HaII5_fol
author: Gregor IX., Papst

8 B
„ **
MM S
õs

„*

—–

—*RK

4
= JYZů * “
—
ð
,

*

õ
ð
S
“

—R

—è
ðs

4
R“

ss

2

4
—
ð

—
.

RWKr

*

4 R
ᷣð
2

„
— 2 . r
l ssä .
ðẽð * —*
— .

—

4 —

ð

.
”Mͤ
6
— —
⸗
Srl – .
„à 4 5
S .
*

—⸗

4

” S

N
S

ä

2

*

4
4 .J .
1. . 7
4
/. 1 4
2 . 4
1 * . .
7.
. „ .
g 7
7
4
7 5 .
,
„ 5 17 „*
. . ,
1. . .
4 . 4
N
. .
. . 8 „ 5
17
1 .
4 . .
7 42 7
5
. .
. 7 8 . .
5 5
. . .
. . 4
4 4
4
7 „
„. 4 4 17 1 .
1 3 4 2
S 4 1
1 .
5
5
1 3 . .
7 4 . e
4 .
. X„ . S
8 . . 7 7
. * 17
. e
.
9 17 X .
4 . . 2 4 .
. .
. „ – 1
.
EE 3 4
5 , 7 — 7
5
S
. .
4
1 3 1
9 .
4 . 4
E 7 1
8 2
. .
4 1
. X
1 1 — 3 . . . .
. , . .
5„
.

6*

97 . 2 S D 5
. . , .
. 2 6 X ,
1 . . .
4 . . 12 . V
. 4
„ 4 .
2 4 . 4 3 4
.
* 6. .
2 7 3 1
— A 4 1 .
4
l N 1245 11933268 021 “
. 1½ 11
””JMB UIIIIRIIIINIILIIKnII 1—
us Tübinge! .
4 6
4 1
. . Fr. f. renov.
1*
fvfvfhfvh———
õsõ W õ

—

. N
A Q◻,2
—
—

e

R

N
4

tentio · qᷓ matena q̃ vtilitas· cui ꝓti phie fupponat᷑· qs modꝰ agẽdi
et quis libri titulꝰ. Int ẽtio dñiĩ greg · in hac pñti opilatõe fuſt diuer
Us oſtõnes et decretales epłeᷣs pᷣdeceſſoꝛv ſuoꝛs m diuͦſa diſperſas
volumĩa ſeu opilatõ es q̃ difficultatẽ ſtudetibʒ imgerebãt m vnã opi
uatõeʒ veſecatis ſupfluis ad vtilitatẽ legẽtiũ ac ſtudentiũ reducẽ ꝓ
ut in eiuſoẽ dñ gregorn

pPns leckis et ĩtellectis ſci⸗

—
4
„

uius libri pꝛincipio quinq; ſut pᷣeipue pᷣnotãda videlicet q̃ ſit in

eple ſub ſingulis titulis
llocate ˖ Vtilitas eſt vt

amus diſcernẽ mt equũ a
iniquũ a vmcuiqz reddẽ
qð ſun eſt · et m hoc iuſti⸗
cia ohſtit vt iſt.de iuſti.
ei iut · in pñ · et. xij · q · ij · eũ
deuotiſſimã · Supponitur
ethice id eſt moꝛali ſcĩe ſi
cut et alij libri iuris · vnde
etiaʒ dicit imperatoꝛ legi
bus nris hoĩm motes m⸗
tendimꝰ? coꝛrigere C. de
ſecũ· nup · l. · Aodꝰ agen
di talis ẽ diuidit em opꝰ
ſuũ in qumqʒ ꝓtes·ĩ pma

IFn cipit noua opilacio deere
NIEINtalium gregoꝛijix

pte trackat de füma tri · et = Regoꝛius ep̃us buu
fi. catho· et de oſtömnbus — eSo eis frt
de hep · de iudicibꝰ. et eo⸗ 2 der / dneis nins/

doctoꝛibꝰa ſcolaribʒ

K

rum officens. In ſeda pte ol
ſane t e er * S F bonoñ · omoꝛãatibʒs/ſalu
operantibꝰad iudicia. In N 'eienmuees jm n fet Dad
Rea pic tractat de vfaæa I . Jrerade 2r1) f woe ij
et honeſtate clerieoꝛum ei
rebus eoꝛv et ecchav· In .
qrta de ſpõſalibʒ et mrimonijs et impedim̃tis eoꝛꝰ In qñta de aceu⸗

ſatõnibz et erimibz et eoꝛꝛ penis · vñ vᷣſus. Pars por officia parat

eccẽieqʒ mĩſtros· Altera dat teſtes a cetera iudicioꝛv · Tercia ð rebz

et vita plproꝛx Dat foꝛ mã rite nubẽ ꝗrta docet · Vltima ð vicijs et

4
8
1:2ſ

enis tractat eoꝛs Et ſic termĩat tractatũ ſuu ſpᷣm diuidẽs ĩ quĩqʒ p/

tes ad ſiitudinẽ quĩqʒ ſenſuũ coꝛpis q́s qlibʒ qui iudicat hĩ̃e dʒ ali

as nõ ẽ idoneꝰ iudex ſẽ copula ↄiugalis ẽ reſtricta vſqʒ ad quartum
gradũ ad ſiſi tudinẽ qᷓtuor hũoꝛx vel elementoꝝx corpis Puam ꝗ·de
et affi · non debet . pꝛohibitio · dicat ergo greg · epus 26.
Nuum. C. de of .· pfec · toĩ · affriẽ · l· i· Eca pn· vel die ꝙ hoc
22 ed icit ex humilitate qꝛ qui maioꝛ ẽ veſtrũ fiat ſicut miniſter
Eyveſter · vel ſeruus ðr · qꝛ ſicut ꝓ ſuum acquiritur dño vt in

lias pſonas no acquit᷑.cca pñ· jta etiam ꝓ dñm papã cuilibet

ip

Eeccke pt᷑ acquiri ꝗ. cẽſi· cuʒ inſtatia · ĩ pticula q deciſa ẽ de pneipio·

CGi

J. Fut lite pen· eccha.ij· ſic et ꝓ impatoꝛeʒ acquiri᷑ homibʒ · vt im aut ·

oſti · q̃ dig · lib. a pa · po · illud q; colł·vi · et noctes dueit mſomnes
vt ſubiecti ſub omi quiete ↄſiſtantin aut᷑.vt iudi:ſine quo fuffra · in
pꝛin.colł · ij. Et dicit imp atoꝛ volũtarios laboꝛes appetimꝰ vt quie

