oſi non tenentur Ri dãnuʒ
ded erint qꝛ iudicluz am /
mi nõ hñt · ff · ad · · ac qui/
i · et hi · S· iniurilarum et
¶G.ĩgitur . a· xv. q· i iillud
impubes tñ doli capax te

netur ut m. e · illud et · S·
igit ur . et ille nõ tenet de
culpa qui ad ſui defenſo

nem a in ceõtmͤti et eodez
modo dãnum dedit. ff. e·
ſcientiaʒ · S· qui eũ alit: et
de leuiſſima culpa quiſte

„ „

netur in caſu iſto fl · e · · ij

et ille excuſat᷑ a culpa qui

alteriꝰ impulſu vel violẽ
tia ventoꝛs damnũ dedit
ff · e · quemadmoduz · F· ſi
nauis · et · S. jteʒ labeo ·
c ¶ Tuliſti· nota qꝙ nõ ſo
luz qui damnuz dedit ſeu
iniuriam irrogauit qui
opem tulit tenetur puta

ñ vnus tenuit et alius in

teremit ille qui tenuit q̃ſi
cauſaʒ moꝛtis dedit ideo
q; actione in factũ tenet᷑·
.f · e · jtem mela. S. ki aliuſ
et · S. item eum eo · a · ff · de
miut᷑ · non ſolum in n· et

SEInſſi mandato · ſic et ope a

oflio furtũ omittit᷑ · iſti·
de obli · que ex deli · nal ·

d ¶ Imperitia· que annumera
et · · de reg · iut · imperitia et
tellige de neg ligẽtia ꝓut
negligẽtia dãnuz dederis v

in mille libꝛis vſual monete p
dicto epᷣo ſnĩaliter duximꝰ cõ⸗
demnãduz /Res nonus
Rnoſtraa fratz noſtro
rũ pñtia ꝓpoſuiſtis ꝙ oſ
ciues bꝛiſeñ · ſuꝑ reſtauratõni
bus dãnoꝛu illatoꝝ adinuiceʒ

ꝓpter multas ciuiles diſcoꝛdi

as quas ĩcurrerãt plurimũ ag
grauati ſtatutũ editũ de non
petendo vl recipiedo in poſte
rũ reſtauratiões hmõi a ↄmũi
gũñaliter appꝛobarũt et firma/

rüt er᷑ iurametoe · I/Cum igi

tur aliud ſit damnoꝝ reſtaura
tio qᷓʒ ſatiſfactio expenſarũ et
ideo in iuram̃to exhibito ſup
danoꝛũ articulo intelligi non
deatꝙ factuz expenſarũ fue⸗
rit opᷣhenſuʒim · q: iuram̃to nõ
obſtante pꝛedco auẽte nt̃a ꝓ⸗
uideas ꝙ dẽm oũeꝓ bono con
coꝛdie ad expẽſaruʒ ſatiſfacti
onẽ otribuat iuxta tue diſcreti
onis arbitriũ ate ſicut expedi

erit moderanduz · [Dem ;
S culpa tua datu eſt dã

nuz vel miuria irrog ata

ſeu alns irrog ãtibꝰ opẽ foꝛte

tuliſti ut H̊ im peritia tua ſiue
negligentia euenerit iure ſup

bhijs ſatiſfacẽ te oꝑtʒnecigno

rantia te excuſatſiſeire debui
ſti ex facto tuo miuriã veriſimi
liter poſſe otingere vl iacturã

5. ope. et homidiciũ ope et ofilio omittitur · 8· de homiẽ · ſieut di⸗
gnũ · F. illi qui · et · · ul · et · J. hij qui · et ſ· f.de adult᷑ · is ceuius· S ulti·
E culpe · inſti · ad · l acquil.· imperitia
ff. loc · ſi quis fundũ S. celſus · idem in
hie dieit ergo ſiue culpa ſiue imperitiavł
ſi miuriaʒ irrogaueris vł dantibꝰ opꝰ

dediſti teneris ſi neg lig entia tua aliqd minꝰ bñ feeiſti et ob hoc dã

mnum datü ſit teneris. ff· ad · l. acquitł · ſeruꝰ. ij. · i ex plauſtro · et · l⸗

qui occiderit · Sim hac · et neglig entia imputaturꝗ. de pe · et remiſ · qᷓ

¶S.ſi miuria · ar. ↄtra · ff · e ·
tiam in facto ſuo ut dieit in Fi;
miuria fit aut re aut ver bis

tiens conuicium dicitur ·

iuria per diſſimulationem a
conuentus de damno dato

ę? (Snoꝛantiahie nõ excuſat ignoꝛantia a ¶⸗ſitum · ubi de boe
culſpa ſi potuit ſcire ex facto ſuo ↄtingere iacturaz vel miuriaʒ puta
mibi licet pereutere peutiẽtez me ſi cu vellẽ eu peutere alium peuſſi
imputatur mihi · ff · ad. · acquik. ſe lontiã · · penk. et · ff · de iniut. eu qui
ſi euz ſeruo · debuit ergo adhibuiſſe diligẽ
et ſic nõ imputaretur· Et illud ſaas ꝙ
re quotiens manus mkertur · verbiſ quo
f.· de miut᷑ · l. i. et. S· de re iudi · eum te et m⸗
boletur · F. e·non ſolum · F. i· et il lud ſcias
ſi negauerit et pꝛobatum fuerit cõdem

natur in duplum . ff · ad · l. ac quil · l· ij · et · C. e·ti· Otra negantem⸗

¶ Aĩalia tua· ſic ergo ſi
tiõez teneris qꝛ cu non cu

q̃dꝛupes tua fiue aĩal dãnũ dedit ad eſtima
ſtodiuiſti aĩalia tua tñ ſi velis dare animal

qð ſi anialia tua nocuiſſe ꝓpo/
nas nichilominꝰ ad ſatiſfactõ
neʒ teneris niſi ea dãdo paſſis
danuz velis liberare teipſu qð
tñ ad liberatõʒ nõ ꝓficit ſi fe⸗
ra aĩ aliaſ que ↄoſueuerint noce
re fuiſſent et quã debueras nõ
curaſti diligenti az adhibere ·
ane licet qui occaſioneʒ dã⸗
mdat damnu videatur dediſ
ſe · ſecus eſt tamen in illo dicen
dum/qui ut non accideret de
contingentibus nibil omiſit·/

