dus ſit potiꝰnõ ligatus in eo

ad te obtenti tenoꝛẽ ap · re · fi

ne debito termmare peuret
erothomageñ · at epo

laicia · Viſup requuſiti
ſumꝰ cũ qͥs ↄquerit᷑ in ſe a ſuo
epo poſt ap · ad nos legitime

mepoſitã vel alias iniuſte ex⸗

cõicatõis ſnĩaʒ ꝓmulgatã ⁊
nos iudicibz damꝰ? in manda⸗
tis ut ſẽ ſta iux foꝛmam eccie
abſolutõis bñficiũ illi impen⸗
dãt vel eandẽ ſnĩaz denũciẽt

eſſe nullã ac eps paratꝰ ſit ꝓ⸗

bare ſe mm illu anñq; vocem ap ·
emittẽt vel alias uſte hmoi
ſmĩaʒ ꝓtuliſſe an ꝓbatõibʒ ñ
admiſſis liceat iudicibz excõ⸗

municatũ abſoluè vel denun⸗

ciare ſẽtẽtiã eẽ nullãa Ad qð
t. riq euz qͥs ↄq̃rit᷑ ſe pꝰ ap ·
ad nos legitime mepoſitã ex⸗
cõicatõe fuiſſe innodatũ ſp

utriuſq; ptis ꝓbatões ſint ad⸗

mittẽde añcyad decernẽduʒ
ſup ̊ aliqdpcedatp qs deni⸗
qʒ apparebit an abſolutõe in⸗

digeat oquerẽs vel de nũciãl

vero caſu cũ excõicatũ qͥs ſe

aſſerit miuſte vix vel nüc eſt

qꝛ illa non impediret excõmunicationem ſequentemꝗq. de ap · vt debi
tus · vbi ðr ꝙ qui appellat rõnabilẽ cãm dz ꝓonẽ . et ſi ꝓbata fuerit
miuſta appellatio remitteret᷑ ad ep̃ᷣmi·de ap· vt debitus · a · c. cum in
eccha · nec oſt verum quod ðꝛ ꝙ ſp ꝓnunciabitur ꝙ appellante · quia
pt᷑ eſſe ꝙ epᷣs melius ꝓbet et ꝓ plures et melio ꝛes teſtes quibʒ ſta⸗
biturꝗ· de ꝓroba · licet .de teſti :in nr̃a pñtia.et pt᷑ dici ꝙ illa deere·
cum tu.loquitur cum teſtes vtriuſq; ꝑtis erant equales· vt ſic fiat in
terpꝛetatio ꝓ vttiſq; ꝓtibus ne ð piurn reatu notentur .
Vir vel nunẽ;·ſ· m caſu ſequẽti tm · ſic ꝗj.de ſen · ex· ꝓ tuas
Exroꝛẽ xn · q·. ij· qꝛ diuims · ix · q; ij · eõs.j· de here · ſ quis
WMichilomm. nõ ꝙ non dz qs admitti ad ꝓbãdum illud qð ꝓba
tum non ꝓdeſt · C· de ꝓba · ad ꝓbatõem. et⸗j.de ſimo · c. ꝓ tuas ĩ fi.

v.· qm ꝛc· et valet ad exceptõ es oponẽdas quas qᷓdam admittunt m
differenter et in fine ꝓnuciãt m illas ſi de ſure valet alias non ꝓdeſt

ſilla ꝓbatio · illud fieri non dz · p mo cum ꝓponunt᷑ dʒ ꝓuidere judex an
ſint admittende vel non · tunc demum audiat ꝓbatões ſup illis. q ali
ter faciunt non bñ faaunt.qꝛ ſi qs bñ ꝓbaret eyceptõem ſuã et nõ ad
mitter etur poteſt eſſe cã appellãdi.qꝛ audiendo ꝓbatõnes ſup illa

iudex videtur eam admittere cum effectu · et ido illð non ẽ faciendum

mſ iudex ſub illa ꝓteſtatõe illum ad ꝓ bandum admittat vt ſi de iu/
re debeant valere ꝙvaleant alias non · s. de elec · ceumana

e (Probatõmbz · ſz cl iſte iã ſit abſolutꝰ qᷓre audiunt ꝓbatões ſuꝑ
boc dĩco ꝙ duplici de cã pt᷑ fieriqꝛ ſi ꝓbabit ꝙ miuſte fuit excõica⸗
tus non miungitur ei aliquid p iuramentum. et ĩdeo p eeptum diff er
tur quouſq; ↄſtet vt iuſte vel miuſte ſit excõicatus ꝗj.de of. oꝛd · ad
repmẽdam . ſi juſte fuit excõicatus tunc pᷣeipiet ei ꝑ iuramentum ꝙ ſu

Vm dtingat interdu

WvaoKR. 5d. daleer

1 R. HMMνM°6 oνν H

F α
M

ωddò s υws α αια

4, 1 oνν,wc VY Koce ſ A.. F L o pe
en oR 1. .°αααW 8E e. ene

per eo ꝓ q̊ fuit excõicatꝰ ſatiſfaciat vt in dcã deẽ · ad repᷣmẽdã Itẽ ſ
ꝓbaret ꝙ admomitõe legitĩa non pᷣmiſſa ip̃m excõicaſſzʒ excõicatoꝛ ꝓ
meſem erit Puatꝰ mgrelſſu eccieꝗj. de ſen · ex · ſacro · vel i alias faceret
ↄð decretalẽ j.de ſen · ex · eũ medicinalis pumeð vt ibi · Iteʒ ſi miuſte
excõicatꝰ fuit excõicatoꝛ tenet᷑ illi ad mtereſſe et intm̃ tpᷣus a bſtineat
quãtũ viſu fuerit fupiori. ij · q· i · nemo · et · xxiin · q · in · de illicita · et econ

N

uerſo ſi ſnia iuſta ꝓbata fuerit eycõicatꝰ tenebit᷑ ad intereſſe excõiea

eiꝰ anteq̃ʒ abſolutus fuit pꝛo⸗
batio admitt enda niſi tũc tĩ
cũ aſſerit imn excõis ſententia
intollerabilẽ exroꝛẽ fuiſſe pa⸗
tẽter expᷣſſum / ad qdð ꝓbãduʒ
admittit anteꝙᷓ; abſolutõis
gẽaʒ oſequat᷑ veꝝ ſi ꝓponat
ſe ſimpliciter excõicatũ miu⸗
ſte ac ep̃s ad ꝓbãdũ gꝙ iuſte
ipᷣm excõicauit ſuaſ poſtulet
ꝓbatões admitti nõ ẽ añ ab⸗
ſolutõem ipius aliq̃tenꝰ audi⸗

endus / cũ aſ ꝓ certo oſtaret

rõnabilit᷑ in illũ excõicatõis
ſentẽtiã ꝓmulgatã nlominꝰ

eſſz ei abſolutio impendenda
hüiliter poſtulãti ideoin H
caſu illũ credimꝰ iu formam

eccie ꝓtinꝰ abſoluendũſut ſic
demum ꝓbatiombz utriuſqʒ
partis admiſſis utꝝ iuſteuel

