cũ ex miuncto · qꝛ eius m⸗
tereſt ne pumat᷑ ſi ꝓmo⸗/
ueret mdignũ ut j. e. ſe qt
d ¶¶ Indigne · ſie · ixxxj · di⸗·
tantis

le at ꝓmererijſi vero ouictus
fuit in ̊ ꝑ maliciam exceſſiſſe
SZuioꝛi ſubiaceat vltioni/ep̃i

4X .—

e ¶ Scientie · que impedit
pmouendum j. e. c. ogre M
Zato · et deicit iaʒ ꝓmotũ.j.de eta· et qua.ee ul. GB ꝙ epim etate di
¶ Etatis · S· e · cũ in cũctis · et ita exp̃ſſ ?patz⸗ ſpoſ. are ñ pñt ð hů dixi
S· eecũ dilecti ·ĩ glo.ſ̊ nũqd tũc ꝓumãt᷑ cũ p̊ fecerĩt ałs ñ deberẽt pu
miri aed⸗ legitime fem ẽ penã nõ meret᷑ · C· ad · l. iuł · ð adult · Ftus·
8¶ Ptate · ip̃o iure · ſ · S · e · ti · ne ꝓ defeũ · et · c. cu in cũclis · in li. 1.
¶ Suſpẽdat᷑· varie pene ſtatuunt᷑ a canomibʒ circa illos qui illicite

D Pene s en⸗ ꝓmouent indignos et illos qui iilicite ꝓmouẽt᷑ · qñqʒ priuant᷑ ptate

M

Yferendi illũ oꝛdinẽ quẽ illieite otulerüt · ut . i · q· i. ſi q epie et . de tẽ ·
or · lĩas · xxxvj · di · is qui ecchaſticis · et oꝛdmatus remouet᷑ a clero.l·
di · ex pemtentibz · qñqʒ ſuſpendit᷑ a celebꝛatõe miſſe ꝓ annum.lv.di.
nullus · qñqʒ depomt · lxin · di · · ul · ubi ẽs oꝛdmatꝰ p̃ter ſciẽtiã aĩ⸗
epi depont · li · di. e· . et h ſtatuit pena circa illos qͥ ꝓmouent indi⸗
gnos qui debẽt ſuſpendi ut dicit ꝓ ſnĩaʒ a ſuo ſupioꝛe cũ ̊ ad ipᷣm
puenerit. hincaſſignatur otraꝗj.de pᷣbon. graue · ibi em non punitur
qui ꝓmouet indig nos niſ poſt primã et ſcdᷣaʒ coꝛrectõeʒ et hic ſta⸗
tim line aliqua admonitõe· Item hic oꝛdmati ſiue ꝓmoti remouẽtur
ibi non · dicas ꝙ in alio caſu hic et in alio ibi · hic loquit de hijs q ꝓ⸗
mouentur ad dignitates et regimẽ aĩaxd vt dieit in pnᷣelpio · a qꝛ plꝰ
peccãt plus pumuntur ſine aliqua admonitione qꝛ etiã porte digta

tis ꝓſonis vilibz patere non debent . de excel · pla. inter dilectos et

]· de iurelut · qrelam et · C · ð mfa.l.vna.li.xet· C. de dig · neq; famo
ſs · li · xn · ibi loquitur de benefiens ſimplicibus vbi non requirit tan
ta maturitas et hʒ ibi locum coꝛrectio.qꝛ im ꝓmotõne illoꝛd non ẽ ta
le periculũ · vñ illi non remouentur ſed iſti ſie · et ita otra nõ eſt. qꝛ di

equum fuerit indulgẽtiã va⸗

W

q́̊z tales ad ſacros oꝛdines et

ſatiue ꝓpter vtilitates eccle

oↄoſueuerun

fuit in quieta adminiſtrat õe et m q̃ſ poſſeſſione pᷣlatõnis de lnĩa

—

AuHαυ nten een deen.
KA S C eE õ
/

uerlitas otra dictõez ĩpedit ˖ Rẽ r diůfũ tỹs impedit vtra dictõem

Kk Grauiori · ad arbitriũ iudicis cũ h̊ nõ determmer᷑ . de of · dele · de
cauſis 7. de aceu · ſup hijs et magis pumẽda ẽ malicia ꝙ negligẽtia
]· de fal ad falſario:a ·¶ Canomca · S. e· cũ in cũctis m fi ·
romanu ſiue fint abbates.s. de ↄſue· cũ venerabilis · iue epi
n ¶ Vltra italiã. lʒ fines italie ñ vbicũqʒ diſtẽt a rvoma eãliter tñ oẽs
dur remoti qᷓ vltra duas dietas eẽ dioẽ · fuã diſtãt · s· de he p· nõnul
. li. ſʒ iſtud veꝛd ẽ qᷓ ad iudi
cia ſʒ quantũ ad hune caſũ
qꝗj diſtant ꝓꝑ duas et dimi⸗
diã vel tres aut paꝛ plꝰ
ñ credo ꝙ debeãt hre ilð
bpñ̃ficiũ:qꝛ modica diſtan
tia vẽ · tñ o ſuetudim ſtetur
et ita aliqᷣd ſtatuitur ꝓpt᷑
diſtantiã qð alias non fie
ret · Rce lxin · die eum longe
et/· de do. a otu · cũ olim ·

ecciaſtic as dignitates ꝓmo⸗
uere ꝓcurẽt /qͥ ↄmiſſũ ſibi offi⸗
ciũ digne valeãt adimplere
ſi a ip̃ᷣi canonicã cupiunt effu⸗
gere ultione ¶ Ceten qͥ ad
romanũ ptinent immediate

AE—F EE. 1c o ¶ Adminiſtrent · m duo
pptificẽſad pcipiẽdaʒ ſui ↄfir· bus caſibus or ſola electo
matõem officnj eiꝰ ſe oſpectun ne haber᷑ ius adminiſtrã⸗

di m hijs vicz qui fubfunt

ſi omode fieri pt pſonalit᷑ re/ nlto modio romano potifi

pñ tent / pſonas traſmittãt ci vt P et m romano ponti
idoneas p q̃s diſigens inquiſi⸗ ſice· xxin· di · m noĩe dñ · ſzʒ
tio ſup electiomibʒ a elcis poſ⸗ uid ſ ſi graganeg val
ſit hriſut ſc demũ p ipi?circũů⸗ de remotn a uo mer obo
t ne demu ꝑ νcrcu⸗ litano nũquid eodẽ modo
ſpectõeʒ oniimjſ. ui ple nitudinẽ pt miniſtrare · vidꝛ qð ſie

cu eadẽ cã ſubſit · & videt
ꝙ idẽ ius ·s · de oſti · tranſ
lato · et · c· nã ↄcupiſcẽtiaʒ
et ꝗj.de tranſla · int coꝛpa
lia . etq. de ofir. uti · vel m
uti · cum dilcã · et ſi mmia
ſubtilitate vtamur ves ec⸗
cleſaꝛ depereũt · C · S =⸗
ſßjg cum quidaʒz · circa fi· a
C.ad trebell · l · penul · ſʒ
v viðꝛ qꝛ cũ illð etiã di⸗
ſpenſatiue ſit dem talis di
ſpenſatio ad ſina nõ ꝓtẽ⸗
diẽ · de re iudi · m caulis ·
et. lvj · di · cenomaneñ nee
excuſat H reʒ ꝓiculum ꝗqᷓ.
de ma. et obe · illud · ʒ po⸗
ne ꝙ tlis Platus tpe ofir⸗
matõnis ſue repit᷑ mimus
ydoneus et ſic repellit᷑ nũ

offien aſſequant᷑ cũ eis nichil
obſtiterit ð canomceis inſtitu⸗
tis ita ꝙ interim valde remo⸗
ti vicʒ vltra italiaʒ oſtituti/ſi
electi fuerit in ↄcoꝛdia diſpẽ⸗

