bee coͤſenſit fuit pczz⸗ puli omnes dicũt maluʒ eſi ſic fere vniuerſi clerici mutuãt ſic tẽto beneficio põt ep̃ᷣs fa
d (Cõſuluit · nõ ¶ dus.· evuaſerit impunitus· et ſic ep̃s frequent᷑a luduntinos tñ qͥex cere gẽam ſi ſe libenter
ꝓKibecur Die qumne i et ſudex villa ip̃am cũ multitu officij nti ðbito peſtes hmõi ex r Sar de jure ßt de
b dar dgeg dine ſunt egreſſi quoꝝ pĩtia tirpare ꝓponim atq; ſudos wx Boni zin-Qein. Fs o
vi. peſſimã in fi· na ecler / pᷣdeüůs fur e ſuſpeſus ꝓpter qð luptuoſos occaſõe quoꝛũ ſub n ¶ꝛo. xij. hecvſura cẽ
cus põt dare conſiliũ ita ipᷣm cü ſt̃is vr̃is ad ſe · ap · deſti quadaʒ curialit atis ymagine te m excedit qm illa in
ſes in nel⸗ Peernt⸗ naſtis ſʒ idẽ nichil ſup hijsp⸗ ad diſſolutõſs materiã deueni devſut eoa. Ke ee oe.
ar · v· q · v · delatoꝛi · dus poſuit coꝛã nopᷣ nec iᷣas vt̃as tur penitus impꝛobamꝰ excu⸗ indebi · ſi nõ ſoꝛtem · hee
tñ potius opa cõſulẽtis vidimus licet ideʒ ſe nob illas ſationẽ p̃dictaʒ que ꝓꝑ puaʒ cõ vſura vna die poſſet ex⸗
ſugs erẽti fungate · aſſerat pñt aſſe quiimmo cũ di ſuetudineʒ que coꝛruptela di⸗ cedere ſoꝛtem
ff.· de qſti . l · i · .qͥ qo⸗ HSH 4 e en ae en eeen o ¶Voluptuoſos · eõui⸗
en. iten ticite pat clci ctus archiepᷣs ad ſe · ap· accel⸗ cenda eſt palliat᷑ friuolã repu⸗ uij tñ cã ludere lʒ. ff. de.
quer elã iudicibꝰdeferre ſit qͥ nob᷑ hmõi rei ſerie plena⸗ tantes cũ in illis magis plecti t⸗ qð in cõuiuio.
deebae ra.n rieindicauit ide eps a na di. vilis ſt offenſa per ds ad exuu palReuem e eſt g iudus
Rulaſti⸗ e Free iqegs ſceſſit pñtia pquiſitꝰ ñ potu ſandas excuſatõnes in culpis pa. ffad· l. acqt · nã ludꝰ
rñdeat de facto furis eỹ it mueniri· Nos at᷑ qꝛ idẽ ep̃s delinquedi auẽtas vſurpat/ q CExcuſãdas. verba
iudicum lieet ille fer pu nůõ ſolũ ĩ ſudicio cãdẽtis ferri circa eũdẽ . p · de ſuccẽtoꝛia ſem Polita füt. dv 2.4· Hoi⸗
ide bomicrtua enm verüetias in furis ſuſpedio 8⸗ eſſe dinoſci? pꝛopt ind: State e (Geiira d ne im hi⸗
exceſſt fines cõſiin di/cen uiter noſcitur deliſle cũ hijs et vilit atẽ ſp̃ᷣius duximꝰ irrita defẽdit auẽte leu oſuetu
do malũ eſt ſi fur ſie eua⸗ nõ tm̃ auẽtẽ pᷣſtiterit veꝝetiã dũ cũ pſonis vilibʒ et ĩdignis nie negin peccat: a iðo
dat a zRslnir ie pñtiã exhpibuerit coꝛpalẽ iyſm poꝛte distatis patẽ non de b⸗ g.i. nemo et pie . er de
Ntianeens . indig num altaris miſteriore⸗ ant iuxtalegitimas ſanctões pPe. di . vj . c i· in ſi ·
f Piſceſſit · vnde vmde putamus Cu igitur põtifica⸗-⸗ ꝛeterea ↄtra Pfati b.u⸗ er Wigmtatis · ar · ꝙ ſue
eſt ac h nõ veniſſet · · de iciuʒ ſine altaris miſteri it mamfeſte ꝓbatũ ꝙ de oſciã R Nẽtoꝛia eſt dignitas.
ach oee r⸗ le officiuz ſine altaris miſterio it manifeſte ꝓbatũꝙ d tMIandtoes T. de dig-
. zut c k Btarer nõ valeat adimpleri · M. q vt iudicũ vltima clauſt ula in ſerta neq; famo ſs lixij. C. ö
oſt colũnas. f· ex qui⸗ epatui cedat moẽatis eunde· non fuerat in ltis eoꝛũdẽ ſiẽ in ẽinfam · l. vna. li.x· ſic · S·
us cau m poſ enckefti alioqn ipᷣm ab albigañ · eccle⸗ ipᷣoꝝ depoſicõibꝰ expᷣmit᷑ eui⸗ daenoſtaenb .5
Sns dielra ho ſia amouentes faciatis eidem denter · Fvñ ps altera ppo deelee:cn dile tus. nota
mam . C. · p electionẽ canonicã de ꝑſona nebat qð cũ p̃dẽs · b · ſcient vſ ergo qs iudex ð eo ꝙ fit
rquiſitꝰ. nota ꝙ idoneapuideri · Adẽ achiepᷣo füit lĩẽis ſic falſatis ðᷣbeat tãqᷓ zof o vei els due B.
e Fi ſeeisse mene amaioꝛis mõſterij ſancti iu · kfalſariꝰ oĩno repelli veruʒ nos de teni ſpol e adledẽ.

ticiam nõ puenerit · s· de
dolo et Sõ .
vl · et · S. de ele · nõ rek· ex . 5. .
tue · C· de iudiẽ · ꝓperãdũ cano 98 pictaueñ . ſup ſicks
toꝛia pĩctaueñ · eccſe qõe ſboꝛ
vero. et. 1. ſ dictum. . S ta vtroq; aſſe rẽte ſuccẽtoꝛiã
pñte· et · f · locati · itẽ q̃ri
tur · S. exercitu ·ar. cõtra
g· vt lit᷑ non cõteſta· qſfim̃ Dð
¶·. ij · et · ff · que ſetẽ · ſine ap · reſcin. l · ·. J eum ex eo · no em ſtatim cotu⸗
max videtur qui vocẽ pꝛeconis nõ exaudit · ff · de m integ · reſti ·l · di
uus .· et · C· quõ et qñ iuder ea q · et · i · q· ix · caueãt · ſcerte ibi nõ te
miit ſentẽtia ·quia ibi reus non fuit citatus · io· hic em̃ citatus venit
ad pꝛeceptũ inquiſitoꝛũ et otumadter receſſit et adhuc pᷣpa mãdat

vt moueatur · h Deliquiſſe relatione iudicũ quibꝰ credit · xviij⸗

cũ accepiſſet fur ille obuſtꝰeſt/
vñ iudex pauefactus quid ſibi

fre

abbatibus turoñ · m ſrue al eMattẽdetes qðᷣ a ſi oſtarz ꝙ deã
Nter dilectos ſi · b· et · pꝛ ve clauſula lris ill fuiſſet appoſita

ſulã appoſuẽit vel ꝓcur auerit

Oα⅞C⁰ h dehaue epellif vſuratos er patlug alentes,

10C Coꝛpo ꝛalẽ · vnde imcidit in illam cõſtitutionem · s.ne cle · vel mo.

