tabilis ibi ẽaliqs ↄ ſta⸗ ¶Pbationi pꝛioꝛi/ Nnoẽ ij 5 minoꝛ · anjet ꝙ facti peniten
tuta boĩm ꝛc ꝗ· de teſti · lg ecy ) archidiac pari eñ · 5 feruore infirmitatis fecę⸗

7 eacden gnedcnoda Fenilenusr a “ das ſa⸗

Cpo Pnnct Eii moliud n
T geha/ ᷓ; ſtuid moderem de Ee.

g 4

pk .· dieas ꝙ hodie cirea iudicia nõ eredit verbo epi ſiue alteriꝰ u ret t
dicis ſiue lẽis ſuis miſi habeat teſtiũ ſubſeriptõ eʒ vel quatenus ↄſtat c.
de legitimis documẽtis ꝗ·e · qm ↄtra · et . ð teſti · eũ a nob⸗Circa alia
vero qꝗᷓ ĩ figura iudien oꝛdinarn ñ facit ep̃s bñ eredit᷑ lſis ſuis õᷣm qd 7 re
dicit H·et · j · · in · cure · pcipue in ſnĩa excõicationis ſtãdũ ẽ lĩis ep̃i · r
qꝛ excõicatomis ſnĩa lata a ſudice ſuo fiue ſit ſuſta Riue imuſta tz · j · q. BGar H/ „
iij · c.i· et. ij. et ideo lris cuiuſibet p̃lati credit᷑ · et alij tenent il lũ vitare
vt in · c · cure . qꝛ ĩ H oſulit᷑ H
aime cuz ſit medieinalle⸗
; Plat EDoj . . i · multi · et . · de ſen·
m · oblationis ſue tye fuera 4 lp. an medicinalis · B· E —
bExcõicatus · et ita temn Pr e ſp⸗
. al pus ꝓcurationis omiſſe ZM

Ber

pe

I des: oquie m otrab ote ⸗ 3 „Seh attendendu ẽ ficut ts ele As
dovi h mits vieulue i Oſt ceſſionẽ . / Cum ma rat poſt oualeſcentiã reiocas Aionis..e elet, dudum .3
per ꝓhibitõe nſtoꝛvne cõ igit᷑ ꝓꝑ ſas iudicis oꝛdiarij q⸗ uit et .· Y vñ cũ ſine liberis de⸗ v · Plura fut · ar · de tpe m
jũgant vñ añ a pturã pᷣo bo ſtadũ ẽ donec ꝓbet᷑ riu ceſſiſſet ex teſtamento patriſ ſpiciẽdo · et eſt ar · ꝙ excid·
rũ debuit pbari i otrari E GWIe Pr 2 — g io x ditas de⸗ catus ad impetrandũ non 2
um. ſʒ ĩ ſeparatõe mĩimo Pazel nob oſtiterit B erat EXcO/ 2 pos erat keed 1tas der⸗de eſtadmittendus. et ſiim⸗ “
nij iã ↄtra cti pt eſſe picu/ munieat? cũ ꝓcuratõis offici⸗ uoluta Veꝝ ſindicus reſp Ea Petraret non valeren⸗ lit⸗
= lũ qdre ibi admittũt etiam um aſſumpſit ip̃ᷣm tanq̃ᷓʒ ꝓcu⸗ dere curauit ꝙ iʒ dict.m . do ⸗ tere . Ealten pro baretus
Wlete ns poſt ſnam qi ſnia v?b omᷣ ratoꝛẽ nõ duximꝰ admittẽð · mõſterio fuiſſz egreſſus eidẽ deere s
5 — X NrA trimoniũ lata non tran ſit abb ati a ↄuẽtui c aſſeñ: poſtmodũ ſe à ſua obtulit hu⸗ lis ſu Kurin linuri K
nen eY. m rẽ iudicatã et reuocat De 1 allen. Pon ¹ . i1s ſubſtitutio habetur .
e W, den falſitate pbata de re. ſu ,dee ge pñtia D·ſancti adri ;?E /ů̃ militer et deuote⸗ qð nec o Steſta· rainunciꝰ· a.· c. ra
2. di latoꝛ: et. c. oſangumer ee amdiac0card. ⸗⸗ oblatõeʒ ſuã veniret/iur amẽ⸗· inaldus · vnde nota ꝙ cum ) crc
multokoreins da neſtt an amdlaco card eHe atoed ſua S* talis ↄdicio appomitur ſi ſi == MPerr
miarn affteeges zvre an — fres vro ſindico oſtituto co to firmauit · qjre cum oſtet/ qZ e ne liberi olo n e
ſniam · aſſignar e potes ai frfres vxo nindie ditt c02 E d, reE 0. rzine liberis decedat volo αααα. e

am rationem vt non ſit cõ
tra illud qð dem̃ eſt ꝙ te⸗
ſtibz publicatis nõ fut alrj
induc endi · m deẽ · ſertes·
ideo admittunt teſtes p9
prublicatõneʒz. qꝛ añ publi
catõem ignoꝛabat ꝑs illa
que petnt ſů · qᷓ ꝓſone poſi
te fuiſſent in Pᷣmo gradu
et ideo poſt publicatõem
admittuntur · alias nõ de
bent admitti ſz certe ad B
non vid etur ratto iſta ſuf⸗

ret teſtamentũ/ A· filiũ ſuũ
ſibi hedẽ inſtituit⸗ pᷣcepit ut
ñ abſ liberis deedet ad eo
bona deuoluerẽt᷑ iius vñ ill
q̃ de bonis ipiꝰ veſta möſte⸗
riũ detinebat ſibi reſtitui po⸗
ſtulabãt / et petebãt võs ſup

25

ram ipſòfeẽcere ꝓpon ꝙ cum r eſdeʒ · m. bis mõſte rio vrẽo otu⸗ vt hereditas vuemiat
quondã A.· frater ip̃o cõdedeenen lit ſe ſua nec ex aduͦſo ꝓpbet / tals etiam ſi naturales pa

moti

erest ꝓhatio non elidit 4

hoca ſu⸗ moleſt at õne opeſci Er‧dzis poterit intelligi cuz et

vt heredſtas puemat ad XL
beat filios euaneſcit ſub/⸗
Atitutio . ff· ad trebelk ˖· ex
facto·S. ſi quis rogatus ·
et · ff. de le · i· eũ pẽ · SFvos
lol.luaus Svliſte fili? erar Eale⸗
fuerit natus et ille pᷣmoria Kare o e
tur videtur ſine liberis de n
ceſſiſſe · vt hab es.· de te⸗ R
ſta · rainũcius · a · ff · ad tre

ꝙ vtriuſqʒ oblatõis tpe futꝭ/
minoꝛ an/ ꝓbatõʒ vraʒ hm̃oi

uũ & ſi pᷣme oblatõist pe fuit
mor⸗ tñ potuit ma⸗
ior extitiſſe an pᷣterea cũ ver⸗
bũ illud mmoꝛ an/duobʒ mo⸗

