illud · et · F· ad · l. coꝛ · S ſic⸗
ſi infãs · ſ̊ de talibz nõ ĩtel
ligiẽ g qꝛ tłes ñ ĩdigẽt di

m Oꝛeſumar ¶ſpẽſatõe ·

ar · ꝙ nõ ſp eredenð ẽ of/
tẽti peẽmĩ penitẽtia · ar
otra.s · de homi · ſi gfica⸗
ſti · n · qꝛ nõ ẽ veriſmile ꝙ

aliquis hit immemoꝛ ſue ſa

lutis · i · q; ulti:ſancumꝰ?.·

TLEonialmuz epil
opum · impedit enz

ſeyus mulieris ne abbatil

ſa poſſit a bſoluere monia

les ſicut hie patet· nec cõ
feſſõʒ eaaudire · nec eal
benedicere vel euangeliũ
legẽ · quia ſexui f emineo
claueſ eccleſie cõmiſſe non
fuerunt · S· ti · ꝓx · noua· et
ar ·s · de ma · et obe · dilecta
pꝓ bi de hoe · ſed epiſcopus

illas abſoluit auẽte pape

ſibi ꝑ hane dec· ĩdulta tã/
quam delegatus ad H· et
ſic abſoluat omnes tã exẽ⸗
ptas ẽᷓ non exemptal · a
R.s. de here · ad abolendã
m f · a.s.de of·oꝛ · irr efra

chum vel monacham vel
conuerſum vel clericum al
terius epiſcopatus · comie

nes monachos et regula / tabile fẽm/ aut is ꝗᷣ fecit adul P terra here ticoꝝ à qꝛũlibʒ mat vterqʒ epiſcopꝰ vłal
kan aanoneos Erenditur tus fuerit a diſcretus ut vio excon catoꝝ trafierit neceſſ E ter deleget alteri vicemſ 8
itstamos ſo noſolonnit lent᷑ ↄotra obliuiõʒ vel ignoꝛã tia emè ac recipꝑe poterit ab rse prole berri;

nos qui per ſuum prioꝛeʒ
abſolui poſſunt j.e* cano⸗
mea idem crederem de te

larijs dũmodo conſimilẽ ”s ES 2. er . 5 a, ſi eß Pix
omnes templarij · Ad om abutitur poteſtate · dem Licʒ ergo dux venetoꝛu dus papa h̊ pmittat et ne ipſi

nes clauſtrales hoc beneft

ciũ ext endiẽ cũ eað cã ſit ĩ

( Dalus eſt · qꝛ ¶ oĩbꝰ.
ille videtur iiuriaz paſſus

tiã pᷣſumat᷑ · O ꝛecipimus aũt

abbatibus ut foꝛmã iſtã dili

gent᷑ obbuẽt ne pᷣuilegiũ me

piſtoꝛienſi epiſcopo ·

eiſoe· Pꝛeterea ſi paterfami⸗
lias domꝰ excõicatõis ſentẽ
tia fuerit mnodatus a ptici⸗

nauiũ t anquã paterfamilias

ra · quia ſub ſpe venie ne
mo peccare debz .· · ð ele·
ex · mi · il · et ð oſe· di · jinj

ex ſuo dolo comodum ha⸗
beant · ſed hoe ideo dieit.
quia bonarum mentium ẽ
ibi ſuas culpas timere ubi

Wä

etiã eulpa nõ ẽ · · de obſer · ſe · oſlliũ · S. ij · v· di · ad eiꝰ. ar · bo · ad H· s-
ꝓ( Kepoꝛtare · qd eẽ nõ dz · xvj · q · i · legi. et · · de · ¶ ð pur · ea. c. ij ·
Rt p · ex tenore · nee ip̃i debẽt ridere de fletibus alioꝛꝛ· s · de puik · pe
tiſti · qꝛ nemo de impꝛobitate ſua ↄſeq̃tur actõeʒ · ff · de furt · ita
fullo · . i · x · nemo · nec ſtulti debẽt eẽ melioꝛis ↄdicõis ꝙᷓ; piti.ff.
qð vi aut clã · Puus · et qꝛ delm quũt nõ dz eẽ eoꝛvodi cõ me lioꝛ · ff · S
dona? · inter virũ et vx · l · iij · i · e · S · de here · exeõicam ꝰ. . er edẽ
q ¶ Exigi ·s · de excep · eũ inter · tes · ↄouemire tñ alios aut recõue⸗
mire non pñt · ſ excipe bñ · ut m ꝓxi · ↄcoꝛ: et appellare et ꝓſt⸗ eq appe!
latonẽ·S· de excep · e. ul · eduos caſus m qbus excõicatis licite Pti/

ar · inſti · de iureiur · F. ij· ſcut miuria facta filio patrem eontingit et
agere poteſt.tamen ſi pater remittit miuriam filius agere non põt
mſi pat er vilis ꝓſona fuerit et fuius honeſta · ff.S iureiut᷑ · h et ſi · ·
filiuſfamilias: ſic et ſi ab bas remitut miuriã factam monacho mona⸗
chus agere non poſſet aliquo caſu· videtur tamen ꝙ m foꝛũ rei h̊ ð
beret fieri · in · q · vj · c · et · vj · q:iij·placuit·ſ̊ nõ ẽ ita ĩ caſu iſto a ſuf
ficit ꝙ ita hie cauetur. vj · q · in · ſceptum ẽ · et · ff· q et a q·l. ꝓſpexit·
Pꝛomer er · H nõne datur H̊ euagãdi materia quare ĩ hoc caſu nõ
abſo uit eum abbas ſicut abſoluit illũ qui ante monachatũ deliquit
Sʒ rõ eſt qꝛ ante ingreſſum erãt eiuſdem odicõms et ꝑ ĩgreſſum fa

cile tollitur obligatio · xix · q· iij · non liceat · a· a · i · due fůt · Jo · ꝓz rõ rf ¶ Emere · H habes⸗ cipatur.alij notantur · s e cum denderes⸗

8 In excõi catoꝛx · ar · ẽ hic ꝙ ſi ſocius meus incidit ĩ excõica tõez nõ
ſtatim te neoꝛ iym deſerere · nec ipᷣe tenetur ſtatim diuidere ſocieta⸗
tem . G mtellige ſi Rne magno dano hoe fieri non poſſt · ar · xj · q; inj ·

pera redditur m ka ſezgpter ſcandalũ·ſcandalum em ẽ ꝙ monach
iniciat manũ m maioꝛẽ · quia vix bonus monachus facit bonũ clerieũ
xvj · q · i · legi · hN¶ In contemptum. quod ſp pᷣſumitur nec admitti

xe Pe Teg Pla, .eope o α7⁵ile' nistn , F ⸗rſor Demt layn plan e ppnd uos ad „WR. , We 8„

