bie uirgĩs cele bꝛant᷑ neq; ym⸗
nus angelicꝰ neq; fimbolũ de⸗

cantat᷑ licʒ ĩ miſſa ꝓpꝛia pᷣfacõ
decantet᷑ vt int᷑ cõmemoꝛatio
nem et ſolẽnitatẽ dẽa oſtenda

turſvñ te deu laudamꝰ? regla⸗
rius dimittit᷑ ꝙᷓ dicat᷑ in laudi⸗

bus matutimis. I dez clericis

ꝗ ſp ſacerdos vino pfun⸗

dere dz poſtiꝙᷓ; totum accepit

eukariſtie ſacẽ̃m niſ cũ eodem
die aliã miſſam debuerit eele⸗
bꝛare ne ſi foꝛte vinũ pfuſõis

aecclpet celebꝛcionẽ alia impe⸗
dire t

dDñi ples miſſe celebꝛant·
de oſe · di ⸗ i· nocke ſeta et

pte vraet · Ypoſtu · v.

petm ſ dare ad iactãtiaz
malũ eſt · i. q · i· nõ eſt pu

tanda · et · c. vide quãtũ · a
ita ẽ ar · ꝙ aliqd ꝓhibet᷑
nõ ꝓpter hů̊ ꝗ malũ ſit ſed

pter id ꝙ ex eo ſequi pt᷑·
8S. de iuriut· et ſi xpᷣus · et·
xxij · qi · in nouo:et.xj.q·
in nolite · lxin · di · pt · F. ve
¶Deuot õe⸗ q̃ſi me ¶ rũ
liꝰ ſit miſſas iſtas audire

ℳNRnα

alias canonicas 8 die ·

422

celebꝛant᷑ tr es etaʒ miſſe

Ppter miſteriũ qm̃ p illaſ

tres miſſas repſentat᷑ tri
plex ſtatꝰ ſeʒ ſtatus ante
legem· ſub lege. et ſtatus

gre · Illa q̃ cantat᷑ ĩ nocte

repñtat ſtatũ illũ q̃ fuit
ante legẽ qñ oẽs erant im
tenebꝛis. vñ 8ðꝛ im miſſa il
la ꝓphia · pplis gentiũ qͥ
ãbulabat in tenebꝛis · Se
cunda q̃ ðꝛ in auroꝛa rep

ſentat tpus ſub lege in q́

iazʒ incipiebãt ex ꝓte ſcire
xpᷣm ſ̊ nõ plene ꝗꝓpt᷑ deta
legis et ꝓharuz et ideo
cantat᷑ inter diẽ et noctẽ
et dꝛ officiũ. lux fulgebit
Ho die ˖ Tercia ðꝛ in die P
quã deſignat᷑ tpᷣs gre ſcʒ
pñs vñ &ꝛ officium · puer
natꝰ eſt acẽ.qð potes in⸗

telligẽ hijs vᷣ ſibʒ · Tres

in natali debẽt miſſe cele
bꝛari: Quaruʒ pᷣmaſacrã
xpᷣi ht geniturã Alte⸗
ra venturi deſigt gaudia

xpi. Tercia iam factũ qð

lex foꝛe ſacra deſt ·

k ¶NMcẽitatis · ̊ quaz diẽ
ncẽitatem ̊ ñdeo ſi cele⸗

bꝛauit de die et poſtea eẽ
moꝛiat᷑ aliq̃s vel eẽ cauſa
Honeſtatis vel vtilitatis
vt ſñ dicta miſſa de die ſu/
ꝓueniat aliq̃ magna plo⸗

na q̃ velit miſſam audire

ar. z · e · c · iret · ij · als ergo
ſuffieit ꝙ vnã miſſaz cele
bꝛat qͥs i die de cõ. di. i ·

Kelbiter · pſoluat · oſiliũ eſt vt ſimul dicat omẽs hoꝛas ne ſu
puenientibʒ occupacõ mibʒ aliquã hoꝛã dimittat et intelligit
Hoc de chcis paupibus qꝗᷣs ad opus rurale opoꝛtet exire vt in

litera patz ali as ſuo loco et tpe dicende ſunt fingule hoꝛe·

b Cõpetentibz· ſignatis cãpanis vel alio ſigno· S· de elee · in eauſis
¶ Kſcolaribz · HH exau⸗ (¶et. . de of. euſto. crinet · i di ius militare.
dio cũ aliqua ſupuemente necitate ipſe officiũ ꝓficere nõ pꝑt: vn · q · i·
illud · et facit ad hoc · s· de vi · et ho⸗ ele· vt quiſqʒ· ——G B
d ¶ Kurale · cacus eĩ cui eccia nõ ſuffieit ex artificio ſuo victũ et veſti⸗
tum ꝗrat · xcj · di · cacus victũ abſqʒ officij ſui detrimto · et · xxj · q · i · c · i.
e Pls. de oſe. di · i· liquido · de ſe · di · i · ſacrã · et di · v ieium · et ·
buccurrẽ ˖ miſſaz celebꝛado vſlqg ¶ c · vt epi · et · vj · q · i· nihil · B·
ad ſtatutã hoꝛã vt hic diẽ · i. nonã · de ole · di · i. ſolent vel vſq; ad ter⸗
ceiam qñq;ʒ ·xliiij · di · nõ liceat · hoe in diebus cõbus ·
g Beptoenariꝰ· füt ſe ꝓtẽ hoꝛe ſiẽ ſunt ſeptẽ dona ſpũs ſancti xxx.q;
ĩ Puenit · ſeptẽ dies ſeck et ſeptẽ etates quibʒ cõpletis fimet᷑ mundꝰ ·
ſeptẽ petitiões ĩ oꝛõne dñica:ſeptẽ pſalmi pnĩales · Itẽ Eke dyaconi
Q . —2 D
&νοαπεαιαſuet dcαα0οαρ P. 10.
vel 1 n Arit EE e den aida g daNn

ſufficit. et . e· te referẽte. nee expᷣſſe ꝓhibet᷑ qñ płes poſſint celebꝛa
ri ex eo ꝙ dieit ſufficit · vnde pt vnã celebꝛare de die et aliã ꝓ defun⸗
ctis et quotiẽs celebꝛat totiens ſumat coꝛpꝰ xp̃i et ſanguinẽ · de oſe ·
di · ij . cõ pimus et · e · tribus ·
Onſfiliũ· ꝓfeſtis · i . puatis· q̃ſ ꝓcul a feſto/
gelic?. ſ. gla in excelb deo · m¶ Simbolũ · i. credo ĩ vnũ deũ ·
n ¶ Dꝛefado· pfacio bẽe virgis habet᷑ · lxx · di · ſeĩoꝛꝛ · reliquas hẽs
de oſe · di · i · inuenimꝰ. Fre eſt vt dimittat᷑ nõ vt dieat᷑ · li. vij · q· j. S.
o ¶ Regulariꝰ.i.regulaa cum aũt · ibi eĩ compatiuũ ponit᷑ electiue
ic ponit᷑ negatiue ſie mmꝰ.i.nõ ·ff · de tributoẽ · lud·
„Æσ ptevino · querebat᷑ quo ꝓfundẽ dʒ ſaẽ̃dos.Rᷣ ñdit ꝙ vino ·
derfundé man? ſeʒ poſt ꝓceptionẽ coꝛpis et ſangmis dñi.
ũ · bñ dicit qꝛ vel totũ recipiat vel ñ · de cõ · di eõ pimus·

