ius oſtendit ibi quid fa⸗
cere debeant ꝓtes a quid
poſtea ip̃iarbitri ceum m

ſieſt ita / cũ fine non poterunt concoꝛ
damus quate nus ſieſt ita cũ Bnenen poteruntearn

legaliſt pꝛouiſone ſtatutng⸗ fEαreſpicit ipſum fackum ut ſi
tercius eligatur incekłtus
non teneat compꝛomiſſuz
ut ha factum fuit ut ſi dẽm
fuiſſet hic ꝙ certam pſo/

ſent tune valeret · ff· e · jtẽ
ſi vnus · S· ſi in duooss·
WAIm a nobiſ · compꝛo
(Piher ſic de re ſpi⸗
rituali pᷣt in ecciaſticam ꝓ
ſonamopꝛomitti · qd ve
eſt · S e contingit · vbi ð H
¶ Certa s· e · dilecti · eui

tus nullam eſſe . I dem abba⸗
tiſſe ⁊ conuentui iotreñ ·
WWm a nobis petit᷑ · I·
Jex paꝛteveſtra fuit ꝓpo⸗

neñ · archiepiſcopum queſtõ⸗
ne ſuboꝛta ſupeo ꝙ idem ar⸗
chiepiſcopus aſſerens mona⸗
ſterium veſtrum metropoli⸗

vt ibi · et · C· e · · i. et ſie re⸗
ligioſi pñt exigere penaʒz
qualiter et qñ hoc liceat
dieitur · S· e · dileci ·
8¶ Mediatoꝛum ˖ ſie vide
tur ꝙ arbiter incertꝰ poſ
fit aſfſum.qꝛ ̊ nõ fuit ex/
pꝛeſſum de medi atoꝛibus
iſtis vnde ſignatur otra

tiones a res aliaſ exigebat a
vobis tandẽ in · R· ſancti an⸗

pꝛomiſſoet pꝛomiſſo ſub cer⸗

nationi eiuſdein vl duon me⸗
diatoꝛum quoſ idem ſup hoc
deputaret pꝛeciſe parerent
magiſter . p ·˖ capellanus noſ⸗

tus vt verus arbiter nec
illi mediatoꝛes ſed potius
fuerunt amicabiles cõ po
ſito ꝛ es qui de plano et ſi⸗
ne oꝛdie iudiclario et ſine
aliqua cognitione partes
concoꝛdauerunt· et H ptʒ
ex verbis illiſ ar bitrio ſeu
oꝛdinationi · a ex eo qð di
cit inferius oꝛdinando et
diffimendo · vnde quod fa
ctum fuit per legatũ ſiue
per ĩllos quos ad hoc me

2 . A diatoꝛes elegit tenet · vel

auctoꝛitate apoſtolica cõh fuerunt arbitri adyue
L Ompꝛomiſſum nõ extẽ⸗ ſum de inc erta pſona · H
diẽ ĩ opꝛomittentis hẽdes/ſñ Pptes dederunt ptatem le
de ipis non caueatur ibidem/

neñ / mediatoꝛes ab eodezʒ ſu⸗
per hoc deput ati legatoſoꝛ⸗
dimando et diffiniendo cau⸗

Fato ut ipe eligeret ar bi
troſ ſeu mediatoꝛes a ipße
elegit certos · et hoc non
contra illa iura ſuperiuſ ſi
õ gnata · a ſdeo papa cõfir/
mat oꝛdinatõem illoꝛum · qꝛ nee eardinalis poterat diſcoꝛdare ·
m ſupiori deere · potuerũt diſcoꝛdare. a ita non ↄtradicit ·

diem ꝓferre · S.i · et · . ſed interpellatur · Sſiab altera: ſecꝰ eſt
in iudic ijs · udicium enim tranffertur ad heredes · quis ð heredibz

ien tarrengirer ed c fũptum eſt de legibus ilis ff. ee (ude Pe. &

mentlio non fiat · C· de ſuramen · caluũ· aut · p ne pales.et hoc ſideo: qꝛ

arbitria ſtricti iuris ſunt · ↄopꝛomiſſum vero nõ extenditur mſi ad ea
tantũ de quibus expᷣſſe m compꝛomiſſo cauet ur· s.e· eum dilecti· et
ff·e· nõ diſtinguemꝰ. . de officio· nec ad alias ꝓſonas· ut m legibus
pꝛ edictis.ſie pactum pſonale non extenditur ad hered es quandoqʒ
ff · de pactis. idem m duobus · perſonale · et . l· uriſ gentium · ꝓ. pa
ctoꝛum · ſi alterius partis tantũ her edis mentio etiam fiat moꝛte ni
chilommus ſoluitur compꝛomiſſum· vnde ex vtraq;ʒ parte debet fi
eri mentio heredum · ali as non tranſit ad heredes ut dicit lex pꝛedi
cta · ſed mterpellatur · S. ſi ab altera · vnde melius diceretur m opꝛo⸗
mittẽtiũ heredes· et ita ſolui opꝛomiſſuʒ ꝑ moꝛtẽ alteriꝰ pꝛomit
tetis · · e · ex ꝓte · et ꝓ moꝛtẽ alterius ar bitroꝛ · s · de of · del · vno · b·

tãtũ metu pene ſtabitur , “
Pene

8.c · ꝓx · f. · e· ſtem ſi vnuuss··
S· ſi ĩ duos · ̊ dicas ꝙ car 8e
„⸗ o WNo &α . e. e
naαιαο dmalis non fuit aſſump/ s opehte S

a e

.—. 2272
ur6 Hir /t

]NO WW.νυ⅓!

¶ Nuẽ. i. · et eſt figura qᷓ⸗ ponmitur caſus pꝛo caſu· ſic
xxv · di oꝛdiatões · a · xvi · q· i · qdã · vbi eos poĩt̃ ꝓ hij⸗
b (Interrogatꝰ. ex ſupabũdanti ĩterrogabat᷑ quomam

alias ex necitate tenebatr ſub eis rñdere· qꝛ iudiciũ reddit᷑ in inuitũ
ff. de w ˖ ob ˖ iter ſtipulantẽ. F. i et qꝛ omes cãe tũc in finodo tracta

bãt᷑· vel foꝛſtã ne poſſʒ poſtea iudicẽ recuſare · in · q· in .· · offerat᷑ · 8

de offi. del · ſup qonũ · ¶. Deqno wlt do . Cg. Cm el uναοderlma peomn it⸗

nos · et. S. vexv· mſi aliqd phùno Pofit PMαι1

—
4

es · de offi · del · in kinuante ℳ 74 S. 6 Denſlon NMan
et · ff · de ĩter · act · de etate Tre / Gͤ“ niedden 9 Der ſich Nam
CE. ex cã · et · ff · de ꝓ eur · ſi
pꝰ datũ dãnũ · a ð pe · di ·
vj · placuit · H̊ illa ñ fuit cã
qꝛ ſinodum totã ñ potuit

reculare .
c¶¶ Experiri · experiri po
nm h̊ ꝓ defendẽ aliqñ tñ
pomt᷑ ꝓ agẽꝗ· de cã poſ —

ſel · et ꝓe · paſtoꝛalis · vt
noꝗ · ð ſen · a re · iuð · c · pn k·
d ¶ Placẽ · ſ̊ nõne fuit lo

9) 9o9

eus pnie· viðꝛ ꝙ ſic. ff·. de iber ſcðs De iudiciis Rub
juĩð· o · iudi · ſi conuenerit 5 S concilio affricano 1
= . 7 ☚R o.

