ſãs ipᷣm hẽticũ a inſanuʒ p eo

ꝙin ſuis dixit ſententns / qm̃

qdã ſüma re res ẽ · prẽ afi⸗· a
illa non ẽ gnans neqʒ Semta
nec ꝓcedens · vñ aſſ. erit ille

nõ tã t᷑nitatẽ q́; quat᷑nitateʒ

aſtruebat ĩ deo vicʒ tres pſo
nas a illa pũem eſſentiã quaſ

Irtã mamfeſte ꝓteſtãl nul
la res eſt q̃ ſit pr᷑ a fi ·⁊·· ſ.nec
eſt eſſentia nec ſbᷣa nec nat᷑a

qʒuis ↄcedat ꝙ pr a li · et · . ſ.
ſüt vna eſſentia vna ſubſtan⸗

momum quando ſuper baptizʒatum in ſpecie columbe requieuit vel
quando ad muocat onem nominis xp̃ᷣi coꝛda credentium impleuit ·
q ¶ Et hij tres vnũ · id ẽ mdifferentes quo ad dãdã gram ·. vel vnum
id eſt vmus bhe vel eſſentie. moõꝗj.de cele · mi · m quadam ·

S terra · ſcʒ ꝙ xpᷣs fuit hbo⸗ S ¶ Spũs i· huana aĩa quam emiſit

* . S 6 De d

fiiæ e uC N

H v m

5 rn ie,

ſacr Serhenm de 9 di. ij. nee .

aage mon pe
ma⸗

Gesanke- FſeN SL. rrn, r Fſſᷣ . Sfe E

in paſſione · fFluxerũt de latere xpi vt in deẽ · p · in quadã er fuit ve

t Maua: q̃ ra aqua et non aquaticꝰ hũor vt quidã heretici mẽti
v¶ Et bj tres vnũ fünt non natura eiuſdẽ ſſᷣe ſʒ coopatõe untur
eiuſbem miniſtern quia ſpũs ꝓ adoptõeʒ nos ſilios dei fecit aqua fe
cit nos filios dei ꝓ ablutõem baptiſmi.ſanguis ꝓ redemptõem gͤtie
x¶ on eſt generans · id eſt non generat ſed eſt perſona generans

tia vnaqʒ nataſren vtitate

hyfnoi nõ wraa ꝓPpriã ã ſʒ qi col

lectiuã ⁊ ſili tudinariaʒ eſſe fa
teturſquẽadmodũ dñr multi
hoĩes vnꝰ? pplus et multi fide⸗
les vna eccia iux illi multitu⸗
dinis credẽtiũ erat coꝛ vnuʒ
⁊ aĩa vna et qui adheret deo

vnd ſpus eſt cũ illo· Item qui
platat 2 rigat vnũ ſunt et

oẽs vnum coꝛpꝰ ſumus ĩ xpᷣo
rurſus ĩ libꝛo regũ ppls meꝰ

2 Pls tu? vnũ ſut · ad hãc a⸗

ſuã ſnĩaʒ aſtruẽdaʒ illð potiſſi
mũ verbũ ducltip rpe de ſi
delibꝰ inquit m euãgelio · vo
lo pĩ vt ſint vnũ ĩ nobᷣ ſicut ⁊
nosvnü ſi umꝰ vt ſint olũn oſumati

„ ¶Meqʒ genita · nõ adin
t

elligẽtiã pſonaꝛ ĩt rm
tate ꝙ noĩm qdã fũt eſſen
tialia qᷓdã ꝓſonalia q dam
nocõnalia · Eſſentialia füt
q̃ ĩ fingulari numero dur
ogrue de tribz pſonis ſi⸗
gillatim · vt deꝰ bonꝰ de
us iuſt? eternꝰ omipotẽs
et ſimilia · in plurali vero
numero in cõgrue dñr juẽ
ſllud anaſtaſij · a nõ tres
dij ſz vnꝰ ẽ deꝰ. Perſona
lia füt qᷓ fupponũt ꝓſonaʒ
et in ſingulari nũo tm̃ vt
pater et fi · et ſpũſſanctus

Nocõnalia funt que notãt

diſtinctõem m pſonis vt
ghans gnata et ꝓcedens
iſta nocõnalia couemunt
adieckiue et dñr tm de p⸗
ſonis et nõ de eſſentia · ſed
qñ tenẽtux ſub ſtãtiue tune
dicũtur tam de eſſentia ꝗ;
de pſonis · vñ hec ꝓpohitõ
ſimpliciter eſt vera pater

in nvnuz mnon⸗ em̃ nut ait fideles cv/E generãs · ſiue hec dictio

generans teneatur adiech

xp' ſuüt vnũ id ẽ qᷓdã vna res s ue ſiue ſubſtantiue· Si at

q̃ pũis ſit om̃ibʒiſs H̊ mõ ſunt

vnum·i· vna eccia ꝓpt᷑ catho

lice fidei vnitatẽ ttãdẽ vnũ

regnum ꝗpt᷑ vnioneʒ indiſſo
lubiliſ caritatisquẽadmodũ
ĩ canoĩca iohis apli epla legi

tur / qꝛ tres ſũt tqᷣ teſtimoniu,

dant in celo pr afi · · . l. et hij
tres vnü ſut ſtatimqʒ ſb iũgi
tur a tres ſut q̊ teſtimonium
dat in terra ſpuͦs aquaa ſan/

guis et tHijtres vnũ ſut ſic in

qbuſdã codicibʒ muenitur. . 8,

sO at ſacro appꝛobante
ocllio credimꝰet ofitem̃ cũ pe
troꝙ vna q dã res ẽ incõp̃hbẽ

ñbilis qᷣdẽ et meffabins ve

raciter ẽ pr et fi · et · .· ſtres ſi⸗
mul pſone ac ſigillatim q̃ibʒ

earudẽ et 80 ĩdeo ſolummo

do trinitas ẽ nõ qᷓternitas · qꝛ
qlibet triuʒ ꝓꝑſonaꝝ ẽ illa res/
vicʒ ſba eſſentia ſeu nat᷑a di⸗
uma ſola ẽ vmuͤſoꝛ pñcipi
um ſpᷣter qð aliud mueniri nõ
ppet illa res nõ eſt generans
nec genita nec pꝛocedens /ſʒ
e* e pater qui isiat ſet filiꝰ qui

alia perſona filij nõ tamen aliudi imo idẽ
b Orthodoxã. id ẽ rectã a boꝛthos qð ẽ

dicat᷑ ſbᷣa dma ẽ gñans ſi
dictio Sñans teneat᷑ ad⸗
iectiue falſa ẽ qꝛ vellet no
tare diſtinctõez m Zma eſ

