nitati vel rectoꝛie ipſa ſic manente lʒ illã poſſent in totũ tollere. de cõ⸗
ſti.cũ acceſſiſſent.vel religioſo loco cõferre. de dona. conſultationibi.
⁊.c.paſtoꝛalis.⁊ ad id qð dicitur qui põt totum põt ⁊ partẽ.de offi.de⸗
le.paſtoꝛalis.in pᷣn.ff.de rei vendi.q de tota.Rñdet hoſti ꝙ in totũ cõ
ferri ꝑmittitur.vt diuinus cultꝰ augeatur.de ↄſti.ex parte.⁊ vt paupe⸗

res ſuſtentent᷑.de pᷣben.expoſuiſti. Permittit᷑ etiam tolli qꝛ ſuꝑflua vel
oneroſa.ar.lxviij.di.coꝛepᷣi.diminutio vel detraccio denegat᷑.vt eccle⸗

ſiaſtica beneficia in ſna integritate ꝑmaneant.niſi ex cĩ magna.remit⸗
tit ad decre.dudũ.e.ti.de pꝛeben.maioꝛibo.⁊.c.vacante. ex his patet ꝙ;
ſepe qð minus videt᷑ eſt maiꝰ eo reſpectu quo ius plus illi reſiſtit ex
h ¶Oð ſi ep̃s.qð hic dicitur pꝛoba᷑ olim ꝑ.c.queſti.xvij.q.iiij.⁊ appꝛo
batr᷑ qð no.ibi iob.in.ꝭ.pᷣdi.⁊ qð no.de dona.paſtoꝛalis.⁊ repꝛobat qð
no.inuo.in dicto.c.vt nr̃m.vt eccle.bene.vbi tenebat ꝙ auẽte caplłi ſui
epᷣs poterat eccleſiã in ſuos vſus conuerterc.
i Menſe ſue.vt dicebat iohᷣ.in glo.pꝛiꝰ allegata.epᷣs non põt aucto
riʒare in facto ꝓpꝛio ſicut nec economꝰ.x.q.ij.his vſus.in fi.nec tutoꝛ.
ff. de auc.tu.l.i.⁊.l.pupillus.nec pᷣlatus.de inſti.c.fi.⁊ idẽ de capitulo

vt ſtatim ſequit᷑qð etiã tenebat guil.in ſpe.ð his quefi.a pꝛela.in fi.et
ſfacit quod dixi poſt inno. de cenſi. ꝓhibemus.ſuꝑ glo.ij.⁊ no.quia

non valet vnio cum alter ſolus.ſ.epiſcopus vel caplm auctoꝛiʒzat in fa
cto ꝓpꝛio foꝛtius nonvaleret cum auctoꝛiʒaret vterq;.vt ſi cõiter menſe
epᷣi ⁊ capituli per eos vnitur eccłia.ſacit autẽ hec lr̃a ad id qð no.hoſti.
in ſum.de deci.ꝭ.⁊ vtrũ.xv.xij.in fi.vbi tenet ꝙ laicꝰ habens decimã per
antiquũ feudum ab alia ecclis non põt illum donare epᷣo ne ipſe epiſco
pus auctoꝛiʒet in facto ꝓpꝛio.Puto tñ ꝙ bene poſſet illam donare capbi
tulo epᷣali auctoꝛitate epi.⁊ eſt rõ qꝛ in caſu illo ſufficiat auctoꝛitas epi
ſine capitulo.vt in decre.cũ apoſtolica.de his que fi.a pꝛela.non poteſt
dici ꝙ capitulum eo caſu auctoꝛiʒet in facto ꝓpꝛio ſed in vnione vel da⸗
tione eccleſie ſecus cum ibi ↄſenſus capituli ſit neceſſarius.de his que
fi.a pꝛela.tua.de dona.paſtoꝛalis. Item facit pꝛo ⁊ contra ad id quod
ipſe boſtino.de conſtitu, cum acceſſiſſent, vbi tenet Fdignitoe ns con
3

latus ſine ↄſenſu capki.

tis no.ne ſe.vac̃.c.i.xvi.

terã nequaq; id pote,/
rit ipugnari.⁊ fac.quod

—

4
.
S
.

firmata p papã de eccleſia cathedrali tollipõt per ipſiꝰ capkm er iuſta
cauſa.⁊ epo auctoꝛiʒante ſi bona epi⁊ cap dinila enequz
munia nõpne auctoꝛiʒaret epᷣs in facto ſuo.ſed dic. eeneſe e ea⸗
archiepᷣm vel ad papã. de iurepatro. nullus. vide gas eo caſn iſtn
ſiby archiepo reſeruatis.qui no. de offi. oꝛð. paſtoꝛalis.ꝙc ſto

de quo tex · loquit᷑ ad papam ſit neceſſe recurri.
oſt iuo ſ pel⸗ .
ILCLapitulo.cũ capel . „
la curata donatur Sidn⸗ ipſi capitul o aliquã duxerit eccham
1 U „ — . „ 7— .
rulo aie babendee vnienda hocirriruͦeſſe veoernun e
hoſti. de pꝛebẽ. expoſui⸗
ſti.ſuꝑ glo.iij.⁊.e.ti.cuʒ
nõ ignoꝛes.in pꝛin.⁊ no
ta. qꝛ ſingulari pᷣbende
etiam maioꝛis ecclłlie po
teſt vniri eccłia per epi/
ſcopũ ⁊ capituluʒ.vt.S.
pxi.rñ. capitulo vᷣo non
vt h.⁊ ratio ſumii.xijq.
ij.qui manumitti?. cum

lio v geſ,
BZgrerum permutatione,
Ecoõceſſione iuris vtenti
bus pꝛeſertim circa ſpiri⸗
tualia illudat᷑ ſi beneficia

ſuis ↄcoꝛ. qꝛ capim non quibo reſignata alijs q; ipſis pmuta⸗
aucraꝛizaelmn facna hꝛe⸗ 4 volentido coferant nullius hoceſ⸗
ꝛio cum ſingula . ä &S.v.
ende caplivmtur eccle ſe volum⸗ firmitatis. ¶ Clemẽs. v.
ſia. in concilio Vienen⸗ is volümtiw,
m ¶Eccliam. declara⸗ De teſtamẽtis ? Vtigyus volutaed.
ri brage⸗ an ſit idẽ in Eligioſis etia exempt de
2 natio n2 qu kalt puraris acerecumann
woe cibo mno ogecdi iuſſibet vltime voluntat⸗
ſpectat ad menſem ſuaʒ uwer ymme vod.
3 no.hoſti.de his que circa ipſi executionis offi
fuia pꝛela.nouit.⁊ ponit
caſum de ep̃o abũdante

⁊ capitulo agẽte. ⁊ dicit

valet. inducit qð.s.dixi in glo. nõ eſt. dicit etiã ꝙ nõ ob. iuramentuz

— „ — —— . . 7 „ —. .* cinetur. .
de nõ alienando cũ nõ ſit pꝛopꝛie alienari qð in dnio ecclie re
ff. dek. ij. vnũ ex familia. 2:1. impatoꝛ. F. fl. l.le. dicit tñ ꝙ tutiꝰ eſſet ꝙ
illud fieret ſuperioꝛis auẽte.inſti.de auc.tu.iniill. ?
n Pecermim⸗; ratio buiꝰ iuris ſit antiqua foꝛte noluit cõpꝛebẽde
re pꝛeterita.⁊ eſt ſi.de poſtu.c.vno.li.vi.ſed ʒ ᷣ facit littera ſequẽs que
ↄſuetudinẽ dãnat.ↄſuetudo vo notat tempus pꝛecedens ergo videtu 1.
ꝛeterita reſpicere.