ſiaꝝ ⁊a neceſfitates in ſpũali⸗
bus a tpalibꝰ admiſtrentſic
tñ ut ð re bꝰecciaſticis nichil
penitus alienẽt munus vero
bñdictõnis ſeu oſecratõis re⸗
cipient ſicut hactenꝰ reci pe
tex ponot · ii · ca · cõ⸗
ſtantinoxol ·
Tÿteriten · Ypñtiũ au⸗

toꝛitate ſtatuimꝰ? ut expenſe quid ea que medio tpe fe
ncẽrie q̊s capm oſtatinopol · J cit ſunt caſſanda · videt᷑ ꝙ

ſicꝗqᷓ.de here · frat ernitatiſ
et · xij · q· ij · alienat õnes · et
xxiiij · di. c. vl · et ſi pꝛinci⸗
pale caſſat᷑ et oĩa qͥ ſecuta
funt ex eo vel ob id · C· de
les · ñ dubiũ · et . de fi. inſtru · inter dileõs · ſzʒ otrariũ vex ẽ in hů caſu

pape et ꝓ pᷣlato habitꝰ eſt. vñ oĩa ã feeit medio tpe rata ſunt q̃ po⸗
terat facẽ · ar ꝗᷓ. de iurepa · ex l̃is· et · c · oſultatõm bz · et · S. e · qrelaz · et

in q · vñ · veʒdeet.· f· de ꝓcut · ſi pcuratoꝛẽ · m kl · et · C· ð teſta · l. ij
q̃ facẽ poterat · ido dixi qꝛ de rebʒ ecẽ̃ie alienare nõ poſſʒ ·qꝛ illud ei

ꝙ& hibet᷑ ut h dicit ſʒ circa ſpũalia valet qᷓ̃tquid fecit et etiã m tꝑalibʒ
bũ admimſtrando emẽdo recipiẽdo ad vtilitatẽ eccke non dando ar ·
ff. ſñi cer. pe · eiꝰ qui m ꝓumcia · et. i · q:ĩ.ñ quis a ſimomacis:et h̊ cõ⸗
firmat lr̃a hm fi · ſed quis intruſus acquirat ecche nunquid et illud
caſſa bitur cũ ipᷣo:videt᷑ ꝙ ſic per iura pus dicta. et quia como du cu
mcomodo dʒz openſarlt · F..de neg.g· ſi negocium · credo ꝙ non caſſa⸗
bunt᷑ niſi ea que pꝓperã fcã ſũt m p̃iudiciũ ecche:ſed vtilia rema nebũt
penes ecchaʒ:qꝛ cum m fauoꝛẽ ecclie talia caſſent᷑ m leſioneʒ eius non

debẽt retroqueri · ff · de leg · ꝙ fauoꝛe · et .· ff. de mmor. Ri iudeyx

Pterite neceſſarie· ſic ꝓtʒ ꝙ ſi capitulum facit expeñ · vacante
ecc hia ꝓ negocio electõis ꝓmouẽde aut etiã ꝓ electõe epi ofir
mãda vel aliastotũ pñt repetẽ ab epᷣo · idem mtelligo ꝓ eleãõe al⸗

terlus p̃lati · qꝛ hmeinde eadẽ ratio et idẽ ius · C· ad. l· falci · l. vl · C · S

mof · do · abus · C· de lib · pᷣteri ·l · i· et iſte expenſe neceſſarie debent

eſe et moderate quas fecerunt occaſione iſtius electioms vt hic diẽ
et . de do · et otu · cum dilecti . de eo qui mit · in pol · euz vemiſſent · in

fi. nee debent excedere ꝓbabilem modu. ff · de dam. infee · inter quas

cqꝗᷣ uj · ch·l. ſequẽti · nec delicate qꝛ nec delicatꝰ debitor nec oneroſus

—

enub
etiid
tled
pi⸗
calli
eñ ne·
lum
ſpo⸗
oir⸗
mms
ſie mi
tpeſt
derg
emitnn
es
prine
ſeen
Ben
delit
t
elize
nd
llude.
doc⸗
ebcn
il
odüch
jnebt
loen

zemtt
i
bei
1C5
eben⸗
ſe⸗ di
Nten
uus

êõäsõ

ON
Na ᷓ opoς ν Hνhhee whee. f.
Xνà α“ νHνμ. υeö AJcho

„ ANAX
eμα NNeνR οπ .Tsen α N αα4„.

*„ν on h oen 63

— sdkhen αa K—

EtNαιαι . Ae . ℳ νμι ο TFertefae.
12,6 R Maα Kαιααιρπαα να 1*
α ðð C

ereditor audiend ꝰ· f.. de pig· ae' hi huos. et dñr expẽſe neceſſarie ſ⸗

ne qᷣbꝰnegociũ expediri nõ pt vel ſine qbꝰres efficiat᷑ deterior · ff · D

impeñ · ĩ re bz do fac · l. i · n· in · et · im · et · ff · de v. lg · impẽſe · e fuffiat
ñ eredat expedire 13 non expediat · ff. de bo · auẽt · zu. pol · ptor · .n · et
cũ ipᷣi canomci vtilitatẽ pt̃iarche ꝓcurauerĩt dignũ ẽ ut ſuũ ſtipẽdiũ

X 9⸗. L lect AſtatenEere OR◻ yRacto⸗ a

oↄſequãt᷑ · xj · qiinj.qᷣcũq;qꝛ illð de ſuo facẽ nõ tenebãt᷑·qꝛ nemo co.-

git᷑ muitꝰ de ſuo facẽ bñficiũ · x ·q· n· pcarie · et vtilit nego ci ſun ge⸗

— „

ſtů ðẽ · ff · S neg · g · põpom

us · ĩ fl · cl. l·ſe· ſʒ an ultro
ſz qd ſi duo ĩ diſcordia ele
ct eent dicunt qdã ꝙ tuc

nõ repetet expẽſas · idem

credo dicẽdum qð de vno
dũmõ maior ꝓps capk cer

tet pro electo et obtineat ·
qꝛ idẽ ẽ ac ſi eẽt totũ capi
tuluũ. qᷓre eodez mõ nõ ſol

ueret ofirmat? expenſas

nõ video eadẽ rõ eſt Hic·
a ( Electionis · illas autẽ
tmſoluẽt q̊s ꝓpter H fece
rũt ꝗ. de eo qᷓ mit · in poſ ·
euz vemſſent · in fl· et . de
ꝓeu · cũ ꝙ cã · et ꝓpt H ne
gociũ mierũt.alias ſi pꝛo
ſuis negoens iuiſſent licet
tractaſſent pᷣdictũ negoci
um non haberet expenſas
s · de ꝓcura· euz ꝓ cã · m
R quatinus plus expendiſ
ſent ꝓpt᷑ longiorem moꝛã
ff· fami. hꝛc.ex ꝑte · ĩ pñ ·
ff. de neg · g· H omunes
bGreupent tunc em qͥ
ius lbi dicunt in rebz oc⸗
cupatis debẽt cadẽ a iure
ſuo · ff · ꝙ me. cã.· extat edi
cum · et . ff · ad · l. iuli · S vi ·
pua. creditoꝛes · a · xxvj · q ·
vj · placuit · imo tenentur
bõ decedẽtis obuare futo
ſu cceſſori · xij · q · n· H hmoi

