lia beati mathie celebrari
vnde verſus · Biſextũ ſex
te martis tenuere calede·
NPoſterioꝛi die celebraẽ
feſta mat hie· ̊ pone ali⸗
quem ſuſpenfũ ꝓ annum
et eſt tũc annus biſextuiſ
nunqd in vltima die poſ
ſet celebrare · viðꝛ ꝙ non
qꝛ hij duo dieſ quaſi pꝛo
vno reputant᷑ · ar. hic et
ff · e · cũ biſextꝰ· et · ff· de
minoꝛi · demnq;ʒ · mmoꝛẽ
la:dixit otra·arx · l · dicen

tis ꝙ Ri libertas tibi relẽ-a

eſt ſi anno ſeruieris dies
illa non ↄoputat᷑ in anno:
ſed tm· cec · lxv. dies · ff.
de ſta·li · eĩũ heres. . ſti⸗
chuset ſatis videt᷑ quia
cũ ſit pena non debet am
pliari ̊ potius reſtringi
de pe · di. i · pene · tan ·

g ¶Cõ ſuetudo · s· de ob

ſer · ieiu · oliũ · lxxvi · diſ⸗
ꝓtmam.xi · die cat holica·

ruo⸗ anm hñt vlt᷑ p̃fatũᷣ
lend dieꝛ · xxnij· hoꝛas K: 0
que coadunate vnũ faci⸗ Ee ſtum vero beati m athie
unt diem que ſupabũdat iuxta ↄſuetudinẽ ecciaſti cã vi⸗

gilia eatenus pᷣcedatut nec ꝓ

biſexto vel quolibʒ alio modo
mten ſeẽt
admittat · in qᷓ vtiq; vigilia ñ
Vnerit in dñica ieiumuzʒ cele⸗
bꝛetur · j̃m auũt feſtũ ſiue fiat ĩ
pᷣcedẽti die ſiue ĩ ſeqnti qͥ duo

quaſi ꝓ vno reputant᷑ nullꝰ er
roꝛ ſʒ oſuetudo eccie teneat᷑·

¶ Wieſtinus tercius ½
lbbis q ambiguitatẽ cõ
tinẽtj/et · S innotuit ap · nẽo

cũ inter mgẽm . m · et ouͤſos ho⸗

ſpitaliſſcĩ ſimpliciam ſup eoð
hoſpitali in pñtia mediol · at⸗
epi queſtio vteret ip̃e ateps

poſt cognitõnẽ cae in ꝓlatiõe
ſententie his verbis non fuit

ſolẽnitatẽ aliã diem

— — —
vſus talẽ ptẽ dẽno vel talem he⸗
abſoluoſed ꝓnũciauit ita ſta de.

ſigficatet cum effectu nõ bo

tenus accipit᷑ · Iteʒ m gres ·

hijs · odẽno· hmõi verbis nõ fuit vſus veĩl equipollentibus
quia illud ſufficẽt · F.de arbi ·quid tñ· S.i:a.s· de ap · ad audien
tiam · vnde vide batur non valere ſententia quia non cõtinebat
abſolutionẽ vel ↄodẽnationẽ · ij · q · vi · S. diffmitiua · C· de ſen · et inter⸗

lo· om · iu · Pᷣſes · Item nota ꝙ ꝓs ſi pñs eſt odẽnanda ẽ quis debeat
cõdẽnari dñs an ꝓcuratoꝛ · ð hoc plene dictũ ẽ.s · ð elec · q̃relã · ala.

tuo apᷣcipioß · ttẽdentes
igit᷑ꝙ H̊ æbũ ſtatuo rẽ pfectãa

cũ bñficia pncipũ ſint interpᷣ⸗

tanda largiſſimenim aperien⸗

n5 ſ

14 * .

dum duximus intelleckux / vicz. D

ꝙ pᷣbendam que tm reſdetibꝰ
in victu et veſtitu de coĩ ofert
ipñ mgĩᷣo · g · plene ſicut vmni ex
alijs reſidentibus miunximus
conferendã ¶ Idẽ colubꝛieñ⸗

pe ot ingat diuerſa loca inter⸗
dicto ſupponi/qñ generale vel
pticulare dici dẽat interdictũ
apud vos acce pimꝰ in dubiũ
reuocaricuʒ illi qͥ ab eccĩa ro·
decoꝛari pᷣuilegio meruerunt/
vicʒyvt cũ gnale interdẽm ter
re fuerit liceat eis ianuis clau⸗

p debezt · nota qͥ re⸗

tibus de cõi confertur / ſẽ vni man B⸗ korte daue
ex alijs de coĩbus prouentibuſ 8 in ſingulis diebs il
et manualia beneficia nõ ↄfer⸗: lUs tm q interfũt dinis · R

ſcriptum pᷣncipis malicit

oſe vel aſtute mterpᷣtat
infamis eſt.C.de legi.l.

ij· ſolus pnceps ipſuz de

ſum interpretatur · s· de

po et alijs ep̃is in regno poꝛ bet mterp̃tari/s t. ppjo
o ni r ſieuren⸗ P inter alia · vbi de h. et · ff
LSaie tituttse -⸗ de p̃to · ſti· in pᷣtoꝛijs · ta
. Vm in ptibus veſtris ſe⸗ men legatꝰ quandoq; ip

poſtula · c· i· verfus fi · et

oſuetudo legẽ ĩterpᷣtatẽ·

s. de oſue · en dilectꝰ jo ⸗
q ( Targiſſime. ff· de cõ

ſti · Pn · l · vl ·et · ijj · q · in · S.
notandum · mdulgen⸗
tia · in fi·et · xvi · q · i· frat᷑
noſter · et · de vſupal . e ·
i. ſi:·s.de dona · cu dlledt9

X E . ar · o· C· de mof.teſta.ſi
ſis non pulſatis cãpanis exciu qñ. C. de ei imp.· offe ·
ſis excoĩcatis et interdẽis ſup tiens · ff. ne qd in lo. pᷣ.

pꝛeſſa voce diuma officia ce⸗

lebrare interdicto pticulari ſe
aſſerant non artareſdicentes

I· ij · merito · et · xxxv. q.
iij · qð ſep ſi·s · de cõſang.
ꝙ dilectio · et · g · de pre⸗
ben · e · vl · ſed nunquid in
HR ptis faciẽda eſt larga
interpretacõ cum ſecũdũ
int ellectum illius qui cõ⸗

ceſſit ſint intelligenda · ar· ꝙ ſie · ff · de ver · oblig. inter ſtipulantem.
E.i. dicas ꝙ non quia lites pocius reſtringende ſunt ꝙᷓ ampliande.
.s.· de R pt.nonnulli · et · e · vl · are imo nec illud quod indulget bene⸗
ficium eſt ita interpꝛetandum ut multum ledat alium · s. de preben·
elatum. et· lxxxv· di. florentinũ· johannes “
¶ævmi ꝓtibꝰ· januil.ſ“st· x pmittunꝰ. s S pui· qꝛ nõnult

a (Inbpuilegii 1⸗
Fa voce ianuis clauhis ꝛc·.

