mitt endã xxxij · q · i· dixit dñs in euãgelio · et. q · vij · apkus · et · c· om eſ

cauſatões · et · xxviij · q · ij · ſ mfidelis ·
u ¶ Caſu · in quolibz em caſu pᷣmiſſoꝛuʒ triuʒz ·
bes caſuʒ in quo denegatur reſtitutio quãuis oſtet de miuſta ſ po lia
tione · aliũ hs · . e ſigmificaſti · Iteʒz ubi excipit᷑ de alia ſpoliatõe · S.
deoꝛð · cog · ſup ſpoliatione · Iteʒz vbi timet de ſeuicia viri · xxij · q⸗

t (Cotumelia · c· ꝓx ·
x Megaretur. H ba

ij ſiue de viugnj · et · . de reſti. ſpo · ex trãſmiſſa · et · c. Eas · ubi de B. a
xxxn: ꝗi · de benedicto · y ¶ Apoſtolũ · xxvinj · q · i. R in fidelis·
3 Cõÿõpelletur ex H videtur ꝙ ↄtumelia creatoꝛis nõ ſoluit ius mri
momj ipſo iure alias ſi ſolutũ fuiſſet ius matrionn ñ oↄpelleretur eaʒ
recipere. Jo. dieit ꝙ ipſo iure ſolutuʒ eſt mẽmomuzʒ otumelia croa/
toꝛis ea nolẽte viro cohabitare ut · S.· e · c · ꝓx· lʒ mẽimomuz ſit ſolu⸗
tũ tñ reſtituit quaſi iure poſt liminn · ar. xxxiinj · q · ij · cũ 5 bellicaz u⸗
Heretico reuerſo reſtituũtur alia bona · C· de hoti . l· de neſtoꝛianis⸗
et lʒ nõ ſit mẽimoniuz int eos eaz recipe ↄpellit᷑ ex oſequentia poꝛis

matrĩmonmij in fauoꝛ eʒ fidei Aj
uitur ſ ius mẽimonn ſoluit

Aiñj dicũt ꝙ matrĩomuʒ ipſo iure nõ ſol⸗
j· ius pet endi debitũ et h̊ ſatis videt᷑ dicẽ

litera · S· c· ꝓx· ibi · ↄotumelia creatoꝛis ſoluit ius mrimonn · et tue pꝛi

Jo vere ſoluitur matrimomuz quãdo otrabit cũ ſecijda et non ante

eus ⸗ Cdeſ

. Ali ciD De

De nouo u& vtankie

ca hec ſentẽtia ꝓbatur /etiã ð

res inſimul feminas affectũ di⸗

lio reprobauerit nũ quã eàã vi-⸗

ässä

neb ꝗᷓ fen ſid ſed emgit de me dano⸗

41 2

Audemus · in lecũdo · ñ ꝓhibito qꝛ ſecuũdꝰ gradus erat ꝓbibi Z¶¶ 2 q ſñi eſſet ex toto ſolutũ ñ opellłẽtur eã reeiꝑe.et ð ar · ad ̊ qað dielt
us ̊ nõ omiſ· Iſte em erãt ꝓſone ꝓhibite m lege mater nouer

fi.ꝙ pt ei obicẽᷣ foꝛmcatõʒ qꝛ ſi ex toto et oĩ no ſolutuʒ eſſet mtimoni

um no poſſet ei obicere foꝛmeatõʒ pᷣcedenteʒ · S. de iutiur · qu?ẽadmo
du · ſů nunqd poſſet etẽ mtrare re ligioneʒ ea muita anteq; otrahat cu

alia.dico ꝙ ſic· s · de ouer · coniug · c· ulti · in fi·
a ¶ Obicere · qꝛ mtelligit᷑ ltĩme otrariſſe que auẽte legis ↄtraxit · x⸗
rxiij.q:iiij · qui peceat · et arx · de fri:fratnitatis · circa fi· et · ff · de ac⸗
quirẽ · pol · iuſte poſſidet
ſed illud queri qualiter
poſſʒ ei obicẽ foꝛnicatõʒ
añ baptiſmũ cõmiſſaʒ cuʒ
ome peccatũ et ſeãla pec
cati in baptiſmo deleat᷑ ·
xx vi · di · demde · xxxij · qyi·
gs aũt · cũ dona baptiſmi
iſnt ſine omi luctu · de cõ·
di · ijj · c. n. et · e ſine pnĩa·
dicas ꝙ om̃e crimẽ tolli/
tur in baptiſmo qᷣ ad de

fidei xpᷣiane cum ab inicõ vna
coſta in vnam feminaʒ ſit ouſa/
q ſcri ptura diuina teſteturö/ꝙ
ꝓpt᷑ hoc relinquet hõ prem et
matrẽè et adherebit vxoꝛi ſue
et erüt duo in carne vna non
diyxit tres vel plures ſed duo ˖
nec dixit adherebit vxoꝛibus
ſed vxoꝛinet · Ynec vlli vnẽ li
cuit infimul plures vxoꝛes ba
bere niſi cui fuit diuina reuela
tõne oceſſum que mos qũq; in
terdũ etiam fas cenſet᷑ p quã
ſicut iacob a mendacioiſrahe
lite afurto/et ſampſon ab ho⸗
micidio · ſic et priarcheet alij
viri iuſti qui plures leguntur
ſimul habuiſſe vxoꝛes ab adul
erio excuſantur · Sane ĩuridi

cũqʒ oxit añ vł adulterã
do ſeu foꝛnicando qi̊ qua/
tenus foꝛ mcatio reſpicie
bat virũ nõ tollitur ĩi ba/
ptiſmo qꝛ illð crimẽ ñ tã

xxxñj · q · i· m oiuglo· et ſie
ius qð ↄpetebat viro ex
illa foꝛmcatione remanet
ei ſaluũ et ſie pt᷑ excipere
Otra illaʒ · ſic etiaʒ ꝓ peni
tẽ tiaz tollit erimẽ quod
mulier otraxit foꝛmcãdo
quo ad deũ et tñ pꝰ quã
tãcunq; pnĩam pt᷑ illã ac
cuſare · xxxiij · q·ij · a ð mo⸗
nẽ nec eã et recipe opelli
tur poſt pniaz · s· S ouer·

ijeuangelio quicũ q; dimiſerit
vxoꝛẽ ſuã ob foꝛnicatõnem et
aliaʒ duxerit mechatur/ ſ er⸗
go vxoꝛe dimiſſa duci alia de
ĩure non pt᷑ foꝛtiꝰ a ipᷣa retẽta/
ꝓ quod euidenter apparet pl
ralitatem in vtroq; ſexu cum
non ad imparia iudicẽtur cir /
matrimoniũ re 12„ ör mi alias fuerit foꝛm⸗
“ riti obandüne⸗ cata ſcz alias · i · in a lio tẽ
mam repudiauit vxoꝛesſcũ ta pus bolt atc ss. ſed
le repudiũ veritas in e c

bñ ficm alicui opetens ſi
cut in libertate · delictum
em qð omiſit quis m ſe ꝓ
libertatẽ tollit ß de lictũ
qð omiſit in alio nõ tolli
tur · ff. de his qui no· im⸗
fa · l· pnk · et· l· athletalſ. G.

