in executoꝛe qͥ cõfert vice pape. Aduerte ꝙ veꝝ eſt ᷣ ſi executoꝛ puidere
põt ad cuiuſcũq; collationẽ ſpectet nec tꝑs acceptatiõis adij cit. hoc di
co ꝑ decre.vnicã j.ti.i.⁊ vide qð ibi dicã in glo. iſte terminꝰ ſed ſijcerta
ꝑſona grauat᷑per reſcriptũ ⁊ illius tempꝰ ẽ elapſum.tũc cõferre nõ poz cr

terit donec deuoluat᷑ ad papã.hoc ꝓbat decre.iſta. ſrl
r& apitulũ vel aliũ cũ eadẽ ſit rõ.⁊ facitj.vᷣ.vel alterius. d
&σ Eiſtit. intelligo tpe puiſionis ſue nõ dare. ? ſicẽ dare ꝙptãs buꝰ id
erecutoꝛis variał ſm tꝑa.⁊ ſi.j.ci.i.c.vno.q;diu enim bñficiũ ẽ in coq tu
latione epᷣi cõfert illud. illo ad aliũ deuoluto nõ ↄfert illud.ita ẽ de bxiuiꝰs

ficio ad inferioꝛes ſpectãte qð ipſe nõ cõfert donec ad epᷣm deuoluattt·
ſequitur.rõ.qꝛ cum epᷣm papa grauare voluerit.cõfert executoꝛ qᷓduuz 1
in manibo ep̃i.nã lʒ ex deuolutòe ꝓpꝛiũ tñ eſt ꝓ ea vice. ⁊ ipſe tunc exol
latione grauatur.qñ eſt in manibo alteriꝰ non confert executoꝛ. qꝛ pgs 15
pa ilan grauare nolutt.
Capituli.cõiunge hic ⁊ in caſu ſequẽti finẽ capli.ſed quid ſi ad cas⸗
pſtulum ſpectabat electio tm̃⁊ ſcribebat ad toliarlon⸗ eßt. ſge,
noluto iure ad epᷣm cõfert exccutoꝛ.dubiũ facit illud qua querit᷑ an de ſſen
uoluatur eo caſu. puiſio an electio.de quo ſatis ſcripſi de ele.ne pꝛo d
fectu. Itẽ facit dubiũ. qꝛ et ſi dicał deuolui collatio tñ exquo pᷣmo gra⸗
du aſſumebatur ꝑ electionẽ nõ videbatur includi in lr̃is in quib ſolusx
de collatione fit mẽtio.ad qð ſatis facit.S.e.ti.c.i.circa fi.ibi ad quam
doncherl nis d clecnon aſſumi.
v Cuiuſcũq;.5̊ dicit qꝛ per quodcũq; gradus ſiue pximos ſiue me
dtos ad epᷣm deuenerit. executoꝛ cõfert Sain eſt in zarmbo enn eme
X Siue ad nos determinat qð no.inno.⁊ pe.de offi.dele. ſuꝑ eo. vbi
vicebant hoc quoſdã tenere ꝙ delegatꝰ pape pꝛouidet de beneficio ad
papã deuoluto.fuit eti hec queſtio ab olim diſputata ꝑ dñm iaco. ca⸗
nonicu bonoñ.quã in mercurio.vide in lr̃a.d.rubꝛica de offl.⁊ po.exe⸗
eu.⁊ tenuit ꝙ nõ poſſet ſi dicat᷑in reſcripto volẽtes illi gram facere ſpe⸗
cialem. dixit enĩ ꝙ cũ iu illo aliꝰq; papa nõ ledat᷑ non debet dici gratia
nec de deuolutis papa ſic ſcribit.de cõceſ.pꝛeben.litteras.⁊.c.cũ nfis.
mirabilis ſolutio fuit iſta. Scias autẽ ꝙ beneficiũ deuolutũ ad papaz
ſemꝑ cõfert executoꝛ.exquo pꝛimꝰ collatoꝛ eſt de his qui ꝑ litteras gra
nabantur ſiue noiatus vt h.ſiue innominatꝰ. vt qꝛ ſcribit ad cuiu
q; collationem cũ eadem ſit rõ.ſed ſecꝰ in beneficijs ſpectantibi ad co
lationẽ pape.qꝛ vacarunt in curia.e.ti.c.ij.li.vi.tũc enim papa cõſert
iure pꝛio nõ deuoluto.nec mirũ ſi aliud in deuoluto.nã papa dando
executoꝛẽ ad pꝛouidendũ auferebat collatoꝛi poteſtatẽ, de cõceſ.pᷣben.
ſi caplo. li. vi ex quo & collatio de illo deuoluta ẽ ad papã conferat ere
cucxoꝛ. vt ſic.lʒ als in bñficijs fiat ſtricta interpᷣtatio.e.tiqᷓuis.li· vi.?ꝰ
tñ fit larga concedentẽ.de ↄſue.cum dilectꝰ.ſacit etiã hec lr̃a ad qões
no.de of.le.c.i.li.vi.ſ.ꝙ legatꝰ pape poſſit talia bñficia ad papã deuo⸗/
luta conferre.pꝛeferet̃tñ delegatꝰquo ad illa que ſibi ſpecialiter ſunt cõ
miſſa. de offi. le. ſtuduiſti.⁊ facit de reg.iur.genere.li.i.
collatoꝛis qð puto neceſſarium.ſi enim de archidyaco

aBl balmi 0
no vel capło ad epᷣm ⁊ demũ ꝑ ipſius negligentiã gradatim ad popam

tere

oſtire
liden
eplogt
l
icfale
rmipſti
clini⸗

daregnig
lhäfalin
kiluatain
eöndaor
tararag
ripſeane

tatae

ſataelt
eci,dng
glacete
ſdeceſn⸗
jerqtogen
fisingohe
Caſteletss

ePaintgſut
munthii.
ſi Niri
adekeninn
ndirte⸗
adeſfiihs
lghmnbenf
dchrdnt
mnst ii

c. ſi
us
rogatiue gratie vel alio iure.

ab erecu
tadicitur expectãti.ex quo in loco beneficij publice ſcitur ꝑtes patent.

catur nõ cõfert etecutoꝛ. cui ad collationem ep̃i ſcribebat᷑.
b Succedẽtiũ.⁊ ſic habemꝰ pᷣmo tempꝰ epi.ſcðo tempꝰ mediũ alio
rum facientiũ gradũ inter ipſum ⁊ papãtertio tempus papale pꝛimoꝛ
vlcimo tꝑe confert executoꝛ.medio vᷣo nõ.⁊ ſemꝑ intelligas vbi tempꝰ
cceptationis elapſuʒ nõ impediat executoꝛc᷑·j·ti.ꝓxi.c.vno.
HFiuxta.adeptus in ecclia dignitatẽ habentẽ pꝛcbendã annexã per
dir pꝛimã pꝛebendã qnã
babebat in illaea
d Mandati.nõ ſolũ collatio fuetit deuoluta. ¶ Idẽ.