b ( Hicatur · ergo nec aliquis
gitaſſʒ illð ĩ puilegio exp ſſiſſz ·

5 quibus ꝓmittiẽ vt poſſint celebrare dina ſiſreſ⸗ 7 0

dz inter dictumad regnum vel ꝓum

ciã reſtringẽ qꝛ ſi papa de hoce co⸗
S deci· ad audiẽtiã · a· 8· S nſla · int

¶ Terre· vide qliter vᷣ bũ fimpkr poſitũ intelligit generalit er de

qcunq; terra ꝓua vel magna· hxix.
eet ſi⸗ generale ðꝛ interdem · exq tota terra
ue ſit etuitas ꝓumcia vel
villa · quia generale diei

tur quantum ad locum ii
lum.cũ nullus excipiatuꝛ
d (Cocũ. nota HH awpella
tõneʒz noĩs ãpliari ꝓ ĩter
ptationẽ · ſie · xx vin · q·i⸗
ido latria · et eſt ar · odiuz
ãpliari et fauoꝛẽ reſtngi
f· de hijs qui no· infa · l·
ij · S exercitum · ar· contra

f· de li· et po · eum q dam

m veritate nulla eſt am
ꝓliatio · vt dixi in ꝓx· no⸗
Vm tibi oꝛdmatio·
So intelligas de re⸗
bus cleri coꝛs pr̃imonia⸗
libꝰ vel q̊s intuitu ꝓſone

acqͥſuerint · in ilÿ em ꝓpr I
mioꝛes ſuccedũt clericis ĩ.
Ceſtatis:ñi nõ hñt ↄſãgui

neos eccĩa ſuccedit eiſ· xn
q · vl.c· vle in q̊ caſu põt
intelligi qð h̊ ðꝛ de reb9
ecciaꝛx de qbuſ aliqua in
vita ſua m egritudie po⸗
terant elargiri·s · de te⸗
ſta · ad hee · et · e · relatũ · a

Em ꝙ ipſi poterãt cõceſ⸗

fũ fuit huie ep̃o ꝓ hãc in

N

dulgẽtiã · alias miq̊ᷓ fuiſ
ſet H imdulgẽtia q̃ in to⸗
tũ tollet ſus alteriꝰ. C. de
Pei · imp · of · qtiẽs. ax · S·
de of · oꝛ: łʒ ·cũ fuis ↄcoꝛ/
vel pt᷑ mtelligi. vbi cleri
cus bona ꝗpa in pias cãs
erogare pcepit nõ deſig

nãdo pꝓpſonã ꝓ quã ̊ fiẽt

vel ſi denẽ gnauit ꝓſonaʒ
negligens erat in his ca
ſibꝰ ptmet ad ep̃m dioẽ ·
C· de epi · et ele · nulli. et
in aut · de ec · ti · S. ſi q̃s at-
̃ã redẽptoõe ˖ et ˖ g. de te⸗
ſta.tua: et·c· io hes. poꝛ
expo ſitõ mel ioꝛ eſt cũ li⸗
tera dieat ab ĩt eſtato de
cedentium. qꝛ nõ ðꝛ dece

dere inteſtatꝰ.q̃ͥ alij com

miſit diſpoſitõnẽ reʒd ſu
aꝛd· s · de teſta. eũ tibi
¶ Clericoꝛv· largiſſime
ſfumi᷑ ̊ vocabulũ cleri⸗
coꝛd ꝓ oĩbus clericis fub
ditis iĩph ep̃o vt opᷣhen
dat canonicos a oẽs ali⸗
os. qꝛ exq̊ ſimplicit᷑ et in
diffinite oceſſa fuit ei oꝛ
dmatio clericoꝛꝛ decedẽ
tiũ ab inteſtato de oĩbus

ſi.xix · di · ſi vomanoꝛt et · s· de pui. qꝛ

ſubijciẽ interdicto ſi⸗

interdictũ gñale dũt axat eũ
regnũ vel ſalteʒ ꝓumcia tota
ſpᷣicitur interdeõet · Jeu aut
in puilegijs de reg no vel ꝓpum
cia nil expſſe dicat / noie terre
non ſolus regnũ vel ꝓuinciaʒ

intelligi volumus / verum etizg
villã et caſtrũ vt et in hijs lo⸗
cum habeat qð de gnali dieit

interdeõ · ¶ Deʒ altiſoð · epo ·

Vm tibi de benignitate
ſe · ap · ſt indultu ꝙ oꝛdi⸗
nacõ rerũ clericoꝛũ ab inteſta

to decedentiũ in tua diſpoſñcõ
ne pmaneat · Ros oſulẽ volui⸗
ſti an apellatio vocabuli cle⸗
ricoꝛum tam ad canonicos ꝙᷓ
ad non canonicos extendatur

et · ·· Conſul.t · x· ꝙ appellacioga .
clericoꝝ nõ ſolũ alios ſʒ eẽ ca⸗

nonicos opᷣhẽdit · ¶ Dẽ p̃poñ/
to et caplo placentino ·
IVm eclerici placentini iu
ramentũ pᷣſtãt ſub hac foꝛma
vboꝛuʒego talis ab hac hoꝛa
in ante afidelis ero et obedies
placentine eccleſie et dño meo
epiſcopo placentino nos con⸗

ſulere voluiſtis vtruʒ intelligi

debeat elerus totius dioẽ · an
capłmtantũ eccie cat hedꝛalis
Nos igitur taliter rũdemus ꝙ
pꝓ eccie placẽ· vocabulũ in foꝛ⸗
ma iuramẽti pᷣſcripti nõ de be
at intelligi totiꝰ dio ce · cleruſ/
et ſi caplm intelligatur eccle⸗
ſie cathedꝛalis · is tñ qui pᷣſtat
hmõi juramẽtũ epᷣo tamꝙᷓ ca

Iti pꝛincipaliter obligatur.

dẽ poꝛi ſeĩfrididam lucañ ·
Verenti quid ꝓ cẽ · ee · de
eat intelligiſ cum hmõi

mtelligendũ fuit· R· . t. px. vbi babes ocoꝛ dantias de hoe · ſie apet

eanonicos matricis eceje · lxmj · di. . vl. et· . q:i.antiquos.et. xij. a.
vidẽt el · et hie / qñqʒ de ſignat quãlibet ecciam ꝓum 6 e. 3· de Mpa⸗
cum ſup · ſie ap ellatõ e elericoꝛv oẽs intelligunt · s. e. ꝓxiqñq; deñ⸗

