o¶¶ ßPꝛopꝛia · ſolo ſaeramen/ bitatur vel queritur ut Hᷣ ptz · xxxiin
q·ij · m lectuʒz · xxxij· q· ij i verum.ff.de re mili.non omẽs·sa bart ba

cũ is ↄomittatvere cuius auẽte

e· relatum nec intelligas
hoc verbũ de filnſfamil ·
qui duʒ ſunt in patria po
teſtate non dicuntur ſui iuris quia tales debent ad curiam mitti mſt
ſint mfra pubertatemꝗ.e·quamuis· et· c· ulti· ber ·
u ¶ YWemendi · hoc referas ad ar bitriuz ep̃i · ar · ff · de ver · ob⸗ eonti/
nuus. F. cuz ita⸗ et ita ſi vide bitur epᷣo ꝙ laboꝛeʒ eũdi nequeat ſuume
re gpter piculuʒ moꝛe illũ abſoluẽ pt᷑ recepta ſu fficienti cautione ꝙ
parebit oſilio ſiue rñſo pape at · bonũ . s · t. pꝛox · e · ul. et . e · de cete
ro. et. c· ſacro· fſi vero pĩculuʒ nõ timet᷑ ↄſulatur papa antequã abſol
uatur · et H videtur dicẽ lra iſta · ecũ ad ſedẽ · ad fi· a ille dicit facẽ
x ¶ Mãdato. ſic·s· de reſti. ſpok· qui pꝓ aliũ facit· f.ð̊ admi· tut ·
ita tñ..geſſiſſe·et · xvi · q · vi · oſuetudo · in fi.et⸗ 7· e · ut fame · ult · et
¶ de accu. nõ ideo · ri.K. a. 1. acquik. ber homo · inj · i pn · et · ff · de
jut · om · iudi · ſi qs romipetas · ul · et qui cãm pbuit vel opez tenetur
ff. vi bo · rap.l · ii · S· ſi cũ bun et · S· de homi. fieut dignum . F. n· et · s·
de miut · c· ul. ſed videtur ꝙ ille qui mãdato alterius hoc facit non te
neatur maxime ſi habeat m illo poteſtateʒ vel ei ſubiectus ſit f · de
re · jut · ñ vider · et · l. pꝛedicta · ff. ad· l. acquił· liber homo · ij· H̊ otrari
um verũ ẽ qꝛ pᷣceptů miuſtũ fuit eui ñ debuit obedire ˖ ſ deo potius
; homimꝗ· e ·r elatũ · et · xi · q · in· iulianꝰ · nõ ſemp · et · xxii · q · qᷣd eul
patur · in fi · et · f · de vi et vi ar · l. i. F. quotiens · et j. e· vmuerſitatis⸗
qꝛ nec illa poteſtas data eſt laico ſuꝑ clericũ · S · e · ſi vero · F. ſed po⸗
ne ꝙ mandauit · ſed ante manuuz miectionez pemtuit quid erit He ñ·

