q magiſtro·p· canomco bil⸗
deſemen,
Fteras vras accepimꝰ
ꝓcilyd· clerico wob ſepſeri⸗
mug ut en ð pᷣbeda vacãte ſeĩ
wilcardi bꝛemeñ/ qꝙᷓ dicebat
ad. natõeʒ nr aʒ fiiſſe ĩuxta
lat· gei:ſtatuta deuoliitaꝰ cu⸗
raretis aue ap· iueſtire Fe
oſitũ corã nobi 1

ob tur · cam vbi at· S · ðS p
ben. relatũ. et · c· dile gern
ᷣ q.e · ex tenoꝛe· ſo: Hcle
ricꝰ ille iã erat receptꝰ m
canom cuʒ et ideo potioꝛ
fuit eiꝰ Oditio· ſecꝰ ſ pro
miſſionẽ ſolã ha buiſſz vel
receptꝰ fuiſſʒ ad ꝓximam
vacaturam qᷓ non tʒ .·e · ex
tenoꝛe · et · S: e. c · ij. et · inj·
et qꝛ ꝓbatũ non fuit ꝙ cõ
tra ↄcllium recept? fuiſſz
H ꝓotiꝰ ſoluit otrarium
nlwrelvnda. no g qre
ceptꝰ ẽ in canonicũ diup
bẽda carẽ nõ dʒ ſic · S. de H
ben a dig · relatũ · a. e· di
lect?eßilla dilect 2 o dicẽ

ð feõ fuit poſitũ corã
· h· ppoſñtꝰ quõdã ſimplex
maioꝛi eccia m canonicuʒ eſt
eleũs poſtmoð anni ſpacio
euolutoĩ ipſa eccia ſancti wi⸗
ſcardi in pᷣpoſtu ẽ aſſumptuſ
pPorẽ pᷣbeẽda nñlominꝰ retines
quã in ipᷣa eccia tũc hẽbat ſʒ
pꝛepoſitꝰ alleg abat econtra
ꝙ erat ex oſuetudie gnaliꝙ
vnus in eade ecclà plures ha⸗
beret pᷣbẽdas ⁊ cũ ateps bre⸗
meñippoſñtum ip̃m ð pꝛepoſi⸗
tura ĩ plena ſinodo mueſtiret
tã pᷣpoſiturãillã qʒ pᷣbẽdaʒ ei
ð canomcoꝝ ofirmauit aſſen⸗
ſu et · Yvñ eů vob dubiũ vide⸗
retur vtꝝ cũ aliqͥs ð vna pᷣbẽ⸗
da eli gitur ad aliã ſtatim pꝛi⸗
or vacare incipiatan ꝓꝑ ſniaʒ
debeat abdicari eidẽ an ꝓpt
confirmatõeʒ hmoĩ qᷓ ſupius
eſt expᷣſſa pꝛe bẽda illa dici de⸗
beat non vacare nos oſulere
wliuiſti Cum igitur ſi itaẽ p⸗
bendailla et ſinon defacto ð
jure tamen vacare noſcatur

RK
WO

ꝙ diſtributões cotidiane
ꝓferant᷑ a H̊ expectat qᷓuſ
q; vacauerit bnficiũ qᷓre ñ
mandat h dari diſtributio
nes⸗ R ñ deo H̊ fuit recepsꝛ
tus ſimpliciter in fratrem
et ſociũ nila mentione ha⸗
bita de aliqua vacatura a
ſic dz expectare vacaturã
vt hHic dr et m · e. dilectus·
fuit receptus in fratrẽ ita
ꝙ nichil reciperet ñ loeo
ꝓxime vacature qð nõ li
cuit et ideo fuit illud caſſa
tum vñ papa voluit ꝙ illi
darẽt ecciaſticas diſtribu
tiones ꝓpter vielũ expᷣſſuʒ
quod eredo fuiſſe fem ex
gła · ̊ noluit facẽ Hhãc g&⸗
tiam añẽ iſte · t. fuit rece⸗
ptus in fratrem vacauit p
benda et alius eam habu⸗
it ut habetur m mtegra
gteras: ꝓpoſitum· ab
ipᷣo dameli clerico
Electus nlommus re
tinuit Pbendã a canomaz
mĩoris eeẽie ꝓut ſe quitur
p ( Ex oſuetudine · B con
ſuetudo potius fuit cenſen
da coꝛruptela ˖s· de oſue⸗
ad nr̃am et duobus · . ſe.
qꝛ quot pꝛebende vel per
ſonatus fũt in eccleſia tot
canonici debent ibi conſti
tui · ar · S e · nulla · et · s de
in ſtitu · in eceleſia ·et · lxxxix · di · ſingula · et · s· de pꝛeben · de multa⸗
q ¶ C onfirmauit:quod facere non potuit · s.de elec · dudum
1Är ¶ Roſcat᷑: ꝓ G̊ vivᷣꝛ ꝙ epᷣs nõ pt᷑ alicui oferre plura bñficia · s· de pᷣ⸗
ben de multa · qꝛ nõ pt᷑ diſpenſare ꝙ aliqͥs hẽat plures ecchas vel x
bendas mtitulatas · lxx · di · ſanckoꝛe tem eoip̃o ꝙ trã khuit ad ſam ec⸗
cleſiam vacauit pᷣma/xyj ·q.ij.ſi qͥs iaʒ trãſlatus· et·s.de elec· cũ ĩ cun
ctis · et · S. de ben · de multa et ẽ ſi · ff · de re · iudi · l. iij · S. li quis ex cõ⸗
uentõe · ff · de diuorẽ · l· ul · in i/ et ſ que dicta ſunt loeuũ hñt qñ recpit
vam ecclam tanqꝙᷓ; ĩtitulatã cũ cura aĩa?ſecꝰ ſi recipiat ſimplex bñfi
aum qꝛ p ↄoſtitutõeʒ illã · 8. de pᷣben · de multa · nõ videt᷑ ep̃is adẽpta
diſpẽſandi facultas circa beneficia ſimplicia vel circa beneficium a ee
cleſiam ſed in ꝓpſonatibus et bnñfiens curã aĩaꝛ hñtibus / ſed vt imnea ι£

ap ·re · cogitatis/ quam cu de

dem eccia heat quis plura bñfida epus diſpẽſare non pt᷑ vt ̊ collisgit ¶
tur · cum dicatur ꝙ talis ᷣbeda de iüure vacet nõ obſtãte ofirmatione e

l&αα S 16 3 9 Pbended m ende enlin lapeat Varet uuc Phenꝰda ppipalſle

. de adul:c · penk · et ul · f. de dolo. l · ſ duo· ff ſolu.matri · viro · s· de ex⸗ r A& . V

viðꝛ. ibi em mãdat papa K. F.
N△MKA;
. he.

— z e

(&.

2

e ens ee

— ¾-

0

7

4 A e Se
7

. ee

D

Jt õ
H.υe —B-

E Ca Qonhecd lale aend ond nohz m aellogs

uerꝗ·.

