vt qꝛa legittime interpoſita ẽ.e.ti.vt circa.⁊ ap.ſit legittime inſinuata
vt in cle.S.de elec.cãm.⁊ .debitũ tempus vt ibi.ꝭs.penul.
vAppellatio.vrrũ q; enĩ equalit artat illa cõſtitutio.i.de ele.vimc;
8 ſentiat cõmodũ ſicut onus.de re.qui ſentit.li.vi.

XSpoliantis.ꝑhoc patʒ ꝙ loquit᷑i poſſeſſoꝛio recupande de poſſel

ſoꝛio retinẽde an intentari poſſit ꝑ eũ qui petitoꝛiũ intẽtauit illo pendẽ
te notaui ⁊ dixi.õ.e.paſtoꝛalis.ſuꝑ.iiij.glo.que glo.in ea ꝑte q̃ dicit an⸗
te mediũ ꝙ de poſſeſſoꝛio põt redire ad iudiciũ ꝓpꝛietatis repꝛobari vi⸗
det᷑ ꝑ hunc tex.Si eni ſpeciale hoc inducitur in odiũ ſpoliãtis ꝙ ſuſpen
ſo petitoꝛio tranſit᷑ ad poſſeſſoꝛium.ergo id nõ licebit in caſu conuerſo
in quo caſu ceſſat.Sed glo.dupliciter põt defendi.ſ.qꝛ non dicit ꝙ ſit
ſuſpenſo poſſeſſoꝛio redeatur ad petitoꝛiuʒ. ſed ꝙ de poſſeſſoꝛio inchoa

to reditur ad petitoꝛium qð poteſt intelligi renunciato pꝛioꝛi iudicio.
Itẽ volens dicere ꝙ ſuſpẽdi ⁊ pẽdere poſſit poſſeſſoꝛiũ.dicet h̊ ſpale hic
addi in cã appellatiõis vt dixi in glo.foꝛtiꝰ vt qð ibi olim non licuiſſet.

hodie liceat in odin ſpoliantis.
Aelu ionẽ.q lʒ fieti poſſet vt hic.tñ in his beneficialibo põt omit⸗
ttiꝗᷓ. de verbo.ſig.ſepe contingit.facta ergo cõcluſione hoc h̊ nõ lice

bit.qð verũ puto niſi in caſu decre.paſtoꝛalis.in fi.s.eo.vt ſicut hocin

alijs cauſis bñficialibs tũc liceret.ſic ⁊ in iſta ſaltem eo caſu qͥ ſuſpẽdit
petitoꝛiũ inchoatũ a ſe in q̊ loquit᷑ illa decre. (lis.ſuꝑ vᷣagi.poteſt
ag S uſpendere.ſine metu cõdẽnatiõis expenſaꝝ.vt dixi.e.ti.paſtoꝛa

ſnhoͤ ve
lcita
mniende
fſluſſs.
hl
( eru

Mlanst

iEr
fdo

booti

ſg.

hne
feltng
dſna
n dein
ſiügg
fillpegn
nuuſt de
Raſet
ſigz t
ii
alnt
fepbidinn
ci .
Eegnlae
1fie.
er tacdudad
nciütinen
ſoeßſta.
1s Nnt
eſalbattnme
infiti

enditſpint

7

lpignond

reftgi

vunſene
rgo Nonſeqn.

däappain

conco; ſo

edar.

volirer
4. Pörenm

.dechelin
timeinitusg

nde N
utſoſei
grniin
cpobni
lünsgit
cſu cnn

gondinet

ſſorond

hioi

ſceth ſo,
nonlan

Folium XIIII.

b ¶ Et pꝛo vcl. vt. ff. de v. ſig ſepe. de reſcrip.c.ij vbi de hoc.
cAduerſario.bec lr̃a ⁊ ſequẽs appꝛobare xidet gonoſ ci⸗
ber. S. de oꝛ. cog. c. fi. Gof.inno.⁊ ab · de reſti.ſpo. ex qõne.ſ. qn luꝑ eade
re intẽtat vnꝰ petitoꝛiũ alter ſupꝑ illa intentat poſſeſſoꝛiũ recupande pꝛi

us audit᷑.⁊ ſic vtiliꝰeſt ſibi agere q; excipere dicebaͤt
dve actiõis eum nõ p ꝛiꝰ auslendh ſed ſił dicens ꝙ in decre. ex qõe. pꝛiꝰ
excepit poſtmodum egit
vt ibi ſcripſi.
d Solo. quaſi nil ha⸗
beat docere de petitoꝛio
⁊2 b̊ videtur ꝙ peteret
reſtitutionẽ beneficij nõ
habeat iuſti ficare poſſeſ
ſionem vel ꝓpbare titulũ

in ſolo poſſeſſoꝛio pcedendo. & Cle
mens.v.in concil.vii.
De dolo contumacia.
V ante diffinitiuã ſnĩſam

derekaur wros a5 a iudice qͥs appellando re
diri ſub go ij. 2 qð no. cedat ⁊ iudex ſue appella⸗
oſken um de eizitn tioni nõ deferens Citato vel en non
Po . In 1 .„ Ve. . 1 9 75 .
voleno e defendere 7 Citato vlteri in ca pꝛocedens contra
bunc tex.rñdebit łꝑ dec. .
ex pte. de reſt. ſpo. vbi in IèJYJMUDẽ/
tentãs poſſeſſoꝛiũ ꝓbat

coniugiũ. ⁊ ꝑ decre.ad decimas.e.ti.li.vi.Aliud eſt qᷓintentare petito
rium aliud iuſtificare poſſeſſoꝛiũ ex ti.vbi natura poſſeſſoꝛij ᷣ requirit
d vide qð dixi in pᷣdic, decre.ex ꝑte. in glo.quaſi dicat vltra medium.

e qð bo.nõ placuit.qͥ dicebat

titoꝛiũ a ſe ꝛ abaduerſario intentatũ

Jante.ſe.ſumat ⁊ determinat caſum dubiũ circa decre. eũ qui.

e.ti.li.vi.⁊ qð ibi tãgit archi.⁊ quod no.de regu.iuris.inter mo
aſteriũ.in vlti.glo. èVMB
Sniam.⁊ ſic opoꝛtet appellationẽ iuſtificari ſolũ ex virtute graua⸗
minis illati ꝓpter qð appellatur.vt ·..de ap.appellanti. M.
g No deferẽs.ſi detuliſſet ſnia poſtea ꝑ ipſum lata non valuiſſet.qð

dic vt de ap.cũ appellacionibꝰ.li.vi.hñ autẽ fecit iudex nõ deferendo cx

quo putabat er falſa cã apellatũ.nũq; enim reuocabit᷑ qð n eum fiet ni
ĩpꝛiꝰ iuſtificet᷑ appel latio.qð dic vt no.e.ti.non ſolũ.li.vDi..
hb Non citato.qꝛ citare nõ tenetur.vt in pᷣdic.decre,.eũ qui.

