ſeck⸗ ſi de here.excõicamꝰ.S.ſane.ſuꝑ.i.glo.poꝛtãtes ſaracenis merces
ꝓhibitas.vt ſcripſi de iudeis quod olim.ſuꝑ glo.ij.⁊ piratas.de hoc de

rap.excõicationẽ exigentes vel iponẽtes noua pedagia.de cen.innoua⸗

mus,.falſarios lr̃arũ papaliũ.de cri.fa.ad falſarioꝝ ⁊ his ſi. .
d Papa. in inferioꝛibo ⁊ locũ nõ hʒ.ſaluo eo qð dicitj.ti.i.q;uis.
e Specialiter.nõ ſufficeret ́̊ generale mandatũ de citãdo talem niſi
papa ſpaliter erpᷣmat citationẽ fieri per hanc foꝛmõã. f ¶Ex certa
ſcia.idẽ verbũ de of.dele.paſtoꝛalis.S.pꝛeterea.⁊ vide qð ibi no. Jgno
rantia opponit᷑ ſcie de oꝛdi.ab epi.c.i.de ſen.ex.cũ illoꝝ.ſicut erroꝛ opo
nitur conſenſui.ff.de iuriſdi.o.iu.ſi ꝑ erroꝛe. ⁊ canon dicit ꝙ ꝓꝛiũ er⸗
roꝛis ẽ appꝛobare falſum ꝓ vero.xxxviij.di.q;uis.⁊ alibi ꝙ errare ẽ ali⸗
ud ꝓ alio putare.xxij.q.iij.in quibo cadit tñ erroꝛ in ignoꝛantiã vt in pᷣ
dicto.c.q;uis.q̃re lr̃a iſta videtur ercludere mandatuʒ ꝙ papa faceret
per ignoꝛantiã vel erroꝛẽ ac ſi intendat ꝙ reqritur certa ſcia ꝑ quã intẽ
dat tollere ius cõe qͥ dʒ citatio ſieri ꝑſonaliter vel ad domũ.vt li.nõ cõ
te.qm̃ S.poꝛro.de eo qͥ mit.c.fi.cũ ſuis cõcoꝛ.j.ti.i.c.i.⁊ reqͥrendi ſunt

amici.ff.ex quibꝰ cau.ma.itẽ ait.S.vlt.⁊.l.ſeſuꝑ qͥ vide qð no. de do.?

ec paria.⁊ facit ad no.xiiij.q.i.c.fi.xviij.q.ij.dubiũ.
itterarũ.de ſimplici iuſticia.de cri.fal.c.pe.⁊ ibi manere ſolet )
dictoꝝ auditoꝛ. Alij auditoꝛes in palatio de q̊ ſequũ ⁊ ꝓpter p̊ decre.ne
romani.S.ſane.S.eę.li.de elec.dicit cãrũ ⁊ litterarũ audientia.

8 Poandance⸗ ↄſtõ rẽ nõ nouã dicit iubẽte.ꝑ qð viden (ↄtu.cãm.
tur
h

1 alatio.ↄſtitutio illa dicit aula.cui vᷣbo concoꝛ.j.de bap pñti.

li Maioꝛis.nõ dicit cathedralis.ſic.S.e.cõpi.de elect᷑.cãm.ꝭ.i.⁊.j.
ti.i.q;uis.rõ.qꝛ cura poſſet eſſe in caſtro villa vel oppido.vbi nõ eſſet ec
cleſia cathedralis.cõcoꝛj de ſen.ex.ex frequentibus.vbi equiꝑat cathe
dralem ⁊ matricẽ eccliam loci.
Lq Locoꝝ. cõditionibo ꝑſonarũ ⁊ negocij.S.de ap.cũ ſit romana.
m Perſonaliter.q̊ ſicut ꝑſonalis citatio cõſtituit quẽ veꝝ ↄptumacẽ
nõ tñ maniteſtũ de ſen.ex venerabilib.S.ſeeꝰ.li.vi.ſic ⁊ iſta.circa taliũ
appell ationẽ.vide qð dicã ĩ.de do.⁊ ↄtu.ſi antce ⁊ h̊ intendit.q ille pꝛo
ceſſus qui fieri poſſit ↄ perſonaliter citatũ fieri poterit ↄ iſtũ ecõuerſo.
ſcʒ in eo qui fieri nõ poſſet ↄ ilium nec cõtra iſtũ.ſuꝑ q vide qð ſcripſi ð
eo qͥ mit.in poſ.c.fi.⁊.i.q.quã diſputaui de receptioe teſtiũ ſacta ᷣ cita
tũ ad domũ in mercu.ſub ti de teſti.Iteʒ id qð ad excuſationẽ ↄtũacie
poſſet docere ꝑſonaliter citatus poterit.⁊ iſte⁊ qð ille nõ poſſet nec iſte
facit de ap.ſepe.v.quicqͥd autem.

