ei ad vitam eternam pꝛomerendam. vel ſaltem ad minus ſuplicium

£ ę — –☛⏑ —

— - —
– —. — — — — — ——

R ⏑ EEE

ſo
and
nt
a

l

lin
emi⸗
pte
lth

6 d

ſen
mi
dan
4
mo⸗
o
ſeer
gian

o.

ſiek
gin⸗
3 0d
luät
ce
egle⸗
ttam
pee⸗

nod
npee

ebet
diſ⸗
ſie
naet
,,
ſy
o⸗e⸗

penn

atee
eapi

ablo⸗
lit et

nin⸗
oſita
atis
nnol
/,
fbi
lid
taſpo⸗
ſatih⸗
et er
der
pret

peon

ſenng

depe⸗

neſet
eccatd
l ibi⸗
das
dehi
cede
rede
nuſ⸗
ſelkt
ente
4 ſt⸗
eileß
zedie
pes⸗
cntl

oed
ſepe
d
e
Nn
un

R

1

9

ſubeũduz · de pe · di · i · e · penk. et ineipit · R quis aũt. Itẽ ad bonũ tꝑ
le obtin eduz de pe · di · iij · cauendũu . et · xxij. q.ij:ñ quelibʒ culpa.aut
ad h̊ ut deus eitius illuſtret coꝛ eiꝰ ad verã piĩ
ſoõ: t· verſuſ. Nue cũ moꝛtali bona fit dant b terre· Coꝛ faciũt humi
a Mdmitteda xxin. q: ij. lega⸗ ¶ Je minuunt toꝛmenta gebenne·

tur · xc · di . R quiſ· ↄtriſtatꝰ.et certe ſi adhuce facit nõ penitet. de pe.

di · in · penitbtes · et deꝰ nũquaʒ aliquẽ ſanauit quẽ nõ oĩno liberaret

di. e · ſunt plures. jt᷑ ax . cõ
tra · xx vij · q· i · que xpo · a
c· deuotaʒ · ſo · pma votra
ria ſcʒ legat᷑.pemitentel·
ſunt plures · intelligũtur
de vera et fructuoſa peni
tentia · m. c · otriſtatuſ· cõ
pellitur quis reciꝑe ſatiſ
factiõeʒ · illa duo · e · deuo
tã · que xpᷣo · intelligũtur
non de penitentia ſed de
frucatu pemtentie id eſt

ſeukariſtia; .
cet legumib?· ar.
ꝙ ſi alicui eſt miũctuʒ ut

in pane ielnet et aqua ñ
dz aliud ſumẽ qꝛ iam non
ſtaret m fim bꝰ pemiten /
tie et hoc eſt verũ mſi ma
gna neceſſitas eũ artaret
ar · lxxxij · di · pꝛeſ biter ne
ceſſitas emʒ ſemꝑ intelli
gituꝛ excepta q̃ legeʒ nõ
Habz de oſe · di · i. Reut · et
qᷓ· de regu. iut. ꝙ non eſt
et · S· de conſue · quanto ·

c ¶ Addeliclas · ꝓ bibeẽ

em ſepe non cibus ſed ab
uſus ut · xli · di · c. i · ij· et · in
eſt ar · ad Hoc · iiij · diſt ·

eſitum eſt. mẽimo⸗
mo ↄtrłacto in laicali ha⸗

bitu vel duz erat im mioꝛi⸗
bus oꝛdmibꝰ. s· de cleri ·
cõiugat᷑ · cum olim.
e Regligentibꝰ· negli⸗
gentia em imputat᷑ · S. de
miut · et dã · c· ul · aꝛ diſſo
luta negligẽtia ꝗpe do lũ
eſt · ff · mã · n fideiuſſoꝛ· i⸗
H. 1.di · ſepe · a · diſſoluta
et negligẽetia habetur ꝓ
oſciẽtia · ff. de edil · edie ·
cum ſex qualis eſt igno⸗
rantia iudeoꝛd qui nolũt
intelligere ut bene agãt
i · q: iinj · S· ulti:ſic xxx vij ·
diſtm · c· ulti bern ·
f Inpublicũ.tũc em̃ ſa
cerdos publicaʒ pt᷑ facẽ
pnĩam. xr viñ · di · ̃¶ Biter
vbi de h· et · xxx · diſ· ſi qͥs
pꝛeſ bꝛ · ſ̊ nõ ſolẽnem · de

qua hẽs.l· di · in capite ½·

de qᷓ etiã mtelligũtur i /

la·c· l.di . ↄ firmandũ. illðö8

alienũ quã cłici facẽ ñ de

imponaturjt in terroꝛẽ alioꝝ
ad tpus abſtineãt a celebꝛati
one miſſaꝝ Rnoc· iij:liuoñ.
epo et eis qͥ cuʒ ipſo ſunt fribꝰ
eterũ cuʒ pnĩa non tã
m quãatitateʒ exceſſus qꝙᷓ; peni
tentis ↄtritioneʒ ꝓ diſcreti ſac

dotis arbitriũ ſit moderanda

penſata q̃litate ꝓſone ſupꝑ foꝛ⸗
nicatõe adulterio homicidio

et alijs crimibꝰ oñderatis cirl tem el debz iniũgi · I Den
engamii omnibꝰ? et pᷣſertĩ noꝰ ee / lent · et burg· epis a abbati de
uitate liuonieñ · eccĩe opetente Gor

pniam delinquẽtibus impona
tis ꝓ ut ſaluti eoꝛuʒ videritis
expedire · apli aũt veſtigijſ in⸗
herẽtes dicentis lac vob potũ
dedi nõ eſcaz paulatim eos in
ſtruatis in fide ofeſſionis for⸗
mãſoꝛõem dñicam et ſimbolum
illos ſolſicite edocẽteſ interiz
tñ coꝛpis et ſangnis dñi ſacra
mentũ renatiſ fonte baptiſma
tis ↄſuetis fe ſtiuitatibus et in
moꝛtis articulo tribuatis
Dex ſanccti lau ˖ in lucina pre
ſbitero · carð · ap · ſe ·
icij/a· Y· ſig nificaſti qn
daz mulierem in pnia tibi fuiſ⸗

ſe ofeſſaʒ ꝙ times ne viri poſſeſ hoc
ſio deuoluètur ad alios quarũ &ρ deced
bus doenegetur . lʒ aut p gnale/ 1, ueretur exheredariñ dñt/

dã herbaru ſucũ potauit/a ſie
vent᷑ eius intumuitet inde gui

daz ſe oñdens ſibi partum ſupꝑ
poſuit alienũ timẽſq; marituʒ⸗.

