xcv. di · eſto ſubiectꝰ· ĩ fi
et · xxiiij.q: iij · R habes · b ·
Merit · non ꝓhibet
H qum a pluribꝰ requira

uiat inſtitutis nullius de beat
eſſe momẽti cũ ſnĩa a non ſuo

judice lata nullam obtineat ens nueme d
firmitate ut in cauſis ecciaſti Alentur xx di. de quibus

cis ſubiectoꝝ tuoꝝ poſtq̊ʒ ti
bi de meritis eoꝛum oſtiterit
ſnĩam ꝓferre valeas/ſic oꝛdo
poſtulat rõis auẽte tibi pñtiu/

a. C· de ſideicom · · vl · ad
fi· qm illiterati qñqʒ hñt
cãꝛ⁊ ꝓeritiã · C. ð iudi · cer

qꝛ vero · col · vj · ſʒ H ſoluʒ

pᷣmiſſa oſuetudine nõ obſtan reyrobar Hꝙ eoꝛ rñſu

nmia teneatur cum alia⸗

te ocedimꝰ facultatẽ Idem fhia a no ſuo wudjee lata ſit

inopol · oſtituto · .l. vlti · etꝗ·. de iudiẽ · at ki
anto de benigstate cleritc. .

. „ O jci. t ſie non
Vpuenmi ad audientiã · n · bee anonicls · ot ſie nor

qᷓdam ſimplices ſacerdotes
apud oſtantinopot · ea ſact̃a
pᷣſumũt fidelibʒ exhibere que
ab aploꝝ tpe fuerũt ſolis põ
tificibꝰ reſeruata vt ẽ ſactẽ̃m
ofir matõis qð criſmãdo rena
tos ſoli debet epi ꝑ manꝰ im
poſtõnem olerre / ad excuſan

cã· et que &uamẽ inducit ·
cum eccia ſutrina·et.f.de

nul ˖ iſta otrarietas expe⸗
dietur . e c· ult ·
¶ ¶ Iidice · ſic. ij. q.ĩ · in p⸗
mis·.j. de iudi · at ſi clerici.

das excuſatões in petis ſolaʒ I. de ꝓpꝛoch· millus.a· C·

oſuetudinẽ pꝛetẽdẽtes · ꝓ nõ vpe · iudi len et · in

dil t · m · q· oĩbʒ p̃ſ̃ris diſtri⸗
cte ꝓhibeas ne talia ðcetero c·cuiꝰ in agendo vl mſi
nõ fint a fidelibʒ ↄtẽnenda tu jut · o · iudi · ſi p erroꝛ ez · et
tiꝰ tñ eſt ea ſine piculo ex ne ff · de iudi · . n· vel mñ vo
ceſſit ate S le gẽ nõ bʒy omitte catus venire ↄotemnat · .. ð
re qʒ ut ab hijs quibus ea cõ
ferre nõ tʒ ex temeritate que

cõuentioms · ut · ij · q; viij.

ap · ſi duobꝰ. ſed hoc non
pʒ locũ in clericis qui nõ
pñt m alium iudicem oſen
tire ſine licentia ſui prelati
vel iudicis· de fo · ope ·
”” iſſi diligenti · et · e· ſigmfica
ſti · vbi de hoe dicetur ꝛta · de o · di : v. man. et. c· de hijs · lxvin · di ·

Wanto · reſerua⸗ uis coꝛ ep̃i · ar · oẽ · xcv. di. puenit· ubi pſbri
riſma bãt in fronte · ſed illud ad t̃s greg. oceſſit Apter ſcanda⸗

lum de ſpãli indulgentia · et iſti ſacerdotes nl oferebant ut dirit in fi ·
qt tʒ ex deleg atõne pape nõ faciebãt et ideo ꝓ nõ dato habet᷑ quod
ab illo donat qui de ſure donare nõ pt de iure. pa. q at ↄfulis·

fi · et · j. q· vñ · dapbertũ · et · C. de legi · nõ dubjũ · ar. ꝰẽ ]ꝗ.de ſacra · non

ite · paſtoralis · ſʒ ibi collatũ fuit ſacr m ab eo qui potuit.ſ⸗ z mãdat ſo⸗
lümodo ſupleri qð fuerat pᷣtermiſſum · ſʒ nunquid papa poſſet h̊ů de

legare ſacerdotibz · viðꝛ ꝙ ſic ꝓ illud capkm · puemit · alſas greg· de⸗

cepiſſet eos · dicũt quidaz ꝙ papa pt᷑ i delegare etiã laico qꝛ ipe hbz
plemtudmẽ ptatis · de ocel · pᷣ · ꝓpoſuit.dĩcas ꝙ pᷣpa pt ̊ delega
re ſimplici ſacerdoti a ñ laico ſẽ cexedo.a ſie ex tki dele gatõe et in ad

miniculo habiti ſacti pt᷑ ↄfere qᷣtquid Hʒ · imo quili bet clericus hoc

facè pt · q̃ vero nõ hʒ nõ poſſʒ oferre ax · pᷣdi j
. ere ar; p dictoꝛzd capituloꝛv · ꝙ aũt
et day bertũ . ſʒ h papa ꝓhiberet ſacerdotẽ eriſmare poſt prohibiti⸗
onem ſuam ñl oferret ſi Poſtea criſmaret · epi vero licet ipñ poſſint
criſmare non poſſint alns inferioribʒ demandare qui hoc er offido

Hνιι ια , õ

aliter det poſſeſſio trã ſfit

of · ree · ꝓuĩ · I. potioꝛls · ⁊

ti iur · et in aut · de iudi · ¶

valet ↄſuetudo ↄanoni
cà ↄſtitutaꝗᷓ· de offi · aĩ ð ·
cum ſatis j.de re iudi. cuz
.S:e ·c i·ax. ↄᷣ q.Sð cã poſ

ad mi. tu · ine herede · ·· pe

et hoc veʒv eſt niſi ĩ cã xre

rr f fäl .

- f———

—

⅜ „e S Rel . ν.νϑmpn nne ele nen

ANRAEEEA

. Se confactudwe

X.Xααα ν o — õ — ,4. S aA rs.
— WmH ν GN aH& αοι α νπ. nI RXn.A αν 4 S RMn£ν .ν hA .ανHen .. O F ſee WGHEv6⁵ν

facere nõ pñt · ſʒ alij ep̃i vel archi · pñt &̊ facẽ in dpoẽ · alterius epi ð
ißiꝰ licẽtia · epi em ea q̃ ſut iuriſvictõnis vtputa iudicare excõicare et

5 = ſS ed .

ad audientiã. et. · de Rꝛ p·c ul.ſiẽ nec vuitꝰ dat pᷣdio qð nõdum eſt
ff · oñia · Pdi · l. i · ar · o · f. de vbui. ru · p. labeo · et· ff · de ſerui · vr · . ſ

