lum ius acquirit᷑ epᷣoꝗj.de reſti · ſ poł · ol im int· et expone relaxes · i · xe
laxatas eſſe oñdas· ſicqᷓ ut lit· nõ ↄt᷑ raccedẽs · · ſi ecẽie ille ei nõ ſub⸗
ſunt ſnia nõ tenetꝗj. de reli · do · eũ dilect. vel poſſet diei ꝙ ſi eccie il
le nõ ſunt exempte tñ epᷣus ñ hʒ pᷣmo loco coꝛrectõ z h abbas cui ſub
ſunt nullo medio ad quẽ ptinet coꝛrectio pncipalit ilioꝛð clericoꝛt
nec epᷣus pt᷑ ei auferꝛe iurdi ctõʒ illam niſi cũ abbas fuerxit negligẽs
ar · s· e · irꝛefragabili. et · c · qnto· ꝓut no · S· e·paſtoꝛal et hm hG̊ pon
tur Pe h ver bum relaxes. qꝛ nõ debuit ep̃us illos coꝛ rigẽ qᷓdiu ab
bas eoꝛx coꝛrigere ſit patus · et ideo dicit nunꝰ Puide attemptaſti.

¶ Caſbꝰ.· pmo ex officio legatõnis· et · c. nemini · Itẽ ſi cui
Imittat᷑ ̊ ey puilegio ut archidiacono bonoñ· qͥ ex priuilegio abſol
uit excõicatos in ſtudio bononieñ.ↄmoꝛãtes vel delmquẽtes ibidẽ ·
ſotra h ẽ manifeſtũ ar. ꝙ omittẽ ñ poſſit · S. de of · del. c · ul . Frl. cũ
Añ opetat ſ ex officio · ſ er puilegio et ſc certũ mmiſterũ ſibi omit /
titur in hac pre. et huic foꝛte ſtandũ eſt· ꝙ pt qꝛ ñ de illud certũ mi
iten eu ilud Hbi gperzt roe digtatis cuſ ncellum kuit Puilegii
toſhn eet 6 Pag S 2 187
grned Ladens viel„r Pye *1 5

—

ſi pociꝰ de facko relaxant᷑ ut dictũ eſt · S· deof · leg· ꝙ K»nſa⸗
Is quibꝰ ex officio · ſ. oꝛdmarie kratis/ cond aerere icatis

m vno De alnß 7

no eDen

7 7
R„c Qa). Poſ no uinß cna Delen ettal ed duiotu vn dno por.
ieſſeꝛii v s vna ſ hor did f

7 Bſto. a veneN Su⸗

. J
den o wetuũ. Itez epi in certis ealbꝰ pñt tales abſoluẽ .· de fen exemuli⸗
.c. ꝙ de hijs a · e· ul · Item abbas abſoluit
tales ꝗ. de ſen · ex · eñ illloꝛ· Itez in arti culo moꝛtis pñt ep̃i et ſacer⸗
irj · ſi ꝗs ſnanalc⸗ e bſepul cul. emn
Edmae mibus i b pſone ſupiꝰ noĩate eum viderint expedirepñt ſup
d* P dmntrs, teen aucte huius canonis.· ideʒ ĩtelligo in omi b
.â alns exrcõicatõmib ꝙ illi oꝛdmario iure vel delegatoa pᷣneipe pñt
no jntenteniz abloluẽ pñt omittere vi

Ty n .
4 o an⸗
uDer6 ι.ι
lors a R oꝛ dinatD
ie—
Dmaꝛ a N
mninnmn ſetiß
n ſeer 6 — — — . .
Vel ar Wbi em ita ſoj ces ſuas eũ viderint erxpe
Palitα actoορορ dire dümo delegat?ꝰ ha

. 6. eres · et · c· de monialibꝰet

Ddenß Pnl yloꝛa beat juriſbictõz 1 ſic ñ cõ
Uibella daliu. el linß Fdielt. 6. S of · del . c ul · b⸗
is J ſoſe30 xlis · monaſterij
Pr 07 RL ehorend
ſele et Re pz & ad officiũ iudi⸗

ſae &1. emj 9rnd cis ptinet ꝓuidere pub?
rafindh. G velun de aduoeatis ſialias hr̃e
AHo lm Prpo nõ pft ff. de of. ꝓ oſu · l·
7 e nee quicqᷓ · S aduocatus.
muled nobelis Et dait gt. f. .l. j. Cait P
an irderno . et · f· S poſtu · l · i · ait P
t2 PE ut equa diſtribucio aduo
is , o ut equa diſtribucto as
S EGe 147 s catoꝛd fiat· C.· de poſtu⸗
Ieſa 7aꝗ“ la · ꝓudẽ dũ · a . in · q · vij ·
6 ßu ſarct ve F. tria · vY · ſi vero in vno ·
ſma aq no ſu Ayp

De hits ſii 1112& 1d1 poe im ob
raes ad oſßiniduden* ria de publico dabantur ·

lig

„
7171S

GEe. Pekge hobveroditbet ds hbi

d noꝛ de u pin puidere m ꝙ melnꝰ9 pt
S, e .de iuð · ꝓperandũ · F.
e e illo ꝓcul dubio· pauperi
die . aron As Pon bus a bomõi tñ pſonis de
Piuto d Pea 5αι% bilib q ſibi puidere noõ
) vñt ꝓundẽ dz pᷣtoꝛ de ad
I, . baeausee e lere. E.
Schere . a 8 Poſtulal.i⸗ ait Htoꝛ. 5.
. 4ſ E ͦ C¶ Obſtãte · ex H pʒ ꝙ Hᷣ
Pe ars Bio! excepeio nõ eſt admitten
9 da habeo te ſulpectũ · qꝛ

6)

aduocatus alteriꝰ eſt eler

dotes tales a bſoluè xvij . q

£☚ . — 2
27 PPv toꝛ · dz etiã att endẽ iudex

Poc olim obtinuit qñ ſala

idit v teſibaidde

X lis vẽis accepimus/
ꝙ eum cauſam que in
E abbatẽ et ouẽtuz foſſe
noue ex pte vna et abbateʒ et
cõuentuʒ mõſterij caneñ · ex al⸗
tera ſup quibuſdaʒ poſſeſſioni⸗
bus monaſterij ſancti petri dÿꝭ·
almaſia vtebaturſet · I· qꝛ ps

re non poterat aduocatũ vrm
ſup p̊ imploꝛãdo officiũtu fra⸗
pe eid

ter at ep̃e eide mgro· R· cleri⸗
beatur is,
cõſilio et ↄcoꝛdi actione fueritV ſutui otra factũ ſuũ . anõ

co tuo ad exhibendũ in ca ip̃a eee

prociniũ ꝓuidiſti · verũ frater,

s8. caueñmõchus ꝓpoſuit in p⸗&
judi an eluſ⸗ dmonaſteni k:
Riuz eſſe eo ꝙ deus · R· cleric
r e eo ee nte
q: hoe nõ obſtãte in negotio
ipſo ratione pᷣuia pꝛocedatis⸗
GRegoriuseip