A que frequeti p̃uari
catione iteranturfre

cuit nõ pt᷑ dñs quõdã cõ
uemri qꝛ deſimt dñs eſſe
ut · ff · e · l. i. S.m beſtns a
inſti · e · F. i· fere beſtie fũt ·
ut vrſus et cerui · q̃ fũt ani
malia fiue volatilia fẽa di
cit inſti · de reĩ · di · ¶. fere
et alijs · S. ſeq̃nt ibꝰ:Cũ eĩ
liber homo dãnuz dat lo⸗
cũ hʒ actio ·l.acquił duz

vero quadꝛupes ſiue am

mal locuʒ habet actio de
paupie · c um vero ſeruus
locuʒ Habet actio noxalis
et tunce licitum eſt ſeruuʒz
dare pꝛo damno dato m
ſti · de nox· circa pii ·
gCuraſti·qꝛ hmõi am/
malia nõ dñt teneri m pu
blico et vbi publicuz it er

eſt.inſti·ſi quadꝛu: pau⸗

ð·hic q; a lias eſt · ꝗ· cete
ruz · lſi ver o teneant᷑ in pu
blico et dãnum dederint
tenet᷑ dñs in duplũ et ni

quenti ſnĩa condẽnentur·

erRirnh.. LCcbilominꝰ actio ð paupe
oñlio triburienñ ·erie locuͦ bz qr cuz plures

ohtio epᷣo ad cuius prochiã in eadez re vna non tollit

Pohtio. 2.e, n.
Pfti ſos * '* aliam inſti . e . . fi ·
ptinet ſoluaturitavt mediet⸗ )Oeccaſiõz f · ad. · ac⸗

Keſbiteri intfecti com/ actiones ocurrũt penaleſ

tribuat et alterã in eiꝰ elemof/
ſuc — „ W☚ u 7 „ . „ F. ¹/
6 r.nã iuſte diſptiat/qꝛ nullus eiuſ

heres ꝓximioꝛ videt᷑ qʒ qui ip

tem vtilitatibꝰ? eccie cui p̃fuit en, quii ·qui occiderit · S. m

ſum dno ſociauit ¶ Alexand ·
iij: cantuarieñ · archiepiſcopo;

ceſſibus et criminibuſ punien⸗
dis a clericis et laicis pena pe
cuniariam exigut ꝓ annua ex

acdtiõne pſonas qnq; ſuſpẽdũt

ãqus maneat in ſua firmitate. ff· de trãſac · q

cet iuxta aplm. Y ac/
cepimꝰ ꝙ arĩdia cantua e⸗
rieñ · ẽatũs ꝓ coꝛrigendis ex

hac·ets.de homicið · de
cetero. vbi de h̊ · s· de te
ſti· ſicut · in glo·que inci⸗
pit · ar · ꝙ vi ·
¶ Omiſit .· nota ꝙ nõ eſt
mputãdũ ei qͥ de otingẽ

tibꝰ nil omiſit · ff· ad· lac

quitł:qui occiditS m hac
et · l. qui foueaſ·a·l.Rñ pu
tatoꝛ.· et · · di · ſi duo. et · S
de homit · e. ulti · et ante⸗
penul · B·
A que. ↄdẽnent·
ſic · vi · q:i:· imita/

et ita quotiẽs quis deliq̃ᷓ
rit totiens pumiti debʒ ſi

cut in otractbuſ oſueuit

dici ut pena ſoluta otra⸗/

ui fidem. etiam arbitrio

quis ſtare non cogitur pena ſoluta niſñ id expꝛeſſe dicatur · ff· de ar⸗

pi. ſi duo in fi. et ſic eſt ar · quotiens clericus in delicto repertus fue

rit totiens exigatur ab eo penaar · xxiij · di · quanẽ · in freet · ff. de v ·

obli.ſi ſic ſtipulatus.

Relſ biteri · opoſitio · ꝑ · l. lombaꝛdã eſt ſexcentoꝛ ſolidoꝛx.xvij ·
m ¶ VNtuitatibꝰ· H̊ ideo· quia et ſic eecie ¶ qiinj · qui ſubdiaconum:
in iuria facta fuit et m ſuũ miſtruʒiuxta illud qui vos tangit me tan
git · ij · q· vij· accuſatio.et eſt ar · ꝙ penas pecumarias quas recipit
ep̃us non luerat᷑ ipſe ſin vtilitatẽ eccĩe ouertidũt · veĩ diuidẽt illas
xxiiij · q:i · dicat aliquis. ar · et · le di · ius mi litare · et · x vi · q · vij · c · i ·
n Cui. ſcilicet eceĩe · o ¶ Sociauit · baptiſando a oꝛdinãdo illuz ·

et· laicis: ſed quare a laicis:quia foꝛte ſunt de ſua iuriſdictiõe

tempoꝛali· vel de conſuetudine hoe habent.

Aen ariaz · ex hac decre· videtur ꝙ ꝓerimibꝰ pena peeuni a=

ria non exig i nõ dʒ cũ papa hic eam ꝓhibeat · ar · xvi.q· vi: cognoui
mꝰ · et · e · de lapſis · et · c · eo et illd· i. q · i. nullꝰ eps · et · s· de ſimo · ne
mo·et · lxxxiij · di. ſi quis epᷣs·ar · otra·xxiij:q· v:h vos· vñ nota ꝙ cũ
ius ſtatuit penã pecumariaʒ mfligẽdaʒ q cunq; ognoſcit de illo cri⸗
mie illã p᷑ mflige · ff. de iudi · leij F. ul . et · . de rap · in ar chiepatu · a
yn · q · i · eũ deuotiſſimã xvin · di · qm · ſi vero ius ſolã penã ſpũ aleʒ vł
coꝛpalẽ ſuꝑ crimĩe ſtatuit iudex nec debet nec ꝑpoteſt illamm aliam

ueh ./Ca

na Penimai mpond nò pud obi a pue alia ſminmit ͤ

niE

P*

re · et de pe · di · i · mẽluraz

5 7

Irchid amwm e aliplas, . 4 m Jrmb 3 Mp/n9 n pfpon

E 42 Ca9/ Y. Per rijf muß m P; Pat victoel mjrſvrd p abjole

omut are · B ille im qui de illo erimĩe poteſt diſpenſareet cũ de pena
erimĩs mil de iure cautũ eſt an pecuniariaʒ vel aliã infligat iudiciſ
arbitrio omittitur·S:de offi · del · de caukis · cu iudex ſup crimme diſ⸗
penſare pt᷑ bñ pot eſt infligere penã pecuniariaʒ vel aliaʒ/ſ archi/
dia coni iſti ſuꝑ his crimĩ bꝰ diſpenſare ñ pot erxãt · vñ nõ dẽbant pe⸗
nam pecumariaʒ infligẽ ſ̊ impone ſpuᷣaleʒ m qð qualitas crimims

