Petie: Mssto Pat an Tlaty dtt

.
AWο αιου. .* „ν ₰ ſeXNH NMMMR Gο d Set Eſe Se de &ι αο he E& Srſee X*

protioꝛ eſt odicõ occupãtis · vñ ſuple H̊m ſolidũ·ſiff. e pluribꝰ·et
f · dele · i · ſi pluribus · m fi ·· et . de ap · ut debitus · et · S de R p · capi
tulũ ſcẽ crucis · ſic · ff · de admi · tu · decreto · m fi · a · ff· ð · ob · ſi ticius
ar · f · S duo bꝰ reiſ· ex duob qñz ille tm ðꝛ occupare qͥ pᷣmo ad ſniaʒ
ventt · ff. de pecuk · ſi yo· et · ff· de noxa · ſ quis· ̊ ſi imul occurrerẽt

ad lit᷑ vt · judex tunc eligẽ pᷣt magis idoneu ne repugnãtia ide oti/

gat ſi vnus negaret a alt᷑ vcederet · ff. ð accu:ſi płes.et·f. S admi·

tu · deereto · m fi· n vero nõ ſint dati m ſoliduʒ ſ̊ ſimpł᷑ tunc neut᷑ pt

agere ſine reliq̊ · et ſimul fũt admittẽdi ſieut ſudices qui dant᷑ fine cła
illa: ꝙ ſi nõ omnes · ꝛc · ſed idẽ viðdꝛ dicenð ſiue addatur mſolidũ ſiue
non · euz rõ illius · l· ſi ples · Squãuis· et.l. decreto· nlommus rema⸗
neat · a ideo foꝛte non pomt᷑ ̊m textu in ſolidũ. qꝛ aduerſarius ab

inicio ꝓuiderat ſibi vt iudex magis itoneum admiteret. b·
f ¶ Tempoꝛibꝰ.porit tenoꝛẽ illius · l· ff.de ꝓcut᷑.h quis cũ · ꝗ·fi·
¶Pꝛocuratio· m q; caſu non ẽ melioꝛ occupãtis ↄdicio· qꝛ dando
vm poꝛem reuõre viðꝛ ut h diẽ · a · · pðeſi qs cũ · Aul. ññ dãdo Pm ex⸗
pᷣmat ꝙ pᷣoꝛẽ vult durate ꝓcuratoꝛẽ · ff · del: j·et ſi pkbꝰ.ſiẽ eſt ĩ iu⸗

dicibus · qꝛ ſedᷣm ptum derogat pᷣmo·s:de N ꝑ ·ceteꝝ· qñq; ſedðᷣs p

oꝛi adiungit᷑ · s · de of · del· eoꝛã · ad vnã autẽ litẽ pluriuʒ ꝓſona? et

vnd a ples ꝓcuratoꝛes dari pñt · ff. e · R qs cum · Sivmꝰ· qũq; tamen

plures pꝓſone non pñt agẽ vel expiri ñ ꝓ vnum defenſoꝛẽ ſeu defen
dẽ vt vbi ples fideiuſſoꝛes füt a volunt defendẽ euz ꝓ qᷓ fideiuſſeĩrt
iudicatuzʒ ſolui-ff. iudi · ſol · iã tñ · S. ſi tñ · et plures hẽdes nece hñt da
re ꝓcuratorẽ ne actoꝛ meomodo afficiat᷑ ſi defenſio ĩ plures pſonas
diuidatur · ut m · l · pð · iam tñ · · ſi tamẽ · et · ff · de excerei · ne m plures
idem eſt in redibitoꝛa · ff. ð edil. edie · ꝙ ſi nolit · S. ſi ples · idẽ ẽ ubi
ille qui agebat iudicio famił · Hrẽ̃ · omũi diui.fimi· re· deceſſit plbuſ
heredibus relictis· qꝛ omnes vnũ ꝓcurat orẽ dare debent f· famil

foꝛmãda ẽ ſnia ałe nõ

p ¶ Cõtra ißm · bñ dicit otra ĩm · q m p
tz · C· de ſẽ · a mterlo · o · juð · l. i· ſiue ab micio ſiue poſt lit Ot· ꝓcu⸗

artoꝛ mteruemtt ˖ C· e · nichi · de ͤ dixe · s · de elec · qrelam· a nõ ꝙ· F.

Edori tenoꝛẽ illius:l· C.e · inuitus · etenetur ſ̊ pꝛoſequi nõ co

—

yo & tahte

reuocatõʒz mſi poſt cauſã

On iniuſte · kliumfamił. filiuſfamilia s etiam ſine mandato Pp/ l
atre admittitur ad agendum et defendendum pſtita ſatiſpba⸗ pve

dAbd futuras ad pnñtes⸗ diẽ et ſub ↄodicõeet m ppetuum et ad tẽ P
pus: ff · eel · ij · et · imj · ad vnã cãm et m plures et ad omnes · ut · ff · e · l ·
,S

— — — — „.

J

Apellare · pꝛocuratoꝛ & apellare Situr. C. er inuitus- qᷣ ſinõ e
fec erit imputatur er ff · de neg · g · lib · Sul · m fuvel ſaltẽ denundlate
g. 0 EE. vi m anm r, SNae
A .WI.

Rat ah e . 2

ſy. J. ro· En ſt · Ca . Dert · Ngroſvp AW.agijs ſtin O 2 v3 ſndir hyẽ did q ras mon ſiij agat 2 deſtidat hd. MW. glo. De Diro · e 4 .
4 6 Serr do & νανυʃ²; SE . A α☛ ge Vασ⁵ο SX„α* fa E, elgys q bi-
———= S M„ S αν νμυ enn S „.5S. „ M eX” να X ß veeẽ
F Pae n. „a7αaες e eh eHKetασνα α ſαν. αn ne

*☚

AR. + & ceEE E goc .t:HHρνμνQHHh. ee ₰ℳ6
fX οε yvονnο t PaeN SR Mαπ ee NANN .s⸗
CQOME

J„ A& *½¾ X„α☚ιαε Qo EO. Xνοα 4 So Jed l QM FP. Mτο A
A Ee T „. „ gor W S ſtuaby . yx ede †νοα6 ponens

