pueniſſent ſolita pꝛompte ſoluere ſtu
qeant niſi foꝛſan ſedis apoſtolice pꝛi⸗
uilegio exemptione vl alia cauſa legi
tima ab his ſe valeant excuſare.
Pꝛiuilegia vero ſeu exẽptiões hmoõi
ad monaſteria ſeu eccleſias qͥ ad eos

obuenire continget in poſteru volu⸗
mus non extẽdi. WIgdem.

Dnoſtrü quod dolentes tefe⸗
rimus ꝑuenit auditũ ꝙ ecchia
rum pᷣlati ad monaſteria ciſter

cieñ, oꝛdinũ accedẽtes.licet ab eis ca

ritatiue recipiantur. et eis curialiter
neceſſaria miniſtrentur. cibis tamen
regularib non contenti cõtra pꝛiuile

gia dicti oꝛdinis carnes petũt⁊ ſieis

non miniſtrent᷑ auferut violenter. li
cet in locis eiſdẽ fiãt elemoſine cõpetẽ

ter ipᷣi tamẽ pꝛelati ipſis religioſis in
uitis alias elemoſinas faciut etiaʒ in

aliquibo locis in quibi ꝓcuratões nõ
habent de conſuetudine vel delure.
Pꝛo equitaturis queq; fertidis
licet ferris non egeant ⁊ coci eoꝛũ ſui
offici catione pecuniã exigũt ⁊ extoꝛ
quent.nec cõpoſitiões ſuꝑ ꝓcuratiõi

pus inter pᷣlatos ipos⁊ eos initas eis

ſernãt. ipſis etiã in recpiendis pꝛocu
rationibo ita graues exiſtũt. ꝙ ipis in
eoꝑ monaſterijs ⁊ eccleſijs pꝛocuratõ
nes recipientibo longi tꝑis victũ bꝛe⸗
uis hoꝛa conſumit/⁊ dũ pꝛocuratões
recipiũt canes venaticos falcones et
accipitres ſecũ habent ⁊ niſi volõtati
ſatiſfiat eoꝛũ value monaſterioꝛũ ſeu
eccleſiarũ ꝑviolentiã ſepe frangũtur

zoꝛnamẽta eccleſie expoꝛtantur pleſ⸗

q; ꝓcurationes recipiũt vna die ſe.
ap.pꝛiuilegio nõ ſuffulti.interdũ ĩ pe
cunia numerata viſitationis etiã offi

v¶ In poſterũ.concoꝛ.de deci.nup.ſi.s.e.cõpi.ð reſcrip.lr̃as.vides er
go ꝙ pꝛiuilegia vł exemptiões quas habebãt religioſi etiã circa eccleſias
acquirendas nõ habẽt locũ niſi in acqͥ ſitis ante concił.vieñ.De religio

cio nõ impenſo ⁊ occaſione dictarum

pcurationũ ijdem pᷣlati ab ipis freqᷓn
ter exigũt que illi ſoluere nõ tenentur
intollerabilia eiſdẽ grauamina cumu

lantes. ¶ Sunt ⁊ nonnulli qui pcu
ratoꝛes nuncioꝛũ ap.ſe.aliaq; extra⸗
oꝛdinaria onera exemptis ⁊ alijs reli
gioſis ꝓ maioꝛe ꝑteimponũt.vt ſe ac
pꝛeſbiteros liberent ſeculares.religi⸗
oſos ad oꝛdinandũ hmõi onex diſtri
butionẽ minime aſſumentes. ¶ In
multis etia alijs pfati pᷣlati exempta
monaſteria ⁊ ipoꝛũ eccleſias vtroq; il

lis iureſubiectos grauant in ꝓcurati
onibo recipiendis ⁊ oneribo inſolidis

imponẽdis. ¶ Nos igitur ſuper his
volentes de opoꝛtuno remedio ꝓui⸗
dere ſacri qppobatiõe concilij duximꝰ
ſtatuendũ vt ſi epᷣi non cauſa viſitatio
nis ſed caritatiue hoſpitalitat ad mo
naſteria venerint ſupꝛadicta victua⸗
lia gratioſe recipiat que caritatis gr̃a
eis fuerint miniſtrata. ¶ Ipſis aũt
epᷣis ad monaſteria venientibo ſupꝛa
dicta ⁊ pꝛocurationes ibidẽ recipiẽti

bus ſibi debitas de iure cõmuni con

ſuerudine pꝛiuilegio vel iure alio ſpã
li in domibo ipſoꝛũ monaſterioꝛuʒ ex
tra tñ ſepta ipoꝛũ exiſtentibo ſi quefu

eritad hoc aptealioquin infra ſepta

ipſa nõ tñ infra poꝛtam quã regularẽ
appellãt.carniũ pꝛo congruentia tẽ⸗
poꝛis ſi voluerint pꝛiuilegio nõ obſtã
te quocũq; cibaria miniſtrentur. nec
incõueniẽs reputamus ſi fragmẽtaꝰ
que de menſis ipoꝛũ epᷣoꝛum ⁊ ſuoꝛũ
familiarium colliguntur p ipſoꝛum
epiſcopoꝛum elemoſinarios ibidemꝰ
pauperibus erogentur ab alijs auteʒ
auaminibus hueſſio ſuperius pᷣ⸗
ti diligenter abſtineant. ſi dei 1 ap.
ſedis indignatiõe voluerint euitare.
A Mem in eodem.

ſicut ð pᷣſcriptione dicit᷑.

de Sſerlbeci ex officij.ſed
erãt cõpoſitiões ſuꝑ mõ
ꝓcurandi vel numero ꝓ⸗
curandoꝝ que ſeruande
erãt.fa.qð no.vi.q.vij.qͥ
cunq;ʒ.ſicut etiã ſuꝑ deci
mis fit cõpoſitio. de ðci
mis.cx multiplici.
Ipſis.pꝛelatis.·
g. Conſumit. cõtra id
e.ti.cũ aplus. Refert ſue

toniꝰ li.ij. ꝙ tiberiꝰ pꝛeſi

dibus ſuadentibus pꝛo⸗
uintias onerari tributo
reſcripſit.boni paſtoreſt
tondere pecus nõ deglu
tire.
h & Habent. contra id
e.ci.cuʒ apoſtolis.de ele.·

iUalue.de ſpo.conſul
tationi.in pꝛincipio.
lꝛ O Frangunt᷑.an hec li
ceãt etiam habenti iuſtã
cauſam ⁊ poſſidenti cui
denegatur penſio vel o
ſpitium vel pꝛocuratio
plene ſcripſi poſt Innoc̃.
immu.eccle.cil.
IAV Expoꝛtantur. hocñ

poſſunt etiam collecto⸗

res decimarũ.S.e.cõpil.
de decl.ſi beneficioꝛum.
m Una die.cum tamẽz
numerus ꝓcurationum

nõ ðbeat excedere nume

rũ dierũ.ec.ti.ꝓcuratões
qð locũ etiã dabet in viſi
tante plure loca quoꝛuz
qðlibet ad ꝓcurationem
ſufficiat.e.ti.felicj.li.vi.
n ¶ Impẽſo.ꝗid.e.ti.
curatiões.⁊. c.exigit.li.
vi.e.li.ð of.oꝛ.ſi epiſcopꝰ
o Aſſumẽtes.õꝗ id de
re.iu.quod omnes li.vi.
p &ι Alijs. 5 qᷣbo. d exceſ