· p F ſie · qꝛ actio niuriarum non ẽ in bonis nt̃is añ liↄteſt. ff. de jniut · . .
Otra moꝛes· ar. ↄtra · s· de mai · et obe · llud . et · xxiiij · q: i · omne sqͥ juriaꝛx· & ſolus ep̃s pt᷑ eaʒ remittere · ar · S· de Hijs q̃ fi·a Saa. ſu ede⸗ Ch⸗ „
a ¶ Doteritis · ſuple comode · qꝛ illud dicimur poſſe qð ſine incomo ca cum aphca · cum em ep̃s ſit pt᷑ · xev.di · eſto ſubiect9. et pat᷑ poſſit „ à1
do olſumus . ff · de ver · ſig · nepos · m fi· ff.· de condiẽ · mſti. filiꝰ qui remittere miuriã factã filio · ff · de miur · l· ſ. vnus · 5. liliuffamilial · E tone P;
m kiaxyij. q. ñj faciar homo. bernh. .M ſolus ̊ facẽ pt᷑.ſ̊ non viðꝛ cũ eps ſit ꝓcuratoꝛ a non dñs.·xij: q·i. dent ire
fame · carcerem · i · im clauſtrum uod eſt eis earcer · B

— „ — . — 2 2 — 2 . * — —. —
ul · a·s · de do · frmitatẽ · qꝛ odicionẽ eccie facẽ deterioꝛẽ non pt᷑ ut ibi Mn ena voler=

c Mã eppari.ſñine pena excõieatõjs · dD Sꝛ· ſ quare excuſatur qͥ ioco ꝓcutit chcũ lʒ muitũ.g.e · c· i · et non iſte man⸗) erd/

. ne Pena er oꝛrigẽ⸗ s. de of · oꝛdi ·
c· i· et. S · Sð accu · q̃lit᷑ a qñ

— A.EE

—, SSSSr —

n ne ſãguis eoꝛ ð ſuiſ ma
mbz reqret᷑ · s. de off · oꝛ ·
irrefragabili. vbi de hoc
et · S· de ſta · mo · ea q̃ · a · c·
cũ ad monaſterium. ad fi·
e ¶ Impumta · ad pbᷣlicaʒ
vtilitatẽ reſpicit vt erimi
na puniantur ut · ff. ad. I·

acquitł · ita vulneratus · i.

HR n.m fi.et· ff. de ſoluẽ·
ſtichũ · S. i · ff · de judi · R lõ
gilus · S. i · et · ff. de fideiul ·
na reo · · id qð · et · C. de
pems · ſi opis· ne ad mali/
ciam quiſq; ꝓſiliat · ut · l·
ſi opis · et · xxiij · q · iin · eſt
iuſta · ff · de pems · l. capi⸗
talium· · famoſos·
f Incoꝛrigibiles · hij de
pom pñt et curie tradi ſe
culari;s · de iudiẽ · cum nõ
ab homme · xvij · di · nee li⸗
cuit ſed non ad ſãguiniſ ef
fuſionẽ · et ſic intelligit᷑ᷣ · s
de iudiẽ · at ſi clerici ·
(Dñt .· ſic · C· de hijſ q̃ ad
ee · fu ·l · iij · vbi Pudꝰa bſqʒ
ſacrilegio ab eccia trabit᷑
h ¶ Wiolent · ar · otra · S. e
vmüſitatis · H̊ intelligenð
ẽ de meoꝛrigibili · i llud ð
eo qui coꝛrigitur a vbe⸗
rat᷑ a laico de mãdato ab/
batil qð non licʒ ut ibi di
citur ·et ita nonſe tangũt
andato ; et nonne

ſufficit generale mãdatuz

qð otmetür · xxiñ · ꝗq· v · e

principes regum lo ſpã

le mandatum hic expectã
dũ ẽ · quãdiu em̃ nonẽ no⸗/
tũ ipᷣos eẽ incoꝛrigibiles
et traditos curie ſeculari
non licʒ ſine mandato pᷣla
toꝛd qꝛ⁊ adhuc ſub regula
elericali tenent ur etiã de
poſti· lxxxj · di · dictum · v
můñ ſe immiſceant enoꝛmi
tatibus · S· e· eũ non ab ho
mine · et · e perpendimus
k M Auctoꝛitate · qui emm
ꝓ alium facit ꝓ ſeipᷣm face
re int elligit ur · . e · mulie
reset · ff de admi · tut · ita
tamen: 5· geſſiſſe: bernh·
1 (Won amplius quia cu
moderamie inculpate tu
tele · alias ſi excederẽt mo
dum tenerentur · ar · S· de
reſti · ſpok · olim · in fi· vbi

de hoc ·˖ R· f · ad · l· acquił:

domus in excõicacõe pſſtat
ws tñ tamquã ipᷣius familiaʒ
dum in nauibz eiꝰ fueritis ip
fius excõicatio nõ otinget et
excuſabileſeritis apud deũ ſi
in excõicatoꝝ nauibʒ exiſtẽ
tes cu doloꝛe coꝛdis ſᷣ ſpe pe
nitentie oũicaueritis ipᷣis ĩ q

bus eoꝝ omunionẽ nõ poteri

tis euitare · Idez lonð · epo ·

fame tue et · YSane
oſuluiſti nos vtrũ cleri⸗

ci grauiter excedẽtesòᷣ tute
non pñt monaſterijs ad agẽ
daʒ penitentiã deputari qm̃

cuʒ non peniteant de omiſſis
opoꝛtũitate fugiendi capta
ta carcerẽ fugerent celauſtri
et poꝛibus ſe ſeeleribus ſcele

ſtius immiſcerẽt a te vl alnjs
pꝛelatis ſuis arte poſſint cu⸗
ſtodie mancipar et · FR· ꝙ
cũ pᷣlati exceſſus coꝛrigẽ de⸗
beant ſubditoꝛũ ſet publice

vtilitatis mterſit ne erimma

remaneãt jmpũitaet ꝑ ĩmpu
nit atis audaciã fiãt qui neqᷓ
fuerant nequioꝛes nõ pñt ſo⸗

lum ſed debent etiaʒ clericoſ
poſtquãa fuẽint de crimine ca
nonice odenati ſᷣ arta cuſto
dia detineri quĩ cũ fint incoꝛ
rigibiles nec ĩ mõſterijs vale

ant euſtodiri ad ſimilia vlpeit

oꝛa facile laberentur · ¶ Lai⸗
ci vero citra excõicatõis ſen
tẽtiã cape clericos a ad iudi
ciũ trahẽ pñt ſi opoꝛteat ec̃
violent᷑ dũ tñ id de mandato
faciãt pᷣlatoꝝ/quoꝛꝝ illi ſunt
juriſvictioni bicdlia qucz

y Eſt coꝛrigere crimioſos: cum ien/
hoc non ipi ſʒ illi quoꝛũ auetę

ſi ex plagis· S. tabernarius. et ita patet ꝙ clerieus depoſtus ad 2
MWuc gaudet puilegio clericali· JFAiri ſine violentia et tunc ĩci⸗