i Abſentẽ.foꝛtificabãt dubiũ hic duo ꝙ citatꝰ fuit ⁊ ᷣ fuit abſens.x

que apte videbaĩ cõtumacia in nõ veniendo.vtj dicam. ſMc
le & Pꝛomulget.qð potuit ſi lis erat cõteſtata ⁊ ꝙ liquebat de cã. . e.
81 ⁊ idem ſi nõ erat conte ſed erat de caſib quibus ꝓcedi põt ad ſniaʒ
lns 2t.3 ↄtumacẽ q̃ hñt᷑ vt li.conte.qm̃ inter.⁊ in glo.
i Debitũ.ſ. x. dierum ⁊ a tpe noticie. de ap.cõcertationi.li.vi..
m Appeellare. no. inno. ? poſt eũ hoſti. de ap.dilecto. vt ibi pᷣſcripſi in
fi.vl.glo.⁊ guil.in ſpe.de ſen.plata. .iuxta.v. quid ergo ſi appellatio.ꝙ
appellans ad ſniam qᷣ poſtea appellat a ſnia per h̊ nõ renũciet hᷣme appel

lationi nec ſniam ratificat.geminatio eni appellationũ no ſubmittit ſʒ

ſubtrahit appellantẽ a iudicis ptãte.xxxi.q ij.lo thariꝰ.de ap.bone.⁊.c.
dilecte. nõ ob. ff. reʒ ra.ha l.iij.ꝭ.falſus.qð ſolue vt no.ber.de re iu.c.i.
n & Manifeſte vt qꝛ nulla cã fuit ibi expᷣſſa vel nõ legittima dato eſ /
ſet vera. vel iʒ legittima manifeſte falſa vel iam ꝓnunciatũ eſſet illã fal⸗
ſam ⁊ nõ appellatũ.Et aduerte.qꝛ ꝓbare videt᷑ hec lſĩ̃a ꝙ vera contuma⸗

cia in nõ veniẽdo nõ impedit appellantẽ vel appellationẽ niſi ſit manite⸗

ſta vt ſic in vera cõtumacia diſtinguebat᷑ inter manifeſtam ⁊ dubiam.

nifeſtum appellat. ⁊ m hoc intelligẽdavident᷑ iura que dicũt cõtumacẽ
in nõ veniendo nõ appellare.ij.q.vi.ſunt quoꝝ.in pn.xxiiij.q.iij.de il
licita C. de iudi. ꝓperandũ.ꝭ.cũ autem quoꝝ ap.nõ re.l.i.C.e.ti.In nõ
veniendo ideo dixi.qꝛ ↄtumax in nõ parẽdo appellat.ff. de ap.creditoꝛ.
ß.iuſſus.⁊ ꝓ ratione diuerſitatis dicit glo.ꝙ iſte peccat in vno tm̃.ille ĩ
duobo. quod intelligo ꝙiſte venit ſed nõ paret.ille nec venit nec paret.
BGuil.in ſpe.de contuma.ꝭ.i.v.⁊ no.pᷣmo diſtinguit duplicẽ contuma
ciã veram ⁊ pᷣſumptã. Scðo triplicẽ.ſ.euidentẽ veram ⁊ pᷣſumptaʒ aut
fictam. dicẽs ꝙ verꝰ contumax quẽ citatio appꝛehendit nõ auditur ap
pellans ⁊ multo minꝰ euidens ⁊ euidentẽ vocat cõtumaciã illius qͥ di⸗

rit ſe nõ venturũ.⁊ an ſufficiat hoc extra iudiciũ dixiſſe nuncio citanti

vide qð no.ð ſen. ex. venerabilib.. ſecꝰ.li.vi.veram illiꝰquẽ citatio ap

pᷣhendit.fictam vel interpᷣtatiuã citati ad domũ quem citatio nõ app⸗

bendit. Ja. de are. contumaciã quam dixi. S. euidẽtẽ dicebat veriſſimã
⁊ dicebat fictũ contumacẽ appellare veꝝ venientẽ iudice ſedẽte ꝓ tribu

nali reſtitui ad appellandũ.ff. de in inte.reſtit.l.diuus.veriſſimũ nullo

iure ad appellanduʒz admitti.ff.ex qui.cau in poſ.ea.fulcimꝰ .§. fi. Sed
circa hoc ẽ ſciendũ ꝙ in vero ↄtumace q̃druplerx eſt opi.⁊ in ficto q̃dru
plex. Nã aliqͥ dicunt veꝝ quẽ.S.dixi euidentẽ veriſſimũ alij inuẽtũ alij
nõ inuentũ.tũc demũ ſi ſe citatũ nouit alij citatũ ab hoĩe. Itẽ quidam
dicũt fictũ inuentũ q dixit ſe venturũ ſed tacuit vel nõ venit.⁊ hc etiã
recitat glo.vl.in.il.fi.ff.de reſti.in inte Alij dicunt hunc veꝝ ſed fictũ
nõ inuentũ.⁊ focit qð no.in.l.ex cõſenlu.S.fi.ff.de ap.Tertij in nõ inuẽ
to diſtinguũt an citatio poſtmodũ ad iſtũ ꝑuenerit ⁊ ſit verꝰ an non.⁊
tunc ſit fictꝰ.⁊ facit qð no.in.l.i.i.ff.q ap.ſit.Alij dicũt fictũ cũ ius
citat veꝝ cũ citat hõ.qꝛ nunciꝰ ⁊c.ff. de arbi.celſus.⁊ facit qð no.com⸗

po. ⁊ archi. de elec.c.i.li.vi.ſic vera interpellatio q fit expᷣſſe ꝑ hoĩem.ff.

de vſur. moꝛa ficta que tacite fit ꝑ legem. vt in ꝑſona minoꝛis.ff. de leg.

iij.l.ticia ſeia.S.vſuras. C.in qͥ. cau.in inte.reſti.non eſt ne.l in minek:
,1e

De vero ⁊ ficto placet ſcòa opi.repꝛobata pᷣma ⁊ qrta ⁊ lʒ tertis in ſe

appellans enim friuole ⁊ recedens vere cõtumax eſt. ⁊ tñ ſi hocnõ ẽ ma

ce ere ludici grumacirer reſiſtit is qͥ nõ inuentꝰ citatõio noticiâ

babem⸗ ulc pderg de, id iudicialiter nõ ↄſtat ⁊ er pᷣmmptõe iudicamꝰ
intelligi. . ſi H“Mõ riudicialiter ́ cõſtaret haberet p vei o.⁊ ſic poſſʒ
.§. 6. de qᷓ ſubmittã. Itẽ ſciendũ ꝙ circa ↄti macis ap.eſt

opi.etiã qᷓdruplex. Cõis hʒ q lictꝰ i
F 'Jarapler. — a ꝓpellat. C.qũ o ⁊ qñ iu.ab eo.ff. qñ
apeſ. t.l. i in fi. C. de li. cau.ſi is.⁊ facit hec decre. S c ſi ded g
la. bal. ⁊ odof. quã ſeque
batur dãs meꝰ in. l ꝓpe⸗

ipſum eniã abſentẽ ſniam diffinitiuũ randũ etia ficte cotu⸗

ꝓmulger poterit iqem appellãs a di⸗ max non apeellec. ⁊ h̊ di

cũt ꝑ.s.ſinautem.e.l.de

cta 9 fe l Ee
gaſnz infra temp debitů appocllare iudi.q loquit᷑ de ꝑte non
minc ꝛima APellatt eſſet friuola inuesep ie facit. ff. de
nanifeſte, Clemens. v. i iudi.l.⁊ poſt edietũ.ĩ fi
lonienen. nens. winconc, uefuchotzeleee, d

