ant eis peccata ſua cõfiteri volẽtes.Nõ religioſus quiſe
cundü ſtatuta ſuoꝛũ oꝛdinũ pꝛopꝛijs pᷣlatis cõfiteri debe
aunt. aut ab eis ne cõfitantalijs ꝓhibent᷑.abſoluãt ipſiſq;
penitẽtias ſalutares iniũgant,.infra ſibi deſignatos ter⸗
minos ad hmõi exercẽdũ officiũ conſtitutos. excõmuni
cationis vero vel alias ſentẽt ias ꝑ pᷣlatos latas cõtra ho
vel in eius fraudẽ den ũciamus irxritas ⁊ inanes. Nec cõ
ſfeſſi ipſis fribo peccata illa de quibo confeſſi ſunt eis ⁊ ab
ſoluti penitentes de illis ſacerdoribo pꝛopꝛijs teneant᷑.ſiẽ

etiã nõ tenẽtur iterũ cõſiteri.nõ ob.a cõſtõe generalis cõ

llij que ſano intellectu ne ſequatabſurdũ ꝙ ꝑ penitẽtiã
dDimiſſa peccata quis cõfiteri debeat.⁊ ꝙ liberatus debi
toꝛ adhucad ſoluendũ remaneat obligatus intelligẽda
eſt vt er ea patet de illis qͥ peccata cõfiteri alijs neglexet̃t
Sed ſacerdotes ipſi taliter cõfeſſis ⁊ abſolut aſtricti ſint
miniſtrare eucariſtie ⁊ extreme vnctiõis etiã ſacramẽtũ.

Sup confeſſione aũt facta fratribo memoꝛatis cũ decon

fiitentis ſolius pᷣiudicio ſi falſum dicat agaturin iudicio
anime ſue penitẽtie foꝛo.ſtabit᷑ ſimplici verbo illius qͥ ſa⸗
cxamenta petit pᷣdicta ⁊ dicit fratrib ſe confeſſum. Du⸗
os tñ caſus excipimus.ſ.ſi lacerdos aſſerat eũ excõicatuʒ
aut notoꝛie peccatoꝛẽ. ſed videat ne id dicat mendaciter
aut in dolũ vel fraudẽ.quia ſi hocegerit a delicto tali ni⸗
ſiplene ſatiſfecerit pᷣterq; in moete abſolui nequeat.nec ð
illo ad penitẽtiam aliter admittat᷑ Vt aũt dioceſanis ho
noꝛ debitus reſerueturpᷣcipimus.vt pꝛouĩtiales pꝛioꝛes
p̃dicatoꝛũ ⁊ miniſtri minoꝛũ oꝛdinũ pᷣfatoꝛũ ꝑ ſe vel alioſ
verbo vl ſcripto eis ſignificent ſe frẽs ad buius confeſſio
nũ audiendarum ⁊ penitentiarũ iniungendarũ officiuʒ

tie ſacẽm ꝓficiũt. Grã

elegiſſe.⁊ nõ nominando aut coꝛam ipſis ſiſtẽdo eos nec

illoꝛũ numerũ expꝛimendo petãt humilitera dioceſanis
eiſdem.ꝙ ijdẽ eleci fratres de ipoꝛũ bñplacito ⁊ licentia
Dictũ pũjᷣt in eoꝛũ c nitatibo ⁊ dioceſibo infra eis determi
natos fines offici. exercere. Qð ſi denegẽt vel infra tri⸗

duũ uõ cõcedãat extũc ijdẽ frẽs nihilomin auctoꝛitate ea
dẽ hmõi officiũ exequant᷑ Datã vero licentiã ꝑ dioceſa⸗
noꝛũ moꝛtẽ nolumus terminari. Per hoc aũt nõ intẽdi⸗
mus ſepedicti fratres qui ad hoc eligẽtur officiũ exer

cendũu plus habeãt in audiendis confeſſionibi ⁊ peniten
tijs iniũgẽdis.qᷓ; parrochiales ſacerdotes noſcunt᷑ habe
re Sicq; decaſib epᷣis ⁊ ſuꝑioꝛibꝰquos inferius annota
mus ac ſedi aplice reſeruatis ſe nullatinus intromittant
Obſeru ent ergo ſolliciti dicti fratres. ne ad cõfeſſiones
recipiant crimioſos crimibo ꝓ quibs ſolẽnis ẽ penitẽtia ĩ
dicenda. Wodo eodẽ excõicatos reſpuãt ⁊ cicos qͥ ꝓpt᷑
Delictũ irregularitatẽ aliquã incurrerũt. Incõueniẽs ei
exiſtimam vt a peccato abſoluat qͥ pniam ei debitã ĩpo⸗
nere aut irregularitatis penã peccati ſequelã vl excõica⸗
tionẽ q infligi᷑ maxime a iure.qñq; ꝓ crimie. que velab
ecclia.⁊ pↄſequẽs a pticipatiõe eccliaſticoꝝ ſacrop erclu⸗
dit.remouet᷑ nõ põt. Incẽdiarios ⁊ eoſq; qͥ t enoꝛmibſt

7, *% 7

irretiti peccatis, ꝙ eo rõnabilis ↄſuetudo pᷣſcripta cano⸗
nice in epatibꝰ aliqͥbo reuauit epis ſilr nõ admittãt.quã
ↄſuetudinẽ ex cãq iuſtead id animũ noſtru mouit ſolum
mõ circa volũtarie hõicidas falſarios eccliaꝑ ĩmunitat

⁊libertat ecchiaſtice violatoꝛes ⁊ ſoꝛtilegos appꝛobamꝰ.
Qð ſi foꝛſan anteq; ab eo qͥ ptãtẽ habet abſolui poſſint.