ſilia ↄmittẽ pñt alns etiã nõ Hñntibʒ iuriſvictõeʒ ea vero qᷓ fut oꝛdims
epᷣalis auẽtis nõ pnt demãdare aut etiã delegare alns ꝗᷓ fut inferi⸗
oris Sgdus ꝗj· de oſe · ee · vel al · aqua· axr· huiꝰ dec. viꝛ q papa nõ poſ
ſit hoc delegare fimp lici ſacerdotiiſʒ papa nõ ſubjcit᷑ legibus. f· de
legi · pnñceps · ix · q· iij · cuncta · vñ pt omittere ſimplici ſacerdoti · ut m

c·preð · puemt. b ·
a ¶Ad excuſandas xvj ·
Aqi:gredicator

b (Cõ ſuetudiẽ· a male ·
vñ dixit · · ʒa morieñ · cõ

poſito late fetẽti qſo ciba

te ꝗᷓ putas excluſũ crmen

pꝓ tpis vſũ a ̊ veꝛʒ ð ubi

ꝓſuetudo nõ ẽ pᷣſcriptibik
Jꝗj.de ſimo.nõ ſatis · qᷓ.de

eo q dux · ĩ ma · quã pol · p
adul. cu hret · xxxij·q; vñ ·

flagicia et non debet eſlſe

melior odicio furis ꝓpter
furti continuatõneʒ · ff · de
furt᷑.mficiando S. mfans:
c ¶Ex neceſſitate · in hoc
fuit neceſſitas qꝛ cum ciui
tas ↄ ſtãtinopolitana cap
ta eſſz a venetis et alijs la
tinis pauci ep̃i a pᷣſſᷣri la
tini erãt ibi qͥ ̊ facerẽt et
ideo iſti ſacerdotes H fa⸗
ciebãt a greci non criſma
bãt ĩ frõte a ĩ multis alns
diſcordabãt a rõna eccha
a cuſus obedientia ſe ſub⸗
traxerãt· de ma⸗ et obe.
inter qtuor · et ꝗᷓ. de bap ·
et eius effec. licet grecos

d (Emittero · ſic emm de

coꝛpe xpi fieri dz · xxiiij · q

· cepit · ſzʒ in bapo qð eſt

ianua oĩm ſacroꝛ ſecus ?ẽ
melius eſt emm ab hereti
co illud recipe ꝙᷓ; ſine illo
decedere dum tñ im forma

eeccſie ↄferatur · xxiiij. q· i.
ſi quem foꝛte et · S. de fůü

tri · et fi· ca c.i.in fᷣt ·
WVm mt . interdictuz
qsð dicatur gnale in⸗
terdem habetur.j. de · x.
hg cum in ptibus

do ꝓdeſt m boc calu ut H
dicit a eſt ſij. de elec · cum
cãm que · nec otra obediẽ

tiam e· eum venera bilis
et · xvij.q·ij:abbatibꝰ· et
ꝗᷓ.de pᷣſerip· cũ nõ liceat ·
nec otra ꝓcurationẽ que

rone viltatõis debetur .

ce ſic ex offiens . ſicut nec

. — —

lege damnat᷑ nõ ſine Zui peri
culo manier oferãt᷑/ cum vm
bꝛa qᷓdã oſtẽdat᷑ ĩ opeveritaſ
at nõ ſubeat in effectu/ [ deʒ
decano et ca ˖ cenoma ;
Vm inter vos ex vna p
¶ten canonicos ſancti pe
tri ð curia ex alteraſup eo ꝙ
dicti canomei gnale interdi⸗
Nu ab epo vro vel a vobi ci⸗
uitate cenoma · poſitũ nõ pᷣua

bãt q̃ſtio vertebat᷑a · I· ꝓcu

ratoꝛ vero ipᷣoꝛuʒ ꝓpoſuijt / ꝙ
ipa eccia ſeʒ · p · a Pᷣma ſui fun/
datõe libera extitit a exẽpta/
⁊ de oſuetudine gnali/ etia in
terdicto licitũ erat eis pulſa⸗
tis capanis alta voce interdi
dcctis a excõicatis exclup/ ðina
officia cele bꝛare Nos igitur
ognito ꝙ ex tali ↄſuetudine
ſiqᷓ foꝛet diſrũpetur neruꝰ ec
cleſiaſtice diſciplmenpᷣam de
ↄſenſufratruʒ noſtroꝛũ duxi/
mus irritandam· dem epᷣo
helie.·
Vm olim lũdoñ · ep̃s no/
ſtris auribʒz intimaſſz / ꝙ ĩ ſua
eccia ꝓpoſuerat ſtatuẽ pᷣcẽto
rẽnos eiꝰ pᷣcibꝰ inelmati ei h
ceætiã oceſſimꝰ pᷣcẽtoꝛẽ hm̃oi
oꝛd mãdi dumõ in oferẽdis ſi
bi redditibꝰ nulli mferet p̃iu
diciü ſtatuetes ut pᷣcẽtoꝛ tali
ter mſtitutꝰ? ĩ ſeſfombʒ ꝓceſ
ſfionibꝰ a alijs / ilũ hret ĩ lũð ·
eccẽia digtatẽ/quã habẽt alij

tãñſactio valet m ̊ caſu et in hmoi ſpũalibꝰ qꝗj.de tranfac·p̃terea.nee

vuitꝰ. .. fuko · ſʒ nõ ꝓcedũt iſta qꝛ nõ dat᷑ puilegiũ dignitati q̃ nõdũ
E · ſz dat pᷣpa auẽtẽ oſtituẽdi digtatẽ eccie londoñ · mno · iin· dixit ĩ ap
paratu ſuo ꝙ eps cũ capio ſuo pt᷑ nouã digtatẽ oſtituẽ · Oᷣ.credo

mn · bone rei · et ꝗ. de donaẽ · c· apkce · Iʒ meliꝰ vt ſonat lr̃a· qꝛ ille ↄcoꝛ

pcentoꝛes in alijs eccẽijs angli
canis et · I8 Quocirca · m · q · n
ſm diuſas ↄſuetudĩes locoꝝꝛ/⸗
diuſas hre noueris pcẽtoꝛes
in anglicanis eccijs dignita
tes iãa dictũ p̃ᷣcẽtoꝛẽ illaʒ hre
facias in lundoñ · eccia digta
tem eaq; manẽ ↄtetũꝙᷓ;/ rõna⸗

bilibꝰ a approbatis oſuetudi

mbꝰecẽcie ſaluis/ſine pᷣiudicio
alieno poterit obtinere/ lde
ouentui coꝛbᷣ · mo ·
Vm venerabilis frateꝛ
mn. eps hoſtieñ et · l. ſacte cru
cis pᷣſpᷣꝛ carð/in ptibꝰ alema
nie leg ationis officio funge⸗
rent muenerunt abbatem de
mõſterio hermioñ/qð ad ro·
ec · noſcitur ꝓtinè nullo medi⸗
ante ad monaſteriũ coꝛbieñ ·
qð ẽ etiã ro · ec · ſpeciale / teme
ritate ꝓa migraſſe/licentia
illud deſerẽdi/ uel ofirmatõe
a nobis vel ab ip̃is qui vices
noſtras in illis ptibʒ tunc ge
rebat nec habita nec petita ·
· Ypoſtmodũ at nuncij eius
ad defenſionem ipiꝰ gñalem
jlliꝰ terre ↄſuetudmẽe allega⸗
runt Cũ igit᷑ h̊ nõ tã oſuetu⸗
do/qᷓʒ coꝛruptela merito ſit
ceſendaqᷓ ꝓfcõ ſacris eſt ca⸗
nonibꝰ mimicaipᷣ̃aʒ mãdaui
mus decet ero nõ bᷣuari dẽ
decano ſaleſpbieñ · archid ya
co · et magiſtro · p · peñ cano⸗
niẽ · piſano

