ſederat licet ib ⸗ eadẽ die Sritr

ones dilatoꝛias petnſſz an ad⸗ an gᷓ ilris ad eos direckis mẽtio et · 8· e · dilectis. et ĩ ſcrip⸗

uocatierroꝛe coꝛrigens 509 r toꝛe p̃dicto oſtiterit ſalaman⸗ iudice a appellat. et

ſones aue ſue petitõm cõ⸗
tradicere videbaturne p eã
aliqð ſibi poſſz piudiciũ gene⸗
rari ꝓp eoꝙ añ lik. oteſta · ſut
exceptiones es dilatoꝛie Ponẽ⸗

de coꝛã eiſdeʒ ſudicibus reuo⸗
cauit iudices tñ p hmõi reſ⸗
põſiõeʒ erroneã aduocati lit ·
dteſt · foꝛe Fedenrenad⸗ rece⸗

ptionẽ teſtin ptis alterius ꝓdatcmtõem hmõi ð ẽto canomcoꝝx arj. de pꝛſui. ex parte et
nuo iuram̃to flmatof wi ali⸗ It ẽ pz H ꝙ licet exc eptio r —
Fn as ex ceptoes le gitimas fuiſ⸗ etiã legitima ꝓpoſta ñ ad

ceſſerũt · Mq ſi dicti pꝛi⸗

kuit ex pꝓte capſi all gatũ/ diserpmeda eſt qpter

ꝛroꝛeeund pſñ̃ ifiebat p eas ñ de bebãt otra putabitur nõ appellãs. in

mcoꝝ iuramẽto firmatumket ta ſcientia mãdaſſet illum /ac ſ ap ger

qꝛ nõ appellatur niſi a g⸗
uamme · g apter hanc cãm quã de nouo vult WPonere coꝛã iudice ap -
pellatõms en Sranabn nec ꝓpter hoc appellauit · et iudeyx appella y).
tõms cog nolcere dz tm ſup eo ꝓ quo appellauit · et papa ſemp ita /
reſeribit m appellatombus ante ſmam ˖ ſi eſt ita. ſi vero aliquis ap⸗ — AE. 3 R
pellat a diffintiua. tũc nõ ẽ nece aliquã cãm al legaẽ cu appellat -65 4 k.
ſufficit di cere appello ab miqua ſit ſnia et tuc m caula appellatõnis po⸗ S
Et L2) den ꝙ cανωιtrw n rder, teſt oponẽ nouaʒ cãm et
„* tan ef ſʒ P rd, c6 a er, noua der c ſic loquit ur
*s · de de ĩſtru · cũ io hes
ꝗoſiit corã eoꝙ cum dictuſ S. e.ↄſtitut 9. ſpãliter m
pſßꝛ up receptõe ſuam ſala⸗ telligitur m cã electõnis
. vt ibi dꝛ · et deẽ · lã · ac ce
mãtia e ccia executorias a no⸗

dens · mtellige vt dicitur
bis ad arð· ciuit ateñ· a colle⸗ ſbi· Itẽ in aljs appellatõ⸗

8 S.

gas eiꝰ it̃as ĩpetraſſʒ coꝛã eis Sbiög, tesg mbus ertra iudictũ facion S

ed

quã appellat᷑ qᷓ. ð hhijs que
cũ 1 ſipa ſit eccia cert? nus ca⸗ fi-a ma:ꝓ· ca·c.·ĩ· et. go⸗

nomcoꝝ iuramẽto firmatꝰ/ð bone · et · · de elec · eũ nobᷣ

tis ꝓponenda eſt alias re⸗

jp̃os Pee deſt ne alit — c:mno.iiijj. coꝛdi no bis
fuit ad nram audientiã appei⸗ Rrace ol tas. EE.
l onẽ ſbiteri fcam coꝛã audie latur ꝓPonenda eſt var ſer D

. fuit cã iſta legitima · qꝛ ñ —
tinã ecct aʒ hĩe etũ num cano⸗ eſt verifibe vapraer en Ben⸗ K.

hmõi exceptõem coꝛã execu⸗ recipi ↄtra iuramẽta cano ⸗

mceoꝛt imo videtur papa
toꝛibus fuiſſe ꝓoſitã · ꝓap⸗ HH Kt.

pellatũ extiterit ab ei dez Aeſtitutus in parte deciſa

tñ ñ oſtitit ꝙ ꝓpter exceptio⸗ Idem eẽt etiã ſi arurum
. cano mcoꝛ ofirmatũ fui
nẽ hmõi ñ admiſſam aliaue le⸗ anonic p ſedẽ apl⸗
gitimã fuerit appellatuʒ· M· cam et ſine iuramento.s.

q · ſ wobᷣ oſtiteri p̃fatã excep⸗ de oſti cum acceſſiſſent et

.sS de R pacum oꝛdmem.

oꝛ et canomici legitime ꝓba ⸗ egurnt Fohrad ea
uerin PV ꝓcuratoꝛeʒ ipᷣoꝝnm⸗ “Z ſe ꝓoſitas coꝛã ip̃ᷣis erecuto⸗ ter Daz la witarnf .
eodẽ die aduołati rũfo ext·ribꝰ nec admiſſas ac iõ ptem⸗ a, irnb bj rertadartötertu ai E B
terit reuocata qꝛ ſic ꝑ oſeqñns capli appellaſſe ipoꝛũ execu⸗ illius except õms / qð fem 3 SX
ns oteſt ñ fuit / vl deleg ati toꝛuʒ ꝓceſſus denücietis irꝛi⸗ a 2 are ius litiga r &
teſtes ĩceptos a ſdelegatis tũa ſanẽ· ¶ Dẽ.· s· adꝛee atd·. tPaltatd,tns a non⸗ Rr r.
ſdeleg atoꝝ ſuoꝝ appꝛoba⸗ è7 mgro Lcanonie 8 melteñ⸗ tra ius oſtõmis lata. S. ti⸗
uerint cũ nõ niſ delegatus a S F Icolao militi ac fratri⸗ ꝓx · cü mter nos· et · i · q;

pꝛincipe casʒ aſi valeat ölegat-
re quicquid ab ipſis poſt app ·
eoꝝ factũ eſt dũmodo h̊ in ap⸗
pellatione ip̃a exp̃ſſa fuerint
nücietis irꝛitũ a mane ·IDe
decanoa theʒaurario P· pe⸗

HIie · fi. D· cappellano nẽo
pſbꝛo/et * capituli ſala⸗

mãtim euratoꝛi a nobis au⸗
ſid qri aFr ranm opa

fide mſtru· eũ iohe s· ff · de ap · ſcio · et. s. de teſti. kraternĩtatis: a. C.

e⸗ de tp· ap · ꝑ hãc · et · S: vt lit · ñ Ot . accedens . ſ̊ otra videt exp̃ſſuʒ · · ·
e:vt debitus vbi ᷣꝛ qui appellat cãm appellatõms ꝗꝓpter quã awel

lat dz allegare coꝛã judice· et hic expᷣſſe idẽ dieit ĩa iſta dümodo ſ
in awellatõĩis eã expſſa fuermt · et ꝗJ. c· ꝓxiſi uꝑ ᷣ ita diſtingue aut ap
pellatur a grauamie añ ſniam diffimt iuã aut a ſententia diffimtiua.