ſᷣm vnã lecturaʒ factum . „A. ,
narrat put acciderat in L iuxta i foꝛmã mandati ca
hac cccl ia de qua loquit᷑ nomcatũ ⁊ pᷣendã ecclie ruti

ſed eciã foꝛtiſicat dubiũ nẽſis adep c dignitatẽ quam

2 foꝛtiꝰ ſi ex receptione Sõl „..
lrnli lten babe⸗ duxerit acceptanda ibidẽ expectet ar

at banc canomã ⁊ pꝛib? chidiaconatu inibi poſt vacantẽ non

daz. facit. e.ti. c. antepe. obſtãte ꝙ certa ſit ſibi annexa pbẽda

li.vi.vbi enĩ auẽte apo⸗ s Ene
Rolicupbend erpeef boteritacceptare. pꝛimaq pbenqa Bᷣ

Aſecutus eſt vnã non v· lpſo vacabit ꝙ ſecundã cu archidia⸗

debat᷑ ꝙ aliam conſequi conatu pꝛedicto pacifice fuerit aſſecu

oſſet.facit.e.ti.nõ põt.
1 rñ.li.vi.cum contoꝛ. ms. Clemens.v. in co.vienen

Sed cũ adhuc penderet r 5
gra in parte pꝛincipalio BDecõceſſiõe pᷣbende ?ꝰ
ri ⁊ facta fuiſſet ſuꝑvtro ecchie vacãtis Rubꝛica
Tin cotertne uũ ie
vt pᷣma dimiſia ſecundã „ –
ↄſequi poſſet.Alia lectu Vm ei quẽ in ſciẽtia tepu
faẽ ꝙ iſte tex. ponat ius tamꝰ idoneum ſi perin
qſi di.exquo papa de di⸗
Eatcare ⁊ pᷣbẽda ſibi vo⸗
uit ꝓuideri cõſequitur

dignitatẽ habente pꝛebendam anncxã lz pꝛius alia fuiſſet adeptus.ſed
vbi ſolum de dignitate ſcribebat nõ poterit conſequi dignitatẽ haben
tem pꝛebendã annexã.cum hoc papa nõ intenderet cegeret declaratiõe.
Suaget tñ equitas ꝙ decre.locũ habeat ſiue ex vnico reſcripto debea
tur vtrũq; ſiue ex diũſis ſucceſſiue ſola dignitas debeatur ꝑ reſcriptuʒ
alłs habenti pᷣbendã ab oꝛdinario collatoꝛe·
e Acceptandã.de quo dicvt ꝓti.i.c.vno.⁊ idẽ puto ſi nõ haberet be
neſicium acceptãdi ſed debere?᷑ pꝛima vacãs cũ ratio ſit eadẽ ⁊ foꝛtioꝛ.
qð autem h dicitur deptãte acceptandi reſpicit dignitatẽ pᷣbendam.q̊
que pꝛiꝰ vacauerat neceſſe habuit petere ne ſibi fieret pᷣindicium per de
cre.ſi clcricꝰ.e.ti.li.vi.videtur tñ ꝙ ſi habens canonicatũ ⁊ ius ad pꝛe⸗
bendã pꝛimo vacantẽ ⁊ ad dignitatẽ quam duceret acceptandã pꝛeben⸗
dã que pꝛimo ſine dignitate vacauit nolucrit petere pteſtãs ꝙ hec facie

bat.qꝛ oẽs dignitates ecclie pꝛebendas habebant anncxas.⁊ totunm ſił

conſequi valebat ſatis eſſet hec iuſta cã ad negligentiã excludendã cum
mutatiões bencficioꝝ nec populo nec iuri ſint grate.xxi.q.i.c.i.de trã⸗
Daiu to.ſed ſi ptãs acceptãdi reſpiccret etiam pꝛebendã.tunc nullum
ſi Archidiaconatũ.factũ ponit.nam idẽ in quis alia dignitate.
. Inibi.in ecclia illa.⁊ vide p de regn.iu.c.i. ä
Poſt. datur intelligi ꝙ ſi pꝛiꝰ vacauerat cũ ſua pᷣbenda ⁊ ipſe ſciẽs
recipit aliã pCbendam in acceptatione archidiaconoatus ſibi viã pꝛeclu⸗
ſiſſe videt.
i ¶ Annexa pᷣbenda.iſtud inducebat dubiũ.ſi cnim nõ ſuiſſet annexa
retenta pᷣma pꝛebenda cõſequeret᷑ dignitatẽ ſine pᷣbenda q̃ cum illa va⸗
cauit.e.ti.qꝛ ſcpe.li.vi.ſed cũ dignitatem ſine pᷣbenda nõ poſſit habere
ter annerionem nec duas pbendas in cadcʒ eccleſia. de conccſ.p̃ben.
itteras.rõne annexi pꝛincipali impediri videt᷑.ſed pꝛompta eſt puiſio
ſcꝭ vacationis pᷣme quã ſubmittit. Scd qunid dices in caſu cõnerio ad
eptus ſum dignitatẽ ꝑ reſcriptũ aplłicum.cxpecto ibi pꝛebendã cũ bene
ficio acceptãdi.vel ſiue vacat pbenda cum dignitate cui ẽ annexa nun⸗
quid pma dignitate dimiſſa cõſequi potcro hanc pꝛebendã cum ſua di
Difac puto ꝙ; nõ.qꝛ non ẽ eadẽ ratio pꝛincipalis ad acceſſoꝛiã ⁊ acceſ
oꝛij ad pꝛincipalc. de cõſe.eccle.vel alta.c. vno.li.vi.faxcit.e.ti.qꝛ ſcpe.⁊
uꝑ eo.de re.iur.acceſſoꝛiũ e.li.cum cõco.ü.⸗
60 Potcrit.qð intellige vbi alteri non debc?ł᷑ex pꝛioꝛitate tꝑis vel pꝛe

l Pocipſo.patet ꝙ in pᷣbendis eiuſdẽ ecclie ipſo iure ꝑ receptionẽ ſe⸗
cunde vacat pᷣma.

m ¶ Uacabit nõ enim poſſet eſſe triplex in ecclia ſine diſpenſatiõe pa⸗

necvalcet in ̊ conſuctudo.de cõſue,c.i.li.vi.⁊ no plus abhoꝛrẽt

iura que lʒ habere duas pᷣbendas in vna ecclia qᷓ; als habere duo cura
ta. pꝛimũ enĩ nõ licet etia iure annexionis quã habet pᷣbenda ac.n⸗
tatẽ vt hic.ſed ſecundũ licet iure anncxionis quã haberet curatũ a
bendam. e.ti.ſuꝑ co.li.vi.⁊ facit ad opi.quã teneo in decre.littcras.de
Raneer hben. ſeqnendo inno.ſ.ꝙ in duab canonijs eiuſdẽ ecclie nõ poſ
zens diſpenlare.licer diſpẽſare poſſit in canonia ⁊ ꝑſonatu vel officio
roõem

5 9

iꝰ ibi plene ſcripſi ſuꝑ vlti.glo.
Um ei quẽ. decretũ conditionale añ conditionis euentũ nõ af
ficit poteſtatẽ oꝛdinari vel alteriꝰ collatoꝛis. ſecus qñ accepta
ioni benefici tempꝰ adijcit᷑ enm decreto ⁊ qui beneficiũ vacãs
toꝛe petit vel recipit.illud intelligi acceptaſſe que vacotio no

ditionẽ euentum.