EVc lite pẽdẽte nihil inno⸗
— er. . ſicte contumar ener nõ
6 eſſet ap.nccria.qꝛ ipſo iu
3 uobus roma? re ſnia nulla ee ſi ex⸗
J tur bñficio guletarle ſi⸗
8lG ä ne ap. remedio nõ cõue⸗
nit rñſio narrantis illu d. de fi.inſtru.inter. .ceterũ.Alij dicũt ficte
cõtumacẽ appellare.⁊ poſſ e qui venit iudice ſedẽte pꝛo tribunali ałs nõ
appellat.⁊ ſic intelligũt.S.ſinautẽ.Alij dicũt nedũ fictuʒ ſed etiã veꝝ ap
pellare poſſe.dũ modo nõ ſit manifeſtꝰ quẽ.o.vocaui euidentẽ vel veriſ
ſimũ.⁊ ꝓ his facit hec lr̃a.⁊ de ſen.ex.venerabilib.S.idẽ eſt.vbividet ex
pᷣſſum ꝙ citatꝰ nõ veniens ſit pᷣumptiue ↄtumax.qꝛ potuit ipediri ſic
ꝙ venire nõ potuit.Nũ ̊ eo caſu hñficio abſentie reſtitueret᷑ᷓ ſniam. ð
re iudi.cũ bertoldus de reſti.in inte.ex lr̃is.⁊ de hᷣ.ff.de dã. infec.ſi fini⸗
ta.ꝭ.ſi foꝛte.de re iudi.qſitũ foꝛtiꝰ ꝗ̊ beneficiũ ꝓbabilis ab ſentie illũ exi⸗
cuſabit a ↄtumacia vt apꝓpellare poſſit vt pñs.obtinere ſniam retracca⸗
ri ꝓpter iniqᷣtatẽ ſui.nõ ꝓpter abſentiã tm̃.fateoꝛ tñ ꝙ vbi pñs appellare
nõ poſſet vt qꝛ tertio citatꝰ.tũc nccria eſſet reſtitutio de q̃ in pᷣaictis iu
ribꝰ.Et ex his cõcludi poſſet ⁊ ſcio ꝙ nouũ videbit᷑ ꝙ ſi ↄtumax qͥnõ ve
nit appellat.iuder a q̊ appellat ſi ſcit illũ euidẽtẽ vel veꝝ ↄtumacẽ ap.nõ
deſeret ſed in cã vel executiõiꝓcedet.iudex tñ ad quẽ ap.recipiet.⁊ pꝛiꝰ
b pᷣiudiciali cognoſcet.ſ.an potuerit appellare.⁊ ſi cã cognita inuenerit
illũ manifeſtũ ⁊ euidentẽ ↄtumacẽ vel veꝝ ſiue inuẽtũ ſiue nõ inuẽtũ
qtñ poſtea citatũ ſe nouit nec apparet ipſiꝰ iuſtů impedimentũ vel excu
ſatio ⁊ ſic ↄtẽpſit ꝓnũciabit ap.nõ deuoluere.⁊ in ap.cã nõ ꝓcedet.Si
vo ſibi ↄſtabit illũ lʒ inuentũ.foꝛtiꝰ nõ inuentũ qͥ poſtea ſe citatũ nouit
iuſte impeditum ꝓpter qð venire nõ potuit vl ſaltẽ excuſabilẽ vt qꝛ cre⸗
didit terminũ ꝓꝛogatũ.de reſti.in inte.ex lr̃is.⁊ fa.qð ibi ſcpſi poſt vin·
⁊ tan.cũ ꝓpter h̊ apareat eũ nõ fuiſſe ↄtumacẽ qꝛ nõ ↄtẽpſit.ff.de re. iu
di.ↄtumacig ꝓnũciabit ap.deuoluere ⁊ de illa cognoſcet.⁊ẽ ſi.qð ſcpſi
5. de ap.ad ſ̊ ſi in vna.⁊.sS.de reſti.ſpo.ſollicite.dẽ teſti.veniẽs.ij.de ap.
nõ ſolũ.li vi.in.iij.glo.ad tex.q̊ redeũdo videt᷑ ᷣm pᷣdicta ꝙ de pᷣma ap.
vt pᷣiudiciali pᷣmo cogſcet᷑.de oꝛ.cog tuã.cuiꝰ euentꝰalteriꝰcognitionẽ
dabit vel denegabit initiũ.de ele.ſi foꝛte.li.vi.Sed ſᷣm bᷣ qͥiq releuat ſe⸗
cũda ap.cũ ꝓnũciato ꝙ pᷣmo fuerit bene appellatũ reuocet᷑ ſnia ꝑx modũ
nullitat vel attẽtati.de ap.nõ ſolũ.li.vi.⁊ ꝓnunciato ꝙ male fuerit ap

pellatũ apparet illũ poſtea ↄtũacẽ fuiſſe ⁊ ſic nil reuocabit᷑ ⁊ fa.qð ſcri⸗

pſi poſt inno.⁊ hoſti.de ap.incerpoſita ĩ fi.i.rñ. Rñdeo valet ad h.qꝛ nõ
coget᷑ pſed pꝛimã ſʒ pꝛoſeqndo ſcðam ſi excipiat᷑ de ↄtũacia replicabit ð
iuſta ap.de qͥ iudex ſcðo cogſcet nõ vt ꝓnũciet bñ vel male appellatũ vel
vt reuocet attẽtata ſed ſolũ vt ꝓnunciet illũ appellare potuiſſe vel nõ.et

ſic appellationẽ deuoluere vel nõ.⁊ ſic iudet ap.tertio ſuꝑ eodeʒ articło

interiecto ꝙ nõ licuit de pᷣ cognoſcit ⁊ ꝓpnũciat.s.de ap.ſua nob. Item
valet.qꝛ ſᷣm h audieł pſequens ſcðam lʒ tꝑe q̊ pſcquit᷑ſit lapſum tꝑs pꝛi
me ꝓſequẽde.bñ facit.de ſen.ex.lʒ.li.vi.Si vᷣo etiã tꝑe ſcðe appellatiõis
lapſum erat tꝑs pſecutiõis pᷣme.vide qð ſcripſi de ap.directe ſuꝑ glo.ij
Itẽ valet ꝙ poſſet aliqð pbabile dubiũ pᷣmo appellantẽ excuſarea cõtu

macia lʒz appellatio per pꝛobata iuſta ꝓnũciari nõ poteſt.fa.de ele.c.i.li.

vi. Itẽ poſſet ſecũda eſſe interpoſita ad aliũ iudicẽ qui magis expediret
appellanti q; pꝛimꝰ. Ex pᷣdi ctis ſolui videt qð no. S.e.cũ.de elec.cãm..
pe.in vlti.glo.qꝙ artatꝰ per decre.illã qui nõ venit nec miſit ſi appellata

diffinitiua ſi nõ doceat de iuſto impedimẽto qð excuſet contumaciam

nõ debeat audiri foꝛtiꝰ enim cadit vera cõtumacia in citato ꝑ ius cõe.
quod ignoꝛare nõ licuit qᷓ; in citato ꝑer iudicẽ.
J duob.Determinat caſum dubiũ circa decre.ſcdᷣam de pᷣben.

