b Noiatim.i ꝓpꝛijs noibꝰ cxpᷣſſis quaſi nõ ſufficiat dioceſano mone

nere in genere clericos dioc.ſue. vel clericos tal plcbanatꝰ vel talis ec⸗

aut ipſa vt pmiſſu Tererceẽdo reſum
appellatiõe a diffinitiua pſerint qñcũq; ↄiugati etiã nõ ↄiu⸗

veſte vtet niſi cã rõnabil ſubſit: ſi bñ
ficiat ertiterit ꝑ ſex mẽſes a pceptõe
fructuũ bñficioꝝ qᷓ obtinet ſit eoipo

ſuſpenſꝰ Si vo beneficiat nõ fue⸗

oĩno intẽdit ꝑpetuitatẽ
puationis inducere. vt
ſic ↄiungit᷑ h illud verbũ
ſolũ pꝛiuilegiũ cl ericale

ret ↄꝛiꝰ intellectus.ſiłis

diſputatõ de hac dictõe
oĩno.ff.de fideiuſ.l.gre-

19 3 reb pꝛijs in quibo als gauderent ĩmuni/ (ce.S.illud.io.an.
ta te.c.ti.c.vlti.de ĩmu.ec.ti.i.li.vi. m & Quãdiu. recupabũt g

deſiſtẽ tes pᷣuilegiũ.⁊ fa.de vi.⁊ ho.cle.c.vl.⁊ quod ibi dixi poſt inno.⁊
ber.⁊ fa.qð no.xxij.di.nullus.⁊.lxxx. di.ſi qͥ ſunt pbbꝛi.

—

n¶Eoipſo.lʒ ;ᷓ ſit nccẽria monitio.nõ tñ eſt ncẽria pꝛiuatio.cõcoꝛ.de

ſen.ex.in audiẽtia.⁊.c.ↄtingit.ſi.depᷣhen.extirpãde.de rap.excõicatiõi
Tde deci.c.i.de ſta.mo.attẽdẽtes.in fi. o & Alios.nõ carnifices vł
V Inſtituta:e.ti.c.ij.⁊.c.clerici.⁊.c.vno.li.viine ( cabernarios.
Ql. vel mo.c.i.de ſen.ex.contingit.
Toniã.Caſus.Pꝛemiſſo exoꝛdio.punit pᷣmo clericos bñſiciatos
vtetes publice vᷣgata vel ꝑtita veſte.Scðo ſubdyaconos ⁊ dyaconos.
Tertio oẽs clerico s tonſurã publice cũ tali veſte poꝛtãtes. Quarto ha
bẽtes dignitatẽ ꝑſonatũ beneficiũ curatũ ⁊ ſacerdotes ⁊ religioſos pu⸗
blice p oꝛtãtes talẽ veſtẽ vel infulã.Quinto punit oẽs pᷣdictos vtentes
tabar do notabiliter bꝛeui integre foderato.Sexto certas caligas cleri
cis intdicit.Emanauit executiue ad iura.xxi.q.iiij.ꝑ totũ e.ti.cpe.
bCongruentib.cõgruẽtia veſtiũ reſpicit nõ ſolũ clericos.deqͥbhᷣ
⁊cun iurib pᷣal.⁊ monachos de quiboj.de ſta.mo.ne in agro ſʒ oẽs lai⸗
cos.xli.di.S.i.⁊.e.ꝑ ſimoniã,.xxx.di:ſi qs viroꝝ.⁊ variat᷑ ex diuerſitate
c¶ Ceſſante.S.e.deꝰ qui. (ſexuũ.e.di.ſi q̃ mulier.
dIndignũ.de ſen.ex.in audiẽtia.eę.ti.ſi iudex laicꝰ.li.vi.ff.de iniu.
itẽ apud.ꝭ.ſi quis virgines.⁊ eſt ſi de ſta.mo.recolentes.
e AQlericꝰ.includit bñtẽ pꝛimã tõſurã tm̃.de eta.⁊ quali.cũ ↄtingat
DPartita.dicit canon ꝙ diüſi coloꝛis vel diüſe ptis veſtis eſſe nõ dʒ
xx.q.i.c.vl in fi.alibi ꝙ veſtis nõ debeat eſſe variata ſericis terxturj.nec
habere varioꝝ coloꝝ oꝛnamenta.xx.q.iiij.c.i.in fi. Et nota ꝙ lłʒz veſtes
rubei ⁊ viridis caloꝛis phibite ſint cleriꝗ.S.ca.pe.pene tñ iſtiꝰ ↄſtõnis
locũ hñt ſolũ in veſtibs hic expᷣſſis.⁊ cõcoꝛ.qð dixi.S.c.pxi.

gO Publice. concoꝛ. S. c ꝓxi.

b AUltet᷑ veſtibi.q̊ etiã pꝛiꝰ factis publice vti nõ poterit ſine hac pena
nec ꝑ hoc ↄſtõ reſpicit pᷣterita.dãnat eni ſolum futuꝝ vſum. ⁊ facit qð
dixi· S.e.con.de eta.⁊ quali.vt hi qui.in glo.ꝙ poſteris.
i ꝙ/ Rõ nabili.puta timoꝛis.e.ti.c.pe.
lꝛ· Wſes.inchoandos poſt talẽ publicã delationẽ.
lBñſficioꝝ/oĩm ꝓpter indefinitã.de bᷣ de elec.vt circa.li.vi.offendit
eni vniuerſũ ſtatũ cccłie nec minꝰ vnã eccłiaʒ q; aliã.⁊ ſic ſoluit᷑ de ele.
ſi cõpꝛomiſſariꝰ.S.hmõi.⁊.ꝭ.ſe.li.vi.vbi ſpãlitoffendit᷑ eccłia ad quam
indignꝰ eligit᷑ vel ad quã dignꝰelectꝰ impedit᷑. ⁊ ẽ ſi.j. de penis.c.i.poſt
pn.poſſet autẽ talis eligere.de elec.cũ vintonñ. . V
mn e Loilpſo. bec ̊nõ eſt nccria monitio nec ſnĩa.aliter.S.c.px.
n ¶ Suſpenſus.ſi tñ interim illos pᷣciꝑet nõ eſt irregular.cũ h̊ nõ ſit
expᷣſſum in iure.de ſen.ex.is qui.li.vi.nec bñſicijs pᷣuatꝰ cũ hoc hic nõ
erpꝛima? ſicut in caſu de elec.c.i.S.fi.⁊.c.cupiẽtes..cetem.lib.vi.tenet᷑
tñ ad ipſoꝝ reſtõem. Sed cui fieretreſtitutio.h̊ videndũ ẽ cui accreſcãt
fructꝰ tꝑe ſuſpenſiõis.puto ꝙ quotidiane diſtributões accreſcãt ſocijs
vt dixi.s.e.con de eta.⁊ quali.vt hi qui fructꝰ pꝛebende vel diſtincti bñ
ficij accreſcant eccleſie.de cle.non reſi.c.pe.⁊ ſic intellige quod notatur
xci. di.clericus vicium. ⁊ quod notat innocẽ.de coha.cleri.ſicut.Quid
autẽ ſi iſti ſuſpenſi nollent interim officiare eccleſiam.⁊ an interi eligãt

eoipſo amittant reſulta

Depꝛeben.et digni.