3 ſentia; ſi teneat᷑ ſubſtãtie

vera ẽ · qꝛ tunc eſt ſenſus
ſba dna ẽ gñans·ĩ ·perſo
na qᷓ ghat · vnd e no mina
iſta generãs genita et p
cedẽs adiuncta nomibus
pſonaꝛ diſtinctõnem no
tant ꝓpſonax · iuncta vero
cũ no mibus iſtis ſubſtan⸗
tia natura eſſentia dma te
nentur ſubſtantiue · et no⸗
tant eſſentiam tantum
3 Rarura. hec eſt fũma
uã dixit magiſter p·
1 ius filius · diſtincti⸗
ua noĩa ſiue ꝓtitiua noĩa
vt vnus aliquis alius duo

et ſimilia · aliqñ ſignant
eſſentiã aliqñ nõ· nomina
ptitiua cu nommibus ꝓſo

nalibz iucta et nõ eſſentia
libus imn maſculmo a femi
nino genere notant diſtin

ANlionè in pſonůs · pat er ẽ

vnus filius eſt aliꝰ· pater

et filius ſunt duo · Juncta
vero noĩibus eſſentialibus

ita ꝙ eis vmũtur eſſentiaz

notät ˖ vt pr eſt vnus des

pf et filius ſunt vna eſſen⸗
tia · In neutro vero genẽ
tm eſſentiam notãt· pater

filiꝰ füt vnuz · i· vna r es
et ideo optime dicit alius

pater alius filius ideſt a⸗
lia eſt perſona patris et

ſunt in ſubſtãtia vt jã patz
ẽ rectum et doxa qð eſt ſeri⸗

Ptut⸗ qua ſi recta ſeriptura⸗ æchil habet filius quod non naſ⸗ cendo
dedit ˖ vnde aug · ni⸗ a patre acceperat ·

5 Simplex · omnino · de hoc dicas yvt · S·

c⸗epꝛox·

Ar 9 rg PTolα 2 or ab Is eret m ſide n he nmib t Dr D . ℳ 2
Wiel Pis NA- A GeKie Gal ſen,d e ſſrele ac al e ted ſͤ Sertr afelan,
abeher Pve ⸗ e WE„ emnd Pryertey ibmite Vrene: Pia * . 6
ß e F, Wolel . Log⸗ ℳe G. ngd

9Z1

—

a
SAler A efan
ra EriTe Hern po-.
Wkrl geree

3 ancal Tpatn -

dihnac

raS:d. elſ –
S
A„m. .

erearees inſpiratõnem · de eon n · di. vl. e. penul · in fi.
b ¶ Cu ergo veritas · dicit rñdendo auẽti pᷣdicte volo pater ⁊c · et ea
expomt quaʒz mducebat ꝓ ſe ioachim et exponit qualiter mtelliga
tur hoc verbum vnum . et per hoc etiam alijs auctoritat bus rñdet·

c ¶Orat · in euãgelio ĩjohfis

nota ꝙ ſñi auctor repꝛoba
tur eiꝰ ſcyta füt reproban
da · ð here · fratermtatis
ſmo a ſi bona eẽnt repro⸗
ba rẽt rõe aucto ꝛis · qꝛ nõ
lʒ ei hoc facè · xcvj · di · bñ
qᷣdẽ · H vero lʒ auctor non
reprobetur qꝛ ofitet ur ſe
ſeruare fidẽ catholicaʒz · tñ
ſeripta fua qꝛ malã ha be
bant ſnĩaz repꝛobantur ·
p Corrigenda · et ideo
qꝛ patus fuit corrigi a ſe
correxit vt ſequitur nõ de
bet diei hereticus licʒali⸗
quando erraſſet m fide ·
xxiiij· q· i · hee eſt ſides · et
q · in · dixit apoſtolus
Anomũ · generaliũ
ſcʒ qꝛ quidam ca⸗
nones funt ꝓpſona⸗
les a quidaʒ locales· lxiij.
di · cũ lõgeꝗ .S elee · nichil
quidã cauſales quid aʒ tẽ
pales · vt · xxix · di · ſciendũ
k ¶ SOtatuta· nõ abꝛoga⸗
ta vel ꝓ aliũ canonẽ poſte
rideditũ velp oↄluetudmẽ
illa em Höuãda nõ fũt · xxvj
di · c · a · xxvj : q · vl · · vl·
et qð coꝛrectũ ẽij· de rap.
c. vl · el dic ſtatuta Otinen
tia pᷣeepta vel ꝓhibitões
alias ſi de ofilio loqrent

nõ obligarẽt · xiin · ꝗ· i · q8⸗

uſtodiãt · peipit
E R qs oẽm · a · xix ·

di. ſi rõnoꝛð · et j.e· e· vlkł.·
n ¶ Ab omibz · ſie a legel

ab omibus ſut buande vt
C.· de legi · leges · et · C · S
jut᷑ a fadt igno.ↄſtõnes
a dic ab omibus ſez ſubdi
tis · qꝛ papa a ĩpator le⸗
Zibz nõ oſtringũut · ff · de
ſeg. princeps · et · ix · q · in ·
cuncta · tñ legibz ſe velle
viuere ꝓfitent᷑ · C· S leg ·
digna vox · a. C· 8 teſta ·
ex impfecto · et mſti · qbus
moteſta · ifir S. vl · a · n· q
vñj · nos ſi incompetenter
oIn actõibz · cuilibz ſez
p ¶ Judicns · eriminalibz
ſcz aꝛ iudicium aliud cri⸗
miale aliud ciuile ꝗᷓ.qui fi.
ſut le · ꝓ venerabileʒz · nec ẽ
nece ꝓponere actionemꝗ .
de iudi · dilecti · ſi tñ quis
ꝓPonit meptã ſuccũ bit ˖

bis vmione ſpiritus J
nũ m nobis ; vniti no⸗ gmficatõe accipit᷑ hoc nomẽ vnum
Vnu ſ. ſumus. hic m alia⸗ id ẽ vmone ſbe ſeu nat᷑e vt · ſequitur
n Fratia id ẽ ꝓ graʒ
g Florentino mõſterio·

gignit ſpus ſeũs q̃ ꝓcedit/
ut diſtinctones ſint m pſea onis
⁊ vnitas ĩ nat᷑a icet i igit᷑ ali
us ſit pater aliꝰ filiꝰ aliꝰ ſpiri
tuſſanctꝰ nõ tñ tñ aliud ſʒ id ꝙ
E pateref fi · ⁊· · ¶ ĩdẽ omimo
ut ᷣm oꝛthodoxã a catholicã
fidẽ oſb ales eſſe credant᷑ / pa
ter em̃ ab eterno filiũ gnan⸗
do ſuã ſðᷣ am ei dedit iu e ip

ſe teſtat᷑ pater qð dedit mihi

maiꝰ? om̃ibʒ eſt ac diei non pt/
pꝓtẽ ſubſtantie ſue illi dede
ritſ ptẽ ipe ſibi retinuerit cũ