mos taliũ confiteri volẽtiũ veriſilr rimiat᷑ etiã in pᷣdictis

caſibo ſepefati frẽs eos confiteri volẽtes audiãt ipſiq; be

neficiũ abſolutiõis impẽdãt. Sed ſubeãtiuramẽtũ ꝓli

berari ſe ſuis epᷣis ⁊ excõicatoꝛibo pñtabũt excõicãtiũ ſuꝑ

his ꝓ quibs ab eis excõicati erãt ⁊ eoꝝꝑ ꝓ peccato hmõi
parituri mãdaꝶ.Verũ qꝛ pꝰ baptiſmũ iter cetera magis

ad ſalutẽ neceſſaria ẽ ppoſitõ verbo dei qͥ audiẽtes illud

qð eſt victoꝛia nta inſtruũtur in fide. docent᷑ fugiẽda fu⸗
gere ⁊ ſectãda ſectari.a qͥ ꝑ peccatũ lapſi reſurgut penitẽ

tieſ⸗ dis nobis ſollicirudo ĩcũbit. vt ta
les ad hec ꝓmoueant᷑ frẽs qͥ oleo dulcedis verbi eiſdẽno

ſtros foueãt ſi ubatos apertaeis nibenr increpationis

vino peccatoꝑ ſuoꝝ moꝛdeãt vulnera.eoſq; ad illa penitẽ

tie acrimonia purgãdũ ⁊ tergendũ puocent ⁊ inducant.

Ad id vero exequẽdũ ſciẽtia diuine legis expoſcit᷑deſide
rat᷑ oꝛdo. ⁊ vite itegritas etiã poſtulat. Scriptũ eſt eni.

Tu ſciam repuliſti.⁊ ego te repellã.ne ſacerdotio funga⸗
ris michi. qꝛ labia ſacerdotis cuſtodiũt ſciam ⁊ legeʒ exqͥ

rũt exoꝛe eius.alias ꝓut ad e ptinet ĩter petm̃ et petm̃
nõ poſſet diſcernere.nec pctõꝛ exiſtẽs dei debẽt narrare

iuſticias ⁊ teſtm̃ illiꝰ aſſumere ꝑ os ſuũ.Nã cꝰ vita deſpi
cit᷑ ↄſeqns ẽ vt ei pᷣdicatõ ↄtẽnat᷑. Quare decernimus:

vt pꝛioꝛes ⁊ miniſtri generales ⁊ pꝛouintiales pꝛedicato

rũ ⁊ minoꝛũ oꝛdinũ pᷣfatoꝛũ vel eoꝑ vic arij de diſcretox

cõſilio ad tã ſalubꝛe officiũ fratres diuina ſciẽtia doctos

Diſcxetione vigẽtes. vita pꝛobatos ⁊ exptos moꝛibꝰ. alio
quin diſtrict redqãt in futuro examine roem.eligant et

2è

Foliũ. LII.

afſumant. Sicenĩ quod pꝛedicabunt Bcdemi que Aegi
ent opetari ceſſabunt.⁊ in eis edificabitur popuj is v ,
bo pariter ⁊ exemplo. Ceterũ licet ſicut pꝛedicitur de

ceſſitate nõ ſit iterũ eadem confiteri peccata.tamẽ quia

pꝛopter etubeſcẽtiam que magna eſt penitentie pars vt

eoꝛundem peccatoꝛũ iteretur confeſſio reputamus ſnn
bꝛe diſtricte iniungimus. vt frarres ipſi confitentes dn
te moneant. ⁊ in ſuis pꝛedicationibus exhoꝛtent᷑. 68 in
ſacerdotibus ſaltem ſemel confiteantur in anno:aſſeren⸗
do id ad aĩarũ pꝛofectũ pꝛoculdubio pertinere. Poꝛ
ro vt circa ſepulturã apud loca eoꝛundem fratrũ e igerii
ſepeliri:⁊ poꝛtionem canonicam derelictis eiſdem fratri⸗

bus minime detrahendam nequeat in poſterũ dubitari
iubemus,.vt coꝛpoꝛa defunctoꝛũ que apud eoꝛundẽ fra⸗

trum loca elegerint dum viuerent ſepulturã pꝛofeſſiona

litercum crucethuribulo ⁊ aqua benedicta cantando ſeu
legendo officiu moꝛtuoꝛum vel pſalmos.⁊ alienas ingee
dientes parrochias poſſint aſſumere ad ſuas deferreec
cleſias tumulanda. De quibuſcunq; vero relictis pꝛefa⸗

tis fratribus in cõmuni vel ſingulis vltimis decedentiũ

voluntatibus.ſiue apud eos ſepeliẽdi ſinrſiue alibi nul/⸗
la per parrochiales ſacerdotes moꝛientiũ a qua fratres
ipſios liberos eſſe volumus cnnonica poꝛtio.vl multomi

nus per epiſcopos epiſcopalis quanta omnino cum eis

tãqᷓ; exempti nõ ſubſint.necetiam debita iure parrochie
ſi foꝛſan cathedralis defunctoꝛum eſſet parrochialis ec⸗
deſia. detrahatur. ¶ De funeralibus autem medietate
ſi commode diuiſionem recipiant.alias eiuſdẽ mediera
tis eſtimationẽ ſoluant parrochiali eccleſie ⁊ ſacerdotib⸗

antedictis. Funeralia vero intelligũtur hoccaſu que
cum funere deferuntur. Decandelis vero quas fratres

poꝛtant poꝛtio non petatur. ¶ Moneant autem ijdẽ fra

tres ⁊ pꝛo poſſe inducant confitentes ſibi.vt de pꝛopꝛijs
bonis parochidiib⸗ eccleſijs eoꝛũq; ſacerdotibus cõpe⸗
tenter relinquant ⁊ que eis debẽt.parrochialia iura red⸗