vel elſgant᷑.vide qð no.in pꝛeal.5.ceterũ.in glo.nõ ergo.
oSacerdotiũ · hoc ergo ẽ ius diuerſum inter ſacerdotiũ ⁊ alios ſa⸗
cros oꝛdines.concoꝛ.liiij.di.ex antiquis,.ne cle.vel mo.c·fi.
p. ¶ Per idem tempus.ſex menſium.
q Inbabilis tenet guil. in ſpe. ti.ij. S. ſupeſt. v. ſed nñ quid põt ꝙle/⸗
gatus ⁊ epᷣs banc penã infligere poſſint.etiã in perpetuũ elerico ⁊ laico
excã.⁊ vides ꝙ in deſe/
ctum beneficij ſuccedit
hec pena inhabilitatis.
alibi deficiente bñficio
ſuccedit pena excõicatõ
r Alqs.qui nec bene
ficlati ſunt nec in ſacris

8 Talem. virgatã vel
partitam.
t ¶ Et tonſuraʒ. ſi ergo
veſtem ferant ſine tonſu
ra non eſt locꝰ pene.⁊ fa
cit ad ea q̃ no.⁊ ſcripſi ðᷣ
apo.tue. vides eni ꝙ cõ⸗
ſtitutus in minoꝛibo ſe⸗
cularibo veſtibo vtẽs nõ
incurrit hanc penaʒ niſi
imiſceac tonſuras.Et qꝛ
de tõſura clericoꝝ iura
varijs vᷣbis vtunt᷑.que/⸗
dam eni dicũt raſurã in
parte ſuꝑioꝛi ad moduʒ
xriij. diſ. S. clerici. ⁊. c.ſe.
dici autẽ ſpera rotundi
tas vel coꝛpꝰſeu ſpaciuʒ
rotundũ.quidam dicũt
coꝛonã ⁊ raſuram.xij.q:
i.duo ſunt.quedã tonſu
rã ⁊ coꝛonã.e.ci.clerici.
de cle. coniu.c. vlt. ⁊ · de
cele.miſ.c i.quedã ſim⸗/
pliciter tonſurã.e.ti. cle .
ricus.ſi.de cle ↄiu.iohannes.⁊.c.ex parte.co.ti.c vno.li. vi. ⁊.co.li.de

biga. altercatiõis.de ſen . ex. ſi iudex.⁊ pᷣ quid bec verba intendãt videa
mus.Circa hoc ſciendũ ꝙ clericis deputatis ad diuina miſteria cõpe⸗
tit raſura ⁊ tonſura in modũ coꝛone rõne figure.qꝛ coꝛona ẽ ſignum re
gni ⁊ perfectõis cũ ſit circularis carens angulo in ſignũ carẽtie ſoꝛdiũ
qꝛ vbi angulus ibi ſoꝛdes.ſeꝗ̊ ⁊ alios virtutib regere ⁊ a ſoꝛdibo mũ⸗

erit. in ſaci tñ oꝛdinibo citra ſacerdo⸗
tiũ cõſtitut ꝑ idẽ tps reddat᷑ eoipſo
inhabilis ad ecchiaſticũ bñficiũ obti⸗
nẽdũ. Idẽ q̊ʒ cenſem de deric alijs
veſtẽ talem ſił⁊ tonſurã publice de⸗
ferentibo clericalẽ. Dignitatü vo
pſonatũ ſeu bñficiũ alið obtinẽs cui
curaĩmineat aĩaꝝ: necnõ ceteri in ſa⸗
cerdotio ↄſtituti ac religioſ. q̃ͥlibet s
opoꝛtet ꝑ decentiaʒ habit extrinſeci
mop intrinſecã honeſtatẽ oñdere.ſipᷣ

rant hmõi aut infulã ſeu pileü lineũ
publice poꝛtẽt capite.ſint eoipſo bñfi
ciati videlʒ a ꝑceptione fructuũ bñfi⸗
cioꝝ q obtinẽt ſuſpẽſi ꝑpannũ. Ce
teri vo ſacerdotes ⁊ religioſi qͥ licet ꝑ
idẽ tps reddãt᷑ inhabiles ad qdcũq;
beneficiũ eccliaſticũ obtinẽdũ. Sed
⁊ tales ⁊ ceteri qͥcũq; clici vtẽtes epi⸗
thogio ſeu tabardo foderato vſq; ad
oꝛã ⁊ ita bꝛeui ꝙ veſtis inferioꝛ nota⸗

dare debẽt. ⁊ ſic in deo regnabunt.vt in pᷣdi.decre duo.per raſurã autẽ
ex ꝑte ſuꝑioꝛi capilli ſ ubtrahunt᷑.ne mens ipſoꝝ ꝑ occupatiões tꝑales

retardetur a contẽplatione miſterioꝝ diuinoꝝ. Sũmitas eni capitis
eſt eininẽtia mentis.facit de ſa.vnc.c.vno.vᷣein vertice.per ipſius ̊ de⸗
nudationẽ mentis releuatio deſignatur ⁊ qꝛ cõuerſi miſterijs diuinis
nõ occupantur.ſuperiꝰ non radunt᷑ licet inferiꝰ tondeantur.qꝛ thalia
deponũt. Lonſura vo ex ꝑte inferioꝛi capillos tondet vſq; ad reuelatio
nem ſenſuũ.ſ.viſus ⁊ auditus.ne.ſ.oculos vel aures impediant. ⁊ eſt
ſignũ ꝙ pᷣſcindenda ſuntvicia coꝛdis ⁊ coꝛpoꝛis ne intuitum diuinoꝝ

impediãt. ⁊ er his detur coꝛona celeſtis.vnde dicit canõ ꝙ incedere de/⸗
bent clerici deronſo capite ⁊ patentib aurib⸗ .xxiiij.diſt.c.pe. Ex pꝛedi

ctis videt᷑ pꝛie raſura reſpiciat parteʒ ſuperioꝛẽ quã dicimꝰ clericã
coꝛona circulũ capilloꝝ.tonſurã abſciſionẽ ipſoꝝ.facit de ſen. ex. con/
tingit.ij.ibi circũciſis crinibꝰ Hoſti.cñ in decre.clerici.e.ti.vt ibi ſcri⸗
pſi qð.S.dixi clericã videtur vocare tonſuram dicens.qꝙ maioꝛẽ tonſu
ram ⁊ altioꝛẽ ⁊ rotundioꝛẽ coꝛonã debet habere monachꝰq clericus.⁊
no.etiam de p̃ in ſum. e.ci.S.ij. Hec dicta ad diſcutiendũ an tõſura cõ
ſiſtat in clerica vel in tonſiòe criniũ vel in vrroq; ⁊ ſpecialiter ꝑ hoc ad
tex. an clericus in minoꝛib deferẽs talẽ veſtem cũ clerica ⁊ longis cri⸗
nibus vel ecõtra tonſis crinibs ſed ſine clerica incurrat hanc penam.⁊
in ðmo caſu ſi clericam caputio vel aliter cooꝑit.⁊ in ſcðᷣo ſi tonſionem
criniũ cooꝑtã poꝛtat foꝛte veſtito caputio. certũ eſt ꝙ nõ eſt locꝰ pene.
per verbũ publice qð reſpicit vtrũq;.ſ.veſtẽ ⁊ tonſuram. remanet ergo
dubiũ cum alterũ ſolum defert ⁊ publice egent declaratiõe.ſed credo ðᷣ
mente ꝙ ſi tm̃ in publico exhibet ꝙ videaf clericꝰcum ea veſte loeus ſit
pene. raro eni vel nũq; in capite caputiũ birretũ capellum vel aliquid
tale deferens oſtẽdit vtrũq;.
va Extrinſeci.hec lᷣa ⁊ pꝛincipium huiꝰ capituli ibi in loco publico
poꝛtare. facit ad eã qõem olim diſputatã de monacho qui bñ poꝛtat ha
bitum ſuũ quẽ tamen cooꝑit habitũ clericoꝝ ſeculariũ ꝙ ſit apoſtata.
⁊ ita fuit hic terminatũ.⁊ inducebatur decre.pe.e.ti.de iudeis.in non
null is.⁊ ponitur in merc.ſub ti.de apoſa.
x Infulam ſumitur interdũ ꝓ coꝛona imꝑpiali.C.de quadra.pᷣſ.l.fr.
in fi. qñq; pꝛo alba faſciola ſacerdotalis capitis.⁊ ideo ſubmiſit. ſeu pi
leum.qð dicitur a pilis.qꝛ pilos capit tegit ⁊ ſtringit.⁊ no. ꝙ etiã dya
conũ poꝛtantem infulam nõ punit hec ↄſtõ niſi ſit de hic expꝛeſſis.
V¶ Lineũ idem puto ſi ſericũ quod apud nos multũ ẽ in vſu cum ma
ioꝛivel ſaltem eadem ſit rõ. Dꝰ
CLeteri.nõ beneficiati ⁊ religioſi.iſti penã hic erpᷣſſam incurrũt vl
tra penam excõmunicationis qua ligantur per aliam conſtitutionem

