Itit᷑.ſancti ſtephani in cellio
mõte pᷣſpꝛo e arð · ap · ſe · le ·
Vod ſieut ex lẽis tuis
/ͤverũ cuʒz ex pma ele⸗
ctione/ꝗᷓ fcã ẽ ð tribꝰdicẽda
viðᷣr potiꝰ noĩatioſi juris ac⸗
quiſitũ fuit noĩatis licite ꝓce⸗
di potuit ad electõez regula⸗
riter celebꝛandã pꝛebßtim ĩ ec⸗
cleſa armachana/cum iuxta

ceptõms ꝓbet᷑ erimen. te
ſtis non punit᷑ niſi quia a
teſtimomo repellitur nee

ſignata · et nota per hane
deẽ. ꝙ ſuſpenſũs a bñficio
eligi nõ pt᷑ ad beneficium
vel digmitatẽ dum manet
in ſuſpenſione ſicut nec fu⸗

oſtõnes canonicasſi fieri pt ĩ ſue eum dlteäng et ᷣ 5
cathedꝛali eccia electio debe⸗ exruaut mter dictum. s.
, , 2„2- ſt Et 5. *
at celebꝛari nec appellatio i. pectviad bet de excel.
terpoſita electõeʒ illã potuit ĩ⸗ Vm cãm . longa.con

Afuetudo in hoe nõ iu
uat · s de oſue ; ad noſtrã ·
et · e· eũ inter nos . qꝛ non
qð ſit factuʒ ſʒ faciendum
nderãdũ ẽ·ff · S of · ̃ſ.
ſed licz · et. ff · de iuſtiaa et
iure · l. penul · et · xeiij · di ·
M legimus et negligentia
. ep̃i h̊ accidit ꝗᷓ. de teſta · qꝛ
ingredientibꝰ· et diſpar ꝓfeſſio in eccha eſſe non dʒ · xvj · q· i .· p̃ſvꝛos

pedire cũ ſea nichil attẽpta⸗
tũ fuit in piudicium regie di⸗
gnitatis/qꝛ nõ fimplex noia⸗
tio ſed ſolennis electio debet

..

malſ. nazʒ teſtis fuit et ideo

De Llettion et elch

—„ — re e . — „ & SEKH h . ,
—„ RAXWν ο AERα ₰ E .Z . 29 V /9%
ͦsõs

ſi aliquis ĩducat᷑ teſtis in !“ = r⸗ R= —
cã alterius et m moduz ex

—. W EFEEEEEWEEfEfeE w i

.

ſpenſus ab officio.s.ð cöo⸗

et · ꝗ· vij · in noua· -gde NRp· ceum otingat
mnbitatis. E. diuerſe ꝓfeſſionis in vno officio non ſocia bis

n ¶ Añno · i · hoĩes⸗ ſic expomt᷑ · xvj · q.vij.m noua actõne
o ¶ ritetis · et merito qꝛ ↄt᷑ ius ↄũe fcã ẽ · xvin · q · ij· abbatẽ · et · c .· F
ſit. et v jus ↄuie non pᷣſcribitur vllo tꝑe · ut hie dicit ꝙᷓuis per multa
et longa tpa ⁊c̃et ſimilẽ caſũ hales ⸗..e.ti:eum magiſtꝛ⸗

Wod ſicut · iuris· ex tali fimpliei nomiatõne nullũ ius acquirit᷑ no
nmato. ut · ij · q · vj · x noĩatões . ſʒ ey illa noĩatõe que fit in ſcru⸗

tim̃o ſpᷣõ publicato ius acquirit᷑ nonmeſtosrufmos e. pubſſento
oſtõnes · xxiij · di · m noĩe dñi · et.. de ap· qua frõte·et etiam cauſe ſpũia
les ĩ eccia ſüt tractande · i · q · n · pceptũ · et · xxij ·q · viij · ouenioꝛ · v· ſʒ
in oſiſtorio ꝛc q ¶ Impedire · et merito ·qꝛ laici nõ delẽt mtereſſe

-r- Pr .

*=-A 1

infamiam incurrit et ſice lo rrr r P ⸗
quuntur contraria pxrime 4

—

—

NX X.α . :D . 0 Mαα RWν AA e cewg wose 4ACt —2 ete es, Cad Xπωα porαν⅔ X„ÿ AMNMARν EE M
eran αWα R 6Se .**. „W. α hSL. H. ☚ H co6 C 3 F R ₰ 2 „R „„
NAA G α a W α 2 „&⅜ ðð A XXανn f 2 „ Ao. O. Kiu⸗ efſ. “ e WMX“1ℳ0— * „ α ℳ α 5„ν„α P M
=è”U Aas 5 ο½α X α☚ 05 , AXMεπο Mπ A e . .
7“ e po O.A * e& prda EsY J. HhXαοονν D Na
rieri eũ miſſa 5. de eele; mil· te referẽte. et d ole · di · i. omes ba ſilice · et

electioni· ge· cũ terra · imo ius eligendi non cadit in laĩcum in colle⸗ Q·
giata eccia etiã ſi eſſzʒ pronꝰ j.e.ſacroſancta:nõ obſtante aliq̃ cõſue⸗
tudmeꝗj.?.maſſana·ſʒ electio fcã pñtari dʒ prono vt ſuum p̃ſtet aſſen

vno otextu ſine aliqᷓ interuallo · et ille qͥ ↄſecrat dz miſſam celebrare.
et ita officiũ ilið totũ otinuũ dʒ fieri ſine ĩiterpoſitõe vel mutatõe aliqᷓ

ſum · S. e · cũ terra · et · e eum mter vmuerſas · et. · e · ti · ſaceroſancka

plſonaꝛd niſi magna neceſſitas caſualiter ſupueriret · vñ · q · i · nl . a · c. 4

a ¶ Abuſiue.i· o ius ex mala ↄſuetudine· 1 .
ptʒ ꝙ ſi periculũ ẽ etiã m vocãdo ſiue in moꝛa alnj ad elecõezʒ ꝓcede

b ¶ SVme pjceulo·et ſie

re debẽt eis nõ vocatis.s.e.cum inter· ar ꝗj.de ſen· ex· ſacro.

c ¶ Mequerint ·˖ ar · o · S e
bone · vꝓᷣ. ſi oſtaret ð vi ꝛc
d ¶ Koluerint ·˖ ſi no luerint
alienos ſe feciſſe vidẽt᷑ · s ·
e:cũ nobvᷣ oli · et ᷓ e⸗ eccha
e ¶ Vocatos· p̃fu⸗ ¶ nĩa
mit᷑ quis nõ vocatꝰ mñi H̊
pbet᷑ ut H. ptz · et · iiij · ꝗq·
⅞v. quiſquiſ · lxxxij · di · Po
ſuiſti · ar · otra · S· e. bone ·
verſus ſi · qꝛ nuncio credi
tur an aliquis ſit vocat us
ff. de re · eo · qui fub tu . vk
eu · magis· . illud .ð ap.
euz Pati · dico ꝙ ſi quis ne
gat ſe fuiſſe vocatum ad⸗
uerſario meumbit ꝓbatõ
vt hic mnuitur.. de ꝓba ;
qm̃ otra · de hoe dickum ẽ

