n tit arbitrio alieui nõ v⸗ eoccleſie veſtre fuit celebrata
cre let mſi legttime factuz ſit . n. S N
no ꝗᷓj.de iutiur · qumtauallis· ppẽdimꝰ etlam/ ꝙ electio · b·
qz Et:c⸗ vorleng ff · 87 ritu poſt illã qlẽ cũqʒ electõeʒ nõ
n nup · quã · ff · pro ſocio · Angen⸗ er .
5 vñ ſi Wrur⸗er ĩ aut.ð h⸗ caſſatã necnõ 7 poap. P quaʒ
et fal S hijs igit · a. ffene ad ſuũ ſtatum omia debẽt re
quid in loco pub.l· ij . F. ſ duci facta fuit· IYtqua ꝓpter
erbe ee k de dyutriuſchelectoe; omo caſſa⸗
3 parte · et · xvj · q· i. et tpis · ama honeſtã ouemẽdi / liberã
5 te poſen er. ari . tribuimus facultatemiita ꝙ
. Mitrarg. et 5 de Arour⸗ ſ utriq p̃dictorü fama ſua 20 .
- vero ·et · ff. de re · iur · qui minꝰ integre oſeruet᷑ /et qði
8s quis · et · ff · de dã . infec · q̃
boma Fe mt et yin.
ii · diſplieet tibi ·m pꝛin · — UMD
eo. ſi arbiter · eſt ↄopromiſſarius eiꝰ arbitrio ſtãdũeſt fiue equum ſi
XN ue iniquũ · ff. de arbi · diem . Sſtari · mſi ↄr ius ſcptum vel ↄ formam
e Opromiſſi ſit latũ:qꝛ tunc nõ tzʒ · ij · q· vj · S· di ffinitiua · et .· de ↄ firma·
8 vti · vel muti · examĩata.et · ff · de arbi · ſi cuz dies ·˖ Sꝓ. opꝛomiſſio · et · Ce
q̃ ſen · ſi ap · re.l·ĩ · ſi vero tanꝙ vir bonꝰ arbitrari dʒ tunc non valet
dictũ ſuũ mſi ſit equũ ut im dictis·c· vemiens/et quĩtauallis ·et·ff.pro
d0 ſocio · ſocietatẽ. et · leſe.derit malã nũquid aliaz es poterit eligẽ
e e ¶ Recipi · H q̃d ſi ele⸗ vel etiaz ſi elca noluerit ↄſentire arx · ꝙ ſic . e ·
cum terra · et qui optauit acetũ pt iteꝝ optare vinũ · ff. de op · le · len ·
et repꝛoba electio nila ẽ · vñ · q· i · factꝰ eſt.· et · ff · de pig · act · elegan
ter · S. qui reprobos · ff ad vell · uis · S. ſi cũ venerit · Itez qui iuraue
rit alit er ꝙ; ei delatum eſt iteꝛ iurare dz · ff · de iureiur · qui ꝓ ſalutem
m caſu iſto nõ poterit ampliꝰeligere· qꝛ functꝰ eſt officio ſuoꝗ.ð of·
s dele · in literis · et · ff · de re iudi · paulꝰ . qꝛ ſemel functꝰ eſt officio ſiue
bñ ſiue male ut ibi · S. e. e· ꝓx · et .e· innotuit · a. c ĩ cauſis · et . de of.
dele · in literis · B·t· diſtinxit aut ẽ data ptas eligẽdi aut ꝓuidendi. ſi
pmo mõ non tz qð ðꝛ in hac glo · ſi ſcdo he · vel ſic diſt inguendu eſt
4. hoe· aut iſte moniales ↄtulerũt ptatem eligendi m epᷣm illum aut ꝓ
6 uidendi · ſi pmo mõ non poterit iter eligere · ſ ſedo mõ pt
P J I/ Oſti quo· ↄcedẽ di. qð ſi facẽt deberet repelli⸗j.e· qualiter · et .·
4 de pᷣbẽ . cuũ iam dudu. mſ caſu . e · nichil ẽ · Sult · et illud diſpenſati
7 ue fit ne mterim eccha patiat᷑ detrimentũ ĩ tpalibzʒ vel in ſpualibꝰ vt
2 ibi dꝛ.ſed ̊ papa voluit ꝓcere huic electoqꝛ Poterat ipᷣm repellere
ei facere ſibi Etiam · vel die qð nõ fuit H deductum m iudicio vel obie
ctum.avꝗ · de pbẽ · dilecko filio ℳεnem acquirit plenã admimſtratõeʒ
G Coõfirmata · p ofirmatio⸗ et vmculũ Ziugale vtra cti ·S tñſ
4 laẽ.mter coꝛpalia · H(IFacultatẽ:ĩmo puati deberet..e· qualiter
J ¶ De ̃dicis · iſta deẽ .· otinet grẽam ĩ eo ꝙ nõ fuit punitꝰ.ↄtinet ius
. m eo ꝙ dicit ꝙ nõ hʒ facultatẽ diſponendi añ ↄfirmatez
. k C Reuocare .˖ quid ẽ ꝙ dicit ꝙ ſtudeat reuocare · qꝛ ta lis traditio
1 niła ẽᷣ. qꝛ ꝙ nõ dato hẽtur qð ab illo donat᷑ qui de iut᷑ donare ñ pt j.
de iur · pa · qů at · m fi · ſz tls reuõtio pou verat de fcõ qᷓ; de iure · ſẽ do
4 natio de fcõ tĩ fuit ne ex tali feõ crederet ius hea ne credat H⸗ ſibi li
cere · Itẽ ar · ꝙ aliqs pt᷑ ↄ factũ ſuũ veire· xnj· qliecerte · lx · di · Pemtẽ
4 tes. xxxv. q· ix · ꝙ quis miſit⸗ C.de euic⸗ ſi tibi lileram⸗ar-otra- xvn

q·iinj· füt qui opes · xviij · q· n· eleutherius · ff · de ſerui · ruſti · p ꝑ fun

dum ꝗj. de eleri oilug · dnierks · vo · in ſententns mterlocutoꝛijs iudey

nõ pt · ff · de re · iut. nemo · niſi fauoꝛ aliud inducat · C· de libora. cã · m
terrogata.et eſt ſi m reuocatõe ſnie ſpualis vel coꝛpalis mimonij
ybi decipit᷑ eccia · xxxv · q · ix · ſmaz · et melius · S. hijs ita ärñdetur · et⸗.
de re iudi · lator · et · c Oſan
gumneli. et iðo pt᷑ ↄueni
re · qꝛ admiſt ratio ẽ ei int
dicta. a ſic replicaret de
admiſtratõne hi ei obiciat᷑

alijs eccijs poſſint ſi deꝰ grẽaʒ
dederit ꝓmoueri / vob at lice⸗
atpter iſtã eccie vre oꝛdĩati⸗
onei eoꝝ alteꝝn ouenire Idẽ
Vffraganeiſ alicuiꝰme⸗
tropolitam/ad manda⸗
tũ ip̃ᷣiꝰ poſt ofirmatõeʒ electi⸗
onis ſue etiam ſ ꝑpalliũ nõ re⸗
cepit licitũ eſt electuʒ qui ad
eius juriſpictõnem ptinet cõ⸗
ecrare Ol. emens · ij ·
Vp eo vvo qð querẽ vo⸗
luſti ſi alicuius electõe caſſa⸗
ta ide ad alterius eccie regi⸗