Nα☛α. „* & ſπd.fααα gasſit/ õ
S ME rA-A. Aril wKNe
4 tenetur dño lnĩam latã ↄtra ipᷣm ut dñs appellet ſi voluerit· qꝛ eu / eit ttciũ ſuũ ꝓcuratoꝛẽ ad ĩmpetrãdũ et maioꝛ et iurati intpoſuett
4 pa ipᷣius amiſit cãm ipᷣe nõ poterat vinare · vnde imputat᷑ ſibi· ſi · f.. ſuuã auẽtẽ · xet ideo imputatur ·qꝛ non debebãt illos ad ̊ aſſocia
ſi vero ſcluiſſet cereioꝛari non debuit · f · de ach · ẽp · et võẽ · l. . ĩ fi· a Hꝓ inutile ar · ad hoe · ix · di · ſi ad ſaeras · et · S· de of · del· ſup qõnũ ·
6 .s.de tꝑt᷑ · ab excõicato · vnde tunc ſibi imputet ꝙ nonappellauit pꝰ .· ſi vo · et · ij. q · ix · pura · et · ff· de edik · edie · eũ eiuſs · ſi et vna ouiſ
3 ſe ciebat · vel p̃t diei ꝙ appellare tenetur ꝓcuratoꝛ vel dño denun⸗ moꝛbida totũ gregẽ ĩficit.xxiin · q:iij · reſecãde · et . de ſta · reg · ea
4 Sareeci nan iltSint vtza dñs h̊ ſciat vel ignoꝛet ↄᷣ ſe iudica⸗ ·i · x · in fi ·et · s · de ol · del· eũ ſup at: or no noekarfen illoꝛ ·s
3 tũ ałs mãdati tenebit m Sð elec · illa · a .. ð cle · exe õ ·
alt ei faciat · n iuſta cã eũ mi · l celebꝛat · et · s · S elc ·
. excuſet ut die ira ſeans pu Tar d N dr. Seſtari Eon diſpon . — cũ wintoñ. et. C. S trãſa
ta iuſt? metꝰ tue vnũciet eũdẽ ſalte dñno ote ariſut a8 2 eon di pom/ de beãt oꝛdĩa⸗ ſiex falb · aꝗ.. de re iuð · cũ
d dio vab .ce. vel iopa appellationis beneficiũ ouola⸗ re q̃re tibipᷣcipim cum en.a.A. Hato q, valeat
to vltra ven debitñ qͥnõ Hʒ apellationẽ ꝓſequinõ fuauſto ſoq debeas cui fivolu oſtoe betreldKaze-
D pt ꝓpt ĩopiã appellaẽ· dz tenetur muitus. T deʒ rit cõſtituto ſalario möſterij igrabãt illos eẽ tales ſed
. 6 dentiser Päcpali pſe „ „ nſ ulti ſumuſe an oſtitu⸗ J. n alr debeas negoci a mnd a, Dui volütate oĩm Hg fem 6.
Snſulti. iurati. pA 5 aliquã Pcuratoꝛ ab impetra⸗ 31 repitu cãꝝ büõs dei ee qen auẽte illarũ iẽ ax olſlitutũ
2?/ eat v peura⸗ dadz excludi/p eo ꝙ maioꝛ 7 tosꝭ eh qvi me · ue cãfiũt illis et ab alns nↄiter ·
3 narp oetas rige iurati ꝓ quos eadeʒ cõmuni⸗ ex·iñj· oxoñ · ep̃oa poꝛi ſcẽ delier Aari daiſe om. 4
bat᷑ erant excõicati ipi qñ tas regebat tpe quo imüctũ marie ſarrag inen · ioꝛibʒ ſint excõicati et pa
4 caput vmuſtatis cenſen fuſt ꝓcurationis officiũ eräat Erlatum ad audiẽ?⸗ rata ſit ꝓbare excipiẽs· a
4 i erair d eꝛu l exc õnis ſnia ninodatiter · Prbre tia noſtra / ꝙ cũ qdã Jine Vestgawimen.
N— * *cat en“* p —⸗ — cο . — —2 2 E
EEh f f. Sodi.a demö. mi eſſent illi in fis pcuratõiſh nobi potẽs A.· vxoꝛẽ ſuã. du ira dz val aſto ſindiei
. mnicepibg; f0 mnicS. exp̃ſſivel lias ν auẽte p⸗ ſuſpecta hretmilites ſui eius ad agenduz dumodo oſtõ
uice ps· hHmõi maioꝛibu . Is z! enpi ExiiE E EE , 851 RSi benra
ſaẽ ut diẽ. l· illa mũierpes ſetã ſciens eos eſſe tales ipᷣ̃a cẽteſ euasinato gladioocci, pomſr. qꝛ in ſind catu de/
vñ viðꝛ JFinſts pelraro omũitas vna cu eis cõſtit uiſſʒ dere volue rũt · ſʒ tandẽ pie⸗ bent expꝛimi maioꝛes p/
ris nõ valeat et ſic ille p/ i Kornn y Rem Zi tat 1i ſodicò ⸗ ſo ainas St:
curatoꝛ dʒ repelli eũ en/, eũdem nõ eſtep ate Rmoi tate ducki ſub tali ddiee pop Wan grade ale
“ Roꝛ es illiꝰñ recipent 5j.ð re ellendus! HR ndieo⸗ W cerut eide q; ĩ monaſterio de at an ſint due parten ver
eeſti. lz . ß ;d dices impeẽ eg. ðp ſdiaẽ ˖ defenſoꝛi colobᷣs habitũ ſuſcipeꝛet mo⸗ maioꝛ ps vmuerſitatiſ. ff
. toꝛ ẽ excõicatus imnpetra Icut ſtudij hcilie.· nachalẽ· · Fepi vero miſſi a ꝙ euiuſq; vniũſi· plane· et

1

„

.
.
.

uit Eas ꝓ non excõmũica
tis etiã eredentibz ilũ nõ
eſſe excõicatũ vel etiã ere
dentibus nunquid valent
litere ut ꝓ eas ꝓcedat᷑.vi
detur eꝙ ſic · qꝛ non refert
p quẽcunq; pᷣces oblate
ſint · C· de pꝛeci · impera ·
offe · vmuer ſis· et mulier

oſtri eẽ dz a litigijs
foꝛenſbꝰ monachos
ſᷣmouẽ ita neceſſe ẽ nẽa pui⸗
ſone quẽadmodum negocia

etiã admittitur ad impetrãdũ que alias ad iudieſum ꝓ alio non ad
mittitur. ff · de reg· iur · l. ij · C· de ꝓcur᷑· alienã · ſuꝑ hoc dicas ꝙ tles

22 E — – „,.5 collegiuʒ ſine pᷣlato nõ cõ
vitdut ei velu imponerẽt / a ene us Ene blate .ð u
luuems erata filiũ puulũ ha⸗ di. eauſam · ſed hoe non p̃t
bebat mutatõʒ vi te ſue ſuſpe⸗ a ſtare mſi exprimant no
ctam hñtes ſeoꝛſũ ouenerunt miĩa m ipᷣa oſtõne. vnð ſa
tis p̃t dieci ꝙ liez litere va
leant pꝛedicto modo im⸗
petrate conſtitutio tñ ſin/
M . . dicatus non valeat mů illi
abſoluantur · nec eſt hoe inconuenĩens· qꝛ vnus ſolus vel pauci ð ca

