inno.⁊ hoſti.⁊ compo.de ele.cũ in cunctis.ſuper.vᷣ.ſcientia.
bEtate.ð oꝛdine nihil dixit.ſicut nec decr.eã.te.S.e.⁊ vide qð no.de
pꝛeben.ſi pꝛo pauperibus.li.vi in glo.ij. M
i Docet.fa.s.de ele.qᷓ; ſit.iu pꝛin.li.vi.vbi de hoc.
lꝛ Ractione officij. ercitat ergo ipſoꝛum officium non conſtituit illos
delegatos. .de of.oꝛ.licet.⁊.c.pe. B RZ

“

Deeetate ⁊qu

Pꝛeeipue. duplex punecatio.
” er totum. de ele. cum in eunetis.⁊.c.nihil. depꝛe

Gubqditis.nõ ſufficit pꝛelato ꝙ ſit bonus (ben. graue cum ſimili .
in ſe niſt etiã ſit q;tũ eſt in ſe bonꝰ in ſubditis.de ſimo.lʒ.iĩ.pn.cũ 2coꝛ.

Diuinam offenſam. concoꝛdat buic fini. de elec. vbi pericnlũ. 5. qui
aate 2z. c.pꝑpetue.⁊.c.cõmiſſa.in firli. vi.⁊ de cen/ad noſtram.in fi.
p. . Ultionẽ.ſpecialiter .
cirea boc ſtatutũ ð gene⸗
rali.vide qð no. de treu.
⁊ pa.c.i.de cele.miſ.dolẽ
tes. de ele. generali.li.vi.
T bi qui. Caſus. in
capitulo cathedraliſ
eccleſie vel collegiate vo
cem non habet qui nõ ẽ
ſubdiaconus. habens be
neficium cui ãnexus eſt
oꝛdo poſt annũ niſi pꝛiꝰ

ſup boc diligẽtius pᷣcauere eis diſtri
cre iniungimus.vt ipſi ſtatuta canõi
caque ſuꝑ pꝛeficiendis ꝑſonis in hu
iuſmõi eccleſijs hactenus emanarũt.
diligentius ꝑ ſeipos obſeruent⁊ faci⸗
anta ſuis ſuboò itis Inuiolabiliter ob
ſeruari.ſi diuin offenſam ⁊ ſedis ap.
debitam vitare voluerint vltionem

impedimento ceſſante ꝓ Idem r
moueat᷑ ad ulluʒ in capi⸗ dem. —
tulo vocẽ ñ hʒ donec fue T bhbiqui diuinis in cathedra⸗
rit oꝛdingen⸗e inne J libus vel collegiatis cularib
erdet diſtributionẽ di AE e ig ſur maj
midiam. Partes ſũt due vel regularib eccleſijs ſů

— „Oe „
que ſatis patent cauſaz clpati officijs vel mancipabuntur in
dedit conſtitutõni quod —
noboſti de pben. ric L
ande.ꝭ.qui vero.vbi d “MZ
iteſſe Aa. quog ſicut minoꝛ ſubdiacono non eligik in epᷣm. ita nec eli
gat vt bene cõueniãt electus ⁊ eligẽtes dicens ibi ꝑ cõſtitutiones legato
rum in pꝛouintia ꝓuintie ſic eſſe ſtatutũ.ꝙ nõ exiſtentes in ſacris nõ ha
beant vocẽ.talẽ aũt conſtitutionẽ facere poſſunt nedum legati ſed etiam
ep̃i.vt ſcripſi poſt eum.de of.archipre.c.fi.vnde conſtatꝙ multi epᷣitłes
conſtitutiones habeant.no.eti ipſe boſt.e.ti.de of.archipᷣ.c.ij. ꝙ ſicut
ter cardinales nullus eſt quin ſit ſaltẽ diaconus ita ⁊ inter canonicos
nullus deberet eſſe quin eſſet ſaltẽ ſubdiaconus.ar.s.e.queris.ð conſe.
di. i. eps ſacrificans.⁊.c.iubemus.facic quod dicit canon.illicitũ eſſe eũ
qui nõ ſit in oꝛdine eccleſiaſticis miſceri tractatibo.xcvi.di.ſatis euiden
ter. tales eni retrocedere poſſunt a ſtatu clericali.de ele.cũ ex eo.li.vi.
rRegularibus.ſi ergo in eccleſijs regularibus non conſtitutis in ſa
cris vocẽ non habet ergo nec in numero cõputat᷑ de facto non de fictiõe
vt no.in cle.s.de ele.quod circa.in fi.pe.glo.
8& Mancipati. q. nuncupatielecti ⁊ deputati.⁊ quia mancipare eſt ſer
uire vel in ſeruitiũ vel pateſtatẽ reducere.ideo vtitur hoc verbo.qð etiã
babet᷑.xxviij.di.de his in pꝛin.i.q:iij ſaluatoꝛ.vltra mediũ.In his ergo

que non ſunt deputati ad diuina officia quales ſunt cõuerſi vel pꝛofeſſi

laici pᷣcipue in eccleſijs regularib nibil puto mutatũ ꝑ hanc conſtitutio
nem.⁊ ſic ſaluũ manet quod no.de ele.ex eo.ꝙ li.vi.in fi.⁊ ita ſeruatur
alias ſequeret᷑ ꝙ per hanc conſtitutiõem moniales non haberent voceʒ
in ſuis capitulis.que pꝛopter ſexus fragilitatem non ſunt capaces oꝛdi
num. de hoc.xxvij.q.i.diaconiſſam.hac eadẽ rõne videret᷑ eᷣ extranei qui
nõ ſunt in eccleſijs inſtituti.ſed in certib actibo habent vocèẽ in capitulo
non includunt᷑ hac cõſtitutione.quod intelligo niſi ꝑius capituli ſue ec
cleſie habeant talẽ vocem in aliena. G
t Sfficijs.etiam ſi ſacri oꝛdines annerxi nõ ſint.⁊ ſic differta pxi.rñ.
In poſterum.ꝙ poſteris indici poſſit aſperioꝛſtatus non dubitatur
ſed videtur abſurdum.ꝙ hic indicat᷑ iã in titulatis ſaltẽ nõ pꝛofeſſis.hoc
dico Seabprer id quod no.de re.iu ꝙ omnes.li.vi.Item videt᷑ ablurdum
ꝙ cõſtitutio liget pᷣterita cõtra id.S.de conſti.c.fi.dicas ꝙhec decr.non
pꝛiuat eos beneficio ſed ſolũ voce capituli.⁊ tñ certũ eſt ꝙ cũ beneficiuʒ
aſſumpſerit vt expediens ⁊ neceſſariũ officiũ eccleſie gerat ſi ingrueret ne
ceſſitas eũ ad ſacros oꝛdinari⁊ hoc renueret poſſet etiã pꝛiuari beneficõ
.eę.queris. Non manducer ergo qui nõ vult laboꝛare.qð pꝛimo in ↄtra
riũ locũ habet in cõtinentia que nõ indicitur inuito.xxxij.q.i.integritaſ
qð dixi ſcdᷣo nõ ob.quia cõſtitutio iſta non ligat pᷣteritas cõſtitutiones
ed futuros tractatus ⁊ actus capituloꝛũ. Item non viciat vocẽ in capi
rulo pꝛeſtitam quod eſſet reſpicere pꝛeterita ad pꝛeſtandam ⁊ ſic reſpicit
ann ius idẽ verbũ de of.oꝛ c.i.oꝛdinatoꝛes exponũt.i.extenſiꝰ.
ſed illud vbi dicimus ꝓtenſius ſed ꝓpenſius deriuatur a pꝛope vel ꝓpe⸗
re.quaſi velociter vel feſtine.
hb ¶Ut nulius.iã inſtitutus vel reſtituendus vt patet per pꝛecedentia.
c¶QIn capitulo.ſtallũ choꝛi nõ aufert.⁊ ꝑ hoc verbũ patetꝙ ſi eſſʒ actꝰ
expediendus vt a pꝛiuatis nõ a capitulo.ad talẽ bene admitterentᷣ ꝑ qð
puto ꝙ talis canonicus nõ in ſacris pꝛebendã ⁊ domũ optare poſſit ſiẽ
cõſtitutus in ſacris ſieccleſi e ſtatutũ vel ↄſuetudo nõ obuiet.cũ ille actꝰ
nõ ſit collegialis ⁊ cõpetat ex canonica ⁊ pᷣbenda ⁊ nõ ex voce capituli.ſi
cut ⁊ põt delegatus dari.de reſcrip.ſtatutũ.li.vi.agere ꝓ pᷣbenda.de pꝛo