nõ vult facinꝰ? ipſus ðetegqᷣ
ꝓlem eredit ſine dubitatõe qli
bet eſſe ſuã Mm̃ igitur poſtu/
las edoceri vtrũ ei hac fraude

bent h depoſitus ſolẽniter et publice penitere pĩ rxxx · qi · ſ qs · ſac
dos. de pe · di · vi . ſacerdos · jtez ar · Otra id qð dixi de publica penitẽ⸗
tia.xxxn · di · p̃biter ſi · vbi dici tur p̃ſbiter publiee pemtere non de⸗

bet · ſed expomtur pub lice i
catuʒ nec publicuʒ ſacerdos

d eſt ſolẽmter · ſi autem occultum eſt peec
facere debet pemtentiaz ut hic patz· et

illud poteſt imtelligi · lxxxij · di pꝛeſbiter ſie ut non pemteat publice
cũ pecẽm eſt occultũ · ſ̊ in caſu iſto poſſʒ agẽ pniam et ſolẽnem eũ ſine

ſpe reſtitutioms de tali erimie puatus ſit · · de tempo · oꝛdi · c· ult · er

go multo foꝛtius publicam ex quo crimen vemit ita in pubicum.
g ¶ PDemitentia. de h̊ů dictuz eſt · · de his qͥ fi occi · de infantibus ·
hH¶ In cura · quod pᷣma facie pᷣſumenduz eſt · ar · vtra · s · de Pᷣſump ·
afferte. vnde etiam dicit lex ꝙ repẽtim caſus iniquitas ꝓ ↄiecturam
paterne pietatis emẽdanda eſt · C· de moffteſta · ſ mater ·
i ¶ Arbitrio: xxvi · q· vij · tempoꝛa penitudinis· et. J.c Pꝛoxi·
Eus · qui arbitrium · S · c · pꝛox · de pe · di · i menſuram ·

¶ Circũſtantijſ ·e · oĩs · ar · ꝙ circũſtancie agguãt pcẽm ·s · ð homi ·

—. ſͦ dignũ · i · R · xl. di · hõ xp̃ianꝰ.de pe.di.v.c · i · xxiij . q · viij · oceid it
az · de pe · di. v · kalſaſ

iege tes euageliuz pᷣſumũt pu

x / turalcõcedimus tñ ex gtia ut

m ¶ KCouitate · ꝓpter nouitatẽ der hendũ eſt iuri · xxxv · q · in · qd ſepſ·
et· s· de diuoꝛ · is· qui · n ( Calutl· qꝛ H̊ ſoluʒ bñ agit᷑ ut vita hoĩm
coꝛrigatur · xxij.q· v. ꝓdeſt · o ¶ Paulatim · xij · di · nouit · qꝛ paula
tim lupꝰ omedit agnũ · xin · qi.G. is ita ultra vnam columnaʒ
oꝛzma:.i. ↄfiteoꝛ deo-· qDomicaʒ · ſ· pater noſter.
e¶ Mimbo luz · · credo in deu · ¶ ¶ Conluetis ꝗ· e · omis vtriuſcq; · et
de con. di ˖ ij. ſeculares ·
t Moꝛtis . e ·q inte · a
l· diſ. pemtentes · et · . de
deſpõ · impu · non eſt ·
cij· ſuppoſuit exrimi
is ſuppoſiti partus
aceuſatio nullo tꝑe clau⸗
ditur etiã poſt moꝛtẽ· ff·
ad.l.coꝛ·Sð fal:qui falſã
iz alia crimia clauduntur
C.e·quere lam· a. C· Ri re
us vel actoꝛ moꝛ · fu · l. ij⸗
et · xxiij · di · quoꝛudam et
nota ꝙ ſ accuſatio nõ da
tur cuilibet de populo ſů
ꝓinquis aut his quibuſ
ea res ꝓꝑ tinʒff.ad· l.coꝛ·
lege coꝛnelia ·ij · vmcen·
. egaãda 5 miruz &

durãte ſit pnĩa inũ genda irñ
demus ꝙ ſicut mulieri qᷓ igno⸗
rante maritoſuo de adulterio
pꝛoleʒ ſuſcepit quauis id viro
timeat confiteri non eſt peni⸗
tentia deneganda ita nec illi
debet penitẽtia denegari ma
xime ſi per alios intelligas ali⸗
enos ad quos timeat Poſſeſo
nem viri deuoluiſed competẽeſ
ſatiſfactio per diſcretũ ſacdo⸗
emva

en · eiſter ˖ oꝛdinis ·
¶Dua quedã mis ſuͦt auri
bus intimata ꝙ abbatiſſe mõi
ales ꝓpꝛias bñdicunt ipᷣaꝝ qʒ
ofeſſones in crimĩbꝰ audiut a

quã fraudan oſangnei
E mu lieꝛ pemtẽ pt otra
illud · xiin · q · vi · ſi veſ ·a ð
pe: di · in · pemtẽtel· ̊ ip̃a
det egẽ ñ pt᷑ ſupoſñitõ neʒ
qꝛ eiñ credẽtur oſtante
pᷣſumptõe qͥ hẽtur ex mẽi
moĩio qᷓ; filiꝰ natus ſit ex
nuptijs.ff. de his q̃̊ ſui vł
ali · iut · ſůt q̃ filiũ· a et pi
culoſuz eſſʒ mulieri illð ð

blice pdicare/ Cũ igi tur abſo
nũ õ
id de cetero fiat curetis firmi 10 3
ter inhibẽ · qꝛ lieʒ beatiſfma v Farert⸗ 5 Ania k
go maria dignioꝛ a excellenti tali · nec depõt amimũ pec
oꝛ fuerit aplis vniuſis nõ tñ ilcãdi genae reit pmia⸗
li ſed iſtis öñs claues reg ni e mretlan admittita e k

2 nitẽtiaz admitti dz · ſ ẽ ei
oꝝ ↄmiſit em ·
Vod inten · Y. mn illo ver

ad vitã eternã · S. e · ꝙ qᷣ⸗
. . — daz · de pe · di · i · S pnł.a
bop qð prĩam moꝛientibꝰ no de ntg. gat.
negamꝰviaticũ etiaʒ qð vere ineng a qs ab in⸗
teſtato nõ duoluẽtur hẽ⸗
ditas: hi em aliqͥ taleſ ſint
ad qs ab inteſtato deuol⸗

penitetibʒ exhibetur intelligi
volumugut nec ipᷣm decedeti

pone ꝙ tales ñ ſunt/ ad
Huc tñ peccat impediẽdo
libeꝛaʒz teſtamẽti factõ eʒ/
C.ſi quis alium teſt· pꝛo

interdictuʒz denegetur omĩbꝰ?·
tam vnctio ꝙᷓ; eccĩ aſtica ſepul/

clerici decedentes qui tñ pᷣua
uerint interdictũ in cimiterio
eccleſie ſine campanaꝝ pulſa
tõne ceſſantibus ſolẽnitatibuſ