„

n Ronabiliter. ↄcoꝛ. S. dereſcri

p.ſtacutũ:de cõceſ.pᷣben.c.ij. li. vi.
B †

blice facte de mandato

1

De iudiciis

Tpanteo. tlv. di diſciplina. 2. c. ſunt niãz.
8 earer ly. l. de elec ſtatu tü de here. ſtatutũ.· ij lib. vi C.ꝓPxi.
Et ↄſtitutio boni.dicebat ꝙ in his plerti caſibo locũ hab ebat i la cita⸗/
tionis foꝛma.⁊ accipiẽdo illud pᷣſer tim ꝓ tm̃ habeam menteé huiꝰ con
ſtitutõis q fuit eqſſima nã graueẽ dicere 4 dicat᷑ vere contu max ex cali
citatiõe que facile poterit non venire in ei noticiã ſicut ðꝛ de voce pᷣco
nis q̃ qñq; paucis inno⸗
teſcit.in auten.de liti.S.
omnẽ.coł.viij. C.qũ o et
qñ.in auc.qui ſetł. .
q& Uel alios.ſi. g. e. cõ
pi. de renũ.c. vno.de of.
dele.ſtat uimꝰ. li. vi.
r Peruenire. vt li.nõ
ↄt. qm̃.S.poꝛro.⁊ ibi de
8 & Uel quoꝝ. al (B.
ternattua demoõſtrat ꝙ

videt᷑ Nos rigoꝛẽ ipm mãſuetudine
tpantes idẽ ſtatutũ ⁊ pᷣfatũ modũ ci⸗

cũ volum ſibi vendicare.qͥ facit ĩpe
diũt vel ꝓcurãt ꝑ ſe vel ꝑ alios quoqᷓ
mõ ne ad eos poſſit ciratio puenixe.

ſufficit alteru iſton. vel ru domicilia ſiue loca nõ pñr tu
e mo hin nhor ꝛercer te libeve adiri. e¶ Poꝛro eiqy circa
ta ſcia citationis modũ citatiões abſentiũ ta dieb⸗ ſolenibꝛ;
cõmittens vt. S. alijs ec. ro. diuerſis ex cauſis interdũ

V Tute. dicit ↄſtõ bo or§* uit p pñitẽ ↄſtöem ſeu mo⸗
r en er kfacere ↄſueuit ꝑ pñtẽ ↄſtõem ſeu mo⸗

ſtimare debeam“. an co derationẽ in nullo volum de
ire liceat vbi ẽ citatio fa⸗ ſpẽdioſã ( rogari. ¶ Jadẽ.
cienda. — — —
x¶ Koſueuit. de q̊ vide
rẽ potes in ſpe.de cita.

¶) vlti. ꝑ totum. . .—
.) Iſpendioſam. Caſus.In cauſis etiã pendẽtib beneficialibꝰ deci⸗

marũ mr̃imonialib ⁊ vſurarũ ⁊ ipſas tangẽtib⸗ ꝓcedi põt ſimpłx ⁊ de
plano abſq; indicio ꝝ ſtrepitu ⁊ figura.Et pꝛimo ponit 2ſtõnis cãm. ſe
cũdo ibi ſtatuimꝰ ↄſtõem tertio ipſiꝰextenſionẽ ibi volẽtes.⁊ P eſt ius
oĩno nouũ coꝛriges quedã iura.vr.]·patebit. Et ſic diſpendioſam.i.da
noſam. de ↄſti.c·ij· ti. pxi.c i.ꝭ.eiſdẽ.⁊ concoꝛ.huic bn. de reſcp. diſpẽ/
3 Interdũ.innuit ꝙ nõ ſemꝑ alias eſſet dare ꝙ oia iu (dia.li.vi.
ra ꝑ que dat᷑ oꝛdo iudicioꝝ eſſent diſpẽdioſa.qð eſſet abſurdiꝗu.
¶ Subtili. ſubtilitas qñũq; repꝛobat᷑ qñq; cõmẽdat᷑ a iure.de bᷣ.s.eo.
ti.dilecti.in.i.glo.⁊ ibi ſcripſi.
b Eꝑpientia cõcoꝛ. de ele.q;ᷓ ſit. in bn. li. vi. L
Reſtringere nõ videt᷑ hoc verbũ ↄuenire pꝛo eo ꝙ nõ reſtringit ſed
ſubtilitatẽ laxat iudiciarij oꝛdinis in his caſibi.ſed dic ꝙ reſtringit diͤͦͤ
ſpendioſam pꝛogationẽ de qua pᷣmiſit.⁊ hec eſt ↄſtõnis cã generalis ſʒ
cã cauſe.i.q̃re plᷣ in his qᷓ; in alijs põt dici de arbitrarujs de quibus nõ