ba.ex litteris:epᷣm ſociare⁊ fructus ꝑciꝑe.de cle.nòo reſi.ad audientia.ec

cleſiã defẽdere.de ↄceſ.pᷣbẽ.ex ꝑte.de ele.generali.de re.ec.ñ alie.c.ij.li.vi
d Loncedat᷑.cõcoꝛ.S.de elec.cõſtitutis.⁊.j.de re.iu.vt ꝓfeſſoꝛes. Sʒ
quid ſi actũ electionis imminẽtis ꝑticipant ſoci videtur ꝙ poſſint ꝑ ea
que no.s.de elec.cũ vintoñ.in vl.glo.Contrariũ crederẽ quaſi ſit inha⸗
bilitas in ꝑſona ꝑ hanc litterã ꝑ quã etiã nõ credo epᷣm contra hoc diſpẽ
ſare poſſe.⁊ facit verbum nullo modo·ꝓxi.rñ.
e Conſtitutus.⁊ habens etatem. de qua.jc.pꝛoxi.quod.c.fuit ſum⸗
me neceſſarium peopter iſtud vt ibi dicã. Sed pone ꝙ de facto nunc ſatꝭ⸗

ali. ⁊oꝛdi.pꝛe.

octurrit eanoniqus dum vacat eccdleſia nõ eſt in ſacris. ſed tempoꝛe
õde⸗

imminet electio facienda eſt in ſacris.bhabet ne vocẽ in electione ſip

remus initiũ iuxta ea que no.ð ele.dudũ.li.vi.videt᷑ ꝙ nõ quia tũc non

erat babilis.tu dicas ꝙ ſatis eſt ꝙ tꝑe faciẽde electionis ſit habili
. 4 abilis. ꝙ ſa
tis pꝛobax᷑.s.de ele.cũ inter. R.in fi.⁊. 6.excep.apoſtolice Idẽ eni dickre
mus de eligendo.vt in pᷣdi.decr.dudũ.i.⁊.ij.ſic etiã is qui nõ eſſet cano⸗

nicus tꝑe vacationis ſi
. . . tꝑe electionis canonicꝰ
poſterum ad ſuſcipiendos ſacxos oꝛ eiſet adimitreret cuz alije
mus vt nullus de cetero in hmõiec⸗ vocari deberet. ſi tpe ele⸗
dleſijs vocem in capitulo habeat eria reionlab ens els. ginie
. zi ſſa ir ret᷑ ad eligendũ. de hoc
ſi hoc ſibi ab alijs libere concedatur? g veelec ccclla . Audd

niſi ſaltem in ſubdiaconatus oꝛdie fu
erit conſtitutus · ¶ Vlli vero qui di

. i ri initiũ intelligit᷑ de ini⸗
gnitates perſonatũs officia velpᷣben

tio electõis nõ vacatõis

een berReneO . Sed foꝛtiꝰ quero nũqͥd
das quibus cern oꝛdines ſunt anne canonicũ nõ cltrmunt
xri pacifice nũcobtinent in eiſdem ec in ſacris in primis tʒib
deeſijs vel obtinuerint in futurum ni oꝛainart volente ida
e idũt infra terminũ iur
õ ceſſante ad hu datũ ad eligendũ tenean
iuſmodi oꝛdines ſe pꝛomoueri fecerit tur ſocij erpactare. maxi

me ſi hoc petat puto ꝙñ

“ . dqd5 bene pꝛobat.ne ſe. va.
M c.vno.i.rñ.li.vi.alias ſe
queret᷑ ꝙ ſᷣm iura vetera impuberẽ cuiꝰ pubertas finiĩ infra terminum
expectare tenent᷑.vel a bſentè in loco de quo vocari nõ debet.dicẽtẽ ſe vel
le ad eccleſiã redire.vel excõicatũ dicentẽ ſe velle abſolutionẽ petere. voeoi
nouitiũ dicentẽ ſe velle pfiteri.vel his ſimilia.Sed qͥd ſi nullꝰ de capło
eſt in ſacris tũc ſolꝰpᷣlatus expediat q̃ incũbũt ꝑ decr.pᷣ.⁊ fa.qdð ſcripſiꝰ

ele.cum eccłia.ſed qͥd ſi ipius pᷣlati electio ĩminet faciẽda ⁊ nullꝰ de capi

tulo eſt in ſacris.hic ſatis crederẽ ꝙ ſuꝑioꝛ habeat expectare lapſuʒ ter⸗

mini iuris fa.p.decre.vnica. ne ſe. va.ij.rñ.⁊ de ele cõmiſſa.in pn.li.vi lʒ
tu

declaratione ⁊ repetita intelligantur.vt ·dicam.

bꝛebendae. in collegiatis eccleſijs pxi.rñ. g Certi non dicit
cõipꝛimeua inſtitutiõe antiq̃ ↄſuetudine vel ſtatuto.⁊ intelligo hac lit /
tera.ſiue certis pᷣbẽdis annexi ſint oꝛdines.ſiue incertis.q̃ tñ poſtea ce
tificate ſunt.puta qꝛ tertia vacans eſt ſacerdotalis vt ſcripſi de ↄceſ.pꝛe

Ari.ꝑ qð dico etiã in minoꝛib hoc locũ habere. b ¶/

ben. ꝓpoſuit.in pᷣn.nec intelligo de annexiõe qua nõ poſſunt aterri niſi
ei q ſit in illo oꝛdie.qꝛ tũc nõ eſt dare ꝙ habeat iſtud bñficiũ nõ habens
oꝛdinẽ annexũ.Dico tñ ꝙ ſi ꝑ lr̃as papales ad hoc ſufficiẽtes cõſequeret

bñficiũ nõ exiſtẽs in oꝛdie.adhuc locꝰ eſſet huic decr.niſi etiã ad recipien

dũ oꝛdinẽ ſufficientẽ diſpenſationem haberet.

