unt ĩ ſdip̃m danati wro pñti
bus ſecularibus ptatibꝰ aut
eoꝛũ balliuis relinquat᷑ anim
aduerhõe debita puniẽdi ele
ricis pꝛius a ſuis oꝛdinibʒ de⸗
ſdatig ita ꝙ bõ hmoi dãna/
toꝛũ ſi laici fuerĩt ↄfiſceturx · ſi
vero clerici appticent᷑ eccijs a
quibʒ ſtixẽdia receperũt/ Mui
aũt inuẽti fuerint ſola ſuſpici
one notabiles ñᷣ iuxta oñdera
cione ſuſpitionis qitatẽq; ꝑ
ſone ꝓpꝛiã innocentiã ogrua
purgatõe mõſtrauerint ana⸗
thematis gladio feri ant avſ
qʒ ad ſatiſf actõeʒ ↄdignã ab
oĩbʒ euitentita ꝙ ſip annuʒ
ĩ excõicatõe ꝓſtiterĩt extune

velut heretiel snenkA
neant᷑ at et inducãẽ᷑ et ſ nece

fuerit per cẽ · ec · opellant ſecu
li ptates quibuſcũqʒ fungãt᷑
offienjs ut ſicut reputari cupi
unt et haberi fideles ſta ꝓ de m⸗
fenſione fidei pꝛeſtẽt publice⸗
juramentũ ꝙ de terrig ſue ju⸗
riſoictõni ſbiectis vnjuerſos
hereticos ab ecelia denota⸗
tos bona fide ꝓ viribʒ exter⸗
minare ſtudebũt ita qð ãmo
do qñcũq; qͥs fuit in ptateʒ ſᷣ

une ppetuã ſiue tpaleʒ aſſump
tus h̊ teneat᷑ caplm ſĩuram̃to
firmare · ¶ Si wo dñs tpalis
reqntꝰ monitꝰ ab eccia ſuã
terrã purgare neglexerit ab
hẽti ca feditate ꝓ metropoli/
tanũ et ceteros ↄprouĩciales
epᷣos excõicatõis vinculo in⸗
nodet᷑ · ⁊ ſ ſatiſfacẽ ↄtẽpſerit
infra annũ ſig nificet ̊ ſũmo
põtifici ut extũc ipᷣe vaſallos
ab eiꝰ fidelit ate denũciet ab⸗
ſolutos et terrã exponat ca⸗
tholicis occupãdã q̃ eam ex
terminatis hereticisabſqʒ ul
la otradictõe poſſdeãt ꝛ mfi
dei puritate oſeruet ſaluo iu/

re dominiiprcipalis dummõ

ſup h̊ ip̃e nullũ pᷣſtet obſtacu
lũ nec aliqð impedimetũ op⸗
ponat / eadẽ nichilominus le
ge pᷣuata cirea eos qͥ non hñt
dños pneipales · ¶ Catholici

Fo q̃ crucis aſſũpto caractẽ

ad hẽticoꝛ extermimũ ſeac
cinxerĩt illa gaudeãt ĩdulgẽ
tiaſillo q́ʒ puilegio ſint muni
ti qᷓ accedetibʒ ĩ terre ſeẽ ſoᷣſ
diu ocedũẽ Credẽtes ÿte
rea receptatoꝛes defenſoꝛes

qfautoꝛes hẽticoꝝ excõica/

tioni decernimus ſbiacere ſir
miter ſtatuẽtes ut poſtqʒ qli
bet taliũ fuùit excõicatõne no
datꝰ?ſi ſatiſfacẽ otẽpſerit ĩfra
annũ extũc ip̃o iure ſit factꝰ ĩ
famis nec ad publica officia
ſeu ofiia nec ad eligendos ali
qͥs ad hmoi nec ad teſtimoni
um admitt at᷑ ſit etiaʒ inteſta⸗
bilis vt nec teſtadi liberã ha
beat facultatẽ nec ad hẽdita
tis ſucceſſionẽ accedat/nullꝰ
pᷣt erea ip̃i ſuꝑ qcũq; negocõ
ſʒ ipe alns rñdere cogat ſ
foꝛte iudex extiterit eius ſen
tẽcia nullã obtineat firmita⸗
tẽ nec cauſe aliq̃ ad eiꝰ audiẽ
ciã pferãt᷑iſifuerit aduocatꝰ
nullatenus eius patrocinium
admittaturiñ tabellio inſtru
menta cõfecta ꝓꝑ ipᷣm nullius
ſint mometi · ſz cũ auctoꝛe dã
nato damnẽtet in ſimilibʒ ið
pᷣcipimus obſeruari i vero
clericus fuerit ab omni officõ
et bñficio deponatur vt in
majioꝛẽ culpa grauioꝛ exerceæ
atur vindicta ¶ Ci qui autẽ
tales poſtquã ab eccia fuerĩt
denotati euitare votempſerĩt

dus de hẽ Riiz nõ videaẽ
violẽta pᷣſumptõ otra ip
ſum · ar · oð · · de p̃ fũpẽ ·
Eas · ĩ fi· ibi dieit ꝙ iz ſit
vehemens pᷣſumptio non
vult pᷣpa illũ odenare de
tã Fui cerimie · H violẽtiſi

ma ẽ pᷣſumptio cũ pᷣmo ꝓ

babiſis fuerit ꝓpt᷑ ifam⸗
am et qꝛ noluit ſe purga
re fuit excõicatꝰ? et qꝛ .
annũ ſtetit ĩ excõicatõne
c ouicto habet · xi · ꝗ · in ·
rurſus · a · e· quicũqʒ · ſecꝰ
ĩ alijs erimibʒ qꝛ bona ali

cuiꝰ ↄotumacis ꝓ crimine

ãnotata ſunt · et ſi ipᷣe ĩfra
annũ ñ venit et bona de⸗
uoluuntur ad fiſeum · ſed
quo ad erimen non obeſt
quin poſt ãnũ pt᷑ pꝛoba⸗
re innocẽtiã ſuã · ff · de re
quit · reis · l ãnus · quid
eſt qð dicit ꝙ ſtatim eſt
odẽnandus cũ ſepius eſt
admonendus ut redeat · i.
q· vij · ouenientibus· non

otradicit qꝛ lʒ ſit odẽnan

dus monẽdus eſt vt rede
at · ut · xxiiij · q · i · q domus
in bi.vbi ðꝛ ꝙ psð admo⸗
mtionẽ eſt vit adus · B eſt
veꝛdðĩ h̊ ꝙ nõ ſunt ei ſeere
ta noſtre fidei exponenda
xliij.di· in mandatis. vt
impug net nos vt ibi nee
intelligas ꝙ ſi ꝓ alio eri