terq;ᷓ ex cã rõnabili publice veſtem ſe

viin conclio vieñ. id eſt lõga vſq; ad talos
Depꝛebengis 7 dignitaibug. en veſtie upentone dt
Ndignitatez hñ̃ti de alia cerems buiun oſtirutto
Pꝓuideri mandemꝰ diſpẽé⸗ nis cãm. videretur ↄſti)
) ſantes cuʒ eo vt ſil vtrãg lurld locu habereꝛ inis
Rvaleat rennere de aiari wo⸗dons emdt en it d
cura que illis vel alteri earũ iminet. nalis.⁊ ſic nõ errenden,

„●

Ciati caligis ſcatatis rubeis aut viri⸗

cerat in ſtudio de licẽtia abbatis a quo multũ diſtat.ſatis puto

L¶ ¶eteri vᷣo.non beneficiati.

ſ̃m diuerſas qualitates clericoꝝ de quibo pᷣmiſit.vt ſemeſtre locun

OWUiridibo.iſti coloꝛes in i

—ͦ dignitatem. Eaſus:clauſula inſerta lr̃is gratioſis ſup ig

aſſumit᷑.Duo ſunt dicta.ſc

ne ele. vel mo. c.ij. li. vt. ”M
a & Per idem tempꝰ. annale. “

—

b Enuodcũq; beneficiũ.includit pꝛeſtimoniã vel penſionẽ quamba

beret in titulum. facit qð dixi de reſcrip.poſtulaſti.

cEt tales.de quiboꝓxi.dictum eſt.Jo.
d pithogio.dictũ ab epi quod eſt ſupꝛa.⁊ tego tegis.

e Oꝛã. ſine aſpiratiõe
deſ piratioe

gnat finẽ vel extremi

biliter videat᷑ epithogiũ ipᷣm ſecula⸗ tatem reri peſpue regio
res clerici religioſi miniſtranoes Peveſtmmen dicunt
ſſtes te nFra den 5 Reg. xxiiijiꝙ dauid pᷣ⸗
hñtes teneant infra mẽſeʒ dare pau⸗ cidit oꝛam cliamidis ſau
periby. ¶ Cereri vo religioſi admini lie. ij.q. vij dehis. æ He
ſtrationem non hñtes infra idẽ tꝑs il neß⸗ in gehenerder in
lud teneant᷑ ſuis ſupioꝛib aſſignareĩ nias ad Heb.xi. Sicut
pios vſus aliqͥs conũtendũ. Alioqᷓn bhar ena queeſt ad oꝛam

maris.nõ aſpirat᷑ etiam

fi 1 ſ 2 t
bñficiati ſuſpenſiõis. ceteri vo inha⸗ qñ ſcribitur pꝛo plurali

bilitatis penas pᷣdictas ꝑ idem tꝑs ſe de os oꝛis. aſpirat᷑ autẽ
nouerint incurriſſe.Huic inſup adij⸗ qñ deſignat tempus. vr
hoꝛam tertie vel none.

cimꝰ ſanctioni vt clerici pᷣſertim bñ voꝛ
rici pᷣſertim bñfi / igeatur tannen⸗
non qꝙ ſuꝑioꝛ veſtis cley

dib publice nò vtant᷑. & Clemens ricom debet eſſe talanis.

nõ habita mentione grẽ̃a huiuſmodi
velut ſurrepticia nullius penitus eſt

g &. Infra menſem. g
S.ðixĩ. vtentes. videt᷑
. menſis incipiat poſt i
”ꝗ!äü chheationẽ vſus.
hbł Lonuertendũ.facit ad no.xij.q.i.nõ dicatis. monachꝰ adm
ſtratione carẽs elemoſinã facere nõ po ſſit.ſed quid ſi talis monachu

qᷓ;uis adminiſtrationẽ nõ habeat hanc erogacio neʒ facere poſſit
que no.hoſti.in ſum.de pe.⁊ remiſ..quibo ⁊ qualiter car.pe.v.
facientiba elemoſinam.vbitenet ꝙ monachꝰ qui de licent a abba
in ſtudio vel peregrinatione põt facere gratuitã elemoſinã moder.
alle. de offi. dele. pterea.ff.de ꝓcura. ad rẽ.⁊.l.ad legatum.ſf. de iue

longius·foꝛtiꝰ ̊ faciet hanc neceſſariam.⁊ facit qð no.de accu.ex ꝑte
li PDer idem tempꝰ.annale vt ſic reſpiciat qðᷣ pri.dictuʒ fuit a v
gnitatem citra. vel vt reſtringat᷑ pena põt intelligi de ſex menſibo d
bus in pᷣn.dixit.vel dic diuerſificari penas pᷣdictas.ſ.anni⁊ ſex mei

beat in bis de quibo loquit᷑ vſq; ad v.dignitatem annꝰ in aljs.
I¶ Sanctioni.nõ dicit ꝙiſte finis ſit ſanctio ſed addit ſanctiõi in
cedentiba eni conſtitutio eſt penalis hic non. ̊ dico ꝓpter no.iij. di
fi.ſũme.erit autẽ hic locus pene arbitrarie ex quo certa nõ ſtatuitu
of. dele. de cauſis. 1 OͦͦG
m & Pꝛeſertim ꝓ maxime.
n LCaligis.xxij.di.clerici. B . U
ridi ic. pſoꝝ veſtibus erãt pꝛobibiti.eo. ti.
nul.⁊ vide quod ibi ſcripſi. MUDv
pUtantur.puidit clemens circa infulas caligas ⁊ veſtes p
ſucceſſoꝛ circa ſcarpitulas.quarũ ꝑfoꝛationẽ ⁊ inciſionẽ multite
ſuꝑſtitioſa curioſitas apud clericos pullulans adinuenit.

