S, P tuasiet nota ꝙ q appellat a uamme cãm in criptis aſſignare te p appellationemꝗ⸗j.e· paſtoꝛalis · ex hoc ſequeret᷑ abſurditas ꝙ ali
pͤ, F . nesurer Herafa pe E cãm mst aellaris a ur. quis retro eſſet excommumcatus: Sequeretur enma⸗ aliquis cano
— appellatio no ſit admiſſa/vel ſi foꝛſitan appellatom ſit delati/poſtea mce electus eſſet et tamen caſſanda eſſet electio eius facta medio tpe-
F.· E * —α☚α ſtatuat termmũ appellantiet h app ellatus voluerit/ꝓtes debẽt p ſe Jo · ſed pone aliquem epiſcopum depoſitum ſtatim poſt Tententlam
2, e E vel ꝓcuratoꝛes ſuos inſtructos ad caãam otractandã accedẽ · ꝙ ſi ap appellat · ap ellatõe pendente excõicat ſubditũ ſuũ: nunqd talis ex⸗ e⸗ 3 .
EP pellans nõ fecerit reput abitur nõ appellãs: et ad pᷣmũ iudicẽ remit cõicatio tenet · vmẽ · dixit · ꝙ ſi es nõ appellauit vel ſiapellauit añ ⸗ 91
v ODI O, tetur/ et in expenſis ꝓti alteri ↄdemnabitur · et ſi apellatus hoc cõ⸗ fuit appellatõem ꝓſecutus excõicatio non tenuit · ar ·. l. Pdie · ff · Ppiſſ es
tempſerit ipe in expenſis odemnabjt · vt · ot · in deẽ · innoẽ · iin · coꝛ qui no· infa · furti: quia fingitur ñ appellaſſe · C. de tp · ap · l · vl · F. vl · x e
äs. =ſ„ i Obtineat · ſpa appellatio· ſiue terminus ſtatutus ¶ di nobis eſt · ñ fuit ꝓſecutus ſiue confirmetur ſententia ſiue nontenuit excõicatio α‿n
e de R a iudice ad ip̃am ccſequendã erit loeo pemptoꝛij · vt eo elapſo/pꝛoce t · dixit et melius · ꝙ exquo appellauit remanſit in officio ſuo qꝛ qui R
S . dat iuder m cauſa/ñi non fuerit apellationem pꝛoſecutus· appellat non ðꝛ ↄdemnatus· ff · de peñ.l. ij · F. vlti· et integer eſt ſtatꝰ
7 k b nt eem· Poc poteſt intelligi de appellante et appellato · eius vt int erim fung atur ho noꝛibus · ff · ap · inter · mhil · mno · · vna
6 Br ¶Peremptoꝛie · vt ſi lis ñ eſt ↄteſtata/excõicetur reus abſens ꝗ ap CE. integer · et ideo hue pꝛoſequatur ſiue non pꝛoſequa appellatõeʒ
FP=kede .— ννα Pellauit, vel mittatur actoꝛ in poſſeſſionem cauſa rei ſeruande/ ſ lis excõicatio tenuit · et hoc õm pꝛedictam rationẽ quã Jo· aſſignauit
sſnnH α eſt oteſtata pt᷑ fieri diffimtiua ſententia ſi liqueat de cauſa: vel ſi nõ ſi vero non appellauit acquieuit ſentẽtie et ſie per ſententiam amiſt

ℳ

Sepe glnght a)

liqat oſtituatur verus poſſeſſoꝛ · · de do · et otu

St“ Rpιͤ, α αραορυ⅜dple / ad e o ag
ront .Re cbad/

‚¶ꝓut · et · S· vt lit · ñ
Con Caq · Ncet appns 7 ca eltois n 3

ſIntnh . 8
ola P6 W6 qÿ den ptoyjner edꝛi ped. . PNr D „ . pmo
V 0 u R Q 4 .
PT S. G2 Sie A gid i . A

pc& n a“ udſerdt/lirgelorg ue De demi

omnem iuriſoictonem. vnde ſi tulit poſtea ſentent iam nulla fuitꝰ

ynaſiel (νPsoρατhanaρ *

Abſente. hoe vult dicdre ka iſta feut ablens oꝛi 9 ar. 8. n dilech . .in F. e
E* pemptoꝛie vocatꝰ Ihytionem ꝓmoueatur ar. 8. de elee. eñ dilecti·. ſic · C. de ap · l· jj . in fi · . —

, qui nõ potuit venire iuſta de cã detentus auditur allegans impedi⸗
mentü ſuũ ita ꝙ reuocat/ qð otra eũ factũ eſt. ati. ꝓx · cũ berthol⸗

ES* du 8g · et · ff. de iudi · ſi P toꝛ · et · iin ·¶q· v· quiſquis · ſic appellans Rin po⸗
RaWi αρ tuit appellatõem ſuã ꝓſequi mfra termmũ ↄſtitutu audit volẽs ꝓ
r Ete bare impedimentũ·s· e cũ ſit romana.et· c.cũ ex rõne · et · C· de tẽp ·

Wð ap · l· vl · illud · b ¶ Pꝛeuemens · hoc intelligiẽ de termio ſtatu⸗
ſe

to a iudice vel ab appellã 1.21 den/ drid t , P agit ÿ⁰⅛

te ſecus eſt in termino ſta cne· ?/
iuto a lege quẽ pĩ qͥ ⸗
* S a, uemre · i · q· vi appellato⸗
n / re. duͦ tñ appellatus nimiũ
o G.α nõ pᷣ curꝛat vt appellanteʒ
in ↄmiſſione impetranda
ſupplantet.. e · oblate ·
c ¶ Veritate · qꝛ tacuit im
petrando ꝙ termmus ſta
tutus fuiſſet a iudice vr a
d (Umnpetratis. ( ſap̈o⸗
wWFsbα iſte cui pfigi tp̃s ab ho⸗
mmenõ pt añ termmũ iſ

ei otulit dec anatũ i · canoni⸗
cis pꝛius appellantibusne qͥs
aſſumeret᷑ pᷣter aſſenſum oĩm
in de canũ cũ electõi eiꝰ. xxv ·
tũ pſe tũ epᷣo medio oſenti⸗
rentCũq; ſancti marcelli pꝛe⸗
ſpᷣꝛ dmaleue ap· ſ. e · le. per
pt es illas t raſtũ faceret/ nõ
ut ap · iterpo · derogaret · ſed
ut inſtructã traſmitteret ad
nos cãm ſci illudij· ⁊ ſcĩ ãdꝛee
abbatibus exammatõem de⸗