dant.ad hoc nõ murmuret queſum ſecularis clerus.nõ

gerant moleſte pꝛelati quod circa pꝛemiſſa ſic duximꝰ ꝓ
uidendum. Attendant quanta ex his que in pꝛimis duo
bus articulis ſtatuta ſunt ſalus animarũ pꝛoueniat.Ad
uertant quanta tollantur iurgia ⁊ patenter conſiderent,
eoꝛum onera ci alijs noſtro beneficio ſalubꝛiter ? qua
ineceſſario partiunt᷑ Circa tertiũ vero articulũ diligen⸗
ter intelligant. ꝙ fratres ipſi hoc ꝑ pꝛiuilegia romanoꝛuʒ
pontificum eis benigne conceſſa ante conſtitutionẽ ean⸗
dem hactenus habuerũt. Quodq; ſunt paupes nichil
habentes ſinguli nec in communi ruſtica pꝛediaimo nec

vꝛbana vel mobilia eoꝛũ alteri vel etiam vniuerſi.mendi

cant victum querunt veſtitum.et eatenus ſuſtinere poſ⸗

ſunt quatinus vel viuoꝛũ pietas aut moꝛientiũ caritas

eis neceſſariaſubminiſtrat. Quis ergo nõ miſereatur.eo

rum. qui omnia voluntatem habendi etiam reliquer=r

Quis nõ comp atiatut eiſdeʒ operantibo tam vtiliterĩ

agro pꝛedicto. Certe nullus.niſi qui triturãtis bouis os
impie alligare velit, aut eos ſubtractis alimentis necare
Diaves patrimonij onera ipſa nõ habẽdi neceſſitatenõ
u

ſtinent. ⁊ a curialibo res eccleſijs vel pijs lo? donatas
a qrte pᷣſtatione ſeu lucratiuoꝛuʒ inſcriptionibo lex facitĩ⸗
munes.relicta paupetibo nõ patiũtur falcidiaʒ.et legata
ad fabꝛicã vel pꝛo oꝛnamẽtis eccleſijs aut ad diuinũ cul⸗
tum perpetuũ ſolutioni nõ ſubiacent canonice poꝛtõnis
Pauperes aũüt vt dictũ eſt ſunt fratres.7 quod eis relin
quitur.aut in ſua alimenta erogant aut in fabꝛicam ſiue
in cultũ diuinũ ⁊ eccleſie oꝛnamenta cõuertunt.pꝛopter
quod nos qui debemus intelligere ſuper egenum ⁊ pau
perem ⁊ nõ obliuiſci eoꝛũ cum humanitatis ſit etiam ſe⸗
cularis pꝛincipis pꝛoſpicere egenis et dare operam. vt
pauperib alimẽta nõ deſint, nõ tam pieqᷓ; quodãmodo

—

iuſte in eodem articulo egimus egenos eoſdem vtpᷣmit⸗

titur reddendo fratres abonere canonice poꝛtionis exe⸗

ptos. Hecaut dicta cõſtitutione que incipit ſuper cathe
dram qu penitus reuocamus. alijſq; quibuſcu conſti
tutionibo ſpecialibus ⁊ generalibus ſtatutis pꝛiuilegijs

indulgentijs ſub quacunq; foꝛma verboꝛum conceſiis.

etiam ſi de ipſis de verbo ad verbum vel aliquoꝛum no⸗
minibus in noſtris litteris opoꝛteret fieri mentionem.cõ

uentionibus pactis iuramentis ſententijs ⁊ conſuetudi

nibus contrarijs nequacq; obſtantibo inuiolabilirer obß⸗
uari ſancimus. Nullus etgo omnino hominü liceat hac
paginam noſtroꝛum ſtatuti denunclationis exemptiõis
pꝛeceptoꝛum appꝛobationis iuſſionis voluntatis reuo⸗

cationis ⁊ ſanctionis infringere, ſi quis autẽ? cetera.

„ 14

4 Clemens quintus.
Eruite ariſſimi filij noſtri philippi regis frã
coꝛum illuſttis ſincere affectionis ad nos ⁊ ec
cleſiam romanam integritas et pꝛogenitoꝛuʒ

ſuoꝛum pꝛeclara merita meruerun t. ¶ Ceruit inſuper
regnicolarum puritas ac deuotionis ſinceritas.vt tã re⸗

gem qᷓ;ᷓ regnü fauoꝛe beniuolo pſequamur. ¶ Minc eſt

ꝓnos regi ⁊ regnopꝑ diffinitionẽ: declarationẽ bone me

inoꝛie Bonifacijpape.vij. pdeceſſoꝛis noſtri qui incipit.
Vna ſanctq.nullü volumus vel intendimus pᷣiudicium
generari, nec ꝙ per illa rex regnu ⁊ regnicole pᷣlibati am

plius eccleſie ſunt ſubiecti romane qᷓ; antea exiſtebãt Sʒ
om nia intelligant in eodem eſſe ſtatu quo erant ante dii
fini tionem pᷣmtam tam quantũ adeccleſiam qᷓ; etiaʒ ad
reg

em regnum ?⁊ regnicolas ſuperius nominatss.
Depenmttentijs 2 remiſſionibus.
¶ ;Bonifacius octauus.

ad honoꝛabilẽ baſilicam pꝛincipis apoſtolo⸗
runm de vebe cõceſſeſunt magneremiſſiones
indulgentie peccatoꝛũ. Hos igitur qui iuxta officij no⸗