2 nouitatẽ fidei diſpẽ

uente licite poterit aliã etiam p orra gradus ohibi

ad fide m xp¶i ouerſus habere. tos · ſic· xxx v · q· in · q dam

et. c.· qð ſeripf · s · de oſã ·

niſ poſt ouerſionem ip̃ius illa
P P Eet aff.· de imfidelib?· ſi · s

qui fi· kint le · c · ul · poſt
„ fkfitdé recepra orhere nö
E¶defũůcti. hac de cã tm olim oceſſuʒ fuit ut fra⸗ ¶dñt ut dict in fi ·

er vxoꝛem fratris ſumeret in vxoꝛeʒ · viij · q:i olim. alias non;

otraxermt tüce reſtitui dz quidqd alt ab altero habuerit · s· de viug ·
ſer. Poſuit · qꝛ nulluʒ fuit mẽimomuʒ /a lias ſi ſcient᷑ otraxiſſent ꝓꝑde
re dñt quidq;d alter alteri dedeit fiſco applicatur mſi erroꝛe aut mi

noꝛietate excuſentur · C· de inceſt · nup · qui conar· otra:j.eet ſi ne⸗

e¶ Totaz ſi totam reddere pĩ alias mꝗntuʒ face / ( celſe · vbi de ·
re pt · Cde rei vx · ac · l. vna · S. eũ aũt · et. ff · de re iudi. non tm. mñ do
lo dimĩuerit ſuã ſubam · ut in eodeʒ· S. cũ aũt · et ſ puenerit ad piguio
rem foꝛtunã totuʒ reſtituet ut ibideʒ · et · · de ſolu · odardus et R ma
rvitus paciſcat᷑ ut totũ reſtituat tale pactum non valet cum ſit cõtra
bonos moꝛes.f.ſolu:ma.alia cã.S.i:ñi tñ ſoluerit repetere ñ pt · ff. S

Odi indebi · nã et ſi mar tꝰ . ß̊ nunqd fructꝰ? reſtitui dñt · qd videt · f·

de re. iut · m odemnatõe . ſed nõ reſtituunt mi illi qui ante matrimo⸗

mũ o buenerit qꝛ illi ſpſo iure augẽt dot ez ß̊ poſt matriomuʒz obue

mẽtes nõ augent dotẽ nõ reſtituũtur ̊ fint mariti ꝓpter onera mẽi⸗
monn ſuppoꝛtanda.f · de iure dot . dotis frẽus. et J. de vſut · ſalubter

et expenſe necar ie miuunt dotẽ ipſo iure vtiles vero ñ· ʒ petũtur ac

tione mandat g·g& voluntarie expenſe permittuntur abꝛadi;

vel ne
norelint faeu onſentio a moyſam kye de. N. ma 7 ſiʒ olmn · vm · q·i·

4

uz et qᷣcunq; et qualiter

virũ ꝙᷓ; vxoꝛeʒ ↄmaculat

Oiu · gaud emꝰ miquũ em
eſſet ꝙ baptimꝰ tolleret

põpomꝰ.vel expone qdð

glier es: licita· puta ↄſangmłatis vel alias ltĩma jet ignoꝛãteor

⸗

d .Ca9 maler N) lirted „d

—

ſine le ſone poꝛĩs ſtatus · C. de rei vx · ae 1. vna· S. Rleat · et · f. de ĩpðy.

in rebꝰ dot · fac. l · i · et · · qd ðꝛ ·et G̊ vm̃ eſt cũ fit ſepatio ̊ ad fedus
mẽimonij-ſecus ſi q̊ ad thoꝛꝛ ꝗpter adulteriũ ..e · plerũq; · vbi deß ·
QAa annas licita cauſa · S; c · ꝓxi.·
pb ( Wendicare ie retmẽ · c ¶ Aliud · puta pactũ vel oſuetudo
qð reſtitui nõ dz . e · e· ul · ff · ad ey bibẽ. in hac acttone· · ibidem. et

D ſr n e Ser oe gle . dnſ*es r ſep. „◻ασ˙. 19/ De donawil m vrzvG. er doſe p⸗h dmio⸗).
moꝛno mirlier

ceſſoꝛio etiaʒ lata ſnia ſ up vpᷣn cipali ut hinnuit· H nunqd peedẽt iſti 5,. R “ 4 89

auẽte pᷣmi mandati:nõ viðꝛ:qꝛ functi ſunt ſemel officio ſuo ſiue bñ fſi⸗

ue male · s· de offi · dele · m lrẽis · et · e · kngmficaſti · a · ff · de re iudi · iuðrx· N

quas nubere poſſint.ff.de iure dot · l.ij· et · ff· ſolu. ma· l·i et etiã pa ſaner Pys .

pa ſimplicit᷑ cãm dotis ↄmittit m oſuetudineʒ ecciĩe.j · e · e · pnbk · H hie

„
NVn

ꝓcedẽt em ex iſto ſecundo mãdato.eccia em fauoꝛe dotis ſuꝑ ipſam . AWa 13
cãm dele gat · qꝛ publiee vtile ẽ mulieres dotes ſaluas ha bere ꝓpter NepaN.ο5 d

.C· de pac · ouen.lex moꝛte: vel ſi ꝓpter adulteriũ q̊ ad mutuaʒ vbᷣui⸗

tutẽ diuoꝛtiũ ſit factuʒ··
e ·plerũq;ʒ · vel ſi ſnia lata
eſſet ſuꝑ ̊ a qua ñ eſſʒ ap
pellatũ · ij · q · vi · C. diffin
tiua ff· famił · Her · eũ pu
tar em · ywwm.
d (Diuiſiõʒz · H mitelligi/
tur de his q̃ᷓ cõiter ẽpta
fuerũt de boms ꝓpꝛij avx
oꝛis et viri et ̊ oſtat ali
as em pᷣſumunt᷑ oĩa eſſe ð
bonis mariti · ff · de dõ · in
ter vi · et vx · qntus muti/
us · et · C · eet · et · aᷣ eſt fimi
le quidqᷣd pᷣlatꝰ eccie ac
quirit totũ mtuitu eccĩe
acquihitũ videtur nñ appa
reat otrariũ · xij · q; iin · ſa
cer dotes et s · de pecu ·
cle. c · i · et · · ar · et · xj · q⸗

i. int mamkeſte uãg elicaʒ veritatem / qui dux⸗
. EBeudtne arlan erit dimiſſaz mechaturnon tñ
ZFebs. 7 . . .
muller dote ſua achöe dimiſſoꝛ poterit obicere foꝛnid d

