gare pꝛocures·i·pꝛomulgatameſſe oſtendas vel denuncies vel ite⸗
rum exeommumicantur a iudice ·˖ alias non videt ceſſ⸗ are contrariũ. B⸗
i ¶ Dꝛiuatos · ex H̊ vidꝛ ꝙ ipᷣo iure fũt excõicati ip̃i ſtatutarij ex eo ꝙ
dicit pꝛiuatos denũcies ꝓ deere · s; e · nouerit · et qꝛ cot ra fidelit atẽ
vemũt amittere debent feudũ · xxij · ꝗ · vl· de foꝛma· a eccia pt᷑ illos

Anmmo

Q velalaAαα Ce'ν⁄ allogt? de n6 4 pmnedad liu enaſi ba muema ſalit n
Pßirm J al' cſternd ee al Pra ſen det merihy len⸗ łM H5

fmas pyd pn

gecẽia pñt mferioꝛes ĩ minoꝛibus oꝛdimbꝰcõ
cium vt hic dicit go.· ſie nõ pñt ↄpeſcere conſtitutos in ſacris oꝛ⸗
x rvn byir⸗ dinibus · licet turbent officiũ:qꝛ ex eo ꝙ pmittit
ſpecialſiter de iſtis et de alms ꝓhibet· ſeut quod de vno negaðẽ ð alio
ra mẽbꝛa exceptis grauioꝛibꝰ culpis ver beribꝰ ſubijei nõ dñt. xlv.
di · eu beatus: punmiant᷑ ergo alias ammonitiom bus a ſi ſe non coꝛrex
erit poſſunt ſuſpendi · S. de eele · miſ· dolentes ar.·
s ¶Turbantes. s. e- venienset · s. de appel · dileckis fujs ar.

(¶Nꝛelatoms· ſie g& plati pñt coꝛrige ſubditos et pcutẽ leuiter ſine

metu excõica tõnis cauſa correctionis a nõ ey odio.S.e·ex tenoꝛ e ½
u ¶ Magiſterij. ſie · · e. c· ij. modica em̃ et leuis caſtigatio pmiſſa eſt

giſtri·s· de maio· et obeð. humilis· vbi pures concoꝛdan: muenies·
u E mrrerte οα n0 ι xo Dimt . O
ſ an )e det i Pera

D Fo Dint epocd ali s . 1 abvναααα+ dind rat ne &α

̃uare. cufn min hoe fint de foꝛo illius · ſie dũs puat vaſallũ qñ faẽ fe— Gran/a9 .

riac illa
Litazn

domus et cõſanguinei . füt

uiitate clericũ peutit · s · e ·
c i · em ſi inueniat eum

pellat meontinenti· s. e · H
vero alicuius. i. F. jj · et ˖ iij

coꝛ tigat perdet hoc bñfi

——=
7

—

Fummher *

7rrnitt t
MmBr ſemel 7 C

neda leia/

diaconus eodem gaudz p̈

R

8

àa (dDe familia. nota ꝙ qͥs familiã ſuã coꝛtig ere dʒ cũ ei ↄopetat iure

pticipatõʒ crĩs ext endit᷑ ad pſonas ↄtra qu as lata nõ fuit· R

tre Ce) Nuns Oer n ) Ahree Dr) vtnd Cnr

de hoc nimia ſeuicia culpe annumet at᷑-ff· ad · l.· aqui · pceptoꝛis:

patrie ptãtis · xxij·qiiijs duo iſta · et · xl v. di Jð ſalomõ·et· c.· diſcipli
na · et qui domeſticoꝛꝛ ſuoꝛx curã ñ hʒ fidẽ negauit · xlvn · di · .ncce ·
ad fi · V. hine et paulus · et · C. de pa · po · ſi filius · et nõ ſoluz pr ſů etiã
ꝓinq domeſticos ſuos coꝛrigere dñ̃t · C· de emen · qpi · · vna· a hie
idẽ ditcit · oẽs pᷣ̃dicte pſonecłicos inferioꝝ graduuz coꝛrigere pote
rũt ſine pena excõis ut Hᷣ
ptz de magiſtris et p latiſ/
et nõ diſtmguitur m gra
du · hic habes ſex caſus im
quibꝰ iʒ coꝛigere ei peu⸗
tere clericũ ſine excõ icatõ
ne q̃ hʒ officiũ i eccĩa ſe/
noꝛes et pᷣlatꝰ magr dñſ

ſubditos et ſcolares coꝛrecti⸗
oniſcauſa leuiter foꝛte peuſſe
rint excõicatõis ſententiãnõ
incurrunt / qð et de hijs dieen
duz eſt qui aliquos de familia
ſua vel ꝓpinqs inferioꝛuz gra
duum ſimili modo vt cohibeã
tur a ſuis inſolentijs et ſcien /
tia boniſq; moꝛibus infoꝛman
edufrine coꝛrigendos ·

et alij caſus vbi q̃s nõ inci
dit in eanonez ˖ ſi iocoſa le

cum matre filia vxoꝛe vel
ſoꝛoꝛe · Item ſi vim vi re⸗

dem aſtoꝛiceñ · epo
Fcõcubie publice eleri⸗

Item ſi clericus poſt tri⸗
naʒz admomtionem non ſe

cium . s· e contmgit . ij et
cin audientia.
excõicatõnis inuoluiqui poſt

b nkerio ſecul ſi fuit 4 .
as latã ſniam omunicant ĩ eodeʒ

in ſupioꝛibus puta ſub di

zecnae vrlaine ſupioꝛi crimine criminoſis I dem
bus:quia ꝓ ſacros oꝛdĩes ee eee
liberati ſunt a pria ptãte Vob us collat à pras vt
vnde nullũ ius hñt m eis· a minoꝛi excõicatione ſi

ſacer enim oꝛdo liberat a
ptãte patria · quia liberat
a ſeruili qð plus eſt · liiij ·
di · ex ãtiq̃s · et · cefrequẽs
et · c ſi ſeruꝰ ſciente · et ſub

i ſpam inciderĩt inuicem ſe ab

Ermittimus ec⸗

ui legio cum diacono · 8g· 8 — cleſaꝝ miſtris . lin
ſer· non oꝛ:miramur·a ita ebdomada tpe interdicti non
Pabes hhe elerieꝰ qᷓ;diu ẽ
in mĩoꝛibꝰ oꝛdibꝰ ẽ ĩ pa ·
po · ñ expᷣſſe emaneipet᷑ · et
ita nota dignitatẽ ſacro⸗
rũ oꝛdmuz· Nuid ſi pſone
ſupꝑius in litera nomiate
excedant modũuũ nuquid in
eidũt in canonẽ · Rñ · ñ ira
to animo ꝑ& faciãt et ex ꝓpoſito nõ eredo ꝙ incidãt in eanonez · qui ſo
lumodo doluz ꝓſequũtur·quod colligit᷑ ex verbis canomſ xvñn · q/
iinj. ſR quis ſuadẽte:ibi manus violentas iiecerit · et · S. e· c. i · violẽtia
non cõmittitur ſine dole · ſed hmõi manus p̃dictaruz perſonarum nõ
ſunt doloſe ſed caritatiue · lʒz foꝛtuito caſu excedãt moduz diſe ipline.

