tũc. ⁊ facit ad ea que ſcripſi. fi:ſint leg.ꝑ venerabilẽ.ſuꝑ glo.ij.
d Illud inuiolabiliterobſeruari eſt ·. e Contra quoſcũq; ⁊c.
qð ſuꝑ his ⁊c.vſq; ad fi. fOQuaſcũq;.vide qð no.⁊ dixi.e.t.nõ minꝰ
g ¶ Dantes. dicebat cõſtitutio bonifa.publice vel occulte.ꝑqð (Jo.ã.
ꝓbatur ꝙ ercõicatio canonis ligat etiã occulta delicta. vt dicã de here.
p Ald fauoꝛẽ.vide qð dicam.j·de penis.ſi qͥs in pn· mubtoꝝ ad fi.
.1 Pꝛedeceſſoꝛibo. Alex.iij e.ti.non minus.Inno.iije.ti.aduerſus.
liꝛ Concilijs. vtrũq; generale ⁊ lateran. Sed Alexandrinũ vocamus
laterañ. Innocentianum vocamꝰ. generale. de hoc ð cap.mona.c.fi.

ſoluta coactione loquit᷑hoc eſt certũ ꝙ me.cau.ſacris.ſed ſi de conditioꝝ

nali licet tali que debuerit cadere in conſtantẽ virũ videtligari ꝑ e. dec.
ſed cũ nõ ſit matrimoniũ deficiente conſenſu.ita ꝙ nõ inducit etiaʒ pub

licam honeſtatẽ. de ſpon.c.vno.li.vi.de equitate videt᷑talis nõ ligari.fa

cit de ſen ex. ſignificauit in decr. ſacris punit᷑ cõio que ibi interuenit. lʒ
r. / Contrahere.nõ punit ergo inceſtũ vel coitũ ſed cõtractũ (ꝑ metũ.
vt iic cõtrabens liget᷑ lʒ nõ cõſummet.Quid ſi nõ cõtraxit matrimoniũ
ſed ſponſalia tantũ.ar.ꝙ liget.ff.de ſpon oro.vbiꝓhibitio nuptiarũ in⸗
cludit ſpõſalia.ad idẽ de eo qui duxit matrimoniũ cũ haberet.vbi equi⸗
parant᷑ ſpon.⁊ matrimoniũ.nõ puto ligari cũ cõſtõ ſit penalis ⁊ verba P
nõ impoꝛtẽt.qð verũ puto.niſi ↄſummauerit ꝑ copulã carnalem.qꝛ tũc

ligat quaſi tũc cõtraxiſſe videat᷑.de ſpon· ven ens.⁊.c.is qui cõtrarium
nõò ob.qꝛ licet fateoꝛ ꝙ vbi ꝓhibet᷑ matrimoniũ ꝓhibenł᷑ ſpõſalia.nõ ſeqk

ꝙ cõtrahenti ſpõſalia ſit eadẽ pena que cõtrahẽti matrimoniũ. bene taẽ

de ele. ppetuo. li. vi.in decr. cũ haberet ſpõſalia cũ adulterio inducũt im

IRubꝛica. de conſanguinitate ⁊ affinitate ita venit ſub bulla.ſed viꝗ/

—

Os qui.Scicnter contrahẽs matrimoniũ in gradu ↄſangui

X di quoſdam hoc habere rubꝛicam de ſponſalibus. Jo·an.
tat vl affinitat ꝓhibitio vel cũ moniali excõicatꝰ ẽ ipſo iure. et

pedimentũ matrimonũj ſiẽ inducũt publicã honeſtatẽ.ð ſpõ.c.vno.li.vt

t . Religioſos.ſ.pfeſſos tacite. vel expꝛeſſe religionẽ appꝛo (Jo. an.
batã.de vo.c.vno.li.viiqð intelligo etiã ſiꝓfeſſio illa tacita vel expꝛeſſa
nõ obligat illi religioni.ſed religioni in genere.pone exemplũ de regula.
v Et moniales. qꝛ.S.iã noĩauerat cõtrahentẽ cũ moniali.⁊hic repetit
de moniali videt᷑ hic ꝓbari ꝙ cõicans in illo actuꝓ quo quis excõicatõʒ
incurrit excõicatus non eſt. de hoc ſcripſi deſen. ex. cõtingit. i. Poſſet tñ
dici ꝙ. s. punit ſcienter cõtrahentẽ cũ moniali.hic vero punit monialẽ
cotra ntẽ etiã eo caſu quo cũ eo cõtrahẽs non ligatur vt quia hoc igno
x Sacrtis.ſtricte hoc dico pꝛopter no.xxxij.di.viſum.Jo.an.

V¶ Contrahentes.non repetit ſcienter. quia licet ignoꝛanter poſſet as
cõtrahere cũ conſanguinea affini vel monacha.nõ tñ in monacũ mona

cham. vel conſtitutũ in ſacris cõtrahentẽ cadit ignoꝛantia.fa.de reſcp.
ab excõicato.C/de bere.inſtiil.fi. Puto tñ ꝙvbi eſſet ꝓbabilis ignoꝛãtis

—

fen

ont
thls
nd

vun
iſin
lnig
en
Ghon
oſ
Do
ge
teſe
Nie
(
wiͤte
G
ſeche⸗
hnpi
Giſeei
ſccnn
kihnh
tciſn
ondn
Gt .
ee
ANNN
ao
ſse
ſene
iafin
6
ditn d
gnot

nuc .
Ne
on
iged
riea
otae
hul
Cncn
tunont
icgel
ert
nmnmn
iſt
behe
ddeitin
.
ee
ieten
nu
en

G
NeNGH
Nin

ot inoꝛdinato ad ſacros.in amentia v: oꝛmitione etiã eo caſn quo cha
racter impꝛimit᷑ de bap.maioꝛes.in fi.vel infra pubertatẽ.de cle.ꝑſal.p
mo.c.vno.non eſſet locus huic pene. . HH
Conſtiterit etiã ex officio ⁊ neminẽ deferente.de diuoꝛ.poꝛro.ij.rñ.
vide.S.e.compil.de cenſi.c.fi.
b Separen:.pcedit ſatiſfactio.ſicut in maniſeſta offenſa.de ſen.exc.

venerabilibus.li.vi.

Obtinere. ꝑep̃ᷣm, de

ſen. ex.nuꝑ.⁊ hoc patetqꝙ;
non ſufficit ſatiſfactio ni
ſi ſequat᷑ abſolutio.e.tit.

cum deſideres.in fi.

uribo.de clan. de⸗
ſponl.c.ſi.C. de inceſtu.
nup.qui contra.inſti.de
emp.ꝭ.ſi aduerſus.ð he/⸗
re.cũ ſcõm.in pꝛin.li.vi
⁊ hoc quo ad pꝛimũ ð cõ
ſanguineis ⁊ affinibo. de

hoc ð do.inter vi.⁊ vx. et

ſi neceſſ e.quo ad ſcdᷣm ð

ꝓſeffis.xxvij.di. c. iij. ⁊.c

ſe.xxvij.q.i.ꝑ totũ.xxxvi
q.ij.ſi quis.nõ dicã quo
ad tertiũ de cõſtitutis in
ſacris.xxviij.di.pᷣſbiteꝝ·
xv.q.vl.cũ multe.de cle.

cõiu.c.i.⁊.c.ſane.ij.qͥ cle.