R li.vique reſeruat collationi papali beneficia in curia vacantia

an locum habeat in duobus litigantibus in curia ſuper benefi
cio ſibi collato alter ſi moꝛitur vel vterq;.⁊ diſtinguit pᷣncipaliter duo
membꝛa.qꝛ aut vterq; moꝛitur in curia aut vterq; extra curiam aut al
ter tm. In pꝛimo diſtinguit.aut vterq; moꝛitur in curia.aut vterq; ex⸗
tra.aut alteriꝰ ⁊ alter extra ⁊ hoc vltimo caſu. aut alter tm̃ poſſidebat
aut neuter ⁊ ſi alter aut qui moꝛitur in curia aut qui extra. In ſecũdo
etiã pꝛincipali membꝛo.ſ.cũ moꝛitur alter tm̃.tũc ſubdiſtinguit.qꝛ aut
beneficiũ ſpectabat ad moꝛtuũ aut ad ſuperſtiteʒ aut ad neutrũ.⁊ ſiad
moꝛtuũ aut moꝛitur in curia aut extra.⁊ ſcðm pꝛincipale mẽbꝛũ pꝛoſe
quitur ibi.ſi vo alter.tertio ꝓteſtat᷑ ibi ſalua tñũã. (ſcrip.duobꝰ.ii.vi.
b Duobus, vel pluribus cum ſit eadem ratio.concoꝛ.quod no.de re

vt ibi dicit glo.ſi finis lo
q̃ret᷑ de eo qͥ nec vere nec

põas qð ibi dicit.audie⸗

EVt lite pen. nihil mnone.

RBo . pfti.li.vi.
E mana curia.quod dic vt no. S.de pꝛeben.pñᷣ .
d Beneficio. large ſumitur cõpꝛebendens dignitates. de p̃ben. ca. :

. vi. ſaluo quod ibi no. in. ij. glo. ð —
¹ Elnacd e⸗ ergo ſi liengerer illud ſibi debitũ.⁊ concoꝛ. quod dixi

n cle. S . 8 ui bie tãgebat ar
5. in cle. S.de reſcrip.auditoꝛ.⁊ per hoc puto ſolui gð du gebat
chidi. de ele.ſi electio.li.vi.de electo in pꝛepo ſitũ nõ cõfirmato qui mo
ritur in curia an pᷣpoſi⸗
tura vacet in curia.alle⸗
gabat pꝛo ⁊ 3 que no.lx⸗/
mol quze⸗ puro Ens;
etiam ſi ibidẽ ſuꝑ electio Jeß 1 Ern „ —
ne r olirmatione lieigag cingat vtrũq; collationem hmõi bñſi
banr perhaclitteri. du? (i ad romanũ Panrieics ſi vo extra
rat eni pꝛima vacacio vſ dictam curiam ad oꝛdinariũ decerni
confirmationẽ.fa. .
e conmeeeſꝛ. mus pertinere. niſi foꝛſan aliab eiſ⸗
ſit. in pꝛin. li. vi. queꝑ co in dicto beneficio ius haberet quod
annarionen delinte de ſivni in dictacuria. altex verg er v
on grg renin oreie 1cõtingat. ſi moꝛiens in curia bñ
opi. quã renui.de eiec. Moꝛi cõtingat.li moꝝ 4
lenkeo.5. ficiũ poſſidebat ad ro.pon. ſi vo aliꝰ
ad oꝛdinariũ pertiĩeat collatio ſupꝛa⸗

na curia ſup r beneficio ſibi collato“

litigantibo in eadem curia moꝛi con⸗

cupientes.S.qͥd ſi. in vl.
glo.que incipit. ⁊ perti⸗

ſe Seape eicelto di⸗ dicta. neutro aũt ipſoꝝ beneficiũ poſ
ad dignitateʒ cuius ad/ ſidente: erit ro.pon.ꝓpter aucus 5ꝛ02
eptio fac illa vacare.du⸗ gatiua in collatione hmõi pꝛefe⸗ erend
bitat᷑ an vacaſſent in cu⸗ Si vo alter tmmmodo ſiue poſſeſſoꝛ

ria.⁊ placet archi.in de⸗

crecamilſa. de ele. li. vy ſiue petitoꝛ decedat ſi ſupſtes vel aliꝰ

ꝙ nõ.qꝛ non vacant per nrerrce dun b
arlonemeke bhol tur cũ interim benelicji S on
m pacificã vel ex 1nõ voſſi E o ei per
quo ſtat per cõfirmatuʒ ferri nõ poſſit ad quẽ collatio en pe

quo minꝰ illam habcat tineat futurꝰ declarauit euent „Nas
vt ibi.⁊ de pꝛeben. licee
epᷣs.e.li.dicebat tñ ꝙ ſi
ille cõfirmatꝰ manet in . S
curia ⁊ per ꝓcu. poſſeſſionẽ apꝛehendit ꝙ beneficia vacabunt in curia.
ꝛ2 talis polſeſſio quo ad pꝛioꝛa beneficia fingit illum moꝛtuũ.xvj.q·l.
gerce in quibꝰ.ſed moꝛi non põt niſi vbi perſe onaliter eſt ergo ⁊c. Mon
placet hoc dictũ exquo ſequeretur ꝙ beneficiũ per pꝛocu.renũciatuʒ in
curia vacaret eo loco vbi eſſet renunciatiõis tꝑe qui pꝛocu. cõſtituit qð
eſt falſum. vt ipſe idẽ no. in decre.ij de pꝛebẽ. Et ad.S. ecce rñde per no.
de reſcrip. ſuſceptũ. li. viin glo. pe. qꝛ nõ vere moꝛtuus ſed fingił ⁊ illa
fictio bene põt trahi ad locũ vbi poſſeſſionẽ appꝛehendit. vbi ergo ꝓcu⸗
ratoꝛ mandatũ habens poſſeſſionẽ appꝛebendit ibi ⁊ bodie vacat bene⸗
ficium. ſed vbi amicꝰ vel negociatoꝝ geſtoꝛ id feeiſſerpeegere poſſet il⸗
la opi.qꝛ tunc vacant ꝑacceptionẽ ⁊ ratificationem ꝑ illum factã in eu
ria ⁊ nõ pꝛius.facit de pꝛeben.ſi tibi abſenti.li.vi.tem aduertendũ p
ſepe curia pꝛioꝛa beneficia electi in epᷣm in curia cõſecrati ſtatim cõfert
quod puto fieri nõ poſſe illo non conſentiente niſi pꝛiꝰ habeat polſeſſi io
nem epiſcopatꝰ.non enim ꝑ ſolã ↄſecrationẽ vacant pꝛioꝛa ſed ꝑ conſe⸗
crationem ⁊ tranſlationẽ ⁊ lapſum tꝑis quo debuit cõſe ecrari ꝓut etiaz⸗
ſcripſi poſt inno.⁊ compoſt.de ele.cũ in cunctis.v.cũ vero.ſuꝑ Vlt. glo.
ſi ergo cõſecrationis tꝑe poſſeſſionẽ habebat tunc ſtatim vacaãt pꝛioꝛa.
⁊ in curia vbi ↄſecratur.⁊ per hoc videt᷑ ꝙ ſi cõſecratꝰ in curia poſſeſſio⸗
nem nõ habens vadit ad partes ⁊ epiſcopatus poſſeſſionẽ appꝛehendit