quod ꝓ batur ex pꝛin·huius· c.
ge ubme · crie· ſecꝰ ſi alias pticiparẽt inlo eutõe vel alias qᷣm
in crie · tüc non eſſent excõicati maioꝛi ſ̊ mĩoꝛi·ſ ·s·e· nup. vbi ſa
tis ð hac materia et ea q̃ ibi dicta ſunt ̊ poſſes repetere · et ſic ſnĩia p
s · ð im

terdictisexcluſs miſſarum ſo
lenniacelebrare cauſa confici

u. ec ; aduerſus ˖ m fi · et. s· e nonerit · ber ·
Vobus collata.expirat · ſi ptãs iſta abſoſuendi nõ eypirat ergo
vnus pt᷑ abſoluere aliũ: ʒ ↄtra viðꝛ ꝙ cũ vnꝰ ſit puatus a ſacramẽ
tis aliũ reſtituere nõ pt ·de con · di . iin· ſanctũ . qd em non Pʒ dare nõ

coꝛuʒ eccĩaſtice cenſure diſtri
ctione notenteoſdẽ ↄcubina⸗ ⸗
rios non ẽ dubiũ ſnĩa maioꝛiſ

ſoluant vtroq; ligato vinclox
excõicatõis hmõi nõ ęxpirat r

pulſatis cãpanis voce ſubmiſ
ſa ianuis clauß excõicatis a in⸗

7

Prilg rehiño excuſet/ Ceteruz 4 r G teſtamentuz· otra ·
bu am pdictoꝝ videlicet qᷣ e. ea noſcitur · ſo · ibi ·
tpali impedimento laboꝛãt ex 1 ¶ Muerili · pueri ĩfra pu

poteſt · i· ꝗ · iec e j· et · q; vi · daybertũ · et ar · · de cle · ex · mil· e· vl quid

ergo dicit ꝙ talis ptãs nõ expirat.G ñ · bñ dicit ꝙ m veritate ptãs
col lata nõ expirat ꝗpter hoc cuʒz effectu · ſed doꝛmit · i· ptãs illa cum

vterq; ſit exeoĩcatus nõ pt᷑ habere effectuʒ · qꝛ alter alterũ ñ poteſt

abſoluere niſi pᷣmo alter eoꝛꝛ ab alio ꝙᷓ; a ſocio fuerit abſolutꝰ tũie de
mũ hʒ effectuz · ſi. s · de of · dele · pꝛudẽtiaz · F. ſexta · et. . de oceſ. 55.
et ee · nõ va · qꝛ diuerſitatẽ · xv · q · vi · e· vnk · et vlti · ſ· C. de cur · fu.
penul·vel dic ꝙ bñ poteſt alter alterũ abſoluere · lʒ ſit ligatus mio

ri excõ icatione.et ita nullo mõ expirat ptãs ſed durat cũ effectu·ar ·

dec · diſi celebꝛat · qꝛ mioꝛ excoicatio puat ſolũmodo a peeptõe ſa
cramẽtoꝝ ſed non a collatiõe vt ibi ðꝛ · et ar · ad hoc · S· e.ſacro.a.S
eGe pab excommunicato· cxfac ere debẽt religioſi et
Eimittimꝰ. iterdickis · et hoc id⸗ aln qui puilegium habẽt

A,Ter veeigee F

celebꝛandi tempe mterdict·s· de pulle · ꝙ nonnullis · et. ·t · ꝓx · cũ im

°α

C R ſul
õ

Sat dicendũ eũ nõ tm̃ minori

3⁰3.

lieg atũ abſolutõis pᷣt bñficiuʒ

6

V obtinere niſ imminente moꝛ⸗

menti qð ſ̃m eccĩe foꝛmaʒ pꝛe
unie, ſtare tenentur oſueuit imugi/
dem i impedim̃to ceſſante ad ap.

”«M

Nucbo/Qa⸗ Geate vnα BWe alin i Prs .

olunct Shorhz m Prο

ptibus illud puilegiũ ꝓ tooe· eextendit᷑ ad omẽs alios pᷣlatos vtele
ſaꝝ qui pᷣus illud nõ hẽbant ꝙ ſemel tm in ebdomada celebꝛẽt cau
ſa oficiendi coꝛ pꝰ xpᷣiet ſa nõ attendit᷑ fauoꝛ pſonasx ſſar tas ſp
ſius coꝛpis·pᷣneipalit er neceſſitas decedentm infirmoꝛx · pᷣſ Bꝛ eĩ ſꝑ
dʒ hr̃e eucariſtiã: ſ̊ qñ ↄſecrat᷑ ꝓ populo młilin craſtmo vᷣuanduʒ
eſt. de cõ · di · j. tribꝰ · im alns ocedit᷑ fauoꝛe religtõis ſiue ꝓſonaxꝛ vt
ptz m · ci nõnullis · s. de puile · ¶¶ ð decedentibꝰ. ſie · g · u · ꝓx ·
in te ber·

cauis ſatiſfaclat·

. quis ſatiſfecerit miutiam
endi coꝛpus dñi / qdð decedẽi paaſo nõduz tñ hri dz ab/
bus in pnĩa non negat᷑· I de
Vamuis incidenſĩ cano
Mem late ſententie ꝓpteꝛ
vioſentã manuũ iniectionẽ iu cſs/
xt a ꝓprias facultates eis ſati
faciat qbus i uriaſ irrogauit/
non tñ alit qᷓ pſe · ap · vel eius

niſi pᷣmo abſoluat᷑:s·e.cũ
deſiderel · i · R ñ· et ul · om
nis em̃ res p qſcunce; cãs:
naſcit᷑ ꝑ eaſdẽ diſſoluitur ·
I. de reg · iut · c. j. ie em ex
cõicatio qñq; ſolo verbo
ↄtrabjiẽ ot ſolo verbo tol
litur · Z in hoe caſu ipſo fa
ſte inducit᷑ · ů̊ ſo lo verbo

juram̃tuʒ nõ ſunt de ſuba

tis articulo infirmitateſmmi abſolutõis. de i diẽtů eſt
cicia aut inopia puerili vłſenin S.cc eũ deſderes in fi
2 P iem „(MMKortis8 e- non dubi

li etate fragilitate ſexꝰ ſeu a⸗
lia coꝛpis impotentia ſiue q̊nñ
bet impedimeto canonico rer
hatur quo minꝰ ro.ponpoſſit
adire vel niſ iuris bñficio a lla

um . et · x vj qnij ſi quis

tero · de infirmitate · mo⸗
pia · ſemlietate habes · s·
e · ꝙ de hlis.

