c¶Mol umus.tñ ¶ ſi qñ·
ſi vellʒ bñ poſſz diſpenſa
re o aeiliũ qꝛ autoꝛ iſtiꝰ
concilij m parẽ nõ habuit
ptateʒ. 8. ð elec · inotuit.
et pᷣpa maioꝛ eſt ꝙ;ᷓ ociliũ

8S. de elec · ſigficaſti ·
Peaald rea,

na·i · juriſoictõis · de
Hac lege no · S. ð ol · oꝛð ·
e ¶ Gna lis . HH ¶dilecto.
vocat pᷣpa lateran.ociliũ
gnale qð hẽs.s ·de ſtatu
mo · e · ij · ̊ oclliũ imnoẽ · ſp
ſic apellat᷑· J

Aſociẽt · et ita epi cõ⸗

pellẽ dñt abbates ne mo
nachos ꝓ villas ſolos di
mittãt · ſecꝰ m canonicis
reglaribz ſi eligeroent ad
regimẽ aĩaꝛꝛ nã illi nõ cõ
pellerent᷑ alios ſe cuz hre
ñ id comode facẽ poſſint
Ss· Sð ſta· mo· ꝙ dei timoꝛẽ ·
ibi ẽ collegiũ vñ idẽ vi

deð de regularibʒ ſcz ꝙ ñ
dñt eſſe ſoli in cappellis ·

Elatũ · debeat qꝛ
ad mutabilitatem
undanaꝛ neceſ
ſitatũ eccia turbari nõ dʒ
x · di · lege: a · in · ꝗq · vj · hoc
ppe · a · c · di. e · j et e q̃⸗
rimomam · Et nota ius
pr̃onatꝰ apud vnũquẽq;
Hedum eſt m ſolidũ qᷓ ad
oẽm eiꝰ effectũ · ff. de bo ·
lib. ñ libtus · in fi. pter ſa
cerdotis pñtacionez q̃ eſt
apud oẽs ita ꝙ apud nul
lũ vt hh ptz et..ti · ꝓxi· ſiẽ
elecho · qꝛ res ĩidium̃ bilis
Tet ſimplex et ſic ad quẽli
bet hhedez in ſolidũ ptinʒ
etiã ſi ex diuerſis et meq̃li
bus ptibz ſint Hedes ar ·

f· de ſeruit᷑ . vie. et · C. de

relig· ſ ſepulcet. fr. e-
liꝙ ſiẽ · et· · vufruck9. et
ff · ad · l· fal·l.i..· ſi vſufr
uctꝰ. et · ff. ð vfu · et Habi:
vſus. qꝛ ĩcoꝛpalia diuidi

nõ pñ̃t . ar · vñ · q ; · mbil ·

qd ſi nõ ↄuemãt · poſſent
ne paciſci ad muicẽ vt al⸗
ternis vicibz pñtarẽt ar ·
ſic. ff · de vſufruc· qti⸗
ens · ff. de buit · via · m fi·
ff.cõi diui· cõi diuidundo

F. ſi ð vſufruc: innoc · ᷣ.

cum ſit res ſpũalis·

pBimultates i⸗ laten⸗

cia odia ſiue diſcoꝛdie ·
¶ ¶ Celebꝛent · ſ. xvj · q.
vñ · conſiderandũ · et · c.· R
płes. qᷓ̊ hoc hodie buari

ex · ſi aliqñ . C.de lib· cã · jubemꝰ · dem
C· de pet · bo · ſuk · l. . li · x· ar · S. de Re p ·

im literis antedictis ·l. t. ber.

Voniã in quibuſbã locis
idatoꝛes eccleſiaꝝ aut
Hredes eoꝝ ptate in qua eos

hmõi ł᷑ as ab aplica ſe· nõ cre⸗
dimꝰ emanaſſe/ꝙ ſip occupa⸗
cionẽ foꝛſtan emanauerit no⸗
lumus ꝑ hoc derogari cõcilio
ſußdicko · Idẽ burdegaleñ ·
audienciã ( atepo·
nram puemt ꝙ nonnulli

ꝙ cum vna eccia vniꝰ debeat
eſſe rectoꝛis ꝓ ſua diſſenſione
ples repñtant ipᷣſenti decreto

–◻

.„

gũnalis ocilij · Ideoq; · m. q · ip⸗
ſoꝝ abbates ſeu poꝛes vt vel
ipᷣos ad clauſtꝝ reuocẽt faci⸗
entes in ipſis ecẽijs debuiri p
cłicos ſeculares vel alios mo⸗ derite
nachos eiſoẽ aſſociẽt cum qui Ger otia faciat ſi de iure pronatus
bus vitã poſſint ducere regu⸗ se
larem mo · p̃miſſa per cenſura

gSpeiiaggg —
Beiure patronat?
oci · mediomatricis ·
EClatü eſt a ᷓ· Nobis
viſuz eſt ꝙ eccia inter os inſtitu⸗
hedes proni diuidi non dẽat / et remoueãt cũ voluerint/poſ
et ſi ſimultates int eos ſurrexe ſeſſioonẽ q̊ʒ atq; alia ecciaſtica
rint ꝓpter q̊s ſacerdos ibi offi Ehbona p ſua voluntate plerüqʒ

habitat ſ⸗ olitarij ↄtra ſtatutũ
moꝛꝝ eligit᷑ et apꝛobat᷑ aſſen⸗
ſu · ſi autẽ hoc ſine ſcãdalo eſſe
nequiuerit oꝛdinet antiſtes ec
cleſiã ſicut meliꝰ eam m deuzʒ

cui cõpet at infra · iiij .· menſes
nõ fuerit diffinitũ · O eodez ·
eterea qꝛ intantu quo

aci avt ep̃oꝝ autoꝛitate neg

eccia hucuſq; ſuſtinuit abutũr

ſtatuimus vt ſifoꝛte in plures
onacht lege tibi dioceſana ptes lundatoꝛ ſe vota diuiſe⸗
ſubiecti in qiibuſdã poꝛatibʒiem rint ilie pficiat᷑ eccleſe qui ma

viderit oꝛdinandã ˖ et jdipſuʒ

rundaã laicoꝝ ꝓceſſit au⸗

cio ſuo canonice fungi nõ poſ⸗

ſit ſi aliter ꝓuideri nõ poterit

pᷣcipiat᷑ ab ep̃o vt nullo modo

ibi miſſaꝝ ſolennia celebꝛetur

donec ad cõcoꝛdiã redeaãtet

eccia ſacerdoteʒ canonice ha

beat qͥ libẽ ſuũ miniſteriũ va/

leat exercẽ Ox oei · triburieñ·

Vue cunq; ecciaſet · ſ.

pronos vt eaʒ nolint ſub vno

pᷣſpio ꝓcurariſepᷣs ſ aliter nõ
poterit ipſ̃ oſulere tollat inde
tliquias atq; eiuſoẽ eccie clau
dat hoſtia vt ſacrũ miſteriuz
nullꝰ in ea celebꝛet anteq; vnu
eligant pᷣſſeꝛm qui ſacroſãdtaF⸗⸗