ſi.pꝛela.frequens.
q Utroq;.· ð pui.qm̃.

r ¶ Supꝛadicta.ſ.ciſter
cieñ.oꝛdis. tñ ⁊ de alis
idẽ videret᷑ ab idẽptitate
rõnis.⁊.s.pxi.generaliẽ
loquit᷑ ð exemptis.
s Bratioſe. dicit pꝛo⸗

uer biũ italicoꝝ nõ reſpDi

ciendũ dentẽ equi dong
ticui cõuenit.ff. de edił.
edi.ad res donatas.

t ¶ Speciali.puta pacto vel onere impoſito fundatiõis tꝑe vt dixi.ð.c·

v Ipſoꝛũ.ergo nõ pᷣlatoꝝ pᷣuatoꝝ vel eccłiaꝝ etiã ſi domꝰ eſſent (vxi.

—

ad hoc apte niſi ipᷣi plati ↄſentirẽt ibi pcurari. x Alioquin. ideʒ ſi

ſis dixi qꝛ circa ſeculares nil ĩmutat iſta conſtitutio.Et ſcias ꝙ cõciliuʒ
inchoauit.anno dñi.M.cccxi.die lꝛał.Octobꝛis.⁊ terminatũ fuit ãno
ſequenti.vi.die.apꝛił.⁊ ſic durauit vltra ſex menſes.Scito ergo qñ acqͥ
ſinerint ſcies an añ ↄciliũ vł poſt. Quid de acqſitis durãte ↄcilio łpoſt
ↄciliũ añq; ↄſtões ligarẽt.de q̊ ſatis dixi in ppemio.equũ videret᷑ cqᷣ⸗
ſite anq; ligarẽt ↄſtões puilegijs ⁊ exẽptiõibo gaudeãt per ea que ibi dixi
xUolumꝰ.ſit ꝓ rõne volũtas.cũ alias deceat pᷣuilegiũ pᷣncipis eẽ mã
ſurũ.ð re.iu.decʒ.li.vi.cũ ↄcoꝛ.⁊ ẽ ſi.s.e.ↄpi.ð ſeplł.dudũ..pe.in fi.⁊.ſ᷑
e.ti.c.i.in fiið reſcrip.c.vl.ð deci.c.ij.li.vi.ſuit tũ motiuũ.qꝛ puilegiũ tẽ
debat ad noxam.ð deci.ſuggeſt u m.vbi de boc.
D nỹm.ponit q̃dã q̃uamina q̃ pᷣlati inferebãt exẽptꝭ pᷣcipue ciſterciẽ
ſibꝰ.⁊ illa fieri ꝓbibet ſtatuẽs.ꝙ epᷣi qͥ in monaſterijs ciſterciẽſis oꝛ
Adinis caritatiue pcurãt᷑ ſint ↄtẽti eibarijs q̃ ꝑ ilos miniſtãt᷑. Si vᷣo ꝓcu
rant᷑ ex ðbito ipis volẽtibo carnes miniſtrari debẽt extra ſepta monaſte
rij vel ſaltẽ extra poꝛtã q̃ ðꝛ regularis.ipᷣoꝛũ etiã elemoſinarij fragmẽta
mẽſarũ pñt pauꝑibo erogare.Pꝛia ꝑs põit grauamia Scða ꝓuidet ibi.
34 Doletes.õ.e.cõ.deſta.mo.c.ij.vᷣ viſitatiões.⁊ ibi ↄcoꝛ. ( nos igit᷑

extra ſepea nõ fuerit domꝰ monaſterij ad hoc apte. y & Regularẽ. lʒ G
in ꝑte domꝰ qð i alia ꝑte nõ licet.ð ſta.mo. cũ ad monaſteriũ. Sʒ qᷣd ſi
extra poꝛtã illã nõ ẽ locꝰ aptꝰ.ſatis videt᷑ ꝙ ppter neceſſitatẽ q̃ ſic artat
poſſint tũc ĩtra poꝛtã illã miniſtrari.vt ſicut ppter neceſſitatẽ tpe phibt
to lʒ carnes ↄa medere.ſic liceat ex eadẽ cã etiã in loco ꝓhibito.ð obſ.ie cõ
ſiliũ.i fi.ð re.iu.qð nõ ẽ.fa.ð cuſt.eu.c.ij. Poſſet tñ dici ꝙ cũ pᷣuilegiũ iſto
rũ tollat᷑ intra poꝛtã ꝙ tũcepᷣs ſᷣm foꝛmã puilegij cibis regłarib⸗ debeat

— „

cõtentari. Ubi vero nõ haberẽt pᷣuilegiũ cõtrariũ ſit locꝰ ei qð pꝛiꝰ dixi

3z S voluerit.honeſte facerẽt ep̃i declinãdo ibidẽ.vi.feria vł ſabbato
V

ð q̊ cibaria regłaria ↄuenirẽt.tñ ſi alio die ð clinãt ſpᷣditi ſuꝑioꝛi ĩuito
legẽ cibarioꝝ ñ dabũt.xli.di.ñ cogãt᷑. ⁊ ↄcoꝛ.ð cen.cũ ĩſtãtia.ĩ fi.a Fra
ginẽta dicta a frãgo is.pães g̊ itegros qͥ ð mẽſa leuãt᷑ iuitj mõachis ñ da
bit elemoſinariꝰ łcapões itegros łſi. b æ Familiariũ.cũ epo łpꝰↄmedẽ
tiũ. c ᷣ¶ Colligũt᷑.ipcuratõe q̃ dat᷑ ex ðbito hᷣ ẽ certũ.ſʒiilla q dat gruito
ñ videt᷑ id iuitj monachis fieri poſſe.⁊ foꝛſã auctoꝛ ð vtraq; ĩtẽdit q̃ſi ffᷣ

gmæẽta videof eẽ largita. d Ibidẽ.ad aliũ locũ mittere ñ poſſz diſtri

bueda illł iuitj.e Euitarevide qð dixi ·ð ſc.exic.ijĩ gl. mẽdictes.i fi.

Conmnud
isde

hoentt

nepi.
Lanbe

henla

idena
lloſe.
Mocure
tn

nur hi
oelene
Nfcnn
en

DrIn.

cetmin
gare
dahrr

locs˖en.

pPchrtetnn

ſca n.

betß

ſichinm
hetesn
onnegliH
dchdan
Nenꝗg.

icnlanr
tit dene
abicehetn
li
ſe dein
ſuenin
tiequ!
donarne
geyedſe
eſſen ,
ut

ni
niiſin

Relenti. Caſus dioceſani quib hoc conſtat illos qni exigẽdo s ctle
dagia excõicati ſunt vel interdicti publicare 5

nõ bene ponderat᷑.ſi.S.e.com.de ſta.mo.c·ij.de reli.do.c.ij.

ricis pedagia vel guidaglia er iſu
bent. venit executiue ad decr.qᷓᷓ; e.ti.li.vi.
b ¶Jubemus. ergo obligat ſub pꝛecepto.xi

FJolium. XXXII.

