H ꝓcuret iĩ fraudeʒ ut ꝓceſſu

tpĩs exceptões legitĩe ad re⸗
velledũ teſtes ul alie locũ ha⸗

ciales cauſe pñt oecurrè in qͥ
bꝰᷣ caſualiter ẽ aliud ob?uan
dũ ut vbi grẽaſi ſup alicuius
elcõe vel copula maritali qᷓ⸗
ſtio moueat᷑ tũc etem ne ꝓpt᷑
lõgã moꝛã ĩ ſpũalibʒ ⁊ tpali⸗
bus patiat᷑ eccia leſioneʒ vel
viro ſiue mulieri foꝛnicatõis
occaſio pᷣbeat᷑ maxime cũꝓ⸗
pinq̃tatis gduſ oppont᷑ lege
diuima ꝓhibit? ĩ hmoi caſibʒ

ſi otumax apparuerit is ĩ qu?ᷣ

bere nõ poſſint. ¶ Hoꝛro ſpe⸗

poteſt illũ pꝛiuate bñficio a officio miſi iuſta cã impediar et ſic loq
ilið. e · vñ. q · i· pñtiũ/dieco tñ e ſiue clericus ſit abſens de Inĩa epi nd
ad certũ tps ſiue pᷣter Inĩaʒ eps ſp ipᷣm pmo monẽ dʒ vt redeat ꝑ iu

ra p̃ dicta · de e · non reñ · c· int · t · e · vl· et . de axp · ꝓuemt · alias
nõ tener et ſnĩa lata ↄ᷑ abſentẽ nõ vocatũ neq;ʒ citatũ · et iura antii

q̃ h̊ lignãt᷑ ſic ĩtelligũt᷑· ved ẽ ꝙ clerici ab ecẽij ſuis abeſſe non de
bent tñ ſi ̊ ↄtingat talit᷑ fũt vocãdi añꝙ; ſpoliẽt᷑ et ita vbuãdũ ẽ ert

hboc volumus obbuari qð ſup
expectatõne taliũ pꝑſonaꝝ im
ſacris eſt canonibꝰ diffinitůũ⸗
¶ Rð ſi foꝛſan agat᷑ de ſpiri⸗
tuali ↄiugio ↄtrahẽdo is qᷓ ẽ
in pᷣlatũ electus ꝓ ſpaciũ ſex
menfiũ expectet niſ penſatis
negocioꝝ circuũſtanens ꝓ ſu⸗

pioꝛis ꝓuidẽtiam magis vel

minꝰ füt expectandꝰ?ſ at ð
carnali ↄiugio ſit agendũ al-
teruter tadiu oiugũ expecte⸗
tur donec ð ip̃iꝰ obitu veriñ⸗

militer p̃ſumat᷑ qꝛ cũ ſine cui⸗

pa ſit abſens vt ſi captiuita-⸗
te vel egritudine à alio iuſto

impedimẽeto foꝛſitã teneat᷑ à

ca eos qͥ ↄparent a citari
pñt / ſi vero neſcik vbi ſint
nec citari pñt ꝓſonalłr tr
ne citatõis edictum apud
eoꝛx eccias ꝓpublice ꝓo⸗
nat᷑ vt reuertãt · et n vlẽ=
ſex menſes venire diſtule
rint ſuis bñficijs poſtea

ſpolient᷑ q̊.ð ele · ñ ren · ex

tue. et ſic qualitercũq; ffit
aliqs abſens ſp dz citart
pᷣdẽo mõ · Itẽ viðdꝛ ꝙ me
lioꝛ ſit ↄdicio illo q̊ ma
licioſe ſe abſentant q́ odiꝛ
tio illoꝛð qᷓ opar ẽt a eita
ri pñt ꝓſonaxł qꝛ illi hbůt
ſex mẽles iſti citant᷑ ad ar
bitriũ p̃lati uel ad mẽſem
vel duos vel plures vel
mmꝰ ᷣm ꝙ requirit a exi
Sit diſtãtia locoꝛx/ſ̊ ſllSö
otingit qꝛ neſci vbi fuůt
qꝛ pt eſſe ꝙ ſunt multum
remoti vel impediti necꝗ⸗
bꝛeui pñt ꝓ ↄſanguineos

ĩterim moꝛerẽt᷑ vel aliss fuit actio dirigẽda ſeu qꝛ p⸗ etia ꝗpꝛia ſz nõ malicioſa vo. reeuecari vei amicog. 6
Fänm ds wennemipi ermptoꝛia cit atõe recepta v⸗ ltate ĩ remotis ptibʒ moꝛa, tio vlt Recen e tn az? r.
reo receptõeʒ tleʒ factag mre otemnit ſeu qꝛ malicioſe faciat ut ð facili velĩ bꝛeui ci⸗ dz.j.ð ocel. pbõ · nlla· a H E⸗
zéor e qð n fecerit ſeipſũ occultat ſue qꝛ impe⸗ tari ñ poſſit ei quið p̃iudicari locũ hʒ in ns clicis a p/ th
d (Wei alie eeeptoͤnes dit ne poſſit ad eũ citatõ pue⸗ nõ dzeũ habeat foꝛſan exceep⸗ tis di gfir mati ſunt et
elidentes pneipale nego mire teſtes lite ñ oteſ· ſũt me⸗ tiones legitĩas/ad inteétione kanr vel etiã ↄſenſerun

ciũ vtputa pᷣſepᷣtio quam

rito admittẽdii nichilomiꝰ

otrariã elidẽdaʒ eo nequaqʒ

S bns vo qͥ ſolummõ ele⸗ (De r e.

tũc poterat ꝓbare uł pa 8 cã liqueat ad diffinitiua, obſtãte/ la jg woſß·· Ktii ſunt nec ofirmatõnem † te ens
Aũ de nõ petẽdok olles . ea dede duie ene ſi3 ſit 1 Ee do tapſil wio deß velpoſſeſſionẽ habuerũt Karke
aꝛ pt eſſe ꝙ tunc tpis ꝓ mampeede . umn vero aut nt opom qm moiugio caſus teneas ꝙ Hᷣ ðꝛ quia exſpe Et &⸗
bationes ſup hjs haberti abſens fuerit/ et agat᷑ de ſpi⸗ multi occurrunt/in quibʒ cõ⸗ ctãtur ꝓ ſex menſes pius
ncnegertrt. Fadefur rituali piugio int᷑ ecciaʒ et p⸗ iuges ſine culpa/ſʒ nõ ſine cã vermin⸗ vm ꝙ viſun fu⸗
tsequidand latũ ia otracto electõe maxi⸗ otinere coguntur / ¶ Sunt et ert ipon ci p otumnacc