fee cocelne p quã ꝓuideri mandat᷑.ne animarũ cura ſi d
. i iminet negligat᷑ vel ꝑ quam inhibetrelectionẽ ſieri digni
nõ facit excendi gr̃am ad dignienr⸗ curatã.vel ad quã quis ꝑ electionez
uo! ta.ſcòm ibi ad h̊ qð in pn. dicit de diſpenſatione
vſq; ad.vᷣ.qᷓ; tenebat hoſti.ð reſcrip.poſtulaſti.⁊ guil.in ſpe.de lega⸗
S.videndũ.v.ſed nũquid nocet. C¶(c.iij. cũ eadẽ ſitröũ.
r MWandemꝰ. idem puto ſi pꝛouideat dum tñ non motu pꝛopꝛio
9 Diſpenſantes.qͥd ſi nulla fiat diſpẽſatio ſuꝑ pluralitate ſed ſolum
ꝓuideri mandat᷑ de dignitate nõ adiecto de cura. poſtea ſubmittit hec
clauſula. dicas idẽ cũ cadẽ ſit rõ.ſed qꝛ clauſula illa poni non ſolet niſi

cũ fit diſpenſatio ſuꝑ pluralitate vel ſiłis.facit de of.oꝛ.c.oꝛdinarij .

ꝓuideat.li.vi.iõ ſic loquit᷑ ſilis.ideo dixi qꝛ qñ fit ſuꝑ etate oꝛdie vel re

ſigdęẽtia etiam apponi ſolct hec clauſula. vn q;uis in lr̃is gratie ſuꝑ bis

diſpenſet᷑ adiecta iſta clauſula.gra tñ nõ extendet ad curatam.

t. Retinere. ꝙ nõ poſſet ſine diſpẽſatione ex vi expᷣſſiõis. vt .e. ti nõ

vUel alteri.ſi intelligas ſcdᷣe.pſanũ eſt qð ſequi (põt. fi. li. vi.
dẽ gra ſurrepticia. vt.e.ti c cũ in illis.li.vi.ſed ſi de pꝛia h̊ intelligas.
rũciʒ gra ſit ſurrepticia qͥ ad diſpenſationẽ pluralitatis.nõ tñ quo aad
ꝓuiſionẽ dignitatis.exq̃ſpter illam paratꝰ eſt dimittere pmaʒ. vnde ſi

da. de elec.ſtatutũ li.vDi.

èèòMWU

Euimni
ſuuln
ſſncludet
on

llegat⸗
degei⸗
(nipein
gulritt
Minb
. c
pen
ſupp
gfadt
no de
Ee
clrca
chra⸗et
(Fn⸗
d Ai

Uobakad

fforqn

nödon
Manuni

ſonisſad⸗

(Lidi
iutbo
uulloti
ſdene
(Wfotn.
iwelcan

Kbciba
.
ini

Nelqni
ctione.

FJolinmm XXI.