ꝙ pꝛioꝛa illiꝰ beneficia nõ vacent in curia niſi ſpaliter fuerint reſeruas

ta.Scio tñ ꝙ curia hoc nõ recipiet.
itigantibo in hoc ad titu. . .
g Moꝛi. idem puto in renunciatiõe vel alia vacatiõis fonma etiaʒ ſi
miſceantur.vt qꝛ vnꝰ moꝛitur alius renunciat cũ ſit eadẽ ratio.⁊ facit

Peealleg g ecce. vi. 1.
h¶ ontingat.ſimul vel ſucceſſlun.
i Pontificem. tolle lram decernimꝰ pertinere. 2ðM
u Curiã repente moꝛi cõtingat vtrũq; collationem buiuſmodi be⸗
lIESꝛdinariũ.i.collatoꝛem etiam ſi nõ haberet oꝛdinariam iuriſdi⸗

tionẽ.ſic de cõceſ.pꝛeben.ſi ſoli.li.vi.

m ¶ Niſi.banc exceptionem etiam in inferioꝛibꝛ membꝛis intelligas

repetitam. ,
n ¶Ab eis. litigantib moꝛtuis.
o JIus in re vel ad rẽ.de vtroq; de conceſ.pꝛeben.c.vl li.vi. -
a ¶ Poſſidebat.ſicut ergo in multis caſib eſt melioꝛ cõditio poſſeſſo⸗

ris. de p̃ben. ſi a ſede.li,vi.ſic ſit melioꝛ cõditio illius penes quẽ moꝛit

poſſeſſoꝛ. ⁊ no.qꝙ ſi hec ↄſtõ non emanaſſet videret᷑ ad hoc poſt moꝛtem
querendũ ad quem de iure beneficiũ ſpectaſſet.vt · dicitur cum alter
moꝛitur vt eo cognito haberetur cõſideratio loci moꝛtis illiꝰ.ſed quia
hoc fuiſſet difficile ⁊ facile neglectũ ideo fuit vtiliter ſic ꝓpuiſum.
b Pontikficẽ.collatio ⁊c.vt ſequittuur.
e¶ Alius.ſ.moꝛient᷑ extra curiam ⁊ repete beneficiũ poſſidebat.
dWeutro.idem puto vbi poſſidebat vterq;. vt in paritate poſſeſſio⸗
eme ſit potioꝛ conditio pape.facit de reſcrip.duobꝰ.li.vi.⁊ qð no.
c.li.de pᷣben.ſi a ſede.⁊ poſſent ambo ꝓuocare ſi interdicto vti poſſidetꝭ
vel qꝛ vterq; cõtra reliquũ appellauit vt ſepius experimur.ſed ſoꝛte bũc

cuis interſit cãm nihilomin pꝛoſequi

caſum omtiit.qꝛ vtroq; poſſidente neuter poſſidere videtur.q; nõ i
lidum.ſacit de ꝓba.licet.vel qꝛ non bacſte⸗aet ddelec comiiiu anr
eg Ipſoꝝ.ſ.quoꝝ alter moꝛtuꝰeſt in curia ⁊ alter extra curlã.
ſDPꝛerogatiuam.cõcoꝛ.de pᷣben.ſia ſede.li.vi. M
. .Si vᷣo.ſcðᷣm pꝛincipale membꝛũ diſtinctiõis.
Decedat.in curia vel extra. ——
ig Interſit. ſine rõne tt
tuli in quo ius habebat
in re vel ad rem. ſiue rõe
iuris eligendi vel pñtan
di vel conferẽdi qð ſe cõ
tẽdit habere.⁊ foꝛte moꝛ
tuũ elegerat vel iili pui⸗
derat.S.eo.c.ij.lib.vi.in
glo. penul.

ſiad deſunctũ pertinuiſſe beneficiuʒ
fuerit declaratũ ꝑtinebit ad papam.
ſi ille in curia vł ad oꝛdinariũ ſi extra
curiã ſit defunct qð ſi ad neutrum il
lud ſpextaſſe conſtiterit:ad oꝛdinariũ
collatio pertiebit.ſalua tñ in pᷣmiſſis l Pꝛoſequãtur.ſins
nid ro vomptitead auen eccle⸗ gicquereturlis non pen
iarũ perſonatuũ dignitatũ alioꝛũq; ttt
beneficiox cccteſtaſtieor plena ? libe⸗ teemleme . alz
ra onti⸗ ex ſue ptãtis plenitudĩe

noſcit pertinere · ¶ Igem. Ub.vi.
Vm lite pendẽte nihil debeet Kuent⸗, concoꝛ. de
. er eeelect. ſi foꝛte.li.vi. de fri.
innouari litem qͥ ad hoc pẽde fraternitatis. in fi.cũ ſu
re cenſem poſtq; a iudice cõ⸗ is concoꝛ. iſte autẽ euen
onzpi ; rarin tus eſt dubiꝰ. ff. de pecu.
deten in ea citatio emanauit ⁊ adꝑ uoch deberu. pecu
tem citata peruenit. velp eam factuzʒ o Pertinebit. collatõ
fuit qͥ minus ad eiꝰ noticiam puene⸗ de qua permiſit.
rit dũ tamen in citatione pᷣdicta talia beus mod wanuthre
mrerp peraplene oſſit inſtrui q &ud neutrũ alteruz
uper quibꝰ in iudicio couenit᷑. membꝛũ ſubdiſtinctõis
qñ pꝛonũ ciaretur bene⸗
ficium ſpectare ad ſuper
ſtitem non expmit quaſi

indubitatũ qꝛ tunc nõ vacat.⁊ ſic nec per papã nec ꝑ oꝛdinariũ in con
ferendũ.ad vtrũq; autẽ impoſſibile ẽ ſpectare.facit de ele.vt quis duas
li.vi.⁊ ideo etiam illud nõ fuit expꝛimendi.
r ¶Pertinebit. conſtat enim ꝓin curia nõ vacauit etiam ſi ille qͥ moꝛ⸗
tuꝰ eſt deceſſerit in curia. .

—

8 Penitere. cõcoꝛ. de pben.c.ij. li.vi.⁊ facit de cõceſ.pᷣben. ꝓpoſuit.
(Ne lite.Declarat qñ lis pendere dicat᷑ determinãs qð no.hoſti7.

e.ti.c.i.vbi dicit ꝙ lis pendet nedũ ea conteſtata.de vᷣ.ſig.ex pte. ij
icet etiã libello pncipi oblato.C.qñ libel.pn.ob.l.i.⁊.ij.⁊ ſi ad hoc nõ
ſit impetratũ.C.eę.ti.l.i.foꝛtiꝰ exqueo impetratũ ẽ.de ap.ſuggeſtũ.⁊ foꝛ⸗
tius exq̊ negociũ eſt cõmiſſum.de teſti.cãm.ij.⁊ foꝛtiꝰ facta citatiõe.de
of.dele.gratũ.ꝑ que dixi ibi ſecure tenendũ ꝙ nõ ſolum ea q poſt litem
ↄteſta.ſed etiã ea que añ ſaltẽ poſt citationẽ attentant᷑ ſine libello ex pu
ro ⁊ mero iudicis officio reuocant᷑ in ſtatũ pꝛiſtinũ.alle.de conſti.cum
N.in fi.de ſpon.ĩpube.ad diſſoluendũ.de accu.olim.in quibo nõ põt
dici ꝙ fuit lis ↄtꝭ.⁊ in hoc differt hec rubꝛica a rubꝛica.de reſti.ſpo.ſᷣm
ipſum.qꝛ hoc de plano expeditur ibi libellꝰ offert᷑ ⁊ lis cõteſtat.de reſti.
ſpo.olim⁊ tribi.c.ſequen.⁊.c.vlti.

v¶ Pendẽte.q̃ſdam caſus in quibo ponderat᷑ pendẽtia.vide no.de of.

leg.pñti.ꝭ.i.in glo.ij.li.vi.