„

michilominus in canonem mmeidit mii reuocauerit mandatum ita

—.G— — ————õ

7

hai reuocatio ad ĩpſum puenerit · ar. ff. man: ſi mandaſſemf. ad maẽ̃ · ſi B tõne acceſſionis eſtimabitur coꝛã iudice eccĩaſtico ut ðꝛ in dote · ar·.
Pue ex m ſinuatõe et · g·˖ de R p · ex pte · in · H pone ꝙ mãdatoꝛ añ miectõʒ i ̊ int ellige cũ quẽ la excõis defert᷑ ad eccĩaſticũ iudiceʒ tũc eſtima
ebe manuu moꝛiat᷑· tunce no erit excõicatus qꝛ mãdatuʒ moꝛte ertinguit bitur miuria coꝛaʒ ipſo qꝛ aliter nõ abſoluitur ut h̊ dicitur ſivẽo ele
ſiun ff · man· int ceteras. S. ir et · · de of · ðleg · xelatũ · et · c · lʒ · et eccia non li ricus ſimplicit᷑ vult ↄqueri de iniurta ſi bi irrogata ſatis viðꝛ ꝙ debe
dien⸗ gSat ſub terra · ar ꝗ.e· a nobis et · xximj:qij legatur.arx·a otrario· It at ſequi foꝛuʒ rei·papa tñ cotidie dat literas clericis ↄtra laicos no⸗
ten pone ꝙ non mandat ſed ratũ hʒ ex poſtfact o nũquid incidit in cano mie ſuo etiaz de h· xi · q · in · c · ul · B· tenoꝛe · debeat ·
mſis neʒ quidã dicũt ꝙ ſic qm̃ Aſic iurat nõ eſt aſtri
ln ratiha bitio locum hʒ m Rus miſi ad iuſtuʒ manda
Sn maleficijs ff. de vi et vi . . . tum . ar · s· de elec · cauſam
ſi⸗ at · l. . g quotiens · et. ff. vel mãdato delichum commit parere ipſuʒ vice noſtra a ſen ꝗᷓ·et. s.· de iureiurã veni
e 80 bie L. gnn 6 gr. pꝛobatur / Dem. tetia qua tenet᷑ abſoluas ſibi/ ens rreauit Pales⸗ et
. Ar⸗C * 111 * . ——— — . .- „7 — „— „ —„ FP OclO oci et atez
de . in et.8. de reſti. ſpok. Dꝛro ſi al nn violentas y⸗ . in virtute iurameti pcipias er. K. de ope li. d lbt⸗
ſnd fk. wann Veko. Fin eR et duckti penitentia non ouicti vel alicuius religionis ↄuerſũ rrer nare madatis eccĩe
ige eatin ſaz iz er polt 3 ſed pꝛiuatim a te vemã poſtu manus ĩniciat violentasũn ſe ð d a . Sa s ut *
ii cto ratũ habeat cũ hoc fe lãt eos monẽ debes et induee fendendo aut de mandato ſu⸗ tuz tm pᷣepe põt ꝓut hᷣ
8 erg fa ſi dens nomine re ut his quos leſerũt cõgrue oꝛuʒ fecerit pᷣlatoꝛum:vel mſi ſequitur in litẽa·a qð ſa
tee ſr plobat dei⸗ abere et ſatiſtaciant et ap · ſe · oſpectui ſup euʒ pᷣlationis mĩſteriũ aut knant lto ge. prox·
uil .2r quante pꝛeſumptio⸗ ſe pntent cum a te vel alio ſine magiſteriuz habeat aut cũ ip Wierrere eje .F⸗
un .. ſini⸗ ne ſpeciani mãdato repo. abſol⸗ in eadeʒ eccia ſocius eſſe no Se endedo . ¶ uez.
ſeag. MOꝛro. R aliqui: q̃ non ſie. ſcatur.·/⸗ ñ⸗ e · l vero · j. B· .
betdi unt fres illoꝛ quos leſe u i 1 pute I em⸗ arur IN emcenomane m ¶ Mãdato · dũ tñ mãda
nt gin rũt qm̃ ſñi fratreſ eſſent a in le pnt punegio ap · pnucopo ; „ tuz ſit uſtum vel ſaltez ſi
dedſe ſe admuicẽ pcuſſiſſent ab ſe · tu rquo mmus excomum⸗ cetero noueris/ꝙ R 48 dubitetur alias nõ · xxiij·
bas n cht niie/ catos vitare debeãt ꝓviole ꝓ viole nta manuũ iniectõe in ⸗ õ l
5 monahee e ta manuuz miectione in clicos clericuʒ eſt vinculo excõis aſ⸗ enat t miuiti no e aoe
uo füt ruũ · vel pt᷑ int elligi de ali no eCC1nE . e 1 1 1 dienduz · xi · q · ij · nõ em a
t. is q monachis quod ve- ſicut excõicati vitari· Dem trictus ſi habens capitales in c.iulianꝰ ſi dñs. exẽplũ
i rug ett er loquitur ep̃is et alijs pꝛelatis per galli imici cias vel alias iuſtas excu ve Genderohesi- vm
puſ epiſeopo · b · a. eit t3. . 54, σο , e vo S lerſitatis · et · c. ut fame⸗
trel b ¶Ruos. alia litera ha/ am oſtitutis · J ſatões quibꝰ ab itinere rõna⸗/ Fi aligs non excuſatur.
t,s5 ber tuos: et plam oꝛ eſt li 1„. Arrochianos veſtros ſi biliter excuſeturita ꝙ ſine pi⸗ s. e· in lit eris. et . · vm
tis tera.et ſic eſt in antiqua. qui in monachos vel ouerſoſ p culo · ap · ſe · nequeat vſpectuißß· esßtare B· S Ks
ii 9 H fati oꝛdinisviolentas manꝰ in ſentare lʒ dioc· epo recepto iu pe ereatonis de el l
i ne · S· de vſur · cũ tu · a · xiin iecerintiſub ap re m tenoꝛe ramentoß mmoꝛemecde ſbi euiꝰ coꝛig ereſpoteſt in⸗
tir . q · vi · ſi res et · xxiin · q· i gnalig deerett excoicatos pu· abſolutõis gratiaʒ impartiri⸗ feroret elcrcos vel ma⸗
tndi legarur ·de pem dine mnücietis iipſoſq; faciatis ſiẽ ex ſed eſt ilii ſub iuramento debi Fete ubl ee cj.
z li · vitare · · de p cõicatos artiuſ euitari done c to iniugenduz ut ꝙᷓ citius op⸗ o ¶ Socius · dictuz ẽ ꝓ
u⸗ uit RRer varore er eite leſis ↄgrue ſatiſfaciat a cũ ſte tunitatem habuit roPorae 2 Pa affidras oucretse
puilegia · Ad hũc eĩ caſũ rig vuig an.ſo. oſpectui rep . apficũ ept vñ pᷣſumit᷑ ꝙ facilius ma
gan buileginin ertenditſed us vee 6 dce r “ Vongeale ſeſet, nue nie ar in le Eſos ar
noft⸗ nunqd papa ↄuũicando ex tent eʒ lanuen · arehiep le 6 ep q; em veniũt ad ver ba a
cõ ieato madir in noo tenoꝛe lraꝝ tuaruz no D ÿ cum int᷑ pꝛ cnes ſe an fnd et zoͤne Flm
cenſd dicas ꝙ nõ lʒ alias male jg ſtœb.canoni tuog. ꝓ‚ro:ec-abſoluti onis ñ pꝛecipit᷑ de ſocio
er faciat aã dnrepl legibꝰ? bis mnalliit n ce „„ 5 1 er⸗ di V ſic ꝓpt er pᷣſumptõ eʒ iura
15 ſolut eſt. ff. de leg dn⸗ eus in quenda ubdiac onu ma oneʒ ſnie deleg atoꝝ iudi cum mettim qniqs non indict
8 ceps · et · C· ·· digna vox nus miecit violentas a· J. M.· nequaqʒ ↄſueuit alis delega⸗/ clericis · · de coha · cle · a
te P E . J(105 e N en r
ſrr iple en ſolus inrerpre itaq; quatenus recepto ab eo reñn in literis omiſſiõis ↄtinea/ r weiet e de
14 tatur leges/· e · inter ali . 5 . ei e: 13 . .
Ne e Boc eg.. iuram̃to ꝙ tuo dẽat madato tur exp̃ſſe de ſufficieti cautiõe erero erenſatbel
ligt Arrochianos-mona nota ꝙ m omi edicto m⸗
e o n ſurbrasn st in r reteneid⸗
tr, agere actione miuriaruʒ. D . HH tio et nm umeu⸗
tti d. ꝙ nõ · ſed actio opetit monaſterio et aget findicus monaſterij. ſ Peile ſeribatur exeeptões legitĩe exeipiunt᷑ ut ·s· de off · Sleg. ex
cut actio iniurie opetit dño ſi miuria fit buo et aget dñs et non buꝰ. pte · j et. S. de Re p · ſi qñ · in quibꝰ caſibꝰ quis ab itinere excuſet᷑ ha
,ttt inſti · de miur · S· Huus aũt/Nuid ſi dimitt it monachus miuriaʒ·R · ni bes . e · quãuis · in a et in Slor ero ñ· m fũma neceſſitate lʒ/
ſulm Pil facit qñ poſſit agere monaſteriũ · ſic licet fuliuſfamilias remittat ĩ q ¶ vioceſano· nunqůd et pᷣſa⸗ ar · xvij · q · iin · ſi qs ſuadẽte. et*5See. nõ
noneg⸗ iuriam factam ſibi pater nchlommꝰ agere pt ꝓ miuria fulio irrog a dubiu. alias nõ miſi ̊ facẽt de mãdato ep̃i · xxvi · q · vi · e ul · et hãc ab
de en ta · ff. de pac · in perſona· imo et ſi miuria fieret filio volenti pat᷑ age ſolut õʒz bñ pt omittẽ · s.· de of · oꝛ·cul· r uramto ut dictu ẽᷣ. s e·
ze re poſſet .· ff. de miuri · · i. F. vſq; ſed monaſteriuʒ miuriam factam mo c. ꝓx·ſiqe:quãuis.im fi · æcit abſoluẽdus qꝛ iaʒ erat abſolutus qꝛ
ſefnt nacho poteſt remittere ſecus m eccĩa ſeculari qꝛ non poſſet remitte⸗ ¶ BGuſceptur?ꝰ· non di/⸗ obligatio ſemel extinca non reuiuiſcit de
n re miuriaʒ factaʒ elerico · ar · vñ · a. in. quiſquis. vmeen. ſe diun auen ecet.rvii. q · iiij · ſi iſtte de pe diein unie clemẽtia. ff
tfed g ¶ Decreti· x vñ · q· iin · ſi quis luadẽte · actio ꝓ lraz iſtã videt⸗ optumtate recepta recidũt in creclearozarirpvi qvi· qui recedut
eter⸗ hb Batifaciãt.ſ̊ cui dabit᷑ hee ſatiſ/ ꝙ ipſ mõcho vel ouerſo vel et · c· de His vero · et · C · de bis qui bo · ce · poſ. l· pnk · et · s · de ſolut. c·
ete leſo ut dicit hec a· ſ̊ otra videtur.xn · q· i· non dicatis · ff · ꝓ ſocio · penul · quodð non placet · libertatis em ſnĩa vñcunq; obtẽta non retra
. de miuri o die ut inſti · de miuri · F. qð ctatur. C. ñR aduer· li. l· i· eten · qd ſi non fecerit tanqᷓ ꝓiurxus hẽtur
font l · ſi inter fr es · . ul · de miuria facta ſeruo d 1 4 1e. Pn anc p .
efex ſi vſus · et · Sſequẽti· In monacho vero vel ouerſo qui im non et poſſet ↄpelli ut iuramẽtuʒ buet · ar · s · de iudi nouit·
pabet ſat iſfactio dabitur monaſterio· et quod dicitur hic leſiſ· ſi darß d hec. H decretalis olim erat de he ptl:ſolutto ſuo excõiea⸗
Ctu⸗ leſo ſatis datur monaſterio · qꝛ quidqd mona cho datur mõſterio ac/ U S· imo pmo loco remittit ab⸗ toꝛ ies de R pab excõicato
. quiritur · s· de ſta · monac hoꝛꝑ eum ad mona ſteri · clerico aüt ſecula et h̊ cuʒ ſmia lata eſt ↄtra foꝛmaʒ velln ut ibi dꝛ að heſq e. ſacro · a ẽ
n ri debet dari q leſus ẽ · ſi clericus mde decedat · dic ut · s de penis. pſ ar · ꝙ ſp h ptũ dʒ eſſe obtentũ m ſtuũ romane curie alias ſuſpectũ
en biteri⸗ et ex miuria pluꝛeſ oꝛiunt᷑ actõesff · de miur· i . S. ul · H coꝛã q Pẽtur · s· de cri · fal. ; Fulem f ‚· JItẽ ear · ex eo qð fieri olueuit xxviij
7 eſtimabitur ů miuria· rñdent quidã ꝙ coꝛã iudice peuſſoꝛ is · inſti · S di · de ſi racuſane · et · S· Sð cle · aiug· diun h· et · f· að ſena:oſul:mac· l.ij

