetrate/qꝛ vero iuỹ gñaliſ e

ſtatuta ocilij ap · liteꝛe qs ſine
ſpãli mandato dñi quis impe
trat/valere nõ debẽt niſ ſit ð
illis ꝓpſonis a quibꝰ nõ eſt ex⸗
igendũ de iure mandatu/m·
qſi reuocatio mãdati ad ꝓ⸗

a Dice

curatoꝛẽ puenitcũ minꝰ va⸗

mi ad iudicẽ vel aduerſa
rium⸗.de ꝓcu· mandato·
et hoc ðꝛ · s· e· capitulum
ſancte crucis. hoc tñ videas an procuratoꝛ ſit datꝰ ad negocia uł ad

iudicia · ſi ad negocia tunc fufficit ꝙ reuocatio ꝓueniat ad procurato

rem · ſi ad iudicia datꝰ eſt tune non ſufficit ſi reuocatio non ꝓuemt ad
ip̃m iudicẽ vel aduerſariũ uel ad vtrũqʒ et qͥtquid facit procurator
hue ĩ ſudiers ſiue mn negocnjs añꝙᷓ; reuocatio ꝓuemiet ad ip̃m bñ tʒz vt
J· colligit᷑ ex litera cum ðꝛ.ſñi reuocatio mandati ⁊c̃· ff. manda · ſ man
daſſem be ebant · et merito · qꝛ ipᷣe nobilis hanc allegatõneʒ ot᷑ ad
uerſ. arios allegabat ergo o ſe illam recipe tenebat᷑ · xix⸗
di · ſi rõnoꝛv·et · iin · q. in · ſ quis teſtibʒ·et · ix · di · neqʒ quoꝛulibet · et
inj q· viij· cuius mn agendo·et.j.de een · eum olim · ar · o · xxx vij· di · ſi
quid veri · et di · x· lege · et ita ex ꝓpria cõfeſſone probat ſecundas li
teras nõ valere cui ↄfeſſoni ſtandum videt᷑ eſſe · ſʒ nõ ẽ veꝛv mů re⸗
uocatio mã dati ad procuratorẽ ꝓuenerit ut qᷓ.ſequit᷑ · et · f. mã · ſi mã

daſſem ar· ꝙ nõ ſufficit reuocare mãdatum niſi reuocatio puemat ad
ꝓcuratorẽ. vtz h et ĩ · l· pdeã · ſi mandaſſeʒ · a ita pt᷑ habere ratas lite

ras anteꝙ; reuocatio ꝑueniat ad procuratorẽ lʒ ↄfiteat᷑ ſe reuocaſſe
mandatu non tñ vfitet̃᷑ reuocatõeʒ pueniſſe ad ꝓcuratoꝛẽ vñ dz illð

probare ut .. dicit · et ita pʒ ꝙ pᷣme etiaʒ nõ debeant valere R pꝛobet

reuocatio ad procuratoꝛẽ pueniſſe a tñ dꝛ q.ꝙ valẽt · ſz H jdeo ẽ qꝛ re
uocatio nõ ꝓuenit ad iudicẽ vel ad aduerſariumꝗ j.de proeu · mãdato
et dꝛ de hů· S. e · m iſto · c· et aliud ẽ ĩ iudicio a aliud eẽ ut dem̃ eſt. s.
b neiln · . e · nõnulli. S. fũt et aln eptʒ H ꝙ nõ valent litere ſine
e¶ Mandato · i· expᷣſſo m vmẽ·a ita⸗ ſpeciali mã dato lʒ oſtitutio
illa.s·enõnulli:male obbᷣuet᷑ vt dem̃ fuit ibi·et ſic ↄfirmat᷑ h̊ tenor
illiꝰ ↄſtõnis · ſz qliter pꝛobabit quis literas impetratas de manda⸗
to dñi · de hoc dem eſt m illa oſtõne · nõnulli · ſi quis ↄſtituat aliquem
procuratorẽ ſuũ ad impetrãdũ ſufficit oſtendẽ ꝙ ſibi dedit mandatũ

ad impetrãdũ · ſz adhuc nõ viꝛ ſuffic · qꝛ p hoc ñ̃ oſtat ꝙ ille impe⸗

trauerit.naʒ aliꝰ potuit eas impetrare a ſic nõ ſufficiat oſtẽdere tke
mandatuz qꝛ illud nõ probat impetratõ eʒ · qꝛ nõ pꝛobat hoc eẽ qðᷣ
ab hoc ↄtigit abeſſe ꝗj.de trãſla.int᷑ coꝛpalia· et · C. vñ ognati · l· nõ