Ontingit. miuriola· qñq; fit in

dit m canonẽ · .· e · nup · j.· R n·

ed quare H ðꝛ iniurioſa cũ volẽti non fiat miuria · xxxiij · q · v · volu
es eid miut · l. i. vſcq adeo · C. de trãſae · eũ donatõne · et · f · de
reg · iur . · nemo vid et · ß dic ꝙ in iuria illa ð fieri eccie qꝛ ea q̃ĩ noſ
delinquũt poſſumus remittẽ ſ̊ non quãtũ ad ecciaz. xxiij: q iinj. ſiis
qui.ſi et filius pᷣt remit tẽ iniuriã ꝙptũ ad ſe ſ non ẽtũ ad patrẽ· ff ·
de imut · l· i. ꝓ. vſq; adeo· et quãtũ tãgit ↄmodũ nẽm et non tu tan
git ↄmoð alioꝛx.ff · de pae · jut · gẽ. S. ſi paciſcar · lxiij · di · ſalonit ane
H nũqᷣd pᷣt eps ſolꝰ remittẽ iniuriã fcaʒ ecẽie ſine capitulo · vider ꝙ

Sdor Ke9 Sern Xrepas leſoj

— +—

id faciũt facẽ vide antidũ tñ

nõ aplius eoꝛũ violentia ſe ex
tẽdat q̃ʒ defenſio vl re bellio

exigi clicoꝝ· ẽ bꝛacat᷑· at

Ontigit mterð ( eỹ̃o
clerici ſi quẽ offedat
⁊a ſatiſfacè velmt offenſo vᷣm
moꝛem patrie quẽ int᷑ ſe laici
obbuãt coꝛpa ſua ſponte ſup
ponũt · xxx · ſeu plibʒ à paucõ
ribꝰ pcuſſõibʒ fuſtius·a. VY.
Nos at · · · ſup h.r · ꝙq hmõi
manus miectioa ſi nõvioleta
tñ miurioſa viðꝛ cũ ilie canõ

nõ tã ĩ fauoꝛẽ clerici oꝛdĩati

q̃ʒ in fauoꝛẽ oꝛdinig clericaliſ
fuerit ꝓmulgatus ſideoa vo
lumus et madamus vt id de
cetero ꝓhibeas attemptari·
Si qͥs aũt clericus pꝰ ꝓhibi
tõʒ hmõi ſpõte ſe ſubiecerit
excõicetur ꝓuiſo ut clericus
iniuriã paſſo ſine iniuria cleri
cali ſatiffaci at opetẽt᷑ qᷓtenꝰ
inter eos pax valeat rõnabi
liter refoꝛmari · dẽ lugð ·

Elatũ ẽ nob/ꝙ (arepᷣo
SRn aliqui bui ꝓpter inie
ctõʒ manuũ in cſericũ violen
tã ĩ canonẽ incidũt ſentetie

ꝓmig ate allegãtibz dñis eo

rundeʒ ꝙ carere mãcipijs ſu

is nolũt venire ad ſe · ap· ab⸗

ſoluendi nõ curàt ꝓ occaſiõʒ
pmõi eludetes eccĩaſticã diſ

ciplinaʒ Quocirca · m · q· eog net

venire opellas ad ſe · ap · ab

mĩi deferendniñ fece rint ᷣ in
fraudẽ ut ſubtrahãt ſe obſe⸗
quio dñoꝛꝝ aut ipᷣi dñi ꝓpter
HG̊ fine culpa ſua graue dam⸗
nũ incurrãt ſtunc in vtrolibet

ſoluẽdog cũ plꝰ ſit deo qʒ ho⸗

qui ꝓcutit volẽtẽ · rõ ẽ qꝛ
ille t emerarias manus ini
cit · s· e vmüſitatis · ar · il
le ñ · a cã uleiſcẽdi miuriã
ſuã ̊ viðꝛ facẽ·j᷑ qꝛ huiꝰ
manuſ ſeuit iʒ nõ miurian
do · ar · xiiij · ꝗq · vj . l res · ſed
non illius qui ioco· Joh̊.
n ꝛdiati · ĩ quis oꝛdine
xxj · di . cleros · dumõ nõ cõ
trabat ſedᷣas nuptias · lxx

xiin · di · qſq̃s. eẽ ſi ſit cleri

cusↄiugatus·arx· S. de vi·
et ho · ele · cleric 9. et H ĩtel
lige ſi vult deferre eoꝛo/
nã et gaudẽ puilegio ele⸗
ricali alias ſi nõ vult h̃e
puilegiũ clic ale pᷣt ðdponẽ
S. de cle · oiu · johs · vbi de
PpB· Itẽ a clericus depoſitꝰ
Pʒz Hᷣ puilegiũ q;'diu vult
viuere ſub regula clerica/
li :lxxxj · di · dicekum· et · .. e.
ꝓrx · ff · de deeut · l· pe.· Itẽ
n imiſceret ſe enoꝛmitati⸗
bus · S. e · cum non ab hoĩe
et · c ppendimus · vel vſqʒ
ad trmã admonitionez cõ
temptu habitu clericali⸗
Se:m audientia: a . e · eõ
tingit · Itẽ quid de excõi
cato depoſito ſi vbereẽ ĩ
cidit in canonẽ · viðꝛ ꝙ nõ
qꝛ mehil ad nos de hijs qͥ
foris füt · j. q·i· multi:qꝛ
iam eſt membꝛũum diaboli
et extra ecciam eiectus · xj
q· iij · ommis xpᷣianus · cl·c

ſe · et qꝛ non poſſz aliũ ex.
cõicare · xxiiij · q· i.audiui/

mus: eadẽ rat õde non erit
excõicatus qͥ clericũ excõi
catũ etiã ðpoſitũ xæberat
qð qᷣdã ↄcedũt. vmẽ . diſ
tin yit an excommunicacõ
pᷣcedat depoſitõz et tẽ ad
hHuc retmet puilegium cle

ricale · Siver o ſequatur a

mn coꝛrigibilis fiat eo tra
dito curie ſeculari amittit
puilegium.s · de iudi · cum

non ab hoĩe· qui aũt aliuz
clerxicũ excõicatũ v berat

vi deẽ hm Hhoe excõicatus
multo foꝛtius ꝙᷓ; qui ver
berat execõicatũ clexiecum
añ depoſit ionẽ ᷣm qð dil

tinguit.· vmcentius
0 ꝛ2Dimis . cui renuncia
re non poteſt · S. de ko. cõ

peten · li diligenti · et · c. ſi
gnficaſti bernhardus.

