ſed tũc tm̃ cum eſſer multus credibile
eſt iã expertis ꝙꝙ nõ poſſent viteneceſ

ſaria alit᷑inuenire, pautẽ miniſtroꝛrũ

⁊ cuſtodũ ſil⁊ ſeꝑatim in ſuis admini
ſtrationibo⁊ cuſtodijs cũ guardiani⁊

duop de ↄuẽtu loci diſcretox ſacerdo

tũ ⁊ antiquoꝝ in oꝛdine fratrũ cõſilio

⁊ aſſenſu duxerimꝰiudicio relinquen

duũ.eoꝝ ſuper h̊ ſpecialiter ↄſcias one
rantes. Hincẽetiã ꝙ cũ vir ſan⸗

ctus frẽs ſuos in pauptate ſũma ac

humilitate fundarevoluerit qͥ ad aoffe
ctũ parite r ⁊ effectu. ſicut fere regula
tota clamat.ↄuenit ipſis ꝙ nullo mõ
deinceps fieri faciant vel fieri ſuſtine
ant ecclias vel alia quecũq; ediſicia.
q̃ conſiderato ſratru inhabitantiũ nu
mero exceſſiua in multitudine ⁊ ma⸗

gnitudine debeant reputari. Ideoq;

volum ꝙ vbiq; in ſuo oꝛdie deincepſ
tpꝑatis ⁊ humilibo edificijs ſint ↄtẽti.
ne huic tãte pauꝑtati ꝓmiſſe qð patʒ
oculis ↄꝛium foꝛis clamet. ¶ Quã
uis etiã paramenta et vaſa eccliaſtica
ad honoꝛẽ diuini noĩs oꝛdinent᷑ pꝛo⸗

pter quẽ oĩa fecit ipᷣe deꝰ tñ qui abſcõ

ditoꝝ eſt cognitoꝛ ad aĩm ſibi miſtrã⸗

tium reſpicit pꝛincipaliter non ad ma

nũ nec ꝑ illas ſibivult ſeruiri.que ſuo
rũ ſexuitoꝝ conditioni et ſtatui diſſo

narent.pꝛopter qð ſufficere debẽt eis

paramẽta⁊ vaſa ecchiaſtica decẽtia in

numero ⁊ in aanitucdine ſifffeieria

competẽter.ſuꝑſtuitas autem aut ni

mia pcioſitas vel qcũq; curioſitas in

his ſeu alijs q̃buſcũq; nõ põt ipſoꝝ ꝓ
feſſioni vel ſtatui ↄuenire.cũ enĩ hec
ſapiat theſauriſationẽ ſeu copiã pau
ptiati tante q̊̊ ad humanũ iudiciũ de⸗
rogant manifeſte. Quapꝛopt᷑ pᷣmiſſa

ſeruaria fratribs volum ⁊ mandamꝰ

W Circa equoꝝ vᷣo ⁊ armoꝛũ oblationes
illud decernimin oĩbo ⁊ p oĩa ſeruanduʒ.
qð be declarationẽ pᷣdiciã in pecuniarijs
noſcit᷑ elemoſinis diffinitũ. Er pꝛemiſ
ſis auũt ſuccreuit nõ parum ſcrupuloſa qõ
int᷑ frẽs:videlʒ vtrũ ex ſue ꝓfeſſione regu⸗

leobligent᷑ ad artü ⁊ tenuẽ ſiue pauperem

vſum rerum. ¶Quibulgã ex ipſis cre⸗
dẽtib ꝙ ſicut ͥ ad dominiũ reꝑ hñt ex vo
to abdicationẽ artiſſimã. ita ipſis quo ad
vſuʒ artitudo maxima ⁊ exilitas ẽ indicta
ali in Zꝛiũ aſſerẽtibo ꝙ ex ꝓfeſſione
ſua ad nullu vſuʒ pauꝑem qͥ nõ expꝛimat
in regula obligant᷑:lʒ teneant᷑ ad vſum mo
deratũ tpantie:ſicut ⁊ magis ex ↄdecẽti qᷓ;
ceterixpᷣiani. ¶ Uolẽtes itaq; ↄſciaꝝ pᷣdi
ctoꝝ fm ꝓuidete quieti.⁊ his altercatio⸗
nibo finẽ dare declarãdo dicim ꝙ frẽs mi
noꝛes ex ꝓfeſſiõe ſue regule ſpalit᷑ obligan
tur ad artos vſus ſeu paupes qͥ in ipſoꝛũ
regula ↄtinent᷑ ⁊ eo obligationis mõ ſub q̊
ↄtinet ſeu ponit regula dictos vſꝰ. Dice⸗
re aũt ſicut aliqͥ aſſerere ꝑhibent᷑: ꝙ hereti

ci ſit tenere vſum pauperẽ includi vel nõ

includi ſ voto euagelice pauꝑtatis pᷣſum
ptuoſuʒ ⁊ temerariũ iudicamus. De

mũ qꝛ ex eo ꝙ dicta reßen ꝑ q̊s ⁊ vbi fieri

debeat miniſtri generalł electio tradãs nul

laã fecit de miniſtroꝑ puincialiũ electiõe vlł
inſtitutiõe penitꝰ mẽtionẽ oꝛiri ſuꝑ h̊pote

rat dubitatio inter ſrẽs. ¶ Nos volẽtes
poſſe ipſos clare ac ſecurè pꝓcedere in oi⸗
bus fact ſuis declaramiſtatuimꝰ etiã ⁊oꝛ

dinamin hac ↄſtõe in ppetuũ valitura.

vt cũ alicuiꝓuincie de miſtro fuerit pui⸗

dendũ., ipſi miniſtri electio penes caplm

ꝓuinciale reſideat: quã idem caplm dieſe

AInti qua fuetit cõgregatü facere teneatur
Ipſi autẽ electionis ↄfirmatio ad miſtrũ

ptineat generalẽ. Et ſiquidẽad electio
nẽ hmõi p foꝛmam ſcrutinij ꝓcedat᷑ vot in

diuüſa diuiſis electões plures in diſcoꝛdia
celebꝛari cõtingat.illiq a maioꝛe pte capli

numero nulla ʒeli vel meriti collatiõe aut
oſideratiõe hĩta fueritcelebꝛata: exceptõe
eu õdictione qᷓcũq; alteriꝰpart non ob.p
dictũ generalẽ miniſtrũ de oſilio diſcreto
rũ deoꝛdine.pꝛiꝰtñ ex officio ꝓut ſpectat
ad ipſuʒ diligenti examinatione pꝛemiſſa
confirmetur vel etiam infirmet᷑ pꝛout eis

iOm deũ viſuʒ fuerit expedire.⁊ ſi fuerit in⸗

firmata ad caplin ꝓuinciale electio hmõi
reuertat. ¶ Ceterũ ſi caplm memoꝛatũ

die pᷣdicta miſtrü eligere pᷣtermittat extũc
miniſtri ꝓuincialis pꝛouiſio ad generaleʒ

miniſtrü libere deuoluat. Veꝑ ſiminiſtro
pᷣdicto ⁊ caplo generalibus excerta mani⸗
feſta ac rnabilicã videretaliqñ in pꝛouin

cijs vltra marinis hybernie grecie ſeu ro⸗

me in quibs hacten alius pꝛouidendi mo
qus dicit᷑ ex cã certa ⁊ tõnabili fuiſſe ſerua
tus expedire miniſtrũ puincialẽ per mini
ſtrü generalem cũ pꝛobop oꝛdinis conſilio
potiq; ꝑ capitulipᷣdicti electioneʒ pꝛefici.
in pꝛouincijs hybernie etiã vltra marinis
irrefragabilit᷑. ¶ In romana vo vel gre

cdia quando mimiſter dicre pꝛouincie mo⸗

4

Folinm XLVI.

