que tractãt de mõachis
ne ſoli manceãt in capel⸗
lis.de clauſtralibo intel
ligunt᷑ quod patet hic⁊
ibi. Si ergo monachꝰ ẽ
ꝑpetuus inſtitutꝰ ad cu
rã populi ⁊ ſic nil habet
cõe cuʒ monaſterio.xvi.
q.i.ne pꝛo cuiuſſibet.ſo⸗
ciũ nõ tenet. ⁊ ſic ſeruat᷑
de facto. nec occurrit rõ
qᷓre abbas talem mona

chũ de ſno clauſtrali mo

nacho ſoclaret. ſed obe⸗
dientiariꝰ qui clauſtrał
eſt. qꝛ ſolo nutu abbatꝭ

reuocat᷑ ad clauſtrũ, iſte

nõ debet eſſe ſolus vt cũ
ſocio aliqualẽ ſterilitatẽ
clauſtriſeruet.⁊ idem in
regulari cãonico.vt ſcri
pſi.e.ti.ꝙ dei timoꝛem.
ſuper magna glo.
a ¶ Serulitutis. cũ ti.
Vlſine.de capel.mo.c.fi.
T.o exceſ.pᷣla.frequẽs.
.quidaz. Sed dices ꝙ
etiã clericꝰ ſecularis de⸗
bet habere ſociũ quo ceᷣ

lebꝛet. de fil. pꝛeſ. veniens.ᷣcũ cõcoꝛ.fateoꝛ q eget ſeruitoꝛe ſed nõ ſocio.

⁊ ideo ſufficere poterit talis locꝰ pbꝛo ⁊ ſeruienti:qͥ duobo mõachis nõ

b. Certuun.octaua pars.

(ſufficeret.

cEonuẽtuales.in quibo.ſ.ſunt plures collegialiter.de q̊ ſatis ſcri⸗

delegatꝰ per papã.ð·e.compi.de pᷣſcri.c.ij.

d Etſi.ꝓ q;uis.vbi vᷣo curam deberet exer

plſi de iurepa. non vt ſinguli. fa. de exceſ.pᷣla.dilecta.talis autẽ põt dari

cere ꝑ ſeipſum puto ꝙ de⸗

beat attigiſſe·xxv.annũ.de ele.cum in cunctis.S.inferioꝛa.nõ ob.q ſit
manualis. facit de ele nemo deinceps.lib.vi. ⁊ . iſtud q;uis videt᷑ com
pare ad minoꝛẽ etateʒ. videt᷑ enim aliquibus ſufficere talem eſſe maio⸗

rẽ.xiiij.an.exquo aliꝰ curam exercet ⁊ hoc tollittñ de mẽte iuris nõ eſt

ꝙ clauſtralis gerat curã populi.de capel.mo.c.i.⁊ vide qð ibi dixi.

c arrgeret cöfor deleheni noſtram.
de

de offi.dele. cũ viceſimũ.vbi

oc pleniꝰ. de elec. cũ in cũctis.ad idẽ.e.ti.indẽnitatibi.li.vi.de eta.

⁊ quali.c.vno.li.vi.q autẽ hic reqͥrat᷑ annꝰp

erfectꝰ.⁊.S.ſufficit inchoa

tus eſt de arbitrarijs que penòẽt ex pꝛincipis voluntate.

f¶ Iſtos vel illos.ſ. ↄuentuales vel non ↄuentuales curatos.⁊ no.qꝙ

lʒ decre.lʒ canon.de elec.li. vi locũ nõ habeat in eccleſijs collegiatis et
aſſumptis ad ipſarũ regimẽ. vt.e.ti.ſtatutũ.in pꝛioꝛatibo tñ ↄuentuali
bua ⁊ religioſis ⁊ ipſoꝝ pꝛioꝛibo locũ non habet vt hic. ðð
g Habuerint.nõ dicit receperint.ꝑ quod vult cõpꝛehendere etiã iaʒ

pꝛomotos.⁊ eſt ſi.de ele. cñ in cunctis.S.ſane.

ſed odicit lr̃a ſequens ibi

a tem poꝛe collatiõis ⁊c.ſed ſupplendũ videt᷑ in pꝛiꝰ cõmiſſis a tempoꝛe

quo ligat conſtitutio.
bhH

depte. vel erquo per eos ſtaret. de ele. cõmiſſa. li. vi. .
i ¶ Si ante annũ.⁊ ſic non ſunt apti ad ſacerdotium.S.e.cõpi.de eta.

⁊ quali.generalem.

li x Rationabili.vt infirmitatis irregularitatis ſupueniẽtis ſine cul
* ua vel pꝛecedẽtis in qᷓ ſufficient diſpenſatũ eſſet.de eta.⁊ q̃li.tuã. vE

Kõferant᷑.cõcoꝛ. de ele. cõmiſſa.S.poꝛro.li.vi.

(his ſilibꝰ.

m Erpꝛeſſe.repꝛobat qð no. Egi.de elec.cũ in magiſtrũ vbi dicebat
tꝑalibus adminiſtrationib⸗ monaſterioꝝ poſſe pꝛefici nõ ꝓfeſi. 2„ cum

Ali ſint quaſi caſtaldi.vᷣ auti
cre.nullus. de ele li. vi. etiã i.
CLonſuetudine.no.caſu

De ſtatu monachorũ

utẽ vides ꝙ no ſufficit tacita ꝓfeſſio. vt ſic de⸗
n his hodie locũ habeaaeat·
m nouũ q̊ dãnat᷑ ↄſuetudo.ſic c. ꝓx. in fi.

⁊.· ti · i.c.ij · Svt autẽ.⁊.S.e.compi.de eta.⁊ quali.vt hi qui.cũ ſuis con⸗

coꝛ.⁊ no.qꝙ lʒ dãnet ↄſuetu
dãnat illam que hʒ ꝙ tales p

abbatis. de q̃ no. de dui
le. c.i.in fi.li.vi.⁊ dixi de
reli.do. c.fi.
o. ¶ Reſidere.collige er
bac ↄſtitutõe ⁊ ex illa.S.
e.cõpi.de ſup.negli.pᷣla.
c.vno.qũo in multis eqͥ
ꝑant᷑ pꝛioꝛatꝰ manualeſ
ppetuis bñficijs.ſ.in tẽ⸗
oꝛe lat. cõcił. de cõcel. pᷣ
ben. c.ij. in cẽſibꝛ nouis
nõ imponẽdis nec anti⸗
quis augẽdis.in fructi⸗
bus ipſo cũ vacãt non
occupandis.in ipſoꝛum
pluralitate non hñda in
etate.in oꝛdine.in ꝓfeſ⸗
ſione ⁊ reſidẽtia.
p ¶ Ec ſtudioꝝe de cle.
nõreſi.relatũ. .
q Ronabili. ꝓpter in
firmitatẽ.aeris intẽpe⸗
riẽ.capitales iimieitias
rAd ampliationem
ix.ꝑs.⁊ huic pn. cõcoꝛ.
de 9ſti. c. penul.
8 AQuilibet. nõ põt ;
negari qͥn in oibꝰ mona
chis locũ habeat qð bic
dicitur.
tLegittima.quam ſi
habet ⁊ non exaudit᷑ ſup
plicet vel appellet ad ſu⸗

perioꝛẽ abbat adinſtar =

ſerui ſupplicãtis ð dñm.
CLC. de pᷣci.impe.offe.l.i.