1

r¶ Me ſi foꝛte·qꝛ ſacr̃a a ieuinis ſut peipiẽda · vñj · q· · il · de oſe · di · v.
vt ieluni · lxxv · d· qð a pribus · et s · de tẽp · oꝛð · Ias. Ideo diẽ foꝛ te ·

qꝛ q undã eſt opinio ꝙ q̃cqͥd admiſcet᷑ ſangni ſanguis effici · ar · S·

ti · ꝓxi · qd in dubns · et m illos q ꝓfuſionẽ accepit ieiunus erit · Sed

EevrR„,

22„

potius vjdeẽ᷑ dubitatiuũ illud foꝛte · et illa opinio ſic euacuat᷑.ſed ma⸗ Z2Z Q.· nobis· et dñs qñq; diminute dirxit · xvxj. q· vij · et hoe dixim? et ip ſiu
gis affirmatiue videt᷑ poni ꝙ oſuetudo ĩterpꝛetat᷑ qꝛ fie obſeruabat᷑

nõ eſt ieiunꝰ quis poſtqꝗ;
bibit · ſed poſt medicinam
ſumptaʒ videt ꝙ nihilo⸗

minꝰ poſſit celebꝛare qꝛ

medic ina nõ cõ putat᷑ m⸗
ter alimenta· ff · de pe le⸗

ga : nõ omne · quod nõ eſt

vezv qꝛ ſi nõ debet poſt
pꝓfuſionẽ multominus pꝰ
medicinam qꝛ in honoꝛe
tanti ſacramẽti pᷣus fumi
debet coꝛpus et ſanguis
dñi de oſe. di · ij · liquido ·

et · vij · q. j·. mhil· et ante⸗
Hp cibus digeſtus ſit coꝛ⸗
pus xpi ſumi nõ debet de
oſe · di . jj · tribus . q ſi cõ
ficeret ſacerdos poſt ali
quẽ cibũ vł potũ ſumptũ
malefaceret.tamẽ ofi cit

de oſe · di · ij · liquido · hu⸗
go dixit contrarm ſup de

creto illo · lxxv · di · quo d
a patribuss

bum de quo qſiuit ſeʒ qᷓs

adiecit illud in canone miſ
a ¶ Diriſſe . ar. ij. q· ¶ ſe ·

v · cõſuluiſti · S· de trãſſla
int er coꝛpa lia · ſed ̊ᷣ euʒ

rõne eſt additũ · xxxin · q ·
nj· quos deus et . e · J. ex

odem jn f·
4

e
b lia duo. ſez eleuatis
oculis in celuʒ: et eternrin

teſtamẽti · ꝓut ſequi᷑·
¶ Qulta · multa em ſer⸗
uat eccita que ab apſis nõ
funt tradita que tñ cũ ſfint

longa oſuetudme apꝛo⸗

bata nõ ſiint minoꝛis au⸗

toꝛitatis: vtxj⸗di · eccaa⸗

ſticazx · xij · di. lla.

f¶ Reat9 eſt dare · xvj.

q:jj di catoꝛ· qꝛ dando
placet hõ accipiendo diſ⸗
plicet · vñ vᷣſus · Tpibus
nĩis quicunq; placẽ labo

rat · Det capiat q̃rat pluu—-

&O ¶ Aboꝛtiuo. paulꝰ ap
pellat ſeipfũ aboꝛtiuũ qꝛ

Rẽ fetus aboꝛtiuꝰ cumla
boꝛe et anguſtia et attra
ctione ad lucem attrabi?
ita paulꝰ cum attractoe
venit ad fidẽ · xxiij · q· in ·
diſplicz · et · e quis no..
et omiſſa.nam qð
legibʒz omiſſum oſt ſuplẽ⸗
dũ eſta iudice: ff. ð te ſti.
queñtũ et · s. de elee · euam

Ezche Sal &o-

&Daha b

que optima eſt legũ interpꝛes · s· de oſue . cũ dilect9· ſie ponit᷑ · xxxij·
q.ij · admonẽ· et · S. de ꝓ⸗
cux · tue et ſie eſt ſo ar · ꝙ

Tdem · · quondã atepo lug ·
Vm marthe et · YVqueſi⸗
uiſti quis foꝛme verboꝛꝛ
quã ipſe xpᷣs expᷣſſit cũ in coꝛ/

pus et ſangnem ſuũ panẽ trã⸗
Wwauit et vmü illud m canone
miſſe quo eccia vtit᷑ gñ alis ad
ſece rit/qð nullꝰ euangeliſtaꝝ

legit᷑ expᷣſſiſſe · Cu em im euan⸗

gelio ſic ſegat᷑accipiẽs calicẽ
gjas agẽs bñdixit a dedit di⸗
ſcipulis ſuis dicẽs · bibite ex H

noui teſtameti qui ꝓ vobis et

P multis effũdet᷑ in remiſſfionẽ
pctoꝝ in canõe miſſe ſᷣmo iſte

vicz miſteriũ fidei verbis ipis

interpoſitꝰ muemt᷑ vnde cum

nõ euangeliſta xpᷣmh dixiſſe
teſtet᷑ miraris ꝙ aliq̃s aſſeue/
rare tẽptauerit eũ aliq̃d plus
diyxiſſe ; aliquis euãgeliſtaꝝ

aſſeuerat · verũ ſi foꝛmã ipſius

canonis ĩſpicias diligent pꝛe⸗

ter hoc de quo tua ftnitas re⸗

quiſiuſt alia duo vicʒ · eleuatiſ

oculis in celũ· ꝛeterm teſtam̃⸗
ti in ipᷣo canone poteris repi/

re q̃ in textu euangelico nõ le⸗
gũtur ˖ ¶ ane multa tam de

verbis ꝙᷓ de factis dñicis inue
nimus ab euageliſtis omiſſa q̃

apli vel ſuppleuiſſe verbo vei

facto exp̃ſſſſe legunt᷑· Paulus
eĩ in actibus apłoꝝ ſic ait · me

miniſſe nos opoꝛtet verbi dñi

EEe

magis dare qᷓ accipe · hee nul

lus quatuoꝛ euangeliſtaꝝ de/
ſcripfit nuliꝰ etiã hoꝝ exp̃ſſt/

ꝙ paulus de xpᷣo ad coimth.

