S Ee* téals miq ſnie ar bitri ſta

cKä& nren

Nrs ap · ceſ · opellaſ/ ¶ de
MErueit ad nos /p cũ · Fe nmi N

oete 3 16 mic imie Ar orrIIta af.ſe * .c E
efiuiur. fe. dis 5.tari⸗ ſedid deccal-ſoꝛoꝛem. W. clici duxiß
ſ Hoc caſu non valeret ſnĩa ſet vxoꝛẽ · idẽ · m· fidei ĩtpoſi⸗
talis ꝓpter fimomam- cõe firmauit/& · v · ſol · ſterlin⸗
ruemt deeimasid oꝛũ annuati daret eidẽ / vñ
SM eſt fructus decimaꝛd nnuar Lare eidẽ/ vñ
— Exiſtere ˖ m Hoc ar bi⸗ cu ſup eiſo. v · ſ. ol· int᷑ ip̃os cõ⸗
Kr S. H zoſter trouerſia mota fuiſſʒ ĩ qᷓtuoꝛ
lilius arbitri ite · g. ve / Opromiſere pſonas ꝗ taiit ar⸗
. let decimas illas poſt de⸗ bi trate fue rüt/ꝙ idẽ · g. decl⸗
ceſſum liue etertel rerin mas ꝗs pꝛochia de cal· p̃fa⸗
re· et ita eccleſie piudica⸗ us. W. bro di ?t v. v. ta⸗
ret · qꝛ et ſi non de iure de tus. Eie dinoſcit p ev. ta⸗.
4) facto tñ dãnum ſuſtmerʒ xatis loi·peipet annuatĩfoñ
e opellererur liergare cũu qm̃ hmõi arbitriũ poſſet in po⸗
illo et expẽſas facere · qꝛ ĩ ſj eccĩe onici a S
. tereſt eccie ne füůptibz ve ſterũ g e v ————
xetur. ff. de mino· minoꝛ· Mę·q ·ſita inueneris/pnomi⸗

natũ ·g · diligenter omoneas/
et ec · diſ· opellas ut pᷣliba taſ
decimaſliberas omĩno dimit⸗
tat nec ſibi occaſõe hmõi ali⸗
quid vlterius vendicare pᷣſu⸗
mat/clericũ vero moneas vt
cũ eodẽ· g· amicabilit᷑ ſtude⸗
at ouenire · nno · iij · cacella⸗
rioa mg᷑ᷣo loth·canõico pa⸗

f C * endicare occaſione
hmõi arbitrij ñl pᷣt vendi

cari ab ecẽcia vel deetmaſ il
las retmere · quia non ljceu
it illi clerico odicõʒz eccie
facere deterioꝛez .ð dõ ·
frat ermtateʒ · nec aliena⸗
re potuit rem eccleſie ĩ dã
num ipſus eccleſ̃e · xij ·
ij· ſine exceptione · et ita ip
ſo iure non tenuit arbitriũ

—— D— —

– W ‚— — „

ſie ergo ad faum tantuzʒ Fiecti filij ab⸗ Ariſeñ ·
reſpicit reuocatio huius as ↄuẽtus ð ſanduñ.
ar bitr— . ieñ⸗ oꝛdini zj.
Rleati · vſuario · i. vſu ciſtercieñ oꝛdinis ſua nob q⸗
d ſit vſus hẽs inſti · relia mõſtrarũt /ꝙ cũ int᷑ eos
de yſu et habita · m pn · ex vna ꝑte ac hoſpitalarios
b (RKegma;z ar.· ꝙ de re ex alta pte ſup vſuatio cuiuſ⸗
bus ecciaſticis poſſit eom

dã nemoꝛis q̃ſtio teret᷑in xe⸗ſp⸗

ꝛzomitti m laicuʒ: ar ꝗ/.e· S + 2
pe reginã frãcoꝝ fuit opꝛomiſ- *

p tuas· ar · otra qᷓ:eↄtin⸗
git · vbi ðꝛ de hac materia
1 (Remote verum eſt ꝙ
unun femme a ciuilibus offieijs

Ga⸗ C ſüt imote- in- q-vn.Sttras
e ₰¾ et · xxxiij · q· vemulierem . et · ff · de reg · iuẽ · l·. ij· niſñ pꝛmceps ſcienter .
* Peeis dele gauerit cauſam: ij . q. ⸗ mẽnam et · xxinj · q: iiij · ſi quas · xij· q;
e ij· eum deuotiſſimam · et ar.· ff. de re judi · quidã· tñ m veteri lege po⸗
9. pulũ iudica bãt · xv · q: i · . ii Itẽ tutelã gerere pᷣt ſi renunciat vellei
Heoce. ano et ſcdis nuptijs:ĩ aut ·ð hẽ ·q̃ ab ĩt eſta· deferunt᷑ · / ex Hijs · col ·
8. ix · Itẽ oſtituitur peuratrix a dño papa . deofir· eum dilecaa ⸗·.
k ( Dena R. C. e· l. ul · æita ẽ ar: ꝙſuetudo dat iuriſoſctõz a dero

Conſuetudimem et⸗ gat iuri ſeripto⸗ ar · 8 de ꝛↄſue ex literis · C
„de emancipa · i· et ul. et · C. que ſit lon oſ ue·l· ij et · xj· di · m hijs ·
4 gd m¶ Cõ pꝛomiſſo.ſic & religioſi viri pñt peiẽ penã ↄuentõnalẽ· xxv
W

Pe· Ca M crlia Dederne ☛Do lib tate erlie omiitò no Pοτι 1

do g 7a 1 Prs
abiũic

24 1b

valan 2 ti E—π1αα

SroA 12 Laide lal Pte 2
Ters; 72 ablej ſur Fibieton 2 414120 AD, vſy ℳ△ pn6
ft * n

ſpl ÿν didetmae 10 Pot bel PNo vʒ azbitns Lans
[ Deber tie inas raynd am .mo - S ma ſeneb

⸗— 7„ „ . .
t rNnaα1ämme opinionis exiſtant ſi
ſtra ꝓrſus abſoluaſ vĩñj arbi⸗⸗ vparbitriũ in ſe ſuſceperit / vel ſi

Eê: g egitime oſtitit i, fide
Ero Hmncinde data cõpꝛomiſſum

capellarũ eiuſoemĩ arbitrio

te valere

E

5 lyrat

q · ij · ſ eecleße · et· xij · q. ij. eõs q̃ mãcipium · et · xxii · di · quã · et · xx