delamoms· S. aʒimã molendmariã · in fi · et

dãtie ĩtelligũt dð rebʒ ep̃a
libʒ et Hipe epᷣs modicuz

rat digmitati alij nõ ↄpel⸗ αο

dãnũ pt᷑ pati ut aliqͥd ofe

lunt dare de ſuo miſ iuſta
cã mteruemret oſtituendi
illam digimtatem

k ( In ſeſſiombꝰ. hoc io α

dieit · qꝛ m dignitatẽ fu⸗

ſedeꝗ·ð ma.a obeð · ſtatu

mus: xxij · di · e; ul · a ĩ ſub τα E —νο⅝6ε R
ſcriptõibzʒ · ff. de al · ſcri · l ααν .
i. et ul · et m ſentẽtns ferẽ α

dis · et · vij · di· · fi · ff · S de
cutſpurin·et ĩ alijs ſuffra
gns · ar · xxv · di · ꝓlectis ·
¶ Anglicams · h eadẽ cõ

luetudo ĩ alns erat ecẽnjs
ang licams illa buaret᷑ ar ·
55 ·de elec · eu eccia · Ri vero

diuerſe eẽnt ↄſuetudimes
cõfuetudo met ropolitane
eccie buanda eſt yn · di · de
hijs · vel qd veriꝰ ẽ q̃ me⸗

liꝰ ſeruari poſſʒ ſine pᷣiu/

dicio alioꝛum vt dicit ĩ fi

ar · xij · di · nouit ·

m (Et mfra ſub iſto ĩfra
Otinet᷑ ꝙ pᷣcẽtoꝛ erat or⸗
diatꝰ ĩ eccia londo · avſur
pabat iura alioꝛv · vñ ite⸗
rũ o fultꝰ fuit papa quam
Oſuetudmez iſte debebat
obbuare · pᷣpa Enit vt ſe⸗
quit᷑ ĩ lĩ̃a. =ſ viðꝛ ꝙ mi
n OAllä-? norez er
ĩdiſtincte dicit ar · ff. dele ·

inj· numis ⸗j.S cen · ex ꝓpte ·
jmo viðr ð medio cri · f · 8D

edi · edic · ſciendũ · S· illð · n
fi · Ppr eiudicio
e Y e art g l Puile
gij vᷣ ba gnalit᷑ loquũt᷑ ñ
tñ füt interpÿtãda ĩ pᷣiudi⸗

cliũ alioꝛ ꝗj.de trãſac. licʒ

m fl· et · de of. oꝛ. lʒ · etqᷓ.

de auẽ.et vſu pal. ex tuaꝛx

Itẽ ar. ꝙ indubio recurri⸗
tur ad oſuetudme vicina⸗
rũ ecciaꝛxiᷓ.de cog.ſpiri·
ſup eo· et .de cen · ſup eo
vbi de h̊ ðꝛ expſſe · ff · de
fun.mſtru· et mſtru · le · eũ

ff.de re ſut · ſp in ſtipula /

WBr —νοροοℳ *ρMW
r
i ¶ Preiu diciũ · ĩſtelligas enorme qꝛ ꝓ modico nõ dimittẽt · ar · xn · q · EH*. L

NNMQRWORO9

ℳ
- . NN

AX αα —„αα²
E H

rt⸗ „
am hono ꝛandꝰ eſt aliqᷣs ĩ e

noꝛ ez exòq; ita

pmutatio rei ſpualis pt᷑ fieri cũ tpaliꝗj.de re · ꝓmu · exhibita · ar · otra
· de puil· euz olim eſſemus· etꝗ · de capel· mona · dilechi. de cenn · ſo
pite · et . de ᷣſcrip. de quarta · et · c· auditis · nõ fut Otraria · ibi nõ pre
ſeribit᷑ otra obedientiã mſñi tanto tꝑe ſuffuiſſent dñio pape uel alteri
ecẽie et tũe nõ dñr pſcribẽ ſʒ potiꝰ pᷣſeribi et pᷣterea illa de quarta et
illa.auditis.ñl dicut de obediẽtia · ſʒ m alns articulis a cahbꝰ loquũ
tur et ſic pʒ ꝙ vbicunqʒ aliquid fit ↄtra ecctaſticã diſcipimã ſiue ner
uum ecẽcie non hʒ locum pᷣſcriptio. roſam dignitatẽ pt᷑ epᷣs remo
Vm o lim. ſtatuere · et ſic one⸗ uere de eccia ſua cuũ ſuis canom⸗
cis dũ tñ ↄfirmatio pape accedat. s· de oſti · cũ acceſſiſſent
h¶Cõcelſimꝰ· ꝓꝑ ̊ vir ꝙ noua dignitas i eccela oſtituĩ non pt᷑ ſine
licentia pape · xxn · di . e. i et · C. de ok . Pfee · af · l. i· circa fi· p vnã colũ⸗
nã · S. optamꝰ.v · om̃es iudices · m volũtatẽ et timoꝛẽ dei et nraz ele
ctionẽ et oꝛdmatõeʒ ⁊c᷑.et ł̊ ideo qꝛ ſi vna digmitas oſti tuitur opor

tet ꝙ alia mmuatur ar · xcix. di · nullus · et · c ſe · ſz Poe nõ ẽ veꝛx · ar . ð85

ec. edi · ad audientiam · ij. et · xij · q · i· bone rel · et · ff · de ope · pub · opus
Item datur priuilegium digmitati que non eſt otra illud · de ee · edi ·

tiombꝰ· et · xij · di · nouit · tẽ ar. ꝙ im obſcuris ſp mterp̃tatio dz ſieri ut

nulli ſit capciola · ff · de re · iur · quotiẽs · et· e cu dilect9. ar. iin · di. erit
Vm ve⸗ ſine licẽtia ep̃i renũciare · xviij·qnabbas · nec etiam
aln (lerici · ut ꝗ.de renũc · admonet.ſic abbas ſubiectꝰ tm pape renũ
ciare nõ pt᷑ ſine ipᷣiꝰ lieẽtia etiã ſi ſit mſuffi ciẽs qᷓ.de renun:c· vl · gg.
ſz viðꝛ ꝙ eſſz vtraqʒ pᷣuandꝰ.vij·q:isſñi qs epᷣs: et qj.de tranſſa.quã
to · utrũ toleratꝰ vel repulſus fuerit ab vtraqʒ hic nõ dicit ſed foꝛte
ꝓpt illam ↄoſuetudmẽ fuit toleratꝰ.ſiꝗj.de elec · qð ſicut.S. ſup eo ·
q ¶ Cõſuetudmẽ·q̃ foꝛte fuit ꝙ ſtatim cũ fint electi ſine aliꝗᷓ ↄfirma
tõne adminiſtrãt a renũciãt et trãſeũt ad alias digtates ſine manda
to pape asð eſſe nõ dʒ . de elec · qliter · et ꝗ. de renuc · e. ul · ex gnali tñ
diſpẽſatõe pᷣlati q ſubfũt tm dño pᷣpe niio medio ſtatĩ poſtẽ ſunt m
ocoꝛdia elẽi ad miniſtrãt qͥ fut valde remott ꝗj.de elec · ñl ẽ . rõ q̃re hᷣ fi

(ner ænerabilis· migraſſe: ſiẽ abbas ſubiectus epᷣo non dʒ

at reddit ſeʒz ne eccia mterim patiat᷑ tã m tpalibʒ ꝙᷓ; in ſpualibʒ leſßo

r ¶ Conluetudo · alias tñ ↄſuetudo attenditur in electom⸗ ¶ nem
bus ar· xij · di · nos conſuetudinem et.· de cle. oiugatis · ceum olim · eiꝗj.