de appel. de pꝛioꝛe. de iu c) ⸗ Rreltat
religio naufraget ꝓuidendũ cẽſuimꝰ

repa.nullus.
v ꝛomoueri.ita et

gʒ pꝛohibitionẽ abbatis
ꝓmoueri nõ debẽt. de tẽ
po. oꝛ ad aures.
x Nõ deſit.concoꝛ.ðᷣ
mgjr̃is.c.i.⁊.c. qꝛ nõnul
lus. B

bus ſeu a

dinẽ de nõ reſidẽdo in pꝛioꝛatiba non ꝑ hoc

ꝛioꝛes v ocẽ habeant in electione maioꝛis

mõaſteria obtinẽtes pmittant᷑ in mo
naſterijs ſed teneant in ipſis pꝛioꝛati
dminiſtratõibo qcũq; nõ ob
ſtante ↄſuetudine reſidere niſi ex ſtu
dioꝝ vel alia rõnabili ad tꝑs foꝛte ab
hmõi reſidentia excuſent᷑. ¶ Ad am
pliationẽ aũt cult/ diuini ſtatuim ꝙ
monachi qͥlibet ad monitionẽ abba⸗

tis ſe faciãt ad oẽs oꝛdines ſacros ex

cuſatiõe ceſſante legittima pmoueri
¶Rurſus vt ipſis mõachis ꝓficien
di in ſcia via opoꝛtuna nõ deſit in ſin
gulis ipſoꝝ monaſterijs qbꝰ ad h̊ ſup
petunt facultates idone teneat᷑ mgt

q̃ eos ĩ pꝛimitiuis ſciẽtijs inſtruat di⸗
ligẽter. A. Pꝛemiſſa igit᷑oĩa ⁊ ea ni⸗

926
. „

lomin? que fe. re. inno. pa. iiij. pᷣde.
nt᷑ circa ſtatů monachoꝝꝑ ipſoꝝ ꝓ vbe
rioꝛi cultu obſeruãtie regularis qͥad
vſum camiſiarũ abdicationẽ ꝓpꝛiera⸗
tis ſilentiũ ⁊ eſum carniũ.ac de eoꝛuʒ
caplis de triẽnio in trienniũ celebꝛã⸗

=

dis. ⁊ etiam qͥ ad q̃libet alia ſtatuta qᷓ

ad oĩa mnonarn aapꝛohom ꝛeſſe
volum⁊ ſtatuim firmiter obſeruari
Igem in eodẽꝗG.
Ttendẽtes ꝙ vbi gabernacu
lum diſcipline ↄtẽnit reſtatvt

eſſe pcipue:ne p ↄtẽptũ hmõi in his
q̃ ſexpo voto celebꝛari deſponderunt
qcqᷓ; reꝑiat᷑ incõgruũ qð irreglłar po

Facultates.ſi abbas hoc nõ ſeruõs dicit facultates non ſufficere.
epᷣs facta de h inquiſitione ſi inueniat illas ſufficere illũ coget ad bᷣ vel

ponet ibi mgr̃m. de magiſtris.c.ij.

3 –1Pꝛemiſſa, decima ꝑs.

a Statuit.e.ti.cũ ad monaſteriũ.⁊.c.in ſingulis.⁊ ibi vide de bic ꝓ

b Sbſeruari.pᷣcedens ꝗ̊ᷓ diſſuetudo circa pᷣſcripta

(¾hibitis.

yt ſupꝛadicta nõ iuuat.⁊ tñ innouatio iſta defacto nõ pꝛoficit.
. tendẽtes. Pꝛimo ponit exoꝛdiũ.ſcðo ↄſtitutionem.ibi hoc igit᷑

Aſacro in q pꝛimo ſtatuit ꝙ oꝛdinarij ſingulis annis viſitẽt mona⸗
eria monialiũ nõ exempta ⁊ exẽpta que ſoli pape ſubſunt.reliq̃ exepta
viſitẽt ſuꝑioꝛes ipſoꝝ.Scðo ſtatuit de offi.viſitantiũ vbi.ibi viſitato

res. Tertio pᷣcipit abbatiſſas bñdicendas debere infra annũ poſt ↄfirj
mationẽ benedici.⁊ penã iponit ibi.ſtatuimꝰ . Quarto ibi.illas qͥʒ cõ

ſtitutionẽ pꝛegat ad canonicas cũ quadã ꝓteſtatiõe.Quinto ibi.ipſos
autẽ determinat comitiuã viſitãtiũ.Sexto ibi. ſi qͥ vo punit illos qui
viſitãtes pᷣdictos impediũt.

bꝗXontẽnit᷑.xlv.di.ſa
henſoꝛ ſecutus accedit tẽ
clericoꝝ.cum ſuis cõcoꝛ.

lomon. ⁊.c.ſe. Job.cryſoꝰ. vbi nõ timet᷑ repꝛe⸗
ptatoꝛ ⁊ facilitas venie ⁊c̃ de vi.⁊ hone.cle.vt

¶ Maufraget.quaſi naufragium patiatur facit.de pe.di.ij.poſt nau
fragium.xxiiij.q.i.nõ turbatur.xxiij.di.c.i.poſt pꝛin.

dDHuiuſmodi.coꝛrectiõis ⁊ diſcipline.
e Lhꝛiſto.xxvij.q.i.que chꝛiſto.
f Celebꝛi.dicitur a celo ⁊ poni pꝛo ſancto ꝓ ſolẽni pꝛo feſtiuo pꝛo fre

g Offendere.qð grauiꝰ eſt qᷓ; offendere terrenã.de

here.vergentis.

(quẽtato.

h ꝛdinarios.annis ſingulis debeãt viſitari quod ẽ
i Apoſtolica.auctoꝛitate qð ſequitur.
lꝛ ¶ Alia. iſtoꝝ ergo monaſterioꝝ exemptoꝝ due ſunt ſpẽs aliqua ſũt
exempta que nõ recognoſcũt ſuperioꝛem niſi papã.alia ſunt exempta.
qꝛ ſunt oꝛdinũ exẽptoꝝ ſicut monaſteria oꝛdis ciſtercieñ.camalduleñ.
⁊ ſiliũ. Ille &̊ noõ coꝛriget oꝛdinariꝰ loci.ſed abbas vel poꝛ cui ſubſunt.
Si antẽ monaſteria monialiũ ſubſunt alijs monaſterijs monialiñũ cũ
illa maioꝛ pᷣlato clauſurã exire nõ debeat.e.ti.c.vno,li.vi.videtur ꝙũ⸗

⁊ ſubiectiõis ſi

rũt.maluerũt eni vti

lud monaſteriũ ſit ſubicctũ poſſit oꝛdinariꝰ viſitare archſð. jn
. „ W . arch .in pᷣ
vnica.tenet ꝙ illa maioꝛ pᷣlata ꝑ ſe viſitare nõ poſſit.ſed Bi fiedeer.

pedita viſitabit ꝑ alium.x.q.i.epᷣm. fa.de offi:oꝛ. inter.e.ti.