9NR

exigebat ar.sde iudi.at ſi clerici: hugo dicit ꝙ ilila pena eſt mfligẽ

da que magis timeat᷑· ar ·

ve en fi. hoe eccias int dicunt a vicarijs de lauit ani exp̃ſſa fuit certa pena eſt em opimo extimatõis J
mtellige hre loeũ euz iu⸗ narioſut eos in eccijs cantare quaʒ pars otractuʒ no ſeruas deren ence connnodo ſ.
Penrere ec — pmittant exigere ñ formidet/ ſolueret obſeruãti eis tnvtra er. de ſ Penn peeudich
nas · ſed iſti arc hidiacom et alia agut que canom obui⸗ q; pars veni ſſe okra illuũ ex con . rulti⸗· 2 R
hoc non poſſunt· Ala. ant inſtitutistet de radice cu⸗ keſſione Aꝛia ouincatur cu et por pis ruue⸗
erine vibiratis etauaticednevſ. SB beſtta uberadteßopenfi⸗. Kererdcr rdeiſ.
tum cui adheret exeeutio dent a · J· M ⸗ arch · p ꝛedei one et ep̃ᷣs ꝓcuratõʒ exeg erit et. g. ut ec · bñ · ut noſtruz. R
ſergovnd vendut k ep̃atus p diſtrictius intdicas ab eadeʒ eccĩa ſicut ye onom. con meurrit SFenii⸗ “ü

Alũmaz. alio ita ut
põt er expenſas de ca
lunia pumatur ˖ C. de ca⸗
lů · l · in · et inſti · de pe · te ·
litigan. S aduerſꝰ. qꝛ im/
famis efficit ur ut ibi ðꝛ·.

krngiistets qnhigieur iaene nſteeis ſe r Aiſinetse egnede eet wkt⸗
c Mictoꝛi. victus victo naͤre dinoſcitur pcipi musut ð mãd ato noſtro captꝰ eſt a de uſpetere nõ polſſit ꝓ hoe
ri im expenſiſ odẽnari dz cetero im cauſis pecuniarijs vi tentus infami aʒ noni ncurrit ˖ q8 ſp dicit mſi aliter oue/
n ee naen ckus victoꝛi in expenſis legiti:⸗ Vem ſpoletañ · e5o. ner t ne r rorn er penia
tem ut H exp̃ſſe dicit l̃a ĩ mis odemneðt᷑ niſi ſnia P abſen⸗ Vam ad nos reckoꝛeſcle peti poſſit ar· ff. de tran

pn · a m aut · de iudi · SF. o/

eos ap · cel · ec cen· cõpellas·
C.IDem in ocilio tmnoñ ˖
QAAluüniaʒ & audaciã teme

8 pae. euz pdem · de h dictuz fuit · s. de elee · eu int᷑. R· econtra videẽ

ꝙ illi potiꝰ p̃iudicet qui ultimo m cidit m penã · naʒ ſivtercqẽ m mo
ra ſemp vltima moꝛa nocet · ff · de pi · et como · rei ven · illud· He· hic
ꝓpter par de lickũ neut er meidit m penam·ff. de re · iub · cũ par · Qa m
delickis mutua fit ↄpenſatio.s:de adult᷑.c·pnk· et · xxxij ·q· vi · mhil ·
et · F. ſolutmat᷑.virxo· Jo· openſatio mutua fit · ff.de compẽ·.hi ambo

et · F.· de dolo · ſ duo · H decre · deciſa fuit m fi· huiꝰ.dec.S · de reli · do ·

tem ab ea reodimꝰ abſolutaʒ
Dem p̈o ſancti fridiani et
magiſtro.O· canonico piſano

te litig antiũ ↄdemnãdo in ex Wπ Pper his de quibug nos

penſis et alio multiplici reme⸗ ris

dio ſanctio impialis opeſcit ,

te feratur · Rnocentius ter

rticonꝝ ſancti foꝛtunati anegio⸗

ſulere voluiſtia· Je cle⸗
Icꝗ auũt qui ꝓ eo ꝙ variauèat

Oſtitutꝰ· et ꝓ illam pote

cau:mfa.ir ro · · i. a · l· nul
lã · lʒz granus alit ſenſerit
in · q· vn · · tria· in fi· vi·
am.pꝓſolutiſeoip
ſo ꝙ loꝛtem recepit
pene renũ ciaſſe videẽ. ff.
de eo ꝙ cerelo · l· ulem fi.

ac ˖ qui fidem · C. de tran

Poꝛtet . coll · vi. et · ff. de S eſug. 4 ni⸗ mniſor ntwen iPi accuʒ ꝓponas · ff· ſi quis
iudi. eũ quẽ temẽ. aln di/ us . bnſa: „ Peufe mam trafmiſerunt P cu bi eſ cauẽ · 1. . . B. et ſie vide /
eñt ꝙ eoipſo ꝙ ſuccubit od in dubnjſ a.· J· Nuſa ſent in · xl. lbꝛis ꝓ quoddaʒ ar tur ex hae deẽ · ꝙ non cõ⸗

pᷣſumitur calũniari · vñ cõ
dem nari dz m expenſis. ð

Hac materia piene dictuz

eſt · s. de do· et otu. fmeʒ
d ¶ Pꝛo abſente · ſiẽ eauet
C.de iudi · ꝓperandu · F.

vero tam ſacdotes qui guber
nãt naues að pugnaʒ qʒ qui p
ſonalit᷑ exercet oflictuũ a hij ꝗᷣ

alios nchtane an pug nanduꝰ
omes enoꝛmiter peccant de ri

bitriuʒ odemnati eſſetqʒ pena
xxx:libꝛaũ appoſita niſ ea ſol

nt nti „ ſS
uerent iſ tmo oſtituto.tande
xxxiij. libꝛis in termio pſolutis⸗

occaſñonę vij· reſ duarũ p quaſ

mittatur pena in totũ cuʒ

effectu.licʒ ſoꝛs in totuʒ
ſoluta nõ ſit vnde habes
otraria plura · ff· de ver ·
ob ſti pulationũ · n. F. R ſõ
tem ſuꝑ hoc oſueuit diſti

et ſiquideʒz; ibi dicitur SF AA. . 0„. P* . 4* gui aut em illud qð pꝛo
tune vitus pꝛeſens lumn Soꝛe canonicò credim?de dam literaſ veritate tacitaam Sittie ſub pena oſiitie m
ptus ſuos 8 eondemnati ponendos · Dem Lundo petratas obtinuiſtiſeos in pꝛe dando aut m faciendo . ſi
one deducat tè⸗ ſi epiſeopo. atig; ſbꝛig tibi p delega⸗ olſſtit in dando in totum
Vod in dubijs inci⸗ pieop fatis · xxx· libꝛis tibi p 5 8 omittiẽ̃ pena lʒz m parte

tant · in bello miuſto· ar⸗
s · de homiẽ · ſcut dignũ
AS. qui vero et · ff· ad . · ac
quił · jt mela.S.jtẽ cũ eo⸗
ſecus ſi eſſet iuſtũ qꝛ tũe
licitũ eſt hoꝛtari.xxij.q.
ul: Hoꝛtatu · et · ce igit᷑ · et
cc. ut pdez · et int eſſe be/
iiſ.æ cã: q in- maximianꝰ

