. quod diri deſta. mo. rej bere.etig ſihoc ſibi ab alijs libere con ¶ Jdem. krclnegira voce varieni ſocf
rolegtes i fi. ðð “ et capitulum ſit quid diꝛ· s
1 EFo. ideſt intantum. er ſſum a pꝛincipali pter:· ſti
J,21, aione,ideſtreligione., eludat. vk no.e. compi. de eta. ? quall. vt bi t t oin eutbegiblibun G
p Perſiſtere/ſtudeant quod eſt infra. ? babetur hoc.l ad toꝛin. vij.xxi et ibi vide. de enge duall. qul. in glo cachedralibus. nonn
qꝛi.c.i.e.tilicet.in pꝛſin. M e Locum. hoc plus ponit q;ᷓ pꝛedic. decre. vt hi qui foꝛte pꝛopter ilõ5 G
q& Duo. ideſt inq;tum. 2 quod pꝛoxime dixi.⁊ licet . decre vr pl aul. fone mod lino⸗
22 In lpſis menatcantibus manentibus er tranſeuntibus. ⁊ bic iun oa der. cet pꝛobibeat locum copituli non pꝛohiber ſtallu ner
ge verbum repꝛimetur ? redeas rerrograde⸗ o. an. fTZib alijs. de capitulo ⁊ ᷣqic. decre. diin
Diſcodiom lacit c, comhide dre hoenann pein. tutus. 8. concoꝛ · pdic.decre.vt hi qui.⁊ de elec. conſti “ ir⸗
t Ambitio concoꝛ. de elec auaricie, in pꝛin. ?. Ccq ꝛundã.in pꝛin.li. Bfficia:ergo non poterũt eſſe ſacriſta 5 . obuc
Er ille. Statius poeta. Ambitius impatiẽs⁊ ſummo dulciusvnũ Ke ici vel bis KH ran hoterareſſe. ercka caſttar iealgaldi Eronononut AAA
Stare loco ſocijſ; comes diſcoꝛdia regni. ⁊ Seneca epla. lxxvitj· Am dere ſolum officio ſubiecta ecc.reguie.ꝓ ⁊ contra.i.q.iij.ſaluatoꝛ.circa Neeſton
bitioſis alias ambitioninon tam iocundũ eſt multos videre poſt ſe qᷓ mediũ.Sed vidi dubitari an poſſit dicare. 2 videtur ꝙ ſic. quia verbũ uulemf
graue alique ante ſe. lenntes Deei non debet eſſe alligatum, ij. ad Thi. i. apłs ad philip.i.ſiuen occa⸗ wi⸗
VEGratuimus. conſtat ꝙ aliqui oꝛdines mendicantes babebant que ſionem ſiue per veritatẽ chꝛiſtus annuncietur.in hoc gaudeo ⁊ gaudebe
qam er his per pꝛiuilegium quo modo in multis ampliatur. fit ius cõ ad idem.xix.di.ſecũdũ.vbi dicit᷑ ꝙnõ reſert quis pᷣdicet ſed qualia pꝛedi ,
mune. ſi. de of. leg · ꝙ tranſlat ionem. de ſen. ex. c. vl. li.hi. cet Ʒ.puto cũ pᷣdicare ſit officiũ cure ⁊ officiuʒ cura ſint eis bic ꝓhibita. uunj
¶ Quoſſibet. pꝛe icatoꝛes minoꝛes beremitas ſancti Auguſtini ⁊ car ne etiam pꝛo alijs exerceant. Pꝛimũ ꝓbat᷑ de of.oꝛdi.inter cetera..e.cõ e poſtl
melitas. de ele. quoꝛundam.ð reli. domi.c.vno.li.vi.⁊ ibi habetur que pi.de ſepul.dudum.ꝭ.huiuſmodi.de here. cum ex iniuncto. ⁊.c excömu 117
dicantur oꝛdines mendicantes.? ex illis iuribus.a hoc.e.ti.non ſoluʒ. camus. 5. quia vero. ⁊ quod ibi dixi.?. c.ſicut. ſi.· de iu deis eỹ fie. Anco, ceri
⁊c.conſtitutionem li.vi. de ſta. regu. c. vno. .. ſane. e. li. de exceſ. pꝛela.c. ritates aàpoſtoli intelliguntur de bis quibus competit.xlij dil. Gechog Ehe
e.li.⁊ .de penis cupientes in pꝛin. collige differentias mendicantium mus.qui licet ꝓpter vanã gloꝛiam vel tempoꝛale commodum pᷣdicent ſeſten
ad non mendicantes. ? adde quod dicam . de ſen. ex. ci.? per pꝛedic.S. gaudet apoſtolus de pꝛedicatione.licet non de eoꝛum motiuo.Adc.j. d dern
ſane. dico hanc conſtitutionem locum babere etis in feminis oꝛdinum reſponde vt ibi no.⁊ vide quod no.xcij.di.in ſancta.xvi.q e Siceg. Vehube
menckicontinn ſtronſcancad non mendicances ſaclr duodne de dec. krerramen Fin hoc inferioꝛ pena non competit vti. dicaz ſell ao bod ulte⸗
generali.in pꝛin.li.vi. S V valet iſtud ſcire quia poſſunt pꝛohiberi cient ki 2
a Non mendicantiũ.ceſſat ergo conſtitutio cũ mendicans tranſit ad b icaros pulber ergo ürwisugentanarates bocuraſſentami pon
alium oꝛdinem mendicantem. vel cum ile qui tranſit eſt non mendicãs coõs pꝛefici adminiſtrationibus vel cure animarum re hos ſeriſense oepon
ſiue tranſeat ad mendicantẽ ſiue ad non mendicantem vt ſic ex quatuoꝛ ekteut venro. den, dere lor aumchaliemt t.wi⸗ quos feclſent fnctoobn
caſibus vnen wolum nandat . Yocozum alioꝛum. plura ponit vt omnem fraudem que in nomine luuinli
bæ Apoſtolica. ad hoc excipit in ſi. „ fieripoſſet. ercludit. facit inlaucten. vt nulli.ii. ba lo. conſerua. in pꝛirnrnrt. luttont
c Tranſiuerunt. repete etiam aucroꝛitate apoſtolica. æ vide quod ibi col.ix.de elec.auaricie.⁊.c.fundamenta.li.vi.cum ſi.⁊ foꝛte hoc dictum geco
diti. s. e. compitde eta. ? quali. vt hi qui. ſuper. m.in poſterum. . pꝛopter quod no.hoſti.de of.vica.c.clericus.vbi dicit ꝙ vicarius non eaeaoot dece
d O Inibi. aduerbium ibi compoſitũ. Ouidius fecit libꝛum duem inti ſubſtituit allum in vicaria. in caufa tamen ad modieum cempus ponrre uſſ
tu auĩt inibi.i.cõtra ibim. aduerſarium eni ſuum ⁊ coꝛriualem.vt quia alium loco ſui. bus ponie icduri
oree n mechabatt⸗ vienperore olend oeen illum ſbl. al ibis lꝛ Exercere.repete ſtatuimus. Fln
ibis ibidis que dicitur ciconia auis vituga ilis. quia imunda ex cauſa L Irritũ. irritat ergo ſuffragiũ voci er . r. bse eemligo
Y Hõ mord 8 cxpo sare euchariſtiam dare.⁊ his ſi.Itẽ qui ſtunt i⸗ ne kdai
nerur.nam clarius ſoꝛmari debuiſſet. Circa quod ſciendũ eſt ꝙ bicẽ du queunt non fuiſſe.ſicut careegioßercie arnſne in fecto au⸗ =W ſeden
ple x punctatio. Pꝛima buius hoc aduerbiũ.æ cuncerponit inibi.ſ. in oꝛ quod dicam . de here:c.i.v. duro. . ttae De Pan
dinibus non mendicantibo. ? iungitur ibi quis nũc inibi obtineant p⸗/ Pꝛiuilegio pꝛius couceſſo tamen iam cepit curia tal es puilegi⸗ e t
oꝛatus ⁊c. ⁊ ſic legendo non ꝓbibet hanc vocẽ habere in ſeculari eccleſia contra banc conſtitutionem nec voluit nec potuit papa legem i 6Kare
collegiata. ſi ibidẽ adminiſtratione baberent. Sed ſi pũcretur pꝛius.i. adecleclmotun aum coneot. papa legem indicon lol⸗
ante boc aduerbiũ reſultat cõtrariꝰ intelleccue ꝛ erponi? inibl.ſein eccle n O:dines appꝛobatos nſedẽ aplics ramen oſt concilii generallle.
ſijs in quibus obtinẽt poꝛatus adminiſtrationes ⁊c. Eredo tñ pꝛima o · Aamitterent. ita ꝙ, opoꝛtet q deſinat i k ſi nciliũ generosle. in
pũcratio ſit de mente. Sed videt admirandũ qui ad peius traſeuntes ꝛ P Approbaros ctiam minoris ieti ateor d d
Hgegie cnegocla ine talt rddezaenerſeers, Knneo aitnlum 4g Zranſundit ſingularteer non ooſlegialirer vt pater derel, dom rgil
. ꝙ in vacatiõe vno.in fi li.vi. In his ergo ceſſat ratio inducta in pꝛin:c:quia non expe/ enn⸗

