in nraet ·˖ C· e. ti · licet · g n dioẽ · xvi · q· vn · oẽs et xvin · q · ·
Lim · vt erꝛoꝛ quoꝛũ daʒ ↄticeat · ſic pone cafũ·ↄtra mõſteriajj. ¶ y
— quendã w · l e obtente fuerũt ad archiepiſcopũ treuereñ· coꝛra
̊ iſte w· excepit ꝙ extra ſuã dioẽ · vltra duas dietas ↄtra oſtitutio
nem ocuiiij gnalis vocabatur·et qꝛ dictus archiepiſcopus ſuꝑ H̊ eus
n audiuit ad ſedẽ apſcã appellauit.et ſic iſte w obtinuit las ad iſtos
abbates intitulatos: quos archiep̃us pᷣus ſubdelegauit ex cauſa pᷣ⸗
dicta petens coꝛã eis ꝓnunciari appellatõem ſuã iuſtã/ſ̊ aduerſariꝰ
reſpondit ip̃m ñ eſſe audi endũ/qꝛ lʒ archiep̃us diſtaret vltra duas
dietas ipſe tñ ifra duas dieta s lo cum et diẽ ptibus aſſignauit/ ̊ H
nõ fuit ꝓbatũ papa ↄſultus mandat vt ſi ille.w. poterit ꝓbareꝙ

vocatus eſſet ↄtra ↄſtitut õem ↄcilij generalis eius appellatio ꝓpnu

ſe entatis ideʒ excipiendo ꝓpo⸗
ſuit ꝙ auẽte ipᷣaꝝ minime re⸗
ſpondẽ tenebat · qꝛe vltra du⸗
as diet as / extra ſuã dioceſim

weẽ ad
ro
uerſe reſpõ⸗

archiep̃us hanc exceptioneʒ

ꝓcuratoꝛ ptis að

tas extra ſuam dioc⸗· minime
—☚ „ „ —◻ Re ueꝛen
trabebar euz pſe archiep̃us

terminũ in tali loco ſtatuerit
qui remotus ab illoñj erat vlt⸗

Dil · v· M.·ſ ꝓcuratoꝛ dicti
w . pbare potuerit exceptõs
quã coꝛã atep̃o ꝓpoſuit ſe-⸗

hi vſt duaſ dietas cõtra oſti ·

ciaretur legitima · et iudices nõ ꝓcedãt alioq;n · ꝛc / et ita ſuperſedẽ

Dil Pelij aα ραα1 tPunus Pot rmn orlie ſae defenſare erpꝛo ca ‚/I5R ent m eni pridini npoᷣ

C ¶ Ad xx an ·; C. de fal · ã Er Fzer 1

tari ↄſueuit / ꝙ nõ videẽ · e r

õ

eſſeʒ olanguinitas eſt inter me et te · vt · S· de telti . ex tenoꝛe · nam lie
rudendo ñ ofitetur de mtentõe aduerſarij nec onerat ſe aliqua ꝙ ba “
tione ſed aduerſariũ · niſi tũc demũ cũactoꝛ fundauerit intentõez ſuã
ꝗqꝛ tũc exceptio ꝓbanda eſt · vt notat᷑· e exceptõ eʒ qualiter bas ex “
ceptões debeas ꝓponẽ et ꝓbare · et qũ pneipale negocium habes knge .
‚‚CE· de excep · ſiquidem · idem habes · s · de teſti · ex tenoꝛe · . ek. :
E¶ Per vicũ · Hocipᷣo debuit ſuccumbẽ monaſteri.s. de He p· olim. Sr .
d ¶ Nicet aũt · rñſio quaſ c.è
tacite qõms · poſſet qᷣs di y. .
—„ . cere ſi mſtẽm falſauit ꝙ̈ G rer
ſabiñ ſeßale ius in oĩbus elde ipo debuit ſuccumbere mo vc: er
epo adiudicamꝰ in eadẽiſtis zaſteren a erpitbar m
. Ig/ auto⸗ ſtrumentũ falfũ· vñdet et
dut axat exceptis/que p aute Papa deli ctuͦ ipius q ĩm
tica ſepᷣta ei noſcuntur eſſe ſß⸗ falſauit nõ debet in dam ⸗
tracta cuʒ p pᷣuilegium vl p⸗ num wongſtern redunvae
ſevᷣtione tim? to x vi · q · vi · epm · vel m⸗
ſepᷣtionẽ legitim nullatenuſ Penial potmes n lirg⸗
ꝓPbaret᷑ exempta/ verũ qꝛ di⸗ Pant otra monaſterm er 1.
ctus epsqui eande ecciaʒ ve⸗ ꝓte ep̃i vt ꝓ hoe amitte⸗
dicabat munitũ ſe p̃ſeptõe le⸗ tret cauſam· vt. s· de he p⸗
— — .E . olim ; ꝓpter ofimilẽ falſi⸗ ne
gSitima non oſtedit/ g ꝓpba⸗ tatẽ tulit eugemus papa 7

K ayt Ca 9. Duſpenſio fſine mnono Abnſino ab Aertone qilc vmonie

id eſt nõ cpeedẽ taceant ergo qui dieunt ſupſedere · i · ꝓcedere/qꝛ HH
nuſc muemtur · ſed pmum dictũ / ſie · s· de Re p · dilectus filius: jo · B·
et ita ego ancelmus ꝓ magiſtrũ·h̊.certioꝛatꝰ ̊ nõui · et · S· de ma . et

⸗ obe c· humilis. reo qð ðꝛ pʒ ꝙ ſi aduerſarius meus ĩpetrauit lẽ̃as
SO. Ka (Statuerit· ex⸗ vitra duas dietas extra dioc· meã/et iudices vo/
Bl u &αααι unt vemire vſq; ad locũ illũ/qui nõ diſtet vltra duas dietasñ poſ⸗
=”äs um gpterea eoꝛꝛ iudiciũ declmare / qꝛ nõ trabũt me vltra ꝙ; ꝓuiſuz
„ t — es eſt ꝓ vcniũ gñale/et ita ñ
PEV. faciũt otra ↄcilium/ vt Hᷣ
8 α4 Ira bat et ita vbi dieit ..
“S ſe m cãm kean vltra duaſ dci · gña · wos appellationẽ di⸗
diet as et hoc idẽ dieit eõ⸗ 1 „„ , „. „„ „ „ , .
itutio illa⸗s. de Ri pnõ (cti · legitimã ðcernẽtes ne⸗
eurabie illos Venzeyde ad [de archisð · trãſlg · officiali ·
ocũ illũ · ñ eredo · ð h̊ dixi t. . ea . ts moH
im o9toe ilanonnulii. t· S. cano turoneñ ·
(Potuerit. ſie viꝛ ep MHiecti filij· ſa· p· ac · æca⸗
& Pa Ue d ameilat ante ſniam nonici eccie ſancte marie trãſ
SK T⸗ diffimtiuã a grauamie ꝙ miſſa petitiõe monſtrarũ

duß Srauam tac
NacsH α. n cã app ellatõnis nece hba — s r . n e ne Par
P Saee ſb⸗ cũm.canoniceiuſdẽ ecẽ̃i. ee

t νHεοbeat pbare coꝛam iudice mnomee
. 37 appellatõms cãm ſue ap⸗ ſos coꝛã deleg atis a nob trax

pellatõms verã fuiſſe: ſie
S.de teſti · ex ꝓꝑte ade. ſed
otra viðꝛ ꝗ; ſufficit ꝓbaẽ
coꝛã iudice appellatõisꝙ;
iudex inferioꝛ exceptõem
admittere noluit/s· ð of ·
deb. eũ cãm ˖ et de ap · vt
debitus.et melius ˖ c · dile⸗

. iſſet ijn cãmſup eo ꝙ ſe oppo⸗
rig . . „ — „
nunt electõi a qbuſdã canoni⸗
is Sratef tacte deiawpz
oꝛeʒ ecẽid ſupdeẽ ide oſue⸗
runt ꝙ deũſ · M.nõ debeat au⸗
diriſeo ꝙ excõicatus eratꝑ

.