ſine. etiã qlitatẽ eoꝝ erpme habebat vnicum lumẽ.·
In taerdaimene is ⸗ „ cuz eeribir alicutdu⸗
2 G „ 5„ . 2 „,0 £ — 7 „
Nun o ſit anner bufieis vel Momẽti q;qᷓ pfectis ſuꝑ ea lr̃i ſit in gnitate ad quã pſueuit'qs pelectiõe, dert e dion a in al ⸗
nng qntitatẽ reddituũ quaz ſertũ ꝙ aiaꝝ cura ſi dignitabꝰ ipſis aſſumiimpetrati nõ poterit ꝓuideri vVnica ⁊ pncipal. illanõ
mntiie por vno bificis vel kin vel alteri eax imineat nullaten negli cũ in cõceſſione gre ad quã no augen debetur. ? ſit etiã ro. qꝛ
eid nep arpretno⸗ gat᷑ Ad ſ ſi alicui puideri mandemꝰ dã ſeq exequendã debẽt que de inhi⸗ puigere dele dignirn⸗
gun nẽ nulla fiat dipẽſatio de dignitate ad cuiuſcũq; vel qrũcũ⸗ bitõe ſequunt teferri. nulla de electõe ſia ſy de ecleſia. alle, etis
hil Sa ſed ſolu vitat ſurreptio. q; collationẽ puiſionem ſeu q;uis' di * fecerim/ mentionẽ. ¶ Jae. deciſam decre. vltie. eo.
Kalen Qihen bor iuſ un.vi. ſpoſitionẽ ali in certa ecclia ptinẽte: Erlkxẽas a ſe, ap. vel legat ipi? ti. fj. a no. de of. le. c.
rio criͤlind crbͤilr. lie quWu infra mẽſeꝭ duxerit acceptãdã: i⸗ aa⸗ ſup ꝓuiſiõe qrũlibet clericoꝝ keanbi dod.Uarcpi⸗
dinln nõ erpꝛeſſerit illiꝰ curj. hibentes illi vel il ad qru collationeʒ directas de xenodochijs lepꝛoſariſjs dya.e.ti. ſip clericis. li.
ung, ſicut valet lʒ nõ erpꝛeſſe ꝓuiſionẽ ſeu electioneʒ dignitates in elemoſinarijs ſeu hoſpitalibz ena ſi ec vi. bonibfa.viij ꝓnunciaſ
e nt annerionem oꝛdinis Ipſa ecclia ptinere noſcũt neinterin eſias vl capellas decimas aut alia ſe ĩ foꝛma paupeꝝ.· ꝙ cũ
n N vt reddituũ qntitatẽ v collationẽ ipſarũ EE ſpũalia iura noſcant᷑ hre. nulli poſſe ſcribit᷑ alicui de aliqͥ bñ⸗
dirtrr5 decre. cu in ill. co tionẽ ipſarũ ſeu puiſionẽ pce ſpuüalia iura noſcant hre, nulli poſſe Kicio in ecckia pulderi ſi
cſttine adoptat᷑ cũ de dignitate dant vel quẽq; eligãt ad eaſdẽ de di⸗ decernim puideri cmiſi h̊ in aplicis nõ ſ it ibi niſi vnicũ de il
uttii D aſequẽda q̃rit᷑.· nõ cũ dee sl lo puideri nõ poterit cũ
Niſtine ecpmẽda.niſi dicas alit᷑ illud aliquo ſit relatiuũ
— legendo ꝙ h̊ nonũ delaa M s üauBuqpponẽs diuerſitatẽ. cir
i ſine rat vel inducat hec ↄſtõ. ꝙ etiã ãlitas cure iminẽs bñficio ꝗð bʒ impe ca pᷣmũ refere tñ archidęa. in addi.ꝙ qͥdã magni viri tenẽt ↄꝛium ꝑ de
ſtan trãs erpᷣ menda ſit in ipetratiõe qð ꝓbat ir̃a nulliꝰ penitꝰ qͥ equit q̃ſi hᷣ cre e.ri.qᷓuis.li.vi.de ↄceſ.pᷣben.nulla.vij.q/ ſcire q ad ſupꝑficiẽ. fa.ð
eber⸗ ſit de his q̃ poſſent mouere pᷣncipẽ ad gr̃am denegandã.fa.e.ti.q;uis. limo.c.fi.⁊ faciãt pᷣdicta ʒ ioh.monachũ ⁊ archið.in his q̃ no.de ele.q;
nͤſtin 2⁊.c.is cui.i.rñ.li.vi.⁊ qð no.cõpo.de reſcrip.capłm.in fi.magne glo.et lir. li.vi.q dicũt decrę.illa q̃ ſtatuit tꝑs pñtande electiõis ⁊ petẽde ↄfir⸗
☚ videt᷑ expᷣſſu m. ᷓ.e.cõ.de off.oꝛ.c.ij.ſi intelligat᷑ illud ſpãle q ibi ponit? matiõis locũ hĩe ſolũ in pncipalibꝰ platuris eccłiaꝝ.⁊ tñ tex.ibi dicit.
ume de ſpalitate qͥ etiã expᷣmat q̃litatẽ cure.⁊ talẽ expᷣſſionẽ cõiter hodie fa⸗ ectio in aliqua ecclia celebꝛata.ↄꝛiũ etis pbat᷑ ibi. F. fi. duʒ dicit quis
ſimit ciũt ĩpetrãtes ⁊ caute.Poſſet dari tertia lectura.ꝙ mixtura diſpẽſatio ¶ Eccłia.dioceſi vel ꝓuincia.cũ ſit eadẽ rõ. (eeleccus.
mnält nis ⁊ gre ꝓuiſiõis in eadẽ lr̃a cõceſſarũ viciet vtrãq;.q ſi ſegregate feꝛẽt l:· Menſem. ſolet dici in lr̃is a noticia vacationis.vt.ꝓtiiiicivno.⁊
nmetin valeret puiſiõis gra vt pᷣmo dicebat᷑ hanc fa.de re.iu.vtile.li.vi.⁊ qð qñ tunc incipiat mẽſis currere ibi habes in fi. H”MMMM
nnes d ibino.lʒ eni ſcða gra diſpenſatiõis pendet a pᷣma.⁊ ſic ſit inſepabilis.pᷣ BSeun electionẽ᷑.hoc inducebat dubiũ. .
Negirmn ma mñ gfa. ( ꝓuiſionis bñ ẽ ſepabilis a ſcðᷣa.q̃re illa vtilis ꝑ illã inutilẽ m Interim.ſ.infra menſeʒ acceptatiõis. n⸗ õſueuit. vide qð
as. viciari nõ deberet.ſ̊ egeret declaratione.in dubio tñ placet pᷣma lectu dic ã·c. penul. in glo.ginge:. o Cu p quia reddituũ cauſe.⁊ iunge
onachhain ra ad inducta.ſcðo rñdet᷑ pmo ad lr̃am ſequentẽ vt ſtati dicaʒ.ad id qð pilr̃a m nullã ⁊c̃ que ẽ in i. Bfe.ſuperiꝰ narrate.ſ.q̃ certos mo
dis nune allegat᷑ de motu pncipis rñde ꝑ decre.non põt.in fi.ſuperiꝰ allegatã in F Erlr̃as.Naſus.Lre ſup puiſiõc clericoꝝ (¶ dos hẽbat expᷣſſos.
sguen decre.is cui.ſcdᷣm cũ pᷣmo tenebat᷑ ⁊ ideo pᷣmũ eſſe debuit nõ curatũ. ſi nõ includũt hoſpitalia ⁊ loca ſiłia ⁊ hñtia iura ſpũalia. niſi id ex⸗
creſoſemn eni pꝛimũ dimitteret cura nõ obſtaret.vt ibi.i.rñ. vecre.ij. de of. oꝛere⸗ Eegatis de latere. p decre. l. de offi. le. li. v.. (bmatur
l.Pet quirit ſpãlẽ mentionẽ bñficij vt nõ ſufficiat generalis.⁊ ẽ p boſti. Z cõ⸗ ¶Bup ꝓuiſt⸗ ione.ſatꝭ videret idẽ in ltis qͥ emanãt ſuꝑ reſeruatiõe fru
nnlicl po.in his q̃ no.de reſcrip.in nr̃a.in fi.ſed nõ requirit expᷣſſionẽ q̃litatis. ctuũ bñficiox · yt talia in illis nõ includant᷑ ni ſi exbᷣmant᷑ ꝑ rõem quaʒ
ini iet a Nuliiꝰ. vniuſale negatiuũ c.⁊ adhuc ſubmirtit (vt ſuperiꝰ dixi. da Directas. intelligo etiã ꝓpꝛio motu.nã motꝰꝓpꝛiꝰ njõ (ꝗ].dicã.
n.f Ni penitꝰ⁊ ſa.ad ſuperiꝰ dicta quibo tñ nõ obſtabit hec lr̃a ſi dicas.gra ſeʒ ampliat gram vel vi vᷣboꝝ lʒ excludat ſurreptionẽ eiꝰ ꝓ q̊ ſcribit c.ij.
Nernaß ſuꝑ pluralitate cõceſſa.fecit eni mentionẽ.s.de mãdato ꝓuiſionis ⁊ de eXenodochijs. ð reli.do.c.iij.⁊ varia noĩa taliũ locoꝝ.vide.xxiij.q.