cogimur reddere rõem.vt dixi de reſcp.ſi qñ ita eteni potuiſſet auctoeꝛ

adiũgere cãs pꝛimarũ oblationũ moꝛtuoꝝ teſtamẽtoꝝ legatoꝝ maxie
ad pias cãs ⁊ his ſiłes.in quibo vꝛget eadẽ rõ.mouit tñ ſoꝛſan auctoꝛc
ꝙ ꝓtelatio cauſarũ beneficialiũ ⁊ matrimonialiũ eſt periculoſa vt lite
nõ ↄte.qm.⁊ idem periculũ pon derauit in debentibo vſuras vel decias
⁊ hecfaciũt ad dicenda. a & Subſcriptis in alijs ſecꝰ in
quibo nõ eſſet id expᷣſſe ſtatutũ vel a pnicipe ſpãliter cõmiſſum.⁊ vide qð
no. de v. ſig. ſepe. in pꝛin.
b ¶uplẽtes. H incipe ↄſtructiũ. .è
c Vglectionib.olim nõ tenebat pꝓceſſus in cauſis electionũ ꝑtibo pꝛe⸗
ſentib li.nõ ↄt.S.de elec.dudũ.ij.que in hᷣ coꝛrigit᷑.⁊ cõcoꝛ.illi iuri.de
da Pꝛouiſioni (do. 2 2tu. eũ qᷣ.li.vi.⁊ de eo ꝗ mit. in poſ.c.eũ qui⸗
b us.factis vel faciendis.S.de elec.vt circa.⁊.c.qͥ ↄ certam li.vi.
eg Aut repete in cauſis. f Canonicatibi. cõcoꝛ. de elec. c.i.li. vi.
g Bñfficijs. nũqd in cauſis ſuꝑ boſpitaliba elemoſinarijs vel lepꝛo/
ſarijs habebit locũ videt᷑ ꝙ nõ .de pᷣben.p lr̃as.Tu dicõ ꝑ verbũ offi
cijs qð pᷣmiſit ad hj· de reli.do.qꝛ ↄtingit.vbi rectoꝛes vocant᷑⁊ tuto⸗
ribo ⁊ curatoꝛibꝰ ſiłant᷑ eadẽ rõe cũ monachatus ſit officiũ puto idẽ in
cã monachatiõis.⁊ ſi dicat᷑ monachꝰ eligi poſtulari vel ꝓuideri h ẽ pla
nũ ꝑ lr̃am ſupioꝛc.⁊ facit qð dixi poſt inno.⁊ hoſti.de ele.officij.aliqua
tñ iura dicũt monachũ fieri creari recipi oꝛdinari.de regu.c.i.⁊ vlt.li.
vi.de ele indẽnitatibo..ſi vᷣo.x vi.q.vl.c.vl tñ negari non põtqͥn cano
nicatꝰ regulares in verbis ſuꝑioꝛibꝰ includant᷑ qͥ iure monachatus ex
duderent?᷑ nõ video. Itẽ ꝓꝛogatio diſpendioſa nõ minꝰin regularibo qᷓ;
in lecularibo eſt. cã ergo nõ deficit.tñ ꝑ lr̃am iſtã beneficijs dico ꝙ ſi ec⸗
cleſia agat᷑ vt de ꝓpꝛietate nõ eſt locꝰ ↄſtitutiõi cũ illa queſtio bñficialis