pcuraſſet declarari. quedaʒ tñ̃ exq· dicondis alteri tm̃ ſſton verboꝝ adꝭ

optimarũ rerum inuentio. ? ſi lenocinijs verbox deſtituta ſit. ipſa
fui natura ſatis oꝛnatur. cui bñ conuenit. ſr de in inte. reſti.l.i.in pn.

l ſim qnintilianũ li.viij.de oꝛatoꝛia inſtitutione
t

banc conſtitutionẽ verboꝝ blanditijs nõ egentẽ gloſandam aggredioꝛ:

de cuiꝰ cauſa impulſiua ꝑs ſui.Exquo eniĩ ſ ciui manaſſe concił.vieneñ.

5.de iudi diſpendioſam.exiſtimãs nõ tĩ vtile ſed ſũme neceſſariũ ver⸗

ba de qnib h loquimur

declarari.dños ac perix

tos curie ſollicitaui ſepi
us ꝓ ↄſtitutõne declara
toꝛia ꝓcuranda que deſi
derata ſe nunc exhibet.
Et in ſũma determinat
2 declarat qͥd ſignificẽt
hec verba inſerta in iu⸗
dicialibo cõmiſſionibus
que fiũt a pꝛincipe vel a
iure.ſ.qꝙ pꝛocedatur ſim
pliciter ⁊ de plano ⁊ ſine
ſtrepitu ⁊ figura iudicij.
determinant aũt no.per
inno.⁊ hoſti.de accu.oli
de ſta. regu.ea que ꝑ egi.
de iudic̃.nouit.in fi.per
guil. in ſpe.de inquiſi.F.
nũc tractemus. vᷣ.quid
igit᷑.ſi ꝑ archið. de elect.
indẽnitatib.S.ſi vo.li.
vi. ⁊ per Jo.mo.⁊ ꝑ me.
e.li.de here.c.fi. Et ſunt
quatuoꝛ partes.in pᷣma
ponitur queſtio. in ſcðᷣa
ſolutio.ibi nos autẽ.in
tertia pꝛoꝛogatio. ibi q̃

rer et vel abſolueret citra mareilla vi
ce ſeruet᷑ abſq; dolo ꝑtialitate ⁊ frau⸗
de.ſuperx quo eoꝛum ↄſcientias onera
mus. qð ſuper hoc dict' miniſter cuʒ

dictoꝛum pꝛoboꝛũ conſilio duxerit oꝛ

dinandũ. In deſtitutione vo dictoꝛũ
miniſtroꝛũ pꝛouincialiũ ſeruari volu
mus qð ſup hoc hacten de ipo oꝛdie
extitetit obbuatũ. ¶ Ceterüũ ſi ↄtige
ret eoſdeʒ miniſtro generali carere.ꝑ
vicariũ oꝛdinis fiat ſuꝑ hoc quod fa⸗
ciendum fuerit ꝑ eundẽ mimſtrũ vſ⸗

q;quo ꝓuiſum fuerit degenerali mi⸗
niſtro. Q Poꝛro ſi qd de huiuſmo

di miniſtro pꝛouinciali ſecus attẽtari

foꝛte cõtigerit. illud ipſo facto ſit irri⸗

tum ⁊ inane. Nulli igitur oĩno hoĩm

liceat hãc paginã noſtrarum declara

omnia. in quarta quedam inſtruens pꝛoteſtatio ibi ſi tñ.ſcða pars in ꝗᷓ
ponitur ſolutio ſubdiuidit᷑qꝛ pꝛimo ponit nouẽ ſpãlia vel vndecim. ſſi
diuidatur octauũ in tria que põt iudex ſic datꝰ.ſcðᷣo ibi nõ ſit.ponit qn
qʒ vel ſeptẽ diuidẽdo.quartũ in tria ꝑ foꝛmã huius nõ excluſa. Tertio
ibi ⁊ quia. ponit ſex que talis iudex põt quatuoꝛ interſerẽs que nõ põt.
Si igit᷑ non contẽtat ſũmarie qð poſui.qꝛ non ẽ recitare ſumãdo. ſic re
cites diuidendo pꝛohibita a ꝑmiſſis vt meliꝰ appꝛehendas.Judex qui
datus ẽ ſimpliciter ⁊ de plano ſine ſtrepitu⁊ figura iudicij ꝓcedere põt
ſine libello li.ↄti.⁊ ferijs inductis fauoꝛe hboĩm amputat dilati ones. ab
bꝛeuiat lites.repellit fruſtratoꝛias exceptiões ⁊ appellaciones.refrenat
iurgia partiũ ⁊ multitudinẽ teſtiũ.dat ſimul terminũ ad ponendũ ⁊ ar
ticulandũ pꝛimo.ſcðo ad pꝛoducẽda oĩa acta 2 munimẽta cauſe. Inter
rogat ꝑtes vbi ſuadet equitas nõ citat perẽptoꝛie ad ſententiã quã pꝛo
fert ſtans vel ſedens etiã concluſione nõ facta citare tñ tenetur ⁊ reciꝑe
petitionẽ in ſcriptis vel verbotenꝰ tũc ſcribendã in actis.Itẽ iuramen
ta calũnie veritatis vel malicie. pbationes neceſſarias ⁊ defenſiones le
gittimas ⁊ facta remiſſiõeꝓ teſtibus ꝓducendis debet tũc inſtrumẽta
recipere tenet᷑ ꝑtes ad ſentẽtiã citare.qu tenetur in ſcriptis ferre.⁊ ſᷣm

acta cauſe hoc dicit.

Epe contingit.oncoꝛ. dereſti.ſpo.ſepe. de appel. ſepe. ex quo vero
id ſepc accidebat per conſtitutionẽ fuit pꝛouidenduʒ. que tñ inter/
dum eciã pꝛouidet de raro contingentibo. de hoc de deſpon. impu. litte

ras.in/iij.glo.

c Cauſas.de negocijs extraiudicialibus ſic cõmiſſis nõ erat dubiuz

de accu. ſicut olim.
d Simpliciter. quaſi

ſine plica vel inuolutiõe.ſacit de ſum tri.firmu

ter. in pᷣn ff. dele. ij. codicillis. S. inſtituto.

