baptiʒati ad ꝓfirmatlonẽ in
fkrontibus a te pñt ſacro criſ⸗

mate delimiri · Dem
quiſtiõi tue rñdẽtes

credimus diſtinguẽ dũſ vtꝝ

ſi alter oĩugũꝓ cto ſciat impe

dimẽtuz diug ij ꝓpter qð ſine

moꝛtali pcco non valeat car
nale ↄmerciũ exercẽ ꝙᷓuis il⸗

lud apð ecciaʒ ꝓbaẽ nõ poſſit

an nõ ſciat ꝓcerto ſʒ credat
m pmo caſu debet potius ex

cõicationis ſnĩam humiliter
ſuſtinẽ qᷓʒ ꝑ carnale omerciũ

pccʒ opari moꝛtale · In ſeð? dMin

diſtinguim?/ vtrum Habeat
oſciẽtiã hmõi ex credulitate
leuia temeraria: an ꝓbabili
diſcreta. a q;dẽ ad ſui paſ⸗

toris ↄſliũ oſcja leuis ⁊a teme

rarie credulitatis exploſa li⸗

citep̃t ñ ſolũ reddẽ ſʒ ex gẽ

ðbitũ ↄijugale: verũ cũ oſciẽ

tia pulſat aĩm ex credulitate

omitio .j· e. laero · et · xvij . q· ii · ð p ſbi
eret ita iſti non ꝓdunt puilegiũ vſqʒ
dientia · et · g. ð vi · et ho. ele · c. ul·ar·
Pendimus:ibi ſoluitur. illa enmz itel
cedunt ut ex ipᷣa la pʒ ̊ ·et illa dec. ĩ
m modicis eycedunt · vnde habz Hlo

cum admomtio ſ non mcontrarijſ · jtẽ ar. ↄotra· s. de ele · Oiug.c· pe.
et · c· jo hannes · ibi ſtatim ꝓdunt priuilegium . ß ibi loquitur de viu

gatis qui non pñ̃t nec debẽt

puilegio clericali gaudẽ · ut jbi dicitur

et pꝛeterea de alio priuilegio dicitur ibi ꝙᷓ hic. ut dicitur · e· joheg.
n Cohbercẽda . nota ꝙ non ſolũ ĩ fauoꝛẽ clericoꝛd ſ etiã modiũ lai/
coꝛ i fuerit mſtitutum cum laicʒ⸗ opido füt clericis infeſti · ij · q. vij.
laicos: vñ oſug· gam pridem didici ꝙ ſp ſunt mimici· Clericus a lai
ci ſolet hoc ꝓ ſecula die · vñ eſt ar · ꝙ clericus huic priujlegio renun
cLlare non p?t · S· e. otingit · j. ſicut nec illi · s. de fo · ope · ſi diligẽti · ubi
de hoc. ſ· ff. de miut. lei. g. vſq; adeo · et · l. i quis buum. ea em q̃ tm
nos dimsgunt et non aiios poſſumus renũciare· S. de arbi · eũ tẽpe ·
idẽ ẽ vbi pactũ ĩ odium crinũs ſtatutũi ẽ·ar.C. ſi manci:ita ali.fu.ne

pfſtitu . l. i.ſ. eeus ſi non ĩ deteſtationẽ crimis.ar. C· ſi man. alie · ut ma
numit · ·. i· hec decre · olim non fuit m compilatione jnnocentij·
N vntia · euitandũ· s. de excep · a nob. otra · ſe o· excipi pᷣt contra
Arcoicatii accuſãtẽ vel agentẽ· qꝛ nullum crimẽ obſtat volenti exci/

Pe · s · de excep · cum inter. et. c. dile fun. ſed ſecus ẽ vbi denuciat

qñq; qui non peccauerũt · ſie · s· de ſpon · nonẽ nob · et · . de of. de ·

06

. r 2An⸗
ſibi abutit᷑ ptate ac fruſtra le⸗

acv* repellit? q nò Pmomuit 2 illi cιιααι

ꝓbabilia diſcre ta /qʒuis nõ
euidẽti a maĩfeſta debitũ qͥ⸗
dẽ reddere pt ſzʒ poſtulare ñ
dʒ ne in alterutro velotra le

ge ↄjugij vel otra iudiciũ cõ

ſcientie omittat offẽſaʒDẽ
Ontingit interð ·· F
ane ſicut accepimus
infinuãte comite flandꝛeñ · in
dioc ˖ t· q dam exiſtüt qͥ nec in
modo tõſure nec veſtimtoꝛuʒ
foꝛma nec in qualitate nego
cioꝝ declerico qᷣcquã oſten⸗
dunt ad pene ſubterfugiüũ ſe
clericos exhibenteſcũ ſup ex
ceſſibus quos ſeclari luxu cõ

mittũt ad pbᷣlica ſudicia per
trahunt᷑ ccũcib crimbʒ ut xoſ

ſint circũuenire vĩdickap cle

ricis ſe repñtant clericalł foꝛi

puilegiũ labijs allegantes qͥ
factis pauloante negauerãt
cle ricatũ:⁊ · YV· verũ qꝛ priui⸗
legiũ meret᷑ amittẽ q pmiſſa

gis auxiliũ ĩuocat q omittitĩ
legẽ wolumꝰ?a madamꝰ?ut ta
les ſitercio a te omoĩti ſeipᷣoſ
otẽpſerit emẽdareiillius effi⸗
clantur immunitatiſ exoꝛtes
que ꝓ clericoꝝ tutela ac lai⸗
coꝝ violenti a cohercẽda di/
gnoſcit᷑ iſtituta · deʒ
Rpñtia dilei fil . 2. F.

lõäü

excõicatio alicuius ibi repelli᷑ denuneiãs vel agẽf ratione muimo
nis ut H. qui enim aliũ denunciat debuit illũ pmonuiſſe aliter repel
iit᷑· 8.· de accu · cum dilectus · ep̃s em exci
accuſãtẽ cui ꝓrius ↄmumcauit et hoc ĩ
cũ dẽat hre ſecũ honeſtos viros · ij · q · vij
tiã ꝓdit quis beneficiũ exceptioms· ſic·.
aqᷓ plu · ar · labeo · ff. de publi · ſi ego · F· i

pe non pt contra clerieũ ipʒ
odium ens · S de accu · nulii
cu paſtoꝛis:et ſic ꝓ patien
ff · de adult . h vxoꝛ ĩ fi’ff.S
xxxn ·q· v ·hoꝛrẽdꝰ.et ⸗s ꝭ

eta · et q · accepimꝰ · It pᷣt
H ſumi ar · ꝙ ſi paſſus ſum
excõicatũ litẽ oteſtari q;
ãmõ non poſſuʒz excipeot
ipʒ · ̊ H non ẽ veꝛꝛ qꝛ exce
ptio excõieatioms i q̃libʒ
pte litis pᷣt opponi etiã ſᷣ
omiſſa fuerit a reo malicõ
ſe ß ip̃e tũc ĩ expẽb pumẽ
et iudex ex officio ſuo:et R
reus ñl dicat repellẽ dʒ ey
cõicatũ · S.de excep · exce⸗
ptõzʒz · et · c · pia oſiderat õe
ff · de poſtul· q̊s ꝓhibet ·
et · ff · de peti · hẽ · l · ul · ĩ fi·
et · s · de elee · mchil eſt · jo
p ¶ In menſa · ſi · · de cle

