deuotoſq; fideles eccleſie etiam in im

perio conſtitutos benigne tractaret.
nec eos oppꝛimeret contra iuſticiam
aut quantum in eoxeſſet per alium op
pꝛimi ſuſtineret.ſed in ſuis potius iu
ribus ⁊ iuſticijs conſeruaret.¶ Hoc
quoq; iuramentum ⁊ etiam pꝛiſtinuʒ
pꝛo eo nobis erſuos uuncios.vt pꝛe
mittitut pꝛeſtitum.receptis ſue coꝛo⸗
nationis inſignijs innouauit. pꝛoutĩ

patentibus litteris ante coꝛonation

ipſam eius regio magno ſigillo ⁊ ali⸗
is poſt coꝛonationem eandẽ eius im⸗
periali aurea bulla munius inde con

fectis litteris quas in archiuis toma

ne eccleſie reponi ⁊ diligenter conſer⸗
uari fecimus,.plenius continerur.
¶Clemẽs.v.in concilio vienẽſi.

habet decr.pia.e.ti.li.vi.ibi no.dicit guil.in ſpe.ꝙ etiã quando opponit
cõtra iudicẽ vel ꝓcu.nõ obſtat lapſus termini hoc no.in pᷣdic..v.quid
ſi termino,.⁊.vᷣ.ſe.de ſecundo dixi de ꝓcu.in noſtra.
g MQ Litis pꝛincipalis de cauſa vero appellatiõis plene ſcripſi.e.ti.ſigni
ficauerũt.in tex.⁊ ſuꝑ glo.p. h& Opponi.quadruplex huiꝰ iuris rõ.
habet᷑in decr.pia.in pꝛin.glo. ¶ I Peremptoꝛio.tenet hoſt. in decre.
aſoꝛalis guil.in ſpe.ð dila..i.vᷣ.exceptoꝛie.ꝙ talis terminus etiã ſi
oc nõ expꝛimat᷑ intelligit᷑ ꝑmptoꝛius.alle.decr.conſuluit.de of. deleg.
hoc ꝓbar littera illius decr. paſtoꝛalis.⁊ guil.ibi extũc vt ibi ſcripſi.ſed
dato ꝙ iudex ꝑemptoꝛie expꝛeſſit nõ obeſt hoc vult bec littera.
I AWV Aſſignato. iſte terminus aſſignari debet ad petitionẽ actoꝛis non
rei vt ſatis dixi.s.e.paſtoꝛalis. i ¶ Dilatoꝛias.nũqͥd ad ꝑemptoꝛias
ꝓponẽdas poſſit iudex ſtatuere ꝑemptoꝛiũ.fuit opi.ꝙ non de qua.õ. e.

paſtoꝛalis.ſuꝑ i.glo.ð m& Mon obffãte hãc opiin decr.paſtoꝛalł. ap⸗

ꝓbare ſolebã hac ratiõe quia quadruplex rõ illiꝰ decr pia ita vꝛget poter

minũ ſicut pꝛius. Itẽ qꝛ lit.cõteſ.ẽ quaſi quidẽ ꝑemptoꝛiꝰ termin

dila

toꝛiarũ.de re iudi.inter. monaſteriuũ.⁊ tñ pꝰ illõ ꝓponit᷑ hec exceptio. It
terminꝰ datus ad exceptionẽ illã ꝓbandã qui lapſus ẽ nõ impedit illam
à poni de nouo ergo nec terminus datꝰ ad ꝓponendũ. Itẽ ſentẽtia nõ p

dudit vio huicerceptioni. multominꝰ termini lapſus hec oĩa ꝓbant᷑ in
pꝛecdic. decr, pia.⁊ his rõnibo puto decr hãc locũ habere etiã ſi noĩiatim

de exceptiõe.excõicatiõis terminꝰ datꝰ eſſet nec eni põt iudex bñficium
iuris auferre.rõ ꝑ qð eſt ſibi cõmiſſuʒ ꝙ in qualibet ꝑte litis illaʒ oppo

nat. de re.iu.indultũ.cuʒ concoꝛ.li.vi. dig. li. vl.
ſtatuit ſab gnn ſoꝛma ꝓponat᷑ ⁊ quotiẽs terminiꝓbãdi ⁊ penã nõ ꝓbãtꝭ

Lugau S. e.ti. pia.li.vi.q

poꝛtauit de illarũ nullitate nõ agit nec excipit ipᷣaꝝ executione ñ

6 calũnijs. ¶a.qui tres ſentẽtias cõtrarias in quauis cauſa re

Aſacta. ⁊reſpicit etiã pendẽtia nouũ ⁊ equũ qð hic dicit᷑ cui eſt ſile

ʒ.e.com.de ſequeſ.poſ.c.fi.⁊ huic pꝛin.cõcoꝛ.de penis calũniam.

pQuans. includit ſpirituales quaſi ſpirituales criminales ciuiles?
mixtosio.an. q Dres ſucceſſiue ⁊ ſuꝑcodẽ articulo.nõ eni locum

habet hec ꝑs qñ ſuper diuerſis triby articulis.licet eiuſdem cauſe tres i
terlocntoꝛie ſunt late contra partem.

r¶ ontra ſe.de tertio qui vult ꝓpter ſuum intereſſe executionẽ ſenten
tie impedire. habet᷑.e.ci.cum ſuper.⁊ ibi ſatis no.Inno,⁊ boſt.
s Poſſeſſoiio.concoꝛ.pꝛedic.decr.i.de ſequeſtra

e Gententias. non dicit diffinitiuas. ſicut
tet in interlocutoꝛijs quarum facienda ſit exe
dicitur.⁊ quo iure petatur executio vide in ſp

circa fi.

tur de nullitate.⁊ an coꝛam iudice appellati

DVe exceptionibus.
xcommunicationis exce⸗
ptio dilatoꝛie in qualibet
·)Parte litis opponi poteſt
termino peremptoꝛio per iudicem aſ
ſignato ad pꝛoponẽdum exceptiões
declinatoꝛias ⁊ dilatoꝛias non obſtã
te.ſeruata ramen conſtitutione feliꝭ
recoꝛdationis innocentij pape quarti
edicta circa hoc in cõcilio lugdunẽſi
¶Clemẽs. v. in cõcilio vieñ.
. De ſententia ⁊ re ſudicata.
Xcalumnijs litigantiuʒ
occurratur is qui in bene
ficiali vył alia quauis cau
a tres ↄtra ſe in petitoꝛio
vel poſſeſſoꝛio ſententias ⁊epoꝛtauit
ad agendum de nullitate ipiarum vł
alicuius exeis nullatinus admittat᷑
donec huius ſentẽtie plenatie fuerĩt
executiõi mãdate ¶ Similiter ſi ille
cõtra quẽ tres ſentẽtie diffiniue lace
fuerint ab interlocutoꝛia vel graua⸗
mine ante plationẽ ipᷣarũ vel eax ali

cuius ſe appellaſſe ⁊ cauſaʒ ꝗppellati

onis hmõiadhuc pendere ꝓponat
ſententiarũ pꝛedictaꝑ executionẽ tali
pᷣtextu nolumus iĩpediriꝰ que ad cau
ſas qualitercũq; etiã ꝑ appellationeʒ
pendentes duximus extendenda,

Tparte pꝛoxi.per quod pa
cutio locum habere qð hic
e. de ſen. excom. . penulti.