. ſi a grauamĩe añ ſmiam/ tune neceſſe eſt aliegare coꝛã iudice apella⸗
— tõms cãm ſuĩ grauamims talẽ que ſi oſſet ꝓꝙ bata eſſet legitima vel
5 que eſſet expᷣſia m iut et tũc m cã appellato mis nonpi aliam allega⸗

. vi · · diff imtiua · ver · iteʒ
möcho möſtern ſeẽ m.s. ſi ſniaC. qũñ ꝓuo· nõ eſt

2ꝛiani diaẽ. car oceſſimꝰ au⸗ neẽ · in · et q ſnĩe ſine ap
ditoꝛẽin cuiꝰ pñtia cũ dictug re · l· i E. i · itẽ ex hoc pz

möchusn ñ ad ĩpetradũ co⸗ ñiqs appellat a grauamie/ . ree
2 2

. - . nõ tñ expmit cãm illaʒ m
tradicendu ꝓcuratoꝛ fuerit appellatõne ꝓpter quam

ĩſtitut ſupplicauit h hüͤilit idẽ appellauit/ſ̊ aliã pſeqͥ nõ FN

tri canonico ʒamoꝛ eũ eS. miles vt v ipos tãqᷓ; otuma pPit qꝛ ꝓpter illamũñ appe᷑

Xd lauit / de H dictuz eſt. S. c ·
ces ꝓcedẽ debemus · Im. “ pr itẽ videtur m cauaa

q · ſ wbb oſtiterit deõs abba⸗ . 11. appellatõms ſuſſiciat pꝛo ¶

S 4
20 Ca. A.en
tem et ↄuentũ appellatõm iſiuc sae denekarrees in T

dice a quo appellauit a nõ . 2ſ6* D ,
admilſſam · ſed hoc mtelli⸗
endum eſt · Dm ꝙ dicitur⸗ jeeinterpohta. 5
1 Ico lao·amellatõm· pt᷑ em quis app ellatõm ſue ſtature terminũ =
ad ip̃am ꝓſeq̃ndã · s · e·ꝓpſonas · et · e oblate · et ſi talis appellatio a iu . ,
dice vel aduerſario fuerit ꝓbata tũc apellans tenet᷑ ꝓſeqͥ cãm per ” — —rL
ſuffictent? ꝓcuratoꝛ ꝓte altera eã ꝓſequẽte: alias m expenſis ap ee P
pellatoꝛ ↄdemnabit᷑ vt hᷣ dicit · et idẽ mtelligem diffunt ua vt aim , 28

appellans ſtatuit termmũ ad chlee equendã apelloem ſuã tene? appel⸗ 1 4e5 S
latus mittere ſufficienter ad cãm ſuã defendendã alias che ederur a d

Ofirmandam rei mnürthid ſmiam etiam altera ꝑte nõ pꝛolequẽte

las dag Ca⸗ s vA—
õ re ,, EyT Wrg r RS EAT Ai . e

rr — Fde

S ea Cn N ‚n
olin) D - —,— „

. — α A.r. .
rE.. e ece

ℳ4
r- re a

vt. g. do renũ · vomẽs · l vero appellans nõ pᷣfixit termin apellatꝰ 16. :
m ſue ꝓſequende⸗nec a iudice nec ab aduerſario appellatio fuſt apz
ꝙ bata· tũc ſufficit apellanti mittẽ ꝓcuratoꝛẽ ad impetrandũ a cõ
tradicendũ altera pte etiã ꝓſequenteꝗᷓ. e.ti .mterpoſita · .i· ad H fa
citꝗ·.e · ti coꝛdi: vbi dicit h app ellatus voluerit · qꝛ ſi apꝛo bat appel⸗
latõem et ſic iõ vterqʒ tenetur mittẽ ſufficient · vt ibi diẽ · ſ R awella

fo Yι ρα b wen)

„Qν+⅞ o pon hebure d decgs Je ap*: Ab. Mos · pzn e . ,

tudine p̃ſcripta· vt ad ſllos atep̃os apellet᷑ omiſſis medijs · Si ve⸗
ro opponatur exceptio ñ valet qð poſtea fit ſi ꝙgter hoc appelletur
ſi cõſuetudo nõ obſtat · et ita inteluge qð h̊ dicit᷑ · ſed lex illa · ff · quis
et a ̊. li .i: multũ otradicit/qꝛ diciẽ̃ ꝙ generaliter dz appellartad
pꝛimũ delegantẽ · et nõ ad illũ qui delegauit: ſᷓ̊ intellige legẽ iſlam

tus noluerit ꝓſequi appellatõ em qꝛ eã ñ appꝛobat · tũc ſufficit appel⸗

lanti mittẽ ſimplicẽ nuaũ? Ct der dPsat b
r6nt e

ad impetrandüu et or dicẽ

du a orio ſenſu hoꝛꝛ ver

eox ſi appellatus volue
ſ. α α S.. . ritet ita hec decre. et illa
, LP⸗⸗=: . „* , vo — ſi i. 10 — ——
.. int erpo ſita . .. i· loquũ tur
SSer er eth A„α☛+ diuerſo caſu et nõ otra
g *αεαι rio et notar ꝙ terminus
P* r* ſtatutus ad eqndã ap⸗
pellatõem a iudice vel ab
α Gaà aduerlario vicẽ obtinet p
R Ca⸗ A emptoꝛij · g· e ſepe · ð hac
See eel „. materla plene notat.s de
ne per Rl ec Nis renũ · veniens i glo · q̃ in⸗
„ Po Foaſt no cipit · hñ videt᷑ · B· miles / a.
Reaid. ſiſte appꝛobauit appella⸗

.
toem⸗vt etiã iudex qð pʒ
o⸗ 6. Tee r ex eo ꝙ eam fuit pſonalit᷑

cꝓſecutus alias ſtabit᷑ iſu

appelio nec a iudice nec
ab aduer ſario fuit appꝛo
bata tũc appelſãs pt᷑ ſim⸗
pliciter oſtituere ꝓcura
toꝛẽ ad impetrandu a cõ

2 „ay 0 .

