otumacia ꝙ poſt annũ illum abſoluẽ nõ poſſt · ſʒ ↄt q.de of.oꝛð.pa
ſtoꝛalis:vbi fucceſſor ĩ honoꝛe et onẽ abſoluitItẽ iudex cepit exerct
juriſpictõem ſuã vñ ꝓpetuata ẽ qj.e· lʒ · et · S e · Ftum · et ita poſt annum
pt᷑ abſoluẽ · et qñcũqʒ:qꝛ eccha nulli claudit gremium ſuum· C. de fũ

ma trim · · ul · ar · oẽð ꝙ poſt annum abſoluẽ non poſſtt · .j · q · in · rurful
et · e · qcunqʒ · So · dico ꝙ poſt ãnum pt illum abſoluèẽ qncunqʒ Npee

dere ĩ cã qn eunqʒ ille fuit abſolutꝰ.et ꝙ dieit H ꝙ poſt annum no pt

illum abſoluẽ mitelligit᷑ de eo q̃ excõicatus fuit poſt diffinitiuã ſnĩaʒ
eui non parebat · vnde fuit exeõicatus iſte et talis poſt annum abſolui
non pt᷑ ab eodem qꝛ iuriſpictio expirauit m totum ·et quo ad executio
nem om̃mo · ſʒ vbi quis excõicatur ante li.ↄt᷑ · vel poſt litis ot · ſp põt

abſoluj. qꝛ ſutiſbictio durat vſ; ad ſnĩam latam a executiom manda
tam et intra annum poſt ſnĩam ·et iſta lr̃a ſc mtelligit᷑ ſi aliqs contu⸗
, max eſt qui ↄuemt᷑ actione reali actoꝛ dz mitti m poſſeſſionem rei peti

. Rlocutorie late reeuperat poſſeſſionem·poſt annum non recuperat poſ

te cã rei ᷣuande.et ſi contumax venerit infra annuma tempoꝛe mter⸗

ſeſſionem · ſed audit de ꝓprietate · eodem modo delegatus vſqʒ ad an

num ſuam ſnĩam executioni mandare poteſt.poſtea vero non pꝑt᷑ · a in

Hoc attenditur iſta ſimilitudo·. . . Mêẽh
ꝓp queſtionuʒ :nt̃aʒ · q̃ infra ſequitur et mcipit · lʒ is cui ⁊c· ¶ ꝑꝓ

tenditur uſch ad · Fmtentõm Amme. et iſta ponit᷑ ſtatim ſeʒ

d Cõſultatõni · que ẽ · S. cũ te⸗ iĩbi ſi fuꝑ cã ⁊c̃· uſq; ibi · nos aũt ſta

JPaeS auit ime corrigit q interptatur · ff· ad trebel · tuimus·

oiũctim ſe etiã diuſſim alij de⸗ ñ,hmuis ſit admtted? vrͤal⸗
bgare eb 8 iudex d auo oſiſ nullã iuriſ
ognoſcere ꝓ ſeipᷣm ĩ ꝑxĩñcipio didõneʒ habeat · ſ tm̃ exe
* leip . quat᷑ maͤvatht a fociar a
SJUM iniũctũ ẽ · et ſi jd dubn fu
erit dz referre delegato ⸗
e a tali ñ apellat᷑ mſ mo

dü eyeedat vt H &r a poſſʒ foꝛſñtã dici ꝙᷓ talis auditoꝛ hʒ iuriſpictõeʒ

et cobertõem · ar⸗j.e·ex lũs · et ita nõ ꝑpt᷑ ab eo apellarimſi modum ex

cedat · hodie vero nullꝰ pt᷑ appellare ĩpᷣo iure mſñ ipᷣe gẽuer̃᷑ qualiſcũ

qʒ ſit iudex et m quocunqʒ articulo pt᷑ appellari ab eo cui vmiſſa ẽ iu⸗
riſvictio cum cognitõe h aliquam ꝓtem guaueritj· de ap. vt debitus·
n ideo ñl opatur ꝙ dicit appellatione remota-
m Excedat · qð R fecerit apellat᷑ ad delegatũ non ad delegantẽ qᷓ.
e SPorro · æſupplere nec pt᷑ recuſari dũmõ ⁊c̃ · qðd patet in · S. verũ

n Humõ.⸗ vbi papa oſtedit qliter oſtitutio fua ſit mtelligenda.

o ¶ Aenfu · H videbatur obuiare deẽ · alex · a otrario ſenſu
p¶ Litis exoꝛdiũ · exoꝛ di litis pt᷑ appellari q̊ ad ppetuãdũ G̊ᷣ ptũ ei
tacionis · Se · Ftum · et ꝗj.e · lʒ · et .de of · lega · c . ul · et · ð fo · ope · ꝓpo

de aliqᷓ exceptõe vtrumte

ſuiſti · et · C. de pᷣſcp · xxx · vel · xl· an· ſẽ m rẽ· vel q́ᷓ ad faciẽdã rẽ litigi

oſam oblatio libelli reo inſinuata.C.de litig· aut · litigioſa · Pe vvõ
exoꝛdiũ litis ẽ litis ↄteſtatio ·tũc em pᷣſtat᷑ ſacr̃m de ealumia⸗j.de ſura
calũ · eum cãm· qð debet fieri in exoꝛdjo liti s.C. de iura · calũ · · cum iu
diees · et extunc · i poſt litis ot᷑ · tenetur de fructibus etiam bonefidei
poſſeſſoꝛ · C. de rei ven · certum ecalculo ſnie que imponit finẽ cauſe
q ¶ Cauſe · finẽ · i. o gnitõem · eu/ eff. de arbi · diẽ at · ff. de re iud· l.
r ¶ Dꝛ ouocet᷑· R guat᷑ alias hodie añ ſnĩaʒ nõ appellaturꝗ.de ap · ut

debitꝰ. et · c· interpoſita. Fbar ꝙ is eui omittit᷑ litis cont᷑.et cauſe de

8 ¶ Der ſudieẽ · ex hoe ꝓ⸗ cho iudeʒ eſt· et ab eo poteſt appellari.
t Diuiſim · id eſt · vnam partem vni et aliamalijz
v
vbi ðꝛ i oſpcũ oĩm ⁊ꝛc · l a pncipe poſſit delegari xxiij ·qiiij · ili.a.· ff
de teſti. l. in . . Item diuus · vel niñ ſit udex appeliationis qᷓ ſedᷣm le⸗
ges nichil pt᷑ delegare · E· de iudi · aut · ad B. ſeðm canones ſecus ẽ de
quo aut · hic fit mentio cui derogatur per hanc decretalem ſaltem qn
delegatus quicunqʒ ſit · vel cauſe pꝛincipalis ſine appellatione po⸗
teſt omittere vices ſuas ᷣm tenoꝛem huius decretalis ·