de dote · nõ. qꝛ nullũ fuit
mẽimomum & nulla dos ;

ff · de iure dot ·l· ij · a ſie

agit oditõe ſine cã. ff · de
Odi· ſine cauſa.l ul· a· C.
cã ſecuta nõ fuit pt᷑ quã
dos dabat · olim recipie⸗
bat mulier dotem ſuaz an
nua bina trina die hodie
ꝓero illico reſtituunt᷑ im
mobilia mobilia vſq; ad
annum . C. de rei vx· ac · l.
vna · S eum autem ·
¶ Acceſſoꝛie · bñ dieit ae

ceſſoꝛie qꝛ ſi nõ eſt matri⸗

momũ neq; dos · ff · de iuẽ
dot. l· iij · a ſic accedit ma
triomo dos vñ et dos ꝓ
miſſa ꝓ vim vel metũ nõ
tenet · f. qð me · cã · ſi muli
er · · ſi dos · ficut nec matri
momũ · s de ſpon veniẽſ

c ch loent e e anutt Betonatoibz int viru avxoꝛẽ
n⸗ ui cognouit õ — 2 vadbelt⸗ „ –◻,
de piinapali ognoſeere a dte pꝰ diuoꝛciũ ĩſtitueda· cam fõꝛnicationis iudicio ec⸗
drver deee lato ied. Kcõci · habito apud War⸗ cleſie aut ꝓpꝛia voluntate a vi

dielt et · · de offi · deleg ·
pꝛeterea · etc · pꝛudenti⸗
am. 5. ſext a · m fi· et · c · ſ uſ⸗

pitioms · ff · de iut · om · iu
di · · ij etiã ſi alias cogno

ſcere non poſſet meident
tamen pollet · C· de iudi⸗
quotiens · et · C· vbi et a
pud quos · l. ul· s demm
teerelt · e · penul ·

et · ij et hic; vbi iuder eccĩaſtic
te mẽmonio agat mulier de d
vel diſſipat bona ſua vel qu
coꝛ am iudice ſeculari quia m

re dot · vbi · et · l. ſer et ·

alias oſtante mrimonio dos peti no pti ⸗
ta non ſit ·l· vna et lic qui ognouit de pncipalicog noſ. cere Zbz de ae

Pleruq; Ca˖ Ei n mallie⸗ a vViꝛo PPan Pit

2 mMmiiizie P

et ſic eã dotis ad iudicez eccĩaſti euz ſpectat · 8· e · c · i.

ote qꝛ foꝛte maritus labit᷑ facultatibꝰ
la moꝛ tuus eſt tunc cauſa ula agt. debet
odo cauſa dotis pꝛincipalis eſt · C. de iu
ff. de juĩ dot · mutul & i. et· quẽadmod l.C. i⸗

1 fratribus⸗·

lred.
cipimus ſibi reddi ·
banus decano cantoꝛiet
capitulo lexoñ ·
AEgmfic auit · p · mulier/ ꝙ

—

renuat cohabitare cũ ipᷣoaut tem
etiã ſi oſenciat nõ tñ abſq; con
tumelia creatoꝛisſut eũ ptra⸗
hat ad moꝛtale pecc atũ ſĩ quo
caſu reſtitutõʒ petẽti q;uis de
miuſta ſpoliatõne oſtaret re⸗
ſtitucio negaretur·qꝛ ſᷣm apo⸗
ſtolum frater aut ſoꝛoꝛ ñ eſt in
hmõi ſubiectꝰ uituti · ¶d.
ſi ouerſũ ad fidem a illa ↄuerſade.
ſequat᷑ anteꝗꝙᷓ ꝓpter cãs p̃dicap hcöiter obuenerũt ea pꝛoſus ſi
tas ltĩmaʒ illẽ Sucat vxoꝛẽ/ eai mititur vendicare · Ideoq;
recipe opelletun cuiſ q̊ʒ m e⸗ ·M · q̃ti.ñ ita eſt et nõ eſt aliud
quod obſiſtat ĩpſuʒ ad reſtitu
tionem dotis et diuiſõeʒ eoꝝ
que olim cõiter habuerũt difſ ·
catõnem dimi ſſep eo e nupit er⸗ ec · cõpellatis · ¶ ¶emens · in ·
alij poſt repudiũmñ alias fue⸗ r ſoen pꝛudentiaveſtra mira
rit foꝛmic ata:. ¶ Des liuomen.· ur ꝙ cũ vobis cãm ma

epiſcopo et eĩs qui cũ ipſo ſũt trimomj que vtebatur int N·

uoꝛcio inter eos ſolemmter ce
lebꝛato dotem ſuã illicite deti
net et reddere cõtradicit · poſ

peus ſeſſiones et que ipſis du ſimt vi

Cus qui eccĩam ſua a· I lEt vos ↄſang uinitateʒ int eos
Ruia diſpar eſt ritus liuome. * inuemẽtes ſententiaʒ diuorcij
de nouo ad fidem catholicam tuliſſetis · de dote quam a viro
mulier repetebat quidʒ ſta⸗

cõuerſoꝝ a noſtro ꝓpter infir 3
mitatem gentiseiuſdem ˖ cõce tuere diſtuliſtis Muia igit voſ
qui de matrĩonio pnᷣcipaliter

dimus ut matrionijs otractis
cũ relictis fratrũ vtantur · ſi tñ cognouiſtisſi de dote que eſt

fratribꝰ decedentibus ſine P⸗ Pyrag. cauſ. aincideg acceſſoꝛie 0οι

le ut ſemẽ defuncti iuxta legẽ l ſcere valuiſtis et ſnjaliter diffi

moſaicaʒ ſuſci taꝛent cũ ta lib? , n ire/ · q· pdictuz · b · mo · ̃ · co
otr axerunt ne tales ſibi deee⸗ Lgatis ut pdicte ˖ m · totaz dote

tero poſtqʒ ad fidemvenermt ſiẽ canonicũ fuerit reſtituẽ nõ
copulentpꝛobibentes ·