(Alicuius electi nõ ccõ

me ofirmata illud in articulo

alij caſus ſimiliter ſpecialeſ im

am nõ ẽ abſens. ſi vero il ES. ereß

LE

le q̃ accuſat electõ em aut

firmati a qͥ nõdũ ↄoſentit · excipit otra electũ nõ cõ⸗ FeE
f ¶ Eleaõe · puta ꝙ ñ ſit paret ãno elapſo elecus “Dõ
canonſce colebzata veiiiigggg pt᷑ ↄfirmari. ff. de mu · et
eleũs ſit crimĩoſus. et ꝙ lz videat loqui cin pꝛelato pꝑt ið dici ĩ ele Ho · reus · ̊ non credo q; tĩ ſit expectãdus imo ſuꝑioꝛ pꝛefigit cer
Nione cuſuſſibʒ elerici. qꝛ ibi ledit᷑ eccia ex lõ ga moꝛa vel etiã ſi vo tiu terminũi ꝗ. quẽ opareat ꝓſecuturus intẽtõem fuã ali oquin ofir
cat᷑ vt oſenciat a nõ veniat·s. de elec. ſtatuimꝰ. in ocił · lug duñ · mabit eũ ..de accul . iʒ · et · de elam · deſpõ · eũ in hihitio a . qui ma·
8¶Hꝛohibitus 7.de reſti. ſ. poł KFas· et xxx · · iij.· pictacuiuam. ac poſcũ ĩ tua· et ̊ totũ expeditũ ẽ. s.de elec · ſtatuimꝰ. ſed ĩ ep̃atu
lahmoi caſibʒ·ſupfluũt iſti ablatiui: qꝛ ̊ adubiũ tũc qð p ce dantur accuſatoꝛi tres menſes.in aut᷑.de ſanc· ep̃is·s· ſi quis at col
”oäl 1* ſ Bewiirtalid ⸗ S tato 9 „̃ðèð Ha ſit ſuffteeret ix·ſed potiꝰ iſta ĩ arbitr io iudicis oſiſtũt. · de do⸗ et otu · cũ olim ·i .··
J S=S rrr medi is e g eitato denuciatõe facta publice ad do Otra · ſ ibi ſoluit᷑. R ĩvero otra pꝛelatũ abſentẽ agat᷑ cciminaliter uł (S S plobr,
. e Ser mian no Kde⸗ cle · no re fietc e r de do et vtu · c· ul . ff. de euie . etiã ciuilit er ꝓ denũciatõem alicuiꝰ tũc citetur vt vemat ad defen e R
DBrrn icku. et · J. R pñte · et ita ſufficit ꝙ publice edictũ ꝓponat᷑ ad domũ dendü ſe · m nõ vemat excõicetur ꝗpt ↄotumaciã et expectabit᷑ pꝑ an e
ſuã vel eccle fiã vt dicũt iura pᷣdea a citari pt is vel edictis. f.S fi num et poſt anũ ꝓcedet o ipᷣm ſuꝑ boms nõ ſup crimĩe m ꝙ tra ?
anicrs dtin as n nt er ſune tres wodi otumae Et gclich 1l lorum dit · xj eq · in. rurſus. et · e · qeũqʒ · et .de do · et otu · veritatis · ubi ð iS
dnd * —— t ſt beutnae Pini moduz ha bes hic et alios o Expectãdꝰ. poſtmodũ ꝓcedet᷑ o eũ a recipient᷑ teſtes a diffe
1 Cof voro alter ieno b n tunngeld wennt . . ſ Er cedet vel aliꝰ? eligatur ſi ñ vult ↄſentire et il et opomtur
MmMaxime. Ppꝛie· ſc. S. de eleck⸗ orp. ut ut ꝓ mutuũ ⁊c̃· alij pꝓ ¶Eit agendũu. cũ nõ ſit abſens ꝓ otumaciã FTi acie fuit nec re s
K . e . de eieern exponut maxime i. tantum q ¶ Pꝛeſumatur·ꝓ famã qꝛ ſenex erat uel etiã⸗ dijt pᷣſumi ꝙ his xrrdo pPf
—— Xn elIn ſacris canonibʒ.de hac abſentia varie loquuntur canonesqᷓ caſibʒ ſit moꝛ tuꝰ et ſi zS E deente 9
((W:A. os⸗ e dã dicũt de duobz menſibz · vij . q· i· pñtiũ: quidã ð tribz ſoptimanie . bʒ ſit moꝛ tu? et ſi ↄtrahat credẽs itajexcuſat᷑ ab adulterio etiam Rt.6ede r ſan
Re⸗g . ec Ar de Vuob⸗ b n quda d tribz ſer viuat ꝓpt᷑ ignoꝛãtiã · xxxiin · q.ij · eũ ꝑ bellicã · itti 8.
S ut · e. cã · q· i. R qͥs m clero et qda de quiq; amis rde cle nõ reſi. c. j · Pt ignoꝛatia ·xxxiinj:q·ij· eu ꝑ bellicã:qꝛ non ↄmittitur ad M .

c rt⸗ quidã de tribz quidã de quĩq; mẽlbz · c · di · qm · et . lxxv · di. q m/da ne dolo · ff. de adul · · pn·vel ſi recepat ſtas illoꝝꝛ cũ qᷣbus

S — oꝛza xcj· di · „9. Fii, di Smeada militauit · C· de repuð · aut · ho die. tñ dðꝛ ꝙ nõ dz otrabẽ mſi pmo ſit
22 es S⸗ de Foa de, ä dieen certa de moꝛte ipid de ſe .· nup · dñs de ſpoõ .i Pfria⸗ſed ſatis rti
OWUWUU ĩ aliquo loco vbi aparet mamifeſte qꝛ nõ latitat p̃latus iſlius ipfũ ete ag hioi violotas pſumptones poſtq aliquãto the duxe

nain 10 . . rit expectandũ forte ꝓ ãnũ vel etiã qnq; ãnis ut ĩ pᷣdẽa aut᷑: bodie.
eeianer⸗ derpis genifee efrt eſe⸗ tt agelenerin r Nalicioſa in g in F des ie qui en berraclampi aum
e 1 te pꝛelato pᷣfigẽdũ nõᷣ .fſi nõ pt i5 nS pë 5
venerit poterit poſtmodũ ſuo bñficio ſpoliari mſi ronsbie ⸗aulan T en u pr otaer of dnghene edgren id r. Phoinpta

ñdat ã jreñ ꝗj. de ele . ñ reſ. int riũ nõ tenet cũ pemptoriũ non puenit ĩ noticiã abſentis.in. q · ix · ca 1
APeprarg t. griraß ocie Fatcte veli int ituoꝛ t · c. ul · et . de ueãt · et. ff· q̃ ſen.ſine ap· re · l · . j tẽ ex eo edicto. C. qũo as m ca
ñbiſtaturũ ifra qð reuertatur tñc ſi no reuertat, enrerte ꝗ·et · ff. locati. l. jtẽ qrit . exercitu. ̊ veriꝰ ẽ ſufficiat ſi diligẽs 4’
n no teuertas ad verminü es ſit inquiſitio facta iʒ nõ ſit inuẽtꝰ q·.de do·et ↄtu:cãʒ : eic ul. et . S .