· J· ad ſllud qð a nobis tercio
requiſiſtiqualit᷑ clerici in latꝛo
cinns vel aliſjs magnis ſceleri/

bus dep̃henſ pumiri debeant ·

rñdemꝰ? ꝙ a ſuis oꝛdinibus de
Iradati detrudi debeàt in ar

We diſeretõis pꝛudetiaz

tum ſudiceʒ ↄodemnari/ qꝛ igit᷑

te non decet in tantũ pontifi⸗

calis modeſtie obliuiſciut ĩho
neſtis queſtibꝰ anhelãdo deßñ
Sderes cu aliena i actura ditari

A · O. vij · lib: atũ ſolutõe cõ
tentus ſuꝑ pena · xxx· libꝛaruʒ

ſit ſatiſfactum.ff· famił·
erc· heredes . nulla in
fi ·˖ et · ff · de ver · ob · ſtipu
lationuz. ſi ſoꝛtem : a · j.
in executõ ibus . F. item ſi
ita · et · ff · de pig ſed ana
me. ar · Bi vero oſiſtit im
faclendo et illud qð ꝓmil
fu ẽ ſub pena ſit ĩdiuiduũ

ediſer etõiĩs. dep⸗ tis monaſterijs ad penite ntiã memoꝛatos rectoꝛes de ceto tune idem eſt quod in pꝛi
henki:et ouicti. ſola peragendam. Dem abbati mo caſu quia in totum cõ

em dephenſio ñ ſufficit.
S. de indi· ceuũ non ab ho⸗
mie ·˖ vel intellige · dep̃bẽ

ſita ꝙ factum ſit notoꝛi⸗

um per euidentiaz facti·
tales em ſtatim odemna
ri pnt. C· S defen · eiuit. I.

. et fratribo ſep̈telerare ·
6Dnſtitutus in pñtia nr̃a

· F· licet aũt in inſtrumto epi

defenloꝛes · et ar · s; de cohabi · cle. et mu · e · ul· et · ij · q. i · de maĩfeſta
et tał dep̃henſio auẽte ſui pᷣlati fieri dʒ ne ulẽ ſe extendat violẽtia
exegerit defenſio clericoꝛv ꝗj. de ſen · ex · ut fkame · ab capiẽtes eſſent ex
S ¶ Monaſterijs · ſ. xvi · q· vi de lapſis · et · l· di · ſi il / ¶ cõicati ut ibi.

non moleſtes · I Dez ·
Daures noſtri apoſtola

tus peruenit ꝙ cuʒz quidã par

☛ rochiam tui auſu dyabolico

mittitur pena· ff· famiſ·

herciſ.hẽdes . 5· an ea ſti/

pulatlo. et · ff · de v · obli ·
eadem · .· ca tho · in pn · ibi
ab omi bus factũ ⁊c · et ·
m executiombus·S. ſecũ⸗

da ſed m pmo caſu cũ cõ⸗

ſiſtit in dando dixit · A. q; oppoſita exceptione repelletur a pena pꝛo
rxata ſolute ꝓ tis· ax · ff.ſi quis cauẽ· ſi buus · ·i· et · ff · de ver · obli . . i ·
KF. ul · ad fr · et ar · ff · depoſitr ſi duo hodes · et · ff · de ver · ob . in execu/
tiomibus · S. in ſoliduʒ et hanc equitatẽ bᷣuat h̊ mnocẽ.nec eſt ſeruan

õä E

G wagar Fciles uortne n n ecularez ſudicez poſtea dephendan dus ille rigoꝛ ut in totuʒ pena exigatur quia nõ dzʒ quis cũ aliena ia .
feſſio em in zute aca Fiudie ltur g. de iudi cuz non ab homie· ura ditariut Hᷣ dicitur · et · xxij · q n · pmuz · et · ff de odi indebi · nam r
confelſs cſ ſup. er c. nl bn teat. s. Ea bturen: et. 6. de hoc · quia non mtereſt illius penam vᷣ ecipere ꝓ ſoluta ſoꝛte · et ideo 2
i ¶Wtrãct ſed videẽ ꝙ Bonnaeattirin vna- et· ff. e. l. · quia placuit equitateʒ p̃ferri ſtricto juri · C· de iudi · placuit · vnde li 6
ei ſubtraxit penſsz ncten ron . de benaz.naz ei altera ps tere ſuꝑ hoc impetrate nõ valuerãt qð patet ex eo ꝙ dieit veritate .
ſeruãti kides nõ eſt vunade . d pete curationoʒ quſa fidem non tacita. Alij doctoꝛes leguʒ ſeruãt illuzʒ rigoꝛeʒ ſi vero factũ ſit diui 4
tead Potemfaccuſationm S· de aut Pereint He naim licitũ eſt redi Duuz P pParte tmn omit titur · ff · xrẽ ra:ha.ſi ꝓ curatoꝛ · et ar · ff· de .
enſktgj fleut⸗ ho⸗ cu er⸗ or⸗ 3 d, Ear trie Palv.ars ob· eadẽ · S catho · ibi. at ſi de eo cautũ:⁊c᷑ · ̊ otrariuʒ viðꝛ im.l· deã

vtercqh veid 3 Ieri E Pe

n tene /

Pna n

S=

5.