x ¶ In pnᷣelpio · iſtud obtinet m leges ut iudex coꝛaz eo in pꝛincipio

faciat litem conteſtari et per ſe ferat ſententiam· media vero omittat
Oßiliarijs ſiis·ſed ſemel etiaʒ audiat negocium in medio in aut᷑. ut de
functi ſeu funera moꝛtuorum ·S. jllud · a. . ſequenti · colł · v· a in aut⸗
de exhibẽ · reis · · ſi vero · coll . v·et · C · de iudi· aut · ad · öm canoneg
aliter vt hie dieltur · Item m leges tm̃ ſuis conſiliarijs omittit jutex
exammationem vt in dicta aut · ad hec · et m aut · de iuð · S. ſ quis autẽ
colł. vj · ſcm canones ↄmittit cuicunqʒ vultꝗje· paſtoralis

elegare· niſ cã ſit crimmalis q̃ non delegatur · ar.ix· q:iij.ſaiuo

t10

oe T ℳα Ptend Ae

2 . „ 8 8 .
Q, μννας. ðð „ +△R „ν⁄Dweee nn

ſe ℳℛRꝑ 1 ℳ₰ 43* . DD

do deſnit eſſe iudex · ſz i lla nõ videt᷑ ratio · qꝛ ille nõ ſentẽciat a quã
tum ad executõeʒ durat ſuriſbicioꝗᷓ. e.paſtoꝛalis.et m dictum · t· de

lentne nõ poſſʒ exequi ſnĩam ſuã quod falſũ eſts.e. ſigmificaſti.b·

(OD⸗

Waad eñ otrariũ ðꝛ lege · lex indiſticke diẽ ꝙ ſi delegatꝰ omit
tit alnj cãm ad eũ ẽ apellãdũ · C. q ꝓ ſua iuriſtice · chnar ſtia necllment
ſem iſtã qñ non OImttit totum vel aliter ᷣm leges · Item aliud con/
trariũ vir e ff. qs a a q; appel.i· m fi. ibi r ꝙ ſudey delegat? dele
gat aln cãm · et ab illo vlti mo appelletur non appellabitur ad ip̃m qͥ
eum dedit ſed ad judicem illid q dedit illum a quo appellat᷑ et ſta cõ⸗
tradicit huie ꝙ dicit non ad eum ſʒ ad nosa intelligas illã m iſtam
ut dictũ ẽ de alſa .· qꝛ ibi totũ omiſt · et ita ocoꝛdat Huic qñ totum cõ⸗
miſit · C. qui pꝛo ſua iuriſdie · l. vna · vel alit ſegm leges dalcer echn
canoneg. R ſit ei ap re· maxie:qꝛ idẽ ẽ ſi nõ ſit remota·qꝛ vtroqʒ ca
. Gi eã . ſu appel lat᷑ ad eum et nõ ad papaʒ · et qꝛ ip̃o iure hodie
remota añ ſnſĩam⸗j.de ap · vt debitus. k ¶Appelletur ad papam
¶ Auditoꝛ · talis potius r bẽ̃e notõem qʒ iu dictõem . f. de re zudi.·
eve: „ä nh.e e

cum eccha vulterana S

cta · et j. e · qmi.N ñ ·a ita nulli facit miuriã q̃ vtitur ĩure ſuo · S.ð ele ·
. Sz qritur vtz delegatus poſti omiſit vieeg
ſuas m totu an poſſit poſtea reuocare · vir ꝙ ſic· nam ſudiciũ ſoluit
vetante eo q̃ iudicare iuſſit · ff· de juð · iudieium. dicas ꝙ ſi ille cui omi
ſit ſuſcepit ᷣdelegatõem et ea vti ceperit poſtea reuocareñ pte⸗
venerabil · ſi vero non vult ſuſcipe tune poſſz nlominꝰ poſtea ꝓcedẽ
alioqͥn poterit eã bñ re inteẽᷓ reuocare · qꝛ vᷣba ĩtelligenda ſut cũ et
fectu .de cler · non reñ · relatũ · ff · quiſq; · jut.l.i.G. I autem vᷣba · ſ

ant eꝙ oſtet de voluntate eã reuocare non pt᷑ quãtũcũqʒ dicas rẽ in⸗
tegrã quãuis poſſit ↄpellere renitẽtẽ · qꝛ liʒ iuriſpictio quo ad eyecu

tionẽ ei remanſerit iuriſdictoneʒ cognitõms ipᷣe non pt reuocare ſiẽ
Otingit in ſnĩa diffimtiua · oꝛdmarius vero qñcũqʒ pt᷑ reuocare iuriſ⸗
dictionẽ in ̊ caſu intelligitur illa lex · iudieiũ · ff. de offi · ꝓeõ · ſolẽt · ·
l ſʒ h ptẽ iuidictõis delegatus ſibi retinuit pt᷑ reuocare· S · e· · por
ro·et ꝓ legẽ p̃dcã m iudiciu ſoluitur·ita notauerũt in hac deẽ· inno⸗
ij. et gol · s · e. S. porro · ĩ verbo illo. totam. et idem dicit innocẽ e ·