ſwa pris indiuiſibilis ſit utpo

te ſim ſimple ex o omninoſed nec di
ci pt ꝙ pt᷑ in filiũ tranſtulerit
ſuã ſbam gñando q ſie dede⸗
rit eam filio/qð nõ retinuerit
ipᷣaʒ ſibi alioquĩ deſijſſet eſſe
ſubſtatia · ptʒ & ꝙ ſine vlla di
minutõe filiꝰ naſcẽdo ſubſtan

tiam pris accepit · et ita pr et

filiꝰ hñt eandeʒ ſubſtãtiã · et

ſee eadẽ res epi et fi · necnõ T;

writas pꝛo fidelibꝰ ſuis oꝛat
ad preʒ volo inquiens ut ipſi
ſint vnũ in nob fiẽa nos v vnuy
ſumꝰ.P nomẽ vnũ ꝓ fidelibʒ
qdẽ accipið ut ĩtelligat᷑ vnio
caritatis in gra· ꝓp pſonis ve
ro ðmis vt attendat᷑ idẽtita
tis aniens in nat᷑ᷣa aueadmo!
dũ alibi veritas ait /eſto
feci ſiẽ at r chiinie Pins
E· ac ſi dicẽt manfeſtius/ eſto
te pfecti ꝓfectõe gre ſiẽ pr̃ v
ſter celeſtis pfect?eſt pᷣfectio
ne nature utraqʒ vicʒ ſuo mo
doqꝛ inter creatoꝛè et creatu
rã nõ pt᷑ tanta ſilitudo notari

qui ĩter eos maioꝛ ſit diſſiſi⸗ 2 ca

tudo notanda · ¶ Si qs igit

ar gy W1uιäng pè

hd da⸗ Rde 7* Der ſen
SISG maohhyn. næ etin /, Dim P e Im Duio Dein Zn &*
Oylo an poid 1 ſ TC N R

5 =
ſen Vruw & & „e * 217

MW ſet

a6,21 er⸗

cta ſuos debẽt tenẽ auckores · C· de penis . ſancimꝰ. et .de hijs q̃̊ Tadn Ca9. q48
fi.a ma p · e c quehuit · et · de ſen · ex · rõna · in fi· et ita ẽ Har · expᷣſuim m

ꝙ nemo puat᷑ ſure ſuo ſine culpa ·lvj · di · ſatis puerfũ · xvj · q · vl · muẽ
tu⸗. de reſti · ſ po · querẽte · ar · otra. xxñ · di · renouãtes et · xxxiin · di · ſi
euiꝰ vxoꝛem ·et · e · ij. et xxvij ·q · ij· multoꝛ. de cle · oiug· ſane · So ·
pᷣma rubca regulariter vera ẽ ↄotraria ca fualia ſüt · vel dicas ꝙ licet
qñq; quis pᷣuet᷑ iure ſuo ſine culpa tñ non fit iſtð ſine cã ꝗ.vt lit᷑.non

ſmam vel doctrinam pfati i0?

achimi hac pte defendẽ vel
retic?ab omibꝰeui terin nllo
tñ ꝓpter H̊ floꝛentino möſte⸗
rio cuiꝰ ipſe ĩoachim extitit ĩ
ſtitutoꝛ wlumꝰ derog ari /qm
ibi et regularis ẽ inſtitutio⁊
obbuãtia ſalutariſſmaxĩe cuʒ
idẽ ioachĩ oĩa ſcripta ſua no⸗
bis aſſgri mad auerat ap · ſe ·
iudicio appꝛobãda vel eẽ cor
rigẽda dictans eplam quam
ꝓPria manu ſubſeripſit i q fir
miter ofitet᷑ ſe illa fidẽ tenere
quã romana tʒ ecciaqᷓ diſpo
nẽte dño cunctoꝛꝝ fideliũ ma
terẽa mgt᷑a ¶ Reprobamꝰ
igit᷑ ⁊ odemnamꝰ puùſiſſimmum
dogma impij amalrici cuius
mentẽ ſic pater mẽdacij exce
cauit ut eius doctrina nõ tam
hetica q́; inſana ſit cenſynda
De ſeutin ides 6
ecilio meldenſ
Anonum atutaa 2
omib; etodianke et
nemo ĩ ac adtiomb? vel iudicijs
ecã aſticis ſuo ſenſin ſʒ eoꝛum
auete duc aðRes· ĩ giſtro
Dsnoſcẽtes et · Frem
q̊ culpa caret in danum

weari nõ ↄuenit Quotiẽs ve⸗

ro nouli d ſtatuit ita ſolet

futuris foꝛmas imponvt ne

Socns diſpẽdns pᷣterita non

modetene detrimentuͦ añ PR P,
üyat;

b itõeʒ poſſint ignorantes in.

currẽ ꝙ eoſ woſtmodu dignũ

vt · qm frequẽter · F. ſi ve⸗
ro · et cãm facile ẽ videre ĩ

otrarijs ſignatis · In vj·

4 ſibz priuat᷑ aliquis iure

o ſine culpa ſua.vñ ver
ſus. Dauptas odiũ viciu
rfauor a ſcelꝰ90 ꝛdo herlo
nas ſpoliant et loca iure
ſuoijſta notantur mc.· re

nouantes · xxnj · di· de pri
uile · anti qua · vbi de hoc·

S (Kuturis· ſic ergo oſti⸗

tutio reſpicit tantum futu
ra et nõ p̃terita · vt.j.. e · e ·
vl. vbi die emus de hoe
t ¶ Diſpendijs · i. damnis
ſiue retractationibus
u ¶ Cõmendet · i. puniat
x ¶ Pꝛobibitõnem · ar · ne
mmez ligari oſtõne añẽ
ad ipᷣm ꝓpuemat · ax · xxxn·
qiin · dixit ſara · a. lxxxij.
di · ꝓpoſuiſti · xvj · di · c his
ita · ar · o · xvj di · ꝙ dici⸗
tis · nõ ẽ o · qꝛ exᷣ pub
lice ꝓmulgata ẽ et publi
cata om̃es tenent᷑ ad ipſ⸗

us obbuantiaʒz a omnes li

Sat poſt duos menſes a
publicatiomis tempe ela⸗
pſosm aut · vt fa cte noue
Oſti · circa pñ. colł · v. de
ſen · excõ · nouerit ꝗ..ne cle ·
vel mo · non magno · et · c.
ſuper ſpecula · nec ẽ neceſ⸗

ſe vt Rhingulozs auribz m

culcetur vt dicto · c · ꝙ di
cltis · et ꝗ.de poſtul Ppla
ad Hᷣ· niſi ꝓbaret ſe ex ꝓ
nunciaʒ tunc fuiſſe vel ałs
impedſtinn ar · expᷣſſum ꝗ..

ui ma·ac. poſſ· cũ in tua
anſlato ſacerdotio
de moyſe ĩ petꝛꝛ qui

dam hebrei liez facki eẽnt
criſtianiſlegem tamen ſer
uare volebant q̃ᷓ dicebat
ſabbatum cuſtodiri circũ
ciſionem eſſe buandam · /q̃
Hodie ad literam ſeruar
nõ debet · hos rep̃hendit
apls dicẽs ꝙ poſti ſacer
dotium trãſlatuʒz ẽ ad xp̃i
anos neceſſe eſt vt legis
tranſſatio fiat et aug·ſuꝑp

TarEe

:π— 1 .
Pmo poct - a; 2.
ley a uio ſ deden, .