placiti·et · c· cũ nõ lic eat ·

ð of ·oꝛ · cũ noſ· lni occupẽt
Lona tunc fufficit qð hñt

Vm poſt petitam ˖ ſim
ſtanter· peti dz inſtã
teran

q; admittat᷑ ſicut et
palliũ · c. di · priſca· ſicut a
libelli dimiſſoꝛij · · q · vj·
poſt appellatõeʒ ꝗ.de ap ·
coꝛdi · et · f. ð libel · dimiſ·
l.vna Item et ſponſa non
dz ſtatim tradi yt carior
ſit dilata · xxvñj · qij · inſti⸗
tutum Item remiſſio pecca

vel eiꝰ nücij vacãte ſede pꝛo

eledõis negocio fecerint/ de

bonis priarchatꝰ fiãt totalit
vel reddat¶ dũmõ ipi bona de⸗

cedẽtis pt᷑iarche nõ occuxẽt

, —

vel uſurpent Idẽ electo lug

NVm po

inſtater et demũ obten

ta quonda lug doñ · archiep̃i

ceſſoneʒ vota canonĩcorum

lugðĩ te tũc ip̃oꝝ pᷣpoſtum

examinato ſiẽ decuit ꝓceſſu

electõis tue imuenimꝰ eã poſt

publicatõeʒ ↄſenſuũa collati

onis tractatũ aliquãdiu fuiſ⸗
ſe ꝓtractà aſſenſũq; tuũ puſ⸗
qᷓ elcũs fueris re qſitũ electio⸗
nẽ eãdẽ ex ĩpᷣiꝰ dũtaxat mor⸗

dinato ꝓceſſu iuſticia caſſaui⸗
mus exigẽte dẽ eboꝛaceñn ·

poꝛi et mgᷣo · g· decano-
Dnſtitutis in pntia no⸗

taurim eboꝛaceñ · ⁊ ſcĩ leofre⸗
di ð cruce abbatũ · Ycũ at

ſtra ꝓcuratonbꝰ ſancti

ꝓcuratoꝛes ipᷣoꝝ abbatũ iuf

ſ eſſẽt expᷣmereꝗq̊ iure ĩp̃i ab⸗
bates deberet elecõni abba⸗

tis fiſcanẽ · mõſterij intereſſe

7.

rñderũt ꝙ olim cũ aſſumerẽtẽ

in ſuoꝝ mõſte rioꝛus abbates
fuit ſpealiter indultũ eis ab

toꝛd. de pe · di · i · impoꝛtuna · et ea obtẽta neceſſe hʒ ceedẽ . de renunẽ·
quidam ætractã. ſʒ viðꝛ ꝙ ꝓ talẽ ꝓrogatõ eʒ non dʒ caſſari.qꝛ nõ
d ¶ Dro⸗ ome qs differẽdi cã fit adnumeranduz elt more. ff · SDvſu
ris · ſclendum · et quod differt non aufertur · xxxij ·q n· ancillam · imo

maturiori ↄſilio ꝓficit᷑ · de pe · di · vñ · c · i ideo non debent differre · ·

amphiꝰ deliberare nõ pñt ecum etiã mutare neqant vota ſuaꝗj· e · pub

licato:et ideo meõtinẽti electio fieri deberet anteqᷓ;ᷓ ad alia diuertat ·

vno em̃ otextu totum fieri dz · S · e · qꝛ ꝓpt · et · ff. de teſta · he des palã
m ſi · de hoc ðꝛ. s · e· auditis ela requiſitio ſufficeret ad caſſatoõnem
e eauiſen ſʒ nũquid ſo⸗ non viðꝛ· qꝛ in fraudem poſſzʒ ab aliqᷓ
emulo ꝓcurari · ſꝗ·. de ſimo · ſiẽ · et ideo nõ viðꝛ impedire ſola requiſ
tio · ſʒz ſi vſentiat tunc ſufficit ad caſſandum ꝓpter ambitõez. et · S. e · of
ficij · et · er cu ad nraz · et · · q · vj· ſicut is. et · C· ð epi · et cle · m quẽ . et
nõ ambitõe ſʒ labore ad digmtatẽ ↄuemt ꝓueire · C· de re mili · otra
publicã · li · xn· et ĩta vtruqʒ iſtoꝝꝛ reddit foꝛmã mutilẽ · H req ſit ꝛcon
ſenſit et iſta fuit cã qᷓre caſſata fuit electio · ſi vero diſentiat nõ eſt eli
gendus cꝛdiato · qꝛ ex hijs q̃ moꝛdmate fuerut fcã nõ pt᷑ aliquid

¶ An⸗ oꝛdmabiliter agiꝗj.de aceula · qualiter et qñ · ſie · · de he p ·

Onſtitutis.quo iure⸗iſti abbates petebant electõnem fiſcamab.
batis caſſari m qua dicebant ſe eſſe ↄtemptos a cum ſie dicerent ſe eſ

cũ onge qualiter foꝛ ma Puari debeat dem elt · s · e · qꝛ ꝓpter
ſe in quaſi poſſeſſione eligendi videt᷑ ꝙ mique ſit actum cum illis · qꝛ

poſſeſſoꝛ non tenetur dicere titulum ſue poſſeſſonis · C· de peti · PHe⸗

reð · cogi · et · ij · q · v · S· i. nõ eſt ſta: qꝛ iſti tpe petitõis ſue excluh erant

8 „ 2 4
— ,

re Iee erſ ved a Alo 2) ee
αℳο. W AR Q rerct pote 22
X

Wſe / 5 „R 0 ο d AEW°σ ν R P. Ntto

de poſſeſſione iuris qð ſe hẽe eredebãt · qꝛ qũqʒ ha buerũt vocẽ in ca
pitulo fiſcam.et ideo qꝛ eis otẽptis fcã fuit electio petehant illã caſ
lari· ſcꝗj.de cã poſ.cũ ecẽia · eũ em peterẽt illã caſſari et ad illos ð iu
re vↄuũi nõ ptineret electio merito deberẽt expᷣmere iure H petebat
qꝛ ſine actõe vel cã nemo experit᷑ · ff · de edic · diui · adri · tolk · l· fi · ff.
neg · · ſi pupilli. .ul · et · f.· admi · tu · quotiens· Itẽ ſi tpali:quia

meptam actõeʒ ſiue cãm expoſuerũt imponit᷑ eis Rlentiũq· de iudi · ex

abbatea ouẽtu monaſterij fi⸗
ſcañiut haberẽt vocẽ ĩ caplo
eoꝛũdẽ ¶ Nos at ratõnem
hmoi friuolã reputantes ſuꝑ
HG ppetuũ ſilentiũ imponimꝰ