⁊. ij · cum ſi.
ter. In ſtudijs

vel vo. c. i

nieñ. bonoñ. ⁊ ſa

lamantino debent eẽ ma

giſtri catholici ſcholaſ re
gentes in linguis hebꝛai
ca aꝛabica⁊ chaldea.duo
ſcʒ ꝓ qualibet lingua Et

ſtatuitur ꝑ quos eis de)/

beat de ſtipendijs ⁊ ſum
ptiba ꝓuideri Et ponit᷑pᷣ
mo exoꝛdiũ in quo duo
facit. Pꝛimo ponit intẽ
tionẽ ſuã generalẽ. Se⸗
cundo ſpecialẽ.ibi.ñ am
bigimꝰ In ſcda ibi. vt igi
tur ponit᷑ cõſtitutio.pꝛi⸗
mo pꝛouidẽs circa loca

magiſtroꝝ. ſecũdo circa

expenſas ibi.quibus.
Sollicitudines. cõ
coꝛ.de pur.cano.int᷑.vbi

ponit᷑ alia.ſ.de vulpecuł

capiendis.
g Perpeti.quaſi perpe
tua continua vel aſſidua
⁊ eſt infinitũ huiꝰ verbi
ꝑpetioꝛ.⁊ ponit᷑ ꝓ diu to
lerare vel valde pati.

b & Inducere. xlv. diſti.

duo ſunt. de deſpon. int

opg.
i¶ Cooꝑante gratia.ꝑ
quã cognoſcitur qͥd agẽ⸗
dũ ſit ⁊ quid vitandum.
⁊ adiuuamur ad faciẽdũ
de cõſe.di. iiij gratia. in
trib vlti.c. Eſt autẽ gr̃a
oꝑans ⁊ cooperans. Pꝛi

ro.cu.piſien.oxo

cia cupiẽtes.ipſos excõmunicatõnis
ſentẽtie ipſo facto decernimus ſubia⸗
cere. Pꝛecipientes eccleſiarũ pᷣlatis
vt illos quos eis conſtiterxit taliter cõ
traxiſſe.excõicatos publice tãdiu nũ
cient ſeu a ſuis ſubditis faciat nũcia⸗
ri.donec ſuum humiliter recognoſcẽ
tes erroꝛẽ ſuꝑentur abiinuicem.⁊ ab
ſolutionis obtinete beneficiũ mereãt᷑
Per pꝛedicta quoq; iuribi que ſiccõ
trahentibus alias penas ĩponunt in
nullo volumus derogari.

3 Clemens.v. in concilio vienẽ.
SDe magiſtris ⁊ ne aliquid exiga⸗

tur pꝛo licentia docendi,.
ſtris humeris incumben
tes perpeti cura reuolui⸗
mus.vt errantes in viam

☛n5

mus.hoc eſt quod pꝛofecto deſiderã

ter exqͥrimus ud id noſtre mentis ſe-

dulo deſtinamus effectũ. ac circa il⸗
lud diligenti ſtudio vel ſtudioſa dili
gentia vigilamus. Nõ ambigim⸗

aũt quin ad hmõi noſtrü deſiderium

aſſequendũ diuinoꝛũ eloquioꝛũ ſit ex

poſitio congrua ipſoꝛũq; fidelis pᷣdi⸗

catio ad modũ opoꝛtuna Sed necig
ramus quin ⁊ hec ꝓmi noſcantur in
aniter vacuaq; redire ſi auribo ligus
loquentis ignoꝛantiũ pꝛoferant᷑
Ideoq; illius cuius vicẽ in terris li⸗
cet immeriti gerimus imitãtes exem

plũ.qui ituros ꝑ vniuerſum mũduz

ad euangeliʒandũ apoſtolos in omni
linguaruũ genere foꝛe voluit eruditoſ

viris catholicis noticiã linguaruʒ ba
bentibus.quibs vtũtur infideles pꝛe

cipue abundare ſanctã aſſectare eccle

ſiam.qui infideles ipſos ſciant ⁊ vale
ant ſactis inſtitutis inſtruere. chꝛiſti

colarũq; collegio ꝑ doctrinã chꝛiſtiae

ma pꝛeꝑat homis volũtatẽ vt velit bonũ. Scða adiuuat ne fruſtra velit

VUidet᷑ tñ quibuſdã ꝙ eadẽ ſit gratia.idẽ donũ vel eadẽ virtus oꝑans et

nter ſollicitudines no⸗

veritatis inducereipſoſq; luciferare
deo ſua nobis cooꝑante gratia valea

ʒ Uoluit. Aci ij.ĩ pn.⁊ ð varietatelignaꝝ

q Qui viri catholici.

rxvi.di, ſeptuagĩta ĩ fi·loã.
r¶ Gbtineri. ſi. e.ti. c. fi. 4 dag t85

9HCuriã.q̃ habet ſtudiũ generole ⁊ pꝛiuilegia ſtudij.ðᷣ bui. c,ij lib. vi.

tReſidere.qð dic vt.S.e.compi.ð ele.ne romani.s.ſane.
Bonoñ.dicit᷑ banonia quaſi ſuꝑ omnia bona vel bonoꝛuz noticia

ſdei ac ſuſceptõnẽ ſacri baptiſmatis

augregare. Vt igit᷑ peritio ligua
bmõi poſſit habiliter ——
efficaciã obtineri. ¶ Hoc ſaqo app

bante concilio ſcholas in ſcriprurarũ
linguarũ generibo vbicunq; romanã

curiã reſidere cõtingeret.necnõ ĩpa⸗
riſieñ. ⁊ oxonieꝛ. bonoñ.⁊ ſalamãtino
ſtudijs puidimus erigendas ſtatuẽ⸗
tes.vt in quolibet locoꝝ ipſoꝛũ teneã

tur viri catholici ſufficientẽ habẽtes

hebꝛayice abꝛayce ⁊ chaldee linguax
noticiã.duo videlicet vniuſcuiuſq; lĩ
eperiti qui ſeholas regant inibi et
ibꝛos de linguis ipᷣis in latinũ fideli
tertranſferẽtes. alios linguas ipſas
ſollicite doceãt eaxũq; peritiã ſtudio⸗
ſa in illos inſtructione trãſſundãt. vt
inſtructi ⁊ edocti ſufficiẽter in liguis
hmõi.fructũ ſeparatũ poſſint deo au

ctoꝛe ꝓducere.fidẽ pꝛopagaturi ſalu

bꝛiter in ipos populos infideles.
Quiibus equidẽ in ro. cu. legẽtibus
ꝑ ſe.ap. in ſtudijs vero parieſieñ.per
regeʒ francie.in oxonieñ.ꝑ anglie ico⸗
tie hybernie vuallie ĩ bonoñ. ꝑ italie

in ſalamantico ꝑ hyſpanie pᷣlatos mo

naſteria capitula conuentus collegia
exempta ⁊ non exempta ⁊ ecdeſiaruʒ

rectoꝛes in ſtipendijs competentibꝰ

et ſumptibo volumus pꝛouideri.con
tributionis onere ſingulis iuxta facl⸗
tatũ exigenti imponẽdo pꝛiuilegijs
⁊ exemptionib quibuſcunq; cõtrarxi⸗
is nequaq; obſtatibus quibus tñ no⸗
lumꝰquo ad alia pᷣiudiciũ generari.