eſt iſtud expꝛeſſum quo ad quedam. Itẽ vacatio pᷣſumiteſſe bꝛeuis ꝓpter

. . .

dit in ca vacatione manere in qua vocati ſunt.

1
def
kci
oſt
le
inis
ſdie
hann
ntn
eeg
Min
ltus
hhondhe
nponin
dnine
in
finn

DDona.

e e
tlitrmne
Wonee
fen
onecle
sn
deign
ne ſig
Ceol
nſtuiht
hchalie
nel
tedtſin

erdde.
Nobleeſ

deitn

re

aloete,n.

ſicurfri
deiſegag
deor nte
dcbelue
ehicee

Cteöd

0,4 0cin
ſt A
id gt
tino 1

giaciemn

IN .

o⸗

vaniur

Folinm XXVII.

Osqui.ſe ſumat determinans decre.ex ꝑte.e.ti.⁊ að ibi no ber. et
inno.⁊ ipſe inno.⁊ hoſti.e.ti c.ij.⁊.e.ti.ↄſulti.⁊ dec.i.e.ti.li.vi.
9 Deinceps ꝑ hoc patet ⁊ per vᷣbũ decernimꝰ. ꝙ hec cõſtitutio ius
nouũ ſtatuit ⁊ pᷣterita non reſpicit.dicebat eni olim ꝙ tunc delatio ha⸗
bitꝰ ꝑ annũ inducebat pꝛofeſſionẽ tacitam qñ erant habitus indiſticti
⁊ ſic intelligebat᷑ decre.ex ꝑte.e.ti.⁊ quod ibi no.in fi.vlti.glo.Si vero
erant diſtincti ſecꝰ qua⸗
liſcũ q; ſeer dimese
ti.c.i.in fi.lib.vi. hodie ni pdei ſin diſyreti
vo qua ad hũc caſum di D 8 qun deinceps in diſcretio
ſtinguimꝰ qualis ſit di⸗ nis oſtituti etate nouitiox ha
ſtinctio babitꝰan patts 2 bitũ in aliqᷓ relgione pannu
altero de trib modis h poꝛtauerint hocipſo religionẽ illam

ebeei an ne nahum decernim eſſe pfeſſos: niſi hmoi ha⸗

ꝑſonam dantez locũ vel bit in coloꝛe ſciſſura vel foꝛma ſe di⸗

foꝛmã dationis.ex duaj ſtinctum patent᷑ exhibeat ab habitu

bus eni capꝛi quaꝝ alte „ XN 2O En.
ra bñdicta vel dataꝑ p⸗ H ꝛofeſſor. W¶Clemẽs. v. in concilio
uincialẽ vel in caplo al⸗ De ſtaru monachor vel ca (vieneñ.
tera nõ pꝛimẽ a ſcdᷣa di nonicoꝛum regularium.
ſcernere neſ pᷣmo caſu .„ in agro dñico ſacra vi

delatio talis habitꝰ etiã d elz moa ch o nigr oꝛũ nre

D

vltra annũ non inducit eiz wdeddn 4
ꝛacltq. ſcöo ſic, ideo ant ligione indecoꝝ aliq̃d ob⸗
dixi ad bccaſuʒ. q; rrepat aut vitioſu; quicq;
ad alios caſꝰ adhucſta? pernicioſum in ſegetem coaleſcat ſed

mus iuri antiq̊ vt ſuffi⸗ EH 1
ciat qualiſcũiq; diſtictio Vt in illa nociꝰ floꝛes honeꝛis ⁊ hone
vñ adbuc bodie maio; ſtatis fructus in vbertate ſuccreſcat
EH anreirert eis in veſtibus inoꝛdinatũ omnẽ ſeu
modũ quẽ.õ.dixi :laten⸗ erauſſiin oꝛnatu aut culeifecnoni
tẽ ſi pſeuerat triduo pꝛo cibis ⁊ potibo equitaturis ⁊ lectiſter
feſſus ẽ.qð dic vt.eo.ti.
Pieutione.l . Erer
is no. triplicẽ habituʒ ð —“
nouitioꝝ diſtinctũ indiſtinctũ ⁊ indiſtinctiſſimũ. Item pꝛimꝰ.ſ.diſtin

cus duplex hñs.ſ.diſtinctionẽ latentẽ ⁊ patẽtẽ vt hic.in hĩtu ergo no⸗

uitioꝝ latenter diſtinctio vel indiſtinctio vel indiſtinctiſſimo dũmodo
receptꝰ fuerit ab adulto delatio ꝑ annũ inducit tacitã ⁊ indubitatũ.
Delatio vᷣo hitꝰnouitioꝝ patẽt diſtincti vel indiſtictiſſimi vbi receptꝰ
fuerit ab impubere ꝑ lapſum anni nõ inducit tacitã. Et in his caſibus
adhuc veꝝ eſſet qð no.inno.in decre.ex ꝑte·⁊ abb. in decre. ↄſulti. qͥ di⸗
cebant ꝙ delatio habitꝰ nouitioꝝ diſtincti quantocũq; tꝑe nõ inducit
ꝓfeſſionẽ.⁊ ab.dicebat ꝙ vidit lĩrſam papalẽ abſolutoꝛiã cõceſſam illi qͥ
talem habitũ detulerat fere ꝑ.xx.annos.hec ꝓbant᷑.S.e.ex ꝑte.i.⁊.c.ſta

