e ¶ Lye· lya lippa erat ocu
lis q̃ quatuoꝛ ſilios genu
it ex iacob ſed rachel duoſ
tantum ſez ioſeph et beni

F¶ Latoris · ſcilicet moy ſ
yxxx vj · di · ſi quis vuit
SMua gpter · id ẽ gpt
gquam cauſam-
p ¶ Preſulatum · xvinj· q·
NM·ec·· vno
j Diuertenti · ij· accedẽti ·
k (de licentia . qui petit
li centia m et obtinet com⸗
pelli debet vt cedat ꝗ. e ·
uidam 7
EOſt trãſlatõem ·˖ libe
ram ˖ et ideo potuit eligẽ
vndecunq;ʒ · et nota ꝙ qui
pt eligere pẽ poſtulare · S
de elec m cauſñis · ſed non
eſt otra · ar · ff · S vitu nup·
Sũua li.hic expᷣſſe habetur
ꝙ vni poteſt omitti pote
ſtas eligendi. ſi · s· ð elec
cauſam que ·
m ( Poſtulandũ · ſimplici
ter eligi non potuerat · qꝛ
erat de alia eccia · lxiij · di ·
lr̃as et · lxxj · di · fraternita
tem · ſed in poſtulandum
eli gi poteſt · lxiij · di · valẽ⸗
timanus“ quia epiſcopus
fuerat et id eo non eligi ſʒ
pPoſtulari debet et H fuit
cauſa quare fuit poſtula/
tus. et non illa ꝙ ð alia ec
clehña vt dixit jo · de hoe di
citur · S· de elee eum mter
canomecos
n ¶ A poꝛe et a capitulo·
qꝛ ſolus poꝛ nõ poſſet p⸗
ſonã alienare · ar · xij · q· ij·
kne exceptõe · et · xix · q · ij ·
ſtatuimus cum maioꝛ ſit
alienatio perſone ꝙ;ᷓ reruz
xij:q·ĩ ·pꝛecipimus· ſi at
nollet dare ipſum compel
li debet per ſupioꝛẽ j. de
ſurepanullus:niſi iuſtam
habeãt cãm nõ dandi tue
compelli non debent · lxiij
di · litteras · et · lxxj · di · ee i ·
o (Cöſtantino⸗ (et j ·
pok · vn · q · i · B nequaqᷓ;.

ſequatur ſemp laboꝛẽ effectꝰ

nommꝰ? tñ laboꝛ ẽ meritoꝛiꝰ
apð deu ſux qð legit reddet
demercedẽ laboꝝ ſuoꝝ ſan⸗
ctoꝛuʒ a · Ynec putes ꝙ ideo
martha malã pteʒ elegerit q
circa plurima ſatagebat/ qꝛ

maria optimã ptẽ elegitqͥ ñ

auferet᷑ ab ea qm iʒ illaſit ma⸗
gis ſecura iſta tñ eſt mas fru⸗
qtiferaſʒ illa ſt mag ſuauis
tñ magis utilis cũ in fecũdi⸗
tate ſobobis lippitudo lye ra⸗
cheſis pulcritudim ſit Plata
ꝓuis ſmul ĩ vnu otemplati⸗
uus eſſe valeas a actius le giſ⸗
latoꝛis exẽplo qͥ nüc aſcende⸗
bat ĩ mõtẽ ſut ibi gloriaʒ dñi
cũ maioꝛi cerneret libertate
nũc vo ðᷣſcẽdebat ĩ caſtraut
cũ utilitate maioꝛi neceſſita⸗
tibꝰ ppli ꝓuidẽt qua Pter fa⸗
ciliꝰ indulget ut alcedat mo⸗
nach? ad Pſul atus ꝙ pſulad
mõchatuʒ deſcedat Itmo⸗
nem? ſtaq; ut labore paſtoꝛa⸗
lis regimĩs nõ recuſes ne for⸗
taſſis ad pedes ſuos cũ maria
ſpernẽt te recipe/qͥ ſibi apð ſe
diütẽti ſpꝛeuiſſes cũ martha

ſollicit a mĩſtr are/1· Ruia

vo in poſtulado cedẽdi lnĩaʒ
jnſtitiſti tibite duxim? relm⸗
quẽdũ ut diſtinctis cauß ꝓpt
qᷓs cedẽ opoꝛteat ſi ꝓpter ali⸗
quã cãm utileʒ a honeſtam in
hm̃oi ꝓpoſito pſeueres ð linĩa
nra cedes alioquin cedendi li⸗
cẽtiaʒ auẽte ap · tibi ſcias eſſe
penitꝰ interdictã qm a ſi pen⸗
nas habeas/qbus ſatag as in

Irter FPd⸗

Nuatuoꝛ · ſcʒ mcenũ oſtantinopoł/ephehn
4Toſfamte ar. hꝙ eceſſante cã ceſſat effectus uc · ſ. q⸗

p*
DdDi · Kcut⸗
vnj · ꝙ remedio · er q·· ꝙÿ

E.hynjs omib ꝰet · e· neophitus..Oe ap
dixit dñs · et · xix · q · ij · due füt · So . li p

oↄſimile ceſſante cã ceſſat qð factũ ẽ ex
ſtatuit᷑ ex cã lʒz cã ceſſet remanet ius q

ſt traãſlatõneʒ tuã ad
eccleſiã rauen aten cum

1

—

p̃poſitus a canonici fauentiñ ·
in. Y· eoꝝ ↄcanonicũ liberam
eligẽdi auẽtẽ vnanimit᷑ con⸗
tuliſſent ipſe I: ſancti fridiani
lucañ:canonicũ olim epᷣm ſa⸗
renaceñ in fauentiñ · ẽᷣm po⸗
ſtulãdũ elegit poꝛro a ſancti
fridiani poꝛe ſup h̊ reqᷣſitoa
obtẽto oſẽſu p̃poſtꝰ a alij po⸗
ſtulatõeʒ eandẽ approbari a
nob humilit᷑ petierũt veꝝn po⸗
ſtulationi hmoi videbat᷑ cõ ·
oſtant᷑ · cap· obuiareſĩ qͥ ſtatu⸗
tũ e ut quicũqʒ ð põᷣtificali di⸗
gnitate ad mochoꝝ vitam a
penit ẽtie locũ deſcẽderat ne⸗
quaqᷓ; vlteriꝰ ad põtificatum
reſurgat vñ or̃ dem̃ ociliũ eũ
ſit vnũ exqtuoꝛ pncipalibʒ q̃ᷓ
ſicut quatuoꝛ euãgelia eccia

catholica venerat᷑ nullatenꝰ

iicite pt ad ep atum aſſumifſi

ſolitudinem aduolare it a nt

aſtricte ſüt nexibꝰ pᷣceptorüũ
ut liberũ ñ habeas abſqʒ nr̃a
pmiſſiõe volatũ Idem epo
fauentino in archiepiſcopuʒ
rauẽnatenſem electo

videbat᷑ eoꝛuʒz poſtulatio ad⸗

mittẽda Ceten ſpẽales qᷣdã

caſus mueniunt᷑ in quibʒ pᷣdi⸗
cto ↄcilio nõ obſtandis q̊ vi⸗
tam monachalẽ elegit / rurſũ