.Se. bone

¶ Conſentre · ſie patz q
electio que non vaiet ꝓ ra
tihabitõneʒz pt ofirmari ·
xvj · q · i· qm quitquid· et

5.de hijs q̃ fi ·a · ſine cõ

ſen · ca· eum nos ei · c · cũ in
apoſtolica qj. de dona · pa
ſtoꝛalis. et qᷓ̊.de iurept̃o⸗
cura · aꝗq. de trãſac · o tĩgit
ſed otra ꝗj. e· auditis · et j.
de jurepa . illð · et · xvj · q·
ein · · pt · v. q ab micio:
eff · de reg · jut · qð ab mi⸗

cio.Izʒ nõne abſentes cogi
debent rata hbre electonez

cũ m ̊ negociũ ecclie vti/

liter geſtũ ſit · ff. S negoc ·
geſt· pompomꝰ. cum ab
ſentes id facere tenerent

Aꝓff · de ritu nup · ſi fili9· ſʒ
L tie zpinfuria facta ẽ abſen
tibꝰ et illam nõ tenent re

mittere ſine ſatiſfactione.
xxiij · q;iin· ñi illic. xc.di· ſi
quis otriſtatus · Itẽ ſi coo
gerẽt᷑ oſentire pñtibꝰ iaʒ

—.—,— –—

nõ Haberẽt libezd arbitrit

um et ſic ĩuitis daret eps
qð eſſe nõ dz · lxj · di · nullꝰ9
tem patz h ꝙ erca ſpua

lia po um bre ratum qð m

————

pncipi pñtariut poſtulatõni
pſtet aſſenſũ a ñ ſecꝰ aliqñ ꝑ
vſurpatõeʒ aliq̃ͥ faciãt abuñ⸗
ue / ¶ Si at mutiñ · ep̃us a ab⸗

bas mellifontis q intereſſe de⸗
buerae 5 otẽpti fuerũt ſed

ad electõnem weati ſi tñ ſine
piculo potuerint ↄuocari ſfiue
nequerint ſiue noluerint ad
eledõeʒ celebꝛãdã accedere
ipᷣoꝝ abſentia nõ potuit ele⸗
dtõnem ĩpedire a. F¶ ð ſ

eos weatos non fuiſſe oſtite⸗
rit eptog rmad erit

electio penit ↄ9talit᷑ celebꝛata
niſi po ſtea ꝓpt᷑ bonũ pacis cu⸗
rauerint oſentire/ ¶ Sup eo
at᷑ ꝙ in die oſecratõis ſue/añ⸗
quã miſſaꝝ ſolẽnia finiretur
acolitum oꝛ dinaut p tali ex⸗
ceſſu eũ coꝛripijas ⁊ caſtiges
cũ ſolꝰ ro · ponjqͥ añ himnum
angelicum oſecrata poſtmo⸗
dũ ipſe miſſaꝝ ſolẽnia meipit
pficit ↄſecratꝰ im die oſecra⸗
tionis ſue valeat oꝛdmes ce⸗
lebꝛare Ceteri vero q inter
eplaʒ et euãgeliũ ↄſecrãtur
qꝛ oſe crati ocelebꝛãt pnñeipa⸗
liter cele bꝛati ne diuidat᷑ mi⸗
ſteriũ vnitatis nec debẽt tũe
ordines celebꝛare Dꝛeterea
cũ nõ liceat atepoſine pallio

Ja Po meo noie nõ ẽ geſtum · ix. q · in · lug duneñ ·
m H caſu poſſemt pᷣmi electoꝛ es reſilire cũ a bſentes nolũt ↄſentire qð

viðdꝛ cũ diffidãt de iure ſuo · s · de poſtu · bone. lxi n · di · quãto · ſʒ o vi

illud · qꝛ ſic oꝛdmauit eccha rõna et obbuat · et idẽ etiã obbᷣuat᷑ ſic in
collatõe lacroʒ ordmũ · et hac ↄſderatõe viðꝛ ꝙ miſſa ſit de ſba cõ
ſecrationis · otrariũ tñ ↄſueuit dici · et veꝛ ẽ ꝙ miſla nõ ẽ de ſba oſe⸗

ouoeare oeiliũoficẽ criſma de⸗
dicare baſlicas oꝛdinare cle⸗
ricos ⁊ ep̃os ↄſecrare multuʒ

ꝓfecto pᷣſumi tqᷣ añqᷓ; ĩpetret

palliũ clericos oꝛdinare feſti⸗
nat cu id nõ tags ſmplex eps

ſʒ tanqʒ atep̃s facẽ vide atc-
at tabulã argenteam ðꝛ vdi⸗

diſſe dümõ ecciam armacha⸗
nam reddat indemne equani⸗
miter poteris pterire/cũ id ð
cleri a populi ꝓceſſerit wlun⸗
tate Iðe toleñ·epᷣo a ſagoñ ·
et de ardeñ · abbatibꝰ.
ltrritis cauſeð duabꝰ ele⸗
ctionibꝰ celebꝛatis ĩ eccia ba⸗
ſoceñivnã ð wv· atð i alteraʒ
ð R· ſubð·ĩuenimꝰ utrãqʒ ↄt
foꝛmã canonicã attẽptatam
cũ em inqſitis volũtatibꝰ ſin⸗
guloꝝ/decanus cũ paucioꝛi⸗

bus ĩ ipᷣm Ri cãtoꝛ cũ pluri⸗
bus ĩ dem̃ w· at ð· oueniſſent

ſolo cãtoꝛe poſtmodũ quẽdã
aliũ vicʒ mgrm RR· ð aldegijſ
nominãte ad · n · fuit auð · ap⸗
pellatũ / ne decaꝰ qͥ pᷣmã ĩ ele⸗
ctõe weẽ habebat ad electõʒ
ꝓcederet ſine conſenſu toeiꝰ
capituli vel ma ·et ſanio · par⸗
tis ipfius pſe vero de canuſ

non habito cõſenſu maiorig

erationis ˖ qꝛ diuerſa funt
oↄſecratio et miſſa ſʒ ꝓpter
Ftutẽ vicz a reuerentiam
ſact̃oꝛv et ordmuz ſtatuit
eccia ꝙ qñ tlia celebrãtue