tuimꝰ. e.ti. c.i.li.vi.⁊ hic Dubitat᷑ tñ ne decr.iſta intẽdat coꝛrigere qð

vltimo dirxi de habitu indiſtinctiſſimo recepto ab impubere vt·. dicã.
a .¶ Etate xiiij.in viro.⁊.xij.in muliere.⁊ requirit᷑ etas cõſũmata.· ð. e.
ad nr̃am. lec ſufficit ꝙ pꝛudentia vel malicia ſuppleat etatẽ.de hoc.s
e.poſtulaſti. ssl
b In aliqua.ſecꝰ ergo ſi extra religionẽ.⁊ ſic nõ coꝛrigitur decre. ve
clerici.S.e. —
Religione.per ſe.apo.appꝛobata · de vo.c.vno.li.vi.õ.e.c.px. in fi.
ſiue ſit mendicans velnnn. 22 .G D
d Per annũ integrũ.e.ti.c.i.li.vi.ibi ꝙ ſi totũ ⁊c̃.⁊ per hãc litteram
que habeẽS.e.ex ꝑte.⁊.e.ti.c.i.li.vi.patet ſat eſſe ꝙ detulerit p integrũ
annũ lʒ annũ nõ exceſſerit. debet q̊ nolens obligariannũ deponere.8
e.ſtatuimꝰ. . ”Ms
e ¶ Poꝛtauerint.Iʒ enim añ annos diſcretiõis induxerint exq tñ poſt
illos ꝑ annũ poꝛtauerunt ſunt ꝓfeſſi. hoc veꝝ niſi eo caſu tanta eſſe di⸗
ſtinctio habitꝰꝙ ſeculares illis conuiuẽtes vterent᷑ illo.·eo.ti.c.i.ij.rñ.
li. vi.niſi ꝙ bec decre. que ſolũ ponderar declarationẽ nõ aſſumptionẽ
illud coꝛrigat ſᷣm qð nõ eſſet hodie dare habitũ indiſtinctiſſimũ. Sed
nõ credo ꝙ hec decr.illud coꝛrigat qð ꝓbat littera.S.nouit oꝝ habitũ
facit de ele. cũ expediat.li.vi.cũ concoꝛ. Item intelligas hãc litteraʒ de
illo qui ſpõte recipit vel ſaltẽ poꝛtauit.alłs non obligaret poꝛtatio que
fieret durãte pbabili metu.qð me.cõ.clIl.
fllam.lʒ igit᷑illa tacita ꝓfeſſio de q.e.ti. ↄſtitutionẽ.ij.rñ.li.vi.ob⸗
liget religioni in genere vt ibi. iſta tñ obligat iſti in ſpecie vt hic.
g¶Coloꝛe. vt qꝛ nouitij albũ alij griſeum vel nigrũ apud qᷓſdam mo⸗
niales diſtinguuntur ꝓfeſſe per velum nigrũ ab albo. ſed cõmuniꝰ eſt
ilud diſtinctum cõſecrationis. “s
b& Sciſſura vel foꝛma. patʒ in oꝛdine minoꝝ vbi nouitij nõ hñt ſuũ
ĩPꝛofeſſoꝝ.adde caſum qñ pteſtat᷑ ꝙꝑ lapſum nõ intẽ/ (caputiũ.
dit obligari religioni.⁊ ̊ pꝛecipue ſi ꝓteſtatio fuit cõuentionalis.de hᷣ
ſcripſi poſt vin.e.ti.ex ꝑte.poſt hoſti.e.ti.c.ij.⁊. c· ad aplicam. ⁊ de hoc

nerale interdictũ monachoꝝ nigroꝝcirca exqueſitũ oꝛnatum
vel not abilẽ exceſſum in veſtibꝰcibis potibo equitaturis ? lectiſternijs
Scðo ſpõliter puidet circa veſtes habituiꝓximas almutias caputios

in ſpe. de ſta. mo. in vlti. q. M H
N in agro.pᷣmittit exoꝛdiũ bꝛeue qᷣ conſtitutõis cãm ponit ⁊ ge

calciamẽta ʒ-onas cultellos calcaria ſellas ⁊ frenos ipſoꝝ.⁊ vltimo cir

cababitũ ſuperioꝛẽTertio circa ipſoꝝ ↄfeſſionẽ vel ꝓfeſlionẽ cõlonez

exnoſitionẽ regule ⁊ inſtructionẽ nouitioꝝ. Quarto circa venatiões et
aucupationes ipſoꝝ. Quinto ponit certos pᷣdictoꝝ tran ſgreſſoꝛes oẽs
alios puniri inbẽs iuxta diſciplinã regule.Sexto 3 pfeſſos cuntes ad
curias pꝛincipũ vel als vagãtes vel infra ſepta monaſterij arma tenen
tes. Septimo ipſoꝝ ſollicitudines.Octauo ꝓuidet de pꝛioꝝ etate et
ipſoꝝ ſacerdotio ⁊ ꝓfeſſione ⁊ habitatiõe.lono de monachoꝝ oꝛdina
tione ⁊ ipſoꝝ doctrina.
. J Vltimo ↄfirmat ⁊ nno
„„ bD . —— „ —— nat decre.S.e.cũ ad mo⸗
nijs quẽuis notabilẽ interdicetes ex naſteriũ.⁊. c.in ſingulis
ceſſum. ¶ Statuim vt ſupioꝛ ve⸗ Partes huiꝰ diuiſiis qᷓ
ſtis ipſoꝝ habitui prima nigri bꝛuni aliter etiam fieri poſſet
auralbi coloꝛis exiſtat iurta moꝛem ſignabo in texcu.
d eos ſeruari ſolitu in regione vj vrpi Nus agruz
apug eos lexuari ſolitu in regione ᷓ Et hic. vines. de mgfis
degunt nec in q̃litate panni regular, c.vl. in fi.domũ. de ele.
excedat modeſtia, nec quera qd pceio chin cuncrig in vne. de
— R . . 9 0. ,C. H. 7 9 92
ſius ⁊ ſuhtili.ſed qð vtiliꝰ valet inue in q̃ ſunt manſiões mul
niri. ¶ Sit etig veſtis ipſa rotunda te.de pe.di.iiij.in domo
ꝑ circũitũ ⁊ nõ ſciſſatnec longitudieni qd vltra non inſtamꝰ in

mia aut bꝛeuitate norda largas etii bis. qꝛ ipſius eterra oꝛ

manicas héat vſq; ad pugnu pren⸗ eua j. .n
ſas nõ conſutitias vel qolibet booto m ꝙ Sacra. concoꝛ. SF.
natas. Almutijs depanno nigro tecoleteg in bu. de pui⸗
velpellib, mnputior loco ci cnputtjſ’ Sanckhitute Tvcnerarts
habic quẽ geſtauerint ſint SS iu nẽ huiꝰ oꝛdinis oſtẽdũt
xtatñ. dmhaſteionkapbaris riſſis ſup documeta patru ꝛ abu
hum eros ⁊ honeſtis caputiis vti poſ gantin thalimn quido mo⸗
rN . 2* naſteria huiꝰ oꝛdis pul⸗
ſint. In veſtibo ſengat /p fodera lularüt. Sed nũc pkoch
turis nõ poꝛtent:eſtiualib largaut doloꝛ ꝙ in mult defici⸗
unt vboꝝ ⁊ exẽploꝝ do⸗