em̃ quiſquã pſecutõnis rabie
ſeuiete vel ppediẽte mualitu⸗
dine corpis cũ ꝓficè neqat ĩ
regimĩe paſtorali/ De ſupe/
rioꝛis aucẽte ad mõſticã vitã
deſcẽdat / pſecucõnis vel egrr
tudinis impedimẽto ceſſante

ad ep̃alem poterit reſurgere
dignitatem/ ¶ Item ſi qs lite⸗ ꝓ

rature defectuz ne tac cecꝰ
ceco ducatũ pᷣbeat locũ regi⸗
minis auẽte ap · deſerẽdo / ad
ociũ ſe ↄtulerit mõchaleac ꝑ
exerciciũ lectõnis ſciẽtie repe⸗
rit margaritã ꝓculdubio po⸗
terit denuo vocatꝰ? a domimo/
cathedꝛaʒ reaſcẽdẽ paſtoꝛa⸗

lẽ ¶ Kurſus ſi qs cupiditate

5 noreſſrate Wante ar tra · xxxij · q· i·
cãm fiat diſpenſatio vel aliq ̊
cã ut m pmis c · ſi vero ſus oue
ð ſtatutũ fuit ex illa cã · ff · ð po

Wα ο. e
nn 94

SFerA een gr. r . r ce Pe n gt edſdern
ι 2 1 . 7 T *2 cSRe. en rr4 .

ſesrrn ar/ = ee g S"evSae

be ſinũ pmũ a calcedoñ · xx ·

v di Priſcis · et ; lxj · di⸗

ſtu · l. i · . ſexũ · vt ĩ otrarinj
vel ſic · lz ca impulhua ceſ⸗
ſet remanet ius qð ex ea
ſtatutũ eſt vtra · xxxn. qi
dixit dñs · li finahs ẽ eã qᷓ
diu cauſa durat quod ey
ea cauſa ſtatutum ẽ vel
er illa cã fit· ea vero ceſ⸗
ſante ceſſat oſtitutũ ex illa
cã · cõtra · xxxij · q· vij· c fi⸗
vel cellat qð ex ea cã oſti⸗

tutũ ẽ qñ ĩ oſtitutõne dem
7. ꝙ cã ceſſante ceſſat con
ſtitutio · ut ĩ pmis ↄocor ·
¶ Cec · vñ vyſus · Si ce⸗
ecus cecũ conat ducere ſe⸗

— —

CE. pꝛo defectu
t ¶ Darentum · data peeu
ma vel ꝓmiſſa · i · v · q⸗
cunqʒʒ · et · c · pñtium

v ¶ Dimittẽs · ſtatim eum
illud ſciuit pᷣmo petita et
obtenta lmia a dño papa
vt h dicit et ſic nõ pt᷑ renũ
ciare ſine licentia pape ꝙᷓ;
uis fimomacus.alias rati
habitio retro ſibi pꝛeiudi⸗
cat ꝗj.de ſimo · ſicut · vel in⸗
tra breue tempus · i · qyi⸗
Oſtat · et de regula · c · ij·
quod in ma lefieijs verum
eſt · ff · de vi et vi ar · l · i · ·
quotiens · et · xxxiin · q· ij·
R virgo · C· ð trãſac · ꝙuiſ
et. C. quo et qñ · ijudex ab
x ¶ Nequeat. qꝛ er⸗ (eo·
ga ſimoniacos nulla mi⸗
ſericoꝛdia eſt adhibonda
q·i: erga ſim oniacos

— — —

5è
ε .ονμęaASSes. . Se e. enp⸗
O

et · vij · q· i· pñtiũ. et · s. ð elee · fup eo. et. i. q.i.
bis fuit · ſz vẽ videt ꝙ poſſit cũ ſmomacis diſpenſari · ut · j . q · v · qui
cic · et · e · pñtium · et ꝗj. de ſimo · de ſimo mace · et · S. de elee . ſi alicuius
pt᷑ eligi ſiue poſtulari· ſʒ diſpenſati
ſi vmiſſa fuit imomia in oꝛdine nullꝰ pt

HSo. vin · dicit ꝙ talis de iure nõ

ue dz poſtulari · aln dicũt q;

cum eo diſpenſare · ut. j. q. ĩ.

vt dieunt · qꝛ caracterẽ hʒ

Satur viciũ iſtud . ut · xiinj.
ꝗ ·vj · Ri res aliena · ſʒ hoc

nõ credo imo pt᷑ papa bñ

diſpenſare cum himonia⸗

cis qui carecterem habent

vicioſum qui ſcienter ſimo
mam omiſerunt et eſt ex⸗
pſſum ꝗj.de ſimo · e · penul·

i mferiores pᷣlati non poſ

ſunt diſpenſare cum ſciẽte
ſed papa et hoc ideo. qꝛ
bene purgatur viciũ fur⸗
ti re furtiua apud furez re
manente de voluntate do⸗
mini. ff · de vfucap · ſi fur.
in pñᷣ· et. j. q; i · qð quidaʒ
v· ſi foꝛte militie caracte
rem ⁊c. idem in violento
detentore · ff. de Pcar · cer
te. S. julianus ·ſed cũ himo
ma omiſſa ẽ ignoꝛãte cui
acquihitum eſt beneficiuʒ
vel q̃ oꝛdinẽ vel dignita
tem adeptus eſt ignoꝛan
ter pñt epi diſpenſare pꝰ
liberam ren gnationẽ · ſed
in boc diſtingue ſi benefi⸗
cium etiam ſimplex eo mo
do eſt adeptus · ſtati poſt
reſignationem poteſt re⸗
ſumi ad illud diſpenſatiue
ut · S. de eleck · fR alicuius ĩ
fi:et capitulum etiam tunec
diſpenſat et 5j.de ſimo · ex
imſinuatione · in illo qui di
giitatem ſic eſt adeptus
diſtingue ˖ ſi ſponte reſig
net petens humiliter rehi⸗
Znationez admitti · ſtatim
poteſt epiſcopus diſpen⸗
ſare cum illo et ad eandez
platurã · ar · i · q · v · pñtiũ ·
v. diſpenſatur mi digtate
aſſumenda cum eo q̃ ſpon

te renunciauit oꝛdini igno

ranter recepto. et ar · illiꝰ
c·quicunqʒ ·cix · pn · tamẽ
illud loquitur de diſpẽſa
tione pape · et ar · illius de
cretalis· ſi aliceuius a con⸗
trario ſenſu· ſi vero ð hoe
Otendit ĩ iudicio a electio
ſua repꝛobata fuerit qꝛ ſi
momiace fuit facta licʒ eo
ignoꝛante tũc epiſcopus
illa vice et m fua vacatio⸗
ne cũ eo nõ pot erit diſpẽ⸗
lare ſed poſtea · ſie · s. de
elect· ſi alieuius: in pꝛm.
et ita teneas circa Huiuſ⸗

modi diſpenſationẽ ſimo⸗

macoꝛum-.
a ¶ ¶oquitur · hee int erᷣ⸗
tatio tenenda eſt ſuper · c.