ſit ydoneꝰ ꝓcurare ·

Ecõcilio lateranenß ;

non debet ſi aliquo mõ ſine ſcãdalo poſſit eccia oꝛdmariꝗ.e·qim.
Vecunq;ʒ · diſſide · i. diſcoꝛ dare · ¶ ¶ RKeliquias· quidã dicũt ſiẽ
elend? H·e · nõ tenet et illa · c· ſimir nõ tenẽt · xvj. q · vñ · ofide

randu· et · c ſi ples · et · c. ſequẽs qmet · c· eam te:mſi foꝛſtan ex facto
epi masg nũ ſcandalũ oꝛiret̃᷑ tunc poſſet buari hoc qð hic dicit᷑ ad tpᷣs
q ſatis videt᷑ · Jo· fa · dic ebat tollat reliquias · i· nõ ponat· ala · intel
ligit vð iliquijs que fut in capſis extra altare · qð eſt veꝝ qꝛ de illis

”c
Ca⸗ RE Pted. . eve FrErKene bi
J⸗

76 eSree

Koõtingat ꝓ eccia diſſdẽ

E

diſtribuãt ipſoͤs ãnathemate

ðᷣcernimꝰ feriẽdos · clieus au=t

—

qſtio emerſerit int᷑ aliquoset

lecka clicos inſtituãt in ecchs /

4 ecciam plai cos ſine ꝓpꝛij ep̃i

auẽte recepit cõione pꝛiuet᷑a
ſi pſtiterit a mĩſterio ecciaſti
co veloꝛdine deponat᷑ · Alex ·
iij · eboꝛaceñ · archſepo ·
Vod aüt oſulis ſi elericꝰ
ydoneꝰ ad vacantẽ ecciam p̃⸗

ſentatꝰ nõ fuerit ab epᷣo dio⸗

ceſano admiſſus et poſtmodũ
aliꝰ yðoneꝰ.pñtatus ⁊ inſtitu
tus ab epᷣo poſſeſſfonẽ tenue
rit coꝛ palem an pꝛimo clerico

ecciam petente debeat poſte
rioꝛ remouerivł poſterioꝛ po
ri pferri dubiũ non eſt quimn in

caſu iſto melioꝛ ſit öodicio poſ⸗
ſdentis · quã anteꝙᷓ; pᷣſentacio

4 .

MannX abbates ne mrorcheglog Mæ dhDWoo .J —e P

. daciõe eccie acquirit᷑ ius p̃o
natuũs vt H· xvj · q· vij· filijs etꝗ.e.nobis:ſ̊ ex refectiõe vel repaciõe
nõ acquirit᷑ vt dicebat lau ·ax. f.ne qd in lo · pub · I. Pᷣtoꝛ· S.vicinal es·
ea vicz rõne qꝛ qð humam iuris eſſe deſijt vuitutẽ nõ recipit · ff· cöoia
P · tam vr · ꝙᷓ ru · l· caueri. qð mte ligo cũ ommno nõ eſt deſtrucu mo
na ſtermũ vel eccia · ̊ h oĩno funditꝰ deſtructũ ſit et de oſenſu epi aliq̃s

velit reedificare eccleſiaz

credo ꝙ acquirat ius pro

natꝰ qꝛ ꝓmde eſt ac ſi ab
inicio ecciam ↄſtruxiſſʒꝗj.
de iudeis · oↄſuluit · ar· Itẽ
ſi reedificata ẽ eccia de ea
dez materia nunqd pꝛioꝛ
pr onus remanet pr̃onus·

ite lligit᷑ · ff · de iudi · ꝓpo⸗

videt᷑ ꝙ ſie · qꝛ eadẽ ecẽia
7 C

et · ar · ff. ð vſufru . ſim a⸗
rea · et · ff. de ſeruit · vꝛ · P·
ſeruitutes · S· ſub latũ · et

hec ecẽia loco poꝛis ſue⸗

cedit vñ eadeʒ mtellig ·

miuriazꝛ · et · ff· ſ ex nox.·
cã · l.n· m fi· ff · ð vſufru ·
dñs in pñ · ff. de bui · xru ·

p„sattili ein9. ar· otra · qꝛ
deſinit eſſe pr̃onus · et cb
ligacõ ſemel exuncta ac.

ff.& ſolu ·qui resS. areã·

et de cõſe. di · iin· queris ·
verns videẽ·
n Abutunk · a ita pdere

lar hide

ioꝛibus iuuat᷑ meritis et pluri t / ar · ff. ſi qs cau · ſi cũ · J· qui

dñt puilegiũ · xj. q. inj. Pui

legiuz · et · lxxiiij · di · vbi i⸗

ſta didiciſtiii·
o ¶ Maioꝛibz · ſi. lxiij · di ·

rreia ſi foꝛte · Z minqd requii⸗

tur ꝙ maioꝛis ſit meriti a
ꝙ ples eũ pñ̃tent · HB viðꝛ
velle lr̃a · q̊ videt᷑ ſüfficẽ
ꝙ ſit ydoneꝰ duz tñ hẽat
maioꝛẽ ptem licʒ aliꝰ ſit

melioꝛ · de hac materia di

citur · S· de elec. eccia vr̃a.
et·s · de offl. cu ſto · c. ij·
pꝓ ¶ Sine ſeandalo · ar · p
ꝓpter ſcandalũ rec edit a
aure · s· de pben · eũ tenea⸗
mur · ca ꝗ. de no ·o. nuci · cũ

Euen q; CQa9

ex micto · et · s· de temp ·

oꝛð. ad aures · vbi de B.
q ¶ Oꝛdmet ·˖ ponẽdo ibi
rectoꝛẽ ita ꝙ ipᷣm poſtea
repñtet ſi voluerint · arq.
e⸗ſi veo.

r Quatuoꝛ ꝗ.e · cũ ꝓpt ·

cont᷑ ꝗ. e · eã te · ibi ſoluit᷑ ·
Keterea · inſtituãt ·

xvj · q.laicl . et · e

per laicos · L
t Eccẽia ſtca · xv · q. vij.

u Der laicos · ¶ decĩaſ ·

ꝗᷓ. de Puil·cũ et plantare ·

xDꝛiuet᷑ ˖ et ita non eſt

ipᷣo iure ſuſpẽſus qui reci
pit ecciaz a laico et ꝓ hoe
itellige illos cano nes.xvj
q·vij· ſi q deinc eps · cum
alns · c. ſe · que ̊ dicere vi

dent᷑ ˖ Item alia pena etiã

imponit᷑ ei qui ꝓꝑ abuſum

laieo oſentit ſue electiomi qꝛ fit ĩelegibilis· S· de elec. quiſquis· ar·
cont᷑ ·j.e·cura:ꝙ eccia poſſit haberi ꝓ laicũ ·ibi ſoluit᷑ ·

od aũt · Ppoſſidẽti 8.· Rc qᷓ e· paſtoꝛalis · hoc tñ intellige cũ laie9
ntat ſecus ſi eccia ſtica ꝓſona cui talit᷑ variare nõ licet ꝗqᷓ.e. eum
ut · ſed ẽs pumt᷑ in · c· paſtoꝛalet eſt· ſi · qð dieit · C de rei ven · qti

ctliad cyuß vel denné
or d. ld e/ cley ne 4

.C

ſye

ens · ſi s· de pᷣſep· ad aures · et ita ille potioꝛ eſt m iure qui poꝛ poſſeſ
honem eſt adeptꝰ.de hac materia tractat᷑ · s· de offi oꝛð · cum nos· et