Hyet ſic viðꝛ adhuc ꝙ nece lit ꝓbare ꝙ ille ꝓcurator tłes literas im
petrauit qð erit difficle pꝛobare qd g erit dieo ꝙ neceſſe eſt ꝙ oſtẽ⸗

dat ſiue pbet mãdatũ · et ꝙ ꝓbet ſe ab illo recepiſſe literas cui man⸗

dauit ſiue ab alio ꝓ ipᷣo: et ↄfulo ꝙ tã de mãdato ꝙ de receptõe lite

raꝛd ab illo ꝓcuratore ſiat publicu mſtĩẽm ad faci edã fidẽ m iudi cio
ſi ei obiciat᷑ · a H̊ credo veꝛꝛ tã ĩ cã appellatõis ꝙỹĩ literis q impetrat
p ſimplicẽ q̃relaʒ · lʒ ioes direrit qd non ẽ ĩta m cã apellatõnis qꝛ

L raeree Tcreg Sae O. —„ 14 * 8 . .

ſteribz ꝓcedatis ·

lere debeãt lre /q impetrãt᷑ ab
illo a q̊ mandatũ dñs reuoca
uit im ne gocio iux pᷣoꝝ otine
tiã literaꝝ non obſtatibʒ po
edeca
no et mgᷣo · g canonico leo⸗
g nificate ˖ w · ¶ dieñ ·
os noueritis accepiſſe/

wꝙ cũ ſK· or wv · remeñ · dyoc/ſu

per qᷣbuſdã pãnis ad iudices
lrẽ̃as impetraſſʒidẽ d · excipi⸗

endo ꝓppoſuit /ꝙ cũ idẽ nõ ð re

meñ · ſzʒ ð leodiẽ · dioẽ · exiſtẽt

pꝓ hmoiſ as cũ ð dioc · leodiẽ ·
nõ facerẽt aliqʒz mentõeʒ oue

miri ð iure nõ poterat nec de⸗
bebat/ qꝛ exce ptõneʒ him̃oi
admittẽ de negarũt/nr aʒ au⸗

dientiã appellauit:Ideoq; m ·

q·ñ eſt ita reuocato in irritũ
c¶ Dõ poꝛi ſancti laudi · et
ſuccent᷑ · roth·
Adulfus cle ricꝰ rector
ecc̃ie ſancti xpᷣoferi de
ciuitatẽ ſagienſi ſua nobᷣ inſi/

ſta bñ pñt lites finite ꝓ ſnĩaʒ ſuſcitari ꝓ tles literas impetratas ſine

mandatout ꝓ alias acquieſcẽt em̃ foꝛte ſnĩe ſi literas non hr̃et et ſie

ghaliter ĩtelligo oſtõem
E deẽ · et illa · . e · nõnulli·
de iure ſic ĩtelligunt᷑ · tñ ſa
tis credo ſufficẽ ĩuramtuʒ
ĩpetrãtis cũ vno teſte ad
faciẽdã fidẽ ſupꝑ ĩpetratio

ne lit eraꝛd ſez ad ipetran⸗

dũ exq oſtat de mandato

. de procu · ex in ſinuatõe

vin · dixit ꝙ gñalis procu
ratoꝛ ſufficit ad H̊ qð ẽ oẽ
iſtã literã a or legẽ · ff · S
of · eiꝰ cui man · ẽ iu ·l · i . ſʒ
ipᷣe exponit ſpãli · i · expᷣſſo
qð nõ viðꝛ veꝛs qꝛ ĩ gnali
procuratõe ñl de impetra
tõne expmit᷑ · a h diẽ ꝓ le

gẽ q̃ ↄtradicit potiꝰ. ff · S

ꝓcu · ꝓcuratoꝛ totoꝛd · ſʒ
ſi ht̃et gñalẽ procuratõeʒ
ad lites a liberã admĩſtra
tõneʒz ad negocia ſatis cxe
do ꝙ poſſit literas impe⸗/
trare vt · ff · S pꝛocu · ꝓcu
ratoꝛ⁊ cui ꝗqᷓ.& ꝓcu · petitio
ſʒ ſi hẽet mãdatum gnale
ad negocia tm̃ ñ credo ꝙ
poſſit literas ĩpetrare ad
lites · qꝛ ut ̊ ðꝛ ſpãle mã
datũ exigit᷑ ĩ eaſu ar · l· p

dicte · ꝓcuratoꝛ totoꝛv cu

ria tñ nõ bᷣuat hoe qð het
in ocilio &⁊: nec daret lite
ras ꝓpt᷑ hoc appellanti ut
ibi m fine ſeriptum eſt.
d ( Derſonis · puta · libe⸗
ri parẽtes frẽs et affines

matoe mõſtrauitꝙ cũ mor

et liberti · ff. de pꝛoeut · ſʒ
et hee pſone · qꝛ et agere
pñt pꝛo talibzʒ ↄiũãtis ꝓ⸗

