HaII48_fol_2
author: Klemens V., Papst

4 7 17 .
ℳ 7 D “
2 — —
7„
17
*
N 125 11925584 021
us Tübingen .
3
.

Conſtitutiões clementinarum

Rubꝛice clementinarum

Eonſtitutiões clemẽtis pape aͤnti i;
Eſumma trinitate ⁊ fide tatho⸗

ica fol. iij.
De reſcriotlis iui
BDe electiõe ⁊ electi poteſtate v
De renũ ciatione ⸗ viij
De ſupplenda negligẽtia platoꝛum vin
De etate ⁊ q̃litate ⁊ oꝛdine pꝛeficiendoꝝ
De officio vicarij
De officio ptãte iudicis delegati x
De officio oꝛdinarij 2
De pꝛocuratoꝛibu
De reſtitutione in integrũ xi
De iudics xij
De foꝛo competenti xiij

2

De cauſa poſſeſſiõis ⁊ ꝓpꝛiet atis 3

De dolo ⁊ contumacia liij
¶Vt lite pendente nihil innouek xilij

De ſequeſtratione poſſeſſiõis ⁊ fructuũ r5
X

De pꝛobationibus

De teſtibus xv
De iureiurando xy co doren di rxvxrxvyv
De ecceptionibus 153 De iudeis ⁊ ſaracenis Uy
De ſententia ⁊ reiudicata rv De beretieis IIrxxvi
De appellationibus xvih De homicidio volũtario vł caſuali xxxviij
De vita ⁊ honeſtate clericoꝝ ẽ De vſuris xxxviij

xi

Cabula tituloꝛũ

epᷣbendis ⁊ dignitattbus dve
e conceſſione pꝛebende ⁊ eccleſie non va

cantis xxij
De rebus eccleſie nõ alienandis xx
De rerum permutatiõe Xrvlij
De teſtamentis ⁊ vltimis volũtatibo xxiij
De ſepulturis xxiij

De decimis pᷣmitijs ⁊ oblationibb xxv
De regularibo ⁊ tranſeuntibus ad religio
nem xxvi
De ſtatu monachoꝝ xxvij
De religioſis domibo vt epiſcopo ſint ſub
iecte xreix

De iurepatronatus xxx
De cenſibꝰ exactionibus ⁊ pꝛocurationi⸗
bus xxxi
De celebꝛatione miſſarum ⁊ alijs diuinis
officijs xxxij
De baptiſmo ⁊ eius effectu Frxij

De reliquijs ⁊ veneraiiõe ſctõꝝ xxxiij
De imunitate eccleſiarum xxxiiij
De ↄſanguinitate ⁊ affinirate xxxiiij
De magiſtris ⁊ ne aliquid exigant pꝛo licẽ

inniterdicti

De erceſſibus pꝛelato ttxie
De pꝛiuilegijs ⁊ exceſſibo pꝛiuilegiatoꝝ x

De penis
De penitentijs ⁊ remiſſionib⸗

4 tijs 2 remiſſio xlij
De ſententia excõicationis ſnſpenſionis ⁊
interdici xl
De verboꝝ ſignificatiõe pli
Decretales extrauagantes
que emanauerũt poſt ſextiᷣ⸗
De electione ⁊electi poteſtate lvi
D e officio iudic oꝛdinarij nil
De maioꝛitate ⁊ obedientia xlix
De dolo ⁊ contumacia xlix
De pꝛebendis ⁊ dignitatibo xlix
De ſepulturis 1
de decimis ⁊ pꝛimitijs 1
Deimunirate eccleſiarum lt
De heretics li

e iudeis ⁊ ſaracenis li
Se pꝛiuilegijs ⁊ exceſſib pꝛiuilegiatoꝝ lij
- e penitẽtijs et remiſſionidd iij
e ſententia excõicationis ſuſpenſionis et

dDe erpectantibus benekiciũ in epiſcopatu
alioꝛum liiij

ftocts.

mmie
nd,
Aunmm

loru
dubl
lecuß
oms
tione
cter
rebye
tural
lo pa
Co6
1guld
toones
ungur
Cerent
enie
nm
ga
rjoo
omd.
llemen
opreol
nonan
lus.e⸗
ſoneno
onege
Geinde
nbie
Clclulea

eoß
cii

ncone
Uniucn
ocene
utla
ſogge
Gtone
poni

titor
hhltl.
ſfnie
tiguan
wpene
ſtüon
opris
hemndi

flach
(ogn
Unepen

Mae

aſcendit. Inter canoni⸗
ſtas ⁊ cõmentarios hoc
nomẽ viguit. Habuimꝰ
enĩ iohannẽ theutonicũ
pᷣferendum nõ ex oꝛdine
ſed ex fructu. Johanneʒ
Falen valreranͤ Joh.
ſpanũ.Jo.fauentinũ.
Jo.de faucona. Jobᷣ.de
ancona. Jo.de deo. etiã
hyſpanũ. Jod e lãgucel
la ceſanateñ. Jo.mona⸗
chuʒ cardinalẽ.ego etiã

qui minoꝛ ſuʒ inter.xij.

doctoꝛes collegij bono⸗
niẽ.me quartũ fuiſſe io⸗
hannẽ.nũc inter eos cõ⸗
mẽtatoꝛes ſolus.ſed int᷑

cõmentatoꝛes decimus

⁊ de nigro foꝛte papiruʒ
non dignũ occupare mẽ
bꝛanã.Et qꝛ ꝓut patet h
in exoꝛdio etiã cõpoſito
res iurium vix pñt tam
clarũ certũq; ſtatere.qͥn
dubia multa relinquãt.
excuſabilis ero ꝙ in hac
pma lectioue vel gloſa⸗
tione ſingula non perfe⸗
cte rimant᷑.am etiã in
reb experimur. que na⸗
turaliter gen erant᷑ ꝙ in
eis paulatim de imperfe
cto ad ꝑfectum venit᷑.ſic
⁊ qui de veritatis cogni

tione a pncipio parũ at⸗

tingunt.poſtea quaſi pe⸗
detentim ad quandam
plenioꝛẽ veritatis mẽſu

ram puen m̃t. Igit᷑ ſub B

excuſatiõis clypeo lʒ va⸗
rijs occupatꝰper fiduci⸗

am clemetie diuine hbas

Shannes.

Folinm.II.

hannes. gratioſum hoc nomẽ per interpᷣtationes de⸗
riuationes vel ethimologias extollere nõ eſt meũ.ſuſpi⸗
tionis rõ patet. Eſſet eciã ̊ refricare notiſſima. in apo⸗
Rolatu tñ hoc nomẽ ſuper cetera viguit.xxij. Eſt eni ipſe
qui loquit᷑.cum tñ reliqua romanoꝝ põtificũ noia.xi.
) trãſcẽderũt numerũ. ad quẽ ctiaʒ ſoliꝰ bñdicti nomẽ

Incipiüt conſtitutides clementis
pape quinti vna cuʒ appatatu domi⸗
ni Johannis andree,

ſeruus ſeruoꝝ
dei. Dilech fi⸗

ſcholaribo vni
uerſis bono⸗

bus ſalutem 2
aplicam benedictionẽ. ¶ Qm̃ nul

la iuris ſancio qᷓntũcunq; ꝑpenſio di
geſta ↄſilio ad humane nature varie
tatẽ H machinationes ei inopinabi⸗
les ſufficit. nec ad deciſionẽ lucidum
ſue nodoſe ambiguitatis uttingit. eo
pᷣſertim ꝙ vix aliqͥd adeo certũ clarũ⸗

1

q; ſtatuit.q̃n ex cauſis emergentibo qᷓ
bus iura iã poſita mederi nõ pñt.in

dubiũ reuocet. ¶ Quia etiã abado

leſcẽtia viti pcliui ad malum ſenſua⸗
litas humana declinat:per qð moꝛuʒ
ſubuerſio in clero populo frequent᷑
obꝛepit neceſſaria eſt ſupioꝛis auẽtas
vt tã ꝑ determinatiõis opoꝛtune ſuf⸗

fragiũ tollat ambigua. lites auferat.

altercatões dirimat ⁊ obſcura ſucci⸗

dat qᷓ; ꝑ cultoꝛis ꝓuidi ſarculum ex

Mhãanes eps
lijs doctoꝛibꝰ2ꝛ

nie cõmoꝛanti

circa mediũ li.dd.
Digeſta.alibi dicitur decocta.xtxv.q.ix.