ſcdo ibi ſecus.tert ia ibi quẽ ctiq.quarta ibi ceterũ.? determinãt caſus
dubios circa decre.qꝛ cunctis.e.ti.li.vi. MðJM
o Reputamꝰ.p relarationc exaiatoꝝ ad hoc depntatoꝝ quib credi
tur. 2 eſt iſta foꝛma pauperũ in qua ſit ex cxaiatio qũo legant cantent
7 conſiruct.
P ¶ Idoneũ.iũge hic lr̃am pꝛouideri mandamꝰ de bñſicio ⁊c̃.
q Q Si p. ecce condisio
neéè. SAa to nrur
es 7 ng x nquiſicionem.ad
quiſitionem executoꝛis ſibi depyuta panc vocanda ſit no ple
tis a nobis repertus fuerit eſſe vite ne no.S. c. cõ. de of. dele.
Rudatiligaconuerſationi ponene. 65ne ß depenſ
cio certi valoꝛis alieubi 9 Ualoꝛis. de penſio
der en cetaialoꝛis alicuhi Pꝛo nè puideri nõ poſiet. de
uideri mandamus adijcientes ꝙ de pben q;uis l. li. vi.
beneficio minoꝛis valoꝛis poſſit ei⸗ t Aadijictentes. niſi öᷣ
dẽ ſi voluerit puideriacexnũc etiam ſpigrrogaen benefieſe
rorn rririz ſ ſon9 ioꝛis eſtimatiõis etiã
mane decernetes 7 irritü ſi ſec'a quo ſibi volenti ꝓuideri non
q quauis aucte contigerit attẽtati? potniſſct. de pꝛeben. cui
Quia decretü hmõi in euentũ dum de nõ. evlti. li. i.
taxat pꝛedictarũ cõditionũ ſuñ ſoꝛtit᷑ a iolverit. ſecun⸗

b 33 1 Iiei
effectu anteq; extet pꝛima cõditio be x. Exnunc. hocfoꝛtilt
neficiũ pᷣtaxati valoꝛis ⁊ etiã minoꝛis cabat dubiũ quaſiatꝑe
pꝛiuſq; ſuã impetxãs ſupex valoꝛe hu date papa volucrit ꝙ de

eteaes rer ii⸗ crxrctũ afficeret. ſed 5ꝛiug
iuſmodi voluntatẽ declaret oferrili? reſponaetur 2 ſuſplem?

bere poterit ꝑ oꝛdinatiũ aut aliũ exe- cxnũc vt valeat ertunc.

lfi.⁊ ſic facit hec lĩa ↄ egi.
p inno.hoſti.⁊ ab. in eo
q ſcripiit de ap. pᷣterea
ij. ſuper d. excõicatum. a Kcrẽtari.non dicit
etiã ignoꝛanter.⁊ tñ ex inferioꝛibo patet ꝙ certis caſibus h̊ decretũ affi

cutoꝛema nobis ad ꝓuidendũ deta⸗ ſa.de vo ⁊ vo.re. licʒ ad

cit.per quod pʒ ꝙ decretũ pape afficit ignoꝛantes.⁊ de hoc de ele:ſi eo

tge.li.vi.⁊ pꝛobat᷑ de pꝛeben.c.pe e li.

b¶Effectũ.als fuiſſet editũ ſuꝑ incetto.e.ti.c.i.S.ſubiũctũ.in ſi.li.vi.
Extet.pꝛima.ſ.qꝙ ꝑ executoꝛis inqſitionẽ ſit repertus ⁊c̃. vcile con

ſilium eſt ꝙ ſuꝑ ula ꝓnunciet executoꝛ.vel ꝙ ſacta mentiõe de illa inhbi
beat vel ſaltẽ ſuam poteſtatẽ inſinuct collatoꝛi alłs non facile ſoꝛte con⸗
ſtare poſſet conditionẽ extitiſſe.

d Declaret etiã in executoꝛis abſentia dũmõ de ea ↄſtet.vt dicam

e DPꝛdinariũ hoc ꝓbabamꝰ per pꝛedi.decre.i.e.ti.li.vi.⁊ ſicut ibi de

cretũ datum cũ bencłicio acceptãdi.ante acceptationẽ nõ impedit po/

teſtatẽ oꝛdinarij.ita nec datũ ſub conditionibꝰ iſtis vel alijs ante con⸗

i¶ Eexecutoꝛẽ.ſi enim nõ afficit poteſtateʒ oꝛdinarij.g̊ necexecutoꝛis
alteriꝰ qui maioꝛ eſt oꝛdinario.de offi.dele.ſane.ij.⁊ cũ hoc opoꝛteati⸗
telligi de executoꝛe ſco.pꝛimꝰ enim conferret beneficiũ etiã poſtq; eue
niſſet conditio.Itẽ cum hic dicat᷑ ꝙ ſecundus cõfert ante conditionis

euentũ per qð a cõtrario inſertur.ꝙ poſtqᷓ; eueniſſet conditio pᷣmi con

ferre nõ poſſet. tem cũ generaliter de exccutoꝛe loquat᷑ per qð etiaʒ exe

cutoꝛẽ in foꝛmà gr̃e videt᷑includere hic videtur ſolui h fuit diſputatum
an impetrans pꝛimo in hac foꝛma pauperũ pꝛeferatur.ſcdᷣo que impe⸗
trauit in foꝛma gratie in eadẽ ecclia vel ad collationẽ eiuſdem.a poni⸗
tur in mer.in lr̃a cnim ſub ti.de pᷣben.hic enim videt᷑ ꝙ dũmodo con⸗

ditio pꝛeceſſerit vacationẽ vel ſaltẽ collationẽ factam ſcðᷣo debetur pꝛi

mo.facit de reſcrip.tibi qui.li.vi.ſed ob.eę.li.⁊ ti.c.ſiꝓ te.So.ibi con⸗
ditio pendebat ex alteriꝰ arbitrio.ita ꝙ ilio recuſante nullum ius ba⸗
bebat impetrãs.hic vo pendet ex exiſtentia rei vt in pᷣmo caſu.vel ex vo
luntate ipiiꝰ cui facta eſt gra in ſecundo. Aliquibo videtur ꝙ ſcðs im
petrans añ conditionẽ in ſoꝛma gratie pᷣſcratur ⁊ ſᷣm hᷣ lʒ hic pꝛima cõ
ditio q̊ ad idoneitatẽ perſone ſit de pnñti inquiſitio.tñ circa id fienda ẽ
de futuro. De lecũda etiã non dubitatur qͥn ſit defuturo.⁊ ſᷣm bᷣ ſeque⸗
retur ꝙ ſi duo impctrauerñt ſub hac foꝛma.ſi ſecãũdꝰ pꝛimo puenit ad
conditionẽ erit potioꝛ cũ pꝛius ipſiꝰ decretũ afficiat vt hᷣ.facit pᷣdi.de⸗
cre.ſi ꝓ te.⁊ qð no.e.ti.ſi ſoli.li.viequũ videt᷑ quod pꝛiꝰdixi vt exqͥ cõ⸗
ditio pꝛimi pᷣceſſit collationẽ factã ſcõo.pᷣfcrat᷑ pꝛimus ſcðo habẽti foꝛ
mã gratie vel paupcrũ.nec veꝝ eſt ꝙ ſemꝑ debeat᷑illi pꝛo qͥ pꝛius ẽ affe
ctata.vt ꝓbat pᷣdi.decre tibi.ſic g eſt foꝛtioꝛ gratia cõditionata ex exiſtẽ