„ .„

72

c Perlõis. vide qð dixi.in decr.qᷓ;q;. d Reb ł ꝑſõiovt ĩpᷣ.dcẽ q;;

ePꝛopꝛijs.ſ.ꝑſonaruʒ
vel eccleſiaꝝ vt ſic etiã ꝓ
feſſos qͥ ꝓpꝛiũ habere nõ

oſſunt includat ꝓ tali⸗

us reboque ad vſuʒ ꝓpᷣ
um poꝛtant᷑.etiã laici nõ
ſoluũt vectigalia.C. de
vecti.⁊ com.l.vniuerſi.
Plures alios caſus ĩ qᷣ
bus ñ ſoluũtur. vide qð
no.ff.ð publicanis.l. iiij

f ¶on negociandi. a

ZƷꝛio datur intelligi ꝙ in
his quas cauſa negociã/⸗
di deferũt.nõ gaudet im
unitatevt etiã no.guil
l. in ſpe. de imu.ec. in fi.
vbi arguit᷑ etiã Z empto⸗
res reddituũ clericoꝛũ qͥ
volũt imunitate gaude⸗
re.ſed ipᷣi etiã clerici non
gauderẽt negociationis

caula deſerẽdo vt hic Si

aũt inter leuatoꝛẽ peda⸗
gij ⁊ delaroꝛẽ ſit queſtio
vt qꝛ ille negat eũ cłicuʒ.

vel dicit res deferri nego

ciatõis cã.vel res illiꝰnõ
eſſe graue eſſet ſemꝑ iudi
cem adiri fide huiꝰ rei
recipienda. Unde videt᷑
cõmittendũ iuramento
deferentiũ vel ſuoꝝ nun
cioꝝ ſi ꝑſonaꝝ qualitas

nõ diſſuadeat vel niſi de

cõtrario fides adhiberet᷑
in ꝓmptu.fa.de iureiur.
c.fi, ꝙ me.cã.c fi· quo ad
ꝑſonã videt᷑ ſufficere ſi ſit

in habitu ⁊ tonſura cleri

cali.ꝑ decr.ſi iudex.ð ſen
ten.ex.li.vi. Jo.an.

p Pedagia łᷣ guidagia

exponit᷑ hec dever. ſigni.
ſuꝑ quibuſdaʒ. ⁊ omnia
iſta dicunt᷑ poꝛtariavł ve
ctigalia.vt ibi no.

eſenti conſtitutiõe iubem
locoꝝ dioceſani contra eos
qui ab eccleſijs vel perſonis

eccleſiaſticis pꝛo eaꝛuʒ rebus ꝓpꝛijs
quas non negociandi cauſa deferunt
aut deferri facſũt vel tranſmittũt.pe
dagia vel guidagia ſuo vel alieno no
mine exigũt vel extoꝛquent in anima
rum ſuarũ periculum ⁊ eoꝑa qnibus
ea exigunt piudicium et grauamen.

„ . „

excõmunicationis interdicti ſent⸗⸗

tias a iure ꝓlatas poſteꝙ;ᷓ de his ipis
conſtiterit omnino publicent vela ſu

is ſubditis tamdiu faciant publicari

donec illi ſicexacta reſtituerint ⁊ de
tranſgreſſione hmõi ſariſfecerint cõ⸗
petenter. OClemẽs.v. in 9c. viẽ.
De celebꝛatione miſſarum et
lis diuinis officðzz.
mRaui nimirũ turbatione
mouemurꝙ ex nõnulloꝝ
rectoꝛũ neglicentia.qͥ duʒ
ſpem impunitatis ꝑmit⸗
tit multã nutrire peſtileutiã ↄſueuit
in ſubditis pleriq; eccleſiarum mini⸗
ſtri modeſtia oꝛdinis clericalis abie
cta. duz offerre deo ſacrificiũ laudis
fructum labioꝛum ſuoꝛum in purita
te conſcientie ⁊animi deuotione de⸗
berent hoꝛas canonicas dicere ſeu
pſallere tranſcurrendo ſincopando
extranea quidẽ ⁊ plerumq; vana ꝓp⸗
phana ⁊ inhoneſta intermiſcẽdo col⸗

b ¶S˖Alieno.de re iudi.quod alicui.li.vi.cum concor. .
i Extoꝛquent.vbi eni reciperentf iſta a ſpõte ſoluentibs nõ eſt locꝰpenis

ſi. de ſimo. dilectus. ij. LEe

Excõicatõis.q̃ ad ſingulares perſonas.

I Interdicci.quo ad ciuitates caſtra vel loca quoꝛũ collegia vel vniu

iij.q.i. qd pꝛecipitur. quod

X Miniſtri. argue pꝛo cłicis qui beneficiati non ſunt ꝙnon teneant

ad hoꝛas.de quo ſatis ſcripſi.e.ti.c.i.ſuper glo. fi.

yALaudis. pſalmus xlix. Deus voꝛũ.ibi imola deo ſacrificiolaudis
3 Fructũ labioꝛum.ſi umptũ ad hebꝛe.vl.vltra medium. Et arguitur.
ex hoc ꝙ ſatio eſt labijs ſeruire in diuinis hoꝛis licet coꝛ diuertat ad alia
de hoc ſcripſi poſt Inno.⁊ hoſt. e.t, dolentes.⁊ fa.quod deoꝛatõne dicã

loquia tardead choꝛum conueniẽdo
ſeu eccleſiam ipᷣam abſq; rationabili
cauſa ante finem officij exeundo fre⸗
quenter aues interdum poꝛtado ſeu
faciendo poꝛtari caneſq; ſecum ducẽ

do venaticos ac quaſi nihil pCtenden⸗
tes de clericali militia in coꝛona veſti
bus ⁊ tonſuraP diuina etiam celebꝛa⸗

re aut eis inteteſſe nimis indeuotepᷣ
ſumunt. Nonnulli etiam tam cle
rici qᷓ; laici pꝛeſertim in feſtoꝛũ certo⸗
rum vigilijs ⁊ dum in eccleſijs debe
rent oꝛationi inſiſtere. non verentur ĩ
ipſis earũq; cimiterijs choꝛeas face⸗
re diſſolutas ⁊ interdum canere can⸗
tilenas ac multas inſolentias perpe
trare.ex quibus eccleſiarum ⁊ cimite

rioꝛũ violationes inhoneſta variad
delicra quandoq; ſequuntur, ⁊ ecchia
ſticũ plerumq; perturbatur officiujʒ.

in diuine maieſtatis offenſam ⁊ aſtã⸗

tium ſcandalũ populoꝛũ. ꝙ In mul

tis inſuper eccieſijs cũ vaſis veſtimẽ
tis ⁊ ceteris oꝛnamentis ad diuinuʒ
cultum necefſarijs indecẽtibus vti⸗
; penſatis earũ facultatibus deſex⸗
uitur. ¶ He igitur tranſgreſſiones ĩ
ualeſ cant hmõi alijſq; veniant in exẽ
plũ ſacriconcilij appꝛobatõe hoc fieri
ꝓhibẽtes ſancimꝰ vt illiad q̊s id ꝑtinʒ