— ☛ 29 A E& AN.tÿ., SA poſſo⸗ ſr Xα enh t. G . ee
rr re e. WErr ErteA rr eenn ſ2
Fr S n n 4 .So lt ,heα. lerr S ”ll v
α„.4 —☚ 6ο RXKXR , 6 . R ααι α N ONX
eCαανα „Krß * . α R s 2
W. a —2 de poXαHw c0 .
2 nueltigare hoe non habet locum quando cõmittit finem· ?R. p̃toꝛ aſt· ĩ pn·et die notõem.i. ogmitõem et juĩdictõez · f. . fig · no 1
b b eo · eui pꝛmeipium vel finem ↄmittit ᷣm ꝙ determmatur . m ¶ Merito. ſupple ut recuſetur ꝓ eo ꝙ merlto ⁊c · (tionem ·
FJ·ꝓꝛoxi · quandoqʒ ad ꝓpapam qñqʒ ad ipᷣm delegatum pt᷑ appellari n ¶ Premiſſam · · alexãdri que pomt᷑ m pñcipio verſu · ꝙ; ſi ſuper cã⸗ 1
c ¶ Vel merito · ſupplere vel recuſari mii merito ꝛ ẽ. et hic mterpᷣtatur m quo caſu illa intelligatur ſcaſu cã ſuſpicionis de
d ¶ Statuimus non ſtatuit ſʒ ↄſulendo dixit dümõ de ptiũ deputerẽ o ¶ Wuẽ vero · ſupple vel recuſari niſ merito ⁊c · non ꝓbatur coꝛaz 5
aſſenſu ne poſſit recuſari · b · Ecuſau non pt᷑· ſemel em iudex electus P4 Coꝛã eo · corã delegato a papa a ido ĩ iſto⸗ arbitris cuz als
e ¶ Aſenſu⸗ et ideo poſtea re⸗ recuſari ñ pt · S· e · mſnuãte · et · in · q⸗ Sñale ſit cã ſuſpitõis ꝓbari debeat coꝛã arbitris E .8S ap · ſcdo req⸗ .
⸗inj offerat· a.xxxn· qpypyp... ris · et · cci ſpẽali . ide cre 4
toꝛrẽdꝰ. appellare tñ poſ d0 ordiere aaree 1
ff. de ap · ex oſenſu · ff· à a m medioa in fine cu antequa dia cauſe omittit · ſiue cogni⸗ onnt tẽs vices ſuas totuʒ
tiſpa · co· arbitro iʒ ſit oð ferat ſnĩaʒ vniuſa qᷓ̃ acta ſũtĩ toꝛ à executoꝛ dicatur vel qð dr ſiſſe nBrde iurepe
rium ar ꝗj. S re iudi · cam q⸗ ſudi ioſueſtigare debeat di meli9 & audi . ex lris · a.j· S donac. paſto
nõ ẽ otrariũ · qꝛ ibi fuit a iudier uekt ür . bear di mel⸗ SAdirorpre eo nel ralis · et ar. op.· ff. ð tutel · .
pellatũ.et qð diẽ ibi ĩcon ligeter wen eu tota camco⸗ madati nines excedat uel me⸗ l · in · kiiet · C. de excula ·
fannte ſnie ꝙ de oũi cõ mittit alicui uł pñnñcipiũ à fine rito ſit ſuſ peũs nlominꝰ tñ de⸗· enhiet. ien ve⸗ 5
enſu fuit cã omiſſailla ñ ſpidab eo tãaq; a iudice pẽ lici legatꝰ a nobis ſu ↄſultatio⸗ nerabilis · ubiẽ H eypᷣſſum·
ss: Fen mata ſz qꝛ appellãs ñ ꝓ te ꝓuocari cũ at aucu mMeè ne pmiflam cam poterit diſi. es omittẽdo ut ibi diecit . .
orrren P) bauit ꝙ ſma fuſſſz iniqua⸗· um tmomittit ab ipo tãꝙ; ab nire ut ꝑcatur laboꝛibꝰ ptiũa x ¶ Mec pĩ ap· re · ꝓcedẽ
d. e Atẽ or· nj· q. vj. a iudicibz auditoꝛe ꝓuocari non pt niſ expenß Quẽ vero del · a nob bo die nõ hʒ locũ hH ꝙ diẽ
Ne 6B6 illud loquit᷑ de arbitris mãdati fines excedat uel me⸗ Fis anSs none non pt᷑ appellatõe remota
☛W ον Ve Mon yN Opꝛomiſſarns a qͥ bꝰnõ ap madati nines exces at uei m deput auerit auditoꝛe neutra ꝓcedẽ · qꝛ ipᷣo iure appel
a l vrilat C de arbileigter rito ſit ſuſpcüs vñ ne valeat ꝓtiũ poterit re cuſare niſt co⸗ ſatio remota ẽ q de ap. vt
rn ar . ꝙ aſſeſſor en ar e recuſari puide ſatuimg ued rã eo iuſtam recuſatõis cãm debit? e⸗ pt nõ vi
Sα ammationi cauſe a fiſb⸗ ptiſ de? velreeipiat᷑: ſto aESi efng aàa nij⸗ ciat᷑ iuriſoictio iſtius q̃ re
„6 rre ff. de of · aſſel · l· i. de con⸗ prtiu der vel re cipiat᷑ Monſi⸗ oſt edar i vo duo ſint a† 2 cepit ↄomiſſionem a oſocio
è 4 enſu ptiũ eſt eligẽdꝰ ar. B ¶ Poꝛro eu deleg at? anod cipe deleg ati⸗ vndomittit vi⸗ qꝛ et ſi vulnerat᷑ eiꝰ iuriſ
2.Ee bſe e . Pheuie- uiuriſdictõeʒ ſuã in aliũ tranſ⸗ ces ſuas alteri ille nec pĩ᷑ ap· dictio ꝓpt alteriꝰ omiſn j
ð pʒꝓqec . in. ſed h partes feort totãa ſi fũit awelladũ /nõ · ꝓcedẽ nec cam alij delega⸗ nẽ releuatur ip̃o iure ut ab
ber. „y) G ⁹ non Dueniant eligat iuderx fert tota⸗ ñ füit appelladu n0 re · Peedẽe nec cam alij delega⸗ illo non appelletur mſi ⸗ 4
P en nö fuſpectum ar deap. ad eũñ ſed ad nos appellari de⸗ re/ꝙ;uis ĩ omiſſõe fcã duob?ꝰ ueẽ p illa dec. vt debitus .
= eũ ſpẽali. et ꝗ.c· ꝓx. m ſi · bbebit · cũ at ſibi alid de iuril otine at expᷣſſũut ap · re · alter Alnm otradicũt ꝙ ſi non ẽ .
D eren hideumte dittone reßuat ſicaſit eiap poſſit pcedẽ ſine reliquo ſinnd remota appellato m iñ