gra diſpenſatiõis.pꝛimũ ↄſiſtit in gr̃a facienda:ſcᷣm in iã facta.ſa.qð vl.faucimꝰ.⁊ ibi de h.⁊.i.qvij.ſi q oẽʒ.ad fiein auẽ.de ali.⁊ emphi.cõ
efutten no. de pben. ſi cui.li.vi.in vlti.glo.vel ſi exponas alteri de ſecũda.vt ibi trac.in pᷣn.colbł.ix.⁊ de ec.ti.S.ſi.eadem.colla. ſ Elemoſinarijs.in
rnenſnn dixi in pꝛin.glo. . multis locis hoſpitalia vocant᷑elemoſinarie.in aliqbo domꝰ dei. de ap.
nitſetan b Mometi.ſ̊ tenebat hoſti.in pꝛedi.decre.poſtulaſti. reddẽs rõem dilectis. multa etis monaſteria ſine certo loco hoſpitalitatis hñt talia
dcketant ꝙ circa pluralitatẽ in ꝑſonatu cũ cura duo ſunt ipedimẽta.ſ.pſonatꝰ⁊ officia elemoſingrioꝝ. ⁊ cũ oĩa iſta deputata ad certũ vſũ.ad aliũ vſuʒ
naißs cura.e.ti.de multa.ſublato q̊ pᷣmo ipedimẽto.ſ.ꝑſonatꝰ remanet ſcᷣm ſine pape lInia ↄuᷣti nõ debeãt ·de reli.do.c.ij.poſt pn.merito nõ cõpꝛe
kingiitn ſcʒ cure.vt ibi ſcpᷣſi.⁊ idẽ guil.in pᷣdi.v.ſed nũquid. bendunĩ ſub ir̃is b ñficialibo.q rõe idẽ puto de fabꝛecelils.
ſe c¶ Inſertũ.qð ſumi põt ex decre.de of.oꝛ.oꝛdinarij..puideat.li.vi. g R atlrn. talia ſunt loca religioſa.qð intelligas ſi auẽte epᷣi ad pᷣ
inn d Aliarũ cura.h̊ inducebat dubiũ q̃ſi ꝑ ð decurato papa pꝛouideri ſunt inſtituta.de reli.do.ad hec.⁊ ſò talia ſpũalia pñni illas accedere.et
hnuſeud m voluerit. ? ſufficiat qᷓ̃cunq; ꝑte l̃e talis voluntas appareat.vt ſic finis fa.qð ſcripſi poſt inno.⁊ hoſti.de iurepa.erx lr̃is.Et adũte.qꝛ ſi hoſpita⸗
trahat ad pᷣncipiũ.fa.de ap.ſcðo requiris.cũ cõcoꝛ.de reſcp.olim.ſicut le ſit pncipale cui accidit eccłia vel capella.ꝑlr̃es tales nõ debet᷑ vt hic
ſufficit quacũqʒ ꝑte actoꝝ certificet᷑ ſnia.. de ſen.q ſi.cer.l.iij.ſed hec ſi vo ?uertas ꝙ ecclia ſit pncipale hñs annetũ hoſpitale.tũc non puto
“ cła nõ ponit᷑ ad gram augendã.vt..ꝓxi.rñ.ſʒ ad indenitatẽ dignitatis p locu habere.ſed tũc iure acceſſoꝛie veniet qð pncipaliter non veniret
bitiebtic⸗ in executiõe ſeruandã.nec ſonat in ↄditionẽ ꝓuiſiõis vel qᷓlitatis expᷣſ⸗ bñ fa.e.ti.ſuꝑ.æ.li.vi.⁊ de regu.iur.acceſſa oꝛlũ.⁊ qð ibi no.qͥd in dubio
ſionis ſed potiꝰ in monitionẽ.vñ valeret ꝓuiſio hac monitiõe nõ ſerua vt qꝛ extat hoſpitale ⁊ ecclłia.⁊ neſcit᷑ qð ſit pᷣncipale ⁊ quod acceſſoꝛiũ.
1 eheft ta.vt no.e.ti.nõ põt.ij.rñ.li.vi.Jo.an. MVM! So.ſi apparet poſſeſſio ⁊ denoĩatio ꝑ quã poſſumꝰ alteꝝ pᷣeligere illud
imnuſtin e¶ Si dignitatibo.qͥd ſi nõ ponit᷑ ſi.puta qꝛ ðꝛ ꝓuiſio ꝙ aĩaꝝ cura di⸗ ſequemur.e.ti.cũ de beneficio.li.vi.de ꝓba.pꝑ tuas.cũ ſi.ſed ſi nõ appa⸗
mni. Fnitatibo iminẽs nullatenꝰ negligat᷑idẽ puro ꝑ id quod ꝓxi.dixi.item ret repellã impetrantẽ.ↄſtat eni de boſpitalitate nec ↄſtat illud acceſſo
aſsn intelligi᷑ iminẽs.i.ſi qua ĩminet. rriũ eccłie.nã ⁊ ſi boſpitale ⁊ ecclia eſſent annexa itaq; neutrũ pncipale.
iansſie n. ASe dignitate. decre. etiã cũ in illis.e.ti.ij.rñ.loquit᷑ de dignitatevtł puto hãc decre locũ hẽeꝑno.ne ſe. va.c.i.ſa.qð no.de conceſ.pᷣben.ſi cᷣ
ſendha pionatu. T ibi in. iiij.rñ. qð de beneficio loquit᷑.de ele.nõ repetit.decla⸗ pitulo.li.vi.in lo. quero.in fi. b Decimas.i.ius ꝑcipiẽdi decias
isptinf rari velle an in beneficijs minoꝛiba qꝗbus ꝑ electionẽ ⁊ ↄfirmatõnẽ ꝓui an autẽ de redditib hoꝝ locoꝝ debeat ſolui decima.hr̃ in declaratiõi⸗
dedſcliinn det᷑ locũ babeãt bec iura cõiter tenet᷑ ꝙ ſic.⁊ fa de reli.do.c.ij.ij.rñ. in bus de quib dicã de deci. cjj. 1¶ Spũalia.vt cimiteriũ ⁊ ius
Linſe pein. funerandi:j· de relig. do. qꝛ ↄtingit. in/ ffii.
icienii . Sag auauls. ſtud vᷣbũ non eſt in decre.cũ in illis ꝑ qd quandoq; dice le Decernimꝰ.videt ꝗ̊ eſſe ius nouũ.⁊ bic incipe ↄſtruetũ.
porn ſii⸗ bãt impetrãtes ad pᷣ vt aliqͥd adderet electionẽ includi.iã dudũ cõſule IPꝛouideri. vñ nec hodie talia clericis ſecularibo in bñficiuʒ dari
lirate Sſun rã ↄꝛiũ in quadã cã floꝛẽtina illa rõe.qꝛ cũ regulariter in iure indefini⸗ pũt ꝗ.· de reli. do. c.ij. ij. rñ. in pᷣn.ſed ẽ dubiũ an in duobo caſibo ibi exce⸗
enſebninke. ta eqpolleat vniũ ſali.de q̊ no.de elec. vt circa.lib.vi.illud vbũ nibi lad ptis in vᷣniſi in fundatiõe ⁊c. locũ hẽat hec decre.⁊ puto ꝙ ſic cũ gene⸗
ninnſ det. itẽ qꝛ cũ ꝑ decre.cũ in illis verbũ diſpoſitõis nõ includat electiõeʒ raliter loquat᷑ nec ſequit᷑ ſi concedi pñt illis caſibo in beneſiciũ.̊ inclu
CCNnn q̃ſi diuſe ſint ſpẽs vniũſale adiectũ illi ſpei quis illã amplificet.tñ aliã dunt᷑ in ir̃is tolle inſtantiã. S. c ꝓrx. e.ti. q;uis, i. li. vi. ſicut certe qlita
nrralt no includet marie in p̊ caſu q́ de materia reſtringibili loquimur vt ibi tes ſunt in ĩis bñficialiba expᷣmede.ſic⁊ iſta. ad h̊ vt talia in lr̃is inclu⸗
3 Gntſiln in ſcðo.S.mõ vides h̊ hic appꝛobatũ. Uidi etiã dubitari ſi nullꝰ ipſoꝛũ dant᷑.⁊ tũc facta expᷣſſione taliũ debebunkt ſolũ in ill caſibo niſi in expᷣſ/
rata. modoꝝ expᷣmat᷑ qꝛ ſimptr mãda ꝓuideri de dignitae vel pᷣma qͥ vaca ſione appareat papã ampli voluiſſe/⁊ nũqͥd cum bñficijs pmutari poſ
ſos Ni hit vel quã duxerit accceptãadã nũqd includat᷑ dignitas cui ꝓuidet᷑ per m Apłic.no. ꝙ nõ repetit dele (ſint. dicã· de reri amu. c. vno.
(dorſine electionẽ.⁊ tenẽt aliqui ꝙ pᷣ caſu ita veniet modꝰ electionis ſicut quis er 6.? foꝛſan h id qð dixi in glo ꝓr.⁊ eſt ſi. qꝛ legatꝰ nõ confert eccle
naßhſih, aliꝰ.exq̃ nullꝰ expꝛimit᷑ cum illa decre:/⁊ iſta nõ dicit modum electiõis lã ſpectantẽ ad pnñtatcionẽ laici patroni:quaʒ tñ papa ↄfert de iurepa.