S 2 DW. A Paca.

terminũ pᷣfixiſſe ceũ ad ꝓſeqn⸗
dam eand ufficientẽ ꝓcura⸗
toꝛẽ nõ mi erint meoꝛato mi⸗
lite ip̃aʒ pſonalit pſeãnte ip⸗
ſos ad reſtituẽdas expẽſas a
tpe ap · fcãs eidẽ miſiti con⸗
dene tis.· ¶ Dẽ epo mantiñ ·
êet p · canonico tuſcañ
a nobᷣ KR·tutoꝛ filioꝛũ
dab· cluis tuſcañ/ petitõ⸗ a.
ne moſtrauit ꝙ cũ ĩter ipſuům v.
ex vna pteaf· ꝓ ſe ac p· tuto⸗

. 0WWü1do —EE u nW
&, decre,e: ĩter poſita et ſi e re nda fili be ox altera ſup q⸗
M coꝛrigit᷑ iſta in ̊. ſi vero

dã ſũma pecuĩe coꝛã iudicetu⸗
ſcañ · qõ vᷣtereð᷑ · ide diffiniti⸗
uaſt niĩam ꝓeodẽ riůͤſcañ · P⸗
mulg auit / q̃ bis fuit p iudiceſ
delegatos a ſe · ap · ofirmata

tradi cẽ du lʒ ps altera eã „ 2 e„7
ſufficienter ꝓſequi ſit pa 2. V 6 PS alter a qᷓ ſemel ite⸗
⸗ tareeeinterpontz de rüüi appellauerat terelo voceʒ
= a ¶ Factas· qꝛ extunc fuit Pellatõnis ad nos emittes/
ſt g ſo α Otumaxexq́ n miſit ſuffici PS. D — ..
X V)) entz gcurator?- qr extũc p.aeiꝰ college ↄgnitõeʒ ipiꝰ

videt᷑ citatꝰ ad cãm ſi·s·
de do · et otu. cũ dilecki · et
epe · et · c repᷣhenk⸗
ilis
a nob ite HB vox

w„

ſ .A. Frhe⸗ Pr
et expomitur iterum · i. ̊⸗
tiens opꝰ erit · ff · de edẽ·

e ¶ Appellare. (veluti.

r·q:vi·ñi quis in qcumq;

S P, et⸗C. ne li. m vna eadẽqʒ;
ð cã ter · ap · · vna · et ex hoc
et in p̃dickis iuribus patz

tus fuerit illos nõ potuiſſe

bene interlocutus fuit· vt

ꝙ nõ lieet tercio appella
re · otra videt᷑ · i · q; vi ·

ſnie a nob obtinuit delegari
fet· . Cũq; R· ſcẽ marie meol.
með · diac · carð ſup ap · tercõ
ad nos emiſſa vtriq; pti a no⸗

iterũ duas res ſigmſicat ¶Ppis datug auditoꝛ mteriocu⸗

toeßh

de—
juẽ tcio a ,
a eiꝰ college dedimꝰ imn man⸗

datis vt ĩ negocio ſp̃o ne qᷓ
ꝓcedẽ rrirarer we ma⸗
giſtro O· atð · Q o ſemnon

ellaè nos pᷣdeõ pi d.

C

in ſubde legatis.vt ſi apellatur ab aliq̊ ſubdeleg ato cui ↄmiſſa fuit .
tota cã a delegato ad vmuerſitatẽ cã appellari debet ad pᷣmũ dele 4.
gantẽ · et ſie intellige le⸗ Wr.
Sẽ illã · m ſilã deẽ · ſuper S“
qõnũ:. poꝛro. ſ̊ ſi apel⸗ 8

fuerat appellan dnan cauſa ip⸗
ſa de iuẽ ꝓcedẽ ñ debebat. ſſy
qʒ officialis at epihmõi excep⸗
tõem admittẽ denegabati
ſi ad m'am audientiã appella⸗
uerũt · 1· I Muo cirea Mq-ſẽ⸗
tẽtias pꝰ hmõi ap:latas ĩ eoſ⸗
denuncietis penitus nõ tene.·
Gegix magiſtro ſcolariũ
de rupe canoĩcis ſan⸗

—

pte · M.· dñe ð cobb⸗
nobis fuit oblata qrela cu
nobil mulier dña de bellebꝛõ⸗

7 ſup qbuſdätereisipam coꝛã
ꝛũ ſuoꝛum 1. I

judicibug noĩe fili
auẽtate:ñn.traxiſſʒ ĩ cam eaĩn·
dẽ in iudicũ ipᷣoꝛũ excipi feẽ
pñtiaſꝙ cũ res de qbꝰ i ſudi⸗
cio ag ebat᷑ et pᷣdicti filij eius

ſub ptãte et tutela ip̃iꝰ mini:·

me pmanerent cũ iã ad ſcᷣa mpras

wta trãſſiſſet ſup hijs ei ñte⸗
nebat᷑ ipᷣoꝛũ nomie/quoꝛu tu⸗
trix eẽ deſerat rñdẽ /ſz q di⸗

cti ſudices hac exceptõne no⸗

glecta mhilommus ad H cöo⸗
pe llebant eandoͤißa ſentiens
ſe grauarint̃aʒ audientiã ap⸗
pellauitl eoq; Mjq ſitaẽ
reuoc ato in lren aiſedd p2?
ap:ĩueneꝛitis attẽptatũ audi⸗
atis hincĩde ꝓpoſitaꝛc/ Idẽ
mgrᷣo a fribus domꝰ moꝛeñ

Mofficiales epᷣoꝝx ſiue ſit de
W legatus ad vnã cãm tan⸗

ti andomam moꝛiñ · dij omiſſo me dio ꝓpt er plem

letur a diegato tmſiue ſit
delegatus ad vmuer ſita⸗
tem cauſaxſicut fũt hmõi

tum ſemp de iure axpellãa⸗
dũu eſt ad ſuu delegantẽ?· a
ſic intellige qð dieit ̊. et
i· · Pdicta · ff. qͥs et a l·
i.alie vero leges loquus
tur in oꝛdmarijs et · cme ·= 18 pen,
tr opolitanũ · ſllud gnale ẽ T ot
ꝙ ad pa pam pt᷑ apellari .

7

P de
αα—
tudmẽ ptãtis · ij· q· vi · ⸗
tiens ad romanã.a in plu
ribꝰ alijs · c · ibidẽ · qꝛ per
ſimplicem querelã pt᷑ adi
ri · cũ ipᷣe ſit iudex oꝛdima⸗
rius ſinguloꝛp · ix · q: ij · eca
cta ꝓ oꝛ bẽ: mñ in caſu illi
us deẽ · ſup qõnum.S.poꝛ
ro.a ſie oĩa plana fũt ðd ap
pellat õmbus interponẽ⸗
dis ab officialibus ep oꝛꝝꝛ
vel atdiaconoꝛ vel alio⸗
ruz inferioꝛ dicas ꝙ cum

„ —

idẽ ſit auditoꝛiũ ſiue curia c ,
ℛπ

„

epoꝛd ot eoꝛv officialium · αth α
ſi apellet̃ ab officialibus A
epᷣoꝛd appellandũ ẽ ad ar⸗ S1. 2 .
chiep̃m de iure ñ ad epᷣm · pde⸗
et ſi appellet᷑ ab archidia
cono vel eius officiali apz-
pellandũ eſt ad ep̃ᷣm a nõ
ad atepᷣm. tñ ſi ↄſuetudo
eſt ꝙ appelletur ab archi .
diacono vel eius officialit
ad arep̃m omiſſo epᷣo valz
appellatio · vt hoc totũ ha
bes m q̃daz deẽ ·˖ mno iin ·
e·ti:que meipit· romana
et idẽ eredo ꝙ ſi conſuetu⸗
do ſit ꝙ appellet᷑ ab offici

C r en ee
( ?