ſtri debitũ ſalutẽ appetimus etpꝛocuramꝰlibentiꝰſingu

loꝛũ hmõi remiſſiones ⁊ indulgentias omnes ⁊ ſingulas

ratas ? grates habẽtes, ipſas auctoꝛirate aplica cõfirma
mus ⁊ appꝛobamus ⁊ etiã innouamꝰ.vttã beatiſſimi pe
trus ⁊? paulapoſtolice eoampliꝰ honoꝛẽtur.quo ipſoꝛuʒ

baſilice de vꝛbe deuotius fuerinta fidelib ſrequẽtate.et
fideles ipſi ſpũaliũ largitione munerũ ex hmõi frequen
tatione magis ſenſerint ſe refertos. Nos de ommpotẽtꝭ⸗
dei miſcdia ⁊ eoꝛundẽ aploꝛũ eis meritis ⁊ auctoꝛitate cõ
fiſi de fratrũ noſtroꝛũ cõſilio ⁊ aplice plenitudine ptãtis
oĩb in pᷣſenti anno milleſimo trecẽteſimoa feſto natiui⸗
tatis dñi nt̃i ieſu xpᷣi pterito ꝓxime inchoato et in q̃libet
anno cẽteſimo ſecuturo ad baſilicas ipᷣas accedẽtib reũᷣ
tent᷑ ve penitibꝰ⁊ofeſſis vlłqͥ vere penitebũt ↄfitebũtur
in hmõi pñti ⁊ q̃libet cẽteſimo ſecuturo annis non ſolum

plenã ⁊ largioꝛẽ.immo pleniſſimã omniũ ſuoꝛum cõcedi

mus ⁊ concedimus veniam peccatoꝛu. Statuentes vt
qui voluerint hmõi indulgentiea nobis conceſſe foꝛe ꝑti

cipes ſi fuerint romani ad minus xxx. diebus continu⸗

is ſeu interpollatis ꝛ ſaltem ſemel in die. Si vero pegri⸗
ni fuerint aut ſoꝛoꝛes ſimili mõ diebus xv.ad baſilicas
eaſdem accedant.v nuſquiſq; tñ plus merebitur ⁊ indul

gentia efficacius aſſequitur. qui baſilicas ipas amplius

⁊ deuotius frequentabit.Nulli ergo omnino hominum
⁊c, Datum ⁊c.
De ſententia excõmunicatõis ſuſpẽſiõis ⁊ interdicti.
. QBonifacius octauus.
rcõmunicamus ⁊ anathematiʒamus ex parte dei
omnipotentis patris ⁊ filij ⁊ ſpirituſſancti auctoꝛi⸗
tate quoq; beatoꝛũ apoſtoloꝛum petri ⁊ pauli ⁊ no
a omnes clericos religioſos ⁊ laicos vtriuſq; ſexus.ſi⸗

ue ſint familiares curie ſiue alij vndecunq;.qui aliquod

pactum fecerint.ſeu aliquod paruũ vel magnum pꝛomi

Ntiquoꝛũ habet fida relatõ, q accedentibus

ſerint velpꝛomiſſionem teceperint.aut ex pacto ſiuepꝛo
miſſione occulta vel manifeſta facta ſub generalibo ⁊ ple
narie non expꝛeſſis aperte verbis quicq;ᷓ dederint aut re
ceperint magnum vel paruumvel pꝛomiſſionem de qua
cunq; re aut vtilitate pꝛopter hocconſequenda fecerint.
vel receperint pꝛo aliqua iuſticia ſiue gratia pꝛo ſe aut ꝓ
alio in cauſis vel in iudicijs ſeu alias ꝑ litteras aplicas
quibuſcunq; modis apud ſedem apoſtolicaʒ obtinẽda.
erhanc ſententiam ad pꝛomittentes ⁊ acceptantes dan⸗
tes ⁊ recipientes duximus extendendaʒ. Illos quoq; qᷣ
aliquem ſciuerint culpabilem in pꝛedictis nobis infra
dierum trium ſpacium nõ retulerint.vel alicui per queʒ
ad nos verbum fideliter pꝛoferatur ſimili decernim ſen
tentie ſubiacere. Decernimus etiam.vt nullus hancin⸗
currens excõmunicationis ſententiam pꝛo pꝛedictis vel
aliquo pꝛedictoꝛum abſq; ſpeciali mandato noſtro abſo⸗
lutionis beneficiuʒ valeat obtinere.niſi foꝛſan ad nos ha
bere acceſſum nõ poſſetin moꝛtis articulo conſtitutꝰ nec
etiam ad abſolutionis gratiam admittatur. niſi pꝛiꝰ qð
pꝛimum dedit vel recepit integraliter pauperibo largiat
Juſticiam vero ſiue gratiaʒ ſic obtenta nullius pꝛoꝛſus

eſſe momentivolumꝰ.omniq; ſtatuimus carere effectu?z

roboꝛe infirmitatis.Sed et ſcienter vtentes ipſis ſimili
ſententia excõmunicationis aſtringimus ⁊ reſeruantes
nobis abſolutionem eoꝛum ⁊ cuʒ pꝛemiſſis in omnibus
ad penas ſimiles obligamus. V¶ Igem⸗
Mouide attendentes.ꝙvt frequentius q;uis non
ine culpa. tamen multoꝛum interdicti ſententiep
ferũtur. Quodq; ſunt nõnulli iudices nimis pin
tiad pꝛoferendas eas non etiã in negocijs ſiue cauſis q̃
interdũ plus cupiditatis qᷓ; caritatis radiceꝑſpicuis in⸗
dicijs pꝛocedere arguuntur. Quodq; interdicti rempo⸗
re diuina oꝛgana ſuſpendũtur etlaudes nec ecdeſiaſtica
ſacramenta miniſtrantur vt ſolent. tollũtur moꝛtuis ſeu