⁊i eoꝑ ſivtiq; exẽpti nõ ſint negligẽtia
vl ðᷣfectü locoꝝ oꝛdinarij. ſi vero exẽp

ti fuerĩt aut alias circa hoc puilegiati

recreationis ſine ſcandalo aliquantulum exi
Inno. c.ti.dolentes. Idem ſi infirmitasvł iuſta occupatio ſuperueniret

de reliqᷣ.c.vno.in gloſ.
de oꝛatõne in. vij. mebꝛo
a Hoꝛas. aſpirat vt
dixi.S. e.compi.ðvi.⁊ho
neſt. cle. cc.
b & Lanonicas.vij. ð qᷣ

bus. e. ci. c.i. ⁊ quare ſic

fuerint ꝑ eccłiaʒ iſtitute
⁊qui teneant᷑ ad eas dicẽ

das lbi ſcripſi.miſſam ð

officio dicimꝰ ſed non ð
hoꝛis.quod patet qꝛ etiã
epᷣi ð honeſtate in uitant
ad illas dicenda s vł au
diendas.ð pui.c fi.li.vi.
diſtributõnes tñ ꝓmiſſiſ
vt ꝓ hoꝛis in ecclijs ſta⸗
tuunt᷑.fajj.t.ij.c.i.in fine
CLanon diſtinguit ſoluz

duas horas matutinale

⁊ veſpertinamxi.q; iij.ſi
quis epiſcopus in coci:
lio.quod quomodo itel⸗

ligat᷑. no.xcij.di. c. vl. Pi

thagoꝛas etis dicebatdu
oꝛũ tꝑm curam habẽdã.
ſcilicet mane ⁊ veſꝑi.i.eo
rum qᷓ acturi ſumꝰ.⁊ eo⸗

rum aue geſſimus.

c ¶ Plallere. hic iunge
littera nimis indeuote
pꝛeſumunt.
d Sincopando bocex
ponit.e.ti.dolẽtes. in.i.
e ¶Q VUana. cum tamẽ
omni verbo ocioſo redj

dituri ſumus rationem

in die iudicij. Math/xij
et.xxij.q.vl.c.pe.
f Collloquia i.ad Co
rith.xv.coꝛrumpunt bo
nos moꝛes colloqa ma⸗
la.⁊ no.xxx vij.di.turbat
g Rationabili. eſſz ra
tionabilis qñ nimis fa⸗
tigatus eſt ſpiritus et cã

t eccłiam vt ſcripſi poſt

vij.q.i.illud.⁊.c.ſe, dẽ conſe.di.i:.nullus.de cłi:non reſi · ex ꝑte.ije.tit.c.

vyno.li.vi.

a Exeundo.etiam laici miſſam audientes ante benedictionem ſacer⸗

Ninuii

ſitates in his delinquũt ⁊ periculoſiſſimũ eſt.ꝑ qð foꝛſan tota italia eſt
interdicta. de vltra italiã teſtificent᷑ exꝑti.⁊ vide qð dicamjde ſen.ex./⸗
uis.in pꝛin.io.an. m A iure.e.ti. qᷓ;q;.li.vi. ”MU
n Ta nſtieer r. gee vocata cõtra quã ſit pulicatio.de quo ſatis ſcripſi
e. cö. de of. dele. c. vno puto aũt de hoc inquiri ⁊ conſtare poſſe etiã ĩ illo
qui ſoluit de hoc non cõquerente.tñ quia boc beneficiũ reſpicit fauoꝛeʒ
oꝛdinis clericalis nõ ꝑſone tantũ ⁊ ſpectat ad ius publicũ.de fo.com.ſi
diligenti.de ſen.ex.contingit.i.di.ius publicũ.tñ ꝓpter animaꝝ pericu
lũ de quo pꝛemiſit.⁊ pᷣcipue in facto manifeſto.de vſur.cũ in dioceſi. de
diuoꝛ. poꝛro.

o ¶ Subaitis. vicinos etiã ep̃os reqrere poſſunt. xi.q.iij.cure.ð treu.?

pa.c.i.s.eo.com.de fo.com.qᷓ;uis.. penul.

P Donec .licet iſti reſtituant ⁊ ſatiſfaciant vt ſequit᷑.eſt tñ neceſſaria ab
ſo

utio excõicatiõis vel relaxatio interdicti vt in pᷣdic.decr.qᷓ;;.in fine

4 ¶ Reſtituerint.plenarie dicit decre.qᷓ;ᷓ.qð foꝛſan hic omitrit quaſi
ſone

t in idẽ verbũ reſtitutõnis ⁊ plene reſtitutiõis.fa.ff.de ver ſig· cũ pᷣ⸗
toꝛ. ff. de vſu.videnmꝰ.ij. S in ſauiana.nec ſufficeret bic cautio.concoꝛd.

qð no.de ele.quia ſepe.li.vi.

Satiſfecerint.vide quod dixi poſt Inno.de coha.cleri.ſieut.
Raui. pꝛima ꝑs ponit tres ſpecies exceſſuum quos ſcðs pars ꝑ
) ſuꝑioꝛes coꝛrigi pᷣcipit.ibi:ne igitur.⁊ eſt pꝛima ſpẽs de clericoꝝ
exceſſib in celebꝛatòne diuinoꝛũ.ſeða ibi.nõnulli.de diſſolutis

nibus clericoꝛũ ⁊ laicoꝝ.quas in eccleſijs ⁊ ſuis cimiterijs faciebãt.ter

tia ibi.in multis de incedentia veſtimẽtoꝝ vaſoꝝ ⁊ oꝛnamẽtoꝛũ eccleſia

ſticoꝛũ Et pꝛincipaliter hoc intendũt.plati.ad quos ſpectat coꝛrectio.⁊
illis negligentibꝰ ſupioꝛes ipoꝝ debeẽt eſſe ſolliciti.vt hoꝛis debitis ĩ ca⸗
thedralibꝰ regularibꝰ ⁊ collegiatis eccleſijs hoꝛe canonice deuote pſalſã

tur.⁊ ꝙ in eccleſijs alijs celebꝛet ↄueniẽter ⁊ ðbite diurnũ officiũ ⁊ nock
t¶ Que negligẽtia. v Loſueuit. ð vi. ⁊ ho.cle.vt cłicoꝝ.cũ ſu.⸗.(nũ.

dotis exire non debent.de conſe.di:i.miſſam.⁊.c.ſequen.
b Venaticos.quod etiam extra eccliam eis non licet ð cle.ve.ꝑ totũ.
c Militia.q̃ celeſtis ẽ.xi.q.i.xpᷣianis.ð cle.egro.c.i.ne cle łmo.c.i.i fi.

