R. A αRter quatuor iuſta cã · qdᷣ facere⸗ dz petere licentiã ab epo ſuo · ·
e Gr eec xelatum et de oſe · di · v. ñ optet/ et ſic non ð ar · a ↄtrario ſenſu ·

ſcʒ ut iuſta eã poſſint eſſe abſent es ſine licẽtia pᷣlati/vñ eſt ar· ꝙ bo⸗

——

et hoc ideo ne obediẽtia otẽnatur qꝛ ꝗꝓpter obediẽtiam etiam bonum

8 d D 7 eſerũt · hmõi clerici qui ita de- appellant᷑ in canone · xxi · q nj ·
ge Placuit-et capi pñt ab is quomv ↄoſoꝛtii declmare mitunt · ar · ppnſ .
de . ſmos Ren- - j·abbat es · Jarbitrĩ ep̃i refertur oſideratis cireũſtantijs via
i E Tempe. & ada rum et diſtantie ˖ s. de ap · eum ſit romana

¶ Priarl · mſi redierint in termmo eis oſtituto paſt Fanahene
g g . Cag Won DDid Oraſne evᷣ niò Pflim R
Z T Sr rſs. Spant/

iG 2K duoß De 0 „₰. cmled momt noilt m e

m q niſ foꝛſtã iam redierit/

neceſſaria cã deſerũt tuo pꝛe⸗

num non eſt faciẽdũ ſine licẽtia pᷣlati ·s · e.xelatũ et · xvi ·qi mõachi

debet intermitt i · xi · q. in · quid ergo · ſerũt eccĩas ſuas deſertoꝛeſ

Gualul/ C
G ,, A d»dειned d

0
x tue· publicari · ſie ·
dãno mfec · l. nij. ..

po ſitũ eſt edicuũ

Rrrer. temeNate vlna eehn J deſe
voratmf Nie n

J·e. c · vl · et · g · e · e · px · in fi · iuſto impedim̃to eeſſante ut diẽ lẽa ſeq̃ns
mpedimto·.q ꝓbato fũt reſtituẽdi · xij · vij · q · · pñtiũ · et j. e. e.
s· de do · et otu · cãm q · et · c · vl · ff · de ¶ vl.
ptoꝛ · ff de lib · agno · l· i· i. Ren/nec ob. Kec
en. ſine appel · reſem · 1. i. item cum ex edicto · qꝛ ibi non ſolenmter
zar · o · · e. c · ij . et· c· qualiter· et in auten.de ſan.
p ¶ Vey menſes · ¶epi . S. interdicimus · ſo

Rlre= .

„ R

Fe alnd pæ Ii

=

S odP, NRre

H̊ tys ſtatutũ ab hoĩe m
terpellat·et loco admoni

m tie caj EN

tõnis hẽturde locato⸗
. . .2. potuit · xvi.qiij. placuit. uiſta cR erffias
as deſeruerint eccĩas eis dñt ESatur.ar · xx · q: ij· Puella- SPROY De,
merito ſpoliari otra eos S .5. ,d.
ꝓcedaturſut ipſos p ſuſpenf-·turt ul. vn dei ptmma
onis et excoĩcatõis ſnĩamad Je · e· vl · ar · otra· ꝙ moꝛa
tua obediẽtiã venire ope las Ha Serur:c-di. auonam H
et ſinec ſic eoꝝ malicia pote⸗ ꝗ Epollarri. fuſpenc M
rit enor ror het⸗ ſcẽ ſuſan⸗ juxta caftonicas ſancer
ne pbᷣ: car8ap.ſe.leęla ſpſali⸗ adminiſtratõne tempoꝛa⸗
un amſſtr Frapeſ eſa pfiali⸗ lium et procedatur cõtra R
I 66 moneae,r qg⸗ eos ꝓut ſequitur in lita / .
bus pᷣſunt eccijs de pſom ido r ¶ Vt ipſos. ſ. vagabun⸗ e n Sr. eler MU
neis faciat ꝓuivriſz in eos de⸗ dsp̃latos. r hᷣ loq lita letc n
gradartõnis ſenttia non p- abadmiſtritde veinenee⸗
mulgetut cu eis miſericoꝛdi⸗ et qbus pfut ecẽns qliter S e
ter ſiexpediat faciliꝰ agi poſ⸗ ſit esdendi orra ſos Eae⸗
r 8S a1; et alios abſentes plane di e e
1 de altiſiodoꝛen · epo ctum elt · s· ut lite nõ ↄteſ·
e fraternitatiſ diſ · po⸗ qm frequenter.S. poꝛro —
ſtulauit et · F. quefuiſſti Remouent eriſtoma Ir ) r l ,
ci abu ſtudioꝝ gra eſt indul⸗ mãdato. S. de offi .· leg · qd P Br Pctea
tum ut in abſentia ſua frucuſ trãſ btSru d adalios pis . =O—U
nſt H ſiran . tos pot ex generali mda
Pelpiat p fda ſuaꝝ accep⸗ 1oettä itend oel puane r= n. den P .ͤ
ta licetia ead villas tranſfe⸗ ecẽijs ſuis.sS. ut lite nõ cõ⸗ Rrr . êM
runt vel caſtella m qbus nul⸗ a frequenter/ ſeeuis ⸗ *
lũ eſt vel mmus opetes exerci⸗ ſ de cumme ageretur · vt S
cum ſtubion vtru bedari s.mmawna Sanbt-
ſuarũ fructus ſint talibus ofe⸗ mpoſſt⸗ ſed nunqd ofue euονααdh
1 ndi d bre. rſeis qui ꝛogati ſubmouerẽtur (rdit Hſby.
b dem e rreſe qun non eredo ſed diſpenſabiẽ Ca S ☚ 4
m . alde omittut cum cũ eis ſi neceſſe fuerit ut m Mαια 2d n0
fraus er whis nomini déeaar brpünhustoiivenk ar:6 r . S Aen
prociniũ imptiri p̃fatã indulg ic ꝙ llie qui depoſiiſt ñ a d trn
enti am ↄpetere non debere voſſit reſtituere⸗ar. 8pe. d Julat d ,dd n
tlam etel de re⸗ Eα☛i- vi- placuitin fi et. ff Hcis E e m.
oiiij· ppoſito de valerij ☚ de queſti. l. j. in fi · et · ff. S Ble .· dep ac⸗
xpte tua fuit poſitũſ pems diui fratres / ar · ö⸗
¶Atpe quo recepiſti ppoh⸗x i o e . Le.
turade ar ie vnieiſſ⸗ de fzei ( ſwefratermcatis in⸗
enda reſidetia ĩuramẽtum et dultu ab ep ſuo. s· e re⸗

abeng Drte yſite nõ abſentã⸗
1 7 do in fraude p̃poſiure tue iu⸗
5, ra fideliter ꝓſeq̃ris cũ ex hoe
cenſeri debeas reſidẽs piuriin
non incurꝛis Lde · · meteñ