ſe. di.v.ne tales.⁊.c.penul.Jo.an.

N

pꝛin.collł.ij.de inſtru.caute.poſt pᷣn.coll.vi.

äl
aplice, ⁊ hec bene cõueniũt

¶ VUartetatẽ.ſuimi potuit de coꝛ.auẽ.de rebo ec.non alie. vt autẽ. in

b Machinatiõcs.quaſi aſtuta ingenia.quid ẽ enĩ ꝙ homo ſek dedi⸗

titpet vicia ⁊ vtutes inſerat coꝛrigat
exceſſus.moꝛeſq; refoꝛmet. ¶ Hec
ſane felicis recoꝛdatiõis clemens pa

pa quint pᷣdeceſſoꝛ noſter pꝛudenter

attendens.2 ꝓpuide cupiens defoꝛma
toꝝ refoꝛmationẽ pſpicere ſoluere dif
ſicilia ac ſanctiões queſtionibꝛ⁊ nego
cijs iminentibo conſonas ꝓmulgare.
W¶ Dudũ nedũ in cõcilio vienẽſi qᷣn⸗
etiã añ ⁊ poſt ipſuʒ conciliũ ↄſtitutio
nes plurimas edidit.in quibꝰ multa
vtilia ſtatuit atq; ſalubꝛia.et nõnulla
dubia in iudicijs ⁊ extra frequentata
decidit. ¶Er ʒ eas collectas in vnü
volumẽ⁊ ſub cõgruis titulis colloca⸗
tas mittere decreuiſſet⁊ dare in cõe
ſbᷣiect.aſſidua tñ occupatio circa ma
gna.ac ſoꝛt humane coditio que ipᷣm
de medio ſuſtulit in cã fuerũt,quare

ſuũ in hac ꝑte ꝓpoſitũ non impleuit.

¶ Nos etiã qui ſicut eidẽ licet ĩmeri
ti in apoſtolat officio dño permitten
te ſucceſſim.ſic ⁊ in affectus plenitu⸗
dine in his que omii gaiuern cõ
cernunt ſucceſſiſſe debemꝰ tot gradi
bus agẽdis.⁊ arduis fuimꝰa nte pꝛo

motionis exoꝛdio circũſepti.qð tam
ex hqᷓ; ex cauſis rõnabilibus alijs.qs

ſub ſilẽtio pꝛouidimus cõmittẽdas.
pᷣdictas vobis cõicare conſtitutiones

tus malicie non adueni
at i auc. vt hi qui ſe ob.
ꝓhi. poſt n. coll. vi.
i ¶ Nodoſe. de v. ſig cũ
olim.⁊ de reliqᷣ.c.vno.iĩ
pꝛin.li.vi.
lꝛ ¶ Ambiguitatios. de
triplici ambiguitate iu⸗
ris facti ⁊ ꝑſone. no.xx/
riij. di. c. fi.

lQAir.innuit fieri poſ

ſe. de cog. ſpi.c.ij.

m Mederi. facit in
auẽ.hec ↄſtitutio innoẽ.
cõ.in bᷣn.colł.vij.
ꝓcliuꝰ.facit.xij.q.i.c i.⁊
in auc.de mo.ꝭ.ſi qͥs igi
tur.ad fi.colł.iĩ.⁊ dicit᷑ p
cliuis q̃ſi pᷣceps pꝛõpta
facilis vel inclinabilis.
o & Senſualitas. de
hac de ſacra vnc.c. vno.
vᷣ. in vertice.⁊ ꝑ hãc ap⸗
petimꝰ delectabilia coꝛ⸗
poꝛi ⁊ fugimus nociua.
nec oĩo põt extingui. vt
dicã ꝗ· de here.ad noſtrũ
p ¶ Obꝛepit. quaſi latẽ
ter ſubintrat. ⁊ idẽ ver⸗
bum.lxi.di.nullus inui
tis ⁊ de cele.miſ.cũ crea
tura.⁊ de ſta.ino. ne ĩ
agro. in pn.
q ¶ Determinationia.

facit de ele.ne romani

in pꝛin. M
rAlter catiõ es.q̊ ad
verboꝝ certamina.
8 ꝙ Buccidat. reſpicit
pð pꝛi us dixeratvſq; ad
v.qꝛ etiaʒ. qð dicitur in

clementinas gloſandas

aggredioꝛ. Eſt autẽ ſciendũ ꝙ iſte dñs iohãnes pontifex induſtrioſus ⁊

mundus ſimoniã fugãs ⁊ iuſticiam amãs.ſcientia magnꝰ.ſtatura pu⸗9
ſulus.conceptu magnanimꝰ pꝛius ia cobus vocabat᷑. De hac vᷣo muta

tione noĩs ⁊ alijs que ud ſalucationẽ hanc recipiũt.dic vt no.in ſaluta

tione glo.li.vi.Diuido autẽ hoc pꝛohemio pꝛeter dat in quatuoꝛ ꝑtes
aut in duas.⁊ ſcoðam in tres vt ibi. In pᷣma ponitur ſalutatio.vſq; ibi.
Qm̃.ibi exoꝛdiũ vſq; ibi hec ſane:ibi narratio vſq; ibi. vniuerſitati,:ibi
concluſio vſq; in fi. M ,
b ¶ Em̃ nulla.exoꝛdium.Eſt ſciẽdũ ꝙ cle.ſuo exoꝛdio ad inſtar inno⸗
centij.iiij.?⁊ grego.x.narrabat qũo conſtitutiões quaſdam añ conciliũ
⁊ in concilio vieneñ.⁊ poſt conciliũ pꝛiomulgauerat. quibo pꝛecipicbat
vti in iudicijs ⁊ in ſcholis. Johannes autẽè deciſo ſub bulla illo pꝛohe⸗