ſ E

vbi ð H. et fie illud tiens

reſtrigit . vvbũ em gnale

ei filij poꝛ et cõuentus
de lacurubeo traſmiſſa
nobis petitõe mõſttarũt · et
.J. Ex pte dcõeũ pᷣoꝛis a ouen⸗
tus fuit excipiedo
. cũ omiſſo dioẽ · epo fuiſſet ad.

WE atepm appellat ũ ad qʒ Zödati

qtiens· vbi ðꝛ qtiens pu⸗
tauerit ſe grauari ad ro⸗
manã ſedez appellant · vt
iij · q · vi · pulſatꝰ · H die ̊
tiens · ij· ſco · et ñ vltra m
diffimtiua ſmia ſiue ſuꝑ eo
dẽ caplo · ſie · s; e · directe ·

ſepe reſtringit᷑ · xviñ · di · “ .
placuit · lxxv · di · ꝙ die in fli · e · xij · q: ij· ſine exceptione. in pꝛin..s.
de he p · ſedes · Item ar · otra · xxxi · q · ij· lot harius · vbi dicitur ꝙ te⸗
berga ter appellauit.ſed expom conſueuit ter appellauit · i · ter vo⸗
cem appellatõis emiſit dicendo appello ter· . appello appello ap-
lecti fun: monſtrarũt ex vna parteet quendã militem clare⸗
montẽ · dioc · ex altera ſuper quodam nemoꝛe ·
e ¶¶ upellatõem · e H pʒ ꝙ ᷓ datim eſt appellandũ . ar · · q · vij · me
tropolitanũ· et·q· vi · anterioꝛv. S. illo vieʒ. et. s · de offi · dek · ſup qõ
nmũ· S. poꝛro.et. ff. de ap. impatoꝛes· C· de ap · pcipimus. ff · qs et a q́
appel.i·ji.i.Gñ · ſ̊ ↄttła.j.de pᷣben · referente · ibi appellatum fuit ad
archiepᷣm omiſſo epo · et. f· qs et a q appel · l.i. E.i· et j.. Sð no oꝑp · nuc ·
ſigficanti bus:vbi omitti medius et melius dicas q; gradatim ẽ ap
pellandũ⸗ et de ijure m canones/tñ ſi omittatur medius. et nõ oppo
nat᷑ execeptio corã illo ſuꝑioꝛe· bñ valet qð p ipᷣm fit. ſie intelligund
pdicl · deere · referente · igmficantibꝰ. vel foꝛte illud obtinet ð ↄſue⸗

G*ααρα ρſ ιHoan⅝αdοaραα 5

poſitũ „ v„ORtõnis ꝓceſſu ad nos

ali ebi ad epᷣm ꝙ teneat
appellatio ñ obſtãte qð di
citux ĩ illa deẽ · romana · ne
a ſeipᷣis ad eoſdem videa⸗
tur app ellatũ · xvn · di muil
tis· vbi appella tur ab aliq
ad ſeip̃ᷣm cũ alijs et ab ar⸗
chiepᷣo ad ſinoduʒ · vbi ĩp
ſee eſt taniꝙ caput .et eſt ſi·
f · qñ appellan · ſit · · i. F.
lolent · vbi appellat᷑ ab oꝛ
dine et p̃ſide ad ip̃m p̃ᷣſidẽ · et deẽ . ̃ die · referente · et ſignificantibus
loquũtur de oſuetudme · cũ illa dec · vomana:qꝛ ibi admittit᷑ appella/
tio ab archidiacono ad at epᷣm omiſſo epo · ̊ hec deere · viderẽ cõtra⸗
ria pᷣdictis tri bus dec · vbi tenet appellatio omiſſo epo · et ̊ nõ tenet
ñtu dicas ꝙ debuit hic appellari ad epᷣm et nõ ad archiepᷣm qꝛ h̊ nõ
fuit appellatũ ab officiali epi.ſed a quo dam magiſtro R.canomco
claremontis · eui epᷣs ſpãliter cãm omiſerat qui nõ exat de curta dio⸗
ceſam epiſcopĩ:et ideo ad ĩpſum epᷣm qui ↄmiſit cauſam gradatĩ fue

timaſtiſet I· Pꝛeterea
loſpit alarijs ig noꝛanti⸗
buget ñ feã eig copia de mq⸗
relatõ⸗
nẽ tranſmiſiſſe noſcuntᷣcũ iux⸗
ta legitĩas ſanciones tiens

2

at appellandũ · et hec habentur in antiqᷓ deere · in pte deeiſa·
ꝓte · · tut ela:filius non dicitur eſſeĩ ꝓtãte matris ſ patris

—

—

tum ad ius patrie ptãtis:inſti · de pa · po. S. ius aũt·quia filius noſt NXXXWαωνα

miliam patris ſequit᷑ et non matris · mſti·de leg. ang · tute · S· et J. 6

de Juer ſie mfi · e · vl · ſ ꝓ offiem tutele bñ recidit fius in ptãtem mr̃is
illud tñ regulariter eſt verum ꝙ femma tutrix eſſe non poteſt · quia
virile offleciũ ẽ · C· qn mu· tute · of · kun · pt· l. ij· et⸗. f. ð re· juẽ · leii. et · S·

—

KN

.
4 etde

8 A

N M

6

F Jr-

7

oc

Kr t

—

be arb · dilecti. niſi a pñelpe tutelã ĩpetrauerit · vt. ff. de tutel 1. vl.

utoꝛ legitimus ſit/vei da tus nõ ſit im

puberi m teſtõ⸗ vel ſi it exeuſatus pt᷑ repetẽ tutelã filn et ĩpa iura⸗

uit ꝙ ipa nõ tranſibit ad ſe

opoteca rer ſuaz C. qũ
. ode
Wr—

cundas nuptias/et renuciet velleiano ſub
in mu. tute
s. a. Gruabatur- Podie tñ ꝓ aut. p̃fertur mũ oĩ bus tutoꝛibus legitimis a
datiuis · ̊ñ teſtamentar ijs tenũclando ſimpliei ver bo ſedis nuptijs

tutel·of· fun· pt᷑·l.nj et.iij/·olim ſic ob⸗

α et p iuramentuet vellet

SS J ano et omi alio auxilio. vt

auie · et in aut · de her eð.

ſine ꝓbi ·tute. gerant · S.
quia vero · coll · vñn · et · C.
qñ mutute · of.aut: ſacra

mentum · et ſeito ad ſecũ
dum matrimoniu ouo laue

rit ſ. oluta eſt tutela quaſi
moꝛtua eſſet vt in deõ . ..
qꝛ vero . et ĩta pz ꝙ muli⸗
er iſta bene excipiebat qꝛ
tutrix eſſe deſierat tranſe⸗
undo ad ſecundas nuptiaſ
Itẽ ſi tranſeat ad ſcdᷣas nu
ptias non red dita ratione
tutele oĩa bona ſua et ma⸗
riti ſecundi tacite fũt filijs
obligata· C· in quibꝰ cau

ſis taci:pig· otra·l. ſi ma⸗

ter · et ĩ aut · de nup · col ·

iii · C. ſi ante tutela · tem
in pncipio dz facere muẽ⸗

tariũ et ſatiſdare rẽ pupil

li ſaluã foꝛe · vt in aut᷑ · vt
ma ſine ꝓhi. . vl · ber ·
ſtimaſti · de mquiſi⸗
teonis ꝓceſſum fu
it ſup exc eſſibus iſtoꝛs pᷣ⸗
. latox pumendis in modñ̃
X S rE, inqſtõms· et ideo ſiue cã
νπ &α fit crimmalis Rue ciuilis.

