e etetrnenee pi⸗ riã exhibẽtes lamentacõis ſi/ tes ut per aches vr boe marit⸗ rtian aenn 4
e. ptedut illudẽ oꝛmi . leis feſtiuis llo pꝛecio dato per a
bit as poꝛtant ad ſarrace gna p̃tẽdũt illudẽ non foꝛmi mas diebus dñicis 2 fer de nullo p ato per
nos. jo · et. BPH dãt ¶ Ellð aũt diſtrictiſſime hmoiſentẽcia publice ĩnoue ducetur 25 premu; uiter
R, inte we Kealeg inbibem? ne in otumeliã crea tur et talibʒ Fremiaſ apiat tas nec ennie terer pro i
m ASriaree ſ is ꝓfilire p̃ſumat/⁊ qm illi eccie niſi totũ qð ex omercio je ſt 5füptio juris er n
m ¶ Pꝛiuatione . hoc to toꝛis ꝓfilire piumat/ q Ecie! . 1c10 hic ſit ᷣfũptio iuris ex qᷓ
tum eee crſes us diſſimulareñ debemus ob ta danato Pceperint a tatu⸗ ius ſtatuit᷑ ut.liiij · di . kr⸗ n
n CSmerco totñ erso voriſ3 ꝓbꝛa nẽa deleuit · p⸗ dem de ſuo ĩ ſubſdiũ terre ſa ar. prr inud ariſtud. 4
07 oarmerclo dober cipimꝰ pᷣſũptoꝛes hm̃oĩpꝑ Pn cte traſmiſerintut equo iudi acf gloſãa et expoſitio il n
dare ĩ ſubſidium terꝛe ſan cipeſſeclareſ odigne animad cio m q deliqrint puniantur · Nlus.ſ· pꝛefũptio eſt.s. 8 1
cte in cuius detrimentũ B uerſionis adiectioneopeſcine qð ſi foꝛte ſoluendo ñ fuerint/ ſpon · is qui · vbi habes pᷣ 4
fecerunt · et eſt ſimile eri i ali3 laſ-⸗ . ſ a ſumptionẽ iuris et ſi aliꝰ
mim vſur arũ in quo quid crucifixũ ꝓ nobᷣ aliqᷓtenꝰ blaſ⸗ ſie alias reatus taliũ caſtisge eus Iparer ta is emptlo ed
quid ſoꝛti accedit vſura phemare pᷣſumãt Tdẽ ĩ eodẽ tur ꝙ inpena ipſoꝝ alijs iĩter⸗ ñ valeret et mchilomm9
el vnde tori deber reſti m ſit nimis abſurduʒ dicatur audacia ſimilia pꝛeſu ei⸗ lber nnlo Pꝛecto 53 ſe⸗
tui.· de uſut · confuluit. et Hij rßi . J. jr. zſrori oßj. ſi
.xiin · q · in · putãt · et. e. ſe. vt blaſt hemuſ xpij m leg x aſtoriceñn · ignoꝛanter agat ad pꝛeci e
imo videtur ꝙ maius qꝛ Aanos vim ptatis exerceatq luceñ · eßi 5 . um ſiue ad mtereſſe otra r
iſti videntur fidez xpi im ſuper h̊ toletanũ ↄciliũ proui Xſpeciali quẽ erga illu iudeum qui ip̃m decepit u⸗
pug nare vnde plus puni

due
Dinn ſancke terre nemo innouamus pꝛohibẽtes ne ju q· regẽ ip̃m ſollicite ĩducatiſ⸗ en eruo o eb 3 nn
ubitat grauius eſſe con 4 . .zi 82 . 1. ſeie ieis et jtẽ priuat a
miſſug adeſt grauius vnn deipublicis offics preferat ne in officijs publicis ſudeos er ee prnat ie e⸗ ntk
dic atũ · xxiiij · q · i · non affe qm̃ ſᷣ tali ptextu xpᷣianiſ plu xpᷣianis pꝛeficiat ſicut ĩ gnali ult. jtẽ priuat aliquẽ vvo Nen
ramuſ. D zut⸗ ut fra·fi⸗ rimü ſi unt mfeſti oi qſ auteʒ cõciſio continet᷑ a ſi foꝛte rede tre ſua. s· de diuoꝛ · Saube n
n porr H eis officiũ tale omſſerit ꝑ pꝛo ditus ſuos iudeis vendiderit õ di
penas iuſtum putamus unciale oeili ũ qð ñ ngulis an vl paganis xpᷣianũ tue depu bius · de fide om̃ i
0 oliquennt. ⸗ e. de nis pꝛecipimꝰ celebꝛari moni tet de Suamĩbʒ inferẽdis cele nuliusde dubitae n
immu · ec . c · vlt · et de iur · cione pᷣmi ſſtrickõeg ci iis n; Iner re ſed kirmiter eredere ar 1
pa:paſtoꝛalis · et · 8. tẽ. cione p̃miſſa diſtrickõe qᷓ oue ricis et ecẽijs nõ ſuſpectu per reſes emier ereverear nr
nullus.· ñ· xij · q · n· de viro juſmodi tadiu xpianoꝝ omu xpianoꝝ iniuria iura regalia eſſe nõ poterit vt in pſal n
eo er et o mo ĩomercijsa alijs deneget vnſequantur H Dem. , mo uieunch vult ae ee 8
p ¶ Alias· quia potue⸗ donec ĩ vſuſ Paupmxpianoꝝ PVlli ſudeo baptiʒ atunft kriiizeg.⸗ aperte⸗ nullus
e voneen igerbenbas 1lo n dutwoͤta dios- epi outat᷑ vel baptiʒ ari volẽtẽ emere li enin. tubare debetin ſi 1
f.g H ad⸗wi⸗ ſites quid qd fuerit axpᷣianis adep ceat velĩ ſuo ſeruicio retinẽ · deut ibi dieitre n
et · xij · q · ij . fratermtas.a „* ———,— eſo/ n fide · etiam in tenui
v. q. vj· quia iuſta tus occaſione officij ſie ſi uſce Nð ſ quẽ nõdũ ad fidẽ on. Kun ideer Bꝛeelul.7
Ze Gtauectgerſo din aoficii u pudoꝛe dimit uerſum cã mercimonij emerit f. ſe ex leui offenareuo, .
zus eit met? alte tat qð irreuerent if⸗ el fieri catur libertus in ſeruitu·
Rusur,edevi d wpere q uerenter aſſump/ 2 poſtmodufactꝰ ſit vel fieri „tem C de hber er romi. 1
P)ſre der e nd dla du mens. *, ullh e poeν † αD de ſee

G

ſimanumiſſus et hoc quo ad articulos fidei qui ↄtment᷑ in ſimbolo
credo in deũ · qui bz ꝑ fidẽ ſolã adhibẽda eſt credulitas qꝛ fides eſt

de re ñ viſa . de pe · di · ii · ĩ domo. C. de ſum · tri · l. vl · ñ ꝓ ſigna hᷣ p fᷣ⸗

dem veritas ẽ colenda · de oſe · di · iij. vemt · ſacerdos · lau ·
a edendu. g& dubiꝰ i fide teſtis eſſe ñ pt. xxiij · qyiiij· ipᷣa pietas
Vi alios ñ reuocat · eũ pt · ff. ad. l· ae quił · ſciẽtiã. et · lxxxiij · di.