LSeet ·s · e · eũ int · et . e. e. ꝓx · hNntloeuti fut. et male · qꝛ ſi ᷣ eẽt

ꝓbatũ ñ ren elleret᷑qꝛ excõicato vel crimoſo licitũ ẽ defendẽ taʒz ſe
ecẽiam luã·S.e.cũ inter/et ẽ·ax · ꝙ ñ dz qs adnitti ad ꝙbanduʒ qᷓ ¶ & = E Praden dDr r
ꝓbato ñ ꝓdeſt · C. de ꝓba· ad ꝓbatõem · S.· ð offi· del· eu otigit ad eten
i ¶ bꝛabet · H hẽs ꝙ oↄt᷑ exceptõ em doli ñ dat᷑ replica Af vbi de H. ””MN
tõ de dolo · ff · de doli excep · apð celſũ · ꝓ. marcellꝰ· ſ̊ o᷑ hẽs:s:e: cuʒ ¶ e So elar, dek *α
Wνσh r. e

ccciaſtice · et qᷓ̊.de diuoꝛc:ſigmficaſtiet ꝗ· de adult᷑ · itelleximꝰ· a· c.
M ſe . cl. xxxij q· vi. nil miqͥus
te inſpecta ñ fũt otraria·
q́̊ ad finẽ/qꝛ vnꝰ ẽ fims ſi
ue eſtecus hue replicano
3 doli der ſiue neget/ ſcz ne
eidegeele de dolo ſuo comodu

ctaʒ excõic atõ ſupᷣdictis · re⸗
plicari ñ poterat/qꝛ exceptio
ipi M oppoſitan ꝓbata
repellẽt ab agedo / repl catio Habeat. in eaſu pñti ñ daẽ
wroſepe dictũ s· nequaqᷓ; ade? ian an nealt..
——Ig. ctoꝛ age poſſit cũ ſit ex⸗
fende ndo repellẽt ſ etla ꝓPba⸗ cõicatus/ſj admitt eret H
retur · IlIpᷣi wo ſudices int-⸗ treplicatio ſi actoꝛ excõ ica
locuti fuerũt ꝙ; pᷣus ꝓbatões Er as nefet r a aen
tecperent ſup replicatione Pa ctũ nocerzʒ vm et alteri nõ
miſl. a /pt qð ad nr̃aʒ audien? eu vñ nõ obeſſʒ ei oxcõicatio
tn wenarnan⸗ circa, et ita intelligit ley dez.

Kelre
1. 5 ro 5 S% apud celfu 5 marcell9. i5 ar eg d d.
m irrltu 2 es · ix/ J. M Ecẽis malicia alteri ſit lu⸗
Do⸗ ¶canoñpragęñ 1h⸗ Nro alteri vero dãno· ver⸗
ſtoliceſe· F. ae vobᷣ bi gẽa dolo ĩduxi te ad ali

eſe . F. oae qd pmittendu deinde tu
apð ſe. ap· oſtitutiſquedã ſu⸗ Tun .

iduxiſtime dolo/ ad remit

1 d diGeoraen eryie iurij crimine irretitꝰ. Cumh ſpenſiõis a amotõiſa bñficijſ. genob st e Kore elin
ade · loluit milla deẽ · ali riis KJ. as! ſfnieſũt im mod oreoptgiſolho , dolo q caſu / hago or te
vero otraria ſoluunt᷑ per deüs M p̃fatis g· cp· piuriũ ſnient inn odi excopeiſo Erenyad id a. pmßiſii nhi
3 deeſveav: nterpoſta. aexcomumicatoez ĩ modũ exr eßte lasls mponetis wos pol. voiũ meumimiti votens
1 i. H ñ· cũ aüs gbabn⸗ ceptiõis et replicatiõis obici- a:/ſenulias eſſe ꝓ teſtes idoneos owonẽ doli reshrenn
4 5 . . DSEno) 2 2„7 Wryy a . 2 „ . . 2 ua t r
Rnerhieg eun repel⸗ ens eoꝝ exceptõeʒ elidẽ nite?⸗ et inſtt a pb are ne tnodma? cvmous o wegrepheatos,
lat et ꝓpter i apellatur · retiir ꝓcuratoꝛ eõzꝶ Poſuit/ tionẽ Pgeñ ecigape P vene⸗ ſ daret᷑ Hĩplicatõ repel⸗
tunc in cã apellatõms ñ ꝙ eiꝰ ſup h̊ ꝓbatõ recipi nõ ratis hmõi obiectõiſ obſtacue ere lerer reus et actoꝛ rema⸗
eſt neẽe ꝓbare cĩm veraz debebat qꝛ a ſ obiectũ pfatis lootingẽt retardariſſnĩas ĩp⸗ eret in luero de dolo ad
elſſeſed ſufficit ꝓbare ꝙ anonieis viuriũ pbare? ſas relaxamꝰ? ad caiſtela⸗ eẽ ñ dziet ideo in · l. illa ñ
nõ fuit admiſſus ſi veron canonicis piuriu ꝓbarefnon lſas relaxam ad cautelaz)è dat replicatio et in otra⸗
obtulit ſe ꝓbaturũ⸗ ß illã Dẽ ðcano lmconieñ αaaαdat replicatõ/apt eã