axime⸗
Oua:euã geliũĩ ma
tutimis foꝛte p oterãt le/
gere euãgeliũ · vñ et dia
coniſſe app ellãtur · xxvj·
qʒi :diacomiſſam ·
b edicare ˖ mulier eĩ
nee p̃dieare nee docere pt᷑ qꝛ H̊ offieciũ ex᷑neũ ẽ a mulieribꝰ nec ſacra
vaſa otĩgere · xxiij · di · ſaẽtas · et · e mulier · et · xxxiij ·q · vmu lierẽ · imo
nec laici pᷣdicare ł docere dñt · 8.ð heret᷑ .ẽ ex micto · nee pñt velare
momiales · xx · q· i.ſtatuimꝰ.nec abſoluẽ eas:j·ti:ꝓx:de momalibus·
nec iudicare · xxxiij.q·v.mulierẽ ·miſi foꝛte aliq̃ nobilis h̊ hẽat ex cõ
ſuetudĩe · S· de ar bit᷑.dilecti filij:nec arbitriũ in ſe ſuſcpe ut ibidez et
C· ð arbi.il:ul:nec ꝓcur atx eſſe pt᷑ i iudicio · C.ð ꝓcut · ꝙ te abſẽte ·
et · lalienã · ñ foꝛte ꝓ pt̃e moꝛbo aut etate ĩpedito agere velit · ff. ð
cpcuð · femias · nec aduocare pt᷑ ĩ iudicio · inj.q · vij · S. tria· et ghalit᷑ vi
ri officiũ mulieribꝰ ẽ int᷑ dictuz · ff · ð reg · iur · I. n· H nũq̃d abbatiſſa pt
mn ſtituere kſuſpẽdere · de tc dem eſt · s · de maio · et obe. dilecta ·
Mod ĩ te. deneget · tpe int dickht I.t. ꝓx· pmitimꝰ. tur ĩ qlibʒz
Cõcedimꝰ.iſta em duo ſact̃a ſiue triaſp exeipiũ⸗ int dictio ſez
b Btiſma puuloꝛsa pnĩa moꝛiẽti ꝓut h̊ pʒet ðꝛ viaticũ q̃i avia qꝛ
ſũt in via recedẽdi de hac vita: nec eſt illud ſact̃ᷣm neceſſitatis tñ oce
dendũ ẽ decedẽtibꝰ et te mtdich ut ptz h. e ¶ Ex gra. ſi ex ẽtia

Onod m te Ca9/ TPpe qmalis mion oted pma. —
deln 4 pᷣnaneꝛmt medpn 2 Pa et vralini mozſenb9

. S. et bnn pnd di hos. pms tvτα ſatει tre m

ꝙᷓ; durãte ſupoſitõne per

dðm ꝙ ñ ẽ ei fructuoſa q̊

hi · l. i. et · ij· et ideo dicit

In qnhial. bee aIis

. Z ,r er Esee,
N Wec/C)/ 8Bee Anabiſ De 9 /cho αd ahſtmcat Er ſe⸗
Sn enebe

Poluitαα iπ co 3u, alte) petat et obſmet/ irl Ped
iiſta rà noluit 4) iten
ca 9 en/

. utòez ſacdotalis ut ſunt illi quĩn oe
ſt oꝛdimis orecutõez ſacdotalis ut i · F. ecce in hoc · et · · ee⸗
„ . 2„ ſh ,5 ego videtur q; jus ſit com. 2 09 nr vei qui ab epo ꝓpro no Pfic
cbeedi elerters aui guauerür.n . en ſt exemptus ab illa gnali 7
. E t ñ impetretu
müe ergo nõ opeti