= , appꝛober e lere hor no Sui Fi enes
4

ſen Ed no va

1s pfinat
pliꝛi pront
no pob·

aoni

eſi oꝛdm

lard. Cu. 9 ſin

2:
ne bat et · vij · qy . demqʒ · Di⸗ we ener ſ
W n
por chè. r. ſnn

7
—OO

„
„G

Stpẽom
hy vores

aut Põm

—

Qna nQν09⁹ s pædnaty vendi na pot pptin ſi enn& vt nepotes l'ſaln pntent/

melius. sS. de ok. le · dilectꝰ? a de oceſſombz· ecẽlar · ſi . e· illud. ſione pñ̃ftandi nõ debet inde amoueri vt dicũt quidã vſqʒ ad finẽ eãe ·

d ¶ Non acceſſerit · et ita ſi ↄſenſus ep̃i acceſſerit valet tal donacõ vel
ocelſio ꝗ·e.nullꝰ. et · c· jllud. ſ̊ qᷣd mtelligi dare pronus eeciam dare
nõ poteſt qꝛ ad eũ non ꝓtinet ĩmo ad epᷣm. lau · dixit qð ius pẽ onatus
lolummõ intelligit᷑ donare qð ſuũ eſt de cõſenſu epi tñ.s.de donaẽ ·
pa ſtoꝛalne deluſoꝛia ĩtelligat᷑ donacio vt res potiꝰ valeat ꝙᷓ peat ·

xvj ·qiiijvolumꝰ:.et.s · vt li.pen;a memoꝛia · et ſufficit eſſe in poſſeſ⸗

fſoneij· ei ↄſultacõ ibʒ·et ſupplet h maxĩe · ̊ Fa iſta mamfeſte ↄtradiẽ

et certe veriꝰ videt ꝙ eligẽ vel pñtare qͥs nõ poſſit poſtꝙᷓ ei mouet᷑

Iſho ſuꝑ ꝓpꝛietate · vel ſi dĩca t᷑ ꝙ poſſit pñ̃tare lite mota tñ pñtatus

nõ debet mſtitui pendẽte cõt rouerſ ex qua pendet · s · de in inte · re ·

Ar · ff · del. .. ſi domꝰ· ¶. vl· et H
(on dato.⸗ ſie ergo ꝓp

rj. vl· et · ð dote poſt
di ·re nup · a iudices tam

cbat᷑ ex eo ꝙ diẽ ꝙ nõ dato babet aẽ

mchoatũ Mecetero tue pꝛu ·

c. n · et eſt · ar · op · s · de elec · cumana · vbi chci et cappellani erant mqſi

bis oſtite rit ꝙ pᷣfato militip̃⸗

poſſemiõe eligẽdi et mo⸗

n3 g j ſt eis qõ ſup iure eli
nsõ dato haber̃ qð ab illo ta fuit eis ꝗõ ſuꝑ ein
dar qui de awe daref ptᷣ „. .N-ẽß „ . ——— 4 —☚4 Sondi vacate cen aꝛn
f. ð acquiĩ · re· do tradi ꝓ dioceſanũ epᷣm appꝛobet᷑ ra tuarieñ · atep̃ᷣm grauẽ de ipſo N⸗ Ptaterat demre no s
cio a⸗ de pen. lAij . fF e tum non eſt qð a prono fuerit depoſuit qõneda · Y·m · q.n vo xvaluit voruo r Iue bien

Ylite pendẽte non eſt qgs

dari pñt vt.· C. qui ꝙ ſua r.qꝙ ſi laici clericis vl collegijs ſcripta villa fuerit nõ excepto pznano- i Faclenoie
nr vna⸗ ei:ar vn day de oceſſionibʒ vel donaciõibʒ ĩure pronatus ad firmã oceſſa 69, in elitninterftaa⸗
. zmellareroßilt clondbro⸗ inſtĩa oceſſerint in ſ̊ verba et ¶ Vl anteeᷓ de nure p ronatꝰ? int poſt litem conteſtatã ſed
Aſuple hie nec eſt in poſſeſ ſiia · cõceſſi vel dedi ecciam et eene abbatiſſaʒ militẽ otrouerſia hr non deb er nt reſituj
ſione vel qᷓñ alias ſi eſſet ñti carta ofirmaui: ſi oſenſus eſſʒ ſuboꝛta p̃ᷣfatus · w· in pꝛe⸗ fructꝰ pntacionis qꝛ ca⸗
Iquaſ poffefföe non ri vina ceſſerit nibil agi vidꝛ ſcripta eccia ꝑ ep̃um ad pñta⸗ nonice inſtitut? nõ remo
nõ clam non pcario nulla epi no accellerit m Siyv Pp Pep . uetur ſine culpa et hſů̊ ve⸗

qõne ſibi mota qꝛ tũc iuſ

acquirit᷑ pñtato et obti⸗

net ..eeex iris · et · e oſul⸗
tacionibz. ß iſti lajci erãt
in poſſeſſione ſaltẽ de fa⸗

co et niſi oſenſus ep̃i ac⸗

ceſſerit nõ valet donacõ·
et ita ↄcoꝛdat cũ illa j.e.
via chici ad (cura⸗
ocatias · i. jus pro
natus qð dici aduocacia
vt h·qñq; vie edñatꝰ vx
cuſtodia ſiue guardia ap

qꝛ ꝓ nõ dato habet᷑ qð ab illo

dat qui nõ pt᷑ de iure donare·
dem oxon epo ·
ja clerici quidã aduo⸗

catias eccleſiaꝝ cõparãt/vel
quocũq; modo pñt acquirunt/
vt poſtmodũ eoꝝ filij vl nepo
tes adð eaſoè eccias pñtent᷑· p⸗

cipimꝰ vt id artiꝰ inhibẽ ꝓeu
res eoſoẽ aduocacoĩbus tali⸗

cionẽ militis inſtitutꝰ fuiſſʒ eiꝰ

dummõ alias ſit ydoneꝰ adiu
dicetis ecciaʒ ita ꝙ ſi abbatiſ⸗

ſa obtineat aduerſꝰ? militẽ illi
det palibus debeat rñdere ·

dem vintoneñ · ep̃o⸗
iud p̃tereundũ nõ duximus
ꝙſi laicꝰ epᷣ̃o incõſulto eccia⸗ʒ⸗
non vacantẽ ocedit religioſe
domuiſet poſtea cũ vacauerit

rius credo⸗· otra · tñ nota⸗
tur ꝓ Jo · ſ. ꝙ pt lieite eli
gere qui & in quieta poſ⸗
Emone licet moueatur ei
qſtio · s · de in inte · xe · cuʒ
vemlent · ſed H veriꝰ ere
do et ita ſi fuit iſte pñta⸗
tus ante qõnez motã obt
nebit qꝛ ille credebat᷑ pa
tronus cũ eſſet in poſſeſ⸗
ſone totiꝰ ville et ita cere
debat ſe eſſe pronũ et bo/
na flde · Rcꝗᷓ.e· ↄſultacõi⸗