Innouarl.qð fieret ſi poſſeſſoꝛ pꝛiuaret᷑ poſſeſſiõe vel alienaret res

litigioſa vel ſuꝑ ea impetraret᷑ pꝛiuilegiũ tacita litis pẽdentia.antiq̃ ve
ro poſſeſſiõe vti nõ eſt inouari.⁊ vide qð ſcripſi eo.ti.ſuꝑ rubꝛica.
? Ad S.ſ.q̊ͥ ad innouationẽ impediendã. ⁊ foꝛtiꝰ quo ad iuriſdictio⸗
nẽ ꝑpetuanda.de fo.compe ꝓpoſuiſti.de offi.dele.gratũ.
53 Poſtqᷓ;. in pendẽtiaponderamꝰ pᷣncipiũ ⁊ finem.h̊ determinat pꝛi⸗
mũ.ſ.qñ incipiat ſcdᷣm.ſ.qñ deſinat.patet.e.ti.c.ij.li.vi.⁊.xi.q.i.qꝛ res
ſcʒ lite finita qð eſſe põt per ſniaʒ a q̃ non ẽ appellatũ. vel alit᷑ vt no.ð li.
2l.i.c.li.vi.⁊ vide qð dixide ↄfeſ.c.vl.ſuꝑ vl.glo.⁊ qð nojjti.ꝓx.c vno
a Kõpetenti · alibi dicit᷑ idoneo. de ap. vt debitꝰ. ⁊ facit ad heclfa ad
id qð ibi no.in glo.ij. Competentẽ autẽ hic dico eũ q cauſe iuriſdictõeʒ
hʒ cum exercitio dato ꝙ illa poſſit ꝑ exceptionẽ elidi ſiue exceptio cotin
gat ꝑſonã.vt qꝛ ſuſpectꝰ.ſiue iuriſdictionẽ vt qꝛ reſcriptũ ſurreptciciuʒ
planũ eſt enĩ ꝙ his caſibꝰ valet ꝓceſſus in pᷣncipaliſi non excipiat᷑.de re
iudi.int᷑monaſteriũ.de hoc de reſcpᷣ.ad audientiã.ij.ſicut aũt requirit

cõpetentia in iudice.ſic?⁊ in citatiõe.ſacit qð ſcripſi de fo.cõpe ꝓpoſuiſti

de offi.del. cum plures.li.vi.in glo.fi. HS
. vA Citatio.pᷣuilegia rel reſcpta vident᷑ ĩpediri ꝑ ſolazʒ cauſe cõmiſſio⸗
nẽ ſine citatiõe.de teſti cãm.ij· ⁊ vide qð ibi dixi ſuꝑ glo.penul.
c Et ad partẽ.lʒ ergo q̊ͥ ad ꝑpetuandã iuriſdictionẽ ſufficiat cltatoͤez
emanaſſe ſᷣm canones.⁊ vide qð dixi de offi. deleg. c. vl. in fl. ad indu⸗
cendam litis pendentiã.nõ ſufficit emanaſſe niſi ꝑuenerit vt bic.
de Factum. doloſe vt in iurib ſtatim allegandis. D
e¶NPerueniret. cõcoꝛ. cle. ẽ. de ele.cãm.de renũ.c.vno.de iudi.dudum
f Erpꝛeſſa.concoꝛ.õ.de ꝓcu.non põt.ad idẽ de .(de fo. cõpe. q;uis
ele.vt circa.c.pꝛocura.li.v.

Plene.ſi ̊ dicat iudex.cõpareas die tali rñſurus ſuper ticio ſuper

,„ —

quadã domo nõ erit ſufficiẽs expᷣſſio nec dicełlis pẽdere ſuꝑ domo vel

m. Nõỹ poſſit. S. e. c. j.

popol

qultor

Si
deludl.
onglle

nto
narent
Malm
Monmcon
1* yren.
ndeil
(tan
ſogſ
enh
Mpokt
eonen
umuuntben

lehtian
no Ie
moco
ſctera.

lcera

glit ini
wleme

Dut

iupoſe
ſom
aonnpeel
H rocn
inndimo
(EöSae
iſont

ſo.
Uheclti

usodo
(alllis

colle

Ghe
Nſke

tirt

nele

ecnnn
rln
tſg igſi⸗
ſfenlign
nebie ce
enlt.
mmaſench
Aſegnin
Neuttüchn
ſubaſtinn
lcureurte
ecurrnt
Mapnne
dingiſe
lecpen

hnfie

öbenge
san
deſſicn
3,1ſitf

ſugetae

fncnctni
nati

ſnelbelen

edecſie
in otbi
,derckſe

chtetcdet

. didetoe

Wdlent

idenrio nd

Uakobtn

odnidn

kA.
Pdermiuf

Vclaleftton

roſteen
ariſei
Cuenſtef
ſvealantcl
iri ina
ngo
. hirnn

na ſertur in curia etiaʒ ſi

Folium xv.

domus eſſe litigioſa.⁊ eſt ſi.de do.⁊ cõtu.c.ij.eſt ergo ↄſiliũ actoꝛis cui
expedit inducere litis pendentiã ꝙ inferat᷑ libellꝰ in citatione. de dila.c.
ij. bene facit cle.s.de elec cauſam. tñ licet id nõ fiat ſi tũ talis eſt expᷣſſio

ꝑ quã bene poſſet inſtrui ſufficitvt hic vbi vero iuderx ſufficienter expᷣſſit

ſed nũcius nõ ſufficienter retulerit nõ iuuat debuit enĩ emanaſſe.⁊ ꝑue⸗
niſſe vt ſupꝛa dicitur.
D compeſcẽdas.
ſli ſuper beneficio
econt ra ipſiꝰ poſ⸗
eſſoꝛem qui triennio ñ
poſſedit in petitoꝛio vel
poſſeſſoꝛio vna diffiniti⸗

L De ſequeſtratione poſſeſſionis
ecertrfructuum. SJ
Pcompeſcendas litigan
tium malicias diffimimꝰ
vt vnatcontra poſſeſſoꝛeʒ
diffinitiua ſententia ſup
eneficio apud ſe.ap.dũtaxat in peti

.