iniuſte ligatꝰ fuerit decerna⸗

tur: ¶ Dno . iij· maſſañ · regs ·
rchiepis
nerabili ·· n atepo cu⸗
ſentin· dedimꝰ in madatis vt
cephaludeñepᷣm reſtitui fa⸗
ceret ad epᷣ̃atũa ad alia qbꝰ
fuit ſpoliatus reſtituto ple⸗
narie coꝛpalem ac pacificã
poſſeſſonem adepto ſi epᷣus

tori vt ĩ deẽ · ſacro. ñ vtrũ
qʒ ꝓbabiliſ erroꝛ excuſet
vt ibi ſta pʒ qᷓre admittat᷑
ꝓbatões poſt abſolutõeʒ
pone ꝙ excõicatus ꝓ otu

macla petat abſolui a iudi

ce offerẽdo cautõez de ſtã
do ijuri nunq̃ d abſente ad
uerſario a non vocato pt
abſolui · videẽ ꝙ ki · S· de
R p · olim p̃terea · vbi lex
nõ diſtinguit. etlã nec nos
diſtinguẽ debemus · n· q ·
ê‚p. olſuluiſti · et. s · de tran
lac·ĩter coꝛpalia· aꝗj.de
deẽ · ad audietiã ꝗ. de ma ⸗
et obe · ſolite. nec Ribi p̃iu⸗
diciũ fleri viðdꝛ qꝛ ſi eſſʒ p
ſens et appellaret vel cõ⸗
tradicẽt mechil ei ꝓdeſſet
vt m · ce cũ otingat ſʒ otra

diei pt ꝗj. S ſen· ex· venera⸗

bili ꝗj. de eo ꝗᷓ mit · mn pol ·
c · ĩ · et · c. cũ veniſſent · xj·
q.ĩiij excõicatos: v bi dieit

eycõicatos a ſacerdotibſus

nullꝰ recipiat añ vtriuſqʒ

fredericu impatoꝛem ·

¶ Plenarie · hoe ideo di

cit quia ſpoliati ad omma
ſura ſua tam coꝛpalia qꝙᷓi
coꝛpꝑalia debẽt reſtitui añ
ꝙᷓ aliquid ſibi obiciat᷑ vel
ꝙᷓ inquiſitio fiat o᷑ ipᷣos
vt · j. q · ij · per totuʒ · et . c·
nullus · vbi ðꝛ ꝙ omnia iu
ra ſunt reſtituenda · in · q;
i · et · i.· ꝓ totum · et ꝗ ..de re
ſti. ſpo · m lr̃is. Itẽ cũ qs ·⁊
c·ex ↄqõne.et . e· piſams
vnde dieit plenarie
H¶ Huſpeus. ſʒ videt ꝙ
iſti nõ ſit dãdꝰ? coadiutor
exquo erat de dilapidatio

partis eyamĩatõ eʒ ſĩuſtam

Vdic vt ibi · b ·
(Jenrabi ſpo liatuſ
P

ne ſuſpeũs imo potiꝰ deberet deſtitui · i · q· n. q ea · C · de ſuſpec · tu.
eñ que · et dolu facẽ videbat petendo reſtitutõem cum deſtitui debe
at ꝓpt hů. ff · de doli exeep · dolo. die ꝙ hH olim obtinebat ſcm antiqua
jura ꝙ accuſatus ſeu denunciatꝰ ſuſpcũs de dilapidatione remoueba
tur pendente lite ab admimiſt ratõe ut · in · q · n · qui ea · vbi de hoc et
C· de ſuſpec · tu · eũ quẽ · hodie vero ſecus · qꝛ non remouetur ab ad/
mimſtratione mſi pᷣmo ꝓbetur ſuſpcũs de dilapidatõe male admim
ſtrando et hoe ꝓbato pᷣſumitur ꝙ decetero male admimiſſtrabit · ff
de adminiſtra . tu · Ri eui . . hnſdem · et · ff · de ſuſpec · tu · tutor. . quert
pt · et. C· de ſuſcep · li aliquid · li · x·et ita accuſatus ſiue denunciat?ꝰ de
dilapidatõe · et ꝓbatus ſuſpcũs m iura nr̃a remouet᷑ ab adminiſtra

tione vt h.et ꝗ.. de limo · lz heli. et etiaz iudex ſine accuſatoꝛe pt᷑ alique

2X. —

remouere· ſi apertiſſimis argumentis liqueat eum eſſe ſuſpectuz · ff·

de ſuſpec · tu · la in. S. pᷣterea · nec admittendus eſt ſi vellet · . ſatiſoare ·

ꝗqꝛ ſatiſpatio non immutat maliuolũ animum tutoris · in ſti · de ſuſpec ·
tu . . nouiſſime · et · ff · de ſuſpec. tu · qꝛ ſatiſpacioet qui ecckaʒ ſuaʒ ꝙ

aliems debitis ag grauat ſiue obligat ipo iure ſuſpenſus eſt ab ad⸗

miniſtratõe tpalium et ſpũalium⸗j. de ſolu·ſi quoꝛudã ad hãc aũt de

nũciatõem quilibz vid eẽ admittendus · in aut · de nõ alie:. aut ꝓmutan⸗

F. H nobis · in fi ·et · C· de luſpec. tu. pietatis. ꝓ babilius tñ videtur

Pij tm admittantur quoꝛum inteſt vt · xvj · q; vjj · funs ac nepoti bo. a

· q · v · qua ꝓpter · vel ſaltem ſoli clerici admittantur. xñij · q· ij · no lice

at · ad denunclandum admitterem quemlibet 8 illa ꝓrochia· qꝛ eo*
mtereſt vt eccia non pꝓueniat ad malum ſtatũ · ar · xvj · q· i · qm quicqᷣd
et · xn · q·n· aurum habet · i ¶ Coadiutoꝛem. et ita hic datur coad

iutoꝛ ꝗꝓpter ſuſpitõem dilapidatõnis alibi datur ꝓpter infirmitatem

ob —— I,ẽ ú 0ſů

— — — —

— „——ʒ—G—U—

äl —— —

— — S—— — U — —

8
1

tectünen

bents e

alinaſt
täi den

nec ſbii⸗

q it
laret veli
a pa
8atſzon

it ·in po⸗

mſſent
vbidi
cerdothbi
an ptrit
töeziute
b⸗
beſpolitt
npatoren
hoenden
lt adonmt
korpaluf
t reſtiuii
jobiaarn
t O ſh⸗
votu; et
vomma
nda in
n etid
tecii⸗
t.c⸗pin
mnarie
9coad
dilpen
deſipet
dettuide
ſnrante
etenod⸗
bideher
ueurtht
nralend
nſtrtnt⸗
n ⸗
Entndn/
bnri⸗
gepi

ſeu ſenectutẽ · vij · q · i · ſerip ſit · et · c quãuis · ar. ff· & tuteł ſolet · a 7·S
Aigo et oſenſu alias ñ valeret multũ tat᷑

cle.egro · c. ul.et penui.