altea 12

n! SWrd

2 at,
a“*&ο⅜

aptaʒ pt᷑ poſtea ꝓponere
vt 5ꝗj.de iudi. exammata ·
vbide hoc · Aſ · ſcz malo · et ẽ ſ · i · q · ix · pura · et . .. e. ne inmitaris
q Zuo ſen⸗ qñqʒ em ſuo ſenſu vti dʒ iudex im ſudicando ꝓprie ac
cepto vocabulo · ff · de ar · qualẽ · et ĩ aut . de iutiut · qd p · ab hijs qui
admiſtra ·reci · circa pñ · colk. n⸗ et . de renũ e·; in pñtia · duz tñ ſeðm le
ges et iura cenuneiet ·˖ m aut · de iudi · . qꝛ vero · vᷣ · omis iud ex als ẽ ·
C¶· coll vj · et m aut · defen · eiuit . . iulurãdũ · coll· in · a. in.· ꝗq. vñn. judi
cet · a · xx · di. de libelk. et .· xxxvij. di. xelati· et mſti ·de of · juð · m pn · et
¶¶ . ð ſen.et ĩterlo · om · iuð· nemo e=me facũ eſt penaʒ non me
Osgnoſcẽtes · eulpa · qꝛ qð legiti⸗ retur · C· de adult · gracꝰ et

e tuc1 Chpſit nie vor Heſ i rn
PrS — a
S arike ve. Bak
e WaSAr S =
X Pnten dar E. CSNeel. Er . 2

I: — MWoænſbieuis 11
EKes ððð E

E e⸗ M E

4 F. 8 nes oſriſi ¹ ſ Anoniiααα Dirn 9y io

Eyetit os Rlrinceteber
TG eog tuaillo loco ꝓbat ꝙ h facere
iil eple . ebꝛ de an nõ debẽt qꝛ lex et ſacerdo

Kaſ ato ſaẽdoti vtionece. e⸗ Eflnee tiũ ſimul data fuerũt a ab
vt les ti traſiatio ſiat/ qt em̃ ſ ¶v¶odẽ et ſub adem pmiſſi
et ab ẽo odẽ 2 ſub eade ſpõſõe enſte one et ideo ſimul puanda
ꝗqꝛ qð de vno ðd neceſſe ẽ
de altero mtelligi
z ¶ Tranſlato · in petrum
ſcʒ ꝓ illa vba · paſce oues
meas 5. de elect · kgficaſti · vel ᷣm alios · ꝓ illa ᷣ ba Ite docete ꝛc· de
cõ · di · i · ꝓprie tranllata eſt ergo lex et ita legis obſeruatio non eſt
apud ſudeos · ſed apud petꝛx et ſuos ſucceſſores · et qð tranſlatum fu
it ſacerdotium a xpᷣo m petrum ꝓbatur.xxj · di · m nouo
a ¶ vacerdot io · leuitico vt ceſſet obiectio q̃ poteſt fieri de melchiſe⸗
dech qui pᷣceſſit legẽ ꝓ quĩgentos annos qð mnuitur ex litera ſequ?
ti.quia ſacerdotium ſimul fuit datum cum lege verum eſt leuiticum ·
b¶ Muia em· verba ſunt aug · exponentis pꝛedicta verba apoſtolj ·
c¶¶ Vil· qꝛ ĩ monte linai eodẽ R* venlſt dign moiſi legẽ a ſacdotium

10 hymago er m etatcv de pe di n
P73. Wrn e ar e E Kren

hii. Er⸗
a ⸗ Ü₰ ;
TIi

Jlxn qnep iſteS Pꝛo ve

Ne dyntais/ Ca

do⸗ PS 2 ¶ Sponſone · qꝛ poſtqz dñs dedit legẽ filijs iſr dixit eis ¶ debet ·
de wel ſi audi iſrahel mãdata mea et ea obua ĩ corde tuo dabo tibi terrã fluen
Meos dʒy ſroa pam tem lac ec mel. et tũc illi ꝓmiſerũt ſeruare legẽ et ſacer dotiũ · et ꝛdeo
ſiu dicit ſub eadem ſponſione · H attẽde qꝛ dñs i veteri teſtamẽto tem

F

1 P dud dor P) 1 q Cunid preytt q 2 quiot 2
143 a r S.s vn b. * Ere Ner hoen.

e Serto⸗iit poſtꝙᷓ ergo trãſlatũ eſt ſacerdotũ ad xpᷣianos ergo a lex tranſferri

₰

vÿn palia ſp ꝓmittebat mn nouo vero ꝓmittit eterna. vt centuplum acci

Di=lan St

Peht maj E ius a ꝙ ð8 ſĩ bʒz idẽ iudici
ſwir ſer clale um ẽ habẽdũ · v · di · ad eiꝰ
nye denpiat alos vero et · ii · di · demnqʒ · et
xvj · q · vl · et H̊ diximus· a
i.q· iij. Ri qͥs obiecerit · et
ꝗ.de trãſla:mt᷑ coꝛpalia.
et . . t· ꝓx· mt᷑ ceteras.ĩ fi·

et qciẽs ex vna radice vici

vna lege tollatur ·˖ C. de
nup · ſi libertã . a · ff · de le ·
et ſe oſul . non pñt et. .ð
re iuð · m can ſis · et · j. q; i·
ſẽ xp̃s · et. xxij · q· ij: Ri qͥs
ꝓ vetꝰ teſta mẽtum · et qð
dicit qð ð vno ðꝛ.i. quod
de vno oſtitutum eſt a ſic
ANkfacit ad titulum

Gae Ca⸗ Am ocupiam. legit̃
5 ₰₰ anꝗ i epaa pauli ad ro⸗ petmñ

5s. . 9ſes Ognoui ñ p legez · nam et
Fa⸗ Licran; et Ocupiaz neſciebã eẽ petm
S Mſi lex dicẽt ˖ nõ ocupiſceſ
aug · exponit ho verba illa
apu non concupiſces

DSdx 7 dD (Melſci ebã eſſe petm vel

nem · aplus añq vidiſſzʒ le

ig meDer gem noõ credebat eẽ petm
Cr Ocupiſcere rem alteriꝰ. ſʒ
. Dpoſtqʒz muenit m lege nõ
duo pe cupiſces credidit eẽ pe

fart ot ſtatueid catum⸗ 1

F pms EES tã Fue m aliaʒ expoſitio

¶ Moc enim · ver ba ſunt

auguſtim vſqʒ m finem ·
(Elegit. ſcz neſcire ocu
piſcentiã vel remouendaz
a ſe vel hoe · ij⸗ peccatũ ita
eoxpoit aug Ri ĩtelligas de
Ocupia carnis tm falſũ eſ

ſet cu aphis hr̃et ↄcupiaz

et ſtimulũ carmis· vñ dixit
video aliã legẽ im mẽbiis
meis repugnãtẽ legi mẽ⸗
tis mee captiuãtem me m

coꝛꝑe petii · xxxn.q · v.ſi paulus

vnoi
um naſcit ↄſequẽs eſt vt!⸗

— ,oen pietig et vit am eternam poſſidebitis ⁊c ꝗ..de cele · mi · cum marthe
99 Eſtate ile, ¶ Uð de vno ar · ꝙ vbi
Pxden eſt ea dẽ rõ ibi dz elſe idez

utraqʒ data ſut · qdð ð vno ðr
neceſſe eſt ut de alio ĩtelliga
tur.