pPoſſit · ff · de iureiur · le iuſ⸗
iurandũu · i · R ñ. etel. ſe · b·
Onſid erauimul · poſt
ap⸗ appellare ne fiat
electõ nõ valet · ſʒ ne fiat ñ
canonica tũc bñ valet·. e·
cũ nob · a intellige ꝙ alle
gata fuit aliqᷓ ꝓbabitł᷑ cã⸗
qꝛ ſiue apellet᷑ in iudicio
vel eẽ appellatõnis cã ex⸗

cordi nob · ti · de ap·: et ap

pte Euilegioꝛv. qᷓ eẽnt

lus ece m (Pri⸗ iſta puilegia
men elcũs fuerit an eiꝰelectõ non Pabemus hic
debeat ofirmari Noc tuã vo.· n ¶ Apellatoez .e· bone

4 „ „ ,e †. . . ſ. 22
lumus diſcretõnemtenẽ / ꝙ ſi ecr⸗·de ap· o ſituaſ.

pꝛioꝛ electio non vicio pſone
ſed modo electionis caſſatur
ꝓmotõneʒ eius fieri in eadẽ
etiã eccleſa:niſi foꝛte ſfimoni⸗
ace prauitatis aliquid inter⸗
ceſſiſſe conſtiteritjnõ debeat
impedire ¶ Lemens · ii ·

loco feã et ꝓꝰalteriꝰ ꝓtis
appellatõeʒz ĩ illa oſtitutil
tenuit electio ſeda · qꝛ pri
ma ipo iure nila fuit · H ve
ro prima non fuit nlla · ſed
anullãda ĩ deẽ · illa · bone ·
prima non tenuit tribꝰ de
cauſis ut ibi dicit᷑ · de hac
materia dicet᷑ qj.e · auditis
o ¶ Famaar:mfamiã non

J re · mi.qui cuʒ viro.S. non
omis · et· S. exauctoꝛatꝰ.ar· ↄtraff · de hijs qui no· mfa · l·ij S.igno⸗
mmie . vo· eſtꝗj.e·ſuꝑ eo:qꝛ non fuit caſſata vicio perſone
p ¶ Oꝛdinatẽõez · dicunt quidaz p̈ter iſtã q̃ nunc caſſata ẽ ꝙ ſteꝝ pol
ſint alteꝛ eligere ſi volunt ꝗj.e·ſuꝑ eo.ſʒ hoc non credo.qꝛ ꝓpter ſcã
— noluit papꝑa ꝙ in illa vacatõne aliquis eoꝛꝛ ꝓmoueret᷑ hodie

tñ alia dʒz eſſe foꝛma m elcõmbʒ faciendis⸗j.e· qꝛ ꝓpt er
Sffraganeis ˖ dicut quidã q Hñ ẽ deẽ: ſz ꝓuiſioꝗ. de ma · et ob.
dilcus · qꝛ palliũ ẽ ꝓlenitudo ptati sꝗ· de uſupallij · mſi ſpẽalis · et ita
qð ꝓ ſe nõ ꝑt᷑ alijs demãdare pt᷑j.de oſe. ee vel alta · aqua · nec pt᷑ or
dmes oferre · eccias uel vgĩes ↄſecrareꝗ·e·ꝙ hẽ · etqᷓ.e.t· trãſmiſſaʒ
tu dicas ꝙ; tʒ qꝛ ĩ voluĩe als poſita nõ fuiſſʒ: ut ĩ pma oſtõne gg rex

pacificꝰ.vbi dicit reſecatis ſuꝑpfluis. Itẽ ar. ad B. a bbatiſſa nõ pt᷑ o-

ꝙ o factũ ſuũ venire nõ

pmẽda ẽ ut ĩ deẽ · mno. iij

pellatũ fuit p mo a miori

m illis tenuit electio ſedo

comitari depohtum f· de

dmes okerreꝗj. de pe · et remiſ.noua/pt᷑ tñ aljs demãdare arꝗ. & ma.

et ob · dilecta · xxj · di · c · j· ij · et · ij · et ꝓ totũ · ar j.de tpi · oꝛdi · a qᷓ· orð⸗
hRat᷑ep̃s· qꝛ ſi eo moꝛtuo ↄſecrãt ſuffraganei multofortius ↄfirmato
archi epᷣo mandante· Faꝛ ꝓPter palliũ nõdũ receptu ↄſecratio epᷣo
r ¶ Pallin ſz oẽ videtẽ⸗ ru differt · e· di · qm. ubĩi de hoc. qꝛ añ pal
liũ receptũ nõ ꝑt᷑ oſecrarxe ogines oꝛdĩes celebrare vel ep̃os oſecra
reꝗj.e·qð ſi ·ad idẽ facitqᷓ.e·trãſmiſſam· ꝗꝓpt᷑ h̊ dicut quidã ꝙ H̊ nõ ẽ
deẽ · tñ pt᷑ tolerari · a videt ſubeſſe qdã equitas vt cũ nõdũ ſit in mo⸗
ra petẽdi palliũ ut H̊ habeat locũ:qð nõ viðꝛ·qꝛ in traditione pailij
plenitudo ↄfert᷑ põtificalis officn·de vſupal:mſi ſpecialis · vñ ei cũᷣ
ꝓ ſe ̊ facẽ nõ poſſit neqʒ auẽteʒ alijs faciẽdi pᷣſtare pt᷑ et ẽ op:ar qᷓ.

de cõ ec ˖ vel al . aqua· et ax · ff· ad ſe. o · maceð · flium hẽo · dic g ᷣ vt

dixi ꝗj.de trãla · cũ ex illo · b·. Apt᷑ aliquã irr eglaritatẽ · qꝛ erat ille
Vp eo pſone· puta⸗ Sitimus vel ꝗpt erimẽ qð ei fuit obiectuz
Jet ꝓbatũ qð ñi eſſʒ ꝓbatum nõ pt᷑ eligi nec in illa nec m alia ec⸗
cleſia cum ſit meligibilis/et p hie colligi ar. ꝙ crimen in modu exce
ꝓptioms ꝓbatum pᷣiudicet ei m electione alia· ſʒ hoc eſſʒ ꝓpꝓenam impo
nere oꝛdmariã quod fieri non dʒꝗᷓ·de oꝛ ·cogm· cũ dilectus · m fi · a qᷓ.
de excepẽ · demqʒ· et · ff· de hns qui no.infa· lucius · dicas qð ſi per iů
Fuata fuit et eſt ipᷣiꝰ opinio pt᷑ et dʒ repelli ꝗᷓ.de teſti · teſti momum
cgg ·ẽ vbi caſus iſte pomt᷑· et ax · q; v· p̃ᷣſbꝛ·et:c: Ri mala fama · et
lxxxj · di · tãtis · et q.de accu·omipotens·uel repellit᷑ in alia elcõne cuzʒ
crimẽ obiectuũ ꝓbatũ m modũu exceptõis electõnez de q̊ᷓ agit᷑ otinge
batꝗ· de excep · demqʒ · et ꝗ· de okel · c. m. ſed ſi mõ elcõis tune nõ impe/
ditur m alia electone ut H diẽ ˖ s. e oſiderauimus· t Bimomace