8

4
I

—

— 2

akp

O: catõ eʒ · a pa rñdz ad Hů·

8, x ( Calus · ut ſi alt de fide

cle . nõ reſi. ex tue⸗ et · vije qei pñtium et · C. de judi. ꝓperãð. ſqᷣdẽ iuud impetret qꝛ ſolus tranſcurſus am oſtituit aliquẽ poſleſſoꝛez

F. de euic· R iõ · S. pñtisa·l·ñ dẽm. R pñte· et B vem ẽ qñ malicio⸗
ſe eſt abſensalias non ꝓcedit᷑ ↄ eũ quantuũ ad calum pñ̃tis litere
t ¶ Mõ dz · ar · Z . qͥ fi. fut legi· ꝓlatũ ·ſ̊ ibi agebat᷑ tm de ꝓle an eſ
ſet legitĩa vel nõ:a nõ ↄ abſentẽ · vel ille fuit reqſitꝰ vt ibi mnuir
ↄ ꝗj.q ma·acpoſſc·.i illa coꝛtigit᷑ ꝓ iſtã · pᷣter ea ille fuit abſẽs cul
pa ſua ꝗpt maleficiũ qð omiſerat/vñ nõ pᷣiudicat mlieri a ſic differt
caſus ille ab iſto· a ibi ſol
u om rñdet uit·
tacite qᷓſtiom.dicẽt aliq̃ſ
ſi mulier tm opellit expe
Rare ĩeidet foꝛte in foꝛm

quibʒ abſqʒ litis ↄteſtatõne
legitimepit tee dlle ie
qñ exceſſuũ mqᷣſnto vel teſtiũ
prublicatio immmet faciẽda⸗
¶ In alijs vo caſibʒ pꝛudent᷑

6

libꝰ labat ĩ hereſim.. de
diuoꝛ · quãto · vel alt oiu

e gum icidat vel ſi mulier e attedenduvtzu otumax re⸗
de tens caſu reddat ad at den u 2 . Xr
boteneredde . ali actõean pſonali oueniat
vij · illi q ſam. vel ſi alt u Si reali mittedꝰe actoꝛ mrei
uoſus faaus ie . rrn. . Petite poſſeſſonẽ vt tedio al⸗
4 vij · neqʒ furioſus · a. e· H rſitrH
Bieri apiantate ni fectoto) peniar enſiuru fn
P einere? de po. i pti. Wnerit infra anũ iudicio ſiſti
uel cũ vir ineidat ĩ moꝛbũ pᷣſtita cautõe ac exhibita ſa⸗
lepꝛeꝗ S oiu· lepꝛo ·ci tiſfactõe ogrua expenſanꝝ poſ⸗
„ ¶ Inqſtio · et eũẽ ab ſeſſionẽ recupet ð ſi cauti⸗
ſens ? otumaciaʒ ille ↄt one offerre neglexerit infra
467 Hitro egiii annũ actoꝛ pꝰ annũ oſtituat᷑
(Publicatio. (ls bely veropoſſeſſor ſun prrietate
a E i tunc fit qñ aliqs tunet dütaxat aduſe pti dekenſõe
Nn as bi voſten ſup and legitiarebuata a ſiſupre⸗
a tuͦc piĩ petẽ a iudiceut te bꝰ immobilibʒ quiſꝙ ouema⸗

—

J.

—

W

„

x

—

ſtes q interfuerunt nego
cio publicẽt᷑ · i eozτOά Sdicka
redigãt᷑ ĩ publicã foꝛmã
ad erernã rei memoꝛiã ꝗ.de teſti: Rgficauit.ĩ aut᷑ · S teſti. . pnłcol·
vñ · et in caſu omes teſtes recipiut᷑ ſue ſenes ſiue debiles ſiue iu⸗

uenes et ſtati publicãt et ĩ H̊ ẽ dra int hãc receptõem et illã de qua⸗

pmiſit in pncipio capſi ·qꝛ ibi recipiutur tmſenes et in firmi vel de
de &aνq abſentia timetur et illi non ſtatim publicantur vt diri
a Keali· duo fũt gña actionũ aut ſunt ĩ rẽ aut ĩ ꝓſonã:qualłr hoe
ſit it ellig endũ tradit᷑ bñ inſti· de acti · in pñ · b · æſus in poſſeſſionẽ
b (Affectus tediu erit in H caſu qꝛ actoꝛ miſ⸗ 3 expellet reũ ð poſ⸗

Se ſeſſone et erit poſſeſſor et peipiet freũs a ↄbuabit eos j.de ſeq̃ſ·c
,

ij· et. in et k reꝰuenerit infra annũ pᷣſtita cautõe iudicio fiſti recupe
rabit poſſeſſionẽ cũ fructibʒ deduckis expenſis vt ꝗj.ſequi᷑iq̊ ĩ ꝓſo⸗
nali actione tediũ erit qꝛ cũ cultura ſpectat ad otumaceʒ ille mi us
erit cum eo ĩ agro vt cuſtodiat fructus ne ille ↄſumat illo s· ff. vt ĩ

pol. le is eui . S. qᷓ legat oꝛdaff · de dam. infec · ſi fimta. F. ſi qꝗs aũt de

KKoet
6*
*
„X
2“

——

õ

(Keglexorit. nec luffi⸗ r lis
g non eã pt p̃ſtare iudici pꝛeſtet epᷣo vel aln s publicis ꝓſoms · vt · c·

H dicet̃ plemꝰ. de do . et otu · otingit. cautõne vidꝛ ſi ufficé nuda
cC Ee tione ex oo ꝙ ſimpf dicit / cautio . C· de do fig- ſancimus

nõ eſt verd imo ſufficientẽ cautõez pᷣſtare dz ꝗ· ð ſequeſt · ad H· ĩ fl ·

c ita pignora uł fideiuſſores · f· mã · ſi mãdato. .. ul. et · f· SD fideicõ⸗
liber. l. ergo. .adicei · B· dz ſatiſfacẽ ĩ expen? antei; audiat uel
d (Expenlad pmo⸗ abſ oluat · ſie · C· de bo · auc· iudi · pol · aut · et
qui iurat · C· de iuð · ſancim· C· quo et qn · iu · aut · qui ſemel
e ¶ Kecupet. er go viðꝛ ꝙ eã amiſerit a ſie alter erat ver?ꝰ poſſeſſoꝛ
qð ẽ ↄᷣ nos.ff · de acqui · poſ poſſideri. H̊ expone poſſeſſionẽ · i. detẽ
tionẽ poſſeſſiomis recipiat quã ille habebat · et talis poſſeſſio eſt fa⸗
Ri et ñ iuĩ et imaginaria · vel die recuxp et · ie ret ineat verã poſſe eſſio⸗
nẽ quã nõ amiſit· ſ · in · qy v · qꝛ ſuſpectim illo vbo ·et miñ de vno · et
xx vnj · q · ij · priuſc; · im fe· æcit offerre ñ eã pſtet 7·· de eo qͥ mit · ĩ poſ.
c.i.ar.S.de offi·oꝛ· paſtoꝛalis ·ĩ fi ꝙ ſi

RrαRäLPpaſtoralis ar. 2 7.de eo qui mit . i pol . c· · ſed ibi iudex noluit reci

pere cã · · c. paſtoꝛalis · nullꝰ fuit iudex cui poſſet vel debet offerri

g¶ Verus · · vere a incõmutabilit/ nã et añ ſcdʒ quoſvã ẽ verꝰ poſl⸗
mfra anũ tenet᷑ reſtituere poſſeſſio

ſeſſoꝛ ̊ non mncõmutabiliter qꝛ m ũter
nẽ et ita ſtatĩ ẽ verꝰ poſſeſſoꝛ · ar . C· de pᷣcÿ rxxx · uel · xl · an· ſi quis
emptõ is· S. pnłnos tñ otrariũ dicimꝰ ᷣm iura canoniea ar · g· ð off ·

—— -—

oꝛpaſtoralis.et⸗..de do · et tu otingit ſtituer ꝙ añ aãnum non

2è

† V

S X.
* o XEtL

PCõſtituet · et ita ð ar. ex eoo ꝙ diẽ cõ⸗ ſit verꝰ poſſeſſoꝛ vt di⸗

2 HaRũ eſt ĩ ꝓx:no · ſᷓ qualiter ↄſtituitur/foꝛte ab ipſo iudice ſʒ petat

et ſine foꝛte de eo qui mit· in poſ · c. i· f. de dam . infee ſi fimta /F.