minuuntur ſuffragia pᷣſertim per oblationem frequentẽ

hoſtie ſalutaris. Adoleſcentes ⁊ paruuli ꝑticipantes ra⸗

rius ſacramenta minus inflammantur: ſolidantur in fi

de:fideliũ tepeſcit deuotio hereſes pullulanr ⁊ multipli⸗
cant᷑ pericula animarũ. Pꝛeſentis conſtitutionis pꝛoui
demus edicto. vt nulla pꝛouĩtia ciuitas caſtrum villa lo

cus territoꝛium vel diſtrictus auctoꝛitate oꝛdinaria vel

delegata ſupponatur ecdeſiaſtico interdicto pꝛo pecuni
ario debito vel pꝛocuiuſuis monete vel pecunie q;titate
quacunq; occaſione vłcauſa ſeu quouis queſito coloꝛe p
eo maxime ꝙ ipſoꝛũ domini rectoꝛes ſeu officiales qᷣcun
q; nomine cenſeantur.aut incole ſeu habitatoꝛes aurſin
gulares perſone ipſoꝛum ſtatutis vel ſtatuendis oꝛdina
tis rel oꝛdinandis terminis huiuſmodi debitum ſeu q;⸗

titatem nõ ſoluit hactenus aut in antea nõ pſoluet. nos

enim vt nunc decernimus irritum ⁊ inane ſi ſecus hacte
nus extitit attentatum vel contingerit attentari illudq;
inuocamus omnino. Non obſtantibus quibuſcunq; cõ⸗
tractibus obligatiõibꝰpactis conuentionibus ꝓpoſitio
nibus ſubmiſſionib fideiuſſionibus conſenſib ꝓceſſibꝰ

e erpec.benefi in epiſco. alioꝛũ

⁊ ſententije ſupꝑ hoc habitis vel habendis.iuramentoꝛũ
penarũ ſpiritualiũ et tꝑalium ſeu multarũ vel quacun⸗
q; alia infirmitate vallatis:niſi talis ſuppoſitõ interdicti
hactenus foꝛet facta vel inãtea fieret de apoſtolice ſedis
ſpeciali licentia: expꝛeſſa ꝑipſius ſedis patẽtes litteras
Spparear
BDe expectantibus beneficiũ in ep̃atu alioꝛum.
Ohannes epiſcopus ſeruus ſeruoꝝ dei ad ppetuam
dei memoꝛiã. Sedes apoſtolica in ſuis actibus veri⸗
tatẽ pꝛoſequens lucẽamans libẽter euitat nodoſe am
biguitatis inuolutionẽ.illamq; ſempꝑ in ſuis oꝛdinationi
bus reſeruare cautela intendit vt deillis pꝛoueniat com
modũ quod alijs nõ immineat detrimentũ. Sane pᷣdi⸗
ctead diuini cultus augmẽtũ ⁊ ſalutẽ populi quẽ in nõ⸗

nullis ciuitatibus ⁊ dioceſib ſic multiplicarat altiſſimꝰ.

ꝙin earũ ſingulis ſinguloꝛũ vultus nequibat vt condecʒ

vnicus paſtoꝛ inſpice aut alias partes boni paſtoꝛis im⸗

plere:ſalubꝛiter intendẽtes in ipſis dioceſib:quarũ non
nulias in duas ⁊ aliquas in plures dioceſes duximꝰ di⸗
uidendas certas ciuitates ac ecdeſias ereximꝰ cathedra
les.quarũ ſingulis diſtrictas pꝛopꝛias ⁊ limitares dio⸗
ceſes iuſſimus aſſignari.verũ qm plures ante oꝛdinatio
nem ſeu diuiſionẽ noſtrã hmõi tã a nobis qᷓ; a pᷣdeceſſoꝛi
bus noſtris romanis põtificib apoſtolicas obtinuerũt
litteras ſuꝑ beneficijs eccleſiaſticis in ipſis tũc integris
dioceſibus vacaturis.quarũ nõnulle reſtant adhuc exe⸗
cutioni mandande. Nos amouere volẽtes cuiuſſibet du
bitationis ſcrupulũ.q circa gratiarũ executionẽ ſuꝑ hu⸗
iuſmodi beneficijs conceſſarũ poſſet foꝛſan incidere er ꝓ
uidere conſiderãtes attentius ꝙ ꝑoꝛdinationẽ ſui diui⸗
ſionem noſtrã pꝛedictaʒ ius ad rem expectannbus dicta
beneficia antea ↄpetens ex ratione imitari non debet.
qui adeo efficax in diuerſis dioceſibus maneat. ſicut in
ipſis quondam integris pꝛius erat.auctoꝛitate pᷣſentiuʒ
declaramus.ꝙ omnes ⁊ ſingule gratie ſuꝑ beneficijsva
caturis ante diuiſiones hmõi in ipſis quondaʒ integris
dioceſibus a nobis velpᷣdeceſſoꝛibꝰnoſtris pſonis qͥbuſ-
cũq; conceſſe tam in ipſis quondã nũc diuiſis q; in alijs
dioceſib deciſis ab illis eiſdeʒ modo ⁊ foꝛma poſſint ſuo
oꝛdine ꝑ executoꝛes mũdanos ⁊ alios ad quos id ptine⸗
bit ad debitam executionẽadduci. quibo ante diuiſiões
ſepefactas poterant ⁊ debebant. Item etiam declaramꝰ
quo ad litteras apoſtolicas iuſticiam continentes.vt vi⸗
delicet iudices dati perillas in cauſis quarũlibet perſo⸗
narũ quenũc de hmõi dioceſibꝰ dimiſſis exiſtũt poſſint
iuxta ear tenoꝛem pꝛoĩde pꝛocedere ac ſi dicte dioceſes
de quib mentio in litteris eiſdeʒ habetur integre remãa⸗
ſiſſent. Nulli ergo omnino hominũ liceat hanc paginam
noſtre declaranonis infringere vel ei auſu temerario cõ
traire.ſi quis aũt hoc attentare pꝛeſumpſerit indignatio
nem omnipotentis dei ⁊ beatoꝛũ petri ⁊ pauli apoſtoloꝝ
eius ſe nouerit incurſurum. Oatum auinione cal.nouẽ.
pontificatus noſtri anno ſecundo.
F Finis pꝛeclarus puius opuſculi.

n⸗ — E

— — — — - — — —

.
6

— — — — - — =ẽõ — — — — 2

VVLVVV . 1 x . . . 8 = —

— . . ——ð

= —

—

. .
=
* = = R 2
—— — ” — ”M R

2
ð

S

õ

M

.
„
4

S

*
6
.

