et · ꝗ · v · pmuz · et lunt tributa eg eneiũ aĩaꝛv· ut · e. cã · q · i. decime ·
p ¶ Extendenda · hoce ideo dicit qꝛ laici ſine peccato decias poſſidẽ
nõ pñ̃t. xvi . q·i· c. ul · et · S e. ꝓhibemꝰ· et · S e· quamuis · et jdeo licẽ
ti a ſſta nõ p̃t extendi ad noualia· ax · otra · e· ex pte vbi ſoluitur · R· S
de · E p. no nulli.qꝛ odia fut reſtrimgenda et fauor ampliandus. ff.
eli e voſtu cr qꝛudam. q· i · decime · Z in ꝓprie dieunt᷑ tri
Va nobẽs · tributa . vt · xvi · buta qꝛ in tributis non admittitur
apellacio · vt · i · ꝗ · vi · F. diffinitius · et. S. quociens · H̊ ſup declmis bñ
admittitur ſicut m alijs cãis vbĩcumq;ʒ aliquis grauaturx ·s · de ap; vt
debitus · itẽ in tributis non currit pᷣſcrip cio · xvi · q · i · S. poteſt · vᷣ·
ad h e ccĩa · ̊ in decimis bene currit · s· Sð pſerip · de quarta·et · c· ad au
res · I̊ qua actiõe petuntur decime · diyit Jo · ꝙ petũtur ꝑ actõnẽ cõ/
feſſoriã qꝛ ius pet endi decimas ẽ quedam ſeruitus · vel pᷣt die ꝙ pe⸗

tütur rei ven · xvi · q · i moderamine · et e · reuertimim. eccĩa em diar̃

Pab ere dominium decimaꝛp licet nondum habuit poſſeſſionem vt qᷣ
dam dicunt et ſatis raciona biie eſt · ſed verius eſt ꝙ m hoc conſiſtit
priuilegiũ eccleſie ut re nondum tradita ipſa facta ſit domina · ar ·s·
de conſue · ex litteris · et · C· de ſacroſan · ec · vt inter diuinum · ſic · C· ar
bi · tute · l. ij · et · C · de rei ven · H vt ꝓponis · vbi hoc priuilegium obt!
net m minore et in milite · nec obeſt quod dicitur · ff · de pollicl · l . ij ·
fi · vbi dieitur ꝙ můñ decima ſit ſeg regata ab alns non dicitur eſſe in
boms prioris domim ˖ ſed almd eſt euz decima debet ur ex voto vt ibi
et aliud eum debetur de iure vt hic ˖ vel petuntur condicione ex ca /
1· vna

&ν n„ Hιαι vol

Gen

P⸗

Nd an cl deeſ⸗ ceuertürinz:orar F. conð · ey lege ·
ah æ ſola VPa ſant? Prl necune&

eWC Ins

ln

T„. 29

EPce P·αe dern Ge⸗ vonalt Phen det

a ¶ Deterloriſ· imo melioris qꝛ plus puniri et plus beneracere poteſt Iar · ᷣ bñficia large fſũt interpᷣtandaꝗ. de vᷣ · ig · olim · S· de donac · cũ

C. de mo · mul · eos · xi.q.iij:qui reſiſtit.
b¶ Suas eſſe · xvi. q · i xeuertimini ·cſuã añ ſoluciosʒ deciĩa? ſecus
C¶ Dñs · Hoe intellige cũ recepit ptez⸗ ſi pꝰ quia tũc illa iã decĩa
ta ẽ· et H̊ veꝝ ẽ cũ dñs aliquotã ptẽ puta tereiam vel quartã vł etiã
medietate ꝓcipit · tüe em vtqʒ et colonꝰ et dñs tenet᷑ ſoluẽ decimazʒ

ð ꝑte ſua· ſie·se.a no bis · ſi vero certã ꝓtẽ puta duos cor bes vł tres
tm colonus reddet dño .

ntũc ũq; ꝓcipiat iſte eo
lonus tũc dominus dein
lis tenetur ſoluere dcĩiaſ aut etiam paupibus oferũt vl

2 ps illa n deciat Pirpe . —
6 Gmfuta 1 8 decrets⸗ e m vſus alios ꝓ ſua volũt ate 9
ceruo delcendat · ilð jq uUertunt / nõnulli etiã vitã cleri
reipt cui dãda ſit decia 8

dilecti. in fie/ ff. S ↄſti ·pñᷣ·l.ui.ax · Ot ra.s·e·tua.ſ̊ ibi donacõ decĩaꝛx

laico facta odioſa eſt et cũ peccato:et ideo nõ ẽ extẽdenda licencia h̊

eſt reſtring enda vt ibi dieẽ · i Cõceſſum · ar · ↄtra . e cũ otĩgat.
ſed ſo luitur ibi · ezaliq̃s habens molendinũ piſcarias ſuas faẽ
Aſtoralis. caſuſa⸗ ibi expenſas neceſſarias ad obuacõʒ ipaꝛx

rerũ qrebat eps elieñ · vt expẽſe iſte neceſſarie fũt deducende ð fru

Qibus illaꝛ rezd anteqỹ
dDdecie pſoluãt᷑ ſcðᷣm qð i
„ —„ ρ5mach negociacõe deducut añ
diminucõe teneturſp̃textu ve re ’z pa huic rdeat qi
ro neqᷣcie clericoꝛuʒ nequeunt oñdit qᷣd iuris ſit de illis

geleete . enſs Hfiüt ereg res
eas niſ quibus ex mandato di Pta . eerntn dert

ulis tribꝰ vł duob? cor
bibꝰ · illi eecie in eꝰ terꝛi
torio ſita ẽ illa terꝛa · nõ
qꝛ iã ꝓcepit decĩaz toci⸗
us a colono:et e o illã t
gulã · bõa fides·nõ pati
tur ut bis idẽ exigat᷑· ff.
ð iut᷑iut᷑ · bõa fid es pro⸗/
chiali eccie ñ dʒ dari qꝛ
n ẽ d ecĩa illa ꝓſõalis:ſa⸗
tis pᷣt diei ꝙ dz dari rõe
v̈dioꝛꝛ lz deſcẽderit a de
ciato aceruo hReut ſi aliqᷣſ
donet alicui hũc cor bez
decĩatũ · ille em tenet᷑ ſol
uere decimam qꝛ ex luero
habet · colonus vero ille
qui duos corbes vl tres

G5²

coꝛum tamq; abbomĩabileʒ ðsUino debentur ꝓ ſuo arbitrio
teſtantes decĩaſ eis ob ̊ ſtraα⁄‧. derog are cuz nulii ſit licitũ alie

here non verent a · Y· VWeruʒ i· na cuic cõcedere pᷣter dñ vo
ad deum a quo cucta bona ꝓ⸗ P iuntates t· J.· m igit᷑ pati no