mme vel ot umacia ſtete⸗

rit ꝓ annũ in excõicatõne
ꝙ habẽdus ſit hereticus
iß tm cum excõicatur pꝛo
ſuſp icione hereſis
q ¶ Ffirmare · ſie · s · e · ad
a boledã · · ſtatuimus · et
ñ ſolũ h̊ iurare tenetur ſ̊
jurare debet ꝙ ip e idẽ ea
tholicus ſit ĩ aut · de iur⸗
iut᷑ · ꝙ pᷣſta · ab hijs qͥ ad⸗
mi · ſul · Eea pꝛin · colla · iij ·
r ¶ Neglexerit. iudex qui
negligit facẽ iuſtieiã ex⸗
cõicat · xxiij · ꝗ · v · admini
ſtratoꝛes · et facit litẽ ſuã
e · eã · et · q · i · dñs · et · iij ·
,q · vij· qͥ line · ax. et ĩaut.
ut dik · iu · S· pe · et vlt · col
la · ix · et · ij · q · vij · kcut
¶ Abſolutos/· e · e. vl . et
ita papa pt᷑ ꝓpt᷑ hẽſim de
ponere om̃s taʒ laicos q;
clericos a digmitatibz ſu⸗
is vt · 8· e· ad abolendam.
¶ð · ſtatuimus · et · S · e · ver
Sentis · vbi de hoe
t ¶ ominnj · ar · ꝙ gpter
delictũ vmus alius puni
ri non debet qm̃ pena de/
bet tenẽ ſuos auctoꝛes · s·
de hijs que fi ·a ma · par ·
ca:queſiuit · C· de penis ·
ſancimus · et iniquũ ẽ ali
quem alterius odio pꝛe⸗
grauari · C· de moff · teſt.
h quis · in ſuo·ar · cõtra ·
e ver gentis
u ¶ Aceinxerint. ar · q; au
ctoritate ecẽie belluz kfieri
pt · xxiij · q· viij · igit hoꝛ⸗
tatu · xv · q· vi· auẽtatem
lxiij · di · adrianus . quod

4
p

„

c
ſt
n
d
9
n
n
dne
1al
tine
iſr⸗
1de
ſeh
beſt
ba⸗
dere
qud
neſt
seſt
gtef⸗
on
dinn
ttede
oms
deo⸗
Pec
ſſtere

Redea
8 vt
biNe

ſio ett

ſtet ⸗

Ntöne

etlls

rpn

ed

9 et
ur ß
ca
iie⸗
d⸗
aii⸗
n qui
aͤg⸗
dmi
ſteſii
et⸗ iſ⸗
jant
le⸗col
cut
epheet

mnd

icosij
tbzſ
enda
et

verum eſt contra inimicos fidei et otra illos qͥ ecctam impugnant
a (Receptatoꝛes · ſine qbʒ heretici manẽ diuũñ pft · ar · ff · de offi . p
ſ · Ogruit · ff · de recept · l. i· vñ merito iſti fũt etiã puniẽdi imo guiꝰ

delmquũt qͥ alioꝛꝛ erroꝛes defendunt et aerius debẽt punirr xxiiij ·
q ·iij ·qui alioꝛx·et ideo ſii pena cum hẽ ticis pumũtur · xi · q. in · q̃
Oſentit · et . c · penul. ĩ fi · et · C· de his q latro/oceul · l.i. etiã ñ eẽnt
breſtabii lre i · de fllia · et · e. R quis ep̃us: vbi de hoc

nteſtabilis · iſti em

ut ſy patz a quolibet actu

legitimo repellũt᷑ nee do
nare nec vẽdere nec otra
hẽ pñt ꝓut łe̊ oĩa tradũẽ
C.emanicheos.
e¶ Dãnent · ſie · . e· frat⸗
mtatis · vbi de b · ſie · · de
teſti · lʒ · ij · Hetiam ſeriptᷣa
uelſnia publice excõicati
ñ valet ·s · de re iudi . ad ꝓ
bãdã et · S de except · ex⸗
ceptõeʒz · nee reſcriptũ · s·
de Re pt · dilectꝰ · i. et hů ẽ
qð ſequit᷑ · idẽ ĩ ſil bz p ei
pimꝰ obbuari · tñ ð R pto
ipetrato ab ex cõicato ſe/
cus ẽ · qꝛ Re ptum ñ ſumit
auẽtẽ ab impetrãte ſeda
Ocedente · de quo die ut g

de exeepẽ ·pia · in notula ·

ſed mirum · b·
d ( Exerceat · Re · · di · qꝛ
tua. hẽs ar · ꝙ q̃ maio
ri digtate ẽ plꝰ punit᷑ et
ita circũſtãcie ag grauãt
vindictaz · ar · xxxn · q · ve qͥ
viderit · et · xx v · q · i· nulli
fas · et · xl · di · hõ xpᷣianus
crimẽ em auget᷑ ꝑ digta
tẽ. ff · de re mili ome deli⸗
aũ · F· i ·et · xix· di · nulli · et
q̃ magnꝰ ſine compatõne
ereatꝰ fuit ſine vema dã
nat?ꝰ ẽ · ð pe · di · ij · · pñei
piũ · xſus fi. di · et ð de iut
jur · eũ qᷣdã ibi h ſoluit · B
e¶ Percellantur · qꝛ qͥ Pti
cipat exeõicato ſciẽter et
ñ ſe coꝛrigit excõ icandus
eſt . de ſen · ex · ꝙ in dubi⸗
is · xi · q· ij · qͥ omũicauerit

¶ Speciali · H reſeruat

ſibĩ papa abſolutõnem ſi
ue reſtitutõ ez taliũ ergo
B alijs ꝓhibuiſſe viðꝛ·
nes · de Pbẽ ˖ de multa in
kieet · e · graue · ĩ fie ſic et ꝗ·
econũſo er q̊ ſibi non reſer
uat indulgetiã alms idul
gZere videtur ꝗ. de ſen ex·
nuper · et ẽ ad H̊ ar · ꝙ epi
diſpẽſare pñt ubi papa ñ
reſer uat lRbi diſpẽſatõez
qᷓre ergo papa ſibi ſpeci
alit᷑ reᷣuauit talẽ reſtitu
tionẽ niſi ut aljs ꝓbibe
ret · et lz epus ipſum reſti
tuere ad offieuum ſuum ñ
poſſit tñ reconciliare pt
ipſum eccleſie · · e · ad abo
lendã · F.i · vbi de Hoc
g ¶ Priuilegia · p̃textu p
unegioꝛs pticipaẽ excõi
catis nõ pntꝗ de ſen ex ·
nulli · et m hoc caſu pñt
ab epo loci tani a dele /

excõicatõis ſentẽcia vſqʒ ad

ſatiſfactõeʒ idoneã pcellant᷑

¶ ane cierici nõ exhibeãt
hmoi peſtilentibꝰ eccleſiaſti⸗
ca ſacramẽta nec eos xpᷣiane
pᷣſumãt tradere ſepulture nec
elemoſinas aut oblatõnes eo
rũ pcipiant · alioquin ſuo pri
uetur officio ad qdð nũquã re
ſtituãtur abſqʒ ĩdulto ſe · ap ·
ſpecialiifimiliter quilibʒ regu
aris quibuſ etiã h̊ infligatur
vt eoꝝ pꝛiuilegia in illa dio⸗
ceñ non ſeruetur in qua taleſ
exceſſus pꝛeſũpſerint ꝓpetra
re ¶ Ruia vero nonnulli ſub
ſpecie pietatis virtutẽ eiꝰ iu
xta qð aĩt aplus abneganteſ