Werfeas.
l α Cα⁰. NRά

ℳ N X—☛ &α PA
☛„ ° AK & R K
4 .4 αω Wα νςN 2

AN o EN

ℳ e ₰RT⸗ ι F .hb .- Sac

8 G RY ð

a Conhlio · hic intel⸗ coadiutoꝛ · ar · ad idẽ. S. ð elee · eu m veteri ·
et· c·ne ꝙ defectu · ar · otra.j. ð arbi·cũ olim · illud vidꝛ dictũ gpter

—

foꝛmam arbitrij· F uið ↄtinea tur ꝓ hoc ꝙ dieit ome genꝰ aliena/

b (Alienatõms.

cionis habesj.ð rebus ec:nõ alie.c.nulli:a.C.

der ebus aliems nõ alie · ſancimus · largiſſime ſumit bic h ver bu alie

natõis ali bi ſtricte ſumẽ
ꝓꝙ eo tm otractu q;́ dñiuʒ
tranffert᷑ · C· de füdo do /
e ¶Caſſauimꝰ·. (tali · l. -
icaſſos et irritos denũ⸗
ciauimꝰ.s.ð h p ·ẽ dilẽa
d ¶ Mãdat · et merito qꝛ
fines mandati diligenter
buandi fut.ff.mã. diligẽ
ter · a C· S ꝓceur · ſi ꝓcura
toꝛ · et · . de R p · cũ dilẽa
ubi qſi idẽ qð H̊ ðdꝛ · vbi ð
e ¶ Vices ſuas · Hſol⸗ ¶ BS
uitur quod dubitabat᷑ an
delegatus ſimplicit᷑ com
mitt ẽs vices ſuas poſſit
eas reuocare · et pʒ ꝙ nõ ·
poſtẽi; ille vti ceꝑpit ſua iu
riſ dictõe ut HH pʒ a ut no ·
s · e ·ſuꝑ qõnuʒ:m no·pʒ
ꝛc· qꝛ omit tẽdo vice s ſu
as oĩa ſimplicit᷑ cõmiſit q̃
pot erat ſuꝑ illo negotio
he·s ·e · ſuꝑp queſtionũ · S·
hR wo·ſie qͥ cauſaʒ ſimplici
ter omittit oĩa videt᷑ cõ
mittere que ad cãm ptiĩe/
re noſcunt · s · e · H ter ea · a
ꝗᷓ· e · ſuſpitioms · et eſt ar ·
q̈ indi ffmita equipollet
vmuerſali. ff · de ſerui · vꝛ
ba. p̃ · li leruitus · et . ff · de
tut ek · · in · S· ul · et q. de pp

uili· quia circa:et ꝗj.de iur

pa·ex liter is ·
¶ emandare · cũ abbas
iam ꝓceſſiſſet in negotio
antea vᷣo potuit reuoca/
genificanti (re ˖ B.
us · dixiſſz · et ſi pau

Per eſſet ad huc debet co
ram ſuo iudice agere a ſe

qui foꝛuʒ rei:quia cauſa

viduaꝛ non ſpectat pᷣnei

palit er ad ec cleſiaʒ mſi q
ad ꝓtectionem et defen⸗
ſionem ꝗ· de ver · ſig · ſup
quibuſ dã · lxxx vñn · di · cei·
et · ij. imo ad iudicium re
gis ſiue domini iſtius loci
cauſa viduarum pupillo⸗

merito eſſet de dilapidatione
ſuſpectus virü ꝓpuiduz et hone⸗
ſtuz ꝓuideret coadiut oꝛẽ eide
ſine cuiuſ cõſilio mhil eoꝝ face⸗
ret que ad ãminiſtrationẽ per⸗
tinẽt tpaleʒ quoaduſq; verita⸗
te ↄperta ducẽmus aliter ꝓui⸗
dendü· mtimomne alienatõnis
genus eoꝝ vtriq; auctoꝛitate
noſtra diſtrictiꝰ imtdicẽs/ poꝛ⸗
ro idem archiep̃ᷣs coꝛpis mfir⸗
mitate guatus ↄmiſit in hmõi
negociovices ſuas pᷣmo abba⸗
ti ſancti ſpũſ de panoꝛmac de⸗
inde theſaurario tuſeñ/quoꝛũ
ꝓceſſu nobis exhibito de fra⸗
trum noſtroꝝ ↄſilio caſſauimꝰ
iuſticia exigente quia videli⸗
cet abbas otra mandati nii te⸗

noꝛẽ ad inquirendũ vtrũ ð di⸗

lapid atione ſuſpectus eſſʒ ep̃ᷣs
eo nõ reſtituto ꝓceſſit archi⸗
eps ipſe cũ iaʒ ſuo functus eſſʒ
officio dicto abbati omittẽdo
in integrũ vices ſuas hmõi ne⸗
gotiũ dicto theſaurario nõ po⸗
tuit demaãdare OKRes · x · · P
centoꝛiet mgt᷑ᷣo· N·canonico
Isnificãti⸗ (ambiañ ·
bus M · muliere et · J· na
to eius noſ noueritis accepieſſe
ꝙ cu nobilis mulier iuliana vi⸗
dua menties ſe pauperẽ cõtra
eos ſup terris et rebuſ alijs ad
iudices literas impetraſſet et

+

NNR.M1 „ teνννυͤο ν e . o.ναα 9 π

ꝓdeſt h̊ͤ excipientibꝰ.ut dꝛ in Ea ĩ pn.ſed ſi con ſtitit eis q; dolo ſiue
fraude dicit ſe paupem bñ ꝓnuncilarũt · ſecꝰ ſi ꝓ ſimplicitatem· ut in
deẽ · pð · ſup lis · qꝛ tũc ſiue ſit ꝓauꝑ ſiue diues dʒ reqᷣri pᷣus dñs ſe⸗
cularis ut dixi in pn.notule. teſt.- ff de arbi · ſi cũ dies · in pn · ſc a

¶ Infra termmu . qð fieri po

juriſpictõ ad termmũuũ omittitẽ · g. e.

ð cãis· et etiam infra terminu poſſet quis redire ad iudicem ſi vellet
ff · de arbi · ſ̊ l m ſeruũ · in fi·ſed pena omitteretur ·

idẽ coꝛaʒ eis excipiẽdo ꝓpone⸗
re curauerunt ꝙ cũ dicte lite⸗
re ſuggeſto mẽèdacio impetra⸗
te fuiſſent/ cu p̃dicta · q̃ nobi⸗
lis eſt a1 diues paupez ſe dixit
in eis coꝛã ipſis niſ requiſitop⸗
us dñoſub cuius iuriſdcone ip⸗
ſi ofiſtũt a coꝛã quo pati erant
ei deʒ exhibe re iuſticie oplemẽ⸗

tuʒ nõ debebãt de iure p tales

literas eõueniri vñ dẽi iudices
intloquendo ꝓnuũciarũtſe per
eaſdeʒ lraãs ꝓcedere ñ deboet
deinde fuit a ptibꝰ in ͤſldã
tanqʒ in arbitros taliter opꝛo⸗
miſſuʒ ꝙ ſi infra termĩuz in cõ⸗
pꝛomiſſo expᷣſſum cam nõ deci⸗
derent ptes ad eoꝛudẽ iudicũ
redirent examẽ/ veruʒ arbitriſ
cam infra terminũ negligeti⸗
bus termiare dicti iudices iut⸗
dickõnem ꝓ formam opꝛomiſſ
hmõi reſumpſerũta quibꝰ idẽ
ſe ſentiẽte ſ grauari ꝙ ſup hiſ
ſup quibꝰ ab eis fuerãt abſo⸗
luti litigare opellebãt eoſdeʒ
ad noſtraʒ audiẽtiam appella⸗
rũt Ideoq; M qiq· ſeſt ita re
uocetis in irritũ ·ꝛc/ I[dem ·
Vſpicionis ca otra iudi⸗
ccerum afſignata nõ ipſe q̊ͥ
oꝛſan ꝓuocatꝰ? obeſſetſʒ po⸗
tius arbitri coꝛãa quibꝰ ꝓbatõ
eſt facienda ad quos omnia
que ad hũc articulum faciunt

k Reg ligentibꝰ.pote⸗
rãt opelli · ad ꝓeedendũ
ex quo erant negligentes
ff. de arbi · lciij · S. i. imo et