ſonis du tñ otraria volũtas nõ appareat.ff.de procu · pomp̃ · . vl ·

e ¶ Di reuocatlo · ſz qs ꝓbabit reuocatõeʒ ꝓueniſſe ad ꝓcuratoꝛẽ ĩ
caſu iſto · e· lauð · dz pꝛobare hoe·alias regulare ẽ ꝙ actoꝛ ſp dʒ pꝛo
bare mã datũ ut dixi · S.· e · e· nõnulli papa tñ ↄtrariũ dicit ꝙ reꝰt eneẽ
literas pꝛobare ꝙ nõ ſint ĩpetrate ꝓ pꝛocuratorẽ · qꝛ nõ ẽ pᷣſumẽdũ
ꝙ ſuã pecumã iactet ita ꝓpt᷑ pᷣfũptoeʒ trãſfert᷑ pꝛobatio imn reum ·
(Dñs reuoc auitet ita idẽ ẽ ſi mãdatũ fuerit reuocatũ ac ſi non ha
buiſſet mandatũ imo plus qꝛ o voluntatẽ dñi q̃re litere nõ valẽt · a
ita ptz h̊ ex litera ſequenti ꝙ ratiha bitio m tali caſu locum nõ hʒ ad/
uerſario ↄtradicente Itẽ ſi ꝓcut᷑ · mandauit hãc impetratõeʒ aln nun
quid vale bunt litere impetrate ꝑ illũ: vidᷣꝛ ꝙ nõ qꝛ ꝓcuratoꝛ añ li.
ꝓt᷑ · aliũ ꝓcut᷑ · dare ñ pt · C· de ꝓeu · neqʒ tutoꝛes.et · I. nlła dubit atio
tu dicas ꝙ bñ valẽt litere ille impetrate ꝓ ĩllũ cui ꝓcurator mãdauit
a ꝙ dðr ꝓcut᷑ · añ lit · o · nõ pt᷑ aliũ ꝓcuratoꝛeʒ oſtituere iſtud veꝛꝛ ẽ
ad agẽdũ · ſz ad negocia ꝓcurator dat ꝰaln demandare pt · ff. man. ſi
procuratorẽ. S. i·et · ff· de neg · g· R quis mãdato· et talis procurator

bene ↄmittit᷑ m curiaet ↄſueuſt dici m procuratione do tibi ptatem

vt alium poſſis ñi neceſſe fuerit ↄſtituere pꝛocuratorem
Jgmůficante · nõ de remeñ · ſz viðꝛ ꝙ ſibi obeſſe non debuit · qꝛ

et ſi ᷣ dixiſſʒ nlommꝰ literas ha buiſſʒ· S. e.ſup literis· qꝛ exqͥ de cor

poꝛe ↄſtat extñſeca nõ nocẽt lʒ om̃ia nõ expᷣmant᷑ ꝗᷓ· de oſang · a affi⸗
tua nos · et · ff · de rei ven. Ri in rẽ · ĩ fi · et certũ ðꝛ ſfiue ꝓprio nomie ſiue
demõſtratõe q̃ᷓ vicẽ ꝗꝓprij noĩs obtinet deſignet᷑ aut etiã digito oſtẽ
dat · ff · ſi certũ petat᷑ · certũ ẽ · et · ff. de rei vẽ · ſi in rẽ. in li. z iſte ꝓſo
naliter oſtendit᷑ · & videt᷑ ꝙ ſit ꝓꝑ literas tales audiendꝰ. pᷣterea non
dz ei talis erroꝛ obeſſe cu oſtet de erroꝛe · C· de jur · a fac · ig no. error
facti· pᷣterea falſa cã ñ pimit · legatũ ſiue falſa demõſtratio· C·ð fal ·
cã adiecta · l. ij · et · ff · S cõ · a demon · falſa demonſtratio · et . de ouer
ſ · ou · ex pte · n· nec mgreſſum religionis ꝗj. de ouerſ · oiu⸗ ex ꝓte · n·
nec mendaaũ obligãtis impedit obligatõeʒ ꝗj. de ↄuerſi · oj u. venẽ 8

ſʒ iſta nõ ꝓfũt.qꝛ rõ illiꝰ dec̃ · ſup literis. nõ Hʒ locũ vbiqʒ nunquid

ſi titius appellet ſe ſeyũ m literis valebũt litere · qꝛ ſi hoc dixiſſʒ pᷣpe

nlomin?ꝰ literas habuiſſz nõ ꝓdeſt ei talis inorãtia ſiue erroꝛ · ima

S R, õ Z D Et 30260°ο° eyV.