e figura Notandum eſt ꝙ ad hec quatuoꝛ verba triplex inſerit co

pula. per qð videtur ſolui qð querit᷑ an ſi aliquod iſtoꝝ verboꝝ deſit in
foꝛma cõmiſſionis locꝰ ſit buic conſtitutioni.vñ aduertendũ eſt ꝙ qñn⸗

qʒ in cõmiſſione ponit᷑ ſolum verbũ de plano.S. de iudi.nouit.ad fi.de

ſpon.cũ in tua cõcoꝛ.ff.de of.pꝛocon.nec quicq;.ꝭ.de plano.ff.de accu.
leuia.⁊ de adul.l.miles.ꝭ.ſexaginta.ff. de queſti.vniꝰ.in fi. quis oꝛdo ĩ
bo. poſ.ſer.l.ij.Qñq; ponitur ſimpłx ⁊ de plano.de accu.ſicut olim.Qñ
q; abſq; ſtrepitu.de ſta.mo.ea que..ꝙ ſi.Qñq; de plano ⁊ abſ; ſtrepi⸗
tu. de accu.olim. Quandoq; ſine ſtrepitu ⁊ figura.de elec.indẽnitatibo.
F. ſi vo li.vi.Qñq; hec quatuo: cõiungunt᷑ vt hic.⁊.S.de iudi.c.diſpen
dioſam.qñq; ad hoc addit᷑ verbuʒ aduocatox. de here.c.fi.li.xi. Quid

ergo dicemꝰ de his foꝛmi

8, vbi iſta quatuoꝛ nõ cõiunguntur ſatis vide

tur conſtitutionẽ totã ⁊ quo ad omnẽ ſui partem tunc locũ non habere
ꝓpter has copulas repetitas ·5. pe.⁊ in. c. diſpendioſam.s. de iudi cuʒ3
noõ exoꝛbitet a iure cõi habilitandũ.vel dilatandũ nõ eſt. de re.iur.que
a iure.cũ ſuis concoꝛ li.vi:dicebamꝰ tamen olim pncipaliter ꝑ hoc vl⸗
timũ verbũ figura ſubſtantialia iudicioꝝ tolli.vt patet in glo. in pᷣn. al
le. 2 dicã in glo. eſt mens ⁊ in glo.facit ad hoc ⁊ foꝛſan adhuc idem di⸗
cere nõ eſſet abſurdũ.fᷣm ꝙ ctiam in caſu pꝛedi.decre.indẽnitatibo..ſi
vo. locũ haberet hec conſtitutio ex vi verboꝝ ſuoꝛum. poſito ꝙ ille ca⸗
ſus nõ includeret᷑ ſub pꝛedi.conſtitutiõe diſpendioſam.ſed certũ eſt bo⸗
die q illa cõſtitutio includit caſum illiꝰ. 5.⁊ ſicin illo nõ eſt dubiũ hãc
conſtitutionẽ locũ habere. In alijs &̊nõ incluſis remanet dubiũ an ali
quo ſuppꝛeſſo babeat locũ hec conſtitutio. Si adbeſiſſem cõpilatoꝛibo

aptari vident᷑.vt j.dicã. Sed quid ſi iſta quatuoꝛ ponant᷑ ſine copula-

vtqꝛ dicitur ſimpliciter de plano ſine ſtrepitu ⁊ figura.Dicas idẽ et vl⸗
rq? dicitur lmpliciter de pl ne ſtr. 1. Dicas idẽ et vl⸗
adouia in pᷣcedentibo repetita cenſetur. de ap. ſcðo requiris. facit
f.. de here. inſti. cũ in teſtamento.i. Plus dico q; ⁊ ſi nulla ſit copula.

tionũ dietoꝛũ cõmiſſionis reſponſio

nis ꝓhibitõis oꝛdinationis mandati
conſtitutionũ iudicationũ ⁊ volunta

tum infringere vel ei auſu temerario

cõtraixe.Si qͥs autem hocattẽtare pᷣ
ſum pſerit:indignationeʒ oĩpotentis
dei ac beatoꝝ petri ⁊ pauliaploꝝ eius
ſe noueritincurſurũ. ¶ Idem.
LEpe cõtingit ꝙ cauſas cõmit⸗
tim in earũ aliquibo ſimpli⸗
eciter ac deplano ac ſine ſtrepi
tu ⁊ figura iudicij pcedi mandamus
e quoꝛũ ſignificatiões verboꝛum a
mulctis contenditux ⁊ qualiter ꝓcedi
debeat dubitat᷑. Nos autẽ du bitatio

nem buiuſmodi qᷓntũ nobis eſt poſſi⸗
bile oecidere cupiẽtes hacin ppetuũ

palꝛtura oſtõe ſacim vt iudx cui talr

tionẽ vnius dubitationis inducitur alia foꝛ
ebbleres ad eũ enim ꝓmulgatoꝛẽ taliũ i
ctabat. S. de ſen ex. inter alia.cũ ſuis cõcoꝛ.

i
ſp

idẽ erit.facit. ff. de ver, ſig:triplicl mõ.Et ſatis eque videret᷑ dicendũ q;

etiam ſi diſiũ cte ponant᷑
puta ſimpłr vel de plano
vel abſq; iudicij ſtrepitu
velfigura. igẽ ſit ſenſus.
2 locꝰ erit conſtitutioni
cũ ratio ſit eadem.⁊ po⸗
neretur tũc diſiuncta
coniũcta.C. e.ti.l.pe.ff.
e.l.ſepe. Nõ ſic ſi verba
huiꝰ conſtitutionis pꝛo
lata fuiſſent diſiunctiue
qꝛ tũc ſoluta eſſet qõ pᷣn
cipalis. ⁊ eſſet ſenſus ꝙ
quodlibet pᷣdictoꝝ ver⸗
boꝝ haberet hũc effectũ
quẽ ponit ↄſtitutio.
f NWandam⸗ qy aliꝰ
non poſſet etiã legatꝰ de

latere.vt ſatis no.in pꝛe

di.decre.ſi.de here.li.vi
⁊ guil.in ſpe.ti.ij.ꝭ.ſuꝑ⸗
eſt in.i.colũna.

g Bignificatiõe. in

reſpicit titulũ.
h Poſſibile.facit pꝛo
hemiũ harũ conſtitutio
nũ in bn,. de ele. vt circa
li.vi.ſepe eteni per ſolu⸗

tioꝛ.c.ti.cũ olim.vbi de hᷣ
urium vel reſcriptoꝝ hoc

2 ſine dubio. ad hoc du⸗

biũ tollendũ glo.nõ ſufficiebant.ſed neceſſaria erat conſtitutio vt ꝑ in
ferioꝛa patebit.qͥs enim gloſando ꝓbare potuiſſet plus reqͥri iuramẽta
ꝛeſtari vel ſnia in ſcriptis ferri qᷓ; iitem conteſtari. Idẽ in fi.
2 In perpetuũ. valitura ſuperfluit qꝛ intelligebatur.. diſ. c. i. ſed eſt
modus loquẽdi cui cõcoꝛ de poſtu.c.vno.de ele.ꝑpetue li. vi.
Conſtitutione ſancimꝰ.nõ dicit ſanctione ſtatuimꝰ. qꝛ potius eſt
conſtitutio qᷓ; ſanctio.de quo vide.iij.di.in ſum.
a WMeceſſario dat᷑ per hoc intelligi ꝙ in alijs cauſis qͥb non pꝛocedit
ſimpliciter ⁊c nccrio ſit libellꝰ offerendꝰ.de bᷣ no.S.de libel.ob. c.i. vbi
ber. inno.⁊ hoſti.tenẽt libellũ eſſe de ſuba iudicioꝝ. inducũt pᷣ decre. ⁊

auẽ. offera?᷑ iij.q.iij.?⁊ inno inducit auẽ.detẽp. nõ ſolu.pe.ſuꝑ dote.ꝭꝗ.