de reg iur. Peur aliena ſup Hoc dicas ꝙ; tles pitulo poſſent impetrare literas ꝓ eccia vel ↄſtituere ꝓcuratoꝛeʒ
lẽe bñ valẽt et tenẽt · lz impetratoꝛ qui eas impetrauit ropulſus fu/ ad hoc cũ ſint coniuucte pſone · ar · .· de Hx p · nonnulli.et· xij · q · ij · non
. iſſet ab impetrãdo ſi vicecãcellariꝰ illũ excõ icatũ ſeiuiſſʒ cũ eẽ ſi pñ . Icut ſtudij ſubmouere · xvj · q·i ·monachi · . liceat· b·
cipalis dñs eas impetraſſʒ valerẽt eo abſolutoij.de excep pia de limj. ¶ Cõmendare · nota ꝙ hoc nomẽ ſindicus nomẽ grecũ eſt.
L teneas m ꝙ ibi notat᷑ m glo.h mirũ· ſed viðꝛ ꝙ lr̃e impetrate ab latme def enſoꝛ appellatur a ad certã cãm agendã eligi· fr.
excõ icato non valeant ꝓ hoc ꝙ hie dieit hi maioꝛ et iurati excõicati de mu · et ho · mune· · defẽſo ꝛes · et gnaliter ad omnes cãs pñtes N. &.
eſſent expᷣſñ in lĩis ꝓcuratõis ꝓcurato: eoꝛddebẽt ab impetrãdo et futuras · ut hic. et . de iur a· cal· impatoꝛx · et ↄoſtituitur ab vmuͤ/ A ☛☚
. repelli · et iði idem repellerent᷑ · & multo foꝛtius lie impetrate ab ex ſitate ſeu collegio ut coꝛpe·ff · ꝙ cuiſq; vmuerſ · . i. et · . jtem eoꝛꝛ· 7
. cõmunicato nõ valẽt · qꝛ ſi excõicatus r epellit᷑ ab impetrãdo · et le F&.ſi decuriones· et ſindicus iſte l dubitetur de mãdato dz cauere ð
impetrate ab ipᷣo repellende füt · Poe ita intelligenð ẽ cumvicecan⸗ rato ſi agat et ꝓtibus ꝓcuratoris fungitur et ex eiſo caub mutari pt
cellariꝰ vel aliꝰ qui las ocedit ſeit illos ſcʒ maioꝛẽ a iuratoſ excõi ex quibus ꝓcuratoꝛ ut · l· pᷣdẽa · jt eoꝛv· S. pe · a ul · ſ̊ nõ cauet de iudi
catos tunc dʒ ꝓcuratoꝛ eoꝝ repelli ab impetrãdo · qꝛ et ip̃i repel/ cato ſoluẽdo ut dẽm ẽ ·s· mãdato· qꝛ talis ſindicus pſonã ſuſtinʒ
lerent᷑ · et ita non liez eis ꝓ alium qð ꝓ ſe nõ licerʒ⸗j.ð teſti . lʒ · excõi vmuer ſitatis ſiue collegnj·ſie et tutor non cauet de iudicato ſoluen/
rat impetrante excoicatum⸗ nec Otꝛa ipm execipit et Kras obtmuerit 4 impa toꝛ· et tutoꝛ et curatoꝛ iurãt de caluma ut · C. de jut. cal. l· .
valebũt · et poterit agẽ ꝓ eas cũ fuerit abſolutus . excep · pia·b. ꝰ· Ntẽpt eb laicus · ut viðꝛ Hin fi· qꝛ ſeruos dei litigare nonopoꝛtet·
‚gauidã dicũt ꝙ valẽt lre · ego eredo ꝙ nõ valet. qꝛ ſüt impetrate ab . ij. · vñ · ſcut ſacer dotes·et · xj· q·i· te quidẽ. et. ex hijs omibꝰ. v.
ptuuρexcõicato cuſus ꝓꝙcuratio non tenz · de ba · poſt ceſſionẽ · lʒ ille ad ¶ ad ſecularia iudicia ſi habueritis ↄtẽptibiles · ꝛc. ĩ aut · de ſcĩſ epi. E.
litẽ eſſet datus et mdignũ ẽ ſepturã illius admitti cuius actoꝛ däůna aliũ autẽ · et ꝗj.Sð iura.cal · c. i · in fi · qð dẽm ẽ ſatis eſſet honeſt ſ.:
turꝗ. de hẽ · fratermtatis · nam ſi ſeiuiſſz illuʒ tale qui lras Ocedit fu zi bz pſona ecciaſtica dʒ hHabere cꝓcuratoꝛẽ bone fame pꝛo quolibet
J iſſet repulſus Settu de bes repelle ip̃m cum õ hẽ. ex eccẽiaſtico negoeis · ut · v. q. inj . qꝛ epi · tamẽ Otrarium ſit quotidie et
cõ icamus cr edentes· vtabellio·qꝛ eadẽ rõ ·ꝛc· s · ð Re p · ſup iris lerici et monachi pñt eſſe ſindiei et tractare vtilitates ecciaruʒ · x vij
Ooſto facta taneꝙ maioꝝ, vnde non valz qin maio 8 vnntate pu neſtate hic vi ebet conſtitui qñqʒ ab epᷣo qñq; a ca
taadmiſtratoꝛ oſules tus excõicati hnt vmuerſitas agẽ nonpᷣt pitulo. ꝓut notatur·s.· de iĩpt. edoceri . qnq; ab epᷣo qñq; a ca/
,. qꝛ quaſi moꝛtua tunc habet᷑·xj · q: iij · nemo epᷣoꝝ et ita quaſi vaca⸗ ̊¶ Incomodo · id ẽ potius debz mo dicum in comodum ſiue dãnum ſu
re intelligit vñ agere nõ pᷣtꝗj.ne ſe · va · c. i · et · in · idem eſt ſi ĩ ꝓecu ſtine ĩ eo qð dabunt ſindico et ceſſare a litibus a pꝓ alios litigia exer
Pen ratõe ñ ſint expᷣſſ dũ tñ ↄoſtet ꝙ eoꝝauẽte oſtõ ſit fca ut hᷣ diẽ· ſů eun Er latum · ſuſpectam. ſcz de adult erio⸗ (cere; .
expᷣſſi ſũt tũc oſtat et ſic expᷣſſa nocẽt · nõ expᷣſſa nõ nocẽt · ff. ð reg · Pꝛopoluit · hic ergo valet ꝓteſtatio.et · xxxj. q· ij. lotha⸗
ſut · expᷣſſa: et qꝛ eoꝝ auẽte fẽm ẽ ꝗꝓpꝛiũ fẽm cenſetur · qꝛ ommia nra rius · xxvinj · di· diacom · et · vi. q· i. põtifices · et · S. de elec. cu⸗
G cCOPꝛocuratons puta qr dicebatur in ꝓcuratõe talis Ointas fe/ nõ obeſt. C· ð rebz ere · gnalit · S.ipe · ar· xxxiij· qij· nõ ſatis.in pn.
De hys qᷓ vime· viſo de hin qnie an t negona 2 Ridima eſtmat viæ de hj warte fann doz* de aà ét mdecns. vv.q⸗vy. er P⸗: üj. 1 741.
t · vn · · I· F· lor tir · v na meifo· Pxm. . v. er vi p tont. 2 Ppen 7 vri .) y⸗ Rnip ntla o q ol po e lo Ed 1 ₰„
a er ar d g en, galr. Na pe wer er waly de, M r ev 7.74 an ſ s. N w rs &t Sr 1-, Nl, „.
Wia-FE eSe; Mgzi Pe⸗lanmäCa) Si J nore moznpg Tann H g Tf. 2. e et mriomi zyr ont SRern Pde peſt ſy ſenſer
lſe Cu 2 hbnors mons Migioνν du odme ni ne i qy dir Imoꝛe demnden z biolenne 1 ꝗj· ſeni6 ſ ai lis vt q; mρα 9 ub hatcicfau