miur . . poſtea · et ke inteꝛduz m foꝛo ſeculari· vmcenti · dixit ra⸗

et · . itẽ h fuius · qð dicitur · y ¶ Wufficienti⸗ cuʒz qͥs eſt excõicatus

pꝛð mmiectione manuiuzs ii clcos ſoĩa cautiõ iutatoꝛia ſufficit· · e ex QO ſ. milia · xxiij . · iil · pelſim az · et ſie iuraſntuz ñ ẽ de ſuba abſolutõis ut in
tenoꝛe etj.e· euz denderes · Cuʒ vero ꝓ ↄtumacia vel crimie mamfe

ſto ſufficiens dʒ cautio pꝛ eſtariꝗj.t · ꝓx · ex parte· ubi de hoe · ſie etiaz
cum data eſt poſſeſſio cã rei ſeruãde ·s·de ſequeſt:ad hoc m fi ·

tem abſoluunt᷑ ita tñ ꝙ ſi ↄoualuerint ſedẽ apoſtolicã viſitabut man
datũuũ aplicũ recepti. S· e
decet o · et j. e · qð de his ·
etsc · q;uis.m fi.et ̃̊ ĩ fᷣis⸗

e ¶eultates ſp h̊ intel bhi
IEe eſt m ienlfa⸗ pent ꝓꝙ iudicõ eccleſe debeaãt
cere ꝑt latitaciat q ſin — drp0., 1 jzi „
pt᷑ m penã aliã pt cõmu⸗ obedi re ¶ Ulemens y⸗

tari· àr · S. de maledi · ce ij·
vel expectet ꝙ; diu face/
re poſſet cautõne recep⸗
ta·s · de ſoluẽ · c .· pnk · vvi
de hoc:naz mams eſt a⸗
ctio quaʒ excluðit inopia
debitoꝛis s:de reſtitu⸗
ſpol · oliʒ · ij. ff de dolo · l.
nam is ber.
d ¶ Daupes.· e· qð ð hiſ
et.c·quãuis:contra.ſoł·
ibi loquitur de his qͥ tan
ta paupertate laboꝛãt ꝙ
ad curiam ire non poſſunt
Hiẽ de hiſ qui poſſunt ire
licet pàuperes fſint·
¶ Legato ꝗj.e· ad emmẽ?
tiam· et e · quãuis.qð ex
offteio legatõis. lz · S· de
offi· leg· ꝙ t ranſlationeʒ ·
Alinvero legati qui de la
iere pape nõ mittunt᷑ ſex

duximus rñdendũg mulſeres

bꝛoꝛũ deſtitutiombʒ impediti
lʒ ad ap · ſe · nõ venjãt ab epis
valeant fideliuʒz muiom teſti
tui ſatiſfacto iuxta facultates
his quibꝰ p eos dſtiterlt iniuri
as itrogatasalios autem ſeu
aupes ſeu diuit es · ſe · ap · vel
legato eius ut bñficiuʒ abſolu
tioniſ obtineant neceſſe eſt pñ

dantn gue etin. ti ad ro · ec· eius legatũ acce⸗
eoffi· leg cpenuil.· in &αâ eE9 2,J
1 Recebturieant. de ce dãt muͦdatuͦ ſuptlibe receptit⸗
ſtero ˖ vbi de hooc . Vni nõ ab homie ⸗ Idesn.
Vm nõ ab homĩe · de . v· oſul · t·t·x· ꝙ a vuſoe

