rent Berdatbno d. ui mattlmomum accuſatt. Prximioꝛesadmittuntur, quo. diteueet , de eeſti⸗Pte 4
iũctis. cuz ſeecũdis poſt pñt velotra illud teſtificari · mãvnuſquiſq; ſuã geneologia/ et · . in · et pt pſumptõz
Rein factuʒ zohuͤt vi Hex · iij·pariſieñ. epiſcopo- tum teſtibus et cartis tum eti daor an drentun afc 6 tur
etibꝰ repudiatis in qui CLiatũ eſt œ ci pat᷑ eu ex recitati ſo i⸗ 32 xet · S.5 ingn
ibi ðꝛ · fuj tñ eoꝛv reputã juſdazʒ puelle eam cui re laboꝛat qulem melius recl⸗ trimomũ ñ defertur iura
tur a eca ten vree⸗ daz ciui pariſienſi nup pi debent ꝙ illi qui melius ſci⸗ meneum:de Bo ij dux. v.
facillioouertanẽ ſiinte! tui tradidiſſet marit? poſt ali untet uce mtereſſe tave ¶ detur. . j· quia. a
ligatur de fuijs illoꝛũ de quot anos qbus cũ vxodꝛe pPma n no interfuerint et en u5 no SEc ij . q. v· quia ſuſpecti·
quibꝰ dꝛ mm pᷣ nillius · .· fſit ꝓpter homicidjuʒ qð omiſit adhibuerint ᷣm leges nullü fi o (Coõſuetudine · ſo .
Saudemꝰ.tuc planuʒ eſt de ciuitate timoꝛem oꝛtis exi⸗ ant iᷓ ↄſuetudo ꝓ lege

Eiatuz ãnos· ſ̊ de t annis intelligis pt dici ꝙ ð& duüobꝰ qꝛ plu
. aalis locutio duoꝛd numero otenta eſt · in · q · in · x· vbi numer?ꝰ
Gio da· q . et · . de ver · ſig · inter illaz · m fi· et · ff · de manu · teſta. libtas · . ult ·
WPfae 8 (Exuut. nõne illa eũ ſequi teneba⸗ (et · ff· de teſti · vvi numerus ·
Ber o. lihgle tur quod viðꝛ · xiij. q · i · vnaqueq;· et·xxxiiij· q:ij.ſi quis meuitabili·
Pryrn ré& pt dici ꝙ tenebat qꝛ ibi remanere ñ poterat iuſta de cauſa mſ foꝛ
te vagabundꝰ diſcurreret qꝛ tũc nõ poſſet ipſuʒ ſequi ar. ff. de opi.
¶ Mamfeſtũ · ita notoꝛiuʒ alias nõ ¶⸗lib·qð mſñ· . ex ꝓumcia.
bñ ſequer eaut ltimi 2c· qꝛ qd manifeſtũ eſt ꝓ bat · xi q · in. eoꝛ qͥ.
in ki. i ¶ timi · vm qð traditurꝗqᷓ·e· cum in tua. l
k (Teſtes. ergo altera pte abſente et nõ ꝓ otumaciã teſtes recipi
unt᷑ et ſnia fertur ut dicit. naz oꝛ do iuris in caſu iſto nõ eſt vſq; qua/
. nadub,Sckeren te ñ dtiam c ie ſed vtra. 8. ut lite nõ . cn
deinz Cag9. Ce ſpent roẽ qſlundqniratis zhende) al' qrt .0 mi
Deſdead , õ ſr „ 26 P Aun s ie ſ⸗ 35 ol E

ad parentestamẽ ĩ matrimonio oiungendo fallit cum alter eſt ſi upe
rioꝛ nobilitate ꝓpotentia vel diuitijs parentes imferioꝛes non admit / .
tuntur ꝓ matrimonio ↄiungendo·s · de teſti · ſup eo · quia ſuſp eckuz ẽ
tunc teſtimomũ illoꝛꝛ· ſed hec dec· nõ viðꝛ loqui in eo caſu ut dꝛ J.
pLegibg.i canombꝰ.hic:xxxi:di.mcena · et loquit᷑ de illis canoni
bus · xxxv. q· vi · c · ir et · ij · et ſic taz de oſuetudine apꝛobata q; m ca
nones admittunt᷑· ſivis intelligere de legibꝰ ciuilibus dicas ꝙq ad ꝓ
bandũ ꝙ matrimomũ otrahi poſſit nõ obſtante oſanguĩtate velad
dirimendum matrimomuum pꝛopter conſanguimtatem eſtargu⸗
mẽtandũ ꝙ pentes a oſangnei fint admittẽdi qꝛ meliꝰ ſciũt ſuã ꝓxi⸗
mitatẽ ꝙ; exnei· C. dĩ inte · reſti · mi · de tut ela et · C. de lib· cauh fili
um. a⸗ ff. de ꝓba · et · et ꝙ alns pᷣferant᷑ eſt ar · ff. de aduit · ſ marituſ · M
q ¶ Geneologiã · ̊ eſt rõ quare hmõi perſone admittantur et alns
/miinei d dD amiſνπια Porii Derm ., No eE vmeſaſy

l

mſſt

fama eſſet de ̊ pat a ma
ter et oſangnei admittutẽ
ad impꝛ obandu oſangni
tatẽ · S· de ſpõ · eũ in tua ·

e (Fauoꝛabilis s- de cõ

one infamie · n· ꝗ; vij· te/

ß O mulier Ziutn deſponſa mn . t nJ pofdd. —
nas Eni fur eyne d eid,dd am ſie Vy. Et mudhs pes ſo ere h aſe ot ichmmmel mpele uean

30 alleqarvenm vaolentie · 2

Diuno

pferãtur · xxxv · q · vi · c. i et · i · H lĩa ſe quẽs bñ innuit de ipᷣo ↄtractu cõp̃hendat et ad impedimentũ ↄtrahendũ abilis videat᷑ qꝛ vſdꝛ ꝙ;

a ¶ veit ↄſanguinitatẽ ſeʒz a p 1̊ videt᷑ ꝙ nõ loq̃t᷑ ð teſtimonio fe/
rendopꝙ ipo oſenſu qꝛ ſi eẽneꝰ mteſſet eque bñ ſciret ſiẽ p᷑ᷣn mater
an ↄſenſiſſent tũc ad muicẽ · b Mullũ · xxx · q · v. aliter · a · ff · de ri ·