ſententiam · et autoꝛitatẽ pꝛeſtando et pꝛeſentiam· vnde merito de⸗

pon debuit· quia fuſt homicida · 9.de Homici · ſigmficaſti · ij . a. g. de

cle · pug. in duello. c. ij. l.di · ſi quis viduam· quia nõ refert an facto

vel cõſilio ſeu auctoꝛitate fiat homicidium · vt ibi dieltur.
k ¶ Miniſterlo ar. ꝙ nõ põt eẽ epᷣs niſi pmo fuerit ſaẽdos. de R̊ dixi
3,/8 cle · ꝓ ſal. ꝓm c. vno
1 edat; cũ ꝗpter cul⸗
pã ſuã factus ſit irregu
laris.al em ſi eſſet impo
tẽs daretur ei coadiutoꝛ⸗
vñ · q;i:qᷓuis triſte·h·

ip̃am ſe ꝑ pictaueñ · eãtoꝛẽ ad
quẽ eius donacio ptinebat ca
nonice aſſecutũ/· IMos igi ter dilectos alea⸗
tur atteſtatõibꝰ vtriuſq; ptił½ toꝛẽ · qd hodie ꝓhi
inſpectis inuenimꝰ eſſe ꝓpatũ beẽ. s. de vita et ho. ele.
eundem. p· publicũ ale atoꝛemegertei 1t5 vmoerur yapt
eſſe acvſurariũ maĩfeſtũ vtpu fo ſivellet ſe coꝛrigere

in fi · liez em iſte o btinue
rit lẽas et vſus fuerit eis
nõ tñ pᷣ fumit᷑ ꝙ eas falſa
uerit ſiẽ nec ibi pᷣſumitur
vi deieciſſe · lʒ ipe poſſi⸗
deret et aduerſarn ꝓ bal
ſent ſe expulſos. dolus
em nõ ex pᷣſumptiombus
ſed ex perſpicuiſidicijs

pᷣter oſciãm iudicũ qꝛ tñ fides
nob fcãñ fuit ꝙdẽs b · illã clau

pꝛobart debet · quia qui dolũ allegat dolum pꝛobare tenetur · ff. de

pꝛobaẽ̃ · quotiẽs·.qui dolo · C.de dolo dolum .· ſed contra ar · habes
gS· de cri·fal· ad falſarioꝛum: vbi dici᷑ ꝙ poſtquã litteris falſis vſus

fuerit non poterit pꝛetendere excuſatio nem.et hie vſus eſt falſis lit⸗

teris nee tñ ex hoe punitur · lo · illud ſpeciale eſt m lis dñi pape que
pꝛiꝰ diligẽter examinãde ſũt/ nec pena illa ad las alioꝛu pꝛelatoꝛũ

—

Daoce no put ph r hot ciùε gpat,

xtenditur immo et aliud fpeciale eſt in llis q non in alms ; quia bi 2 ). fo
8

traditur curie ſeculari ſtatim· ſ̊ alij nõ tradũtur· hc · 8. de ocel · P⸗
a ¶ Poſtmodũ · vnde nõ valuit pᷣma non caſſata:⸗= ben poſt electio
nẽ. ad fi- Sed quid R pꝛima nulla fuiſſz ipo iure puta.qꝛ pſona fuit
indigna a ſciẽter electa: nuquid valuiſſet ſcdᷣa · vidðꝛ ꝙ ſe · s· de elee ·
bone · · et · . de ap · oſtitutis · et · s · de iut · patro · illud · a · c cũ laici · H

— —
vrgent nο D3 / Pnm m pma ſeſj nαο.6

demtẽtias hoc ad ſolum epm piinet · · di . in capite ·

p¶Tegitima · puta ofuetudo pᷣſcripta cũ titulo que dat juriſvictio⸗

nẽ· S de offi · archid. e. vl· et.s · de Pſcrip · auditis · 8. de foꝛo ↄopetẽ ·

cum cõtingat · et. s· de offi · oꝛdi · irrefragabili ·. ⸗poterat · quia äᷣm

lectis filijs· reuelare· ad hoc cogi non⸗ leges nemo Pt opelli
ad furẽ indicandũ ff · de ̃ſerip · verbis ſolbt · et · fl · de odiẽ · ob

iñ ẽm h ſpectat/ vt H pʒ· a. di. capit e. · d de · of . oꝛ c· · F.

ptãte illa vice · vnde ſcda
nõ valʒz. s· de ele . cũ ĩ cũ
ctis· a .e eũ wintoñ. a· c⸗
ſcpᷣtum in fl·s:de ſuplen·
negli. pla · qʒ · et · e · vlti · H
e·illa illud · et · c · eũ laiei·
cõtradicẽ vident᷑. qꝛ ibi
ab eadẽ ꝓſona fẽa fuit p/
ma cõceſſio et ſcdᷣa.et tñ
tenuit ſcdᷣa ſ̊ ibi illaoceſĩ
ſio pᷣma fẽa fuit de re nõ
vacãte qre nulla pᷣterea
laicis variare lʒ · ſ̊ nõ ele
ricis · ſ H nõ fuſt puatus
ipo iut · qꝛ n fuit notoꝛiũ
pmã nõ tenuiſſle. et ideo

cõtrariũ eſt verũ qð nõ valet ſevᷣa: qꝛ ipᷣo iure puatꝰ fuit elig endi

vt ab alio poneret᷑ vel etiaʒ q;
ſcienter vſus fuerit ſt̃is ſic fal⸗
ſatis ab hmõi flitatis obiectu
eundem duximus abſoluendũ
maxime cum poſtquã ſibi hoc
obiectum fuit pᷣtermiſe rit vti
eiset · . ¶Cu igitp depoſieõ
nes duoꝝ teſtiũ nobis oſtitẽit
ꝙ oceſho · p. facta pᷣceſſeꝛit quã
quã ꝓoter indig nitatẽ eiuſdẽ