õ
ðS

S
—–
—„
RKLZ
4

4

2
=
s
e= *j
=
2W

.

.
—

.
õ

s
.
.
— * — .

.
SDW

Sð

bhen

„

tionis rõ

aſcendit. Inter canoni⸗
ſtas ⁊ cõmentarios hoc
nomẽ viguit. Habuimꝰ
eni iohannẽ theutonicũ
pᷣferendum nõ ex oꝛdine
ſed ex fructu. Johanneʒ
Lſpanũ.Jo.fauentinũ.
Jo.de faucona. Jobᷣ.de
ancona. Jo.de deo. etiã
hyſpanũ. Jod e lãgucel
la ceſanateñ. Jo.mona⸗
chuʒz cardinalẽ.ego etiã

qui minoꝛ ſuʒ inter.xij.

doctoꝛes collegij bono⸗
niẽ.me quartũ fuiſſe io⸗
hannẽ.nũc inter eos cõ⸗
mẽtatoꝛes ſolus.ſed int

cõmentatoꝛes decimus

de nigro foꝛte papiruʒ
non dignũ occupare mẽ
bꝛanã.Et qꝛ ꝓut patet h̊
in exoꝛdio etiã cõpoſito
res iurium vix pñt tam
clarũ certũq; ſtatere.qͥn
dubia multa relinquãt.
excuſabilis ero ꝙ in hac
pma lectioue vel gloſa⸗
tione ſingula non perfe⸗
cte rimant᷑. Nam etiã in
rebo experimur. que na⸗
turaliter gen erant᷑ ꝙ in
eis paulatim de imperfe
cto ad ꝑfectum venit᷑.ſic
⁊ qui de veritatis cogni

tione a pncipio parũ at⸗

tingunt.poſtea quaſi pe⸗
detentim ad quandam
plenioꝛẽ veritatis mẽſu

ram ꝑuen mt. git᷑ ſub B

excuſatiõis clypeo lʒ va⸗
rijs occupatꝰper fiduci⸗

om clemetie diuine has

kRolatu tñ

Folinm.II.

Ohannes.gratioſum hoc nomẽ per interpᷣtationes de⸗
riuationes vel ethimologias extollere nõ eſt meũ.ſuſpi⸗
patet.Eſſet eciã ̊ refricare notiſſima. in apo
hoc nomẽ ſuper cetera viguit. xxij. Eſt eni ipſe
qui loquit᷑.cum tñ reli

qua romanoꝝ põtificũ noia. xi.

—

5 trãſcẽderũt numerũ. ad quẽ etiaʒ ſoliꝰ bñdi cti nomẽ

Yncipiũt conſtitutides clementis

pape quinti vna cuʒ apparatu domi⸗
ni Johannis andree,

ſeruus ſeruoꝝ
dei. Dilecð fi⸗
uerſis bono⸗

L bus ſalutem 2
aplicam benedictionẽ. ¶ Qm̃ nul

la iuris ſancio qᷓntũcunq; ꝑpenſio di
geſta ↄſilio ad humane nature varie
tatẽ machinationes ei inopinabi⸗
les ſufficit. necad deciſionẽ lucidum
ſue nodoſe ambiguitatis attingit. eo
pᷣſertim ꝙ vix aliqͥd adeo certũ clarũ⸗

q; ſtatuit.qͥn ex cauſis emergentibo qͥ
bus iura iã poſita mederi nõ pñt.in

dubiũ reuocek. ¶ Quia etiã abado

leſcẽtia viti ꝓcliii ad malum ſenſua⸗
litas pumana declinat:per qð moꝛuʒ
ſubuerſio in clero ⁊ populo frequent᷑
obꝛepit neceſſaria eſt ſupioꝛis auẽtas
vt ta ꝑ determinatiõis opoꝛtune ſuf⸗

fragiũ tollat ambigua. lites auferat.

altercatões dirimat. obſcura ſi uicci⸗
dat. qᷓ; ꝑ cultoꝛis ꝓuidi ſarculum ex

Dhaänes es

lijs doctoꝛibꝰ?
ſcholaribo vni

nie cõmoꝛanti

fDigeſta. alibi dicitur decocta. xxxv.q.ix.

dẽ oſe. di. v.ne tales.⁊.c.penul.Jo.an.

aplice, ? hec bene cõueniũt

gUartetatẽ.ſumi potuit de coꝛ auẽ. de reb ec.non alie. S vt autẽ in

Pein, coll. ij. de inſtru. caute. poſt pᷣn.coll.vi.

Machinatiõcs.quaſi aſtuta ingenia.quid ẽ enĩ ꝙ homo ſel dedi⸗

titpet vicia ⁊ vtutes inſeratꝰcoꝛrigat
exceſſus.mmoꝛeſq; refoꝛmet. ¶ Hec
ſane ſelicis recoꝛdatiõis clemens pa
pa quint pᷣdeceſſoꝛ noſter pꝛudenter
attendens.⁊ ꝓuide cupiens defoꝛma
toꝝ refoꝛmationẽ pſpicere ſoluere dif
ſicilia ac ſanctiões queſtionib⁊ nego

cijs iminentibo conſonas ꝓmulgare.