⁊ ſᷣm hoc ceſſabit ibi officiũ oꝛdinarij.

i· Annis ſingulis. an ſufficiat pᷣ fieri in fine pᷣmi anni?2
cundi. vide qð ſcripſi.e.ti.in ſingulis.in dinpe⸗ autem viſie n

nat honeſtatis gloꝛia maculã. diui⸗

nãa merito poſſit offendere maieſtatẽ
¶ Hoc igit ſacro appꝛobante cõcilio
duximus ſtatuẽdũ.vt ſingula monia
liũ mõaſteria pꝑ oꝛdinarios exepta vi
elʒ que ita ſe. apo. ꝙ nulli alij ſubie⸗

ca noſcunt᷑ aplica nõ exẽpta vooꝛdi

naria auẽte. acexẽpta alia. p alios qͥ⸗
bus ſubſunt annis ſingulis debeant

vviſitari ¶Eiſitatoꝛes autẽ hmõi
ſollicitudinis ſtudiũ diligent impen
daãt .vt moniales ipſe q̃rũ nõnullas

dolẽtes audiuim in ſcriptis excede⸗

re panis ſericis varioꝛũ foderaturis
ſandalitijs comatis ⁊ coꝛnutis crini⸗

bus ſcacatis⁊ virgatis caputiolis nõ

vtant᷑ nõ choꝛeas nõ feſta ſeculariũ
pꝓſequãtur.nõ die noctuueꝑ vicos et
plateas incedant aut voluptuoſam

alias vitã ducãt:eaſq; ſolertus retra
hãt ab inſolẽtijs q̃buſſtibet⁊ mũdi hu
ius illecebꝛis ac inducãt eaſdẽ ad im
pendẽdũ in mõaſterijs ſuis deuotuʒ
⁊ debitũ virtutũ dño famulatũ.adq̃
oĩa ſeruãda moniales eaſdẽ nõ obſtã
tibo exẽptionibo ⁊ pꝛiuilegijs qͥ buſcũ

q;.quibus tñ qͥ ad alia nolum pᷣiudi

aũ generari.pillos de quibus ſu pꝛa
dictumẽ compelli iubemꝰ remedijs
opoꝛtunis. ¶ Statuimꝰ inſuꝑ vt q̃
uis ad regimen abbatiarum affum⸗

pte in monaſterijs in quib abbatiſſe

induti pontificalib.

luſte ſit im⸗
ſi eps li. vi.
h cipio ſe
0
mel tm̃ in anno. iler
tñ poterit ſi ſubſit cã. qð
dic vt no. de off archio.
mandamꝰ. de cẽſi. c ve
nerabilis.qð de non exẽ
ptis eſt indubitatũ. Sʒ
idẽ puto de ecẽptis. nec
iſta littera cõtradicit.

m Debeant. male faacd

unt pꝛelati qui has viſi
tatiões omittũt. cũ hoc
yerbũ ſit pᷣcepti.⁊ neceſ⸗
ſitatem impoꝛtet. de ap.
oblate. infi. de ſen ex. v
fame. et ſq ñq; ſapiat ho
neſtatẽ ſed illud ſpale de
veſhon impube. c..
n Impendat. capitu
la ſuꝑ quibo inqͥrunt vi/
ſitatoꝛes monaſterio
foꝛmauit guil. in ſpe. de
inqᷣſitiõe.ꝭ.nunc tracte
mus. v. lʒ. autẽ. .
o Moniales. abbatii/
ſas ĩcludit de ſimo,c. ſi.
de pꝛiuile.ex oꝛꝛeꝛ.
p ¶ Dolentes. cõcoꝛ. Sẽ
e.recolẽtes.in pn. de ce
le. imiſ. dolentes de cen
ſi. ad nr̃am. in pn. S. e. cõ
pila. de ele. in pleriſq;.
q QExcedere. iũge bic
lr̃am nõ vtant᷑ Jo.an.
Seridq imo nechaꝰ
bere debent ſericã textu
ram.xxi.q.iiij.c.i.ſʒ poꝛ
tare debẽt veſtes aptas
ꝓfeſſioni ⁊ ſanctimonie
xxi.q.iiij.c.fi.xxiij. diſt.
ſanctimoniales. ⁊ facit
ʒ·.e.compił. de vi. ⁊ ho.
de.qm̃.in pᷣn. fuigentiꝰ
ad ꝓbam. Ueſtis tal ſit
ſacre virginis que teſtis
ſit intime caſtitatis.
a. Sãadalitijs. de his

de vſupal. c,ẽ fi. . xciij.di. 5. cõpagis.⁊ ſunt calciamenta quibvtuntepi

t. VEt coꝛnutis.ꝑ hanc copulã nõ videtur pꝛohibere comas ipſarum

ybi coꝛnute nõ ſunt.xxx.di.quecũq;.⁊.xx.q.iij. c ij. vbi tenet bᷣ lau.cu,

.

ibi pᷣcipi

ipiat clericos tonderi non moniales apud nos cõiter tondnnt᷑
moniales.⁊.c.quacũ q;.de ſecularibo feis intelligit᷑.que in ſui velamen
1 gnũ crinibo vtunt᷑. Refert vegetius de re mili.ꝙ cum ro⸗
mnanis neruoꝝ ⁊ funiũ copia defeciſſet.⁊ noò poſſent ad reſiſtendum bel

latoꝛibꝛ machinas repare.mulieres romane abſ. ciſſis crinibꝛ eos ma-
ritis tradiderũt ꝑ quos reꝑatis machinis aduerſarioꝝ impetũ repule

„

pſe dicit pudiciſſime feie maritis cõuiuere capite

defoꝛmato. qᷓ; integris crinibo hoſtib ſeruire.ſic puto plus monialibo
expedire defoꝛmato capite deo cõuiuere.qᷓ; crines poliedo humani ge⸗

neris hoſti ſeruire.Jo.an.

v WUirgatis.hec pꝛohiben?᷑ etiam ſecularib dericis.ð. e. compila. de

vi.⁊ ho.cle.qm̃.in pᷣn.⁊ in fi.
x EChoꝛeas.vide qð dixiq· de cele.miſ.c.vno.circa mediũ.

MWFeſta. Cypꝛianꝰ de laude virginitatis ſic loquit᷑ lec cõputari iaz

potes inter puellas vᷣgines xpᷣi.que ſic viuis vt ſic adamari.

3 ¶ Incedat. etiã ex boneſta cauſa. debent enim manere ſub clauſura.

e.ci.c.vno.li.vi.

8 Solertius.5. e, compi,. de of. dele. c. vno.
b ¶ In ſolentiꝰ.S.e.compił de of.oꝛ.c.vno.

ibi exponitur.·
ibi exponit᷑.