Kecipiatur · iin · q · in · . Itẽ teſtis idoneus · .· ff· de te / ¶ nup · l. ij

ſti · l. teſtis idoneus. Poc viðꝛ ꝙ ad ꝓbãdũ mẽimomũ eẽ otractũ
d (Toiungẽdo. ex admittant᷑ pentes a inducitur ad H a pluribꝰ
ſie ·s · de teſt · lux eo · ſ nõ
loquit in eo caſu · ů ꝙ di
cit m oiũgẽdo mtellige
ſi dicẽtur ꝙ eẽnt ↄſang/
neiqͥ otrabere volut vel

crimĩalibꝰ cauſis et ↄotractibꝰ
verũ eſt in matmonio Nodiu⸗
gendo a diſũgendoex ipſus
cõiugij pꝛogatiua·et qꝛ fauo/
rabilis res eſt congrue admit

tuntur · LDem ·

intellige lo qui hãc deẽ ·
qñ ꝓpter ↄſangnitatem
tm ðꝛ ꝙ nõ pñt oiũgi et
qñ ꝓpter oſangtateʒz dñt
ſepari a hoc etiã ſatiſ col
ligitur ex rubꝛica · oſue⸗
uit tñ induci ꝙ pat᷑ a ma
ter admittunt᷑ ad ꝓban⸗
du ipſuz otractuʒ matri /
monij qað vm eſt vm diſti
Rionez illius deẽ · ſup eo ·

tandem etatis metas attĩigẽs
ab illo pluries cognita o ma⸗
trimoniũ ꝓclamauit aſſeres ſe
ſemp abinicio diſſenſiſſe / qd p
teſtes ꝓbat famaa ouerſatio⸗
ne pᷣclaros · In hoc itaq; caſu
ſentimus ꝙ aduͤſus matrimõi
um audiri nõ debz qᷓ añ cogni
cionem ſui kimuʒ annũ attĩigeſ
cũ Potiit mĩme reclamauitſiẽ
em̃ añ łimuʒ oſenſum qui in du
odecimo anno ſpectat᷑ potuit
diſſentire ſic poſtqʒ limo tem/
tess poꝛe accedete ſemel eciam co⸗
b ¶Horuit. n em nu pule carnali cõſenſit ex ratiha
a facto ordixiſſet audire bicione ſibi ſup hoc ſilenciũ nõ
tur qñcũq; poſtea ar· xvi ambigitur indixiſſe · ¶ R.noẽ ·
· in · Pma · ex tpe Pſumi jjj. archiepo ̃ᷣvoſ Borꝛi ſar
tur oẽ iſtã · ſic · . de ſpõ· archiepo ppo toa pon ſan
ad id qð · a ar. j. q i. con⸗ cte marie de albanẽ · ianuenß ·
¶ Anno in mul / (ſtat · gnificante · . · de ca⸗
Aerke gr rau nup· meè nula noſtro eſt aplłatui ð
xiin· im viros · S. de de / . 1.°„α Q
pon: mpu atteſtatione. efatuzſꝙ cũ . duxiſſs lime in
k (Copule · erd em car⸗ vxoꝛẽ·S mat ipſiꝰ niſa ẽ mrĩo⸗
nalu copule ↄſenſt omis niuzʒ accuſare ut ab eo pecuniã
extoꝛqueretet ſʒ ĩtellectui ſuo
pꝛaua non poſſint oꝑa rñdere
nihilominus vult habere pecu

diẽ · ap · ee ul · ubi 8 hoe et
ar · ff. ð re · iu · n ambigu
is · a · S· de ap · dirẽe · in fi.
Nſup ꝙ bat : i · ꝓbare mtẽ
dit ſuxta illudle mie hi
facto ſepe að eſſe pꝑt᷑· lau ·
g ¶ Tamatales em diñt te
ſtes eſſe ſne omm ſuſpiti

violẽtia ſublata intelligi
tur et mẽimonüũ tenet · 8·
de deſpon · impub · de illiſ
.s · de eo qui dux · in ma·
quã pol.c.n · et · · D ſpõ·
vemẽl · et ita ratibabitõ
ofirmat ſiue validũ facit
qð ab micio non valebat
.ð regulat᷑ · eñ virum ·

Cum igitnr non ſit malicijs ho
minu indulgenduz A· qua ˖ ſi
eſt ita ipſam ab accuſatõe ma
trimonij rexe llentes eidem ſu⸗
per hoc ſilentium imponatis ·

ggrnificante malicc
Ns. ff. de rei vẽ · in fũ
do · a· ff · de arbi · ita Smu
et · · de H p· ſedeſ aplica
qñqʒ tñ audit᷑ qͥ nõ facit
miſ̃ ut noceat dixit 2
inducit · C· S natu · lib· . .
aur eraneurrer poꝛ pnia ficta non pꝓdeſt · et tn aufert vfũ ſequentis
m ¶Repellentes nota ꝙ repellit accu⸗ ¶ de pe . di · in in ſalielbus⸗
ſatoꝛ ꝓpter turpem queſtũ · · i · q · i. g bibentur.· een kepeint in
fra tempus ſtatutuzʒ non aceuſauerit. . e c. ꝓxieniſ iuſta de cauſa vt
ibi · et · eſt ar ꝙ Rimonia cõmitti pom

ſed otradici conſucuit ꝙ ibi gratia non confertur:/
JWmm tua oſuetudineʒ hec conſuetudo oſona fuit iuri vnð ho

die iure cõmuni ſtatuitur qua obmiſſa ſ poſtea impevimentn a/
pareat filij non erunt legitimi · s· de ciam · deſpon · euz mhibitio · a ſ ·
g · de ſpon · eum in tua . que eſt pars iſtius et ei otinuatur m inte·
o Kon potuit ·˖ qꝛ erat ĩ remotis ptibꝰ · ſ · xvñn · · i· qᷣs ˖ in cogtus·
eruoꝛe rv· qli. lla· et. xvñ ·. q ·i· Sõlaloꝰ. et · S· ð regut· ſic tenoꝛ
a ¶ In ams · ſ quo pẽ Hᷣ eẽ iſte in talibꝰ anis denuũclatloz fcam nõ
ρamn iA Cay Guando Deninaois
CEn⸗ 6 iſtes val no Hnerlleheng 2 Jnalieh hor Ps

Debeat /

moniũ aliqͥs appareat accuſa⸗
gqñ banna ᷣm oſuetudinẽ in ec

debeat accuſacõiſ admittime

Nſup adjeciſti ꝙ aliqᷣg cũ qua .
rito queri pt᷑ · up q ſic duxi

daz innubili puella otraxitque

nüciacionis pᷣmiſſe is qui i c
juctos impetit extra dioceſim

dinõ debet eidem adit? accu

niã ut ab accuſacione deſſtat

ſ t in matrimomo cum ſit ſpale

36 ρπ wοπο α 1dint poſtea no aude

innp edimentũ debeat ſeire tpe ↄtracti mrmon ſ̊ pt eſſe ꝙ tue neſcie

bat. nec ſufficiebat etas ad ̊ ſiẽ nec ad oↄpᷣbenſionem denunciatõnis
et tñ poſtea potuit ſcire impedimentũ ut.j.ſeqtur cum tꝑe denuncia

toõms eius etas ſufficẽ nõ valebat qꝛ etas illa neſcit quid videat · C.
de kal · mo. l · i· et ar · · de ſpon. tue fratermtatiss·
r( Dublice · et ideo nullus pt᷑ ignoꝛare.xvi · di · ql dieitis · a. xij · q ·n