cũ vanitate ⁊ imperitia ad ho⸗
noꝛẽ aſcendat peritie litterarũ
non ſine turbatione miramur.illum
apud ſcholaſticos inualuiſſe abuſuʒ
pleriq; eoꝝ quiin queuis ſciẽtia ad
doctoꝛatus vel magiſterij aſſumunt

Eæ ¶Ag alia. concoꝛ. . e. cõpi. de ſta. mo. c. ij. d
. luẽ ſpectat magiſteriũ vel doctoꝛatũ tribuere.pꝰ e
doctoꝛãdo recipiat iuramẽtũ ꝙ in ſolẽnitate ſua ñ expẽdit vltra

m ſit.is a

dem.
Vm ſit minus abſurdũ vt q̊s

nimis amabilis.non puto ꝙ oꝛdo iſte pccdat ex oꝛdine ſtudioꝝ ſed ex ãẽti

ficatione pꝛouintiaruʒ.
⁊ boc quia dicebat rom.
qu. cũ pꝛemitti.quevltio
ſtudium habuit a tꝑe In
no.iiij.vt pᷣdic.decr.ij.ð
pᷣui.li.vi.quicquid ſit H̊
cõſtat ꝙ bono.babuit pᷣ⸗
uilegij ſtudij a Theodo⸗
ſio.de minoꝛe tñ ĩteligo
qui regnare cepit ꝓut ex
chꝛonicis.quas verioꝛeſ
puto.pcipio anno dñi.c⸗
ccctxv.⁊ regnauit annis
xxvij.quo tñ anno ſui im
perij bec conceſſerit non
ꝑcipio.currentibo auteʒ
cecclij. ſucceſſit ?2 Hartia
nus.
xOSufficientẽ.non di
cit eminentẽ.cõcoꝛ.ð ele.
cũ nobis olim. de pᷣben.

C. C.⸗ b. an.
y Hebꝛayce,. in oꝛigia
li habuimꝰ hebꝛayce gre
ce arabyce ⁊c.⁊ illud gre⸗
ce in ipᷣo oꝛigĩali erat cã⸗
cellatũ.⁊ foꝛte ꝓpter lit⸗
terã que eſt.s.quibo vtũt᷑
infideles ⁊c.cãcellata fu
ſt.cũ greci fideles ſint.et
olim ſub obediẽtia eccłie

de bap. licet. ⁊ fa. qð not.

de ſum. cri.c.i.li.vi. tam
bodie ſciſmatici ſũt. nec
recognoſcũt caput ro.ec
cle.⁊ foꝛte expediẽtioꝛ eſ⸗
ſet ſue lingue doctrine q;
aliaꝝ. Judei aũt hñc lit⸗
terã hebꝛaicã ſed litteraʒ
ſpalem in vulgari uõ hñt
Habemꝰeni ꝙ, emanauit
ſpᷣoꝛuʒ lingua vulgaris.
Arabyca lra ẽ ſaraceno⸗
rũ.chaldea chaldeoꝝ.de
q̃.xxxvij.di.ꝭ.hĩc etiam.
⁊.c.turbat.⁊.c.qui ð mẽE
ſa. et tñ fert ꝙ hec lr̃a ho
chan babeatur.
35 Segez op. in ſtipẽdi
is cõpetẽtibi ⁊ ſumptibo
volumꝰ ꝓuideri qð ſeqᷣ?.·
a ¶¶ uuallie.ſcribitur
duplex v vt dixi de tẽ. oꝛ.

b Rectoꝛes.alios bñ

ficiatos nõ videt᷑ icluder
cQUolumꝰ.hec volũtaſ
ſuis manet terminꝰqñ ñ

fuit ð executoꝛe puiſum.

d Facultatũ. de cenſi.

ſopite.cũ ſuis cõcoꝛ.⁊ c

pꝛoximo.
e reli.do.c.ij.

—

coopꝑpans.ſed ꝓpter diuerſos effectus diſtinguũtur in verbo. Gratia ãt
qua parit hominis volũtatẽ ad bonũ cũ nõ ſit ocioſa vt augeał ⁊ aucta
ꝑficiat᷑ coadiuuat ne fruſtra velit.ſed ꝑducat ad opus quocũq; recipias
coaptabit᷑ hec lra.huic alterationi theologoꝝ eſt ſimilis altercatio cano
niſtaꝝ an ſit vna ſides coniugij an ſint duc.ðe qua.xxvij.q.ij. coniugen.
Item altercatio legiſtaꝝ an ſint due poſſeſſionesdifferẽtes ſpem.anvna

tm̃ diuerſificata ꝑ accidentia.de qua ſatis pacet ꝑ Dynũ,.de regula.iu.ĩ

tertia regula.li.vi.⁊ an ſit vnicũ intereſſe an triplex.de quo etiã ſatis ꝑ.
eum.e.ti.moꝛa. Jo.an. .
leꝑg Ad id. ſ.ad inducendum errantes ad veritatis viam.

1 dmodũ ꝓ valde concoꝛ. vide..e.compila.ð iureiu.romani. vᷣſic.

nos ita;.

m O Pꝛomi.i.ꝓferri vel ꝓmulgari ⁊ habe? hocverbũ.de iude.nouit.iv᷑ᷣ.

7. ..

quicunq;.xxiij.q.iiij.nõ poteſt in fi.ponitur eniʒ pꝛomereꝓꝓſerre mani

feſtare aperire oꝛe dicere.

ng Inaniter q̃i inuanũ vł inutilr o Pꝛoſerank,ſi.de of.oꝛ qim.

ũmã triũ miliũ turoñ.argẽteoꝝ.qð ſi nõ fecerit.etiã ſi ſit epᷣs ꝑ

ſer mẽſes a collatiõe magiſterij ẽ iuſpẽſus.ꝑtes patẽt.in pᷣma exoꝛdium

ponẽs ↄſtõis cãm.in ſeða ↄſtõem ibi.volẽtes.in tertia punitiõem tranſ
greſſoꝛũ.ibiſſi s. g ¶¶ Scholaſticos.idẽ verbũ.xxxviij.di.ſedulo.in
pꝛin.de here.cũ ex iniũcto.S.licet.de reſti.ſpo.frequenes.li.vi.
b Doctoꝛatus.vł magiſterij.ſic.xxx vij.di.de quibuſdã. Et dicũt qͥdã
ꝙ; doc.in iure canonico vel ciuili.mgr̃i dicũt᷑ itheologia vel artibo.⁊ qͥd
doceãt ſeptẽ liberalesartes ſatis ꝑ boſt.in ſum.hꝰ.ꝭ.iij.fa.ad pmũ ꝓbe.
li.vi.circa mediũ.ad ſcðm.e.ti.c.p.⁊ vl.⁊ hoc recipitapð italicos. Sʒ vl
tramõtani cõiter vocãt mgros.nec debet alicui hec denoĩatio foꝛe mole
ſta.cũ xpᷣs ſic a diſcipulis vocaret᷑. Jo.iij.qð ipᷣe acceptabat.Jo.xij.dicẽſ
Vos vocatis me magiſter ⁊ dñe.⁊ bñ dicitis.Sũ eteniEt ðꝛ mgr quaſi
maioꝛ in ſtatione.ſicut miniſter quaſi minoꝛ.ibidẽ j·ci.ij.c.i.ꝗ. ſane.ðꝛ
etiam a mouẽdo vł a monſtrando.⁊ de bis per hoſt.in ſumma.e.titulo⸗·