„

in vealibus acttonibz nõ bz locu m decretum n ali quis ad cautelam

y

ſed et ſi quis et. g.ſe a ar. S. de offi· oꝛ· paſtoꝛalis ·ĩ fi. ver ius eſt qdð

v

veꝛdut· S:de offioꝛ.paſtoꝛał aꝗqᷓde do· a otu otĩgit pſonalibz

vero ſcdᷣm deeretũ locũ hʒ·ſ̊ nõ vnifoꝛmiter · de H plemꝰ ðꝛ i pꝛedi
cta decretali ↄtingit gem viðꝛ ĩ rebz mobilibus ibi ñ visꝛ ꝓdeſſe
i ¶ Immobilibʒ. ſecꝰnoĩare dñm ĩ iudicio · cũ habeat facultatem
reſtituẽdi rel · ff · de rei vẽ · officm · fi· idẽ iuris ẽ etiã ĩ rebz mobilibz
qꝛ pt᷑ et dʒ dñm noĩare ĩ iudicio: C· ubi de cri ag i opoꝛ· aut·q̃ in ꝓ
umtia · H rebz immobili⸗
bo qs ali 8 poſſidz noie
22 . alieno vbi nullũ ius Hʒ ſi
tur q eas poſſidet n oĩe alleno ↄuemat᷑ dz ſtatĩ ĩ iudicio
dz ſtati aĩ udicio dñm noĩa⸗ dñm nomare ut H· et · C.
re certo dien ſpacio a udite Ybim re hc. l. n. Fieln iu⸗
Hõ 0 S 93 re nõ ꝓdeſt dũm no⸗
fimedo eoch a ei⸗ noticia i⸗ minare · qꝛ ipſe poſſz agẽ
ducedo ut wel ipe vemens uel pꝛo iut᷑ ſuo ergo tenet ſe
ydoneu diriges reſpõſale a⸗ defders ar: obt fide
-. .— inſtru · G ppetuꝰ. poſſel⸗
ctoꝛis ĩtentõeʒ excipiat Si ſoꝛ em ſp ↄouemẽdꝰ ẽ · xij.
vero pꝰtpᷣs indultũ qð diſo⸗ a. · quicũq; et · xvxj · q i
ſitũ ẽ noluerit adimplẽ tane m canombz · ar . de ap·
lite q̊ ingerit᷑ ex eo die quo mmend tcr.roalis⸗
poſſeſſor ad iudiciũ vocatuſ A.i · a. ff/ ꝙ me · ca · l. i. . -
ead ĩterrũpẽdã p̃ſcptõeʒ lon⸗· ſicũ excoptõe Saliqñ.ff⸗
Si tpis oteſtata dñm poſſeſf. deno f de illot et e g00
1 1 mimſere · ad ci ptie impa
onis ſudex tribʒ edictis legi⸗ toꝛes· SGi ar ↄt xn.q:n.
timis euocabit/ tũc ipᷣoĩ ea⸗ ð rebz · et · F· de F· coꝛ . ĩ H
dẽ wlütate manẽte/ negociũ
ſũmatĩ exammaſã poſſeſſonẽ
ip̃aꝝ reꝝ actoꝛẽ mittẽ ñ tar⸗
dabit/ omi allegatõe abſenti

et · · de v emp·l. ul. E.
lueiꝰ. ff · de hijs q̃ ĩ frau·
ſux pncipali queſtõe iſuata⸗

cre. q̃ͥ a debitoꝛe · ar · ð p
ſcp · auditis · et · xxj · q; in·
inter memoꝛatos
kK

teẽ; rñdeat · tenoꝛ iſti9. G.
ponit᷑ q̃ſi de vxbo advbuũ
r .C· vbi m rem ac · I. i·
ꝛoducendo · per illũ qui in iudie io dominum nominauit
piat · ſuſcipiat: ſc: xxiij:q· v· ñ ẽ nẽm · a· t· ꝓximpatoꝛ

n
ſoꝛis iterruptaẽ ꝓ hãc denũiciatõem · Iʒz vid eat᷑ lis qſi ↄteſtata non
tñ actoꝛ audiret volẽſ ꝓducẽ teſtes ſuꝑ ꝓetate ac ſ̃ lis eẽt ↄteſta
ta · qꝛ illð locũ hʒ qñ lis ẽ vere ↄteſtata ꝓ narratõeʒ arñhonẽ ſed HH
nõ e vere oteſtata ̊ qi ad ĩterrũpendã pᷣſeriptõem vt h dieit
. Sümatum⸗ ſi· C· ubi in rẽ ac·l· i · f· ut in poſ legſñ is a quo· et

ciam alterius ꝓtis ↄſtituit pꝛeſentẽ poſſeſſoꝛẽ vel etiã mittet eũ in
poſſeſſionẽ cauſa rei vuande ñ aliquam videat pᷣmo pᷣſũp tõez ꝙ eo
qꝛ poſſet eẽ ꝙ aliquis calumnioſe peteret vnde iudex pmo recipiet
ab actoꝛe iuramẽtum de calumnia: ff · de carbo · edie · l. i · F cauſe · a

ſic obſeruat᷑:et iſtud iuramentũ ſufficiet ita ꝙ aliud vlteriis non

ſtabit ſi reus infra annum redierit volens ĩ cauſa ꝓcedere· ar. ff· ad

exhi · theſaurus· vnde petet ab actoꝛe iudex vt ſuꝑ hoc ſeʒ ꝙꝙ nõ ca

lunie cauſa petat hoc exhibeat calunie iuramentum ff · ad exhi · the
ſaurus. et · de reſti. ſpo. lras et ·S· de elec · eum dilechi · non em dz iu

dex feſtinare ad miſſonẽ faciẽdã qꝛ ſireus ꝙ babit iuſtam abſentie

cãm reſtitueret᷑ · ff de dam · infec· n fimta · · Item ſi foꝛte · et. · ð re

judi · eũ bertoldus · et ſc obſeruatur hodie de facto et illud juramẽ

tum ſufficiet ita ꝙ aliud actoꝛ vlterius non pꝛeſtabit· ſi reus ifra

ãanum redierit volens ꝓcederem cauſa vt m· i· ſed in caſu Pmoi ·

F. iterũ iurabit᷑ actoꝛ tanꝙ; reus qñ ouemt᷑ · qꝛ pᷣmo iurabit ut actoꝛ
poſtea vt reus et idem ẽ ni poſt annum agere velit qui primo con/
uemebatur ſgm ꝙ eſt in caſu huius ꝙ·
p ¶ Reſeruata · ſed quãdiu repuabit᷑ q̃ſtioꝗpꝛietatis m canones vi