qui et hum ams·et · · de
poſtulã · c. iꝛ ar · lxxxij · di ·

. „ pꝛopoſuiſti⸗
Vm in tua dioceſ Idẽ. 8 Kepellendus et ita
a12.˖. ñ wo pꝰ ↄες tuʒ mat᷑ qͥ ifra tpus oſtit utũ nõ
ponũt ius ſuũ poſtea re/

pellũtur et ab accuſatiõe
et a teſtĩ omo ar· s.ð clã·
deſpon · eũ imhibitio · a cõ
trario· et · C. de ingenu ·
diffamari · et · s · de ꝓba · Iz
Hſ nuũquid admit tutur ad
denucia ndũ · viðꝛ ꝙ ſie cũ
n et iuramtũ et ñ obſtaret.
mus diſtinguendu ꝙſñ e dee s. de iutiut· quẽadmodũ ·
et ar · S. de cog· ſpi tua·
dicas ꝙ non eſt admittẽ⸗
dus cuũ ſit ſuſpeck? ut hie
diẽ et ſuſpẽe ꝓfone vemo
ueant᷑ a deniciatione ſiẽ
ab accuſatione ꝗj.de accu⸗
ſa.cũ dileũs filius ·et · s.
de ſimo eũ in tua · naz cui
vna via aliquid ꝓhibet
alia via ad idez nõ dz ad /
mitt . s · de ꝓeut · tue · euz
ſuis ↄcoꝛibi poſhitiſ:a ita
taciturmtas nocʒ ac cuſa
re volẽti mi foꝛte tacuit

toꝛ cuũ non ꝓdierit in publicuʒ

cleſiſs edebãtur vtrũ vox ſue

exiſtebat· vl alias denũciatio
non potuit ad eius noticiãper
uenire utpote ſi nimie infirmi⸗
tatis feruoꝛe laborãs ſane mẽ
tis patiebatur exili uave lan⸗
nis tam teneris oſtitutusꝙ ad
opreheſioneʒ talium eius etas
ſufficere non vale bat ſeu alia
caula ltima fuerit impeditus
eius ac cuſatio debʒ audiri · ali
oquin cuʒ rõnabiliter p̃ſumat᷑
qð denunciacioneʒ publice fa
ctam idem exiſtens in ipſa dio
ceſñ minime ig noꝛauit ſtanqm
ſuſpectus eſt ꝓculdubio repel

nem. n · q · vij · pleriq;ʒ · Et
id eo diri koꝛte ꝙ lz tũc ñ
Haberet teſtes ipſemet
potuit impedire mẽimo⸗
mũ otrahenduz vñ nõ ꝓ
deſt ꝙ apter hoc tacuit·
.s. de ſpon · p̃ ter ea · et · S·

lendus · niſi ꝓpꝛio firmauerlt jI de teſti · ſup eo. et ſola fa

ma impedit mẽimomũ · s⸗
de oſang · et ak · c ·ej · taci
mitas vero ipſoꝛ oᷣhen
tiuz non piudicat eiſ ar⸗
. · de reſti · ſpo · ex ↄoque⸗
ſtõea. s · de clã · deſpõ · eũ
mhibitio · etꝗ· de ſen · ex·
inquiſitioms·

Landi · quoni am et ſ ab impeti t Iuramẽto · ſie.s. de te

tione huiuſmõi culpade ſletö. Paſteratid deez ne ſo

mento qð poſtea didicerit ea
queobiecerit et ad hoc ex ma
licia non pꝛocedit/quia tunc
etiam ſi didiciſſet ab illis qui
denũciatõis tꝑe ſiluerũt clau⸗

tali orcta illos excluderetli ſte plus vʒ iuramt uz vnins
tñ amoueri nequiret cum cul⸗ 6 ipe⸗ iarts arp iſtt
Iirg erit jur amtuʒz eliditur iuris pᷣ
pabiliſñ exiſtat M ſumptio · xxxv · q · in · erkẽ⸗

u (Excludet . Coꝛdiaria
h hẽs ꝙ aliquis admirtti/
tur ad ac cuſandũ cuiꝰ au
coꝛ repellit᷑ · ſecus eſt in
teſtib. s · de teſti · lieʒ et
ꝗj. de heti· frat ernitatis·
ar · ß que eſt rõ diuer ſita
tis · die ꝙ aliud ẽ im accu⸗
ſatoꝛe et aliud in teſte · modicũ piudiciuʒ fit ſi accuſatoꝛ admittit᷑ eu⸗
ius auctoꝛ repellitur ꝓpter culpã ꝗꝓpꝛiam et iſte culpabiliſ nõ exiſtit
et ad dictuz accuſatoꝛis nulla fit ↄdẽnatio ñ adſint ltĩmi teſtes ſ̊ ad
dictuz teſtis quis ↄdẽnatur et ideo dñt eſſe tales auctoꝛes ut ipſoꝛx

ediuoꝛcijs ꝭ
cilio apud Warinatlam ·

dicta ſufficẽnt ad ̊ ut illi admittantur qui cãm habuerũt ab eis· ar·

C. de acqui.poſ.vicia · ſ̊ nuquid ſtatim elapſo termĩo obſtabit ta lis

„

taciturmtas viðꝛ ꝙ in otmenti mſi mfra terminuz aceuſet · xxxij · q· r

mulier⸗ ar · 8· de offl· dek · eum olim · ff · dek · ij · eum quidam . in fl. et · ff·

ad maceð · ſi fſius: ar · otra · xx. qij· puella:vbi uſq; ad annuʒ et diem
tutoꝛes et ꝓentes puelle que ſacrum velamen aſſumpkit atradicere
poſſunt ultra · ñ ut ibi vł ſaltẽ vſqʒ ad decez dies · · de oſti · pecu · ꝓ
miſſoꝛ· et · C. quo et qñ iudex · ab eo · Jo · dixit ꝙ taciturmtas iſta cũ
quodam tempamento mtelligi dz · ar · ff · de ſolu · quod dicimd et · E·

W
Suynſirmus. Cr)

kiape eſtid ab ameſen

me ndnd. & melerre
lernda Jlo qlo · b mno
i toꝛ ꝛ ρο.ιι E

M)

—

„20

qꝛ nõ habuit tũe ꝓbatio

ui2 mſ. Denun atonẽ & lima inoꝛet wide yglo. 4 vi queid anid ſ aen eemb Pe Dend.⸗

. . „d S
qua miiler⸗ CQa9 · Mleꝛ 4 worhmał 1 moꝛt moN ſ Ptap⸗ m Or dereſſi neet J hd lirer ffert ne habnu⸗ falis conatu6 l. gle H t.*¹ Jeiby dd ahe no Pe tqpnn 12

evarh nn ſegt effe d

Ce ſ. E 7. vrb er qui:cau.ma·ab hoſtibꝰ.. ulet bñ facit ad Hoc. s · de locato · e pe· ⸗1 . inquirè et opellere ut quicũq; veritateʒz ſeiret phibeat teſtimoniuz
plue αα et l⸗ ego credo ꝙ idiu res eſt integra ꝙ dos pi admitti-cõtracto xxxv. q vi · es in linodo · et · s· de teſti· co· terea et · S· de of · oꝛð . e