i O In eiſdẽ.cathedralibꝰ vel collegiatis de quibo pᷣmiſit. Sed mihi reh
manet dubiũ an boc.c.in vtroq; rñ.locũ habeat in pꝛicipalibo pᷣlatis ec
deſiaꝝ collegiatarũ puta archipꝛeſbiteris vel plebanis plebiũ vel i his

ſiłib.⁊ videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ verbũ dignitates qð pᷣcedit fa.de reſerip ſtatutum

li.vi.e.li.de of.lega.c.pe.in pꝛin.certũ eſt aũt ꝙ illi dignitati.annerxꝰ eſt
oꝛdo pᷣſbiteralis.s c.c.i.ſiergo nõ ſiãt pᷣſbiteri infra annũ locꝰ erit huic
ene·Necoccurrit rõ quare plłꝰ artet᷑ habẽs ꝑſonatũ vel canoniã q; ba⸗

es pꝛicipalẽ pᷣlaturã.imo videt maioꝛ in iſto rõ.qꝛ plꝰ eſt aſtrictꝰ.de re
ſcrip.edoceri.⁊ in ſeipo debet oſtẽdere qͥd ſubditos facere opoꝛteatð ele.
cũ in cũctis.in pꝛincipio ⁊ a capite inchoari debʒ rõnis editio.ff.ð edẽ.
argentariꝰ.S.edi aũt. In contrariũ facit de ele.ſtatutũ.li.vi. Necob.hec
littera.qꝛ tales nõ habẽt dignitatẽ in eccleſijs.ĩmo habent eccleſias vel

dignitatẽ eccleſiarũ.ſuꝑ quo vide qð dicã j·de pᷣben.c.i. Item abſurduʒ

videret᷑ pꝛincipalẽ pᷣlatũ eccleſie pꝛiuari voce ꝓpter oꝛdinis defectũ non

ſine graui dãno eccleſie cuiꝰ negocia debet oꝛdinare.Uñ põt dici ꝙ cũ pᷣ
latuo ⁊ capitulũ ſint diuerſa.s.de his que fiũt a pᷣla.in rubꝛo ⁊ nigro.ne

ſe.va.c.vno.li.vi.cũ multis ſimilib ſub appellatiõe capituli nõ inclu⸗
dat᷑ pᷣlatus hic vel.s.pxi.rñ.Et ſi dicat᷑ ꝙ de quadã largiſſima verbi ſig⸗
nificatione pᷣlatus nomine capituli cõpꝛehendatur quaſi illius coꝛꝑis
caput.de his que fi.a pꝛela.nouit.⁊ faciant no.de pᷣben.poſt electionem

Mihi autẽ et᷑ ſatis ꝙ cõmuniter nõ compꝛehendatur vt pꝛobant iura

pꝛedicta vt ſit hoc ius coꝛrectiuũ iuris veteris.⁊ penale ñ largiſſimã ſed

potius ſtrictã interpꝛetationem recipiat.de re.iu.quia a iure.⁊.c.in pe⸗

nis.li.vi.tem licet pꝛelatus ⁊ capitulũ faciant vnum coꝛpus ⁊ vnã ec⸗
cleſiam ⁊ ſicloquuntur contraria.nõ per hoc ſequitur pᷣlatum includi
ſub appellatione capituli.immo potius ſumitur contrariũ.⁊ idem vide

retur dicendũ circa decr.vt pꝛofeſſoꝛes j· de re.iu.⁊ tamẽ vtrobiq; necei

ſaria eſſet declaratio.
lʒ Impedimento.concoꝛ.s,.de ele. cõmiſſa.S.i.li.vi.⁊ ibi videas exem
pla.vbi vero impedimentũ pueniſſet ex culpaſua nõ videt᷑ excuſari.dehᷣ
· E.ci.⁊ in hoc differt a parte.S.pꝛoxi.in qua non cxcuſat impedimẽtuʒ
⁊ merito bic aliud quia hic eſt pena negligentis. .
Znſte annũ.·a tpe quo ligat cõſtitutio in pꝛius cõſtitutis ⁊ a te ba
vHcte poſſeſſionis.vel quo ꝑ cos ſtetit quo minus haberẽt in inſtituẽdis.
8.de elec commiſſa.ꝭ.i.⁊ de pꝛeben.licet.ij.li.vi.

nAr Aπnα⁄enno elapſo.pꝛiꝰ ergo nõ eſt locꝰ huic pene.poſſet tñ er⸗

tiã pꝛiꝰ a voee capli ex alio capite.s ꝓxi.rñ.bocẽ dicere ſibabens

dicit᷑ in electiõiby ſpecta

ergo canonici qui ſunt in ſacris nõ expectẽt ↄcanonicũ. cũ ipᷣi ſint capi:
ulũ. ſupioꝛ tñ q habet vti iure deuoluto vt pene deuolutionis ſit locus
bẽbit neceſſe vſq; ad iuris terminũ capitulũ expectare.⁊ hec etiã egeret

En
l.rr⸗

uAmont

öecner
untiſi
Atnteri
uilncnn
Montign
unpi

lenl.
1

antepe,

ponn?
ſeonni.
ndeten
Curprin
Ubꝛicutne

Obſen

umardfi

uidie d
W en ſon⸗

ncrürn⸗

ſluncſſt ſo
Uudſor

rlinn
inpnln
ͤſiten
hlsſthen
Netügt

ereiende.
nner NN
elligoke:
tpone
nt ns
ü nöbre
tes chilt.

Qesnint
Glibybinet
Nebii Nin
Crio kuun
Gtl,amn
loce
moniige
aſtnr
oporent
Gitod
N.ſtent
nteccligt
Gtmnitſin
1 Nici
hoͤtdiche
botne
ſulini
ſimaret
illiuusae
ofcenie
rptobin⸗
lrhſni
ni
pws
unin
ſi eienſ
notiß “

kerchan
ingein⸗
,um
Pristt

ſe
H

Folinm x.

executione oꝛdinis vſq; ad etatẽ legitimã vt ibi. de oꝛdinato vero infra

pꝛebendã diaconalẽ ſubdiaconus eſt.licet non diaconꝰ nõ excludit᷑ avo
ce niſi poſt annũ.Si vero nec eſſet ſubdiaconus ⁊ ſi ipᷣa pᷣbenda eſſet ſub
diaconalis tm̃.excludit᷑ etiã infra annũ.ſed a diſtributionib ſoluʒ poſt
annũ cum ceſſat impedimentũ. D
a ¶ Donec illis ergo oꝛdinatis ceſſat pena.concoꝛ.S.de elec.quia ſepe.
li.vi.?⁊ quod no.de ma.contrac:.contra.capitulo fi.