erroꝛ et · ar · St · ꝓx · et Ri iudeos · ĩ fr et · ij. q · vj · negligẽ · nun

qd iſtð ꝑtinʒ ad oẽs Rᷣ ñ·
de crimie iã omiſſo ſoli p
lati tenẽt᷑ eoꝛripe · xxiij · q
iinj · duo iſta · et. c. ita pla
ne a peto aut omittendo
qlibet tenet᷑ aliũ coꝛripe
occulteꝗ.e · cũ ex miũcto ·
ubi ð h · et ar · xxiij · q · iiij ·
ꝛma pietas · xxnj · q· vi· hoc
viðꝛ · et. xciij · di · diacom
a ̊.ð cogna ſpi.tua ·a.· ij.
q · vij · qua ꝓpter · ſed iſte
due vltĩe ocoꝛdãtie ĩtelli
guntur ĩ denunciatõe · t·
miſſime · Het icum
ereticus multis mo
ĩs dꝛ· ille at 8ꝛ heretic9
q̃ puertit ſact̃a eccie vt ſi
momac?ꝰ · j. q · i · eos qͥ per
pecuniã · et vi · q; i · F. lz.

Itez ille qui ſcindit ſe ab

vnitate eccie · vjj · q · i de⸗
mq; ſttẽ omnis excõicatus
iin · q · i · ꝙ at hij · Itẽ q er
rat ĩ expoſitõe ſaere ſerip
ture · xxiiij · q. iij . hereſis.

Atẽ qͥ fingit nouã ſectam

et vↄfictã ſequit᷑ ·xxiiij q.
in · Hereticꝰ Itẽ qᷓ alit er
ſentit de articulis kidei qᷓ;
romana eccia · xxiiij · q · i · H
e fides · et · c qm· vel qui
male ſeneiũt ð ſacramẽtis
eecleſieꝗᷓe.ad abo lendam
in pꝛimt · èJGU
d Moꝛs · vnde aplus · et
ſi tradidero coꝛpꝰ meum
ut ardeã · caritat ẽ autẽ ñ
habeã nichil m ꝓdeſt · de
pe · di · i · cir ea fi ceſi quiſ
et de o · di · iiij · ſolet · et · i⸗

Aq i.vide q;tum bomim

e ¶d ſalutẽ. eternã · va
lẽt tñ ad bona tꝑalia per
cipi ẽda ar · xij · qij · ſi q̃li
bet · ĩ fi et ad mitiꝰ ſuppli

cuũ ſubeũdũ · de pe · di . iiij

ad fe· . pot eſt etiam
Rat ermitatis pela⸗
Fius· iſti duo dãnati erãt
in ſinodo ephiſma de he⸗
reſ · dubit a bat priarc ha
anthiocenꝰ an ſcpta eoꝛ⸗
eſſent recipienda et dieit
ꝙ non qꝛ ex quo odẽnatꝰ
eſt auctoꝛ et ſcripta illiꝰ
admitti ñ debent · vt· iiij·
q·iiijc.millꝰ.xvi · di. ca
nones· ꝓuis aliquavtilia
ſint ibi · ar · S de teſti licz
ſed ar · tñ quod ratione ett

deſnderet xpᷣianꝰ datis ꝓ eo
xij· ſolidis ab illius ſeruicio ꝓ
tinus ſ aberaberrjs aũt in
fra tres menſes ipſum vnalẽ
non expoſuerit vel ad ſibi ſer
uiendu eme rit eüdeʒ nec ipſe
vdẽ nec aliꝰ audeat oparare
ſͤ nullo dato pᷣcio pꝑducat᷑ ad

Tephanꝰ? papa oĩbʒ ep̃is ·
Vby? ilide infidelis
nec eis omino cre
deduz ẽ q̊ fidẽ verita
tis ĩgnoꝛãt Co papa
Wi alſos cũ pt᷑ ab erro⸗
enon reuocat ſeipſum
errare demonſtrat
nus de fide catholica
Irmifſſime tene et nulla
tenus dubites omnez hereti

pᷣmia libᷣtatis De heretles

guſti

cũ velſciſmaticũ cuʒ diabolo
ãgelis eiꝰeterni ignis incẽ
dio ꝓpticipãdũ niſi añ finẽ vi⸗
te catholice fuerit incoꝛpatꝰ
reintegratꝰeccie:⁊ pꝰ pau
ca:mni homini ꝗ eccie ca⸗
tho lice ñ tʒ vnitate neq; bap
ti ſmꝰ neq; elemofina ꝙtũlibʒ
copioſa neq; moꝛs ꝓ noĩe xpᷣi.
ſuſcepta ꝓficẽ poterit ad ſa/
res · anaſtaſio antioè ·

aternitatis tueſet· Y.
Cũ celeſtinꝰ atz polagi tr

us ĩ epheſma finodo ſint dana
ti qũuo pot erunt illa caplare⸗
cipi q̊ꝝ dãnantur auctoꝛes
Se ocilio affricano ·
Iqs ep̃s heredeſ inſtitu

erit eỹ̃neoſ a ↄſangnitate ſua

vl heẽticos etiã ↄſangneos à
aganos ptulerit ſalteʒ poſt
moꝛte ei anathema dicat᷑at/
4. „

am bone ſnie recipi pñt · i. qe i · dñs declaraui t.et.xxx vij · di. ſ qᷣd vert

et noticia legis abꝛogate neceſſaria eſt · di · vij · moyſes · et papa etiã
ar · ex·l· t heodokRiana abꝛogata · s· de iudi · nouit · ſ ed voꝛd eſt ꝙ⸗ ſeri/
pta illoꝛꝛ nõ valẽt etiã ſi alias bona ſint ñ ſunt r ecpieda .· e · ex coi/

eamus · F. credẽt es · ar · ad H·xcvi · di · bñ quidẽ · tñ rõne bone ſentẽceie

ſcripta orig enis appꝛobata fuerunt · xvi · q · vij · et h diximus · qui dã
natus fuit poſt moꝛtẽ · xxiiij⸗q · ij ſane ꝓfertur·et ſi apꝛobarentur
valerent alias non · ar · S· de ſum · tri . e· ij ĩ fieitẽ art ꝙ deſtructo pnei
pali deſtruitur acceſſoriũ ſicut ma c· ̃dic et hoe dixmus · B·
Iepᷣs.ſic oꝛdma iſtã Kam · ſi quis epᷣs inſtituerit hereticos he