pellat vt .e· pterea· J ter acqſitis apellacõne poſt⸗ ad pñ̃tactõemeiuſoẽ laici cle⸗ bus.et ſ poſtea obtineat
Susf . re un ſiue po · ſpoliãdo · Idem Hfoꝛdeñ · ricꝰ ibi fuerit ꝓ dioẽ · ep̃m ĩſti⸗ b ebnre: kon .
ceſfiõis · xvj.q.vij· pie —— NE . 2 L xcepi
R— oris kugeels⸗ qñz gr̃a eßo et abbi de foꝛde · tutus poꝛ ↄceſſio ſcdᷣaʒ inſtitu ius pronatus rudebit illi
ClrCa Ius, xvj. q. v. ſi qs epᷣoztet· X lris · F ſe alebieñ · ei ac clone quo minꝰ habeat᷑ rata de tpalibus · xvj · ꝗ · n· ſa⸗
ra n d Cörarst. pꝓ ſetm̃ qð cepimus ꝙ defuncka pfona ec firma nõ pt᷑ aliq̃tenus ſĩpedire ne · et. .. de Puil· cũ et plã
ſitn Nictod eſſe nõ pt᷑ cũ ſit ſpũali an⸗ „Dreg ſles qui vil ſill ſſo 8 iur li9 tare · S. in ecẽnjs · et dicit
Gſu nexn .e de iure Fch vni eleſie de lacoñ · g · miles qui vi cu illa ↄceſſio ð iure nulſiꝰ po bie in k. otre teſt. .

uer ltate põt obligariꝗᷓ.
ec. ꝓxl·et vendi ᷓ. ercuzʒ.
ſcvm · ad ĩſtar fundi dota
lis· ff· de fun · do·l · i · f · ð
acquixe · do · l· quidã ·

eFilij· licʒ aliqͥs ſt pro

lam in qua eccia ſita eſt amo⸗
naſte rio de vmẽ ·˖ ad firmãte⸗
nebat ad eãdẽ vacantẽ · w· cle
rieũ p̃dicto epᷣo pñt auit · poſt

modũ abbatiſſa pᷣditi mona⸗

ſit eſſe momentiſtũ qꝛ de re nõ

vacãte fetᷣa eſt tũ qꝛ laicꝰ ſine
auẽte ep̃i nemi pt᷑ eccias dare/
licet religioſo loco ſus pr̃ona⸗
tus ↄferendi liberã hẽat facul

de re iudi · cũ Bbᷣtoldus · et
J· e · oſultaciõibʒ · vbi diẽ
ſi a tpe pñtacionis ſue ius
pronatꝰ eccie poſſdebat
ſed H non erat in poſſeſſi⸗
one iuris pronatꝰ lʒ poſ⸗

credo q polſit pñtare. ff. cleſiã ſupꝛaſeriptã quo nolete cante eccia religioſo loco ↄt “ Reer Be e
credo ꝙ poſſit pñtare· ff Pꝛaſcerip . la rensol Ntu eerat in poſſeſſõe iuĩ pr̃o
qð cuiuſqʒ vniu erſ · illð lerit et ali quis ſine pᷣſentaciõe natus et ſic ceſſant otra⸗

ar otra⸗ꝗ.e.cõluluit · vbi
f(poliando · ¶ de B·

ſed cui applicabi᷑ pot dici

pñtatuʒ ab ea recipe apð can

ꝙ ecclehe cui ꝓꝑ hmõi empeionemfacta eſt ſimonĩiaca in iuria · ar 7. de
ſlimo · de hoe · et · xvij · q; iij ſi quis matrioet ſie eccia erit pr̃0ona ſuipſiꝰ
ſed d ſi ipſa eadem eccia emiſſet ius pr onatus a ſuo pr0ono nunquid
amit tit pronus ius pꝓr᷑ onatus vt ſic remaneat apud ipam ecciam.ax.
ꝙ; nõ ꝗ.eillud · qꝛ vendicio nõ tenuit qꝛ ſy pũale vl' ſpirituali annexũ
vendi nõ poteſt j. de ſimo · querelã. et · e. de jure · et ſic remane bſt pe
nes pronum reſtituta pecuma · ar · o · poſſet h colligi ſed loje dia p
emptoꝛ ſpoliet᷑ et nõ venditoꝛ vñ eoipſo ꝙ impomt penã emptoꝛia
nõ venditoꝛi videt᷑ remanere ius pr̃onatus penes ip̃ᷣm patronũ qꝛ ſi
voluiſſet ipᷣm pꝛiuaui hoc dixiſſʒ ſieut de alio· vel die qð pꝛiꝰ dixvi ·
E literis · ad fſirmã · dicunt quidã ꝙ talẽ otractũ celebꝛauerũt int
ſe ꝙ vtile dñ ium trãliret in conduchoꝛẽ et lie in ipᷣm trã huit us

pronatus · ſecꝰ in ereditoꝛe ·

4 ꝛe ˖ 8· de re uð · eum Btoldus B.
oñtauit. ſuple et eps ipʒ recepit · remoueri et ĩſtitui pñtatũ
ud cantua riẽſem ·˖ q fecit pwü⸗

ꝓ ab batiſſaʒ vñoꝛta fuſt cõ

¶ ¶ Excepto · ar · cõceſſuʒz videri qð non eſt noĩatim ¶ tencio inter eos⸗
exceptũ .j.de ſpon.cũ apud . Itẽ ar · ꝙ idem juris eſt m toto et in pte.
areff ; de ol . p· vx · l. ij. F. ij : et · xñ · qijcognouimꝰ · de hoc tractat᷑ g.
k anteꝙᷓ· ar eſt ᷣ a ↄtrario ſenſu ꝙ de trãſſa-inter coꝛ ꝓpalia.

res litigioſa nõ debet tran

ſferri in aliã ꝓſonam lite pendente · xj · q· i⸗

ꝛ res · et · xvj.q.iiij.· volumꝰ.et · Svt li.pen· a memoꝛia · et q̃ſ ꝓ to⸗
tum.et ita videt ꝙ ſi mouet alicui qõ de iure pronat et ĩterim vacet

eccia ꝙ nõ poſſit pñtare ante finẽ cauſe ſed nõ eſt veꝛd ̊ ᷣm quo ſvã

ſpur dicit · · de m mte · re · cu vemſſent et ita ſi qs eſt m quieta poſſeſ

1Ind / Ga7 pzdnlaνα

ab batiſſa obtmeat a duerſus militẽ dictus.
ex hoc apparet ꝙ miles reus erat et abbati

ria· et ſatis bene colligit
qꝛ miles erat in pol · iut⸗
pa · ex eoo ꝙ dicit in fi. qð
g· rñdeat ſibi de tpalibus

