. poſſent · nam cũ in tres opꝛomittit̃ nõ poſſunt duo tercio mortuo vel
Seke Treſam abſente iudi carxe ñ ̊ incõtinẽti m ↄpꝛomiſſo ſit actũff.ð arb pediꝰ9

lfie et · · itẽ ſi vnꝰ S. itẽ ſi plures·

et · . vl · et. l. Reuti·et· l. nõ 5 diſtingue

I te ·s · de elee . qꝛ gꝓpter · ſicut daniel ſeereto Gtfeparaun craminauit ſt e e⸗ . WR

WFr.- mus . S. cũ ĩ plures · et · S. de offi · del· vno delegatoꝛp.· et 7. 8 teſta· ra

iſſp munti9. et · c. rainal dꝰ. ſic etiã m

e, . vno · arbitrium vero/ Poſſzʒ
r .. expirare qꝛ nõ latu erat
S b¶Acta. ſi ſic ptz ꝙ teſtes
recepti corã arbitro valẽt
=W iudicio Hẽ ſimplicit veꝛ⸗
c de hijs qᷣi iã füt mortuñ · de
D - alijs qui viunt ẽ ĩ optõe il
eeli? o queé mducut vt de
, SW poſitõnes eoꝛd admittat ·
s v vel eis repulſis ndẽ teſtes
. – S teꝛd ꝓducãt᷑ vt h dicit · a
W C. de teſti [. vl · ſaluo jut
En⸗ obiclẽdi tã ĩ ꝓſonas teſti
lRE um ẽyi dicta vel ĩ vtroqʒ
o. caſu· vt in dicta lege · vn⸗
de füptu ẽ qð hic dicitur
et idem · C· de arbi · l · pnk ·
in fi · et · S. e· cãm que inter
archiepm · ar/ ſed aliꝰ eſt
ibi articulus· B·

eſke u · ſez cum vult atte

PrerrrrerrrerrrrPerrrrHn

ationes illoꝛs qui ſuper⸗
t ratas habẽ vel ſi vultt
ꝙ iteruz ꝓducantur /vtro ik

N .

cere in pſonas eoꝛd/vel di
. l Ctaſſz nun minquid m pſonas
WWanc e Yori qui imortif ſunt: cxre⸗
WDMUMU do ꝙ poſſit obieẽ · vt dixi
eg · vt lit · non ot· qm a ẽ
verũ Ricut et in dicta eorũ
yC. e. ti · l. v · PH·

pa nobis oꝛdinis
= ſui· qð facẽ potuit · S · e · cũ
SE e nunduset.c mmſuper aꝗj.

— de iureiur⸗ et ſi x̃us in fi·
V et · xiiij · q· nj· ſup prudẽtia.
et üli pcipue ſunt admittẽ
di / cum ta lis pꝛofeſſio ĩ eo
rum pñtia fiat/que etiam
p alios non poſſent ita be
ne ꝓ̈bari/ qui ad ta lia nõ
votcant᷑ ˖ S e veniens i fi⸗
r e¶ Contradicente · ſec? ſi
A — E volente et oſentiente quia
ſukt erffe tunc bene valet teſtimoni
4 um. S. e. tuis ·

2 FfA¶Nin iuratus · ſlie · ij · ãq-
in . F. ſtẽ iuri kurãdi. et · C. 1den
ee. ti· jurihurandi⸗et in . qhe i de
o r iy hortamur e et vn teſtiblaut/

run* Ps* non creditur ˖s e venies⸗
et · eelicet vmuerſis. fiue ſit
juratus ſiue non m alteriꝰ

m archie

H qʒ iſtoꝛum caſuum pt᷑ obi hmoi actal fine d

delegatis. 8 8 offt· del. cam mrimo

mnmj et · c. vno. et · ff. de re iudi · duo · B· a ¶ Arbitriu · . opꝛomiſſum-
E ele opꝛo miſſum em ꝓ worts alterutr⸗ arbitroꝛd expirat · S· de of. del⸗

b bi
arbitros ele⸗ erũt cũ ſuſce⸗
pto iericſadeo! negocio
peeſſiſſent ꝙ ꝓductis teſtibz
a depoſtõibus publicatis re⸗
ceptiſ. q; allegatõibʒ vtroꝛũ⸗
Sirn actis omibus redactis m

tis ſigillo ſuon imp̃ſſiõe E abbatibz apð ereigen⸗ ene⸗ Nirkarndssereii fieri interß
Fe

ſee inkrdns ferꝛe de⸗ Pa
berent vnd ipoꝝ via fuit vni⸗
uerſe larnisj ingreſſus / ali*
pᷣmebꝛeduñ · aſſump⸗

ampliug ab eiſdem/ vñ cum p⸗⸗
dicto K.ſolo minime aꝛbitra⸗

ri ivalente videat arbitri exela⸗ curetis cũ ea diligẽtia q ſo

pirafſ. diſ. v. m q- cam iuxt

netis optõne capitulo rebua⸗
tajut vel recipiat depoſtões
coꝝ qui ſupſunt ꝓducton te⸗

ſtium otra ebs vel eas reſpu⸗

entes oſentian ut idẽ teſtes
admittant᷑ iterum ſaluo iure
qð in vtroqʒ caſueideʒ capi⸗

tulo opetit tam in pſonas te⸗
ſtium qʒ in dicta. Dẽ pen ·

po ·
1 per nob. ap̃ſꝛo ſup⸗
plicate mnotuitut cũ ipe oꝛ⸗
dinẽ fratz minoꝛũ cã ꝓbati⸗
onis intraſſ cuſtos ad ꝓban⸗

dũ qð idẽ pſꝛ feciſſz pfeſſo⸗ (I;
nz Na,ordimis ſuteſtes i nrrFer,,

,60α en oꝛdinis ſupvita
tus qui diſtat ꝓ · xi· dietas ete prspie me moꝛie · M· abbatiſ mo⸗
naſterij ſupᷣdicti duxerint Pp

Rtis. 2

illatin Me ba intpretanda fut cotra
½ ſti pulatoꝛé ff. de v. ob.

