teſt quis multũ addiſcẽ · ar · xl viij · di · Si · qꝛ nemo repente fit ſũmꝰ
de pe · di· i · hec qᷓ de caritate · ar · otra · qnqʒ em mgemů ſupplet tẽ
puſ m bñ ſtudẽti bz ſiẽ mduſtria ſupplet tps · lxxvnj· di· monachꝰ.nec
ſufficit diu m ſcolis fuiſſe ſi̊ laudabiliter vixiſſe mquirendum eſt · xnj
q·ij· gloꝛia ep̃i · m fi· et ar · C· de hijs qui vemã etatis impetrãt · l. ij · —
m ¶ Wra p hanc literã vivᷣi ꝙps oſeñ.eccie puilegiuʒ ſuũ falſaue⸗ e p= lSint edr,

rat addẽdo aliquid vel diminuẽdo ut magis faceret ꝓꝙ ſe ꝓpt qð eu T B

———,

JFemdtulit ſmazotra yler αn
deñ. ecciam ſ eoipᷣo ꝙ qͥs
falſat lr̃as iudicũ dʒ amit
t ere cãʒz ſic dicit illa dec̃.s
de R p · olim · qð ᷣ ñ f ecit
eugemꝰ? eredẽs puilegiuz
veꝛd cũ nõ eẽt · ut dicit lea
iſta.illa mtẽs pᷣcipue · ⁊c ·
et B pʒ ꝙ fa llauerat puile
giũ qð poſtea reptũ ẽ im /
tegꝛd et meoꝛruptũuũ in re
giſtro· ſiſ falſitas hẽtur
ꝗᷓj. de excep · cũ venerabik
et iðo tale delictuũ non dz
obeſſe ylerdeñ eccie mi
nus ſaltẽ reſtituat᷑ iſto be
neficio vel foꝛte ps yler⸗
deñ . eccie falſauerat puile
giũ oſeñ · eccie · a H oſtitit
m iudicio: vñ papa ſniauit
otra ylerdeñ · ecciaz · a iõ
dielt illa mtẽs · ꝛc · et hoc
viðꝛ verius bᷣm hãc literã
mantiqᷓ ↄpilat õe dicebat᷑
ab alta pte ꝓducku a m
illã literamplamoꝛ ẽ ſen/
ſus · et ᷣm hoc pars yler⸗
deñ · ecc lehe falſauit pᷣui/
legiũ ſuũ · et iðo ↄtra ipᷣaʒ
fuit ſmatũ qð meliꝰ viðꝛ
Em illam regulã delidum
pſone· ⁊c· et ita ↄcoꝛ· cum
illa dec. cum venerabilis.
vnde non debz obeſſe yler
deñ · eccie delictum illius
qui priuilegium falſauit
quĩ ſaltẽ reſtituatur iſto
beneficio cuʒ eccleſia yler
deñ · nõ fuerit m culpa · b·
n Dãda · id eo iubz mqui ·E.
ri· q; nõ oſtabat an fuiſſz
admiſſa eccia ylerden · ad
re ſtõz et pñtibus ptibus
H ẽ faciendum vel ꝓ otu⸗
maciam abſentibus · ff· de
mmo m cauſe · S. i. et m au
tẽ · ut ſponſa · lar · S· ad hoce
col · ix · et · C· li ſe ut ab he
re · abſti · aut· ſi omnes · de
Pet dictum ẽ · S· e · c· i · a · S
de of · iudi · ce ij ·

o ¶ elius · ꝓ hanc lam
non conſtat ꝙ reſtõ data
fuerit an dãda lʒz ppa cele
ſtmus non obſtante ſnĩa
eugenij negocium cõmiſit
Alercione · C· ſi ꝓpvim
vel alio mo · · ul⸗ar · s· de
ma et obe inter quatuoꝛ.

e Tſtenz ret o, qOſtenſuri · H quare cõ/

pelluntur iſti hoc ꝓbare
cumille qui petit reſtitui
u?tur᷑ · nã poſtea · S· ſi mmoꝛ

IJut ec· bñfi·ut nẽm· foꝛte pfuptio erat ↄtra eos ·et ideo pᷣpa volutt
HG ut dicit pᷣð · deẽ· ut nrm.h̊ non opellunt ſ ꝓ⁊bare nᷣ voluerit ˖ ſed
ſi altera ꝓs voluerit ꝓbare ꝙ fit retractãda pi ꝓbẽt otrariũ ſi po

tuerĩt·a ̊ faciẽda fut vtraq; pte pñte.

catur labor ibz et expenb

( Diſtãtiã· ꝗpter locoꝝx diſtãtiã et ut par/ pma vice pᷣt pom ꝓ
eptoriũ · xxiin· q · in · de illicita · et · ff · de iudi · nõnũqᷓ; nccitate ĩgrue⸗
teij.de dila. c. iear · otra. ff. de iudi · ad põptoꝛ iũ· multa em̃ ꝗpter di

ſtãtiã ꝓmittunt᷑ q̃ alias ꝓhiberent᷑· vñ ſusſton facit egro paruzʒ

——

diſtatia lõga via · Pꝛorogat inducias aufert onus impedimentu.

rac

–

.α S.απα

èHZZ

ataX Ca Si

Sn PVr X

man aba-

ff. de ꝓeut· ad rẽ legazã · et H ꝓbatur ꝓ legẽ. f · e · ti. qᷓ Jo · S jtẽ qᷓ⸗

rit · ar · ad hoc · S· e· auditis · et ſi .· C. e ita d emũ · et · f. an ꝓ aliũ cau⸗

ap · exerce. pol.l · i· ar · otra · C· de ap · l actoꝛ· et qꝛ ſ locũ nõ hẽ bat
appello nece fuit recurrẽ ad bñficiũ reſtõis ſ pot uiſſʒ apellare- iu/
re vũi poterat pᷣſcep tõzʒ ꝓbare ſiue aliã exceptõʒ pẽptoꝛ iã qᷓ.de fið
inſt xu · e · eum jo Hes · et · C.· ſen · reſein · nõ pol . l. j· ecutiom̃ nõ ob
tẽtie · hoc regulare eſt ut ſnia mandetur ex / ſtãte aliqᷓ ex /
ceptõe. ut . i · q · i· ſẽ · n incontinẽti ꝓber exceptiojj. de teſti · vemẽs·
et j· de reſti ·. ſpo · lẽas · m fl· et m qui buſpã caſibʒ qui notant᷑ · xj · q iij
cum apud· Itẽ iz incont inẽti velit qs ꝓbare exceptõeʒ ſuã ſ̊ tamẽ
pfuptiootra ipᷣm ꝙ malicioſe exeipiat · pmo mãdabit᷑ ſnia executõni
ut hic· demde ſi quid velit ꝓponẽ non m modũ exceptioms ſ mmo /
dum accuſatõ nis audietj.de ap · oſtitutus · m fi · er ꝗ. de accu · acce⸗
(nſtilat ¶Cn· Inkiut mo In eo

m cNWW † ρα e nn Aapſa

de volũtate ip ius · ff· de mĩo · pẽi · R. j.

miucde De tnen da 1 Vej Snta e § tc a?