„. £

tedes extraneos a ↄſanguinitate ſua uel etiã in ſtituerit ↄoſang ume

aos her eticos hẽ des aut paganos ꝓtulerit ſaltẽ poſt moꝛtem ꝛc· et

r

. eP

Fxl oblatõ ꝓ eo fiat aut int᷑ xp̃ia
nos accipiat ſeplturã N uciꝰ

ſie repete ĩllã dicõem hẽticos.et ita nullus dʒ inſtituere hẽtieũ ſi

ueſ ſit oſangumeus ſue ñ ut h̊ ptz etꝗj.c· ꝓx · eᷣus ergo mſtituat ec

cleſiã exq̊ non hʒ ↄſangumeos catholicos · vñ · q · ij · eps qͥ fiios·et
¶C e ·cognouimꝰ.et ĩ au.ut cũ de ap.cog· dicimus · et · S. qͥs.qꝛ
iſti heretici iã ñ dicunt᷑ funj vel ↄoſangumei · vñ ðꝛ ĩ lege ſi frater tu
us et amicꝰ tuꝰ et vxoꝛ tua depᷣuare voluerĩt veritatẽ ſit etiã manꝰ

tuaſi up illos · xxiij · q · viij · legi· et vxoꝛ ẽ expellẽda · xx vin . q ·i· vxoꝛ ·

q; eiꝰ nomẽ inter dei ſaẽdotes
nullo mõ recitetur X eodẽ
B 633qui cat holici non
ſut et ſi ↄſanguinei fue⸗
rint epi ul pᷣſᷣ ri mchil ↄferat
deniqʒ h̊ qð de ep̃is a pᷣſᷣꝛis

— W

&

W

ĩ fi · H imtellige n pemtue⸗
rint iſti oſangnei delicti
em vemã pemtẽtibz ñ ne
gamꝰ · C· e · mamcheoſ· B·
P¶ Daganꝰ. et ita ið iut᷑
ĩ paganis a hẽticis · inẽ
eſt de oĩibꝰqͥ catho lici nõ
lunt.. c · pꝛox.
i ¶ Moꝛtẽ⸗ ſie · xxiiij · q · ij·
ſane ꝓfert᷑ · et ar · C· e. l.
Armarnicheos ·ar o. qꝛ eri

xxiij · di · quoꝛũdã · xxiiij ·

di Au eſt de bet reliquis el S mia ĩ moꝛte extinguuũtur
ricls exaudiri¶ emens:ip iar⸗

remenſi archiepo ·
Vm criſtus pfectꝰ? deꝰ?
et pfectꝰ ſit hbomo

P2

anathemate ĩterdicas ne sc

q · ijcia crimẽ cũ pena
ſit extinctũ.C· R reus vel

acctoꝛ moꝛ · fu · l. ij · BH tñ ſpe
N q · ſuh. ciale eſt ĩ erimĩe hereſis ĩ
nuir crimis deteſtatõez ut pꝰ2

„ 2, — &ꝑVon — 7 ſt& voleß, . L
ð cetero audeat d igẽ xpᷣm eẽ & volmoꝛtez poſſit accuſari et

aliqd hm ꝙ hotqꝛ ſeut criſt⸗
verus e deus ita verus eſt hoõ
ex anima rõ nali a hũana car
ne ſubſſtes Ox ocił:laterañ·
Icut ait btũg leoget · JF·
qꝛĩ ptibʒ toloſañ·hẽti⸗
coꝛum quos aiij gaʒaros alij
patharenos a alij alijs noĩbʒ
wcãt inualuit dãnanda puſ

tas Sò a delenſoꝛes et recep
toꝛes eoꝝ anathemati deẽni

mus ſubi acẽet ſõ anathema
2 †ro „
te ꝓhibemus ne qs eos in do⸗

mo vlterra ſua tenẽ vel fouẽ

aut nè gociũ cũ eis exercẽ p̃⸗
ſumat ſi aũt in ̊ pcto deceſſe
rit neqʒ ſpᷣ uilegioꝝ nroꝛuʒ
quibuſcũqʒ indultoꝝ obtetu

neq;ʒ ſub alia q̃cũqʒ occaſiõe

D 3tol . LCLiiij⸗
vniüũſoſ qͥ ð ſacr̃o coꝛpiſ
a ſang nis dñi nti ihu xpᷣi v ð
baptiſmate ſeu pecoꝝ ↄfeſſi⸗
one mrimonio vel reliqͥs ecci⸗
aſticis ſact᷑is alit᷑ ſentire aut
docẽ nõ metuũt qᷓʒ ſacroſan
cta ro · ec ̃dicat et obſeruat

te poſſs erdae ne verirer
M ame⸗ lxxxvi.di. paſce fa/

excõicari et ne eccia oꝛet
eo quia non fuit accuſa
tus in vita · B·.
eos cõſangumei·
die vt · S· c. pꝛox ·
1CConferãt ˖ ñ diſtingui
tur ĩ moꝛte vel in vita g&
nec nos di ſtinguamus qꝛ
nichil capẽ pñt ex teſta⸗
mentoj.e.excõicamꝰ..
credenteſſcã pietatis foꝛ

me · qꝛ adhuc poſſʒ ↄouer
ti ad fidẽ qꝛ de nemĩie de⸗
ſperãdũ ẽ ĩ via · S pe . di.
vij · nemo· et · xxxij · q· ij
acillã ar ecẽ ad ᷣ· xlij. di ·
qui eſcamus.et · xi · q· iij ·
quomam multos L
m ¶ de reliqͥs· ĩ H̊ oẽs pa
res füt · ar · xvi · q·i.pᷣdica
Wntankena⸗

Vmxpsanathema⸗
Ne. qcũq; ergo otra
riũ dieit ẽ excoĩcatꝰ qꝛ Gj
dieẽ hẽticũ ẽ a hetici oẽſ
fũt excõ icatiꝗq·e:ad abolẽ
dã · et · e ex coĩcamus et ꝙ;
xpᷣs verus ſit hõ · et hũa
nã carneʒ habẽs · s. de fũ ·
tri·c·iea eſt ar ticulꝰfidei
nẽe de quo hẽtur in pᷣdẽa
oſtõ ne· et idez de alns aſ
ſcire qurlibet xpᷣianus te
netur ꝓ fideʒz · ar ; ad H. de
con · di· iiij añ . et · e bapti
zãdos ·et · e · pma · ad illos
ar ticulos de qbʒ tractat᷑
in illa oſtõe ·˖ firmiter cre
dimꝰ· om̃es ĩdiſtincte te
nẽtur tã clerici ꝙ; laici ad

itt et eſt ſij. de vſut · qꝛ ĩ omibz
Adabolendã · obbuat · · xxiiij · q·

i. ß̃ elerici magis qͥ legẽ pſcrutabiliter ſcire tenẽt᷑ · xxxviij · di · oms

pſallentes.xxiiij · di · qu; eps · qlibʒ ergo tenet᷑ credẽ ſedz ꝙ catholi⸗
ca tz eccleſia · et Gᷓ; ſufficit ĩ talibꝰ articulis dumodo mehi in otrart
um ſenciatqᷓ e ad abolendam · B·.
eut · leo · xxijj · q? v·res oẽs ꝓ ¶ Defẽſoꝛeſ ꝗ.e·excõ icamus..

eredẽtes. lxxix· di · R quis papaar · Jpullegn Fc- 9 fi ·qꝛ puile

q ¶ Obtẽtu · ſie ergo t õe delncti p dit/ giñ non extendit᷑ ad illicitũ
caſum.nec tuet᷑ aliquẽ ĩ maio ꝗ.de ſen: ex · nulli · et omni puilegio ceſ
ſant e mali puniendi ſunt·C. ubi ð cri·ag opoꝛ:aut᷑.qᷓ̃ m pꝛoumcia
r ¶ Oblatio· qꝛ ↄſtat eũ deceſſiſe m moꝛtali pcto.xxiij. q· v ·placu⸗
iij he lis · Gergo ꝙ rõna ee⸗
cleha ſeruat et mãdat alijs