. e „
. Wlag
diſpẽſare cum ipſo et ſi cã
fuiſſet poterat diſpenſare
xEñ ipᷣo ut · s. e.cũ nris · b·
. Xpteopponẽ videẽ
(ESwꝙwduo vel tres de
cxollegio defẽ dẽ nõ pñt ip
ſũ collegiũ muitis alijs ſiẽ
n agẽ · xij · qij · nõ liceat · ff
de lib · cã · · ij. et · ij / ſed tñ
iſti repoꝛtauerũt ↄtrariã
ſmniĩaʒ qꝛ ñl ratõnabile oſtẽ
derunt qre poſſent ceteris
obuiare et ? ar . ꝙ ſi vnus
canonic ꝰvelit agẽ ꝓ eccia
ꝓꝙ non ſit nece oſtẽdẽ l̃as

ſudi · cãm · et · S. de of · de k
5— corã/ Et eſt h̊ notãduz
α e vpnus vel duo pñt ſe opo

. de
. S de nere ꝓ defenſione ecẽie ſi

e. ratio nabilẽ cãm oſtẽdant
I HS. de hijs q̃ fi.a ma.ꝓ· ca·
= cum m cunctts.et hie
= = o r e à (Parsnota ꝙ dñs pa
W. EXE pa ſupplet ̊ de facto · de
Ifr t Ger n. B dicum eſt. s. de elec ˖ cũ
nobis · et · S· de ap · bone
. b (Diſtincte. et ita vbi ỹ
ktktöde diſtincte non füt nee
– S e rort ꝰ ca nonicoꝝi numerꝰ
ͤ ſ 1 , diffinitꝰ non ðꝛ vacare pᷣ
De &νρ6 beda nec locũ hʒ illa oſti⸗
e E&ε& kutlo⸗g. e: nlla. ut H ptz/ſic
X= — Jen ettã dieit de cõjter viueti⸗
frn b9 nõ debet facẽ poꝛti
ones int ſe · ar. x · q. j. qꝛ
tua ibi ꝙ non ðꝛ vacarep
bẽda ſz v bi certũ qᷣd datur
cotidie cuilibz pſone p ſe
viuẽti et vbi ẽ ẽtus nume⸗
rus tm̃ conſtitutus.lau.
= ¶ Capituluz · ar. ꝙ ſi ali
( 2 a *vαuh ua ratio allegatur eta⸗
P X . Pe ,/ lia ratio mouet judicem qᷓ
aa ke„.να non allegatur iudex ex of/
Srsles. ficio ſuo ꝓt᷑ eam ſupplẽ et

vm illã ꝓceedẽ · s. de elee ·
eu nobis · ff. de peculio · q/
htũ · . penb. et · f. depoſñti
l · i. . ſi apud · et · ff. de pe ·
here ·l· vlſed · ar · otra · S.·
de judi exammata

25 (upwotin. HH ſp oſide
.P ⸗ rãdu elt · s · de inl: c⸗r. et
DUW . eE ſe c· auẽte · C· de ſaeroſane ·
2 d C ec.l. in ecẽnjs · et. S. de vi ·
9 1 et ho · cle · ce qm̃ vt aĩt · et
ſta obtinet H ꝓs iſta non
eyx illa cã quã allegauit ꝓ
ſe ſeʒ inſtitutõeʒz epi a aꝛ⸗
æp̃i ſʒ qꝛ papa inuenit eoſ

cauiſſent:g. e⸗nulla.

F. ſezz et illi .s · de · oſue · cũ olim · nec em mmuẽdi fuͦt redditus conſueti 5. de cẽ

K4
/ . 2 ₰
Eee ◻ —

— ρι½ N.

at epi pᷣdicti · pᷣterea ſile hẽs·S.ecũ nr̃is· F/ad mũici:l. municipes. q
CE. de pae · do. R mulier · et · xxvj · di · acutius · ĩ i/ ar · o · ff · de ac a ob·

ti0O nõ valuit cũ iã vacaret de

ð rato ſʒ k nõ ẽ veʒd ·s · de

ſ· prohib emus . et quilibz eũ gradũ
ſuetudme p̈ſtine oditõis meruit · C. de of · pfec · vr · l. vl/ et ita lieet nõ

vbi no

Seſſncte Phen de. ner ano

Iga. qtiens· et. C· de rei vx · ac · l. vna · S ſciẽdũ . jo· de hac diſpẽſlatõne
Diyt · S· de pᷣbẽ · ð multa · ſz meliꝰ.s · de elee ˖ dudũ · ĩ glo vei die ꝙ non
tenuit ofirmatio qꝛ ꝓ talẽ ofirmatõeʒ nõ intẽ debat diſpẽſare cũ illo
ꝛ ſp ẽ nccariũ vt diſpẽſatio expᷣmat᷑ qj.de ſciſmac · ij · et ita ofirma⸗

jure lz nõ de facto nec arepᷣs mitẽdebat

facto vacauerit clerico me⸗
dez
pte aſteñ/ ecãe / nĩis
auribʒ mtimatũ ꝙ cũ q̃daʒz p⸗
bẽdeĩ ap q̃tuoꝛ ãnos a am⸗
pliꝰ vacauiſſent aſtenſ epᷣus

qſoa ibjdẽ inſtituit eredes ſi⸗

bi p̊ ex larerañ · dcilio licẽ in ⸗
ſtituti at ſciẽtes nõ eẽ firmaʒ
inſtitutõneʒ hmoi ad medio⸗
lañ · atepᷣm recurrerũt qͥ eoſo
in canomcos aſteñ · eccie oꝛdi⸗
nauit in coꝛpalẽ poſſeſſionẽ
pꝛebẽdaꝝ nieierapto eiuſ⸗
dẽ eccie pᷣbẽte aſſenſu/ tribus
tm̃ exceptiſſqui ſe inſtitutõni
hm̃or opponẽ curauerũta · J·
tãdẽ utraqʒ ps ↄcoꝛditer eſt

ofeſſa ꝙ ĩ pdeã eccia nõ eraäat

diſtĩ te pꝛebende nec canoni⸗
eoꝝ numerderat eertꝰ.· Nos
igit᷑ intelleximꝰ eindẽter ſta⸗
tutũ laterañ ·ocilij de bñfiens
vſtra ſex mẽſes vacantibʒlo⸗

—
☛

Paacu in articulo nullatenꝰ ha⸗

buiſſeſet ſi foꝛte aſtẽ· eccia ca⸗
nonicoꝝ pateret᷑ defe cũ vñ
inſtitutõ pat᷑epᷣm uel epᷣm fa⸗

cta occ aſione ocil memorati .

carẽ dʒ roboꝛe firmitatis · qꝛ
vero totũ capitulũ tribʒ exce⸗
ptis pꝛedictoꝛũ re ceptõeʒ af⸗
fect at nec ab illis tribʒ aliq̃d

racõnabile otra ipoſ obiectũ glig etiã vraʒ ad ĩᷣm erat eli

eſt et oſtenſum m/q/ ſi aſteñ·
eccleſie ſuppetant facultates
bſᷣm conſuetudinem hactenuſ
obſeruatam / pꝛe dictos cleri⸗
coſ pꝛo canonicis faciatis ha⸗
beri/ Idẽ epo a capitulo lau⸗
do enſ.

inſtitutos p ep̃m de oſenſu capituli et ſi certus numerus eſſet oſtitu
ο tus adhue non valebat mſtitutio atep̃i vel epi cum ptas oferendi p
Vbendas illas tranſlata fuiſſʒ ad papam cum iã p quatuoꝛ annos va⸗
nul ꝙ eum dñs zdet
(Cõ ſuetudmẽ. nõ⸗ faciẽda ẽ mterpᷣtatio m oſuetudinẽ eceleke

papꝑa ſcribit ꝓ aliquo eligẽdo 2

et honoꝛẽ retineat quem ex con

Eo=— ſit numerus oſtitutus tñ tot fũt ibi mſtituendi quot vſueuerunt ibi eẽ

DEs bn α dum tams ſufficiant facultates / alias ſi
numerus ille ad eum numeꝛd ꝙ poſſent

.

nõ ſufficerent deberet reduci

togrue ſuſtentari in auten vt

det · lit nu · cle in vl · coluna. coll ij. mueſtigantes b.