puat᷑ p ſnĩam qꝛ etiã foꝛ 4 meruit re pꝛobari·cõceſſioneʒ

te ignoꝛauſt ipᷣm talẽ fu/
iſſe et non ſicuit ei varia⸗
b ¶ Nrritã · g fuit ¶re · B.
iſta electio irrita ipſo iu⸗
re · vt viðꝛ ꝓ hanc l'am.
qð eſt verũ · qꝛ pᷣma non
caſſata ſe vda ñ potuit nee
debuit at tẽptari etiaʒ ſi
pma ipᷣo iure nulla fuiſſʒ
vt dẽm ẽ in ꝓx · no · qꝛ fũ
tus erat officõ fuo eligẽ
do illum · p· et fie fuccen⸗
toꝛia nõ vacabat · vñ iſte
b·electus fuit ad digni⸗
tatẽ non vacantẽ· quare
nulla fuit electio· ar · eõ/
tra · ff · ð v· ob · ſi dari ſti
puler · jbi · pẽdente pᷣma
ſtipulatõe q̃ eligi nõ po
terat tenʒz ſcdᷣa ſtipulatõ
ſvalde füt iſta diſſimilia
Itẽ ſignat᷑ ↄotrariũ huic
v bo irritã · S · de elec · eõ
ſiderauimꝰ · et · c. auditis
vbi vrq; caſſat᷑ · ſo. et
ibi diuerſus eſt caſus · jbi
facte fuerũt elecões a di
uer ſis ꝓtibꝰ ab vnaet
eadẽ plona que variare
nõ potuit · vt dictũ eſt.
e¶n quo · ſic · s · de tẽp.
oꝛ· as · et · .· de iure pa ·
paſtoꝛal · et · g · de cle · ex ·
miniſt· poſtulaſtis.
¶ baac vice. tm̃ · S. de
elee · cũ in cũctis · et · c. cũ
wintoñ. vñ ſi iſtoꝛv ele⸗
ctio quibus ſcribitur nõ
haberet effectum ſtatim

¶Soſſet iſte eligẽ · B.
Ceedẽtibꝰ. cõtẽti ·
cũ quilibet fuis funbus

voͤteneus eſſe debeat nee
termmos patrũ trãſeQ
di debeates. de ſepule.
cet · ix · q. ij · c. j. et · c. ſe ·
ad idem eque pñt induei
xxxiij:q/i.cji.a.s.de ſta.
monacho. recolentes

poſtmodum b. factam irritaz
decermmus et inanez (Ruſa
vero cantoꝛ adeo moneſtum
ſe habuit in hoc facto vt pᷣma
donatione nõ repꝛobata ſedᷣaʒ
facere attemptauitiet dĩgnũ
ſit vt in eo quis puniat᷑ in quo
viſus eſt deliquiſſe m hoc eius
duximꝰ? varietatis incõſtanei
am puniendãa vt ocedendi ſuc⸗
centoꝛiaʒ ipᷣ̃aʒ hac vice nullaʒ
habeat facultatẽ pᷣſentiuʒ vo
bis auẽte mãdãtes quatenus
eandẽ auẽte nẽa ſuffulti pſone
jidonee angnetis: A Dem in
concilio generali·
Ccedentibus ad nos de
ſuerſs mudi ptibz epᷣoꝝ que
relis ĩtelleximꝰ graues a grã⸗
des quoꝛundã abbatũ exceſſ⸗
qui ſuſs fimbꝰ nõ otenti manꝰ
ad ea que ſunt ep̃alis digtatiſ
extendunt de cauſs matrimor“
malibꝰ cognoſcẽdo imiũgẽdo
publicas penitentias peededo
etiã indulgentiarũ ĩas a ſilia
pᷣſumendo · ¶ Vñ otin git inter
dum ꝙ vileſcit epᷣalis auẽtas
apud multos · Volentes igit᷑
m hijs et epᷣoꝝ distati et ab⸗
batuʒ ꝓuidẽ ſaluti pñti deere⸗
to firmiter ꝓhibemus ne quis
abbatuz ad talia ſe pſumat ex
tendere ſi ꝓpꝛiũ wluerit picu⸗
luʒ euitare niñ foꝛſan quiſquã
eoꝛũ ſpeciali ↄceſſone vel alia

*

legitima c auſa ſup hmõi vale⸗

at ſe tueri:!) Onoꝛius · ij · · ti ·
ſcẽ pꝛudenciane pᷣſbꝛo earð ·
Siectus filius johannes
Bpſbꝛ expoſuit ꝙ reckoꝛes
fraternitatis vꝛbis ip̃m ad re

ueladũ fures et qd ſup quoda p

furto ſbĩ tanquã ſacerdoti fu⸗
erat reuelatũ vel ad ſatiſfaciẽ
duz exinde damnũ paſſo arta⸗
re nitentes in euʒ niñ alterũp̃
miſſoꝛũ efficèt tulerunt ſmam
interdicti · qꝛ igit pnicioſũ eſſʒ
pᷣdictuz pᷣſbꝛm ſbi taliter ere⸗
dita reuelare ac cogi ad id qðᷣ⸗
non tapuit exſoluenduʒ dil · t·
N· q pfatos rectbꝛes coꝛãte
cõueniens miungas eiſoevta
memoꝛati pᷣſſᷣi ſupꝑ grauami⸗
ne pemtus oquieſcãt · Mem
pᷣpoſito · R· ⁊· I· atð · ſueſen ·
6 ciecta in xpᷣo filia abba⸗
Htiſſa iotreñ· nobᷣ inffnua/

re curauit ꝙ cum pᷣſᷣn et cleri

ci iotreñ · eccie meldeñ dioẽ · nõ
cõſueuerint ꝓpꝛiũ hr̃e ſigillum/
nec ſint vnum coꝛpusita ꝙ ca
pituluʒ appellaret nibilommꝰ
contra voluntatẽ ipᷣiꝰ que ip⸗
ſoꝛũ caput eſt a patrona ſigii⸗
lum hĩe otendunt et · Diſ · v.
A · q · ſ wb oſtiterit ita eſſe di
tis p ſᷣris a clericis auẽte nẽ̃a
mhibeatis expᷣſſe ne pᷣſumant
veſde nouofabꝛicare ſigillum
wi vti eo ſiforte nouiter fuerit

fabꝛicatum. ¶ Dem ſancti au

berti archið · abbati de anno⸗
aa p̃poſito cameraceñ ·
Kaue et ˖ F ˖ diſ · v · M · q·⸗
ſ vobis oſtiterit archið · ſemel
et ſedo otra fidẽ homagijpſti
ti ac debitã reuerentiaã epm ſu
uʒ eſſe dñũm negalſe vel mfoꝛo⸗

ſeculari depoſuiſſe otra eũ ſup
rebus ſpũ alibʒ qõeʒ ſaut ta mn⸗=⸗

uaſoꝛibus ep̃ia ſocioꝝ eius ꝙ

tur · cãm · idẽ · J. R tibi · ar ·
cõtra · s. ð furt᷑: qui eum,
fure · ibi ſoluit᷑ · ſed alia

rõne nõ debuit opelli qꝛ

q̃ peccatoꝛẽ in penitẽtia
cõfeſſum publicat ꝑ mun
dum opellit᷑ pegrinari ·
vt diẽ deere · de pe · di · vj
ſacerdos · hodie vode⸗
poni dz et ĩ monaſterium
detrudi 7· S pe · et re · oĩs
ß nũquid ille ſacerdoſ kfu
it ſuſpẽſus · qꝛ non facie⸗
bat alterũ qð pᷣcipiebat
vlðꝛ ꝙꝙ ſie · xj · q· in · ſẽten
tia · H̊ nõ viðꝛ duplici de
cã.qꝛ ipᷣe nõ ſciebat fur
tũ ilð vt homo·et de ta

lip̃t intelligi cõ trariũ ſi

gnatũ ·S · de furt · qͥ cũ fu
re · h vt des · s · de of · oꝛ ·
ſi ſacerdos · et in hoc ma
ſoꝛ erat ip is rectoꝛibus ·
ar · xeiij · di · e · vl · et · xcnij ·
di. e · i · qꝛ dei legatõe fũ
git᷑ · ipᷣm inter diee vel
cxeõĩcare nõ poterãt · S·
de maio et obe · eũ inferi
oꝛiet · xxj · di · iferioꝛ · itẽ