b Nullo modo.vniũ
ſale negatiuũ excludit cõ
ceſſionẽ capituli.vt.s.
xi.rñ. ⁊ diſpenſationem
epi. vt ibi dixi.
c. ¶ Diſtributiõem. per
hoc verbũ ⁊ verbũ capi⸗
tulo qð pᷣcedit patet ĩ be
neficijs quibo non debet
vox capituli.⁊ in quibuſ
nõ ſunt diſtributões haſ
penas nõ cõpetere.puto
tñ ꝙ ſi in eccleſia.collegi

ata eſt capeliania vel al⸗/

tare ex cuius inſtitutiõe
etiã capellanus tenetur
officiare eccleſiã vt in ec⸗
cleſia bonoñ. ſi in illis
hoꝛis alique diſtributio
nes eis deberentur quo
adillas locus eſſet huic
pene ſi pꝛomotus nõ eſſʒ

infra annum extunc donecad eos ꝓ

moti fuerint nullo nodo vocẽ in capi

tulo habeant earundẽ. Apſiſq; diſtri

butionem que dantur his que certis

vhoꝛis interſunt ꝑs dimidia ſubtra⸗
bhatur non obſtantibus quihu ſtibet
conſuetudinibs vel ſtatutis .penis
alijs que contra tales pꝛomoueri ad
oꝛdines recuſantes ſtatuñtur in iure
nihilominus in ſuo roboꝛe ꝑmanſurꝭ
dem.
neralem eccl eſie obſeruanti

₰ Facbte pferri dec ernimus vt
alon nico⸗po⸗

Im volẽt es atiq uis iuribo ĩ

ob. impedimẽto canonico. poſ

—

pubertatẽ ad ſacros an teneat᷑ cõtinere.no.⁊ ſcripſi.de cle.ꝑ ſal.ꝓmo.c.
m Antiquis.alle.in.i.glo.Sed ↄ.qꝛ canõ antiquꝰ.lxxvij.di. (vno.

c.i:pmittebat quẽ ſubdiaconari in. xiiij.anno. So. illud verũ cõputatõ

nẽ inchoando poſt infantiam vt ibi no.

n 4 Decernimꝰ nõ dicit declaramꝰ.quod facit pꝛo opi.inno.⁊hoſti.

ſit quis libere in,. xviij. ad ſubdiaco⸗

natus in.xx.ad diaconatus ? in.xxv.

Etatis ſue anno ad pꝛeſbiteratus oꝛdi

nes ꝓmoueri·
Elemẽs. v. in gener, oci. vieñ.
.ZDe officig vicarii ·
Ue de eccleſijs eia
habentibus ꝑ receptioneʒ
Valiarũ ſimiliũ amittẽdis
ac de ipſlarum rectoꝛibus pꝛomouen
dis ad ſacerdotium eoꝛum etate iu
re ſtatuta noſcuntur in herpetuis ec⸗
cleſiarum parrochialiũ vicarijs ⁊ aſ⸗
ſumptis ad eos volumus obſeruari.
¶ Clemẽs. vi, in cõcilio vieñ.

Nibecre. ſine vſpe/
ſatione ? dato quod nõ

habeat beneficiuz qð oꝛ⸗
dinem requirat.
P & In decimooctauo.

6

rit.vt in. S. inſcrioꝛa· et
idẽ de ſe. Certuʒ ẽ eni ꝙ;ÿ
maioꝛ.xvjij.eſt in anno.x
viij. nec lr̃a requirit ꝙ ſit
xviij.ãnoꝝ.ſed in. xviij.
olim ſecus. vt dixi in.i.
glo.no.pꝑ hãc decr.ↄiun
ctam.S.c.ꝓri.i.rñ.hodie

pu berẽ nõ habere vocem
in capitulo niſi exceſſerit

xvij anum.
q ¶ Diaconatus.licʒ in
anõ.xx.poſſit quis eẽ dy
aconus.nõ ꝑ hoc putes
ꝙ poſſit eſſe archidiaco.

oidinẽ intelligo inchoa⸗
to.ſatis ẽ ergo ꝙ attige⸗

licet nõ quo ad redditus ⸗

capellanie łaltarꝭ.de qbyO G —. WrKNe )

bic non cauetur.
d OCertis hoꝛis.no. cõſuetudine eccleſiaꝝ collegiataꝝ que diſtribu
tiones oꝛdinãt nõ ꝑ omnes boꝛas ſed ꝑ certas ⁊ aliquas attribuũt miſ
ſe que nõ eſt de hoꝛis.de cele.miſ.c.i.⁊ decr.vnica.de cle.nõ reſi.nõ dicit
de hoꝛis ſed de officijs. Honeſtius eſſet ⁊ iuri conſonãs vt ꝑ omnes ho⸗

ras fieret ipᷣarũ cõꝑtitio.ꝙ aũt ꝓ miſſa matutino ⁊ veſpa ðbebat ſieri eqd

contributio facitꝗ· de reli.⁊ vene.ſan.c.vno.in.fi.

„

Interſunt.dato ꝙ pꝛedictis interſint.alias pꝛiuarentur illis in to⸗
tum.quod dic vt.s.de cle.non reſi.c.vno.li.vi.
f¶ Dimidia.etiã ſi reliqua dimidia ad ſuſtẽtationẽ ipᷣoꝛũ nõ ſufficit ⁊ ĩ
putent ſibi: cũ ꝑ oꝛdinis receptronẽ hãc penã vitare poſſint.ſacit qdð no.
de elec. quia ſepe.li.vi.in glo.aliud.⁊ ſic nõ ob.qdð no.de ele.cũ vintoñ.i
glo.no.qꝙ in fi.⁊ vide qð no.⁊ dixi de ap.paſtoꝛalis.in fi.vl.glo. Et ſci⸗
as ꝙ iſta dimidia ſubtracta accreſcit alijs intereſſentibo diuinis. inſtit.

de le. S.ſi eadẽ.ff.de vſufru.accre.l.i.in fi.niſi eſſet aliter oꝛdinatũ.ſa.de
de.non reſi.c.vno.li.vi.⁊ vide quod dicam · de vi.⁊ ho.cle.c.ij.

¶ Conſuetudinibus. cõcoꝛ j.de ſepul.c.ij.. pe.in fi.⁊ ᷓ· de ſta. mo. c.i.
.ſane. ⁊. c. ij. in fi. de re. do. c. ij. F. vt ant. ⁊.S.pe.de iurepa.c.i.in pꝛin.et
ſi de penis.ſi quis ſuadẽte.poſt pꝛin.de pe.⁊ re.c.i.de ſen.ex.c.i.

b tatutis.no.qꝙ nõ reuocat pꝛiuilegia.cõcoꝛ.de cap⸗mona.c.vno.
li.vi. quod ibi.no.