r Q P „Rnb Jα
„ enebad ⸗
rreket
— SaL
are N.r *
ſ¶

—

qgusadmodum atõ re
efeudis mcan ſe de damae⸗
et in lbr⸗ deſe paſtn 8 e recaz pfez g r⸗
vl. de ſormarr paroꝛ. l. pter mea du⸗ a: e iir⸗
ño · xxij. q t· xcvi · di . Dona beelt. Br b.novaer⸗ ieſtatis .
dñc tur. e l mg na. 1· u gnat ang nẽ leſe ma ſi qs
0 mitti ter ta teudn es⸗ 9 de oſa mie le u · ver ſ.
derur eree⸗ oas S ⸗der Bornsritaete e⸗ in larivern⸗ herei
. 4 e Wae. . — 1 * . * 11*
tareneihe⸗ mebi Rarreg: k don eno poer cu; nrktnargen⸗ de⸗
i omittitur uuz ſi quis hen.e a3 81 mat ona rede
lenuis uiom ur dirtion ecn9 e contra fſtnie Pu ie pſer lias kone e errdes. /
is cauẽ · H factumvi oꝛa purg atur · ecꝛulti · 10 como . ceciep uonu onm eut⸗ Otrav
e f. R auis c Pte et uia et =ðð 8de loẽ. aEorie ulti. liii ipſhus tilare au ⸗dam ſus renge
btio a 4 ieio qu lation ellat · 9 opimi dum F. ult⸗ cum ali mu 0 E Frel larita
ec Fe in iur ali ſtipu Kenrerhrurgs in pecu lericum ere vel nu fpatto. detur cu in irregut tin
iſtin vane keerpds ibim e de vſutin el⸗ oecidere v⸗ ſerin ad 1 wek Krbnenne 1
er es ſed ff-de L liog . ump ati onis p bi · la · i.
1 anenna tauſs ſec orem e nete oe Einn aduo vice⸗ Frte:
4 Obe oluen Kugo ex tinũ epᷣm p ndag buͤ⸗ ⸗ mnck patron tarij leud vier: ut de mo⸗ ano cuz no de
eHH do · f. de vider e nõ incentmüe ut fe a eccia N, mius feuda net 3 6 dic ut.s enſatu· poſſit
e do ena vi ſona vincentt miſſe ut fe ma ec 1 iaʒz ker natum ittat niſpenſat quo . g
E. ſtica pſ cab „. T uE t pe , cetm ãat hatn uoc ni vicedſa us am xceſ iſbent icit Jobᷣ
hbore bASeman ena ne a7 om,8. eqin illi aVvVm 2 fuer Polſ. . ini vi „ pꝛſu . xce ermm dieit aAre ex
. hboc ꝙ Serep een enm la que ill ſniaʒ bla dom ficiuzp m excet te enlar iſpenſare e
n ſſit ex q'n ſtitu ficia q 84 ſfis ꝓ. one ſu * lati bene dickhe 6 ſoluũ diſp teſt diſp lit nõ re
tt tas ar,otra ⸗ adictuͦ ? obtin deliber. ſoꝛi ſüt . . Ee . 208e iat ad quo papa iſpenſa ne
dof, tas hac ma fnn · u multa ur maion os taʒ temoꝛ! ibil pu uar muit ſiit ne a ſi
de . ileckt ant Ei . igit dinost. ſusmer 1 ad qi tinu ſen; e lus ep̃ —
Nbe tus rbied Aſtituant uiang lecten is auete en⸗ iffis ni⸗ ſ; ad 6 ri· de nu ti et ẽ
sS de ar resereß aioꝛi ta q eple jb? tuis a zem detiazv ltates ar⸗:): ſet ꝙq iſpeſar „
ad .. Ad auf ꝙ m 5 erſone ꝛib?t t he de p D s ſede oſteri nul ſtume ape diſpel time⸗
videi nt uten aduer eſſoꝛ iphis au deredes Ses poſt nun lnia p ij ſaltẽ vſe
6 ſu areiüeuamri e ti phibem enetcte ieni Se 22 a1 kend Jearss n õ 1
un oluz e na ſua ece ãtur ap Phid 022 de taliuz in e mitta licui? pꝛe re ltimã gnat: X.n.
ii aezea rer eſt trad uis dibus eo tur ſeu ur . ta s admitt alic d vltimas datas Rſec
dſk nia afad iinj . ſi q , re tuan ferant E. aten oαnW a. ur Hon auẽ clauel ij. c. i⸗ et . de
weruo i albeman cta auaſberz, ele/ K tes/ Aauc⸗ rrnn diee veß Dii⸗ 2. lac
nrre⸗ ceps: dicttur li cã⸗ eis a ctus p; ad mõtes tlonis a erit diſ chið· natcc le · xxi⸗ 7° Kn Ir
dem t ibi 11 tiee⸗ el Ile P· adð ſcat latlonis is fuer poar . Di ein t ecele ui li tee * non
gbuſg ntur ut excoica It ez ſancti P ane 63 — ecuz els t iij pꝛepe ſſieñ⸗ xx date ſun uq⸗ et e 30 logot Jrezt
6 en re Knt er deg us an lis euar ig im mücuz ſus · iij. pꝛ ſue e re Dat nceeſoel- ar⸗ )anleſt
ſo iur is ſu jtur 3 ludicia igator n - no: nieco iundr ¶q· i · q elſoꝛ rEn. mo/ — .R
ſnlen ſi qui onitu iſu/ e iu itigato aſ 9 anom i lun in · q ſucc o· bern. Pin6
tegqᷣ imp liqui in de liti Uſus al E⸗ Dec ltun cO t eius uant ſi ali P 573 den
nfoy zlia pena iteruz ali Huan et · um de . adulu Nek⸗ cap cum „5 be ſla · q et 5 ab 1 . 7.
ſn 2 ſiteruz ant Pu. ctas/c iterit pen uem c⸗ zch cum etranſia. endo. et cõ a abſo
en peox int v. q 2 itate oſti⸗ temepri di ueſt ltis . Fat9 nõ fuiſt ine e
terpt um ep̃mi po · xx 20 bi iudiciſ itriuz pimus q n.⸗ꝓ muit piu n Fat?⸗ N ii 12/
def. epleiope de pol ne indi is arb ne cepim iſtreñ · ꝓ iſdem p as u ligare mflet.
tur e⸗ nos rtionez rtio 102¹⁸ erſio egit at el 2; tlo⸗ empt o ſnia ũ. non
unß ta 8· aſſert ſt ere ſe ſuxta ſup ammadu Rali⸗ esrest Farate coicat tem z ergo tandu⸗ non