tmallegauit/tũc m cauſa
appellatõmis ꝓ babit cau
ſam illã verã fuiſſe/ alias
ad poꝛem iudicẽ remittetẽ
hm tenoꝛẽ illius dec ꝗ· de
ap. interpoſita · et õᷣm illã
ho die ꝓcedendum eſlt · et ðð
ideo in hac deere · dz ꝓbare ꝙ v=khebatur vltra duas dietas. qꝛ eum
Apoſuit ſuã exeeptõem nõ obtulit ſe illã ꝓbatuꝛx/ſ̊ in dec.nla dile
ctoꝗ.de ap · ñ obtulit · et tñ ſuffieit ꝓbare ꝙ ñ fuiſſet admiſſus · ibi iã
oↄſtabat de excep:p ofeſſionẽ pᷣſ biteri feãam coꝛã auditoꝛe·ſiſj dubita
tur an ꝗpt er illã vel alias legitimas fuerit appellatũet ideo ſu ffieit
ꝓbare qð ꝓpoſuerat illas et ꝙ ñ fuiſſet admiſſus · et eodẽ mõ rñde⸗
as ad illã · S· de offi · del · eũ cãm · qꝛ iudices ibi certi erãt de exceptõ
mbꝰ.qꝛ bñ ſciebãt vti habuiſſent ſubdelegatõem ↄiudicis · vel ex
(Sſerl c (Curetis ſuple abbatẽ ſcĩ lauet eus ↄiudices ad qs w lras im
Dpetrauerat ↄtQ ipᷣius aduerſariũ ſup ꝓſecutõne appellatõnis ſue ꝓ⸗
4 — a cedé pmittentes iuyxta ᷣditã ſibi foꝛmã alioòn iſti ꝓcedẽt iuxta tra⸗
Dditã ſibi foꝛmã ñ obſtantibus l̃is ĩpetratis ad abbatẽ ſcĩ lau· a eius
oↄiudices.h vero· w. nõ ꝓbauerit ſe hi vlẽ duas dietas ex dioẽ · ab
bas iſte ſeĩ hubᷣti et eius ↄiudices ꝓcedẽ in negocio ſibi ↄmiſſo non
omi ttãt ad petitõeʒ adũſarij · et iu mãdatũ ad ipᷣos dire ctuñ obſtã⸗
tibus l̃is impetratis ad abbatẽ ſcĩ lau · et eis ↄiudices/ſicut ot netuꝛ
m antiqᷓ dec alias eẽt mamfeſtũ ↄtrarmũqj de ap · vt debitꝰ cũ ſi ſed
iſti qbus ſcribit᷑

eccleſe repellẽdi. Adiee
ꝙ oᷣtra excõicationem dicto
Nℳ m modũ exceptiõis obie⸗

„
o

ñ erat iudices appellat õis ſ̊ dati erãt ad exequendũ
quaſdã ſnias ſuſpenſionis o iſtũ · w.latas ab atepo treuerẽ/pꝰ ap
pellatõez ab iſto. w· int poſitã / et ↄgnoſcẽ debẽt de appelkoe · w / qꝛ
h eis mã dat᷑ pꝑ Eas iſtasiet ſi · w · ñ ꝓbauerit exceptõez cedut po⸗
ſtea ad exeqndas ſnias ſuſpenſõisſlatas ab atepᷣo pꝛedicto
AS . . lecti-ad defẽſonẽ · ſe pʒꝙ q̃ libet admittit᷑ ad defẽſõeʒ ecẽie
¾ſue etiã piurus qꝛ etiã ad agendu ſiue ad accuſandũ admitterer ꝓſe
Aπ½ ns ſuã vel ſuoz miuriã · in. q. xi. negãda · et . iin · q· vl · oĩbus & mul
ee to foꝛti9 ad defendendũ cũ ad defendendũ admittit ꝗq alias ab agẽ
— do repelliẽ. s · e · eũ int · et ·e · c · dilecte · ctã ſe ꝙᷓ ecciaz ſuã defen⸗
T Yr g ¶ Defendẽ do .· et ex h pʒ ꝙ excõicatꝰ⸗ dẽ ptasẽ vero neqc vt

o v.

—

eſſent ꝓpt᷑ hoc a defenſõe ſue/Nr⸗
Sõ GN 5
it eẽ 6

dn &ρoοovvwZH axellar rroſerato na p em ctorsie rynoſ

dẽ cãm vt pz in adulterio
viri et vxoꝛis/ ver bi gra·
mulier repetit viruz ſuum/
ſfpᷣe oppomt ei adult erium/
excipiendo oð eã et ipa re
plicat ot᷑ eũ/ꝙ et ipᷣe ſiłt
rꝗ adulteratus/h̊ admittit
replicatio mulieris. iõ ſeʒ/ne ille luerũ hẽat de ſuo adulterioſi repli
catio mulieris ñ admittereturtet ſic remaneret maritꝰ m luero ð do
jo ſuo et vxoꝛẽ repellẽt et ita vm̃ noceret adulteriũ alteri vero nn./, =
M
Aα να . k. E
KCxæsᷣ AA.

WVieaeippofiliepoꝛiſſa
et ouentꝰ ð capeſſa nob ſigni⸗
ficare curart cũ int᷑ ip̃as ex

qð eẽ ñ dz / et ſie intellige · S· e · cũ ecciaſtice/ et ita pʒ ꝙ idẽ eſt repli
catõem dare qð denegare et ſie eadem ratio eſt vtrobiq; /et eſt H ra

tio alia que redditur in va et melius · s· e · cum mter·
Pyſᷣce h eſt ps illiꝰ deẽcꝗᷓ de cle · ex · mi · apſce · k ¶ Cõſtitutis
vt cũ tractaretis de elcõe feã vł faciẽda · æbebat p iſtos et ne oꝛdi

(Oꝛdmatõem .q̃ m pñ̃tia dñi ppe fieri de natio ſiue electio pe —— ——
diret abſoluit eos ad cautelã· m ¶ Retardari· et H viðꝛ ꝙ ſuſpen N. 2-Fr
ſus ab officio et bñficio nõ poſſit agẽ tãꝙᷓ excõicatus eſſet maioꝛi ex =ere E

cõicat õej ar · S· de oſue · cũ di lectus · et . s · de elec · eũ mter · H. ibi ſu⸗
ſpenſus ñ pt᷑ eligi:et ſie elcũs ñ poſſet agẽ ꝙ ſua electõe/at ꝗj.ð cle. t
ex. mi · c. vl · vbi hẽs ꝙ ſuſpenſi eligẽ pñ̃t · et ſie pñt agẽ ꝓ ſua elcõöone
ſic et exereere ea q̃ fut iuriſpicõis·s ·de elec · iſla :So⸗. otratia iſta lo/
quunt᷑ in diuerſo caſu · H em loquit᷑ de ſuſpenſione iudicis et in ↄcoꝛ ð
dantijs· otraria loquunt᷑ de ſuſpenſione canonis· et canonmitiꝰ agit ne c „d
ꝙᷓ miniſter iuris · ff · de arbi · celſus · et · l. ᷣcedenti · m fi⸗ cũ g iſti ſu⸗ſn
ſpenſi dicant̃ ꝓ ſnĩam hoĩs ab officio et bñficio/iã ñ intereſt ipᷣoꝛa
gẽ ꝓ eccia cũ ab ipᷣius bñficio pᷣuati ſintiet pᷣcipue cũ agũt ꝓ re ſpi
rituali iſ· ꝙ oꝛdimatione ecẽie a qᷓ puati fũt ꝓ ſuſpenſionẽ/ vñ cũ non
poſſent eligẽ vel eligi ñ poſſent ꝓſequi cãm electõis:qꝛ ñ pñt agẽ
ꝓꝙ eo qð poſſidere ñ pñt ꝓ ſe vel ꝓ alioarꝗ. de ele · ex · mi · ſi celebꝛat ·
m alijs aut negoens ꝓpꝛnjs vel eccie qͥlibet h manda to ecẽie agerẽt
admitterent᷑ qꝛ ñ ſunt puati omumone hoĩm · S·e·a nobis · Sed qꝛ p
uati ſunt ↄmunione ſact̃oꝛx ad ſaet̃a ſpualia ñ admittunt᷑ ů pus fue⸗
rint reſtituti et ideo fuerũt abſoluti ne otingeret oꝛdmnationẽ ecc̃ie
ĩpediri q̃ in pñtia dñi pape fieri debebat p iſtos · et ideo ne oꝛdma⸗
tio Riue electio eccleſie impediretur abſoluit eos ad cautelã⸗