ex · mim · propoſuit· m fi·

q ¶ In diuim · qd facẽ nõ
debuerũůt · s· e · ligficauit ·

ante ˖ oſetientes . H
tellige ? compatõʒ
pᷣſtando auctẽ · qꝛ tunc ea

dẽ pena pumuntur facien

tes et ↄſentientes · et ſic in

telligũtur verba iſta vbi

muemes ea ·s · de o · dele ·
cei · vbi de bᷣ · et · ij · q · · vo⸗
tum · a· xvij · q; iiij · omnes ·
ſi· S· e; mulier es · et · e nup
8 ¶ nterp̃tãs · ſie · lxxxin ·
di · · i. · non eſt gꝛand is

et · c · ſe · et · lyxxvj · di · paſce

.ff.de li · agnoſ· necare · et
itavidet peceare omniſ qᷣ
non defendit alium ſi po
teſt · xxiij · q ; ij · non in infe
renda·et · e · ul · et ſi nõ poſ
ſit aliter defendẽ ſaltẽ de
fẽdat clamoꝛe · ff· ad ſilł ·
· ij · S. Pautẽ · ſ̊ non viderẽ
ꝙ teneatur defendere qꝛ
licitũ ẽ recipe pecumã ꝓ
defenſione alicuius · f.· ꝙ;
me · cã · metum · ii · .· ſed lʒ·
nec repetitur ſi data fuerit
ut ibi ðꝛ · ff · de dona · ſi pĩ ·
ð&/ i· ergo vnus alterũ de
fend ere non tenet᷑ · quia ſi
ad hoc teneretur pecuma

repeti poſʒ · ff · deodi · ob tur · eau · l · ul · dicit Jo. ꝙ quilibz tenet de
fendere alium ꝑ capitła pᷣdicta et · xe · di · pcipimis · et · iij. q · i. nulli
et · e · ſe · nec obſtat qð ðꝛ ꝙ pt᷑ dari pecuma ꝓ defenſione· namet of
ficiali datur pecunia qui tamẽ gratis tenetur impendere officũ ſuũ
xiiij · q; v⸗non ſane · et ad defenſionem clerieoꝛ quicquid dicas de
laicis quilibet tenetur · qꝛ hoc ꝓtiet ad publicum ius ·di · i · ius pu
blicum. vñ ꝓpter publicã vtilitatẽ ampliãda füũt vᷣba edicti · qꝛ fa
uoꝛe religioms multa otra rationẽ mſtituunt᷑.ff. de reli · et füp · fu ·
ſut pſone .· ᷣ diẽ Jo · Sʒ ita gnaliter dicere graue ẽ · qm poſſʒ aliqͥs
pieulum ĩeurrere · Vnde alj dicunt ꝙ ad ſolos pꝛelatos ſiue ſudiceſ

vel alios qui ha bẽt aliam ptatem malios hec ꝑtinet et ad ̊ tenen

tur qͥ ratione ptatis ad ſ̊ tenentur et non alinj . xxiij · ꝗ· iiij · foꝛte · et · c·
duo iſta noĩa · Vñ ſi ego qͥ non hẽo aliq; ptᷣatẽ video ꝙ aliqs vult o
berare elericum ſfiue ꝓ cut ere ſine meo oſiliovel auxilio non credo ꝙ*

ſim excommunicatus ſi non ꝓhibeo illũ.

zalias foꝛte peccẽ qꝛ ipᷣm

non defẽdo eum poſſim · pena em non dz amplius egredi ꝙ; delickum
repiatur · s · de hijs q̃ fi :a ma:par·ca.q̃ſuitet· e. de penis ſãcimus
et ꝙ dieit ſi eum poſñint · intelligo de hijs qͥ ratione ptatis quã hñt
in illos ad hoc tenentur alias conſentire videntur et pꝛeſtare aucto

„ „

ritatẽ ſi vidẽt illũ a non ꝓhbibẽt . Alia ẽ ꝓhibitio ſocioꝛd a alioꝛ·
qꝛ illi ſolũmodo ãmonẽdo db ß ñ feis ut dicit Hus · lxxxiij · di. erroꝛ
ar· otra.· xxiij · q· iij · non ĩ inferẽda · vbi ðꝛ ꝙ tenemur miurtã ꝓpulſa
re a ſocio · ſ ibi exponit ſipt · id ẽ l ẽ in ptate conſtitutus.et ſi etiam

/
.

DC c t Jro-hr-rdασn hor enittt,

ede
le⸗
der
eg:
F
dß⸗
erit
1
ſde

lena
Ede
nuſi
to
ſui

de

e

in
1
t
10
1*

ſnia excoĩcatõnis.ij · q. i ·

ſeruet᷑ tz nia · ̊ ille puni

ſa.qꝛ cã fubeſt quare fu⸗

ſent entia. de iſtis tribus

q deũ colis · eũ enim ſnĩa

. Saro ap· Ca⸗ .

tenear miuriã ꝗpulſare nõ tñ ꝗꝓpter &̊ fũ excõicatus vt diri· nã nullꝰ9
eſt exeõicatu ex facto alterius niſi ꝓtieipãdo vel in locutione vel in
oꝛatione aut in erimine·s·e:nuꝑ· vel niſ mandatũ vel auẽtẽ p̃ſtite⸗
nt · e · mulieres.ſ̊ hie nullo tali modo ꝓticipat:capitula que ijndu⸗
eit · Jo · ꝓ ſe de platis loquunt᷑.· a ( Ppt · · qͥ habẽt ptãtẽ ĩ eos · B.
Acro ↄpetẽti · trinã videlicet · S· e·cõtingit · ij· eũ fuis ↄcoꝛdðibi
poſitis· et. xxuiij. q ·. in · de illicta · c ¶ Poſſit · alias em ſoli non

ecreðdðretur in pᷣiudiciũ al

teriꝰ. s · de ꝓba · qm oẽ
faiſã · et ſic eſt ar. ꝙ oꝛdo
iuris obſeruand? eſt in nec canonici ſuo decano excõi
catõnẽ pñt obijcẽ cũ ſuꝑſ̊ nec
oↄmonitus nec impeditꝰ fuerit
neq; ipñ ꝓpter hoc euʒ duxerĩt
euitãduz ſʒ eps in menſa et ca
nonici coĩcauerimt ei etiam in
(ine Idem
MVante pᷣſumptõnis exi⸗
ſtat imn rectoꝛes eccie manꝰ ini
cere violentas et · F. Re autẽ
ſolos violentie hmõi auctoẽs

nemo et · xxnn. q · in · de in
licita. et.s · de excel · ̃ · e·
i.ſiẽ m alijs cauſs:tñ ſiñ

eur qui eã tulit ꝓut ſeqᷣ*
quia ſententia paſtoꝛis ſi
ue iuſta ſiue miuſta tonʒ
xi · ꝗ· in c · j· et · · m ñ ĩ du
obus caſibꝰ.s·e · ꝓ tuas
tem in tercio caſu nõ tʒ
ſententia ſi ammomtio nñ
Pcedat vt in ocielugð· e ·

t· c-ſtatuimus· G. li 5 X ee
¶ Sententa. nota c Alioꝝ p̃ſumptõ eſtimet pumiẽ⸗

dos faciẽtes et ↄſentiẽtes pa⸗
ripena plectẽdos catholica cõ
denat auẽtas eoſ delmqntibꝰ
fauè interpᷣtansqͥ cum pꝓoſſint
manifeſto facinoꝛi deñnũt ob
dem in cõci·generali