nuclatus · et ſic ꝙᷓ; cito ſeio
aliquẽ excõicatuʒ ſtatim
de beo ipſuz vitare uis
nõ ſit denuciat ꝰ im ſi ſoluſ
Hoc ſciaʒ ut h̊ dicit etvi·
q⸗ijeſi tm et e⸗ ꝓlacuit/
ar · n· q· vñj · pleriqʒ · q em̃
ſeit certioꝛari nõ debuit.
.ff. de ac emp. et võ · l. j⸗
m fi · et · xenj⸗ di · R inimicꝰ
quia excõicatio executiõʒ
ſecũ trahit · S· de ap · pa⸗
ſtoꝛalis:et denũciatio nõ
fit. n gpter ignoꝛantes.
deus eniz ligat et nõ ho
mo: xiiq; iijanemo· Jo. fa
uẽ econt radixit et male ꝙ
ante denunciationem non
eſt vitandus⸗
¶ꝛabitu: ꝓpter ů̊ ſolũ
nõ ꝓdüut puilegiu· · e . ſi
vero aliqͥſmſi poſt trmã
ndmonmtõzꝗ· e. in audien
tia · et · 8. de apoſta. c· i · a
ꝓe eontingit. ij.
¶ Cohercenkt · ſie . e · p /
pendimꝰ · et · s de apoſt.
c·iiax · otra qj.e· in audiẽ S
tiaet:c· ↄtmgit.ij·vbi expectat᷑ admonitio.q̊ intelligitur de hijs qͥ
non ſunt Otenti arma poꝛtare · ſ̊ ſeuis enoꝛmitatibꝰ ſe immiſcent vt
hie patzʒ · et · · de apoſta· c. i· et j.e· pendimꝰ .otraria intelliguntur
de his qui talit᷑ nõ excedũit lʒ poꝛtent arma · vñ illi vſq; ad trmã ad
momitõ eʒ gaudẽt pᷣuilegio ſuo ut ibi diettur · l · s · de vi · et ho · ele · e ·
k ¶ Aſperioꝛ · nota ꝙ ex pſona augetur crimẽ x · di · homo. ff · ¶ ul ·
de ve mi · omne de lickuz . 5.· · de pe · di · .· C. aut facta · et · · t. pꝛox · queſi

id tibi ſoli patẽt · ĩ quo caſu ſp
ſumpuatim tĩmodo euſtabis
quãdiu ab eccia toleratur/ut
ſalteʒ verecũdie ruboꝛe ſuffu/
ſus ꝓ latenti exceſſu ſatiſface⸗
re opellatur · ¶ In articulove

ciſoꝛes clericoꝝ aut pꝛeſpõꝛoꝝ
qui ↄtempto clicali pabitu ti⸗
rãnidi etenoꝛmitati ſe inuere⸗
cüde immiſeẽt in odiuũ clicalis
exceſſus et terroꝛem atq; coꝛ⸗
rectõʒ fimiliũ canone late ſnĩe
mĩme cohercentẽ miũg atur tñ
eis pnĩa ↄpetens aliquãtulum

m deſderes · reddidit . et male quia cum ipſe debe⸗ ¶tum · B·

t alios ꝓhibere ipſe hoc facere non debet. ff. ſi ſeruit · ven. 1.
altiul · s· de natis ex li · ven · e · vnico · vbi de · in aut · ut diffe · iuð . F.
bec autem omnja. m fi colla.ix · xvi.qi.m canombꝰ.
m ¶ Ad cautelã · ut poſt abſolutõem timoꝛe iuramenti pertimeſcat ſi⸗

noſcitur · mulieres · s. e mulieres ot ꝗj.e· quãuis:vbi multe ta
¶ Walitudmarij iſti ꝓpter ifirmita / ¶ les pſone excipiun?·

dã ſoluuit ne poſſit obelles vtue lex humile reſ ignoꝛata neceſ
ima quida loiun e e Teetrſe ꝓpter vtilitatem
pᷣſtanda ab his qui abſolui de

¶A noſcitur a . F· oſul ·t · t⸗

ſenes et valitudinarij ſeu me⸗

tari. ¶ Si vero infirmitatis tẽ
gatur p iuramentuʒ eiſdeʒ ut
poſtꝙᷓ ſanitati fuerint reſtitu

r eid fuerit hm feꝛmaz eceie vꝰ
. F. ijur am̃tuʒ pᷣſtituʒ abſolutꝰq a
lius qui ꝓ ſacrilega manuũ in⸗ xcõ ui
jectione in clericuʒ inedickum
excõis incidit ſicet denũciatꝰ
nõ ſit debeſ abſtinereniſi foꝛte

ro ſecũde qtõis rñdemꝰ oe⸗

fra dieã · Iteʒ ar · ꝙ ali quid faciendũ eſt ad cautelaz futur oꝛʒ · xxiij·
dieim nome dñ · et · s· de elec · Iʒ · et · lxij di · euz ad rianus · et exempla
pñft ia nos p cauere faciũt in futuruz · lxxxn · di · piurĩos · ad fi · ff · lo · ·
ſi quis domuz 5“ n ¶ Pꝛelkrt im · vm ꝙ dictuz eſt t gee er tenoꝛe.
o¶Contrabit/niſi m caſbꝰ qui ↄtinent in his ver libꝰ · hec anathe

meã et ne ille omoduz ha
b eat poſſuz omüuicare ex
cõ icatoꝗᷓ· e ſ vere · Item
ꝓpt er vtilitatẽ excõ icati
poſſuʒz ei ↄmũicare m hiſ
que ꝓtinent ad eius ſalu/
tez 5.e · P · et · e · eum volu
tate · m ÿn · et. xi · q · in· añ
celſoꝛ · et · c · ſe · et · e · cũ ex/
2Z cõicato ſlex ꝓpter eandez
legem q eſt viro et vxoꝛi
vxoꝛ poteſt cõmumcare
viro · xi.q · in· quomã mul
tos · et .· e · inter alia· hu⸗
mile · ficut eſt in fulijs · ſer
uis ancillis:mercenarn·
ut in ꝓx · ocoꝛ· ſignoꝛata
ut h ex eo ꝙ diett ſciẽter ·
et in · ct qm · a · · de Homi
ci · ſicut · ᷓilli terea· ita
ꝙ ignoꝛantia nõ ſit eraſ⸗
ſa· s · de cle · ex mi · aplice
et · xij · q. n · qui et humãa
neceſſe · ut in · cquomam ·
multos · et.. e · inter · t·

aſperioꝛ qᷓ; ſin laĩcos talia cõ
¶miſſſent:· em⸗
Inm deßdeſſt · fuit aut
pᷣme qtõis tenoꝛ hmõi vtꝝ ali
cui excõicato qui mand ato ec
cleſie ſtare ĩurauit tR añ abſolu
tõnem epus ei cõionem reddi
dit ſit cõicanduʒ ab alijs 1 an
ep̃s id facẽ debeaticui qtõi · t.
riqꝙ cuʒ cautio iuratoꝛia qua
hodie qͥ excõicati ſunt pſtant
potiꝰ ad cautelã ex ↄſuetudie .
eceĩe ꝙ; rigoꝛe canoñ · ſit indu
ctła neq; momẽti tam validi re
putet᷑ qð niſi abſolutõis bñfici
cium ſubſequat᷑ ille qui excõi⸗
catuꝛ debeat ↄmũ ſoni alioꝝ re
ſtitui p̃ſertim cũ ex eo iur amẽ
to abſolutõeʒ ↄſecutuſ non ſit 5
et oſtat eũ excõic atuʒ fuiſſe et
verũ ſit abſolutũ nõ eſſe nec e⸗
piſcopꝰ nec alij dñt ↄmũicare