Inat ogregatõem kfideliũ · s· de olſe · di · i
Stdenrern quod pꝛobatux.g·

·i · eccĩa. et ſic fumitur · ij · q.
ti · ꝓximo · c. penul · B·

Capſtulũ. et mertto qꝛ nõ eſt tãtao coi int emet alias eccĩas q

ta eſt int᷑ ſpᷣm et ecciam cat hedralẽ. S. de

õ

clauſulã in noſtris lẽig aponi⸗
mus rñdemus ꝙ p eam non ſo
lum interdicti ſed ſuſpenſioniſ
et excõicacõis ſententia valʒ
intelligi vt iudex diſeretus re
ruʒ et ꝓpſonaꝝ circũſt ancijs in

rit expedire · I¶ Dem ceſarag ·

eeee ferat quã magiſ vide
c9
( M.⸗ per nouale ¶ epo ·

Vvocabulũ intelligi debe
at · ·t· requiſiuit ll.icet aũt qui
dam dixerint ꝙ nouale ſit ter
ra pᷣciſa que anno ceſſat/alijs
aſſerentibus ꝙ ex ſilua qᷓ̃ arbo
— s . —
ribus extirpatis ad cultũ re⸗
digitur fieri nouale dicatur ·
quarum vtraq; interpᷣtacio ex
ciuilibꝰ legibʒ colligitur-nos
tñ inquiſtõni ·t ·t · x · ꝙ eã eredi
mus p̃ᷣdeceſſoꝝ noſtroꝛum im⸗

tentõnem fuiſſe cum pijs locis

indulgentiaʒ de noualibus cõ
ceſſerũt vt nouale intellexẽint
agruʒ de nouo ad culturaz re
dactũ de quo nõ extat memo⸗
ria ꝙ aliqñ cultus fuiſſet · oʒ
nec de quolibet tali nouali cre
dimus eis indulgentiam foꝛe
conceſſam niſi de ſſio dũtaxat
cuius decimam religioſus p̃t
conuẽtus abſq; graui detrimẽ
to pꝛochialiſ eccleſie detinere/

cum talis ſit ſepe locus incul⸗

tus de quo pꝛochialis eccleſia
magnos peipit decimaꝝ rõe
ꝓuentus ¶ De abbati ·a. P.
monachis alchobacie ·
neꝛabili ·. · n· colũbꝛieñ ·
ep̃o didicimus oquerẽte /
ꝙ eũ frat res ſancte crucis mo

= .

☛ ' PI.

naſteriuz de argarijs ſub pꝛo⸗?

tectione ſua nuper receperint

teſta · reqᷣ ſiſti · vl medium

cũ qua ipᷣe efficit᷑ vnũ coꝛ
pus et ipſli menbra · s de
his que fᷣi:a pᷣla.ſine cõ.
ca · c · nouit ·
dꝛinc palit ˖ & ſeeun
dario tenet᷑ eccĩe qð viðꝛ
p h̊ qð h̊ dꝛ · qꝛ ſi tenet
ep̃o tenet᷑ eccĩe · vij · q · i·
ſcire · &E vidꝛ ꝙ hẽat ples
dños qð non eſt veru · qꝛ

nõ cenſent᷑ diuerhi⸗
erent · eã · · eenfũ
rã qð eſt nomẽ generale

ad ea qᷓ ſequunt᷑ ſicut et
verbũ coꝛrectõnis depo
ſitõez et ↄotmet. ar. I.di.
Otũlaces· ff · de of. pſ · le⸗
gatꝰ · a ·· exę omĩib s · de
ſta· mo · ea que · . q ſi ab
bas ar · otra · na et verbũ
cohercẽdi maioꝛẽ amm⸗
aduerſionem otinet · ff. S
of · ꝓcõ · memiſſe · ĩ fl · ar ·
tñ otrariũ viðꝛ qꝛ ſi iuᷣx
ita ꝓnũciat vi feciſti nee
diſtinguit ð puata intel
ligitẽ · ff · de penis · ſi pᷣſeſ
et ceũ qd meertũ mandatẽ
et R aiijs pᷣſtatõmbuscã
mandati eyſoluta ſit quã
q̃ mherẽt mãdato dũ tñ
expediat erit actõ mãda
ti · f mã · ſi qs ꝓ reo · vm
cẽ · ſe cũ dico iliũ excoĩico
vt ranqʒ ſentẽtiam · ſ. mai
oꝛem et mmoꝛẽ mtellige
re dẽs. sS· t · ꝓx · c. pemuil ·
m ¶ Perſonar · iõ diẽ ·
qꝛ in penis imponendis
digmitati deferendũ ẽet
plone · s · de of · dele · ſane
et.c·paſtoꝛalis: et atx.il
di · contumaces
1 ¶ Masgis. ꝗꝛ et pleãẽ⸗
do et ignoſcẽdo h ſolum
bñ agitur vt vita hoĩm
coꝛrigatur · xxin.q v · ꝓ
deſt. ſie · s · vt li · nõ oteſt ·
quomam in fi· et vt cxeſ
cẽte ↄtũacia cereſcat a pe
a· ff · S peñ. tlegati
Vid p nouale · dixe⸗
rint · ꝓ legẽ illã · ff · de v ·½
ſig. nlua cedua. S. penk ·
Aſſerentibus · ꝓ · · !

lam.f.de termino amo⸗

l.vl. . ant epenul⸗

q ¶ Legibus · predichis
¶ De noualibus · · S de
ci · ex parte
v ¶ de nouo ſie · s · e· i. et

etiam mãcipia dicunẽ nouicia q̃ anno nõdũ ſeruſĩerũt· ff · de publi· et

latõe bñficio tã maioꝛa q; minoꝛa bñficia mtellig unt·e · e· ponk
ſtrichꝰ tñ ſumit᷑.c · ꝓx · ꝓ clero tm cathedralis eccĩe· indulgentia
enim large eſt mterptanda · S· e · olim · ar · contra · s · de trãlla · c· vlti⸗
Wm clerici fidelis ero · de hac foꝛma et q̃ in ea cõtiment᷑ babes
P˖ de lurelut · ego. ſe · et · xxij · q· vl · de foꝛma · et ſ · xxin · di · qᷓ;
cina ocabulu · ſtricke ſumit᷑ ̊ G̊ nomẽ eccie placẽtine tm ꝓ epᷣo pᷣn⸗
paliter et canonicis eccie cathedralis et non pro clero dio · et meri⸗

to · quia alijud eſt dicere clerus cuit li 9 die *Pp.
Ka. iuitatis et aliud elerꝰ dio · s · de Ee p ·
Kee nomen ecceleſia varias hʒ ſigmficatõnes qᷓñq; de fit

aͤntum m · vñ ·. q: i· ſcire · qᷓñq; viros eccia ſticos · lxiij · di. c· i in fi·
nq; ponmt᷑ ꝙ maioꝛi parte capłi · lvi · di · apłica · qñq;ʒ reſtrigiẽ ad

vec . l. vl . quotiens·et vmũ ðꝛ nouũ quod nõ hʒ annũ ·ff · de trit ·
vi · et ole · · vetus · et greg · nouas appellat nuptias que infra coꝛo⸗
intra annum culta q̊ hoc non eſt veruĩmo terra exquo de nouo re⸗
dacta eſt ad culturã de qua nõ extat memoꝛia ꝙ eulta fuerit ſemper
erit nouale q;tum ad ius decimaꝛx.exquo ſemel fuit nouale·s de pꝛi
ulle · e · vl · et ar · S. de deci · ex pte · ¶ Indulgẽtiã · de q̊ tu hẽs · · S
deel · ex pte · i · et. c · ex pte · n⸗rio ſenſu vidꝛ ꝙ ni nullos vel modi⸗
u ¶ Magnosergo a ↄotra⸗ cos ↄſucuit hr̃e mhbſi habebit eceleſia
ꝓrochialis de illo nouali etiã poſt tpa quãtacunq; qð eſt veꝛx· s · de
Puileg e · vl · ar · otra · xxxv · q· ij · quod ſcpſ · ſeut ðꝛ de kundo dotali