ceptis pueris ſub debito iĩura

ꝙxijno · et ..e · e · vlti ·

— „ „ „— P. ECc. Dor jalib
ſe · accedãt · mandatũ ĩphꝰ hu e wornnee

milite Merptuel Adem.
— D
e quẽ ſub hac foꝛma ver
— boꝛ illũ excoico vel ſimi cer 7
lia iudice ſuo excõicari cõtin⸗ 2

mutilatus m pede ꝙ ireñ
poſſit vel contracus·

mulieres · et hoe mtellige
Vm dictõʒ huius · c. s · e re
ꝛedictoꝛv · ſ. qᷓ timo

s q
re moꝛtis infirmitate inimſ eieia.ſenilietate ofrach vel impotentia pꝓ

petua inopia · omnes iſti poſſibilitate recepta ſedeʒ ap · viſtabũt ꝓ
mandato recipiendo · ut. ·ſequit᷑.et.s.e· decetero· et · e· de beis·
quẽ.ſimili:puta miſi ̊ feceris noueris te excõicatuʒ ·s· de ap⸗
ella · c. pꝛetera · ij · et · · de teſti· eogẽ · e ; ij et · s · de rap · e· i ·

mus. et · s· de ↄlue · ad audiẽtiaz · et · · de iudi · at ſi clerici· et · S· de off.
oꝛdi. c· penul · /ergo ptʒ cũ dico excõico illuʒ de maioꝛi intelligit᷑·

t ¶ Mmoꝛi·ſica mmoꝛ eniz excõicatio remouet a cõmunione ſacra⸗
mentoꝛu ut ho dicit maioꝛ excõicatio a coꝛpe xpᷣi quod eſt eceleſia. ſ

communione fidelium ˖ ij . q. ni · engeldꝛudam · Eſt ergo maioꝛ excõ⸗
municatio a quali bz licita cõione et ltimo actu ſepatio · vñ et adaz ex
cõicatus fuit ex eſu ligmi · xi · q.inj. Seuident er · excõicatio q̃ ðꝛ ana/
thema mfligitur tam ab homme qᷓʒ a iure · et ꝓ otumacaa et ꝓ ermie

„

ᷓ· ti · ꝓx · ex pte ; · xvij:q. nij · ſi qͥs uadẽte · et · xxnij q·i· c · ·e n · el inj · a

im ti. iſto ꝓ violẽtam manus miechoneʒ · Aioꝛ autem exrcommuniea

tio infligitur quãdoq; pemtenti et impemtẽti · pemtẽti qñq; a ſe ip
ſo · qñq; a ſacerdote · de pe · di · i· facilius · ̊ melius facit ſi auctoꝛita⸗
te ſacerdotis hoc fadciat · de pe:di ·i · in actõe· Impenitenti qñq; a deo

ſmponit᷑ excõicatio minoꝛ:cum ꝗpter moꝛtale petm deꝰ vᷣdit aliquẽ

ſathane et deſcendit a mẽte eiꝰ.xi. q · iij · audi deniqʒ · qñq; ipᷣemet fe
ſuſpẽdit a ſa ccẽ̃is.cum non vult penitere et putat ſibi ſufficere et ma
le hoe fit · de pe · di · i· fůt qui arbitrantur · ſed ſi reputat ſe indignum
et abſtinet bene facit . de con · di · jj · qui ſcelerate:quandoq; ĩpomtur a

ſacerdote loco pene · quia non vult penitere:xvij·q iiij · miroꝛ · qñqʒ

pꝓ ſententiam canonis · xi·qiij · cũ excõicato · et · xxxxi di ſi qui funt cũ
mflicta eſt excommunicatio a ſe vel a deo agat penitentiaʒ et ſequit

F

ſolut ꝰ.nec eſt ei cõicandu

tollit᷑ · et ſe ſatiſfaciovel

i nimicicias · S· e · dece⸗

bertatez non mittũtur ad
curiaʒ: quia etas eos excu
ſat ab itinere · S· e · c. i · a. F.
m Sexus · Semuliexesz

mpotentia · qꝛ ſi ſie

o¶ Canonico. · e · quod 8&

pꝓ ¶ Pñ̃ficio.vt ſerui · s· e ·

¶Judice ſuoſe ententia iudicis ſu ſiue iuſta ſiue miuſta tenet · x· q ·
inj ·c · i· et · · h nõ a ſuo ĩudice lata eſt nulla· ar · S· de pui · eũ olim· eſſe⸗

ê —————vʒ——

2— — — — — — ———

—

.

e ⏑, — — — —

—

——0 ee — —

S

„

— R
— — — — – — c

R=

a
tur ad

dee

fenes

ife
ſeeß
1055

ee⸗

ellige
Pte

timo
tap
it ,

tap⸗
0
g⸗
Neta⸗
eb⸗
34
mnſe
⸗.d
4
ep
ſt ⸗/
do
ℳ%

un
N4
ie

. wveris. ſteluge doli
a pacibꝰ.s· ð delic⸗
Pu: pueris.alias miuriaʒ

„

recõciliatõ · vero a ſaeerdote ĩflicta fuerit ꝓ eũ recõciliet᷑ · eũ vero a
canone mfligit᷑ minoꝛ excõicatio ꝓ fimplicẽ ſacerdotẽ pt᷑ abſolui · a ſi
ne iuramto vel aliq̊ᷓ mãdato n participet ĩ erimje · S· e · nuꝑ · a. c· ſi cõ⸗
cubme·q̃ maĩoꝛi excõicatõe ẽ notatꝰ.ſi a b hoĩe ſp ab eodẽ vel eius ſu
pioꝛe dʒ a bſolui · S eꝑ tuas:miſi meẽdiarij poſt publicatõʒ · s· e tua
ſi a canone ẽ notatꝰ a ſuo epo pt᷑ abſolui mſñ oditoꝛ canonũ ſibi abſo
lut õem retinuerit · S · ·nuꝑ.ſiẽ m hjs qͥ violẽtas manꝰ mittãt in cle⸗
ricum · xvij · q: iinj· ſiq̃s ſua
dente · et · S. e c· ꝓxi ·

que a pceptõe ſacram̃toꝝ ſed
etiam maioꝛi excõicatione q̃ a
cõmunione fideliũ ſe pat eſſe li
Satum. J Dem.
erig qͥ in canonẽ nicide

facere nõ pñt.pati vero
ſic · xv · qi·ilud
b ¶ Etatis· ſc & peit᷑ eta —
ti · licet nõ imn totũ ſ̊ q að

ds. Kegranßzo. ein dalf⸗ runt ſnie ꝓmulgate ſiue ante
F in delickis · in delictis ſiue poſt pupᷣt ateʒ poſtulẽet ſe

