nis aſſignaretur eidem ad fi-
dem catholicã Nuã ipᷣe ſuſcoe⸗.
perat pducẽdꝰ/ ad qð illa rn·

dit / ꝙ cum puer adhuc infas
exiſtat ꝓpter qð magis mat᷑⸗
no ĩdiget ſolatio qᷓ; paterno
ſibiq; añ partũ oneroſus · do
loꝛoſus ĩ partu poſt partũ la
boꝛioſus fuiſſe noſcat᷑ ac ex h̊

regula ↄtenti ſumꝰ aſſerẽtis eNlegitima ↄiunctio marisa fe
ſin moꝛteʒ ĩpᷣoꝝ malicioſe cre mine magis mrimoniũ ꝙᷓ pri⸗
fuerint machinate licet ea⸗moniüũ nucupeturdictus pu⸗
rum ſtudio ad fidem accelſe⸗ ger apud eã debʒ ouementius

remanẽjet · Y· Cum aũt filiꝰ

nec ſunt ſi adheſerit etia tole mi piis ptãte oſſſtat / cuiꝰ ſeqᷓ

1
4
4
.
4

radi cu tle damnũ tal lucro
eccleſia cõpenſare non velit ·

Ad H. ſarracem quidã in

tur familiã a nõ mris et ĩ eta
te tali quis nõ debʒ apð eas
remanẽ pſonas de quibꝰ poſ

5*

bello ſũt xpᷣianos interfeciſſe. .m ſit eſſe ſuſpicio ꝙ ſaluti vl vi

notati et xp̃iani ſimiliter ſar⸗ ep mte inſidiẽtur illiꝰ. et pueri pꝰ

racenos poſteavero ſarrace triemũ apud prem non ſuſpe

n ad fidẽ ouerſi vxoꝛes eoꝛũ

quos in belli certamĩe occide

rũt ſibi mrimonialiter copu⸗
larüt · et idipm xpᷣani de ſar⸗
racenis mulieribꝰ ↄuerſis ad.

fidem feeiſſe noſcũtur q poſt
qᷓᷓ de pᷣðꝛ viroꝝ moꝛte ope⸗

rerint veritatẽ/ diuoꝛtiũ oſtã

ter expoſcũt · ¶ In hijs iĩgit
rñdemus ꝙ cũ tales nõ ꝓcu⸗
rauerint viroꝝ interitũ defũ
ctoꝝ mr᷑ᷣimonium inter hmõi

pꝓſonas licite pᷣt dotrahiſet ta⸗

liter copulati diuoꝛtiũ neqũt
poſtulare Gres · ix · argenti⸗
nenſ epiſcopo ·
x lis tuis accepimus ꝙ

E quſda de iudaice cecitatis er

roꝛe ad xpᷣm veruʒ lumen ad⸗

tris vt ſine dimmutõe pr̃ie ptãtis apud eã filius moꝛetur. ff·e. de⸗
inde · SFet iã ſi maxime· Circa h̊ diſtingue aut filius a nullo detinetur
aut ab aliquo · ſi ab aliquo et tũc voles aut muitus · pꝛimo caſu pete
re poſſum pꝓ officium iudicis · ff · de libe. exhi · · ij · S. Hautem.ſi ab ali

quo volens detietur põt peti rei vendicatio adiecta cã de iure qui

ritũ cognitione pᷣtoꝛia · ff · de rei ven · l. i. S. i qð ius ꝓpꝛie romanoꝛ
eſt . inſti · de pria po · S.i · gn tercio caſu locũ hʒ mterdictũ · ð libe · ex
Hi · vt · ff. ð libe · exhi · l. i. i · REn · et · f · S rei vẽ · · i E. i · Nota ꝙ filius
cõditõez pẽ̃is vk mẽis ouerſi ad fidẽ ſequi debz · xxvin · q · i · iudei · Et
in hoc caſu fili ꝰimfãs nõ dolicapax ſequit᷑ melioꝛẽ cõditõeʒ alias ſi
dolicapax eſſʒ nõ debẽt baptizari nſiſpõte · xxiij ·q· v · ad fidẽ · xlv.

De pdeaaro. e, &n Pνn.n

votid π co qx f

Ndum ali debeãt a moꝛari· mĩ

q; pueri ſi eũ remanẽ ↄtingẽt
apud eã poſſet illü adducere
ad ifidelit atis erroꝛe In fauo
rẽ maxĩe fidei xpᷣiane rñdemꝰ
pri eundẽ puerũ aſfig nandũ/
De votoet voti redemptõe⸗

LLexander tereius

Epegrinatõisvotis
an elemoſinis redimi poſſent
velꝓ neceſſitate ĩ aliud ↄmu⸗
tari irñdemꝰ ꝙ ab eiꝰ qui pᷣſ
det pendet arbitrio vt oſde
ret diligẽtiꝰ qlitatẽ pſone et
cãm ↄmutatõis ſcʒ an ex ĩfir⸗
mitate ſeu affluetia diuiciax
à alia cã ꝓbabilipegnatõ an

recõpenſatio melioꝛ fuerit/⁊

oxoneñ · epiſcopo· c:

Pre filiũ m ptãte a nõ mẽ
inſti · S pa · po · S. vl · et · C·
de adop · mulierẽ · vñ fin9
pt᷑is familiã ſequit᷑ et nõ
mẽis mſti · de leg · ag · tu ·

K§G.j. vñ iſta verba fuerüt
füpta et expone familiã ·

nomen familias multas lS A. N5/

iag nationẽ licet alias H

Pabeat fignificatões · ff.
de vᷣ · ſig · ꝓnũciatõ · S· fa⸗
miliè.et facit ad h̊ inſti·
de pa ·po· ĩ f· et. ¶C· de v.
ſig · · vl · nõ em denomĩat
filius a cognatõe mẽ is · H
pĩ̃is.ax · f· ad mumci·l.i·
i ¶ Inſidiẽtur · nota quod
moꝛtuo pt᷑̃e pupillꝰ edu⸗
cari non debz apud illas

ꝓſonas q̃ ipſius pudicicie
poſſunt mſidiari · ff. vbi

pPu · edu · de · vel. mo · l. vl.
pᷣtoꝛ em decernẽ dz vt ſñ
vlla ſuſpitõe alatur᷑ ꝓtus
etiã cõt ra volũtatẽ ꝓĩtᷣis

ff.e ·l. i et extiabit ex af⸗

fectu finguloꝛũ quis ma⸗
gis ad ſuſpitionẽ et ſpem

fucceſſioms ſit poꝛ · C. e.
¶ · j· verũtñ educatio pu
pilli nulli mag ↄmittẽda

eſt ꝙ́ matri mſñ vit ricum
ei inducat · C· e · l. i · m wo ·
viuo pr̃e q̃o eſt apud quẽ

educcetur filius facto di⸗

uoꝛtio olim extiabat pꝛe⸗

toꝛ an apud pr̃em an apð

mẽ em alatur · C. 8 diuoꝛ.
l· vna · ho die diſtinguitur

vt ſñi pater cauſã diuoꝛ cij

pᷣ̃ſtitit tũc ali debet apud
mẽ em · l veromater cauſã
pᷣſtitit diuoꝛeij tunc ali dʒ
aput pr̃em. C.e·auten· ſ

pfr· ꝙ hic ali dʒ apð pt̃em
auie mðt pᷣſtat cãm diuoꝛ⸗
cij· q. Sð diuoꝛ. gaudemꝰ.