detur ꝙ ppetuo cũ res ſit facta litigioſa et de beat ꝓ P dubitare de
jure ſuo⸗dico ꝙ in calu iſto bñ pꝛ pᷣſcribere · qꝛ bonã fidẽ videt᷑ hẽe
qꝛ eredit rem ad ſe ꝓptinere eũ etiã iurauerit ꝙ non malic ioſe ſeu per
calũmam petit remillam · et ideo p̃ᷣſcribere pt᷑ et iuſte poſſidet qui
auctoꝛe pᷣtoꝛe poſſidet · ff· de acqui · pol · iuſte · quidã dicũt ꝙ in caſu

iſto ſieut in priori ſeruatur qõ ſuꝑ poſſeſſione vſq; ad annum abſen

ti · ſed prius dickum veriꝰ credo · et abſolute dieitur Hoc naʒ ſcut re

v ſeruatur ius ſaluum poſſ. eſmione vſqʒ ad annum · in · S. ꝓx · ſieut ibi ex⸗
preſſe H̊ dicitur· ita et H̊ diceret᷑ ſi ̊ eẽt veꝛd ſed q̃ ẽ ratio quare⸗

ibi auditur vſqʒ ad annumſuꝑ poſſeſſione h̊ vero ſtatim eſt verus

poſſeſſoꝛ nee auditvſqʒ ad annũ ſuꝑ poſſeſſione · ratio illa oſueuit
aſignari quia maioꝛ contumacia pꝛeſumitur in caſu iſto ꝙ; m priori
quia per plures citationes vocatus eſt et plꝰ otempfit· pmo enim

tatim . i· ante libelli. ,
oblatõeʒ vel etiã poſt an .

5teſtata· ſeʒ ne currat p̃ſ cptio poſſeſſoꝛi · qm̃ pꝛeſepᷣtio poſſeſ ſ r & . „

A .

Iu,

es 5 1) E
A 3 n &.

—

☛☚W. Ü ℳ
α n e de
SE

.
Paer,

1— 4

ι αο ,
cne LV,

. prs nnD —

— 6
7

— ◻ι0. N .

„ „. 7 .
4
4

d. 5

7*
e

ES d M.

ff. e car bo · edie · l. in · cauſe · et · C· de bo. au · iudi · poſ · aut· et qu ···
iurat · et dic fũmatim. i· ſemiplene⸗non em ſtatim iudex ꝓpter ↄtuma

απσ r

R

vocauit colonũ et eolonꝰ denũciauĩt dño · poſt quã denuneiationẽ ei
tatur dominus edictis legit imis · et ijdeo plus pumẽ. a ſufficit legil
latoꝛem ita voluiſſe·ſic em ſcptũ eſt ĩ · l· ff.qui et a quibʒ:pꝛoſpexit
legiſatoꝛ · et · vj · q. ij · ſeriptũ eſt · ĩ lege ergo ita tenendum eſt
a ¶ Vel immobiliũ/ hoc oꝛdime iudices ſent ent iam exequentur · vlti
mo ad ackiones decurritur · ff. de re iuð. a diuo pio ⸗
b ¶ Declarati·ĩ libello ſuo·C.de bo/auct · iudi ·poſ.aut᷑ · et qui jurat
e¶ Timeri· illa em potiꝰ

ẽ infligenda qꝛ G ſolũ bñ
agit᷑ ·ꝛc · xxiij ·q· v · ꝓdeſt
ar. otra·s · de of · del· ſane
et· c. paſtoralis · i.NR·
d ¶ Ad alterã ˖ qꝛ ereſcen
te ↄotumacia creſcẽ dz pe⸗
na· ff · de peñ · · relegati ·

AARX * XNEO.
ð

—*

.

2A1** E»

„₰½ ð

eerr

W -. — 6 —
2 R

—

—☛

3

65

cio nõ füt inkligẽ de · 8. D

judi. at ſi clerici· ar · otra

xvj: ꝗi:ſtat uimus
Snetes Hf vis⸗
ꝙ diſtinctio facta ĩ reali
actõe locũ poſſit ĩ ꝓpſona⸗
li Hẽe · lz l̃a H̊ jnuat. qꝛ ð
bitoꝛ pꝓt᷑ recupare pigno
ra ſua qñcũq; venerit dũ
modo ñ fint diſtracta· C.

de diſtrac ˖ pigno · ſi pus·
creditor em niio tpe pre
ſceribit rẽ ſibi obligatam

pignoꝛi ·ff · de vſuẽ · ñ ſo
iñ · S. qͥ pignori·et · l. pig⸗
nori.qꝛ cereditoꝛ quantũ
ad hũe caſũ ñ poſſidʒ pig
nus · ff· qͥ ſatiſvare cog·
ſciendũ. . credi toꝛ · et ad
H dirit jo · et bñ. qꝛ eredi
toꝛ pꝓꝰannũ nõ effici᷑ poſ
ſeſſoꝛ quãtũ ad vſucapio
nẽ · ̊ tim ꝑpꝰ annũ hʒ ↄmo
dũ poſſeſſiomis ĩ G̊ ꝙ cum
pus teneretẽ ꝓbare peeu
mã quaʒ petebat eẽ debi
tã pꝰannũ etiã tranſferẽ
ꝓbatlo ad reũ vt tũe ad
uer ſariꝰ teneaẽ ꝓbare in
lã indebi taz et ſñic efficit
ꝓetitoꝛ de poſſeſſoꝛe ·arx ·
bo · ad Hꝗj.ð ſoł.is qui.l.

dixit ꝙ huic vuat᷑ qõ poſ

ſemonis et ꝓpetatis quſ⸗

qʒ pᷣſeptũ ẽ iuri off erendi
ar · C· de pᷣſcð. xxx · vel · xN
an · cũ notiſſimi .S.ſ cũ ilö

v aeoð iure ñ ex ſedo dere
to r es ſint ei iaʒ ꝓ debito
aſſignate vr diſtracte/ali

as vſq; ad· xxx· ãnos recu

perat res ſuas obiato de

bito ·˖ dieas ꝙ debitoꝛ ſpy
audit quſq;ʒ pᷣſeriptuz nit
volẽs recupare rẽ ſuã re
ſtitutis expẽſis et pᷣſtita

cautõe iudicio ſiſtiñ pig
nora diſtracta ſint vel in

S auũt ſup pſonali actõne con⸗

ueniatur mittendus ẽ actoꝛĩ
poſſeſſionẽ mobiliũ ip̃ius vel
immobiliũ ſi foꝛte mobilia nõ
habeat ꝓ modo debiti decla⸗
rativel ĩ ↄtumacem ẽ ecciaſti⸗
ca ſnĩa ꝓferend a ita videli⸗
cet ꝙ alterutra pena que ma⸗
gis timeri debeat iudex a pñ

cipio ſit otentꝰ ad alterã mni⸗

chilominus ꝓceſſurus ſi hoc
meruerit ꝓteruitas cõtuma⸗
cis q vemens infra annũ uel
pꝰ ãnũ eẽ audiet᷑ iur diſtincti⸗
onẽ ĩ alio caſu ſupiꝰ anot atã
Pebr amenſe calumnſe⸗
Dnoꝛus i ·
Nerentes veſtigijs
p· n· dicentium Zuio⸗