ſp cum miſſa celebrantur

ↄᷣ riũ ẽ notatũ.lxxviij · di⸗
ĩ veteri·tñ ſi hmoi ſolẽni
tates nõ bᷣuarẽt᷑ nlominꝰ
valerẽt oſec ratõnes el oꝛ

dinũ collatões clericoꝛꝛ ſʒ

qui o facerent punirent
oꝛdmantes et oꝛdmati qꝛ
ↄ᷑ oꝛdmatõ eʒ ecẽite a oẽ
ill& qð eccha buat fecerũt
ſʒ illi q̃ faciũt ꝙ ↄẽ̃ oꝛdma
tõneʒz eccie pumãt᷑ · habe⸗
tis ꝗ. de tẽ · oꝛ · ſane · et · c·
lẽis · et · c · vel nõ ẽ cõpos ·
a . c · ib dem ſeqñtibꝰ. oẽs
em tenent᷑ buare qð ecchia
roobſeruatij·de ſa · vn · e·
vmco i fi · et q̃ omiſſa fũt ĩ
pᷣmiſſis debont ſuppleri vt
8r in pñ · c · de ſa · vn · et m

ti · ſe · c · i · et · c · P bri · Hu · di
xit ꝙ ſi vnus cõſecrat et al

ter miſſam dicat conſecra/
tus erit · ſed fleri nõ debet
ð hac materia notat᷑ · lxxv
di · oꝛ dinatõnes epᷣorum.
de hoc qð dixit hu · queſ
tum fuit a me bernhardo
parmeñ · canonico bono⸗
nie a capellano dñi pape

in oſecratione dñi octauia

m ſeðdi et ĩ oſecratõe boñ ·
epᷣi vtzd archiep̃s poſſet
oↄſecrare a alius miſſaʒ cã
tare rñſum fuit ꝓ me bern
bhardum deliberatõe ha
bita diligenti ꝙ illud fie⸗
ri non debebat cum illud
eſſet ↄotra oꝛdmatõem ee
cleſie vt · S. dicit · nec vnq
audiui nec legi ꝙ H̊ aliqñ
factum fuit et de hac cã
ponitur hic additio · b · ſed
fimita illa miſſa ſi aliã poſt
ea celebrar et bñ poſſzʒ oꝛ

dñimes celebrare · l neceſſitas eſſet.vñ dicit tunc · q· d· fimta illa miſſa
poſſz · qꝛ nũſterium diuidi ñ dz · pri 9tñ pallio recepto · xxin · di · quo⸗

rundam · ar · otra. vñn. q · i· nichil · et · c· illud. ſed illud ex neceſſitate q̃
legem non hʒz · s · de oſue · quanto · de cõ · di · i. ſolvmtates

der · S · e · cuʒ int ca nomeos · in fi · et · vin. q. inj · dilecte ſimi · ff. de ſerui ·
ruſti · pdi · p fundum ff · de opẽ . le. ſi tibi. F. vnius · et . f. de neg · g· ſi

eSo. Itẽ pt dici ut jo· dixit ꝙ n pñtes eligunt et ſpem fue electioms po
nunt mabſentib? ſperantes ĩpos ratũ habituros · qꝛ tunc demũ ꝑ ra
tihabitõem pt᷑ ↄfirmari fem pñtium . ſʒ ſi ſtatim pñtes ꝓ ſuã electõeʒ
mtẽdãt ius dare electo tũe nõ pt᷑ ratificari etiã poꝝ elecio · vt · ix · q⸗
inj lug duneñ · ff.· de ſoluẽ. ſi quis offerenti · quod non credo· imo qli

tercũqʒ eligãt pñt abſentes ratã habere ipᷣam electõeʒ dum tñ nõ ſit

nulla ipo iure · c. ꝓx · Itẽ pone ꝙ illi qui ntẽpti füt mortui ſint nun⸗
quid ſubditoꝝ oſenſus eyigit᷑· vm · dixit ꝙ nõ mſ eſſent plati qͥ alis

ſu ecedunt m onere ac honoꝛe.j.de of. dele · qm abbas · et j. de of · or⸗
di · paſtoꝛalis.in canonico ſecusꝗᷓ.de teſta· requiſiſti · in ſfi.·
8 ( Diuſdat · ſz qualiter diuſdet miniſterium exẽplũ ba bes rxxin · di.

quorũdã · ita ep̃s qui ↄſecrat᷑ ocelebrat id ẽ ſimul ſuo ↄſecratori cele

brat qui pncipaliter celebrat et ĩdeo tune nõ dʒ dimittere offiaum il
lud qð ipᷣe meepit cũ oſecratore ſuo a alios oꝛdinare. qꝛ ſic diuidere

tur miſteriũ illiꝰ miſſe m q̃ ↄſecratur qð fieri non dz et toti miſſe dz

mtereſſe · et ita videt᷑ eſſe de ſbᷣa oſecratioms ipᷣa miſſa q̃ cantat᷑ hac
rone · q oſecratõnes epᷣom et eccleſaruʒ et ofectio criſmatis debent

h¶ Vme pallio · qꝛ ĩ pallio plemitudo pontificalis officij ↄfert᷑· de
vſupal · m fi·et deo añ palliũ talia facere nõ pt · aln tñ dieũt ꝙ pt de
mandare · S.· e ſuffraganeis · qꝛ oſecrare ẽ oꝛdĩs epᷣalis.ſʒ epᷣalia ante
palliũ acceptũ exercere nõ pt᷑ vñ alijs mferioris oꝛdĩs h̊ demandare
nõ valet · ar · op j. de cõ · ec· vel alta · aqua · a ar · S· e. trãſ miſſaʒ· ſʒ ſuf⸗
fraganei ſui ad mãdatũ ip̃iꝰ pñt aliũ ſuũ ſuffra ganeũ olecrare · S· e ·
c.ſuffraganeis quedã facit qͥs tãqᷓʒ alius ut · xxiij.q iinj. fi eccha
¶ Kãaqʒ· et ĩta- ĩ ſi· et · ff · de adop. ſi pr · ¶. qui duos·et · l. ſi ofſul.a
· fi· ſut le · ꝓ venerabilem · ubi de H. qꝛ nulliꝰ ecckie erat ep̃us tãq̃̊ʒ
ateps no poterat ·qꝛ nõdũ recepit palliũ ⸗minis pꝓ reſtõeʒ̃ · de re ·
k. ¶ Preterire · et ita H purgat᷑ pena cri⸗ ec· nõ alie.ſi quis p̃ſ Boꝛuʒ

xxxvy · q. ix · ꝙ quis · et · xn · q: ij· ſi qͥs qlibz · ꝗ · de loca · et oduc · ꝓpt · et

2c· potuit. ſic ſi aliquis añ accuſatõem recedit ab meeſtuoſa ↄiuctõne

ſne pena ẽ. ff. de adul. R adulteriů · F. jdẽ impatoꝛes.ſic · ff. ꝙ me · cãa.
il · R cñ exceptõe . S. ſatis · et · C· de hijs qͥ. ut indig · l· alia · ff. de mol · te
ſta ·papimanus.·meminiſſe. ff · de alie · mu. judi · cã fac. ex hoc edicto
¶pe · ar · otra. ff · vi bo · rap · nõ ꝓdeſt · vbi nõ ꝓdeſt raptori rem re
ſtituere ad euitã dum penaz · ff · de fur · qui ea · ſed obicitur adhuc iſte
eſt ſuſpectus et ſatiſpa ctio non immutat maliuolum amimum tutoris

ges WMWWH r MXMaob) SNα etwu „ E , ℳ₰ * . )
20 G △£ LCt B- õ PX1 MWM P 1 7 = 4 4 . 2 .
. vSe 9 . PA. α

CS= ͤ S „ r NCeN
—

mſti · de ſuſpee · tu · in fi · ſz iſte nõ exat ſuſpeũs alias excuſat᷑ ꝓpter mz is ·s.e.cũ wintoñ. et .de ap. oſtitutis· a .e· venerabilẽ.· et . ei ti · eõ
datũ cleri a populi · xij · q n · de rebz · jo · ibi maioꝛ pᷣſtitit autoritatẽ regato · vbi tʒ ſedᷣa a pauciori bꝰ facta.tũc pᷣma nõ pᷣſtat impedimẽ
H fuit iſte maior qͥ deliquit.imo ipᷣe facere nõ debuit qð alios facere tũ ſede · l dubiũ ẽ an teneat pᷣma· qꝛ aliqᷓ cã allegat᷑ qre poſſet tenz