auctoꝛitatẽ ſibi vẽdicat p̃di⸗

candi cũ ið aplus dicat quo

pᷣdicabũt ñ mittatur om̃es ᷓ

ꝓhibiti velñ miſſi pᷣter auẽtẽ
ab ap · ſe · vl catholico epᷣo lo
ci ſuſceptã publice vl uatiʒ
pᷣdicatõis offici ũ vſurpaẽ p̃ᷣ⸗
ſũpſerint excõicatõis vĩculo
imnodẽturt niſ quatotius re
ſipuerint aliaoꝑetęeti pena ple
ctãtur ¶ Adicimus imſup vt
quilibet archiepᷣs vel ep̃ᷣus ꝓ
ſe aut archidiaẽ᷑ · ſuuʒ à alias
boneſtas ydoneaſq; perſonas
bis aut ſaltẽ ſemel in anno ꝓ⸗
priã pꝛochiã in qua fama fue

rit hẽticoſ habitare circũeat /

et ibi tres aut plures boni te
ſtimonij viros vel etiã ſi expe
dire videbit totã vicimaʒ iu
rare opellat · qð ſi qs ibidẽ heᷣ
ticos ſeiuerit vel aliqs occul⸗
ta ouẽticula celebꝛãtes ſeu a
omuni ouerſatione fideliũ vi
ta et moꝛibʒ diſſidetes eos e⸗
piſcopo ſtudeat indicare ip̃e
aũt epᷣus ad pñtiã ſuã ↄuocet
accuſatos qui niſiſe ab obie⸗
cto reatu purgaueriĩt vl ſi pꝰ

nri in li · vbi de hoe
gato a papa pumri ·s·e ad abolendam · in fi. vbi de .—.
h¶ Mittãatẽ᷑ · S. e · e x ubi de B· ala. i WCõ petẽti · ꝓut viſũ fuerit
fſupiori· S.ð offi·dek ·; de cauls ctas pt᷑ pᷣſtare iuramtu calũnie ſie

k ic mã: ax · ꝙ vniuerſi

cu.ſicut olim.

1¶ Moribz. B

24

Wam Calita der ere tior helros norat co

xxxv · q · vi · eus ĩ ſinodo · ſe · s· de ac
oĩa ſuſpit õ neʒ inducũt · xli . di· quiſquis· lxxxvi. di.
ferioꝛẽ · xxiij · ꝗ · vin pt ea. ff · ad · · acquik · ſciẽtiã mnati ſi vero p.

et · ar · xx
n rgauerit · nota deficiẽtẽ

* de his qͥ no.ĩnfa ·qͥd g. S. i· m¶ Andicate · ij. q· vij · qua ꝓpter
jj·q·i.ſi quis ꝓ capillũ m purgatione puni ?dũ · S· de ſi⸗
mo · de hoc · et. e · in inuatum
elapk· ipſ¶i magis pumẽdi ſunt · deterioꝛ nãqʒ dolꝰ eiꝰ ↄgnoſ

citur qͥ interruptã it er litẽ deſeruit ẽ; qui ſemel ceptam deliquit in
ifi · are oſciẽtiã ſuaz de heſi · de
pꝓ ¶ Nurare · ꝓ iuramẽtũ dʒ quis pur / cõ · di · ij · ego berẽgariꝰ · et

aut · S litig· S. edicta·ĩ fi·colla.viij·

purgatõeʒ exhibitã ĩ pᷣſtinaʒ
fuerint relapſi ꝓfidia canoni
ce puniantur · Si qui vero ex
eis iuramẽti religionẽ obſtĩa

tione danabili reſpuẽteſ jura⸗

re foꝛte noluerint ex hocipſo
taꝙ; heretici reputẽẽ/ wlumꝰ
igitur æ mãdamus a ĩ ptute
obediẽtie diſ · · ut ad ̊ effica
citer exequẽda ep̃ip dioẽ · ſu⸗
as diligent᷑ muigilet ſic ano⸗
icã wlimt effug ere vltioneʒ
Si qͥs emepᷣs ſuꝑ expurgã
do ð ſua dioceſ hẽtice pᷣuita⸗
tis fermẽto negligẽs fuit vel

remiſſus cum id cẽtis indieijs

apparuerit et ab ep̃ali officio
depona?a ĩ locũ ipſꝰ alter ſᷣ

ſtituat᷑ jdoneꝰ qͥ velit a poſſit

hereticã ofundere pᷣuitatem ·
Res · ix · archiepo mediot ·
Feut ĩ vno coꝛpeet · J/

Cuz igitur nõnulli laici
pydicare pᷣſumãt et verẽdu ex
iſtat ne vicia ſᷣ ſpecie tutũ r
ſubintrẽt ¶ Nos attendẽteſ

ꝙ doctoꝛꝝ oꝛdo eſt in eccia q̃ſi

pꝛecipuꝰm · q· cum alios dñs
aplos dederit alos ꝓphetas
alios o doctoꝛes interdicaſ

laicisvniuſiſ cuiꝰ cũqʒ oꝛdiniſ
cenſeãt᷑ officiũ pᷣdicadi dẽ
cõicamꝰ a anathema
tiz amꝰ vniuſos hẽticos
catharos patherinos paupe
res de lugduno paſſaginos·
ioſepinos · arnaldiſtas ſpero
niſtas a alios qbuſcũq; nomiĩ
bus ceſeant᷑·facies quidẽ ha
bẽtes diuerſas ſʒ caudas ad ĩ
uicẽ colligatas qꝛ de vanita
te oueniũtĩ idipm ¶ Danati
wro pꝓ ecciaʒ ſeculari iudicio
relmquãtur animaduͤſiõe de⸗

bita pumẽdi clericis pᷣus a ſu /

is oꝛdĩbz deg datis Si qᷓ aũt
ð p̃dãis poſtqʒ fuerĩt dep heſ

glo all/

i.q· vij tiens · vñ Ri iu⸗
rare ñ vult ꝓ cond ẽnato
dz hĩi ſiẽ qͥ de calũnia iu⸗
rare nõ vult actoꝛ cadit a

cã et reꝰ ꝓ odẽnato habe

tur · s · de iura. cal · e · ul · et
C. e. t. cũ iudi ces · · ꝙ Ri
actoꝛ·et ẽ kifs illi qͥ neqʒ
defendit neq; exhibet et
Odẽnat᷑ vt otumax · ff · de
nouati: qtiens . . in ptãte
tenui em religione iura⸗
menta neceſſaria otẽnunt
s· de ſimo · et ſi qõ es. et