ſa votra militẽ agebat et ſie

relimquit ꝙ miles credebat pronus et ſic agebat vt pĩ onus vñ tenu
it pntacio et inſtitucio eo tpe facta quo quiete ius pꝓr᷑̃ᷣonatus eccie poſ

pñ̃tare vel ſi pñtat ſuſpendit᷑ in ſtitucio

ſidebat j.e.ↄſultacionibz · et · .· de elee ·

querelã· et ſta lite mota nõ dzʒ
in euentũ ſnie vt dicũ et·
Liud vacantẽ · quidã intelligũt ꝙ ꝓ hanc ↄceſſionẽ laicus ilte intẽde
bat dare eccleſiã quo ad ꝗpꝛietatẽ vel ecciam in vſum ꝓpꝛium qð fa⸗
cere nõ pt᷑.s.de donaè · paſtoꝛalis · x · q· i. nouerint · et · c· ſic quidẽ · eũ
atius eam poſñideret ſecꝰ ſi dediſſet ius pr̃onatus ſine cõſenlu epi vt

dicunt vt no .e· c· in nota hec ir̃a mnuit aẽ ·
1¶ Impediẽ · ar · ꝙ nõ pſtat impedimentũ qð de iure nõ ſoꝛtit᷑ affe⸗
m ar .· e · aüt . 8· de elec . bone · ar · r · g. de elee · oſderauimus ·

et · c auditis · et ··. de ſpon. ad audienciã.

m ¶ Mõ vacante . et ſta pʒ ꝙ eccia nõ vacãs ofer ri nõ pt pᷣuate pſone

vt · s · de donac · oſultacionibʒz · ſed loco reli
vacãs pt ↄcedi vt i·c.ↄſultaciombʒ.
n (Kann⸗ſenullt Hutepf one lerr⸗

o ¶ Religioſo.hec lĩ̃a innuit ꝙ laicus

m regũ · ̊ nõ credo · vñ ſupple de olenſu e

gloſo de auẽte epi eccia nõ
poſſit dare ius pr᷑ onatꝰ loco
religioſo ſine auẽte epi ſed
ecciaʒ nõ ar · xvj · q.vi· nemi
pi ꝙ ſiue ocedat ecciam ſiue

ius pronatus necaria eſt auẽtas epi · S· ·· ꝙ aut. et. S· de dona . eõſulta

cionibus· et .e·nullus·

epi vt dir · Sed nunqd laico poĩ dari ſus

P EKotulerit · de auẽte⸗ pfonatus. vinẽ · dixit ꝙ ſe · ar . e · ex inſi⸗
nuacione· ſ̊ ibi nõ fuit donacõ ſʒ frater ceſſit fri ius ſuũ ſeu renuciauit

1 — 5 .
Piaν vel e ailcte altert .ſo loto donare EE cod e C E 4 S . 4no tenet da ne rc