iea tuꝰ vel omenſalvel familja ris · ar · o·

ꝗ. de ap · ex inſinuatõe · ß̊ nõ eſt o. qꝛ ibi ñ &ꝛ ꝓpter ꝙ iudey recuſa

ti pr ut ſuſpectꝰ ꝙ aduocatus ſit ↄmenſat iudieis ſ̊ ðꝛ ꝙ iudex vide

patur fouere latent ꝓtem ſui clerici ↄmenſał qᷓ erat aduocatꝰ · vñ ex
WSdicis officiũ · iudicis o fficin l atiſſime pʒ
f. de iur · o · iuð · · i. q dam & ſunt in qbus officiũ iudicis impio/
ratur pt em juder ſupplere de iure qͥ aduocatis deſũt ut· C. vt q̃ ad⸗
uo. deſ unt iudex ſup · e vna · de hoc din · s· de poſtu · bone · Itẽ inter⸗

rogare dz aͤciens equitas mouet iudicẽ · ff. de interꝛo · ac · vbieũqʒ · a
xxx · q·v· iĩudicantẽ · etiã poſtqꝙᷓ eſt in cauſa ocluſumꝗj.de fi· inſtru · cũ

Jo. Item locũ Pʒ officiũ iudicis in omibꝰ

entingut poſt lit · ot·

qu
circa rem petitã · ut m fructibꝰ ꝓceptis polt ijt otſiue damnũ det ĩ
eam · ea em que poſt litẽ oteſtatã accidut valde ptinẽt ad officin iu/
cis· ff. de rei ven . nõ ſolũ · et · C· de rei ven · certuz · et · C· de edil· edie ·
ediles · S. Item ſciendũ · omia talia qᷓ otngũt poſt litẽ ot᷑.petunt᷑ offi
cio iudicis et n iure actõis:illa q̃ ↄotingũt ante litẽ oↄt ſpẽalit᷑ dñt pe
ti in libello a mſi fuerint petita iudex de illis ñ ꝓnũciabit ut in predi
cto · · Itẽ ſciendu · Itẽ de dolo culpa a nes ligentia po ſt lit· ot· ade

milla ˖ ff. de rei ven · qͥ petitoꝛio· F.ſ· et in multis alns locũ Hʒ iudicis
officiũ · officmũ ↄpetit maioꝛi et mmoꝛi et multa poſſent poni exẽ/
pla ĩ hijs a ĩ a lijs ĩcidẽtibꝰ añ lit· ↄt᷑ · a poſt ꝓcedit᷑ hine li ot᷑ut· S.

e¶ Vbicũq;ʒ · i · vbi deficit actio

ro actõne. id eſt loeo juris cõis Idi eis officiũ nemmi dat mſi

gProponitur · hoe ideo dieit qꝛ iu

tũc demũ cũ alia actio ñ ſuꝑ

eſt. nã ſi umumi auxilio qͥs munitꝰ eſt nõ dʒ ei tribui extraoꝛdinariũ·
f· de mino · m cauſe m pn·et loco actõnis habet᷑· et qꝛ qh oꝛdimariũ
eſt iudiciũ eũ pᷣncipalit poſtulat᷑ ſiẽ in alns iudicijs dʒ lis oteſtari· ff
de mino · papi . SA ul· et iſtud officiũ judicis nõ ppetuat᷑ ꝓ liot· ut ibi
dicit᷑ · imo infra certũ t empꝰ dz termĩari · puta ſi eccia eſſet leſa ĩ ali

Reveda obeda N
vey cher ) deſte

quo ↄtractu eelebrato ſolẽniter tũe dz petere direcke reſtitutõz con⸗
dr ν tra illum otractũ. idem eſt de minoꝛe ſi dir ecte petit reſtitui-ſ̊ otra
aben videt ꝙ poſſit eypediri cã reſtõms li ·nõ ot.dicit em lex ꝙ ceã cog⸗

Deiriatl er mi ved nita a pnñtibꝰ aduſarijs vel ſi ꝓꝑ ↄtumaciã defũt cauſe in mreg· reſti⸗
moꝛte moꝛia E·h. Pmo

Pa

270 de cs
a o Rro!

ꝓonende ſunt · ff · de mino · in eauſe · cã cogmita · et le vider ꝙ ſi al/
tera ꝓs ſit ↄtumay ꝙ poſſit cã expediri ·q̃d & fiet ſieſt ↄtumax · iſtud
defacto uidi · et var io mõ dice bãt ſapientes · qͥ dam dicebãt ꝙ danda

eſt reſtitucio alij ꝙ nõ · ſatis videt expediri ꝓ hãe deẽ · dicas & ꝙ al
tera pte abſente ꝓ otumaciaʒ li.nõ ↄt᷑ · nõ eſt facienda reſutucio nec
Inia ſup H̊ ꝓferẽda ẽ ſ̊ dʒ actoꝛ in poſ·mit · eã rei buande ð re illa ſuꝑ
qua petit᷑ veſtitucio ſis · de of · dei· oſultatonibꝰ· ñi vero lis eſſot con

deele drrſ adel rDe Domo ui ditiis Dan por

68.

Poue⸗ officiuz vbicunch

poſcit/ alias añ et poſt ingreſſũ
cauſe poteſt ad h̊ ſine litis con
teſtatione haberi recurſus⸗

p̃dẽi moſterij poſuit ꝙ habel VRes. aus· angloꝛum epo ·

eretuʒ epi ab eccia abiciat In

yẽt oputari inter pſonales actões a nõ inter reales cũ imploꝛatur

Ot raria fũt ſpẽalia · et caſualia ut patet ꝓ fingula contraria·
n ¶ Actione · id eſt tractatu · ſic · xvi · q· vij· noua achione id eſt tradca

„ e H. D.
. . „,. ala AMDiotuit h. d ·
my n h' ey hno Gag ⸗bee h uudees ns

teſtata tũe daret᷑ reſtitucio leſ one ꝓbata S aut Ee: c altera P
Gl S. hoc aũt collix.et· C. ut here · ab here · ſe abſtine · l· i. et aut . ibi
poſita inteſligit᷑ in ſuo caſu tm̃ · ſ. ceũ minoꝛ vult abſtimere ab heredi
tate · et tũc / vo eandi ſunt ereditoꝛes qᷣꝛũ intereſt pñt es eſſe cũ minoꝛ
ſe ab ſtinet ut videant bona hereditaria mobilia et immobilia vbi de

beant cuſtodiri · et kinfra tres menſes nõ venerint licituʒ eſt mmnoꝛĩ

abſq; ꝓiculo abſtinẽ au⸗
ctoꝛitate iudicis coꝛaʒ q;
illa petiẽ reſtitucio; a eſt
rõ quare ꝓcedat᷑ in calu
illo li · nõ ot᷑ · qꝛ minoꝛ nõ

actione ꝓponitur velu⸗
Pachlone Ppomtur/ petit reſtitui ↄᷣ aliquem

ti ceũ reſtõ in integrũ pnᷣcipali⸗
ter poſtulat᷑ litis oteſtatio ex⸗ nem

17

at abſtinere ab heredita
te quã adimit qꝛ aliter ei
oↄſuli nõ poteſt niſi ꝙ ab
ſtineat · et ſi creditoꝛes el
ſent pñtes ñ fleret oↄteſta
cio cũ eis · qꝛ otra eos nõ
petit egies eũ peti
Jπ☚ Oenn r . 1. tur otra aliquẽ et ipe eſt
Vm certũ et · Iſit ho⸗ otumax li⸗ne vt. Predit
noꝛis iſta diſtinctõ vt miſſiõzʒ in poſſeſfioneʒ