Fn 5F 3

De iudes ⁊ ſatacenis

g Ponoꝛ? bũc hondꝛ? ſine peccato quis poſtulat in quarxũcq; feientia

ſi eſt dignus. viij. q.
poc petit opoꝛtunita

iein ſeripturis.vᷣ · ecce e⸗ o. e: ti. quato.ratio. quia ꝑꝓ
item 1nunicondias abet 2 qð laudabileeſt ⁊ ad

charitateʒ ꝑtinens indigno vero eſt peccatũ pᷣſůmptionis. de hboc ber

ſ? ¶ Pꝛincipia.ita loquũ
¶ Inſignia.doctoꝛatꝰ
ita loquimur nos. ⁊ iſta
iſignia ſũt cathedra bir
retum apud aliquos lli
anvulus oſculum.
m Excedũt.ſicut qua
doq; impꝑfectum ſcientie
ſupplet pfectio caritatis
de renũ. niſi. S.ꝓ defectu.

ſic quãdoq; in talibo ima

fectũ ſcientie ſupplet ꝑfe⸗
ctio expenſarum.

n Uacui. pꝛius babic⸗

et conſumptis.

o & Branati onere debi

totum.
ZJura mento. ſi. de iu

de.ſignifi cauit/s.e.com
pila. de rell.do. quia. vᷣſ.
Uli etiã.⁊ ..t.ij.c.i. · poz

ro.⁊ de multis iuramen
toꝛũ foꝛmis expꝛeſſis in
iu re vide in ſpe.deliureiu

ran. S. i. v. illud ad qᷓs ad

das iſtas.

4 r gentror aſckaut
ad monetã boñ·quin gẽ⸗

tas libꝛas bononnioꝛus

paruoꝛũ ponẽdo turoñ.

ꝓ duobus venetis. vel. xi

boñ. puis vt valere ↄſue
nerant.

r Doctoꝛatũ. expẽſas

pꝛiuati examinis non vi
detur includere.

.

qqᷓ;. S. ceterum. in fi

„

tPoõtificali. alias nõ iĩ

cluderetur.de ſen.exc.qꝛ

periculoſum.de elec ſi cõ5
pꝛomiſſarius F. huiuſl

odi.li.vi.

v Tuiuſubet. non illit
us icientie tantũ . cuius

doctoꝛatũ cõtulit non re

cepto iuramento.⁊ eſt ſi.

de tem. oꝛ. vel non eſt.
x Sequentes. immedi

ate. ſi autem pendente
mo ſemeſtri iterũ violet

Nice

ãtur quidã in ſtudijs quiduſdã vltramontanis

honoꝛem ci ſua ſolenniter pꝛicipia
faciũt aut ſui recipiũt inſignia docto
ratus circa cibos veſtes ⁊ alia ſic in ex
penſis excedũt ⁊ ipſi traſeuntibus
expenſaru hmõi vanirate.vacui ple⸗
rũq; remaneãt? grauati? Et cereri
qui vel nolut vel nequeũt ſimiles ex,/
penſas ſubire. ac actiõe frequẽter a re
ceptione bonoꝛis hmõi detrabuntur
VUolentes igit de opoꝛtuno ſuper

his remedia puidere illis ad qs vbi

libet ꝑtinet honoꝛẽ tribuere memoꝛa⸗
tum diſtricte pcipim. vt quoſcunch
ab eis de cetero dictü recipientes ho

noꝛẽ iuramẽto pꝛius aſtringat: ne vl
tra tria milia turoñ. argenteoxꝝ in ſo⸗

lẽnitate circa hmõi doctoꝛatũ aut ma
giſteriũ quõlibet adhibẽda expendãt

ſfpoſq; nippilomin niſi foꝛſan norabil

cõditionis extiterint.vt infra ſummã
pᷣdictã hmõi moderen? expẽſſe effica⸗
citer exhoꝛtates.ac ſi illoꝝ congruere
ſtatui viderint iuramentũ exigentes
ab eis qycertos infra ſummã pᷣfatam

taxandos ab ipᷣis expenſax terminos

non excedant. Si quis aut pontifica

li dignitate ꝓfulgens.nõ recepto re
ſuramento pfato honoꝛẽ cuicᷓ tribue
rit ſupꝛadicto a collatione magiſterij

ſeu doctoꝛatus cuiuſtibet pſex mẽſes

ſequẽtes eoipo nouerit ſe ſuſpẽſum

Elemens. v. in concilio vienẽ.

diuini nominis ⁊ obpꝛo⸗

SHeiud Eii anlcſem in offenſa,

hin ſidei chuiſtiane piq/
buſga mudi ptibus pꝛin/

cipibus chꝛiſtianis ſublectis. in qᷣb⸗
interdũ ſeoꝛſus interdũ vero ꝑmixtũ

cũ chiſtianis habitãt ſarraceni ſacer⸗

dotes eoꝛũ ʒabaʒala vulgariter nũcu
pati ĩ templis ſen meſquitis ſuis,. ad
que idẽ ſaraceni cõueniũt .vt ibidem
adoꝛẽt pfidũ machometũ diebus ſin
gulis certis hoꝛis in loco aliquo emi⸗
nenti eiuſdem machometi nomẽ xpᷣia
nis ⁊ ſaracenis audientibus alta voce
inuocãt ⁊ extollũt.ac verba quedãĩ il
lius honoꝛẽ publice pꝛofitent᷑ ¶ Ad
locũ inſuꝑ vbi olim quidã ſepult exti
tit ſaracenus quẽ vt ſanctuʒ ſaraceni
alij veneraͤtur ⁊ colũt.magna ſarace
nox earũdẽ ꝑtiũ.⁊ etiã aliaruʒ cõffuit
publice multitudo.ex quibo noſtre fi
dei nõ modicũ detrahit graue in coꝛ
dibo fideliũ ſcandalũ generat᷑cũ autẽ
hec diuine maieſtati diſplicentia nõ
ſint vllatinꝰ tolerãda ſacro ndaohan
te concilio ipᷣa in terris chꝛiſtianoꝛuʒ
diſtrictius fieri deinceps inhibemus
vniuerſis ⁊ ſingulis pꝛincipib catbo
licis ſub quoꝝ dſiio dicti ſaraceni mo
rant᷑⁊ fiũt pꝛedicta ſub obteſtatione
diuini iudicij obnoxius iniũgentes qᷓ
tinus ipſi tanq; veri catholici ⁊ xpᷣia⸗
ne fidei ſeduli ʒelatoꝛes oppꝛobꝛium
tam ipſis q; ceteris chꝛiſticolis ꝑ pᷣ