jei ꝙ illi qͥ ecẽias receper daranibzlaico ns qui hig⸗ I tas ne
.„ - L epi · vel pt diei ꝙ illi qᷣ e ft ſ̊ eoʒv ſucc eſſoꝛes p er 1 qui in locu *ꝑ G
1o cũ ipſe inſolidũ eſſet I kibe otra ura ktecepert int eccian in podese qr qui mloen e, 6
dſe ius p̃ ſtandi et ita nõ fuit don regllasvonan vel vendi Eu ad tuſla kai Bnie gus amen dere ur aui malteri. tene ſne Reoe
ei quan ibi dieit . H̊ tñ vmuͤͦlitat n — lt eriꝰ ſucce retrotrahit . r·l . pent· En m Ait-
ſs 5. vt ibi dieit᷑ . ̊ tñ 1 j. eecum ſcom· Se vel alio mõ 2 ſi· ar · ꝙ rat habicio i aliũ traffer⸗ de re· iur · l. p ðac Vſr phmt
. vrenus vtd s·e· ex lris.etqj.e· cun E ſucceſſõe vel alio mõ Conſenfu · ar · ꝙ rat lus iuris in aliũ tr diuoꝛ .· re · nup. ff· Sac X Dioc qſen⸗
un 1. e ſtaig yter emutat debor de ſua BinseTinenent pene⸗ re ꝙ iple hẽat · ”!lM 4 ai mf. Imn. di abb u. 7 hal
enerhcPot - ner rieil de cernimdg etec⸗ Rlhſs. g bi 1¹ eſt onhechit. ure
ni nouerit. ar · o· xvj. q· 2„= uſ me eua nte Wrd
niate; delendendzeertam 5 pmõioceſſiões ir ritas vonſ, RSTW——
earpege bis rbanil⸗ frarrn e ubẽ oifuent in ja bns eN vezingof eh, ern kieh e ir
n pñt pratem · S. e· pterea ccia inſtitutꝰ ·eius ᷣm rigoꝛ vero om ſtitucõeʒ ufmerl. terdũ · ſo
, Ruten . ſix. di. lege ſecta minttitt cio irritanda·/ ccie ad tua inſtitua acquĩt᷑ · poſ inter otra⸗
et · . Puemt · et · in · q · v⸗ u idem. — otrouer . Pmu verd eſt ee iſtͤ
; ic qitime. J ldem ˖· ectat ꝓ 2 , ia ſpẽalia fuũt nec eẽt
e r e eia Verimomige t · .abſir⸗ G jure earueg meſe iſeer aſ⸗ bHñt ſeʒ zus eene
4 ita licitü eſ . n, 6 de mre pro tfas tibi ſit ap⸗ ñt oferre ſine auẽte
li ducti· et ita licitũ eſt peni dez mmnovt ad 2. ſpga. ciu ꝓꝛogat᷑: = tus pit⸗ illð . et ꝗ.
u. ũ ſi videt᷑ o 5 Edtan de pſonam zi vt dixi ˖ S. e · i
ch tẽ et ↄtra factũ inwein dum fonoꝝ ſᷣm humanã c 5 ota meande p e CLe: nullus· .
B ij: q. vj. .. ſi gufs libellog — aciões eccia one àa mitltue ita ꝙ . br oSak. ltra Au voni van ctd
rne qiecet bo · ce · pol. dmaciloes mute atis vl tur ab hoſpitalarijs · Repmter⸗ el wr. no pna. Epnbé on
Hnncr C oee ve dines ecciaꝝ a5 oe ebota natus · denn . liqritis et · P qd valet a i ratzſitan s Smabit eralfam
nu e Fud errepꝛoba⸗ ains pᷣſumant I R ibemꝰ? ne cuz roône t p bãcp̃ſentacionẽ
n Beonn ekü vaade ai no neſttenli⸗ an Pipen e net rue aca baa is aeanii Pu
pol⸗ Poluero et: .K. de zct Vm aſcei 13 — eu 0 2¾ — — ijus pa⸗ ntat᷑ vt pronus ſit ĩ 2 *
re bom fides ot: f· do ac . t nõ oſenciẽtibʒ eccias u vel etiã alio mõ . boſſeſnodſin. iuris ne po⸗
ſiſterilis · J. bus aut nõ oſen 1„„ ſitoꝛũ vel 2 hialibuſ poſſeſſõe ſui iuris 4. e.
den et. ende enn bl. us an ſt in qbd hñt ius at in eccijs pꝛochialij ltea veret de facro Je
ge yvl · ar · o · s · de fit· pſ⸗ 6. clericis ↄcedũt ja ducti trona 7 ie I ꝛzochiale/ ſe ¶ſultacoibʒ
. 33 ð cle · oug · ma du . S tis / epo ius p mſe 4 ſic
nta⸗ venies· et ˖ 3 60 et · xvrij fonat?ꝰ/et po ca pina * acqᷣſieri „ g/ dem⸗ culuz · emptoꝛ: cg
obe diuerſis fallacijs 7. de Pr ſdẽ ep̃is rep̃ſentãt . ere pᷣſumatis/ d —„ pronat? Enfferẽ vẽdi
· im · ſunt qui opes 7- alios ad eaſdẽ e jonẽ mn eiſ mmeere ione ˖ o. clerici ms Pronatet rſitate et
ep lnn gulerrrelde 11. p̃ᷣſentacione in E Xinfinuacione Fr caclone eu vmueri. kr ſit
ſin ſpon. ipu· dei ſo. non eſt ⁊illi ad eoꝝ pᷣſenta ſtituũtur im ? cũ ei frater i ven eſt niß ſpeciak ſit
cre qi erat⸗ caſibz pu dem eceijs ab ey e qui au tꝰ qð in qᷣbuſ/ exc eptu · S· e · ex lri lligit
, Kaſte e iihe Sven,· eo1 d3 ſunt epi inſtituti cõ⸗ daʒ e cẽijs hebat liberalr con⸗ volũtate dñi feudia
en eerte ot viij latũ emer coꝛſtate ſa eſt oĩno . idã ſine ip 5 valet · in oſtitu · fride⸗
Per1 S nia e tuliſſet eas qu „ . . no valet. ml ſrert᷑ eẽ .
na⸗ vx ſi aliqᷣd ĩopn bi⸗ ſſione poꝛi que mlaeſt . tuliſſe arütet detinet oc de feudis · trãſfert eẽ
j.q · ij. ne s arbi cein = cis cle⸗ ut et de rici · de fe e. qm. in aui
Srpien delictis euacuatainõ eislaier pꝛo⸗ ſenſu Rngheike ca⸗ Bne dtecef et maraj CIm/Ca).
t tret e nonn di. vz: euden ccns pᷣſumptiõe pꝛo⸗ cupatasſ · Jn epᷣdicto Eumwa et c. 5e. Anatié e
4 et malefieijs · ar · l· di · p̃ ricos in eccij bbatibʒ . t eaſdẽ p̃di intiiijg n pmurꝛcde, c y⸗
ſt, denet nederobzec⸗alie. pꝛia oꝛdĩare: ¶dez abbatib⸗ rũ detẽtoꝛes v Ps nenn eaſhte mat d cvey
i in hijs qᷓ fauoꝛe ſui tan 1 pPoꝛit , —* . p · opellas· Aue iõe cũ cõſenſu le mmii no
er t· vñj. q · · ; 5 rapa 8 . 4 .cũ ſanctuariũ illud · et , enull9. vñ v
die ciare ptx Hijs q recep⸗ NV Sͤne lai o mſau⸗ et · F· eũ an — illud · et ronatꝰ nſire
loſum. et in Hñ iut· q· ex donatõne laico⸗ 2 nos et · Ir! ri no ſus. Jura pronatꝰ vᷣnſire
us S. ff · de nit ex do 2 — ſus al⸗ O tarlo tene lus⸗ jur⸗ Kes p
a nõ fut plene . 4 . . jet oſen us ai re he redi . u9 Heres e31
bat ta no ſi ö uenerit · vin · et toꝛitas dioc · epiet ſeccle⸗ de iur ſqten? ſuſtine⸗ kaeit nouꝰ Her Edico⸗
o. ud· E cie⸗ pvoſſiuñ liqtenꝰ? ſuſt . tata donacio vẽdiclo⸗
⸗ o. uð · ſi hic patz · et ſt aliq̊s ſibi ec . offit ñ decz a b mutata donacie .B.
in caſu iſto vt P. ſit nullꝰ veſtꝝ – reti Pelnen dec ccias a paretibzʒ P ¶ Minuẽ. et ita 1. B;.
p Je:cliat:et cr paſtoꝛa s vẽdicare p̃ſumat vel ret riſvt clerici eccias a p⸗ deti euro düe lteren⸗
7* lla ẽ · ſic. · e · illð · ſias vedecare pi. niſi ſtima i⸗ füdatas Pꝛia auete Pnnl pius ꝙ illi a quibʒ
beRullasiſeigenid lit᷑ acquiſitas nif ſt ſuis füdatas ꝓpꝛ laliqᷣbus ne bſi habẽ us
⸗ et ta Pma elecio cnie mel neretalit acq unit? aut eant ãt laici fins vel a Pus ge⸗ jus habuerũt et ſic epu
1 bean npaei t⸗ens hierit ſenprion uni pane an de ieicl edz. Rr, is ge zrese voaſt gꝛ
g· de elec · cõ⸗ dioceſani epi habuerĩt p ſit m 1 tonatuse pmutacionẽ talẽ .
gt to · et · s de ap· =23 „ laici n0 pn . lure verop ZPmurse utari nõ dz ˖ Se
grega ẽ · s de elec · ſenſum/ cũ eniʒl er dmacio mur. .
i E. s. de oſenſum /c⸗ fferre .R i. a.s e cura⸗
ſtitutis · ar jimite ele⸗ „INE E 8ð hñt trã uerimoma⸗a⸗s.
4 auditis · vbi mnuit “ ſe alſos ni ius q . de reli⸗ do. monaſleut. do 4,
u ctio q nulla eſt ĩped ins ðð ,, 2.5. dilectos · · de reli · 9 ſuſpfonatus poſſit Eem 5en
eundaz Hilla ifa e H ñ. s; intandatint e da de cõſenſu epi Hᷣ fec it · C): W☛W
lericis pẽ oms lic de ekeis ei qui ðꝛ H de q· vl · ſi qs de⸗ nare puato eti⸗ a donacõ jbert . in fi · qꝛ res ẽ 66 &
clericis p s lilem caſũ de e eſas nõ pñt · xyj· q et plã viðꝛ ꝙ hic nõ erat ver · libß · hi libert?. in ſt in ve⸗
i⸗ ſare vnð hes lilem cafl ferre eccleſias nõ yñn puit cum et plã veriꝰ vidꝛ ꝙ hie n⸗ · et · ff · de opi ·li iõ mibil dedit in v J
NVVra: laicoꝛd·la ſiqs clericꝰ. ꝓ lai ·s· de elec : maſſana tronus m lo i.ven· loci coꝛpꝰ. ſi f ip̃e ſolꝰ poſſit pſe
. ſi qs ibi heant vocẽ et · e ſacroſeã · uiſibilis · ar · ff . ſi bui · ven · loci coꝛ Lccta vt iye ſols Pol Huit9.
tide i eps ckõibus vt ibi Hẽan cle⸗ et · cſacx uiſibilig⸗ar n lib erã oꝛdiacionẽ 7 ruit · buitutes · 5.
4 asgeriſdiaeer agaades. ahargarz borafzait 1 iuuir rann⸗ vi dcbiate reliitier ceid no dz eſſe · viij ·
in ſamvt · xvj · q · in · · p ſerſt has ecciag dur habuc liti ius ſed ign buerut canonie ditario. ſucc eſſio Heditari⸗ ad extirpandas ·
. ißp̃ſeripfer it eſſe niſi qꝛ ig · et qui otra Onſuluit · her editario ex trãſmiſſa . et · c· ad 5 poſſet .e.
chi vel clerici qu ã hoc nõ pot uit eſn ff · de vſuca · min ꝙ 8. li · xj· i · apkca ·˖ s · de fik · Pſbi „tram 1 ipᷣe ſe pñtare nõ p jigit ar⸗
ſe⸗ malã · ſi dices bon d vſucapiendũ · ſi · quẽadmoð · li . xj. ariap ſi ad pñtacionẽ pentũ qꝛ iy nj vn pmittiintelligit a
4 . deſt ad vſt t. C. ð agruet cẽ ij: ſi quis dein⸗ . ẽte · ſec ſi ad p iberi pñtacio filij vn p is 7.c · li. e pl.
u⸗ ratla mris no pdeſt⸗ 5 pſeripfſit · C· ð ag xvj · q · vñ · ſi qui⸗ . RK ¶ Auẽte · ſ. idet hic ꝓphiberi pñt⸗ ð eſt de clericis .
üi intdicta mercat nõ 4 erũt eccias · x .qð aũtet.c as vn no vide ia ; idẽ ĩtellig enð e lliũ vt dictũ eſt · s. qꝛ
legũ int die deã canonũ recep⸗ E · Pt erea · et · g 4 eiõe ſu ꝓ tua cũ apud · Wela“ pr̃0onꝰ filiũ vt 1 lures
H criſti dera mterd lericꝰ· p laicos· s erũt nulla pᷣſcripeõe iu Daſponenapide ſepo pñ̃tare p niu ill notanð. ſed ſi plure
. jjs eßs ſi qs ele ã fidẽ habuerütin irgo · pt diei onc edãt · auẽt „ uſqz vmüuͤi lee · cũ ĩ iur. .
in es KRs eß⸗ ibere nõ pñt · R malã f t · xxxiiij · q · ij· H v So bee 2 1ECConce ris val filio · ff · qd eui 2 ſie · ar · · ð e 1
nor m ome. et ˖ 20n t reuo ffragiũ pris valzʒ o-⸗ tare · (do ꝙ he · ar xęcũ me
ſo ſurei ſta Pſet vigilãti · et · e · qm om̃e er'x eccie nõ poterã e ſu rag 4 = t vnũ ꝓ ſe pñ r b vendi⸗s; *A
F. 5. . et⸗ dalũ qꝛ ecẽ̃ 5 otradicẽte Fi nunqd pñt vnũ rſitate bñ pt᷑ ven· „
. oie Bed, Kvirent croſpſo Banettos batantpolte Eαoναhͤͤhivnn dn Pe) ſ boc rwitele
cari ſine ſcãdalo · Muida ſequir · aut dio ñt oſenſum — ) Eiure ven en d, ye pol ite vend/ pod.
7 PandutineissSe Vs cememeeetev ſeſs enn W) einen Nlr Ne e ⸗
6 Bramſeltmiibmer dens cd, elm nnre e Rere u leen
9 Olenfũ z. red ercliam ſ
Z Erltes io Hfere