De maioꝛitate obedientia;

.,UI Bee nſsns. nd. mtelligi ote⸗
ꝓtra aliquẽ · a ꝙ ſie intel
ligat᷑ ſatis videt ꝓ · l· q̃
dicit ꝙ li · ot · in hmõi re /
ecla ae fIſtituclonibꝰ eſt facienda
libꝛo regũ legit qui nõ obedi⸗Ii. p quã litis oteſtatõ nõ

oꝛdinatus · Dem n
quis venerit cõtra A

—L “ 3 . ff. o.ti⸗ a imand. F. ul⸗
mcòocilio agatheñ/ ꝙ anathe papinianꝰ. .

Item eſt ᷣ ar · ꝙ actõ vm
canones ſit ꝓponẽda ar·
Ot ra .de iuð · dilecti · vbi
de hů · vñ expone ꝓ actõe
iloco iuris omunis. et
qꝛ ei nullo iure ↄmum iuuat᷑ dat᷑ re lutueio in integrũ ꝓ officiũ iu⸗
dicis · et hᷣ offieiũ qð loco actõms onit᷑ opetit oꝛdmario pᷣncipalit
et imeident . Z imadent delegato vel pᷣncipalit᷑ ſi G̊ ei pnepalit᷑ ↄonit⸗
taðr ar ꝗ·. de integ · reſti · e · pe · vbĩ de hoc· et idez intelligit euz maioꝛ
reſtituit᷑ pncipalit᷑ qñ alia actio nõ ſupeſt · verbigr̃a aliqͥs abſens fu
it cã reipublice · pſcriptũ eſt ↄtra ĩpᷣmpt eius abſeneciam 8z reſtitui

matiſetur · Eo papa ·

offido iudicis · C. ex quibꝰ cau · ma. in integ · reſti · · i. et · F· e · ti · x to

tum.a offieiũ iſtud dat᷑ fauoꝛe rei fiue pſone a nõ ꝗꝓpt᷑ ĩaʒ rem · vnðd

2

minoꝛe vel etiaz cu poſtulat᷑ a maioꝛe·
p¶ Prinepaliter · · non inedẽter · apaliter ß̊ ĩcident᷑ qñq; poſt li ·
¶ Ante · i. ſi petat᷑ re ſtõ non pꝛinci⸗ ↄt · ſuꝑ pᷣmcipali q̃ſtione puta
aptis atteſtatõmbus aut etiã poſtꝙᷓᷓ ſit in cauſa ↄ eluſum allegat ps

altera eccia vel mmoꝛ ꝙ omiſit neceſſariã ꝓ batõʒ vñ petit ſe admit

ti ad ꝓbatõzʒ obmiſſaʒ officio iudieis · ð in iteg · reſti · e · ul · et i fieri
pt citra li· ot.a ante ĩgreſſuz litis ut ſi obmiſit aliquã exceptõʒ quã

nõ ꝓpoſuit mfra tempus ſibi ſtatutũ qᷓ.ð excep · pa ſtoꝛat: aut obmiſitt
ſup exceptõne ipᷣa ꝓbanda ꝓbatõʒ neceſſatiã · Itẽ officio iudicis ad

mit tit · qꝛ intereſt eius litibꝰ a fuptibꝰ nõ vexari · ff · S mino · minoꝛ·
.xxv.annis·a ſi obmiſit allegatõʒ · ff · de mino · minoꝛ · xxv · anms · J
eſt ar · Hꝙ ſup excepeionibꝰ que ꝓponunt᷑ ante mngreſſuʒ dilatoꝛns
vſdelicet vel etiã h. ot᷑ · nõ ſit nccaria li.at᷑·ar.Otra · S· ð of· del · pru
denti am · F. vi · Y. de Hj. ð ap· int poſita · S·fi · ĩ quibꝰ ꝓe edit᷑ iure oꝛ
dinario ei ̊ officiũ ↄpetit maioꝛi ante li ·ot᷑ · a Poſt. Fe ar⸗otra⸗. I
ap · lgnificante · vbi ſoluſ a expone ante:i: ant equã ſit in ã oeluſu
wei expone añ litis ↄteſtatõʒ exhibito tñ lipello pofff.
k ¶ Ingrelſſinn · i · poſt exhibitum vel poſt litẽ oteſtatam vel poſt /
quã eſt m cauſa concluſum·

eertũ · maioꝛ · niſi poſterioꝛ oꝛdjnatꝰ fuerit a mmaioꝛe e · p
tuas. af. de albo ſer ·l . . a ult · in iut · lxxv · di · e · ul · vn . q ·

m¶ Kuerit · ax · qui Poꝛ ẽ tpe pocioꝛ ẽ⸗. i · factꝰ? eſt · xx vij. q · n· duo⸗
bus · x vij · di · F. hine etiam · eee · ul · et · C· qui pocioꝛ · in pi k. Pa-in ter

dů · dſuerkſis · et. I. ſi in fundũ ar· otra· lxxiin · di · eozz· et · f. qꝗͥ pocioꝛ

in pig · ha. interdũ et · ff·. ſi cer · pe · er editoꝛ · ar. otra . ð iure pa· illð ·

.ff. de religio · et lpti · fu · l· pe · vij · q · i · lieet · ff. qui et a qui · ma· libe

riſ quis hns: que etiã facit ꝓ ↄtraria ꝓte · So· pma · R n · eſt vera⸗

1

tu nouo die habito · et · xvi · q· inj · pma act one · vel die ocoꝛdi diege

N de molo q obedi. Conm? qn 2 indind de guil demd /. m alo P alaß v p He. Dia h⸗ JIa bpar Ints
ð
r & ν ſor. R⸗ i⸗ Eν Pro 2 r e toud 2 e do, Ng⸗rd Sl 3
Rihicriah ραndi ma aâ αNenr e Es .pib cta. Prno nſto J. To Siſpo & Sc ol p9:
Vatante digmiat cπ iſle Pb⸗ &Enatοιο * Pucs 5 ee⸗. alo fecb n ati,

H otra factũ ſuũ ut ei lice

ℳ 5
Npnß⸗
N

trh
dle
ti
mmn
n
hnon
ll⸗
;
Nt
nc
top
ſgun
talte
nedte
itrt
10
Nlegg
NReſti
ogt
ſtpet
ſpeen
becde
fong
cote.
etitte
and
jntel
15
re
ende
z
cun
töfn
Her
86.
1,e
üi⸗
palt
Oit⸗
naier
nst
ſiti⸗
pO
14
tur