7

RPE lum impetrare · nũquid il
T. lud tps curꝛit m anno aꝑp

pellatõnis ñ videtur qꝛ
tũc ñ eſt in moꝛa · qꝛ ſi vel
let ꝓcedẽ nõ pꝑt᷑ · vt ᷣ diẽ ·
et ei qui agere nõ pt᷑ ñ cur
rit tps · vt dieit · l. C· ð an .α6dem ut ptemot
aTeAceg pun m/ctiom dacani citarẽt ad ip̃ᷣm
.. — Sontame — — / n, „ . B⸗
E= yact tur in expẽhs· S. e repꝛe⸗ vtradictõis ſue cammelus p
W henſibilis · et iudex cui fit ſentia oſtenſurã · F Untelle⸗
omiſſio ius vdenabit ada cto igit p aſſertõem card
expenſas · e · vt debitus ½ .
kRinebus. er vbi ſſer ſul eafoꝛma fuerat appella⸗
tũne ſine aſſenſu oim ꝓcedere⸗
tur ĩ electõe decani/ et ꝙ ap⸗

—

2 latur iuris oꝛdo· vtm no 6
toꝛijs.s· de iut iut · ad nr̃aʒ ·

7 in cauſa aren h pellantes ap · infra annu ñ fu⸗
crimina patent er coꝛrisu erant ꝓſecuti/nec erat ꝓpter
1 tur · S. e· rephenſibilis · et qð eis eẽt bie nniũ indulgend

.c: cũ ſit romana · in fi ·
nſtitut. H deẽ · lo⸗
uitur de materia il⸗
lius · s · de teſti · vemẽs · j ·
h Tranſtulerũt · et qui
dam alij retinuerũt penes
ſe ptãtem eligẽdi · H acto
m ipᷣa tranſlatõne ꝙ eps

cũ ſiẽ bis infra tpᷣus legitimũ
ſimplicẽ nunciũ ad ſe · ap · de⸗
ſtin auerũt ſic potuiſſent ſaltẽ
ſemel ꝓcuratoꝛẽ idoneũ deſti⸗
naſſe· Ne tñ peptoꝛias excep⸗
tões ex eoꝝ ꝓpte ꝓpoſitas vi⸗

ſine ains ad eleonemns deani ſub ſilentio Pterire.· NM.
Cce 6* ⁹ „ 5 2 —.
1 ⸗ im i · Pᷣter aſſenſſum qlñ wõ aſtiterit atð fe ep 1
4 oim requiſitũ · qꝛ oẽs ſunt exqᷓ mtit᷑ſpote renũciaſſev

Rie

&αα%1 vocandi ˖g de elec ˖ ꝙ ſiẽ ·

rnetc⸗=qꝛ gpter et · c. bone pdickü epm peeſſiſſe ad el ecti⸗
= c. ſ velles intelligereß onẽ ip̃ius pᷣtermiſſis p dictis
ter aſſenfũ oĩm · ſ. habituʒ ſine qᷣbꝰ ne ꝓcedẽt illa traſ⸗
in deqtioneſ valuiſſer latiõe voluntatũ ex qua nitit
ellatio qꝛ no eſt nece a , iee .
Peſegtam melectron. archið/ aponitur eſſe actuʒ ei
qꝛ ſufficit ↄoſenſus maioꝛiſ
tis a ſamoꝛis capi in ele
ionibus exqᷓ vocati ſunt
oẽs vt dieit illa Oſtitutio
qꝛ ꝗpter · et multa alia iu
ra eiuſvẽ ti · et · de hijs q̃
71 fu a ma · ꝓ· ca · c· i· ſeruata
= foꝛma · lius · e · qꝛ pter ·
r , P K ¶Derogaret · qꝛ nee poſſet ſ̃ vellet exq apellatũ eſt ad ſupioꝛeʒ/
1 Dp. 1 Helega vel delegatũ. S de offi. leg· lʒ · et · . de poſtuł.bone·
l uſt ſ qliter potuit iſte legatus delegaẽ cãm alij cuũ iã eẽt delata ad
PVpapã p appellatõem· otraid·s · de offi· legati· ſtuduiſti · et. c. liz: jo.
5 dDdirit ꝙ ſpale ẽ in cã vbi ap ellat ab electione ꝙ alter vg noſcẽ poſ⸗
“ ſit:t- dixit et melius ꝙ ̊ facẽ ñ pt niſi de oſenſu ꝓtim queʒ credebat
R. „ Pic mterueniſſe ad vt cãm magis mſtructã remitteret ad papã ꝓp
m ¶ Indulgendu · qꝛ m⸗ ¶ iura pᷣð · C· S rela · l· i · a· ij · et · e· ĩitimaſti·
dulgeri nõ dz niſi ex iuſta cauſa · s e · eũ ſit · do et ꝛtu · eũ dilecti.
n ( Hotuiſſent · ſic · . de elect · bone · et · · de⸗ ⸗ſubiũgit quas iudex
o ¶ Exceptõnes · duas videlicz qᷓs ſtatim · ·ex officio ſuo decurſo
tempoꝛe appellationis admittit · et de eis mandat inquiri ne ꝓ ſurꝛe⸗

bſbets Ce) Iyoſ⸗ſirated vſvj qf id ede velſt/n
TEe SE ſh nenf

leg auit ip̃ius et mãdauit eiſ e busen quos ptes videbantur
adicente eleg ,Oocu

NEn6

ſup decanatu ſilentiũ impo la⸗,
tis · Ahoquin noſationeʒ ſeu c .
Se.

α
electõem taliter factam de a ier c
lio et quicqt fuerit ſecutũ exabrnte,

Geay en t E 160

—

„ es

In hmõi electõmbus pᷣcipue valet officiũ iudicis.s.de elec · eũ nobᷣ Per 9 D
olim · et · e mhil eſt·
x Remuetalſe⸗ qð ei
de mſti eu vemſſent · do fines opꝛomiſſi.et ita mhil egit s de ſg. F ,
q (Pꝛoceſfiſſe excedẽ⸗ elec · cũ dilecti. et j. de ofir · examĩata · et DWeh
r¶U¶ Pꝛetermiſſis · dictis · xi · canomeis · et ſine (l. ff· de arbi · pediuus ꝗ
nbAà ſy' gfu Mj 86 ₰ q, n quibus ꝓeedẽ nõ debeãt

ꝓut expᷣſſum fuit m treil
. E— tõe volũtatũ. vt diẽ ᷣ lr̃a .
ipe denücietis irꝛitu et mane 8 (Dde alio · ab illis · xi · pẽ . A d sü
Dem cancellario meteñ⸗/ dente electõe decam de een, r,
Dnſtitutis in pñtia nr̃a ere.
EKn nõ eſt alia facienda ar· C.
decano ſandi ſaluatoꝛiſ eh dare ur. vei enen pe. .
uatoris p̃ᷣpoſt̃a vacante die Pae illud. vme⸗
electõis rnd patrẽ et fili⸗
ſ.

. . „. „ „ — ⸗ 3 .
flcuit · vi. q. i· picu loſũ · et · C· de pact· ſm s e P5.
m ſceribẽdo · vñ amplius ñ ẽ audiendus ar· e .