ET ſn for ayy? . qrela le

TPmo narsat fes 2o ar dieé6 der n. Mραπ † "„“uel Jrela neſ: ρ eſd, d

— 2-

Abbae Co⸗. uPret Tennn ui bn ſino Znana- (IIud Pete poſt vel -t Mems aniſſioĩß Pronm xffir &‿ xriſat h- x·Pmo nariat ſem 70 da ) Nirct

bde o elale PT P PiE T 0HD☛᷑ .ſi ** vy g⸗
quod int eliigitir ſi oſtet in iudicio · N vſecratõis qð tm̃ virgini
a ¶ Impon.· ſeʒ ↄuerſioms qm̃ vey bus datur imponere nõ debz
S rrxr·qi.de votis· et j. de regul· vidua · ¶ tio pmittiẽ · xxn · · i· utilẽ⸗
(We. rr decer r al b Simulauit · nota ꝙ vtilis ſimula / ff · de noua · doli exceptio · i
et enn te fi et · xxiij · q· ij · dñs · ff · de do. · j. · non fuit · et · xliij · di · mmãdatiſ · in

1X 7 a-) ſS d.

H rrrr 2αℛGe&

ſti · de act · ·a lie · a · xxiij · q · ul · ut Pdem · ar · otra · xxvij · di · mterro
gaſti · ff de iuſti · et iut · l. i · m fi · · et · xij · q · i · ete ego · f · S of · pf · cõ
Fruit · F ul · C. 8 iut᷑ · do re
bꝰ · ĩ fyxxn· q · v cauete · a
C· ð mceſt · nup · l ul.ĩ fi
Ho· dol9 fraus et ſimula/
tio fũt noĩa reatus qͥ nũꝗᷓ
ꝓmittit᷑ a canone· qꝛ qui
peccat ñ peccat legiſ auẽ⸗
te · xxiiij · qiiij:· qui peccat
aliqñ tñvulgarioſuetudĩe
denoĩat actus ltimos:a tẽ
pꝓmittũt᷑· ut ĩ pmisocoꝛ x-
xx vj · q· ij · ̊ Hijs auẽ tibus
et ſie ſmulatio bom qñqʒ
bona ẽ · ut H. et ꝓmittit᷑ · a
qñq; mala ut ypoeriß · ut
C ·:ꝙ mt rogaſti · a · e· Ete · a
ccauete· ſfimulatio mali
qñq; bona ẽ· ut fuit ſimu⸗
latio dauid qͥ ſimulauit fu
roꝛẽ · ut · c · vtilẽ · et · c · dñs
et de ↄſe · di · ij · aeceſſerũt ·
vbi ðdꝛ · Ferebat᷑ dauid ma

ens hlennn
eandẽ · que rem patefaciẽſ/ ꝙ
moꝛtis timoꝛe monaſteriũ in⸗

cũq; poſſſ exiretſʒ alter epᷣoꝝ
vt viri tiranidi ſatiſfacere vi⸗
derer mulieri velũ imponere

ſterio exiẽs/aliũ maritũ acce⸗
pit qs galagoꝛitañ · ep̃s ad ĩ⸗
ſtãtiã ſoꝛ* vinclo excõis aſ
trinxit /· I· Iðoq;· · q · p⸗
deãz mulierẽ ⁊ virũ recepto
ſact̃o ꝙ vĩẽo debeãt ſtare mã⸗
dato ab excõiſ vicło abſolua⸗

mibꝰ ſuis· ſpſ5mambus ſui . 1 01 10 aOiru
nemo orrargh⸗ em ma tis.deinde ta mulierẽ pꝛio⸗
mbus ſuis ferebatur · riſſaʒ moĩales pdicti möſte⸗

e ¶ Mð vro · ſic 7. de ſẽ ex ·
ex t enoꝛe ·ſ̊ omũis foꝛma
eſt ꝙ iur et qui abſoluitur
ſtare mandatis eccleſie ꝗj.
de ap · ad Hh· et ꝗj. de ſentẽ ·
ex · ecũ deſiderel · Bñ refert
qcunq; iſtoꝛꝰ modoꝛ iu/
ret. qꝛ lz iuret ſtare man⸗
dato iudiciſ ꝓ illã foꝛmaʒ
nõ ĩtelligit᷑ aliud ꝙᷓ; ꝑ aliã
nec magiſ aſtrimgitur. qꝛ
mandatũ ſuum debet eſſe
m ius:nec ad aliud exten
ditur ·˖ quia nee de alio in boc b
tendunt · eſ qualiter pᷣt hoe ꝓbari eum ſit negatiua: R ndeo.il/
e Waorals. J he ndeo · il/
religionem intrauit · ſi ·s· de renun· ſup G·de hac negatiua dictũ ẽ.s⸗
de elec · bone · et hanc negatiuã debẽt ꝓbaẽ momales q̃ mulierẽ illã
repetebãt · ̊ viðꝛ ꝙ potiꝰ mulier illa debuit ꝙbare ꝙ timoꝛe moꝛ
tis intraſſet· qꝛ momales fuerunt in quaſ poſſeſſione illiꝰ.ſue mõ
ſteriũ:et quah fundata erat int ontio monachaꝛ ꝓ talẽ poſſeſſõeʒ
et cohabitatõʒz vel veli ſuſceptõeʒ et mulier aliegare viðꝛ metum
moꝛtis · ſ̊ qui hoc allegat illud dʒ ꝓbare ff · ꝙ me · cã nõ ẽ · Kñderẽ
ꝙ veꝛx ẽ B. ſ̊ qꝛ oſtabat de ꝓteſtatõe voluntatis ab micio facta ad
Huc p̃ſ umit ur nolle · xxxj · q · i· lotharius.ff·de ke iij · ſi quis · m pñᷣ· a qͥ
voluntatẽ immutatam allegat hoc ꝓbare debet ut H. et. F. S pꝓ ba⸗
eum qui · C. de teſta · ſãcimus · et · C · Sð ap · p̃cipimus.im fi:et.ff.de k⸗
inj · fide omiſſa · · R rem · et · f · de k · · ſi michi · . interdũ · ſ ̊ nõ videẽ
ex hae litera ꝙ oſtaret de ꝓbatõe niſi ꝑ narratõʒ pᷣmilſſam · ideo ali
ter ðꝛ eoipᷣo ꝙ mulier ̊ non ꝓbat intelligunt᷑ momales ꝓbaſſe ſuã

rij añ vrãm pñtiã ↄouocãtes ſi
itime ꝓbatu fuerit non timo⸗
re moꝛtis pdcãʒ muliere reli⸗

mõſtariũ redire et habitũ de⸗
poſitũ reſumè

.