H ñ.locus ẽ pnie. ð ſut.· — on
pa · cũ laici· ſ̊ nõ B· qꝛ no = c.
pt᷑ penitẽ ĩ alt eriꝰ piudi⸗ S
ein.. de rer iut nono⸗ er S A.
qꝛ ↄotumacit᷑ receſſit flſuut . .
execommumcatꝰ.xi.q in· AX R . u 5 petiſſet ad con
certũ · imo inuitus ↄpelli ciliuʒ mtroduci interrogat⸗
tur rñdere vt dictum eſt an cũ eo vllz experiri pmo id
? ¶ Donec loqᷣt᷑ ᷣm antiqᷓ
tpa qñ cã excõicati tra Tx. - 2 Nee
ctabat᷑ añẽ abſolueretur 4 B ſibino place · atq; di ceſſit/
xi · ꝗ · in · R Ebusforte⸗ e

—

*

neßus forte.e placiit vt nullus eidẽ buicet/
, die vero ſtati dz abſolu/ U donec ſatiſfactõe pmiſſa fuit
t poſtea cognoſei dec,a NOEEIA&
er Polles cognbel De 2 abſolut ea adimi ſibi epa⸗

excõicatõis. mſiĩ duobus ablelut Ra SoIPe.
caſñ bʒ j· de ſen: æx p tus tu añ cauſe eiꝰ exitũ / nulli pt
Et ñ exc icats ſit qs po Mjure videri Xhnodo euge⸗
manif eſta offeſa. de ⸗. „ (1nij .
ſg · ex pte · et · xxiij · q; vl⸗ cermmus LHm pape⸗
ti·peſſimã et . de ſen · e t laici ecciaſtica tᷣta⸗
abbates archidiacom et almn

q̃ oliʒ ĩ antiqua opilatõe
talis erat · hic nullus eidẽ
Ouicet donec cauſa eiꝰ qᷓ⸗
lem potuit termmum ſu⸗
mat· Et m iſtaʒ lĩr—am bñ
loquirur m hodierna iu
ra· qꝛ eum ꝓ otumacia fuerit exeõicatus nullus dʒ ei ↄũicare donee
ſatiſfactione pꝛemiſſa·i:ſatiſpatione pꝛeſtita iudicio ſiſti fuerit ab
ſolutusꝗ·dex.hg· ex ꝓteã·de ſen · ex ſolz ꝛadimat · xi · q· in · rurſꝰ
Adimi reſpondet tacite queſtionm . et . c· ſe · maxĩe cũ lis nõ
g& (Eatũ imo dz expectare ꝓ ã nũ añꝗ;? fuit ↄteſtata ð hae ma
teria tractat᷑ · i · qeix · ĩ fuma · et · / · decermmus · et · xi·q· in· rurſus · et
ꝗᷓ. de do et otu. e⸗ veritatis · de ecẽlaſticis negocijs itromit

L musilaici:laici em⸗ tere ſe non debẽt j· de re · ec · ñ ali ·
eũ laicis · . de arbi · otingit · et · · de oſtit · ecc ia · et xc vi · di · bñ qdez
Hmoi mere ciuiles vt hic colligit᷑· et ĩ laĩ cos etiã de talibz pt᷑ᷣ ↄpꝛo
mitti · S· de arbi · expohta⸗ papa vero cuiles criminales et ſpũales

cãs pt᷑ laico delegare·ar · xxxn · di FSC. veꝛet· nq ii mennã et · lxiij:·

¶ Pꝛeſumant · auẽte ſua delegari tñ pñt ſaltem cãe pecumarlie ſiue⸗

di.ĩ fſinodo· et · c adꝛiana.et · x· q · in · illð. vider etiã ꝙ eas teneat᷑ de

legare.xi · q·i. qᷣdẽ · et · S ex hijs oĩ bz . i · et ð hH̊ dẽm ẽ · S · ti· ꝓx · Otĩgit

4 rrnlea , k ¶ Ecẽtan pᷣlati · ar· omnes ecẽiaꝝ pᷣ latos eſſe iudices oꝛdinarios

ar ·s· de of · oꝛdi · ceũ ab eeciaꝛd · xxv.di. ꝓlectis.nj· q· i · nemo · xi. q i
expientie · et · c. ſ qͥ ex fratribʒ · et . · de ap · repꝛehenkbůis · et de eo
qui fur · oꝛ · recepit · c. · · ⸗= qus vero pr̃onatꝰ nõ ðꝛ e ſpũale ſed
Wanto. ↄonexa. Pali ãnexũã· de iur · pa · de iure · Et ideo diẽ
HB hug · ꝙ eiꝰ cã annexa ẽ ſpũalibʒ cãis: vñ ſpũale cenſetẽ gpter
onexitatẽ · qꝛ que religioſis adherent religioſa ſunt ff · de rei vẽ · q̃
religioſis et ex tali cołerencia ſumit ſuã naturã · ſicꝗᷓ· de ꝓpꝛoch · fup

eo . Et iõ talis cã ꝓ iudicẽ eccleſiaſti cũ tin tractari dʒ vt hic o· ar · s·

c. ꝓx · vñ vẽdi nõ pt᷑j. iut · pa · de iure · et laicus tle ius pt᷑ poſſide

re · eu nõ ſit mere ſpunale.ſ̊ ei anexũ:ſ̊ alia iura ſpnalia mere poſſide

re nõ pt · vt · de peyt · eam q· et · xvi · q; vij · c · i et · s · de elec: ſacro⸗

„5„ —K

ſcã ·et ·c maſſanaiet ius funerandi pt laicꝰpoſſidere ·ff · ð moꝛ · infe ·

N 4 ci/D 2 „b, —P61 „₰ ee = .„₰ . J

GKG 3 9 Ps S depoſtm/.