— ——

bell. ex facto· . pnł· ſiat (Sel =

‿.

dicatur. ſi ſine herede de⸗

. — — — ☚

„— age ⸗= — . * 2 — —— r— e
Hiens- ar pa ila qaccu⸗ Vetu ſindicus ipe ꝓpoſuit ex minoꝛ ẽ· xiin · anjet qͥ· xxvdi⸗ ceſoris abſineoraleno⸗
Jabat matrimomum dixit “ Pſo BOi E&H AA mSRSOAEn dHei moz an. oni mme heredis ſoli filn itel ρσL
zllos oanguineos.ſs kox. aduerſo ꝙ p̃dictꝰ möſtegerE iſoleat mmoꝛ an int entioni gwmaliguntur: f-e-ex officio. F.
pPotuit ſcire altera pars· a rio vrẽo obtulit ſ. eſua vnde avre vrbũ dubiũ nõ nocebat/ re vl. ſſtem ſi non babeat fili
ſic ceſſat ratio iſta · ꝓpter vniuerſa que habuerat erãt cm=αum infra xxv. an teneret do. uñm ſed babeat nepotẽ er
Hoc dieunt quidaz ꝙ ſpe ad möſterium deuoluta jre natio ſuramento firmataſʒ a filio /ſubſtitutio euaneſcit
cale eſt m cauſa matrimo . = t. 19 ñ tenerer qags fadumfuerar ¶C · de odi · mſer · l· j et. C
mi ad iů pieſtat op· arj‚. vniuerſa que ĩi ð bomsei teneret q fackum fuerata Zimſt⸗etiubſtu. generallè
e· cãm matrimonn ſʒ con = muaſerant reſtitui mõſterio dẽo A·q; tñ intelligendu nõ ter et Hoc ſcias ꝙ qui ro/ . L
trarium illius dec . leries ννSHwſtro petebat/et ſup eèteriſ. g erat ſine berede decedẽ q mo⸗ Satur reſtituere beredi⸗ Tese
ſoluit ibi · vel dic vnus asſre ile iũ impom illisſad it Bep* ſte riũ ſibi er dẽ iſti ei. S Mtatem alm mi pt alienare erate⸗⸗ .
tm̃ hic iurare volebat et etiu mpom il 18 4 d au E naſte riu nbi Ere iſtituit c C. cõia dek. l· vl/ mſi ĩ ca⸗ ſr W.
ideo eius pꝛobatio erat m Ps altera replic auit/ ꝙ dict? monaſterio nõ nocebat a· Stde v ſibus qui notantur ĩ aut⸗ NRE
ſufficiẽs · vñ nõ debuit au K. lo,⸗ yn M. riaditte ſbi oſfita. quart az tñ per
diri oẽ ples· a ſc ñ ↄẽ di⸗ ſ d) Fe vly n ſe y n ſe trebell. pt retinere ſibi·
Leitla dor leues. a eeg 6 Et ſi filius ſit rogatus etiã
ſigit᷑ ĩ pte er antqᷓ deẽ.ſſſs ÜUÄ.ã— falcldiam cum quarta pẽ er
Opo ſitoꝛes hmoi ↄpilatoĩs voluerũt H mutare qð de iuramento vni tetinere .de teſta · rainuneius · et · e· rainaldus · vbi vtraqʒ quarta re
us dicebat . qꝛ illd nullã hz dubitatõez detur ꝙ lris epi credit taz tinetur · Si vero rogatus eſt reſtituere quid quid ſupeſt de heredita

K Oſt ceſſionẽoꝛdinarn· ex hoc vi⸗ ᷓ; publico inſt rumento· a ÿ
fEfgęgillo ep̃i credit᷑ lʒ nõ aſſit ſigillũ capſ · xix.q· iij· ſtatuimus et
Xj · q · in · cure · xvin · di. de ocilijs . . de fideiuſſo · puemit · etꝗj.S fi. inſtru
c · ij · et . xx · qi viduã:nã et eredit᷑ literis ep̃i ſigillatis ſigi llo ecchie
lxxinj· di · in noĩe dñi. in fi·et ſigillũ aliem iudicis fidẽ facit· xc vij. di.
c.ĩet · n et alieno anulo ſignari pt᷑ teſtamtũ m ſti. de teſta · S. pñt · et
CT. de teſt. ſi vnus. et inſtrumentis regis ſiue pneipis fides adhibet
¶ de fi· inſtru· cum dilectus · ſz otra vſder · qꝛ viua vox potior eſt z
moꝛtua in aut de inſtru cau ñ vero. ſed verbo epi non crediẽ vj.
‚q ·nj · l tm et · c· placuit · ot .e· qm otra·ergo multominꝰ ljteris eius/
nee gpter hoe ei creditur ſi diyt ſe excõicaſte aliumj·de teſti · eum tu.
qñqʒ enim eulogia ex mala fide ſcribuntur.ff. de cuſtoet exhi.· re ·
diuus. nec ſeripture tabelliomis creditur mſi habeat teſtium ſubſcri
ptionẽ · in aut · de Hꝛ· et fal . .ſancimus · colb . · et · S· de ꝓcut. c · j· et j. .
ſp ſtat ſigillo opi· q; vicẽ Hʒ publici mſtrumenti p ſura pdicta. Alij *
Dicut ꝙ nõ credit᷑ carte vel inſtrumẽto epi niſi ſit reda au m publicã
formã · in aut· vt nulli iudicęs· eſi quis veroet · C. de dona. in dona

tiom bz . de fide mſtru · inter dilectos · vel ſaltẽ nõ eſt credẽdum mſ

Habeat ſi ubſeriptõeʒ teſtium ſi nõ ſit ibi vſus tabellionum · xvj · q · ij.

Duchia pbaid .. anweler. Salſkea aͤune ne lale D S L S
ele -dc nel s eracſe ilud snhlregs vnr ,a dal⸗
5α¼ es diſßvfn r r e Fege

OnpraCag. Sur

P o t=ſ narrats o aidr

2 rt J 1α õ

—

te tunc admmus quartã rebuabit ſubſtituto.C· ad trebelł aut· R ro
gatus· Itèm li cet ꝓure quis rogatus ſit alicui reſtituere hereditatẽ
nulla facta mentione de filijs · ſi tĩ poſtea habuerit filios vel nepo⸗
tes ſubſtitutio euaneſcit · C· de fideicomiſſis · cum acutiſſimi. C. de in “
ſti · et ſubſt · gnaliter · ff · de odiẽ · et demõ. cũ auus ⸗dare non pote
d ¶ Sua.iſta duo requirebãt᷑ qꝛ ſua ſfine ſep̃o⸗ rat qꝛ illa reſtituẽ rre⸗ Sr

tenebatur. a lz dñs ſit tñ ↄmode inde teſtan nõ pt · C· de leg · l · vl . ff re e