— WwonAn .. 2 ανα N „α X. MXο½ αιαααα „N D⸗ = D . 6 H 6 Pal , e
Peſ S/ . As ◻ K NWWν-&ι². Q⸗ N W NV να⁰ 6° WWM KRN . . „ . O.α F . n
. 3 1 . Askte AeLen „ Geseo. ”ü PX. °7* Wνοαα Rex c ναυν ααα Sctor* S . o„
5 π α1α 5 . EREn n e ſer.
k dee ſ taee „ RR potſt, α£ FAn„ ℳ „ SO * S“ *☚„ te“GENH„—α⅓ 5¾ .
oνο hen ⅝h Mα X& e acſoa, NαW ο α beeeeee VS α Rα☛ S,

R. 4

ev ςπ . Ae

3 2 .
om̃es q debẽt intereſſe · vel nõ buat᷑ forma hm antiqu vel Smnoua
iuta ĩ cathedꝛalibʒ a abbatijs quã hẽs ꝗ.·e · qꝛ ꝓꝑt᷑ · tã diu m electõe
facta ſeu facienda ſiue ĩ tractatu elcõms a ſic tã diu deliberẽt a imqui

ꝗ· i· e. i. r. ↄ? .de ſimo · de regularibus · et · . q. v. · i. as b 8: ius. Ko⸗
eſt oũe · qð ibi diſpenſatio; b· =vñ deberẽt expelli I. ne cle · vel
Vm monaſteriũ · abiecerint. mo relatum · bH.

SSO l.

P, a Mo.) ve
α

RN R Iu .

eligi ſz po

¶ In bõmo · et ita viðꝛ ꝙ erat mõc hꝰ iʒ dicat ĩ hmo ar nõ poſſet
lari. · e· cũ cãm · et · e · cu ĩ mgi m et eiuſvẽ religionis vl
maioris dʒ eẽ qꝛ nõ licicũ ẽ deſcẽdẽ ſʒ aſcẽdẽꝗ.ð tñ ſac.lʒ·et · xciij di ·

legimꝰ. fi · juẽ illð. et ãbula bũt ðvtute ĩ vtutẽ ꝛc · de pem · di · · dũ

rent de pſona idonea quouſq; ipᷣaʒ muemãt et tuc demu ipm eligat
et ſie ſatis plane ſonat etiã lr̃a· hodie vero videret Fuã da foꝛma etiã
m ouẽtualibʒ ecẽijs omibʒ q̃ tra di᷑· e· qꝛ ꝗpt · eũ videat᷑ loquiꝗ.de
cathe dꝛa libz · ex verbis illis eccie viduate · qꝛ ille ſole dicunt viduate
cAH „7“” qꝛ ibi ðꝛ vmculũ ↄiugale

ſactã ecciaʒ.ſ̊ ſi itelligas

. fuit hẽmita tuc abbas
eſſe non pt quia heremita
AIprium hbz ar · xix · q · in · F.
ecõtra paulus · ſzʒ mõchus

priũ hre nõ pt⸗j· de ſta.

li ð ſeõ damiano iuỹ põtẽ
ferreũ · ſz q̃re diẽ poſtulã

tes nõne poterat eligi · di

cas ꝙ pᷣmũ möſterium de

debuit poſtulari vt dem

v.s · de poſtul. pᷣla · ce ult ·

vñ diẽ ĩ fi· ſiẽ eanonice fcã
ẽ · vñ viðꝛ ꝙ opetẽtiꝰ po⸗
neret᷑ in titlo pᷣcedeñ . ſʒ lz
dicat᷑ · poſtulantes · nõ tñ
credo ꝙ fuerit fſimplex po
ſtulatio ſʒ electio a E ſatiſ
innuit᷑ ex eo ꝙ dielt eãdez

ordmatõnez poſtulalti a

ſatõne oſenſus ſolius ep̃i ·
ita: ſʒ ad cautelã ofir mat
iſte em dubitabat an poſ⸗
ſet h̊ facẽ a ido pᷣpa rñdẽ

do ofirmat factu ip̃ius al
fpᷣe pᷣpa diceret · et nos po
ſtulatõem admittimus ſz
ipe ſolum ofirmat factuʒ

epi · vel iðo qꝛ foꝛſtã ſub

erat dño pape nilo medio

4 Vm möſteriuʒ de pelli⸗
cia in tuo ſitũ ep̃atu ad

eã diſſolutõneʒ deuenerit ſiẽ

ſecerũti. Itin quẽdaʒ qͥ cum

fratribʒ ſuis in hẽmo e lauda⸗
biliter ↄuůſatꝰ boni teſtimonij

vinꝝn vnanimiter oſenſerũt eũ

rüũ p̈buiſti aſſenſum poſtula⸗

ſti eãdẽ oꝛdinatõnez a ſe · ap ·

oꝓfirmari Mos auũt ip̃am cano⸗

nice ↄfirmamꝰ/ Idem

¶Areditatis dñi cenſebat
· Iinc ex quaꝛũdà lr̃aꝝ teno⸗

plenariam hẽat facultatem/
Nuia igit᷑ h̊ redũdat in Zueʒ
ꝓnicie e cciaſtice libᷣtatis/ pꝛe⸗

ſeriptã oſuetudinis p̃uitateʒ

ar · ad Hoc · lvin · di · c · i · et. ij ſed iſta litera videẽ otradicere ĩbi · tu ve

0 poſtulationi ꝛt · die ut · S. dictum eſt

MVm terra · ſcz hieroſolimitana ·
¶ Moreditatis · ſez ihrkmitane
(Prauitatẽ⸗ nota oſuetudine
pCouentualibʒ·ideo diẽ ouentualibʒ qꝛ ubi ẽ vnieus ſacerdos pa
tronꝰ dz eligẽ ꝗj. de iutpa · nobis · et · xvj · q · vl. decermnimus
5 quo.ſcʒ m ecẽia cui pᷣeſſe dʒ in capio vm oſuetudmẽ loct illi9 ſi

gFox libtatẽ eccie nõ valere de boe

82 ·g · de oſue · c· j. et· c. vl.