dTTonſura.lſic ð vi.⁊ ho.cłi.clici.i.⁊.s.eicompi.e.ti.c.ij.⁊ qͥd coꝛona

⁊ vonſura deſignet ibi ſcripſi.⁊ habetur.xij.q.i.duo ſunt.
e igilijs.in quibus cłicalis modeſtia deberet ſtudioſius obſeruaxi.
de ſta. mo. cum ad monaſteriũ.vᷣ.in refectoꝛio vbi ſepius diriverbũ Se
nece.x viij.epła ad lucillum.feſtiuis maximęe diebus animo impetrãduʒ
eſt vt tũc a voluptatibo ſolus abſtineat cũ illas omnis turba ꝓcubuerit
f Oꝛationi.vide quod de oꝛatione dicam j.ti.ij.cevno.ad fi.
Choꝛeas. dicunt᷑ a choꝛo.choꝛeiſantes eni in ſuis ludicris cãtileniſ
⁊ ſaltib quodammodo tenent choꝛum.⁊ ð his foꝛte loquit᷑ po.xi.In cir

cumitu impij ambulant.⁊ fa.ð vi.⁊ ho.cli.cũ decoꝛẽ.xvi.qi.legi.⁊ hbas

euitare debent.moniales.s.e.com.de ſta.mo.c.ij.
h Cantilenas.xxxvij.di.c.ij. V
1 Inſolentias.de of.oꝛ.c.i.e compi.⁊ ibi expoſui.
lꝛa Uiolationes.in talibus enim facile venire ſolet de ludo ad rixam.
exr᷑ qua ſequi ſolent effuſiones ſn gulni⸗ vulnera ⁊ homicidia per que lo
ca — tur.de conſe.eccłi.vł ulta.pꝛopoſuiſti.⁊ quando vno polluto
pollutum ſit reliquum.dic vt.e.ti.c.vno.li.vi.
li e rturbatur.vide quod notaui ⁊ dixi de ap.dilectus.
Indecentibus.non ex inmundicia contra quam pꝛouiſum erat.de
cuſto.eu.c.ij.ſed ex vilitate pꝛecij vł eſtimationis ipſoꝛum.quod patet ex
eo ꝙ de facultatibus queritur.⁊ de his.ð conſe.di.i.altaris palla.c.va⸗q
ſa cum duobus.c.ſe. In fratribus vero minoꝛibus repꝛobetur exceſſus

circa iſt oꝛnamenta · ð ver.ſig. exiui verſus finem.S.q;ᷓnis.

Inualel cant pꝛincipijs obſta ⁊c.vt no.ð reſcrip.ad bec.in fi.
Ilegligentciã.argue ꝙ ð iuriſdictione minoꝛum pꝛelatoꝝ dioceſani

08
„

—

. 1 — Reſenti.In fontibus eccleſiarũ non in pꝛiuatis domibus debʒ

De baptiſmo ⁊ eius effecm.

hic dicat pꝛincipes dubitat᷑ Dens enĩ pꝛinceps dicit᷑.Eſa.ix.ibi.Deꝰ foꝛ

cintromittunt niſi in caſu negligentie. de hoc de of. oꝛ. cũ ab eccleſiar
Superioꝛes.voluit his caſibus dare dioceſanis (et.c paſtoꝛalis.

delegatã poteſtatẽ ſicut fecit.

e.cum.ð ſup.ne.pꝛe..c.vno.de ſta.mo.c.ij.

de reli.do.c.ij.quia pꝛopter.hec multũ viſitata nimis pᷣudicatũ fuiſſet

pꝛiuilegijs exemptionis.

qa¶Relegata.hic iunge lr̃a

Vr Debitis. dicebat ho⸗
ſtiẽ. e · ti. c. i. ꝙ pulſare et
pſallere hoꝛas debit ho⸗
ris ſeruabit᷑ in cathedra
4 bus ⁊ collegiatis eccle⸗
ſs.
Nocturnũ: c. ti. do
lentes.in fi.
tExercere pꝑtineat ex/
cludit feminas licet pᷣla⸗
tas.quod dic vt de mai.
7 obe.dilecta. de maribo
curatis ⁊ qui iuriſditiõi

pꝛeſunt.dic vt no.ijq.i.

nemo. de ol. oꝛ. cuz ab ec
cleſiarũ.plenius ꝑ hoſt·

in ſum.de ſen.ex. S. ſſi qͥs

poſſit excõicare.vt in vl.

vꝗ Ad q ſtatuta io.an.
x Scienda ꝓpter medi
um hoꝛũ triuʒ que pᷣmi⸗
ſit. ſ. de foꝛmatione mox

non eſſet facile iura colli

gere.ð quibꝰ ſciẽdis hoꝛ
tat᷑ ſed ſufficiat allegare ð
de vi. ⁊ ho. cle.ꝑ totũ Ad
pꝛimũ:/eę.ti:ꝑ totũ.de cõ.
di.i.ꝑ totũ. Ad vl.de cu

¶ Studiiũ · xx.diſi de

bitis deuote pſallatur

m ſollicitã diligentiam adhibere.

ſuperioꝛes ipſoꝛum omni negligẽtia
yb in curia penitus relegata circa foꝛ

mãda pꝛemiſſa ⁊ eoꝛũ ſingula coꝛrigẽ
da. nec nõ vt in cathedralibus regu⸗
laribus ⁊ collegiatis eccleſijs hoꝛis ð
Inalijzsve
ro cõuenienter⁊ debitẽ celebꝛetur di⸗
uinum diurnũ ⁊ nocturnũ officium.
ſi dei ⁊ apoſtolice ſedis indignatione
euitare voluerint. ſolicitã curent dili
gentiam adhibere cõtradictoꝛes per
cenſurã eccle.dũmodo ad eos illaz ex
ercere pertineat.alijſq; opoꝛtunis re
medijs compeſcẽdo. facientes pꝛout
ad eos ſpectat in his ⁊ alijs que ad di
uinũ cultum ⁊ moꝛũ refoꝛmationem

pertinent. aceccleſiarũ ⁊ cimiterioꝛuʒ
reſpiciunt honeſtatem ſacroꝛum ſta⸗

tuta canonumad que ſciẽda diligẽs
curent adhibere ſtudiũ irrefragabili
ter obſeruari.¶ Idẽ in eodem.

DWð

ſto. eu. cij. de immu. ec. Ignuin pꝛoꝛſus ⁊ congruuʒ·
totũ.⁊.e.ti.ꝑ totũ.li.vi ꝙ arbitran tes qycle ti citam reli
gioſi qᷓᷓ alij cardinalium ſacro

ſancte roec. ac quoꝛumcunq; pontiſi
cum gratiam ⁊ cõmunionem ap. ſe.