tia rei vel volũtate eiꝰ p q̊ ſcribi?q; depẽdens ex volũtate tertij vt pᷣdixi

Sed fingas hũc caſum hʒ.a.hãc foꝛmã pauperũ in certa ecclia.ſcðᷣo hʒ
b.ſpãlem gr̃am in cadẽ.⁊ talẽ que afficit vacat bñficium in ipſa ecclia.
qð ante pᷣmi ↄditionẽ extante oꝛdinariꝰ ↄfert.c.demũ extitit conditio.
poſtq; exccutoꝰ b. ſibi ↄtulit illud.poſt q̃ executoꝛ.a.pᷣmi illud ſibi ↄtu⸗
krequerit cu⸗ ſit beneficiũ.Dico ſᷣm pdictã opi.ꝑ decre pe.de pᷣben.li.
vi.ꝙ pꝛimꝰ ẽ potioꝛ. collatio eni oꝛdinarij facta.c.nõ valuit.nec tenuit
impediẽte gra illiꝰ.b.pꝛo qͥ bñficiũ illud erat affectũ in eũ caſum ĩ queʒ⸗
nõ debebat᷑ illi.a.effectꝰ ̊ ↄditionis poſtea exiſtẽtis qui ẽ vt decretũ at
ficiat vt bᷣ per illã collationẽ impediri nõ potuit. collatio etiã facta.b.
nõ tenuit.exq̊̃ pus exciterat pᷣmi cõditio ex quibꝰconcludit᷑ qð pꝛedixi.
aſſurgat ᷓ pꝛimꝰ ſcðo ex cuiꝰ perſona ↄſequit᷑ qð alo ſibi perijſſet.⁊ eſt
ſi. c.ci.aucte.li.vi:ſi vo collatio facra.b.pceſſiſſet condicionẽ pᷣmi tune
etiã planũ eſſet ꝙ. b. potioꝛ eſſet in bñficio ꝑ hanc lĩam. Ideʒ ſi tenere
ſcða opi. que bʒ ꝙ foꝛma gratie pꝛeueniens ↄditionẽ᷑ faciat m Be flo⸗ .

22

De rebus eccle.nõ alie.

§. interdũ.tñ qſñiq; n ſufficit facti pſecutio.de ap.ab eo.i.rñ. lib vi. de

ertq in beneficio poſt conditionẽ vacantee. nn. 2 a no. a
l Sec'. ahader quod no.s.e.ti.qꝛ cſcris. l.vi in 1 * 10.
chid. e. li. de pben. dudum. ⁊ dic ſec? in ð.l. ꝙ in caſui ſe ne laroes
latio oꝛdinarij vel alteriꝰ executoꝛis infra meſez actd 3 9 eren rcer
b VLenſem.lʒ per hoc verbũ videretius nouũ inqucer rers it
antiqua. ⁊ direcie ab olim inuẽta fuerit bec foꝛma ) decre, qꝛ cũctis.
ij no. in. i. glo. dute „*
reſpiciat pᷣterita.nec eõ⸗
rridicat oc vbů qð ᷣm
deriuatoꝛes ponit etiaz
ꝓ iuſſu deliberatiõe eſti /
mationeꝝ ſnĩe platione

li beneficio deputatũ. Y Sec autẽ
foꝛe cenſemus cum decteto appoſito

Teontoꝛ ſri n·r diri cio qd infra menſem a vacatis ipſta
5 e. co ve ybar lifreria. noticia du xerit acceptãdũ.vt appoſi
1nſce liamalutt de ſti ctio menſis eiuſqe aliqᷣd afferat impe
lo t moꝛe curie. JIdez ti ctranti. Quẽ etia beneficium accepta
dicas de qᷣlibet alio ter, xe poterat petendo ſibi per ſuũ execu
min maioe der hino toze Cofetti, ut recipiedo ibi pſenti

collatũ ipſuʒ ex hacceptare, ⁊ collatio
nẽtaliter ſibi factam valere cenſem.
Cereg a ii imak pdlt
t in talizc p quod ꝑ bus ꝙ; fraudibꝰ ⁊ linb⸗ occurrat. pat
kevel peuratore tun eaᷣ e vacationi noticia ipetrantẽimpe⸗
ltĩme cõſtitutũ vniꝰ
mẽſis ſpaciũ poſtq;ᷓ tibi —
vel eidẽ pꝛocuratoꝛi va⸗

tẽ curia ſic ſcribere bñti⸗
ciũ eccleſiaſticũ cum cu
ra ⁊c.etiã ſi dignitas ⁊c.
ſi qd vacat ad pñs vł va

catio huiꝰ innotuerit duxeris acceptandũ cõferendũ tibi ⁊c. diſtri ctiꝰ

inbibentes venerabilibus ⁊c̃.ne de illis interim etiam ante acceptatio
nem huiꝰ diſponere quoquo modo pꝛeſumant. ac decernetes irritum
⁊ inane ⁊c tñ ex hac ſta videtur ꝙ minꝰ plena clanſula.ſ.hñs mãdaruʒ
cũ ptãte acceptandi ⁊ ſpacio tꝑis ⁊ decreto ſufficiat. Sed querit᷑ an ta
lis expectans poſſit acceptare poſt menſem beneſiciũ adhuc vacas. 133

det᷑ ꝙ ſic cũ hec clauſula in ipſiꝰ fauoꝛẽ appoſt ita ad ligandas man? oꝛ
narij in ipſiꝰ expectãtis odiũ nõ debeat retoꝛqueri.de reg. iu.ꝙ ob gra
tiã. li. vi/ cũ ſuis cõcoꝛ. ⁊ hoc placet archið.de pᷣben. dudũ.li.vi.⁊ videt᷑
expᷣſſum ·e.li.⁊ ti.ſi tibi abſenti.nõ credo ꝙ ſi clauſula reſeruatiõis ⁊ po
teſtas executoꝛis adiungit᷑ bnficio vacaturo qð acceptabit ipetrans. .
menſeʒ. vt in tectu ⁊ in ſoꝛma quã ſuperiꝰ ſeripſi . ꝙ poſt mẽſem ꝑ expe⸗
ctantẽ acceptari poſſit bñficiũ vel ei cõferri.⁊ tũc ad regulã ꝙ ob grãm
reſpõdet᷑ vt ibi nota.qꝙ pᷣ inducit foꝛma mãdati ꝑ decre.cui de nõ. de p⸗
ben. li. vi.ad decre.ſi tibi.rñdeo ꝙ loquit᷑ cũ collatio pᷣcedit acceptatio⸗
nẽ. ſ. cũ beneficiũ ab oꝛdinario pure cõfert᷑ ⁊ poſtes ad acceptãdũ termi
nus aſſignat᷑.tũc enim cũ pꝛima pura collatio ꝑ uliꝰ termini lapſum ꝑ
empta nõ ſit. ꝓuiſus re inte poſt terminũ acceptabit. hᷣ vᷣo acceptatio
pcedit collatlonẽ.cuiꝰ faciende poteſtatẽ executoꝛ nõ hʒ. niſi infra tys
Emirari fuerit acceptatũ. fateoꝛ tñ ꝙ ita poſſet eſſe diuiſa reſeruatio a
ſpacio tꝑis ꝙ locꝰ eſſet opioni ale.vt ſi dicat᷑ bñficiũ að in tall loco va
cauerit qð dureris acceptandũ tibi cõferendũ collationi nre pñtiby ref
uamꝰ. inbibẽtes ne menſeʒ poſtq; tibi de vacatiõe cõſtiterit aliqs de
illo pᷣſumat quacũq; auẽte diſponere ⁊c.põderet᷑ ̊ reſcriptoꝝ tenoꝛ.de
uile. poꝛro.ſi autẽ ᷣm nouõ foꝛmã papa dat canonicatũ tũc⁊ circa p
bendã dat bñ iciũ acceptandi.j mẽſem.tũclʒ reſeruatio⁊ executoꝝ po
teſtas adiũ git᷑ pꝛebẽde. mẽſem acceptare poterit.vt.S. dixi.ita ꝙ poſt
menſem ec vi reſeruatiõis acceptan vel ꝑ executoꝛẽ ↄferre nõ poſſit.qꝛ
tñ canonicꝰ eſt. ex vi canonicatꝰ videt᷑ ꝙ ſi nullꝰ ibidẽ expectat tꝑs mẽ⸗
ſem ſibi petẽti ꝑ oꝛdinariũ cõferri dʒ.⁊ cũ decre.i. ꝙ alteri collata nõ te
net ꝑ deẽ ſi clericꝰ. ij rñ. de pᷣben.lib.vi.ſed ſᷣ caſu poſſet q dici ↄ;.qꝛ in
caſu decre.ſi cleric?erpirauerat ptãs executoꝛis.ſed hic adhuc durat ᷓ