ag Agendum. de nullitate modos nullitatis 7 coꝛam quo iudice aga
onis de hoc agi poſſit ſcripſi

poſt Inno.⁊ Hoſt.e.tit.
cii.de ap.dilecto.⁊ ſpe.e.
ti.S.iuxta.per totum, et
ad fi.⁊ ibi in.v.ſed ſi cau
ſa tractatan ſententia p⸗
nunciata nulla ex pꝛioꝛi
bus actis cauſa iudicet᷑.
bAlicuius ex eis.hoc

intelligo quando ſimpli

citer in ſecundo ⁊ in ter⸗
tio iudiciu conſfir mata ẽ
pꝛima ſcntentia. ⁊ ſi diũ
ſa continebat capitulavł
vnum ſeparabiliter. licʒ
in certa parte ſuerit ifir/⸗
mata.tamen quo ad illa
capitula vel partem in qᷓ
vel quibus confirmata

fuit.pꝛimo ⁊ ſecundo di⸗
cam hoc locuʒ habere?⁊ i

alijs non cxemplum pa/⸗
tet de teſta.raynutius.⁊
c. raynaldus.

c. O Admittatur, ꝑ bãc
litteram viderur ꝙ etiaʒ
ſi non petat victoꝛ execu
tionẽ.per modum tamẽ
exceptionis repellere po
terit de nullitate agentẽ
eſt ſi.quod plene ſeæripſi
de oꝛ.cog.c.fi.vltro ergo
ſe offerat executioi ⁊ ſen⸗

tentijs pareat ſi de nullitate vult agere.concoꝛ. de oꝛ.cog.cum dilectus.
de Donec. facta ergo executione poterit agere. ⁊ ſi obtinebit in cauſa
nullitatis.obtinebit etiam reuocatio nem executionis.ſacit de reſtit.in
inte.ſuſcitata.C.de pꝛece.impe.of auc.que ſupplicatio. R
ePlenarie.concoꝛ.de reſti.ſpo.c.fi.⁊ patet per hoc verbum ꝙ non fa⸗
cta executione etiam minime partis eius quod pꝛonunciatum fuit impe

ditur agens.ſi.iij.q.i.reintegranda.

f Diffinitiue.hoc non expꝛeſſit.s.pꝛoxi.reſponſ.
g Fuerint.ſucceſſiue vt.s.dixi.quia victus a pꝛima ⁊ a ſecunda ſentẽ
tia appellauit.a tertia vero nõ potuit appellare. de ap.ſua nobis.
h Alicuius.maxime in vltima hoc pꝛocedit.cum ſcilicet dico me ap⸗;
pellaſſe a grauamine illato per iudicem ſecunde appellationis. qua ap⸗
pellatione pendente confirmauit ipſe iudex pꝛimam ⁊ ſecundam ſenten⸗
tiam boc dico.quia ſi a grauamine illato per iudicem pꝛime appellatio
nis appello.⁊ iſte poſtea fert diffinitiuam.ſi ab illa non appello.non erit
dare tertiam diffinitiuam multo minus ſi appellarem a grauamine iu⸗
dicis cauſe pꝛincipalis ſi vero appellauero ab illa ſententia.⁊ vtrãq; up
pellationem pꝛoſequoꝛ tunc pꝛocedere poſſet caſus iſte.fa.cle.s.de do.⁊

contu.ſi autem.
i &Q Appellaſſe. pꝛoponat quod eſt ·

lꝛ Huiuſmodi:emiſſe ante ſententiam ab interlocutoꝛia ⁊ grausmine
cuius pꝛoſecutio foꝛte ſtudioſe differtur. vt videat finis cauſe pᷣncipalis
IPengere.alias appellaſſe nõ iuuaret illũ ſi deſerta vel contra eum fi
nita eſſet illius appellatiõis cauſa. Sed quid ſi dicat ſe ſic appe laſſe et
cauſam appellationis finitam. pꝛo ſe.ſ.quia pꝛonunciatuʒ fuit bene ap
pellatum.Dic ꝙ etiam tunc non impeditur executio.pe.rñ.s.pꝛoxi.alle⸗
at enim nullitatẽ.quia per id conſtat iudicem a quo fuit appellatũ dif⸗

finitiuam ferre non potuiſſe ſed ſi aduerſarius ab illa pꝛonunciatione q̃

ꝓnunclatũ fuit bene appellatũ infra tꝑs debitũ appellaſſet.tũc adopta
retur hec littera,quia adhuc illius appellationis cauſa penderet.
m Impediri. licet ergo expendentia illius appellationis dubitetur
an ſaltem vltima ſententia tenuerit.vult tamen ꝙ fiat executio ſaluo iu
re tractatiõis tam ſentẽtie qᷓ; executionis ſi iudicet᷑ vene appellatũ vt di
xi.s.ꝓxi.rñ.non eni impedit heclittera appellationis illius pꝛoſecutio⸗/

nem dũ modo ipſius fatalia non ſint lapſa.

n ¶ Pendentcs,.vide.s,.e.contra de iudi.diſpendioſam.in fi.

T 3

4

HH

De ſententia ⁊ reindicata

Tres partes pꝛincipales babet hee cõſtitutid
exoꝛdiũ narrationẽ ⁊ ↄcluſionẽ. Pꝛima ponit exoꝛou
Scda ibi Sane narrãs cauſas ⁊ effectum cuiuſa ſentẽtie late E
ondã imꝑatoꝛem benricum in regem robertum cum ſuppletione de⸗

ꝛima ponit exoꝛdiũ bꝛeue.

eecuum oſtendit nullitatẽ nilius iam er ipſius cauſis alijs inſertis ĩ illa

lam ſententiam irritam
⁊ illam etiam irritandã
quatinus defacto ꝓceſſit
Secunda ſubdiuiditur
quia pꝛimo narrat ſentẽ
tie cauſas defectũ ⁊ ſup⸗
pletionẽ vt dixi ſecunda
ibi.verũ.ſubij cit illã exa
mini ⁊ dicir quare. Ter
tia ibi notoꝛiuʒ ipꝛobat
citationẽ ⁊ ꝓceſſuʒ ex me
ru citati ratione aſtanti⸗
um impatoꝛi ⁊ ratiõe lo
ci.Quarta.ibi.vt illð.il⸗
lam impꝛobat ratõne lo
ci in quo ⁊ de qua citatõ
facta fuit. Quinta ibi de
niq; conciudendo cotra
ſentẽtiã pꝛius ſoluit du
plex obſtaculuʒ quo dici

poſſet regẽ vaſallũ impe

rij ⁊ in imꝑiũ deliquiſſe.
ſexto ibi rurſꝰ.oñdit diũ
ſis modis in illa ſenten/
tia imꝑatoꝛẽ ſue ptãtis t᷑
minos exceſſiſſe.ſeptimo

ibi ceterũ.ſoluit ſuppleti

onẽ defectuũ quã in ſen⸗
tentia fecit imꝑatoꝛ.
p ¶ Cura.hic incipe cõ⸗
ſtructũ. ⁊ tale vel ſimile
puto ꝙ erat exoꝛdiũ deci
ſuʒ de decre.paſtoꝛalis.i
compi gre. ſub diuerſis
titulis callocata.vt dixi
de reſcrip.paſtoꝛalis.in
pꝛin.
q Diuinitus v. illð
paſce oues meas. Jo vl.
de ele.ſignificaſti.de ma.
⁊ obe. ſoliti.
PrChꝛiſtiani ð homi.

p hũ ani li. vi.⁊ fa. extra⸗

ua.boni.vnã ſanctã.⁊ fa
cit hec litera ad id qð di:
xi.s.e.Z. de teſti. c.i.ſ. ꝙ;
regulariter iudeos nõ cõ
pelſcit eccleſia.
s Nos cõpellit.qð ẽ·

t ¶ Inuigilare. ponitur
bic in pꝛo valde ſicut de

fideiuſ.c i de quovide in

ſpe. de diſp. ⁊ alle. poſt
hec.vᷣ. illis ibi imponit᷑.
⁊ huic exoꝛdio cõcoꝛ.pꝛo
be ſextir. de of. dele. ofri cij
e.li.
v Sane narratio.
xXxOImpatoꝛez. inchoa
uUerat eni diſcoꝛdia eo nõ
dũ coꝛonato.S.e.cõpi.ð
iureiu.c i.poſt pꝛin.