mi. non poſ · ſup buis · li · xij· vel momales ſponte onus ꝓbãdi ſubire

vol ebãt · vnde mos eis gerendus fuit ꝗ.. de reſti· ſpo · 1z · ff. de ꝓpbaẽ · ·
circa gum et talis metus bene excuſat ſiue timoꝛ·et metus ſtupꝛi a ti —
moꝛ ſeruitutis · et metus verberum · ff. e. iſti quidem · et · C. S traſac Prern 3 XaS iei „ 5.; ——2
. 1 . et. ce N— P metum nõ tenʒz nec obligat᷑ qui hoe facit etiã ſi iurat· qꝛ mẽmoĩa
inteꝛpoſitas·et qᷓ.e · ꝓx · et que fiunt iuſto timoꝛe reuo cantur · vel die e 5 4 4

ꝙ vtraqʒ pars debʒz docere de iure ſuo · ſ · S. de renun. ſup hoc ·
e Doſtmodũ · q · di · R oſtaret de metu
tum habuit votũ ſuum tenuit · ſiꝗ. de regul: ſigfieatum et · e· eũ viꝛ
vbi habes ꝙ iſtud qðᷣ ab micio nõ tenebat ꝓ ratihabit õʒ roboꝛat᷑·

ſic eẽ ĩ mẽimomo carnaliꝗj.de ſpõ · ad id qað · et ꝗj. ð deſpõ · impu · ð ill

in fi· et aliud colligit ſ mamfeſte ꝙ aliqͥs vxoꝛatus vel vxoꝛ alieꝰ
eẽ iuuems ſi viuẽte altero ſciente vel oſẽtiente intret religiõʒ ꝓfitẽ
do de timore aliquo etiã iuſto ut hic erat a poſtea ratũ habeat ſpõ
te · vel mi erim et lã moꝛtuo marito ꝙ intm teneat votũ ꝙ nõ poſſit
vlterns ad ſeculu redire · et ſi redierit opelli dz reuerti ad moõſteri
et tñ viuonte marito non tenebat votũ vſquequaqʒ qntũ ad maritũ
quim poſſt eã reuocare · ar · ad idẽ .ð vuer · oiug · ex pꝓte · aſuluit. cõ

funn

trabat Poluit et ꝙ inde qů⸗

ſimulauit· tandẽ viro de met
dio ſᷣlato p̃dcã mulier ð mo⸗

,

-.

p cen · ec · opel⸗ cat ꝙ ᷣnũciacõ fẽa ad t᷑roꝛẽ

. AM- tra· ecti · plaez · quidã intrauit · vbi ð bů· et die poſtmodũ · id eſt poſt

P4σι

te puenit ꝙ electus qᷣdã ĩ ple⸗

la negatiua includit in ſe affirmatiuaʒ ha nce·ſ.ſponte

9
i Liuſ ſicut accepimꝰ deſtĩauit/

latis Idem epᷣo jgoꝛeñ. e laicoꝝ niñ foꝛte iuramẽto vſ

moꝛtem viri · tune planũ eſt.qꝛ viuẽt e viro durare metus mortir m/
telligiẽ̃ qð ex eo colligitur ·qꝛ ante moꝛte mariti no funt aula Eite⸗
vel die ꝙ mulier iſta habuit viri aſſenſuũ · qð pʒ in antiqᷓ dec· q “
ritus duxit ep̃os ad monaſteriũ vt illi mulieri velũ imponeret· nue
miſit illos ut H Sꝛ ·s · VY· eõi veroet ita oſẽſit · H taen van Seini
tvet i em zaui u ſuũ ſi ſpõte &̊ͤ fecerit· h vwo ti
ſit et ita ſolẽniʒauit votũ ſuũ ſi ſpõte ij fec⸗ te tmo iraat
tpis ratũ habu erit tenuit
. . — . „. votũ ratihabitõe ſeqnte ·
Pbas ſancti cadimũdi cuzʒ vtrocg n kebeere
40 4 .P Oaz YHirt Lrul⸗ B 11
en 5 Kenſen latar P illis iuribꝰ ꝗ. de ouͤ · ↄiug⸗
rimomũ ſuũ tenere dinoſci ü cecũ ſis et- ce. cũ ad apkcã
milites et burgẽſes ad domũ Fint ellige illas m ꝙ no
tatut mec· vxoꝛatus ꝗ. de
ou⸗oiug in nota · H̊ pone

ſione expellerẽt miſi ecciad ſupe ffſ quis p metu amt
am penmitus abiuraret · qdð cũ?dnis ren ſuazvaliquid fa

ciat vel iurat ſe factuæ er
illud adipleat iuramtum
p̃t repetẽ qð tali mõ fecit
vel abiurauit · ar · l· di · P/
ſbiteros et intellige 8 tůᷣ

ið · K· tali mõ Cactus feciſſz
abbas alijpceſſit fupᷣdcaʒ ec⸗
cleſã unde qꝛ q̃ metua vi fi⸗

unt de jure debent irritu re⸗ =psz rebʒ ſine qbꝰ vita coꝛ ,

uocari · A· q· pdeõ · R· cũ ite· pis adimit᷑ vel patiẽ̃ guẽ
gritate vſtituaß vmuſa. ¶ le ¶ f iadturã · xxi· q· in · . ul.
¶Jmens iij/ qſquiſ & ar: tra.xxxij.4
D fag e ſficã- vij· oẽs caulatões · ſ̊ nõ tã
materiã ꝙ ea q̃ ꝓp timorezʒ
vel metũ fiũt qͥ poſſit ca⸗
dere m oſtantẽ virum te
nent et obligatur quis ꝓ
1̊ lieʒ coactus et ſuramen/

ðð

banũ cuiuſdã eccleſe ad ter⸗
roꝛem laicoꝝ renunciauit ele⸗

„—

NRioni/qlle de ip̃gfuerat a cle⸗

F. Tue igit er le ſit factum ſuꝑ quo iura

gionẽ ſtraſſe à qð fecit poſt?? m ricis vnõ excepto vnanimi⸗ ſe= tũ ſup & fẽm tenz dũ tñ ta
modũ ratũ habuiſſe ip̃am ad mter celebꝛata ·

r p Er 247 . o,
Wx!. diſeretõi ſẽis pñtibꝰ innoteſ

etiam traditur qð ſeruari
poſſit ſine int eritu ſalutis
eterne · alias non teneret
juramentum · xxij · ꝗ · ii. ſ
aliquid · ar · S· ð pac· pacti
ones . qꝛ pꝛo nullo metu
L dz quis peccatum opera/
Rmoꝛta le j..e:ſacvis:et pottus quelibʒ mala pati q; malo oſentire⸗
xxxn · q · v · ita neet ita tenẽt ea q̃ ꝓꝑ metum fiunt et iuramentum ꝗ.e·

(W.. -Trn.

