Iqñ aliqᷓ tue fraternita

ti dirigimns qᷓ animũ tuũ ex
aſpare vidẽt tuͤrbari nõ debeſ

2· Y· q̃litatẽ negocij ꝓ q tibi

2

ſcribit᷑ diligẽter vmde rans ã
madatum nem reuerẽter ad

impleas à ꝓ ſtas tuas quare
adimplere nõ poſſis rõnabilẽ
cãm pᷣtẽdaſiqꝛ patiẽter ſũſti
Rbimua non feceris/ quod
pua nobis fuerit mſinuatõne
ſuggeſtũ ¶ De ciſter · ffibus

Vm oꝛdinez ciſt · ꝓfeſſi/

et . I· ſ otra vos ſup de

cimis vel alijs que oꝛdim vro
ſpẽaliter ſ⸗ e· ap ˖ indulſit / nõ fa
cta montione ciſter ˖ oꝛðelitte
re fuerint a ſe · ap · impetrate/
peas minime teneamĩ rñde⸗
¶re / Tẽ toꝛ · eo ·

Am tte 7· J· dudũ ſiqᷣdẽ
añ tuã ꝓnũtiatõeʒ it̃e a nob
ſi bñ meminimꝰ emanarüt/q
bꝰ decano a eccie tibi ↄmiſſe/
te adhuc in eodẽ · e · exiſtente

mãdatũ dedimꝰ? a pᷣceptum/
ut . p · qui ð gente ijudeoꝝ ori

ginem duxit diuma gratia
fidẽ xp̃iſuſcepit in eanonicuũ

pᷣbẽ · cum teneamur · et· · e·
ad aures
t ¶ Turbari · qꝛ pr filium
quẽ di ligit coꝛripit· xx inj⸗
¶q· v.nõ pꝓent es · et · v. q.
v.nõ oſcul at · et · c · di · o
v¶ Qualitatẽ ne ¶ morem
gocij · qñqʒ em ꝓ mmiã i⸗
poꝛtumtatẽ petẽtiũ pꝛim⸗
ceps nõ ↄcedẽda ocedit
¶C . ð pet · bo · ſublat · l. i
li · x. et. J. de purg · ca · cu im
iuuẽtute · a ð ſen · ex · kſi qñ
et ſie ẽ ar · ꝙ ea qͥ ꝓ ſollici⸗
tudimẽ mimiaz elicita füt ñ
valet. vinj · qyi · audacit᷑ · et
xxij · q. iinj · vnuſqſq; · a · ff ·
qͥa a qͥ · ma · li:ñ fi.ñ puatꝰ
x¶ Katõnabilẽ · H ẽ ar· bo
nu ð oibꝰ eſſe rõez reddẽ
dam et valet ad teſtes ex
amĩandos ut cãm ſui deẽt

reddãt als valẽ nõ vider

teſtis dẽm · ij · qiĩ pmis ·
et · jin · q · iij · Fitẽ in Cmĩali
hẽͤs et . lxvinj · di · coꝛ epi · a
ꝙ rõe caret extirpaẽ neẽe
E ut ibi · et ̃ latꝰ paratus
dz eẽ reddẽ rõz oĩ poſcẽ⸗
ti · xxxvj · di · Fecce · ad ſi · ei
.ff. de reł.a fũpt · fu · Ri qͥſ
¶&.ſʒ intdũ ·arx.ↄ᷑ ·xxiij·q
iiij na buchodonoſor· el. c·
ð tirijs · et. ff · de k · nõ oĩm
So · veꝛꝛ ẽ ꝙ ð oĩbꝰ ratio
reddi dz ſi pt᷑ · ſz qñqʒ pꝓ ĩ
potẽtiã alr otĩgit vt ĩ pð⸗
l· ñ oĩm et · c nabuel⸗oo do
noſoꝛ.aut quia ñ intereſt
nra q̃ liſcũqʒ ſit rõ illa ut ĩ

pᷣdẽis capls nabuchodonoſoꝛ.etc· de tirjs y¶ Suſtinebimus.
ar. ꝙ ñ tenem adimplẽ mãdatũ pᷣlati ſi cã reddat · lxxv · di · qmqui dẽ
et⸗. de pᷣb · eũ teneam · z Keceris · nec immerito qꝛ ubi eẽ ꝑ ↄſulta
tõneʒz reſcribit impatoꝛ ñ vult ſuã rñ ſionẽ ſeqñdaʒ eẽ ſi quis ñ t ecte
rñſũ putauerit . C· de ſen. et interlo · om · iuð· nemo · nã et vrban ?nlla
auẽte dixit ꝓhĩtũ eẽ ꝙ vir avxoꝛ ñ poſſint fimul ſuſcipe aliquẽ de ſa
cro fõte · xxx · q · iin . e · ul · qd tñ ꝓhitu erat · de o · di · iij · non ples · ſed
jdeo dicit nõ eſſe ꝓhitũ · qꝛ expᷣſſe nõ mueni ebat᷑ ꝙ vir et vxoꝛ ñ poſ
ſent ſuſcipeſʒ implicite ꝓhibitum erat ꝓ · c· nõ plures · obediat ergo
ſubdit gqñ qʒ etiã hi cãm nõ reddat · xix · di · in memoriam
m ordmẽ · ſup decimis · ſecꝰ ſi vuemãt᷑ ſuꝑ aliqᷓ re m q̃ non fũt
puilegiati. vñ ſi ꝓ tłes las ↄuenirẽt᷑ ſup decimis poſſeſſonũ poſt
gnale ociliũ acqñtarũ bñ valerẽt le qꝛ ĩ illis iut ↄũi eũ alijs cẽſent
ꝗ.ð deẽ · nup · qꝛ ſup rebz ĩ quibz puilegiati füt ĩtelligit qð H ðꝛ vtz
ex litera · pᷣter H hñt adhuc aliud puilegiũ ſeʒ ꝙ ꝓ literas ad iudiciũ
hiñ pñt ñ de ipᷣoꝛx oꝛdĩe fecerĩt mẽtoʒ a alij ꝙᷓ; płes hñt ſilłe priui
legiũ nõ ẽ tñ ĩ iſto coꝛpe æem digtatis vel noĩs vieciat R ptum ⸗j.e·
b ¶ Mentõe · ſupreſſio⸗ ad aures · et ·. e · ſedes · et ꝙ de iſtis hie ðr
idẽ ĩtelligo de omibz religiobß q̃ hñt ↄſñile puiſũ ut tẽplarij a toſpi
talarn ·.ð deẽ · ex pte · ̊ nõne puiſũ iſtoꝝ gnale ẽ ad oẽs ciſterẽ· ita
q̃dẽ · g ꝓ iſtas ſpãles l̃as dʒ eis derogari · qꝛ ſpãle ꝛc. s · e · c i · et. .. e·
paſtoꝛał · aꝗ· de ol · leg · ſtuduiſt · et · ff· de re · iui · ĩ toto · ex hijs viðꝛ
ſpãles lẽ̃e derogent puilegijs ghalibʒſz ñ ẽ verũ · qꝛ puilũ ẽ lex
priuara a o ius ↄue · in · di · priuilia · de ᷣ· lig · abbate · omiſſio iſta
8 dãdis decimis ius ↄue ↄtinet a priuilegiũ ñ tollit᷑ ꝑ ius ↄueñ fiat
mẽtõ ð priuiſio ĩ ↄmiſſiõe a ido ñ valẽt le eẽ ſpãles öᷣm ius Ouũe o btẽ
te or priuikũꝗ· de re iud · int mõſteriñ · tñ ſi fut citati mõchi venire de
bẽt priukũ ſuum allegaturi /ff· de iudi · li s ex aliena. als teneret ſnĩa
o eos lata 7· de ap · ſm duobz caplo vacãte eccka d Fidez
Am te· eccie tibi· ſ. cribebatur⸗ chriſti · hic pꝛeſumit papa ey