Oriintelligend eſt · ar. . de iur iu. quãto

bis olim ꝗ.de cẽſi· ex pte · ff. de re · iu · ſemp in ſtypulatõe⸗ Itẽ ar. ꝙiis·
eſteſſe mmus ↄpetẽs et eſſe nullũ:.ar.s ·de trãſla:inter coꝛpalia ſic
ff. de auc · tu · l· Nbet⸗ F. qui ſatiſoa co.l:quotiẽs· et · ff · ad velk.l. pz⸗
uis. S. R ↄuenerit.ſ̊ ſufficit ñi ſt ſtudin ↄuemes ſiue medioere · ff · de
edili. edic · ſciẽ du . Sillud · et · l ſi quid . . vẽõditoꝛ· ¶ eff. de arb· ita de
¶ Coͤmittũt · ff · de fur· itaqz fullo. S. ß nemo · et⸗ mũ · a· Sse de Be p. C
x pte reſdẽs · qñqʒ cẽſet᷑ reſdẽs qͥ nõ eſtut het ꝗj.c· ꝓx · ¶ ſedel
ſic ff · de cap · et poſtli. re · · retro dicet/ et qñʒ ꝛ pnña q in oꝛtiſ
eſt · ff · de ꝓcur · pñs/et qui eſt m eadẽ ꝓuĩcia ꝓ pñnte reputat· C. de

vᷣſeri · lõ · tpis · · vljſic qñqʒ fingi moac

gijs enm eiuitatibus et ñ N..
m puis villiſ ſiue caſtris iu ernd⸗
ra doc enda ſüt ut in phe⸗

fipEſed icteeY?
vtudion. 15 indetmi We rc.

latũ. vel dic indultü a pa⸗
5Ad viſlas mre ¶ pa
ͤ Dyys =As NNRX

mio digeſto ar- at. xij.

q · i · g loꝛia epi · et · ff.· S ok⸗

nate dixerit ſtudiũ de meli
ar · Otra · s · de ele · cũ no⸗

72 „
e ed/ T . ; .Es

——

g RQA /*
sê H X/

h9 qᷣ ñ ẽ ar ꝗj.ð reguł · vi⸗

2l
litpie. vl ſic aſd finginachearz5reguf-vi⸗ AaNi a, D,. 1
b¶ Periuriũ · vide qᷓ lit bemgne ¶dua et · xx vij · di qd mterrogaſii a, er E. e

*

QDNn (Qα Statund d ron
fs un msſent ehfeſadva ſe

mnterpꝛetat̃ iuramtũ ne de piurio noteð᷑ ·s · de teſti · cũ tu · ita tam F
fraudulẽter ſe nõ abſentet · qꝛ tũc ꝓiuriũ meurrẽt · ſic .de ſẽ · ex· rela
tum⸗et ſi eẽt in ſeruitio epi piurũ nõ meurrit · S · e · decetero · qꝛ

7

õäs & ſente cenſer ·qꝛ eccĩe tũc ſeruire intelligiẽ · vn. q · i· ſeire/ et idẽ eſſet ſ
*² α OEef reuocaret᷑ apapa · qꝛ eiꝰ auẽtas m iuramento illo mtelligi excepta
5. c· Pꝓx et · s· S jur eiur · vemẽtes · et · ix · q · i p pncipalẽ· Itẽ bẽs hic

1.n „ 4 W ar ꝙ iuramẽtũ extẽdit ad ea de bus dictũ no fuit vel cogitatuʒ/ar ·

V

Sr. AFs od

E
5 4

NWa Je Cin 5,0
dne a Krr

i ¶ Cõmoꝛãtur · et ita qͥ eſt m ſer⸗ vt · S · e · decetero · vbide hoe

Vm ad ßß · miſtris · eſt iuſta cã reuo cãdi eos · ut · xxi · q · n· placu . , ,

C it · et qꝛ in eo manere dẽrẽt in q̊ vocati ſut · e · cã · q/ i · c. i· a· lxx · · A
kq ¶ Mon obſtãtibꝰ· miſi diceret᷑ nõ poſſet illos pᷣtex⸗ ¶ di·ſancton leye
tu ĩſtaꝝd lr̃a reuocare · cũ de indulgẽtia ↄceſſa nõ facẽnt mentõnẽ
. 82.. de preſerip ˖ veniens

b¶ Integre · nõ tñ peipiũt victualia que tin pntibus dant·· · See
tero · vbi de hoe · et . ti · ꝓx · licet · uicio epi ſeruir e eccĩe mtelligit D ee