ſeribẽs ait· viſus eſt plus quaʒ

qumgetis fribus fimul deinde

vi ſus eſt jacobo nouiſſime aũt

tanqꝙᷓ aboꝛtiuo viſꝰ ẽ et mihi⸗

Ipf etiam euãgeliſte mutuo
inter ſe ſupleuiſſe legunt que

ſunt omiſſa · vnde cũ treg euã⸗

geliſte poſuerĩt hoc eſt coꝛp- .
meuz ſolus lucas adjecit qð ꝓ

vobis tradet᷑ et eum matheꝰ
et marcꝰ dicãt ꝓ multis lucas

dicit ꝓ vobis matheus aũt in
remiſſionẽ peccatoꝝ adiũxit·
Ceteꝝ eaqᷓ addunt᷑ in canone

Drd de 2 leo⸗ Nmato
bm eo ſacment „.

miſſe poſſunt ex aliis locis euã

gelij cõpꝛobari · Fohßes em ſu⸗
ſcitationem laʒari deſcribens
ißm ſurſuʒ oculos leuaſſe aſſe⸗
rit et dixiſſe · pater gras ago

tibi qm audiſti men · Yſſ tunc

igit᷑ in celuʒ oculos leuauit ad
prem cum ad coꝛpus exanime
animã laʒari reuocabatꝓba⸗
bilius eſſe videt᷑ ꝙ tüc oculos
leuauerit ad pr̃em in celũ cum
panẽ et vmũ in coꝛpꝰ et ſans⸗
nem ꝓpꝛiũ cõmutauit · Ceteꝝ
ſiẽ ſuperius eſt expſſum cum in

textu euãgelico noui teſtamẽ
ti ponat᷑ hic ĩterponit et eter⸗
ni: nam vetꝰ? teſtm̃ ꝙ hircoꝛuʒ
et vſtuloꝝ fuit ſanguine dedi

catũ tpalia ꝓmittebat /nouũ

autẽ qð eſt xpi ſangne oſe ceraj
tum ꝓmittit eterna / et ideo te

ſtamentum illud fuit vetus et

tranſitoꝛiũ hoc autẽ nouũ eſt
et eternuz vel ut vtamur alia

rõne vnde nouũ · j. vltimũ eſſe

deſeribit inde eternũ ideſt p /

petuũ compꝛobat᷑ · nouiſſimũ
et em homis teſtm̃ immobile p

ſeuerat qꝛ teſtatoꝛis obitu cõ

firmatur ſuxta qð apius teſta

mentũ in moꝛte aſſerit confir⸗

matum alioqn non valet dum
vixerit ꝗ teſtat᷑ · Neterea non
ſolũ ſcriptura ſed etia ꝓmiſſo

dicit᷑ teſtamẽtũ ſuxta qð apls
ippeſcribit iõ noui teſtamti me

diatoꝛ ẽ vt repꝛomiſſione acci
piat qui vocati ſũt heditatis

eterne · ſic ergo intelligi debʒ

ꝙ in ipo canone repitur · hic e
eĩ ſanguis meꝰ noui et etnite⸗
ſtameti ideſt noue ac eterne ꝓ
miſſionis ſcʒ ↄfirmatoꝛ ſiẽ dñs
repꝛomittit qui mãducat in⸗

quiens carnẽ meã et ſ. angnem
meüuũ bibit habet vitã eterna ·
Ex eo auteʒ verbo de mouit

f·t· qõ nem vicz miſteriuʒ fidei

munimentũ erroꝛis quida pu⸗

tauere trahẽ dicẽtes in ſacẽ̃o
altaris nõ eſſe coꝛpis xpᷣi aſan

guinis veritatẽſed ymagineʒ
tm et ſpeciem et figurã peoq

ſcpᷣtura interð cõmemoꝛat ſid

qð in altari ſuſcipit᷑ eſſe ſacem

facta ſup lemus· et cõ traria ſuis factis facimus et iuſte ꝓ vſum eccte
dinu factũ ad hoc vt iuſtũ pſumi debeat de c

õſe · di · ij· liquido· et ſuffi⸗

cit ꝙ aliquid ſit diu ſerus
tum ad h vt pᷣſun debe⸗
at vel apim vel aliũ iuſtũ

auctoꝛez habuiſſe · xj · di.
eccia ſticaꝛꝛ · xij · di · illa·

¶ Dꝛobabilius· nota ar⸗
ꝓ erquo qñqʒ leuauit ꝓ

poſtea lauauerit · j. q; j. ju

dices · in fi · et eſt ar · exeo
ꝙ quis facere conſueuit·
xxvin · di · qꝛ ſunt culpe ꝗj.

de pig · illo nos · ff. de v⸗

ſur · qui ſemiſſes · i · R ñ · F
de trit · vi · et oleo leg · ex
vſu · cũ · S· Pc edenti. f · de

pecuł.leg · dũs ſticho · .
teſtamẽto · ff · de fun · im⸗
ſru ·cũ delamoms · S. aſi⸗
nam · et · ff. dek · · ki ſeruus
pluriũ.S. R numerꝰ nũmo

ruz · et · ff · ad maceð · ſter ·

C. qð dicit · Jo·

Cer etern oñdit quare
adiectũ fuit et eterni · b·

1(Derſeuerat · C. de li⸗
eroſãc · ec · l. i. C. de toſlta.·

m Kon valet · de ( vl.
ambulatoꝛia em eſt volu
tas defunchi vſqʒ ad ſuß⸗

mum exitũ.ff. de adimen.
le · · iij · ff. de dona · inter
vi · et vx · cũ hic ſtatus · S.
pnĩam · et. C.· ð codicill. l.·
iij · a · C. qui teſta · fa · poſ ·

ſi qs · vñ pt᷑ mutari teſtm

etiã ſi pactũ interuenit ne
poſſit mutari · C· Sð pactiſ·
pactũ:qð dotali · etiã ſi fu
erit ꝓ pꝛincipẽ ofirmatũ
C· de teſta. oim · qꝛ nemo
hanc legẽ ſibi dicere poĩ
vt a pꝛioꝛi teſtamẽto ſibi
recedẽ non li eeat · ff · del·

n (Dicẽtes. de oſe · di ij. .

ego berengariꝰ.

o ¶ Veritatẽ · de coꝛpoꝛe e

xpᷣi tres ſunt opimones ·
Vna dicit ꝙ illa ſ ba que
pꝛius fuit panis et vmũ

poſtea fit eoꝛpus et ſan⸗
guis yxpi · de oſe. di · ij · pa

nis in altari · et · e. qꝛ eoꝛ

pus. Scda tenz ꝙ ſbapas
nis et vim deſimt eſſe et
tñ accidẽtia ĩpſorema
nent ſcʒ coloꝛ et ſapoꝛ et

pondꝰ· et ſub illis accidẽ

tibz ẽ coꝛpus xpᷣi et ̊ ap
pꝛobat᷑·s · de fů . tri. et ft·
ca · c· i · Tercia dicit ꝙ reꝛ⸗
manet ſbᷣa panis et vimn a/
in eodẽ loco et ſub eadem

et miſte riua exemplũſʒ tales ſpege elt coꝛpo rpi. Jor.
E. een ſpege eſt coꝛpoxpi. Jo⸗