S rFrr

OdED.

ebito termide

,

duxit q depoſuerũt ſüp Bcõ⸗ d

ſuratiſet. Jrñdem 9 nülli⸗

teſtimomoniantumcũc; re⸗ re⸗

ditur etiam non ĩurato · xxvin · di · de fracuſane⸗ lxxxvj · di · tãta · vin · q·
in · talia · et · xcvñ · di · nobiliſſimus · et · xxin· q iij inter querelas · a · xx
.q·iij· pñs clericus·ſed m hijs non creditur m iſ quo ad pſumptõneʒ

preuudiciũ · vt hic · in fi ·et · xxxin. a· ij. admonere . Ar· contra & vnie cre

(Ne e a, ſed ad lenam Sbatõem non qñ q; tamen lone creditur vm quando
=AAH non fit preiudicium alicui puta vtr aliquis ſit baptizatus: vel vtrum
N. ollʒ eccha cõſecrata. de oſe. di · in · Puulos et · c cum itaqʒ· et vbi qͥs

vult ꝓbare ſe egiſſe pniaʒ per oↄfeſſoꝛem ſuũde ſimo· nemo ·et ar·

.

ꝗ.· de pe · et re · omnis vtriuſq;⸗
D nerabili· miraculis · nõ ſolũ de miraculis ſed etiam de vita eſt
STE oα inquirendum . qꝛ etiã miracula fiut qñqʒ ꝓ malos:quia petrus face⸗
bat miracula et hmon magus faciebat multa· et magi fimilia moyñ.
a N vt. q·iteneamus · et añ neceſſe ẽ vt ſciamꝰ illa a impetraſſe de deo qᷓ
R Ant martires mandant .l.di ſi quis pꝛepoſtera · et j. de heret · eum ey m⸗
at“ iuncto et ad hoc vt aliquis ꝓꝙ ſancto ha beatur pᷣus ab eccha dz ap⸗
S pꝛobariꝗ.de venera · ſanct· c · i· ne aliquis vams figmentis decipi va

, K. leat. vt · e · t. c. jj · igillatim ſecreto emm fiue ligilatim teſtes
. 8

ſS tells. exammandi ſunt ar ·

W am vota canomcoꝛꝛ in AeSiombu faciendis mmquirenda ſunt ſecre⸗

v ſered aα e er d 1102 r. Qmo.Enνο 0,◻½ gn Den 0060 N olſa ℳ0.
c eſe Kon l le ds Pn R. 9 AE Do G⸗ Tes 5nn . l
422 g m n ali teſte In lnh Bteas P de d de P ,
tat cναοúbtα ] Pede e e 2 S W.Di. vo de MWo 3 SRes dann dſ

eteſti⸗ nullũ · et · ð accu mquiſitioms: ſic eti

ſepatim.qꝛ vnꝰ mſtrueret aliũ et ſeq̃reẽ᷑ dictum alteriꝰ.et ſta ñ poſ-⸗
lſet falſtas illoꝛx facile deß bendi. ie etiã in pemtentia quis dz ben E, =
ſuo lſacerdoti ofiteri pctaꝗ· de pe· et remil. omnis vtriuſc;:
b Diligetia · q qᷓ ſolet adhiberiimo a etiaz cũ maiori qꝛ circa maiora rris ee .
maius piculum vertit · et ideo cauti ꝰeſt agendum xln · di · quielcamꝰ

R-
los ſacerdotes qui accuſa bãt ſuſanna: jdeo et exammãdi ſut ſecreto a , Me 3 i
R — Wevvforf † o „X.

ugioſus exiſtat/ niſi nurat? de⸗
poſt ueriti in alteriꝰ piudicium
dz credi Dez coriſopiteñ ·
et trecoꝛeñ · ẽis
nerabilli · f. n· epo 2 ca⸗
pitulo rd opiteñ jac vniuͤſis

rali capitło ↄgregatisi · S

diſ. v. m. ꝗ· teſtes qs abbas ipos ꝓpduxit. 8. de bac. ) . * P Ee

Fei

möchi hctimarciſn, niainerr dar

ſracułC

H ducẽdos examiare ſigil

mdet dz in receptoe t⸗ teſtium ad E

. ollu: t: l
Vm clamoꝛ validꝰcon⸗

niaet alijs crimĩbꝰ aſcendiſſʒ N

mefiteñ · rubeñ · epis dedimꝰ
mãdatis vt ſup hijs verita
tem inqrerẽt diligent et · Jen⸗
verũ .½ aptis atesſtar Sibvs
L.· et H· ſup ſimonia ita depo⸗
ſuere ofuſe ꝙ ex dictis eoꝛuz
nõ pt werit ag de elarari⸗ m . q·.
examjnetis eos it iten diliget
et tã eo qzʒ illoꝛu àᷣs recepi⸗
tis teſtificata ſub ſigillis yris
ideliter referatis · ¶Dẽ
Eſtimomuzʒ eius cui ab
aduerſa parte opponi⸗

tur erimen merito repꝛoba⸗

Kradicete dicto pſůitero/nõß⸗ naturi crimĩali cauſa ſiue ciuili

ñſĩ ipᷣo erimine pſeueꝛet ſi xo
ſit de crimine emedat?n euz

qʒz poteſt iudex inquirere † ebee

ri pt᷑ ſuboꝛnatio teſtiuma r

Ven d. Qπϑ. le

Z 2 gddate Otſtx.
Ai
t2 (π£ „e

2 Ron
„MU

Fy ge⸗ . △nνοh.
et · lxj · di· miramur · et · vñ · de N

qij · c. vl · et · f· ad carbo·
lii. S.nj. ne a liqui vams a
falſis decipiãt figmtis.a
. de vene · ſanct/ c· j. v.
Im elamoꝛ archerõ
tineñ · de iſto ep̃o ha
bes.j· de collul· ce vlti.
k (Confuſe ſedð B pᷣcipit ð ev Aa S
papa aptis atte ſtatiom⸗ ) .
☚ oWP „α
bus illos iterum examma 8& ree⸗

ä
tio cõtra illũ qui teſtes Sl Er. ⸗ Ker

m pñtia · et obſcuritas ei

ob eſſe potius dz qui potu

it eam apertius declarare
ff. de contrahen. emp e
beo · et · l· eum in lege · ff.
de pact veteribus · et ver rle afe er,

Toe

ſtipulatõ iſta. S. m ſtipula C demaen de hghe

lonibus. a preterea time LCarIn . 2 e C,

apertis atteſtatiombus ñ OtE

lunt vlterius teſtes ndem 4 dee depoſtu
tra alcherotiñ · eᷣm ſup hmo⸗ „ un alireapiedi enmenn d , ere

dem capitulo: vt · S· e · fra e B
ternitatis · in ter · et iglo; Do⸗ Fn Den a le en
et · c conſtitutis· ij/ ar· c⸗ con ,
tra ꝙ obſcuritas non no⸗ La /2 &
cet ei · imo quod vtile ẽ ei FS.E vr
accpiendum eſt · ff. de iu⸗
di · h quis intẽtione · dicas
judex ex officio ſuo hoc