toꝛio vel poſſeſſoꝛio pꝛomulgata be⸗

nulla foꝛte dicat᷑ ipᷣiꝰ bñ
ficij ſequeſtratio ꝑ loci oꝛ
dinarium fieri debet qᷓ; ĩ
pediens vł ſequeſtratos
fructus occupans excõi
catus eſt. ⁊ ſi ẽ de litigan
tibus cadit a iure ſuo et
reſpicit pendentia nouũ
⁊ equiſſimũ ẽ qð inducit
hec conſtitutio que pꝛio
ponit nouũ caſum ſeque
ſtrationis fiende.ſecũdo
punit impedientem ibi.
ſi quis autẽ.tertio cõſti⸗
tutionẽ ad pendentia ꝓ⸗/
rogat ibi ꝑmiſſis.q̃rto
exceptionem remouʒ ibi
non obſtante.
b Kompeſcendas. i.
refrenandas.⁊ cõponit a
con.⁊ peſco.qð verbum

triennio pacifice antea ab eo poſſeſ⸗
ſum non fuerit. per loci oꝛdinarium
apud aliquam perſonam idoneam
ſequeſtretur.que plenam de ipſo⁊ de
bitam curã gerẽs.id quod de fructi⸗
bus ipſius debitis eiuſdem ſuppoꝛ⸗

illi reſtituat qui finalẽ in cauſa victo
riam obtinebit ¶ Siquis autem ſe

non eſt in vſu. ⁊ concoꝛ. queſtrationem huiuſmodi impedire
cle. de of. oꝛ. c. i. vel fructus ſequeſtratos quoquomo
glunen oꝛtius ergo i qopꝛeſumpſerit occupare ercommu
d V Eontra poſſeſſoꝛezʒ. nicatus incurrat ſententiam ipſo fa⸗
ſi ergo contra petitoꝛem

pꝛo poſſeſſoꝛe fertur ſen⸗
tentia non fit ſequeſtra⸗
tio. Item ſi inter duos vel plures petitoꝛes beneficij fertur ſententia pꝛo
vno contra reliquum vel reliquos non fit ſequeſtratio hoc pꝛobat hec
littera. tem ſi fertur ſententia contra poſſeſſoꝛem. non tñ pꝛo petitoꝛe
qui foꝛſan ad pꝛiuationẽ agebat nõ eſt locus ſequeſtrationi qð pꝛobat

littera ſequens ibi petitoꝛio vel poſſeſſoꝛio ⁊ in fine huiꝰ ꝑtis.⁊ facit qð

no.hoſt.in ſum.huius ti.ad fi.

? ¶Diffinitiua.in interlocutoꝛia ergo nõ habet locũ hec conſtitutio.eſt

aũt inrerlocutoꝛia que inter pꝛincipiũ ⁊ finẽ cãe fert᷑ ſuꝑ his que incidũt
vel emergũt.diffinitiua vero ꝑ pꝛincipalẽ.q diffinit.de quo ſatis in ſpe.
f Supꝑ beneficio eccleſiaſtico.cõcoꝛ.s.e.cõpil. ( de ſen ꝓla.in.i.colũ.

de iudi.c.ij.ſi ergo inter petitoꝛẽ beneficij ⁊ poſſeſſoꝛẽ eſſet queſtio alia ꝑ

ſonglis vel realis ⁊ ferat᷑ diffinitiuaꝓ petitoꝛe nõ erit locꝰ ↄſtitutioni.
Dumtarxat.ſi.S.e.cõpi.de reſcrip.auditoꝛ⁊ fuit hoc pꝛudenter ſic tẽ

peꝛatũ. abſurdũ eni fuiſſet ꝑ ſingulas ſentẽtias oꝛdinarioꝛũ vel delega⸗
toꝛũ polſeſſoꝛes poſſeſſione pꝛiuari. h. ¶ Poſſeſſoꝛio.hic patet ꝙ etiã

ſuper poſſeſſoꝛio fertur ſententia diffinitiua.cõcoꝛ.de iudi.c.vl.
i Pꝛomulgata.pꝑ auditoꝛes curie a quoꝝ ſententijs appellat᷑.⁊ puto ð
creta ꝓcedere ſiue pncipalis ſentẽtia feratur in curia ſiue ſuꝑ ſentẽtia la
ta ꝑ oꝛdinariũ a qua fuit appellatũ ad curis diffinitiua ſentẽtia ferat᷑ ibi

dem dũmodo ꝓ petitoꝛe cotra poſſeſſoꝛem vt dixi.

l: Q¶ Beneficiũ.no.qꝙ nõ fructus tantũ immo etiã beneficiũ ſequeſtrat᷑.

⁊ bec ſunt diuerſa.⁊ eſt ſi.qð no.de pᷣben.ſi tibi conceſſo li.vi.in.gloſ.ij.
mura ergo beneficij ⁊ bñficiati exercebit ſequeſter qui poſſidet ſuper quo

ide qð no.⁊ ſcripſi.de iudi.exanimata. ¶ Etiam ſi.pꝛudenter fuit
ſor additũ ad tollendas cauillationes dicentiũ ꝙ in materia ſequeſtra
tionis odioſa ap.beneficij nõ ↄpᷣhenderct infra ſcripta.de pᷣben.c. vl.e.
ti.cũ in illis.li.vi.

m Triennio.pacifice.ſi.C.de fideicõ.l.i.ſta duo requiruntne fiat ſe
queſtratio ꝙ triennio ſit poſſeſſum ⁊ ꝙ pacifice.de his ergo pᷣiudicialibb

bene poterit poſſeſſoꝛ exciꝑe ⁊ ꝓbare.nec puto ſufficere annũ tertiũ icho
atum vel maioꝛe ꝑte illius tertij anni illũ poſſediſſe requiretur enim tri
ennium conſummatũ ſi.de reg:ad neſtram.
n. V Antea.i.ante litẽ motã que nũcẽ finita ꝑ vnã ſentẽtiã.poſt litem eĩ
motã nõ poſſidetur paciſice qð requirit hec conſtitutõ.⁊ ꝑ hoc patet in
utiliter de illo queri qui tꝑe ſciẽtie nõ poſſederat triẽnio qð tñ trienniũ
eſt cõpletũ tꝑe quo petitur ſequeſtratio.
ſtinguit.an ad illũ ſpectet inſtitutio nec ne.⁊c.ſi.de vſu.qᷓ;q;.li.vi.et qð
ibi no. qñq; tñ ꝑ oꝛdinariũ cõpᷣhenditur inſtituẽs ⁊ deſtituens.de of.oꝛ
di. c.iij. in pn.li.vi.⁊.S.ti ꝓxi.c.i.Et no.caſum in quo de cauſa dcuoluta
xi poſt hoſtien. .
Idoneam.equũ eſſet hancſcqueſtrationẽ fieri exiſtẽti in oꝛdine quẽ

requirit beneſiciũ de elec.nemo deinceps.⁊: c.ci ex eo.li.vi de regu. bñfi
cium.co.li.ad hoc littera queſcquitur.

neficium ipſum eriam ſi dignitas vł
perſonatuſ exiſtat⁊ cura habeat aĩiax
a poſſeſſoꝛe huiuſmodi dum tamen

oI Loci oꝛdinariuʒ.non di

ad curiã.ſe inferioꝛ intromittit.ad idẽ de ap.cũ teneamur.⁊ quod ibi di

tatis oneribus ſupereſſe comigerit.

pꝛefatam ſententiam de nullitate foꝛ

q ¶ Dneribus.cõcoꝛ.de of.oꝛ.pᷣ

ra ſupſunt.dico ꝙ illos nõ poſſet in emptionẽ pᷣdioꝝ ꝓ beneficio vel als?