. mm mu PpH a8 noge ſt 28 K e⸗ on!; 4 2 e az om
4. 7 ſ tũ redditur · ff. de vx · obli. re · omiſſa nõ ad nos ſʒ ad en 5 pnt ambo Pariter mtereſſe/ 1 delegaro ipfue ſeue po
ne Samlantem . j. · de jure poterit appellari vñ ſ qꝛ quod poteſt ex ſola iuriſdi⸗ teſt appellari ad papam
vñ forſan. et peedentibus foꝛſan appellet᷑ ab eo cui me⸗ ctione ſibi a pnñcipꝑe delegata ab aiñs iudicibus quolibz
verbis · . n vero · et. J. qñ . . . . . — medio omiſſo · quod priꝰ
veroettttt dir verius credo. ar · · e·
₰ 19S er EHveruüm. . 2c· et · ce ecum te·
3 (Trãſfert to ta· nõ tñ iudicis dãdilieẽtiaz omittẽ pt lʒ illud ſit de 8 Delegare. B em non pt᷑ cũ ſit delegat ꝰab alio ꝙᷓ; a pncipeij.Sð ap·
ſuriſpictõe. ff. de ſuriſpic . o iu·l· in· ĩ fi· nec ꝓꝑt᷑ omittẽ remota appel⸗ cũ cãm qff · de of · ꝓcõſu · legatꝰ. et · C. de iudi · a iudice · vbi delega
latione · et hoc ĩdeo.qt ĩllã nõ hʒ ey omiſſione ſʒ a lege: C. de judi. a tus ẽ ad vmũᷣſitatẽ cauſa· ff. ð iuð.euʒ p̃toꝛ · S.i· ff.qs et a q̊ appel ·
ludice et. j.e paſtoꝛalis· i · REñ · et · e· qm· vñ in aliñ eã tranſferre neqqi ¶· ĩ · i · ar · · de re ſudi · eum bertold ꝰ. ſʒ illa nõ tz m ̊ ꝑ deẽ · pð· 1
et ſic H ſaltem nõ trã ſfort in ali· qꝛ ñ ſᷣ poſſʒ ſubdelegatꝰ poſſet ali de ap · cum cãm q tẽ h habes ꝙ minꝰ dignum trahit ad ſe magis
um delegare q& oſſe nõ pt . de ap. eum cãmp̃terea qualiter pt᷑ abdi dignum · ar · S· de tẽ· oꝛdi · lras · et · S · e· cũ ſup · ar · oð ꝗ. de ole · ec · vel
caro a ſe iun ſoictõ em ſaltẽ ſine licetia eius a quo bʒ oam · ut. ff · de off⸗ alta · ꝙ ĩ dubijs · et . de cele. miſ. eũ marthe · v · p̃terea pẽ dici · a · C·
SPeõ ſu. l· ſolet · ij. R ñ· eum teneat᷑ exequi mandatũ ip̃iꝰ etiaz ſi ſit ꝓ i de pe · hẽ. heditas · et · xiij. q· ij· ñ exiſtimemd· et · f.· de ſolu· R aliem· a 4
dunde xix· in memoriã · et · c· di. oẽ moꝛẽ̃· ʒ em judex omittit tota C.· de ap · pepimꝰ.. vl. Itẽ hẽs ꝙ cũ res trãſit de vna pſona ad aliaʒ
cam alicui miommꝰretinet iuriſoictõeʒ lʒ alius hab eat exercciũ illi⸗ non trãſit cũ ſuo pᷣuilegio vel ſua cã vel honoꝛe vel onẽ ſic · xij · q· nj. qᷣ
caule · f · de of · eius cui mane juriſvie. l. i. ul · et · ff · de iuriſdic · o. ju * manumittit · ar · o. xxj · q · i · R quis laicus · et . de pi g· ex lẽis · ſie qñũ
morerteel ert cg t reuocare pt qñ vult · ff · de iuð· judicum ſoluit · di⸗ qʒ aliquod ius mefficax eſt apud vnum et ſi ille mandet illud ius alij
aag eSoe gie obe dicũt ꝙ non pt abdicare a ſe iuriſpictonemet efficax eſt apud illum.s. de elecſuffraganeis.ff· de noua. doli mali ·
lie i ucke mtelliguntk de iudicibz oꝛdmarijs niſi renunciẽt m mbo ⸗ Hpʒ ex iſto . F. ꝙ qñ ðr in omiſſione ꝙ ſi ãbo ĩ cã ꝓcedere
ro uni . BPit qneuqʒ reuocare etiã ſi totam cãm omittãt ſʒ m de non poteſtis alter ſlomm ꝰ ꝓcedat · ꝙ ille qͥ nõ pt᷑ intereſſe pt᷑ ↄmittᷣ
ugaroſee ecu ꝓpriũ ni habeat ſʒ eiꝰ qᷓ mã dauit· f.. of. etꝰ cui mã- vices fuas.ſiue ꝙpponat᷑ cla illa ꝙ ſi am bo vel ꝙ ſi non omnes ⁊c· ſi
eſt ſuriſdic · · quecũqʒ · S. qͥ mandatumet ideo ñl reſeruat ſi totã iuriſ ue non apponatur iudex pt᷑ ſp omittẽ vi cum hb ill a le
diet ſz nunꝗᷓ atus Pe er pponatur iudex pt᷑ ſp ↄomittẽ vices ſuas cum habeat i
i k enn omtit. ſz nuncjd delegatus pt omittere totam cãm reten gZeꝗ·c· ꝓx · et qj.de ap · cũ cãm q̃·et· C. de iuð. a iudice · VNic vſueuit il⸗
ta ſibi executõe ſnĩ eſatis viðꝛ poſſit qꝛ illud ẽ de iuriſvictõe ſua ſʒ lud queri · vtꝛzviudices teneãt᷑ admittẽ ſubdelegatum a ſudice ſuo q
minc ad oum appellati non poſ qꝛ ſi h iuriſpianis quantumd Itorelſe nonpi⸗er vide pnome ſa um errat eetto e eord⸗ e
ognitõeʒz caule · ſz ſo lã executõem vñ vlteriꝰ ptes judici ſt aonen IWEρnRe Raextat onitto e co.
Su 12 pꝓtes iudicis aſſumẽ non iſtã qõnem explicabimus·ſʒ illud querit᷑ an inuitis ꝓtibus iudex poſ
poſſʒ· C· de execu· rei ſuð · ſ ut poms.·t · dixit ꝙ non pt · 1 ſentẽci ij cãm dele 6ud quertk anm Pnbus mdex Po’
vt ꝙ non pt · qꝛ ſentecian ſit alij cãm deie gare · vtiqʒ cum hoc habeat a lege vt dicunt ſura pᷣdi