R

π mſſto 2

fkacere debet / et precipue
PHybi agebatur ey officio
iudicis per mquiſtionem/
non ad petitionem alicui9/
ſed ad clamoꝛem et famã
ꝗj. de collul · e · vl · quod eſt
Pars iſtius et maxime in
crimme ſimomie de quo fi
ebat hic mquil iſitio /a iðo
ſi obſeure dixit iterum ex⸗
amietur teſtis vt declaret
lue mterpꝛetetur dicum
ſuum quia ĩ ambi ſSun⸗ oꝛa X.
tione ſpectatur

2 △ α ο

6
ententia 4 ℳον Nr 5. 1

eius qui eam protulit ff.

de reg · jur · im ambiguius

oratib⸗. et qualſteret/ n⸗ * n

veritatemi inquirere debet. xrr. q. v. iudicamom et ante publicatõem
et ꝓoſt quandocunqʒ viſum fuerit iudici poteſt mnterrogare · ff · de m
terrogaiact · vbicunq; · et 7. de fide mſtru. cu io bannes · Jᷣ.· ft· et quia
publice vtilitatis mtereſt ne crimma maneant impumta⸗j.de ſen · ex·
vt fame. circa finẽ·ne ad maliciam quiſq; ꝓſñiiat · C· de peñ. ſ operis
et magna ratio ſuadet ob maleficia penas ſolui · ff.de fideiuſ. ſ a reo
ideu id quod· vnde talis confu ho debuit declarari · ff. teſta · hereſ · pa

tam · ·qui vero
Eſtimom pf̃ ſeuerat nota teſtis qui m erimine detinetur hiue . . — 2,
in ciuili cauſa ſiue m crimmali repellitur / vt Hᷣ patʒ qꝛ non eſt creden
dum contra alios els qui crimmibus implicantur in· q· xi· neganda.

A 7 . A α²

et · c. non eſt . et · ꝗ· vn · qui ſine peto.et · c· poſtulatus · et diu ĩ culpa
fuerit / te ſtimomũ feꝛre non pt · xxij q·v.pᷣceptumnec crimmo fus cri R rrne e 3
mmofũ accuſare pt᷑· vt in pᷣdictis iuribus · qꝛ de quo minus vi ider ꝛc A .
iij ·ꝗ · vñ · · poꝛro · in fi · et · j· q; i · multi · arca pꝛin·

— —

m ¶ Emẽdatus · vnde admitti dz qꝛ iam incipit eſſe qað non fuit. l. di ·

ferrum · et dicitur m canone · age pemtentiamet pꝛima opera fac· l.R & dn.
di · qꝛ tua · et · c· dño ſancto. et q. de ſimo · p tuas · et · ff · S edil · edie · qd S = ——
ita:et hoc ĩ cauſa ciuili et erimmali cũ ciuiliter agit᷑ vt Hertee tus Nt P95 WSoe

J esee * HH J² .
Hn ſa Ee..‚/2 1. tene e Wien

mo /

2
fme.

è?

ita ꝙ ex illo nõ remãſerit ſub nota infamie acta penitenti2. qꝛ repelli
tur tũc ꝓpt᷑ mfamiã ⸗ꝗ..ti · ꝓx · p terea puta ſi eſſʒ ↄdẽnatꝰ ð furto/ſuo

P KE eſeee u eur tücn e cr. aden irtn ſe
3 PE BH&α*6 noie qꝛz nõ pt facere ſudex qum odemnatum de furtoſſuo noĩe non ſe
ersre Ren * quat infamia ff. de furt. nõ pꝛ · et almnjs modis pẽ notari · vt · iij · q · vñ
R N⸗ νννρο αι porro . fi:qꝛ iʒ ꝓ pꝓnĩas animas ſaluare poſſumꝰ infamiã tñ abo
S lere nõ poſſumꝰ.ij·q· iij· . hine colligit᷑:a ſic ꝓxnĩa nõ ꝓdeſt eis quãs
tũ ad hoc ꝙ actꝰ legitimi füt infamibʒ interdicti.s· e· iʒ ex quadam·
niſi pus fuerint imn integzz
reſtituti · iiij ·q · iij. S· j tẽ le⸗
ge iulia. ij ·q· iij · Pua rica⸗
toꝛ·ĩ fi et infamibʒ poꝛte

non comitetur infamia nonẽ
in cã eiuili vel etiã eũ ð erimi⸗

Med Dur pons i he gud votus Fhs dalass ſtu pesdetgro, 2 ali den no o7lQd,nc-ch rtd tn dlas ed ns alt niſtms he ) gner e
2 S hoyoſtei. Et
c het m wepe Mππρπι ι . reſn J·

B bH quob mit Pn6 habe no poliiuit Zut. Due c6 n Pmo

Abi legitia defeſio rebuatur et quilibz ad ſuã defẽſionẽ admittit .
8 excepẽ · cũ miter · et qꝛ ↄtra teſtẽ directe nõ agit᷑ ſj potiꝰ ↄ aduer
ſariũ qꝛ in teſtẽ actio nõ dirigit᷑ ·s · de oꝛð · og eũ dilectꝰ.in fi · pPari ·

ſo⸗

ratõe nec aduerſariꝰmeꝰpt michi obicere crimẽ ꝓpt hoc · vñ ſi buus S2 e Ver
vult ꝓbare ſe otraxiſſe Fanncn libera ſciẽte eũ ſeruũ eſſe cuz in hoc TE 41.
eaſu habeat ꝓſonã ſtandi in ſudicio pt᷑ excipere õ teſtes aduerſarij r pr e
ꝙ iphi ſut ſerui · lz ip̃e laboꝛet ſimili jmpedimẽto · ar· o · S. e. pſonas .
& e aus æ matlmaꝰ 7 mala ſe pPoutijet · i · q· vñj · iudicet · a. xxv 44
ær gæi J nn Aet P vy r. ſait. In bo ßoe/ di · pmum nam ſi ſeruꝰ ac 4
por. Sfi enee ruatur eadem ſibi compe
contatus nec per dolum à ar⸗ tit defenſio que et libero⸗