1DOαπω

cedunt aſſertores hmõĩ debie αumus vt eccleſaꝝ a clericoꝝn

tum ĩᷣſpectũ haberet ius eccia¶iurap̃ſumpcõe qᷓibet minuat⸗
ſticuʒ dimmuẽ nõ otedent nec M.· q:omnes qui rõe pſonaruʒ
decimaſ que tributaſuũt egẽti aut etiam predioꝛuʒ decimas
um aiaꝝ pᷣſumerent detmere · eccleſijs et clericis tue diocẽ · ex
Cu em̃ deꝰ cuius ẽ terraa pie hiberetenẽt ad eas ceum inte⸗
nitudo eiꝰ . oꝛ · ter · · vni · qͥ ha gritate reddẽdas ap re · con⸗

ĩeo deterioꝛis oditõis eẽ non x Pellas:. Te abbati ſce colũ ba
debeat ꝙdñs tpalis cuuis ſta vi⸗ Xptetuaa · J· ne ſeñ.

cũ tibi ꝙ maius eſt ſit cõ

ta cã negociaciõis· et di
cit ꝙ ille expẽſe q̃ fiunt ĩ
rebꝰ? Alis debẽt deduci
cũ res ille vendunt᷑ et ð

reſduo quaſi de lucro ð

cĩa ẽ pſoluẽda · h̊ expẽſe
q̃ fiũt ꝓ ꝓcipiendis fru

cctibus illarum reruz nõ

fũt deducende qzuis feẽ

ſnt ille expenſe de pecu⸗

nia decimata qꝛ fructus
illi funt illoꝛd qͥ faciunt ĩ
penſas ſalua decima⸗ et
fructꝰ illi ñ pñt alſẽari ſi
ne onere decĩaz deinde
rñdet ad qõʒz ꝓpoſitã di
cẽs ꝙ expẽſe q̃ fiũt ꝓ re
ſtauraciõe molẽdinorum
ſeu piſcariaꝛd et aliaruʒ

intuitu eccleſie q;ᷓ ꝓſone

F. veru decime dãtur ro

tm ſoluit tanto minus pᷣt N . 5
ſoluer e ꝓrochiali ecleke ductisſ umptibus aut ſemie ſe
de toto aceruo vt vider perato neceſſario cuʒ integri/

ar · op ꝗ.qe· cũ nõ ſit· in fi·
et iſtud equius videtur
tñ eecĩa pᷣt ↄuenire poſ⸗
ſeſſoꝛ ẽ ſiue ſuo ſiue alie
no noĩe ſit in poſſeſſione
Rue etiã ſit ereditor · xvi
q · i · R qͥſ laicꝰ· ff ·ð vſufr
uc:hact enus deeima em
tanqʒ onus ſequitur poſ
ſeſſor ez qꝛ res trãſit euz
onere ſuoꝗ· e· eũ nõ ſit · .·
de pig · ey lẽis · nec etiam
pactuz tuetur poſſeſſoꝛẽ
s · de pack ·˖ pleriqʒ · ff · de
pae · inter debitorem ·
Nquicie · hoc ideo di⸗
eit qꝛ dee ie pocius dant

tate ꝑſoluitur mmis ꝓfecto vi
deturmiquuʒ ſi de cĩe quas de
us in ſignuʒ vmuerſalis domi
nij ſibi reddi p̃cepit ſuas eẽ de
cimas a primicias aſſeuerans
occaſone pꝛemiſſa vel xcogi
tata magis frauð dimmui va
leant cum deo debita ſit ſolu⸗
cio decimarum intm̃ vt ad eaſ
clericis exhibendas quibꝰ eaſ
ipſe ꝓ ſuo cultu conceſſit laici
hñ moniti reddere noluerint ec

ſod nüquid teneor dare
decinias ꝓſonales ei que
ſcio eſſe hmomacũ cũ ip
ſe ſit ſuſpenſus · xxyn · di ·

ꝓuentibus decime ſint reddẽ⸗
de ſicut colonus de pte fructu
um qᷓ ſibi remanet rõe culture

ne diuim obſequij ut hie ſic et dũs de poꝛtõe P peipit
dꝛ · ſeʒ in · quibus eas roe terre decimaz reddere ſin
Æ ſuo culto ocefſit· et.

e · nouũ · et · xvi · q: i · q̃ ſti·
item quia ordines non ð .
bent ab eo recipi /j. de ſimo · per tuas · dico ꝙ decime dande funt illi
nã et iud eu s p̃ſtat ꝓſonales quaſpam qñq; ̊ nõ omnes lʒz nõ rõe di
uini obſequij et pᷣdiales.j· de vſut · quanto · Jo · et · S · e · de terris · et ꝓ
quãdã deere · q̃ eſt in antiqua ↄpilacione ·S· e c ad audienciam.
e¶ Mliena i· eccleſiaſtiea · xvi · q· · m canombꝰ. et · q; iij · placuit et
xij · q; i · expedit · ſeeularia vero pᷣt priceps ↄcedere alij · C· de ᷓdri ·
pſerip · ꝓ totũ · excipe creditoꝛẽ · ff · de acquit · xe · do · non eſt nouum
et in alio caſuxix· q:iij: ſi qua mulier· vmcencius·

¶ Wolũtatem · quia nõ remittitur ꝓpter h̊ debitũ ſ̊ auget ·s. de iu

jut·ea te· g ¶Cõpellas· excõ icaridñt ꝗ decĩas admoniti nõ ſol⸗
xvi · q·i ſtatuimus: Fa Haibinnstet xvi · q; n · vilis · xcv.
X pte · cocedit · ſie · xij · di · illud · et · ff · de rege iut.· non debz ·
ꝗj. de dy poſt diuor reſti · p veſtras· et ecõuerſo · eui mterdicit ur mi
nus et maius ꝓhibitũ eſſe videtur.· de ſen · ex . eũ illoꝛ · ar · lxxiiij ·
di · geſta · et · ff · de lenator · qͥ indignꝰ · et · ff. de ſer · expor · cuiqzʒ · itẽ ẽ

6* ·e · c· et · xxxij · di · pret er hoe et bannũ domini pape compõat ·

PalFe⸗ E on ſee ee ſos Feeee N, SSrr mata r od er S A kervn,
d ge rh⸗ 5lh e RADdD.
fe e Wr . d.

tutum de terris uagexbi n
alijs excol endas nõ quideʒ de ceſſumvt videlicʒ decimas de

cleſiaſtica ſunt diſtrictione co iar factas de pecunia decĩata cũ
gendilut cũ de cũctis omnino ſe⸗ ipe venduntur credamꝰ? dedu
ceẽdas expenſas et de reſduo

rexx ñ füt dedueẽde ð8 pꝓp
uẽtibꝰ deciandis qꝛ res
ille ſic reſtaurate rema⸗

laboꝛibus terre pꝑrochiaꝝ tua
rum cuʒ mtegritate pcipias ð

. ge nent penes dominos·
noualibꝰ d exlgere ſatis P0 1¶Pilcarns. ꝓmanenti⸗
tes quia vbi maus concedit bus non emptis cã mer⸗
mimus oceſſum eſſe videtur cimonn. B- .
dem helieñ · epiſcopo · ¶eceſſarias. necenarie

dicut᷑ ĩpẽſe ſine qͥbꝰ res
Fit deterior · ff. de ĩpen·
in re · d·fa · . impenſe.
et · l. qð dicit᷑ · et · ff. ð x.
hig impenſis
KCõceſſuz · nõ iure ſcp⸗
to⸗ß tãtumodo H ĩuemẽ
a ñ alias:ſ̊ ↄſuetudie ap