ſi ptes finito termĩio vel⸗

lẽt iteruz in eos ↄo pꝛomit
tere opellẽdi füt ſuſcipe
arbitriũ exquo fuerũt imn
moꝛa.ff · de arbi · ſi ẽ dieſ.
1(Cõpꝛomiſſi · ¶E ñ: i.
ſ nũquid ſi pena fuiſſʒ ap
poſita m iſto cõpꝛomiſſo
mulier iſta q̃ noluit redi
re ad iudices poſʒ ouem⸗
riad penaʒ · er edo ꝙ ñ qꝛ
ꝓ hmõi cõpꝛomiſſum ꝓ⸗
tes nõ poterant eis dare
iur dickõeʒ cu pᷣuatoꝛum
oſenſus eũ iudiceʒ nõ faci
at qui nulli peſt iuri dic⸗
tiom ut dictuz eſt in glo·
nõ videt᷑ · et ideo cuz n/
cipale non teneat nec pe⸗/
na ſup ̊ adi ecta ut j.ð pᷣ
ca:cij.in glo· que ineipit
miſſa· et . de cenſ· gra
uis · m glo · que meipit.q
fideiulſio · ſ aut eʒ iudiceſ
iſti eſſent oꝛdmarij alias
et ex cert a ſcia opꝛomiſiſ
ſent ſu bicere ſe eoʒꝛ iuriſ
dickion tüc poſſz peti pe
na ſi nollẽt ſe ſubicere ip /
oꝛum iuriſdictõi. B.
Vſpitionis eã · que
debz eſſe rõnabilis ad re/
cuſandũ/talis que ſi eſſet
bata deberet ltĩma re⸗

pPutariꝗj.de ap· cũ ſpeãli.

ſie et in appeliationeꝗ· de
ap · eũ ſpãli · et · e ut debi
tus · et ſi eſt dubia ar bitri
hoc diffimant.
nKoꝛſan · qꝛ nõ dʒ iudex
ꝓPpterea moueri qꝛ nõ fa
cit ei miuriã cũ vtat᷑ iure
ſuo · s · de ele · cũ eccĩa vul
terana · ff · de miur · miuri
aruz · F. i et Hᷣ eſt ei a iure
Oceſſuz ut ho et j.de ap. ſe
cudo requiriſ. S. j . et · c · eũ

—,¶æ0K]Mk—,,Gm

ruz et oꝛphanoꝛ ſpecta .. HMU
re videtur. xxin · q · v · reguz · et · q · iij · ab impatoꝛibus · a · C. quãdo im

peratoꝛ mter pu ·l.vna·naʒ ſecũdario ad eccleſiaʒ ſpectat · xxin· q ; v

admimſtratoꝛes.vel ſi iudex ſecularis neg ligens eſſet.· de fo· ope ·
ey tenore ar · otra ꝗj.de fo · compe · ex parte · B· ſed ibi loquitur in poſ
b ¶ Ron debere ñ vi⸗ ¶ ſeſſoꝛio m qͥ caſu pt᷑ imploꝛare iudiciũ eccĩe
detur ꝙ bñ ꝓnũciarent quãtuʒ ad ſecũdaʒ exceptõzʒz · ſed ſupſedẽ de⸗
buerunt quouſq; ꝓcederetur coꝛaʒ iudice ſeculari ut ſi ille fuiſſet ne
gligenſ in iuſticia exhibenda iph poſtea ꝓcedere poſſent · de fo. eõ
pe. ex tranſmiſſa · licet · et · c· ex tenoꝛe · et ita ſie ꝓnũciando amiſerunt
iuriſ dictõnem ſic etiam ipſo facto ſine pronunciatione amittit quis
juri dictõʒ aliũ ſibi aſſoctando qui iuriſdictõʒ nõ hʒ ·S· ee eũ ſup · et ſi
referat negotiuʒ ad ſuꝑ ioꝛemꝗj.de of· lega · licz · vel ſi dieat im ſe re
ferre velle negotiũꝗ· de ap · intimaſti · et · C de rela · · in et ideo ñ po

terũt illaʒ poſtmoduz reſumere · qꝛ ſiue bñ ſiue male ſemel functi ſunt

officio ſuo·s· e.ex ltis·et · ff.de re iudi · iudex · et de oſenſu ꝓtiuʒz· quia
exquo expirauit iur iſdictio ptes nõ poterãt eis dare iuriſdi ctiõz qꝛ
ↄſenſus puatoꝛ iudicẽ ñ fac eũ qͥ nulli pᷣeſt iudicio · C· de iuriſdic . o ·
iju · puatoꝛx· vñ vlterius nõ poterãt ſe intromittere · vnde caſſat d /
quid fecerunt tanꝙᷓ a non ſuo iudice factuʒ · ut dicit m fi · ſedin eo ꝙ

dixit ſe paupereʒ cũ eſſet diues et nobilis in fraudeʒ ut citius Habe⸗
ret literas viðꝛ ꝙ bñ ꝓnũciaſſent ne de fraude comodu repoꝛtaret

ar · . de Fe p · ſup ls · et · c· ſed es · ſatis em videtur malicia nota· E

. ſpã li · ̊ refert ſe ad id q8
Otins ere ſolet lʒ nõ debeant moueri tñ indignant᷑ p maioꝛe parte.
et ideo ꝙ foꝛſan ꝓuo catus eſt ↄtra illũ nõ dʒ termum ad cogno/
ſcendũ aſſigre ne ſibi eſſet in artãdo ipfũ · et iʒ ſit ꝓuocat ꝰ9 ñ tñ ꝓp⸗
terea poterãt ipᷣm declmare qſi offenſuʒ cũ heat iuriſ dictõeʒ reſſemn
te ꝓ batione ſuſpicioms · ff.apud eũ a quo appellatur.l· vna.
o¶ Omĩa. ſicut em iudiei oĩia ↄmiſſa intelligunt᷑ que ad cãm ipaz p⸗
tmet · s. e. pterea · et H. S·ſ. e · ff· de iuriſ di · om · iu · eui iuri dickio · ſic et
Pis arbitris · et hñt iuriſ dictõʒ et cohertioneʒ a pñt opellere teſteſ
et impediẽtes pumire utz h exp̃ſſe · et pt᷑ appellari ab eiſ ſ ad quẽ ap
pellabitur· ad papã appellabitur · Sʒ quid diees ſi iſti qui eligũt ar
bitri a ꝑtibꝰ nolũt ſuſcipe arbitriũ · ff · de arbi · l. in · i. qꝛ bec tes li
bera eſt ut ibi. Sr · dico tenẽtur recipe tale arbitriũ· imo in vtute
obediẽtie diſtricto pcepto a dño papa miũcto tenent .de ap· eũ ſpe
ciali.et ſi Huic pᷣcepto ñ obediãt fũt opellendi. R iuderx oꝛdinarius
recuſatur oꝛdmariꝰ opellat illos·ſi delegatus de quo h̊ loquitur il
los ↄpellat · nõ obſtante ꝙ recuſatus eſt · alias ſudicium non p̃cede
ret · It Heſt aliud ſpãle · qꝛ ↄſenſus puatoꝝx euz facit iudicem q; nulli

