4637 a HHut fiat mqñ tio · filius · g· ſancte m ſup obiectis delicet õneyritatẽ negocio. ſ.
iboͤet ad u j. q· i. deus oĩpo rü dilectus 4 e an. ionis crimibus videlice cõneytatẽ negocioꝛ· h·
8 ilter · et · i · q Jo2 e ĩ põticu diac · carð. tũc ap lonis crimi . lxxxj · di · tatis . a . ii. q · vj
eſde litere gt awellab pau⸗ ie ĩ põticu diac· carð. cepti ici dio publice fu ixxx)· di tatis di. oꝛdi
diet ts: z at a E imfama rie 1pot . ñte nec recla⸗ pſurio a homicidi Publlee 15 uippe et ſi · lix · 10)
s.vene deunte. xi⸗j. kace do cKu monaſer, ce⸗ L Rrit zufamat⸗ oceſſone nẽam a r draer⸗
“ tus⸗ 1 et · xx⸗ mãte ſup „,„ „ ., 2 tium ar . 8· õ
otd n latoꝛ es · et · xx mate lupꝑ ſtatu a cũ inqͥ tiu . tiias vbi
de cle · ex · 1. ire diligeter c s · de ꝓba · ꝓꝑ tuas · vbi p
d hee iij. milia dicuntur paue it in quirẽ W P . ol. cũ ec⸗
be w.di.difeepima Cre⸗ p 8 5ben dilecto /deca pol. cñ ec⸗
n Av engieneſere pmi Sfumit coſequsst. oera:s G mannn. iaret vei⸗
ſtotſi D quia fama loci c ſcandalũ ghetur pmn ouimus · quaſi Qnoda aüter nõ ꝓcederet ren taturele⸗
en⸗ n iriẽ nõ fama aliquo ſang · c · ij · ut ex hoc ſe eſſiſſe a bñficõ 3 Nʒ · : quotiẽs eo pᷣus cit etur & ſ alſqua exceptioo ſ ipe ſit de
le a deblun hillud er e e Uroraei alennedo inaiton e⸗ De on iſ kunde ft voneefne ieeue P uer lchen. C.
nan bawau benenalnter iürerarn ſrer: , de ap. ſonlña og diftrerda fit den eg ongporzsapgemi tantis et
noſi — fittonẽ nec racis g. de eSain dore⸗C.⸗omunia a publice infamat ꝰ. ar · S · D tra/sve omipotẽs· lxxxj
tegnun arrtinuii en iegbif ſe ie fi. ß otra vi⸗ de edie diui · adꝛi · tol · · ij · ar Ce⸗ ſecd famnat
ies Kudme. Fede are E bis qui a non Eſ cedciagpel canlamabſenaſs erto nſe eleten e a t:v “
Umne tt riuſqz iu.l ij. et . ſtin iudicem petitm ſſaſſond deD.d elerto
fe detur· qꝛ non oſenti Drin n- retrn dat Poſſaj B
is, . EWE
nc
ℳℳ

02 — B
4tA CRα (Se n d. 4 F
Werlei,. äs

„7d

frn

A— & 1 .

C. dẽ eur. reu. ſ. ed in electo ſi obiciatur exceptio ſtatim eſt audiensdS.

da antequã confirmet᷑ · ̊ hic alia ratio eſt · qꝛ iam fuerat inſtiutꝰ ꝓ
dñm papã nec deerat ſibi niſi ſola poſſeſſio · vñ mitti de bet in poſſeſ⸗
ſionẽ miñ eſſet publice infamatus ꝗpter qð differtur et qꝛ etiã ſi iam
eſſet in poſſeſſione ꝗpter tantã infamiã et ſcandalũ deberet ſuſpẽdi ·
vſqʒ ad pur gationẽ ijq·v·p̃ſᷣr.a.c:ſi mala fama·ſ̊j vbi nõ eſt infa
matꝰ nõ dz differr executio · ſecꝰ jn hijs qͥ adhuc ñ habẽt plenũ ius:

W απαι

₰ Wα—. ₰ N A
miæet tu &ασbeet Ie walI& Qra) o nοια
eiſſe rmonei* a a ennſmie 6). os ,l , ßna

oꝛdinis executionẽ vt homicidiũ a ſimonia tũe ꝓcedendu eſt ae ſi in
modũ accuſationis directe ꝓbatũ fuiſſz erimẽ · vt · S.· e· inquiktõis · i·
Bꝛ n. et ibi dicitur · Nualiter pumũtur de bomſcidio · habes · s· tem⸗
po · oꝛdi · c · vl. de pena regulariũ ꝗpter ſimoniã omiſſam ab eis die vt

J..de ſimo.dilectus ·ij·· c qm ſimoniaca· vbi dicitur qualit er con⸗

tra eos ꝓcedatur ſi vero crimẽ ꝓbatũ nõ fuerit et mala fama pdu⸗
rat purgationẽ indicat iudex infamato ſcᷣm qᷓlitatẽ pſone et quanti
tatẽ infamie in qᷓ ſi defe⸗

a ¶ Indicatiſ· vt infamia

expurgerturr

b ¶ In expẽſis· qui enim

exceptõez opomt fũda⸗
ta intẽtione actoꝛis et eã

nõ p ꝛobat pumtur m ex

penſis · vt hic a · S· S do ·
a otu · finẽ· vbi ð Ha · S·
de ma. a obe · e · vl · qꝛ ma
licioſe eã vidꝛ opponẽ.hᷣ·
Valiter et qñ · ad in
qquirendu videam?
qliter et qñ pᷣlatus ꝓce
dere debeat ad inquiſtõ

nem fatiendã et qᷓli pena

lſi pum endꝰ qͥ ouincit᷑ ĩ

modũu mſit õis· tuc autẽ

dz ̃latꝰ ꝓ cedẽ ad imqui
rendũ cum ꝓ famã et fre
quentẽ clamoꝛem intelli
Zit de exceſſibus alicuiꝰ
ſeu etiã aliquoꝝ ꝓut pa
tet ex tenoꝛe iſtiꝰ oſtõis
ita ꝙ ſit mfamatꝰ nona
maliuoł et mimici s ſed a
bonis et diſeretis vt hic

juuẽtute · et · xj · q · ijj · in cũ
ctis · et tůe diſtingue · qꝛ
aut ꝓcedit ex officio ſuo
aut aliquo poſtulãte m⸗
q̃ſitioneʒ · R ex officio fuio
tũc Platus cũ aliqͥbus de
canonicis ſuis dʒ deſcẽdẽ
ad locũ : ij · q · ji. deꝰomni⸗
potẽs· et. lrxxvj · di. qd
qꝛ ibi põt meliꝰ mquiri:
xxiiij· q:i·pudẽda · a. xxiij
di · illð · a . s · S elee · poſt⸗
· et . xxiij.q·i.paratus·
vſucũ. ꝓcł dubio q̊ cũ eo
dẽ ſplo erat ꝛc· et recipe
iuramẽta pᷣlati a clerico⸗
rum ſup ſtatu eceleſie cũ
eccĩa ẽ infamata vel etiã
cũ pᷣlatꝰ.vt.s. e:cũ dile
cti · ſcdᷣm illã foꝛmã · s· e.
Iliter · SF. foꝛmã · a ſie reci
piat deã illoꝛd et ille con
tra quẽ fit mqſitõ dz eſſe
pñs·et oms ↄtra q̊s ꝓce

dicit · et 7. de pur · ca · eũ ĩʒ
D

dir mſi ꝓ otumaciã ſe ab

ſentent et ea que obiciun
tur a nomĩa teſtiũ fũt illi
exponẽda · vt. . ee e· . de⸗
bet. et · v· q· i· ſ pmat es⸗
itẽ ñ ille otra quẽ fit in⸗
quiſitio habet iudicẽ ſuſ
pe ctũ pᷣt illũ recuſare vt
s· de ap· cum ſpeciali.et