ſentẽtia excoĩcatõnis tri
bus modis ðꝛ miuſta ex
cã.ex ammo ⸗· et ex oꝛdie ·
Hem eſt ſentẽtia miuſta
ex oꝛdine et iuſta ex cau/

it excoĩcatus et mchilo
minus punit᷑ ·˖ qꝛ ordmez
nõ ſeruauit. et tamen tʒ . ante 9e
ꝓhibemus ne qs ĩ aliquẽ

odin olor⸗ lene n. Jexcõic atõms ſententiã niſi cõ
in · S· R &et. . cu ergo. e In ſni
cut et᷑ ſtipulatio ðꝛ ſiuſta Pert am Won pmiſſae 1t

ſi neceſſe fuerit ꝓoſſit probari ·
monitõ ꝓmulgaẽ pᷣſumat q̃ ſ
dtra pᷣſuũpſerit et ſi iuſta fuèit
excõicatõis ſententia ingreſ
ſum eccie ꝓ meſem vnũ ſibi no
uerit interdictum/ alia nihilo⸗
mimus pena mülckanduſ ſi viſu
fuerit expedire · Caue at etiam
diligenter ne ad excõic atõeʒ
cuiuſꝙᷓ abſqʒ manifeſta et ra
tionabili cauſa ꝓcedatad qᷓʒ

CE. ſi s ſine: Item nouatõ
f.de noua · l· · ſůqd ſi iu⸗
dex ita dicat · excoĩco te
qꝛ padus currit · qꝛ ele/
moſimã feciſti deũ collui
ſti vel aliud bonũ feeiſti
Nug · diẽ qꝛ tat ſnĩa ex qᷓ
cunq; eã tenet hi viðꝛ cõ⸗
einere intol erabilẽ erro
rem · dũ dieit excoico te ·

miuſta eſt ex cauſa apud
deũ non eſt ligatꝰ mſi
tẽnatur · xi · q; in · cuz er
Soet ſic viðꝛ conſentire
hug · vt dixi · e p tuas
Gandol· diyit contra. et

Ao. vt · S e· ꝓꝑ tuas qð magis placet· ſ ilud videtuꝛ mirum ꝙ iniu⸗

ſta excõ ĩcat io ex oꝛdine puat ali quẽ ingreſſu eccſie · qꝛ poſt latã ſen
tentiã miuſte excoĩcans ſtatim ẽ puatꝰ ingreſſu eccĩe · nec alit᷑ oxcoĩ⸗
catus eſt niſ poſt ſatã ſniam· qualiter ergo puatus pt alium puare
mgreſſu eccĩe et mn ſimł incpiũt eẽ priuati excoicans et excoĩcatus·
et ſic eadẽ ſent entia pꝛiuat excoĩcantẽ et excoĩcatũ et ita qͥs pt᷑ ſeipᷣʒ
puare mgreſſu ecẽie · qð abſurdũ viðꝛ · Jo· tu wo dicas ꝙ lʒ o. n
diyerit ꝓ eãdẽ ſnĩam nõ puat᷑ excoĩcans et excoĩ catus ingreſſu ecẽie·
fubditus tñ puat᷑ ꝓ ſmam ſui pᷣlati:ip e pᷣlatꝰ pᷣuatur igreſſu eceleſie
auẽte huius canonis· eo ꝙ facit ↄtra iſtum canonẽ · et ita vnus puni

tur a iure · et alter a iudice · et ſie nõ eſt verd ꝙ eadem ſententia pariat

Otrarios effectus · ypena ipſo iure inflicta eſt et mẽſe elapſo reſti⸗
e¶ Per men ſem h tut ?. lxxxi · di · k ꝗ ſüt · carebit m fup hominũ
coĩone mqtum vifum fuerit fuo ſupioꝛi · xxnij · · in · de illicita· Multi
plicem emm penam patit᷑ qͥ miuſte eycõicat aliuũ·pᷣmo qdem · qꝛ pᷣua
tus eſt vno menſe ingreſſu eccie · qꝛ pumtur m comumone aſioꝛum

ſfu pioꝛis ar bitrio · Itẽ tenet᷑ oxcoĩcato ad intereſſe · vt Hic.. dieetur ·

et actione iniuriaz? pĩ ↄuemri ·xi · q · in · illico. a· c. temeraria⸗ Itẽ te
netur pena ſacrilegij · xxnij-q in non in ꝑpetuũ. Jo. hodie v arx⸗
coĩcat m ſcptis excoĩ catõnẽ ꝓferat · et cãm excoĩ catonis expile gr
pat · et qͥ ↄtra fecerit ꝓ menſem vnuũ abm greſſu ecẽie et dims offien

ſe nouerit ſuſpenfũet ſi ſuſpenſus diuma preſupſerit officia celebra/

xe · ſcut prius irregulaxis efficĩ ſup quo ꝓ papam tantum poterit
E n g /a Imonitoè Py.

gatι ſe ecaet Peſſ cſte F7 d ,ECſ Dlan Diced E

Acro approbante veilioPpſtulauerit ſupioꝛis arbitꝛio
aique B

tione ligatus per cautioneʒz re

diſpenſari vt hee omnĩa ꝓbãtur p deere · innoẽ. iiij. e · t. eu medicina
lis:et ita pena augmentata eſt · G̊. æexcõicatus ſtatim ab ipᷣo excõi⸗
f Interdictũ · ſ̊ pone ꝙ iniuſte⸗ catoꝛe ſuſpẽſo ab ingreſſu eccke
petat abſolui:viðꝛ ꝙ ipᷣm nõ poſſit abſoluẽ ·qꝛ cũ ipᷣe careat ĩgreſ⸗
fu eccie · & aliũ nõ p̃t recõciliare eccĩe · ſ̊ vidꝛ ꝙ ſic·qꝛ dicẽ inferiꝰ ad
excõicatoꝛẽ ipᷣm remittatqͥ dã dixerũt ꝙ a ſupioꝛe tꝑe ſuſpẽ hRoms
excõ icatꝰ non dʒ a bſolui:qꝛ cum ipᷣe ſit ſuſpẽſus aliũ recõciliare non
põt · ar · de cõ · diem· ſan
ctũ eſt · et ſeq̃ns la caue
at ꝛc̃ĩtelligit᷑ qñũ admo
mtio pᷣceſſit et exe õicatõ
imiuſta fuit pncipium· c·
qñ admonitio nõ pᷣceſſit
vel die ꝙ lʒz ꝓ mẽſeʒz ſit p

