vnot᷑ · in · e· calaritano
Tfſ vnamiter wta vĩa
ocurrerint / ad ſutrieñ ·
epᷣmĩ ecc̃ie vr̃e archiepᷣm eh
gendũcũ ſue alligatꝰeccieli

berũ ñ habeat ſine Ara pmiſſi

one volatũ electõʒ de ipᷣo fa
ctãtanqʒ ↄotra canones minꝰ
licite attemptatãde fratruʒ
nroꝝ oſilio duximꝰ irritãdã
cum eligi nullo iure potuerit
ſʒ potius poſtulari⸗

De electõen electi poteſtate ·

bus idem eredo et ſi a longe maioꝛi et pñt

talium quas ha bes ꝗ.ð iu

repa · eum autẽ. et · c · ꝙ at᷑
et. c.ꝓaſtoꝛalis·

¶ Noneos. qui ſciant et
poſſint reddẽ rõneʒz · xvij ·
di . multis · a.· de ꝓeu c · j.
m ¶ Preſente. qꝛ cauſa⸗x
merita ꝓtiũ aſſertõe pãdũ
tur · Ce Ri per vim vel alio
mo.l. ij. et j.de reſti. m im
tegꝛv. tum ex literis
T ſi vnammiter · per
miſſione · ſicqᷓ.& renun/niſi
cũ pᷣdẽ · ĩ fi ·. et q. de tñſlac.
int᷑ coꝛpalia. · lic. at · et
ideo ſine lInia pape tñ ſire
nõ dz qꝛ ẽ alteri mẽĩimom
aliter alligat ꝰvt h̊ dieit n
in illa deẽ · mt᷑ coꝛpalia·a
tle vmculũ diſſolui nõ pt
miſi auẽte dᷣma vel auẽte
illiꝰquẽ oſtat eſſe vicariũ
ihu xpᷣi ut ibi inter coꝛpa
lia et ita ꝓpʒ ꝙ cũ nõ poſſit
Oſentire nõ pt᷑ eligi ·ſʒ tmm
dz poſtulari a papa. s · e·
bone memorie . in pn. a vt
H dicit idem eſt dicendum
de quolibet qui eſt in mi⸗
noribꝰ oꝛdimbꝰ oſtitutꝰ
et qui nõ ſit etatis legitĩe
I· de elee · dudum · j · et . de
eta · et qua: pᷣterea: quia
hmoi pſone mabiles fũt
ad eligẽdu qꝛ cũ nõ habe
ant ea ꝗpt q̃ eligũt᷑ meri⸗
to eligi non poſſunt · Ri j.S
cleriẽ · excõ · mi· ſi celebrat
et ideo poſtulari debent
ab eo qui hñt ptatem di⸗
ſpenſandi cum illis · idem ẽ
dicendu de his qui alias
nõ füt idonei vt illi qui nõ
füt legitime nati qᷓ. Selec·
innotuit. in fi · ſed jdem vij
det᷑ de quocũqʒ clerico qͥ
ꝓmouer dz ad aliaz eccele
ſiam et pᷣeipue de alio epᷣa
tu · qꝛ ex toto oſentire non
pt᷑ nec eceleſiam dimittere
ſine lnĩa ſui ep̃i · ut · vij · q.
i · eos · et · ' ſi quis pᷣſbᷣr ·
et ꝗ.de renun · admonet · a
ſic omnes poſtulandi ſunt
et pauel eligendi . dieo ꝙ
illi qui ydonei et legitimi
füt ad eligendũ debet eli⸗
gi et pñt ad quãcunqʒ ec/
cleſiam ſiue m fua ſiue ali⸗
ena ꝗj.de elec· cum int᷑ cano

nicos ibi electo fuit 8 alie

na eccleſia · et idem eredo
vuandum in poſtulatõne ·
et hi po ſtulatio facta ſit m
ocordia vel a duabus pti

ata ſupiori vel etiã publi⸗

catione ſerutinnj facta nõ put ab ea recedere poſtulãtes · s· e · bone me

morie · ij · et · de elec · pub ie

ato · lz nullum ſus ſit acquiſitũ poſtulato

S

geRXαια0ο

1 Oſtulatõez nullu. et ideo pñt ab ea recedere poſtulãtes mi iaʒ
ſñit pñtata ſipiori · s. c proxi.vel niſi publicatio ſcrutinij iam ſit facta
tunc non pñ̃t ab ea recedere . de elect · publicato· et licet non poſſint
Q

AAenSen eu eA 3
MWrenn ne n –. eEr 6
R ”

vt ex h poſſit agere. ſʒ ꝑpt᷑ petere gtiam a ſupiori et ꝙuis omes cleri
ei ſui aſtricti ſint ne poſſint dimittere eccle ſias ſine conſenſu ep̃oꝛum
nlommus eligi pñt:qꝛ non ẽ tanta ↄiũctio inter eos et eoꝛe eccleſias
ſicut mter ep̃m et ecctam cui eſt mumomialiter alligatusj de teſta.

e Krne , Tale Er Ntaelede
Wα☚ A. „MWν.α (826 N . WE Mu5αοα ρ RA

76 Es e r E r. RK,ER S
W μt α☚οος E e e, . R So AA e—

— H g ſenee e,
pegln Se N we⸗ Rryr AAX—. J ſon e 2

Srre
S e nt

Nocs „ραπ4αhαοοορ K„ fley vαοſοπνν S. 4 AEEE

[akt

—

½ e. o r p E„„α⅜⅛e rwen,6 *

αaαν.υw α en „re Kr Aαα or6ας οαſιαυ/

ͤ G⸗: P.α⁵ οροα7 S eE 2° c0ο fw NN
Asναν α αο α 4α „ „RWN. e W D E
Pr ehe

requiſiſti · ſʒ illud vin eulũ nõ ? ĩ alijs inferioribz pᷣlatis · a jdem videẽ §⸗
d abbatibꝰ qͥ tm ſubſũt dño pape qð de ep̃is ſcʒ ꝙ ſine lnĩa pape vel
ipᷣiꝰ legati recedẽ nõ pñt · s · de oſue · eu venera bilis · et laicꝰ eo dẽ mõ
poſtulãdꝰ· de hac materia ðdꝛ · lxj · di · S· ſ̊ allud ẽ· et nõ ꝙ ſẽ poſtu⸗
lãdꝰ nõ dʒz eligi ita et eligendꝰnõ dz poſtulari:qꝛ nõ oſentiũt poſtu
lãtes ĩ illũ vt ĩ ſponfũ ꝓ poſtulatõeʒ · ſʒ ſatis pt᷑ dici ꝙ val eat tůs po⸗

O

o . Cle AAXWNοπνκnπ M Xsæ F da. SAsct a—
. W W XE& . L de ARenwa HHõ
oegr/ a Pe ä 2° —5 ₰. 1.
O . . Ele *Hνſıοα να =sαen α νwα
ℳX9 2 ☛ EE WMMNO αμ4 ° W .-
20°αν αι½¾6°α b4 πω αω☛ νnυDrũ kW. .