tem alnjs pꝛeparemus · in aut. vt di · iuſſ.ſubſcrip· ha · glo · queſto · ĩ

pñ · eoll. viij · et . de reſt · ſpo · e fre quens ⸗ chas aĩep̃os a epᷣos fra
b (Filijs· bñ dieit filijs· qꝛ ſolumõ pr̃iar⸗ tres appellat· omes alios
filios:j.de falſa· ꝙ; graui⸗/ ita nõ m caſtris qm ſi m caſtris ſtuderẽt
e¶ Honome ↄmoꝛãtibʒ· a bfficia ex puilegio ſibi ↄceſſa occaſiõe
ſudi hbabere nõ deberent · de cle ·. nõ rek · tue fratermtati · · exquo
dicit bonome nõ viðꝛ ꝙ alns mittãt᷑ alibi ſtudentibꝰet ſic nõ tenent᷑
recipe hane ↄpilatõneʒqꝛ le pape nõ extendunt᷑ ad alios qᷓ ad eos
quibꝰ mittuntur vel qui ↄtinentur ĩ eis · ar ·· de of. del · p · et · g · et · e ·
atum et. e eum olim . ſʒ nõ ẽ ſta omes em tenent᷑ ad o bſeruatõnem
»uius ↄpilationis- ſ̊ ꝓpter ſtudium qð eſt bonome ouũſus et gnaliuſ
peipue in iure vtroqʒ et ibi qᷓ ſi de omnibz pti bz mundi füͤt ſtudentes
ideo potiꝰ bonomã dirigunt᷑ et ſta omes tenent hane oꝓpilatõem te/
nere a vuare qꝛ nee poſſent nee debẽt ſinguloꝛ⸗ auribz mtimari · xvj
di . ꝙ dicits · et . de poſtula · prela. c· ad Hee et oſtõ pꝛinepis poſt
duos menſes a tpe publicatioms omnes aſtringit · in aut· vt fac. no-
oſt · circa pnᷣ.colł.v. et ꝗj.de ſen· ex · nouerit R aliqui ſcolaresvt ma
d ¶alute· p talẽ ſalutatõeʒ nõ tollit̃ excõicatio/ Siſtri eſſent excõ
mumcati tpe publicatioms ꝗj.de ſen · ex · ſi aliqñ · vb de hoe ·
Ex · alibi appellatur impatoꝛ · xj · q · iij · iu lianus· xegnum tamẽ
Leisnon eſt de hoc mundo · e · c· q· inj · i · ſdum xxin · · i. miſi
¶ Pacificus qui vt pacem doceret vemt m mũ⸗ bella. F. i
g (Diſpoſuit· ſꝓ pꝛouidentiam m pᷣdeſtinatione non tñ neceſſitate
quia vaſis ire ⁊c᷑· xxij ·q·iin· nabuchodonoſoꝛ · de pe · di · in· nonnulli
¶C. ſic ita qʒ · et mſequentibus et m pꝛecedentibus 2„

*

on tot quotidie noua litigia-
gñmat vt ñ iu

dit vt appetit noxiꝰ ſpᷣ juris

bSubditos. id ð ̃deſtinatos qui ſi etiã peccãt corã dñe dicuntur
peecare · de pe · di · i · et venit. ꝗ etiã ſi peccant nlominꝰ ſaluabunt᷑ · de
pe · di · iin . S. ſit itaqʒ · ↄtra pᷣmũ decretũ ẽ · de pe · di · iin · Hãc ſocietatẽ
¶ Pudicos · id ẽ eaſtos ſic a imꝑatoꝛ ſubditos ſuos caſtitatem vua⸗
re hoꝛtat᷑ · vñ dicit · caſtitas ſola ẽ q̃ cũ fiducia poſſibilis ẽ deo aĩas pᷣ
ſentare. ĩ aut · de leno · ꝓ. ſancimꝰ. colłin·q̃ fuaderi pt᷑ · impari vero ñ
pt 15d te gritas .
.RK vñ debemꝰ eſſe pudici nõ
. „2122-2 ſlolum mente ˖ſß etiem ocu
9/ pudici coꝛdis eſt nuncius.
Ffoꝛe pudicos pacifi⸗, ſeuſtodiẽtes vñ etiã ör bea
cos et modeſtos ſʒ effrenata maſa qm fulij dei vo⸗
cupiditasſui piodig a pacis m ecabuntur. xxxiij. q. i. noli
a m iurgt patos. qr quilibz dz in ſe
habere tpantiam vt ſciat
vunrn miſediam et rigoꝛẽ
ſua vYtute repmẽt /t qoͤneſ ip enr val lnut verumaz buere
ſiꝰ implicitas explicaẽt ius ce m (Cupiditas eſt ra⸗
hũani federis litigatoꝛuʒ ab“ d oim nalo lidi.
õ Ate lii . onoꝛ et m aut. vt ſudi
uſus exting et d. 6 S ſine quo:ſuffra cogita⸗
ĩpudijocoꝛdia eỹ mundi ter /
minos exulaẽt · Ideoqʒ lex ꝓ⸗

4 —’ . 2 No e 7
ſticia conat? ei?er· N⸗

tio · coll. n. vltra vnam co
lũ · et h̊ idẽ mnuitur · ð pe·
di . n. Eqꝛ ra dix oĩm poſt

imt; 2. illum · ex pꝛemiſſis
regla limitetur ꝓ quã genus n ¶ Prodiga · qꝛ nõ ſoluz

reꝛ· ſʒ etiã fame quis ꝓ
digus dicitur · vt ha betur
( C. de hijs qᷓ pene no· l.i.
m fiꝗᷓ. de accuſa· plato?
. exceſſus.et talis crudelis ẽ
qui famã ſuam negligit · xij·q:i:nolo·et vere quia omnis etas ab ado

humanum ſvt honeſte vilat

leſcentia prona eſt ĩ malũ · xn.qi.omnis etas/et ommis creatura ſub

vicio ẽ · de pem. di · i. . caritaſ· ad fi · diſtine · et huana natura quo da
modo labitur ad delicka · in aut · de monach· &· Ri quis igit᷑.colł.i: et
ꝓcliuus eſt hoĩm curſus ad voluptatẽet natura imitatrix ẽ vicioꝛd·

xx · q in · ꝓcliuis.vnde clau · ꝓcliuioꝛ uſus in peioꝛa datur Ex eo ꝙ

dicit ꝓdiga viðꝛ otraria iſta lĩ̃a· qꝛ pmo dixit cupiditas· qꝛ qui eſt
cupidus non eſt ꝓdigus · ſic mtelligecupiditas refertur ad retentio

nem tpalium. ꝓdigalitas quãtum ad euacuationem virtutuʒ qꝛ vnũ

expellit aliud · xxxn· q:i:cuʒ renũciatux.a ẽ ar: ꝙ allegans otraria au
diatur et duo otrara pñt eſſe in eodẽ ſubiecto.qꝛ papa dicit cupidi
tatẽ eſſe ꝓdigã cum cupiditas et ꝓdigalitas ſint pemitꝰ ↄtraria · vł
dic melius ꝙ ideo dicatur fui ꝓdiga qꝛ nullus modus nulla menſura
eſt m cupiditate vñ dicit canõ ꝙ nec ſacietas vnqᷓ nec finis erit cupi
tati · et ideo ðꝛ effrenata:xlvij· di:ſieut ꝓdigalitas:alias talis nõ eſſʒ