mio clementis ponit phemiũ ſuũ cum exoꝛdio. Scd cũ habeamꝰ tria

exoꝛdia.Gꝛego.ix. bonifa.viij.⁊ ioh.xxij.in quo differant videamꝰ.Et
dico ꝙ grego. in ſuo exoꝛdio pᷣncipaliter oſtẽdit qualiter emanauit ius
poſitiuũ ⁊ ipſiꝰ iuris effectum.⁊ ibi pleniꝰ dixi. Bonifa, in ſno exoꝛdio
recognouit ꝙ ex debito regiminis ſibi cõmiſſi hbʒ intendere ſubiectoꝛũ
cõmodis. qui dicit ſe ſollicite facere noua iura condendo ⁊ antiqua de
darãdo. vt tollat ipſoꝝ lites ⁊ ſcandala. Johes autẽ in hoc exoꝛdio vo
lens eccuſare multiplicationẽ ↄſtitutionũ ⁊ voluminũ quibus ꝓuidet
Eccłs.vlti.c. ſic dicẽs faciendi ↄſtitutiones ⁊ volumina ⁊ libꝛos nullꝰ
eſt finis. ⁊ dicit ꝙ pncipis auẽtas nccria eſt pter duo.pꝛimo qꝛ ius po⸗
ſitiuũ quantũcũq; mature certe ⁊ clare cõpoſitum nõ ſufficit ad caſus
emergentes ꝓpter qð opoꝛtuna ẽ ⁊ neceſſaria declaratio pncipis.ſcðo
qꝛ bõ pꝛonus ad molũ facile moꝛes ſubuertit pꝛopter qð eſt nccria pᷣn⸗
cipis ptãs ad inſerẽdas virtutes ⁊ vicia extirpãda.Patet ̊ ꝙ in his tri
bus exoꝛdijs nulla ẽ incultatio ſuꝑfluitas vel repetitio qũo autem exoꝛ
dientiũ ꝓpoſito pᷣdicta cõueniant per ſeipfumpatet. .
c Juris bumant poſitiui ſit canonicũ vel ciuile ſinodale vel munici
pale. naturale vo vel diuinũ moꝛaleẽ ĩmutabile.v.di. in pᷣn. Et eſt pfe⸗
ctum.qꝛ manauit ab illo qui nõ nouit imperfectũ opꝰ.de ha.maioꝛes.
v ſed adhuc.
d Sanctio. hic ⁊ . v. bec ſane.late ſumit᷑.nã ponitur ſtricte ꝓ conſti
tutione penali.vt no.iij.di.in ſümaag.
e ¶ Perpenſo.q̃ſi ꝑfecte pẽſato ⁊ deliberato. br ſile verbũ de pac. c/vlt.

a ¶ Sarcinũ.inſtrumentũ qͥ euellun? male ⁊ inutiles her (cipſo v.qꝛ.
be que naſcunt᷑ inter bonas.qð bon.vocant roncare.Eſa.vij.in fi. Ue⸗
pꝛes ⁊ ſpine in vniuerſa terra.⁊ oẽs mõtes ſarculo ſartient᷑.Et.i.Regũ
xiij.in fi.Deſcendit oĩs iſrael.vt acueret vnuſquiſq; vomerẽ ſuũ ligonẽ
ſecurim ⁊ ſarculũ.differẽtia inter fullonẽ ⁊ ſarcinatoꝛẽ.inſti.man.ĩ fi.
b ¶ Inſerat.Hiere.i.de maio.⁊ obe.ſolite.vᷣ potuiſſes.
c Refoꝛmet.de accuſa.ſicut olim.
d QHec ſane.narratio ponẽs ⁊ cõmendans actũ clementis illiꝰ.⁊ pꝛo
pꝛiã tarditatem excuſans. L .
e Papa.iiadmirabilis.et dicita pape qð eſt interiectio admirãtis.
⁊ vere admirabilis.qꝛ vices dei in terris gerit.inde dixit ille anglicus
in poetria noua. Papa ſtupoꝛ mũ di.⁊ circa finẽ. Qui maxima rerum.

„

nec deꝰ es nec hõ.quaſi neuter es inter vtrũq;. Ethimologia vo nois ẽ

f ¶ Conſonas.iiij.di.erit autem. l(i . pater patrũ.
g. Ante.iſte ſole emanauerũt ante cõciliũ.de iudi.dudũ.de imu. ec.
qm̃.de ſent᷑.ex.ex frequentib.relique oẽs in concilio vel poſt conciliũ.
vt in ipſarũ ſubſcriptionib patebit.
bᷣ¶ Decidit.concoꝛ.ꝓhemiũ grego.ix.
i In vnũ volumẽ.nõ tamen ſub noie libꝛi.vñ male dicũt qͥ allegãt
vij.libꝛũ Nam ſi ſub noie libꝛi cõpoſuiſſet conſtitutiões que emanaue⸗
rũt poſt compilationẽ ſexti.iuxta moꝛẽ inſerte fuiſſent. Itẽ h̊ expꝛeſſiſſet
lꝛ Dare.no.ꝓeo quod in fine dicam. (vt fecit in phemio ſexti
Sorꝛtis.ſumit᷑ hic pꝛo foꝛtuna vel euẽtu.ſic.xxvi.q.ij.ſoꝛs alibi pꝛo
ſoꝛtilegio.ð ſoꝛtile.c.i.alibiꝓ capitali.de vſu.c.i.⁊.ij.alibi ꝓ parte vel
poꝛtiõe.de pꝛeben.cum ſᷣm.xxi.di.cleros.in pꝛin.
m De medio.i.de hac vita.que quare dicatur mediũ habesxxiij.q.
nMon impleuit.concoꝛ.de pig.c.iij. iiij hec autem vita.
0 An ermittete⸗ foꝛſan agente oĩa enim que fiũt aut iuſto iudicio fa
cit᷑ aut ſuo ꝑmiſſu ita fieri ſinit.xcvi.q.v.nec mirũ.v.nec ideo.
p Compendiũ.quod eſt bꝛeue ⁊ vtile.de h̊ de reſcrip.diſpen.li.vi.
ncernũt.quaſi ſimul cernũt vel conſpiciunt.
r Debemꝰ. dz ergo ſucceſſoꝛ ꝑficere factũ pꝛedeceſſoꝛis.xij.q.v.qꝛ Jo.
lxiij.di.c.ij.de reſcrip.lris.vbi de hoc.⁊.xi.q.iij.ſi epᷣs ante.
Circũſepti.i.circũdati vel vndiq; cincit.
t GSilentio.ſit rectoꝛ diſcretꝰ in ſilentio.xliiij.di.ſit rectoꝛ.in .3

los ꝗ
iſſe labo:. Er
ca ait. Dixiſſe me

vO Opoꝛtuni
vxo. veniens.iſj.

Iniuerlſitati.ↄcluſio.

GSic.i. ꝑ miſſionem
nram ſub bullas

a Decetero. videt per
banclrazs ꝙ be ↄſtitutõ⸗

nes nõ ligauerit tꝑe cie⸗

meris. Itẽ nec toc iobis ſitati vre per aplica ſcripta madãtes
niſi poſt hàc daraæ bals IZten eas pꝛopmpto affectu ſuſcipia⸗
Dbos meſe eh darne tis et ſtudio alacri eis ſic vobis ma⸗
U bũe paſſum quẽ pe nifeſtatis ⁊ cognitis vyſuri decetero
cuioſum? decidere. ꝓ iudicijs ⁊ in ſcholis. Data aui⸗/
ſeaukao erandamna bs nione. viij. lalendas nouẽbꝛis ponti
mo ealeg eſt aucẽ ꝙ con ficat nti anno. ij. Clemens.v/in
ſtitutiões que pᷣceſſerũt concilio vieneñ.
concit.de quib dixi ſig
vᷣbo an. ⁊ t ligabãt . Itẽ

De ſummatri. ⁊ fi.catho.

