ſi papa.s.de pꝛiui.li.vi.vtjdicã. ge MNoſtris.de lr̃is eni inferioꝛum
dubitat᷑ an fidẽ faciãt etiã quo ad aſſertiua.de quo ſat no.vt ſcripſi.g.e.
poſt ceſſionẽ. H Seap.quõ hec ſũt diuerſa.patet de reſcrip.ſi groſe
li.vi. i¶ NRſeruaſſe.qð ẽꝗ.has reſeruationes faciũt etiã legati cum
moderatiõetñ qͥ habet᷑ de of.le.c.iij.⁊ iiij.li.vi.ſed in hoc differũt.qꝛ de⸗
legati reſerua iõe nõ ſufficeret fieri fidẽ ꝑ ipᷣius vba narratiua. de teſti.
cũ a nobᷣ.ſalua ↄſuetudie curie.de q̃ ibi ſcripſi.⁊ defi.inſtru.ꝙ ſuꝑ his.
lꝛ Cõmiſiſſe.hec pñt faceae inferioꝛes nõ tñ poſſent ↄcedere facultatẽ
recipiẽdi renũciatioʒ ⁊ ↄferẽdi.qð dic vt ð of.le.c.pe.ij.rñ.li.vl.
la Alia.ſiłia.vt qꝛ ↄfert bñficiũ eð narrat vacare ꝑ puationẽ quã fecit
de titio vel ſcribit de oꝛdinario ꝙ nullã iuriſdictionẽ exerceat in ꝑſonas
vel loca que narrat ſe exemiſſe. in Intentio. licet ergo lr̃a nõ ſit gra
tioſa.ſuftiẽ ⁊ qð ſuꝑ illis nã tal intẽtio pape fundet᷑.vt qꝛ mãdat dack

ſenti. poꝛro.li. vi. r OReſtituat. ox
ſequeſter habeat limitatã poteſtatẽ.ſ.de reſtituẽdis fructibꝛ qui ad oneg

De iureiurando.

cari moneri pꝛiuari vel capi. quẽ dicit ſepiꝰ excõicaſſe vel ſuſoẽdiſſe vel
maͤdat eũ lchri vel ↄmitti alicui ꝓuiſionẽ bñficiũ expᷣſſa pſona velnon
expᷣſſa cui puideri debeat qð vacare narrat altero de pᷣdictis modxiss
a fundat᷑ In narratiuis ergo ſup quibo nõ fundat᷑ papalis intentio
haberet locũ decr.ſi papa.i.rñ.de pꝛiui.li.vi.patet exẽplũ ĩ eo qð ibi no.
glo.ij. facit qð no.iiij.q.vi:boc quippe.⁊ · xciij di. dñs. nunqͥd aũt inſtru
mentũ ſentẽtie in quo ðꝛ
libellũ oblatũ.li.ↄteſ. et
ſimilia.de his fidẽ faciat
ſcripſi poſt Inno.hoſtiẽ.
p.e.qm̃. ſuꝑ verbo que
occurrerint.⁊ no. in ſpe.
de inſtru. edi.S.reſtat ad
fi.vᷣ.in ſum.⁊ facit quod
no. in ſpe. de pba. §. fi. v·
ſed pone iudex.⁊ de ꝓcu.
GS. ij. ad. fi. . He illud qq;.
o Feciſſe narramꝰ qd
ſi talia narrata ſuꝑ qui⸗
bus fundat᷑ intẽtio pape
nõ ſũt de facto ſuo.ꝑ hãc
licterã videt᷑ ꝙ illa nõ ꝓ:

ſtra fundatur fecifſe narramcẽſem⸗
ſup hicnarratis fidẽ plenariã adhibẽ
dam. Alolẽtes ad pᷣterita? pendẽtia
etiã alrione negocia h extendi
7 Clemens.v.in cõcilio vieneñ.
„ teſtibus.
Vm iudei quidã ⁊ ſarace

Aaiuilibus aut criminalib
cõuinci ꝑchꝛiſtianos nõ poſſint ſe p⸗
nõ p: uilegijs regũ ⁊ pꝛcipũ tueant.qꝛ id
bent. ⁊ facit v. qð ſequt nedũ luri cõtrariũ.ſed ⁊ chꝛiſtiani re⸗
ſuꝑ ſic narratis ᷣm qð vi . 6 Spluri
gek ii cofert beneficiuz ligioni obpꝛobꝛioſum ẽ plurimum
qð narrat in curia voca aduerſum reges eoſdẽ ⁊ pꝛincipes in
ſetꝑ moꝛtẽ bñficiati cam domino exhoꝛtamur ne cõcedat huiꝰ
hec narrario no ſit de ſa⸗· mogi de cero pꝛiuilegia vlſeruẽt aut

cto ſuo nõ pbet qð videt᷑ . rHen
graue.tñ rhne haberi tã ſeruare ꝑmittant etid i conceſſa ꝙ ſi

to.qꝛ in facto ꝓpꝛio non
ſic pᷣſumit᷑ erroꝛ vt in ali
eno.de reſcrip.ab excõi⸗
cato.cũ ſuis cõcoꝛ. bene
facit ·de ſen.ex.ſi ſũmus
ſatis puto ꝙ talia verba .. .. . —
ꝓbãt ſaltẽ pᷣumptiue exquo ſuꝑ illis fundat?᷑ intẽtio pape ita ꝙ pᷣſumptõ
ni ſtabi niſi 7 pbet᷑.facit qð no.de reſcrip.nõnulli.in glo.pen poterit tñ
ppbari Ʒ. puta illũ moꝛtuũ eẽ extra curiã qð fieri nõ poſſet in his quepꝑa
pa narrat de facto ſuo ⁊ ̊ foꝛte vult lr̃a .· ibi fidẽ plenaris quaſi intẽdat
vt q illã narrationẽ nõ admittat ꝓbatio qð intelligo de ꝓbatiõe que ꝑi⸗