. Lxo ad vo Al
teg. reſti · mino· ſi mmoꝛ · f. S jut⸗ eſe n .
iu · nam poſtea · ch mmoꝛ·b· m iudicio int erpꝛetãdũ ẽ otra reſ
F Dubiũ · ſed none verbũ dubiũ⸗ um · ff. de vᷣ bo · ob · int ſtipulãtẽ Mrene H
¶. i· ff · de judi · ſ quis intentõe . ff · de re · iur · ĩ ambiguis· et · . ð R p.
olim ſe iſtud ẽ hodie apter religionẽ ꝙ qua multa otra ratõnem ſta ſe ae drae
tuta füt · f· de reiig · et fp · fu · fut pſone · ſcut qñqʒ ꝗꝓpter dots. ff. de Nare
ſut.· dot᷑.ĩ ambiguis vel illud nõ fuit bũ actoꝛis ſʒD teſtiũ a eſt ar. e⸗
Vverbũ teſtis ambiguũ ꝓ reo ſit miterp̃tandum. vt hict· S· e. ex lit ·
teris · et ꝗ· de fi· mſtru · mter dilectos · in li. et eſt no tabile ꝙ dictuz te Jr ARs⸗l
ſtis dubiũ ſemp otra eũ qʒ ꝓduxit eſt mterp̃tandum et ð ratio qꝛ qui⸗ ſe
a bat eclare et apte dʒ ꝓbare · q i nõ faciat nõ pdeſt talis obſcura . Tlirr.
cbatio j.de teſti · cũ tu · vnde reus a bſoluitur vt ibi et hſſʒ quare non

ad trebell· quidã · S· li quis u /canaſorni fi ꝓbet᷑ mmoꝛ · C· S ĩ in⸗
e ¶ Secunde · nota ꝙ pᷣlumitur⸗

RMπK*

P SZZ
α ον n Wyn 6 obimz e& prolat 10 vel C atto caeus mm r ANdge r, a tugg
õ
Pme cnowe ſrds FedePes P a¶led ela dle g edhαιπε g „ * ardis iſſto / r /K* Hzje teſtes P*

Pee nn querit᷑ ſcho de etate a teſte vt certifieet iuder laltez · ſed certe iudex q̃ IT

H teſtẽ ipᷣm exammauerat debuit querere ab ipo.et etiã pꝰ aperturam
ade erofficio ſuo pt᷑ querere interpᷣtatõem a teſte ſui dicti cũ ipᷣe debeat
N WWW in terrogare quotienſcũqʒ nece fuerit · ff · de interrog · act · vbicunqʒ
N . et cũcta rimari · xxx · q · v qudicãtẽ · et . de fi · inſtru · eu io Hes/a eſt exx.
eſ “ ¾preſſuz ꝙ teſtis qᷓ ofuſe dixit teſtimomũ iterinnſit examinandus/J. de
teſti · eũ clamoꝛ · ſz ad petitõnem ptis nõ dʒ hoe facere ſcʒ qpt᷑ piculũ
ſubornatönis
aa (Kirmata vñ or ꝓpriuz
uiuramstu eẽ non dz audirt
aTC ſi adů · vẽ ˖ l· i. et · C · Ri
EE aduer dona.l. i. a m oſti.
. impatoris ſacramta pube
Freſſus moſteriuz fingit
. fe heredẽ eũ rogatoeſt

9 . ito⸗ Daty·
(Diect fi. ſan ti euttachi car⸗
dinal attẽdens ꝙ ſindie?ꝰ ve⸗
ſter intẽtõeʒ ſuã plene füdaß
ſet · 1 ꝙ nichil fuiſſet ex aduſo
ſufficiẽter ꝓbatũ.cũ a ſioſtẽ⸗

–

Aa reſtituere puato ˖ vel cũ ei 1F n oRoc . mſzo bla-⸗
euate 7 ubſtituts. Kat ſi elſs p teſtes ꝙ / m. ſue obla

rreFr rogatus ẽ reſtituere loo tionis tpe füit minoꝛ an utꝝ
Rr religioſo vel eccke vel ex⸗ tñ pᷣme vel ſede oblatõis tpe
e. pẽdere pias cãs nõ eua

e Kda neſcit ſubſtitutio ꝓ ĩgreſ⸗
P nsd fü möſtern aut ˖ de ſanc ·

minoꝛ fuerit et quot anis mi⸗ſyaejnl⸗ clinarem agiſtris m · et p · pꝛe
noꝛ non fuſſz expſſum de ma⸗

ff. de excep · q agmtis · et. C· ð trãſac· R ex falſis. ſʒ nũq̃d ſuffiẽ ꝓba
re teſtes eſſe coꝛruptos · ar · ꝙ ſic·ij·q· vj · ꝗ diffinitiua· v. venales.a
C· qñ ꝓuo · nõ ẽ nece · venales · et j. de teſti. ſicut · ecõtra vidꝛ ꝙ non
qꝛ nõ ſi ufficit bare corruptõeʒ ñ et iudex ſecutꝰ fuit dicta coꝛrupto
rũ teſtiũ . de re iudi · cuꝗ. et A· C.ſi ex fal.iſtru·fEamRter ñ ſuffi
at bare falſitatẽ miſi ꝓbet᷑ iudicẽ ſecutũ fuiſſe illã vt pʒ ꝓꝑ pᷣdeã uu
rajItẽ nõ ꝙ ſnĩa lata ꝓ falſos teſtes vel ꝓ falſa inſtrumeta bñ tenet · (Sz- lerte Fek.

Der Prret —,e„ -05
ptes vi⸗ R' Y 9

Ir ꝙ a d E, nö Filin ſʒz retractãda ẽ· ff. de re iu . — . Ry,
ro H, r ee di. diuus a pt rerctari pi 5 SA e
coꝛrupti falſa dixiſſent/ vñ aꝛ relliueone; 10 . Sð d
talis exceptio nõ ſoiũ ales mdc vrs au- an-vii k d
etia poſt ſniaʒ pt opponilicʒ ſi crimmalitw᷑ agat᷑ vſqʒ ad

. N Inſſiz -podoror Parotina xx · an · C· de fal · q̃relã· et
nonulli crederet fauẽtin 02 .ð excepẽ · eũ ven era bilis
pteʒ exceptõeʒ hm̃oj ꝓcogi: ¶ MWaliciam. ſ de koc cõ
tatã malici ad impediendus Naret nan deberent
pceſſum necgocäobieci d expenſass 8 do. a cõ
angeozer d. S e
, de teſti · euz eãm · et · in. q · r. Nr E
mul vt teſtes aͤs ſup hadu · ir. nchlomin⸗ · ar et · im 88