„ — „. e . „ * „— 3
dicũt tacẽda. Duidiꝰ ſine titulo. Quis nũq; minoꝛe qᷣ tacu?
Es Cato. lirtutem pꝛim dus coͤpeſcere linguã. Et Sene⸗
e qñq; penituit tacuiſſe nuq;.
hzgii.n poteſt. in fi.⁊ de eo qui cogno. ↄſan⸗

14 Alacri:cõcoꝛ.pꝛohemiũ inſti . in fi.·

fuimhacten? impediti. Nunc igitur

opoꝛtunitate captata illas vobis ſub

bulla noſtra traſmittim. ¶

Deſumma

Vniuer

trinitate ⁊ fide catholica.

miter inherentes. apta cũ

ſancta mẽe ecclia confitemur vnigeni

tũ dei filiu in his oibus in quib de⸗
pater exiſtit vna c patre eternaliter
ubſiſtentẽ. partes nte nature ſił vni

tas, ex quib⸗ ipſe in ſe ver deus exi⸗
ſtens fieret ver? hõ humanu videl;

*

HIgei catholice ſundamẽ⸗
to pꝛeter ꝗð teſte aplo ne
mo põt aliud ponere fir⸗

dicit ꝙ dare decreuerat. ed ſuũ ꝓpoſitum nõ implenit qð ſatiſſaci
Re dicta umanlin modd collacionio no diftmnttionio duuboecout ens
oee oger i glo ſatoꝛ. 9 qua boecaſu coj
a In ſcholi s de his vᷣbis dic vt. S. in phemio gre in vl. glo.
b Data. circa hãc datã yide quod mcrewiggreg in Ko.
c Mouẽbꝛis.qu are meſis iſte ſic denoĩeł dicam .de reli. ⁊ vene. ſan.
2 — ſſonm. v. 1 igicur.

3, oeitttar Jine.

pit nonas.id ẽ.v.die ſe⸗
ptẽbrꝭ ãno dñi. M ccc⸗
xvi.q̃ die conſecratꝰ fuit

benedictꝰ ⁊ coꝛonatꝰ.lʒ

pꝛiꝰ fuerit electus ſepti⸗
ma auguſti.⁊ ꝑ hoc patʒ
ꝙ tardauerat mittere cõ

ſtitutões has fere ꝑ.xiiijj
mẽſes poſt coꝛonationẽ

⁊ hec eſt cã q̃re ſuperiꝰ ſe
excu ſauit.Jo.an.
e¶ De ſũma tri. ⁊ fi.ca.
Lir ca rubꝛicas huiꝰvo
luminis nõ cõtinuãdas

repete qð no.e.ti.lib.vi.

qð etiam b ſfoꝛtiꝰ locum
hʒz cum ð volumen non

ĩdubitatũ ẽ ꝙ añ moꝛtẽ „.
clemẽtis ligabant. e. ti. c. vno. 2 ·de ele. ne romanl. de iureiurã. roma⸗
ni. de re iudi. pa. cõſtat enim ꝙ papa clemens ſoleniter ulas publicaue
rat. ⁊ ꝙ ſtatim ligarẽt madauerat. Itẽ indubitatũ ꝙ conſtitutiones de

claratoꝛie ligabat ⁊ ſiue pꝛinceps in illis vtaꝛ vᷣbo declaratiõis. vt ·.

de ele. qð circa.⁊.c.ſe.ſiuenõ. vt ..ti.ij. gre. ⁊ ti. iij. coſtitution E. de of.
dele.iudices.de teſti.c.ij.⁊ decre.que ſunt ſub ti. de pben. ⁊.iij. ⁊ vlterio
res ſub ti.de ap.⁊ his ſiles. Itẽ ſunt quedã que ſine pene adiectione pᷣci
piũt vetera iura ſeruari. vt ]. de era. quali.c.i.de of.oꝛdi.c.i.de cen ſie

cifi. ⁊ de reli.⁊ venera.ſanctoꝝ.c.i.⁊ de illis nõ expedit dubitare vel qre

re. Idem dico de his qui pꝛiuilegiant . de celebꝛa. mil. dignũ. de bapt.

c. vno.de puile archiepo.⁊ facit ad hoc de cõceſ.pꝛebẽ.c.i.poſt pᷣjn.li.vi.

Hec vera.niſi dicas aliud in pꝛiuilegio ſimplr dato.⁊ aliud in eo quod
dat cõſtitutio.q̊ caſu imitari dʒ naturã con ſtitutiõis · facit de of. dele.
ſi ſuꝑ gra ·li.vi.in alijs q̊ remanet dubiũ qð expedit examinari. ⁊ maxie
in penalib qͥ ſunt multe.⁊ in his qͥ decretũ onut de elec.c.iiij. ⁊.vl.
2.c. in pleriſq;.vel q̃ excdludũt.de eta.et q̃li.vt regul.
res. Circa ᷣ ſciendũ eſt ꝙ ↄſtitutiones cõcilij.lʒ non oẽs fuerint in cõ⸗
cilio publicate. tñ poſtea defacto fuerũt publicate.⁊ ipſaꝝ habita copia

2Z iã habebãt ꝙligarent.⁊ qꝛ patuit aliquas ex illis inepte.aliq̃s plixe.

aliquas defectiue cõpoſitas.aliq̃s etiam nõ expedire. noluit clemẽs ꝙ;

cõpoſitio ülla ꝓcederet ſed vt fertur ſub excõicatiõis pena mandauit.ꝓ

illas habẽtes infra certos dies reſtituerẽt camere vel incẽderent vel di⸗
lacerarẽt eaſdẽ.demũ ꝑ peritioꝛes fecit illas recenſeri.q aliquas ⁊ pau
cas in totum reſeruauerũt. aliquas in totum reſecarunt.aliquas mnu⸗
tauerũt. q̃ ad verba mente ſeruari.in aliquibo menti ⁊ vbis detraxerũt
et addiderũt.⁊ has licet nõ ſub his verbis in concil.publicate fuiſſent
voluit ſub noiĩe concilij reſeruari.⁊ multas ↄſtitutiões vtiles addẽs.de
quib nõ fuerat in coucilio tractatũ. vt de reſcrip.oẽs que ſunt poſt ſe⸗
cundã. 7 de elec oẽs poſt pꝛim cum ſilłibus fecit illas vna cũ quibuſdã
ↄſtitutionib quas pꝛiꝰ ediderat ſub debitis titulis compilari. et vt a
dño attrebacen. audiui qͥ tunc erat zdictoꝛiarũ auditoꝛ. clemens pᷣce/
pit illas in audiẽtia publicari.⁊ ipſe dñs auditoꝛ dixit ꝙ in choauit ⁊ fi
niuit in audientia publicationẽ illarum. memini tunc audiniſſe ꝙ cles⸗
mẽs mandauerat ꝙ ↄſtitutiones pꝛet᷑pꝛedictas quatuoꝛ ligarẽt poſt q̃
tuoꝛ menſes. aliqͥ dicebãt ꝙoꝛdinauerat eas ligare poſtq; eſſent per ſtu
dia publicate. moꝛtuo cle.iſtarũ ↄſtitutionũ haberi copia de cã cellaria
ñ poterat.⁊ ſic tenuerũt curiales ·ꝙ vltra illas qᷓtuoꝛ nõ ligarẽt/creato
autẽ dño Johanne adhuc pꝛimo anno ſui pontificatꝰ ⁊ vltra vigait Hᷣ
dubium. Sed qꝛ quibuſdã petentib ꝑ ipſuʒ auditoꝛes dari in caſis be
neficialib cũ clauſula ſimplir ⁊ de plano T.interduʒ ſic rñdit ↄſtitutio
nẽ habetis.ceperũt dicere auditoꝛes palacij.ꝙ ipſe videb at᷑ velle ꝙ con
ſtitutiões ligarẽt.ↄꝛiũ videbatur.qꝛ petiuerat ⁊ receperat ↄſtitutiones
ipſas examinãdas et coꝛrigẽdas.⁊ aliquas coꝛrexit ⁊ mutauitjvt ·ti.i.