ma nota ꝙ ſi fama
eſt alſquẽ excõicatum vi⸗
tanduſ eſt ˖ ſi s · de cie· ex ·
mi . e. illud · et ita fama fa⸗
cit ꝓ batõꝗʒ/etitaʒ fama im
pęe dit matrimoniuz con⸗
trabendi. s de oſangui
ta· ſuper eo· —=
q¶ Ad cautelã j. e· vene
rabili. et ·s· de ap · ad pꝛe
ſe ntiã · et de oſe · di· in. ſi
nulla:arxut ſiec fama tolla
r Offendit ˖ quã il/ Ltur
le dimit tere ñ potuit xx⸗
iij. q · iin · li is qui et · lxij·
di · lalomtane · et eſt ar · ꝙ
hic miuria nõ ſolũ fit in⸗
iuriato ſ̊ toti oꝛdim ehica
liꝗ· e· Otingit · h·s· de fo:
Ope. ſi diligenti · vñiſte ñ
potuit paciſei ſup iniuria
quatmꝰ ecciaʒ otig ebat
mſi foꝛma ecciĩe fuerit ob
ſeruata ut hic dictt t
¶ Ecclekie vt. ſ. jur amto
interpohto ꝙ ſtabit mã⸗
dato eccleſie abſoluat᷑ ut
S.c · c· i · fa ñ · m f et .· e ·
ex tenoꝛe· et · e · de eetero·
Sʒ quid ſi iuramẽto omiſ
ſo fuerit abſolutꝰ · ar · eſt
H q non teneat abſolutio
et H̊ quidaz ocedunt · ß HH
nõ credo qnia iuramentu
non eſt de ſubſtantia ab/
ſolutionis ſed recipitur potius ad eautelã ne de cet ero talia pᷣſumãt
ut · S.· e· c· m pn.et aliqui abſolhmintur ſine iuramẽto qð non fieret ſi
eſſet de ſubſtantia ꝗ·e·ſuꝑ eoet ꝗᷓ.e:a nobis.i fiet ſie t enet abſolu/⸗
tio licet non debeat ſine iuramẽto abſolui quia libertas vbicũq; ob /
tenta non reuocatur · C· li aduerſus · li · l. i. et · ij · a ſie liez opoſuerit ne
ceſſaria eſt abſolutio·ſecus eſt m cautõe factaꝗꝓpter nouũ opus nunei
anti vbi non eſt opus ut poſt de nunciationeʒ cautionem remittat · ff
de remil · l. i. ꝓ. ibi ꝓplane · et quod dicit inſi foꝛma · ꝛc· intelligenduz e

qui cũ excõicato ſcient᷑ ↄnica⸗
uerit excõicationis penã ↄtra⸗
hit eu eodeʒz · ¶ ecðde q̃ſtioni
huc fmeʒ duximꝰ? imponeduz
ꝙ ſi publica fama eſt aliquem
verberaſſe eleriecũ nec ep̃s nec
alius cõicare ſibi dʒ niñ ad ar⸗
bitriũ epi de H̊ᷣ ſe purgauerit/
vel ad cautelam abſolutionis
beneficiũ cõſequat᷑ ¶ Tercio
loco tua diſcretio requiſuit ſi
clericus verberatus epᷣo medi
ante cũ ſuo verbatoꝛe opoſue
rit et ille reconciliatꝰ ſbi fue⸗
rit an ꝓꝑ ſ̊ is debeat ad alioꝛuʒ
cõionem admittiſſuper quo ti
bi bꝛeuiter rũñdemꝰ ꝙ licet ille
qui violentas manuſ iniecit ei
quem lefit ſatiſfeciſſe taliter

piꝛincipaliter de abſolutõne cum iuramento que tamen quantum ad

veritatem eadem elt cuz illa que fit ſine iuramẽto ſed foꝛma eeclehis
debet ſpecialiter obſeruari nec debet omittimſñi ex cauſaje· ſup eo·
ſed ſi iuramentum omittatur mhiiommꝰ tenet abſolutio .
Cdeſds d c. dedee⸗ Pe. an J rnnd 0 3 „lerr de
eid ſtad mar elie vel ſegPoſil e offenſo PPpt 2
Dir malo de rud in ſ ſe R; vel abſs nal

/
$

—

Venc? Da Doß Phbanie n Par da RaA& =PPll— ſxpe Seaααι Tle ſræa/ ie 9 Rrn date y6 maio) RRa N& D