cumẽta. ⁊ ad inſtar filiij

.ôêDẽch S ꝓdigi diſſipate ſũt patꝝ
ſubſtantie,⁊ qñq; nr̃i cupiũt replere de ſilis ventrẽ ſuũ. Lu.xv.xxxvi.
di. .. hinc etiã ille filiꝰ.⁊ cũ habitꝰ nigredo in moꝛtificationẽ carnis et
vicioꝝ ſuerit inuẽta vtinã meritoꝝ ⁊ virtuuũ obſuſcatões ꝑ illã hodie
nõ ſignent᷑.ad qð optatũ laboꝛat hec cõſtitutio.
n migro.in alijs nõ videt᷑ hec ↄſtõ locum hꝛe inq;tũ.ſ.ius nouũ in
ducit.ſaluo qð dicã.ꝭS.ſane.in ðn.⁊. .qꝛ vᷣo.cum.ꝭ.ſe.⁊ potuit eſſe ↄſi
deratio.qꝛ alij monachi cõiter hñt coꝛpꝰ ⁊ caput maiꝰ vt ciſtercieñ.ca⸗
malduleñn.⁊ his ſiłes qͥ qꝛ carent nigri mõachi minꝰibi viget corꝛeccio
o Obꝛepat. q̃ſi latẽter ſuvintret.⁊ ẽ idem (facit .c.ꝓxi.in pᷣn.
verbũ in ꝓhemio huiꝰ cõpilatiõis poſt pꝛin.
p ¶ Segetem. xxiiij.qi.qm̃ vetus.lvi.di.naſci.
q Loaleſcat.quaſi caleſcat alatur vel nutriat᷑.
r In illa. religione nigroꝛum. Z
s Honeſtatis.Eccł.xxiiij/floꝛes mei fructꝰ honoꝛis ⁊ honeſtatis.
tEis interdicentes.qð eſt j·
v Inoꝛdinatũ.btũs ber. cluuiaceñ.nullus qͥdẽ oꝛdo qᷣiã recipit ĩ⸗
xErquiſitũ.pᷣ ſoluit oẽ ↄꝛiũ qð de mundicia vel on)/ (oꝛdinatũ.
natu poſſet oponi.qð dic vt.xxi.q.iiij.in ſũma.⁊ ꝑ totũ.de cuſto.eu.c.
py Libis ⁊? potibo. de vi. ⁊ ho. cle. a crapula.⁊ in regu (vl. in vl. glo.
que faciliꝰ frenos patit᷑ ſi nõ deliciarũ calcarib incitet᷑
a Equitaturis.de hisj.dicet. b Lectiſternijs.cõponit᷑ lectꝰ
cũ ſterno ⁊ ſumit᷑p lecto ſtrato ⁊ parato ⁊ oĩ ipſiꝰ paramento.
c Erceſſum.ſonat in victũ ·.ti.ij c. i. d Statuimꝰ. ſcᷣa ꝑs.
eHabitui .floco cuculle vel ſcapulari.vt·.dicetur.

la.xxxix.⁊.xl.di.apłis.Dic aũt anaſtaſiꝰ abſtinentia ↄtinẽtie nutrix eſt

fAlbi.hos tres coloꝛes ꝑmittendo alios oẽs vel miſcolos phibet.

qð multi nõ põderant.qð dicit regula.lv.c.de coloꝛe nõ cauſent᷑ mona
chi.nõ intendit ꝙ oĩbus coloꝛibo liceat eis vti.Nã etiam ſecularibo cle
ricis ſunt quidã interdicti de vi.⁊ ho.cle.clerici.ij.ſed hᷣ̊ intẽdit ꝙ non
cauſent᷑ inter coloꝛes ꝑmiſſos ꝙ iſte ſit fixioꝛ pulcrioꝛ vel melioꝛ illo.
g ¶ Colorj.iſti coloꝛes ſinetinctura ex lana pñnt hr̃i.⁊ iõ potiꝰ appꝛo⸗
b egione.regionis dicit᷑ a rex regis patria.ſ.quam (bari.
rex regit.⁊ habet᷑ diminutiuũ regiuncula quaſi parua regio.
i SDegunt cõcoꝛ.xij.di.illud.lxxvi.di.vtinam.

lꝛ & Subtiliꝰ.vñ dicit regula.pᷣdi.c.li.di.ð groſſitudine.nõ cauſen

Beꝛeuitate.de vi.⁊ ho.cle.clerici.xxiiij.di.nõ liceat.ij. (monachi⸗.
m ꝙPugnũ.ðᷣjeſt clauſa manꝰ cum appꝛehẽſione digitoꝝ ⁊ dici᷑ a pu
gao.qui eni manu vult pungere ſtringit pugnũ nõ denudẽt g̊ bꝛachiũ
vt faciũt dñe ⁊ qͥdã hiſpani.nec vtau guarnahijs q̃s ꝓhibet hec lr̃a.

nDü olibet g̊ etiam vnũ vel duos botonos poꝛtare nõ lʒ.

o PHumeros apud nos cõius ſcidunt añ pectꝰ.⁊ tñ. ponitur pena
Etaduerte.qꝛ modicũ ſciſſure nõ reliquit hic diſpoſitioni abbatis.ſed
ſolũ in deferendo vel nõ ſatis.tñ videret᷑ ſufficere diſpoſitõ tacita.ſ. cuʒ
ipſe abbas caputio vtatur.iſta vo ſciſſura dʒ eſſe tanta ꝙ apareat ⁊ pa
tens ſit.facit.S.ti.pxi.c.fi.⁊ qð dxi.S.e.compi.de vi.⁊ ho.cle.c.ij.
p endatũ.omne ſericum cõpꝛehendit.⁊ vide quod dixij·cii.ſuper
w.ſericio. — ⸗G
q Eſtiualibus.in vulgari vocam ſtiuali.⁊ ſunt calciamenta c 2g

27

De ſtatu monachorũ

qͥtb in eſtate vroꝛ ⁊ optĩa fiũt apð ſem̃ ſeuerinũ.

r ¶Botis altis.que capiũt ſupꝛa talos.⁊ aliquid de crure ⁊ ligantur

gqñq;.⁊ hosꝗ: vocat ſotulares coꝛriatos.ẽ
4 P oꝛnatũ.per hoc v.ſupꝛa duplicatũ patet ꝙ qn no ad *
ſed ꝓpter ingruentẽ neceſſitatẽ talibovteren elſent excuſabiles. ad de

vi.⁊ ho.cle.clerici.⁊ j. .poꝛro.

c Duodeci monacho

rũ.induſo pꝛelato de ſy-.