4 Sr agre, “ 20 4 —
E % rH e⸗

9 caaνα

H — „ „☚ b it et .
WG ab micio· et ab alijs iudici⸗
bus nlommus poterãt ap

pellare · fi grauerent᷑ et li/

teras ĩpetrare s · e · cũ int
et ꝗ · e · c · ꝓxi · ot vl · vñ le
ſuper hoc impetrate va⸗
luerunt ; vt ꝗ· ſequitur.
c ¶ Reci pent et male fece
rũt qꝛ debebãt illã admit⸗/
tere · qꝛ vt ſupius dictum
eſt excõ icati a ſua defenſi
B ovone repelli nõ de bent qð
iſti facẽ nol ebãt.et iõ qͥc⸗
quid fecerũt pꝰ apꝓpellatõ
nẽ reuo cat᷑ ĩ pſtinũ ſtatũ:
d (i eſt ita · ſeʒ ꝙ pꝛioꝛ
ð gernemoe ñ recepat ex⸗
ceptio nẽ pꝛioꝛiſſe·
d ¶ Gernemoe · qð fuit p⸗
mũ veſpectu iſtiꝰ mãdati·
ſ fuit teraũ mãdatũ ĩſpe
ctu pmi directi ad abbatẽ
ſancti bñdidi/ et iſte im⸗

—.—

3 a F

comeñ · decanꝰ poſtq cöo⸗

ſtiterit lbi de appellatõe
poꝛiſſe mterpoſita coꝛam
poꝛe de gernemoe pꝛo eo
ꝙ exceptõem poꝛisſe nõ
reci piebat dʒ ↄognoſcẽ ſu⸗
per eo de q pꝛioꝛ de ger⸗
nemoe debuit ſcz an appel
latõ monachoꝛx fuerit le
gitima vel ñ · et ſi iſte mue
nerit legitie app ellaſſe mo
nachos ꝓcedet · ſi mmus
legitime odemna bit poꝛẽ
et Juentũ ad expenſas re
ſtiruendas pꝛioꝛiſſe · et re
mit tet ꝓtes ad poꝛem de
ang les ꝓut h dieit · qꝛ ea
eſt foꝛma apꝓpellatõnis q̃
mterponit᷑ a grauamme
J· de ap · cũ ĩ eccia · et · c · vt
debitus · et ille pᷣoꝛ de an⸗
gles poſtea ognoſcet de
appellatõe ſibi omiſſa⸗a ſi
poꝛ de angles muenit mi
nus legitime appellaſſe re

mittet ꝓptes ad abbatem

ſeĩ benedicti.ſi aũt appella

tõ fuerit legitima ꝓpcedet
in negocio ſuxta mandati

de apel. interpoſita ·
IgSmificauerũt · ofir⸗

potuit puare iure eligendi

¶ Ad cautelam · Re · S · de teſti · venlens.· in k· et · de ap ·
et · de ſen ex · per tuas · et · xxiii · q/ i audiuimus.
giecte · ſufficienti · ſi · S ut lit:ñ ↄt᷑·accedens:ſ̊ die gr

Pd σNet: Nr-ese eſrd. aP..gh vd rne

uswie ſe.

Hexp̃ſſo coꝛã iudicibꝰ.alias aũt appellatio ñ admitti᷑. mſi cauſa

ꝓbabili allegata q̃ ſi eẽt ꝓbata debeat lesitia reputarij · de ap · vt
debitus · et · e· mterpoſita · et · c· eũ ſpãli · et · c· eũ cãm · et · eꝛ eu dileeco
egarũt · et bñ vt ſequit᷑q· in fiqꝛ licet excõicate eſſent etiam

vna pte et poꝛem et ouentũ ð
bucelleia ex alteꝛ aſup quibuſ⸗
dã decimis et rebus alijs ꝓ q́⸗
bo ↄueĩebant᷑ ab illis/coꝛa ab⸗
bate ſcĩ bdicti ꝛ eiꝰ collegiſ /
auẽte ap · qõ vert eret et ipe
ad nos ex ſufficienti Zuamine

appellaſſent ac minciũ ſuũ ad

ap: miſ erit ꝓſ. eqndã . pfati iu⸗
diceg poſtmodüu tulert excõi⸗
cationis ſnĩam ĩ eaſdẽ niis er⸗
golſt̃is ſup ap· pᷣfatañ facta
mentione de excõicatõne per
eundẽ nunciũ ad pꝛioꝛẽ de an⸗

gles:et ſuos ↄiudices ĩpetra

tis ꝓs aduerſa ex eoſe appel⸗
la e ꝓonẽs ip̃i iudices ex⸗
ceptõem excõicatõnis p̃deẽ
otra ipᷣas ab ea parte ppoſi⸗

tam admittere denegarunt e aαabſolint/a ᷓ ſnia ptes ad ſe

ð gnemoe a ſuos co⸗
petraui t, coꝛã qbus ex pte ip⸗
ſaꝝ fuit excipiendo ꝓpoſitum
ꝙ cũ poſt ap · legitimã deã ſẽ⸗
tentia lata fueritet cuilibet
excõic ato ðfenſõiſ auxilium
opetẽ dinoſcat᷑/mẽoꝛati iudi⸗
ces exceptõeʒ ptis otrarie/ſi⸗
cut nec debebãt / admittẽ no⸗
luerũt/ſʒ cũ dcũs poꝛ de gne⸗
moe iudices ſuſtales exce⸗

ptione nõ reciperet earudez
ip̃e nras audietiã appellarüt
Nuo circa · Mq ·ſi e ĩtareuo⸗
pꝰ hmõi ap · inuenẽitis atte⸗
3 ptatuzin eodẽ negotõjĩuxta

mare · qð facẽ potu
it hi ñ erat idoneus.a illoſ

. vñ ſi h kuit vem tenebat akep̃i inſtitut õ

ů.· Sð elec · il ẽ · et · c · qꝛ ꝓpter · ad ipᷣm em ꝓtinet examimatõ a ofirma

tio electi· vł re ꝓbatõ · vt ibi dꝛ/alias iuſta fuit apellatõ clericoꝛꝛ
vt ꝑatuit poſtea ꝓ ſmniam/vel ideo h̊ eã noluit ↄfirmare· qꝛ dicebar