cõteſtationẽ. colł.vij. Hoſti.inducit auẽ.de exhi.⁊ intro.re.ꝭ.illud.col.
v. vbi dicit expꝛeſſe ⁊ rñdet ad c.ſi qͥs cũ clerico.xi.q.i.⁊ ad dec.ꝓuſ.de
do. ⁊ 2tu. ⁊ ibi no. ꝓ hac opi.facit.qꝛ auẽ. dicit libeliũ offerẽdũ. ſʒ offer?
ꝓꝛie nõ petẽti.ff. de le.iij.fideicõmiſſa.ꝭ.ſi rẽ.de reſti.ſpo.lr̃as.circa ſi.
de ap. interpoſita in bn. Tan. vin. ⁊ phi.dicebãt per p.c.ſi qs.⁊ ꝓut.ꝙ;
iure canonico libellꝰnõ erat de ſuba Gull de bᷣ tractabat nil appꝛobãs

in ſpe. de libel. cõcep. vtꝝ libellꝰ. Accur.in auẽ. offerat᷑. C. de li ↄt.tz

ꝙ tacite poſſʒ omitti ſed in pᷣ. Seillud alle..ſe.in auẽ. de exhi.⁊ intro.re.
tenet ꝙ etiã remitti expᷣſſe poſſit vltra mediũ magne glo.Dñs meꝰin le⸗

gibo dicebat. ꝙ ſi libeliꝰ petit ⁊ offert bñ ꝓcedit᷑.ſi nec petit᷑ nec offert᷑ nõ

tenet ꝓceſſꝰ.qꝛ lʒ poſſet expᷣſſe remitti ſᷣm eũ.C. de epi.⁊ cle auẽ.genera
lit᷑ in fi.⁊.C. li.xij.de pui.ſco.lq̃tiẽs.in fi.nõ tñ tacite ꝑ pᷣauẽ offerat᷑⁊
C. de ſen. ⁊ intlo.l ꝓpalatã. Si vo petit᷑ ſʒ nõ offert᷑ nõ valer pꝓceſſus cũ
nulla remiſſio infuenerit. Si vo offerłſʒ nõ petit᷑ nec recipit᷑ oblatꝰ. tũc
valet ꝓceſſus.tũ qꝛ fauoꝛe rei vide?᷑ inducta oblatio. ⁊ qlibet ſuo fauoꝛi
renũ ciat. C. de pac.ſi ds in ↄſcribẽdo.⁊ qꝛ inuito nõ ↄfer᷑bñficiũ.vt ff.

de re.iur.ĩuito.⁊ qꝛ ᷣm eũ expᷣſſe renũciare viðꝛ oblarũ nõ recipiendo.

Alij dicũt reũ renũciare poſſe ne libellꝰ tradat᷑in ſcriptis.⁊ tũc remit⸗
ti? tacite.ſʒ ne vllo mõ trada renũciare nõ põt tacite vel expꝛeſſe. ar.ff.
cõia diui.vt fundꝰ.ff. de penis.l.ſi pᷣſes. VUVñ dicere ſoleo in pᷣ c.i.ꝙ peti
tio ſit de ſuba.ſʒ ſi fiat in modũ petitiõis apud acta nõ in modũ libelli
⁊ ſuꝑ ea lis ↄteſtet᷑ credo tenere pceſſt uʒz.ſatis eni ꝓuiſuʒ ẽ mẽti iur vt ·
dicet᷑ in v.veꝝ.ꝑte vo petẽte ncce ſit in modũ libelli petitioneʒ offerriꝑ
iura omo allegata.ſʒ hec opi.videl h repꝛobari.ſi eni ſpale ẽ in his in q/6
bus ꝓcedit᷑ ſimpłr ⁊ de plano ⁊c.ꝙ nõẽ ncce libellũ offerri.ſʒ ſufficit pe
titionẽ apud acta deſcribi vt ſeqᷣ.q̊ in alijs non ſufficit petitionẽ ſic de
ſcribi.ſed ẽ ncce libellũ offerri.So.ꝑ hãc decre.ab opi.pᷣdi.nõ recedo.
Mã pꝛimo appꝛobatur ea ꝑte qua di co de neceſſitate petitionẽ deſcribẽ
dam in actis. Si enĩ hoc in his foꝛtius in alijs. Ad oppoſitionẽ reſpon
deo in his caſibus ſpãle ꝙ in eis etiam parti petenti nõ eſt neceſſario li⸗
bellus offerendus qui teñ petenti in alijs ncẽrio debet offerri.qð intelli
o except his caſibo quibus ſine libello pꝛoceditur.quoꝝ aliquos no.
oſtien. in pꝛedi. decre.i.de libel obla. ⁊ accur.in glo.pꝛealle.in auten.
de exhi.⁊ intro.reis.ſed guil.pleniꝰ colligit in ſpe.de li concep.ꝭ.nune
dicendum. Non tñ putes q in oĩ caſu quo non exigit᷑ libellus locꝰ ſit hu
icconſtitutõi.qð per multa exempla ibi poſita viderepotes.⁊ ſatis ẽ ih

expꝛeſſum nõ eſſe.

4

.

=

.

nccrio habet offerre.ſponte vᷣo offerri poſſit ⁊ recipi.vt in fi. Iſtud aũt
⁊ ſequẽs ꝓpꝛie ſunt de figura dlcg ci. eni ſigura cuiuſcũqʒ rei ſit ipſi⸗
apparens foꝛma vel facies in q̃ rei ſubſtantia fingit.ff. de ac.⁊ ob. nõ fi⸗
gura. facit de cele. miſ. cã marthe.x.exeo.⁊ iudiciũ ſit acrus triũ perſo
narũ iudicis actoꝛis ⁊ rei.eo.ti.foꝛus. C. de aſſer.tol.l.i.in fi · ipſiꝰ foꝛ
ma facies ⁊ figura pnci⸗
paliter cõſiſtit in bibit⸗ . =è
ra de ead tot. (auſam cõmittimus nctrio libellum
i. vnica. . ſiti mõ.ibi eni nõ exigat lit conte.eni poſtulet tẽpo⸗
qꝛ nõ eraànt niſi due ꝑſo⸗ re etia feriarũ ob neceſſitates hoim ĩ
ne ſeʒ mgicloꝛ dii erui qultarum a iure ꝓcedere vyaleat am
era vate figura. Subſa⸗ puter dilationũ materia lite; quanto
ta igik figura nõ videt iu poterit faciat bꝛeuioꝛẽ erceptiões ap
gerannen 94 alucaroꝛ pellatiões ⁊ dilationes fruſtratoꝛias
mas rimulas v 19 . Pſj 49
ras iudicioꝝ. niſiq;ti b epellendo. partiũ aduocarop ⁊ pcu⸗

*„

expmitur.⁊ erpᷣſſa plꝰre xatoꝛum contetiões ⁊ iurgi

cij vel cauſe ꝙ iudicij. vt
J.dicã.Dicũt etiam qͥdã
libelli oblationẽ remitti·· —òMGUẽ L
ð.de nlano. C. de naufra.l.de ſubmerſis nauibo.li.xi. Alij 3. ? de hoc
ff. de en ents. de offi · ꝓcõſul.ne quicqᷓ;.S.vbi decretũ.⁊ in tractatu
uẽ allegabo.j.glo.ij. .
3eſtartone. ſed cũ petitio ſit in actis ſcribenda.vt j. v.ven.