c. vno Finaliter deliberauerũt auditoꝛes illã haberep conſtitutiõe de

qua papa ſic dixerat reliq̃s pꝛioꝛi dubio relinquendo. Ex his q̊ conclu⸗
ditur pꝛo ⁊ Z.ꝙ ligauerint.facit pᷣdicta aſſertio dñi auditoꝛis.qui dicit
ſe de mãdato clementis publicationem in audiẽtia finiuiſſe. ⁊ ſic fuit

—

nat in abſurdũ.ꝙ conſtitutioes q̃ attribuunt concilio et clemẽti a tꝑe fi
niti concilij nõ ligent infra quinquẽniũ.⁊ a tꝑe clemen.infra bienniũ.
erxcq̊ ergo fuit ↄſtitutio concilij vel cle.⁊ verbũ ſtatuo deſignat rẽ perfe⸗
ctam de vᷣ.ſig. in his.cũ concoꝛ.ꝗ̊ ligabant poſt tempꝰ limitatũ a iure.
Itẽ nõ apparet nec fert᷑ ꝙ dũs I0. de his ↄſtitutionibo fecerit aliã pub⸗
licationẽ in audietia. ergo innitit᷑ is facte.ſed h̊ dicere multos illaqat.
⁊ marime ponderatis ↄſtitutionibo.de vi.⁊ ho. clc.qm̃. de ſepul.ci de
ſtatu mo. c.i.de reli do c.i.de puile.c.i.per q̃s id tenẽdo multi clerici ⁊

oĩs actus leg condẽde perſectꝰ.de q̊. C. de deg hument. e Zꝛium ſo
c

infiniti religioſi ligati dicent᷑. Item ſonat in abſurduʒz dicere ꝙ ligarẽt

ↄſtitutiões ꝗᷓ occultabant᷑.quare benignꝰ videntur id qð in pꝛin.glo.di
xi. Quaſi his pꝑplexitatib⸗ ponderatis dñs Jo.bᷣ noluerit ꝑ hoc vbũ de⸗
cetero.ꝙ tpe buius date ſit ipſarum publicatio facta. ne ob.publicatio
facta tꝑe cle qꝛ lz illas publicare fecerit illas tñ nõ dedit.qð patet.qꝛ.s.

i qui.de reguł. vt ꝓfeſſoę?ęꝛ

emanauerit ſubmoie li. vt in phemio dixi.⁊ lʒ bac rõe viderent᷑ ↄſtones

grego. cõpilatiõis ⁊.vi.allegande in h volumie m ſuas materias put

eri nõ mandank.·· Mä
Igei catholice. Sũma huiꝰ concilij heceſt. fatet᷑ conciliũ vnicũ
Dei filiũ in eſſentia dei eternaliter ſubſiſtentẽ.veꝝ coꝛpus buma
nu aſſummpſiſſe de vᷣgine. ⁊ in eo paſſum ⁊ is moꝛtuũ lancea pfoꝛatum.
apꝛobãs in hoc oꝛdinẽ quẽ tradidit euageliſta lobes. Scðo repꝛobat
⁊ hereticã iudicat doctrina q̃ hʒ.ꝙ ſuba aie rõnalis ſeu intellectiue ve⸗
re ⁊ ꝑ ſe humani coꝛꝑis nõ ſit foꝛma.Tertio aſſerens ↄfitendũ vnũ ba⸗
ptiſma ſicut vnũ deũ ⁊ vnã fidem appꝛobat opi.que hʒ per illud ↄlerri.
etiã puulis qͥ ad habitũ infoꝛmante gram ⁊ vᷣtutes. Partes patẽt. ſcda
ibi poꝛro.tertia ibi ad hoc.Itẽ hec Üma ꝑs facit tria.Pꝛimo fatet eter⸗
nã diuinitatẽ xpᷣi. Scðo verã humanit atẽ ipſiꝰ. ”Tertio ipſiꝰ paſſioneʒ
⁊ moꝛtẽ.⁊ figurã inducẽs oꝛdinẽ appꝛobat,quẽ de plagis ponit euange
g Fundamẽto. quod eſtxps.

ueniẽs ẽ impoſſibile.ſed ſi pater aliũ filium genuiſſet ille ꝑ oĩa ſilłis eẽt

iã genito filio.⁊ cũ iã genitꝰ filiꝰ ſit verbũ reliquꝰeſſet verbũ.⁊ ſic eſſent

in deitate duo verba. ſed cũ vno dei dbo oĩa ꝑfectiſſime dicant᷑⁊ creent

aliud ſuꝑfluũ ⁊ nugatoꝛiũ fuiſſet.nã duoꝝ ad idem ſuffragantiũ quoꝝ

vnũ ſufficit.alterũ ſuꝑfluũ eſt qð nõ eſt in deitate poſſibile.⁊ ppᷣs.i.
ſicoꝝ.fruſtra fit ꝑ plura qð põt fieri ꝑ paucioꝛa. 5 Bbei “
he Filiũ. de ſpũſancto ⁊ eiꝰ eterna ꝓuiſione..e.fideli.li.vi.

BDibus.ꝑ hoc cõpꝛehẽdit imenſitatẽ incõmutabilitatẽ ineõpꝛeben

ſibilitatẽ. oĩpotentiã ⁊ ineffabilitatẽ. Itẽ eſſentis ſubam ſeu natur. de
his oĩbus.S.e.firmiter.in pᷣn.⁊ in diuinis hec tria vltima repetimꝰ ad

maioꝛẽ expᷣſſionẽ. Si enĩ ad diuinã eſſentiã habeat᷑ reſpectus q̃ſi matbe
matice.i.abſtracte nõ reducta ↄſideratione ad perſonas.ſicẽ eſſentia.ſi
1 5 H cẽ ſuba.qꝛ in q̃libet ꝑſo
na ſubſtat ⁊ ẽ tota.S.e.danamꝰ.v.non autẽ.ſi vtroq; mo q̃ſ n icera
tione vniuſali ſicẽ natura.q; naturale eſt diuine eſſentie ꝙ ſit vna ⁊ gi
eęe.an ſint perſona ſimplex tñ ẽ impartialis ⁊ indiuiſibilis.