Atoꝛalis officijet · J· ex
ſcari poſtulaſti vtrum quis
poſſit de molendĩs a piſcarns
neceſſarias expenſas deducẽ
pꝛiuſqꝙᷓ; ſoluat decimas ex eiſ⸗/
dem ſicut eſt in negociacione

. ꝓbata vłrõne q̃ ẽ optia
oceſſum ad quod reſpondem? legũ interpꝛes · S· de cõ
cGlicet circa res acquiſitas vl fſue.cũ dilectꝰ.

¶ Ore indicio⸗& nõ vimð
tur loqui diffimendo et
ſic etiam loquitur /s. de
reſti:ſpotłltᷣas.tñ eiꝰ ſẽ
tencia ꝓ iure ſeruanda ẽ
cũ rñdeat ad oſultaciõ eʒ
S.de re · judi · in cauſis ·
pꝓ ¶ Acquiſitas cã merei
monn· b.
q Deducendas · et hee
eſt racio quare dedueun
J J tur expẽſe ð mereimonijs
et nõ de fructibus et redditibꝰ alia rerum quia im negociacione
opatur manus hominis.ſed mn alijs precipue opatur manꝰ deiar ·
jvi · d · nalci · S· e.nõ ẽᷣ·et·q.e·cuʒ nõ ſit· hãc rõne aſſignat vimn·et tu
adde aliã ne bis eadẽ res deemarer quia tunc ſunt decĩe ꝓſonales·
r¶ Expenſas· factas in eundo et redeũdo et negociando et faciendo
meliorẽ · H · ¶ Cuero · ex hoc videt ꝙ de omm eo qð puenẽit ad
aliquem gratuito titulo decima ſit ſoluenda · ſic & heres legatarius
donatarius de hereditate legato et donato debz ſoluere decĩas qꝛ
de omm licite acquiſito decĩe ſũt ſoluende · S·e· ex tranſmiſſa: et ar ·
xvi · q · i · decime · et · q · ve e· iij· ſuꝑ hoc dicas ꝙ ſuus heres de here/
ditate decimã ſoluẽ non debet qꝛ vna ꝓſona oputat᷑ cum prte · C· de
impu et alijs ſubſti · ſi qs duob ꝰ. F. ulet mſti ·ð muti.ſtipł · ꝗ· ei· qui·
et. xxx v· q · in · S· Pac auẽte· et quia de iure nature ſibi debita eſt · vnð
viuente patre dñs eſt · imſti · de hẽ · qua i · et diffe · S. ſii quideʒ et ſo/
la adminiſtracio deeſt ei·ff · de li · et poſtu · m ſuis quidam dicunt ꝙ
extraneus heres donatariꝰ legatarius qꝛ totũ eſt ei lucruʒ decimaz

quaſi de lucro decimas perſol
uẽdas vt ſi vendat᷑ domꝰ agẽ
vmea clibanus molendinum
grex aut qualibet merces/ ex

ſare C

dare debet · ali dicũt et melius e de Immobilibus nõ tenetur qs ſol
uore decimã qꝛ res ad quẽlibet poſſeſſoreʒ trãſit eũ onẽ ſuo · ut?·e · ñ
ſit qm cum deꝰ alienã terꝛã

dari deci as mãdauit · et ſi
nes 8uoluer enẽ᷑ ad eccĩas

à. per Nerpm) 4 .
rn Selds eg Tadl.

8

dederit filijs iſrahel tm̃ de fructibꝰ? ſibi
de poſſeſſionibꝰ deeĩa darer cito poſſ. eſſio
ſed nũquid doctor ð co lleda et aduocatꝰ

de aduocacõe mer cenarij de mercede tenent ſoluẽ deeimã vtiqʒ · xvi ·

q:ĩ · decĩie · a ¶ Emptas
Deducẽdas · qꝛ tũc ĩtel
ligũt᷑ pᷣdiales decie eſſe.
e ¶ Em illud qm pociꝰ
i latiue quã cauſatiue po
mtur ᷣm vmẽ · et ꝓprie a
melius· “äl
d ¶ Onere · nõ ꝙ res trã/
ſit cuz onẽ ſuo · xvi.q: ĩ.ſi
q́s laic9. ff. ð otrah· ẽp.
alienacio qᷓ.e·cũ ñ fit.s.
8 pig: ex iĩis eirca fi. ̊.
e¶ Mec ꝙ reſtaurãdo · H
rñdet · qom gpoñſie ·
¶ deducẽdas · ̊ ſpecia
le eſt in decimis ꝙ nõ de
ducuntur expẽſe ꝓ frucki
bus colligendis vel etrã
ꝓ conſeruacione alicuiꝰ
rei: alias etiã malefidei
poſſeſſor deducit ſuptꝰ
neceſſarios.ff ð hereð ·
peti ·ſi a dño·. ul.a.s.S
m in tegreſti · quiſiuit ·
ff· ſolu:ma·fructus· Jo⸗
g ¶ Heciato · et ſi poſſeſ⸗
Ca ꝗ) pr ſiones ille ſint empte de
-. Pecunia decimata vel ſic
on. ſi expenſe ille ſint facte ð
₰ mas pecuma decimata quod
ta wuamelius videtur. B.
Poè hb ¶ Deciĩandis · ſ̊ ſi emiſ
N* ſem ad hoc vt venderem
De et ant eꝙᷓ rẽ illã vẽdã fe
didP ciſſeʒ fũpt ꝰ ꝓ illa obuã
da bñ deducerẽt fũptꝰ ·