NQQuauis.ſ.etiã cuiꝰ contrarij vel initij nõ ſit memoꝛia. dãnatur ̊

bec conſuetudo ꝙ quis auctoꝛiʒet in facto ꝓpꝛio · alibi ꝙ quis ſit iudex

app ellationis a ſe interiecte.de ↄſue.c.ij.li.vi.. · .
, Econceſſiõe.ſe ſumat ponens ius nouũ⁊ equiſſimũ.⁊ determi
. nat decre. inter cetera.de pᷣben.⁊.S.e.ti.cum vniuerſoꝝ.
q &OUtentibi.pꝑ hanc lr̃am dico decre. hanc locum habere vbi

in fraudem erpectantiũ fieret pmutatio cũ illi nõ vcant᷑ cõceſſione iurj

ſed ius fraudent.e.ti.c.i.li.vi.de renun.c.vl.e.li. .
a ¶ Illudat᷑ concoꝛ.cle.S. de renũ.c.vno.⁊ ibi ſunt multe cõcoꝛłâ
b Beneficia. includit etiã hoſpitalia ⁊ loca ſiłia que ꝑmutari poſſũt
bis caſibꝛ quibus in bnficium concedunĩ.qui haben: ·de reli.do.quia
tingit. 5. vt autẽ. illa vo que nõ cõcedunt᷑ in bnficiũ nõ videntpoſſe ꝑ
mutari.cũ beneficioꝝ adinuicẽ permutatio fieri debeat.
c ¶ Ex cã.bene ergo lʒz renũ cianti in actu renũciatiõis hoc exomere
renũ ciat permutatiõis cã.⁊ dato ꝙ ̊ nõ expꝛimat᷑ ſatis eſt ꝙ conſtet ex
coniecturis vel pꝛius actis.

d Uolentibo ergo tractatꝰ ꝑmutatiõis inter partes pᷣcedere põt. tñ

ipſa ꝑmutatio expedit᷑ ſuꝑioꝛis officio.⁊ vide qð ſcripſi.ð.e.queſitum.

e ¶ Loõferant᷑.ꝑ illos in zuor manib fiebat reſignatio vel ꝑ alios col

ſatoꝛes. boc tñ ſcias ꝙ epoꝝ eſt permutare vel ꝑmutationibo aucte pꝛe⸗
ſtare ⁊ nõ inferioꝝ.· vt no.hoſti.in ſum.huiꝰ ti.ꝭ.quis põt.vᷣ.⁊ nũquid.
2 dixi.S.e.queſitũ.cũ enim cõciliũ turoñ. ꝓhibeat ꝑmutationem cõtra
id nõ diſpenſat niſi cui ꝑmiſſum ẽ.⁊ idem archidð. c· ti. c. vno. lib.vi.⁊ fa
cit qð no.s.c.pxi.in pᷣn.ipſi tñ inferioꝛes quoꝝ eſt ↄſerre vel eligere ha
bent ↄſentire.vt no.in pꝛedi.decre.vnica.Quid de capło vacante ſede

— „„ —7 . —

epᷣali.poterit ne ꝑmutatiõi auctoꝛitatẽ pꝛeſtare.puto ꝙ ſic. cũ hoc ſit iu

riſdictiõis epalis in qua tũc ſuccedit.de maio.⁊ obe.his que.⁊.c.cum
olim.e.ti.c.vno.li.vi.cũ concoꝛ.hec vera niſi beneficia illa vel alteruz

illoꝝ ſpectarẽt ad collationẽ epi ſolius ſine capło.qꝛ cum in taliũ bñfi
cioꝝ collationẽ nõ ſuccedãt.ergo nec in cõſenſu quẽ neceſſe bʒ pꝛeſtare

collatoꝛ.⁊ idẽ ſi habet eligere vel pᷣſentare vt ſcripſi ne ſe.va.c.ij.ne vna

via cõcedat᷑ quod alia pꝛohibet᷑.de regu.iu.cũ quid.li.vi.ſi vᷣo vna cuʒ
caplo haberet facere pᷣdicta cũ capłm tunc poſſet ↄferre eligere vel pñta
re.ne ſe.va.c.vno.li.vi.&̊ poterit vt capłm ↄſentire.⁊ vt epᷣo auctoꝛiʒa⸗
re. puto autẽ ꝙ b decretũ afficiat.nedũ collationẽ ſed etiã omnẽ electio
nẽ poſtulationem ⁊ pñtationẽ que faceret de alio ad illud beneſiciũ ſic
renũ ciatũ.hoc eni eſt de mẽte ⁊ eadem rõ eſt.⁊ decre.de pᷣben. cum in il
lis li.vi.loquit᷑ in ipetrationiba bñficioꝝ que ſunt odioſe.

ſAUolumꝰ.p̊ iure nouo q̃ſi innuat ꝙ olim in bᷣ caſu neceſſaria erat
gratioſa puiſio ⁊ ſic ſaluant᷑.no.e.ti.cũ vniuerſoꝝ.de pᷣben.inter cete/
ra. ſicut alias in ſili caſu agitur ad intereiſe.ff. de pꝛeſcrip. v.l.

ligioſis/oꝛdinariꝰ loci roem exigit (naturatł.in pᷣn.⁊ in fi.

li ſint diuiſa. ſi vᷣo eſſent coℳ„ñw9k

utatione⸗-

eex cã permutatõis ab ali

„

is cõ ine
inane contraria quauis cõſuetudine .
nonobſtäte. Clemens. v. in conan

teriã delinquendi pñtis cõſtitutiõis
auctoꝛitate ſtatuim, ꝙ tales etiam ſi

Ve teſta.et vlti.volun.

a religioſis etiam exemptis de teſtamenton executionibus quas geſſes5

runt.⁊ ſi circa id deliquerint illos punit.⁊ pꝛimo ponit motiuũ ↄſtitu
entis.ſcðo ↄſtitutionẽ.tertio penam.⁊ incipe ↄſtructũ ibi volẽtes.⁊
ad rõem ꝑ executoꝛẽ reddẽdã.determinat qð no.in ſpe.de inſtru.edi

.*

nũc vo aliqua.v᷑.ſed an ſimplex.qð quaſi ad lr̃am ponit archið. lxxxvi Rr

di. epᷣs titionem.

ci.quod vtiq; nõ poſſunt niſia ſupe
rioꝛe ſuo petita ſuꝑ hoc licentia ⁊ ob⸗
tenta ſuſcipere volẽtes pᷣcidere ma⸗

pᷣlationis fungantur officio locoꝝ oꝛ
dinarijs debit reddere ipſiq; oꝛdia⸗
ij ab eiſdẽ abſq; dolo fraude ſeu ne⸗
gligentia de ſuſcepte executionis offi
cio teneant᷑ exigere rõemillos quos

ꝙ nõ dicit deputãdis.
qð videt᷑ velle ꝙ oſtitu⸗
tio reſpiciat pᷣterita.qð

circaid deliquiſſe reperit in alio ex· ſtionlba fendis etii per
emplũ pena debita quocũq; non ob⸗ iaʒ deputatos. qᷓuis exj
ſtante pꝛiuilegio punituri. ¶ Cle⸗ emptos facit qð no.S..

compi.de eta.⁊ q̃lita.vt

ens. v.in concilio vieneñ. bi qui. in go. qo polten

BDeſepulturis.