· e. c.· V· non ey odij fo⸗

mite · vel qð iuder ſit eri
mmoſus · ar · iij · q · vn · iu⸗
dicet · et · xxv · di · c · vl · et
xx vj · di · vna tm· et cõtra
teſtes excipe poteſt vt

ſibi factã executioni mãdetis·

deinde ſi legitimus accuſatoꝛ

apparuerit audiatis q̃ fuerint
hicinde ꝓpoſita ſi p̃dicta cri
mia vel eoꝝ aliquod legitime
ꝓbatũ fuerit otra eum ip̃i ſup
eadẽ p̃beda ſilẽtiũ imponatis
Vi vero otra cũ legitimus nõ

aparuerit accuſatoꝛ et ip̃e ſu

per p̃dictis criminib? dinoſci⸗
tur reſperſus infamia purga⸗

tionẽ ei canonicã indicatis in
qua ſi defecerit imponatiſ eiſi
letiũifi aũt pᷣſtiterit votradẽo⸗

res ab eius moleſtia cõpeſcen

tes eos qͥ eũ niſ ſüt impedire

in expeſis iegitimis ↄdẽnãtes
dem ocilio generali ·

latus ꝓcedere ad inquirendũ
et puniedũ ſubditoꝝ exceſſus
ex auctoꝛit atibus vẽ·et no · te

ſtamenti colligitur euidenter/

ex quibus poſtea ꝓceſſerũt ca
nonice ſanctões ficut olim ap-⸗

te diſtinximus et nũc ſacri ap
pꝛobatione ↄciſij ofFirmamus ·
Legitur em̃ in euãgelio ꝙ vil
licus ilie qui diffamatus erat
apud dñm ſuum quaf diſſipaſ
ſet bona ipſius audſuit ab illo/⸗
quid h̊ audio de te redde rati

onem villicatõis tue iã emnõ

poteris villicare·/ a ĩ geneñ do

minus ait deſcẽdam et videbo
vtꝝ clamoꝛẽ qui venit ad me

ope cõpleuerint.Ex quibꝰ au
cctoꝛitatibꝰ manifeſtepbatur /
ꝙ nõ ſolũ cũ ſubditꝰ veꝝꝛ etia

cũ p̃ᷣlatus excedit aſꝑ clamo
remafamã ad aures ſupioꝛis

puenerit nõ quidem a maliuo

lig a maledicis ſed a pꝛouidis
et honeſtis non ſemel tantum

ſed ſepe ꝙ elamoꝛ innuit a dik
famatio manifeſtat debʒ coꝛã

Yaliter et qñ debeat p̃⸗

eccĩe ſenioꝛibꝰ vẽitatẽ diligẽ
tiꝰ ꝓſcrutariſvt ſi rei popoſce
rit qualitas canoĩca diſtrictõ
culpã feriat deliquẽtis nõ tã⸗
quã idem ſit actoꝛ et idẽ iudex
ſed quandenũtiante fama vl
deferẽte clamoꝛe officij ſui de⸗
bitũ exequatur · licet aũt h̊ ſit
obſeruandũ ĩ ſubditis diligẽ⸗
tius eſt obſeruandũ inplatis ·
qui quaſi ſignum ſut poſiti ad
ſagittãet qꝛ nõ poſſunt omni
bus placere cum ex officio ſuo
teneãtur non ſolũ arguere ſʒ
etiã increpare · qumetiã inter
dũ ſuſpendẽ nõnũquã vero li⸗
gare frequẽter odiũ multoꝝ
meurrüt et inſidias patiũtur
et ideo ſancti pr̃es ꝓuide ſta⸗
tuer̃t vt accuſatio pᷣlatoꝝ nõ
facile admittatur ne cõcuſſis
colũnis coꝛruat edificium niſi
diligẽs adhibeat c autela per

qᷓm nõ ſolũ falſe ſʒ eẽ maligne

criminationi ianua p̃eludatur/
veꝝ ita voluerunt ꝓuidẽ p̃la
tis ne crimmarẽtur miuſte vt
tñ cauerẽt ne derelĩquerẽt inſo
lẽter otra moꝛbü vtruũq; imue
niẽtes medicinã ogruã videli
cet vt criminalis accuſatio qᷓ
ad diminutionẽ capitis id eſt
des radationẽ intendit niſ le⸗
gitima ꝓcedat inſcriptio nul⸗
latenus admittat᷑ ſed cum ſu /
per exceſſibꝰ ſuis quiſquã fue
erit ifamatusvt iam clamoꝛ
aſcẽdat qͥ diutiꝰ ſine ſcãdalo
diſſimulari non poſſit vel ſine
piculo tolerari abſq; dubita⸗
tioniſ ſcerupulo ad inquirẽduʒ
et puniẽdum eius exceſſus nõ
ex odij fomite ſed caritatis
ꝓcedatur affectu quatenus ſi
fuèit guis exeeſſus a ſi nõ deg
det ab oꝛdine ab admiſtratõe

cerit pumat᷑ꝗ.ð ſimo · de

iʒz · et · c. inſinuatũ · et ꝗ· de

pur · ca · eũ · p · Oi wo ifa
matus otumax fuerit añ
oparʒz iudex mhilominꝰ⸗
Otra eũ teſtes recipiat li

te nõ oteſtata et eum puu

mat. vt. S. vt lit᷑ · ñ ote ·

qm. ¶. ſunt et alnj · et · J. e ·

c · E. de bz · qles teſtes re
cipi de beãt dickũ eſt. s ·
e· cũ opoꝛteat· Quales
debeãt eẽ q recpiunt᷑ in
ſimonia otra regulares
ðꝛ ꝗ. ð himo · ꝓ tuas · ſi vo
ꝓcedat iudex ad petitõz
alicuiꝰ ꝓcurãtis inqᷣſitio

nẽ ſiue ſit oꝛdĩariꝰ fiue de

legatus · ad locũ accedat
ſipᷣt a vocet illũ vtra qᷓʒ
ꝓcedẽ dz · a tũc recipiat
teſtes s ille ꝓducz qui
impetrauit mqͥ ſitõeʒ· tñ