rupto · tñ Pt diei ut dixit jo · et · t · ꝙ ſi eccia ꝓ ꝛochialis ecẽ tractutpis
inep iat ledi Fuiter deſnit eẽ nouale · ar · · de dõ · apkce · et ar · hui9

qui etiã ſoluto matrimonio adhue dotalis dꝛ.· f. de fun. do· eẽ ſi di —
deẽ · lz H videat᷑ reſpicẽ p neipiũ noualis · ſi em puilegiũ icipiat eẽ ini

quũ pꝓdit᷑ puilegiũ·.s · de deẽ. ſug geſtũ · ar · et · lxin · di · . veꝛd · et. ff

de vulg · et pu · ſubſti. ex facto · et ab eo qdð diu equũ viſũ ẽ receditur

me damnũ recedit ab eo

chlanos · p̃t diei ꝙ ſolz plus timeri · ꝛc· xxiij · di · quã · et · · de hoͤ· ſi
aduͤſt us multa em ocedunt᷑ q̃ fut de iure oũi · xxiij.q:ij.ſane.m fi:a·x
xxiij ·q · ij · admonẽ. ibi·viaticũ tibi ↄcedimus · et tñ oĩbus pemt ẽtibz
ĩ fme datuꝛ · s · de pe · et re · qd in te. et · S. t · ꝓx · pmit timus. Muid ſi
aliqͥs i ta paupꝑ ſit ꝙ nõp̃ᷣt ſatiſfacẽ.p̃ſtet cautõʒ ꝙ ſatiſfaciat cũ p
uenerit ad pinguioꝛemfoꝛtunã s.de ſolu:odardus · qᷣd ſi cautõʒz p⸗

ꝓPter euidentẽ vtilitatẽ · ff. de ↄſti · n · l· penk · & eadẽ rõe ꝓpt enoꝛ

quod diu obtentũ eſt ałs
ſemper erit nouale · s· de
priuile · e · ul ·
Enerabili · ꝓ matrieẽ
foꝛte m priuilegio illo cõ
tmebatur ſaluo iure matri
cis eccie et nomine matri⸗
ciſ eceleſie intelligiẽ queli
bet eccia cathedꝛaliſ· lxiij
di · · ex hijs · et · xij · q · i · vi
dentes · et hie mfi ·t·
b ¶ Intelligit · non atten
dens ꝙ qui nimis aſtute ĩ
terpᷣtatur principis bene
ficiuʒ notatur imfamia· C

de le et ſe. con · l· ij· laurẽ⸗

e Hi aliud· puta priuile
giũ exẽptõis:qm̃ nulla pᷣ
ſeptio in h̊ caſu valerʒz · ·
de pᷣſch· eũ nõ liceat · tan·

d ¶ Yolumus et nos idez

velle debemus · exquo illð
pꝛecipit obſeruari · pj · di ·
quis neſciat · et eius inter
pꝛetatio ius facit quo ad
omnes ˖ C. de le · et · ſe con ·
· fi· lauren.
N parte. cum iphius
ſeilicet comitille ⸗·
epo ſitꝰ- laie 9officia

8Claufulã pmiſſaz (lis
ſ.nemi liceat exeõmuniea

uis vel nomiatim mt᷑ dictil
canoniciſ carnotẽſibus
abſqʒ ↄgrua ſatiſfactione
abſolutionis benekicium ĩ
dulgẽ ·˖ quã hẽs · c · ꝓxi ·

bPꝛo otumacia.nõ vi

der ꝙ H diſtinctio locum
habeat vta quis excõice
tur ꝓ erimme an cõtu⸗/
macia: quia nemo excoica
tur miſi ꝓ moꝛtali peccato
ei q̃ aliter non p̃ᷣt coꝛrigi
xj · q· in· nẽo. mfi· xlv · di
ß illud · et · xxiin· q · ij · tam
ſacerdos· et · xj · q · in · cer⸗
tum . imo bene habet locũ
h̊ diſtinctio · quicunq; em
vocatus legitime ad iudi/
cium non venit ꝓ quacũ/
q; re cõtumax reputatur ·
vnde ꝓpter talẽ ↄtumaciã
exeõ icari pᷣt ſi res talis ſit
qꝙactoꝛ nõ poſſit ĩ poſſeſſi

onẽ mitti · S ut li: non ote ·

ꝙ ſuis pᷣdeceſſoꝛibꝰ epᷣalia iu
ra oſueuerat ab antiqͥs tẽpi⸗
bus exhibere/nũc qd aʒ de ca
nonicis ſuis ſine ſuo oſenſu in
fẽo pᷣoꝛe occ aſfone cuiuſop

—

uilegij a· C·. pᷣpa veritate ta P P

cita impetrati eið epᷣo obedi Fzr
entia denegat exhibereinde —

ſumpta occaſione ꝙ; pmatri? ln

cẽ e ccĩaʒ nõ cathedꝛ alẽ ĩtel⸗:
ligit ſʒ romanã⁊· I· deoq;
m·q·ſ aliud bũ nõ occurꝛe
rit ꝓgt qð deũs pᷣoꝛ n debeat ·⸗
dioc · ẽg rñdẽ · vos eũ ad eãaꝰ
pᷣſtadã eið ſiẽ pᷣdeceſſoꝛeſ ſuiꝰ
p̃deceſſoꝛibʒ epi p̃ſtiterũt p
cę · ec· opellatis · non obſtãte

puilegio in pᷣiudiciũ colubri⸗

eñ · ecceĩe ꝓ ſubꝛe ptõʒ obtẽto
noſ em̃p matricem eccĩaʒ ca
thedꝛaleʒ intelligi volumus
nõ rõnã· dẽ abbi ſeĩ geno⸗
uefe ᷣcano a cãcellario piſiẽ ·

ip̃i? p̃poſitus qndã latroneʒ
cepit/ iuſticia fuerit inð fẽa
latro fuit ꝑ caplʒ carnot hẽ ·
poſt factã iuſticiaʒ reqſitus
quia ipᷣm in terra ſua captuʒ
fuiſſe dicebãt/· YVveꝝ cum
ſup h̊ de pendo iuri comitiſſa
cautõʒ offerret/canonici caꝛ
noteñ · terrã eiꝰ lominꝰ?fece
rũt int᷑deõ ſupponi qð relaxa
re noluerũt niſñi pus ſolueret᷑
emẽd aſdicebãt em̃ in carno⸗
theñ · eccĩe puilegijs otineri