deK æ Aρααπιοn Lenee resene Rele te eToCa .* S= 9 r

rXA s Mov Wͤ Gd „„Aͤ fojven W CAMAAX

2ε½⅛0W

N
. 4¾ S νN CA 2 etνανανι
eer dee α☛π Aαν₰ ασ ile; 14 c c6 Re F. . 1

quold⸗
godee⸗
eg,
pſipn

veje
geauen
Cappen
ſemge
Nlecol
de
fialene
n di
dſf
ſch
1d un
linmdi
3 t
nmist
nilbn
oſuenß
eeſee⸗
l
in
sd
rift nin
ol

. ¶ . α ℛ α N Q

d H 2 Na .νν⅝ MW ½

PNνασ.α

ied te Se ⸗ s

oWν W 40

o ho..ο W Wαα π tα ν DeRA

N 4 .αρRh— „₰

A& % S„6 F

CQ WLLWGH. G O õ Kev ταH aνα

MMMtNXMR

venerabili· ſ̊ ſola ↄmiſſio nõ fufficit etiã ſi ſubdelegatꝰ eã rece pit n ¶ ille noluit eam recipe · queritur vtrum poſſit eum opellere ·
i ¶ Conceſſa · C: de iudi·a ſudice · et · de aꝑ · eum cãm que · et .e · qmni
k ¶ Exonerare. nõ viðr ꝙ iudex poſſit omittẽ cãm niſi cuʒ iuſta cã im

ſi ſequat᷑ citatio q minꝰ eã reuocare poſſit · et ita ſentẽciauit mno · vt
no. m deẽ · venera bili · qd pʒ ey eo ꝙ moꝛtuo delegato re int egra ſub
delegat?ꝰ poſtea ꝓcedẽ nõ pt ꝗj.e · lʒ · et ea dem rõne moꝛtuo fubdele⸗
gato re mteg delegat ꝰ reſumit iuriſvictõeʒ hac rõe:qꝛ iuriſpictio de
legati re mtegra enſtẽte apð ſubdelegatum nõ ẽ plene trãſiata · nec

.

delegatꝰ plene &ꝛ funct ꝰ officio ſuo mß citatõne ſecuta ꝓ ſubdelega.

tũ vt pʒ ĩ decẽ · venerabili⸗
tã · diyxit ꝙ i ſubdelegatꝰ

pedit? intereſſe nõ pt . 8 · e · ſi ꝓ debilitate et · · de R p· ſciſcitatꝰ. C.