ꝗqꝛ iſta ſnĩa otinebat into

lerabilẽ erroꝛẽ · vñ nõ te
nuit 4· de ſen · ex · ꝓ tuas⸗

vñ papa nõ dicit ꝙ abſo!

uat᷑ h̊ ꝙ illi ſiſtãt a ua
mie qð ð facto inferebãt
et qꝛ im quũ erat vt tene
atur reddẽ qð nõ rapuit
et ita qntũ ad vtrãq; par
tem diſunctiue nõ vaiuit
interdictũ · vel qꝛ ſub cõ
dit õe tulerunt nõ tenuit
inter dictũ n ipe ſacerdoſ
pẽdente cõ ditõe eõque⸗
ſtus fuit pape pinde fuſt
ac ſi appellaſſz · vnde fuſ⸗
penſfũ fuit inter dictũ · s
de ap · dilectis · ij· a papa
mãůdat ipm viteriꝰ? non
moleſtari ſic excõ ieatio
ſub cõditione lata ſuſpẽ
diẽ ꝓ appellationẽ · · de
ap · Pterea · ·
k Wepuiſt. niſi llud a

I. TErrSieEter ſuſcepiſ⸗

t. tue em opelleret · qꝛ
tenetur illud reſti uẽ cũ
fucce dit in viciũ · s· dere
ſi · ſpol · ſepe · a · S · de ju⸗
di. qꝛ · w· et .· ff · de iurut ·
hR duo.·i. idẽ iulianus et
ff de codiẽ · furt · l. ij· et

1· ex furtiua·a .C. 8 furt ·
— jj · et · · cuile ẽ · B·
— lecta · coꝛpꝰ · nota

ꝙ qui nõ fũt de vono col
legiovbꝑ etiã de vna ſocie
tate nõ dicũt᷑ vnũ coꝛpꝰ

dignmitatis. q̃ enume .
tãrur. lxvin . di. ᷓuis coꝛ epi. e. coꝛ epi et ſe vjder ver Hane cõ⸗
ſpecta⸗ Aren tio cauſa? matrimomaliũ ad epum de jure cõmuni
dicas ꝙ ali;piat ꝗ· vj. multor · ar · cotra · s· de vſang.· et affi. ex lis
bates fue ain faemint vnneude cauſis matrimonialibꝰ ſiue ſint ab
edm ꝙ bi in faciunt ex oſuetudme pꝛeſexipta ſiue ſpẽali cõceſſione

Dae, Q⸗ . Pindiiin * lan no pyni ſuin ſmngiilah AIgg llegij -

t H ptz. qꝛ ckci iſti erãt de diũſs ecelehjs vł erant clerici io trenſis
eccleſie deſeruientes ibidẽ qui nõ dicuntur facere collegiũ · H fut ibi
peneficlati licet omnes ſubeſſent a bbatiſſe· vñ non füt vnum collegiũ
ſiue vnũ coꝛpus· nec pñt oſtituere vnũ ꝓcuratoꝛẽ ſiue actoꝛẽ mali

qua cauſa alicuius eccleſe illoꝛũ clericoꝛꝛ. ff . ꝙ cuiuſqʒ vmuer · l. ·
&.quibus.illi ergo ſoli factũt vnũ coꝛpus qui ſunt in vno collegio·

. — ngeA⸗ 3 .
Gau ααDnnrlend .del o D ſe udder
ea, ε Der ſino 2
—0 0 euil ℳ α ſinno C ynandy!

enuit
d
dque⸗
efut
ea⸗
is

arn

ete,
ſihe

de
ſcp⸗
tet
ecl
Gdett
ttt

i
DleN

nin

vel ſocletate. vt.l. pdicha. vnde nota e eoꝛpus multis modis dicitu

om es em fideles pñt appellari vnũ coꝛpus ſiue vna eccleſia p fidẽ et

caritatẽ ſiue pfectionẽ gratie · s· de fü · tri · c · n. euiꝰ eaput eſt xp̃s · in ·
Fan eocfonaumnd ita ꝙ alter alterius onera poꝛtet · l. di · ponderet
tem collegium ſiue vmuerſitas dicitur vnũ coꝛpꝰ cuius pᷣlatus vꝛ

caput · S· de hijs q̃ fi· a pᷣla· ſine cõſen· ca:nouit·et tale coꝛpꝰ põt ha
bere ſigillũ · s· de ne Kficauit · er· dxui · di. m nomine in fi:a actoꝛẽ

Eet archã cõmunẽ · vt.

euniſq; vniuer. · · ſ cũ

iſti elerici tat nõ fuerunt

vnmnu coꝛpꝰ ſigulũ omune

hẽe nõ debebãt vt H ptʒ
Ntẽ vnũ ðꝛ coꝛpꝰqð vno
claudit᷑ ſpũ · vt hõ lignũ
amimal · alið ðꝛ coꝛpꝰ qð

psxzz ptes inteles ſeu co⸗

herẽtes · vt domꝰ · aliud
qð hʒz ꝓtes diſtãtes · vt
grey ppis collegiũ · ff. de
vſuea · l· xerũ mixtura · ſi
em petiſti in iudicio coꝛ⸗
pus qð hbʒ ꝑtes int egra

ies vt domũ et fuccubui
ſti · R poſtea petas aliqd

de domo puta cemetavr
lignũ puta cũ fuerit diſ/
ſolutũ a domo nõ obſtat
eyceptio rei iudicate · ff ·
de excepẽ · xrei iuð · ſi qſ cũ

totũ · . itẽ ſi ͥs fundum ·

vx · ĩ cemẽtis · vi vᷣo pe⸗
tas totũ coꝛpꝰqð hʒ par
tes diſtãtes puta gregẽ
ſuccubuiſti h poſtea pe⸗
tas aliqð caput de gre⸗
ge qð fuit ibi obſtat exce
ptio · l wo ñ erat ibi ñ ob
ſtat · ff · de excep · xei iuð ·
Ri cũ argẽtũ · SFi · Itẽ eps
cũ capio ſuo faẽ vnu coꝛ
pus cuiꝰ ipe ẽ caput · ſed
cũ elero ciuitat᷑ vel dioẽ ·
nõ ðᷣꝛ facẽ vnũ coꝛpꝰ·S·
de teſta · reqᷣſfſti . S. ſecꝰ ei
. ð vᷣ · ſig · cũ clici · ſic ab

batiſſa iſta cũ clericis ec⸗

cleſie iotreñ · licet ipa ſit
caput nõ fac vnũ coꝛpꝰ
a Uabibeans. ſed qua
re ꝓhibetur iſtis Hhabẽ
ſigillũ cũ quilibet poſſit
Pabere ſigillũ ratio qre
ijam reddita eſt fuperius
quia eum iſti non eſſent
vnũ co ꝛpꝰ volebãt facẽ
ſigilum cõmune tanqm
eſſent vnum coꝛpus ſiue
collegium · a per hoc vi
debatur fieri Piudicium
abba tiſſe cui ſuberãt q̃ſi
qð ꝓ ſe foꝛte expedirent
negocia que ſub ipᷣa vel
auẽtate ipᷣius tractari de
bebãt · quia et hoe pꝓmiſ
ſo aliud attẽptarẽtin p⸗
iudiciũ monaſterij · ſed ſi
quili bʒ rectoꝛ ꝓ ſe vł cũ
collegioſuovellet habẽ