eß,

. 0 Ziegontannevbreſe 1lireulgerne itis tuo
Dnesodeio Prio vor eue catõ ẽ.·ð deci · ſugg eſtuz
abſens nec mcurrit p iuri . DGH. 4 ruitoꝛi⸗, .icétia.et h de ᷣ non
g· de iurelur · petitio· et · ij· 4 m dilectus filiꝰ mor thio cena multis ex ſe un edee m vet eer nbeh non —, 2
eoger la y⸗ ꝗ · i. ꝓhibent · ubi milit el/ eevrlay ottoet · · q·nõ ob⸗ bus eius abſentibeſt fere de . men Fyalaſtene kFe- ge ine Gbed
aG enlid en a zures taranern ecniare Se fe ante conſtõne que otra ab⸗ ſtituta miſtris · Vnde · Mq· dulgotia nõ extẽte bat p⸗
I⸗ Ss⸗ Ranto cam ſia vel ſuoꝛu ſentes canomcos inter w di⸗ nõobſtatibus apoſtolicis in⸗ achef dinoe narm 21 A.
B pñti iuram 8 p be ⸗ irauit c ſe
es a⸗ ꝓſeq pñt in Pare ura⸗n citur emanaſſe fru 9 pᷣbẽde d Seneiſs ee vdeeeſlorſten 1 anreletn Faenn ee
toß ꝓPellſinοα toexceptu inte Set En- ſue affignetis eidẽ in nro ſer⸗ rüi licetia abletes canonicos ꝙ ſi fecerit ſucceſſoꝛ pote⸗ 6
i⸗ ffrOb Oer mmreatond ineſtntie in uitio omoꝛãti· cum familiareſ Mror et aſſiſio reuoces ad renden⸗· Ettreuocare . de dona · c· .
ſijs niſoꝛcb E 43 e, —— ſi meccia ſupᷣdicta. ñ ve⸗ ij · et penul · ð
= Brte, ,telligit excepta. C.de ſo niiſq circa nos ſe obſequiales du im eccia ſupdicka etſ 'Alhho vocat aſſimose 1
rSc-⸗ α Huc mquiſitio et.· ff. de cõ hibent vniuerſis minoꝛi nõ nerint tu ð ipſoꝝ bñficijs dũ AA eron murea⸗ ü
W r— di.a demo bi 5piau exbibent . dẽ q̃ abſentes fuerint ipſi ecciefaa, byficaeog gunon ut ca⸗ &⸗
D9: q: ordinata carttas a debeat pꝛos⸗ atlua gaude qm 1 ßulren ilit. oniet ai ruire oſi ee 2
N - Brarte “B ſe meipit · xxin. q. v· non lVrIn ſinguliquoꝝ negocla ꝑ cias ogrue debuire m vtilita⸗ acene n canoriezs.
2 7 eee S. ie uer Apos ſepius pmouentur velnlde g expfatis biſficſꝗ, erdſruntur alfefneuaſ af
rei 71 m beſnne e melden · epo ſupfuerit uertẽdo Idẽ ſdui. in multis ecẽns ſunt
Ve vhluiſſſet he ptuz · 8. de Daundistia nẽam perie⸗ Eericogtn ecene tuelli. Plures tales qui mãſona .
Ep- oftitutus -de offi mt cum in meldeñ eccja q⸗ riſdictonis bñfficia que rende⸗ en dſeunri E e. 1
dole⸗ e parte · et j. de De⸗ . -2- „. — ⸗ „ ſſ. ſ d ⸗ o Wenerint ar⸗OEee f.
„0 a. exmnuleipiſei⸗ daz ſit oſtõ vallata iuramẽ 0 tiaʒ er gut aſſecuro hnad al. mter quatuoꝛ · et · c · ey tue S P e)
eE ,, uala emn Piit ohie⸗ mata vt can oma gnon re 5 A11. 5 ſe n r .1. to puant᷑ ſi non redeãt ad
,S . Lerum dar da = dent mm eadẽ ſuan puent fru⸗ / at Hbißmonitinon redierĩt fminũ ſbi pfuũ/ papa x s S i
a-, ß ilud mtelleytſſte madaf. ECtibus pᷣbẽdarũ iilis exceeprisdſckis . neficijsñ excuſat e, mius Poluie 2 gers ei 7
ſet ut tanꝙ vni er reñden quos infirmitas excuſaret/ñ⸗ rõnabilẽ oñderint ſpollare Pter indulg ẽtiã. vñ non .
* & o.αα☚1]s α ti bus ꝓuidẽt eis ]· de . qua IeS lit ot ⸗ öbendi ſignitatibur Puant ſtatſ ficut nii àns. 1
N E ſgrolim ar. a detezſlaẽ. ue in aplice ſe ſeruitõ otinse, De p̈bendis et die uitatiu ait induigerri r Pr. a
1 int coꝛpalia· et · de dec · i ret detieri et · F De cernimꝰ X dcl pi ame ſatis puant qꝛ bñficia eis
Ne audſetia et-C. S eadu. vt duo ex canonicis eccĩe me⸗ Cnulluſ de elero ſiue ubera punt ertato vr fej⸗
. v . Krar4. me. moꝛate in tuo ſeruitõ exiſten⸗ wio Friaſt⸗ Bon⸗ drefbircogr e did.
„BrC. ac.d. vng⸗. es ſuarũ fructꝰ integre pei⸗ jure oſanguĩtatis ſi⸗ et qli · qriſ/ tñ ſi du xꝓ
S S.ſciendum tes ſuarũ ruet/ . —, Nrc Man urans eta · et qli · qri/ tñ ſi diu xp
E= W. Ftrn. e(Cum familiares· nã et pſãt ßbepariieel abſentes di⸗ bi reqrat hñda Rcoꝛ peca⸗ durarenein ſua rinnaei
Vrras ) . isi para eo: pig ena es in ci non dẽant ſed pñteſ tecũ On liceat vlli ¶ nonũ 29 i d eFe Imo.
es &“ um de erbua:rcrabd Ptuo er ipſeccie ſeruitõ ö. II epo oꝛdinare clencos a erieoe ine ine e i,
d al M epd de d ¶ Obſequiales · ex eo em̃ Na· aplice ſe·leg ato/ duoꝝn alterue ſigat no fa⸗ abſentare nondee. mE K .
gmode vor vditio voeterior oſe ad hoc ſint eccĩaſti⸗ ciat clericos vel ſfecerit det Quatuoa:etam iuſta de cã ,
n0ρρ‧89teri ner aliq no dz imo tuc gaudet pui VYma . ſe⸗ S „—e , S· e · vrelatum. et de conſec · ſ
mab depedermt legio qꝛ exceuſanẽ a tuteia cab ficia deputata et · Fſa⸗ illis vnde viuere poſſint di. v. non opoꝛtet · ij· b.
bnn vſet⸗ p · f. de excu. tu · iuriſpitos. ne nobis innotuit ꝙ eccia an⸗ Gres · antheno ſubdiacono a Mediermt. nõ Pader B
· et. C. e · t. l· vl et lie dicuẽ d cus lue de lic entia ſui epi/ v n S
. Pätesq1'guitio pape ſur. Rue ſine licẽtia ſit abſens . ,
. Rrt c qui etiã in ſeruitio ep̃i — . pus eſt monẽdus ut redat α D R N
it.s. e. decet ero. xgtio ſti oſtituerunt ey iuſ cõe ſtatuit et iu puetur bñficlo ſuo ut R pʒret · se int. rc-ex tue ſun B Si diſtin⸗ S G⸗
Ree dDaudiẽtiã· ↄoſtitu⸗ rauerũt buare ius cõe· abſentes em nibil gue· qꝛ aut hʒ ecciam ꝓ derelicko. aut nõ/ R hʒ eã ꝙo dẽlicto puta qꝛ . r . ls .
òð eipere debent mſiſit de oſuetudine appr obata.s · de conſti · cũ omẽs Otraxit mrimo mũ vel factꝰ eſt miles vel ioculatoꝛ eũ de iʒ oſtiterit e rad.
(Unfirmitas hoc ipſo ſatis pumunt᷑ qꝛ non dzʒ addi afflictis affli epo · ſtatim pt ep̃s ecciam illiꝰ alnj oferꝛe · s · de ele · viu · c · i. et · lxxiij · 62 , d. sn
— ⁄Gto-vij. q-i, eum p cuſſio et . de cle. egro. c. i. et · c. ex parte. nõ emʒ di · ſi qs · vel ſi reepit aliã eeciam hñnteʒ curã aĩaꝝ cũ pus talẽ hret. ·
85. 6,N dz ei pena in culpam verti · di · v. c · i· m fnet · e · ad eius vero . immo po ti· ꝓx · de multa: ſi vero nõ hbʒ eã ꝓ derelicto monẽdus eſt · ſi oparet
n vrjv tius eſt miſerandũ et ↄopatiẽdũ ꝙ; otrariũ faciẽdũ · iij · q· ix. judical. a tune fiat ꝓut Hᷣ dicitſi nõ ↄparet qꝛ vagabũdꝰ diſcurrit tũc fiat qd
T

· de cenſ · l · nec duplici damno dz aliqͥs affici · ff. de iure · dot · l. jure
ſucc urfü eſt · et. ff · de odi · ob cãm · ſi pecuniã ·S. ſ̊ ſi accepit: vñ p̃latꝰ
ñinfirmus non repellit᷑ ſ̊ datur ei coadiutor · vij · q · i· uis et famuli

— ——

“” AARAτι egri quos curamus nobis ſeruire intelligunð ˖ ff. de ſta · liber · I. ij · F.