de pedaneis iuð.l.ij.ff.de iuð · l. ul · ar ꝗ.de teſti · ĩ noĩe dũi qð non eſt

ſXαια aα1ππι ſιααοαο ſe 9
cNα NQαUKe e Æα☛οͤun SEa ſt uEWνμν⅜ʃdÄDl‚
r är 19 A SE 2**. NMozy N₰NRNα

N co,u π ι dNn 2π —α .⁰ι ο SS ek

. at S . A. H Ve i Sen R Ole —

„½ Soοα
à σ α

7

ver · imo cũ de iuris bñficio e̊ habeat pꝑt᷑ omittẽ vices ſuas · ff· de of·

aꝰ cui mã · iuß ·l · · et · S · e · c · ꝓx · et.· e· qm· ſʒ nunqͥd ſtatim credẽdu
. “ ẽ iudici cũ ſeribit ſe ñ poſſe

recepit ſubdelegatõez po
ſtea reuocari nõ pt᷑ et idezʒ
dixit · B· ſz poſtea mutauit

ut · S. dꝛ · B· ſz pone ꝙ vnuſ

delegatorum omittit oſo
cio ꝓtẽ iuriſsictõnis hñ ille

uauerit ꝑtẽ ad quem ap
pellabiẽ · ad odelegatũ · ñ
qꝛ⁊ par eſt illi et a pari ad

parẽ nõ appellat᷑·ff.ð ap·

· ij. et · ij · q · vj · anterioꝛꝛ ·

¶C·illo videlicz j. de ap · di
lecti · j. nee oſociꝰ a q̊ ap⸗
pellatũ ẽ poſſz ognoſcere
imo ſi h̊ vellet B̊ ipᷣo ꝓde

ret iuriſvictõz · S e· cũ ſup
ar · otra· ff· qñ ap· ſit.l.i·

CC. ſ et ſi pᷣſesa ·S. pcedẽ⸗
ti · ibi appellatur ab oꝛdie
et pᷣſide ad ipᷣm pꝛeſdem
tñ ar · xvij · di · multis · ibi
enim appellatura metro⸗
politano ad ocilium in q́
ipe hʒ ĩter eſſe · et ſta ĩ hoc
caſu appellabitur ab iſto
ad eum et condelegatum
quidam dicunt ꝙ bene va
let appellatõ ad ipᷣm a cõ
delegatum et ita volunt qᷓ
dam dicere et idem eſt ſi
vnus omittit alij a ſuo iu⸗
dice? quia ſi tunc appella
tur ab illis appellari debz
ad ip̃m et condelegatum·
ar · hmoiĩ per otrarium

ſen ſum credo ꝙ ĩ nlto iſto

rum caſuum taliter ſit ap⸗
pellandum · ſi em vnꝰ? vel
let ofir mare illud qð fecit
et alter caſſaret mechil eſſʒ

dieo ergo ꝙ ad ſipioꝛez
in talibꝰ eſt appelladu · S.

c. ¶. poꝛro · et ꝙ dieit fu⸗
pra · nõ ad nos ſed ad eum
eſt appellandum intelligẽ
dũ eſt qñ vnus ſolus ẽ iu⸗
dey · vel ſi plures eſſent et
omnes vmittunt alijs vel
vm ſoli ret enta ibi parte
juriſoictionmis vices ſuas

alias qualitercũq; permi

ſceas ſemp eſt appellandũ

nõ pr cũ iuriſdictõe ſibi a cõ⸗
deleg ato cõmiſſavñ ſi ab eo
fuit appellatũ ſʒ aliquibꝰviſũ

fuit ꝙ ad odelegatuz valeat

appellarijnob tñ viðr ꝙ adp⸗
mũ dütaxat appelladũu ẽ dele⸗
gSãtẽ ꝓpt᷑ rõneʒ ſupius aſfſig
tua·f.· ſcripñt ſi noſtre oſtõnis
occaſone ad ntaʒ audientiaʒ
appellauit ꝓ eo ꝙ delegatus
anobis rebuata ſibi diffiniti⸗

ua ſnĩa audientiã cauſe cõmi⸗

it qᷣbuſdã/q̃ð partiũ aſſenſu
nec dati ſunt nec recepti/niſ
ot eos iuſtã recuſatõnis cam

dere coꝛa iudice delegatoñ

debuit impedire ᷓ minꝰ pce⸗

derẽt auditoꝛel / q etiã ſ tacỹꝙ

ſuſpecti fuiſſent merito recu⸗
ſari deberẽt delegat?tñ a no⸗
bis nlommus potuiſſet ſub ·
ap · dif · cam iudicialiter expe⸗
dire ſi iuſta recuſatõis cãʒ
noluit admittẽ delegat? ſed
coꝛã ſuſpectis eum audire co⸗
gebat atali Suamie licite po⸗
tuit ad nrẽam audientiã appel⸗
lare/ quitquid poſt ap · hm̃oi
ẽ pᷣſũptum iudicari debet ir⸗
ritum et inane Idem epiſco⸗
po helyen ·
Aſtoꝛaliſ officija · YFrcõ⸗
ſul. t· duximꝰ rñdendũ cuʒ

delegato a pncipe iuriſdicto

ad papã quicqͥd alij dicunt · et hoe idẽ di

dandi ſudicẽ ſit a lege oceſſa

dummõ ipe exonerare ſeipᷣm

natad Cius g appellatio ð ᷣ

inhibita fuit appellatũ · a ſĩe

ap vide mur recipe ac iuriſdi⸗

pe otingit ꝙ executio ſnie oꝛ⸗
dinario demandat᷑ quehuiſti

malicioſe non ꝗqrat pt opelſẽ
renitete eo ꝙ iuriſdictio illa
nulli9 videret᷑ eſſe momenti ſi

cohertõeʒ aliquã nõ haberet

dele gatus dʒ tñ ſollicite ꝓui⸗
dereſut ſi pſonis ſupioꝛibʒ cx⸗
igente neceſſitatenegocium
duxerit delegandũ ĩ coactio⸗
nibꝰ? inferendis digtati defe⸗
rat a pſone ¶ Itẽ cũ totũ ne⸗
gociũ aſij poſſt omittẽ dele⸗
S atꝰ ſiẽ̃ ſupꝑiꝰ ẽ expᷣſſuʒ citaci⸗
oms officiũ pt cuilibʒ diſere⸗
tõne pᷣuia demãdare ac puni⸗
re merito otẽptoꝛẽ/ ¶ Vrete⸗
rea poſtulaſti ſi cũ a ſmia lata
auẽte iĩr̃aꝝ nr̃aꝝ / in qᷣbꝰ ap:ẽ

poſt ap· ad iudices alios ema⸗
nauerint an ad mandatũ po⸗
ſterioꝝ iudicũ/executio ſnĩe
a poꝛibꝰ delegata / debeat re⸗
tardariut poꝛeſiudices iĩp̃aʒ
neqʒ ꝑ ſe neqʒ p alioſexequã⸗
tur Nos at inqui ·t · t · cuʒ
ap · caãm ex certa ſcĩa judicibz
alijs omittimꝰ ↄgnoſcẽdam.