et · e· Into q̃ nõ ſeq uitur
maritũ cõuerſum ad fideʒ
quẽ ſeqͥ de bz · xin · q· ij · vna
queq; et quia in ſidiaret᷑

vite ipſius vt hic ðꝛ et ꝓ

jura pᷣdicka· G

EK ¶ Triẽmũ. fuli us minoꝛ

triẽmo apud mẽem debet
ali maioꝛ triẽmo apud pa
trem · C· de pa · po · nec fi⸗
lium ar · C. de infan · expo
¶· ij · et · e · t c. vno.
Erꝛoꝛẽ. hac de cã et ſi
eſſet mmoꝛ triẽmo vel p
vellet eũ pducere ad fidẽ

eum ſit in eius ptãte p᷑i debuit aſſignari in fauoꝛẽ fidei xpᷣiane cum
ats ſi eſſet maioꝛ et ꝓclamet ſe velle fierixpᷣianũ debeat de mamb9

illoꝛd eripi · ar ·˖ ꝗ· de iudeis ˖ ſiẽ iudel ·

ne cõmutat õe. lxxxn. di ·

E pegrmationis arbitrio · ar · de pe⸗ pſbꝛ .· xxij · q. iij · ĩnocẽs
de pe · di · i· medieina · xxx vj · q .j. de raptoꝛibꝰ · xli · di · nõ cogãt?᷑ꝗj. de
maledi · c· ij · xn·qij · fratermtas · ar.contra · xvj · q.i · decime. et · c. ð
decimis · xxxij · ꝗ · vl · e · vl · ſo · cõmutatõ pene adhibẽeda ẽ qñqʒ hac cõ
ſideratione pᷣhabita vt illud qð vice cõmutatõis pᷣſtat᷑ mtm vł᷑ am
pliꝰſit deo acceptũ vt hĩ fi· aᷓj. e.ſeripture · a ð ar · ꝙ epi pñt diſpẽ
n Cõmutatõis · cauſa ſp cõſiderari debz qᷓre fiat ¶ſare m voto. t·
pene cõmutatio · arꝗ/e · magne. m fi·et · e · quod ſup hbs.·
o¶ Cõpenſatio in omi voto ſiue cõ ſiſtat in faciendo Riue nõ faciẽdo

ſa./aνννD'd
1 4 ;

5 14
3

Vemeß ¶ Papa nniſa vond vle madeid modto Opna RTate ennſſe).

1i engecger⸗ dolica deo magis aeceptaſet ſeðm fit itrium in vouedo vſh gulam ilnius loc · · de re
pax alioqnopenſatio que hoc debet exinde diſpenſare aðᷣo tñ ſolutio nccaria ẽ poſt zrr 8 e ergde en.
ſequitur non erat impo⸗ dem noꝛuicenñ · ep̃ᷣo · votũ vt ſine ꝓpꝛio ſalutis diſ neſt apllee. ar. d ſ
nenda.vel forfitan in ma⸗ Enietis ad nos ˖ Rnar⸗ pẽdio alicui nõ iceat reſlire Ppapt diſpolare in voro d
1021 et ate ratu ha buit vñ 4 m 4 . , . 5. „ Pv =, = . „. 1
batur illud adimplẽ ratione accepimꝰ/ꝙ in pue⸗ Accepimus ſiquide/ꝙ eu rex et epi etiã · S. e · c. i· ſed eũ
rene dorur Mud adimpis ſoroſolimꝗ vncar vota ex neceſſitate ſint ſol
ałs ñ.ar. xx: qi · ilð.a e· rili etate ↄſtitutꝰ ieroſolimã vng arie pater tuꝰ agens m nenda vrijeceiete ieet l d
d. gaSr Enn. (Rrut⸗ e⸗ diſpoſuit ꝓficiſci· cuidã qs extremis votum qð vouerat iure naturali nõ vider .
enn cln nters ſepulcꝝ domimcuũ ꝓpoſuerat dño ieroſolimitanã ꝓumciaʒ ibi habeat locũ diſpẽſatõ
rem vt ptz ex lra ſequẽti viſit are fidẽ dedit a ſuã rece mfoꝛti manu huũiii coꝛde viñ . ee vounte 5 .
vnde monaliter peccaſſet it ab eo ꝙ ſibi muiceʒ in via tare ſub intermĩatione male et. c⸗ vr unde
mſi opleuiſſet votum ſi eõ pit an Pud⸗ — . 5 n . mas ne · et · c ꝓxr vnde im
mutatio non fuiſſet ſecuta ſocij fideles exiſterent et · F· dicionis Pprne omiſerit tuefi hHijs votis non diſpẽſat i
A: ui gona. . Ros aũt ipᷣm a voto qð in dei exequendu · et tu aſſüpto vetlrre aitanee
e Fideles · vʒ nũqᷣd ᷣpa etate t ſicilitate potiꝰ crucig ſignaculo te id imple⸗ Uer Hos iſ⸗
potuit iſlum abſoluere ab etate tenera ſicilitate poti crucls ſisn P Fitur hi comode fieri põt .

88 e Ca vori ne

ſiue ſit ſolẽne kue ſit ſimpler poteſt he locũ ↄpenſatõ dũmõ añ vo 2 l⸗
tũ fuerit libere volũtatis ̊ 8ꝛ ꝓpter articulos fidei quos vnuſquiſ
q; vouit ĩ baptiſmo· qꝛ illð votu añ baptiſmũ ẽ neceſſitatis ſß in vo⸗
to otinẽtie ſecus ẽ cui eque bonũ vel maiꝰ muemri nõ põt · ar ·xxxn·

·q.vl· c.vl· Et caſtitas ſola eſt q̃ potẽs ẽ deo aĩas pñtare m auten ·

de leno . S. ſancimus.collac.iij· et que ſuaderi pᷣt impari non po teſt;

.xxxij·q:i-integritas.j. de

ſta.mocũ ad monaſt eriũ

obligatione qua ſocõ te⸗
nebatur ·. vtiq;ʒ ar · ix · ꝗ · in
ꝓ pncipalẽ· C· S quadꝛi·
pſcrip· bñ a zenone · C. de
pci·imꝓa of: quotiens·

q; ex arbitrio diſcretõis ꝓmi
ſit abſoliimꝰ.ita tñ ꝙ idẽ vo
tũ elemoſimiſ redimata iuxta
cõſiliũ nĩm toto vite ſue tpe