Komitiſſe bleſeñ · J. p /&
poſuetr᷑t nũcij comitiſſe/ꝙ cũ *

An⸗

4

nemĩ liceat excõicatis vel

nominati interdiĩctis ꝓ cano

mccis carnoten abſq; ↄogrua

ſatiſfactõe abſolutõis bnfici

um indulgẽ · Ad intellige da

aũt clauſulã puilegij memo⸗
rati credimꝰ? diſtinguendu
vtꝛꝝ ĩ aliqᷓʒ interdẽ̃ivel excõi

catõis ſnĩa ſit ꝓlata ꝓↄtuma
cia tmm/qꝛ ſcʒ citatus ſtare no

luit iuri letiãꝓ offeſa/qꝛvide
licet ĩuſſus noſuit maleficiuʒ
emendareſi primo caſu eredi
mus cõgrue ſatiffieri vt ſnĩa
relaxetur ſipriꝰ ſufficiẽs ſtã
di iuri cautio tribuat · In ſe⸗

cũdo vero ſi offenſa eſft mani

feſta non credimus ſatiſfieri
cõgrue ut relaxetur ſnĩa niſ
prius ſufficiens pᷣſtet᷑ emẽda

ſ̃i vero dubia eſt offenſa ſuffi

cere credimus ad relaxandã
eãdem ſi parendi madato cõ

petens ſatiſfactio pbeatur:
deʒz comitiſſe bleſeñ ·

catnoteñ·qddã caplm cõtꝛa
te fuit allegatũ/ꝙ dicebãt ĩ
eccĩe ſue pᷣuilegijs ↄtineri vt
videlicʒz nemini liceat excõi⸗
catis vl nominati interdeis
ꝓ canonicis carnothẽ. abſq;
ogrua ſatiſfactõe abſolut õiſ

bnfieiũ ĩdulgẽ · · F· Nuia ve
ro dũ anſaʒ ſoluimꝰnõdũ di⸗

cimur ſig auiſſe/ pter h ꝙ eiſ
dẽ canonicis velut aſſeris p⸗
ponetibz illa offeſ aʒ eẽ mam⸗⸗
feſtaʒ non q̃ iudici non qᷓ alij/

Vm olim ꝓ canonicis

ſtare nõ pt · tue ret · ar · C. de epiſ. et cle·aut᷑ · gnaliter· pᷣſtet quam

pᷣt · . Sð do · poſt diuoꝛ. re·

c⸗pe· lz videret᷑ ꝙ talis ca

ſus ñ exeuſet/aris.& rap-

ſup eo · et · C· de furt · ſub/

tracto: nam quãdoq; ali⸗
quis nõ abſoluit᷑ ꝓpt deli
ctum ſuum qſ differt᷑ abſo⸗

luclo · xj · q· in. qͥ iubẽte · x/

viij · di · ſi qs adeſſe · et · xvj
q·vij-ſacerdos·S. ð off.
oꝛ: ſi gficauit · et · xj · q· iij⸗

ñRK quis ep̃uſdamnatꝰ.nui

li tñ ẽ fmalit᷑ pnĩa denegã
da · xxvj · q· vj.ſi ꝓꝛeſbit᷑·
et· ceſe.quia eceleſia nulli
claudit gremium ſuumC
de ſũ · tri · l. ul · ꝓpe fimem ·

½ (Citatul · trims edictis

vel vno pẽptorio ꝓ oĩbzʒz
xxiiij · q· ij · de illicita · ff. ð
xe iudi:contumacia vnde
videt ꝙ non vemẽs ad ÿ

mã eitationẽ non ſit contu

max · ar · C. S iudi:ſancimꝰ
etes · de ꝓeuequerelã · ubi
de hoc · et v · ꝗ· iij ſi egro
k ¶Quſſus. a Hotu Ctas-
macila ? · ff · de rei vẽ· q̃ re⸗/
ſtit uere · et nõ excõ icat᷑ qᷣſ
niſi ꝓotumacia · ſ̊ h̊ ĩtelli
ge ut dixi m magna glo.
1GBufficiens · hc;s de ſe

q̃ſtra · ad H.ſufficiẽs cau⸗

tio eſt pignoꝛa vel fide
iuſſoꝛeſ dent᷑ · ff.mã·ſi mã
dato · · ul.de hoe dictuz ẽ

Sut lia ñ at᷑qm̃ĩ alns

m anmfeſta ˖ ex H vbo
oꝛta fuit ↄtentio que det᷑
miatur ꝓut ðꝛ ꝗ. c · ꝓx ſi
vero dubia quõ g iuſſit ju
dex maleficium emendare
R non fuſt ibĩ manifeſtum
Item ſi ſent enciando iuſſit
fẽm fuit notoꝛiũ ꝓ ſniam-
g. ð coha.cle.cul.& non
pᷣt eẽ dubia offenſa · ſolu⸗/
cio· qñq; iubetur a iudice
ſẽtẽtiando · xj · q · ij · qui iu
bente · ff · de re iudi · quod

„iuſſit et h fieri non dz niſi
bi/eũ reſẽ manifeſta.xj · q· in

Fue · qñz iubet iudex non
ſniando ut ſi ſtatĩ cũ ↄopa⸗
ruerĩit coꝛã eo ptes reꝰcõ

fitetur qꝛ ofeſſus ꝓ iudi

cato habet᷑.ff. & ofeſ.l.i⸗

tue · et tune ſuffieit pꝛeſtare cautõʒ ſtandi iuri:qꝛ ꝙꝓ ſola ↄtumacia
excõmunicatus fuit ſeʒ quia non vemt a non ꝓꝙ re aliqua: qꝛ nondũ
oↄſtabat m teneret᷑ actori ſi ꝙ offenſa tunc excõieatur puta ommit
maleficium et illud fuit notoriũ vel per ſẽtentiã vel facti euidẽtiaʒ

vel pꝓ ofeſſionẽ ꝗj.c · ꝓx · et · S. de coha · cle · e· ul · etodemnatus de ipſo

maleficio cum nõ ſatiſfaceret fuit exeõicat ꝰ H talis nõ dʒ abſolui ñ
pmo ſatiſfaciat cũ oſtet de maleficio ſuo et tñ ſ̊ mtuemt otumacia

añꝙᷓ excõicaretur qꝛ nõ ſoluit ĩ termĩo ſtatuto · ſ̊ H directe excõicat̃

qꝛ non ſatiſfecit. ſ̊ m alio eaſu nõ miſi qꝛ nõ venit · idẽ eẽt ſi maleficiũ

notoꝛiũ eẽt ſi publice ꝓponatur quicũq; fecit tale maleficiũ ſatiffa⸗

ciat leſo vſqʒ; ad talem diem alias ſit excõ icatuſ/poſt termmi nõ ab
ſoluetur ſivemat ad iudicem et petat abſolui niñ ſatiſfaciat · xxiñj · q
ul. peſſimamet ita bona eſt diſtinctio.pᷣterea ſuꝑ fluum videbatur
pr uule gium illud qꝛ de ĩure ↄmum illud competit cuilibet ꝙ nuliꝰ

abſoluatur pᷣu ſq; ſatiſfaciat:ut.e:peſſimã ·et · · de of · del· ex kis · xv

j · q; uij· de H Bꝛoꝛr · et · .j · q · ii · excellentiſimus · ĩ fl· et · s · t· ꝓx · pꝛo