— ehei
ſie por ce PrinoſP Tod ſmn

q· v · ſi qs cuiuſi ibz · ar · ꝛ? j. de do · et ↄtu . c· i.et · ij· et .de pemis · ſuã

et · xij · q ij · fmitas · die ꝙ penã a iure ꝓmilſam petẽ pñt · ut · xvj· q· i·
ſtatuimꝰ·et · i. q· ul.qtiẽs · et.c ſãcimus · ĩ fi·x·q ulc-ul.a ſatis viðꝛ
ꝙ poſſint petẽ penã ꝑ iura poꝛa ñ auaicie cã extoꝛq̃ant· utꝗ j.S ſimo
nemo . ar · vel meliꝰ dical ꝙ R pena appomit loco ĩteſſe vᷣm h̊ pᷣt petẽ
penã iti ſua mtelſt· ff. ð acc · ẽp · a vẽ · pᷣdia · h ſ pena apponit᷑ loco cõ
tumacie tẽ pᷣt peti pena et
res . ff · de coll· bonoꝛꝛ· l· i
„ Bn 565˖. ſi cü duobz. a. fl de ta⸗
ſuʒ vtrimag cauſe meritig · bul exhibẽ.· locũ. . ↄ dẽna

tellectis ar e d no:ſat awonik ifrat
fimitiua ſnſam ꝓmulgãda . ve:a eas: areff:ðat.
uis ᷣm tᷣglaʒ iuris ciui⸗

lis feĩie a publicis officijs ſin

ẽp· et vẽ · iulianꝰ. S. ið pa
pinianꝰ· a ita iſti ita p pe
nã opellẽdi fũt ſtare arbi
trio ł eẽ ꝓꝑ res poſitaſ ut
eas daret victoꝛi · ff. e· liti
ga toꝛel · ·qͥd &: Riue & pe
na ꝓmiſſa fuit a pte pꝓti ſi
ue ꝓmiſſa ipi arbitro · qꝛ
tẽ ↄpellit᷑ m̃ cedẽ actõez·
qꝛ qð cã mei fit meuʒ ẽ. ff
de eden · p̃toꝛ · S. i· et ſi con
tẽplat õe alcuiuſ aliquid
fit eius ẽ piculum · ff · de p
ſcÿ · vbis · ſ Ftuitã · S. vlt ·

remote· et alibi dicat licet

prone inter libtol ſuos inter⸗
ꝓoſuẽint audientiã ab omni
ſuũt iuditiali examine ſepan⸗
deſvt ex eaꝛ ꝓlatione nulla
xena aduͤſus eaꝝ otẽptores
nuliaqʒ pacti exceptio habe⸗ . .
ꝓbataqꝙ lege buat᷑ ĩ ptibʒ non. ff. e. . i. a. C. e · l. i. et
gallicais femme pᷣcellentes iqꝛotrarias actõ es intẽ
in ſubditos ſuos oꝛdinariam dit et ideo non Meenb
juriſbictões habẽ noſcuntur en C. v furt· l . ccc/ ap⸗
M·q·hoſpit alariogvt arbi⸗ ſollicitudmẽ. et m aut · de
triuʒ ipᷣm pᷣſertiʒ cũ epᷣoꝝ fu⸗ ijudi · F. qꝛ vero · col . vj . ubi
erit pñtia a oſilio roboꝛatum
ſi ꝓinde latũ ẽ a ab vtraq; p⸗
teſpõte receptuʒ obſeruẽt p
penã ĩ ↄpꝛomiſſo ſtatutã ap:
poſtpo· opellatis · dẽ abba⸗
i et ↄouentui de piguia
. m tpe. C. Hpe p. n et.
I ſuper otrouerfijs que ĩter
teſt merſburgeñ · epma quoßf
dã tugs monachos vertebã⸗
turſte ꝓmiſiſti arbitriũ mag⸗
deburgeñ · archie pi buatuꝝ/

rũ mſi m ↄpꝛomiſſo dictũ
ſit ut pena ſoluta ſtetur ax
bit rio · ff · de trãſac · ¶· pe·
et · C· de tranſac· cum ꝓpo

vbi de hoc · et Pdicko · c· q̃
mancipium ·
Vm tẽpe. magde bur
BGeñex hoc viðꝛ ꝙ oꝛ
dinarius poſſit eſſe arbit
ar · S· de elec· cauſam que·
et m aut · ut different eſ iu
dices · .· ſi vero contin git ·
col · ix · Item et delegatus
ꝗ. de pᷣſũp · Fas · et ꝗj.de pᷣ
bẽ · ml · et j. e · cũ olim · ley

et ſi m buum · .· ij · et · ij · q.
vij · . tria · v · ſi quig vero ·
i boe ſolũ ꝓhibet lex ꝙ
oꝛdinarius non pᷣt ſubere
ut ptes mſe ↄpꝛomittãt
ff.ð tu et cu. l. iiij. S. Ptoꝛ
o ¶ Data · ſie j.e · ex ꝓte · a
C. e· ne in arbitris · ſ̊ iura
re arbiter nõ dz ˖ C. e· aut·
decermmus ·˖ bm qu oſdag
ſ verius ẽ ꝙ nec enã par
tes . ↄ. S.· e·c· j: ubi ð moc
P uandum metu pe
ne h appoſita fuit · s. e· e⸗
.. Pl· vel metu iuramenti ·
xxij. q · j omne qð · et · vj · q · imj · quod bñ ſemel ·. idem eſſet ſi neutrum
pᷣdictoꝛ int erueniſſet ſi ptes arbitrio ↄſeſiſſent / vel vbis ⸗7.x· dies
non otradixiſſent · C: ercu antea · xte tenet et ꝓ ꝓte nõ tenet · ſieꝗqᷓ.
q ¶ Capitulis · nõ ꝙ arbitriũ ꝓ pzl de pᷣbẽ · dileũs · et · e · mh et · ij ·
q· vj· S·ñ quis ex pluribʒ·licʒ videat᷑ ꝙ arbitri ſnĩa non debeat ꝓ pP
eꝙ pte nõ· ff · de arbi · qd tñ. m n. illud obtmet vbi ſimul
de pluribus debuit ferre ſmiaz· et nõ tulit de ommbʒ · ſed mvno capi
tulo nõ p̃t tenere ꝓ ꝓte.ff· famił·Hꝛc.m hoc iudicio · ſie et ſmia p ꝓ

ẽ ĩ archiepᷣm memoꝛatũjnos
arbitriũ ab ipᷣo ꝓlatũ decer⸗
nimus obßuandu/illis düta⸗
xat capituſ exceptis q̃ ↄ ſiſ⸗
tatẽ ip̃ᷣius mõſterij et du arũ

ſunt expᷣſſa cũ a ſ ſpõte volu
eriſð iur tñ neqͥueriſ ſine ima

mnebal aAb gic

tñ viðꝛ otradicẽ · ff. ·. ſed

ſtriũ duxit ꝓꝑ diłe tio·ſi at apom᷑ ĩ fraudeʒ

Olα.⁸ Gle de ee
TPoralił⸗ Pronnit
Im miulies als De ſne
rre end 20 a.

2 —

A

απ

E 1.

Orſe e

8ꝛ hoce expᷣſſe · et hoc ẽ ve

nas · et · xxv · q · ij · R eccle hRK e

.