„ ₰☚

Stoni Pe 1 V
— .Les tingat xxxij. qi. m Diu⸗

alid maleſned ver o mrimonio de pñti nõ videtur audiend? ta nẽ ſuſpectꝰ ſi potu/ ñ et · ij · q · i · de ꝰ oĩ potens · imo quilibzʒ tenet denũciare eccĩe. s · de co
E Padr. it mkra tempus ꝓ cedere et denunciare impedimentumnm. m ¶ Vei ſedo.et ita viðꝛ ꝙ ↄſangmitas ult ſeᷣm g&/ ¶ Sna· ſpi:tua·
hi⸗ nt dntte⸗ Iqua voluerit:qꝛ qntuʒ ad hoe quo minꝰ cõtrahere poſſt dum non poſſet eſſe notoꝛia ſed fama eſſe publica poteſt · xxx v ·q · vi ·
poſt moꝛteʒ vxo: is cũ tale homicidiũ directe nõ fuit volũtaa ¶ Intereſt · i. ad eccleſam · pertinet · QRduo.
riũ nõ impedit · et homicidiũ nõ impedit mẽ imomũ otrahenduz uim Jgmfaſti · materiã · qd viðꝛ qꝛ ipſe dedit ei materiaʒ adulte⸗
ca ſibꝰ.xxxiij· ꝗ ·ij · imt fe / rãdi q̃re ſibi imputet vin
toꝛeſ · etec · admonere · a . ar. xxvn · qꝗ · n · ſi tu abſtieſ
de pe et re. e · ij. ñ fint iu — . —⸗. „ „ „ . et · ff. de mio · cuʒ madato.
uenes · ut · c · int fectoꝛel · a 4 F qua mulieꝛ in moꝛte nde,ͤ, bita grauitate diſſ. oluere que a. ff· ſo mĩ · ſi mulier · qʒ
ettant wiſn n adoler cetia ariti ſuj cuͦ alijs oſii. illicite ↄotracta noſcunt· I dẽ · vgr do⸗ keuer an derde:
et tunc diſpenſatiuue. . . ”l ific i/ iFf 3 v bart qr g ionez dza
b Enſdiatrix · iz mulier ata eſt/ ipſe aliqueʒ i gmjficaſti/ quid a vx m dat dãnuz dediſſe viðꝛ
iſta nõ fuſt oſecuta effee loꝛ ſe defendẽdo occiderit/ pẽ ꝛe ſua ſine iudiĩcio ecele.l. di. ſtudeat. ſepe · et · ff.
zufnomtn⸗ er aſt o ad ipſe pꝰ moꝛtẽ vxoꝛis ſi voluit ſiſjſie dĩmiſſa/p eo ꝙ ſuggeſtuʒ ſi alegan k quſ ecidit . .
legez oiugn · et eſt ar · ꝓ TLa aije inß ia. . Les et or as j, . „2 . in hac · et · de dam · da · c ·
co natus ſine effectu pum atiaz due iei ſa aüt infidia⸗ bi fuerat P ſam inceſtuʒ cu⸗ q⸗ ul ˖ in fi et ar · ad B. s· de
tur · ſ· . di. k quis poſt · trix penite nti e abq; ſpe cõiu⸗ dam oſang uineo ſuo cõmiſiſſe/ eo qui cog · cõ · vx · ſue ſu⸗
2 de de diei. quis cũ te gij ſtet ſubiecta/ exan · in· vinculo fuit ꝓter hoc excõicaper eo · et · c· diſcretiõz. 6
rulreze aeidmen wede ( eſiuit a nodet. I. Nos telonisaſtrictus veruũ muliern derarun gr muſer⸗
ſpon·c· ul. cuʒ ſuis ↄcoꝛ. kach .t. rnde mnis g muli otinuſt ſed ſobolem de alio vi duci · xxxn · ꝗ· v · ſta ne · nee
ibi poñtis · vbi de hoe · i· er ꝓ furto vel alio crimiĩe viri nmmsααοο ſuſcepit nec minuſpoſtulat eſt ignoſc endũ ei q ptex⸗
ñ Vrateret annne: pro ſui niſt fidei ſue religionem cöꝛ nali n wi ro reſti tui aſſerens ſe mmiuſte 8 ratin epiſini
Pano e;. ine uilo crimme pe virr· rumpere velit ab eo ſepararin eabpſo dimiſſam et eundẽ ſibi Peiea az. Fiñ eſt. nee ob⸗
wnn,l dimſtté vroꝛẽ vl' vxoꝛ vi. debet · verum ſi coniugem ſu⸗ materiaʒ adulterandi dediſſe/ ſtat ſi replicaret et illa· ff

ruũ vel aliquo ad a c⸗/ am ad infidelitatis maleſiciuz cõſul ·t.t · x· ꝙ ſi notoꝛiũ eſt mu lee de adul. l. . ſi publico·