i In iure.s e.queris.de ele. licet canon.li.vi.⁊ vide quod ibi no.ĩ glo.
antepe.de reli.habes j.. de ſta.mo.ne in agro.S.ceterum. Jo:.an.
Eneralẽ.caſus bꝛeue ⁊ ſumme neceſſariũppter conſtitõem.õ. ꝓxi.de
terminat aũt etatẽ ſacroꝝ oꝛdinũ ⁊ coꝛrigit canon.lxx. di.ꝑuenit.ꝑ
totũ.lxxviij.di.c i.⁊.iij.⁊ vl.⁊.xxviij.di.de his.in quib dicebat᷑ ꝙ habẽs
xx.annꝰ ſubdiaconꝰ.xxv.diaconus.xxx.pᷣſbiter fieri poterat.⁊ debebant
eſſe anni cõpleri.vt ibi determinat. etiã no.de ele cũ in cunctis..inferi
oꝛa.de tem. oꝛ.vcl nõ eſt cõpos.⁊ ſine dubio licet hec decr.optime cõiun
gatur ꝓxime.meliꝰ tñ intitulata fuiſſet ſub rubꝛica.de tem.oꝛ.iſta enim
rubꝛica tractat de eta.⁊ quali.eoꝛũ que pᷣſiciunt᷑ illa de q̃litate illoꝛũ qui
oꝛdinantur.ſed ꝓpter ↄnexitatẽ ſic⁊ trãſit.⁊ ẽ ſi.ꝙ dixi.S.e.ad aures.
einenels ſi de ap.qᷓ;uis ꝓcedebat aũt hec obſeruãtia a pᷣall.dᷣ.
inſerioꝛa.qꝛ cũ ibi de etate antiquoꝝ canonũ in ſacerdotio demãt᷑.v.an⸗
ni.⁊ plus.quia qui.xxv.attingit põt fieri ſacerdos ita videbant᷑.v.ð mẽ
di de ctate diaconi ⁊ ſubdiaconi.ꝑ quẽ etiã in.xv.dabat᷑ ſubdiaconatus
nec mirũ ſi dicebantur antiqui canones in hoc coꝛrecti.nã ꝑ illos ſerua
bant᷑ interſticia tm inter oꝛdinẽ ⁊ oꝛdinẽ que hodie nõ ſeruant᷑.vñ lai⸗
cus in carniſpꝛiuio in feſto reſurrectionis pᷣſbiter eſſe põt.ſed hoſtiẽ.di⸗
cens antiquos canones ſeruãdos dicebat ꝙ in.. inferioꝛa diſpenſabat᷑

in etate ꝓpter curã animarũ.⁊ ſᷣm inno.ſuberat neceſſitas.exquovocatꝰ

ſuerat ad bñficiũ qð requirebat oꝛdinẽ. Sed mirandũ eſt hoc.cũ eniʒ ſi
ne aliqua diſpẽſatione ꝓmoucatur ad curã ergo ad oꝛdinẽ annexum cu
re.Item ſonat in abſurdũ ꝙ maioꝛ.xxiiij.annis poſſit habere curã ⁊ ſa⸗
cerdotiũ ⁊ nõ ſolũ ſacerdotiũ. Item aliud abſurdũ.qꝛ ᷣm id eadem erit

ctas ep̃i ⁊ ſacerdotis.quare ſepe clamaui in ſcholis ⁊ ad curiã ſcripſi.et

pᷣcipue dño richardo ſancti Euſtachij diacono cardinali vt determina⸗
ret᷑ becetas qð ſumme fuiſſet neceſſariũ ꝓpter ꝓxi.decr.alias innumero
ſe ⁊ inextricabiles qõnes emerſiſſent.volens eni habere vocẽ in capitu⸗
lo maioꝛ.xiiij.minoꝛ.xx.recepiſſet ſubdiaconatũ fuiſſet obiectũ illuʒ ni⸗
hilominꝰ excludendũ quaſi nõ rite ꝓmotũ ꝓpter defectũ etatis.iuxta il
lud quod no.de pᷣben.ei cui.li.li.vi.apſi replicaſſent antiqua iura coꝛ⸗

recta ꝑ diſſuetudinẽ.⁊ ꝑ..inferioꝛa cõtra quos duplicatũ fuiſſet de pꝛe

dicta opi.inno.⁊ hoſt.quã etiã ſequit᷑ archidia in dic decre.ei cui. Sed

quid de pmotis ante hc decr. infra hãcetatẽ.puto ſatis eſſe ꝙ nũc ſint ĩ
etate,s, de tẽ.oꝛ.vel nõ eſt.ſi vero nec adhuc ſunt in etate excludent᷑ ab ex

de etate eni ꝓmouẽdoꝛũ
ad dignitates termiata
ꝑ · S. inferioꝛa.nihil hic i⸗
mutat.alias ſequeret᷑ ꝙ cũ ſubdiaconꝰ poſſit in epᷣm eligi e.ti.a multis.
⁊ maioꝛ.xvij.ſubdiaconꝰ eſſe poſſit.vt hic ergo poſſet eligi qð eẽt falſum
r. ¶ Anno.ſi pꝛiꝰ oꝛqiat ſuſpẽditur oꝛdinãs a collatiõe oꝛdinũ ⁊ oꝛdia⸗
tus ab executioe ipſiꝰ oꝛdis vſq; ad etatẽ legittimã.de tẽ.oꝛ. vel nõ eſt ꝑ
pᷣdic. decr.⁊.e ti.dilectuũs.nõ puto epᷣm circa etatẽ hãc diſpẽſare poſſe.
8 Pꝛomoueri.ſed ẽe etas mioꝛũ oꝛdinũ.dic ꝙ maioꝛ infantia.xx viij. di
ſti. de his.de tẽ.oꝛ.nullꝰ.li.vi.lxxviij.di.c.ij.⁊ vide quod ibinotaui ĩ ſũ⸗
ma. ⁊.c.ſuper inoꝛd iata.de pᷣben.io.an.

(As de eccleſijs.ſe ſummat tria dicẽs. v Curam.in foꝛo iudici

ali vel penitẽtiali. vt ſcripſi poſt ĩno.⁊ hoſt. de pᷣben. de multa.
C ¶ Ammittẽdus.niſi in caſiba exceptis quos collegi.ð.de pꝛebẽ.ð mł⸗
ta.⁊ puto ꝙ etiã cõſtitutio.io.xxij.execrabilis locũ habeat iĩ his vicarijs
cũ expᷣſſe loquat᷑ de bñficijs ⁊ officijs curatis.ꝭ.qui vero.
a De ipſarũ eccłiaꝝ curataꝝ.⁊ intelligo de nõ coliegiatꝭ.ð elec. ſtaru/⸗
b Pꝛomouẽdis:j.ãnũ.de ele.licʒ canõ.li.vi.⁊ qñ incipiat (tũ li.vi.
currere ibi patet.⁊.e.ti.cõmiſſa.Et in hoc differt a cõmẽda talis vicaria
qꝛ ↄmẽda ꝑꝛochialio eccłie nõ põt fieri niſi ſacerdoti.de ele.nemo dein⸗
ceps.li.vi.vicaria ſicut ⁊ rectoꝛia.de inſti.c.ij.li.vi.cõcedi põt nõ ſacer⸗
doti.dũmodo ſacerdos ſieri poſſit.vt hic.⁊.e.ti.c.fi.Et ſcias ꝙ pena illi
us decr.vl.nõ ẽ ſublata ꝑ iſtã qð eſt dicere ꝙ etiã ifra ãnũ ſi moniti nõ ꝓ
mouẽtur pꝛiuari pñt ſicut de rectoꝛe no.quo ad penã.S.iferioꝛa.i decr.