¶ Alecebꝛis.ſ. carnaliba vel illicitis delectatiõibo ſic dictt. qꝛ illiciũt

d ¶ Qia. ⁊ ſtia. de conſti. trãſſato.de reſcp.inter. ff. de le.non pñt. vñ ſi

poꝛtarẽt veſtes rubeas vel virides.vel in ſilibo hic non expꝛeſſis excede

rent.coarcebũt oꝛdinarij.

e¶¶ lia.legie dioceſane vel iuriſdictiõis.que plene no.de of.oꝛ.cũ di⸗
lectus.pꝑ hoc tñ eximit illas a ꝓcuratione. cũ illa ſit annexa viſitationi

ſcripſi po

de pꝛeſcrip.cum ex officijs.de cenſi.cum venerabilis.
Compeillt boc vide ꝙ nõ poſſint exemptas deſtituere. facit qucecd
inno,de eta. ⁊ quali.queris.in fi.de reſcrip.dilectus.i.⁊ faẽ

v.e.ti.ea que.vᷣ.hec eadẽ.quã per banc imutari non puto.quinetiã bo

tttn i
unle
ginor
hanſri

„ „

igis
Ntlunn
hopicles
pplens
nin iür
n Uckien

CGnisge.

peanſn⸗
caltistn
gulfm

Conmtsipin
teneebiu⸗
(öſertonte
elaſnlſkie
einllgae

eiſfintn i.

nnlpens
cönſnes
Nus oln
ecobuns!

onn

rcſnni
mart
reſobtun

dic al

Noniin,
eeſis

deof. o)

cn nd

=

cre heiſe

lemneit

ipſoꝝ officiũ.exerceãt er
nas regule.S.c. ꝓxi · S. ſi
5
que fuerũt bñdicte aliq̃
nõ.puta ſi de moꝛte ſᷣua
to ꝑ.xl.ãnos patere poſ⸗

ſet illũ ſequẽdũ.lʒ pꝛius

vel poſt ſeruatũ fuerit 3
riũ.ar.de pᷣben.cũ de be
neficio.li.vi.vbivᷣo affir
matiua vel negatiua tã⸗
ti tꝑis nõ apparet. puto
penã iſtã locũ nõ hꝛe q̃ſi
ex varia obſeruatiõe vi⸗
deat᷑ ö voluntariũ.ad bᷣ
de cẽſi.ex parte.
b Benedici.vt ſcripſi
poſt hoſti.ð accu.memi⸗
nimꝰ.minus hʒ benedi⸗
ctio abbatiſſe q; abbat
abbas bñdictꝰmona
chos bñdic.de ſup.neg.
pᷣlʒ.c.i.⁊ ↄfert mioꝛes oꝛ⸗
dies.de eta.⁊ q̃li.cũ ↄtĩ⸗
gat. qð ex fragilitate ſexꝰ
abbatiſſa nõ facit.de pe.
⁊ remiſ.noua.cũ ſi.lʒ er
go bñdictio abbatis nõ
ſit ſimplex ſed mixta int
ſimpliceʒ ⁊ oꝛdinariã vt
ſcripſi poſt hoſti. de eta.
⁊ q̃li.tuam.bñdictio tñ

abbatiſſe ſimplex videt.

Itẽ lz benedictio abbat
a q̃ pendet oꝛdinãdi po⸗
teſtas his diebo dari de⸗
beat quibo dandꝰẽ oꝛdo
fm hoſti.qͥ dicit id tutiꝰ
de eta.⁊ q̃li.cũ ↄtingat.

de iſta tñ a qua ptãs illa

nõ dependet minꝰ videt᷑
dubium quin qlibet die
dar i poſſit.ſacit de ↄſe.
ec.vel alta.c.ij.⁊ ſatis ẽ

certũ tempꝰ illi vel ſnuis

dependẽtijs nõ eſſe pꝛefi

rij. ↄcoꝛ.S.c.ꝓxi.pꝑte.ij

Folinum XxIX.

die illa loca viſitẽt viſitatoꝛes a capłis puincialibo deputati. qð patet.
qꝛ viſitãti etiam nõ exe mpta vt ibi.gᷓ oꝛdinarioꝛũ poteſtas nõ impedit
o oꝛdinari q̊ adexemptas cenſurã ⁊ diſcipli⸗
8.2 hec ſint remedia opoꝛtuna de qͥb ſequitur
A Solite.lʒz ᷓ abbatiſſe benedicant᷑ tñ nõ oẽs. inſt pici ergo mos mo
aſte vᷣ.moꝛc.⁊.xij.q.ij.alienatiões.cuid ſi ali⸗

ſunt ſolite bñdici infra anũ a ſue ofir
matiõis tꝑe cõputanduʒ munꝰ bñdi⸗
ctionis ſuſcipiãt.alioqͥn a iure ſuo ni
ſi ſubſit cã rõnabilis pꝛſus ſe nouerĩt

cecidiſſe p illos ad qͥs id pertiner ꝓui

ſione deabbatiſſis monaſterijs ipſis
canonice faciẽda. Illas qz mulie
res que vulgo dicunt᷑ canonice ſecu⸗
lares ⁊ vt ſeculares canonici vitã du
cũt.nõ renunciãtes ꝓpꝛio.nec ꝓfeſſio
nẽ aliquã facientes.ꝑ locoꝝ oꝛdinari

os ſi exempte nõ fuerint ſua. ſi vo ex⸗

empte fuerint ap.auẽte pcipimꝰ viſi⸗
tari. ¶ Per bᷣ tñ nõ intendẽtes eaꝑ
ſtatũ regulã ſeu oꝛdinem appꝛobare.
Ipſos autẽ viſitatoꝛes notarijs duo
bus pſonis duabi ſue ecclie q̃tuoꝛ
q viris alijs honeſtis vtiq; ⁊ matur
pcipimꝰin ea quã viſitãdo facient in
qſitiõe foꝛe ↄtẽtos. ¶ Siq‚ vo viſi
tatoꝛes ipſos in pᷣmiſſis ĩpedire pꝛe⸗
ſumpſerint ſeu aliqͥ pᷣmiſioꝝ niſimo⸗

niti reſipiſcãt ipſo ſacto excõicatiõis

ſnĩam ſe nouerint incurſuros pꝛiuile
gijs ſtatut; ⁊ ↄſuetudinibo qbuſſibet
in Zꝛiũ mĩme valituris. O Clemẽs
v.in concil.vienefßß.
De religioſis donubus vt epiſcopo
ſint ſubiecte. ”M

perioꝛes ipſoꝝ monaſtetioꝝ.

r ¶ Impedire.ꝑhanc lr̃am puto ꝙ ncce ſit impedimẽtũ p̃cedere mo⸗j

nitionẽ ſeqͥ. ad hoc vt locꝰſit huic pene.bᷣ dico.qꝛ vidi pᷣlatos ſcribẽtes

qñq; monialib ꝙ parent ſecreta die ad recſpiendã viſitationẽ ipſoꝝ.et
in eiſdẽ litteris faciũt monitionẽ ꝙ nullꝰ impediat.talis enim moni⸗

VUm de qͥbuſdaʒ mlieribꝰ

cupat.que cũ nulli ꝓmit
t obediẽtiã nec ꝓpꝛijs re

nũciẽt. neq; ꝓfiteant᷑ aliquã tegulam

appꝛobata,xeligioſe nequaq; exiſtũt.
qᷓ; habitũ qͥ beguinarũ d deferant

⁊ adhereãt religioſis aliqͥbpad qͥs ſpe
cialit᷑ trahit᷑ affectio earudẽ, nob fide
igna relatiõe inſinuatuʒ extiterit.ꝓ
earũ alique q̃ſi ꝑducte in mentis inſa

niã de ſuma trinitate ac diuina eſſen
tia diſputẽt ⁊ pᷣdicẽt ac circa fidei ax

ticulos ⁊ eccliaſtica ſacca opiones ca

tholice fidei ↄꝛias introducãt mul⸗
tos ſuꝑ his decipiẽtes ſimplices.eos
in erroꝛes diuerſos inducat.aliaq; qᷓ
plura periculũ aĩarũ pariẽtia ſbᷣ qͥdã
velamine ſctitatis faciãt ⁊ cõmittant
OAos tã ex his qᷓ; alijs de ipſaruʒ

opione ſiniſtra frequenter audit eas
merito ſuſpectas hñtes.ſtatũ earũdẽ

ſacro appꝛobate cõcilio ꝑpetuo duxi⸗

mus ꝓhibendũ:⁊ a dei ecclia pemi
abolẽdũ eiſdẽ ⁊ alijs mulieribo qͥbuſ

cũq; ſub pena excõicatiõis.quã in cõ
trariũ faciẽtes incurrere volumipſo

facto iniungẽtes erpᷣſſe. ne ſtarü hu⸗
iuſmodi dudũ foꝛte abipſis aſſũptũ

beguinabo vulgarit nun

qð ſcripſi de ↄ ceſ. pᷣben.
cũ nr̃is.⁊ ſuꝑ glo.ij. Sʒ
nũ quid illato ĩpedimen
to fiet monitio noĩiatim
an ſufficiet generalis. ꝓ
23 facit. S. e. compil. de
vi.⁊ ho. cle.c.i.de ſen.ex.