—

Xα π

— 3 gey

2ð — — eti Recuwmarn EGSRα ee ANX 5
N B⸗ . οOμÜ 5

ergaet · c. qd; quidaʒ · nec etiã dñs papa
vicioſũ cui renunciari nõ pt᷑ et ideo nõ pur

parẽtũ eo tñ penitꝰ ignoꝛan⸗
tefuit ep̃atũ adept? B oper⸗
to epᷣatum ð inĩa ſupioꝛis di⸗

mittens / obbuantiã elegerit
regularẽa ſi ad epᷣatũ eũdẽ
redire poſtmodum neqat iux
canonicas ſanctõ es ad aliuʒ
tñ poterit licite reaſſumi/quã⸗
ꝙᷓ at in hijs et oſiibꝰ caſbus

is qͥᷣ ẽatu dimiſſo monaſticã

vitã elegit reſurgere valeat
ad officiũ paſtorale nichil tñ

in hijs otra p̃ſeptũ intelligit·
ociliũ attẽptari ꝙ ĩ eo loquit vin

caſucũ ꝗꝓpter aliquod crimẽ
epᷣatũ qͥs deſeres advitã mo⸗
naſticã penitẽtie cã deſcẽdit
vñ q̃dam in eo caſu loqͥ dixe⸗
runt capitulum ſupᷣdictũ cuʒ

q̊s ꝓ crimine de q ouictꝰ fue⸗

rat vel ofeſſus ab epᷣali dig ni⸗
tate depoſtus in monaſterio
exiſtat ad pemtentiã agẽdã
imcluſus vel cuʒ aliquis ꝓpter
Zue crimẽ ꝓ q̊ ep̃atũ retinẽs
penitẽtiã digne agẽ nõ vale⸗
bat cedẽdi obtẽta licẽtia vi⸗
tam monachalem elegit alijs
aſſerẽtibꝰ ſic mtelligedů eſſe
capitulũ andictum ſut ꝓ ſe re⸗
ſurgẽ neq at id ẽ repetè qua⸗
ſi debitũ ꝙ tali modo dimiſit
quãi; eligi poſſit p̃ſertim ſ lo⸗
cũ tmma nõ oꝛdine reſignauit/
Cuz ” nobᷣ oſtare nequiuerit
ob quã cãm pᷣdictus liepᷣatui
olim ceſſerit/m · q · ſi tibi oſti⸗
terit ꝙ ꝓpter alic; ex p̃miſſiſ
cauſis ſeu oſilibꝰ ideml· ep̃a⸗
tui ceſſerit memoꝛato/tu au⸗
ctoꝛitate nt̃a dũmõ necitas
wlutilitas id expoſcat lmam
ei tribuas aſcẽdendi ad regi⸗
men eccie fauentiñimaxime ſi
writate ſubnitit ꝙ dictꝰ l. lo

co timmodo ceſſerit memora⸗

to a nõ oꝛdini vel eẽ dignita⸗

K ααæ . h n ee sae, 8

ι α“9 S—.âa Kuv

ꝙ qdã · et ·ð ſimo. noo illo. vij. q· i. H ne

. MMρ„ανα S S cern, .
WW§ coXπωαMςNρ 6 2& A △R α£

qua·exeluſis opimionibus ibi notatis

b Valebat · i qi · ſi quis neqʒ:et ex hoc colligo ꝙ ſimoniacus ſine
licentia dñi pape renũciare nõ pt᷑·de hoe notatur · S· c· pꝛox· S. i·

C¶ Dimiſit · vij · ꝗ· j. ; perieuloſum ·

ocũ tm̃ꝗ. de oꝛdi · ab ep̃o qui reſigna.ep̃ · c· vno

e¶ Ordinẽ. id oꝛdĩs executõeʒ · qꝛ caracteri nemo poſſz renũciare

†

ti tũc em̃ eſſʒ wbemẽtiſſime p̃⸗
ſumẽdũ ꝙ nõ ꝓpt᷑ cꝛimẽ aliqð
ab ipᷣo omi ſſũſz cã penitentie
ad vitã migrarit regulareʒ
pᷣſertim cum apoſtolica ſedes
pꝰ ceſſonẽ multo minꝰ ꝙᷓ an⸗
tea ꝓmiſiſſzʒ eidẽ tali crimĩe ir⸗
retito ĩ põtificali oꝛdine mini⸗
ſtraꝛe alioquin cũ duꝝ nimis
extiterit otra tã ſolẽne ↄciliũ
hm̃oi poſtulatõeʒ admittẽ p̃⸗
poſto et canonicis memora⸗
tis iniungasut aliã pſonam
ſibi idoneam eligãt in paſtoꝛẽ
de in ocilio gn ali
idã cedẽdi lnĩaʒ cũ in
ſtatia poſtulãtes ea obtenta
cedẽ p̃termittunt/ſʒ cũ in po⸗
ſtulatõe hmoi aut ecciaꝝ co⸗
moda qbꝰ p̃ſut / ſalutẽ vide⸗
ant᷑ ꝓpriam attẽdiſſe neu⸗
trumſſuaſombꝰaliquoꝝ que
rentiũ q ſua ſuntſſeu etia leui⸗
tate q̃tibet/ volumꝰ impedire
eos ad cededuʒz decernimus
oↄpellẽdos/ Hono.iij.maioris
eccie decano a mgrᷣo R · cãt ·
ſancti dyoñ · leodieñ.
mes ad ap · ſe · F· ſõð ·

li cãtoꝛibꝰ treueẽſuis dede/
rit ſĩis ĩ mãdatis ut ſiñi cano⸗
nicũ obuiaret p̃bẽdã ĩ ecele/
ſia ſcĩ floꝛini in ofluẽtiaquam
iacobꝰ decanus ipiꝰ eccie re⸗
ñignauit ſub · ap · obſtaculo aſ⸗
ſignarent /et · Icũqʒ judiceſ
apoſtolicuʒz vellent adimple⸗

re mandatumſquidam ſe op⸗

poſuerunt canonici eccie me⸗
moꝛate dicetes ſubdyaconũ
antedem̃ renunciaſſe ijuri qð
ſbiex ip̃is litteris ↄpetebat
dicto igitur ſubdyaco · B ne⸗
gãteiã dicti canomei ad hoe

Premiſſis·qᷓtuoꝛ cauſs ð quibʒ dem̃ ẽ fupꝛa in lra ꝓpter populi

pꝓſecutõez uel coꝛpis in fir
mitatẽ defectũ ſciẽtie ꝓpt
ſimoniam ab alijs eo igno
rãte omiſſam cũ q̃s remin
clat ꝓpter aliquã cãm talẽ
non ꝓhibetur iterum po
ſtulari ad digtateʒ epᷣalẽ
vt hic di cit
8Oꝛdini · ſʒ qᷓ̃d ſi renun
ciaſſet oꝛdin adhuc pẽ¶ re
ſumi de licentia pape nun
qᷓd oſecrabitur· non· quia
caracterem retinuit · i. q · j·
ꝙ quidã · ᷣ · R foꝛte mili⸗/
tie · xxxñ · q · vn. liate · a ðo
ſola executio lbi deeſt
reaſſumit de licẽtia pape
h¶ Alioquĩ. id ẽ ſi nõ re⸗
nũciauit ex aliqua de pre /
dictis cauſis que fiunt ſi⸗
ne peĩo ſed ex alia ꝓpter
petm·