Omode fieri pt᷑ ał vbi meliꝰ obtulerit ſe facultas. xxin. di · ĩ noĩe dñ ·

xñij· a. ij· pᷣc eꝑtũ· aqᷓ.e.ꝙ ſieut · =eligẽtes pñt aliũ eligẽ · pma elcõe

poſt elecõem. qð h ðꝛ ſic pt intelligi · diligẽtiã mquilitõm aponãät
⁊c· nõ aliũ eligẽdo ſtatĩ ſʒ querẽdo aliquẽ ĩdoneũ quem eligãt alio re

probato . et t intelligit poſt reprobatõem alteriꝰ vel cũſub ea odici

one eligũt ſi pmꝰ nõ obtinuerit ar · lxxxv. di · archi. floꝛẽtinũ ·a ſeda
electio expirabit pᷣma obtinẽte ſicut fit ĩ ſubſtitutõe· C. de impua ał

ſub poſt aditã · ar . ad . lxj · di ſtudij · et loquit᷑ de ignoꝛantibʒ viciũ
electi et diligentiaz a dhibẽt bꝰ al puarẽt᷑ ipᷣo iure ptate eligendi. s.
e.· cum in cuctis.et e · innotuit.et ĩta ſeripſit hie laurẽ.hodie vero

nõ valet electio ꝓ tota odicionalia· ut in deẽ · innoẽ · in. e· in eleetio

mbꝰ. ſʒ viðr ex ipᷣa litera ꝙ aliꝰ ſit itellectus et lẽa ſic expomt ꝙ Rĩ

pſona ſez eligenda de qua mter elcõres mentio fit ad eligendum no
munata añ electõem factam · vel in elcõms mõ. qꝛ forte non interſtt

ſitõnis aponãt donec vacãti

Vm terraqᷓ funiculꝰ b⸗

ſancimꝰ penitus obolendam⸗

Statuẽtesut foꝛma electõis

canonice in om̃ibʒ ↄuentuali⸗

vnũ locũ in quo fuerit electio

celebꝛãda ouemãt etiam ⁊ in⸗
uocata ſpũs ſcĩ gẽa pſonam
nommet / ſi ĩperſona fuͦit

eccie ð pſona idonea vale ant
ꝓuidẽ Quo fcõ/nõ ꝓhibemꝰ
quin regis ſeu priarche qͥ pꝛo
tpꝑe fùit re quirat᷑ aſſenſusi ſʒ
Pter Hip̃am electõem nolu⸗
mus impediri/ Idem

ſẽ laici mercatoꝛes ſe ẽpibus
queſtibʒ ĩmplicãteſoſiliũ ſibi
laicoꝝ manus aſſociãt/a cor⸗
rectõneʒ ecc̃iaſticã ꝑ otẽptũ

S2. ct ſie iure oũi poterat illos clericos cor

otractũ · ĩ alijs mferioribzʒ
nõ ita.ſz tñ hodie extẽdit
ad omes lʒ imprope dieã
tur viduate tñ q ad multa

viduate dicũt exq; p̃latuʒ

mo⸗: cuz ad mõſteriũ · in fi. uere . *5 22.α nõ hft q poſſit negocia il
cedo giſte fuſt de bere tuam ir̃an inſinuatio patefe⸗ bů ecẽns obbuet videlic etut lorx pcurare et n ke f̃a
mo qað ſic apellat a eſt n citiꝙ fres eiuſð domꝰ obbuã⸗ cum dʒ eccie ↄſuli paſtoꝛis re⸗ rponeda ſt hats ex
tuſcia a fũt albi mõchi eui t Igiom d3 gimine deſtitute electoꝛes im die ꝓPlonã noient qꝛ
ſubſut caumadulenſes a il tiam religionis/a oꝛdineʒ ab Zimme eel minatõ eʒ nõ fit electo ·

anſmiſſam merci⸗
Amonia ·˖ qð non lz · añ
clericatũ vero bñ lic ebat
.lxxxvinj · di · foꝛmcari · et

pPellicia erat alteriꝰ ordi⸗ . Arnilr. * . — 2 - xxxj · di. lex otinentie
ms vel ille mochꝰ erat m m abbate totis deſderijs po⸗ wlĩ electõis mõ peccatutam m ¶ Poſtpoſito · vñ iõo
mmoribʒ oꝛdimbz a ideo ſtulates tu o poſtulatõi eo diu i electõe duigentia inq/ facto pᷣuiſin chcale pdere

delẽt nec ab eecka debent
defend i5. de vi ·et ho · cle ·
c· ul · qꝛ indignũ eſt illis
ab ecckia ſubuemiri p âS

Oſtat ſcandalu ĩ eccia gna

riꝗ· ne cle · vel mo · c · ſacer

dotib ꝰ· et Eůᷣ ẽ verum poſt
amonitõʒz. ut ꝗ. ð vi. a ho·
cle . c · vl · et j. de ſen · ex · m
audientia ˖ a ĩ pte deeiſa p

ae⸗ ſe . ap · ofirmari · a ex eo ꝙ re accepimꝰ qᷣdã in electõni⸗ ſanſmiſſama· J· queſi⸗ mittitur de ämoritoe
S SSõ PBpa diẽ nos eã ofirmam bus pᷣue oſuetudinis moꝛbus Auiſti qᷣd facieduz ſit tibi / n¶ Dota libz · .· ꝓnnentibzʒ
Rerrr. G ru a or Poſtt irrepſitut euʒ alicuiꝰ pᷣlati dʒ ſup eo ꝙ clerici tue dyoẽ/ cuʒ edfenntcrrdſtare e
7 SS *mamꝰs ſʒz dixiſſet ip̃am ad⸗ ele ctio celebꝛari ouentus ad P ſuis exceſſibʒ ſuſt ſionis ut gere iuramta recipe a va
. Prh mittim? velñ appꝛobamꝰ quẽ ꝓtinẽ dinoſcitduas pſo⸗ interdickti vel excõis ſnĩa per⸗ ſallis. ofirmare · mueſtire
e⸗ „—„. . Hõ nas nominet latẽter auribus cellũ ẽ puſpẽdetes eam dinmt ⸗ bßicia oferre · et ↄſimilia
Pe vo ·et vore. ꝓ tuas · b das ut ſic alteriꝰ elig ẽd ejvel mercimonia lai coꝝin onnulli omia in ↄfirmatõe olequi
orRe As cConfirmamus. ſz nun⸗ tociꝰ electõnis pemtꝰ irritã ́ ĩpᷣoꝝ habitu clericali pſt· tur electus: ea vero qᷓ ſunt
Ste es ui ufeit n Par diſben deſdez priarcha vel pĩceps Ppoſito wſtes ĩduũt laicale/ et oꝛdims ſicut cleucos o⸗

dmare · erlſma oficere · de⸗
poſitio clericoꝛꝛ.bñdice⸗
re virgines a ecchas a al/
taria ↄſecrare et ſiſa ofe⸗
runt᷑ in oſecratõe epij. e.
c leut · S. pᷣterea · a · lxvin
di · quis coꝛ ep̃i · et ar j.ð
tranſſa· inter coꝛpalia ·qꝛ
añ oſecratõeʒ qñ vidua di
cit᷑ eccka ꝓpt᷑ hmoi vt ibi

rigere ac punire. b ·

mint R. coegit · qꝛ ius eiuſpẽ for ſitan magis vacillabat q al
nis füptibus finẽ imponere liti
no cer ideret de iure ſuo debebat renũ⸗
ciare liti·s · de poſtul · bone · et . de ſymo · p tuas nec do lũ facit qui xrẽ