nella⸗et · e cum dilectus · alias non polſʒz de ip̃ius vita oſtate · b ·
Agnificaſti · apocriſarijs apo criſarij dñr nuncij dñi pape quak
ecretarij · nã criſiſ qñqʒ ðꝛ ſecretũ · qñq; auʒx qñqʒ iudiciuũ·ver
ſus. Au ſecretũ dat iudiciũ tibi criſs equã pio· So · odicio iſtañ
m (¶ Condſtione lignatur ↄtra ĩ· qĩ eſt impro bãda nec ſimomã
inducit · ̊ oſtẽdit palliũ nõ alit᷑ eſſe tradẽdũ ſiẽ adiectio · ſi ſatis de

ſtu latio · qꝛ forte dubitat᷑ vtꝛv ſit eligẽdꝰ vel poſtuland Net ita oſen

tiüt i illũ ac ſi eligeret᷑ et ſi
dicũt eligimus a poſtula
mꝰ ſcʒ ꝙ ð iure meliꝰ pẽ
bñ valet qð agit᷑ ſiue ſit
eligẽd? ſiue poſtulandꝰ
alias nõ valet · ſi eligendꝰ
Rmplicit᷑ poſtulet᷑. qꝛ q;⸗
uis eligi bilis ſit nõ eligit᷑
ſʒ poſtulat᷑ · pt᷑ dici ꝙ po⸗
tuit noluit et qd voluit nõ
potuit adimplẽ · qꝛ vox il
lud non ſigficat · ff· de re ·
du in ambiguo et nulluz
jus ẽ acquiſtũ poſtulato/
et ſupioꝛ pt᷑ illũ admitte⸗
re vl repellere · b·
llus · duo· nõ ꝙꝙ
duoo faclunt ogre
gatõ ez ut H. tres collegi
um ut · ff· de v ſig · nera⸗
tiꝰ.· retinet᷑ tñ ĩ vno ius col
legij·ff. ꝙ cuiuſq;ʒ; vmũſi
ſeut · S. vl · et · x · Hoĩes faci
unt populũ · x· q.iij. vnio
et plures ꝙ; x · aut · xv · tur
bam. ff · de vi bo · rap · pᷣ⸗
tor ait · S. j · et quatuor vel
quĩqʒ poꝛci vel.x· oues fa
cũt gregẽ · ff ˖ ðS ab bigeiſ
ou es · et ꝙ dielt duo faciũt

ↄg regatõneʒ ̊ mtelligo

vbi mortuo pᷣlato plures
remanent in ogregatõne
ad minus vt H ðꝛ duo vel
tres ꝓ id qð ſequit᷑ in lt̃a
b. n osgregatõne tunc
em oↄuentus eſt electio.j.SD

jurepa · nob · et · xxj · q· v ·

oↄgregatio · ſecus hñi eſſent
ibi plures non taniᷓ colle
giuñm tunc em ſoliꝰ patro
m eſt electio q.de iurepa ·
poſtulaſti
c ¶ Electione · ergo non
vnius et ita patet ꝙ vbi
tantum eſt ſa cerdos a ele
ricus ibi nõ ðꝛ ↄogregatio
vel collegium b·
d Kliter· ꝙ; ꝓ canonicaʒ
electionem
Sius·populi ·nota ꝙ;
ad clamoꝛem populi nul⸗
lus eſt eligendus · qꝛ ſepe
aut gratia hoc faciunt aut
Precium mde recipiunt vt

vinj · q:i· ſi ergo·qꝛ popu
lus ſequendus non r ſod

docendus ˖lxjj. di. docen⸗

¶ Veius papa
VII /ĩ eccia vbi duo
el tres fuerint ĩ con
gregatõne niſi eoꝝ electõne
canonica/p̃ſᷣi eligat᷑ et · Jſ
Po aliter qͥs ecciazʒ adeptus
fuit/ eo ꝙ ꝓ cupiditatẽ illã ac
q̃ſeritatqʒ ↄtra canonice re
gule diſci plinaʒ egerit / expel
lat᷑ eſ oci:ſardicen··
¶Q◻ꝘHäSius eps dixit ſi qs ita
temerariuſ extiterit ut
talẽ excuſatõeʒ afferens aſſe
ueret / qð l̃as pli accepit cũ
ſit manifeſtuʒ potuiſſe plures
eoꝝ qͥ ſincerã fidẽ ñ habẽt p
mio a mercede coꝛrũpi ut cla
marẽt ĩ ecciaa ipᷣm petẽ vide
rent᷑ omino fraudes has daã⸗
nãdas eẽ arbitroꝛ ita vt nec
laicã in fine ↄnioneʒ niñ de B
penituerit talis accipiat ſi ve
ro omibʒ placʒ ſtatuiteifino⸗
dus rñdit placet GRes·
Tias 7· J· ofirmatõeʒ
Axpetentiuz deſderia/ ſiñl
E qð electum impediat imple
ant᷑ cuius vita vel actꝰ/quia
meliꝰ pñt vbi ẽ ouerſatus ag

noſci mquirat᷑ ibidẽ/ aſcaliſ

panoꝛmitano archiep̃o
Igrficaſti reges et re⸗
Igni maioꝛes admirati/
one pmotos quod palliũ tibi
ab apocriſarijs nt̃is tali odi⸗
cione oblatũ fuit ſi ſacramen
tũ qð a nobis ſeriptũ detule⸗
rãt exhibẽs. Iſmirẽt ĩ hac
cã dñm nẽm im xpᷣm qui cuʒ
ouiũ ſuaꝝ cuꝛã petroomittẽt

dus · et · lxj · di · mramuꝛ et vane voces populi non ſunt audiende . C.

de penis · decurio num filn· et ar · ad hoe ·
¶ Sinc erã · caritate mfoꝛmatã
g Coꝛrumpi · nota hie du bia in

de ap · ſi ſtat
deteriorẽ ꝓtẽ interpᷣtari J. ð eler ·
2nõ reñ · c· i · ar · o j. de reg · iur ·

deris cũ pᷣſes ꝓumcie tutorẽ facit nõ hʒ

odicionẽ poſuit dicensſ dili⸗
gis me paſce oues measſi cõ⸗
ſcĩaꝝ factor et ognitoꝛ ſecre⸗
toꝝ odicõe hac vſus ẽ nec ſe⸗
mel tm̃ ſz a ſceðᷣouſqʒ ad cõ⸗
triſtatõʒ q̃ nos ſollicitudine
opoꝛtet tantã ecẽte pᷣlatõem

imponere frat ribʒ /qn oſcĩas

nõ videmꝰ· aiũt ome iuſir an /
dũ a dño in euãgelio eſſe ꝓhi⸗
bituʒ nec ab aplis poſt dñm/
nec ĩ ocilijs mueniri poſſe ſta⸗