ab atibꝰ ſuỹdẽis I[dem ro⸗

thomas · ca···⁴⸗n
QLcleſia vĩa deſtituta
paſtoꝛea wtis vĩr̃is cũ ð fut̃a
plati habẽtis ſucceſſone tra⸗
ctatũĩ diuᷣſa diuiſs qdã ĩ tho⸗
mã ꝗdã in cãcellariũa q̃ͥdam
fingulares in ſingulares pſo⸗
nas eiuſoẽ eccie oſenſiſtis / ve⸗
rum cũ ſup hijs ĩnt̃aa nr̃oruʒ
fẽm pñtia multa fuiſſent hinc
inde ꝓpoſita muenimus ꝙ illi
ĩ thomã deſideria dirigebãt
iʒ maioꝛẽ pteʒ faceret pꝑium
opatõne minoꝝ nõ tñ ad ma⸗
ĩoꝛẽ ptẽ capli puenerũt oſde⸗
rauimꝰ nlominꝰ ꝙ poſt publi⸗
cationẽ ↄſenſuũ a collatõnis
tractatũ ad electõneʒ nullus
habitꝰ ẽ ꝓceſſus uis depor⸗
tationis ſolẽnitas etiaʒ poſt
ap · legitimã fuerit ſubſecuta
quam ꝓ electõe nec deceret
nec etiã expediret haberi/ vñ
qð factũ ẽ de · t · p̃dẽo caſſaui⸗
muſpetitõne oſentientium in
cancellarium non admiſſa
Regoꝛius nonus:

ammata: qꝛ i diuerſis mo
naſterns non pt quis eſſe
monachus ergo nec voeẽ
Pre ꝗj.de relig · do · e· vlti.
m f·ſʒ ſi allegaſſent ſolũ
modo ↄſuetudmẽ· et pro
bauiſſent ſe m qſi poſ· ec⸗
cleſiaꝝ ſuaꝛ noĩie admiſ⸗
ſos fuiſſe tunc caſſata fuiſ
ſet electio /· de cã poſ. cuz
ecchᷣa. ſʒ noĩe ſuo non po⸗
terant allegare oſuetudi⸗
nem · et nõ ꝙ qui nõ eſt de
collegio ſi electõneʒ petit
caſſati dʒ aſſignare cauſaʒ
ſue petitõms et idoneam
laias repellit vt H ha bes ·
tẽ eſt idẽ ſi añ electõem
dicat ſe debore intereſſe a
ab illis de collegio hoe ne
gat᷑ ꝓteſtatõe p miſſa ut
hñ docuerit de iure ſuo va
leat vox elꝰ pñt ꝓcedere
omes ad electõem · et m H̊
caſu nece eſt docere de iu⸗
re fuo et ſola poſſeſſio m
hoc caſu non ꝓdeſt · de B
ðꝛ ꝗqj.e:eumana·hic em agi
tur ↄfeſſoria et negatoria
de hoc dicitur ꝗj.de cauſa
poſ.cum eceleßa
h¶ EIn caplo. iſti abbates
erãt monachi mõſtern fiſ⸗
cañ·qñ aſſumpti fuerunt ĩ
abbates et tunc ouẽtꝰ re⸗
vuauit illis ↄfrat ermtatẽ
et ꝙ haberẽt vocẽ m capi
tulo fiſcañ · et ita H̊ pᷣtextu
ſe credebant debere voca
ri ad electõem ab batis ſic
Oſueuerunt facẽ multi mo
nachi vt q̃ſi ſint de colle⸗
giovtriuſeß monaſtern vt
ſic pñt eligi ſi ↄoueniãt vt
de collegio eodem flat ele
ctio · qʒ illud hodje repro⸗

bat᷑ · nullus em pt hodie
eſſe monachus m pluribʒ

monaſterijs nec abbas pt

peſſe diuer ſis mõſterns jde relig· do · ne mmia. . fl· et iðo cã allega
ta ab iſtis ab batibzʒ nulla fuit.ñi aptã cãm ec̃ poſtꝗᷓ cã illa fuit repul
ſa allegaſſent bñ debuiſſent au diri ꝓ dem dec examĩata. et . de dõ·
inter dileõs · et · ff. de excep · rei iudi · et an eadẽ · et de cã poſ · eum ee
cleſia · et j. de weerajata f⸗bat oↄſentiẽdo m ipᷣm et nomĩando ſpm
cleha vra dirige⸗ ſz viðꝛ ꝙ ſufficebat exquo thomas habe⸗ .
bat maioꝛeʒ ptẽ ꝙ; aliquis eoꝝꝝar.ff · de v· ſig · maioꝛe · vbi ðꝛ
q̃s poſſediſſe maioꝛẽ ꝓtẽ ãmi.et tñ nõ poſſedit ñ duobꝰ menſibus · il
lud veꝝ ẽ ꝙ maioꝛẽ ꝓtẽ tociꝰcaph dzʒ hĩe elcũs ad hoc vt ſua electõ
ofirmet᷑ etiam ꝓ antiqua iuraᷓde hijs que fi:a ma:p·ccum m cun⸗
ctis · et · lvj · di · apkca · et · S eecquia pʒer«
kk Proceſſus: et ideo nõ valuit Verz mmjor ps capk oſenſiſſet in il⸗
lũ . .m geneſ ·et ita qð pᷣcipuũ ẽ deficit ſeʒ electio· et talis depoꝛta⸗
tio nõ obtinet vicẽ electõjs et ita ꝓ aliũ actũ fieri nõ pt᷑ electio · lʒz poſ
ſeſſio tradita videat᷑ quis poſſeſſio nõ appᷣhendat᷑ · ar ·s · de ↄſue · ex
lris · et · f.. de acquit:poſꝙ m eo.S. ſi ꝑ venditoꝛẽ·ſicut appellat quis
ipᷣo fcõ ꝗj.de ap · dilecli · et · e ut nrum. iſta em pncipalia et pᷣepua ne⸗
ceſſaria fut ſine quibus electio eſt nulla collatio publicatio mquiſitio
et meontmenti electio · et ſeptura · s · e . qꝛ ꝓpter . etẽ · e · cumana · a · c · in
geneſi · pellatõeʒ·qᷓ locum nõ hʒ publieato ſcrutimnio cum mutare
Qp⸗ nequeãt volũtatẽ ꝗ. e · publicato ·et · g· e · ꝓPter
m¶ Caſſauimꝰ.id ? caſſum et irritũ oſtendimꝰ ſicqᷓ.e ·in geneſñ
n ¶ Admiſſa · ex eadẽ cauſa· qꝛ non fuit electus et qꝛ minoꝛẽ pꝓptez ha
bebat ; thomas .