⅓

No 8

NSP — P

WLrw — NMα⁵ goσ ee wh e h . Kννà AKrr 46 6α
ä .

NXM„NX On .
D.E Fret αμςεμοRH eeen ρν„1α 4

. AANα eE t. t
ππυse ανπ.6 Pxts Nαπ *
Aαν υ ν -2

α
5 .* —
₰O₰ RO W H.,

de cã pol · et ꝓe · eũ eccia · et · xxiiij ·a · · pudẽ da et· f · de deeut · ñ tiůe

Vn dilcis ˖ wilhelmꝰ · eu ag eret · w · iſte ſup iure eligẽdi abba⸗
C ẽ ha bebat mãdatũ a capio a va · ee · ſz quãtũ ad petedã ofirma
tonẽ electõis ſue agebat ex pſona ſua iure ſuo Rbi acqͥſito ꝓ electio⸗
nem. ſic ꝗ. de in mteg ·reſti · e·n · in no · et ſic viðꝛ · vbi de hoc · B·
bEiuſvo. ſ· hñs mãdatũ a mõſterio vt poſſʒ agere ꝓ electione

. 4

*

ſt 4 Re

„ „M MAMν.α.‿aα Puvve Hν⅓α£ „) V ☛ α °

Ae .„

nee dare pᷣbẽdas 7. de exeel · . c. vl · ar. yuis c̊ potuerit ꝓꝰ ofirmatio
nẽ lʒ adhuc nõ ſit ↄſecrat ꝰ.rõ illa viðꝛ qꝛ plꝰ aufert ei fuſpẽſio ꝙᷓ cõ
tulerit oſecratio vt dici oſueuit plus tollit negacio ꝙᷓ ꝓomit affirma
tio.nã elcũs et ofirmatꝰ multa pt ex hins qᷓ ꝓtinẽt ad officium epᷣa le

5Gᷓ ꝓdit pꝓ ſuſpẽſionẽ · qꝛ ↄoſecratio nõ multũ addit ]. de tñſa · int coꝛ

poꝛalia.et ẽ fiłe ſiẽ maritꝰ ꝑꝰ mẽĩimomũ ↄfumatũ non pt᷑ mtrare reli

—

. —

¶ De iure · xvin · q· ij · abbatẽ · et · c · ᷓ ſt · et · xvj · q· ul. e ul .ð cã poſ·

et gprie · cũ eccia diẽ ꝙ
egtonler⸗ mõchi
debẽt iurare eligẽ abbatẽ

quẽ ſciũt fide rectum vita
caſtũ · et qꝗ mõſterio vale⸗
at vtilit ꝓuidẽ. ĩ aut · de
ſane · epiſ. ¶. iubemꝰ· colł.
ix · igit᷑ abbatẽ · qð hodie
nõ bua᷑.ſ̊ hᷣm foꝛmã illiꝰ
oſtõnis ⸗ꝗj.8ð elec · qꝛ ꝓpt ·
eligẽ debẽt els eps poſ
e ¶ Cõſtitutũ·? lſit ſfubi⸗
cere vnã ecciaʒ alteri ut ꝗqj.
ð exceſ.pᷣla·hẽ vmire · non

tñ eredo ꝙ poſſit ſtatuẽ?

Vna eccia eligat de a lia

clericis inuitis · qꝛ H eſſet

ꝓ ius oũe ut · xxj · q; ul. c·
ul⸗ et · xvinj.q.ij · abbatẽ · a
J· de iut · pro · nob · qꝛ pa

cto puatoꝛð etam ius pu

blicn ñ tollit . S fo · ope ·
ſi dilig ẽti ꝗj.ð teſta · xeq̃ ſ

ſti.nec·aliqs ius publicaʒ

temittẽ pt᷑ aliqͥb ʒ cautio⸗
mb vö?nece mutare foꝛmã an
tiquitꝰ oſtitutã.ff.de ad⸗
mi.tu·qᷓ dã decedẽs a ido
vpa poſtea mterpᷣtat᷑ ſta
tutum tñ jus iſtud pᷣſcribi
põt ut qs teneat᷑ eligẽ de
certo loco ut H̊ ptʒ et ꝗ.de
de v.· ſig · abbate et ſie pz

minꝰ iuſt otitulus dat caz

Pſcribẽdi. et ꝗ. de emp· et
ven· puemit · ff · ꝓ ẽp · qð
vulgo ff · ꝓ lega . l · ꝓ le
gato · et · l· ul. et vere viðꝛ
miuſtꝰ qꝛ ep̃ᷣs nõ pt᷑ tollẽ
ius vnius eccie et dare al⸗
teri ꝗj.de re · ee · non alie · e ·
i · ʒ ex tali tituſo cuʒ bona

fide potuit mõſteriũ caro

feñ · pᷣſcribere ut aln mo⸗
nachi eligerent de mona

ſterio karofeñ.a epᷣs ſolũ

modo oceſſit mõſterio ka
rofeñ. qð ſuũ erat ſeʒ ofir
matineom elecoms.aita

Vm dilectꝰ liliꝰ · xv · an⸗
dreñ · eccie moöchus qͥ ꝓ
clerico eiuſdem eccie ſe gere
bata · B· ꝓcutator mõſterij
karof · ſup iure eligẽdi abba
tẽ in andꝛeñ · mõſterio eiuſs
electõe muieẽ litigarent idẽ
v· aſſe ruit taʒ de jure dui qᷓ;
priuilegio ſpeciali de eis ab

alex · papa oceſſo a nob poſt
modũu ofirmatoliberã eligen
di auẽtẽ ad eoſoe fres tmmmo

do ptinẽ a· Itdeũs vero ꝓeu
rator ꝓpoſuit ex aduſo/ꝙ cũ

olim ad petõez pronoꝝ eccie

amorieñ · epᷣo fuit oſtitutüũ ꝙ
ſiuatꝰ locꝰ dino munẽ adeo
pullularet ut pꝛioꝛ à abbas
oſtitueret᷑ ideʒ electio eius pe
nes fratres eiuſpem loci a ca

pitulũ karofeñ · pendẽt et ob
tentu hmoi ſtatuti ſic fuit lõ⸗

geretroactibʒ tpis obbuatũ
ut möſterio andreñ · vacãte
andreñ · fẽes ĩ karofeñ·caplo
aliquẽ ð gremio möſterij ka⸗
rofeñ · ſbi eligerẽtĩ abbateʒ
electio p̃dẽi ꝛv· tam ot ſtatu
ti tenorẽ q̊ʒ etiã ↄſuetudineʒ
appꝛobat am que optima ẽ le