VAſſerẽte.foꝛte veracit

qð tn ſentẽtia non iuſtifi

cat vt ſequit᷑in.S.rurſus

3 Ipſius imꝑatoꝛis ł
regis.pꝛimũ placet.
a Subaitis idẽ ſi cuʒ
nõ ſubditisvł hoſtibo.C
ad.l.iul.maicſt.ſi qͥs ca⸗
nonizata. vi.q.

qᷓ; er perſonis a quo ⁊ in quem ſententis lats fuit. Tertia ibi vt igicur.
concludendo declarat il

1 .

Aſtoꝛalis cura ſolicitudinis

nobis diuinitus ſuper cũctas
chꝛiſtiani populinationes in⸗
iuncta nos inuigilare remedijs ſub⸗
iectoꝛũ eoꝛundẽ periculis obuiare et
ſcandala remouere compellit Sa
ne cũ iam dudũü inter quondam hen
ricum imperatoꝛe romanoꝛũ ⁊ chariſ
ſimü in chꝛiſto filium noſtrü robertů
ſicilie regẽ grauis fuiſſet materia tur
bationis exoꝛta. aſſerente deinde im⸗
peratoꝛe pꝛedicto ꝙ cum quiduſdam

ipſius ſubditis rex conſiderationes

⁊ conſpirationes fecerat in ipſius ma
ieſtatis offenſam. ꝙq; tractauerat et
oꝛdinauerat vt ciuitates quedaʒ ſub

imperij ⁊ imperatoꝛis eiuſdem obe⸗/

dientia conſiſtentes contra eum ⁊ im
periũ rebellarent. genreſq; ſue ipſius
fulte ſubſidio. nonnullas alias impe⸗
rij ciuitates ⁊ caſtra inde violenter eie
ctis ipſius imperatoꝛis officialibus
occuparunt.⁊ pꝛo ipſo rege occupata
tenebant. ac alias eniam in vꝛbe ⁊ ali⸗
bi in imperij ⁊ imperaroꝛis eiuſdẽ cõ
temptum ⁊ ſue maieſtatis iniuriamꝰ
reipublice detrimenrum multa gra⸗
uia fuerunt perregem eüdem ac ma
liciam ⁊ inſtigatõnẽ ipſius tam a ſuis
ſtipendarijs q; a ſubditis imperatoꝛ
commiſſa pꝛehabitis per imperatoꝛẽ
eundem quibuſdam pꝛoceſſibus con
tra eum abſentem tamen q;uis legit
time iurta imperatoꝛis aſſertionem
citatum.ac ꝙ ſupꝛadicta erant noto⸗
ria per imperialem interlocutoꝛiam
declarato im peratoꝛ ipſe regem affirx

mans pꝛopter pꝛemifſa leſe maieſtat

criminis reum eſſe. in eum pempto⸗
rie vt dixit ⁊ ſufficienter citatum.ſed
comparere contumaciter recuſantes
tanq; rebellẽ pꝛodiꝛoꝛem ⁊ hoſteʒ im⸗
perij ac reũ criminis ſupꝛadicii pꝛiua
tionis omnium dignitatum quocun
q; compꝛehenſarũ titulo ⁊ quibus ſe
intitulabat rex ipᷣe.auctoꝛitatum q̊q;

honoꝛũ ꝓuintiarum terrarum bono

rum iuriũ ⁊ iuriſdictionũ tam ꝑpetu
oꝛũ qᷓ; tpalium.⁊ ſi quandoveniret in
ſuam ⁊ imperij foꝛtiã mutilationis e⸗
iam capitis ſententia pꝛomulgauit.
omnẽ ſupplendo defectuʒſi quis foꝛ

b O Conſpirationes.vide qð ſcripſi.de iudi.exhtbita. c Oꝛdina⸗
uerat.rex romanoꝛũ. Robertꝰ. dD Fulte.i.munite firmate ładiute.
a Etiam. in vebe romana. ſ. bꝙ& Abſentẽ. an ſuꝑ crimine 5 abſen
tẽ.ſententia ferri poſſit.no de do.⁊ contu.veritatis. .

c Declarato. vtile cõſiliũ eſt in notoꝛijs ſic interloqui. 2 fa. ad no. de

iureſuran.ad noſtrã.iij.s.de of.de e.c.ieli.vi. ð Supplẽdo.de effe⸗
ctu huius clau ule videas in ſpe.ti.ij.Oenũc oſtendendũ. vx xviij,
e Si qus.i.defectus ſꝗj Matre.i.q.v.pꝛeſentiũ.ð of.cuſto.c.i.

„

8· Nouerca. ſleut ſe dabet nouerca ad pꝛenſgnos ã ſenire ſolet in illoo
ſic ſe habet ad iuſticiã volũtas pᷣcipitãtis iudicis hoc intẽdit Inde dixit

quidã Gaudet in afflictos ſeuire nouerca poteſtas. S

icut etiã dicit ca⸗

non ꝙ negligẽtia ẽ nouerca eruditiõis.lxxxiij.di.nihil. Jo.an.

hbꝗPꝛecipitatiõe.de iniqͥtate dicit᷑ oĩa pᷣcipitat de pe. di. iij. inter H

bircũ.i.⁊ ẽ pcipitiũ qð fit ſine mõ ⁊ cũ ꝑiculo.de ſepul.ex ꝑte i ¶ Pꝛo

ſitan fuerat exſolennitate iuris omiſ⸗
ſus in pꝛoceſſibus memoꝛatis.pᷣmiſ⸗
ſa vt aſſeruit faciens exigenti iuſticia
de imperiali etiã poteſtate. ¶ Ver
quia hmõi ſententia que nona diſere
tione matre virtutũ ſed a nouerca iu
ſticie voluntaria.ſ.iudicantis pꝛecipi
tatione ꝓceſſit.partus foꝛſan ſe dete
rioꝛes haberet. ſi ipſius ſententie in ef
ficacia in publicũ pcone iuſticia non
ꝓdirxet.¶Nos circa eam tali vti p⸗
uiſione volentes.que detectis ipſius