„
— % 5 „ — ₰ 0 .* — „ ⸗ 2
teñ intimauit epᷣus vt ſciĩ ſal e·cõ ſtitutis e et . · de ſuĩ ·
Onſtitutis.meteñ· ex .N
u Adiurauit- ¶vna pte ⸗
talis adiuratio loco gurs⸗ E⸗ Nrrr-
. „ ,7„ . 1. infeſ R Sero
tie ac ſub aĩe piculo canoĩcoſ morg erer er A A S- T
adiur auit ut ᷣm deũ et iuxta emv F Vtilem ad hoc quide

₰ — — . — AT — 1. —„„ ₰* . 1 .
oſcĩaʒ ſuã vnũ eligeret ð duotc. % de iure tenent ille em qui SDee e
5 — 8 WD eſt doctioꝛ et ſancioꝛ eſt rr eh „8 5

et ſi dubitareẽ an teneret · en, e
ekcantoꝛe aurcke Me H1. .ſecus ſi notoꝛiũ eëts.
um et · ſ. ſim virtute obedien⸗

. a: eligendus. viij · q · i. lz E.· 2 r
os extendiſſe · quẽ ecẽien cuiꝰ opatõne geter Ggrexr *

magis vtilẽ a id eu reputa⸗/ die ant᷑ · xxv. dij nũc aut · et
rent · decanus aũt cũ duobug/alear — et · li.
diacoĩbꝰa ſbᷣdiaẽ · tribꝰ dem̃· e dicenduo uſtier i? we⸗
ℳG diaetrib⸗den eligendus ſufficit h ẽ ido⸗
cantoꝛẽ in pᷣpoſitũ nomĩauit/ neus qꝛ ↄuemens ſcientia
cantoꝛ vero q pᷣſbiterali

tolleratur in pᷣlato · s· de
—. . - elec·cũ nobis olim· et ſuf
officio fungita cuſtos cũ ſco: ficit ꝙ ñ ſit malus · xvi ·
nioamasiſta Pifdeero- vij · monaſteriũ · s · de pre —
ibleunti ſac· x Camoꝛi: ¶ ſp. dudũ · D
ti untis duobꝰ ſubd /quaſi a duabus ptibus ele N 4 S=S
vjte ↄcoꝛditer elegerũt eui⸗ Zus vñ merito debuit b⸗ F.
ius electõem tanꝙ a maioꝛi⁊ ualere ſemp obtinet m n G⸗
ſanioꝛi pte capituli kameus ekoitug e ehee r
S er. et ĩ alijs etiã nego
pſone tue honeſtate cõ aret Is eccwinR Pau oeſg
pᷣdictus epᷣs ofirmauitet cuʒ aliqͥd rationabile oñdatur
tibi vellet donũ a inueſtiturã ⸗ Har, bys fa ma p · ca·
102ſg Wͤ 3 mpotentlame⸗ Len⸗. .
pPꝛrigẽ /vt moꝛis eſt de canuſ alln tee ꝓuemẽs er m D 4² .
ad ſe · p· appellauit cõtra te mia ſenectute vel coꝛpo⸗
ipotentiã dũtaxat allegãs ꝓ⸗ ns dabirare bñ nos re⸗
Hiaillig Iß w⸗- pellit a ꝓmotione:lxxxv·
wned te in ptibusiliis iſ p⸗ drrarch hacom. H bend
mtus impotente m qbusp⸗ obicie bat᷑ talis impotetia
poſiture poſſeſfões exiſtunt ut pʒ ex Ka· ſed nunqd et
addesg alia tibi obiceret in

habenda ratõ pot entie imm P. ae l

„ Oee e en electõni bus fiue diuicia v⸗ rsre *
pntia nra ꝗq tuc m pntia iudi⸗ hiue nobilitatis/ ſicut hate 2 =
cis ſuſpecti noluit explicare· tur rato dignitatis ar· . “ 3

ꝙ ſic. iij · q iij · in teſtibus

os g oſtitit euidentillaz

eap .cam q fuit exſſa ronabie .di. nobiliſſinun ii di⸗
ſe nõ fuiſſe · aliã aũ uc non non cogantur · xxiiij · q · i ·
expᷣſſit/et ſi dixerit ide deca⸗ qui contra pacem. jin aut ·
5 3 ð defenſo · el · . i . colla · in·
nus alia vellet obiceè coꝛas ag de Pben. Domulta f-
B de euſto · et exhi. re · l · i · et
off.fanuł.hꝛc· ſi que fũt ·a
ff · de fide inſtru · l. vl · et
C· qui boce · poſ.l· vl· ſ̊ ↄotra viði vt pauptas pᷣficiatur ·xij· q ij·
gla ep̃i · vᷣ · ſocrates · xv·qĩ:illa.in fi· f· ð̊ vat:et extraorð.cog · l·i. ¶·
eſt qᷓdam res ſanctiſſima · ſo· ſi oẽs alie circũſtantie pares eſſent hbine
inde ſatis pt᷑ recurꝛi ad diuicias ſeu pot entiã vt ꝓ eas ſubleuetur e
cleſia ꝓ iura pᷣdicta · ſtez patet hbic ꝙ non recurritur ad dignitatem èU
cum numerus eſt longe maioꝛ ab alia parte ·s· de elee dudum . j R R Fte⸗
a Kationabilem · ex hoc pʒ ꝙ epᷣus non tenebatur deferꝛe apella⸗ ee e e
tõnm pᷣdicte:quia lʒ alius ſit potentioꝛ non fuit iuſta cauſa appellãdi
dũ tñ alter ſit idoneus · et ſie potentia hmõi vel nobilitas ñ pᷣfertur
ſed ideo detulit quia dicebat ſe velle aliam pꝛoponere coꝛam papa 4—.
b ¶ Vellet · ex hac l̃a ſatis colligitur ꝙ aliam exceptionem ſiue aliaʒ 0 — s

2 * — 2 7 . — /
cãm poſſum ꝗꝓponere coꝛam iudi ce apellatõms quam expꝛeſſernum * — ZR

WE VD.

5

R

SEE Oy/ Apclla pod ſi Pleas lor6 nhit aſſynalen 1 Jmiſſ fand am Dmnola⸗ .