m ocupiam neſcieba
zem̃ elegit apis Snal⸗
ñ oia mala onuũt᷑; bona eſt S§
hibet lero · in pab ·
Einitariſpꝛudetie tue/
ꝛudentie ſue inmtit /4
eaq ſbi agẽda vel diceda vi.
deturpatrũ deeretis pᷣbonit
no ij· ſenoñ · archiep̃o a
epo treceñ ·
¶IVm omes ⁊· J· ad audi
entiã ap · mii puenit ꝙ treceñ
canoĩci nouũ fuerũt ĩ treceñ
eccia oſtitutũ ut eiſtã ĩ pñtia
HSjin abſentia redditus ſuos
ex integro pcepturis qͥ in ea⸗
dẽ eccia poſt na oſtõnem fu
rüt vel decetero fuerĩt imn
tuti reddit? ĩ abſentia
cipiãt ſʒ tũc ſolũ cũ fuerĩt re
ſddeẽtes bm treceñ · eccie oſue⸗
tudinẽ omes p oſueuerũt ee
pares · ¶ Statuerũt etiã vt
cũ ſingulis pᷣbẽdĩs anexe ſint
vmee ip̃is ſuas dũ vixerit poſ
ſidentibʒ vinee decedẽtiũ ad
ſucceſſoꝛes nõ trãſeãt ſʒ ꝓuẽ

. ægenerale ad omnia vicia⸗

g ¶ Gnale · ſ· viciũ venpie qð ẽ⸗ Zpi bito omia ꝓbhibẽtur q̃ ſequun
2

H¶ Vñ omia mala:ar: ꝙ vno ꝓ

tur ex illo · xiij · q; v · penale · et

²

—
2

lex q dũ h̊ Yhibet oĩa malai, lraribdet iuniores in ꝓceptione

0

„

n¶¶ Prudẽtie ſue · Yba ſũt hieronimi vſe; in finẽ prudẽtie ſue in ma⸗
„ lo . et eſt k · viij · q. i. ſciendum · et · ij · q · ir · pura ·et · S. e · ti eanonum
(ecretis⸗ Oſtõm bz et ſie ptinet ad titulũ

J eri nõ debet · xxxvn . di · xelatũ Fnonici treceñ · poterant Hec et
4 *

Vm oẽs oſtitutuʒ · ʒ nonne ca

alia ſtatuere alns irrequiſitis

euã in piudiciũ fucceſſoꝛx cũ iſtud videret᷑ ius eſſe vũe ꝙ abſent es ñl

tus eaꝝꝶ int᷑ fingulos diuidatr
Cü igit᷑ qð quiſq; iuris i alt·

— „. —I ſran
ẽſup epla ad ro·c ykum ſtatuit ipᷣe debeat vti eo⸗
Ra:

e
FI

— —

ſapiẽtis dicat auẽtas patẽ
Gulu lege quaz tu ip̃e tuleris · m · q ·

antiquos canonicos et iunio

fructuũ tam p̃bẽdaꝝ q̊ʒ vme
aruü coeq̃tis antiqͥs 'm pᷣoꝛeʒ
olſuetudinẽ vſqʒ ad tp̃s p̃di⸗
v. ſte oſtõniſ ſuatã vel m rõna
ilẽ inſtõnez in poſteꝝ obbuã
dam / Pẽ tridẽtino ẽo
Veiĩ ecctaꝝ/a. IYſane ꝓ
lenit ad audietiã nẽ am
ÿ ciues terueſini bſtituerunt /
vt ſi qs ſe àd mopiaz gere
ꝓbabilit er alleg auẽit alienã

peipiãt . de cle · nõ reñ ·
int qtuoꝛ · et · e · ul ꝗ·ð ap·

pvueit · jnno · viðr · ꝙ ſic ar⸗

x. q· i · H ius poꝛrectũ · et
ff · de pactis R ptũ · et ꝗ·

v de re iuð · cũ olĩ . a. vij · q;

.i. factꝰ ẽ· ſʒ H̊ ido non va

luit qꝛ in p̃iudiciũ alioꝛx⸗

et malo zelo et oẽ ofuetu
dinẽ eccẽie hů fec erũt ᷓ.e · ti
ex pte · a trãſgreſſoꝛ con⸗
fſuetudims ut traſgreſſor
legis pumẽdus ? · xj · di · in
Hns · a ſtatutũ hiue oſtitu

qᷓ hierommꝰ ita cõ
p ¶ Pꝛepont · nõ & fut poſtponẽda deereta⸗ mendat qð etam fi⸗

ſt & qvn r d Torbey- 2r Ca9. Unſhhic èαααιι+ prohjibent prohibz

tio dʒ eſſe iuſta et honeſta

a ouũis oĩbꝰ · iiij · di · erit at
et qꝛ oſtitutio iſta ñ erat
gnalis nec ouis omibꝰ a
iĩo nõ valuit ⁊c · cuʒ ipi ca
nonici ĩtelligãt᷑ qn vnum
coꝛpꝰ · et idẽ collegiũ nõ

dz duplici iure cẽſeri · xij ·
q.ij· cog nouimꝰ.· et . de

deẽ cũ ĩ tua · a meõueniẽs

aliud ſequeret᷑ qꝛ ſucceſl⸗

ſores miꝰ haberent p

difeudü að ab eccia vel alijgg ⸗ deceſſoꝛeg:et ſe non eſſet

tz li ra habeat facultateʒet
Volentes igit᷑ ecciaꝝ in⸗
demnit ati bſulẽ oſtõneʒ himoĩ
4 vVonditões feudoꝛum eccia/
ſti coꝛum factas ſine ſegitimo
eccleſiaſticarum ꝓpſonarũ aſ⸗
ſenſu vires decer mnimus non
hre · I[Dem
Vm acceſſiſſent ad ap ·

vera ſucceſſio in ius alteri
us · ut. ff. de vᷣ · ig · l· Pẽ⸗
dital · a · ff · de acqui · hẽ⸗
il · heres · iſta oſtitutio nõ
valuit quia ſine conſenſu
epi facta fuit j. de cõſue ·
cu ofuetudis ·˖ circa fl· ar ·
OEᷣ· ff. de colk. I. ul · ubi fit
collatio bonoꝝ natis.ſed
nõ illis qui funt naſcituri ·
ſz nunquid eſt veꝛ graſr
qð maioꝛ ꝓs capſ fac̃ to⸗