oppofita cupiditati ſz potius ei ↄpeteret ſʒ ꝓdigalitas illa q̃ ↄſiſtit
m diſtributione rerum immoderata illa eſſet ei oppoſñita· et ad hoc fa
cit qð dicit ſui ꝓdiga · et ideo non dixit rerum · vel ſi vis ſaluare ſolu

tionem bernbar · eypone · ſui id eſt ſui poſſeſſoris et ita planum eſt
0.
tiendum⸗..de ocel · · qꝛ diuerſitatẽ · et de ole · di · ii · ſiẽ m ſac ra meil
et. ff. ad trebell · qꝛ poterat.et·ff.de ar bi. Itẽ ſi vnꝰ.ꝗ.fiiet ſp nouaſ
depꝛoperat edẽ foꝛmas.C.ð ve · iub · enu · · n · S. ſʒ qꝛ Sine · a natura
troduẽctũ eſtvt plura ſint negocia ꝙᷓ vocabula · ff · de ᷣſerip · ꝓ· natu
ra · vnde dicit impatoꝛ ꝙ natura quotidie nouitates mititur muenire·

in aut · quibz mo · na · effi · lui · ſi qͥs vero· colł · vj · et ideo nouis moꝛ-⸗ mun r

bis noua ↄuenit antidota p̃parari ..de iut᷑· calł·ceteꝝ· et varia experi
menta moꝛborum varia nos cogunt remedia muemre.l · di. vt oſtitu
eretur · et qd medicamẽta moꝛ bis exhibent hoc iura negocijs · in aut᷑.
H oſti.q̃ inno ·ↄin pñ·coll.vinj.et que de nouo emergunt auxilio no
uo mdigent · ff · de mterro · adi. l · de etate ey cauſa · et. ff · vt in poſt ·
leg · l · i. F. plane · et · ff· de ven · mſpi. l. j m prin· et· de of · deleg · in ſi/
nuante et ꝗj. de excepẽ · paſtoꝛalisꝗj· de teſti · pꝛeſennum · et · c · vlt.
p ¶ dato libello.quem olim maritus dabat vxoriꝗᷓ de diuoꝛ · gaude
mus. in fi · et · ff · de diuoꝛ · l. ij · m repudijs .
q ¶ Iuſticia · que ab alns virtutibus augeri et ad maius appetere de
ſiderat · m autẽ · de referenð · pꝛopterea · colla · ij ·
rv ¶ Ideoqʒ lex pꝛoditur· vt hũana cohereeatur audacia e tuta ſit in
ter impꝛobos mnocẽtia · iiij· di · facte füt aut · naz ꝓ leges nemo bene
facere cogitur ſed male agere prohibetur · xxiij · q· v. c · ad fidem
s8 mitetur limes eſt agroꝛum diſtinctio· vnde virgil. limes erat
poſitus litem vt diſcerneret agri · vt · de v. Rg c⸗ foꝛus
t ¶ LCooneſte viuat. ⁊c.hec ſut tria pᷣcepta legis de quibʒ hẽs.ff · de iu

ſti · et iu · l. iuſticia · . neet mſt · e·t.· iuris pᷣcepta · et füt ſic intellig ẽda

oua litigia.hoc ideo dicit qꝛ huana natura pꝛona eſt ad diſſen⸗ nN- Nor r
.

. 6
MW.rrrrrat-

”

—41

1,
— —

b ¶ Ius ſuũ vmicuiqʒ· Rue ſit pena afficiẽdꝰ hue pᷣmio remunerand? voerimẽtũ tẽ ðꝛ fides cmiſſio . mſlii · de reruz di. . vendite · Item alio
di. in · c. k· et · ti. px· c. fir Se S Oame ſjj pol dnag 59gplogt Don x mgrad e mp MαανoabνN„ mö ir ſides collectio art
, mieer Fi m fieee es⸗ S S ar S. 7 0, valen õ en eh e ſgen culoꝛum vt h· et · xxiin · a ·
RShmiuuire deo ſibi et primo mma ann. sstatS oee filjum fratrẽ raimũdũ capei⸗ eri. HH eſt fides. Pᷣterea am
S= et fümũ bonũ in vita ð iu⸗ alten nõ le dat / jus u euie„ ſum fratre ramudu capel pſalmo ðꝛ ẽ fides Ss
. ſticiã colẽ et ius ſuũ vm⸗ tribuat infoꝛmat ¶ Sane di lanum et Pemtetionariu nrm/ lica nare gtem afi
cuiqʒ tubuere. xn. 9. n. ai uerſas oſtõnes et decretales in vnũ volumẽ reſe catis ſu/· vedeetem ſti. de actt g.
deno enarn eE eed eplas pᷣdeceſſorũ nr̃oꝝ diũ fluis prouidimꝰ redigendas/ 2Ationĩ quedaz funt bone
gi qliter debeat ſe hẽe er ſa diſpſa wlumĩa q̊ alique adijciẽtes oſtitutões nr̃as et ſida. quedam ſtricti ſut

„
cAse
.
G.

r

Irr Sa ſupioꝛẽ parẽ a Pditũ

quantũ ad ſe in hijs feʒ q̃ nobiſceũ agimꝰ q̃ boneſtas cirea miimonius ¶poſti buanda ẽ · xxiij · q· ienoli . tẽ ðꝛ fides qũ qʒ oſcia qᷓ. de reſti · ſpo½

Oſiderat᷑ ff. de ritu nup · ſp · et.· xxxj · di · nicena · et ẽca moꝛes. ff · de tu·
et cura · da · ab hijs · l· ſcire · S. penul . et vlt · a Medat · in hijs ſez
circa alios agimꝰ vnde illud qð tibi non vis fieri alij nõ facias m pnᷣ·
decretoꝛum di · i. Humanum genꝰ · et . de ma· et obeð · dileeceet·

ꝓPter nima ſimilitud mez et.
qdã ꝗꝓpter otrarietate nõnul

Pan, eE (Coſtoes⸗ oſto e quaʒ

pñnᷣiceps fac̃ ꝓprio motu ·ð grees SereEEH
cretat epła qñ rñdꝭ ad c?s le etiã ꝓpter ſui ꝓlixitatẽ eõ⸗
ſultatõʒ. j.ð ſe.· ex. ſ ocubi fuſioneʒ inducẽ videbãt᷑ aliqᷓ
d ¶ Siutudmẽ · idem ¶ ne vero vag abant᷑ ey wlumina