2

+ ReE t e

—R

C õ äl te αωςmbd
r Pan — ek
s

ν BEH.

te tʒ et ꝙꝓ ꝓte nõ ·imo coꝛrxigit᷑qᷓ.de teſta:raynueius⸗etc·rapnaldus

r Meauiueris · ar · ff · de libera · cauſa. ſi vſufructum et · l i. et · n
A⸗biſd n palet :a'nd enz Jieng llins eiâàled, poſ. ρπ. no po,t
— 33
⸗ 1˙ 2 guo ,—„1
. SeBa 1 ſn Ju t* 7r emiſted m arrgepnm, e

CRe C⸗ 9 uαοα+

Iſru· du ⸗

v Dye à (Mibtatis nec eẽ poterat arbiter Hinteruemre Jqrme
2 75 k. Ca⸗ WT.re⸗ arbit mteruemire non pt · f e· nõ di ſtinguem⸗ J e ltaliꝛet,. de .
aibis elige nd n⸗ integ relti eã reſtõs · m h otra⸗J.de ſcp · cũ ol . h Pyr ad ſe 72 3
lio aliquo iftane tuit renũciare et nõ qᷓtũ ad pᷣpaʒ puilegis litatiſ- ur& re iu:

— NN OO””sͤ „ „ „ . z PG of — J.
lertorz lloxt eluvqr oꝛta. et j. de do · int dilcos · alijs at pui legna bñ pons renkearerkde

Sʒ/ ſz Alid ſeꝗ no tez. uik. ſi de terra · et · c. accedẽtibz· a ar 0
vel lignave „ ven dilẽus· t· ceſſat recõuẽcõ? crimiĩbʒ ñ bʒ locũ recõuecio

Ctol obe

. Fr Pronn t o in · q· xj· c. i· qꝛ nõ relatõe .
auaxrbiid ̈e Peie crimmũ ſ̊ innocẽtia reus

802. Pmo Alraes purgat᷑ · F. de pub· judi⸗
e h, 2Na Nnan hns qͥ·jt ĩ cãſpoliatõ iſ ⸗j.ð
?”M & pe* 1haα117. reſtõe ſpo · ex ↄãſtione · et
F n. meli9j. de oꝛ · co g· ſuper
3 ßn.αÜ2. ekt ſpoliatõe · ñ de alia ſpolia
(be ubi hoc exp̃ſſum· jte
(Nv T. momm wocuane poſſel
Ar sene abag. Rone-C. q legit · ꝓpſo · l.· vl.
ee cen jtẽ ĩ ſpoliatõe facta ecele
n der —ν ſis et ecciaſtieis viris ar·
r e „. 1. de iut . pa· t᷑latũ · S. ad S5
ri ð expᷣſſu · ff · S iuð·l · n · ·
(Ak .. 1. eis co deretibz hine qbus
. rY. Cczaomode expediri non Pt

ro · põ· renũciare pᷣuilegijs vkł
idulgeneijs libtatis qᷓ möſte⸗
riũ ilſð indicãt ad ius ꝓpꝛie⸗
tatẽ ro · ee · ptinẽ Idẽ epo ſcĩ
andꝛeea abbati de bechot ·
Vm dilecta filius · ·. N⸗
vtrũ coꝛã arbitris recõ
uencõi ſit locꝰ poſtulaſti pſe ·
ap · explicari Nosi gic · x · ꝓ
licet in iudicio ouementere⸗
ↄuenire valeat is qui coꝛã iu⸗

. X. . — — ſt 2 52 ſe . — „ . 5 2 . „
Ao e n , W, vñpt ſtatué diẽ ſolucöni dice ouenitur · coꝛa arbitris
☚ N.. e. . faciẽde · f· e· ſi eũ dies · . 5 —26 n

tñ recõuenire non pᷣtcũ arbi⸗
tri udicare non valeãtj niſð
hijs ti ſup quibus in eos ex⸗
titerit ↄpꝛomiſſum. deʒ re⸗
ctoꝛi a fratribʒ hoſpital ſan⸗
qti bartholł.luca· e⸗

t &H☛11et-l d tñ . 5ſolutõi · a
l. celſus · jt pᷣt ognoſcẽ de
cã ĩ mntegrũ reſtituẽda qᷓ
cidit ĩ negocio de pꝛo
Licn. 8 de ĩ mteg. eſti⸗
cã reſtõis · q̊ nunqd pᷣt co
gnoſcẽ ſup petitõe dupli
ut · ff · ad· l· a cqͥ inde nera

Vm glim ſup eligẽdo

ci9. S. pe · viðꝛ ꝙ ſie · qꝛ ſe 4 b
delic rbitrio hoſpitaliveſtro rectoꝛe afra⸗

„ „ 2 2 —
tribʒ imt voe Poꝛem ſeĩ bar⸗

ñ co
thol. lucañ · coꝛã iudicibʒ dele⸗

cõmiſſo. ̊ ↄr᷑ ar· ẽ ꝙñ co
gnoſcit ſup penaotumaciſ
ff. e· q̃d tñ· S ul· ar bitria
tiñ redacta fut ad ſitudi/
nẽ iudicioꝛd · ff · e · l. i· cir ca

iſtã materiam nõ ꝙ ar bi /
tria ſtricta via ĩcedut . n k
em e opꝛomiſſuʒ facere
pt arbiter · ff · e non diſti
Sguemus. 5. ul· nã ſolum id
vem t mar bitrium de quo
dẽm eſt vt veniat ff· e. K
cyũ dies. . p lenuʒ · ſa luo eo
qð 8ꝛ ĩ pn.notule.ſed iu /
Ndieio vemẽt oĩa qᷓ expᷣſſe
nõ ꝓhibenẽ ꝗj. de cã pol ·
ceum eccia · et · f · de iudi · ſo

gatis ãſtjo vterett vtraq;ʒ

arbitriũ ſepmiſerit buaturã /
ſup pꝛolato ab ipᷣis arbitrio
ytrinq; dubitacõ eſt exoꝛta/
qua petiſtiſꝑ ſe · ap· ðclarari/
Nos igit᷑ pbᷣlico inſtto arbi⸗
driũ ot mete diligent ĩſpecto
ognouimꝰœ ſᷣm foꝛmã arbi⸗
trijpᷣoꝛ ſcĩ baꝛthol· luea· tene⸗
tur hĩe oſilium cũ familia ho⸗

Qontapt. N = ne lemus. jtez arbiter non pt ſpitalis eiuſoſt tractaẽ cũ ea
S= & GWMι pumre otumaciã litigato 8 36 or
layne ſuy Hê ris nec teſtes poteſt coge ð muemedo rectoꝛe p ter q
Iptomite nz Po.- P't re-ff. e quid tamen . 5. fi n