K ef, ſtcus· et tpe infirmitatis paſcendi fut · f· omodati m rebus. . pñt ·
88 (napoſtolice: et h hoc nõ fuiſſet apoſitũ mpilominꝰ intelligẽ
α¾αι tur qꝛ pns cenſet ·S.c· ꝓ. et. S. e ex pte ubi abſens pñs reputat᷑ ne
( „ X pPiuriuũ mcurrit ut j.vbi dicit· eũ abſentes dici ꝛc· et eiꝰ auẽtas ſemp
K. mtelligitur excepta· s. ð iureiut venietes. ff· ad mum · imperatoꝛes

„
. et · gee · ex ꝓte · j · ⸗hoc in tellige · · e · decetero · ut duo ex canoniei
“?VMV — b t duo . p⸗ poſſint eẽ m vᷣuitio ep̃i ita ꝙ non pᷣuentur bñficio
( e e ſuo interim · ſi vero ples eſſent puarent ex eo ꝙ ocedit de duobus imn
MèUGò?DU telligitur ꝓhibere de pluribus· ar · xxv. di · qualis. et · g. ð preſump.
nonne · et ceredo hoc ſtatutum fuiſſe ne in fraudem hoc aliqui ꝓcurẽt
et eccleſie buitium dimmueretur ꝗpter illoꝛum abſentiã · et h ex vidꝛ

„
.AN⸗

— Ra . 5
WVY vultra duos non poſſet cogere eps ut in vuitio ſuo efſeen·
t mill hedimte ſumæſſio m emlla ſe Mms em laſal londn95

dꝛ · S.· e· ex tue de hac materia pleniꝰ dictũ eſt · s· vt li: nõ oteſta:qam
frequenter · S. poꝛro · vᷣ · ſ vero. Poruie
r hatõnabilẽ· puta q;ꝛ erat⸗ . vij.q· i. pñtiuʒ · vel qꝛ hʒ ibi capi ⸗
tales mimicicias ita ꝙ illue venire nõ audet · · ð ele · bone · n· v alia g,5 5
quacunq; iuſta cã · ita ꝙ venire non poſſit tũe ſi ꝓcederet᷑ ↄotra ipſũ
er ar· elt Hſemp rõ

non ̃iudicaretur el · ar ·s· de teſt. m nomine dñi .
nem eẽ reddẽdã de omibus · ſie · s· de R p· R quandd·
T nullus· ſupple ſtatuim2 t(Conſanguitatis · H intellige .=
de bonis eccĩaſticis ut dicit lr̃a vel de hiſ que intuitu ecclehe··
queſita fũ illa neq; ex teſtamẽto nec ab inteſtato trãſeunt ad ↄoſang — P.
neos ſiue ſint bona mobilia fiue non ſ̊ eccie remanẽt alia veꝛo bona q
intuitu ꝓſone vel de here ditate alicuius ꝓuenerunt ad eog trãſeut

.α

ad.
ad conſ angumeos ab mteſtato vel ex teſtamẽto m diſpoſitõnez cle fe

ricoꝛumj.de teſta.c·ĩ· ac· eum in offieijs · a · e · ad Her · a· c· Flatuz · iſj.

et ſta hereditaria ſucceſſio in eccia locum non hʒ · viij. q· i apoſtoli W.
ca: et · S. de fi· pſ. pꝛeſentiumet · c · conquerẽte· et . e. ex traſmilla· et J G ler e⸗

o lucat/Cu9/ Ng licet eps dlos ondmadmſe
— dd cenafe

△

5 mofe ρα * tenei

infirmꝰ quare venire nõ potuit V. eleerr

aze

E

“
=
PDrr . ₰

*

de dee l · ad hoe · et. .. de iurepa · ofuluit · et .. de inſti · ad decoꝛen
On lieeat · ericos indiſtmecte dicit de oĩbus · et ideo vidꝛ ꝙ oĩ⸗
bus teneant᷑ in qbuſcunqʒ oꝛdĩbus ar·s · de fi · pſ. ꝓoſiit. et · xx vijj.
di · de his · app ellatõe em cleri coꝛd omnes im mmoꝛibꝰ oꝛdibus a ma

EE eſyrs nra y. .Dodmes i nir

e Ee„sat de ſuo vñ viuere poſſit ᷓ. e · es· et. e· tuis · eecĩa tũ romana non

Fe a ¶ Wiuere . ar · oẽ · lxx· di ·
c · jeet · n · illud coꝛrigit in

odiũ epᷣoꝛꝛꝗ· eo· cum ſeðm

noſtoun⸗
N o amli eeeur i· an 7
.—— opꝛietur · ſ· ut tanꝗᷓ
E * Ez priu reputet qð eſt teit.
; et ſic non obuiat qð h diei
AOſar 12. tur diuiſiom pᷣbẽdaꝛx · ſie
Seexponitur xxv q ˖ i· q̃ ad p
uln epon pe uam . xij · q · i . ſi ergo ·
diſcopus djaconuz
⸗ ſdẽ eſt de ſubdiaco⸗
N no · . e · eũ vᷣm· et idem við ꝛ
de mmoꝛibꝰoꝛdibus · S. e ·
non liceat ·
— d (Cecelaria. oſideratis
PY facultatib? ecciĩe et digta
maτ phiclericiar ff. de ci⸗
ſiα ” barijs et ali le; cũ alimta ·
e ),„Het ˖ ff de iut · do · qro. a · s·
de vi. et ho· cle · qm̃. et · ff
V— de vſufru · het ſi quid . F. i ·
4 ale, 8
. — e (ubſidiu mnuit
TRrr aliqͥs ſine titulo eecſaſtieb
dsn α nio vñ viuere poſſit . a eſt
P S. veyz 7e tujs et facit ad B
W=W vl · et · i · q:n · c· cler cos · et
=W c·ſe · qꝛ intelligit̃᷑ oꝛdĩari
ad titulum ſui prtimonn/et
bus gaudere puilegio cle
ricali.xn · q·ij·eccleharum
ſeruos · et · xvi · q · i · ſut · qꝛ
de foꝛo eccie factus eſt iʒ
non habeat eccleſiam;
. ia intm · ples · quid
uris ſit de hoc plene
. P821‧5 de ele · duduů. ij · Sed

„,06 qd ſi aliqs bẽat pia bñfi⸗

cia ꝓ diſpẽſationẽ · nunqᷣd
el vocabit᷑ ad capłm vtriuſ
leae c; eccie negocijs ſiue e⸗
. lectõmbꝰ · eredo ꝙ ſic ſi ẽ
enαοα in tali loco vn comode uo⸗
Be cari poſſit m ſi ↄſuetudo ee
Go. H.r cleſie approbata facerz in
otrariũ.qꝛ exq̊ cũ eo diſ⸗
penſat᷑ in eccĩa ꝓ oſe quẽſ
* m oĩbus acceſſoꝛijs diſpẽ
ſat᷑· et ſiec ſeruat᷑·s· de ele.
mgeneſi / et coꝛã vno epo
ↄue met᷑ tm de his que ad