ſ Eh 2 ra 1e, q· iij . teſtes
ledese ꝓcuratoꝛ fauetin· p

ep · F. ſz Hᷣ pñti · vñ ſumptũ dato nro ſnĩiam pꝓrulit et pdi⸗ h¶ Repꝛobatõneʒ . nota –
N t autir ndtratvl ais H.· et O· ſilentiũ imponel/ duceret ꝓducẽdos infra men⸗ 4. volue reyꝛobare te⸗ Barn
. h vero ille —1 „ L „7 . eß 8 aduͤſarn 2 νοαονι⁵
⸗ à rogar⸗ reſtituere be⸗ ſup hijs que amonaſterio po⸗ ſem reepe is irelſtarng ſuh⸗ curaz Rernobataen Pße fieri e 7
* reditatẽ vel legatum kat ſtulabãt eõs ad reſtitutõem rẽt ð ſingulis circũſtatijs ſub⸗ E TPyſca. els dilcigd .
e et teg. innnta at, rEei Ee eto nngung 2 IjT,nõ vlẽ . . de teſti · iz dilcũs
en exigunt o vt illoꝝ que de bonis pdicti · m · tiliter imrentes/extũc indul Beggi Stradicãt · vnde non E- e, — J s
— rerr obiid mane at ecelas Aplia temeritate muaſerant to altero mẽſe ꝓcuratoꝛi ecc⸗ mgereril katichilori rebet
vt reiida erpẽvand in pi⸗ areK eiur en e ſelebeſhdie nra uan ear dre Narel ſ hee
as cãs yt ĩ pᷣdicta au · di tentiam ipſam auctap· con⸗clep mq let ad repꝛobatõeʒ teſtiũ illodmẽ xxin · q· vin. qs autẽ ·
citur per mgreſſim mona irmat 2 Wer den ne eas rum 8 coꝛas eiga. * EAet · C. de libe ca. eum en W=
3 ſtern ſubſtitutio euaneſcit firmamus em, Tek ⸗ rum Pduceret e 145cig . Jn Echngulares. e dde õ
ita teneat monachatus lcet cam ꝗᷓ inte ccia aa é Ruaéꝙ at ps fauetinoꝛum teæs*obons-ct:, deaceuia. „—
alias non euaneſcit ſubſti ueñ · et oũe fauetinũ ſup mriſ⸗ Kes multos ꝓduxerit ſupn rd*ieétus
H mts n kar nionachus dictõe honoꝛe ac diſtrictum oci0 pñcipaii vi tñ ex illis ig eroſe. criminibus ex
=ð . „ 27 „ Pet— 2 „. — 1111 M — , 9
icli cclehe ſecularinnn „Villa ſancti p. et caſtro arioli· viremaſerunt dcαιs cũ alf mc Wnſigon: ad eöſti⸗ e e, l. — r
quid eua neſcit ſubſtitutio 48 de iure ad ſe ſpectare des — bimet in ſerie ſui teſtimonij tit p atteſtatões ex parte rne
ii Predict aut. videeccia ꝗponebatgt. J.Potra:oHkcat,1 qd ain ſut iudico archiepi exbibitas cötrra
NH ſic fauoꝛe eccleſienõ cre⸗ ro atteſtatõ jb 4 ſui teſtimonij ſingulares adte EE; illos vt. s. dixit et ille etia De rerens en
do ꝙ euaneſcat niſñ in ca⸗ ro at ter atomb; pubue tis iu te monn nSi Uares adrE qui examimnauit teſtes de⸗ nn .αν
ſu pdicte aut. nec extdo fſindicus fauentiñ · Poſuit ſe . trepꝛobadu wo aͤſoa teſtium bet ſigmiicare judici quã W. erfs r
ad aliũ Zm alidam velle ĩ pſonas teſtiũ ex pte a, eccierauef eeſ ex rcc, 6 des n “ adhi⸗
icant otra-B6 „ . a bjes non dᷓ dar ſint t mducti a· ff · de teſti · l · ij · a ꝗ.
Im⸗ n, tera ꝓducton quedazʒ obicèé noꝝ q daʒ ſint teſtes inducti ek. de teſti. . ij. a
cet cãm. ꝓPonebat TEre Xσν⅓We. . eee 211, 15 de fideiuſ. ↄſtitutus
et ·. ſub erdhe e a⸗ ac engevkö ecẽiẽ aſſe⸗ laee ples tñ illoꝝ repꝛobant᷑ aꝛ ſi⸗ m (Modica non tñ er to
3. corꝛã Riio pap-vt. 3 i in rẽte id fieri nõ debere ſup aͤn⸗ bi inuicẽ euidetiſſime otradi⸗ ro ruſla de lmo⸗ tuas
uuyu · cal · eñ cam · cuiꝰ pars terloqñdo decreuimꝰ ip̃m nu½cuůt qᷣda vo alij pauci nuo qᷓʒ·ã tñ in alio caſu loquitur
eerrer bec eſt⸗et omiſſa fuit rceee terloqit Ncrolim ipin Ni tut d olebe pſſe/ v Tent n (T eſtes à inducki füt
PPpto teſtium iudicibz et te aten? audieduſcu mira triu uis non repꝛobẽt᷑ expᷣſſe/ vſqʒeſm m ad falſtatem probanduz
D. eg ſnbz receptis remiſerunt menſiũ ſpaciũ ĩ nr̃is l̃is opheẽ⸗ adeo tñ maile fame ſũt a leuiſ crt- o ¶ Se aſtrinxit. Sic vide
ad papã depoſitiones eo tur ꝙ ſi aliquis ſe aſtrin⸗) j

ſũteſtes hĩoĩ ꝓducẽ non cu⸗
GRe.. (Menlum nota ꝙ iu⸗ rauerit infra ques terminum
Ddoox ox officio ſuo pt pꝛei·¶ ps vtraqʒ teſtes ꝓducẽ potu⸗
gere terminũ ꝓduckoni⸗/ itta in pſonas teſti ꝙ ſuper

Rrum ꝗ. de teſti · cum cãm

ne dñi · Itẽ ad exceptõnes
j.de exceptẽ.paſtoꝛalis
Item ad accuſationeʒ ma
trimonn/. de clam deſt ·
deſpon · cum mhibitio · jtẽ .
ad accuſandum ꝗj. de accuſa.· licet · et · C. qui accuſ· nõ poſ.ſi ea que · et
ꝗᷓ· de nide inſtru · accepimꝰ · jtẽ vbi impetitur ſtatus alicuiꝰ.C.· ð ĩge
miis. diffa mari · jo · ſici 5 8 ꝓPeub · m nra · et · C· de fal · qrelã/ diſti⸗
e (Dol ſentẽtiã ·⸗ guit᷑ tñ · qꝛ aut queſtio de falſo mota fuit m ſu⸗

eE e 2
V- obiecit in teſtes ꝓduckos ꝙ

Wubs

W.n. e dico aut non. ſi fuerit mota· et ſudex nõ obſtante ĩpa paoceſſit minẽᷓ
r Poſtea pbtextu falſi retractabit᷑ ſnia · C. ſi ex fal. mſtru. l · ieet · n in fi·
E.mniſi appellatũ ſit · tic em pt᷑ opponi in cauſa ap · C· de fide iſtru. l· vl ·