bere copiã iudiẽ · el ꝓteſtatõe · et ceptũ intelligo negociũ ꝑ ſolam ei
tatõeʒ et nõ ꝑ ſolã pñtatõʒ ut no·iĩ deẽ· vt debitꝰ ĩ gloſa ſʒ nunquid
f Er erit et earum auẽte citatio facta ſit D
g Et aduerſariꝰ· ſecus eſt ſi ipᷣe idẽ qꝛ ſi vſus fuerit vtriſq; neutre
valebũt · e · c. ex tenoꝛe · ar · C· de fi. mſtru . diuerſe · et . de fi. mſtru ·
imputa ri Zres. o? j. de of ˖ dele. ſane.j · So. G cum ad alios iudices
Wrio⸗ impetrat᷑· illud eum ad eoſdem et ibi de hoc dicetur
j ¶ De omiſſione · idẽ intellige ſi de ↄomiſſione fecerit mentõnem et ta
euit qð de ↄui ↄſenſu fuerãt ĩpetrate ⸗..de of · dele · coꝛaz et .de re iu
—– di. int moſterium dicio · lic ꝑtz ꝙ RE& ptũ legiti mũ pdit᷑ ꝓꝑ ſegm fa⸗
(Errtr k Exempta iu ciens mentõez de primo vt Hp negligentiam im
E. petrantis ãano elapſoꝗj.e ·t · R at · et · e. plerumqʒ · tẽ qñqʒ pdit᷑ ꝑ ſolli

veE—ecitudimnẽ ̃uementis ·. de ap · ut debitul .· de fot ope · c.· penul. Itez

B fraudẽ ülliꝰ qᷓ duo paria literarũ obtimut ad diuerſos ſudices a utik
vtriſq; .e· ex tenoꝛe Itẽ moꝛte delegãtis re integra ꝗj.· de of. de . Stu
et · c · relatũ · et . c · lʒ· Itez ex noua ca.· .. de of · delet minuante Itẽ ꝑ dind
ad tps p excõmumcatõeʒz· de of · dele · pꝛudentiam · . lexta · et . de ex
cepẽ· pia:· =rare.ſ̊ m q̃ cocgit eũ laborare cũ ꝓ tłes literas ↄuem
¶ Labo⸗ ri nõ poſſet vt dictum eſt · E ñ· laboꝛauit ad ſudicem ve⸗
mendo ꝓ ſedas l̃as vocatus vt ſuũ priuilegiũ allegarʒ · ff. de iudi · ſi .
quis ex aliena · ff· ſi quis m ius vo · non ĩerit ·l· ij· vel ex quacunqʒ cau
lu ſa quod ſine laboꝛe et expeni fieri non potuit · b · ä
e⸗ m EErpenſis. et ſic qui malicioſe uel fraudulenter literas impetrat
pruniri dz m expen ſic ꝗj.e · ti . e · vl · qꝛ nõ milli ·i deẽ · greg · ibi dicemꝰ
7 de iſtis expenſis et damns · ctione · ſecꝰ videt᷑ ſi ꝓ copulatiuaʒs·
Nter ceteras· ſub diſun⸗ e.· ex ꝓte · ibi dictum eſt de hboe
Occupauſt· foꝛte mtruſt ſeiᷣm ꝓ manũ laicalem ſeʒ potẽtiã
ſecularem/ · de elec · quiſquis · et · xxj · q · vj · per laicos
SRcuqʒ ar. ꝙ ſi ali quis tenet᷑ ad alterũ duoſub alternatõe ul
ub diſtunctoe qScũqz voluerit preſtare liberatur inſti · de here · m⸗

Ad Deraßas

Aνον + α M. 4 oAtene NHoR . PaR
A Aα△νυ e E* T. ſa ate αh“h

SNE RyN&α

õ
S A HHHhETν.

àMuia donatõ⸗ bñ allegabãt

ο fNat vn 80

S ι o, Qerw X Saler c⁵² MA . dolo
.AN n r SAWRer
WS A ℳ

△ αω

vjas ℳ.

ſubſequenti honeſta ouerſatõe vt pʒ in antiqua opilatõe⸗·de pᷣfũp· · Q P qð diẽ lex intelligĩ ſ aliud Ri ꝑtũ nõ impetraret᷑ o? ipᷣm · alias Np

ex ſtudyjs · kẽ ecõuerſo ex añeedẽte pᷣſumit᷑ ꝓ ſequẽtiꝗqᷓ.de pᷣfũp· man

data ·. et · ij · q; i·ĩ primis:v· ſi vita eiꝰ vel opinio talis antea nõ extite
ut · i ſi · et · lxj · di · miram̃ · i fi· ff · de ſuſpect · tu . l· in · S. ari pt · et · C· ð ſu
ſcep · et archa.ſi aliqᷣd.i’·iĩ i. c: nõ habebãt ptatẽ oferendiſed
ep̃s · ſi tñ pᷣpa otuliſiʒ bñficiũ alicui

valẽt Bꝑta viuẽte mã datoꝛe eexcipe ꝓpt culpã ſuã ̊ nin?teneat
¶ Excuſari · id ẽ nõ poterit⸗ rñdere p ſcdᷣas literas ſʒ ↄtra videt᷑ ſi
ſcde ſrt᷑e ñ faciãt mẽtõʒ ð pmis valent pme poterit excipe · ut · S · e ·
cetez· p̃terea q ãnua fũt adagẽdũ ꝓpetua fũt ad exapiẽdũ · ff · de do
li excep · pure · Sul · & ſp petuit iſte excipe ꝓ primas exq nõ faciũt mẽ

et mãdaret vt ipᷣm recipſãt tũe bñ valẽt l̃e a ipᷣm recipe debẽt a eeõ

uerſo ſi collatio ꝓtinet ad

capitulũ nõ dʒ ſeribi epᷣo
b Fintedo negocio“ ꝓ li
teras dircã s caplo ñ tene
bat eps iſtũ recipe de ne/
rxeſſitate de honeſtate tñ
jpm relpe debebat ſ de
rephẽdit᷑ ˖ qꝛ dicebat ꝙ ñ

recepat ide mãdatũ nec

etiã ꝓ las iſtas plene col

ligit᷑ ꝙ ei teneat᷑ bñficiuz

oferre · vel die ꝙ bñ tenẽt
ei recipe et ↄferte ̃ᷣben⸗
dam ut aparet ex foꝛma
mãdati· ubi dicit ĩ cano
meu recipent et p̃ᷣbẽdam
ferrẽt et ꝓ alia v ba ſeʒz
mandatũ dedimꝰ et pᷣce⸗
Ptum · xiiij · q· i.qð pᷣcipit
]· de vᷣ· ſig · m hijs
c¶ De beres . ar. ꝙ quis
cũ alnjs facẽ dʒ ſi facultas
ſe obtulerit ipe ſolꝰ facẽ
dz .· ſicut ſol9 ptẽ emẽdare