1†

ꝓhihere opoꝛtuit · xvj · q; i · nemo · et · e · in ca nonibꝰ.et · f · ſi Pui · ven
di · alti. ff · de odi · inde · frater a frẽe · dicut quidã ꝙ ̊ pt in caſu iſto
et ↄſifi pena purgari ita ꝙ nõ remoueat᷑ ab eccha nec deponat᷑· otra
riũ dico ꝙ lz reddat ecciaz indeninẽ ꝓpterea nõ euadit penã depoñti

tũc pᷣma pᷣſtat impedimtũ ſede nec dʒ fieri ſceda pma non caſſata.s.e⸗
Oliderauimꝰ · ſʒ H vidr oẽ ex eo ꝙ dieit · · cũ tñ ex pꝰ facto ⁊c · ꝙ ele⸗
ctio q̃ niła ẽ ipᷣo iure ĩmpediat ſedaʒ.pᷣma em̃ a paucioribꝰ et pꝰap.
facta fuit · vñ videbat᷑ nila et fſic ꝓdit dñium p id ꝙ nuliu? q. ð renu

onis ſz euadit ſolumõ pe⸗
nã excõicatõis ut · xij · q · ij ·
monemꝰ.a . c · dia com · et

c.ſtatuimꝰ.a ̊ etiã dieo

ꝓ ĩura ꝓx deã · H ꝓbatur
ꝓ deẽ ˖ greg ꝗ.. de ſoluẽ · R
qrũda z· vbi dieit qui o bli
gat ecckiam ſuſpẽ ſus ẽ ab
adminiſtratõe ſpualiũ et
tpaliũ ipᷣo iure et mtelli⸗
giðt᷑ ita · c. illð · ſi qs pᷣſbſᷣro

rũ · qꝛ ꝓ reſtõeʒ ſolummõ

euadit penã excõicatõnis

et qð h dicit diſpẽſatio fu.

it et gra a ̊ mnuit illa lt̃a

equammiter poteris pᷣte⸗

rire et ita fuit ſoluũumõ que
dã tolerantia · huic ãmicu
lũ pᷣſtitit qð dicit de cleri
et populi aſſenſu · e · illud·

qð quis ↄomiſit loqui᷑ de

miſcdia de eo qui tolerat
in officio ſuo ut ex lra ipᷣi⸗
us e· patʒ ad H p̃ſtat bo

nu ar. ff · depoſiti · m rem ·
Vditis · ipᷣm · Rñ̃ · nõ

at in antiqua-
b Ardiaẽ · olim verbum
iſtud non eart
¶ Conueniſſent · nominã
do non eligendo

d ¶ Maxime · ꝓprie pomẽ

qꝛ idem eſſet atra ap · et ĩ
antiqua non erat hoc ad⸗
uerbium · ſicꝗ. de re · ec · nõ

alie · ſi quis pᷣſ bᷣroꝛd Item
quod dicit in fie irritandaz

vtradicit litere ſuperiori
vbi dieit electio que ꝛc·

ptis · cſz lõge minoꝛis ſubito
in electõeʒ ꝓrupit appellans
ne qs ot ipaʒ aliqᷣ d attẽpta⸗
retſqʒuis aſſeueret ꝙ electõi
feẽ plures alij oſenſerut cum
tam̃ ex poſt facto nequiuerit
oↄualeſcẽ qð ab inicio nõ vale⸗
bat qm̃ electio q̃ fuerat irri⸗
taißo iure ſubſequẽtẽ oſen⸗
uũ maxiĩe ap · pẽdẽte nõ pote⸗
rat eſſe
cedẽtibꝰ cãtoꝛ a alij reman⸗
ſerãt ĩ caplo poſt illa electõeʒ
nõdũ caſſatãa ap· ad nos int᷑
poſitãa noĩ atõne dẽl atĩdiaẽ ·
ᷣcedẽtes ð nouo pᷣfatũ ſubð ·
eligẽ pᷣſũpſerũt Ros ĩgit᷑ ele⸗
ctõneꝰ utrãq; duximꝰirritan⸗
dã Ide grãdiſſilue a belle p/
Recau⸗ (tice abbatibꝰ

one epi ↄoueniſſent duos ele⸗
gerũt ut · v · ð eodẽ caplo eli⸗
geret electoꝛes qͥ pᷣſtito iura⸗

rataieis g& ad ꝓpria re⸗

Is a· ICuũ capim tolo⸗
ſaũ · eccie ad tꝛactãdũ ð electi

mẽto de ſubſtituẽdi põtificis
electõe tractarẽt a finguliſ

ð · c. ſtatutũ ẽ a oceſſuʒ ut illũ

quẽ illi ↄocoꝛditer /vel tres ex
illis eligerent/ab eis/ſñi pſona
eſſʒ idonea / ꝓ epᷣo ſine otradi⸗
ctõne qlibʒ hreẽ a · J⸗ ¶ Doſt
modũ vero cũ a p̃dẽis duobʒ
v · ele toꝛes electi fuiſſent et

ad tractãdũ ð electõne ſeceſ⸗

ſiſent in ꝓte a nõ poſſent oẽs
in vnã piter ocoꝛdare pſonã
tres ex eis ouenerunt in epᷣm
ouenat᷑et deinde electionem
quã ð poſtuſãdo epᷣo fecerũt
caplo publicarunt ac reliqui
duo ſubſequenter / tercia die
cũ paucis de caplo reliq̊s ab⸗

ſentibʒ elegerũt archið · age⸗

neñtet · Itnuncij vero pᷣdicti
at̃diaconi ecõtrario rñderũt

ꝙ euz pꝛedicti · v · electoꝛes ſe⸗

oꝛſum de electi one tractãtes
inter ſe diſſdent ita ꝙ contẽ⸗
tioſe voces eoꝛuma fratribʒ

qð m dubñijs · ſiẽ vides ꝙ
ab accuſatõe q̃ nlła ẽ non
pt᷑ qs diſcedẽ niñ ſudicis
auẽte · ff· ad turpilk. l· j.
accuſatõneʒ.ſic ſcdᷣm teſta
mẽtũ fem ſub odicõe que
nunÿꝙ erit du tñ eſſe poſſit
rũpit pmum· ff · ð miuſto
rup · teſ. eũ ĩ ſcðo · ĩ fi · a pz-
mũ mẽimoniuʒz qð nullũ ?ẽ
impedit ſedʒ ꝗj.de ſpõ · ad
audientiã · ſic manumiſſio
q̃ nulla ẽ pᷣſtat impedimẽ
tũ vfucapiẽdi . ff · S vfuca⸗
ꝓ dona.l.qui ꝓ donato
ſic accuſatio q̃ nlla ẽ impe
dit ſequẽs mrimonium J.
de deſpõ · impu · ad diſſol
uendu m fi · in ſtipulatõne
aliud ẽ · qꝛ kh pma ſuipula⸗
tio nõ valet q pt᷑ elidiper
exceptõnez tz ſecunda · ff.
de v. obli . ſi dari ſtipuler