VOs qui pꝛopꝛie temeri⸗
tatis audacia defunctoꝛũ

pᷣn.ſed in pᷣteritis geſtio
nibus factis iaʒ ꝑ exem

tionem non puto ꝙ hec
decre. locum habeat ad
quod faciat littera ſe/

qns.conſtat enim ꝙcir
sü ca lam geſta pꝛecidi non
poteſt materia delinquẽdi.ſi vo exemptus religioſus pꝛius deputatos

lam ante conſtitutionem partem geſſerat partem vo geſſit poſt conſti⸗
tutionem.ſi ratio poſt geſtoꝛum non connectitur pꝛius geſtis.vt qꝛſin

gulis annis perceperit certos redditus quos cõuertit in certos pios

vſus de poſtea geſtis rationem reddat ad hoc de elec.ſi eo tempoꝛe lib.
vi.ſed ſi ratio poſt geſtoꝝ ſine pꝛius geſtis inutilis videretur nõ tamY
cogetur ad illam reddendam.ad hoc.s.de appel.ſuper eo.i.reddet ergo
pape legato vel ſuo ſuperioꝛi vt quo ad illam ſtemus antiquo iuri.

e.ti.ſuper rubꝛica.

lꝛ Quod vti

Dneta rebꝛobard videtur ꝙ diſputãdo ſoluerat dominus meꝰ
in hoc caſu tacitam licentiaʒ ſuperioꝛis ſufficere.quod vide in mercu.
e.ti.ſub littera.g.alias ſub littera.s.Sed dubitabatur nũquid ſuperi
oꝛ qui religioſo dedit licentiam ſuſcipiendo hoc executionis officium
poſſit licentiam reuocare re non nintegra vt foꝛtioꝛ ſit queſtio.⁊ videt᷑

ꝙvreuocari non poſſit cum ſit aſtrictus rationi reddendivt bic.⁊ qui ſe

mel ſuſcepit exequi cogitur.eo.ti.iohãnes.puto ꝙmale facit ſine cauſa
reuocando.non tamen credo ꝙ ſubditus reſiſtere poſſit cumvelle non
habeat.⁊ optime facit.xxxiij.q:v.manifeſtum.tũc ergo perficiet execu/
tionem collega ſi quem habet.vel is de quo teſtatoꝛ pꝛouidit vel epiſco
pus.qð dic vt.e.ti.c.ij.li.vi.⁊ vt ibi no.in glo.penul.

m ¶ Suſciꝑe.fratres minoꝛes nõ licẽtiantur hodie ad hec officia nec

illa ſuſcipiũt. quod dic vt· de v.ſig· exiui.S, pꝛoinde.v.iteʒ qᷓ executlo “

nes.2. Ecupiẽtes.v.verũetiam.
n Materiã. concoꝛ. de vſu.c.i.li.vi.

o ¶Lales.i.religioſi etiam erempti.⁊ per hoc puto e in ſecularibꝰ ex

emptis non habeat locum quod hic dicitur.⁊ licet ſubſit eadem ratio.
ſatis eſt tamen ꝙ eoꝛum pꝛiuilegijs conſtitutio iſta non derogat.⁊ fuit

foꝛte impulſiua ratio.qꝛ religioſi plus delinquebant in his ·eſt ſi.j. de
cenſi.c.i.⁊ de pꝛiuile.c.i.⁊ de pe.cupientes.poſt pꝛin.de ſenexcõ.c.i.de

deci.c.i.vide qð ibi no.in.i.glo.

„2

pLocoꝝ.oꝛdinarijs.nõ dicit dioceſanis.⁊ facit ad id qð ſcripſi eo.

ti.iohãnes.ſuper vᷣbo dioceſanũ. .
q ꝙ Reddere rationem. teneantur quod ſequitur. concoꝛ · de religio.

do · quia contingit.S.illi etiam.quid ſi teſtatoꝛ liberauit eum ab onere

rationis reddende.vide quod ſcripſi.e.ti.iohãnes.in pe.q.vbi etiã ali⸗
quid de modo rationis reddende no.⁊ in ſpe.pꝛedi.S.nũc vo.vᷣ.ſed nũ
quid ſcᷣm dictum. S
PEZrigere.nota ꝙ duo ponit ⁊ vt diuerſa per quod videtur ꝙ iſti e
toꝛes etiam oꝛdinarijs nõ petentibus rationem reddere debeant.ſi
tamen offerunt ſed oꝛdinarius nõ recipit eis nõ imputabitur. dereg.·

iuris.im putari.li.vi. .
8Exemplum. S. e. compilł. de offi.oꝛ.c.i.cum ſuis cõco.

t Debita. arbitraria etqͥ certa ſtatuta nõ eſt. de offi.del.de cauſis.

v Pꝛiuilegioꝗ·c.pꝛoxi.⁊ vide quod ibi diccaom. 2
Ss. aqui excõmunicati ſunt etiam exempti qui caſibus nõ per⸗
miſſis defunctos ſepeliunt in cimiterijs tempoꝛe interdicti vel
qui ſcienter ſepeliunt excõicatos publice noiatim interdictcos

b Deputaris. nora.

R 2 de vi. ⁊ ho. cle. c. ij poſt

ptos ante hanc conſtitu

i Cuiuſſibet.compꝛehendere vult etiaʒ codicillos.⁊ vide qð ſcripii⸗

tiq;. interpoſitio que tñ habebat᷑.e.ti.c.ij.li.vi.⁊ de clauj
ſtralibꝰ loquitur vt ib no. rane

W.
Minrel
linöd
ln lo⸗
ii dceſee
ullvi.
dbucho
ntähee
behin
Garatön

ticanti
nqnan
lgi

24

FJolium. XxXXIII.