p ¶ Attõptari · vbi viðꝛ rñderi ad qõ nem que fuit an hmõi ꝓcuſſo⸗
res ĩcidãt ĩ canonẽ · ſ̊ die ꝙ bñ füt excõicati qꝛ iniurioſas et temera

rias manus iniciunt et ſatis ĩnuit᷑ dum dieit tã m fauoꝛẽ clerici ꝙᷓᷓ; oꝛ
dims · et ex eo ꝙ dicit pꝛouiſo ut clericus ſine miuraa clericali · ac · et
lericus qui m hoc conſentit excommumcetur · ut ꝗj. ſequitur·
latũ.homim·xi ·q:iij: quiſquis metu:et · c: iulianus et · g· de

voto · ex multa · v · in tanta · ac · et · xxij · q; v · een. et · ij · ag grauatur
emm culpa ex perſona iniuriati · S· ecum illoꝛum · vbi de hoc ·

r ¶ Culpa · tune em pñt abſo lui ꝓ epᷣm ut hic dicit. et · S· e mul eres·

et .e·quãuis ·q̃ intelligi debent ᷣm hanc diſtinctõ em· vnde ſinecul

pa priuari non debet · s· de eo qui ogno · conſãg · vx · ſue dilcretionem
mamu ec?ε.οιnαιπ saeſel 292 . no feναr παοννανο nt αο d

Qaraé6 2/* & †ραρρ.ſe n ee n ſt Prop

et · e · ul· et· .· ut li. non ot · qm freãnter · S. ij · et · · de o l · eognoſ cen
tes:a lias ſi eſſent dñi ĩ culpa tã ip̃i ꝙᷓ Sui fũt excõicati:puta ſi man /
daſſent · qꝛ qͥ ꝓ aliũ faẽ ꝓ ſeipᷣm facẽ viðꝛ.s ·eimlᷣeres·e· e· ut fame
a ( Caſu · ſ. cu Hui ̊ faciunt fraudulent᷑ vel cũ dñs nullã culpã ↄmi
ſit· & videt᷑ idẽ dicenð ĩ viro ſi ĩ fraudẽ vxoꝛis hoc faciat et ĩ liᷣto
qui opas pᷣ ſtare tenet᷑ · ar · xxix · q· i · ꝓlatũ ·ſ̊ non er edo cũ non in
uemã qꝛ hoc edẽm ut omnes ad curiã mittãt᷑ qͥ expᷣſſe nõ excipiunt

R

.

cẽ q̃re lã adiuit ipᷣm dʒ eum remittẽ
R in ferioꝛ ipᷣm abſoluẽ nolit archieps ipᷣm abſoluat · · de of · oꝛ · ad
repmẽdã · ſ tñ ꝓiculum eẽt ĩmoꝛa ꝗpter hmõi remiſſionẽ ipᷣm ſtatĩ

OLſupioꝛi de miuſta ercõicatione · aut apellauit ad eum aut non.ſi ap
pellauit · pmo p̃ſtabit cautõʒ ꝙ; ſtab
ipᷣius ſupioris an velit eum abſoluẽ a
qͥ appollauit ut ̊ ſe quit᷑ ĩ decẽ̃ · alex · ſi

it mãdatis ecce · tẽ ẽ ĩ optione
n remittẽ ad eũ abſoluenduz a

vo non appellauit.ſ̊ ꝑ fimpli/

ad mferioꝛẽ ut ipᷣm abſoluat.a

ꝓhibitorium eſt · ar · . e abſoluat ꝗj.e · ſacro · et ar ·
cum illoꝛum · m pꝛm; ad h · g · t · ꝓx · e ule et ſi vi
b Compenſationẽ. ſic · . . .2,— „. . derit ſnĩaz excõieatõis ab
de voto · qð ſuper hijs · et caſu poteris eos Ex indulge (E. enoneñ · archiepiſ copo epo latã eẽ miuſtã euiden
oꝛ um vbi de hoc- nimiſſint ab ap · ſ. e · remoti / ſʒ al̃ mibiſ e cũ ad metropoli lit fuiſfe ligatũ 1 non ſit
Acris ˖ volutari9. ſe in recõpenſatõʒ laboris quã tanũ ꝑ appellatõʒ qõ non de appellatũ ad ip̃z · S. ð ap-
eus

ſi abſolute fuerit atẽ
ckiis · s· de hijs q̃ vi met ꝰ
ue cã · laeris · et · l · di · P ſ bi⸗
teros · et. s· de bap · maio
reſ . ad fi · v· i lle vo q̃ nũqᷓ
e¶ Doꝛrigende · xxiiij · q·

nonl le.s. a nob;
cu fuerit abſolut 9 tẽ oꝛa

bit eecia ꝓ eo et recipiet
oblationes pꝛo eo ſicut ꝓ
alijs def unckis⸗
icut nobᷣ· nẽ as· ̊ vi⸗
deð ꝙ eiſ eredenð ſit
qꝛ de nemie pᷣſumẽdũ ẽ ꝙ
ſit imm emoꝛ ſue ſalutis
ĩ· q· ui:ſaneimus· et ar. de
Oſe · di · iiij · cum itaqʒ · a. c
ſi nulla extant · h̊ non ẽ ve

ſollicitudinẽ · ſiſe a econrnu
ſo ſi vid erit eã iuſtã teneẽ .
remittere ipᷣm abſoluend
ad inf erioꝛemut Hi kl · jo⸗
Mullus nec ergo ar⸗
chiepus · ar · 8· e · cum deſi
derel · a · e. ꝙ ĩ dubijs · ĩpñ
q ¶ Diſtinguendum · ad
ſoluendam otrarietatem

in itinere ſuſtinerent alia eis
ſatiſfactio miungat᷑ dũmõ ñ
ſit tã grauis a enoꝛmis exceſ
ſus ut ꝓpter vitandũ ſcanda
lũ a tollendũ exempluʒz hmõi

ferturiexcõicatꝰ aut vocẽ ñ
habeat aſpelladi utpote ab
eccia ſepatus ſiue appellaue⸗
rit ſiue nõ metropolit anꝰ nõ
luz h dz ei abſolutõis beneficiũ ex⸗
bui ad bᷣuũ bᷣuoꝝ dei venire ð hibẽ verũ ex verb cuiuſo am
beãt abſoluendi · ¶ dem ſtri⸗ eple quã ſcolaſtici ab alexã · d
Soneñ · archiepiſco½ Ppaemanaſſe ꝓponũt habetẽ eilet derre lerdii
Aeriſeſt canonibʒ inſti o*αρov ſi añ appellatõʒz ĩ aliquẽ ex rabilis potelt diei qdlibz
tutũta· Yflicʒ is ꝗ volũtariꝰ? TI 3. cõicatõmis ſma fuit ꝓmulga pẽem vt ſi excommunicet “
excõicatis iins ↄmunicauẽat/ taſmetropolitanuſ ante ſitis meo qꝛ non furatur vne
q̃ cũ omnibʒ fautoꝛibꝰ a pti⸗ ingreſſumab eo iuramto ĩce tirem vel ar non eltobe
cipibus ſuis excõicatõis ſnĩa pto ᷣm eccie ↄſuetudinẽ debʒ diẽs ſuo p̃lato vel ſi pꝛeci
ſunt aſtrictiad coꝛ keviode ip̃ʒʒ abſoluẽ ñ vᷣoluerit epᷣo di piat aliquod impoſñbile
mãdato eccie excõicatos qs