Piio *
poſtea de nouo emergat ·¶pell alraouſi , de u⸗i6 zleſlns nn w —
. F nu F⸗ / ecciaꝝ pᷣlati de negocijs ec⸗ ſentẽtia otra eos lata non Ded Qa layn enle
cleſiaſticis maxiĩe de illis que tenzʒ· colligit ꝙ iſti muiti neſniat Ta

E quouult deo cẽ⸗
Eturienſi epᷣo / quem
ci aduerſariꝰ iph⸗
nõ ſüt ꝓpter ſů a ſuo ep̃o aliqᷓ
tenꝰ odenandi · Sicut em ſen⸗ ter Criminalit᷑ vero iyſm
tẽtia a nõ ſuo judice lata nꝓ

pꝛomiſerat alteꝛa die rndit. t ita a facta oↄfeſſo coꝛa ipo ce ſeeulari· xi · · i· c. i. et · ij Hre

int)

tuto.l · tutor · S. p̃terea · et · C. de teſti nullu· ar · at deponi.ł bñficio

illa interrogatio non implicat ꝙ adulteriũ ſit grauius alijs crimini

Ogrtea Wle Dat m 7 hb “ HrmpνH dedn 191¹° Tren dil- dey peæpt jynon

E quouult deo · ꝓpꝛiũ nomẽ S. = voeaĩ anthitlwſis. vbi L au.i.et tũ dommiũ ſepulture non habʒ inſti· de ret · di · F. nullius. b.

4

T clerici· ↄdẽnãdi · ñ ex H̊ ᷓuata ſit młtũ eoꝝꝛ opimo · ar · op· 6 . * S .
· de teſti · teſtimomũ · et . de ſen · ex · ceu de lider es · S. i· in eo caſu eριe

ꝓt᷑ mfamiã dʒ ſe purgare · vt dicit illa deẽ · eu deſideres alias ki ſe õ
purgare nõ pt᷑ dʒ pumri q̃ſ ↄuicꝰ mterpᷣtatiuej· de pur. ca cũ p·
et.· de ſy m knuatu · ð ar · o. n· q· i. mult · ibi expomt᷑ cca pn· b·
n ¶ ð tenet · ut · · q· i · ĩ pmis · x· de Plona · vt · . de ↄoſue · ad audiẽ

tiã. C· Ra nõ ope ius· l.
vl · ex eo em ꝙ iſti ex tali
Oofeſſione nõ puniunt᷑ · ſeu
XK6 αα ς tas node
ſ2 plan ena udn
culare.nã ſi volunt arij h ro levio elan

dicio nõ diſponãt · nec ꝓpter feciſent. etiã na zmelyil daſ nar
Olicio 0 Onponan - hecgprer feciſſent · etiã ſi ꝓ eis elʒ el
eoꝛũ ꝓhibit õeʒ ecciaſticã di⸗ lata ſnĩa locum ſuum amit oc Hyehlavio⸗e Pzoßalb,

roꝗᷓ ertlaſh DBymiltet

mitt at iuſticiã exercẽ ¶ Lex terẽt crummali et i eiuili Durſnnd ls AleN

. . 7 ꝓderẽt cãm · xi · q: i. moli C
ii· illuſtri regi anglie · P et e. placuit et . fo Fe eg
Vatovᷣma gra a. J cã ro ope · R dili gẽti · vñ nõ ,
vero uris pronatꝰ ita ↄpiucta Hiudicat eis. Sz ſi cleric acte l

PxN Ouemat laicũ coꝛã iudice S. ſas no

— — „ Zuema 4
E ↄnexa ſpũalibʒ cauſis en. aico.a ille laĩi cus recõöue F R⸗

πνnα

non mſi ecciaſtico iudicio vaτπ nat clericu cuilit ð crimi a J. slrr

le at diffimiri Idẽ ſalomi nef ferat ſnĩa otra cleri⸗ ln ee e

,. cũ bñ tz qꝛ ſuus iudex ẽ p α &α α-
ſi clerici ¶archĩepo recõuentõez j. de mu · pe⸗
oꝛã ſeculari ſudice ↄui: c. i · et · n· a· in · q· vin. · cu
fuerint vl ofeſſi de crimie / ius in agẽdo et. C. S ſen.
duſmo et inter . o juð ˖ cu pa pini
anus et aut᷑ · et olequen⸗

ↄuemre ñ poſſz coꝛã iudi ateueer

ARE r e, nee recõuemre qꝛ ĩ cerimi
Di vero corz epod criminib nens abmrt ereesuenes
m iure oleſſi ſut ſeu le gitĩia pꝓ iij· q ri negãda. qꝛ nõ re
batõe ouicti dumõ ſint taliglarbe grmmi innocen M

= „ rde mh tia re9 purgat᷑. ff· ð pbuß

—5 — ä Eo

uant vl depomiñ imme rito ſuſ⸗ netur cluiliter ð furto v E.

pendedi ſut a ſuis oꝛdĩbz vel de alio ermſe auodin fa
b altaris miſterio pretuo te metn molce Peutnet pex
3 rio ppꝑe teconuentlio nez nunquid

mouẽdi ¶ De adulterijs . epiſcopus ſuꝰ ꝙ tali ſen

et alijs crimmmibs q ſüt mioꝛa, tentis d nlarns vide⸗
pt᷑ epiſcopus cũ cle ricis poſt nabit illum ꝙ talis ſit m⸗
ßV . famis dicit lex ꝙ non pẽ
facere pᷣſes ꝓumcie qum
Od emnatum de furto ſeqᷓ
tur mfᷣamiaff· de furt. ñ Eodina Qn.· ¶ u

—

poteſt. geñ· ex tali ſententia non depomt᷑·qꝛ cumciuiliter actumſt Paue) aſkene

non dz dici infamis. Si vero ex tali ſententia uei ↄfeſſione Suata eſt ee ta aee
eius opimo ab offie io dz ſuſpẽdi vſqʒ ad debitã purgatõ em.ar.ij. Pe De, nſt.
.q · v · pſbiter ſia plebe · et . de ſy · accuſatũ · et· c · ſe · ar · f. de ſuſpec · Nrd eaGde , :

puari non dʒ donec aliud otra ipᷣm ꝓbaret᷑ · ad h faeit ar · S · e · c . i. et
xv · q · vl · e · vl. ĩ ki· et pᷣterea nõ dʒ pumri:qꝛ nõdũ fuit actũ ad i̊ Et
iõ pena oꝛdmaria ſibi imponi nõ dʒꝗ deoꝛ · cog · cũ dilectus · et⸗. de R= En
excepẽ · c· i· m fi·et iuꝝ iudicnj foꝛmã ſententia dʒ foꝛmari.& ſy· liecz 1—☚

8 — 1
-1

Heli · qũ ofeſſio pᷣiudicet.uel qñ non diciturXj.de ofeſſ· ce vltt · — 5 4— Ir

o (Confeſſi füt · ofeſſus mm iure ꝓ ouicto habet᷑ · C· de ofel · l· vna. a
ꝗ· de conkeſl. e · pnl· et vlti· ff. e. certum .