(Duꝛrp. nõ tñ impoſſibi⸗

le · qꝛ bñ diſpẽſat dñs pa

pPa otra q̃tuor ocilia a cõ

tra apłm düu tñ nl ſtatuat
Otra fidẽ. xxv · q. j. füt qui
dam . ar · xxxiiij · di · lector·
lxxxñ · di · ̃ſbꝛ · qd aut le
gitur. xv· di · ſicut de arti ⸗
culis fidei mtelligitur
Vidã cedẽdi. mſtan⸗
tia. ex eo ꝙ cũ mſtan
tia ꝓpſeuerãdo petunt pᷣſu
mitur ↄtra eos magis vt
8ð pe · di · i. diuoꝛciũ · C· ad
vell. ſi mulier · in fi · ſic etiã
palliũ cuʒ inſtãtia peti dz
c· di · priſca. et. ff· de qſti
ombus · l. i . ꝓ. diuus
¶ Copellendos · nota
aliquis cogitur renuncia⸗
re obtenta lnia renuncian
di tñ m leges re itegra

recupa buntur bona qui⸗

bus ceſſit · ff. de ceſſ. bo.

hijs qui.ſed hoe ideo ẽ ne
illudat pᷣpa ſicut ſi poſtu
latio pñtatur pape non p

poſtea recedi ab ea · s. de

poſtula· bone . rõ quare

oꝓpellantur redditur in li
teraſĩ hmoĩ ↄpulhione cõ
ſiderat papa comodum
eccke vel ꝓpriam ſalutem
petentis quoꝛum neutruʒ
vult impediri et jdeo com
pellitur.

mens· negante⸗et
ic ꝓ negationem fa⸗
cta fuit res dubia.C.qui⸗

bus ad li · ꝓcla · non licet.

l. in. et ſc ꝓ narratõeʒ et
reſpõſionẽ litis ↄteſtatio

êèðs

H AνMνοn,.. Poᷣ¶Gjr R* „⁵⁵ è /

—. πιπαα . „ Rente So a ς. t5

peNE Goec αι Mt

facta fuit ꝗ..de li · ot eſt. e.· vno · et · . de elee · dudum ·

a ¶ Rꝛobatũ· ip̃is iudicibz ſʒ ĩ veritate non erat ꝓbatũ ꝙ ꝓ &̊ lĩis Ne

ſiſſet nõ vidꝛ remiciaſſe lis mſi expᷣſſe a las ipᷣas reſtituiſſʒ · s· e ſane
etꝗ. ð pactis · cũ pᷣdẽ · ſi omiſit ſe illoʒx gre et ĩpᷣi nullã gr̃am faciebãt
poterat vti iure ſuoet ẽ ſile lʒ eamꝰ ad arbitros ĩ cã app ellatõĩs ꝓpte
rea nõ renũcio appellatõm · imo poſtea poſſum ꝓſequi appellatõnem

nec currit michi tp̃s ite⸗
rim · C.· ð tẽ · ap· aut · ſi tñ·
nec inde dz dãnuz ſuſtinẽ
vñ meruit graʒ reportare
,s· e · ſane · et . de fideiuſ ·
ꝓuemit · et · de pac · cũ pri

dem · ſed oẽ viðꝛ ꝙ tacite

viðꝛ renuciaſſe lris ſuis J.
de of · dele · Ftů · et . de te
ſtibʒz · eu vemſʒ q.ð hijs q̃
fi·a ma· ꝓte ca:ex oꝛe.aqᷓ̃·
de pbẽ · ꝓ illoꝛꝛ· et. C· de
jure do · l. n · ff. de lege cõ
mil · poſt diẽ · et mehil re⸗
fert an alteꝛd ex eqpollẽti
bus q̃̊s faciat · ff · de re iu⸗
di · i ſentetns · et · f. &ð arbi
tris · qᷣd tñ · S. i. et ᷓ.de v ·

ſis · ĩ hijs · die ꝙ ꝑ H̊ nõ xre

nunciauit ꝓ prima iura· et
ſdeo caſſata fuit ſnĩa·

b ¶ Nudicũ. et ꝓPter h̊ ſo

lum etiã debuit caſſari ſen
tentia cum nõ appareat ꝙ
t erelus ſe excuſaſſz uel cõ⸗
mi ſiſſet eis vices ſuasqᷓ.Sð
of · dele · cam matrimonij ·
et · ff · de re iudi. duo ex tri
bus · ſed ſi ſe exeuſauit bñ
poterũt ꝓeedẽ . de of.
dele · prudenttam. ß intel /
lige ſi claufula:ꝙ hi ñ oẽs
⁊c̃. erat m lit eris · ſ̊ ex alia
cauſa fuit caſſata ſentẽtia·

et mandatur iudicibus l⸗

lis · ut Pbendam illaz face
ront oferri ut dicitur ĩ m⸗

tegra ˖ in fi ·
om miſi et . ſ s e ſa

ne · ſz ibi plus fect traden
do lras aduerſarns qua⸗
re iuri ſuo renunciauit. H
nõ tradidit literas licet cõ
miſerit ſe gratie aduerſa⸗
rn · vnde ibi auditus fuit
potiꝰ iudicis officio qᷓ; iu
re actionis · Hic vero ipſo
jut· vel ibi auditus fuit ðᷣ
jure · vt dieitur ibi m fi · p⸗
me notule ·

memoꝛat

ꝓbandũ teſtes alis ꝓduxe⸗

rũtÿp as cũ videret᷑ ꝓpatum

ipᷣm ſe gratie capli cõmiſſ ⸗
ſe duo iudices pᷣ̃dẽoꝛ ſmĩali⸗

ter ereuatitt pᷣm eundẽ nõ

poſſe vti lris ſupᷣdẽis ꝓ eo ꝙ

eidẽ adüſarij ſe gẽe omiſſſet

p qð viſus ẽ renuciaſſe iuri ſ⸗

bi ex ip̃is lis opetẽti aqᷓ ſnĩa

idẽ appellans vigilia epipha⸗
me termmũ ſue appellatõni p⸗
fixit ad quẽ cũ veniſſzp · ð col⸗
ſe medio capellanuʒ nrᷣm ſuꝑ