mat narrationẽvel ip̃am falſaʒ ondat/ꝓbatio vo ꝑ qua ſtãte narratione
releuaret᷑ pbãs bene admitteret᷑ pone in terminis:papa narros renũ ci⸗
ationẽ beneficij factã in manibo ſuis ⁊ ꝑ eũ accepta ↄfert illud vel ↄferri
mãdat.bene potero ꝓbare ꝙ illud bñficiũ tꝑe conceſſionis ſpectabat ad
me nõ ad cedẽtẽ. vel ꝙ ipᷣe cedẽs pꝛiꝰ ceſſerat in manibo oꝛdinari vel per
ipᷣm fuerat illo pꝛiuatꝰ.⁊ his ſiłia.que narrationẽ pape nõ pimũt. fac de
accu.cũ dilectiex his diſtingue narratiua reſcriptoꝛũ papaliuʒ aut ſuꝑ
his nõ fundat᷑ intentio papalis.⁊ tũc nõ ꝓbãt vt in decr.ſi papa.aut fun
dat᷑ ⁊ tũc ſubdiſtingue.aut ſunt de ꝓpꝛio facto ⁊ faciũt pleniſſimã que ꝑi
mi nõ põt.aut de alieno ⁊ tũc faciũt plenõ.ſed perimi põt vt dixi.
Polr enſemus.quaſi iudicamus ſentẽtiamus ſtatuimus iubemus de
liberamus exiſtimamꝰ.hec oĩa ſonat hocverbũvt · dicã de ocel. pbẽ. c.l.
Pendentia.ↄcoꝛ. cle.de iudi.diſpẽdioſam.in fi.⁊ ibi vide. =
( Um iudei.Caſus ꝑ teſtes xpᷣianos ↄuinci pñt iudei ⁊ ſarraceni.nõ
ob. cõtrarijs pꝛiuilegijs regũ ⁊ pꝛincipũ qͥb ſi vtant᷑ ſubtrahit᷑ illis
xpᷣianoꝛũ cõmertiũ :ꝑ hoc ꝑtes patẽt.ſcða ibi ꝙ ſi ſupplet ↄciliũ laterañ.
S.e.iudei. s ¶ Saraceni. vndevtriq; dicant᷑ ſcripſi de iudeis ⁊ ſara⸗
cenis. ſuꝑ rubꝛica. t. Eriminalis. de vtriſq; foꝛte ↄtinebat pꝛiuile
giũ.ſed foꝛſan de alteris tmů. v Chꝛiſtianos.licet xpᷣiani q illos re⸗
cipiant᷑ in teſtes pñt tñ ꝑ exceptionẽ criminis ꝑeos a teſtimonio repelli
vt ſatis ſcripſi poſt hoſt.s e.iudei. x ꝛincipũ. vide quod dixiꝗᷓ· de
bap.c.vno.regulariter iudei nõ ↄpeſcũtur ꝑ eccłiam ſed ꝑ ſeculares pᷣn⸗
cipes ſub quibo degũt.de iudeis iudei:.ij.⁊.c poſtulaſti.⁊.c.nõnullꝰ.i fi.
2 facit:j· de re iudi.paſtoꝛalis.in pꝛin.⁊. s.de vſu.poſt miſerabilc.in caſi
bus tñ eos iudicat eccłia.qͥ no.in pᷣn.c.iudei:ad quos addas iſtũ caſum
ↄſueuerũt aũt pncipes ꝓpter magnũ lucrũ qð a iudeis in terris ſuis de
gẽtib ↄſequũtur eis fauere ⁊ eos pꝛiuilegiare vt hic ⁊ de vſu.q;to.circa
illa tñ que ſunt obpꝛobꝛioſa fidei illos puilegiare nõ debẽt.vt hic.
EINJuri. S. eeiudei.ſed cũ iniudicijs ſit ſeruanda pitas.de mu. pe.c.ij.
C. dẽ ꝓx. ſa. ſcri.l. in ſacris. de excep. cũ inter. ergo videt᷑ iuridicũ ꝙ ſicut
xpᷣiani iudeos nõ recipiũt cõtra ſe.ſic nec ipſi còtra iudeos recipi debeãät
So.equalitas illa reſpicit ꝑſonas actoꝛis ⁊ reivt regulariter non liceat
vni qð ñ liceat alteri.de re.iu.nõ licet.li.vi.ſed nõ recipit ꝑſonas teſtiũ
alias ſequeret᷑ ꝙ fide dignꝰ qͥ nõ recipit ↄ ſe crimioſuʒ vel excõicatũ in te
ſtem. nec illũ in teſtioniũ recipi poſſet. b Religioniqᷓtuoꝛ modis
quib ſumit᷑ religio.no.s.de regu.ſuꝑ rubꝛica. c ¶ Exhoꝛtamur.curi
aliter loquit᷑ hic papa.⁊ ẽ ſi.de .mo.recolẽtes . de iudeis.c.i.poterat
enĩ eis cõminari ⁊ infligere eis penã.de iudeis iudei.ij.de ma.⁊ obe.om
nes. ⁊.c.ſolite.de iudeis nouit.lʒ aũt hec exhoꝛtatio videat᷑ ↄſiliũ eſt tñ
reuerẽtie cui neceſſario parẽdũ ẽ. dehoc deeta.⁊ quali.ad aures.
d Permittãt.ↄcoꝛ de his q̃ fiũt a ma.par.ca.q̃ſiuit.de ſen.ẽx.nouit.⁊
ↄcoꝛ.ↄcił.vieñ.s.de ſup.neg.p.c.vno. e ¶ UVti.nõ punit impecrantẽ
tm̃ ſʒ vtentẽ.ſi de reſcrip.extenore. ff QA Subtrabit᷑.ſic indirecte excõi
cat illos eccłia.de iudeis iudei.⁊.c.ſi ſudeos.⁊.c.poſtulaſti.⁊ de deci.de
terris.de vſu.poſt miſerabilẽ.⁊.c.quãto.de pꝛiuile.q;dto.
g. ¶ Si opꝰ fuerit.qꝛ.ſ.monitiõi n ꝑent q̃ ſo pᷣcedit cẽſurõ.ð ſẽ.ex:ſacro

ni ſicut accepim ꝙ ſuper

iudei aut ſaraceni pꝛiuilegijs talibus p nucto
vti pᷣſumpſerit chꝛiſtianoꝝ cõmunio ma,põtificẽ eiuſdẽ redẽptor vicariũ

Eſtibi.aſus.publicatis atteſtationibus teſtes pducinõ pñt etiãti

Adꝗẽ pſonis ⁊ actibo de eodẽ inſtãti tꝑis ſic ↄꝛie foꝛmarent᷑. n ¶ Alios
vb eoſdẽ.repbat opi.hoſ.q dicit in appellatõis cã articulũ antiquũ poſſe

rectavero ↄꝛictatẽ nõ lʒ niſi opponeret᷑ falſitas directa ipſi?teſtis.

cauſa ap.ſuꝑ eiſdẽ articulis vel directe ↄrijs.determinat no.s.e.fra

ternitatis.⁊.iiij.q.iij.ſi quis teſtibo.⁊ qꝛ decr.illãſolẽnier ↄ mentaui. x

ipᷣius naf habet᷑ copia faciliꝰhãc tranſibo. “
ĩ ¶ Rite. h.d.pꝛo tanto.quiaſi receptio teſtium non teneret puta facta
Reũ qᷣ nõ erat iudex cauſe vel facta ſuꝑ pꝛincipali.lit.nõ ↄteſ.eo caſu qͥ fi
eri nõ potuit. vt lit.non
. . . ↄtel.accedẽs.ij.publica⸗
eis ſubtrahatur ſic ꝙ chꝛiſtiani ab eo
ru abſtinere cõmunione cẽſura eccle⸗
ſiaſtica ſi opus fuerit cõpellantur.

impediret ꝓductioneʒ ri
te ftẽd. facit q. no e.
cũ cauſaʒ.in fi.vl.glo.itẽ

WWIgdem, ſi allq teſtes depoſuiſſent
Eſtibus rite receptis et eoꝛu; ſus r nõ incluſo
„ atreſtationibus publicatis ſi⸗ Jahe in deer becrdit
2. cut nõ licet ſup eiſdẽ vel dire⸗ fatis. in. v.a.
cto cõtrarijs articulis alios vł eoſdẽ lꝛ ¶ Publicatis. repete

rite hoc dico ꝓ tãto qꝛ ſi
indiſcrete inſcia vł inuia
ꝑte iudex publicaret ꝑs
q̃ teſtificata nondũ didi⸗
cit adhuc ⁊ teſtes ꝓduce⸗

teſtes in pꝛincipali cauſa pducere ſic
nõ debet in appellationis cauſa lice⸗
re.cũ nõ minus i Abellgeion itn ;
in pꝛincipali cauſa ſuboꝛdinatio ſitti re poſſet ce
2 2 , . — 2 h
mẽda. Clemẽs. v. in cõci. vieñ. calipoſfet go no. bene⸗
„ Beiureiurando. e. cõ titutꝰ ije in. vl. glo.