atps ad ipᷣm ſpectare ius eligendi archipᷣſ biteꝝ in plebe. et h per

. vr v.
Z&2 Q , ,W vlterius nõ haberet
Po* ofyh

ſnĩ am iudicis dele gati qͥ ↄfir mauit electõeʒ caph et ꝓnunciauit ius
¶Ab ſoluit · ſup q; fuit qͥ abſolutio ¶(elig ẽdi ad ipᷣm capim ptinẽ·
ñ ðꝛ/potuit eẽ qdð capłm petebat a pte aduerſa expenſ. as / vel foꝛ⸗
4*— α„μα te petebat fructus pceptos ab iſio mſtituto qui pet poterant „vel
. vocẽ ↄtra dictõnis in electõe/et ſup H̊ appei⸗
auit capiin quantũ ad ofirmatõem electõnis · tum ad ius eligendi

appellauit ꝓs altera et ſic ab eadẽ ſnĩa pt᷑ vtraqʒ ps appellare · ſic ·

de teſta ramuncius·et · c· xa
hret locũ dup ley app ellatõ ab vẽqʒ pte ·
et · c· eu inter · et · c v · k ¶ Defenſio. ex hac ſea

erant rei ex eo ꝙ diẽ legiti
actoꝛes · qꝛ petebant

9/Erepſ

umnald?. qꝛ fũt m ſnia plura caph· alias ñ
i (Exeludi · vt · S. c · ꝓxi ·
viðꝛ ꝙ iſti de capto
ma defenſio/ſ̃ apparet ip̃o facto ꝙ erant

electonẽ ſuaʒ confirmari. et ſus eligendi ad ſe

ad pñtiam Zr

ad pPoꝛ
iudices nf̃as ſup tocſ̃as im? ,

cato in ſtatũ debituʒ quidad .

rias ꝓponendasqponi ñ pñ̃t ·s · e·paſtoꝛał · mſ de nouo oꝛta fuerit
vt ibi ðꝛ · et · S. de offi · dek · mſinuante di latoꝛia ſolutioms añ lit· ot ·
ꝓPom dʒ · h ꝙ banda eſt poſti actoꝛ fundauerit mtentionem ſuam ·

fer

ſpectare dicebãt · in iſtis duabus obtinuerůt · in terela pettõe ſuecu 2
buerũt ſup qᷓ ap ellauerũt · ex eo etiã ꝙ dieit ptem aduerſam ñ eẽ co
gendã ad rñdendũ illis de caplo et ſic erãt actoꝛes. actoꝛ excõica .
tus ñ admittit᷑ ad agendu. · c · ꝓx · qliter E iſti admittunt · et ſic ẽ· ar ·
ꝙ excõicatus admittitur ad agendu/dicas g̈ ꝙ in eo ꝙ odemnatifu
erũt quañ rei ĩtelligunt᷑ ne &ᷓ ſuũ ius amittãt ꝓ imquã ſmĩam admit⸗ 6
tunt ad def enfionẽ iuris qd amiſerãt ꝓ ſniĩam et ſic quicqd fa ciũt to 1
tũ eſt ad ſui defenſionẽ · er .
ideo admittunk ñ oſtante
„ , . r exceptõne excoicatois · qꝛ
poꝛis madati nẽi ad pᷣfatũ pᷣ⸗ cerctextu excõicatõnis ñ eſt
oꝛem ð gͤnemoe ã oiudices ſu⸗ alias ↄdemnand? miuſte
g Niros SRia rS aut etiã abſoluendus · per
os directi tenoꝛe pᷣuia roe ꝓ⸗ e eimgus am ·
αùDd Na , . „ talẽ em ſniam imqua amit
cedas, I Dem abbati ſancki terent iſti ĩus ſuũ·ſi nõ ad
ſaluatoꝛis papieñ · ¶ Hcell · p⸗ mirerent eir⸗ miam. et
mifi e auort c tranſiret in xem iudica
Igmfi caueĩt nob o ſ· tã · qꝛ ex eadẽ ratõne non 2
dae capim de toꝛnaẽ · ꝓPeuʒz poſſent awpellare. H qlibz ( Ule dr
p · in ſuũ arĩp̃ſbiterũ elegiſſ. odemmatus pr amellare. TN
jal afl. àa Zoß p a2 fi⸗ vt · S. e eu inter · et ꝓſlequi
mediolana e 5 p̃ſentataʒ appellatõem ſuã ꝗ· e · c ll.
bielectõnẽ tenuens ofirmare/ eeus eẽt ſieſſet lata eo (e Lea e.
quẽdã ʒepũ clericu in atpᷣſpᷣʒ Inia.qꝛ tũc ñ videt᷑ vale⸗ ceve rd
oſtituit eccie ſupᷣ̃dicte/quare re ſma ſi eſt ere dicatus a⸗ 1
rIENE e e Kor.j. c pia ſed eã pte⸗
, , ipis ad ſede ap · appellantib⸗ reañ piret qꝛ io abiolu⸗ 4.
Poſto ſancti ſtepham cauſa to agẽ poſſet. ſc & iſti ſir .
ipſaʒ ſup his ienn omiſiſſe/ ſnmege ie
—UN — „ „ 1 . S 4
qui electõnẽ ipſo ofirmans dt ez caſſa, ſed nquide i Aſee
et ꝓnuncians ius eligedi ad demnabüt alt eraz ptem
ip̃ᷣm eapitulũ ptinerepartem ip̃i excõicato · viðꝛ ſic· es Re⸗ ee
aduerſaz ab impetitõe ipo qꝛ 5 ad offic eius à cog α S
uer; pet ipoꝝn nvoſcit appellat õe ꝓtinet
Aima pe et ſic fertur ſnia actore an
ap · appel ates cãm ipaʒ wbis exeõ ſcato ex trFo; ½ d
nus omitti vP Otra. · ec. ꝓx. in fi/ foꝛte l
obtinuẽ omittt ſe 5 apte alta poſſet diei ꝙ odemnatio
exceptone excoĩicatois opo⸗ drjffert in tps abſolutõis
„ſita otra capim memoꝛatum exã iam releuatũ eſt gra⸗
ws minus Piſde attendetes uamen in caſu illius capli
— Sicatöſ owoh? ** eredo ꝙ capkm fuit excõi 3.
pᷣtextu excõicatõis opoſi⸗ catu poſt aellatoem .
teſa ꝓſecut õe appellatiõis nõ alia cã et ab alijn iudiciba
debeat qᷣs excludiſcũ oĩs legi⸗ õ ri
tima defenſioe cõicato miu⸗ fFferax ſnĩa excõicato· qꝛ
Ditie rebuetu pte aduerſam rt non oſtat illũ excõicatum
nõ eſſe cogeda ad rñdedũ eic“ ra nuo repeliit⸗ greipiens/
Igr, n3 ,B nec audit᷑ volens repꝛoba
d Ppera ðereuiſtis p ter qð re excõicationem/et ſic pt᷑
dem caplm ntr̃aʒ audietia ap⸗- index ferꝛe ſniaz ꝓ tali ß
eT pellarũt / . N q · ſ ita ex⸗ Ie ſan lata vellet Ee
*αιcptoe bmõi n obſtãteĩ eodẽ nmig andire 3. mt vreepo I v
egotio ꝓcedatis:¶ Dem · execõicatioms in qualiber
Xceptõnẽ excõicatõis pte lius adm iterk. e fc⸗
md ndi PpꝓPpr; ſed ſnia que o ceſnt n
indilatoꝛijs ꝓp onendis mimus robur obtmet a ex .
ecutio ſola impedit᷑ fi pꝰ e
reʒ iudicatã excõicatio ꝓ
ves vt im deẽ innoc. iin-v.
1 ¶Moeedatis · H remittitur ¶ ã ſi inempit· pia oſideratione· in fi ¶· rl rr;,
cauſa ad eos a quibus fuit apellatumſed hoc voluit appellans/aliaſ D
non remitteretux. .de aꝑ · aecepta ·et · e · mterpohta· Si'. e ae e
Xceptionẽ · in dilatoꝛijs/ad intelligentiã huiꝰ nota· ꝙ exeept··
onũ · alia eſt dilatoꝛia alia ꝓpemptoꝛia: Item dilatoꝛ iaꝛ exceptionũ K Ne
alia eſt declinatoꝛia iudicijalia eſt dilatoꝛia ſoſut õmis· Declmatoꝛia c⸗ —
iudien duplex ẽ. ſiue ꝓponat᷑ ↄtra iudicẽ ſiue ↄtra reſcriptũ · ſiue cõö⸗ air B s e N
tra impetr antẽ inter quas pᷣmo loco ꝓponenda eſt recuſatio iudicis rr e.
ar · S· de ꝓba qm otra falſam· vbi de . et qͥ eã dimittit tranſeundo e
ad alias ad illã poſtea ñ viðꝛ poſſe redire · qꝛ litigando coꝛã ipᷣo ſu⸗
Per alis pſonã iudiei s appꝛobare viðꝛ ſtẽ alie dilatoꝛie añ mgreſſ ũ Se r er
litis dit ꝓpom.· de re iudi mter monaſteriũ · et · C. de excep · l· vl· er &ν‿nαςn
I de ap · eu cãm. et · C. de ꝓeut · ita demũ · ad ̊ etiã fa eit · C· de iudi ·
ſanemus · in fi· vñ pꝰ litẽ ot · aut etiã pꝰ terminũ ſtatutũ ad dilato⸗ „ +