a teſtiũ
ſpiciãt igura facti nego ſuperfluã multitudinem Tefrenancho

ſed li.ↄte.nõ eſt faciẽda vt h.quid erit de liberatoꝛijs.dabunt᷑ ne alique

deliberatoꝛie reo in alijs iudicijs.planũ eſt deliberatoꝛias eſſe de ſuba
ſi petant:.vt no.ij.q.i.in ſũma.⁊.iij.q.iij.cũ accu.⁊ patet in auẽ. offerat᷑.
e.q.vñ dicũt inuo.⁊ hoſti.de libel.obla.c.i.vt ibi ſcripſi ſuꝑ.i.glo.deli⸗
beratoꝛias artari poſſe.ſed nõ penitꝰ denegari.licet tacite ⁊ expᷣſſe poſ⸗
ſit illis renunciari allegat.ff.de fer.l.i.C.de epi.⁊ cle.auẽc.generaliter.⁊
de bᷣ etiam de dila. c.i.⁊.ij. Sed in his cauſis exqͥ nõ eſt neceſſaria conte
ſtatio nõ videt᷑ nccria deliberatio.ad h̊ facit.qꝛ interdũ in his que ſum
mariã cognitionẽ requirũt ſil petit᷑ ⁊ iuratur.ff.de eden.q̃dã.ꝭ.fi. Sed
ʒ cęigitur iuramentũ calũnie in his cauſis vt ſequit᷑. Itẽ põt reus ↄue⸗

nire. vt · v.veꝝ.in deliberatoꝛijs autẽ qũo iurabit vel recõueniet. Itẽ

hãc ſoꝛmã nõ tollitur iudic recuſatio.cũ exceptiones ⁊ defenſiões
egittime reſeruent᷑ vt ſequit᷑. Itẽ abſurdiꝰ eſſet hũc iudicẽ ſi ſuſpectꝰ eſt
recuſari nõ poſſe qᷓ; eũ qui pꝛocedit in figura indicij cũ iſte plꝰledere poſ
ſit. Saltẽ igitur ſuꝑ hoc deliberare pꝑmittatur nec artet᷑ tam pᷣcipiti 9
ſtinatione iudiciũ ſuſciꝑe.ff.de admi.tu.tutoꝛ.q̃ reꝑtoꝛiũ.ꝭ.iein ſi.ff.
eacfo ſecn autem.
dD ¶ Nõ poſtulet.ſcire debes ꝙ iohes ſatioli piſanꝰ legũ doctoꝛ compo
ſuit quendẽ tractatũ de ſũmaria cognitiõe.quẽ guil.poſuit in ſpe.pᷣma
ꝑte.de of.iudi..fi.vbi inter alia tractat an in ſũmarijs reqra᷑ libellus

vel cõteſtatio.ðe q̃ vide in pᷣdi.ꝭ.v.quanto.⁊ vᷣ.ſe. . J
e ¶Feriarũ.iſtud foꝛſan induceret ſolũ verbũ de plano.quaſi plane et

in domo nõꝓ tribunali ſedẽdo id voleat expediri.ſacit.ff. ð fer.l.ij. ⁊.l.
miles. 5.ſexaginta. ff. de adul. S

b ncctes.ſi eni ꝑs vindemiarũ ⁊ meſſiũ quibꝛ etia ferijs ꝑtes re⸗
nuclare pñt.ð.de fer.c.fi.in fi.in h̊ 4 differũt he cauſe ab alijs.qꝛ in his
ꝓcedit iudex inuitis ꝑtib in alijs ecꝰ in quib⸗ pꝛet᷑ app ellationem ſnia
eſſet nulla lata ꝑte inuita vel abñnte.ff.de fer.l.i.A ↄꝛio vᷣo huius lr̃e pʒ
ferijs introductis in honoꝛẽ dei vel ſctõnꝝ ꝓcedere nõ põt talis iudet
per qð viderent᷑ expedita q no. xv.q.iiij.in ſum.ꝑ guil. in ſpe. de fer. .. j.
ad fi.vt.ſ.in cauſis mrimonialibo bñficialibs decſmarũ ⁊ vſurarũ non
poſſit ꝓcedi ferijo inductis ob honoꝛẽ deli.ſed in ferijs ruſticis ſie.cũ in
illis ꝓcedat᷑ ſimpłr ⁊ de Plan ⁊c̃.vt in decre.diſpendioſam.S.e.cõpi.de
iudi.Sed qͥd dices de ferijs repetinie. repẽte inducun?᷑ ꝓpter pꝛinci⸗
is coꝛonationẽ victoꝛiã rei ꝓſpere geſta vel ſilem cãm.de quibi.ff. ex qͥ
us cau. ma. ⁊ ſi ꝑ pꝛetoꝛc᷑. .li feri.C. de dila.ſiue ꝑs.C. defer.lii.⁊ fi.
puto ꝙ in illis ꝓcedere nõ põt talix iudex.ad qð ſufficit in illis nõ eſſe ꝑ
miſſuʒ.maxime cũ ab alio q; a pncipe indici nõ poſſint. C. de ker. a nul⸗
lo.̊ put ab eo ſunt indicte ſeruent᷑ Hoc marie ſᷣm verã opinionem que
bhʒ etiã talib ferijs renũciari nõ poſſe.de qͥ in ſpe.de fer.ꝭ.ſi.in pᷣn.
SAA iure. cũ miniſterio hois.qꝛ ius nõ determiat tꝑs ꝓprer varieta
tẽ Iocoꝝ quibo citiꝰ vel tardius pᷣdicta colligunt᷑.⁊ ſic citiꝰ vel tardius
Paica nducunt᷑ ff. de ferijs.l.pᷣſides. de of. pcon.ſi in aliquẽ.in pn.
endleac.n quicqͥd iudicis volũtati ⁊c.ff.de iudi.nõ quicqᷣd.ff. de
l. pſi. l. ſepe. S. de offi. dele. conſuluit. ꝓpter qð honeſtũ puto ꝙ ſi iudex
ſic datꝰ viderit grauiter ledi partẽ ex ꝓceſſu tali tꝑe fiendo ſuꝑſedeat.hʒ
eni iudex ꝓuideri vrilitati cauſe ⁊ ꝑtium.vtli.nõ cõte.accedẽs.ij.de re⸗
ſcrip.ſtatutũ..inſuper.li.vi.C. cõia diui.l.iudicẽ ff.dele.i.l.põtr.⁊ fat
qð no.in ſpe.de arbi.in fi.v.ſed nũqͥd tũc ſedere.vbi tractat᷑ ꝙ arbiter ĩ
cuiꝰcõpꝛomiſſo renũ ciatũ eſt his ferijs nõ tenet᷑ pcedere tali tꝑe feriato
a Amputct. iſtud 14 ſequunt᷑ vſq; ad v.nõ ſic nõ vident in bis cauf
ſoãlia.eũ in oĩ cauſa iudex laboꝛare debeat ad lites bꝛeuiãdas⁊ dilatio
nñ materias amputadas.⁊ alia q̃ͥ ſequunt᷑ iura ſunt vulgaria.Sed di⸗
ci põt ſpale ꝙ in his foꝛtiꝰ qᷓ in alijs iudex ö potertt.
d). Dorerien dicimus poſſe qdð honeſte poſſumꝰ.xxij.q.ij.faciat.ff.de
6di. inſti. filiꝰ qui fuit. de v.ſig.l.nepos,. vn boc bdeterminat fiendum
ſine partiũ pꝛeiudicio ·v.nõ ſic. G