ſſ⸗
putt
tß⸗
dintt
ſe
ul
n
60
for⸗
otfs
Lpnn
re
G

er
⸗
G.⸗
ſbe

*. b

—

—

dicli ꝙ ſic ̊ ad ſpualiaj· e-
oẽs pᷣneipes · et ꝗj. de iudi ·
nouit · ſic eeõuerſo pᷣneipi
ſeculari.i imꝑatori omes
fubditi obediant et clerici

x · di · de capituk. ̊ nund d Eaeba in bigruſc ck
laici dñt obedire pape. pt icus cartulam

B 2/ C „9 Inpronaſſen⸗ obed τπνοα gr eler Sponte bediæs /lmr ol⸗lnat no dy. h · ð mo po? Iqjema 2 ſenm 20 arqumnot a/

Afue oſtõnem in ſua dio · de oſe · di · in. c. i epi eĩ pñt odẽ cãones C
eepales ˖ qꝛ quilibet Pius et q̃libet eccĩa pñt ſibi oſtituẽ aliqð ius di· J
i · ius cluile · et · vin · di. q̃ Otra · et · xi· di · catholica · et · xij · di. ila · ̊ de 5

maioꝛ ibus negoeijs non poſſunt ſtatuere

— 1. 8 d. 2
peratoꝛ vocat᷑ pontifex. iß Plamcla ad deg va

diẽtieſpo nſõe conſcripſetat Rrer/
En qua ſignum ꝓdebatur iniu⸗

rie non em̃ neceſſariũ fuerat/

7

qui ab eo recipiunt tpalia

non obedierit iuſto pᷣcep⸗
to · xi·q· inj/ꝗ:hñ dñs ſi eſt
imiuſtũ et h̊ eſt manifeſtũ
von obediat vt ibi et . c. iu
liamus · ſi dubium eẽt pᷣce⸗
ptũ pᷣncipis ꝗꝓpter bonum
obediẽtie · qd ſibi pᷣcipit fa
ciat · xxiij · q:i · quid culpat

cipiebat ¶ nno · ii · ca · herbi
lilud dñs in bea⸗ wleñ.
to ptroet · Ium ſpua⸗
lia ſint tpalibus dig moꝛaet
obedietia melioꝛ ſit qᷓʒ victĩa/
——— iſqᷓʒ adipẽ
arietũ offerrenon debuerat
hildeſemenſs epᷣs ꝓ tempoꝛa⸗⸗
li comodo mobediẽtie nota ,/
mcurré/a aplicis iuſſfonmibus hp
ↄtire Idẽ illuſt.· oſtat · impa·
lite benignitatis affe⸗
uet⸗ mirataeſt ĩpe ··
lis ſublimitas/ꝙ te niſ fu:·
mus in nr̃s itis increpare/hu⸗
ic aũt tue ãmir atõni nõ caãm.⸗
ſz occaſioneʒ Fpuur legiſti
erlort by. q non 1 beatũ petꝝ aploꝝ pᷣncipẽ ſic
1 2 . H
Bmfarisnanhoſns „ſepfſe ſubditi eſtote oi büia⸗
fuffie nobedienã fimplieac yne creature opter deü ſue re⸗
dica⸗ nullus eps tanqʒ ab eo miſſis ad vindicl
E¶ Ouẽtus · l. de pe .· di· tã malefactoꝝ· laudẽ go bo⸗

. „. .⸗02 — = . pet)
in quem penitet · vbi ðꝛ ꝙ oe. pſ. S
nandart ſüt lepꝛoſi · dum non et Ien ſi ꝓſonã loquẽ .
irent coꝛã ſacerdotibus ſe
oñdere · et eſt hic ar · ꝓ ſu
perfluis reſecãdiſꝗ· de ex/
eeſ· pᷣla ·cũ ad quoꝛũdam ·
x: q·in qꝛ cognouimꝰ. et
ff · de aqua co · et eſti · l· i ·
¶I.trebatiꝰ·et · ff · vt lega
toꝛv ſeu fideicõmiſſo h ſti

Egebat myurie · ſi ·
4 ſimo· ex diligenti·
et ꝗ. de re. iut · mdignum.
fufficiebat em manualẽ fa
cere obediẽtiã.j·. e · his que
ar · otra · xxiij · di · ;· a
de iuremut · nullus epPus· et R
et atra· Sol. ꝗð dieune ria

Otraria intelligit᷑ de illis
q̃bus aĩaꝝꝝ cura omit tit᷑·
quod H dieit · et m ſik ibus
dz mtelligi de clericis in⸗
ferioꝛi by qͥ non fũt opel⸗

locutõis diligẽtiꝰ attẽdiſſes/
ſeribẽtis nõ exp̃ſiſſes tali᷑ ĩtel
lectum!ſcribebat em̃ apoſtolꝰ⸗
ſubditis ſuigſet eos ad hũjli⸗
tatis meritum ꝓuocabat naʒ
ſiꝑ hoc ꝙ dixit ſubditi eſtote

D e yDolax. Gt .6 P“ 2. 2

— ₰△ℳ aH
pneipes ſubſüt ep̃is quod.O. qoα den v 23 rei *☚ RS † .
Femeſtve et Fe⸗olire. & Den .agder ad e, ad r. ./

— —

eEt · xc vi · di · duo ſut · quid ſi rex habet multos epos in reg⸗ no ſuo coꝛã
P **ααquo tractabit ſpiales cãs ſuas vel eu dabit decimas cauſas ſi pualel

tractabit coram illo epo m cuiꝰ territoꝛio hʒ larem pꝛincipaleʒ· C.
vbi ſena · vel elariſſi · l· ij. decimas p̃diales da bit illi eom cuius ter
eane⸗ ſita fũt pᷣdia j.de prochia ſignificatũ alias decimas dabit v

hi audit dinum officium ꝓpoꝛcionalit diuidẽdo ſi audit m pluribus⸗
fl· ad mumep̃ · aſſumptio · ar · otra · et · de teſta · relatum· m fi·
uUnd dñs · dignioꝛa quo ad quid.qm ſpualia ſine tpalibus nõ ꝓ
I ficiũt · ſicut nec aĩa ſine coꝛpe · i · q; i · ſi quis obiecerrt
¶ Victuma · lxxxi · die ſ q̃ fũt pvᷣri · xxxñ · di · . vereet · vin · q. i · ſeiẽ duzʒ
k ¶ Aulcultare i. attendere et audire mandatum eum effectu
m (Comod · occa ſone nue p̃teytu pietatis non eſt fadenda ĩpietas
Wio
2

Dolite ¶ n Rr Eus n Xα“»n.
TX A ,2

Prrn & c,yrnn Piare

jciatur · xi · q in · R autem nobis · et · e· ſequenti
. c. DPꝛicipi.i · pape · 8 cõ·

ſacerdotibus voluit imponeꝛe

.

vt oblig aret ſepᷣto/q bedie n ſacerdotes impium accepiſ-

liaſſʒ pontifex in ſpualibꝰ ate⸗

moꝛa qnto aĩa p̃fert᷑ coꝛpi · li⸗

/Toꝛ ſtan nõ ſine catãaqs au⸗
Pr⸗ tem ſeq̃tur ad vindicta male⸗

tuiſſes aũt pᷣrogatiuã ſacdo⸗

tiset eoꝝ ad qs loqᷓbat᷑ ac vi Plorte

aſterũ maiꝰ/Ad firmamẽtuʒ
eſtote gitr coll He vniuͤſaliſ. ecis feẽ .
ℳ oh 1 eyee o an i— * n.ν ſet anni
Por WESR P . S S e