Pρ² 2 9†* · caſu quẽ hẽs · S· S of · del.
A &- Ps h 71 de 1 uſpicioms. et h ẽ veꝛ ꝙ
Do⸗ 2 9ul. ronbngiih non p̃t punire ↄotumaciã ñ m opꝛomiſſo hoec actum ſit.ff. de iudi · l.
ul · et · ff · e· non ex oĩbus · q̃ intelligit᷑ hm illã de iudi.qꝛ arbit᷑ nlłlaz
Pʒ iuriſvictõʒz · f · de re iudi · ptoꝛ · jtẽ arbit᷑ nõ pᷣt ꝓnũciare ñ vtraqʒ
pte pñfte ñ hoe int litigatoꝛes ↄuenerit · ff · e · diẽ · ñ quis litigato/
rũ · ſtẽ nõ p̃t citare ꝓtes mſñ ad locum m q ↄpꝛomiſſum femẽ .· ff · e.
62 cum dies· ſtar biter. jtẽ ar biter nõ p̃t delegare arbitriuʒ· ff· ein
opꝛomiſſis · et · l. nõ diſtiguemus. s. qñtum.jtẽ ſatiſpatio nõ pᷣſtatur
coꝛã ar bitro qꝛ ſi uffiert pene ꝓmſſio · m aut · de litig · ·. ad exeluden/
das m fi · col · viij rẽ mar bitrio non pᷣt moꝛa purgari vbi dies põfi⸗
xus ẽ ab hoie · ff · e · cellus · ſ. ecus m ludicijs . C· de fi · mſtru · ſãcimꝰ · et
ff. ſi quis cau· et ſi poſt tres · jtẽ ſnĩa arbitrij non infamat · ff · de bijs
qui no· mfa· quid &· ex ↄpꝛomiſſo.et h̊ ideo· qꝛ nõ pᷣt ↄgnoſcẽ de
crimĩe ꝙ młfamet . ff. e·nõ diſtinguemꝰ.. ĩulianꝰ.a.s.de mmteg·
reſtõe · cã · m fi · m hijs oĩbus diſerepãt arbitria a iudicijs· tẽ et ĩ alio
ſ ptes renunciãt appellatõ iĩ et pactuʒ faciunt de nõ recedẽdo ab ar⸗
bitrio nlominus recedere pñt · C. e · · penk · ſeeus circa iudicia · C· de
tẽp · ap · l. ul · m fi· et m qbuſvã ouemunt . qꝛ ꝓvtrũq; mterrumpit᷑ pᷣ
ſcripeõ · C· e · · pe · fie et q;tum ad iuramtuʒ calume. C. de iut · cak ·
N oli · opꝛomittẽl · ſic.· s · e · cũ tpe · ubi ð v l. ij. et · ij .· Sed qꝛ ·

9

1 ſee . . 4 . 1 — ☛ — .
(W. xrß snse e¶ Diſcoꝛdet · ꝓ interpᷣtatõz hmõi arbitrij poſſumus illud de

fr me abne· dſo aaα en ebrmtfes ro& Roms. be σ ². De vn Glo.i. Ns pt ve ma Peaſſi ed dle eſe

eire · qꝛ m eã hberali B

om

rinrz eum elegerit eius electio hmi
P debz irritaa

—

—— ) . . „ . .
1Haic in talibz arbitret Re—
moyj · T ⸗

—

R aA·
Poꝛ et ſæs

ps in eos opꝛomittesipoꝛux

2 * liñ· E̊ nõ tenet᷑ ſeq̃ illudꝗ.de reguł. Iʒ. C. de iut · vphit · ul; f. ö ad/
mi · tu · quidã decedẽs · · papimanꝰ.ff. ubi pupil · eduẽ · debe · l· i. ſtẽ
et m hãc interpᷣtatõʒ viðꝛ ĩte lligẽda illa deẽ · .· de elec· eũ ĩ veteri

* ER —

C. de ꝓba · ad ꝓbatõʒz · Hete pᷣt eẽ ꝙ tle ↄſiliũ ſit tile · qꝛ ᷣt mouẽ

poꝛẽ ad aliquid facienð ꝗð foꝛſitã ꝓ ſe nõ feciſſz · ar · xxxj· di· meena·
et · ff. e · jtẽ ſi vnus · . ul · alias ẽ lex et mncipit· ſĩ tres · et qð a pluribz
q̃riẽ̃ facili ĩuemt · xx · di · D
bʒz · et · C. de fideicõmil·
..„ „„ „ l· ul. ad kieet ar · ad H· lxiinj
dicim? nin pᷣoꝛ ſup inuenie · ¶ di . eß oſcientiam. et dili⸗
do rectoꝛe tractauerit cuʒ fa⸗ gens mauncr⸗ Felse
milia hoſpi talis eiuſs ꝛ ip ius / eum terra · et habito con⸗
ohlium reqſerit nõ hʒ ptate· ⸗ ſli⸗ Ziſbereran eſpedine
ofſſj rog νεαε aio mõ eli ſequi conhkiliuz- ff. man-
eligendi rectoꝛẽ et ſialio mõ eet cc eterea ſuchl
e 2 Erit ꝙ ita ſeriptum eſt · ff·
mam verũ hi⸗ n⸗ a n. qui et a qui · pꝛoſpexit et
lia ſup hoc oſlio : q. in ſeriptum eſt mie
. ge · et . de pꝛeſerip· ad au
dientiam · et quia iſtud ar
bitrium apꝛobatum kuit
¶a ptibʒ ideo buãdu ẽ
Entigit ſpuͦalibz ſie
eĩ pʒ ꝙ ð rebz ſpũalibz in
laicuʒ ↄpꝛomitti no npõt
etia m in etd enter laieus 8
talibus ↄgnoſcere nõ po
teſt ꝗj. qui fi fint legiti. ia
toꝛ · et laici eccẽiaſtica nego
cia tractare non debent j.
de iudi. de cernimus a de
rusuerſa eceleha male iu⸗
1 Fiue, die at qui q̃rit iudiciuʒ lai
coꝛd · j · q · i· p lacuit · H cõ/
tra · n· q· vij · nos ſi et · xvj ·
q · i · plures · xxxij · di · ve⸗
rum · et; ij q iij mẽnam · nã
et ĩ mfameʒz compꝛomittit᷑
ii:q: vij· S. tria· ĩ fi· dicas
de rebus mere ciuſlib?
ꝗᷓ bus nullũ ſpũale ẽ anne
xum bñ pᷣt opꝛomitti ĩ lai
cum · ar · Huiꝰ capłᷣ · eũ tm̃
ꝓhi beat de ſpiritualibꝰ ·
de tpalibz pmittit · ar · qꝛ
qð de vno ꝓbhiber de al/
tero ocedit᷑ · xxv. di quał᷑
J.e· expoſita: ſi vero com
pꝛomittat᷑ m laicũ · de re⸗
bus etiã ſpũalibʒ nõ tenzʒ

—

to cũ fami
tractatupᷣoꝛ libere pᷣt rectot
rẽ eligẽ dũtaxat idoneũ ſiue
ocoꝛdet ſiue diſcoꝛdʒ familia
cũ ipo ſup muecione rectoꝛiſ/
Idẽ mocilio generali
Ontingit interð ꝙ cuʒ
ackoꝛin · S· ad H̊ gualit ꝓhi⸗
bemus ne ſupꝑ ſpũ alibʒ cõpꝛo⸗
mitt at᷑ in laicũ qꝛ nõ decʒ vt