tutũ / Kuid eſt dñs ſubſe

quenter ait / qð amplius eſt a
malo eſt/H em amplius vt exi⸗
gamꝰ malũ nos illo ꝓpmitten
te opellit nõne malũ ẽ ab ec⸗
cleſie vnitatelet aſe · ap · obe⸗
diẽtia reſlire et ↄtra canonũ
ſtatuta ꝓrumpere ˖ qð multi
etiã poſt ſacẽm pſtitũ pᷣſũpſe⸗
rũt a: I. HG nimirũ malo ac ne⸗
ceſſitate ↄpellim iuramentuʒ
ꝓ lide ꝓ obedietia ꝓ vnitate
requirẽiaiũt ĩ ocilijs ſtatutu⸗ʒ
nõ mueniriſqñ ro · ee · legẽ oci⸗
lia vlla p̃fixerint/cũ om̃ia oci⸗
lia ꝓ ro · ec· auẽtem a fcã ſint:
robur acceperint: ĩ eoꝝ ſta⸗
tutis ro/põ ·patẽter excipiat᷑
auẽt as a· J· cuz igit᷑ a ſe · ap ·
vt̃e infigma dignitatiſ exigi

oditõez h omouet tutelã nõ

alit᷑ ↄmittẽdã · ff · de tute ·
muto · .. i · qꝛ tutoꝛ ſub con
ditõne dari nõ pt · gꝛ aaꝰ
legitimi oditõeʒ no recipi
unt ff. ð reg · iur · actꝰ. et
J.e.ĩ electioni bʒ. lz poſſz
inſtitui ſub odicõea teſta
tore · iſti · quibus mo · tu⸗
fi. S. ſz etñ · et tacite ↄdicio
nes nõ faciũt legatũ odici
onale · ff · S odi · a demon
odicõ es · vel refert a quo
apponat᷑ odicio ; qꝛ flia ſu
periore non ẽ ſimonia vel
pt dici et meliꝰ ꝙ ius oue
ẽ qð hic exigit᷑ · xviij · q·j.
eleutheriꝰ.a H̊ onꝰ ãnexũ
dignitati .de p̃ᷣb · ſgni
ficatũ:a ·xxvin · di · diaconi
et nõ ꝙ ſupioꝛ pt᷑ aponẽ
oditõeʒz añ ſubditi ofirma
tionem. xxinj. di · quã y· et
rxxvin · di · de kracuſane. ſz
inferioꝛ ñ pt mñ poſt ele
ctionẽ · viij · q · in. artaldꝰ ·
et vbi onꝰ rei expmit non
ẽ ſimomiacũ⸗..de p̃ᷣb· ſgſi
catũ · et pᷣterea oditõ es q̃
ipᷣo iure mfũt bñ aponũt᷑
et expmunt᷑ fine aliq;̊ vico

de quibꝰ tradit᷑ j. de iure

jurã · quẽa dmodũ · et · S
Rep· c.mj · vel die ꝙ ſpualis
odicio mteruenire pt᷑ vtĩ
.c · ſupra ſignato · im electi
ombꝰ · q̃ eſt mno.iinj ·

n ¶ Oblatũ· ſie ꝗ·. de fimo ·
et ſi qõnes · ſʒ qᷣre Ppa of
fert ei pallium cũ palliuʒ
non ſit dandũu niſi foꝛtiter
poſtulãti · vt · e · di. priſca ·
ſcuti et in lẽ̃is dimiſſoꝛijs
epi · lxxij · di · eps · ſicut nec

eEn O, „α .apli dari debent muñi petã
tis q a bri petri tin coꝛpe aſſu r⸗ en inſtanter · ij A wi n

munt iuſtum eſt ut vos qʒ ſe · ⸗

ap · ſubiectionis debite ſigna
ſoluatis qᷓ vos cum bto petro
tanq̊ʒ mebꝛa de mẽbꝛohĩeet
catholici capitis vnitate ſer
uare declarat ¶lex · in · p · p⸗
ſbitero carð · aplice ſe · le ·

appellatõnem · et.ꝗ· de ap·
coꝛdi · et qui pᷣeſt parciſſi⸗
me debet comeatum dare
.ff.de re mili · l· officium ·
ſz Ha ĩ illa et ſi qões · dieẽ
dum eſt ꝙ nuneij ip̃iꝰ pri
us inſtanter petierãt vtz
i fi · c et · papa eis ꝓ nun⸗
cios fuos pa llium deſtina
uſt · vel voluit eis gratiaz
facere ſine aliqua poſtula
tione · ſicut videt᷑ · S· ð po

ſtulatione · bone · ij · in = EFverba elegit eũ deꝰ in pᷣlatũ · ap

.
oO ¶ Paſce oues me⸗ c

facit ad titulũ et ptinet ad ſedam ꝓtem ru⸗

brice·qꝛ pꝑ palliũ tra dit᷑ pontificalis offien plenitudoꝗ..e · ꝙ ſicut

eſtote · hoc ideo fit· qꝛ frequentius laici ̊ͥ faciunt et iura ad ea q fre⸗
quẽtiꝰ euemunt adaptant᷑ xxvin· di· de ſiracuſane. et · lxin · di · noſſe ·
et · ff · de legi · et ſena · oſul · l· nã ad ea q̃ fre’quent æcoꝛrecto · xxiiij·
h Pemtuerit · qꝛ vema non dar miſi otrito et⸗ qijlegatur · et
quo gaudebis te fuiſſe coꝛrẽm mſi doleas te fuiſſe pũſũ · xxiij · ꝗq · vn ·
quẽadmodũ · et · · d. penitẽtes di · de pſona · et . ð elec · cũ int vni
Kaã · impl eant. lxv · uerſas ·et · e · nehil eſt. et · J. vl.
&E Cõuerſatus · nõ ꝙ ibi facienda eſt mquiſitio vbi quis ↄuer⸗
ſat᷑ · qꝛ notꝰ ẽ ibi ·ñi.xxinj · di · illud· ar · de pᷣfũp.quoſdam · a · xxiin · q.
i pudenda. et · xlvn · di · de petro · et .e · ſeptum eſt · et qui aliquẽ pur
gan dicunt notam bĩe ipᷣius ↄuerſatõeʒ .de pur· ca · cum · p· manco

p¶ Htatutu · ſ upple otrariuũ ⸗ſiiue. s· de oſti. tranſlato
q 42 pſius,idurameneusſi ſiue malicia · vt poſtea ſequſtur ſie eti
r ¶ Em· i. quia· et veĩt zve⸗ an ponitur malũ ꝓ meredulit ate · xxn
58Malũ id ẽ meredulitas q· n · c. iſ / .
¶ lo pmittẽte · i · xpo · u ¶ Compellit. nos vt ei gamus
x¶Malo. xxi · q i. ita ergo · in fi. · q · v. R qs p̃ſ hꝛ · et . · de juriut · et ſů
y ¶ Fide · retinenda quã ſuſcepit ſi ſuſpeũs eſt in ſide · de cõ· ¶ xs ·
di · i · ego berengariꝰ · et ꝗ. de hereti · ad abolendã · et · e · excõicamꝰ . et
1.vy quotiens · ibendaxriiſ di quãꝗᷓ· et ꝗ.de iutiut. nullus·
3 Obedienta. ex⸗ ſeruanda vt ſceiſmatici qͥ ſcindunt ſe ab vnitate

8 ¶Dro vmtate · di-. ecẽie alias ꝓ veritate · ſ. hñ da ſeu inquirenda
xiij:q·nj:quanꝙ · in iſtis ſex canbus licte iurat᷑ · vnde verſus · Dax et