W¶ Ducdũ nedũ in cõcilio vienẽſi qͥn⸗
etiã añ ⁊ poſt ipſuʒ conciliũ ↄſtitutio
nes plurimas edidit.in quibꝰ multa
vtilia ſtatuit atq; ſalubꝛia.et nõnulla
dubia in iudicijs ⁊ extra frequentata
decidit. ¶ Erlz eas collectas in vnü
volumẽ⁊ ſub cõgruis titulis colloca⸗
tas mittere decreuiſſet⁊ dare in cõe
ſhᷣiect.aſſidua tñ occupatio circa ma
gna.ac ſoꝛt humane coditio que ipᷣm
de medio ſuſtulit in cã fuerũt.quare

ſuũ in hac ꝑte ꝓpoſitũ non impleuit.

¶ Nos etiã qui ſicut eidẽ licet ĩmeri
ti in apoſtolat'officio dño permitten
te ſucceſſimꝰ.ſic ⁊ in affectus plenitu⸗
dine in his que chenalu vniuerſt cõ
cernunt ſucceſſiſſe debemꝰ tot gradi
bus agẽdis.⁊ arduis fuimꝰa nte pꝛo
motionis exoꝛdio circũſepti.qð tam

ex hqᷓ; ex cauſis rõnabilibus alijs.qᷓs

ſub ſilẽtio pꝛouidimus cõmittẽdas.
pᷣdictas vobis cõicare conſtitutiones

tus malicie non adueni
at i uæc. vt hi qui ſe ob.
ꝓhi.poſt n. coll. vi.
i ¶ Nodoſe. de v. ſig cũ
olim.⁊ de reliqᷣ.c.vno.iĩ
pꝛin.li.vi.
lꝛ ¶ Ambiguitatio. de
triplici ambiguitate iu⸗
ris facti ⁊ ꝑſone. no.xx/⸗

*

lUir.innuit fieri poſ

ſe. de cog.ſpi.c.ij.

m Mederi. facit in
auẽ.hec ↄſtitutio innoẽ.
cõ.in bᷣn.colł.viej.
n Pꝛocliui.xx.q.iij.
peliuꝰ.facit.xij.q.i.c i.⁊
in auc.de mo.ꝭ.ſi qͥs igi
tur.ad fi.colł.i.⁊ dicitp
cliuis q̃ſi pᷣceps pꝛõpta
facilis vel inclinabilis.
o & Senſualitas. de
hac de ſacra vnc.c. vno.
v. in vertice.⁊ ꝑ hãc ap⸗
petimꝰ delectabilia coꝛ⸗
poꝛi ⁊ fugimus nociua.
nec oĩo põt extingui.vt
dicã · de here. ad noſtrũ

p Dbꝛepit. quaſi latẽ

ter ſubintrat. ⁊ idẽ ver⸗
bum.lxi.di.nullus inui
tis ⁊ de cele.miſ.cũ crea
tura.⁊ .de ſta.mo. ne ĩ
agro. in pᷣn.
q OQ Determinationis.

fa cit· de ele.ne romani

in pꝛin. “
rAlter catiões.q̊ ad
verboꝝ certamina.
8 ◻Buccidat. reſpicit
pð pꝛius dixeratvſq; ad
v. qꝛ etiaʒ. qð dicitur in

clementinas gloſanggasss“
aggredioꝛ. Eſt autẽ ſciendũ ꝙ iſte dñs iohãnes pontifex induſtrioſus ⁊
mundus ſimoniã fugãs ⁊ iuſticiam amõs.ſcientia magnꝰ.ſtatura pu⸗
ſillus.conceptu magnanimꝰ pꝛius iacobus vocabat᷑. De hac vᷣo muta
tione noĩs ⁊ alijs que ud ſalucationẽ hanc recipiũt.dic vt no.in ſaluta
tione glo.li.vi.Diuido autẽ hoc pꝛohemio pꝛeter datã in quatuoꝛ ꝑtes
aut in duas.⁊ ſcðam in tres vt ibi.In pᷣma ponitur ſalutatio.vſq; ibi.
OQm̃.ibi exoꝛdiũ vſq; ibi hec ſane:ibi narratio vſq; ibi. vniuerſitati.ibi
concluſio vſq; in fi. ,
b ¶ Em̃ nulla.exoꝛdium. Eſt ſciẽdũ ꝙ cle.ſuo exoꝛdio ad inſtar inno⸗
centij.iiij. ⁊ grego.x.narrabat qũo conſtitutiões quaſdam añ conciliũ
⁊ in concilio vieneñ.⁊ poſt conciliũ pꝛiomulgauerat. quib pꝛecipicbat
vti in iudicijs ⁊ in ſcholis. Johannes autẽ deciſo ſub bulla illo pꝛohe⸗
mio clementis ponit phemiũ ſuũ cum exoꝛdio. Sed cũ habeamꝰ tria
exoꝛdia.Gꝛego.ix.bonifa.viij.⁊ ioh.xxij.in quo differant videamꝰ. Et
dico ꝙ grego· in ſuo exoꝛdio pᷣncipaliter oſtẽdit qualiter emanauit ius
poſitiuũ ⁊ ipſiꝰ iuris effectum. ⁊ ibi pleniꝰ dixi. Bonifa,.in ſuo exoꝛdio
recognouit ꝙ ex debito regiminis ſibi cõmiſſi bʒ intendere ſubiectoꝛũ
cõmodis.qui dicit ſe ſollicite focere noua iura condendo ⁊ antiqua de
clarãdo.vt tollat ipſoꝝ lites ⁊ ſcandala. Johes autẽ in hoc exoꝛdio vo
lens exccuſare multiplicationẽ ↄſtitutionũ ⁊ voluminũ quibus ꝓuidet
Eccłs.vlti.c.ſic dicẽs faciendi ↄſtitutiones ⁊ volumina ⁊ libꝛos nullꝰ
eſt finis. ⁊ dicit ꝙ pncipis auẽtas nccria eſt ter duo.pꝛimo qꝛ ius po⸗
ſitiuũ quantũ cũq; mature certe ⁊ clare cõpoſitum nõ ſufficit ad caſus
emergentes ꝓpter qð opoꝛtuna ẽ ⁊ neceſſaria declaratio pncipis.ſcðo
qꝛ bõ pꝛonus ad malũ facile moꝛes ſubuertit pꝛopter qð eſt nccria bᷣn⸗
cipis ptãs ad inſerẽdas virtutes ⁊ vicia extirpãda.Patet ꝗ̊ q in his tri
bus exoꝛdijs nulla ẽ incultatio ſuꝑfluitas vel repetitio qũo autem exoꝛ
dientiũ ꝓpoſito pᷣdicta cõueniant per ſeipfumpatet.
c Juris.humani poſitiui ſit canonicũ vel ciuile ſinodale vel munici
pale.naturale vᷣo vel diuinũ moꝛale ẽ ĩmutabile.v.di.in pᷣn.Et eſt ꝑfe⸗
ctum.qꝛ manauit ab illo qui nõ nouit imperfectũ opꝰ.de ba.maioꝛes.
v. ſed adhuc.
d Sanctio.hic ⁊ · v.hec ſane.late ſumit᷑.nã ponitur ſtricte ꝓ conſti
tutione penali.vt no.iij.diein ſümg. “
e¶¶Perpenſo.q̃ſi ꝑfecte pẽſato ⁊ deliberato. br ſile verbũ de pac· c,/vlt.