em nõ ꝓcitur mſi quo ad
minoꝛem penam · vt ibi·
c¶ Rigoꝛ· jut᷑ rigoꝛ tẽ⸗
peratur qñq; rõne etatis
ut H. a · lxxxvi · di. tãta. a
de cõ · di · iij .· eos q̃ a.xx⸗
xv. q·ix · ſnĩaʒ · qñq; rõne
locoꝛd a tpm.s· e ſuper
eo· e qñq; rõne ꝓſone et ſhoc.c
cauſe a loei et tpis·s· de q;p nole-
Enl · e · vl · et · xxin · q · vij ·
occidi · et · xxix · di · ſciendu
qñq; rõe multitudmis et
ſcãdali·l. di . vt o ſtituere
tur cũ ſuis ↄ coꝛ·
MNnouate. vᷣba füt
— oſee pꝛophete⸗
(Wouale ˖ vba ſüt iero
mimi exponẽtis v ba pꝛo

abſoluipt dioceſanus ep̃ᷣs ab
ſolutionis bñficiuʒ imptiricu
Pter defectuʒ etatis in q̊ fuit
cõmiſſus exceſſus rigoꝛ ſit mã
ſuetudine temperandus·
Deverboꝝ p̃gnificatione
Neronimꝰ? ſup oſe ·
Rnouate nouale· no.

uale eſt ageꝛ nüc pᷣmũ

—

pꝛeciſus· Ideʒ ſup danielez ·

1 nec ni

—

—

—

₰ —

—

noſoꝛ pater tuuſ·i· pauꝰ

inceps patres appellat ·
Toen in parabolis ·

(Pꝛecilus · ali ¶ phe · XL.E HEAEZA GrOn
Stꝛ lege terꝛa ſcʒ pᷣciſa q̃ . ℳm et ego vmgemtus
anno ceſſat · ff · de vv· ſig· fui coꝛaʒ matre mea/quaè vm⸗

filua. F. ij· Sꝛ nouale terꝛa ſtũ ſo noĩ efratreévte⸗
4 5: genitü ſe noĩat que fr

de nouo ad cult uram re⸗
dacta cuius nõ extat me
Bmoꝛia ꝙ culta fuiſſet · e⸗
qͥd ꝓ nouale. et qð ſemel
fuit noua le ſp erit nouale

tur:imiſ quia ille mox natꝰ ſine
nomiĩe quaſi nunqꝙᷓ eſſs de vita

5

I ntolligentia · F · de re · ut · in ambiguis. et · xxij · · v· humane ·
Is

4
2

¶ victoꝛum · id eſt verboꝛum que pꝛolata ſunt·
t ¶ Ex eauſis · nõ ſtatĩ debemꝰ itelligẽ vt vba pᷣma facie ſonare vi
dent᷑ mayĩe vbi ambigua füt · ̊ debemꝰ recurꝛẽ ad intentõz lõntis
vt h dieit. ar · bo. s. de ᷣbẽ.e · vl · et · e· eũ cãz · et. ff. e· ti · nepos ꝓculo

et · ff. de re · iur · ſp ĩ ſtipulatõibꝰ· ad cãʒz dicti recurꝛ endũ ẽ · S· de ac·

Am et rex nabuchod os ucrad

rinuʒ pceſſiſſe ſeriptura teſta⸗

.J . ſ. , . e 7
deceſſerit . Idem ſup mathᷣ· ememgelo os gerut/ Id

cũ dilecti ·ſicut ad cãm facti ·xxin · q.vl.occiditff · de furt· verum-

nec peperit filiũ ſuũ pᷣmogeni
tuʒ ¶ Ex ̊ loco quidã puerſiſ
ſime ſuſpicantur et alios filioſ

mariã habuiſſe cum mos dina

rũ ſit ſep̃turaꝝut pᷣmogenitũ
vocet non que fratres ſequun
tur ſed eum qui pᷣmo natus fu

2 ι Etiς Bbisß u ̈

caußig eſt aſſumenda dicendi /
qꝛ nõ ſermoni res ſʒ rei ẽ hmo

ſubiectus Qus ſupmatheu· zogirarnee ian bfer
vJhil obſtat narradi diit am mꝰ pfert᷑ coꝛpoꝛi ita

ODrr

tas vbi eadem dicũtur⸗
maxime cũ quiſq; euangeliſta

rũ eo oꝛdine credat ſe dicere⸗ .

quo deus voluit es ·

Keterea ſi ꝓlixaʒ eplam
mea ad int᷑pᷣtãdũ accipe

moꝛe ſcripture qii auos a S&rααοtefortaſſe otigerit rogo nõ

bum ex verboſz ſenſuʒ ex ſen⸗
ſuü— tranfferre/ quia plerũq; dũ
Petas verboꝝ attenditſenſꝰ
veritatis amittit᷑ I a
Vauis oẽs qͥ pſunt pᷣpo⸗
J ſti ritx vocent vſuſ tñ ob
timit eos vocari ppoſtosj
quãdaʒ pᷣoꝛatus cuꝛaʒ ſuꝑ ali⸗
eʒz in li · ethimo ·

quo ad deecimarum reten Wem eee s 5 2 —,—
tõem vel ſolunonez · s · S Vod ðꝛ anteqꝙ oueniret ver Dꝛus e exercẽdax litiũ
pꝛiuir.c.vl · dan nõ ſequi ut poſtea vue⸗ fando dictul ſue a foꝛo
F na ter perba ſne mirẽtſs ſep̃tura qð fẽm non ſicene⸗ neo rege quipᷣmꝰ grecis legꝰ
b (Dꝛoauus · vba fůͦt ie oñdit · Idem in eodem · dedit Conſtat autem forꝰ? tã

Oſeph nõ coglouit do⸗

romimi exponentis ver⸗
ba pꝛophete.
1 res: oẽs aſcenden⸗
tes pentis noĩe otinẽtur/⸗ „ ð .
ff. de v. ſig· appellatõe· et apᷣ̃ellatõne fuij oẽs delcendẽtes ffe e. li⸗
eroꝛʒ · et · ff. de Fdi bus · l· iuriſconſultus · F. pentes vſqʒ ad tritauuʒ
patres dicunt᷑ vltra vero maioꝛes app el lant ſiberi vſqʒ ad trinepo⸗
( ĩferioꝛes vocantut ibi ðꝛ:vñ xpᷣs dici pt᷑ finꝰ dauid · ala⸗