R
ſi

scäl . an IF Mimcs'r & mée Je Pebn
INN ſab tanbene DNrde C 1 nae, 5 S emNnn P 12. Seſd⸗ 11 . F. aſa emn PEr
Pſa, L ρ Ptot 9 eſſio ni Tr 1 paX. —ͥ 3 ſot „R S S R OR “ρα eſh. Diz 6 + . . „ äl RK
ſt ? i epα *ααπ α απαα ennd ſ, Ps Re Sehe1 eſei⸗ v 83 XRNe 3
“ “ 3. E S5 b nõ 8æz. imo dekecerat ĩ buſvâ except õibʒ nee dieebat ꝙ
—„ „ . .. dẽzs. bi nõ 82· imo defecerat ĩ qͥ bu et der r
Cogit adire for oleruat ius dñom· pone exempſii gꝛogat indue 80⁰ l, vell; aponé ut. C· ad.l coꝛ. de fal. lanis eer C. ve iebe
as appellat oꝛ .de ap· cum ſit Ena aufert onus eleco er clecto g ¶ Detrimẽtũ · qꝛ delictũ pſone · ꝛc· xvj · q; vj· ẽzeel aor cori —ê
bus · ixiij · di · eũ longe · mpedimẽtum aufert dño volent ir o. r b (Penſata· H p̃fertur quitasſur Crdeiuoe plaeuft miteg. 4 F prr HH
ſuum fem mõchumxvñnj · q n ſi quis in cognitucoget ire koye g git ꝓter p̃ſũptõʒz cum alias de iure ↄũi poſtulata re an ., D
ſine licẽtia patris abſẽtis fui us cãm agẽ pᷣdt · ff · de iudi · k longꝰ · Cõ omma m ſuo ſtatu eſſe debẽt donec reſtõ fimta ſit · C · de mi §. . 2
jus di bata dño a bſẽti· C· ſi ꝓp vim ł alio . z apintvoſita ũl ẽ innouanð·ff. il iĩnoua/ap·
ſeruat ius dñoꝛꝛ m polſſeſſone turbata dno ableti. C u/ vudyk ami/ ſti poſtulata ·l· vna · ſiẽ apintpo ita m e int voſi den N1 vna-
mõ · l·. i· vbi admit tit᷑ ad oneſhone tur batã recupandã c. 4 Fapellatio⸗ ſe
cus qui alias nõ admitte et · · q ; v· awpellauo neo
rxxzE Stũ de i s. S trãſac· c · ul · ubi
—= rẽt tũ de iure · quafr p⸗ Ztra. 5 ·S tr! 8 =. ybi ve
2 E ecese „ 2: 8ꝛ qð ius buanð ẽ; v i ve
Gr L- Pe vederokEi caſu voſoiſ da J ta: 2 ſo t pe ſme ipᷣius occaſi⸗ o s vofcie equſtas buã
gy)) io & Pecitata nõ vemat. pemptoꝛiũ aſſignamꝰ mniun⸗ q̃ medio tpe ſnie ipius oceᷣ tdadßnipes luie orrin
. ranancz el berantnand vob otempſeritis adĩple⸗ one pcepit mõſterio ĩſtituat da Pne, ed vbf
. receptõz vel diffimtiuam cta vob otempfſe lt8 . noni. at Tca- 1(Cautoz. gie bi
ſmiaʒ ſup ipᷣa reſtõe · vjðꝛ reinos niommus in ipo nego⸗ memoꝛ ato onoem 3 cunq; ĩ dubio aliqs admit
p nõ· qꝛ litis ↄteſtacõ ĩ G̊ᷣ. ! oterimꝰ? ꝛam feliciſ ¶ bꝛacat᷑· tit ꝙ ſemp ille qui admit/
Au farizda 6s deof. u cio quantũ de iurep m. Y· ppa p· n.· lite me titur ſtabit cautõz. C.
di. c. . f. de ſnio.· papimia ꝓcedemus. [dem · Am J. p pa · . r⸗ lega Rĩ fraudẽ · C · Opet ·
n9. 5. ul. ̊ liñ ot· teſtes ñ Vſcitataſupꝑ diuſis ar⸗ atepm toletañ · Ite rater ar⸗ pẽ. l. ule i. Be f de rei vẽ.·
fut recipĩẽdi . ut li. nõ ot ieulis inter burgeñ · ep̃m et. chiep̃e ſup pᷣmatia ſolennit is a qet. l. ſe · ffa ut legato
totit et c mnuit H ex eoo nnim uaõn affuit pemptoꝛiul ter⸗ rũ vel fideicõ · eã caueat·
alias lite ↄteſta · eitari de nosintellectis vtraq; parg· mimus algnarug . Sveri fec· toꝛ· in pmi:ar q. ne i.
bẽt ut ſi nõ venerint8 * ꝓpoſuit coꝛã nob ſup quati⸗ron⸗ d lapſo termmo rn . Ken gece anetamate⸗ 5 Se⸗.
boe fct debeat um ? Oꝛarticulis pnotatis mona⸗ gyie xpectatõʒ nõ modica cop alen e uj mittiẽ m poſ.ecnx
dook. udi. e⸗g F otre. ſteriũ oꝛneñ · juſticia ↄdẽnauimꝰ ruerũt ꝓcuratoꝛes vti⸗ MWl teiſer de kruckibus reſti⸗
videt᷑ ꝙ etiã ad ſnſam p/ exigẽte ſnĩagvo lata ꝓcura⸗ nõ attulerũt depoñtões teſ⸗ ſtuendis ſi ſuſpectus ẽ ·S
nomes Foike. v toꝛ möſterij ad pbadã p̃ſep⸗ e / tiũ alia mumiſnt dllardcnt ce Fauthen. atia et pfar
„ no“ m cau E⸗ 1et⸗ n Aen e „7 7 —,8 . X., atf — 2 — 2₰W , . 2 pma Priar
„ r huius otrarietatis ba tis qs etiã ſuꝑ q buſdamρ o int eos intlocuti fuim/ ſu⸗ mtas erlz nomia fint dius
Habaakea betlr. de of udief. notatisas etd ſan eq́ dilatõe petitataãdẽ ĩdulineỹ ſa. xcix. di. e · et. n
in + bn ens Vſcitata · oꝛneñ · hie decimis p traſactionet ace per’ iat Petira llatõe r - ¶ Dꝛocuratoꝛes · et ita
Tνρ. e MFertur ſnia otra mo⸗ ſitis reſtitutioneʒ m imtes? geri eccie bꝛacareñ di id =S camplures peu⸗
Px'PNi& W r naſteriũ · hꝗj. de cẽ · ſopite nomie monaſterij poſtulauit Wit inſtruckõʒ cae paux n 5 Prratozes dari pñt · de hoe
PiadnſPene alibi in ꝓſonã ꝓcuratoĩs om ided imus indulgen⸗ reſtõis ĩ mtegꝝ poſtulatr̃t ex dem ẽ· · de ꝓcut. non in⸗
& B * —„ ſue ſindiel · s de elec · qre⸗ quaei edux ere ita⸗ hibẽt es ſu 5 ex pte vra pa⸗ 1,: juſte. et · de teſti. inſup⸗
Erv Pe c&ces i- vbi de H. etꝗj. capel. dãa · Imne vero ꝓ excogit 3 boeosſip Bexpte Gra ſe⸗ e eteremneen
vefe dnd mo⸗lens. F eccie no mul ta madca he ex ſumprib lemadati irhutteiiddvo⸗ fadir quibusca mumtur
F aresrre lurb dere Eertel bee Dwe Romgsdh enar.
empeC curatoꝛem e ſindicũ · exqᷣ m damnu epi deingeret pe⸗ dis dux mus Se S. j qd aliud q adimet cãm.
Oſtat de ptate tradita.s- diriſnevẽ monaſteriuz p exe⸗ Onſtitutus ¶ Ires· ix n (Wenita. denegando
dochmai termno cutõʒ ſnĩe ꝓpter diuſas guſp⸗ in nrẽa Hiini ngt. W.n ſr pa ⸗
De eeI. je, 6esg meurré imetu⸗noſ e ac fratre ſuo· IJcanomco o Madatum m HDcaſunñ SEe),
ſonam ꝓcuratoꝛ js· coes EHD d m * ͦexhibita nob petico⸗ vider generale ſufficẽ ma 2
¶ Decimis. ſuper quibꝰ eqtate peniata iure dux Pronen:extbira iſ mioꝛi datuz ꝓeuratoꝛis ſimplłr ve⸗de en
deedee ermnandeer eemesdderetgc. DeNid med ie
zameabns A rontionem. volumus nominus · v ſed⸗ 26 d pẽ ip̃orũ no ſuffiet Inale madatũ
8· de tranſact · cenj · et · de ab epᷣo ipᷣo nlominꝰ tvcipiatis ni exeptaanda · g · or, ĩ cauſa ſuſpecti tutoꝛis · ff
elth , „ „ —– aiezi „— X 2 .— – 74 . ᷓ a1i Auf&
rater ailntutus ad cau riu i ca ipa pᷣuaiuerit/ vmuſa buſoã vedidit ꝓ qᷓda pecuie annns A ieis el mn 1
ſam et ſententia lata otra 2 nr
nam er den a G tunce alter ab
monaſterium / poſtulauit eranm ua ti 20
intec reſtiee obeinui . t exigere ſine
m integ reſti· a obtrmuitt —. . . . altero non p· e im
Hotra viðꝛ dicẽ lex · qꝛ ſine ſpãli mãdato ad hoe ꝓcut᷑:non admitti ſpãli mãdato f. de ꝓeura.qui duos · alius ẽ m interdicto de ier 1.
tur .· ff· de mmno · illud · . ſi ta lis· et. ·c· ꝓx· p̃t dici ꝙ lex illa locum bʒ exhi bẽdis. ff. de lib.· exhi. l. in. ff. de geura. pomponi9· m pn· Jn r
cum reſtõ pnepaliter poſtulat᷑ · ut · s· e.tum ex is:non tñ p illũ t ẽm trãſac · ff · de ꝓcura · mã dato· et malio caſu Peurato: nonp̈t Sfer
quẽ lata fuit ſnĩa ut tũc· i qñ ſic agit exigatur ſpãle mãdatum ad hᷣ⸗ re iuramẽtum ſine ſpãli maãdatovel recipe · ff · de iuriut · juſuranð . ..
h qndo incident᷑ poſtulatur reſtõ ſiẽ hie iʒ pꝰ ſniam ſuꝑ qui buwaz⸗ Scuratoꝛ · a macceptilatõe · ff · de acceptia · l· ij · de H dixe · 8· c· ꝓxr·
qꝛ incontinẽti pꝰ ſniam ante fcẽaʒ executõʒ ꝓ eum qui fact9erat do qlit᷑ locũ habeat · in alio caſu eyigitur ſ pãle mandatum.s· de he pt *
ʒ᷑minus litis intelligi meident fieri ſup qbuſpã qᷓ petebant᷑ añ ſniaz nõnulli · eximuset ita aliquid oceditur hic vna via q8 a lia via de
(pr Aſp αα v Pcut:ad cãz oſtitutus bñ p̃t petẽ reſtõ ſup articulo meidẽti · 8 PlDus nega? otra-s-be pcutue-cum fuis 2coꝛ:ibi poſtis · ſ
r N. e auditis:qꝛ oĩa q̃ ad cãz inſtruẽ dã faciũt ſibi ↄceſſa mtelligũ?· ar· illa intelligũt᷑ ð iure ↄũi ut ſi iure ↄũi aliqᷣd vna via ꝓhibet᷑ a alia