gu interpꝛes minus can oĩce
attẽptata meꝛito caſſari debe

gonẽꝗj · de oũᷣ · oiug · ey publico.ſie ep̃us ofirmatꝰnõ ꝑt᷑ aliq̃ q̃ tñ pt

ata · Yqꝛ nob oſtitit electõeʒ

ipᷣaʒ a ſuſpẽſis ⁊ ð ſuſpenſo eẽ

celebꝛataʒ eã iuſticia caſſaui

mꝰ exigẽte ceteꝝ cũ ſupꝛadi

ctũ ſtatutũ ita ſane poſſz ĩtel⸗
ligi ꝙ ꝓ illud nec iuri ↄuũi nec
pBuil· deroget ut vicʒ ad ſepe
dẽos fres electio ſpectet ab⸗
batis a ad karofeñ · caplm cõ
firmatio m · q/ſi ex ꝓte karo/
feñ.cenobij talis fuit ↄſuetu⸗
do ꝓbata q̃ iuri pũi p̃iudicet ĩ
hac pte ws m illã decerna
tis electõem andꝛeñ · abbatis
decetero faciedaialioquĩ an
dꝛeñ ˖ moöchis ius eligendi ab
batem adiudicare curetis ut
ſic decete roliberã habeãt fa

culitatẽ vel ð gꝛemio eccie ſue/⸗

wl etiã aliũde ꝑ electõeʒ cano
nicã eiigedi pſonã indoeã in

abbatẽ pñtãdã karofcaplo/
ut ab eo ſi fůit canonica ofir⸗

m not᷑ · iij · pariſi· captło
Vm oſuetudinis uſuſq;
longeui/nõ ſit leuis au/
toꝛitaset plerũqʒ diſcoꝛdiã
pariãt nouitates auẽte vovᷣ
pñtiũ inhibemuſ/ne abſ epi
vri oſeſu immutetis eccie vre
oſtõnes a oſuetudines appꝛo
batasul nouas etiã ĩducatiſ

ſecratꝰ· ſiẽ vides mi alio
ſi ep̃s ĩ archiepm eleẽtꝰ

nõ pt añ receptõnez pallij

tanqᷓ; archieps clericoſ oꝛ:
dmare qð tñ pẽ anteẽ; ſit
electꝰ ĩ at ep̃m · qꝛ ñ ů faẽ
ut ep̃us · ſz ut arepᷣus. · de

elec · ꝙ ſiẽ ptea · p̃terea

bñficiũ Ocedẽ et etiaz he
poſſe opetit rõe oꝛdimis
et ẽ eiꝰ acceſſor iũ · ij. q · in·
ſi qͥs obiecerit et cui mter
dicit᷑ vnũ et reliquũ · lxxxj
di · ſi qͥs ſacerdotuz · et · e·
eos q̃ · pᷣterea ð hac ſuſpb?
ſione fuit o biectũ a ꝓba⸗
tũ ex eo qð dicit qꝛ nobis
Oſtitit ⁊c᷑ · et lʒ ob ieccum a
p ti bzʒ nõ fuerit iudex tů q
dz electioneʒz ofirmare ex
officio fuo dz inquir ere de
hmoiãᷓ.de elec:ñl eſt · a l
q̃ dñr hic de his luſpẽſs
intelligunt de ſuſpenſis
ab hoĩe · l vero aliquis eſ
ſet ſuſpenſus a canone pu
ta participando excom⸗
municatis ille talis bñ pt᷑

eligere et alia facere que

fũt iuriſpictõis ſʒ eligi ſci⸗
enter non põt · et h bãt᷑
de cler · ex · mi · ſi cele brat ·
qꝛ mitiꝰ agit᷑ cum lege ꝗ;
cum mimſtro legis · ff · de

arbi · celſiꝰ ſatis poſſz dici

ꝙ ſuſpẽſus poſſet excõica
re · qꝛ pt᷑ abſoluere execom
municatum ·s · de R p· ab
excõicatoꝗ.de ſen · ex · ſa⸗
cro⸗ et · e · duobz · et qui pt
abſoluẽ pt ligare · et econ
tra cũ nõ ſit puatꝰa ↄnio⸗

ne fi deliũ quare nõ poſſet

puare alium · et hoc dico
de eo q̃̊ nõ eſt ſuſpenfus a
juriſpichione vt ſuſpenſus
a canone ſola ꝓticipatõne
Jo · et lau ·Hoc ocedunt ꝙ;
ſuſpenſus ab officio tãtuʒ

ceſſante pᷣſcriptione ſolã ofirmatõeʒ hñt vt ꝓ batur ꝓ interpᷣtatõem
pape ut qꝗᷓ. ptʒ.ſatis tñ credo ꝙ m ipa fundatõe poſſit epᷣus cũ caplło
ꝓſtituere de volũtate pr̃õom ꝙ illa eccia eſſʒ alteri ſubiecta et ꝙ cleri⸗
ci mſtituendi ſp eligerent ſibi p̃latum de maioꝛi eceia et qð dicit.s · ꝙ
epᷣs ñ pt᷑ facẽ qð vna eccRhia eligat ſibi pᷣlatũ de eccha alia · hoc intelli
Se qñ ecclie ſunt iam inſtitute et dotate et ab inuicem diſtincte et ſe⸗
pate · qꝛ illud eſſet otra ius oue qj.de exceſ · pla · ad hee ·
¶Electio · H ſumit᷑ electo eqᷓuoce ꝓ ↄfirmatõe et ꝙ electõe utꝗ· ptz
et h veꝛd ẽ ſi ↄſuetudo nõ ꝓbet᷑ alias ſtat ꝗꝓprie et nõ equiuoce · b ·
g ¶ Optima legũ mterpꝛes · ff. de legi · et cõ. pñ · ſi de mterp̃tatõne
etꝗ de ſepult. certificari · et ↄſuetudinem lex imitat᷑ · nam diuturni ꝛc·
vt inſti · de iut · na · gẽ. et ciui · S. ex nõ ſeripto ·a tacito ↄſenſu ꝓ ↄſuetu
dinem lex abrogat · .· de legi ˖ de quibus ˖ in fi·.
h¶ uſpenſus · ſuſ penſus em̃ nõ pt᷑ eligẽ nec eligi ut hᷣ · et . de elee .
cũ mt᷑ R· ſemioꝛẽ · et j.de eta· et qua. eum bone · etꝗj.de ele · ex · mi · po⸗