„

vnam ptment ecciamſicut ouenitur q̊ͥs rõe

W ioꝛibus cõtment᷑ · xqi:de ꝓſona/xxi ·di · c. cleroſ et elericos · mñ ha

2d rne cõſueuit cogẽ epos ñᷣ ꝙ his qui fut in ſaeris oꝛdĩbꝰ.je· cũ 'm apłm

Nanoſcρνασ1nαι,

Atio nila pmittit ut qð
cõi vtilſtate datuʒ eẽ
cognoſcit pꝛijs cuiuſ qm vñi⸗
bus applicetur · .ex · i ·
oci.latera⸗ H
Hiſcopus ſ aliquez ſine

ſ biten oꝛdinauerit tamdiu ei
nccẽria ſubmiſtret donec ali⸗

qᷓ eccĩa ei oueniẽtia ſtipendia

militie clericalis aſſgnet niſ
talis oꝛdinatus de ſua pat᷑na
hẽditate ſubſidiuz vite poſſit
re dem in eodem

ceſſit ambitio vt nõ duas vel
tresſ. od plures eccĩas phibe⸗
antur hreeum nec duabꝰ poſ⸗
ſunt debitã ꝓuiſonem ĩpedẽ
p frẽs et coep̃os nros h eme⸗
dari peipimus· et de multitu⸗

dine p̃bedaꝝ canonibꝰ? mimi⸗

euagatõis inducit certumq;
otmet piculũ aĩaꝝ eoꝛũ qͥ ec⸗-
cleſijs deſeruire valeãt indi⸗

mandatũ nrm ꝓ alicuiꝰ

ꝓuiſone rece pis ꝗqᷓ aliud bene⸗

ficium hat de quo valeat co⸗

mode ſuſtet ari mi foꝛte in li⸗

teris ipſis de hoc metio hẽat᷑

aut ſi non potes ei ſine ſcanda⸗
lo ꝓnidere eammiter ſuſtine⸗
mus ſ ꝓ eo mãdatũ nẽᷣm non

duxeris exequẽdum dez

poſſeſſoma vbicunqʒ ſit

res lʒz ibi non hẽat tomiciliũ.C· ubi in rem acti·.l · vl · et · s de fo· ope.

9.
ℳ „
—

Ae.

ſane· et · e· fijet ſic qui ʒ duas eccias in diuer ſis epatibus vtrobiqʒ
mtelligiẽ hẽre domiciliũ· ar · s· de RE p dilectus filius io hãnesij·
Nec dua bus · · t · ꝓx · e. qꝛ nõnulli: et · xvi·q:i:c pbᷣros
P ¶ Canombꝰ? aͤs hẽs. lxx · di · c. ſeõ . et · xxi · q· i· c.i a ꝓ totã qõem
¶ Aian mſi ꝓ diſpẽſatõʒz obtmeãt illas ut · S· de ele · dudum · n
Vm tenea mur. bñficiũ· et ita ſi s hẽat aliud bñfici põt excipi

otra eũ · s· de R p · ccũ adeoet · e·h ꝓponente · vbi de hae matia

. ſet acuiſſe ut eitiꝰobtineat irãs

IPEm (Potes ar · id ſolũ fiert poſ⸗
SE r nut., Cag, Moe

irià i aioza Roeher N

SgGatæß

plene muenies notatũ·mñ excipiens ſimiliter hẽat plura bũficia:s
de ctp- Ann ccclefiaſtue. n Peccornoetg ſtetari ꝙ noõ optz
1(Suſtentart · & videtur ꝙ⸗ fieri mentõnẽ qð ſatis viðꝛ equuʒ · I̊
ρα tutius eſt ꝙ de ipſo factat mentõnẽ ꝙtũcũqʒ ſit modicu· qꝛ viꝛ dolo

B qꝛ ſimplicẽ ſe clericũ appellauit. Rue
2 ro diyiſſet ſe nullum bñficm aſſecutũ eum habuerit tenue non valent
Lale, rz; Ny lr̃e ; 8 de R p· R ꝗqponẽte aliquo

ſe qð comode vel iure fit / et ſine
ſcãadalo · ff · de v · ſ · l· nepos. ff. de

nρnet m Pmutnhd

20

ce to titulo 8 q neceſt. aria vi⸗ S
te peipiat in diaconũ wil pꝛè

Via int quoꝛundã ꝓ⸗

[dẽ

S

Eaα⁄. ια ιον„ᷣäNνσdꝶ . enαιαααöoαα7οαααd

ſu et habi · l · non aliter · et · xxij. q · ij · faciat hõ. et ſic ꝓpter ſcãdalum
nq; receditur a iure · ar.s · de cleri · comu. cum olim·
Eauanmimirer ar⸗ mãadatũ ſupꝑ ioꝛis nõ ẽ nece adimpleri ubi rõ

—

S9

„

Wrpſirn dal. DeHaen

P a Dias

non adimplendi põt reddi. ar · s. de Re p· ſi qñ · ar · ti · ꝓxi Cc. vl. N Alitiet n
— ferente · aſſignauit qð h diẽ viðꝛ de iure coĩ ſpectare ad ep̃ᷣm T. D im =pIri
xvi · q · vi · e nullus · et · S· de of. ardi · c eũ ſatis· mſi hoc hẽat aꝛ·

no α
diaconus de oſuetudme pᷣſcripta ar ꝗj.de excel · Pla · c· ij et . g. de offi. mellX& E,

Ekferonte ˖ F· pb̈ꝛo acce⸗
4 pim c cuʒ duas heret
eccias atdiaconꝰ tuꝰ ipſum
altera ſpoliauit et cuidam p⸗
ſbitero · g·nomine aſſiguit eã⸗
dem · pdẽus aũt · Y. ſentiẽs ſe
in hac pte grauari ad metro⸗
pohit anuʒ vicʒ remeñ · atepᷣm
appellauit · cunq; de madato
eiuſð atepim p̃dẽa ecciĩa ĩiſti⸗
tutꝰ fuiſſet pᷣfatuſ atdiaconꝰ
eundẽ · Vp eo ꝙ ad pñtiã ſu⸗
am wocatꝰ venire otepfit vin⸗
culo excoĩcatõis aſtrixitnos
aũt ipᷣm a ſnia q̃ tenebat᷑ facite⸗
entes abſolui tibimq/pᷣſcri⸗
pto · Yde pᷣdictis ecẽijs vna
quã maluerit relicta alteꝛam
pfato · g ſi ecci am non hx non
Rhefnnl differas aſſig narealioqn ip⸗
ſam alteri pſone idonee bñfi⸗
cio eccĩiaſtico careti meũctan⸗

ter aſſ nes
enec nres⸗
joꝛibꝰeccie bñficijs in

ſua integritate manẽtibus in⸗
decoꝝ mmis viðꝛ ut minoꝛu
clericoꝛũ pᷣbẽde patiant᷑ ſecti⸗
onem ſid circo ut ſẽ imn magniſ/