SAPn Ca9. & coꝛã illo a quo appellauiar · ff· de ap· ſcio queſtl · et noua inſtrumẽ 69 8. de exeep · dilecti · in fi·i Aa ratio verooꝛ eſt ꝙ vit erius nñ poſ⸗
it Ee ta et alle gatõnes poſſum inducẽ in cã apellatõms:C.de tẽꝑ ·a p·iPp ſet obicẽ erimẽ m modu exceptoms oↄfirmatõ em quã iſte abuit
οιnα0 Hanc Otra ꝗ. e dilecho .cet. c vt debitus · qꝛ nõ admittit᷑ apellattio G et poſſeſſonẽ coꝛpalem quã mãdat papa dare huic· oↄſequitur i ſte
ped lte pellaD mñ ſr ationabilis cauf. a expꝛeſſa · vt ibi dicttur ˖ & ſi illã non expꝛel⸗ plenũ iüs a quo repelli nõ pt mſi per denunciatdem vel accuſatõez
ſit poſtea non pt᷑ aliã expmere pter qua nõ appellauit· In caſu pñ⸗ vñ exceptio locũ ñ habetqꝛ ꝓ exceptõem repellitur quis ab obti⸗
nendo. vt dieit illa deẽ· ſup hins· et licz ibi ſit cõfirmatus et Pa beat
poſſeſſionẽ nondum tñ plenũ ius· vnde adhuc Pʒz ibi locuʒ exce ptio
. ſed hie non eſt ita · mn de
accedens · erat ille iam in⸗
ſtitutus por papam et de⸗
erat ſibi mſi ſola executio
quam papa mandat fiert
mñ publice infamatus eſ

ti dico ꝙ coꝛã iudic e appellatõnis poſſim opponere qmeumq; cãm ra
tio na bilẽ vo loſſiue illã expᷣſſerimm app ellatõne ſiue ñ. s · vt lit · non
Ot᷑ · accedẽs · et · S· S fide m
ſtru ·· cu jobannes · et de H̊ — “D äü
NS. de excep · dem q;/ a mul M „ „8 ,„ 44 ..
ts ſor tnia ſi preſtatuo ſi deereuimus tue ofirmatõnis tan pᷣus puentus non debuit
me velle tunc aliã Ponẽ. effectüñ debere pea ꝗ ſunt Pr. t ꝓ tłas poſterioꝛ es im quibus
vt Het ſi decanus aſiã ꝓ⸗ poſfita jmpediri. i qð tamẽ de & jnulla fuerat mentio de pꝛioꝛi⸗
poſuiſſet bene fuiſſet au- ſe . — . 2546 al õä IR
otrate nõ imn modũ exceptio⸗buspↄuemri iudices tn excep⸗

ditus ſed nullam ꝓpoſuit non debet pꝛetextu excep

WWPL coreneen rere. poſt’, pacificã ipius ppontu⸗ rüũ alim ad nrẽam fuiſſe audi⸗: peSeredee nheg. . t. .
electi. s˖ de elee ; ceuz nobis repol eſſezʒ fueris aſſecutus entia appellatũ reuocatoi ir⸗ cedere et omnes ſui Riue te E n 4

EE .

Ro .
—

rrrbes4 —, .

nmis ad impediendũ elecrõnis
et ofirmatõnis effectũ ſed in
modũ denunci atõnis vel ac⸗
cuſatõnis duxe rit ꝓponeduz

qꝛ non habebat quid obi
ceret· vel mutauit conkili⸗
um ſuũ· et ſuperioꝛ tenet᷑
illain admittẽ· qꝛ et ſi m⸗
hil opponeret · iße ex offi

olim . et · c · mhil eſt · et · c·
venerabilem · imo ſi aduer
ſarius negligens eſſet ſu
perioꝛ debet inquirere de

ꝓPonendi licentiam nõ nega⸗
mus ¶ Dem wigoꝛie · eoj/
Tpte tua et · Y. Pꝛeſen⸗

tõnes hmõi ad mittere nolũt/
ꝓpter qð vocẽ ad nos ap:emi⸗
ſit· Quo circa·M/q:ñi wbᷣ cõ⸗
ſtite rit ob deas cauſas vel ea⸗

neretur de kfalſo · s · ti · ꝓx ·

ſtes ſiue aduocatixxxinq ·
ij· Rue de coniugij · et · in ·
¶q·ix · Hoꝛtamur · ij · q ·n · e·
ꝓl · et · F· de iudi · li locus.

ritũ quicd pꝰ ap · hmõi no⸗
ueritis eẽ femp cen· et cetera
Dẽ magiſtro · HB· archidi ·

ſet. quia executio diff erꝛi T S

tioms oppoſite mſi oppo⸗

ð cetero · et .ð fal · ſup eo
parte · periculoſuz
nota ꝙ ibi iudex die ne

α☚ A.

s

exceptõ ibus pemptoꝛijs· Ati pagina rñꝰ cum ex⸗ ⁊ w'noꝛmãno canomeis ſueſ· imo nec altera pars que ñ
Ponoꝛes ·s· de elee · cuz di deleg atoꝝ iudicl. n prſeen⸗ PSP.ν et ſa. fratrib⸗ nto fu⸗ nelrum ff de arbi⸗ſi cuʒ di⸗ Dðð
lecti. a. S· e· eũ olim · quid re vemre eitatus u vel tui it apoſtolatui declaratum es. F. l arbiter · Item nõ ſo
Asnin ofie s ab ties ad illos iudices ws euo⸗ cũ mmt᷑ ipᷣos ex vna pte et liui dic itur locus mncomo .
Par ſ. i ſtum ad Kozin⸗ can otigerit ad gud vntias ex Aberaſ ꝓ quada terꝛa co⸗ ds rerhat dnad d⸗
enrer erat⸗e a vi la. wob pientoſim ere ahors po⸗ rã iudicibꝰ delegatis qõ qo⸗ tas. vt s· de Ha p· nõnulli .
da · colligebat ex hac litte teritis appellare ſetlanmiris teret᷑ · ip̃i cũ plures terꝛas ha⸗ Item nec extra ꝓuinciarũ
oonn In aneiowin Enef omſſonis ap · fuerit remediũ berẽt ut terꝛa illa ſup qua q̊o kenang tractende r
iſſet expꝛeſſa cum ſueccubu n tercluſum niñ iudices vob⸗ vertebat᷑ oſtenderet᷑ eiſ⸗ dea ſiex Pai iuſſione pneipis Ge
im enz ves leer vie aſſignent locum idoneum et iudicibus poſtularũt/qð cuʒ ¶C · de ep· et ele · aut · Z ho
u c vel hie — .B E 23 Hl 15. K. 8 eT. , RM l
non fuit admiſſus · quia pᷣ ſecu Dem en⸗ deea o 4 pi facẽ denes arent ad nraz dee Ces aPan us. Fn. 8
ſumitur calumole aliaz Æ☛¹ Ppcentoꝛi herfoꝛdeñ/ audi· ꝓuoc aueꝛũt Quo cira colb. v. et vbi eitat s ad .