Sym PPvn MHαοοναα m⸗ qᷓ 0 † Dia no= re von

di . i . . hijs auctoꝛitatibꝰ·. ſie nõ frãgit ꝓpoſitũ qͥ illud in meliꝰ omu
tat · 3.· de iuriut · puemit · ij · et ita eſt ar · ꝙ mtrãti monaſteriũ nõ ẽ im⸗
ponẽda pñia ꝓ pec̃o ante ↄmiſſo · ſic em remittitur a ſtulpho pñia
publica ſi monaſteriũ voluerit ingredi · xxxin · · in · admonẽ · x · in⸗
gredẽ monaſteriũ. et H gpter otinuatõeʒ pñie et ex ercicij in quo ſꝑ
debent eſſe monachi · ar · xvj . q · i nos aũt · fi vero poſtꝗ monaſterm

turuʒ ſine dilatione qualibet
pꝓmiſſſti et · J· N·q:poſtpoſi
tis ceteris ſolicitudĩbus vſqʒ
ad feſtü exaltatõis ſãcte cru

ingreſſi fuerit delm quũt
bene ſubicmtur pñie diſen
pline abbatis ſecundũ re/

vt · ů · de iuruit · qnto · vbi
de hoc et de voto et iura
mẽto die vt ibi · ſiẽ nee frã
git votũ qui illud in me⸗
lius ↄmutat ˖ 56; c. ꝓx · et S

gmait. nec erit dieẽdꝰ voti tral⸗ vni pauperũ xpᷣi dümodo ad cis debitũ accepte crucis ex por Aan eb ec
greſloꝛ e. non eſt· ala. hoc ſue facultates ſufficiant ſolues ꝓpoñitũ iter arripias ? E Mimvlere ſ iul ſocie⸗

d¶ Faciulitate. ar · ꝙ vo⸗
tum ex facilitate emiſſum

debeat ꝓuidere · Idẽ mgẽro

humiliter ꝓſeqris: ne ſi onus

rius non eſt quo ad deũ cũ

— — — — — — —˙ —— à% —e ⸗——

—

— — — — —, —

gquo pᷣpa diſpẽſat niſi ſub

A.‚ de mandekfoꝛde · tibi a patre miunctum et ate ppa diſpẽſat nif
ſit cã diſpẽſandi ſiẽ nec ðꝛ

o bli gat h · xvij ·q· iij . füt
q̃ opes:ar ot · ꝗ· de regu.

Itteraturã tuãa · F· Cũ

ſpõte ſuſceptũ occaſiõe qua

famxxij · q: iiij. vnuſ⸗ AEOR ₰ mi 10 . avobſolutus qui cauſam ex⸗
geßz et m v erni⸗ ex quadã minutõne nimio fu ibet detractaueris paterna cdicatomis ſupꝛimit⸗.
ciaxx. ſů H dickũ eſt ratum iſſes moꝛtis pauoꝛe pterritꝰ te reddas ſucceſiõe indignũ de of. oꝛdi · ex pte · et. . de
pabuit factus maio- hec verba ꝓtuliſtinõ diu hic et hẽditatis emolumẽto pue ſen: ex. cũ ꝓ cauſa. hẽ bit

e ¶ Bufficiant. nam poſſi⸗
bilitas ſemper ſubaudit᷑ ·

3 de iurlut · querelã· a e ·

bꝛ eui · ar. iiij · di. erit autẽ ·
.pff. de ſta · lib: l. eu heres
FC. ſtichus · et lxvij. di.· ꝙ
ad no s. ſic impoſſbile p⸗
ceptum non obligat· ff·

ſen . ſine ap · re · l. paulꝰ.
tteratu⸗ n. lau·
m. in aĩo · nõ tamẽ

aĩo obligãdi nec firmiter
1B ꝓponẽdo als ꝓmittẽdo
ſeu eligẽdo moꝛtalit᷑ pec
caſſet ſi nõ impleuiſſʒ ꝓ⸗
poſitũ · xvij · qi ·qui bona
et · · j· · · e · c · ꝓx· vbi di
cit diſpoſuit pꝛoficiſci. et
ĩdeo dieit q· ñ plus nõ eſt
m voto ꝓc eſſum quia nõ

dicit hoc aĩo obligandi ·

vñ nõ fuit mendaciũ.xxij·
q · ij · ꝙ ait · et nemo ſe obli
gat niſi qui aĩam habʒ ob
ligandi · ff · de ac · et ob. l·

obligationũ · ar · ff. ſi cer ·

S Diriſti. (pe:hego⸗

ar ·. cont᷑ · xxij ·q· v· iuramẽ
ti Ite ar · ꝙ ex nudo paco

nõ oꝛitur actõ licʒ ſit. ar·

obſequium· non em

ↄt᷑.xij.qij· qcunqʒ ſuffra
Zlo · et · q · v. qꝛ Johes · et
xxvñj · q· ie hee vero · in fi.
Cripture · (lau ·

eſt iili necaria certa deli⸗

cti ſatiffactio · cuiꝰ totũ vi
te tpus obedientie impẽ⸗
ditur ſui oditoꝛis · de pe ·

moꝛaboꝛ ꝓponẽs in aio ꝙ re

ligiõs habitũ eſſes aliqn ſuſ⸗

cepturus et · ·¶ Tibi igitẽ
rñdemꝰ ꝙ ſi plus nõ e ĩ voto
ꝓceſſum trãg reſſoꝛ iudicari
nõ poteris ſi non impleas qð

ixiſti · Idem ·· ce:

cti voti aliquatenꝰ nõ habe
tur qui tpaie obſequiũ ĩ ppe/

ſeruantia omutare · Iinnoc

ris cuiꝰ recuſaueriſonera ſup
poꝛtare ſciturꝰ extũc anat he
matis te vmculo ſubiacere a
ſure ꝙ tibiñ dictus rex ſine ꝓ
je decederz regno vngarie

oꝓpetebat oꝛdine geniturep⸗

Wenn boh:

tuam noſcitur religionis ob⸗⸗

H deuoluedu.

/
— —

uandũ et regnũ ipᷣm ad mĩo

riptureet · l·. Reꝰ fra⸗ rez fratrẽ tuu ap · poſtpoſita
Ide

Etreceſi epo ·
Axsne deuotõis et · J·
Cũü treceñ·eccĩa ↄtra li

dbert atẽ eccle fiaſtica guaret᷑/

in ſtrigoñ· archiepᷣo · nec p aliũ ꝙᷓ ꝑ caãpanie comi⸗

Dnẽ voti dicẽdꝰ traſ⸗

greſſoꝛ qui ꝙ vouit auẽtate ·
ſe: ap · diſtulit adimplẽ · Sane
ſigficauit nobis rex vng arie

ꝙ cum in regni pturbatione mr

ofiiũ et auxiliũ tuu ſibi ſenſe⸗

vykit hactenus ꝓfuiſſe vtilitati

eius nõ modicũ derogaret ſ

/

tem in vltramarinis ptibꝰcõ
ſtitutũ eidem eccĩe crederes
poſſe defacili ſᷣueniri ad ip̃ʒ
ꝓoſuiſti accedere ac ĩ ſig nũ

pegrinationis et deuotionis

terre oꝛientalis crucẽ domi⸗
nicã aſſumſiſti·I·/¶ Ruãuis
aut audita moꝛte ip̃ius inte⸗

ieroſolimã ſieut ex voto tene · Man ſtionẽ tuam cõſpicès iam fru
ris regno ꝓpgẽs ĩ pacatoſ· F ſtrat am/ noluiſti tñ ſine conſi

ldeoq;·m . q· nõ pus ſter ar
ripias ieroſolimã adeũdi qᷓ;

reg nũ ip̃m fuerit trãqᷣllitati

pſtine reſtitutũ vł ſup hoc re
cepis ab ap · ſede · madatum ·
dem andree ducl.

lio.· ap · ſe · ad ꝓpꝛia remeareſz
ingreſſus vꝛbem intentionis
tue ꝓpoſitũ ac ſtatuʒ treceñ ·
eccleſie nob humiliter expᷣſſi⸗
ſtia · J.· Et quidẽ tria p̃eipue
duximꝰ? in h̊ ne gocio attẽdẽ

.