SS

N Mao Q9 Eiep α dbn εο α ſr: none pæſſ ſſlom artio mſentat vde glo na læ/

C. dꝓba· exceptõeʒ · a· i · q· vi . . exceptõeʒ/a qñq; pt᷑ pom etiis NH f. de iniur

uimn cãaſpel.· s. de fi· inſtru.cũ jo. C. de exceptõmbus ſqdem/ excep⸗
Mrr,i-Ern tio vero pemptoria aponi pĩ qñcunqʒ añ ſniam ſiue eti antecᷓ ſit imn
YE. W,αuan ocluſfu.et pt etiã ꝓteſtari añ lit᷑ · ot · vt H· et · C. de ꝓba· exceptõ⸗
W S nem · et · de pᷣſcrip · audit im et · · de teſti · c · de teſtibd. in fi · et poſt
ſniĩam in cã appelkois · C· ſen · reſcin · ñ poſſe · ij. Eſt et alia dilatoꝛia

Rlrr- ⸗ q̃ ꝓtim accedit ad naturã ꝓ emptoꝛie hẽ ẽ exceptio exeõicatõnis ·

rr1†Pon pt qncun et ante
Fe- WiGα lit otet etiã pꝰ ſniaʒz eti
am R nõ appellaret᷑ ·qꝛ qũ
q; facẽ̃ retro iudiciũ nullũ
vt h. a .. de re iudi · ad ꝓ
bandũ · a vere dilatoꝛia ẽ

reus ſcienter omittẽs in qua⸗
libet pte litis opponẽminime

qꝛ ea ꝓbata iudiciuz ſiue ꝓhibet᷑ · qð eſt in hac excepti⸗
ꝓceſſus ẽ nullꝰ ß acio re one ſpaliter obbuandüne l⸗
manet ſalua · vt m p̃dicta in piculi aie ſie excòdica⸗
deẽ · ad ꝓbandũ· Qñq;ʒ iñ qua mpicuiu aie ſue excoica⸗

to ↄmunicare cogat᷑/qui fieã
omiſeritvt actoꝛ laboꝛibus⁊
ſumptibus fatigetim expẽſis
eſt legitimis côdemnandus⸗

nñ̃ facit iudiciũ nullũ. vt in
deẽ · pia · vt ðꝛ in glo · ad
e finẽ · et ẽ ſpãle ĩ hac excep
tiõe ꝗpter piculũ aĩe ut ᷣ
diẽ · Itez qdammõ ſite eſt

—

4

er xeplig faiß ꝓeura Excõicatus aũt publi ceet ſi
teorꝛis- qꝛ et illa pt oni . an ſEeſni⸗
. qñcũq; õtiã pꝰ ſnĩaʒ · S. ð huius exceptio nõ opponitni

hilomius eſt officio judicis

cͤöpeut · in nra et · C. e · ti · lʒ mmm
repellendus em

. „ Aà (Omiſeritnota qdam
ENetr ſi in hac exceptõe qð
ERE . in alijs nõ vuatur.qꝛ ſi ex
EE**N„certa ſcia illã omittat ni⸗
TBSA — bilomm pr eã opponere

abſ⸗ oluto qm̃ mote litis rẽ

t

MDuerſariotuo piudicẽ i

petitã ab ipoͤſine dolo deſe⸗

“

n

lites · iudex em qͥ ſcit actoꝛẽ excõicatum ñ dʒ ei participare/et ſic taz⸗

Imam.C· de iut · et fac · ig· l.i·et· ff ·ad maceð· cũ tamen·

de niut ·a pud labeonẽ. 5. ſi quisalias ius publicũ off enderetur Ven Mle Ca
qð eẽ ñ dz · s · de fo · ope · li diligẽt · C · de ꝓcuẽ · militẽ · et · ff · Io cat᷑ · mi Pat

Aduerſario· litis· nota ꝙ ad i vt ſequat᷑ odemnatio/reus debzʒ .

lit · ot · poſſdeat cu res iu⸗
dſcat᷑ ſine dolo malo ami⸗
ſit poſſeſſonẽ abſoluitur⸗
ff.de rei ven. ſinaũt · J. i.
vel ſufficit poſſdere cum

Ilrc
quibus ibi mentio non babeð
ad ꝓſequendã peaſdem ſas

OGer „,F res ſudicatur / vt lbi .
nimus admittenduz · qꝛ nibil bit qð ſine dolo · lex die ꝙæ! de Ge Ler Dias —
excõicato appellare pdeſſet wem dent Poſſoe. K- ,
ſ non poſſet appellationẽ ſuã cerei iudie n rem me
non ponet appeil et · I. ſa te · de lege ſum⸗
ꝓſeq̃ͥa ſup ea as impetrare pta ẽ H deẽ: otra vider
epᷣ̃ſeriptionibu :v aduerſarius. nã qͥ dolũ
llio aff Hi τa legat doluũ pbaé dz ff⸗ .
cilio aitrican 1 be pba⸗ qtiẽs 5. qui dolo
Lacuitut ſi quiſq; ali?: er qliter rñdebis legi p̃deẽ
quẽ locũſad catholicã vnita⸗ dien ꝙ iße debeat ba
Cn rerñdet ꝙ hocipo/ꝙ oẽ⸗
te ouerteritſ eu ptrienmum riuzʒ ñ ꝓbatur/ſatis ꝓ bat
nemie repetente tenuerit vl⸗ ipe / et ſine dolo dehijt poſ⸗
terius ab eo ñ repetat · ſi tñ p dercec. amin Jun —
ip̃m trienmũ fuerit epe qͥ poſ.¶ Na oĩm. ſic ꝓbatur bmex Grret-