enſn .

mutinenſis archidyacon⸗ impetrat archidya conarũ boñ.nõ curatuim
vel curatũ p̊ tñ expᷣſſo ⁊ diſpenſat᷑ cũ ipſo ſuꝑ vtroq; tenendo lʒ diſpẽſa
tio pluralitatis nõ valeat exq̊ mutineñ.archið.hʒ curã ⁊ h nõ expꝛeſſit

ꝓpter rõem quã ꝗ· dicã ſuꝑ vᷣbo momẽti.videt᷑ tñ ꝙ valeat iĩpetratio.ita
ÿρ ipſam mutinñ. dimittẽdo ↄſequi poſſit bonoñ.nõ eni hꝛ in iure ex⸗

pſſum ꝙ ipetras qui tenet᷑ facere mentiõeʒ beneficioꝝ quc bʒ teneatur

nõ includi niſi expꝛimat᷑.ſed dicũt vno caſuũ expᷣſſo aliũ nõ venire. Cõ.
tradicere videffinis huiꝰ capli.ſed rñderi põt ꝙ reſpicit caſum narra/
b In certa.de iſto eni ſcias ꝙ Jo.mo.no.de re.iu.in (tũ vt ibi dicãa
generali.li.vi.⁊ archið.e.li.de conceſ.pᷣben.ne captãde.clementẽ q̃rtuz
ferminaſſe auẽte ſumpta de libꝛo.ij. Regũ.xij.c.⁊.iij.q.vij.. vlti. de il⸗
lo qͥ hẽbat vnicã ouẽ.⁊ ex.l.illicicas.ꝭ.ne tenuis.ff.de offi.pᷣſi.de illo q

De pꝛeben. et digni.

4 . . „ ℳ— „ % . 9
5 dilectꝰ. de offi. le. dilectꝰ. qð intelligas b erpſſe o vt ibi diri. ſit Gcir⸗
Bia cenriers pts legaton ſicut ⁊ circa alia.de of.le.c.pe:⁊ añpe.li.vi
n iis.pꝛobatio teſtiũ vel alia nõ ſufficeret b̊ caſu.facit qð no.eo.

ti:ſi motu ꝓpꝛio.li.vi.in vlti.glo.

⸗Go⸗ alia. vt ꝙ de aͤbuſcũ
o Erpᷣſſe. per qð ſufficere nõ vident᷑ verba generalia.x qᷣbuſcũ
Gdaften 6 dignitarib gerſonarbe officijs ⁊c ⁊ fa.ðte. cõ.· de offi · oꝛ . c. i

Iplures. Caſus.
caſu vacat vna dis . . ge
Robaraono copon de. 3 kineo dee⸗ dignitatel
ꝛobat qð no.copolt. n
e dndli .ad ulr gull. aliã dignitatẽ aut bñficiũ cu⸗
ones ad lĩ am ipſi yer rã aĩaru hñs acceptet diſpẽſa

a in ſpe. ti. i. . vidẽdũ one ſup ᷣ ltime nõ obtenta ei poſ⸗
* hñ 6.7 0. „— V ,„r „ „ 2
Fda caiina ſeſſiõe adepta paciſice dignitates qs
rij.li.vi ? archið. in de⸗ pꝛi habebat ipo facto vacare cẽſem
cre. non põt. e. ci. li. v. ? ſicut ſi dignitatẽ vnicã obtinenti alia

. , 9 1 7 . 2
debuiſſet clariꝰ foꝛmari ſilis ↄferrereiꝰ pacifica poſſeſſiõe ha

vtc.j. dicã. 6
Obtinẽs. pſuffici? bita, pꝛĩa deiure vacare. „ Idẽ.
3 diſbenſatione vt aliq̃ Ytomanꝰ põtifer de baniao
it dubitatio. Slg n .
ri alicui motu pꝛopꝛio ꝓuideat
r Dignitates.pſona? Ue Rh =
mus elbenellcin Ardra 2 de bñficijs que obtĩet nõ ba2
vel alterũ cũ altero cum bitã mẽtiõe ꝓuiſiõeʒ ſeu gram hmõi
ſit eadem rõ.

SEebs dio der de
Vel illo remedio vna cũ . .
pꝛimis vel cum altera pꝛimarũ. t & Eiꝰ.dignitatis vel hñficij cura⸗
ti vltimo collati ⁊ acceptai. v Aldepta.Idẽ videt᷑ſi ꝑ eũ ſtaret

q̃ minus adipiſceret᷑.e.ti.lʒ epᷣs.de elec.cũ iſta.li.vi.qð pbat ſikitudo qᷓ

ſequitur.hoc veꝝ qñ tenet᷑ collatio vltimi.ſecus ſi collatio non teneret
2 tũc abſtinẽdo a poſſeſſiõe penã iſtã euaderet.vt.j·dic.
¶ LUacare.ſi intelligas de his q per diſpẽſationeʒ habebant᷑ videbat᷑
exrpeditũ.e.ti.nõ põt.qj.rñ.li.vi.inq;tũ ibi dicit᷑ ꝙ diſpenſatio data ſuꝑʒ
duoby intelligiĩ de bᷣmis duobo. g̊ tertiũ in locũ pꝛimi vel ſcðe ſubꝛoga
re nõ põt.ſed qꝛ poterat etiã noĩatim ſuꝑuũlis diſpẽſatũ eſſe.ſ.ſuꝑ tali ⁊
tali bñficio ⁊ dignitate.quẽ caſum.S.ille non ↄtingebat vtilis fuit hec
declaratio.⁊ videbat᷑ qbuſdã ꝙ nõ vacarent.ſed pᷣnceps deberet eligere
quã ex pᷣmis dimitti volebat.ar.ff. de excu.tu.l.vi.q ĩcipit ſi duas alijs
videbat᷑ ꝙ ipſe idẽ puiſus eligeret ꝑ decre.pᷣterea.e.ti.⁊.c.referẽte.expe
ditũ eſt ꝙ vacãt oẽs pᷣme.ad.i.pᷣ.rñdebat cõpoſt.ꝙ lʒ qͥs pluribo tutelis
grauari nõ debeat.ꝑ vniꝰ tñ receptionẽ nõ vacat altera.ad decretales
rñdebat ꝙ coꝛrecte ſunt ꝑ decre.de multa.⁊ bec ſatis ſunt plana.ſed re
manet dubiũ ſatis foꝛte nũqͥd valeat collatio vltimi.h̊ dico ꝓpter decẽ.
oꝛdinarij.de of.oꝛ.in fi.li.vi.vbi dicit᷑ ꝙ hñti pluralitatẽ taliũ etiã cuʒ

diſpẽſatiõe ſufficiẽti nõ põt aliud tale ↄferri niſi diſpẽſatio etiã extẽda⸗

tur ad illud.vel niſi pꝛius habita reſignet.⁊ viciat collationẽ alit᷑ factã
⁊ facit qð ibi no.poſt gar.in vlti.glo.⁊ foꝛte fuit ð dubiũ huiꝰ decre.cũ
enĩ illa decre.oꝛdinarij.dicat collationẽ vltimi nulliꝰ eſſe momẽti.q̊ ꝑ
eã nõ vacant pꝛima.ſed in pᷣdi.decre.nõ põt archið.tenet ꝙ non valet
rollatio vltimi.nihilominꝰ vacant pꝛĩa.exq̊ poſſeſſionẽ habuit vltimi
ad h̊.e.ti.eũ qui.li.vi.⁊ ſic dicit᷑ x. magnũ virum ꝓnunciatũ in curia.
quã tñ pnunciationẽ refert ꝙ pẽdebat appellatio.ſᷣ ꝗ̊ declarare pꝛocu
raſſem ſi cõpoſitoꝛibs adheſiſſem. puto tñ ꝙ ſi hñti vnũ curatũ confert
ſcðm tale.valeat collatio ſcði.⁊ exqͥ ſtat per eũ q̊ minꝰ habeat poſſeſſio
nẽ ſecũdi.vacat pꝛimũ.ſi vo hñti plura talia ex diſpẽſatiòe ſufficiẽti cõ