Yia oð iure dʒ ꝓhiberi · HH vo ſecus · ſit ↄſſicta ꝓſonas. ð Gt p-
nſtitutus fie ſuo· et merito cũ⸗ nõnulli: a etiã ad agenð ad
ittiẽ dũ tñ oẽria volũtas nõ aſpareat · ff · de ꝓeu · H̊ hee pſone
et · l. pompomꝰ/ ul · et ĩ cã reſtõis nõ admitteret᷑ ad agenð noſtarʒ
Zmt̃ ab inteſtato ſiue ex te
q¶ Suc ceſſoꝛes·qꝛ filius ſuccedit etiã⸗ ſtamẽto· C. ð bo· ma · . i·
pr̃ vo hʒ vſufructu in ceꝰ ptate ẽ qui oẽm diligẽtã tuẽde rei dz hfe
alienatxe tñ rẽ filij vel donare nõ p̃t · C. e · ti · · i et· j· Pecuĩa emert
r (Vtriqʒ oĩes · ¶. pt᷑t ei mẽi qᷓs poſſeſſiones de oũi 5 de do int
Vivet vx· ſigficauit· ſ̊ otra viðꝛ · qcquid hʒvxoꝛ totũ pſ umit eẽ de
bonis mariti⸗ C· de dõ · int vi · et vx · Ri vxoꝛis · et. ff. de dõ mt viruz .

me

A6
,N

et vx · qumtꝰ mutius · illud veꝛꝛ ẽ qñ nõ oſtat vñ res ille ꝓpuenerüt
H bic ↄ ſtat qꝛ ut dixi de pecuma ↄni empte vł vtriqʒ ↄuiter legate

N— . ſe Cnozꝛnn ,. . RNoro Vel ſoo- nRo=

=☛ S

Carſbe . C More miιιννν νυa e * mars WdnnNννaν lenben vel De

Motaꝝ IaZo uit X νmal lbe dmiale neq aſſann J⸗ mmalroꝛaß Ei nres. ah

2 ab ſVem an⸗ pont B no alb alis mſ mtnc:

S

delegari · ut m. l. C. vbi et ap· quos ·l· ul · et hic. et · l· ea q̃ coꝛrigitur ”M

fuerũt et hoe eertũ erat · qꝛ dum filiꝰ eſt in pꝛate pris alienaẽ k 1 MV

a(Eoſbẽ · hoc ideo dieit⸗ alias diſponẽ ð rebʒ ſuis nõ pt᷑ · nec agẽ
. ꝓ bijs nec ei tẽ tpis currit pᷣſcriptio · ut. C· de bo · ma. l · i · et · C · de
ãnali ex · · · ul. ideoq; emãcipauit eos utↄſẽtient et ratã haberẽt
venditõz eandẽ quo ad ptem maternã m qua debebãt ſuccedẽ mẽi ·