p (Sꝛobatõe · puta ꝙ p legitimos teſtes et omi exceptione maio⸗

res· vt · ij · q; i m pᷣmis·ĩ fiĩ crimmibz em aperte debẽt eſſe pꝛobatio —

nes et luce clarioꝛes · C· de ꝓbaẽ · ſciat cũctien · q· vlt · ſciant cuncti· = r Aunas
et · v. q · v· epiphanium · et abſentia iudieis teſtes tales nõ ſunt re n S n e
cipiendi· ſed tm in pñ̃tia iudicis vt ſi res exegerit toꝛmentis ſubjci — h rr
antur · C. de fide mſtru · auten · apud eloquẽtiſſimũ · et · v · q; v · illi qͥ

et ita demũ füůt puniendi m qualitatẽ a quãtitatẽ crimims ꝗqᷓde ho

micl · Rcut dignum vt iuxta iudicij foꝛmã ſnia dictetur . .·ð ſy · iz hely ·
etꝗ· de oꝛ · cog · eum dilectus im fi·

q ¶ Mmoꝛa · ar · o · xxxij · ꝗ· vñ · qd in omibʒ adulterio grauius· So. ¶P=elet r3 re
e e edeen
Gur6

pus ſed qſi raritatẽ denotat. et eſt ſi·de pe.di·i.ſñi ſacerdos · vel die

grauius. i· ouius · et illud dickũ fuit in deteſtatõem eruninis ut ma

gis vitaret᷑ qꝛ multa alia pet̃a guioꝛa ſunt adulterio:vtputa mmee⸗

ſtus· xxxn·q. vn adultern malum. Ex verbis iſtis colligunt quidaʒ
ꝙ epus de adulterio tm et inf erioꝛ ibz crimim bz pt diſpenſare a nõ

—

G HM KXC . E. s in. Pe1 B.

9

4

1

2 necx. πσ
oponẽ n⸗ gr,
o attois νρ‿αν⅞οα.⅓
N0 8

2 Jela
6

zoaαο τααnο π

Xnnone

de⸗ .

õ

40s

„

im maior ibz qſ a oẽrio ſenſu cñ dicat de adult erio et alfſe ᷓ ſunt m/ Qo·

noꝛa ergo non de maioꝛibz· qꝛ qð de qbuſdã ocedit de alijs negare
vider᷑ · ar. xxv · di · qlis · et · C· de ꝓcut · maritꝰ· et· de pfũp · nõ ne · a
arꝗ. de hijs q̃ fi · a pꝛe: ſine ↄſenſui capi: cũ aplica· ad fᷣii et dicunt ꝙ
tm diſpẽſare poſſunt ĩ caſibʒ expᷣſſis a iure· ar · Puiꝰ.c · vbi de qbuſ⸗
dã ocedit · vñ ĩ alijs viderẽ ꝓbibitũ ꝓ iura pᷣdicta · et ẽ ad h̊ ar ·s · de
tẽp · oꝛdi · dilcũs · ex eo ꝙ ibi ð&ꝛ cũ ſlli hmoi diſpenſatio a canone mi
mime ſit ꝓmiſſa · et ſie ar⸗
Sumota ex e ꝓ ntellic⸗
tur phi bita eſſe et ſie q̃li 2 , . P =,
ver Diſpenſatro phibita peractam penitentiam diſpẽ⸗
episin telligit ñ es ſit er· ſare Sʒ non debet quemlibet

pꝓſſe oceſſa: qꝛ nũqᷓ; ĩtelli depoſituʒ pꝛo ſuig exceſſibus

ge ehibien gn) à cum ſuo ſit fũctus offitio nec

ĩter eoꝛꝓalia alia eſt ma . duplici debeat ip̃m otriti one

gẽetlã · de pe · di · i · nemo . vel ſaltẽ ꝓtẽ pñie egerit · lxxxn · di · pꝛeſ hᷣt.
bᷣ ¶ Diſpẽſare· qꝛ de ptãte ep̃i qñ valeat diſpenſare et qñ non varij
varia referũt· et aduerſa nõnullis aſſerẽtibus epᷣm diſpenſare poſſe
vbicũq;ʒ nõ inuem᷑ ꝓhibitum · ar · eius qð legit᷑ qj.de ſen· ex · nup · et
f·quibʒ ex cauſis ma· l:neenon.S.i:ĩ qua ſnĩa fuerunt tanet lau·et
eſt męr·bᷣ · vt notat᷑ ꝓꝑ eũ ĩ iſto·c· Alijs in ↄotrariũ cõſentientibʒ vt
Se naſo:qui ſeripſerũt ꝙ ep̃s diſpenſare nõ pt᷑ mſi vbi muemtur
coneeſſum·pꝛo qbʒ facit · s· de tẽp · oꝛdi · dilcũs · et. s. de trã aẽ · in
ter coꝛpalia · vmc: concedẽte diſpenſatõ eʒ ep̃is vbicũqʒ eis nõ ĩue

mtur pꝛobhibitũ ·et muemit᷑ aliqñ ꝓ eos fuiſſſe diſpenſatum et ĩ alijs

nouis cañbz diſt penſatõ neʒ epiſco pis nullatenꝰconcedendũ ꝑ pꝛeal
legatã dec· dilectus · et · e. ĩter · corpoꝛalia · Sʒ vt omis opimo nra

et diuerfitas euitet ita ẽ diſtinguendũ · Refert an epiſcopꝰ velit di

ſpenſare ↄr eanones qui nõ inducũt irregularitatem an o illos

irregularitatẽ ĩducunt ·ĩ pᷣmo caſu non pt᷑ · verbi gr̃a.Canones ꝓhi
bent ne oꝛdinet᷑ quis ad plures ſacros oꝛdmes vno die hoc non eſt
Pt er irregularitatem ſed vt miſteria tym obſeruent᷑ · Non em irre
Sular is preſumit᷑ qui ſtatim ẽ oꝛdinatꝰ.ĩ hoce caſu epiſcopus diſpẽ
ſare nõ poteſt cum hmoi diſpenſatio nõ ei a canone ſit ꝓmiſſa.s.de
tẽp · oꝛ. dilectꝰ· Itẽ ꝓbibitũ ẽ vt epiſcopꝰ ſine licẽtia pape de ee⸗
cleſia ad ecciaʒ minime trãſferat᷑ · G̊ nõ ẽ ꝓpt irregularitatẽ · ſed qꝛ
ꝓapa h̊ ſibi ĩ ignũ ſpecialis puilegij reſeruauit vt · S· de offt· lega·
qð tranſlationẽ· e ĩ hoc caſu archiep̃us cũ ſuffraganeo diſpẽſare nõ
poteſt · s· de tranſlaẽ · inter coꝛpoꝛalia. Si vero epus velit diſpenſa
re otra canones qui irregularitatẽ ĩducunt diſtingue vtꝛv irregu⸗
lar itas pꝛouemat ex defectu aut ex delicto · Si ex defectu· aut ex de
fectu nataliũ aut ex defectu ſaet̃i·ſi ex defectu nataliũ ĩ ̊ caſu pt᷑ epi