Taa) vel turpe ut dickum ẽta /

C rum .s· de of. oꝛ · ex pte · a — oc · deferre · ĩ mq; ad eu kẽmit lies ſma nulla eſt nee aliqỹ
Oerr⸗ hene vin · · v. ce vno · et · C. de fouerat expug nauerit/ nõ tñ tere abſoluedũ ſvbi etiã oſe⸗ obligationem inducit de
SA o. de⸗ b A wobe on unw yne priuſq́ʒ abſolutionis gratiã quont᷑ ĩfertur ꝙ nec excõica⸗ facto vei de nwer n.6. de
Lrag X , 5 „W9 . . . „ rar Ac“* at⸗conkrasg
neßn h⸗ bet⸗. teſte. quia fieret actoꝛi p pceperit habendꝰ e abſolut?/. aſ / T ſunt a diendi priuſqʒ fue ⸗ vi aporc ulenn fi. vmmẽ⸗
Wſeliicn iudiciũ nec etiam ſufficiut nec ſñ occumbat in hmõi bello' v' rint abſoluti nec ſunt ad illoſ Opec intelligit tim de erro
v ſpzo Wιω talia judicia qᷓ ſufficiunt- ſunt abſolutiones recipiẽde .

a qbʒ appellauerãt remſtten re iuris · vnde ĩ ̃dictil ex

di ·/¶ In ſardjceñ · alt oeili Tſemplis tenz excõicatio ut

m. SB. . . . ₰
Wnoſ⸗ P pmad. S · de cle · pereg · e · mter · a er
He/ ſi dicat ſic· exeommumco

ne ſtas perſone ut ei credi gendemnif. cũ de ipius viuen re piturſut is 4 ab epᷣo Eabie ilium q nonadulteratrr
deheatar ..dr. ſuiep tis prĩa ꝑ euidẽtia ſigna cõ⸗ ctus viimos ep̃os interſeei qn non mierkie e znes
Ralareconttg. xvn j. no ſtite rit O iuxta cuſuſo ã cõſti⸗ let a cauſa eius audiatur a di excommumcatio · Itẽ ĩto/

ꝗ iuſte vei iniuſte abiecit eů⸗ prtũ ut ſi dicat ꝓnũ cio ex /
dẽ patient᷑ accipiat ut diſeu eiearoͤ⸗ vals. a. eſt lata
tiatur neg oeciũ quatenus vel pꝓꝰ appeſlationẽ legitimaʒ

5. Aa. 1 et a tali ſentẽtia non ẽ ne/
ꝓbetur eius a pluribus ſnia. eeſſe apellare · n · q · vj . F.

tutõis noſtretenoꝛẽ defũcto
etiã abſolutõis beneficiũ ĩpẽ⸗
datur · ¶ dem aſutineñ · epo
Feut nob/et · Fcl · t· x/ ꝙ
mſi excõicati a te ſuper

biliſſimus ſed illud eum
ulli fit iudiciũ. jo·
Er tuas · aliquibus-
et male · qꝛ ſi non appellat
ad metro politanum tamẽ
H̃t excõ icatuʒ abſoluere ſᷣ

eendlenten abſolutõe ſualiterag nr̃asvi vel etiã emendet᷑/prius tñ q̃ʒ gikuntaa er- ſ- aueſen.
mendam. B. illius cui vices nt̃as ĩhac pa: omnia diligent examĩata fu dieenbum vbi uner apoz
Kk Mwpellãdi ut p ex⸗ te ↄmiſimus repoꝛtauerintà erit nullus ate cauſe ↄgnicõ tur iudiciuʒ rotro nullum

cõicatõ is ſẽ tentia releue /
tur · ut · s de ap · paſtoꝛat᷑
nec interdictuz. ut · 8· e · t·

alio modo legitime de illoꝝ

. fuiſſe mſi velit qs ad cau⸗
abſolutoe tibi oſtiterittu ip

nẽ omunioni eüm ſociare p̃ſu P
telã apellare · C· de ꝓeu·

mat qui fuerat ↄmumone pri

33 3 zica r. * licet · et · · d r· m pñ
ad hoe guoma. Bur eim os penesiencſs ut prius ha uatus · Mos igitur credimus tia.m fi. a. .de eri. faliſu
tenet appellatio. in. q· ix⸗ SGfaclas euitarl.·/ dem⸗ diſtinguend vtrũ qs ꝓponat ꝓ ea · et · S. de re iudi · cei

ſecus ẽ ſi erroꝛẽ non exp⸗

1E . 57 , ,: mit mſententia · et tamen
rhe piiatione· . de oirt.o 1 entum euſus ſententia et eẽ net quidẽ tunce ſententia ñ fuerit apellatõeſi uſpẽſa · 8· de re ijudi · cu
udiendi fut⸗ Daarebomnder e de ncbiunr ·quod Riante⸗ int᷑ nos · et · ff· e· cum ꝓlatis · ſi erroꝛ ð ĩ fẽo ut ſi ̊ modo dicat᷑ · ex⸗ 4 6
drctrennmern. uagt⸗ r nt gret- eg. ieamus Fer edentes · s· SD coico te qꝛ expoliaſti talẽ lʒ manifeſte ſit falſũ tenet · q;ꝛ talis cauſa .
o(Kemittedieremittig g, it⸗ . 5 eün⸗ 40 . Elf eredetes poſſibilis eſt licet ſit falſa nec ↄtinet erroꝛẽ et ſi ma Rue iuſta ſiue m
ſoaſpeſauit⸗s. de pen mccia ret:ut deno ae Eirt ſi ma lieõ iuſta timenda eſt · xj · q iij · c. i · et · ij ar · otra ꝙ talis erroꝛ facit eam “
pſecuti aipellation? termino oſtitiro. ur. e⸗ve i non fuerit nullã fiẽ erroꝛ calculi · ff. qᷓ ſen · ſine ap. reſein · l. i. Si. et tal faẽ expẽᷣ
ſas boc perierit · 8 de ap. inter oſita⸗.l lle. ⸗ e vo ſi app ſRN⸗ datõz nullã · ff · de li · et poſ. · ſi poſtumuſ · ul · et. l. ſe· kẽ nec vaiʒ de 7
eitur. et· C. de ap. eos.et. · q. „. Ful. ⸗i Kae tmer qs ͤ di⸗ eretũ de datione tutoris vbi erroꝛ fẽi ẽ expᷣſſus · ff. de tut · et cu. l. tu
ñ (Conellio. r. . in ſi ego toꝛte. q⸗ vnde nota o vnr anticnei to· a·l· ſere. ſic et obligacõ p erroꝛẽ fẽi non tʒ.ff. ſi quis cau. ſed a .R
canones quilibet excõicatus audiebarur ui ante r lurtone ot⸗ ſ· ul.et · f.· de fideiuſ. ſ s poſtquã· Jo.quid dices. credo ꝙ ĩ ſnia
bat ꝓbare ſe iniuſte excõicatũ jec in ſi 5 ia olutionẽ vole excoicationis lata ꝓ erroꝛẽ facti ut dictũ ẽ tutiꝰ ſit dicere ꝙ ten eat
pomtur · hodie vero non udfrun 5 be ſ runs tenoꝛ bie et ꝙ abſoluat᷑ quo ad ecciam vel ſaltem ad cautelã quia quo ad deũ
tiam latam poſt abſolutõz fuj ſev'hdi or 5 e di cat ſenten non eſt ligatus mſiotẽneret eã ut ꝗᷓ.ſequitur · et · xxiij.q· in· notandũ
fuiſe expᷣſſumut h dic ſi edt mto erabſlo erroꝛd in 22 mfr·s. de teſti· vem ens· non obſtante Otradictione excõicatoꝛis vlł 4
dicitur · ſic ergo diſtinguas ſi aliquis ↄ querſt aduer ſarij. ut m pdicta deẽ · ſolʒ. miñ dicat excõicatus ꝓ mamjfeſta 8