— pi iudex rekerꝛe cãm ſupi

ERE oriſi iudex dubitat quali/
ter in cã debeat iudicare
α¾— talis relatio apꝛobatur.
iudicandi / tunc non debet
admitt i relatio in aut · de
judi . F. vlt. coll · vi. ff · de
judi · eum quẽ temere · · i ·
de iure quert debet · a non

ſi obligauerit ſe ꝓ pupil
lo ñ iuuet᷑ · C. qũ mu·tu⸗
te ·of · fun · pt aut᷑· matri et C,
ab inteſt vem . erhijs.
eoll · ix· et in aut᷑.vt mres

relaturüſe iudex qlibet polli⸗

eturilſco litig atoꝛibꝰ apud
acta oſult atõis exemplũ edẽ
tene atur · I Dem archiepᷣo
archi · et · H· cano · turon/
Ignificante aurelianeñ ·
Jepᷣonos noueritis acce⸗

mag ðip̃m ſup eoſꝙ dicebãt
alibi
pituli p̃deõꝝ carnifices car⸗
nes wẽdere nõ debẽ coꝛã iudi⸗
cibuſ auct · ap · oueniſſent petẽ⸗
tibꝰ tãdẽ decanoa cap · noĩa⸗
tis iudicũ officiũ ĩploꝛãdo ut
cũ idẽ eps pꝰ cit atõeʒ carneſ
in ſtallig aljs vndi feciſſz p

ſpius fuit ꝓpoſitũꝙ cü lis p⸗
oteſta locũ imploꝛatio hmõi
nõ habebat · adiciens ꝙ cũ de
oſenſu ptiũ corã dictiſ iudici⸗
bꝰᷣ ad litigadũ ſup ipᷣo nego⸗
cio certꝰ dies ſtatutuſ fuiſſz ·

q̃ntũ ad illa dieʒ ſolutũ fuiſſet

udiciũ eoꝛũdẽ puenire diem
ip̃m ac audire ptez aduͦſaʒ in
tali implorati e abſ. qʒ oſenſu

ptiũ nõ debebãt et qꝛ ſup hiſſ

de facto. vt ibi dicit · qꝛ ñ erimina ̊ vmdicta potiꝰ ad nos debuit pꝓ

II

Pi e cũ decanus a capituũuũ

m ſtallis decam a ca⸗

eũ ſup hoc factũ fuerat mſta-
tum pᷣſtinũ reuocarent ꝓ pte

m non fuiſſʒ ſup negotio u t x
ram miſi Hſe offerens batu⸗

fres a' ro aznemnt,préy& rt ner g*αn,

7

nõ audiebãt ende9 nẽaʒ au⸗
dientiã appellauit/ t ꝓpeura⸗
toꝛẽ ſuũ ſfra ãnũ/ad hmõi ap.
miſeit ꝓſeqndã· qꝛ tñ didus
ꝓcuratoꝛ ut eredit᷑ ccũuentꝰ
dẽ inhibitiõz ipiꝰ epnẽal ſup
Hhad qſoã iudices certa rõne
ſuſpectos lr̃as impetuit · d cũs
epᷣs vti noluit lt̃is ſic obtẽtis
petẽs nõ obſtante lapſu ani
ad ꝓſe cutõem apeel · admitti
Ideoq; mandam?/q. H de inhi⸗
bitõe hmõiet p̃miſſs cauſis
ap / vel ean altera oſtiterit re⸗
uocato in irꝛitũ · xc· uſqʒ attẽ⸗
ptatũ lã deõ aFacio iuxta
oꝛum otinentiã fraꝝ·?.
Rterpoſita ax elloe: IDem
ex cã ꝓbabiliñ ſufficit appel⸗
lanti ꝓbare ꝙ; ex ca hmõi ꝓ⸗
uocauit ſi eã nõ doceat eẽ ve⸗

rũnõfuiſſet admiſſus. Ei⸗?
dem quoqʒ permittiturh nõ
recipiatur ap · a iudice nec ab
cutõe ap

pꝓ ꝓcuratoꝛẽ ad im⸗

nuärane, appꝛoberſi P e re mandati alias ñ no⸗
4

petradũ et otradicẽdũ niru eclin kesere ampiin .

tũ ſ̃as ĩpetrare is ꝑs alterap
ſe vł p ꝓcuratoꝛẽ idoneuʒ iu⸗
diciuz ſup ̊ apud ſe · aplicaʒ

qꝙ nõ ſit ãplius audiendus po annu et ſib

facere nõ nebebanten adhur poſſent recuſari lit · ñ c ·iii . g. iij
offeratur/et ita añ lit᷑:ot᷑.iudex delegatus eira pncipale nihil facẽ 7„ e
pt · ar · s. de Ee p· ſup lris et ſuꝑ eo wdendenredilarone peedé vole P. Ern
bant qð facere ñ poterãt vñ valuit appellatio·ar. ↄtra· s· de of· ju⸗
di · c· ij · in fi · ꝑt᷑ dici ꝙ illa loquit᷑ in oꝛdmario cuius iuriſdictio füöba
ta eſt · cuius etiã officiũ ante lit.ↄt᷑.et poſt ĩimploꝛari pt᷑ tpe cõpi.:·
tenti· h̊ ñ dilatõne pendẽte · aduerſario ↄtradicente. ut H dieit · a · C .

compar ere debeant ˖ et m
terim iudicis officium cõ⸗

i iputet ꝙ tali ceommiſit ne

Sery e

α☚ .Y

de dilaẽ · Rue hic loquitur
de delegato cuius iuriſvi
ctio nõ eſt firma ante lit᷑.
oꝓt · quare eius officiuʒ im
ploꝛari nõ pt᷑ ante lit᷑ ↄt᷑. em α α
et maxime dilaẽ· penð · vt c lad tρα ¹
hie patet· vel veriꝰ dicas De qu li / ali qid
ꝙ ibi loquitur de alio offi ovæ delęga vel
cio iudicis quod petitur· Diẽ Puemit lonis &
incidenter fauoꝛe mmoꝛis/ axpꝰ / Glo dint / c
vel alterius qui vtitur iuẽ PeSf dilawe/ii der
minoꝛis hic de alio/ quod ‿ρnid dʒ geſte/
qua h reſpicit pꝛincipale.
factũ/q immutatum ẽ ab
aduer ſario / et qð etiaʒ cõo
peteret maioꝛi / poſt litez
Ot coꝛam deleg ato ſů neo
ante nec pendente dilatõ
ne vt dictũ eſt / vel die q
hic imploꝛatur iudicis of
ficiumeo die quo ſolutum
erat iudicium/quia datus
erat terminꝰ/m quo ꝓtes

quielcit vt dictũ eſt · C· de
dilaẽ · R vero⸗ſ̊ non nega⸗
tur quin poſſit imploꝛari
officium im termino oſti⸗
tuto ꝙᷓuis imploꝛaxi non
poſſit pendente dilat õne
ſ m otrario petit᷑ officiuʒ

iudicis imn termio oſtitu⸗

to ad pꝛocedendum.