ſcopꝰ diſpẽſare ĩ minoribz oꝛdinibz et bñfiejs · · de ki· pꝛel. c. ven
ens · et · c.· fie ſi ex defectu ſacramẽti:puta ↄtraxit aliqͥs cũ vidua coꝛ

vupta vel habuit duas vxoꝛes. vel alias ẽ factꝰ bigamꝰ tũe eps di
ſpenſare nõ pt · vt · s · de biga · ſup eo ·et · e · nup · ſi aut puemiat ex de

licto iteꝝ diſtiĩgue · an ex Po aut ex ali eno · ſi ex ꝓpꝛi o pt᷑ diſpẽſara

epus · vt m adulterio et in alijs ĩf erioꝛibʒ vt h ði nõ at ĩ maioꝛibʒ

qt exquo ↄeedit᷑ de minoꝛibʒ de maioꝛ i bʒz ꝓ oſequẽs denegat᷑ · xxv
di . qualis.cũ ſuis ↄcoꝛ: Si vero ꝓcedat irregularitas ex alieno de /
liao tũc poteſt diſpẽſare epᷣs ĩ maioꝛi er imine ꝙᷓ ſit adult eriũ · da ex
emplũ. Simonia ẽ maius petẽ̃m adult erioꝗ·de fimo · p tuas · et tñ ibi
diſpenſat eps eũ ꝓ cedat ex alieno delicto · puta dedit aliq̃s amicus
tuꝰ pecumã te ignoꝛãte alicui vt tibi daret pꝛebẽdã · vlte ad oꝛdi⸗
nes pñtaret poteſt tecũ diſpẽſare epᷣs poſt tuã liberã rekgnatõez·
qᷓuis ĩ digmitate talit᷑ ae
quiſita diſpẽſare ñ poſſʒ
p õ 5 . vt · ĩ · q; v · c · i et vl · et“s“

. „ „ „ — — — iſ 9 ————2 — Br Ty
jd diſtrictius inhibem? diu / riẽ re epiſcop? pĩ dip? e e
ati fuerint ſup bijs in tua p? aida ſare otra canones qui iræ⸗ enls e
pati fuerint lup yjs Paß des regularitatẽ inducut añ P

ſentia iuſticiã exhibẽ/ Des e/ cõtra illos qui nonnduz⸗ a a

PaſaH

———

oxoneñ⸗epiſcopo et decano cunt irregularitatẽ ut di

le v — i n Nſe.; D- der 2 pna Tr.ſ. de u eſt · S. eu vider 5
Ti yr ſy⸗ Sis aiis obimo eßus oterere nee ſudici tradere ſe⸗ londoñ. vr in A Narient potius toirendis
. n eſrumn vt 5 culari · I[dem⸗ n.. ies VrS lecti filij pꝛioꝛ et clici G ñ deo diulitatis Hmmoĩ
cat ſ̊ ar · a cõtrario ſenſu· Y Etorn gquia m eos quos e de guiſeburñ · cõtra eboꝛacñ · voten iſta rõ aſſignariſi
im tis ginoibz eran 25 eccia tua cõſtat poſſeſſo ¶Marchjiepiſcopũ ap. ſe · le/ Zueʒ amluge diſpemer
ſpaſattis beſe eßi⸗ i Uestens feudũ occaſõe v qjrimo a tranſmiſerũt · · J· ep̃s · qꝛ eauſa oſtitutõniſ
ta ĩ hereſ· l. di · p̃ſ biteros ſarũ excoic atioms ſeu iterdi⸗ ¶ Pꝛouideatis attẽtigne lta ceſſat tpe diſt penſationis
AJeez eũ ſac rlego 1.di. ſ. vt potes videre in quoli
s pbit er. a ĩ capitalibʒ bet erimmoſo · Crimmo⸗
erimmibul occultis. l· di· ſus enim non pꝛohibetur
de hijs vero · Item eum ſy “è”U” 2 ppmoueri mſapter crimẽ
moniaco qñqʒ in bñficio qñq; in oꝛdine · j· q · v · e· i. et vlti⸗· et·s·de quod ↄmiſit· Sed cauſa hm̃oi oſtitutionis ceſſat poſt penitentiam
elec · ſi alicuius · Itẽ cũ ſciſmatico· l.di. vt cõſtitueret᷑ · et gnalit vbi a criminoſo pactã · qꝛ ſcriptũ eſt memoꝛ eſto vnde eecider is et age
cũq; non ꝓbibet᷑ diſpenſatio ĩtelligit᷑ eſſe ꝓmiſſa.arꝗ.de ſen ex· nu penitẽtiã · et pꝛima opa fael· di · dño ſancto·et · c · ferrũ · cum igitur
per · et · c· a nobis. ij. et lex HB optime ꝓ bat · ff· qbꝰ ex cauſis ma: nec cauſa ceſſet merito poteſt ps diſpenſare 42 ceffante cauſa ceſſat ef
non . S. i. edẽm de diſpẽſatione pꝛobibitoꝛiũ ẽ m hãc opimonẽ· et i fectꝰ j.de ap · eũ ceſlante · Sʒz ĩ canoni bʒ qͥ nõ inducunt irregularita
Hhac opimone fuit hugo · vt muemes · l · di · ſi qͥs prel biter · et jo · qui tem nunꝙ; poteſt ratio oſtitutiomis ceſſareet mdeo nec effectus · exqᷣ
notauit de hac mat eria · di · l.· miror · et · i. q; v⸗· mſ· et laurenẽ· et cauſa non ceſſat nunꝙ;ᷓ poteſt ceſſare cã ↄſtitutõis que pꝛohibet epr
vinẽ · et tã · hoc idẽ dicũt . qñq;ʒ muem es ꝙ ꝓhibet diſpenſatio · vt ſcopũ trãſferri de eccia ad ecciaʒ ſine licẽtia pape · qꝛ cũ eã illius cõ
i caſibus quos diſtinxit jo · ĩ · c mir oꝛ · qñq; inuemies ꝙ ꝓmit titur ſtitutõms ſit vt dictũ? · s· ſignũ ſpãlis puilegn eecletro· nunc po⸗
' vt ĩ caſibʒ notatis ĩ pꝛedicto. S. niſi· imo ep̃s et quilibʒ ſacerdos pt᷑ teſt ceſſare ratio illa cũ puilegia ſemꝑ ſint obbuãda · xxv · q · ij · c . j. a
diſpenſare et mitigare canones pniales qui ſatiſffactõem miungunt n · et · l canomzata· quecũq; · nõ obſtat Hijs qᷓ dictaſi unt de diſpẽſa⸗
pro peĩo ofeſſo in pnĩa · ar · de pe · di · i· menſurã · et di · l. de his cleri tione cañ··· di· ꝑꝛeſ ꝛos ·ls videat᷑ ↄtra vb epiſcopꝰ diſpẽſat ĩ ma
cis et · e hij qui ·et · xxvj · q · vij· tpa penitudims · ̊ canones illos iori erimine ꝙ ſit abulteriũ ·ſcilicet in hereh.qꝛ illud hodie non hꝑʒ
inducũt penã depoſitõis vel ſuſpẽſionis in enoꝛmibʒ crminibus m locũ cũ heretici debeãt immurari ſiue mcarc erari⸗de here · e · pnk·
tigare vel diſpenſare non pñ̃t.i· di. miroꝛ · et · xñ · ꝗ · i · de viro et . S Itẽ nee obſtat illð capłm⸗ſi quis pᷣſ biter · e · di vbi diſpenſatur cum
accuſac · mqͥſtõis · i·R᷑ n · ⸗diecit qꝛ vema nõ ↄcedit᷑ niſ penitẽti· ſacrilego.qꝛ illud ſacrilegiũ nõ eſt tm̃ peccatũ quãtũ ẽ adult eriũ·
”ä a ¶ Demtẽtiã · hoc jdeo⸗ xxiin. q. n. legatur. et quo gaudebis. 2c. et ſie bꝛeuiter de ſimilibus die poteſt · p · de ſamptona d fuct?
Din. Ca9 ſufß⸗ z xxiij- q- vn-c vlet nemo pt᷑ bñ agẽ pnĩiam niſi qui ſperauerit indul officio · Rc.s:de offidek · ĩ lẽis · et · e venerabib · f.· S re iudiiuderx