ſtulaſti · nec poſtulari pt q̃ nõ vuauit interdictum⸗ ·ti · ꝓx· c · i·ĩ fi · nce

bñficia ↄferrej.ð oceſ pᷣ·qꝛ diuerſitatẽ.ſ̊ nõne iudicare et pᷣbẽdas
dare ẽ ſuriſoictõis utiq; ꝗ.ð elec · noſti · et excõicare ..de elec · trãſmiſ⸗
ſam·nũquid ſuſpenſus pt᷑ hmmoi iuriſvictõeʒ exercere.dicunt q dam ꝙ
epᷣs ſuſpẽſus pt excõicaꝛe et pᷣbẽdas dare · a rñdẽt illi deẽ · qꝛ diuerh
tate · ꝙ ille archiep̃s erat ab officio ſuſpenſus et iuriſpictõe · ſʒ dicũt
ꝙ canomeus ſuſpenſus eligere non pt · qꝛ cum ſit ſuſpenſus ũl offienj
retinet · ſz ſecus ẽ m plato · ſed otra iſtos eſt · xxiiij. q· i· audiuimꝰ Aln

dicũt et meljus ꝙ eps ſuſpẽſus non pt excõmunicare nec interdicere

pt᷑ exeõicare et p̃bẽdas dare et mtelligunt illam deẽ · qꝛ diuerſitatem
cum erat ſuſpenſus ab officio et iuriſpictõe ego ñ credo ꝙ ſuſpenſus
ab hoĩe poſſit dare p bendas ut H ðꝛ. licet lau · et jo · ocedant ꝙ poſſit
excõicare et pᷣbẽdas dare ar · o · poſſet induel ꝗj. de ele · ex. mi · R cele
brat. que tñ mtelligitur de exeõicatõne mmori melioꝛ em eſt opinio
ſeda qꝛ ſeut excõmunicatus alium excõmunicare non pꝛĩ · xxiiij·q · j· au
diuimus · ita eadem rõne nec ſuſpenſus ab homme alium poteſt ſuſpẽ
dere . de exceſ. p̃la· c. ul·ax · · ¶/ uinnis ꝗ..q ut li.nõ ↄt·accedens
Caſſauim. i· caſſam nũciaz⸗ tatõneʒ hẽs de f · inſtru. int dile
k ¶ Kec iure ou · ſilem int erð⸗ ctos · v. ceteꝛꝛ · vbi em aliqᷣd a iure
ũui diſcrepare vidꝛ reducendũ ẽ ad ſus oũe ſi pt᷑ fieri ne pereat quia
Smptů ẽ leges legibz ↄcoꝛdare · C. de inof · do · l. vna · et aug · ocoꝛ⸗
dat euãgeliſtas · de pe · di. i· pieuloſe. et etiã teſtes debẽt ad dcoꝛdiã
reducei ne de piurio notentꝗj. de reſti · eu tu. ſic em faciẽda eſt interpᷣta

tio vt nulli ſit oneroſa:et m ius · S. ti · ꝓx · cam q · et . de puik · er ore ·
et · See · cll olim · Itẽ m ꝙ ninꝰ ẽ capeioſa · ff. de re. jut · tiens · in fi ·
ti·et h ĩta veꝛd eſt ꝙ ad ſus ↄũᷣe reducat᷑ ſi v ba illa patiunt᷑ ut · v.
electio eiꝰ penes fr̃es eiuſdẽ loci et capłm karofeñ.⁊c. nam a ver bis
puilegn ñ ẽ recedẽdũ · vbi certa fũt j.ð pᷣuilł· poꝛro·. et .ð deẽ · ad au
dientiam. vbi em verba nõ fũt ambigua nõ e locus jnterp̃tatõi · f. 8
le · in ille aut ille· ſed vbi fuͦt dubia neceſſaria ẽ inter ptatio
Preludicet pſenpta dehelicer qm̃ alia non ꝓdeſtꝗ. de caula poſ·
cum eccleha:que oſuetudo iuri ̃ᷣjudi Jj. e. e · vl ·
anig. vire lruſtra Piudi cet et que non dicetur.j e·e. vl.

B ₰NRN te N. -Nr co Xν ο *2½
pegan ανα ude en X RA&α
Nert Sααο c οα S60
AAt ☛ K4

. ◻ .
Pawn WοK

.

6 m oluetudinis · C· q̃ ſit lõga ↄſuetudo.l.ij.et⸗ . eee · vlti · et bi

ceorxponit᷑· et · xj · di · oſuetudinis ene ipius oſenſu obtẽto hmoi
b ¶ Cõſenſu · bñ dicit oſenſu · qꝛ k⸗ † nõ te

pre ↄſenſu dũmõ ↄſiliũ et tractatũ cũ eo habeãt · arꝗ .. de ar · cuz oli · ſʒ

E̊ nõ ẽ vexv.qꝛ illð obtinet ex forma ar bitrij · imo epᷣs et canomci vnũ

coꝛpꝰet vnũ collegiũ fũt ita ꝙ ipᷣe caput et ſpᷣi mebra⸗.de hins q̃ fi·
a p· nouit · et ẽ expᷣſſuʒ ꝙ Ri aliqͥbꝰ mãdet᷑ vt cũ ohilio aliqd aliqͥd fa

D ρ ννew p he
J 2△½ Pe
„△

O—☚
.— ryoé N
viñ · di · mala · et · s · e. e; i. ſup ᷣ dicũt q

58 bona oↄfuetudĩe a fims ð malaa ita diuſ mode itelligut ſʒz Hñ fuit
acẽ nõ pñt. ſʒ viðꝛ ꝙ nõ teneaẽ

Br anse atd eng tKreben e dde.) Oe onſaetadne
MA .α& M RX e —
. WρμGR.ον KH— .νbSDwe —☚ οα e — ee. 4

◻ RX ₰ L X 12¾ vAG ☚ 9. X.
E

„ B 40 α pν½ —

Lo Xα⅝ t.
NC—αα Ke .

dã ꝙ pneipi iſtiꝰ. . dz itelligi
mtẽtio legis vñ · S. iſte ſumit᷑ · C · q̃ lt lõ:ↄſue · l · ij · et iðo inepte diecũt

alij ꝓ maiori ꝓte exponũt iſtã lr̃aʒ ñ tñ ẽ adeo valita vt iuri poſitio
debeat piudiem gnare ſuplẽt gnalit᷑ nõ pᷣiudicat iuri · ſʒ ĩ eo lo cũ p̃iu

dicat juri vbi ofuetudo vuatx᷑ et iſte ĩtellectꝰ planꝰ et facilis ẽ · ſʒ ð h

nlla dubitatio ẽ ꝙ oſuetudo vmꝰ loci iuri poſitio gñał · piudicet in

ειει

.
NMααααä Gοιιμνσι¾
—A G WSN

αμ

EED

ciant eoꝛs oſiliuʒ expecta
re tenentur nec fifficit ꝙ;
tm requiraturj.de elect ·
cum m veteri lege

c YWel nouas· nouitates

em ſine cã mducende non
füt · qꝛ lex dieit ꝙ in rebꝰ

nouis oſtituedis euſdens

dz eſſe vtilitas. ff. dele · en
oſti · pꝛin · ĩ rebz · ar · S de
oſti · ognoſcẽtes · et rep⸗
hendunt qui nouitates m
ducunt. xj · di · qs neſciat
Axr pte vr̃a · indigena·
inde genitus ·
e¶ Prodigalitatis vicio⸗
qð ſepe ſe eſſe vᷣtutem mẽ

tit᷑ · xli · di · ſepe · ꝓdigus ẽ

qui dat danda et non dan
da · auarus qui tʒ tenenda
et non tenenda · largꝰ me
dium tz inter vtruqʒ· vñ
verſus · Prodigꝰ exammi
vicio retinenda ꝓfundẽs