= mie

tñ exceptionẽ quo ad ec⸗
cleſam ille cũ quo ſfine cã
diſpẽſatum ẽ · ar · ff. ð fur ·
inter omnes · S. p enł. quo
ad deũ allegatio nõ vale
bit ſibi vbi iudicabitur ·
eo teſte quo iudice · ix · q ·
/‚iij·alioꝛꝰ hommũ.et · xj

1 (RKegrů ·˖ ſic & p̈pa pꝛe

fert vtilitatẽ pᷣuatã vtili
tati cõi ↄtra id qð hẽs·̊·
de poſtul. c · in . a · vij · q ·
ſcias · a · viij · q · i · ĩ ſepturiſ
et · · de regu· licʒ nõ ſunt
Otraria · qꝛ h̊ non pᷣfert ̊
differt et qð differtur nõ
aufertur · xxxij · q · ij· ancil⸗

lam · de pe · di · vij · nemo ·

. HH vnde
I dicit augꝰ. que non
cepit del berz que egrel
ſa eſt ꝓſeueret. xxvñ · q ·i ·
nupciaꝛd in pñ · et ea funt
in nt̃is officijs gratioꝛa q̃
cum liceret nobis non im⸗

wnnitt/ pẽ dere cã tñ dilectõis im

pẽdimꝰ. xxviij · q · · iã tũc ·

n (Kefilire. in aliud tam

pt omutari auẽtate ſupio
ris et iuſta de cã · vt ů· e ·
· je et · · et j. e · e magne ·
o ¶ Exequendũ · ar · ꝙ ali/
quis p̃ᷣt ieiunare pꝛo alio
ei votũ alt erius adimplẽ
qꝛ moꝛtuus ſoluit votum
ſuuʒz ꝓ ſupſtitẽ· ar · xiij · q;
jij · aĩe defũctoꝛũ · a · xxvj·

Fcet vniuerſis iberum daſqlid liceat bm equit at·Avj. ſ quis kuerit ·
No &ι von. . riuno bon a 5 r ekeat 2
e 7 A3. G a†7 π τ Mffann Te St vB. Ca · Emld †älli lavm) νπαο vοιαααοα

1
No

tda⸗

ſal
te

lred

elt⸗
pit

ld

fr⸗
ne⸗
et

1
e⸗
ſc̃
lub
ie⸗
jde
ebtt

c⸗

Ur⸗

o
le

lt⸗

1

pe
l
5.

ti
nt
te⸗
tni
l⸗
⸗
de
on
.,
nt
194
in⸗
gin
ſe⸗

N

t

a ¶ Nualibet · ſuple min?
ydonea · quia in generali

ver bo ſubitelligitur · ar ·

eg de elee: cãm que · et · 8
de offi · del · ex pte · . ff. 8
ritu nup · · et ð iur iur ·
vemens et · c· quĩtauallis
b ( Ker · frater ip̃ius du⸗
cis otra quẽ dux ipᷣe con⸗
uert erat aciem bellatoꝛũ
quã ↄtra imimicos crucis
dirigere ſimu lauit ·
c ¶ Dꝛiuandũ · diert bic in
nocen⸗· ꝙ ſi heꝛes nõ adim
plet voluntateʒ defuncti

Rt ei auferenda tota here
ditas. a idẽ dicit canõ· xi ·

¶q· i· ſilueſter · et H̊ cõ eoꝛ⸗
dat legi antique ·˖ C· de ki⸗
deicõmi · l · vl · in fi· autẽ ·
tñ illud ob buat in exẽneo
hHerede · ß licet füius mſti
tutus heres nõ adimple⸗
at voluntatẽ defuncti nõ
ideo totũ ꝓdit ñ reſeruat
ei legitima · C· de fideicõ ·
auten · HB amplius et ſatis
pt dici ꝙ lex m h̊ů caſu p piu
dicet canom ratione equi⸗
tatis vel hic auxit penam
legis ob fauoꝛẽ terꝛe ſan⸗
cke · vel mellꝰ die ꝙ id qð

dicit lex de legitima reim

quenda non ꝓoteſt habe
re locũ im hmõi digmitatt
bus cum diuidi non poſſit
qꝛ reg nuʒ vnicum de bet
eſſe · et ſi ↄtingeret ꝙt ali
ter diminuer er cito ðſtru
eret · ̊ alie hẽ ditates be⸗
ne diuidunt᷑ ĩter hedes ſß
hic vnꝰ tm̃ debet eſſe rex ·
fideo diẽ ꝙ totũ regnuz
deuoluetur ad aliuz krẽm
ã· de iuriur · intellecto ·
Agne deuotõis con
ſilio et bene qm̃ ne⸗

mo iuramentũ ſuũ vel vo

tum debet interp̃tari · 3·8

elec. venerabilẽ ˖ et . e · ex

multa · mſ certus eſſet ꝙ
nõ eſſet obligatusarꝗʒ.S
ſen· ex · mquihñitioni · t·
ſereeat hec tria ſemp
deranda füt · ar · xi · q· i.
4 d· iin · di · demqʒ . m fi·
Sane · H icipit oſtẽdẽ
votũ ſuũ ꝓficẽ teneat᷑ ·
oR ¶ Wenires. nõ obſtante
q cã voti ceſſat cuʒ etiam
ſi ine cã vouiſſʒ mpilomi⸗
nus teneret᷑ · · S ↄouer · cõ⸗
jug · ex ꝓte · facilius em di
ſpenſari pt᷑ ceſſante cauſa
vt diẽ in fi· cã em nõ ĩpe⸗
dit niſi expmat᷑ · C· 8 odi ;
ob cãm da · ſi repetẽdi · m
Ra ijure ſu bintelligat᷑ · ff⸗
ð iut᷑ · do · ſtipulatõe. Jo ·
h¶ Oꝛophetica · ſ· dauid
ꝛmũ · ſez vouete ·
ꝙcðm · ſcz reddite ·
Videbatur ˖ vt vemrel
contra votum;
m ¶ Hetro · ſi ꝗ· ð apoſt · q̃
dam in k · et ꝙ dicit retro
ſcʒ apoſtatando·nam apo
ſtata dicitur retro ſtans·
xx vj · q· vñ· nõ obſeruetis
et · ij · q; iinj · beatus · ð pe ·
di n· pennata ·