miſſa ingerit. debita conſideratione

penſantes ipᷣm ⁊ ꝓinde eterne beati

tudinis pꝛemiũ aſſequant᷑ de terris

ſuis omnino auferãt.⁊ a ſuis ſubditꝭ

auferri pꝛocurẽt inhibendo expᷣſſe. ne

pᷣfata inuocatio ſeu ꝓfeſſio noĩs ipiuſ
ſacrilegi machometi publice aut pere

dit quidezʒ. pꝛincipes chꝛiſti ani compeſcere debent ſarac
„ ſibi ſadeeero⸗ ab inuocatione publica machomeri.⁊ rareo
riöe quã facere ſolent ad ſepulchꝛũ ipᷣius.Et pꝛima ꝑs ponit du
plicem ſaracenoꝛũ exceſſum. quẽ ſcòa coꝛrigi pꝛecipit.ibi.cum autem.
cDffenſam que diſſimulanda non eſt e.ti. in nõnullis.

p Seoꝛſum. puta quia totam vnã terrõ villã vel populationem tenẽt

ſ(ub pꝛincipe chꝛiſtiano.ł

babent vnã extremitateʒ
terre vel parrochie.ꝑmi

xtim.quia in qualibet g2

te ciuitat cohabitãt xpi⸗
ani.quodlibet iſtoꝛũ fert
eſſe in aragonia.⁊ diuer

ſis terris biſpanine.·
e ¶ Saraceni.qui ðbẽt

a chꝛiſtianis publice di⸗

ſtingui ꝑ habitũ.e.ti.no

6. . è2
21 2½. ba ala babentt 4

reuertendoviro antiquo

domio Johãne theſaura
rio regis francie qui fuit
captiuus eoꝛum ꝑ qua⸗
drienniũ qð erratum eſt

ĩvocabulo.quia duo ha

bent genera ſacerdotum

Pꝛimi in ſingulari vocã
tur foqui.in pluralivocã

tur foqua. ⁊ iſti ſunt vxro

rati ⁊ manent in meſqui

tis. Secũdi vocanł alha

ges.⁊ iſti cõiter nõ ſũtvx

oꝛati ⁊ relinquũt mũdũ.
⁊z ſic diuerſi ſunt a pᷣmis
in habitu ⁊ alijs.ſicẽ apð

nos religioſi a ſecularib
clericis.⁊ iſti ſemel acce⸗

dũt ad ſepulchꝛũ macho

meti.et quilibet meſqͥta
habet vnũ ſacerdoteʒ de
pꝛimis. ⁊ vnũ miniſtruʒ
q vocat᷑ muerdẽ. qð ſõat
pꝛeco.qui ſupplet ðfectũ

cãpanarũ.quas licet ſa⸗
raceni multũ ↄmendent

qꝛ tñ chriſtiani in eis ba
bendis pᷣuenerũt.nolũt
eis vti. Illiꝰ pᷣconis offi
clũ eſt. qꝛ hboꝛis de quibo

T dicit᷑ aſcẽdit turri meſj
quite quadratã.in q̃libz

ꝑte ſui feneſtri magnam

habentẽ.⁊ ad illaꝝ quali

bet clamat alta voce ob⸗
turatis auribo cũ digitis
vt vox foꝛtius reſonet in

in ſua lingua verba bec

hanc conſtitutionem.an
ſtatim currat ſecundum

ſemeſtre. an tunc cum finitũ fuerit pꝛimũ dubitatur. ⁊ cõmuntter tenek
non fit duplicatio.totius.ſed ſtatim poſt ſecundũ tranſgreſſionem in
choat ſecundũ ſemeſtre per leges.ff. ad.l.acquitł.ita vulneratus.ñ ad tre

c.i.S.ſi qui vero.de boc ſatis ſeripſi.de ele.cũ in cũ ctis.in fi. Sed nũqᷣd
ſuſpenſione pendente valet collatio doctoꝛatus facta pſuſpenſum. con⸗
ſtat ꝙ iſte non eſt caſus quo impꝛimatur character. Item nec datut boc
officiũ ex impꝛeſſo charactere.ſed ex poteſtate officij.⁊ eſt quedaʒ aucto

riʒatio ⁊ ð cłatio q̃ declarat illũ dignũ ad offm̃ doctrine ⁊ dat aucẽtisvt

doceat.puto igitur ꝙ ſi ſuſpenſio erat occulta.hanc auetoꝛitatẽ datõnes

nõ ſit neceſſe iterari.ſecus ſi eſſet publica.fa.de re iudi.ad pꝛobanduʒ.et
ð ibi no.⁊ vide qð dixi de here.ſi aduerſus.⁊ qð no.in ſpe.ð inſtru.edi.
Arreſtat v quid ſit tabellio. 2=ð
a Suſpenſum.violans hanc ſuſpenſionẽ irregularis nõ eſt. de ſen. ex
com.is qui.li.vi.⁊ dixi.de exceſ.pᷣla.c.fi.declarari debuiſſet ad quẽ tunc

ſpectaret collatio. ſicut ſactũ fuit.s.e.compi,de ſta.mo.c.i.v.abbate.Et .

ſciendũ ꝙ aliqui cõferũt.auctoꝛitate apoſtolica.vt archi.bonoñ.aliqui

de cõſuetudine.aliqui de iure cõi ᷣm hoſt.qui no.in ſum.e.ti.S.pe.ĩ pnc.
ꝙ vbi aliud nõ apparet epᷣs cũ capło hoc faciet. alle.e.ti. quia.vᷣ.verũ. pa
rum facit ⁊ maxime põderata.decr.ij.e.ti.⁊ ipᷣius ſuꝑſcriptione.puto ꝙ

in ſtudio iſto.cũ ex pꝛiuilegio apoſtolico dato ab NHonoꝛio.iij. Archidia
conus hoc faciat.deuolueret᷑ad papam. de conceſ.pᷣben.quia diuerſita

tem. Sed quia per aliud pꝛiuilegiũ apoſtolicũ moꝛtuo vel abſente archi

diacono epᷣs ⁊ capitulũ exercẽt officiũ.ipſi ſuccederẽt.⁊ idem eſſet vbi ar
cchidia. vel alius cõferret de cõſuetudine.vel de iure.quia ſuperioꝛ ſuple

ret.ę.ti.c.ij.i.rñ.Quid de officiali archidiaconi. dico eꝙ ipſe ſuſpenſus ẽ
non archidiaconus.niſi ratũ babuiſſet, de ele.ſi cõpꝛomiſſarius.S.poꝛ/

ro · li · vi

ſonantia. nil aliud poſſe

eins nuncius. venite ad oꝛationẽ faciendã in releuat ionẽ peccatoꝛũ ve⸗
ſtroꝛũ.⁊ poſtea ſubmittit legalip ille hala.qð eſt dicere nõ eſt aliꝰ victoꝛ

niſi ſolꝰ deus.⁊ hec verba oẽs milites ſaraceni poꝛtant in ſcutis ſuis.et
ad boc ſubmittit.deus eſt omnipotẽs hoꝛe aũt quib hoc facit.de qbo .