F De⸗ ¶ Mercis mercis awlo
Be ad reſptiet mo bileſ
J1 — ff · de v· ſig · mẽcis applo
n290 EEE. cir k ¶ Ddeſtiĩat᷑ · ſi aliquid ex
penditur neceſſario adil
lius ↄſeruacõnẽ illud nõ

de ducltur vt dictũ ẽ · ſup
Vm ↄtigat.ab anti

*

T

forte ey pᷣſeÿtiõe ·

8· de pᷣſep· ad aures
De iure omini· patet᷑
PH expᷣſſe ꝙ deeime de iu⸗
re ↄmũi ꝓt inẽt ad par/
rochiales eccĩas · vt · xvi
q·i: ſtatuimꝰ· et · e · de de
cimis· et · c· ſi qͥs laicus. &
nõ ſpectãt ad epᷣm · vnð
m deeimis ꝓrochialiũ ec
cle ſiaꝝv nõ debet ep̃s ali
quã hĩ̃e porcionẽ · nã ca
pitula que dãt epo ptez

decimam loquunt de de Mru ſie in multis proc hijs maioꝛes
cimis epalis eccĩe: ſ eon

tra.s · e.qm̃ · vbi djeitur·
c evs pᷣt retinere ꝓptem
ſu ̊ noualibꝰ q̃ ſurgũt
i ꝓrochia alicuius eccĩe
ſua po ſitas fundata inten
iure omuni ad eccias pro

cã mercemonij· de pecũia decĩiataꝰ

penſas tamen que fiunt ꝓfru/
ctibus pcipiendis ex illis de q
bus fructibus ꝓpueniunt non
credimus de ducendas etiam
ſifuerĩt decimate / qm ſalua de
cima fructus efficiuntur eoꝛuz
qui faciunt ipſas expenſas fru
ctus auteʒ ipᷣ̃os alienari poſſe
né credimus niſi cuz onere de
cimaruʒ nec ꝓ reſtaurando ð⸗
trimento qᷓrumlibʒ reꝝ ex qͥ
bus decime pſoluuntur ceredi⸗
mus deducendas expenſas ð
ꝓuentibus decimandis qꝛ pe⸗
nes dñm res pmanẽt reſtaura
te vt ſi ꝑs aliqua moꝛiat᷑ armẽ
ti deterioretur vmea · poꝛcio
mercis depereat vłtotus el⸗
banus deſtruatur · I[dẽ
Vm cõtingat interdum
in tua dioc· ⁊· Ycũ in quibuſð
prochijs ad quaſdaʒ eccle ſias
vel pſonas ecciaſticas ab anti
quo ptineat pceptio decima⸗
rumet de nouo fiãt noualia in
eiſdem queris a nobis ad quẽ
huiuſmodi noualiũ decima m
cipiat ptĩere · Vñ ĩqui t · t · x · ꝙ
cuʒ pceptio decimarũ ad pro
chiales ecci as de iure cõmuni
ptineat decime noualiũ q̃ fiũt
in prochijs eorundeʒ ad ipas
ꝓculdubio ptinere noſcũt᷑jniſ
ab hijs ꝗ alias pcipiant deci⸗
mas racionabilis cauſa oſten⸗
daturꝑ quã appareat noualiũ
ad eos decimas ptinere · [dẽ
ſeepiſcopo beluacenß ;
Vmin tua dioẽ · quedam
A Monaſteria a ↄuẽtuales eccle⸗

—

—

decimas peipiant et mnutas

I· e · dudũ · vbi ep̃s petit decimas m dioceß
cione ſua de iure omunmi et ita nõ ptinet de
chiales qꝛ ibi obtinet ep̃s.dicas ꝙ de iure

ꝓmũi tm baptimalibus ecẽns decie debẽt dari. xvi.q/i.de decimis.

cas ꝙ illa intelligitur ꝓꝑi

ſtatuimꝰ· quid & rñdebis illi deẽ · qm di /
ſtaʒ · vel pocius loquitur öm oſuetudinem

lociet illa dudũ.j. e · pt mtelligi de decimis m prochia epi poſitis

qꝛ ille ꝓ tinẽt ad eüdẽ iur

e ↄmũi et de illis dʒ facẽ qᷓtuor ptes·xij.q·

n· quatuor · et · e· vulterane. et · e · no bis ↄceſſo. vel ille decie quas pe
tebat eps brixieñ · ad nullũ ꝓtinebãt qꝛ nõ

erãt m ꝓrochia alicuius

eccĩe ꝓrochialis · vñ ad ep̃m de iure vmũ i ptine bãt q;ꝛ decime in po⸗

6 77 S*οπ e. vmd d.ê/Pt 97 6721e fr

6

irad .
yJpe · P. n

5 an ee Rna m Alia Prorß

2 06quitur de ouetudine vt ibi notatur in ki· illis glo · ̊ icipit fke·
In (Moualiũ· H ad aliuʒ ptinent noualia et ad alium deciĩe · vnde ſig ⸗

nat᷑ · ↄtra · S· e · ex pte · m · illud ĩtelligit᷑ cũ aliqs obtinet decĩas ꝑ pui
legiũ m quo cãu dʒ hr̃e noualia · qꝛ exqͥ eis ↄceſſe fuer̃t de cie ſimpli⸗
cit᷑ a noualia q̃ poſtea ibi fur gũt.j.ð pᷣuił.qm qꝛ cirea nã vvbo gnali
ſimp liciter poñito figmficabit decĩas pñtis tpis et futuri · f/ de buſt
vr · pdi · ſi ſeruitꝰ · et · C· q̃ res pig· ob.pol ·.· ul. et · xix · di. Rm romãoꝛx

E den .lard, et nuc
nmidq; P Pis õ
de quibuſdam fructibus annu
atim ꝓceptis non fuerunt deci
me pſolutei · V· rñdemus ꝙ ſi
fructus pꝛedicti de illa terra
ꝓuemüt de qua monaſteriavł
oↄuentuales eccleſe aliquos p
cipiebant rõe decĩaꝝ ꝓuẽtus/
eis ꝓculdubio decĩe fructuuzʒ
debentur eoꝝ cũ ipfis terrail

ſemiapi q ſemα H Hloquit᷑ cũ hʒ decĩas

ex pᷣſcpᷣcione qꝛ ꝓ ̊ no n
Pſcribit noua lia et ſic m
telligit · c · ſequẽs · et hm
tellige allegato titulo a
c bato ꝗj.e · dudũ · et m qᷣ
dã deẽ ; exẽ ĩ ocilio lugð
8· ð pᷣſcp: venerabilfium·
¶ Rõnabilis · cà puta p⸗
uilegiũ aliud nõ poſſent
oſtendẽ cũ ð iure omun
ꝓtineant ad prochiales
ececlehas et p ſc ripcio al

WVm ĩ tua:minutas.

la ab antiquo fuerit decĩalis t ene/ Mnute decime appellan

non debeat vna eadẽqʒ eccia⸗
rochia libus ecẽijs exſoluãtur
ad q̊s ð iure ↄuũi ſpectat pcep
tõ decĩaꝝ · ¶ dẽ veſprimieñ ·
Vdü adueſy fra⸗ (epỹo ·
tres ijeroſolomitanoſho⸗
ſpitalis ſancti ſtephani te pro
ponenteim nẽa pñcia qõneʒꝙ
ipſi decimas de laboribus ru⸗
ſticoꝛũ ſuoꝝ veſprimieñ·ccie
debitas non pmitteret tibi de
cimas ſoluiet · F· oparentibug
igit᷑ te ac ipᷣis ſtatuto termio
coꝛã nobᷣ · D · p̃ſbite rũ carð · ti
bia eisoceſſimꝰ auditorẽ coꝛã
quo decimas terraꝝ qᷓ p ruſti
cos hoſpitalis veſprimieñ · di
oẽ · excoluntur et de firog añ·⁊
de nouacularia eccias qᷓ pip⸗
ſos hoſpit alarios detinentur