vel manifeſtos vſurarios.⁊ pꝛimo punit.ſecũdo tollit obſtãtia ibi.nulla hibeẽt in ci 1 iri. vr hi .
1I ⁊ per hoc ꝙ dic t eos includit cuiuſcũq; pꝛofeſſionis viros clericos ⁊ lai Bupreenernler l eneln. hic de pᷣui. ad hoc ð ſen. ex is cul,li.vi.qñc;
NI cos. includit etis mulieres. de hoc de ele. generali. li. vl. de here. c.ij. l. rñ. li. vi. qñ. bcrte güclepuleure tradl. de dſur, gei ilv⸗
b ¶ Clauiũ.de exceſ.plla.c.fi.de pe.c.fi.⁊ no.ꝙ pluralitate clauiũ.?⁊ẽͤ de Sui epoꝝ.qñq; Ppaizaretſeo mee admitti· de vſn. q;qᷓ.li. vi. e. li. de
* ran Monen Reddeſn rbindireie rmatl pfrlalmis ad ſepulcurã rettregen erlane a n anchtn de
. ur! luatis e io xxid v. placuir an eh ra carere
ec ocns nalc bene D P os ſepeliãt non de coꝛnea.c.i.de pe.⁊ re.oĩs.qñq; pᷣcipiũt extra cimiteriũ ſubrerrant de
et vic el contigu ſzno S . m.qnq; ꝑmittũt cũ ſilẽ
eccleſie vel cimiterio . qꝛ coꝛpoꝛa non ſine contemptu clauiuʒ quia vt ꝓbauit effectus nedũ pac ab tio tumulari.de pe.⁊ re.
erquo ad vſum cimiteri eccleſie in cimiterijs interdicti tempo ductoee ipſius ſperate fructũ nõ attu corlepeltente 96 hic pun
no enn eßen benediauag ereincaſtbus non conceſſis aiure vel litquinimo diſcondiep qua ſe panda renkereſſente grevetnn
erit locus huic pene q̃re rchicnonis publice aurnoiatim in ꝓceſſerat.fomentum nõ modicũ mi- re.ſepelire aũtẽ morun
aut i cimiterijo coꝛda ſeg tercdictos vel vſurarios manifeſtos niſtrauit nos e omnino caſſates ali vummg l tummuls 2dere.
e. geliaͤrun de qð no · xrij⸗ ſcienter ſepelire pᷣſumunt decernim⸗ am a pꝛefato boni,. editã ſacro inſtate aesſolos Nho lfuen
witg J Tpe gnorpemrerdi ipſo facto excõicatõnis ſententie ſub⸗ appꝛobante cõcilio innouam ſubij ene fi p Poc eſ ds ne er
i cta eſt eccle. ſepul. de be. lacere aqua nullatinus abſoluantur cientes tenoꝛẽ illius qui dignoſcit eſ vni funere muleitudo li
nn, re. gin te. de pꝛiui. vt hᷣ niſi pꝛius ag arbitrium dioceſani epᷣi ſe talis. Bonifacepᷣs ſeruus ſeruoꝛuʒ ge ge coſt ar g poꝛtãtes
vilegin. is quibus her pmiſſa fuerit iniuria deiad ppetu rei memoꝛia. Su ii ruerertnc fepell
Nzun eA 2 lure poe dion pꝛ irrogata ſatiſfactionẽ exhibuerint cõ⸗ per cathedrã pꝛeeminentie paſtoꝛaliſ tio excoicatinõ eſſent In
gri gernclerlvs gut ſeruag perentenullo eis cina Pmiſſnereytrs naſin diſponente clementia cõſtitu oedtioſt en⸗ dAlos
n concedit᷑ eo tꝑe ſepultꝛa. ins vel quouis alio pꝛiuilegio ſub q⸗ ti.7 ſi multis ? arduis que in amplũ bcbeſgenmes ſea
a cu ſilerio r abſh campa cunq; foꝛma verboꝝ conceſſo aliqua⸗ ro,. curie alueũ vndiq; conffuuntqᷓſi hoteritid erpetriligur
ieſth Ver Gefte ve ein 5d liter ſuffragäate. IJdẽ in eodem. toꝛrens pꝛegrauemur negocijs curiſ dieak reltqs vſitatie po/
uat Kakawoe reg onfrotter Eaum a boni.pa. viij.pdecel. exercitemur in numeris, cogitationi⸗ d er olenitererpeil.
gen dedb⸗ in pdic. decr. vt ro infraſcripta edita decreta nibus plurimis diſtrabainur. crea caſus q grenello
minen nesa n gnacuoeer õs pa.xi.pᷣde.nt᷑ ali⸗ tm feruẽtib⸗ yocis intẽdim vacedi coicatur. b pas cle viſde
eſenul in lius ir . G ati —ell e Dno. . de ſen. ex. c. i. hac ã
Ea tpe celebꝛari põt alta vo in ilius reuocntonaq; mnlgauit · i acoperole ſtudii ſollicitudis i⸗ baaitocnen vaneren on
Rende Fpe auiin der wl. buroi alijs caſib qᷣbo ð
Pe.⸗ ex li. vi. non . nega ſepulture qᷣs bpes
edate uto poſſe moꝛtuos ſepeliri li. . it cõ ã . . uta. orrelj
ſninn os ſepeliri licet multotiens fuerit cõtra obſeruatũ.?ꝛ 5 ert. c. cũ ad monaſteriũ.qd de ulo qui ſepelij e. tl. er gte. de ſta. mo c. i
— kene heobac decr. cũ ⁊ plantare.S.ꝙ ſi.de pꝛiui.⁊ ille.qui diebus illis tũ publice noiatim ig dd de llo aut ſeelit mantfeſtũ vſurariũ excõica
D Rrans. Jopatereronmnone de audiendis officijs loqtur non de ſarra plicl&coicatione ligabit er voc acro. vid Veßn girnego erignrm e
— Ke eron mramg diuiſione capituli.Itẽ ceſſat cauſa ibidẽ expꝛeſſa de gualterij.ſiue tñvna ſola ſiue llnalolenrergs alet⸗ q in .
“ . 5 nis. . . l quelibet ꝑ ſe ſuffici õ luerſis cauſis q̃
iule 1 esmunicgroa an boſe vel a iure.⁊ ĩtelligas de excõicatõne maio re ⁊ ab cnl boln de Qnolnrisnoweo- n a de oib deber beiſtac
di i. de ſen. ex. ſi quẽ. liq; eni excõicati mioꝛi ſic decedentes ſepeliẽdi nõ ſint o ¶Niſi pꝛius.ↄcoꝛ.cle 6 d ⸗ uratolec erytgeben Gic
d né: Jnno er. Rerio huie tñ pene tũc locus non eſſet. de here.qͥ excõi⸗ p Eis abo ſeg ſunthlfoꝛee taneſtra. Poſc. vno rvidt qð ibi no.io.ã
eſ 6 neſrachardertina moh here. c. ij . i. rñ. li. vi. ſentẽtie excõis vl interdicti in loca al id io auor ſanons merantlat⸗
lnttnen ue Ce. de boc dere iud. ad pbandũj. de excep. exceptionẽ. in glo. pe. bus fieri debeat reſtitutio.ſi qua etiã pſonas quo ad vſararios illos d
UtNe 4 eglo. nõ placet ſimpłr quo ad caſum iſtũ. licet eni fatear illuʒ publice miniſtris illis eciã fiarſatiſſaers ten ette n e iſſer iſatach t
eDtitren decr nil aus gubltee lata eſt ſentẽtia licet denũciatus nõ ſit cũ pᷣdic exhumãda ſũt.e.t.ſacris urindtelimio en oꝛdo del oſſa diſcerni pne
tdoninet ecr. ad pꝛobandũ. nõ dicat publice nũ ciatũ ſed publice excõicatũ. non H ſiüle fuir benires. 1z no n vltimis tribo caſibo. ſed qͥd de pmo die