8 Ipſo facto. eſt g iſte
4

us q̊ ſufficit monitio
nec eſt nccria ſnia.ↄcoꝛ.
dedi.S.e.cõpila. de vi.et
ho. cle.c.i. abſoluit autẽ
oꝛdinariꝰ exq̊ papa non
reſeruat.vt de ſen. ex. nu

onẽs ↄſtitutio
nis caãm abolet ⁊ danat
ſtatũ beguinarũ ⁊ excòi

cat illũ ſectantes vel de
nouo aſſumẽtes. Scðo

tio debet fieri vt deſiſtãt ab illato ĩpedimẽto vt locꝰ ſit huic pene. facit

lbipᷣdictis.excõicat reli

gioſos dãtes circa id cõ

ſiliũ auxiliũ vel fauoꝛeʒ

Tertio ꝓteſtat᷑ ſtatũ pe⸗
nitẽtie ⁊ humilitatis ꝑ
id mulieribo nõ ꝓhiberi

ibi. ſane. Cõöſtitutionios

foꝛte cõm dedit.qð no.
hoſti.de pe.⁊ re.cũ ex eo

dü enim ibi dicit. ꝙ qſto
res elemoſinarũ nõ bo)⸗

ſpitent᷑ in locis incõgru⸗è

is.dicit ibi hoſti. ꝑcit ꝙ;
nõ dicit ꝓpſtibuł. ſʒ cauẽ
dũ eſt a qᷓſi pꝛoſtibuł. ſic
ſunt hoſpitia beguinaꝝ
qð ꝑnitioſum genꝰẽ mu

lierũ. nec defacili alios

qᷓ; religioſos admittũt.
a quibꝰ oĩbꝰ modis ẽ ca
uendũ.xviij.q.ij. diffini

m Sue ecclie. cathedralis vel inferioꝛis. n.

o Maturis. etate. de ele. cũ in cunctis.in ppſn.
p Kontẽtos. circa viſitationem alioꝝ monaſterioꝝ ⁊ locoꝝ ſeruet᷑

xum. Sed dubitabat᷑ an hec bñdictio ſit iterabilis. DPug. htenct ꝙ nõ
i.qii.manꝰ.eſt enĩ quaſi ſacr̃m ⁊ adinſtar bñdictiõis nuptiarum. de ſe.

nup.c.i.⁊.iij.quidã õ.inquirendũ eſſet quid ſeruet curia. certũ eſt autẽ

ꝓ bis benedictionibꝰ dandis vel datis pᷣciũ exigi nõ debere. de ſi. ſic. iij.
cTempoꝛe.ſic etiã currit tẽpus ↄſecratõis epᷣis.ſ.poſt ↄfirmationẽ
c.di.c.i.de bᷣ de elec.cũ in cũctis.v.cum vo.
d Ronabilis. puta ipſiꝰ infirmitas voluntas dioceſani ꝑ ipſum ſe⸗

pius reqͥſiti.vacatio ſedis vel bis ſilis. Idẽ puto ſi poſſeſſionẽ abbatie
nõ habuiſſet neq; ꝑ eam ſtetiſſet.ad B.xcij.di.ſi qui epi.de elec. cõmiſſa.

li.vi. Itẽ ſi coꝛrupta pmota eſſet ꝑ eum q poſſet non benediceret.⁊ facit
qð no.bu.xx.q.i.iuuenculas.ꝑ eum q poſſet dixi.qꝛ coꝛrupta nõ põt in
abbatiſſaʒ eligi vt ibi.⁊ facit.i.q.vij.c.ij.vnouimꝰ.⁊ no.xxxi.q.i.qũo
virginibo.nõ enim poſſet coꝛruptã virginẽ boꝛtari.xxvi.di.ca.pe.in fi·
g̊ non pᷣſit virginibb.
e Cecidiſſe.in abbatibo in quibs hoc nõ expꝛimit᷑ nõ habet locuʒ hec
pena.lz enim maſculinũ comphendat femininũ.nõ tñ ↄuertitur.exem⸗

Plo eni ⁊c ff. dek.ij.ſi ita ſit ſcripttt. —
Per illos. ſiue ſint collegia ad qͥ ſpectat de iure cõi electio. xvi.q.vl.
c.vlti. ? de ele.c. i. ſiue ſint alij ad quos de iure ſpali ſpectet pꝛouiſio.de

reſti.in integ. c.. B
Nulgo facitꝗ. c ꝓxi.in pꝛin.cum cõcoꝛ.
Seculares. de bis.de ele. indẽnitatibo.5.pe.li.vi.⁊ no.xij·q.vlti.
c.vl.de maio.⁊ obe.dilecte.in glo.penul.

1 Appꝛobare. imo repꝛobari videt᷑.xviij.q.ij.ꝑnitioſam.

lꝛ Duob.negatiue ſumi? i.nõ pluribi.facit.xxvi.di.c.i.⁊ de h no. de

te Pa dem repete de ſequẽtib.⁊ h̊ pꝛobat lr̃a ↄtentos q̃ ſequit᷑.
1 Dug

9. deẽ vt iuxta. de offi. oꝛ dicit de duab vel tribo. ſed bec de/

cre.ſpãliter loquit᷑ in monaſterijs monialiũ.

ſtinguit.ſint clerici vel alij.tñ decre.vt iuxta. de ołoꝛ. pᷣcipit ſecłares
(excludi.

decre. vt iuxta. de of.oꝛ. circa viſitationẽ quã facit epᷣs de ꝓpꝛio caplło pᷣ

cipue regulari ſeruet᷑ ettraua. boni. de of oꝛ. debẽt. hicautẽ tarxat nume
rũ intromittẽdoꝝ in capło tꝑe viſitatõis.ꝑ hoc tñ nõ reſtringit nume

rũ ꝓcurandoꝝ ſtatutum.de cenſi.cũ apłs.