1Hñt. utilli dantur a pneipe ad aliqua officia exercenda puta ¶nnn
ut ↄgnoſcãt de appellatõibʒ łð ſẽtẽens vel etiã de aljs qõmbus R⸗ HS
q̃ volunt ſe ſubicẽ eoꝛꝛ iuriſdictõi ꝑñt cognoſcẽ de ĩ integ · reſti · a ð E
alija caub· ſj neminẽ opellẽ pñt coꝛã ſe litigare· et de talibz pᷣt intelli
g· ff · de iuð . · i. v · vel aliã iurdictõz · ꝛc. et · C. ð iudi · rẽ nõ nouã vl

itõ
tris pet ebãt
ms tenerz petebãt ĩiſtitui
ſimilit᷑ eõtra eam ·
c¶ Kullã · qᷓi fẽéam a mioꝛi
xxv.an:et ſine debita ſolẽ
mtate · vel nullã. i. ſ iuris
Penni⸗ s9 f uiſſet omiſſa-
1 d ¶ Nt'cũ · ſupple ſi iuris ſo
nrd⸗ zuir buata ĩ vẽdi⸗
Ns .ν46 ATpsl iiij ãnoz) tõe
. eg t, C · de tpi ·ĩ mteg.·reſti · l.
⸗ ul · et ar · ꝙ vltra qua
driẽ muz non deð reſtõ . B
fCõſuetudmẽ · ↄoſuetudo
. erat app ⁊obata illius loci
1 ꝙ ſi qs rẽ oũᷣeʒ cũ alio vel

rẽ ſuã venderz eneo vel
alicui magis remoto q̊ ꝓ

4 otractus vſqʒ ad ãnum et
diaiẽ et pꝰ?p̃t offerre Peiuz
ẽptori qð ſoluit ꝙ re illa
a ille tenet recpe pᷣciũ a
. reſtituẽ rẽ et iſti fres omi
ſerãt offerre pᷣciũ qᷓ. ãnum
n diẽ ꝓ re pꝛiſ alienata cũ
ipᷣi eẽnt ꝓximioꝛeſ a ad H
offerenð pet ebãt reſtitui
vývrt rõ plis rehaberet .

gSolẽnitas ·˖ qꝛ ſi hẽbãt
curatoꝛẽ et eiꝰ auẽtas nõ
. in tuenit ipo iure nulla fu
it vẽditio · C· ðĩ mteg · xe
H ſti · mmoꝛꝛ· ſi cur atoꝛẽ · et
.
L

4 ZSs ro*

ſi decre tũ nõ intuemt ſiue
auẽtaſ pᷣtoꝛis ñ tz vẽdicõ
qꝛ tutoꝛ a curatoꝛ aliena
re rẽ mioꝛis ſine auẽte pᷣ⸗
toꝛia ñ pᷣt · C· de Pdijs · mi
. no.ſi · Sere · ñ alienã · l:i· et

pPhbz alns legibz ibidẽ ſi
“D iſti null hbaͤt curatoꝛe

et contraxerunt vel conſẽ

ximioꝛ ẽ illi alienãti a tpe

Pe „ 1e— 7 H
N (Penditzz· qten? otĩgebat eos de bo · ma iĩ alia pte qᷣ ad ptẽ pa
bãt reſtitui ad ius off erẽdi pᷣeiũ · et ſivẽdicio de boms mr/

qᷓntitate/ ac ut hmõi vẽditio
robur firmit atis hr̃et emaci⸗
pauit eoſoẽ et fecit eos ↄtra⸗
ctui oſentire ſre ſupplicauit··
ut vel venditõʒz eandẽ mada v⸗
remus nũciari nullaſvł cũ ad

huc exiſtãt infra tꝑs ad obti⸗

nenð bñficiũ m integn reſtõ⸗
nis indultũſet infra ãnũ n die N
atpe otractus ip̃istanqᷓ; pxi⸗ c.
mioꝛibus opeterʒ ſupalia poꝛ⸗
tione ius offeredi emptoꝛibʒ
p̃ciũ iuxta municipij pꝛoſiẽ·
oſuet ůdmẽ appꝛobata/ ꝙ ha⸗
ctenꝰ omiſerũt dignaremur
eis ſuꝑ vtroq; cũ ĩ ̊ nõ modi⸗
cũ leñ noſcãturſt emptoꝛĩbꝰ
poꝛtionis eluſoẽ vel eoꝝ ſucs
ceſſoꝛibus pᷣcium fint offerre
patiſp idẽ bñficiũ ſubuenire ·
NRuo ẽca · Mjq · ſi pᷣmiſſa ĩue⸗
neritis veritate ſubmxavel
venditõʒ p̃deãm̊ ad ꝑtẽ ex
ſucceſſione mat᷑na ĩpᷣos ↄtin⸗
gẽtenullã nũciare curetis/ſ
ea debita iuriſ ſolẽnitas eſt
omiſſaſvł ſifoꝛſtã infuenerit
eos le ſos eẽ oſtiterit tã ſuꝑ

ſ⸗
ſD -
,.

ut poſſint dare tutoꝛes et curatoꝛ es vel emãcipare iſti dũr oꝛdiarij

eaꝙᷓ ſup reſidua poꝛtione dũ

tñ qð offerũt duxerit faciẽð
auẽte. n · in intege reſtituere
udeatig· dem ··
Auſa reſtõis ĩ integꝝ
coꝛa iudicibʒ oꝛdĩ arijs admiĩ⸗

ſtratõʒ htibz vel del · ab eigIreq̃rat maioꝛes iudices q cem ſm e le
ο

tract ari poterit a fimiri ſiue ᷣ
ipis del · ſpaliter demãd atũ
fuerit ſiue ↄmiſſo eis negocio
otĩgat incidẽ hmõi qõʒdel ·
Fo ab oꝛdiarijs q̊ amiſtra⸗

tõʒ nõ hñt ſʒ timõ facſtate

.