conſideret᷑ cõcrete habito reſpectu ad ꝑſonas.ſi

mꝗæ Ecxiſtit. dnati ſunt ꝗ̊ͥ bonoſiani.q x̃m dicebãt non ꝓpꝛiũ ſed adh
optiuũ filiũ dei.xxiiij.q iij.quidã.v.bonoſiani.⁊ de v̊ de cele.miſ.iq̃dã

nEternaliter.arriani negauerũt filiũ coeternũ patri.xv.di.c i.xxiiij

q.iij.qdã.v.arriani.⁊ arguebãt ſic.oẽ qð natũ eſt pᷣncipiñ hʒ. filiꝰqui

natꝰ eſt pncipiũ habuit ⁊ eſſe cepit.vñ dicebat arrianꝰ ſi filius ẽ ne
nat 7 clle cepit. vn i filius ẽ natus
c.ſi natus ẽ ̊ tempꝰ fuit qñ nõ crat filius.ſed vt ↄ eum dicit ambꝛo. li.i

de trini. c. v. Idẽ poſſet dicere de deo.ꝙ ſi cepit eſſe pẽ q̊ pᷣmo fuit de q;

pꝛ. ⁊ fuit tꝑs quo nõ erat pater.ſed cum ex b̊ ſeqret᷑ eũ mutabilẽ.i.genc

rationis acceſſiõe mutatũ.̊ dicere amẽtia eſt.ſꝑ enim fuit pꝛ ⁊ filiꝰ.nã

ex vi coꝛrelatiui poſito vno ponit᷑ ⁊ reliquũ.Dicebat g̊ augꝰ.li.deſi.ad
petrũ. c. ij.ſi dei filiꝰ virt? ⁊ ſaplẽtia dei ẽ. nec vnq; fuſt des ſine deuteet
ſapiẽtia. & filiꝰ coeternꝰ eſt deo pii pᷣmũ ꝓbat apłs.i.ad Cox.i.⁊ hrxxx

xvij. di.. hinc etiã. dicit grego.⁊ aug.ꝙ ſicut ſplẽdoꝛ qᷣ gignit ab igne
coeternꝰ ẽ illi ⁊ eſſet coeternꝰ ſi ignis Setennd tecimngeane

deo natũ eſſe ſempiternũ.vt ſit pꝛi filiꝰ coeternꝰ.⁊ bᷣ pſeqniĩ mgr ſen.li.
0 Ar riaafa omenid iah q in inſtãt conceptise grcet⸗ mot ſcnli
fuit hõ ⁊ fuit aia rõnalis infuſa. tum ꝓter infinitã virtutẽ agẽtis.ſ.ſpl⸗
rituſſcti.tũ qꝛ incõgruũ fuiſſet filiũ dei coꝛpꝰ aſſumpſiſſe niſi foꝛmatũ.
In alijs autẽ non infundit᷑niſi oꝛganiʒato embꝛione ⁊ plene babilitato
ad ipſam recipiendã. de b. xxxiij.q.ij. qð vo. qð dicũt qdã fieri ꝑ drram
ſexuũ a.xl.vel.lxxx.die.a conceptiõe embꝛionis.de bᷣ.v.dil.ꝭ.i.de puri.

pꝙI Fleret. cõcoꝛ.S.ce.firmiter. .⁊ tdẽ.ibi verꝰ hõ (poſt ptũ.c.vnico
lilus F. ⁊ ↄſidera verba.non eni fuit xpᷣs cõpoſitꝰ ex delrair ⁊ humani

tate.nã ſimplicitas deitat nullã recipit cõpoſitionẽ.vt ibi ſatis no.in

bn. ⁊ ꝙ ibi ðꝛ xpᷣm fuiſſe compoſitũ.verũ ẽ reſpectu humanitatis q fuit
Eempoſies e ara ronali huinandcatne vt ie⸗ br. ð. de bere cũ bo.
vide qð no. de ↄſe. dieij. eſt q diriiÄ=. *

oẽs tamen allegabo vt.S. exq̊ in altera illarũ compilationũ becin

g6 ndai d eſtxe. (liſta iobhaunes.
bAplo. i.ad Coꝛ.iij. ⁊ cõcoꝛ.i.q.i.cũ paulus.de pꝛeſ.non bapti:cſi.
vnigenitũ.⁊ dicit añhelmꝰ in ſctã trinitate quantũ libet paruũ incon

(i.di. ix.

hos dj
dñi. in
tate.?
ſrueec
bitori
dicũt ſa
he dj.ii
ſeirden
Dichttf
tiopynn
ſſeſs
legi
dſ⸗
hurmun
fnit.xt
gurllil
lure. *
Ne fult
luſtifica
ſtogfin
ſuiſſetob⸗
Uonrepfit
Fün
itſeri
coandeb
gtiſicut.
nckipre

mncon
qvedi

ſoni doni
h.
—
Mfool
inſezone
hacdel

üluuſſvefon
ſirca

honte
ſaichu.
jhorbeil
erpenien
egonke
rbiͦ te
dicutkte
ragunnis

ſletſoei⸗

ie.

ttillehe

ſeunneui
nongen
ecnbſe

noſin
ſegirmug

onprült
decdeni
iſrdic

ſflvsime

dlctuntn,
Pönnot

Gotubſe⸗

iitſith
Deiſefen
gine
aninir,
ſc
niſg
ſenilitn
genrn
gifene⸗
uri⸗
rttihene/
U

debcli

ſcitſan
ginäſtrf

4 Daſſibile intĩ qs vt dicit angꝰ. oẽs defectꝰ nkos aſſupſit tiliꝰ det
pꝛet᷑ ignoꝛãtiã ⁊ pctm̃.vel mgf̃ de pᷣ ſen.iij.xv.di .licʒ igit᷑ in aſſumptiõe
ſuiipſiꝰ caro fuerit a ſpũſctõ ab oib reliquijs pcti mundata.vnde ange

Folinm .T III.

muper. ſcᷣm p inferiꝰ. tertiũ ꝑ dextrũ.q̃rtũ p ſiniſtrũ erketiã en
tuoꝛ genera lignoꝝ habuiſſe.ſ.cedrũ in ſtipite.palmã e Y
pᷣſſuʒ in ligno ex trãſuerſo.oliuã in tabula ſuꝑ crucẽ loco q̃rti bꝛachij.

.

lus ad vginẽ Lu.i.Sppũſſanctꝰſuꝑueniet in te.⁊ virtꝰ altiſſimi obum
bꝛabit tibi.qð ex te naſcet᷑ ſccm̃ vocabit᷑ filiꝰ dei.tñ vt dicit ipſe augꝰ. ſi

in cruce moꝛtuꝰ fuiſſet ad vlti.ſenio defeciſſet frigꝰ q̊ caloꝛẽ famẽ ſitim

⁊ alias humanas pena⸗

litateſ pati poterat.⁊ ſic

habuit orgus paſſibile
Ffuit auteʒ bᷣ congruũ ꝙ
nros defectꝰ aſfũ eret ꝓpt

iuſticiã ſatiſſactõis quã
ꝓ nobis faciendã aſſum

pſerat.vt pꝓ nobᷣ ꝑfecte ſa

tiſfaceret ꝑ penalitates

carnis nr̃e. Itẽ ꝓpt᷑ fideʒ

icarnatiõis.ſine his enĩ

penalitatibo hũana na
tura hoĩb nota nõ fuiſ/

ſet. Itẽ ꝓpt᷑ exẽplũ patien

tie nob pbendũ ad tole/
randas penalitates car⸗
nis humane.

a¶ Aiam. nõ ſpm̃ vita
lem tm̃.de cele.miſ. in q̃

dã.vbi pluribo auẽtiboꝓ

bat᷑.qð h̊ de vera aĩa ðꝛ.