c.fi.de pᷣuile.ex oꝛꝛe.
vEBSepta. i. clauſurã
ſic dictam a ſepio ſepis.
R.c.ſcripta aliud ſignifi
cat.vt dicet᷑ .· de here. ad
nr̃m.in pꝛin. .
¶ Flocũ.in regula nõ
2 tur h̊ nomẽ.⁊ · di⸗
cet qͥd ſit floc.
Conſuero. ſic ů̊ͤ vi⸗/
dent᷑ excuſabiles mona⸗
chi anglie ſi melioꝛi pan
no vtunt᷑ qᷓ; noſtti.
Soliti.cõcoꝛ.xxxi.
di. c.i.de cẽſi.cũ aplłs.in
fi. Jo.an. SS
Püekklte. ð bis.xx
qĩij.pñs.xix.q·iij.c.ij.ð
eta.⁊ q̃li.intelleximꝰ
b Lapaz. rondlleij qᷣ;
nũc in vſu ſunt nõ ſunt
ꝓpꝛie cape.ſiue capa dica
tur a capite ſiue a capo
capis.qꝛ totũ hoiem ca
piat.nõ enim habent ca
putiũ appenſum. Et no⸗
ta.qꝛ lʒ ſub capa ſit poꝛ⸗
tandũ ſaltem ſcapulare
ſub floco vel cuculla nõ
q̃ſi illa ſint habitꝰ ſʒ nõ

capa.
Albis. nõ ponitur
ꝓ coloꝛe ſed pꝛo veſte ſa/⸗
cra.de qua ſequit᷑ vᷣſus.
Dicit᷑ vꝛbs alba veſtitur
e⸗ alba. Vbs illa de qᷓ
nauirur vᷣſus ẽ de puin
d Sane. lij. ps.

ee Wenſibo. artant᷑ g̊
monachi ſingulis men⸗
ſiba ad qð fideles artant᷑
ſingulis annis. de pe.et
re.oĩis. ꝓpter religionis
enĩ ꝓfeſſionem aliqͥd de⸗
bẽt ad penſum ſancte in
ſtitutionis adij cere.iiij.
di. deniq;.
a QBinguli.cõcoꝛ. de
excel.pꝛela nimis.i.⁊.ij

rñ.in fi.⁊ dubito an per
B intendat dilatare häc

ↄſtitutionẽ qͥ ad boc ad

alios monachos qð ſa⸗

tis eſt honeſtũ.
b In pma.non puto
ꝙ ſolenitas feſti occur⸗
rentisea die puta reſur
rectiõis.pẽthe.vł patro

.

—

botis altis p calciamẽtis vtant᷑ nullꝰ

zonã cultellũ calcaria cum oꝛnatu de

ferretaut cũ ſella dauoꝝ oꝛnatu deco⸗

rata ſupꝑffuo vel nimis als ſumptuo⸗
ſa ſiue cñ freno ferraturã ad oꝛnatum

pñte eqͥtare pſumat. ¶ Burſus in

loc in quib fuerit ↄgregatio.xij. mo⸗
nachox aut ſupꝛa infra lepta mõaſte
rij abbas pꝛioꝛ aut aliꝰ pᷣſidens poꝛtet
flocũ de pãno ꝓ fiocis aut cucullis in
ipſo mõaſterio conſueto mõachi vᷣo
alij in mõaſterijs in quibo floc ſo
ſunt poꝛtare debẽt etiam vti eis. In

alijs autẽ mõaſterijs ⁊ infra domos?
alios pꝛioꝛatus vbi nõ ẽ tãta ↄgrega⸗
tio monachoꝑ:cucullas clauſas defe⸗

rãt ⁊ honeſtas. ¶ Cum vo abbates

pꝛioꝛes aut alios pᷣſidẽtes ⁊ mõachoſ
alios extra monaſteriũ ꝓficiſci orin⸗

get,flocũ cucullã aut capaʒ clauſam
hẽant ⁊ ſubt capaʒ ſi eã poꝛtauerint
cucullã deferãt:aut ſi maluerit ſcapu
lare. Cũ aũt ad ſeruiendũ in diui

.

nis officijs albis vel ſacris veſtiby in

dqduenſ᷑aut cũ occupabunt᷑ in oꝑibo vti

eis liceat ſcapulari. Ver ne er diů
ſa acceptatione quã in diuſis regioni

bus hmõi vocabula flocꝰ videlʒ ⁊ cu⸗

culla dicunt᷑ hẽe heſitãdi circa pᷣmiſſa

materia relinquat᷑: cuculle noĩe habi

tũ longũ ⁊ amplum.ſed manicas nõ
habentẽ.noĩe vo floci hĩtũ qͥ longas⁊
amplas hʒ manicas nos ĩtelligere de
daramꝰ. Sane ſingul menſib tã
in monaſterijs qᷓ;ᷓ extra ſblata occaſio
ne q̃cunq; ad defenſionẽ ſaltẽ ſet acce
dant oẽs ⁊ ſinguli monachi⁊ in pꝛla
dñica mẽſ cuiuſſibet ĩ mõaſterijs ſp

cõicẽt niſi ex cã foꝛte quã abbati poꝛi
aut penitẽtiarijs monaſterioꝝ nõ dĩ

ferant innmare eoꝛũq; iudicio vel ab
ſtineãt vel accedat. ¶ Megula ᷣʒ cũ
in caplo legit ab illo qͥ pᷣeſt ipſi capło
yvel alio cui h̊ ipe iniũxerit ꝓpter iunio

1

ni monaſterij habeat bᷣ altearre.ſacit.e.ti.cũ ad monaſteriũ.in pn.
cAbſtineãt.concoꝛ. de pe.⁊ re.omnis. d Junioꝛes.vbi tales
nõ eſſent iſta expoſitio nõ fliet.fa.de ele.indẽnitatibi.S.pe.li.vi.⁊ de iu⸗
eErpona.vlij.q.i.opoꝛtet.lxiij.di.ꝭ.vlti.

(repa.c.i.S.ſane.

f-·Nouitijs.i.ſcholaſticis nõ inſtructis qͥ ſub diſciplina degũt. dato

etiã ꝙ ſint ꝓfefſi cuʒ eadẽ ⁊ foꝛtioꝛ ſit rõ.alit᷑ſumit᷑.õ.ti.i.c.fi.cũ cõcoꝛ.

g Figelis.nõ ſolum catholicꝰ ſed etiã diligẽs ⁊ fidelis ⁊ legalis.

ijs in quibo floc ſoliti

venatoꝛes ⁊ canes bñ ſaliunt.dixit qu id.Eſt nemꝰ ſaltns
citur actꝰ. Uliuaria dicunt᷑ talia l oca.qꝛ ibi viuũt ⁊ nutriu
ca piſces vtimur h̊ vbo.gerene nõ eſt nr̃m vulgare.⁊ foꝛte
rio ris.⁊ qũo ⁊ quare dicankt᷑ iſta loca foꝛeſte

poſt hoſti.de dona.cum dilecti.ſuꝑ.i.glo.