leckus dicis e be⸗ tisſuxta rit amim io gnalt m Sirrog le. excõi us. qeu⸗ in · not. u ſit me⸗
Rdi rbo iu riuz ꝓ tis iny LAtert a ohlio gi ec is quas ap· dele . odati . lin · q· Eni cũ
*Rl A RE 9 — Es . 4 ne⸗ 3 xx Ote 1 ulti⸗
,Z . * 2 1, ice lo fue t am em lise n. q oc ider
phn nw ur hievienrur ar eon. uniri⸗ ibuſbaz ꝓf aduo die⸗ inculo fue nos e erſi dicmalis: tis h ict
103 1* + 1 ma 22 8 PI1 an HZ ne p Dier uita r ſuſp
role tur ut eſlios ar vor P NRNqu ũ patro ta m m duos ſcatio Araut. te Eſp
tenn ꝓba · p teſti⸗cuz. cont ta I Haru pᷣ m tant dem p mun tinact „ lit qꝛ? q colce —, tt
de mn clef i ſe ñ ſolü cuz 1der om er ti⸗ len deict ñis ex cõicati
hn 6 ae. anñ ſed Eii. dniſe! olũ exce epertt mnen n hẽ 1exes P
kNttn nnte vanide t lentiã eccijs d ifficu egenot aſn za one po de boti. e macia
3 toꝛ ve t indt Hoc can 4 u . ias v⸗ . etigi 10 he obi 1* F. jtñ⸗ anmi .
e vide lit iga tradic ſi iuder 1 VA . nels ꝓ alic G oflice crupul en ne 5 19.5. E ſiue p an lone
nonch⸗ nſers a uta eu dit p ac ribus id rimnm Homb?a ñi carea ntes 22d1 coie e here
. ſtendit bil mger MRom o⸗ n care olen itis fup . er res ineᷣ Eietib ere
Gian er io kie atoꝛ nie tes m. oſleſt ſua vo⸗ nitatis vole mitis edi nenut de cyee
. . „ — tiO ta 2 de P —— 7 1 5 1 r0 0 „2 6 Pe . P rit no tra Et
t quod cuz litig excõiea ia etia de ſticis ꝓſ et qð lrac pave, ſi come fam ſtete Baliasot
kube ta vei ememm aune pun „rumeti ecelal pſumüte pla litati p m.q·ſi ec ez vẽ⸗ rur urhieicen, ta ⸗
da m tu ſen ms ec re pf. „Pia ti. Diſ. v iti on a6 itur ut hie no
e ver ⸗ oſten tentia 5. de ſ. q bᷣ 2 dina 2, neced cki · Dil Oni . Cccc1 D Ditur bilitate i circa
Fi keninptbue ⸗. eann ofennſdal Nrgctepieneinetde e. de =
tur in ar · S e· um tu⸗ er 5 foꝛm is ſub/ us eit plene di 8 reitur ter pPu xx⸗
N lcro en arbirrium ſu⸗ Perendi erc n or- onis ſeht igerngtpie ebe dive fið Peusralt nobilis. rr⸗
nen vel aliee ut Hie auſts isirurcld ad de ſad depf eri in bꝰ Pobiſisch enrelſ bñfi.
wo⸗ deofi delo. nfi⸗ igitur qð uentuſad etoquer ab eius d qzdiu in ex litate iin. a. umaces⸗ jidenduz
iü eſt in deat rete vl d en g iun fidelit die Ot Schude die
torun de off loagpelenſ⸗ diueſt in dea romi ſius eus id lutog 1. d magi xvi.
ibuſ iemz ec ñ undd Ene pro⸗ E les ipf t ab ſt9 abſo ijs eẽm itati. lxx cõſi⸗
h⸗ N quib ren dfre ryt iſpend Pſſe ñi ſibi pꝛe ſtiteri⸗ nit? a Anobi remi coß⸗
famt. Tanaeg: R⸗ diir mus expi edñi et ne pftit. tis pe eon eſt atis⸗ ver. otra ꝙ
Aene herr ibem vice⸗ ſurp ncletis per miſoß trert⸗ 5 ſta.
llan eſaĩ delendrre nyt. de. P ti ſeuv lus v ſi denu js et remimmo derandare r. .8 ſia.
clehia ſ. Pa ra cat eroplus) ſten 18 dera antur boc.
di ARNrz de noe deceroraß⸗ vmiſal , Depenitentn ander vana . reser u vuiden e
e men Rare ki Hen e „ AIexa correaio aecgen⸗
ſnt⸗ oiroere deie⸗ mt dra Pdung ene omin⸗ Ket nit uta mag
₰ Perr l 2 i mus:: in elemas almd ſi eccĩa al heret ·
zpnl F. to · et e x um. cano acrin us (Dp . S eut . s de hore 59
ari rera⸗ m n ſeant. ne naenimne fon⸗ nepurganda RL aktze
dH f mseikblentar = Anonivlzouoran e e . .
un eonee ene R mopiam niv ni ſe ez vi. B im eccia t.xv. q. nũctent re dz Rea
rfinf⸗ Ronemet ſi ad in ur/ atrom icedni eckoꝛe⸗ it int er c · ul · et g deni crelcere relegati· 5
ms et ia ſuec 6 P a V cier D dez ut i 3 et: c· ipitur macia 5 ler ripianð᷑
nuſt eion s erſ ececi ro· no datarn ius ec o teneture edente Hpciꝑ tegtum de pem lice coꝛrix fye.
. . o tenet cre es ut Hf ſcem jeet f ub L m. ki⸗
e itur. Ncuiei pet eura. nregbio jcit⸗ete quo ub jrege
etaH . *g v lus Pe 3 *cPei Ureas dicit eſta o qͥ p ſe · di jje
5 Pſit pmiſu; en R bae⸗ e wne cculta. et d
4ſch eafupditis ,icsn tm̃ ieß ; et uẽ ha iit. ſtaoee auerit⸗et
cieh re a ſub in · q n. nouim ,⸗ . uia pPi em calt none. miuria ieh pe
eun⸗ Red. ——— YMUÿ AEden
, 1. rde⸗ aenee uriven umpler aree garronam:
ſerun et⸗ ſtitu 5 Al der am luant 13 ut habebit lidelita
ſernn as re in fi⸗· mod deuo uiſqu en e at lideht⸗ E
e ſenrerrſ ser. ugo erelelt⸗ iste⸗ .T
1 S Nd T 7 Fidgn ,
nn aKausa n eonn l Di, m se
,. e 4 .
i⸗ ſc er ṽ Pr. ,z,
dey, T. 26 4
6 T: ,
4