abſa 1
ſi taliter foꝛte ꝓceſſeridet reqͥ
ſitus humiliter ꝓceſſum hmõi
non curauerit abſq; grauami
ne reuocare grauatus apð ſu uatus in greſſu eccie nlo⸗
Nrioꝛe deponat de miuſta ex⸗ minꝰ iutdictõnẽ ſuã der
31 50 Taa QRni 6 àabn net. qz no ꝓpterea puat⸗
cou atoe querelax L qn ſ abſq eſt iuriſdickõe · nec eſt ex⸗
periculom oꝛe pot ad excoĩca⸗ coĩcatug⸗ vnde ſpfum ab
toꝛem illü cuʒ ſuo madato re⸗ ſoluere pꝛ · · de Spta
. se66 müi excoicat o⸗et . e⸗duobus
mleratunkra etete termmu P ot S cle. ex e mi · ſi celebret
ab oluedum alioqn ipᷣ epſe v 8 (Caueat et dixit ꝙ
P alium ꝓut viderlit expedire · nullu vxcoĩcet ſine admo
ſufficienti cautõe recepta mu mtẽõe p̃miſſa · et foꝛte vi⸗
us ei abſolutõnis imrendat· deret ꝙ admonitõe pꝛe
nus et abiolutoms impendat· miſſa poſſet excoĩcare et᷑
¶ Cunqʒ aduerſus excoĩca⸗ frñe iuſta cã nõ ẽ ve⸗
toꝛem de miuſta excoĩcatõne

rũ · et iõ diẽ caueat ⁊c᷑ · e
5 „ ₰ — 2 . re, in p c 5
oſtiterit excoĩcatoꝛ ↄdemnet᷑ ita oꝛdo a cauſa in hac ſẽ

—Sg. —. „ tẽtia ſeruanda fũt ·
ad intereſſe excoĩcato/alit᷑ ni⸗ b ¶ Rõnabili cã · coꝛã ip
chilominus ſi cuſpe qualitas ſo ꝓbata · neq · i · nemo

(Talit ꝓceſſerit ·˖ i· fine
Ph. —„E2 mamfeſta et rõ nabili cã
mien uflef noleui 3 ſit cul frsn, k ¶ Grauamie · qꝛ nul las
pa tatã infligere pena mſonti / expẽ ſas dz gpt vͤ facere
niſi foꝛſtã errauerit ex cã ppa nec iurare ſi oſtat ꝙ ẽ in

W e— . iuſta nec aliud ſibi pᷣeiꝑe
bili/jmaxime ſi laudabilis opi⸗ cum ſnia fuern mniag.

nionis endarfirrum ſi contra de of · oꝛ · ad vrepmendam
c atznig ſontotiâ ni 5 ax· otra.j·e:ve nerabili
excoĩcatõnis ſentetiã nil ratõ 11(uerola de t dickuz
nabile fuerit a nque rete ꝓba⸗ elli: p tuas
tum idẽ et ſuꝑ miuſta excoia m ¶Moꝛe moꝛa em qñʒ

ad ſe Ë hit piculũ · v · diſ⸗
baptiſari et ꝓpt piculuz
mote qs fubicit᷑ iudiei nð

tõis moleſtia ꝑ penam ad ĩter
eſſe vel alias ᷣm ſupioꝛis arbi⸗

trium niſi foꝛſan et ipᷣm ꝓbabi ſuo. S. t. ꝓx · c· vl · vbi ð
lis error excuſet et ſuper eo p n Coſtit erit excoĩcato
re pnte· qꝛ cãzꝛ merita p

quo fuerit iuſta excommunica tüaſſertee padime. C. ſ

ꝓ vi vel alio mõ·l. vlt · et
g· de reſt · in inte · eũ ex li⸗
teris ad fi⸗ aut et eo abſẽ
te ꝓꝑ ↄtũaciã et liñ oteſ.
g · de ap · ĩterpoſita · · vl ·

ceptamſ. atiffacere opellatur/

ſi tñ pure ageret᷑ ad reuocãdã ſniam nõ vt iudex pumret᷑ tũe nõ eſſet

nece ipᷣm reuocari · vt · ij · q:vi · H̊ eẽ placuit o· ænuit ſiue cirea fũptꝰ
o ¶ A itereſſe · i· ad damna q̃ ſuſti⸗ litis ſiue in alijs et illa de⸗
clara bit fuo uramẽto · ij · q; i m pᷣmisC·. vñ vi·ſi qñ:taxatõe iudicis
ᷣmiſſa.s.de his q̃ vi metu ſue · cã · fi. ee vl · et · S de ꝓcurt · oſtitutis . H
nunq d eſtimabit illud intereſſe ꝙ eo electo caſſata fuit eledtõ ꝓpter
i lam excoĩcatõnem·et ꝙ bñficia adeptus eẽt · dicit Io.ꝙ ſic:quia il⸗
lud miereſſe eſt cẽea rem · xij · q· ij · R q̊s de clericis · et · ij·q· v · fuꝑ cãs
et · ff · de ac · emp · et ven · iui ianꝰ· in pꝛin · ſeeꝰ ſi inter eſſe ext rem · ff ·
e · ſi ſterilis . S. eũ ꝓ vẽditoꝛẽ ſ̊ non credo ꝙ tale intereſſe dẽat eſtima
ri · nec venire m odẽnatõem·qꝛ eccia ꝗpter hoe pumii non debet · ſi
ꝓpꝛiũ haberet forte pumret᷑ qm ecẽia:xxnij:q·iij: corripiant᷑ · et · q
p nã· qꝛ mulla maioꝛ eſt⸗ i.non afferamꝰ.m fi:qꝛ illa ſepat a
coꝛpe xpᷣi qð eſt in eccia q.e·c·penui ·et · iij · q· nij · engeldrudam
q ¶ Probabili · qꝛ for ſitã cre didit citationẽ pueniſſe ad ipᷣm · ẽdens
eũ otumacẽ cũ nõ eẽt vel crede bat cauſam excoicat õms ſufficienter
ꝓbatã ertãs ĩ ꝓbatõibꝰ dubeic ſuffie ꝓbabitk cã mſi fit lauda bi
r ¶ Zi laudabilis · qſi dicẽt nõ⸗ lig opinioms vt pᷣfumat q hoc ñ
feciſſet mſi errauerit·alias otra diligetẽ qñq; pᷣſumit᷑ ꝙ nõ erraue⸗
rit. ff · de ꝓba · cum de indebito · C· qͥ et aduer·quos · l:i·ſ̊ illud maxi
me tenet᷑ ↄopatiue· vñ idẽ eẽt et ſi nõ eẽt ita laudabilis o pinioms dũᷣ
tñ erraſſet · ſed tunc magis pꝛefumitur ꝓ erroꝛꝛeeꝛ
3 ¶Erroꝛ · ̊ qualiter ꝓbabilis erroꝛ pt᷑ excuſaẽ appellãtẽ · qꝛ forte