Omani pꝛincipes oꝛtho xxr ibi ſcrioi.
thodoxe fidei pꝛofeſſoꝛes hae ſeeltg in no uis el
Aſſcroſanctã ro. ec. cuiꝰ ca⸗ cipali ſune nouas Pet
ut eſt chꝛiſtus redẽptoꝛ noſter.ac ro ſcripſi iĩ decre.frnitati.in

m Directo 8ꝛijs.indi

ꝓbare teſtes poſt at
. . ſtationes publicar
ta beriapera gel teſtis a loco eo tꝑe de quo deponit ꝑ modũ dee
noꝛe.S.e.qð intellige vt ibi dixi.ad idẽ.C.de cõtrahẽ.ſti.optimã.
rupriõe.de q̊ ſcripſi de ꝓba.c.lʒ ſuꝑ glo.ij. Eſſent aũt directe
de legitimitate ⁊ illegitimitate de pntia ⁊ abñtia de furoꝛe ⁊ ſana
de actu ſpõtaneo ⁊ coacto de vᷣginitate ⁊ coꝛruptiõe qñ talia ⁊ ſilia

ꝓbari ꝑ teſtes nouos ſʒ nõ per antiqs. o QPꝛoducere.hoc regulare
fallit in multis caſib quos ſcripſi in decr.fraternitatis.in.xi.q.⁊ not.
ſpec.in ti.de teſt.S.ſatis vtiliter.⁊ ꝙ dicit ꝓducere intellige cõtra ſꝑtẽ iui
tam ſuꝑ quo vide quod ſcripſi in vl.q. p & In appellatiõis caulſa. re/

pꝛobat cõmunẽ opi.legiſtaꝝ dicẽtiũ ꝙ publicatis atteſtationibi in oncc

pali licebat ꝓducere in cã appellatiõis teſtes ſuꝑ eiſdẽ capituls. ⁊ in ho
eꝛdae Dugo. io. cc. azo: accur. . coe X. de ap. ?. E. de temp. ap. per
ãc dicẽtes ꝙ.d.qͥ veroin.auc.de teſt.col.vij.loquit᷑ de teſtibo ꝓducẽdis

in cã pꝛicipali.ſʒ canoniſte ↄ.ſ.glo.Lau.vinẽ tan.phi.gof.⁊ inno.in pꝛe·

dic.decr.quibo videt᷑ ↄſentire guil.in ſpe.de teſt.ꝭ.ſatis vtiliter.v.⁊ bꝛe⸗
uiter.⁊ mouebant᷑ꝑ rõnẽ hic inſertã.⁊ vide qð no.in.c.fraternitatis.in
iij. glo. ⁊ qð ibi ſcripſi ꝗ NM Cum.ꝓ.qꝛ redditiuũ cauſe.ↄcoꝛ.de cõſue.
c.fi:.⁊ certe huic rõni legiſte rñdere nõ pnt.q̃ ſumitur etiã ex pdic..quia
vo.vbi de hoc ad leges codicis quas ꝓ ſe inducũt facile rñdet᷑ vt intelli/
ſan de vercbus capitulis nullo mõ ꝓbatis vel ꝓbatis aliter qᷓ per te
tes ſuꝑ quibo in appellationis cauſa bene licet pducere teſtes.

r Suboꝛnato. ad huiꝰ intellectũ vide qð ſcpſi ĩ decr. frnitat.ĩ. viij. .
B Omani.Caſus declarat illa foꝛe fidelitatis iuramẽta q pꝛeſtat im
peratoꝛ ec.ro.appꝛobationis ſue tꝑe ſᷣm foꝛmã capituli tibi dño e

tempoꝛe coꝛonationis ſᷣm foꝛmam in pontificali deſcriptam. Et pꝛimo
ponit exoꝛdium in quo dicit romanos pꝛincipes pꝛo tempoꝛe roma ,/

nis pontificibus ſua capita ſubmiſiſſe. et ſe illis aſtrinxiſſe vinculo iun

ramenti.Secundo ibi dudum narrat aſſertionem imꝑatoꝛis henrici ſe
negantis ro.pon.per fidelitatis iuramentũ aſtrictum expꝛimens quod
dedit cauſam denegationis pꝛedicte.Tertio ibi nos itaq; pꝛouidens cõ
tra futura pericula ponit duo iuramenta que pᷣſtiterãt ipſe henricus ec
cle.ro.Pꝛimum appꝛobationis ſue tempoꝛe per pꝛocu.ad id mandatũ
habentes ſecundum foꝛmam capituli tibi domino. Secundũ tempoꝛe
coꝛonationisſt conſecrationis ſue quod in vꝛbe pꝛeſtitit per ſeipſi um ſe⸗
cundũ foꝛmam in pontificali deſcriptam. Quarto ibi certũ narrans.ta
lia etiam ſacramenta pꝛeſtita ꝑ albertum immediatum pꝛedeceſſoꝛẽ ipſi
us rodolphi ⁊ alios reges romanos declarat illa foꝛe fidelitatis iura⸗

menta Quinto ibi poꝛro ponit foꝛmam iuramenti quam ipſe henricus

pꝛeſtiterat in ingreiſu italie ⁊ quam innouerat coꝛonationis tempoꝛe q
dicit patere per litteras ipᷣius henrici in archiuis curie romanelreſerus

tas
1* Oꝛthodoxe.ſi.ar.de ſum.tri.:dãnamꝰ. v.licet ergo ⁊ ibi exponitur.
V Pꝛofeſſoꝛes. venerãtes qð eſt·j..⁊ redeas retrograde vſq; ibi fauoꝛc.
x Lhꝛiſtus.ad col.i.de ſacra.vnctio.c.vno.vᷣ.ſed vbi.
y Uicariũ.de homi.pꝛo humani.li.vi.de traãſia.c.ij.⁊.iij.⁊ cũ dicitur
qð eſt vicariꝰ petri.vt.lxiij.di.ego ludoui.i.q.i.non quales.⁊.q.vij.quo
tiens.⁊ eſt pꝛopꝛia locutio vel exponitur.i.gerit vicariã quã geſſit petrꝰ
vicarius eni non dat vicarium.de of.vica.clericos.

tio iſtaꝝ atteſtationũ nõ

rectã vero ↄꝛietatẽ bñ lʒ

Eeheſnſ
ſteU
Mmmnftſm
Hitn
mMnimi
uſene.