PPcuz s nolokecit⸗ de
/fjutiur ˖ ſicut nẽis · et · xxxv·

q· ix · ꝙ quis cõmiſit.ar
Ot de clet · Diug · diuer ſis
fallaenſ· a ẽ ar · ꝙ cã alicui

WWWααια wee delegata ip̃m ſequit᷑. nee
ci/α αωοιυομρο iee erxranſit ad ſucceſſoꝛes ſed

Otrarium veꝛd ẽ ·. de of.
del · qm abbaſ· a q.de of·

dignari non debes

reciperẽt et pᷣbẽdã ſibi oferre
deberẽt· Jp̃i vro qͥꝛ dona
tio p̃ᷣbẽda Rad te ſpectabat p
ceptũ nẽ̃m executionĩ nõ po/
tuerũt mãdare/cũ it aq; pꝛe⸗
ſcriptꝰ · p·te ſup h̊ ex ꝑte nra
reqreret rñdiſti ꝙ nullũ inde
mãdatũ recepaset ſic eum a
te infecto negocio remiſſti/
qð nullatenꝰ feciſſe debereg
ſi datã lrĩ̃aꝝ diligẽti? attẽdiſ
ſes / cũ tpe le ipſe date fue⸗
rũt ð capitulo ipᷣo eſſes ſicut
q̃ eraſ archið · canonicꝰ eiuſ
dem eccie nec eſſes adhuc in
ep̃m oſecratusiet · Ich eo ve
ro ꝙ iudeus extiterit ip̃m de
Veius
Dau / ¶ eij. mco · ep̃o ·
res nias puenit ꝙple⸗
rũq; decam archipᷣcentoꝛes
vl aiij ecciaſticis pᷣ̃diti digni
tatibʒ ſuꝑ mĩoꝛibʒ bñfiens li

tionẽ ſcde de pumis vo· exceptionũ q dã ſt ppetue qdaz tpales. PPe

nẽe ut pſone pluribʒ redditi
bꝰ abũdãtes pꝓ ſr̃as nr̃as pau
peres clericos ſup minoribus
bñficijs inquietẽt ſ̃asĩ qͥbuſ
actoꝛ ſue nomen dignitatis
ſuſprimit vires nolumꝰ obti⸗
Dẽ noꝛuiceñ ˖ eßo
Iat aliqͥs auẽte poſteri⸗
oꝛũ ir̃aꝝ ꝓ aduſariũ ĩ iu
diciũ tract? obiecerit / lẽas ſe
pPoꝛes hre ð qᷣbꝰ in poſteriori
bus mentõ nõ habetſi eis / do
lo wl negligetia uti poſtpoſu
erit excuſari non dʒ Si at qꝛ
delegati iudicis copiã neq/
uerit Hre ꝓpoſterioꝛes litte⸗/
ras nõ poterit ↄueniri Dẽ ·
p ſumꝰ Iſſignifica
Atũ ẽ nobᷣ quoſdã ĩ ꝓuin
tie tue ꝓptibʒ/tales ut aſſerũt
ð cãcellaria nrᷣa lſas re cepiſ⸗
ſep qs eorum omia negocia/
vmꝰ iudi cis vel pluriũ qᷣs ſibi

les füt ille ᷓ nõ ſp apetut

tua ðꝛ illa 5 wetuoopetit
qñ cũq; actoꝛ agit · qꝛ ex⸗

ceptio nõ opetit niſi quis

agat · ff · d e exc ep · l · exce
ptio · a · hey ceptões Tha

et euitari pñt ut m pdicka
l · exc eptões · SF. tpa les · et
talis ẽ ̊ qꝛ expirauit ãno

elapſoꝗ.e · ꝓlerũqʒ · et J.

de of. oꝛdi · paſtoꝛalis · in
fi.ar· p̃terea iſta mõ non
hñt locũ.ſʒ qui pᷣmo ſuas
lit eras pñtat iudici et ꝓ⸗
cedit mfra annũ ille obti⸗

net ꝗ. de ap · vt debitꝰ. de

toc notatuz eſt · . e · c · i · et
.c · ceterum · m fi · qualiter
hoc mtelligendum ſit
m Mequiuerit ˖ et ita eſt
hic ax· ꝙ ſi ꝓ me non ſtat
michi nõ eſt imputanduz
ij · q vj ·anterioꝛ um · ¶. ad
Hy in aut · ut ſpon · larg ·
E q · coll. ix · vñ füptus · ·
fuit ad h· et · ff· ex quibus
cau.maio · ſʒ et ſi · mo R·
qualiter intelligatur iſta
impotentia ðꝛ · S· e · cc ½
n ¶ Habere . repete poſt
poſuit eis vti

illud facere nõ poſſit illð

xxxij · q: iij· recurrat ·

teras ĩpetrates nomẽ ſuppri⸗
mũüt dig mitatis ſuen ſimplici
noie ſe appellãt / taq; nõ habe
ant aliquẽ pſonatũ et · F· cõ ·
tit · x· ꝙ cũ nõ ſit intentionis

oꝛd·/paſtoꝛalis S. pᷣterea
Item ar· ꝙ Ri aliquid man
Dat᷑ caplo · cuilibet de ca⸗
pitulo ſigillatim mtelligi
tur eſſe mandatum qui il
lud implẽ poſſi · et ſi tune

dz facẽ cũ potuerit · ar · xij
.'ij⸗ qui manumittit᷑. et
ita cũ ep̃s ſit de caplo tã⸗
S caput ..de oceſ. pbẽ · et ee · nõ va · pꝰ elecẽtõeʒ · in pte decib · et . de
hns q fi·a ᷣ.nouit · nõ poterat dicere ꝙ nõ recepiſſʒ mandatum

d dataz lr̃arx · ad h ſp oſueuit nõri ſj de · ꝙ data lrax ſp oſiderã
da eut . .e · Oſtitutis · a ꝗ.ð ſen- ex·ñ aliqñ ꝗ.de ↄceſ· pᷣbᷣ. qꝛ m cunctis