eff. de aceu· hoc accuſaxi

tem aliquam quartaʒ ꝓducti⸗

ger de meeie: neciuiſteragit pterq; ꝓ ra⸗ onemexpoſeatſed or gs deſe r Anda um tandus i⸗ .
2 * .— einecz n⸗ tu piurij repellẽd?/ in crimia⸗ derat ð noro Rdeo Nen. tur · e · pꝛelentium. S⸗ „
: . R. N, Hes moße. i-h et ierre teſti⸗ li at ſii alio iudicio inſtituta habere ne auiiit I Dem imi⸗ l
ii mnmnoni dignitas eſt. xxxij accuſatõe otra iĩp̃ᷣm ð crinne On debet quis merimi⸗ 2.
n aendi d ino. ousckus extitit vel ofeſſus k J1 Unbus mi forſan in exr⸗ 2
15. De * . V — 7 . ⸗ 2 4 . 2 = .
p tuas.ibi dicitur ꝙ in eri ſi p exceptõeʒ exinde umcea cepti ad teſtil icandu 2 dmit 4
mine cuz eiuiliter agit vi tur aut grauata ſit eius opi⸗ tipen ente accuſatõe de cri⸗
acchiranio ſenni c ns re tti modo repulſus asuis iz ca⸗ ti niſ pꝛius ſe bauerint ino.
eipfantur · ſo lue vt ibi di⸗ ſunõ exeludet᷑ in cã ciuili po⸗ centes ab accuſatione ae ſu⸗
Arrhenn teſt ateſtimonio licet egerit ſeeptione oꝛdinũ repellant e ilfidem de cri⸗ U
P Rrre Pr eirinbina em penitetiam remougri I Dex, Pe foſtibus cogedis vlnö. netnrerdts⸗ vou iſ N
tentia m ad teſtimoniu am tra teretam ꝓductio⸗ Lex · iij · papieñ · electo · 2 nem · · dilationem ð er deRin⸗
plius no n recipitur vt hie nem nõ debẽt teſteg p 4 D, R Auſaz matrimon koe didun eſt. S.e· in cau ſ MaN
Z. „. 1° .f es 2 , — ◻-⸗ Pua⸗ F 2 „ .* . U
ſi quis. et ar · ij. q. vij· non qui h̊ poſtulat iuramento ꝙ liũ R· vertitur cõmi⸗ m ne dicitur fuptũ ẽ de aut · de
= poreſt .· eta . de preſum. li⸗ neqʒ per ſe neqʒ p alium teſti ſimus ſudicibʒ terminandaʒ / nnenerorrs ene ⸗
HRS teras et qui ſeiẽter venit 1 yrie votfüit v. -oci mdan s 1 ſed quare iuratur iterum · ¶ w ar t.
E S. Sr otra furata tranſactone,z ficata ſubtraxerit vel füt p⸗ Ideoqʒ madamus quateſtes mame vbi iuratu elt ve r
B anis en e. 8 tranſac⸗
el ſi quis maioꝛ fratre
le hi⸗ e b ( Vel ofeſſus · qui eonſim
AſK N duo in iudicio condemnat? fu —ð
17. . Aee. pꝛo it de crimmeſuffiat ad hoe vt a teſtimonio repellatur in eauſa crimi⸗
ſen er οπσ nali lieet egerit penitentiam nec neceſſe eſt vt amplius conumcatur
Knas Pndn teplor vt hie patet · nec talis admittitur ad ꝓpurgationem alicuius/j· de pux·.

Dej c. amſaniß cano.conſtitutus.ſic et ʒ.de exeepẽ · deniqʒ F. ĩ. vbi repellitura teſti⸗

1 Nn eſe ¶monio qui conuictus fuit de crimme vel eonfeſſus · vel mtellige · il⸗
Rn aptchd⸗ lum m iſtam deẽ · vt repellatur in erimmali cauſa ſi egit pemtentiaʒ
Ve ea ſy ñi non egit repellatur etiam in ciuili ſi m crimĩe perſeuerat vt · · dixi

EC·mρα. c AOpinioſie patet ꝙ ſi opinio alicuius grauata eſt ad teſtimoniuʒ

De e admitti non debet in cauſa criminali. euʒ ſine omni mfamia debeat e⸗
ſee teſtis .. de excepẽ ˖ deni qz · et · ij. q · vi · teſtes · et pꝛecipue ĩ cauſa cri
WBr Nel⸗ minali⸗ vt hic- nec etiã tales admittendi fũt ad honoꝛes · lxxxj · di · tan
2 tis · et . de accuſa · omipotens · et j. e.c · vl · in nullo enim debz faclllari

A. opinio oꝛdmandi.xxxiij · di· laici. Et · ar· ad hoe · C. de ꝓeuẽ · reu eri⸗
o RE minis et. ff.· 8 decur · eos et eſt ar · ex hac lr̃a ꝙ res ſiue ſentẽtia iter
Ee. kes En r, alios acta facit fidẽ m alio ſudicio.hcxxiiij·qi. ſubdiaconus · ſz ſo⸗
J rn jn Is. ſü T. in alio iudicio repulſus fuit non fufficit vt in alio repellatur ſed
mfamia mde oꝛta ipm repellit alias iterum opoꝛteret crimen proba
ri · ad hoc vt repelleretur.t5. L
d In hoc caſi · ſeʒ quando grauata eſt eius opinio. tunc em ꝓpter
hoc non repellitur m cauſa ciuili: et idem ẽ m duobus caſibus premiſ
ſis· et idem eſt ſi de erimme auiliter agitur dummodo emendatus ſit
dα.,ϑ ˙ Pbt eerimine ſ e
FPfe ieI ſtimomũ Pbere bem ctrere
= mo . ne mo .· ſed n

„

ſacerdotẽ ſuũ qui de ipo debz te
apite ˖ et. ij· q: i: ſi peccauerit.ĩ fi.etqᷓ. SD ſi
H mo nemo · ſed num quid teſtis eui obicitur erimen pt obicere qð obici
ers ens ſit crimmoſus.ar.ꝙ ſie·jij· q.vnj. ſfi hereticus.quia tales liti gato
Cen. T. C- 4 ke res digni ſunt talibꝰ teſtibus · C. de heret · l. pnk. dico ꝙ non pt᷑ quia
— iſte cãm ſuaz ꝓſequitur et nemo ꝓhibetur a ꝓlecutõe ĩuris ſui licet
ſit criminoſus vt · iinj·q/vjoĩbus.mſi eſſʒ excõicatus vel talis cui eſſzʒ
mfamis cui actus legitimi fũt interdiqti · S. e⸗

foꝛum inter dictum vel
licet imo excõicatus nõ repellitur vel ifamis cum ſit reus qꝛ q̃libet