re: Pena n&ſ, ill, faenn iilazet Fyy ab/ olidy/

Eniens celebꝛationeʒ · ex ̊ pſumitur ꝙ bono ʒelo et non animo ◻ d eminẽtiaz · a latere· qui dicant miſſi a latere dñi pape bẽs. s
n miurlandi manus in eum appoſuit · ſola em temeritas et violẽtia MAde off. leg· c.pnłet ul:et m noua oſt·mnoc.iiije·t ofricij.nr̃i·
ne notatur ˖ s· e c ĩ et · xvij ·q:iin · hᷣ quis ſuadent e·et ſic patet ꝙ ſacer⸗ ¶ Dꝛo tpe ; i · poſti egreſſus eſt vꝛbem quouſq; reuerſus eſt lz iu⸗
ar⸗ dos turbantẽ officiuʒ diuinũ ſne pena excõis poteſt expellere de ee riſ dictõʒz non habeat mſ in ea ꝓumcia que ſibi decreta eſt. ff. de of ·
b⸗ cleſia et qui libet alius ratione officij quod obtmet in eecle ſa et eti⸗ vꝓvꝓeonſu ·l· i· et ul:et hoc ex officio legatioms lʒ eis quãuis nõ hẽant
e am ſemoꝛes de ipſa eccle ſa ꝗj.e.cuʒ voluntate. G.nj· vbi notatup in qui de hoc ſpãle mandatuz ut hic dieit · s de offi · leg · ꝙ tranſlationez et
tn bus caſibus excõicatus non eſt qui manus mit tit in clericum- ꝗ.e·quãauis et· S.e.ea noſcitur·de alnſ qui nõ ſunt miſſi de latere pa
b· ¶ Joſum · i · ex hac tali pe an poſſint abſoluere·
e a leui caſtigat ione nõ in Ebes s de eſt. leg · e.
cidit in canoneʒz et maxie 2:— ,— penul · et ulti⸗·
b er erao ⸗ vmuer ſi⸗ dit ex H̊ nõ ſatiſfeciſſe dinoſci WWa nos duxit fratnitas foꝛma ver boꝝ omneſ no
Fiuiiano. ad leacaui. turſetñ foꝛmaeccie qᷓ pabſolu cnſulédos et. Yfraternitatt maarm inte iguͦeur eres
ai het ſi qeunq; G. ul. Ala. tlone taliux introducka eſt ob tue taliter rñndemus cuz nõ tũt tanẽ expᷣſſis ꝓꝛijſ no
ruemt · arbitrio. a⸗ ſeruet nõ eſt cõicanduʒ eidez. ſolum qui in clericos temera mib ꝰ. ff · de odi · et demõ ·
unde Ta dirtt iſta de · Enies ad apli cã ſe · I dẽ as manus iniciũt. ſed etiaʒ in/ noiatim · et inſti· de exhe
otmet ſpecialez mdulgẽ ſelü ſitànon 22 ſ cẽie . reð⸗li.Smaſculos:·
Ml tiam aln dicũt ꝙ ius co/ F atoꝛ pñtiuũ ſua nob aſ Eduarn exquo ſunt ꝑ eccie ſen 1Subditi. ſed otra vi/
nmen mune otmet · Ad quid er ſer tione monſtrauit/ꝙ cuʒ ma tentiam publicati ꝓ abſolutõ detur qꝛ rõne delict effi
uh S5oro a on tutina officia celebꝛaret/que⸗ mnis beneficio ad ap · ſe · ſüut mit e ginr an ni⸗ den,
ſaſt us ꝙ; ꝓdeſſet et in erroꝛẽ daz monialis ecclaʒ ingredieſ tendi⸗. ₰ D em.⸗ G tiam · vi⸗ q · in · placuit · et
uun duceret · ꝙ otineat iul cõ cuʒ alio clerico ludendo impe D emmetiam ſedis apo⸗ / in · · vi · ibi cauſa · C· ubi
he mune. eſt SD nlt⸗ dimentuz pᷣſtabat quo minus kolice a . Soicut ex pte tua Ber⸗ag. poraut Olin
Boe tieitum eſt epis tals doo diuinu poſſz obſequiũ ex, mnoſtris eſt auribus intimatuz im guin ia et es de vuit .
n um eſt ep̃is tales ren ent mi WirIIS E 1 ! tuaꝛv. ubi de B· E vmuer
tneft abſoluere ꝓ modica iniu hibere Vñ memoꝛatus ſacer/ tibi extitit dubiüvtruʒ abſolu ſi ligant cũ qᷓntuʒ ad hoc
rl rin er entierogara et hu dosg omotus ut liberius poſſet tionis bñficium aſſequant᷑ q ꝓ ñint elei Ki-ſge
plie uſmodi leuis miuria põt cire diiii 3 miodzo manuſi; H neralit intellexit quiſqͥs
umät leuiter emẽdars⸗ de ac⸗ Area diuino celebꝛati Les v mieckõe mann m clericos vel furtũ fecẽit vbicũqʒ clau
ſann eu. cuz dilecti..ᷓ etiaz ñ care manibus in eaʒ appoſitis alias religioſas ꝓſonas excöo⸗ ſuila illa ñ refertur mii ad
intanat.„ede re nudien ut extra ecciam ponèt cuʒ nol⸗ municatio neʒ incurre rüt et a ſuboieorut Hdiar aner
te · nam ſatis pñt epᷣi bñti lat exiroin jpſi e —el inali ſla la⸗ tra ꝓꝛochiaʒ ſuam nullaʒ
ſimmt cio huius dec · abſoluere let exire in trapend inni co legatis dinattt Tadler⸗ pʒ iuriſ dictoemvnde iſta
decr ne vel dieas ut ala · udd reljſed tu illu ꝓpter hoc tanqꝗᷓʒ tur pꝛo tempe abſoluũtur/cu, termios ſue iuriſ dicttomi
mnin Eleerrng⸗ ſtia. . excõicatum vitaſtiet facis ab ndeʒ legati mand atum ſuper Ealcd.woaſt 18,
7* n1 1 Ima⸗. *½ ,„ . „ . . ₰ 9 *- * .
. quo 20 Puatone⸗ ſaeram aliſs euitari Ideoc· m · q · ſ reſ poc non oſtendant expꝛeſſum/ hendit ergo tm ſubditoſ
,n toꝛuzet ſ intellig. n. ita ſe habet eum de cetero nõ ſuper quo id ate volumus ob⸗ ſuoes et dainauereben b⸗
q · in · excõ icat os · et · . ⸗ euites cum ex hoc ipſi uʒ excõi⸗ ſeruari ut eos habeaſ abſq; om arn Rne e poe is
ene ev orte ſen vene catum nullatenus videamus· miheſitationis ſcrupulo abſo⸗ lit ſoꝛtitur qs f:5 6
ol cellẽtiſſimꝰ . e · qd in du vet ˖ de his abſoluendil/ us beneficium abſolutionis is eoze ne t eache
ler H ſet eerkvidt qi elericis nõ enoꝛme ſed mo⸗ adeptos. IDem. oies bs par imperi cir
e piieipauerut excõicatis? dicazʒ leue mmiuria irrogarũt/ Nobis fuit ex parte tua) maluz omiſerint. ff of.
eodem crimie crimioßs. tue fraternitatis arbitrio du⸗ g queſitum vtrum ſ quis ita pf WD PnneNone dnieee
“ ſt ita adem ſnia enmie ximꝰ cõmittendum. Dem. nun cl auerit/ quiſquis furtũ fe per tat 6 ſnſaz mn kint i/
ntur vnde remitti — & zic 5 2 11/
er bSad ſuum excõicatgꝛẽ —Esſi cauit nob et · ve⸗ cerit excõicatus ſit hec genẽa Satt aln de alia ꝓpuincia
i abſoluendi ꝗ. e· nupel?et rüiũ clicos qͥ ſcient᷑ et ſpon lis clauſula ad ipſus excõica⸗ Er ignores tal miaʒ
gin l cõcubine · et vernus te pticipauerunt excõicatis a toꝛis ſubditos refẽa tur an ge. 1 ie droſlins nenn 5
6ct ed temerarlal· nobis et ipſos m officijs rece⸗ d neraliter extendatur ad omßes ilos poſſit pumreſ ma ei
Fik largiꝰ eſt hoe intelligẽ⸗ poerüũt eadem excõicatõis ſrſia qui 109 ſunt de iuriſdictione .., äligar Snoꝛaͤtes erj 5e
Dum ÿi ſi dirilſet vio en⸗ R. cũ ſpſiſnon dubitam? muolui/ illius ſad quod dicimus hac ſẽe k aon eſt ixpxij. di⸗ ⸗
9 no uedas e an hrquios eti ꝓ bñficio abſolutio tentia non nifſſubditi obſiga, fſuiſturvi.dj: ad dicttſſdi
wit violente te contingit; nis habend o ad nos volumus tur mifi foꝛte plus contulerit cas ꝙ bñ ſunt excõicati
tege Encendiarij · incendia cũ literaruʒ tuarum mñinuatio⸗ maioꝛ et largioꝛ auctoritas d H 5dam 2
a rij em excõicandi ſunt · xx/ cit factuʒz iã Plfdn epo
ſolute meen. rui⸗ et na. qui ede 8. vel capite punũtur · ff · de penis ·· capita⸗ excõieatus qſi 3 canone-ar.r ii; giee iefret in⸗ er Prer Drlictum
ni, lium. .nõnunquaʒ· cum diſtmctione illius. nõnunquam. ibj omiſuz mte llig ieur oſ ve prochia ſi e ncercõtcati ſune nee er
nent g ¶ Publicati · ergo videt᷑ ex ̊ ꝙ ipſo facto ſint excõicati alias non cuſant eo ꝙ dicant ſe ignoꝛaſſe ſnĩaʒ qꝛ ipſi cuʒ rem illietam et phi
11 jdetur ꝙ hẽet locũ publicatio:et ſic eſt ar · ot · xxin· q ul.peſñſmaʒ. bit am faciãt ſtat im ſunt in culpa et potuerũt querẽ de c̊ Ruid ſi mo
ſi vben ne erezſcart. vñ quidaz reſtugunt i ad meendiarios eccli riatur vel tranſferatur ad aliam eccĩaʒ qui tulit ſnĩaʒ · nuquid tenet
voi pepunk excon ꝗj. e. queſti⸗et · xi · q· inj· canonica · et · xvij · poſt moꝛteʒ vel receſſuʒ ut qͥ ↄ faciẽt ſint excõicati: videtur ꝙ ſie qꝛ
ete⸗ arum et relig oſoꝝ; locoꝝ qᷓ:e queſtieet · x· qyn EI L., „ ãt eẽ pꝰ t kacẽ pñt d uũ ita ut qͥ
. e ĩes vñ poſt publicatõ eʒ a papa tm̃ ſunt ablſoluendi et ſcᷣta epᷣoꝛꝛ anat hematiʒãt et pꝰ moꝛteʒ et facẽ pñt decretũ ita ut qͥ
bſol · im· omes ececĩe: vñn po Pi 4 Pe3 papꝰ .Er añ jcauf ei Otrafacit ẽ ˖ in · q· im· nullus a · s-de ma · et obe · cij et · S· de offi
6 ſtatutũ fuit h̊ ad terroꝛ eʒ alioꝶ* ſic qñq;ʒ aliqui pꝛi traiacit pumt in. ꝗ- un. mi Hõ .
6 Hm odiuz eoze tatu 6. des .ſe et · g· de rap · lup eo · ̊ qa leg ·c. ul.axotra dicit lex ꝙ interdictũ nõ durat ultra iuril dictioneʒ
nin uãtur eccſaſtica ſoultura S.detoznergzeytet omẽs meendiarij int dicentis. ff · de pems · l· ul· diei pẽ ꝙ ime dictuʒ ſine ſnia excõ icatõiſ
n⸗ boe r d ſin Friß Deo . be al Fertf eegorc arum cumde ſimplicit᷑ lata ñ dur at ult tpus ꝓferentis m ſi ſueceſſoꝛ eã ofirmet
eer hnns et h inane dee n5 batur , inſoiure iint xebica ratam habeat Fod cuin diffimendo ſtatutuz fuedecretitaliquod fa
di alns on mu'mayes tis ab epis ſ bſecuta Publicatione ac denũci ligat etiam poſt receſſum q: ſtatuta talia ppetua ſunt·S· de olf· leg ·
6 En enn e daeruorübiedes, abſolutöz ad terroꝛez ut di c. ul· et · fy· de offi· pꝛe· ur · i. i eu l · C· de poſtu · li᷑mſi expꝛeſſe ꝑ ſue
6 xi alias epi poſſent abſoluere omẽs incendiarios.· e uper· een 5. A m Re X. iketta ane vul eſ t rat 2
TRRNE GrAe vaei ſr at vſ ſttes Vne
90,ℳ ⸗
N
ℳ