ſudicãdi ſeu arbitrið hac cãe
og noſcẽ ne qᷓunt niſ corã eis

ſine admĩſtratõe a tůbʒ ð
legati · et ar bitri ð reſtõe
cognoſcẽ nõ pñt pᷣncipłᷣ
ſi directe agat᷑ de reſtõne
qꝛ nec talis iudex ſine ad⸗
mſtratõe ſi eſſʒ ad h̊ elcus
a ptibz poſſz omit tẽ cãm
reſtitõis ů̊ maioꝛes tm̃ ·
m ¶ Incidenter · Pneipali
ter enim iſti cognoſcẽ non
pñt de reſtõe cum cã iſta

Meneſine Caꝰ
* Deneqgatn ctrle
E rdent⸗

bp officio ſi DNSY
oc ex officio ſuo faciant . n da

— αιαιι

ſi at meiderit q̃ſtio reſtõiſ
m negocio de quo cõpꝛ o/
miſſuz eſt vel quod ẽ alijs o. Treu raſid.
delegatis commiſſuz pũut
tunc de reſtõe cognoſcẽ ··DN N. een
ſic · C· de iudi · qtiens · a · C Nν &α
de oꝛð · iudi · l· i ibi enz iu MrE R
dex cognoſceit de cã ſtatus
incdent qͥ als ↄ gnoſcere
non valʒz nec ðdꝛ arbit᷑ tẽ fa

mot a fuerit meident ¶ m mri⸗ i. . cere otra ↄpꝛomiſſum qꝛꝰ

. „ 1 O —— - — 6
moniali qͥʒ cã liberali/ vel crin

igãt arbit᷑ neqͥt aſſumi · Pe

efi õis mn inte⸗ miſſum ẽ · utputa ſi omſit
Srcts reſt . oudi l Pbatez arbiter pᷣt de B
grueccie tue al νρRNαcoροnoſcere vꝑ de conſimi

cio ðnegator eſtõ pᷣterqᷓʒ adD libus que imcidunt meaiä

appellatõʒ omiſſ. n viðdꝛ eidẽ
eccie poſſe negarijniſñ nouis
defennonibʒ ad hmõi ſt bñfi ?
De alienatõe indieij mutadi
Alexãder · iij · cauſafacta

bmõii reſtitutio nõ ? alia
*“ cã ſiue negociũ ab eo de q̊ᷓ

miali cũ maioꝛes iudices

ↄpꝛomiſſum ẽ qĩ̊ oꝛit᷑ ex il
lo a ei coherẽs de qᷣnpꝛo

n ¶ In matrimomali · cau M ca n ars
ſe eni matrimomales ꝓ iu αιπι οen
dices diſeretos debẽt tra F
ctari qui pratem habeant
iudicãdiꝗ.de ↄſãg. et aff.
ex lis · et ẽ exõᷣſſum · S. de
trãlac · c · ul · vbi de Hh. Itez
cã liberalis et crimialis q̃ᷓ

maioꝛes iudices requirũt
ff· de ar bi · non diſtmgue
mus · · iulianus · a · .· de li

berali. vnde ſũptum ẽ hoe ar· ↄtra· ff. t hijs qui no infaquid æ. S.
ex compꝛomiſſo · vbi ðꝛ ꝙ ſma arbitri non ĩfamat· vñ viðꝛ ꝙ poſſit
compꝛomitti de erimine ꝙ diẽ · · illa quid &. F. ex compꝛomiſſo nonĩ
telligit de famoſo delicto ß̃ de tali qd nullo modo in famat· et q no
p omma ma ẽ ut ibi ðꝛ · vero et m.l.non diſtm guemꝰ intelligitur
de famoſo delicto de quo ar biter aſſumi non pᷣt · Item ar · otra J.8 5
ſũp. lal. Fibi non fui impi: orpi qꝛ retin uit ſi bi dele gatã ptatẽ
Eneficio · dene gato· ſi aliquiſ petat reſtitutõʒ m ĩnteg cotra
ipᷣm lata fuit ſnĩa denegando reſtõʒ ſi iterum petat reſtõnẽ de
negari dz tñ p̃t reſtitui ad apellandotra ſmam a q̃ nõ appellauit.·qꝛ
denegata fuit reſtõ ut H dicit · et · C. R ſepius: m integ reſti. poſtu⸗
p NMouis · tunc em ꝗpter nouas defenſiones iterum audiẽ ( .· l. i.
C.· ſi ſepius m mteg · poſtu·l· ij · et · iij · exillis tribus legibʒ ſũptum ẽ
qð hᷣ ðꝛ.ſq̊ q̃liter mtelligiſ ꝙ dieit nouis defenſombus.noue dñr de
fenſiones ſiue q tunc erãt allegate nõ fuerũt qꝛ occulte erant ſiue
q̃ poſtea emerſerunt · ̊ qᷓdam mtelligunt de omiſſis pmis tantũ q̃ſi
no poſſint de nouo alie ſupuemire qd ceredo veriꝰ et itaqpter nouas
defenhones q̃ tunc erãt admitti ites ad bñficiũ reſtõis nõ obſtan
te ꝙ malio iudicio fuit denegatũ ſic ex noua cã recuſatur iudex poſt
lit · oteſt · a · de of · del. imſinuãte · ſij. de excep · paſtoꝛalis · a · iin · q · iij
¶ẽᷓ.ſñi quis teſtibus ·a q̃ ð nouo emergũt auxilio indigẽt · ff · de inter /
rog · ack · ð etate · S.ex cã · pnc eps vero etiã o res bis iudicatas reſli
tutõnem in ſuo auditoꝛio admittit· ff · ð mino:minoꝛ aut mgr̃atꝰ.ar·

ſerunt venditiom facte a patre obligãtur · ſed ſi leſi ſũt reſtituunẽ ·
ut · l· pᷣdicta · ſi euratoꝛẽ· m fyet ita h ſolennitas iuris ẽ omiſſa nila fu
it venditio et ſie etiã nulla ꝓnunciabitur ſiſolenmitas buata fuit et
bauermt ſe leſos reſtituẽtur tã otra vẽditõʒ contmgentẽ ipᷣos ex
ucceſſione materna ꝙᷓ etiã ad ius offerẽdi m võẽditione paterna ·
H¶ Conſtit erit · ꝓbabũt & iſti ſe mĩorꝛes et leſos alias non adinitte
rent᷑ · ff. de iuilur · nã poſtea · ſi minoꝛ quo ꝓbato reſtituent᷑ tã cõ
tra venditionẽ ꝙᷓ; ad ius offerẽdi · jeps ptas e hmõi ct alij etiã mi
ae tes riſvictionẽ hñt es qᷓ pᷣſut alieui vmũſitati qͥ hñt admim ſtratõz
eu iuriſvictõe · f.· de poſtul. l· i. ul · et C· vbi et apð 4s ul · xj · q·i
de pſona. ff · ꝙ euiuſqʒ vmuſi· ul · /dinarijs hoc edicto pñt og⸗
k (Delegatus . et ſic delegati ab oꝛ/ ſee de cãr eſtõ is ſiue pᷣncipa
liter mãdetur eis ſiue incidẽter eis otigat q̃ſtio reſtõi 8· et mito foꝛ
ti9 delegatꝰ a Pncipe ſiẽ H torũ ẽdit · C vbi et apud qs reſti· imteg·
poſtu·le ul · q̃ pomt totũ tenoꝛẽ P9 deẽ · H vidðꝛ ⸗ eſſe non poſſit ſezʒ
oꝛdmarius poſſit alij demãdare ↄgnitionẽ iſtã cumm mteg. re⸗
Feuti cauſe ↄgtionẽ deſderat · ff. de m int es? reſti · l ij · et · 8.e·
tum ex lris · et · f.· de mĩo · m cauſe · · cã · h qᷓ officio iudicis cã cognita
expediunt᷑ alteri demãdari non pñt · ff· de of · ꝓconſu · nee qeẽ· .mni
ſ decretuz · ſo· xeſtõ m mte· opetit iut mgr̃atꝰ et traſit ↄogmtio re
ſtõnms ſiue ſpãlit᷑ ſiue gnaliter omittat᷑· C·vbi et apud qᷣs · l. ul. H ea
q̃ ↄpetũt iut mgratus delegant᷑·ff· de ofe eius euj mã · ẽ iuĩdic. l. iei·