Rert WsAr P

ſed qualiter pꝛobabitur ꝙ ſit emenda⸗

calũnia·cum iuramẽtuʒ il e er Sat

lud extendatur ad omnia ⸗ N
M C. de iuẽ · calũ · autẽ · hoe c· Feſa
ſaeramentum · et in auten · de hijs qui ingrediuntur ad ap. S. vl · coll⸗ ge
v· quia ſepius non eſt iurandum vt ibi dicitur dicas ꝙ ĩllud iuramẽ
tum eſt aliud ſuramentum ꝙᷓ ſit iuramentum de calũma et ideo vnuz
aliud non excludit iſtud iura mentũ ẽ de veritate dicenda quod ptz er e
ipᷣa l̃a ſcilicet ꝙ debet ĩurare ꝙ neqʒ p ſe neqʒ ꝓ alios didicit teſtifi (3
cata nec ꝓ aliquem dolum hoc facit iuramentum de calũnia eſt de eo 7
gð credit et eſtimat · C. de iuram. calũ. l. n · S. j. et ideo iſtud iuram̃tuz
pſtatur · Dem etiamẽ ſi cauſa talis ſit/ vbi juratur tm̃ de veritate dicẽ
da qꝛ iſtð iuramtũ de veritate dicẽda nõ extenditur ad hoc ſed pꝛin⸗
cpale neg oeium tm/vñ q̃rta dilatio dari non debet ſine iſto iuramen “
to/qualiſcunqʒ ſit etiã cauſa:et pᷣſumptio eſt otra eum ex eo ꝙ tercio
ꝓduxit/et ꝓpterea ſpeciale ẽ vt exigatur hoc iuramentũ m boc caſu

h ¶ Mequiuit · fi ꝗ. de exceꝑp· paſtoꝛalis.et ·s e · pꝛeſentiuʒ · ſed ſi habe
re nequiuerit illos ei obeſſe nõ dʒ ſi ꝑ eũ nõ ſteterit · ar · S. de ꝛ p · ſi
autem et · e · pleruqʒ· et. s. vt lit. nõ ot᷑ · qm. i. R ñ. et · n · q· vj. ant erxio
rũ . S. ad hoe · et ita videtur ꝙ etiã ſine iuramẽto deberet admitt/ quod

4. „

.
.

— 9.
— ee e E eEe Srr R Ren⸗
non eſt verũ quia ſine iuramento hoc ei ceredi non debet maxime cũ an e te

te terciam ꝓduchonem boc non fuerit pꝛoteſtatus/ vnde iurare tene
tur prout hie continetur· p̃terea tec quarta ꝓductio dari non debz/ l. rru e i
mſi ſufficiens pꝛoductio teſtiũ facta fuiſſʒ·se.ſignificauerunt · imo Daegek ð
nec ſecunda nece tercia dilatio danda eſſet Ri ſufficiens pꝛoduẽtio fada r auz;:
ſit · nam m pecuniarijs cauſis vltra vnam dilationem dari non debz ſe SorS
cunda dilatio · ff · de fer · ly vl · mſi cauſa eognita.vt lſi·· Wrn
n debet · accuſatõe· nota ergo cum aliquis accuſatus eſt de cri⸗
mine ſtatim grauata eſt eius opinio · vnde nõ poteſt in crimim⸗/ E, 1
bus ad teſti momũ admitti ſyt hic patet · et · s· e. teſtimoniũ · qꝛ teſtes W o;
ſine omni ſuſpitõne eſſe debent et mfamia · ij · q. vij · taſtes · et . de ex⸗ õ
cep · deniqʒ · nec eẽ pt ꝓmoueri ad oꝛdies · vt h dicitur in fi · et · ixxj ”
di · tantis daniel · et . de accu · omipotens · et · xxxiij · di · laici · et · ff. ðS dde ⸗
cut · eos · Item nece poteſt alium accuſare qꝛ nõ relatione criminis ſed
innocentia reus purgaturff · de publi · judi · is q · et H. m fi · Itez nee
Syisg Atmrg Co de Hentlſecrute Nom nec ED
g 0 Eo 1ond ſ
e 31 Wel Wn ESrce de
2

*„nee. vedeſ

„ 6 pPmo hpi 20e ee 33
Edn W .P & .ℳ 2 ei uſ CDN
K.. et s N tS

vadd.

—

„*1

jer ex ba cdeẽ btz g tenl woninit in in criminali alone et oꝛdinum =ðð

tio et accuſatõ pari paſſu mcedunt ex eo ꝙ accuſatus pendente ſua ac
cuſatione repellitur a teſtimomo ab accuſatione et oꝛdmum ſuſcepti
one · pᷣterea ex eo ꝙ dicit in pꝛm · m crimmalibus / patet ꝙ ſecus eſt

N
E Y eee e e Een ene e LPeer . Eere en .

Er in eiuili quia tunc non obſtante accuſatione videtur ꝙ mterim poſſit
—

L ad mitti i teſtẽ m cauſa ciuili.s · e · teſtimomum . et eſt veruz ſi ſit emẽ
datus de crimme. et euz non comitetur in fanna · vt ibi · ar j. de ſimo ·
– R per tuas:quia licet accuſe
tur non ſtatim reus eſt. xx
· vlt · ee vlt. qꝛ pẽdẽte ac
cuſatione remanet m offi⸗
cio ſuo · et mterim ſubditi
eius ei obedire tenentur ·
5. de accuſa. olim · et · vinj F—.—
· iij · nonne · Item patet
E t hie ꝙ mmus idonei teſtes
6 quoꝛ um opinio vacillare
Wrnt videtur admittütur in ex
* — ceptis criminibus ˖ ex eo
Si⸗7·Hz quod dicit . mñ for ſitan in
4 exceptis criminibus ſed
Dð forte eſt imtellig endu vm
Diuiuiuiſtinctionem illius ˖c. ij·
J ꝗqim pꝛimis · vtrum ſit
bone fame vel male opini
onis admitta tur · licet capi
r tulum illud loquaturi ac
cuſatione. aliter admitti

ab alterutra partiumi ſue a.
ſertionis teſtimomuzʒ muoca⸗
tos ne veritatẽ occultẽt dili⸗
getiꝰmoneas a inducasjñ at

ſtimonium corã pfatis iudici⸗
bus vel nũcio qjueʒ ad h̊ miſe⸗
rint eccleſiaſtica diſtrictione
compellas· ¶ Dem pꝛeſbite⸗
is potentie;
m ſuper cã que verti⸗
tur inter pꝛeneſtiñ · epiſcopũ

et ſublt abbateʒſ teſtimoni⸗ c/

43 pꝛo ſtrendo tſtono ad 9.0 hien no Jqyartpt /Pen 1 O△ noODZ no⸗

venſãt ea hoꝛa qua poſſunt expedire officium ſ uum s · de offi dek. cõ

nitate ſuſpenſos anne nec ſic vo⸗
neritis excõmunicatõnis ſen⸗
tenti a à depoſitõnis poteri⸗
eaααs formidare ẽ ianueñ
odio vel gratia vel timoꝛe ſe⸗ Se