Perſonalem.repꝛobat qð no,bo l. de cler. ve. c. ij. vbi dirit per ..

res vulgariter exponat᷑. ¶ Nouitijs

etiã fidelis ĩputet᷑ inſtructoꝛ ta in di

. . uincia. piz . 6
uinis offteizs i in obßuatia regulari analis Tleetot ihbt
Poꝛro a venatiõibo ⁊ aucu patiõibꝰ tte competẽti.maxie de
oẽs ſp abſtineãt nec eis intereſſe:aut nience katntii in pꝛis
canes vel aues venaticos p evel ꝑp re? vengere 6 ſanes
alios tenere pᷣſumãt nc a familiarib vagari ſed nccti veilih

ſecũ moꝛãtibo teneri ꝑmittãt:niſi ſal⸗

ria ſeu domos ãs inhabitãt. aut eoꝛũ
cdluſuras venaticos canes non tene

antmec venationi pñtiã exhibeãt ꝑſo
nalẽ.· Si qͥs autẽ pᷣmiſſoꝝ temerariꝰ

ertiterit violatoꝛ regulari biaceat di
ſcipline:⁊ nihilomin ſi ſorulares non

coꝛrigiatos? altos aut caputia vt p⸗/ ſa niſnöceittuetic e
fert nõ fiſſa poꝛtare pᷣſumpſerit:ſiqui dicit ſotulares cuz ilis
dẽabbas vel pꝛioꝛ non bñs abbatẽ ꝓ Vrunt cales eſſe debere.
iü fueri zͦſe noit abñficio? .Alcoo. de quib pꝛe
pꝛiũ fuerit ꝑ annũ ſe noũᷣit abũficioꝝ dixic. ibi botis alcia.

collatiõe ſuſpẽſuʒ. Di vo ali fue
rit ab ad miniſtratoe ſi quã obtinet ſit
ꝑ annũ ſuſpẽſus: ꝙ ſi nullam hẽat eo

ipſo ꝑ annu reddat inbabilis ad ad⸗

miniſtrationẽ ⁊ eccliaſticũ bñficiũ ob in ſingulis in9ͤn.
tinẽduũ. Siq vo eoꝝ venatiõi aut o⸗ 9 Alu ch abbae el
cupatõi clamoſe velals cũ canibw aut penoe Non babens abba

auibo ex ppoſito interfuerint iuxta p⸗

miſſaʒ pſonarũ diſtinctioneʒ diccarũ

nt fere. ? ci

vagatiões. ꝙ ſi redditꝰ
clericoꝝ etiam religioſo

rũ ↄſiſtunt in venatiöe.
. 1915 l6e.
puta cuniculoꝝ vt in pr,

tati ecclie ſubuenire. ad
qð clerici tenent᷑. vij. q.

tus viuaria vł garenas pꝛopꝛias vel pñ̃tium.⁊
ius venãdi in alienis haberẽt: in jaby neminixvi.ql qut vere
caniculi vel fere alie foꝛſan eſſentaca ꝛic nos aure qad relig
ſu h̊ eis ꝑmittit. dũ tũñ infra monaſte olos boc hic coꝛrigik.

P¶Siqs autẽ.v.ps.

Regulari.i.quã dij/
ctat reglare. habetur in

regula.ſ.xxiij.c.⁊.duob
ſe. ⁊. xvlij. duoby ſe. 25
boc ſcripſi de regu.c.i.

t otulares. a ſub er

x Pꝛekertur.i parte.ij.
v.almuts.

V¶ Nõ fiſſa ſuper hu/

3õ bñs. cõcoꝛ e. ti.

b AMullaz. habet ſilis

diſtinctio S.e.cõ. de vi.

ſuſpenſiöõis T inhabilitatis penas ꝑꝓ ¶⁊ hone.clef. qm. de decl.
bienniu ipſo facto incurrat. Abb Nube. Nergo unn
te autẽ vel pꝛioꝛe a collatõe vtpᷣmittit a venatio vel aun
bñficioꝝ ſuſpẽſo ad pꝛioꝛẽ clauſtralez cupatio cũ retibꝰ vel lag
cũ cõſilio ⁊ aſſenſu ↄuentꝰ vel maiorꝭ uets nõ eſt locus buic

ꝑtis ipſiꝰ eoꝛũdẽ bñficioꝝ collatio de
uoluat᷑. Quia wvo noõnulli mõachoꝝ
ipſoꝝ ſicut accepimꝰſuaui iugo obp⸗
uantie regularis abiecto interdũ pꝛo

pꝛijs relictis monaſterijs ſe in eis ſe⸗ ates ⁊ pꝛioꝛes nõ bo
cute moꝛari nõ poſſe fingẽtes vl alio bentes abbatega ſole
. n . one beneficioꝝalij ab
coꝛdequeſito ncurias puincipiͦ eud⸗ acdminiſhfanionebenei⸗
gando diicurrut,⁊ nili a platis eoꝛuʒ cioꝝ ſint ſuſpenſi.⁊ non
habentes ſint inhabiles
per bienniũ ⁊ ex maioꝛi⸗
tate pene patet ꝙ iſtaſeſe

d Exrpoſito.ſecus ſi

ex caſu.⁊ concoꝛ. de ſen.
ex.cũ voluntate. in pᷣn.⁊

e iſtinctioneʒ. vt. ſ.

maloꝛ culpa q;ᷓ pꝛecedens. xxiij.q.i.nõ afferamus.

err pꝛemittitur. reſtringit ergo bancpꝛouiſionem ad hos caſus.in
s ergo ſeruetur quod habetur ne ſe.va.c.vno.li.il.

g LQuia vero.ſexta pars cuius cauſa potuit eſſe quod no.Jo.mo.de

elec.generali.vᷣ.clericos.li.vi.

Suaui. Mathei. ti. in fi.⁊ dic ſuaui iuſtis ⁊ oppetentibo.depeni.
dl.. perlecta quiby eſt clauſtrum quaſi aqua piſcibo. xvi. q.i. placuit. j.

ſaliẽtis di

gare dicuntk a ga⸗
ſilue inſule ⁊ pꝛatꝰ. ſenhſt .

h Inſtructoꝛ. xij. q.i.c.i.xxviij.di:de his.in auc.ð mona.ꝭ.volumꝰ

1 hzenatininbc
le ¶ Uenationibi.he ꝓpꝛie fiũt ad beſtias. aucupatiões de quibo ſequit᷑
fiut ad aues.idẽ aucupatoꝛ auiũ captoꝛ.
IIntereſſe.cõcoꝛ.j.de bap.pñti.cum concoꝛ.
mVUenaticos.de alijs qͥ ſunt ad cuſtodiã nõ ꝓhibet. S
n Pꝛeſumant.hec ꝓhibent᷑ etiã ſecłaribo cleric.de cleeve.c.i.⁊.ij. cuzʒ
. Ffamiliarib.tenet᷑ qͥs de facto familie.de hoc de ( ſuis cõcoꝛ.
reſti.ſpo.cum ad ſedem.in glo.pe.
p Saltꝰ.de ſaltibo ⁊ viuarijs habet᷑.ff.de vſufru. vſufructuariũ ve⸗