— — —— —⏑ — —

In. ß otradicit lex· qꝛ ea ꝗᷓ ſut magis imperij ꝙᷓ ſuriſoictõis mgr̃a⸗ 8. e· tũ ex lr̃is · Iteʒ videt̃ ꝙ pluries poſſint dari.ff·ðᷣ mino. et ſi ſne ¶ o plaxrr t ehe
r Kere non St-5 Leſriene magis imꝑnj ꝙᷓ luriſojctõis & nõ pmit ¶q reſtitutus · vbi ſepius reſtitutꝰ fuit minoꝛ ad hereditatẽ adeũnda Mαια

So·pt᷑ dici ꝙ illð ſpãie ẽ ĩ hereditate vel eẽ ibi ñ fuit denegata ſůſe
pe oceſſa puta pus reſtitui in integrũ q̃ ↄtra ſniam oceſſa fuit mibi
itezd lata fuit ſnia o᷑ me ĩ pᷣneipali:it eꝝ dabitur in integ rum reſtõ
nõ ↄtra pᷣmã ſnĩam qij[otira ſcdᷣaʒ qð pt᷑ fieri mſñi in caſu·C· de boms q̃ᷓ

tĩ mgratibʒ· f· ad mumci ea q. & multommꝰ pñ̃t delegare: pt hie
rñderi omma qᷓ ↄpetũt iĩure mgĩatꝰ delegari pñt ſ̊ nõ oma q dele
ganẽ̃ pãlit᷑ competũt iure mgrat ut m ſj exẽplo et mmero impio
cuius cogtio ſpalit demãdatur ſi ↄotingit pᷣſivẽ abeſſe · ut m · · pdẽa i aũt · vñ ammõ nõ audiẽ i
fr. de of-eius cui man.ẽ iuriſdie · l. i. vel dic pt delegari non cuilibz libe:lulł . vbi aũt · vñ ammõ nõ audit᷑ ñ noue defenb · ꝛc · a eſt ſpãle
ſed magiſtratui municpali · veriꝰ eſt ꝙ hodie hmõi cognicio poſſit qð ð · in · · vbi aũt · ꝓpter pr̃nã verecũdiã a ne leges ludibrio fiãt

. D — 2 —„nR. ſaA „ .2 6 4 . M. ταα 1 . 1 Kaio M 7 . ſꝛis. Tud 16. .
è“ä
Fu 21 SHS 2 en elst Cr r n
m enni „ . W= m 0 u fend 20 Md

— — — —— —— — —

—

7
=n * 7 Jjten gea e rt G 7 Jnrtnt E* Sn de Ped 7

CEle maus. . Se RpOn 9* aαοιαι αι α G m ½ο t co layrd Pat reſſia & „„D ertRa 22☚ .
Erebe e , e E l Deed v abnn ee Ad , ah ſur PagA se,:., l Er. e⸗
ES.. 14 e Taſre T de f. o di⸗/ONR e c DC 1 Dim. c. 7 w (2m O s ſua dele peic.
22 2 . F. ofe j. fi. 2 . 4 etiori ctio lit dubitata · id ẽ miu
gꝛũdã. pꝛuput ſupl ones ſup qᷓbus otrouᷣſia et · l fi· R Yo fiat ceſſio non potetiori R actio ſit dubitaia id& n
Xrderharmenarrenl. RNR8—— malicioſe ſe 8 dicium deducta nonten⸗ efionontñ mit r aSir ſis eel
abſentant utz inferi?: textu · euianð · ſ ·. de F p· le · ap · ei ſitm caſibz non tenet · C. de litig · l. wer lu Po vel ackõe vẽ p totũ
b ¶Wolentes qꝛ malicns hoim ẽ ob⸗ ſuis ocoꝛ · et · ff. de rei ven .· in Pieara 1. nonvonn i ian Devuda⸗ ve . ple⸗ Spatcre Bage EE
fudo ſpellauerũt· tali apellatõi nullatenꝰ ẽ deferẽduz cum nõ ñ jt diſtĩigue vt ec lit hmulata: qꝛ te nulla. ifli te elſo S e e. e
c(Ap/ a mamfeſto grauamine ſit apellãduzgꝗ. de ap· vt debit ?. P toti· et . mnteꝛ e m deto eriin en boden ptins P ſr gche⸗
d ¶ Vertitur · id eſt verti ſpatur aliaſ ꝓtinet ad titulum de litigioß e haoe a. Wolimétu m rekerat a teſet hmula willui eai kit ceſſoiſt vero dr
e ¶ Fecerit · m trãſferẽdo &I Deſe nuphae geÿ iſn π voes mene. E gdes h Weenaa Sſege ð in ſit an ſit ſimulata ?
.Aiicndvorei alid pſo⸗; seme e ſcrere e en in ver ſimnie g i imula,
nã cã mutãdi iudien k„er . , „ vera pᷣſumit ꝙ ſit kimula⸗
Sedeo daß ackõ taor alie X quoꝛũdã relatiõe nbipotentionpfociniñ taſ nese dSn e
nãtẽ or ptoꝛẽ ut qayo audiuimus ꝙcũ aliq́ aduocaè p̃ſumütet ex eo ſint a let m tali caſu non
erhoeia dendi te dat a Aitas a nobomiſſonis odioſe ꝙ exfonte rupidita⸗ arieeieneg
Nio fẽm ad inteſſe · f · e ĩpetrãt aduͤſarn vt madatu tis videt ꝓcedẽ · M· ꝗ· clicol dedit nn nuener5 ge
et . l· in . ·opus · vo· ex q/ noſtnꝝ eludat antequãlte ad memoꝛatos a pſuptoõe hmõi ſbi : Sſi as. itẽ ſumi
vu rerkto nner iudices puemãt vel etiaʒ po⸗ PCee copeſcatis Arbitris ſ modicu p̈ciũ dar et bie
. e. 1. vna· jt non ſoluz ad ſteapuſqᷓ; citant᷑ abeis invodα hocilio affricano; ns agienin EEED
rrrtrrtäſlatoz dii prinz 5 edi cem appellatõis ꝓꝛumpüut· 7 Anen. Yſ at exco Pmi j ſdubitatue
– rpte, m ſe⸗ Ponemoniſeſ . Wos igit᷑ otra p̃dcãʒ cal⸗ —Wum placito ep̃oꝛuz aut ſit veravel himulata p
e r rg, v Laria luͦt d Hut er h edteo liditate .ſuciã puidẽ volẽ⸗ int quos cà verſat arbitros ſumiẽ fimalatamn qᷣ loqui
iaiio opetat ꝙ ſit aliena, tesg. M· q· ſi aduͦſarij eoꝛ ꝓ elegerint aut vnüs eligatur/ n-Canan kneebir
4 t11 4 ͤLT . —kit — * 2 2 õ . 4 =
ſe bane Narg. ewepbh edeoes ait tor alpellauerit aut de poſſeſſo⸗ oſm ſequant ſententia à due o- 1et: n. erdicag aſti⸗ ſ⸗⸗
ant et Doloſi Ffuturt iudicij iõ ðz. qꝛ ſi f⸗ ne de qua otrouͤſia titur co⸗ ex · ij · eboꝛac · arepo · ciant ꝓ ſnĩam non ipᷣ iure e 1