3 Feere in fi · et teſtes pñt ꝓduci · C· de tp · ap · per hane · in fi· ſz ſi nune; fue

inittt queſtio falh mota.lʒ tũc nõ ſit apellatum nõ tñ tran ſit m re judi
A, catã vſq; ad xx · an · C· de fal · qrelã · et . de exeepẽ · en venera bilis · et
ota ꝙ bm quoſvã non ſufficit pꝛobare teſtes eſſe falſos mſi proben
, tur coꝛrupti · ar. ff · de re ſudi · diuus · que loquit in eo dem caſu cũ hac
.— deẽ · Alij pꝛobabiliꝰ dieſit vt jo · et · H· ꝙ ſicut ſufficit pꝛobare inſtru
N mentũ eſſe falſu ; C. ſi ex fal: inſtru · l. pnk· et vl · ſic et teſtes cũ habeãt
pmeinde parem vim · C de fide inſtru · in exercendis · et fact ad bot

teſtium/ſ.de teſti · im nomi⸗ J ne g ocio pñ cipaliſp⸗ oc idẽ fydeyſagad qð ꝓbãdũ Con ſindie?ꝰ ſe

9 opinionis ꝙ eoꝝ dictis nulla
vel modica eſt ſides habẽda.
Ideʒ q̊ʒ teſtes fauent᷑ · gnalit
repellutur, q; nõ ꝓ bant illud

tunc non ſufficit ꝓprobare
vnum niſi impleuerit im⸗
tentionẽ ſuam ad quam ſe
o bligauit · C· de rei vẽ · l·
vlti · ar. S. de ca uſa poſ. cũu
eecleſia · et · ff· de exeuſ · tu·
qui teſtamento/ar· cõtra
65.. de ap· ſignificante ˖ fi⸗
ꝗj. de pꝛebẽ · cu iã dudum. et ar · ad hoe · ff. de odi. et de. falſa · et ex eo
ꝙ dixit aſtrinxit videtur expᷣſſum ꝙ kufficeret alte⸗ ꝓbare mſ ſpeci

A P Feee X
gat ad duo ꝓbanda qꝛʒ⸗ .α— . N S
alterum pꝓ ſe ſufficeret ꝙ M

aliter ſe obligaſſz qð ẽ ver·yt · S· dictũ ẽ · pla. fuit ĩ ↄtraria opinmmone D eg Pe ſe
ſs no pi pꝛobari teſtes falſi diriſſede imndirectte erempiiiptz ,de t 2 2

teſti. ex tenoꝛe · et · e. ſeries · et · C. de otrahen · ſtipk · optimam · pel pẽ
pꝛobari ꝓ alios teſtes ꝙ coꝛrupti fuerũt pᷣciũ inde recipiẽdoſed po⸗ ⸗ E
namus ꝙ pꝛo batũ fuit a pte alter tm̃ niquid ſuder ſententiabit ad NNnr
dictũ ipᷣoꝛ qui falſũ teſtimom obtulerũt· nec aln teſtes aſſint qruz aj
teſtimoma ſequatur iudex.ſatis vidꝛ ꝙ ſic· ex eo ꝙ dicit. et ſbi impyu & d r, E
tet ꝙ ad vtruqʒ ſe obligauit: qꝛ ꝑ hoc voluit fidem adhibere falſs e⸗⸗

F* KoA.ο GM‿½ 1

. . 2Oe E Erxke rari Go/ να„
vel coꝛruptis obligando ſe ad vtrũqʒ/ſecus credereʒ ſi alicui obice e eſt . 7R*
rentur plura crimma vt ab eccleſa repelleret᷑ ſub hac foꝛmaqꝛ iu er ſn,
dex ibi er offico ſuo poſſz ĩllũ repellẽ. cui ꝓ batũ eſſʒ furtũ vel homi H
eidin. lz aliud erimẽ nõ ꝓbet᷑ dum tñ vtruqʒ x ſe ſufficiat ad ꝓriuati
onem · qꝛ crimma vndecunqʒ claruerint punienda lfüt · xxiiij · q· ij· ecce ·

S ode : Ra
9*ε4 NRey AEs—RA- V.

D

1

—

ey
. R„

)

—

4 6

V=

74

04

3

2 4

*

o SOEH

*

—

E r AN

de hoe dixi.s · de Rꝛ p· ex pte emõ ·ff.de acqui᷑poſſ·poſſideri · a. V 0
a ¶ Modo. bñ dielt eodẽ⸗ otrario · nã vnꝰ pt᷑ hr̃e auilẽ et aliꝰ natu
ralẽ poſſeſſionẽ · ff · de pᷣcar · et hz · eũ qui · ſic · ff · omodati · l vt certo
¶ vl · ̊ ↄtra · ff · vti poſſi · in · m ꝓpn.vbi ðr ꝙ vnus ĩuſtã hʒʒ poſſeſſio
nẽ et aliꝰ miuſtã · et · ff· q ſati ſoa·cogſciendũ · et· ff. de iub · do · qᷓuis
et · C· de iure doeĩ r ebz · ex qbz colligit ꝙ maritꝰ ẽ dñs reꝛd dota liũ

ſe in ſolidũ poſſidere naturaliter a eiuiliter n vterqʒ ꝙ bat. ſi etiam
vnꝰ ꝓbat meliꝰ iudex ꝓferat ꝓ eo ſ niaz · ar · H. Si vero ꝓbationes EEs

b (Titulu. ſz qre tenent M⸗

et E⸗ ſik · B ver bũ eodem modo ſoluit otrarietatem
„ 9 iſti oſtedẽ titulũ cũ ꝓbẽt iin

u &α ſe poſſediſſe et poſſeſſoꝛ ñ

tenet᷑ dicẽ tituluz ſue pol

ℳ „ , ,„„ „ .
A. ve. W ſeſſoms · ij · q v · C. j. et · vj

q· vl·actoꝛ· ꝓpt ſ̊ dicũt qͥ
dã ꝙ vbi poſſeſſoꝛ petit
ſe ñ mquietari dz ꝓbare
titulũ · ar. j. de pᷣſerip · li di
ligenti · et .de deẽ · duduz
et · C· de p̃ſcrip · lõ · tẽp · di
utina · ſz hoc non ẽ verum
ad hoc em valet aſſigna⸗
re titulũ cuz agitur iterdi
cto vti poſſidetis · vt ꝓꝑ R
videatur habere potioꝛa
jura · qꝛ qui potioꝛa iura
Pabet obtinet in hoc ĩiter
dicko cum em habeat titu
lũ ptzʒ ꝙ nec vi nec clã nec
Peario poſſidet · vnde ob⸗
tinebit · mſti · de mterdic ·

FF. retinende . veꝛ tñ m B

mterdickto nõ ẽ nece ꝓ ba

re qð q̃s iuſte poſſideat.