ctõem pᷣoꝛu iudicũ reuocare
ut ĩterim executio ſnĩe ſuſpẽ⸗
datur donec ap · merita pleni⸗
us ſint diſcuſſa · vwoſe⸗

Ekien ut in dicto · F.

int eſſe nõ viðꝛ mh de hoc
oſtet. vt. S. e · pꝛ udẽtiã · i⸗
NH ñ . ſi em credẽt᷑ paſſim

ſet malicioſe exonerare cũ
vellet.arx · ff. de vaca ⸗mu⸗

cuilibz iudici qlibet ſe poſ

il · i. et · .· ᷣtoꝛ · ar · ð j. de

re iuð · ců ſup · ĩ ꝓꝑte deciſa
So · nõ ẽ pᷣumẽ dum ꝙ iu
dex malicioſe eãm omittat
dubia em ĩ melioꝛẽ ꝓtẽ de
bemꝰ mterp̃tari ]· ð reg ·
iuk · eſtote · ca · ff · de re · iut ·
ſp in dubns. a de qlibet pᷣ
mumẽdũ ẽ bonũ donece con
Friũ appareat · S.de ſcru ·

Ecavno · et · de Pᷣfump · du
dũ . et ſi quis dicat hoc fa⸗

ãũ m fraudẽ illud dz pro

ens·.qui dolum
¶ Kenitentẽ · ſie pz ꝙ ali

quis opellendꝰ ẽ muitus

fuſcipe iudiciũ etiaʒ homo
alteriꝰ fori · C· qᷓ ꝓ fua iu

riſvictõe · l. vna circa fi. ff
de mune: a hono· munex-

FC. iudicandi neceſſitas· ni

ſñ aduocatꝰ qͥ non iprcoct
alibi ꝙ; in ſuo foꝛo fuſcipe

judieluz · C. de aduo · diu ·

iuðſaneimꝰ.ĩ fi · et H ĩ de

legato a pncipe.ſʒ oꝛdĩa

ri? nõ pt᷑ cogẽ hoiĩeʒ alte
ri9 forl · ff · de iuĩ dic · o ·iu.

vare ff · de proba · quoti⸗

el. ul · f. de tutot· et cura⸗·

datis ab hijs · l· i· et · inj · et
J·ð of· oꝛð ·paſtoꝛalis· ſʒ

nemo pt cogi ut arbitriuz
ſuſc piat · ff. de arbi. l. in.

FC.· i · qzʒ poſtẽ ſuſcepit de

S ee

DSi cohertõem iuriſdi
ctio ſine cohertõe nulla eſt

ff · de of · eius cui man: eſt

iut᷑.l · ul· et j.c · prox · verũ

tñ verbũ cohercendi maio
rem otinet animaduerfßoff rN-
nẽ ff. de of · ꝓcõ ſu · memi⸗
nſſſe · i fl· imo qͥ delegat

vcipit. C· qui ꝓ ſua iuriſ⸗

die · l. vna m pꝛin · et pᷣcep

tum neceſſitatẽ Hʒ.xiij · q· i · q; debet᷑ · et muſt q̃s delegatur · ff. ð mu

cit lau · ꝓpter rõnes pᷣmiſſas. et idẽ ſedret᷑ ꝙ vnꝰ ſolꝰ poſſʒ ꝓcedere
qð non eſt veꝝ pᷣcipue qñ cã ↄmittit᷑ ſimpliciter ſine clauſu la illa·
h ambo ⁊c᷑.ſed dicunt ſi eſſet m lt̃is illa ca· ꝙ ſi ambo/vel ꝙ ſi nõ oẽs
⁊c · tune pt᷑ ꝓcedere delegatus·quia rebuauit ſbi aliquid de iuriſdi
qione · qꝛ tune extat ↄodido·:qꝛ ille a quo fuit appellatuũ non dʒ ogno
ſcere de appellatione · ſed hoc non credo qꝛ non intendit papa dele/
gare iſtis cãm pncipalẽ et appellatõeʒ·b · tione · de ap?nos ĩ emi
a Aliquibz · ſ· alexãdri in antiqua ↄpila⸗ nent t
b ¶Ad pᷣmũ qꝛ in totũ omiſit ꝙ a Itrario ſi repuauit ſibi iuriſpitio
nẽ ad ipm delegatũ debuit appellari · et pt᷑ reſpicẽ qð ſequit᷑ eiꝰ &
e¶ Supius · S· e. c. .porro · emiſſis tribʒ . poꝛrxo · : quez vero · et
d ¶ Eius · ergo · ocludit ex pᷣ / S. ſi vero·et ẽ ar · a toto m quatitate
ſicꝗ c·prox · et · ix · q · ij · cum ſimꝰ· et Hrñdet ſedo articulo gonum
e (Cömikt. lite coꝛã ſe pus ↄteſtata et ĩdẽ eſt añ litis ↄteſtatõnem ·
¶ Recepti · nee poterat recuſari miñ ⁊c ie
Atali grauamje. et reuera a grauami :dice litigare ſuſpecto·
in⸗q: v.qꝛ ſuſpecti ·et ꝗᷓ.de ap · cũ ſpẽali · vñ qequid fit poſt appellati
nẽ legitimã dz m irritum reuoeari · s · e · eum cãm · et hie · in fi ·

Aſtoꝛalis delegat ꝰa papa cãm ſibi omiſſam aln ↄmittẽ voluit

Jne⸗ a: piculoſũ eſt ſuh ju

ne · et ho · muneꝛd· iudicandi · C. de aduo. diů · iuð · ſancimus · in fi ·
n ¶ Supenoribus · puta in dignitate oſtitutis · s· e · ſane· l. di. otuma
ces · xlv · di · eũ btũs · et ꝗ. de ma · et obe · ꝓ tuas ·et · ij. q · vin · quiſquis
o/¶ Officium ·. ar · a toto m quantitate · ar · S · e · e · ꝓx · eius ergo · et · ix
q·ij· eum ſimusm pim· .
p (diſcretione.que ẽ mater oĩm virtutũ.s. de of · euſtoð · c · i. et · i. q⸗
v · pñtũ · q Punire · S · ¶. ꝓx· et · Se·ſane· æappellatõis fit men
WDxrerta ſcĩa:cextã ſciam intelligo ſi in lĩris⸗ tio de ꝓceſſu cauſe
et de appellatõe int poſita et de exceptõe ꝓpoſita et hoc eſt veruʒ qñ
appellatur a guamme añ ſniaʒ ꝗj.de ap· vt debitus.ſed ſi appellatur
a diffimtiua ſnĩa ibi nõ ẽ neceſſe dicẽ mñ appellatio ab miqua ſenten
tia a tali iudice lata et de tali appellatione hic fit mentio ff. de ap · ſʒ
et ſi apud· . ſ·ofir matõe vel caſſatione.ſʒ pone ꝙ iudices appeilla
3 ¶Diſcuſſationis ꝓnunciauerunt male appellatuʒ et ſic ofirma
uerint ſnĩam latã · quero quis mãdabit ſniam executioni vt primi iu
dices vel ſedi · quidam dicunt ꝙ pᷣmi ar · ſumẽtes ex illa litera · iterim

executio ſnĩe ſuſpendatur · ſed viðꝛ ꝙ eoꝛx iuriſvictio ſit reuocata· ex

oꝙ dieit iuriſoictionẽ pᷣozꝶετ iudic videmur reuocarear · C· de epi ·
audi · m aut · li q̊ͥs litigãtiũ:et ideo melius viðr ꝙ ſedi iudices debeãt

5.