õ aidit tam ſ

D Haf Cag/Gi Pint ab epo d melopolitani no appellatl m eleop 4 —,,— „
.— wir illd Frae Vunlchi etne *2 ep o deat n Pney Ai , ,e .

oc

eee

l.
ap⸗
ſdeſt
ii
1ad
lten
ind.
tolle
ltpz
neet
tq
ere/
obe
ꝛect
bſle
ita
lii
tde
3de
.5
ni⸗
etro
ſſer
ut
nieo
itue
ntz
to/
ler
ſert

offenſa m quo eaſu debet habere terminũ octo dierum ad ꝓpbanduz N

manifeſtã offenſam · ut m pdicta deere · ſolet · oſẽtentiam latã poſt
a (Caſibus · duo bus ſcz pᷣmiſſis eum dicitur⸗ appellationem legiti⸗

mam et cum ðꝛ continere intolerabilẽ erroꝛẽ· et m cahbus iſtis ĩtei

ligitur · c · eõ cilij. ſardi · euius tenoꝛ hie ponitur · ſi · s · de of · del. cũ
contingat · m caſibus iſtis pᷣmo admittitur ꝓ batio ut apareat an ab

ſolui debeat an denunciari non ligatus ut ibi m. c· eum contingat ·

pb (¶ Ad cautelã · Rcꝗj. e. ve

iudicium non deb et vitari
vt ꝗf.e · ti · ſolet · miſi m Hoc

. GQ e.

c Inatijs: euitari pntiã.

duobz ſez hñdul e excõi
cato · Gee · el deſideres · 5·

ex · mi · illud · ĩ judicio ĩtelli

cã oꝛdinata· b·⸗ ſie intelli
ge ꝙRdieit alijs ſeʒ qꝛ nõ

factis iudicia li bꝰ ut actoꝛ

dri que videbatur cõtra⸗

nerabili · et ·˖ S. e · ceũ deſide

res · · ſcde · et · s · de ap · ad
ſe poſt apellatõem legitime
interpoſita excõicatõe fuiſſe
notatũ vel in foꝛma excõica
tõis imtole rabilẽ erroꝛe fuiſ⸗
ſe patent᷑ expᷣſſum qᷣbuſcaſi
bus ad ꝓbatõʒ eoꝝ etiã ſi ab
ſolutõʒ nõ petat dʒ admitti⸗
ſed donec de ip̃is oſtiterit in
alijs euitari dʒ quanquã ap ·
ſe · etiã tales ↄſue uerit abſol

dixit jo · ĩ alijſ dubijs excõi
catõibʒ vel caſibʒ a pᷣ dẽis

ſede · et tu die etiã alijs ex
cõicatoꝛibʒ cũ qͥs dieit ſe
excõicatũ miuſte vl q eũʒ
mõ appareat ip̃ʒ eẽ excõi⸗
catũ maioꝛi excõicatõne ·
qꝛ tunc nõ dʒ audiri ut ac
toꝛ mñi gꝛaʒ ⁊c̃. ut · S· vbi
diẽ nec excõicati fũt audi
endi 21. exceptis duobz P
dẽis ca libus · et · s · de cler nici gram abſolutionis implo
ret non debʒ audirine ſnĩiam

ge ut dẽm ẽ· et h dieit lẽa
ceciaſtica ↄtemnẽ videat / et

ſequẽs ne ſmaʒ otẽnẽ · ac
qꝛ B ipᷣo ligaẽt᷑ ex otẽptu
ſecus m eo qui petitur in
ſeruum qui pendente cau
ſa auditur contra alios· ̊
contra illuʒ qui dicit ſe do
minũ illiuſ non . ff · de lib·

metropolitanus euʒ debʒ ab
ſoluere niſi ſuo duxerit ſuffꝛ a
ganeo deferendũ · cui tñ ſiſuf

auditur maliis negoens fraganeus abſolutõis bene⸗

anquã excõ icatꝰ· ſj extra
aum non debetviran rit exhibẽ ĩe nlomind illũ ab
ſoluat cautõe receptaꝙ ſuo
debeat parere mand atoac ð
inde cauſam audiat/a qð ca⸗
nonicũ fuerit iuſticia mediã⸗
te decernat. Mð ſi foꝛſan epᷣs

vt pꝛobet erroꝛem vt ſen
t entiam latam poſt aꝑp·: le/
gitimã · et m hoc ↄcoꝛdat
oↄcilũrſardiceñ · et interp/
tat᷑ papa ↄciliũvſcq; ibi ꝙ
ſi abſolutõis beneficiũ hu
militer poſtulauerit ·˖ aẽ·
abinde vſcʒ ibi · ꝙ ſi koꝛſã
2ꝛc· interpᷣtatur deere · ale/
xandꝛi · et ſie diſtictio jn
noẽ · concoꝛdat concilium
ſardiceñ· et deer e · alexan⸗/

cõicaſſʒ exceſſum metropoli⸗
tanus nõ dʒ ipᷣ̃m abſoluè niſ
ſuffraganeus reqſitꝰ malicõ
ſe ſibi abſolutõnis beneficiuʒ
e denegaret ; [dem ⸗
FVYaliqñ foꝛteotingit ꝙ
Geiſ qui auẽte ap · ſunt excõica

ria ſ non eſt · quia in diüůb
caſibus loquuntur vt pa⸗
tet per inter pꝛetationem
jmocen⸗
d ¶ Videatur; nota cauſã
quatxe hic tenet ſẽtentia li
cet iniuſta vel nulla · xxiinj
q · iij · notandum · m fi · et · xi · q iij.· eum &· alia etiã recitat · s · de ap ·
paſtoꝛalis: vbi de hac materia m notu:q inepitbec rõ · et · S· S cle ·
ex · mi · li celebꝛ et· ĩ ft · jt erptatur deẽ · alex·q̃ ĩtelligitur ĩ eo eaſu cũ