Pſinis m cIs lne A ors Boc,
Micta? n

Erlayn. Cen. vt y. r. c(llicd. ße lo.

4

lulliis la. ra9 Ppn

— 5 *

oue n Debet 1 . E
Niret ui& pon ami6 ad quẽ ſpectat ofirmacõ

ab co

bat

Eus nopoſſide

„

ecſas l' denas ſin ſen ſin cyr ll p& En

gferre no pod.

Coro PWgroſo il eriiẽ

et etiã obligaris · 8. e · ex Ki. a Annexũ · s de iudi · quanto-·
b ¶ rritũ · ipſo iure qꝛ ſpũnale vel ſpũali annexũ vendinõ po t nee eẽ
redim.. de ſimo· querelã · ff · de otrabẽ · emp · hãc legẽ · qꝛ res ſacra

nõ recipit ext macionẽ · ff · de re · di · ſacra loca · in fi: ſi tñ res ſacra ab
ignoꝛante emat᷑ ad intereſſe agi ex otractu · ff · de cõtra emp ·l · i ·

et inlti · e · ti · F. vl · ſed qs hẽbit jus iſlud nunqd ille qui vẽdidit ꝓdet

illud hoe ip̃o ꝙ vendidit · nõ cre do · de H dixi · S · c· qꝛ clerici·

Vllus declmas· · S
ijs qᷓ fi:a pla · ſ· cõ
ſen: ca: cum aphca-
¶ Ecciam · S· e · ꝙ autẽ in
fi· ot expone ecciam · i · ius
pr̃onatus qꝛ donãdo ec⸗
cleſiaʒ qð ſuũ eſt donare
vſdetur de oſenſu epi ſcz
ius pronatꝰ·s/de dona⸗
paſtoꝛalis·

d Ecclelaſtici iuris· ſez
ſpũuũᷣalis quia ſi eſſet tpale
jus ibi nulliꝰ auẽtas xeꝗq

rit duz tñ res ſit donãtil ·
Di cũt tñ quidã ſiẽ vinẽ·
ꝙ ius pronatus pꝑt᷑ laieꝰ
donare loco religioſo et
Rne auẽte ep̃i · S e llud ·
ſed cõtra dixi ibi?!?ẽb

e¶ Offerat · ſi tñ otulerit

et ſubſequat᷑ poſtea con
ſenfus ep̃i bñ valet talis

dona clo · xxj · q · i · c · vl · et

ꝗᷓ· e⸗ fuggeſtum ·S e⸗cura
paſtoꝛab· et · e· ꝙ autez
(Offerat miſi ¶ in kfi·
iuſta cã ſub ſit quare epᷣs
HGᷓ denegauit qꝛ tũc papa
nõ ocederet nec ep̃m cõ⸗
pellẽt ad dandũu licenciã ·

ar. xiij· di · lFas · a⸗ xxxv·

di · archidyaconũ in fi. B⸗

☛ gmificaſti · Caſus

eſt talis: qnidã ep̃s
nomine ecẽie ſue obtinuit
jus pronatꝰ in aliqua cea
pella dioc · alt erius eleri⸗
cum quẽ ipſe pñtauit ille

a eutnαι recipe tenet etiaz de alio

(Perſone ˖ ¶epatu.

vt · 8. e · illud · qd vidꝛ cõ

coꝛdare opimoni vinẽ ·
PH ¶ Pñ̃tauerint · epis vl
alns imferioꝛibʒz p latis in
quoꝛ pꝛochijs eccie ſite
ſunt a clericũ cuiuſcunqʒ
dioceſis pñt p̃ᷣſentare · vt
x vj · q· v· ſi quis epᷣorum
et ſie mtelligit hug· illð
cet eſt pꝛiuſlegi ep̃i vt
dicit · ſz Fa illud nõ dicit