r „ ̃ᷓ̃·——d — — —,. — — — — — ———

. . . —FP ðèð „ . — — αιονu νουt iſi 3 mn it a Edidiſſ⸗ ad
e an ſäa vpo Sio et. 4· v.ñ quis vror contraxetit a viro poterit ſe, tn ſieremipſam adulteriuz cõmige e uterandi enc no poiſg 4
Fs P e Brop tis-et q vn Parartita qꝗ; nubere alij non ei ſiſſe ad eam recipiendaʒ pꝛefanſm obicere adulteriũ ut m ö
v. Nonie I erimie kormeatdio at „.· Nebit quia licet ſeparentur tus vir cogi non debet / niſ cõdn⸗ r dicren 1. ed vone 4
lu en c. dictis. vel p ſpuali ſemper tamen coniuges erũt ſtaret ipſus cum alia aduſterienrare wriaet nlomi⸗
foꝛnicatõe · xxvin · q i. ido In viris quoq; pꝛeſentiſ ſentẽ um commißſſe · Dem èDMW nus petit reſtitui vider
atets nsrtewhie e tie foꝛma ſerüetur · IDeʒ am Xliteris tuis accepim9 ꝓ 5 ſi aVo aꝛ ipſa
G Ur*ece⸗ . onai r”Ml * 5 fuit a 5 ſpa eiecit
ꝓxet ſitalis turpis odi gianen epiſcopo. Wondas duxit vxro,. dico eſt audieba qr ee
tio in mẽimonio apponat᷑ · N ro de comite pontim rez Pauels tpibꝰ fuere 9c0O ipſo ꝙ rediẽs nõ admitti
Eeratererts. 39 ‧½ u vxoꝛe ſuaʒ abſq; iudicõ deſ. ꝓponebat em̃ ideʒ Vv· ꝙ il tur ſpoliata ntelligil⸗ ff ,
wogct uiunt. eelie dimiſt qa: eas cognatas lamp violentias fbi iſatà me, deaceigPoltes Boſede
d ¶Wõ licebit · eũ mẽimo⸗ fuiſſe vxoꝛis defunckte Ponit · tu etiaʒ mediate duxiſſet 7 e et · f.· de vi et vi armata. 4
ünmes ſeg nen ch⸗ pꝛudentia tua cognoſcat/ꝙ ſi tãdez vir vxoꝛẽ ſuã ſup erimĩe l· i·· ſine auẽte · H nunqd
vImmd 4 40,r5 „ „2 ‚ „ „ 1— 2 6
et.c⸗gaudemus. notoꝛia abſq; iudicio eccleſe neſcitur quo ducta ſpiritu ce⸗ Aeife ab iſo ne eredo?
. keeſ vin euln cõ ab ea ſeparari non potuit/qua pit publice ↄfiteri cuz virne nmaritus ipſam nõ expule
Anittitur viuonidd ois reibſuz ad eaz tecipſenda quu SZaret ei inneceſſarns puſdere, kuſeo eaz reuertenes d
bo etiaʒ ſepatis.xxxn· q. petit reſtitutõeʒ ipſus diſtri / erimẽ opulſa e mncurrẽ memöa 0——
etiaz ſepatis. xxxij · q erir. 5pin rimo Mcurre meme p¶ Motoꝛ iuz. q;d ſi occul/
r Nat ij ſe nee bx ce cõpellas qua ſi recipe nolu tũ cũqʒ a te fuiſſet diligentiuſ tũ et m modi exceptõms
PeIn viris · aꝛ vir et rer culo excõicationis aſtringas cui illud t turpe otra ſe po Hrns muoſtier zuonlan ſin
e10 a5 inpia iupjeane. Peeterea de Hqui cogna a ereti ſa id mamfeſtiꝰ aſſere erit reſtituta · s · de reſtitu
. . Snir en. tam luam dunrit vxoꝛem. nde si, Pat, anetii ouocato capi trſpolu-dtemcus ioO.
Da nſtaſtia¶ Napoſtolus. iauũ. mus Vnon apparentibuſ accutulo tuo cuʒ ex eoꝛunde; oſlio, Eeec etro nriz.
Nè Prnt S Zinno Orne Lazorigar J Rrcr⸗ us et parentela manife vtriq; puatim ↄtmentia miũux ꝗq ij. agathoſa·
AZsdo urtsar-zr inca. aſeublicaeriſtente /uod eris obzuandam ita ecſtevi Tniſ altaret. ia or
ſ n U, et xriin . q. :·.pudenda.n Eredibile nõ eſtjniſ eſſent in P⸗ uerent ad inuicẽ ſegre gatijme Et noteꝛilt eenn vin
. Kalresi, ket in. . v. qꝛ ſuſpech. mo gradu vel ſecundo tui offi⸗ moꝛatꝰ ꝛv. fintiz cũ aſia ſpõſa bare adultertſt viri ne
d rer õ 5 ae cij intereſtmrĩmonia illa adpi lia a nuptiaſ temẽ celebꝛauit ſic crimia mutua pati cõ⸗
S0, piaihtia et. .. de jureiut. penſatione tollunt᷑ · xxxij·
vindn inde. in fi. ſolucio ᷓ ad ſij rta e, , . . i.. U c· pnłet ul· ff.ſolu- ma.
on, ſolutcno ad ſiſaz ſy buãdꝰ eſt oꝛdo iuris ſptuz ad alia ñ · viro · xxv · di · pmuz · et· xxvi.di· vna tantum · et · vi . q · i. qui erimen. f
¶eparl · xxxiiij · q i· ſekares · xxxv· q· vi.multoꝛx·et eſt rõ qre qꝛ 352. 2 .
nia d e d vlemitozτιt eſt ro jre qꝛ de eo p quẽ fac · erit · e ul. S. ſed et ſi · et · ff. de adult . ſi vxoꝛ . F. iudex · R
nia diuortn pena eſt et pena ñ eſt mferenda ñ P iudice · xxxiij · q. ij · S· ar · gtra · ff. de doli excep· apud celſ Ulus. lo
m Hᷣ· a. C. ut nemo ius ſibi di · ꝓꝑ totũ · et · C· de ſudeis · nu llus. eerdere⸗eB,vfenn. um Fmarer us⸗ Hoc contrars

oluitur · s. de excep. dilecdit ··

heſttut io ereſtituto em faciẽda eſt-s deof der ca mrimonij · X Eis.· ↄpulſa · nõ ideo tñ excuſanda eſt qꝛ nõ eſt ignoſcenduʒz er

et ·s · de reſt · ſpol. ex oqueſtiõe · et · S. ut li · ñ ot aceedens · in fi · ar ·

Or. s-deteſti o. 2, 0 dus ſtio 1Ot accedens n. qui pt extu pauptatis turpiter degit · ff. de ri nup.palaz. S. nõ eſt
nö? aerda teſen rubi vit ꝓ H,pb toes meõtinẽti füt parate et potius debuit oĩa mala pati qᷓʒ aSie oſe entireFrrij d. re ne ar
pedimtüut H. die kaercd omito minꝰ faciẽda vbi notoꝛiũ eſt im/ Otra · C. de patri q fi · diſ . · ul · et.· C· de moffi teſta· aut qſ ſi. poſt · et
iſta⸗ der. m illaz. Eu õ ſoeil ut mtelligaſ xx vij · q · n · ſ tu abſtines · debuit judex h̊ feciſſe eũ ip̃m fem reſpi
ublicreri manifeſta ñ eſſet vel publica düinodoranga eſn et 861A mmonita · ſ nuqd⸗ cere videatur · ß pone de i e de ofnio ali
eſfent oſanguinerm graden bibito exoieo ropemt epüron Ains iz dixiſſet nunqd poterit reuocare hmõi ofeſſiõʒ cumm tali fa

Es Ca/. marwer ne war en. , Ko non poſſet dier ig noꝛans.pt᷑ dici ꝙ ſic cũ hec cauſa q̃ñ crimmalſs
Ebi⸗ . fe ornn 9. v por ayen feed femitamr glo. ꝙ afeſſio m Oydey n puidiat mſ! pfenerat n ie. d vio q yenen⸗ aln Tra r

—— —

Punß H

N

duo⸗
llte⸗
tv
ſtie
dito.
cede⸗
d
eteg,
ndte
ed

GeN .

nieſ⸗
if

err

d 6
herne
ote⸗
dſſni
itnn

nec.

illrg
blico⸗

ſiad

oſſii
tm
pone
0 au
omi⸗

vider

ipe

eeet
q: ℳ
dinit

gle.f
oſſde

S.