¶Agriſicauit nobis magi⸗
ſter hoſpitalis eboꝛaceñ ·I
Dꝛeterea caplm eboꝛaceñ/⸗
auctoꝛitate quarundã ir̃anꝛ/ĩ

ponẽ . iij · q · x· pla cuit · qd
pꝛius dixi teneas · B.
a (Exceptõms. Riꝗ.de cõ
ceſ· ben · poſt electionem
im ki : ſed cũ iſti detur actio

et ſie videtur ꝙ iſte ſub oditõne recipiat dignitatẽ ſi mnocens rep
tus fuerit · ff · de tu · et cut · datis · ei qui. Itẽ pʒ H ꝙ iʒ aliqͥs ſit exclu⸗
ſus a iure excipiendi nõ tñ a iure denunciandi vel accuſandi · ſie · s. de
iut᷑ut · quẽ admodůũ · in fi· ſiqᷓ. de ↄceſ· p̃ᷣben.poſt elecõem · m fe· ſed
quare iſte etiã poſt ↄfirmatõem nõ ꝑt᷑ obicẽ crimẽ m modu exeepti
oms · vt . · de aecuſ·ſuꝑ hijs· vñdeo rõne pſumptõms oneratur durt
oꝛi mõ agendi:qꝛ de facili repellitur quis a denunciãdo. vt ſi fuerit
immicus vel crimmoſus qui denunciare non pt cum ſe non coꝛrexerit
vel ſi non pᷣmonuit:ſimiliter durum eſt agere crimmaliter ꝗꝓpter pe⸗
nam talioms· ſed excipere poteſt quil ibet erummoſus et excõicatus

mnnu a οαhidcze a i. .
?

—

ad nng ſſatuiſſt mé* d/ p. iSνα.
„. Soe v FE P iſteh 1 4 maſſè mii dip We 4 *† à
= Se 1 apn r men. Aie P aela ge Re E Rlh dil
Rra r K ar ,nun) Ning àed ar ielo n cdne eei Z

maenc;, as n

Mjqua.ſi eſt ita reuocato in
ſtatũ debitũſ qd p? ap · no⸗
ueritis attemptatũ ·¶ Dem

locũ ꝓiculoſũ · nec ſufficit
pᷣſtare o ductum · vt · s· vt

C ¶¶ Judices · nota ar · iudi
cem poſſe reuocare graua

te iudicis ad inſtar mmoris/qui ſi vult litigare ↄtra euratoꝛẽ ſuum/

dabit iudex minoꝛi actoꝛẽ · inſti· de auct · tu . S. vj · et mſti · de cura 5.
vl /eũ em̃ eccia equipatur minoꝛijet capitulũ dicatur eccia ꝗ·.ð teſta⸗
requiſiſti· ergo et capitulũ equipatur minoꝛijſi agebat capitulũ cõ
tra artemeęet vtra rectoꝛẽ hoſpitalis⸗qꝛ ꝓ archiepm fuerat inſtitu/
tus/qui dic ebat oꝛdmatõem hoſpitalis ad ſe ſpectare/ capitulũ ve⸗
ro ↄtrariũ dicebat /vnde in caſu iſto atepᷣs nõ pᷣſtat auctoꝛitatẽ ca⸗

pitulo ↄt᷑ ſeſet ſic iudicis aucoꝛitate pt᷑ oſtitui ꝓ capitulũ iſte acoꝛ

e Conuentus· ̊ allegatio effieax erat ¶ ſiue ꝓcurato/vt dem eſt·
s de H peex tenoꝛe et · S· de ko · ope · c·pnb · et ·e· vt debitus ·

jlit᷑.ñ oteſta:accedens· io⸗.

4

— —

. Wfirſed e iſtrdetur aetio ite quarunda lran/ ncen ePoſee de luẽ · et de
JN Pr ,GTinn etsito ne quaꝝ ſigillo ↄtinebat᷑ ſigiliũ monteniolli abbatibus men vt appellans ſosat . e,
a& . 2 . — . 2 . 3 π
Dari àd impediendn. 8. de capit uli ad clit: E t 5 recedere ab apellatõe le⸗
= 2 T dari ad im pidiendi.8. de R, un 78 nnenpkinit S AX inſinuatone pois et gitima · e cum ceſſante.
2. iut ut· quemadmoduʒ· qꝛ cu aliud 81 um cap m illud canonicoꝝ · s· barbare obis,. as gmficauit . ad elta
nn turvius etur t, vt ibi. noſcatur Habere quenda ſta⸗ innott ꝙ cũ ink ipoſex vna tones. faciendas. ſcz
to foꝛ tius et exceeptionem tuebat actoꝛẽ ſs z idẽ magi ⸗· pte/ſẽ· camerariũ de tãgar ee debar id
.,C; ate de ſupfie.1.18 wo auͦt. ſter alle gauerit ꝙ occaſione ex Ateraſ quodã manerio ſeS Nlud ſigniit nonde
ae l,, rde re e mnuteua 4 Kran llat achoꝛ n debt ad⸗: coꝛa iudiee oꝛdiario queſtio bpebamt ohtuere drones
2 pettedel. Ziter pot elt iſte electꝰ pẽ mittiſt mſup adiunxiſſs ꝙ au⸗ verteretur et idẽ ceamerari? 5 ad cãm / imo cũ ſigillo no⸗
Sages relwodnne dente iſte ree m Kcoꝛitate li und am . 12 muada“to et autentico- vel etiam
eg * dente lite recipere disni oꝛitate ſraꝝ quarundam a ad nrẽ̃am audientiã appellaue? E? cd eitabant mittebat mun⸗
ectae ſpenfien tatem otra id Ixxri-dietaᷓ nobis ad alios iudices ob . 200.. P n/cu citabant mittebat nun⸗
4 a r tis. de accuſa. deus onun 65 d0 au ces 0 te⸗ rit appellationi termmum nop N ciũ cum ſigillo illo · nec tñ
rem 10 Rt vorens et. .8 telti c⸗ vl. M ſuffieebat ligi ln ad litem
FEr aike, ee e Eele
19 Der iy· Jo · dixit ꝙ hoc ideo ſtatuitur· quia pꝛeſumitur ꝙ calumvioſe et dif ., Tti I., ,= Mctoꝛnem aobuex e
e. 42 7 ferẽdi cã obiciat ar. . do elec en diiectt et.oe de eſi pok Fas imo rae obie g actoꝛi ꝙ nõ erat oſtitut de au oꝛitate archiep̃ ebo
M. ν ih Psn videtur ꝙ cũ in modũ exceptõnis obicitur erimẽ electo · mñi electus ceñiquia ſi capitulu ↄueniat ali quem/vel ↄuematur/auctoꝛitas p ⸗ , 4.
. 2 publee ſit mfamatus: de illo erimne/ ꝙ diff erenda ſit executio qᷓ.de miiamrer gure er f Plan⸗ e aSee d fe aſe capug Be di⸗ Lots hſ
„ — accedens · ar. C· de edict . di ui · adꝛi . toll. I. i· et · C. Kerij cãm · et · S· de ꝓcuk · ee i · vbi de hoc · ſi capitulũ agat otra platuz ceve *
D e. 4 e 29 Acſa accedens · ar · C· de edict · diui · adꝛi · toll . I. ij· et · C. de fal · ej ½ ſuũ/ vel ouemat ſ ab potüe dabirur wib ckot ad iütsgu torita⸗ „α

e

ð

eA

et ſic vtragz

AJAJJsgmiricãtibꝰ.̊ ðdec.
SZonitur · s· de libel · obla ⸗
et ibi exponitur
d ¶ denegar etet ita pꝛo
nunciandu eſt ſup meidẽ
te kue emergonte⸗ H qõ ñ
erat icidẽs ̊ potiꝰ emer

gens de 6 plene dꝛ · s de
1⸗.S'ci.
„
Xinſinuatõe. aduo⸗

aaatus ex i ſumebãt qui⸗
d853 ar ecñ iudex poſſit re
eecwulari ſi aduocat? alteri?
Are Mε pts 5 omenſalis ipi? ſñ