agd aliã qͥ vacabit ſi acceptabit mẽſem nil ̊ mirũ ſi ibi oꝛdinariꝰaddi

Itẽ ſicut nec ibi oꝛdinariꝰ hʒ ptãtẽ ſuꝑ negiecta ita nec .⁊ teneas.
à Noticia.̊ determinabit in fi.⁊ no.qꝛ in iſta foꝛma nõ eſt locꝰ dec̃.
ne captãde.e.ti.li.vi.vt poſſit acceptare pꝛimũ incertũ qð vacabit. illa
eni locũ habet vt ibi pʒ cũ ſimpłr ſcribit᷑ de bñficio qð duterit acceptã⸗
dũ.tũc enim põt ſe foꝛtune ſubmittere acceptãdo pᷣmũ vacaturũ vel vl
teriꝰ ex cã.ſed qñ ſcribit᷑ de bñficio q̊ͥ ad vacationis noticiã · mẽſeʒ du
xerit acceptandũ.hec verboꝝ foꝛma nõ patit᷑ ꝙ vacaturũ acceptet. fate
oꝛtñ ꝙ vacãs poteſt acceptare etiã ſi vacabit tꝑe gre.verbũ eni noticia
vacatiõis pñtẽ ⁊ futuꝝ inducit dũmõ vacet.de puile.qꝛ circa.nec ob.ſi
bSpcedat verbũ qð vacabit in reſeruatiõe ſine vᷣbo pñtis tꝑis ſi qð vacat
nã illud vacabit qð vacans reꝑit᷑.vñ dicit lex. ꝙ vᷣbũ opoꝛtebit tã pñs

qᷓ; futurũ tꝑs ſignificat.ff.de v.ſig.l.vVbũ.in pᷣn.ti.ad idẽ.e.ti.vbũ erit

⁊z aliud ẽ dicere vacabit aliud vacare inchoabit.⁊ h̊ conuenit bᷣ̊ menti.
b· Afferat.ſi.de puile.ſi papa.li.vi. (ſecꝰ vbi mens reſiſteret vt ibi.
c Quẽ etiã.ſũme vtilis fuit iſta ꝑticula.cũ enĩ executoꝛ datꝰ cũ clau⸗
ſula acceptãdi poteſtatẽ non habeat in ↄferendo bñficiũ niſi exq̊ fuerit

alicui pꝛouideri madamus de benefi

„.

„

clec, ecchia.i. de bap. c.i.⁊ penul.ſed in decre. ab eo cundo ad iudicẽ ap.
no ſatis fit iuri volẽci p aploꝝ delotionẽ ipm iudicè inſtru.electior ba
ptiſmꝰ foꝛmas hñt nec ſine illis ſufficeret animus etiã de q̊ ↄſtaret.ſed
cũ hic ſolũ de aĩo ⁊ acceptatione qᷓrat᷑.de illo ſatis ↄſtat ꝑ h expᷣſa.
d ¶ Executoꝛẽ.lʒ petitio⁊ collatio de quibo hic loquit᷑reqrãt executor
pfßtiã cũ als de accepta⸗/
tiõe nõ apparet accepta
tio tñ ſine pñtia executo
ris fieri põt dũmõ de it
la fideſ fieri poſſitvt no.
e.ti.qꝛ cũctis.ad fi.li.vi

tramur habere. exquo ipſa vacatio in
loco vel eccleſia hmõi bñficij publice
nota erxit.imputet qͥdẽ ſibi ſi h caſu q̊̃
deipſco nod⸗ agit id q perſe vel x aderid tbi placer inno.
LQlemens. v. in concil. vieneñn. V. iteno⸗gdͤſiriz le.
PBerebꝰ ecdleſie non alienadis. deat᷑ velle Zꝛiũ de relch.

„ * . . .
Dnaſteriox ⁊ aliar ad⸗ cahlim in gio mmagna cir
miniſtratione regulariuz e dAat⸗note aleernah
diſpẽdijs occurrere cupiẽ riua ſufficit galterũ.
tes ppetuo pꝛohibemus · Dñie.ide; in pcura⸗

—

edicto. ne qͥs religioſus monaſterio :e hute ad h ſpale ma

prioꝛatui ecdie ſeu adminiſtrationis Quepauik e fertgd e e3
cuiuis pꝛeſidẽs iura reddit aut poſ- ben. accedẽs. ad p̊ finis

buiꝰ.c. ibi vel ꝑ alium ſi
cut ⁊ eleccio ꝑ ꝓcurato⸗
rẽ fieri põt.de elec.quia

ꝓpter. ⁊.c.penul.⁊ mr̃imoniũ ↄᷣhi.de pcu.c.fi.li.vi.fſacit etiã.e.li.de re.

iu. põt quis ⁊. ff. de pcu.ſi is ꝗͥ ſtichu. ⁊. ff. dele.i.ſi ſit.S.ſi quis ita.noõ
ob.ff. de vᷣ. ob. l.vlti.in pᷣn.⁊.l.ſi ſtipulatꝰ fuerim.in En. q̃nõ loquitin