—

Qer Ar(. 2

nocet qꝛ e nõ valebũt vt h̊ dicit · a qꝛ nõ cadit in iuriſbictõeʒ iſtius
delegati · qꝛ pa nõ intẽdit dare iuriſvictõneʒ niſ in hoĩem remeñ ·
dioẽ · et pterea mcõuemẽs videreð ſi tles litere H deberẽt valẽ huic
qꝛ ſic viderẽt᷑ meerte · qꝛ et w· aliꝰ dioẽ · remeñ · ꝓ illas literas poſſʒ
Oꝓueniri et ita vna cla q̃ certa et determiata videretur poſſz trahi ad
pꝓlures ꝓſonas qð eſſe non dʒqꝛ gnalitas im hmoi literi s repꝛobat᷑

— –
(

. F 2

,
9

S π
2° F. μ rs

ſucceſſores illoꝛ o s fuerãt impetrata · vł qui ꝓ ea poterant oue
nirt et ſta morte illius ↄ quẽ impetrat᷑ fini᷑ mandatũ ſicut a moꝛte
mandantis ꝗj.de of.deb · relatũ · a · c · Ftů · et · c· lz · et · c · vl · a ſic eodem
mõ fimt᷑ moꝛte ipetrãtis ita ꝙ nõ trãſit ad ſucceſſoꝛes ſaltẽ re mteg
et hH ideo otingit qꝛ pta ꝓſonalia fũt nec ad pſonas vel ad res ali
as ꝙ; q̃ otinent᷑ ibi extendũt᷑ ꝗj.de of · dele. cũ olim. a. e · pec · g · et ho c

— — Pet,
deken &nrs X * Neet e

s · e· ad Het qꝛ Nꝑ pta ſtricti iuris fut ⸗j.de of · dele · p · et · g· a reſtrin

Fende funt lites potiꝰ q;
laxãde. S· e · nõnulli · et rõ
illiꝰ dec. ſup lũis · tunc Hʒ
locũ qñ ex eoo ꝙ dem ẽ vel

tacitũ p̃pa citiꝰmouet᷑ ad

dandũu vel denegandũu re
ſcpᷣtũ ⸗j.e · ex mſinuatõe · a
c· ſi ꝓponẽte · et · s · e · eum
adeo ˖ ſ ᷣ non ẽ ita imo di
cas ꝙ le iſte füt ĩpetrate
ad iudices qui diſtabãt a
leodieñ · dioẽ · vltra duas
dietas · a hi G̊ expᷣſſiſſʒ nõ
habuiſſzʒ literas ſtẽ im illa
erratũ mi q̃litate facti ᷣ
at᷑ m ꝓprijs noibus · vnde
non tangit hoc
dulphus · ſagieñ ·

en det e 5 ali
Edioẽ pʒz expᷣſſe qð ali
unud dicẽ et alios op̃hen⸗

dit cloric? dioceſan? a ali

os clericus ciuitateñ . de

v · Rg · cũ clerici placent · a
ita die endo q dam bonoñ ·
dioẽ ˖ nullus ciuis poterit
Oueniri et ideo in clauſu⸗
la illa a quidam alij debz
poni a diei ſic et quidam
alij euitatis a dyocẽ · bo⸗
noñ· et ſie tam de ciuitate
de dioẽ · ꝓ illaz claufulã
poterunt ouemirt· qꝛ ciui⸗
tas et dioẽ · diuerſa füunt li
cet ſub vna iuriſpictõe ſit
ſiue vno ep̃oꝗ.Sð cenſi· ve
nerabilis · et eſt ſi · qꝛ licet
epᷣs ſit in eccia et eccſia im
epo vt · vn · q/ i. ſcire/ tamẽ
qñq; noĩe epᷣi nõ deſigna
tur eccka lz ipſe ſit caput

R.eũ p q̃ſo am ſ̃as o ep̃m ſa

gieñ · et ſoã alios ſas · dioẽ ·
ſup redditibʒ et rebʒ alijs im
petratas a nob/coꝛã iudicibʒ
ſupeadẽ eccia p gnaleʒ clau
ſulã qᷓ dã aln oue niſſʒ idem re
ctoꝛ ꝓpoſuit excipiẽdoꝙ cum