dmirta ſit · ar. f.. de ac̃
;;—.;ʒ— d arro kenhe
nſangumẽe cus in ro · do · adeo · ine ·
tr. Hõ roſe di meuzon
„ — tranſt 1 ſeat mixta vmo verſus finẽ · Hec ẽ ter⸗
ueũ erroꝛis enru LI tranſt ũ aſſeuerat qui a⸗ ¶ Doteſt die
r.di. eo laqueũ erre e uenidi / Hici otrariũ aſſeuer. ſſe a⸗⸗ a⸗ rent⸗ ſt
Eremplũ. de oſe · di· ex Etes ſcriptur iſu⸗ Hic0 o pꝓartificiũ poſſe aſ⸗ r1Träaut. otrai t banc
. *CEremplũ eĩ · et · e · AYnec aucte⸗ nec ſacẽa dei ſu⸗ qua a vm ri⸗terea põt diecc ſquis ſumpſeru nõ
ij· nõ op 8· et. c. ĩ quibʒ ter int nt ſi em̃ qꝛ Zu⸗ ſerunt p . ſit in ſanguinẽ aquã cũ ſang illa die nõ
tc eneimortus h. ſcipiüt reuerent ̃ veritas eẽ nchn nattaul mie accidẽ erit ĩeun⸗ erererptr⸗
ee enmun d. ra eſt ſacẽm lkarine nec vᷣſur ſeo rem anhikac vini ſapo-⸗ poterit eshetn.n. rd
b (Bacramer de oſe · tergo nec m weritaſ ircufuſaita zue ſz ſed vtra õfuluiſti ·
be lti ſecularium at ergon a ſit verita tibz circufu D meitẽ᷑ e e · ti · cõ
mult . nesat ersom⸗ ra lit ve 1 tibʒ c jt qð inde conu tum. et· 8
.i. ſacrificiſ · Pe ns. i cũ figura ſit et aſſumit qð in ionem 1 iti⸗⸗.
neutas hicut ĩpſᷣ raio rEjr ſiquideʒ morts er rem calicis learalton i⸗ e er abz poꝛie i;
xene Dieunt fidei de ole. eſt er ctionẽ xp̃i ſilitu ißeſtat qꝛ ſip inũ mittat᷑ in calj ui loia dicat aee ſubiectũ
iſteriũ Eckt eſtat mu ngu mutare ſub 1
d ( Miſteriũ in eſurr amf aliud vimüm ſit mn ſang poſhfint p urã
3 di. n · fo c·ſemel moꝛtuꝰ ymaginee noꝛtuꝰ eſt ꝓ deli⸗ lud quidẽ lim cõmiſcet 5 qð8 veꝛd eſt cedit miracu
be quare dicatur xp̃ᷣs inquiẽs nſrtexit pter iu nem nec ſ d San vim cõmix⸗ ledtz tat rar⸗
ahic ondit c eßir E Ur 7132 . 302 lo vt l
aiſter u. S s nĩis et re lã ibz p . n⸗ lo⸗
r. ſacre ⸗ dis nome noſtram · ap tor ee 2 tungecenſec⸗ ſub eis a5
4 e u. de cõ · di · ij. ſaẽ lciu. lca D c in ep ½ tumce 4 i?nõ ma:
1 FSrnegiſt kgm . pꝛinceps etref eſt ꝓ nobis di FFrenaindit ac cidencia
Ned elas⸗ Vor n nee ei H afficere,
mus et. e·dup BaH grfngafment epemavitn
mini veſtigia ei⸗ io xpi eſt exẽ ſiaqua tingit ĩgit ac
4 mini v neſt ex qꝛ ſiaqʒ . it ig
n zõä cidenciamutare accidẽciap
g prum ee iuamꝰ·q̃re ſin g iectũ cõtingit accidẽe ⸗
in ſticie iaʒ v fuit exemplũ erg ſubiectü edit quippe natnt
te⸗ exitag qꝛ fu g fuit xpᷣs nec e/ ce pꝛra cõſue⸗
ertas qꝛ fuit it xpᷣs mutare vOr ꝛa cõſue
8 nec vere Karäs teſntmtieter moniovntnmſen nec meõ⸗
6 vere aüdemmg coꝛdibz err 6P Htudinem edſt aut abſt̃ irduſ
buit afide ſpſo teſter eE. uenieng c xp̃i eſſe credaẽ „
iſte m ppha de ipſe ipe tulit u in coꝛpe xpᷣi e epeceſ/ õ
vere lang uoꝛes it ſe poꝛtau DE cum leg inter opiniones aliaopi ti. in quae dã ·
Dicit tümiſter unde ictas illa ꝓbabilioꝛ . u ¶NOꝛobabil obis ꝓ
ud ibi cre irſdat⸗ cernit ſpe q aſſerit Amicar vr expᷣſſus rin iene
cernit᷑ ꝙᷓ ere 4 diẽ ve uine tra r·NMã cuʒ vt doctoꝛ mord ergo
. —„ ud cernit et cre —, ZSmn 5 gO ſact᷑i „„— 2 8 necitaten vt
Saedpelnezfoam cies Pearnsarfand noxbia aeeel Wanse l mmntilu oleſ nleeydart
is a vim eſt i et v itas carnis aritatis et aque mu t⸗ bii quiſeminant de fei · capellan 20 ba
. pams av coꝛpis xp̃i rlta . et carit aquem x· bti quiſe 2 S. Do fer. liquã rep⸗
me rei ˖ iece igurans . tatis =— LP. it i legit᷑ . mte nõ vider a .Has:
b (Sedmai vm ſez v aq̃ ſunt in p̊ ſact ri po pplus adunet ce⸗ CKiy tranſoſt duo
, zieſt ſacrmſe tiſez inter tria q ſunt i iſbile ve vt xpo ꝓplus: nroet aece⸗ tcum nõ em muz q
katset e res erntt et l virsfointa uiſ ſpüaleʒ· qdð luſcepit iße de ni iſolubili in ſaunuin⸗ eo Bai er
n ſpeciex Pani⸗ natů⸗ coꝛpis⸗ jim veritas imus ip Eeindn iẽ vnũ cũ aqua aquã cũ vmo.
ngtrei ies wi⸗ ſote⸗ a ẽ paniset rnid vnita neru iungnl jtzdn tatẽ fiat R sraahner ſn
i(Tere ſignatum is et ſang nis virt? v 5 te per ineffabi t vnmi ex eis 'm illã Hl
nt ſt res ſiue ſigt duo⸗ et ſans 2 „ ſt ſacẽ̃ᷣm per ine jrabile vni tum ex eis ꝙ a qua ecum
tas eſt res ſi mette⸗ duo⸗ carms et tan u Lit laer Preper men admira q̃ aſſerit ꝙ a ꝗq
165 ſacramẽ ntiũ tatis · pm . . ũ nobiſcũ p di⸗ em q̃ᷓ a E inſag ui⸗
emimiſ eeden is a carit a ma res nu no 4 ter me ne bat᷑ in ſag
el Se ſacroꝛum pᷣee eſt tis eſt ſact S V 5 1 ſo cõit „ 2 mo tran ba ilioꝛ eſt
“M ſdeſt vritatis et perum kerelneſtten et non ſac rei */ antocnin. prevm ieiſt. Dat vedeert bec 8 elucelcat
li ſeſin vniter que Zintta⸗ terciũ e ſt ſackm Sonme re9 ſnite ncte/ſerua eosqs nos pereit Die encofeat
danhcorbis Wier jmuzeſt ſae iet alteri⸗ inqt ſancte ũ ſicut nos ornel, mult. de of
i p ẽtũ eoꝛp m ſigna⸗ pꝛ m vm⸗/ õ ſint vnũ dopult j.iin · Pe.
Rudteren eſt tin ſig 5 eſt ſacẽm v sgemi ſti mibi vt m ſed p eis H N⸗ e.
i i ſtud terciũ ſact̃a ſpẽs ſcðm r ciũ eſt re . o tmſed els q di . i. cuʒ o ſe deſe
il la duo 5j. it terclu igit ꝙ foꝛ 6 s roge in BDuſcepit · ip̃
. aretien efern rbi⸗ ſeeteteraona. SaX re⸗ e ei ſunt p Pertcce 14 xpo; 2 olim oꝛa⸗
Prißveroe ſeeri ac ſiẽ in canone re⸗ er ĩi in nobis vnũ ſint J ns ds olinoae
6 —kgnans et ſignati tercni mam E ab ipſis me vtet ißi e ꝛtu me mißſti · =ð .
4 eh ee enwetarſoep, ſoꝛes. ſd ereda⸗ e0.ſetr rocucre 1al getke efaertde.
snine e einſt Seradia aenrseie Nu⸗ ant ⸗
N Pmiſſis et ð hac habes Nuekuiſti et ouertat⸗ qre fueri ĩqoꝛes codi⸗ iurlaz · qua ſi di
s gnis ee bee⸗ vmo in ſangnem ouer ſeo Are is m antiè⸗ nobis dmiur⸗ ð maioꝛi · le
S J ee ur, uũ vmo m ſang apud ſee bti leonis icʒ· ãnue nobis ſupfluũ · ſi. ·
e xje di ecci ſacraq flux/ cu vmo mones à⸗ e ſic vicz · ãn un . — —
g erune inẽ ꝗ· e · in qdaz · laſticos latere xpid dñe vt a tö· eu in moderm e tõ dz eſſe idẽ ius · ff.
(Werital der ꝙ int ſacta red ſit obl⸗ ijs heat᷑ · anue nobis 1· aquil illu der ·
en⸗ m We 2 Vn int iae 2. 2 3 heat᷑ ann 4 fuadere vi
n(ifigura. ſdeſt ſpẽs pᷣcipua ktakortt eac regnacel H reeſſiõe betles 4 70 nea fiader e. 8. da
1e0 EnGne ania SEE.D ne vt terceff upꝗq lfe ũ dilo ga. v
4 n ms et vin · deſ tioms m ſſla ðuo vmũe qmsdn is ꝓfit oblatio · . fir · vtili · cũ
huf, n nlbat · ita ꝙ d ns in aqua/milla ðt liee diui⸗ is H nobis ꝓfit tre ſepturedi Zrt⸗
. oTra tvmũ · ms maqu: t meance dmm ms nol lſacre ſept de hoc.
t Chifcn⸗re, ta mirer na Ptute enten et figura alnj 4 at auẽtas ꝙ murlata
1 aqua et vmũ nõ cõmil e ritas et igura . ar g5
68i aqua imani ns ira d nſe lene ſit ve cum vmo
Hy babilaiuneedtelee⸗ 1 ro tenet ꝙ aqua eu
Paratto impoſſibilis v vero te
⸗
,