ſigillũ nõ ꝓbiberetur ·
Rau· archi diaco⸗

num ambianen·
6 omagij homagiuz
Happellat fidelitatem et
obedientiam quã ratõne

archidiaconat? pᷣſtitit ep

Airhbid
fratri eius vel cõplicibus ſuis
cauſam vei cõſliũ pbuiſſe ipᷣm
tãquã mẽbrũ putridũ ab am⸗
biañ:ecclia ꝓpetuo abſcidatiſ/⸗
beneſicia ſua facientes pſoms
idoneis ꝓꝑ illos ad quos dona⸗
tio ptinet aſſignari· Res
ix: vniuerſis ecciaꝝ pᷣlatis ·
Imis iniquaſt. Fjcũ reli
Pgioſi viri abnegantes ſa

lubꝛiter ſemetipſos elegerint

in paupertate xpᷣo pauperi ad
placitum famulari t anq̃̊ʒ nihil
habentes et omia poſſdentes/
non deſunt pleriq; tam eccaꝛũ
pᷣlati qᷓʒ alij qui ceca cupidita⸗
te ſeducti ꝓpꝛie auiditati ſub⸗

trahbi reputantes quicqd pdi /

ctis fidehũ pietas elargit᷑qui/
etem ipᷣoꝝ multipliciter imqui
etant wolunt namq; otra regu
laʒ aſe · ap · a ꝓpbatã et ſui oꝛdi
nis inſtituta ip̃is inuitis e oꝛũ

cõfeſſiones audire ac eis iniũ⸗

gere penitẽtias et euchariſti⸗

a5 exhibẽtnec wlũt vt coꝛpus

xpᷣi m eoꝝ oꝛatoꝛijs reſeruet᷑a

frẽs ipᷣoꝛuʒ defunctos apud ec

cleſias ſuas ↄpellunt ſepeliri et
eoꝛũ exe qͥas celebꝛatiſeſ quis
decedentiũ fratruʒ alibi qᷓʒ in
ſuis eccijs elig at ſepulturãſfu
nus pᷣmo ad eccias ſuas ðᷣferri
cogunt vt oblacõ ſuis vſibus
ced at nec ſuſtinẽtes eos habẽ
campanaʒ vel cimiteriũ bñdi⸗
ctum certis tm̃ tpibʒ pmit tũt
ipᷣos celebꝛare diuina· volunt

quoq; in domibus eoꝛũ certux

numerü fratrũ ſacerdotũ cleri
coꝛũ et laicoꝛũ necnõ cereoꝝ
lãapadarũ et oꝛnametoꝛũ ꝓvo
luntate ſua taxare ac reſduuʒ
cereoꝛum qñ nouit᷑ aponũtur
exigunt ab eD ner pmittũt
ꝙ noui ſacerdotes eoꝛuʒ alibi
qʒ in ecẽijs ſuis celebꝛet pᷣmas

o qð licʒ · xxiñ · die quanỹet · S· de iutiuẽ ·

mnul lus· alias nõ licet exig ere homa giu⸗J. de resul int · in dignum · et
5g.·de ſimoex diligenti · et ſic iſte archidiaconus fide litatẽ et debitã
reuerentiam violauit multiplicit er put ſequitur · merito ergo pum
cto vemendo otra fidelitatẽ a debitã obe
ſiliũ inuaſoꝛi ep̃i et fratri eiuſoẽ archidia⸗

tus fuit · negaſſe · ĩo fa
ientii dando

d de

rũ ambitũ ꝑia fideliũ deuotiõe

ta fratres pᷣdicatoꝛes et mino/

tõis ſententiã fulminãt ĩ bene
factoꝛibus ipᷣoꝛũ et idipᷣm fra

prpit platof lſime/ ſie le r. c.1. yt platot abſnly, -b p 2 Rd4

tonj eontra ipfũ ep̃m. qꝛ traxit ĩpſũ ad iudieem ſecularẽ et ibi foꝛte
ꝓublice ipfũ dñm ſuum eſſe negauit · et ita ſemel et ſc SvSovemit contra

flidem vñ puniri debuit⸗ Fn ieſti ꝙ ſola ↄuẽtio ſufficiat ad i vt ca

e depo ſinſſe · ar · ẽ ſ̊ mãꝛ dat a iure ſuo licet nõ fuerit litẽ
tus.de hoe dictũ eſt . ..· de fo. ope · ſ diligenti · ſ foꝛte iů dirn deaſe
cõtra dñm ſuũ · vñ foꝛtiꝰ pumiri debʒz · ar · ff . de re mi li · ome delictũ ·
i· H ñ. S.i: qꝛ omnis ↄtumatia adũſus pꝛeſidẽ capite pumẽda eſt. vt
ibi dicit᷑ · vñ iſte omi offi

eio et bñficio puatur·
miſſas eos mibilomj . ¶ Cõhiiũ· ſi dedit oſñili
miſſas eos nibilominus ↄpellẽ? um otra dñm ſuũ cui fide
tes vt ĩ cotidianis miſſis q̊s in litatẽ ſuã debz buare ve
ſuis locis a altaribus celebꝛãt mt cõtra fidẽ ꝓmiſſam a

juramẽtum fidelitatis.
de iuriut · ego · ſe· et · c· q̃⸗
relã · vñ mdignꝰ eſt bñ⸗
fieio qð hʒ ab eo.xxij·q.
vl · de foꝛma · et ideo Pua
ri dz bñficio · ar. xevj. di ·
ſi impatoꝛ:a·S.ð poſtu⸗
lãdo · c · ul · ſe em iſte mg
tus fuit cõtra ep̃m ſuũ a
̊j bñficiũ habuit q̃re ipᷣo

oblationes ad opus eoꝛum re⸗
cipiant et reſeruent quicquid
etiam eis dum celebꝛant miſſa
ruʒ ſolenma intra domoꝛũ ſua