Iplos.oꝛdinarios viſitãtes aplica auctoꝛitate vel pꝛopꝛia vel ſu⸗

iris alij s.nõ di

mus.⁊.c.ꝑnitioſum. Alibi etiã no.hoſtiq a beguinis cauendũ.de fri.
fraternitatis.poſt pᷣn. de vi.⁊ ho.cle.monaſteria.alibi no.de iureiurã.

etſi xpᷣs.v.angelus.quendã dixiſſe tꝑa mutata in malũ.exqͥ ↄſcia cepit

eſſe pctm̃.deꝰ nouit iuramentũ ⁊ beguinatꝰ religio.dicit᷑ qucdã declara

toꝛia ſuꝑ hac ↄſtitutiõe manaſſe.quã de curia habere nõ potui.⁊ a qui⸗
buſdã audiui ꝙ a curia nõ manauit vidi autẽ duas ↄꝛias.⁊ vt pnto in
alamania cõpoſitas.quarũ altera videbat᷑ edita ad ↄſultationẽ epi ar⸗
deß Noenelt. virgines nuptas ⁊ viduas cõpꝛehẽdit hoc. (gentiñ.
de b. ff. de verbo.ſig.mulieris.in pꝛin. rMä
b Beguinabo. de erroꝛiby beguinaꝝ ⁊ beguardoꝝ alamanie. de he
T. Uulgariter elocutio vulgi.s.ti.pxi.c.vlti.v.illas cre.ad nrjm.
z . de here. c. i.S. ſane,.de toꝛnea.ci.de iniu.⁊ ſi pignoꝛatões.in pᷣn.li.
vi.cum ſuis conco... „ òMẽf .
d Nũcupatis.hᷣ iũge lr̃am nobis fide digna⁊c̃.qð ſeqᷣ?ẽ interpoſitio
e Obedientiã.vide qð ſcripſi qͥ cle.vel vo.ↄſuluit.⁊ qð no.in ſpe. de
a. mo. v. xxxvij. ⁊ ꝑ ? videt᷑ ꝙ hec ↄſtõ ſoꝛoꝛes minoꝝ que dicunt᷑ tertij

oꝛdinis nõ includat.cũ ille ꝓmittãat obedientiã ⁊ habeat regulã.nõ pꝛo

pꝛie q̊ad tria ſubſtantialia.ſed quẽdã modũ viuendi ꝑ ſe.ap.appꝛoba/⸗

tum.qð mihi ↄſtat.⁊ facit · de ſent᷑.ex.cũ ex eo.in pᷣn. Scðs autẽ oꝛdo

ẽ ſoꝛoꝝ ſancte clare que ꝓſitent᷑ ſubſtantialia.ſed differũt a pᷣmo.qꝛ hñt

Xprꝛiũ in cõi qð nõ habet oꝛdo minox.
¶Affectio.ſic.xcv.di.olim.

g Inſaniã.ſicut ille de quiba habet:᷑.xxvi.q.v.epᷣi.que ſequi ſe dicunt
dyanam.
b bo Diſputent. qd etiã maribo laicis nõ lʒ.de here:c.ij.S.iili.vi.C. de
ſum.tri.l.penul. MMV
i Pꝛedicent. hoc nõ licet mulieribo etiã pꝛelatj.de pe.⁊ re.noua.xxiij
q.v.mulierẽ.Nec lʒ maribo laicis.de here.cũ ex iniũcto.nec clericis ni⸗
ſi ſint curati vel ſuꝑ hoc pꝛiuilegiati.õ.e.cõpila.de ſepul.dudũ poſt pn.
⁊.S.huiuſmodi.in pꝛin·
lꝛ In troducant.qð bereticũ ẽ.de here.ad abolendam.in pᷣn.
Sanstitatis.ſᷣm grego.ſiłata equitas duplex eſt iniquitas.rõ eſt.
lꝛ malum facit ⁊ abutit?tbono.
mę Abolendũ.concoꝛ.lxviij.di.coꝛepiſcopi. H
n Ipſo facto.exquo papa ſibi vel alteri abſolutionẽ nõ reſeruat. ab⸗
ſoluet oꝛdinariꝰ.de ſen.ex.nuper. .B .
o Dudũ. reſpicit pꝛeterita qꝛ illa expꝛimit᷑⁊ qꝛ rõ huiꝰ omidnae⸗

1

Sectent.quaſi ſequantur vel aſſequantur.
q Religioſis. alios nõ li
r. ncurſuros.qꝛ ꝑticipa
coicatiõis.de ſen.ex.nuꝑ.⁊.
ſed qꝛ vt ſcripſi in pdi.decre.nup.illa pena

t. vt dicam · de ſen. .
crimini danato incurrit eandẽ penã exc)
cſi ↄcubine.nõ videbatur b erpᷣmi neceſſe
locũ nõ habet niſi duo con/

De religioſis domibus

que ꝑ fideles donata ſunt vel relicta.? addendus eſt iſte caſus ad alios

ek. c. i.

currant ꝙ crimini ⁊ criminoſo ꝑticipet.ideo fuit bic expꝛeſſum.

8Et virtutum. S. ti.
ꝓxi.c.vlt.vᷣ.viſitatoꝛes.
in fien.
t Dumilitatis.ab hu
mo dicik. ⁊ vt beat? ber⸗
nar. dicit libꝛo de gradi
bus humilitatis.humi
litas ẽ vᷣtus q̃ homo ve⸗
riſſima cognitiõe ſibi vi
leſcit.⁊ on młta gloꝛio
ſa res ẽ humilitas.qua
ipᷣa q̊ʒ ſuꝑbia palliari ſe
appetit ne vileſcat. facit
viij.q.i.in ſcripturis.in
fi.de talibo dicit᷑.ꝙ ſub
ſpecie agni lupũ gerunt.
de here. vt officiũ. li.vi.
Caſſianꝰ ponẽs decem
humilitatis iudicia po/

nit illud ocrauũ cuʒ ds

ſe reliqᷣs inferioꝛẽ nõ ſu⸗
pficie pꝛonũciat labioꝝ
ſed intimo coꝛdilſ credit
affectu inde dicuntk tres
gradus humilitatꝭ. Pꝛi

mus ſubdere ſe maioꝛi.

⁊ non pꝛeferre ſe equali.
facit.xxij.di.de ↄſtanti⸗

nopolitane.in fi. Scðs

ſubdere ſe eq̃li.nec pᷣſer⸗
re ſe minoꝛi.Tertiꝰ ſub
dere ſe minoꝛi.fac de pe.
dieij. c. i.pꝛima dicit᷑ ſuf⸗
ficiẽs ⁊ nccria.ſcðᷣa abũ
dãs.tertia ſuꝑabun dãs
ODe humilitat efficacia
degbolns ad machariũ
legit᷑ in vitiſpatrum.
Jeiunas interduʒ ⁊ ego
nullo vnq; cibo reficioꝛ
tu ſepe vigilas me nũq;
ſopoꝛ oppꝛeſſit · humili⸗
tas tua ſola me vicit.Et
amb. dicit. ꝙ humilitas
E clauis qͥ aperit regnuʒ
celoꝝ.⁊ reſerat myſteria
ſcripturarũ. Et grego.ĩ
iiij. dñica de aduẽtu.qͥ ſi
ne humilitate vᷣtutes cõ

gregat qualſi in ventũ pul

gerunt.

quoquo mõ ſectent vlteri.vel ipſuz

aliquaten de nouo aſſumaͤt. ¶ Pꝛe

dictis voreligioſis p qͥs eedẽ mulie⸗
res in hmõi beguinagij ſtatu voueri
aad ipᷣm ſuſcipiẽdã induci dicunt.ſſ

ſili excõicatiõis pena quã eoipſo ꝙ ſe

cus egerint ſe nouerit incurſuros di⸗
ſtricti inhibemne mulieres aliqs pᷣ
dictũ ſtatũ vt pᷣmittit᷑ dudũ aſſũptuʒ