defectibus.ſeminata ꝑ eam extiguat

ericula.⁊ in ratione reddenda ſic po
ſteris pꝛo futura ipam ſubijciendam

eſſe pꝛouidimus lime iuſticie ac recte

libꝛamini rationis. Eiuſdem igitur
cauſis ⁊ continentia necnon conditõ
ne illoꝛũ a quo ⁊ iu quem lata fuit.di
ligenti ⁊ debita conſideratione penſa
tis patenter er eis illius aſtruit eui⸗
dentia nullitatis.⁊ manifeſte arguit
temeritas pꝛomulgantis. ¶NHotoꝛi
um quippe acinqubitatum exiſtit. ꝙ
grãdis exercitus tꝑe dictoꝝ pꝛoceſſu
um ⁊ ſentẽtie cõtinue imꝑatoꝛi aſſiſtẽſ
regẽ ipᷣm ⁊ ſuos pſequebat᷑ odio capi
tali.piſanaq; ciuitas in qua lata fuit
memoꝛata ſententia. xegẽ capitali ha
bebat odio notoꝛio ⁊ antiq̊. ¶ Eſto
igitur ꝙ rex ipſe alias ad pᷣmiſſa fuiſ⸗
ſet legittime ꝑ imꝑatoꝛẽ citatus.nuu
Aulapenire debuit ad iudicẽ exercitu

eroci ac grãdi.ipᷣiq; citato vt pᷣmittit

odioſo ſtipatũ Nunqͥd etiã debuit cõ

parere in loco admodũ populoſo.mł

tũ potẽti.ac pᷣfato in eũ odio ꝓuoca⸗
to.quis eni auderet vel q̃ rõne aliqͥs
teneret᷑ cõſiſtoꝛij talis ſubire iudiciuʒ
⁊ſe in hoſtiũ ſinu repouẽ,.ac ad moꝛ
tẽ ꝑviolentã iniuriã nõ per iuſticia in

ferendã vltroneũ ſe offerre Hec qͥdeʒ

iure timẽtur.hec de moꝛe vitant᷑. hec

hüana fuit ratio hoc abhoꝛret natura

WDeſiperer igit qͥ citatõnẽ hmõi ſa
pet axtaſſe citatu. vr illud tãq; notiſſi

mũ nullatinus omittamꝰ. ꝙ regẽ ex.

tra diſtrictü impij ĩ regno.i.ſicilie no
toꝛie ac ↄtinue tꝑe ſupꝛadicto moꝛan

tẽ citare nõ potuit imꝑatoꝛ.neccitatõ

ſiquam foꝛſan de ipſo infra imperij
fines fecit ci tatũ extra imperiu ↄſtitu
tum artauit . ¶ Nos quoq; regis

parent retia vitat auis.

futura.vt ec.bñ.c vno.
ergo. v. ferrũ. ⁊ eſt inſtru

mentũ fabꝛile ⁊ ferreũ G

metalla rodunt᷑ polliunt
minuũtur ⁊ purgantur.
lILibꝛamini. habetur
boc vᷣbũ.xlv.di. oĩs.ð re
iudi.cũ eterni.li.vi.⁊ eſt
libꝛa re ꝑ libꝛã q̃ certũ hʒ

põdꝰ aliqͥd põderare vel

equare.inde ðꝛ ꝙ in men
ſe ſeptẽbꝛi ſol ingredu ſi⸗
gnũ libꝛe qꝛ tunc dies et
noctes equnatur.
m Cauſis. er cã facile

dep̃hẽdit᷑ iniqᷣtas ſnie. ꝭ

reſti.in inte.tũ ex litterj.
⁊ ideo dat᷑ cõſiliũ ne cau
ſa expꝛimat᷑ ð re iud. ſiẽ.
n. A quo.ſ.impatoꝛe.
o ́& Et in quem.ſ. regeʒ
p Illius ſententie.

q ¶ Exercitus.collectio
hoim in erxpeditione.

r Suos ꝓpinquos. fa
miliares ⁊ ſubditos.
s Notoꝛio. fa. hec l̃a
ad ea q ſcripſi ð ap.ex ꝑte
i Nã videt᷑ ſ̊ colligi ꝙñ
ſolũ aſſiãto loco notoꝛio
ñ tuto poſſit appellari ẽt
exceptoe ñ appoſita.ſʒ ẽt
ꝙ ſine ap.citatio nõ artʒ
⁊ fa.qð no.in ſpe. ð cita.
.i.vᷣ.itẽ.qꝙ citatio fit ad
ocũ.i.⁊ ij vᷣ. ſed quid ſi
eitatꝰ⁊ qð no.ino.⁊ hoſ.
de dila. c. .

t ¶ Stipatũ.q̃i vallatũ

circũdatũ vel fulcitum.
vV Admoduz. p valde.
ſicĩ decr.romani.v.nos
itaq;.S.e. .de iureiu.

xA Ac pᷣfato. capitali.

y Coöſiſtoꝛij.idẽ vbũ.ij
q.vi.anterioꝝ..ad hoc.
⁊ auc.ſed liſ.de ap.ex inſi
nuatiõe.⁊ ðꝛ a ↄſiſto tis.
Heſter.v.in pꝛi.ſedebat
ſuꝑ ſoliũ ſuũ ĩ cõſiſtoꝛio
palacij. .
3. &RSinu. idẽ. v. xiij. q.
i..ij.circa fi.de iudeis.
2 ſi iudeos.⁊ huic cõcoꝛ.
vt lit.nõ ↄteſ.accedẽs.ij

vbi patet ꝙ nõ ſufficeree

littere de conductu.
a ¶Per violetã. ꝑ bac
lr̃am videt᷑ ꝙſi captiuus

ad penã vel ꝑiculũ moꝛ?
tis relaxat᷑iuramẽto ſuo

de redeũdo ad carcerem

certa die ſi moꝛs erat in.

iutioſa redire nõ teneat᷑
alias tenetur.

niſi ex multe patiẽtie me
rito.ſicut Ambᷣ.rxxiij ..

viij. cõuenioꝛ
c Uitantur. etiam per
volucres. Ouidius ij.ð
re.amoꝛis.que nimis ap

offendi. Inde Tullius

8 Natura. q̃ qs nõ ſolũ ſeipᷣm ſz nec aliũ
„ n. mſ. iũ vult n .
li.iij.de of. homo nature obediẽs homini nockee veltdecen.

e Deſiperet concoꝛ.de renun ni

perer concon. ſi cum pꝛidemt mdaroꝛ nõ
f. Diſtrictũ imperij.per hancli treraame ane, Fio ꝙ imꝑatoꝛ nõ

l. depcato. vij. q. i.

diſtrigit torũ oꝛbẽ lʒ dicatur dñs mũdi ff. ad.l.etionẽ ſus in oꝛbe ſicut

in apibꝰ.fa.tñ ꝓ ipᷣo ius cõmune.quo ſundat intẽæfi.
epm in dioce,de qua ſcripſi poſt hoſt. de ckerchen

uꝑ.i, glo.