dicit impatoꝛ et eãdẽ cau
lam aſſumit · C. de nouo
co · Opo · ĩ pꝛ · in · in · oſti ·
e ¶ Contrarietatẽ · et ĩdeo
Opilatio antiqᷓ non fuit le
ZSiti me ordmata qꝛ nulla
Vrrrietas dz eſſe ĩ ijure · C.
de ve. iu · enu. l· tãta ·. . ceon
trariũ: ido ĩ pñti ↄpilatio
ne nullii dʒ orrin repiiiiirr —
(¶ Vag ebãat᷑· ꝗ s videbitis ꝓ titulos collocatas iſte non erant in an
tiqua Opilatõe et fũt iſte ꝗᷓ.deſer:non oꝛ ·miramurꝗj.de biga· a no biſ
et ita de alſs filiũ · et recte · et oꝛdmate · debẽt em taliter oꝛdmari
g (Der dilectu⸗ et opilari decretales vt ordo tempoꝛd ip̃aꝛx ex
illav opoſitõe et diſpoſitõe clareſcat pᷣmis ĩ pᷣmo loco poſterioribug
m ſcdo ponẽdis vt · C· de no · co · Opo · in pñ · i. oſti · qd quidẽ buat᷑ m
pñti Opilatõe ſʒ in antiqua nõet qui eas ↄponunt non ſolum debent
eſſe glorioſi doctrina legũſʒ experientia rerum · ut. C. e · ti · oſti · ij · vn
de ꝓ ordmatõnez iſtiꝰ opilationis ſcietis quis illorum quorum tpe
ille ↄſtões ↄcilia dectales edita ſũt pᷣceſſit =oſtõmibꝰ pᷣ deceſſoꝛum
b¶ Relecatis· pt & dñs papa derogare/ ſuoꝛv non ob· ꝙ par in pa
rem nõ hʒ impium ·ff. de axbi.l.nã mgtᷣatuset eſt rõ·qꝛ eadeʒ pſo
na cenſetur cum eo cui ſuccedit a nemo pt᷑ hãc legẽ ſibi imponere ne
li ceat ſibi a priore voluntate diſcedere· ff. dele · i · l· R quis: in pꝛin·
i ¶ Declarantur qj. de reg · ſtatuimus · que expomt illam confulti·
k Cin iudicijs: ſic & vir qð omibʒ dec᷑ · iſtiꝰ volumis vti poſſimꝰin
ijudjens · qꝛ indefimta equipollet vn.xix · di. ſ rõnoꝛx · a ꝗ. de puil· qꝛ
circa · et · f · de ſerui· li cui · ff. de ſerui · vr · p.· l. ſi ſeruit ꝰ. et ita nõ eſt H
aliqua mdulgentia ſiue diſpenſatio qð falfũ ẽ.imo multe ſunt indul⸗
gẽtie et mdulgẽtia nõ dʒ trahi ad ↄſequẽtiã · vij · q: i · petiſti · a mſti ·
de iut · natu · plane. dieas ꝙ papa vnaz deeretalẽ vel duas vel ples
nec plꝰnec mmꝰ ð · et ẽ ſi de oſe. di · ij · reuera. vbi diẽ ꝙ omes illi qui
manducauerunt de manna illo qð pluit filins iſrabel in deſerto moꝛ⸗
tui ſunt et tñ caleph· et ioſue non fuerunt i depto moꝛtui · imo intra
uerũt terrã ꝓmiſſionis · lxxvj · di · ieiuniũ · et ſta modicũ quid nõ nocet
nã modica res nõ indueit ſmomã ꝗj.de ſimo.et ſi qõnes · ar · o · qꝛ ꝓ
modica re datur actio furti · xiiij . q· vl · c. fi · et ꝓ ſex ſolidis tm omitti
tur ſimomaꝗᷓ· de himoex tue fraternitatis et ꝓ vna gallina omittiẽ
furtum · inſti · de reruz. di · F. gallmarũ · So. die ꝙ in talibʒ affectio a

ſupradicta que tanꝙᷓ incerte
frequenter in iudicijs vacilla
bant ad omunem et maxime

2

ſudentiũ vtilitatẽ/ Pdile ctũ

intentio ↄmittẽtioconſiderat· vel dieas qð dicit m ſcolis refertur ad Pꝛĩcipales at᷑ articuli fidei nr̃e fũt.v
decreta les illas q̃ otinent indulgentiã ſiue diſpenſationem qꝛ ille de .

bent legi in ſcolis vt ꝓ doctrinã ſciatur vbi et qñ ſit diſpenſanduʒ· qᷓ re ſicut tenet eccle ſia et ſunt hij · incarnatio ſiue natiuſtas ſet baptiſmꝰ/ = ſPDr
vero ius ↄũñᷣe continent referunt ad vtrũqʒ · qꝛ illis vtimur m iudieij Met paſſio xpᷣi ſue moꝛs eius:deſcenſus ad inferos.reſurrectio et aſcen . .
et m ſcolis· R vero decretalis aliqua decetero muemat᷑ extra ↄpila⸗ ila vj ſu gi celumaduentus eius ad ſudicium de quibʒ habes in pꝛima cõ ꝰ fS 7
tionem iſtaz qd fiet tene qð Srꝗj. de ſi · inſtru · e· paſtoꝛalis · H papitꝭ /ſitutione firmiter · pꝛo quibus jo.in apoẽ · legitur fleuiſſe vbi dicitur

pPapa vt tm hac opilatione vmiuerhi vtant᷑ quid erit ſi aliqui vellent
vti et legere poꝛẽ · dieo ꝙ illi eſſent excõmumcandi qui faciunt otra
NMa uretur pncipis.de maet obe · li quis·et · xxv · q:i.gnali
¶Efuma trimtate et fide catholica:qm̃ om̃e qð non ẽ ex fide pec
catũ ẽ. xxvii · q; · S. i. et ꝗ. ð p̃ſcp· qm̃ ome·et oꝛdo nr̃e repatõis a fide
fſumpfit exoꝛdiũ et ideo de fide catholica pᷣmo eſt agẽdũ· et qꝛ pᷣmo
m fde inſtrui · de bemꝰ? ut ſie ad baptiſmũ creduli vemamꝰde cõ · di ·
iimj añ baptiſmũ. videnduz ẽ g quid ſit fides ꝓut hacepit᷑ · et quot
mo dis accipiatur fides · et quot ſunt ſpẽs fidei · quot articuli qð pᷣmi
um eredẽtiũ· et q̃ fit pena nõ credentium· fides em multig modis ðꝛ.
dꝛ ſides qñqʒ idem qð ſacẽm baptiſmi · xlv· di · de judeis · a.j. de bap ·
et eius effee · debitum · Item dieit᷑ fides caſtitas thori · xxvij . q · ij · Oiu
ges · et j· de ſuriur . quema dmodũ et eſt vnũ de tribz boms matrimo⸗
m· e· cã et qõne ome itaqʒIteʒ ðr fides ſecuritas iue pactum qᷓ etiaʒ

vñ dicit᷑ fimbolũ a ſin qð eſt ſimul et bol
quiſq; apłoꝛx ſuũ morſellũ id ẽ ptẽ ſuã