E̊ ſibi ↄceſſimꝰ auditoꝛẽſʒ cũ

eius adũſariꝰ nõ acceſſerit ꝓ
duos mẽſes a ampliꝰ expecta⸗

zuener vllus cõpareret ꝓeo

ſufficiens rñſalisitandeʒ qui⸗
dam leas hñs ad otradicẽdũ
et impetradu coꝛã eodeʒ opa⸗
ruit /qͥ cũ ad tractãdum cãm
minꝰ? ſufficies crederet idem
auditoꝛ ſnĩ aʒ p̃dcõꝝ iudi cũ
ſententialiterauſticia exigen⸗
te caſſauit · Nos ĩgit᷑rataʒ et
firmã hemus capellam ſnĩam
/ EKR

eat · treuereñ ·
Ecke coꝛaʒ nobis ·. ·t · li⸗
ere ↄtinebãt ꝙ abbas
ancki petri tulleñ/tibi humili⸗
ter eſt ofeſſus ꝙ cũ adeo gra⸗
ui egritudine laboꝛaret ꝙ de

vita deſperaret᷑ ip̃ius ad cu⸗
6

refixit. q quidẽ bene potuit et iudex idẽ facẽ pt et dʒꝗj. de ape

d
ob et · c· ſepe otingit · et termmũ p̃fixit vt tunc eſſet in curia vt ſe⸗
quitur · qñq;ʒ ſtatuitur ad iter arripiendum · et tunc ſufficit arripe iter
Iᷓ· de ap· ꝓuemt.et iſtis canbʒ lr̃e ante termmũ impetrate non valẽt
vt dicit illa decretalis · oblate. et · cſepe · terminus vero datus a lege
eſt annus vel de iuſta eauſa bienmum ꝗj.de ap· eum ſit romana· et ta⸗
lis terminus bene poteſt pᷣuemiri
¶uri·ar· ꝙ ꝓ lras executorias acquiratur ius impetrãti alias nõ
poſſz renũciari iuri ex ipis ĩis ↄpetẽti ſi nõ acquirer etur ius · quia ei
qð nõ eſt etiã renunciare nõ pt᷑ · dicas ꝙ ꝑ l̃as monitorias pꝛecepto

rias Riue executorias nullũ jus acquiritur per qð eccta ſiue clerici con
tra quos impetrantur ir̃e obligati ſint impetrãti · nec aliqð ius habet

VXG½ ϑα☚. XXMas WWινννg Keun po„ν Wνουυwnee
SReO

W'

nuciaſſet q̃re ipᷣoꝝ ſnĩa retractat᷑ qꝛ et ſi veꝛ eſſʒ ꝙ ſe eoꝛd gr̃e omi⸗

α1 poteſ Ha οω⁰ 9 N 2 AM ☛ nus
S

XxPN e ESIE RXR coNReRN

in ecẽia añ receptõeʒ ſʒ officiũ executoꝝ imploꝛare pt vt mãdatu apo
ſtolicũ exequant᷑ et ĩi mandatũ tenent᷑ adimplẽ · et Puic officto bene

poſſʒ renũciare reſtituẽdo l̃as et renũciãdo lris impetratis et etiã ĩpe

trãdis q́ᷓ feõ executo ꝛes vlteriꝰ nõ ꝓcedẽt et ſic nec offieiũ iudias nee
aliud ꝓ lẽ̃as illas petẽ pot erat· huic officio ñ fuit renũciatũ · s · e · ſane
cũ iã executoꝛ fuerit ꝓſecut ꝰofficiũ ſuũ·ſʒ lr̃as tm reſtituit q&τν auẽte
fuerat reſtitutꝰ. et mde nõ offuit renũciatio lr̃aꝝx et id eo de iure fuit
auditus · vt notat᷑ in fine

.

juſð am emuli ſui oſfiliũ/ð quo
ip̃e cũ eũ nõ crederet emuluz
ofidebat monachos ſuos ab
obedſẽtia in qua ſibi tenebã⸗
tur abſoluit wc ato dyoẽ · ep̃o
vt abbatiam in eius manibꝰ
reſignaret ꝙ cum uſus oↄſilio
ſanioꝛi nõ fecit eidẽ abbati
poſtmoduz reſtituto ſanit ati
vniuerſi et ſinguli de conuen⸗
tu obedientiam et reuerenti /
am xequiſiti ab eoĩ capitulo
ꝓmiſerũt et · S Nos aute ex
tali facto/eudem abbatẽ ſuo
reſignaſſe non videmus regi⸗
mim/¶ Mes ix · ag atheñ · et
vticeñ · epis ·
lecti filij cõuentus mo⸗
aſterij ſancti · wiimme⸗
dſate ad ro ˖ ptinẽtis eccleſiã
intimarũt ꝙ abbas eoꝝſſen⸗
tiens ſe inſufficientem oneri
regimmis abbatie ceſſit ĩ ma⸗
nibus eoꝛüdem ip̃i quoq; · ·
monachũ ſancti victoris ele⸗
gerunt canonice ĩ abbatẽet
IVCum igitur dictus abbaſ
cedẽ ſine licẽtia noſtra nequi⸗
uerit/ Nos tam electionez
ceſſionẽ pᷣ̃dictas decreuimus
irritas et manes: mandamuſ
quatinꝰ abbatẽ ipᷣm loco ſuo
reſtitui faciatis quo integre

.

vltime notule ˖ b.

F¶ SGufficiẽs · z nõ vider
ꝙ iſte fuerit otumax exÿ

miſit nuciũ ad impeträduz
et otradicẽdũ cu ip̃e non
appellauerit · ſʒ ille jo · vẽ§
quẽ lata ſnĩa fuit · et ideo

nõ debuit ſnia oẽ ip̃ᷣm fer

ri lʒ foꝛſitã poſſʒ ĩ expẽnis
oↄdẽnari · vñ oẽ . ð ap · m⸗
colao · vbi odẽnat᷑ apel⸗
lãs in expenſis cũ non fue

rit ꝓſecutus miſi quo ad

impetrãdũ et ibi non fuit
pꝛoceſſuʒ ſuꝑ pꝛincipali

pfr dici ꝙ m illa · mcolao

toc non fuit petitũ · ſlle mam
colaus tm petijt alterã p⸗
tem m expenſis odemna⸗
ri · qꝛ non miſerat ſufficien
tẽ ꝓcuratoꝛẽ · Hic vero pe
tnt ut ꝓcederetur ad ſen
tentiam mfirmandam vel
melius hic fuit lis conte⸗
ſtata et ſnĩa diffimtiua la
ta.et ideo cũ ſtatutus eſſʒ
termmus ad ꝓſequẽ dam
ap · et altera ꝓs non fuerit
ſufficiẽter ꝓſecuta ad ſen
tentiã defendẽdã ↄotumax
dz reputari · kue ſit ꝓs ap
pellata fſiue appellans · q
judex appellatõis altera xꝓ
te abſente dz ꝓcedere ad
caſſandã vel ofirmãdam
ſniam · C· de tpi · ap ·l · ult ·
¶ illud · ij · q · vj · F axp ella
toꝛe. et ꝗᷓ.de ap· per tuas
vbi hoc eſt expᷣſſuʒ · qꝛ nõ
miſit nũciũ ſufficientem ſi-
bi imputet · nec pt᷑ dici ꝙ
cltata non fuerit qꝛ term⸗

nus oſtitutus ad appella⸗

tionẽ ꝓſequendã ab appel
lãte uel iudice vicem obti
net põẽptoꝛij ut eo elapſo
pinde ꝓcedatur ac ſi per
empt · ſit citatus ꝗ·de ap ·
ſepe · otingit · et nota H