mu põtificeʒ termmarnet · I·

legibʒ ĩtaqʒ cõpimꝰ cautum/
vt nullus clericus jurare pᷣſu⸗

mat alibi wo repit ſcriptůut
om̃es pnñcipales ꝓſone in pꝛi⸗
molitis exordio ſubeant iura⸗
mentũ calũnie / ꝓpt᷑ qð pleriſ⸗
qʒ venit in dubiũ vtꝝ clicus
juſurãdũ p̃ſtare debeat aut
alij ſᷣ officiũ delegare/qꝛ ilið
oſtitutõis edictuʒ vbi cleriei
iurare ꝓhibeta marco augu⸗
ſto de ↄſtantinopolit añ · cleri
cis ꝓmulgatũ fuiſſe videtur
idcirco ad alioſ non credit̃ p⸗
tinere· ¶ YVt ergo dubietas
iſta auferathm deciſionem fi⸗
li· n. h· quõdaʒ impatoꝛis eu⸗
ius ſunt verba pᷣeius itaq; in⸗

res queſtõnes ꝓp ſum⸗

ſolutũ data auctoritate iudicis vel hm legẽ ouentõis di
iutu data aucko⸗ udicis. is diſtracka ˖ vt
dieit · I. P dicta· ſi pus. et ita infra annũ et poſt annũ vemẽs reſtitu⸗
tis expenp pᷣſtita cautõe ꝙ juri parebit recupabit res ſi uas ſRue ofi/
teatur debitũ ſiue neget · C · de bo · auct · iudiẽ · pol. aut. et q̊ iurat · et

Vdicit iuỹ diſtinctõem ĩ alio ꝛ⁊c · ſic int ellige iuỹ diſtinctõez id ẽ hm

v ANABꝑäLNe

pPmum mem bꝛꝛ di ſtinctionis m quo tm ſimilitudo notat᷑ et non iux
ſeʒ · q· di. ſicut ibi veniens infra annum in reali actione audit pꝛe⸗
ſtita cautõe et reſtitutis eypenb recupat poſſeſſionem ita pꝓſonali
ackione ſiue mfra annum ſiue poſt annum veniat recuperat res ſuas
dum tñ caueat iudicio ſiſti et reſtituat expenſas.vt ſie notetur ſimili
tudo tmĩ hoc caſu · et iillo.cũ ante annuᷣ otumax inuenitur.ita ꝙ ſi⸗
udo non trãſeat ad aliũ caſum pꝰ annum · et ita pliana ẽ la.l·
ſaherẽtes grauioꝛes qõnes que dicantur maioꝛ es cãe dẽm
eſt · S· de offt · lega. ꝙ tñ ſationẽ g egibz. C. ð epᷣ.a cłk·
ũ clericis · · ꝙ ſi lis pnñᷣepales Wuramentũ in jura

G⸗

7„

cʒz ꝙ eredat ſe bonã cãm hte interrogatus non negabit qð verum
eẽ eredit · nec vtetur ſcienter falſa ꝓbatione · et ꝙ dilatõem non pe
tat in fraudeʒ· nec dedit nec dabit nec ꝓmittet aliquid ꝓ hac cã ñ
il ꝓſoms qbʒ leges dare pmittũt.C. e · ti · l.n· Eca pꝛĩ.et ĩ aut᷑.pñct

pales:et ĩ aut᷑.vt liti:iutẽt·ĩ ꝓꝑn.colł/ix · vñ vᷣſus · Illðd iuxet qð lis N de terf

lbi iuſta videt᷑. et li queret᷑ veꝝ nõ inficiciet nil ꝓmitte nec falſla evemlte

ꝓbatio det᷑· vt lis tardet᷑ dilatio nulla peteẽ/ k ¶ Werba ſunt· ab
illo loco. legibʒ itaqʒ vſ

X

I

terpᷣtatõem corroboꝛamꝰdet
diui marci oſtitutõnem ita in⸗
terpꝛetari debere decernimꝰ
ut ad omnium eccleſiaꝝ cleri⸗
cos gñaliter ptinẽ iudicetur
Nã cũ impatoꝛ iuſtinianꝰ de⸗
ereuerit vt canones patrum
vim legũ habere opoꝛte at a

in nõnullis patrũ canonibꝰ

repiatur vt clerici omino iu⸗
rare nõ audeãt dignum ẽ vt
totꝰclericalis ordo a juramẽ⸗

to calũnie pᷣſtado ſit immuniſ
pterea ſtatuti pꝛicipis tenoꝛ

talis eſſe dinoſcit Nos itaq;ʒ
diume et humane ſegis ĩiten⸗

tione ſᷣuata decernim?ꝰ impe⸗

riali auẽtate irretractabili⸗
ter diffinim? vt non ep̃s non
pᷣſbᷣ:non cuiuſcunq; ordinis
clericugnõ abbas nõ aliquis
monachꝰ vel ſanctimonialis

in cã quacũq; ſeu otrouſa cri⸗

miali ſeu ciuili/iuſurandum
opellat᷑ qualibʒ ratõe ſubire
ſed alijs idoneis defenſoꝛibʒ
ſi expedire eccie ſue nouerint/
hmoi officiũ liceat delegare⸗
¶¶ Veꝝ cũ hac moderatõne/
ut epᷣus incõſulto ro · põ · vel

quiſqʒ elericꝰ incõſulto p̃la⸗

to ſuo minime iurare audeat
Dmnibʒ at ep̃is a vmüͤſo cle⸗
ro ĩta cuſtodiri h̊ de bere mã⸗

damusut ſi quis in illa omiſe⸗

rit vemã ſibi nouerit denega⸗
ri Mẽ oꝛdinato ro . ee · ſpð ·
4 et magiſtro om̃ibono
Iteras · ISane ro · ec ·

minali trãſigere liceat.Et ideo iuramenttũ de calũma nõ exigi · nã

(Dini marci · C. S e· te·

ommibzʒ caufis vbi ꝓbatio

qʒ ad illũ locuʒ veꝛꝛ cum
⁊c̃· exceptis pꝛedictis ·ſ.
ſecundum etiam vſqʒ ibi ·
coꝛroboꝛamus

cle · cũ clericis · x· ꝙ Ri lis

qð vni ocedit ad oſ equẽ e telee
tiam trabi pt᷑ a ceteris et eircs e
qð vm ocedit᷑ nulliẽ de⸗ Pele
negãdum. xvj · q · i · ᷣdica A Nenageg
toꝛ · et · v. di · ad eiꝰ vero
in fi · de o · di · iiij · ꝓpꝛie · l·
di · et purgabit · C· de fi/
deicõ · p· ar · o · xx · q/
i hmc etiaz · et · vñ · q:i·
petiſti · Sol · qð vni iure
omuni ocedit trabi põt
ab alijs in exemplũ · a nii
dz denegari · v · di · ad eiꝰ
vo.ꝙ vero pᷣuilegiũ ali⸗
cui ↄcedit᷑ non extẽditur
ad alios · et ſic ĩtelligit iſ
lud · c · x vj · q · i · hĩc etiam ·
et · xxvj . q· n · nõ exemplo
et · f· de oſti · pñ · l · i ·
n ¶( Vim legu · in aut · de
eccle · tl·i · in pñ · coll · ix ·
et ĩ aut᷑ · ut cle · apð ꝓpri⸗
ep · · ilico. colk · vj ·
o ¶ Canom bus. xxij · q · i·