† AneIH

9

è

2-

F· qð ñ ẽ veꝛv qꝛ tenet᷑ vi

verum etiaz ſeculart curie

lcaſibz relmquit᷑ aliqͥs cu
rie ſe culari ſtatim ꝓpꝰ de⸗

liã quam intulit ep̃o ſuo
aliquis depoſtus eſt · xi⸗

tim curie ſeculari imo ad⸗
huc tenetur viuẽ cleri cali
ter · et eccleha euʒ tuebiẽ
nmn gaudet priuilegio elert

non ab homine. qualiter
debeat tradi dici tur ꝗj. de
ver· ſig· nouimus quali⸗
ter pumiri debeant hereti

oꝓpelli debeat buare fidẽ
yxlv. di · de iudeis · poſtq̃

intr udi . · e · e penul · B.

——

SRen ₰ A iitt⸗ „ ſR r 5õäl Jaurn 2αα er 2 ar Daß 4

oblſeruari gnᷣaliter eſt ſeruandũ.xi · di · quis neſciat · Nuicunq; ergo R tt. Hodie buaudum e ſt ꝓut traditur .e · c. penul · 5· R qui · B·

ñ bene ſentit de ſacramentis eccie hereticus ẽ habẽdus vt hic patet
a ¶ Vaeãte· habes hᷣ ar · ꝙ vacãte ecẽia iuriſvictio remanet apud ca
pitulũ · ar. lxv · di · eeul · xxiij.·di ·ĩ noĩe dñi · vij ·q · i · pontikices · de hac
materla plene dictũ ẽᷣ.s · de ma et obe · Hijs que · et· c · ceum olim
bDeß̈henſ. fackt euidẽtia puta qꝛ publice pꝛedicant hereſim ar.
ff · de ritu nupẽ · palã · ul. vel legitima ꝓbatõne puta ꝓ teſtes uei
ex ſua confeſſione
c Orerogatiua ar · ꝙ ele
ricꝰ depoſitus ñ hʒz puile
gluʒ clericale a H̊ ocedit

et gũᷣaliter quoſcũq;ʒ eað ro ·
ala:ar· li iij · di· ex antiqͥs · ĩ

ec ˖ wll ſinguli epi ꝑ dioẽ · ſuas
uereeerrcalſt Guls ſie de cũ oſilio ciericoꝛuʒ vel cleri ci
poſitꝰqꝛ ſi hoc faciat ad⸗
huc gaudet puilegio cle⸗
vicali:lxxxi ·di.dictũ · et H
dixit hu· R vero meorrigi
bilis eſſz tüc ñ ſolum pde
ret priuilegium clericale

cos iudicauerĩt vmculo ppe⸗
tui anathematis innodamꝰ
Iᷓ· Dñti nichilominꝰ? oꝛdina
cione ſãcim ut qcũq; manife
ſte fuerint in hereñ dephẽſiſi
clerieꝰ ẽ vel cuiuſlibʒ religio⸗
nis obumbꝛatõe fuſcatꝰ toci

traderet᷑ ·˖ s de iudiẽ · eum
ñ ab hoĩe ſů̊ ĩ caſu iſto per
dit omne priuilegiuʒz nih
reuertatur vt ſequitur
d ¶ Relinquat᷑ ĩ tribʒ em

iuramento pꝓmittãt ꝙ fidelit

ipſ ſede vacante cum oſiſiof·
optuerit vicinoꝝ epoꝝ heti

ſoꝛ interdicko ecciaſtico ſup

1

us eccłiaſtici oꝛdiniſ p̃ꝛogati

Feanlar Kare pe d ua nudet᷑a ſic om̃i officio a bñ
poſit ionẽ ut ĩ crimie here ſici ico ſe
Rsnt ove g. Fevicacnn / ſicio ſpoliatuſ eccleſiaſtico ſe
Itẽ ĩ erimĩie falſiꝗj. de eri⸗
fal·ad falſarioꝛꝛ·.et ĩ alio

cũ ꝓpt᷑ calumã · et otume

teſtatis ammaduerfſiõe debi
ta puniẽdus niſi cõtinuo poſt
deßhenſionẽ erroꝛis ad fidei

ꝗ· i·ſi quis ſacerdotũali
as aũt licet clerieus ſit de

lic⸗ 1 rere et erroꝛẽ ſuũ ad arbitriũ
poſitus non traditur ſta⸗ TL TL.,

epi regionis publice cõſenſe
rit abiurare a ſatiſfactõeʒ cõ
gruã exhibẽ Laic? aũt niſi
pꝓut dictũ eſt abiurata hereſ
qa ſatiſf actõne exhibita ofeſtĩ
ad fidẽ ofugerit oꝛtodoxã ſe
cularis iudicis ar bitrio reim
quatur de bitam recepturꝰ ꝓ

cali vt dictũ eſt m ꝓx · no
tula ſi vero eſt imcorrigi
bilis poſtea traditur ?m
qð dieitur · S· de iudiẽ · euz

ci Sꝛ ꝗ·e.excoĩcamus 11 . ₰ .
e ¶¶ Kecurrere · ß vider ꝙ nẽ erroꝛis vel poſtqʒ ſe ut di

ximus ꝓpꝛij antiſtitis exami⸗

eſt ↄodemnatꝰ? hereticꝰ ñ
Opellit᷑ ſͦ ſi vult ſpõte re
dire debz recipi abiurato
erroꝛe · xxiiij · q· inj. dixit
aplis · et in petuũ carce
rem ad agẽdũ pemitenciã

ſi fuerint in abiuratã hereſim
recidiſſe ſeculari iudicio ſine
vlla penituſ audiẽtia decerni
mus reſinquẽdosa· I Etatu
imus inſup ut comites baro/
nes rectoꝛes et oſules ciuita⸗
tũ et alioꝝ locoꝛũ ſjuxta omo
nitõem epᷣoꝝ pᷣſtito coꝛꝑalit᷑

f bitrin ar ; otra.· q
vij·ſli quis epᷣ sillud olim
obtinuit vt ĩ concilio tm̃
reciperet᷑ · ſed hodie ſufft
elt ꝙ hie dieit · t ·
g Laicus.laici em̃ ꝓ ee⸗
cleſiã odẽnãdi füt de here
ſ· ſed iudex ſecularis illum punire debʒ. nec traditur laieus ecurie ſe
eulari ſed clericus ſolumodo⸗. de ver ſig · nouimus· qꝛ laicus ſemp
eſt de foꝛo ſeculari.ſed in caſu iſto ſentencia debet kerri per eccleſiã
exeeutio fit ſolũmodo ꝓ iudicẽ ſecularẽ · Nualiter tales pumri debe