ad audientiã · et hoe ideo · qꝛ coacta voluntas ẽ voluntas·xv.q:iime

rito q̃rit.ſ̊ ↄtra ̊ dat᷑ actio ꝙ metus cã et ꝓbato metu reſtituit᷑ ei
p officmũ ſudicis qð dedit et ẽᷣdidit vel abſoluet᷑ ſi ꝓmiſit · ff· e· · me
tum . ß ꝙ pᷣtoꝛ· nex refert ĩ h̊ caſu qͥs metũ fecit an is q̃ poſſdet an
alig dumõ ꝓbet ſe ꝓ metũ rẽ pdidiſſe · qꝛ metꝰ iuſta hʒ ĩ ſe ignoꝛã/
tie cãz · ſ. eſi cum except õe· Sĩ hac · et ᷣt agẽ tã ↄtra poſſidentẽ ꝙ;
vtra ilũ qui metũ intulit · ff. e · ti · · pedi?. i · R n· ſ̊ ſi ab vno ↄſequi
ſuũ ↄtra aliũ agẽ non pᷣt· ut ĩ dicta · l · pedius · S· ul·ĩ fi· ſic · f.. ð dolo ·
leſi plures · ff · de eo ꝓ quẽ fac · erit · l· i · · ſi ples · C· de odi · furti · l. i·
ar · Otra.· ff · ad · l· acqᷣł. jt mela.S. ſ ples · H illud ẽ pena · H intereſſe ·
et pena vmus nonliberat aliuʒ· ut in · l.jtẽ mela.·ſi plures· et ẽ ve
rum ꝙ ſubuenit metũ paſſo ñ culpa ſua ineid erit ĩ metuʒ. ff · e· ſi mu
lier. xxij · q·iin· int᷑ cetera·ar· otra ꝗ.de ſpõ · vemẽs · ibi culpa ſua me

. 32 Pfpir dit i metuz et tñ nõ tenz mrimomuz otractũ p metum · ſolue B ↄtiũ
intentõz pᷣfũptiue cum de facto oſtaret iʒ non de foꝛma facti·C.qui/ M. . 3 3 3 P

„22.α
2

AnK C Tat Nidhar ii⸗On i ul'
P meæm lay toꝛn fi o'2 ffin c mſ miemat ine 1d . *². 2

₰

* iee 2* NS

ꝓ diſtinctõʒ talẽ · tenẽt g q̃ ꝓ metũ fiunt et ſubueĩt᷑ metũ paſſis ñ cul
qbʒ etiã ſi culpa ſua ĩcidit ĩ metuʒ nõ nocʒ·et pᷣmo ĩ cã mẽmomali q̃⸗
liſcunq; metꝰ mtueniat eulpa ſua vel ſine culſpa mrimomũ otractuʒ

12 1 nbera debẽt eſſe · qꝛ inuite nup tie difficiles exitus oſueuerunt ha bẽ
1. Sidi. ꝗ. de ſpon · requiluit · et · e · gẽma · et · C· de ſpon · l· ul · ĩ fi · et vbi metꝰ

— 2 22 . . —
ab micio et poſtea ſpõtera ir vel coactio intercedit oſenſus liber dici non p̃t ꝗj. de ſpon · eũ locum ·

et mr̃imomũ ſolo oſẽſu ↄtrahitur · xxvñ · q · ij· ſufficiat · H̊ capti p di
ctũ int᷑ cetera· viðꝛ dicẽ ↄtrariuʒ · q̊ nõ ↄtradicit · qꝛ ibi nõ interueĩt
iuſtus metus qui poſſit eadẽ ĩ ↄſtantẽ vĩrum qui ſolus excuſare dʒ ·
ff · e metum. vel dicas ꝓut oſueuit exponi· matrimomũ ſit firmuʒ et
ſtabile · ꝙ illud bum ſit non pomt᷑ pᷣceptiue ſ̊ oſultiue· a ſic:c· illð
int er cetera · loquit᷑ de oſilio tm̃ · vel metus non fuit ꝓbatus: Itẽ a
dos ꝓmiſſa ꝓ metum vel ſoluta non tenzʒ:qꝛ ẽ acceſſoꝛia ad matrimo
inum. ff · e · ſi mulier · · ſ dos · vbi ðꝛ ꝙ dos ꝓp metum ꝓmittit᷑ non
naſe it᷑ obligatio· Itẽ in rebus eccie ẽ ſpẽale ꝙᷓ nõ tenʒ tradicio vl
miſſio vel iuramentu factum ꝓ metũ de rebus eccẽle · xv · q· vj · c· i · D

X* nnt Qem) à9 93 elmis αρααun voασ. Vel 4 DODden
Fi rtt. P r*. 23 ne En E ano

tur vel qð ꝓmittitur ſiue

PS

r pa ſua ĩcidãt ĩ metuʒ · ab iſta doctrĩa ſiue gnalitate excipiunt᷑ caſus ĩ ſ ſlasr
ent ere 4
να W b

„νοννν

6 ED c 56N6 des

MOA
₰R

audn dh9.

α wanerIt

2σ

Nlam ta
q· x· Pmo Po 7 Iro PtCπͤ at hi:tb. ".