—
E

Pe
nge
lben⸗

npere
hrpil
priti
lnoͤci⸗
Ctlitetr
modi
ſonttet
ſohe. i
dincſor
inpen
ſoan
ſerea ,
fröhon
Allcu
ngoid;
iſclsco
eäinfn⸗
f 38 lr

nuitbbe

lenti de⸗

oſ

igurp

ſi ſttin
Nſcele

0n
W
Ceti
tun
n
net
neee
.
läic
nnoſſitz
herle
üan.
nrſt
bingtn
neme
rn
ecin
W
ik
0 fn dei
NiSegan
dloconne
ftuptlni
aphoſe.
Ctatonin.
Nnſe e
Gchngi
N
Dnoinne
atii
DNAee.
node
roſunite⸗
15Kiuet
aro⸗e.
ſtori Cidi
dnor ſet
Ulſdenet
roͦt,ſchu
Ninſb ſee
ſai icſtn

caf Nete

106 4uldt
rſuni

qni ii
deconoet.
er oli
ſGekſne⸗

zW liclit⸗
grakiuramen
idond

ſeſinone .

gkedlreni

enetur. 4

nlirpnin

gento:

3
teſ⸗

tne Anbt
H R
Olidte
iggnelin,
Jndeen

ldices⸗

bus declarat no.de fo.compe.c.vlti:in pᷣn.iijiq.vi.c.i.de rap.c.i.de hac

S anie ve oↄſtiic. ij. li. vl. a Mequ c: aſſerit purẽ
negatiuam quã ꝑcipere poterat. b

Reqſiti.h̊ ⁊ in inferioꝛi

reqᷣſitiõe vide qðᷣ no ſpe.de con.iudi.adi.S.i.vᷣ. ſed qũo.⁊ de accu. .. i.
v.ſed nũquid.⁊ S.fi.v.vt autẽ.
541 Seur e ipſiꝰ coꝛonatiõe.vt in.c.romani.ð:.de iureiu.
ſe

e ꝓceſſibus. de di
dia bñ ſciuerat pꝛiꝰ
de iureiu. romani.
e & Foꝛſan.ñ ẽ nõ dubi
ratõis.de bᷣ de reſta.c.ij.
f De moꝛe. ſed nũqᷣd
de iure voluit ů̊ᷣ deſcide/
re. accu. in. l. ſi cui.S. fi.
ff. de accuſa. dicit ꝙ re⸗
remiſſio iſta fit exvꝛbani
tate vel ex volũtate. vel
locũ hʒ pſᷣm eũ cũ reꝰ lati
tat.qð etiã videt᷑ placere
inno.de rapt᷑.c.i.ſed glo.
ibi ⁊ hoſti.dicũt in oi g⸗
ui delicto remiſſionẽ fie

ri ad iudiceʒ delicti ꝑ. S.

ſi. vera qͥs cõpꝛebenſoꝛũ
in auẽ.vt nulli iudi.col.
ix.imo dicũt qͥdam ꝙ iu
dex delicti ad h̊ põt coge
re iudicẽ ſub qͥ degit per
verbũ iubemꝰ ibi poſi⸗
tũ qð eſt ncctis.xiiij.q.i
qð pᷣcipit᷑.ff. ꝙ iuſſu.l. i.
⁊.ij. ⁊ ſic nõ ob. qð dicit
ꝙ par in parẽ non hʒ im
periũ.de ele.ĩnotuit.cũ
in h̊ iudex delicti ſit ma⸗
ioꝛ.⁊ h̊ placuit ia.de ra.
⁊ pe.in auẽ.q̃ in ꝓuĩitia.
T. vbi de cri.agi opoꝛ:
ꝓ his fa.qð no bug lxv.
di. ca. fi . eos fa. qð ibi
no.io.qð credo vᷣiꝰ.ſ.q;

male faciat iudex reqᷣ ſi⸗

cus nõ remittẽdo. is tñ
q reqᷣrit ſi als nõ eſt illiꝰ
iudex.illũ cogere vel pu
niri nõ poterit. ſed aget᷑
coꝛaʒ ſuꝑioꝛe illiꝰ ad qð
fa.de fo.cõpe.romana.S
hentes.li.vi.ibi ad de⸗

nũciationeʒ nõ dicit ad

mandatũ vel pᷣceptũ.fa.
etiã de of.oꝛ paſtoꝛalis.
in pᷣn. ⁊ qð no.de of del.

pꝛudẽtiã. S. adij cimꝰ. in

vlci.glo.nec ob.illud v.
iubemꝰ. in.ꝭ.ſi vᷣo. qꝛ lʒ
imꝑatoꝛ ibi iubeat. non
dat ꝑ illud iudici reqͥrẽ⸗
ti ptãtẽ iubẽdi vel puniẽ
di.nõ cõceſſum igi non
attẽtet. xxv q.ij. ampu⸗

tato.dicũt etiam pᷣdicti

dñi legũ ꝙ iuder reqᷣſitꝰ
remittet ſine aliq̃ cogni
tione. tũ qꝛ pᷣſumptio ẽ
ꝓ iudice reqͥrente. de re⸗

nũ.in pñtia.tũ qꝛ requi⸗

ſitꝰ eſt metꝰ executoꝛ. de
of. dele. paſtoꝛalis. S. p⸗

terea. C. de execu. rei iu.

ſivt pᷣpo nis.⁊ ꝓ eis fa.pᷣ
di.l.ſi cui..fi.ff. de ac/
cu. quidaʒ ) ꝙ pᷣcederet
aliq̃tis cognitio. als ſi⸗
ne cã infamaret qᷣ ſic ſta
ti ligatꝰ remitteret᷑ ad hᷣ
ff. ð cuſ. ⁊ exhi. re.l.diuꝰ.

oꝛdinarius iudex ꝙad imperatoꝛis
iudicium citaremus vel citari aut re
mitti faceremꝰ eundẽ nequaq; fuimꝰ
reqͥſiti imo lʒ ad nos ⁊ curiã nt̃am tẽ⸗

poꝛibo illis rumoꝛes frequent᷑ de cu⸗

ria imꝑatoꝛis venirẽt ⁊ iuxta eũ etiaʒ
quidaʒ ex fribo ntis eẽnt pꝛi tñ dicte
ſnie pmulgatio.q; aliqͥd de pceſſibꝰ
añcedentib ad audiẽtiã ntᷣ̃aʒ ꝑuenit
VWDeniq; l rex ipſe terras aliqs ab
impatoꝛe tenere dicat᷑in feudũ nõ tñ
in eis ſʒ in regno pᷣfato domiciliũ ſuũ
fouebat.vñ imꝑatoꝛ in ipſi pſonam
nullã rõne terrarũ hmõi niſi ex natu⸗
ra feudoꝝ debitã ſuꝑioꝛitatem hẽbat
Qð ſi punitõ crimis infra diſtincrũ
impꝑialẽ cõmiſſa ad impatoꝛẽ foꝛſan
ꝑtinuiſſe aſſerat. ¶ AUex eſt qdẽ ſi in
eodẽ diſtrictu fuiſſet iuent delinqns
vel ad illũ de moꝛe remiſſus.¶ Di⸗
ci nes ſnia meruit q̃ a iudice qͥ per re
gẽtute adiri nõ potuit.⁊ in loco noto
rie vt pᷣfert nõ tuto.in abſentẽ nec cita
tũ legittime ac in auditũ ꝑ ↄñs ⁊ in⸗
defenſuʒ nõ maturo fuit iudicio ſʒ p⸗
cipitio ⁊ de tanto pᷣſertiĩ crimie pmul⸗
gata. ¶MRurſus nõ ẽ ſilẽtio relinqn
dü.ꝙ ĩpſe rexnt⁊ ecdiie romane roõne
regni pdicti noroꝛie ſubditus.hõq; li
gi vaſallꝰ ac in eodẽ regno nõ vtpᷣ⸗
mittit᷑ in imꝑio certũ cõtinui ⁊ noto⸗
riũ hñs domiciliũ acoꝛiginẽ inde tra