ab eri et erit aliqua · ij· q · i · in nmise l ipſo iure ſint excõi
Onque ſti · nueietis ergovidet᷑ ꝙ er⸗ cati pmõi ſacrilegi qð
verũ eſt deviola toꝛib ꝰ et fractoꝛibꝰ eccĩaꝛx ſiue ineẽdiarijs · xie q · in
canonica.etxvij · q·iiij · oẽs eccĩe:/Alij veroñ ſunt excõicati ipſo iure
ſed excõicandi ut dem̃ eſt · S. e · tua · hu g. tñ dixit ꝙ illa capitula ñ fũt
late ſnĩe ſed q̊ deẽ.otrariuʒ oſtendit et ita etiã ſeruatux·ſed hug in⸗
tellexit capitula illa nõ de effractoꝛ ibꝰ eccĩaꝛ ſed de his qui aliuna
de a liqua rapiunt pꝛeter
effractionem-

b ¶ Kepñtent· exquo em — —
incendiarij vel effracko⸗ delegantig · Dem ·
res vubliee derian füt Onqueſti ſunt nobſs re⸗
non pñᷣt abſolui ñ a p apa . nonici/e.
ſ añ bñ ſi ſatiſfacẽ vo ĩut Zin canomci/ F mala fre/
qꝛ oditoꝛ canoms añ de / na et eius ſequaces quaſdã et⸗
mMeianonez eon. n reti⸗ cleſias regiñ epᷣatꝰ violenter
nuit ſibi eoꝛd abſo lutiõez r i 8. „ n
ernup er vad errores ofregerunt eaſqz ſpoliate mi
nime dubſtauerut · ¶ Kinigit
grauia ſunt nec clauſs debent

oim ſtatutum fuit pter
enoꝛ mitat em exceſſus ut
.2 ⸗ Ü, 2 –
oculis pᷣ terixi · · Rſ ita eſt