Aexũq;n F n mulier ob

maciam ; ro receſſerit nec recõcilata po

Vlieres cũ pꝛo aliqua

Rcita cauſa a pꝛopꝛijs vi
ris fuerint ſepate/totam do⸗

ſicium repetere nõ valebit·
Ino. ij· opoſtell · archiepoa

9 de mẽmomo cognoſcit. ſi vero oſtã

5 pr · C ut. oſtã · m i · dos illi ſolu

.VN. quem loco viri tenebat di

zaUer &cuiuſq; cõtractus titulo
. Vnz 0

et·M. omiſiſſemus termſandã/

ſtea ſit eidemſ dotem vel dota⸗

petebat mulier dotẽ ſibi
reſtitui tanq; acceſſoꝛiuʒ
pnepali queſtiom et iðo
de buerãt ꝓnũciare ſup
dote vñ viðꝛ ꝙ auẽte pꝛi
mi BR pti ꝓcedere pñt. Bᷣ·
u melius eſt dieẽ ꝙ auẽte
iſtaꝛ I'aꝝ ꝓcedẽet qꝛ füu
cti fũt off cio ſuo ſuꝑ pᷣn⸗
cipali fſiue bñ ſiue male ut
in · e · m lis · vñ cũ tune nl
dixerũt ſuꝑ acceſſoꝛio ul⸗
terius non iudicent · qꝛ ꝓ
pꝛimas lĩ as ꝓcedere pñt
ſuper acceſſoꝛio·
¶ Canomcuz · hoc eſt ſi
nl obſiſtat quod im pedi
at a Ri totũ reſtituere poſ
ſit habita rõne ne eg eat
Nut diyl · S. c. j· et · i ·
Lerũq;ʒ · ec cle: aliaſñũ
etiaʒ ſi nõ eſſet foꝛmcatõ·
.s· ti · ꝓxi · c· poꝛvo· ut ibi
di citur . et · e ex Eesg·
(Woluntate. reſume ob
Hanc cãʒ foꝛmcatiomſ ali *

as nõ noceret utpote ſi ? Oepꝛoudena Ca

cederet qꝛ oſc ĩiam Habe
ret de impedimto ꝓpetuo

k RKecõciliata· ad qð cõ
pelli ñ pt᷑ etiaʒ poſt peni

q ꝓbato dotẽ recuparet , e Bi

1ttE

tentiã · S· Se ouerſi oiug tanda.

Sà udem xxxiijeꝗ· n ad/ fænales dir
monẽ· ſ ſi recõciliata fue ſponſa vle dote addnt

rit voſte⸗ illaʒ foꝛnicatõ m domi ut ſumt
nez obicere no potetit qꝛ veſtes denodiaac ſay
ei remiſit hoc . qð ei lʒz öᷣm y en he Th unfs
euãgelicaʒ veritateʒs. & vr⸗ nulla y Pin

jureiut · quẽ admodu · et · x
xxij · ꝗ· i. qð aũt·et· e. non
erit · et qꝛ moꝛ es illiꝰ iaʒ
ꝓ bauit · ff · de adult · R vx
oꝛ in fleet · xxxij · q · vä. hoꝛ
rendꝰ· mſ poſtea foꝛni/
cetur
¶ dõliciũ · i· donatõz ꝓ
pter nuptias ſ̊ hec expo/.

ſtio nõ videtur bona qͥ̊a

donatio ꝓpter nuptias
bet redire ad virum ſieut
dos ad mulierez. . e · ce ul⸗
in fi:et ita nõ poſſet repe
tere dotaliciuz etiaz aliaſ
poſt ſ chatsiß pt᷑ hoc in
telligi eũ mulier lucratur
donatõʒz vel partez ex pa
cto ꝗ..qe · e. ul · et ſic illã do
natõʒz quaʒ ex pacto ha⸗
buiſſet pdere debet / vel

appellatur hie dotaliciũ res pafernales ad auarum reſtitutiõ eʒ tene
tur maritus.C.de pac· ↄuen.iluliet.lhac lege½
m ¶ Yalebit · ſ pone ſniam latam eſſe quo ad thoꝛi ſepationeʒ ꝗpter
foꝛmcatõ eʒ et ſc amiſñt doteʒ mulier.d emũ ꝙ batur ↄſangmtas in
eos et ꝓnũciatur mẽimomuz nullũ fuiſſe inter eos mulier repetit do
tem tanꝙᷓ non omiſerit adulteriuʒ querituran poſſit repetere cũ ef⸗
fectu: poſſit ꝓbatur qꝛ ex futuro euentu ptzʒ ꝙnõ fuit matriomuʒ
et ſi ñ kuit mẽmomũ ñ fuit adulterm · s. de fro et male· fraternitatis

/glo tyt an vi⸗ Poſſᷣ Je iie peli ad ν☛ ½ vor fosmimna DrynD

*

e. ge⸗ 19° „nd Doß οeα denatd ed mepra 9 Siſtit ſle le . Jrm De 9die t PNαν A ta. G no) B P Ecy prdbitate eo

—

m /fi · et veritate mãifeſtata nõ obſtat tes iudicata ꝗ.de pur· vulc·ij tue repetit qð datũ ẽ alias non · C. ſolu.matti: ſi quis ignoꝛanſ. a.l.
et. viij · di · veritate . et. ff. de odiẽ · ſine cã:ſñi fullo·et·l.auũculo· ¶· de ) pdicta · C· de meeſt · nup · qui ↄtra.ſgſtud ſatis viðꝛ · ſ obuiat ̊ exẽ⸗
re iuð. l. j. et · ff · de vſufru · le · · vxoꝛi · n· exqᷓ em nulluʒ fuit mimom⸗ plũ qꝛ iſti bñ ſciebant ſe eſſe ↄſanguieos nec ̊ ignoꝛare poterant et
uz nulla fuit dos ·˖ C. de odi · ob cam da ˖ lei · Itẽ ex noua cauſa tollit p m tali Fdu erãt · ar · C · de lib · cã · ſi fuiũ · et · C· de m mte · reſti · mi
ma ſnia · s · ti · ꝓx · ex lẽis · et ar · .. c · ꝓx · et j. e · e. ꝓx · ergo quidqd datuũ de tutela Dixit jo · ꝙ ſi aliqui ſciũt ſe eſſꝛ oſangneos ſ̊ creduũt ꝙ lice
fuit noĩe dotis pt᷑ repeti qꝛ pʒ nuliũ fuiſſe aduiteriũ et ſic eccia decep at hbi muiceʒ ↄtrabẽ matrio muʒ tũc opetit repetitio· ff.de adult᷑ . ſi

ta fuit m illa ſmia ergo reuocaridʒz · s · de fri· et · malefi. frat mtatis· .