. . „ „ —
— *s. de offi· iudi · cxi ſi al⸗
r tera ps eſſet ↄmenſalis ſi

K.
N

pt᷑ recuſari:s · de offe· del·
„ x H facẽ ñ potuit · qꝛ ſic eẽt
= iponẽ legez dño pape vt
— Hic dicit: et · ij · q; vi · ante⸗
Kor a Rere⸗ di- i
otuit · R·xxt · di m⸗
E Feee e ge norut
F de mino · mmnoꝛ· ff· ad
troebelbk · ille a ̊· tempe⸗
ſtiuũ. et · S. ð maio· a obe⸗
Ccum mferooo:
* (Termmuſtatutuma
Sl indice vel a canone·
¶ Expectato · de termino
Ooſtituendo dem isee p⸗
ſonas. qꝛ triplex eſt termi
worß ibi de · ſed de quo
termio intelligi qð H di
eit· de anno apellatõis ñ
pt intelligi · qꝛ terminus
. ille bñ pt᷑ puemri dumodo
mmiũ aduerſarius ñ p̃cur
rat. j·e · ob late · io · itelligit
3. terminũ iſtu de termio le
e gali⸗ ſᷓ de illo ñ pẽ intelli
Fi· qꝛ ſiñ ꝓſequit᷑ apel⸗
latõem vſq; ad annũ poſt
ea non pt᷑ ꝓſequi :qꝛ rata
manet ſnia· vel iudex ꝓce
det in pneipali · Ss· eecuů ſit
romana · et fie nece eſt vt

.

intelligat de termmo ſta

aàa Aliquã · at· q; q pla nar ꝛat in libello ſuo

e „ SGeſt ſufficiens cã recuſandi
sE

13 ue familiatis iudicis tune

e Wemo g Nααα WNX ped Gαα.αρolled.

inter · f. de odiiet demõ Ffalſ a. S.i · etq· de puił. vt puilegia:ar · o?s⸗
ðèð de Eep. er pte- vbi de Sff, e exeuſ tu⸗d teſt et⸗de he p. oliz e
ůs. de bax · z · ſed ibi ſe obligauit ad ꝓbandũ vtrũqʒ · ut ibi dem ẽ ·
iſta? exceptõ num legitima fuſt ad apellandum.
t ceteraeirad nmram pnñtiam conuocetis et m cã ꝓcedatis·

Pfigens dictus judex cau⸗
ſam illius videbat fouerepꝛo
eoꝙ quidã clericus ↄmenſat᷑
ſuusdiaki camerarij in eadez
cauſa fuerat aduocatus hũc
termmnuz ap · pfixlt / vt a fe⸗
ſtũ̃ Hinlüraoig vtrac ps eſ⸗
ſet ab ap · ꝓſecutione reuerſa
licet nõ potuit legẽ nob ĩpo⸗
nere / vt eaz tenémur infra di⸗

q̃ in oſſtoꝛio pᷣncipis ſpe rat᷑
mkferꝛi abſq; damno moꝛe in—⸗

ciat introduciſet a ꝓceribus
dirimi iuxta moꝛẽ · mterĩ aũt
nuneiꝰ camerarij p̃uemẽs nũ⸗
ciũ eoꝛũdem · nec ip̃o vſq; ad
termmũ legitimũ expectat
ipetuit ſasſer receſſit · Ruia
wro fraus et dolus alicui pa⸗
trocinari ñ dseN q· ſi ita p⸗
tibꝰ ouocatis audiatis cãm/
Hâε. (Dé rofeñ ˖ bondoneñ .
Dnememoꝛie · (ep̃is
D.de eamerapſona ec⸗
cleſe de fam̃/viã vmuͤſe car⸗
nis ĩgreſſo abbas ſci aus cã⸗
tuarieñ · eiuſt⸗ dẽ eccie qm ad ſe
nraf ptinẽ pᷣmo ꝑ qſdã mõ⸗

chosſſcðo ſeipᷣm / poſſeſſõʒ
ingreſſus ad nos pluries vo⸗
cẽ ap · emi rine qͥs eũ ſup poſ⸗
ſeſſone ip̃ius eccie pᷣſumeret
moleſtare. cũq; aliq diu p̃di⸗
ctã ecciam pacifice poſſediſſzʒ

ctum terminũ expediẽ, cũ ſex. g
cundũ legitimas ſancioesfig ¹

0 moze mn⸗ 9 I Pmiſſis igitur diligenter i⸗
tacta pmaneat donec ĩaʒ fape⸗ ſpectis pᷣdictos abbatẽ a mo⸗

Aguaat e Piua nar ꝛat m Ir vnũ p ſe ſufficẽt ſuf ibi dicit c archi diaconus boe habebat ex bonatione archiepi⸗
fieit vnũi ꝓbare ·de pbẽ · cñ ia dudũ · aq.· de accul. accedẽs ·s· ſt p· II hiep

„T „ n . . e . . „— . SS
n ¶ Archidiacomet ita archidiaconus intellige bat᷑ poſſd ꝓ aliũ (Sar St ,)

qꝛ qui ꝑ alium poſſidet poſſidere intelligit᷑ · mſti deinterdict! pol
ndere · et · a · de pᷣſerip · ſi diligenti · et · S· de reſti · ſpol · eu veniſſent ·

o ¶ Dꝛocuratõem · Hratio vider nõ ſuffie

vñm nec poſſeſſionẽ ꝓbat · nec puat ali ſua poſſeſſione · S· de fida m
ſtru · inter dilectos · ad fi· et.S· ti · ꝓx · euʒ bertoldus · f.. de acquiren ·

p (Statu· ſ cũ abbas et
monachi ſpoliati fuiſſent .
p laicos illos et ñ ꝑ archi

tiã eie ceẽt· · . Hꝛocuratoꝛ
vero at̃dia: ꝓpoſuit ex aduer
ſo ꝙ vfücka pſona eccie atð ·
tji datur eiꝰ? cuſtodia imo ar⸗
cchið. q fuerãt ꝓ tꝑetã de iuẽ
oñi ꝙᷓ de gnali ue oneti
in illa eccẽia ꝙ in aljs vmuer⸗
ſis eiuſdẽ diocſ iure ſemper
vſifuerũt · Dꝛeterea pfatus
Djnoĩe archið· ecci am poſſe⸗ gy.
dit eande · vtpote a⸗ na p⸗
1

curatõeʒ et· v· ſolłnoĩe eccie

annis ſingulig exſoluebat· et

Pn
nachos m eum ſtatũ im q tpe
ap · facte ex veri ſimilibus a p⸗
babilibus cãis ad nos legiti⸗
me interpoſitefuiſſe noſcunt᷑
ꝓꝛietatis pti vtrilibet ſaluo
iure decre uimus reducẽdos
ac fructus medij tpis cenſui⸗ Ap.
mus pariter affignandos ei⸗
dem. Dem . S aug · a· g.· gre⸗