Heſt iudicio · nec iſti veri arbitri dicunt᷑ nñ ꝙ tanto· qꝛ eligunẽ᷑ ſic ar/⸗
bitri· alij eliguͦtur de oſenſu puuʒ. et h ptʒ ꝙ aln arbitri nullã coher⸗
tiõez hñt · ſ t metu pene eoꝝ ſmje ſtat᷑ · C. de arbi · l. j. vel per emo⸗
logatõem · i · ofirmatiõ eʒ vei appꝛobationem vel taciturmtatẽ · x · di

eru · C· de arbi. cſant ea · et iſt iudices füt lʒ arbitri ap ellenẽ · fic.xi ·

Delhs .₰*½ MWaH O Re ) WN SN
. Powνιa „1* ⁵ G R T⸗ . CEt HG C Nℳ. O”ů”ä

ol cνυ R ονς t

——

=

.q· i · p uenit·et·f· qui ſatiſ da.co.il·arbitro · et · f · qd metu · eau · ſi ea. ¶·

exceptõe. S. H̊ aũt actio · C· de ſ. en. expicu re · lei· et. ff. de ꝓba · ſi ar bi
ter · et iuriſ dictio iſtoꝛv quaſi oꝛdinaria eſt ꝓ electõ eʒ ſieut qñ exerci
tus ſibi eligit impatoꝛeʒ· xciij · di · legimꝰ . et oſtitutio ↄofirmat illam
juriſdictõz. de ap· eũ ſpãli · ſicut et lex mãdata ↄfirmat talẽ iuriſdi
cõnez · f.. de iuril di · o · iu · et quia · et ex eo ꝙ dieit oĩa que ad hũc artt
culuz. ⁊c· iudex recuſatꝰ ñl poterat facere circa articulũ recuſatiõis

et ſic nõ poterat pᷣfigere
tmmuz ar bitris ad fimẽ
dam cãm recuſatõis ſ̊ añ
iſtaʒ deeretalez iud ex re/
cuſatus pᷣfigebat tmmuʒz
arbitris ad fimendã cãm
ſuſpitionis ſed hodie iu⸗/
dex recuſatus dz ſtatuere
t mmuz arbitris bm qð o/
lim fie bat añ iſtam d ecꝗᷓ.

de ap · legitima · et in H̊̊ ſo

lo coꝛrigitur hec deẽ · ꝓ
il lã alijs non mutatis · b·
a (Terminũ · ſ· ad ꝓba⸗
tionẽ faciendam pñt arbi
tri t᷑minuz ꝓtibꝰ aſſire
et oĩa alia que ꝓtinẽt ad
hãc ſuſpitiõʒ ꝓbandã ar
bitri facere dñt a nõ iudi
ces et ꝓ hane deẽ · nõ við
tur ꝓhiberi iudiei qmaz
poſſit pᷣfigere t᷑ᷣmmuz cõ
petentẽ arbirris mt᷑ quẽ
cãm ſuſpicionis ðᷣe beant

t᷑minare ſicut olim fiebat
Otra tñ diei oſueuit quia

Pac via poſſʒ obeſſe · a ſic
vtrũq; ꝓbibet᷑· de ꝓeu
ra:tue: a ꝗᷓ.de ap. legitia
b ¶ Vemůãt · · ar bitri · ff·
de re ceptis · Itez ſi vnus

duo S.pncipalit·
cent · l·ar bitri et ñ ptes·

tra ·s · de RE p· ce paſto⸗
raliſ. vm̃ eſt ꝙ pᷣmi duo
de bẽt eligi a ptibus · ſed

ptinere noſcuntur poſſunt ad
hoc terminuũ affignare ab ipᷣo
quoq; iudice /cui ſicut iuriſdi⸗
ctio ſic a cetera ſine quibus ex⸗
plicari nõ pt᷑ intelligütur eſſe
omiſſaſhijdem ut duemant ſi di:
ſcoꝛdes fuerint in vnaʒ ſnſĩam
velterciũ ocoꝛditer aduocent
cuũ quo duo vel alter eoꝛum id
faciat ſunt cogẽdi ne hmõi oc⸗

caſione pᷣncipale negociũ piꝰ

debito ꝓrogetur ¶ dẽ abba⸗
hati ſancte genouefe ·
et ˖ g· p l̃ as aplicas con⸗
querentibus coꝛã te ð epᷣo lon⸗
doñ/ ꝙ cõceſſum ab eis mutuũ/
ꝓmiſſo locoa termino nõ per⸗
ſoluit pendente iudicio/ F.· lai⸗
cus qͥ in quãtitate qᷓdam eiſoẽ
mercatoꝛibus tenebaturſe in
tuam iuriſoictõnem ſiẽ aſſerit
voluit ꝓrog areut ſijfra ter⸗
minũ oſtitutũ p̃dictã ñ ſolue⸗