ſequit᷑ ſunt quinq;. Pꝛima eſt in auroꝛa qu vocat zalaraʒobh qð cſt dt
cere oro matutinaliis.⁊ foꝛte hec fuit cauſa erroꝛis huiꝰ verbi ſᷣm eũ ma

le recepti.cũ ab illo pᷣeone ꝓfertur. Scða hoꝛe eſt in tertijs.Lertia inveſ
peris. Quarta in cõpletoꝛio.que reſonat in cenã. Quinto in crepuſculo
noctis. que ſua lingua reſonat in tenebꝛas.⁊ qualibet iſtarũ hoꝛarũ ſa⸗/
raceni faciũt certas genuflexiões ſicut de ſero nos facimꝰ ad laudẽ vᷣgis
g Weſquitis.quod nos vocamus baſilicas vel eccleſias.ipſi vocãt

meſquitas. Judei ſynagogas.e.ti.iudei.⁊.e.couſuluit.

b onueniũt. audiui ꝙ femine non conueniunt ibi cum maribus. et
ſando intrant hoc faciunt nudis ⁊ lotis pedibus ⁊ cuʒ certa deuotõe.

¶ Machometum. In hiſtoꝛia eccleſiaſtica legitt machometũ nutritũ

fuiſſe a quodã clerico nobili romano.qui cũ tꝑe bonifa.pape iũiij. queda

„ 1111—

petita impetrare ñ potuiſſet.apoſtotauit a fide.⁊ nutriuit illũ cũ quadã

colũba alba que recipiebat grana de aure eius.⁊ ſic erudita. ꝑ hboc ꝙ qñũ
volebat machometus.illa ponebat in publico os ad aurẽ. ⁊ ſic dicebat
ꝙ ſpũſſanctus alloquebat᷑ ⁊ inſtruebat illũ.⁊ iſte poſtmodũ dedit legem
ſaracenis.vt hec in hiſtoꝛijs eccleſiaſticis plenius videri poſſunn

lꝛ Ad locum.qui dicitur mecha.

m Alij.qui non cohabitant chꝛiſtianis. Jo.an.

1 aracenus. cõmuniter babemus ꝙ fuerit machometus, de quo pᷣ⸗

1 .

n q Pꝛincipibus. ad quos ſpectat coercere taies. cũ enim non ſint qe
ture eccleſie.illos eccleſia non coercet.de diuoꝛ.gaudemus. Jo⸗an.·

¶Pꝛeteriti./e. compila. de of., oꝛ. e. i. cum concoꝛdan.

niſi deus ⁊ machometul

— — — —

4

6

Jolium xXXXVI.

Ultoꝝ. hꝛimo pᷣmittit conſtõia canſaʒ. Scðᷣo.ibi. ppter qð.po
nit conſtõem de officio inquiſitionis exercendo ꝑ dioceſanos et
inquiſitoꝛes. Pꝛimo ponẽs quĩq; que ponit alter ſine altero Se
cundo tria que nõ põt.⁊ decretũ apponit ſubmittens quõ impeditus vł

intereſſe nolẽs cõmittit alij vel conſentit.Tertio ibi.ſane.pꝛouidet cir

ca muros vel carceres hereticoꝝ ipᷣoꝛũ claues cuſtodes ⁊ cuſtodũ mini

ſtros.Quarto.ibi.poꝛro

ponit iuramentuʒ cuſto

dum miniſtroꝛũ ſnoꝛum
notarioꝛũ.⁊ alioꝛũ offici
alium. Quinto ibi. verũ
punit epos inquiſitoꝛes
⁊ eoꝛũ ſubſtitutos qui fa
ciendo vel omittendo de
linquũt in officio Sexto
ibi.alia confirmat antiq̃
iura huic conſtitutiõinõ
ebuſe. Joan.
c APulſauit talis pul⸗
ſatio cõliter pꝛin cipeʒ mo
uet vt hic. qñq; etiã non
mouet ex cauſa. de purg.
ca, cum in iuuentute.

d Metas.dicit᷑a me/

reoꝛ ris.⁊ eſt finis vel ter
minus agri vel cuiuſcũ⸗
q; rei.habemus meto tj.
quod ponit᷑ collatõe meſ
ſium, de pe ⁊ re.cũ ex eo.

poſt pᷣn.inde dixit quidaãa

Du tua rura metis vici⸗
nis ꝑcito metis. PHas o
metas ñ lʒ trãſgredi.ð ſe
pul.c.i.vbi de hoc.
e rxtendentes. alias
excedentes.
fPietatis ſpẽ.cõcoꝛd.
xxx.qł.i.noſſe.cũ ſuis con

coꝛ. e. ti. excõicamꝰ. ſ. qe

vero.de ſimo.ad apłieaʒ
Tfi.vᷣ.nonnulla.
g Innorij. qð eſſe non
debet. de ſen ex. romana
in ti.li.hhi.
h Decrimentũ.quod eſ
ſe nõ debet. de penis in qͥ
buſdã.ð ap.c.iij.⁊.c.ſug
geſtũ. de of. oꝛ. irrefraga

bili. .
iVndago. quaſi inda⸗
gacio inquiſitio vel inue
tigatlo. de iureiur. qᷓto⸗
plijs.pꝛin.de of.dele.c.i.
lz? Dcepuctatos generali

trinatio pᷣlibata ab aliquo in eoꝛũ exi
tente dñio audiat attentari de cetero
vel quomodolibet ſuſtineri ¶ Hive
ro qui ſecus pᷣſumpſerit taliter ob di⸗
uinã reuerentiã caſtigentur ab ipſis.
ꝙ alij eox exemplo perrerriti a pꝛe⸗

ſumprtione ſimili arceantur.

lemens.v.in concilio vieñ.
AVltoꝛum querela ſe,apo.
pulſauit auditũ ꝙ nõnul
li inquiſitoꝛes ꝑ ſedem eã
ꝛauitatem hereticaz de⸗
putati meras ſibi traditas extẽdẽtes
ſic ĩiterdũ excedũt ſue poteſtat officiũ
vt quod in augmentum fidei ꝑ circũ
ſpectam eiuſdẽ ſedis vigilanniã ſalu⸗
bꝛiter eſt pꝛouiſum.dum ſub pietatis
ſpecie grauantur innoxij cedat infi⸗

gelium detrimentum. Pꝛopter qð

ad dei gloꝛiam ⁊ augmentũ eiuſdem
fidei vt negociũ inquiſitionis huiui⸗
modi eo pꝛoſperetur felicius.quo de
inceps eiuſdem labis indago ſolẽniꝰ
diligentius ⁊ cautius pagetur.ipᷣum

tam per dioceſanos epos qᷓ; ꝑ ĩquiſi⸗

toꝛes a ſe.ap.deputatos omni carna
li amoꝛe odio vel timoꝛe.ac cuiuflibʒ
cõmodi tꝑalis affectione ſemotos de
cernimus exerceri.ſicꝙ quilibet depᷣ
dictis ſine alio citare poſſit ⁊ areſta⸗

re ſiue caꝑe ac tute cuſtodie mancipa

reponendo etiã in cõpedibo vel ma
„ X ,⸗F w „ „ . „ 52
nicis ferreis ſi eis viſum fuerit faciẽ