112 aducte RrTaVe- vy SradW.d u J“ Hwole⸗
. 1*&α . gclidet 7

eſt putanda · xnij · · v · koꝛte · ar · et · xxx · q. i. noſſe
lite bemgmtatis/caſus impatoꝛ oſtantinopolitanꝰ faciebat
pẽiarcham oſtãtinopoł.iuyta pedes fuos in pte ſiniſtra ſedẽ.
papa hoc mtelligẽs ſcpᷣſit ei ꝙ nõ decebat ei taliter ſe hẽ̃e erga ſuũ

priarchã cũ aln reges et pncipes ſuis pᷣla tis vt dñt reuerent aſſur⸗

gant et eis iuyta ſe ſedẽ venerabilẽ aſſignẽt · Impatoꝛ reſcpſit ei di
cens ꝙ multũ mirabat᷑ ꝙ eũ ſup h̊ miſus fuerat merepare· dicens ꝙ
ſacerdotiũ ſuberat impio
auẽte petri dicẽtis · fubdi
ti eſtote oĩ hane creatuẽ
Pter deũ ſiue regi tanqᷓ;
pcellẽti · ſue dueibꝰ tan
ab eo miſſis ad vĩidiaã ma

iugũ ſubiectõ nis et eis pᷣlati⸗
onis auẽtem auferreqͥbꝰ eos
ſubditos eẽ monebat ſeqret

. . 27 Keſeribit eĩ papa ſibj rñ
ex hoc etlam ꝙ ſeruus qlibet 2eblit ei papa hbi rñ⸗

dẽdo auẽti petri illã expo
nes · ꝙ ſi pſonã loqntis et

Aa roe tiaʒ ſua po iã wluntarij aduẽ eeſet /cũ dicat᷑ oĩ creature hilaſ Uiga aus obarus
d ¶ AMoꝛte · ß nunqᷣd eccĩa tus offi cloopꝛobabat Qie ne . aut ſe eqgtur reg tanq expᷣſſiſſet taliter mtellẽm
punit talit. nõ · H oñdit q̃d nes pꝛin⸗ q mẽs papa Pcelleti nõ negamus qn pcel⸗ illi9 auẽtis · ſeribebat eniʒ
iudex ſecularis facẽ dẽat·. ibes terren cetoro ſo⸗ lit iĩitpalib? illos dũ⸗ ſubditis ſuis quos ad hũi
Yel morte. ſeterna. qꝛ vi Eipes terre ceteros bo⸗ t unPat: tpPahb illos di’ eaen mndnelbae, dre
bit ꝓpter dlictũ ↄtumace mimes epis obedire bis petruſ taxat q̃ ab eo ſuſcipiunt tpa⸗ hoe voluit fubeſſe ſacerdo
miſ pemtuetit · v dic qui

tiũ · qꝛ vᷣm mtellectũ illiꝰ9
ſeqret᷑ ꝙ qͥlibet etiã Suua
impiũ in ſacertotes acce⸗
piſſet · ex eo ꝙ ibi ðꝛ omi
Hũane creature ſß non ne⸗

cellit qᷓ tãto ſunt tpalibꝰ dig⸗

cet nõ fimpfr dẽm fuerit ſub⸗
diti eſtote · ſ additũ fuit p
deũ · nec pure ſit ſubſcriptum
regi pᷣcellẽti · ſʒ interpoſitum

fuis et illis qͥ ab eo tpalia
recegpunt.tandẽ expoſita

exemplo xpᷣi ſacerdotium
pPemmere regibus dieen⸗
tis hieremie ·˖ ecce cõſtitui
te ſuꝑ gentes et regna ꝛ⁊c
et auẽte genehs · fecẽ deus

factoꝝ et laudẽ vero bonoꝛũ/
intelligẽdũ nõ ẽ ꝙ rex vel im⸗
re s Duo luiaria · ꝛcẽ · diẽ enim
PNeratoꝛ ſuper bonos et malos ſi iſta oſideraſſet nõ feciſ⸗
gladn accepit ptãtẽſz in oos ſet taliter priarcham fuuz
ſotũmõ ꝗᷓ vtẽtes gladio eius ſedere ad pedes fuos . a iz
ſunt juriſdictõi omiſſi· (o⸗
cum ipᷣe ſuꝑ oẽs accepẽit
ptãtem in ꝓſonam petri:
cui dictum fuit a dño: que
cunq; ligaueris ꝛc·in fme
dieit ꝙ impialiſ celſitudo
diſcernat ſiad bonũ a vti⸗
le muitauerit impatoriaʒ
excellentiã · eũ ipᷣe ſolumõ

tij ex eo potiꝰ intelligẽ ꝙ dẽʒ
eſt nõ a qlibet ſʒ a deoñ regi
ſz ſacerdoti nõ de regia ſtirpe
iz de ſacerdotali ꝓſapia ðᷣſcẽ⸗
dẽtide ſacerdotibꝰ vicʒ qui
erãt ĩ anathot/ecce oſtitui te

ſup gẽtes et regna ut euelle

U 2—

peſſet diei · et luĩiaꝛe min ut p⸗
eſſet nocti vtrüq; magnũ ſed de ſen. et interk.o · judi. ex
ſtipulatõne · ſi · xxin · q. v⸗
non putes
o ¶ Subdit· de eẽ · oms
aia · et · i · q; it ꝙ mag num
da ſihic papa re
. L ſpondet auctoꝛitati petri
inducte ab impatoꝛe q ¶ Et ſi pſonã oſiderãda eſt pſona loquen

— —

tis et cui qͥs loqͥtur · xxvi · di · demũ oppom E· et q.de ↄſãg · a affi · de m

fidelibꝰet aliqᷣd ꝓ bat᷑ rõe ꝓſonav colloqntiũ ·ar · i · q· vn · didiei
r ¶ Kecipiũt⸗ nunqd ergo appellabit᷑ ab epo ad impatoꝛẽ· viðꝛ ꝙ ſie
Iᷓ· de fo· ope · veʒx· tüe em̃ cognoſcit q̃ſ ciuił iudex · ar ꝗ.de ap h duo
bus · dico ꝙ li· mſñi ↄfuetudo ſit otraria · ar · ad Hᷣ.·xvin · di · li eõ̃s. vi⸗

deretur tñ ꝙ illa tpalia penitus eſſent a iurididoe impatoꝛis ſepa⸗

ta · x·qijnouermt · Jo·dicas ꝙ appellãdũu eſt ad atepm inſi de coõſue
tudine vel puilegio vel alio iure ad aliũ ſit apellãdu.j·de ap:rõana
F. dz 8 An ſpuũᷣalibus · x. di · ſuſcipitis · xc vi di · eumad verum
t¶ Pꝛefert · xij · q · i· pᷣcipimꝰ· et · xxmij · q · in · ſ hẽs et · xxx viij⸗·diſ· ſe⸗
dulum u ¶ Propt p qð viðꝛ eẽ ↄſilium pfectõmis in quo liberunmn