el fres mĩoꝛes vł alnj nõ hñtes po
5 di toꝛes vel fr̃es mĩoꝛeẽ ecipe ad pniam
ptdi iſtud ius pulũ hñt puilegiuz ut alien ianũ alienũ poſſint recip
Kre rnen renardöegmpealt de de egecctas h ei en f riwan neinan gol. deenum atecheſpat coo iis enni a vopio⸗
eleriet canomicis regi li ex eoicato nõ iʒ ſtare exẽ ecciaʒz cũ⸗ . mitentiaz ſine ina ꝛi ilegium em equi lecti vel qui ab epi
.1 ex eoica o exteriuſ Jo⸗ ſacerdoti se pui ſunt elecki vel qui a
a ¶Audiri. ptz ergo io miſts do ꝓhibeat audire iaz ſed eſt Inĩa ꝗpꝛñn opis pplo pᷣfieiuntur et
8 en en raegn pĩeulo admittant᷑ ad penitentiaʒ ſed elt Kopi⸗ 8 folaz rreueezer
bemealfi is n ita neceſſaria eſt a
Pie erellrarq keia s do ad ſaluanduzegrotus Ca ſanereſtartn eſtaoal
Zrdirurem eni di / bůꝰ cuʒ ſilentio tumuletur o ad ſe onnunce ne verbo ã hic dicit · ſi em ne⸗ r
uneur ſeue illis qui za in ouẽtualibus eccijs bime ſigno à alio quouis mõ aliqᷓ net altera et bñ ꝓpbat
datur viaticũ. idez pt die erm ul tres hotas canom 8 —1 toꝛẽ · ſed ñ pꝛu me ſupal· ex tuaxx · et
jaui * d iu Simi fimul tres hota LE 8 Pdat pe cca e. s de vſupal ·
z belluz qr eſt iuſta eã as valeãt legere potiꝰ ꝙ cã loꝛi oſilio indig uer s · de puilegijs pal
ſtuz belluz qꝛ eſt iu u cas valeãt legere poti? ꝙ; t dentioꝛi s t. vꝛ · 8. Ri do/
8 5 . 3 5 pf cau ff · de ſeruit · vꝛ · pð · ſ d
mmoꝛis: dem eſz ſialiui . lauſis intdictis e e; vlla exp̃ſſone pſone ca deoieik aſte/
z anuis cia — m,, 5 abſe; v a ex „ L mꝰ tuaet ideo
eſſent excõicati ut ĩ 0 tare! is excluſis et voce ita frat ſn qui peccatuin t non aln bern.
bello qꝛ poſſent abſo exeõicatis exclu ſpj terequir af qin qin. aäſ⸗ no et no⸗ id ſi ille
at i Hõ auditi non ñiiti ali judi cio ſibi dete uũ pᷣ ¶ Obtineant. qu
a quocuqʒ alio etiã ; a zimiſſa exterlus 1 „ ñiiti ali iudic Ob lar⸗ vo 2
eiencderrarzer hr⸗ pomicen et s han⸗ mp küpſerit reuelatre nõ ſolum e Kangeteravann wedst 2
eetero · de vle. die iin · iſoiuſ. ſit mdultuſut c rdot ali officio deponenduʒ dat ad eiuſ
te tiſma et· xxz⸗ ei ap · ſit . rdot ali offic O0 uk . s vei vadat ad eiut .
ſuz eſt baptiſma · et. xx uilegiu edictus iuirterre lice⸗ ce ad agẽ Suk. ſi ptut illus eõ
xij : q· ij. e.m adoleſcẽtta⸗ ñale int dictuz fuitter . decernimusveruz etia ſupioꝛem ſi pt᷑ ut illuʒ eõ
mqee.m a insdi Jnalein Sicatif decerkn apmamin artuz llat vel ipſe dabit lieẽ
Lauid ſi menutetem ee t eis ianuis elauſs excõicat dum perpetua pmamin ham. a v de ik. patro.
rangdinen⸗ z tarkoos a mrerdetris excluñs nõ puſa⸗ monaſterlti detrudendum · nalg: ar. C. Btspo⸗ ab.1
mnertarg⸗ge g, de tis cãpanis ſuppꝛeſſa vocè eeè/ . Wem in eodem · . õ
aliqui neanpa fia eſt lebꝛare diuĩa · Recipſentibus Vm infirmitas coꝛpalis 3 Kernzee. Sde pꝛo B
dine e norr eecĩe aũt ſignũ crucis nõ nes amus õnunq; ex petcato ꝙ nemat! in lur. erv ar r eleri 4
vonrt n ſie igo eccie ius eiſ ob reuerentiã eru onnqex Pece ido quẽ ſana e ia ſui eõi n bbiè
diſſolustur · ar · · de Pui⸗ quo mĩus eiſo erkie dicẽte dño languid el co ſine lnia ſentire⸗.e S
e Tie weſlene nin cifixi pnia cuʒ pohuigneriein⸗ uerat vade amplius nolipee dengewefoinpe cd
areeiend Pn uod alijs peregri tare ne deterius aliqd tibi cõ Dingeri-et.s.ſonffteaſt Sðð
emãdato eecie q lugatur quod ⁊ ains peregti care ne deten im? dDiigẽti et. c. ſig .. OWUð
ern anntrediſe⸗ de mis pt miſericoꝛdit indulg eri⸗/ tingat/piñti decreto ſtatuimꝰ ubi ð Het o c-elt eB m
endefur ec⸗ Ide in deilio gna· 18 diſtriche et pcipimus medicis en ilencozniat
ie eedetgnc eitt. CQen vtriuſq; ſexus fi . coꝛpoꝝ ſut cũ eos ad infirmos dii qui.fune namq;·
s et Pogrime Soaef s poſtꝙᷓ ad annos diſcretõis vocari otigerit ipſos añ cgPen, Perta iuſteein. ſe 8.
itelligit ur ꝓPhibere ſe puene rit omĩa ſua ſolus ete⸗ moneãt a inducãtut medieo . m Firelſtantns. der.
Satur 6 ſmol fidelite it poſtz fuit ·de? qui. et s
quod de vno negatu ar. a ſalte ſemel in anno „ aaruzut poſtqʒz fint 2. Den q diſ.
i xxv. diqita ſalte ſeme iniſi aduocet aiaruʒu . .in pn · et · de pe
Perius vuro lezm ofiteatur aſacerndri tinu infirmo de ſpũ ali ſalute ꝓuiſũ/ bent⸗ nſderer b ern.
emag otrarium dic dtam ſibi pniam ꝓpimjn virbul d coꝛpalis medicine remedi⸗ n (Erpermtis non en
ms vtriuiſq“ diſ⸗ ideat adimplere ſuſcipiens 2 lubꝛius ꝓcedatur cũ cau ſieut impituſ nogte zuer
retioms · · dum eſt ſtudeat adi in paſca eu/ um ſalubꝛius ꝓ Haqui⸗ ix · di · nec eſſe. h diligẽte
doli capax qꝛ tũc pt᷑ pee reuerent ad minꝰ? in patea 8 ſa ceſſante ceſſet effect⸗) m q 7, expiatur vires iphus qᷓ⸗
are s:de dolie pu. pu-/ nariſtie ſacramtuʒ mſi foꝛte ð dez int alia huic cauſaz dedit lem pinam poſſet hoꝛta
ris. C. ſi aduer· delic · li⸗ ſita ij ſaẽdotis oſilio ob aliquã . jda in egritudinis re · ar · xxvi · q. ul· alliga
er · C· ſi mioꝛ ſe ma: dirx · le WPey ac d tpus ab edicto qui aag medicis ſic ut potius reddat roeʒ
in · ar · otra · de ß di inj. rõnabilem cauſaʒ a it Pnaine lecto jacetescũ San ſalute de mſerico Dia de zan
eos.et · C. de fal · mo. l. j. õi pceptõe duxeri . uadeturut de Aerum ante deleare ur ilieete pr .
d (eccata alias nõ eſ Pmoipeep in et viuens ab in- Auade at in deſpati onis arti⸗ di:nõ ſatis. vltra mediũ·
ſet fructuoſa pnia ut dem duz alioqu mo: jef diſponat in ſͤfacilius moͤtiſ et. i· a· in · nemo pito·
eſt. 8. e · ꝙ quidaz · ubi de greſſueccie areeaturen 5 cuiũ ineidũt · vñ faci nusn 8 eponenduũ · olĩ ¶/ H·
Poc · nõ ramẽ venialia qꝛ xpᷣiana c areat ſe uſtura vñ iculuʒ incurrut Si qs aut me Er⸗ ia pena impon
Waornnan, biSia⸗ ſalutare ſt atutu frequent i ec Dicos hmõi nie oſtõnis poſt/ tur de Peczmnwmnarute Z
. U .— — . *2. 47 1 1 mp⸗ 3
len ebeen de cotidjam. clefijs publicet ne quiſquaʒ ex q̊ʒ p pᷣlatos locoꝝ fuerit publi Heodie bee! frmt⸗⸗ cck9
di. vi · qui vult· tamẽ ſi re ignoꝛantie cecitatevelame ex cat tranſgreſſoꝛ extiterit / ta⸗ ante⸗ g⸗ be irtidrs⸗
AE rdent ne ille ſit cuſatõis aſſumat· Si qͥs 1 ail diu ab ing reſſu eccie Exoate fe er S te
e¶ ¶ Hacerdot. · n 12 i voluerit iuſta ð aſgreſfiõe hmõi ſa nũc · polt tr
zh pitus tüc de ſpſi infa no ſacerdoti vo EUr nira ecꝓ traͤſgre 2
impitus tũc de iphꝰ ene aeerdolt . ꝛzi don m de hboc. .
ut hie dielt uos2 diſer⸗ cauſa ſua ↄfiteri pecaſinſaʒ Bo tiſfecerit ppetenter, Ceteri Jraereas mnian non S
tum de pe . di dee arb⸗ us poſtulet et obtineat a qo cuʒ anima ſit multo pꝛecio ipſo iure Pramarni⸗
ebemusnecawe herzetneie⸗
Eche ultura · eſt eõ⸗ ſſit abſoluẽ vel lig tis hibemusn ⸗ 19. xxiij. q· i · R ha⸗
EHS illã cui ecr der⸗ aut ſit diſe cretus Q cautus demart Pprorpenat ſalute ali beres. Cidr lroſan. e
moriuo fallirtſe ai t moꝛe periti medici ſupinfũ⸗ id egro ſuadeat quod in pe · ſaneimmꝰ.in fi· a . den
nro fanietam a / u ſni lneribus quid egroſ tur · tiꝰ et dus eſt oſulend
lio caſu · xxii · q · v · plaeu⸗ dat vinũ et oleum vulne 4 riculum anime ouert atur · aĩe coꝛ poꝛi· qꝛ ubi ma B
rrteseretneene Eudasdiligerer inqunens INDem in eodem · i⸗· ius ſ pieun eͤicl
i⸗ t · 8 der Ec1. . “ 1 4 . . 2 . . *81 quſen
.v us auia in omm/ poeeccatoꝛis renſantisget. mex eo· J · Elemo Suidenduzxii ſ
bůegt · S.· de rap · ſup eo. peccati quibꝰ pꝛuden
P Sacerdoti· executio/ lig at quale debeat ei pꝛebere
nez Hñti hoc dico ꝓpter in 1S.