m domo⸗-vñ etiaʒz ðꝛ fides non hʒ meritum cui humana ratio pᷣbet ex

r

2 pterita ſcʒ qꝛ cexedendũ ẽ xpᷣm fuiſſe natum et paſſum · ad pñtia qꝛ

ſtem vt yps ait · m fi vñ ðꝛ fides nr̃a eſt tus quam caritas comita?
vñ dicit aug · fides que ꝓ dilectioneʒ opatur eſt fundamentũ oĩm vir

mabãt dicetes oſanna filio dauid. diſtat etiã in

maiores ſeᷣm quoſvam theologos ſunt

terciũ ſimbolũ anaſtaſij
pellari quartũ ſimbolũ· et ita fũt mõ
veribdeſt ꝙ articuli veri tm̃ ſunt · vij

lẽ̃as · et ꝗ.ð pᷣſeriꝑẽ · qm om̃e qð nõ ẽ ex fide · id ẽ ex olcia · ð pe · di · in
ad fi · di · S· illud at · vlẽ mediu. tẽ ꝛ fides credulitas õᷣm quam eredi
mꝰ id qð nõ videmꝰ vt ibi · ſides em eſt de re non viſa · de pe · di · iin·

decretales eplas/pãs nõnul fides vero ſic deſcribitur

la qᷓ in poꝛibus erant dubia/ ab apioj ea de .
8 ai du cput H ſumt᷑ · fides ẽ ſba
declarantẽ ¶ Volẽtes igitur / rerũ ſperandarũ argumẽ
vt hac tñ opilatõe vmuerſi tum nõ apparentuũ a diciẽ
vtant in iud ens et in ſcolis/ va hereebemun a deſt
diſtrictiꝰ? ꝓphibemne qs p̃ſu eſt a aphis eſſe futurum ·
ſſat᷑ aliaʒ facere abſqʒ auẽte rgumati 5 awarentiuz
C. ap. ſ aii./ 67 Br; qꝛ ꝓ aphetias iã com⸗
ſeap ſpẽali Ve ſumma tni⸗ pletas debem? hre argu
nitatee t lide e atholica mentũ id eſt ꝓbatõem nõ

apparentiuz de futuris cõ
plendis ſez de die iudicij
de fine mundi · z vid eẽ *
. = . diffinitio iſta non ſit bo ⸗
na qꝛ vera diffinitio ouertibilis dʒ eſſe cum ſuo diffinito · ſed ̊ non ẽ
Ouertibit. qꝛ ſpes ſi ẽ ſhᷣa ſperãdarum rerũ · vñ vidꝛ inferẽdũ fi
des eſt ſpes qð ẽ falfũ: Item videt᷑ ̊ diffinitio lo qui tm de futuris
eũ fides ſit tã de pñtibuſ ꝙ de pᷣteritis et futuris · eo ꝙ hʒ ſe ad oĩa et

. *
7

cxedẽdũ ⁊ẽ qð ipᷣe ſit qui in altari quotidie oficit᷑ · et ad futura qꝛ cre
dere debem? ip̃m venturum et ijudicaturum viuos a mortuos· et ita
videẽ eſſe mfufficiẽs iſta diffinitõ·et lʒ diuerſa tpa opᷣhendat vna tñ
fides videðr eſle · vñ ſatis pt dici ꝙ nõ ẽ vera diffimitio ſʒ quedã notifi
catio fidei ab apio dicta·pt auũt magiſtraliter diffimri · fides ẽ volũ
taria certitudo abſentiũ mfra ſciam et ſupᷣ opinionem oſtituta · Scien
tia em hʒ ↄgnitõeʒ · ſides vero non · vñ dieit aug · fides eſt credẽ qð
non vides · de pe · di· ij· im domo. ſpecies at᷑ fidei ſũt due vna ẽ foꝛma
ta quã hñ̃t boni et ſanch.eſt a alia mformis quã hñt mali et eciã de⸗
mones et infideles et exiſtentes in mortali pcto.et fides iſtoꝛũ caret
forma · pma eſt vᷣtus a qua dũr fideles quicunqʒ haptizant᷑.de con·
di . iinj · ꝙ apud. et talis fides ð infoꝛmata caritate. vnde ſic pt᷑ dif⸗
finiri · ſides eſt qualitas qua quis credit qð diligit · caritas digmor
eſt penes quam oſiſtit ome meritum · et eſt fons viuus cui non oũicat
alienus ſcʒa fide j. de regu . lʒ · ĩ fi et de pe · di. j. omis qui ñ diligit · S.

tutum . i·q: i.cum pauluset apłs ita diffimt· ̊ eſt hides q̃ ꝓ dilectio
nem opatur; de pe. di ij · S. Item ſine caritate.et non ca qᷓ demonu elt
qua credũt et otremiſcunt · de fide infoꝛmata caritate dicit abacuck
ꝓpha · juſtus ex fide viuit · ſides nr̃a eſt eadẽ ĩ ſba cũ fide antid · vt Brr
demẽ qð ꝓbat euãgeliũ ·turbe at᷑ q̃ pᷣeedebãt et que ſequebant᷑ cla⸗⸗
ualitate quia qð ip̃ʒi R
credebãt de futuro nos credimꝰ? de pdteritis ſez vom ae en et Paſteeg =
n · Im ꝙ · vi· füt do na ſpũs ſandi P IE E
explicite et laici implicite et erede , r r Eh

̊s quili bz xp̃ianꝰſcire tenet᷑ clerici

vidi librum ſignatum·vij· ſigillis formam impᷣmentibus in celo a in
terra · et apud mferos · et nemo fuit dignus apire librum můſi leo ð tri
bu iuda · pᷣmiũ vero credentium eſt vita eterna · pena vero non eredẽ
tium eſt gehenna ppetua · ju illud. hec eſt fides catholica quã niſi 1c
et qui crediderit et bapti zatus fuerit ſaluus erit ꝗ. de bap · et eideffee⸗
xij · articuli fidei ꝓpter · xij ·
s ſancti ſimbolum ↄpoſueriit
us qð eſt moꝛſellus · qꝛ vnuſ
appoſuit · ẽ et aliud ſimbolum
maiꝰqð cantat᷑ ĩ miſſa ĩ nicena ſinodo factũ ꝓPter grecosq; nõ crede
bãt ꝙ ſpũs ſanctꝰ ꝓcedẽt ab vtroqʒz · vt de o · di · v · e · vl · et pnl.e et eſt
quicũqʒ vult · qð cantat᷑ m maiſtud pt ap
quatuoꝛ ſicut qᷓtuoꝛ euãgelia · a
de quibus dictum eſt Beyn

E= ⸗P Rrs ſij.