ſatutũ li vi. ? eſt ſi qð. no. tiᷣ. di pꝛeceptis iij.q.vi.acenſatus.
R⸗VI. . xh. di. iij.q.vi.accnſatus.
a Sede vacante. vel quaſi vacante. vt in aſe decr. ſi ep̃s.de ſup. negi⸗

pꝛeba.li.vi. Item intelli

o ſedem vacare quo ad hũc caſum iuriſdictio⸗

nis capituli.etiã git priem eſt.ſed ꝓuiſus adminiſtrare non põt.qꝛ nõ
dum habet litteras per conſtõem Bonitfa. iniũcras.fa. de trlla. ch.
b ¶ Caplitu li.bec littera pluries repetita.⁊ decr ꝓxi.faciũt ad q̃ſtio

dum ſuper quo ipſius conſcientiam

oneramus .necnõ inquirere cõtra il⸗
los de quibus pꝛo hmõi negocio ᷣm
deũ ⁊ iuſticiam viderit expedire.du⸗
ro tamen tradere carceri ſiue arto. qͥ
magis ad pen q; ad cuſtodiã videat
vel toꝛiẽtis exponereillos.aut ad ſẽ
tentiam pꝛocedere cõtra eos. epus ſi
ne inquiſitoꝛe.aut inquiſitoꝛ ſine epᷣo
dioceſano auteius officiali vel epᷣali
ſe.va capituli ſuꝑ hoc delegato:ſi ſui
adinuicem copiam habere valeãt. in
fra octo dierũ ſpaciũ poſtq; ſeinuiceʒ
requiſierint non valebit. ⁊ ſi ſecus pᷣ⸗

ſumprũ fuerit.nullũ ſit⁊ irritum ipᷣo

iure. ¶ Verũ ſi epᷣs vel eius capituli
ſe. vacante delegatus cũ inquiſitoꝛe.
aut inquiſitoꝛ cũ altero eoꝛũdem pꝛo
Prer pᷣmiſſa nequeat aut nolit pꝓſona⸗
iter cõuenire,poſſit epᷣs vel eius ſeu
capituli ſe.va.delegatus inquiſitoꝛiꝰ
⁊ inquiſitoꝛ epᷣo vel eius delegato.ſeu
ſede vacãte illi quiad hoc per capitu⸗
lum fuerit deputatus ſuꝑ illis cõmit
tere vices ſuas.vel ſuũ ſignificare ꝑ
litteras conſiliũ ⁊ cnſeuſum Sa
ne quia circa cuſtodiã carceꝛũ hereti

caliu.qui muriꝰ ĩquibuſdã partibus

vulgariter nũcupantur multas frau
des dudum intelleximus ppetratas

Mos volentes ſuꝑ hoc puidereſtatui

mus vt quilibet talis carcer vel mu⸗
rus queʒ de cetero epiſcopo et inqui
ſitoꝛi pꝛedictis volumus foꝛe cõiõem

nem.an capłm ſede vacã
tc poſſit viſitare ⁊ ðbeat
pꝓcurari. de qͥ ꝑ Jo.mo.
de ſup.neg.pᷣla,eccleſie.⁊
P archi.e.t.ſi ep̃s.⁊ ꝙ poſ
ſit all.qꝛ epᷣs hoc pot. ⁊ ẽ
iuriſdictiõis in qua ſuc⸗
cedit caplm.de ma.⁊ ob.
his q̃ͥ.⁊.c.cũ olim.c.ti.c.
i.li.vi.de inſti.c.i.e.li.er
go hoc poterit. alias tꝑe
vacatõis remanebũt cri
mina incoꝛrecta.alł.etiã
pᷣdi.decr eccłievbi viſita
toꝛ datꝰ a metropolitão
a quo certꝰ caſus excipit᷑
in alijs videt᷑ ptãtem ha⸗
bere.quaſi ꝑ exceptioneʒ
firme᷑ regula.ff. de ſum.
inſti.qſitũ.ꝭ.deniq;. ne,)
racius.xxxij.q.vij.domꝰ
Cũ aũt metropoliranus
nil hẽat niii de iure trãſq
fuſo ð caplo in metropo
litanũ.ergo caplm ̊ ha⸗
bebat,. fa.no. ꝑ Innoc.de
here.adiabolendã. In ⸗
riũ hoc nõ eſt de iure ex⸗
pꝛeſſuʒ ergo nec attribuẽ
dũ. licet ei caplm conſer
uet iura epᷣatꝰ.xijiq/ij.ca
ritatẽ.⁊.c.illð:⁊ ius red
dat agentibo accuſantib-
⁊ denũciantibi.nõ tñ viſi
tat.ſed is qͥ data papa.lł
xi.di.obitũ. vbi ꝓbat᷑ ꝙ
vacãs ecelia deſtituit᷑ vi⸗
ſitatiõe. Sed ſᷣm Archi.
dici poſſet ꝙ illud ðᷣſtitu
te nõ reſpicit viſitatõnis
oꝑam ſed eccłie vacatiõʒ
ſic de elec. ecclie.i. q. ij. in
Rinte caplin eſt neceſ
ariꝰ nõ volũtariꝰ admi
niſtratoꝛ.ergo ñ poterit
qð adminiſtratõni neceſ
ſario nõ incũ bit.⁊ hoc tz