—,Gã—

piſano archiepiſcopo·
Er tuas lras intimaſti
cũ ſup eentions arbienge
ð int᷑ hoſpitalarioſ ſcĩ iohis/⸗⸗
lani ð piſciaſi ubolpf. .
tali ſcĩ allucij latũ erat a nob
lẽ̃as accepiſſes a · Yplebanꝰ
ꝓoſuit ꝙ ad cãʒ tractãdãp⸗
cutatoꝛi dedit gñale mada⸗
tũn tñ ei madauit ut ſine ſpa⸗
li madato ↄpꝛ omittẽ poſſʒvl
traſigẽ ſup eoαa peura⸗ n
toꝛ ia dcũs ð aſſẽſu canõico⸗
rũ ſuoꝝ ñ fuerat inſtitutꝰ·¶
ideo dicebat arbitriũ nõ va⸗
ſep̃ſertim cũ ꝓcuratoꝛ fines⸗
madati exceſſerit/ꝛ arbitrii

ĩ clericũ et laieuʒ auẽte tñ
ſupioꝛis videt ꝙ valeat ·
tũ qꝛ non ſimplieiter ĩ lai/
cũ:tum qꝛ auẽte ſuꝑioꝛis
J. e·e· ꝓx · als auẽte ꝓpꝛia
J 1 facẽ ñ poſſent· a magis
dignũ trabit ad ſe minus dignum ut ſit᷑ Potius res valeat ꝙᷓ pereat
ꝗ.de oſe · ec; vel al · qlð m dubijs · et . de v· ſig · a bbate · ſed ĩ laicũ tm̃
Opꝛomitti eẽ auẽte ep̃i non pᷣt ſiẽ credo ñ auẽte pape· ut· xxxij · di · .
veꝛꝛ·et · · q iuymẽnã et · c· nos ſi · qꝛ epᷣs etiã cãʒ ſpiritualẽ laico cõ
mittẽ non poſſʒ cum ius ſpirituale nõ cadit m laicuʒ rxc vj · di · bñ qᷣdẽ
et ar · s· de elec · ſacroſãcta et · emaſſana· vñ dieo ꝙ laicus de rebus
ſpiritualibʒ nullo modo ĩudicare pᷣt nec pᷣneipaliter nec ineidẽter a
ꝙ ecẽtaſticis pſonis cã ſpũalis ſit ↄmittẽda ẽ ar · s · de of · dek· cütes
Aulẽte · et · e· ſup qõnũ· .fi· x · ꝙ h · q⁊ ĩʒ het gñale mãdatuũ tra lKN
Wer tuas· mãdatũ · bñ allegabat⸗

f.. de ꝓeut ˖ maãdato . et ˖ C· S trãſac:trãſactõiſ·
to fuit appoſita tunc vivdi ꝙ trãſgẽ poſſit · alit᷑ non.qꝛ adiectio illi? n
clauſule aliq̃d opat᷑· ar · ff · de vſur · R ſtipulatꝰ.a ⸗qj.de relig· do eum
dilect9. et viðꝛ expᷣſſum · · de trãſac · otingit · ſed obſtare videt᷑ · ff·
man. creditoꝛ · Sul · die de hoc ut notat᷑ m pdicto · c · cum di lectus · a
vt dixi.s· de trãſae . contingit · m glo ·que meipit · nota · m fi ·
¶ Canonicoꝛ · vñ ñ va luit qð ꝓ eũ feʒ fuſt ſiꝰſẽfũ canonicoꝛꝛ non
habuit · s · de ꝓeuẽ · c · i· et caplin ſine oſẽſu pᷣlati agẽ nõ pᷣtjj.de iudi ·
cãm ã · de hac materia dẽm e · S. de he p · edoceri · et· s· de ꝓcura · c· i
¶ Mandati· vñ non valuit qð vltra fecit · s · de of · del · eum olimm· et

Aufn es creti interptari. lxin di ; obeuntibz plerumqʒ em tenet᷑ qs q̃rẽ oſ/ EereS .
õõä ꝗs qre oh/ C· de ꝓcu · ſi ꝓcuratoꝛ · et · f.· man · diligent · a · s · a
„ . et 2 tees r Bder.. See- 6 aunte — vel V dned⸗ Labrnder. an . hen e ven , Kraeen.
e 1414 T. j F 4 nO ti Peng 4 A νο * 9 Pen. AQO mRX&Vel . Urete 181 .
tor ns Ed; der le P*. De ſio in c. νREri ſe e . 2 Ty, de ſee 5 Ge . „2 1. oleer Ferad .
eteyn: Ea ſeg“ ECMdeſn qꝙq; ꝓxõ altdD DJe ega 20 . Teſ P prcb Pp

ut Heß i compꝛomittatur eA MW⸗

—

ao

eaen
nr S
ß .
wour.

ngt,.

“
Peel
N

6)n

2 — . .
ſigẽ tñ non potuii ſeugponæ⸗ e

☛. = —

.f —

☚hn⸗—

—— — — —

.

NXN — — — —

—⸗ —

V. XaC.
=èð

. edſ

—

8

e.—d Katu-Iz ꝓeuratoꝛz nõ habuiſſʒ mãdatum ad H. e à tñ eleri – f. qui ſatiſsga. . 21½ „ „ L Q. ——s —*
Perhabet CKatunz prurato: 30 5. erꝗq in clericra f · qui ſatiſda· cog. ſi deceſſerit· et ſnia lata pↄ moꝛtẽ litigatoꝛĩs nõ Hn
tũ habuerũt arbitriũ ẽ obbuanð· avalʒ · et ꝓinde ẽ ac ſi hẽet mãda ð valet · ff. de re 6.g ſwjs. Ful. ct.l1.ſe.6 Bu 6 ven. Sclg. imoſnſa 5 B „

tũ · ff · de ꝓeura · mãdato · et · s· ð trãſac · otmgit · idẽ eſſet ſi egreſſ us
fuiſſet fines m adati · exq ratum ba buit dus factuz ꝓcuratoꝛis · · de
of · dek · eũ olim · idẽ oſſʒ a ſi nullũ mãdatũ habuiſſʒ poſtꝙ;ᷓ ratum ba

dz ferri pꝰ moꝛtẽ ſaltẽ ꝗpt᷑ acceſſoria · f· de rei vẽ. vtiq; et moꝛtuo
o q apellauit nece ẽ heredibz eãm fmir · C. ſi pẽ · ap· moꝛ· interue·
l·i · et qñ ꝑ totũ· ita a ̊ neceſſaria ẽ ſnia quantũ ad canomcos qui qᷓ