ſet reyeterfe et tacuit ſautn . ritus eoipᷣo ꝙ ñ ꝓbatur ð

ꝓ ſe * alms illũ repellat ex officio ſuo· ſic et quedã pñt obici pꝰ ay llapem am

5 oſſidere tpe litis ot /et qð poſſideat cũ res iudicatur⸗ſ̊ ſi te õ
5

erpÜ„ν*⁹ qncuncqs poſtea. in alijs 7 „1 . fuerit epᷣgnõ ṽiudi Eaah meritus . ff. de le. ij. I. eum —=— .
D no en ſea⸗o. ð offi · del · in rat oſnd ere 3 modo ock⸗ fuerit e e l dicenarte pat᷑.S. rogo deo dicee g⸗ P. .α
N ett · ii · q · v· qꝛ ſuſpeci · pu dicate exceptio non obſiſtat E eperit epi/ex ipo die mtra poſſidẽ odemna bit᷑ tanẽ̃
meur eni erveniiit a Enerabilẽ len Dem 164 triennium repetere / Itemn Poſner et⸗ X Roer
2 G . . ⸗ — 1 1» DèWD „ — . 7 0 cE⸗PF. .
rveinunkeeſther. archiepm narboneñ. d fuerit epus ad catholicam fi ce, i volo-i pars. a f.
Al. blico pt᷑ derogare ſeu re⸗ a iudici bus ex ſufficienti gra⸗ „dem ex dbͤnati pte coue ſ ueñ rel ven . ꝙ ſi dolo et. · ſin⸗
nunciare · s · ð fo · ope · R di uamine ad apoſtolicaʒ ſe⸗ ap⸗ ei piudicet pfinitũ tpo·ſ ex aũt · S. ß et hijs· ff. ð pet ·
ligent · vbi de hů. et . s · de „ Ka n 0 * 85 ſi ſe habeat heredi · nee vllã · F. is qʒ⸗
fer · e · vl. et · ar .ð ſen · ex · pellans ad vos ſuper appella⸗ quo die ouerſus eſthabeat p et · cetiã · F. jtẽ ſi s · a. · H.
.c. contingt · tõe ſua nt̃as ſas repoꝛtauit trienniũ poteſtatẽ repetẽdi et ſi lege · naũt · et · F.
b GCondenando. ſeyes qſi ex cauſis alijs tempoꝛe im⸗ loeuʒ qui . Sen cathedꝛã noe, el eg eo So is⸗
cen * ρ Catio bata fueritet pꝛo . r ine . Poꝛe lit ↄt? poſſidebat
” ☚ hĩtus nõ epi⸗ petrati reſcripti vinculo fue⸗ ptinebat J regiſtro Sre⸗ poſtea dieit ſe nõ poſſidẽ
Rrle⸗et inuit la iſta ut actoꝛ rit excoicatioms aſtrickus de L Soꝛij italie pat ricie ad hoc vt abſoluat p̃ſu⸗
ST. P ſabo ꝛibus et ſumptibꝰ fa W mit otra ipᷣm /ꝙ dolo de⸗
tigetur/alias qre pumreẽ ſijt poſſidere · et ido teneẽ
in expenſis reus ſi pceſſꝰ i bare ꝙ ſine dolo dekijt
teneret ſ verder noua⸗ . . . „ poſſidẽ ad 15 vt abſoluat/ —
.e ·pia ↄſideratõe ſi inſtantia iudicij durante/exc õicationis exeep⸗ vt dieit lex pᷣdi cta · ſ rẽ meã alias ↄodemnaret᷑ tanẽ poſſideret . Itez rwe —– A
tio oponatur et ꝓbet᷑/ ꝓceſſus habitus valebit/ ſjm ſeq̃ntibꝰ actoꝛ R quis ñ poſſideat et offerat ſe liti·actoꝛe ĩgnoꝛãte odemnabit᷑ ac i c CF· Sg
non auditur donec fuerit abſolutus/et per hoc obuiatui malicijs il poſſideret · ff.· de rei vene ſinaut in pn· et. I. is qͥ ſe liti· ̊ ſ actoꝛ ſciret p F „
loꝛx qui ſcienter obmittũt excõicatioms exceptõem ab imeio dolo⸗ illũñ poſſidere ſecus oẽt/ vt in. l. is qͥ ſe. tẽ ſi agat ad exhł e e r
e! ſe ·et ſie bona fuit ꝓuiſio illius dec·pia · et idẽ intelligo etiã ſi ꝓ mali abſoluat᷑ reꝰ qꝛ ñ poſſidebat et imnterim meipiat poſſidẽſñ obſtat ex y . Pa r ͤ/
ciã ñ obmittaturſecus credo de ila exceptõne que ꝓPomt otra iu⸗ ceptio rei ſudicate · ff. ð excep · rei iudi.ñi qͥʒs ad expibenð/ ad h̊ vt ex EA. .
dicẽ publice excõ icatum in quẽ nulla cadit r ⸗ 36. ndodin ſe ſaropn awiobſt⸗ er ae edeg trla veurrante ſez g idem Trs , 4—
6 6 O illius ꝗ. de re iudi · a andũ · de et ide ius nue ca petendi · et eade odi⸗ A
eñ exredſegtusn tanct: peoſſus iliun 4 G cio ꝓſonaxx·ff · de excep · rei iudi · eũ queriẽ ettleſ eeet · cu de h · Itẽ . r

notaui in decre · pia · in glo · que incipit · ſed mirum · bb··
ſ. . E ¶DPublice: nota etiã iſtud qꝛ i H̊ eſt ar · ꝙ nulli leet ig noꝛare qð
F. c. 3* publice factũ eſt. xvi · di · ꝙ dieitis · et · · ðD poſtuł · p· ad hec · Et ideo
un ſt nõ ꝓdeſt alicui ſi dixerit le ĩig noꝛaſſe · vt ijn ꝓx · e/ſile publice · ð re
iudi · ad ꝓ bandũ/ vñ collige ñ occulte quis excõicetur/ ꝙ poſtea non

rrrereuo car etur ſent entia hue ꝓceſſus · op · arꝗ · de cle · ex · mi · apoſto lice ·
6 ν.οαι vbi de B qꝛ de oceultis non cogimur diumare. vt ec. bñfi · vt nẽm ·
WF Bnex Et ff. ad · I· acquilł · R putatoꝛ · et · ff · man · ſi fideiuſſoꝛ gᷣ·ſi cũ debitoꝛ ·
ac—a quia nec tenemur ad eius obſeruatõem niſi poſt publicatõnem · s · de
. etdr i oſti- noſcentes. vbi dicitur rem que culpa caret. a· lxxxñj di · ꝗpo
77 ðèð W:ſ uiſtijet dico eam publice latã ſi iudex tulerit ſententiã illam in loco
IRα° vbi publice iudicare ↄſueuit pñtibus officialibus ſuis et partibꝰ vł
AEmn r⸗t galtera abſente p ↄtumaciam. C· qũo et qñ · iudex · ſi vt ponis. ij et
I· i alias ſi occulte ñ obeſſet quantũ ad hoc/multa argumenta pñt
iduci ↄtra ea que occulte fiunt · xix · di· anaſtaſiuset· s· de offi. dek·
econſuluit.ff · de ritu nup · palam et de of · pfec Hpto · barbarius ·
dͥw5è„ñ (Officio · ſie p̃latus ex officio ſuo exammare dzʒ electũ ſibi pꝛeſenta