Ant dicetur .e · excõ icamus yemine dñ · ̊ ſi volũt redire nonne de⸗
hb ¶ Audiẽtaa · ſie · xxiij · di · no⸗ bont audiri et recipi qꝛ eccleſia nõ

claudit gremiũ volentibz redire ad ipaz · C. de fů · tri . inter claras
Eca fiet delicti vemã penitentibz ñ negamus dicit impatoꝛ · C. e·t·
manicheos · et de pe · di · ijj · adhuc mſtãt · bñ eredo ꝙ debẽt reeipi qꝛ
dñs ñ vult moꝛtem pctoris ⁊c · xxvi ·q· v:· cognouimus. ſed vt duer
tat et mppetuũ car cerem detrudat᷑ · e · e · penl. ſ̊ audientia denega
tur quo ad bona etiã ſi alias vellet ſe dekfendere tñ Ka iſta otradicit

cularis relmqtur arbit rio po

a lege dioceſane iuriſdictõigꝰ

catholice vnitatẽ ſpõte tcur·· exempti ſoli ſubi aceãt ſe · ap ·

tanqza ſe· ap· delegatig non
obſtãtibʒz libert atis ſue Puile
legijs obſequant᷑ · uciꝰ· jij ·
¶ IErsentis m ſeniuʒz ſecu uere eos a digmtate · xv ·

ꝗlitate facinoꝛis vltõeʒ a · J/
Illos vero qui poſt abiuratio

tuimus public ari in alnjs ið
natione purgauerĩt depꝛehẽ

jna eoꝛuʒ vlterius reuertatur/

um miſereri aliquis voluerit/
ut tpaliſ ſaltẽ pena corripiat
quem ſpiritalis non corrigit

i ¶ Iuramento·hoc idem dicitur ꝗ.e· exeõicamus · · mon eantur. B·
k ¶ boonoꝛeqꝛ hocipſo otra eceleſiã eſſe vide tur vñ dignitate dzʒ
priuari.xriiij · q. i · qui ↄtra pacemet ſ· xxxij · q· v · pꝛece ptum

¶ Ligandis · Rꝗᷓ· e exco ĩcamus · S· moneantur
m ¶ Epali · ꝓpter deliaũ ſuũ · ſi · xxv · q:ij: ita nos /ede offli. oꝛ · irre⸗
n¶ Delegatis auẽtate gñnali huius decre · ſc · S· ·fragabili · S· cete
rũ et ſie rõne delicti pdirẽ̃
priuilegiũ qꝛ priuilegia
non dãt cãm delmquẽdi ·
C·de pꝛiuik · ſcola · l· ij · li⸗
xij·nec ꝓmittas nocenter
aliq̃ bʒ priuilegijs uti · vt
ĩ aut᷑.de man · pñ · ꝙ ſi de⸗
linqñtes · et. s · c · ꝓx · ſic a
remiſſio pc toꝛx ñ dat licẽ
ciã delmqñdi · i. q · vij · exi

et effic aciter cũ ab eis fuerĩt
reqſiti · eccleſaʒ ↄtra hti cos
et eoꝝ oplices adiuuabũt bo
na fide iuxt a officiũ a poſſe ſu
umſi vro id obſeruare nolu

. S gaãt oſueuit ̊ allegari ꝙ
erint honoꝛe quẽ obtinent ſpo rõne delicti pdit pꝛiune
lientur et ad aliòs nullatenꝰ giũ. qð ñ we ſi aliqͥ
iesee e Rit en; exempti füt et delmquũt
aſſumãtur eis nichilominꝰex ñ ꝓdũt priuilegiũ ꝓpt
cõicatoe ligãdis et terris ip Hͤ puniri debẽt nee dꝛ Pe

recidere ĩ iuriſvictionem
epᷣoꝛd qꝛ nõ cognoſcunt
epi iure oꝛdinario ſed au
ctoritate ſibi delegata ut
Hic patet et· s.ð offi oꝛ ·
irrefragabili · et pinde ẽ
ac ſi ipᷣe papa cognoſcẽt
vel ſpecialiter aljs dele
garet · ꝓ abufũ em vel ꝑ

ponendisg ¶Ciuitas auteʒ q
hijs mſtitutis duxerit reñſteè/
dü vel otra omonmitioneʒ ep̃i
punire neglexerit reſiſtenteſ/
aliaꝝ careat ↄmercio ciuita/
tu epali ſe nouerit distate
Buandan ˖ ſ qͥ wro fuerĩt q̃ͥʒ
1 5 3 d* legiũꝗj· de puit᷑ · accedenti
bus · et. c · ſi de terra · a · xi
mpti ioun ſubiaceat q · iij · Puilegiũ · de h ðꝛ j·
ptati nichilommus ĩ hijs que
ſit heticos iſtitut 3 Pon. gs facere põt papa rõne
pt᷑ eos dignitate priua

. —

—
.*

et ꝓpter alias iniquita/
tes pt᷑ etiam papa remo⸗

li coꝛxi AWiln toz ,. .¶q·vi ·alius ·et im perium
1 oꝛruptela Filn ters ipſe tranſtulit de loco ad

riſ o tpali noſtre iurdictõni locũ gpter ea qꝛ nõ defen

ai.l ubiectis bona hereticoꝛũ ſta debat ecciaz s· de elec . ve

nerabilem · ut ibi notatur
et iudex ſecularis põt ex⸗
cõ icari ſi negligat facèᷣ

pᷣcipimugfieri ꝓ poteſtatesa
prñcipes ſeculares quos adid iuſticiam · xxin · q· v · admi
exequẽdũu ſi foꝛte negligẽteſ mſtratoꝛes · et hic expᷣſſe
extiterĩt p eẽ · ec · ap · re · opelli cae / Siret · S. c .· pꝛox ·penul ·
J P „OPeitt⸗ »s/et ꝗ. de maled . e n.
wlumuset · m· nec ad eõs bo p ¶ Miſereri · de ſola er⸗
So miſericoꝛdia reſtituũ /

niſi eis ad cor reuertẽtibʒ et

t . tus. ut · xxiij. q. iin . ipa pi
abnegãtibʒ hereticoꝝ oſoꝛei im ips

etaſ · v· itẽ ſi mquiũt · ĩ ki·
et · ꝗ · vij · ꝙ autez · et · j. q·
vñn · oueni entibus ·
q Diſeiplma ·. s · de elee ·
rimos · in fl · a · C· de emẽ ·
Pin.l · vna · et ar · l· di · vt
Oſtitueretur

r ¶Cõ ficentur · qd dielt H habes · vi · q · i. . veruz · vᷣſu · ſi quis eum
militibz et · C. ad le. iul· maie · qſquis fet. xxiij · q · v· ſi apud. et qͥ
Grauius · xvij. q · iiij·ſicut qui ecẽiaʒ·⸗ ĩreligionẽ diumã omit

tit in ommũ fertur miuriã et publicum crimẽ committit. C·e.t· ma
nicheos · vnde grauius eR en ehabes ꝙ; bona hereticorũ ofiſcant
t ¶ Experedatio · H expᷣſa ſiue habeant filios ſiue non · nec catholi
cis filijs hẽticoꝛũ aliqð relmquẽdũ eſtut hic dicitur · ſ̊ contradicit
lex · C· e.t · manicheos · et lex eo gnouimus:a aut · de neſtorianis · ubi
dicit ꝙ filij eat holici ꝓpter hů hereditate paterna nõ priuãtur. ſtat
enim hodie huic decre in odium crimĩs ſicut in crimie leſe maieſta⸗