ſi quas foꝛte feeiſtis irritas ð
cernentes/ de maioꝛia pur
geñ · de rupella

qꝙ eui terra vra buate ſũt ha
ctenꝰ due oſuetudines abuſi
ue ꝙ ſi ijdigena vel eẽneꝰ ꝓ⸗
digalitatis vicio/vel incuria/

ſeu qcũq; caſu alio diſſpaue⸗

rit wil amiſerit bõ ſua bõ uxo
ris ſue tã mobilia ꝙ immobi⸗
lia ꝓ ſue wlũtatis libito ale/⸗

nat · I·ꝙ ſi vir ducat uxoꝛẽ

q̃ fide vĩugij violata omittat
adulteriũnlominꝰ? ipᷣ̃a medie

tatẽ omniũ bonoꝝ ꝗᷓ fùit vir

X pte vr̃a fuit ꝓpoſtũ /

eſſet omibzʒ viri bonis / · Yte
nore pñtiũ declaramꝰ vos ñ
teneri ad hm̃oi ↄſuetudines
obßuãadas ¶Res · ·
Vm tãto ſint grauioꝛa

licẽ animã detinẽt alligataʒ/
nemo ſane mẽtis ĩtelligit/na
turali iuri cuiꝰ trãſgreſſio pe
ricuiũ ſalutis inducit/q̃cunq;
oſuetudine qᷓ dicẽda ẽ veriꝰ
ĩ hac pte coꝛruptela poſſe ali
qtenꝰ orroganc Rie etiã
lõgeue oſuetudimis nõ ſit vi/
lis auẽtas nõ tñ eſt uſq; adeo
valitura ut vel iuri poſitiuo de
beat piudicium gñnare niſ fu

Apcta quãto diutiꝰ imfe

omibz locis · et ideo ſic dz
ĩt elligi lex illa quã habes
xj: di / oſuetudims · qᷓuis
ptieulariter ↄſuetudo nõ
eſt vilis nõ tñ piudicat iu⸗
ri poſitiuo mñ fuerit ratõ
nabilis et legitime ſit pre
ſeripta · et hec expoſitio re
probat duas pmas opini
ones q̊s facit h̊ gregiĩ fi·
et ſic intellige · xj · di · oſue
tudinis · tionabilis. et
nRa/quã oↄoſuetud ĩeʒ
dices rõnabilẽ · illam dieo
rõnabilẽ quam nõ impro
bãt iura⸗jde cã pol · cũ ee
cleſia.et · S· e· cũ dilectus ·
et .ð v · lig · abbate · vt ſi
qñqʒ admittantur aliqͥ ad
electõez ad s non ꝓtinet
de iure oui et de alio colle
Sio.iſta ↄſuetudo non im
probatur a iure vt dicunt
iura pᷣdcã · et illa ẽ rõnabi
lis qð tin capim eligat ca
nonicos ſibi et alios mfe⸗
riores p̃latos irre quiſito

Larguſ qui ſumptus facit adeptꝰ? ĩpudẽt exigit cpꝛo⸗
ex rõne libenter · ſed videt be appᷣhendit qᷓ potiꝰ⸗ puanda
ꝙ huic non ſit ſubuenien⸗
dum · qꝛ culpa fua a vicio ́ÿM,
meidit in eseſtatez · ff· ꝙ

me · cã · l· li mulier · lxxx vj · ðM
di non ſatis · et dignum eſt vt male meriti egeſtate laborent · ff. depo
ſiti · bona fides · taliter em non fuit ſubuemenduʒ huic ratõne p̃ᷣmiſſa
et cum alterius le hone·ſed elimoſinam dare poſſumus ne fame pere/
at · lxxxvj · di · paſce fame morientem · ꝛv ·
n curia · i . negligentia et ideo ei nõ ẽ ſubueniendum . qꝛ vigilãti
bꝰ et nõ negligentibʒ iura ſubuemũt.j· de re · ꝓmu · cũ vmuerſoꝛv. et
ꝗj. de dona · int dilectos · ff · ad vell · l. n. S. v ba · qꝛ ſtultis non ↄſueuit
ſuccurti ſz errãti bzʒ· ff. S iut ·a fac:igno·:l· ulti.. ſi q̃s ius:o·C.ſi mi
ſe ma · dix · ſi is· et vtiliꝰ eſurienti panis tollit᷑ ꝙᷓ; ſi ſecurꝰ de cibo iuſti
ciam negligat · v ·qꝗ · v · non omis · et · xxinj · q · iin· mmiũ füt jmquieti · et
ſdeo talis ↄfuetudo merito repꝛobat f fun · do · fund ꝰ. a ·l· lex iul.
g ¶ Alienat · qð de iure fi eri non dz · ff ·nec etiã ꝓpt delictum mari
ti bona mulieris fut diſtra hẽda ·˖ C· ne vxoꝛ ꝓ mari.l:i.ij· a. iij . C. ad
i.· iul.· de vi · pri · l. i· et . de pignoꝛ · ex lris. ĩ caſu tũ diſtrahũt qñ qʒ
bona mulieris ꝓ viro vt in cã pmipilarn bona mulieris ꝓ marito ob
noxia fũt liſco h omia bona mariti exhauſta funt.C· in quibzʒ ca· pig·
ta: Ovᷣ ·l: ſatis· nec valet alienatio fundi dotalis etiaʒ ſi mulier oↄſenti
at.C:ad velk.aut᷑ ·ſue auie· et in aut · ut immobilia añ nuꝑẽ · dona · F.
ñ ꝓprie · eolb · v· ſʒ ſi iurauerit ñ otrauenir e tz vẽdito ⸗.de iureiui · eũ
otingat · li ſine vi et dolo pᷣſtitum ſit iuramtum ſpõte oſtante etiam
matrimonio tali caſu cuʒ mcipit gere ad mopiam· mulier pt pete
re dotẽ · C· de iub. do · in rebz · et · e ubi et adulterium pdere dz ·
P ¶ Omibz viri bonis · et etiã dotẽ fuãů⸗/· C. de iut · do · ſ dotem · et
C· ad· l· iul · ð adul · libtatẽ · et . de do · int᷑ vj· et vx · plerũqʒ · ubi ð H
¶ Obb uandas. iuri ↄtrarias ut dem eſt· ꝓ pᷣmaʒ ↄſuetudmeʒ inuita
bant viri ad diſpenſanduz bona ſua. ꝓ alterã mulieres ꝓmoꝛeſerãt
ad omitteduz adulterium · ar · ff · de pac · dota · vuemre talis ↄpen ſa⸗
tio nõ eſt admittenda ⸗tius .· de ſimo · cuz ĩ ecẽie · et · de eo qj dux · i
Vm tanto. diu / matrimo· quam pol · cum haberet
¶ üre naturali· qð immobile pſeuerat · v · dj · . naturale · xxvx. q
i· fut quidaz · et H veꝛd ẽ quantuʒ að pᷣcepta· vel ꝓpibitões q̃ moꝛa
lia fũt et nõ muta nẽ᷑· ut nõ occides · nõ furtuʒ facies· honoꝛa patrẽ ꝛ⁊c
vj · di· F. is ita· et naturalia quidam iura immutabilia ſunt ciuſlia vero
mutabilia. mſti.de iure na· S.ſʒ naturalia· et· de oſan· et affi · non dz
et ideo nulla ↄfuetudo p̃ualet ↄᷣ ius naturale etiazꝭ ſi omes hoĩes de
mundo facerent · xxxij ·q:vnj:flagicia:cuius i gnorantia nemmem excu
ſat · i. q· iij · notandum . et ibi il mtereſt ĩ vicio decipe uel decipi · xxj
·q.i ·ſi cupis.et de ĩgnoꝛantia dᷣr ꝙ qui ignoꝛat ignoꝛabit· xxxvn ·
di · ut itaq; · et de ĩignoꝛantia juris naturalis et ciuilis tractat᷑ m ſum
ma/j/qiiij· S. notandum.et jbi recurrendum eſt J
m ¶ Yilis auẽtas · ſʒz q̃rit̃ de qᷓ ↄſuetudine h̊ itellexit greg· ñ dicis ð
bona cõſuetu dme illam nulla rõ ſiue ius vincit imo equipatur ei · xj·
di · in hijs · ſi de mala de illa non pt᷑ dici ꝙ non ſit vilis · imo vilis eſt