Wnis. Ca/.

ſ1C

bñf · vt nỹẽm ff · de bui. ſ cui · f· de ritu nup · quã y e ofera
indigno nũãqd ite pollz dare certe nõ·s · de elec · cl ĩ cunctis idẽ cre

1021

r .

BDaʒz R m gfeendr Pmd

E Ctates G zgebet a es altch
m .

do ſi elcus ille nõ vult oſentire qꝛ ius redſt ad pᷣſtinũ ſtatu.s· de elec· e
cũ wmtoñ · ar ſz nuqd eps a capituli cà dare pñt ita.q; dolꝰ ꝓcura „
dño · ff · de dolo · elegater · .pnl.s: de reſui· ĩ mte· c. ij e de⸗ e

toris nõ obeſt

onſtitut?ꝰ ĩ pñtia nr̃a h·
ecẽie vr̃e canonicꝰ hüili⸗
ter intimauit ꝙ tuft epe po⸗
teſtatẽ ei dediſti ſaẽ dot alem
olerendi p̃bẽdã q̃ ᷣmo ĩ eccia
vra eſſet vac aturaa remenb
ateps tüc ap · ſe · le · w̃ fiſijs
capituli auẽte nt̃a pᷣcepit vt
cũ pᷣbẽda ipᷣa vacaret pſonaʒ
liã cui wellet eã b· oferre / fine

interpoſitõe alteriꝰ pſone te⸗

cipetis ad ip̃ᷣaʒ V Ruocir⸗
ca · mjq̊·pſonãi lacui mẽoꝛa⸗
t9. h.ſacdotalẽ pbendã cũ dti⸗
gerit eã vacare duxerit cano⸗
nice ofer ẽdaʒ ſine otradictõe
Ilibʒ admittatis: a tu ĩterim
frater ebenten aʒz hmoi otra
foꝛmã oceſſionis tue ogferre a⸗
licui nõ —
ro oceſſiones tales ſi ad cõſe⸗
quẽtiã traberent᷑ fieri poſſent
in fraudẽ canonice ſancioms
ꝓ quã ꝓhibẽt᷑ ecci aſtica bñfi⸗
cia cõcedi ſiue pmittia nteqᷓ;
vacẽt nolum c hmoi occaſi⸗
one dar gras otinet p⸗
ſonalẽ fraude adhibẽ wleti⸗
bus licẽtia ↄcedatur/ Idem /

lcũs filiꝰ magi er⸗Pi heßl

ℳanonic?ꝰ? veſter / nobis
ſugg eſſit ꝙ epo vro viã vni⸗
uerſe carnis ingreſſo atep̃ug
ſceẽé ſeuerine aſſerẽs ꝙ ꝓpe ne⸗

gẽedi auẽtas deuoluta ĩ eᷣm
veſtzꝝ eligit eüdẽ Nos igit᷑
attẽdẽtes canon laterañ ·
oeilij ab alexãdro papa ↄtra
negligentes edit ad at ep̃a⸗
tũ vel ep̃atuʒ nõ ſolet extẽdi
ſʒ ad pſonatus alios a mioꝛa

ff. de tu. et eu · ſ rem. F j· et · ff. SO odiẽ. inſti
et · ff · de bo · lib · queritur · et. C. ſi mãcipium ita venerit ne ꝓ ˖l · vl · ff.
ad macedo · l· in . . is autem · in fi et · ff. de ſpon. l. oꝛatio.etqj. de puił. 2
uãto· vbi de · die vero ſi cathedꝛalis eecka vel regulanss .·
ex p tres mẽſes vacauerit eligẽdi ptas —Dõ
tur ad ꝓyimũ ſupioꝛẽ · S · de elec · ne ꝓ defectuet ita hodie valeret ta Je. der N

leũs · extẽdi · ho

lis elechio facta poſt tres menſes/oↄſtitutio illa.s .
mmoribz digtatibz et bñfiens vnde non extẽditur ad epatus vel a?/
opᷣatus ſʒ poterat oferre eos auẽte illius canonis.:· di · poſtẽ · n. lxinj
di · o beuntibʒ · vñ nõ valuit H electio facta auẽte ipius · Illa · ne ꝓ de
fectu · locum habet tm in ep̃atibꝰ archjepᷣatibꝰ D
– tenoꝛe · quãdam · ſibi im utet qui cartã hmoĩ otra ſe exhibuit

Pn vataſuzi nemo pod 9

MNuia w⸗

—

Orhitutꝰ. eanome. g em intelligeba& ĩ illa oceſſone ut plone
donee a mõ canonico illã oferret.s· de elec · cãz qᷓ · et ar ꝗ . ut ec

oſea

clq Mecie ꝓ hane deẽ ˖ et .. e·
2 Peciep 5

ſic Epas n0 pPod

Veclao Xkle gon

At R&

P4 b ſi ſlle oferat

et · g. ut lite nõ ot᷑.ci v bi SFr pagi .
de h· vmẽſʒz pone ꝙ eßs
añ collatõneʒz ipiꝰ · H. ↄo fe ee⸗ de
t o ni n e
rat eã nũqͥ d valet collatio .a
ſi clauſula illa ſi ↄr᷑ fecerit ſ eykne N
decermm?ꝰ irritũ et inane
⁊c· adiecta fuiſiʒ tuc ñ poſ
ſet oferre · s · S pbẽ · int ce⸗ 4
tera · alias ſi eᷣus oferret 4“”
ctedo ꝙ collatio tenẽt. S.