2—

F.ad car · · i . an · B.
jas mẽtiendo abuno⸗ ex eo. Eas· ſic g&
Oce ji1S. dam ſe alias metiend „ Vm ex Lae ,
ſuʒ et cuiuſmõi remediu ad 6nullas in ſua p̃dicatiõe . 1 onga
Kocmenr temſaresind n diuerfs expimetis vt nas nönuſias no deid Anvoſylorct h ASE. Fee
. Uer c, niOgriué F, iſp ab alio
d ar
P' ann ſa 1
7. l Daeũ miſſi⸗ T. “

1 . ₰ ,fj.⸗ . 1. et
naruʒ q̊ʒ queſtoꝛes quoꝛũ qui · ij. c. u

—

—

-

le
Fi⸗
espe
Pnian
de

e

dpe
aba
nnte
zt
e
dtglt
abes
bi
an
Rank
ſd
tale
idſice
ngpo

16 dei

.
llis c

4 ſee

Petto.
1,en

paüteſs

deprO

ythri

ii

teig

0pe⸗

fleaſt
ſeb⸗

N:dun
didſeal
nan

ſe⸗g⸗
hon⸗
e diſ⸗
on tſ
chezy⸗
geret

ius ⸗

orta/
igat⸗
roe;
de erll

lar⸗

medil⸗
ſton⸗
IE
oneba⸗
cerdol
t.
16 e

eti

oywp

in wo

elent
t⸗

Aby
n e⸗
ope
ndun
bim
tlge

4ℳ

=

a ꝛoponẽ · qꝛ⁊ in talibꝰ diligens mq̃ſitio faciẽda eſt · xlin · di· qeſca
b (In taberms · R em ibi publice deliqrit poſſunt a dioce⸗ ¶( mus⸗
ſano Pumii licet ſint exempꝑti · s· de puile.tuarum.vbi de hoc · 34
¶ Contẽnutur. qð eſſe no dz ſi · S · t · ꝓx · e. ul · s. de puik. ut puilegia
d ¶ Apluribꝰ. quid ſñi qͥibet mdulgeat an nmiʒz nunqd valʒ hmõi m⸗

dulgentia o ſtatutuz illud.

rũdã · et · c · ſane · et · c · ꝓx ·
eredo ꝙ teneat lʒ ipſi fa/

ciant otra mãdatuz illud

qꝛ nõ adicit hie ꝙ ſi ſecꝰ
fecermt decermmꝰ nõ va
lere ꝓ ut dieitur im illa ð
cre ˖ cuz ad quoꝛũdazʒ · ar ·
ad hoc · S. de Pben mt ce

tera · vbi em hmõi clauſu

la nõ ppaonitur ĩ mãdato
licet fiat contra manda⸗

tuz tamen tenet quod fa

Ru eſt s · de ben · dilẽ us

R contraꝗᷓ.e· c·ꝓpꝛoxi:
in kt⸗
Iſt. poſtulaſti · ꝓ

umclaʒ· nota ꝙ archie⸗
pilcopꝰ ꝓ totam ꝓuincei
am ſuaʒ pot eſt facẽ remiſ

ſiones ꝓ ut H̊ colligit᷑ et
epᷣus m ſua dioceſi liez ip
ſe archiepiſcopus non ſit
iudex oꝛdinarius omniuz
de pꝛoumcia ſuas · de of

fi:oꝛdi · paſtoꝛalis·a iu/

riſdictõz otentioſaʒ nõ hʒ

in ſua pumcia miñ in cer
tis caſbꝰ ut ibi dieitur ĩ

deere · pa ſtoꝛalis · ſ volũ
tariaʒ ncut ꝓconſul cũvꝛ

bem egr eſſus fuerit iuriſ

dictõz habet nõ otentio/
ſam ſed voluntariã · ff · de
offi · ꝓcõſuk · · j · et lega
tus pot eſt in ſua ꝓuincia

facere remiſſiones qꝛ ſta
tuta ppetua facere poteſt

.s · de offi · leg · c · ul · et eſt
hoc epᷣoꝛꝛ et archiepᷣo⸗
ruz lez facere remiſſiones
mñ ex ſpeciali ↄceſſione
vel alia legitĩa cauſa cõ⸗

petat alns mferioꝛibꝰ 5

latis · S. de excel · Pla.acce
dentibuſ. et puilegia pñ̃t
Ocebdẽ epiſcopi et archie
piſcopi · s· de his que F·
a p̃ la.ſine ↄſen·ca:quãto
et ar.s · de iur · patro · nul/

¶ Concili· S e · e· pꝛox.

E ꝓ dilatione : imine
at ſie ꝓpter pericu⸗
luz moꝛe datur abſolutio

ſtatim que alias nõ daret᷑
ꝗj.ti · ꝓx · nuper · m fr et e
ſacro. et · S· de of· oꝛdi· ad
repmendaz · et ꝓpter pe⸗
riculũ anime ſtatim mfãſ
baptizari potelt · v· diſt.
baptizari et de conſe · diſ ·

iinne ꝙ ablit et dilatio
ꝓpter periculuz tollit ne

mtermmaliquod otingat
periculum de con · di iin ·

jude · et eſt ar / ꝙ vbicun
q; piculuʒz timet ur dila/
tio ſine moꝛa vitanda eſt
exx vinj · diſ · de ſiraculane
Item ar .· ꝙ ſacerdos ſta⸗
tim debz currere ad infix
mũ quãdo vocatur: quia

miſericoꝛdie operibꝰ? puenire
terris / quod reddente dño euʒ

re debeamꝰ? m celis firma ſpeʒ

videtr ꝙ nõ.s · de excel pla. cuʒ ad quo

vel dioceſani eßi lras veraſex⸗

hibeant ꝓhibemus et tüc p̃ter
id qð in ipſiſ otinmebit᷑ lrĩs nibil

pilo pᷣ ponere pmitt ant foꝛmã
vero qua cõiter talibus apiſe ·

indulget duximꝰ expᷣmendaʒ
ut ᷣm eaʒ dioceſam epᷣi ſuas ſi
teras moderent ſea ſiquidẽ ta
lis eſt / qm ut ait aplugomneg