. E . fcaltũu capitulu face mtelligi
ſe· arch · tulleñ H · tulleñ · e . ur a vidꝛ .. de byjs qu⸗

pituli ꝓcuratoꝛ/arep̃ · poſu ⸗

it memoꝛatꝰ ꝙ cũ olĩ tullenñ·

tiãt. ff. S ſer · ruſti · · ꝓ fundũ. niſi rẽ oce

A„
„» . 2 „. —
1τ dicas ꝙ ſi aliquid eſt oue

a ma⸗ꝓ· c· cũ in cunctis

pluri bʒ nõ ut collegiatis

ſed vt ſingulis quod fit a

majiore parte illoꝛ nichil

valet mſi omnes conſen⸗

dãt in naturalẽ vſũ qð pt᷑ fa

cere vn etiã muitis ſoeijs et otradicẽtibꝰ.mſti · de re · di . F. religiofũ
S. in oue vero ſepuleꝛx· et mñi in caſu ꝗj.de iuxt᷑ ·pro · poſtulaſti · et · e⸗

iinj · di · dem qʒ · et j. de fi · mſtru · mt dilecõs · m fi · C· de re alie · vel ñ ali
enãdis ·l · ul · a· C· de leg · nõ dubiũ agna ſinguloꝛde nõ ſingula ge
i ¶ Oriũtur · i· oriri pñt a ophẽdit⸗ nez et ſic nõ eſt ↄtraruiii.nõ ẽ
aliqð genus mali qð qñqʒ nõ poſſit oriri ex ↄcupĩia et ſie intelligitur
xlvn · di · bonoꝛd.vbi ðꝛ ꝙ cupiditas ẽ radix omium maloꝛum · vbi ſi
militer ↄophendit gna finguloꝛs a nõ ſingula genez · vt de pe · di. ij⸗
q radix · et eodez mõ ĩitelligit qð dicit impatoꝛ ꝙ auaricia ẽ mater
oĩm maloꝛs· m aut᷑.vt iuðᷣ.ſine quo.ſuffra.G.cogitatio · voſus fi · coll⸗
ij· et ex G̊ gnali vido ocupĩia oĩa mala ·iſeptem pnñcipalia vicia pñt
ori ri ſeʒ ſuꝑbia ira muidia accidia auaricia gula luxuria · a ideo dicit
aug cu aplo ꝙ bona ſit lex que dum h ꝛc· non tñ ꝓpter hoc ſingula vi
cia cuiuſſibet gnis vtputa mterficẽ hoĩem.ꝓiuriuʒ · et ſiſa oꝛiuntur ex
Ocupiĩa · vel expone ꝙ dicit oriunt᷑ · id eſt oꝛta fũt pñs ꝓ pᷣterito · ita
ponitur · ff. de v· ſig· v buz erit · ꝓpter ↄocupĩam em pᷣmi parẽtis oĩa
mala oꝛta fũt· ſi em nõ ocupiuiſſet nõ peccauiſſemꝰ.v· di. ad elus ve⸗
ro.in fi · vñ greg caro nos leta traxit ad culpã afflicta reduxit ad ve
mam. et ſic non eſt neceſſe compꝛehendere genera ſingulorum ꝛ⁊ ·
¶ Lex · id ẽ oſtõ vt m pñ · deẽ · lex eſt oſtõ. di · j. et· ij· e · i. et ſic fac ad
titulũ Hibet · ſcz gnale viciũ ↄcupĩe qð ẽ gnale ad omnia vicia-

1(Pꝛo⸗ ⸗innitaris · m ꝓabolis ſalomõis ponũtur ba iſta · fili mi

Eha be fiduclã m dño ex toto coꝛde tuo ne mnitaris pꝛuden
Nſtie tue ne ſis ſapiẽs apud temetipm · hieronimus eypomt H pti⸗
culam illam. ne mnitaris pꝛudentie tue⸗

Cαα Hn*Xα² C ſſts layn fe ſliy Rbiß enlle ſman no valec/ / Pmo pod 9 ſto&
0Velè

qm̃ m quibuſvã · ſi vero ſint plures ut collegiũ diſtingue ſi aliqᷓ̃ fadẽ
da füt ex neceſſitate vt alienatõ es electõnes · et ſiha · ſufficit qd maioꝛ
Ps facit qᷓ.de his q̃ fi · a ma · p · e· cũ in cuctis.dũ tñ alij abſentes vocẽ
tur ꝗj. de elec. ꝙ kieut · et · e · venerabileʒ · m alijs q̃ ex neceſſitate nõ fiũt
qualia erant iſta que iſti faciebant michil pt᷑ fieri mſñ omes conſentiãt
vt hic · et m p̃ dicta . l · ꝓ fundum · et debẽt oſentire vt collegiũ non tã⸗
quã ſinguli · axr j.. e· cum · A· ferẽ · et . de elee · m genek. hodie nõ pñt
aliquid ſtatuere ſine oſenſu ſui epiqj.de oſue.c· cum oſuetudinis ·

r ¶ Ruod quiſch · ff· ꝙ quiſch iur · l. j· et di · j. m pꝛm · decretoꝛum

s (Cegè · dieit aug · talis ſum ĩ ſcriptis alioꝛs quales vo lo eſſe intel
leckores meoꝛx · ix · di · neqz quoꝛũlibʒ ·. nee debẽt alijs legẽ imponere
quam ipᷣRi negligunt obſeruareiᷓ.de p̃b. ꝓ illoꝛð · xvj · q. vn · c i.
t ( Coequetis· ſie ergo omes pares debet eſſe in bñfiens ⸗j.e · cũ · A·
xvj · q· vij · e · i. de hac materia noꝗᷓ.de ma · et ob· ſtatuimus L
V ¶ Cõſuetudinem . nota hic ar · op · ꝙ in abſentia pt᷑ quis pcipe bene

ficiũ ſine pcto ſi ↄſuetudo ſit · ſecꝰ ẽ de jure oui vt j.ð ele · non rek · qꝛ

nonulli · et · e. relatũ ⸗oſtituerũt · qð eis licuit tã jure foꝛi qᷓʒ iure po

tuit. mſti . de jur · na · F. i. et · di · i · ius eiuile · ſz ex H ſtatuto nullũ pᷣ
udieiũ eccie ghatur · vt hic · xcvj · di · bñ quidẽ · etiã ſi m vtilitatẽ ecele
ſe redũdaret ſi auẽtas pape nõ interuemret · vt · e · bñ quidez · et . e⸗
eccleſia ſancte marie. et · x · di · c · i. et qj. de ſen · et re ſjudi · eum cauſam

2 D Ve ĩ ecciaʒv·⸗ li · et vocatur ius ciuile q quiſq; ꝓpłs hibi oſti⸗

yAd mopiã · ſi culpa ſua eget indignũ ẽ ei ſubuemre · ff· depoſti ·
1 ιαα ten 7 9 ſtoc &adlat Et 95 α ſraki 7 õ Dechut nz vale

O

„

—

C ENa⸗

—☛ G E S * Pral. Zi

bõna ſides.ar.op.ad H̊.lxxxvj.di·non ſatis tamen Ri quis ex dĩuſtijs
ineidit in egeſtatẽ · k. eſtj. de oſue · ex pte jjure keudi · et dñs illð a
a ¶ Alienãdi:qui feudũ alienat cadit a⸗ lij oced ere ptꝗ. de feuð. c·
· et ĩ libro feudoꝛx oſti · i clientulꝰ.ſʒ ain m feudũ dare pt᷑ ut ĩ deã
oſti:ſi clientulꝰ.et m oſtõne lotharij impialis.nec feuduʒ dari pt᷑ m
dotẽ · de dona. int vi · et vx · nup · nec vſuariꝰpt᷑ vſũ vendẽ irrequiſi⸗
to dño vt inſti · de vſu et ha · in pñ · nec emphiteota pt᷑ vendẽ meliora/

tiones ſuas dño irreqſto E αο ern , omſit Zbuſu„aà)»ρα⅜ναννοαυ nte doh⸗ Gate

qð ſñi fecerit dñs illð pt᷑ re ca ipi eñe Saubabda L
uocare · C· de iure emphi · veeh pte Pe e madar vr oe m ter