E nſt; et 1nah,h & Hacin, pen) Dpo ſto paihen l
Kor — G⸗ , reE, . &g. . Fhr

erebidit nõ fufficlenter pbat
de quo aliquis bñ pot erat du
in hac ſnia non poſſet ita e

ilud ꝓ quo efeoĩceabat᷑: qð tam erat
bitare in oꝛdine uris qui ſeruandus /
trate reus · h̊ tm in cã excoĩcatioms · et eſt

Pic ar · bonum ꝙ ſi aliquis habet cauſã ꝙ babilẽ litigandi non puni⸗

tur in fptibus litis · ff · dele ·
ſic pʒ ꝙ

ijj· qui ſolidum· Setiaʒ · de hoc traditur
ſi excoĩcatus petat abſolutionem a fuo

a Compellat⸗ excõicatore et iurauit ſtare madatis ſuis · eo abſo

luto ꝙ pmo mr ere ðbet
an excoĩcatio iuſta fuerit
anñqꝙᷓ aliqð ei pᷣeipiat · S· ð
reſt · ſpo · lras · in fi · S· de
of · oꝛð · ad repᷣmendaz · ſi
fuerit excoĩcatio miuſta
nihi pᷣeipiat ei ꝓ iuram
tũ . qꝛ in nullo tenet᷑ ſatiſ
facere cũ nõ deliqjrit · hñ̃
fuerit iuſta tũc pᷣmo reci
piet mandatũ· otra hoc
videtuꝛ quod legið · s· S
R pt · ab excoĩcato · qꝛ vt
ibi ðꝛ excoĩcatoꝛ de ſuo

facto certꝰ eẽ dz . ̊ H imn⸗

tellige cũ dubitat an ju⸗
ſte vel miuſte e xcoĩ caue
rit pᷣmiſſa admomtõne g
qñ pᷣmiſit admomtõnem
et ſie otra foꝛmã ociiij tu
lit ſmĩ amet ſic nõ ↄtᷣdiẽ ·
cũ de facto ſuo certus eẽ
dãẽat · idẽ eſt faciẽ dũ cum

aliqͥs corã fuꝑpioꝛe depo

nit de miuſta excoĩcatõne
uerelã b?ᷣm ꝙ hic fit · ·
de of · oꝛ · ad reprimẽdam
H hoc dz mri an excoica
tio fuerit iuſta vei ſiuſta
corã arbitris ab excoĩca
toꝛe et excoĩcato electis·
vel apud ſinodu potius.
xi · qi.ſi clericꝰ.vel coꝛaʒ
ſupioꝛe ꝓ qrelam · vt ibi
ðꝛ · et · · de of or · ad rey
mendam ſed nõne eoipſo

ꝙꝓ excoĩcatus petit abſol

ui et iurat mtelligit acqͥe
ſcere ſnie.vt eam poſtea

impugnare non poſſit vi

detur ꝙ poſtea nihil di⸗
cere poſſit otra ipᷣ̃ams:
de of.· dele · gratum · a · s
de his q̃ fi a ma · ꝓ:ca ex

ore · et · s. de ap· ſollicitu⸗

dimez ff ˖ de mof · teſta .l·

vl . ztẽ R nõ appellat a ſẽ

tentia excoĩcatõms vſqʒ
2 d· p · dies intelligit acqͥ⸗
euiſſe ſmnie quod viðꝛ ˖ S.
de re iudi · ꝙ ad oſultatõ

nem et ˖ C· e ·t· ad ſolutio

nem dicas ꝙ nõ· non em

ex eo ꝙ petit abſolui acq

fugere vltõne⸗

vel in priſtinam reducatur ſẽ⸗

tentiã vſq; ad ſatiſfactõnẽ cõ

dignã muiolabilit er obſeruã⸗
dam (Si wro ſudex ſuũ reco

gnoſcẽs erroꝛẽ paratus ſit ta

lem reuocaꝛe ſententiam /et is
ꝓ quo lata fuerat ne abſq; ſa⸗
tiſfactõe reuocet illã appellet/
appellatõni non deferat ĩ hac
parte niſ talis ſit error ð quo
merito dẽat dubitariet tẽ ſuf⸗
ficienti cautõne recepta ꝙ co

ram eo ad quem appellat ũ ex⸗
titerit vel delegato ab ipo iu⸗

ri parebit excõiĩcatum abſol⸗
uat · ſic qʒ pene pᷣſcripte mime
ſubiacebit · Cauens omnĩo ne
wlunt ate peruerſa in alterius

pᷣiudicium mentiatur erroꝛeʒ·
ſ diſtrictõnis canonice vult ef
not · iij · ep̃o
boñ ·

5„

tur et fautoꝛes et receptato⸗
res et defẽſoꝛes eoꝝ · necnõ et
q̃ dec etero ſeruari fecerint ſta

tuta edita et oſuetudines in⸗
troductas otra eccie libertatẽ
niſi ea de capitularibꝰ? ſuis in⸗

fra duos menſes poſt hmõi pu
blicatõnẽ ſententie fecerĩt a⸗
moueri · Idẽ excõicamꝰ ſtatu
tarios et ſcriptoꝛes ſtatutoꝛũ
ipᷣoꝛũ necnõ ptãtes oſules rec

toꝛes et ↄſiliarios locoꝛuʒ vbi

euit ſententie ꝙ ſit iuſta.ſimi liter nee ex eo ꝙ nõ aſpellat in frax · di⸗

Duerit · f.t · · Iexcõica
mus oes hereticos vt riuſh ſe⸗
xus quocunq; nomine ceſean

coiĩcatõnis ligati nolũt ad
datüũ eccĩe niſ ꝑ manualẽ p
miſſionẽ redire ᷣ̊ tibi duximuſ

1¶ Motiatur · judices em ſepe falſa ſeribũt · ij · q
ne arbitros ff · de euſto · et ex · re · diuus· ij · et. s · de ꝓba · qm̃ oᷣ· tñ
poꝝ malicias fr emt ⸗mu · omẽs hẽtici et fautoꝛes recepta
¶ouerit ˖ excoicaa toꝛes et defẽſo ꝛes hoticoꝛd ipo iure ey
coĩcati füt vt H pʒ · a · s· ð hẽ · excoĩcamꝰ. i.ĩ pn · a. . cdẽ tes · a · c. pe ·

et ˖ C· de arbi. l.