ſtabimus ante tribunal xpire⸗
cepturi ꝓꝙ ut in coꝛpe geſſimu

nue bonu fuerit ſiue malũ opoꝛ
tet nos die meſſionis extreme

ac eternoꝝ intuitu ſemĩarein

multiplicato fructu recollige

fiduciamq; recta tenentes qm

qui parce ſemĩiat peeet metet ·
et qui ſemĩat in bndictionibus
de bñdictionibꝰ et metet vitãa
eternã · Cü igit᷑ ad ſuſtenta⸗

tõeʒ fratrũ et egenoꝝ ad tale
ofluẽtiuʒ hoſpĩ tale e nõ ſup
petant facultates vmuſñtateʒ

vram monemus et hoꝛtam̃m

dño atq; in remiſſioneʒ vobᷣ in
iũgimꝰ peccatoꝝ quatenꝰ de
bonis vobis a deo collatis pi/
as elemofſinas et grata eis ca
ritatis ſubſdia erogetis ut ꝓ
ſubuetionem vrãm ipſoꝛꝝ ino/
pie cõſulatet vos ꝓ h̊ bonaet
alia que dño inſpirante feceri⸗
tis ad eterna poſſitis gaudia

pvuenire⸗Rui aut ad q̃rendas
elemoſinas deſtinant᷑ modeſti
uvnt et diſcretijnec in tabernis
aut alijs locis incõg ruis hoſpi

tent᷑ nec inutiles faciant à ſum
ptuoſas expenſas cauetes om
nino ne faiſe t᷑igionis habitũ
geſtent ad hoc quia p indiſere

tas et ſuperfluas indulgetias
quas quidam eccleſiaruʒ pꝛe⸗
lati facere nõ verentur et cla⸗

ues eccleſe otenunturet peni
tentialis ſatiffactio eneruatuꝛ

doecernimꝰ ut cũ dedicatur ba

ſilica nõ extend atur indulgen

tia vltra annũ ſiue ab vno ſolo
hßue a piuribus epis dedicetur /
ac deinde in anniuerſario de⸗

ad inuic

ſi ꝑꝛeſ biter.et.e:ſequẽ·et reus erit ammarum vt ibi dicitur ·

— vitaʒ; adimit quiſquis moꝛienti penitentiam denegauit· xxvi · q · vi ·

¶ Permittimꝰ. ſic ergo videtur ꝙ epiſcopi vel aln inferioꝛes p̃la
ti exemꝑpti ante iſtam ꝓmiſſioneʒ non poterãt ſe ſubicere alicui cõfeſ
ſoꝛi fine ima ſui ſupioꝛis·s.e.c.omis vtriuſq;:quia nullus cleꝛicus ſi
ne licentia ſui epiſcopi poteſt eligere iudic iuzʒ non ſui iudicis perſo⸗
ne vel rerũ · s· de fo · ope · ſi diligenti . et · c e ſigmfica ſti.et · in · q/ vi · nõ

dicationis tempe · xl. dies deĩ
juncłis penitentijs indulta re⸗
miſſio nõexcedat/⁊a· SI. Hunc
quoq; dierũ numerũ indulgen
tiarũ ir̃is p eipimus moderari/
qui ꝓ quibuſſibet caſbꝰ aliq́⸗
tiens oceduntur cuz ro · pon · qᷓ
plenitudineʒ obtinet poteſta
tis h̊ in talibus moderamẽ cõ⸗
ſueuerit obſeruare
noꝛius tercius
D ſtro poſtulaſti certifi⸗

poſſis ocedere remiſſionis iraſ
generales nos ĩgitur t · f. t· x·
ꝙ; ꝓ ꝓuinciaʒ tuã ſibere potes
hmõi ocedere ſasita tñ ꝙ ſta

nõ mioꝛibus pᷣlatis exeptis ut

eẽ pᷣter ſui ſupoꝛis lniaʒ ꝓuidũ

et diſeretu ſbi poſſint eligere
confeſſoꝛeʒ · De ſnia excomu.
iijſenoñ · archiepᷣo ·

poſtulaſtia· Jiꝙ ſi cli
ci infꝛa pubẽs anos ſe
E à vnus alteꝝ peuſſe⸗

eos etal excuſat nec clici ſi ſut
plene etatis et ñ odio liuidial

indignatõe ſʒ leuſtate jocoſa

ſe ad muiceʒ peutẽ otingatne
q; magiſter ſi ſcolarẽ clericuʒ

intuitu diſciplinevel coꝛrectio

nis pcuſſerit qꝛ nõ pt᷑ in ipſiſ in

iectio manuũ violenta notarxi⸗

Ceterũ ſi ex odio ijdem ſcola⸗
res vſ ſecłares elerici ſeſe pcuſ
ſerint ſua abſolutione debet
ad apoſtolicam ſedem venire/
Dnachi vero [ dem

et canonici regulares â⸗

cunq; modo ſe in clauſtro per⸗
cuſſerint non ſunt ad apoſtoli⸗
cam ſedem mittẽdiſed bᷣm ꝓ/
uidenti am ſui abbatis diſcipli
ne lupdanturtetſ diſeretõ ab
batis non ſuffi cit ad eoꝛuʒ coꝛ

rectionem eſt pꝛouidentia dio

ceſani epiſcopi adhibenda ·

cari rñũſo vtrũ ꝓ tuã ꝓuinclaʒ

tutũ gn alis ocilij nõ excedas.·
Reg oꝛĩus · ixie tr, S.
2 ꝓ dilatõe penitẽtie pe devr⸗
riculu immeat alaruʒ pmitti /
mꝰ ep̃is et alijs ſupioꝛibꝰ nec⸗

liceat · ergo multommus
iudiciũ aie quod maiꝰ eſt

¶ Pꝛouidũ · qui ſciat lij/
gare ac ſoluere de pe · di.
vi · qui vult · et · S. e omig
&ð ſacer doſ:et qui diligẽ
ter mueſtiget qualitatẽ
erimis et perſone de pe·
di · ve conſideret ·
. Vper eo · peuſſe/
rint irato aĩo ali⸗
as non inciderent

in canonõẽ ꝓ ut ſequẽtia

verba declarant · et · xvij⸗
ꝗq-iin·ñi quis ſuadente.
Excuſat. nõ ab excõi⸗

ſint mittẽdi ad curiam ꝓ
abſo lutõe · ut. e · quãuis
et. c · ul. et ita ẽ ar · ꝙ etaſ

excuſat · Sð con.di⸗iin· eoſi

et · C· de fal · mo · le ie in kl⸗
et · xxxij⸗añj m ado leſcẽ
tiaar· otraquia maloꝛd
moꝛes infirmitas ammi ñᷣ
excuſat ·˖ C. R aduer · delie·
l·ij · et · f · de mmo .· auxili
umn · 5 in delictis · ber ·
ec clerici· ſupple fũt
excõicati qm ſola temeri
tas in hoc caſu rep̃hendi
tur ſiue vio lentia ꝓut le
quit᷑ et patʒ ex illo caſu.
xvij.q:iiij·ſ quis ſuadẽte
n iſcipline vel rõe pᷣ⸗
lationis· ijdẽ eſt et de pte
qui fil ſ in moĩꝛibꝰ oꝛdi/
mbus pt᷑ coꝛripe ſine pe⸗
na iſta vel de ꝓpinquoꝗj.