e. WPIR von. ol. a,i m

viqiſias oOyes eiuma mai poræſſat von—

andDo 2 SSen Jo mntv* ſitnnHN ferræe ſte ſvbſidiid

quid deceat öm boneſtatẽet I I verbo ſandalgat füt · rũdit

quid expediat bm vtilitatẽ ·
Sane nõvidebatur circa vo⸗
tum licitũ vt venires cũ vox
elamet pꝛophetica · vouete
reddite dño deo nro vt pᷣmũ
ad ofliũ ſcðᷣm ad impiu refe⸗
ratſed nec decẽs videbat᷑ cũů
ſit ſcriptũ ĩ euangelio nemo
mittes manũ ad aratrũ et re
ſpiciẽs retro · aptꝰ? eſt regno
dei . Dꝛeterea nõ videbatur
expedire cũ ex abſolutõe tua
ſcandalũ poſſet laicoꝝ meti⸗
bus gnari dicentiũ vbi ẽ deꝰ
clericoꝝ a exemplo creden
tiũ ſe ad voti obbuantiã non
teneri · qd em agitur a platis
facile trahitur a ſubditis ĩ ex
empluʒ iuxta ꝙ dñs mt ad
moyſen ĩ leuitico/ſ ſacerdos
qui eſt vnctus peccauerit fa⸗
cietd deliquẽ Plm/veꝝ etatis
vite ſeneſcẽtis defectus atq
canicies que vix laboꝛesa do
loꝛes ſuos tolerare pñt in cõ
trariũ alleg abat et eccie tre⸗
ceñſuſpiria cui vĩculo paſto
ralis ſollicitudinis es lig atꝰ./
ſine cuiꝰ aſſenſu votũ pegri⸗
natõnis emittere foꝛſitan nõ
debueras . F· Fßm etiã vo⸗
tũ qð ex ſui foꝛma ſanctũ a ho
neſtũ erat ex pſona vouentis
mimus licitũ videbat· cũ emʒ
iuxta canonica inſtituta cleꝛi
cus abſq; ſui epi i ſicentia peg
nari nõ debeat et epᷣus ñ mi⸗
nus imo potiꝰ ſe · ap· ſit aſtri⸗
tꝰ videri merito poterat ꝙ
abſq; gnali vel ſpeciali ſicen⸗
tiavotũ pegrinatõisqᷓ te taʒ
diu abſentares emittẽ nõ de⸗
beresſ · S/ ¶ Cu igit in lege
veteri in qua nõ mmus pᷣcep⸗
tum dñi oblig abat q; votum
obliget hodie in eccia pꝛimo
genita que dño mand abank ·
offerꝛi quedã dño redderentẽ
vt pꝛimogenita leuitaꝝ que
dam redimerentur vt aliarũ
tribuũ quedã cõmut arent in
aliud ſicut pigmentũ aʒini 6¼
ꝓ oue omutabatur/ex hoc at!.

miepe/

tibi faciendã ſpecialit᷑ nos in

habitantiũ ibi ſunt opoꝛtuni

ſimte illos ceci ſũta duces ce
corutibi ꝓ te a famulis tuis
licentiã ↄoce dimꝰ votü pegri
nationis taliter ↄmutare · vt
expenſas quas fueras in eun
do moꝛando et redeundo ka⸗
cturꝰ alicui reii gioſ. o viꝛo cõ
mittas ĩ neceſſarios vſus ter
re illius ſine dimmutione qua
libet trãſferendas a · ILabo
rem etiã laboꝛibus recõpen⸗

ſes ſollicitꝰ inſt ando vigilijs

deuoti vacãs oronibus a in
ieiunijs foꝛtiꝰ te exercens
¶ Ad hac aut indulgentiaʒ

duxi itꝙ cũ ꝓ libtate treceñ ·
eccie p dictũ comitẽ aſſequẽ⸗
da pᷣcipue votũ pegrinatõis
emiſeris eo ſublato de medio

qꝛ ceſſauere cauſe facilius ceſ e igi.

ſare Lpoeuit aekfeac Ee 3 6
m cantuat᷑· archiep̃o ·

Vod ſup hijs · Y/queſfi
iſti de bijs qui pꝛo ſuc⸗

curſu terꝛe ſacte ſigno crucis

aſſumpto ꝓpter infirmitateʒ
vel pauptatẽ vel aliã iuſtam
cauſaʒ votũ non poſſunt vti⸗
liter adimplere cu Iſine diſtin
ctione recepis m madatis vt
eos qui ſignum crucis aſſum
ptum abiecerint ad reſumpti
onẽ iphus et executionẽ voti
opellas · ¶ Nos aſt inquiſiti

om · t ·t · rñ . debiles et ĩopes

magis illuc in defectuʒz ÿ ad
pꝛofectum accedunt cum iſti
pugnare non pñt illi mendi
care cog ant᷑ niſ foꝛte ſint no
biles vel magnates qui ſuis
ſecum expenſis bellatoꝛes ad
ducunt vel artifices ⁊ agrico
le qᷣ de laboꝛibus ſuis ſibi poſ
ſint acqrere neceſſaria a ter⸗
re ſubſidia miniſtrare/ uis ñ
multi taliũ ꝓpteꝛ bꝛeuitatem
poſſeſſionũ et paucitatem in⸗

vnde credim⸗ diſtiguendu
inteꝛ illos qui tempoꝛalem et
eos qui ſperpetuaʒ impedimẽ

Rti cauſam ereduntur habere /

Prutg

tendẽtes ꝙ votũ commutari pꝛimis eſt indulgẽda dila/

poſſit in opꝰ aliud pietatis ñ
curantes quid os loquentiuʒ
miqua loquatur dũ tñ non re
cedamꝰ a tramite veritatis ·
de illiꝰ auctoꝛitate ſecuri qui
i audiſſet a diſcipulis · nõne
ſcis quia phariſei audito hoc

tioſſecundis autem eſt redem

ptio iniungenda/ ac rerum fa
cultate pẽſata quas poſſunt

— 8

aut quas facturi eſſent expen /·

ſas perſonarum pꝛeterea co⸗
penſato laboꝛe in ſubſdium
terꝛe ſancte tranſmittant·

De voto vob e

ad voνινει „Nreer ena reſr

n ¶ Apᷣltis · iuxta illud
compomtur oꝛ bis regis
ad ex emplũ · xi · q; ij· ei⸗
pue · nam plati ſit quaſi ſi
Snũ poſiti ad ſagittã vn⸗

de inferioꝛes vitã illoꝛuz

Ler ictunt.· SðD accuſa · Ali⸗
Etatis · ¶ ter a qñ ·
8 allegabat ꝙ nõ ten aẽ
perficere votum ſuum.
p debueras · maxime
ad loca remota · ar · vij· q⸗
.i. pñtium et . ff · de offi ·
ſð8: i llud obſ. ſerummdn- vi-
q·i:ſi quis in clero· ð cõ
di . v.ñ opoꝛtet · nec iſtud
foꝛſitan eſt dubitattuum ·
xxxiij · q.ij:admonẽ. · de