donat ab ipis extoꝛquere ob/
lationis nomine ↄtendentes ꝙ

eiſdẽ tam in oꝛnamẽtis altar Suari debuit. s de dona
Iʒ in libꝛis eccleſaſtis abſolu/ Ppter eiꝰ ingratitudinẽ
te conferẽ vendicant pperam CDe reuo donac: l⸗ vl⸗
* g Putridũu · Sabicien⸗

iuri ſuo: Quocirca · M·q: vni⸗ duz ẽ ab ouili ne inficiat
uerſi et ſinguli a pᷣnotatiſgraj ſanas oues.g. de ſta. mo-
uaminibus deſiſtatis ſubditos .d ve miraen.
vros ab hmõ artius opeſcẽdo · reſecãde · ex trbus cauſs
archidiaconus iſte red⸗
diſdit ſe indignüũ pmo qꝛ/
4 negauit ep̃m ſuũ dñm eẽ
J/)ſedo qꝛ traxit illũ ad judj⸗
ciũ ſeclare · tercio qꝛ de«⸗
dit cãm ſiue ofiliũ cõtra
duñm ſuum. et ſic venit cõ
tra fidelitatem.
P¶ Abſcindatil · et ĩta p
ſentẽtiã pdit nõ ip̃o iure
ſie qꝛ qui trahit aliũ ĩve
titũ examẽ ꝓdit cãm p ſẽ
tentiã nõ ipo iut᷑ ꝓput no
· de fo · eõ pe · ſi diligẽti ·
in glo · ſed nunquid. B·

umis iniqua in illo
eapio rephenditur
auadieia ſiue p̃ latoꝛs aui

ditas quã exercent cõtra
viros religioſos q̃ renũ

eʒ vniuùſis ecciaꝛũ pᷣlatis ·
Imis praua · · A· cũ qui
dam viri rellgioñ vtpu⸗ /
res quoꝛũ oꝛdinẽ a regulã ſe ·
ap· noſcitur appꝛobaſſein ar⸗
tiſſima pauptate xpᷣo pauperi
famuletur pleriq; p̃lati et alij
eos ad ſinodos ſuas cogũt ac
cedere ac ſuis cõſtõnibus ſub
iacere nec hijs contenti capla
et ſerutimia in lociſ fratrũ pꝛo
hijs coꝛrigẽdis facturos ſe cõ
minantur fidelitatẽ ijuramen⸗
to firm ataʒ ab eoꝛũ miniſtris

et cuſtodi bus exig ẽtes eis ʒ ciauerũt ſeclo gpter deũ
vt tã extra ciuitates ꝙᷓ inrra in Ebnnt vt ĩ ira patet.
cũ eis ꝓce ſſonaliterveniãt ex k ¶ domtur · H nu llomõ
leui canfa madantes excõi debent pᷣlati eccĩarũ ſibi
eui cauſa madantes/excoica: vſurpare qð pia deuotõ

ne fideliũ oferẽ religio⸗
hs ĩ vita · .ð ſepł · S hijs
et · S· de ſtatu . mo · c · i. a
ſolũ debẽt ibi hẽe qð ca/
nones pmittũt · xviij · q⸗
e⸗ kit lummoſo⸗
¶ In oꝛnamẽtis · de hijl
emrelictis et alijs 35
diuinũ cultum ptinẽt ñt
peipe debẽt quis ð alijs

tribꝰ ominãteseos de locis in
quibus dno famulantur ſata⸗
gunt amouere niſ eis obedi⸗
ant in omnibꝰ ſupꝛadictis/ad
hocne fratres ad honoꝛabi⸗
lioꝛes ciuitates avillal vbi re

. 1 „ rebus relictis m teſtamẽ
ligioſ. e ac honeſte vale aãt com to pñt peipe ſuã ꝓtẽ.s ·
moꝛart a popul deuote vo ca⸗ de teſta · e · vl. et ideo ab
ti accedẽ audeãt inhibẽtes täa hijs pꝛecipus et ab alnjs
. grauamimibꝰ debent hu
militer abſtinere cũ om⸗
ma dimiſerũt ꝓpter deũ⸗

Imis pꝛaua ad ſinodos:omnes em̃ religioñi qui pplim non ha⸗
nt ad ſino dũ ire nõ tenent᷑ · arꝗ · de puik · ex oꝛe · ĩ fi. et · xviij · q. ij · F.
vl · et · xviij. di. in illa palea· epus · q̃ eſt ocilij turoneñ · de H dictũ eſt
ů · de of · oꝛ · dilectus · Eemnm miĩſtris ſiue rectoꝛibꝰ ecclehaz quibus
n ¶ uramẽto ab alijs⸗ anima cura cõmiſſa ẽ hoc requirit᷑ · xxiij ·

et elegerunt im paupertate domino deſer uire ꝗ· e · pꝛox · in pñ ·
be

uts Ca 9Violans dendd Pr: dandtate Niat Blo na dhae m.

di. quãquã · et · S· de iuriut· nullus · ab hmõi frat es pᷣdicatoꝛ es ſi mi
noꝛ es ſunt exempti.et illud videt᷑ intelligi de p eturs rectoꝛibꝰ· ̊ᷓ

iſti nõ ſunt petui immo qſi ãnuatim mutãtur: eſoluè tenẽtur · s· de
a ¶ Fructibꝰ.de bijs etiã nullas religioſi decias dec · ex pre · · a le

ooñſi ſoluere debẽt · b
fiombꝰſi quas colãt deci

mas ſoluãt ·s · de deẽ ˖ de

ter ris · a · s· de vfut · q;to

c Q A p̃notatis · m oĩbus
ſupꝛadictis pdicatoꝛeſ a
mimoꝛes fratres exempꝑpti
ſunt nec pñt opelli ad ali

qua ſupᷣdicta facienda ·

a⸗ romanam vñ

. ase pumẽd? fuit
ꝓꝙ delſquit in pñeipẽ a ſi

ne reſtitutoõne danand?.

xxj · di · in tm· imo culpazʒ

et offenſaz quã in deu et

rõnã ecciam omſit remit

tere nõ poſſz · xxiij · q · ijij ·
ſi is qͥ · et. lxiij · di · ſalom⸗

xe Claues: de q⸗ (tane ;

. behẽỹs · xxj · di ·i nouo. vñ
pʒ ptãtẽ ligãdi a ſoluẽ
di xxiiñ · q;i· qð cũqʒ · iſte

em cõtempfit petri cla⸗

ues violando ſententiam

mterdẽi tam ꝑ ſe ꝙᷓ ꝓꝑ ali

os qͤs ad ̊ opulit: a tũc
fuſpenfus fuit violando
interdictũ⸗ vt Sꝛ j. BP.
f (Geruare: ꝗpter ̊ nõ
excuſant cũ ꝓ nulla pena
tpali debuerãt interdi⸗

cti ſniam violare · xxij · q ·

v. ita ne · liez culpã eoꝛuʒ
attenuet s· ꝙ meica: ſacs
gG ¶In exemplũ. vt (ar·

P H̊ fiat ceteris interdco
delquẽdi · ij · q · vi · qᷓ p⸗

pter · et ; .. e . cꝛ ieet · S· de

judeis: ad liberandã ĩ fi.