FGeo·livnaſi tm p̃eipit ut ſatiffaeiat ñ G̊ facẽ̃ ſnĩiando qꝛ nõ oĩs vor
ſudicẽ auẽtẽ rei iudicate otinʒ ·C· ð ſẽ.a int lo · o · ju · ex ſtiplatõe · et
ii · q; vj · H qpe · etadhuc reꝰ pᷣt allegaẽ erroꝛẽ ſuũ · ff · de ofel · l. ij ·
vñ ñ ẽ res maĩfeſta· et ita p̃t ĩtell qð h̊ diẽ̃ Jo·łſit ad q̃riomã alieꝰ
de aliqᷓ offenſa eã expmendo iudici ip̃e iudex pᷣcepit reo ut ſatiſface
ret illi vſqʒ ad ẽtũ termmũ aut op eret eoꝛã eo rñſurus als exeõica
bat illũ n aiteꝛx iſtoꝛ facẽt a ille nõ vemit a ſie fuit excõicat ꝰ.ſñ ipᷣe
petat abſolui ſuffiẽ ꝙ ipᷣe pᷣſtet eautõʒ ſtãdi iuri qꝛ offẽſa nẽ dubia
Eet ſi fama ſit ꝙ id fecerit vel ꝙ iudex a pluribus hoc intellexerit ·
n oli · allegatũ · S · c· ꝓx · qð otĩet᷑ ĩfra ibi nemĩ.ꝛc᷑ · vſqʒibi.
aqꝛ vero · o ¶ Anſã · qñqʒ anſa auricula ciphi vel vꝛcei :ᷣ ca
lieis qua manu tenet᷑· Hᷣ ðꝛ anſa nodus curſilis et faculis ad ſoluenð
ita factus ꝙ ſi recte trabatur capur fuli omnimõ eſt ſolutus nodꝰ.ſi
maie trahitur ligatus remanet · ita ↄti git ꝗpter reſolutõʒ q̃ſtionis
peedotis dee . de offenſa mamfeſta quã modo hic ſoluit ĩferiꝰ apte
p¶ Dꝛoponẽtibꝰ · et male · q ¶ Iudici · et H fatuñ er at dieẽ ꝙ hbi

=Wð

eredendũu eẽt m Piudiciũ alteriꝰ· imo iudex m motũ animi ſui a hm
ſẽſuũ iudicare teneð · · de oſue · ad nẽam · et · S. de renũ · m pñtaa · et · · S
teſti · m nra · et · iij · q · vij · iudicet · et hm qð ſibi videt᷑.ff · de arbi · qlẽ
dum tñ hm leges et canones · in aut · de iudi · F. qꝛ vero · col · vj · ĩ aut⸗
ð defen · ciui . iuſiuranð · col · ijj · H vidꝛ ꝙ illud dieatẽ manifeſtuz qð
iudici vider ſiẽ illud ðꝛ ꝓbabile qð eividet᷑ · s· de ap · ut debitꝰ · Rn
1ʒ ad opiñ · iudicis referat᷑ qð dicat᷑ ꝓbabile ut p h̊ poſſit et debeat
ap · deferre · s · de app · eum — . .

ſpãli · et · · t · ꝓx · ſacro · ad
fl·feco ẽ ĩ mamfeſto · illud
em̃ ꝓe ðꝛ manifeſtuz qð
nõ eget ꝓbatõe · j · qeirj ·
eoꝛd ſ̃̊ H̊ ſumi᷑ mamfeſtũ
ꝓ notoꝛio ꝓut in f· diciẽ
et: ij ·q·i :· de manifeſta·
a ¶Imelligere · & nos q́z
ſie intelligere opoꝛtet · S.
ei venerabili . ſ· s· de Hꝛe·
cum xp̃ᷣs·quia interpᷣtacõ

pncipis ius facit · S· ti · ꝓx

mn aiſ de le · l. j. et ul ·
bᷣ (Confeſfionẽ· et ꝓ ſen⸗
. C ſi·s; S coba· cle. et
muli · c · ulti · B ·
Pbate.oↄſuetudinẽ ·
ex hoc videt ꝙ ſit bene re
cipiendus talis libellꝰ. pe
to iuſ eligendi rat õe oſue
tudinis etiaz ſi cã alia Riue
titulus nõ allegetur· ſic.s
de cau · poſ. cum eccleſia:
et · S.·S elec · ceumana. fr. cõ
mu · p̃ · venditoꝛ · S. ſi ↄſtet
et · de oſue · eum dilet9
que ſimilis eſt huic · xviij ·
ꝗq· nj· ſeruicium · ff · de aqua
Plu · ar · l·i. . ulti · et · ix · q ·
iij · conqueſtul · lxin · di · qꝛ
i contra quia ex ſolo cur⸗
ſu tꝑ is nõ tollitur obliga
tioeergo nec mducitur · ff
de act · et obli · obligatio/

num. placet ·et · · de p /

ſcrip· ſi diligenti · ſo · eirca
ijus eligendi ſufficit ꝓba
re oſuetudinem p̃ſcptam ·
de hoc dickũ eſt . ð cau ·
poſ.cũ eccia · dic ut ibi. jo·
d ¶ De monaſterio · ſ̊ cum
uitutẽ ſibi debẽ dicat q⸗
modo petit ut aliquid ſibi
fiat cum ſeruitus potiꝰ ſit
nealiquid fiat:ff. de Vui.
quotiens · 5· i · ſo· jure cõ⸗
muni neceſſe habet elige⸗
re · ſed ſure ſeruitutis debi
te petit ne aliunde eligat
S de ſuo etiaz monaſterio
ut mfine patet · et ita ne
aliquid fiat petitur · vł ve
ijg dieas ꝙ bene petitur
iure ſeruitutis ut aliquid
kiat · ff · R ſeruit᷑ · ven · ſi foꝛ

afnon l
ſed qᷓ ſbi tmjmodo manifeſta
videturſoffenſam illa nos re⸗
ſcribimꝰ intelligẽ manifeſta
que p ofeſſionem vel ꝓbatõʒ
legitime nota fuerit aut eui/
dentia rei qᷓ nulla poſſit tergi
uerſatione celari · deʒ epo
et abbati attrab·
bate ſancti ſiluini alci⸗
ateñ: viã vniuerſe carnis in⸗

greſſo eum eiuſbẽ loci moõchi

elegiſſent quendã de ipiꝰ? ee
cleſe gremioĩ abbatẽ aofir⸗
matõem electionis a moꝛinẽ⸗
ſi ep̃o ne quiuiſſent aliq̃tenuſ
obtinere eam aſe · ap · petie⸗
rũt · Ceteꝝ ꝓcuratoꝛ möſte
rij ſeĩ bertini ꝓpoſuit ex adů⸗
ſoꝙ cũ ᷣm appꝛobatã ↄſuetu⸗