aAm et ego ver ba fſunt ſalomoms·/ .łR .
1CVmgemtũ · v ba ſunt iero. exponentis verba ſalomonis ½
m erinti- fratres vterimmi dicunt᷑ q ex eodẽ vtero nan ſüt. viuente
em̃ vria ocepit berſabee ex dauid et pepit filiũ qͥ moꝛtuus ẽ ſtatim ·
poſtea ↄcepit ex oodẽ ſalomonẽ.: vñ ipe diẽ nã et ego vmgenit? aẽ⸗
n ¶ Eſſet: et ita non videtur fuiſſe qui nõ durauit ar · . de regul. ad
noſtrã · lxinj · di · quãto · ff · de in rem ver· ſi ꝓ patre. . uerſi um ſic non
ðꝛ eſſeꝛ qui mmus idoneus ẽ ·S· de tranſla. mter · et · ff · ꝙ euiuſq; vni
uer · l. i· ad fi · et · C · de epil · au · de creat õnibus· et · xix · di⸗ APpter toti
et · xxiij.q:i pat atus · rent ˖ verba füt euãg eln mat hei que ieroni⸗
Vod dirik. Meni⸗/ mus bic er ponit · ſie xx vñeq rj· pꝛiuſq;ᷓ nec
valet Har- a otrario ſenſuet eſt qui dĩ modus lo quẽdi ſicut ibi⸗
ſede a dertris meis donec ponã · aẽ · nõ tñ ſequit̃᷑ ꝙ poſtea poſuerit.
ſ ñ· et illud· coꝛuus nõ fuit reuerſus ad archã donec aque ſiccarent᷑
ſicqᷓ. e· ꝓxi.imo oſtendiẽ̃ ꝙ nõ ouenerit otrariu mnuit᷑ eius ꝙ ver ba
ſonare videntẽ᷑ vt hic dieit in fi· aẽ· .
Oſe ph. don ec · ſi· · e · . —vrmus eſt quem nemo antecedit
os idem dicit lex q⸗ ergo et pꝛimogenitus eſt ante quẽ ne⸗
mo naſeitur quicquid ſequatur iff · e·ti· pꝛoximus · et ·l· pꝛoximi.

4

. . I—— injs ſ in radice rõ is et in
larius sr a, ſenſu ↄſiſtit euangeliũ · i·
Ktelligentia dicko⸗ ex A·i.ma rehion · a.· e · c · ij

‚/mane et · ff · de legi · ſeire ·

Nochi·diũ̃ ſitas · qm̃
noĩa et vba trãſpo
Rta idẽ ſigmficãt vt diẽ

teſtibus diuerſo mõ nar⸗

ci tu · et · vii · q· i · m ſcrip

n Res. i · it ellect · ff. ð
fuppelk. le · l· la beo · xxxi⸗
i:qũo vir ginibꝰ· vbi
32 ſex maritos habuiſſe⸗
q̃ dño teſtante qumq; tm
habuit · ibi em ĩjero · reſpe
xit mtentionẽ et nõ vba
ſamaritane· lau·
1 ¶ Pubiectu 8 ĩ. intenti
om ſeu mtellectui ſermo
ſeruire dz · quia nõ in fo /

et . e · in hijs · verba enim
mſtituta ſunt vt ꝑ ea qͥſ/
quis m alterius noticiam
cogitatõnes ſuas ꝓferat

ſententia verbis · xxxviij ·
di. ſedulo · a. xxij · q · v· hu

itez ar · eſt ꝙ verba adex
traneuz ſenfum funt tra/
Henda vbi res aliter ſal⸗
ua eſſe nõ pt · ar · C. ð vᷣ·
ſig· cũ quidã·et · C· de le
Sicum queſtio.

ariſtotiles ĩ periarmenns
et eſt ar · ad hoc · C· de te
ſta· quomam indig num ·
et H vbi eadez dicuntur
ꝓut ſequit᷑ in a a ̊ cer
tum ſit · et eſt ar · bonũ ꝓ

rantibꝰ· ar · . de teſti. e·

turis. de cõ · di · ij · cotidie
et de pe · di · i. periculoſe ·
ſar · otra · xxxv· q· vi · ð pa
rentela · ij · ſ̊ llud mtelli⸗
Fitur de otrarletate ſnĩe

tandum i · ad expo⸗
nendum⸗
a (elu. s. e itelli gẽtia ·
b ¶ Pꝛopꝛietas · non em ſemꝑ ad ꝓpꝛietatem verboꝛum recurꝛendũ
eſt· ſed videndu eſt quid teſtatoꝛ ſenſerit in qua pᷣfumptione fũt qui
moꝛantur m eo locoff.de fun.mſtruc· et inſtruc · le · cum delamonis
FG.aſinamquia potioꝛ ẽ mens dicentis quã vox· ff · de ſuppell · le· la⸗
beo · nec plus verbũu ; voluntas ĩiſpicei dz · C. q̃ res pi ·ob· poſ. l · vl ·
xxij · q.v:humane aures·i.qli:marchion· Item ar : ꝙ verba a ſua ſig
nificatione cadunt cũ res aliter ſalua eſſe non pt᷑ · de qua agitur mſti·
de mutik. ſtipuk · S quotiens · et · ij · qj. omẽs · S. an ſeruus ex facto fuo
I.vl.ff.ſi quis cauẽ · i eum.S. qui iniuriarum lv di: qui partem · et · l.
di · domi no ſancto.a pꝛopꝛietate verboꝛum non eſt recedendum niſi
quando conſtat voluntatem loquentis aliter voluiſſe · ff · dele · in · nõ
aliter et impꝛopꝛietates non ſunt trabende · ad conſequentiam ſilj füt
excuſande bernhardus⸗
amuis.rite· id eſt ᷣm oꝛiginariam verbi ſignifieationem·
Nioꝛatus · ſic ponitur·iq iij:ſaluatoꝛ:et ẽ dignitas ꝓ ſe ſic dẽa
Oꝛus.pꝛimus:vn di · moyſes · bernhardus.
Conſtat. ex tribus vt hie dicit non tanquam ex ſuis ptibus
componentibus ſed oꝛnantibus potius et ipꝛopꝛie dicitur locus cõ
ſtare ex hijs ſieut dicuntur veſtes partes hominis adoꝛnatiue · vnð
illud.pars quoqʒ minima eſt ipſa puella ſin
g ( Cauſaet ita eſt cã añꝙᷓ; rñdeat ꝓs altera eſt & cã res in dicendo
poſita cũ impoſitõe certaꝝx ꝓſonaꝛx ſeʒ actoꝛis et rei iudicis a teſtis
et ideo ðꝛ a caſu q requbeer caſualit᷑ oceurꝛũt pᷣter volũtatẽ hoĩs
A6 8/ Iua Bint 3 rit- Ji „
B Iſte te a . ef vn Nirafße 2 vi/

Weind ſit negon 7 4 * le. iuiſtin a/ iid/ 46 ctoz/ J6 1279 ℳ*

lege et iudiciolcauſa a caſu q nadun ad ero⸗

udieiuz · et ſie videtur peeſſum tpĩs mutare nomen et exemplifi

cat de iud icio de tercia pte etiã foꝛi: Pt* foꝛi.ot ita ex iſtis eribuſ.

b ¶ Nuſticia· H̊ exemplificat ſecudaz ⸗ꝓtibꝰ oſtat foꝛus ut dictũ ẽ
et idez eſſe vident᷑ iſta tria in ſubᷣa ſed aliaʒ denoĩatõeʒ aſſumunt di⸗
uerſo tempoꝛe · euʒ eſt legitimꝰ actꝰ duaꝝꝛ pſonaꝛ actoꝛis a rei
ne (udiciu judici) ſup ead qtõne ſub eoðd iudice tractata · lau ·
d¶ Juſticia· iuſticia ẽ oſtans et petua voluntas ius ſuũ vmcuiq; tri