e ¶ Abſolutõis · h̊ in⸗ excõicatõ pᷣcedit appellatõem quã dicit mmiu

ſtã oculiũ m eo qñ appellatio pᷣceſiit vel qñ mtolerabilis erroꝛ expᷣſ
ſus eſt mſẽtentia et ſic planũẽ ·qᷓ̃ fuit & dubitatio iſtius diuer ſitatiſ
anthiſi odoreñ· ep̃ᷣs excõicauit atpᷣſbiterum ſuuʒarchipᷣſ bᷣꝛ coꝛã ar
chiepo ſenoñ · obtulit cautõʒ ſtãdi iuri humiliter petẽs abſolui: ar/

chiepᷣs deferẽs epᷣo ſepe monuit ip̃m ut eũ ablo luẽt · qd eum facere

nollet archiep̃us ip̃ᷣm abſoluit quẽ epᷣs non habebat ꝓ abſoluto di
cens ꝙ eius a bſolutio non ꝓtinebat ad arepᷣm ꝙ quo videbatur fa
cere deere · alex · ꝓ epᷣo ociliũ ſardiceñ. vñ atepiſcopus q̃ſuit a papa
uid iurss eẽt · et ĩe rñdet ut patet ey lr̃a · et hic ſume caſum.
aliqñſalutatõis· excõicati em ſalutandi non füt · xj · q · iij · ex
eðicat os · et · xxiiij·q·i :ommis qine ꝓ ſalutatõʒ videatur eis aliquis
olentire · ar · lxin · di · eum adrianus et ut facilius reſpiſcant cumvide
rint ſe ↄtẽptos:qꝛ grauis pena ẽ inter hommes eẽ et eoꝛx carẽ ſuf/

fragio· C· de apoſta· hij qᷓ ſ̊ quãauis eos non debeamꝰ ſalutare poſ/⸗

ſumus tñ eis loqͥ de Hijs qᷓ ꝓement ad eoꝝ ſalutẽ a iʒ alia verba ine⸗

G&„ a PI. , Platis no hnit!? omimi0 ſi ab vno im oααα.a . 28

denter ꝓponãtur non nocet⸗.e· E n et · e eum voluntate · i · Rꝛ et · xj
q· iij · cũ excõicatoſſ̊ pone ꝙ pᷣpa ex cta ſeiẽtia ſalutet excõicatũ nũ
qd habebitur ꝓ abſoluto· ar · ẽ ꝙ nõ · qꝛ cta foꝛma tradit᷑ pᷣ terqᷓ ex
cõicatus non videtur abſolutus · s· e · cum deſideres · ad fiet · e· ꝙ i
dubins · m pñ ·et · c · ſaeris · ar · ad Hec · C· de li · cã · iubemus · et · C. de ꝓ
ba · nõ epfs · ar · otra · s· de puil · eum oli eſſemus · et ᷣpa nõ ſubiacʒ
legibus · C· de legi · digna vox · et · ff. e·t · pnceps · Eᷓ viðꝛ ꝙ eoipo ſit
aAbſolutus ꝙ p̃dpa ſeienter
tali ↄunicat et ᷣpa dat auẽ
tẽ canombus et ab eo vi⸗
goꝛẽ ſumũit et nõ econũſo

tionis alloquio deſtin eturſñ
8. de elee · ſigin ficaſti · di⸗/

ꝓpter h̊ excõicatõnis credat᷑
ſententia relaxat a cũ pigno

tõeʒ otingit hmõilſiteras ĩpe
trari. Noe. C. anchi laureerj

rantiã vel negligetiã à occu
patõʒ nimia vel etiã ſubꝛep

cũt qᷣdã ꝙ gpt HB ᷣ nõ eſt
abſolutus mñ dicat abſol
uo te · ſed ð plenitudie po
teſtatis ſatisvidetur ꝙ ſit
abſolutus dum tñ papa vo
luerit ipᷣmgpter hoc abſo
lutum eſſe ut hic conſtat·

2 le Ppé)

uere ad cautelam: verũ ĩ alij plures exceſſus a pluribʒ p̃ᷣla

p boc amplius ex ſuo ↄtẽptu
ſigetur. að ſi abſolutõis be podeem ſit abſoluendus de quo ſatiſ⸗
neficiuʒ humilit᷑ poſtulauerit facere vult eide

ficiũ iuxta foꝛmã eccie nolue

ſubditũ ſuũ ꝓpt᷑ mamfeſtũ ex tibi viros et mulieres ſemelĩ

cõi ſubie cti nre le cũ ſaluta⸗

et ẽ Har · ꝙ ſic · ex eo ꝙ di
cit ꝓ ignoꝛãtiã: & a otra
rio aliud ſiꝓ ſciẽtiaʒ a lias
non eſſet maioꝛ poteſtas
ipſius q; alioꝛum iudicum
quantum ad hoc ſed nun⸗
quid meideret m canonez
ſ per talem participatõʒz
nolit ip̃m eſſe abſolutum·

in lueina pᷣſbꝛo car · ap · ſe · le ·

pfricij. F· poſtremo q̃ſi
Auiſti vtrum is qui ꝓpter

tiſ ius in ipᷣm habẽtibʒ excõi
cationis eſt vmculo innoda/
tus⁊ vni pᷣlatoꝝ de vno tm̃

ſati non · quia legibus eſt ſolu
ſatiſfacere vult exceſſuab eo tuseut dictinn efd.
e S ¶ Occupationẽ · vñ non

cũ de alio
ñ ſatiſfecerit alij abſolutꝰ va
leat nũciari ·x · J· SVup ſᷣ arti
culo rũñdemꝰ ꝙ ſuppmẽti ve
ritatẽ abſolutio ſubꝛepta nõ