a ¶ Sarcinũ.inſtrumentũ q̊ euellunt male ⁊ inutiles her (ipſo v.qꝛ.
be que naſcunt᷑ inter bonas.q ð boñ.vocant roncare.Eſa.vij.in fi. Ue⸗
pꝛes ⁊ ſpine in vniuerſa terra.⁊ oẽs mõtes ſarculo ſartient.Et.i.Regũ
xiij.in fi.Deſcendit oĩs iſrael.vt acueret vnuſquiſq; vomerẽ ſuũ ligonẽ
ſecurim ⁊ ſarculũ.differẽtia inter fullonẽ ⁊ ſarcinatoꝛẽ.inſti.man.i fi.
b Inſerat.Hicre.i.de maio.⁊ obe.ſolite.vᷣ potuiſſes.
c Refoꝛmet.de accuſa.ſicut olim.
d Q·Hec ſane.narratio ponẽs ⁊ cõmendans actũ clementis illiꝰ.⁊ pꝛo
pꝛiã tarditatem excuſans.

eæe OPapa.i.admirabilis.et dicita pape qð eſt interiectio admirãtis.

⁊ vere admirabilis.qꝛ vices dei in terris gerit.inde dixit ille anglicus
in poetria noua. Papa ſtupoꝛ mũ di.⁊ circa finẽ. Qui maxima rerum.

nec de es nec hõ.quaſi neuter es inter vtrũq;. Ethimologia vo nois ẽ

f ¶ onſonas.iiij.di.erit autem. (i.pater patrũ.
g. Ante.iſte ſole emanauerũt ante cõciliũ.de iudi.dudũ.de imu. ec.
qm̃.de ſent.ex.ex frequentib.relique oẽs in concilio vel poſt conciliũ.
vt in ipſarũ ſubſcriptionib patebit.
Decidit.concoꝛ.ꝓhemiũ grego.ix.
iIn vnũ volumẽ.nõ tamen ſub noie libꝛi.vñ male dicũt qͥ allegãt
vij.libꝛũ Mam ſi ſub noie libꝛi cõpoſuiſſet conſtitutiões que emanaue⸗
rũt poſt compilationẽ ſexti.iuxta moꝛẽ inſerte fuiſſent. Itẽ h̊ expꝛeſſiſſet
lꝛ Dare.no.ꝓ eo quod in fine dicam. (vtfecit in phemio ſexti
ISorꝛtis.ſumit᷑ hic pꝛo foꝛtuna vel euẽtu.ſic.xxvi.q.ij.ſoꝛs alibi pꝛo
ſoꝛtilegio.ð ſoꝛtile.c.i.alibiꝓ capitali.de vſu.c.i.⁊.ij.alibi ꝓ parte vel
poꝛtiõe.de pꝛeben.cum vᷣm.xxi.di.cleros.in pꝛin.
m ꝙ De medio.i.de hac vita.que quare dicatur mediũ habes xxiij.q.
n Mon impleuit.concoꝛ.de pig.c.iij. iiij hec autem vita.
o Permittẽte.⁊ foꝛſan agente oĩa enim que fiũt aut iuſto iudicio fa
cit aut ſuo ꝑmiſſu ita fieri ſinit.xcvi.q.v.nec mirũ.v.nec ideo.
p Compendiũ.quod eſt bꝛeue ⁊ vtile.de h̊ de reſcrip.diſpen.li.vi.
q ¶ Loncernũt.quaſi ſimul cernũt vel conſpiciunt.
r Debemꝰ. dʒ ergo ſucceſſoꝛ ꝑficere factũ pꝛedeceſſoꝛis.xij.q.v.qꝛ Jo.
lxiij.di.c.ij.de reſcrip.lr̃is.vbi de hoc.⁊.xi.q.iij.ſi epᷣs ante.
8 Lircũſepti.i.circũdati vel vndiq; cincti. ð
tGSilentio.ſit rectoꝛ diſcretꝰ in ſilentio.xliiij.di.ſit rectoꝛ.in 3

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Copyright 4/1999 VXVMaster Gmbhi wWwWW.yXymaster. com