Raad aſpellauit. vt H &a. a. S. te ap.qᷓ frõte lo. vi hidut

Libertatẽ · ſic · e · Fuẽ · ꝗͥ em otra eccĩe libertatẽ vemre nituntur

decetero hmõi ſtatuta et oſue
tudines edite fuerint vel bua
te necnõ et illos qͥ ſm ea pᷣſũp
ſerint iudicare vel in publicaʒ

foꝛmã ſcribẽ iudicata¶ dem
6 et fribꝰ hoſpital · hiero⸗

Anonica inſtõne
Acauetur ꝙ mõachi a ca⸗

nonici regulares quocũq; mõ

ſe peuſſerint non ſunt ad ap · ſe
dem mittẽdiſz ᷣm diſcretõnẽ
et ꝓuidentiã ſui abbatis diſci

pline ſubdantur · ꝙ ſi abbatis

diſcretio ad eoꝛum coꝛrectõeʒ
non ſufficiat ꝓuidẽetia eſt dio ·
epi adhibẽda · niſexceſſus dif

ficilis fuerit et enoꝛmis propt᷑
quem merito ad ec · ro · ſit rceur·
ſus habẽdus ˖ ¶ Ros ergo ad⸗/

ws ſtatutum hmõi duximꝰex
tendendũuũ auẽte ˖ p· ſtatuẽtes
vt in tali caſu niſ maioꝛis ſit ꝓ

uidentia requireda p pꝛioꝛem

vẽm qui ſicut audiuimꝰ pbᷣeſ
ſe dʒ fratribus vtis abſolutio
nis bñficium impendat᷑·/ Ideʒ

tie ſancti pꝛaxedis pbꝛo card ·

p· ſe · le ·/
per eo ꝙ mõachi gre
ci et heremite ꝓpter mobedie⸗
entiã ſentẽtiã ſuſpeſio nis a ex

rñdendum ꝙ ſi nullatenus pñt
induci ad pᷣſtãdũ iuxta foꝛmã

eccie ur amẽtũ ipᷣos hac vice

¶ſoli ·

R

fiut ipſo iure excoĩcati · vt

PB ðꝛ · ſq̊ qui iura eccie au
ferre conant᷑ vel onera en
imponere · mñi admomti
deſtitermt ipo iure ſunt
excoĩ cati · s· de ĩmu · ec · ñ
min 9et ·˖ e · aduer fus · ax ·
Otraꝗ·: e· grauẽ · vbi dieit

tales excoĩcãdos niñ ſta

tuta ð&ᷣleri fecerit ibi ſol⸗
p Capit larib.· j. ¶ uiẽ

libriſ mq bus ſtatuta fua
olſcribũt. ſile v bũ habel

xl:q·i. . ſi s anti
i ¶ Meſes. ſie · S· ne cie · uk
mõ non magno · · c· fup
ſpecula · a tpe em publi⸗
cationis currunt iſti duo
melſes · poſtea vero oſtõ
oẽs ligat · in aut · vt fac ·
no: oſti.ẽca pᷣn · col · v.
k (Geriptores ſie · s. ne

cle. vel mo· ſententiã · vbi

ꝓhibet᷑ clericis ſmniam ſã⸗
Zuinis ꝓferre et ſeribẽ.
o mõ · oẽs em qͥ ofilium
vel auxiliũ in his pᷣſtite:
rint füt excoĩcati · vt hie
pz el iſti ſtatutarij puãdi
fũt feudo quod hñt ab ee
cleſaj·e⸗grauz
1 ¶ Vel ſeruare · relume
vt ꝗ. duos menſes ꝛc·

mm ¶ SGeðm ea · ar. ꝙ illa
ſcpᷣta fũt reprobata quo

rum dãnant᷑ auctoꝛes · s·
de here frẽnitatis · vbi de
Hoc ·et · c· excoĩcamus · S.
redentes

Anonica oſtitutõe

quam habes · S · ee c· · et ·

c. cum illoꝛ

oEnoꝛmis · S. e· cũ illo

FA „ 2 — — „
ro /¶ Extendondũ qs ei eõ
ceſſum fuit monachis et

canonicis regularibꝰ ex
tendĩ ad hoſpitalarios
fauoꝛe religionis· ſic qð
dictuz erat de monachis
eytenditur ad regulares
s· de poſtulan ey pte · ſic
qð oceſſum fuit rengiob
extenditur ad epᷣos. S. de

priuile.quod nulliset q dẽm fuit de ep̃is intelligendum eſt ð ele⸗

es acquieſcit ſentẽtie:et ratio ſatis euidẽs eſt quare m ſentẽtia excõ
mumẽecat ionis non ſit necria apellatio·qꝛ appellatio ſuſpẽdit ꝓnũci
atũ · ff. ad tuꝛpi · l· i· in kl. ſ effect 9eycoĩcationis non pt᷑ ſuſpẽdi ꝓ ap
pellationẽ:s· de ap · paſtoꝛał· vñ nec ꝓdeſt nec eſt ncẽria app eĩllatõ
qꝛ⁊ ꝓ curfũx · died non vnſit in rẽ ſudicatã · nã abſolui pt᷑ et pꝰ·x · di
es:vñ ꝓ lapfũ tpis nõ fumit aliquã firmitatẽ·et iõ de iniuſta excoĩ⸗
catione qñcunq; pt᷑ qͥs ↄqueri cũ voluert .“
bᷣ ¶ In hac pꝓte · qꝛ ceſſante cã ceſſat effectꝰ.ſie.s· de ap· euz ceſſante
et ita ſudexy pt᷑ ſuã inter locutonã reuocare ut ibi dicitur · et · ff. Sre ·
iur᷑ · ꝙ iuſſit · vel erroꝛẽ ſuũ cor rigere·s · ð accu · q̃ſiter et qñ.i· a pal
liare Pperã actũ ·s · de vſupal: mn ⸗hodi e appellatio nõ ſolũ ſi cau
C Dubitari · ergo admittitur⸗ ſa ſit ꝓbabilis ſ̊ et ſi ẽ dubia · de H
ðꝛ · · de ap · vt debitus · in dubijs em potiꝰ deferẽdũ eſt appellatiom
qꝛ illud certius eſt iõq; tenendi· s. de ſpon · iuuems · cum ſuis ocord⸗
ſic ſeruanda eſt ſnia excoĩcatioms de qua dubitatur merito · s .· de ele ·
ex mi. lud latio em nõ tʒ q;tu ad qn poſſit abſolui excom⸗

d ob uat. awe mumcat ? ꝓpter pieulu moꝛe · ſů ytũ ad h ꝙ
ert iudicium ab ipᷣo cautione recepta ꝙ iuri parebit coꝛam ilo

trã

868 Weſtris⸗ ergo non alijs qð ẽ ve
nachum vei aliu abſoluere · exeo ꝙ dicit vris ˖ de aliſs ꝓphibitum im⸗
telligitur · ſ · i .· q· i · vnus ex vo bis · xlv · dy diſciplma · ibi peccauerit
Pfks tuus ꝛc̃.puilegiũ ̊ locale eſt·ĩta ꝙ ipᷣi excedẽ ad alios nõ pñt

ctis et ofirmatis·s.de tranſla· inter · et qð dẽm eſt de vxoꝛe intelli⸗

Zendu eſt de ſpõſa · ff. de iut · do · ſi ſponſa · et · ff · de ſpõſa · oratõ. a · ff
de fun ˖ dota ˖ iex nia. enormntatd exeeſſus vel ꝗpt᷑ maioꝛẽ perſo⸗

q ¶ Maioꝛes · ꝓpter⸗ nam cui manus intuliſſent · S· e · eum illoꝛꝛ· et

c. monachi . BP. ſ eſſet phůr non ocedereðt᷑ ita de facili vel ſaltẽ elei

r Minbr. m⸗ cus.qꝛ laicis H̊ offieiũ lʒ religioſis non omitteꝛet᷑.
ſie nec officiũ predicandi ·s · de here · cũ ex miũcto · et petro claues ee
cleſe omiſſe fut qͥ fuit ſacerdos · et non laico · xxnij · q · i. qdeũqʒ · · xxi
di · in nouo · et . xc vi · di · bone q dem xrũ · et idẽ int ellige de abbate ꝙ
5 non poſſet alteriꝰa bbatis mo

per eo. foꝛmã quã hẽs.s·.e· ex tenoꝛe · q obſeruãda eſt m ab⸗
ſolutione cuiullibet qͥ meidit in canonẽ · S e · eũ doſdẽs · i · RKñ · ĩ