—

de pᷣbẽ · dilcuũs. kliꝰ · g· B.
† cderiſonie fſic · s· de 7
pᷣbẽ · relatu. ñ em reuo cat H.

pfecta donatio · yyij · q· n· ñ
emet.C·ðvſuca. ꝓ dona
tdo ⸗l. ul · et · C. 8ð donac · ob J
cãm da · cũ ancillã / mſñ ob
culpam donatarn · xvj · q·
vij · muẽtũ · et · lvj · di · ſatis
puerſũ · et · ð donaẽ · c · ul⸗
C. de reuo. dona · l. ul · et
inſti · ð donaẽ . F. ſclẽ dũ⸗ſg
Kañ iſt mãdatũ illã otu
tuliſſent eps et capitulũ ſi
q̃ pᷣlẽda vacaſſʒ valẽt col
latio qꝛ talis donatio vel
Oceſſio nõ tenuit vt hptz·
et · k. s · e · relatũ · et j. e · e⸗ S . A e S
vlti Itẽ H hẽs ꝙ; ↄceſſio t⸗ Etare
q̃ nlła ẽ efficit᷑ valida ꝓ cõ
quippeiſʒ nunquid epᷣs ptt·
iſtud Koveiecate aln K N T e
illud ſibi opetat ar · ꝙ, ſie e aed e
s · de elec· ſuffraganeis Rerd
mullꝰ·. maxĩe cũ inſtituere nn
ſit iuriſdiẽtiomis nõ epᷣaliſ
offien · Ss· S elec · noſti· a. e·
trãſmiſſam/N ndeo ĩ gůe
pt᷑ ep̃us ex ca delegaretä
mſtitutõeʒ qᷓ; admiſtrati⸗
onẽ reruʒz ſuaꝛx · xvj·qi. P“
ſtatuimus· et · S· de · mſti···
ex querimonijs ſed non in “

—
₰

V˙⅔bd²b,N—

c· vl · qꝛ illð poſſʒ fieri m
frau dẽ oſtitutõis ·˖ s enul
la · verütamen ius mſtituẽ
di maliqua eccha donare
poſſʒj.de donac᷑· paſtoꝛa
lis/ar · o q. de jurepa· euz
dilectus vbi legat ꝰ reſer
uat ſibi donatõnem prime
vacature · jo⸗ 5 S
In fraudẽ· nota hBHar—
Sizo ioſbeelt vna T
via non ↄceditur alia via 9 eneg
qʒ; fraus fit legi · ſic· . de dere ⸗
procut᷑. tue fraternitatt·
ubi de Hyet optime hẽs H;

que ſub odicione· S. ſi ꝗs

„

2

5
——

e. nulla· loquitur ð de ⸗lrr de

ei abbatijs · b.·

1 f

. „ 5

ANrreNens. Cu7 det Me peonnſſioρvarent nd ſeſendras

ole derit

a potuit pᷣuidẽ anei ꝓdeſſz vel obeſſet · ſike · s ð fide inſtru · imputa
rS · de pᷣſep · e · pnf · ad fi · Eet · e. xelatũ · Hauditi fuerunt mõchi iſti
a ¶ Statuta . S. e · nulla·tur pitudmẽ ſuã allegãtes m odiũ illiꝰ re

. r culũ aĩe · s. de re iuð: latoꝛ. et · e oſangnei imo gnaliter ĩ excpiẽdo bñ

8 h Pis allegare turpitudinẽ ſuã. ff· ð odi · ob· tur · cãm · ꝓ totu/et ec m
. agẽdo eũ eã allegat o eũ qͥ eã exegit · C· ð iuiiur · l· i. et · / ar · v· S
ee eñ ſup aõne /ß ibi ſoluit l
ꝓl9 Pk ibi ꝓceſſuz qꝛ re
ceptꝰ fuit ĩ canomeu. Hſo eſerſ. ej
ia pmifſio jteruemt gn bi ecciaſtica benelicia coartan/
ſe⸗ nõ fuit ꝓbatũ ꝙ t ocili electõeʒ hmoi iuſtici a caſſaui⸗
um ills recoprd ſiſ alio mulſ exigẽte dẽ poꝛi oſteñ ·
quin bñ furſſz repulſus. b· ſubvori ſci fridiani
Nr r ve, Ccedẽes caſbz· gna⸗ cſubpori iei iri diam

W

WANNN

N N

4

S

J W
5

6

rnnur aliaud m Sue auos
ſrefrs non ꝓmittit m ſi Pede exm⸗

xtenoꝛe lraꝝ vr̃aꝝ acce⸗
piĩmꝰ ꝙ cũ cãm / inter v cle⸗
ricũ ex vna pteſi abbateʒ et
ouẽtũ ð bello ex altera ſup ꝓ⸗

. Mioꝛ ẽ em iſta oceſſio ·
μιä cũ potero ꝙ iſta · cũ vaca
3 2⸗tn bit, nec enã ĩ ea otmgit ex
2 W. bpectare mortẽ alteriꝰ ſiẽ
alia/nã pfñt aliqᷓ puari ec

Ss. z0. =— 1. — „ — „ 1
2Wð se d te Kerrge⸗ uiſione vertebat᷑ ipſius ⁊· S
rR . e i adiüge alns ti deüus cleric? poſt litẽ oteſta⸗
rrsde e, ſoen ĩ eccia. Itẽ pñt fie tã cartã quàdãa mõchoꝛũ ex⸗

ri de vna pᷣbẽda due · s· de
pᷣbẽ · vacãte Itẽ qꝛ ꝓñt au
geri facultates ex teſtamẽ
to alicuiꝰ vel donatõne et

ſie nõ ſp timetur ꝙ aliquis
deſderet mortẽ alteriꝰ? q̃ᷓ
fuit cã huius ꝓhibitionis
ut . s · e ·c· miſepe em pmit⸗
titur aliquid m gnůe quod

aſſgnarẽt eidem et · F. Nos
igit᷑ attẽdẽtes ꝙ ꝓmiſſio pꝛe⸗
dicta non tz vtpote otra ſta⸗
tuta lateraneñ · ocil· attẽpta⸗
tajmꝗq· memoꝛato clerico ſu⸗
per h̊ ſilentiũ imponentes ab
impetitõne ipſius dictos ab⸗
bate et mõchos abſoluatis
Ccedẽs adap⸗ dem
(2 ſ ·R·clericus ſua nobil

.q· ij· nõ eſtimemus. xyiij⸗
¶q · iin · nõ pt · ca · ff · de qſti ·
. i. SO. qoõnem et · g; de of⸗

-a O28. Ri ſacerdos/ eodẽ mõ S.
Ko

videẽ̃ ꝙ hmoĩ promiſſio

v.ialeat ꝓmitto tibi bñficiũ L= Ain 6 e
ecẽiaſtieum cuʒ ſit gnalis· inſ nuatoe mõſtrauit cu ꝓ⸗
ſtulaſtis . nñ · mu⸗ miſeritis ws ꝓuiſuros eidem
Stat caſũ qñ ſcʒ nõ ꝓti J

min ęcciaſtico bñficio eũ poſſe⸗
tis ſẽ P las iudicis delegati
inde ofectas liqdo aparebat

net ſimul ad epiſcopum a
capłym ius elig ẽdi. ſi · S· ð
o dele · conſultatiombꝰ.