tate · vbi de hᷣ ar · de pe ·
di · i. aut facta · et · xxin⸗
q:vicr eumeellioness
o (Motari · i eſt rõ qua⸗
re non incidut m canonez
ideſt ſententlam .

pꝓ eo vero ꝙ ofilium ʒi0.ꝑe · ex tenoꝛe · et · c· eu volu
Dei

E tñ nõ enozmiter aut
m epᷣm aut in abbatẽ aut

in cſericũ ſecularezʒ manꝰ

miciant vio lentas j.e.cũ
iſiox
q (Kbbatis. ſi vero mõ/
cehũ a lterius mõſterij p/
cuſſerit ꝓ abbatẽ vtriuſ⸗
q; mõſterij dʒ ablolui 77.e
eũ illoꝛxet.j.e· canonica
ſi ſi momalis momalẽ vel
Juerſaz vel ouerſum aut
clericuʒ ꝓcuſſerit ꝓ epᷣm

abſoluat᷑ j·e & mõialibꝰ.

.

catõe ſ̊ quo ad hoc ut nõ

. .——

veto alieui9. abſoluiet go ercevicatus square intellig endum Jo 0
ſt de eo qui ammo miuriandi hoc fecerit · et hoc nota qð dicit
malignatus alioqum non eſt excõicatus cum canon doloſos et violẽ

tos tantum teneat · ut ;s· · c· j. et · xvij. ꝗ· liij .R quis ſuadente·

db

dit in eanonẽ .j. e vmu er
ſRitatis: mſ eleriei deliq/
vit nec aliter poſſunt ad
judicium trahi tuũc de mã
dato pꝛelatoꝛꝛ capi pñt

ut traditur . er ut kame ·

e¶ Koꝛtuito· tüc em non
imputat᷑ qꝛ taſus foꝛtui⸗
ti Hᷣuideri nõ pñt · s· Sð ho
miẽ · io hãnes · et · c· penk ·
et · S.· de commo · e · vno · et
.ff. de admini · re · ad ciui ·
pt·l. ij · · ſi eo tpe · et. ff.
de euſto · et exhi.reo · non
eſt · et · l· milites · in ki . qꝛ
nulla temeritas vel negli
gentia in eo pt notari ſed
exculat᷑ rõne offienj alias
nõ exeuſarek qꝛ debuit p
uidere an ex facto ſuo poſ
ſet miuria irrogari · ar · S
de iutiur eceulti
f Ankerentẽ· tſie em ex
cõicatus no eſt eu licitum
ſit ſe defendere .· e· ex te
noꝛe · Huato moderamine
imnculpate tutele · s˖ de ho
mie nigmficaſtienſ-
gS ¶ Vim vi. ff. de iuſti. a
jut. ut vim · et· ff. ad· l. ae
quił.ſcientiam·: qui cuʒ
rliter · et · . de Homici· ſi⸗
gmficaſti · vbĩ de hoc ·
p¶ Neges de hac mate⸗
ria loq̃ntes et ĩta vmuer
ſalis reſtngitur ·˖ ſic · i diſ.
ess leges ſic et indiffim/
ta · 8· de Ppuile ut puilegia
¶ Eu vxoꝛe · idẽ ẽ in ſpõ
ſa de pñti qꝛ et lex ꝓmit⸗
tit illã aceuſare iure mar/
ti·ff · de adul · ſi vx · · i ·
k Matre nuquid nomi⸗

ne mẽiis intelligimꝰ omeſ

aſcendent es ˖ bm el. videẽ
ſie · ff · de ver · ſig· appel
latione · et nomie filij om⸗
nes etiam deſcendẽtes ut
lex di cit · ff er libeꝛoꝛuz p

ulnerauerit caſus iſte ſemper excipitur ꝗ· e · eumm inotumes
icialis · i· ijudex vel aparitoꝛ alicuius poteſtatis vel Ppneipis·
aſeo⸗fupple etiaz lde mãdato ſui plati ̊ faceret niommꝰ mci⸗

vero alicuius Dem.

poteſtatis oſtiarius ſub
ptextu ſui officij malignatus

clericũ leſerit ab epᷣo ſuo põt

ablolui niſ foꝛte eüdẽ cleriel
Frauit vulnerauerit Officiak

vero ꝓ iniectione manuum in
clericuʒ non põt ſine mandato
ro· pon · abſolutõis bñficiuʒ ꝓ
mereri qꝛ nulli laico ſup eleri⸗

cũ tanta datur auẽtas niñ foꝛ

te turbã arcendo irruentez nõ
ex delibatione ſed foꝛtuito ea
ſu elericũ ledatoi vero elicuz
vim ſibi imferentemvi quis re
pellat vel ledat nõ debʒ gpter
hoc ad ſe · ap · tranſmitti · ſi in
cõti nenti repellat vim vi cum
vim vi repellere oes leges om
niacq ſura pmittatſnec ille cõ
pelledꝰ ead ſe · ap · venire / qui
ciericus vxoꝛe matre ſoꝛoꝛe vĩ
filia ꝓpꝛia turpiter inuetũ ma

nus iniecerit violentas Cete/
4 Pinhin ſtupꝛovł adulterioq 8 ,
mittit cũ ea que ipſuʒ ſta ꝓx⸗
ima conſan guitatis linea non 2,
contingit ceperit aut in illũ vi

olentas manus iniecerit /nõ e⸗
rit a ſententia illius excommu
nicationis immunis· I¶ Dem ·
. vero aliq̃s in clericum
utrientẽ comã manꝰ in
ſecerit violentas ꝓpter ̊ ñ de

bis · x vi · qy iij. di lectio · et · xxxd· qi. i· extraoꝛdnſaria et s⸗de exeepẽ ·
pa ſtoꝛalis · ar · · me · eauſa · ee ul. eum ſuis concoꝛdan · poſitis ibi.
pꝓ (Moluerit · hocipſo ꝙ iurareñ vult pᷣſumptio ẽ ↄtra eũ ꝙ tanquã
excõicatus vitabitur ſis · de Heret excõicamꝰ.. qui o⸗eũ oſtet qp
violẽtas manꝰa in illũ mieeit · fc em ꝓ ↄuicto habetur qui ſe nõ pur /