difficllis vide ẽ poſti b

Drelxens h) psner I leles ſrmebt ims⸗lepird rleleat.

ri q oꝛat ꝓmartireiidẽ ẽ rõne ¶V pſumpſerunt in ſacto vicʒ eu⸗ pſtatalijs exempſũ delin

2 ¶Imelliget . quare Busn wrides am
*A. RAE . ear O ake . 2 . 220 c . quẽdi vt ĩ deõ · c · Peipue ·
p vi oꝛõibus nt᷑is nõ indiget ꝓ eo nãet de latere xpinoõ aquã ſʒ bus et ſie illud int elligit

beat locũ hᷣ̊ illa diſtinctio
vel nõ cum aug? dieat ꝙ
nõ ꝙ valde malis gpieia
tiones ſüt · xij · qnje tps·
foꝛte ideo qꝛ dubiu eſt q̃̊
medioe rit mali appellent
ſi eĩ tm illi apellant᷑ me⸗
diocerit mali qᷓ nõ deceſſe
runt in aliq moꝛtali pcto
ſed tm in vemalibz pecca
tis ſ̊ Hoc idẽ eſt ꝙ medio
criter bom· ſi autẽ appel⸗
lat ſlos mediocrit᷑ ma los
qui deceſſeẽt in aliqui bʒ
moꝛtalibz petis non tamẽ
valð ma gins obſtat · xiij ·
q:ij · ꝓ obeunti bz · vbi ðꝛ
ꝙ nullo eſt oꝛandũ qui
deceſſerit in moꝛtali pec⸗
cato: Itẽ ſi pᷣces valẽt ꝓ
illis qᷓ deceſſerũt im moꝛ⸗
tali pcto ꝓone ꝙ aliq̃ ele⸗
moſine et oꝛões valeant

ad tollendã ptem illiꝰ pene

nitentie ſcdᷣm hoc pñ̃t tot
oꝛõnes et elemo ſine fieri
ꝙ pena tollaðt᷑ tota et ita
dampnatꝰ ſaluabit᷑ · ad H̊

poſſz die ꝙ mediocriter,,

mali dicunẽ qui hñt mala
ve nialia · mediocrit᷑ boni
qui pauca:vel melius ꝙ

medioc riter mali dicutur

qui moꝛtalia cõmiſerunt
peta lieet leuia et in qui⸗
bus nõ eſt necaria inſcp⸗
tio · ff. de accuſa · leuia et
in quibʒ ꝓcuratoꝛ cõſti⸗
tui pot · ff· an. ꝓ aliũ cãe
apex poſ.l:i.et ſcdᷣm hoe
di eas ꝙ; R¶ vnus denarius
aliquãtã penã tollat ſiue
Irtam ſiue terciã ſeds tol
lat tantũ tm dico imn ꝓpoꝛ
clone nõ in quãtitate võᷣm
Poc etiã ſi totus mundus
effunderet ſp aliqd vema
neret idẽ pt dici de indul

geneijs q̃ fiut in dedicatö

ibus ecctazd· G·
Homie: ncẽtat eʒ
qꝛ foꝛte dies feſtus imi⸗

net vel funus alicuiꝰ.

b Quãlibʒz · i· aliquã q̃⸗
cũq; illa ſit · xxj · q:i:muli
er · et · i. q· vij · ſ qs oẽm.
up mis: i:tacitis. qꝛ
nõ dieit illa verba quibz
oficit᷑ coꝛp ꝰxpi.
d ¶ Pꝛetendit. i · fingit ſe
celebꝛare.

e ¶ Faiſa.qꝛ lłs vana ſi

mulacõne nõ eſt fallendꝰ

xxvn · di · qd iterrogaſti ·
et · C· de la. li:tolt: l vna·

G.ſed et quu:
f ¶ Dericulis · Jo. ſic ex⸗
ponit.i maifeſtis pichs.
a ¶ Stauioꝛa · qf diceret
Fuigeſt peccare occuite
ꝙᷓ; manfjfeſte · xij. q. ij · eer

te · xj ·q· ij · Pcipue· o ?. m

Hoc ei pieuloſ9 eſt qꝛ oe
eulte peccãs non hʒ ecum
ꝗcoꝛrigat · alio aũt reſpe

wWecuz ſint pfecte bĩi oĩa eis ad
vota ſuccedũut ſed nos potius
oꝛombʒ eoꝝ indigemꝰ? quos

cuũ miſeri ſimꝰ vndiq; mala no
ſtra pturbãt vñ qð in pleriſq;