tis vbi fiij pumũtur quo ad bona vt hie diett · et · vj · q . i. F. verum ·

vxſu·hR quis cũ militibus· multofoꝛcius m iſto crimĩe vt hic dicitur

nesligentiaz pdit priui

FE epᷣuit · ex tuaʒd.H̊.
ergentis ˖ p̃eipimꝰ·

re · ut · S· c ꝓx · S. ſtatuimꝰ

tur bona vt H̊ ðꝛ otiã epa

cuʒ ĩ cũctislxxxij · di · plu

N Se 4 16/ ; Cn nw Plat Prmii) & pao co gfirit mſlenmn ab oſſino ſuſponſy TPetno &ι ſamis /

tat
„a
ndeie

oſcit
dele
elp
orui
dentt
d
3dej
re⸗
in
Uröne
volit
priua
iim⸗

Hit3
emo⸗

pv⸗
rium
ed
defen
lec⸗pe
otarir
öte⸗
t fac

edſii

g

en

blnen
ſteiß

tüei

ſßupt
ſtit
teeg⸗

decle⸗
e e⸗

lisen
e
zont

citn D

fſen⸗
tto
unſ
rpn
It ſe

en,

ditꝑe

et hoc eſt expᷣſſum in oſti
tucõne frederici hac edi
ctali que olim erat m quĩ
ta opilatione · e·t · et im a⸗
lio cau etiã fun ꝓ delicto
parẽtum pumiũtur tpali
ter uſq; in quartã gnacio
nẽ ſcdᷣm ꝙ habesj · de pe
nis · ĩ quibuſdaʒet in hac
opimone fuerũůt · jo · et la ·
a Canonicas · xv · q · viij
cũ multe · et · i. q · iiij · F. it ẽ
peto/et · S. de fil · pſ bi ·
totum
Aaduerſus.ſpeciali⸗

ter · H ſumptum eſt ex ilio

canone · xxiij · di · quanẽ ·
ea em que notabiliter fi⸗
unt mſñ ſpecialiter noten/
tur videntur neglecta ff
de miut · item apud labeo
nẽ . S. ait p toꝛ ar · ð ofir ·
utie Cone · et · S. ð dolo · e · ij
c Hermiarijs id eſt ta⸗
belliom bus · ſic · xxv · q · i ·
vmuerſa
d Auxiliũ · cũ ſint excõi
cati ꝗj.e· excõicamus · i · ·
credentes. et · s · e · Reut · H
videt᷑ ſalteʒ hi ↄuematur
ꝙ ñ ſit auxiliũ denegãdũ
aut etiã iuſta ſnĩa.s.de ex
cep · eũ ĩter · et ĩ pluribus
.c· ibidez H pt᷑ hᷣe locum
mfra annuz · poſti vero
oſtiterit eos eſſe tłes an⸗
no elapſo ĩter hẽtiecos cõ
putant᷑ niſi infra annũ ſe
coꝛ rexerint .e · excõ ica⸗
mus · i · ꝓ. credentes . et ſie
heretici puniunturꝗ. e · c·
penul vñ non admittunt᷑
ad aliquam defenſionem
cũ ipᷣoꝛꝛ bona debeãt con

fiſcari fieut alioꝛꝛ hẽ tico

rũ imo licite eis auferun⸗
tur ſua. vt · viij · di · quo iu
re · xxiij · ꝗq · v.nõ nos · a q
vij · e · i. i · et · ij · melius tñ

eſt ſi auẽte iudicis q̊ fiat

xxinj · q · iij · ſex ſunt · et · C·
eA¶ Inkamie et ita papa
pꝛ infamiã irrogare quo
ad foꝛuz ciuile qꝛ a tollẽ
eã pt · ar · S · q fił · füt legi·
ꝓ venerabilem · ar · cõtra
j · ꝗ · iiij · F. bĩc colligitur ·
ſo· hoc verũ ẽ de inf amia

facti non juris ·˖ b ·
Vm er miũcto · oue⸗
tteula-ſicut cõſpiratoꝛes

xi · q· i · oſpirationũ · lxxx ·
di · H quis papa · iſti emnim
oſpirãt ot ra deũ · vñ foꝛ
cius fũt puniendi ẽ ſi con

ſpirarent otra hommem

. e · vergentis m fi⸗
g cvimplicitateʒ · et ma
le · xxx vin · di · ſedulo
H¶Deus emm · H incipit
impꝛobare factũ iſtoꝛum
i In lucem · hec ẽ impꝛo
batio contra occulta con
uenticula
k ¶ Sicut em̃ · Hhie impꝛo
bat ꝙ aſſumebant officiũ
pꝛedicandi
1 ¶Omnes imo ſingula

officia hingulis debẽt eſſe
gnuim lo/ Mer det h

aſ l
diſciplina. Cu em m legitĩaſ

punitis capite bona ↄfiſcent᷑
eoꝛꝝ filijs ſuis vit a ſolumõ ex
miſericoꝛdia ↄoſeruata quãto
magis qͥ aberratesĩ fide dñi
dei filiũ ihm offendũt a capi
te nẽo qð ẽ xpᷣs ecciaſtica de⸗
bẽt diſtrictõe p̃ſcindi ⁊ bonis

tpalibʒ ſpoliari cũ lõge ſit g⸗

uiuseterna qʒ tpalẽ ledẽ ma
ieſtatẽ· hm̃oi nec ſeuerit atis
cenſurã oꝛtodoxoꝝ exhereda
tio filioꝛũ q̃ſ euiuſdã miſera⸗
cõĩs pᷣtextu dʒ nullatenꝰ ĩpꝑe
dire cũ ĩ multis caſibꝰetiã ſᷣm
diuinũ iudiciũ filn ꝓ patribʒ

tpaliter puniant᷑et iuẽ cano⸗

nicas ſanctões qñq; fer at᷑ vi⸗
cio ñ ſolu ĩ auctoꝛes ſceleꝝ ſʒ
etiã ĩ ꝓgeniẽ dãnatoꝛũ Idẽ
aduͤſus nos terra oſur
ereta· Yqꝛ plꝰ timeri
olz ꝙ ſpecialiter miungit᷑ q̃ʒ
ꝙ gñaliter impatur ob ad
uocatis a ſcriniarijs firmiter
inhibemus ne hoticis eredeti
bus factoꝛibʒ vel defeſoꝛibꝰ
eoꝛũdẽ in aliqͥ pᷣſtetiſ auxiliũ
oſiliũ vel fauoꝛẽ · nec eis in cau
ſis wl ĩ factiſ vil aliqbʒ litigã
ti bʒ ſᷣ eoꝛũ examĩe veſtrum

patrociniũ pᷣbeatis et ꝓ ipnſs

publica inſtr̃a vel ſep̃ta facè
nullatenꝰ attẽptetis /qð ſi ot
pᷣſũpſeritis ab offõ veſtro ſu
ſpeſos ppetue vos deenimus

mfamie ſubiacere · Pẽ vmũ
ſis criſtifidelibʒ tã 1 vꝛbe me⸗

teñ · ꝙᷓ; in eius dioẽ · oſtitutis ·
Vm ex iniũctoa· J licʒ
auũt deſideriũ intellige
di diumas ſepturas a ᷣm eas