Nn

2

ſici⸗

d
lhſe

ing
lugten
CNide
ſug
echlit
nng

nnei
thaufe
kefnin

wiiti
Nietnif
tes ott
dund
Peckſsce
NKrſcnnne
larſteſt
e
iantiigt
re orng
gecäthe
gtöpenli
kuuri
eteno
tinnont
bliter

rternitec.

reh
iaßdeſt
rnockkin⸗

8alicrchald
teſts

jitiiikne

tulithce⸗
run bf
tenmpote
eiſe ti
umſͤh
ahinmnt

gleenie

a & Pꝛomptitudine.j

ſi ꝑata⁊ expedita affectio
ne ⁊ ſine difficultate.
b. ¶ Uenerãtes.xvij.di.
.huic.⁊. xix.dii memo⸗
fia.xxi.di.nũcaũt.⁊.c.in
tãtũ.cũ ſi.⁊ hoc tolle lit⸗
terã nõ reputarunt indi
gnũ ſua ſubmittere capi
c Apicẽ. apes apis vo
latilis quedã ẽ. de qua ð
cõſe.di.v. nũqᷓ;. de deci.
nũ cios.⁊.vij.q i.in api⸗

bus. ſed apex apicis põi᷑

ꝓ ſummitate bonoꝛis vł
diſtinctionis nota.qð eĩ
in ſummo eſt a pedibo vł
infimis diſtat.⁊ bec ſum
mitas tꝑalia reſpicit · de
ma.⁊ obe.ſolite.
d ¶ Gubmittere. facit.
xiũ.di.valẽtinianus.de

iudi.nouit.v.nos igitur

4

e¶¶BSecq aſtringere. vi⸗
culo iuramẽti quod cꝗ·
f Ad certos. qui ſunt
illi.no.de re iudi:ad apo
ſtolice,. in fi. li.xvi.
g ¶ Pernenit de ele. ve⸗/
nerabilem.
h Aintique.cõcoꝛ.s.ðᷣ

tranſſa.qᷓ;to.⁊ mos.ſfide
liſſime vetuſtatis ſeruan

dus eſt. C. de teſta teſtã.
i ¶ Canonibo.lxiiij. diſ.
lꝛ Regem. qui nondũ
coꝛonatus ẽ.vt Jo.

WBSicilie que eſt ſpäle

patrimoniũ eccleſie.ð iu
di. ad apoſtolice.v. pᷣter
hec.cũ ſuis.ↄcoꝛ.li.vi.
m Diſcoꝛdia diuerſita
tem coꝛdium deſignat.

n Keleri.de celeritate

vide ꝓ ⁊3 ð ele.c.fi.li.vi

o Obuiare. vide quod
no. de reſcrip · ad hoc in
vl.glo.⁊ qð ibi dixi.

p In vꝛbe anthono /

matice.de pe.⁊ re.ſignifi
cauit de hoc.de vᷣ. ſig fo⸗
rus.vᷣ. teſtes

ꝗq Pace. quod ad eu

ſpectabat.de iudi. nouit
⁊2 ad alios pᷣlatos.xc.diſ.
ꝑ to.de treu.⁊ pac.c.i.et
vide.qð no.de reſiud.ad
apoſtolice. vᷣ. deuoꝛauit.
li:vis archi.xxiijiq.i.no
r ¶ In eis litteris ad
cardinales directis.
8 Nõ familiariter. q̃ſi
nõ mãſuete domeſtice et

amicabiliter.
1 Secrete. v. q.iij · ĩ lo⸗
vy Eccerſitis. quaſi col

lectis vel circa ſe ſuis.
Requiſitiſ.no.tabel
lionẽ eſſe debere rogatũ.
de hoc in ſpe.de inſtru.e⸗
ij. in.i.colũ.ꝑ inno.ẽ. de
ante inſtru. c. i.

„ Inſtrumenta. ad per

petnã rei memoꝛiõ.i.q.v
ij.maximũ/xxvij.q.iom
nes lerie.

3 Rñditſtria.c.ronti⸗
net bec reſponſio.
a CLuiq;.ro.pon.inclu
gebat de ma. ⁊ ob. ſolite
agd fi⸗

Folinm. xvVI.

feruoꝛe fidei⁊ dare deuotionis pꝛom
ptitudine venerãtes eidẽ ro.pona q̊
appꝛobationẽ perſone ad imperialis

celſitudinis apicẽ aſſumende.necnõ
vnctionẽ cõſecrationẽ ⁊ imꝑij coꝛonã

accipiunt.ſua ſubmittere capita.non
reputarunt indignũ ſeq; illi ⁊ eidem
eccleſie quea grecis imperiũ tranſtu
lit in germanos.⁊ aqua ad certos eo⸗
rum pꝛincipes ius ⁊ poteſtas eligen⸗
di regẽ in imperatoꝛẽ poſtmodũ pꝛo⸗
mouendũ peruenit ⁊ aſtrigere viucu
lo iuramẽti.pꝛout tam mos obſerua
tionis antique tempoꝛibus nouiſſi⸗
mis renouate q; foꝛma iuramẽti hu⸗
iuſmodi ſacxis inſerta canonibo ma⸗
nifeſtant. Dudũ ſane inter quondaʒ
henricũ imperatoꝛẽ tunc romanoꝛuʒ
regem chariſſimum in chꝛiſto filiuʒ
noſtrum ropertum ſicilie regem gra⸗
nui diſcoꝛdia ſuſcitata Nos mult grã
dibuſq; periculis que exinde pꝛouen
tura veriſimiliter timebantur.inten⸗
dentes cleri ⁊ optimo remedio obui⸗
are quibuſdã ex fratribus noſtris ſã.
roma.ec.car.exiſtentibus tunc in vꝛ⸗
be pꝛo refoꝛmanda pace ſolidanda
concoꝛdia inter reges eoſdeʒ litteras
noſtas ſub certa foꝛma duximus de
ſtinandas inter alia. inſerẽtes in eis
cum ipſi reges eiuſdem eccleſie ſpe
cialiſſimi filij ſibi iuramento fidelita
tis ⁊ alias multipliciter eſſent aſtricti
ipᷣius eccleſie debeãt eſſe pꝛomptiſſi⸗
mi defenſoꝛes. V Dictis auteʒ litte
ris in noticiam dicti henrici ad impe
riũ iam pꝛomoti ſic deductis.idẽ hen
ricus ab eiſdem cardinalibus requi⸗
ſitus.vt ſuper contentis in illis ſuuʒ
pꝛopoſitum reſponderet quaſi mole⸗
ſte tuliſſet. ꝙ de iuramento fidelitat
huiuſmodi per eum pꝛeſtito in dict
litteris mentio haberetur.non fami⸗
liariter nec ſecrete vt tractãde pacis
qualitas exigebat ſed multis tabellio
nibus accerſitis ⁊ requiſitis ab eo ꝙ
de reſponſionibꝰſuis conficerẽt pub

lica inſtrumenta inter cetera publice

pꝛeſente multitudine hominũ copio⸗

ſa reſpondit ſe non foꝛe cuiq;; ad iura

mentum fidelitatis aſtrictum.⁊ ꝙ nũ

qᷓ; fecerit iuramentũ pꝛopter quod fo

ret ad iuramentum fidelitatis obliga
tus.⁊? ꝙ ipſe neſciebat ꝙ anteceſſoꝛes
ſui romani imperatoꝛes vnqᷓ; iuram̃
tum huiuſmodi pꝛeſtitiſſent.ſimulãs
ſe ĩmemoꝛẽ iuramentoꝛũ que nobis
ante coꝛonationem ſuam pꝛeſtiteratꝰ
poſt coꝛonationem etiam innouarat

A Nos itaq; attendentes ꝙ huiuſ⸗

modli reſponſio ſub diſſimulatione ꝑ
tranſeat. vel ſilentio pallietur. poſſet
in magnũ ⁊ euidẽs piudiciũ ro,.ec.re
dundare. dignum admodum ⁊opoꝛ
tunũ foꝛe pꝛoſpeximus vt de iuramẽ
tis huiuſmodi conſtitutioni pꝛeſenti
aliqua bꝛeuiter annecamus Dictus

nanq;. h. q;ᷓpꝛimum fuit in regem ro.