—

b(Ccanondeus B pats d ga. . Mos aĩ cõſñderanteg ꝙ

rbie igendf ius coneer pꝛi —
Eͦ e net ad epm et capitulum
. npmoi ius eligendi non de
A α Loluitur denuo ad alium ;
o dde hoc etiã dem fuit · · de
oyffi· oꝛ· irrefraga bili/ſʒ qᷓ
iiter ep̃us pt᷑ ſtare in capi
tulo qſ canomcus quia q
S cito fuit ↄſecratus ĩ epᷣm
e, vacant priora bñficia ſua
E Keg de elec; cum in cunctis ·
der Ret uα et mumceps eſſe deijt ſe⸗
natoriam digtatem adep
19. f.· ad mu · l· municeps⸗
nec põt diei ꝙ engi poſſit
poſtea in canonicum quia
im ̊ opoꝛteret ipſum o 11
firmare ſuã ꝓpriam electõem qð eſſe non dʒ · S. de inſti · eum ad nẽam
poteſt diei ꝙ lz diĩgnitates priores ꝓdat / ius tñ canonid retinet non
qð pus hẽbat iʒ qð ep̃s ↄſueuit hrᷣe ꝓꝑ vica nũ/eoĩpᷣo ꝙ quis eligitur
i ep̃meligitur ad tale ius ca nonici de vſuetudĩe loei et ex cã mtelli
go hanc oſuetudinẽ intro ducta fuiſſe ar · S· e · cũ nris / ſed obicio forti
us · ſi ẽs eligiturqᷓſ canonicus de nouo elcũs/ergoĩ elig endo non
Pʒ primaʒ vocẽ qꝛ ſie eligẽt ſeipſũ qð eſſe non dz · · de mſti. cum ad
nr̃am · diyt jo · ꝙ illud ius canonict ad að eleũs ẽ ep̃s eſt puilegiatuʒ
n excedit alia jura et ̊ ideo qꝛ illud ius ãnexũ epᷣali ẽ dig tati et ratio
ne oneyitatis ſepe ſoꝛtitur aliquis puilegium vt · xvñ · q· iin. Rqᷓ 8 otu
max · ff · de rei ven · que religioñs · et · · de iudi · qzto/qð pᷣus dictumẽ
verius eſt qꝛ fimul eligit᷑ ad vtrunqʒeoip̃ᷣo ꝙ eligitur in ep̃ᷣm eligi
tur m canonicum et de ſpẽali ↄſuetudine hoc obtinet

☛ —

c (Solus. S capitulũ nõ eligat infra tp̃s ſtatutũ ꝓcurãte ep̃o nõ
deu

aliud ẽ pᷣlatũ ꝓmittẽ collati⸗
onẽ cũ poterit – vaca⸗
bit cũ in multiſ caſibʒ ſe faculi⸗
tal offerre poſſz qbʒ coll atõ
non eſſʒ in expectatõne vaca⸗
turi bñficij differenda mig⸗
memorato R· cũ poteritiaze⸗

cleſaſticum beneficium aſſig⸗

DOſtulaſtis p ſe · ap · edo⸗

euoluitur ꝓpPter ij eligẽdi pt̃as ad ep̃m et dolus eius non oberit ca⸗
yitulo qꝛ illð ts reſtirudn eſr eapitulo.k. ex hnij⸗cal.nn a raae⸗
„ c a rapli eρ atd it and Phnet ligid PlR
HNal eve kohae⸗ t16 4 platis t 1Gi cmnoit
* us vcz t ſi . no gmiltit

hibuit otinẽtẽ pᷣmam eccle⸗ e⸗
ſã ad donatõeʒ ſuã ſpectatẽè

Pr eoru maibꝰ poſuerit aliemiſ

Nee lede vacante aliquid in⸗

tor. .. ul. et· lyſz et ſi · . H qset · g. de in inte · reſti · ey lñis · ſecꝰ ſi bolo al
eteriꝰ i factũ eſſʒ qꝛ tune ageret᷑ ↄ illũ qͥ dolũ fect.ff.de dolo. l. ar
bitrio. . pnł.ſi eſſz ſo luẽdo:ſʒ ĩ caſu iſto doloſus nõ ẽ ſoluẽdo.a ideo
reſtituit᷑ capio p ſtinũ ius·ff.de eo ꝓ quẽ factũ erit · l · vl · et. ff. de do
lo. elegãter. S. pnł.jo/ ↄtrariũ credo · et imputẽt ſibi qꝛ non elegerunt
infra tps ſic vbi eligẽ nõ pñt e tñ currit tps· S.ð elec· c.· ul · a ptas eli
gẽdi nõ deuoluit ad epᷣm ꝓpter dolũſt uũ ſz ad ſupioꝛem vt lra diat.
Vm dilẽa · pꝛomiſſio
nes.hmoi promiſſio
nes irrite ſunt. S. e· nulla⸗
et · c. relatum · et · e ex teno
re · et ·˖ c. oſtitutus
d ¶ Donatões· talis dena
tio nõ tenuit fcã te re non
vacãte vñ ea non obſtãte
Potuit comitiſſa pñtare va
cãtibꝰe cẽns illis ꝗj. de iuẽ
pPa · illð. a pᷣterea talis do
natio fieret ĩ fraudẽ cano
mee ſancoms· s e· oſtitu
tus:vñ non tenẽt mſñi ofir
mareð᷑ a Ppa ut ibi ſz viðꝛ

ꝙ comitiſſa nõ poterat
allegare qꝛ turpitudmez
ſuã ĩ ̊ ꝓponebat · 8. e ecuz
fup qõne: et. · de dona · in
ter dileos· et· C.ð trãſac.
Altrãſactõe fimta.a. C⸗
de reuo · donacẽ · el ꝓlitea
ris et qꝛ in legem omiſit
fruſtra legis ĩploꝛat auxi
liu ꝗj.de uſur · qꝛ fruſtra. ff
de minob: l. auxilium / ſed

2 fan6 —
ceriut cuũ ad vos ad at epᷣm
vrm ſimul donatio pᷣbẽdaruʒ
ecẽie vĩe ꝑtineat vtrũ pᷣbẽde
vacãtis donatiopeneſ atepᷣm
ipᷣm remaneat ſie am infra ſe⸗
meſtre tp̃s neglexeritis oꝛdi⸗
nare Ad qð bꝛe · r ſi vos et
atep̃ᷣs infra tpᷣuspᷣſ⸗ eriptũ eir⸗
ca h̊ negligẽtes extiteritis ſi⸗
cut nec ab illo ad ws ita nec
a vob ad illum / ptas deuoluit
oↄferẽdi ſʒ m ſtatuta lat᷑ · ↄci⸗
ad ſupioꝛẽ trãſit donatio niſj
foꝛte at᷑epᷣs nõ ut plat? z vt
canonicꝰ wbiſcũ ius habeat
oferẽdi/t in h̊ caſucuʒ doloſe
impedierit dol? ei ſuffragari
non dʒ· Vonot · iij ep̃oa p̃po⸗
ſitoa capi:cameracenſ/
Vm dilecta in xpᷣ0 filia
Necomitiſſa flandreñ / kece⸗
rit ꝓmiſſõesð nõ vacãtibuſ
pf̃ficijs ecciaꝝ in qbꝰ ius ob⸗
tinet patronat? et donatões

diretur comitiſſa eu nullus
jus ſit adhuc acquiſitum
donatarijſ ut · S e· ex teno
re · de hoc dem ẽ · S. e eum

ſa hic non agebat ſed fa
Rum ipius qð erat cõtra
ius mnotuit dño pape vñ
papa illud decreuit irritũ
et mandat vt decetero ta⸗
lia nõ debeat attemptare
cũ illð ſit otrariũ iuri · b.
Ouit ſcrutatoꝛ. x⸗
xxij · di · erubeſcant
Bet xxiij · q. ij · deꝰ
qui · et.ij· q· iij Ofuluiſti· a
xxxn:q· v· xiana
e¶ Rathomenſis epi: de
iſto eᷣo nomine ſanarico
diyit àdam vohficato lOo
ſpes erat mudo ꝑ mũduz
S aundo, vie ſuhma dies
t ſibi pᷣma quies/ Item

miqlid irritũ decernẽtes in⸗
hibeatis eiðdez ne ſimilia dece⸗
tero attemptare pᷣſumat/

nouetur/Kub.