b Nõẽõ erlgat. eſt mens lfe. iudex ncerio 16 habet exigere. nee acor e Erxceptiones.hec ⁊ ſequẽtia vident᷑ tolli ꝑ verbũ abſq; ſtrepitu.ta⸗

lia eni per quendã cõuocũ clamoꝛẽ ⁊ tumultũ ſolet examẽ obſtrepere. ⁊

veritati habedi obſtaculũ pᷣbere.vñ dicit canon ꝙ cultũ ſuũ iuſticia per

dit qñ ſilẽtia iudicij obſtrepentiũ turbo ꝑfundit.v.q.iiij.in loco.ad qð
facit. C. de inoffi.te.ſi dqs in ſuo.de ↄſoꝛ.eiꝰ.li.l.i.⁊ de adul.l.adulterij.
C, de ſtudi.li.vꝛ.ro.l.vnica.in fi.li.xi:de tali ſtrepitu habet᷑ de ſindico.
a no. de elec.quoꝛũdã.
1. vi.

MNõ ſictñ iuder litem abbꝛeuiet. quin d. Vilarioes. n ditt

rn, r. exceptiões dilatoꝛia
ꝓbationes neceſſarie : defenſiones atpdllationes frullroto⸗

legittimeadmittant᷑. Citationem rias. ne ꝑ hoc innueret
do acpꝛeſtationẽ iuràmenti de calũ⸗ entones ſurrepriolo
nia vel malicia ſiue deveritate dicen xver nullitatis reſcptũ

tEi Tiue vel recuſatiõis ) iudicẽ.
da. ne veritas occulterꝑ cõmiſſionem vel dilatoꝛi ſolutiomig

huiuſmodi intelligimus nõ excludi“ Zlpi⸗ les repellẽdas.
i o iurta nerriani insa intẽdit ꝙ oĩs exce
ern kigetapefictionis fonmd b2o? puoffunrutonsrage
nuncdiatio ſee uide et pꝛo barte age⸗ ferendũ iudicis ꝓceſſuʒ
tis ⁊ etiaʒ rei ſiquid petere voluerit 2malicioſe oppoſita repel
lak. Sed qro quã exce⸗
è ptionẽ vel appellationẽ
per hec vᷣba nõ dico per
hanc ↄſtõem poſſit talis iudex repellere quã alter iudex teneat᷑ admitte
E¶ Jurgia. de his. S. de vᷣ. ſi. foꝛꝰ.S. iurgiũ. (re.bᷣ vellẽ doceri. Jo.an.
f ultitudinẽ. hoc cõe videt᷑ in oibus cauſis..d teſti.ſignificaue
rũt.⁊.ceſe.⁊.ff.de teſti.l.iiin fi.tñ hoc in bis ampliꝰ qᷓ; in alijs poterunt

8 ¶ Ueceſſarie.actoꝛi vel reo. (& banc l̃am.
b· Dcfenſtões.legittime.facit ad bᷣ de offi.deł.ex pte.ij.q.vij.latoꝛ.⁊

ibi no.⁊.C. de pᷣci.impꝑ.of.l.qtiens.⁊ facit bec lr̃a ⁊ finis iſtiꝰſcðe ꝑtis ⁊
iura pᷣdicta ad qõnem legiſtarũ de ptãte que hʒ arbitriũ.an teneat᷑ iuſti
ciã partts ſeruare vel poſſit illã ↄ iura ⁊ iuſticiã condẽnare ⁊ voluntate
vti.⁊ tenẽt ꝙ iuſticia ⁊ legittime ꝑtis defenſio nõ tollit᷑ ꝑ dationẽ arbi⸗
crqͥ.alle.C.de inof.teſta.ſiqñ.ff. de condi.inde.ſi ꝓcu.in pn.ff. de dona.
ſi filiꝰ.⁊ de peculł.l.qͥ peculij.ff.man.l.creditoꝛ. F.lutiꝰ.ad munici.lutiꝰ
S.imꝑatoꝛ.ff.de pac.q iur.ff.ad trebel.ſi cũ herede.facit de re.iur.in geh
nerali.li.vi.cũ ſuis cõcoꝛ.⁊ optie ꝓbat ↄſtõ cle.s.de re iudi.paſtoꝛalis.
5S. pe.in fi.Et ſi dicas arbitriũ ab eo qͥ potuit cõceſſum dʒ aliqᷣd operari
rñdet᷑ ꝙ ad ſolẽnitates q̃ figurã iudicij reſpiciunt non tenet᷑ vt hic. Uñ
no.ꝙ de his q in iudicio agunt᷑ quedã ſunt acta cauſe vel litis.quedã in
dicij.ↄleſſiones ̊ atteſtatiões ⁊ ea que reſpiciũt factũ ꝓpꝛie ſũt acta cau
ſe citatiões ſatiſdatiões ⁊ ſiłia ſunt acta iudicij.de hoc ꝑ innoẽ. ⁊ hoſti.
de teſti. cam. ⁊ ꝑ archið.de elec.indẽnitatibi.o.vero. ¶lerba igit᷑ ſine fi⸗
Kera iudicij lʒ tollãt aliqua ex his.que oꝛdinãt iudiciũ.nõ tñ ſlla que in
ruũt ⁊ decidũt cãm,nõ eſt q̊ mirũ ſi pbatõnes ⁊ legittimas defenſiões
talis iudex admitrit.nil igi᷑ talis iudex obmittet ꝑ qð impediat᷑ vel oc
cultet᷑ cognitio veritatis vt ſequit᷑.⁊ ꝑ ſingula diſcernere potes.Illa vo
q̃ ſolẽnitatẽ reſpiciũt.ſiue ſint actꝰ qui reſpiciũt iudicẽ.ſiue partẽ vtrã⸗
q; vel alterã remittunt᷑.⁊ facit.ff.del.i.ſi ſeruꝰ vetitus.cũ ſuis cõcoꝛ.
i itationẽ. per bᷣ ſingulare videt ꝙ ſufficiat vnica cũ als ſaltem in
vn.cauſe requirat᷑ trina vel ꝑemptoꝛia.vt li.nõ ↄte.qm.ꝭ.poꝛro.de hoc

xrliij.q.iij. de illicita.

l: ¶Nõ excudi.intellige plꝰqᷓ in alije in quiba non ꝓceditſimpliciter
⁊᷑ de plano.vñ ſicut in illis.ſic ⁊ in iſto ſi tñ tacite omittant᷑ hec iuramẽ
ta nõ viciat pceſſus de iura.cał c.i.li.v.. B