e¶¶ Duplicl · lxxxj · di · p̃ſbᷣꝛ aut dyaconus·et de pe. di · im · F. his auctoel
ritatibʒ ·et · Sauctoritas: non debet duplici pena conteri ita ꝙ vtra- le pere
q; ꝓ ſe ſufficiat alias bene poſſet mferre duas penasxxij:q; v· ſiq̊ͥs f

cuiullibet · et · xvj · q:iij · attendendũu · et · c. ſi quis deinceps · et ꝗ. de
raptot᷑:ĩ archiepiſcopatu · et · v· q · vj · qꝛ iux · et q.de calũ · cum foꝛti
us et ꝗj. vt lit᷑.non ↄteſta:qm. vl:a creſcente contumacia creſcere
debz ei pena · ff· de peñ · relegatt · ⸗poſitõ ez fuerit ĩeoꝛrigibił tũc ⸗
¶ Tradere eurie · mſñ poſt de⸗ poteſt excõicari · a poſtmodũ ere
ſcẽte otumacia tradi curie ſeculariqᷓ.escum non ab hoĩe . et ſic ĩtelli
gitur. iij · q· iinj · clericus · xj · q:i.ſi quis ſacerdotum· qualiter debeat
tradi curie ſeculari: habes ꝗj.de ver· ſig · nouimus
Eterũ · parati:q;diu ergo dñs feudi ẽ paratus facere iuſtieiam
inter vaſallos· et ipſi etiã parati fuerĩt rñdere ſub eo nullus aliꝰ dʒ
ſe intromittere de illa iuriſvictione:alias ſi negligens eẽt dñs trãſ
ferretur iurivictio ad aliũ:atx · Oſiłe ꝗ.S fo· ↄpe licet ex fuſcepto · a
c.ex tenoꝛe · Et ſi alter de vaſallis nollet rñdere ſub dño · pt illũ pu
mre · a ipſfi tenẽt᷑ litigare de feudo ſub dño feudi⸗. t· ꝓx · ex traſmiſ
ſaet · e · ver · P iudicio poſſeſſorio pᷣt agẽ vaſallꝰ coꝛã oꝛdinario q.
ti · ꝓx · ex pte · b. ʒ qꝛ exceptio tlis locuũ hʒ in petitorio.vt ibi dicit

ctari · &i vero ĩter duos vaſallos tractat᷑ cauſa ſcʒ qͥs illoꝛð ſit poti⸗

hac edictali · S. ᷣterea · et j.e · nouit · Si vero ĩter vaſallos et alios .
qui non ſunt vaſalli agatur de re illa rei ven· tune domimꝰ nõ ogno
ſcet qꝛ eſſet iudex ĩ eauſa ſua quod eſſe non dʒ· C.ne qͥs ĩ ſua cauſa ·lI.
vna · ſed oꝛdinarius tune cognoſcet vel delegatus ⸗j.ti· pꝛox · cuʒ ſit
Saet r q ſcexperentſeib. eilitate⸗ in cãis ecciaſticis repꝛo

andas· ſi ꝗᷓ. Sð iura · calũ.lt̃as · a Tkrtrtere

Miecai · ubril ker. n ſub
IK5 dolo et otu · c · i. et . S reſti.ſpoł ſepe· qꝛ hmoi ſubtilitates
ad ꝓniciẽ reuertũt᷑ · C. ad trebell· l. pnłet ſtricta ratõ qñqʒ obmt⸗
ti ſolet . ff · S relig. et ſumpt · fu · · fũt ꝓſone · et · ff. ad · l· aquit᷑ ita vul
neratus · S ul. f. quibʒ mo · pig · vel ypo · ſol · Reut re · . ſ debitoꝛ cũ 4

Et nõ ſup h ꝙ ſi qſtio feudi vertit iter dommũ et vaſallũ · vtꝛv va Sa —
ſallus debeat ipfu habere vel nõ tũc ꝓ alios vaſallos cã illa dʒ tra l⸗ Rðũ
oꝛ ĩ feudo · tũc dñs feudi dz cognoſcere vt h·et im oſtõne frederie · XE R

Cent. Co Vaſalla ꝑarif word do r& r&addoipfadon*d&ε fnd ne nanat fen ospmz proyyls i' nes 3e wodea phil nv Pden Ms mlo. d

D
1

4

ſelleſ Cag⸗ GEhr gneniet pod aladναςραπιποοο h d8 2 ſolet de /

x F Prodteandd. Se no pox 75 5oyo"to, 5nd, 7anede/ Ear gg.