nari.i.rñ.⁊.i..dicit᷑ auteʒ ſaltus nemus raras bñs arboꝛes vbifere et

alijs eſt carcer.de ſen.excõ.vt fame.Ad vtrũq; xxviij.di.de his.
Jugo.idẽ verbũ in pꝛedi.c.de his.⁊ depꝛeſnmp.cum in iuuentute
in pꝛin.⁊ dici a iungo gis.⁊ ſic ſolet vocari inſtrm qͥ boues iungun?.
a Canonici ·de hac ergo parte nõ dubitamꝰ qͥn liget e monacbos
b Nõ habentes. illos enĩ qñq; pꝛo ipſarũ admini, (non nigros.
ſtrationũ cauſis illucire opoꝛtet.quas pꝛoſequi pñt licet non perpetui
de iudi.cum deputati. “
Nenaniae pꝛincipũ.de offi.oꝛdi.quanto. Inter.xij.abuſiones clan⸗
ri enumerat iſtam hu. de folleto.li.ij.de aĩe clauſtro ſic dicẽs.Ouode⸗
cim ſunt abuſiões clauſtri quibo tota religionis maſſa coꝛrũpit᷑.pꝛela/

tus negligens.diſcipulus inobediẽs.inuenis inobediẽs.iuuents ocio⸗

iidces
ſensſine
iaſinere
is ine
muſnecl
uleſinel
iun ſine
–
lyper
Funh
eedlſcipt
pelege⸗
ealiuſtici
hntdinal
(ps
ta qh
erint
ſiat.
ccolcatia
duo vien

g

ſedam
r N
hie e
to ponn
repetat
cetlap:
rlijſid
Erſoloi
2 Vlti I
honpotu
hino. no⸗
gio furane

Molttyt

nundoYu
. 56, Wor

nnequubr

Aorneis
Mr lol
elige
Alreleit
(ute
uonele

ncumc

Aoror

[ona

Iligtur.

dDob

Uir ogſo

ſoietin

Epe n.

bd ſce
tpennnt
Grer

iſtloaun

goſen is
onen N
tunmne is
ant

nciomee.

1 tetht⸗

Pbatst
ipenn.
gſiitn

niätanue

eura ta.

dboocist

e⸗e

tehttnen
dehs⸗
minidone
esuNNe
(vondao e

nſoen

NNOI

FJoliium XXVIII.

ſus ſenet obſtinatꝰ. monachꝰ curialis. monachꝰ cauſidicꝰ. habitꝰpꝛe:
cioſus cibꝰ exquiſitus. rumoꝛ in clauſtro.lis in capitulo.diſſolutio in

choꝛo. irreuerẽtia circa altare.Et hec ſingla ibi pulcre ꝓſequitur.⁊ di⸗

cir ibi ad poſitum ꝙ c dicit monacbus curialio. exadiucto delignor
aliquid leuitatis. Oꝛdo eni clauſtri ⁊ oꝛdo curie diuerſus ẽ. ibi dextra
tua replet᷑ muneribo.h̊ lauas manꝰ tuas.inter innocentes.Ibi paupe⸗

rũ violent᷑ res auferunt᷑
hic a paupere ſpõte offe⸗
runt᷑. Ibi laudat᷑ pecca⸗
toꝛ in deſiderijs aĩe ſue.

p bñ fit iuſto.⁊ poſt pau
ca ſubmittit. ꝙ mõachꝰ

curialis ꝓ ſeculari pᷣnci⸗
pe alpium frigoꝛa ⁊ itali
cos caloꝛes libent᷑ patit
q pꝛo mgr̃o ſpũ ali mul/
to minoꝛa foꝛſan inuitꝰ
patere?. ⁊ huic cõcoꝛ. xl⸗
vij. dl. oẽs. ⁊ exquo circa
iſta vagamur.ad religio
ſoꝝ retrigerium ſcire de
bes. ꝙ cypꝛianꝰ libꝝ fe⸗
cit de. xij. abuſioniby ſe⸗
culi.dicẽs ꝙ ſũt hbe. Sa?
piens ſine operibj. Se⸗
nex ſine religione. Ado
leſcẽs ſine obediẽtia.Di

ues ſine elemoſina. Fe⸗

mine ſine pudicitia.Do⸗
minꝰ ſine virtute. Chꝛi

ſtianꝰ ↄtentioſus. Pau⸗
per ſuperbꝰ Rex iniquꝰ

Eps negligẽs.Plebs ſi⸗
ne diſciplina. Populus
ſine lege. dicens ꝙ ſuffo
caĩ iuſticia.⁊ ibi ſingu⸗
la oꝛdinate ſequik.
d ¶Spãli. generalis ᷣ
puta ꝙ poſſint ſe quo vo
luerint abſentare nõ ſut
ficit.
e ¶ Ipſo facto.ad hanc
excõicationeʒ Zhendam
duo vident᷑ nccria.ſ.ꝙ ĩ
trauerint curiã.⁊ ꝙ cau
ſe dãnificandi monaſte⸗

riũ vel pꝛelatũ.lniaʒ vo

hre vel nõ babere nõ pu⸗
to ponderãdũ cũ bicnõ
repetat᷑.hinc ẽ ꝙ ⁊ de li⸗
cẽtia pꝛelati intrans cu
riã ſi ad ̊ intrat ligatẽ

petita penſio vel ſubuẽtio aſſignet eiſ

qẽ. conſpirãtes in illos eiſq; ꝓditionẽ

yeil alia guia imponẽtes eos capi? in

carcerari.ipſoꝛũq; monaſteria cõbu⸗

ri ꝓcurãt.⁊ interdũ monaſterioꝝx ipſo

rü bona in totũ vel in ꝑrem nõ modi⸗
cã occupare pᷣumũt. Nos eoꝝ in

hac pte repꝛobis auſibo obuiare volẽ⸗

tes h̊ edicto ꝑpetuo ꝓhibemꝰ.ne mo⸗
nachi aut regłares canõici admiſtra
tionẽ aliqua nõ hñtes ad curias pꝛin
cipum abſq; ſpali platoꝝ ſuoꝝ lnia ſe
cõferre pᷣſumat.ꝙ ſivt ſuis pᷣlatis aut
monaſterijs dãnũ aliqð inferũt ad di
ctas curias ſe ↄferre pᷣſumpſerint.ex
cõicatiõis ſnĩam eos incurxrere volu⸗
mus ipſo facto.pᷣlat eoꝝ diſtricte ni⸗

hilomin iniugẽtes. vt ipſos a pdicta

rũ curiaꝝ acceſſu ⁊ alijs abuſſibet va
gationib) ⁊ diſcurſu diligent copeſce
reac ſuꝑ hoc nõ parẽtes eiſgez ſeuere

coꝛrigere nõ omitraãt. Pꝛefate z

ſnie monachos infra ſepta monaſte
rioꝝ ſine lnia abbatũ ſuoꝛũ armna te⸗
nẽtes decernimꝰ ſbiacere. Ad hec

mpdeceſſoꝛũ nẽoꝛũ veſtigijs inherẽtes

2

ppetuo ꝓhibem edicto.ne möachi

nſingli in ſingulis ſibi cõmiſſis admi⸗
niſtratiõibo vel pꝛioꝛatibo habitarep
ſumãt.ſed ſi puent pꝛioꝛatuũ ſeu ad
miniſtrationũ hmõi duobo foꝛte non
ſuppetãt ijaẽ pꝛioꝛat ſeu adminiſtra

Ex ſolo igicur exitu clauſtri ob hãc caz nõ ligatur.ſi.ne cle. vel mo. c. ij
⁊ vlti. Itẽ exquo intrauit ob hãc cãm licet damnũ nõ intulerit.iure qꝛ

non potuit.ſiue qꝛ penituit ligatꝰ eſt.fa.de homi.ꝓ humani.li.vi.⁊ qð

ibi no. nõ ob, ff. de fur. vulgarj.S.qᷣ turti. qꝛ liq; his qui domũ intrauit

aĩio furandi adhuc non teneat᷑ furti.tenet᷑ tñ iniuriarũ vel de vi. ſi vim

intulit vt ibi.ſic⁊ iſtelʒ de dãno non teneatur qð nondũ intulit.tñ in
trando ↄſũmauit delictum qͥ ad hanc penõ.
fQWonachos.nõ repetit regulares canonicos.