affale ba ſino ſo) eaadn

f hfh222ðð
tte⸗ ditio ſine ſolẽnitate de qᷓ cauet᷑ · xij. q· ij. ſine exceptõe · multo oꝛrtt⸗ mro VUer At goaninſte vei mijuſte fecortt. fr. „ an. v5c.
hna nõ tz traditio de rebʒ eccie ꝓ metũ.nec iuramẽtũ ſupꝑ ̊ fem· qꝛ ſinõ nec niſtingueituu m hoc Merdiha R iuſte nkergte ech K. Clegn= p.
ef tz pneipale nec acceſſoꝛiũ · C. de leg · nõ dubiũ · et ..de ko · ope · ſ di! C vi aut clam. imetusautem eſt mſtatis vel frium vietnm ofe D S
di ligeti· Itẽ et in voto.qꝛ votũ p metũ factũ nõ tz · ·e· platũ · qꝛ vo x. hcj trepidatio · ff · e. l. j. et nota ꝙ lic et non ſit neceſſarium boſutkeitſi⸗ q aſolat vartus
tũ res eſt voti et nõ pᷣcepti · et libeʒ· ? arbitriũ m vouedo.alias non Leſſetñ ertur mern ee hare ſaltẽ ꝓ r ien rmeſtt enn Brato aen
D ẽ votũ · xxxij · qi.integritas:etꝗj.Sð voto.licʒ ·et volũtariũ militẽ ſibi ſpicar eam mferendã · ff · e · metũ · i · Fen · e e¶ Debet. lit H mtelli / F. Na*
ni elegit HCaEhaür ſbi gar dicit. S. e: abbas. onaf Fr. Prs
ne⸗ actionat diabol 4. — R;⸗—. ¶ Ad reſignatõz · nõ ꝙ 6 *MHql hor
ſdes p metũ extoꝛta.ff· ð iuð. ide meerpoſta ſit confirma⸗ mulcat eimn excoſcatig it nin⸗ tõe iuramẽti vel alicuiꝰ p Roat
i l.nj·i· H n· It auẽtas tuto ta nõ impedit q minus is qu tus pcoactõʒ aſt rictus / aut p miſſioms· ſi poſtmo ĩ re⸗ Pax, no eda
dii va p me n ert ar Femn renũci auit eccie ad cuiꝰ regi⸗ metü induckus. In mo caſu Retze vel ſolutoe nõ int d⸗ ma o*
n de; alijs caſibʒ tenẽt q men pus erat eſcũs p̃ficiatur tale nõ credimus excõſcatõe eeffisa⸗ oraboſteare⸗ e 6 ſon
n metũ fiütut dẽmẽ dü tla eidẽ. nno · ijj · de cano 2 ſub⸗ tene ri cü magis pati qʒ agẽ pers⸗ pia wioleen. ue ſ Tare⸗ 54
ſint Sln meenen Zlutie Daudiẽ⸗ (diac · lincoñ · vteatumcat᷑· In ſ⸗ cdolicet metus pitudims cã ſublata ẽ· C. 3 7 de r. P.
p . ſcet men j o metül eme ltiam nrĩ ammgrꝛo · w· de attenuet culpaqꝛ tñ nõ eam nk-s . b tur. .6 ſcn. h.
, nõ tenẽ tipo lure · ar · le · cheuell · ig mficate puemitſ ꝓꝛſus excluditcũ ꝓ nullo me⸗ Seperend 11arn. 1g.
n erlievbi dee go metufem c ecciaʒ de cheuell. canoĩce tu debeat quis moꝛtale pcc, Se:zoaurelar otra vbi
dt idndd ven imoporuf fkuiſſet adeptuset aliquãdiu incurrẽexcõicatõis labe cre⸗ oblar iuramtuiß ak gi
otra inuit er vb il qꝛ ad pacifice poſſediſſet guiſſmo dimus manari. Idez macell · ibiiurautrontepeie:
3 — non atam baberi non tãdẽ metu rogis ꝙ eaʒ reſige et agaten· episs· tm̃ renunciare· ſ̊ non iura
fu Patrag laicog⸗ ta· narzʒ ſurare coact eã in eoꝝ VIn dilẽc · fil. · Yquia uir g nonrepen kerer.
9 renunciatio non tenz eta ad quos pꝑtinebat manibꝰ re oſtitit nobiſ de voto emiſſon ee⸗ en
1 ſſponte fieret. qꝛ noneſt ſignauit 1vo qᷓ vi metuſue E de pᷣſtito ſurameto a canoni⸗ no repetst. C. ſtaduerlus
nme nd honerer. Cauſa fiült carere debet robo⸗ cis ſſulanſe regula ciſterciẽ. ·¶ ven. lei etq de iutiu⸗ ſi ve
3 eec. ppy. et . e n m dubijs · refirmitatis A· · ſ eundes α obßuarét vel traſtatz iß̃iu —— 13 ne e,
deer vn.diSon adreſigtõs oſtiterit vob pta⸗ eccie ad oꝛdinẽ illos nullate⸗ ſterul ad denunciatione; 4
4 ſalgub⸗en Ranes rennn leʒ metũ fuiſſe coactũ qͥ potu⸗ nus impedirẽt cũ vtrũqʒ ſer⸗ bi factã j.de ĩut᷑iutł · ad no
2 . 2 2 — „ — „. 7— . . . — 17
11 milla deẽ . ꝙ dubijs · et ſtatẽ nõ obſtate ſur am̃to Pdi⸗ lutis etne noletes via piurijs nunciare papeꝗ de iutiu⸗
1 ar. s. de renun · ſup kor⸗ ctoq̊ nõ að r epe ſʒ ad re⸗ apire . no⸗ obſtatevioletia qᷓꝓ⸗ quẽadmodum.poſſʒ etiaʒ
1 b ¶ juramenko· ergo ſ iu ſignanð ſolũmõ tenebat᷑/p̃fa⸗ ponebatir illata· cũ neq; me⸗ impetrare abſolutionẽ in
u ramẽtum mteruemſiz vel *.e* e, t v i Ka,:„Li ſi moꝛtiſ lciatũ coꝛro⸗ ramenti ſicut fit m vſuris
4 fides interpoſita fuiſſz ꝙ ta ecclam el reſtituifaciatis tu moꝛtt neq; cruciatu coꝛpo⸗ J.6 iureu er ahminſtra
vlterius nõ repeteret nõ De vdꝛoñ · archieÿo· rIS otinet Nideo von de buit tionis · et m hoc dolum fa
e za epeteve lur ainro Aceris ẽ canonibʒ· · F· cadẽ ĩ oſtates Nec obſtante cere nonvidr qui fraudeʒ
ti vel fide obſtante quod p̃t . gSS. dol o wonebãt ſe fuiſſe et dolum excludit · ff. del⸗
buari ſine int eritu ſaluts Fuimꝰ aut vtꝝ is qͥ com⸗ quo Ppon . ij· cum pater · S. ticio · m fi⸗
eterne · et . e cum dilectꝰ . HðZ Acris. ꝓ coactionem
. · de iureiut · ſi vero · et · xx bſolutã · xlv. di. Z iu
i. Rau. be⸗de deis · et · l· di · P bꝛ os · i· q:
reiti⸗lpo⸗acee a eEn . —M 2 2 84 a asg L.PfeDi⸗ eſie P.
tta j dereſtt.ſpo e: n. s.de renun. eumint et· S· e abbas · So.qdag ieconſtateũ magis pati ꝙᷓ agẽ videat n . l. teſtamenruz teſta⸗
. dicunt qð hic dicit· a m ſimilibus ſignatis ijus cõmune eſt· qð ðꝛ ĩ cõ let teſtamentuz vbi teſtes muiti derinent. ff· qui te · fa · poſ. q teſta
. tranns biſpenſatto eſt ſed ex itera no colliSis diſpélatio illadee- ento⸗ n. et tatoꝛ R p vim a nrunmfeuerir 15 val; Apder or.ed
n arys Pde. non ptradiar. du dio An lorſuitunr. Jealiud doꝛmienti Opat · ff. de auẽte tu · l. j m f · ¶xj · q· in · ꝙ pᷣdeceſſoꝛ ·
ꝗ· de reſti· ſpo · e ·n. non otradicit · qꝛ m alio caſu loquitur · qꝛ aliud Par t . ar. 2. Kfllud miut
. us quo fuie oliat ; di Ann Kepzfmnaſta Anse . illa det. ab nec meurrit qs excõicatõz iʒ alia meidẽter ꝗponãtur ut magis ꝓfi
mter · p·eno Jtrnd⸗ te ꝛn jt ſoluũmõ abrenunciare. a renuciauit ciãt ⸗j.de ſen · ex. eũ volũtate · et · c · xñſo· tů · ij. i·ĩ pᷣmis · qñʒ nul
bas · non otradieit · qꝛ ibi iurauit ſolumõ r tauit . uttere K. rprii⸗q. ve ſtane lo mõ excuſat· de Me. di⸗
3 dict pa pa h uramene ineernerils mrenunetstge inanes rer rerei metꝰ attenuat peeca/ iiij · eos · et · xj. q. inj · qſquis
cipet illa piatõz tüc nõ poſſet P fiet ili cce em rcon 4 6 . P erenne dilci eccie · nõ tñ potuerũt ecẽiam ſuã ſubicẽ oꝛdim
bñ buari ſine interitu aie⸗Bn negaznfite poſſe pbaro maru ſii⸗ Q enerveletis alijinconfalto dioc-epocvoereef gat.
Feisficoinptataze aeeit Railet Nerbarfuegte ſẽ vmre · gẽ ver ꝙtũ ad epm i nõ potuert et nulluz piudiciuz
ſenᷓ otradicntt otrana EEarqinen ſare metus bos poſſe puta qꝛ fit epo · ſi itũ ad ſe bñ tenuit talis trãſlatio . de dõ · mter dileõs.et
“ ts vin piis vorſbapedas. Exeuſeremegis has por a puta ⸗ s hẽbit wura epalia ſua fẽoſueuit /.de relig· do. qꝛ mõſteriũ· nõ
neſcis. Stupꝑꝛi ſiue ſtat us beris atq; necis.ff· e·ego puto · a. l. nec eps hẽbit iura epᷣalia ſua moꝛdin eiſter . Bſeipos pfonalit obli/
ſſe timoꝛe⸗ ilti quidẽ . F. · et · ij· et · iij · Itẽ metus ſube ſue · s c· ꝓxi· viðꝛ ꝙ ip̃iſubiecerint ecctam oꝛdim eiſter · ſeip̃os ꝓ onaut aobu⸗
e. timoꝛe · iſti quidẽ · Fi· et · ij et · in · Ite metus ſube ſu 5 ũt buare regulã illoꝛx/et bene potuer̃t ꝓmittere nõ impedire
en, d audientiã · ad quos· alias non tenʒ veſignatio· 8. de renũ · ad Zuco viie eare rogut dmẽ eiſterciẽ · faciendã ꝓ illos ad quos pti
.et · e · bijs. et · · c· ꝓx · ar · vj · qyiij · demqʒ · trãſiationẽ ecẽie ſue ad oꝛdinẽ eiſ eA P illgs ao quos v
monet ·˖ et; e/ quod m dubijs et · Sc ſafaan vatk ip̃i ꝑ ſe hoc facere non poſſent · p ep̃m de oſeſu capituli·
7 d Cauſa. olm ita diecbatur ad vĩ meruſue cauſa fatiẽ eaen non der Seer erkweo ba buari dz de iutut · ſi vero. et. xxij. q
hẽbo · vis em fiebat mentioapt er neceſſitatẽ Arardl do ranee vo⸗ C . Woem ſi ſalutis coꝛpalis · xñj · q· iiij. ul · · quiſquis ergo
luntati: licet hodie detracta eſt vis mentio ideo ſez qꝛ ad it vi atro im.! dann l. vegu.· 2iudici· l. ·i fr. C. ſt aduſus ven . i. er ire
ei id metu quoq; fieri viðꝛ · qꝛ vis meludit m ſenetn entemog . e ire⸗ C 8 ju.⸗ iut· ſivero · lentia ignoꝛamus foꝛte aliqua
mnmetum ff. c . jꝛet · / Sꝛ vis impetus maioꝛis rei cui reſiſtinõ pᷣt · ff P5 ¾ ire⸗ e fuerit illa vio: vba incuſſerãt eis timoꝛem q̃ nõ
et, c. 1l.i,et ij. vi dico ↄpulſiua que induet actionẽ ꝙ metus cã ut. l. p . 2Wiolentia⸗ qus . ã. metũ . et . qui v .e n
. pee e · l. ijeet · ij. vi dico o pulnua que indueit achione? bz immobſlib ſp ſufficiũt ad niſtũ timoꝛẽ · ff · ꝙ me · cã · metũ · et . qui cle. vel vo.in — —
inre ens ruifiua: q: ia inducir mterdict vñ v de rebs immobitſ; ſua lfoꝛte eẽ mĩia bat᷑ eis excõicatõeʒ · ſʒ ille timoꝛ ñ excuſat ciu rts Pe
tm et de hijs q immobilibus coherẽt · nec ablatiua in rebz mobilibꝰ Rimiãte- vol foꝛte ec mabaxr eis excoicatõeʒ · ſʒ ille tunoꝛ ñ excuſat ec e.. eſIE
q̃ mducit actõ eʒ vi bono raptoꝛx eirea mobilia tmff · de vi · et vi ·