gucinn tñ faceoꝛ hoe mctatu lice excõicatũ.non ꝓ ſi ille fuit penitẽs.lʒ nõ debuerit ſepeliri.t if ſaltũ
Necun nit pᷣſe i⸗ ꝙ ercõicatus eſt per iudicẽ loco quo iudicare conſue laratũ interdictũ.vt no.de.ſen.ex.ſt rei ner amohik ſalt voſt e⸗
iglli⸗ it p̃ſentibus officialiby ſuis ⁊ ꝑtibuo. vel altera contumaciter abſene 2 hoſt. in decr. vl. d de ſen er. ſiciuitas. go de. l. vi.?⁊ no. Innoẽ.
toneif dicat᷑ publice eccõmunicatus ſed ex qualitate foꝛe multitudine.ſ.vl pan pe. no. etiã Inno. ercet.Fla ad fi.ꝛ fa. að no. deſen ex. a nobis.j.ĩ glo⸗
gefiot citate officialiũ ⁊ aſtantiũ dicat᷑ publica vel nõ publica ita ĩ boc vᷣ inroto pperigtegerd nen decr.vl.qꝙ penitẽs qͥ ſepultus nõ fuit ĩ ci⸗
dindeeg rei põderetur. vt quo ad bũc caſuʒ videamꝰ an pſumãt ſepchent ſne n alie,deſen. interdicti elaroro mſeralcr⸗ dz in cimiterio ſepeliri in⸗
Lierius vel wite irca mo quo r eis impucendu ſt ignonarũt qð publice ſciebe ½ eneigs mnoarneren ee enentagt erd roi Rrgifiahailat
ſtumtin a mabnd zumanig alias poſſet eſſe occultus licet ꝑ iudicẽ in bacho q.iij.quecũq;.ſecus ſi nõ fuiſſet erecipi par ci pꝛo ipſo ſit oꝛandn. al.x-
dhefarer 66 duo vel triba fuerit ꝓmulgata.fa.ĩ aut.de litig S. oẽm vo. col. viij Dirt. deſen er. cu volürate. ſiſ denegelrr ig..dcfl-r vide qð pꝰeos
oulcetio⸗⸗ 36 oemonermes erafio iuris pᷣpõderãda verbis.⁊ qð alle.ibi ĩ gl.nõ de loco interdicto reli⸗ enore igas de moꝛtuarijs. i. que ipᷣe penitẽs
t ae r i dixi. ⁊ vltra iura que cũiter allegãtur. de do.⁊ cõtu.c.finem. tuarijs que poſtea darenkcu funcreſet hrneg⸗ Jdẽ ſi intelligas de moꝛ⸗
heofin dein õäl qui cog.ↄſang.c.fi.de cle.nõ reſi.ex tue.ff. terdictũ.de funeralibꝰ vero que daentur cu funere ſche hoc relaratn in
Hingr diſt nd e ali.bu ſa ce-.e elec. cauſaʒ. S. vᷣm. ⁊ fac̃.S.de iudi. interdicti no puro der icos iteitereci e dͤe nnere Eyulto vefacto tge
ſalhen gioa 33 P Pn ag no⸗ Paſt.de ſeece dilectus.qðᷣ a ¶ Eis.ſic ſepelientibus. de bolle qum diderent nelcionte de
, ⸗ magna circa fi. ⁊ ꝑ hoc ꝙ ðt pu ice dico oꝙ ſi eſſet b Pꝛuilegio.vt ſi puilegiati eſſent cõtra ð Llcto
ntrin: occulen dato ꝙ ſepeliẽs ſciret nõ eſt locꝰ huicpene. An vᷣo ſit locꝰ excõi⸗ c anullego⸗ n udegeeei aTheragnevem a ui.li.vi.
bitenunm õ dar hec pena ad penã quaʒ de bere. ſicut ꝗ.c. pxi. v.nos eteni ep Dr delegnn elitientſa.
R ecr. epoꝝ. de pui.li.vi.que per hancſublata non eſt. Udum. due ſi aten gres, U rlnd yaohemin ee nnona
Arnoiatim gC,e debelen rPlarare d creeicatos ideas i noe, ð
6 a dee. L. gia. de Pben. r. aterañ. de c e. ex. ꝓpoſuit.⁊ ẽ ſi.s.e.cõ in ſecũd atio ibi . ⁊ caſſans reuocatoꝛiã benedicti
“WR ede vizporcte cuenpacllererz eedlen ſiłes videt᷑ ꝙ poſſit in cimi tionẽ . titulũ ⁊ conſtitu⸗
4Cei tere⸗ heigte interdict? nõ noĩatim dummodo locus interdicc? non ſit. vigilẽ circa ſcandala cleri collenda ſechgn wiab eforin u gus dielt ſe
D 1nte Weraas vide uicere Einrerdl eri Getelsas puet ſepultura. pᷣdicatoꝛum ⁊ minoꝛũ cũ clero Naecdneldon ounnionth enn
“ 6 * * * DH* n. . . . . 4 . — . . 4
mſn 12 4T .. knoclh aetn. urig primo onice elrcee bicationes. ſecud ibi ſtatuimus circa ⸗
ecnn Zi intelligas cautũ ſit de reſticuedo vt ibi. ⁊ puto ſufficere quo ad ſepł uilegia conſuetudies ⁊ Kaara Nulena eottarla⸗ ibi oran reuocat pᷣ
* ur: dice ꝙ ad validãdũ ipſi teſtm̃ ꝙcaucat᷑ poſt moꝛtẽ qð vᷣm itelli tur ⁊ pᷣcipit pᷣdictos oꝛdines.⁊ pꝛofeſſoꝛes ſop per ee igerer hor
duce 8 un e nr . eſe de vſaris alias eni nõ ſi aiſeret eguſ heredũ ctari ⁊ contra facientibus cõminatur.⁊ Pars e nculg reſi benihoen n;
ne n Oſcelſerit in to d qꝛ in oib.⁊ hoc ꝓbat lr̃a illiꝰ decr.qᷓ;qᷓ;.ð tendit pᷣdicatoꝛes ⁊ mi a ſirk jj tulu relpicit hoc in⸗
Mrturgt — vſu.li.vi.in pꝛin.⁊ fi.i.rñ.accumulat᷑ aũt pena ad penã.pᷣ.laterañ.ↄci.qͥ lib toꝛes ⁊ minoꝛes in locis ſuis libere ſepeliunt illos qui hoe
uedtes nahuchogie iocu by ci erpᷣſſe ſblara no ſit 1 nd.Fle ange ᷓ libere elegerint. de funeralib⸗ tñ ⁊ quibuſcunq; obuentionib ⁊ relicti
N loch vz ce õ ſit . rit ergo ſeccd etisã de qᷣby ali . 2n’ . ictie
tbin N ſecce bee Faicaes coco; ve Eer Ngnificnu .2. C. cũ deſtonſes. 25 he rocpant. c Rieehedaetarreher ieer nonaern ſoluececcleſie par,
re. c.ij. in pꝛin.li.vi. m Bepelire. ic occurrũt dubia q̃ pncipis de⸗ fq ſedum. noõ attulit fructũ . enedi
erct — pl glo opl. &poſcit. Oan pontares a puleu tdh t non ſe be Neäpmenae Mef ucen An K 5⁶ Wb auccote benedicfo.
del dec eliũt ingercgicnrl. Ire querit᷑ de ↄcomitãtibs funꝰ. Itẽ de fodiẽtiby fa⸗ i Miniſtrauit. ſi. de eta. quali.ad aures
e bꝛicantibꝰ vl apientibo ſepulcx. Itẽ de latis clericis vł miſtris eccłiaꝝ l1: Smnino. ſi. deimmu. ecc. quoniam. S
aſtoe in quaꝝ cimiterijs ſepeliũt᷑ qͥ id nõ ꝓhibẽt vl patiũt᷑. Idẽ de his cłicis vł Inſtante. Multotiens dixi Tia fieri ꝛiuiltecfati z
ne eten laicisᷣ poꝛtãt cereos crures ⁊ ſi.Et circa hocaduertẽdũ ꝙ qñq; iurs nsõ expedit qð colli . a concllia ſien gꝛlulſegiarle del exepaſ
tedũ ꝙ qñq; iurs / nõ expedit qð collige ex boc Vleſi,concilio pic· ,cpxi: d.t prc: vnoe
†