BrrAnsta- d.G.: —☚ „ „ Wπον ι π Rα οÜ Fla S
. le Mon poeſ Agends. SXW .Eααα Jac XKC „ α+

Ana N M ½ WW.“ XXP— ω A

— H Au— . 5.8. Nen . Nas e NMe 6 oV ty⸗ AL. Cε.
2 RXieα ernrHo Wον R MWM . MR& 4 /

ℳN„ 8

Wbrns . DAA & en XAα A νι Hh h eebte. .
ουOραHL—&Ee Xν οα 2 2. QE ercedo

teRα0ι½ι vale⸗

G⸗S: WEHA

38 cα „α es v ℳ

.ff. de 4

Vm in mgẽm . dſſcipuli · et merito · qꝛ pᷣmo dz q̃s eſſe diſcipulus
q̃ʒ mgr.lix.di:oꝛdmatos·et · lxj · di · miſeꝛꝛ et · xxj · q· i· R clacatꝰ
reficiẽd?. R.. de eta et qli · indecoꝛp · ꝗᷓ em ſub tutela dz eẽ ſub
»re ñ dz ˖ C· 8 le · tutela · l. ul · et qͥ ſub alio ẽ aliũ ſub ſe hr̃e ñ dʒ
dul . ſc eueniet · et. ff. ad maceð· filiũ habeo· et · i. q; i. eſtote

c ¶ Profeſſionẽ · ꝓfeſſio em ſola mõchũ facit et ñ habitꝰ .de regul⸗
poꝛrectũ · et · c · ad aphcaʒ· et hmoĩ ꝓfeſſionẽ m ſeptis facẽ debent vt
xx · q · i · vrdua. et · xxvij · q.
i· oẽs femie · ut ſi reclama

re voluerĩit obuiet ꝓPa
feſſio eis ꝓ ſcpᷣturã feã · i ·
q · vij· ſaluberrimũ · ar · C·
de nõ nu · pe. guarr ˖ et · ·
q· i · l· legũ · et j. ð ꝓbᷣ·p

de d mon toeʒ (tuas.
qꝛ Mm vno eodemqʒ officio

diſpar nõ dz eſſe ꝓfeſſio ·

xvj. qvij · m noua ·et con

fuetudo nõ ꝓdeſt in hoc
S.e.cũ cãm q̃ · m q̊ idẽ r
et 5.. de teſta · qꝛ ingrediẽ/

tibꝰ · a i hoc caſi ideʒ iu

diciũ ẽ hñdum de mõchis
et canonicis regularibus.

qꝛ ñ dnt · mſi qꝛ debuiũt

regule laxiori ꝗj. de ſta · re
gu · ꝙ dei timoꝛẽ ·
Vmana ecẽia · pñteſ·

pꝓ h;̊ viðr ꝙ abſentes ñ de⸗

beãt vocari ad elecõnem

ar · vn. q · feũs · et · x. · n·
ᷣ ius poꝛrectum · ſuꝑ hac
vocatione ſtatur oſuetudi

m. ut dixi ˖ s e⸗ coram ·
f ¶ Abbatibʒz · de quibus

oſtabat ꝓ ſpẽale puilegi⸗
um vel p oſuetudmez ·˖ s
de oſue · cum dileũs · et · S

e· ꝙ ſiẽ · ſz de clericis a ea

pellanis m dubiũ reuoca
batur et ideo fub ꝓteſtat

one admiſſi fuerunt a ido
qui de caplo nõ ſunt a di

cunt ſe intereſſe debere m
electkõe debent dicere quo

jurxre hoc dicant· S. eę. oſli⸗

tutis · Hallegabat᷑ confue

tudo.

g roteltaton eeeui ꝓ⸗

teſtatiomi oſenſerunt cleri

ci et capellani alias non p̃
ſubdicaret eis ꝓteſtatõ · ſic

E ꝓteſtatio valet ſi ꝓbẽt
de iure fuo ſic. ꝙ metus
cã· ꝓlatũ.et ·xxxj · q. ij · lo⸗
tharius · et. ff · q mo.pig·

S

barn xi⸗
cim eiu

Vm ĩi mgim aſſumĩ nõ

Nebeat qforma diſcipu⸗
li nõ aſüpſibnec ſt Bfieiedul

ꝗ ſubeſſe nõ nouſt Nos mtel/
lecto pte ꝙ ĩ qbuſbã reglari
bus domibꝰ iure tibi dioceſa
no ſubiectis ſũt q̃damĩ abba⸗
tes nõ ꝓfeſſ oꝛdinem regula⸗
rẽ aſſũpti:m · q'eum abbates
taleſ nõ eſſe debeãt q p ꝓfeſf⸗
onem mõchi et regulares ca-
nonici nõ fuerint ad monitio⸗
nem eorũ qs tales inueneris
ſub ap · impedimẽto ꝓcedas
de cumañ caplo ·
Vmana eccia paſtoꝛis

ſolatio deſtituta ogregatiſ

die ad celebꝛãdã electõneʒ p̃⸗
fixa pñtes erãt ð cumanis
canomicis ac tribꝰ abbatibꝰ
q̃ vocẽ in electõe hre noſcũt
capelila ni et clerici ciuitatis
electõni ſe debẽ inkeſſe dieen

tes cũ hm̃oĩ ꝓteſtatõe admiſß

ſi fuerũt ꝙ vox eoꝛꝝ qᷣ non de⸗
beret intereſſe ð iure vel oſue⸗
tudine nõ valẽt / ¶ Taãdeʒ p̃⸗
miſſo iux foꝛmã ocilij ge · ſeru⸗
tinio/vñj · ð canonicis vnꝰ ab/
iecapellani· x clerl⸗
Ið eccie atpᷣſðꝝ con⸗
uenerũtiix: canonicis vno ð
abbatib? vno capellano · · xi ·

ſentia ꝙ ſuꝑ oꝛdinatõe pᷣoris
nmonaſterijſancti pãcracij ad

Ter 2 eEX Ar ℳ☛Rnũ S „

xviij · et ſie nulla eledio ꝓuenit ad maioꝛẽ ꝓtẽ illoꝛ qͥ voeẽ habebant
ea ſic caſſat᷑ vtra qʒ electio.vł ſi vis intelligẽ maioꝛẽ ꝓtẽ reſpcũ capii
tmadhuc idẽ ẽ ſic ptʒ ꝙ oſenſus electi nõ ↄputãt᷑ int elig entes · qꝛ ſ
ſit oputaret᷑ vna ꝓs fuiſſz maioꝛ qͥ ad totũ capłm ſczʒ ps atdiaconi q̃
habuit nouẽ et ipᷣe fuit decimꝰ. et ſic extat maior ps capu et tñ non
valuit elecho · qꝛ pſona electi nõ auget numeꝛ eligẽtiũ qð euidẽter
ꝓbat᷑ p oſtõeʒ illã ·s · e · t · qꝛ ꝓpt᷑ · qꝛ añq̊ʒ qs eligat᷑ opoꝛtʒ ꝙ ĩ ſeru
tinio maior ꝓs capk; oſen
tiat ð aliquẽ ut ĩ dꝛ et · S · e ·
ecẽia vẽa et h· et. · e · ĩ ge
neſi · et ita cũ nondũu ſit ele
ctus nec etiã ſciant in quẽ
oſenſerit maioꝛ ꝓs nõ pt᷑
augere numeꝛ · ſie patʒ
ex illa ↄoſtõne. qꝛ ꝓpter a
.ceccia · ꝙ pſona electi ñ
dz oputari int eligentes

clericis ĩ ip̃iꝰ eccie archið · di⸗
rigẽtibꝰ vota ſua · Y/cũ · x ·
viij˖ fuerit canonici tres ab⸗
bates /xxx · clici · et · xiiij · eapel⸗
lani neutrã electõeʒ opimus
ad maioꝛẽ ptẽ tociꝰ · c · pueiſ⸗