thedꝛalẽ ipam bathomeñ · ec⸗
cleſe vmendo ut idẽ eſſz es
vtriuſqʒ · qꝛ tñ hee vnio aſſere⸗
bat᷑ a vobis / in graue piudi⸗
ciũ glaſtoñ · eccie redundare

eum deſcriberentur debi⸗
ta ſua dixit quidam ali us⸗
dñe me pone creditoꝛem
mendo nõ ꝙ tribus
mõodis fit vnio ecciarum
..ò vVno mõ ſi / vt vna ſubicia
tur alteri et Im h erit ſedes apud illaz eui ſubicit/ vel ſic pñt vmri vt
ex dua bz digmtatibz fiat vna / et m Hᷣ illi q̃ funt in vna eccia canonici
ſut ĩ alia et tã iſti ꝙᷓ ſlli mtererunt m electione p̃ᷣlat et m alns nego
cijsſed in hac vmone diſtinguit᷑ qꝛ aut vna eccia vnitur alteri aut il
le due vmunc᷑ inſimul · que duo diuerſa fut ſed ſi vna vnit alteri ſcðʒ
hocillius naturã et ↄſuetudmẽ et pᷣuilegia aſſumit cui vmtur ꝗj.Sð ſta
mo·recolẽtes· · ulſñi aut ſimul vmunt᷑ tunc ↄſuetudĩes et priuilegia
q̃ melioꝛa funt et humamoꝛa m altera eax debẽt vmri vel retineri m
vnica ar.de pe · di i medicamentum.xxxij.q · i:non eſt culpandꝰ ſicut
impatoꝛ vmt actõneʒ bone ſidei a ſtucti iuris Illud vmcum retinet
ea q mel ioꝛa fuerũt m altera actõe· ut· C. de rei vx · ac · l. vna · in pꝛin·
ſimiliter eum legata et fidecõmiſſa vmũt id qdð humanus erat tã in

vna i ĩ alia retinuit illud vmtũ · C.· coĩa del. l · ij. circa fi⸗/ Tereo moõo

poſſunt vniri ita ꝙ vtraqʒ remaneat epᷣalis a ᷣm hoc ſunt duo epᷣatꝰ⸗
lz idem ſit epᷣs vtriuſq; eccie vt · xvj ·q · i·et tpis q̃litaset õᷣm &/ñi ille
eccie diuerſis ſuberant metropolitanis ꝓpter illam vmonem neuter
Nonit Me. ¶19.· Watante enlia Pi6 ſtatii& nomulat?.

S r lerr

„
—

—

4

.
— —

, 9 4

dicas q m caſu iſto bñ au

ſup qõne/vł foꝛte comitiſ

D. „b. S Ae. ode
AEsA4. A
fez e Ke r

NX „α HX.

Rr ☚ N
NMα / 9 W C*
S „ O α Enn

K .
WEt n

α MXWα
—

Grr gafet

4 s

Re.

õ rn.

metropolitanus perdit ſus ſuum · de reli . do · qꝛ monaſt erium. jo⸗
a ¶ Religio·:qꝛ eps erat ab bas vñ nõ poſʒ ouementer Puart religio
cũ eſſent diuerſe ꝓfeſſionis qꝛ nõ debẽt ꝓmiſcuis actibʒ turbari offt
cia ax · C. de teſta . oſulta diualia · et · lxxxix · di · ingula⸗ Item quia cõio
e v·materiã diſeoꝛdie creare ſolet · ff. dele. ij · eñ pr · · dulciſſimis/ et natu⸗
rale vicium ð neg ligi qð cõiter poſſidetur · C· qñ et quibꝰ qᷓrta ꝓs de

cur· debe · l. ij . li · x·ex hinoi cauſs videbatur vmo dãnoſa · jo ·

d boſpitalitas· ad quã p̃
cipue clexici a mõchi tenẽ
tur. g· 8 p̃ᷣben · de mõchis
xt · xvj · q· i · qm quicquid·
eps em̃ redditꝰ illos pci⸗
pie bat de qbus elemo ſina
fieri conſueuit·
c ¶ Cepimꝰ: mandauit in

noẽ · ꝗ vbuſdã ut mõſteriuʒ

ipm ſub ponſ regimie gu

bernet᷑ et eps certis red di
tibz ellz otẽtꝰ vmone ma
neteſn ꝙ eps res möſterij
nõ expẽdẽt / nee ep̃s bona
eccie vacãtis ſibi ſubiecte
alienare pt᷑ · J8o diẽ ad re
leuandũ ecẽie vrẽe ſtatũ cee
pimꝰ mten dẽ ꝛc · et H im⸗
noẽ · ad petitõneʒ batoñ ·
epᷣi fuo puilegio cõfirma
uit id eo diẽ j. hH ꝙ eo vi/
uẽte oceſſimꝰ ꝛc· H intelli⸗
Sas qð diẽ im pneipio no
uit ille qͥ ſerutatoꝛ ẽ coꝛdi
um ꝙ li·ꝛcẽ · nõ ꝙ añ vaca⸗
tione iſtã dñs mnoẽ · pᷣce
pit qͥ buſdã iudicibꝰ vt de
berẽt mſtit uẽ poꝛẽ in illo
mÿöſterio per queʒ ipſum
mõſteriũ regẽtur a ita fa
Ruũ fuit a ſta poſtea vacã
te eccia hac petierũt a do
mino papa ut ip̃e ſoluẽt
vnion?ẽ · Fvacãte · vacãte
dcede em ecẽcia cleri
ci nõ pñt diſponẽ aliqᷣd ð
rebz eccie · xj· q · ij · ſi q̊ de
rebz ubi de H·nec ep̃s bo

na ecẽie vacãtis ſibi ſubie

cte alienare pt · x · q · n · l qᷣſ

epi ſeopus · et · lxxv · di · qm ·

Hus · tamẽ dicebat ꝙ ſi ſit
magna neẽitas elerici pñt
alienareet mnducebat ad
hoc · lxxj · di · fraternitat ẽ ·
qð potius contradicit · et
xij · q:ij·precarie · dum tñ
aſſit auẽtas met ropolita⸗
metropolitanus debeat ſe
int ro mittere ð clericis ſuf

faganeorum fuoꝛuma ?
ar · ad hoc ꝙ iudex p̃ſtat

au?tem facto mmoris eo
tpe quo non hʒ curatoꝛez

C.·qui admit:ad bo·poſ·

l· bonoꝛ· Item in mmoribꝰ ecẽijs pt᷑ ep̃s aliqua alienare

cũ p ipᷣam diſſolueret religio⸗/
a frauderete! emofnan boſpi⸗

uãdũ eccie vre ſtatü
intende diligenta ·

teee arie
poſt obituʒ batonieñ · epi hu⸗

milit᷑ poſtulaſtig ut qꝛ tpᷣs ad⸗

uenerat q; ſine ſcandalo eccie
vðe ruma poterat releuari cũ
a batonien · eccja id ip̃ᷣm pari⸗
ter poſtularet rex q̊z cum re⸗

gi magnatibʒ qdã ep̃i cũ

multis abbatibz depoſcerẽt
illð idẽ ut vmione penitꝰ? diſ⸗

ſoluta möſteriü vrm reduce⸗

remꝰ in ſtatũ antiquũ ſub ab⸗

4 „D .

batis regimje guber adum /,l.