Atez ꝓ ſcdᷣam ſniam tollit᷑
vma · s · de re iudi · mt mo
naſteriũ et · c ſe. Sʒzotra.
res iudica ta ꝓ veritate
accipit᷑·ff.de re iudi · res
iudicata:a.ff· famił · her
cil.cũ putaremet ex ſnĩa
ius fẽm eſt mit ptes · s · SD
re iudi · euz inter vos · et ·
xff. de li ber · agno· Rue ĩ/
terpᷣtari· in pn · et ſeda ſẽ⸗
tentia otra res pᷣus iudi
catas a quibꝰ appellatuʒ
nõ fuit nulla eſt.n.q:vi

. diffinitĩa· pᷣterea adul

teria ſicut et alia crimma
Em intentiõeʒ iudicant᷑ et
ex de ccedunt · xv · q ·
Nup a/¶ H. Ni n9 V · 3ieet ·˖ xxxiin · ꝗq· n. m
Peee, lectü ·et · de pe · di · i · ſẽ tri
eE TDona . πιπν busff. de fur ˖ qd miurie
P ad ipun et. · de ſen · ex · eũ volun/
ry mtateet miuria ex affectu

Dns C. mentis fit · xv · q · i · illud
mnall en lq ina) tñ p eque negari nõ põt
5

al⸗ t

or

E qn mulier iſta ex affectu
ved mẽti miuriã facẽt ei quẽ

Sore 2 vi e⸗ ꝓP vero marito tenebat a
P*

Donameſ ita dolũ omiſit ſine quo ñ
6 a vſni cõmiſit adulteriuʒ· ff· ad
Fa ſn 9ſenſ dvjj. juß. de adul. I. pen. In
Donas ie d' o Otrariuz pma pte alle
ie 'nupnas no gari pt᷑ illud.q̃d obfuit ĩ
iſfeat ipaj Ylas zuria ubi conatus non hba
iε cπαα heat Po buit effectuz. 8· de ſpon ·

De eo ꝗ ſc qdiwẽ adoleſcens · ubi de H. Su
ODmete l we hed per hoe dicũt qͥda ʒ ut · t.

il' feid / d· ſom · ꝙ mulier iſta dotem ſiue
W. 16 Inßa fyit dotalici ſuũ repetẽ põt
qes n? ' ſolas Aln dicũt ut laui · ꝙ nõ ẽ
vlteriꝰ audienda lʒ appa
23 Hes6 and zar reat ꝙ nõ fuerit matrio/
Wl Sma ni hum quia nlominꝰ puni
m Diag ꝓ
Dua ſen go
X pe
v 7d⸗

7

vniuerſis eis in regno legio⸗ pfatam dotez vxoꝛ du vixẽit
eñ · conſtitutis · iarνdsàdhabere debeat atenere cũ ec⸗

adulteriũ · ꝓ. ſtupꝛum. et · 5· fratres · et . S. me eſtuʒz · et m eo caſu poteſt

daer ci . ..
Ide incelt · nup · aut · inceſ⸗

int elligi quod h dieit . ſi
aũt ſciebãt ſe ñ poſſe otra
here tũc nõ repetũt qð ð
derũt ſ fiſco applieat · C·

tas · et · qui otrałtan · di

— 2 AInò popner do , „ „ ⸗
ſi ncce ſit et· .ꝗ. vẽoel eocleſia dotes Dolecfaſti tene a⸗/ xitqg i no eſt excuſatio q⸗

cãſtra qdam que rex legione⸗ Tefe ſtulaſti p̈tẽ.
g terra data fuerit alicui et
eß⸗ nP:

Wien
Dodit
Diw

filie regis caſtell · in doteʒ tr⸗

—

didiſſe poniturſita ut ſià al
qᷣſià occ aſone reſinqueret / ip̃a

tur viduan Hoſtulaſti ptẽa

heredi quẽ de vxore ltima ꝓ⸗
crearet inhereditatẽ vel feu/

cederent iſl ſs is impedim⸗ . dũu aipſe vxoꝛi ſue quadã pte

le diſſoluende · ceu caſtra ipſañ
tã ob turpem qʒz ob nullã cam
ſint dat aut pote cuʒ inter eos

matrioniuʒ nõ exiſtat et i
matrĩoniuʒ nõ exiſtat et deon

nec dos nec donatio ꝓpter do
teʒ ne ad comodü ei cedat qð
da in penax eius potius retoꝛ/
queri caſtra ipſa reſtitui volu
mꝰſt ad id puͦèlſã p excõic atõ
nis ſnĩaʒ coaꝛtari Ið archidi
acono ſancti audꝛee de ſcotia·

quiſuit ſi aliqua tẽra da
ta fuerit alicui nõ in heredita
teʒvel feudũ ſed tm̃ quoad vi⸗

xerit poſſipẽdaſt ipſfe poſtmo

du tercia pteʒ vxoꝛi ſue in do⸗
tem oceſſeritj vtrũ eo defuücto

1

ri dz ꝓpter intentõʒz ecũ ope ſubſe euto · kecit em quod potuit · · de bi
S 2 Saà nup et ˖ c· ul. et · f· de adul · ſi vxoꝛ· S. iet ax · Huius:cet eoipſo ꝙ
a 2 vxoDz odemnata eſt de adulterio vir dz habere ante nuptias donatõz
AëH J₰ Eet dotem in aut · ut liceat maet auie:S. ſi de adulterioa lias eſt

verſi ·

dlodd dues pen ſub illo. . qui vo p lurimas · coll · vin / et iſtud veri9 credo · pneipium
Place 240q ant em dz oſiderari in talibꝰ et nõ exitus ut ꝓ hoc ceteris delmquẽedi au

dacia auferat᷑ ſed ſi ̊ eſſet falſluʒ poſſet ↄmitti im ꝓbat ione impedi⸗

mẽtijpᷣma opinio magis bemgna apparet ñ eſt extentendẽ da lnĩa ·
Tfi necoſſe · m dotem · i m donatõʒ ꝗꝓpter nuptias quã facit ma

m Paſi ſPo

pa nobᷣ tua diſeꝛetõ ꝛe

,.—— P raſ 1 6 ͤ . — „ 5 „ g
tum pᷣſtarè vident huiuſ copuc ecαπ6phills in dote oceſſa deceſſerit

poſtmoduz ſine ꝓle/ an mulier
dote 0s de iure poſſet ha⸗

bere Gos autem dolul.t · t· r·
cũ re gularit᷑ nullus plus iuris

in aliuz tranfferre poſſit qs eũ
oſtet habere vir cui terra pᷣdi
cto modo oceditur/ nõ poteſt
vxoꝛi relinquere/ qð ei nõ li cu⸗
it niñ qudad vixerit poſſidere/
nec licet vxoꝛi ſue ptem illius
terre in donatõʒ gꝓpter nupti⸗
as ex viri ceſſone tenere / niñ
donationi ille ad quẽ ſpectat
dñiuz illius terre voluerit oſen
tire dð autem de pꝛima con/
ſultatione dicimuſ hoc reſpon
demus etiam de ſecunda nam
lʒ eccia in cauſis viduarũ ſe fa
uoꝛabilem debeat exhibere/

iſti ſcie bãt ſe eẽ tales ꝙ ñ

poterant otrabere ut di

quz eſt vñ debebãt ꝓde⸗
re quidd hineinde datũ
erat et ꝓuidit H̊ dñs pa
pa ꝗꝓpter bonuz pacis qꝛ
mñ̃ eaſtra reſtit uerent᷑ ñ
pot exat pax int᷑ eos tᷣfoꝛ
maꝛi Et alia rõ eſt · H non
pot exat vᷣuari pena ſtatu
ta qꝛ nõ erat cui apꝓp lica⸗
rent᷑ bona cũ nullũ habe⸗
ant illi reges ſuꝑpioꝛẽ ſeu
fiſcuz vñ merito et iurere
ſtitui debuert illa caſtra
et alia que dẽa ſunt ne al/
ter in lucro remaneat vñ
potius puniri debuit ſiſu
pioꝛem habuiſʒ · et H̊ ſa/