—

—
„

mtentionetua de iure ouͦi fun⸗
data petiſtipꝛioꝛ autẽ hoſpi
talis ĩ p dictis decĩs et ecẽijs pᷣ
ſeriptioneʒ alleg ãs gpoſult ſe
ñ teneri tibi ſup hijs rñdẽ · qd
cũ per auditoꝛem ad ntrᷣaʒ au⸗
dienciã pueniſſy mãdauimꝰ ꝙ
ideʒ pꝛioꝛ pᷣſcriptõis titlm q;
alleg auit ꝓbaret qᷣb · ĩgis ac

isſe vngarie puilia exhibuit
tq̃ ecciaʒ ſacti ſtephani ad quã

——

tur Ptꝰ aĩaliũ a de pulk
5 ouis et ortis ˖ ut ˖ 8 e ex

diuerſoſure cenſeri /alioqu d

Beral,
8R

pte · j.de quibus et lã loqᷣ
tur · · e · ex mult ipliei ·
Ab ãtiqᷓ · qꝛ pſepᷣſert
decias ſllas · · c · ꝓxi · Bv·
q ¶ Cenſeri · xñi· q· ij · cog
nouimus ·et 5. de puik·
quia circa · et · S· e · ex pte
ff.de vſucap · eũ qui ĩ fi
ab · o · ff. S pecuł·l.hime
qritur · S. i · vbi ðꝛ ꝙ pe⸗
culium qñq; duplici iure
enſetnr · B·
dum · decimas · ſiñ

οααquiet acione et liber p

eipi poſſe talis videtur
fuiſſe peticio ꝓ ſentenciã
latã vt ðꝛ in fi · H·
euxe omũi · ſic· xvi·
ꝗ·; vn. omnes ba ſilice · et
xviij · q · ij · monaſt eria · i
videtur hic ꝙ de iure cõ
mum pertineat ꝓcepeio
decimaꝛv ad ep̃os ſ con⸗
tra · g · e · c · ꝓx · et · e · cũ o
tigat vbi de h dem ẽ · vl
p̃t diei et videtẽ veriꝰ
allegacio nõ põit ius q̃n
tũ ad decimas · et ſie nul/
lũ otra riũ · et de oſuetu/
dine loei ꝓtinebãt heeð
cime ad epm et nõ de ſu⸗
re oↄui ſ̊ q̊ ntum ad eccĩas
quas petebat eps fun⸗
data erat intencio ſua de
juri ↄũi .· verius puto ꝙ
decime iſte nõ erãt intra
ẽtã ꝓrochiã ali cuiꝰ ꝓro
chialis eccĩe licet dicat᷑
infra ꝙ pꝓtine bant ad ec
cleſiam ſancti ſtepham
vt dixi · · e · eum · contm⸗/
gat · in glo · que meipit
patet hoc· .

legari non poteſtt

¶ Orobaret · Hapte viðꝛ ꝙ qui allegat pᷣcpeõʒ tenet᷑ ꝓbaẽ titulũ
ex quo habuit cãʒ pᷣſcribendi ·s · de ꝓba · lz · ar . et exp̃ſſuz viðꝛ · de
Pſcpᷣ.ſñi diligẽti nã ᷣm canones longa et longiſſima pᷣſcpᷣcio ñ differt
hi longa pᷣſepciõe oꝑtzʒ ꝓ baẽ titulũ · C· de Pſcp · lõ · tẽ · diutina · C · ð
vſuẽ . ꝓ hẽde · l· ul · & et m lõgiſſima m canones ·ar · otra · S· de pre
ſeÿ · qm ome · et · e · vigilãti · vbi ðꝛ ſufficẽ bõa fides · a ẽ or id qð dici
ꝓſueuit ꝙ ſufficit aliegare titulũ ſ̊ non optʒ ꝓbare · Jo. dixit ꝙ iſte
erãt ſuſpecttet ideo oportuit eos ꝓbare titulũ et iuſtũ quia ꝓgpter
ſuſpicõʒ qñq; tranffertur probacio in alium qui alias nõ cogitur·s
vt eecle · bene · vt noſtrum · vbi de hoc notatur · ſed ſuper hoc die vt
dixi ĩ · e · ſi diligenti · 8. de

—Iõ 3 reſcp· vbi mueies in quo caſu probari S
teltate epi mvi m eris ee:e qm. vai die c, ſla dee· on oj Wrat tiruſus mleſuomon. * .— ran pe 2
a yn era Bena onanend N — Bynar 4 —— .. ,. . d§. ( Demn
èâ!èͤe Bial Peltweſ 2 oeC

ſtfe
ndeie
aspie
efn
doge
ff
tonti⸗
3Ne
phrn⸗
etſen

aeh

gUtuh⸗
llekft
cbſn

poſen

eOte

dhiie
ipco⸗
poteſt
Npelen
deple⸗
g,,,
ctiſ
piig⸗
ſehſe
cub⸗
ja⸗
puik⸗
rpte
iif⸗
chine
e⸗
ic utt

maofi

liber

idett

ntene

,r
iceret
ria⸗ſt
furech
cepen
ſcon
ccid
ſott
etg9
lsi
ſetnH
leti
thes
dei⸗
crein
gfun⸗
ſude
ltog
ſnttt
gpr
dicef
1d 4
n.
Utn
ſapt⸗

ul
90
ſſeit
6
en
odi
ſt
Ne
6
te
1
n

.

pungh.

en r A.e , B, Flenen r „ee d.

è

00– F PPB
PeS APP* * .Tert vole 4e6 7

luiſſʒ et ex ea ſumpſiſſʒ vigoreʒ lʒ ex ſe nulla fuerit · ar · S· de pac· quo
tiẽs · · detrã ac · c · i · xcvi · di · bene quidẽ · et · i · q· · inprimis · B ·
b ¶ Laicali · vt · xvi · q · vij · ſ quis deĩceps· vnde titulus talis babet
pro nontitulo · ſdyabertũ · et . de donaẽ iter · vi· et · vx · nup · qꝛ
c AAia-i q· vn·2 non dato habetur qð ab illo donat᷑ qͥ non põt
de iure donare. · de iuẽ · pa · qd aũt · in kiear · otra eff · ð acqui · re · do · ñ