bens. imꝑaroꝛi eomõ nõ ſbfuit ĩeü

crimẽ leſe maieſtat cõmiſerit.q;tũli⸗
bet oĩa in ſnĩa ſupꝛadicta ↄtenta veri
tatẽ indubiã ↄtinerxẽt ſicq; nedũ cum
iure.imo nec cũ iuris coloꝛe tulit ĩpa
toꝛ ſniam ſupꝛadict in regem ex c q̃
vitatis ſbᷣſiſtentiã nõ hẽbat.xꝓpt᷑ quaʒ
etiã q̃ten in eo fuit rege eudẽ pꝛiuã

do regno ⁊ regia dignitate.acterrꝭ ẽt

alijs ⁊ iuriſdictõibo ꝑpetuis ⁊ tꝑalibo
q̃ ſub eo nullatenꝰ vel ab eo ſed a nob
⁊ſ̊ nob tenebat.necnõ ꝓcedendoõ
regẽ eũdẽ ex illis que ꝑ ipſiſtipẽda⸗
rios ac nõnullos ipatoꝛis eiuſdẽ ſub⸗
iectos pꝑ maliciã ⁊ inſtigationeʒ regis
ipſiz eum fuifſe cõmiſſa in vꝛbe dice
bat. Cu⁊ ſi illa fuiſſent ibidẽ reue
ra cõmiſſa.punitio tñ eoꝝ in regẽ ve⸗
luti excra diſtrictůũ imꝑij ↄmiſſoꝝ ad

fa. C. de exhi. re.l. fi. C. vbi de cri. agi opoꝛ.l.i.⁊ h in ſua diſputatiõe te⸗
nuit pᷣ bar. de pꝛatis ꝑ pᷣdi.l.diuꝰ.inducẽs etiã.l.ne ĩ arbitrj. C. ð arb.
8 ¶ Citatũ. vide qð no. dixi.e.ti.tenoꝛ.in glo.pennl.X. .
bDõq; ligiꝰ.de homagio habet᷑ de acculat.veniẽs.de ſimo. ex dili⸗/
genti. de erxce pla grauẽ. de reg. iu. c. fi .qð als ðꝛ hois ligiũ. dicit᷑autẽ li

gius q̃ſi legalitatẽ ſeruãs
tũ quẽ ponit ſpeculatoꝛ ⁊
ligiũ fit imꝑatoꝛi vel rei n

de ̊ martinꝰ de fano cõpoſuit quẽdã tracta
atius pſequit᷑ de feudo··ij. ⁊ vt ibi no.hoĩs
ulliꝰ alteriꝰ fidelitate ſalua. ſʒ in vaſailitico

vel fidelitaterreſeruaĩ ſalteʒ imꝑatoꝛis fidelitas vel auẽtas in li. feu. de

pꝓhe. feu ali.l.imꝑi alẽ.nec vider qs eſſe poſſeli i? duoꝝ. põͤt
16 vnius ⁊ vaſallus alteriꝰ vt h.vel vaſalll us olurig. 7 e Seen
Dꝛiginẽ. no. pꝛo foꝛo oꝛiginis de quo de n.

(decimo. ⁊ vſequen.

paro.c.fl.in.i.glo.de tẽ.oꝛ.cũ nullꝰ.lib.vi.in ſpe.de cõpe.iudi.adi.ꝭ.i.

l Mõ ſubfuit.iĩnouit ꝑ nõ ſubditũ crimẽ leſe maie.non comitcti.

impꝑatoꝛẽ nullatenꝰ ꝑtineret. inhiben
do etiã in eadẽ ſnia ſub magnarũ ap⸗
poſitione penarũ.q̃rũ aliqs ſibiappli
cari mãdauit.ne qͥs dicto reg pᷣſume
ret in ſuis rñdere debit em ipſiue fa
miliaritate vel ſeruitio remanere, aut

eidẽ ipᷣm ĩpetatoꝛẽ quis mõ ĩpẽde⸗

re oſiliũ auxiliũ vel fauoꝛẽ:cũ debito⸗
res ſeruitoꝛes ⁊ auxiliatoꝛes hmõi ex
tra ĩperiũ ⁊ in regno ↄoſtituti pꝛedicto
nullaten impatoꝛi ſbeſſent. nec ex cõ⸗
mittẽdis in tegno eodeʒ dict poſſent
penis reſtringi vel aliq̃liter codẽnari

ꝑ ipᷣm.abſoluendo qͥʒ aboĩ fidelitateꝰ

obligariõe ſeruitio ꝓ miſſiõeacpacto
pꝛouincias oẽs ciuitates caſtra et lo⸗

ca ipſi q; vaſallos ⁊ feudatarios ⁊ ali

os q̊ſtibet eideʒ regi qũolibet obliga⸗
tos.cũ includerent᷑ in abſolutiõe hu⸗

iuſmodi tetre ⁊ pſonenob⁊ ec.ro, ſub
iecte ppꝛie terminos ptãtis exceſſit in

meſſem nr̃aʒ ĩmittẽs bpers ſuã falcẽ
Cetex defectꝰ ſuppletio circa ꝓceſ
us adhibita ſupꝛadictos nõ tm̃valet
ad iuſtiflcationẽ ipoꝝ ſnĩe ſupꝛadicte
q; tũ ad eoꝝ ſigillationẽ ⁊ notã.cũ nul
lã ſuꝑ pᷣmiſſis ptãte; htᷣet impatoꝛ in
regẽ ſibi alias q; vt pᷣfert᷑ non ſubditũ
nõ citatũ legitcie aut remiſſuʒ ⁊ exrra
diſtrictũ ipſi ↄtinue ac notoꝛie ↄſiſtẽ
tẽ nec pᷣdicta ſuppletio circa ſubdituʒ
etiã ad ea potuiſſet de rõne referri.ꝑ
que de crimĩe pᷣſerti ſic guü delato de
fenſiõis que a iure puenit naturali fa
cultas adimi valuiſſet.cũ illa imꝑato
ri tollere nõ licuerit que iurꝭ naturał

exiſtũt.¶ Vr igitur ſicut memoꝛata

ſnia iur caret effectu.ſic auẽte ⁊ noĩe
rei careat iudicate. vt nec in opione
cõi aut vulgi labijs nomen hrer ſnie
mereat᷑.vt etiam in magnũ iuſticie ac
pacis obſequiũſcandaloſis occurrat᷑
ꝑiculoſis.que cũ nr̃a ⁊ ecclie ꝓuincia

rũ multarũ regnoꝝ⁊ gentiũ turbatõe

nõ modica poſſent occaſioneipſiꝰpꝛo

tpe ſuboꝛirxi. ¶ Nos tq ex ſuꝑioꝛitate

q; ad imperiũ nõ ẽ dubiũ nos hre.qᷓ
ex ptãte in q̃ vacante imperio impe⸗
ratoꝛi ſuccedimꝰ ⁊ nihilominus exil
lius plenitudine poteſtatis quã chꝛi⸗
ſtus rex regum ⁊ dñs dñantiũ nobis

f ¶ Moie.ſic.e.ti.c.fi.li.vi.ij.q.i.in pꝛemiſ.in fi.