et dño · C. de ꝓcur · ſi p⸗ „ðð

ꝙ curatoꝛ nõ pt᷑ excedẽ

oſtitutus fuiſſet nulla foꝛ
ma data ſibi de iudicibus.

im petrandis non poſſet

eos recuſaẽ qs ꝓcuratoꝛ
im petraſſet · s · de cã poſ ·
cum olim · et hic a ↄtrario —
ſenſu · vbi de H. ſed videẽ

“W

uemire · C.· de okf · p̃fee · oꝛientis · l · iij · m fiiet · xxvij·qi.ſñi cuſtos ·a.c.
ſi hõ· ſi vero iudex dubitat de iuẽ er vult referꝛe negociũ ſupioꝛiex
emplũ oſultatõms ilico tenet᷑ edere ꝑtibus. vt ſi foꝛte minus plene
referat / vel otrariũ debeat vel in piudiciũ alterius ptis ptes or⸗
Ddicere pñt et apellare · C. de rela · l. . et · ij. et Hiñ aut tuũeñ appella⸗
KRe uerit / poſtea cũ pᷣnceps reſeripſerit nõ poterit apellaẽ · ij · q; vi. E. bi

₰△

dduũ · in fi· qꝛ appꝛobaſſe viðꝛ relatõem · vt ibi · et · ff · qñ apel · ſit · · i.
ʒi : R ñ et quia hoſpitalarijs ignoꝛantibus relatio facta fuit· nõ te
I/ uit relatio⸗ qꝛ exemplũ relatõms oñdi debet litigatoꝛibꝰ vt dicũt

gmficante · citatõ ez · ¶ leges pdicte de qbus hie fit mentio⸗
certe nec ante citationẽ nec pꝰ debuit epᷣs moleſtari ſup poſſeſ
ſione carmificij lite pendẽte/ſi ipᷣe poſſidebat/cũ captm ſuꝑ HG̊ ↄuem⸗
ret epᷣmvñ pʒ ꝙ erat ĩ poſſeſſione de q̊ ñ debuit eici lite pẽdentels ·
et er . et · i· xvj · q. ii· volumus · vñ male petebat capim/ vel

vt lit · pen· c. i . mus vn P P
ſi capitulũ poſſidebat agẽs ↄotra epᷣm mqꝗqetaret adhuc nõ poterat

imp loꝛare officiũ iudicis lit᷑· ñ ↄt: vt ꝗ.ſequitur/q magis videtur ·
e ¶ Pꝛeſerti · i. maxĩe · qꝛ nec poſt litem ↄteſtatã debuit ei auferꝛi poſ
ſeſno ſi ſpᷣe poſſidebat· ſj̊ veriꝰ viðꝛ ꝙ capitulũi poſſid ebat ut diri.
d ¶ Hreuemre ˖ quod facere nõ poterat · qꝛ pendente dilatõne iudi⸗
cis officium ↄoquieſcit mñ ꝓtes oſentiant · C· de dilaẽ · ſue ꝓs · ex cã tñ

. KNe mutatur dilatio qñq; · ff · de arb̃ · diẽ autez · in fi ·et ar · ff· de re iuð · ꝙ

1, 4 οι . —2—— .
„. facere poſſet ante terminuũ altera parte inuſita

iuſſit. S· e· cũ ceſſante ar · et eſt notabile/ ꝙ iudex data düatõne mbil

e ¶ Audire · eꝙ iudices lit ˖ nõ ot᷑ · redueere volebãt caplmĩ pꝛiſti
nũ ſtatum vt carnifices nõ venderent carnes alibiꝙᷓ in ſtallis capi
W
.Y 6

. & a προaανα
2 . „* , —. Jat P„

r

le doeer
Kl dich, derg r.2 e. (. J. a 3 2 7an Be ß⸗

gocia ſuaff· de mmoꝛ ·cũ mandato · in fi:agat & eps ↄtra ꝓcurato⸗
rẽ vel otra eũ qͥ circũuenit ꝓcuratoꝛẽ ipᷣm· f · de dolo · elegant᷑. F. qͥ
dolo· hic ꝓcuratoꝛ cireuuentoꝛ foꝛte ñ erat ſoluendo. et ita reſtituit
otra aduerſatiũ.ff. de eo ꝓ quẽ fem erit.l.vl:i. R ñ.vel auditus fuit
epᷣs ex gnali clau.fi qua iuſta cauſa mihi videbit᷑ m ſtegrũ reſtituã
ff.qbus ex cãis maio.l.i ·in fi· ar · S. de ĩ int᷑ · reſti · ex lẽis· ar ꝗ.Sð pig·

õ

ſigficante · ꝙtum em m ipo fuit bñ ꝓſecutus fuit appellatõem a ſta e
audit᷑ eps t᷑ pꝑliei rõne· qd audit᷑ pꝰ annũ h̊ fuit ꝓpter fem ꝓcuratꝰ 4 r„½„ ”
ris ꝙ fuit iuſta cã qre indulg et bienmũ · vt · S. e· cũ ſit rõna ex alis
duab ꝰ cãis pᷣmiſſis tenuit appello· aut ex altera eaꝛx· et eſt ar· qñ pła „ 5 e d
mãdãt᷑ ↄiũctĩ q̊n alteꝝ ꝓ ſe ſufficit· et alteꝛꝛ ſuffiẽ ꝓbare.ð ̊ dem S zs „
jfuit · S. de R᷑ p · ex ꝓtelbᷣ · ætali q̃ ſi foꝛet ꝓbata reputaret᷑ legitt
ma. s.·e· vt de bitus · et. e · cũ ſpã li · S. ·aæt h—&α

NRterpoſita · ꝓbabſli ⸗⸗
bp Geraz *fi· 8. de teſti· ex ꝓte ade ˖ et. g ti· ꝓx · eũ · et · A ar · o
*s · Sof · deb · eũ eã · et · S · e vt debitus · et · e · dilecko · pte ade · quia
¶ Offerens · huic v bo ſi ẽtur · o. s.· de teſti· ex⸗ ille adã obtulit ſe
ꝓbatun nec fuit admiſſus· et añ ſniam. et tñ in cã appellatms dz &α 1 f r en
ꝓbaẽ eãʒ appellatõ is verã fuiſſe · Solue h̊ m ꝙ ibi dixiex ̊ em apX ο. ee
paret aptum guamẽ ꝙ oppono cãm ꝓbabilẽ et eã offero me ꝓbatu
rũ · ſñ admittoꝛ · et ideo ſufficit H ꝓbare in cã appellatõis· qꝛ H̊ ꝓ⸗
bato ſatis ꝙ bat᷑ uamẽ·qꝛ ꝓmde hẽ᷑ ac ſi cã allegata quã volo ꝓ⸗
bare eſſet vera et me repellat· ſecus ẽ cũ ſimpliciter cam allegat· qꝛ
tũe vidꝛ id qi malicioſe feciſſe vñ illã cãm tenetur ꝓbare verã fuiſſe
.·S· e'ſuꝑ eo.. ſi aũt aduerla: de hac materia pliene dicku ẽin deere ·
k ¶ Edem · ſellicet apellanti · ¶¶ ex parte ade et · s. de excep · olim·

verdemſt rene or pꝛobaferzſ n A . elger
e Eg: 6. N G AL.