i.· vlꝗj.de locat᷑ · potuit.
facta denuntiatõne dño n
dixerit ſe nolle emere vel
ſi a denũtiatõe duoꝛd mẽ⸗
ſũ ſpaciũ ſit elapfũ pt᷑ vẽ
dere cui vult dumodo non
vẽdat pſonis ꝓhibitiſ qᷓ.
de loca · et condue . potuit
deẽ · greg · ẽ et in p̃deã · l·
renũtiare at feudo vaſal⸗
lꝰ nõ pt᷑ muito dño cũ eiꝰ

fauore mtroductum ſit vt
vaſalluz habeat ar · C· de

ac · a ob · ſiẽ micio ar · Otra
ff · de opis lib · mterduz ·
b N n hi.n5 tñ fuffi⸗
cẽt oĩm oſenſus m h̊ caſu
qꝛ alienatio facta de oſen
fu oĩm citra forma m debi
tã nilla eſt · xñj · q · i· ſine ex⸗
ceptõneꝛa · x · q · ij · hoe ius
poꝛrectuz · et · C· de ſacro
ſãctis ec · aut · jiubemꝰ· ĩ fi ·
ꝗᷓ.de re · ec · ñ alie · du dũ. ſz
ↄuũis forma vbuata eſſet
teneret venditio 5. de hijs
q̃ fi·a · ſine oſenſu ca · eũ
nos · ̊ ñ leſa eſſet eccka re
ſtitui in mtegꝛ ꝗ· de in
mteg reſti · requiſuit · et
ꝗ. de ẽp· et vẽ · euz dilecti
Vm acceſſiſſent · va⸗
cauiſſet · nila iuſta cã
impediente alias non cur
reret tpsj · de vcel · p̃ · vel

canonici nẽis auribꝰ mtimaſ

ſent ꝙ pᷣmiceriatꝰ in tulleñn ·

eccia tãto tpe vacauiſſet · qd
ad manꝰ nras illiꝰ ꝓpſonatꝰeſ
ſet donatio deuoluta a· Ilfu
it inſup ex pte capitli allega
tũ ꝙ ð ↄmuni aſſenſu canoni⸗
coꝝ tulleñ · fuit oſtitutuʒ· ne
pmiceriatꝰ dignitas eſſʒ vl⸗
teriꝰ ĩ eccia memoꝛata inter
canonicos ipos pᷣmiceriatuſ
ꝓuẽtibꝰa poſſeſſomibꝰ diſtri
butis · I· Pter qð euidẽter
apparet ꝙ pmiceriatꝰ ipᷣetã
totpe nõ vacauerit ſiẽ nobis
fuerat falſa infinuatione ſug

geſtũa. I/¶ Ruocirca· m. q

ſi vob oſtiterit tulleñ · canoni
cos ne vlteriꝰ in tulleñ · eccia
pmiceri atꝰ eſſʒ offi ciũ dũiter
ſtatuiſſe ac ſtatutum ipſum
auẽte ſe · ap · fuiſſe poſtmoduʒ
ſiẽ ðꝛ ↄfirmatuʒ wos illð facia

tis ĩ ſuo roboꝛe ꝓmanere niſi

poſtea dẽi canonici btrauene
rint aliquẽ vicʒ ĩ pᷣmiceriũ eli

ec · nõ va · qꝛ diſitatẽ ar ·
ad Hů· xxvinj · di· ð firacuſa
ne · et · nj. q · vj · anterioꝛuʒz · ¶.ad HB. et ſi papa ĩterdicat aliquibꝰ ne eli⸗
gãt ſine ſuo mandato ſpãli tpᷣs ſtatutu ſcʒ triũ mẽſũ a canone eis cur
rit niſ ꝗ..id tpᷣs poſtulauerĩt licentiã eligẽdiꝗ. de elee. e · vl · greg·
d ( Diſtributis. ac ipᷣm ſtatutum per ſedem ap· confirmari
e ¶ Confirmatũ · ſz nunq d canomci ꝓ ſe ſine auẽte pape pñt minuere
pᷣbẽdas vel digmtates tollẽ ſine lnia dñi pape·viðꝛ ꝙ nõ qꝛ nec au⸗
gere pñt j. de oſue · eu olim · a ð vi · et ho · cle · qm ut ait · xxij · di · e i · qꝛ
honoꝛ eccie potiꝰ de bʒ augeri ꝙ; mmui.· e · ex ꝓte · vbi eſt expᷣſſum ꝙ
nõ · et de o · di · i· vaſa et · de vᷣ · kg · c· vl · et qꝛ tpibꝰ nris potiꝰ addi
eupimꝰ ꝙ; mmui · xxv · q ·ij · q ad ꝓetuam · etc.quecũqʒ· vñ nec epᷣus

—

1

Sucbao 1 Ben 2 gtmud ſnid ſmltuſn Fut St ſn * 9gfrn Oub 3⁰ Den⸗

1

pt᷑ obmittere q̃n ſtatuat atpᷣſbᷣ⸗x ⸗ꝗ..de of · atpᷣſb · e · vl. yuis ipᷣe ſolus

ſufficiat · et meli ꝰeſt qualẽcũqʒ eligẽ ꝙᷓ ordmẽ plenũ nõ eſſe ꝗj.de off·
archi · e · vlti. ff. de decut · l. gnaliter· ¶. penul⸗ad hoc dixit jo · ꝙ ex cã
pñt minuere · ut ꝗ·. de inſti · c· i · et · c auẽte · et . e. c · pꝛox · et qJ. de vi · et
ho · cle · c · qm· ut ait· et de auẽte epi · ut · xxj di · m nouo teſtam̃to · et ꝙ
pñt vnã digmitatẽ tolle vel diminuere pᷣbẽdas vel mutare ꝓbat᷑ · xvj
q · i· p̃elpimꝰ · et · de exeel · Pla · kẽ vmre · et · ff. oũia p · ſi qs duas · .
i.et · ff. de neg · g· cũ alicui · et j. de pᷣb · vacãte · et · lxin · di · e· qꝛ ſeã ·
verd.et · lxvin · di · quoꝛ vicel · et · c · coꝛ ep̃i · et ĩ p̃d · deẽ · ho ꝗj. e . ex pte ·
vbi diẽ lz nõ ſint eius redditus dimmuti et ita vidꝛ ꝙ potuiſſent ſñi fu⸗
iſſent dimmuti io⸗ſz veri ä9credo ꝙ ñ poſſint ſine auẽte pape a ð oſen
ſu ep̃i ne qñ qʒ ĩ fraudẽ &̊ facerẽt a cãzʒ ſbicerẽt eu nõ eẽt a hʒ idẽ dꝛ eẽ
de oſenſu epi op · ar qj. de vᷣ· ſig · e · ult · q; g mutile fuit hic ↄfirmauit
auẽtas dñi pape ex certa ſcĩaar · xyj · i · e · ul · ſiẽ et datur actio er nu
do pacto ſi iuuet᷑ legis auẽte ·ff · de pac · l· legitima · vel tene ut dicit
jo · ꝙ pñt iuſta de cauſa alias non ar ꝗᷓ.c. ꝓx · v. miſi m tma otrario
dignitatẽ tñ nõ credo ꝙ poſſint creare vel ſuprimere ſine auẽte pa
peut h dicit. et · xxn · di. c · omis · in pꝛin · nec dimmuere numerũ ſi eſſzʒ
juramento firmatꝰ. uel cui ↄfirmatio ſeap · a cceſſit hmoi ehᷣ adiecta
H ñ ſeeus fieret non valeret . de preben· dilcõ · a contrario .· Nota