——

— ——

kfama ſides reuerentia eautio damni: Defectꝰ veri ſibi poſcũt magna

caueri · Dro pace iur at᷑· xxij q:ĩ· om̃e qð ꝗj.de iudi:nouit· ꝓ fama cõ⸗

Huanda iurat᷑ · i · q · v. p bꝛ ſi a plebe · et · e · ſi mala · et ꝗ. de purga⸗ca- .
p totũ titulũ · et ꝗ. de coha · cle · et mulie · tua · in fi· ꝓ dano dato iurat ·
ij · q· i · in pmis · et · C· vñ vi · ſ qñ · b· a ¶ In ocilijsſedᷣa opoſitio

b ¶ Kon mueniri · ut juretur · c ¶ Auẽtẽ · xvij · di · ꝓꝑ totum

— „. , Krr. E ☚ =α ναο HοενRʃ.sN 2 E —. BWe Clechone et elerh
n X& h 4, Nk 6. EK /α g*².α . G ——— Potſ. 2-— 80
α

E e r

eijs in otractibꝰ ſecus vt p· ſed ↄotraq de ſepul. ĩ noſtra· die vt ibi

n ¶ Animico boĩe · i. diabolo · et diabolꝰ dictꝰ eſt homo ab euẽtu · aa
deumcit hoĩeʒ·ſiẽ impatoꝛ dictꝰ ẽ affricanus ab euẽtu qꝛ deuicit af
fricam · æzamãſillaba añpenul.lõga · vñ xæſus· nene ſupuemens zi
o ¶ Zi⸗ amã ſemmee koſtis frõtibz imp mit vnctio ſacra deti ·
p¶ Exceptõne · a ſic niła exceptio pt᷑ opom ſibi mſi de hẽſi · xl · di · i
papa.alias em quantũcũq; pᷣciſe etiã ipᷣe papa ſeribit legitima exee

ritas pape intelligit᷑ exce
pta. S. de Re p· oſtitutꝰ. a
ꝗ. de iureiut; venientes ·˖ a
eff · ad municip· ĩpatores ·
( Corpe aſſumunt᷑ · ſed
qꝗliter aſſumitur de coꝛpe
bẽi petri ſic intelligit᷑ ꝙ
ðꝛ · de coꝛpe bti petri ꝛc ·

palliũ bñdicit et oſecrak

a papa ſupꝑ altare bti pe⸗
tri et ibi pomẽt et ille qͥ dʒ
vti pallio recipit ip̃ᷣmð al
tari ſi ẽ pñs vł aliꝰ ꝓ ipᷣo

ſi eſt abſens · a ſic afumit

de coꝛpe bĩi petri. et die
de coꝛpe id eſt a dño pᷣpa
qui tenet locũ bti petri m
quocunq; loco ſit ·

¶ Juſtu ?· ar ꝙ fruſtra
petit de bituz qui qð dzñ

impendit 5. de mutu · pet ·

cri. et. n· C· S ſen · et m

o.iudi·cũ papinianus ·c

.i“* . ſij. 19 6 8 H De 4
in. a vine i m a 5 9 AIcet ð vitada diſcoꝛdia

et. xcy · di · eſto ſubiectus ·
ar. ↄtra · C· depoſti · l· pe⸗
nul · et ꝗ. de depo · c · ij ·
Wia diligẽtiaſciſma
e.octauianꝰ qui ot
alexandꝛd erat a acquilia
nus pr̃iarcha tũc ſciſmati
cꝰ erat · vñ dicit facias eũ
conſecraria ſuffraganeis
ſalua ⁊c̃.ſciſma em mter⸗
pᷣtat᷑ diuiſio ſiue ſciſſura
et ẽ grecũ nomẽ · vñ ſeiſſu
ra in vnitate ecckie eſſe nõ
pt᷑ et qui ſciſmatici fũt ab

eo qui ẽ vnum ſe diuidũt

quare ſpum ſanctum non

hñt · xxiiij · q; i · ſciſma · mde

eſt ꝙ veſtis dñi q̊ vmtatẽ

£●

gmficabat remanſit m⸗

diuila. xvj · ꝗ · vlt · keut do
mini veſtimenerm ſi ond
H Suſceꝑpit. qꝛ Ri oꝛdi⸗
nei ſatepiſſe t careret ef⸗
feãau et repelleretur a di
grnitate niſ ꝓbaret ſe cũ
oꝛdinaretur oꝛdmatoꝛez
neſeciuiſſe damnatum· de
ſcilma · c · i ·et · ix · q · i · oꝛ di⸗

d ¶ Excipiat᷑ auẽtas.in·q· vj · dudũ. nĩ · c· pegrina:a ĩ iuramto auto

Wwaiea diligẽtia tua reqß⸗
uit an eſectõem electi /q
abiurato ſciſmate ad vnita/

tẽ eccie redijt debeas pfirma⸗
reduximꝰ rñdendũ /ꝙ ſi a ſciſ⸗

matico nullũ oꝛdinẽ ſuſce pit
et eiꝰ electio m noꝛmã cano⸗

nũ fut celebꝛata eã dĩmodo

alia nõ impediãt diſpenſatiue

pmittimꝰ ↄfirmari mãdãtes

ut eũ facias a catholicis ep̃is
ſuffraganeis aquilegeñ · ec/
cleſie ĩ ep̃m oꝛdmariiſalua de
bita iuſticia a reuerentia eiu

uſti⸗ Ue .
dem eccie cũ ad catholicã rö⸗ r

ſdierit vnitatem/ dem

in electõe ro · pon/ manifeſta
ſatis a p:n. cõſtituta manaue⸗

rint · qꝛ tñ ſepe poſt illa/p im⸗

ℳ

pꝛobe ambitõis audaciauẽ
paſſa eccia ẽ ſciſſurã/ nos etiã
ad malũ euitadumß / de oſlio

fratꝝ nr̃oꝝ ſacri appꝛobati⸗

adigẽdũ⸗Statuimus Sut ſi

forte ĩinimico hoĩe ſup ſemimã⸗

te ʒiʒaniã inter cardimnales ð
ſubſtituendo ſümo põtifice nõ

poterit eſſe ↄcoꝛdia plenaet

duabʒ ptibʒ ↄcoꝛdãtibʒ parſ
tercia cõcoꝛdare noluerit/ ſi
bi aliũ pᷣſũpſerit nomĩare / ille
abſq; vlla exceptõne ab vmü⸗
ſali eccia ro · põtifex habeat᷑ qͥ

aduabꝰ ptibꝰ electy füit re.