J u ¶ luramtũ· tñ ad cauteiã potiꝰ mttoductũ fuit vt ibi ¶ fi⸗
vt deetero non omittẽt talia · ſi · xxin·q: vl· peſſimã · et . e. grauez · et
s · e ex tenore ·

x (Iromiſſione · H euidenter reprobar o pinio

õ S .. . e ðð = MB,Y

dict

ih
iſo⸗

taſi
habe

clee

6 in
ubſel
di
d
y.
lebde
i pi
Imſi⸗
7 ibe
flium
ſtite⸗
t hie
präͤdi
taber

eſime
S
Gile
1go
eges
pbide
18 9.
tutöe
ſſet⸗

0

eies
dis e
bog
larios
ſe g
nche
lates
te⸗ſe
g,
,9:de
Sete⸗
elli⸗
,

i

. —

ilſoꝛꝰ qui dieunt ſt iuramentũ nõ interuenĩat in tali abſolutõe nõ
eſt abſolutus iuramentũ em nõ eſt de ſuba abſolutionis vt hic patet

de hoc dictum eſt. S. e · eu deſ deres · m fi · eſt ſeueritati ut H di

a: ¶ Detrabendũ. rõe loci et tpis detrahen

s · de ap · ad pnñtiã. ea. S.
de teſti · veniẽs · ij · in fl ·
tũñ iʒz ad cautelã abſoluaẽ

de tranſac · er vl · vbi hẽs ð hoc ſatis ·
Enerabili · ad cautelaʒ.qꝛ lata erat⸗

ijurament ũ pᷣſtat vt H pʒ

HG; eyquo ad cautelã abſol
uitur nõ deberet iurare.
u fit ꝓgpter dubiũ · qꝛ non
oſtabat de ipᷣa ſuſpenh/
one an rite lata fuerit · et
ideo pᷣſtat iuramentũ vt
ñ oſtiterit ipᷣm culpabilẽ
extitiſſe ſup eo ꝓ q̊ ſnĩa
lata fuit ſtabit mandato
abep̃i⸗ et ẽ not abile c
ſuſpenſione iurat᷑ fRcut ꝓ
abſolutõe excõicatõis.ᷣ
c ¶Coſtiterit. coꝛã quo
eſtare dʒfoꝛte coꝛã pa⸗
pa ſi voluerit. vel coꝛam
eius delegato vel ſi arbi
tros elige voluerint ipſe
em atepᷣs non dʒ cogno⸗/
ſeere vt viðꝛ ar · S · · · per
tuasc · xi·q· i· ſi clericus
de hoc dicitur . S. e · ſaexo
eteſt ar · ex hae deere · ꝙ
ſp iuramentũ exig enduz
eſt m abſolutõe vbi non
Ooſtat excõicat õem vel ſu
ſpenſionẽ miuſtã· ſqj̊ man/
datũ differẽ imn euentum
cognitõis · vt dẽm ?s· e·
ſaero· vel die ꝙ iſti qᷣbus
ſcribit᷑ cognoſcent ð hac
ſpenſfionee
V Auaẽ libertatis ſic
g· e · nouerit ·
e ¶ Excolant᷑ · Rleim penã
habes· S. ð pꝛiui · qᷓto · ſie

excõicantur iudei s· de n⸗
vlu · poſt miſer abilem · et

c quanto· bBb.
f Cüptibus · volentes
ecẽciam obijcẽ ſeruituti et
publicis functionibꝰ aqͥ

imu · ec · nõ minꝰ. et· x vi.

q·i · Snouarum · C· de laA /

croſanc ec · placet·

De cetero⸗s· e · ex tel

no de · xxiij ·q· vl · peſſimaʒ

et · x·q:ij· de viro· xi · q
iij · eu aliqs: ſiẽ a de hẽti /
co · j eꝗ · vñ · atiens · i · et de
Oſe. di · / ego berẽgariꝰ
h¶Mꝛocures · ar · O·

.e · no uerit · vbi/ excõicati

cit.l · di. ut oſtitueret

poſt appellatõem ut di
cebat᷑ſic s:ep tuas:et

Ta eſſatõnes · ix · q i oꝛdinatõnes · xxin· q.iiij·non pt᷑.et.s·

cumꝓmiſſione poteris recipe

manualicũ interdũ dtrenich

e locoʒ et tꝑm qualitatibus ſe
ueritati ſit aliqͥ;d dethendum/

¶Eneꝛabili · f· n. cenomoñ ·
epo·et ꝓcuratoꝛe turonẽ ai⸗
ep̃i in nra pñtiaoſtitutis/ꝓ q;̃⸗
dam ſuſpenhonis ſententia in
p̃fatũ ep̃m abeodẽ atᷣepᷣo pꝛo
mulgata nos ſententiam ipᷣaʒ
tlaxauimꝰ ad cautelãipᷣo ep̃o
in pñtia dicti ꝓcuratoꝛis pꝛe⸗
ſtante coꝛpoꝛaliter iurametũ/
quod parebit madatis q̃ ideʒ
at᷑ep̃s ſibi ꝗꝓpter hoc fecerit ſi
oſtiterit ipᷣm in eo ꝓ quo lata

fuit pᷣdicta ſent entia culpabi

lem extitiſſe · ¶ Dem epiſcopo
auẽ vnerabilis · · n· pi

ſani at̃ep̃i recepimꝰ qõnem ꝙ

quidã ciues piſani deputati a
ptãte ac populo ad ſtatuta ci
uitatig edẽdam derog atõem
ap · ſe · et ſubuerfionẽ eccleſia⸗
ſtice libertatis edẽ pᷣſumpſert