oearnte. S
eterũ eqᷣſſima ⁊ expediẽs fuit etiã Pacpui io.
hᷣ ¶ Loco. ſi locꝰ vbi ſita ẽ eccłia careret habitatoꝛibo ſatig videre: põ
deranda noticia loci vicinioꝛis.fa.S.e.cõpi.de fo.compe.qᷓ;uis.de ecle.
vbi periculũ.ꝭ.poꝛro.li.vbi. è
iĩ ¶ ¶ el eccłia.no.ꝑ alternatiuã ꝙ ſatis eſt ꝙ in eccłia ſit publica licet
loco vel oppido ſit occula. S ”M
lꝛ ¶ MNota erit.foꝛte q̊ ad hũc caſum induetꝰ eſt rigoꝛ iſte ꝙ mẽſis cur⸗
rat etiã ei qͥ nõ fuit in culpa.vt qꝛ tm̃ diſtabat a lo co beneficij ꝙ poſt fſa⸗
ctam głam cũ tũc vacaret vel paulopoſt vacaſſet menſem id ſcirenõ
potuit vel ꝓcuratoꝛẽ habebat in loco ſʒ moꝛtuꝰ ẽ vel his ſiłia. ꝑ boc tũñ
qin hᷣ caſu ſpãliter ſtatuit vt pbat lr̃a qͥ ſequit᷑ in h̊ caſu.⁊ qð pᷣcedit ibi
pdicte vacatiõis nõ credo ab eo qð no.de pᷣben.ſi clericꝰ. li.vi.h̊ enim
datꝰ eſt mẽſis in lt̃is qͥ currit a tꝑe noticie. Determinat ꝗ̊ qñ dicat᷑ ha⸗
bere noticiã in b̊ caſu.vbi vᷣo ponit᷑ ſimpłr negligẽtia ⁊ ſic non ſe tãgit.
Et idẽ dico de his q̃ no.de reſcrip.capłm ſuꝑ glo.⁊ ita dico etiã qð hic
dicit᷑ locũ nõ habere in caſu decre.ſi pluribi.de pᷣbẽ.li.vi.vñ ſi papa cõ⸗
tulit ꝓꝛio motu pᷣbendã ſi qᷓ vacabat in ecclia ⁊ due eqles vacabt no
ticia vacatiõis poſtq; currũt.x.dies ꝓuiſo ad eligendũ nõ recipiet᷑ per
hunc modũ.qꝛ ibi foꝛſan tꝑe qͥ fiebat gr̃a vel pꝛiꝰ erat noticia vacatois
de qua bᷣ dicit᷑ quã foꝛſan impoſſibile eſſet ſcire puiſum x.dies ⁊ ſic in
totũ ſibi periret puilegiũ optandi qͥ nõ fuit in culpa.⁊ idem dico de ex
traua.iohᷣ.q incipit ſuſcepti circa mediũ.ſed dato ꝙ h̊ ſi ubſit impoſſibi
litas vel deſit culpa.durat tñ circa alia bñficia pᷣuilegiũ acceptãdi.faci
lius ̊ ꝓcedit h̊ iſte rigoꝛ vt in pᷣn.dixi.⁊ tñ ex lr̃a ſequenti videt᷑ colligi
Rnbt ita deficit culpa ꝙ nec ꝑſe nec ꝑ alium ſcire potuiſſet non eſt locꝰ
uic rigoꝛi. *
EVeire poterat.imputat᷑ ̊ illi qui ſcire potuit inquirẽdo. ſicetiam
imputat᷑ illi qͥ ſcire potuit peritioꝛes ↄſulendo.ff.de bo.poſ.l.in bono
rũ.vnde ðꝛ ꝙ vigilantib ⁊c.ff.de his que in frau.cre.pupillus.

ab officio niſi duo ↄcurrãt nec valet conceſſio.duos caſus exci

O naſterioꝝ.religioſus qͥ ↄcedit alicur ad vitã vel certũ tꝑs iu
a redditus vel poſſeſſiões adminiſtratõis cui pᷣeſt ſuſpenſus ẽ

pit ⁊ tria facit.pᷣmo pꝛobibet.ſcðo ibi ſi qͥ punit ⁊ diſcernit tertio ex⸗

cipit ibi verum.

„

n Perpetuo.i.generali vel ꝑpetuo duraturo.de elec. vt circa.⁊.c. x⸗
petuo.li.vi.

o Q Pꝛohibemꝰ. ſaltem quo ad penã fateri opoꝛtet, quod eſtlurls noh

ni editoꝛia.

acceptatũ tota die collationiby ꝓponebat᷑ ꝙ nõ valebãt.qꝛ non pᷣceſſeꝰ

ſuccũbebat expectãs.lʒ igi᷑ verbũ acceptatiõis nõ expmat ſatis ẽ tñ ꝙ;

petit cõferri vel recipit collatũ.multa ſilia colligas ex no.de his q̃ fi. a

—

ma.par.c.ex oꝛe.de ap.ad audientiã.⁊.c.dilecti.ij.vñ ertp inſifm de p
miſſiõe ↄſtat pᷣſumit᷑ interrogationẽ pᷣceſſiſſe.inſti.de inuti.ſti.ꝭ.ſi ſcri⸗

rat acceptatio⁊ qꝛ ipſius pᷣcedẽtis acceptatiõis deficiebat.qñq; ꝓbatõ

pptiũ.ᷣff. de d.ob.ſciendũ.ſic ſatis ẽ ꝙ heres ſe imiſceat lʒ vbe non adeat. .
„ inſti. de bere. qli· .. pe. ff. de acq· bere. iulian?. Fjſi ſerui. ꝛiljſi qͥs eyneus

¶ Religioſus.ſeculares ̊ clericos non compꝛehendit hec ↄſtitutio.
ſed ſi tales cõceſſiões fa ciũt.dic vt legit᷑ ⁊ no. xvi.q.i.poſſeſſiões.de his
que fi.a pꝛela.ↄtinebat᷑ ſi alias alienat locꝰ eſt canoni.xij.q/ij mon in?
e.ti.ſi qs ſi locant. dic vt no ne pᷣla.vices ſuas. “
. Cuiuis.i.ſiue ꝑpetue ſiue tꝑali.maxime enĩ ꝓpter obedientiarie
q faciebãt hos ↄctus reuocari timentes ad clauſtrũ emanauit hec⸗
tutio.⁊ dato ꝙ nõ ſint obedientiaij faciliꝰ remouent᷑ a ſus adminiſt.
tionibi.de accu.qᷓliter.ij.in fi.deſimo.lʒ.⁊.c.ꝑ tuas.nõ autẽ puto eat
locũ habere in religioſo qui peſt eccłie ſeculari ⁊ quaſi clericus ſccul
ris ⁊ hoc ꝓbet pꝛincipiũ.
b Redditꝰ.differuũt a fructib vt patebit infit.
cC Doſſeſſiones.certas vel oes. ðð

d ¶Alicui.pꝛiuato vel collegio.

e ¶ Eius.recipiẽtis vel edentis, 2 to io zceſſio 5: erna. F. ſoc N.
hore i,betua. remo or nbetne⸗ el

cnorttig
ocnic
ſoen
acbit
oteche
lca ker⸗
dics 11
endichde
pſtrinnoſt
cogidit
ernoneki

Dotlaken
Nln,.
Acenützen
tſuſog.
nosciead
nieremns

tctut
Scktrt.
Reffrt⸗
ſots n
i nonen

Heſienning
nauitte
uigan

mii

FJuolium xxIII.