ſʒ ſufficit ꝙ nec vi nec claʒz
nec pᷣcario ab aduerſario
poſſideat · F· vti poſſide ·
ñ duo ·˖ m pn. et · l · i· B aũt
ꝙ nec vi nec clam nec pᷣca
rio ꝛc̃. ad tps lit · ot · veke
rendum eſt · inſti ·˖ de mter
die · F. Hodie ·
C¶ Occupaſſe · et ideo pꝛe
ſeribere nõ potuerũt qꝛ ĩ
occupatis et mua ſis non
currit p̃ſcriptio · xeiij · di· il
lud · et · xvj · q · iij · licz · et ꝗ.
de pᷣſcrip · qm̃·

d (¶ Viturbatiua · nota ꝙ

multiplex ẽ vis de quibus
hẽs ·s· ꝙ me · cã · ad audiẽ
tiã · et ibi videas ðꝛ tñ vis
turbatiua qñ turbat poſ⸗
ſeſſio et ĩ dubiũ reuocatur
quis poſſideat/a illa ſpe⸗
ctat ad ĩterdictu vti poſſi
detis in rebus immobili⸗
bus vel ad mterdem vtro

bi in rebus mobilibus ;

e¶ Debeamus · imo debe
mus dicere eccleſia rauen
nateñ · poſſdeat et cõmu⸗
ne fauentinum non inquie
tet eam prout ſequitur.et

verba edick pluralia vti c

poſſi · ⁊c᷑. BG caſu reſoluũt
m ſingulare

I

Den medaro teſni Pzo en

adntonz bi prcbabad ριαenα

falſ. a dixiſſent. qm ſið coꝛru⸗
ptione videãt᷑ aliqᷣ;d dicẽ/ de
falſitate penitꝰ nichil dicunt
4· · ¶ Ex pmiſſis igit euſdẽ⸗
ter apparet/ ꝙ eccia p teſtes
numero plures qᷣbʒ potiꝰ iux
veritatis afſiſtit qͥ etiã aptio⸗
ra negocio et vo ꝓximioraĩ.
ſuis teſtimonns exp̃ſſerũt ſ uf⸗
ficiẽter oſtẽdit ꝙ a lx · ãms ⁊
citra cũ om̃i iuriſpictõe hono⸗
re atʒ diſtrictu loca ſupᷣdicta
poſſedit p qð ptʒ ꝙ ſioũe fa⸗

uent · a.l· an · et citra ſicut vi⸗

dentur teſtes eon deponere
aliqᷓ ſeruicia ſn locis percepe⸗
rüt ſupᷣdictis illa ꝓculdubio
ſine titulo iuſto pci pe incepe⸗
runt cũ duo infmul eandẽ rẽ

et eodẽ mõ ĩſolidũ poſſdere

nõ poſſunt/maxime cum idez

fauentin iuſtum poſſeffionis
titulum non oſtendant et ex
priuil· imperatoꝛum aro · põ·
ecẽie rauenateñ · ↄoceſſis euide⸗
tiſſime colligatur poſſeſſione
ipᷣius eccie im pᷣdictis locis iu⸗
ſtam fuiſſe ¶ Cum ergo oſtet

fauentiñ · ab eo tpe quo ſe poſ⸗

ſediſſe ꝓbare otendunt min⸗
iuſte ac ſine titulo aliquoĩ pᷣ⸗
dictis locis temeritate ꝓpria
occupaſſe et iconomus eiuſo
eccie petierit a vi turbatiua
ſeu inquietatiua ſuper pᷣmiſſiſ
ouũe fauent᷑ pꝛohiberi/ nos re⸗
cog noſcentes in hoc caſu nõ
ſic locum eſſe interdẽo uti poſ⸗
ſidetis ut dicere debeam? vti
poſſidetis ĩta poſſide atig cũ

Seat*hor di Thj 1 1nm2 1

oſſideatis· qñ qʒ tñ locus ẽ huic interdicto in caſu vbi vnꝰ poſ
Oſdet et alter inquietat eũ in poſſeſſione.nõ tñ ſjudex dz ꝓnũciare vti
poſſidetis ita poſſideatis·ſʒ ne inquietet poſſeſſoꝛẽ · ff. vti poſſi · l. ·
F · ul · et C· er ti · · vna · redditur em hoc interdictu int᷑ euũ qui poſſidz

à pzoduictoss ic/

oꝛſoũe fauenti·ſbi odẽnamuſ
ſup iuriſoictõe et honoꝛe atzʒ
diſtricußt alijs ad hoc gnali⸗
ter ptinentibʒ in locis pdẽis
q̊ ad poſſeſſoꝛiũ iudiciũ q; tm̃⸗
modo actü eſt ppetuũ ſilenti⸗
um imponentes ſet ꝓhibetes
eidẽ ut neq;ʒ pꝑ ſe neq; p alioſ⸗
ſup hijs pᷣſumat rauenatẽ · ec⸗
cleſiam aut habitatoꝛes pre⸗
dictoꝛuʒz locoꝝ aliquatenus
moleſtare

naſti ꝙ cu T. tibertinꝰ ciuis
quãdãa ꝓ ſeptenmũ habuerit
ocubinã nec ꝓlẽ ſuſceperit in⸗

terim exeað ac ĩapoſtmoð/ed te dirimaturff. de judi · ſʒ

Myit

diuertes ab oad ipm n po

multũ tps vĩ dijſſz filũ que r⸗

uerſa in domuũ ipiꝰ peperit
NKuia wero muher illa dicho
T. ſuſcepiſſe · R· de qᷓ a itp̈⸗
mitus oſtãter aſſeruit · et ide
Tpfate mulieꝛiſ pᷣcipue deui
ctus inſtãtia ipᷣm ſuuʒ filiu

ex ⸗ räun vn vaindeno S
. . . *Kerdickum vti poſſdetis %
eoſe ereeeriſer⸗ ckl E

6 mlie

HS l. i· F. reſtituendum · et · F. 2„
inter dicum · Item inter⸗ e lere .

ne eius ſententia contine⸗
at impoſſibilitatem · ꝓ ſen
tentiã em dʒz ius declara⸗

ri · ff· R ſeruitus ven · l· Rcu

ti · S. Iʒ hi queritur · ſz per ta
lem ſentẽtiam nulla fit de⸗ẽ
elaratio · et hoc veꝛd ẽ mer. .
vmnus oſtendat tituſlum hi⸗ edee nn
eut hie dicltur · qꝛ ſenten⸗
tiandu ẽ ꝓ eo qui Hʒz titu “
li tẽ ſi oſtat quis ad iudi et⸗
ci um ꝓuocauit otra eu dz vNns ſoe
ſententiari vbi ꝓbatõnes vr Eſ der
1 1 „Ge⸗ li 2 2 1 P )
oĩno füt pares · s · e · ex lit⸗ vl SEe

Dem. Oafacteris et⸗f.S fide mſtru . c. vorr ſerte
6. * 7. . vi&. 1: õ
Er tuas nobis lr as mti⸗ 6