ſe nec ꝓbatũ fuerat ꝙ clerici rcs .——
admitti de buerant nec ꝙ ca⸗ mis vt dixi et H ðꝛ in l̃a ·
pellani admiſſi fuerãt de ↄſue · ecredo g talis dece vale
tudie vl ð iure/nã a ſi capella⸗ ta guuſorn arid
ni duabꝰ elect õibus epᷣoꝝ int⸗ pꝓs tocius capl oſentiat im
fuerint a ſcrutatoꝛes dederĩt aliquẽ m ipᷣo ſerutmo ·

k (Anquiſita- et ita non
ſufficit dare mquikitores
niſi vota eoꝛi mquirãtur
ſß alteꝛ p ſe fufficeret · ſ⸗
mqſitiovotoꝛxõ· e · qꝛgpt
opus ẽ h̊ facto et ido non
fuffieit altexx qᷓ.de eo qui

wlũtatũ non tñ inq̃ſita vota
ſua fuiſſe vel eos aliqs elegiſ⸗
ſe ꝓbat᷑ſʒ a ſ mqͥſita fuiſſent
wta vel ip̃i aliqs elegiſſẽt ꝓ
H tñ nõ oſtitit id eis ð iure cõ⸗

xetẽ vel ex oſuetudine ſã pꝛe⸗ t m voſ oſtirutis
F s -2 SBagn⸗ Spetere · qð dieit de
ſepᷣta vñ nos electões ſp̃as pᷣ jute vel de oſuetudme ur

ſũptas etiã ot᷑ foꝛmãꝰ·gecũ
collatio in oũi obmiſſa fuit q̃ᷓ
pꝰ publicatõeʒ ſcrutinij fieri
debuiſſet de . · n· o· ſentialiter
duximꝰ? irritandas electoꝛes
hac vice eligẽdi ptate pᷣuan⸗
tes dẽ abbati cluniac ·

Bole⸗ ro · eccia · F⸗
Aane ꝓpoſuiſti in nẽap⸗

ponit᷑ id ẽ qꝛ ð oſuetudie
pꝓſcÿta debẽt intereſſe ſed
nõ de ſure oui · uel Pe pt
iſtð teneri uel id ẽ ex puile
gio ſibi oceſſo a p̃pa· Rᷓ.
ð hijs q̃ fi.a pᷣla.ea noſcit

m (Prelcripta · ſe ptz ꝙ
ſola poſſeſſio non dat nee
creat ius mſñi fit p̃ᷣſcripta
ꝗᷓ· de cã poſ. eum eccleſia.
et ſic eõſuetudo non valet
miſ ſit p̃ſcripta et rõnabi⸗
lis · S· de oſue. cũ dilectus
et · e. vl · ſie et poſſeſſio ſo⸗
la non facit a liquẽ d ecuri
onem . ff. de deeu. herẽni
mus. ſic et poſſeſſio nõ fa⸗
cit aliquẽ canonicũ ſine ca
nonica inſtõne · de pre⸗

cluniaceñ · ecciaʒ ꝓtinẽtis cũ
comite ð warema prono ip̃i⸗
us quidã p̃de · tuus ð cõſenſu

vr iĩpo.ſol. ſ debitoꝛ. .g1. c
et · vij · q· i · pontifices · et · xxiiij . di . pſbri · xxvin.di · diaconi · et ꝗ.de of
oꝛ · paſtoꝛalis · etꝗ· de ap · e · ulti · et. xxj · qꝛ in · F. pt · et · ff · de neg · g. ne

—V vpen. dilecto. et . de mſti ·
. ex frequẽtibz · at · C. de libe.cã . nõ jdecireo; et · ff. de decu · herẽnius ⸗

n eſſent in qſi poſſeſſione valuiſſʒ eoꝝd vox exq;ᷓ ſpõte admiſerũt illoſ

ſenniꝰ ncõtrariũ viðꝛ ꝙ ꝓteſtatio iſta nõ debeat ꝓdeſſe.s · de oſti·
cũ. A. fert᷑.et qᷓ.de ap· ſollicitudmẽ · et ꝗj. de cẽ. ol caãm. et. ff· de odi ·
mde. ꝙ qs ſciẽs.ſʒ valuit ſ̊ ꝓteſtatio · ut pʒ ĩ fi.alſs ſi ꝓteſtatio nõ p
coſſiſſet bñ habuiſſent vocẽ m electõe cũ eſſent ĩ q̃ſ poſqᷓ.de cã poſ.
cu ecciaet · c. ceũ olim · et . de iurepa · o fultatõmbz · et · S. e · qrelã . et ſi

.s· e.ſerxiptumet ideo quia hie negabatur ab imcio illos debere mter
eſſe · nec admittebant illos ſine proteſtatõne · et totum ius eoʒx m iu
diciũ deduckuz fuit et vox illoꝛv nec valuit nee ꝓfuit ꝙ interfuerunt
dDuabz electõmbz · qꝛ p̃ſeptõeʒ legitimã nõ ꝓbauerunt et ẽ ſi j. de cã

pPoſ. cũ eccia· ubi totũ ius ca
t̃ illoꝛð et poſt factã electõe

ſarijs qui negabãt illos ius

pellanoꝝ: deductũ fuit in ijudicium culpa
z ſz iſti muiti H̊ fecerũt ↄpulſi ab aduer⸗
Hre · et eſt multum notabile ho

h¶ Conſuetudme · clerici et capellani et etiaz abbates de iure oũi in
elcõe eſſe nõ pñt cũ ad capim tm ſpectet electio · xvj · q · ul · ogregatõ

ett · xvin · q. ij · abbatẽ · et · s · e. e ·
dme pñ̃t . de cã poſ. cũ ecẽia
¶ Dartẽ· ſie · S· e · eccia vra · a qꝗ.

et ꝗᷓ.de iurepa · a nobis · ſz de oſuetu⸗
e· m geneſi · qꝛ cũ elerici et capellani

nl ꝓbauerunt vox eoꝛx niła fuit a

ſc remanſerunt · vñ . canomc ex vna ꝓte et vnus a bbas · et ſta octo · ey
alia nouem canonici. et vnus abbas · et ita decem · quia totum capitu⸗
lum cũ abbatibꝰ qͥ ius habebãt viginti vnus erant · qꝛ canomci erãt

n foormã . et ſie ptz ꝙ forma q̃ tradit᷑.s· e.qꝛ ꝗpt · ſt ð ſᷣa electõmſ

q̊ ad quedã q̃ ponunt᷑ vt ibi diximꝰ et ẽ veꝛꝛ bᷣm ꝙ H dieit · exquo em
foꝛma iſta attemptat᷑ diligẽter ſeruanda eſt ita ꝙ; q̃ otra facit pumt
vt hie dicit · mquiſitio publicatio collatio ſunt de ſbhᷣa vt ſi omittãturx
non tz elechio et meõtinẽti dʒ fieri electio.als ſi ꝓtrahat᷑ non valʒ S⸗
ecu poſt petitã · a ſic electões caſſate fuerunt duplici de cã · qꝛ neu⸗
tre fee fuerunt a maiore ꝓte capſ et qꝛ foꝛma buata non fuit