oꝛõmbʒ ↄtinet᷑ ꝓſit vel ꝓficiat
huic ſancto vlilli talis oblatõ

ad glam a honorẽ ita dʒ intel
ligivt ad hoc ꝓſit ꝙ magis ac
magis a fidelibʒ glificetur in
terris lieʒ pleriq; reputet non
indignuʒz ſctoꝝ glam vſq;ʒ ad
judieiũ augm̃tariet iõ ecciam
interim ſane poſſe aug mentũ

glificationis eoꝝ optare. ¶

Verũ vtꝝ in hoc articſo locũ
habeat illa diſtinctio qᷓ doceẽ

ꝙ defunctoꝝ alij ſũt valde bo
m alij ſunt valde mali alij me /
diocrit᷑ boni alij mediocrit᷑ ma

li vñ ſuffragia qꝗᷓ fiunt a fideli⸗

bus in eccia ꝓ valde boĩs acti
ones ſũt graꝝ ꝓ valde malis

oↄſolaciões viuoꝝ expiatõnes

vero ꝓ mediocrit᷑ bonis a ꝓpi

ciatiões ꝓ mediocriter malis

tua diſeretio iueſtiget . Idez

rectoꝛibʒ nomẽ · ffi ·
E hoie et · Y· queſiuiſtis
quid de ĩcauto pᷣſꝛo vjdeat
qui cũ ſe ſciat ĩ moꝛtali crimĩe
oſtitutũ miſſaꝝ ſolenia q̃ non
pt᷑ ꝗꝓpter necitatẽ qualibet in⸗
termittere ꝓpter ſui facinoꝛis

oſciam dubitat celebꝛare paj/

ctis ceteris circũſtãcijs miſſaʒ

celebꝛare ſe fingite ſupꝛeſſis

cinoiιαι

verbis quibʒ ↄficit᷑ coꝛpꝰ xp̃ᷣi/

panè et vmũ tm̃modo pure ſu
mit ita credẽs per id qð p̃ten
dit pplo ſatiſfacẽ vt ꝓꝑ hoc qʒ
intẽdit deũ nõ debeat puoca⸗
re · Cũ ergo falſa ſint abicien⸗
da reme diaqᷓ veris ſunt picu⸗

lis guioꝛalicet is qui ꝓ ſuj cri

minis ↄſcĩa reputat ſe idignũ
peccet guiter ſiſe igerat irre
uerent᷑ ad illud· grauiꝰ tñ vi⸗
det᷑ offendẽ qui ſic fraudulen
ter illud pᷣſumpſerit fimulare·
cũ ille in ſoliꝰ miſerationis dei
manꝰ incidat iſte o nõ ſolũ
deo cui nõ reueret᷑ illudere ſed
= que decipitſe aſtring at ·
em ferrarieñ · eo.

Nquadaʒ na deeretali epka

humoꝛẽ aqticũ metiunt᷑ exiſſe

K*Nos igit᷑ ad tue ſupplica

tõnis inſtãtiã rñdemus ꝙ qui

dam dixerut ſʒ errauerütxp̃ʒ

nõ fuiſſe veꝝ deũ ſed adopti⸗
uumſt miſeri arriani· alij xpᷣm
nõ fuiſſe vꝝ hoĩem ſʒ fantaſti
cum vt impij manichei ſʒ adůᷣ
ſus hmõi hereſes iohes apls
in eplła ſua loquit᷑ dicens · tres

ſunt qꝗ teſtimoniũ dãt in celo ·

pater verbu et ſpuſſctusa hij

tres vnũ ſunt p ̊ mtendẽso⸗
ſtendẽ ꝙ 1xpᷣs ſit verꝰ deus · et

tres ſunt qͥ teſtimoniũ dant in

terra ſpus aquaet ſangs· p hᷣ
intẽdens oñdere ꝙ xp̃s ſit ve⸗
rus hõ jnã ad eſſe hoĩs duo pᷣn
cipalit᷑ exigunt᷑ vicʒ coꝛpus ⁊·

aĩaex quoꝝ oiunctõne verus
hõ ſubſiſtit · ꝓꝑ ᷣ aũt ꝙꝙ in arti
culo moꝛtis xpᷣs incliato capi⸗

te tradidit ſpümde quo voce

mas clamauerat/pt̃ inmanus
tuas cõmendo ſpüm meüma⸗

mfeſte ꝓbat᷑ q ipeſpũm habe

bat nõ ſolum flatuʒ vit alẽ ſed

aĩam rõnalem de qpᷣdixerat ·
triſtis eſt aĩa mea vſq; ad moꝛ

tem et ptatem habeo ponẽdi
a am meãa ſteꝝn ſumẽdi eam/
pꝓ p auteʒ ꝙ vnꝰ militũ lancea

latꝰ eiꝰ apuit et otinuo ſangs

exiuit et aqᷓ ꝓbat᷑ apte ꝙ xpᷣs
veꝝ coꝛpꝰ hẽbat nã de fanta
ſtico coꝛpe nec ſanguiſ nec aq̃ᷓ

potuiſſʒ exire vñ ille qui vidit

teſtimoniũ phibuit et teſtimo
niuz eiꝰ eſt veꝝ qꝛ tres ſunt q̃
teſtimoniũ dant in terra ſpũs
aq̃ et ſanguis · ð vicʒ xp̃s ſit
verꝰ homo ex aĩſa rõnali ſubſi
ſtens ꝓbat᷑ ex eoꝙ ſpüm vita

lem emiſit ⁊ vero coꝛ pe ꝓbat᷑
qm ex eo ſanguis exiuitet aq̃·/

rõnalis quippe aĩma nõ poſſet
viuificare niſ coꝛpꝰ huumanuʒ
ex qᷓbus verꝰ homo oñfſtitCe
terum ſiẽ fuit verꝰ ſpũs et ve⸗
rus ſanguis itapculdubio ve
ra aqua cũ xp̃s ſit ve ritas et a
veritate omĩs fallacia ſit peni
tus aliena:nã ñ̃ nõ fuiſſʒ aqua
ſʒ fleuma qð de latẽ ſaluatoꝛiſ
exiuit ille qͥ vidit ⁊ teſtimoniũ
veritati perhibuit ꝓfecto nõ

xxxij · q· iin. nemo · et. xiiij⸗
q; v · penale;ti intelligit
vt iacet lẽa qm̃ ꝙuiꝰ pee

cat ſacer dos crimioſus qͥ

ſimulat celebꝛare a nõ ce
lebꝛãt ꝙᷓ;ᷓ ſi erimmoſꝰ ce⸗
lebꝛarz qꝛ in pᷣmo caſu in
plibus delmquit · deũ em̃
offẽdit et ꝓximũ deeipit⸗
in ſcdo caſu ſolũ deũ offẽ
dit et iſte eſt bonꝰd mtelle
ctus qꝛ talia remedia nui
lus debet ĩuemre qꝛ fal⸗
ſa fũt ex eo ꝙ nõ conficit
cũ vid eat᷑ oficere et ideo
Fuiĩjoꝛa füũt ꝙᷓ; vera picula
ꝓc toꝛĩs qui ↄfieit et hoc
innuit bñ lra ſequẽs
H¶ Gꝛauiter · ſie patet ꝙ
quicũq; eſt ĩ moꝛtali pee
cato celebꝛare nõ dʒz · vj·
di. teſtm · et de ole · di · ·
cotidie · et · j. q· i. ſacerdo⸗