ſanctões reis leſe maieſtatis V. nõ eudẽ actũ habeẽt ſta ſut oꝛ

dines ĩ eccia ſʒ ñ omes ið hñt
officiũ qꝛ ſᷣm apim alios dñs
dedit aplos alios ꝓphetas
alios at doctoꝛes ꝛc· ¶ Cum

igit᷑ doctoꝛũ oꝛdo ſit q̃ſ preci⸗

puus ĩ eccia ñ dʒ ſibi quiſq̃ʒ ĩ
differeter p̃dicatõis officiuʒ
uſurparelnas ᷣm apim quũopᷣ
dicabũt nñ mittãtura veritas
ipſa pᷣcepit apoſtol rogata

dñm meſſisvt mittat oparioſj/

ĩ meſſem ſuã · qð ſi foꝛte qͥs ar
gute rñdeat qꝛ tales inuiſibi
liter mittũt/mittüt a deo aſi
ñ viſibilit᷑ mittaãt᷑ ab hoĩe cuʒ
jmuiſibilis miſſio multo ſit di⸗
gnioꝛ qᷓʒ viſibilis et diuma lõ
ge ſit melioꝛ q̃; huana pt rõ/
nabiliter rñderi ꝙ cůũ int erioꝛ

illa miſſio ſit occulta non ſuffi⸗

cit cuiq̃ʒ nude tm̃ aſſerere ꝙ

ipſe ſit miſſus a deo cũ ̊ quili

bet hereticꝰ? aſſeueret ſy optʒ
ꝙ aſtruat illa muiſibilẽ miſſ⸗
onẽ p opatõneʒ miraculi vel
ſeripture teſtimoniũ ſpeciale
vñ cum dñs vellet mittẽ moy
ſen in egiptũ ad filios iſrahel
ut crederẽt ei ꝙ mitteret᷑ ab
ipo dedit ei ſig nũ vt ouertẽt
virgã ĩ c olubꝛẽ et virgaʒ ite
rũ refoꝛmaret ¶ Iohanes qʒ
baptiſta ſpeciale ſue miſſioniſ
teſtimonium ꝓtulit ð ſeript᷑a
dicẽſegowox clamãtis ĩ deßto
dirigite via dño ſiẽ ait yſaiaſ

Phaſ · Il icz at ſcientia ſit

ualde neceſſaria ſacdotibʒ ad

doctrinã/qꝛ iuỹ̃ verbũ ꝓpheti⸗

cũ labia ſacdotis cuſtodiunt
ſcietia et legẽ exarũt ex ore

eiꝰ· ñ eſt tñ ſimplicibꝰ ſacdoti

ſtudiũ adhoꝛtãdi rephẽdẽ dũxxg/ bus eẽ a ſcolaſticis detrahen

ñ ſit ſ potiꝰ omẽdãdũ ĩ eo tũ
apparent qͥdã laici merito ar
guẽdiꝙ occulta ↄuenticula
celebꝛat offm̃ p̃dicatõis ſibi

dũ cu ĩ eis ſaẽdot ale officiuʒ
debeat honoꝛari ꝓpt᷑ qð dñs ĩ

ese pᷣcepit/dijs nõ detrabes /

ſacerdotes intelligens qᷓ ꝓpt᷑

uſurpãt/ſacdotů ſimplicitat? na excellentiaʒ oꝛdinis et offien

ℳ

eludũt eoꝝ oſoꝛciũ aſpernã
tur qͥ talibʒ ñ inherẽti Oed em̃
lux vera q̃ omnẽ hoĩeʒ veniẽ
tẽ ĩ hũc müdu illumiĩat · imtm̃

odit opa tenebꝛaꝝſut aplos

ſuos ĩ mũdũ vmiuͤſu p̃dicatu
ros euãgeliũ om̃i creat᷑e miſ

ſurꝰeis pꝛecepit apte dicens

qð dico wob ĩ tenebꝛs dieite

ĩlucẽ/⁊ qð ĩ aure auditis ſuꝑ

tecta p̃dicaten · Yſic em̃ mul
ta ſũt mẽbꝛa coꝛpis ·oĩa vero

dignitatẽ deoꝛ nomine nun

eupant᷑et · JNMec quiſqᷓʒ ſue
pᷣſũptõnis audaciã illo defen
dat exemploꝙ aſma legitur
repᷣhendiſſe ꝓphetã/ vel ꝙ do
mimus ait/quis ex vob argu⸗
et me de peto cũ aliud ſit fra
trẽ ĩ ſe peccãtẽ occulte corri
pere ꝙ quiſq̃ʒ tenetur efficẽ
hᷣm regulã euãgelicãjm quo
caſu ſane pt᷑ ĩtelligiꝙ balaã
fuit coꝛreptꝰ ab aſmaa aliud

pffoꝛte · hic opponit ꝙ

—

ↄmiſſa.xxxix⸗di⸗ hingula
m ¶ Alios · ſic . c. x et
c·hReutet.xvi ·qi adici
mus.qꝛ nullꝰaudet pᷣdica
re ñᷣ ſacerdos ut ibi ðꝛ. et
Jᷓ· e.excõieam ꝰ.¶. qꝛ⁊ vᷣo⸗
vel miſi eſſet miſſus ut ibi
et · xxiij · q; iiij · diſplicz ar ·
ibi miſſus ẽ ut qualia ꝛc·
n ¶ Drecpuus · et puile⸗
glatus.s · de ſta · reguk·
ꝙ dei timoꝛem
o ¶ Kogate xxi · di · in no
uo·ergo qꝛ iſti non erant
miſſi nee ſacerdotes pꝛe⸗
dicare non debebant

po e ei oppomi ab alio et
ita ſtatim rñdet
q ¶ Suffieit · bene dieit q
et ſi martires etiã aliqua
mandant fieri ſtatim non
ſunt facienda ſed ante eſt
ut ſciamus ſllos impetraſ
ſe de deo qui poſtulãt · l·
di · ſi qs ſpoſtera · et · xlj.
di : quieſcamus·ax · b ·
V¶ Airaculi · nec iſtð ſta
tim erededũu eſt qꝛ qñq;
miracula fiuũt ꝑ malos · i⸗
q/i:tenea mus
¶ ¶ VDirgam · de con . di . ij ·
euer,. t
t Licet auũt · hic impꝛo⸗
d deludebant fimpli
citatem ſacerdotum.bᷣ·
u ¶ Cabia · xliij · di· ſit re/