tercius ab ar bitris ut hie fria arbitris · F.· de arbi · Itez vnd. .p n⸗

d ( Cogẽdi · ſie diẽ lex in ve

cipaliter · ne res ſine exitu eſſet ſů viðꝛ

ꝙ iſte ſudex ſuꝑ pᷣneipali nõ poſſit ſe mtromittere cũ ſua iuriſ dictio
inter im ſit ſuſpenſa · ſic · S.· e ·paſtoꝛalisS· pᷣterea·et pendente dilati
one iudicũ officiuz oquieſcit · C· de dila · nue par s· et qᷓ.de ap · ſgficã
te · ar · · de Re p · paſtoꝛalis · in fi · ſed Hemittitur iudiei in penã illo
rũ qui nolũt ocoꝛdare:et ne culpa eoꝛ otingat negotm ꝓꝛogari a
ita malicia eoꝝ co hercẽda eſt alias ſe udex intr omitt ere non pt᷑ cca
pncipale cũ ſit iuriſ dictio ſuſpẽſa ut dixi:ſ̊ quid erit ſi arbitri nõ oue
mant ſimul malicioſe ut negotiũ ipᷣm ꝓꝛogetur· idem credo ꝙ iuðx
poſſit eos opellere ut ꝓ cedãt ne diutiꝰ vtmgat negotiũ differr a⸗
lias ↄtineret mmiq tateʒ iſta oſtõ· qꝛ ꝓ &̊ daret᷑ cauſa malienjs hHoĩim qͥ
bꝰ eſt potiꝰ obuiandũ ·s · de R p · ſedes · apo · et · ff · de rei vẽ · m fuůdo·
et ; ge loco et termio . B ideo dicit· qꝛ ſi ꝓmittis pecumã mutua⸗
tam mihi ſoluere certo loco et t mĩo et non ſoluis eo loco teneris
mihi quãtuz mea intererat mihi ſolutaʒ fuiſſe in eo loeo · et ideo per
officiũ iudicis ↄodemnaberis ad inter eſſe quia abſtuliſti mihi vtui⸗
tat eʒ loci · jdeʒ eſt h ego peto in alio loco q́ ↄuemt qꝛ aufero tibivti
litat eʒ loci vñ et tibi m hoc teneoꝛꝗj.de plus pe.e· vno.hec em aclio
vtriuſq; vtilitateʒ ↄtinet actoꝛis et rei·ff. de eo quod certo loco.l.
in · et · C. e · ti. l vna· et ðꝛ hec actio certi condicio· ſed appellatur ar bi
traria ꝓpt er locũ · qꝛ ꝓ officiuʒ iudicis petitur ̊ mtereſſe.cũ em pe/
titur pᷣncipale debitũ pᷣneipali actione puta ex teſtamẽto vel certi cõ
dicione tũc dz imploꝛare iudicis officium ut habeat rõneʒ vtilitatis
actoꝛis vel rei in cõdemnatõe facienda· ff · de eo qð certo loco · · . et
C. e · l · vna · i · R ñ · et · S·i · et. ¶. R heres · et · ¶l· aut · el · l. im bone · ſed im bo
ne fider otractu:qui ſi pꝛomiſiſti mibi ſoluere certo loco imtereſſe ve
it tunc iure actionis et eſt in obligatione ad inter eſſe·
¶ Nuriſ dictionem · ſcilicet delegatam · ſecus de oꝛdinaria·

g ¶ Pꝛoꝛogare · ſed nõ potuit · ut in fi· dicit · ꝓꝛogauit de facto.

PPꝛomulgares . ſic ergo volebat ſe obligare ſub pena excõicatio
ms · quod quið pt᷑ de cõ · di· nj. ego berengarius · It ſub pena bñfien
ſui · s · de elee · eũ dilectus · et .de falſa· c. ul· ſed deficit iuri dictio·
¶ Pꝛeelle · vñ viðꝛ ꝙ potuit in eũ oſentire et illuũ oſtituere ſi bi iu/

lebat delegatã iuriſ dictõʒ in ſe quod eſſe nõ pt᷑ ut hic dicit et ñ oꝛdi/
K ⁊oꝛogatio nulla.nota ergo qñ poſſit fieri ꝓꝛoga⸗ (nartam.
tio iuriſdictioms · fit em ꝙꝛogatio de temꝑ ad tpus ut h papa mã⸗

.☚

tiſſecũ hmõi delegata iuriſ⸗
dickfo ad alias pſonas non va⸗

traſcẽdiſſy facta delegacõ ab

ℳℳℳ ο ee n. RXe

er N νM Set e y ι½

E

dat eãz termiari infra eertũ tꝑs illo elapſo expirat juriſdictioñ par
tes infra tys de cõi oſenſu ꝓꝛogarmt tꝑs · s· e· de eauſis · et H faciẽ⸗
duz eſt de oſenſu iudicis · ff. de iudi · · ij · . ſi et iudex. et ſta triplex cõ/
ſenſus requirit · ſie arbitriuʒ ꝓꝛogatur · ff · de arbi · diez cꝓferre. et · ·
ſi arbiter ex ꝓmiſſo.et ſi arbiter fuit in moꝛa opellitur iteruʒ fimto
tẽpe arbitrium ſuſcipe.ff · de arbi · Ri cũ dies i· Re ñ · Itez de re ad rem
puta datꝰ ẽ ſup vna re tm ſuꝑ alia re ſi oſentiãt oẽs· ſ. ꝓtes et iudex
pt᷑ iuriſ dictio ꝓꝛogariff
de iuð · de q̃ re · S. i et · S· e
cũ olim · i jtem de ꝓſona
ad pſonaʒ fit ꝓꝛogatio·
ꝗᷓ. de alie · mu . iuð · ca fa ·
.i· et tuc ꝓꝛogat᷑ iuriſdẽo

ret qntitateʒ excõis in pſonaʒ
et interdicti m terꝛaʒ ſmas ꝓ⸗
mulgares quas hmõi occaſo⸗
ne ate latas decreuimus non
valere/cũ a ſi alias iuriſoictõ/
ni peſſe dicarisqꝛ ĩ dem̃. Y nul⸗
lã ſur̃dictõʒ hẽbas iuri ſoictõ⸗
nis ꝓrogacio nulla noſcit᷑ exti⸗

gatur iuriſdictio iudſcis
ad eoſ quiñ ſunt de ſua iu

¶C de iur · o · iuð. · i et H
ꝓ ꝛogatio que fit in alie⸗

nõ pꝓ erroꝛem fieri dzʒ · ff·
de iur iſdi · o · iu · ſi x erro⸗
rem · et · ff. de iud.l · i· et e j
in ÿn · et H intellige añ in
le in quez ꝓptes ꝓꝛogant
ijuriſdictõz habeat iuriſ⸗⸗
dictõ em oꝛdinariaz aliaſ

leat ꝓprog ari ¶dem ·
Vm viceſimũ ãanũ pege⸗
ris dari potuiſti in etate hmõi
delegat? ceterũ oſtituto ĩfra
etate eandẽ niñ ptes ſcienter
oſentirent in eũ qͥ annũ · xviij ·

nõ · qꝛ vſenſus puatoꝛum
eũ iudicez nõ facit qͥ nulli
eſt iudicio · C. de iuri d.
om · iuᷣ·puatoꝛoꝛdma⸗
riaz iuriſ dichõz ideo dixi
alio ꝙᷓ a pᷣncipe non teneret qꝛ m delegatũ nõ pt᷑ ꝓ⸗
lo deleg atoꝛ vel Dẽ
arbitroꝝ ſic on greb⸗ ad alias pſoms qm he p
humanis exempto eoꝝ offici/ t nõ dement · ut 8e ex
um expirauit inñ aliud in dele⸗ pſſe or ſic ſola oꝛdinaria