Sat 8· de ſimo · de boceet ·s · de pur ca · eũ inter em ky
pẽs ꝙ lʒ elericus nõ bᷣuet habituʒ ſuuʒ adhuc retimet pnilegiũ ſuum

et᷑ excõicatione notari dũmo⸗

do ipſuz eſſe elericũ ĩignoꝛaue:
rit:vel ſi hoc dubiũ fuit ꝓpꝛia

manu dumt axat pᷣſtiterit iura

meẽtuzʒ ꝙ eü eſſe clicuz ig noraſ
ſet ab illo at ſi pᷣſtare noluerit

juramètuʒ qꝛ violentas manꝰ
oſtat euʒ in clericuũ ſnieciſſe ſiẽ
ab excõicato donec de mãda
to ſũmi pontificis abſoluatur
. uenit abſtineri · Wem
On dubiu g hij qui vio⸗
ſentas manus in cleric os vl ca
nonicos aut cuſuſſibet religio
nis ouerſos iniciũt ex oſtitutio

ne ocili ſniam excõicationiſin
currunt nec niſi in articulo mõ⸗

4

tis ſine ro· põ· abſolutõniſ poſ
ſunt bufi eiuz impetrare⸗
jeres vel alie p⸗ Idẽ
ſone que ſui iuriſ nõ ſũt ab epᷣo
dioẽ · abſolui pñt ſi manꝰ in cle
ricũ iniecerint violentas e
his vero qui magne ſũt poten

tie aita delicati ꝙ laboꝛẽ veni⸗

endi ad ſe · ap · nequeũt ſuſtine
re rñdem? ꝙ ſtatus ꝓpſonepᷣuſ
a veritas neg ocij eſt intiman⸗
da ro pon · 1 m oſiliuʒ eius ta
les erũt de omiſſo ſcelere coꝛri⸗

gendiſillivero qui nõ per ſeip

ſos ſʒ eoꝝ auct᷑e vł mandato
alij violent᷑ iniciunt manus in

. Llericos ad ſe · ap · ſüt mittẽdi

p · et · c · int er m fi⸗ Itẽ hic

vnde otra⸗. e · in audien⸗
tia:hHoc int ellige añ trmã
admonitõʒz illud cum ſuis
conſimilibus poſt · quia

tunc perdit puile gium ·

n dubiũ· ouerſus ·
ꝗᷓ. e · ex tenoꝛe · ex eo

ꝙ dieit religioms viderẽ
cꝙ ouerſi ſeculariuzʒ eccĩa/
rum non habeant ᷣ puile
Fium ar · xx vij · q · i· lex cõ
tmentie. ſ dicenð e ꝙ ex
quo tradiderunt ſe et ſua
diumo obſequio ſiue in ſe

culari eccia ſiue in regula

ri iaz cenſent᷑ eccĩaſtice p.

ſone et ex toto trãllati ſut

in foꝛuz eccĩe vñ habent
emunitatez ecciaſticam.

xvi · ꝗeiin · quiſ quis et diẽ
decretuz ꝙ duo ſunt gůa

xp̃ianoꝝ· vnũ qð dediea
tu eſt diums obſequio ut

elerici et ↄuerſi ·aliud ge
nyvt laici · xjtq· duo füt

Quidã tñ volut dieẽ or·
H benigniuſ eſt dieẽ ꝙ ſie
ut eoꝛd gaudeant pPuile/

gio quoꝛuzʒ vitam et reli
gionem aſſumunt ut · ð
ſta.monarecolentes·

r oneln . vi. iſn ſi
q́ͥs ſuadente in ꝗᷓ conſtõe

nulla fit mentio de cõuer
ſis.ſ̊ ꝑ hoc qð dicitur ſᷣ
et /7· e ex tenoꝛe · extendiẽ
ad cõuerſos ſic qð ðö: de
monach is extẽditur ad e
Zulares s de poſtu ex
pte: et ita ꝑ oſequens ad
omnes ouer ſos ut dickum

eſt et me lius · e· canomi⸗
ca · ber⸗ L

[Moꝛtis et in alis caſi
bus qui habentur .e · ꝗᷓ;
auis ubi de Hoc⸗
AWlieres. ſui juris ut
fut bui · ſ GB intellige vᷣm
diſtmetõz illius deere ·

2
NR— ——, ☛ — 22 — 0 — — — — ——

bet aplico pñtari oſpectui nec
leges iſtas videtur ꝙ ſie
in eaſu iſto nõ credo hoe
extendi ad aſcendentes
vel deſ⸗ cendẽtes ˖ eũ minoꝛ fiat iniuria · vñ nõ eſt extendẽda lnia ber ⸗·
i (Turpit · huic em parcit canon qꝛ taʒ iuſtũ doloꝛeʒ opeſcere non
poſſet · C· ad · · juß · de adult᷑ · grac ꝰ. et lex ꝓmittit illũ occidere ſie im
uẽtuz · ff. de adult · ꝙ ait lex· · ꝙ ait. alias ey mteruallo non liceret.
m ontmgit · qꝛ tune nihil intereſt eius imo culpa eſt immiſcere ſe
rei ad ſe non pertment · ff · de reg · iut · culpa · ber ·
yvero ignoꝛauerit · ita ꝙ ignoꝛantia ꝓ babilis fuerit· alia s nõ
excuſaretur · 8· de cle · ex · mi · aplice et · · de eoo qui renũ · epa · c· j. a. i
Muid ſi tonſurã vidit et eũ clerieũ non eredidit · rñdeo. in eidit in ſen
tent iaz du tñ ille clerie9 ſit Muid ſi im veritate ñ erat clerieꝰ lʒ tonſu
ram deferret et illu peuſſiſti eredens illũ elerieũ · ꝓpter oſcientiaz te⸗
neris nſi poſtea certꝰ efficiaris · ar · xi · q · ij · qm multos.vᷣm vnũ ca⸗
ſuʒz Muid ſi eredidit pcutere ticiuʒ laicumet in ꝓſona errans peuſſit
martmũ clerieũ.ala.dixit ꝙ in ſniaʒ incidit qꝛ miuriari voluit · ff · de
miur · euz qui. . ſñi miuria.et·s.de miut · c· ul. T. dixit ꝙ; nõ mcidit ĩ ea
nonez qð ꝓbat ꝑ hane łam quia dicit hic ſi ꝑcutiat elericũ quẽ ere
debat laicii nõ eſt excõicatus ut hie dicit · ſola em temeritas et violẽ
tia i hoe conſderatur · ar · S · e · e · i· et. .. e · vomens · et · ff · de miut · illð
ul · et · l · ſe · miuriã tñ fecit ut dicit ala · et per eadeʒ iura potius ere
do opionem alam eſſe tutioꝛeʒ · to eredit᷑ qñ de ↄſciẽtia alicuiꝰ du