tes · ſacx oſcã· et oĩs talis

ſuſpẽſus eſt quo ad ſe · s·
de coha · ele · et mul! c · vl ·
ſed nõ quo ad alios vt ibi
niſi ſit ſimoniacꝰ vł noto⸗
rius foꝛnicatoꝛ qmilli ſu
ſpenſi funt q;ᷓ ad ſe et quo
ad alios vt · xxxij · di · . ve
rum⸗ nullꝰ · et: c· pter H. a
ꝗᷓ. de ſimo · tãta ˖ ̊ nunqᷣd
talis ſacerdos pt᷑ celebꝛa
re hi hẽat otricõ eʒ coꝛdis
qꝛ foꝛſitan dũ inſtat nec̃i
tas celebꝛãdi nõ pot̃ h̃e
cui ofiteat᷑ ſatis pot᷑ dici
ꝙ ſic dũ tñ hẽat ꝓpoſitũ
ſatiſfaciẽdi et illð poſtea
cito pt᷑ ↄfiteat᷑ vt ꝗj.de
ſen · ex · decetero · ae c· a no
bis · a · c. uis · et · xvj · q.
vj · qui recedũůt · de cõ · di ·
ij · eotidie ·
NRquadam · nra · S e · cum
marthe ˖ ß illa opinio re⸗
mota eſt modo inde
¶ Kñdemus. ad qõnem
mgĩ̃i hugo · eßi ferrariẽßb
q̃ opimonẽ pᷣdcãm ſecutꝰ
fuit · dicebat eniz hugo hfi

illa fuit vera aqua qᷓ de la

tere xpᷣi exiuit nõ intelli⸗
gebat q̃liter ꝑ illã ꝓbat᷑
ꝙxp̃s ſit verꝰ homo nec
ĩitellig ebat ᷣm ið̊ auẽtem
illã iohdis apf nec gloſaʒ
ibi poſitã · tres fũt qͥ teſti⸗
moniũ dant in terra ſpůs
aqua et ſangs et hi tres
vnũ füt · et gloſa fup illo
loco lie ſe hʒ ſpũs · i.hũa⸗
na aĩa quẽ emiſit m paſſ⸗
one aq̃ et ſanguis q̃ effluꝝ
erũt de latẽ xp̃i ſ̊ dato
illa aqᷓ nõ fuiſſet aq̃ j aq̃⸗
ticꝰ Humoꝛ hũa m coꝛ pis
tam auẽtas apſi ꝙᷓ; gloſa
it elligibilia ſibĩ videbãẽ
vñ q̃ſuit a dño ᷣpa vt ex

ponerʒ ſibi pᷣ̃deãs auẽtes .

et gloſã · et ipſe rñdet.·

u magis peccat q vuͤbA alſſeris teſe giſſe ilð eſſe neppa aquã ſʒ fleuma diriſſz nec in H E Arriam i. bonofam
liee peecat qm occulte qꝛ rium opinari qð quidã djcere venꝝ regnationis ſacramentuů Ponpnn an n

W Chy, en,m1) hee guſda dicere ven regnationi
ES Aa; en a dnat eoe⸗,i) ec de lardÿ²) nd Fοανε a†h n. 2 æpʒρuſſt ro⸗pq fan

⸗
0¹
l.
bi
⸗

N

60

ei⸗

ti

2
no

⸗
di⸗

1

R

80

H
iel

Dele mieb. ey ENNND offln d Sd ld denote

itli qui dixerũt filiũ non eoeternũ patri · xxiiij·q· iij · quidã · vᷣ · arriani ·

de ſecta manicheo ꝛ⁊ non habet᷑ · xxiin · a · i · quidam · ĩmo die
v · manichel · ſed de iſta ſecta nihil ibi otinet᷑ ſed foꝛte alibi · B·

a ¶ Verbũ · pater dedit teſtimoniũ deitatis quãdo dixit. hie eſt filius
meus dilect?ꝰ in quo mihi bene cõplacui · filiꝰ dedit teſtimoniũ dei⸗

bẽitudĩs oñdit: ſpũs etiã ſanctꝰ

tiza tuz in ſpecie columbe
requĩeuit vel qn ad muo

cationẽ nomĩs xpᷣi coꝛda

credentiũ adipleuit ·
b ¶ Dꝛmcipia · et ita xpᷣs
eſt duo neutri gůis qꝛ et
eſt deus et homo ꝗj.de he
ret᷑ · cumxps.
c ¶ Coniüctione i. ex qui
bus oiunctis muiſibi ·
d Vitalẽ · ſceᷣm ꝙ phici
diuſdũt ſpũm vitalem ſcz
et ammã- lau-
e ¶ Humanũ · cũ nõ poſſit
hitare in Ricco :ar · xxxinj·
q· ij · moyſes · nec coꝛpus
Hũanũ vegetari pt᷑ niſ ꝓꝑ
aĩiaʒꝭꝶ nã ſi aliqñ ſpũs mali
gnus coꝛpꝰ moꝛtui hoĩs
ſubintret · vt · xx vj · q; v⸗
nec mixx· nõ tamẽ illud vi
uificat nec vnum cum illo
efficitur ſed illud mouet
inſtar vẽti qui laruã ſub/
intrat et mouet ipſã ·
int᷑ coꝛpalia · a · s · de deci⸗
ad audienciã · et eſt ar · nõ
eſſe recedendũ de facilia
foꝛma verboꝛꝛ ꝗj.de ſpõ ·
ex vis · et · C · ð li · pte · l·
in · ff · S iur · do · ꝓmittẽdo ·
et B ſi iure cõi ↄſonat ałs
ad iuriſpiti mterpᷣtatiõez
recurrenð ẽ ˖ ff. ð vlufru ·
legat · R alijar · s· de con⸗
ſue · ex lẽis .· ð v · ſig · Pte
rea · et · f · del. iij · nõ a lit᷑ ·
oyſes · ſic de conſe ·

(irilſz · ſic · 8· S Enſſa·

di. j. reuera ˖ H g exigit

exp̃ſſa ſiktudo inter ea q̃ᷓ

füt in nouo teſtamto a ea

q̃ fũt in veteri alibi nõ exi
git᷑ diuerſitas ne vid eam̃
udaizare ar · S· S ſa · vnc ·
c.· vno. vᷣ · verunt ñ vnctõ

nis aẽc lau·

H¶ Illis · ſ. in frigiditate
et caliditate ſiccitate et
humiditate quã auenien
tiam phiſicoꝛd eſt aſſiẽ⸗
re nõ iuriſpitoꝛꝛ ·

Olentes · ſincopa · de

ſe. di · ij · r et uleẽ̃t.
vñ vᷣſus · Smcopa de me
dio tollit q epẽtheß au⸗
get · de iſtis kiguris dicit
ꝗᷓ. de v. ſig · koꝛus ·
i ¶ Sub pena et ita non ẽ
canon late ſnĩe ů potiꝰ fe
rende · s · de iurpa · re latũ ·
vbi de hoe ·

a Riumn iofficiũ · ad qð
exiã ſine iſto p cepto tenet

S v. P R⁊. et ſta qui otra
H ceptũ faciunt mobedi
entiã meurrunt vñ viderẽ
ꝙ ſint ſuis bñfieijs pᷣuan
di ꝓpter mobedientiã ar ·
g· ð maio · a obe · illud · qꝛ
petm pagaitatis ĩcurrit
qſqs ſedi aplice obedire
coõtẽnit · lxxj · di · li qui fũt