nailli)/ʒ momen h?. at alienatio rei litigioſe i/
Pmo po fy maz eldit ĩ edẽm de litigiob · C.
2ard ο aαπ οαι de litig.l ult et H dz flierr Ec = vE
m & deſa q libello pneipi dato et pr ꝗᷓ in poſſeſfonẽ ſe ingeſſerũt
glo i hj tant ſij ꝙ euz reo inſinuato ĩ aut · ibi ap · ceſ. cogatiſſbvr̃o exami
. Pq“ ſpe? ut Pohita C. 8 lit-tẽ res alil no is parz/ .
. enari ñ pᷣt ſine pena litigio
hñ. ut.C. de litig · le ultiꝗ.
vt lit · penden· eccleſia ſan
cte marie. Item ꝙ dolo ft
at alienatio ratione loci æa
pſone · qꝛ potentioribus
pares eſſe non poſſumus-
⁊c᷑ ut durioꝛẽ adũſariũ cõ
ſtituat etiã alt eriꝰ Fuſcie
et ꝙ m ea inter ſit · fl · e · l. i
ij · a. ij · m pn · et · l· nõ ſolũ
&S. hHec actio: et datur adi
tereſſe· ut dixi de ol · judi ·
quanti inter eſt actoꝛis.et
ñi quas foꝛte fecerit expẽ
ſas:vel aliã ĩcomoditatem
palſus ſt · ff. e · l. jj · · opꝰ
m fi · et · l.· non ſolum · m fi ·
(rales nsts Item qui ex neceſſitate a/
sl Nienat hoc edicto non te⸗
αHρ netur. ff. enon ſolum · · R
quis · Item ſi paratus fit

mutatõʒ fecerint vel ſe mali⸗
cioſe duxerĩt abſentãdoſeoſ

reñ · moꝛiñ · dio. ·
Xpte ſcabinoꝛum ypti:
fuit ꝓpoſitũ ꝙ inter laicos ei⸗

pᷣtio ab aliqͥbʒ laicoꝝipᷣoꝛuʒ
cedi faciũt actões ut aduer⸗

hãt et pᷣdã ex hmõi omercio
aſſequant᷑ · Iumigit᷑ ceſſi⸗
ones et eptioneslitiũ iegiti⸗

iactura cauſe afficiat illos qᷓ
ſubire õ ipem =ðWDM
èMß der et· ff · e quia etiam· m fᷣi· Item notandum ꝙ hie fit ꝓꝛogatio iu⸗
6 WV 4 r rr: riſdictionis delegate de pſona ad perſonã etiaz muita altera parte
r J S ſuriſoictio non pᷣt ꝓꝛo gari ad pſonas alias ꝙ;ᷓ m he pto ↄotmeatur · ̊
hoc ẽ ſpãle m odium illoꝛꝛ·qꝛ eis muitis hoc fit cum alias ꝓꝛogacõ

et eontra id quod habes · s · de of · del · p· et · g· vbi dieit ꝙ delegata

8

fiat de oſẽſu ptium · S. de of · del · de cauß et · ff. de iudi . · ij . . ſi iudex

de hoc dictũ ẽ · s· de of · del · p · et · g· et eſt ꝓꝛogatio iuris bnñficõ hꝰ
dec·cũ alias R pt · non pñt ꝓꝛogari ad ꝓſonas q̃ ibi non ↄtinentur
vt m. cp · et · g Fauglſter tr⸗ tales ſit pcedendũ ðeꝛ · s· de off · del⸗
feAbſentãdos· olſultatõibzʒ· etꝗj. ut li.nõ ot᷑ quomã · S m alijs.
x pte · foꝝx·m h̊ faeit ad titulũ ·qꝛ ꝓ HG̊ mutat᷑ iudicium · ꝓ ea em̃
Aãq ſecunt᷑ ſpectaret ad titulũ ne liceat potontioꝛibus a ad titulũ

mandati · et ſie materie legũ diuſoꝛ tituloꝛ Hophendunt᷑ · Itẽ ẽ H

(SerP Gee te-a ar-y cleriei alias pnſt laicos oↄuemre mfoꝛo ecciaſtico ſup rebus ci
„7 uilibus. Itẽ ar · ex hac deẽ · ꝙ clerici maioꝛes reputant᷑ ꝙ; laſci a ẽ ð
Aluetudje illius loci ꝙ elerici trabere pñt ad ecẽtaſticũ foꝝ laicos-
IWin Trnnn S Sanctones-, tenẽt qnq; non tenet ſi celſio actois fiti vſtuna
W hvoluate tenz ceſſio-f· dek ·. ij. nomẽ l. actõem etm caſibus. C: ma.

tigio · qeunq;ʒ · et aut · nune ſi her es · H legatariꝰpt adeſſe liti ne coliu
datur vt ibi dici · ſ vero ey pacto ſue mt viuos fiat coſſo vel dona
cauſe afficunt᷑ qui hoc faciunt · vt hie dieit · et · C. ne liceat po · l · i q
E De aalihis Cnt ſa G 92

* a . f. W N aſtn n Rt . P. n. e ne .
EτN%. Pons ml p et d . 8 2

6

ne iut eqᷣtati paròᷣ Ores · ix·
Abbati ſcĩ nicolaia decano fa

uſbem loci qonibus emergẽ⸗
tibʒ dirimendis p ſudiciũ ſe⸗
culare · qͥ dã clerici ſibi dono

5
oloſ

ſarioſad eccĩ aſticũ foꝛuʒ tra 7

me ꝓhibet ſanctõnes ita

alias de jure nõ· F-Cnna- Epe. et ul · a nota Pbus ceſſiones qñũʒ
ꝓ diuerſas · et · l· anaſtaſia · mſi res vel actõ legata ſit litigioſa· C. Sð li
a ceſſone imo iactura

EEHate6 ideno⸗ ad umdiria veraj/ pP
vi

Dis& anν α * E idire n6 2 a ιtας -ει We n- .