erit rõnabilis et legitime ſit

epᷣoꝗᷓ.de elect · eum eecka
vulterana. vel epᷣs ſolꝰ
. L fuaciat ꝗj.de hijs q̃ᷓ fi·a p̃ᷣla.
h· oſen · ca · ea noſcit᷑ · lz de iure vnum coꝛpus ſintꝗ⸗.de hins q fi.a . ſi
conſen · e/ nouit · et de iure omum deberet fieri ab omnibus oũiter ab

epo et canomcis ut qñqʒ fitꝗj. de ↄceſ.pᷣtẽ · poſtulaſtis · a illaz dicerẽ

rõnabileʒ ꝙ abſentes nõ vocent᷑ ad electõeʒ vt ĩ multis locis ↄtingit
vt in tuſcia et m multis eccleſijs et hmoi ↄſuetudmes legitime pᷣſcri⸗

bunt᷑ · vtz p p̃dicka exempla illam dico gñaliter rõnabilẽ q̃ non obui

⸗p⸗ — „

at canomeis mſtitutis irrõnabilis ẽ q̃ impꝛobatur a iure qualis eſt
illaq· de mſti · ex q̃rimonijs ·s · e · eum venerabilis · et · S· e· ꝓx·et onero⸗
ſa voſuetudo · s· e · c · i· et. S · e eum inter vos · et j.de re iudi · eum cã · et
gñaliter vbi aliquid fit ↄtᷣI neruũ ecciaſtice diſcipline ſiue libᷣtateʒ ⸗7j.
de elec · eũ terra · et · c ſacroſancta· et · c· maſſana · de hac materia habeſ
plene viij · di · fruſtra · IFta· ſpacio/xl.annoꝝ j.de cã poſ· cũ eccleha
n Legitime ſit pᷣſcrip⸗ etꝗj. de pᷣſcrip.auditis.de ̊ poteſtis ha be
re multa iura· ea em ſolũ locum habent i rebʒ ecckaſticis · xxj · q. in. F.
qs actiones · ad hoc g vt vſuetudo ĩiuri oũi pᷣiudicet requirit p mo ꝙ

rõnabilis ſit et ꝙ ſit pᷣſcripta · vt . et · cc cum eccka · Item ꝙ ex certa
ſcĩa et nõ ꝓ erroꝛẽ ſit inducta·ff.de legi · ꝙ ñ rõne · et ſelente illo qꝗͥ pc
ijus odere · ff · de legi · de quibꝰ · in fi · et ꝙ ſit tale ius relken pKanef
naʒz q̃ daʒ fũt q̃ nõ pñt pᷣſeribi ſaltem a laieis ꝗ.de pᷣſerip.cãm q̃· a .c.
cum ex officij · et.ceum nõ liceat·et ꝙ non ſit o ius naturale · xxxij ·q.
vn · flagicia· vel ſaltem ꝙ ſit obtenta ↄtradictorio ſudicio.ff. dele cuz
de oſuetudme · et. j. de · ſig· abbate . tem requirit᷑ ꝙ vſus ſis ilſla c⸗

ſuetudme ſiue iuribꝰ illis quibꝰ vſus es eo aio vt mtendas ſiue cre⸗

das te ius hỹe a vt im poſteꝛ⸗ id facias:ff. de iti · actuqʒ p.l · j. S. julia
nus recte ait · et. l· vl.alias nõ ꝓdeſt vt ibi dꝛ · et ſie ſole vices nõ indu
eunt ↄoſuetudmẽ. qꝛ nõ exẽplis ſʒ legibʒ iudicãdũ ẽ. C· de ſen · a mt⸗
lo · o. iudiẽ · nemo · ſzʒ ᷣm oſuetudmẽ talẽ bñ ſudicat᷑ vt dem̃ eſt. ff. de
le.nã impatoꝛ · Iteʒ reqritur ꝙ maioꝛ ꝑs ppl; vſa ſit illa ↄſuetudine·
ad hů̊ vt ?m illã judicet᷑ · qꝛ ſieut mmoꝛ ꝓs populi nõ poſſʒ inducẽ le
gẽ ita nec ↄſuetudmẽ Item et illa ↄoſuetudo pᷣiudicat iuxi cuiꝰ non eer
tat memoria hoĩm · in · · vj · P quippe· et .de xx·Rg ſup qᷓbuſbam · S·
i · et · ff · de aqua coti · et eſti · hoe iure ꝙ. ductus aque · et · ff de a plu ·
ar · in fũma F. labeo · et · ff · de ꝓba · R arbiter. et ſic ptʒ ꝙ difficile ſit p
bare oſuetudmẽ et p̃ſeriptõeʒz · ſz quã drẽ̃am facis int ↄſuetudinema
pᷣſcriptõeʒ illa ꝓt᷑ aſſignari vt ꝗ dam dicunt ꝙ vbĩ oſuetudo pᷣtendii·
ad mitti poſſit ꝓbatio in otrariũ vt ꝓbetur indebitum fuiſſe qð con

ſueuit peipi · ar · otra · C· de agri · et cenſ · litibus · li · xj · ſed vbi p̃ſcrip

tio ẽ non admittit᷑ ꝓbatio m cõtrarium ad ꝓbandum indebitum fu⸗

iſſe ar · a ↄtra j· de perip· i diſigenti · vbi ðꝛ ꝙ bona fides et iuſtꝰ ti
tulus reqrunt᷑et ibi ðꝛ qñ exigitur titulus et qñ non·C·de pig· adt·
nec creditoꝛes · Item qui petit aliquid ſbi deberivł fieri er oſuetudi
ne dz allegare cam petendi.et tune ſuffict probare ſolum tpᷣs lʒ non
pbet cãm · et tune non admittitur ꝓbatio m cõtrarium·et hm H̊ við

„ezA,o Jor

N SW OWο

R„XRRοωννα
οενας α A
eNX„α.
eRXνα .Ak

CGe e

DE X
3 ☛ ENX

dĩa ink oſuetudinẽ a pſeriptõeʒ · qꝛ in pſcriptõe qñqʒ ꝓ bat᷑ titulus
ita dicũt qᷓdã · qꝛ ſolũ tp̃s nõ ẽ cà imnducẽde obligatõis nẽ nec tollẽde