3 ι mA

na BwACQana

a e ipe iudex · tũc em tener

e ¶ Darata · ſibi imputet ꝙ ñ apꝛobauĩt aw ellatõnem· et quo eama
pud ſedẽ apoſtolicã ꝓſequi voluitet ſi apellatõem appꝛobaſſet vł
ſufficienter ꝓlequi alias pumtur in expenſia
E8.· e· mcolao:ſit ᷓ cautus q appellat circa duo· pme ꝙ eũ appellat ex
„ cã ꝙ babili ꝙ offerat eã ſe baturũ· qꝛ in apellatõne releuabit qt
S;

R

G l ayer Qrater Pe D. Platrdas ſepatePet ad drο .ℳ ſpaſ ſne 4. 4 ₰.

tem eſt are deternunatõnes relpicit tm̃ p̃cedentia · et ñ ſeqntia.
ar. atra. ff. del . i.l· ſi ſeruus pluriũ. . vl· et· xxri .q: vñ · apliis. PH.
et. C. ſi vnus ex pluribꝰ ap · · · et · i· vñ vt intelligas qð H dꝛ ¶

nota ꝙ ſi tes ↄñis ſit ꝓluribꝰ et coꝛpalis nec diuer fſitas facti ſepatõ

. 9 —
*

FF bie eü 3 3 nali ũ recipit ap⸗ pit ;˖ vt in duobus is debẽdiſi oẽgs ↄdemnati ſint a vnuiſ 2. , 8
ſſe verã · Item m a lio ꝙ cu recipit ap⸗ nem recipit · vt in duobus coꝛreis debẽdiſi oẽs ↄdemnati fint a vnuſ l e =
SS Peadee ebioze Sare erſarwb ne de equatur en ſuã p fuſfeis appellauit victoꝛia vnius ommbus ꝓdeſt · ut hic dien. Frne. vi . . 5
.—— AS 4 SS dt tam 1. qnq;e 1 V 8 ex † U *
Sne API!, tim Se nDenunet attert pe nubia a I.n: eruͤt ies Ne⸗
—BIEE Lkeã pſeãnti i expenſs. „ , .„, TDer 16 a) qui nõ ſuuontur bũficio re S re N
Waes e tsler ti ca ſeant mexy recipe ſit parata lle deni⸗ onis exiſtat IDen ALitutõms. ſi vero vnꝰg fa⸗ rx
α —*Er b uſdem. ſic·Ss e.acee cip parata. —— . ſu 37¾ 4 ꝛe mmoꝛis etatisi .
drs g 7 PAαα Pta- alias em nõ dz cã re⸗ cq;& voce ap emiſitcumus no⸗ vnα Lin s metus As “ aror ganiiſt. bnfnan
it rocn etn du eſt alij cog nitio deleg ata nus appel anäigte exclare ſ. reſtitutõms Hoc ñ ꝓdeſt
NG e ar vi Fab . et en. 2 peritem eiuſdem ad euʒ a xeputaus bñ lcit 9uolal⸗ alms · vt in · l· dicta · C· ſi
3se a qu ꝓuocauit ð iure remit⸗ ſe dümodo infra ts quo licei: vnd er plurib⸗ A.a. in.
c· Alter ius · Ps appe lllata titur otradictõne ptis alteri⸗ te ꝓuocatur jto⸗ a5 judiceag . A,6* ie at ns:
C. tulit ſm am enicen p Hap⸗ penſis aduerᷣſarioqs euʒz ꝗpt ipius copiam nequiuiſti in p⸗ poꝛ:alis et ↄñis et indiui⸗
DEE, 2) e probauert vn m repzo hoe feciſſe oſtiterit odemnan⸗ ſentia bonoꝝ viroꝛꝝ ote ſtatõ⸗ din tue miaor guened⸗
2 . ſro aa dare en deei a in F.n dus ¶ Vane parato aliquo ne ſuper h wohita cauſas ap· odn ſorni⸗ nmt. n oem.
4* urd m awelgantis ſtatur kir⸗ ꝓb re Zrauam Pter quod duxeris ex ꝛimendas. i · EE ñ · vt ſeruitus indiui⸗ .
B e — iit ꝙ ad eſ nõ remittatur⸗ duxerat appella uet pte ad⸗ Lpereg rinationibus — Pn ſtn nr et hend t
Ilrtes . H a awellauit huic fauori 55 uerſa ſe dtumaciter abſentan⸗ .⸗ ( Eleſt. i abieñ · e/ Urkat.pi. Fyſufructu 64. .
RaDe End ut, rtdueter be — te pt ſup B iite no oteſtata p: g Onquerete Ypſbꝛox Se Eadẽ e3. pone erem⸗
D ſſäcq;6.- C- de pact. ſi quis cedilz nonduũ li. oteſt· fcã fue⸗ intelleximꝰ?·· I. Licꝰ PKl tres ergt fio::s ha .
enben fe enas rit ĩ ip̃o ap · articulo vel nego⸗ pᷣſbꝛ idẽ res ſuasa eccie ſue ĩ Peneer an er⸗ een ſahen
3 N ſ . J06 „S e 16 . mdi 1α
m alteri pti ĩ erpenſis ti⸗ cio pñcipalijq; cũ in hoc caſu ꝓtectõne ntᷣanõ poſuerit m nati füt· vmis appellauit er
otumax qꝛ malicioſe ip nmiquitas pꝛincipaliter pꝛio⸗ ad nos acceffit tñ cũ hij/qͥ ac⸗ obtinuit ceteris ꝓdeſt qꝛ
Run rant aellando Hn ris iudicis ar guitur nõ eſt ri⸗ cedũt ad pᷣin/ cu rebꝰ eoꝝ de⸗ d enegoeinD sfen ta⸗
ad papam · q ette;, . o5 . Inole⸗ de ca dere unaurez
i non kinſee vcen Toꝛ iuris ex quo ſequi poſſet bet eſſe ſub ap. ꝓtectoõnele: vnus etia geſſit et alter 6
tus altero ꝓſequente ˖ s. cae perplexita requirendus curi. M· q/ quicqᷣ eidẽ pſbꝛo/ ſi ille qͥ ñ geſſit apellauit
. . D te nõ oteſtataaliũ habes qua tollitur appellatõnis re⸗ ſbi eſtitui faciat iatis . 4 . quo . 5. ſumitur vſiculus
eueuenk r :8s. de offl· iu . c. ij. alij no⸗ mediu in medio lraꝝ ponitur/ 5. De ↄfirmac. vtili vel mutili er. C. ſ vnus ex plu·
S „. , fantur: g. vr ie. 2t e am ñ ſunt plura negocla ſe mime K ex. oxoñ · epiſcopo/ . ada eſ leelar .
„fFrequent. ratio reddit m Dα.— *E 2 . „ diuerſas admi
t 2 dle th Ta qꝛ agitur de initate otingẽétia tm pmiſſa oplectiẽ,. I qs rei litigioſe co⸗ mſtratões tũc non deſt
. leten de nagoco pde niſi foꝛte in fine lr aruʒ pdicta ehots firmat õem ĩpetrauit i; ns116 er.r- .
pali vel de facto aduerſa Ito aooaaob ap. ſeſñ mi ad B. C. ð diuerb · tẽ · l· i·
H. vnde equſ fuie vr ds —auſula iteretur, 1 Dem, α☚ ab ap.ſeñ minus po/ Ziuſtus. excuſat-ar.
og noſcatur ñ obſtãte ab Caie pluribus odem ⸗· teſt ſudex de c cognoſcere, Ichea q p metuʒ funt .
ſentia aduerſarn. ita col natis/ſ vndg ſolg ad ap· re et eã fine debito termĩare · ſʒ nõ obligãt de H dixs. p D ollg
ligit er hac a a ↄtrario pyficiũ ↄuolauerit illiꝰ vico⸗ f rem tũc pacifice poſidebat mecã:abbas et ita p ap tC d.