F ex ꝓteet ar· o᷑ ꝙ pntatio lr̃ax et ñ data oſideranda ðẽ .e · c.· eapi
tulũ ſcẽ erucis · et j.de ele · nõ reſ. qliter · et . de pᷣbᷣ · dilcũs · m. et ad idẽ
I¶ de uſut · qꝛ kruſtra · et ꝗ. de ap · vt de bit 9. rõʒ iſtiꝰ ↄtrarietatis dice
mus ſup illa deẽ · dileũs. ij · Itẽ ẽ Har · ꝙ edẽdꝰ ſit dies et oſul aduer
Lario ar ꝗj·e · ſi at · et. c. pleruqʒ · et. C· de otrahẽ · et omit. ſti · optimã
ſʒz o · ff. de edẽ · l· ij. et · in et.ff· quẽadmo · teſta · aꝑi ·l · ij. F. diẽ at · So.
m edicione lr̃aʒx dñi pape faciẽda aduerſario omia ponenda füt qm
littere fut vũes ar.· de dilaẽ · p̃terea · et ea que oũia fůt mtegraliter
füt edenda et litere tradende funt ad videndum .. de fi inſtru. ſi ſeri⸗
ꝓPtur am autenticam . et · c · G. ppetuus vicariꝰ.deẽc · greg · et ibi dice⸗
mus de ed icione inſtẽoꝛʒ · et ad idem ar . de of · dele · cum in uure
e¶ Judeus · qꝛ de iudeis oũᷣſis eccia fundata fuit · xxj · di · m nouo⸗et
trãtes · que ſine ſpẽali mãdato dñi impe
aures. literas ĩ trate ad lites ñ valẽt qj. e. nõnulli · et j. e·
xxpte decan · ſecꝰ in h̊ caſu ⸗=papam ſie vm ocedẽ bñficiũ qðᷣ
S ¶ AIntentõnis · H patz dñm⸗ aliũ nõ ledat vel Fuet ſaltem Fuiter
ſeu enoꝛmiter · xxy · q · ij · de eceleſiaſticis · et · xj ·q · in · ki quis non obedi
at · et · ix · q·; ul · nunc vero. et .· f· ne quid ĩ lo. publi. l·n C. merlto · et · F. ſi
quig a pncipe.et .de of · oꝛð. lʒ. et ꝗ.de ↄoſue · cum olim
p Suprimi puniri dz qui ſuprimit qð tenetur reuelare · · di. ex
Penitẽtibz · ff · de act · emp · et ven. l · j. j · ¶ le iſte non valeãt q̃d
I ¶Vires nolumus obtinere · et ita viðꝛ⸗ ſ obtineat ꝓ literas tales
die ſup hoe ꝓut nõ. e· ad audiẽtiã Sligentia pᷣſumit ſi ſtete
Jat · dolo vel negligentia· dolꝰ a nel rit ꝓ ãnu ꝙ nõ vtit᷑ lẽis
j· e · ꝓlerũqʒ · a .e · ex ꝓte ſi copiã judiẽ hẽe potuit · ſʒ oð dicit lex
¶ de diuer is Hptis · falſo · q̃ dicit ꝙ He pta ꝓpetua fuũt nõ eſt oẽ · qꝛ

Aeora nene
. t. — 1. negocia mmia gene
legerint / arbitrio/ comittun xralitas ⸗ repꝛobatur 7.8

tur·ſicq; fit/vt fialiquem pul
ſare voluerint examen oꝛdi⸗
narij iudicis nõ requir ant:ſʒ
ad iudicem vnum vel plures

do · et otu · ex litteris · et ꝗ.
de ap.c · ij· et · e fignifican
tibz · et J. e. ſed es · et qj. e · t.
in deẽ · mnocẽtij · iiij · e cuz

ita fidei · et · f.· S eden · l· i
¶E. edere · et . ff · de ĩterro ·
act. de etate · Smechil · ar ·
oð · ff. de rei vẽ · q̃ de tota
¶.incerta · et · ff· eõi · diuið/ et ſi nõ omes.S. ſ mcertum. Svo.prima ꝓs
vera eſt et vltima in ſpãlibʒ caſibꝰ loquit᷑ · xætes vt ſit pᷣteriti tpis

ℳ

o ¶ Elesgerint · id eſt elegerut i curia exiſtẽ⸗ ↄiunctiui modi. NQui

iudiees erãt ̊ meerti litere nõ valebãt · ſʒ mtellcũs iſte mmeptꝰ ẽ a iu
dices erãat certi et omiſſio erat oĩm negocioꝛum qð eſſe nõ

multis · et · f · de iur · fiſci

—

dam tñ voluerunt dicẽ ꝙ litere iſte ad incertos iudiees dirigebank⸗
ꝗs impetratoꝛ duceret expmendos dicentes gnalẽ omiſſionem cã

poſſe fieri dumoõ ſudices certi eſſent ꝗ. e. ſedes · et. e· paſtoꝛalis· ſʒ qaq

z ſic nec

gnalis app ellatio ab omi guamie admittit · de ap. c. ij. ſʒ ſup Fuam
ne ꝓbabili et expᷣſſo ẽ apellandu ⸗..de ap· ut debit ꝰ· et · e. cũ caãm . ita
gnalis omiſſio cã fieri ñ dʒ·qꝛ iuriſpictio oꝛdinarij abſoꝛbereẽ

ie poll eligere q́s vellet et ita intelligit lau ⸗.. e. e· ſedes · a michi idẽ
viðꝛ et ido multofoꝛtiꝰ litere valere nõ debẽt ſi meerti judices ad oĩla

talem ↄmiſſionẽ quod eſſe non dz · ar · xj · q. i · Puenit · et . de of· leg ·
c· ieet e ma.et ob. ꝓ tuas · et · ix · q · ij · nunc vero · et · C. de pᷣei bus ·
impa · offe · l. n· tñ litera qᷓñ viðꝛ innnre incerti ſudices eẽnt ꝙ il

negocia ↄmittebant᷑ · ſed pů · deẽ · ſedes · et paſtoꝛalis · nõ dicũt ꝙ ta

certi et ↄomiſſio erat gnalis oĩim negocioꝛ qð eſſe nõ dʒ · qꝛ p eã ab⸗

liter omna negocia omittant᷑ imo reſtũgunt᷑ ad paucas cauſas:quia
multitudo effrenata ↄueniri nõ pt᷑ ꝓ vnũ ReR ptum et vmuerſitas cau
ſaʒd bñ pt᷑ omitti.ff · quis et a quo ap·.l · j. F i. et · f · de judi. l. F. cum

pᷣtoꝛ· vel ſie tan · et vm. exponũt h x bum elegerint · id ẽ elegerant i

curia exiſtẽtes. ut ſit ᷣtentũ ſubiũctui modi. et ita ſudices elech erat

oꝛbebat iuriſpictio oꝛdmarij qð fieri ñ dʒ · ar. xj · q· puenit· C· de

Pa · impa · of · · i et · in · et ĩx · q:iij · nune vero · ſicut gnalis appellatio
non admittitur . de ap · c·ij · quare litere tales non valebãt · lau · dixit

et meliꝰ cui ↄſentio ꝙ hic iudices erãt meerti ſeʒ quos vellet eligere
impetrator qð eſſe non debet qꝛ ſicut ꝓcuratoꝛ meertus non debet

bear de

elle · ff. de ꝓcur · l. n· nec tutoꝛ incertꝰ dari pt᷑· f..ð teſta·tute.l tutor

ineertꝰ· et mſti · de tutoꝛ· et arbſter ſimliter meertꝰeſſe nõ debet

—

—

ReaEAKArN

—
W

. de arbi. mnotuit.a omiſſio gnalis fuit oim negocioꝛuz qdẽ otra
oſuetudine rõne curie cuiꝰ ſtilꝰ dz attendi. de crinmne falh· ꝙ; Fue ·