Ste

R

ſ4 em̃ de bono iure agitur de apicibus iuris non eſt diſputandumf. ¶nompĩ.s· de eut · er iret · ſ. de iuẽ : delibe . ajt pxoꝛ pae materia di Gen an⸗. lehe
1 mandati ſi fideiuſſoꝛ·S· quedam /actionem ꝓponẽ ᷣm canones eſt cit . S. S R p· edoceri · et; S.· ðZ ꝓeux · 1. Sitac aiui clertelad Hoc . Dugue
——aa (AQcho ſic patz ꝙnõ tenemur? tñ ar. o? de mu: pe cei et · xj· Vm no ab homme. dephonſus⸗ miſſi interſint dephoſiom et v⸗e E ns vj Fa
rag e / · oaua: et. : aei experictie. et c ſe: e exarminara et. C ip e Adetẽtiom p ſpaciũxx · Hoꝛav·ar · ff · ad · · iule de adult eapite ſiien do / duo ſt Pne
d. Srmà vim vela mo. l-i· et · depo· Fuis. So. dicas ꝙ nuli? dz opelli ue See B etiz laicos pt ↄppẽdi cierics ĩ ipſo facinoꝛe. vt ita notoꝛiũi fiat lpꝛobat lege do e
1 Aponat actõ eʒ nec tenet᷑ ſi nõ vult ꝓponẽ ĩ iudicio eccaſtico· Si aut αα crimé et detineri ſine nota excõicato is du tñ E faciãt de ̈ la toꝛd ſu⸗ Probar qſnetndme
3 iqͥs vult ꝓponẽ a ꝓponat admittit᷑ · ſi aut ineptã pomit ſuccũbit ond auctorit ate ᷓ· S ſen ex vt fame i (eponsn: are ar ſi clerict vτπ S Ps 99 der.
ꝓonẽ aptã aogru M a:g e. clerici· C. S ſpoꝛtu /q1 De Den cad ay:
N 35 19tt 5 H
L entẽ poſtea a admittit · Aal. )· C. vbi ſenat᷑ cla?: Cò aꝰ lo n hn
reranatn auern dirt. gubtiliterſi a multis fieriſo. WCEleſtinus tercius St. ve d) clErcommſicarti ſuſps r aMge
nere actõnez qꝛ cũ er vna let cuiuſmodi actio intente 2 LC Vm nõ ab hoĩe et · Ja di vt differat a ſequenti Sant 2
i he aesdꝛint non tur imqratis ſʒ ſimplici᷑ pu⸗ nobis fuit ex pte tua qſftum anatſenatigma⸗
8 fufficit ꝓponẽe cãz hmpli⸗ rofa Ri jiſeni op roi vorisato ultn li gi jcui ſecu⸗ crone rerit alias verno⸗
e lPo ukn duobus refacki ipm et rei veritatem uta liceat regi wl alicui ſecu:. cxe8icatöma maeioꝛ Teb⸗
Fecolo nus et · ff. de inſtt · EFm foꝛma canoña ſãctoꝝ pa⸗ . lari ꝓſone iudicare clericos mumcat io int elligit · de
. ae alo bat. t. f arfir- trũ inſtituta mueſtigare u⸗· cuiuſcũq; oꝛdinis ſiue ĩ furto LaeRmond z alij
E eletern ch tums.. retis. I Dem paduano epo. ſueĩ pomicidio vel periurio cnmmbz ſit cededa Yr·
varns qꝛ alit ſit odemna gl⸗ 25 telleximus g. S/ qr o Krnſeu qbuſcũ fuerint crimini⸗ mo deponat poſtea ex⸗¶(αννου
no vma r; ia a tüntſa⸗ azhe Kulaſti a nobvta excoitcccmenb dephẽß · ¶ Cõ · t.t · rñ · ꝙ ſi Sicek. .ri: - dem. à e h
tis vider ꝙ eligẽ debe⸗ vE rin gſeſae ſparo Ner ασ ſorie 1 Sef 7411 eiſjjj· q:iiij.clericꝰ.a.xj⸗ .
. GRriap Se deee catusg in iudicio ſtare poſſit⸗ . S„cleric? cuq; oꝛdme oſtitu⸗ 3. amsdotum ete r e
i⸗ cãvero petedi ſemper e ¶ Reſpondemus ꝙ ouenirꝭ t2 furto vel homicidio vl p⸗ at ſi clerici ar · o xxinj. q·
cãvero petedi ſemper e Keipondemus g duemt 11 e Homiclo tß ar o? xxin. q
i Hed⸗ ealias nonaudi p e gbene rñdere im iudi⸗ iurio ſeu alio crimme füit de ⸗ zin foꝛte et. xxr iin di⸗
4 be libal ob.c.vet . S ciòne videatur ð ſua malicia pheſus legitime atʒ ↄuius te e xxviN⸗ di ar id
cenſi· peruenmit ·˖ et · C· de H Ny.: Hd ENS iyxxiiij · di honoꝛatus. ſo⸗
is diaortroi ,u⸗v. D„modum reportare AVcius, aab ectiaſtico iudice geronen. anis veedibak aliauen
1 ſaute alidotradicto jnſtrigot᷑archiep̃o mn eX„us eé⸗ NQui ſi depoſñt? fuͦit ing· emme anhip orum . .
ff. qñ dies legat · cedat Ici g. cCihili Siſcari cia vbi ꝓ crimie pᷣmo lo⸗ Cieugledev pioni
. bmol legatil-a B ipfona . lerici Scum imp ator ee . oꝛri gibilis excõicari d zide⸗ es peevfe or aliaus Ri cri WleAlſeeger
ilijz reali ſec9. vbi noõͤte dicat ꝙ leges no dedignant imnde otumacia creſcente ana⸗ 7 tale q8moucat ori one eo Blceta ſin
. li reali ſecꝰ. vbi nõ tene S id. c . mẽ tale ẽ qd inducat pri me⸗ 1 ſe
tuir qs ſpecificare ñ velit ſacros canone mit arl. qbz thematis mucrone feriri pꝰ⸗ mo ſuſpenſionẽ pmo dzʒ ſu plan.·/ PF
vt notat · de libel · ob · gnaliter traditur vt de om̃i modu vvo ſi ĩ ꝓfundũ maloꝝ ſpẽdi. vk ſi iducat depoſñi quft c iſlee
gants *α et illa iura canonica q́ᷓ —; . 2 e tionẽ dz depom · et ſi coꝛ ie Del ati v
P uider dicere de actõe ey crimme clericus debeat coꝛa. vemes vtẽpſerit eu eccla no rigibilis aparuerit ñ . udeas /o rm mſt uen
pone actio · i. petitio · öm ecci aſtico iudice 9uemiri· non hpabeat vltra qᷣd faciat ne poſ cedit᷑ ampliꝰ o ipᷣm ſic me poid e e fies
lesges vero actio onen dzi hac pte canomibugex ali ·:· ſit ee vlt pditio plimoꝝ ꝓſe⸗ telligit · S· e· at ſi clerici. ſi
,„ da eſt qꝛ nemo ſine actio⸗ e Eitts jei , 3 0ο 2 vero icoꝛrigibilis fuerit
de erpitur .ff. de nego.. qua oſuetud ine piudiciu ge⸗ cularẽ ↄpꝛimẽdꝰ ẽ poteſtatẽ Fuaẽ qd ꝛ ut fũc demi
geſt· ſ pupilli vi. a. f V nerari emens inj ſta ꝙ ei deputet᷑ exiliũ ul alia tradit curie ſeculari eñ ec
de eden. · f.· ð admiſt· ¶Auſaz que vertitur int legitima pena inferat᷑ · De cleſia nõ habeat vltra qᷣd
tut · qtẽs. itẽ f amſti. fratres dulmeñ · monaſterij NViaw · q violenter di⸗ faciat et ſ ince uigit ſi⸗
. de actiĩ pñ· Actio em eſt umen monaiter A. g vion „ la · c · in · q· iin · clericus · et
am, ius pfequsdi iſudicio ad monachos ſancti albani 7.J,. Kbat ecclam. p. cleriicd (v:⸗q⸗ hqs ſacerdoti i
ſibi debet. ym canones Pionideas int᷑ ceteraut fres occupaſſe/ defunckuüs ẽ vt ac⸗ Fer quidam intelliganen.
ee vrpom moactionẽ · i camn · dulmeñ monaſterij cum auto⸗ cepimus et · · eãz poſtmodũ kr enornntate dbnchi
p (Simpliclter · ſic j· e· rit ate a aſſenſu ep̃i ſuimgre⸗ eſt ingreſſus/¶ Pꝛecipimus et excellentiã pſonazd· a
paſtoꝛ alis diantur ſegociũ ¶ Ne ſ kreſ. vt bᷣm fo?mã poꝝ literaꝝ in⸗ ſic etiã illa capitula mtel