ſi ſlle negarz infamiã pᷣ⸗

ceſſiſſe cog noſc et p mo iu

dex vtruũ ſit infamatꝰ et

poſtea ꝓeedet ſup hbijs

q̃ denũtiata fut alias nõ
ꝓcedet niſ pmo oſtet ꝙ

mfamatꝰ ſit · S· e · cĩ opoꝛ

teat a.c. quart · et ſi actoꝛ
ꝓbet illũ mfamatuz eſſe

reus pᷣt ꝓbare ꝙ ſit bone

fame · ar · de pur · ea · cũ
in iuuẽtute · cũ potus ſit

pꝛiuilegiũ bone fame S5
.

inkamie ar · s· e · licʒ in

ſi vero erimẽ ꝓbet᷑ puni

atur . vt · s· dictũ eſt· mat
nõ ꝙbet puniri dz q im⸗

pet rauit inqſitõez vt .

t · ꝓxl · c . ij · et ita idẽ eſt

quãtum ad penã qñ ꝓce
ditur ad petitionẽ alicu⸗

ius ꝓſequẽtis inquiſitio

nẽ ſicut qñ ꝓceditur per

officiũ iudicis ad famam

vel clamoꝛẽ · et cũ ꝓcedi
tur ad denũtiationem ali

cuius ꝓſequẽtis inquiſ⸗
tionẽ nõ ecredo neceſſariã
admonitionẽ qꝛ non agi
tur ad penitentiã ĩ quo ca
ſu neceſſaria eſt admom⸗
tio ſedᷣm foꝛmã euange⸗

lij. ſed in ᷣdictis duobus

caſibus agitur ad penam
vt pᷣdictu ẽ · a aliter foꝛ⸗

matur petitio denũtiatio

ms cũ agitur ad penã et
aliter cum denũtiatur ad
pemtẽtiam quia tũc agi
tur ad pemtentiã pagen
dam non ad penaz impo⸗

in · . debet · et omia dicta in depo ſitõ es teſtiũ ſunt publicanda vt ille

poſſit ſe defendere .e · olim · et ꝗ·· e· e· . debet. et ſi teſtes dicãt ſuper

hpijs de quibus infamjia nõ pᷣceſſit nõ vaſẽt.· S· e · inquiſtionis.S.i· cri⸗
mie vero ſic ꝓbato ſi piatus eſt debet remoueriab admimiſtratõne
ſc vᷣm ꝙ villicus a villicatõe remouetur · vt 7. dicitur. Alij vero punm
untur ſcðᷣm arbitriũ iudicis vm pſone meritum et qua litatẽ exceſſus
miſi tale crimẽ ꝓbatum fuerit qð poſt penitẽtiam pactamimpediat

–

nendã officij vel benefi⸗

cije et ſic intelligitur finis illius glo qᷓ. que incipit ſicqᷓ. de ſimo · licet
hPely · de hoc notatur in glo · p̃die · itẽ nüquid reus ꝛc· ꝓut ſequitur
in glo .vᷣ. Itẽ nũquid reus poſſit petere a iudiee vt re iquireret otra
illuʒ qui impetrauit inquiſitionem ſicut cõtingit in alijs iudicijs vbi
admittitur recõuentio · S· de mutuis pet᷑· ꝓ totũ· dicas ꝙ nõ qꝛ inqͥ
ſitio iudicis officio expeditur nõ iure actionis ſicut nec redenuntia⸗
tio aut veaccuſatio quia tune pᷣſumitur ꝙ ex odio b̊ ſiat vt · · e · cũ · p.

ein

i

t

Ney
co
dd,
uie

dea

rſe
ſtan

n

biit,
ump
note⸗
,
ſtesre
ule⸗
neig
lurn
t
et⸗
hnäſte
ſutedr

cde
trza⸗

pi

czin

ez t
fä⸗
mo i
t9 et
i⸗
as i
ſtetg
ſopet
jaco
izeſte
tbon
ca
us ſt

necq

inft⸗
pum
beſiit
in⸗
e.
eek
i e⸗
ala⸗
iſte⸗

ttper
fann

jpeh
temal
rqnit⸗
aſri
on
uo

no⸗

nge⸗
obus
penan
ero

Sedae

enit
turd
tieig
Pih
me
benetl
9; ſect
guii
ton
en
lrng

et · iij · q; vee: ij:et nõ relatione etimis.ſed innocẽtia reus purga⁊᷑· ff.
de pu iu .i1 qui ·jtẽ teſtes cõpelli pñt ad ꝓbandũ inquiſitionẽ · S: de
teſti · cog. ſuꝑ hijs· licet in iudicijs oꝛdinarijs cõpeili nõ debeant in
criminidꝰ ſi qua pncipaliter vel incidẽter obiciantur vt· e · t· dilecto
rum vbide hoc · Item et illud põt facere pᷣlatꝰ cũ infamia cõtra ali
quẽ ad ipm ꝓuenit vt pᷣfigat terminũ volẽetibus accuſare vt ſi aliqᷣs
apparuerit accuſatoꝛ audiat illũ et pꝛocedat legitime in accuſatõe· S.

de pur · ca · ex tuaꝛd. Ri ãt
nõ aparuerit tũc ᷣt ꝓce
dere ad imqrendu · vt · S·
ðꝛ vł mdicẽ purgatõeʒ i
q̃ i defecerit pumat᷑ · vt ·

8· c· ꝓxi · h̊ meliꝰ ẽ ꝙ inq

rat qꝛ piculofũ eſt accu⸗
ſare qꝛ defacili nullꝰac⸗
cuſaret. Nuid ſi aliqs al
teriꝰ dioẽ · vr de alia ꝓro
chia hoc tacito impetret
inqſitt onem vł denutiet

nũquid dz audiri cũ ipi9

nõ mterſit ˖ pᷣſumitur qð
nõ caritatiue denũciet vl
impetret inqui ſittonem ·
vnd e credo illum repel⸗
lendum · ar · s · de teſti · ex
parte a · m verbo · tacito
ꝙ miles fuerit ꝛc· B·
a ( Diſtinximus in par⸗
te deciſa ab Nadecre. s·
e · qliter · cuiꝰ vᷣba h̊ po
nunt᷑ vſh ad. . debet · B.
b ¶ Nationẽ. ſ̊ qualiter
dz rõz reddẽ Platꝰ admi
nſtratioms ſue · p̃latus

enim debet reddẽ rõnem

ſue admiſtratõis tanqm

tutoꝛ · C· de iudi · l. ij · qꝛ

ↄpatur tutoꝛi et ꝓcura
toꝛ eſt nõ dñs.s · de · do⸗
naẽ · c · ije pᷣt diei ꝙ ſtaret
ſuo iuramto ſi atr nõ põt
reddẽ roez ˖ ar · C. de do⸗
vaẽ · ; pnk · et. C· vñ vi · ſi
glolus vo · et · .· S hjs q̃
vi . metuſue cã · fl· e vl; b⸗
c ¶ Et kamam ar · famam
nichil ꝓ ſe ꝓbare · xxxv.
q·vi · ſi duo · s · de eo qui
cogno · olang · vxo · ſue ſu