ſubtrahãt/6s. ad ferẽdũ te⸗c

t·t· rñdem? i ſi fadum e no⸗

8 2.

ctum negauerit teſtes qui in⸗

.—

gutrur . de fide ́”SVM eloqustiſſimu cerigitur e enim ESS. Ees eicze
in erjmmali ſint coꝛꝗ ſudice vt non ſolum ex dictis ſed etiam ex geſt . 66 Sne 1 ,
¶ æ formet motum animi ſui · ff · de teſti · l. in · ¶ Item diuus
C)re up· veneritis. m termmo oſtituto ſupple ett tunc ſufficit vt

ſuluit · et ar · ff · de ꝛdi · et demon · · ii · in f ·
e¶ Ab officio. is ẽ oꝛdo · cuũ culpa mcipit a otumacia tune dz excõica⸗ ſ WFerne
ri · xxiij · q· iin · foꝛte· ſe⸗ ſecus
ſia crimme tunc debet de
pom· lxxxj di. dictum · et
s · de iudi · cum non ah ho
mine · vbi de hHoc · M
¶ Veneritis· nõ ar · ꝙ in
vna citatõne pñt fieri plu
res citatõnes ſicut etiã fit
de vofuetudme ꝓpter diffi
cultatem citatonum / vt ·
de do· et otu · verit atis. er
c.cum dilecki · et ˖ Ss. de in
) meren. inn ex iſeerns .
g epoſitioms · et hſie ſry gr *t */
creſcente otumacia ereſcẽ 1 . 7
dz ei pena · s· vt lit · ñ ot ·
qm · ĩ fl. et · ff. de peñ · rele
gati· mñ neceſſitas ſit ĩpe
dimẽto · ar. f· de ar. celſu
CSidẽ ait · nõ em ĩ omi ca⸗
fſu excõicare eũ mtelligit

„X.νa 4α α

—
——

archiep̃o g des, Fiart gl.
Vper eoñ · Veonſulta ·

korumnon eget teſtiũ depo⸗

ſtionmibʒ declarari · cum talia
ꝓbatõeʒ vel ordineʒ iudicia⸗

riũ nõ reqrant/ ven ſi non eſt.
notoꝛiumęet is qui ↄueni᷑ kfa⸗

terfuerũ ſit facto monẽedi ſunt

3 mnon debent cum etiamci⸗ veſtrũ ncẽriumjm · q pbi⸗ 1 non cogen diad ferend uz te⸗ ar: ff. de ſolut · ſi Puus · x· ĩ 1
fſd ſer egrra nin bituri teſtimonum veritati ſtimomum verit ati m foꝛte ti ⸗· i⸗ E öree ſee S, D- ,. rP
miniculis ꝗ. de ſimo. ꝓ tu apoſtolico Pos oſpectui pſen⸗ er moꝛe aduerſe ptis cõſtiterit la exceptõe Hda: nuquid S „ S
as: ſed licet accuſetur non tetis/ſ veꝛo non vene ritis ſei⸗ ſudiei ſudici ess a a feredo teſtioni⸗ /ge. rit Feientus⸗ ſi nõ potu P V. 7

tamen ſtatim reus eſt vt
. z.· dicltur. et ĩdeo poteſt
admitti m crimme excep⸗
to cum ad huc remaneat ĩ
HW ſtatu ſuo · Item ex hoc · c⸗
R et. S. e· telimonin · patet
Wè ſolutio queſtioms que ſie
eri conſueuit · ſi aliquis ſit condemnatus de crimine et appellet vtruz
FT. recipiendus ſit in teſtẽ ſ pẽdente appellatione mducatur. et ſatis pa
tet ex hbijs duobus. cequid i iuris ſit ꝙ ĩ crimmali nequaqꝙᷓ; im ciuſli ve⸗
S ro bene poteſt admitti.quia pendente appellatione nõ dicitur condẽ⸗
æ natus- ff. de peñ. l.e ij. S. vlti · et mteger eſt ſtatus eius vt interim fun⸗
C. gatur honoribus:ff· ap· interpo· mehil innoua· op· l:vna . integer
et melius in· S. i quis depoꝛtatus.quia licet non ſit damnatus adhuc
non hab etur mfamis eyquo appellauit et awellationem ſuam pꝛoſe
quitur· f· de hins qui notantux mfamia · furti ·
Auſam matrimonijoccultentſc · xiij · · ij .quanc⸗ bec5 em̃
cauſa quare teſtes ↄpellũtur· ne veritas occu ſtetur· et ne ma
Auuuus vt bonus extimetur. vt in · c. quan ỹ· et qui veritatẽ occul
tat Ean committit moꝛtale · xj.qiij.quiſquis ideoqʒ opellitur

atis võs ab officio et bñficio
eccliaſtico apoſtolica aucto⸗

Ns △

c O

(c (Timore · tunc onim teſtes ſunt compellendi · a lias non videtur ꝙꝙ
R compelli deleant 7.e· ſuper eo · ex eo emm ꝙ non vult ferre teſtimom
rr um pꝛeſumitur otra ipll um vnde dico illum ſtatim compellendũ mſi
de⸗ vst conſtaret per alios ꝙ bene poſſet veritas compꝛobari
c Nuncio · puta ſi fuerint debiles vel infirm vel eg regia pſona · s.
Pr Tris pr- qui teſtiũ · et · ff · de iuẽiut · ad perſonas· ax contra· in. q. ixꝛ te
EK ua ſtes · ibi diclt ꝙ pᷣſentes dñt eẽ teſtes. illud intellige de ülis ꝓpꝓſoms

74 que ad iudictum venire poſſunt · vel mtellige illud in cri m crimmali vbi te
ſtes debent eſſe in pꝛeſentia iudias hoc mn cauili · et hoc bene diſtin⸗
9 Supe ed ge g an ti6 ſbi hnt ſeE

Meß 2mi le iaſtalr elaest ¶Glo. 1· opit pen

4 „ .

ex · ſacro . ſic er eadem cauſa reuocatur ſententia diffimtiua.nec man⸗

teſtimomum compellendi

m coñfitente neceſſarie ſunt partes iudicis · ff· ad · l· ac quil:pꝛoinde ſi n Dr

ſeruis · li · xñ. et teſtes muiti cogendi ſunt · C. de teſti.ñ quando · aut.