ꝓpcura· tue fraternitatis.
q (Peregrinari. de con ·

di · v· non opoꝛtet · ij ·

r ¶ Aſtrictus ˖ qꝛ ſicut cle

ricꝰ9 ſine licentia epi ſuiñ
debet ab ecẽia abeſſe vel
recedere ab eadẽ · vi · q; i
pꝛeſentium. ete . de renũ⸗
admonet · ſie et eps ſine li⸗
cẽtia pape. S. S trãſla· int
¶coꝛpalia
hic meipit oſtendẽ ꝙ vo⸗
tum omutari poſſit ·
t Polit · cu i igi manda⸗
tũ dñi et votuʒz par ipaſſu

ambulent vt H̊ diẽ· et man

datum dñi pt adimpleri ꝓ
aliud equipollẽs · vt · xxn ·
ꝗq·iiij · innocens ·˖ Get vo⸗
tum ſic argumentatur hic

Innocen · et Jo·

¶ Uos vt · xj· a · in. int
x6 acturus verba·
᷑ tria tpłe oſiderant᷑ cum
aliqͥs ↄdemnatr᷑ alii in ex⸗
penſis factis in ꝓſequen
da appellatõne · s· de ap.
repheſibilis · vl · C. qui
accu:nõ pñt: qui crimen-
l· 8· S oceſ · p̃ben . diu⸗
Pter illã dimin e que
fiet in pecuma trãſferẽda
qꝛ ille qͥ eã poꝛtabit ſuis
expenſis nõ militabit. s ⸗

de pᷣſerip · eũ ex officij · et

xij ·q.ij· caritatem · in fe·

vl int elligo ꝙ; H pecunia

mitti dz p aliquẽ religio
ſuũ q̃ alias eẽt illue iturus·
3 (Ceſſauere eauſe · ar · ꝙ
ceſſante cã ceſſat builegi⸗
umꝗ⸗j.de vᷣ · ſig· abbate · in
fi · et · xvj · q·:ĩ· gnaliter· a
xxv · q · ij · S· vl · et inſti · ð
au e · tu · et eu · S. fi · et · C· de

teſta · l. ul · a · s. S deci · ſug

geſtũ · Jo· a·s. ð renũ · pꝰ
trãſ lationẽ · vbi ð H̊ ·e.s
ð iur iut · a li xpᷣs · in fi · B·

od ſuper bijs · eum
iſti· ſeʒ debiles ·
a li. ſcʒ imopes·
bᷣ lẽ· eandẽ diſtin⸗

ctionẽ facit lex in iudice·
ut ſi non pt mtereẽ gpter
tꝓ alẽ ipotẽtiaʒ expectan
dus ẽ et ſi hẽat ꝓpetuum
ĩpedimentũ remouendꝰ ẽ
f. & va · mu · l· vl · a. ff · de
ſuðᷣ.ñ lõgiꝰ·ar.ad idẽ · S
de Ev. ſciſcitatus · o
c ¶ Duatio · expectandi⸗

Cuosd HI· Ca9 'il 49 eeq ve olt Fna b.d rι1αι ⸗ efio vom O'edito morrif vedepnio Jaſti qmagiß S
ℳ ſum⸗ſereſſo.

Enalte . Caꝰ won Enan— P t

. muß mumDpdm 40.9 p Pʒz 2 no aln) N.ſt P PA. Anναιο 6a 9 —6ς dailes
PRνο9 Pnni V c S Pd .t* S P. P ſor 2“* T. no Pnò e vnoß E maò j̃
2 voner or ro; ſmne gManſi v mIrnd vond vlnarnn/, qoct Uein tmz daies ad piucn D. veοu r vond Inann

enim ſut quouſqʒ cã impe
dimenti ceſſauerit · ſi ꝗᷓ· de
len. ex · de cetero ·. et · e · ⸗

exequẽtes p alios qð pſ e ne⸗ 212. delegetur / ¶ Oocdo queſiſti
vtrum qð dicitſi quis vouen

queuũt adimplere ·˖ ¶ Kurſus

laici dieuntur religlof · ⸗
viij. di · ſi qua vidua ·
p ¶ Religione · i. q · i · viliſ

uis in ki. ſdem elt kp fo: int᷑ illos qͥ ꝓ defenfione terꝛe tiumeſt mutilis ad pugnan⸗ fimus. vm. q. . jis erit
tuitos eaſus impediretur ſancte votum pegrinatioms dum uis ſit abilis ad eundu a errros an⸗ Sin⸗
mbilomind euz pot adim emittũt eos quibꝰ ꝓ ſatiſfa melius eſt ꝙ redimat votum AQum.s. de off dele erp⸗

plere tenet · ff · de · ᷣ · ob⸗
inteꝛ ſtipulantẽ. . ſacrã·
mñſ certa res eſſet ꝓmiſſa

ctione ſuoꝝ criminũ iter pe⸗
grinatioms iſungit᷑ credimꝰ

ꝙᷓ; oſumat expenſas gnaliter
accipi ðdbeat vt nobiles ⁊ ma

te · ar · C. de pig · l. ij · Jjo ·

r Conflij · idem dicit lex

in aduocatis qͥ non minus

75 e l cer pe · in diſtinguendũ / ꝙ circa Pmos gnates qui ſunt oſilio ſerenuui Puient enert Duman⸗
a ¶laboꝛe· ieumis a oꝛa⸗ plus terꝛe ſancte ſuccurſus/ et multos ſecum pñt trahere ;' ſiptam armis defende

tiom bus · vt · · e · ꝓxi cir

circa ſcvᷣos plus laboꝛ itine⸗

bellatoꝛes an mmoꝛes tmmõ

rent ˖ C· de aduo ˖ diuer · iu

di · . aduocati · et lex dielt

au· vel vider ey ig bim ir uũ hmõi op erũ ic
3 finez nen⸗ ani ech⸗ ris m intentionem vouentis verbũ hmõi hendotevet a enmibns vog ort intte
to nollent ſuſtinẽ laboꝛez vel penitentis debet attedi⸗ ſi ad ſupioꝛa oculu tue conde mũ eſt nõ ſolũ bijs ͥ pug
hunc ſed vix põt extimari vñ ſi quis hoc modo vouen⸗ rationis extedas qonem iſta nare pñt ſed ommbus qui

pma expo ſitio melioꝛ eſt·
b( Dꝛimos ſcʒ qui ꝓ ſue
curſu terꝛe ſancte votum
emiſerunt
e ¶ Hecundos. ſcilicet qui

bus ꝓ ſatiffactione ſuo rnsep eilie ae en Ss ſe 2, uzti. . aeſt
crimmum laboꝛ peregri⸗ qu Pter debili tate no npo „ cedut 16.0 NRuauis poſſit ali ſi. ff. de vaca · mu · · n. S. ᷣ⸗
nationis eſ miuncttus ter miucte pegrinationis im ter rnderi Pno ſunt mutiles mam ita . et · · ſe · .
d (Vouenti · ſcz ſpõte a plere ſane põt ĩtelligi nõ au⸗ ad pugnandũ qui a ſiꝑ ſe pu⸗ s ¶ Domtur · g · c· ꝓxi · in

nõ per pniam miunctam.