ceptꝰ.ſñ qͥs at̃ ð tercte partis

noĩatione ofiſus qꝛ de rõne eſ⸗
ſenon ptſibi nomè epiuſur⸗
pauerit / tam ipe ꝙᷓ hij q̊ eũ re⸗
cepint excõicationi ſubiace

ant et tociꝰ ſacri oꝛdinis pua⸗

tione mulctent᷑ ita vt viatici

etiã eig niſ tm̃ in vltimis omu⸗

nio deneget et ſi non renpue⸗

rint cũ datana abiron q̊s ter-
ra viuos abſoꝛbuit accipiat

poꝛtionẽ PDꝛete rea ſi a pauci⸗

oribꝰ q̃ʒ a duabꝰ ptibꝰaliqs

electꝰ fũſt ad apf atus officiũ

niſi maioꝛ ocoꝛdia infceſſerit
nullatenꝰ aſſumat᷑n pᷣdicte p

ne ſubiaceat/ſñ humiliter no⸗
lue rit abſtinere/ex hoc tñ nul

lũ canonicis ↄſtõnibꝰ et aliis

ecẽijs pᷣiudiciũ gñetur / in qui
bus maioꝛis et ſanioꝛis ꝓtis

debet ſnia pualereqꝛ qð ĩ eis
in dubiũ venerit ſuperioꝛipo

terit iudicio diffimiri im ro · ve

ro ec · ſpeciale aliquid oſtitui⸗
tur:qꝛ non poterit ad ſuperi
oꝛem recurſus hii Ide,zy
Vm in cũctis ſacris or /

AIdinibꝰ? et ecciaſticis mi⸗
m erijahnt etatis maturitaſ
guitas moꝝ a lr̃aꝝ ſcĩa inqui
renda /multofoꝛtius in ep̃o hᷣ
opoꝛtet mqri q ad curã alio⸗

rũ poſitus in ſeipſo debʒ oſt /

dere / qualiter alios in domo

dei opoꝛteat ouerſariea pter

ptio ẽ admittẽda⸗· de of ·
dele · ex pte ·n· a · S· S R p·
ſi qñ · et ar.ccũ adeo · e · t
et ꝗ.de p bẽ · eũ teneam̃ · et
ẽ ſpeale ĩ papa vt niſa ex⸗
ceptio admittatur
q ¶ Kuol. vjj. q; i · denigq
r ¶ Adua bz ptibus · min⸗
quid ille qui eligitur opu
tabit᷑ iit᷑ duas ptes · vidr
ꝙ ſie ꝗj.e.ti · eũ ĩ iure · a. ff ·
ꝙ euiuſqʒ vniuerſi· pla ne
die ꝙ nõ vt nõ ꝗj.e·cu in iju
re · et . de ſoꝛtileg · e · in .
e · cumana · tñ qð r ĩ hae
deẽ · S duabz ꝓtibz · ho die
aliqñ nõ ᷣuãt eardmales
aliqñ obbuãt · a ꝙ poſſint
facẽ o G̊ cuʒ neceſſitas ẽ
in cã q̃ legẽ nõ hʒ· habes
.s· de oſuetu:quanto
r ¶ Kullaten?. quid ergo
fiet ſi nullo mõ due ptes
Oſentiant.tunc brachium
ſeculare ſe mt ponẽ dz ar·
xvij · di· nee licuit et · xxin ·
q· v · de liguribus · ita vt
cardmales includantur ĩ
aliquo loco de q̊ exire non
valeant donec oſenſerint

ita Sꝛ factũ fuiſſe ĩ electoe n
honoꝛij· ij· apud peruſũũ A½
et idẽ fuit facku poſt mor &

tem greg. noni et m ele⸗
ctõne celeſtim · iij· a inno.

ziin iks noſtris et tñ G
jure id faciendum non eſt ε
t Amoris in aljs enim

ele ctioni bꝰ valet qð fit a

naioꝛi pte capituli· dum αανα5
illigã e.qꝛ ꝓpPter *Kαñ.
v Spale. ns vior p⸗ ſGRAEA—ͤ

tñ vbuetur vna de foꝛmis

le qꝛ m alijs obtinet qð ᷣ
ðr de duabꝰ ptibz · qꝛ nõ
obtinet qð fit ab oꝛdĩe de
curionum ñ due ptes con

fa · l. inj · el· ff · ꝙ euiuſqʒ vni

uerſita · plane non otradi⸗

cunt illa iura:qꝛ non ðꝛ ꝙ

due pꝓtes debeãt oſentire

„ WNW WSOH

nationes · ſic et quiĩ oꝛdina
tur a ſimoĩaco · i · q; i· ſi qͥs
a ſimomacis et eum talibus qñqʒ diſpenſatur · vt hic. et/ . ð ſciſma ·e
.ij. et · ſi quis a imomacis · ſed ñi ſciuiſſet non diſpenſaretur ut ibi ðꝛ
m.cñ quiset ſic ſciſmatici non ꝓmouentur ſine diſpenſatione vt ſᷣ
dicit · alias eſſet otra · xn· di · nos ↄ fuetudinem
icia· qꝛ ꝓ talẽ oſecratõnem non fſit pᷣiudiciũ acquileñ · eccle in
poltex· /vai qꝛ epᷣs oſecratus nlommus debebit facere obedi⸗
k Reue⸗ entiã priarche cũ redierit ad catholicã vmtatẽ · et ẽ ar ·
ꝙ ꝓteſtatio neceſſaria eſt in Hmoi ſic · vij · q · i põtifices · et · xxiiij · di ·
plhr · et · ix · q · in · ſaluo . et hmoi ꝓteſtatio ſp neceſſaria eſt utꝗj.ð iut ·
pa · ex literis · Itẽ ð ar · ꝙ excõ icati vel ſuſpen ſi omnia jura recuperant
q · in · S. hinc colligit · et · in · q: iiij · oſangumeoꝛx · m fi· So · prima ꝓs

vera elt et etiã fama reſtituit᷑ ſ ꝑ imfamiã ca nomcã tm̃ ſit irrogata

ar . v · q · i. illi qui · vñ voſus . jus redit ut pᷣdẽ cũ ſtatus reddiẽ idem

Acet de vitãda. oſtituta · lxxix · di · ſi qs pᷣpa · a · xxinj · di. ĩ noĩe dni

m (Euitandu . ar · ad cautelã futuro aliqd faciendum xxin · di .

in nomme dñi. et · · q· vn. conuement bus et. · de ſer · non oꝛdi. c. i et
F. ſi ſerui· ven · harum · et · l. egi · ar · otra. ff · de vſu · · i. So hoe ĩ iudi

h ꝙ debeãt eſſe pñtes · et
ſita ẽ ſpeciale vel eſt ſpãle
habito reſpectu ad alias electões inferioꝛs pᷣlatoꝛꝛ et h̊ mmnuit lt᷑a ſe
quens: æcurſus · et ideo dũ eligit᷑ ↄfirmat᷑ et ſtatim hʒ pilenam et li
x ¶ Re⸗ berã adminiſtratõeʒ · xxiij· di · in nomme dni⸗
tia in ꝓſona electi debẽt mquiriꝗᷓ.e:cũ nobᷣ oli ·ar · xxxvin· di · pᷣ⸗
ſter. et · xxvinj · di · q ip̃is · et alia etiã ſcʒ ꝙ ſit de legitimo mtimonio
natꝰ ⸗j.e.c᷑:a ꝙ ſit m ſacris oꝛdimbʒ·e · dudũ · et. · de eta · et qua · pᷣte
rea · vnde vſus; Oꝛdo natura ſidei decus et gemtura· Etas a mores