quidã tñ diſtinguũt ꝙ ele
ctio qñqʒ mulla ẽ iure aadai

oms et nõ ſure exceptoõniſ
qm ex ea non pt᷑ peti ofit⸗
matto. ut hic · Seo ſidera
uimus; vbi prima nõ tz et
tñ impedit ſcam · et hie

qñ qʒ eſt nulla jure excepe

tionis et actioms ut illa ꝗq
fcã ẽ ab excõicatis ſiue de
plona indigna · qꝛ ex ea
non pt᷑ excipi vt alia impe

diatur . de ap · eõſtitutis

et h. S. e· bone · Ricut aliq s
qñqʒ ↄſequitur ſfumptus
per retentõnem quos non

e ¶ Caſſata · de facto intellige et tñ nulla fuit·qꝛ qð nõ eſt eaſſari nõ
pt᷑ · x bũ iſtud quãtũ ad pᷣmam electõneʒ ponit᷑ impꝛoprie · i · irritam
quantũ ad ſedᷣaʒ pomt᷑ ꝓprie · ñ · xxviij · di · Pl Bꝛax· qꝛ ſeda non erat nul
la· ſʒ ꝓ exceptõem fuit caſſata.et ſi decanꝰ et ſui ↄſenſiſſent electioni
ſecunde confirmata fuiſſent vt dicitur in fi. vlti. notule
¶ Awellatum · a cantore et ſuis in elechione ·
g ¶ Prorupit · eligendo · we arĩdiaconum et recedendo a noĩatõe · R·
ſubdiacom · h (Electiomfacte a decano ·
(Kacto · H videt᷑ ꝙ electio q̃ nulla ẽ ipᷣo iure impediat ſedam vbi di

cit electio q̃ fuit irrita ipᷣo iure ⁊c̃ · qꝛ vtraqʒ hic caſſatur · vnde otradi

eit · S· e · bone · et . · de ap · oſtitutis · et . e · ↄgregato· in quibꝰ ſecunda
tʒz · qꝛ pᷣma fuit nulla ipᷣo iure· ſed dicas ꝙ electio illa non erat nila ip⸗

ſo iure imo poterat ratahaberi nec erat euidens ipᷣam non tenere. et

verba iſta ſcʒ irrita ipᷣo iure nõ tenent᷑ ꝓprie · vñ expone · irrita ĩpᷣo iu
re · id eſt irritãda de iure · et H expoſitio ꝓbat᷑ ꝓfi·c· vbi dicit vtrãqʒ
electõeʒz duximꝰ irritandazet ſic nulla ↄtrarietas · et loquit᷑ m eodẽ
caſu hec deẽ · cum illa · .e oſiderauimꝰ:et non mnuit ̊ ꝙ ratihabi⸗
tio ñ poſſit habere locũ i electõnibʒz · qꝛ bñ hʒ locũ · s · eti · qð ſiẽ · et

ctio q̃ ẽ ipᷣo iure irrita impedi

poſſet oſequi ꝓ actionem .ff.de odi · in debit · R in area.jinſti · ð re. di⸗
¶C. certe · ar · ff· de open · etiam z Jue eſt rõ quare ĩ caſu huiꝰ deẽ · ele
edit ſedam ita ꝙ nõ valet ſeda nĩ ↄtrarmrs
et ·e · ſcriptum · et q. e · c. ogregato · et · S. e· eum in cunctis · a c bone·
et. c eum wmtoñ · et .. de ap. oſtitutis · electio q̃ eſt ip̃ᷣo iure irrita ſñ
pᷣſtat impedimẽtũ ſche· xrõ H̊ ẽ.lʒ em̃ in caſu huiꝰ deẽ · ma electio ſit
nulla eligentes tñ non fuũt ipᷣo iure eligendi ptate priuati nee electio
t h̊ deuoluit᷑ ad alios et ideo cantoꝛ et ſui ñ debebãt eligẽ ſine de
cano et ſuis ſocijs et qꝛ elegerunt decano et ſuis ſocijs nõ vocatis p9
appellatõem prima nõ caſſata caſſat᷑ vtraqʒ electio et vtraqʒ ps pee
cauit in foꝛma hiue in mõ eligendi · ſed in ↄotrarijs electio eſt ipo iure
nulla et eligentes fũt ipſo iure eligendi ptate pᷣuati et ius eligendi de
uoluit᷑ ad alios etiam paucioꝛes ·S. de poſtu · gratum · et · .· e· bone·
et ideo tz electio cum ſit fcã ab illis penes quos ius deuoluit᷑ eligẽdi
et iſta duo ocurrere debẽt ad hoc vt teneat ſcðda electo · plus empee
cant eligendo indignum ẽ pececando in forma · et ideo plꝰ pumunẽ
et eſt ſile · qꝛ qui peccant hodie ↄtra foꝛmam illamꝗᷓ.e.qꝛ ꝗꝓpt᷑.nõ fũt
priuati eligendi ptate ſʒ pᷣuandi ·:ſʒ qui peccant eligenda indignũ ſũt

c·lʒlxiij· di· quantoij.de iux᷑·pa: cura.a ·s· de poſtula. bone · ſʒ h ñ
ꝓt habere locu ratihabitio q;diu appellatio pẽdet.a i;diu nõ renũci/
atur ĩ totũ.qꝛ ↄtraria fũt oſentire a nolle recedere ab appellatõe Riꝗqᷓ.
de ap · ſollicitudmẽ · vñ dielt maxie · ap · pen · q· d· ſi voluit renunciare
appellatõm et oſentire · pt᷑ ↄoualeſcere· et maxĩe ꝓ tm ponit᷑· et qð diẽ
ex poſt feõ ⁊⁊c allegatio fuit ꝓtis adũᷣſe · nec ꝓonũt ius illa vx ba ex pxꝰ

ipᷣo iure priuati · fi vero vtraqʒ ꝑs peccat in foꝛma vtraqʒ caſſa᷑ vt
se· Oſiderauimꝰ:et in ↄſlſibꝰ. ſʒ hi vtraqʒ ꝑꝓs peccat ĩ materia traſ/
fert eligendi ptas ad ſupioꝛem ·s · e · bone · m ſ · ſʒ ſi cantoꝛ a ſui vo⸗
caſſent decanũ et ſuos ad electõeʒ et illi etiã noluiſſent venire tũc nu⸗
quid eoꝛx valuiſſet electio · videt ꝙ ſic · s· e cum nobis olim· ar otra
Cã ·e:Oſiderauimꝰ.credo ꝙ ſi decanus et fiii qui ↄtempti fuerunt m

feõ et ̊ videt᷑ ꝑ f vbi dicebat᷑ nos igitur hijs et alnjs que coꝛam no
bis allegata fuerunt vel die ꝓut 8ꝛ m vl .· notu · irrita iirritanda · hbo
die etiam ſeruari dz koꝛma que traditure· quia ꝓpter

kk ¶Cõſenfũ illoꝛꝛ·ſ.qͥ ↄſenſerant alijs durãtibꝰ in ſua otradictõne 3

„ = „.