¶Decunia.an dãs hãc pecuniã repetat.vide qð no.⁊ dixi:e.ti.ad an
NQODuouis mõ. ab hac generalitate excipit duos mo (diẽtiã.
gs in fine. c.
h M An ſuffi cit alterũ.ſi c alibi equiꝑant᷑ hec duo.de eta.⁊ quali.q̃ris.
de pꝛeben. expoſuiſti.⁊ in diſpẽſatoibo.i.q:.vij.tali.⁊ fa.e.ti.dudũ.li.vi.
i ¶ Utilitas.de iudi.c.vno. lꝛ ¶ Nõ babeat.in
nuit ꝙ ſi habet conuen⸗
tũ non reqrit᷑ ↄſenſus pᷣ
lati.hðᷣ̊ veꝝ qͥ ad euaden⸗
dam huiꝰ ↄſtitutiõis pe
nã.ſed alias ad validan
dũ ↄtractũ ꝑpetuũ reqͥ⸗
ritur oĩs ſolénitas alie/⸗
natiõis.e.ti.dudũ.li.vi
⁊ conſenſus ep̃i.xij.q.ij.
abbatiby. ⁊. c. ſe. ⁊.c.pla⸗
cuit.⁊.xvij.q.iiij.in ven
ditionibꝰ. videt᷑ intelli⸗
gendũ in nõ exemptis ꝑ

ſeſſiones eiuſdẽ alicui ad vitã eiꝰ ſeu
aliud certũ tempꝰpecunia etiaʒ inde
recepta.quouis mõ concedat.niſi ne
ceſſitas aut vtilitas monaſterij pꝛio⸗
ratꝰ ecclie aut adminiſtrationibo bu⸗
iuſmodi h̊ expoſcat ↄuentꝰ ſui.aut ſi
2uentũ nõ habeat pᷣlati pꝛopꝛij aſſen
ſu ad h̊ nihilominꝰ accedẽte.Si qͥs

lura alleg in fi. pri. glto. auteʒ hoc feceri:penã ſuſpenſiõis
in exemptis de papa.de ab officio eoipſo incurrat, necex con⸗

puile.aucte.S.i.li.vi.foꝛ
ſitan intendit iſte tex.ap
ꝓbare qð recitabat ino.
de trãſſat.ſtatuimꝰ. vbi
dicit q̊ſdam dicere ꝙ ab
bates qͥ hñt eccleſias ad DW
ſe ꝑtinentes pleno iure poſſint illarũ alienationibo auẽtẽ pᷣͤſtare.⁊ facit
Tde ſta.mo.attendẽtes poſt pᷣn.⁊ qð no.in auẽ.de ali.⁊ emphi.ↄtrac.
in pn.colł.ix.⁊ hoc cõiter ſeruat᷑ qð videtur fieri Paſſe exquo hũt epᷣaleʒ
iuriſdictionẽ vel q̃ſi.ad h̊ de pꝛiuile.abbates.in fi
inno.de pꝛiuile.cũ ⁊ plantare.ꝭ.in eccłijs.⁊ placet ibi boſti.ꝙ pbꝛi nõ
poterãt alienare nec maximas cãs agere ſine ↄſenſu patronoꝝ exẽpto⸗
rũ.qꝛ tales exempti vices epᷣoꝝ gerũt.xij.q.ij.ſi qua.⁊.c.placuit.de vo.
magne.S.cũ igitur.cũ cõcoꝛ. 5
m Thilominꝰ.i.nõ eo minꝰ ꝙ ſubſit neceſſitas vel vtilitas in ↄctu
n Denam. q de ſui natura ꝑpetua ẽ erq̊ tempꝰ nõ adijcitur. de hoc
de ↄſtitu.ex lr̃is.ſed quis abſoluet.vide qð dixi de ſolut᷑.c:ij.in fi.· ⁊ qð
dicã.· de here. c.i.circa finẽ. DK
o ́ Officio.vide qð dixi ſuꝑ e.vᷣ.de deci.c.i. ⸗ .
p Acquira?᷑.ſi.e.ti.pſᷣ conſultiſſimo.li.vi.vbi contractus nõ valet ⁊
punitur faciens.

ceſſione ipſiꝰrecipienti ius aliqð acq̃
rat. ¶ Vex pᷣmiſſa ad locatiões vel

q.¶ Locationes.ꝓhibitꝰ alienare obligare vel vẽdere põt locare.⁊ qðd

plus ẽ ↄductoꝛẽ creditoꝛib delegare.ff.deleg.ij.l.penul..inſtituto.ad
idẽ.ff.loca.nõ ſolet.pꝛelati q̊ locant nec ꝑ ſtatutũ epᷣi pñt aſtringi vt lo
cẽt certis perſonis.de loca.c.ij.qð autẽ dixi ꝙ locare nõ eſt alienare.il⸗
lud veꝝ eſt ſi fiat ad modicũ tꝑs vt h.⁊ ſic nõ ob.e.ti.nulli.vt ibi dixi.
lʒ accur.in pᷣdi.ꝭs.inſtituto.in fi.dicat ꝙ ꝓhibitꝰalienare locet ad centũ
vel mille annos.ſed nõ aꝓpꝛobat᷑.Et dy.ibi ↄ.ſi autẽ pᷣlatus locans ad
modicũ tꝑs infra tempꝰ moꝛit᷑ quid iuris no.ne pꝛela.vi.ſuas.c.fi.
r. ¶ Fructuũ.concoꝛ.de elec.generali.in fi.li.vi.⁊ qũo plus eſt in reddi
tu qᷓ; in frnctu ibi no.in glo.pe. — —
s Ald tempꝰ modicũ.determinat tã vᷣbũ locatiões qᷓ; verbũ vendi⸗

tiones vt ſit ſenſus ꝙ locatio ad modicũ tꝑs ⁊ venditio fructuũ ad mo

dicũ tempꝰnõ includat᷑ in ꝓhibitione ſed dubita? dicatur modicum
tꝑs.glo.ff.de ſuꝑfi.l.i.ꝙ ait.dicit id relinqndũ iudic arbitrio.alleg.ſf.

de in. deli. l. i. in fi.ff. de effrac. l.i. .i.⁊ fa.de offi.deł.de cauſis.de accu.

inqᷣſitionis.i.rñ.⁊ qð no.de loc potuit.⁊ qð no.s.e.h̊ oſultiſſimo.lib.
vi.⁊ videt᷑ ð equũ ꝓpter varias conditiões regionũ. Idẽ tenuit olim in
l.fi. ff. ſi ager vect.ſed poſtea in addi.videt᷑ appꝛobaſſe qð modicũ tꝑs di
cat decenniũ.C. de pᷣſcrip.lon.tẽp.l.fi.ff.q ⁊ a qui.ma.ſi cũ fideicom
miſſo.ꝭ.ariſto.ponit etiã opi:quehʒ ꝙ modicũ tꝑs dicat᷑.xxx.dierũ.ſf.
de itine. actuq; pᷣ.l.i..i.alij bienniũ.ff.loca.⁊ ↄdu.cum dñi.inſti.de li.
⁊¶ obla.in fi.alij quinquenniũ.facit qð no.Jo.de ↄiu.ſeruo.lʒ.⁊ qð no.
hoſti. vt ec. bñifl.. vno.in fi·alij ſeptenniũ.ne pᷣla.vi.ſu.c.fi.de diuerſis
ſpacijs tempoꝝ põt argui ꝑ ea que ſcripſi defideiuſſo.c.fi.de cle.cõiu.
obannes in. iiiij. ꝗ. ——
vna eccłia.ſe ſumat duo dicẽs ⁊ q̃s opiniones determinet.j· di⸗
cã.ſed pncipaliter que no.inno.⁊ hoſti.vt ec bñfi.c.vno.in fi.

vV ¶ Alteri eccłie.x.q.iij.vnio.⁊ ſi ſit alteriꝰ dioẽ. ꝑ vnionẽ non pᷣiudi

cat᷑ dioceſano.de reli.do.c.ij.⁊ ſcripſi de pꝛiuile.paſtoꝛalis.