tis colligit᷑ ꝑ literã a qꝛ

rex alit᷑ ab illa oiũctione
nõ recedebat ut dieit itla
ĩa nec ad comoðũ cedat
⁊c· et ſic ceſſant otraria·
1 Vper · vixerit · ſi · x·

qij· hHoc ius poꝛre/

ſuz · F. ſ yconomuſ · C· de
vſu et Habi · R patri·

89 ¶Terelã · idez eſſet ſi totã· h ¶ In dotẽ · i. donatõz · ¶ Vidu

arũ.tanẽ miſerabiliũ pfſ. ona. vxxxvñj. di · S· i · et · c· · de H ðꝛ. s· de fo⸗
k ¶ Iuris · ut · i· q · vij · daibtuz · ff. de reg· iut · nemo ¶ ope ex tenoꝛe ·

ꝓ · ff · de vſuft · qd nẽm ñ eſt · ff. de acq ·re · do. nõ eſt nouũ · oria caſu
I¶ Wixerit · et ſie hẽs ꝙ feudũ pt᷑ alienari ad tps ałs ñ pt᷑ ali⸗ (lia fut
m (Cõſenttire exquo ali enationi cõ / ¶enari · S. de feu · c. ij · vbi de H·
ſentit rez poſtea reuocare nõ pt᷑· ax · ff· qui · mo pig· vel ſpote · ſol · ſi

aaen cotall h wolbrare or. . ſi pmiſerit · et · · ſ ðbitoꝛ · F. ſi ĩ vẽ
. . . . n auoꝛabuez vm ⸗ Di. c. j. ek. . j eet· j. di⸗ eci⸗ 2 j g.
ſub tali foꝛma ꝓhoibetur ↄtrabi matriomuʒ · ff· de ver. obli · ſ ſtipu C. dß impa. * Pu . . vrarrs⸗„eid:an eyteno dr vi .
Pttoret- C.de õ ſpon. gẽma· ubi de hoe a in o (Sanctiones· C. de dona añ nup · · i. et ul · F. ſancimus · et dos ad
pactũ pinde haberi dz ac hi non fuiſſet appoſituʒ · C. de odi: ob cauſã PBan donatio ad virũ ſoluto matriomo reuertit᷑ niſ ex pacto lu

b ¶Vt ſi eaz· ¶⸗ritus vxoꝛi ꝓ ut fecit iſte ꝗ. c · pꝛox · in fi ·

da pactuʒ em ↄtra bonos moꝛes nõ valet · f · ſolu · matri · alia . S. i⸗ Er noſtras · ouemire. j. ad iud iciũ euocare ad ( ⸗cretur J.e · c· ul.
bneneg le de iränees audemo⸗er Ceve aef,ob eig da. petitõez. O· q Nepulerat. et id eo audiri nõ debuit ü pimo
d En nzef i xvi. qel. legi et · F. de me. .. Hõ iſtã reſtitueret.s · de reſti.poł.ex ↄqueſtione ·et · S· de oꝛdi · eog · ſue
u n pena nmme -pel-icle&te eneg g. nne et er impꝛobi per ſpoliatiõe · et · e· eum dilectus· vx¶ eritate · de ꝓceſſu neg oeij
e Reſtitui· a tate nemo oſequitur actionex · ff · de furt · itaqz kullo · ut ſequ itur ſic. S. de re iudi · inter mona ſterium.
ex H Finet ꝙ ſi otra canones vel otra pᷣceptaet oſtitutiones pᷣneipũ mopiã · et bona videbatur illa pꝓnũciatio qꝛ exquo maritus
Rirge . No orin ſoluta⸗ mattonio eir⸗ gepeti quidq d dotis no incipiebat labi facultatibꝰ et re ſua male vti cogendꝰ? erat eam re⸗
ritu nup. ſ Ptectu de di o eam vaezeg ee ie ff. S ſtituere · C· de jure dot · vbi. et in aut.de equalitate dot · S· ul · colk.
emſeiereer ur us e vanet oſtituroneg i· Sed otra videt · qui vñn imo et ſequeſtrãda ẽ ab eo euʒ pᷣſumitur vir eã diſſipatur ꝰ.ff.ſo/
Phngened a Pcepta legu et o ones Pneipuz nuptias otra lu · ma · li cũ dotez · . i vero dotez · ergo tenet᷑ eã reddere · & non pt .
leſcl d teri aeug eſt dz ei au ern et fie app licat · C· de inee eã repetere · s · de iuriu · quẽadmoduʒ: qꝛ turpi 9ꝰeicitur ꝛc᷑ · ĩ dolo pe
denu d irer . dona mt e7 vx · eu ſtatus F. fl *Et inſti · cit qui reſtituere ſtatim dz · ff. de re. jut. m odẽͤnatione in fi · 6 ñ ha
P·2 h aduerſus · Quidã dicut ꝙ ſi ignoꝛabãt ſe eſſe oſangneos bet locuz in caſu iſto ut H diei or, .
euz o ut ſ dicitur/cu em coꝛpus ſuuʒ vxoꝛ ei omiſerit