Elatũ cãtuat Atepo:
eſt a. F m̃ igit᷑ dignũ
poſtq; mgr · Jĩ eccia tua
canonicꝰ ẽ mſtitutꝰ a te ha⸗
buit in ꝓmilſis de cõferenda

bñficium hbʒ non reputat᷑ idoneus ad aliu

ioꝛ ibus· nũmis · ar · ꝙ idem iuris eſt ĩpuis et ĩ mas nis · xnn ·
l. e. vl·S· de ap ·c.de appellatõnibus/et ita magë num iudieabis
vt puum :g · de iudi · nouit · Itẽ eſt ar · ꝙ ið e iuris in pte quodĩ toto⸗

—

ar · i. qe i · li quis epᷣus:Bᷣ cd e el ei

hDiuiſione · ſine iuſta.

entiã et ſic erũt duo iura. H̊ duo ad vnam pbendaz e ſt vnꝰ?
vnã medietatẽ heat · et alter alteraz/ vel ꝙ vnus expectet quouſqʒ
alia vacabit immo talis electio eſt caſſandaꝗ· · tue frẽmtatis er ec · di
i ¶ Dignitatũ · ꝓmut atõ digtatũ aut et p bẽdaꝛd ſine led
auẽte fupioꝛis fieri non pt᷑:qð qui fecerint eiſoem fũt ſpoliandi
re.ꝓmu · eũ olim· miſ diſpẽſatũ kuẽit cu ill · ut · · e· t· eu vmüuſoꝝ· ſupi
ſi viderit expedire hů facere pot ut · ·e t.

or vero

Elatũ · ꝓmiſſis · ar · ꝙ ea que ꝓmittunt adimplédaS.
pae · qualiter · et · xi · q. v. qꝛ io hes · et · xxxij · q · vl.e c · fi · H viðꝛ talis

ꝓmiſſio non tenet · qꝛ bñficium nõ pt ↄcedi anteẽ vacetꝗ· de oceſſ·
elat a Caα ſme Pbey epto te

uis B⸗

1
enda diuidi in fa X .
— . — „ „ cAH „ v VN. SEdo “
tes ſufficiãt. .. e vacãte· et ar.· e· ſigmficatũ · et · ð ec · edifi ad audi Fe Kr. J. 9

– r. Ex. .——
p ¶ Awaelluit. et ſie ob /n e

aĩdi · c· vl· de hac materia
qre ·s · ð of oꝛdi·paſtoꝛa⸗

mittitur medi9. ſic ꝗ. ð no · O απWπαα αHSHH
detfreizer es T DrerReA
tra · · de ap · dilecti fun p *2 7
qꝛ obmiſit mediũ non te⸗ G= & Ar =Ae
nuit appellatõ · vñ poſtaea ι H n

tenuit ſmia excoĩcat iõis la
ta ab at diacono in pvÿᷣrm
ſ hoe nonẽ ver· qꝛ apel

latio illa fimta etat poſt⸗

ỹ fuit reſtitutꝰ ſac dos in
pſtmũ ſtatũ· ſ̊ atdiaconꝰ
poſt reſtõnem Uam iteꝛd
vocauit phᷣrm ad ſe· et qꝛ
nõ venit ip̃ᷣz excoĩcauit · et
ſic te nuit ſnia nõ obſtante
awellatt q̃ diu termina⸗ 5
ta erat et fimta · 22ððẽ
q ¶ Aſtrinyit · et ſic ptz ꝙ αι 6 a ſr
aĩ diacom pñt excoicaꝛe·· α ,
de ea ꝗ fur · or · xe · c i.· — 1 N
r ( Kluort. le uolebat ehrrces⸗ ha
vtrãqʒ tenẽ ſů viðꝛ ꝙ utra ens vpiiß
dẽat ſpoliari. vi · q· i · ad X S
ꝗᷣs ep̃s· qʒd ocedebat ala·
et diſpẽſatiue releruat᷑ ei

lud decretũ ſpãaliter lot D. E. .
ud decretu ſpaliter loqt) ese 6 s
in epo · et lz non debuerit ο Hes e
ille reeipe ſedamtamẽnõ . s
debebat ꝓpterea ꝓpderev
tranq; vᷣm illa tempoꝛa · ſ
alt erã tm · ut . . e· c. pꝛete
rea · hodie veroillud vez⸗
rum eſt ꝙ qui recipit ſecũ
dam habentem curam aĩa
rum · cum pus talem bẽret/
ipſo iure vacat pᷣma et i
vtranq;ʒ retinere cõtende
rit ſpolieẽ vtraqʒa · eo · de
multa-alias nibil adcet

H

s ¶Carentt · ar · qui v⸗

nt · ar · ꝙ qui⸗ ———
num Pz bñficiũ non pt ob FD S H
tmere ſem vel lĩas impe Per .
trare niſi de pmo facẽt mẽ
15. e Pr nes Sfap.
cũ adeo · et. e· ſi ponente⸗· 9
ꝗqꝛ habent dare ni hil alið W deralP&α N

eſt pdere · ut · i. q· i .· pa
ſtoꝛ · mſi ꝓ diſpẽſatõnem·
s. de ele · dudum · ij· et qui

dãj ·. e· luper · r

„

ĩmasnis xnn·. . r r H
SR Ns
ja ex iuſta cã poteſt vna p

duas cũ vacat ſi faculta

ligiñ pñt ut vnꝰ

5

–—

lece-B. NXA ee
4 ]. de G⸗ F- rrr r

”U

TPY „ deeer

q̃ſitum · b·
ſũt ope adimplẽda · S· S(

pie; ᷓ;nto pofdpa

nee eã pt᷑ ſibi retinẽ · 8. de dẽ canonicis regularibus
ſtase rinule tor. et monachis ebor · dio.e⸗
eraͤltas eut ei ꝓpuidea ricioanes
iine coactõne. et lʒ nece ha Varicie queẽ idoloꝛum
teat oferre bñfianonti iy Uſeruituset . YF. intellexi⸗
Eznes olerre ſn⸗ vel ſlli //mus ꝙ mecẽijs vris de qᷣbus
et ita ſi ↄferat ſibi eã ei & .
tiã facit eum eã non ſibi te Lertas penſion es cõſueuiſtis
neatur oferꝛe · et ſic libera peipe poꝛtiones vel antiquos
zitaee Ae ta elrca dier redditus minoꝛ aſtis. qs non⸗
oferre · cũ ia eẽt mſtitut nulli clerici ſee⸗ a 2 olim
et ꝓmiſerit ei oferre prr⸗ habuſſſe no euntket · · voõh;
mam rebendam . que va / mjqſi quas poꝛtiones wl anti⸗
caret ibidem ſene -ſor:
— dein quos redditus cleri coꝛuʒſine
dehean, VParicie · ido loꝛ · xxv ſeonſu aepi vii mimnsir Ip⸗

.
XAXASX

₰„*

—

Pe , S⁄1nccitate ñ eſt liberalitas
, Rt=αια F de adimele grẽ lega⸗

—

ℳ

. & biteris et totum a ſuper⸗

. / eſt appropꝛiant vſibꝰ fuis
E d S eale (NMedditus boc mtelli

☚ XA 4.

p̃ᷣbẽ.. ee. ñ va⸗nulla · ſo· dicas ꝙ hec ꝓnuſſio lielta kuit· qꝛ hie Pᷣmo.