electus.ſolennes ad nos nuncios de
ſtinauit dans eis per ſuas patẽtes lit

teras plenum ⁊ ſpeciale mandatum

exponendi nobis pꝛo eo deuotionem

ipſius ⁊ reuerẽtiam filialem. quã ad

nos ⁊ roma.ecle.ſincero gerere ſe di
cebat aſffectu. necnon petendi ⁊ impe
trandi a nobis fauoꝛem ⁊ gratiam cõ
ſuetos.offerendi quoq; nobis ⁊ pᷣſtan
di pꝛo eo.⁊ in ipſius animam debite
nobis ⁊ eidem eccleſie fidelitatis.⁊ cu
iuſſibet alterius generis iursmentũ.
ac nihilominus petendia nobis per
noſtras ſibi manus impendi vnctio⸗
nem conſecrationem ⁊ roma.imperij
dyadema. Pꝛefatis itaq; nũcijs in
noſtra ⁊ fratrum noſtroꝛuʒ pꝛeſentia
conſtitutis ac ſecundum dicti tenoꝛẽ
mandati auinione vbi tunc eramus
cum noſtra curia reſidentes in publi
co conſiſtoꝛio in quo eratpꝛelatoꝛum
⁊alioꝛum tam clericoꝛum qᷓ; laicoꝛuʒ
non modica multitudo pꝛemiſſis perx
eos coꝛam nobis expoſitis ſupplican
do petitis humiliter ⁊ oblat Nos
eodem mandato ⁊ decrxeto electionis
eiuſdem.h.ex parte pꝛicipum tam ec⸗

cleſiaſticoꝛum q; ſecularium qui eun

dem elegerant nobis p dictos pᷣſenta
tis plena cum eiſdem fratribus deli⸗
beratione diſcuſſis factaq; nobis de
electione huiuſmodi concoꝛdi ⁊ legit
tima plena fide.examinata quoq; ꝑ⸗
ſona ipſius.h.pꝛout abſentia patieba
tur eiuſdẽ.⁊ de ipſiꝰfide ꝓbitate eta⸗
lijs q in pſona imꝑatoꝛis ſunt merito
requirẽda cũ pluribus pꝛelatis ⁊ ali⸗
is magne auctoꝛitatis viris qui eun⸗
dẽ.h. moꝛes conditiones ⁊ ſtatuʒ ple
nius nouerant inquiſito de eius per
ſona cuius etiam nos ⁊ fratres noſtri

aliqualẽ pꝛius noticiam habeamus.

ꝓpter quod facilius tranſiuimus in

appellatõne huiuſmodi idones repu
tata ipᷣin nominauimus.denunciaui

mus ⁊ declarauimus regẽ romano⸗
rum ipſius appꝛobantes perſonam.
eũq; ſufficientẽ ⁊ habilẽ declarantes.
ad ſuſcipiendã imperialis celſitudis

dignitatẽ ac decernentes vnctionem

conſecrationẽ imperijq; romani coꝛo
nã ſibi per manus noſtras debere cõ

cedi.⁊ ſubſequenter a pꝛefatis nũcijs

ſufficiens hoc ab eo vt pꝛemittit᷑ man
datũ habentibus ſecũdũ foꝛmã in de
cxetis que incipit ribi dño cõpꝛehen
ſam fidelitatis recepimus iuramen⸗
tũ poſtq;ᷓ idẽ.h.ᷣcõſecratiõis ⁊ coꝛona

tionis ſue tꝑealiud eiuſdẽ cardinali⸗
bus, quos ad impendendũ ſibi hmõi

ↄſecrationis ⁊ coꝛonationis inſignia
miſeramus ad vꝛbẽ illud noſtro noĩe
recipiẽtibo iuramẽtũ pᷣſtitit coꝛꝑale.
qð in libꝛo põtificaliꝰro. pᷣſtandũ põ.
ꝑ imꝑatoꝛẽ coꝛonationis ſue tꝑe cõti
netur.cuiꝰ tenoꝛ dinoſcit᷑ eẽtlis,. Ego

b OPꝛeſtiterat. per nun
ciòs vt ſequitur.
C Innouerat. ꝑ ſeipᷣm.
Johanns.
dD Q Pallietur.i.q̃ſi pal
lio cooꝑiatur. cõcoꝛ. de
vſupall.in fi.
e Redundare. pꝛouidʒ
circa futura.ð hoc ð ſer.
non oꝛ.c.i.
ſfAdmodũ.ponit᷑ pꝛo
valde. ↄcoꝛ.de cen. qᷓuis.
⁊ de oꝛ.vi.c.i.de magfr̃is.
qᷓ;toj.de re.iur.paſtoꝛalł
v.nũqͥd etiã.⁊ . ð magi.
c.i.poſt pꝛin.
g Exponendi.no. foꝛ⸗/
mã ſᷣm quã ↄſtituẽ di ſũt
nũcij ro.regis petent ap
pꝛobatiõem eccleſie.
h Dicebat. lene. lxxxi.
epła. nil carius exiſtima
mus q; beneficiuʒ q;diu
petimꝰ nil viliꝰcũ accepi
mus.
i Aliam. cõcoꝛ. ð iur.
cal.c.fi.li.vi.⁊ de teſt.ip⸗
ſentiũ.eo.li.
12 DOyadema ꝓppꝛe dꝛ
coꝛona im gialis vlł regia
⁊ differt a ſerto qð fit de
floꝛibo inſertis.⁊ a coꝛo⸗
na que ðꝛ circulꝰ capitis
de qlibet metalllo. Dya⸗
dema vero ſolũ de auro⁊
lapidib pᷣcioſis ⁊ ↄponi
tur a dya qð eſt duo. ⁊
mois.ex ſui eni rotũdita
te hncipiũ demit ⁊ fineʒ.
a Eblat].reſpicit tria
ad q mãdatũ habebãt.ſ.
exponẽdi deuotõnẽ petẽ
di fauoꝛẽ vnctionẽ ⁊c/of
ferẽdi iuramentum.
b De cctero. de quo. lx
l.di. epᷣs ⁊ de ele.inotuit
c Requirẽda. facit de
ſup.neg. pᷣ.grandi.
d Nouerãt. ab his inqͥ

rẽda ſũt talia.de pur.ca.

cuz. p. de ele. poſtq;./2. C.
ſcriptůũ.
e ¶ Aliqualẽ q̃ſi nõ ple
nã.qꝛ tũc nõ videt᷑ exami
natio ꝑſone neceſſaria.ð
hoc.xxxiij.di.qͥ epᷣis.ĩ gl.
ij.xlvij. dl. de petro. ⁊ fſac
deap. cõſtitutis.· ij.·
f MNoticiã· fuit eni ꝓ p⸗
motiõe fratris ſui treue/⸗
reñ.archiepᷣi aliquo tꝑe ĩ
g. Libi dño. l (curia.
xiij.di.⁊ fuit iura mentũ

ottonis.vt ibi patet ⁊ di

cebat guil.in ſpe.e. F. i. ᷣ
ulud auc. poſt pᷣn. ꝙ ele⸗
ctꝰ pᷣſtabat pꝛio illud iu⸗

ramẽtũ legato.aꝑ.ſe.po

ſtea qñ coꝛonabat᷑ iteꝝ pᷣ

ſtabat illud pape.
h Potilicali.qð als vo

catoꝛdiariũ epᷣale.⁊ no.
hoſ.ð ſer.nõ.oꝛ. ↄſuluit.