¶ Nrritãdã · nõ ꝙ vbi ples electões ↄcurrũt. qꝛ fiũt ĩcõtinẽti neutra

impedit aliã vel pualʒ alnj q̃ poꝛ ſit· ſʒ pualet illa q̃ maioribꝰ ſuuat
meritis et ꝓlurimoꝛd aprobatur aſſenſu · lxiñ · di · e · vlt . e.c eccleha.
ee · duduz · ſi vero ex inte ruallo fiat ſcdᷣa tũc hʒ locum p̊ diſtinctio aut

pᷣma ẽ aliqua lʒ poſſʒ elidi ꝓ exceptõem aut nulla ipᷣo iure ſi em eui⸗

dens eſt pmaz non tenere ipo ſure puta cum eligitur qui eſt meligibi

ſeda electõe a cantoꝛe et ſuis ↄſenſiſſent electioni cantoris valuiſſʒ ſe⸗
cunda · S· e quod ſicut· cum nullum ius acquiſitum fuiſſʒ electo ꝓ pri
mã electõez q̃ niea erat ipᷣo iure ut ðꝛ.s· vñ ab ea poterat recedĩ ſine
alicuius · Podie vero ſeruari dz foꝛma illa que traditur.e·
qgquia æpter · B· toſ. ecundum ꝙ lex dicit in aut · S ſanc· epif. .
cauks ˖ pſti- iubemus igitur abbatem

n ¶ donea . hee clauſila ſemper ſubintelligitur et ſi non apponatur

s· g: cauſam que · et. S· de Re p· cum adeo .
o (Electõem. nõ mirabilem figficatõem huius termini electo. hoe

fuit dicere fuã poſtulatõem caplo publicauerunt atj.de renun.poſt

.*

W =èðð cανυ .i eenn ve . nn
α M„ ραρα☛ * B- 9-Et

A ANNνο.νN⅜,- FeX„ ₰ pO

trãſlatöem vofeſſus fuit ̊ intẽtõe aduerſarij· et ſe fũdauit intẽtõzʒ ¶¶ tirpãdos dz remoueriꝗ7.de hẽ · excõicamꝰ.· in fi · quiet᷑ po ſtulato

ex

tatẽ ˖ Hy aduͤlarn Aſto · c · i· et · ij · di · i · ius militare
apanã ꝗᷓ de of · cu⸗ „ q dati erãt ad elig endũ pñt poſtulare

Oſtulatio · H hẽs⸗ et de alia eccia · ſic qᷓ.de renũ · poſt tñſſatõez
q̊ᷓ em capim ñil excipit ĩ illa ptate omia mtelligũt᷑ oceſſa ꝓ q̃ pueni

tur ad illð et quitqᷣd ipi poſſent facẽè · ar · s · de oſti. ex lris · et. ð Puit·
qꝛ cixea · ff. de ꝓcur. ad leg atũ · et · l· ad rẽ mobilẽ · a ar · ad H· ff · iuð ·

ſolui · iã tñ · S. ĩ hacet · ff·
man.l. ul · in fi · ar · ẽ · S. e⸗
mnotuit · i fi · f · de ꝓcur ·
mãdato · et · C· de tñſact·
tñſactõms · ĩ fi · et · ff · S mi
notr · llð · Ah tls · et · ff · de
peukt · pomp · et · ff · ð jure
iuð · ſuſurãdum · ̊· ꝓcura
toꝛ · So · pma rubca vera⸗
qꝛ talia pparatotia etiam
Oincta ſunt pnñcipali nego
cio· qꝛ ꝓ poſtulatõneʒ ve
mimꝰ ad electõneʒ vel ad
ei veffectũ.S · de ſpon. ora
tio: otraria caſualia ſunt
d ¶Ues ra. ſi res eſſz
integ poſſent reuocare ut
Harguit᷑ ad mſtar mãda
ti qð re mtegᷓ reuocari pt
inſti · mã · S. recte . cũ nl m⸗
terſit mãdatarij⸗ ff. ð con
di · ob · eãm · da · ſi pᷣeiuz · et

·h pecumã et.l.dedi · i

pñ.et in ſocietate · ff · ꝓ ſo
cio· veꝛx · . vil · et ĩ Spoſito

ff· depoh · · i · . penul. in
Otrariũ viðꝛ ꝙ re itegra

non poſſit reuocari talis
ptᷣas niſi placeret vtriqʒ
pti ſiẽ fit m vendicõne ·˖ C·
de ac · et ob· ſeut m micio
eũ gra vtriuſq; talis otra
ẽtus factꝰ ſit vt ibi.nã ex
quo ſemel oſenſerũt et cõ⸗
tulerunt ius in illos et illi
receperunt et etiaz juraue
rũt mutare nõ pñ̃t ꝗj. ð of ·
dele · ſup qõnũ . S. poꝛro/

et qð ſemel placuit ampli

us diſplicere non pt · xxxij

q· v. Hoꝛrendus · et · vi ½

qij · dilectiſſimi · et · S. e
eum mt᷑ canonico 87 ꝓvſus
fi. pᷣter ea ̊ fuit qᷓ̃dã oceſ

ſio ſiue donatio iuris ſʒs p
fecta donatio non reuocat᷑
C.· de dona · ſine · C· ð tñ⸗

ac · uis · et · C· de reuo. do
na · ſi donatõ nem · et · C·
de dona · que ſub mõ · per

q̃ remãſerãt in capitulo audi⸗
te fuiſſent/ capim ipᷣos ꝓpter
hmoi otẽtões ſuſpectos habẽ
tes ad eos duos ð canonicis
deſtinarüt p as inhibuerunt
eis ex pte ntᷣane ulteriꝰ ĩ feõ
ꝓcederẽtet ita ptatẽ elige⸗
di quã eis ↄmiſerant reuoca⸗
rũt/ madãtes eis ut redirent
ad capitulũa piter cum alijs
fribꝰ ð electõne tractarẽt / et
bm̃oi reuocatõi duo ex ipſis

electoꝛibꝰ adhibẽtes ↄſenſũ

reliq̊s tribʒ nõ otradicẽtibꝰ
ad ipᷣm capim ſut reuſiſʒ aſij
tres uſq; ad foꝛes capli ſpᷣſe⸗
cuti ab eis poſtmodusz diſcel
ſerũt: capitulum vo cũ tota
die illa ipoꝝ pñtiaʒ expectaſ⸗

ſent ſubſequeti die cãpanam

pulſari fe cerũt/ſiẽ moꝛis ẽ ad
capim ogregãdũ/a p̃dẽis tri⸗
bus cũ paucis ↄplicibꝰſuis ſe⸗
ſe ↄotumacit᷑ abſentãtibꝰpPor

cum maioꝛia ſanioꝛi pte capiſu⸗

li elegit in epᷣm archið · ſupꝛa⸗
dem̃a · I· qꝛ wo poſtulatio ð
epᷣo cõuenaꝝ · q̃ pᷣceſſerat fcã

erat pꝓ eos in qͥs totũ capitu⸗
lũ öeligendi trãſtulerat ptatẽ
Ppter qð vnanimiter ð oſen /