dinẽe apuilegia ro · põ · abba⸗

tes alciateñ · debeãt de mona
ſterioſcĩ bertim ſemp aſſumi /
hmõi ele ctõ erat nõ immeri⸗
to repꝛobãdaſutpote o oſue⸗
tudineʒz diutẽnã a puil · ſe · ap ·
attẽptata·⁊ alciateñ· mõchi
debeãt opelli de iureut ð mo⸗

naſterio ſancti pᷣtini pſonam

idoneã ſibi eligerẽt ĩ abbatẽ

&. · Ros igit᷑ depoſtõibus

teſtiũ dnigent᷑ inſpectis iue⸗

nimuſ eſſe ꝓbatũ a · xl· anis

Imonachi alciateñ · abba
te ſibi ð ſeĩ ᷣtini monaſterio
elegerũt · · Jc cũ qᷓdã vice

giſſent eius electõ robur ha⸗

bere nõ potuit donec apð mo
naſterium ſcĩ pᷣtim ꝓfeſſione

Eabnacheum bor mo bñ ꝓbar ſeruitutis poſſeſſio· ſeʒ qꝛ ꝓhibi/

tio facta eſt· ne ille eẽt abbas et admiſſa fuit · quia ꝑ hoc ꝙ ꝓbibe /
bant eredebant vti jure ſuo að exigitur mm bhuitutibus · licʒ em vtaris
mß credas te iure tuo vti et paratus ſis ꝓhibere impediẽtẽ non ac
qiuir es huitutẽ tpe· ff · de itinẽ · actu p · l· ul · a ar · ff. quẽad. · amit.
lul. quid emſi vicinus tuus ꝗpter pauptatem vel foꝛte qꝛ non eu⸗
rauit ꝓ.can habuit edificũ ſuum dep̃ſſum non extollens illud min

quid ꝓpterea debz tibi Huitutem altius non tollendi cte nõ mſiere

Deres te ius habere quod p̃ſumi᷑ ſi aliqñ ꝓhibuiſti imtexrut
Pſcpnonem. in terpellare em deberes Frintem ſi vucape vin ſ.
quẽad.· ſer · amit · ſi quis alia·. ſi cum jus haberes· vmẽ ·
fC. oꝛro . H meipiunt vba pᷣuilegi calixti pape vſq; ibi.ad hec·
Hpaclii·ſcʒ· xl. annoꝛx· elegatur puilegium · et pterea p̃ſcptio
H ¶Jrta paſchalis. hic al⸗ ut ſupᷣ ptz · ſ pſcriptio et priuilegium
Otraria fũt qꝛ qui allegat priuilegium iuripᷣſcptõis renũciare vi/
detur. s · de p̃ſerip · vemens · qꝛ qð meuʒz eſt ey alia cã meũ fieri ñ pᷣt

Z-

s · de fi. inſtru · mter dilectos · die ut diri · . de p̃fũp · auditis. m glo.
q̃ incipit ſic ꝙ&—ẽ abbas ·⁊c · ibi ſiſter altegabat᷑ pᷣſcptio et puilegiũ· vk
melius · H allegabat᷑ ↄſuetudo et nõ pᷣſeptio · et ↄoſuetudo dz eẽ pᷣſeri
pta.s · de oſue · eum dilectus · a ita ↄſuetudo ꝓbat vſũ priuilegioꝛx
¶ ¶ Iudic io · ad H̊ em ut ↄſuetudo valeat opoꝛtʒ ꝙ ſit obtẽta otradi
ctorio iudicio ſi ex aduerſo negetur ↄſuetudo · ff. de le · eũ de oſuetu
dine a alia de ᷣbus hẽtur · s· de oſue⸗c. ul · ↄotradictoriũ iudiciuz ðꝛ

puta cũ ego dicerẽ G eſſe

facta poſt aliq̃ntũ tpĩs qᷓ · ſ.
eiuſs ioci abbati et ↄuentui
placuit ĩ alciateñ · extitit ab⸗
batẽ aſſumptus · expuilegio
qʒ ro· põ · argui poterat alci
atẽ · abbatẽ foꝛe deſancti bᷣti
ni collegio eligenð · na priui⸗
legio paſchal pape hmõica
pitulũ aparet inſertũ ſubro
gatõʒ abbatis penes mona⸗
ſteriũ ſancti filuini apð alcia
tẽ· monachoſiuxta pᷣteriti tẽ
pis moꝛẽ in vrᷣa ſpocedimus
diſpoſtõe pfſtẽ · im Puile gio
etia calixti hmõi caplſʒ ĩue ni
tur · ¶ Poꝛro iuxta paſchal

pᷣpe deeretũ abbatis ſõꝛoga
tõʒ peneſalciatẽ · monachos

nõ aliũde q̊ʒ ð vo monaſte⸗
rio fieri ap · auẽt ˖ decernimꝰ.
Ad H aũt ꝓs aduſa rñdit
ꝙ ſecẽ ꝓbaret᷑ ꝙ infrap̃dicti
tpis ſpaciũ de möſterio ſcĩ B
tini ſp fuerit abbas alciate ·
aſſumptꝰ ex ſ̊ dici nõ potat
ꝙ oſuetudo aliqᷓ quaſ otradi
ctoꝛio iudicio fuerit mtrodu⸗

Nca cũ in memoꝛati garini e⸗

terat piudiciũ guari · ¶ Conẽ

lectione ꝓ bono pacis extra
iudiciũ ꝓceſſum taliter dmo⸗
ſcatur a. J· ¶ Pꝛetea cũ pa
ſchalis pᷣpa ſpᷣꝛogat õʒ abba
tis ſcĩ ſiuini monaſterio ſan/
cti pᷣtim ſuxta moꝛẽ pᷣteriti tẽ
poꝛiſ duxerit ↄcedend a nec ð
moꝛe pᷣ̃teriti tpis ſiat fides x
eius pᷣuilegiũ et ſimilia nullũ
ſup ſᷣ alciatẽ· monaſterio po

oↄſuetũ aduſarius dicebat
nõ eẽ oſuetudinẽ · et iudi⸗
catũ fuit ꝙ erat conſuetu
do · ſicut em mbuitute vel
libᷣtate pᷣſcribẽda reqrit
ꝓteſtatio · ff · quẽ ad · ſer.
amitti·ſi quis alia · .·ij · ſic
videt᷑ ꝙ requirat᷑ in con /
ſuetudme pᷣſeribenda · jo ·
k ¶ Eides · ex hoc videtur
ꝙ; ſi m priuilegio aliquo
fiat mentio conſuetudims
vel puilegij ꝙ neceſſe ſit
ilud priuſlegium exhibe
ri · c · di · O tra moꝛẽ · lxxvj ·
di · ieiumum · ix · di · ut vete
rum · xxv · qeij· ſancimus · ĩ
aut; ut ſpon · lar · et h in
ſup · colla · ix · ar · cõtra · qꝛ
non videt ꝙ hoc requira
tur m publico inſtrumen