8 tua⸗
Erpendim?⸗nõ pꝛo
Puſſanda.nam vim vi re⸗/ 201 2.—
pellere lʒ · s · e. ſi vero · Sij ᷑ catos nũcietis faciatis ſic ex

r De demit ſignifiaa cõicatos artius euitari donec
vodeρ⅝ öpaſſig miuri az ogrue ſatiſfaci
dAblolutioneʒ:ſ·S· e· antet dana data reſartiantet
de aboſtac õ cũ irĩs vꝛis rei veritate ↄvᷣmen
ent la · otra · ̊ illð ſolutuz tsc eſo,AſmoSui ronsoſon
ec. g. e eü na ab vonune tibus ap · ſe oſpectui repꝛeſen
e (Cogantur· ↄr viðdꝛ ent · [Dem
ernes non pt renncare Erpendimus ex lris tuis/
lilegio ſuoꝗ· e · otin git d3 ae »on ſes filiſ;
jlete de ko . ope ſi dſi / W quidã ſaẽ dos p eo ꝙ ſe fili
enti · die ꝙ manendo cle regis falſo nomiare pᷣſumpfit
xiens non yt Fernepte ne⸗ et armſs acceptis ſeditiõeʒ fe
1„ ſ apoſtatan⸗ cit rrasa ſ.comite iunſ⸗
do ab habitu ſuo poſt tri atet 8 uerrazta comite iuſ⸗
nã admonitõz vel imiſcẽꝗõ ſus eſt fuſtig ari qᷓ poſtea eius
do ſe Snoꝛnntat ih⸗ puile mandato traditꝰ? patibulo ex
gium amittit ut hie patʒ r auitn. T. f. . duri 8de
. t. gasab bonint. Piranic- Gjf t dunmus ridẽ
otingit.· ipſo emʒ facto ſe tali modo exceſſitet non gpul
ſando ſed inferendo iniuria fu
it occiſus non videtur nob/ꝙ
interfectoꝛes eius ꝓpter h̊ ad

pꝓꝛiuant talia faciendo · S·
de vi · et ho · cle. e. ul. et · S
de cle.con· c ·penul ar ·
f ¶ Competenteʒ · paulo
maioꝛem ꝙᷓ; ſi m laicos ta
la oↄmiſiſſent · S· e· ecũ non
ab homie · in fi ſed quare
impomitur penitent ia qaꝛ
qui auctõitate iudiciſ ma
loſ mterficit mimſter dei
eſt xxij · q· v · miles et · c·
qui malos·ſatiſ ꝑt᷑ dici ꝙ
ad caut elaz impomt pe⸗
mientia.vel mtellige ꝙ
comes ille non habe bat
poteſtatem hoc faciendi
ſecus ſi habexet · xxij.q·
vemiles: ſi comes ille ha
bebat poteſtatem hoc fa
ciendi alias ſecus eſt. ut ĩ
ccum non ab homine·
MNiuerſitatis ſubeſt.
ideo dicit maxime qꝛ idez

rita pſonaꝝ bñ noſti pemtẽti⸗
az eis ↄpetente iniũgas deʒ
Niu0uerſitatis veſtre oſul⸗

ltatõeʒ accepimus qua re
quiſtigvtruʒ laicus incidat in
excõis edictumqui ad iuſſionẽ
abbatis in cuius ſeruicio omo
ratur in clericuzʒ monachum ã
ouerſum temerarias manus p̃
ſumit inicete maxime vbi cau⸗
ſa nõ ſubeſt ꝓpter quaʒ debeat
verberari Nob aüt videtur ꝙ
odi Vir cauſa regularis diſcipline
eſt et᷑ ſi cã ſubeſſʒ · ut. j. in ꝓpꝛi a
quitur · ſ H ereruronh nelrabbas in heſe Plona t

/ . .
Redtete re ite Keraeneun,
luſta hue m bei& 460 e
juſta⸗ 3· de offi· dele pa 4 tera neuz en See n
ſtoꝛalis· ·ſi vero. /q·v.illi qui:ar· ↄtra.lyxx vi.di.non liceat· et
h¶ Perſona · ſie · v · (C· de epi · et cle:aut: ſed neq;ʒ ſo:aliud eſt m
po et ſpãle qui ſuis mambꝰ nullũ ꝓcutere dʒ cui ſaactitas ignoſcen
di gloꝛiam dereli quit. C· de epil · et ele · i quis m hoc ſed abbas E̊
facere poteſt ut hitc et · xlv. di· cum beatus·
ubeat. moderate ita ꝙ non excedat de bitaz coꝛrectiõeʒ aliaſ pt
appellari ab ipſo · S. de of · oꝛ· irrefra gabili · et pumri et am dz ˖ s· de

memoꝛatos ſacrileg os excõi⸗

—

7

obtinendaz abſolutiõeʒ ap · ſe ·
adire cogantur/tu vero qͥ me

02 ap de poꝛe. et ineideret in eanonez · qꝛ leuis et moderata caſtigatio

ſph

₰„

k ( Vubelſet· et ſie iu⸗ ¶ vmiſſa ei; ecus voluntate⸗gi.. vbide hoe.
ſta cauſa ſubſit qui aliter quã debeat facit nõ excuſat ur ꝗ.e·ſacro · et

ſic neq; in facto neq;ʒ in mõ fachi dʒ eſſe peceatũ · ſie·s · de reſti · ſpo!.

A

qui tales verberari peipit ; ſli

ipſo ĩiure not atur · Ad qð tibi

4

Nerit nõ poſſe iniuriarus agere
i in veſte meretricali fuit dep

/

piſanis · ar · otra · ꝙ potius cauſa facti ꝙ ipſuʒ factũ oſiderari debet

xxin · q· ul· occidit. et · s· de accu · cũ dilecti. · ff · de furt · verũ ſo. nõ re

fert vndecũq; erimia claruerint ut coꝛrigãtur.xxiin· q · in · ecee ·

1 Euadütetiaʒ ſi mona

chuſ oſetiret 5.e · otingit
,⸗⸗ ⸗⸗ ar· otra ꝗqᷓ. e ut fama vbi
vel monachü fieri ſjubeat tam
IVnon eſt cõtra quia m alio
caſu diuerſo loquit᷑ ibi ð
cler ico qui aliter capi et
coꝛrigi non pt᷑ n de man/

ni qui æberant etiam ſica ſub⸗
eſſet excõicatõis ſnĩam donec
ad ap· ſe · veniat nequaquam

Weuadunt: I Dem · in nrcie.6.
BE . audientia · eecie ·˖ 8·
Raudietia noſtra talfu de immu⸗ec ee ult · et S. ne

cle · vel mona · cej · et · x vij
q· iin· frater · S· de vſut ·
quia fruſtra et · ff · de mi
noꝛ · aux iliũ · in fyet · ff. ꝙ
me·cã:iſti quidem·
E ſ de miut᷑ · jtem

F§. ſi quis virgmes·

ĩt ex pte tua ꝓpoſita oſultatio/
vtz eſici qᷓ̃ arma militaria reli