ſectãtes. aut ipᷣm de nouo foꝛſitan aſ⸗

ſumẽtes qũocũq; admittãt. ipſis ſuꝑ
eo ſectãdo vel aſſumẽdo pbentes nul
lo mõ ↄſiliũ auxiliũ vel fauoꝛẽ.nullo
3 pᷣmiſſa pꝛiuilegio valituro. 1 Sa
neꝑ pꝛedicta ꝓhibere neq̃q;ᷓ intendi⸗
mus.qͥn ſi fuerint fideles alique mu⸗
lieres que ꝓmiſſa ↄtinẽtia vel etiam
nõ ꝓmiſſa hõeſte in ſuis ↄuerſantes

hoſpitijs pnĩam agere voluerĩt. vir

tutũ dño in humilitatis ſpũ deſerui
re. hoc eiſdẽ liceat put dñs ipſis inſpi

EVia ↄtingit interdum ꝙxeno

locoꝝ ipſoꝝ cura poſtpoſita. bõa res

⁊iura iuſoꝝꝑ interdũ ab occupato t

vſurpatoꝝ maniby excutere negligũt
znime ea collabi ⁊ depdi dom ediſi⸗
cia ruinis defoꝛmari ꝑmittũt.⁊ non
attento ꝙ loca ipſa ad q̊ͥ fundata ⁊ fi
deliũ erogationibo dotata fuerũt.vt
paupes infectiq; lepꝛa recipent᷑ inibi

Lex ꝓuentib⸗ ſuſtentarentillox id re⸗

uerẽ poꝛtat. ⁊ vñ aliquid ferre cernit᷑ inde de

teriꝰ cecatur.⁊ vide.xciij.di.dñs.c.di.) moꝛem.

„ Uia ↄtingit.Pꝛimo ponẽs ↄſtitutionis cãm ſtatuit hoſpitalſa re
foꝛmari ꝑ collatoꝛes ipſoꝝ.⁊ cogi rectoꝛes coꝝ ad ↄſeruationem

. „ —

locoꝝ ſuoꝝ iuriũ ⁊ ad hoſpitalitatem tenendã ſtatuens per locoꝝ oꝛdi
narios ſuppleri defectũ vel negligentiã collatoꝝ etiã circa exẽpta. Se⸗

cũ do pꝛecipit

hoſpitalia in bñficiũ nõ cõcedi niſi in duobs caſibus.⁊ re

ꝓbat ↄꝛiam ↄſuetudinẽ ſubmittens quales eſſe debeant quibo admini⸗
ſtratio ipſ cõmittit᷑ ⁊ de ipſoꝝ iuramẽto inuẽtario ⁊ rõc reddẽda ⁊ de
cretũ apponit. Tertio declarat ↄſtitutionẽ nõ extendi ad hoſpitalia re⸗
ligioſoꝝ vel militarium oꝛdinũ.Quarto cõſeruat antiq̃s conſuetudi⸗
nes taliũ locoꝝ circa diuina officia ⁊ ſacramẽta. Scða ibi.vt aũt. Ter
tia ibi.ꝓmiſſa.Quarta ibi.ceterꝗũ. 2

a Xenodochioꝝ,de hoc ⁊ ſequentib⸗ noĩbus.S.e. compil. de pᷣben. xꝑ

lIr̃as.⁊ ibi dedi remiſ.

b Kura tempoꝛaliũ. vt innuunt ſequenniis.
Excutere.repetendo illa in iudicio ꝙ pñt in eccłiaſtico.etiam ſi illi

no.de offi.le.ꝙ tranſſationem.

¶CSõuerti.per ſollicitudinẽ dioceſani.e.ti. de xenodochijs.
m De iure.vt epᷣi.vt in pꝛedicto.c.de xenodochijs.

n Appoſito. per dioceſanũ de conſenſu

deſtinata fideliũ.ad illum debeãt nõ
ad aliũ ſalua quidẽ ſe. ap:auete ↄuer

alito. per dioceſanũ de conſenſu patroni. de conſue.cum die
lectus.facit.xviijqij. eleutherius.de iurepatro.pꝛeterea.ij. cum dile⸗

7-

0 WLegittime. ſpacio
kl.an.cum titulo niſi ſit
nuũt inhumanit᷑ facere puent eoſdẽ unilthis pſeriprio. ca)
in vſus ſuos dãnabilit᷑ ↄuertẽtes.cũ kia. a oe vrve pnrme.
tñ ea que ad certũ vſum largitiõe ſfůͤt cilib. . erbei

p.·Sedis.ap.hoc di⸗
cit.qꝛ licʒ epᷣi poſſint ali

. WMRNos in curia ⁊ abuſũ hmõi de ſe velofeneemon tnpol
teſtates.̊ ſacxo ↄcilio appꝛobãte ſan ſunta ſe coꝛrectionem ꝛ

cim. vt hi ad qͥs id de iure vel ſtatu
to in ipſoꝝ fundatiõe locoꝝ appoſito
aut ex ↄſuetudine pᷣſcripta legittime
vel pꝛiuilegio Erap, piiner loca ipſa

ſtudeãt in pᷣdict oĩbꝰ ſalubꝛiter refoꝛ⸗

mareac occupata depdita ⁊ alienata
ingebite ĩ ſtatũ reduci debitũ faciãt.
Lad ipſarũ miſerxabiliũ ꝑſonarũ rece

ptionẽ᷑⁊ ſuſtentationẽ debit iuxta fa
cultates ⁊ puent locoꝝ ipſoꝝ recto⸗

viſitationeʒ de qua hic

loquitur abdicare.de öᷣ
de cenſi.cũ venerabilios.
de reli,:do. conſtitutus.

res pᷣdictos compellere non omittãt.

¶ In ſi foꝛte ↄmiſerint negligen⸗

tiã vel defectũ oꝛdinarijs locoꝝ iniũ⸗

idochioꝝ lepꝛoſarioꝝ elemoſi⸗
narioꝝ ſeu boſpitaliũ rectoꝛeſ

gim vt etiã ſi pia loca pᷣdicta exẽptio

nis pꝛiuilegio mũita ↄſiſtãt.ꝑ ſeipos

vel alios ĩpleãt oĩa pᷣmiſſa ſingula.et
rectoꝛes eoſdẽ vtiq; non exẽptos pꝛo
pꝛia. exéptos voꝛ alios pꝛiuilegiatos
aplica id id auẽte compellãt. dicto
res cuiuſcũq; ſtat aut ↄditionis exi⸗

ſtat. ac pᷣbentes eiſdẽcirca pᷣmiſſa cõ⸗

ſiliũ auxiliũ vel fauoꝛẽ.per cẽſura ec⸗
cleſiaſticam et alijs iuris remedijs
compeſcendo.nullum tamen per hoc
exemptionibus ſeu pꝛiuilegijs ipſis

gquoad alia pꝛeiudicium generando,
VVt aũt pᷣmiſſa pꝛomptius obſer⸗

toꝛia.vel per aſſi
pꝛoxi. c. l.

v Iniũ

y Apoſtolica. concoꝛ. ã e. compila. de ſup,. negligen. pꝛelato.c.vno
ibi concoꝛ. debo. b⸗neigen. ey

3 Cenſuram. de verbo. ſig. querenti.

a Remedijs.inuocãdo ſi expedierit bꝛach

b ¶Ad alia.ſic.S.ti.i.c.ij.

q Ingebite. ad b re⸗
cuꝑanda admittitur qᷣli
bet de loco.quod dic vt
de re.eccle.nõ alie.ſi qs.
r Facultates.quaruʒ
ſemper in ſumptibꝰ ⁊ p⸗
curationibus habenda

eſt ratio.de vi.⁊ bo.de.
quoniam. de cenſi. ſopi⸗

te cum ſuis concoꝛ.
8 In quo. ſcilicz in re

foꝛmando ⁊ complẽdo.

dictum eſt.