o ¶ Priuantes.et ita qui fadut otra foꝛmam illã. 8· e· qꝛ ꝓpter. priua⸗

ri dz ꝑ ſniam et nõ ipo iure vt dicit illa ↄſtõ · qui vero ↄtra ⁊c᷑ · vñ ſig
natur otra · Se cum m cunctis · verbo · clerici qui ↄtra iſtam foꝛmã ⁊c
vbi ſüt ipo iure puati · vñ quidam dicunt ꝙ illa oſtõ · qꝛ ꝓter · corri⸗
git il lum canonẽ cuʒ in eunctis.in hoc ꝙ illi hodie nõ ſunt priuati ip
ſo iure ſʒ priuandi ꝓ ſniam ꝓut hic factũ fuit et ðꝛ m illa oſtõe · quia
ꝓpt. iſtud nõ credo · qꝛ vtraqʒ locũ ſuũ obtmet.̊ ↄſtitutio m ſuo ca
ſu loquit᷑ · illa deẽ· cum in cunctis.loquit᷑ cum aliquis ex certa ſcĩa ele
Sit indig nam ꝓſonã vñ ipᷣo iure ſunt priuati ptate eligendi · S·e · ſeri⸗
ptum eſt.in fi·et bñficijs ecc̃iaſticis ꝓꝑ trienniu· vnde dico ꝙ ſi forma
iſtiꝰ oſtõnis · qꝛ ꝓpter ꝓ omia buaretur et venirent otra illam deẽ ·
cum m cunchs.nlommus eſſent pᷣuati ᷣm tenoꝛẽ illius canonis⸗j..e· cõ
Sregato · aliud eſt peccare ↄtra foꝛmã illiꝰ capituli.cum m cunctis:

et aliud otra illã oſtõez · qꝛ ꝓter · qꝛ plus peccãt eligẽdo mdignas

pꝓſonas ꝙᷓ faciẽdo otra formã iſtiꝰ oſtõis.qꝛ ꝓpt · ibi em̃ non peccat᷑

w

bile

oſee

9
nptr
cſa
Nlt
Nib⸗
chs

ca
tür
n
nect
e⸗
ſl⸗

bocnt

che⸗

zu⸗
c

— — — 8E
t

ν AsGRX o tee 6 = Xe—
AAaNo 2 α d Qerse

LER 5νhhebdee

ℳ— οα Kr „α „ονμ αμι .KHαν SH S WαnKꝝ ο99

bE

. SH & E /

ein pſonã aliquã · et ideo maioꝛ pena in vno ꝙᷓ in alio cip̃o iure ĩ vſo. rãt adinuicẽ ð pfõna eligẽda ſue ↄcoꝛdẽt ſiue dſſcoꝛdẽt & valeat

et ꝓ ſnĩaʒ in alio·et ſic vtraqʒ ↄoſtitutio remanet ĩ ſuo ſtatu.qꝛ diuer
ſe foꝛme fũt cta.ↄtrariã· et ido nõ tenuit · ſ · S·e· cũ terra: ubi noĩa⸗
¶ Acroſan⸗ bant᷑ due ꝓſone auri bʒ pnñeipis vel pꝛiarche · ſic . de
trãſac · dee etero cũ ſit feã de re ſpuũali cũ laico quã ipᷣe obtinẽ nõ
pr · ſie ꝗ. de p̃ſep · cãz q · et · xxyj ·eq · vñ · c · ij. ſẽ nec pactio ꝓ ſpũalibzʒ adi⸗
piſcẽdis valet.ĩ· de pac · pactões ·et.c.cũ clici ·ad ̊ facit ʒ.de collu·au

eoꝛx electõ · qꝛ ꝓ hãc foꝛmã nõ imponĩ neceſſitas vt oſiliũ eoꝛx ſeqᷓ
teneãt᷑ uel nõ viderẽt᷑ hr̃e ptatẽ eligẽdi cũ talis ꝓꝑtas pendẽt ab illo

rũ arbitrio · ad &̊ facit op· arꝗᷓ.de ar olim et ex ↄſilio nemo obligat

ad aliqd faciẽdũ. xiiij .. quis ar · iinj · di . deni qʒ · ĩ fi · ſz circa fi. vi
deẽ otradicẽ huie dicto · ſʒz lz otradicẽ videat᷑ nõ tñ or dicit · qꝛ rñ fũ

eorũ ſp eſt expectãdũ alias deluſoriũ videret᷑ tale oſliũ petere ·

oſor 5

diuimꝰ9. et ſpualia iudiao
laicoꝛv diſpom nõ debent
ꝗᷓ· de iudi · decernimꝰ. nec
laicus in ſpualibꝰ cauhs
arbiter eſſe pt ꝗ.de arbit ·
oOtĩgit · ideoqʒ hmoi con⸗
poßſlio fuit iuri otraria ·
tẽ damnoſa kuit ip̃i mo⸗
naſt erio · et ideo reprobã

da · ð in integ ·reſti · req⸗

ſuit · et ſi de iure fuit exg
damnoſa kuit dz reuocari
ſaiteʒz ꝓ in mteg reſti · ut
dicit ᷣdicta deẽ ˖ reqiuit
b aici. ſe patz ex hac
deẽ · et ex illa . e· maſſana
ꝙ ius eligendi non cadit
m laicos etiam ꝓr̃onos imn
eccia collegiata · et ita hic
tollit᷑ vſuetudo bonoñ · q̃
eligũt capellanos i capel⸗
la qᷓ euã nõ fũt pr̃oni ſʒ eẽ
prochiani et qᷓ proni fũt
eligũt cũ clericis Pᷣlatũ in
collegiata eccia · ar ꝗᷓ.ð iut
pa · nobᷣ. ubi mnuit᷑ ꝙ pr̃o
nus hʒz vocẽ eligẽdim ec⸗
cleſa collegiata · ſic enim
corrigit᷑ illa dec· a omnia
alia iura q idẽ dicẽ vidẽt
et ſic ſtabimus Hhuic utt·
dicebat · ſed electio feã dz
pñ̃tari pr̃ono ut h̊ dicit ut
ſuũ pᷣſtet aſſenſũ ſic Z . e · eu
terra · et · c · ꝙ Rẽ · vel itelli
gas illã deẽ · nob · cl eccle
haſtica pſona obtinet ius
pr̃onatꝰ et ſic non ↄtradi
cit lʒz gnalit᷑ loqtur nõ di
ſtig uedo int᷑ laicũ pr̃onũ

n cñᷓᷣcuʒ · dic vt ibi notat

c ¶ Libertatis . q̃ em ĩ pᷣiu⸗
Ddiclum libertatis eccleſia⸗
ſtice temptant᷑ firmitateʒ
ſortiri nõ debẽt · s · de oſti ·
que in ecciaꝛd·et · s · ee cuʒz
terra · a. xc vj · di · bone qᷣ⸗
dem · a · s· e quiſquis · ubi
laici ꝓhibentur ab hmoi
electiombus

inſpici et nõ repñtatõms
de hoe ðdꝛ ꝗ. de pben · cum
dil ectus · et · S. de R p· eã ·
et · e oſtitutus · etc. capim