Mlecti · f. l. et · pnorisien
et monachoꝝ cantuarlieñ · eca ⸗
cleſie nuneiſe tulerũt q cum
p caſã ſter de õs poꝛẽ ⁊1 mõa⸗
chos · et cantuarieñ · at ep̃m ſu⸗
per capella de lamede verte⸗
bat ab ipis ad ſe · ap · mitterẽ⸗
tur idẽ afeps poſt iter arꝛep⸗
tum in eos excõicatõnis ſen⸗
tentiam ꝓmulgauit. Cuũ aut
plꝰ9 ſit ad ſe · ap· faco ꝓuoca⸗
re ꝙ vboͤet ipis ꝓpter dica

[Meai Pꝓuocare· qmm̃
B G plus eſt factis demo

EEHA h eve
Wee

iens qꝛ ſolutio pẽſioms nec es
poſ· q;uis. ci· j0.
aco mos et ax 1Pe Er rre
diaconũ quo opetit eis nm ½α n. 2
terdictu vñ vi otra ardia Nrdr

conuũ- nec etiam vider fe⸗

ciſſe otra appellato em mo 4
nachorwiet ſie eſt otra· s
de reſti· ſpoli · cl ad ſedem

in fi; pt dici ꝙ mõachi re
ſtituunt᷑ hic· n ex vi imter

dicti · ß iudieis officio⸗ar⸗ R

N· q.m pꝛimis · vbi re⸗

mouetur tereius qͥ ſucceſ⸗
ſerat iã ðfucto · et foꝛſitã

Ooſtitit pape ꝙ abbas poſ

ſidebat · cu appel latio fuit

ab ipo ĩterpohita· vel foꝛ

te hec facta fuerant p lai⸗
cos mandãte archidiaco

no⸗vel ratũ habente · vñ
tenet᷑ vñ vi · vt · ff. de vi · a

vi · ar·.i. d eieciſſe · . J.
ſed et ſi qs. et · g· de reſti⸗
ſpok · eũ ad ſedẽ⸗ laut· vel

qꝛ ſcient᷑ archidiaconꝰ? re

elpit rem qᷓ monachi fue⸗
rũt ſpoliati: et ita ſueceſ⸗
ſt ĩ viciũ ·s.ð reſti· ſpot ·
ſepe · et · s· de ijudi · qꝛ w.
et Hh verius puto. vñ tene
tur ad ipam rem reſtituẽ⸗
dã cũ fructibꝰ medio tpe

E m Gos 2nR Peeptis⸗ vt H dicit ˖ et nõ
. B Mmotſeß 2nuanZ—E
o: pꝛioꝛibus⸗ . e er d ſol ꝓceptis · ſ̊ qui ꝓcipi

potuerũt · s· ð reſti: ſpoł:
Fuis · et qꝛ pꝰ appellatõʒ
rem recepit ab illis laicis
vñ oĩa reſtituunt᷑ in pſti⸗
nũ ſtatũ tpe appellatõms
q ¶ Weriſſbus. ( facte — D
ſufficit & ꝙ ſit ꝓ babilis P FF
cã appellatõnis iʒ ñ hit ve ſ⸗ ln ts V..-
ra vel neceſſaria: talis vi⸗ :
delicet dz eẽ q̃ ſi eſſet pꝛo
bataſlegitima eſſet tũe va
let appeltoꝗ.e· vt debitus

„

——,-—

9

0,
E

4 4
eN 9 Hh—„α
N eIIrt en
de oet „.α

WV

/

quidã laici cantuarieñ · dioẽ
ipm abbatem monachos de
poſſeſſione ip̃iꝰ eccie ꝓ violẽ

tuto a iudice vt mitelliga
mus ꝙ vſ; ad feſtu puri
ficãtõms altera ꝑs expe⸗
ſtare debebat · nec ãtea de
bebat litteras impetrare
quod cũ non fecerit no va 2ð
lent lr̃e ante termmũ illũ ĩpetrate · vt hie dieit a · · e · ſepe· et ſie ter⸗
mmus iſte ſtatutus fuit ad pnñtandũ ſe iudici iʒ alia fuiſſet intẽtio ſta
tuentis terminum ip̃m · et ſic qꝛ non poterat ſtatuere ſllũ terminum
valeat ꝙ ſtatuere potuit · qꝛ ſi non valet vt ago valeat vt valẽ pf.
C.plus valere · qd agi.l·i et ꝓ totũ.et qð de tali termmo ĩteſligat᷑

e=A v Pz ex lr̃a vbi dicit · int eri aũt · ꝛc· quaſi ante termmũ ſtatutũ ab ipſo

iudice · vnde non valent litt ere · /terit le camerarij nõ valebũt · vt
k (Cauſam vt li de hijs conſti⸗ s · c· ſepe · et iſte ꝓcedet in cã ᷣm
juris oꝛdimẽ alioquin remittentur ꝓtes ad iudices camerarij et pu⸗

mentur in expenſis. s. de he p cete et S. de dolo et otu ex iris H.
One . ingrellus · videẽ ꝙ maleꝗ· de puił · paſtoꝛalis· qð vem eſt

P m ſpãliter h̊ eſſet eis ↄceſſum · vt m dec· paſtoꝛalis· vł ñ cleri
cus pᷣmoꝛtuꝰ eoꝛꝛ noĩe poſſediſſz · s · de reſt ‚ſpol · cũ veniſſent · vm ·

m ¶ De iure · hoc em videtur ſpectare ad ipſum de iure · lxin · di. ſ m
plebibus de inſti· cum vemſſent. imo potius ad archiepiſcopũ vt