*
“

4

ſenſu ſi eſſet pñs ꝙ ſuꝑ ex
ceptõe deberet lis oteſta
vg ren eredo · vt nota
Vui. S· S offi · dek · pꝛudẽt iã
Ee . R, e ¶ Rigoꝛ iuris rigoꝛ eſt

—

6 mib apia Vvt non ꝓcedatur lit· non
⸗
e

b. n dꝗ/

ar) ſu non eſt ſeruandus cum

ria ſure oñi ceteris ſuffraga-⸗ ᷓ cũ inde ofirmatõnem obtinu⸗

turiſi oñi jure juuent idemqʒ
negocium et eadẽ cã defenſ⸗

Ot· talis rigoꝛ in hoc ca-

pꝛincipaliter ag atur de iniquitate iudicis.ſ ed in alijs cauſis vbia⸗

Situr pncipaliter de ini quitate aduerſarij ꝗpteꝛ ipᷣius ↄtumaciã po⸗
nẽdus eſt actoꝛ in poſſeſſionem cã rei ſeruande vel excõ icandus v ñ
dz fieri in hoc caſu qꝛ de imquitate iudicis agitur · ſ gpter H ps pu⸗

*

miri ñ dz · vñ ſi ñ poſſet ↄgnoſci de H̊ grauamie lit᷑.ñ ot᷑eſſet quaſ q̃
Ft dam Plexitas · qꝛ cũ nõ oſtet adhuc vtrum appel latio ſit legitima ñ
pt᷑ ſe mtromittere de pneipali queſtione · in quo caſu tm̃ et non ante
Habet iuriſvictõem ſuper pꝛincipali quare nõ pt᷑ ꝓcedere ĩ pneipali
nec penã imponẽ aduerſario cũ ipᷣe nõ peccauerit et ſi pumiret illum
faceꝛet ↄtra oſcientiã/ſ ꝓpter ↄtumaciã videẽ puniendꝰ· et ideo vt

hec perplexitas eui tetur pt᷑ iudex ↄgnoſcere de hoc grauamie lite
ñn ot eſt ſcz de imquitate iudicis:· ꝓbato vero grauame reuocabir

r 2, 9 W. „

Srauamẽ · et poſtea iudex eitabit abſentẽ.et ſi eitatus nõ venerit ꝗp
ter ipᷣius ↄtumaciam ꝓcedetur otra ip̃m · et ſiec nulla perplexitas eſt
Di vero appellatio non valuit remittetur ad illum a quo appellauit·
ar: ꝙ in negocns eccilaſticis rigor iuris nõ eſt ſeruandus. ſed potius
eqᷣtas· ſie·s; de dolo⸗ c · i · et · s · de reſti · ſpol. ſ. epe · et · 8. 8ð iudi · dlecti
Maquiſitõni · Pmiſſa · ar · otra · S· e · ſceo requiris · i · Re ñ · vbi dicitur ;

erit nõ ẽ licitũ ſudici de qõne
poſtea exoꝛta decernere aut

ꝓteſtetur · ſie · 8. de offi der paſtoꝛalis.

18 aũt · et · g. de elec · S. vl· fi· C· de annali excep · vt ꝓpfectius · et · C· de

pellante hẽtur i̊ ilud nõ
ſufficit niñ et illud ꝓteſte
tur · C· de hijs qͥ ꝓ metum
judicis nõ appellant · l· ij· a
ff · de ap · cũ quidã · de qᷣ⸗
vus legibus ſumpta eſt ᷣ

deẽ · et ita curꝛit tempꝰ 4 (N

9

qui ag ere nõ pt᷑ niſi illud
in fi · et · xvi · ꝗ · i · S. pnł · ꝓ·

epᷣa i audiẽ · l. vl. et ſta interꝛ umpit᷑ pᷣſcriptio ꝓ ꝓteſtatõem·

metũ iudicis non appellant · l· i· et ſupp le maxmme · qꝛ ñ eſt nece cauſas
appellatõms expꝛimere mſi velit · ff · de ap · ſeio que ſitũ · vel ꝙ dielt
cauſas duxerit expmendas intellige in gñe hoc modo / tals tulit im
quã ſnĩam ↄtra me·nec aud eo appellare · et H̊ ꝓteſtoꝛ coꝛã vobis · B·

. plus eſt · 8. ti· ꝓxi · dilecti et · c. vt nẽm. et · c. ad audientiam-

i ¶ Noſtrã · ca ꝓegrinat õnis ſuſple vt faciat ad hune tituluz

o M
— 2
– eA .
— 2
nos

¶Aquo.nota ꝙ ſi pt᷑ hr̃e copia iudicis a q dzʒ ꝓuocaẽ ñ debet co⸗
ram alio ꝓteſtari:q̊ tũc demũ cũ iudicẽ illũ hre non poteſt · vt H diẽ Ter
et ſic ex oꝛdine v boꝛ argumentãdũ eſt · ar · xliij · di. lit rectoꝛ · in fi· 4
k (Expmendas. ſ quare opellit expmere cas appellatõſs cũ ſuffici⸗
at dicere appello. n· q·vi. S. foꝛma · Hoc intelligo cũ appellatur ante
ſniam ab aliquo guamine · qꝛ tũc cã appellatonis debet expmi · 8· e·
vt debitus et · c· eũ cauſam · vbi diceitur qñ ſit eypmenda cauſa appella