licʒz canõ.i glo. ãtepe. in pꝛi. c ¶ Sacerdotiũ.i coꝛrigit᷑ qdðᷣ no. ar cbi
dia.de ele.licʒ canõ.li.vi.v.is etia.vbi tenebat in ꝑpetuis vicarijs illud

c.lo cũ ñ habere.cũ de rectoꝛe loquat᷑ vt ibipatet.Sʒ nũ quid epᷣi cũ ſuis
vicarijs ſuꝑ deferẽſto ſacerdotio ꝑſeptẽniũ poterũt diſpeſareſᷣm foꝛmã
c.cũ ex eo.ð elec.li.vi.videt᷑ ꝙ nõ.ſoꝛtiꝰ enĩ aſtrictꝰ ẽ vicariꝰ ad reſidẽtiã

pſonalẽ qᷓ; rectoꝛ.de pbẽ.extirpãde.d.qͥ vo Itẽ vicariꝰ nõ dat vicariũ.e.
ti. clericos. Cõtrariũ puto ꝑ decr.iſtã.⁊ qꝛ decr.cũ ex eo generaliter per⸗

mittit epᷣos diſpẽſar cũ eis qui obtinẽt eccłias.qð vᷣbũ ita icludit vicari
os vt rectoꝛes. Itẽ ratio ꝑmiſſiõis illiꝰ ẽ cõis iſtis vt illis.ergo idẽ ius.
de cõſti.trãſiato.ad decr.clericos.rñdeo ꝙ hicvicariꝰnõ dabit vicariũ.ſʒ
epᷣs diſpẽſans ſicut alias loco rectoꝛis.ita ⁊ hicloco ꝑpetui vicarij põet
vicariũ ſeptẽnalẽ.vt in decr.cCũ ex eo.ꝭ.poꝛro. dð ¶ Eoꝛũ.ſ.rectoꝛum.
e ¶ Etate.ſ.ꝙ attigerit.xxv.ãnũ.habet hoc ð elec.cn in cũctis..inferio
ra.e.ti.lʒ canõ.li.vi.Et dico ꝙ ſicut cũ rectoꝛe nõ diſpẽſat eps i etate. de
eta.⁊ quali.c.vno.li.vi.ita nec cũ vicario ꝑ bac lrĩſam. f Perperuis
in tꝑalibo ergo nõ hʒ locũ.ð qb.s.de ap.ꝑuenit.ij.ð cle.nõ reſi.c.pe.de
voto c.·fi.ð ele.cũ ex eo.li.vi.ð regu.bñficiũ.e.li.ſic alibi diſtĩguimꝰ vica
riã ꝑpetuã a tꝑali.ð reſcrip.poſtulaſti.ð fi.pᷣſbi.ↄſtitutus⁊.c.michael.
Perpetuos aũt vicarios cognoſcas ꝑ id qð habes.e.ti.ad hoc.ð pᷣbẽ.ex⸗
tirpãde..qui vo ð cap.mo.c.vno.li.vi. g & Parrochialiũ.de his lo
quit ⁊ nò ſimpir ð curatis qꝛ ſolũ in eccłijs pꝛochialibo annexis ꝑpetua
vicaria videt᷑ ꝑmiſſa.nõ ſimptr in beneficijs curatis ꝑ decre extirpade.
qͥvero.de pᷣben. h Uolumꝰ. ꝓbarividebant᷑ hec ꝑ antiq̃ iura pᷣmũ
plłitate..c.c.i.⁊.c ꝓuideas.ſcõm ð ſacdotõ.S.e.ti.c.fi.tctiũ ð etatepbari
poterit ꝑ eãdẽ decr.ſi.qbat eũ curatũ ⁊ ꝑ decr. ſĩ eo.ð pᷣbẽ.li.vi.ſʒ qꝛ lʒ
deẽ.i phiberʒ eũ habẽvicariã cũ ecclia⁊ decr.ꝓuideas ꝓhiberet illũ ples
habere vicarios.nõ tñ pꝛiuabãt illũ pꝛima ꝑ adeptionẽ ſcðe. Itẽ lʒ dec.
vl.pꝑciꝑet illũ fieri ſacerdotẽ nõ tñ pꝛiuabat illũ hoc nõ faciẽtẽ.tẽ ð eta
te ideo vtit᷑ verbo volumꝰ nõ vᷣbo declaramꝰ. pꝛogãdo his caſibo penas
iuris ad tales vicarios.⁊ ſoꝛte ſatis erat de mente vt de pꝛimo caſu no.
ber. S.e.c.i.de ſcðᷣo ꝓbat decr.ↄmiſſa.de ele.li.vi.que ſiclate in ſuo pꝛi.
ponit v.cõmiſſa.de tertio ſatis patet vbi ponimꝰ ſcõᷣm. Siue ergo reci

piat talis vicariꝰ ſimilẽ vicariã ſiue dignitatẽ ꝑſonatũ łbñficiũ curatũ

vacat pꝛima.Idẽ ſi ↄuertas,.vt qꝛ hñs dignitatẽ ꝑſonatũ vel beneſiainz
B 3

receptoꝛ aũt qui iudex ẽ

curatu recipit talẽ vicariã vacat pꝛimũ De dignitatibo vero er plonati

bus bic ſubticuit. qꝛ nõ cõueniebat illis quod hic de ſacerdotio Reiee
AVaices.ſe ſũmat dicens.duo pᷣmũ dererminar. no Hn eetr 4
¶E. t.c.fi.⁊ q̃ ibi ſcripſi in vl.glo.⁊ ð re iu cũ berchtol bi 8.
z qlie ʒ dictũappbat qð no.io.mona.s.æ.ci.is cun.ln vie gn⸗ e
litur executoꝛi examinatio illiꝰ cui eſt faciẽda puiſio vt fit in foꝛma pau⸗
perũ ꝙ ſubdelegare pote
rat.⁊ not.hoc pꝛin.ꝑ qð
dicit iudices.ꝑ qð patet
ꝙ tũc demum talis rece
ptoꝛ teſtiũ ſubdelegat qñ
luder eſt. ſecus ergo ſi ſit
nudꝰminiſter puta quia .
receptis teſtiũ iuramen)
tis examinatis articulis

Eldices ſup receptione te
ſtiũ in cauſa ciuili necnõ
executoꝛes ad pꝛouidẽdũ
aliquibꝰ ſi ꝑ inquiſitionẽ

—

ernibo paucuͦrur?in ſolertẽ eos eſſe vite laudabilis ran
terrogatoꝛijs m qᷓ debz erſationis honeſte repererint a ſe.
ſieri examinatio comiec¶ap deputati. alijs poſſint cõmittere
tur id alicui expediendũ licite Vi ſuas
iſte enĩ nõ eſt iudex necꝓ eler uas. Aio pieſiſ.
pꝛie receptoꝛ. ſed potius VElemens. v. in concilio vlen⸗
examinatoꝛ ipᷣoꝝ teſtůüũn. & 9 De officio oꝛdinaxij.

⁊ talis actꝰ fieret die feri
ato.vt no.guil.in ſpe. de
ferijs.S.ij.vᷣ.ſed qͥd ſi tũc

T dericoꝛũ audacia qui
ꝛetextu pꝛiuilegij clerica
is oꝛdinis impunitate ex

cogit teſtes. cltat eñ con ceſſuũ obtinere ſperaãtes nõnulla mł

Kacaede enrnr andi totiens cõmittunt enoꝛmia perqᷣ ni⸗
exceptiones. recipie iura mirũ diffamatur eccleſia. canda
menta.refrenat multitu

dinẽ reſtin eraminer int ”MV
rogatoꝛia:punit teſtem.·
d auree eie offendit. C. de teſti.l.nullũ. Cũ ergo luriſdictonẽ habeat
exquo illã habet a pꝛincipe ſubdelegat. ¶idebat᷑ aut cõtrariũ quaſi eſſet
nudus miniſter. ꝑ pdic. decr. vl.s.e.ſed illud ꝓcederet in examinatoꝛe.⁊
huic.v.iudices eabge litterã :in fi.a ſe.ap.deputati. L
lꝛ VECiuili.nõ intẽ verba excludere cau 61
les in quibo debẽt teſtes exhiberi coꝛã iudice.in auc.de teſti. .⁊ qm̃. col⸗
vij. C. de fi:inſtru.auc apud eloquẽtiſſimũ.⁊ no.iij.q:ix.teſtes.de iudi.

at ſi clerici.in.iiij. glo. de teſti.co.c.i.bñ tñ poſſet crimialis cauſa delega

ri. de hoc.xciij q.iiij illud.xxv.di.c.i.de rapto.in archiepᷣatu.de reſti.in ĩ

te. c. pe. ⁊ in ſpe · e. ti. S. fi. v. itẽ ꝙ eſt delegat? in cauſa. Jo. an.