ꝓ eo · ar · Otra · S S p fũp ·
ilIð · et · S.de ↄſang· et af

„ „ „⸗

fi. c. ij · a · inj · q · in · itẽ ſe
d maliuolis · x· ( Pe

q · in in cũctis · m hoc cõ
ſtaret ꝙ a talibꝰeſſzʒ oꝛ⸗
ta· alias difficſe eſt g ba
re famã oꝛtam eſſe a tali
bus · cum fama ex meerto
auctoꝛe ꝓcedat de cõſe .
di · iij · ſactũ eſt · vñ ſatis
poteſt diei ꝙ mdicẽda ẽ
purgatio vndecuq;ce⸗
dat mfamia ſaltem pꝛo⸗

amoueatur omnino qð eſt ᷣm

ſnĩam euãgelicã aviliicatõne

villicũ amoueri qui nõ p̃t villi
catõis ſue dignã reddẽ ratio
nem · ¶ Debet igitur eſſe pñs
is ↄotra quẽ faciẽda eſt inquiſi
tioniſiſe ꝓ ↄtumatiã abſenta
uerit et exponenda ſunt ei illa

capitula de quibꝰfuerit inqui

rendũ vt facultatẽ habeat de
fendendi ſeipᷣm et nõ ſolũ dẽa
ſed etiã nomĩia ipſa teſtiũ ſunt
ei vt qd et a quo ſit dictũ ap⸗
pareat publicãda nec nõ exce
ptiones et replicatões legiti⸗
me admittẽde ne ꝑ ſupꝛeſſio⸗

nem nommũ inkamãdi p exce

ptionẽ vero excluſionẽ depo⸗

nendi falſuʒ audacia pᷣbeatur/⸗
Ad coꝛrigẽdos itaq; ſubdito⸗

aum exceſſus t anto diligẽtius
debet pᷣlatꝰ affurgere quãto
danabilꝰ eoꝛꝝ offenſas deſe⸗
reret incoꝛrectas cõtra quos
vt de notoꝛijs exceſſibꝰ tacea
tur et ſi bꝰ modis poſſit ꝓce
dip accuſationẽ videlicet de
nunciationem et inquiſitioneʒ
ipᷣoꝝ · tñ vt diligẽs omibꝰ ad⸗
impleat᷑ cautela ne foꝛte ple/
ue opendiũ ad graue diſpen⸗
dium veniarẽ ſicut accuſatõeʒ
legitima debet pᷣcedẽ inſcrip⸗

tio ſic et denũtiationẽ carita⸗

tiua momitõa inquiſitione cla
moſa inſinuatio pꝛeuemire ilſo

ſemp adhibito moderamine

vt iuxta foꝛmam iudien ſentẽ
tie foꝛma dictet᷑ · Nüc tam̃
oꝛdinẽ otra reglares ꝓſonas

pter ſcandalũ · arꝗj·8 pur · ea· accedẽs · b· e ¶ Colũms · xn . q · i · glo

ria epi · et · ij · q · vi · accuſatio · j· Ff

de ſimo · licet hely · coligitur mam eſte ꝙ oꝛ do iuris ſeruãdus eſt

S ¶ Ruẽ · ex H· S.

verũ ẽ circa ſeclares · Ecca reg
h¶ Foꝛma · ſic ꝗ· de ſimo · licet ·
cuſando denũtiãdo et inquir

m mquiſitione fatiẽda · S· e. ad petitionẽ · ſed hoe
res nõ ẽ vſqueq̃q; buandꝰ vt diẽ ĩ fl⸗
foꝛma iſta tripiex eſt cũ ꝓceditur ac
endo vt ſi ag atur in modũ accuſatõms

et pꝛobetur crimen deponatur quia hic eſt effectus accuſatioms vt
.g.· dicit in vbo vt criminalis accuſatio q̃ ad diminutione capitis id

eſt degradationẽ intẽditur cũ agitur p! nquiſt tõ eʒ alia pena impo⸗
mtur vt dictũ elt in illa notula magna ibi crimine vero ꝓbato · vnde

videẽ ſcʒ ꝓ hane lam ꝙ ſi ip inquiſitionẽ ꝓbetur ſimoma vel homi⸗

cidiũ ꝙ non deponatur quia ad hoc nõ eſt actum·s .de · oꝛdi · eog · cũ

dilectusar-cõtras. e. inquiſitionis·i · Run · vbi de hoe · l. s · de do · e

cõtu · veritatis · dic vt ibi · eũ vo cedit ꝓ denũtiatõez niñ ĩ pdictis

criptio ſie . s · e · ſup hijs · et. ·

☛ Am

Wæeto poluann ſhgn ms eee e — —
5äl

*

duobus eaſibꝰ ad pemitẽtiã agitur pagendã tũc in p̃dictis duobus
faſibꝰ etiam pumt᷑ ſicut cum agitur ꝓ accuſationẽ vel ſnquiſitionem
vt pᷣdicko · c.· veritatis · Sꝓed cũ agitur ꝓ denũtiationẽ tũc in pᷣdictiſ
ſibus eum agit p inquiſitionẽ vł accuſationẽ punitur ad ar bitriũ iu⸗
dieis · ar · · e · inquiſitõis · i · e n. in fi · et · e · c. vl · et ar · ꝗ. t· ꝓx: c. vl·

A ſvnas „

denũclatio vero regulariter fit ad pemtẽtiã pag enda a eiꝰaffect9

nõ credimꝰ vſqueq̃q; ſuandũ
que cuũ cauſa requirit facilius

et liberiꝰ a ſuis poſſunt admi

niſtratõibꝰ amoueri · Idẽ in
Jeut olim a ſeĩis (eodẽ ·
atribꝰ noſcitur inſtitu

tu metropolitani fingulis an⸗

nis cum ſuis ſuffraganeis ꝓuĩ
cialia nõ omittãt cõcilia cele⸗
brare in quibus de coꝛrigen⸗
dis exceſſibus a moꝛibꝰ refoꝛ
mãdis pꝛeſertim in clero dili⸗

gentem habeãt cũ dei timoꝛe
tractatum canonicas reglas
maxime que ſtatute ſũt ĩhoc
generali cõcilio relegẽtes vt

eas faciãt obſeruari debitam

penã trãſgreſſ. oꝛibdinfligen⸗
do · Yt aüt id valeat efficatiꝰ

adimpleri pſingulas dioceſeſ
ſtatuãt perſonas ydoneasꝓp⸗
uidas videlicet et honeſtas q̃ᷓ

per totũ annum fimpliciter et

deplano abſq; vlla luriſditõe

ſollicite mueſtigent que coꝛ⸗
rectione vel refoꝛmatõe ſunt
digna et ea fideliter perferãt
ad metropolitanum et ſuffra
ganeos et alios in cõcilio ſub⸗

equentiſvt ſuper hijs et aliſs

pꝛout vtilitati a honeſt ati cõ
gruerit pꝛouida deliberatio/
ne pꝛocedant et que ſtatuerit
faciant obſeruari · publicatu⸗
ri ea in ep̃alibus ſinodis an⸗
nuatim per ſingulas dioceſes
celebꝛandis/ Ruiſquis autem
hoc ſalutare ſtatutũ neglexe/
rit adimplere a ſui executione
officij ſuſpedatur Res · ix·