ꝓꝙ omes cauſe vni pſone ↄmittant᷑ mñ ſub illa foꝛma q̃ tradit᷑e·pa

ſtoꝛalis:et ſlla gnalitas reſtringit᷑ ut tradit᷑·e·ſedes.et m.c· cum in

multis· et ẽ deẽ · jnno · in · tñ vmuerſitas cauſaꝛ bñ omittið᷑ · ff. de iu⸗

di ·l· i · ptoꝛ · et · ff· quis et a q; appel · · i. i· et illa fuit ponor ca qꝛe li

tere nõ valebãt · qꝛ iudices erãt incerti qᷓſi ↄnuſſio oĩm negociorum⸗

et ſic lau · mtelligit et d· ſ
cut ex ipſa lra colligit᷑. b·⸗
ſatis tñ credoꝙ ſi papa ex
certa ſaetia tales litteras
ocederet valerẽt cu halbe
at plemtudmẽ ptatis ſal⸗
uo iure recuſatois.j· ð off.
dele. ſuſpitioms·
a ¶ Dropicios · vnde pol
ſent recuſari · de recuſatõe
dicetur . de ap.cũ ſpecia⸗
li· de of · dele · ſuſpitõnis
eleri · viij · di. mala cõ
ſuetudo et reſecande ſunt
putride carnel · xxnij . q · in
relecande · vnde verſus.

Pñcipns obſta ſero medi /

cina parat᷑ Ddũ mala ꝓꝑ lon
Sas ↄualuere moras · b.
SDaudientiã · mamife
u ſic pʒ ꝙ viciũ lati
nitatis viciat R᷑ᷣ ptum ſie
etiaz ſi pa pa loq̃t vni in
plurali.ut ſi pr̃ᷣarchas uł
epos filios appellauerit
tles litere falſe fũt. de fal
ſat᷑ · ꝙ; Sui . ar . o ꝙgpter
malã latinitatẽ nõ vician⸗
tur Re pta. ff · de ſta · ho ·
impator pius · ibi em dr
ꝙ apter malã latinitatem
nõ viciantur⸗et · ff · de ma⸗
numil. teſta · qui habebat
C · de lega · m legatis · et
ꝗᷓ. de fide inſtru. ex parte
Ho · viciũ ſcrilẽtis non no
cet cũ alias ð veritate ſeu
volũtate teſtatoꝛis oſtet·
C de teſta · erroꝛe · l· ãbi
guitatel · et idẽ eſſʒ ðvolũ
tate pape dicendu ni oſta
ud eſſe m teſtamtis: et ali
ud mliteris dñ pape. te⸗
ſtameétũ em Imittit᷑ tabel

deleg atos ſibi Picioset pti
aduſe ſuſpectog ſup exammã
da qoõne decurrant/ · Y/nos
huic moꝛbo / celeri voletes ob
uiare remedio · m · q· ſ lrẽas ta⸗
les ĩ pꝛouintia tua inueneris/
eas carere viribus nẽ̃a auẽte
decernas/ I Dem
Daudiẽtiã nrazʒ te ſigfi
cante puemt ꝙ h. de ſeõ ſte⸗
phano ſuꝑ abſolutõe ſua lite
ras tibi ut pᷣma facie videbat᷑
apopñtauit quibꝰ qm̃ mani

feſtũ otinent ĩ oſtructõe pec

catũ fidẽ te nolumus adhibe
re emens · ii·
AX p9pte.s.pſone eccie de
tarete nobᷣ innotuit ꝙ cu ca⸗
pella ð empecon ad p̃deãʒ ec
cleſiã ð iure ptineat o · dyaco

nus qᷣ iã dcaʒ capella detinet/
capellanũ ipᷣiꝰ eccie noĩe ipſ⸗⸗

us. mm ea miniſtratem poſt
ap:a ſe factãà amouit/ qua cuʒ
eſſz ·s· ꝓPſecut ad iudices ĩ
teras ĩpetraſſʒ ipe · o · ap · ſuaʒ
ꝓſequi ñ curauit/cũq; auẽte
pᷣdẽoꝝ iudicum in ius eſſet
weatꝰ dixit ſe lĩag poꝛes hĩe/
de qbꝰ nulla mẽtio ĩ poſterio

liom bꝰ cuiꝰ ſcripturam ſiue latinum null corrigit · vñ falſa latimtaſ

nõ viciat teſtamentũ dummõ oſtat ꝓ ipᷣm de mtentoe teſtantis vt di

cunt . dicke leges et ꝓpter fauoꝛem teſtamtoꝛv· qꝛ il ẽ q mag debe

atur Pommmibz ⁊c· C. de ſacroſanc · ee· l. i. Rptum dn pape ꝓ multas
manꝰ? trankt et magna maturitate deco e rr Fſpr apfic rf erel
adeo. et ſta nullũ vicium otinere dz · S· e· ad I vñ o iſtam pᷣfũptõeʒ
nõ eſt admittenda ꝓbatio· ar · o· ff · de of · pſið illicitas lau. notauit
ꝓinſtrumta vel puſlegia ꝗꝓpt᷑ falſum latinum nõ viciant᷑ ar· de o· di⸗
iin · ſ’i non ſanctificatur.et · e· detul erunt · et · f· de manumil. teſta · qui
Pabebat · de inſtrumentis ta bel lionum ſatis crederem illud · de puile
gijs romane curie nõ eſt voeb. ⸗ ðr hic ſuꝑ quo fuerit appel
Xparte· poſt appellatõneʒ · non⸗ latum foꝛte poſſet dici ꝙ ſen

tentia lata fuit ↄtra· o· dyaconum a qua ĩpſe appellauit vel ſuꝑ alio

articulo · vel forte citra aliquam ſnĩam ſicut olim fiebat .
e ¶ A ſe factã · ſcʒ ·o · et ſta nõ detulit ꝓprie appellatiom qꝗð eſſe nõ de

buit cũ a apellation aduerſarn dekerre buin
a

. de ap · an ſit · et · e.
Oſtitutis · et .de elec · lone · appellauerat foꝛte ab ordmario coꝛam qᷓ

trahebat capellanum m cãm · ets· ꝓſonã matricis eccie raro muem

es alibi vt credo ꝙ alſquis non detulit ſue ꝓprie appellatiom · vnde iu

dex poterat ꝓcedere m cã. qꝛ viðꝛ appellatiom renuntiaſſe· qꝛ pen·
ap.nl eſt mnouandum . ff · l inno · ap · pen· l. vna· et. · de ap· an ſit
¶ Prolecutꝰ. ſteras impetrãdo ſupꝑ reſtõe eccie qᷓ̃ fuerat ſpoliatꝰ

poſt appellatõeʒ a ſpoliatoꝛe factaz vt ĩ cã ꝓcederet᷑ non obſtante

appellatõe fruſtratoꝛia.qð ex eo aparet · qꝛ deus · o· eã ꝓſequi non

curauit Atas oꝛte ſigficauit ppe ꝙ rectoꝛ mricis eccie miuriabat

e⸗ ei ſupꝑ illa capella et ſic obtinuit lit eras ĩ foꝛma onuiniſa

mẽtõe habita ð apellatõe ꝗᷓ etia ſ̃e nõ impedirẽt reſtõ ez ꝗj. de reſti
ſpo· ex oqõne. cũ ſuis ſiäůbʒ h¶ Proſecutꝰ · noje eccie de tarẽte qaꝛ

oh wAleG 11 de plove

MMRKS0Mαπ6

T-

1 erat matrix eccia ſdeo nõ valebãt de ap · ſepe · in li · at. qꝛ qui ap

i
i Kulla mẽtlo · 54 pellat dzʒ facere mentõeʒ de ſua appellatõe et ad
uerſariꝰ quodãmõ qui ſuã appella· ꝓſequit᷑ vt ̊ ð᷑ꝛ non muenies ali
bi ꝙ eredam ꝙ aliquis teneat᷑ facere mentõnem de ſua appellatione