n umn

De ſepulturis

eti the interdicti, de ſen ex.rñſo. m Verbũ dei. de ok. oꝛ. inter cete

et. . de ſup.neg.pᷣla.quia regulares.de ſta.regu.attẽdentes.de reli.do.

quia contingit.de iurepa.v

epo, de pe.⁊ re:abuſionibus.de ſen.ex.c.l. .
Venorem ſtede confir.vti.vel inuti.c.pe.. 214 Memoꝛiam. vi

t conſtitutio.de pꝛiui.vt religioſi.⁊.carchi⸗
de ſen. ex. c. l.

nod no. de re.iu.ad apoſtolice.in.i.glo.li.vi.
S oanbm. Bug grech ẽ⁊ ponit᷑ ꝓ alta vel excelſa ſede iudicis pᷣ

ſidentis ⁊ componitur a
cathos qð ẽ ſedes ⁊ edra
qðs eſt ſponda quaſi ſpon
data ſedes.ponit᷑ etxiaʒ p
ſede doctoꝛis. Uñ in gre

ciſmo. Rex ſoliũ. doctoꝛ

cathedrã.iudexq; tribu/⸗
nal.poſſidet ac ſedẽ pᷣſul
ptoꝛq; curule.quaſi curi
e.qꝛ ferebat᷑ in curru. de
hac cathedra iudicãtis⁊
docncigin. diemulti.
p ¶ Etſi.pꝛo q́;uis.
q Alueũ. alueus dicit
venter fluuioꝛũ. dicitur
etiã vas factũ ad moduʒ
aluei fluuij in quo lauan
tur pedes carnes ⁊ olera
⁊ðꝛ ab aluo qð eſt qodã
vẽtris receptaculũ reci⸗

piens cibu.
r. ¶ Confluũt. ij . q. vi. c.
.cuũ. vij.c. ſe.

9 Toꝛrẽs. ð fluuiꝰ vl

aqua veniẽs cũ impetu i
lniled eſtate toꝛeſcit
ideſt areſcit.
t. ¶ Inſtantiꝰ. no. ꝙ ha⸗
bens ad multa intẽdere
ad id qð eſt grauiꝰdʒ ma
nũ apponere ſicut iuris
pᷣſumptiõe qͥ vult ſe libe⸗
rare ſoluendo ſe liberat
ab eoqð eſt grauiꝰ.ff. et.
Cde ſolu.il.iiſm io.mo.
V Radicitꝰ.fruſtra ra⸗

mos conat᷑ incidere qui

radicẽ nõ euellit.de pen.
di.i.quia radix.
x ¶ Uepꝛibus vepꝛes di
cunt᷑ ſpine q̃ vipꝛẽdũt et
lacerat carnes ⁊ veſtes.
Anfractibo. ſic dicci
qꝛ vndiq; frangũt ⁊ dicũ
tur vie aſꝑe plłe diuerticu
lis circũfractionib ⁊ ru
inis.⁊ habet᷑ idẽ.v.ð ele.
quoꝛundã.li.vi. .
3 M Antiſtites. hi ſolẽt
dici epᷣi q̃i añ alios ſtãteſ
a Includit.xij.q.i.duo
ſunt, de eta.⁊ q̃li.cũ con⸗
tingat.

b greſtuet. quaſi fer/

ucat buliat vel caleſcat.
C Inualeſcat.quaſi val
de valeat creſcat⁊ ahũdʒ
d Ereuidẽtia.de elec.
qᷓ; ſit.in pꝛin li.vi.
æ Actib.Eccici.xxxvi⸗
h.abſtine tea lite ⁊ minu
cs peccata.
f. O᷑Pꝛebẽt. C.ð iudi.ꝓ
perandũ in pꝛin.
g Emulo.cõcoꝛ.ꝓhe.
coõpi.greg.ð hoc. vᷣ. not.
xliij.di.ſancimꝰ.⁊ fa.xvi
q.ij.c.i.poſt pꝛin.
hEBartoꝛe.i.ſemiato
i Ziʒanie.ſeges vł (re

partimur vtad diuini nominis gloꝛi

am exaltationẽcatholice fidei 2 pꝛofe
ctũ fideliũ animarũ pciſis radicitus
diſſidioꝝ vepꝛibus ⁊ litigioꝝ anfracti
bus vmnino ſubductus inter ecchiaꝝ
antiſtes ad curã ⁊ regimen gregis do
minici deputatos certaſq; pſonas qᷓs
oꝛdo clericalis includit pacis tranÄl⸗
litas vigeat.feruoꝛ caritatis exeſtuet
einualeſcat cõcoꝛdie vnitas animoꝛũ
idemptitas ꝑſeueret. Scimus enĩ et
exeuidẽtia facti colligimus ꝙ nõ niſi
pacis in tꝑe benecolitur pac auctoꝛ.
nec ignoꝛamus ꝙ diſſenſiones ⁊ ſcan
dala pꝛauis actibus adituʒ pꝛeꝑant.
rancoꝛes ⁊ odia ſuſcitãt ⁊ illicitis mo⸗