(Na in cũctis · etatis · H̊ tria ſeʒ etas gẽuitas moꝛꝛ et litera ſciẽ⸗

et litera Pſtat honoꝛes ⸗ꝛ etiã ↄpoſitio coꝛpis q̃litatẽ indicat m

3 (Grauſtas moꝛum· ⸗ tisxli. di. im fi. di · vbi de cathelma dꝛ. ·
a Citera ſcia · ꝓpt᷑ defectũ em ſcĩe repellit᷑ quis ab epᷣatu etiã ſam
ꝓrmot ꝰ.j. de eta · et qua · c · vl· ubi legiẽ de quodã epᷣo qui nuni; audi⸗
uit graãmaticaʒ ꝗ · e ogregato et · xxx vinj · di oẽs · et . de renun. e· mi
cũ pdem · 5 ꝓ defectu eviliſſimus oputandus eſt qui p̈cellit digni
b ¶ Multofoꝛtius · qꝛs tate miſ pᷣcellat alios ſcia et ſcĩtate . j. q: ĩ · vi
liſſimꝰ. et · i · q· vi · oueniẽtibꝰ. et m aut᷑.de ſanc·ep · ꝓ. damus · Item

ar· eſt a mmori:et fumit᷑ ᷣm hanc regulã affirmando ſi id de quo mi

mis videt᷑ meſſe meſt et id de a mani xxxviñ · di⸗ ſi m laicis · et · in · q·
in · de mnduens · et · lix · di · RK officia · et · xxxiinj:q·ij · eũ p bollieã · a · xin · q·

es, õ ubW „ Vl ar ανν e ene
—α S S. h. e .
να .αh öeee ecdee he ee
o deAe &½ e
„☚]äpαα rde οα arecMρνιο „ *

R eAs, MoHοο Ao No W
α ¹bRRα 8
n· nõ eſtimemꝰ.Itẽ ar · a maiori ſumitur hic negãdo ſcdᷣm hane regu
lam ſi id de quo magis videt᷑ meſſe nõ meſt nee id de quo mmus ſie
paulꝰ videt᷑ fortior euſtochio · ſed non ẽ ergo nec ſpᷣa · xxxi· q· v· ſi
paulus · vin · q · i · ñ ergo · et · vj · q · i· imitare. et · xl · di · quelibet ·
à (Exegeut · ſz vidꝛ ꝙ ſufficiat ſi iaz mehoauerit · ff. de mu . et ho · ad
rẽpublicã· ſz aliud in ſecularibz digtatibz vt ibi a aliud ĩ ſpualibus
et pẽ diei ꝙ ẽ ſpẽale ĩ epo · vñ ĩ aljs mferiobzʒ dignitatibꝰ ſufficit at
tingẽè annũ legitimũ ut /j.

EE = Neen Nus/—ι .νX 0—☚α aas νE .
* 7

?

Be-

5 ° h

KW=„ Fe N x, Sι . αh Zo W =r
E .

◻☚ pvve R.

piat aliã p̃latõeʒ eurã aĩaa hñtẽ ipo iure vacat aĩ diaconatꝰ vt eſt er
pſſum e ·e · dudũ · et j. de Pᷣbo · de multa · et pt᷑ oxcõicare et ſuſpẽdere
5. de eo qᷣ fur · oꝛ · re · e · i. a etiã aln plati ut ibi ðꝛ · h viðꝛ oð · xvj · q.n.
viſs · xxiiij · qiij · corripiãt᷑ ubi r ꝙ anathema ẽ mucro epᷣi atdia coni

vel alinj pᷣlati nõ pñt exrõicare cũ ſolẽnitate illa ð tradit · q iij · de
bent · et · c. cũ aliqs · ut capla illa itelligant᷑ et loquãt᷑ & illa ſoſẽnitate
i ¶ Attigerit · diſpenſatiue tñ pt lʒ ſit m mĩo i etateꝗ.de eta. a qua · P

ter ea · vt qdaz dieũt · de ᷣ

diclit · ibi · můſi qͥ iã.xxv· an
nu attigerit ſʒ ille q̃ eligit
ep̃m dz eſſe · xxx · annoꝛ
ſaut· ð ſan: epi:S. clcos
et · lxxxvij · di · quicunqʒ; ul

diſtingue qñqʒ fauor tm
vtit᷑ m cã · ut ĩ vſucapi. et

tũc ſufficit incipe diẽ. ff·

de diuer · et tpi · p· m vſu⸗

capione · qñ qʒ tm odium

vt m p̈ſcrip· xxx· ãnom et
tuc opoꝛtet impleri · ff. de
ac · et obli · in omibʒ/ qñqʒ

vtrũqz · et tũc tᷣus de mo
meto ĩ momẽtum oputat᷑
ff· de mi. l. ij. J. mmoꝛeʒ

et · lxx vñ. di · ſubdia conus

vbi ð he habes · vidꝛ tñ ꝙ
ſufficiat cuʒ attigerit ꝗᷓ·e.
euz nob olĩ. vbi dicit a ne
mme nune mtelleximus
xxx · anno.attigerit · ſic
ſeruat curia romana
b ¶ Mrimonio . et illud eſt

Irtũ qð requirit ĩ ẽo et

m ͤlibet alio qͥ ꝓmouer

ad honoꝛeʒzꝗ· de ki· p̃ſ öꝛ ·
c.i · et· ij. et · ee ut filij · vel

ad regimẽ aĩaꝛd qꝗj.de fi · P
ſbi.e · penul · et vlti ·

e ¶ Confirmatõnez · bñ di

cit ofirma tõeʒ: qꝛ añ con⸗
Ffir matõeʒ ñᷣl dz attingere
m admimſtratõe alioqum
repelleretur j.e· qualiter·

et · e · mehil eſt · et qj. de P⸗

ben : cum iam dudum
d iſtratõez⸗ nam

aliqñ otingit ꝙ ſtatim nõ
nanſciſcitur poſſeſſionem.
xpen · di · l qui epi · et. e · p⸗
cedẽ et tüe nõ dz oferri
¶ Tpe · qð vior eſſe ſex
menſium · qꝛ mfra tres mẽ
les a die va catõnis debet

ne qð ð qbuſbã ꝓ neceſſitate
tpis factũ etrahat᷑ a woſteriſ
ĩ exemplũ pñti decreto ſtatui⸗

musut null⸗? in ep̃m eligat ni ·

ſi q ſ · xxx · annũ etatis exege
rit et de legitimo mrimonio
ſit natus qͥ etiã vitaa ſcĩa cõ⸗
mend abilis demõſtretur ½

¶Cuü vero electꝰ fuͦit et ofir⸗
matõneʒ electõnis accepit a
ecciaſticoꝝꝛ bonoruʒ ammini⸗

ſtratõeʒ habuit decurſo tpe
8 ↄſecrãdis ep̃is a canonibꝰ
diffinito is ad queʒ ſpectant
beneficia q̃ habebat /ð illis di⸗