) mbꝰ. Pleonaſmos:cum ſupabundat dictio ut ipſe videt oculo mo

nachũ regularẽ · xx · q.iij · pñs.Themaſis cũ eadez dichio meiditur
¶ · de mio.l.qð ſi de ſpeciali· ff. de rei vẽ · ſi poſt acc eptũ · Smcopa·
cũ qͥd aufert᷑ de medio dictõis · viij · qi . audacter ꝓ audacit᷑ · Iroma
cũ quid ꝓ derihonez id ẽ per otrarm dꝛ:o quãta mtegritas · xi · ꝗ · ij
ad mẽſaz · Effexegeſis · i expoſitio p̃ᷣe edentis ſermoms · xlvij · di · qm
Item antropoſpatos ·cũ aliqͥd attribuitur deo quod debet᷑ homim ·

buens miti · de iuſticia et
iut · ĩ Pn · ete · m pn · libꝛi

oſtigreg ſtat ?. lex

e ¶ Juris⸗ em̃ 8ꝛ ſtatꝰ
iut᷑ et nat᷑e qꝛ ꝓ ſnĩaʒ ius
no oↄoſtituit᷑ ſ̊ ſtatus iuriſ
declarat᷑ · .. ſi ſer· ven · ſi
cut · S. ſed ſi queritur ·
¶ Negociũ · quia ſupꝛa
fecit mencione de nego /
cio ibi oꝛigo negocij:c·
oſtendit quid ſit negociũ
quahñ negans ocium.
S (Cae · i hac ſigficatõe
ſumit᷑· s· vbi dicit oꝛigo
negocij · giũ h̊ expoit
b ur. qð dixit ˖ gο
ſcʒ quid ſit iurgiũ litis
i zD ept atũ · ar · ꝙ iur
gia nõ ꝓtineant ad pᷣſbi/
teros qꝛ ñ tenent᷑ eſſe iu⸗

riſperiti · xxx viij · di · que
ipfſis: nec aduocare pñt ñn
in certis caſibus·s· 8ẽ po

ſtulando. c. vlti · ſecus de

aĩ diaco no. xxv · di · c· j · ꝓ.

archidiaconus Re⸗

k ¶¶Lis · qꝛ feecit mentõezʒ

litis · s vbi dixit iurgiũ li
tis expomt mõ q; d ſit lis
lis em ciuilẽ cãʒ oñdit tin
a ñ crimĩalẽ. ff · e. ti· litis
1 (Wirgilius⸗ar· habes
hic ꝙ poſſumꝰ mducere
ꝓ nobis libꝛos gentiliuʒ
ſiue paganoꝛum · xxx vij·

di · li qd veri · et · i · q · i. do

mimnus declarauit · i bi ere

tenſes pigri coꝛde male

beſtie · BH⸗
m (Mrgum̃to. argumẽ
tũ vocat naturalẽ ꝓbati
onèẽ q̃ fit ꝓ localẽ argu⸗

ment atõʒ · et ita ẽ ar ·

m iudicio valet naturalis
batio ar · o · i · di · oſue
tudo · a · · S elec · bone · j·
ibi negantis factum ꝓ re
rum naturam ꝛc.· a cõtra
rio et non p teſtes vel in

ſtrumenta ut litera ſequẽs d

wnit Ca em materia et oꝛigo
negocn nedũ diſcuſſionis exa

mie patefactaque duz poniẽ

cauſa eſtdũ diſcutitur judici⸗
umſduz finitur iuſticia/vocat᷑
at᷑ judiciũ quaſi iuriſoictiopet
juſticia quaſ iuris ſtatus Ju⸗

diciu aũt p̃us inquiſitio voca

baturivñ et auctoꝛes iudicio
rũ pᷣpoſitos q̃ſtoꝛes vel queſi⸗
toꝛes vocamꝰ. ¶ RMegocium
multa ſignat modo n alſcu
jus rei cui ↄotrariũ eſt ociũ imo
do actiõʒ cauſe qð eſt iurgiuʒ
litis et dictüũ ẽ negociũ id eſt
ſine ocioinegociũ at in cauſis
negociatio in omercijs ðꝛ/ubi
aliquid daturvt maioꝛa luerẽ
tur. Jurgium dicitur quaß iu
ris g arrium eo ꝙ hij qui cau⸗
ſam dicunt iure diſceptant⸗
Lis aut a ↄtentione limitis pᷣ⸗
us nomen ſumpfit de qua vir⸗
giliuſſlimes erat poſitus liteʒ

ut diſe cerneret agri· ¶ Cauſa

aut argumento aut ꝓbatõne

oſtatiargumtuʒ nunꝙᷓ teſtibʒ

nunqᷓ;ᷓ tabulis dat ꝓbationeʒ
ſed ſola inueſtigatiõe inuenit
veritatẽ vñ dẽm eſt argume⸗
tů argute inuẽtuʒ ꝓbatio at
teſtibus et fide tabulaꝝ oſtat/
In omni qʒ negoclo hee per⸗
ſone querutur· iudex accuſa/

icit · vñ dicit tabulis id eſt inſtrumentis ·

n ( Tabula· hic equiparantur teſtes et inſtrumẽta quia parẽ vim
habent m litibus exerceendis · C. de fi. in ſtru · in exercendis ; .
o ¶ Regoclo · non notoꝛio quod exercetur m foꝛma iudier.
P EKeſtes · ar · otra · iin · q. iij · S ubi numerul · et · n. q · iin · c. j · et · S· de

toꝛ reusa tres teſteſiiudex di
ctus quaſiius dicens pplo/ſiue
ꝙ iure diſceptetiure aut di⸗
ſceptare eſt iuſte iudic arei nõ
eſt ergo iudex ſiñ eſt in eo iu⸗
ſticia/Accuſatoꝛ vocatus eſt
qᷓia cauſatoꝛ/qꝛ ad cam vocat
eũ quẽ appellat/Reuſ a re que
petit᷑ nũcupatur/qꝛ quãauis cõ
ſciꝰ ſceleris ñ ſit reus tñ dicit
quãdiu in iudicio ꝓ re aliqua

petitur · Teſtes antiqͥtus ſup⸗

ſti tes dicebant᷑/eo ꝙ ſuꝑ cau

ſe ſtatu ꝓferebant nũc pte ab⸗

lata nomĩs teſtesvocant᷑ · Te
ſtes aũt oſide rant᷑ ↄditõe na⸗
tura etvitapditõe ſilib nõ ſer
uus nam ſepe ſeruꝰ metu do⸗
mimãtis teſtimoniũ ſuppꝛimit
veritatis:inatura · ſi vir non fe
mimainam variũ et mut abile
ſy femĩa ꝓducitivitaſiĩnocẽs
et integer actuinã ſivit a bõ ð