C. de fie inſtru. l · vl · B·
q Audiens · nõ ꝙ ꝓ iudi
cia ꝓ bat᷑ erimen · S. e. c · S·

pꝛox · ibi · ꝙ ſi qs · ꝛc · et · ij.
q · viij· ſciãt · et · xxxij · q; i.
dixit dñs · et qj. de puik · eũ
oli · ijj. et · C. ð rei vẽ · iudi⸗
cia · itẽð hẽs Hh ꝙ apt᷑ negli

gentiã remouet᷑ pᷣ lat ꝰar.·

hec · ꝓx · ĩ fl · et · i · q; i · ecce
cũ honoris· B·
geut · ꝓtutũ · s· e. e⸗
ð · qꝛ vᷣo · xli · di · ſepe
vicia · qꝛ pꝛetextu pieta⸗
tis ñ eſt ĩpietas omitten
da · xxx · ꝗq · i · noſſe · et ita

nuilꝰ9pt᷑ pᷣdicare niñ mit⸗

tatur · vñ dñs dixit diſci/
pulis ſuis eũtes pꝛedica⸗
te euãgeliũ omni create
et iubẽte dño ĩ to to oꝛ be
diſpfi ſunt · xxi · di. in nouo
vñ pſaias:ecce ego mitto
me. viij · q·i ĩ ſeripturis· a
xvi · q· i. S. H idẽ:arx · ff. de
tut · et eurat · n. et. I. pᷣtoꝛ
¶ Apios · ſi · S · · eum ex
iniuncto · nec vmuerſitas

alia poterat rõe ſubliſtẽ

niſñ huiuſmodi magnꝰ eã
differentie oꝛdo ſeruaret
lxxxix ·di · ad Blaici enim
cuiuſcũq; oꝛdinis ſint vel
vite pꝛedicãdi officiũ nõ
debent aſſumere
Xcõicamus · conueni
unt · S. e · excõicamus
qꝛad eundem finemten⸗
dut ſcilieet deceptionis
u miẽdi · et hoc totũ
habes · s · e · excõicamus ·
qualiter iſti hètici pum⸗
ri debẽt hᷣm leges poſt
p ecciam funt odẽnati vt
Hie dicit· vltimo ſuppli⸗
cio puniũtur per iudices
ſeculares cũ diſtinctione
vt videtur ꝙ docentes ul
timo ſupplicio addiſcẽtes
vero · xx· libris auri ut· C
e ·t·quicunq; ad fi.ſ̊ o
C. de mat hematiẽ · ceulpa
vbi dieit᷑ culpa ſimilis eſt

tam ꝓhibita diſcere ꝙ; docere · non eſt otra qꝛ lex quicunq;· intel⸗
ligitur de illis qui nondũ didicerũt·ſ̊ cã addiſcẽdi ad heretieos ac /
ceſſer unt.ſñ aut ad actũ ꝓueniſſent ſimili pena punirentur vt docen
tes · ſcᷣm legẽ cpa . ad finẽ additũ ẽ aliud totũ habes.ã

x ¶ci qͥ wo · ab ̊ loco u

eexcõicamꝰ · ej· c ad abolẽdã · · i · a · ·

y ¶ Dep̃ hbẽſñ· publice ita ꝙ notoriũ vel etiaz ↄodemnati · ſi vero poſt

redire voluerint recipiẽdi ſunt qꝛ eccleha ñ claudit gremiũ redeun Aetatẽ eceleſie et receptꝰ ĩ oꝛdine ſio cũ oꝛdinato a ſe di ſpẽſare non

tibz ad ipſam. C· de fũ · tri iter claras · ĩ fi et delicki vemã pemtenti
bus damus · C. e.t. manicheos · ita tñ vt ĩ ppetuo careere ꝓmaneant
vt hic ptʒ· ſic et ſim oniaci in monaſterio ſub ꝓhm pemitecia detru
dantur · i · q · i. veperiunt᷑ · et · · de ſimo · qm · qꝛ et ipſi heretici cẽſent᷑
i·qi.eos qͥet vi · qi.·cſ̃̊ licet · et idem iudiciũ eſt de eredentibz eo

poſſet ſieut nec epᷣs ſmoniacꝰcũ oꝛdinato a ſe diſpenſare ñ pꝛ · i · q.
.v · pñtiũ · ibi . nõ epo · qſi diceret ſi pecunia eſſʒ data epo ipſe ñ poſ⸗
ſet diſpẽſare cũ eo qui dedit · et qꝛ H̊ papa ñ retinet ſibi diſpẽſatõz
alijs ꝓmittẽ videt᷑ · R em̃ ipſe tm diſpẽſare poſſet ſibi ̊ reſeruaſſet
vt · · t · ꝓx · excõieamꝰ. . ſane · ̊ potiꝰcredo ꝙ ſolus papa poſſit di

exquo manifeſte la⸗

papa pt᷑ abſoluere laicũ
a iuramto fidelitatis ar ·
kegictoꝛuze q: ad ipᷣm
ſpeckat int erpᷣtacio iura⸗
mẽti · 8· S elec · venerabilẽ
b ( Pacto· ergo ſi ſub pe
na aliqͥs tenet᷑ eis aliqͥd
ſoluere certa die lz ñ ſol⸗
uat ñ ineidit ĩ penã · a eo ðꝰ
mõ ſi ꝓ iuramẽtũ qð ẽ ve
rũ qꝛ ĩ illa obligatõe a iu
ramento tacite ſubintelli
gebat᷑ ſi talis ꝓmanſerit
cui ↄmunicare liceat · xxij
q/ij. ne qͥs arbitret᷑ · ff.
de ſoluẽ · cũ q̊s · i.R ñ·s.
de iuriur · qu?admodum ·

et ·s · e · excõicamus · SF. cxe⸗

dentes B.
Hod a pꝛedeceſ⸗
ore octauiano- B
octauĩanus filius iohãmſ

maledicti vocat? fuit vi

ẽtoꝛ a vixit anmůs · viij · et
mẽõſibʒ · vn · eo moꝛtuo ſue
ceſſit ei guido iſte qͥ voca
tus fuit paſcalis · iſti duo
ſciſmatici fuerunt q fẽ̃a
H dãnant᷑ et alexander re
ſtitutus eſt poſt moꝛtem
eoꝛum · B·
d Erritaſ· ut · ix · q · i· oꝛdi
nat ões a Hĩtellige ꝙ diẽ
irritas quãtũ ad executio
nẽ niſ cu eis fuerit diſpẽ
ſat ũ j.c. ꝓx · vel ñ oꝛdina
tus ꝓbaret ſe neſciuiſſe in
lũ fuiſſe ſeiſmaticũ qͥ oꝛdi
nauit eu vt · ix · q · i · c · oꝛ di
natões · ſie · i · q · i · ſ qs a ſi⸗
moniacis · qꝛ tũc diſpẽſa
tur faciliꝰ cũ eis qͥ oferũt
ſacramenta dummodo in
foꝛma eccleſie · ſed non ex
ecutionem qꝛ eam nõ ha⸗
. bent.