. receptus fuit in frẽmet canomcũ·et eo pure recepto/ꝓmiſit ei epus
Eferre pᷣmã p̃ᷣbendã vacaturã · et h̊ nõ eſt ↄtra ius ĩmo ad hoc ten ⸗
1. de. Aαι bat eps de iure qꝛ eoip̃o ꝙ dedit canomcatũ et ꝓ oſequẽs obliga⸗
d— o , rre uit ſe ad pᷣlondã etiã ſine ꝓmiſſione expᷣſſa qꝛ alteruz ſine altero diu
4 eẽ non põt · j · q.iij · i qͥs obiecerit · ff · de deeur · herẽmus· vñ ille talit

iſtirutus pt᷑ agere otra epᷣm ꝙ oferat ei pᷣbendã im eecĩa ilia m qua
eſt receptus ut dicit in fi· . M e . l
&. ꝓmiſſio vero ſiue collatto nd F 7

bñficij nõ vacãtis nulla ẽ/ „ 2„ — .
th x =r et ſic loquit· cqj. ve ↄceſ. p ſibi Pma p̃benda eum in eecia
nulla · et · c · Kelatnert⸗r. ex Pa vacaret ut Vr pbede m⸗
tenoꝛe · et iſte nullã hʒ pe f 3 jdon
titio nem ex tali pꝛomiſſio tegritate Saude Mjq-ñ dem
ne ſeu collatione
a caret · ar · o.j.e.di
lectus · tene ut ibi ſoluit i⸗
bi nõ pcipiebat h̊ at᷑ ſecꝰ
b iberalit᷑ · imo vjdeẽ
ꝙ ex necitate illud facẽ te
ne bat᷑ · qꝛ ep̃s nõ hʒ libᷣa
llietatẽ necarie electõis. ar ·
rx i. I. le- Fdelenj⸗ vnũ ex familia · a

et alijs quoꝝ vſus eſt omunis
ptãtem ſicut canonicꝰ hẽt ei
Pbedãſ qua nũc vacatrel cũ

afſig nes qꝛ nõ eſt ogruũ ut p⸗
bẽda careat q̃ in canonicũ no⸗

tã · et· ff. de donac mt᷑ vi· ſcitur eſſe re ceptus.

et vxot:ñ qͥs ꝓ vxoꝛe.qꝛ

di. c · bonozd.e et m autẽ · vt
iudi·ſine quoquo ſuf.. co
Sitatio vltra mediũ · col.
deOoꝛtõnes · hoe põt in
απ¼ —n telligi qñ monachi certaz
poꝛtõnem aſſignant pꝛeſ

rochias diuidere pſupſiſtis
ad integrit atẽ pᷣſtmã reuoce⸗
tig ¶ dẽ p̃ᷣpoſto et capitłoin⸗
ſul⸗
Igmficatũ eſt y euidã
ſacerdoti p̃bẽdã vnaʒ in eccĩa
vr̃a cõi wlũtate dediſtis ſta
Ymiſſam de ſancta maria mi⸗
ſm̃ coꝛpiſ infirmitate grauatꝰ
dẽat quotidie celebrareſtec⸗
cle ſi vram non niñ cõi taʒ pᷣ⸗

5*

Se qñ monachi certã poꝛ
tionẽ ꝓcipiunt a totũ alið
dimit tunt capellams · et
tunc id em ſi clericꝰ certam
ꝓtẽ ꝓcipet et monachi to
tum aliudet in neutro ca
ſu diminuere dñt quod re

lmquunt capellams ſuis ſine ↄſenſii atepi vel epi fui ex eo ꝙ dielt ſi/
ne conſeufu arepi videtur ꝙ de oſenſu iphus hoc facere poſſint · ſeʒ
et dimmuere et prochias diuidẽ qð veꝛꝛ eſt iuſta de cã ].de ec · edi·
ad audiẽtiam · et . .. de exeel · Pla · ſẽ vnire · et · xvi · q · i · pcipimꝰ. . ſicut
duo / ct ar · otra j. de his q fia p̃.ſ· ↄ·cacũ apłica.et ꝗᷓ. de cẽſi. quã
to et ſc pnt diuidere pꝛochiã ſuſta de cã vt pzʒ p jura pdicta. pñt eĩ
redditus diminuere. puta ſi eccĩe facultates eent ampliate. vt ſic de
ausgfnento et monachi ſentiãt vtilitatẽ tũ hmõi eccie ſubſint eis quo
6„ tpalia · qꝛ de hmõi viðꝛ loqui.e. j. e. de monachis
Agmficatũita ꝙ ar· oſueuit notari ey in ſpualibꝰ pt interue
, G h Nire pactõ ſiue oditio. s. de ele · ſgmficaſti· ar · S· de tranlac · c · nyar ·
W. Otra · S.· de pac · co v leetei. .i. ỹ pioꝛl b ut mulla ſit dubiratõ/ ſic mtei
ige ꝙ nita oditõ ſiue pactõ huic apoñta fuit cũ aliq̊ pſõa ſ capm
vacãte pᷣbenda illa ↄſtituerũt ut q̃ ad illã p bẽda⸗ eligereẽ onꝰ iſtð
fubiret /et ſie res trãſiret cũ fuo onere · ff. de pig · ac · R conuenerit &.
n · et ᷓ. de pig · ex lẽis · et · fl · de vſufru ˖ l. vſufructu legato·et · l. ſi pen
dentes · · penul · et optimũ arꝗ ꝗ ut ee · bñ · ine di · cõfe · vt nẽm · ad fi· et
hec oditio licita eſt er honeſta ſʒ pohitoꝙ eẽt odit

appoñtaquidam etiam dicunt ꝗ' ſimpliciter poſſet eligi tali condi⸗
De nizii, Cag,her r⸗ eler pond vndos orrlyſd
1

noνααàοοοnd o 1
eenind 1 Penad ad mrye
p.ανα oſsmn echijo
Pn ei Jgrua poꝛtto und aſ⸗