RRe

buerunt qð eoꝛ noie feett · ff. de iudi · lz vev · Ideoqʒ dz arbitriũ ex ſi heredes ſüut ad ius eligẽdi E. et eᷓtũ
JMU une , 7 e ex 4 gẽdi hi alteriꝰ electio caſſet᷑ · et q;tũ ad alium
Pr. s e eeneene madat ve Hdi 1 et qð ð h colligit de tribz legibz · ſi eĩ ar elẽm ut ſciat᷑ an ſua electio ſit canonica· ꝓ moꝛtẽ alt᷑iꝰnõ ꝓdit iſte iuſ
..— a bitruz a veb awobaẽ E e An,c hire codrα. os ge annend faut it.. ſuũ nec acqrit ſi ius nõ ha
E Dy vie⸗ glenes⸗r. dien e R200% e d . . Ege . r dwioen bebat. iSoq; debuit iud ex
ιπον at᷑ achio Nexceptio · 2 . EN Gοιαϑ ° α a 6erſts äm fumi
.- . EESE — . . du me ⸗ .„Caãm fimre anꝙ́; ſic tercius
ene nten vo arbiniif fueritp vnu clericũ duol la t ſ ublato 8 medioſt upꝛ adicki 6 X. eligereturvt de ommbul
tnen Me vautut ad⸗ ĩcos ꝓmulgatũ ſicʒ ipi de al ecanonicis inbibere cũraſti neconſtaret. ſed illa videba
appoſita tũc agitur ad pe . „. aͤf 31 * Hor a .
an. C. e· l· i. et ita per pe ſenſu ianueñ.atep̃icui cauſariρεta pendete ſentẽtia pcede?e tur melioꝛ alle gat io vt vl
nam per p . nz eſta de t a P 1 terius non ꝓcederet qꝛ
nam ad ſeruandum arbitri commiſſa fuerat arbitrius Nnet lectõ; aliam faciẽ⸗
um quis compellitur · e liſſe Alels arlet retur ade ectoʒ anam facle⸗ ecum ipe cog noſceret tan/
diecr ſi mria fuit pena tuliſſent. .· F Dup quof t dam quoꝛuʒ quidam nichilo⸗ Den arbiter ex comp remi
ſtatuta ſed ſimpliciter 5 tarſcy ſiex pteplebam arbi⸗ minul. b: coloñ · canonicũ eilie ar morer iegenrin u⸗
pꝛomiſerãt ſtare arbitrio trium receptus fueritindiſt i⸗ gerunt ſdie igit᷑ quo ſenten⸗ hic dicit · et · ff. · diem pꝛo
ratn. inrereſt er/ cke ratũ haberi debet/ac p ᷣ cia ꝓferri debuit in tua · p · · ¶ferre · · a. l ſed interpel
. . — 7 2 H . . „ . beC
eolli grur. F.e.dioz.ul. iuxta tenoꝛe madatiap. ex,, . ha tibz oſtitutis dicko.balleg erimn tundebebar Eoleet ii
e⸗f.n uis u3 va o; 54 Konimaneriköre 1 den uſt vlterius ꝓpcedere nõ d⸗-⸗fimtũ opromiſſum p moꝛ
ierit · le ul · vnde iſte ꝓcu uerit refer vt fue⸗ ül X te alierins iſñ veedere 5
iſta di / . 5 EE res qua ꝓpter tibi edoceri Ealterius tñ ꝓcedere pt
ratoꝛ tenetur m iſtã di/ rit vel nõ de obſeruãdo ipᷣm ſ bP anneter ſtulanti kum ſit ſuder oꝛdmarius
ſtinctionem ad penam vel ena ſt Aci⸗ 8 fue⸗ a nobis humniter poſtu = Pſuo iure ꝓpter rõnem que
ad mtereſſe ceum ipe ſeip P utaſe qð ſi pena fuee bꝛeuiter rñdemus licet 4 laon tur mferius⸗et · s· et
ſum etiam ſuo iuramẽto ꝓ rit appoſta agi pt ad pen. am/ , D. bitriũ ſit fi mitũ p moꝛtẽ ip̃i L‚in i Pa lr̃a· nec vt verus ar
ſonaliter o bligauit fi non ac hinulla ſt⸗ . ihr. MEI Lunkg. viN e
Pabpabat ad or manwa⸗ (ac hm lieta fuerit/ ſed e¶ . H· Pus tam̃ depme electõis biter cognoſcebat:ar·
— – 2 „ „ 5„„ * dadz u Pu E sben⸗mii t.
fa tum. ſed qualiter astir Smpliciter füſt qs̈ ſtareturrdò merltis debuiſticognoſcere, Temomocarnalli rb n
rrn contra ꝙ Sõ dbe ſentetie cõpꝛomiſſum/p cura⸗ ʒ ꝓceſſus fierʒ ad ſ. ecundaz/ꝰ compꝛomitti non p̃t · s· de
ieenlarjmten. toꝛ ad intereſſe poterit ↄuef · Enaſ dictus · C· ſupſtes in ele? trranſac. c ul et · s · de m/

gare nec aduerſarij mten⸗

debant eum ſibi obligare ri qꝛ iuramento ſuo ſeipᷣmp⸗

ſed iðdo ↄuemtur · qꝛ le ob ſonaliter non ecciam pot᷑at
tulit defenſiom alſene · ea obligare qð aũt a duobʒ lai⸗
non paberz madatum ſu cig vno clerico dicit eẽ pla⸗
fieiens ad hoc.f · de ꝓcu. Pia⸗

tũ nequaquã obuiare vider
cũ auẽte dicti aãcthiepi factũ
ſit cui Tauſade qua dicit᷑ com⸗
ꝛomiſſum fuerat delegata
no ˖ij; archiepo coloñ ·
pte tua noſtris ẽ au⸗

plaucius · et licet pars ad
uerſa non intenderat eum
ſibi obligare tamen obli⸗
gatur ut dicit lex · qꝛ ſepe
extra id quod agitur naſci
tur obligatio · ff · omodati
Ais mfl.
b (Auctorltate et ita au

— —

we . . 4 „ „ . — 4⸗
Tr oeie doꝛitate ſuꝑioꝛis pᷣt com ribuſ nimari⸗ vaca
u E—, Promittim laicum a clert te ppoſtura ancti cüberti
rlr uz cum ſimul de rebus ſpiali colonia canonici eiuſoẽ eccie

pus. de hoc dictum ? S c⸗

ꝓx · Itẽ videt hie ꝙ dele
gatus mandabit ſent en/
ciam arbitri executiom et

vota ſua diuiſeĩt in duos /vi⸗
delicz · h · de iuliaco · c · ð lũ⸗
bardiaf: Ji unch poſtmo⸗

teg · reſti · c · penul . in fi · a

611 L. K. cicH
ckõe ius haberʒ ſecundã con⸗ hie de matrimomo ſpũᷣali

ſtat pemtus nõ valere dẽ agitur · alias ar biter poſt
electo a abbati ſancti ʒenoñ/ moꝛtem alterius litigato/
et· C.canonico veroñ; rum non pꝛocederet mſi

E iiterum compꝛomitt eret i
Xpoſita nobis feltreñ ·
uẽ · electi petitio cõtine⸗ &ρο pᷣdictas pꝛoximo
rbitrium ˖ id eſt com /
pꝛomiſſum · ff. e · diẽ · F. j.
Sgnoſcere ut oꝛ dma
rius ut diyi:alias ſi oꝛdia/
rius non fuiſſet non poſſet
cognoſcere · ut dicetum eſt
et ſie habes ꝙ m oꝛdina⸗
rium poteſt opꝛomitti.s

et
bat clʒ cauſa que int ante⸗
ceſſoꝛẽm̃ ſuum ex ptevnai ci⸗
ues teruiſinos ex altera ſuꝑ
8 „ ifoziO „
diſtrickuẽ rebus alijs verte⸗
vatur ſententiam hoſtien ·
epiſ copi tunc ap · ſe · le · fuerit
termĩata. . J. Tandem ſup eum tomve · vbi de hoe
quibuſoã diſcõidijſqᷓ hincin⸗l eer boc patet e e5
devidebantur exoꝛteĩ ducẽ piꝛomiſſum non kuit faatũ
venetoꝛum tanquam in arbi: ſup hijo que in ſententia