b Q Roͤnalem. nõ dicit

ſenſitiuã vel vegetabilez

tm̃.de qͥb ꝑte ꝓx.dicet᷑

c ¶ Ex pꝑte.qð tꝑs ſatis

notũ ẽ.⁊ ab hac incarna
tione cõputãt quidã an
nos dñi.xxxiij.di.i noie
dñi.in pᷣn. alij a natiui⸗
tate.⁊ de bᷣ in ſpe.de in⸗
ſtru.edi.in pᷣma coł.Du

bitari poſſet de tꝑe incarn

coꝛppaſſibile aiam intellectiud ſeu

—

rõalẽ

ipᷣm coꝛp vere p ſe ⁊ eſſentialit

infoꝛmãtẽ aſſupſiſſe extpe in vᷣginali

chalamo ad vnitatẽ ſue hypoſtap ⁊ p⸗
ſone.⁊ ꝙ in hacaſſũpta natura ipſuʒ

dei verbũ ꝓ oĩm opanda ſalute.nõ ſo

lu affigi cruci ⁊ in ea moꝛi voluit.ſed
etiã emiſſo iam ſpũ ꝑfoꝛari lãcea ſuſti
nuit latꝰ ſuũ.vt exinde ꝓfluentibo vn
dis aq̃ ⁊ ſanguinis foꝛmaret᷑ vnica⁊

ĩmaculata ac vgo ſctã m ecclia con⸗
iũx xpᷣi.ſicut ð latere pꝛimi hoĩs ſopo

rati eua ſibi in ↄiugium ẽ foꝛmata vt

ſic cerre pꝛimi figure ⁊ veter ade qui
ſ̃m aplm ẽ foꝛma futuri in nto nouiſ⸗
ſimo adã.i.xpᷣo.vᷣitas rñũderet.HNecẽ

inquã vitas illiꝰ pᷣgrandis aqͥle valla

ta teſtionio.quaʒ ꝓphᷣa vidit eʒechiel
aialiba cereris euãgeliqò tranſuolantẽ
bti Yohis.videlʒ apli ⁊ euangeliſteqͥ

dicũt ſatis ẽ dicere cũ paulo.O altitudo diuitiarũ ⁊c. ad Ro.xi.in fi. de
pe.di.iiij.ſi et bono.nã ⁊ in ptãte miſerẽtis ẽqñ ⁊ quatu miſereri velit.
facit de pe.di.jij.ſi eni inqͥt vltra mediũ x.ſicut.⁊ qð no.q cle.vel vo.c.ij
Dicũt tñ theologi ꝙ certũ ẽ non ſuiſſe ↄueniẽs añ petm deuũ incarnari.

cũ opꝰincarnatiois pᷣncipa
v. Nõ ſanis ſed infirmis op
res.ij.q.i.multi.de pe.di.i.l

liter oꝛdinet᷑ ad abolitionẽ pcti.⁊ vt ðꝛ In.
5 medico.nec venit vocare iuſtos ſed pctõ
ibẽter. Itẽ nec fuit ↄueniẽs ſtati poſt pctiñ

deũ incarnari.cũ enĩ ex ſupbia pctm̃ ꝓueniſſet.ſic liberandꝰ erat hõ.vt

humiliatꝰ recognoſceret

eliberatoꝛe indigere.qð magno ↄſilio dilatũ

fuit. vt cognita ſui infirmitate bõ clamarec ad medicum.⁊ gie poſceret
auxiliũ.ad finẽ vo ſeculi nõ debuit differri. vt de inſpectiõe humanena
ture. p incarnationẽ pueniret᷑ Sdatim ad pfectionem glie in fine ſeculi.
Itẽ fuit equũ poſt datã legẽ moſavcã ⁊ ꝓpheticã.qua multi ſpernebant.
iuſtificari deo genꝰ humonũ ꝑ incarnationẽ ⁊ tꝑe gre. qð ſi dilatũ fuiſ⸗
ſet ad finẽ ſcculi.foꝛſan reuerẽtia ⁊ noticia dei ⁊ moꝝ honeſtas in terrj
fuiſſet abolita.fuit etiã hconueniẽs ad manifeſtanda diuinã vᷣtutẽ ſal⸗
uantẽ ꝑ fidẽ pᷣteriti pñtis ⁊ futuri.vt no.ber.s·e.tci.ſuꝑ rubꝛico. J
de Cirginali. qᷓre de maria virgine ⁊ nõ dealia voluit incarnari. Di
cũt ſcti.qꝙ ſicut ex ſuꝑbiſſima narꝰ eſt moꝛto.ſicꝑ ↄꝛia ex bumillima inꝰ
choari debuit medicina. vñ verſo noie eue.ipſi vᷣgini dictũ eſt aue.Lu.
i. Itẽ ſicut ad ſũmã humilitatẽ dei filiꝰvoluit incarnari.ſic ſũme humi
lem cligere voluit· in q̃ ⁊ a q̃ tanta deberet humilitas inchoari.vñ ipſa
in cantico ſuo dixit ibidẽ. Reſpexit dñs humilitatẽ ancille ſue. LTertio

qꝛ vt quedã refert biſtoꝛia pᷣ

ma ipſa fuit q̃ deo vᷣginitatẽ obtulit.vñ qꝛ

nouũ doni genꝰ obtulit. nouo ⁊ inaudito dono debuit honoꝛari.In cõ

eꝙ Zhalamo.i.cubiculo vel vtero. ,
Hypoſtaſis.greci eodẽ mõ vtunt᷑ p̊ noĩe bypoſtaſis qͥ nos vtimur
pᷣ noĩe ꝑſona.de h̊ noie.i.ſen.xxiij.⁊.xxv.di.hypoſtaſis autẽ cõponit᷑ ab
bypos qð ẽ ſub ⁊ ſtaſis qð eſt ſtatꝰ vel ſtãs.⁊ ðꝛ hypoſtaſis ſuba intelle⸗
ctius ſiue foꝛma.ſ.pᷣmoꝛdialis materia.⁊ ðꝛ qſi ſubſtans. qꝛ hʒ ſubſta⸗
re oib accidentibo ⁊ oĩa accidẽtia ad ſe recipit. a nullo tñ foꝛmatſʒ bu.
g Natura. ſ. vera humana. Jo. an. hbOSim. q̃ ad ſuffici⸗
entiã. ſz q ad efficaci ꝓ deſtinatis tm̃.de bᷣ de ↄſe di. ij. ſei/
i Cruci.in huiꝰ paſſiõis memoꝛiã videmꝰ in ſingulł ꝑticularib eccle

ſijs depictã crucẽ in altũ erigi.⁊ celebꝛamꝰ etiã feſtũ inuentõis ipſiꝰ. de

ſe. di. iij. crucis. Dicit aug.crux q erat ſupliciuʒ latronũ.nũc trãſit ad

frontes iperatoꝝ.ſi tantũ h
ſeruo ſuo.Inter alias fuit q̃
yt in illa pendẽs in aere ſe i
i.ad Thimo.ij.⁊.x.di.qm̃.

onoꝛẽ deꝰ ↄtulit ſuppli cio ſuo quãtũ ↄferet
druplex cã q̃re xpᷣs crucis moꝛtẽ elegit.pꝛĩo
nt᷑ deũ ⁊ hoiem mediatoꝛẽ oñderet. ⁊ ſic no.
ſcẽo vt dãna q̃ obuenerãt ꝑlignũ pꝛis parẽ⸗
tibo vetitũ ꝑlignũ crucis reſtauraret.tertio vt diabolũ qu lignũ vince·
bat. ꝑ lignũ ſuparet. ⁊ hec duo greg.expmit in pᷣfatiõe de cruce.qͥ ſalutẽ

humani generis ⁊c. de q̃ de ↄſe.di.i.ĩuenimꝰ.⁊ j de reł.⁊ ve.ſan. ſi dñm
añ mediũ.q̃rto vt euidẽter oñderet ꝓ quibo reſtaurãdis patiebatł᷑.iſ.ꝓ ſu

bis angeloꝝ ruinis replẽdis ꝓ iuſtis de limbo educẽdis ꝓ amidq coly-
koedis tadimandis inimic recõciliandis.pmũ deſignał ꝑ bꝛacbiũ

a tlõis q̃re tũc ⁊ nõ pꝛiꝰvel tardiꝰ. eanoniſte

iugiũ autẽ ioſeph ↄſenſit inſtinctu ſpũſſcti ad celandũ myſteriũ.qð dic
xxvij.q.ij. F. ij. 2. ce inuenta. 7