apoſtolos qui eadem hoꝛa inſtinctu ſpũ

S
2 11
,TR
1

ſſeurunt⸗ her 2ſs . S ven iat =
no De viſtniſnia Vbi er ,é&.π 2ec
ers &r ß Ij poſß ναιng- No

edeleß h

QA Armiter e ideo dicit firmit er qꝛ ordo fidei nẽ̃e ꝓbari nõ pt/ et
gqꝛ vbi rõ deficit ſides ſuplet. ð ↄ. di. n · reuera. in ſi · vt ꝙ ler
mnmno ſonat affcũs ſentiat · i. fides · et di yl · c. vlti · et de o · di · iij
nichil aliud · ar · qꝛ fides ẽ de re non viſa · de pe · di · ii · in domo in fi·
b ¶ Eredimꝰ· ideo diet · qꝛ dubiꝰ ĩ fide infi delis ẽ. de he · dubiꝰ

et ar · xx · ꝗ· j ome qð · ĩ fi · et ẽ ſi · de aceuſato v᷑ quẽ mehil ẽ ꝓbatũ ·

et ſic dubiꝰ remanet qñ ſe

nõ purgat · et qꝛ ſides eſt

exordiuũ noſtre repatõniſ

ſdeo pus de ea pmittit · qꝛ

pus homo dz inſtrui im fi

de de cõ · di · iin· añ baptil

mum ·et · e. multiplex·

e¶ vimpliclter fides em̃
ſimplicibz vbis ẽ ꝓPonen
da · xxiij · di · q ep̃s.c · xxiinj
di. qñ. ſic et te ſtimomum
dz eſe puꝛd· inj. q· ix · purã
et ſimplex dz eſſe oſtitutio
ſik et lex. iin · di · erit at · kic
et q̃ libet ſcpᷣtura ſi obſcu/
re loquatur ꝓ nõ ſeripta
habet᷑ · ff. de hijs q̊ ꝙ nõ
ſerip · ha · l · ij · ſc a teſtimo
můũ obſeuꝛ nõ valet.. de
ꝓba · ĩ pñtia · et . de teſti·
cum clamoꝛ · et · ff · S inter
rog · act · de etate . nichil
intereſt · et generalit᷑ nun⸗
quaʒz ꝓ eẽ̃nea verba res ẽ
ꝓoneda . ſz ꝓ uſitata ar ·
xxxyn. di · relatum · jo ·
d Wus dictũ fuit ad

draz pluriũ planetaꝛd s
qdã colebãt tanq; deos
e Et verus dictus eſt
ad differentiam fictoꝛum
¶ Eternus · hoc ideo di⸗
cit qꝛ miſcedie dei nec men
ſuras poſſumus ponẽ nee
tpa diffimẽ. ð pe. di · · m
nplex · xxvj · q · vj · is qui
g ¶ Immenſus · id eſt ki⸗
me menſura · vnde ðꝛ intra
omnia non incluſus extra
omnia non excluſus fupra
omma non elatus
h ¶ Omipotẽs · qꝛ omnia
pt que decent eius poten
tiaʒ et q̃ poſſe eſt aliquid
poſſe · vñ peccare non pt

poſſe vt ait auguſtinus·

Rnoẽ.· iij · in ocilio gñali
ſimpliciter ↄfitemur/
wꝓvVndꝰ ſolꝰ ẽ ver⸗ de
us eternus immenſus et incõ

mutabilis oipotes a incõp⸗
heſibilisi meſf abilis prt᷑ a fił·

et ſpũᷣs ſcũs tres q deʒ pſone/

ſed vna eſſentia ſᷣa ſeunat᷑a
ſimplex ommopr᷑ a nllo · filiꝰ

a pre ſe olo · ac ſpüs ſact?ꝰpiter
ab vtroqʒ/ abſqʒ inicio ſꝑ ac

uneſinef generans filiꝰ na

ſcens et puũs ſcũs ꝓcedẽs cõ
ſubſtantiales et coeq̃les ⁊a co
omipotẽtes a coetni ¶ Vnũ
vniuſoꝝ pncipiũ creatoꝛ om
mum viſibiliũ ⁊ muiſibiſũ ſpi
ritualiũ et coꝛpalium ¶ Rui
ſua oipotenti virtute ſim ab

micio tpis vtrãqʒ de nichilo
odidit creaturã ſpũale a cor

poꝛalẽ angelicam videlicʒ et
mũdanaac de mum humana
q̃ſi nem ex ſpũ a coꝛpe oſti/
tutas Wyabol eim T ali de

1

mones a deo q; dez nata erea

ti ſüt boni ſ ipi p ſe facti ſũůt
mali:bomo vero diaboli ſug⸗

geſtione peccauit/¶ Mec ſan
cta trinitas ᷣm oũem eſſenti⸗
am indiuidua eſt H ̃m pſona

ſmo ẽ aliq̃d nõ poſſe ut ð ay.
pe · dieñ · caritas
¶ Incõmutabilis · xxn · q· J

1⸗ —

iiij meõmutabilis et tñ dat cuncta moueri: vñ boetius ſtabiliſqʒ ma

q; peccare nonẽ aliquid les etates diſcreta qꝛ per
ę“

nens das cuncta moueri · ꝛc· ſepe tñ mutat ſnĩam ſuam vt ibi dr · et · c·

vnuſquiſcqʒ · m fi. ñbilis · vñ ĩ veteri lege ðꝛ beſtia q̃ mõtem tetige
k ¶Incõpreben rit lapidabitur et illud· accedat homo ad cor al
tũ et exaltabit᷑ deus ab illo · et illud. O altitudo diuiciaꝛd ſapĩe a ſcĩe
dei ꝙ; incomprehenſibilia ſunt opa eius et mueſtigabiles vie eius
¶ Ineffabilis. vñ illud · ſapiam eiꝰquis enarrabit q̃i diceret nullus

ſitio ptis ad partes vt in rebzʒ corpalibʒ · Item eſt opoſitio ꝓprieta
tis ad ſubſectum vt rõnabilitas in aĩa· Itẽ forme ad vam a ſbe ad
formã nulla iſtaꝝ ↄpo ſitõnum cadit ĩ deũc ideo ðꝛ ſimplex omino

id ẽ m quo libz ſenſu cõpoſitioms: a pone quañ ſiłe mn aĩia cuius ſ ſbᷣa

ſimplex ẽ et tñ tria repiunt᷑ in aĩa: itellectus qui pᷣcõcipit·ratio que
diſcermt · et memoria q̃ ↄſeruat · intellectꝰ pᷣcõcipiẽs pr̃i mo opan
ti ↄpat᷑.xõ diſcernens ↄpatur filio qui eſt ſapia patris diſponẽs oĩa
in celo et terra · memoria oſeruãs ↄpat᷑ ſpuũi ſcõ qui omia bona coꝛ
ro borat et ↄfirmat ſicut iſta tria idẽ fuũt m ſbᷣa cum aĩa ſic et tres per
ſone pater et ſiliꝰ et ſpũs ſcũs idẽ ſũt ĩ ſbᷣa æſʒ tñ nõ tres oĩpotẽtes
n ¶ Coomipotẽtes vt m ſimbolo anaſta ſi/ (ed vnus omipotens.
o ¶ Coeterm ſed contra videt m deõ himbolo vbi dirit et tñ nõ tres
eterm · ſed vnus eternus · So ̊H ponuntur adiectiue iſte dictones ibi
autem ſubſtantiue hec eſt differentia · hic delignat pſonas · ibi eſſen/
tiam ſed tote tres ꝓſone coet erne ſibi ſunt et coequales:
pꝓ ¶ Simul ab meio tpis.vñ ſalomõ:qui manet meternum creauit

Cir ʒ 2 pr hy ſiß In J nuioz friat De the 2 de n⸗ ſ v dahor⸗ 4

m ¶ Simplex ommo · nõ ꝙ multiplex eſt ↄpoſitio· eſt em ꝗprie ↄopo

A* S PPtν α De gh
n gſtan J qs α1

de ma *de &οο νσ ſtoe miho à Bc aeli „

frem 1ſe Grraier

4
—

.

vn 5iK.