Coꝛ ·et xi ·q/i:ſac̃doti bꝰ

x ¶ Cuſtodiunt. id eſt cu
ſtodire debent
x ( Exquirũt · ſubditi . ſ. a
ſcolaſticis · xxxviij · di · ſe⸗
dulo .B.
z ¶Leg e moſaica · nec qᷣſ
rñdz ad obiectõ eʒ quã
poſſent facẽ iſti hẽtici

a Mmn ut · .. g. vi⸗ ſe⸗

cuti füt . et · SF. itẽ cũ balaã
b ¶ Tenetur · ad coꝛreckt
onẽ quilibzʒ tenetur ſicut
H diẽ et h̊ imtellige de oe
eulta coꝛrectõne ſfiue rep
henlione ar · xxiij · q ;· v · nõ
put es · vt dieit H. ſed ma⸗
nifeſte coꝛripe ꝓtinet ad
pᷣlatos vel ad illos qͥ ha/
beẽt ali quã ptãtem ĩ aliqs
xxiij · q: iiij · duo iſta · a. c.
foꝛte ar: pater enim filiũ
pꝓt᷑ coꝛripe et pᷣlatus ſub/
ditum et occulte et apte.
vnde aplus argue obſe⸗
cra merepa ut · xlv · di. e·
i · et · vij · q; i · ꝙ aũt. h fili

us ñ pt publicee repꝛehẽ

dere ſiue coꝛripere patrẽ
nec ſubditus p latũ vt H
ſequitur in Ea · et · xxi · di.
nolite · erubeſcit enim lex
filios eẽ caſtigatoꝛes pa
rentuʒ · in aut᷑ · de nupẽ · F.
qð vero ſancitũ eſt.colk ·
iij · verſus. fi · et hec eſt
canonica coꝛrectio ſcdᷣm
euãgelicã veritatẽ vt oe
culta ad omnes· mamife⸗
ſta ad pꝛelatos vel ad ali
os aliquã ptãtẽ habẽtes
ꝓtineãt ut hic diſtinguit
a ſic pt᷑ intelligi.ij · q· i· ſi

. ne lavm ,8 eM& . Bbi „. ei vel omultn elebea? quhnila vel hen e fat Rotß erndq * femit nyplices

peecauerit · et ð ad B. xxij
q· v · H videt᷑ · ad denucn⸗
ationẽ vero euãgelicaʒ q̃
exigit admomitõez et pꝛo
batõem ut. xl v. di · h illud
vv · neq; illud et · S· S teſti
i omi negocio et · ijj. q · i · ſi
ꝓeceauerit · q̃ fit ad peni⸗
tẽciã videt᷑ ꝙ qli bʒ tenea
tur ar · ij · q · vj · qua ꝓpter
et sede eogna.ſpiri·tua
dummodo pſona ſit hone
ſta et bone fame · qꝛ viles
pſone ñ admittunt᷑ ad de
nunciandũ.s · de ſpõ · eum
in tua · vbi de hoe · Bᷣ.
a (Fatue·lv · di · ſi euãge

b (SEuwoit ut. j. ¶ lica

q: vi nos ſi meõpetẽter
e¶ Werbũ. ſez qs ex vobᷣ
arguet me de peto
d Juutilis · R em pᷣlatus
inutiſs et negligẽs fuũit
remouẽdus eſt · s · de offi⸗
cuſto · c · i· a. lxxxi · di · dẽm
et . c · ꝓx · ĩ fi · et · xvii · q·
j:ſi quis abbas·et · C. de
of·p̃ ·oꝛien· R̊ quos
e ¶ Oꝛdinate · denuncian⸗
do vel aceuſando ſcðm ꝙ
traditur· S· de accuquali
ter. s · ð ſimo. lieʒz · et ẽ ar ·

juris oꝛdinẽ eſſe buãdum

f ¶ Inſtitutio · ad quẽ p⸗
tinet iſtitucion deſtitutõ

s · de cappel · mo. e · i · et J3.

ð pꝛiuił · eũ et plãtare · S.
in ecẽijs et exammatio ꝓ
tinet ad eũ ad quẽ manus
ipo ſitio ſpectat · · S elee ·

vꝓenera bilem. et. e⸗ nic hil

n.c · eum nobis olim · inſt⸗
tucio em ad epᷣm ptinet ·
xvi:q· vij: nullus · b.
Xeõicamus ·ſuꝑpius/
g· de f . tri. c c ieet · ij·
ſig: nouimus· vt ſi volue/
rit redire in ppetuum car
cerem detrudaturᷓ e · exe
cõicamus
hp¶ Relmquãtur · ̊ intel
lige vt dꝛ · S· e · ad a bolen
dam . bern ·
i ¶/ Deã datisj. e. ꝓx· et
¶ Cõfiſcent᷑ ·˖ de H pe ·
dictu e·s· e vergentis
m Sripendia ſi pla ſti⸗
pendia habuerint iter ee
cleſias diuidantur pꝛo ra
ta · S· de teſtam· xelatũ
n Inſuſpitione · id eſt ̃

fũptõe · nota ꝙ ſola ſuſpi

cio ſiue pᷣfũptio purgati
onẽ inducit q̃ ſi nõ fiat pu
nitur vt H̊ patet · ar · s · de
coha bi·cle·a mu · tua noſ⸗
et intellige ꝙ ſit ꝓ babi⸗
lis pᷣſumptio ſiue ſuſpicio

alias nõ indiceretur pur⸗

gatio et ſie non obſtat · i·
qi ·primo.et ita H̊ reſpi
citur imfamia
0 uſpitionis · P ſemp
eſt attẽdẽdũ vt ſedᷣm qua
litatẽ infamie et pſone im
dicatur purgatõ . ij · q · v
oĩbus j· de pur.ca · mter ·
p ( Codẽnẽtur · videtur
Hie ꝙ aliquis ſit cõ dẽnan

et ſ, 2& * Qn 4 PPent so !

eſt fratrẽ ſuũ delmquẽtẽ rep 2
hendẽ manifeſte ꝙvtiq; nulli
lʒ ᷣᷣm euãgelicã enrirarenes
q̃ etiã dic fratri fatue reꝰerit
gehẽne ignis · Rurſus aliud
egplatꝰ? ſpõte ð ſua oↄfiſus ĩ⸗
nocẽtia ſᷣditoꝝ ſe aceuſatõ⸗
ni ſuponit ĩ qͥ caſu pꝛemiĩſſuʒ
dñi wrbũ dʒ ĩtelligi · et aliud
ꝙ ſͤᷣditꝰ ñ tã animo rephẽdẽ
diq̃ʒ detrahendi exſurgit te
merariꝰ ĩ pꝛelatũ cũ ei pociꝰ
incuͤbat neceſſtas obſeqñdi
qð ñ foꝛte ncc̃it as poſtularit
ut ſaẽdos tanq̊ʒ inutilis et in
dignusa cura gregis debeat
remoueri agedum e ordiate
apð ep̃m ad cuiꝰ officiũ tam
mſtitucio q́ʒ deſtitucõ ſacdo /
tũ noſcit᷑ ptinę dẽĩ oei · ge ·
KXcõicamꝰ itaqʒ a ana
lIchematiʒamꝰ omnẽ hẽ
ſim extollẽtẽſe aduerſus hãc
ſanctã oꝛtodoxã catholicã fi
dem quã ſuꝑerius expoſuimꝰ
odẽnantes hereticos vniuüͤſoſ
quibuſcũqʒ noĩbʒ cenſeãtur
facies quide diuerſa haben /
tes ſʒ caud as adinuiceʒ colli
gatas qꝛ de vanitate cõueni