Aterius ptis nec poterat ſine ma
mo certe ipe idẽ ſi dubitaret vel di

delerit vt litẽ effugiat · f.. de ali. mu. judi

cã fac It eʒ ſi · F. j vel coegit

Pter bonũ pacis ꝗj.de ſpõ · ex literis . et eredo ꝙ nõ fuit abſoluta co⸗

a
P leret · lʒz em̃⸗

dioſz odicionalis prioꝛat9 nõ fint monachis ofirmãdi ꝗ7. de con
¶W fir · ut · vel muti · poꝛrecta· ſi tñ elechi canonice

fu erint nõ fũt remouẽdi ſine cã · de ſta · mo · mõchi · de hoe notat in

k Diligentiã · H ſumi᷑ ar · ꝙ nõ repꝛobata ꝓ ſupioꝛẽ· ſʒ otra.s.e illa deẽ volẽ
R nr ar g no 1 iu tra. 6e⸗ ec· poꝛrecta ꝛcus ðẽ vol
eum in euctis · et e· innotuit. n. . o. ↄnderauimus ·j. de cel . ben. c. q Imutꝰ· et ſic fa⸗ atmerttor et,inj 1 f iheee. *

r & btinere . imo ꝓut ĩ integra ↄtinet᷑ ip̃m· R.ſemoꝛẽ verberauerut
IPt qð fuerũt interdicti a quodã cardjnali vt in litera otiner ip̃e ve
ro R· nichi lomnꝰ appellauit ne eligerẽt a tñ elegerũt aduerſarium
ſuũ ſeʒ R· moꝛẽ qͥ fuſt ab epo loci bndictꝰ ideo appellatio eius non te
nuit qꝛ renuci auerat iuri ſuo ⸗ip̃o ꝙ alij non buabant opo ſitõnem
8 ¶x olenſu · ſ ed nõne oo⸗ poterat redire iſte ad ius ſun priſtinuz
ſta vidr.j de pac ·cu pridẽ · et. .. de renũ. ſane · et ·. de iuriut · e· in · et · ff·
de odi. cã. da · a ea ñ ſe · ſi quis accepto tulerit. et ſi filius ĩpugnat te⸗
ſtamentuz pr̃is in q mater ẽ oſtituta h eres reſtituitur matri actio de

dote q̃ ofuſa erat ꝓ aditõez hẽ ditatis ·
ñ mulier ijuuetur velleian oreſtituit᷑ acti
toꝛem · ff · ad vell. ſ mu lier · pꝛetere a ſi

C· de moffi · te. ſm maritus · et
o creditori m antiquum debi
mplici pacto non tollitur adõ

C

– — — rrcr —— — —

— —,0 — —22-

— — —

— =.—

— KüäãðMũ‧ã

— —

.. — — — —

S

—–.,-

r / Sð .ιM „ eenw S à fo— HNHtat e.
S NE XSN AAN„= ☚t — „ NrrsS Fn
Nℳ .* è oy õ △ ₰-. ρ 1†
1 J„ MνS Fρ.n S. ee een
o „αℳ ARQ XWα K e A. 9 ade h
/

ννWXν π XeX

prima ˖ C. de traſaẽ. ſue nec dz ei fides buari.qͥ ↄtra pacta vᷣſat᷑ niſ

cũ actõe ſtudioſa. C· de trãſac · eiu mota· et mñ ĩ crimmi ibz · C· ad tur
pilkł.q;uis · ſic ꝙ&̈ viꝛ ꝙ ſua intererat appellare · ut · ij · q vj· non ſolẽt
vel ſi actio ſublata fuit ſaltẽ dãda fuit actio de dolo. C· de dolo · cum
iam peh dici ꝙ actũ kuit ĩter ptes ut ſi altera ꝓs reſiliret a pacto
luta pena ei ſtaret᷑ · f· S trãſac · ei qͥ fidẽ · ſʒ H̊ nõ credo nec H colligi

ℳο4 R

polſtea n non audit ut

tur vñ dicas ꝙ vbi o apolt ĩt ercedit et pure renuciat alids iuri ue

et
J·ð renũc·ĩ pñtia · et · vij ·
q·iĩ qm̃ piculoſum· et te
mittentibus actõnes ſuas

nõ eſt dad? regreſſus ad

eas. ff. de edil. edic · q̃rit
FS. ſi vẽditoꝛ.· et nõ ꝙ qui
renunciat ſpuali iuri ſiue
bñficio · pure et ſine pacto
dʒ renũclare alias ſimonia

cũ eſſʒ qꝛ ñ hʒ ibi locũ re⸗

nũciatio ſub mõ vel ſub cõ

dieõne et mde ẽ Eñ pt re

dir e ad p mũ ius. ſʒ in tñſ
actõe vel ĩ pacto ſecꝰ ẽ eñ
ibi admittat᷑ tůs otract9
do vt des facio ut facies
vel facio ut des qð locũ ñ
Pʒ ĩ ſpuali bñficio ꝗ.ð tñſ

ac. ſup eo· ſ dicas q̃re nõ

fuit iſte R. alias auditus
ſup pori bñficio ſiẽ ibi⸗ .·ð

pac · cũ pdẽ · et . de ren ·
lane · Rñdeo qm iſte non
hẽbat actõ eʒ ad agẽdũ a
nemo ſine actõne exper
ff · de neg · g· ſ pupilli·¶
videamꝰ· tů qꝛ pure renu
ciauit ut diccum eſt · tũ qꝛ

recipiẽdo cuſtodiã et pri
oꝛatũ etiã iuri ſuo m totũ

renunciauit · qꝛ iſte iudicil

offictuʒz non implorauit ſi
cut m ĩllis · cũ pridez · a · c.

ſane · et ꝙ auditi kuerũt et

reſtituti ad agendum · ani

illis · e · m hil collatum fue
rat poſt renunciatõez hic
autem ſecus erat
a (Capitulũ. quibz forte
negociuz omiſſum fuerat
ͥd ſtis bñ credit᷑ · xix · q ·
A.ſtatuſmo et lxin di *
in noĩe ptis · et fi · m fi ·
b ¶ Lñs· ĩ tribz caſbꝰ cre
dit lit. literis platoꝛ · pmus
7. de ꝓb · poſt ceſſioneʒ
Scðs ꝗ. de teſti · cu tu·
Tercius eſt . de ꝓb· a qm̃
der⸗ falſam
Hus Hic ocurrũt due

Ppises. fact um ep̃i et

ſcriptura p̃poſiti et capũſ
et factuz legati · facto epi
credit . de re iudi· Reut·
et · de renun · ĩ pñtia et · n
q· vj hoc etiam placuit
vñ nõ ?ẽ veriſile ꝙ etiaz ſu

ſpẽſuũ et a ſuſpenſis electũ

bñdiceret vel ofirmaret i
trarium pᷣſumitur ex lite
ris prepoſiti et capituli ꝗ

pus etiam credit ꝓ iura P
dicta · et ita circa idem fa⸗
ſtum qñqʒ hñtur varie p /
fũptiones · lvñj · di. ſi quis

eludũt dicẽtes ꝙ ptãteʒ non

habeas in eos niſi tibi ſpecia⸗

liter ap · ſedes induiſerit / coꝛ⸗
rigendi·/ a. YVrñdem? i igitur/
ꝙ ex quo electõnis tue confir⸗
macõnem accepiſtið talibus
et oſfmilib? p̃ter ea qᷓ maioꝛiſ

inquiſcõnis diſcuſſionem exi⸗
gũͦta miniſteriũ oſecracõniſ

deſderant iuſtũ ẽ et eccia⸗

ſtice oueĩt vtilitati ſtatuedi Z

habeas liberam kaciſteatem
Nno · ii · ð cella ſ. nnetipetri
et mitineñ · abbatibꝰ
Vm inter K· ſenioꝛem
RK. umoꝛeʒſuꝑ abbatia ſca⸗

phuſeñ · qſtio vteretur/ · J.