IhN un tenant hlier dyh.

Ab T,P, Cuelli al'pact no por:

om̃ia ſinni· vñ in geneſin ppcipio ereauit deus eelũ et terrã qð ſił

factũ fuit ſʒ ſimul dici nõ potuit ælos creauit et ſexta die creauit ho

q ¶ Lnanã· qꝛ ᷣma die ange⸗ mmes.xxxv · di · ſexto die

e Nuaſi vuem · i· mediã inter angelicã et mudanã · vel ↄuem. i. vtri
q; ↄfoꝛmẽ.qꝛ ĩ pluribʒ oformat ſe cũ angelis ſcʒ ĩ rõe a diſcretõe et

m multis cũ mferioribz creaturis. qꝛ ſent

moyſen a ſãctos ꝓphas alioſ
q; famulos ſuos iuxr oꝛdimatiſ⸗
ſmã diſpoſtõez tepo doctri
nam huano generi tribuit ſa
lutarẽ Et taãdẽ vnigenitꝰ
dei filiꝰ ihs xpᷣus a tota trini
tate oũiter mcarnatꝰ ex ma
ria ſp vgine/ſpũs ſancti co⸗
opatione ocept?verꝰ höfa⸗
ctus ex anima rõnali a huma
na carne opoſitꝰ vnaĩ duabꝰ
naturis ꝓſona viã vite mani
feſtiꝰ demõſtrauit ¶ Rui cũ
ſit ̃m ðmitatẽ immoꝛtalis et
impaſſibilis idẽ ip̃e ᷣm hũani
tatẽ factꝰ e moꝛt alis et paſſi

bilis ᷣ etiaʒ ꝓ ſalute humani

generis ĩligno crucis paſſuſ
et moꝛtuꝰ·dẽſcendit ad infe
aſcẽdit ĩ celum / ſo deſcedit in
iaa reſurrerit ĩcarne aſcen⸗
ditq; piter in vtroq; veturus

et moꝛtuosa redditurus ſin /
gulis ſ̃ᷣm opa ſua tã reprobiſ
quaʒ electis/qui oes cum ſuis
ꝓrijs reſurget coꝛpibʒ/que
nunc geſtãt ut recipiant ᷣm

opa ſua ſiue bona fuerint ſue

malaſiilli cũ dyabolo penã ꝓpe

tuãet iſti cũ xpᷣo gloꝛiaʒ ſem
piternam- Q Vna vero eſt

im ꝰ cũ illis et ĩ pluribz alijs

3 ¶Dya bolꝰ · dyabolꝰ r

a dya quod ẽ duo et bolꝰ
morſellus qꝛ duos bolos
tm̃ de coꝛpe ei aĩa q̃rit fa
cere Demon interptat᷑ ſei
ens. et ẽ ar. ex hac lra ꝙ ð
bono ꝓcedat malum qð

ẽ falſũ vt h̊ expomt᷑· quaa
re angelus non habuit re
mediu ſic hõ · qꝛ hõ pecca

uit p ſuggeſtionẽ angelꝰ

p ſe ſine alteriꝰ ſuggeſti

one vt dicit lẽa ſequens
t (Creati füt bom · nud
ẽ idẽ in hoĩe · viðꝛ ; nõ p
1B ꝙ dicit aplus eramꝰem̃

nata filij ire ſiẽ et eeteri a

q̃ nullꝰ liberat᷑ ñ ꝓ fidẽ ð
· di in · firmiſſime · dicaſ
ꝙ hõ ab micio bonꝰ crea
tus fuit ſiẽ et angeli · et im
caritate vt de pe . di · ij · F.
rõnos. vᷣ · adam wo · et · c
ſeqñ.pñceps · videt᷑ eẽ ꝙ
hõ creatꝰ fuit immoꝛtalis

de u. di. iin · placuit iĩgit ·

vſus ſi · di · a auẽtas pdcã
2c̃.i· eramꝰ debitores · i⸗
digmni pena eterna ˖ ire id
pene eterne natura id ẽ
mſepabili vicio id ẽ origi

nali peto.origĩale pecca⸗

tum ita inheret humano

gẽñi ſiẽ eſſʒ ei natale qꝛ ſiẽ

nata nos nõ deſerit du fu

mꝰ ſta nec origiale petm

ſʒ tñ poſt baptiſmũ nõ no

cet de con · di · iin · c · ij ·

v ¶ Per ſe · j. ex p̈o defe⸗
x ¶ Susgeſtione

et ideo magis puniendus 3 T si
dy .d F e⸗

dyabolus ẽ ip̃e faciens
lyxxvj · di. tanta nec illud
excuſat dia bolum ſi hõ il/
lud als facturꝰ eſſz · ff. de

ãau Vna veo taane i

ſeruo coꝛ. l· i. E. qui ĩgit ·
iz videretur ꝙ ſola tm̃
MD H oꝛtatõe nõ dʒ teneri non
em̃ qui exhortat᷑ mãdatoris oꝑa fungit᷑ ff · de hns qui no · infa · ob ů
v ba.nec id excuſat hoĩem ꝙ oſilio alterius fecit · qꝛ debuit et potuit
et debuit exploꝛare apð ſemetipᷣm an expediret ei tale ↄ hlũ · ff. mã·
.l. n· m fi. et ſi dubita bat potuit ofu lere pitiores are imputat᷑ alicui
ff. de iut᷑ et fa · igno · l· regula . J. n· a. ff · de bono · poſ.ĩ bonoꝛx · i fi·
et · xxxvij · di . F. vl · xxxvin · di · ipis · jo · Ffuerũt tpa · tp̃ᷣs ante legem
pꝓ Diſpoſitõ eʒ · H fuit diſpoſtõ qꝛ tria? et tps ſub lege et tpᷣs gra
tie · m tpe añ legẽ hẽbant hoĩes ius naturale q̊ regebant᷑ · qð oſiſte
bat ĩ hijs duobz p̃ceptis ↄtẽtis hjs vᷣ · qð tibi vis fieri michi fac qð
nõ tibi noli · Sic potes ĩ terris viue iure poli · di · i m pñ· Item in tpe
ſb lege regebãt᷑ decalogo moiſi datoadeo et tũe otigebãt oĩa ĩ figu
ra q̃ ↄpleta fuerunt tpe &tie qñ dei filiꝰnos docuit precepta euãgeli
ca quibus hodie regimur m quo ſcripture fuerunt complete et hie ẽ
oꝛdo de q̊ h dieit · ¶tate · H̊ iðo diẽ qꝛ mſepabilia fut opa trimitatis
3 ¶ tota trim⸗ de ↄ: di in. c. vl · m fi · et · xxvin · q· i ſic em neqʒ · eir
ea pñ.ꝓ mediã colũnec pt filiꝰa ſe facẽ qᷣdẽ mii qð viderit patrem
faciẽtẽ · de o · di · v· ſaluator · m ſi · ꝛ⸗mus articulus fidei