1fona vrorecogc i dencru. qualigij deſt. . b de hoc. facit de

ſ. cũ ſuꝑ.ff. de iudi.de q̃ re.s.de fi.inſtru.inter.v.ceterũ.
m Pꝛonũciatio.expedit igit᷑petitionẽ in actis deſcribi ꝓpter iudiceʒ
vt ꝓnunciationẽ petitiõi cõfoꝛmet vt h.⁊.ff. cõmu.diui.vt fundꝰ ꝓpter
actoꝛem ne fruſtra fatiget᷑.⁊ vt videat ſuper q̃ poſitiões ⁊ articulos foꝛ
met vt ſequit᷑.⁊ vt ſi ibi ex alia cã agentiũ nõ obſter exceptio rei iudicate.
5.de re iudi.abbate.li.vi.expedit reo vt deliberare poſſit.iij.q.iij.offe⸗
ratur.ſuas defenſiões foꝛmare ⁊ vt ex ineptitudine abſoluatab inſtan
tia.⁊ abſolutꝰ in pᷣncipali nõ poſſit ite ꝝ ↄueniri. Dicũt qͥdã ꝙ oblatio
libelli ſolũ reſpicit fauoꝛẽ rei.qð ſi tenere velis dicas id ve de ipſa ob⸗
latiõe q̃ ſibi fit expẽſis actoꝛis.petitionẽ vᷣo in actis deſcribi triplicem

n oluerit.qð reqrit ſũmariã cognitio⸗ (fauoꝛẽ reſpicit vt pᷣdixi.

nẽ.⁊ ſit eiꝰ nature qð in in eo poſſit pcedi ſine ſtrepitu ⁊ ſigura ⁊c.hõᷣ di⸗
co qꝛ no.inno.⁊ boſti.poſt eũ de muti.peti.c.i.ꝙ ↄuentꝰ in cã q̃ reqᷣrit

ſũmariã cauſe cognitionẽ recõuenire nõ põt.niſi iuꝑ cã ↄſiłis cognitio

nis. ſit rõ ſᷣm eos.·qꝛ cũ ↄuentio ⁊ recõuẽtio ſił ſint tractãde. de oꝛ. cog.
c.ij.vbi vna reqrit plenã cognitõnẽ altera ſũmariã. reſtat ꝙ ſine alteriꝰ

piudicio ſil tractari nõ poſſint.cũ altera acceleratõeʒ exigat altera dila

tiões lõgioꝛes expoſcat.facp inno.C. depo.i.fi.⁊.C. de cõpen.l.fi.⁊.õ.

dep. bõa fides.in fi.⁊ facit b dictũ multũ qᷓ opi:inno.⁊ p opione mea de

q ſtati dicã. Sed qd legiſte . ꝑ.l.ſ ⁊ he.ꝭ.non ſolũ.ff.de ꝓcu.vbi ſi ꝑp
curaroꝛẽ actoꝛis petit᷑ cautio dãni infecti.qͥ tñ celeritatẽ deſiderat.ff. ð
dã. infec.l.i.⁊.iiij.O.pe.ff.de fer.l.ij.⁊ reꝰvelit dũm aliq̊ actiõe recõueni

re ꝓcuratoꝛ tenetur illum defendere. ⁊ hunc intellectum appꝛobat ibi

glo. Pe. de bel. ſequitur inno.per.l.i..C. vbi cauſa ſta.vbi hoc no.et.C.
de ſen. ⁊ inter. auc.⁊ conſequenter. Et cy.idem poſt eum ꝑ rationem in
no. ad. S. nõ ſolũ.rñdẽt ꝙ. .ẽ volubił ⁊ dʒ intelligi in pcuratoꝛeq recõ 9
ueniret in cã dani infecti iur ſcom vł ſᷣm intellectũ poſitũ in glo.Pꝛedi
etis obſtare videt᷑ de cre.ij.de muti/peti.vbi modꝰ pꝛei vel ius datꝰin

ſoe
oſer
en
onn
fe
terunt
fn⸗
Un
Nis:
hiust

lmmu
4 di

don

1

ene.
hei
heliſ
ctnete
1det
kſirfß

Ag.
ſnldes

A
ur

tini.

.
Ateme
debee

Plde

brume

ſucte

ſuien
Gpeer
losſe
cſcare⸗

Folium xXLVII.

conuentiõe ſernat᷑in reconuentione.⁊ ſic arguitur ꝓin cauſis quereq/
rüuũt plenam cognitionẽ bñficio reconuentiõis poſſit ſᷣ caſu pꝛocedi.ſũ⸗
mmDarie ſicut in cõuentionc.⁊ ſic ceſſabit rõ inno.volens tenere ꝙ pꝛemi

ſi dicere poſſet ꝙ aliud eſt ꝑ reſcriptũ id tolli qð reſpicit fauoꝛẽ partiuʒ
vt appellare. ⁊ tũc ſicut illud nõ licet reo in ↄuentõe.ita nec licebit acto

ri in recõuentione vt ibi.aliud ẽ tolli ſubſtantialia iudicij ꝑ reſcriptuʒ

⁊ tũc reſtringitur ad ca⸗
ſum ↄuentiõis expꝛeſſuʒ

de re. iurj. que a i ure.li. eſt in ipſo litis exoꝛdio petitio facien⸗

vi:cũ cõcoꝛ.⁊ ſit huiꝰ rõ

Iꝛ in pmo valeret impe⸗ da ſiue in ſcriptis ſiue vboact tñ cõ

trantis renunciatio. c. tinuo vt ſup quibus poſitiões arti⸗
deremhabelerten ad f. culi foꝛmari debeãt poſſit haberi ple
in ſecũdo non. vt dica J.nioꝛ: certitudo. ⁊ vt fiar diffinitio clari
in vlti.glo. Eque tñ dici „Cn II r 53
oꝛ inſerẽda. Et qꝛ poſitões ad facilio

poſſet. ꝙ aut oꝛdinariꝰ Et qꝛ politoe 0
vel delegatꝰ cognoſcit à xem exped icionẽ litiũ pꝛopter partiu

cã in qua de ſui natura . . b. 108 9⸗
ſũmarie pꝛocedit᷑. et tũc ↄfeſſiones ⁊ articulos ad clarioꝛẽ ꝓ

ſir locꝰ pꝛedi. opi. Inno. bationẽ vſus longeuas in cauſis ad⸗
2 ſequaciuʒ. vt qualitts miſit. ¶ Nos vſum huiuſmodi obſ
cauſe recõuẽtionẽ impe uari volentes ſtatuim: vt iuderx ſi de

diar ſie s als no. demn putat a nobis niſi aliud de partium

Loe arbi. cũ Necrusen cvvyoluntate ꝓcedat ad danduũ ſil vxroſ
glo.i. Aut delegatꝰ vir⸗ ðð
tute cõmiſſionis in cau⸗
ſa in qᷓ als plena cogni⸗

tio requirebat᷑ ſummarie cognoſcit.⁊ tũc ſubdiſtingue. aut papa ꝛio
motu tollit ſubſtantialia.⁊ tũc idẽ quod.S.aut ad petitionẽ impetran⸗
tis.⁊ tũc ar.pᷣ.decre.⁊.l.vl.C. de fruc.⁊ li.expen. videat᷑ eſſe remiſſa ple
na cognitio etiã in recõuentione.⁊ ſic ceſſabit obſtaculum Inno. vt pꝛe

dixi.pꝛo hoc facit hec lr̃a ſic generalit᷑ loquens.ſi qͥd petere voluerit ⁊c̃.