cille liber aucteticꝰ ſit.

qꝛ illiꝰlibꝛi vᷣba ibi ponũ
tur.ſi.qð ð arboꝛe ðꝛ.ꝑ.c

rxxv.q.v.ad ſedez.induẽ

etiã.xv.di.canones.⁊.c.
ſancta.xxxviij.di. q̃ ipſis
fa.ð of.archi.c.i.⁊.c.ad

hoc. h̊ apertiꝰ ꝓbat h̊ lr̃a

i ¶ Futurus.illð ẽ ↄ io.
qͥ no.xciij.di.legimus.ꝙ
ſola pᷣncipũ electio facit
vm imꝑatoꝛẽ. vides eni
getiã appꝛobatꝰ ab ec⸗
2

dA6

De iureiurando

cleſia impato: nõ ? denee coꝛonationẽ ⁊ conſecrationẽ recipit ab eccka

⁊ facit qð dicã in.S.poꝛro.ſuꝑ verbo re

s in glo. lꝛzꝛ O Polliceoꝛ. dt

l.q iij. ff. de pol. ꝙ pactũ eſt duoꝛũ conſenſus atq; cõuentio.pollicitatõ vᷣo

ſollus offerentis pꝛomiſſum.

1 mmediatus.ſignanter.h.d. cum

in poſſeſſione vltima tꝑa ſpectanda ſint de canſa poſ. cũ eccleſie. poſt vᷣn.
cũ concoꝛ. m & Bonifacius. familiaris eſt hec ꝓbatio cũ papa alium

papã inducit teſtẽ vt no.
x. q.iij.patet.
Wilium de pꝛiuil . ſi
papa.xvᷣ.ſiłr.li.vi.
o Coꝛticem.quod face
re nõ debuit.i.q.i.mar⸗
chion. de ver. ſig. pterea.
⁊.c.intelligẽtia·ff. ð leg.

le.ſcire.ʒ
p Curioſitatis.ſumi
tur hic pꝛo ſubtilitate ex⸗
quiſita nimia cura ſic de
renun.c.i.in pꝛin.li.vi.
Anchidotũ ponit᷑ ꝓ
ʒ donũ. dic vt no. ff. de

pe. he.ſed ⁊ſi. . cõſuluit.

vel ꝓ cõtra datũ vnde di
ci ſolet id quod datur ꝝ
venenũ.vnde ꝓ medicia
ponit.de iur calum. cete
rum.inde dicit᷑ liber qui⸗
dã anthidotarius. quia
contravicia compoſitꝰ ẽ
r Figelitatis . qð ha⸗
betur.xxij q.v.de foꝛma
⁊ facit.s.e.ego eni ⁊ vide
re potes quod no. hoſti.
in ſumma ð feu.F. qᷣd ſit
fidelitas vbi etiaʒ ponit
plenã ⁊ plenioꝛẽ fidelita
tis foꝛmã in quo ⁊ quid
differat ab homagio di⸗
cam/j·de re iudi.paſtoꝛa
lis.rurſus de hoc ꝑ In
nocẽ. de re.iu.cc l.
s Ipſa capitula contẽ
ta infidelitat iuramẽto
a ¶ VUirtutẽ ad maioꝛẽ
expꝛeſſionẽ inculcat hec
verba.
b Eriſtere. nõ per hoc
ſequitur ꝙ ſubiecti imꝑ
atoꝛi ſint de tꝑali dñinio
eccleſie.facit quod notat᷑
lxxxi.di.legitur.⁊ in ſpe.
de feu. 5 ij . v. xui.
c Ueſtigijs. q .ſ. in in⸗
greſſu italie iuramentuʒ

tale pꝛeſtiterat. ſcire de⸗

bes pꝛout etiã habetur ĩ
pontificali alias ꝓuinci/
ali ꝙ rex romanoꝛuʒ co⸗
ronatur triplici coꝛona.
Pꝛima eſt ferrea quẽ reci
pit ab archiepᷣo Loloni.
in Aquiſgrani eiuſdem
pioc. ferrũ aũt foꝛtitudi⸗
nẽ deſignat qua vincere
debet rebelles ⁊ infideleſ
cõculcare.Secũda ẽ ar⸗
gentea qua ingreſſus ita
liã recipit a mediol neñ.
archiepo in villa modici
neñ.eiuſdem dioc. tñ ipᷣe
bẽri.recepit illã mediola
ne.in eccleſia ſancti Am
bꝛoſij argentũ autẽ deſi

gnans mũdiciam ⁊ cla/

ritatẽ ſign ificat ipᷣm pꝛi⸗
cipẽ talẽ eſſe debere. Ler
tia eſt de puro auro qua
coꝛonat᷑ ꝑ papã in eccle⸗
ſia ſancti petri ad altare
ſancti mauricij ⁊ deſigt
aurũ qð omnibuſ metal
lis eſt excellentius ipſuʒ
im ꝑatoꝛẽ alijs regibus⁊
pꝛi ncipibo in potentatu
2 iuſticia excellentioꝛem
eſſe debere. Sic olim in
bis tribꝰ metallis daba

h. o. rer annuẽte dño futur impᷣatoꝛ
ꝓmitto ſpondeo ⁊ polliceoꝛ atq; iuro
coꝛã deo⁊ beato petro.me de cetero p
tectoꝛẽ pꝛocuratoꝛem ⁊ defenſoꝛẽ foꝛe
ſummi pontificis ⁊ hui ſancte ro.ec.

in oĩbo ncctibo ⁊ vtilitatibo ſuis.cuſto

diendo ⁊ cõſeruando poſſeſſiones ho
noꝛes ⁊ iura eius quarũ diuino vult
adiutoꝛio fuero ſᷣm ſcire ⁊ poſſe meuʒ
recta ⁊ pura fide.ſic me de adiuuet⁊
hec ſancta dei euangelia. Ceteruʒz
quin iuramenta huiuſmodi fidelita⸗
tis exiſtant a rerro romanis pꝛincipi⸗
bus non fuit hactenus heſitatum im
mo tam quõda albertus rex rvomano
rum immediatus pꝛeqeceſſoꝛ memo
rati. h. boni pape. viij pꝛe.no. tẽpo⸗
re appꝛobarionis eiuſdẽ alberti q;ᷓ ro
dulphus pater ipſius ? alij pꝛedeceſ.
eiuſdẽ romanoꝛu reges diuerſis no⸗
ſtris pꝛedeceſſoꝛibus iuramentũfide
litatis obedientie pꝛeſtiterunt.Idẽ
qʒ bonifa.memoꝛatũ a iuramẽto hu⸗
iuſmodi ab eo recepto de fratrum ſu⸗
oꝛũ conſilio pꝛeſente pꝛelatoꝛum⁊ ali
oꝛũ multitudine copioſa auctoꝛitate
apoſtolica recepit in ſpecialem ſuum
titulũ. ⁊ eccleſie memoꝛate.ipſumq;
in regem romanũ aſſumpſit in impe
ratoꝛempoſtmodum pꝛomouenduʒ
Verũ quia ſepefatus.h.qui in ꝓ⸗
imis diebus fuit de hac luce ſubtra
ctus.nõ virtutem ⁊ mentem. ſed nu⸗
dum verboꝛuʒ inſectans coꝛticem ſen
ſumq; confundens.iuramenta reſtrĩ
gendo pꝛedicta curioſe videbatur aſ⸗