creta-
Ignum. clerici etia
religioſi domeſticiz
ômenſales cardinaliuz
vel epiſcopoꝛum ſe pñt
illis in diuiniſ officijſ co
a L. L ſ⸗ lens
Congruum quaſi conneniees..
* li Sommenlales domeſtici quod eſt Joan.
c Romane.non compoſtellane vel rauennatis. de ok. archip̃ſ.c. ij. et
dixi de conſti.cũ omnes.ſuper.iij.glo. èʒèỹMUN
d Potikficũ.electos eonfirmatos nondũ cõſecratus.nõ videtidudere.
PHabentium. ſi.de reſcrip.veniẽs.⁊ exponit᷑ hoc verbũ de of.oꝛ. ꝙ fe
em. in vl. glo. ſq Domeſtici, de his. de ver. ſig.. e.li. li. vi.
3 Poſſint.non dicit ꝙ teneantur.fa.ff. de iudi.non quicquid.
M Ipfis cardinalibus vel epiſcopis. ”M
i Officijs.ſi de cibis addidiſſet hoc multum monachis placuiſſet. per
ea que no.xvi.q.i.c.iij. ..
lꝛ¶ Coaptare.fa.xij.di.illa.⁊ hiciunge finem.
BDicent.ſic gregoꝛianũ ambꝛoſianũ vel monachale cuiuſuis oꝛdinis
Item dicant de feria vel de feſto. F
a Licite dicere.no.ad queſtionem de monacho pꝛelato eccleſie ſeckla⸗
ris.ꝙ reget illam ſecundũ officiũ clericale nõ monachalc.hoc placet.io.

xvi.q.i.c.iij. Gof.de ſta.mo.in ſum.s.ſed nunqͥd abſoluitur.⁊ hoſt.i ſũ⸗

ma ipᷣius.ti.ꝭ.ij.vſed nunquid talis.fa.de pꝛeſcrip.cum olim.Sed di⸗
ces contrarium pꝛobari per hanc decre.cuʒ hic fuerit conceſſa ſpecialis
indulgentia pꝛeterq; hoc non licuiſſet.vt dicam in fi. Solu. iſti non ſũt
perpetuo tranſlati.ſed illc non habet cõmune cum mone.xvi.q.i.ne pꝛo
cuiuſilbet. 8.
b Indulgemus.pꝛius ergo hoc non licebat.

baptiſma concedi duos caſus excipit.⁊ tranſgreſſoꝛes puniri pᷣ⸗
cipit exceptio ibi.niſi.punitio ibi.qui autem
dNequis.omnes compꝛebendit.nedum eos quibus ex officio com⸗/
petit bapteʒare vt pꝛeſhiteros.de dioceſanibus dic.vt.xciij.di.diaconoſ

¶In aulis.aula dicitur ſala. vel ſpacioſum habitaculuʒ communiter

quatuoꝛ habens alas.

„

faꝗp CLameris.concoꝛ.de ap.qua fronte.⁊ quod ibi no.in glo.ij.

g Pꝛiuatis domibus.bene concoꝛ.in auc.vt in pꝛiua.do.ſacra mini.

non fiant.col.v.per totum. . .
h NDeputati.de ma.⁊ obe.his que.de cap.mo.c.ij.⁊ tales eccleſie di⸗
cũt᷑ baptiſmales.de no.op.nũc.c.iiĩ pᷣn.⁊ de his.xvi.q.i.ð ðci.xiij.q.i.
ij.v.decias.Et qꝛ renaſcimur ꝑ baptiſmũ dicuntur matrices.depᷣſcrip.
ex tranſmiſſa:jde ſen er.c.i.
i Aliquos.hic.iunge litterã audeat baptiʒare
lꝛ NRegum. ſi.de of.dele.c.vl.de pꝛiui.ne aliqͥ.li.vi.ſed iura illa loquũ

tur ſolũ de regibo/hic addit de pꝛincipibus.ſic.s.ei cõpil.de teſt, e.i.⁊ qᷣs

„

tis.pater futuri ſeculi.pꝛinceps pacis.Interdũ angelus de ſe dicẽs. J0
ſue.ix. Ego ſum pꝛinceps exercitus. Interdũ papa. de conſe.di.i. coꝛpa.

Interdũ epᷣi.de ma.⁊ obe.ſi quis.vel alij iudices.Eccłi.xvij.q.iiij.diffi⸗
niuit in fi. Imꝑatoꝛ. de re iudi.ad apłice.in pꝛin.li.vi. Rex.deſacra.vn

etio.c.vno.ivᷣ.vñ in veteri.de accu.veniens.de elec.innotuit.ð bap.ma

habentium cõmenſales domeſtici ſe
poſſint ipſis in diuinis officijs coap
tare vt illud ꝙ ijdem cardinales ſeu
pontiſices dicent officium licite dice

re valeant.nec ad id dicendum aliqð

aliud teneantur ſacri appꝛobatiõe cõ
cilij indulgemus
¶ Alemens. v. in concilio vieñ.
De baptiſmo ? eius effectu.
Reſenti pꝛohibemusedi
cto.nequis de cetero ĩ au
lis vł cameris aut alijs pᷣ
uatis domibus.ſed dum

taxat in eccleſijs in quibus ſunt ad Hᷣ

fontes ſpecialiter deputati aliquos
niſi regum vel pꝛincipum.quibus va

leat in hoc caſu deferri.lihberi extiterĩt

aut talis neceſſitas emerſerit.ppter
quam nequeat ad eccleſiam, abſq; pe

riculo pꝛopter hoc acceſſus haberi.

audeat baptiʒare. Qui autem ſecus
pꝛeſum pſerit aut ſuam in hoc pꝛeſen
tiam exhibuerit. taliter per epiſcopũ

ioꝛes.circa fi.xlv.di. de

iudeis.vellalius pꝛinci⸗
pans populo.de maio.⁊
obe.omnes. Exodi.xxij.
pᷣncipi populi tui nõ ma
ledices vel loco.de iude.
iudei.c.ſe.⁊.c.in nõnulł.
in fi. de vſur. qto.⁊ · de
iudeis.c.i.in pꝛin.de he⸗
re.cũ ſᷣm.in fi. de homi.
ꝓ hũani.li.vi ſed ſi ſic lar

ga pncipatus ſumat᷑ po

dño vel dñatiõe populi.
iam videret᷑ q oĩs baro⸗
nis hñs ſic pᷣnceps. ſicet
large oĩs regẽs ꝓuintiaʒ
dñiuʒ gẽtẽ ꝓlẽ vl plebẽ di
ci põt rex.xxiij.q.iiij.duo
iſta. Apes etiaʒ ⁊? grues
hñt pᷣncipẽvij.q.i.in api
bus.⁊ diabolus etiã di⸗

citur pꝛinceps mũdi Jo.

xiiij.⁊ vicioꝝ.de pe.di.ij

pnceps.in his multum

poſſet inſtari.ſed non ex
pedit.⁊ cõponit᷑ pnceps.
ex pꝛimũ ⁊ capio. ⁊ dicit᷑
quaſi pꝛimũ capiẽs locũ
vel dignitate. Sũt etiaz
certe dignitates ſeclares
ſpecialiter ſic vocate vt
pnicipatus achaie.⁊ his

ſimiles.ad illos tñ hunc
tex. non puto reſtringi.