ſponẽdi liberã habeat faculta⸗

temeEnferioꝛa etiam mĩſteria
utputa decanatũ atdiacona⸗
tũq alia qᷓ curaʒ aĩaꝝ hñt an⸗

nexã nullus omino ſuſ cipiat·

ſed nec pꝛochjalis eccie regi⸗
men niſ qͥ iã · xxv · ãnũ etatis
attigerit ſcĩa a moꝛibʒ omẽ⸗
dãdus exiſtat ¶ Cu at aſſũp⸗
tus fuit ſi aꝛdiaconus in dia⸗

conẽ/i decanꝰet reliqui ãmo⸗
niti nõ fuerint pᷣfixo a canoni

bus tpe in pᷣſꝛos oꝛdinati/a
ab iſto remoueant᷑ officio / et

alijs ↄferant᷑ qͥ et velint ⁊ poſ

eligi · l · di · poſti. et J. e· ne ꝓ defectu· a qj. alios tres menſes debz oſe

crari · e· di . qmquidẽ . ſʒ veriu

Ofirmatõez ut ex eodeʒ cap

8D eſt qð illud tpᷣus ẽ tm triũ menſiũ poſt

.

igit᷑ qð etiam eſt expᷣſſuʒ . lxxv· di ·

‚¶F n et · · n· m fi.ni ſi eũ neceſſtas impedierit petere oſecratõnez qꝛ
tunc nõ curreret ei tps · vt m dictis · c qmquidẽ · lxxy · di · c· j· alias ob

tinet qð h ðꝛ . ut · xvj · q

5 q· i · ne ꝓ cuiuſlibet · qꝛ eũ ſit m mora petendi cõ
ſecratõeʒ moꝛa ſibi dʒ imputari · et dz etiaz ab illa dignitate repelli

vt m dico · e qmquidẽ &j. de ocel · plbẽ. poſt electõez. vbi ſoluit

gpectant · añ em⸗ ad

]· de accu · ſup hijs merito

oↄſeeratõeʒ nõ ðꝛ pleno iure hre ecekaʒ cũ
huc tpe oſecratõms poſſit excipi o ipᷣm
dz expectari vſq; ad tpᷣs oſecratõis·

ea vero pñt oferri bñficia q̃ habuerat et hoc eum fuerit negligẽs et ĩ

moꝛa vt dictum eſt. et ſie añ oſec
bere ? cũ effectu Habere . f.
marit? ecchie vt ſine lnĩa pa
coꝛpalia · ſʒ ſi añ tpᷣs pᷣ̃dem̃

bñficia pᷣoꝛa · qꝛ plene dᷣr t

ra
qꝗq· i ·ne ꝓ cuiuſlibet · nec pt
ctam ut j.de accu · ſup hijs ·
inferioribꝰ ſeeus eſt · qꝛ qui hʒ e
ta ↄfirmatõe et admimſtratõe ĩ
i· et ꝗ·de pbẽ · de mu lta.ſi pm
ſz ſcᷣm tunc pᷣmum ſpo iure v

ratõez non ðr ecckaz habere · qꝛ ha

de vᷣ · ſig · nomẽ fi lia rum · . Habere · tñ ðꝛ
pe eã dimittere nõ poſſet ꝗj.de tranſla.imt
oↄſecratõeʒ recepit ſtatim poſſunt oferri
nſlatus · xxj · q:n · ſ quis iã tñſatꝰ· a · xvj
repelli a oſecratõe mſñi ꝓ accuſatõeʒ dire

qualiter et qñ· in alijs dignitatibus

uram aĩaꝝd ſi eligat᷑ ad oſlem habi
pſo jure vacat prima vtꝗ.e · du dum ·
um bñficium non ha beat curam aĩaxe
acat ſed non de facto · ſi ſp retineat Pᷣmũ

]ꝗ· de oceſ. p̃ᷣben · literas · et · e. eum nẽis nus habeat curaz aĩazd ſed
1 ipſarole h

tũ . ſic viꝛ ꝙ ar diaco

nõ pneiparr · ar · xvj · q · vñ · ·

nullus. j. ar .de of · ardi · eu ſatis · ubi de hoc. et ẽ veꝛꝛ ꝙ aĩdiaconus
qui hʒ in quirẽ et viftare pꝛochiã ſuaʒ curã habzʒ aĩaꝝx · vnde ſi reci

0

oꝛꝛdinariũ · ut in · e cũ ſimus ½

read eñ deuoluto · ſi primo mõ aut ẽ puatus· qꝛ deliquit aut qꝛ negli

xit aut qꝛ ſuſpenſus · vel qꝛ excõicatus eſt · ſi priuatus eſt

ſint illud ↄvuenienter implere⸗

nee ꝓfit eis appellatõnis refu⸗
giũ ſi foꝛte in oſtitutõis iſtiꝰ
trãſgreſſionẽ p ap · wluerint
ſe tueri h̊ ſane nõ ſolũ ð ꝓmo⸗
uendis / ſʒ eẽ de hijs qͥ iã ꝓmo⸗
ti ſũt ſi canones nõ obſiſtant
pᷣeipimꝰ obſeruari¶ Clerici
ſane ſi otrafoꝛmã iſtã quem⸗
quã elegerint a eligẽdi tune
ptate pᷣuatos ab ecciaſticiſ
bñficijs triẽ mo nouerint ſe ſu⸗

ſpẽſos / dignũ ẽ em ut aͤs dei

timoꝛ a malo non reuocatee⸗
cleſiaſtice ſaltẽ eołerceat ſe⸗
uerit as diſcipline/ ¶ Eps aũt
ſi otra h̊ fece rità oſenſerit fie⸗
rim oferẽdis p̃dictis officijs
⁊ bñficijs poteſtatẽ amittat
et ꝓ capituſũ aut ꝓ metropo
litanũſi capitulum ocoꝛdare
nequiuerit oꝛdinent᷑ de ra
uennati arepo · :
Auſam qᷓ in᷑ moniales
ſancte margarete et · Iſ ſo⸗
roꝛes in ep̃m electõneʒ otule⸗
rint/ ꝓmittẽtes ꝙ illã quã eis
ꝓuideret recipent ip̃am quã
ꝓuiderit facias ab eisſi tamẽ

exiſtat idonea in ſuam recipi

— — *

oſti · c. ul · et rõ qre trahit ad p̃terita ·
tenẽtux ꝓ alia iura antiqua fmati · ſe ed non ſunt oꝛdinait
(ramonr electi et cõfir⸗ ret qua · ut abbates · ſie ſolue · hoe in

P ¶ SVi canoneg.otra j·de eta.