Attẽdenteſigirur ꝙ ep ali ſe⸗
de vacantenõ dz aliq;d inno⸗
uari cum nõ ſit qᷣ epᷣale ius tu⸗
eatur maximene plus cauiſſe
pſone ꝙᷓ eccie viderem̃ ſi qð
eo viuente ↄceſſimꝰ poſt obi⸗
tum eius ſubito mutaremus
petitionem veſtram nequiui⸗
mꝰ exaudire/autoꝛit ate p̃di⸗
cta indulgenteſut cũ batoñ·
ecc̃ia ð pꝛeſule fuůit ordimata
ius vrm apð ſe · ap · ꝓſequẽdi

Facultatem liberam babeatis 5
aͤ 5 „ „ „ —
- jnterim at ſub cura poꝛis ide

möſteriũ gubernet᷑ · Pnot·

yvet ·ſ canoñ ·ſueſſoñ⸗
Lla deuotõis ſinceritas a· J·
ecc̃iam ſcĩ leucimde q̊ mgĩim
RIdonatõis nre gra p̃cedẽte
p̈bẽde noĩeð madato noſtro

—

ter ne

teſſitatẽ moituo ſacerdote. F: A ij ſ ds epys ſtem ſieanomict Meiat alr

quẽ Otractũ moꝛtuo epo dicit jo. ꝙ tz otractus lʒ debeat reſcindi ſi
leſa eſt eccha · xij · q · i· R qua de rebʒ ſcut eſt m otractu mmoris qui

non hʒ curatoꝛẽ C.de in mte · reſti · mmoꝛ·
erxedo imo talis otractꝰ nullꝰ eſt et fine ali qua reſtitutõe reuocatur

HrrſT ab REwe

Itenus de facto ꝓceſſit · idẽ eſſet ſi hẽet pᷣlatũ et h eẽ dico ꝓ dictuʒ. c·
ñ qᷓ de rebz · qꝛ datur optio ep̃o vtʒx velit ſtare otractui vel nõ citra
aliquam reſtitutõem et hoc in fauoꝛẽ ecclie n ſic ĩtelligit hugo illud
c · ſi qua de rebz · et in cipit tũc tenẽ talis ↄtractus ſi epiſcopus ratum

hHabeat et ꝙ ſit ve

1h patet ꝗj.e· c. vl.vbi atteſtatões recepte vacan

) . —e —— 12 —
te eccha nõ valentꝗ.e · c · ꝓxi · ar · et h etia/ qꝛ ſede vacãte ñl eſt innouã

e dum ſtem nec valet ſnĩa otra eccham lata ſicut nec otra mmoꝛeʒ qͥ nõꝰ
pʒ tutoꝛem vel euratoꝛc ff· & re iudi. acta. ꝙᷓul. C. qᷓ da tu. pof. ĩ vnñ
¶ Muã eecke · plus em vtilitas eccle q pſone fuit attẽdẽ ¶ uerſs

vel reuocandum iudicia ſua · ar · ff · de mili. teſta. l. in· .

Aniifa· ¶ Q ũ Donano vel vendino epo.
n oſlau danone dſalſyyn nele Ror nia ſauct „ V 7

Deh

iij epᷣo calmeñ · et zihes .

ſi curatoꝛ eʒ ſhoc ego nõ

.1 Errliaſſice vel ginutat

hiſ g adeag hel eln vata valet= noνα
ꝓYwſſué vel . teſna epno 2 KaP Poâνο ti dep ieo non

(Mequiuim. a deo poriꝰ danum vrm ỹ nraz inkamiã pelſgimus /E e ſe l

8. de auc · et vſu · pal · mſ ſpecialis

*

„ * „ „ „
capuanꝰ atep̃s inueſtiuitñbi

duximꝰ ofirmadã nõ obſtãte

ſeuofirmatõne noſtra ſiq̃ in
foꝛma cõi aparẽt obtẽeta cu

nuſq; mueniat᷑ cautuʒ in ure

ꝙ eaplm vacãte ſede fügat
vice epi in collatõibʒzpbẽda⸗
rum nec in eodeʒ caſupt dicei
ptas oferẽdi p̃bẽdaʒ ad capi⸗
pitulũ pꝓ ſupioꝛis negligẽtiã
deuoluta eum non fuerit ibi
ſupioꝛ qui eas poſſet de facto

vel de iure oferre dem ſep

urginen/·

nſtitutis coꝛaʒ l.p· n ger
vᷣ/τιτàa[ πe ſc marie de⸗

l df

ꝓbi vacante ſede ius plati

caſtro foꝛti/i burgineñ · epᷣo
pᷣdeceſſore tũo dictus ꝓcura⸗
toꝛ petebat ab eodez epore⸗

ſtitutõneʒ ſuplihtate libẽ eli⸗

BrRDi

geñndi ſibi platũ Nosigit᷑ de⸗

—

geñ ·eccia t earente ſtimo de⸗

fenſore fuerint recepti/duxi⸗
mus reprobandas
js que fiunt a pꝛelatoß⸗

Ox oei⸗ apð valent᷑
Krita erit epᷣoꝝ do⸗
natio/vel vẽdicõ / vel omutatio

rei ecciaſtice abſqʒ collauda⸗ pk

tione a ſubſeriptõe clericoꝝ
Alex i noꝛwiceñ · epᷣo⸗/
DOntinebat et · Fot · t ·
flꝑ.xr· ꝙ oceſſio decime ab
abbatiſſa fcã pᷣus ſi ouẽtu ſci⸗
entea nõcõtradicẽte feã eſt

ex hᷣ qꝛ vmo illa facta fuit au⸗ P) —
g Indulgentes ˖ indulgẽtia fuit⸗ toritate celeſtini a p dñũm ino
cẽtiũ oſir mata ut patz m antiq̃· a bñficeũ pneipis dʒ eſſe petuũ · xweWe Aprle
q ·ij · e · i · et · i · et m autẽ · de oſti · q dig · li · a pra po · F. illð collaẽ · vj · .
Lia deuotõe · ofirmãdã · H dñs papa ex t᷑ta ſcia ↄofirmauit huic ecciazſ⸗ . C A
iſtã vñ plenũ ius ↄſecutꝰ fuit nec erat licitũ alicui de ipᷣo iudicare · s.