EPbſolutos· ipſo iure

pfſi fũt ſi xv·q · vi · iuratoſ
nos ſanctoꝛx · et eſt ar ·

careãt impetratis

err oribus habendum ſieut de ipſis vt hic in fi⸗

redire wluerint ad agendaʒ
odignaʒ penitẽtiã ĩ perpetuo
carcẽ detrudãt · ¶ Credẽtes
aũt eoꝝ erroꝛibus hereticos
ſmiliter iudicamus· I Dem
Hſolutos ſe nouerint a
debito fidelitatis homi
nij et tociꝰ obſequij quicũqʒ
lapſis manifeſte ĩ hereſim ali⸗
q̊ͥ pacto quacunqʒ firmitate

vallato tenebant᷑ aſtricti Pe
ſeiſmaticig et 9? diatis ab eis

NEr ocilio lateraneñ ·
. oda pꝛedeceſſoꝛe
noet · Yordinatõeſ
ab octauiano et guidone he

reſiarchis factaſ aQ ab oꝛdima ⸗
ł—⸗ „ „ „ — ſz ii
tis ab eis irritas eſſe cẽſemuſ
adicientes ut qui dig nitateſ
ecci aſticas ſeu beneficia ꝓ di

ctos ſciſmaticos acceperunt

tiones q̊ʒ q̃ꝓ eoſoeʒ ſeiſmati
cos ſeu ꝓ laic os facte ſũt ð re
bus ecciaſticis omni careant
firmit ate ad ecc̃ias ſine om
m onere reuertatur iñ qͥs aũt
otraire pᷣſũpſerit excõicacõi
ſe nouerit ſvůiacere los ve
ro qͥ ſpõte iurametũ ð tenen
do ſciſmate pᷣſtiterũt a ſacris

oꝛdinibʒ a dist atibʒ decerni

mus manere ſuſpeſos Mno
cenciꝰ.jij · biſũtiñ · archiepᷣo ·

e Mlienatses. ſi· xij · q. ij· alienationes. f ¶ Firmitate qꝛ duz ee
cleſia hʒ paſtoꝛẽ hereticum vel ſeiſmaticũ vacare ĩtelligit᷑.s. ð pre

2

Alienal

ſpẽſare cũ eo qui ſciẽter oꝛdinẽ a ſciſmatico recepit · ar · · ð el ec · qꝛ

at᷑nitati tuen · VYpꝛio
rẽ quẽ a ſciſmatico aſſe⸗
ris oꝛdinatũ abofficio pote⸗
ris repellere imcũctat er niſ ie
gitime ꝓbauerit ſecum fuiſſe
miſericoꝛditer diſpeſatũ ⁊ ab
ea pſona que ſup h̊ poteſtatẽ?
diſpenſandi habeat

De apoſtatis et reiteratibus
exander · iij · baptiſma·

Keterea clerici qͥ re⸗
licto oꝛdinea habitu

ſuo apoſtaſia tanq̊ʒ
laĩci ↄùſanturſi in crimibʒ cõ

pᷣhenſiteneãturp cẽſurã ecci⸗
aſticam nõ pᷣcipimus lſiberari/

em abbati ſeẽ genouefe ·

—.——

pdim qdã egritudi

legarũ mulierũ credẽs oſilio/
vt ſanaretur ꝓ iterationeʒ fe
cit miuria baptiſmatis ſacra
mentoet · Y Quia & tua nos
duxit pꝛudẽtia oſulendos q̃lit

puniri debeat acolitꝰ quẽ mi
noꝛ etas a intẽcio fraterne ſa
lutis excuſare videt · Diſ t · p ·
Fia . ad ſupioꝛes oꝛdines
ꝓmoueri ſi publicũ ẽ qð ꝓpo
nitur ñ vale bit niñ ad religi⸗
onẽ tranſire wluerit ſvt fauo
re religionis ip̃iꝰ circa eũᷣ va
leat diſpẽſari i vo occultũ

Xit̃aꝝ tuaꝝ tenoꝛep/ 9
ne lõga ↄfectus inſano ſoꝛti⸗

diligẽtia. ficut papa ſolꝰ
diſpẽſat cũ eo qͥ ĩ apoſta⸗
ſia oꝛdinẽ recepit ¶ · ꝓx ·
Nc·:u ·et H̊ ſatis innuit᷑ im
eo ꝙ dicit · ab ea pſona q̃
ptãtem ꝛc̃. jo · tñ dieit ꝙ

ep̃s diſpẽſat cum ſeimmati

co.arx.l.di· vt oſtitueret
ĩ illud H non pꝛobat
KReterea:apoſta⸗
ſa · eſt aũt triplex
apoſtaſia ſcʒ perfi

die qñ quis recedit a fide

nj. q· vñj · non pt mobediẽ 2

cie. ſeʒ qñ q̃s trãſgredit᷑

pꝛeceptum.s · de maio · et

obe · ſi qs venerit · et · c. il⸗

lud ſirregularitatis · cum
q̃s recedit ab oꝛdine ſuo

Rue fũpte religionis ut H̊
et · · di · e · vlket ðꝛ apoſta
ta id ẽ retroſtãs · xxvi.q
vl · e · ul · nõ obſeruetis · et
apoſtata teſtis eſſe nõ pt᷑
vel alium accuſare. iij·q

A/iin. ſ quis a ſuo.et · e. be

tus · vmẽ.
Kkk ¶ Liberarl · ar · otra ꝗ. SD
ſen · ex · l vero aliqᷣs · illud
ĩitelligiẽ qñ clerieꝰ lʒ ton
ſurã nõ poꝛtat alias cleri
calit᷑ ſe hʒ iſti vero tanqᷓ;
laici ꝓ oĩa ſe habebãt.uel
ſic ñ denegat᷑ h̊ quin capi

Jentes tles ſint excõicati · H
RNR nõ p cepit illos libe

rarl. ſie · · ne cle · vel mo.

cjij · ſi vero tercio eſſent

cõmoniti et ſe nõ coꝛrexe

rint nullo puilegio poſt⸗
ea gauderẽt min redirent

ab apoſtaſiaꝗ j.de ſen · ex ·

in audiẽtia · et · e otingit
et ſi de talibus vis intelli
gere qð H̊ ðꝛ planum eſt
larum · inſano et
Were inſano · de con·
di. iiij · qui bis · li · di · qui ĩ
aliquo · xxiiij · q· i · · hijs

.

auctoritatibus

m ¶ Iniuriaz · qd fieri ñ dz · · q. · quidam · de con · di · ijij · oſtendiẽ ·
et · xxiinj · q· i · S ijs auẽtatibʒ · Sʒ quid ẽ facere miuriaʒ ſacramento

ſerip. c · i · vñ non valẽt q̃ a tali pꝛelato fiũt ĩ pꝛeiudiciũ eccie rxij · q·
ij · ſ q de rebz · ſ pone ꝙ talis pꝛelat ꝰacqͥſuit aliq̃ eccievidet᷑ ſiter
ꝙ no teneat comodũ em cũ incomodo cõpenſari dz · ff · de neg · g. ſi
negociacredo tñ ꝙ illud in fauoꝛem eceleſie mtroductũ eſt qꝛ ſiae
quirit teneat · nec caſſabitur ·qꝛ qð ĩ fauoꝛẽ alicuius introductũ eſt
non vouenit m eiꝰ leſioneʒ retoꝛq̃ri: C.de leg·quod fauoꝛe et.ff.de
mi· Rudex. vm· xæti.diſpẽſatũ .nõ ꝙ non ſufficit ad ꝓbandum diſ
KRKaternita⸗ pẽſatòeʒ cũ aliquo factaʒ ꝙ atali oꝛdinatus eſt
Hqui ſciebat eũ indignũ et qui cũ eo pot erat diſpẽlare · 8· de ele.
Zius· diuerſis fallacins · et · li · di· qui m aliquo·ĩ fi lxxri.di. quicũqʒ
in fi· vbi depomtur ocubinarius oꝛdinatus ab eo qui ſecũ poterat
diſpẽſare · exigiẽ ergo vt ĩtendat diſpẽſ⸗ are ?qꝛ expꝛeſſa cã pꝛeſumi
tur ·· di · clerico iaciente · xvi · q · i · cũ ꝓ vtilitate · lv. di · priſcis · pote
rit emm ꝓbari diſpẽſatio ꝓ teſtes · vel ſi occultũ ẽ petm ofiteatur
po et petat etiã diſpẽſatõneʒ et obtineat l̃as ſuꝑ H̊ · ſi vero publi
cu fuerit erimen et publice diſpenſatum eſt publice poſtea accuſari
nõ poterit · s · de fil. p̃ſbi · ex tua · et · s· de accu · ð hijs · ſi vᷣo diſpẽſeẽ
in occulto adhuc pt᷑ accuſari qꝛ etiã poſt pemtentiã pt᷑ quis accuſa
. Pandlkeronan⸗ vmeẽ · haberet ptat em mil eſſʒ actum · 8. S