ſerere vt pꝛefertur.illa ad debitum fi

delitatis huiuſmodi non extendi.no⸗
uo modo curioſitatis huius luculen

te veritatis anthidotum pꝛeſentis ð

clarationis oꝛaculo pꝛouidimus ap⸗
onendum. ¶ Quog ergo capitu
is iuramento fidelitatis contentis
ſollicica meditatõne penſatis ipſa ca
pitula in pꝛefatis imperatoꝛijs iura⸗
mentis.q; tuuʒ ad effectũ.mentemꝰ
virtute ipſoꝛũ nõ eſt dubiuʒ cõtineri.
¶ Ros pꝛemiſſis ⁊ alijs rationibus
ne quis in romannʒ aſſumptus pꝛin
cipem vel in poſterũ afſumendus an
iuramenta huiuſmodi per dicrũ hen
ricũ ĩperatoꝛẽ pꝛeſtita ⁊ ꝑ ſucceſſoꝛes
ipſius in futurũ pꝛeſtande fidelitatꝭ
exiſtant in dubitationeʒ educere au⸗
rdeat.vel ſuper his contrariũ aſtrue⸗
re veritate auctoꝛitate apoſtol.de fra
tr ũ noſtroꝛũ conſilio declaramus. il⸗
la iuramenta pꝛedicta fidelitatis exi
ſtere cenſeri debere. ¶ Poꝛro pꝛe
ter iuramenta pꝛedicta idẽ henricus
ſuoꝛũ inherens pꝛedeceſſoꝛum veſti⸗

xur eributũ romãis vt ſcripſi de fi.inſtru.lter dilectos.ſu in ⸗
dD LTactis.epiſcopi etiã cum fidelitatẽ iurant.tangũt 2Soalas.

5.e.ego eĩ.in fi·nõ ſic q teſtim oniũ dicũt vel de calũnia iurãt quod dic

vt de lura calũ.c.fi:

e ¶ rxterminaret.idẽ verbũ de here.excommunicamus.j. moneãtur.

gijs pꝛiuſeᷓ ingrederetur italiã vł ibi
dẽ iura aliqua exerceret ſub teſtimo⸗
nio ſuarũ patentiũ litterarũ in mani
bus dilecti filij Yohannis de mollia
nis ſcholaſtice ecdeſie tuleñ.capella⸗
ni noſtri ad hecſpecialiterꝑ nos miſ
ſi noſtro ⁊ pꝛefate eccleſie nomine re⸗

cipientis ꝓmiſit. tactis ſacroſanctiſ

euangelijs iuramento firmauit gea
dẽ eccleſiã ⁊ fidẽ catholicaʒ pura fide
totiſq; viribus cõſeruaxet.reuerẽter
⁊eciã defenſaret.omnẽq; hereſim ſciſ
ma ⁊ hereticos quofſibet fautoꝛes re

ceptatoꝛes ⁊ defenſoꝛes ipſoꝛũ extmi

narer p poſſeac nunq; cũ ſaraceno pe
gano ſciſmatico ſeu alio quõlibet cõ⸗
munioneʒ catholice fidei nõ habente

aut cũ aliquo alio pꝛefate eccleſie ini-

mico vel rebelli ſeu eidẽ mauifeſte ſu
ſpecto vnionẽ quãaliber ſeu parentelã
aut cõſiderationẽ inixet.ſed tã noſtrã
q́; ſucceſſoꝛũ noſtroꝛuʒ perſonas ho⸗
noꝛẽ ⁊ ſtatũ manuteneret defenderet
⁊ cõſeruaxet contra omnes homines
cuiuſcunq; exiſteret pꝛeeminentie di
gnitatis vel ſtatus,. eidẽ etiã adijciẽs
iuramẽto ꝙ manuteneret ſemper at⸗
q; ſeruaret pꝛiuilegia omnia ꝑ pᷣde⸗
ceſſoꝛes ſuos reges ac imperatoꝛes
romanos pꝛefate romane⁊ alijs qui
buſtibet ecdeſijs quocunq; cõceſſa tẽ

poꝛe ⁊ cõtinẽtie cuiuſcũq; ipſaq; oĩa

⁊ ſpecialiter ac pᷣcipue ꝑclare mẽoꝛie.
Coͤſtantinũ Carolu Henricũ Otto
nẽ quartũ fredericũ ſecundũ atq; ro⸗
dulplũ pꝛedeceſſoꝛes ipſius ſuper cõ
ceſſiõe recognitiõe aduocatiõe anno⸗
tatiõe quittatõe ⁊ libera dimiſſiõe ter
rarũ ⁊ ꝓuintiarü romane eccle. vbili
bet poſitarũ quarũ etiã multas noĩa⸗
tim expꝛeſſit.ſedi apłice romãiſq; põ
tificib ſuper qcunq; tenoꝛe cõceſſa re
cognouit.cõſirmauit ⁊ ex certa ſcien⸗
tia innouauit.ac etia de nouo cõceſſit
⁊ terras ipſas atq; ꝓuintias recogno
uit ad ius ⁊ ꝓpꝛietatẽ ipſius eccleſie
pleniſſime percinere eaſq; nihilomi⸗
nus ex abundanti de nouo eccdeſie ſe
pefate donauit ſub pᷣdictoſe obligãs
luramento ꝙ ipſas aliquãue ipſaruʒ
partẽ nullo vnq; tꝑe occuparet. ſeu
quãtũ in eo eſſerab alio ꝑmitteret oc⸗
cupari.nec in eis aut aliqua ꝑteipſa⸗
rũ iura aliqua poſſeſſiones aut tenu
tas haberʒ ſeu quomõlibet poſſidere
nec eis ẽt poteſtarie ſeu cuiꝰuis ca⸗
pitanie aut iuriſdictioneʒ quamcun
qʒ ꝓ ſe vel per aliũ exercet quodq; vt

pꝛinceps catholicus ⁊ ſepedicte eccle

ſie aduocatus atq; defenſoꝛ ipſam iu

uaret.⁊cõſilijs ⁊ auxilijs illi aſſiſteret

2.§. ſe. ⁊ dicitur quaſi extra terminos vite vel iuriſdictionis ſue eos po

nere vnde ponitur etiaʒ
ꝓ diſſipatione ðſolariõe
⁊ exilio. “”Z
f Parentelam. alludit
vulgari italicoꝝ ⁊ ponit᷑
ꝓ affinitate. cõſanguini
tatẽ enĩ iure nõ poſſet.fſa

cit inſti.ð leg.ag.tu.l.fi.