— . — iuriſdictio põt ꝓꝛog ari
gatione aut cõpꝛomiſſo fuiſſʒ ad eos qui ſibi õ
ſunt · et H ſatis põt mtelli
ÜRdRR gi ex eo ꝙ dieit lex · pua⸗
toꝛꝛ oſenſus eum iudieceñ

ctio delegati pt extendi

„

⁊0 gatio fierit nec iuriſdi

NRMNMN 8 G ϑ WX.ο hα⅜ „☛+W X.r α . . R 1. —
— — — 4 —
)α d W ονA ☛☚d dRX,ον ν ſSR„

altera pte muita jt ꝓo
riſ deõne de oſenſu ipſoꝛx⸗

.
nũ iudicez ex cerca ſcĩa et

facit qui uulli peſt iuriſ dictioni · i· judicio.h̊ delegatus nulli iudicio

ſiue iuriſ dictiõi pᷣeſt · et ideo in eũ nulla pt᷑ fiert ꝓꝛogatio ſole emʒ

le pſone q̃ in H pto ↄtinent᷑ iuriſdictõeʒ delegati pnñt ꝓꝛogare ad

res alias tantuʒ ſ̊ pone ꝙ ptes ꝓꝛogent iur iſdictiõez deleg att ad

—‚.f —

res alias qᷓ; m & pto ↄtineãtur cuiuſmõi erit illa juriſoictio erit ne ð

legata vel o:ꝛdmaria · viðꝛ ꝙ ſit oꝛdmaria · qꝛ hẽtur a lege · ff · de iu ·

om. iu· et q;· ecõuerſo viðꝛ ꝙ ſit delegata: qꝛ ſoꝛtitur naturam bDo

ris iuriſdeõis ut ſicut nõ appella a pma nec ab iſta· ff. de arbi· labeo
et · C· de iuð · cũ ſpãlis · imo viðꝛ ꝙ eað ſit cũ pᷣoꝛi · ſẽ idẽ ẽ pcari cũu
poꝛi qñ pᷣeariuʒ ꝓꝛogat᷑. ff. de pᷣeat᷑ · ſi manẽte · ar. ff · ð of· ꝓcõſu ·
memiſſe · et ẽ vm̃ ꝙ tał iutdẽo delegata ð · pma eĩ iuriſdeõ extẽdit᷑ ad
reſ alias ꝓ ↄſẽfũ ꝓtiuʒ It ill ſcias ꝙ cłiciñ pñt ĩ ſeꝙæogare iuriſdi
ctioneʒ m iudiceʒ ſeculareʒ qntumcũqʒ ↄlentiãt nec et᷑ alterius iudi
cis eccĩaſtiei miſi de lnĩa ſui epiqᷓ. de foi ↄpe·ſigficaſti.a· c· ſi diligẽti

Vm viceſimũ caſus· hñs viceſimũ annũ pt dari iudey delegatꝰ ¶.

Na quocũq;ʒ · hñs decimũ octauũ poteſt dari iudex delegatus de
partiuʒ oſenſu alias nõ · a quocũq; et hñs minꝰ decemocto annis no

poteſt dari mſi a pꝛincipe ſi partes etiam conſentirxent-

ατXαWαdð , αο „ rn ar a e e r. EE Sõ arn eſ ααπι.ν Fnphee terrny

J m ¶Peregeris et ſicviðꝛ ꝙ nõ ſufficit ãnus inceptus ſie·s. de elec·

cũ in cũctis · et . de regular.ad noſtraz · et · e· ſigficatuz et · xx· q · i · e·
i·et · c. illud · ar · otra· ff. S mu:et ho.ad vẽpub licã · vbi annꝰ ĩceptus
opleto habet᷑ · illud loquit̃ de bijs qͥ rem publicaʒ adminiſtrãt
et de decuriombꝰ.q fauoꝛis cauſa admittunt᷑ poſt in ceptũ · xxv · ãnũ
ſ ·s · de elece · eũ in eũctis · . inferioꝛa · ̊ ̊ loq̃tur ð iudice delegato qͥ
dari poteſt poſt.xx · annũ ·vbi tantꝰ fauoꝛ non ↄſiderat᷑· et qꝛ m mni
noꝛi etate eſt minoꝛis diſcretõnis eſſe pᷣſumitur · vnde annus vigeſ⸗
mus debet eſſe completus. .

n (Eandẽ etatẽ· nota ꝙ qdã füt qᷓ impediuntur ut iudices eſſe nõ (en wo⸗

pñt natura ut ſurdus mutus a ppetuo furioſus:· a mpubes · qꝛ hmõi
pſone iudi cio · i. diſcretõ ne carent · in · q · vi . S.tria · a · ff · de uð · cũ pᷣ⸗
toꝛ · non aũt · Item lege impeditur qui a ſenatu remotus eſt ꝓpter
infamiã · Itẽ moꝛibꝰ ut femme et ut vᷣui.nõ qꝛ nõ hñ̃t diſcretõʒ ſ̊ qꝛ
ciuili bꝰ nõ fungunt᷑ officijs ut ĩ dcõ · S. nõ aũt · ex eo ꝙ dieit ꝙ impu⸗
bes iudex eſſe nõ pt · vivꝛ a ↄtrario ꝙ ſtatim poſtqᷓʒ eſt pubes poſ⸗
ſit eſſe iudex qð tñ nõ ẽ verũ indiſtincte. vñ dicas ꝙ adultus oꝛdma

rius et delegatus a pᷣ neipe conſtitui poteſt·qꝛ pᷣnce ps qͥ eum oſtitu
it et ey certa ſcĩa omia ab eo facta valere decreuit · ff. de re · uð · qdaz
Oſulebant · vnde ſumpta eſt hee deẽ · ſi vero adultꝰ maioꝛ· xx· anms

—

1
t⸗
l

— ⏑

— — —

nogenf
ſieten
depſen

Poge.

den 1 4
t iueſdi⸗
taſt gin
go idee
1 deſtain
5ebief
it le⸗
rcaſcine⸗
ſig er⸗
8.ſ.,. ltif
igei
pꝛogant
at jurſ⸗
laz aliaf
atoꝛum
nulli
jurſð.

ꝛdma⸗

e0 dit
pi p⸗
riſde
extend
am Kep⸗
thdee
Ndinart
pioger
fubiehti
öt melt
ſey puu
miudieiſ
ſiidich⸗
lenizI
Sare 10
Srlad
ett de
deiu⸗
kutam .
tbielopen
berſi
dfgeit

o P aNAX

△Mπωοεα.ο1

* et οα
NRLe N§& N eov Rνα NR. . 2 77 §

. AO

delegatꝰ ſit ab alio ꝙᷓ a pꝛineipe tenet delegacio vt H inpn· ſi vero
ſit mmoꝛ· xx· ãnis nõ tenet del egacio mſi ptibʒ oſentientibus m en q

ſit maioꝛex vin · ãms vt Hem fi · et · ff· de arbi · cũ lege · miſ eſſet datus a

pncipe· mioꝛ vero ·xviij. ãnis ab alio qꝙᷓ a pᷣncipe dari nõ pt᷑ iudex etiã

XναXα ſs à d eten L.e
X 6 Pe.