ſiue funs eſt pemtẽtie im
poſitio · et tũc neceſfarta
eſt caritatiua admomtio
vt h diẽ · et · g · e · cũ dile⸗
ctꝰ·a.c.ij alias r epelliẽ
denſciatoꝛ vt ibi diciẽ ·
i aciliusꝗ· de ſimo · ꝓ
tuas:circa fi:· Notar e po⸗
tes har · ꝙ digmoꝛ ẽ ee⸗
tus caᷣ eoꝝq́;ᷓ cet ꝰ mõcho

rum. yt · xvj · q; i. legt · B.
eeut inſtitutũ · xvin
di· quomãquidem ·

1. (Celebꝛaẽ · ſie abbateſ

a poꝛes nõ hñtes abba⸗
tes de triẽnio ĩ triẽ mũ ce
lebꝛãt capła ſua gᷣ ·ð ſta ·
reguk · ĩ ſingulis · et· eeſe·
m ¶Stat uãt · iſti erut qi
teſtes ſfinodale s ſic · s. D
teſti·co.p̃ ter ea · a· xxxv·

q:vj· epus ĩ fſinodo et de

bẽt eſſe de eodem epatu
honeſti et diſcreti qꝛ ta⸗-
les meliꝰ pñt mueſtiga⸗
re veritatẽ ; eynei · ar · ẽ
de teſti · vemens · in fi. et
xxxv · q · vj · e · in et · ij· S · q
ma·accupoſ/viðdꝛ.a iſti
awellãtur viſitatoꝛes q̃
circuire totã proc hiã de
villa in villam debẽt · vt
lxxx · di · nõ debẽ · vñ Hſũ
ptu viðꝛ · a illi ꝓcura bũ
tur pꝓ pꝛochias ad q́s ac
cedut qꝛ ſuis ſtipẽdijs H̊
facẽ nõ debẽt · s· ð p̃ſch ·
cũ ey officij · et · xx viij. q:
ei · iam nũc mi fi · et . xij · q⸗
oijcaritatẽ · et officiũ ſuũ
nõ dz eis eẽ dãnofũ · ar ·
iij · q · ij. ꝗ vẽturis· ar·
vtra ꝙ epus debeat eos
ꝓcurare habes . S· S of·
oꝛd.inter cetera · a · xxiij·
qꝗq·ĩ · militare poꝛibꝰcõ⸗
coꝛdãtijs eredo ſtandum
modẽatos tñ füpt?ꝰ petẽt
n Mulla uriſvitione ſi
iſti nõ hñt ijurditõez · er⸗
go non poſſunt aliquos
cogere vel citare vt ve⸗
mant vel reſpõdeãt · im⸗

mo pf̃t eis dicere ingrel

ſus es vt aduena nunqᷣd
vt ſudices nos · iij · q· vj⸗
leges · itẽ videtur ꝙ de⸗
beant eſſe iurati · xxxv · q·

vj · epᷣus · in inodo.ſ̊ſuffiett ꝙ ſint honeſte ꝓſone quibus merito fit
eredendũ ſup hiis que referũt in cõcilio ꝓuinciali: Itẽ quare pꝛimo
denuciatur hoc metropolitano ꝙᷓ; ep̃o eum pᷣmo debẽt denũciari epᷣo
ab archidiacono · xxv · di · ꝓ lectis · demũ ſiep̃us eſſet negligẽs archi
epo· ix.q · iij · eũ ſimus · et · e · oqueſtus · et ꝓ hoc eceleſiaſtieꝰ oꝛdo cõ
funditur ſi ſua iuriſvitio ep̃o nõ ſeruatur · xj·q:i:puemt ·m fi·dicas ·
ꝙ iſti mqͥſitoꝛes ſolã famã referũt metropolitano ſedᷣm quod intelli
Zunt et mquirũt ſine aliqua ſuriſpitione vt per alios að denuntiatõ
nem iĩpᷣoꝝx poſſit viſitare ꝓuinciã qꝛ ex hoc aparet ep̃s negligens
tñ ſi ẽs vellet coꝛrigere illos exceſſus nõ ꝓderet ſuã iuriſvictionẽ
mſi tũc demũ cũ neglig ẽs apparet · ix · q: ii· eũ ſimꝰ. . vl.a eoipo ꝙ
H referunt᷑ metropolitano· apparet ꝙ multa fũt apð epᷣos qͥ egent
coꝛrectione · xviij · di · puenit · vnde videtur eſſe diminuta iuriſvitio
metropolitanoꝛũ in hoc ꝙ olim poterant deſcendere a inquirere an
epᷣi eſſent negligẽt es nõ vt ſtatim inquirerẽt de erimibꝰ mů poſt̃

—

Ole dg Pra⸗ 5 Mmnoſes 8aeſy 65* ſbepil mana
1 . Z 6 Oani WMnotgo —hů
EF dgs 8. ael ρ,L an, 0

edſtaret de neg ligẽtia.· ſi pot intelligi · S. de cẽſi· ſopite·a. etoma⸗ 1O e¶ YVeritzte Hocipo ꝙ h̊ feeerat ſuſpectus erat abbas iet talſa iurà⸗
a: et ſch. cũ ex o . NNAi ramẽta nõ tenẽt · s· de teſti · cõſtitutis · ij· et merito talia iuramẽta rez⸗

na: et · S.· de p̃ſcp.cũ ex offieij · hodie vero nõ pñt niſi p:imo eis ꝓ ali

os veferatur ſcedᷣm ꝙ hic muitur alias fupflua et oneroſa fuiſſet iſta

cõſtõ · et iſtis inquiſitoꝛibꝰ minus creditur ꝙᷓᷓ alns officialibꝰ.quia
alnjs eredſtur quo vſq; otrarm ꝓbetur. iiij · q· ij · Saliqñ. ff · de offi ·

pfec · vr · l. . S. quies·s· de ap:cũ Patiarff · de re · eoꝛd qͥ fub tut· vo 1 .

laxanda ſunt vt veritas reueletur · ſi · · de teſti · co g. c · vl · et ſine pec⸗

eato ᷣuari nõ poſſunt quia celare veritatẽ moꝛtaleẽ pcẽm.xj· qij ·
quiſquis · etꝗᷓ· de cximi · fal · c · i· exp edit em̃ pcca nocẽtiũ nota eſſe·ff.