Kk la · ſie · · e · R aũt · et · pl erũ

qʒ
¶Cu bienniũ · a tpe appellatois.qui

„

2/1

nõ ꝓſequit᷑ apellatõem in⸗
fra annũ aut ex cã biennij ra

ta manet ſnĩa et fingit᷑ nõ appellaſſeqj.de ap.cũ ſit romana.et ido iſte

ribꝰ kabebar s vſh ad ter⸗
ciã citatõeʒ ſuppᷣſſit eiſqʒ do⸗
lo vel negligetia vti poſtpo⸗
ſuit / qd ex diuturnit ate tpis

videbat᷑ ĩ qᷣbꝰ nulla mentio ð

ap · ab ipᷣo facta fiebat / cũ bi⸗
enmũ a tpe ap · iã fuiſſet elap
ſumldeoqʒ · meq · ita eſſe cõ
ſtiterit reuocatis in ſtatũ pri
ſtinũ omibuſ qᷓ poſt ap · ipius
o·mueneritis atteptata/pꝛe

ſcriptaʒ ecciam matrici eccie

reſtituẽ ꝓcuretis p̃dictũ oiſ

O◻

eũ appe llatõʒ ſuã nõ fuiſſe ꝓ

ſe cutum oſtiterit / me moꝛato
s· ĩ expeſis nęceſſarijs öodem
Anãtesg ¶Eleſtinꝰ? . ij ·
Ciſcitatꝰes a nobᷣ ꝑeti⸗
toꝛio deſtinatoð q̃ impotẽtia
ilſð intelligat/ qð in lris nris
ſepe oſueuit apponjut ſi duo
wl tres qbꝰ ſt̃e dirxigũt᷑ /ipſis
exequẽdis ſimul mmtereſſe ne/
quiuerint/vnꝰ aut plures qͥ⸗

2

bꝰ ſcribitur ũlomimꝰexequã⸗

tur/ Ros vero ita ſentimꝰ ꝙ
tam de iureꝙᷓ ð facto illa im/
potẽtia cenſeat de mre ſi ali⸗

quem uloꝛ ſe

aut alio legitimo impedim̃to

„

Fro lecute odemnari dz ĩ expẽſis vt

— „ —
eruũ vel imfamẽ/

o. audiri nõ debuit p̃tex⸗

tu ſue appellatõis · ſzʒ viðͤr
ꝙ rector iſte. s· roõne o ſK

audiri nõ debuit ad ꝓſecu

tionẽ apꝓpellatõis cũ actoꝛ
a re cirea appellatõez eo
dẽ iure utãt᷑ .J. de mutuis
peti · c· ul · et h ðr otrariuʒ
lcʒz ꝙ ille o᷑ quez appella
tuz ẽ audit pꝰ bienniũ et
nõ ille qᷓ apellauit qᷓ lit᷑ &
H ĩtelligit᷑. dicas ꝙ iſte re

ſue appellatõis· ſʒ potius
rõe ſpoliatõis ſup q̃ ẽas
impetrauit non obſtante

ap · vt nõ · s.i vᷣbo ꝓſecu

tus interdicta em ꝓpetua
ſũt quãtũ ad rei ꝓſecutio
nẽ non quantũ ad penam
ff.ð& vi et vi ar · l.i · m pñ ·
et ſi de ap · non dixit nio⸗
mmus audiet᷑ peten reſti

tutionẽ eccie et multofoꝛ⸗

tius qꝛ poſt apellatõnem
ſpoliauit aduerſariuʒ qui

debuit deferre fue ꝓpe ap

pellatiom pᷣterea fauore
appellantis dat᷑ ãnus aut
bienmum ad ꝓſequendã
appellatõeʒ a non fauoꝛe
apellati · vnde appellans
ſtatim pt ꝓſeqͥ appellatio
nem ſi termmus ei p̃fixus

elt · ſz apellatus non ſta⸗
timꝗj.de ap · oblate

¶ Rue pꝰ? appellatõnez ·
et ĩta quidquid fit pꝰ ap

pellatõnema ſe vel ab ad

cor audit?ꝰ fuit non roéòne

5

uerſario fuo factam dz ir⸗

ritari · de of · dele · ſuper
qõnũ · m fi · et qj.de ap · bo
ne· cum ſuis ocoꝛ·

Hyetij.de ap:nicolao · a. c. xre

phenſibilis · vel qͥ ꝓſequit᷑ ipᷣam añ tpᷣs ſtatutũ⸗j.de ap · ſepe· ſʒ non
videt᷑ ꝙ iſte · o · debuerit ĩ expẽſis ↄodẽnari cũ appellatꝰ appellatõeʒ
nõ fuerit ꝓſecutus infra bienniũ cũ m ̊ idem ius buandum ſit appel
lanti et aꝑpellato ut ð&ꝛ in notula qͥ emet non opoꝛtebit ipᷣm ꝓſequi
appellatõʒ·qꝛ ipᷣo iure rata manet ſnia lata ↄtra ipᷣm · o· ſi qua lata
fuerit · pt dici ꝙ ideo vdemnat᷑ · qꝛ pᷣtextu appellatioms iudex nõ ꝓ
ceſſit · et ille · o poſt ap · ſpoliauit appellatuʒ et ſic mtererat rectoris
vt · o · odemnareð aduerſario m expenſs etiaʒ poſt bi enmũ ꝗpter do
lũ et maliciã ipᷣius · o · etorio · i· nũcio legitime oꝛdinato. vel die pe⸗
Cile itatng Petis citorro id eſt ꝓcuratoteꝛ
o ¶ Ampotetia· aliquis ðꝛ aliqͥ d poſſe ſex modi Syin vſus⸗Poſ
ſe quidẽ rebʒ dãt ius nat᷑a pt᷑as/Officiũ meritũ ſextũ dᷣma voluntas
de potẽtia iuris hesxxn·qnj-faciat homo.xxvij.q.ij agatholſa.ĩ fi
de potẽtia nature heturꝗ· de deſpon · impub · puberes et c· a nobis.