Rtellex imus conue⸗
mire⸗excõicati em ouem⸗
1 rl pñ̃t ſed non ouemire ꝗ·
de het· exeõicamus · . cre
dẽtes7..8 ſẽ · ex · ſvere/ ne
ex ſuo dolo ↄomodu babe⸗
ant · vt ibi ðꝛ· et ꝓ ꝓcura
toꝛ:ẽ vt h diẽ debẽt ĩ iudi

ſancti alban obtineãt epᷣs 1
abbate monaſterijſe ꝓppones
litẽ ſopitã valeat ſuſcit are ·

io reſpondere Sʒz qd ſi noluerint oſtituere ꝓcuratoꝛẽ cũ nemo ad ̊ᷣ
ñt opellend?.s. de ꝓcur · qr elã· et p̃rerea pneipalis pſona de calũ⸗
ma dʒ iurare quo æ&& ꝓ ꝙcuratoꝛẽ ̊ facè dʒ · So · Rñ vult oſtitue ꝓ
curatoꝛẽ ñ credo iliũi ↄpellẽdũ:qꝛ foꝛſitan non muemt q ita fidelit
tractet cãʒ ſuã:et ꝓticipãtes ei ea de cã nõ fũt excõicatiꝗ ·ð ſen: ex · ſi

Srtrr xe n de excepẽé cũ int· Ercipere vero pĩ m appe ilare et alia omia qᷓ
d w ad ſui defenſionẽ ꝓtinẽt · de excep · eũ ĩter · et · e· ſeqñtibus · ꝓ totũ ·

en Aen
⸗ N he

1 q eui prepale ꝓmittir a acceſſoꝛ iñ ocedit᷑·ar·s· S off det · terea
. c · pꝛudẽtiꝗ· lexta· et.· c· ſuſpitõis · et· ff · de ſuriſvi · o iud. i. .
8e Varierns dedignant oe iur· ea · cei· et · de no · o. nuci· mtellexi
e us et in aut ˖ vt clerici apud ꝓpꝛios · e · 5 penl.colł. v·
d de omm crimme · xj · q· i cr ie et · n et in plbʒ capus ſeqñtibus
e? (Coͤluetudme ar · ꝙ oſuetudo iuri ſcripto nõ piudicat · ar · xj · di⸗
NNa„ Suetudims. ar. o. di:e:c.im bijs· Sz vev vbioſuetuto nõ ra⸗
E cionabilis nec ſepta: S: de olue . c. vl · vbi de h Et ita in iſto cãau nõ
W u * Poteſt bre locu oſuetudo quãtocũaqʒ tpe obtenta aꝛ elſet or ecele
19 haſticam libertatem et ſtatũ eccie · ſc· s· de conſue · ad audiẽtlaet · c⸗

¶ cum inter et · s · de elec . c · eũ cãm q· et melius · c· cil terra
— Auſam. aſſenſu ep̃i·qꝛ ſine aſſenſu pᷣlati collegiuʒ nec conuenit
(Eleg RAlnec oↄuenitur · C. de ep · et cleri· omes · ¶. nichi lominꝰet ar. x q· ij·
E qua de rebus ne et pꝛelatꝰ Rne aſſenſu capłᷣ cõuemre vel ouemiri
dre uta i Ca.
Pee * Ilitz i qn ſnCat ſ⸗

NX

omipat Mocg:

vere cñ tlis pticipatio ſit tm ad dãnũ illoꝝx · vʒ nuqᷣd pt recõöueni

lisũtur de icoꝛrigibilibzʒ
yxvij · di· nec licuit · xj · q· i
petimus xxinq; v·de li⸗
Zularibus⸗ Sic ergo ꝓce
dẽdũu ẽ qñ pena incipit a
crimine excepto falſario
lra apoſtolice ſedis. il⸗
“ le mey ag gregatione et
odio erimmnis ipſo iure excõ icatꝰ eſt a depoſitus omm puilegio cle
ricali.et imcõ tinenti traditur curie ſeculariꝗᷓde falſa:ad falſarioꝛũ⸗
et ĩ crimine hereſis ꝗ. de hẽ ·excõicamꝰ·et:c.· ad abolendã · i· Nui
vero falſat lẽ̃as alioꝛs pumiri dʒ vt traditur ·de falſat᷑·ad audienti
am. Vbi vero pena mmcipit a ↄtumacia pᷣmo dʒ ſuſpẽdi· poſtmoduz
ereſcente ↄotumacia excõ mumcari deinde ðpomi ut diẽ · e foꝛte a a
( caplaa otraria: vltimo debet tradi curie ſeculaar
ia w· et Hfatũ· w· ſie & videtur ꝙ ſingularis ſucceſſoꝛ poſſit
ↄuemri ꝑ R̊ᷣ ptu impetratũ o anteceſſoꝛem etiã re integra:. arꝗqᷓ de

4

ocel. p̃ · ꝓpoſuit · et videt expᷣſſum ꝙ quicunqʒ ſuccedit poſſit ↄue

ter ipos · x · · p · ſub eiſd e judi⸗
cibꝰ mediante ratione eudẽ
fecut inter! p et pꝛefatu· w·ſ

ar. f.·de legi:nõ pñtergo tã ſinglaris ꝙ vmuerſalis ſucceſſoꝛ con⸗

uemri pt· et decr etũ factu in ꝓſonã anteceſſoꝛ is iam defuncti in ꝓ⸗ ſ

ſonã heredis tranffert᷑ · ff· de fideieõ· lib · l. i. cũ quañ · ̊ otra videẽ
ꝓꝙ nõ ſit ↄoueniendꝰ ſucceſſoꝛ:qꝛ H pta ad alias ꝓſonas vel res non
extendut᷑ mii que otinentur. ibidẽ vt · · de off · del · p · et · g. in fr et
ec-cũ olim ad fi:et eſt expꝛeſſum etiamde ſucceſſoꝛe vmuerſali·s. Sð
Rp · Rigmficauit · et iudicis datio non tranſit in heredẽ illius qͥ non
erat in rebꝰ humanis ↄtra quẽ datꝰ fuit iudex. ff· que ſen · ſine ap;
rel/ eum qui. ven ẽ ꝙ Eptũ reintegra nõ traſit ad ſucceſſoꝛẽ.· nec

pein. j vaale, ſucceſſoꝛ illiꝰ o? que impetrat᷑ ouemri pt vt· s· de He p· ſigficauit