Cormehi/Ca9 n tι⁵α
26 ul Pſw ul driß De

tatis quãdo in monte trãffiguratꝰ potenciã deitatis et ſpẽm eterne

dedit teſtimomũ deitatis qñ ſup bap

fuiſſet oñſum cũ ꝑ ſacẽ̃m bap⸗
tiſmi nõ regene rem̃ in fleuma

te ſed in aqua · Req; p ſ poſſet

vero argumẽto ꝓbariſꝙ in ſa
cram̃to eukariſtie admiſcẽda
ſit aqua vmo ſi de latẽ xpᷣi nõ
aqua ſed fleuma cũ ſangne ꝓ⸗
fluxiſſʒ ſed nec vera fuiſſʒ figu
ra qᷓ ſup hac re pᷣceſſit in vete
ri teſtamẽto qñ moyſes virga
peuſſit ſilicẽ ⁊ ex ea nõ fleuma

ſed aqua manauit · reſtat igit᷑

vt q̃liſcunq; fuit illa aqua ſiue
naturał ſiue miraculoſa ſiue ð

nouo diumavtute creata ſiue

de cõponentibʒ ex pte aliq re

T ibin

p̃ſbꝛi · et infid elis eſſe ↄouincit᷑ etiã ſi fidelis vid eat᷑.viij.qi · ſeiendũ ·
ſed hů̊ eſſz veꝛd. ĩmo eſt qꝛ multi pumirent᷑ de mo bedia q̃ eſt Suiſſimũ

peccatũ vt ptz ꝓ iura pᷣ dicta · ̊ dicas ꝙ qui canonis mobedientiã in⸗

erx · mi. ſi celebꝛet · et · f. de arb· celſus · Pb. .
Ane · ↄſeruet᷑ · ſub fideli bus clauibʒ ne ſiniſtra manꝰ ad ea poſ⸗

— cũ eo mitiꝰ agit᷑ ꝙᷓ qui iudicis ĩobedieneiã mecurrit · ar ꝗ.de cle.·

eium fugientes intendũt exte
riꝰ collocut iõibʒ laicoꝝ dũq;

auditũ ad indebitos bmones

effundunt aures intentas non
poꝛrigunt ad diuma igit᷑ et
ſlia ſub pena ſuſpẽſionis peni⸗

tug ihibemꝰ diſtricte pᷣcipien

tes in vtute obedie vt diuinũ
officiũ nocturnũ piter et diur⸗

num qßtum eis dederit deꝰ ſtu

dioſe celebꝛent et deuote ·
Ane cũ olim vnok · iij ·
eet . v. ne ꝓpter ineuriã ſa

cerdotũ diuĩa indignatõ gin

ſoluta ꝓculdubio vera fuit cu

naturalr poſſit et cõpoſitũ in

cõponẽtia et elemẽtatũ in ele

menta reſolui:quẽ admodũ ve
rus extitit ſudoꝛ ipᷣiꝰ ſiẽ gutte
ſang nis decurrentis in terra·
Cũ aũt ad cõ poſitionẽ hũani

vicʒ terra aq̃ aer et ignis ſt ad
ve getatõneem eiuſdẽ coꝛꝑis
q̃tuoꝛ humoꝛes oſiles illis oue
mant vicʒ ſangs colera fieuſ
maet melãcolia vt ve ritatem
hũani coꝛpis expᷣſſius demon⸗
ſtraret vnũ ex ulis et vnuʒ ex
jſtis ĩohes expᷣſſit illã potiꝰ ex
illis a iſtis qᷓ magis miſterioꝰ/
gruebãt ex elem̃tis aq̃m et ex
huũoꝛibʒ ſangneʒ in quibʒ duo
maxie ſact̃a redẽptionis vicʒ

et regnationis elucent ·/
dem in dcil gn ali ·
Olentes referim?/ nõ

J.

ſolũ quidã mmnoꝛes cłici veruʒ
etiam aliqui ecci aruʒ p̃lati eir
ca commeſſaciões ſupfiuas a
ofabulatões illicitas vt ð alijſ
taceamus fere medietatẽ no⸗

horſ B
coꝛpis qtuoꝛ elemẽta dcurrãt

ctis expendũt a ſomno reñdu
um relmquẽtes vix ad diurnũ

ocentũ auiũ excitant᷑ tranſcur
rendo vndiq; cõtinua fincopa
matutinũ · ſunt et alij qui miſ⸗
ſaꝝ ſolennia vix celebrãt q̃ter
in anno et qð deteriꝰ eſt inter
eſſe otempnũt ꝛ ſi qñ dum hec
celebꝛ ant᷑ interſint choꝛi ſilen⸗
b nIis Oreleb: nnſſe g fe

deuotõ augeat · D
pmõi mandati Suit᷑ punirenõ

us exardeſcat diſtricte pᷣcipiẽ

do · m · q:a ſacdotibʒ eucariſtia

in loco ſingłari mũudo et ſigto
ſp honoꝛifice collocata deuo⸗
te ac fidelr oſeruet · ¶ Sacer
dos vero quilibʒ frequent᷑ do
ceat ple beʒ ſuã vt cum in cele
bꝛatione miſſaꝝ eleuat᷑ hoſtia
ſalutaris ſe reuerẽter inclinet
idẽ faciens cũ eaʒ poꝛtat pᷣſbꝛ
ad infirmũ quã in decẽti hahi
tuſuppoſito mũdo velamie fe

rat et referat manifeſte ac ho

noꝛifice ante pectꝰ cum omni
reuerẽtia et timoꝛe ſp lumine
pᷣcedente cũ ſit cãdoꝛ lucis et᷑/
ne vt ex H̊ apud omẽs fides et
ꝛelati autẽ

differãt traſgreſſoꝛes ſi et ipñᷣ
diuina a nẽam volũt effugere
vltionẽ · Ideʒ vniuerſis eccle
ſarum p̃latis ·
Vm catura non habeat

qd rñdeat ꝓ meritis ereatoꝛig
· Vm · · nullü in vobis toꝛpo
rem negligẽetie obꝛepe pmit/

tatis minus a p aãmuerſarijs
moꝛtuoꝝ a ꝓ feſto vlferia ᷣm
tempoꝝ ogruentiã miſſaꝝ ſo
lenia ouentualiter celebꝛetis·
Ereferẽteet · F· ¶ dem ·
Cũ cuilibet ſaẽdoti qua
cunq; digtate pᷣfulgeat vnaʒ
ĩ die celebꝛare miſſã ſufficiat ·

nã et valde eſt felix qͥ celebꝛat

digne vnaf· tue man . · die ce

ne dñi in eccia ſipontina dum⸗
taxat in qᷓ teneris criſma cõfi⸗

ſit extendi ꝗ. de cuſtoð · euka · c · i. ¶ Anelmet flexis genibz · et poẽꝛ
. dDdicé vba iſta. Salue lux.

mũdi vᷣ bũ pris hoſtia ve
ra viua caro deitas inteF
ver us hõ.vel iſta · Tran
ſſtãtient᷑ res iſte in coꝛ⸗
pus et ſangnem tuũ dñe