nõ ſit nec hic dicat᷑ de cauſis eccłiaꝝ·ſiłis drña q̊ ad miſſionẽ in poſſeſ⸗

ſionẽ.vt li.nõ ↄt.c.ij.de do.⁊ ↄtu.c.ij.de eo q mit.in poſ.c.i.⁊.ij.⁊.e.ti.
eũ qui.li.vi.⁊ qͥ ad permutationẽ. de reꝝ permu.ad qões. ⁊.c.cũ olim.
2.c.vniuerſoꝝ.⁊ qͥ ad pꝛeſcriptionẽ.de iurepa.cura.de reg.iu.c.i.li.vi.
⁊ quo ad trãſactionẽ.vt no.de trãſac.ſuꝑ eo.Si vᷣo agat ad remotionez
bñiicij ⁊ negat᷑ fedus oiugij ſpũalis vel titulꝰ.puto decre.locũ hr̃e ſecꝰ
ſi nõ negat᷑ titulus ſed ꝓpter crimen petit᷑ remoueri. facit qð dixi poſt in
no.⁊ hoſti vt lite nõ conte.qm̃.S.poꝛꝛo.ſuꝑ.i.glo.
b Eccłiaſticis.in ſecularibo ergo nil ẽ mutatũ q;uis in eccłiaſtico fo⸗
Decimis. intelligo cõibus ⁊ que iure diuino debent᷑ (ro tractent᷑.
quod ꝓbat ſequens lĩᷣa q̊ ſi debeant᷑ exr pacto pollicitatiõe vel voto.nõ
erit locꝰ huic ↄſtõni.⁊ facit qð no,.s.de deci.tua ·ij. in fi.i.glo.qͥd de de⸗
cima papali. de qᷓ de deci. ſi bñficioꝝ ſi inter illũ cui papa ↄceſſit ⁊ cle
ricũ fit q erit nelocꝰ buic ↄſtõni.puto ꝙ nõ fuerit b̊ de mete nec ſpent

tũc inſtãtis nõnulł nimis rigoꝛoſum

tãdi reſtringim ad illos tm ⁊ in ill lo

illa decima.ſed qñq; viceſima vel alia q̊ta.de vo.ca.fi. Et iſta ↄſtõ iura

coꝛrigens ⁊ etoꝛbitãs nõ eſt amplianda vel habilitanda de regu iuris.

que a iure.li.vi.Sed qͥd ſi nõ eſt qõ cũ debitoꝛe decime ſed inti
cleſias ſuꝑ iure ꝑcipiendi.tũc puto locũ eſſe ↄſtitutioni ꝑ bãc ſrameen
lr̃em que ſequit᷑.⁊ ꝛas qͥqͥ mõ ⁊c. Nec ob.lr̃a que ſequit᷑ qͥ nõ eſt determi
natio vel reſtrictio buius caſus ſed interpoſitio. qð ꝓbat᷑ ex eo qð dicit
dQòà quaꝝ etiã ⁊c. Nlõ ob.
qð diei ſup vᷣ. beneficijs.
pꝛorogationem litium quam inter⸗
quũ ex ſubtili oꝛdinis iudiciarij obſer
uatiõe cãx docet experiẽtia puenire
veſtringere in ſubſeriptis caſibs cupi
entes ſtatuim vt in cauß ſuꝑ electiõi
bus poſtulationibo vel puiſõibs aut
ſuꝑ dignitatibo pſonatibo officijs ca⸗

põt negari qͥn cõ ſuꝑ pꝓ⸗
pꝛietate decimarũ ſit de
cimalis.
le Pꝛeſtatſonem. inte
grã ⁊ ſine deductõe ſemi
nis vel ſumptuũ qͥ ad pᷣ⸗
diales.de deci. cum ſint

nonicatib vel pᷣbendis ſeu qͥbuſun hoĩes. 2. c. nõ eſt. ⁊. c. tuõ

ij.quo ad ꝑſonales. dic
vt. e.ti.paſtoꝛalis.
GTenenk?.qlibet autẽ
laſcꝰ tenet᷑ qui ſe nõ oſtẽ

bñficijs ecchaſticis aut ſup decimis
ad quarũ etiã pᷣſtationẽ pñt qͥ tenent᷑
ad eas pᷣmoniti cẽſura ecchiaſtica co⸗
erceri necnõ ſupmtimonijs vel vſu⸗
ris ⁊ eas qͥq̃ mõ tãgẽtibo vẽtilãdis ꝓ
cedivaleat ð ceto ſipłx⁊ ð plão acſine