ℳ₰ onnit

et· F. M. q ſt.· illud compauit

cũ me õue mens ſit vẽdi ius pa
tronatus qð eſt ſpũali annexũ
contractũ illum irritũ eſſe de⸗
cernas: Idem ·
eccleſaʒx aut quicqͥd ecciaſtici
juris eſt ſine cõceſſione ſui põ
tificis monaſterijs vel canoni

cis offerat et ſi quis ep̃s ĩpꝛo⸗
bitatig vel auaricie cã ↄſenti⸗

re noluerit ro · põtifici nuncie⸗
tur/et qð offerendu eſt tüc ei
licencia offerat᷑· Idem.
gmficaſtiet · F· wi epi
voſt ꝓmocionẽ ſuã pñta
ciones pſonaꝝ ad eccias a pa
tronis e aꝝ ꝓ eccijs ſibi cõmiſ⸗
ſis adepti fuerint ꝓpſone ydo⸗
nee q́s ad easvacates pñtaue
rint ſunt admittẽède · dem
abbati ſeti alberti ·
((Dnunſi ultacionibus et · F· ñ
aliq̃́s clericꝰ ab oꝛdinario iudi
ce in eccia fuerit inſtitutus ad
pꝛeſentacionẽ illiꝰ qui eiuſoẽ
credebat᷑ eſſe pronꝰ et poſtea
ius pronatus alius euicerit in
iudicio inſtitutꝰ nõ debet ab
ipſa ꝓpter hoc remoueri ſi tpe
pñtationis ſue ille qui eum pñ⸗

tauerit ius pronatꝰ eccie poſ⸗

ſidebat cuzʒ ex hᷣ ei qui de iure
debet hẽe nullu in poſten piu
diciũ generet ſi vero nõ poſſi⸗

Seſh Si epi ni ea al

.1 Pntat Dzm 4 . /

) Died pn q ydone⸗ ab

2 §. dulitas ſine poſſeſſõe non valet vel non ꝓdeſt /· „
E ggeſtũ· fa ctã · ſilem calũ hẽs · s · de Hijs qᷓ fi · a · P· continebatH½

m Auẽctas · S · e autẽ · et · · il lud et · c · nullꝰ. et · S· de donac · cõſul⸗
tacio mbz · et · c· cura · et hic · et. c · Pterea · et · c. figmficantib ʒ·
n (vublecutꝰ · ar . qd ab micio erat mualidũ ꝓ ſubſequentẽ oſenſum
Ofirmat᷑ et fit validũ · · e · cura · et · xvj q · j· e · vl · ſi · · S Pjs que fi·a:
pr · ſi. cõ. ca · eũ nos · et · · de dona . paſtoꝛ alis. et.s.ecura·

debat ſed t erede bat eſſe pa
tronꝰ cum nõ eſſet poterit ab
eadẽ eccleſia remoueri⸗· Pes
eboꝛaceñ · archiepo ·

vVggeſtũ eſt / ꝓ cũ eccie

queda de aſſenſu dñi fundi et
de auẽte eboꝛaceñ · ar eßi eccie
beati · p · eboꝛa · eoõceſſe et aff

te ſint m p̃ᷣbendã /canonici de

nouo burgo ↄceſſionẽ illã irti
tare mtunt᷑ occ aſione donacõ
nis quã ſibi aſſerũt pꝛiꝰ facta·
vñ licet mn donacõ nibus eccie
requirendꝰ ſit et expectandꝰ

pr̃onoꝝ oſenſus qꝛ tamẽ ecõ/

niſi auẽtas interuenerit põtili
calis canonice cõcedi non pñt
ſig nfic amꝰ ꝙ pꝛioꝛ cõceſſio ſi
cum aſſenſu proni et auẽte dio
ceſani facta aut eius aſſenſus
fuerit poſtea ſubſecutꝰ poſte⸗

2„tioꝛi cõceſſiom p̃ᷣfert alioquin
e illa debet p̃ferri quauis poſte

rius facta que cõſenſu dñi fun
di et ep̃i auẽte fulcit᷑ · I dẽ ar⸗
chiep̃is et ep̃is ꝓ angliã cõſti
Elatũ eſt ꝙ nõ⸗ (tutis ·
Bnulli occaſiõe laice reco⸗
gnicionis nõ requiſita ep̃i au⸗
diencia bñficia ecciaſtica ſibi
pᷣſumunt in vtis pꝛochijs ven⸗
dicare · qm igitur hmõi pſone
nõ intrant poſtiũ ſed aliunde
conſcendũt · ac ꝓp hoc indigni
ſunt paſtoꝛis noĩe vel pᷣꝛoga⸗

o ( Poſterius · ar · ꝙ le
que pñt elidi ꝓ excepcõ/
nem nõ pᷣſtãt impedimẽ⸗

tum de ſchis ꝙuis de pꝛi

mis nõ faciat mencionẽ·
gS· de ofir · bone ·
Kulcit᷑ · ar. vbi plura
aciũt aliquo ꝙꝙ cõtra ·
obtinẽ dz · ar · xin · di · duo
mala et: e· nerui. C· de
jur · et facti igno · l. i · et ·
de re iudi · cauſã que · vbi
ſunt · ar · de H· ar · O · xxij·
q· i. mouet te · w. ſ et ſi.

latũ · recogmeõiſ·
i. Ofeſſionis in iure
facte donacõis vel ↄ ceſſi

onis pus facke ð re qcun
q; qð meliꝰ eſt et eſt vul
gare angloꝛx· ala·

q ¶ Per oſũ · vj · ꝗ · j.·j nõ

furez · et · xxin · q · iin · tres
pſonas · et · i · qei· oꝛdina
Conſcendũut ˖ cionel ·

et ſi fures füt · S· de elec·

s ndigmn. (dudu⸗

intm ꝙ deponi dñt · et ex

cõ icaciom ſubiciẽdi ſunt ·

xvj · q · vij · ſi ꝗs deĩceps ·
ſi quis epᷣs· ſñi qs clericꝰ.
ho die nõ ĩponit᷑ pena pᷣ⸗
dictoꝛꝛ canonuz H ſtat ei
qð h ðꝛ · et ſi qͥs ↄſenciat
in electionẽ de ſe factã ꝑ
a buſum pꝛtatis ſeclaris et
ĩielegibił fit nec pt᷑ ꝓmo⸗
ueri ſine diſpẽſacõne · · SD
elec· quiſquiss
t rchn⸗ vmillã regu
lam.actoꝛ fo⁊⁊ rei ſeq̃t᷑ ·
s· de fo · Ope. cũ ſit gnale
xj · ꝗ · i · expiencie · ̊ nonne
mittüt iſti ſacrilegiũ q̃ᷓ
talr ſpoliãt eccias g& ſunt
p ecẽc̃iaʒ ijudicandi vt ꝓ⸗
bat᷑ · s · de fo. cõpe · Oque
ſtꝰ. et · ar · xij · q · ij · nulli li
ceat · p̃dia et homicide di

cunt᷑ · xij · q · ij . qui abſtu⸗

lerit · eſt ergo veꝝ iſti
malefact oꝛeſſub ecciaſti
co iudice füt vue mẽdi et