mata⸗

und

pelas

pſare

eedoi
eppuie
bette,
gnetur⸗
iocal
ptönt
lltert
nezdie
ſcz n
dteſten
gi⸗
nſit⸗
yrf⸗

19
rͤvr
re;;
Gilen
rl c
en
tdl
luenn
mnen⸗
inder
tranng

f a⸗ & meilher viden · F qτι & e&σTεα

ueret · ff· de que ſtio. l · i. ꝓ. diuus · et · S. R quis ultro.ſed illa ler loquiẽ
de ofeſſione que extoꝛquet᷑ ꝓꝑ toꝛmtuʒlaut᷑·dicit ꝙ pt᷑ reuocari qi ſi
fiat ex deliberatõne et ñ ex caloꝛe iracũdie nõ vidᷣꝛ ꝙ reuocari poſſit
a ¶ Hegre gati · ex ̊ vii ꝙ ſnĩa diuoꝛ ¶qꝛ nõ poſſet ꝓbare erroꝛẽ.·
tij lata fuit cũ de ↄſilio capituli ̊ videatur feciſſe q̃ ſine oſlio caꝑitu
li ferri ñ dz · xv · q; vñ · ep̃us nullius· et · lxxxvi · di · ſ quid vero · Et ẽ no

—

tanduz ꝙꝙ delickuz ſupue/
mens rei iudicate iudi⸗
cat ei ꝓ quo lata eſt ſnĩa
qðvm eſt et ſi iuraſſent ſe
vlterius nõ repetituros ·
ar · S· de iutiurã · tua nos·
bCõpellasqꝛ nõ oti⸗
nuit hm qð ei fuit miuctũ
et ideo eaz recipe opelli
tur · S · c · ꝓx · et · xxxij · ꝗ· vi
mil · ſed ſnia lata fuit H̃
ut viðꝛ ꝓpt er adulteriuz
nuqd vir poterat eã ſibi
re conciliare muitaʒ · a vi
detur ꝙ ſic · ar · C · de leg.
qð fauoꝛe innocens emm
nõ puatur buitute quam
pʒ m eo qui peccauit · C.·
de adul · aut en· ſed hodie
vñ vir pt etiaz illã adulte
vã ſibi recõciliare hi vult
S. de ouerſi · Oiu · gaude /
mus· et ar. ff. de excepti·
rei iudi · euident pʒe pena
ñ ei pᷣſtat emũitatẽ · f · de

imninterdi.et rele e relega

toꝛv· S. ul · pᷣt erea vir ſolũ
modo fuit abſolutus a vᷣ⸗
uitute quã ipſa pus ha be
bat in ſpſuz et nõ ecõuer
ſo vñ adhuc remã ſit ſalua
viro buit ꝰ qͥʒ habuit ĩ mu

liere cũ tm ipſa fuͤit odẽe⸗

nata · ar · de ouer oiu q́
daz intrauit · et · xxvij · ꝗ·
ij · qui doꝛmierit · It eʒ ki Hᷣ
eſſet veruz ꝙ nõ poſſz ſie
daretur mulieribus occa
ſio delmquẽdi ut a viris
ſeparentur · ſie ·s de oſue
tu. ex pte: vñ repꝛobata
fuit illa ↄſuetudo ꝗ. e · q̃n
to · in kie et · ff · de re · iut ñ
fraudatur · et · ar · xxxin q
.v. hec imago ar · o
nõ poſſit qꝛ ſnia ſtatĩ ẽ
mkiere · ar · vi · q · iin · q ſe
mel ˖ ſepe em odẽnat? ex

ſma como duz ſentit ut in. ſeſ

duobꝰ reis debendi odẽ/
natis ff · de ĩ iudi · paulꝰ·
dicas ꝙ vir bñ pt illaz ſi⸗
bi recõciliare muitam ut
lau · dixit · hug · dixit ꝙ ſi
vxoꝛ publice ſit koꝛmea⸗
ta añ iudiciuʒ eccĩe ꝑptᷣ il⸗
lam ſibi recõcſliare etiam

muitã nec poſſet mtraxe

religionem eo inuito ſed
poſti ſnia diuoꝛtij aue
toꝛitate eccĩe lata elt neu

ter tenetr alteri et vterqz a
vterchz in ſepatione ceſſit iuri ſuo.⸗
vir poterit vxoꝛez muita reconciliare·

reuerſus kuerit eſt reddẽda ã

vm̃ cũ fẽm inquirẽ laboꝛareſſt u
pꝛadcus V· rei ſeriẽ explicas
et exponẽes ad audiẽtiaʒ nraʒ

dicitur appellaſſe · vñ · f· t · m · ꝗ·

ſi res ita ꝓceſſerit pᷣtaxatũ vi⸗
rum ad ltimam vxoꝛem redire
compellas Kbanus · in · flo⸗
entino epiſcopo
illa qᷓ viro ſuo labente
in hẽſim ipſiꝰ oſoꝛtiũ ſine iudi⸗
cio eccĩe declmauitvidet nob
ꝙ mulier maxime ſiea intentõ
ne diſceſſit ut lapſus in hereſiʒ

ſit vel mixta · · de ꝓpeuẽ. tue· ofeſſio em in erimie non p̃ſudicat pe IIIIL*

IWFure & ear et eſfmns ,

De a e. m. Der win habente lalente aſtan Fy „ne gelen ne ei y enzd nier ſed ue vn aſue Nroetee arre PeO,o Oe du

e Cõpellendã · in alio caſu ↄpellitur et ſie eſt aliud ante iudieium

et aliud poſt:eandẽ diuerſitateʒ dixit hug · in carnali foꝛmcatione vt

dicitur · s'c ꝓx · ſ̊ otra qᷓ.c.ꝓrx · m fi:vbi de hoe · et pt᷑ diei ꝙ ei ſtãdũ
eſt ut m vtroq; caſu opellatur redire ad viruʒz mſi eum iudicio eccie
e ſeꝑpata voluerit religioneʒ intrare · s · de ouer · oiug · c. ul · B·
nto· diſtmguimꝰ· hanc diſtmctõʒ ponit gratianꝰ· xx viij · q;
· PHinc diſtmguenduz · S Pꝛedeceſſ oꝛ · ſ. cele limꝰ dictũ cuiꝰ

rit vota tranſibit et in hoc ca/
ſu intelligimus qð ait apłusſi

infidelis diſcedit diſcedat ˖ fra

ter eniz vel ſoꝛoꝛ nõ eſt ſᷣuituti
ſubiectus in hmõi·et canonem
etiã in quo dicitur · cõtumelia

creatoꝛis ſoſuit ius matrĩonij

tedio piter ⁊ ofuſione affectꝰ
ſe ab erroꝛe ſuo ↄuteretei eum

.

etiaʒ ſireuerti noluerit ↄpella
rurt
receſſit ad recipiendũ euʒ nul
latenus dieimus opellendam ˖·
no · iij · ferrarien epo⸗
anto te nouimꝰ in ca⸗
Monico ure perituʒz a. F·