Po, n rie⸗
RErid

ee kEeen

V· in eccia tua eſt canonice in⸗
ſtitutus et in choꝛoa capitlo

W

ibipᷣmo vacauerit ̃m ꝓmiſſi⸗
onem tuã ocedas liberalit᷑ et

5 ꝙ diumo cultu

cumã ret di iocar
recipe pecumã ut celebret dĩna:qꝛ ſic opas ſuas viðꝛ potiu e
arer gſiz. vrlatij. et⸗ xn · q· ij· caritat ẽ . et · c · qcũqʒ · j · de fimo · euz ſit. X. N. 4
et · i · q·i · e · vl · qꝛ ſuis ſtipẽdijs ̊ facẽ nõ cogit᷑ ·s · de Pſcrip · eu ex M⸗

poſiti qᷓ; eapli aſſenſu poſſit di⸗
mittere vel cuiẽᷓ pᷣbẽde illius
anmuerſariũ delegare MRuã
ſi dem inſtõnem eatenus cõ⸗
firmam? ut p̃dict ſacerdos ñ
ifirmitate coꝛpis fuerit ĩpe⸗
ditus afſdue deat obſe quiuʒ
ſuũ impendere eccĩe memoꝛa⸗
teret quãto frequẽtius poteſt
ſalua honeſtate ſua et debita
deuotõemiſſaꝝ ſolenia cele⸗ ſen,
bꝛare/ nec ſibi liceat vᷣ illi ſub⸗
trahere ſiue cã wluptatiſſiue
ſe ad aliam ecciam tranfferẽ⸗
de dem wigoꝛeñ · archi⸗
ep̃o
4 monachis vicarioſ
pꝛochialiuʒ ecciaꝝ guant vt
toſpit alitatẽ tenere non poſ⸗
ſint eã ꝓuidentiam habeas
ad pñtationem monac hoꝛum
nullũ recipias niſ tm̃ eis ð p⸗
uentibus eccĩe coꝛãte fuerit
aſſign en jura ep̃alia poſ⸗
ſint pſolu et ↄgruã ſuſtet ati⸗
onem hre [ dem ſalernita · a·
hec licet et ˖ · ¶ epᷣo
IAlud eſt oĩ rõm otrari⸗
um ut vnus cleric ꝰ in vna vel
diuerſis eccijs / plures dita⸗
tes ul pſonatus obtineat cũ
ſingula officia ĩ eccijs/aſſidui⸗

Nrae 9 Certos ραυιο Voefnis no pid Rrpſem ſiuis enlj minorad . K, r/à- mypl rgeg dyon hen n

. tione apoſita/ Vz ad eẽt R oditõ illa eẽt illicita/ vide e oditone fra
Qdca collatio ſiue inſtõ teneat · ar · mſti de here. inſti .. heres · et pure
et 5.e · dilecho · et turpis oditio nõ adiecka Hõtur . de cõdi · bpo. .
c. vl hee vera eẽnt mſ obſtaret ſimoma · vm. Item ar · ꝙ ſacerdoſ p

os abi α

. A.
“

7

— „

. ℳ

V

fien · in fuar · v j. S ſimo-

.

cũ in eccĩe coꝛpe· ſ̃̊ ſi nul⸗
lũ hʒ bñficiũ eccĩaſticũ xõʒ
ne eꝰ ad h̊ teneat᷑ ꝑĩ᷑ loca/ e
re opas ſuas ad ẽtuʒ tps 665
et recipe mercedẽ pꝛo la⸗ 1
boꝛe ſuo nec ſmoniã omit .

teret · alias ſi hʒ bñficium
non iz libi hoc facere
g Capituii · iſtud pꝛet
ius fuit appoſitũ · qm fuff/
cit conſenſus pꝛelati:s.de
renunci· cꝛadmonet
h¶ delegare · i · nõ pt cõ .
D.

X
4 Gs

K e „ Rr eſt .
mittẽ alicui offieiũ fuũ· et 5 E
dic aãniuerſariũ · i. officiuz A Fst 7.
. . eL.,
. neſtate · i. fine peto

44
6 3
4

1ᷣ iõ dic · qꝛ non eẽt hone . ke
ſtũ vt bis vel ter miſſam
in die celebꝛaret · de cõſe · e
di · i · ſuffiẽ · a ꝗ. ð eele. miſ.
k ( Wolupta te referte
tis · tñ religiomis cã ponʒ (x .. ehs

ad aliã ecciam ſe ẽnfferro “
petita lnĩa qꝙ;uis nõ obten E E. E
G reguł.lʒ qbuſdam e te ſe

MRzpe e.
monachis. hoſpita T. Y
. itatẽ ad quã cłici pᷣ⸗ N Meoe
eipue tenent᷑ · xlij · di · i· a d Goſpme
ĩxxxv · di · floꝛẽtinũ · qꝛ q̃e —
qd habent clerici paupe⸗ on Arse .
rum eſt · xvi · q · j. e · v · FC/
m ¶ Pꝛouẽtibuſ · ꝓ hoe pʒ
ꝙ loquit᷑ de ecẽns q̃ ſfſunt
mõachoꝛ quo ad tpalia ⸗ 2. 1
tmn quibus pñt moachi
lbi omma appropꝛiarere ,1 a
ſeruata honeſta ſfuſtenta * 1e
tiõe pbᷣꝛout hic dicitmul e Oe /
tomag ubi habent eccleſi
as quo ad ſpũalia et tem⸗
poꝛa lia · vero habẽt ec⸗⸗ .
cleſam ey conceſſione laici ſpe A at
vel eonfiꝛmatõne ep̃i ideʒ

— „ — . .
tatẽ exigãt pſ. onarum Idezʒ ldr enpo⸗ alie tune .
H, ℳ& . n ar · xvi · q· .C⸗vl.et ꝗ. e
burdegaleñ · at epo bundey· de puiß. eum et plätare.. —8—8
eterea de . g/qui ĩ tlta in Eehe. ſinon zecedie c5 a
et toloſana eccĩa eſt aa⸗ Pnfu⸗ ep̃i enß⸗ ilvz roneeſe E. X.
di ſtit utus in vỹ o laici.j. de ſurepa.c. qd h S·
bent eccĩam ex cõceſſione
epᷣoꝝ ſi certa foꝛma fuẽtt “ P
apoſita ſlla ſeruetur · F· 8
pac · in traditõnibus · ſi pleno iure am contulerit pleno iure habẽs R
eam:ſñi fimpliciter contulerat ecciam cathedraticum et cohertionem
retmet eps j. de dona. paſtoꝛa lis:ſivero ex fundatõne eccias mona/
chi obt inent habent eas tm̃ quo ad tempoꝛalia ·xvi · q· i e · i · et . e · pe
nul· et vl · miñ eſſent puilegiati cum oĩbus capellis habitis et haben
dis · et ſi non hñt puilegiũ hẽbunt tp alia reſeruata fufficiẽti fuſtẽta
tione pᷣſ bitero/et epᷣs hʒ ibi mſtõnem ad pñtatõnem monachoꝛum.
vt ei ſubeſt p̃ſ biter quo ad ſpũalia·et ſic poteſt intelligi hee deere · a
· de puik · eum er plãtare · S. m ecẽn s. qñq; monachi hñt jus patro⸗ .
natus tm̃· et tũe mhil hiñt mſi ſolã pñtatõʒ tmj· de iurepa · eũ ſeculũ · das
cu trãſeat cũ vniuerſitate vt ibi in quo caſu locũ hʒ qð ðꝛ ; cen⸗ £