ſi ipe nollet ꝓcedere ꝙ ð 2 2. . Otinebant ſed ſus di
legatus pollit arbieram dü tractaret ſup eſectõne hu⸗ trus cumpte altera compꝛo- pne quepoſtca atte inne⸗
VSα compelté etnd edann⸗ noſaptegeſſene eu pᷣ⸗ mißt i. F Geetaüteides o⸗ „ EPdrreme
det ar. C. de iudi.l- ul arxcon. entia bſtituten te demu luprg ci li ſſerimus/ vbANε ducẽ qui otra ſententiam
Eet tra de fo compe. ſi quns P1αι ci fas noſtras miſerimus vt Arh B

rerjmar= vtra ˖ ſed hoc venẽ qñ de
legatus datur vel ad exe
quẽdum arbitrium vel ad
cõpellendũ ar bitrum · als
oꝛdmarius debet compel
lere arbitrum ut peedat
ff · e· · iiij · S ait pꝛetoꝛ ·
Xpte · diuiſerunt qð
non eſt nouum nec re
pꝛehenſibile · vij. q· i · nõ
eſt nouum et · lxiij · di · c· ul· Ffam tpe m leges non debent iurare
d Pꝛeſtita. de ᷓ hes ˖ s e⸗? ſed penam pñnñt partes apponere · ĩ au
ten. de iudi · F. quia vero · colla · vj . et · C· e· aut · decermmus ·
Curaſti·et bene · qꝛ pendente electõe illius ſupſtitis non eſt alia
eleckio celebꝛanda · ut · . de elec: conſiderauimus.a iſta electio pᷣmo
debuit repꝛobari ꝙ fieret trãhtus ad ſecundamꝗ..de concel · ben·
poſt electionem · ad fi · et · . be elee· auditis · vbi de Hoe ·
¶ Allegauit· et malevt declant ſequentia qꝛ primo conſtare debuſt
be hac electione ut dictum eſt m pꝛima notula·: ſed mouit eum foꝛte-
quia dicit lex ꝙ moꝛtuo altero exy litigatoꝛibus qui dederat fideiuſ
ſoꝛem iudicio ſiſtendi · tñ p toꝛ non debz eum iubere ãmo do exhibo
Era C. rGr Ptg Sni ſar veſcs noris aſſape acſ de
S— Omam Pe de no Po† arbift Fe J.2 Fe
. * o Prec.

uerũtſq̃ cauſe meritis diligẽ⸗
ter inſpectis ad ferendã diff
nitiuã ſmiam diem ipis oſen⸗
tientibus p̃fixiſti · interim ve⸗
— ran 126
ro pᷣfato h· abvna pte electo

P R MRe noue Pr yy

H fide pᷣſtita opꝛomittẽ cura⸗ ⸗

ad componendum int᷑ ptes
laboꝛare deberʒ cũ tam̃ ĩten⸗
Cõis nẽẽ no fuerit immutare
ſni am ipᷣaʒvel ſopitas ꝑ ear i,

Irimonias ſuſcitareimanda⸗ 3*%
mus quatenus pᷣfatis literis

pꝛomitti m laicum ð rebꝰ
ciuili bus · ut hie dielt · ſed
non de ſpualibus · ut · g. e
contingit · vbi de hoe · ſed

qualiter potuit cõpꝛomit

—, —— —A—

ti mn ducem de hijs ſuper
quibuſ ſententia lata erat
nam tranſactio ſeu compo
ſitio debet fieri de re du/
bia et lite incerta · ff · de tranſact · l· i. ſed eum res H certe erant p ſen⸗
tentiam a qua non fuit apellatum nec ſupp licatum· et ideo tranſigi
ſue compꝛomitti non potuit · C· de tranſact.ſi cã·etff. de tranſacti·
etiam poſt rem · et · ff · de odi · inde · elegãter · . R poſt · ad quid ↄpꝛo
miſſum fuit hic de re certa· hee dubitatio ſoluitur m la quia nõ fuit
opꝛomiſſum ad i̊ ut ſm̃a immutaret᷑ ſed ut illi ilo duce medſante de
ſiſterent ab iniurijs quas faciebant epatibus illis ut ꝗᷓ. ſequitur.
¶¶ Intentionis · ſp recurrendũ eſt ad intent õz ſeribentis ut hic diẽ.
et · s · de ꝓcul · petitio · et · s · de of · oꝛ · licet· et · · de vſupal · ex tuaꝛd
et · de ben · eum cãm · et · e ul · qꝛ eius eſt int erpᷣ tari euius ẽ conde⸗
reꝗ· de ſen · excom . inter alia · et · xi · q · i · S ex hijs · et · C· de le · . ul·
d mePkE ma un a ̈r Depit qbitid Pna dmunze no

veniens iniquumarbitrin
cpmulgauit. et lie p̃t coma ¶ 3

E ipm a ſucceſſo ꝛibz ꝓ legeſ

on
. t &.

„

W α&

et cane Mov NaC 9gορννHνααπ

5/Cag. Dirtid
azbitꝛa to⸗.d

– B nõ fuerat opzꝛomiſſum

NEOEo*„ν„„π£ ſN
s A N

c de poe b⸗

gitriu nõ extendit mſi ad

Waw:⸗* ⁰ executõem niſi ?ꝓ ꝙzoga⸗
W tionem juriſvictionis 8 cõ
Rum ſenſu partium que hic in⸗
Mteruenit · ſed H nõ valuit

elα
2,

MM νοο οααα
ρννMℛM.Mt6ͤN—☛π
Gaveαα αραπα νπſi non poterat fieri execu
αααα tio licet intenderent pꝛo⸗
toend o

G
GeHαιι+ι½οTegatam de vno negocio

Legali · ut · f · e· jtem ſi

AA Promiſſum de incerta p⸗

Ouneknt Ge. & ad ſma) Bita al-detderlate ude Pekan. dlard⸗. .⸗

a (Reuoretis. vig: ꝙ; arbitriũ tale hon ſit teuocans ſiue ſit equuũ Hy.