bo me · Ce · p · n. pdictü R·ſeni⸗
oꝛe ſnĩaʒ cũ ũ inſtatia poſtulan⸗
tem ad ꝓponẽdũ coegit mmui⸗
tumęt ſic abbatie renũciãs ð
manu ei cuſtodiaa poꝛatuʒ
recepit ab eo dũ viuet poſh⸗

m M/ O S A—α Gabet

NX C06 0 5 H M ”a ,

☛☚¶ 4
o /

dẽdos cui oꝛdinatõm iʒ oſen⸗

tixet inuſtus domũ tñ ñ reuſus

aduͤſarns rns opoſitõez i ip̃a⸗ nole

tibʒ obbuare nõ potuitĩ oceſ⸗

ſa a ſũt obtinẽ et · Inos atten⸗

detes ꝙ ex olenſu opoſñtõnis

recepte ius ſi qð ſibiopetie⸗

rat R·ſenioꝛ amiſiſſsjac ꝓp boc/
ne möchi ad elecõeʒ ꝓeede⸗
rent ð jure appellare minime

potuiſſo cũ m miñ qn ĩtereſt au⸗

diri nõ ſoleãt appellãtes ap ·
illa dicimꝰ legitimaã nõ fuiſſe
vñ p eã electio nõ potuit im⸗
pediri/ (Sane q qʒuis pᷣpoñtꝰ
N caplm oſtatieñ ð interdẽo
cardinalis poſuerat / ſuis
lris inſeruerintiqꝛ tñ p id qð
R·iunioꝛi dyoceſanꝰ e Es⸗ s mu⸗
nus bñdictõis impendit ei vi⸗
der ꝙ pᷣmiſimꝰ obuiare vnde
vel ſepᷣtura feõ velfem̃ſepᷣtu⸗

re pi Pubicarne⸗ pbatũ fuit 1;

m egritudme · et ff · de mn integ. reſti. diuus · et arꝗ. de pᷣſũp · literas ·
ibi tn vna pᷣponderat · hic neutra · et ideo papa mandat mquiri de il⸗
loĩ nterdi jo quare pPſumitur ꝙ electio illius fuit canomca.
d ¶ Impendit·⸗ de ſuſpenſione et interdicto a cardmali pohto
Premiſimꝰ·⸗ Aſʒ q; neſcimꝰ vtꝝ id eo abſoluſmus reum · qꝛ in
† eiudicat. dubns pmoꝛes debemus eſſe ad abſoluendum *&
ad odemnandu· de ꝓba · ex literis · et ꝗj· de fide mſtru:mt dileckos.

1fi· hic ſecus factum kuit
ſuſpen/ hs:s. de olſue· eũ dilectus ubi de hoe ſatig dictum n.
Caſſata. ĩ·caſſa nunciata qꝛ ſuſpenſ eligere non pñt.

papa voluiſſʒ mõſterio ꝓ alios ꝓuideri illð mandaſſʒ ſicut fieri con⸗
ſueuit · vñ mãdat illos pᷣmo abſolui a ſentẽtijs ſuſpẽſonis vt peſt ea

onſulat ſtellige PP capitulũ fiat electõ exqᷓ n0 dicit ꝓ ᷣs ſt em̃ .

eligẽ Poſſint vt ſic ſint reſtituti ad eligendũu alias eſſet ſecꝰ et R· ſeni

obiectů e ab interdictis ele⸗
ctio fuͤit celebratanpᷣaz ñ po⸗
tuimus irritare et · Jideoqʒ

cãm ipᷣaʒ vob Leraonkel

damvt ſ odtiterit / qd electio

fuit facta a ſupẽſis ea omino

caſſatanp̃i möſterio poſt ſatiſ.
factõem odignã ſuſpenſioniſ

et interdicti ſnia relaxat ade 4

pſona idonea aſulat ·
c ·pennen··
aliter poſt obitrum. et
cwr qm electꝰ a woᷣ añ cõ⸗

ſirmatõʒ adminiſtratõiepa⸗

tus ſe irreuerẽter immiſcuit
recipiẽdo tã a clericis ꝙᷓ a lai⸗
cis iuramentanõ attedẽs
ßm a plm · nemo dz ñbi honoꝛẽ
aſuméſ4 33 wcat᷑ a deo tanqʒ

aaron p̃cipue qꝛ nec donum
ſcĩe põtifici ouemẽs fuerat aſ

ſecutuspoſtqʒ nobᷣ pñ̃taſtis

eũdẽ ſuffieiẽti examinatõe p̃⸗

miſſa electõem de i ip̃o factaʒ
duxi mus irritandã quitquid
ex eaet ob eãfem̃ẽ denũcian

tes penitus nõtenere dem

N·c· eapuañũf·
[AVm iter vniuerſas me⸗
tropol· · J· intelleximꝰ at ꝓ
Iet.ſ. canonicos vroset ꝓli⸗

teras qs ad ſe · ap · detulerũt

anũ et alios canoni⸗
cos vos panoꝛmi manentes
cũ ex eoꝝ ꝓte fuiſſʒvob ꝓlr̃aſ
iĩtimatũ ut ſic tractaꝛetis ſuꝑ
electõe ſubſtituẽdi paſtoꝛem
ꝙ nullũ debetis in eoꝝ abſen⸗
tia noĩare quẽdã ſociũ veſtꝛ
cũ lis deſtinatiſ⸗ jxij · dien ter⸗
minũ ũ affgnates. J· quẽ poſt
receptõeʒ lr̃arũ vrarum iter

arripent redeũdizuis eccia⸗

ſtica conſuetudo nõ exigeret
ut ad electõeʒ paſtoꝛis/cano

nici cita remoti vocentur illi

„

ori reſtituti ſuerunt cuſo

dia et Poꝛ atus vt vↄtineẽ

mi integra · Rcut

aliter admiſtracio
ni · hcꝗj. de pb. cũ iã dudu

a. 27. 2ꝑebone memoꝛie · ſʒ o

I. e· ꝙ ſicut! et · c. mhil ẽ·

g/ ul · H̊ ius oũe illð diſpẽ
ſatio vt ibi ptz ita tñ ꝙ de

rebz tpali bus nichil peni
tus alienẽt et ideo illudi in

troductum fuit ne ſi nimia
ſubtilitate circa vterem̃

ſubtilitas in ꝓniciez ecẽie

verteret᷑· C ad trebell. l

Vlti · et dixit H lau· & ſi ele

tus añ ofirmatõeʒ aliqͥd

diſpoſuit de reb?ꝰeccke ut
ſalue eſſent · qꝛ erant peri .
ture a H̊ non fecit tani p

latꝰ ſʒ tancỹ ſimplex cano

nicus non videtur ob hoe
admimſtraſſe et et nonds
nocere · f· de acqui. here ·
cpH herede · et ˖ C. de tue qui