ſacxi huiꝰ rẽ geſtã narrãs.⁊ oꝛdineʒ in
euagelio ſuo dixit.ad ieſumautẽ cuʒ
veniſſent. vt viderũt eũiã moꝛtuũ nõ
fregerũt ei crura.ſed vn militũ lãcea
eius aperuit.⁊ cõtinuo exiuit ſan
guis ⁊ aq̃.⁊ q vidit teſtimoniũ ꝑhibu
it⁊ veꝑẽ teſtimoniũ et⁊ ille ſcit qꝛ va
dicit vt ⁊ vos credat. Nos igit᷑ ad tã
pᷣclarũ teſtimoniũ ac ſcõx patrũ ⁊ do
ctoꝝ cõem ſnĩam aplice ↄſideranõis:
ad quã dũtaxat hec declarare ꝑtinet
aciẽ ↄuertẽtes ſacxo appꝛobãte ↄcilio
declaramꝰpᷣdictũ aplin ⁊ euangeliſtã
iohᷣem rectũ in pᷣmiſſis facte rei oꝛdi⸗
nẽ tenuiſie,narrãdo ꝙxpo iã moꝛtuo
vnꝰ militũ lancea lat eius aperuit.

¶⅞ Porꝛro doctrinã oẽm ſeu poſitio⸗

nẽ oẽm temere aſſerentẽ aut vertentẽ
in dubiũ ꝙ ſba aĩe rõnalis ſeu intel⸗
lectiue vere acꝑ ſe humani coꝛꝑis nõ

doak verſꝰ. Ligno cruc palma cedrꝰ cypᷣſſus oliua, Et qũo ꝓpꝛietates li
H Feaaneöe inctir theologi qð omitto L boꝛnde alc di.
Pꝛofluentibo.ſeꝑatim.de bᷣ de ↄſe.di · ij .· ci ·
L m Aque. ? fuit vera

(timoꝛem.

aq;.de q̊ͥ ſac de cele.miſ.
in quadã,⁊ fuit aq̃ rege⸗
nerationis ⁊ ſanguis re
geeionis vt ibi.
n e Et imaculata. ad
Ephe.v.añ fi.

o ?“Sicut.ponit figu⸗

rã quã etiam inqucebat
hoſti. de cele.mil.in q̃ dã
v. per hoc.

p Sopoꝛati.qᷓ doꝛmi

tio ade ⁊ moꝛs xpᷣi cõue⸗
niũt in figura.ſicut ↄue
niũt in figura vigilãs et
viuens.ſi de latere ̊ vi⸗
uẽtis debuiſſet foꝛmari
ↄiũx.ecõtra de latere vi⸗
gilantis fuiſſet eua foꝛ⸗
a?Foꝛmata. Beñ. ij.
r Aplm. ad Ro. v. pꝰ
mekß K4.
s. E ʒechiel. i. c. ⁊. xvij
in bn. io.gre.i.iiij.omeł.
ſuꝑ eʒech. de viſione q̃tu

oꝛ aialiũ hñtiũ facies di
uerſas.ſ.hois leonis bo
uis ⁊ adle.ðt ꝙ iure vel
vere ꝑ hoĩeʒ ſigurat ma
theus.qꝛ cepit ab huma

na generatione. Marcꝰ ꝑleonè.qꝛ cepſt a clamoꝛe in deſerto. Lucas ꝑ
vitulũ.qꝛ cepit a ſacrificio. Johãnes vᷣo digne ꝑ adqlã.qꝛ cepit a diuini⸗

tate xpᷣi.ſic eni aqͥla cũctis auibo altiꝰvolat ⁊ irreũberatis ocuł ſoł radi

os intuet?᷑.ſic iſte altiꝰ ceteris aſcẽdit.qͥ dicẽs. In pncipio erat vbum ⁊

vbũ erat apud deũ ⁊ deꝰ erat vᷣbũ.dũ in ipſam diuinitatꝭ ſubam inten⸗

Dirit. xix.c.ad fi.⁊ ad lit ¶0 Ädit q̃ſi moꝛe aqle oculos ſixit iu ſolẽ.
terã hic ponit᷑ textus euangelij quẽ gloſare nõ eſt meũ.
Sanctoꝝ.ſ.aug.ſuꝑ io.ſermone.cxx.⁊.xv.de ci.dei.c.xxvi.ipſe.et

ambꝛo.ſuꝑ eplła ad Ro.⁊ theophili ſuꝑ io.

b ¶Doctoꝝ. vt tho.iij.

ꝑte.q.lxi.arti.v.ſcoti.ſuꝑ.iiij.ſen. Fertetiã ꝙ tꝑe ↄcilij garl fuerũt

ad h̊ theologi doctoꝛes ꝑ clementẽè qͥ p tenuerũt.
ba.maioꝛes.in pn.cũ ſuis cõcoꝛ.nõ ob.lxxx.di.c.ij.vt ibi no.

ſtaxat. de

d¶Aguit.ſeq̃bat᷑in ↄſtõne cõcilij etiã coꝛrecta ⁊ in audiẽtia publicata
vt dixi in ꝓhemio.qꝙ textꝰmathei qͥ dicebat᷑ in qbuſdã libꝛis antiqͥs ſub
alio oꝛdine h̊ narrare ꝑ anticipationeʒ intelligi ⁊ exponi debebat.pᷣ̊ re⸗
mouit Johan.foꝛte ex eo ꝙ ille textꝰ in macheo cõiter nõ hr̃.⁊ anticipa⸗
tio dicit ab añ ⁊ capio cũ.ſ.añ capit᷑ vel ponit᷑ poſtponẽdũ.s. de reſcrip.
cãm. Sed qrit᷑ quid valet ad fidẽ ſᷣ diſputaſſe.qð hoc ðꝛ de h̊ oꝛdine.ſi
ne dubio ↄiũx xpᷣi eccłia q regnat a deo genitos ita foꝛmari poterat per
plagã ⁊ vndas fluẽtes xpᷣo viuẽte ſicut xpᷣo moꝛtuo.nec in h̊ diſputatio
hec reſpicit fidẽ.ſed opio h̊ dãnata detrahit miraculo. euidentiꝰ eni fu
it miraculũ hoc de coꝛꝑe moꝛtuo qᷓ; de viuo manaſſe.Itẽ detrahit figu⸗
re hic poſite vt.S.dixi. Itẽ detrahit fidei io.euan.qͥ vltimꝰeuãgeliũ ſuũ
ſcribẽs notabilit᷑ expᷣſſit hũc oꝛdinẽ ⁊ his reſpectib cõciliũ hũc oꝛdineʒ
eꝙ¶ Poꝛro.ſcðᷣa ꝑs q duo facit.bmo quandã opinionẽ re (appꝛobat.