—

dG

nns Er dert FEW e wyet
. pr cauez ꝛ a otrario ſe intelligi ꝙ donacio teneat hijs ceſſantib⸗
ei multo foꝛeius e dotem ſibi ↄmittere dz ſub ea au pĩ eautõneʒ IIIIS verun . Earein is di teneedonaete ut ſi maritꝰ
un ſtare ut ſe quit · C· de pae · uen · hac lege · a ẽ e·xij. 3 ae pin ſt mitturus beves avepudiet pertttate donacoms ca ut deferas
en imo vroꝛ tenetur alere virũ ſuũ egentẽ ð dote · de iur dor zu u . been⸗ ſbi ſubſtitute vel repudiet egati ut remaneat penes vxoꝛem
8 Fmandten et Smina loen hñ̃t cumnar vus ſu acdua aemt Pf⸗ oneratam ꝓ legato preſtando vel ſi vogatꝰ eſſet reſtituere heredi⸗
D datõne qꝛ male verſatur in re ſua et nõ ecũ vauptate laboꝛat ur H la tatẽ vxoꝛi nec detralbat qrtam cã donatõms tenet tũc donacio · ff. e·
Potd ciebat et ita reſtituetur huie dos ꝓut hic ðꝛ · lau··· Rſpõſus . ſi maritꝰ· et. S. ſ et ſi quis· vel ſ donauerit vxoꝛẽ alienam
ee a Et infra · ſub hoc infra otinetur ꝙ cũ ipᷣe cautõz p̃ſtareñ poſſet nipolus: ff. e. ͤ et li oſtante · Itẽ
ſtum ad inſtantiam ipſius dño licʒ paupioꝛ fiat donatoꝛ
nhi pape hoe iudi ces reſeri⸗ z alſi et accipiẽs non fiat locn
k⸗ bere eurauerunt ˖ „ RD „. 2 , coꝛpꝰ vxoꝛis · Mqͥ · dotẽ a 8⸗ pietioꝛ tenet donatio ut fi
e Goreetneraes overaniſtieran ti no eis ſa, iaclatte udẽſt ib⸗ ea quã põt. emit inde vngẽta . fF. e
tnd ut Maut ut nulli liceat — uoꝛ ęccleſiaſticus ocedendus lraclatt ſtarevr ſaſtem aſteui at: i. t valet qñq; dona
tog⸗ hĩ̃e loci opua· .ñ wo cri/c*οαραud vero te nolumus ĩigno⸗ cautoʒz p tarev alitem a tio iʒ donatoꝛ fiat paupi
leſ mẽ · colk. ix. vbi ðꝛ ꝙſ̃ mud⸗ areſꝙ vxoꝛ dare dicitur viro merc atoꝛi omittiſut de pte hbo oꝛet accipiens locupletit
neut lier accuſet᷑ de erimĩie pro— . o: Carge oleiti Pi neſti lucri dickt9 vi oner pol oꝛ ſi tẽꝑpe fimti mẽimonij
it pde quo debeat cuſtodiri dz dotem /vir ault vxo donatoʒ 8 i tner 1,1 ſuſt R2 e oc: ſit collata ſ̊ ante tpus il
dedei dare fideiuſſoꝛem ſi vero facere Pter nupeias ᷣm legi⸗ ſit mrmonn u entare jn lud nõ efficitur res dona
digp fi deiuſſoꝛẽ dare nõ pt iu timas ſanctõnes· I dẽ atepᷣocaſione dotis detete vxoꝛ a vi ta donataꝛij ᷓ differẽ m
es ratoꝛiaz càutionem pᷣſtet ardiacono janueñ. ασααÜι 7οο dimiſſa ſeu vir qui dimiſit tos quo mulier a lege vi
enf et ſufficit. C. S epi · a eł· t ardiacono ianuen · Seabe rwnn⸗s odimiſſa eu vir qn dimmt rt ſoluta eſt· ff. e. ſi cuz vy
w iin aut᷑ · gnalit er et m aut · ð r vras iras intim aſtis/ Xoꝛe adultẽij reatu incurrat oꝛi · ul · et · quia. et · l. ſi
ſene litig· ad exc ludendas · cli magiſtrũ · R. ſup qᷓda ſi S 2 natio que OlRKeðg· x · mterem · Itez mn alio caſu
1 npe a pecunie ꝓ · h paupe auẽte 1/ oſtante mrĩmonio int᷑ cõ
awplier ten · gnaliter · coll vin / m. Pe „ . p. X* nr,. ra Pg — . dicitii ſſe fa da ex qua at pauperioꝛ et alter diti
übebe c ¶ Cautõne · lex em̃ ꝓhi nra curaueritis ouenire quam iges diciture taex qua oꝛ ff . e ꝙ ſi vir. kit autez
iorefe bet fideiuſſoꝛẽ dar g do idem h. ꝓ dote vxoꝛis ſue re⸗ alter locuꝑlecioꝛ et paupioꝛ al donationis reuoeat io qᷓ⸗
R caſten AHeietnj pm alio caſu il⸗ quirebat ab E0 51 „ 1 . ac“ in onat. Ü2 bitu cõfirmet aceipies locup letioꝛ fcẽ̃uſ
* lud intelligitur · tõneʒ opoſuit cõtra ipſum/ꝙ.niß doͤn tus euaneleit ireſ Fcvay elt d ſvonſus Fult.
neatyi d Mucri ñn em tenet do⸗ vävyxoꝛem ſuam a ſe repulerat/ e t , que tñ penitus enanelaenn 32 aEr er taete gir ſit
urſſt tez kenerart er de ds acita veritate ſup 8 tas iui/ uocetur ab eo tacite vel expᷣſ⸗me bErp tactte art
t0 ſn alere vxoꝛeʒ ar. C· de ad Sra Lerltate! do⸗ ſejſqui donatũ accepit p̃us de⸗ Tr reuocatio p diuoꝛtiũ ñ in
6 mi · tu: aut · nouiſſime· led e Petrauera 4 cu ſup eade r, 1 n 4 SSa Wmorkx diuo ꝛtio voluerit donati
Are⸗ ouertat eã m ſocietatem: a; te alia vice coꝛaʒ veſtre ciuita bitũ nature pſoluat· ¶ ane Vonez vale f. ee ß interim ·
il boneſe vt alia owrci S. is oſulibus qſtio mota eſſʒ ipi⸗ ſoluto matrĩonio ſicut dos d ñ marit .et. l· eũ H ſta
e ea⸗ l Pun cauerutit qmidẽ h· ad mulierem ſic et donatio pꝛopt amainoter EH
t.ſie hi videmus. coll. vi · lansen nare tur eidem niſ conſuetudine ſecus obtineat ceaccepit deceſſerit qz is q
en ibi tñ & ꝙ hi mmoꝛ nõ b3 ED e zF oneam ð ip̃a nõ pi Jvel Ex pacto de lucranda do/ ſes. anteſtu etdorter⸗ .
h merrunecurator vocetur tura preſtaret vvnde vos ei ut te et donatione pꝛopter nuptiarit⸗ qui dõuit nec reuo⸗
fenerari⸗lauro⸗ ð ſaluãda dote caueret a vxo⸗ quod equale ſit cum hincein cauit õ
.F. S iut᷑ · dot· 4 —OrE R; ontrarinmindu „„ moꝛte ꝓ kilentiũ . Cee · do⸗
2Unera. .B ufdo w ſuaz recipet p̃cepiſtis a· Fcontrarium inducatur / nat iões et · l. i et. in ſi at
ſt is q ſtichu · ibi *„². ei modi/ Delecundis muptijs⸗ õä
ꝗ· de vlur · ſalubꝛit er · (/Cũ ergo ſatis poſſit ei modi/ PD cander tereus Krnuehorlank dura wau .
Vonatio · aſtaͤte. ſe cũ credi dotis / cl ereditũ eſt Mexan er kerenn — cegeem bſtatas &ſt
donatio int viruz Mo KEns raris enn.
zem moꝛib? ꝓhi/ ambo ſexpᷣſſe reuocat᷑ doꝰ
8 1 uct ne mutug anoꝛe HZ natio cũ donatoꝛ eaz reuo
(NMN muſcò ſpolient nõ obtem „ „N 2 C.e·a marito:miſi peniteat eum reuocaſſe donationeʒ ut ſupꝛe⸗
sde ui boanben dred pluf a erga le Heulitate Ntente in⸗ 1 0 s iedenn eius Riue vofumate⸗ ſpectemus.· ff· e· eũ hic ſtatus.S pemi
tenwnn Fo phibuerũt amoꝛeʒ honeſtũ ſolis animis eſtimates no tem exp̃ſſe fit reuocatio ſi marituſ ea que donauit poſtea pi
noſtrih ꝓhibueruũ tem in cidet et alter ditioꝛ kieret et ut e tentia· Hue nit reuoe i euae
ura, ones et ne alt᷑ m pauꝑtatem in cidẽt et alter dit .1· i. ij · et in · gnoꝛi dedit vel aln donauit vel alio modo alienauit C·e·R maritus
ktaat nati ſtudiũ filios educandi·ff.de dona.int vi⸗ et vx 11 ſrdana tuus ſ-s de ꝓcu*T non miuſte Et hec que dicta ſunt de dona int vi
(iſt ſer S6 ui · mo. na · efft · le · illud ad fie colk · vi· et nu ti de iuris ruz et vxoꝛem inter parentes et liberos pene intelligi debent inter
ideß in vbi meimnomn tenet ſi vero mẽmomuz nõ tenet danat rs odiei quos ꝓhibita eſt donatio cum vna pſona intelligãtur. C. impub.
Nte⸗ſol⸗ tore v; ſed fas nõ eſt tales donatoe gate ro K... d acna⸗Cet alii ſubſt 1 ul. e = v. q-. 1 au kte⸗i in b⸗ 7
Ffiii 1. zsoidean el mquẽtes ꝙ; qui no atio. n ut · C. e. l. a marito· et · ff · e· eu H ſtatꝰ.ꝭ.ñᷣ amboet iᷣ ta verba ta/
ck mereee dein cen int ſponſum et ſponſam dwonor men e vei exp̃ſſe vł qui dõtuʒ accipitꝛc᷑· ſumpta ſunt ex duabꝰ iſtis le⸗/
660 F. emt os · et · e cũ hic ſtatus. .ñ auis ſponſaz etñ donatio . C. Kk Dos · dos em datur viro a muliere et donatio datur vx⸗ ¶ gibuſ·
desn F.e. int e⸗ te vlq; ad ſup̃muz vite exituz ꝓpdurauertt donatio ſje o2 vir o.s · e nup · in fi · C.de dona · añ nup · l· i · et ul. et ideo redire
pechl dern voe t h. ubi dielt· ñ donatoꝛis obitu ofirmet · a modu vale/ dñt ad eos ut ho &t· Et dos et donatiopt᷑ nuptiaſdñt eſſe eqles hime
ken .1. et i e excedat et nõ fuit in finuata vſq; ad miz mo inpe, C. de pac- ouen aur equalitas. edin an t. de equali tate d ot. .
vſ; ad morre cteel. Pa vſt. Fee. 1. i. hec igitur. et. jde cetero. coll . vin. et veruz eſt iſta debent pedire
a eupletos donatu . aet Pcupletoe et aieer paupe⸗ ad mulierem et vijruz mſi oluetudo ſit erarntnt un diat hi nſ 3
, nocot O ee jeit . 3 ter i⸗ . *e . è8 N H 2 . Riort atie u EſXIu ſ natone
unon er ex eo T dieit ꝙ exqud mualida miſ. mot do natong 0 5 maotN= r liu d abtimn eat etuido⸗ id'pacti di :
Nonand Caꝗq; Sonatrs) Mαιι Ny mulher ει Rondr es nupnaß ad vin 7 aeD ob /,) * 1
maritu⸗ Aa& Debusd νäG + lucid. Arend „9 FTTes el Aeeme i za dotz an Dos Dona ſio PPWnupnas lits
tan ie . Wt naοαωτ α Donanb mi quget J
ul o⸗ 2 * ane
r f .
Lwnßt
dolopt *
6bünn
oniert