voteſtatem alias ſi nõ⸗ ↄſue· ad noſtrã et · C. ſi a nõ i
E L . d et · C· H a nõ ope · iu ·
l· ul · et H foꝛte ideo dicit qꝛ ĩpſe quidẽ ſcſſmaticꝰ conuerſus vni

G
ſea . oſtata 2,. N O.△
Decel 2 n rhne epheſ vi olen Delim AMIal,

mſterium pꝛeſtitit rei nefande.et ſie erat in antiqua

dixit vmẽ· amme infligit̃᷑ quedã imago ſiue pictura vel carecter · ſi
alia imago ſup poneret᷑ illa pᷣma pictura obfuſcaretur et ita vider
obfuſcari primum ſacramentum · n ¶ Acolitus · ſuple qui ſuum mi
o Etas · ar · ꝙ etati mmori ſubuenitur · ð cõ · di · iinj · eos · et · e · bis
et · xv · q · i · · vt itaqʒ · ĩ fr et · ff· de mino · auxiliũ · S. in delictis · ibi · mñ
quatenus miſeratio ⁊c· ar · ff · e · ex ceã . S. nüc videndũ · ſ illud veʒ ẽ
ꝙ mmoꝛ etas non excuſat in totũ · ſ̊ miſeratõ ne etatis mitius punit
ff · e. auxi lium . in delictis. et .de delic · pue ·˖ pueris · vbi de hoc
p ¶ͥ Intencio · vñ facile abſtergit᷑ hec culpa ꝓpter fraternam pieta
tẽ ·⸗ „an. ſi qualibet · mamf eſtacio diſpẽſatõ ez ꝓhibet gpter
q alebit · nã delicti⸗ ſcãdalũ qð ñ eſt ĩ occulto imo poſt actam

pemteciã et ĩ ſuſceptis remanere et ad alios ꝓmoueri pt᷑ pᷣter reos

nomi eidn ·s · de tẽpo · oꝛ · · ul · etur ꝙ ĩgreſſus veligiomis ñ tollit
r ¶ Keligioms . ex hoc vide⸗ irregularitatẽ exqᷓ ſine diſpenſat õne
ꝓmouerti nõ p: · ar · o · · S fil · pſbi e · i· et · lvi · di. e · i.· a ĩ aut · ð mõ ·
i pnᷣ vbi diei ꝙ ingreſſus religiõis omnẽ tollit irregularitatem
tollit et ĩgratitudinẽ · xix · q · vl · nõ lic eat · ſo · irregularttas illa q̃ cõ
ſur git ex ꝓprio delicto nõ tollitur p ingreſſuz religioms · ſ̊ fauoꝛe
religioms cũ eo diſpẽſatur vt h̊ etꝗ.ð eo qui fur.oꝛ·rece.c · i· eũ ve
ro ſurgit ex deli ctoaprio · vt j· de pur · ca · accedẽs · tunc ꝓ ingreſſum

, ntarfeeed n Nlen

Tue Kerrte) 4* B apoſſaſia mſam deßnte bat

religionis tollitur iſla irregularitas ita ꝙ ſine diſpenſatõne pt᷑ ad
oꝛdmes ꝓmoueri ut ĩ ↄotrarijs ſqñ ad digtatem ſine diſpẽſatõ ejj.ð
penisĩ quibuſvã · s.de fił · pꝛeſbi · c· i. Nuidaʒ dicũt ꝙ ĩ neutro caſu
toõollitur ſed refertur tantum ad facilitatem diſpenſandi. Bᷣ.
Vefraternitati-clericalẽ · qͥ hĩtũ clericaleʒ a bicit ñ trina moniĩ
ciõne pᷣmiſſa vtiã ipᷣm reſumat ꝓdit pui legiũ clericaleꝗ de ſen · ex · in
audientia · et · c · otingit · j · b¶ Tolerãdi · ſ̊ qre ñ fut tolerãdiĩ ha

,
C dô0Ca?) Apoſiotid ' Ptqg baphſina
g6 veld iee ran 7

aliqua ꝓfeſſione · ut · S. e· tue · ſtur vita de miſericoꝛdia filijs eoꝛꝰ
k ¶ Keſeruet · Reut reſ erua⸗ à erimẽ leſe maieſtatisomittũt · vj · q
i · F. veꝛd· Yꝓᷣſus fi·ſi quis cũ militbʒ.ut vitã ſibi penaʒ exiſtimet · lx⸗
xiiij· di · quoꝛũdã · ſic elericꝰ pt᷑ vxoꝛẽ ſuã ligare ·xxxiij.q·ij. placuit
ut ſie pena docente humiliter debaat obedire · s · de elec · eũ ĩ cũctis ·
et · xxvñ · ꝗq· i · ſ homo eſſes · /ma poterint recipi qꝛ eccia ñ claudit
¶ Reſpiſcãt · tũc cũ ve⸗ gremiu redeũtibz · C· de ſum · tri · int cla

le

Ta

066 omder

nelß Cu9 aley

ventes ˖verſus fi ;

bitu ſeculari cum liceat il
lis qͥ fũt in mmoribʒ oꝛdi
mbus vxoꝛẽ recipe et cũ
ea moꝛari· S· de ele. viug·
c · i · xxxij · di · ſi q wo · c. le⸗
coꝛes · et · e· ſeriatim · apo
ſtata em excõicatꝰ ñ ẽ vt
ceſſz omnis obiectio ˖ itel
lige qð h̊ ðꝛ de eo qͥ mfa⸗
matꝰ ẽ ĩ oꝛdme ſacero vel
i aliq̃ ꝓfeſſiõe cui ñ lʒ vĩ
tra ad ſckmredire vñ to⸗
lerãdiñ funt in Habitu ſe
culari·ſ̊ ꝓ cẽſurã ecciaſti
cam opellẽdiñ ſe purga
uerint accuſatoꝛe dekficiẽ
te redire ad oꝛdinẽ vel re
ligionẽ ar · s· de regul · e·
penul · a · xx · q · i · eos q̃ ſe
mel · imo ĩcar cerari pñt qᷓ.
e:c penul: ne dãnabilit
euagẽt᷑ de almnjs i mferio
ribz oſtit utis oꝛdimbz in
telligi ñ poſſet qꝛ pñt re
nũciare ĩ totũ oꝛdim cleri
cali · s; de vi · a ho. cle · e·
vl · et ·s · S ele · oiug· johã
Qs gen et ult ·
idã · vt nouo · illud
ut non tenetur oſecutiue
h ironice · H dicitur ꝙ nõ
mducit omino nouum ho
minẽ exquo reliquias ꝓri
oris hominis retinet
d ¶ Vns niſi qñqʒ ratõne
offien · ij · q. vj · . tria. in