Sa,

loꝛd· laudẽ vero bonoꝛuz

non merepaſſet eum · pote
rat tñ rõnabilit᷑ merepaẽ

ad vtilitatẽ eccie et terre 2

7 2

Oe be
ο ε0 3 epr-
velpv Pmit ptm
Prpit soα PN-
De/ſ2
oteꝶp o5τ☛+☛d De
C.e NS 0
rihpen hen -.
lte e. R 4 2
Hoca n- F. e.

pᷣmiſſa auẽte petri ondit.

ab. Gu. ea
P6 Sbedicß co
velpr Me obedeec
ransib eſfr nnt
Vel KL,n
b Digmor
Pl vz obed,ey 5

e bieroſolimitane ſubſdiuzʒ viec⸗ ¶ ρuÜ,τρα
et diſ es edifices et plates· 4 im duxerit muitandum- cas ele .
t. R /Er don- r Tis no Inzz
e terea noſſe debueras/ rn, ¶ nerepare. ſ hoe non ? e ſſrreand alia
firmamẽto celi luiare maiꝰut manimo admonẽdi ex affẽu 20 2 penften n

et c non oſculatur. et · C. õ J ſelie ſ e

. vd 6 e
. Pnli avlc. .
de clecen:⸗c.-IIIad

. M. L-S⸗ D * e„
ð
npie 8 G * nas n Dſnmns T5de⸗5 BZuiß Mepae
e£ Jvn& glo Prα1 4 ſx C

der fuas⸗ GarN.
nanß: y: 6 ſie aa Rs

£

nItues/ Cas. 775 elt arbitriuͦ. xnij.q j. eev
Sl . al Biertsne a ¶ Tanc· q qnqʒ ſil⸗

nirhil attepteiddʒ armis tanq ad furẽ · i · latrone
di

õõ mariũ nõ efuß veritati
16& nortan-.2. xt eſt hic ar · ꝙ nul! ma
A Sme cauſe nas occupat · xix · di · Kromanoꝛum

toymive null itt. De vfur.l· mij · ar · otra · C.
£ l Paulego ʒ3 i △ b Coſtitui te. H loquit
Snũs. Er ſad deee Ie dñs hieremie gpbete daãs
r Bn⸗ 2 ptaãtẽ ſup gẽtes a reỹ
= . Da 1 ealae iaa .
4 antes · virtutes
. Ei ind e aius · xcvi · di · duo
f (Lunã igit᷑ cũ terra ſit
S I.„ Repties maioꝛ luna- ſol at
. S d er octies maioꝛ terra- reſtat
r PPeE vt põtifical digtas qᷣdra
ns Seſies ſepties ſit maioꝛ re
Sali dignitate lau ·
8S ſurgẽt. et inclinẽt
ais· vt· lrnj . di . valẽ tima⸗ /5
P Wenerabilẽ · ex nus
ſede em venerabili pſimni
tur . vt. a. de ofue · cũ olim
1(Wiſtniguẽs nee nos di
ningué dem nj 4 v · Offl
Auiſtiſ. a · xxxi · q· i · ſi doꝛ
mierit · a · xxxij · ꝗ· ij · s de
us et.S.ð vᷣnſla:int᷑ coꝛpa
lia · ar · xxn · q · v· Hvidetur
Ar. otra. ff. de teſtt. jlituz
—= α0 K [Obmittamus⸗dicit ſe
Pv/— ⸗ quod ſtatiz in

thoꝛicus qui ð pᷣ occupa ai

tio · viij · qeie moiſes · in fl⸗
1 ¶ IH:ꝛuodecunqʒ qui i diett
oĩa mhil excipit · xix · dil. ſi
rõnoꝛp· ff· de of · Pfie l· ij ·
M tuas · alios· ſu bdi
conos · eis enim qͥ in
Euodſup. Mo. maioꝛi oꝛdine fut conſtitu
5 ad is
— t ſh⸗ Wleen albo ſerib̃ · l. jeet · xvi · diſ·
Eu d on⸗ e , ilitoꝛuset merito illis eſt
er e D32 T deferendum · ceteris enim
de avbat *3 i; poyuli Ocurrẽ tibus rõ Puilegij
h. d. no dd Hñda eſt · ff · ꝙ cum eo qui
min alie · pol · le in · et eſt hie
aꝛ · ꝓg exemptis epis. vti
ſnodo ſedeãt in melioꝛi lo
co · qt ley dieit ꝙ pmo ſeri
bonda fũt noĩa eoꝛum qui
dismitates iudicio pꝛmei
pis ſunt conſecuti· ff. de al
lo · ſeri · l. vl · et ſi iſti eligã
tur ad pꝛelatõem ad onus
intelliguntur eligi priui/
legio ſuo non obſtante · re
cipiendo honoꝛem a onus
recepiſſe intellig untur J.
de pꝛeben · lignificatũ· C·
de teſti· nullum · s· ð renũ ·
ad fſupplieatõnem ; C. ð po
ſu · quiſquiſ.ſed nunquid
poteſt epus talem ſubdia⸗
conum deponere ꝓpt cri⸗
mẽ ar · eſt H ſie · ex eo ꝙ
diẽ ab obedientia etẽ mime
abſo luuntur. ſed non cre⸗

ducit · et ẽ qͥdam co loꝛ re⸗ ⸗

do tñ cãm inſtruckam de / 4

bet remittere ad papã ar;
ſij · q · vi · q;uis · et. C. vbi
ſena · et clariſ. · ij. et . de
ſta · regu · ea q̃ · op · ar · C. jj·
iſte etiam non comuin cituꝛ

la dictio dz v⸗ vacare in h ptoa lio

ti non pꝛeferuntur · ff· de

. etudin? potis veritats notat vt in. 60-

6 dixit · exijſtis cũ fuſtibus æ᷑t
eugen de eſt ſimile ſibi vt hit ſimiilitu⸗

“ uk . l.i ſi fliuſfamilias
. lebem enfruſtra mẽbra

r. ad Hoc xxviij. . ſic n· et; ff·

defweiul vtre recte

deus duo magna lumiaria id
eſt duas inſtituit digtates qᷓ
ſut põtific alis auẽtasa rega⸗
lis ptãs · ſz illa que peſt diebꝰ
id eſt ſpũalibꝰ maioꝛ eſt/ w⸗
ro carn nlib⸗ mioꝛ · vt quãtaẽ
inter ſolẽ aælunã tãta inter po⸗
tifices etreges dẽntia gno⸗
rſcatur lhec aut ſi pꝛudent at⸗
tenderet impatoꝛia ceſſitudo /
non facẽt aut pmittẽt oſtãati⸗
nopol ·pr̃iacha magnũe quidẽ
et honoꝛabile mẽbꝛũ eccie iux
ta ſcabellũ pedũ ſuoꝝ in ſim⸗
ſtrapte ſedẽ xcũ alij re re eoſe
— et epis ſuis ſiẽ