de ptate offien habes.j. de Oſang; aaffi · e · i· in fl· et . xxi . di. i · ar · ver
ſus fi · vbi & ꝙ petrꝰ pᷣ omibʒ claues regm celoꝛx accepit.de poten

tia offien legit᷑ · xxi· di.mrerioꝛ · et qj.de ma · et obe · cuz mferior · de po

—

⁊c· de potentia ðme volũtatis habetur de pe · di · ij · cari tas · ſed hee

— —

tentia meriti legitur · in · q· vjj · tria · x. idem teſtatur ibi cuius vita

potentia ad duo tmfacti et iuris ref ertur
ntereſſe nequiuerint· ꝙ ſimul intereſſe debeant habes⸗ĩ. de of.
iudex eſſe nõ pt᷑ mñi oui opimione ꝓ libero ſe

pC
delega · pꝛudentiã ·

q Seruũ:qꝛ talis⸗ gerat et habeaturquo caſu tenet eiꝰ ſnia etiã

n poſt eam latã detegatur eum tpe ſmĩe fuiſſe ſeruũ · in. q · vn .· . verx
et· ff. de ol · pᷣto · barbarius et · C· de teſta .· . ꝛvkſ uſpeus poſſʒ re
r ¶ Infamẽ ·ſi pen · judicio efficia᷑ mfamis⸗ pelli:j. de teſti.cog · p /

terea · et j. de of· del · mſinuãte qꝛ q̃ ð nouo emergũt mdigẽt auxilio

m ¶ In expẽſis: qͥ apella⸗
tionẽ ſuam nõ Peguſtal

Drntetas, Tozsͤ;

a nr

BBärE

RNWNR

Waas h
AαναανυυꝗcI „

eh Wωα ι,
=

ff. de interrog · act de etate . Cex eã . tẽ ſi medio tpe excõmunicet· ꝗH

eo abſoluto reſumit iuriſvictoeʒ⸗· de of · dele · pꝛudentiã. S. ſexta idẽ
credo ſi reſtituat᷑ pſtine fame ꝓ pneipem reſumit iuriſvictõem ut · n·
¶q · in· Snotãdum. m li · et · C· de cur · fur · l· penulſecꝰ ſi lata ſnĩa dete
gatr fuiſſe mfamis.iij ·q· vñ · F. tria · · verp· et · ff · de of · Phð · barbari
us et · C· de teſta · l. i· ſecꝰ in excõicatõe · qꝛ ſnia publice excõicati nul
la eſt · et ·de re · iuð · ad ꝓ bãdũ · et . de excep · exeeptõem

et .e eapitulũ ſancte erueis · ſz certe ſcᷣm dictũ illoꝛʒ neutre reuocãt
alias cũ neutre ſint poꝛes alns· imo ſcvᷣm 1̊ neutri cognoſcut de tota
cã· nã ambe lre dũr ſede vel pme · ff. de bo · pol · Vm t · · i ſi quis m
duo bz · Teren dicũt ꝙ ſie dubitari pt de reuocatone vt ſi ſede faciant
mentõeʒ poꝛ ſz nõ expᷣſſamꝗᷓ.de do · et vtu · ex lẽis · et H nõ ẽ verꝛd vtz
ex illa deẽ · ex lẽis . de do · et vtu · dici pt᷑ hãc fuiſſe rõ neʒ huiꝰ deẽ · cũ
diuerſe ſint lẽe impetrate iudices citẽt ꝓtes a cũ ꝓs aduſa coꝛam eis

lralhs

D
.

eNe

a ¶ Impedimto puta qꝛ
E E vel illiteratus
nee hʒz vofuetudmez cãz⸗
qꝛ peritus dʒz eẽ iudex nee
dz qrere ab alijs quid euz
loqui opoꝛteat .ĩ aut᷑ · de
iudiẽ · ĩ pñ · colk · vj. et . ð
ꝓlang · et affi · ex lkis · fi⸗
tñ ſi illratus ſit et hab eat
Oſuetudinẽ cãx ſiue peri
tiã judicãdi pt ei eã ↄmit
ti · C· de iudi· lecerti uris·
ar · C· de ẽ · et cle ·para bo
lã · et q dã impedimẽta po

nũtur · ij · · vñ · Stria · jtẽ
ñ impedimentum ſit pe⸗

tun qð pt᷑ eſſe multis mo⸗
dis vt mfirmitas ſurditaſ
a ohſia:et qð dicit de m⸗
fami dieunt quidam Pre
locum tmä m iudicee del· qꝛ
judex ordmarius ꝓ ſola
excõieatõne remouet iij·
q· vij. Sex quibus
b (Deſtinare⸗ꝓ lr̃as vel
p certũ nunciũ lr̃atoꝛie de
ſtiatũ · lxiin · di · e · i · ijea p.

/et ].. de of · del · pꝛudentiaʒ

i. Re · ff· ð rebz eoꝛꝛ qͥ ſbᷣ
tutel.vel cur· magis· J· il⸗
Aud etiã queri pt · et hᷣ eſt

canonica deſtinatio. ſz nu
voν Sſera— νν 1νs quid ille qui int ereſſe nõ

covcoD ⁹à Pk valet alin delegare vi⸗
ſpeale .
2. c (Ad ↄfuma (del coꝛã

ces ſuas de H ðꝛ q̊. de of⸗

tõnez ut ⸗.e· cũ dilecta·
d ¶ Grocedãt ·˖ ꝙ quidem
fac pñt ſi ĩ literis ↄmiſſi/

dete ntũ eſſe oſtiterit ð facto

ſi oſtiterit eũ caſu moꝛtis oc⸗
cumbere · à meuitabilis neceſ

ſitatis arti culo impedirti /quo

minꝰ valeat intereſſe/ dũmõ
is qͥ ꝓ neceſſit ate pñs eſſe nõ
pt collegis ſuis canonice ex⸗
cuſatõeʒ ſuã curetſi poterit
deſtinare / ut aln oiudices vel
executoꝛes ñlom inus ad oſũ
matõeʒ miuũcti mandati ꝓce
dat inec em ille qͥ tantũmodo
nõ vult intereſſe hac impoſſi

bilitatis interp̃tatõe valeat
aliqᷓtenꝰ excuſarimiſi forte ſic

in reſcripto habeat᷑ expᷣſſum/

ſi nõ omes interfuerint vel n/

mul nequiuerint aut noluerĩt
intereſſe ¶ Uno · in· elieñ · epᷣo

ſtoꝛalis officij a · Yp⸗

1N qſiuiſti qñ ð reuo

catône lĩ—aꝝ ambigit᷑ vtrum

ꝛudices pᷣoꝛes an poſterioꝛes

Ad qð⸗t · x· niſ poſterioꝛeſ

pon bz vel ec õuerſo duxerint

deferendũ ſimulvtriqʒ ↄgno

res ſint ex vna pte qᷓʒ ex alte

rap arbitros omunit᷑ electos
a ptibʒ hm̃oi ocertatio ſopia

tur/ Cꝛm̃ aũt ſub hmoi foꝛma/

vicʒ cãm quã talis aduſus ta
lẽ et quoſã alios ſuꝑ H̊ a qᷣ⸗
buſoãa alijs ſe hẽe ꝓponit tibi
duximꝰ? omittẽdã a nob mul⸗
tociẽs l̃e impetrãt᷑ ſollicite qᷓ
ſuiſti an iudex ex delegatio⸗
ne huiuſmodi ante perſona⸗
rum vel rerum expᷣſſonẽ / ſup

pſonis vel rebus expᷣmendis

pabeat ptᷣatẽ adiciẽs vtrũ ſi
añquã pſone vel res expꝛeſſe
fuerĩit noĩatimſuꝑ nõ exp̃ſſis
m omiſſione poꝛiſz gnaliter
— — — b, „. 2 „ , —
opᷣheñs ſpẽales lĩ̃e qͥ ð pori co
miſſione nullã faciat mentio⸗
nem ad alios iudicel aſe · ap ·