LVmecnõ reſoluũtur in vnã affirmationẽ.ff. de v.ſig.ſi duobo.⁊ opant᷑
m Exrecutoꝛes.deputati a ſe.ap.qð eſt ·⁊ ex ti. (copulã.ſ.ac ſi diceret
parer ꝙ iſti habẽt delegatã iuriſdictione vt no.ð reſcp.cibi qͥ ĩ gl.i. li. vi⸗
n Aliquibo noĩatis.s.e.ti.is cui.li.vi.Si ꝑ inquiſitionẽ hoc induce
bat dubiũ quaſi in inquiſitione ſit electa induſtria ꝑſone et hec clauſu⸗
la cõiter ponit᷑ in foꝛma paupeꝝ in dae ſcribit᷑ cũ fuerit reꝑcus idone
us in litteratura ꝑ examiatoꝛes ad h deputatos cõmittit papa qð ſi ⁊c̃.
o & Solertẽ. quaſi ſollicitã vigilãtẽ aſtutã ſagacẽ ⁊ induſtrioſaʒ. ⁊ ſcri

bit ꝑ vnicũ l.dat᷑ vſus.Eriguo pulcram ducit ſolertia vitam.
p Eos.pꝛo quibo ſcribitur. Jo⸗ꝛÄaan. „
q Reppererint. ſed nunqᷣꝗ eis neceſſe erit ꝙ pᷣeedat ſup hoc cognitio
vocãtis quoꝝ intereſt. videt᷑ ꝙ ſic ꝓpter verbũ iſtud. ⁊ verbũ ꝑ inquiſi⸗
tionẽ dixit. Inno.in decr.vl.de pᷣſump.ꝙ ſunt clauſule que ſonat in mo
nitionẽ nõ in conditionẽ. puta ſi ꝑſona ſit idonea ⁊ ſimilia.⁊ iſte nõ dat
nouã foꝛmã mãdato ſed inſtruũt executoꝛẽ quali ꝑſone pꝛouideat q̃re te
neret tũc ꝓuiſio facta indigno.⁊ excòicatio pꝛopter hot lata licet ſit iiu⸗
ſta cũ executoꝛ in his iuriſdictionẽ habeat.Sed ſunt que bene ſonant in
cõditionẽ vt ſi dicit puideas.p.in tali eccleſia ſi de tali vico ſit oꝛiundꝰ.
hoc enĩ ſapit cõditionẽ ⁊ foꝛm certã adij cit mãadato. vnde ſi nõ eſt vera
nõ valet puiſio. nec excõicatio ꝓpter id lata ppter traſgreſſionẽ mãdati.
de reſcrip. cũ dilecta. ec audiretur petens puiſionẽ ante omnia ſoꝛtiri
ſuũ effectũ cũ neget᷑ iuriſdictiõis fundamẽetuũ.cuiꝰ acceſſoꝛiũ eſt ꝓuiſiovt
ibi plenius pſequit᷑. Dicit tñ Innocẽ.ꝙ ⁊ in pꝛima ⁊ ſeða clauſula is cui
ſcribit᷑ſi vult põt eſſe merus executoꝛ ⁊ ſine canſe cognitione ꝓuidere de
vacãte põt etiã aſſumere ꝑtes iudicis inquirẽdo de pᷣdictis vocatis ⁊ nõ
vocatis his quos res cagie di modo cõmittẽs iuriſdictionẽ habuerit.
vt ſic poſſit delegatus qð poterat delegãs.Differũt tñ ꝓceſſus facti cum
cauſe cognitionẽ ab his que fiũt cauſa nõ cognita quo ad pᷣiudiciũ eoꝛũ

quos res tãgit.vt ibi no. Inno.⁊ hoſt.qui etiã dicũt ꝙ dato ꝙ clauſula

ꝙ ſi ꝑſona ſit idonca non ſit in reſcripto poteſt executoꝛ ſuper ea partes
iudicis aſſumere.cũ ſubintelligat᷑ hec vera niſi merũ miniſteriũ eſſet illi
cõmiſſum.Dicit demũ Inno. alios meliꝰ diſtinguere in clauſula que ſo
nat in conditionẽ ſi de tali vico ⁊c.vel ſi doctoꝛatꝰ eſtſin theologia vel ſi
mile ꝙ ſi ꝑ tales lr̃as tollit᷑ vel ledit᷑ ius alicuiꝰputa puiſoꝛis oꝛdinarij ñ
ꝓuidebit executoꝛ niſi vocatis his quos res tãgit.de cognitione cogno⸗
ſcat tñ de plano ſine libello ⁊ litis cõditione.qð hodie patet j.ð iudi.ſdiſ
endioſam.Et idẽ in ſimilibo vbi in reſcripto pambula eſt conditio non
ſubintellecta.vt.ſ.pꝛimo ꝑtibo pᷣſentib illa diffiniat᷑.vt ſi màdaret᷑ inqui
ſitio vitatis fieri cõtra aliquẽ ſi fuerit infamatꝰ.Si vero ꝓ lr̃as nõ tollit
nec ledit᷑ius alteriꝰ.vt ſi ꝓuiſoꝛ mãdat alteri vt ꝓuideat ſub illis cõditõ
nibo.tenet ꝓuiſio etiã ſuꝑ illis inquiſitiõe nõ facta nec vocatis ꝑtibꝛ.qꝛ
nec cõgrue ſunt hic ꝑtes.⁊ ſi dicis pꝛeiudiciũ fit eccleſie cui plꝰ expediret

habere iſtũ ſic cõditionatũ qᷓ; aliũ.rñdent ꝙ opponi nõ põt ↄ puiſioneʒ

delegati ſicut nec delegatis.vel dic ꝙ licet puiſio delegati ex eo ꝙ nõ ſer⸗

grauia in populo generant potiſſime

De officio ? poteſtate delegatii. gauia ranke .
cũ talia per epiſcopos ad quos hoꝛũ

eiſdẽ epᷣis diſtricte iniungimꝰ.quati⸗

it ꝑ hec verba excludere cauſas ſpũales ſed crimĩia/

queſti

De officio ⁊ poteſtate delegati.