appellat? tener mittere nuũciũ ſufficiẽtẽ ad appellatõem ꝓſequẽdam

ſi termmꝰ ſit pfixus a iudice vel appellãte et appellans eodem modo

alias fimet᷑ ca a ltero ꝓſequẽte legitimeet ̊ ẽ cum lis ẽ oteſtata et

appellatur a diffimitiua ſma ſiue poſt litẽ ot᷑. ut h̊ hẽmusalias in ex

penſis punit᷑ vt dicit illa deẽ · nicolao · qꝛ wi non fuit lis ↄoteſtata et
appellatũ fuit a grauamie · vñ non poterat ꝓcedi ad ſnĩam altera pz⸗

te abſente · vñ pumtur tm in expenſis · qꝛ non venit ſufficienter inſtru
ctus·ſi vero appellatio ante litem oteſtatã a ſudice recepta non fuit

necab aduerſario appꝛobata tũc ſufficit appellanti mittere ꝓcurato
rem ad impet ꝛãdum et ↄotradicendum j. de ap · interpoſita. F. i · ſaluo

eo ꝙ dꝛ de ap · coꝛdi. ſʒ cũ appellat a ſnĩa diffimitĩa nõ refert vtrum
appꝛobet᷑ ab aduerſario vel iudice ſaluo eo qð ðꝛ extra de ap · coꝛdi
,7

—ẽ r rr —earrrrrr-—

Ru

n9
taß;

1 flit
Ura⸗
a
n9
codt

4ο ι . „

WS ανν α&άd Hαωια„.E. „ ENee RK.n V.
RKoννπ. * 8 W . NE „
„. X. cMνπο. et QNyprN E E
. °ραεαιM

SFEr * Fo HH.h„ Ne è XA 2 A

RRXRXRn⁊n4

nobis ſz oſ derat᷑ vtꝛd terminus ſit õ fixꝰ a iudiee vel ab appellante

et tune vtraqʒ ꝓs tenetur mittẽ ſufficientẽ ꝓcuratoꝛẽ ad totaʒ cãm
vt ̊ ptz alias ꝓcedet᷑ ↄotra abſentẽ tanq; ↄtumacẽ vt h̊ patet et ⸗ꝗ.Sð

tenebat ille emulus actio
ne de dolo ſi fraus mter⸗
ceſſit · ff. de reguk · jur. oſ
in · et otra illum pt᷑ agi de
dolo quãti eius interfuit
id factũ non eſſe · ff · de do
lo arbitrio · S. dolo · et hoc
ver eſt ſi fuiſſʒ ſoluendo
ſʒ hie non eſſet ſi vera re/
nunciatio fuiſſz · vnde ĩ eo
ca ſu debet reſtitui ad pri⸗
ſtinum ius. ff · de dolo · ele
gãrer · ¶. penul · et · f · ð eo
pꝓ quẽ fem erit · l· ul. Hiſta
ceſſant · qꝛ non fuit hic re⸗
nunciatio cum effectu
e ¶ Fecit · et ideo volũtas
talis non obfuit · quia non
ꝓceſſit ad factum ſile ubi
voluntas ſufficit eſt opus
facto ꝗj.de eo qui mit · m
poſ.· caula rei ſer · c · i · a ar ·
ꝗᷓj.de re iudi · cũ aliquibus

ap mterpoſa · vbi de hoc dictum eſt
Ecte coram · deſperaretur · Rcꝗ· de reguk. et trãſe · ſicut tenor
Ab (Conkilũr de quo

reſtituto vice noſtra recipia⸗
tis ceſſonẽ ipſius
De ſuplen neglis· platoꝛum.
ex · iij · ciſter ·
Latuim? pᷣterea vt
3 ſi ep̃ᷣs tercio cũ humi⸗
litate ac deuotõne ſiẽ ouenit
reqᷣñtus ſubſtitutos abbateſ
vĩros benedicere foꝛte renue⸗
rit / eiſdem abbatibus liceat
ꝓrios monachos benedicẽꝛ
alia qᷓ ad officiũ hmoi ꝓtinet
exercẽ donec ipi epi ſuã duri⸗
ciam recogitentet abbates
benedicere non recuſent/

emens ii ·
ſʒ otrariuʒz viðꝛ qð tacite cut nobis tua fraterni⸗

videt ſuri ſuo renuncaſſe / tas intimauit monachi qdaʒ
de byns que ke ama. . /et canomici regulares eccias
c· ex ore · ipſo facto videt .
renunciaſſe ſicut ipᷣo feõ
deũ negamus · xj. q· iij · ex
timant · ipᷣo facto mentim̃
xxij · q · v. cauete · et ipo fa
cto apellamꝰij.de ap · di

in tuo epᷣatu habentes/ꝗpꝛijs
uſibꝰ deputare nitunt/ nec wo⸗

gue ad pñtatõeʒ eoꝝ ptinẽt

lunt ad eas cum vacauerint

lecti · et · e · vt noſtz · et eo

vocare pſonas quinpotiꝰ oc⸗

ipᷣo ꝙ quis ſalutat pᷣlatuʒ
Oſentit in illum quem non
pt᷑ reprobare · lxii · di · euz
adrianus · nec eſt opꝰ ſeri

caſione ↄceſſionis quoꝛũdaʒ

pto qui obedientiam fuaz

ipſo voluntarij aduentus probat officio j.de ma · et obe. legebat᷑ · cõ
trarium tamen verum eſt quod ꝗꝓpter hoc nõ renunciauſt
d ¶ Promiſerunt · et ſic viðꝛ reaſſumpfiſe obedientiã a qua illos ab/
ſoluerat a qua ipᷣos abſoluẽ tali modo nõ poterat cum eſſet prelatus
eoꝛv ſine lnia epᷣi ſui.xviij · q · ij · abbas · et · c · ꝓx · et · S e admonet · cuʒ
ſit de [ba regule ipᷣa obedientia
re · S· de elec · im caufis · et · ff · de iut · o · iudi· ſi vuenerit
lech filij · mſufficẽtẽ · ꝗꝓpter mfufficl entiam deberet remoue
i·xviij:q:nſi quis abbas:et magiſter ꝓpter in ſufficentiam dz
remoueri a docendo · C. de ꝓfel · et medi . lii· li. x et ꝓpt᷑ negligentiã
cuſtos ⸗ꝗj.de of.cuſto·c:i · Item ꝗꝓpt᷑ negligentiã pᷣlatus repellſitur · i·
q· i · ecce euz · et iudex Rmiliter · C· de of · pfee · ori entis · · in· et ſie bñ
dz ad mitti renunclatio ſi fiat debĩto modo ꝓpter mſufficientiam · S.· e ·
můſ · . pro defectu · in fi. et · e tranſlationem · · Item · et hic papa ad⸗
mittit illam ꝓpropter negligentiam ꝗj.de of · euſto · c· i.

f Cin mambz · qꝛ ad quẽ ptinet ofirmatio ad ipᷣm ptinẽ dz reſgna⸗

tio · xvin · q· n· a bbas·a ido talis renũciatio nõ tenuit · ar ·s.e · ꝙ m du
bns · ſz quãtũ ad ſe tenuit · qꝛ ñ Poſſz repetẽ de ᷣ dictũ fuit · · . ꝙ in
dubns · tñ ↄpellit poſtea cedẽ ſʒ ̊ ↄtingit ꝓpter inſufficientaam
g Cedẽ. nec ad aliã abbatiã ſe trãſfeꝛre · s· de oſue · eñ venerabilis ·
p Eliectòeʒ · ſi nõ tenuit renunciatio nõ tenuit electio · ſic ſi aliqs non

eſt legitime deſtitutus alius in locũ illius non fuit legitime mſtitutꝰ

in · q · vj · H quippe · et ꝗj.de accuſa · ad petitionem ſi · lxxxj di · tãtis da
mel · et · vñ · q. i· pñtium · jtem ar · ꝙ ſi pꝛincipale nõ tenet nec id qð ex
eo ſecutũ eſt .de fide inſtru · inter dileõs et · C· de legibz · nõ dubium

Itẽ ar · ꝙ re mtegra licitũ eſt pemnite

7 A. E Mα
„ .
to: ea. XcDρ² * 8

—

₰
RRNRSE .
.