Vane tua· intimauit/ꝙ altẽo
oiugu ad heſim kranſeute / qui

relinquit ad ſecũda vota deſ
derat ouolare/ qð vtruʒ poſſit
fieri ꝓ tuas nos duxiſti literas
oſulendos · Nos igitur oſul ·t·
daz pᷣdeceſſoꝛ noſter ſenſiſſea⸗
liter uideat᷑ · aut ex duobꝰ infi⸗
delibus alter ad fidem catho⸗
licam ↄuᷣtaturvel ex duobꝰ fi

rñ dentegdiſtinguimie qu.

delibus alter labatur in hẽſim
vel decidat in gẽtilitatis erro
remſſi em alter infidelium oiu⸗

gũ ad fidẽ catholicas ouerta
tur altero vel nullo modo vt ñ
ſine blaſphemia diuininoĩs vi
ut eũ Nrahat ad moꝛtale pec
catuʒ eicohabitare volente q
relinquitur ad ſecuda ſi volue

tero inuito mõſteriumin erare poteſt qꝛ
ſuo.ax · vñ · q: i: quã ꝓiculoſuʒ eſtnec

ſ̃ hee deẽ · videtur otra ſnĩaʒ

pug· vñ ſtandũ ẽ ꝓut dicit lau. vñ nõ bic ꝙ delictuz ſupuemenſrei

iudicate piudicat ſnie ut

ſnĩa nõ obſtante reuertat̃ m idezꝗ· de a dul ·

xc. ul. vbide B. ar · otra . qꝛ ea que lt ĩme facta ſunt ex ſupuementi de

al * Aem lIX
aeyed e li ſroe ) rc ale ſo ſwe n

htur ut tedio affectus ve
5 m alns et. C de pſcp xxx

. tla affectus ad hmilitudmem otumacis qui poſſeſſione pua⸗
1 laee e mat rñſurus:sut lit: nõ oteſ· quomã.
vel. xl· aneſi quis emptioms· · ſ̃ Ri quiſ

db ( Heddendaet mertto quia per pniaz ẽ ſanatus·xp/ ¶ non per vim
xxñn ·q · i quod autem requiſiſti et eram eſt cõpellenda:·

uRWto Dech ſta Dotet qnalite

vVvo

— R
J ale gne vola Opot ad ſarni d⸗ t

——

vero iudicio eccie ab eo rfe

6

—

F*

circa eũ qui relinquitſi vẽo al
ter fide lũ oiuguz vel labat᷑ in
hereſim vel tranſe at ad genti
litatis erroꝛem non crędimus
ꝙin phᷣ caſu is qui reliquitur vi
Nabẽte —
uente altero poſſit ad ſecũdaſ
nuptias ouolare licet in ̊ caſu
maioꝛ appareat otumelia crea
toꝛis· Namet ſi matrimomium
veruzʒ inter infideles exiſtat ñ
eſt tñ ratum inter fideleſ autẽ
et veruz et ratum et firmũ exi

ſtit qꝛ ſacram̃tuʒ fideiſqð ſemtł

eſt admiſſuʒ nunqꝙᷓ; amittit᷑ ſed
ratuʒ efficit ↄpiugij ſacramtuʒ/
ut ipſuʒ in oĩugibꝰ illo durate
pduret · nec obſtat qð a qᷣbuſ⸗
dam foꝛſan obicitur/ꝙ fidelis
relictus non debeat iure ſuo ſi
ne culpa pᷣuari cũ in multis ca
ſibug hoc otingatut ſi alt᷑ con
juguʒ incidatur / per hanc em̃

reſponſionem quoꝛundam ma

licie obuia tur qui in odium cõ
iugum vel quãdo ſibi inuicem
diſplicerent ſi eas poſſent ĩ ta⸗
li caſu dimitte re ſfimulaꝛent be
reſim ut ab ipſa nubentibꝰ cõ⸗
iugibus reſiirent er bac ip
ſam reſponſionem illa ſoluitur
queſtio qua queriturſvtruũ ad
eum qui ab hereß vel inkidelit

Habuiſti olim in deẽ · s·8
Ouerin kfie lauda bileʒz · et
male dixit ceieſtimus ·
P oſtolus · xxviij · q;
i. ſi infidelis ·
CCanonem · xx vijj · q · i
ſi nkidelis
k (Cotumelia iuxta ill
Deſere ſpnentez vei bla⸗
ſphemare volentem · Vel
te er edenteʒz ſcelꝰ ad moꝛ
tale trahemtẽ ſeã ſunt ab
ſq; moꝛa ſic vmcula ruꝑ
ta poꝛa· vm
Kolin quitur. ſ. qui cõ
uertitur cirea eũ qui reim
quit qꝛ nõ pt᷑ claudicare
mr̃imoniuz ſ potius dixit
de eo qui reimquit᷑ qꝛ il⸗
le ſolus pt᷑ otrabere ſine
peccato · ille qui relinqᷣt
trãſeuntẽ ad fidẽ peccat
et ſola otũalia creatoꝛis
ſoluitur et nõ ꝓ eccĩaʒ:et
ſtatim ſoluitur q;'cito nõ
vult coha bitare hm mo⸗
duz qui traditur ce · ꝓx ·
ad fiea puemit ad noticiã
alterius tñ dz ad hibere
teſtes ꝙ illa nõ vult co⸗
habitare ne impediatur
poſtea otrahẽs· ſi autem
anteqꝙᷓ; otrabat cũ alia cõ
uertatur ad fidez vir ip⸗
ſazʒ recipe tenet᷑ qᷓ.c· ꝓxi⸗
c penul:et vidðꝛ nouũ ma
trimomuz vt ibi dicetur⸗
m Cist,ngts em̃ de
imquũt fideles apoſtatã
do qm infideles in infið
litate remanẽdo ·xxxij ·q/
iiij · in eo foꝛmeatoꝛ:a ne
mo reſpiciẽs ret ro aptus
eſt regno dei ·˖ s; ð vo⸗ ma
gFne: li.· de pe. di . iii · ſi re
fugiẽtes:ſie magis delin
quit qui i᷑ ruptaʒ iterũ
litem deſer it qͥʒ qui ſemel
acceptaʒ dẽ lm quit in au
ten. de litig · S. edicta · in
fi · co lł.vinj. C· qũo et qñ
iudex · aut qui ſemel ·
n ¶ Ratu.qꝛ pt᷑ diſſolui⸗

ag ie

tate reuertitur is qui perman 0( ittit· xxxnj. q- vñ⸗

hA
vnn9 Dedeli *M“ „.ar ad Fe2 V

dem tibriadenſ epiſco!
50.