g Succeſioꝛũ.vide qð
no.⁊ dixi.e.ti.veritatis.
Reges.romanosvt
ſequit᷑. ⁊ ꝑ hãc litterã vi
det᷑ ꝙ rex ro.qui nonduʒ
eſt imꝑatoꝛ vel coꝛonatꝰ
pꝛiuilegia dare poſſit. de
quo ſatis no.in ſpe.de re
ſcrip.pñta.S.fi.v. itẽ qð
ẽ obtentũ. ⁊ hoc diſputa
uit ⁊ tenuit Ja. de arc. cꝰ
q.ad litterã poſuit Cx.ĩ
l: bñ a ʒenone.C. de qᷓ.pᷣ
Inno. in decre. venerabi
. dic ꝙ ſi imꝑatoꝛ ñ pol
ſit recipere coꝛonã in lo
co debito. nihilominus
auctoꝛitatẽ admiſtrandi
reciꝑe põt a colonieñ. ar
coiepᷣo ad q̃ ſpectãtvel ex

ipᷣa electione habet illa,z

m eü refert hoſt. de vb.
ſig. ſuꝑ quibuſdã ꝙvidit
in alamania ꝑ pꝛincipes
iudicari ⁊ teneri.ꝙ rex
ro.poſt electionẽ ↄcoꝛdẽ
habeat oẽm poteſtatem
quã imꝑatoꝛ ⁊ ꝙ vnctio
nihil addit⁊ facit qð no.
Jo.xciij.d.legimꝰ vt ſert
pᷣſi ſuper verbo poſtq; ſu
ꝑ vᷣbo futurꝰ.in glo. ſed
ꝙ plꝰ ẽ vide ⁊ habeo foꝛ
mas quarundã litteraꝝ
q̃ de regiſtris. Innoc.ij.
dicũtur extracte que ma
narũt ſuꝑ negocio diſcoꝛ
die electionis.deq̃ loqui
tur deervenerablie⸗ q̃rũ
altera dirigebat archie
piſcopis epᷣis pᷣlat pꝛi
cipib alamanie⁊ ſclauie
vel ſclauonie. Altera ſ“5
liter magũtio inter alia
referẽtes ꝙ ĩ ↄcuſſa ↄſue
tudo imꝑi facta certa rõ

ni ↄſona iure ſubnixa en
erats untſe
oi
or
reſo
igri
lenmins
Ponlde

patientiã ſe.ap.tolerata
7 tolerãtiã appꝛobata
hoc habet ꝙ duob elecch
in diſcoꝛdia vterq; admi
niſtrat.vt rer ⁊ oem im
perij iuriſdictõnẽ.exer
qð declarat ibi paps lo
cũ habere donec ꝑ papaz
alteriꝰ electio fuerit agpx
bata aut repꝛobatt.

aliq an donatio ꝑ ↄſtati
nũ facta ec.ro.in ꝑſona
b. ſuueſtri · ð q̃.xcvi.d. cõ
ſtatinꝰ. palea ẽ.valuerit
⁊ an ſucceſſoꝛ illã reuoca
re potuerit. Acc.tenet ꝓ
donatio nõ paguirkaht⸗
quõ opoꝛtet epᷣos pꝰ pun.
col.ſed io. q bocno.lxi
ij. di. ego ludouicꝰ. ꝙ va
luerit ⁊ ſit irreuo cabil
ꝓbat bec lr̃a⁊.ẽ ð ele.fun
damẽta.ꝭ.ne aũt.li.vi.⁊
fa.qð no.hoſ.inſſum:deĩ
mu. ec.S. peiad fſi.

teS Mchc de
iq Cõſtãtinũ.diſputr Lauhei

Mi
ocho

datog⸗
G

ſuaſrv⸗

iant⸗
Acgbn
nged
doeſin
RNN
onni
chronitgn
lblon

anſrn

cglonti

ſpenint
ebabrt
buſtinnt
appierg
tenen 4
ectoni ei

de en
ſrrſecrge

W
ch

nie Uni
ifonnmt
Fihuiis
Naungn
iurr nin
ſechun

1

onen

trerteül
Gicinicn
rardie

rdonees

ecnofantt

tpuen
inni int
onate

glai
ſenſint

i Neem
zͦalnn 4
t
ae

ldon
irun
nue
,nea
1

ſtiẽ. e. ti⸗

dn

ie

FJolinm.xXVII.

le Tarolum.de qno.xi.q.i.volumus de iudi.nonlitt.
a Aduocatus.vide quod notaui ⁊ ſeripſi de elec.venerabilẽ.v.ꝙ aut
b. ¶ In eo eſſet facit.xliij.di.epheſis.xlvij.di.ad nos.de teſti. cõſtitutꝰ.
Aurea bulla.patet ergo ꝙ ante coꝛonationẽ nõ vtit᷑ bulla ſed ſigillo.
ſic ⁊ papa aliter vtitur bulla ante coꝛonationẽ qᷓ; poſt. vt no.in fi.li.vi.
ſuꝑ data pꝛiuilegia imꝑialia cũ aurea bulla vidiſſe nõ memini niſi vnũ

necetiã multũ videt᷑ ex⸗
ediens pꝛiuilegijs bul⸗

am aureã appẽdi ꝓpter

pᷣcioſitatẽ eni metalli eſt
de ſubtractione bulle pe
riculũ ob quã etiã cauſã
pꝛudẽtes pᷣlati ⁊ pꝛicipeſ
tꝑis noſtri ſigillis argen
teis vel aureis nõ vtunt᷑
d Erchiuis. habetur
idẽ verbũ.C.de fi.inſtr.
auc.ad hoc xxx.q.i.ꝑue⸗
nit.vt ibi no.dicũt᷑ archi
ui armarij libꝛoꝝ ⁊ deri

na ab archa hiero.i. ꝓlo
go heſterdicit ſeipᷣm libꝝ

leuaſſe de archiuis hebꝛe
oꝛũ.vide.no.de ꝓba.cuʒ
cauſam. de pꝛeſcriptꝭ ad

Xcommunicatõ
nis.ſe ſumat rep
ans. qð no. ho⸗
paſtoꝛal.qͥ dixit
obſtare lapſum termini
buic exceptioni ꝓponẽde
licet vbi terminꝰ ſtatutꝰ
nõ eſt opponi poſſet vſq;
ad ſentẽtiam⁊ appꝛobat
qð ibi no.ber. ⁊ hoſti.et
guil.in ſpe. e.ti. .. ij. ö. ſʒ
nunqᷣd poſt⁊ intelligitur
hoc de maioꝛi excõicatio
ne q repellit ab agẽdo.s.
e.a nobis.fa. de ſen. exc.

ſi quem.

fDilatoꝛie.ſ.ad diſſe
rendã litẽ actoꝛis excõi⸗
cati.de iudi.intelleximꝰ
opponit᷑ eni interdũ ĩ vi
ꝑemptoꝛie.puta ad peri⸗
mendã electõnẽ ꝓpter ex
cõicationẽ eligentiũ vel
electi quo caſu locũ non

opoꝛtunis contra quoſcunq; inobedi
entes ⁊ rebelles eidem. pꝛecipue cõ
tra occupantes ſeu turbanter terras
pꝛedictas ſeu pꝛouintias vel partem

quãlibet earundem. ¶ Sub eodem

etia iuramento.pꝛomiſit ꝙ tam ipſaʒ
romanãũ eccleſiã q; alias eccleſias libᷣ
tatẽ eccleſiaſticã bona iura pꝛelatos ⁊
miniſtros eccleſiarũ ipſarũ manute⸗
neret cõſeruaret atq; defenderet ſuo
poſſe.⁊ꝙ eccleſie romane vaſallos cõ
tra iuſticiam nullatinus offenſurus.