17 n ; Jn Ret d
Ie Pes, E. i/

cãm ad ro/ec · wmentib? ĩitel⸗
ligið ad ſeap. guocatil q
le

ſi e ita deõs l· ⁊ H. denucietis

ſtraẽ q; factis dicẽ · f· de— .A,
edil · edic fi tñ · . ei q et⸗ rrnnn .
eff . de leg · de quib·m fi. Fs 9
et · . e· ad audientlã · etj. YXaen ,. -
ciat quis iuri ſuoj·de hijs

que fi:a ma·p · ca: ex oꝛe.a
s·.de offideß. gratũ /et etiã factis mentimur · xxij·qv· cauete· et fa
ẽtis ↄſlentit qͥs ꝗj.de ↄdi:apꝑ·ꝓ tuas/et ipᷣo facto cõſentit qͥs malis.
x liin· di.ſit rectoꝛ· x· qᷣd aliud eſt ꝙ; tacendo terga pᷣbuiſſe ⁊ c/ et fa

ctis qͥs ꝓbat᷑ meontins · xxvii · di · pꝛiuſ q · et · xij· q·n· quatuoꝛ⸗fa⸗

qis etia ratũ hẽmusff · ꝛem ratã haberi·liij. S. falſus:a factis nega
mus deũ · xij . q · iñ· extimãt/ et ita ſicut nõ tenet excõicatio pꝰ apella
tionemꝗj. de ſen· ex · per tuas.hie non t enet excõicatio poſt iter arꝛep
tum ad papam · ſed ñ eſt ita in atep̃oqꝛ papa vocatus eſt in piem⸗
tudmez ptãtis aln in ꝓtem ſollicitudims · ij · q · vi · qui ſe ſcit · et · S de
vſu pal·ad honoꝛẽ · io· dixit aliã rõem·ſ·qꝛ non ituꝛ ad arcſiepᷣm ꝑ
querimomã · ſed hoc eſt falſu/e:ſollicitudmẽ· et.S.de o ffi · oꝛð . ad
reprimendam · ſed videtur ꝙ iter arꝛeptũ nõ ſufficiat ꝙ appellatõe
in iudicio mſi iuſta cã allegettalis qͥ h eſſet ꝓbata ·ꝛc · q.e· vt debi⸗
tus.cũ aliter ñ valeat appellatio · ſed poſt ſentẽtiam diffimtiuam nõ
ſufficit iter arꝛeptũ · mſñi viua voce apellaretur qꝛ ibi eſt opꝰ fado

obſmz wel ſe 31 α— ₰ cr rpaz
äl

D C e no op. mo pn ger F g ca; Fond& „

N △. ⸗tt
. .

RE At m Nebee H; dno ded TPm N PE eF. ryola o. a ghibet 4 d r- ν 29

arꝗ7. de len: ex·a nobĩs · vbi non deſt iter arꝛ eptum in ꝓpte decila· et
ĩ ſeriptis etiã app ellandũ v.n·q vi· foꝛma · et·j. e⸗coꝛdi · et · ff · S ap·a
ſent entia. F. vl · alias iter arteptũ m bil opatur mſ m cõtinenti quis
apwellet viua voce⸗ et alſud ante ſĩam ꝙꝙ poſt· quia excõ icatux poſt
iter arꝛeptũ · vt hic.et ita ꝑ inde habetur ac ſi excõ icaret᷑ poſt ax.
vt hic. et p̃terea atepᷣs non pot erat eſſe iudex m cauſa ꝗpꝛia cũ iñ
ip̃m et capim eboꝛ-eẽt ↄtrouſia ſuꝓ capella iſta · de noui op mitt⸗
;t ij· ꝙ q̃ ↄtrouer ſia mõa
chi iſti ibant ad curiã· vñ
excõ ica tio nulla fuit poſt
iter arꝛ eptum ⸗ et ſic ñ ob
ſtat qð diciẽ̃ iter arꝛeptũ
non fufficit ꝓ apellatõne
in iudicio⸗ quia Hic non e⸗
rat iudex are hiep s ut dixi

excõicatõnis vinculo nonte⸗
neri · ¶ Dem epo elieñ
ℳ ſtoꝛ alis officij dilige⸗
tlara-l ꝛueſiuiſti vtrũ qñ i⸗
hibet᷑ ap.ĩ reſcripto fruſtra⸗
toꝛia tĩ inbibita videatur·
Nos igit᷑ attendentes ꝙ per

Habeat ca ſ am eũ epiſco⸗
po · vt ſi capitulum mittat
ad archiepᷣm ꝓ cauſa illa
et epᷣus excõicat nuncium
poſtiter ar ꝛeptum ꝙ ſen
tentia non tenet cũ archi⸗
æps in ̊ caſu ſit iudex ep̃i
vel die ꝙ ſecus ẽ in archi
epiſcopo· vt dickum ẽ · B⸗

am ſi n fuiſſet inbibita nego⸗
eiũ ñ debeat impediri rñd
quelibet ꝓuocatõ intelligit᷑
remoue ri que a iure nõ mdul⸗,

Gerr
Podn,

Aſtoꝛalis⸗ expꝛeſſe⸗ A H h t
uerit grauatus miuſte Sua⸗

mueniunrur m iure cõcel⸗

ſebe⸗

ſta extingiuib ꝓnunciatũ · vt · ff· ad turpilł · ·· i. m fi · tur a ſma ex

/

appellatõem nraeene Duobus coꝛã ſuo epo litigan⸗

(Sormitalſe · ſ. ne vlt ernis fit pcedendu · qꝛ apellatõne interpo⸗

f Executõem . łᷣ rõ nõ eſt ſufficiens qꝛ nõ apelle⸗ cõicatois/ naʒ & at

cũ qͥs abſo luiẽ̃ ab ĩpetitõne alicuiꝰhmõi ſma ſecũ ẽᷣhit executõem et ¶ge er

A

tñ ab ea apellatur ñ modũ excedat · ij · q; vi . S. ab executoꝛe · et · · (·

us ligat et non Homo· xi ·

pᷣneipe ñ app ellat / illa vi⸗
detur verioꝛ ratio vt ho⸗
mo creſcat ꝓ meritũ parẽ
do etiaz imq̃ ſnĩe · ar · vin·
qii·ſcienduz · et · xi · q; ij⸗
qd & et vt magis timeat
diſciplma ecciaſtica· laut

nunciare pi vt ab alis euite⸗
turjet illi ꝓuentus eccleſñiaſti⸗
ci merito ſubtrahunt᷑ cui ec⸗
cleſe commumo denegatur⸗
EEeẽ epo pariſen/
Dllicitudmẽ paſto aliſ⸗
Sane cum ſẽ recepimus

facit vt magis timeat᷑ ſiẽ
em oſtõ hoĩim facit ꝙ ſen⸗
tentia que cito ligat/ꝗᷓ aðd
tibus alter on ad ſedez ab. usefrtenegita uer
appellaſſet es apellante r⸗ m.
putans cõtumacẽ ipᷣm excoſ⸗ y⸗
catomis vinculo mnodauit d 1do. verbi gra · cũ dico ex
coꝛa metropolitano ð ep o le ſn edie te ſtatim es excõica

bi petijt iuſticia exhibert aſſe dee⸗
1⸗

tus · ita ꝙ mhil aĩiud ẽ ne
ceſſe · Idẽ eſt eũ dico odẽ

— — 2— „ — — „ „ o„
ꝓx · qd ad oſultatõem · Itẽ ſnĩa furti trabit ſecũ ſuã infamiam-ff. de Lba Pg.
furt · ñ pt · et · ff · S hijs qͥ no · infa · furtq eſt & eãp· biſp· dixit ꝙ de vrrr⸗

Fals *
q· inj· nemo · vbi de B· et a =

ñ ſit dẽa inter ſniam exeod
catõnis a alias ſnias·imo

nelafe

.

ſa.s:de tranſ lac· iter coꝛ

indulgerur appellato · ſi