de miuẽ · eũ qui . . i · ⸗liter · debz · et eſt hoc notabile ↄtra quoſaoam

ecut · l. magis· J. llð · ff. de

famã ſolã referũt nec fut

jurati · ſ̊ illi jurati ſimt a
famã ñ refert · ̊ ipᷣm fa⸗
ctũ et ſſti mqͥ itoꝛes ñ de

bẽt omittẽ officiũ ſuũ q;
uis p lati mqͥrãt et coꝛri⸗
gẽt a refoꝛment vt refe⸗
rant metropolitano an

opoꝛteat ipſum ſupplere

negligeétiã epo liag 2- — — , „. n ex 1056
nerdt. et ſrano inpedi· Cicationũ ſeu ſuſpẽſonũ ſen Rolatoꝝ exceſſ c⸗ Jſa in pa coſtõe Sregoti ·
1t eoꝛũ inqſtiopter fa. tẽtijs ſi quas idem abbas pꝛo diledi fiſi.e.a quacuoraſi 1AEroRigugiidgd
ckum epiſcopo tumn · tulerit vel per quoſcunq; iudi canonici frĩgſigeñ· denũciãdo cta rKirutſone. d6
n relaxatiſe vte n ceog pmulgari fecit poſt ince⸗ monſtrarũt ꝙ frĩgſig eñ· es RAerlona mer. in caſu
poꝛtuerit poſſint 68 Pmuls at Pot cP3 iſto mquiſitoꝛeſ non poſ

ferre teſtimomũ m nego
eio mqͥ ſtõis cũ peos me

ſius ; alios poſſit mqͥri

veritas. s· de teſti. veni

culto .· et exhi · xeo · · diuus · hoc ideo qꝛ iſti

enſ. du tñ ex alia cã repel

ſi ñ pñtꝗᷓ· de ſimo· p tuas

et · 3. de re ĩudi · eũ · i · et · a·
b ¶ Regociũ · nota ꝙ lite
pẽdẽte nõ eſt aliqͥd mno

uandũ.s· vt lit · pè. a me
moꝛia · et ꝑ totũ · et · · de
iut patro· ex lĩis · ar · xvj
qiiij:· volumꝰ.itẽ ar
ꝙ cã cepta inter piatũ a

ſu bditũ ſuſpẽſa ẽ iuriſdi
tio p lati ac ſi eſſʒ appella
tũ ab eo · s· e · eũ dilecti · ij
et totũ iudicii ſuũ ad ma
ioꝛẽ delatũ ẽ judieeʒz · vñ
faẽ iniuriã iudici ſvᷣ quo
eoꝛũ omũe negociũ pè⸗
det ˖ ar ˖ ij · q; i · votũ a iu⸗
dey totũ dz reuocaẽ ſi qd
faciat in eis vt ̊ videtur

eũ ey odio videatẽ ꝓpeedẽ

atchiepᷣo a poꝛi ſeẽ marie ro⸗
Lim · Y. ꝛv · p · oꝛ ( thom̃ ·
dinil ciſter/ · J: Ne igit᷑
refoꝛmatio monaſterij valeat᷑
retardari:M. qrelaxatis ex⸗

ptũ negociũ meos et adberẽ-
tes ei ſoem ac eis reſtitutis s

ſidẽ abbas negocio pendente

otra iuſticiã ſpoliauit inego

cio de plano ⁊ abſq; iudicioꝝ
ſtrepitu ꝓce dẽtes cum talibꝰ
maxime ? boc caſu nõ doceat
dei buos inuolui inquiratis q̃
circa pſonas et obſeruantias
regulares videretis inquiren
da coꝛrigẽtes et refoꝛmantes
tã in capite ꝙᷓ; in mébꝛis q̃ coꝛ
rectõnis et refoꝛmationis of/
ficõ noueritis indigẽ · iuramẽ
tis ſi qua ð tacẽdaveritate ab

bas extoꝛſerit relaxatis ꝓuiſo

vt negocio ipᷣo pẽdente pᷣfati
monachi eidẽ abbati obediãt
et intedant ita tñ ꝙ p H̊pſeeu

f ¶ Faciatis ·s· e:q̃⸗/ qui nõ faciũt copiã dictoꝛũ a ſupꝛimũt teſtium
noĩa a quibꝰ iuſte poſſet

putatis · ſ qua pꝛopter; reee

ꝓꝛiũ ñ habeãt miſtrari · otra
dickoꝛes ꝛc · Idẽ epo eiſter · de
lðS· et de ſalẽ · abbatibꝰ

fuit minus canonice aſſecutuſ

adeo grauiter dilapidat a cõ
ſumit ad inß eelenter aobibe
atur remediü epᷣatus idẽ p eũ

ad irrepabile diſſolutõis ob⸗
pꝛobꝛiũ deduecetur nec ſolum
modo rerů verü etiã fame ſue
ꝓdigus et ſalutis vitaʒz dueit
enoꝛmiter diſſoluta· 1. · Dil ·

v. M·q pſonaliter acceden⸗

tes ad locũ inqͥ ratis ſollicite

veritatẽ a eã fidelit oſcribẽtel

ſub ſigillis vris nobis traſmit

tatis meluſameidẽ ep̃ᷣo termi
nuũ aſffignãtes quo nro ſe oſpe

cui rep̃ſentet · pꝛo meritis re⸗
cepturus/ poteſtate vendedi
dandi infeudãdi ſeu quõlibet

appellari · licet dicatur ꝙ
non vſqueq̃ qʒ ſeruari dʒ
oꝛdo iut᷑ tñ ĩ ̊ bñ buaĩ dʒ

vbi de hoc⸗

qꝛ niſi ſuſticia conatus

cupiditatis repᷣmetet ſus

litigatoꝛũ extigueret᷑ · S.

ſent alijs omittẽ vices ſu
as· de hoe habes · · de

jip̃e exceſſerat in ᷣmiſſis.
ſi· xxvij.q·i ſi hõ eſſes·
lĩeg· mñ ſpãlis.vt ſapie7
ſitm pena q ſtuit? fuit

eulpa · xxxv iij · di · q ea · et

4âs dei timoꝛ a malo ñ re⸗
uocat · ꝛc · . de elec · ceĩ in
cüctis · et · s· de vſ · et Ho⸗

ele ·. vt clericoꝛũ moꝛes ·
et nece eſt vt ferro a bſeĩ
daðt᷑ ꝛc · lxxxij · d· pů mos vöᷣ