nſine multa neceſſta⸗ vt pzp · l. dicta . C ne li /

ſrſſxs ile, ala 9= . ceat· ubi diẽ iactura cauſe
eap̃ſb nobis P oſu⸗ mulcteétur ˖ id eſt aff eerẽ/
itꝙ cumĩ eccia ſancti alfridi tur p niam · intelligedum DW
pmanum.R-archið· de ſuella. dy eſt Pmõi ceſſiones odiole .
cn pfone illius capellan? mſtitu ſnt. ar devo tee

tus fuiſſs eoð. R.imnoꝛtuo.efe ne liceat poten· l· ui· aQ no t.
nepos eius qͥ ſibi in eccia iam ta ꝙ tituj? iſte de aliena: Mos crisad
dicta ſucceſſit eũdeʒ p ſꝛum ſu. ꝛc intelligitur de po ae al
„Dcra uec 21 — , 3 5 . . . tentioꝛibus qui non art Sen
capellanũ ibide iterim oꝛdi⸗ ĩ aliqua digmtate fiue ad d
* non lieeat potentlozdus
ꝓuinciã exulaſde ſuo bñficõeep peocmi lit: Satoꝛibꝰ im
nõ poſſz iuſticiã obtinere nec poartiri mtelligitur de po⸗
ſua vlt erius inoi ſeinen . tentioꝛ bus ein di⸗
olũ af 1519 Mù edbd gnitate ſiue admiſtratõne
wiun ekraude iA ab ee rrodemmo mmeilisie
e. acrz extoꝛtu ut arbi rlu illa · C. ꝙ metul cã · R ꝑ im
elericoꝝ duoꝝ exinde ſuſci⸗· Sſſionem.et tñ ſub iſtoti/
peretet ſeruaret ꝗᷓ iam dicko eo intleri⸗ mreultor n⸗
5 B 5 er,⸗ . 4
'm fauentes p ſbꝛo pee punt at. et de natura illiꝰ mãda
vt · v · marchas ab eodẽ ſuſci e ti· ut Sꝛ m̈r
pet et toti cederet qõni · Cim i ¶ A p̃fptione. ſe patet

ðꝛ m ma notula-
ꝙ eleriei non debent reci
pere hmõi ceſſoneʒz · qꝛ ſi
ſimulata ſit ceſſio nonvalzʒ
C· man.il·pe·et ſi eſet vera ce ſſio vel datio pᷣſumitur nlominꝰĩ frau
dẽ facta et auaricie eã · cleriei em ab illicita negociatione ꝓbibent·
xiin · q · iinj · clerici · et · e canonum ·qꝛ ſie negociati iam facto c lerico
nõ licet lxxxviij · di · foꝛmeari · caut tres fũt eligẽdi et non duo· qꝛ
Ane · tres · vnus vero⸗ res fere ſine exitu futura ẽ ꝓpter na
turalẽ hoĩm facilitatẽ ad diſſentiendũ · ff · de arbi· jte fi vnus
N.c F. pne paliter · tñ ſi opꝛomittatur m duos tenet arbitrium.
et ſi non ↄcoꝛdauerint cogendi ſũt vtvel ocoꝛdent vel terciã pſonã
aſſumant ut i bidem dꝛ · et · S· de of · dele · ſuſpicioms · · ul · ð
1 Duoꝛ: ſi ufficit duoꝛzd ſma pñ̃te tercio iʒ ille diſſeneiat:o wo a b⸗

ſẽte non valz · ff · e · l· Rim tres · mſi m cõpꝛomiſſo expᷣſſum ſit ut duo ſi
ne tereio ꝓe edant · ff · e. non diſtinguemꝰ.· · ceum m plureſ · ſiẽ obtinme

ret m iudicibus · S. de of · del· pꝛudẽtiã · a de vtriſqʒ Hᷣ cauet᷑ · s · ð of · .
del · vno delegatoꝛx · ſeu arbitroꝛꝰ · ſtõʒz pᷣ dẽaz ↄfirmauit ad eaau
On kine · oꝛdinauit · ſd ẽ in⸗ kelã ſupple et illũ fecit poſtea p ec-
t a eccia ſpoliari · ¶ cãm ↄtractui vñ nõ tenuit · ff. de dolo · ele / SEr — de N
n ¶Fraudẽ · dant em / gant · ſecꝰ eẽt ſi ĩcidit m ↄtractũ · ff · de adi · Rr-

ẽp · et vẽ · iulianꝰ· · ſivẽditoꝛ · a ſi ·s · de renũ · ſane · ubi doloſe ĩlle fm⸗·¹r·
d s fuit ut eoꝝd miſe die ſe ſubicèt · eſiue ĩ opꝛomiſſo ꝓhibet᷑· ¶ l e
o Sactᷣo· qð int eruenire ĩ arbi trio⸗ .C. e aut· deẽ mmmis· exquo is
tñ intuenit vᷣuandum ẽ dũmõ arbitriũ ſit licitũ vel equũ · ut hic m fi⸗
e tꝓe · æa ſita ꝓ gratiã ar bitrati ſunt vnde ↄpetebat huic eʒ
Kauẽtes · ceptio doli ſi agẽt ex illo ar bitrio· C· e arbitroꝝ·nõ

obſtante ipo viuramento · qꝛ iuramentum ad &̊ non extendiẽ mſi ad

rY re13 ler een Wacktn ut n1. V Joo Me ge,n ard . =
N. 1dnt . 5. ſcznen: N m. by y n n. W

hn nose m—
IX⸗ org Arbihn

Ebieſ a
— dL. „*

0& raargerde W“ o Annun
.
ea qᷓ legitĩe arbitrarent᷑ als illicitũ eſſet et non Puandũ .de jut ut⸗ T
quãto·et · cq̃nta uallis · = nebat ſi moniacã pꝛauitatẽ .S. de pact ·
a ¶ Qarchas . et ſie cöti⸗ cũ pdẽ . et · s · de trãſac · Pterea · c · j. et · ij
e et · e oſtitutꝰ· et iõ arbitriũ nõ valuit·nec etiã pena ſi eẽt appoſita
4 N. omitteret᷑ ſi nõ ſtaret᷑ tali imiquo arbitrio·ff.e· non diſtimguemus.
¶è·cũ quidã · ¶uerint · i· ofeſſi fuerĩt coꝛam atepᷣo.et ita ereditur
. b Cosno⸗ iſtis m iure m eo ꝙ male fecerunt · ar. s· de elec · cũ di
. leckar.tñ otra ꝗj.ð teſti·
ſẽ · ſ̊ h̊ viðꝛ adintti ꝓpter
inopiã ꝓba tõnũ · qm foꝛ ⸗ „ .
tep alios oſtare nõ p̃t ut igitur non decet aliquate
er eit diler⸗ ar: ad nus ſuſtineri / vt qdð pperã ar⸗ bde⸗
de ere⸗·l· penul · — „ decin- „7
CAbſolua s. ſuple et iʒ bitraii ſunt debeat in corꝛet
4 abſo lutuz reſtituas. et pt ckuz reliqui M · q· ñ ſe ogno⸗
pom abſoluaſ · i. abſolu uerit pfati cłici taʒ nequiter
in ono q: uramotn nõ arbitratos dictuʒ p̃ ſͤrm ab
4 extẽdit ad ſtũ caſũ ut di 0 5 P —*
ũ ẽ· et ita retractat̃ar / obbuancia iuram̃ti auẽte no⸗
bitriũ ſupioꝛiſ auẽte utqᷓ.
dier En juett ſti veriar triũ ipᷣm nouèis eqͥ tate ſpᷣnix?pl
itri ̊ mali ↄpoſitoꝛes et umad obbuãcia jio vtrag
g ar bit ratoꝛes · et iõ dẽʒ eo uãaclaʒ PNMvt raq;
1 rum bon vir arbitrio p̃t

coꝛrigi · ff · ꝓ ſocio.ſocieta
4 AQAQae AK AECE „22 .