PH

i ¶ Inueniatẽ᷑ et ita mtelli ſen

euangelica . el · · q. iij . ofu

pꝛebẽdaꝛ qð h̊ determi WE Sere
Brsarg *:s. de ma. n

ne conſenſu capituſi/

ecẽcia q̃ caret ſtimo defẽſo

—
19

3

. e
de afir · e · i · et · j · ubi de S N
oↄce· pᷣbẽ.qꝛ diũᷣſitatẽ et ⸗?
he ba talis ofirmatio? Ee r .
modicu opatur de H dem ·
eſt ſatis · s · de ofir · c· i ·

git᷑ eẽ ꝓhibitũ qð non m ⸗ 1. E.
uent oceſſuz · ſie · · S tral e orcf⸗

— 2 2. 2 1
la.ĩt᷑ coꝛpalia.et · lv · di · i elʒdi

luiſti · et. xxxj · · i. ꝙ Ri dor
mierit / ſ o qꝛ að nõ ẽ ꝓ½
hibitũ mtelligiẽ eſſe ocel e.
fũ · dic ſup h ut dem ẽ · · G
de trala. int᷑ coꝛ palia 4ð’
k ¶ In collatõibʒde hbpoe
dubſtari oſueuit vtꝛd eps .

vona vacantis eccleſe lbi

ſubivcte alienare poſſit . ral La a.
vtrum vacãte ſede deuol , e,

de ron

uitur ad capituluz collatõ e r

obe · hijs qui · et · c · cũ oll ·

deuoluitur ad capituluz a
ibi ſoluitur G̊ ↄtrarietas.

Item an ptas abſoluendi ( Aere
deuoluatur ad capitulũ ſe & Pern

de vacante dubitari oſue⸗ ſede eger d
uit ar· ꝙ; non qujꝗ booc faf *
ſucceſſoꝛ · j · q · ij · xpᷣs ate·
bug · dicit ꝙ ſic ꝓpter peri
culum anime · ar · ꝙ pt. ð
heret · ad abolẽdã · . R ñ ·
qꝛ capitulum ſede vacãte
Odẽnat de hereſi et ita ſi
t odemnare multofoꝛti⸗
us abſoluẽ. xxj · di · mferi⸗
or · alienare at non põt · de
¶ Megligentiã · ꝓpter ne
gerd ſolã tranſfertur SEr .
pt as eligẽdi ad fupioꝛem poge⸗, .

s · ti · ꝓx · nulla. et · e· quia ·

vel cũ mdignu eligant · . ed

de elec. cũ m cũctis iſʒ vbi
nullus ẽ pᷣlatus nõ eſt ne⸗
gligẽtia ut H/vel etiã cum

eligẽ nõ pt · S · ti · ꝓxi · qꝛ ·
Onſtitutis. vacante E

Hpatz mamfeſte „, 1
4 oαναν 4

re ↄueniri non ptqꝛ ea va .
cante ñl eſt mnouandũ qꝛ 1 ef ..

non hz defenſorem · S · e · e. jnee etiã alienatio fieri pt · vt dem eſt · .
e · c· iſlau · dixit ꝙ vacãte ſe · yconomꝰ ecclie pt mterim agere · ar · S.
de iura. calum · m ptractãdis·ſʒ ĩ fauoꝛẽ eccie expectat᷑ quſq; Phabe
at pᷣlatũ ſʒnõ ẽ ve ut ̊ pʒ et ita vacante ſede ñi fieri dz vñ poſſit e.

pᷣiudĩcari m alns vero in quibʒ nõ pᷣudicat᷑ epo pt᷑ capituluʒ ſuppl?
vicẽ epi · s · de maio · et obe · Hjs que · et. c· eũ olĩi · vbi de B
Krita · et ꝗ.xij · q· i · ſine exeeptõe · m ¶ Rei magne/puã em̃ rem ſine R ,
j „SH

2 2

—, MsWα&

hac ſolẽmitate alienare pt · xij ·q · ij.terrulas · et qᷓ.ð donaẽ᷑ · cet ex· b· e e,E⸗

et. x qij. ſine exceptõe.et · x · q·n· Hoc ius · in fi/ſſo.̊ ad tempus fcã

n (Sub cptõe ˖ al non tz · xij · q; ij · ñ liceat · et · c · alienatõnes · et. e· ſine P .
Jexceptione ˖ Etur · otradicẽte · et ita in vẽditõne rerv ecchaſties
Ontineba / rum taciturnitas ꝓ oſenſu ha bet᷑/ ar · o · · e· ꝓxiꝰV. ben⸗

fuit ↄceſſio alicui clerico ꝓ bñficiojm ↄtrarijs imppetuum· et ideo ne .

ceſſariꝰ ẽ ibi expᷣſſus oſenſus et ſubſcriptio ꝓ quam apparet de ↄſenſuk.
ontradicente ..c · ꝓx ·
P¶Poſt multu. ar · ꝙ ſi multi tõs elapfũ eſſz a ouentus ſp tacuiſſe·
videret oſenſiſſe ar · de puik · l de terra . ad non credo ſz ſoli factu.
Enbncba. Ca / cpaſ. alienatvᷣ m ſd Plats Cantnzmta

et eſt ſile · liin · di · ſi buus ·o

e aha hſeſt

4
1
B

OWUW

eren

N
DB 5 v

9 sdpes Q)/ lenado pa ſi ſme ſEnſivaleſlend Pd

.—E hie narrat ꝙ ſp pñt Otradicè tali otractui it mo nõ poſſzʒ p̃ſcribere quf
Pr n ugmit a ſolo pᷣlato cũ ſaat ipᷣm non hr̃e ius diſtrahedi quia otra legeſ

ert. mercatur et ſdeo nonp̃ſeribit · C· de agri · et eenſ · quẽ admoduz · li · xj·
rxvj · qiij· fR ſacdotes · ædetur ꝙ donatio talis non teneat qꝛ platus
. a 6 DPreiudicare · H vi⸗ nõ pt᷑ donare vel vendẽ nik vt melioꝛa pꝛo
ſpiclat · xij· · i · hne exc eptione · ar · xvj · q · iij · h ſacerdotes · iam ſo lutũ
3e eſt · hic non fuit donatio ꝓppetua ſed tpalis ·
–— mnos reclamäte
4 auWà7⁄et ita pz ꝙ in negocijs ec
0 clehe nccariꝰ eſt oſen ſus „ 2
E dz“vvymuͤſitatis vel maioris p⸗ robur firmũ debz hẽe · ven ñ
W. ⸗ Pe T, rnnne ignoꝛãte ouẽtuà ↄtradicẽt
. deet m oꝛdmatoe mza gugHdes .
ſa⸗ clericoꝛꝛ xxũiij · dieps ſine · decimãpus p̃dcõ. h· oceſſit 6
erin digmtanbus oferen no pzmultũ tpis ð aſſenſu cõ⸗
1 P Rermo, ſosem xeiij · di · uẽtus eandẽ decimã dedit ei⸗
r Jde em caꝛ ven 6 Hiudi 3
L tilatõne · xv · q · vn · eps nul ea Teeeor o,

Oè lius · kelix · et · c · ſi autem
re bᷣ Rataʒ · et ita alienatio
Wl vã de iure nõ tz ratiha biti
—one oꝓfirmaẽ · xvj q · i · · ul ·
et ꝗf. de iurepa · cura · a. xij.
. q· n · i ᷓ de rebus/ ar. oẽ
inſti · de auẽ · tu · . tut or/½

1. — Kk. JRtẽar. ꝙ ea q ab mido
s valent ey poſt feõ oua