2

oſtõ ſiue ↄfirmatio dñi pape valet vt firmet mſirmum. ij. q. ĩ. in pri

mis et. ſn · q vj · quipe · Conſirmat etiaz et ſuplet defectum ſolemta

tis obmiſſe⸗·de tranſac · c · · Item valet vt de bñficio illo qð ex certa

ſciẽtia ofirmat poſtea directe iud er inkerioꝛ an lieite fit acquiſitum

SE

õ W 2

—

an nõ ſine nouo mãdato nõ og noſcatꝗ .ð oſir · vti · uel muti · c. n· ſ ve

ro ſub hac foꝛma oↄſfirmat·et ↄfirmamꝰ ſicut iuſte poſſides talis con

firmatio modicũ opꝑatur vel nlꝗj. de ofir · vi · uel muti. c · ie et · c. exa mi

nata · de qᷓ ↄfirmatõe hẽs ⸗j.de ocel · p· et ee · nõ va · qꝛ diuerñtatem
F¶ Cõtrauenerint· viꝛ ꝙ puilegiũ vnico actu pdat᷑ vt h· et ꝗ ..c · ꝓx ·
et . · ðS pb· c · ꝓ illoꝛx·et · xj · q. in· puilegiũ · C. de iur · do. l · ij · et · ¶ de
uaοSeρα bnjs qᷣ p; me . iudi · et . C. ð
irh gee pac · int ẽp · et vẽ · omiſſo

—

gẽdo x dẽ elugieñ · ep̃o

ßym Vm ℳ ferr . 1. F· dcũſ

N·èpꝓſe ac · iinj · ſocijs ſu
is ꝓpoſuit ꝙ fert᷑ · canomci ut
eoampliꝰ ſuos redditus au⸗
gmẽtaret q̊ ꝓuẽtꝰeccie qͥ di
uidi oſueuerant int᷑ plures in

vſus cederẽt paucoꝛꝝ · xiiij · p
bẽdas tm̃ pᷣter id qð ↄvuĩi men
ſe deputarũt oũiter ĩ eadem
eccia ovt᷑ antiquã Oſuetudinẽ
¶ Doſtmodũ vero

ſtatuerũt v
d oſtõneʒ ipaʒ volũt arie ve
nientes dẽos · v· in canonicoſ
receperũt nullis pᷣbẽdis aſſg
natis eiſoẽ · et lʒ eoꝝ redditꝰ
nõ modicũ fuerint augmẽta

ti nõdũ tñ eis voluerũt ex ſu

perexcreſc etibꝰ red ditibꝰ ꝓ

uidẽ · veꝝn ex aduůſo fuit ꝓpoſi

tũ ꝙ · xiiij · pᷣbẽdaꝝ numero m

fert · eccia inſtituto ap · ꝓte

ctõis pᷣſidio roboꝛato cũ vna
in eade ecẽla pᷣbẽda vacaſſet
ad quoꝛundã inſtãtiaʒ duos
ad eã et poſtmodum ad pᷣces

. . rie ar · oẽ delictũ ꝓſone ꝛc

xvj.q· vj · ſi epᷣm⸗j.ð at bi.
cũ tpe qᷓ.de pᷣuił·accedẽti
bůꝰ. et. ceR de terra · vm · di

ſtinguit · aut daẽ Puſlegi⸗

um ad faclendi aut ad nõ
faciẽdũ Si dat᷑ ad faciedũ

et is qͥ impetrauit ſpacio

xannoꝛx nõ utit᷑ eo pdit

illud · ff. de nuũ. l. i. ſ vero

dat ad nõ faciẽdum ſi pa
pa veſeruauit ſibi aliquid
juris ĩ eo nõ pt᷑ tle pᷣuilegi

um renuclari exp̃ſſe niſi de

auẽte papeꝗ⸗j.de arbi ·cum
tpe.ſʒ ſi nichil ſibi rebua
uit puta qꝛ dedit pᷣuilegi

unm de non dãdis decimis

tũc nõ ꝓdit᷑ ñᷣ legitio tpe
ſcʒ ñi · x· annoꝛs ſpacio fe
cerit o᷑ puilegiũ decimaſ
lſoluẽdo ꝗ.de puibk · accedẽ
tibꝰ. et · e · i de terrat a · vij
q·i. ꝙᷓ; ꝓpiculoſũ ·ſʒ ibi ſu
ficit ꝙ ſemel renunciet cẽca

bñficia.h dat᷑ ad excipien

dũ ppetuum ẽ qꝛ qͥ tpalia
fut ad agẽduz ꝓppetua funt
ad excipiẽ dũ · ff · de do · ex
cep · pure · S. vl. qð ẽ veru
ſi nemo agat .ſʒ ſi agat et
nõ excipis ↄ᷑ agẽtẽ ꝓdit
pPuikũ · ff · de ꝓcur · pomp·
F. rati · et · ff · de o · inde . R

is quijo · dixit ꝙ ſi ille q̃

impetrauit priuil egiuʒ di

recte obuiat puilegio per
Ddiit illud vnico actu tmut
hic etã.c: ꝓx · etꝗ.de pᷣlłẽ · ꝓ illorum· ſecus ſi non vbᷣuat illud vel ſi nõ
tuet᷑ ſe illo tunc em ꝓditur legitimo tpejj·de pᷣuiłaceedentibz · e. ſ S
terra · magis em delmquit qui directe vemt otra puitegium ỹÿ ille

non vtið ſllo ar · ad H· lxxxiin· di · quiſquis · et . de ſen · ex. cõtingit · ij.

Aln diſtinguũuũt an puilegium ſit oneroſi et tunc vmco actu tollit᷑ an
ſit fauoꝛabile et tune non ꝓdit᷑ vmco actu:t· meliꝰ viðꝛ dicere ſi pui

legium datum ẽ fauoꝛe pſone ſeu pſonarũ quale fuit ̊ et in fiůbus

ocoꝛ: ꝓdit᷑ vmco actu.ſñi datum eſt fauoꝛe ecchie ſiue mtuitu religio⸗
ms ut fut puilegia de nõ ſoluẽdis decimis et oOſiſbʒnon tollit miñ̃ ie
gitimo tpe ut dem eſt · meliꝰ vidᷣr dicendũ ꝙ ſicut fuüt diuerſa priuile
gia ĩ diuerſis caſibꝰ oceſſa qðlibet puilegium locũ habeat ĩ fuo ca ſu
ficut vi des m pᷣſcriptõnibus q̃ diuerſa tpa requirunt · dic ut . de deẽ ·
ſi uger Syider ꝙ talis electio ñ deberet valere · qꝛ noua digni
Ae *

tas ſine Inia pape oſtitui nõ ptᷓ. de ↄoſue.cum olim
xxij.di · c. ĩ. qʒ h̊ electo videt᷑ de nouo eſſe creata et fine inia pape nõ