fuerit fide carebitiñ em̃ iuſti⸗

cia pt cũ ſcelerato homie hie
õmercium./ Dem ·;
Actu ðꝛ inter part es ex

pace cõuenienſſcriptura legi

bus et moꝛibus compꝛobata
dẽm pactũ quaſiex pace factũ/
Dem in eodem ·

iuſte ᷣ iuſte qð bñ/qð à male

LMum KEyta et otiam ſine ſeriptura

Vs demeſt a iure po ſſi⸗ 8
dendoßſß em̃ iure poſſidet qð

xxiiij · q · i. odium · et pie⸗
ci· et · s · de re · ee · alie · ſiqᷣſ
pꝛeſbit eroꝛum · al.
t Di liber · qꝛ ſeruus te
ſtis eſſe non pt · jin · q · iij ·
vbi · S. itẽ ſerui · ſed liberi
vt ibi dꝛ · vᷣ · itẽ liberi · et
C· de teſti aut · i dicatur
v ¶ Dñantis iiij · q · in ·
vᷣ · ſtẽ doneiea · · q · ij · q
tuoꝛ:. mia. B mtellige
x e/merimali in q́
caſu mu lier teſtis eẽ ñ pt᷑
vm canones · xxxin · q. v ·
mulierẽ · ̊ in ciuilibus et
in matrimomalibꝰ bene
ferũt teſtimomũ · 8 8 te/
ſti · tã lis · et · e · ſuper eo ·
ar · o ꝙ poſſint ĩ etimſa
li · xv · q · iij · ex eo · aliud
m leges · tñ m erimĩe ex
cepto ?m canones admit
titur mulier etiã male fa
me ad teſtimomũ · s · de ſi
mo · tanta · a m quiſitione
admittitur ad teſtiomũ
ſine denunciatione · vt · S·
de teſti · tã lris · Itẽ im te
ſtamẽtis mulier ñ admit
tit · iſti · Sð teſta ·· F. teſtes ·
AVarni . 8 m / ber ·
offi . teſta· filia: et ar · C·
de mſti· et ſubſti · rep hen
fumo flamen qͥd flamme
vent ꝰ9. Muid vento muli
er quid muliere mbil ·
3 ¶(Integer. qꝛ dz eẽ te⸗
ſtis bone fame et ſine om
m ſuſ pitione · ij. q · vij · te
ſtes mfamis repellitur
s.de teſti · cogẽ · pᷣterea
a (Carebit · id eſt ñ ere⸗
detur iuramento ſuo· ar ·
jj.q·vij· non poteſt ·
b (Scelerato · euz ſit vir
tus · xxxij · q · i. cũ renũcia⸗
tur · et eſt ſummũ bonum
in vita colere iuſticiã · xij ·
q · ij · eum deuotiſſimam ·

pactu fit · ſed hoe ideo diẽ

qꝛ ſepe inuenit ſeptura · et ad ꝓ bationeʒ pacti interponitur ·

dLegibus. aliter non valeret muñ ᷣm leges fieret · ff · de pact · iure

gentium · S.pꝛetoꝛ aitet· C·eti· pacta bernhar ·
e ¶ Pactuz · Sꝛ pactũ duoꝛx vel pluriũ oſenſus m idem . ff · de pa. l·i ·

„

teſt · lz vmuerſiſ· vbi dici· m oꝛe duoꝛx ⁊c̃ · pt᷑ dici quod hͥ dicit tres
teſtes ꝓpter triplicez modũ ꝓ bandi ſczʒ per teſtes mſtrumta e argu
menta de quibꝰ pᷣmiſit · vel potius dicas ofeſſioneʒ qꝛ quodlibʒ iſto
ru triu legitimaʒ facit ꝓbationeʒ ſiue per teſtes inſtrumẽta a oↄfeſſ
one.s · de reſt. ſpol· eü ad ſedez · in f= ple Hh bonꝰ.qꝛ qñq; malus
q uderx · ſie · xxin · q· ij · e i · et ſup⸗ eſt iudex · ij . q · vj · c. judicet · et
F. ult · quĩa et ꝓ meritis ſubditoꝛx diſpomitur a deo vita rectoꝛũ · jj.
ꝗ · vñ · c. it et · vi · q i ex merito · et · vin · q· i audacter · BH.
r Reus . a re. et nõ a reatu · xv · q · ij · c · vlt · et · x · q: iij · non eſt · bern.
ſblata.· ẽ ho figura q̃ ðꝛ auferiſis cũ pncipiũ dictõiſ auferẽ Böm qð
patz hic Eſt et figura alia que dici ꝓpſopopeya:i.confirmatio noue
perſone · de con · di · iin · queris a me. verſus keHs anthonomaſia cũ
per exceſlentiaʒ aliquid alicui attribuit᷑ quod ẽcõmune pluriũ· ut eũ
dico apls intelligiturpaulus· xxxn · q · vn · aplus · et cũ dieo vrbs in /
telligitur roma · 8. de pe · et remiſſi· ſgnificauit. Sin odoche cũ pars
pomtur ꝓ toto · xxxij · q:mj · meretrices · xinj · q ij · penale. Antit heſi
cum pomtur caſus pꝛocaſu · lxx v· di. oꝛdmationes · xvnj · q. · qdaʒ
Liptote: cum plus diciẽ a mmꝰ ſigmificatur.xxxn · q · vj · quid in om

s dictũ · lure · hec ver ba ha bes · xmj · q · mj · quid dicam · m fi ·
¶ 8 juſte · non tñ econt᷑ ᷣm leges quia iure poſſidet qͥ mala
fide pſcripſit nõ tñ iuſte ·s·de pꝛeſẽ · vigilanti:ſecꝰ vöᷣm canones · qꝛ
qui malam fidem habet non pꝛeſcribit · e · ti · quomaz omne · .
1, Klienl id eſt alijs debitum · Recut hon · et · xm · q· mj · quid dicã
¶ Maie aũt · ut auari· xĩ vj · di · ⸗Vſus · qui ſunt qui rebus nunꝙᷓ po
tiuntur · auari:qui ſunt qui mmui ſua non patiuntur · auari· bern·
VWPMrelumit · id eſt muadit bern ·
Auſam.pmitie · quid ſint pꝛimitie · dicitur · s· de deel · e i.
m iarum ſod quid appellatur hic ecciĩa · dñs alber · dixit ꝙ bona
ipſa ſunt loci ↄcluſi muro adinſtar vacãtis hereditatis que viceʒ ob⸗
tmet pſone · ff · de acqui · re · do. hereditas alnj dicuũt ꝙ ſunt vmuerſi
tatis iſllius loci · ar · xn · q · n· nulli liceat · HNug· dixit ꝙ res iſte ſunt det
et cũ omma fſint eius iſta tamen ſpecialius · ar · i q·injſaluatoꝛ · xvi · q/
i:m canom busxxnj ·q:vm · conuemoꝛ · xvi.q · vn· omẽs deeime · et
Cð· de deci · tua.nj: vbi dicitur ꝙ deus m ſig num vmuerſalis domini
decimas ſibi retmuit quarum vſum dommus clericis conceſſit ·
n Licitil · a etiaʒz de illicitis pt᷑ fieri elemoſina dumodo tranfferatur