ꝓdeſt/ veritate itelli Sẽſab mus · C. de pet · bo · ſub · ·
ſolutioni hmõi exhibere non i. li . x. B.
debet · I[dem ferrarieñ · ep̃o t Cukꝛepe d3. ez iy ta⸗
ſn clto ꝙ eet excoicatiomi vi
Eſpoſo noſtro wſtulas culo innodatꝰ quo dicto
Vdoceri /an eu ferrarie · literas non dedilſet · s· de
ciues excõicatõis et int erdi he p · lieut litens · ubi de H
cti ſententijſ ſint ligatilliceat es cuen eſt
Ficij. vmculo · ſic ptz
exeõi catus iteꝛd p̃t ex/
cõicati · in · q; imj · ẽgeldꝛu
daz· vbi trackatur de hac
materiajet · S; ð iude g⸗ ita
quoꝛundam · et · ff · de ritu
nupẽ· palam. S. ult᷑. Et fut
duo effectuſ excõicatioms
expellẽdi extra ecciaz et e
iectum ↄfirmãdi.quantũ
ad pmũ excõicari nonpt⸗
quantuʒ ad ſecundũ bene/
quia tripley fumculuſ dif
ficile rũpitur · s· de treu·
et pa · e · 1.B3 qlit᷑ talis ab
ſoluetur. poteſt dici ꝙ vna abſolutione omnes excõicationes tollã
tur ſiẽ vna acceptilatione plures obligationes tolluntur · C· de trã
ſac· tranſactione · et · f.. de acceptił · pluribus · vel vnus omittat alte/
ri vices ſuas:et ſllud ↄpetentius fiet · vel qlibzʒ abſoluat a ſua excõi
catione et vltima ↄfirmabit pᷣcedentes · ff. de bui · ruſti · di · ꝓ fuüdũ
ſ qui primo abſoluit nondenunciauit ipᷣm abſolutũ nec ẽ e commu
meandũ donec abſolutus fuerit ab alio: qꝛ qui eſt excommumcatꝰ
in vna eccia exeommunicatus eſt quo ad omnes/vt · iiij· q; v. qͥſquis
k ¶ Pꝛodeſt · de hoe eẽ dictũ eſt . · e ceum ꝓ cauſa:et die ꝙ non pꝛo/
deſt quãtũ ad ſaluationẽ · S·ti:ꝓx · ꝙ quidã · valebit tñ quantũ ad
mitius ſupplicum ſubeundum . ut de pe · di · in· ad fi·et · c R quis au⸗
tẽ . et. ¶. ſe · m fi.di · bernhardus ·
¶ Debet · ar. otra · s · ti · ꝓx · ꝙ quidã · et de pe · di · iij · ad fi. e ſ quis
autem⸗et · · ſe · diei poteſt non debet exhibere eũ effectu ut eũ denũ⸗
ciet abſolutum ut dictum eſt donec ab alio fuerit abſolutus· vel non
debet mſi caueat ꝙ abſoluatur ab alia delata denunciatione et inte

valeat · ſie · . de cap · mo·
ex ꝓte · et · · de R pt·. c · ij·
et · e· ſi qñ · ar · idẽ eſſet a ſi
pꝓ impoꝛtunitatẽ petẽtis
qꝛ dicit imperatoꝛ · ſepe
enim pꝓ impoꝛtumitatẽ pe
t entis nonocedẽda ocedi

ebdomada velm menſe apð
aliquã ecciam ↄuocare qbus
pᷣdices verbũ dein eoſoẽ ad
coꝛrectõem inducas · Sup q̊
rñdemus ꝙ ſine ſcrupulo con
ſcientie h̊ facẽ poteris cuʒ vi
deris expediredũmõ contra
foꝛmam interdicti nulluʒ eis

rim ei non communicet ur miſi tunc demũ cum ab alia fuerit abſolutꝰ
ſed ipſum ſimpliciter non debet abſoluere ut dicitur hieo ·
Eſpono · expedire · x q· iij anteceſſoꝛ j.e·cum volumtate·

e Ca) 26 mnPden pad vi De⸗ & õ n r e delare Mg fire m Fonte⸗2 r:mor A/ .

Cobrgat Cag-CI
aà Pla
5s

culpat᷑. ĩ fyet · · S ſpõ · jiu
p¶ Diſcreta. ſ uems ·
quã dicis ꝓbabile · puta

n

Pye⸗

9

a ¶ Suppoſta.ſic ergo ciuitas ſubieiturinterdicto ·et ſie puniuntur

ſane.ij · ar · oð · xxiiij · q· iij. ſi heres · ſ̊ id ð excõicatõe dꝛ nõ ð int dẽo
b tiſma hec duo ſacramẽta ſemper excipiuntur de int erdi /
cto · ut · · de ſpõ · non ẽ nobᷣ · et viaticũ etiã deeedẽ tibus ocediẽ qð ꝓ
penitentiã intelligitur · s· t. ꝓx · quod ĩ te · H vnctio denegat᷑ · ut ibi ·

c ¶ Ad confirmationẽ· ſine

con · di · v · oẽs de hijs ĩ fl ·
Nquiſitiom · ſuſtmẽ
le · s · de reſti · ſpo · li
teras · ꝓus fi · ̊ potiꝰ dʒ
oĩa mala pati ꝙᷓ; o oſcĩaʒ
pe ẽm opari moꝛtale · xxx
ne q · veita ne · et · S. de Hijs
q̃ vi metuſue cã fi: ſacris:
e¶ Temeraria · quẽ dieif

leuẽ puta ſi audiuit ĩpedi

mentũ a leuibus et foꝛte a
paueis q bus eredẽ non te
net᷑ talẽ crudelitatẽ k oñ⸗
milẽ dz remouẽ quã ñ eua
det ñ deponat erroꝛẽ. S. ð

ſimo · ꝓ tuas.n · et · xi · q · inj

o mio ter cui eſt illata.

Expioſa · id eſt expuiſa
rigé ar · xxii · q · i · q d

q vidit vnd eum oſãgui

nea ſua ĩ locis ſuſpectis et

Hoꝛa ſuſpecta ſolũ cum ſo

la añ mẽimomuʒz · Hmõi p

fũptões ꝓbabilẽ iducunt

credulitatẽ · vel qꝛ publi

Ontingit · factis · ipo
enim facto renunclat

( gnna Qa/ ab Ban Den.

ce ðꝛ ab oĩbz· ad ̊ fac.g. .

de p̃fũp. tercio · et · c· lis·
et idẽ itellige de viro ſivi
dit ↄſãguineum ſuum cuz
vxo ⁊e ante matrimomum

quiaſuo pruuilegio.s.de

facto quis negat deum xj

q · iij· eſtimant · et ipᷣo fẽo
mentimur · xxij · q · v · ca⸗
uete · et ipo facto quis ap
pellat · s · de ap · dilecti. n.
vbi de hoe habes plures
concordantias B.
k ¶ Driuilegio. xj. q · jjj · p

uile Suz s de Puiß. tuazs
1egiss de vſut · quſa
fruſtra · et · S. e. ĩ audjẽtia
etes· de immumi. ec. c· ult .·

cum ſuis concoꝛdantijs

m ¶ Tercio · Pᷓ õ leg itima adm
teroꝛv· et · xvi · q: vij· oẽs deci
ad terciã admonitionẽ. S.e.ĩ au
Dtra · S· e · cũ non ab hoĩe · et · c.
ligunt᷑ de hijs qui grauiter ex
audientia loquitur de hyns qui

qua non ẽ plene xpᷣianus qͥ eã ꝛↄtẽmt · de

diuinum officiuz eelebretur ·
Pꝛeterea q̃ſuiſtiñ ferrat
cluitas ſit interdeõ ſupoſita/

et ĩideo ſint ibidẽ pᷣter bapti ⸗

ma puuloꝝ et penitetias mo
rientiũ vniuſa ſacram̃ta ecc̃i

aſtica interd caan liceat tibi

baptiʒ atos pueros ĩ frõtibuſ
cõſignaꝛe · Sup quo rñdemuſ
ꝙ fẽ baptiʒari pñt pueriſſica