to · xix · di · RH romanoꝛum ·

et maut · ut fi · fra · fil· S. i ·
et · C· de dona · ſi ea que · ff
de dona · ex hac ſcriptura
jff.de admi ·tut᷑ · eirogra⸗
phus · ad hoe diſtmguunt
quidam inter publica in⸗
ſtrumenta et priuata · vt
m publico mſtrumẽto nõ
ſit ꝓbare vel exhibẽ illud
de quo fit mentõ lʒz m pri
uato ſie · Halij dieunt ꝙ ſiĩ
priuilegio mſeritur totus
tenoꝛ alt erius non eſt ne⸗
ceſſe illud exhibere · ſ̊ cer/
te illud non ſufficit · quia
adhuc poſſet eſſe falſitas
in bulla et mallijs · s · de P
uił· ceum olim.m fl·alij ꝓ⸗

babilius dicunt ꝙ R auẽte

iudicis puilegiũ ut aliqð
H ptum eſt renouatumvł
in alio priuilegio inſeꝛtũ
non eſt neceſſe ilud exbi⸗
bere · ſecus ſi p ta bellionẽ
tmquia publicatio facta
coꝛam iudice fidem facit·
licʒz poſtea ꝓdantur iſtru
menta · ut · C·. de teſti · pu⸗/
blicati.jteʒ qꝛ iudex dili⸗
Jentiuſ ſingula facit ꝙᷓ; ta
bellio · quia non eſt eredẽ
dum q iudex ſine cauſe co
gitione aliquid faciat·
ſcut veriſfimile non eſt ꝙ

auferat alicuius legitimas exceptiones · s. de of · dek · ey pte · pꝛe⸗
dictis ommibz obuiat · · de re iu · euz inter nos · m fl·et · . de fre iſtru·
inter dilectos · ſev dicas ꝙ ſi ↄſtat ꝙ inſtrumẽtũ pub lieum ſit coꝛaʒ
iudice non eſt nec̃e illud exhibere mſi aduerſarius velit docere ð fal
ſitate illius t une debet exhiberi licet primo impoſita ſit ei fides niſ
jurauerit ſe illud perdidiſſe · C· de f mſtru · l. ul · oo
¶ Cauſalis · ut hec dictio m accipiatur ꝓ qꝛ vel ꝓ ſ· G̊·.
m¶ Derſonalẽ · ſez hoc vbũ ocedimus · n 4 Hne bie HB v buz
conh ſtere · O ¶ Henſus · ſez ꝙ rekeratur ad pſonalẽ verbum.
pꝓ¶ Driuata · di· inj · pꝛiuilegia q ¶ Capecioſa · di · iiij · erit at · vnde
ſtatutũ fuit ut ꝓ oſeq̃ntiã literaꝝx ſeriberet᷑ lex · C. de ve · iu · enu · l. i
ĩ fi · ff · ad mu · l · ie ĩ fi · Get ha · diuus · m ̈n · ff. de te · dubi · quotiẽ · ff
r¶ã Ootus· ff · de vſu / de ſerui · Ri eui . a · l · ſe · · de puil· m hnjs · xvij ·
qiiijq̃ſti ·xij · q: ij · ſi quos · et ·ꝗ · v · quia · s· de ↄouer · ↄiu ·quidaʒ at·
s · de fie inſtru · int er dilectos · ar · tra · s · de of · dek · eum ſuper · a · ff

de iut · codicll · l·. i · et · ff · de here · inſti · quotiens ·

4

☛⸗

0

l, .
nl ¶ Euſeino · id ẽ ꝓximo · b ¶ Ronachi. vide qlit pa pnunciat a ele · et mi · e ul. xet iſti defenſoꝛes hereticoꝛð fit excõieati · s · de he
ſe Em pᷣuilegiũ et m ↄũᷣe ius adiudicat electõʒ ipi caplo Rluam alcia dofendunt · ret · excõicamꝰ. . credẽtes · et tales dãnabilioꝛes
ſn teñ · ᷣm pᷣuilegiũ ut eligãt de mõſterio ſeĩ hᷣtim et ſic hñt electõʒz ſziñn ſit ꝙᷓ ip̃i heretiei · xxiinj · q· in · qui alioꝛꝛ · et ad hoe ar · C. de hijs q̃
d liberã qꝛ ñ eligũt vñcũq; volũt · ᷓ roduci puilegiũ ad ius ↄũe.s. latro oe · l. i. et · i · g ¶ Condẽnatis · S.· de heret · ad abolendam⸗
el de oſue · eũ dileus · jo. Aet dẽm tñ ſubitelli gebat᷑.s· de elec · cauſã P¶ Confilcantur. S. de heret · excommunicamus i· REen
3 c ¶ Roneãet Ri Hᷣ nõ eſ! q · ff · de Buit · ſi cui · et pr̃ ↄcedẽs vxoꝛi ut fi i Pumunb᷑ p iudices ſeclares etiã R eleriei fuerĩt pus a ſuis oꝛdi
G liã ↄũeʒz euiq; voluerit copulet ·nõ tñ ĩtelligit ut eã copulet tutoꝛi mbus degradati pꝛeſente iudice ſeculari qui ipᷣos recipit ĩ ſuũ foꝛ
e ff · de ritu nupẽ · quanquã 8S .. de heret ˖ ad abolendã.
di⸗ d ¶ bidẽ ar. ꝙ ſi puile ⸗ . C. i · et . c· excõmum camꝰ·
t Siuʒ detur alicui monaſte ł⸗ ”ůü IRñů—ůã— „ „ i· G n.de quoꝝx notat᷑ ꝑe
eyel rio · de ſtructo monaſterio qð fuit ex adueꝛſo rñſu qp lee neã ſibi eli gat in abbate ſita na ·s · de heret · e · penult⸗
ſri deſtruitur et priuilegium

8 nus .· xxv · . . ulti. e· moaẽ et caiſalis a oditõnalſ ipʒ hac honoꝛis debeat pDꝛo cunmtun dantur a tranſen
en Item ar · ꝙ ceſſante cauſa pt intelligi et taʒ ad pſonale gatiua gaudere donec ibið ́äyrmelpe · ut hie ſequitur
. Aar vrmilegwm . de ᷓ ad impſonale vbũ referri viguerit obbuãcia regl aris Sriwocadicuneuk r
N Dachaikek C. de aet. ſ em impſonale v bũ determi ut idone ey ſone muemant im cuitis utſ⸗ Kurve Dat Sa
d l. ult. a inſti · de auẽ · tu · S. net oditionalis intelligitur a illo qui poſint ĩ abbatẽ aſſu⸗ lmaria dicuntur qᷓ dantur
eſt ul · et in ſti · de pu · ſuſtit · . eſt ſenſus ocedimus ſubꝛoga mi · ¶Ndem comit toloſañ · lale . omma iſta dicunt
P retine i e tionem abbatis ſancti ſilumni Jper qbuſoaʒ manda Hrttria. C. de weck et
8 g · de vi · et ho · cle. c. ul · et apð alciateñ · m · in v · ſ diſpo⸗ toꝝ articulig et· Y tua iſta mſi cum negociatõis