m pelliis e Oi7 der ſN S2 onc Di
aſ nsdalen omilt x 8 £ c ved De

7 , quo ad deuf non eſt excõ
municatꝰ.quia impoſſibi
le pᷣceptum non ligat.ff.
que ſen. ſine ap. reſcin· l.
paulus· ſed quia eccleſia il
lud ignoꝛat doceat de im
pedimento et abſoluetur ſine difficultate et grauamme · ar⸗. de ſen ·

de i ſuris hu Bumam rigoꝛe u

— —

danda eſt executiom · ff. de iudi · ſi pꝛetor · et. j. de re iudi · eum bertol⸗
dus · et · e · eum olim · multofortius excõicationis ſententia tenet ſe led ⸗ W-. ree
bato impedimento ſiue grauamme · vt dixi debent abſolui · Bb. A4
per eo.queſtio fuit tali s aliquis conuenit᷑ de aliquo facto ma
mfeſto · queritur an illi qui facto mteruenerunt ſnt ad ferenduz

—

NRe

Requirant: quantum ad craminailonem vel pꝛobationẽ. ſicut n nee v
Mote S
occiſus.ſententia tamen neceſſaria eſtꝗj.de diuoꝛ· porro ,
K ( Cogendi · hoc itellige a prmeipio ᷣmo em̃ füt monẽdiet poſtea Mars
ñi noluerint fut cogẽdi · vt · S · e · c. ꝓx· elerici⸗ vero ĩ cã laicoꝛx cogi non „ s /Tr s
R niſi cum alie ꝓbatõnes haberi non poſſint·xiin· q. nj· quanq.· V r

Timoꝛe · ſed quis pꝛobabit hoc certe eoipᷣo ꝙ monitus eſt et non Si —0 e

U
2 ð α☚

=

teſtificari pꝛeſumitur contra ipſuʒ ꝙ non bono animo hoc faci⸗
at · et ex hac pꝛeſi umptione conpellitur · ar · C· qui mili. non pol · ſu uper WE E

ſed hodie · et ſie hodie ſe ſeruatur/et ſi conſtaret ꝙ pars aduerſa boc fa
reret dz excõicari · S· t · pꝛox · cum cãm. j.· F. R foꝛte· a c. oſtitutis: 7j. —☛
m Daſſim · in ciuilibus et m crimimbus nonmſiagatur ailſter ve R gr

A. C. c. a vnlla diſtito νπaHlsa! 26
6e⸗ 5 dilectorum H g paſlin ne ns. ! de e . Wr. camoici

Re
2 42 miel. 7 TeS,

Reaong Ca) A i 1 ſy fde l Se 9 Eee,. ropid adir rnSSr Ylr! W Hneg, Vel, T ne q

2 P

RSNEr Ne. Ren, r . I Aene ſ

LEE et illicit um non od intettige de niurial factao oꝛdini clericali· BDBF. 8
uenit aſtrinyie. quod kuit temerarium et iii et ido no ſ2 Eer ſcriptũ · tã canonieum ꝙc eiuile · xiij . q · ij· gua pret. s:e l.

. Nr nolle . eruandum. vnde non obſtante tali iuramẽto comp elli debz fer 2) Pte- dH e,
N . . to tũ·et. C. de teſti· ſi quando ⸗ſuetudo ius quoddã mo-⸗ V e
JI 3 e re teſt imomum uper nesociopriapali- de. ror⸗ =ð is Abus en autẽ vt Hſatis Apara⸗ rbʒ vtentium aprobatum Er
ſnes⸗e⸗ deberdenihalar nen i oc dictun, atin R qs ꝙ lege ſuſcipitur cũ defſicit lex · di · i · oluetudo · et oſuetudo ẽ opt rd
3 18ct3)⸗ ꝗjᷓ. de accul · im m. qut 8 §. ., 9 ſ nt t ſt 8 tã SS e
b ¶ Debet .. hee verba habuiſti · · t· prox· conſtitutis· et· in q. vij F. ma sn iterpꝛes g, de alue⸗ len r egaiſtene tel nee . Prrge⸗
a.). lunt aut em . . ſi quis autem · et · C. de poſtul prouidendum · · iure ſeripto 4 non ſcupto · mn ¶ Colltent. a qs ba E⸗
Iar Agrenerg d ⸗ bit . jã Naum zier die e⸗
nemt Sup po g.z. v̈ monn 6 vult teſtifica
Wnmata ee S ß eeree Eruenit ad audi⸗ in . ,ſegobie: eorttii eſ slme vr ven vr ſtee E 5
Ti . Vel 00 ur Opellat nec ea 14 noce eſſa „ S
Bme Eaſant ſark berunnecer per⸗ nailaurerh Coꝛate uiſſz a laĩcis enoꝛmis in fiptio ſuffiẽ ar. ff. peti-
cnlaſlerd 9lle lam cẽdit · C. de pe · iu⸗ ð ſimonie adultern crimine lis miuria clerico multis aſta⸗ kere. Ri qs libertatẽ·. pla
R 2/ .αα die ui male iu di · li. ib f n (Timoꝛe ti (ne · b6.
4 NE 1 2ſ. e ¶ Eluſaz. qꝛ ĩiſtruſ judex accuſatus quẽda qui otra eũ ti a videntibzʒ in eratẽ miu⸗ mat i veeri ad enle⸗ SE
nõ poterat ſup cauſa ilo ducẽd? erat in teſtimon iu: riãtes ĩ cauſã tr iai negat ſe , neod ſo prone vel amoꝛe Snes ). 4
8 Gerenre menseg le. ramẽto aſtrinxt vt nõ depo⸗ tifacinꝰ cõmiſſſe cũ ſeſus otingat opelli detõt.
S⸗ l ras ¶ Cõͤmẽtu · ex ů videtur neret otraim 2. J Nosi igi⸗ eoꝝ teſtimonio qͥ pñtes exti⸗ as. e. er urpieme. Fne
qꝙ nõ ſit cogẽdꝰ dieẽ veri tur attẽdẽtes ꝙ nemo de bet debet.. terant h ꝓbare deñderet illi enz odſo ipis ſacra men
64. . —4 e ee ratVem aduerſario inſtt uineta uori nolunt veritati teſtimoniũ p⸗ s quidã tenui religione Sred
GI . ee boe dice bat laurẽtiꝰ· a appellatõe teſtes otinent Eſub⸗ hibe re et · Conſul ·t ·t· rñde⸗ boꝛ e⸗E. Pe marl⸗
r debebar ſpee in ti trahere et qð tam ile qͥ ſub⸗ mus hij de robʒ eccleſia⸗ . oa debene —
al zuito Pa bebat ziunep de pit inſtrumtaqs qui aduer⸗ ſticis teſtificari kecuſat ſi ali⸗ ↄpelli· alias ſi nollẽt jura
fraude reuelata . et ſic ſer⸗ ſario parem aduocatõis ſeu ter veritas ne querit eli / ad re damnando uramerer
uabit iſte iuramentũ ſuum defenſionis copiã ſubtrabit . pn Fer ill ſunt ꝑ cenſurã eccleſia al Rndear fcr wi⸗ nr 52
koe an gt didabn mmi quam oſtendit a ſe litẽ fo⸗ cam compellendi Dem ed muncamus 5. ee dede,
E contra ſed e uerlete experiri debet i m ſe i iu⸗ terũ ſup nen uini⸗ 1 Meterea- et.· ſnoda D 154 4 ..
non eſt verum · vt dieit 1. dicis auctoꝛitatem eluſam · NRtate cogẽdꝰ ſit teſtis P⸗ les. g. quibzʒ ades n⸗
Fende a mietolomimas ſu 5 ta nte fraudis et calli ditatis hat⸗ dubitatan n35 ſcus id tam ſus⸗ e õ
per principali debent co⸗ eomentum ipmt teſtem meri⸗ ſ. Kt a robetʒ oſuetudo rc. enim iſtoꝛum keln ad to aſt erſy 1
pelli vt dicũt illa iuraar· to commſenduAiemens qtibus vtentium apꝛobata ⸗ edr m eRre ſo