an ꝑ nianeß Hde

E . . τιεd vνοαααι . e ¶· je q ĩi· qð qͥ dã
ſit infi de redire cogatur mi Dr pGine culpa-nemo fine

culpa iure ſuo pᷣuari dʒ·
xvi · q; ul · muentum · vi⸗
die ſatis ꝓuerſumet.e· &
eo qui ↄgno:oſã · vx· ſue
diſeretöemeet. e · ule et. · de oſti · ccine h h caula ſubeſt puatur quiſ qñ⸗
q; iuxe ſuo.saut li.nõ otel qm · · n. et .. de puit. antiquaet · xxn · diſt ·
q ¶ Caſibꝰ.m qui⸗ renouãtes· et Hſubeſt cã qᷓ ſubi citur mfenus ·
b quis puatur iure ſuo:xuij·q· vi· ↄperimꝰ·et · lime di · frequẽs · xx
xiiij · di ñ cuius xvi· q vj decermmꝰ· ixx· dienemmeʒ xvn.q·n dik⸗
hmmus Sede cle- egrotua· xr· ¶ Incidatur xxxn· q; vi illi⸗
8(TDimul arẽt · Hreſim · h eſt eã quare puat᷑ qͥs iure ſuo ſine culpa ſi⸗
t Cogar · et reuera cogi debet ñᷣ velit re⸗ Cexxxij. q·i· dixit dũs·
ligionem mtrare cũ m iudicio eccie ſepati fuerint· S. de auer · viug·
.c ul· lau: dixit eã nõ cogendã redire ad eum ci diſtin cione ii9 de
cre · s. et de illa · ̊ verius eſt ꝙ in diſtmete debet cõpelli mſi cũ vult

intrare religio nem km illam deere · s· de couerſ cõlu⸗ceuitt⸗

l' del mat& ale N 6 Er ſp hev ☛MA.nnelt 4 ens de s6 feg 2
ech⸗ 6½ TWhabet a ſh 4 el vel Pne p . guige
8 hyr /να1Hοπ☛α ze benan n .

.

6

Gardenh.

abieutt

pnd tnd Neneß
mte ſider⸗ diſßenſar 17 al qbꝗ A& n dſpenſaet vr r ſequn: .

cea ſoꝛoꝛ neptis amita matertera vroꝛ patrui a vxoꝛ fratris filia a
uigna · de hoc dicttur ·s · de reſti · ſpoli · lit eras ·
b(¶ Exiſtat · xx vi · di · demde et · S· de oſan· et affi: de imfidelibus.
c ¶ Conſtõibꝰ· q̃ nõ artant ñ illos qui ſubfũt eccĩe directe · ſ. H mdire

cte bñ opellunt᷑ j.de vſut ·

is:et ſi iudeos:
d¶ Ruid em. . q. . mul⸗
ti· mterpoſitio eſt.
A ¶ Coniũctt · S· de conſan
ui de mſidelibus.
Wimittãtur · xxvi · diſ·
demnde
S ¶Vel quã · ad iſtã q̃ſti
o nez ñ rñdet direcke ſß ĩdi
rce · ſatis rñdeẽ ꝙ pma ſit
vxoꝛ ex eo ꝙ dien plura⸗
litateʒ m vtroq; ſexu re⸗
pꝛab andã in fl · iſtius · .
H¶ Ablonuz ˖ H oñdit ꝙ
vnã tm debeat habere·
i ( Ena. S. S biga debitu ;
k ¶ Duo . H pluralis nũe/
txus pom᷑ ad exc luſoneʒ
maioꝛis pluralis· ar · o⸗
xxxi:q·i: ꝙ ſi doꝛmierit·
qñq; pomt᷑ ad excluſionẽ
minoꝛis numerli · ut cũ ðꝛ
vnꝰ ñ ſtet otra aliũ ſed in
oꝛe duoꝛd ſtet omne ver/
bu ut · s · de teſti · lʒ · in fi·
1¶Vxoꝛel· vnde etiaz lex
pꝓlura oſugia ꝓhibet iu⸗

deil . C· de iudeiſ· nemo iu
deoꝛum .in fi · et · C · de in

ceſ·nup.l:ij · C· de dona⸗
ante: nup · ea que ·
M¶ Diuma· nõ ergo ſunt
ſufficiẽtes excuſatões q̃s
Hẽs · xxxij · q·iiij· dixit ſara
et · e obiciũtur ·˖ ̊ illud fu
it ante legem⸗ .
n2n ¶ Mẽdacio · xxn · q· ij · ·.
zt em oponitur·
o Kurto · xiiij · q· v. dixi
pꝓ ¶ omicidio. (Dus⸗
xxxin · q · v · ſi non liez · cir
ca fl. et · q; vijj · occidit ·

q luralitatem · hie in

nuit lolutõʒz queſtionis qᷓ
ſi diceret pᷣma tantum eſt
vxoꝛ ut dixi ˖ s.
X mpariai:quo ad mu
tuã buitutẽ et debitũ car
ms et fidẽ buãdam · xxxinj
qi · ſi qs vxoꝛẽ ·a · q v. pᷣ
cepit · alias pene famula
ẽ vxoꝛ · xxxiij ·q· v ·̊ ima

S In euãgelio · dicendo · excepta cã foꝛni catiõis vxoꝛeʒ nõ eſſe di⸗

cipientes in ſecũdo vel tercio

poſt miſerabilez · et · c . quã to · et . · de iude

A udemus in dñoet .

ot ruʒ pagani vxoꝛes ac

vel vlterioꝛe gradu ſibi cõiun
ctas ſic ↄſuncti debeãt poſt cõ
uerſione ſuam inſimul remane
re vel ab inuicẽ ſepariedoceri
pꝓ ſcriptũ apłicũ poſtulaſti ſu/
per quo .t · rñdem?ꝰ ꝙ cü ſacra⸗
mentu ↄiugij apud fideles et

infideles exiſtat/ quemadmo⸗

dum oſtendit apoſtolꝰ dicẽs
ſi quis frater infidelem habet
vxoꝛeʒe hec oſentit habitare
cu eojnõ illa dimittat et in pᷣ⸗
miſſis gradibus a paganis q́
ad eos matrimonjum fſit con⸗

tractũ licite/ qui oſtitutõmnbꝰ
canonicis non artantur/quid
enim ad nos m apoſtolũ eun c,
demſde his qui foꝛis ſunt iudi αaαααteſtimonio veritatis teſtãtis

care ĩ fauoꝛe pᷣtim xpᷣiane rel
ligionis et fidei a cuius pcep⸗
tõne per vxoꝛes ſe deſeri timẽ

tes viri poſſunt facile reuoca-

ti fideles hmõi matrimomali

rer copulati libere pñt et lici /
te remanere ↄiuncti/cũ p ſacra

mentum baptiſmi nõ ſoluant᷑·
coniugia ſed crimĩa dimittat
uia vero pagani circa plu

uidunt coniugalem vtru poſt
conuerſionem ommes vel quaã
ex omibus retinere valeãt/nõ

imerito dubit atura · Y· verũ

abſonũ hoc videt a inimicum