.

⁶° 9

Der

re iuris mductũ · et ĩdeo eſt exequẽdũ · nam exquo ſnia lata eſt liez m⸗

cæẽiaſtico interdicto ꝗꝓpter hoc fuſt oꝛta inter ipᷣos ↄtrouerſia et ſie

7 80 en oe e ☛ M„.$. 6 d S . N. RNR y N
— .lrk Ee sõäs e e See oen SaS ucs h. er hhe
2=òðð EE
VSA S pWαι⁰α „Per— oreeet WG D. 2 P Mα XAMX Æα☚ .α ſaat RMNMαττ . AN Ae o o. 4
1 P ναια — Ke e 6 Ween
n e ee e et SS. decẽdio de iu⸗
. e sſSe ne e iu Otra ius liti gatotisg a qᷓ nõ eſt awpellatũ elapſo decẽ ter
æã mãdare epeeutioni vt diẽ · t· et ꝙ ſedi H̊ facẽ debeãt vidꝛ qꝛ R iudi 0 n ce de mädande eroutiom-ar. C rut li · pẽ · · ul · ſpõt anea em ap ter
ces appellatõis ofirmaret ſnias vitma die am a tpe appellatomis y xia eeendin turpitudinẽ purgat q̃ ſnie merat · ar. ff · de odi · ob tel
ꝙ pᷣmi iudices nõ pñft eã mãdare eyecutõni en iuriſictto ſua ꝗᷓ ad ora rres m. l· ſi ob turpẽ · vel ſi appellauit ſedo a ſuccubuit · et ̊ etiã ð u/ det
Fnaueri. 8· c · qrẽti · ſz illð ẽ ver qð ðꝛ ĩ illa · qrenti· ubĩ nõ ẽ appet geore iuris mtroductũ ẽ nec itẽ dz refricare ſnia lata vt alſqs ſi litin en
latũ.fiẽ vĩñdemꝰ ꝙ iudices apellatõms añ efinru nes⸗ gnaei. fnis ꝗ.de do. et otu. finẽ · ect · c· venera bik · n p miuriã iudicis r dare ao
ant appellatõeʒ legitimã ꝓcedũt poſtea ĩ pncipaliꝗqᷓ. 5 ete ro ge tus oquerat᷑ de ipᷣojj. de emp · et vẽ · R vẽditori. C. de .i c· emp id⸗ bi
tus · et · c· cũ in eccia · et etiã idẽ ẽm diffinitiua qnaʒ · C· de re · ere 5 di · ff · S aleik H et⸗
neraliter et ſ iver. fe auak eldcmpam. 4
dicerui mies bebeni⸗ elris priarche grãdeñ · b (Tenet eãdẽ. ar. otra 1
a 4 vdũ an ſi ißaʒ miuſtã eſſe ognoue⸗ — ſi wb oſtite⸗ hugo . et eiꝰ ſequaces qui ſie
cere qað ſupeſt ad facẽdũ nni „ utöm man⸗ 3 J Vym · q niſi wb⸗ ite⸗ dicut ꝙ iudex nõ dz ferre 4
Sſuepmi fue faande rit debeat eã dbti ſubliſtduͦ rit ꝙ e q ſevᷣo loco ad arcbi:· ite n alle gar ſba
. care Hog ab effee 3 dare an ſit ei poti ubnt nit6 S ſuͤrum paduanũ impetrate beat oſcĩam leſam ĩ otra⸗ 8
dmarih ſaes pe di e arredetesitaccenes idẽ? durð poꝛibz lris ad pᷣmiceriũ nũ ß dz eãm aln delegare i
equar ipe fra ſmaz ci fin ſo executio tindemãadat eide ꝛãdeñ plebanũ ſcẽ ſophie zaborherie, adeie⸗ 8
das vfeus der dehenn demus cſ ordinaruste⸗ Szndeñ plebeni ei ſoen h ſ ſer z eü trepi .
der̃ ꝙ ſedus iudey debeat 2 delegat 0 et ſi ſei⸗ obtetis exp az kecer gato q;d fiet · ſcðʒ eũ trep 8
fiĩa agitur ꝑ acõem in fa at ſnriam illa iniuſtam exequi merelter iteci peimos judi⸗ timor · ꝓnunciet & in noĩe 4
ſtuz e nõ ey pma vt nota. ñ̃lominꝰ? tenet᷑ eaãdẽ niñ apð ant reuoc ate cu puimos iudi⸗ dñi m allegata et depo⸗ .
ꝗj.e · coram · a · ff. de hijs qᷓ n⸗ ſñ b p onere ces auẽtelr̃aꝝ nraruʒ iuriſdi⸗ nat oſcĩaz · in. q. vñ · iudiez
no infami.1 furci. et eũ efficẽ poſſit uta . Sͤnem nõ ſit dubiũ habuiſſ ex qui otra oſcĩam 1
no· infami · lefurti · et ideo eneUr. . rũ a ctõnem nõ ſit dubiũ ha EC et udex qu .
zudex uppellaeis eaz dz ien⸗ abſ⸗ uarer Je. z iu⸗ quã potu eꝛüt poſtmodũ priar⸗ Aiad kaatt Sn ver mit 4
eyeq ut pᷣmus et ideo po⸗ epe vtingit / ꝙ ad die rer , „Sg Joz ſnj à. pꝓtis Pumtur ut m decem 4
tius ſevᷣs ; pmus dz eye⸗ deleg atꝰ a nob ptibʒ aſf⸗ che q́ ad executoõeʒ ſi edema noẽ. iin ].de ſen · et re iu · .
— a Et ſiſcat. ad ĩtelligen uit an aſtero pcurareutie- at riarcha recepat cũ hmoĩ e¶ AQ rege · ſ. xvin · di · ſ. 4
ſAA= tã eiꝰ quod 8 nota ꝙ; ociũ ꝓꝛogeturiudicez ipm Patri⸗ r . epᷣs ꝓ hoc patet ꝙ hec cla obe
= erecutio mera. et eſt exe / are e vel arehiep̃o euocari · demãdata iuriſdidio deluſo Ftnon oé. 27. non ſpectat
ecunutio mixta mera eyecuno ateg uſoꝛũ volẽtes malign ⸗· ria videretur ſi vdeſegatus ad tempoꝛales impotenei
8 qñ ptibzʒ pñti bʒ ogm⸗ nos puloꝛu vo . moO rtõʒ aliqua nõ ha⸗ as:quia ᷣm boc iudex qui
Sr qn ptibʒpnubz ogt is bui ernimus Pmoĩ colertõʒ aliquã n eſir
tum ð de cã ab aliꝗᷓ et ille tatibʒ obuiare/ decerm Kerdiat ma abeode quandoqʒ non poſſet mt
mãdat alicui ꝙ ſuã ſnĩam ut ſi delegato oſtiterit h funſ⸗ bere terdickt imaz ab eode eſſe non poſſet alij omitte 5
exequat᷑ · C. ð execu · rei iu jcui9 ptis malicia ꝓpcura⸗ patriarcha ĩ caſtelſatdyac· re vices ſuas · ſz vid etur .
di. executoꝛẽ · tis executoꝛ ſe alicui Ptis malie Fißs 7 pꝓpmulgatam p eo eiuſo pa⸗ ꝙ iudex iſte potius tenea
nõ dz audire exceptiones tũ ip̃am pumat ammaduhoe iarche executões impediẽs tur obedire mãdato pape
et de tali exeeutõe hie lo⸗ odignaet ne aliqð lucrumex triarcie executoe impedſes .ỹ̈ atepo vel regi ut · · .
auitur et · C· de execu. rei noif de repoꝛtet / pſone eiꝰ literas qbꝰ madatu poꝝ in · q reſiſtit · f · de re iud
iudi. ſvt gpomis · a. de Hñoi fraude repoꝛtet ad iudicũ nüciabat legi ĩ publi⸗ otra pupillũ · ſz cũ vt ig
re iudi · decetero · et · ff. de neutri pti ſuſt ecte quãtuʒ . Ee ſit tãdiu faciatis in- poſſit obedire diuerſis te
iudi · ſi ̃toꝛ · · Re ñ · ubi ſen diẽ illum omittat illð negoci⸗ en no pmint . i. poribus vel etiã eodẽ vtri
tenciatum fuit abſent? audiendũ que in ipſo ap · uiolabiliter obbuari donec ei⸗ qʒ obedire tenetur · ff · de
bet expone ſi ſciat ĩllã ſentẽ um atnißt tes con⸗ dem patriarche de iniurijs ir⸗ opi · lib · duo rum libertus de
Kereen Petmarniſ oete Prcer:; Dogakin faſtieteter tnie aik der wen abrertonges
vtra ius litigatoris lataʒ ſenſerint neg ocium pꝛogari/ o82 ſtiterit primas pt delerere ſudiclum · ff · 1
Jſa ſip boe nul abz5 dem abbati ſancti hilarijꝛ fackuʒ ñ vo oſtiterit / prima udi. F longuus.
ogmitõnem · et ideo dieet Dẽ teruiſ. l̃as ꝓ ſevᷣaſ legitĩe t᷑uocatas d ¶ Pumiat · foꝛte ad int .
e k non ↄgnitio ſed exeeu mgro ˖ g ca teruinn . . eſſe vel ptẽ ei imponẽ mul /
tio · ⁊c· vñ illam dz tĩ ſim ctã · i. penam pecuniariaz
eer mandarecrecutt⸗ C· de ſport · l.n deſed 5*
om ſecus ſi ſciat ſlã nulliiͤu J. F, ry „„). v jtriũ iudic pena ſtatuta certa ſuꝑ &̊ non eſt · S. e. de cauſis ve
ms no abuit ſuriſpi hes vel or ius “ ſedere dz e ſpecte · hoe ſp eſt faciendum j. de ap · cum ſpeciali
dolũ aduerſarij et ſi iſta o bictant᷑ coꝛã exeeutoꝛe iſto ſuꝑſe ere dz ex e Dul llat ta. 9F. gec at. ct. ff. a quibꝰ
ccut ioni dũmõ malicioſe ſeu calũnioſe hmoi non ꝓponerent᷑ · et tuc re ¶ Apellatõe remota· o ·· c· ꝓx· ſi x. 9 poſſie omit
ſori j. de re iudi. decetero. et S 6. ſi dii. et. : non li ·l· i. m fi · dic ꝙ ſpeciale ẽ hic vt iuder delegatꝰ poſſit amit
Iferat nogocium ſupiori do re iudi· deceteroer eli a I ento 4 tkrocam appellacss e wois ĩodium illiꝰ q ꝓcurauit abſentiã iudiei
ex fal mtepeu aerer Edeindt pec- Ynnr: e *R talez ex ſʒ hodie locũ non hʒ ·qꝛ appellatio ipᷣo iure remota eſt · vñ nullꝰ p⸗ 6.
e1ä ſoe vpellare ab aliquo fubicemſ Fuet g.de ap vt debitus. veldicq, i 0
rnont deteret ilchr ercsnno d, deiiecoede lall. n. Ponerimen Omekret aprol ed auẽte huius deẽ · ſubdelegatus procedit ap. re
E 3 „ — . . . . 7 . — „ „„— . . . ta · ĩ odiũn
fa iſi obiciebat᷑ eã moꝛande ſe olutioni 8.et ideo executio non differtur ſar utũ kuit om “D meneericn ennk orar a eig pa de
cum ſalua ſit ei poſtea qõ falſñ vt ibi Mixta ðr Feereo gue sogern illius du Ferau ”ce .
onemanneram vt cn papa mãdatalieii xeſttein ro ſuam vel man der tasvane ſierrap.ve Sgiltudrt Feeptopape non ꝓ omiſſionẽ de
alieui dari bũficũ coꝛam talſ erecutoꝛe admittunt᷑ legitime erceptõeſ legen gr deir atgmmeßn omienelb mder bielcls rawil appellatio
quãtũeunqʒ abſolute ſeribat · · e ex pte ·et · xxv · q· n et i non ↄogmn⸗ legati· qꝛ delegat?ꝰ michii eieck' pe . d
aoereg. Ge HR p· Ri qñ ·et · c. cũ adeo. et. g · de eta · et q̃li: accepimus· et ne remota auẽte illius deẽ. eum R· vöᷣm tenore pmaꝛ lr̃aꝛp · b · trouer C9.
nõ ꝙa mero executoꝛe non appellat᷑ niſ excedat modum appellatio EX ſis· caſus.inter a pᷣſbᷣ a canonicos ſancte ſuſtine con ir⸗ 9 a
nis ˖ C. quoꝛx ap· nõ reci · ab executoꝛe · et ꝗ. de re juð. qd ad oſultatio ſia vᷣtebat᷑ ſup HHõõ ſuſtine · mo fuit a ai bſd W d
nem . ĩ lleet · i. q· vj · ſub il lo. S. fü FH·: tore · et · S · · ꝓx · petitõeʒ ca nonicoꝛx ſancte iuſtine pᷣmicerio Frandeñ · et pleban
enen. r den ſ S iaeucc: mWnurdg:d: vt bibr . a ſophie ſup eo g. idẽ pſbr ſe clericũ ip ius eccie aſſorebat · ſeeundo 1
ſz a mirto executoꝛe bñ appella? ſi non adnnttat legitimam eyceptio 2 petitõem a. Hſbri impetrate fuerũt alie lĩe atpſtio paduano ĩq⸗ e