in vtilitatẽ beneficij cõuertere quod poſſet vbi nõ eſſet talis limitatõ. vt

in pᷣdic.decxr pᷣſenti.⁊ de of.oꝛ.cum vos.in fi.
s Finalem.ꝑpꝓnunciationẽ papalem vel factã de ipᷣius ſpeciali man⸗
dato. facit de v. ſig. cõſti⸗
tutionẽ.ij.rñ.li.vi.vel ꝑ
ſecundam ſentẽtiam a q̃
non ẽ appellatumvel per
tertiam licet ſit appella⸗
tum. de app. directe. 2. c.
ſua nobis.quod dicvt·
re re iudi.c.i. HW
t Obtinebit. hoc pꝛo⸗
pꝛiumẽ ſequeſtri ꝙ res
ſequaſtrata reſtituat᷑ vi/
gatoꝛi.
v Si quis.pꝑs vł alios
2 includit epos nò ob.ð
ſen ex.quia ꝑiculoſuʒ.li.
vi.quia nõ loquitur hic

cto a qua niſi impedimento pꝛius a⸗
moto ⁊ occupatis per eum fructibus
reſtitutis nullatinus abſoluatur.xet
nihilominus ſi de litigãtibus fuerit
a lure ſiquod in huiuſmodi beneficõ
vel ad ipſumꝰfoꝛſitan competebat ei⸗
dem.hocipo ſe nouerit cecidiſſe Pꝛe
miſſis nedum circa futura.ſed etiam
circa appellatõnẽ penqentia negocia
obſexuandis. Non obſtante ſi contra

ſiran opponatur. de interdicto vel ſuſpen
„ „ — ſione. ſed de ex 6e.
¶ Elemens. v. in concilio. vie. x Weceupane in mala

De pꝛobationibus.
Itteris noſtris quibus
nos dignitates quaſtibet
ſeu beneficia collatõni no
re vel ſe.ap. reſeruaſſe aur reſigna⸗
tionem beneficij alicuiꝰ recepiſſe ſeu
recipiẽdi poteſtatẽ alij commiſiſſe vł
aliquem excommunicaſſe ſeu ſuſpen
diſſe ſeu aliquem capellanum noſtrũ
vel familiarem fuiſſe vel alia ſimilia
ſuper quibus gratia vel intentio no

ꝑte ponit᷑. qñũq; in bona.
de hoc de elec. in genera⸗
li.i.xñ. li. vi.
y Ipſo facto.alios caſꝰ
qui:j.ipſo facto per has
cle.quis excõicationem
incurrit.no.⁊ vide j· de
ſen. ex. c.i.
3 Fructibus. vel ipoꝝ
eſtimationẽ ſi fructꝰnon
extant.facit de trãſac.ve
niens.in fi.
a Reſtitutis.nõ ſuffiẽ
ergo cautio de reſtituen⸗
do.⁊ ↄcoꝛ.qð no. de ele.
quia ſepe.de imu. ec.qm̃
in fi.li.vi. B
d Nullatinus.abſoluat᷑ ꝑ oꝛdinariũ qui alias hic cõcurrentib abſol
uere poterit. de ſen.ex.nuꝑ.⁊ ꝑ iſtud negatiuũ verbũ videt᷑ ꝙ abſolutõ cõ
tra hec facta nõ teneat.cui cõcoꝛ j/de ſepul.dudũ.⁊ de here.c.ij.in fi.⁊.c.
iij.poſt pᷣn.de pe.c.i.n cõtrariũ videt᷑ cũ hec foꝛma ſit a iure data nõ ab
homine. Facit qð ſcripſi poſt goſ.de reſti.ſpo.c.vl in.pᷣn.ad idem facit ð
ſen.ex.venerabilibo.S.vbi aũt.li.vi.vide qð dicã j.de iurepa.c.i.pꝰ pnci.
c ¶ Mihilominꝰ.i.nõ eo minus qꝙ excõicatꝰ ẽ ⁊ ſic imponit᷑ duplex pẽa.
qð dic vt no.de re iudi.at ſi clerici. a Fuerit.ille impediẽs vł fructꝰ
occupans. b Uel ad ipᷣm.hec enim ſunt diuerſa habere ius in re vł
ad rem vt ſatis patet de cõceſ.pᷣben.c.vl.li.vi. c Cecidiſſe.ſi.de pᷣbẽ
dis.eũ qui.ij.rñ.li.vi.pbabiliter dubitatan oꝛdinariꝰipᷣe ꝓnũciarevł de
clarare poſſit ipᷣm impediẽtẽ vel occupãtẽ cecidiſſe a iure ſuo.mouet du
biũ qꝛ cauſa ẽ in curia.vnde nõ videt᷑ plꝰ poſſe oꝛdinariꝰ qᷓ; ꝑmittat iſta

cõſtitutio ⁊ hoc nõ ẽ de pᷣmiſſis.ad cõtrariũ mouet ꝙ occupatio vel ĩpe⸗

dimentũ fuit infra ſuã dioc̃.⁊ ſic poterit penã iuris ꝓ delicto declarare.
pᷣcipue cũ hec nõ ſit neceſſaria pꝛiuatio ſed ſufficit declaratio.
dðDDPDendẽtia.ↄcoꝛ.cle.s.de iudi.diſpẽdioſam in fi.⁊ vide qð ibi no.

e lon obſtãte.multũ expediẽs fuit finis iſte.alias ad impediendã ſe⸗

queſtrationẽ quilibet de ſacto oppoſuiſſet nullitatẽ ſentẽtie ⁊ allegaſſe⸗ 3 ½
ſe ꝙ ſentẽtia nulla nõ meret᷑ habere nomẽ ſentẽtie.de re iudi.c.i.li.vi.ff.

de re iudi.l.iiij.S.ↄdẽnatũ cũ ſuis ↄcoꝛ.ff.de te.tu.il.iij.⁊ de bo.poſ. cõ⸗

tra.ta l.ñ putauit.s.ij. Sũt aũt multi modi nullitatis.quos no.de re iu
di.c.i.vbi de hoc.⁊ remiſi.de ſpe.de ſen.pla.o.iuſta puto tñ ꝙ licet alia

nullitas nõ poſſit opponi.illa tñ opponi poterit ꝑ quã neget᷑ iuriſdictio

opoꝛtet enĩ ꝙ cõſtet de ſentẽtia vt hic dicet᷑.⁊ ꝑ ↄns de iuriſdictione au⸗
ditoꝛis qui tulit iſtã ſentẽtiã.bñ facit.ff.de pe.il.ij.in fi.⁊ qðᷣ no.de of.de⸗

le. cũ in iure.exquo tñ de iuriſdictione ⁊ ꝓnũciatione cõſtat alia nullitaſ

allegata ſequeſtrationẽ nõ impedit.facit de teſti.veniẽs.ij.ð ſpon.c.vno
li.vi.L. de edic di.adri.tol.l.fi.

J. ſdarat umult lr̃arũ aplicaꝝ quibo papa ꝓpꝛiũ factũ narrat plene ꝓ

ãat ſi ſuꝑ illis gra vel intẽtio pape fundat᷑. Inducebat dubiũ decr.