fert᷑ aliud tale valet collatio ſi diſpen ſatio ſufficiẽs eſt.etiã q̊ ad ilud.?⁊

tũc de vacatiõe nõ querimꝰ.Si vo diſpẽſatio ad ̊ vltimũ non iuuat.
dico ꝙ ſi dimiſſum pꝛia ante collationẽ vltimi valuit ipſiꝰcollatio.nec
tũc etiã de vacatiõe iuris qrimꝰ.ſi vo nõ dimiſit.collatio vltimi nõva
luit.tñ ꝑ acceptationẽ nõ perdit pꝛia.imo illa retinet.ſi ſano vſus cõſi⸗
lio vides collationẽ vltimi nõ valere.ipſiꝰ poſſeſſionem nõ appꝛehẽdat
vt ſic humanitas iuſte plenitudis nõ auferat᷑.ij.q.vi.ſi qͥs libellos.de
ap.cũ ceſſante.⁊ facit no.de cle.ↄiu.diuerſis.cũ cõcoꝛ.Si vo poſſeſſio⸗
nẽ ipſiꝰ vltimi appꝛehẽdit hoc poſſeſſio facit ꝑꝛiavacare.nã h̊ caſu cum
ex tali vicioſa poſſeſſiõe vacaret vnicũ vacabũt ⁊ illa ꝑ litterã q ſequit᷑.
a ¶ Sicut.ſi ꝑ hanc lr̃am dico ꝙ ſi caſus eſſet ꝙ poſſeſſio ſcðᷣi non face
ret vacare vnicũ pꝛimũ.vt.e.ti.ſuꝑ eo.⁊.c.ſi tibi ↄceſſ.li.vi.nõ vacabũt
illa plura.? hHᷣ puto veꝝ ſiue valuerit vel nõ valuerit collatio vltimi.
bᷣ Oacaret.ꝑ decre.de multa.e.ti.⁊ hodie ꝑ ↄſtõnem iobis execrabił
ſi pꝛimũ abſq; moꝛa diſpẽdio vᷣbo ⁊ facto in manib oꝛdinarij ſub teſti
monio publico nõ dimittat pꝛiuatꝰeſt ſcdðᷣo ⁊ inhabił ad ſacros oꝛdics
7 bñficia vt ibi.qꝛ vᷣo.
Jromanꝰ.valet ꝓuiſio facta ꝓpꝛio motu pape tacẽtis beneſicia ꝓ⸗
uiſi quecũq; ſint ⁊ qcũq; appꝛobat.qð no.ꝑ archið.⁊ me.e.ti:ſi motu
Aꝓpꝛio.li.vi.⁊ repꝛobat quod ibi no.ioh mo.
onelſer. de legato eſt opinio.no.de ol.le.c.vlti.li.vi.⁊ no.ð.e.cõ.
Bnflelo.⸗ lorge ſunlederemeerll v. .
Pꝛopꝛio./qõ nõ itelligit᷑ niſt expꝛiat᷑ vt in p̃dic.decre.ſi motu.i fi.
8 Pꝛouideat.vel ꝓuideri mãdet cum eadẽ ſit rõ.
h DBbtinet. in re vel ſpe. S. e cõpo.de reſcrip.gre.
1ĩ Wlalidã.qͥ ad bñficiũ ſurreptiõis.i.non ſurrepticiã.aliã enim inba
bilitatẽ illiꝰꝓ quo ſcribit᷑ nõ tollit motꝰ ꝓpꝛiꝰ vbi aliud nõ addat᷑.etiã

epᷣo.ſaluo ꝙ in vltio caſu cũ eſt deuolutũ ad papaʒ diſtinguit an blfas

ſi ülla ex talii pluralitate pcedat. vt qꝛ ſine diſpẽ SS
iig &x kalti 5 vkt qꝛ ſine diſpẽſatione hẽat pluraſ a ·
v dignitatũ vel curatoꝝ q̃ͥ facit quẽ inhabilẽ etiã ad mfnar Geralita, . H
elec. dudũ.ij.⁊ ibi dixi.in.i.glo.⁊ patet apertiꝰ ꝑ ↄſtõnem iob eecx x

ſatis eſt illi clauſule qꝙ certu hʒ effectũ . nec aliũ opabit deee irenten⸗

—

e ſa rnr anee nde qua intentiõe ſi appa reat illi ſtabit᷑. vt dixi de re
I: q Decdlaramꝰ. repꝛog)
bar Selenreen
foꝛe validã declaram q̃liacunq; fue rigi opinionẽ iam.
rint bñficia dignitates aut pſonat: tetAuagtockiz rö en
cũ cura vel ſine cura. ⁊ in numero jn teptione puiſteie ta
tocunq; que is hẽbat cũ ſibi ꝓuiſio fa aptat᷑ curatis vel ſimpit
ca ſuit. ¶ Icẽ. Alp muleis vr vnl. dte;
¶ bñficio ad cuiuſcũq; epi None diſee eutere⸗
collationẽ ſpectãte alicui cfe pot. in fillib. viꝛobi⸗ 4
rẽdo ſcribam ſibi illud ↄferri non po bqcopinioneʒ tenebã in ,
terit:cuiꝰcollatio ex negligẽtia ipſius HW„ nco⸗. R .
epr ad eiuſdẽ capim deuoluta exiſtit mat qtuoꝛæ e ſeſl 4
lʒ ꝓuideri ſibi poſſit de illo etiã cuuus ⁊ quaſdam opi. derermt L
ad ipm epᷣm ex ſui capli vel alteri; eu Zunſes⸗ S
iuſcũc ꝛſiue ad nos ex ipſiꝰepi alio ⁊no æcptoo t fuxiete

rũ in h̊ eidẽ ſuccedentiun negligentia ehie bb intendit incluh
. ere.
o& Scribamꝰ. execuꝗ/
toꝛi.ideʒ ſi ſeẽ enbene 6

excitet᷑ officiũ an ↄſtituat᷑ delegat᷑ de of.oꝛ.lʒ.⁊.c.penul.de reſcrip. cum
p¶E negligẽtia.idẽ ſi ex delicto.lʒ ſit opio an er (allquſth.linn,
caſu deuoluat᷑ ad caplm.vt ſcripſi de elec.cũ in cunctis.in fi.⁊ ſuꝑ vlti.
glo. vbi vᷣo ex cõmiſſiõe epᷣi capłm vel aliꝰ haberet ↄferre.h̊ nõ impedit
executoꝛẽ vt ꝓbat᷑.e.ti.c.fi.li.vi.facit qð no,.de inſti.c.fi.als facile poſſʒ
eps eludere impetrantẽ. . “
9 Epᷣi.ſed nũ quid negligẽtia ipſiꝰexecutoꝛis qñ.ſ.eo ſciẽte vltra ſex
mẽ es vacauit beneficiũ qð conſerre poterat obedit ei.cõpoſt.in decre.
capim. de reſcrip.in magna glo.in.iiij.char.vᷣ Itẽ nũquid executoꝛ te⸗
net ꝙ nõ.⁊ decre.ij.de cõceſ.pᷣben.in oꝛdinarijs collatoꝛibo loquit᷑ nõ