e ¶ Abilis· hic foꝛmatur

tiuʒ eſt ĩutilis ad pugnandũ·
quis abilis ad eundũ · meliꝰ
eſt redimere votũ ꝙᷓ; expeſas
oſumere / qð et de penitente

tem de illo qui ꝙᷓuis ſit impo

iuenies in ſerie oſult ationis
nẽe ſoluta vbi ðꝛ ꝙ debiles et
ĩopes magis in defectü terꝛe
ſancte ꝙᷓ; ad eius ꝓfectum ac

gnare nõ pñ̃t · maturitate tñ

eius nature ſ unt vt o filio

vel auxilio v aljs modis

vſui eſſe pñt · vt · ff · S cap ·

et poſtk · re · · po ſtlimimũ

F. vl . et cõſilio pollet cui
vim natura negauit · a eſt

fi. et hic ſtatim ſequitur ·
t ¶ YWxroꝛum·ſpeciali ſſimꝰ

ſecunda queſtio ſequẽtis tens ad bellanduʒz potens tñ/ Fnn oliij adeſſe valet pugnati bů̃ caſus eſt iſte ꝙ vir poteſt
captłiSn queſiuiſti · eſt ad eundũ et · F · ¶ De mu⸗ & et pſone defectũ ꝑ alios rele emittere votuũ pᷣter licen⸗

Dotens· vnde nõ ſub⸗

lieribꝰ aüt h̊ credimus obſeꝛ

uare et · F Rð aũt ſupius po

tiam vxoꝛis otra illa iura
xxxiij · ꝗq · v · quod deo. et

eſt cauſa cur debeat imu⸗ —rrr 2 2.
tare alias qui miunxit wek uandüu / vt remanere nolue⸗ „ . mt muli eres que rem ane no⸗ xxvn · q ij · ſi tu abſtines ˖;
quilibet maioꝛ eo eaʒ poſ rint viros ſi uos ſequan?᷑ cete e luerint et cũ de illis intelligẽ et ꝓp hoc videtur ꝙ aliqð

ſet ĩmutare iure communi
ſed im mutat ionem huiuſ⸗
modi pemtentie videtur
hic r eſeruare hlbi et illis q̃
bꝰ ſpecialiter a ſede apo
ſtolica miungitur a ẽ ſpe
cialeiec. ꝓxi⸗ vmẽ ·

vero miſ foꝛte ſint djuites qᷓ
ſecũ in ſuis expeſis poſſint du
cere bellatoꝛesvotũ redimãt
quod vouerüt · ¶ dem eideʒ·
Xmulta tue ſollicitudi

dum eſſe videtur que ſe ad pe
regnatõnis ꝓpoſitũ nulliꝰ vo
ti vimculo aſtrinxer̃t a.· J· In
tanta qͥᷣʒ necitate ꝓpłi xpᷣiani
ne terꝛe ſancte impediat᷑ ſub⸗

votũuũ ſit maius voto con⸗
tinẽtie nã ꝓpter otinẽtiaz
etiã ad tp us non liceret H
fieri · vt · xxxiij · ꝗ · v · c · i · ſʒ i
voto abſtinẽtie ſecus vi⸗
detur dũ tñ ꝓ tale votum
neutri fiat pꝛeiudicium · x⸗

ga e miiſeribus nõ vo ¶nis ꝓuidentiaet · F· Ex ſdiũ viri pᷣ̃ter vxoꝛũ aſſenſuʒ xxin · g · v · voluit ·
uentibus . ſcilicettt ↄſultatione quã ad inquiſitio⸗ huius pegrinatõnis ꝓpoſitũ u (Dugnandum cleriet
h ¶ Wiros. et h foꝛmauit . 4 un Pes P veꝛo pugnare ñ debẽt · aꝛ

, em tuã ſup neg ocio cruce ſi

archiep̃s terciam queſtio/ mrdc

nem.j.c· ꝓxi·S. autem.

Erdasg natoꝝ olim edidimus viam

vouere valẽt a qð vouerit li⸗
bere adimplẽ · vt aũt oſenti⸗

ma em clericoꝛx ſunt laeri

me xxin · q · vin · clerici qui

Ge auantur . de vxo inueniſti ad alias queſtiones Ant ſüt attentiꝰ omonẽde · m eumah et:e. cnuicſi,
rum lic entia vel ex ca oce⸗ õä 14— „ cq; · et · c · Ouemoꝛ · licet nõ
die vapacpvir pfr vons et verüũ qð in ea dicit ius con De clericis vero duximus nänus pugner conkins

ſe ituros in ſubſidiũ terꝛe
ſancte muitis vxoꝛibꝰ ꝗqᷓ.
c · ꝓxi · vᷣ·in tanta quoqʒ
k. ¶ Cetere · ſeʒ vouentes·
X multa · expꝛeſſam·
d quales ſcʒ · viros

ſtituat gñale vt paſſm pᷣlatiſ
quibuſſibʒ illos ſᷣm foꝛmã ex⸗

pꝛeſſaʒ abſoluere liceat qᷓ eoo⸗

rum ſunt iuriſoictõm cõmiſſ
ſollicite reqᷣſiſti. ¶ Ad hᷣ igit

rñdendũ ꝙ cüũ cleri catus offi
cium eos reddat inabiles ad
pugnandũ niſi vel oſilio ſtre⸗
nui vel officio pᷣ̃dicatõnis in⸗
ſtructi aut magnatũ ſint ob⸗

pug nat vt dictũ eſt in no
x¶ deputati· (tula⸗
quĩa ex debito officij eos
ſequi tenẽtur/j.de ſen · ex ·
y Iniunctꝰ9 ‧ int alia
videtur ergo ꝙ omutatõ