nobis. de clericis dic vt

dic vt. S. eo.ti.ex pte.i.⁊
3· quoſcũq; ex his agat
locũ hʒ ↄſtitutio ⁊ q teli

gloſos aſſerẽtes ſaltẽ de

cimã integrã in pᷣcepto nõ eſſe emanauit cõſtitutio j· de penis cuptẽtes

m Pꝛemoniti. ð.· de deci . puenit · de ſen.ex.ſacro.⁊.c.ↄſtitutionẽ li.
vi: Multi ſᷣuant ⁊ videt᷑ expediens eccłijs ꝙ ſaciũt monitionẽgenera⸗

lẽ fulminatẽ excõicatiõis ſniam in nõ ſoluentib decimas fructuũ pꝛe⸗
dioꝝ que hñt in ꝑꝛochia ⁊ poſtea nõ ſoluẽtes petit eccłia denũciarifatẽ

de iureiuran.ij.ad noſtra.⁊ coaptãt eã pꝛecedẽti culpe moꝛe vel offenſe
vt atis fiat decre romana..caueant.de ſen. ex.li.vi.
Coerceri.appellatõe remota.de deci tua.ij in fi qðintellige vt ibi
ſcripſi.⁊ cõtra ꝑtinaces inuocari põt bꝛachiũ ſeculare de homi. poſtu
oq Matrimonijs. Si querat᷑ defedere nõ eſt dubiũ ſiue agat᷑ (laſti.
ad impediendũ ſiue ad dirimẽdũ ſiue ad declarandũ vt qꝛ vedicat᷑ con
iunx negans cõtractũ. Qð autẽ de dirimẽdo dirxi intelligo ſiue petat di⸗
rimi mr̃imoniũ qð a pᷣncipio nõ tenuit vt contractũ inter fideles inter

quos erat ipedimentũ dirimens ſiue qðᷣa pᷣncipio tenuit dirimi peta
ꝓpter creatoꝛis cõtumeliã ſuꝑuenientẽ in caſibb.de diuoꝛ.quanto.⁊.c.

gaudemꝰ.h̊ autẽ caſu qñ de federe querit᷑ ꝑvetera iura ꝓcedi nõ poterat

li.nõ conte.niſi ꝑte cõtumace.vt li:conte.accedẽs.ij.⁊ c qm̃ hodie ſe/

cus vt qᷣd ſi agat᷑ de crimine adulterij ad ſepationẽ thoꝛi videt᷑ ꝑ decre.
i.S.vt li.nõ conte.qꝙ ↄſtõ locũ nõ habeat.na ⁊ ibi patet ꝓceſſus que per

iura vetera fieri poterat ꝑte cõtumace in cã mr̃imoniali fieri nõ põt eo

caſu.quid ſi agat᷑ de ſponſalibs certũ eſt ꝙ iſta ſunt diuſa vt patet in ru⸗
bꝛica de ſpon.⁊ ma.tñ per lr̃am ſequente videret᷑ cõſtitutio locũ hꝛe q̃ſi
ſponſalioꝝ cã ſit de tangentibi.quid ſi ſit qõ ſucceſſionis ⁊ natalium q̃

incidit cã mr̃imonialis in pᷣncipali nõ habebit lłocũ conſtitutio ſi tñ in

cidens mr̃imonialis qõ defer᷑ ad iudicẽ eccłiaſticũ põt locum hẽe con
ſtitutio.nã etiã ꝑ iura vetera ſᷣm inno.⁊ hoſti.nõ erat tunc ncce libellũ
p Uſuris.cũ reperi nt᷑ vel peti (offerri.vt ſcpᷣſi qͥ fi.ſint legit.latoꝛ.
tur vt illas cõpenſet vſurariꝰ vel ipſiꝰ heres Nec impediet hũc ꝓceden

di modũ ſi dicat reꝰ ꝙ caſus ẽ qͥ cõpenſare nõ tenet᷑.põe exẽplũ de vſur.