Vm m veteri · ſuſcep/
qu dicunt ꝙ tps date dz

capituli ſui opontõeʒ quãdaʒ
iniuit iuri ↄtrariã et eccie ipñ
damnoſam vicz ut in optõne
ſit iius comitis aſſumẽ ad p⸗
oꝛatũ dẽi mõſterij ciuniaceñ ·
⁊ de caritate poꝛibʒ dũtaxat
exceptis vnũ ex duobʒ melio⸗
ribꝰ tociꝰ cluniaceñ · oꝛdinis
q̊s abbas duxerit noĩſandos
· Yattẽdẽtes itaqzꝙ ius eli⸗
gẽdi ĩ collegiata eccia nõ ca⸗
dit ĩ laicũꝛ ideo id eſſe pnici⸗
oſũ exeplon redũdaꝛe ĩ diſpẽ
dium ecciaſtice libᷣtatis wlu⸗
mꝰ vt dem̃ poꝛatũ ſibẽ poſſis
nõ obſtãte ↄpoſitõe ip̃a ſic ali⸗
os pꝛioꝛatꝰ tibi ſubitos oꝛdi⸗
nare denüũciãdo oꝛdinatõneʒ
factà prono ut ſuũ ſi wluerit
honeſtũ impartiat᷑ aſſenſum /
de decanis a caplis ſcĩ io⸗
hanis aſcĩ ſtepham biſſutiñ ·
Vmin veteri legea · I⸗
woꝛro iã duduʒ wo de⸗
dimꝰ in mãadatis ut · F· xl · di⸗
es pꝰ ſuſceptõeʒ lẽaꝝ nr̃aruʒ
cum ↄſilio ſcĩ benigmi a moꝛiſ⸗
mũdi abbatũ a fris ·s · ð oꝛdi⸗
ne pᷣdicatoꝝ eligẽtis pſonaʒ
ſdoneã canonice ĩ paſtoꝛẽ/ ali⸗
oquin dẽi oſliarij vopᷣ de at⸗
epᷣo ꝓuiderẽt/ven die ad eli⸗
gẽduʒ pᷣfixaivi · ex vob pta⸗
tem eligẽdi dediſtis vſqʒ ad
oſũptõeʒ cuiuſdaʒ candele qᷓ
ibi accenſa extitit duraturaʒ
tãdẽ cuʒz electoꝛes hm̃oi oue⸗
niſſent ĩ p̃ᷣdem̃ abbatẽ ſancti

4

ſancte erucis

benig nia ſup ̊ ſocioꝝ eiꝰ cõ⸗
ſſiũ reqſiſſent ꝓponente vno
ex illis ꝙ deliberato oſlio re⸗
ſpõderẽt differẽtibus eis fe⸗
ſtinater dare rñſum pfati ele⸗
ctoꝛes cum candela ipᷣa defice⸗
retnõ expectato ipᷣoꝛũ oſilio
dem̃ abbatẽ ĩ biſſunt · at epᷣm
elegerũt · F/relato ergo ad
ap · le · negocio atepᷣo vieneñẽ
abbati ð firmitate iniũximuſ⸗
ut ſi oſtaret ab eiſoẽ electori⸗
bů ð electõne tractatũ fuiſſe
babituʒ ain tractatu electio⸗
nis pᷣdẽoꝛuʒ oſiliũ reqſitũ ele⸗
ctionẽe abbatis ſñ̊ pſona eſſet
idonea ofirmarẽt ꝙ ſi ĩtracta⸗
tu electioms nõ fuiſſʒ illoꝛum
oſiliũ reqſtus ſʒ poſtea reqſi⸗
tum fuit nõ opetenti tꝑe/ nee
etiã expectatũ rñſũ ipᷣoꝛumà
nõ eſſz idoneꝰ idẽ abbas ꝙ ð
ipᷣo factũ erat tãqᷓ; mualiduʒ
irritaret· Y/cuʒ at optũ nõ
fuit opetẽti tpe re quiñtũ oſ⸗
lium ð pſona pᷣdẽi abbatis et
qñ extitit re qͥſitum nõ fuit ex⸗
pectatũ rñſu niſi modico tpe
nec debeat alijs imputari ꝙ ĩ
tmiuli ſibi tepus artarant ele⸗
ctionem ipiꝰ non pſone ſʒ ele⸗
ctionis vicio duximus irritã⸗
dam · Dem epiſcopo ſilua⸗
Ongregato (neteñ ·
muneñ · capituload ele⸗
ctionem futuri paſtoꝛis/xiijĩ
de canum et · xviij· Oputatoꝓ·
cur atoꝛe cuiuſda abſentis in

h Requiſituʒ et ĩdeo
non reqſitis hñtur ſic ſero
appellat qͥ tpe opetẽti nõ
ꝓuocat ij. q · vj · biduum ·
v · ſi quidẽ · et ẽ ſile qð diẽ

lex ꝓmiſiſti facẽ infulam

ad certũ tp̃s a tm̃ tp̃s tñſi
erit qdᷣamõ mfra tpᷣs ſta⸗
tutũ fieri nõ pt᷑ lʒ totũ tpᷣs
nõ trãlierit poſſuz agere
oꝓ te. qꝛ ꝓmde ẽ ac R to⸗
tu tp̃s rñfierit · ff. S v · ob·
ſi ita ſtipulatꝰ· et · l· eũ ſti
ulatꝰ· et · l. H iure ar · o
ff · e · m lulã · et illud ðꝛ tẽ⸗
pus opetens ã de liborare
Ogrue poterãt · ð of · de
le · ofuluit · a tarde fuerũt
req̃ſiſti · ſẽ̃ ecõuerſo mtẽ⸗

peſtiua atatio nõ tz · See⸗

bone memorie ar ala⸗
¶ Expectatũ · et ſie vidr
ꝙ nõ ſufficit oſiliũ tin pe
tere · ſ̊ expectandũu eſt oſ
liarioꝛꝛ rñnfũ et ſine ipᷣoruz
Oſilio et rñſo nõ valet ele
ctio · ſzʒ oẽ de arbi · cuz oli ·
vbi ohilium tm reqrit᷑ ſed
oſen ſus nõ exigit᷑ · et ſuffi
cit lmiaz petẽ lʒ ñ obtinea
turꝗ. de regu · et tranſeũ ·
ad relig. lʒ · Itẽ tutoꝛ oſi⸗
lium mĩis pt obmittẽ lie

teſtatoꝛ ; mãdauerit ff.

de adminiſt · tu. quidã · F.
papimanus · et pᷣtoꝛ · non
nũ; a voluntate pfris re⸗
cedit · ff. vbi pupil · edu·
de · l· i· et ita viðr ꝙ fuffici
at requirẽ oſiliũ tm et nõ
rñfũ attẽdẽ · hie non valet
qð faciũt mſñi eoruʒ oſiliũ
Habituz ſit m tractatu ele
ctionis · ut · lxin · di · oleun⸗
tibꝰ9· et · xx. q· vn · epᷣs nul
liꝰ· et · xij · q · n· ſine excep
tione · · e · ne pꝛo defectu
v bi de H. ſed R mandatum
fuiſſz ꝙ cũ eoruz oſilio et
aſſenſu obtẽto tunc nõ va
leret electio mſi ſeq̃rentur
voluntatẽ ↄſiljariorum.e
talis ptas nõ ẽ libera.qꝛ
nõ pñt eligere quẽ volüũt
et tune non aſtringunt᷑ ad
aliquã formaʒſʒ omibus

e ¶ Socioꝛʒ · et ſic requiſiuerunt ↄſlium duoꝛx tm· vñ nõ vidẽt᷑ hßua
re mãdatũ qð qdẽ exacta diligetia ẽ obbuãdum · s· de H p · eum dile⸗
cta j.de ob · dek. venerabilis · ſʒ lʒ nõ requirerẽt oſilium tereij quẽ eli⸗
gere volebãt nõ dñr feciſſe ↄv formã mãdat · ſʒ pᷣter foꝛmã · qꝛ ipᷣm