⁊ ad ſubdiſtinctionẽ facit de pᷣben.ſi motu ꝓpꝛio.⁊.c.ſe.li.vi.⁊ qð no. in

pꝛedi.ij.in fi.vlti.glo. .l
a Exroꝛdio.no.cõtra opi.ber.vincen.inno.⁊ guil.⁊ archið. que hʒ ꝙ
vſq; ad cõcluſionẽ poſſit fieri recõuentio.?⁊ ꝓ opi.alia tam gof.⁊ hoſtiẽ.
⁊ io.mo.que placet.qꝙ añ li.cont.ſit facienda vel ſtatũ poſt li. conte. vt
no accur.in auc. ⁊ ſequenter in gio.fi.⁊ in auẽ. de execu.ꝭ.ſancimꝰ. in.i.
glo. vt plene ſcripſi:de mu.pe.c.l.ſi uꝑ. i. glo. 2 ↄtra ipſum inno. facit qð
poſt eũ dixi ſuꝑ pꝛoxi.glo. Hoc ergo teneas ꝙ; licet qñq; reus conuenire
poſſit actoꝛem durãte iudicio.nõ tñ illa cõuentio vim recouentiois ha
bebit. vt.ſ.ſimul tractet ⁊ finiatur.vt de oꝛ. cog.c.ij.niſi fiat in litis exoꝛ
dio vt hi. .
b O. Sine vᷣbo. eligat ergo petens qð vult vel ſcriptã dare vel vᷣbo pꝛo
ferre. vt de ſuo oꝛe ſcribat᷑ apud acta vt ſolent fieri poſtea.
c Coõtinuo.tolle hoc verbũ inſerenda qð eſt ..⁊ interſerit quare.
d Foꝛmari debeãt. cauti aduocati actoꝛũ faciũt triplicari libellos.
vni dant notario qui ſcribit acta.aliũ reo.tertiũ ſibi ſeruant ad finem
de quo dicit᷑ vr melius ⁊ certiꝰ poſitiones ⁊ articulos foꝛment.
e Alarioꝛ.tum rõne memoꝛie qua labilis eſt. xxiij. di. pterea. C. qui
teſta. facere poſ. hac conſultiſſima.v.at cu bumana. ꝓpter qð non ſcribe
re petitionẽ poſſet ĩpedire ⁊ occultare veritatẽ.tum qꝛ exquo petitio in
actis deſcripta eſt expꝛimi poterit in ſnia vt moꝛis eſt.
f¶ Poſitiões.de his ⁊ ipſarũ foꝛmis ſatis no.de confeſ.c.i.li.vi.
g Confeſſiões.ſed ſi pars negat qð petitur quid releuat poſitiões fa⸗
cere quas etiã negabit.So.ſepe ↄtingit ꝙ vſus poſitionũ multũ rele⸗
uat ꝓbancẽ.vt ſi petã a te centũ que mutuaui ticio cuiꝰ es heres interſi
ſtis negãdo.modo ponã ꝙ mutuani ticio centũ ꝙ pꝛomilſit illa reſtitue
re tali die ꝙ ticiꝰ inſtituit te heredẽ ꝙ moꝛtuꝰ eſt ꝙ hereditateʒ adiuiſti
vel habuiſti.bec oĩa habeo neceſſe pꝛobare.ſed foꝛte duas pꝛimas nega
bis reliquas confiteberis.multũ ergo me iuuat poſuiſſe.foꝛte etiã licet
reſiſtas dicẽs exceptionẽ pacti ſolutiõis vel ſiłem tibi competere oẽs p
dictas poſitiões confiteberis.per qð patet ꝙ etiam ſuꝑ pꝛincipali cui re
ſiſtit aduerſariꝰ ponere qñq; multũ iuuat.
hb & Articulos. de his. S. de teſti. ꝑ tuas.⁊.e.ti.pñtium.lib.vi.Et in qͥ⸗
buᷣſdaʒ foꝛis dicit᷑ intentio vel aſſertio,fa.S.de cau.poſ.cũ eccleſia. poſt
pꝛin. C. de temp.ap.l.per hanc. HM
i Longeuẽ. ſ. a. tpꝑe grego. ix. qꝛ pꝛiꝰ depoſitioniby non habebam? ex⸗
pꝛeſſum ſed ꝑ ipſum habemꝰ, de elec.dudũ ij. deli conte.c.vno.
l: Obſeruari volentes.in oĩbꝰ cauſis nedũ in his in quibo ſine ſigu⸗
ra ꝓceditur.ita puto auctoꝛẽ intelleriſſe.⁊ dato ꝙ dicas illũ intellexiſſe
ſolum de his in quibs pꝛoceditur ſine figura.ſoꝛtius ergo ſeruandus ẽ
in alijs. . .
De partiũ. ꝓpter plurale nõ puto ꝙ pars altera ſola reſiſtere poſſit.
ambabus autẽ reſiſtentib nõ videtur iudicẽ hoc poſſe. ſed ꝑ boc collige
ꝙ ſi iudex ſine figura ꝓcedit inuitis partibus nõ dat ſimul terminũ ad
ponendũ ⁊ ad articulandũ.multominꝰ ⁊ aliꝰ
m ¶Utroſq;. ſ.poſitiões ⁊ urticulos.vñ ⁊ quidã in cauſis hec coninn⸗
unt dicẽtes ponit.⁊ ſi nege? pꝛobare intendit ⁊c̃.nõ tamen in alijs cau

fis dʒ quis ad ðᷣ cogi.pꝛimo eni poteſt ponere ⁊ demũ negata in articu

los deducere. .
n Munimẽta.ſ.per q̃ munit᷑ cauſa.⁊ idẽ vᷣbũ de elec.cupiẽtes.in fi. i.

rñ. ⁊. . electos.⁊ de of.oꝛ.qᷓ;uis ·li.vi.⁊.S.de inte.reſti.coꝛam.
o Partes. patet ̊ in bis cauſis quibo ſine figurs ꝓceditur vnus ⁊

idẽ terminꝰ da᷑actoꝛi ⁊ reo ad pꝛobandũ cũ in alijs cauſis dicatfatuũ
eſſe ꝙ reꝰ ꝓbet defenſiones ſuas.niſi pꝛius actoꝛis intentio ſit fundata
vt no.s.de teſti.Dicebat guil.in ſpe.de inſtru.edi..nunc dicamꝰ. ſepe
obtinuiſſe ꝙ poſt li.ↄtꝭ.⁊ luramentũ iuder poſſit ꝑtib ſtatuere termi⸗
nũ peremptoꝛiũ ad exhibẽda oĩa quibus in cã ſunt vſure.alle.ff.de edẽ.
. l.i. edẽda.⁊ quod ibi no,dicit tñ ꝙ qᷣbuſdã videt᷑ hoc durũ cũ id liceat
VVyVyVyſq; ad cõcluſionẽ. de fi.

inſtru.cum dilectꝰ.⁊ di⸗
oEE—H„αοne . non tñ debet. ff. de iudi.
dũ oĩa acta 1 munimenta quib par⸗ no jcquic.rl, . n aliud.
tes vti volunt in cauſa poſt dationẽ ⁊ adqde qð ſtatim dicam

rterminn dare noſſit. ꝛad erhiben cut elicz uder ic hoſſie
i

gtticuloꝝ diem certã qñcunq; ſibi vi

debit᷑ valeataſſignare.eo ſaluo ꝙ vbi

remiſſione fieri contingeret ꝓ teſtib

ꝓducendis poſſit etiam inſtrumẽta
ꝓduciaſſignatiõe huiulmodi nõob.