debent reuerẽter aſſurgat et
eis iuxta ſe venerabi eſedẽ al⸗

ncerepado ſeripſimus potuiſſe⸗
mus tñ rõnabiliter imerepaẽ
et · Imobis autẽ in btõ petro
ſunt oues xpᷣi omiſſe dicẽte do⸗
mino paſceo oues meas nõ di/
ſtinguens inter has oues et
ali ve alienũ a ſuo mõſtra⸗
ret ouili qui petrũet ſucceſſo⸗
res ip̃iꝰ mgros non ↄgnoſce⸗
ret et paſtoꝛes · vt illud tanỹ
nouiſſimũ omittamus ꝙ dñs
dixit ad petrũ /ri in ſetro dixit
ad ſucceſſoꝛes ip̃iusqdcunq;
ligaueris ſup terra erit liga⸗
tuʒ et in cel mhil excipiẽs qui/
dixit qveuncß et · trüaut
impatoꝛia excellẽtla ad bonũ
et vtile p lĩas nraãs duximꝰ in⸗
uitãdaʒ vtz tibi iuſta ſugge⸗
rimuſet wõeſtatua ſollicitudo
diſcernat cũ nõ niſ ad vtilita⸗
teʒ eccie et terre ieroſ⸗ olimita⸗
ne ſbᷣſdiũ nos te memĩimus in⸗
uitaſſe Dem epo flot ·
Er tuas nobiſirãs · et ·
poſtulaſti pſe eiapo · oꝛa⸗
culũ edoceri vt rũ quis poꝛdi⸗

D

ſuſceptua debita tibir reuerẽ⸗

mſi · vij · teſtibus. ij · q· nij· 5fi- quibam dicint. eps poteſt eos de⸗

Ponere ·

æſoluunt᷑ · fi. eſt. C· de iur: o· juð

n¶Ab⸗= ſint· ab obediẽtia quã alias dñt
pᷣ latis ſuis tamẽe ad ſupe
rioꝛes etiaz oꝛdmes ſine licẽtia Pape ecymoueriñ nñ pmt. · de : be⸗

Wmen t
obedue · A. = D j

*Ca⸗ ndon alares 70
7 BX.⁵. "awwνα α

ſo PFναωS & Arerrnleles pd de s e
GR q; F0 Pe c adqrq a † Beerblg: d pira A 5lSe .ο☛

6 fed v R

Fnent /et · Iſnos aũt et hj nõ

nem ſubdiaconatus a ro · õ · eg

¶· vl · et ᷓ ᷓuis abſoluti non

Ta debe Q. Re mofubeſr eys. vel -r Oꝛdo Axpni a a ſue eyo 9c νπα nααα 2 fiic agumn xe weelyel, 19 iiliteß oꝛdr

—

in diltribuẽdia; et hoe kit APpter telerẽtiam maioꝛis qui manus eis
9 impoſuit · de ole · di i · e · v cciũ · nul i eĩ ĩ auferẽda eſt poſſeſſo añ
Mter quatuoꝛ pᷣiudi⸗ cãe cognitõnẽ · vt · xij . · v · c · · in fi · ar
xvi · q·vi · placuit · i·q:iij· nolum ꝰ.et⸗ ꝗj. vt li · pẽ · ꝓ totum · C· vñ
vi · ſi quis in tãtam · C. ſi per vim · vel alio modo ·l · ij.
p Citati· vñ ſnia non tzʒ cũ citatõ non puenit ad eu nec fuit publi⸗
ce apolta F · qie ſen · line p te⸗ 1· i. F. Itẽ ex eo edẽo · et nõ et nõ ꝙ ille qẽ
in poſſeſſione obediẽtie cõ
ueniendus eſt et nõ fubdi

ab obi Deynu“ 2
van it ꝓ ccẽijs et defẽdit eal
tia ſubtꝛ ahar ſad q8 bꝛeuiter e —— ꝗj. de rek · do.

rñdemus qð etiã h decens decens ſit d. „ Oſtitutus.et · c · cũ veneꝛa

vt illis qntũ ↄueĩt a te mt᷑ al ——
os tibi ſditos deferat quos cundi fit vr bie pz. g iñ

benigtas aplica collatõne i Pr Ma⸗ flat non pᷣiudicat᷑ abſenti

ſius oꝛdinis ho noꝛauit ꝓ eã atne, dmſi koꝛte ſeiuerit cam fuz
ab obedientia quaʒ alias tibi Suruige vurbe iviudi⸗
debent minime abſoluuntur⸗

¶ Se abſentẽt · ſ · i · q ·
oſtant · prſarche · Nae ix. c. n. et totum. et. s. de

re 5n Kp · ex pte · i· et · · de con
ter quatuoa· F. peti⸗ Vers Kikecef Gia. nec tz e pinn ds

tionẽ otra gccias qs tibi ſici veipit aliqd fieri abſente
poſtulabas pᷣuſqᷓ; oſtantino⸗ ecaltera pte· et nõ ꝓ otũa⸗
ciam · C· vñ vi · meminerĩt
e Pol · eiui ſtas capeturjoſtant · ca
priarche minime rñdebãt du⸗ C. I vin veialio m⸗
plici rõne nõ duximus admit⸗ r p. prima rat
tendaiuris! naq; rõ 5 poſtulat ES ntio B
vt in eoꝝ pᷣiudiciũ qᷣbꝰ eede iielte potuiſſet petẽ ar · s·
eccĩe ſũt ſbiecte nich il oꝛ⸗ Dio iiberieſ abortats⸗
dinemus de ißis · eũ nec citati Vod ſup bis dioc eſa
ſint nec ouicti nec ꝓꝑ ↄtumaciã na. ſ̊ quare vocantur
ſe abſe Labſentorla. Fit up obedien⸗ abbates ad ſinodũ otran
tia wro qu vt tibi impẽdĩ fa· vni Avl Eitigendt
cẽmus ab ateßpo et epᷣ̃o reg bates hñtes pofm t enẽtur
cipꝛi ſilr woſtulaſtifere idẽ du⸗ bane ad ſino dũ e 5,auns
7 loquit᷑. xvin ¶q ·ij· abbates
ximus rſodten et ipiañ tu⸗ rSn 5 htes populũ non te
am ꝓmotioneʒ uerint exẽpti nentẽ venirem ſi eã rõnabi
qñ vicʒ oſtant᷑· eccia erat ĩo ſobe⸗ lis ſubſit vt ðꝛ ĩilla palea
diens et rebellis et in in eoꝛü ab⸗
ſentia certea ſtatũ eoꝛũ ñ ðᷣbue⸗
rimus aliqd immut are / iuſtit
ciaʒ tñ nõ neg abimꝰ tibi cuʒ ⸗ .
eã duxeris P oſtuladã Rẽ. Sreihier⸗
Vod ſup bis a· F ebite deof us
od ſup his· YJ/a S de of · orð. dilectus ·
es et ſac erdotes dioce⸗ e t ¶ Obedientiã . qꝛ judex
ſana tibi lege ſubdit os 6 ᷓ ad – platꝰ iuĩdict õnem ſu