5c rñdem one e voti nõ poſſit fieri in hijs
religioſos de quibus fie⸗ ſ mus g n conſultatione ſequio Sputati aut vſh adeo ponitentis imponendis ·
bat mentio mc ꝓxiꝙ fu 20 9 ralus editur/ a licet ad 4 diuites fuerint a potetes Vt ar · contra· lxxxn · di⸗ pꝛe⸗

per · ſʒ ila claufula remo⸗

les ad quos tñ ſpeci aliter ſpe

in expenſis ſuis aliqͥs ſecũ du

ſbiter ſi foꝛmcationem·

eare Poardar inͤ ctat eius executio nullatenuſ cere valeant bellatoꝛes mag r tuas duot- niroe
eribus. eopyppſ'icatur ſillis aut ſolummõ ab eis expedit redemptioneʒ S Wonuliet e

n ¶ Incũbit · ecce hie vnũ
mira bile et eſt ius vmune
vt diſpenſet᷑ eũ debilibus
et hmõi · ar · s· e · c · i· et tñ
eius executio nõ ꝓmittit᷑

alicui mſi cui papa ſpecia

liter ↄmittit qð tñ reſtrĩ⸗
gendũ eſt eirea votũ hu⸗
iuſmodi ſcʒ ꝓ ſuccur ſu teꝛ

re ſancte emiſſum. & cum

H papa ſibi diſpenſat õeʒ

reſeꝛuet in aliis votis epi

ſcopis diſpenſat ionem im
dulget · ar · s · e · c. i· S ſen ·
ex · nuper·
o (RKeligioſi · religioſi di
cũtur nõ ſolũ monachi et
regulares ; ſed et elerici⸗

vt · i · q; i nullus et etiam

ius hoc exequendũ incũbit·
qui ſuꝑ ̊ mand atũ recepint

a ſede ap · ſpecialeſic ergo illi cc

eſt mnquiſitioni rñſum/qua cõ
ſequenter tua ·f. requiſuit de
quibꝰreligioſis intelligendũ
hoc eſſetvtrũ ſeʒ ibi religioſ
vocent᷑ hy tm qui religionis
habitũ ſuſceperüt quoꝝ plu
res ydeoteſũt a iuris ignari/
an epi qui ſicut dignitate pᷣ⸗
cellunt ſic a religione debent
alijs pemmereinã ad neutroſ
executio iuris illiꝰ ſpectat mi
ſip aplicam ſe · eis ſpeci aliter

—

accipe ꝙᷓᷓ ad votũ illos cogẽ
ꝓſequẽdũſi ncc̃it as exigit vſ

vtilitas pſuadet · ᷓ aũt ð vo⸗

uentibꝰ? dieimꝰ ñ de hijs qᷣbꝰ
laboꝛ pegrinatõnis in pnĩaẽ

Er tuas nobis iras inti⸗

maſti te in grationopolit ana

eccia ſuſcipiẽdi habitũ regu⸗
larem votũ ſolẽniter emiſiſſe
et poſtea ꝓmiſiſſe in manibꝰ
pᷣlati eiuſoẽ eccie te mfra du⸗
os menſes poſtẽ ab ap · ſe · re⸗
diſſes votũ qð emiſſti imple⸗
turum /Cumcq; termmo ipſo

minus tenebat᷑ ſuſcipe ha
bitũ regularem et debẽt
ad ̊ opeilli cũ ad hoc vo
to ſolem ſe aſtrinxertit · s.
ð ouerſi · oiu · ex ꝓtein fi⸗
.s· de regulat᷑·poꝛrectũ·

Sed qd ſi platus et frõs

pᷣdicti loci no llent ipſum
poſtea recpe . tũc nõ di⸗
ceretur tranſgreſſoꝛ voti
R p ipᷣ̃m nõ ſteteritꝗ.. tpᷣs
ſtatutũ· ſi . de ſpon. ſieut ·
ſʒ iph pñt cõpelli vt recei
piant exquo pꝛomiſerunt
illũ recipe qꝛ qua ratione
ille cõpellitur ad votum
reddendum p deere. p̃di⸗
ctam poꝛt ectũ· eadẽ rati⸗
one et illi exquo votum ſu
um emittit et recipitur ab

B — —— 2 ð —— — ,— — -⸗ ——ð

PWerkhas Cad. Ctus nnne

B4 mondid 2 Sec 2 “ nασσ .t epund edea Ody⸗ nonmAorx Vlpr Von õ

d

det

int⸗
l
ſi⸗
odie
ap⸗
iri
ſter
gec

gt
ſtut⸗
ſind
ote
icenn
furn
. et
nes⸗
liqs
con⸗
dte
ret⸗
vtlir
ng

lere
lact⸗
i⸗
etni
ſ

ni

en
ſttil
bie

D.

P
.

e

bie
et
ebet

N

t9
nf

—

Poſplaſn. Ca. Plam ιοοοod⅔'von nd 2 PoH tli eg e h ,9.. y⸗ u

abbate · ar · s· de reguk · c. vl · miſi al iud rationabile obſiſtat.
a Uinſſimo · ſic · · e · mag ne · cũ HG ſit pᷣceptũ vt ibi qꝛ dñs exigit ob
latũ qð nõ exigeret offerendũ . xxvij.q·i :· nuptiaʒv.in fi.

b
e

(Ehsendie ſic patet ꝙ canomcus regularis pt᷑ eligi ad regimẽ
celeſe ſecularis qꝛ hec gebeñ·ecc̃ia ſecularis eſt alias quare dicẽt

redde dño votatua · et de iure cõi exquo dixit duxerit eligendũ· a ad

idem facit ·ti· ꝓx · ꝙ dei timoꝛẽ · vbi de ß · tñ otra pt ſumi ar · ꝙ nõ

de iure cõi vbi dixit ſic an
nuendũ duximus poſtula⸗

tõm · ꝛc· ̊tñ aliud videẽ

h qꝛ ecẽia ge beñ · cathe⸗
dꝛalis eſt · et ſunt ibi mo⸗
nachi regulares · et de iu

re cõi bñ pñt eligi in epi⸗

ſcopos · xvin · q · i · c · i. a ſie
nõ ꝓbat᷑ ꝓ hanc deere · ꝙ
ð iure cõi eligi poſſint ad
inferioꝛes dignitates cu⸗
ram aĩaꝝd habentes a iſte
monachꝰ fieri ñ pot erat
exiſtente epᷣo miſi reſigna
ret epiſcopatui cum eccle
ſia gebeñ · ſecularis eſſet·

quã ſoluere teneban
ur oẽs tam clerici ꝙᷓ; regu
lares ad ſubſidium terꝛe
ſanẽte m ꝙ fuerat conſti
tutũ m ocilio generali in
deere · illa · ad liberandam
que nõ eſt in hac opilati⸗
one ſed qui erãt cruce ſig
nati vel qui etiam vellent
ſignari nõ tenebant᷑ ad H
imo ſibi poterãt retinere
vt hic dieit ·

1 Oſtulaſtis. viceſimã

d CEnoꝛ miter ·˖ et ita non

vult papa qꝓpter ſuccur fũ
terꝛe ſancte eccleſias iſtas

enoꝛmit᷑ aggrauare in ab

ſentia iſtoꝛv in qᷓ caſu ceſ⸗
ſat puilegiũ · s· ð deẽ · ſug
geſtũ · et · dev · ſig · quid
ꝓ nouale · et ſi nõ pt᷑ alteri
ſubueniri quin alter leda
tur comodius eſt neutruz

ijuuare ꝙ; alteꝝ ledẽ · xiin·

q · v · deniq; rxxij · q · i · p⸗
uilegiũ · ff · de odi · ĩide · nã
hec natura· Item nota ꝙ
hic nõ p̃ᷣfert᷑ publiea vti⸗
litas puate · ar · ad H. s · e·