in nouo et.· de iutiub̃ · et V

ſi xpᷣus · et · ij · qiij. R quis
q ¶ Prineipis · ſ. henricl·

pꝓ ¶ Nos · · Henr icus —
r ¶ Seu eriminali. H colli S
git᷑ ꝙ ĩ erimĩali cã iuramẽꝰl. N
tũ de caluma ſit pᷣſtandũ

ar · C· ert · l. j. vbi ðꝛ ꝙ in

reqrit᷑ ẽ iurãð de calũnia
vt · C· de fre inſtru · l· vlti ·
v· ſancimꝰ· ar · o. mſti ·
de pub · iudiẽ · m pñ · et. ff
de bo · eo · ꝗᷣ moꝛ.ſibi oſti
I· i · FH otraria iſta non ob
ſtant qꝛ magna dr̃ᷣa a di⸗
uerſitas eoꝛd ẽ ĩ inſtituẽ
diſ a exer cẽdis hmoi cau
ſis · nã m h̊ nec lis oteſta
ret᷑ nec libellus daret᷑ ĩ cã
eriminali. ̊ ommino alit
iy ciuiliter deberet tracta
ri:jtẽ nõ valet cauſa quã
quidam aſſignant ꝙ ĩ eri

ſact̃m de caluma tranſactõeʒ non excludit nec ab ea excluditur quia
uis licitũ ſit reo trã ſigere non tñ ſeqͥtur. ꝙ liceat ei falſa inſtãtia
vti nã idẽ diceres vm hoc in pecuniaria cã. ſi ſoluitur illud · ff · de
bo · eoꝛ qui moꝛ· l.i· vbi &ꝛ :ꝙ ĩ cauſa ſanguinis licitũ ẽ cuilibet ad
uerſariũ ſuũ coꝛtũpe et ita licitũ ẽ ei mentiri·dñ s aʒo ẽ ĩ hac ſnĩa ꝙ

in cã crimiali de caluũma ſit iurandũ · et in-ducebat Hanc deeretalem
ꝙ ſei Sz qualiter clericus pt᷑ hoc iuramentũ alij delegare in cã ci⸗

uili ſue crimmali otra illa iura que dicũt ꝙ; pnepales pꝓſone debent
hoe iuramentum pꝛeſtare · et ↄtra illa que dicunt ꝙ in cauſa crimĩa⸗

li non interuenit ꝓcuratoꝛ · Dicas ꝙ foꝛte qñq; obtmuit qð hic di⸗
cit vt clerici etiã ĩ cauſa ꝓpꝛ ſa hoc iuramentũ poſſent aln delegare
et hoe ĩ fauoꝛẽ ipᷣoꝛꝛ ↄ ceſſum ẽ· ß hodie H̊ non obbuat᷑ imo quilibz
ca ꝓpꝛia ꝓſonaliter iurare dz · ut .e · eeteꝛd· et · C. e. t. aut pꝛimci⸗ een
pales. et ſic obtinet de iure et de oſuetudine et ſic non tonet qð H̊ di S6

XtR

eit quantũ ad ꝓpꝛias cãs clerico· quecũqʒ ſit cã · et reſtringit tiꝛ

SNeS/e
Lolge⸗ 6, %
0r0

S
.

6 A
db
n
1

SNANANLEQ&ℳB

V. 5r .
Ne:

5

=ð
de Hα

qð dieit hie ad eauſas eechaꝝ:et hoe ſatis ptʒ pꝑ aʒ qᷓ ſequit᷑ · vbi
dicit · ſi eccke ſue nouerit expedire et ſie non hʒ locũ qð obicit᷑·et eẽ

A clericꝰ et pᷣ lat ꝰeccie ſi m ꝓpꝛia ꝓſona voluerit litigare ĩ cã eccke pᷣ⸗
Wſtat H iuramõtũ:ſ.e· c. vltietñ ſi ĩ cã ecẽie voluerit deferre aln H̊ iura
mẽtũ nõ ↄopellit᷑ ſubire h̊ iuramẽtũ vt hů dicit.et ij.e·impatoꝛum:·

a ¶ Pefẽſoꝛibꝰ· i· ſindicis vel actoꝛibꝰ aut ꝓ curatoꝛibꝰ lʒ noĩa ſint
diuerſa officiũ tñ ẽ idẽ . vñ ſufficit ſiue dicat᷑ ↄſtituimꝰ talẽ ſindicũ
ꝓ curatoꝛẽ ſiue actoꝛẽ ad
cãʒz talẽ ·s · de ꝓcuẽ · peti
tio · et iſte ꝓſone in cauſis
vmũſitatis ſiue collegij
de caluma iurãt .e ·ĩ per
trackandis · et ˖ c· impato⸗/
rũ · et · e · vlt᷑ · vt hic patet
b ¶ Incõ ſulto ro · põ · iſtð
difficile videt᷑ ut epᷣsgꝓpt
B debeat requirẽ ro · põ ·
H ̊ nõ buatur · vñ ſi ep̃s
lit ig at in ꝓpꝛia perſona
ipſemet pᷣſtat iuramẽtuʒ
de cealuma nece ẽ nece req̃⸗
rere papã j.e· c · vle clerl⸗
cꝰfaciliꝰpt requirẽ epᷣm
vñ tenet᷑ pᷣmo requirẽ ip
ſum. otrarm tñ ſepe otin

in hijs caſbʒ in quibʒ ð eccle⸗
ſijs de eimis et rebʒ ſpirituali⸗
bus tm agit᷑ iuramẽtũ calum⸗
nie nee dare nec recipere oſue⸗
uit eo ꝙ tales cauſe nõexle⸗
gũ diſtricõe ſa ex canonũ eq
tate fineʒ debitũ ſoꝛtiunt ca⸗
nones aũt iuramẽtũ calũmie
in hmoi cãis nulli ꝓꝛſus indi⸗
cunt/vñ otentione de juramẽ⸗
to calũnie pᷣſtado dimiſſa ad
ult erioꝛa diſcretio veſtra ꝓ⸗

E res cii habeãt legit mã admimſtratõem . C. e. . n. Rinaut vel digni

tas· ſec? eſt in pꝛocurat oꝛe qui nõ iurat ̊ dñs pꝛincipalis · C· er ti⸗

II

degfecen

) AA.