ei doms am defẽdẽ pt li
tuã finodũ venire ↄtẽnunt du⸗ Pt penali iudi

ſes etiã ſi nõ eſſent exẽpti
cũ nõ habeant wpłm non
tenetur vemire · exẽpti en/
S Pim nõ habẽt nõ t enẽt

modo in ipᷣa ſinodo nõ ducas obtem ˖ l· i· L
aliquid ſtatuendũ qd canoni: Nr⸗ Vaſ Knums
— * aris
cis obuiet mſtitutis per eẽ · ee · ſpeũs de ĩobedientia cogi
ad ſinodũ illa venire opellas 2 poteſt iurare obedientiaʒ
debitã tibi obedientia et reue⸗ r.K. veneolhns ar.
Otra ˖s. e· legebatur
Fnn exhibẽ/ ¶ D em ſancti x ¶ Excoĩcatomis et ita P⸗
* et pꝓeuli abba oꝛ ꝓpter mobediẽtiaz po
Vm in ec⸗ (tibus boñ · teſt excoĩcare fubditũ fuũ
leſijs ſan vigoꝛiset Seprceſen e z.
4 de monte 7. J F nosi igit p ¶utẽticas vidꝛ ꝙ per

ad reföꝛcõeʒ eaꝛũdeʒ ecciatũ

diligẽeti ſollicitudie adetes
5 Er en Nages F Nhi

ſcripturas ꝓbetur erimen
alicuius· et ita ꝓ cartã pẽ
ꝓbari piuriũ alicꝰ· ar · v·
q ; vl· epiphamũ · quod ñ
eſt verũ · Item eſt ar · Hq/

is pᷣlatoꝛv eredit in pꝛe
judieiũ alio:cum viue voer n5 eredatur de ꝓba . qm contra · Item

habes hie ꝙ ĩe p latoꝛꝝx ſeripture dieunt᷑ autẽtice · ſc qꝗ de fi mſtru⸗
cin · et · c · eũ dileckus · et j j:de ꝓba: poſt ceſftonem
z. ¶ Auramto.nõ ꝙ a piuro et n Hes Raabif de nouo cautõ iuratoni

tus qui p̃ᷣſtat obĩam et a /

—

xvin · di · eps · vñ ciſtera ẽ

cio· ff. ſi quis ius di· non·

—. - ̃.—— — — „

e d Paciſ. ergo vider ꝙ

or.s , mSN. e Redale rnoe
vr ns = P'e Tle e Pri Dſniitd. Iag r Ke 3 .

qS eſt otra ud. exi⸗ v. puuli,a *τ& 1118 5. . de p̃ſump.lt̃as· et 5 3.8
coha · cleri· a muli· elericos · ᷓ illud fit in maioꝛ? ofuhonẽ ipᷣoꝛum a
maius obꝑ robtiũ · et qꝛ aliã cautõ eʒ pᷣſtare nõ pñt cum mi hñt· ut
xij. t.n5 dicatis · cce pena inobedientiũ · a mhilommꝰ excõicã
a U reludatis ee⸗ d di füt a ab omibꝰ euitãdi vſq; ad ſatiſfactõʒ
. der igu · et trãl · e ul. ĩ f · ⸗hice patz qliter ſubditi obediẽtiã facẽ
8 ue. obedientti. d ebeãt ſuo pᷣlato ſine ſeriptura · · · le/
ebat᷑ · et line iura⸗
mento de iutiux · nullꝰ.
ſicq.ð reſti ·ſpoli · et qnq;

Er mraee ve e mlſ.k vniuerſis canoniciſ⸗ dedimꝰ? in
eẽnt ſuſpech · vt · . r · ꝓx
e¶ Dꝛo ſerutmo ſic / mandatis vt p poꝛi ſuo in hijs qᷓ 3,
capel. mo: diles. bide ad eü ptinent obedirẽt funq
Sim glo .q meipit ſ·s· oẽs quatuoꝛ dũtaxat exceptiſ

ſe obedire velle ocoꝛdit rñdiſ⸗

1

α Vig VeNe ar- en ſ. .t

fi·a p. ſ. oſen ca. ea noſcit᷑.ſeut em̃ abbas ð oſenſu eapituli repre/

ſentat · ut di cit illa dee. ea noſcit᷑ · eodẽ modo abbatiſſa ex cõicare a t

nõ pt᷑ vel abſoluẽ ʒ.ð ſen.ex ·de momialibꝰ.a pt᷑ dict ꝙ necab offi⸗
cio ſuſpendẽ · nee intdierrenge Eð ꝓtinẽt ad claues.j· ð exceſ· p·tanta
et nõ dicit h papa ꝙ poſſit · qꝛ nõ ſexui femmeo ſ̊ virili tradite füt
claues regmi celoꝛꝰ· licʒ em̃ beatiſſima virgo maria excellentioꝛ ſit
apſis vmuerſis nõ tamẽ illi ſed illis tradidit claues regmi celoꝛꝛ ꝗ.
de pe · et re · noua . nec poẽꝛ
velare moniales · xx · q · ij
ſtatuimꝰ. pᷣterea mulier
nõ debet habere talẽ po
teſtatẽ qꝛ non ẽ facta ad
imaginẽ dei ſed vir q eſt

ciaʒ et honoꝛificẽtiã oẽm exhi⸗
beãtet ad ecciaʒ ipᷣaʒ ꝓ ſeruti⸗
nio baptiſmoet caplo ce lebꝛãa⸗
dis oueniãt tpibꝰ oſuetis coꝛ⸗
recti deʒ ipiꝰ carð · recipientes

debet ſubeſſe viro · et qᷓſi
familia viri cũ vir caput
ſit mulieris et nõ ecõuer

2

(Me- Eꝝ ν ε νμts .α£ e

KFrnins ℳ t„

X

imago et gla dei a mulier

PK. = ninaſsratrteeabe ſent pᷣdicti qtuoꝛ ſe tra prio⸗ huilitet excõis interdci vel ſu ſo. rRlq⸗ ve zmogo:
pitulũ ſed ꝓ bono pacis remin ſ upbia erigẽtes licʒ de ſpenſõis ſnĩas qᷓs tulerit ĩ eos et · · cũ caput · et ideo qꝛ
⸗ nbereſeruat ci i obedia ſuopᷣoꝛi pſtanda p̃ſti⸗ etecẽias earundẽ inuiolabilit᷑ Sirare non Por neiper
uerit. et ſa varants ecea tiſſent iuramentũ corp alit tñ tn. obſeruantes qñ autẽ eccia ip̃a nui otemnunt ſuſpenſio⸗
capſum pt ſudicare ab⸗ exhibiti iuramẽti immemoꝛes/ S carð· vacabĩ tcapellani cle⸗ mem ſpſiꝰ cõpellant᷑ per
ſoluere et ercõi care J. de ſuo pᷣoꝛi p oĩa reſtiterut et eũ cũ · / rici memoꝛati eidẽʒz ẽccie reue⸗ enege⸗ ad Kruanda ꝰ ſu
Er eoabedenvr . pP otumacia ſua neqͥuiſſentad rent᷑ exhibeãt oĩa ſupᷣdeã exce⸗ Pa onse tialub⸗l ma/ deale⸗ 12. mMualieꝛ non