=

pares ſint videt᷑ mnnuere lrᷣa iſta ꝙ iudex ita debeat ꝓnũciare vti poſ
ſidetis ĩta poſſideatis vt dicũt qᷣdã· ſʒ nõ videt᷑ hoc hĩᷣe ratõnem· qꝛ e
ſcit qd impoſſibile ẽ qdð ꝓbauerüit · · vtrũqʒ in ſ. olidũ poſſidere · vt H
et · ff. de Pcat · duo · ff · de acquit. poſ · poſſideri · ecõtrario · ergo cuz
nõ ſit maioꝛ ratio qᷓre vnꝰ poſſdeat magis ꝙᷓ alter nõ oſtat ei quis
5 ex Sſeden v⸗rt. oet: Pa lauljrn poſſideat ſupſedeat itag
Freei den. P hocr & Eyle r Ptnατdb q 8 re meerta ñ pt certa E3
v: id t 2 e a de, ſnĩa ferri · xxxiij · di. habu⸗
ꝓbatõeſ eccie lõge ſint pytio iſſe · et · j · q. in · Fue · et. ſf
res ideo ſit ĩ mtdicto ſuperi⸗ dere iudi · ſi vni er pluri⸗
bus. qꝛ non liquet ei ð cã

int er dilcõs · ĩ fi · vbi nul⸗ 4*
lus oſtẽdit titulũ vel vter eer
qʒ · et oĩno fũt equa les ꝓ
bationes nec appareat qͥs
ad iudieiũ pꝛouocauit ſor
ena
adjcum ambo ff· famił.Hꝛc̃ · 2“

ſi qua· S.i · C· ouia dele · ſi
duobus · m pꝛm · et · xx vj ·

—

fs / Poſſidenti datur et eũ tue⸗

tur · datur etiam ad exapi ee P
endum. alias actio non da *
tur poſſeſſoꝛi· ff. vti poſ. 6.

1ifα et.
publice re cog nouit filiꝰ eiꝰ em de noſſeſſtone ſoli reti et x. e⸗
tus ab ambobus eiuſs mulie⸗ tinende. et . ſed interdi⸗ WUW
ris poſtmodũ juramẽto in cõ⸗αto . ſed mterdictũ vtrobi
trariũ p̃ᷣſtito nõẽ ſtadũ cũ mi. e oeeveerinten,
mis indignũ ſit xta legiti⸗ r⸗ poſſeſſione rei mobilis cũ
Mmas ſanciönes ut qð ſua quiſ⸗ poſſidens in quietatur.ff
wee dilucide ꝓteſtatus e vrobi . Fettnater ag. =

m eüdẽ caſũ ꝗꝓpꝛio valeat te⸗

ſtimomo infirmare · vñ apa⸗

ret poſe equens ꝙ pᷣdictus RN.

ſophiaʒ neptẽ memoꝛati T⸗,

Pc,);

datur etiã ꝓ ĩuribꝰ meorpalibꝰ et vſufruct. ff. vti pol ·l · vl · ff · ſi ſer
uitus ven · ſcuti · S. ariſto · ff · ſi de ſeruitu.quotiens via:lau: G

S8 (eloꝛes. qui potioꝛa iura hʒ ob

—
2.

Ndrle mtur. vtrobi ex vtrum et eep e

CSNZα

vbi ·et vbi ponitur ꝓ ad e
et vtrum pꝛo quem qua⸗
ſi dicat apud quez eſttres
mobilis. Itẽ lʒ dictũ ſit qd eRar er
poſſeſſoꝛĩ ſoli datur hoc e de⸗
4

terdictum vti polſidets . n

„
—ꝑ
2.—

tinere dz · C. de edict. di. adri · ——

ſed mterdicto 4 et compo⸗ G⸗,

rr

==èäl

,

et mter eum qui non poſſidet ſʒ inquietat.ff· vti poſſi· ſi duo.F.ij.ĩ ca
ſibꝰ vero vmcit vterqʒ. ſcʒ vbi reddit mt duos poſſidẽtes vnũ ciui
liter alte naturalit᷑ vt fructuauꝰ et ꝓprietarius a neuter poſſidet
ab alio vi vel elã vel pcario · et tũe dz iudex ꝓnunciare vti poſſidetis
ſta poſſideatis · nõ tñ ita ↄfuſe ſub illis verbis vti poſſidetis ⁊c · qꝛ ſic
daret gla diũ vtriqʒ ꝓti · ſz dz examiare qlitates poſſeſſionũ et ꝓba⸗
tonũ et diſtinguẽ eas in ſnia ſua ſie · ꝓbaſti te hrᷣe poſſeſſionẽ ꝓeta
tis euilẽ et ego ꝓnicio te ĩta poſſidere vti poſſides · et tu ꝓ baſti de

poſſeſſione vſufructꝰ naturali et ego ꝓnũtio te poſſidere vti vſufru
ctuariũ · i· vti poſſides et ĩta poſſid eas · ar.inſti.de acti· S. curare· R aẽ
nõ liqueat ei de litatibz poſſeſſionũ nõ ferat ſnĩa ʒ vñ ſi vterqʒ dicit

Pe mat u) n noremd aleyi filed 2 i entata t py 9 c in

ir tuas nommatus· bñ dicit noĩatus a habitus· nã ſola noĩatio Ne⸗
ᷓ facit eu filiũ · C. de ꝓbaẽ ·˖ nõ epls · et · C. de teſta. neqʒ: a ·C 50

tollen . l. vlti · BA · HB oeipit᷑ ſe ententia noĩe ↄnis a nõ ꝓcuratoꝛis vn⸗ Er t Se
P fauentiñ·⸗ de ſignat᷑ otra⸗· de relig · do · oſtitutus · et . de cap R
Pel · mo · dilcũs · C· de ſen · et mterlo. l· i. et. s · de elec · qrelã . die vt ibi 15 S
dictũ ẽ · vel pt᷑ dicet qð eccha nõ multum curat de hac ſolẽnitate · qꝛ m “
uenio ꝙ qñqʒ odemnatur monaſteriũ et no ꝓcuratoꝛ ipſuss. dem “
mt. reſti · ſuſcitata.et j.de cenh · ſopite · et .de ſepul . in nẽa

—

de here. inſti · pr · et· C· de ꝓbacẽ. nõ nudis. et ar j. de pfůp · illud
Infirmare. vx ba iſta füpta fuerũt ex illa · · C. de nõ nu · pecu . gña “
liter cũ em aſſertione oiugũ credatur ꝙ aliqs nõ fit eoꝛx filius j. qui .
fi · ſit le · traſmiſſe . multofoꝛtius creditur eis ꝙ aliquis eoꝛum ſit filiꝰ
AF 5r Ne en oelen e ine

„

— y»

ET E quifi üt legi⸗ tusget,f de ghae: ena.Se none portis Pfimdii
E 2 pmo dicko ptis q pmo ne gauit ili eſſe fuſn ſuum vt pʒ ĩ mtegra
1quã ꝓ ſedo eñ nõ ſit veriſile ꝙ m filiſ ſuũ tã Kue quid dixilſz ar . de
pſip· lras vbi nõ ſtat ſcᷣo ſuramẽto ꝙ ſi fuiſſʒ filius illiꝰ nõ potuiſ⸗
ensvt ſent viſcera eiꝰ nõ fuiſſe mota ſuꝑ eoꝗj·ð p̃fũp· afferte · et. xxin · q· iiij
t ea vindſcka⸗ ſic et pmo deõ teſtis credi dz et nõ ſcdo ĩ otrariũ ꝓlato
. A. de teſti · eu mn tua. pᷣterea pĩnus affrũs omeʒ vmcit affectuz · C. de
e⸗ . — cut · fur t. vl. ſ⸗ viðt ꝙ Pponhabr Onn ß Dor ut 1oyt Dema
tiꝰ ſeðo deõ miis ſtanduz nomio Itte edaſre ſiy fibont