I Nõ habebat. no. nõ

valere ſniaʒ ex cuiꝰteno⸗
re depᷣhendit᷑ euidẽs ini⸗
qtas.de ̊ dixi poſtino.
eeci.cũ ber.ſuꝑ v.cõceſſi⸗
mus.
m Pꝛopf quam etiã,.
tolle hic lr̃am q̃ eſt in fi.
huiꝰ.S. ꝓpꝛie ſminos po⸗
teſtatis exceſſit in meſſeʒ
noſtram c.
n ¶ Diſtrictũ.cũ roma
ſit de cꝑali dnio eccleſie.
lxiij.di.ego loduicus. x⸗

xiij.q.vl.igit᷑ de elec. fun

damenta.li.vi.
o Debitis. qͥd de debi
toꝛibo ꝑ iuramẽtũ obli⸗
gatis h̊ poſito ꝙ hec ſen
tẽtiꝛ fniſſet iuſta ſcripſi
poſt hoſti. de cẽſi. ſignifi
cauit.ſuꝑ glo.ij.
a Fidelitate hoc bene

facit papa de ſubditis i⸗

perio xv.q.vi.alius ⁊.c.
nos ſanctoꝝ. ⁊.e ti.c ij.
li.vi.⁊ hoc rõe criminis
de here. c. fi. de pe. c. fi. p⸗
cedit autem hoc ex ſupe⸗
rioꝛitate.de qua· .fi.

b Subiecte. arg. ad
nò.xvi.q.vij.filijs.in.i.
glo. ſcʒ ꝙ ꝑ dãnationẽ ⁊
confiſcationem iudicis
ſecularis non perdat qͥs
iuſpatronatus.

cæ Ffalcem. quod face/

re non licuit.de elec.ve⸗
nerabilem.in pꝛin. cum
ſuis concoꝛ.
d Sic graui.leſe ma⸗
iefhatis. . a
e ¶ icuerit.fac̃ ad no.
ſi contra ius vel vti.pu.
l.vlti per inno. de cõſti.
que in eccleſiarum ꝑ ho
ſti.in ſum. de reſcrip.S.
quas vires.vᷣ poteſt au⸗
tem.facit etiam ad qõeʒ
de iudice habente arbi⸗
trium.quam no de vᷣ.
ſigni. ſepe.ſuper vᷣ defen
ſiones.

ANulgi. cuiꝰ opi.qñq; inſpicitur.ff. de flu.l.i.ff. de fun.inſtruc.l.cuʒ
delanionis.ꝭ.aſinã.de pur.vul.ꝑ totũ.⁊ no.de reſcrip.nõnulli.in.iiij
glo. Ouidiꝰ de pontu. Uulgꝰ amicitias vtilitate pꝛobat. H

1

¶ BSunpioꝛitate. vt in ↄſtitutione romani.ꝭ
Succedimꝰ.de fo.compe.lʒ ex ſuſcepto.⁊

de iureiuran.
hmõi ptâti nõ participat

legati de latere. de hoc in ſi pe.ci. ij. S.nũc oſtendendũ.v.xix.Jo.an.
lꝛ Dãnantiũ.Apoẽxix. c. vltra mediũ.i.ad Zimoth.vi.⁊ facit.viij

di. que cõtra moꝛes.in ſi.de deci tua.ij. Jo.an.

„ 2

1

.

1Köͤceſſit. Matb. kxvi

.ð imu.ec. qm̃. n

in fi

ſint exẽ
⁊ idem etiã puto de arbi
tris iuris a quibo appel⸗
lari põt.de of.dele.ab ar
bitris.lib.vi.cũ eadẽ ſit
ratio. .
¶Apellãdũ.in iudi⸗
cio vel extra a ſnia vel g⸗
namine. foꝛte daro g̊ ꝙ
hꝛi poſſet ipſoꝛuz copia.
locꝰ eſſet rei qð hic dicit
ſed añ ↄſtitutionẽ iſtam
tũc ſolum ſic diuiſi defa
cto apellabamꝰ qñ cõi⸗
ter iudices hůi non pote
rãt.vñ ſeruabat᷑ ꝙ ſingu
lariter reqͥrebant᷑ vt con
unenirent. .
r ¶ Sil ſcire debes eĩ
no.in decre.cum ſuꝑ.de
offi.dele. in glo. magna

circa mediuz. dicit ꝙ ab

vno erx pluribo iudicib-
nõ põt appellari.niſi ap
pellet᷑ ab oibus qꝛ cũ uõ
ſit licitũ appellare niſi a
grauamine.⁊ vnus ſine

De appellationibus

m .Egreis cõcoꝛ. de elet. qualit
¶ õſilio.vide qð no.e.ci.c.ij.li.vi.in i.glo.
O ¶Reuocamꝰ.cõcoꝛ.de re.eccle.nõ alie.ſi qͥs.e.ti.ad audienti.⁊ q5

ibi no.⁊ de of.oꝛ.cipe.⁊.ij.q.i.pꝛimates.
a iudicibo.ſe ſumat ⁊ ſũt due ꝑtes.ſcða ibi eſt tñ.⁊ ꝙ dicit iu⸗
dicibus. intelligo oꝛdinarijs vel delegatis,.ſiue ſint ad cãs ſiue

ntoꝛes ad gras

licet ĩmeritis in perſona beati petri
cõceſſit ſniam ⁊ ꝓceſſus oẽs pᷣdictos
⁊ q̃cq̃d ex eis ſecutum ẽ vel occaſiõe
ipſox. de fratrũ ntoꝝ cõſilio declara⸗
mus fuiſſe ac eẽ oĩno irritos: inanes
nullũq; debere aut debuiſſe ſoꝛtiti ef
fectũ ſeu nocumentũ vel notã afferre
cuiq;ᷓ vel qũolibet attuliſſe.ipſoſq; ni
hilominꝰquatenꝰ ꝓceſſerũt defacto ⁊
qcqͥd ex eis ſecutũ eſt vel ob eos vel
poſter ſeqͥ poſſet.in irritũ reuocam
Clemens.v.in conci.vieñ.
De appellationibo Rubꝛicd
Ja iudiabus duobo aut
pluribfuit appellãdu.qꝛ
foꝛte de facili eoꝑ pñtia ſi
mul pr̃i non poſſet.liceat
coꝛã ipſis vel maioꝛi ꝑteipſoꝝ appel⸗
lare ⁊ aplos petere ſeꝑati. valebite

ibi ſihiter. qrta ibi qð ſi.⁊ determinat pꝛimũ dictũ quod no. S. eo.ti.ab

eo. li.vi.in.iij. glo.vbi patʒ ꝙ mihi placebat iſte rigoꝛ de quo loquitur

h¶Juris.ij.q.vi.poſt appellationẽ.⁊.
vltiiad fi.c.e.ti.iudicibus.

ic Tempoꝛe.ſ.xxx.dieꝝ qͥ currunt a tꝑe ſnĩ
reke

(pꝛin.⁊ idem ibi arcbi.

e vel ab eo te q̊ incipit crr

decendiũ appellati õis interponẽde.ſic intellige qð no.S.e.ab eo.