ſ●

nẽ pñt. s · ð elee · noſti.

k ¶ Dñdicẽ · ar · ꝙ ali⸗

D

„ 20

quis
manum

Tatuimus · ſubſtitutos · et ↄfirmatos:qꝛ añ ñl facẽ vel diſpo
dare qð nõ hʒ · C. de teſta.
— cu oſtõ · v · fi ar · C· de iure
Phi · l. ular · ad ̊·s · ð elec:ſuffraganeis · et. ff · de acqᷓ. xe. do. nõ ẽ no

uũ · et · ff · de vſuẽ · qʒ vẽm nõ ð ar · otra· de iurepa · qd aũt · in ſi . et .

ep̃oꝝ vicarios in eis ꝓ ſua in⸗
ſtituũt et deſtituũt volunta⸗
teiadinſſos ita penſiombus
onerantes ꝙ nec eccleſijs cõ
peteter poſſunt in pauperta⸗
te nimia deſeruirenec epo in
epiſcopalibus reſpondẽ neq;
boſpitalitatem ſicut cõuenit
traſeuntibus imptiri Rolen⸗
tes atĩ ut ſtatus eccleſe debi⸗
tus et antiquus ꝓ inſolertiã
alicuius ſubuertatiA· qeñ
a iuriſdictione tua exempte
ſint eccleſie ſupradi cke pꝛedi⸗
ctos exceſſus ſtudeas ratõna⸗

biliter emendare et niñ pꝛedi⸗

cte perſone infra tempus la⸗
teraneñ · concilij conſtitutum

de donacẽ . mter viꝛx et vx ·
nup · et · ff · de re · iut · nemo
a · ff. de acqui · xrexx do · tra
dicio · et. i · q; vijj · dapbertũ
et · ff. de of · ꝓcõſu · obſer⸗
uare. in fi ·
¶ Alia ſeʒz · vt oferant le
ctoratum in ꝓprio mona⸗
ſterio.j. ð eta· et quali: cũ
otingat · ar · lxix · di · c · i· ſi
tñ p̃ſri ſint vt ibi cuzʒ a il
la impoſitio manus nõ ſit
mſñi quedã bñdictio · ut · i.
q · i· manus.ſʒ qualit᷑ ꝑoſ
füt facẽ añ ſua bñdictio
nem · dieo ꝙ m odiu epᷣo⸗
rum dñs papa h̊ cõcedit
pꝓ ipᷣam oſtitutõeʒ ne ꝓpte
rea m ſpualibꝰ et in alijs
patiant᷑ monaſteria detri
mentum ꝓpter negligen⸗
tiam epᷣoꝛv · llez indulgẽ

tiam ha bes. s · de elect · ñl
ſt . vl ·
gcut nobis:nituntur

qð facẽ nõ pñt.ad ꝓriua⸗

r e h e Be , iee Trla el

ad vacãtes eccleſias tibi per⸗ Rreran mnemm unateg
ſonas ĩdoneas pꝛeſentauerſt Znya lüt vv. qf. que a
extũc tibi ſiceat appellatöͤne petuã aã de of · at p bite
remota in eiſdẽ oꝛdĩare re/ iae Fages Proſ
ctoꝛes qui eis p̃eſſe nouerint ben. nulla rao.
et ꝓdeſſe ita tñ ꝙ ex hoc nuululi⸗ n (Conceſſionis · concel⸗
ho ep̃i ſine oſenſu capitu⸗

li nõ ſuffiẽ vt poſſit tranſ⸗
ferre ecctam vel fructus
ip̃ius ad regulares ꝗ. de
„ — . . donac. paſtoralis · et · de
hijs q̃ fi ·a p.ſine oſen.ca.cũ vos. o ſtituũt · moõchi in eccileſijs
q̃ ad oos pleno ſure nõ ſpectant inſtituẽ vel deſtituere nõ pñt pſbite
ros · ſʒ illos debẽt ep̃is pñtare vt ip̃i ep̃o de cura plebis rñdeãt a mo
nachis de rebꝰ tpalibꝰ exhibeãt rõezj· de pb. ĩ lat · cõ · etq.. de puit

lũ pronis pᷣiudiciũ in poſterũ

cũ a plãtare · ĩ ecẽns · a · c · ſane · a · e· ſtatuẽdu. ſʒ ſi pleno ſut·ad eos

pꝓtineãt tũe pñt inſtituẽ et deſtituẽ · xj · q. ij · c· i · et. j. ð pᷣſerip · eũ olim⸗
et.j. de puil. qm ꝓ ofeſſionẽ· enon licet·· de eenſ · prohjbemus

p¶Denſiombʒ · nouis qdᷣ⸗ ænon pñt honeſte deo buire · qꝛ cum ad
q pauptate. magna ꝙ; utrũqʒ feſtinãt neutzd bñ pagũt · xvj

q· ĩ. p bros · et · C· ð aſſeſ. l· nemo iñ causdin relatbl. et · e · cã . q. in
r ¶ In ep̃alibz · ſ. ꝓcuratõibꝰ· x· q illud. et in cathedratico · et ſi
epᷣs donet eccẽiaʒ monachis cathedraticũ ibi dʒ hr̃e· de dona · paſto

ralis · et tm debẽt ſacerdotes mõchoꝛx hr̃e vñ iura epᷣalia ſoluere ꝰ

leant et hoſpitalitatẽ ſuare et vitã ſuã honeſte hĩe vt h̊ dicit et j. de

pᷣbẽ de mõchis · xtem · tenent em clerici ad illã hoſpitalitatẽ q̃ ꝓpti⸗

8 (Moſpitalita⸗ net ad officiũ pietatis · xlij. di. E..nõ ad illaz qᷓ fit
ex debito buſtutis · C. de epi · et ele · l · ijiet . de immu · ec · c. j ·
t ¶ Tua · qꝛ tũc il hʒ eps. ut ꝗᷓ.de pᷣuił᷑.cũ et plantare · F. in eccleſij s.
etꝗ. de pᷣſcrip.cũ olim.et q̊.de pᷣuiſ.qm̃ Fups illoꝛꝛ exceſſus pumre
u rteſfug⸗ otratio gſic exempti fut⸗ non poterit · ar · xvj. q.i.
frater nr̃ · aliter mutile eſſz illoꝛꝛ puilegium.qꝛ pᷣuilegiata ita fut ſer

uanda m ꝙ otinet᷑ m illisꝗj.& priuił᷑ ·poꝛro · quid iuris ſit ð hac ma

teria tractatq.de pᷣu il· cũ et plãtare · et. vj · q · in · placuit
v¶ Cõcilio ꝗᷓ.de oceſ.p̃bẽ· nulla · 3 ¶ Extunc · i · poſt ſex menſes
¶ m poſtex· p iſtã em oꝛdinatõnem non fit eis preiudicium in alia

—p A—

Mα

S WXν &ι .
RA ς S—..