hue miquũ · ff. de arbi. diẽ · Sſtari. dicas &ᷓ ꝙ ſiue dux fuerit ar bitra
toꝛ ſiue amicabilis ↄpoſitoꝛ nõ ẽ ſtanð miqꝗ arbitrio ̊ reducenð eſt
ad arbitriũ bom viri · ff. ꝓ ſocio· ſi ſocietatẽ · . arbitroꝛꝛ imo et ſi iu
raſſz dz reuocariꝗᷓ. de iutiut · qnta vallis · et · ff. ð ritu nup · quac · ſ
de ope · lib. ſi liᷣtus.ſiue etiã arbiter fuerit: et eodẽ mõ nõ ẽ ſtandu
mih arbitrio · S.e · c · icet · i· et pterea ideo reuocat᷑ qꝛ iam latũ erat
Drea ſniam directe · ̊ ſup

vut ſnia reuo caret᷑ p arbi⸗ . ”MB
tmiũ bm q mita 8. et a/ non obſtantibus quicquid y
ina ni ad pᷣnommati ducis arbitriu cõ⸗
eca e quibus cogitatu c. . i.
eſt et expllummcomprꝛo⸗ tra ip̃ius legati ſententiam⸗
miſſo · s · e; eum duleckh · vbi s eſie factuz mirritu
reuocetis ei diſtrictius inbi⸗
bentes nevlt erius in compꝛo⸗
vl. ut pridem . et · f. qui te miſſo peedat eüdez ad reſti⸗
ſta. fa: pñt. obſides ſdi⸗ tutõʒ obſidum occaſione iilli⸗
eunt leges qꝛ libert hom us opꝛomiſſi ſibi datoꝝ ſt ip⸗

filios · et . de pig · latoꝛ ·
ſo · ob ſides bene dari pñt
vt dicunt ijura pꝛimo ĩdu
Qa nec dicunt᷑ obligari lo
co pignoꝛis. ſed tenentur
obſides ut fiat qð inter p
tes conuenit et ita cum ſo

= = .

lutum ſit arbitriuʒ a reuo
catum debent obſides re/
ſtitui · qꝛ ſubla to p nepali
et acceſſoꝛiumꝗj.de fi:m⸗
ſru⸗ inter dilectoſ ꝗ.. ð fo·

v¶ Ob dum. ſie⸗7.de jure
ſut ex ke pto · et · xxiij · q-

Ores · ix · decano 1 mgẽo · p ·
cañ· ſciĩ petri atrabate · dioẽ ·
notuit nobis · w ˖ lai⸗
co conquerente ꝙ eum

auctoꝛitate apoſtolicaoueniſ/

er ſcy ſillj Piio admuicem diſco⸗

ſie etiã opꝛomittitur
im iudic em retenta delega
ta ptat eqᷓ.de p ben · mſñi a
· de pᷣfuͤp · lẽas · et tunc
. de pt 8. delegata iuri⸗
ictione ſi expedierit a ar . 5.
pitraria porcltate⸗ ut ide arbitros ꝓmulgandu
cre · mſi ſe d hic non pote/
rat retinẽ Hmõi arbitrn

Ap

ſe compellendi pPtes / ad obb⸗

t
„
iUD no⸗

nichi

ꝓꝛogatio:quia nõ valuit 1c P
compꝛomiſſum de incer⸗
ta perſona aſſumenda et

di arbitrij compellebant noſ⸗
tram appellauit audientiam /
ſed ipi appellatione contem⸗
pta excõicationis tulerũt ſe⸗
tentiã ĩ eündem Ideoq; ma⸗

rogare iuriſpichionem de
ad aliud ˖ b·
8, Vvnus ſi mmn duos qꝛ com

ſona non valet vt ibi dicit
quia in aſſumenda illa ter 17. .
cia perſona iſti judices poterant diſſentire et ſie res ſine exitu kutu⸗
ra eſt· ar· otra .c· ꝓx. ſed ibi ſoluitur. et ſic iudex certus eẽ dz· a lias
non valet compꝛomiſſio. 3· de R p· ad hec · et ſie pꝛocuratoꝛ certus
eſſe debet · ff · de ꝓcura · ·ijeſic et tutoꝛ ineertus dari non poteſt.ff.

de teſta · tutek · tutoꝛ imcertus ·et · · duo ſunt tien · et inſti · del.· 5. tu⸗

toꝛ · et ideo cum a pncipio non tenuerit compꝛom iſſum licet fuerint
poſtmodum oↄcoꝛdes m aſſumenda tercia pſona non tamẽ tenuit ar

bitrium · et ſie nec ſententia etiaʒ excõmumcatioms ꝓpter hoc lata·

ſc eſt ar· ſi pꝛmcpale non tenet nec acceſſoꝛ ium ꝗ· de fo · ope · R dili/
SZenti · et · de fi. mſtru inter dileckos · et · C. de legi. non dubium jtẽ
ar · quod ab imicio non tenet poſtea non cõualeſcit · ff. de reg · iur · qd
res ad eum caſum puemat a quo poteſt habere miqum tamen nõ va
let · H non valuit compꝛomiſſum · quia tereius arbiter meertus erat-
Hmamfeſte contr adieit j. de ap: cii ſpãli· vbi dicitur ꝙ duo arbitri
fut eligendi et ſ ↄcoꝛdare non pñt aſſumant terelum. et ſic tereiꝰ ar

biter meertus eſt · qualiter rñde biſ · poreſt dici ꝙ illud ẽ ſpãle i cau

ut compꝛomiſſum de incerta/ &;
ueneritis eſſe faduʒ in irriti Pflona m arbitrũu aſſumenda
nõ te neat dicta excõicatõis
ſententiam denuncietis peni⸗ * πa eliger ent i diſcor daſ

— — — voß hedite . .
rã ecciaſticã cõpellentes fſituʒ iy olim inter vos a ſeno⸗

.o.· lai cus ip̃m ſuper quadam ¶c/ tano iure ſibi ſubeſſe / pcura⸗
ſumma pecuĩe coꝛã iudicibꝰ

ſet tandẽ fuit a ptibʒ ĩ duos as Feli diaeo · carðtunc ap · ſeð
ope . R diligent· ☛ Arbitroſ oↄpꝛomiſſum ſic tam/⸗ i leg a:a ptibus concoꝛdit᷑ cõ⸗
rotlit-rotenzete. t

eeh

bin, S adehrne 7 . 72
darent tereiü adderet Judi⸗ mera pna ꝙ arbitrio ſeu oꝛdi⸗

Pces nominati retenta penes
o uandum arbitrium p diaoe⸗

ominus poteſtate · eunq; tere, o ter et · archidiaconus ſeno⸗
cius arbiter a ſudicibʒ pꝛedi
qtis electꝰ cum altero duo?
ipſum pti alteri condemnaſ⸗
ſet idem ex eo ſentiens a ſep eſam huiuſmodi terminarunt/
dickis iudicibꝰ? ſe grauari HKoligitur qd per pꝛedictoſ
ip̃m ad obuantiaʒ huiuſmo? medſatoꝛes ſuper hoc actuʒ

fat eulatsisqꝛ illi arbitei non dieuntur veri arbi tri imo aualn nai
ram judicum ſapiunt · quia iuriſvictionem videntur habere ar⸗ 8· 8
of. del· ſuſpicioms: vel dicas ꝙ non eſt contra· bi emm ſtatuit n
duo arbitri eligantur a ptibus qui de ſuſpicoms cauſa noſKät
et ſi illi duo non ocoꝛdant ipᷣi ar bitri eligant terciũ . S· de of · deke ſu

ſpicionis · ptes non eljgant illos ut ſi dilcoꝛ deſ fuermt eligant teir
cium. ſ ſimpliciter eligunt duos nulla mentione Pabita de tercio· et