ſu totiꝰ capituli/ intelligit᷑ eſ⸗

ſe facta qm cũ res nõ eſſz̊ inte

F¶ Xribuatis · ex hac deẽ · bñ colligit̃ ꝙ ius acx ꝓꝰ publicatõeʒ po

ſtulatõis i ̊ ſeʒ acquirit᷑ ꝙ poſtulãt es ab ea recedẽ nõ pñt ſiẽ nec ab
elcõe poſt publicatõeʒ ſeruunijꝗ · c · publicato · et ide credo publicata

poſtulatõe vt dixi.s · de poſtu. c. vl · et penul · ſ⸗ vriũ ptᷣ aſſiri „8.8
poſtu · bone · vbi viðꝛ ꝙ poſtulãtes pñt rocedẽ a poſtulatõe añnꝙᷓ ſit

pñtata ſupiori · ſʒ H ñ poterãt recedere · qꝛ ꝓmiſerãt illũ hẽe epᷣo

gra qꝛ in tractatu iaʒ ꝓceſſa⸗
rant electoꝛes capitulũ mini⸗
me potuit reuocare electõeʒ
ipᷣiꝰ atð · decernimꝰ? irritadã
Quocircea · m · q·ñᷣ pſonã ipᷣiꝰ
epᷣi vtilẽ a ne ceſſariã inueneri⸗
tis ad regimẽ eccie toloſañ⸗
et idoneaʒ tã ſcĩe lẽaꝝ qᷓ; ſue
ouſatõnis exẽpload hẽticoꝝ
pfidiã de toloſañ · dyoẽ · extir⸗
pandãqᷓ ibi pꝑ negligentiam
pᷣſulum miſerabiliter a dana⸗
bilit᷑ hactenꝰ pullulauittrãſ⸗
eundi ad ecciaʒ toloſañ: ꝗꝓpt᷑

vrgentem neceſſitatẽn eoꝛũ⸗

dem vtilitatẽ ei licetiã tribu⸗
atis ¶ dem epo flot ·
Vm eccia vulterana de⸗
bito canonicoꝛum obſe⸗
quio longo fuiſſʒ tꝑe deſtitu⸗
tavulteranꝰ ep̃ᷣs volẽs mini/

fſtroꝝ defectũ in eadeʒ eccia

reſtaurare/canonicos q;ſo aʒ
elegit 1 mſtituit in eadeʒ aͤs
canonici recipe noluerunt /aſ-
ſerẽtes ꝙ talis electio fuerat
in eoꝝ piudiciũ attẽptataet
Itm.q ·ſuꝑ articulo peticio⸗
nis ep̃i in quo poſtulauit ate

vt canonicos ab iniuria/quàa

ei ſup elcõe canonicoꝝ vulte⸗
rañ · eccie inferüt pꝛohiberes
ab impetitione ipſuis dictos

quẽ illi eligerent ĩ epᷣmet
ita nõ poterant venire ot
ꝓmiſſionem ſuam
Vm eccia vulterana⸗
tpe · ꝓ ̊ videbat᷑ ꝙ epᷣus
poſſʒ ſupplẽ negligentiaʒ
canoĩcoꝛð eẽ ſi alias eligẽ
nõ polſʒʒ · de vceſ · · nlla

et · S · e · cũ ĩ euctis · in fi · ſʒ

H ñ poterat taliter ſfupple
q⁊ nõ erãt diſtincte pᷣbẽde
J. de ocel· p · ex pꝓte · et ſi
diſtincte eẽnt adhuc non
poſſʒ cũ ipᷣe ſi negligẽs
fuiſſʒ vñ ptas tñſlata erat
ad ſupioꝛẽ nec moꝛã pote
rãt purgare .de fup · ne⸗
gli · pla · lʒ · et duobʒz · c · ſe⸗

quẽ · et H ex eo ꝙ dicit · lon

go tpe æſtulauit.a viðꝛ
P¶ Do⸗ ꝙ bñ poſtula/
uit qꝛ ſolꝰ epᷣs dz dare p
bẽdas ar · xxj · di · ĩ nouo a
xxvj.qvn · nullꝰ. arx. xxj
di · S. j · qꝛ moyſes ex pᷣcep
to dñi aaron ĩ fummuũ pon
tificẽ et filios eiꝰ ĩ mĩioꝛes
ſaẽdotes elegit ut ibi ðr
et vidr exp̃ſſuz · in aut · vt

mẽ ſu.oꝛ · clo. colk · iij· ar ·

oẽ ꝗ· de hijs q̃ fi·a p · Ri cõ
ſen · cea · in vi. c · mis· quia
hmojĩ ecciaſtica dełẽt facẽ
de oſenfu capſ ut ibi &ꝛ a
cũ quibꝰ ẽ ĩ miniſterio cũ
hns diſponat · xcin · di · dy
aconi · pᷣterea ex eo ꝙ diẽ
m fine · R oſuetudo ẽ ꝙ ca
nomei eligant irrequiſito
epᷣo patʒz ꝙ de iure oui ſił
debe bãt eligẽ fſicut et alia
negocia ſił fac ere debent
cum epᷣs ſit caput capii a
canonici mẽbꝛaꝗj·ð hjs q̃ᷓ

fi· a pᷣla.ſñi· oſen· ca:· nouit
et · e · quãto · et ꝙ ſimul eli⸗
gere debeant Habesꝗ· de

oↄceſ · pᷣben.poſtulaſtis.et
dico ꝙ de iuĩ oui ſim ad
epᷣm et capł'm ptinet colla

õ

2 —,ℳn

fecta · et diyt dñs nõ auferã a te qð tibi dedi ut · xxñj · q. ij · nõ em· a are 5. latio bñficioꝛx ꝓ iura ꝓxima ꝗ ..de iurepa · nob·et Hm fi· ſatis ptz ita

mittẽtibꝰ actões ſuas nõ ẽ ampliꝰ regreſſus ad eas · ff. de edil. edic ·
i.· querit᷑. . ſi venditoꝛ:et ↄmodatũ añ vfũ opletũ non reuocat᷑ ꝗj.de
comoda. c. vno · et · ff· e · ti· jn comodato . F. ſicut · et ſie nõ vider ꝓ iura
iſta ꝙ reuocatio poſſʒ fieri eis muitis · cuʒ ẽtia vtrorũqʒ &̊ ſit factũ et

interſit iſtoꝛx nõ reuocari ius illud ab eis cum mõ poſſent eligere qu?z

volũt poſtea vero nõ· m ↄtrariũ videt᷑ ꝙ etiã re nonmtegra poſſint
reuocare vſq; ad litẽ ↄteſtataʒ ·qꝛ vſq; ad li · ↄt᷑.poſſuʒ reuocare mã

datñ ꝓcuratoriũ.ff.ð ꝓcut · añ litẽ · et etiã poſt hi ſuſpect ꝰſit · ff. e· t

poſt litẽ a · ltẽ ſi ſuſpcũs · et · · que omia · qʒ iſti iaʒ ſuſpecti videbant᷑
eũ eſſent m clamori bꝰ et diſcoꝛdia · vñ ſuſpecti erãt ꝙ nollent facere
eletõeʒ.j. de ꝓcuẽ · ex inſnuatõne · et · c· m noſtra · et · c · mã dato . et iu⸗
dicium ſoluſt vetãte eo qui ſudicare iuſſt · ff. de iudi. iudiciũ · ff · de ar

bi·ſʒ ſi ? uum · in fi.ↄtra ꝓ bo ꝙ re nõ mtegra nõ poſſint reuocareã.