ſuum caſtigetur alij attentare ſimi
facit de vᷣ.ſig.q;uis. Eſt

lia non pꝛeſumant . .
Clemens.v.in concilio vieñ.

damẽta.. vt ergo loqnſ
de imꝑatoꝛe rege ⁊ pnci⸗
pe ſubmittit de marchio

ne duce comite ⁊ barone vel alio notabili potẽtatu.per qð videt᷑ ex oꝛdie·
ꝙ pꝛinceps ſit maioꝛ pᷣdictis marchione duce ⁊c:ex hoc dico ꝙ pncipatꝰ

bic ſuma? p notabili potentatu merito comꝑando regie dignitati.fa.e.
decr.fundamẽta in fi. Tirannos ant quib in italia caſtellatõ nũc fauʒ

includi non puto. Nam vt ait gre.Tirannus eſt ꝓpꝛie qui in republica

non iure pncipatur.⁊ philoſophꝰ ꝙ ſicut regnũ eſt reccꝰpꝛincipatus.ita
tirannides eſt puerſum dominiũ,.de quo ſatis.iiij.⁊.v.polliti.cum ergo
pꝛinceps intendat ad bonũ cõmune.tirãnus ad ꝓpꝛiũ.ergo non eſt pꝛi⸗
ceps. Uñ Eſa.xxij.pꝛinceps ea que digna ſunt pꝛincipe cogitat abſit er⸗
go ꝙ illos qᷓ;tũ cũq; ſit potentatus hec conſtitutio pꝛiuilegiet.ad hoc de
reſcrip.ſi gratioſe.in fi.li.vi.ff.de le.l.legata inutiliter.ij.rñ.non obſt.de
here pᷣſidentes.li.vi.quia illud ſpe ciale fauoꝛe fidiel.
l Liberi compꝛehendit nepotes ex filijs ⁊ alios deſcendentes.ff.de vᷣ.
ſig uberorumn eis ſi dixiſſet filij. Appellatio enim filioꝛum regularit᷑
non compꝛehendit nepotes.inſti.qui.da.tu.poſ.in fi.caſualiter.contra
ff. de ver. ſig. filij.⁊ ibi de hoc ⁊ quod dixi compꝛehendit nepotes ĩitellige
de deſcendentibus ex filis maſculis.ff.de ſena.l.libꝛos.in fi.de penis.
vbicunq;.li.vi.videtur hoc etiam intelligi poſſe de naturalibus non de
legittimis per pꝛedictam.il.libeꝛos.i.rñ.⁊ per id quod no.de pꝛoba.i pꝛe

ſentia.pꝛime glo.⁊ dixi poſt Poſt.de ſen.ex.ſi vero.ꝭ.fi. verius videtur

illos non compꝛehendi per.l.cũ legittime.⁊ per quod ibi no.ff.de ſta.ho

mi.facit.inſti.de nup.S.fi.ff.de in lus vocan.quia ſemper.in auc.q mo.
na effi. ſui.ꝭS.fi.col.viij.⁊ lex.liberos.intelligatur de naturalibus quile

gittimi ſunt.⁊ ibi no.ad no.in decreta.in pᷣſentia.rñde per not.in.l.ibi
alleg. ff. de trebel. exfacto.ꝭ.ſi quis rogatus. Ad vl.alleg.dic ꝙ quo ad

parentum reuerentiam bene habetur ratio naturalium tantum. ſʒ quo

ad commodum liberoꝛum vel honoꝛes non vt in contrars.
mę Meceſſitas. hic comparantur nobilitas ⁊ neceſſitas.alibi nobilitaſ
et litteratura.de pꝛeben.de multa.in fi.
n Periculo.foꝛte pueri baptiʒandi exiſtentis in moꝛtis articulo.e.ti.
c.pe.vel deferentium.vt quia eſt hoſtilitas vel locus obſeſſus.
oꝙ Pꝛeſumpſerit.baptiʒando in locis talibus. ”
p Pꝛeſentiam.ex pꝛo poſito.s.e.compilatde ſta.mo.ne in agro.ꝭ.poꝛ
ro.in fi.⁊.ꝭ.ſe.⁊ huic concoꝛdat de vi.⁊ ho.cle.clerici.ne clerici vel mon.
Jein pꝛin.⁊ de clandeſtina.deſpon.c.vl.circa fi.⁊ de vſur.qq.lib.vl.
qꝙ Kaſtigetur.arbitrarie.de of.dele.de cauſis.cum conco:
rPꝛeſumãt.õ.e.compilatione de officio oꝛdinarijc.i.cum ſuis cõcoꝛ
dan.licet autem puniatur faciens.baptiſmi collatio tenet exq̊ eni cõcur
rũt debita materia ⁊ debita foꝛma cũ intentione baptiʒãdi valet a quo
cũq; collatũ ð ſum.tri:c.i.o.ſa cra mẽtũ,.⁊ in q̃cũq; loco fa.ð bap.ðbitũ.

aduertendũiꝙ decre.fü⸗

Altorl
artbe.

. R o
Follaſit
eglae⸗
Xhocde
lchne. c,⸗

Cpeonde⸗
ſicnpſishei
re Gitng
tteoſeken

ſic aeo te

8achteh⸗
8losein
to nchin⸗
ſcöhret
Güden
Naphi
Reſtgtze
titdeſmnt⸗
rihklare
Nogpgnote
Oichien h
blats ncte
Nin tohhe
incipansn
Altunn
Gonorckſt
otuihſtt
ti Nn

gennofdi
Num nnni
Golicd
epottil⸗
ufi deſoe
nu
depton
Gerivsnin
no deten
r in l
entf⸗
rnorinl
Eiehu

Cuntun4f

j.
aduin

eſus⸗
1

ing 4

deric N
rchß!⸗

multiplici cauſa celebꝛa
tionis feſti coꝛꝑis xpᷣi di
em ſtatuit qua debet cele
bꝛari.Tertia ibi.ideoq;.

cõcludit ponens exhoꝛta

tionẽ de feſto colendo cũ
certis indulgentijs et h ĩ

tendit feſtũ coꝛꝑis xpᷣi ce/
lebꝛari.debet feria quita

poſt octauã pẽthecoſtes

⁊ certe indulgẽtie ↄcecduũ
tur his qui in feſto vł inꝰ

fra octauam officio vel
boꝛis intererunt.
b ¶Jubemur. ps. vlti.
Laudate dñm ĩ ſanct eꝰ
c ¶ Pꝛofecto. p certe.⁊ ẽ
ſenſus.ſi laudare iubem̃
dñm in ſanctis.foꝛtiꝰ in
ſeipſo.⁊ eſt argumẽtuʒ a
minoꝛi.de quo de ele.cũ
in cũctis.vł quo dicimꝰ
ꝓpter vnũ qðq; tale. ⁊ il
lud magis.
d In ſui.coꝛꝑis mẽo⸗
riã qð ſequitur.

eRelfkicit.ð ſe. di. ij. q

manducant.in pꝛin.