a carnerree eyplicatur p⸗ enoe vbi fuit redẽptio ſcõꝛð ꝓ du⸗
Ina- B fuit figuratũ ĩ aꝛcha⸗ as nat᷑as q; ad opi·a veritatem ·
¶ Impaſſibilis · xx · q· in · mcõmuta bilis a hẽtur figura hijs v hbz
Mil pſaac patit᷑ aries fit victima xpᷣo · Nec deitas patitur cũ moriatur
hõ · xxnj · q. n. Sabꝛabhã · et · c. ſe · cius articulus fidei e ¶ Deſcẽdit
d ¶ Moꝛtuus. B explicatur ter⸗ ad mferos quartus articulus
Melurreyt ˖ -· S Aſcẽdit v· b (Mtur?⸗ vj · 1 Geſtät

vmßade n R
ne nd& eſſß S
nnnaꝛſ 65

Vnde aplus · boe mortale induer an ortalitatem

¶ Ep quã xxiinj · q · · qm vetꝰ· b

moiſes · vñ dꝛ rex ſedet ĩ cena turba einckoͤ duodena ſe tʒ m manibz ſe

cibat ip̃e cibꝰ· hiſtoria de yl aac ẽ · xxij · q· ij · dieit augꝰ· de carne bea
te marie carnem accepit et eandem carnẽ ad mãducandum dedit ad
ſalutẽ · de o · di · n. acceſſerũt iudei· et hoc fuit ſignificatũ in pſona da

uid de quo ðꝛ ſorebat da
uid manibus ſuis · vt ibi

c¶ Dub ſpecie ( dicik · BH·

s pams Sᷣ ex cã ſtatu⸗
tũ it vt m alia forma fu
meret ꝓpter hoꝛroreʒz vñ
Sꝛ mſi quis mãducauerit
coꝛpus meuʒ ⁊c᷑· audito h
vbo ſcãdalizati ſüt et dix⸗
erunt durus eſt hic mo
de o · di · n· pma · de hoc ſa
crxamento traditur . de ce
lebra· miſſ. cum marthe ·
d 8&m claues:nota ̊
ꝙ non poteſt oficere cor⸗
pus xp̃i niſi fuerit oꝛdma
tus m forma eccle ſi e
e ¶ vacẽm · H eſt ſe8us ar
ti culus qui vltimo pomt᷑
et h expmitur foꝛma bap

tiſmi quã ſeruat eccleha ð
9· di · ſin · firmiſſime · et .
5 c eiꝰeffee · maioreſ

Aorn z. a quocun
aptiſmus oferatur
in Srnu ecẽie ratũ eſt vt

i · q · ij· ꝙ qᷣ dã · et de o · di.
iinj a quodaʒ · et · e· xroma

nos 4⸗ j · . ſed illud ·

g ¶Comugati · nota ꝙ
tres ſt oꝛdmes ĩ eccleſia

dei ſez virgines otinentes

et oiugati xp̃s e enim pluſ

amat v gines ꝙ alios qꝛ
ſpõte tribuũt q8 ſibi non
fuerat i impatũ· otinenteg
etiam plus deo placent ꝗᷓ
Diugati · qꝛ non expedit
ho mini ad regna celeſtia
ten dẽti aceipe vxoꝛ em vt
xxxiij:q: v·tunce ſalua bitur
et ea funt im noſtris offi⸗

ens gratiora q eum licent

nõ impẽ dere tmñ eã dilecti
onis impendimus xx viij
qi· iam nune
mnamus non ge
nerans: adieckiue tenetur
id ẽ nõ gnat licʒ fit ꝓſona
i(Et qui rigat- gnanſ

¶Vnum corpus vnione
caritatis et ſpiuitus· de O·
di · ii · queris· a me.

m ¶ Vt ſint vnum id eſt

eiuſdem voluntatis
n Mos vnum · vnione na
oO¶Kon em B R. Qture

oeilium auẽtibz ioachim

p Pater et fulius · pater
dedit teſtimoniũ deitatis
qñ dixit · hie eſt filius me
us alẽ. filius dedit teſtimo
mum deitatis quãdo ĩ mõ
te tranffi guratus poten⸗

tiam deitatis et ſpem eter

ne beatitudinis oſtendit ·
ſpũs ſanctus dedit teſti⸗

baptizãdo ĩ epla ad chkor.
kK Pantet ſeʒ pᷣ dicã do

fideliuʒ vniuerſalis ecc̃ia ey

quam nuliꝰ om̃ino ſaluat᷑ in qᷓ
idẽ ipe ſacerdos ẽ ſacrificiuʒ
ihs xpᷣs cuiꝰcorpꝰ ſanguis
in ſacram̃to altaris ſ̈ ſpebuſ
anis a vini vraciter otinẽt
trãſſubſtãtiatiſ pane ĩ corpꝰ
et vino ſanguinem pꝛate di
uina ut ad pficiendũ miſteri
um vnitatis accipiamꝰ i ip̃i ð
ſuo qð accepit ipᷣe ð nro et ᷣ
vtiq; ſacẽm nemo pt᷑ oficere
ñ ſacerdos q rite fůit oꝛdina⸗
tus m claues eccie q̃s ipᷣe cõ

ceſſit apłis eoꝛũ ucceſſori
bus ißs xp̃s · (Bztiin vero

baptiſm qð ad dei muocati/
onem et indiuidue trinitatis

vicz pris a filnj a · . ſ· oſecrat᷑ ĩ⸗

aqua taʒ puulis qᷓ; adultis in
foꝛma eccie a quocunqʒ rite
collatũ fuſt ꝓficit ad ſaluteʒ

Eñ poſt ſuſceptõeʒ baptiſmi
q̃ſq; ꝓlapſꝰfuit ĩpetm ꝑ wrã

pt ſp pnĩaʒ repari ¶ Nõ ſolũ

at 1 gines otinẽtes ven eti
am dpiug ati p rectã fidẽ a opa

tõneʒ bonã placentes deo ad

eternã meꝛent᷑ btitudimem p⸗

ennre Dem ĩeodez⸗
Amnamꝰ get repꝛoba
mus libelſũ ſeu tractatũ queʒ

abbas ioachim edidit hẽ ma

giſtꝝ· p · lumbarð/ð vmtate
ſeu eſſentia trinit atis appel⸗