m Vedendi · nota ꝙ l z
aliquis denuntietur fiue

aceuſetur vt ſuſpectꝰde⸗
dila pidatione non debet
ſtatĩ remoueri.j·de ſimo·

lie et · imt erdiet debet ei
dẽ om̃e genus alienandi

vt hie patet · et · 8. de of·

Relatoꝛũ · remediid

negocio cepto· ar· cõtra tio negocij nõ valeat impedi alienãdi bona ip̃ius eccĩe inte der. venerabilis vbi ð GH
, ſn vone⸗ vri dſeẽ ri ⸗ ſivero teſtes otra eundẽ ab cne penitus interdicta immo ſibi dabizur inre⸗ P
ꝙ vſq; ad finẽ cauſe non pater torz S iön alummatoribus. inmm coadſutoꝛ ſine cuſus
pñt reeedẽ a ſua ſuriſvici bars † dakner in t deoz ipo ſj. ſubdi conſilio mihil fa ciet ſi ſuæ⸗ 1
one vt ibi diẽ ar. xx · . rum ei coplã faciatig. Dredi. orauteñ. ſubdi⸗ pecto ut ibi Sꝛ.· b. P
yle: vl. i fi. et obedietliã cctig auũt monachis expẽſas fa Vm foꝛtius puniẽda Im foꝛtius inſonn
le pendtes weidr a4 as ꝓpter hyet tribꝰ vl qtuoꝛ ſũt erimia qᷓ̃ mſotib is rih 9 vin ns lſet
K . V ,„ S . N.» „ . ½ Pvſ1⸗‧ ο. „ Ai⸗⸗
I. Sr v· ꝓuſſo· c ipᷣeaĩt iſtis ṽ alijs quos ydoneo 3 ad 2. „ mayime ſaẽti hoſb⸗ vacratee ar. cerp⸗ H .
vpelle eos nõ debs.ſti dſckũ negociũ ꝓſequẽdũ dux infcretur c; ſitig culpabileſ q ſona agsrauatur fniuria
udicen in oe eſſentne⸗ eritis aſſumendos faciatis de in cã lo·diaẽ · reſediſtiſ atte dj inſte. imiur F atrox. f.
5 F 8 Sare inobe tonis eiuſdẽ monaſterijfaciẽ⸗ te vt hilariũ erimmatoꝛẽ ipiꝰ de u,Perca St16
diret vel alias excederot das expẽſas ad P ſecution em nuſta x diffimitione vr̃a pena ſito ſuo manus mtuleri 9
Sdeof oꝛdi ng⸗ ipᷣius negocij neceſſariſs com⸗ oueniẽs eaſtig arʒc· J· Ruia capite pumtur et auge?
licauit. et. 3.De o fi. der 7 . crxini dignitate pꝛepoſf .
Prudzti ſepta i fi-ali tiiff. de te mili · ome de⸗
5s iercefur opbedienmm 8S ium Fi. et jus p ubl⸗
38 eſſenõ dz ex eo qð dielt · · otra juſticiã ſpoliauit vidꝛ a contrario eum offenditur. i · di · jus publieũ. vnde qui ledũüt lacer dot es tanquã
ꝓo ſ iuſta cauſa ſubñt ꝙ eos punire poſſt qð credo· honeſtum tamẽ pꝛo publico crimine pumuntur.ij·q · i · m pꝛimiscirca ,fftſi·
eſſet R ꝑ iudices Hoe fieret et q8 dieit relaxatis ⁊c · ᷣmiſit cauſaz nere pꝓ Culpabiles · ergo iudeyr qui non punit deficientẽ in aceuſatione
foꝛmatio monaſterij retardet᷑ vt poſſint ferre teſtimomũ. s. &ẽ teſti. peccat et culpa contrabit e puniri debeat pena talſomo fj q fij⸗ .

vemẽs ktss. ar.* ið ſuris ẽ in acceſſoꝛio qð ĩ pncipali.vt.s.ð oFf.
e¶ Adhe⸗ deb · pꝛudẽtiã · v · f vbi de hoe et ſublato pnecipali a ac⸗
ceſſoꝛiũ a q̃ adherẽt religioſis religioſa fũt. ff. de rei vẽ . q̃ religioꝰ
dð ¶udicioꝛx · ſi · 8· de ſta · mo · ea que · et ita oꝛdo iudiciarius no vi⸗
detur vſquequaqʒ ſeruãdus circa regulares- vt. g. e. quae · ij. m fi·

qꝛ defacili remoustur ab admĩſtratõĩbus vt ibi a ꝗᷓ de hmo·p tuaz

·q̃ſ füũmaria cogmitio vider ſufficere er eo ꝙ dieit de plano. ſed in

aimjs non de plano ̊ magis ſudice ſedẽte ꝓ tribunali.ijj · q·iij. S. pꝛe⸗-

uaricatoꝝ. v abolicio. et. in. q ii Sſpaciu. v · a iudice. et maifeſtuſ
mig ꝓPbationibꝰ.v.q.vj. epiphaniũ · et · ij . q: vl· ſciãt. et · C· ð ꝓ ba⸗
l · vlti · et oꝛdo juris ſeruãdus eſt. a. e · qualiter · ij. . debet.
PlasA,E oe e lapadarone w pl and mO
it Ppb⸗ 3 ₰. JNen 9 alienacαR 6 . .

· et · ij · et · iij. hec decre · opetẽtius poneretur in pᷣcedẽti titulo ſicut
erat mantiqua ↄpilatione · q Meſediſtis. vt ſudicees··

n

te iudices ↄdemnarũt eũ ſed penã non impoſuerũt. vel veriusvide⸗
tur ꝙ cauſa exempli hoc factum ſit ne alij mde ſumant eremplumet

pterea neg iigentia ſudicum nõ debet ei ꝓdeſſe vt remaneat caluma
impumta. vel die ꝙ; hoc fuſt dimiſſum ꝗpter culpã judicis licet cori
eo petitum fuiſſet et ideo ꝓ ſupioꝛem imponitur ar · C. q; ꝓuo · nõ ẽ

CE DelnasCag! Den, rato⸗ n h ferss as oſßid

r Priuar. ſed videtur hoc cõtra ius factũ eſſe exquo enim ſtatim
on fuit de calimia odẽnatus non debet poſtea cõdemnari mſi con⸗
tra eũ iterũ inſcribatur. C. de calũ · l. j.· p̃t diei ꝙ ſpeciale eſt et faäũ
pncipis ad ↄſequẽtiã trabi nõ debet · inſti · de iui·na. S. plane· vj foꝛ

tbeten
enand
deof⸗
pbio⸗
itre⸗

Neell e

jerſſu⸗
dr⸗
ſſt
ſole
ltq⸗
gag
fmfuet

to.