nauic foꝛmiſit nulla.nõ ꝑ hoc ſequi?᷑ ꝙ neceſſe fuerit ꝑtes in puiſionero
cari.Dicit demũ Inno.ꝙ ſiue in monitionẽ ſiue in cõditionẽ ſonet cau
ſula tenet puiſio delegati nõ pᷣmiſſa cognitione.quia nõ eſt iudex ſed pꝛo
uiſoꝛ.de ele.venerabilẽ.vᷣ.exercuit.tñ ſi monitio vel cõditio non eſt vera
caſſat᷑ vel caſſum nũciat᷑ qdð attẽtauit ꝓuiſoꝛ tãq; obꝛepticiũ.de re iudi.
cũ olim.in fi. Poteſt tñ puiſoꝛ aſſumere ꝑtes iudicis.⁊ ſic non admittit
oppoſitionẽ otr adictorꝭ
de falſirate clauſule. po⸗
terit ab eo appellari exq̊ᷓ
gees alchaſtumpiit vt
uc⸗ . ixi.Alqͥ S. cũ ad id
ſpectat coꝛrectio deſerantur vt pluri⸗ keneak dfaclati iine
mũ incoꝛrecta pꝛopenſius cõpeſcat. ſi er
tia neceſſ aria. ſecꝰ ſi dica
B ”s
nus ſr crca oꝛrectionez clericoemn tur in lr̃a.ſi tibi ↄſtiterit

a& οtEαoR; delcoehm. cſit de tali vico ⁊c. tunc
huiuſmodi vigilanter intendãt.⁊ di⸗ eni ſi iuri alteriꝰ piudica
ligenter ſui officij debitũ exequãtur. tur cuʒ talis fungaĩ vice

ꝙy ⁊ ijdẽ clerici metu pene a ſuis arce
antur inſolentijs.⁊ alij eoꝑ exemplo
pterriti pꝛoſiliriad ſimilia.merito ꝑ⸗
timeſcant. IJdem.

re niſi ꝑtib pñtibi ⁊ ſi ñ
pᷣmittit cognitionẽ ꝓcel
ſus nõ valebit.ꝙ ſi alteri
nõ pᷣiudicat᷑ tũc valet ꝓ
ſine cognitione facit.cu
ebeneficio facra collatio bene
ſficium aliud obtinenti nõ vale
at. hiſi de illo qʒ obtinet facta fuerit
mẽtio ſpecialis in alijs tñ quibuſſibʒ

bono viro ſit hoc ſibi cõ⸗
miſſuʒ.exq̃ ergo nõ eſt iu
dex vel inqſitoꝛ ſatis ẽ ꝙ
inſtruat ſe ⁊ placuit.qꝛ v
tile hoc putaui ſic ſũma⸗
re pᷣdictas glo.ĩno.⁊ bo
k valge dleras t ohac
finẽ pateat ſolutio qõis.
r TA ſe. ap.alias non eſſet dubium̃.

s Lömittere eadẽ rõe dicã ꝙ ſuccedat in ius illiꝰ ſucceſſoꝛ ſi ſcriotuz

fuit dignitati nõ expᷣſſo noĩe ꝑſone.S.e.qm̃ abbas.Quid aũt ſi fuiſſʒ nu
dũ miniſteriũ an tũc ſuccederet.no.inno.⁊ hoſt.s.eę.c.fi
1r ¶ Uices ſuas.de nudo miniſterio qð occurreret in iudicio faciẽedum
nõ dubitat᷑. quia lud cõmittit delegatꝰ ab oꝛdinario vt dirxi.s.e.ſuper
lonũ. in pꝛin. ſuꝑ glo.ſi ergo de boc ꝑ guil.in ſpe.e.ti..i.vᷣ.ſʒ nũqͥd.
T dericoꝛũ.epᷣi ita debẽt coꝛrigere clericoꝝ exceſſus.qꝙ manpe
ne ipᷣi arceant ⁊ alij ꝑtimeſcãt.⁊ pᷣmittit cauſam mãdati.qð ſcðo
ubmittit.ibi eiſdẽ.⁊ repete qð dixi.S.e.compil.de eta.⁊ quali.i
cle.i.in.i.glo. x Audacia.tolle vꝓᷣ bũ ppẽſius cõpeſcat᷑ qð eſt infra.et
ponit᷑ hic audacia in mala ꝑte.ſic.iiij.di.facte ſunt.alibi in bõa.viij.qi.
y ́ Pꝛiuilegij.tã immunitatis ꝑſone.de qua.xvij.q.iiij.ſi (audacter.
gquis qᷓ; foꝛi.S.de fo.com.nullꝰ. ʒ Sperantes.pꝓpter quã ſpem qui
ſunt neqᷓ; fiſt neqᷣoꝛes.de ſen.ex.vtfame.⁊ facilitas venie incentiuum⁊c.
de vi. ⁊ ho.cle.vt clericoꝛũ. a Diffamat.i.male de ipſa pᷣdicat᷑.veli.
vilificat᷑ ⁊ dehoneſtatur.ſic etia exponit᷑.de obli.ad rõci.c.vno.in fine
7 cõcoꝛ.ijiq.v.ſi mala ſfama. V
537 Scandala.quibo obuiãdũ c.etiã ſi puſilla ſũt.s.de no.ope.nun.c ij
begn. c.
ð Pꝛopeſiꝰ.idẽ vᷣbũ vide.S.e.cũᷣ.de eta.⁊ q̃li.vt hi qͥ ⁊ vide qð ibi dixi

W0

e Epiſcopis.ad quos de iure coi hoc ꝑtinet. poſſet tñ ad alios de iure

ſpeciali ſpectare.e.ti.irrefragabili.de fo.cõ.cũ cõtingat.dic vt ibi.
VVWoetu pene.concoꝛ.de ele. cũ in cũctis.de vi.⁊ ho.cle.vr clericoꝛũ.

cum ſuis concoꝛ.

g &O Inſolentijs.de accu.qualiter.ij.vᷣ.verũ.inſolentia eſt moꝛũ incon

uenientia fatuitas vel ſuꝑbia vel pꝛauus vſus quaſi cotra ſolitũ ⁊ debi⸗
tũ nature curſum. h Pꝛeteriti.cõcoꝛ.ij.q.vij.quapꝛopter.e.ti.irre
fragabili. de calum. c.ij.de iudi.ad liberandam.
ſi ab apoſtolice. bꝛeue eſt declaraãs decr. vl. de of. dele. li. vi.⁊ pꝛi⸗
lpale dictũ coꝛrigit qð ibi no.archi.qui dicebat idẽ in alijs oꝛdia⸗
rijs qð in legatis qͥ etia ſũt oꝛdiarij.⁊ appꝛobat qð ibi no.⁊ exponas.⁊
ſi ꝓ q;uis. l?ꝛ Delegato.de latere.nãà alia beneficia ↄferre nõ poſſunt
qð dic vt de ol. le. c. i. li. vi. I Facta.declarari debuiſſet ꝙ pcuraſſiʒ ſi
ↄpilatoꝛib adheſiſſet an intelligerethoc de collatione facta etiaʒ motu

ꝓpꝛio legati.cirea qð ſunt opiniões mihi videt ꝙ valeat. Jo.mo.õ in de

cre.vlde of.lega.⁊ archi.in decre.ſi motu depᷣben.
m ¶Beneficiũ.quãtũcũq; modicũ.de pᷣben.ſi motu ꝓpꝛio.li.vi.
n Specialis.in hoc appꝛobat quod no.arch.in pᷣdic.decx.vl.vbi dice
bat ꝙ in tali collatione facienda erat mentio ſpecialis beneficij nec ſuffi⸗