latiõis eoꝝ ⁊ tmini pfixiõis ſi ſbõſecu
te fůͦit ĩtimatio ltime faciẽda:. Idẽ

ſtolos cõgruo loco ettꝑe ſepi
⁊inſtãter.nos tñ antiquã ⁊ cõem ob⸗
ſeruantiã litigantiũ ſeqͥ ⁊ eqͥtatẽ rigo
ri pferri volẽtes decernimꝰ ſufficere
T appellantẽ ſil vno otextu apli in
nt᷑ ⁊ ſepiꝰ poſtulent᷑. ¶ Veꝑ ſi iu⸗

Eauis rigoꝛ iuris expoſcat eũ
( q̃ appellat debere petere apo⸗

dex a qͥ appellat᷑ certũ terminũ ad re⸗

cipiendos aplos appellatiaſſignet. et
appellans in aſſignato ſibi termĩo nõ
compꝑpeat coꝛã eo nec petat aplos ſibi

trahꝛappellatiõi ſue renũciaſſevide=

¶ Sitr ſi iudex appellãti rñderit in⸗

fra iuris terminũ aplos ſe daturum

appellatiõi ſue renüciaſſe appellas in
telligit᷑ niſi infra dictũ terminũ con⸗

in glo.ij.⁊ ẽ ſi.quod no.
ff. de execu. tu.l. qᷣnqua⸗
ginta.olim dabant᷑ qͥn⸗

ch dies. ij. q. vi. ab eo. et

eſt iſte terminꝰ etiã iudi
cis ad tradendũ vt pꝛo⸗
bant iura p̃dica.
lꝛ ¶ Obſeruantiã. ſi. .
e.).de eta ⁊ quali.gene⸗
raleʒ intantũ autẽ vige⸗
bat hec obſeruãtia ꝙ di
bat guil. ꝙ nunq; vide⸗
rat hoc opponi vt no.in
decre.ab eo.
¶ Pꝛeferri.ſi.de re. per
mu.c.vno.li.vi.quibus
autẽ caſibo pᷣferateqͥtas
rigoꝛi ⁊ ecõtra ſatis ſcri
pſi.de tranſac.c.fi.
m Decernimꝰ ꝑ viã
declarationis debuiſſet
enĩ dici Zꝛiũ vt.S. patet
⁊ ideo vtit᷑ iſto vᷣbo ſi de
reg.ↄſtitutionẽ.li.vi.
n & Conterxtu. lex dicit
de keſta in ſcptis ꝙ vno
cõtextu fieri dʒ.⁊ declaꝗ/⸗

appellatio talis ac ſi ſi fuiſſet in eoꝛũ
pnria ab oĩb appellartũ. O Eſt tñ ap
pellatio igrãti appellatõis necnõ de

alijs grauare non poſſit
qꝛ ſolus iuriſdictõnẽ nõ
bʒ.ꝗᷓ nõ ab vno ſed ab oĩ
bus ſił appellãdũ ẽ᷑. Sʒ
ſi inno ĩtellexit ſił in lo⸗
co.ſ.ↄgregatis tꝑe qͥ ap⸗
pellat᷑.h̊ igitur hᷣ coꝛrigi B „ . .
tur. ſed ſi intellerit ſił reſpectu foꝛme vel interpoſitiõis h̊ hicnõ tangit·
lz enim h̊ ſepatim appellet᷑tñ ab oibus appellat᷑ hoc tñ ſcias ꝙ quotiẽs
vns ex pluribo iudiciby pꝛocedere põt.⁊ ab ipſo ſolo ſi ꝓcedit poterit ap
pellari.de pᷣmo vide quod no.de arbi.c.ij.li.vi.

9I Coꝛã ipſis.vide qð no.de ele.vt circa.li.vi.in pᷣſentia eni iudicis

appellandũ eſt.ij.q.vi.biduũ vbi de b.⁊.e.ti.ſuggeſtũ.
1 Maioꝛi.qñ ſunt plures q; duo.ſã in duobo nõ ẽ dare ꝑtẽ maio⸗
rẽ opoꝛtebit tunc ꝙ coꝛã ãbobꝰ fiat appellatio.ſi diuiſiʒ pñt hꝛi.ſʒ qd ſi
ãbo etiã diuiſim nõ pñt hꝛi vel qñ plures nõ põt haberi ꝑs maioꝛ etiã
diuiſim. So. erq̃ nõ ſtat ꝑ appellantẽ ſibi nõ nocet.ſacta igi᷑ ꝓteſtatõe
appellet coꝛã illis vel illo q̊s vel quẽ hẽe põt.vel ſi nullũ pot hꝛe coꝛam
publicis ⁊ honeſtis ꝑſonis.eo.ti.c.fi.de of.oꝛ. paſtoꝛalis.ſi hĩet copiaʒ
ludicis ad quẽ coꝛam illo appellet.ij.q.vi.biduũ.
vV Appellare.ſeꝑatim vt ſequit᷑.eſt enĩ mens lre.ꝙ quilibet iſtoꝛum
actuũ appellatio ⁊ aploꝝ petitio ſeꝑatim fieri poſſit.
xA Talis.ſupple ⁊ apłoꝝ petitio.
a Alc ſi ſił.concoꝛ.de re iudi.c.pe.li.vi.

b Ignoꝛãti.ſciẽs enim certificare non debet.de re iudi.eum qni cer/

tus li.vi.pꝛeſumitur autẽ ignoꝛantia.de regn.iuris.pꝛeſumitur.li.vi.
cum cõcoꝛ. Rʒ . .
cᷓ Delatiõis.vbi delatũ eſt tũc negociũ pꝛincipale ꝑ hoc eſt coꝛã iudi

cè appellatiõis.S.e.cũ appellatiõibo.li.vi.⁊ ideo intimandũ ẽ appella⸗

to.⁊ facit b ir̃a ad ibi no.qꝙ deferre appellationi ⁊ terminũ illi pꝛefigere
d. Eom.ſ. iudicuʒ. (unt diuerſa.
Pꝛcfixionis.ad iter enĩ arripipiendũ vel ad ſepñtanduʒ potuerũt
terminũ aſſignare.e.ti.cũ ſit ro.q termini aſſignatio qꝛ multũ operat᷑.
vt.e.ti.ſepe.iõ ꝑti bᷣ ignoꝛanti debet intimari.Sed nũquid hec delatõ
⁊ termini pᷣfixio ſeꝑatim ꝑ illos iudices fieri poterit videt᷑ ꝙ ꝑ hanc lit⸗
terã.ſed foꝛſan ẽ mens lr̃e ꝙ iudices illi poſtea ↄueniẽt ⁊ deferẽt vel ter
minũ ſtatuẽt qð intimari dʒ appellato.

fe ¶egittime.ꝑ modũ qui habet᷑.S.e.7.de elec.cãm. vt ibi patet in fi.

Nec puto hãc intimationẽ ſolum faciendã qñ ſic ſeꝑatim appellat᷑.ſed
etiã fiet qñ ſiła iudicib appellatur vel qñ vnus ſolus eſſet iudex a q̊ͥ ap
pellat᷑ ꝓpter rões quas.S.no.⁊ aduerte.qꝛ decre.illa cãm.nil dicit de in
timatione delatiòis vel termini.ſed ſoliꝰ appellationis.⁊ eſt rõ.qꝛ.cau
ſe bñficiales de quibs ibi dicit᷑ q̊ ad pncipale deferunt᷑ ꝑ appellatiões et
bñt terminũ ſtatutũ a iure ad ſe pñtandũ.⁊ hec ꝑs cui notificat᷑ appel⸗