npe
eulent
eptf
ſede⸗
picſ⸗

Uungnn

ſatiene

ſoſen

ſ1 & Ro (a o= iaα οσοπIer cps maned ner ar
Gr Ter nocnch Prr pen,

necel · · dein de · ar. op. ij · q· vj · apellatõe. qꝛ fiue recepta fuerit hue n ¶ Catholicus · ar. p quilibet catholicus admittitur ad teſtim oni

nõ mchil oberit appellãti · vel dic qð papa feẽ̃ ̊ ex plemtudie ptãtis
erberibus ˖ in ſupplementum pene ˖ v. q. vj · quꝛa iuxta · .
¶ Vn exuium · quam penam eccleſia impomt · l· d· accedẽs · ar · xiij ·
di m lnodo · et · xvij · q· iin · attendendũ · B eciationem alicujus papa
Vvm dilectus · nũ ciaſſs· eũ ad denũ⸗ eõmittit in quiſtionem non
ſcedit iudex niſ denucians ꝓbet legitimã admonitionẽ Heeſ⸗
kanchunar⸗ hely ·

d (Calumniandi. ſic ptz
ꝙ ſi denũciãs ñ ꝓbat qð
itendit calũmari p̃ᷣſumi
ſiẽ ĩ accuſatoꝛe · ij · q. i · q
nõ ꝓbauerit · C. S aduo ·
diuer · judi · l. ij. Sz q̃ lit᷑ ꝓ
babit ꝙ ñ ealum oſe denu
ciauit · viðꝛ ꝙ ꝓ iuramtũ
ſuũ ꝓbari poſſz ut H con
ligit᷑· ar.s.Sð teſti · pñtiũ
· S· S excep. paſtoꝛalis
Et impꝛope ho ðꝛ calũnia
qꝛ calumatoꝛ punit᷑ ſi⸗
tudie ſupplieij . ij · q; viij.
q̃ſquis:a·c·qͥ erim a.s·
ti · ꝓx · ſup hijs.a⸗c· qlit
Inj· pena g illiꝰ qͥ denũci
at ſi nõ ꝓ bat erit ſuſpen⸗
ſio officij et bñficij· vt Hᷣ
patet donec ſe purgaue⸗
rit · a hmõi purga tio pᷣ⸗
ſtabit ad ar bitrium iudi
cis exq̊ ſ̊ nõ determma
s.de off· del · de eauſis
et pᷣterea eũ purgatões
hodie arbjrrie funt: s· t.
e¶ Dena · Pee etiã eſt e’“ö
quare pumuntur vt alij
nõ ſumãt inde ex empluz
infamandi p̃ᷣlatos ſuos:
et ita pena vnius ẽ metꝰ
alterius · ij · q · vij · q p⸗
ter. ff. de pems: l·. capita
lium . S. famoſi.s.de offi·
oꝛ di· irrefragabili · bH ·

digna non debet vltione tran

diaconatus quo indignus fũ⸗
git᷑ uari officio et verberibꝰ

poꝛtari: Nnoceñ · iij. ſamo⸗
reñ · ſegobieñ · et abuleñ · epis ·
Vm dilectus filius magi
ſter ſeolarum paleſtinus
ad ſe · ap · aceeſſſſet · et de ſuo
epo exceſſus varios nunciaſſi
examĩationẽ omiſimꝰexceſſuũ
obiectoꝝ vI· C ü autẽ ꝓceſ⸗
ſum negocij examĩauerimꝰdi
ligẽterſnec itelligẽ potuẽimꝰ
ꝓbat ũ eſſe ſuffieièter aliqð de

decernimus ab obiectis / Yo/
bis · Nq:memoꝛatum mgim
ſcolarũ donec purgauerit ea
nonic eſuã innocẽtiã ſeʒ nõ
calũnmandi aĩmo ad hmõi cri⸗
mia ꝓponẽda ꝓceſſit aboffi⸗
cioet bñficio ſuſpẽ datis vt ce
teri ſibi pena pterriti ad infa/

Kordmando⸗ im miã ſuoꝝ facile nõ pꝛoſieant
ponit · Hoc fůptũ el .4
eyer iocamnn-. pꝛelatoꝛum ·
nerlqeſcut esm De ſimomia V
ch iaconus qui erami⸗ (Rez. guali inodo p̃ſidens.
nat ꝓmouẽ dos. s. de of · B n e
archi8· ad hoe eirea fi · Mo dinãdo et · Iß
b ¶ Vẽdere ·˖ verbũ ven⸗ nõ debet eps manum

dere nõ otinet gratuitũ
cõtractũ quia etiã vẽdi⸗
tio nõ pꝛoc edit ſine pꝛe⸗
cio . ff. de otrabẽ · emp · l·
ij · E. fine pecio · et · C· e · ti ·
empti fides · inſti · e· ti ·
pᷣeiũ · Sʒ quare notarius
nõ põt vendé opas ſluas
vel cartã cũ de ſuo nemo
beneficium facer eel⸗
latur x · q· i · Pearie · dieut . .
Aeide bot⸗ obtinet vbi notarius peipit ſalariũ de publico · lau · di
at ꝙ etiam ſi mchil peipiat de publieo nichil pᷣt recipe tali ſerip⸗
tura⸗quia ſimomã ecõmitter et· et ẽ ſpecale mn od iũ ſimonie ne fraus
poſſet ꝓeurari · ex pacto em mchii accipe debz · ̊ ſi gratis et ſpõte
aliquid offeratur etiã ſne omni intentõe ab micio ad hoc acceſſit ñ
credo ꝙ peccaret notarius laſcus·axꝗ· ecũ ſit romana· etẽ expᷣſſum
i.qij ſicut epᷣm. eiij· ſ quis o biecerit · nec ĩ fraudẽ aliquid fiat nõ
i Paſtellis:i⸗q. obſtãte aliqua ↄſuetudme · · q. i. emedart · a . ·
eæ ſacobus: vmcenẽ · edupliciter em peccat m dando pecumam et
¶PWi aliũ · expuleritꝰ quia locum viuẽtis occupꝑatar·. enemo.
t. vij · q; i · eũ · et · · de oceſ · Hbẽ· e · ul. H. ꝛ dixit ſi em male locu
dñs · vm. j· jud eo ſcel era tifſimo cũ⸗ tus fũ ⁊c̃ · ijeq · vj · . ecce ·
¶m clMõ igitur· ar· hic a minoꝛi: quaſi diceret ſi iudeus qui ma⸗
lus eſt admittitur ad teſtimomũ cõtra dñm multo foꝛtius catholicꝰ
admittitur vt veritatem aſſerat contra ſimon iacã pꝛauitatem · ſi · ar ·
.s · de elec. cum m cunctis · im pꝛin · vH· .

quã impoit ita nec mi

miſter vl notariꝰ ĩ oꝛdiatione

cartis atq; paſtellis eũ qͥ oꝛdi
nat᷑ oĩno aſiqᷣd daẽ ꝓhibemꝰ

Abé aamſan 4
„ 2 giie JS tI Cal

— nen labeg/C9 Se⸗ut 3 ſaios A, 1ιma eere
Te 3. 8 , Srnn d Et πι Pn reed

ergo tãte nequicie maluʒ ſine

ſire iutemus eundẽ ·h· pus ſbᷣ⸗

publice caſtigatũ in exiliũ de⸗

pᷣdictis eũdẽ epᷣm abſoluẽ da

dommos et quilibet eriminoſi 2d penã Poiribilſus eit

eiꝰ vocẽ vel calamũ vendẽ ·. ꝓ
oꝛdĩatõe ĩgit᷑ vł vſupallij ſeu

um cõtra ſimomacũ nulla diſtinctione facta · ar.j.· e tãta· dic vt. S. 8
acceuſa. cu·p·er go a ↄtrario ſenſu hereticꝰ vel paganus nõ admit
titur qð eſt verum · ſ · lxxix · di · ſi quis papa·ex eo ꝙ dieit exhoꝛtã 7