ribus auſum pᷣbent. Abolim ſiquidẽ

inter pᷣlatos ⁊ rectoꝛes ſeu ſacerdotes
acclericos parrochialiũ eccleſiarũ ꝑ
diuerſas mundi ꝓuincias ↄſtitutos
ex vna ꝑte.⁊ pᷣdicatoꝛũ ⁊ minoꝛũ oꝛdi
nu fratres ex altera pacis emulos ſa
toꝛe ʒiʒanie pꝛocurate grauis ⁊ ꝑicu⸗
loſa diſcoꝛdia extitit ſuſcitata ſuper pᷣ
dicationibs fideliũ popuiis faciẽdis
eoꝛũ confeſſionibus audiendis.peni

tentijs in iniungendis eiſdẽ ⁊ tumu⸗

landis defunctoꝛuʒ coꝛpib qui apud
fratrũ ipſoꝝ eccleſias ſiue loca noſcũt᷑
eligere ſepulturã. ¶ Nos aũt pij pa⸗
tris moꝛe laudabili moleſte ferentes
incõmoda filioꝝ reducẽtes ad exacte
conſideratiõis examen ac infra pecto
ris clauſtra ſollicite reuoluẽtes q;ᷓ ſit
plena periculis ꝙ;ᷓ onuſta diſpendijſ
q́ᷓ;q; in diuine maieſtatis ↄſpectured

datur exoſa diſcoꝛdia ſupꝛedicta. Et

ꝓpterea intendẽtes paterne ſollicitu
dinis ſtudio illa pꝛoꝛſus euellere.ac
omnimode ſubmouere.nullis vnqᷓ;
futuris tpibus fauẽte domino ſuſci⸗

tandã.grandi quoq; deſiderio cupiẽ

tes vt hmõi negociũ quod potiſſime
inſidet coꝛdi noſtro finẽ ſalubꝛẽ ⁊ cele

rem p apoſtolice ſolertie ſtudiũ cõſeqᷓ

tur diligenti cũ fratribus noſtris de⸗
liberatione pᷣhabita ſuꝑ eo ad hono⸗
rem dei exaltatõnẽ catholice fidei qͥe
tũ ſtatũ parriũ pᷣdictarũac ſalut ani
marũ fideliũ incrementũ de ipſoꝛum
fratrum couſilio auctoꝛitateapo.ſta

herba puerſa.ſ.loliũ.lvi.di.naſci.xxiiij.q.i.⁊ qñq; ponit᷑ p ſoꝛde oĩm ſe⸗
getũ. huic lr̃e ↄcoꝛ.de ele.licet a I Patris.qͥ bʒ qrere ↄſiliũ ꝓ liberis.

ſr. de adul.nec in ca.in fi. b Exacte.q̃ſi exqſite. C.mã. in re mãdata

Jo. mo. c Periculis.dictis a perio peris d OQ Onuſta. q̃ſi onera⸗
ta.de ele.vbi ꝑiculũ.in pꝛin.li.vi. e ¶ Exoſa.i.ꝑfecte odioſa f Da

lubꝛẽ.q̃ſi ſalutis vberẽ. g

le.c. vno. h A Ad honoꝛẽ.ſi.de vſupal.c.ad bonoꝛẽ. i Locis eo⸗

rũ.qͥcqͥd ẽ infra ſepta vel ambitũ etiã in pꝛatis vłhoꝛtis ve

Solertie.vide.qð ani lae of. de
alijs ſpacijs

videtincludere. l: ᷓ Koibus· in uatis ergo ſecus. I¶ Pꝛedicare

ra.in pꝛin. r

Pꝛelati. iure cõi veſ conſuetudinario ſᷣm Jo. mo. qui⸗
dirxit rectoꝛẽ̃ eccleſie.nõ cõtineri noĩe pꝛelati cũ ſupꝛa ſit aff vons

latũ in.v.ab olim.de vicario tñ dicit idem qð de pᷣlato.qui
latu in. v. ab olim. de vicario ti j quia qð ꝑſe non
poſſunt oꝛdinarij ꝑ alios faciũt.de of.oꝛ.inter.cetera..⁊.e.tiiſi eps.li. vi

o In qua. boꝛa.

tuimus ⁊ oꝛdinamus vt dictoꝛũ oꝛdi

num fratres in eccleſijs ⁊ locis eoꝛuʒ
ac in plateis cõibus libere valeãt cle
ro ⁊ populopᷣdicare ac ꝓponerevbũ

Ddei hoꝛa illa dũtaxat excepta in qua

locoꝛũ pꝛelati pᷣdicare voluerintyl co
rã ſe facere ſolẽniter pꝛedicari.ĩ quo pᷣ
dicare ceſſabũt pᷣterq; ſi aliud de pᷣla
toꝛũ ipᷣoꝝ volũtate ꝓceſſerit ac licẽtia
ſpeciali MIn ſtudijs aũt generalib⸗
vbi ſermones ad cleruʒ ex moꝛe fieri
ſolent. diebus illis quib pᷣdicari ſolẽ
niter conſueuit ad funera etiã moꝛtu
oꝛum ⁊ in feſtis ſpecialibs ſiue peculi
arxibus eoꝛundẽfratrũ poſſunt idem
fratres ⁊ liceat eis libere pᷣdicare.niſi

foꝛte illa hoꝛa qua ſolet ad clerũ in pᷣ⸗
dictis locis verbũ dei ꝓponi.epᷣs vel
platus ſupꝑioꝛ clerũ ad ſe generaliter
cõuocaret.aut er aliqua ratione vł cã

vꝛgente clerum ipſum duceret cõgre
gandũ. ¶ In ecdeſijs aũt parrochi
alibus fratres illi nullatinus audeãt
yvel debeant pᷣdicare vel pꝛoponerxe v
bum dei.niſi fratres pᷣdicti a parro⸗
chialibus ſacerdotibus inuitati fue
rint vel vocati.⁊ de ipſoꝝ beneplacito
⁊ aſſenſu ſeu petita licẽtia fuetit ⁊ ob
tenta.niſi epᷣs vel platus ſuꝑioꝛ ꝑ eoſ

dem fratres pꝛedicari mandaret.

Statuimus etiã ⁊ oꝛdinamus aucto

ritate pᷣdicte vt in ſingulis ciuitatib
t -dioce.in quibs loca fratrũ ipſoꝛum

conſiſtere dinoſcũtur. vel in ciuitati
bus ⁊ dioce.locis ipſis vicinis in qͥbo

loca hmõi non habent᷑ magiſtri pꝛio⸗

xes ꝓuinciales pᷣdictoꝝ aut eoꝛum vi
carij ⁊ generales et ꝓuinciales mini⸗
ſtri cuſtodes minoꝛũ oꝛdinũ pᷣdica
toꝛũ ad pᷣſentiam pᷣlatoꝛũ eoꝛundẽ lo⸗
coꝛũ ſe conferant ꝑ ſe vel ꝑ fratres q̊s

ad hoc idoneos foꝛe putauerint hũili
ter petituri.vt fratres qui ad hoc ele⸗

cti fuerint in eoꝝ ciuitatibs ⁊ dio.con
feſſiões ſubditoꝛũ ſuoꝝ ofiteri ſibivo
lentiũ audireliberxe valeant.et hmõi
ↄfitẽtib put ſᷣm deũ expedire cogno
uerĩt pñtias ĩponere ſalutares atq;
eiſdẽ abſolutõis bñficiũ ĩpẽdere ð li⸗
cẽtia grẽa⁊ bñplacito eoꝛũdẽ ¶ Ac ði

ge pᷣfati mgti poꝛeſ ꝓpuiĩtaleſ miſtri

p. . Beneralibus. ideſt

locis habentibus ſtudi⸗
um ex pꝛiuilegio vel con
ſuetudine cuius initij ñ
ſit memoꝛia. de de.non
reſi.tue j.de pꝛiui.c.ij.li.
vi. ⁊ in phemio digeſtoꝝ
h. bec autem tria.