„N s cleric? we laicus ot qᷓʒ⸗

cũq; iaieũ piſani diſtrictus
iudicẽ ecciaſticuũ lẽ̃as aplicas
ſpetrauerit ĩ mille ſolidis niſi

renunciauerit ir̃is öodenetinee

redditus poſſe ſionum ſuaruʒ
reddanẽð eide vel agri excola
tur ilſiꝰ ſs banno potius ſubia
ceãt ptãtis:a· IVſtatuerũt illi
p̃terea vt elerici ſuis ſũptibuſ

caſtꝝ mipe fracte faciant cuſto

videnð ipᷣo iure oñRliarij. ſiẽ ip̃ſ ſtatut arij rectoꝛes et eõſules· H illud

—

e bitut᷑ carnoteñdecan

90. TE
mane

nha⸗g

1

loniam dño de ſuo feudo · in oſti · fre · de feuð · hac edictali · SF. ᷣterea ·

qꝛ dñs inter vaſallos de feudo cognoſcit·s.de fo ope. veꝛd ex trãſ⸗

miſſa · l · · de here · c · vl · ar · xv. q· vi . c· penul · et vl · ſic et elericus qui ſa
Otra ecciam ſuã aduocat ꝓdere debet bñficiũ · S.de poſtu. c. vlti ·

Cn volũtate:maleficia · H verba fũpta fũt ex illa.l.ff. de furt᷑·

miurie im pn: ad coꝛ em et ſpõtanea

diri · qð ſi renuerint tõtraeos
ptãs ꝓcedere teneata · F. JFõ
q;f.t.m.qim oſiliarios et offi/
ciales ciuitatis ip̃ius niñ ſtatu

¹ n ta ipᷣa de eapitularibꝰ deleri
t ſubdia· arelateñ· laπταα†—cerint et idonee ſieut exigit

res caueri ꝙ ſimilia de cetero
nõ debeant attemptare excõi
ꝓcureg: Ceten eum idem ſta
tutarij multa ð boĩs ecciaſticiſ
tenẽ dicant᷑ in feudu ipos foꝛe

niominus pꝛiuatos feudis bu

iuſmodi nunciare pꝛocures
Regoꝛiusixx
Vm wlũtate ac ꝓPoſito
hicia diſtinguan excõica
tõnis ſent entiã nõ mcurꝛit q̃
excõicato in his que abſolutõ
nem vel alias ad ſalutẽ anime
ptinent in locutõne pticipatli
cet etiã verba ineidenter vt a
pud eu magis ꝓfici at interpo
nat /
nes excõicatos vel alienarum
rerũ detentoꝛes in p̃dicatõni
bus a ofeſſomibꝰ quaſi gerut

¶ Pꝛedicatoꝛes ᷣʒ qͥ pe/

970

catõnis ſententiã pꝛomulg aẽ⸗

cam eoꝛuʒ ad quos res ipſe ex

pectare noſeunt᷑ elemoſnas li
cite poſſunt ab illis recipe pꝛe
ſertim ſi alias nõ valeãt in illo
loco ſuſtentatõem hre · ¶ Si

q̃ vero rõne officij qð in eccia

obtinent aut etiam alij clerici

ros vel adoleſcentes in mino/
ribꝰ oꝛdibug oſtitutos turba⸗

*.

teg diuinũ officluũ et hij q ob⸗

„

teꝛea · et · e· pꝛudentiã · et · e· ſuſpieõ nis et.

non bha beat officiuʒ

tentuplationis vel magiſterii)

nõ ad acus · xv · ꝗ· vi · c· i⸗

et · xiin · q · v. ſi qd · ſola eĩ

temeritas hic attenditur

b· e · c · ir et · xvij. q· iinj . kſ

ſuadente · a qꝛ animꝰ pu
et duobus. cſe..
¶ Ad ſalutẽ · · e · i. he ñ
et · xi·q:iij· ceuʒ excõicato⸗
vbi pmitti pticipare in

His que ad ſalutẽ ꝓtinẽt

vt hic diẽ · et qcũqʒ vᷣba
ad HB ꝓficere pñt eyrcõica

Ajto diel pñt alias non·

¶ Nos · i. vſurarios. q́
rũ elimoſina recipi ñ dz
gs. x · de vſur · qꝛ in oĩbus

n (Cãm coꝝ · quaſi ne⸗

gocioꝛꝛ geſtoꝛes · et ido

pñt eoꝛꝛ elẽoſnas recipe

vt H ðꝛ · qꝛ ipi ̊nd res a/
gunt᷑ ab illis ſua recipe

pnt · et ſic iſti p̃dicatoꝛ es

ſinis.et licet res nõ hHẽat

licite ea recipiũt ꝓ elemo

effectũ · ſuffiẽ ꝙ ab micio

negociũ ſit vtilit᷑ ceptum
ff · de neg · ge · Han vltro⸗

F. is aut ꝗ; et negocioꝛũ
geſto · pterea põt agere

ad füpt?ꝰ quos fecerit vt

ibi ðꝛ · aeſtar · ꝙ ille qui

gerit vicem alteriꝰ hono
randus ẽ ſiẽ ille eꝰ vicez

gerit · xciij · di · c · vl · ot xe

iin · di · c. i. et · s ˖ ð offi · de
le · cum olim · ·..
o ¶ Pꝛeſertim · pt᷑ expo/
ni ꝙ maxie qꝛ alias tpe
nccitatis ab excõmunica/
tis pñt reciꝑi necia ei emi

maleb laroz
Ei .
. lirate Ileß⸗
Delen 2
s voluntates reſpic deꝰ a . ore mlia ſriß

xi:ꝗ iij:qm multos alial

veto p̃dicatoꝛes non de⸗

bẽt recipe elemoſinas ab

excõicatis vel vſurariss

vel fimilibus.xc.di · ob la
tiones · et · c · eoꝛu · a · xvñnj·
.q· iiij · miroꝛ· .
p ( Officn · nota ꝙ rõne
officij lz ꝙ alias ñ lieeret
et hů ideo · qꝛ exqᷓ ↄmiſſuʒ
eſt ei officiũ et alia ſine qͥ
bus officiũ eomode expe

dire nõ pt ſieut ijudex pẽ

ꝓpelcere omnes impediẽ
tes iuriſpictõem ſuams
de off. dele · e. j. et. e. pꝛe⸗

s· ð teſti · c · tã lris · imo a ſi

intelligi pt miſ ꝗ.duos menſes ea deleri fecerint · a Hmtelligit᷑ õᷣm in
jud · vt mñ ea deleri fecerint excõicent᷑ · et ſic vident᷑ excõicati ipᷣo iu⸗
re mſi ea deleri fecerint · terminũ dẽm · et poſtea ꝓ ſententiam· ſſta⸗
tutarij et ſep toꝛes ipo iure fũt ex eõiecati · vt · s · e · nouerit · vel die ꝙ H
loquitur de alijs oſiliarijs et officialibus qui poſtea ſueceſſerunt et
non de illis quoꝛ oſilio vel auctoꝛitate ſtatuta illa edita fuerũt· añ
iſti ea deleri fecerint excõicentur vt hͤdi eit · et ſi ea fecerĩt obſeruari
niſi infra duos menſes ea deleri fecerint ipᷣo iure ſint exeommunicati

s e⸗ nouerit · ſe · s· de imu · ee · aduerſus . antiqᷣ decre · concoꝛ · ill deere ·

nouerit · et ideo vider male deeiſa ut ñ otradicat · ſic expone · ꝓmul⸗