— —

de ſudi · c· et. ff · de iut. o · judi . R ouenerit · et hic in li · quid ergo dice
mus. ſatis ꝓbabiliter poſſʒ dici ꝙ talis ptas data reuocari nõ poſſit

hue res ſit mtegra ſiue nõ et hic ſupple maxime- qꝛ nõ ẽ hic puʒ? mã

datum · imo ceſſio iuris fiue donatio vt dem eſt et jo.huic opimom cõ
ſentire videt᷑ et ad h̊ optime facit.s · e. cãm que · alij dicũt re inteF
pñt reuocare vt hie mnuit᷑ a cõtrario ſenſu et ar. optimum quia non
dieitur durare talis ptas miſi cui ꝓmiſſa durat · ff. ꝙ cujuſq;; vmuerſi
ta. tem eoxx · S. i ·m fi · prima opinio verioꝛ et ↄuementior eſt
* ¶ Perfidiam . H ideo qꝛ hi eſſz remiſſus et negligẽs ad hereticos ex

elſe · ſ oſuetudo ĩ pluribʒ eccleſij s derogat huic ĩuri vt hm ſi · deẽ · a
· de cã pol · eũ eeclia · et J. de v · Rg. abbate · et . S. de oſue. cũ dileccus
a·xxiiij · q· i· pudẽda · et ꝗ.de hijs q̃ fi a pᷣla · ſi . oſen · c · ea noſcit᷑· a cõ

fuetudo reddit aliquẽ mabilẽ ad eligẽdumꝗ⸗ . de eler · ojug · eũ olim · a
vxñj·di · nos ↄſuetudmẽ · et· f. · de decub · nõ tm· ar · oẽ · S. e ·ti · cũ terra ·
et · cecum cãm . et · s· de ↄſue · cum venerabilis · et · e · cum inter · ſed illa
vſuetudo nõ ẽ rõnabilis · imo eſt ↄ decꝰ eccke et ideo non ẽ p̃ſeripti⸗
bilis · s · de oſue · e · vl · Aiur · miuriaꝛv· S. j. et · ff. de pet. here · illud · i·
ĩ ¶ Iniuriã. ſi· ff. de in? Beñ · in ſi · et j. de ap · bone · a. xiin · q· i · qd de
bet · et · xn · ꝗ · v· non ſane · qꝛ et ſi noceat alij ita vt auferat ei aſſueta
ↄmoda ·dũ tñ nõ faciat ammo nocendi nõ ð&ꝛ facẽ miuriã · ff · de aqua
plu · ar · ſi mn meo. et · ff · de dã · mfee. ꝓculus · et · xx. q· i. jlla. ff · de ſer·
vrop · eu eo · a · xxxiij · q.ij · c· ul · ſecꝰ ni faceret aĩo nocẽdi · ff. de reguk ·
ſut · domu · ff · de dã · infec · qui vas · ff · ſi ſerui · vẽdi · ſeut. Fariſto ·
k ¶ Melius et ido pᷣualere dʒj. de ꝓba · lʒ · ſʒ ſi equaliter ꝓbatum ſit
vliter oferãt cũ de iure oñũi h̊ ſit faciẽdũ ut dem̃ ẽ im notula a videẽ
ꝙ res ad ſuũ ſtatũ ſic reuertit ar · S· de oſue · cũ dilcũs · a. ff. de pac · R
vnꝰ.ꝗ. ꝙ ſi non totũ · alias eẽt ſentẽtiãdũ ꝓ poſſeſſoꝛejj.de baẽ · ex
lẽ is · de fi · inſtru · inter dilectos · in fi. et inſti · de interdic · ¶ comodũ
mſ ĩ tribꝰcaſbꝰ.j.de ꝓba · ex llis ꝛpma ·. ſz die ꝙ pᷣma erat ne repel

¶¶ Artiulo. eadeʒz vidꝛ petitio eũ⸗ lerent canomcos ab epᷣo imſtitu⸗

tos· ſecunda erat vt in poſterum non impedirent euz elig ere · a licet

W

obtmerent in Pmo nõ obtineret Pter hoe ĩ in ſedo · S. ẽ· quer elam · ſʒ JT i jura mẽtũ calũne ſiue ꝙᷓ malici ofe E nõ pomt ſic 5 „de tenti. ſuitutis
in ſedo articulo agebatur petitorio vt patet ex ipᷣa litera et · e pñtiũ · et ].de reſti · ſpo · literas ]· de excep · paſtoralis.lʒ directe

c ¶Exammatis bm banc

fo ⁊mã ad hoc nõ teneban

tur. nec fu erunt iſta vota
redacta in ſ criptis
d ¶ Inetate · pt em mioꝛ
iudey exammare de etate
an ſit dignus vema etatis
et docẽ poterit ſup h̊ pnᷣci

pẽ · C· de hijs q̃ ve · e im⸗

pe · l. ij · nõ tñ ĩ etate diſpẽ
lare pt · C. e · ti. l. in · ſʒ bñ
potuit iudicare ip̃m nõ ꝑa
ti defectũ et ſi mioꝛ fuiſſet
debuit caſlare electõez · S·
e · dudũ · ſz diſpenſare nõ

pt niſ ſolspapa · znuqd

ep̃i pñt diſpẽlare en aliᷓ

Oſtituto ꝗᷓ.xxv· annos vel
vt mĩoꝛ ꝓmoueat᷑ ad ho
noꝛes · vir ꝙ nõ · ꝓ id qð
Habeos · s· e· eũ in cuctis · ¶·

ĩferiora · a . de eta a qli.·
eã te · ibi peipit ppa ꝙ nul

lus ꝓmoueat᷑ mů ſit eta⸗
tis legitie · et 5.e · nñl ẽ · vbi

Punmtur grauiter qui hboc

facit et ſic Pmoi diſpenſa⸗
tio illis ꝓbhibetur · dicunt
quidam ꝙ ep̃i pñt diſpen
ſfare in etate. ar· ad hocꝗj.
de eta. et q̃li · pᷣterea · et · c·
indecorum · eredo ꝙ non
pꝓñt diſpenſare in ̊ otra
eiliũ lʒ de facto hoc faci
ant qñq; · et ẽ ſile · qꝛ cũ il
legitimo diſpenſare non
pñt vt ꝓmoueatur ad ho
noꝛes · de fi · p̃ bꝛo · e · ul ·
et penul · vbi ðꝛ ꝙ cumil

legitime natis ſolꝰ papa
diſpenſat ꝙ illi ꝓhibeant᷑

ab honoribus dꝛ in ocilio
pictaꝗ · de ſi · prelbꝛo · c. i ·
qua em rõne epᷣi non pñ̃t
Otra illud oalium diſpen
ſare eadem rõne dieco ꝙ ñ
prñt diſpenſare ↄtra ocił/
laterañ · et o cilium gnale