q MNiſi.a pꝛimo dico

huius.v᷑ᷣ excipit nõ a du

obus ſequentibus.quia
lalts verba demonſtraͤt.
r. S

Supioꝛ nõ reſpectu
epi de quo pꝛemiſit ſʒ cle

ri cui ſuꝑẽ de ↄſuetudie

vel pꝛiuilegio ᷣm io.an.
s Beneraliter. ſecꝰ er⸗
go vbi ſpecialiter vocarʒ

pꝛelatos doctoꝛes vł bſbu

iuſmodi ſimiles.
t Eccleſijs. nec ipᷣarũ
capellis vel cimiterijs.ðᷣ
ſen. ex.ſi ciuitas.li.vi.ſᷣʒ
io.mo.ſᷣm quẽ no.ꝙ inv
bo. pᷣ.pmittitur.his pᷣdi
care cũ certa modificatõ

ne hic pꝛohibet᷑ niſi cert

caſibus.quare cum ð iu
re cõmuni illis pᷣdicare
non cõpetat ſed ſolũ pꝛe⸗
latis ⁊ curatis:jꝭ.hmõi

reputat iſtis omnẽ locid
interdictũ qui nõ reꝑit᷑ꝑ

miſſus.
„Sacerdotib puto

ſufficere ſi iſti ſunt vica⸗

rij ꝑpetui cũ ad eos ſpe
ctet cura.de of.vi.c.fi.ð
pᷣben.ſuꝑ eo.li.vi.⁊ ideʒ

puto in tꝑalibs datis in

caſu licito aucẽte epi.vt
de ele. ex co. li.vi.

x ¶Statuimus.ſecuns

dꝰ articulus cõfeſſionũ
circa quas ꝓuidet pꝛĩo ð
licentia petenda.ſcðo de

confeſſoꝛibo eligẽdis ⁊ p

ſentandis.ibi ac deinde.
tertio limitat locũ et nu
merũ.ibi extra ciuitates

qᷓrto ꝓuidet qñ lnia da

⁊⁊ electi acceptant᷑ ⁊ qñ ñ

acceptant᷑ ibi ⁊ ſi idẽ.qͥn
to qñ vnegat᷑ Inia dat 6Sti

ain cũ certo moderamie
ibi ſi vero.
y Non habentur dato

ergo ꝙ fratres nõ habe⸗
rẽt locũ mutine pñt tñ j

lati de ͤby ſequit᷑ ab epo

mutiñ.petere qð ſeqᷣ ꝛ pꝓ

ipᷣa dioce.electoem facer
3 MKuſtodes.poꝛes er⸗
go cõuẽtuales
catoꝛes ⁊ guardiãi. q ad
mioꝛes hoc nõ poſſunt.

a Pꝛelatoꝝ.ſ.epoꝝ et

ſuꝑioꝝ de quibus pꝛemi
ſit.⁊ patet hoc ibi ineo
rum ciuitatibus ⁊c.

b & Audire.no bũcoꝛdinẽ vt pꝛmo audia:᷑ confeſſio.ſecũdo imponat

penitẽtia.tertio fiat abſolutio.nõ ergo pᷣcedat abſolutio ipoſititõʒ pnie.

vt ſic abſolutõʒ pᷣcedat coꝛdis ↄtritò.oris ↄfeſſio.oꝑis ſatiſfactõ ſaltem

affectu. c

einde.ergo non pꝛius.non tñ eſt neceſſe ꝙ talẽ licentiaz

habeãt. ſed ſatis eſt ꝙ petant quo ad hoc vt eligere poſſint.
dD Miniſtri. ſcilicet generales vel pꝛouintiales.⁊ nota qnia de vica
rijs pꝛioꝛũ pꝛouintialiũ ⁊ de cuſtodibus non repetit de quib pᷣmiſerat.
licet ergo illi petitionem poſſint facere ð qua pꝛemilſit.non tamen electõ

nem de qua bicloquitur.

ad S

ene

tmantn
lo.
dheteni
minn
hagliſif
eſogn
lunrheß
lmholfn
bchrlln
Urechn.
ls igen
tſcſcin
nieſf
Goſtnie
Clnee

rnttbcn

ſſtiſrg.

i d,
eofſt
olin
alidue
anccrii
lr.

inlsn

tus öſcſin
pniceepi
rencoſ
welgice
bloedn
tutlociet
ncut

ergils .

eprutttgi
birſci⸗
Pliniudr⸗

t0 odemen

habenende
ures ſon
weſnepern
pſegnitt⸗
erecig
Ndegzonrr
ls
Durdii
ie
kop ice⸗
iumts
hocſtiſn
Utlbush

io inH

oſtttiſc⸗
ho

tal ſc

i ſ

i in,

Bunene

l: ¶ Couceſſe
Actione.ſi.de cen.cũ a
m Quemq;.videtur ꝙ
cũ hoc verbũ iuris equipo
vi.bo rap.pᷣtoꝛ.S.hoĩes.ſff.de ↄſti. pe.l. i. .. i. ð nes i
öſtõi qᷓ multa redrit in caſibꝰfribꝰ.s.v.ac ðinde

fm eũ fieripoſſet fraus c mi caſibꝰ frib. S. v. ac
notũ nõ cauſe cognitionẽ ðönotat ſ̃m io.mo.

n Nollent. factũ ⁊ ppꝛiũ

?

Folium xV

a Sufficlentes. vi qualitates erpꝛimi. Jo. mo. b & Pꝛobatas. be.

berad euge.ꝓbatos opoꝛtet eligi nõ ꝓbãdos⁊ fa. de pᷣben. i laterañ. i fi ·

c ¶ Officiũ.qð eſt ars artiũ.deeta.⁊ quali.cõ ſit. Jomo.
d Creſenrar. lanalie ergo pᷣſentatio fieri debet. Nam dicik pᷣſens ᷣ
pᷣbet ſenſibus coꝛꝑis.faff. de ver.ob.l.i.in pꝛin. e Impendant. cuʒ

culis pᷣcedẽs ⁊ ſubſequẽſ

ꝑ qð videret᷑ iſtos eſſe cu

ratos ſaltẽ in tanta vł ex

delegata poteſtate vt hic
vel oꝛdiaria vtꝗ· vᷣ.ſi vo.
dicit finaliter io. mo. ꝓ
ſſti nõ ſint curati qð etiã

ſm eñ eſſet q̊ ad frẽs mio
res ↄtra conſtõem erijt.
de ver. ſig. li.vi. ſit ratio