ſVUrbano.ſqui fuit na

tione gallicus.⁊ treceñ.
⁊ parũ vixit vltra triẽniũ

in papatu. ⁊ fuit is qͥ re⸗/

gnũ ſicilie cõtra manfre
dqũ cõtulit harulo fratri
regis francie.vt patet in
cronicis.
g Pꝛecipimus. lIʒ hoc
ꝓbemiũ ſit ſimile illi qð
habet᷑.s.e.compi.ð ſepł.
dudũ. tñ in hoc differũt
quia illud in cõcilio hoc
extra eonciliũ.Itẽ hic cõ
ſtitutio vꝛbani ſolũ ſer⸗

uari pꝛecipit᷑ ibi conſtitu
tio bonifa innouat᷑ ratõ
patet qꝛ illa fuit ꝑ conſti

tutõem benedicti reuo⸗
cata iſta vera nõ reuoca⸗
ta ſed ꝑ aliq̃s nõ recepta
WBumpra cena.ratõ
huius habet · de cõſe. diſ.
ij. liquido.

i Inſtituit. Math. xx

vi. de cõſe. di. ij. panis ẽ ĩ
altari.de celeb.miſ:cum
marthe.

lꝛ Qq Poculuʒ. fa. hec lIra

ꝓ alia ſit traſſubſtãtiatõ
coꝛꝑis ⁊ alia ſanguinis.

de hoc de conſe. diſt. ij. cũ

Folium

4 J dominũ.duo ſunt pꝛincipales ꝑtes.In pꝛimaꝓ hemiũ clemẽ)
fis qui expꝛeſſo motiuo ſeruari pꝛecipit cõſtitutõem vꝛbani. In
ſecũda pᷣdicta conſtitutio ibi.vꝛbanꝰ.que ſubdiuidit᷑ in tirtuſuz
⁊ pſam ibi.trãſiturꝰ in qua pᷣmittit de coꝛꝑe chꝛiſti ſuaue foꝛmoſuʒ et p/
lixum exoꝛdiũ.pꝛincipałr oſtendens cauſam inſtitutionis ipius ſacramrm̃
ti ⁊ ipᷣius effectũ Secũda ibi.licet igi᷑ᷣ.ponit᷑ narratio in qua pꝛemiſſa

Ndominũ in ſanct eius

pꝓfecto iuſtũ ⁊ ſalutare no

bis exiſtit vrt ſibi in ſui
nos quotidie ſpũalitex reficit nemo

riã coꝛpoꝛis laudes feſtiue veneratio

nis ⁊ gratias referamus. Hac igitur

conſideratione inducti conſtitutõem

a bone memoꝛie vꝛbano pape.iiij pꝛe
deceſſoꝛe noſtro ſuꝑ hoc edit de ra⸗
trũ noſtroxoſilio diſtricte pᷣcipimus

obſeruari cuius tenoꝛ ſequit᷑in hec vvᷣ

ba. ¶ Vrbanus eps ſeruus ſeruoꝛũ

dei venerabilib fratrib patriarchis
archiepᷣis epis.⁊ alijs eccleſiaꝑ pꝛela
tis ⁊c᷑. ¶ Tranſiturus de mũdo ad

patrem ſaluatoꝛ noſter dominus ie⸗
ſus chꝛiſtus cũ tꝑs ſue paſſionis ĩſta

ret ſumpta cena in memoꝛiã moꝛtis
ſue inſtituit ſummũ ⁊ magnificũ ſui
coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis ſacramentum.

coꝛpus in cibum ⁊ ſanguinem in po⸗

culum tribuendo ONam quotiens
hunc panem manducamus ⁊ caliceʒ

bibimus. moꝛtem domini annuncia

mus Inſtitutione quidem huius ſa

cramenti dixit ipſe apoſtolis .hocfa
cite in meam commemoꝛationem vt
pcipuũ ⁊ inſigne memoꝛiale ſui amo
ris eximij quo nos dilexit eſſet nobis

hoc pꝛecelſum ac venerabile ſacramẽ
tum.memoꝛiale inquam mirabile ac

ſtupendum delectabile ſuaue tutiſſi⸗

mum ac ſuper omnia pᷣcioſum. in q̃
innouata ſuntſigna ⁊ mirabilia im⸗
mutata in quo habetur om̃e delecta⸗
mentum.⁊ omnis ſapoꝛis.ſuauitas.
ipſaq; dulcedo domini deguſtatur.ĩ
quo vtiq; vite ſuffragium cõſeqͥmur
⁊ ſalutis.Hoc eſt memoꝛiale dulciſſi⸗
mũ.memoꝛiale ſacratiſſimuʒ. memo
riale ſalutificũ.in quo grataʒ redem⸗

omne.c.c.comperimus.⁊.c.quia coꝛpus. ,
n nunciamus.i.ad.Coꝛinh.xi.circa fi. m ¶ Apoſtolis. Luce
xxij.de conſe.di.ij in xpᷣo ſemel.inſfi.⁊ vide qð ibi no.
n Pꝛecioſum.xcv.di.ecce.de conſe di.ij nihil.
o. ꝓ Mirsabilia.qð optauit Eccliaſtici.xxxvi c.ibi innonat ſigna ⁊ mu
tat mirabilia. de his mirabilibus dixi de cele.miſ.cũ marthe.ꝭ.requiſi⸗
uiſti. Et nũcalter tractando dicamus cũ theologis.qꝙ in hoc ſacramen
to notat᷑ mirabilis pꝛoductio.quia de celo nobis ꝓductũ eſt.⁊ ad voceʒ
ſacerdotis aperiunt᷑ celi.⁊c.de conſe.di.ij.quid eſt ſa nguis.qð figuratũ

Be reliquijs veneratione ſanctox.

audare iubemur dignuz

.XXXIII.

tidie pſit. de conſe.diſ ij.nõ iſte panis.= qui de eo mandncati neternum
nõ deficir. e.di: xpᷣs pa nis eſt. ⁊ hoc figuratũ fuit.iij. Reg.xix.poſt pn.vbi
helie fugienti ꝑ deſertũ viam vnius diei.⁊ tandem doꝛmienti. angelu⸗
ad caput eius poſuit panem ſubcinericium dicens ſurge ⁊ cõmode. quẽ
cum comediſſet ambulauit in foꝛtitudine abi illius.xl. diebus.=.xl. no

ctibꝰ.Et qui contẽnit vel neglicit huc panẽ ſu

ptõnis noſtre recenſemus memoꝛi
in quo a malo retrahimur ⁊ in bonoꝰ
cõſoꝛtamur ⁊ ad virtutũ gratiarum

ꝓficimus incrementa. in quo ꝓfecto

pficimus ipſius coꝛpali pꝛeſentia ſal

uatoꝛis.Alia nãq; quoꝛu memoꝛiam

agimus ſpiritu mẽteq; cõplectimur.

ſed nõ pꝓpter hocrealem eoꝛũ pᷣſentiã
obtinemus. QIn hac vero ſacramẽæ
tali chꝛiſti cõmemoꝛatione ieſus chꝛi⸗
ſtus pñs ſubalia quidẽ foꝛma in pꝛso

pꝛia vero ſubſtantia eſt nobiſcũ. Aſcẽ
ſurus enĩ in celu dixit apeſtolis ⁊ eo⸗

rum ſequacibus:ecce egovobiſcõ ſuʒ

omnibo diebus vſq; ad cõſimationẽ
ſeculi.benigna ipſos ꝓmiſſione cõfoꝛ
tans ꝙ remanerer ⁊ eſſercũ eis etiaʒ

pꝛeſentia coꝛꝑali.O digna ⁊ nunq; i-

termittẽda memoꝛia in qua moꝛtem

noſtrã recolimus moꝛtuam noſtruũq;
interitũ interiſſe.ac lignũ viuentiuz

ligno crucis affixũ fructü nobis attu