nõ ſatiſte · tutoꝛ· et · l du

bium · cautiꝰ tñ faciet ſiab
ſtineat Ri lit aliquis aliꝰ qᷓ
boc facere poſſit qꝛ etiaam
qui minimaʒ pticulam de

hereditate atti gerit admi
mſtraſſe vidꝛ · f. de acqᷣr .
here. R buum.. ſi quis ſex
uus. ꝗpter hoc caſſata eſt
hic electio · et qꝛ non erat

ouenientis ſ. cientie

Conuemens bñ dixit 6α—
conueniens· qꝛ ſufficit q†
ſit ↄuementis ſcient ie licz
non ſit eminẽtis⸗j· e·cũ no
bis olim·
m¶ Nuid ex ea .C. S leg.
nõ dubiũ . xij· q· ij: alienaci
ones · xix · di · c · ul. ar · con⸗
tra · ij · q/ vi · „§. tria · et · ¶
veꝛd· et . de ju · pa · oful
tatiombꝰ· hoc intelligiẽ
cum credebat i ius Habere /0
patroyatueſ ecus ibꝛ
Vm int vmuerſas⸗
ad decanum⸗nota
abſente decano pr electio
fieri lʒ ſit ho norabilioꝛ ꝓſ

cappß ꝗ. de ocel .· p̃bẽ poſt

electõez in pte deciſa

n¶ Nomiare · male mã⸗

dauerunt vt ſequitur quia
eos s expectare non tenent
vt ꝗ· dicit quia periculoſa

eſt moꝛa
0 (dierum xx⸗ miliaribz

ꝙ dieta computatis ff. de

v. ſig l. ij et ff. ſi quis

cautlo · l· i · et · S:· ð HRꝑ p· nõ

nullji · p bi de hoe ſatis di⸗

ſumeſt

¶ Remotia 5 remoto o loco vaczdi ſhint abſentes co lligiẽ ex tribz
qꝛ vocant᷑ a tam remoto loco quantum ẽ a mediolano vſq; ad ianuazʒ
lxinj · di · quanto ſʒ nõ debẽt vocari a tam remoto loco quãtum ðẽ a ca⸗
pua vſc ad palernũ vt hic dicit a qꝛ vocãdi fũt vbi fine ꝓiculo voca
ri pñtꝗ. e. ꝙ ſicut · :ñi at · qz viðꝛ ꝙ om̃es qui ſit in eadẽ ꝓumtia ſint
vocandi cum illi pñtes dieantur . C· de pᷣſch· lon · tem · · ul et q I.e· coꝛã
alias nõ valet qð facit ꝓñtes ⸗·e·ꝙ ſic:et · · bone me · ij · ꝙ omes de

„ l

=
α1

H te Rn
HS 1ασ
M —

õ 8 S
A – 2 er Ger⸗
„& Bor X

„„8 A Xo

—☛„ ν rr r

r E .

— — 2ðð

Wn wols Ne en Pek- oννϑ ddαα 61 ee c, We ⁵.α α Ner„εαα rev * r .
ð sn 6 νι ονου μùeöe gu n* W◻☛tt LArnn to νονονννnνα⅝ ο°° „« SAAr Le Mανnſν4 . S 1
eN decat fRMννα EtEA 2 Na n αι (xA ℳ. D. 2°7 DK ₰4 ⅓ rw Pe AXα4 — * A * Sed cenn MR
Pre=sie α Nν XÆX☚ αια π õ MWn ”M ,

4
5

ꝓumcia ſint vocandi habes/ .c.ĩ geneſi · in hmoi vocatõnibʒ ꝓ eile⸗ ]· latio niſi ad ea q illegitime fiunt.et illa ſola caſſat arꝗᷓ de reſti · ſpok·

Rõmbꝰ faciẽdis credo ꝙ ſtãdũ potiꝰ ſit oſuetudim ut dicit illa deẽ ·

in geneſ · q̃ diẽ ꝙ de toto regno frãcie vocãt᷑ ad electõnes de oſuetu

dme gũᷣali · In alijs negocijs eccie ſufficit qð facit maioꝛ ps pñtium

x.q:n· ̊ ius: dumõ maioꝛ ꝓs hiue duo ſiue tres ſint pñtesff. ꝙ cu⸗
juſqʒ vni · plane · et · l· nulli·nee vocãt᷑ a bſentes ĩ talibʒ ut ibi ̊ ius:b·

a (Cognouerũt vñ vocari nõ debuerũt ˖ qꝛ qui ſciuit certioꝛari non

cia · de pupillo. S. ſi quis riuos.et-

audita · et · s· de Re p· cãmſecꝰeſt in nunciatõe noui oꝑis de no· oꝑp·

nuncia · c· i e. ij · =em appellatio nõ valet ne id fiat qdð edicto petuo
† ¶ Mul la · talis⸗ cauet᷑ . ar · xxv · · i G 2 Petuã · f · de ap · rec vel
nõ ·lvl· qm̃ publice vtilitatis mtereſt vt fiat electio·ff. de no · op · nũ
]· de hyns q fi · a ma · p · ea · ex oꝛe · in

fi · et · S· e · eũ inter R S ¶Emiſſaʒ.ab aĩdiacono et oplicibꝰ ſuis

tebulit · ff. act · ẽp · a vẽ ·
.Ei.ĩ fi· vñ ſtatiʒ debobãt

venire ad traccandum de

Oui vtilitate · C· de decur ·
curiales ij· li. x.· Itẽ nec il⸗
le expectand ꝰeſt qui ꝓeu

rat ne ad eũ citatio veniat
ꝗqꝛ latitat · ax · ff. de euict ·

pñtẽ · et qj. vt li · nõ ot.qm
frequẽter ˖ eredo tñ ꝙ vo
candi füt duůmodo ſint ĩ ta
li loco vnde ſint vocandi
licet ſaant eccleſiã vacare
b rſi· Reut q̃ dã füͦt
reun ſie alij poterũt redi⸗
re · xxiij · q · iin · diſpliez· eir
ca pnñᷣ· ar · otra · ff· ð arbi·
ſi eum dies · Fpenul.
e ¶ AKſſumatis alns abſen
ti bus et tñ miſerãt ꝓ illis

ut ad faciendam elecdem

q̊ͥis vocauerũt · videẽ ꝙ ſie

ar · huiꝰ capki · qꝛ nõ tene

bantur vocare illos. vnde

prft mutare volũtatẽ ſine

de odi. ob. cãm · da · R pe⸗
cumã. et · ff · loẽ. l· penk· et

5. de depoſito · leij i · et

ff.depo. l· i . penul.a/J.