dicetqᷓ e · eu dilecti · ſed oẽ
.lyxxviij · di · l trigita · et · e·
pᷣſbᷣꝛ.vbi ðꝛ ꝙ añ · xxxian
nũ · pᷣſhr oꝛdmari nõ dʒ ea
h diẽ ꝙ ſtati deberet poſt
xxv ·annum. qꝛ tłes pᷣlati
debẽt eſſe p̃ſbri · xx·q· ij·
ſiẽ · arꝗj· de eta · et qua · pᷣte
rea ſatis pt᷑ dici ꝙ hodie
ſtat᷑ huic · c. ſcdᷣm ꝙ nota⸗
tur in · e. illo · ſi triginta · et
.c · ulti · illius; di · vel expo⸗
ne · Pl bhir · i · ep̃s . et ſic con⸗
cordat huie ca. ł—
k ( Canoiĩ bꝰ. h fit mẽtio
de illis canoĩbʒ · lxxxv · di⸗
qᷓi ꝓ totũ · etꝗ· de tẽ · oꝛ · e·
i. n. et · i · et qꝛ poſt olir
matõeʒz debẽt oꝛdmari in
ꝓᷣxiĩs · iij · tpibʒ vel ſaltem
vſqʒ ad ſex menſeſ·nee ere
do ꝙ loquat de illis cano
mbus · lxxvij · di · quicuq
ibi poſt diaconatũ ſtatur
ꝓ quinquẽmũ ad ſacerdo
tium recipiendũ · qꝛ nõ ere
do tm expectandũ imo ð
illo. lxxvij · di · e · vlti·
¶ Kemoueantur⸗ ſignat᷑
otra hoc · lxxiiij · di. ofulu
it · So. euz iſte ſuſcepit al
terum ↄnexoꝛꝛ tenetur ad
reliquũ ſecus m alijs cleri
cis qui ꝓ ſubtractõneʒ bñ
ficioruʒ funt compellendi
ad oꝛdines qñ neceſſitas
vel utilitas ſubeſt .& eta.
et qualiqueris:·
m ¶ Poſſint· alias ſola vo

luntas non ſufficit vbi eſt
Yopus feõ ꝗ. de eo qui mit ·
W in poſſ· oſtitutis

n ¶ Promouendis · habes
bic ꝙ oſtitutio trabit᷑ ad
Pterita de c̊ dem ẽᷣ · g· de

qꝛ ſine aliqᷓ ↄſtitutõe ad ijʒ

telligitur de tali qui ſine culpa fua

factus eſt talis ꝙ oꝛdmẽ recipe nõ pt᷑ m canones vñ ꝓpter hoe non

debet remoueri lz oꝛdmẽ nõ poſſit recipe · qꝛ nõ eſt addẽda afflictis

afflictioj. de ele · egro · ex pPte. et · vij · q · j. eũ peuſſio · et illud ĩtelligiẽ
de tali qui culpa fſua factus eſt irregularis et ideo remouetur

q¶ Ptate · id eſt illa vice tmij.e.cũ winto ·

r ¶ Prluatos · ipſo iurejᷓ.e · mnotuit

Pñnficijs · non officijs · qs em̃ officiaret
t ¶ Coherceat · R· lxij · di· docenduſ. a lxxxij
ſtiis mterimat quos delinquentes ad recttudinis viam dei pꝛ ecepta

tunc eccleſfßam

2 æ=diplurimos. in fi· et

C. S emenda · ꝓpinquo
rum · l· vna · et telli pe

nõ reuocãt · xxiij · q: ſj · R quosm fi.
karntrak ad eũ ptinet collatio⸗ ⸗
x ittat ˖ oferẽdi ea vice cũ adzn
ſucceſſoꝛem et hoc cum ad alios ꝓtine
tione ꝓprij officij ſuſpendatur/ j.e. t. c.
p C itulũ · et ita ha bes ꝙ minoꝛ ſu
ecõuerſojjᷓ. de oceſ. pbẽ · nulila · et · c. qꝛ diuerſitatẽ · a. ix · q· iij. cũ ſimꝰ·
lxv. di · · vl. et · lxxxix · di · e. ij · et maior negligẽtiã mmoris · ſed illud ẽ
gue ſic aut ep̃s hʒ ptatẽ ↄferendi be

beneficiorum ·
epiſcopum ptinet collatio be⸗
eficij vel confir mando pmum
t collatio · et inſuper a percepti
nichil eſt
pplet negligentiaʒ maioris · et

3 ¶Ordment᷑. eirca toc diſtin⸗ neficia a iure ſuo pncipaliter aut iu

ſuip gel r excoie atus eſt qꝛ deliquit
ꝓferendo bñficia curã aĩaꝛd hñtia · et tune deuoluit ad decftnke vt H

aut oferendo ſimplicia et non hñtia curã aſaꝶ tũc ꝓcedendum elt vt &

—

R Aejn⸗ De⸗ Mee honas . erektens e Rrna De Cetnone † elm ptate
F e e PN! NN g N) — . RXRO Xνοo. Ket νW ercpe E A ELM „ν 72 M E. . — 2
e K o . . rtαα.ο NENA wa o X Len ℳ 9 E Trwaf
A. . Res E C FNX ⁷ H e C. re XNYN KrEe en .α ye oAEee . . J„.. N₰NAꝰĩ.SaNOW⁴.
A- e eee HhHhde he . SEt Hαααπαπ / 6 o& N. KH 6 . 2 o —
☛ A 2%° α 4 A X . 3 J AR5 αα 6r eH EEE Gο W△ ₰☛ 2, WRG H
e man sAt eασαα *„ 2 A Ar 2 V V SZ N
4 habes . de 5 grauo- R puatuis eſt qꝛ neglexit deuoluitur ptas ad pꝛ mutuare vel reuocare ſuã interloeutoriã. ff. de re iudi · qð iuſſit⸗.
capitulum⸗j.de pPben· nul a. R aũt puatus eſt· qꝛ ſuſpenſus eſt vel er deap· cu ceſſante· Circa negocia diſting ue. li ex mutatõe nulli fit piu
cõ icatus dic vt qᷓ.de vↄceſſione p̃b.qꝛ diuerſtatẽ. ſi at᷑ bñficia ↄferat diciũ licitũ eſt mutare · ubi ex mutatõe alteri fit pᷣiudiciũ adhuc re im⸗
iure ad eũ deuoluto deuoluitur ad ꝓximum ſupioꝛem⸗·e · ne ꝓ dere tegra licituʒz eſt mutare. ff. de iur dic · om · iudi · ſi ouenerit · re ñ inte

5 QRu· et eſt rõ diuer ſitatis:qꝛ cum pnepaliter ad eum ꝓtineret maior

. Jeſt onexitas inter ipᷣmet capiim · qm̃ ad eum eſt deuolutum
Auſam. q· otulerint · illð quideʒ recte pt᷑ fieri a ẽ vna de foꝛmis
4 orecilij gnalis j. e. qꝛ gpter
8 et ẽ leff · eiteleß vmuh
Item eoꝛꝛ· S. ſi decuriones — Tr.
RKG 1 etiã ey collegiũ pt com abbatiſſaz I ewis epo
Prormiert a ene 5 e 1 OPſti quo ſingoñ·electꝰ/
collegio licʒ ſit caputꝗj.de Wwl B⸗
p teſta vequinſti: ar⸗ v. ibi Aedendi bonores vi p̈
d nõ eſt tata oñio int ehom bedas aalias diſponendi ð re⸗
et mimſterium ꝛ·· bꝰ eccie cuʒ ſua nõ ſit electio
. ben romntentes de aglirmata non habeat kaculta
d9n e¶ Hrouideret · ad dicess tem t· Jm · S.· q ei aucte . n. ̃⸗
nq; d pñt reuocare talem piasut oceſſionẽ ſi quã fecẽ
Flarez kaeta epoafe in /otistubeat ?uocas dé
di⸗ e ꝓuiderit · nõ vidr· e. in Jags . „
0 caiRo u⸗ dicetẽ᷑ de hoe D nſiderauimus ele⸗
d d Sit̃ wonea ar. ctio iohis frontim poſt
in ꝓcñ aliquid gñalit omit api otra tenoꝛe puilegioꝝ