r · lei · · ſi fundꝰ· et . F. n· et inſti · vi bo · rap · · ne dũ · nec etꝛã tur bat
a q mne mterdickuz vti poſſidetis m rebꝰ immobilibꝰ et m rebz

mobilibus datur mterdictum vtrobicq; cũ duo ſe poſſdere otẽdunt

Inec mquietia que mducit meerdictum qð vi aut lam vt cũ quis non
7 — — — — ——

. ₰ O2
DR 16. . 7* a buemti? . 1 tmali6 „3 .. ee/
* Kal P , 2, one Hies e *
tep e e erPrrn 7
Enn

7

exęõicatio ht medicinalis · n. q/i .multi.· ꝛ=etiã m pluribʒ alijs caſibʒ
„C Kortis non ſoli m duobꝰ iſtis · PG⸗

boꝛʒ · ar · vij · di · fuerunt · et · xxiij · q;· vñn · ouemoꝛ · et · ff · de ac. Here · Wde

q̃ maliena· . ul:qñqʒ metus reru.I.di.pSꝛoset.sS· e abbas· ꝓp

metũ libᷣtatis exgere nõ poſſum q honoꝛã de litatis cauſa ſtipłitus

eexcuſat metꝰ. qñqʒ metꝰ x½

õ

F. Tr an õ Z g* MMMe Wr —Mere y. ſ / f. .
Crvemſſent⸗Cag e „ .— —„, - —— .
ſerct SNieieſ. D fuj· ff. quazx rerũ actio non dat᷑ ·l. i. 5. q ho noꝛãde · qñq; metus iudi . N der vel diues ar · op · de ſuſpee · tu · legitios · ar. g · de of · del· ſane · ea· e b
Rgli pai6 nrra cs · · q· ii pmis · vel alicuius potẽtis . C. e · ti. l. pe. et ul. qñqʒ metꝰ⸗ paſtoꝛalis · i · hen · et · i . q· ul · quiſquis · qlitas etiã nogocij oſderan⸗
eme ſ erde ſtatus vel honoꝛis · vel ſunpius vel filioꝛv et metus ſtupri. ff· e iſti da ẽ · k ꝗ·. de ap · ceũ ſit rõnaet · ff. de iuð · nonnunẽp· et ..ð iutiut᷑ · ce ul ·
Dnwit quidé. JItem qñq; nõ tm metus ſ uſpicio met?ꝰ excuſat· ff-ſoca· Ha mffl · et · C· vñ vi 1· ſi qñ · ſu · i · ꝓ modica pecuma diſtracta a ſieñ
nerl Ri6e bitatoꝛes ui et· f. ad. l. acqu ſi as fumo ul guaz metus mortiſ . Equiſuit · cen / otradicit l̃a ſequẽ s vbi dicit ad ius et ꝓpri d