1 Dignitati. de pben. extirpande.S.qui vo. .
5 Prcbendc.ve in pᷣdi.ꝭ.qui vo.⁊.e.ti.expoſuiſti.⁊ intellige ꝑ pꝛedi.

decre. etiã de pᷣbenda cathedralis ecclie.non ob pxi..rñ.vt ibi dicim
3 Epm. de excel. pla.ſicut vnire.vbi no.inno.⁊ ab.poſt eũ. lz ad ab
bates ſpectẽt ecclie pleno iure.tñ illas vnire nõ pñt vel vnã alteri ſubij
cere.cũ p̊ ſit ep̃ale per pᷣdi.decre.alleg.etiã de ↄſue.cũ dilectus. facit q
dicã c.pꝛoxi.⁊ .de ſta.mo.ne in agro.s.ad bᷣ.vbi dicam an hoc pᷣſcri⸗

bere poſſint.

a O CLõſentiente.nõ ẽ iſte caſus in qͥ ſufficiat ↄſiliũ.⁊ bic repꝛobat qð

no. hoſti. de his q̃ fi.a pꝛela.nouit.vbi dicit epᷣm ſine capło voſſe dona⸗

re eccłiam loco egenti ad ſuſtentationẽ miniſtroꝝ. alleg.de dona. ↄſul⸗
tationibo. Itẽ qꝛ facit oð debet ꝓuidendo egntib ⁊ in b officiũ ſuũ exer
cet. ij. q.i.pꝛecipimꝰ.⁊.c.ſequen.x.q.i.regenda.⁊.c.ſe.xciij.di.diaconi.
g̊ nõ eſt locꝰ cõtradictioni.de pᷣben.extirpande.i.⁊.ij.rñ. Dicebat tñ ꝙ

¶ Quod ſi epiſcopus ſui etia capi

li.vi. Uñ dicebat iöe

ſcripſi ſuꝑ glo.ij. ꝙ epᷣs ⁊ capim poterãt aliquid ſtatuere ſuꝑ bñficio va⸗

tutiꝰ erat conſiliũ canonicoꝝ require.ſed put vides hic requirit cõſen

ſus.⁊ ſᷣm h̊ intellige pᷣdi.decre.ſicut vnire.in pᷣn.⁊ de pꝛinile.tuarũ.in

pn no. etiã ipſe hoſti.e.ti.ea noſcił ꝙ de ↄſuetudine pꝛeſcripta põt epᷣo
cõpetere vt ſine cõſenſu caplłi poſſit conferre eccleſiã alteri eccłie edifica
tionẽ.⁊ ↄꝛia.e.ti.tua nos.⁊.c.paſtoꝛalis.⁊ de dona.paſtoꝛalis. intelli⸗

git de iure cõi.⁊ cũ epᷣs circa hoc indulgentiã vel pᷣſcriptioneʒ nõ habet

tñ ↄſiliũ pᷣſcribi non põt
ſm eũ.ſecꝰ etiaʒ dixit de
voluntaria ↄceſſiõe que
ſine cã fieret eccłie habẽ⸗
ti cõgruã ſuſtentatiõem
ar.i.q.ij.paſtoꝛ.vel que
fieret laico. ſed nõ puto
bᷣ pꝛeſcriptibile. ꝙ etiaʒ
in caſu licito alienet pꝛe

etiã reddituũ aut fructuũvenditiões
ad tps modicum faciendas decla⸗
ramꝰ vllatem nõ extendi. Idem.
AVvyna ecclia alteri eccleſie ſeu
dignitati alicui vel pbende p
. epm ſno oſentiẽte caplo vnia
tur aut religioſo loco donet ? ex eo
rectoꝛ ipſiꝰ ad hoc vocatꝰ vel ſi vaca⸗
bat defenſoꝛ ei ſuꝑ hoc datus non ex
titit nequaq; id poterit im pugr ari

vt ſcripſi de dona.paſto
ralis.i fi.⁊ facit finis hu
ius capli.
b Uniat᷑.de vniõe ſa

q.i.?⁊ tbils.
tuli accedente cõſenſu menſe ſue vel ( .Honet hic iuge lic/

e. cau. cñ dilectꝰ. ⁊ qð
D V . lbi no.
d ¶ Rectoꝛ.de rectoꝛe ecclie nõ de pꝛelato cui ſubeſt eccłia loquit᷑ cuiꝰ
conſenſus reqᷣri videt᷑ de ſta.mo.c.i.ꝗad p.
e Oocatꝰ.nõ extitit qð eſtꝗ.⁊ rõ huiꝰ ſumitur de dona. ↄſultationi
bus. fit eni talis vnio vel donatio ſine pᷣiudicio rectoꝛis vt ibi.dicebat
g̊ inno.in decre.vt nr̃m.ꝙ dignitas inſtituta diminui nõ poterat irre⸗
quiſito illo cuiꝰ erat ſine cauſe cognitiõe.no.tñ hoſti.de exceſ.pᷣla.ſicut
vnire ꝙ epᷣs eccłias vnire nõ poterat ſine collaudatione vel ↄſenſu am
barũ eccileſiarũ.alleg.e.ti.c.i.de his que fi.a pꝛela.ca.i.⁊ in hoc dicebat
eũ a papa differri.vt ibi ſcripſi qð hic repꝛobat᷑.

ſUacabat.appꝛobat qð no.inno.⁊ hoſtiẽ.vt ec.bñ.vt nr̃m. in fi. vbi

tenent eccłiaʒ vacantẽ vniri ⁊ donari poſſe ſicut ⁊ dignitas vacãsſup
pᷣmi poſſet.de ↄſti.c acceſſiſſent. .ne ſe.va.c.i.vbi ſe.va.nondiſſoluit
vnio.eque igi videretur ꝙ tũc fieri non poſſet. So.illud in epᷣalibi ſe
dibus vel vbi papa pᷣncipaliꝰ nouit ſcða rõne.ſ.notari poſſet de ſubita
mutatiõe ⁊ ꝙ oꝛdinationẽ pꝛius factã feciſſet contẽplatione ꝑſone tũc
viuẽtis nũc defuncte.als etiã vnionẽ ep̃atuũ facit moꝛtuo altero epᷣo.
xvi:q.i.⁊ tempoꝛis.
Defenſoꝛ.videbatur ↄ.qꝛ ſi res eccleſie vacatis ex cã dignitati do⸗

netur opoꝛtz defenſoꝛẽ dare.vt.e.ti.dudum.ili.vi.eſt ergo h̊ de caſibſus

in quiba minus ꝓhibetur vbi maius permittitur.põt enim eccleſia va⸗
cans dari ſine defenſoꝛe vt hic.ſed poſſeſſio vel res eccłie nõ vt i
ſi. de elec. nemo deinceps.li.vi.⁊ qð no.de ↄſue.cũ dilectus.in.iiij.glo⸗
de tranſſa.c.vlti.in glo.penul.dicebat innoc.de elec.ſignificaſti.vt ibi

cante ⁊ electus illud ſeruare tenebat᷑.alleg. decre.vt nr̃m.qð intelligit
ibi hoſti.ex cã ⁊ ad tempꝰ ſed ꝑpetuũ pꝛeiudiciũ non poſſent inferre di⸗