Di 7

t hoe hue ſint Suia fiue leuia ut ſedetir ſeanda lum. ſolẽ mis tñ pnia ..

elerico imponi nõ dz nec etiaʒ publica mſi depoßtto · ar · . di· alienuz·
ECc-ↄłimandũ · et .e. q̃ſituʒ · vbi de Bh· et · xxvi · di · q· vi · c· ul· laut⸗
vVi pꝛeſpᷣꝛumannoꝛ ar · otra xxxinj·qn/ Pocipſuʒ · ete c· admo
ere · ſo oꝛdmatm eſt ꝙ moꝛtali crimie ſeptems ꝑꝓnia miuũga
tut · ut ibi · H ꝓpter enoꝛmitatẽ maioꝛ ut hicala:et ſacerdoti impo⸗
mt᷑ qñq; pmia xij· an· xxx · qinõ debet · b¶ Canones· prmialeſ ·

e ¶ Cmgulo depomitur

iſte a dignitate ſua ut cełi
nones imponatur et⸗ ouict?

cus ne arma ulterius fẽat
de peedi · vtkalſas · et · xx⸗
xirj · qen admonere ·
dCoiugij⸗quedã crimi
na impediut mẽ mmonium
Dtrabhenduz ut inceſtus
g· de eo quico gno.oſan
Fui. ux · ſue · c· i · et · i · a · c.
tranſmiſſe · in fi · xxxij · q·
2. ꝓnj· ſi quis viduã itẽ ra⸗
Pt ſponſe alteriꝰ xxvrj
q· fj. ſtatutuʒ · It em ſi qs
vxoꝛẽ ſuaz inter ficiat· xx⸗
xiij · q·n. admonẽ.· Item ſi
quis baptizauerit fulium
ſuũ ut ſeparetur ſie ab vx
btꝛe · xxx · qei Seo t eʒqui
momalem ſcienter in mri⸗
mõ io accepᷣ⸗xx vij⸗q · i · Hij

milicie emgulo careatſt abſq;
ſpe coniugi maneat Kexã⸗
der tereiꝰ mediolañ⸗/ archiepi
ſcopo et ſuffraganeis ·

bilis · p· · · dicto im patoꝛi eſ

· iin· caſtris deſtructis plus
q; duo milia domoꝝ deſtrucka

qui · et m e phᷣti· H im/ fuerüuͤt multi homĩes interſe
pediunt ſed nõ dirimunt· Ri et alia mala ibi omiſſa que
aſunt qucimdroſte er cti et alia mala ibi ↄmiſſa que

dirimuũt de quibus habu
iſti · s· de eo qui dux.ĩ ma⸗
tri.quaʒ poi· eum habet
et in aijs pluribꝰ.c.ibi/
en vnde gerd us ne
ſtus rapt 2 nle moꝛ
mulieris · Suſcept ꝰ ꝓpꝛie
ſobolis moꝛs pꝛelbitera⸗
lis vel ſi pemteat ſolem
ter aut monialez accipi/
at· pꝛohibent hec coniu

re/ em̃ igitur pᷣfatuſ p· deo ex

glum ſociandum.
Jgficauit· vꝛbe · i.
koma appellatõe em vꝛbᷣ
roma intelligit · ff. de vy·
ſig · vꝛbis et · l. q in cõ ti /
nentibꝰ · ſicut cũ ðꝛ apks
paulum intelligimus an⸗
thonomatice · berrn.
¶ viſuz fuerit · a lc pe⸗
tentie ar bitrarie fũt. xx vi

idẽ ꝓ auſteritate penitentie a
pᷣuicio ec cie nullate nus ret ar/

menſuraz et . · e · queftuz

miſericoꝛdia impẽdenda r 2
dj⸗pondot. xlv.di. 3. a zſunt volum⸗ tuã frmta te te
xxvi ·q· vjalligant/ lau·eanlNere ꝙ cu an ſuo judice lig ari
nullus valeat T abſoluiremiſſi⸗

h ¶ Pꝛo libertate · S ẽ iu
Recdt Seeg. drmen ones pᷣdickaſ ꝓdeſſe illiſ timmo

ſeruetur · xxiij ·q: ul·omni
timoꝛe · ete e hoꝛtatu ·
¶ euotõne · quauis bo
na intentõe fecerit modũ
tamẽ exceſſit ex eo ꝙ pnĩa
imponit᷑ · ar · xxiij · q:iiij ·qui peceat et · S· de reſti. ſpoł: olim · j. jn fi ·
K ¶ Retar dent᷑.ar · mitius ag endum cũ aliquibus ne a ſeruitio eccele
ſie retrahantur · ar · xij · q · i · eerte · C. de penis· honoꝛ·
Pod autez · in dedicatiombꝰe hodie indulgẽtia q̃ m oſecratõm
bus fit eccĩe non dz excedere annũ ſiue fiat abvno ſiue a pluribꝰ epis

—

modi indulgentie hodie non excedunt je · eum ex eo · S ulti ·
m ice ·e · omiſ. . j. 8. de iudi · at ſi clerici:a ·s·de vſue.ad noſtrã
et · C. ſa nõ ope iuð · i. j. poteſt expom id eſt a nõ ſuo iudice factas·
n ¶ Vt ꝓſint · quid valeãt tales remiſſiones vetus eſt querela adhuc
tamen ſatis dubia · NMuidã dicũt ꝙ valẽt tin quo ad deũ ñ quo ad eccie
ſaʒ · quo ad denm qm ſi quis ſine moꝛtali decedat nõ tñ acta cõdigna
pꝓma de petis penaʒpurgatoꝛi ninꝰ ſentiet pꝛo modo remiſſionis
Rbi facte in vita iſtaeccleſia tamen viuenti ob hoc debitaʒ ſatiſfacti
onez nõ relaxat · aln dicũt ꝙ valẽt quo ad eceĩam ſ̊ tunc ti cum pecca
tuʒ p otritõʒ vel p ſatiſfactõneʒ ſuffieienter vumtum elt · tunc em &

Vi p̃ſbiterum oceiderit
xij:annoꝝ pnia ei m ca-

vſq; að vltimũ tẽpus vite ſue

abſtinere nõ poſſe Cõſu ·t · t · x.

Igmificauit nobᷣ vir no⸗

olim rediret ab vꝛbe caſtru
uice neg auitet· vñ cõtigit i monitiſeſt die
Dsẽ triburleñ · archiep̃o ·

cettaz veteris qʒ noui
t pagina a J Si at illi

longuz eſſet ꝓp fingula enarra⸗

inde reconeiliari deſderat ma·
damus . · ipf pnĩam vᷣm ꝙ vi⸗ .
fum fuerit miſericoꝛdit impo/
natis attendentes ꝙ libta⸗
te ſua eteccie deuotione H̊ᷣ feë/
quare in his debetis talez diſ⸗
. eretioneʒ habere ut alij et ipſe

/cibarijs refi ci ant ſi nece ſſitas

dentur nec aliqð ſalutis picu⸗
lum debeant foꝛmidare · ðẽ
rchiepiſcopo cantua⸗
Hod aut oſuluiſti vtruz
remiſſones qᷓ fit in dedicatõ
q vmj tempa de pe di. i. nmibꝰ? ecciarusz aut oferentibus ins eteig rauioz
ad edificatõs pontiũ ains pꝛo . tuo abſtinẽ et eis Frauioꝛ qm
£☛