kl. et · s · S p fp · lras · a · ff

de rei vẽ · int er officiũ · ſed
ilud tñ ignoꝛauit ꝙ pꝛe
ſtaret procimũ ĩ re fua
e ¶ Lana· xvj·q· vn in no
ua et · S· de elec · eũ cãm!
nemo dz claudicare in du
as ꝓtes xlix · di · ca vlti et
nemo põt duobzʒz dñis bun
re . xxvj · di · acutiꝰ· et · 8. S&
cle:ↄiusdiuerſis fallacijs
nemo at᷑ filiꝰ der et diab
li fimul eſſe pt de pe · di i ·
C. jt᷑ vt ait xpᷣus/nec duo
bus dñis Vbuire vt ibi
¶ Volũt atis· ſicut enim
libero arbitrio hõ obedi⸗
ens ſerpenti pernt ſie ſe
gẽa dei vocãte e mẽtis
cõuerkhõe ſaluetur · ſed tñ
ſi ↄdicionali ↄodicione co
acti fidez ſuſcipiũt eã ſer
uare cogunt᷑ · xlv · di · S iu
deis · et cei. et. ij · et · xxiij ·
q · v · ad fidẽ · et hic
g Retroire · qꝛ qu po⸗
fuerit manũ ad aratruʒ et
reſpexerit retro nõ eſt ap
tus regno dei · s· de voto
magne · ſic · xij · q · i · ſceimus
i fi · de pe · di · iij · refugi

eſt ꝓmoueri poterit et exeeſ⸗
ſũ ſuũ dignis penitẽcie fructi
bus expiare Innoẽ · tercius ·
e fraternitatin · F · ſu
r ſcdo articulo inqͥ t ·
duximꝰrñdenduz ꝙ clerici q́
ſunt de apoſt aſie crimine infa
mati qͥ videlicet abiecerunt
habitũ clericale ñ ſunt ĩ ſecu⸗
lari habitu toleradiſʒ per di
ſtrictõneʒ ecciaſticã coherce
di donec deficiẽte ꝓbatõe ad

infamiã abolẽdã purgatõem

em ĩ concil:gnali ·
Vidam ſicut accepimꝰ
qui 48 ſacri vndaʒ baptiſma
tis wlũtarie acceſſerunt vete

rẽ hoĩeʒ ommo nõ exuunt vt
„ „ —w — — ,. 5
nouo ꝓfectiꝰinduãt᷑ cũ poꝛis

ritus reliquias retinẽtes xpᷣi⸗
ane religionis decoꝛẽ tali cõ
mixtione ↄfũdãt Cu at male
dẽus ſit hõ qͥ terrã duabꝛ vijs

canonicaʒ cuꝛauerint exhibẽ⸗

ingredit et mdui veſte nõ de
beat mo lanaq; ↄtextaſtatu
imus vt pꝓ pᷣlatos ecciaꝝ taliſ
obbuãtia veteris ritꝰ? om̃imo⸗
de peſcatur ut quos xpᷣiane
religioni libere wluntatis ar
bitrium obtulit ſalutifere co⸗
actõis nccitas in eius obſᷣua
tõne oſeruetcũ mimalũ ex

iſtat viam dñi nõ ag noſcẽ qᷓ

ſt ag nitã retroire⸗ onoꝛi
us · ij · arepᷣo turoneñ ·
obis expetit ·t · · edo⸗
ceri/ quid de apoſtatis ſit age
dũ cũ in cuſtodia detinẽt᷑ qui
minis vi bladicns nullaten?
pñt ĩduci ut abiectũ habitũ
reaſſumãt Ad að tibi · b ·x · ꝙ
tles ſi wlueris potes ſubgui
cuſtodia carcerare ita ꝙ ſo⸗

*

lũmodo vita ſibi miſera reſer⸗

uet᷑ donec a ſue p̃ſũptõis neqᷣ
cia reſpiſcat dẽ atepo luð

ommando diuimnũ iudienum · ij · q · i. R peecauerit

5

Onſultacion . x· B. x · y
mõchus aliquẽ ſacꝝ oꝛ

dinẽ ĩ apoſtaſa recipiẽs qʒtũ

libet ſuo fuit recõciliatus ab⸗

bati et rece pit pnĩam abſqʒ

diſpenſatõe ro · põ. miniſtraẽ
nõ pt᷑ in oꝛdine ſic ſuſcepto⸗
e hijs qui filios occiderut

D
— Lexãð · iij · toꝛnaẽ · epo ·

niens ad nos · A·
mulieꝛ lacmabili nobdᷣ
cõfeſſione mõſtꝛauit/
ꝙ eũ de qdã filiũ genuiſſz et
ille ſbi ſepe turgido vultu im
pꝛoperaſſʒ ꝙ filiꝰ eiꝰ ñ eẽt / ip
ſa iracũdie caloꝛe ducta eun⸗
dẽ filiũ interfecit · J· A· q·

eã laboꝛ es iducè ut ad aliqð

mõſteriũ trãſeat ĩ q̊ peta ſua

ppetua prĩa deploꝛet zſi at re /

pugnante carnis fragilitate
ad p̊ů̊ induci noluerit ei licẽtiã
ĩ dño nubẽdi tribuas qꝛ tuciꝰ
nobvidet᷑ ut ĩ dño nubat vni
ſoli qʒ inboneſtemultos ad⸗
mitta i9· jij · piſieñ · epᷣo
NRtelleximus ꝙ'/ A· mulier fi
lã puaʒ furoꝛe acceſa diabo⸗
lico jugulauit ꝓpter qð dñs
terre maritũ eiuſip̃aʒ opulit

abiurare/quia wero jiſſã alios

hre filios mtĩaſti · M · q · ita ſu
per ̊ ꝓuideas ꝙ ſui ſcelẽis pe
nã luat a ſaluti eiꝰac filioꝝ ꝓ

tuã ꝓudẽetiã oſulatn non ob

ſtate iuramto ꝙ a viro dictꝰ
dñs ꝓponitur extoꝛſiſſe eã ſiẽ
expedire videris eidẽ viro re
ſtituas ita ꝙ fihos ſuos libẽ
poſſit ⁊ pacifice gubnaẽ Idẽ
infantibus aũt qͥ moꝛ
tui repiũt᷑ cũ pre et mẽe
et nõ aparet vtꝝ a pr̃e vlla

me op̃ſſus ſit ip̃e vil ſuffoca
tus vel ꝓpria moꝛte defunctꝰ2)
nõ debet tñ ſecuri eẽ parẽtes /
nec ec ſine ꝑenaſʒ tñ oſderatõ !n⸗/