N„ der. Eſn ραι o gl Pan m dote 2 m miò⸗ adlendes R Imilt vſed ſi Deſberndi
Pe= Vrad „n. le „ vwi 6a05 2 “ ⸗ J N fence Pνααα »inb. J

Vn⸗ au/vi⸗ auit

Cappellane/ Denide nupne 7 ſ lnderede 2 bny dienß pmedus 2. glo mielligt vvore viiete .2 p=ohibz moſſe adeſinnp.

Drs m. Ca1. n

„J, 5 398 maſ e“ Patũ de dote vel dõtione lueranda vel pte ſit factũ int᷑ eos ut Hdi LU ina eum aliquis ſecudam duxit virginez iteratur pm oſuetudinez q;⸗

Doner ſt⸗ /ſer

De moꝛle p

eitet · C.de pac:ↄuẽ.ex moꝛte/et aut᷑.equalitas·et im aut᷑ · de equa⸗

zin etlo. Rgb⸗ Do 5 oc igit· coł.vij·et· C·de rei vx · ac.l· vna· S· illo ꝓculdubio · t

7

P de ſſtud pactuz dz eſſe equale hineinde · et ſi non ſit equale maioꝛ ꝓs lu

hbynino valiut Cxl
poh oßrma 27

cundam accipere
vm veritatis rõnem vere
foꝛnicatio eſt·xxxi · q· i·
hac rõne · led illud intelli
gitur pᷣma viuẽte et non

dñt bñdici ſecude nuptie

ad eyhoꝛtatõz Otinentie ·
ſic et ſacerdos int eſſe nõ
dz nuptijs clãdeſtie cõ⸗
trachs.s· de clãdeſti. ma

tri · eum in hibitio · O. ſane

multominꝰ dz illas bñdi
cere· et alia eſt rõ qꝛ ſaẽ⸗
mentuz iterari nõ dz a·e ·
al er aw Peſſtermſ vir at᷑ · vbi hec rõ notat᷑·
ſene a m eb de
brd Oen q 7 põ ·: m pñtia:vbi no
ale lyor Kenn tatur quid iuris ſit ð hac
eSn; matta-et- C. de repu. au⸗
Pe ded ten . hodie · et ĩ aut · ut li.
De ſlecièc qᷣ iſta · maet auie · S. qð at᷑ · coĩſ·
e deneget er (. vin⸗
itaꝗpt dubiuz pᷣſumit ꝓ
matrimonio qð fieri de⸗
bet · s· de ſpon· iuuems· a

ar · s de matri · otraccõö.

interdi · ee · c · · et· ff. de re
Suiut᷑·m ãbiguiſ·et:ff.
de iut · doẽ m ambiguis·
miſñ̃i qñ dubitat᷑ an otrac
tũ ſit otra matriomuʒ qꝛ
clãdeſtinum eſt · quo eaſu
potius pᷣſumit᷑ adulteriũ

ꝙ; matrimomuz · xxx · v.
alit er a ar · s de clãdeſt ·