eſt nouuz · f · de vlufruc ·
qð noſtrũ · ff · S ↄotrahẽ ·
emp · rem alienam · J
d ¶ Doſſide · xvi · q; vij ·
c· ja · s · de pᷣſc rip · cãzq ·
quia ſpũalia nõ cadũt in
laicũ.s · de · elec · ſacroſã
cta · et · c · maſſana xc vi ·
di · bene quidẽ · vV. nun
li cuit laico anat hatiʒaẽ
e ¶ Derogetur · nü; em
intelligitur derogari iu
ri alterius miſi hoc expri
matur · Ixxxv · di · florẽti
num · et · xcix · di · ecce · S· ð
auẽ et vſupal·ex tuarũ:
et · · de of · del· ſup eo ·
¶ Probibemꝰ · ex hac
ſentẽcia videtur ꝙ actuz
ſit iudicio vti poſſidetis
et ex eo ꝙ dixit · · i pnci⸗
pio nõ ꝓmitterẽt tibi ſol
ui. ſ p peticõʒz epi vider
actũ petitorio · h̊ ſtandũ
eſentencie · talia em fũt
ſubiecta qualia ꝓmittũ
tur predicata B⸗
Raliquibꝰ· o pellã
tur · pactũ em non nocet
eccie qum a quolibʒ poſ
ſeſſore poſſit petere ðci⸗
mam quia eſt onus qð ſe
quitur ip̃am rez · S· e · Pa
ſtorak · a · e · ꝓx · . ð pac
pleriq; · f · S pac · ĩter de

bitorẽ · ff · S mſtitoĩr · ſi eũ

villco · ar· otra · ff · S pac
epha · S. pactuʒ · l poſſeſ⸗
ſor ꝓrt eʒ fructuũ recipit
et dñſ ꝓꝑtẽ teneat vterqʒ
ↄuemend? bes · e a noßᷣ
et. c·tua nobis ·
p (diuina quas domi⸗
nus ſuo dominio buauit
et tanqʒ bita reqrũt᷑/s
e· ꝓrochiãol · et . e· tua
nob̃ · a· xvi · qꝛ i · deee · B ·
i Conlut eudine · ſic er⸗
goattendit oſuetudo in
decimis:nec miruz quia
et in baptiſmo attendit
de · cõ · di · iiij · de trina · et
ĩ matri mo nio ꝗ.ð ogna.
ſpi · ſup eo · et merito ſer
uatur conſuetudo quia
eque punitur tran greſ⸗

ſor oſuetudinis ſicut Enſ

grelſor legis xi · diĩ his
rebus · et Hoe pt itelligi
8 oſuetudine iſta de qua
Habuiſti · Se · cũ ſint Po/
mines. a · c· aplice vbi ð
Poe · et die de vſuetudi⸗
ne approbata et pᷣſeripta
alias nõ obeſſzʒ ↄſuetudo
sͤ· de conſue · c· vl · ſive ro
conſuetudo eſt ꝙ detur·
xn. ꝓs vel minor ta lis cõ
ſuetudo non ſuffieit mſi
ſit awrobata a papa qꝛ
non valet talis conſuetu
do q̃ abſq; mõꝛli ꝓecẽo
ſeruari nvalet qnmucũcʒ

P .5 Se&α

dicke eceleſe cum eiſdez deci⸗
mis ptinebãt ĩ ꝓpetuã elemo
ſinam hoſpitali donacõis titu
lo oceſſettofirmatõis C· Ppe ·

s, ent h ) ſd.te Den

tudo ĩbi locũ habere pᷣt· hoc dico in laicis qꝛ clerici vei eccĩa cont᷑
clericos nõ ſolũ ꝓtem pᷣſcribere pᷣt h̊ etiã totã decumã · vnde dieit de
cretũ:qui minꝰ dedit decias modo emendet · xvi · q · vij · qtũqʒ · B·

( vVm nonſit · ſolucõ · quia vt hice dieit ill
vmuerlſalis dominnj releruauit · S. e · tua

Vm non ſit ĩ homine / qᷣd

juxta verbuʒ apoſtolinecq; q im
plãtat ẽ aliquid necq; qͥ rig at

p · n· ſcriptũ exhi bẽs p qð ꝓba *Ked qui incrementuz dat deus

re volebat oceſſionẽ pdictam ipſuz quideꝰ moꝛtificato ſemix

plenuʒ hẽe vigorẽet · Cete r ne plurimũ fruckum affert m⸗

„

1

rum ex parte tua fuit ꝓpoſtũ aαmis auare qdai decĩs defrau

ꝙ in decimis ⁊ eccijs a rege ·
regma donatis pᷣſcriptionem.
nõ pote rat opponẽ ꝓs aduẽſa
q̃ nec a donacõe ipᷣoꝝ inicium
babere poterat nec a confir?
matione pᷣfata tm̃ effluxit tpᷣiſ/⸗
ꝙ poſſit pᷣſcriptio ↄfirmari/et
ſic donatõis regis ac tᷣgine al
legatus titulꝰ nullus erat/cuʒ
ſacrilegij crimen incurrat/qui

eccleſias vł ecciaſticũ aliquid ⸗

de manu recepit laicaliſet · S . ecimaꝝ vl ſa
¶Ros igitur cũ donatoꝛes pꝛebdyρtez hij ad quos cẽſusvltribu /

dicti cõferre nõ potuerĩt aljs
que ipſñið iure nõ poterãt poſ
ſidere et ꝑ ofirmationeʒ pre⸗
dicti clementiis ſup eccia ſãcti
C. hoſpitali cum decĩs a alijs
ꝓtieneijs ad ſe factaʒ ec ſi au
tenticũ appare ret iuri epᷣalinł
latenus derogaret ſentencia⸗
liter ꝓhibemꝰ? ne fratres hoſ⸗
pitalis pꝛeſumant vlteriꝰ? im
pedire aͤmimus decĩaſpcipias
memoꝛatas et pacifice poſſi-

N ali quibus regionibuſ⸗
ãͤdã pmixte ſüt gẽtes/
ſem ſuos ritꝰ decias demoꝛe
nõ ſoluũt ꝙᷓuis ceſeat᷑ noĩe cri
ſtiaohis nõnulli dñi p̃diorum
ea tribuũt excolendavt deeĩs
defraudãtes eccias maioꝛes ĩ
de redditꝰ aſſequãt · Voletes
igit᷑ ſupꝑ hijs ecciaꝝ indẽnita⸗
tibus ꝓuidere ſtatuim?vt ipi
domii talibꝰ? pſonis tlr ſua
pꝛedia excolenda omittant/
abſq; vdictõe eccẽ̃ijſ decias cũ
integtate pſoluãt a ad id ſi ne
ceſſe fuerit ꝓ cen · ee · opellat il⸗
le qᷣpe deeſe nccario ſoluende
ſütſᷓ debẽt ex lege dina vllo⸗
ci ↄoſuetudĩe aqpbata ⸗/·
dẽ in eodez ·

dare nitunt᷑ cenſus et tributa

que interduʒ ĩ decimata pᷣtere
unt de frugibus pꝛimitus de⸗
ducentes Cuʒ auteʒ ĩ ſignum
vniuerſalis dñij quaſ quodam
titulo ſpeciali ſbi dommꝰ de
cimas reſeruaueritnosa eccia
rum diſpendijs a aĩaꝝ piculiſ
obuiare voletes · ſtatuimꝰ? vt
mp̃rogatiuã dominij gñalis