„Oe mra⸗cal.

l· ij · S ſinaũt affuerit alterutra ꝓset aut᷑ · ſbi poſita· pꝛincipales
Apatoꝛ· debem. ß videt ꝙ abbas potiꝰ eẽt vpellẽdꝰ vel eẽ
aln qbʒ ceura monaſtern omiſſa ẽ arꝗ. de teſti · pñtium. ar.ff.ad
mumcĩ· municipes · qꝛ hmoi pſone ĩtelligũt᷑ ſcire veritatẽ ut ibi dꝛ
ff · de ↄdiẽ · et demõ · mum cipibd. et · C· erti · . · S. H etiã · ĩ f et ideo
tales inſtituẽdi fũt q̃ veritatẽ ſciãt · S · e · c· ꝓx · liec etiã otingit ĩ ꝓcu⸗
ratoꝛibz · C· e ꝓcur · l· vl. ſʒ aliud ẽ ĩ collegijs ilł ſclaribus ubi ſecu
2 lares ſunt ſindici · vel eſt

ſpeciale puilegiũ clicoꝛꝰ

vti ſuo monaſt erio conomn. fed luma iurare nõ vult ſ eſt
ſtatuãt/q ꝙ eis peterea exci⸗ actoꝛ cadit a cã et reꝰ ha
pere atʒ iurametũ de calũnia betur ꝓ ofeſſo · ut h et. .
cũ neceſſe fuit valeat exhibẽ Faerccee.
et · Yᷓ Tu vero frater neuma⸗ 1conomũ· jconomꝰ⸗ eſt
deñ · ẽe iconomuʒ idoneu ſta⸗ cui res eetalte Sulzran
1.7 1- da mãdat᷑ ·˖ C. de ſaeroſã·
tuas qui in tal offi cio duon ec . l. jubemꝰ.S. õ nichilo
ens iphᷣ monaſterio videat/ minꝰ.lxxxix · di · qꝛ ĩ qui
clus · iij · elieñ epÿo et ar⸗ buſvam et· c· no lumus: et
chidia:noꝛuiceñn ·
Ete rum qꝛ nouis moꝛvᷣ

—,—B — —

noua ouenit antidota arat .
Fum Am cauſa q int· cleri⸗
E 1 ſancto albano et SWWX. †.

cꝰ vel ꝓcuratoꝛ uł actoꝛ
ĩ cã vmũſitatis ſiue colle⸗
gn de ᷓ hõs · ix · q ij. cuz
ſimꝰ.et · v · q· iij · qꝛ epi. a
.g. de ſindi . e · vno · et iſte
iconomus auẽte ep̃i oꝛdi

can · londoñ · vertit / ad verita⸗ nart dz. de S.st eien⸗
Eelicienda/ oſepſtari fa⸗ os§nlomm9 a Bi fine
re el⸗ cie 5de a esſ fa et iſte iurabit de calunia
clatis ab vtraq; pte calume ſiue ſit reꝰ fiue actoꝛ et ſi
juramentũ ↄoſuet udie q legi monachi q ñ faciant tune
& tratia nõ obſtãte/ I no · aebe faeẽ dz vr h dieit
. jj. eño placeſi· Sα1, 1οραποt hi eps iĩ rebz ſui ep̃atus
epo placen· cuας.n. r 15 neglexerit tuc atepus

dem in negocio minime ꝓceß

I ſbi iconomũ oſtituet · ix ·

nalenn ſimus
m 1 oneũ ſtatuas ˖ j do
neus ẽ dumodo cãm oĩno

AVm cãm que int᷑ rauen⸗
nateñ · archiepᷣm et ouͦefaue⸗
tinũſup villa luci ac qᷣbuſoã
alijs vertit delegatis iudici⸗

bus duxe rimꝰ omittẽdã hi ſt bone fame alias infa⸗

mis et ſuſpectus eſſe non
. . „ dz · v · q ij · quia epi · a · iij
ſiſſent nos ptibʒ dedimus imn 3. Fle.t de e tamn
mãdatis vt ꝙ ipſa cauſa nĩo
ſe conſpe ctui p̃ſentaret quo⸗
₰ℳ = £σ ,=- „ —
rum Penraten bʒcũ inſtrum̃
tis ð rato ĩ noſtra pñtia oſti⸗
tutis petitõem ip̃iꝰ archiepi⸗

trar iñ tñ dicit lex ꝓ⸗
curatoꝛ ꝓgpter imfamiam
nõ repellitur · imſti· de ex
cepẽ·S. ul· H hẽs ꝙ; de au
Qoꝛitate ep̃i lindicus cõ
ſtitui dz in ecẽijs ſibi ſub/
ditis ˖ et die ſtatuas · i · au⸗

ſcopi per ꝓcuratoꝛeʒ eiꝰ feci. ¶ Iaoꝛitatẽ pꝛeſtes · b·
mus exhiberiet ad eam pteʒ Eten H ẽ Ps illiꝰ .
de fideiuſ puemt

n ( Woꝛbis · nã expimen
ta moꝛboꝛuʒz cogunt nos
muenire multas medici⸗
nas · l. di · vt oſtitueret᷑ · et q medicamẽta moꝛbis expibẽt ̊ iura ne/
gocijs · ĩ aut · H oſti · que imnouat.cõ · in ꝓñ · colk · vij · et que de nouo
emergunt nouo auxilio ĩdigent · ff · de inter · ac · de etate · ex cauſa
et. · vt in poſ.leg· plane·et nouis rebʒ nouũ remediũ eſt adhiben
dũ. f · de ven · mſpi · l. · in pn· æcauſa qᷓre iuramtũ illð pᷣſtat᷑ ut ve
o ¶ Adveritatẽ · ̊ ẽ pᷣeipua⸗ xitas eliciat᷑ꝗᷓ.de iut᷑iut᷑ · ex lẽis · ſecun
da vt timoꝛe iuramti ↄtẽtioſa litigãti mſtãtia opeſcat᷑ · C· eit · . i·
o ¶ Ab vtraq; pte · vtraq; ꝓs pneipalis dũñs ſcʒ iſtud iuramẽtũ pꝛe

ſtare dz · s · e · ꝓtractãdis ; ᷓ pone ꝙ aliqs iſtigat ꝓ ꝓcuratoꝛeʒ et
dñs qui oſtituit pꝛocura torẽ ẽ longe remotꝰ puta vitra mare veiꝛ

m alia perigrinatione quid erit mm hoc caſu cum iſte pꝛocurator de

Ait ß iudiciũ ꝓpterea nõ5 — t .
. Dz. 8 lrsn viciat᷑ · et ẽ ar · H/ex eo ꝙ eda en nab,r. .
5 . cleric? iurare non pi ſine pertrackandis caup/ ſacra/
rreng Ole enſi u epiſcopi/ non pt entu calũnie nO paſſim pci⸗
de H tradit · s de fo eõ · jü pf. „„ ſſpect
ñ diligẽt · et · e· kigficalt aliũ pſonaꝝ q̃litate ĩſpe cta
et · xj · ꝗ · i· ĩolita · et · c · pla ñq; p ipᷣas pꝛincipales pſo⸗
uit as qnq; p iconomos qᷓ cãm
e tteras · ſ[pualibus· nas „ e3
rrv queda cauſe dicuntur ſpi ommo non neſciant in amma
rituales vt H pz vel ſpi⸗ jurantis illud precipimus p⸗
dRkk⸗ Litualibz anexe vt cã iut ſtari · ¶ Dem magal · et neu⸗
ar S pkonatꝰ vt ·s · de iudi · qn maseñ epis
td.et iſtis eais nõ iuraĩ nazen epis
ES 6 de calunia vt H pz · ſed de Mperatoꝝ/ 7· Y acce⸗
veritate dicẽda · s · de ele· pimus ꝙ ab abbate et fribus
Perin en ve⸗ clareualłjſicut ab alijs exigit᷑
jteris · qꝛ alias iudex ve⸗ — mr — . .
N. ritatẽ inquirẽ de facili ñ calũnie iurametu ad qð faci⸗
„. voſter ana tenetu maui enduz eos cogere non debe⸗
1 rere · xxx · q v · iudicantez . . d⸗