Geo α iuü oE En

. Foe

e . ₰. Ryye
NN Ter Ea XαρRαN⁹

L ao,

EAE * M
CE S
o St o a ſorn E 7d R ſa ꝰ?

2 R

CNNOA& . Na „ do AX&π õ

vꝓxima pñ̃tatõe mſi hae vice tm̃ ar.s · de elee · eũ in cũctis · et nlla am
momitio eſt hic neceſſaria · qꝛ tpᷣs ipᷣos admonet⸗j. de loca. et ↄvduc · e⸗
. et · C· de iure emphi . l· vl. et · C · de vtrahẽ: et cõ. ſti · magnam

¶ Icet magiſter · archidyaconatu · de archidyaconatu iſto habes

J. de teſtibz · oſtitutis . · de ocel · pbẽ · poſt electõem

ararneg oꝛdma
ta caritas a ſeip̃a meipit
de pe . di · in · ſane · ar· xxin ·
q· v. ſi nõ lʒ. et · S. de vſu
pal.mſñ· vbi de hoc ·
e¶ Anoticla · ſic ergo ptz
ꝙ tps iſtð currit a tpe ſei
entie tmaj. de ocel · pᷣbẽ · qꝛ
diuerſitatẽ · m fi · ar · tñ eſt
qð currit ab eo tpe q̊ ſcire

potuit · ut. ff · quis oꝛdo · i

bo.pol · ſer. l· ul ar · otra
ff. de pe · hẽ · Itẽ vemut
F. petitã · quod prius di⸗
ctum eſt valet
d Umponatis · H euacua
tur opimo illorum qui di
cũt ꝙ moꝛa m electõm bꝰ
poſſit purgari que cõſue⸗
uit nota ri.q. de concel . pre
ben nulla:nam h fuit nul
la electio · qꝛ fuit facta ꝓꝑꝰ
ſex menſes ꝗ.e · dilecto · et

cſequens nõ obſtat· q

illud fuit tolerantia et hic
plamum eſt quod diecitur p
totum titulum iſtum

teras. patiẽtia ita

De jure ta lis oꝛdina⸗
tio nõ valebat · g · e · ꝓx · et
·c · pꝛox· nam multa p pa
tientiam tolerantur qᷓ ſim

ſudie eium vemrent caſſarẽ

tur/. de Pben . cum iam du

dum · et lie nõ ꝙ ſola paci

entia dat hic ĩus talibz m
ſtituti s nõ ex illa mſtituti⸗
one extune ſed ex nunc ex

ta li pacientia · ſic· f· ð ol

ꝓconſul · obſeruare · in fi⸗
jj · q· i · m primis. b.

rcens n S .

ονI & eft Dg.

Oen

Sdeen Korvs en ſer
S. „ ₰A Er. /

eN HFertee Ae W, Tra

„*Kνια6 Ye

02 t. t
. * * α Rrere

„ANI. l.
ð

eneret᷑ Innoẽ · terciꝰ
lcet magiſter · hiet · R·
ꝛocuratoꝛ ·lR·ð ſancto
cadimudoſup aĩdyaconatu

richemundie diutiꝰ liti gaue⸗

rũt coꝛã noba · Y· ne ĩgit us
nẽm negligẽ vidban eam /q alios
in ſua iuſticia ↄfouemꝰ mãda⸗
mus qtinꝰ ſi vob oſtiterit at᷑⸗
diaconatũ richemũdie vacaſ
ſe p annuʒ tpe ſemeſtri q vel
ad archiep̃ᷣm Pe⸗ ad capitulũ
donatio ptinebat nõ a vacati⸗
one ſʒ a noticia ↄput ato cum
Pe⸗ eo ꝙeboꝛaẽ· archiep̃s aliũ
upioꝛẽ non hʒextunc fuerat
ad nos don 1. deuoluta utri⸗
q; ſup p̊ ſilẽtiũ ĩponati lde
mgr᷑ᷣo ð caſtro nouoa·R· mo
nacho fontis frigidi · ap · ſeð ·
Iteras vre di⸗ les ·
cretionis accepim? ꝙ
eũ in qbuſdã eccijs legatõni
vre ſubiectis/ quedam benefi⸗

cia et dignitateſtato tpe va⸗

cauiſſent ; tam plati ꝙᷓ capi⸗
tulam tenoꝛẽ laterañ · ocilij
eſſent iure inſtituẽdi pꝛiuati
poſtꝙᷓ; aduentus veſter mno/

tuit in beneficijs illis pſonas
mimus idoneas inſtituerepᷣ⸗

ſumpſerunt a · /Diſcretioni
veſtre mandam? qtinꝰ ſi bñ⸗

4

LV
Kng A E H HGda· AA Ai— a

— (

e e n de h
tn

Sarve! NMyo Gere

sS RÆ. Wam/
te er e „☛ 4

eASS

W.

n &£ . Wο 6ο6ς

— S .
☛ H n sſ,

— Nrto len. as — —
. Res Are

6
K. AA απ⅝ 2 MNAa QAe
αιν α αμ μ α . AWνμνμ9

. Kee rodoses 1 Rα

eT . NI. Tz* M
8 /. „*Wπ

2*½6

Aecto fi Fo iter de iure oũi electio ſpectat ſimul ad capituluʒ
t ep̃m ut pt᷑ colligi · et ꝗ. de ocel · Pbẽ · poſtulaſtis · et ꝗ. de hns

q fiũt a pla·ſi· ↄſen ca·ea noſcit᷑ · et ideo cum omes himul fut neg ligẽ

tes trã ſfert᷑ eligẽdi ptas ad ſupioꝛẽ vt haet · c · poſtulaſtis.et licut

alia tractare debẽt ouiterꝗ· de Hns q̃ fi · a pᷣla· ſine oſen· ca. ꝓ totum ·

ficia et dig nitates noueritis

pſonis idoneis aſſig natas eaſ
de paciẽtia pmittatis ab ip⸗
ſis pacifice poſſdertliochun
pYſonas amouentes ꝓꝛſus ab
ip̃is eas ð pſonis idoneis au⸗
toꝛit ate nt̃a ſuffulti nõ diffe⸗
ratis quãtocius oꝛdmare
dem epo ſamorkt ·
licõ filio ·p· ſancti mar/
celli p̃ᷣſtᷣio carð/⸗s.⁊ R·