¶ nẽð pot · ff. de ſoluẽ · l. inter artifices · et ſ teſtatoꝛ iuſſerit aliquẽ ſuis
ma mibʒz domuũ o ſtruẽ vel pingẽ ꝓ aliu facere nõ pot᷑ · qꝛ ̊ in ꝓſonaʒ
illis ocluſiſſe videt᷑ · C. de caducis · tol · l · vna · S. ſi vero talis · ſic econ⸗
uerſo qð quis in ſua ꝓpſona facere ꝓbibet᷑ id ꝓ ſubiectã ꝓlonã exer/⸗
cere non dz · ff · de admi · rer · ad ciuitatũ ꝓptinẽ · liij · ĩ · et qð noĩe meo

„ .

annis eſſe nõ pt · ff. de ar /
bittis · cu lege · eciã olen⸗
tiẽtibus ptibꝰ vt viðꝛ iu

riſoickio dat in · xviij · an⸗
no vt diẽ lex · quidã · arbi/
triũ vero ñ mſi in · xx· an-

f · de arbi · eñ lege · ſed cũ

juriſvictõ maioꝛ a dig n

oꝛ ſit ꝙ arbitriũ videretẽ

ꝙ maioꝛ etas eſſʒ reqren
da · et ĩfamis arbit᷑ eẽ pt ·
in · q · vñ · S· tria · et · co g

toꝛff · de arbi . pediꝰ · m

famis iudex eẽ ñ pt eadez
cã et · q · vñ · ĩfamis · et · S.
de R p· ſciſcitatꝰ · q̃ eſt S

r dinſitatis. 5 pl des
plex · qꝛ iuriſoictio dat a

Pncipe ſiue a mgratibus.

arbitriũ wo a puatis. vel

iðo q; multa remedia fũt
— 1712⸗ —
in iudicio puta ſupplicacõ

appellacio recuſacio · ĩ ar⸗
bitrio wo ſola pene ſolu
cio.iõ etas maioꝛ reqͥrit᷑

ne ptes ĩ ꝓmptũ incidãt

piculũ ꝓpter irantiã ar
bitroꝛꝛ · vñ ar bitri iura⸗

OAſenttentibz ptibus vt Hmnuit · ſed lex illa · quidã vleb a vider di
cere ꝙ ex cõſenſu p tiũ minoꝛ · xviij· ams dari poſſit delegatꝰ . ſed die
ibi minoꝛ dummodo nõ ſit minoꝛ · xviij· annis at biter enim minoꝛ· xx·

xypꝛeſſum/ Wen⸗
VYoniã ap · ſe · intendit ꝓ⸗

uidere negoeis et nõ pſonis

quibʒ eadẽ cõmittunt᷑ ſi iudex
terciꝰ licʒ ex officio nẽo vel de

alſſenſu ptium ꝓ cõmuma noſᷣ

datꝰ eiſoẽ alij deleg auerit vi⸗

ces ſuas cũ delegatoa pᷣncipe
i1 ocedat᷑ aiure delegatio va⸗

lebit iphꝰidẽ quoq; dicendũ

eſt cũ mandat᷑ epo vt cũ alte⸗
ro ſuoꝝ oiudicũ man · ap · exe⸗
quat᷑ et tunc ſine ſubdelegato
ab ipo epᷣoreliqui duo ꝓcedẽ

nõ valebũt (s aũt cui miũgit᷑
vt pſonalit᷑ negociu exequat᷑
pĩ dummõ ptes ↄſentiant hoc
alijs delegare / pᷣteriꝙᷓ; ſimquiſi⸗

tionez fieri vel ecẽijs delatis

facẽ nõ debeo nee noĩe alieno · xlvj · di · ſẽ nõ ſuo · et · xxinj· q · vl · hijs a
quibʒz · et ̊ ideo ne alia via ↄtingat qð fieri ꝓhibet᷑· ff · de tut · et cut ·

talia cõmittimꝰ /eligere vide⸗
amur· ¶ Cetenꝝ ſalua legato⸗
rum a ſe · ap · auẽte nulli cui cõ⸗
miſſum fuerit p̃dicare crucem
excõicare vel abſoluere aliq̊s
diſpẽſare cũ irre gularibʒ vel
miügere pnias lic eat h̊ dece⸗
tero alijs demãdare qꝛ nõ ſibi
iuriſdictio/ ſʒ certũ miniſteriũ
potius cõmittit᷑ m hac pte⸗
De officio leg at
1R ex · ij · vniuerſis ſuf⸗
fras · cant · eccleſe ·
N Vm non ĩdꝛetis cant ·
atepᷣm vobis nõ ſolum metro⸗
pol ſed etiã leg aciõis iure p̃eſ
ſe. · Y.· ſane licet idẽ arepᷣs me⸗
tropolitico iure audire nõ de⸗
beat cãs de ep̃ᷣatibus vĩis niſi

induſtriã illoꝛ; · et qꝛ in

ſcire · S. ſi mr · et · ff · de odi ·
inſti · que ſub ↄdicõ e. S. ſi

et · de ꝓeu · tue · et · C. ſ renn

mãcipiũ ita venerit · · vl · ñ S
in caſi bz eĩ ſequẽtibus nõ 2K 5

pt᷑ iudex cõmittẽ vices ſu
as etiã conſentiẽtibz illis
quoꝛd negociũ cõmittit᷑
in cã mqſitõms et cũ dñt t
oꝛdurn ergtarn de Elato
vel de alns ĩferioꝛibz mi⸗
ſtris. qꝛ in hijſ pᷣpa eligit t

Et

ℳNRℳοMW.a²

iſtis maiꝰ piculũ vertẽ .
jõ nõ vult pᷣpa ea ꝓ alioſ „

f ¶ Inqꝗ ſcionẽ. H̊ intelli/
gunt quidã cu pᷣpa cõmit
tit jnqͥ icionẽ vel ꝓuiho//
nem de Platis et alijs mi
niſtris ex officio ſuo vbi
nõ ſunt ꝓtes tũc vero nõ

qͥs:et. ff. de bo · lib· q̃rit᷑ · A raene

=

M

re nõ dñt ne ꝓpt icẽrantii vel alijs miſtris ꝓuideri man⸗
piuriũ madar. maut · 8 demus cu in hijs omibus caſi⸗
.„QO. *C „ *⁹ » — 4 4. — „
iu : delogarot,no bus induſtria afide pſone cui
a ꝙ ſiples ſunt iudi
ces delegati et clauſula
illa ꝙ ſi nõ omẽs ac᷑: non s
fuit appoſita vno moꝛtuo alter ꝓcedẽ in cã nõ pt᷑·qꝛ cũ alter ſine al/
tero ꝓcedere nõ poſſit ꝓꝑ moꝛtẽ vmus finit᷑ iutdictio alteriꝰ· idẽ eſſx
ſi alter efficiat᷑ infamis·s:de Rp· ſciſcitatꝰ· Itẽ ſi remoueat᷑ vt ſuſpe
ceus · S · e · licet · qꝛ neuter illo ĩudex erat inſolidũ vt judicare poſſet
qꝛ loco vniꝰ tm̃ ſunt et oẽs quidẽ iudicare iuſſi fũt · ff · de re ĩuð · duo

ex tribus tñ vnus pt᷑ cõmittere vices ſuas alteri· s· e: quãuis· et ſi o

viuẽte alter eepit vti iurdictione ſibi cõmiſſa ſolꝰ poterit poſtea ꝓce
dere · S· · lie z · alias nõ vt hic diẽ: idem em̃ eſt m arbitris vno moꝛtuo
eo offici expirauit cũ in eos cõpꝛomiſſum eſt vt oẽs iudicẽt · fl· de
axbi · Itẽ ſi vnus . S· Itẽ ſi plures. et · · ſi in tr es. et · lencuti⸗ et hi e gt H
ve ꝛ eſt mſi m cõpꝛomiſſo expᷣſſe ſit actũ · vt ſi alter ĩtereſſe nõ poſſit
alter ar bitriũ poſñt ꝓferrefr. de arbi· nõ diſtinguemꝰ. cũ in plu⸗