ras. ĩ fi · et eſt ar · i ·q· vn
hR quis omnein
Onſultatõi ·ro · põti
ficis · papa rebuat ſibi
diſpenſatõ ez · ſie ·· S· de he
ret᷑· excõicamꝰ.o.ſane .ſie
es · de fil · pſbi. e vl. et pe
nul jtẽ ſi iterata vnctõne
fũuit maculatꝰ·i.q · vij·c·
ſaluberrimũ · in fi/ jtẽ qͥ re
baptizati füt · ð o · di · iiij ·
q̃̊ bis · et · c eos quos · Itẽ
et qͥ ĩ ſubuũhſionẽ fidei oꝛdi

nat õnez recipiũt ab bẽti

cis · i.· q· vn · ouemiẽtibz · in
fiin qͥbꝰcaſi bʒ ſolꝰpapa
pt᷑ diſpẽſare· tñ ſi ad aliã
teligionẽ tñſiſſʒ a oꝛdinẽ
ibi ſuſcepiſſz ſine diſpen/
ſat õe poſſet ĩ ſuſcepto oꝛ
dine miniſtrare · s de tẽ⸗
po ·oꝛ · ex ꝓ te ·qꝛ oꝛdin eʒ
ñ recepiſſet ĩ apoſtaſia/
Emẽs · caloꝛe · xj·
q· iij ira ſepe · et
ccum apud · B·
o Interfecit · lic ꝗ· e · ꝓx ·
de pena iſtiꝰ hẽs · C. e·t·
.vna:ſcᷣʒz eanones.non
ita pumũt᷑ qꝛ deꝰ ñ vult

moꝛtẽ pctoris qi̊ vt ouer⸗

tat᷑ ꝛ⁊c · xx vj · q · vn · cogno
uimꝰ.et.xxiij.qul. hijs
a quibuſ·de hac pena bᷣm

canones diecit ur ..e · e · vl ·

quodvgini bus· et ſie · S. q
cle: vel vo· veniens. ſi at

ñ eſſet pꝛeſumptio de ipfi
us incõtinẽtia ñ daretur

ſibi licentia contrahendi
ꝓPpter erimenſuum · xxxin·
q·ij in adoleſcentia

fKtelleximus abiura

re et male qꝛ q̊s de⸗
us ↄiunxit hõ nõ ſeparet
xxxiij · q · i· e. n· et ob hãe
cãm maritus eã dimittẽ ñ

vn· omnes cauſatõnes·
¶ Juramẽto · tale iuram
tũ ilicitum fuit · s· de iur⸗
iut᷑ · tua nos · tñ in hoc non
multum peccauit qꝛ ↄopul
ſus hoc fecit · ſed pocius
debuit quelibet mala pa

ti ꝙᷓ; malo oſentire · xxxn ½

q· v· ita ne vñ iurare non
debuit qꝛ ſine periculo ſa
lutis eterne ſeruare ñ po
tuit iuramentum · ſed mi⸗
tiꝰ aget᷑ eũ eagpter fnios

1 quos debet nutrwe⸗

E infantibus pena
ſed ſi non oſtat eos inter
fectos a patre vel matre
b̈ euentus fuit cã moꝛtis

non debet eis penitẽcia imponĩ quĩa nõ peccauerũt lieet h̊ noncõ

i(Slãdiens·⸗

NRob · mimis ¶wͦxiiij · q · vl . ſi res · xxvn · q · i ·c · vlt · et · · de tẽ po ·
oꝛ.c. vlt · blãdieijs em et ñ aſperitatibz ad fidem eſt aliquis
inuitandus · xlv · di · qui ſincera imo et pꝛemns qnq;
rxxin· q iiij debet homo · tñ ſi iſti apoſtate ꝓ hmoi nõ ꝓficiunt fiat

458 hic dicttur ˖ q ĩtelligo de hbins qui ſunt iſacris ordimbus aut in

Illig FnHπιαα d .d

ſtet · tñ ad cautelã tucius eſt ꝙ inde penitẽtiam a gant quia foꝛſitan
minoꝛem diligentiã de illis adhibuerüũt · ar · xxin· q· v.excõicat oꝛuʒ
et · xxxiin·q.injĩ lectii mariti·qꝛ bonaꝛd mẽtiũ eſt ibi culpã timẽ vbi
culpa nõ eſt · s· de obſerua · ieiu cõſiliũ · F. n · et · v · di · ad eiꝰ vero · et
· de pe: et remſ · quentu et ar · · de ſpõ· iuuenis · et H vm diſcretõz
De 1 oueb 172
ſuc Iq no:d P“c ſr/ n

.

rn Den don TrpA . Pmes Jſilioß om drd

S

q Imm t li n 9
nolid ipnd ea
m nτω ααπσ
triddend/

7 mnfint- & 5

.

„ardes Ab AMra wi 6

et ita ẽ Har· ꝙ qui tacet

F.

— .
ann in malefiens

æ iberatus ˖ de iſtis ex

jn Caꝗ Hi 3 ac vnr dren. „. 2
Trrnariee

†„ναunltt ied lid Pue heed Pdrr us

—„

pietatis vt hic dieit ad arbitriũ imponẽtis ni · eeq̃ ſtũ. i vero ſpõ 2

te h̊ fecerũt Fuiſſima pemtẽcia dz eis impom aliqntulũ maioꝛ
alio homicidio qꝛ magis peccare vident᷑ ꝓprin filiũ occidẽdo ar ·
de homiel· eum iurameto. et ꝗ · de pe⸗di · i· ꝭ· aut facta/et ſcdᷣm leg es
foꝛtioꝛi pena pumunt᷑ · C· eit · · vna · et · ff· ade· pomp · de paricidijs
..iꝰ ſiñ caſu ſ culpa graui pꝛecedete tune pemtẽcia · vñ · vel · v an
noꝛ ẽ eis imponẽda ar · · di · R qua femina · ſi qͥs ſpõte · et . · de pe · et
re · q̃ſitũ. vi vo leuis cul
pa pᷣceſſit poſſʒ ĩponi pe
mitẽcia triũ ãnoꝛv vt h di
cit.Ri aũt nulla pᷣ ceſſit eul
pa vel negli gẽtia de iut ĩ
nlio ſunt pumẽdi · ar . de
to miei · ex lẽis · i · ̊ ad cau
telã vt dictũ ẽ dz imponi
ꝓpt᷑ ambiguũ duplicita⸗
tis oſideratis oĩbʒ ercũ⸗
ſtacijs · de pe · di · v. oſde
ret .· a 5. Sð pe · a re is qͥ ·t ·
a ¶Euẽtus · di · ſtudeat
a patre · ſcient e ·
ſic:liiij ·di·R Söuus
ſciẽte · et · S· de his

„ „

q̃ fi · a pꝛe · Rine cõ · ea · e · ij

debet eſſe pietatis vbi ñ wlũ
tas ſʒ euẽtus moꝛtis cauſa fu
erit · Si aut eos ñ latet ipos
ĩterfectoꝛes eẽ ſeire debẽt ſe

penitenciam trium annoꝛu iu

peragant in pane et aqua ·
De

ORegoꝛius · ix ·

olentire videtur · vt · lxv.