.

emanauerint eũdẽ vigoꝛẽ de

beant obtinere/ Nos igit᷑ ad

6 duo:t. r: ꝙ cũ gnali ꝓꝑ ſpãle
ognoſcere debeãt · vtruz P Rin de ꝓculdubi o derogeturſiuriſoi

ſcdas ſint prime ſt̃e reuocate her⸗

ctio ꝑ gñales literas attri bu
ta p ſpeciales quantum ad ea

que ſpecialiter exprimuntur/

penitus eneruaturelz 8 prio⸗

exhibet ſedas lſẽas ipᷣi no⸗
lũt ↄgnoſcẽ de reuocatõe
lrẽ̃axx ſc vᷣz H̊ qð otingit· j·
dere iudi · it mõſteriũ. in
ꝓte deciſa ab mtegra . te
cuũ expibẽt᷑ coꝛã eis pme li
tere ip̃i volũt ognoſcẽ an
prime ſint reuocate · ſz qꝛ
ꝓ eodẽ negocio ꝓtes nõ
ſuüt trahende ad diuerſos
iud ic es ·.e · ex tenoꝛe · aꝗ.
2e·c · vlt · ſtatuit h̊ vt iudi
ces ↄueniant ad h̊ facien⸗
dũ vk vna ꝓs deferat alij
qꝛ et pᷣmi de hoe ↄognoſce
re pñt cũ coꝛã eis obiciat
tas exceptio · eẽ et ſcdi. a
expone qñ de reuocatõne

ambigit᷑ id ẽ qñ in dubi

deduci de reuocatõe lite
ra ꝛx huic ſolutõi obſtare
viðꝛ ꝗ. e eum otingat · ibi

om nõ ↄuemunt ad ogno⸗

ſcẽdũ · ſʒ executoꝛ vi deat
vtraſq; literas vñ potes
adhuc meliꝰ dicẽ qð cla⸗/

rꝰ ſit ꝙᷓ ꝓ hãc ſolutõem·

ꝙ bñ pt iudex dubitare ð
reuocatõe lẽ̃aꝛd lʒ ſede ex
pᷣſſam faciãt mentõ eʒz pᷣo
rum ſcz qñ obicit᷑ ſedas li
toras impetratas eſſe ꝓp
falſi ſuggeſtionẽ vel veri
ſuppreſſionẽ ut z· e · ceteꝛꝛ
et meliꝰ. . de off · dele · co
ram · et ꝗ·.de re iudi. inter
mõſteriũ ĩ integra · a hoc

ſiðdẽ dixit iohh es. · e · ſup il⸗

la deẽ · eũ otingat · et certe

onis ſit clauſula illa ꝙ ſi css noeouiticri
nõ omes · alias non pñt ꝓ ſcant 6 foꝛte vackenno Biu
cedere · ar .ð of · dek· cau vnã ſniaʒ ocoꝛdare qzuis piu
ſam matrimonij · et eſt ex⸗

pſſum ꝗj.de off · dele. vno
delegatoꝛv aa. e·pꝛuden
tiã · et · F· de arbi · Item ii·
vnus · ·penb. et · l. ſequẽ · d3 puniri ..ð of · dele · prudentiã · a dijci⸗
e ¶ Excuſari · imo potiꝰ⸗ mus · et ali: ꝓñt ꝓcedẽ quis nõ videat̃
jimpleta oditio ꝙ ſi non omes ⁊c̃ · vt m · c · pdicko · prudentiaz · . adijci
mus. et hoc ver eſt poſtꝙ; oſtiterit ꝙ non vult mtereſſe · de re iu⸗
di . int mõſteriuũ. et de do· et otu · ex literis. et de ofir. uti · bone · et m H
illa coꝛrigit iſtã· fetiã ſi nõ addat᷑ hoc tñ ſi nõ vult alij ꝓcedant iz
(ntereſſe · hodie? ſit arguendus qui mandatuʒ aphcum exequi
Otemt . de of · del · pꝛudentiã . adicimus · b · yſit dubitari de reuo
1 Aſtoralis · am bigit̃ ·ſz qro qualiter poſ⸗ catõne litera aut
c&de faciũt mento neʒ de pᷣmis et tunc valent ſede· aut non fadunt
et tuc valent Pme · S. e · cete · RE ñ neutra ps diſüctiue ꝓpetua eſt p⸗
ma tollit p deẽ ꝗ. de re iudi · int · et de do · et otu · ex lit eris · et ð ofir.

vti · bone · et de ap · ſepe · et. c· oblate . ſcda tollit p deẽ ꝗj.e · plerũq;ʒ · in
judiens nõdũ ceptis nõ hʒ locu iſta diſtinio · ille em ſo le valẽt que
pꝓmoò ſudici pñtant᷑ citatõne facta ꝓ ipᷣas ꝗj.de fo · ope · ꝓPoſuiſti ·. de

ap · vt debitꝰ. et e · capitulũ ſeẽ erueis.tẽ q̃liter xnt pᷣmi iudices dezʒ

ferre ſedis vel ſedi pᷣmis cũ vel pᷣmi tm vel ſei tm̃ ſint iudices et ita
aut primi aut ſcᷣi nullã hñt iuriſpictõʒ ꝗj. de of · dele . ex literis · ĩ fi · a
s. e · ti ceter Itẽ qliter xñt primi vel ſedi citare ꝓtes cũ vtriqʒ dubi
tent et neſciunt an ſint iudices ; imo rõne dubitatoms neutri debent eſ
ſe iudices ſicut qñ dubitat᷑ ð tutela duoꝝ neuter ẽ tutoꝛ· ff· ð teſta·
tu · duo fuünt tieij · ꝓpt h̊ gloſauerũt h̊ quidam ꝙ de facto pt᷑ dubitari
nõ de iure ut ſi foꝛte ſede litere non exhibeant᷑ij.de of · dele · ex literis ·
ꝓel qꝛ dubitat᷑ an ſit ann ꝰelapſus ab impetratõe literaꝝd prioꝛꝛᷓ.e⸗
pꝓleruũqʒ · ſʒ H̊ ſolutio michil valet · qꝛ ad qõnem fach non daret papa
rñſionẽ iuris · ff. de ſta · ko · idẽ erit · ainj dicũt etiaz ꝙ pt eſſe dubitatio
ijuris ſñi data ſit eadẽ ĩ vtriſcq; literis · illa deẽ ˖ vt debitꝰ. B determĩat

flua reiim quitur pᷣma queſtio

ribꝰ nõ faciat mentõʒ vñ ſuꝑ iſte eſt verioꝛ mtellectus

ſqz ̊ dubitatio de reuoca⸗
tione literaꝛ? nõ hʒ locuʒ