qꝛ facilitas venie meẽti/

uum tribuit delmquendi

xxiij. ꝗq.iinj.eſt miuſta-
b Eianes. nõ ꝙ qͥ non

Huat᷑ Iniam interdẽi bñfi

cia vl digtates oferre n

pt taneꝙ ſuſpenſus· s,. de

cõceſ · P bẽ · qꝛ diuſitatẽ ·
et Hpatz mamfeſte Item

—

nec talis pᷣt aliquẽ excõi

care cñ ꝙ tu ad ſacramẽ/
ta eccie excõicatus repu
tat᷑ · qꝛ ex eo ꝙ dieit irri⸗
tas patʒz ꝙ inſtitutões a
excõicatõis ſentẽtie nul⸗
le fuert· xxijij. qli:audiui
mus · tñ Jo · dieit ibi qy ſu
Ppẽſis tm ab officio põt

excõ icare · ſ̊ H̊ nõ viðꝛ qꝛ
cũ ipe ſit officio puatus
aliũ pᷣuare non põt. vt H

viðꝛ. qꝛ ſi ſententia talis
tonuſſſet illos abſoluiſſet
vt m ſentẽtijs excõmum/
catõis fieri oſueuit. HB
ſententias illas decermt
irritas a inanes ar· otra
3. de ele. ex · mimſ. ſi cele
bꝛat.· ſed hic lõ ge magis
excoſſit ꝙ; ibi et eſt diuerſus caſus · i bi loquitur de ſuſpẽſione cano⸗

„

pꝛoſi etiam licet nõ ſint pꝛofeſſi de oꝛtis decimas non ſoluerũt · S· de
cc·edifi· cũ dicat aplis· ge oꝛtis & et de domibꝰ decimas nul i religt
omibꝰ· judei em de domibꝰ et alijs poſſel·

in accedentes fratres qz in re
ceptatoꝛeſeoꝛũ pᷣſumũt excõi
catõis ſnĩaʒ ꝓmulgare ab eis

etiam de oꝛtoꝛuʒ fructibus de

cimas necnon de habitaculis

fratrũ ſicut de ĩudeoꝛũ domibʒ
contendũt redditus extoꝛquẽ
alſerendo ꝙ niſiftes moꝛarent᷑

ibideʒ ab alijs habit atoꝛibus

puentus aliqui ſoluerenturet
vt ſp̈os ſue ſubdant totaliter

ditiom eiſdeʒ miniſtros et cu⸗

ſtodes volunt p̃ficẽ ꝓ ſue arbi
trio wlunt atis· Quo circa· M

q· vniuerſi et finguli a pᷣnota⸗/
tis grauaminibʒ deſiſtatis ſub
ditos vros ab hmõi artius cõ
peſcendo . I Dem archiepiſco
po bꝛacaren ·
Mnta eſt clauis petri et
VYVaiad ofuſioneʒ · P.epᷣi quõdã
coliubꝛieñ · nõ pt in memoꝛiaʒ
nõ venire qᷓntuʒ in nos a ecciaʒ
romanã deliquerit deſpexerit
petri claues et eccleſiaſticã le⸗
ſerit ptãteʒ cũ nõ ſolũ imterdi
cti ſnĩiam quã ſᷣuarat ab micio

temere violauit / veruʒz etiãa im.
duxit alios immo cõpulit non e
ſeruare⸗et quos inducere mo⸗
mitis et flectere minis ac terro
ribus ad violandaz interdicht

ſententiã nulla potuit ratõne
poſt atroces miurias amiſſio⸗

nem bonoꝛũ ſpoliacõnẽ pentũ
dig nitatibus p̈bendis et bñfi⸗

cijs ſpoliãs coegit miſerabili

ter exulareeà ſuis ĩ bac parte
fautoꝛibus nõ abſq; pᷣſumpcõ
ne temeraria oↄferendo que oĩa
ideʒ eps in nra et fratrũ nroꝛũ
pꝛeſentia publice recognouit/⸗
Licet aũt memoꝛatus ep̃us

in manibusnĩis ſpot anea ceſſe
rit wluntate wlentes tam vt
hij qui hmõi ſententiam inter

dicki non ſut vetiti temeritate

is ꝓ pticipationẽ· hic de ſuſpenſione homis · Itẽ collatio pᷣdictoꝛx
nulla fuit · quia illi quibus collatio facta fuit nõ ſ eruauerunt inter⸗

dictum. et excõicatis cõ ferri pñt multofoꝛtiꝰ. s.de cle. ex · mi · po ſtu

laſtis. . nj. et · · de eta· et quali· cũ bone· quidã dicũt ꝙ hie fuit plus

c eſſum ſcz ꝓ executoꝛes qͥ poſuerũt interdictũ excõ ieaue rũt viola

Ontell 9,/Ca9 Qusd ſralti Oιοenat ein pis Demole,,
„ &penna nonn opi Demolnt
es 9ſuEVel — C aleqd nomi 9iuit ſue iiizc ſie Tanzia

lege er rmnon teanzt ſ

De noui operi

toꝛes interdicti · et ſie recte dieit irritas et inanes · ̊ ex ſa hujꝰ9 deẽ ·
nõ colligit᷑ hoc · ſic etiã excõicati fuerũt violatoꝛes intetdicti· S. de

cle · ex · mi · poſtulaſtis · . n · de mſtitutõibdet deſtitutõi bus nulla di
pitatõ eſt: qꝛ ſine culpa et abſq; oꝛdme iuris fuerũt deſtituti-a ita n

nulla fuit deſtitutio nulla fuit mſtitutio · iij · q; vj · H quipe · a · · ð ac
cuſa · ad petitionẽ · et · de pur · ca · c · pnß· et ita dubitatio tm remãänet
circa ſentẽtia s excõicatõis a interdicti ·a

Pꝛia violare ac recipe digni
tates ꝓbendas ac bñficia alio
ruʒ qui abſq; culpa et ſne cau
ſa rõnabili eis fuerant ſpoliati
ſeuerit atẽ effugiant canonice
vlcionis ne facti puerſitas trã
ſeat pᷣſumptoꝛibus in exẽpluʒ
auẽte dei ommipotentis omnẽ
mſtõnez deſtitutiõeʒ collacõʒ
p̈bendaruz bñficioꝝ ac digni/

tatũ pᷣſumptas ꝓ eũdẽ ep̃ᷣm et

excõicatiõis ſeu in᷑didti ſmas
in quoſeunq; hac occaſione ꝓ⸗
latas ab eo poſt inteꝛdicti vio
lationem eiuſdem decreuimus
irrit as et inaneg· ( Quia vero
vbi magis exceditur ibi eſt ſe
ue rius vindicandũ · M · q om
nibus quos deũs ep̃ᷣus in ſupᷣ⸗
dicta bñficia pᷣbendas a digsta