? Megligentiam. hoc patebit ex facto notoꝛio.de cẽſi.romana. . no
gnationem termini ad hoc pꝛefixi ⁊ elapſi. facit · tituu.

„ 7 imus. nõ dicit permittimus.ꝑ hoc patet qoꝛdinarij ad boc
teneut᷑ ex pꝛecepto.⁊ facit qð dirxi.s.ti.pxi.ij.poſt pᷣn.ſuꝑ vᷣ.debeät.
ob iuilegiatss. Spuił. qm. 2.c. cũ capella.e. ti. volentes. libꝛo. vi. j.

lum ſeculare deoffi. oꝛdl.·

c·Sccularibꝰ.de religioſis dubitatur an hoſpſtaliba pꝛefici poſſint
⁊de lepꝛoſarijs iam vidi obtentũ ꝙ eis pꝛefici poterant per illud quned
no.innocen.de eccle.edifi.cum dicat. vbi dicit collegiũ lepꝛoſoꝛum re⸗
ligioſum ⁊ licitum.⁊ a iure apꝛobatũ.⁊ ꝑ.c.quidam.xviij.q.ij.archid.

ſint laici.de fo.cõpe.cum ſi.
d Deperdi.permittũt qð ſequit᷑. 4
male adminiſtratõis.xij.q.ij.quatuoꝛ.de ele.fundamẽta.vᷣ.nũ quid.li.
vi.C.de admi.tu.lex que facit ↄſtitutio ioh.execrabilis.i.rñ.reꝑari aũt
debẽt de redditiba locoꝝ que ſuꝑſũt.qð dic vt de eccł.edi.c.i.⁊ .c.ð his
Janumeolfer de pſcrip.cũ ex offici.poſt pᷣn.de cẽſi. lʒ.
g Uſus ſuos.ſ.vltra victũ ⁊ veſtitũ.ſoꝛte in patrimonio augendo et
ſeruando.facit de pigñ.c.iij.⁊ patet ꝙ iſti fructꝰ etiam ſeꝑatos a ſolo
uo nõ faciũt.de alijs clericis ⁊ pꝛelatis no.de of oꝛ.pñti.li.vi.
he/ Largitiõe. in vita vel moꝛte. i ¶ Nõ aliũ.etiam piũ.⁊ eſt huic
ſi.de ap.c.iij.⁊ ibi concoꝛ.de hoc in.i.glo.⁊ bñ ſacit.ff.de admi,:re.ad ci.
p.li.cum cõcoꝛ.in glo.qñq; tñ reb vtimur ad aliuʒ vlum qᷓ; fſuerint in⸗
uente. de penis.qᷓ;uis.li.vi. H “V
lꝛ Aplice ſe, no.ꝑ hanclr̃am ſolũ papam alterare poſſe vſum illoꝛũ

beat rectoꝛ curam pauperum vel
lem enim curam habet ⁊ pater ⁊ dominꝰ ſuper familiam. Iſta ergo nõ
impedliet laicũ pᷣfici.facit de ſen.ex.canonica.⁊ qð ibi dixi. ſlec ſuffice⸗

ri ibi contra dicens. ꝙ ipſum.c.quidam.loquitur de triplici genere loco)
e ¶ Defoꝛmari.hoc eſt pbatio . quitun plicig 5

rum ⁊ perſonarum. Unde quod ibi de monachis dicitur non hoſpita⸗
lia ſed marciria ⁊ monaſteria reſpicit.ſit ratio.qꝛ ꝙ monachꝰ extra ma
naſterium intituletur nõ eſt permiſſum niſi pꝛopter curam animarum
de regula.ſuper eo.vbi ergo regimen hoſpitalis caret cura qui dicit re⸗

ligioſum illi pꝛefici poſſe oſtendat ius erpꝛeſſum. Iec eſt etiam verim
quod dicit innocen. collegium lepꝛoſoꝛum religioſum.vt ibi etiam ſcri
pſi. ⁊ facit quod notatur de exceſſi pꝛelato.minus.ij.in.iij.glo.de laicio

autem fatemur eedterun c quldom. aedctpoſſiu etiam ſi ha⸗
amilie extra poteſtatem clauium.ta?-

ret ad pᷣficiendũ monachũñ talł cura.niſi ex ptãte clauiũ curã hẽat de b 5
of.archið.cũ ſatis.de pe,⁊ re.oĩs.In pma tñ editione buiꝰ cõcilij vKÜfſue

herr
dſiri
ruſen
hntine
glannn
ecn
tant
Nnd

ir de

Aoienant

do dele n

eholeſs
ſunpcken
brsbhe
denithot
detenſiig

ocontn⸗
1o ſelgn

Dt loli

vonmnſt

ſſn.

Guniti
lkt

Hꝗ

P
ftiſe
lene

in

Feolium XxxX.

rat pꝛobibitũ. ne laicis habent ib fillos vel vxoꝛez er qua poſſent veriſi

militer filios pꝛocreare talia loca conſerent᷑.qð poſtea fuit ſubiatum.
d ¶ Beneficiũ. concoꝛ. f. e. compi. de pben. ꝑ litteras.⁊ vide qð ibi diri
in glo. vnde nec.⁊ qð ſtatim dicam ſuꝑ· v.committatur.

e8 Repꝛobamus.Cõcoꝛ.
cõcoꝛ. Si aũt expꝛeſſe nõ re

ſtatutũ.de quo ſequit᷑ de
Electionem ꝑ ſuꝑio
remconfirmandam.
S Committatur. ſi ĩ⸗
telligeret ad tꝑs.ſ.q;diu
placuerit ↄmittenti. tũc

elſet littera illa clarioꝛ q̃

ſcilicet phibuit illa in be
neficiũ concedi.q.d.bñſi
cia de ſui natura ſunt ꝑ⸗
petua.lv.di.pᷣcepta. iſte
vero erit cꝑalis adinſtar

tutoꝛũ ⁊ curatoꝛũ de qᷣb

ſequi ⁊ pᷣſidentiũ ciuita

ti romane.ð quib ð ele.

fundamẽta.li.vi.ł alijs
ciuitatibus vel vniuerſi
tatibo.de quibo ſatꝭ ſcri⸗
pſi poſt hoſti.de iudi.c. fi
na.fa.ad hoc.s.e.comp.
de ſup.neg.pᷣ.c.vno.i pᷣn
ci.ibi cõmittere. ⁊ quod
ibi dixi.conſuetudo non
recipit hanc lecturã. im⸗
mo ita hodie ſicut olim ĩ
ſtituũtur perpetui recto
res in locis talibus:⁊ fa

cit littera regere e ſeq
eſſet in B

tur, declaranda

mens huius littere.
h CTaleant. cũ effectu.
ñ, de cle. ñ reſi.c.iij. ⁊. iiij
i¶ Tutoꝛũ ⁊ curatoꝛũ.
iurant eni iſti facere vti⸗
lia pupillis vel adult qͥ
bus deputant᷑ ⁊ pᷣtermit

tere iuutilia ipᷣoꝛuʒ · etigã
res ⁊ ꝑſonas ad ↄmodũ

⁊ vtilitatẽ eoꝛum bona fi