. 3 Infra. ꝓ intra.2 patet ꝑ hoc ꝙ extra tenentẽ pena nõ includit.
Arma. in cõi ſignificatiõe compꝛebendun tela. ſed dicunt᷑ arma
ſtricte quiba defendimur.tela quibꝛ impugnamꝰ.inſti.de pu.iu. item

lex coꝛnelia.de homici.ſi ꝑfo diẽs.ſed vt ibi no.armoꝝ appellatio etiã
luſtes ⁊ lapides cõpꝛehẽdit ⁊ oẽ qð arcu ⁊ manumittitk. vt p. item lex
coꝛnelia.⁊.ff. de v.ſig. arm oꝝ appellatio.non puto tñ auctoꝛc ſic latiſſi

me intellexiſſe. Jo.an.

i ¶ Tenẽtes. veniẽs de

latũ.cum cõcoꝛ.

Tenẽétes. v foꝛis ad clauſtrũ cũ animo tenẽdi nec tenet ex
dilatione ligari nõ videtur.vt verbũ cum effectu ⁊c̃.de cleri.nõ reſi.re

lꝛ & Ad hec.vij.pars.⁊ expone.i.pꝛeter vel vltra hoc. .
InNoſtroꝝ.i.alexan dri ⁊ honoꝛij.e.ti.c.qj.de capel.mo ·c.pe. 7 vlti.
m Inherẽtes. cõcoꝛ.de iur.calũ.c.i.de re iudi.cũ olim.de toꝛne.c.i.

n & Monachi. ſimpliciter loquitur. vnde de omnibus

intelligitur. Jo.an.

(Jo an⸗

, Duob-.ſ.pꝛioꝛi ⁊ ſocio.⁊ ꝑ hoc quo patet nõ eſſe neceſſe ꝙ pꝛioꝛ ba
beat duos ſocios.lʒ quidã ↄtra per decre.vl. de capel.mo.ad quã reſpõ
de vt ibi ſcripſi ſuꝑ vbo monachos. S
p & Officijs.· ⁊ elemoſinarie ſacriſtie cellarie vel ſikibus.
q Inuicẽ.qꝛ.ſ.duo tali loco quoxꝝ neuter ſufficit ad pꝛioꝛẽ ⁊ ſo cium
r Aſſenſu.ſi hoc nõ addidiſſet ſufficiebat ↄſiliũ quere· (vnientur.

re. de arbi. cũ olim.⁊ lʒ bic requirat᷑ ↄſ enſus abbatis. n ibilominꝰ neceſ
iariũ.puto ↄſenſum capli ecclie cathedralis.S.e.cõpi:de re:cc· no alie.

8 Stzdinarios. opo

bat qð no.inno.⁊ ab.de exceſ.pᷣla. (l. vna.

ſicut.vbi tenent ꝙ abbates ecclias etiã pleno iure ſibi ſubiectas vnire

nõ poſſunt.⁊ fa.qð dixi S. e.compi.de reb ec.non alie.ſi vna.de rerũ ꝑ

tiones.niſi ꝑ abbates ad ſuſtentatio⸗
nẽ duoꝝ ſufficiẽtes reddant᷑loc alijs

vicinioꝛib ad eoꝑ monaſteria ptinẽ⸗
tiby vel ipſoꝝ monaſterxioꝛuʒ officijs

aut int ſe inuicẽ ꝓut erit cõmodi cũ
ↄſili ⁊ aſſenſu abhari ꝑ locoꝛũ ipſoꝛũ
oꝛdiarios vniant. Monac his lo
coꝝ qui alijs vnient᷑pꝛioꝛibad clau⸗
ſtrü pꝛimit reuocandis ⁊ cericis ſer
uituris ibidem delocoꝛũ ipſoꝛũ ꝓuẽ
tibus ꝓuiſiõe debita faciẽda. & Ce
terũ pꝛioꝛatꝰ cõuentuales alicui niſi
xxv.annũ attigerit.alij vo curã aĩiarũ
hñtes.⁊ ſi cura ipſa ꝑ ſeculares hẽat
pbꝛos exerceri cuiq;ᷓ niſi.xx.annũ ꝑe⸗
gerit confetri nequeant aut cõmitti.
Qui autẽ pꝛioꝛat iſtos velillos ha⸗
buerint infra annũ computãdũ a tꝑe
collatõis ſeu cõmiſſiõis ſibi facere de

eis.⁊ poſſeſſiões eoꝛũ adepte vel in⸗

fra.xxv.etatis ſue annũ ſi añ annum

ipᷣm nõ ↄuẽtuales pꝛioꝛat eis cõmiſ⸗

ſi fuerint aut collati ſe faciãt ad ſacer⸗
dotiũ ꝓmoueri. ¶¶ Qõð ſiceſſante ra
tionabili cã non fecerint.eoipſo nulla

etiã monitiõe pᷣmiſſa pᷣdictis pꝛioꝛati
bus ſint pꝛiuati qͥ ipſis iterum eavice

nullatenꝰↄferant. ¶ Sane pꝛioꝛa
tus aliqͥs ſiue adminiſtratio cõmitti
alicui vel ↄferri nõ poſſit. niſi expſſe
ꝓfeſſus fuerit oꝛdinẽ monachalẽ.ne⸗

q; pꝛioꝛat aut adminiſtratiões extra

mu. c.vno. uerit urchið. de pꝛeben.cũ ſingula.li.vi.
ſint hoc pᷣſcribere. alle. ꝙ ſic. de exceſ. p nren engebol
riũ.c.v.cõtra moꝛẽ.xciij.di.illud.ſed ꝙ poſſint ſaltẽ circa pꝛioꝛatꝰ ſim
plices manuales nõ habẽtes curã,ſicut poſſent vnire grãgias v man e
ria.ff.del.i. ꝙ in rerũ. F.
vlt. ff. dele. ij. gaiꝰ. S. i. ff.

de v.ſig l. locꝰ.ad hãc al
le.facit qð not᷑.de pᷣben.
tue . ſatis videt᷑ ꝑ ea que

no. de pꝛeſcrip. auditis.

⁊ que ſcripſi in pᷣdi.decr.
accedentibo. ꝙ cuʒ iſtud
ſit dignitas ⁊ iuriſdictõ

nis nõ oꝛdinis qð pᷣſcri
pſi. poſſit tñ cũ titulo.ni

ſipᷣſcri ptio ſit talis cunꝰ
initij nõ ſit memoꝛia. ð
pᷣſcrip.c.i.li.vi.
t & Ad clauſtrũ, ſepius

dixi ⁊ ſcripſi.ð cap.mo.
ſi que cõcoꝛ.huic ꝙ iura