S lencoꝛdit. ar. d fint é; hijs qͥ remittẽtibus ſub α”Hh’aicis non tñ publica niſi in pu

do arbitramur /qbus vt ꝓfint tia pꝛo arbierio penitentiarij

in amuerſario cõſecratioms:et in alijs caſibus ultraxidies huiuſ/⸗

exfupabundanti eecĩa impoſuit quo ad deuz et quo ad ecciaʒ omĩno

p tales remiſſiones remittitur.Aln etiaʒ dixerũt ꝙ omĩno p ut dant
ꝓficiũt et quo ad deuʒ et quo ad eccĩaʒ · ſed qui eas faciũt ſe onerant
tenenẽ em elemoſims ſuis et oꝛatiombꝰ eas ſupplerealioquin gra⸗/
uit᷑ m purgatoꝛio punienẽ·Alij dicũt ꝙ valent tm̃ ad remiſõz illiꝰ
pnie que negligenter eſt ↄmiſſa · ſ̊ ex Hᷣ· c· verius colligitur ꝙ qui m⸗
iug it ꝓniam ſicut ſibi vid etur impomt et ↄcedit ut eam ꝑ has remiſ
ſione svł m totũ ł m pꝓtẽ
redimat ꝗqð ſi fecerit ut H
8ðꝛ valent remiſſiones ad
relaxatõʒz miucke pnie a/
lioquimn nõ · ᷓ tñverum ẽ
ꝙ lʒ nõ valeã t ad relaxa
tionem miũcte pnie ad
eccĩiam valent tñ ad mĩo/
rem penã peccats quo ad
deuz ſieut alia bona ſe er
—. . go ſi iudexr in ingit alicui
ꝓeNN ofeſſioneʒ reclpe debes ſeptẽnẽ pniaz et nõ oce
et eis de crimĩbus oſiiuz exhi dit ut poſſit redimẽ licet
bere/qꝛ ſʒ non ſit vera hmõi ipſe vel alius ꝙ eo gna⸗
itentia admittenda eſt tũ o em faetat rem ſſtonez ad
mtentlaa —e . pontẽ vel ad aliũ locuz qᷓ
ruʒz ofeſſio/ et erebꝛis et ſalubꝛi

. ann ponti ofert de ſuo quãti/
bus monitiſ eſt pnĩa indiceda ·

dnl aasgſene „.
Pꝛn iudices ſpeci aliter indul⸗
ſerunt · TLde beluaceñ · epo ·
Vod q̃daʒ ad ofeſſioneʒ
eerimibus vemut qm
uis ofi teri ve lint ſe tñ aſſerunt

tatem pnie ſibi miucte q̊
ad eccĩazñ diminuit ala ⸗
e ̊ qð ðꝛ im hac litera m
telũige verũ cum ad pee⸗
catũ ꝓ ↄt rit õez omno di
miſſuz eſt · nã ꝓ omm pec
cato duplex pena debet
tꝓalis et et᷑ na de pe · dil·
ſeſi peẽm · daulid · et · ce· ſiẽ
pmi. ſ̃ p ↄtritõʒ pena et
na djmittit de pe · di · i x
bumdel · tpalis vo ſeʒ ꝓ
ſatiſfatõʒ · ut m pᷣdicto· c·
ſi peccatũ · et ꝓ iſta pena
q lit ercunqʒ ſatiſfaciat ee
ann clehe duůmodo nõ decipia
emens terelus ; tur eccĩa ſufficit et abſo⸗
yoſitũ eſt vtrũ ſacerdo⸗ urus eſt que; abloluit et
RE= 2Lo: 29° igatus quẽ ligat xxiiij⸗
tibꝰ grecis qbꝰ iegitimo mrr⸗ tquodeuq; d im poſta
momo licʒ vtipnĩa publica ſit alicui ſeptẽm pnĩa datis
imponeda ſi eaʒ ſibi poſtulent Feerari SS
a Ten . rreumiſſiones valitur
filijs oppꝛ eſſis iniungi· Duic cebi pcepto imponẽtiſ ſibi
igitur oſi ul.t·t · ſi ĩpſis pꝛo⸗ &σtânnttamnunquid vi
curantibꝰ łſtudio ſe neglige⸗ tra ieiunare tenet · reſpõ
tibus filij in lectis repſunt op⸗ detur ſii veritate ſatiſ⸗

1 2 fe cer it eccĩe non tenet᷑ ex
pᷣſſ ab officio altaris dñt ppe neceſſitate ieiunaꝛe ſed ex

Honeſtate a hi ↄtempnat
peccat moꝛtaliter ꝙ con
temptu ˖ debet eniʒ ſemgp
dolere de peccato · de pe·
di . i · ꝓductioꝛ · qꝛ neſeit
qñ dimiſſa ſunt ei peccata
ar · 8. de pur · ca · c · ul. ibi ·
et ſi ſimplex fuero· ꝛc· euz
ſuis ↄ coꝛ: et hi omode pꝑt᷑
adequari pena cũ pᷣcedẽ/
ti culpa ſaltem dz · ar · de
. L pe · diſ· i · vide benignum ··
vñ apłus· ſieut exh buiſtis mẽbꝛa vĩa · ꝛ⁊c · xlvñ · di · omes huiꝰ ſeculi.
et pumire in ſe qð deliqt · ð. pe · di · i· l peccatũ · et · de pe · di · i · penitẽ
0 Fudices. i epůi qui⸗ alnj inferioꝛes p̃ᷣlati hmõi remiſſi/ ¶ tia eſt·
ones facere non pñt · s · de excel · pla · accedentibꝰ · vel die judĩces · id
eſt ꝓpꝛij ſacerdotes cuʒ in ingunt pnias ſuis parrochiams pñt eiſ eõ

qui aliquos dies in pane ⁊a aqᷓ
ex iniũcta ſibi pnia tenent᷑ per
agere paneʒz q veſcant nõ hñt
legumĩibusg aũt piſcibus à alijs

id expoſcat diſceretione tñ ad
hibita ꝙ his nõ ad delici as ſʒ
ad ſuſtentationem vtantur ·

blicuz id veniat pnia debet im
poni veruz ſi ex incuria ipſoꝛũ
moꝛtui inueniantur in cunis/a
id fuerit occultum eis peniten

Kdere ꝙ tale s remiſſiones fibi ꝓſint ſi de bonis ſuis ↄtulerint pꝛedie

tis locis et ̊ fauoꝛe pnie ut ſic diuer ſis modis poſſint liberari a pec⸗
p ¶ Indulſerunt . ar · ꝙ elericus ſine lmĩa epiſcopi ſui aliũ iu⸗ ans
dicem etiam eccieſiaſticum eligere non poteſtꝗ. e. omms vtriuſqʒ · F.

ni⸗et ˖ S· de fo· compe. Rignificaſti. vbi eſt hoc expꝛeſſum ·

Hod quidã pnia talis pnia non eſtvera · id eſt frucuoſa quo ad
vſtaz erernã tñ valet ei qꝛ ſentiet fructuʒ eius cuʒ de illo crimme pe
mitentiam egerit · de · pe · di · in · S. penl · et · ul · et ideo talis ofeſſio ad/
mitti debet ꝓ ut hic dieit · Hpone ꝙ non peniteat de alijs valebit ei
penitent ia vtiqʒ naʒ onſa bona que quiſqʒ facit in vita ſlla pꝛoſunt