S t · ꝓx · mtimauit · et. e.
cõſtitutis · et ar .· · ee vlt ·
et ar.o qᷓ.e. diledorum
vbi ſoluitur · et odiũ illi

poſtip juramentum illud⸗ .
m fſinodo p̃ſtiterunt ue n
coram oꝛdinario ſiue coꝛã Sa. det-. 21

us opel litur qͥ eũ aſtrinxit ne deponẽt or ſe.alias nõ ẽ ↄopellendꝰ. vt delegato cã illa tracketur vt hic innuit ſicut juramentũ calumnie ad ,,
ibidẽ dꝛ · vel tu die ꝙ non ↄpellitur ſuꝑ pnᷣcipali:vt dic ebat lau· ſed oĩa que m cã otingũt extenditur. C. de ĩura.calũ:auc᷑· ĩ G iur amẽto·
ad fraudẽ detegendã dz opelli vt poſtea denuncietur non teneri illo p ¶ Alitęr· et ſi aliter non fiat fides mnuit hec littera ꝙ iterum ura⸗
——— iuramento/poſtea poterit iurare ſuꝑp pꝛmcipali ſi voluerit· ſʒ non dz re debeant eoꝛam delegato etiam pꝛo eadem cauſa · ſed non videtur K
Ne, e ompelli · et ſic planum eſt et millum contravt dicit lau· iterum iurare debeant · vnde ſatis poteſt ſupleri maxime / ſic ut et 4
3 Eeruenit · eccleſiaſticis nomme re eccleſaſticax ĩtelligo cle teſtis exquo ſemel iurauit ferre teſtimoniuʒ m aliqua cauſa non debz X. l 2
W i u=R necoset ita videntes clericum ledi teſtificari cõpelluntur · xnq· ij · ec⸗ am Aus jurare ſuper illa mſi emerſerit aliquid de nouo ge.
E =èð A. . cleſaz ſeruos · et⸗. de vita · et Hone ſt · cle · e ylti · a ita pt᷑ mtelligi.qꝛ q (Rueſtionis; tũc enim debet iurare ſup articulo illo noue queſtio “
Ne. 5„ . . miuria crimẽ eſt · nam qui de miuria cõdemnatur mfamis efficitur j. ms · quia primum iuramentum non extenditur ad illũ articulum noue
. W=S e judi · eum te. ff · de hijs qui notan· mfa.athletas S. vlt queſttoms/qꝛ e cum um preſtitit illud in in finodo vel coꝛam epo non cogita “
Recuſant attẽde ↄſultationem et reſponhoneʒ · et ſic videbis ꝗ qp batur de illo · et ꝙ ſterum ſurare deboat ꝓbatur · s. ti. pꝛox· fraterm⸗ 1
X . non dir ecte reſpondet ad mterrogata· ſi·s. de teſti · cum in tua · vbi tatis· vbi nouus articulus ꝓbatur tã ꝑ antiquos ꝙ; ꝓ nouos prius *“S
ee, ita imdirecte rndet ˖ ſed dicas ꝙ eoipo ꝙ rñdet vt ſuper rebus eecle⸗ ſito ab oibz iuramto ·˖ vt · S. tl · ꝓx. c· S teſti bʒ · et · C· S tp · ap · ꝓꝑ hãc·
faſticis compellendi funt a contrario ſenſu rñdet ꝙ ſuper illa miuria r ¶ Kperbhibendo · nota ergo ꝙ teſtes huiuſmodi finodales ꝗpter in ¶
non ſunt opellendi ferre teſtimomum q emm de vno confitetur de famiam ſuperuementem remouentur a teſtimonio perhibendo . non non e⸗
altero negare videtur j.de p̃ſp · nonne · et · xxv · di· qualis· et hoc öo autema perhibito · quia mfamia vel delictum ſi uperueniens non vici 15
qꝛ in criminalibus teſtes non compelluntur ꝗ T.e .· di ilectozx. ar · contra at ꝙ legitime factum eſt ꝗj. de eo qui cogno · conſan g· vx · ſue · diſcreti e D 2
Je · lup hbijs · ct · c. ſe · ſoluitur hec Otrarietas.ij.e· dilectoꝛum · vel die onem et. c · tue · et · e · ioꝛdane · ar · C. de teſta . le et · in · q. vñ . . verum · i
ꝓlecutio miurie appellatur hᷣ res ecciaſtica·a mtellige q; ciuiliter ff. de offi· pꝛeto · barbarius· ſie R ptum pape non . aſſat ca aue lezi elde e
pic agebatur pro ſuo intereſſe de miuria/ alias non compelluntur te time facta ſunt.s.de reſti·ſpoł/ audſta · “

E WEiCa: GBup teſNiittate lkrde gend d tæſtæf h⸗. „, n . M ly teſtæs Tſo Tgende en:- c ſi y õ Fe defome ta Rrn S„15
Do⸗ alo nS ao d ſmr ſſi , ⸗

ells Ca9. teſrs “

0
Ptſuyn pnen n una A fe mo pel u2 20. Prtn ek . ere

* halſho 20 o1 .
e E d u⸗Nhiel