4

pᷣcedat ſolutio decimaꝝ vl ſal

eda tributorũ a cenſuũ

ta ĩ decimata puenerĩt qm̃ res
cũ onere ſuo trãſit ea ꝓcẽ· ee ·
decimare cogant᷑ eccijs q̃bus
de iure debẽt᷑ · [ dðẽ in eodem ·
Vper abbates eciſterci /
leñ ordĩs ĩ genẽali ocilio
cõgteg ati ad cõmunicatõnẽ
noſtram pꝛouide ſtatuerũt ne
decetero frat res ĩpſus oꝛdis
emant poſſeſſiones de quibus
decime debeãtur e ccijſ niſi foꝛ
te ꝓ monaſterijs nouiter fun

deas ĩfuturuʒ . dẽ ocl ge . e ſdandis aſ tales poſſeſſones
ſ eis fuerint pia fideliuz deuoti

one collate aut empte pmona
ſterijs de nouo fundandis cõ⸗
mitt antur alijs excolẽde a qui
bus eccijs decime pſoluantur
ne occaſione priuilegioruʒ ſu
orum eccie vlterius pᷣgrauent
decènimus vt de alenis terris
amodo acquirendis etiaʒ ſi
eas ꝓprijs manibus aut ſump
tibus excolũt decĩaſ ꝓ ſoluãt
eccleſijs quibus rõe pꝛedioꝛũ
antea ſoſuebãtur niſ cuʒ ipis
eccleſjs aliter duxeriĩt ponẽ
dum et hic iplũ ad alios regu
lares qui gaudẽt fimilibꝰ pri⸗
uilegijs extẽdi volumꝰ m·/
vt ecãaruʒ pᷣlati ꝓmpcioꝛes ⁊
efſicatõꝛes exiſtàt ad exhibeðö

a ¶ Predictã · quã ſi ppa ex certa ſẽteneiã vel ſcieneia ofirmaſſʒ vaæ= onga·S· de preſerip · qm̃ omne · ̊ ̊ non poteſt habere · bonã fidem

quia de iure diuino debentur et ita nõ poſſz p̃ſcribẽ ergo nec ofſue⸗

diminucione expenſaruz

ſerenti reſt pondeat / qmmde⸗ precedat ſo lucio decima

ter et ita ĩ caſu iſto obtĩʒ

veſec- Moel. De n0ααMσG.n

*

as ſibi dommꝰ im ſignuz
nobis · a ideo ſine ali qua

funt ſoluende vt ibi dici
tur · et · c · cĩ homines ·
nõ refert multum vtrũ

rum exactionem tributo
rum vel cenſus qꝛ ſolue
re dñs de ꝓte ſua et colo
n9 de ſua tenet᷑ · . e'a no
bis · et · e tua nobis· vñde
ri pᷣt liez vt erqʒ ceõuemri
poſſit et melius et cõmo
duis ẽ eccie ↄuenire vnũ
qᷓ̊ʒ plurel · ff · de exerei·l⸗
i· 5. ul · et · · ſe et diſtng
uĩit in caſu iſto vtru dñs 5
peipiat certã ꝓtẽ terciã
vel quartã ſiue duos cor
bes vel tres tm recipiat
de p̊ dicit᷑ · · e · tua nob ·

1 ¶Cu onere ˖ ſic · S. e · pa J2
ſtoralis f.. de otrabẽ. e
emp· alienacio· et ·˖ 8. de Ar .. Ne
vigno. er litt ers · 1 e .⸗. R
Vp abbates · noui⸗ S 2 T6 a ðð
puilegiũ adhuc antiquũ eſvel 1 2
n ( Tales · ſez de quibus . d e
deeime ſolui debent ·˖ B⸗ ſoc. 28. derdeee
o Comttant interim Gyane Jendea
antequã edificent eccĩie . WDc
ut illi colom ſoluãt deci/ .
mas ð illis t᷑ꝛis idẽ eſſʒ ſi
ip̃i idẽ colerẽt eal.a· e · e ·
pꝓ ¶ Componendũ · et ſie
ꝓpoſicio m decimis pᷣt fi
eri ꝓ ſacerdotem . s · e · ex
multiplici-que ꝓſonalis
viðtur mſñi ꝓ ſupioꝛẽ fu
erit confir mata·s· ð ᷣnſ
ac · vemens · ſed nũquid
ciſtercienſes et aln mo⸗
nachi nõ habẽtes popu
lum poſſunt pᷣſcribẽ deei
mamnon videt ur qꝛ de
eimas de iure habere nõ
pft · vt · xvi . q · i · Puẽit &
eas nõ pñt pᷣſer ibere. s⸗
de pᷣſerip · cãm que · ſ̊ vi
detur hic ex quo noĩe cõ
poſicõis eas pñt ha bẽ ꝙ;
eas poſſint pᷣſcr bẽ ſatis
poſſet ſuſtineri ꝙ ñ pñt
pᷣſcribere decĩas vt ĩ pꝛe
dicto· e · eãm que · et · S e
t · dudũ · decime em mtui
tu diuini officij tm de bi⸗
te füt jure ino“s· e· tua
nobisſ iſti nemi ſubmi
ſtrãt ſpualia a decĩe iſtiſ
tm ꝑ puuilegiũ cence⸗
duntur quia iure com⸗
muni eal habere non poſ
füt alias ſuperfluuz eſſz
puile giũ qꝛ q̃ ð iure cõ⸗
muni opetunt ſupfluũ ẽ
Heibus impetrare ˖ C· de
theſaut · l. ie li · x· ff · admu
meip.l·. i. vnde cũ iſti al/
legarent pᷣſcripeõzʒ nece
habebãt oſtend? titulũ
qui eis daret eãʒ p̃ſeribẽ
dy s . e · dudum · q loqui

e r atiſtnd õ

de hoſpitalarijs iheroſolomitamis qui deiure omũi deelimas poſſi⸗ 0 . elerici · ſ · · de elee · eů nr et ar . di 13 i-nemo pᷣt· ax· ot· j. e· Phiet
dere nõ pñt · et ideo in hijs q̃ de iure ↄmuni poſſideri nõ pñt neceſ⸗ xxvij · di · qd interꝛogaſtiv nleirtink! m moma ſteno rananers
ſarius eſt titulus.et ſic põt intelligi· s· K pᷣſep · R diligẽti: vbi de vᷣ. ſie pᷣt ſolui:hie ↄſtabat eos tales eſſe licet ſtarent in 6 itu möae 2
(Alios · hie hẽs · ar · ꝙ res inter alios acta alins preiudicat· in otrarijs nõ oſtabat imo tanꝗʒz veri mo nachi ſtabant et ſe ge⸗
Nt erdicimus. ꝓtinentes. iſtud pᷣt intelligi de deemis laicis in ebant vnde no audiuntur lete iursre contratiam. Miet
feudu ↄceſſis vt nulſa pſona eccĩaſtica ad quã ptinet recipiat illas dua ſt ponte ˖ ſecus ſñ p vim · s · S Hijs vie. e. cã · P Giee
in pignus vt ſi penes laicũ remaneãt cicius redeãt ad ecciaʒ ad quã q ¶ Ampoſueit · ipa met · vidua velũ ouer omerl ert .
Ptinẽt ſaltẽ pꝰ mortem Pse nS. . aed te V
cũ i decimis ñ hẽat locũ Pt ec i 4 pꝓ 3 dote⸗
ſucceſſio · · e· ad Hᷣ lʒ ſuc/ 5. de · vł vo· oſuluit 1