Spcat᷑.c.fietq& inſti· cũ

veniſſent· p̃ᷣterea hoc faci

ebant de gẽa & pñt illam
reuocare qncunqz volunt

es.de poſtu.bone memo⸗

rie · qꝛ ius non viðꝛ acqui
ſitũ⸗j. de v. ſig abbate · a

p̃cipue qͥ longe añʒ vos me⸗
tropolitani vri obitũ pñtiali⸗

ter ognouerũt/ q̊n aliqui pꝰ
eiꝰ deceſſum ad capuanaz ee⸗
cleſã ſũt reuſ:qꝛ vero mora
lõgioꝛ ẽ ĩelectõmbꝰ? valde ſu⸗
ſpectaimo ſepe danoſa miꝗ·
muocata ſpũs ſancti gra pſo⸗
nam idoneã ꝓelectõeʒ cano⸗
nicã ocorditer aſſumatis ad

regimẽ capuane eccie conſe⸗
quenter ad audietiã nr̃aʒ nũů

cios idoneos trãſmiſſuri p qs

a nobiſ vice regia poſtuletis

cu autẽ oſtaret interpo⸗

ſitã fuiſſe api ne fieret electio

niſ canonic avideri poterat

dicanda erat irrita et manis/

utpote poſt ap· canonice int᷑⸗
poſitã attẽptataiſʒ otra cuʒ
appellatũ fuiſſs/nõ ut nila ele⸗
ctio fieretſʒ ut fieret canoni
caiſi factũ eledtõis canonice
fut ſubſecutũſnon utiq; ↄtra
foꝛmã ap·hmoiſʒ mag ſᷣm eã
videbat᷑ eſſe ꝓceſſumiet ideo

care / qm ad electõeʒz facie daã
accedẽ noluerũt alienos ſe fe⸗
ciſſe vident ꝓpt᷑ qð electõni a
vobis iu foꝛmã mãdati ap·

ocoꝛditer celebꝛate ð iure nõ

poſſe otradicere videbant a
IʒHys igit᷑ ⁊ alijs allegatis
quaq̃ʒ ↄtra pſonã illiꝰ quam
elegiſtis nichil dictũ fuͦit vel
obiectumqꝛ tñ iux bũu apli

dicẽtis nemini cito manũ im⸗
ponas debemꝰ? attẽdẽ dilig?
ter ad ea qᷓ circa pſonã inqui⸗
renda fue rãt duximus ex offi⸗

cut pleniꝰ mte lleximꝰab hijs
qͥ eum melius ognouerũt/ab
electõe nõ debẽet excludy ð le

multis cuius etatis exiſt eret

curauimꝰ indagare/a nemie

aut nunq̃ʒ audiuimꝰ/ꝙ annũ
etatis · xxx · attigiſſʒa· IYIinos
eccie piter et ꝓpſone ꝓuidẽ w⸗
lentes et tam rõnes qᷓʒ cano/

nes obbuare iqꝛ ꝓPpoſñtũ nĩm

ꝓuidũ intelleximꝰ et iðo ꝓpt᷑
vrgentẽ neceſſitat euidẽ⸗

qui appellabant eo ꝙ qui
dã nolebant eỹ gremiũ ee
cleſie eligẽ · dicebat enim
at᷑ dia conus ꝙ diu mue
mebat᷑ idoneꝰ ĩ eccia non
debebãt eligẽ ð aliena et
ido appellauit ne fieret m⸗
ſi canomca c care. nũqᷣd
p¶ Reuo⸗ eoipᷣo ꝙ ad

moniti nolunt redire qui

pñtes ft pñt eligẽ· vide

ſic · ar · Het ꝗj.e · ꝙ h. ¶.
at · et ar · s · de poſtu · bo
ne memorle · er ]· de teſti ·
in noĩ dñi · lxv. di · ſi korte
Jᷓ· de of · del. eũ ſup · maxie
cũ mora in talibꝰ ſit ſuſpe
ſta · g · c. px · a ar. ff · de ad
miſtra · tut · tutoꝛ q̃ · S. i · et
jbi vnꝰ tutoꝛ alium nõ ex

pectat a.· ut li · nõ ot · qm

eũ e nirtt. 6 pane g aſſenſũn ap· ofirmatõis gra⸗ cio noſtro ſiẽ decuit ꝓceden⸗ kreanter n . ar. C. de di
nõ ha buiſſent iſti mãdatũ „H„ ir e af &. Djij . . 1179 ι ſz uið · tu · · iem fi · ecotra vi
a papa ad eligẽdũ · nũd tiam requiratis atð · · due Ftilli qs lẽ ature 8 doesr ꝓ teneanẽ expectare
mimũ pfixu illis abſentibʒ Vm nobiſ olim ð obitu exiſtitut ꝓdefectu ſcientieſi⸗ ij· q· vj · apellatoẽ .ð of ·

dele · o fuluit · et · xxj · q; ĩj ·
placuĩit · ſepe em vocandi
füt ad eletõnem. lxiij. di⸗
plebs · et reꝰ abſens dz ex

alior piudicio. ff · ð re· ꝙ poſt eã medio tpe ñl debu⸗ gitima tñ etate ſcire pleneñ pectare vſq ad finem triẽ
ink nemoa otrauo ſenſ.. E iivñ talis electio iu⸗· potuimꝰ veritatẽ / quod cũ a ni:C. & iu. perandn..
cum eoꝛv non mterfſi ·˖ ff· timnouarl: E PpP eritate / quod e hmoi aũt ſnĩa.a ar · ff. de

excu.tu.nõ tm̃· et · ff·ð ·
obli · imfulã · et ſta expecta
büt vſcʒ ad finẽ auſqʒ eli⸗

gere poſſint . dieit jo ·

ſentes ꝓcedẽ pñt vſqʒ ad
finẽ trii mẽſiũ non pᷣcipiti
feſtinatõe · ſed moꝛatoria
cũctatõne · ar · f. de admi⸗
nſſtra · tu. tutoꝛ · et .ð of⸗
del. oſuluit · hoc nõ credo
imo dico ꝙ ſi maior ꝓs a

xy · q:iij· qꝛ cognouimus· 4 5r „. — .
or vi: qꝛ erquo illilos iſʒ poſt ap: nõ tñ otra eaandem tenm vtilitat eʒ eccie capuañ Rstoht ur biorgt den⸗
admiſerũt illos vocando fuit electio celebꝛata ꝓpt᷑ qð

ad eleckoez iaz non pñt re
uocare qᷓ.e:cum vmtoñ· et

. de hijs que fi a pᷣlae.

vl. ubi de H. nota · aff · de
ſerui · ruſti · p· p fundũ · ex

eco ꝙ; nolũt ꝓcedẽ ad ele⸗

nõ erat aliquatenꝰ jrritada/
et Iteʒ cũ poſt ap emiſſam
art̃dyaẽ · cũ ſius fautoꝛibꝰ cho
rü exijſſet/ 1 vos illos ut inter

quã ĩ hac pte potius appꝛoba⸗
mus / volumꝰ ip̃m firmit᷑ pdu⸗
rare /pᷣfatũ ſubð · veſtꝝ vobᷣ

in ꝓcuratoꝛẽ cõcedimus ſlibe⸗
ram amminiſtratõem ei tam

viduate · S· c · ꝓx · et ſi vo⸗
cauerit a ios pñtes vel ab
ſentes ſtatuto eis termio
Opetenti ꝗj.quem ↄuenien
ter poſſint venire et ſi nõ
venerint nec aſſignauerĩt

aond ſine ais reneſe nenteldlioni, fagende vo⸗ in tpalibꝰ q̊ʒ ĩi ſpũalibʒ omit⸗ arangf Diat maſtea as