domſĩnium et non cõpetat repetitio· xnn · ꝗ · v. non ſane. et · e. qui ba

betis · et . S. ſe et de hoe plene tractat⁊᷑ · · de deel · extranſmiſſa · B.
a ¶ Poteſtatẽ · xij · q · ij .· nulli · et · c · qeunq;·xvi · q· vij · decimas omnes
b (Sacriletzus⸗ bona eccĩiaꝛꝛ rapiũt et muadũt ſacrilegi iudicãt
et ab eecia füt pumẽdi.xñj · q · ij· nulli liceat · S· de ko. ope · oq̃ſtus a ñ
ſolũ ſaerilegis ſ̊ etiã inde furi opant᷑· xxiij.q.nij ·q̃d ergo · öH ·

k.·Perfecã. ſie · f. ꝙ quiſq; iuris · . . E. vl. de pe · di · i. F. hec autem

verba · ff · de vſut · videamꝰ · · m famia · ff · de ſen · pal. l · vl · et · i · q · iij
C.notandum · m fi · k Precpit᷑ · xnn· q· i · quod pᷣcipiturr·
¶ Intẽtõz · ſie · · e · int elli gẽtia et · c · ̃terea · vbi ð h. et · i · q · i mar
m ¶ Interpᷣtamur · q̃ mterpᷣtatõ generatł eſt et ius facẽ et ab chion
oĩbꝰ obſeruãda eſt · s · t · ꝓx · int alia · et. C· de legi · leiſet interpᷣtari

cat pᷣſ biteros et clericos
eccĩe qᷓ̃ oꝛẽt ſuꝑ euʒ · xcv.
di · S. ̊ llud gregoꝛij · et
S· de ſacra vnc· c· vmico.
ei ſic viðꝛ ꝙ dẽant eẽ plu
res · qꝛ plalis locutõ duo
rum nũero ad minꝰ oten
ta eſt · nij · q · iij · v. jtẽ ubi

nuer?. H itellige ĩ necita

te q̃ legẽ nõ hʒ de cõ · di.
· ſcut · et · · de ofue · to
d ¶ Kñica qm die dñica
Pter reuerẽtiã nõ eſt je
iumũ celebrãdũ · xxx · di.

c · vl · in ſabbato peedẽ/

Vefſuit · ſolus · ar · oẽ

mapkło · vbi ðꝛ infimrat᷑ q̊s in vobis idu⸗

poſſidetur alienũ eſt /male aüt

poſſidet qui velſuis male vtit᷑
vel aliena pᷣſumit· OAſcalis
Ncanonicis ſancti martini
Auſa carpẽſis pleb/ . J·
ceterũ pᷣmicie decime et obla⸗
tiones in ſol ecciaꝝ bonis pꝛe
cipue numerant᷑ · Oblationes
vero dieimus quecũq; de ꝓpꝛi

obleruandumelt · . de ſs et licitis rebꝰ eccie a fideli⸗
eie · l. biſextili bus offerunt᷑ · quicunq; igitux
Eaf . = as pptãt ſecularẽ obtinet WD
¶ Reputanð?᷑ · a iõ qꝛ ꝓ as p prate; ſecuare obuner)
vnd reputanð in tpa re⸗ ꝓculdubio otra deũ et ſcõꝛum
ſtõnis iʒ de momento ad patrũ nititur ſanctiões quin⸗
F.denmts. veriegegenns imo et qͥ accipit et qui tradit
rem · et · ff. de x·ng· cum raptoꝛ ⁊a ſacrilegus ſudicatur
biſext 9. ꝓpter h̊ fac ad ti Wexander tercius

tulũ · et ar · o G· ff. Sð ſta.

„ li:l· nij · S. ſtichus . MNõ

annꝰ ſolaris hʒ· cec · lxv.

ehuit · · t· . I Noſ ĩta

q; tibi·t · duximus rñdendum/

—

debuit potiꝰ vt res valeret ꝙ; piret.exqᷓ in dubiũ reuocabat᷑ · ff· de

qð pᷣeipit impat᷑et qð impat᷑

neceſſe eſt fieriet aliqñ ſi nõ fi

at penã hʒtoſiderantes nichil

rnoebe non dʒz aliqͥs oſdera⸗

te verba ſed volütatẽcum nõ

intẽtõ verbis ſed verba inteti
oni dẽant debuire ſimterptam̃

ꝓcuratoribꝰ vtriuſqʒ partis

pñtibꝰ a diffi mnimꝰ pᷣfati a?⸗

ep̃i vba tali foꝛma ꝓlata ppe
tuo valit᷑e ſnĩe obtineãt firmi⸗

tatẽ/ Inno. iij· priarche gran⸗
Lim tibi ſepſiſſe ¶ denſi·

recolimꝰ vt ſi cao mici pa

duani mgrᷣo · g· canonico pa/

duano p̈bendã que tm reſden

rebus dubijs quotiens · ij
ff. de verbo · obliga · qti
ens · etꝗ· e · ablate/

Q) asuanaabſen
Htiualias nõ eẽt opuſ

interpᷣtatõne · nee hẽent

cãm ſubtrabhẽdi bñficiuʒ
fſuũ vel male mterpᷣtandi
mãdatũ pape.toꝛte erat
m buitio epi. et ſic ſeruiẽ
intellig ebat᷑ ececie · vnde

dẽbat bñfiemũ ſuũ peipe

iteg re pᷣter victualia.g⸗·
de cle.nõ reh· decetero·

et c· ad audiẽtiã · vel foꝛ
te in buitio dñi pape in
curia ſtabat qͥ plꝰ ꝙᷓ pꝛe

ſentes ſeruire intelliguẽ
io voluit papa ꝙ oĩa ha

beret ſiẽ pñtes · · de cler ·

nõ reß · cũ dilect9 vel nõ
vfert vbi eẽt · qꝛ papa ſic

voluit ·˖ ergo ſic ſeruã duz
eſt lz durum . xix · di. ĩ me

dies et · vi · hoꝛas · et ſic qᷓ⸗

ꝙ ſacerdos vno pñ̃te clerico n
etiã ſolus pᷣt infirmuʒ vngerelnsne

pellere ꝓcuraresiqꝛ vero qᷣda )
mandatum noſtrum interpꝛe

m quarto anno · et ðꝛ bi/
ſeyt ꝰ quaſi bis ſedet᷑.et
ſtatur m vna lẽa calẽda⸗
riñnea hij duo dies ꝓ vno
Oputant᷑ et interſerit᷑ · n

to die exeunte februario

hoc eſt ſexto calẽdaſ mar
eij et ſequẽt die dʒ vigi⸗