M. Laz

de oſẽſu ep̃i decias tales Sia diligentius et pfectius ſtu latas oblatõne deo obtulerit piůtexx · q · · Suotis · ſole

almn eecie donauerit · · de deant obſeruare GR . ix · r velſt nolit ſan dtimonie habitů 4 ncre p Bat.. .
ie Frsresefde ſonis eccleſ aſticis/ vt dern cramento firmare velit eo te⸗ ↄſuetudinẽ vbi forte ve⸗

. — 2 „ „ 7 . . — 7 „ . „ 2 44 3 .
ten Palrende qꝛ ꝑ H̊ ciciꝰ re cimas detẽtas alaicis ad alie⸗ “ noꝛe velamẽ ſibi vonin ut late offerut panẽ ad eu/

vn bit deerj ti . 2: . eneſe - 2 2—— cariſtiã oficiẽdã hi · xx vj
maneb: &ν ſoꝛtẽz de vſut e . et recipere ab eiſdem laicis non DBbannesfra⸗ ¶ ſdiaẽ·¶ ſi ſtetit eccia eũ ains
DSE Bises erdefeu.c:: preſumant-. Derequlanib? tera. F. Hñti miſfe m. nmoͤeba udcet exvi di.
31 61 „ „ —„ 5 e, „ ⸗ 4 . YUMWU . RLkexx⸗ &α.
1a6 147 e5 eet rojere⸗ ⁊ trãſeũtibus ad reſĩgionem vt neq; monachum de mona⸗ αan pgenitores-ſ voa
.

N⸗ reteret. et hee fuit phi 9mags⸗ 5 .. ſterio in monaſteriũ temẽ mis lis bitaſſz ibi eẽ ĩ lõgo
aneßr: ciõis cã vt ꝓ H̊ ꝓuidẽt Vius tondeatur niſ re liceat/neceoruʒ aliquem pe tpe ñ iudicar er gel
nemrenge esittima etate ſpr/ culare quſcquã habere ſſ 5 et neſum. atis aiee⸗
Vllus · tondeat· anea voluntate · pᷣſumpſerit monaſterio ĩ ̊ abi⸗ ido oſueuit dici ꝙ hĩtus
. ſeʒ ad ꝓfitenduz gquis ante an⸗ ¶ eoodem nicio ↄuerſatus ẽ ſub abbatis ſine ꝓfeſſione non facit
ut ſit mõachꝰ·xx · q · i· il⸗ — nos legittimos tonſoꝛa ſui regula opetenti coh ercõne = mõchuũ · J. e · porrectũ ·

uweclertes tñ ſtatiz pꝰ
doleapay vvi.⸗ diede rumfſſipentes ipſiꝰ infra annũ t ad p
lerrxdi dend3 nontclamauerint adpꝛincipẽ ℳ*₰⁵gregatio monachoꝛum rreer Da , a
tra.s. depbo. ur ibid⸗ aut ꝓprium epiſcopũv ad mii (pueros in eoꝛum monaſteriis mtũ· C. S re· cre· ĩ bõe iii·
pueri non ſunt ꝛdoneai ſum dñicum clericatu pᷣmane ante xviij· annum ſuſcipi ꝓpi- dei. s. ꝓ baẽ: ſiẽ ↄſuetu
* Avpoͤtanea ar n P pim clericus kackus eſtſ nee ſopis et aiis ecclefarum pre. mo uramto ſ her elin
Rus nõ valeret · xx · q· ij ipſè nec pentes eius infra an⸗ atis pgalliaʒ oſtitutis · iatũ · vin · ̊ H vidua non
Pñs clericus · nuʒ ad memoꝛ atas pſonas re n eſt nobis dubiumet pPotuit ꝓbare p legitĩaſ

. . α6 Sacramto . ſcz tm · h ſi
tus eſt ſine oſenſu pentum ſuo⸗ redd⸗ = regiſtro · Se,⸗ juuer alns bois pᷣfũp
mſulis dura eſt cone &eõibꝰ tũc forte ad plenã

quis· tõ ſoratus. nauerimtim elori õü bacões · ̊ allegabat fi
nt fiat monachus vel rez elam ue rintm clerica tu yma v uerſitati vre. m. q; mona onem ex alia cã hone⸗
gu aris canomeuſxx · neat ſiut is de quo ſupius di⸗ chos vel ouerſos ciſtercieñ · oꝛ ſta et iurare volebat · ſed
. alben⸗ di⸗ cCum 6·Sx dellio toletano · 4 dinis p oſt ꝓfeſſ onẽſme licen . rameti ſuũ nõ ſufficit
¶ Infra-annũet djem C cteriei oui fo fince “D „„ T. . et ideo remanet in mona
rx · q ij· puella et tutor TER niei aui ſe fmgunt cia abbatuʒ ſuoꝛuʒ p epiſcopa Reroet ſebm boe intelii
ↄt radicere poteſt infra abituet nomme mona⸗ t veſtros recipi nuil atenꝰ p? Si illd. c et illa pallea⸗
Ntps ut ibi diek ccoset nonſunt cogãt᷑ vt ve mittatisa ſi qui ex eis fne lici: xxvñ· a. mj viduas de ⸗
Ppa.6 t enrnat ri monachi ſint vel veri clerici cia abbatuʒ ſuoꝛum de mona⸗ sasenmenaltaegie
ad pncipẽ vł ad platũ ec Sorilo arelateñ · tv ſterio exire pꝛeſũpſerint et coõ inz nulla pbacs iſt? au
Comillus: icleſie b. Edia ſi ſponte veluũ oue monti celeriier non redierint die apier dolui ſum a
id vicarũ vpi qui geri⸗ e e en B ſi illud ꝓ baretur ſie pᷣtĩ
vices eius. s · de inſti· ex . èMMD telligi · c. illud · xxvij. di.
querimonſs ”ü . ꝙ interꝛ ogalti vr dſciẽ.
Ea Rormaeat quo ad pentes qui poſt amũ fiſ reuocare Poſſunt S.c· ꝓxi/quicũq; ergo ficẽte monaſteriũ vult inẽre ex honeſta eã ꝓ