tes intruſerit non ſoluʒ a bñfi⸗
ceijs ip̃is pᷣbendis et dignitati

bus wꝝ etiã ab alijs benefiens

ſ̃ qua obtinẽta ecclefijs ꝓꝛſus

amotis tam pᷣſũptoꝛes eoſdeʒ
qᷓ omnes alios qui pfatuʒ int᷑⸗

dickuz damnabilit er violarũt
ſuſpendas ab officio et benefi

cio:illos quoq; quos in pſonaſ

et res p̃dictoꝛuʒ canonicoꝛuʒ
pᷣlatoꝛũ et clericoꝝꝛ manus te⸗

merarias cõſtite rit extendiſſe

ad nr am venire opellas pñtiaʒ

ꝓ meritis recepturos inuoca⸗

to ad h̊ ſi opꝰ fuit auxilio bra⸗

chij ſecularis
s nunciatione ·
tius terei· paduañ · ep̃o ·

Ntelleximus ex lrtis tuis ꝙ cuʒ
cauſa que vtitur inter poꝛem

ſancti cipꝛianiet elericos ð ro
digio ſup capella que in pᷣndi
ciuʒ baptiſmalis eccie de coſta

ab eiſdem clericis eſt oſtructa
· t · delegata fuiſſʒ et · J· Kuia
vero ſicut leges nõ dedignan

tur ſacroſ canones imitari ita

de illis ide eredo vt dictũ

eſt. ex eo em ꝙ tin exceſ⸗

ſit. vt patz in pñ · deẽ · fu⸗
ſpõſus fuit a iuriſvictbe
cõt emnẽdo em claues ee
cleſie amiñt ptãtẽ clauiũ
Rcut q̃ nõ eſt ligatus ex
cõtẽptu ligat · xj· q· i ·

Fci g · a. xxiin · inj. no

tandu · i ſl · locꝰ em imnter
diciẽ ꝓpter hoĩes · et ita
Hoĩes ſũt interdicti ã ſu
ſpẽſ et nõ locꝰ. qꝛ cũ lo

cus ſit res maĩata nec fu⸗
ſpẽdi nec int erdiel pt · et

ita cũ dꝛ interdico locum
talẽ EG̊ eſt dicẽ inter dico

hoies illiꝰ loci a celebꝛã

tes ibidẽ · et ita cele bꝛan
tes ĩ loco inter deo mter

dicti funt a ſuſpẽſet irre
gulares. et ita nec elige
nec eligi nec etiã poſtu⸗
larl · pñt · S· de poſtul · c·
j · et · S. de elee · aim mter ·

NA·et · S· de oſue . cũ dſle⸗

aus · et · S· de cle · ex · mi ·
aphĩce · et ſic iſte eps qui

vio lauit interdem qð ab
ini cio cepat obbuare ſu⸗

ſpenſus fuit a irregula⸗
ris · vñ poſtea lnias exco

mumcatõis ſeu interdẽi

aut ſuſpẽ ſioms ferre nõ
potuit et ſolus papa cu
talibꝰ diſpẽlare pᷣt. s· S

re iudi . cũ eterm · et J. de

ſen. ex · cum medicinalis·
ar · cõtra · ſcz ꝙ nõ ſit ir⸗
regularis vel ſuſpenfus:
s.de cle · ex · mi · po ſtula⸗

ſtis · 5. vl. et H·· vbi dielt

ſuſpẽdas omnes ⁊c· il⸗
lud ad factũ refert᷑ cũ eti
am jam eſſent ſuſpeſi vio
lando int erdẽm. qͥ cõi
cat aut etiã celebꝛat ex⸗
cõicatis nõ eſt ſuſpenſus
ꝓpꝛie niſi a peeptõne ſa
cramtoꝛꝝx aut irreglaris.
licʒ alias ht pumẽdꝰ dũ
mõ nõ in otẽptũ et otra
ꝓhibitõnes ſupioꝛis · S·
de cle · ex · mi· ſi celebꝛat·
cum hoc m iure nõ mue⸗

matur ſtatutũ· a ideo nõ

debet extẽdi h pena · B·
i ¶ Vmdicanduz · qꝛ vbi
maioꝛ ẽ culpa maioꝛ ex⸗
erceri dz vindicta ˖ 8· de
heret᷑ · excõĩcamꝰ · F. erxe
dentes. vbi ĩnuemes con
coꝛdãtias ples de h · ſi ·
5ꝗ · de eta · a qua · cũ bone ·
k ¶ Pnᷣficõ · hec eſt pena
i lloꝛꝛ qui nõ ſeruãt inter

dictum 's · de cle · ex · mi ·

poſtula ſtis.. queſiuiſtis

¶ ecularis · vt · · de offt · oꝛ · ee i · a · e · qm i pleriſq; · ĩ fi et · · de iu⸗
diẽ ceũ nõ ab hoĩe · vbi em eccha ampliꝰ facẽ nõ pᷣt impioꝛare debz

———,,,ß g.!0 –
7 .

auxlliũ ſeculare et cõpellẽ et ecõuerſo · s · de male die · e. ij · at ·
Rtelleximus · dedig nat᷑ · m aut · vt cle · apud ꝓpꝛi · e.ad fi · et
imantur · et ſta in cauſa eccleſiaſtica leges poſſumꝰ allegare

s

.
”
õü

— — ——æ

terdel
trerd⸗
pact
,5

1de

nalis⸗
ſt ir⸗
nſus⸗
ſtula⸗
dett
i⸗
cen
ſi vio
edi
t er⸗
ens
neſt
Prle⸗
1 N
t Nt n
tb⸗
ſebia .
⸗

boN.
ſtpen
tſnta
en.
dei⸗
. dez
A
ſtut⸗
Gr

——

vt etiã ſi canones deficat poſñt iudicari hm leges x. di· lege · et. · Fĩ B iaãtũ lapilli · f· e. l. . E. ĩ opis · a · l. de pupfſllo. Smeminille · a ideo me

adiutoꝛium · a.xxxiij·qij·hiſtoꝛia.liiij· di.ex antqͥs.ax· cõtra.xxxiij·
q · ij · inter hec · xxxij ·q iiij: nemo · dicas ꝙ legibꝰ vtendum eſt ĩ eccia⸗
ſticis cauſis miſi canonibus eõtradicãt· qꝛ tune nõ ·x · di· c i. e Bĩ fi⸗
a ¶ SHiue ĩiuria · ̊ fũptũ ẽ · ff. de no⸗

net ſy ſiue iuſta ſiue miu⸗

ſa xj · ꝗ · iij. e · i · tãt a ð em

denüctatõis vis vt Riali
q̃d fiat pꝰ denũciatõʒ añ
remiſſſionẽ· qꝛ abſẽs fuit
vt ſequit᷑ ĩ lẽa ꝓx · deere ·
vel ſatis dat ð ope demo
liẽdo · a ſi ius habeat edi
ficãdi ĩ totũ dʒ de moliri
l. pᷣdie · ptoꝛ · i · et H· et

· e· ꝓx · et H̊ denunciatio

faciẽda ẽ ĩ re pñti a ĩ ipᷣo
ope et nõ tm dño.ſ̊ illis
q ibi füt ff · e · de pupilk. ..
nuciare · de H̊ ðꝛ j.e · ꝓx ·
et G̊ iðᷣo* qꝛ nũciatõ iſta ĩ