Jo.mo.ſed. archi. nõ eli

it. videt᷑ tñ plꝰ accedere

pꝛimo dicto ꝓ quo facit.qꝛ iſte nõ eſt actꝰ ꝑ qnẽ pindieet᷑epᷣo.ſicut bñficõ

ter.S.e.ti.per hoc.li.vi.⁊ vide quod ibi not.in pꝛima glo.
IAAmoꝛe.quatuoꝛ modis expꝛimit quibus peruerti ſolet hbumanum
iudiciũ.xi.q.iij. quatuoꝛ. dere iudi.cum eterni.li.vi.
m Eltare.hoc eſt pꝛimum de quinq; de quibus dixi. .
n. ¶Lape.ſᷣm quod diſferta ſequenti ſepe etenĩ capirur qui nõ incarce
ratur. de ſen.ex.ſi clericos.li.vide exceſ.pᷣla.frequens.in pn.⁊ poſt pᷣn.
o Nancipare.tertium. p Ponendo. quartum. .
q ¶ Manicis.ſicut cõpedes ſunt cathenevel vicula circa pedes.ita ma
nice cuthene vel vincula circa manus.de vtroq; põ.pe.ad alligãdos re⸗
ges eoꝛũ in cõpedibo.⁊ nobiles eoꝝ in manicis ferreis.Jo.an.
r Oneramꝰ.ↄcoꝛ.s.e.ↄpi.de iurepa.c.i.⁊ ibi dedi concoꝛ.de hoc.
8 Juqu rere. quintum. èèè
t¶ Duro. poſuit qnq; alteri ſoli ꝑmiſſa.nũ cponit tria ꝓhibita.⁊ ecce pᷣ⸗
v AId penã de pe.q;uis.li.vi. de v.ſig. nouimꝰ. ð apo.c.pe. (mum.
x Toꝛmentis.ſcðᷣm de toꝛmẽtis teſtiũ actoꝛis ⁊ rei no.xv.q.vi.iĩ ſum
ma.fa.v.q.v.illi qui.de re.iu.cũ in cõtemplatione. Puto aũt ꝙ ieiunia
que inquiſitoꝛes ad veritatẽ eruendam ſolentindicere ſint toꝛmẽta. ita
ꝙ alter hoc nõ poſſit ſine altero ꝑ hãc litterã. Nã queſtionis verbo intel⸗
ligimus toꝛmẽta coꝛꝑis doloꝛes ⁊ malã manſionẽ.ff.de iniur. itẽ apud
S.queſtionẽ.⁊..queſtionis.⁊.ff.ad ſylł.l.i.S.queſtionẽ.Itẽ patet ð ethy⸗
mologis qua dicitur toꝛmentũ quaſi roꝛquens menem.
Ag ſentẽtiã.tertiũ olim aũt qñ alter ſolꝰ ꝓcedebat ſolꝰ ſentẽtiabat
S. ambo ꝓcedebant licet diuiſim cõicabant ſibiꝓceſſus in fine.cũ non
reſtabat niſi ferre ſentẽtiã.e.ti.ꝑ hoc.li.vi.⁊ in extraua.GBñdicti.ex eo ꝙ;
tñ adhuc hodie ᷣuabit᷑.qð ðᷣt decr.ꝑ h.vt ſi diſcoꝛdẽt in ſnia.conſulatur

E . . . „ „ „
droners eos.ſed nunqᷣd ꝓ eis poſſet alter ſine altero diffinire.videt ꝙ
ſic. qꝛ a iure vereri nõ recedimus.niſi inqᷓntũ inuenitur expꝛeſſum. Sed
ita eſt ꝙ olim ⁊ hodie alter ſolus põt inquirere.⁊ de iure veteri cũ ſolus
ꝓcedit ſolus ꝓnunciat.vt dixi in glo ꝓxi.qð hodie immutatũ eſt.ſi con
demnat ꝑ banc litterqᷓ ergo ſi obſoluit remanet ius antiquũ.fa, de elect.

rum collatõ ⁊ alienatio ꝑſonaꝝ ⁊ reꝝ.de quiba dema.⁊ ohe.c.i.lxxi.ſdiſ.
fraternitatẽ.xij.q.ij.ſi qua de reb.egeret declaratione.nõ ſolũ in hoc ſed
in pluribo alijs articulis.boc qð dicit᷑ c.ſuccedere in iuriſdictione vacã
te ſede.volens tenere opi. Jo.dicere poſſet illã verã in generali viſitatõe
ciuitatis ⁊ dioc.cõtrariã in ſpãli viſitatiõe.vel inqͥ ſitiõe contra certas *
ſonas vel loca. Jo.an.
a ORequiſierint.reqͥrit ergo ꝑ parem. de hoc de of.dele.cũ cauſa. in.i.
glof. ⁊ puro ſufficere vnã reqſitionẽ fa.qð no.xviij.di.ſi epᷣs.in vl.glo.et
qð dixi de iureiur.ego eni.⁊ in reqᷣſitione nõ eſt neceſſe terminũ expꝛimi.
ſʒ ipo iure ſtati currit.ſic de excep.pia.li.vi.⁊.s.e.cõpi.de deci.c.i.et hic
b ¶ Jure ipᷣo.quo ad iuris effectum.ſi enim defacto adde qðs ibi dixi.

toꝛtus eſt vel dure carceratꝰ hoc nequit nõ fuiſſe.ff. de cap.poſtli.re.l.in

bello.S.facte.⁊ fa.quod dixi de ap.vt noſtrũ.Sed ſi interlocutoꝛia ſolũ
lata eſſet ſuꝑ carcere vel toꝛtura.illa nõ eſſet.⁊ lex ꝑmittit tũc appellare
quia grauamen tolli nõ poſſet ꝑ appellatõem interponẽdã poſtmoduʒ a
diffinitiua, de ap.ſuꝑ eo,.ij.i.rn.ij.q.vi.ante ſentẽtiã.ff.de ap.re: vel nõ.

l. * .
cI nolit. ſi.de reſcrip.ſuſcitatus.in fi.
d ¶Inquiſitoꝛi.hic iunge finem ſuper illis ⁊ꝛc.
e uper illis · carcera tione toꝛtura ⁊ ſententia. —r
f Per litteras.concoꝛ.lxiiij.di.c.i.⁊.ij.de tem.oꝛ.nec epiſcopi.
g & Lonſenſum. ſufficit ergo ꝙ committat vel conſentciat illum pꝛoce⸗
dere que ſunt diuerſa.fa.quod ſcripſi de fo.com.ſignificaſti.ſuper glo.fi.
de eccle.edifi.ad andientiam.ij.ſuꝑ.i.glo.vnde in electione licet pꝛimuʒ
⁊ ñ ſecũdũ.de elec.c.pe.in fi.li.vi.ita hic delegatus epiſcopi vel capituli
poteſt ſecundũ ⁊ non pꝛimũ.quod ſoꝛte ſuit cauſa huius diſtincte.alte
vero iſtoꝛum hic eſt neceſſerium infra octo dies poſt requiſitõnem. poii
octo vero dies neutrum eſt neceſſarium.vt.s.
h¶¶ Muri e.ti.vt commilſſi.li.vi.v᷑.⁊ illoꝛum.
i ¶ Uulgariter.ſi.Sie:compi.de re.do.c.ioin pꝛin,⁊ ibi,.concoꝛ. .

I: ¶ Dnos. niſi de vno coͤcoꝛdarent. in caſuen d
cũ ſpeciali puto cõtrariu. qũ devn enire
non poſſint ſed neceſſarijs ſunt duo. nec eſt boc pꝛouiſuʒ pꝛopter diſcoꝛ
6 tverba facit optime· f·

boc pꝛouiſio.facit de ap.

De hereticis

in caſu enĩ diſcoꝛaͤie manaſſe vldet
ſ. qñ devno cõuenire

c vni ſed duobus cuſt

diam. n cuſtodiã. quod ſatis ſonã
diam.ſed ad ſecurioꝛem cuſtodia·q ttendd er

de cu. reo.l. vl. in pꝛin.ibi.ne

idem dicimus de miniſtris de quibus ſequitur.

GPꝛouidebit. eideʒ de
ſuis redditibus.nõ de ꝑ

te ꝓpuentuũ inquiſitõnis

officio deputata. vt in ex
traua. Benedicti:ex eoꝙ
S. verum quaa.
m tiam pꝛouidebit i
quiſitoꝛ.ſ.de pꝛouentibo
deputatis officio.

—

pꝛopoſuit. in fi. facit

quod dixi ſuꝑ rubꝛica de

of. cuſto
0 Conclaui.concoꝛ.ð
elẽ. vbi periculum.Si eo⸗
dem cum ſuis concoꝛ.

Hinerſene Poſſtr cu⸗