NPc tumsde elec mhil et. c · eũ no bis olimet · c· venerabilẽ ⸗ et pᷣtoꝛ
EE

ENWR, gα quos phibet in totũ ꝓhi bet etiã ſi ps ñ oponat. ff · de poſtul. qs

mittit cõpenſatõemlicet ꝓs hoe ñ petat · f · de petiẽ · heredi · · vl. a

A y, 2reMee

ꝓphibet · et. ff · de ꝓeut · filiuſf amilias · S veterani · ſic etiazʒ iudex ad⸗

e nt er FSSTG..²* r Po nf Kri9: l
poht dioß π m bn t Wrymnſa/ Epn
poht dyeo lSe h Erre;

rei iudi · R rem meam · et. ff · de rei ven. ſinautem . F. 1. B.

mittitur apellatio ꝗ· de app· vt debitus.
S¶ Impetrati Rpti:nota ꝙ · s· ſepius dictũ eſt ꝙ reus excõicatus

qui apellatõemet appellarej iij · q:ix · reuera · et . de ſen · ex · ꝓ tuas·
et · S·e · eu inter · et · e · dilecke · et · c. ſignificauerũt / et l!as impetrare ·
et oĩa facere que ꝓtinent ad ſuam defenſionẽ · vt hec oĩa patent per

appellatione poteſt l̃as impetrare · vt dicit in fi·
Lacuit ˖ p trienmũ. ſignat᷑ · otra.xvi.qiij· placuit vt quicũ⸗
q; · vbi ðꝛ/ ꝙ qui ꝑpꝰ ſex menſes negligit piebes ↄuertere ad
cat holicã vmtatẽ/qui poſtea potuerit eas ↄouertere habeat ipſas⸗
So · illud · e et iſtud. ſunt eiuſvẽ ocilij. et ſllud dz mtelligi ꝓ ſuppleti⸗

4

ille qͥ abſoluit᷑ poſſideat rem tpe ſnĩe · vt h diei teet · ff· de excepe ·

—

9 .

—́-

— 0

N= rr Sree,

ſiue a iudice ſuo ſiue ab aijs tpe impetrati ptiſñ ꝓhibetur ꝓſe⸗ AE g.

e

ſura pᷣdicta· licet nõ faciat montionẽ de ſua excõicatõne· et ſuper ip̃a

NW☚ —α☚ . C. sr—

onẽ iſtius et ecõuerſo · ſez vt vieim epi admoneant epm / vt plebẽ ſu

am cõuertat ad fidẽ catholicã/et ſi negligena fuerit ꝓ ſex menſes/
a tpe ↄmomtionis ↄputandos qui potuerit eã poſtea ouertere hale
at cam comput ato iſto trienmo poſt illos ſex menſes/et ſic habet
or α£ Genm —
xPE ſoe

Thit ο
1. „ 0

.
P r a Ard ο AHaAd Ge Fo EEA

WS.

Enerabilem ex ſufficienti · ſc · S. e dilecke · et intellige , exp̃ſſie or ael c yree:
eãm grauamims coꝛã iudice a quo apellauit· vt ibi diri· a lias ñ ad⸗ Z De

—
A

Fα⅓

. Wa

—

T
+ —☚0 Ze-

—

Srri ASr Ee i eleNtn -Fz atre h lre ere
FigKr⸗ ar WAAr . * Sey lhed E er. F,“. Se cm. fd. p /wer v l , d feres

–= e ſor menſes pmoet poſtea triennin · et ſe miliũ otrariſiet ita babes 3 : gratianus· et male in illo· . pt.xvi · q inj· verſus fi· ꝓ vnã onmm. ,
= *n Pic p̃ſcriptõem trium annoꝛv et ſex menfiũ ↄtra ecciam qð eſt cotra) vĩ canombꝰ vero·ꝛc· poſſit ſe tueri· qꝛ iſta qrta decima⸗ iueſV. . .).
iliud je. de quarta. et. xvi· q i . Squas actõnes. ſ̊ Poc introductuz 1 4 Tuer⸗b viꝛ ꝙ no⸗ re onnmi viꝛ ad eym pertinere. x. q. in⸗ da i N S
z fuit fauoꝛe fidei catholice. eccia ñ eurꝛit ei pᷣſcriptio· Itẽ ſi eõs⸗ vmo · vñ ſi clericus iſte ceſſauit m ſolutõne illius qrte fuſt maleftne⸗ B S
Sc M&: ſe. qꝛ tũc ecẽia quaſñi vacare mmtelligit · viðꝛ ꝙ debeat curꝛere lige ꝙ ab iſto clerico nõ incepit pſcrxiptio miſ hab uiner eitruin talen
OOUWM qʒ eca vacante ip̃ius iconomus pt᷑ ↄuemire et ↄuemiri· vt vidꝛ· ar· qui dediſſet ei cam pᷣſcribendi· de quo diet . e · ſ AnSbiden
aenireer buemiet vrJ q̊ pdecello tut mepoaà

xij · q:n· vulterane · et . e.
vob · & viðꝛ ꝙ curꝛit pꝛe⸗
ſeriptio hñ eſt veꝛe ꝙ ico
nomus poſſit age vel oue
miri vacante eccia. qꝛ tũc

caret legitimo defẽſoꝛeꝗ·

—„ . . in poſſeſſione habuit bo⸗
cciaz nõ admittit· Dẽ m fide credens aiicua
Igilati ſtudio caueduh⸗ neſ⸗ cã Polderer mead
dei 2. leuit pſcriptoeʒz· quia ꝗͥ e Pr ete

chit pteſſ JF. Nibfl. g
ſeid e n .

pr
rali ſtrepitu woð cum nos vei

ne ſe· va. pꝓ totũ · et ideo ñ — ; — Ri inen. .
currit imo doꝛmit interim iej de cauſis pauperu diffinire rxes fimus in pdys alienis·/ qi ſtaz hʒ ignoꝛãtie cãm · ff·
preſcrwei· öB58. Mn/vob ſcpſiſſe memmim?⸗ Fed nmnulla antiꝗᷓ dieꝝ poſſeſfioiu⸗ de re lur · qui m alterius ·