POVA ſit ꝙ pmo qꝛ potiꝰ juram èDMð
aPe ſit gpmo qn potis iuram euiꝰ pᷣma facie pᷣſumit᷑ oſobꝛi⸗
rem/ I Dẽ in dei · gnali

Rya to ꝙ; ſimplici bo eredit
d. „ maxie cn alia ᷣ fũptio pꝛe
Vo mã ot falſaz aſſertõ⸗
nem miꝗᷣ ſudicis innocẽs liti⸗

A

6

nus nõ pt᷑ he aliqᷣtenꝰ ĩ vxo⸗

eeſſit ꝙ de alio lit gemtꝰ
kauore fillatõnis potius
ſtat᷑ oui opimom a noĩa⸗
OJJZDMxß tioni vtriuſq; parentis
K Senlobms Fe pai,
ReEν ſäanguinitas pfumpti
iyy Ger ſ ne ꝓbata diſſoluit matri⸗
tatẽ cãe ſma lata ꝓ vno pᷣ
judicat alnjs· iij · q· vj · Hoe
quippe · et ꝗ.ð accul· ad pe
ttõeʒ · a · lxxxj · di · tãtis · B·

nẽ ꝓbare · cü negantis fem̃ ꝓ
reꝝ nataʒ nulla ſit directa ꝓ⸗
batõ ne flitas writati pudi⸗
cetã miqtas p̃ualeat eqᷣtati
¶ Statuim ut tã in oꝛdmmario

1 Vomã ↄtra.pꝛoba- iudicio ꝙᷓ eyoꝛdinario iudex
e egatia ꝗ. de teſti· er teno pt he pſonã aut duos viros

ne dickum ? ˖ s de elee. bo
ne.et q̃ ibi dicta fut H̊ poſ
ſunt notari et ideo HH non
Rlegato. i. q in. .ſpaciũ
Ser ndn z.ei at. ct etiaz extraoꝛdi
narium vocat qn non pro 4“è
ceditur m figura ĩiudien· ſed iudey ꝓeedit ex o fficio ſuo inn .
. quiſitionis vel denũciationis:j· de accuſa · mquiſñitiomis · et c· ſup hns
eeeeecett. c· qualiter et qñ · et · e. olim · qꝛ extunc omia oſcribẽda ſunt·
4 92 (Viros. ſie ergo videt ꝙ tabellio equiualeat duobꝰ exq; / loco ta
NRs- bellioms ad dibentur duo idonei a libi vider ꝙ equiualeat tri bʒ xvj
ert P=qꝛinj · Pt · vy · is at et ſic vi

tatões dilat ões recuſatõnes
exceptões petitões rũſoneſ

der ꝙ plus credat ſeripture tabellioms

Re ſeripture epi vel alterius iudicis · qꝛ ſeripture judicis non creditun m
tr e 1† Ri habeat teſtium ſubſcriptõem/j· de teſti · cum a nobis · et ̊ ideo ?
ain tabellio iuratus ẽ credẽdũ ẽ inſtrumento ſuoꝗq. de Pᷣſep· ad aub
uununnnnnntiam. c . de Hfup· illud · m fi. lic etiã ↄſuetudo regionis hʒ ꝙ cre⸗
r rEienm entlam. c1/ de pfupllud. m nc etla duetudo vegloms Hʒ ꝙ ecre⸗
. dar mſtrumẽto pnᷣcipis ꝗ. de fide mſiru · cum dilcus A lʒ cca iudicta
”VMB eredatᷣ ſcript᷑e tabellioms ·tñ circa ↄtractus non eredit᷑ ei m habe
“ at teſlium ſubſcriptõeʒ · in aut · de here · et fal . S. ſancimꝰ. exquo emʒ
ſfcriptura muemt᷑ m actis publicis Iʒ nõ ha beat teſtiũ ſubſcriptõnem

eredit ei · ar · xxx · q: i· c·i a · C. ð fide inſtru · m aut.ad Hoc et m aut᷑ .
de hijs qui mgre ad ap. . illud etiã. et hoc idẽ colligt ex hac ir̃a. qꝛ
videt᷑ ſufficere tabellio · vel l tabellio haberi non pt duo idonei viri

bdeant᷑ ſi adhiberi poſſunt æat ꝙ ꝓpetuã ſit ſuriſbictio ſi H̊ negare
c (Eitatoes ut ꝓ 5̊ appare / tur vel reuocaret in dubſum. vt · s · de

offi del. Ftum . a. c. lz. et ſie reus ꝓ ouẽtõeʒ ſolã nõ poſſit poſtea de
ee feat elmare foꝛn trãſferẽdo ſe ad aliũ locũ ·s· de foꝛo ope · ꝓpoſuiſti · a · ff

Deoee iuð. ſ qs poſtea · ſz videt ꝙꝙ de h credendu eſſz iudici eñ nũcio ere
NSE daẽ ·ð appel · eũ parati · el de re · eo qui ſub tu · vel cux · mag. J. illud

te et-Ixyv. di. R foꝛte · i fi ſed forte hodie nõ credit ſoli minco můſi eſſet

. m publicus nuneius et iuratus talibz nunens credit᷑ im foro ciuili ſeðᷣm
e ↄſuetudmem lombardoꝛp· iure iſto vid et ꝙ non ſit ei credendum m⸗

ñi oſtet alias legitime edebẽt quãtũ ſpacium ↄtineat vnaqueq; dila
S P¶ Dilatones. qᷓ ↄtinere⸗ tio ↄſideratis circũſtanens viaꝝx ei tẽpo
(I& ρ f arꝗ..de ap. ci fit romana ff. de ſudi· nõnuc· nec pmg dilatio dz vↄ
enmptoria eſſe miſ fieret hoc ex cã · s · de dilac . dilech . et vt ſciat qn qs
epoſfft pumitivt atumar qꝛ ecõicari vel e m poſſeſſionẽ nitti no ds
. K. mſi poſt trinã citatõeʒ:vł vnã pempt oriã· xxiij · q· in · de illicta. a.j.
de ſen · ex· ſacro er. ff. de re ſudi otumacia. tñ ſi ad primam non venn
e. Reat citatõem odemnabit᷑ alteri ꝓti in expenb in ſcda citatõe en venerit
fpe 9e*„C.de iudi ſancd mus et ˖ S· de ꝓcur · querelã · vbi de bpoc
9 ¶ Kecuſatões · et ſic pʒ ꝙ ſudicis recuſatio reducenda eſt in ſeriptiſ
N REEr. Harꝗ..de ap· ſcᷣo requiris · et · c· cũ ſpeciali · et recuſatõe iudicis ꝓpoſñita