ſalubꝛit᷑.⁊.c.cõqueſtꝰ.ſatis ẽ eni ꝙ foꝛma petitiõis cõcludit cãm vſura
riã.⁊ facit qð ſcripſi poſt inno.⁊ hoſti.de fo.compe.cũ ſit.nec ſic foꝛteſi
creditoꝛ petit debitũ ⁊ debitoꝛ excipit illud vſurariũ. nã hic pᷣncipalis
cã nõ eſt ſuꝑ vſura ĩmo ſuꝑ credito vel alio ↄctu ex quo agi nec cõſtitu⸗
tio iſta manauit in fauoꝛè ſʒ in odiũ viurarioꝝ.⁊ vide qð ſcripſi de fide
iuſ ↄſtitutꝰ ſuꝑ v calũ nie.vbi vo debitoꝛ nõ ſimplxr exciꝑet ſed peteret

ꝓnũciari ↄᷣctũ factũ in fraudẽ vſurarũ tunc pcedet ↄſtõ. ⁊ aduerte qꝛſi
opi.hu.⁊ lau.⁊ qͥ placet archᷣ xxiiij.q.iiij quid dicã.⁊ gof.de fo cõpe.cũ

ſit. eſſet vera.ſ.ꝙ vſure poſſint peti laicũ in ſeculari foꝛo.decre. iñ iſta
nõ hẽet locũ in illo foꝛo.nõ eni põt nec intendit papa iudiciariũ oꝛdinẽ

tollere niſi quo ad ſuũ foꝝ.fa.qð no.de ar.c.ij.li.vi.⁊.eo li.de regu.iu.

c.ij. tñ decre.ad noſtrã de iureiuran.que ad pꝛedi opi. inducit᷑ nõ facit
qꝛ illa nõ ſunt ibi verba pape ſed ꝑtis iurantis.⁊ ſic non ponũt ius no
uũ.⁊ cõtra illam facit qð no.e.ti.ex lr̃is in vl glo.⁊ in pᷣdi.decre. cũ ſit.
de offi. oꝛ. c. i.? xi.q.i in ſum.⁊.vi.q.ij.c.i.⁊ hec decre.que tribo vel tin

eccliaſticis cauſis hanc admiſcet. ad id qð dicitur ꝙ leges etiam in his
eccleſiaſticis penã imponũt.rñde ꝑ decre.de here.vt inquiſt itiõis. · pe.

⁊.c.ſequen.in fi.

Tangentibi. cãs electionũ ⁊ puiſionuʒ tangeret cum quereret ad

qu pertineret electio vel ꝓuiſio cas vſurarũ cũ peteretur relaxari iuj
ramentũ de ills ſoluẽdis.de iureiu.c.i.

Pr& Ualeat.nõ dicit debeat.per qð patet ꝙ põt iudex etis gdicentibus

partibo ſeruare iudiciariũ oꝛdinẽ in cauſis pdictis.ff de iude.nõ quic/

q;. de offi · dele. cõſuluit. nõ ſic in illis in quibo ꝓcedi debet. vt patʒ.j de
v. ſig. ſepe ↄtingit.in fi.per qð cõſulo ꝙ in caſibus quib dubitatur an
ↄſtitutio iſta locũ habeat de quibo.s.no.⁊ ſilibus iudex ad oẽ dubium

tollendũ ſeruet oꝛdinẽ iudiciariũ.

qꝛ cã ſuꝑ ꝓpꝛietate ecclie
nõ eſt beneficialis.ſʒ nõ

dit imunem.S.de deci.a

e.ti.nouũ.de religioſis

eheill.
go holig
itnoͤet

tiiſ
idmei
Mlibiſe

Geee
defeigaan
dllarnete
perhe
Beutorze
dritesſl
eiscndin
iutgnil

S. que ſũme fuit neceſſaria ꝓpter iſtam. vt ibi no.in.i.glo.

Et figura. qd impoꝛtẽt hec vᷣba determĩat pdicta ↄſtõ ſepe · de v.
b

Pꝛeſentia. cõcoꝛ. de of. le. c. pe. in fi. li. vi. ad idẽ. C. de ſacroſan. ec.
ſancimꝰ. i.⁊.ij.⁊ l.vl.in fi.C. de tranſac.l.vt.in pin.
c Pendẽtia.cõcoꝛ j· de ſequeſ.poſ.c.i.de ꝓba.c.i.de re iu.c.i.de ſent᷑.
er.c.i.in fi fuit autẽ ſᷣ dictũ de pendẽtib per ap.qꝛ qͥ̊ ad illa non ſuffice

ret verbuʒ pñtia ꝑ id qð
no.in pᷣdi.l.ſancimꝰ. in
fi.⁊ ꝓpłea q̃ no.ð.de ele.
lʒ canon.⁊ q̃ no. cõpo.ð
ↄſti.cognoſcẽtes.que qᷓ/
ſad lr̃am ponit guil. in
ſpe. de ap. F. de officõ. v.
d ſi dum cã. Dato tñ ꝙ
bec verba no fuiſſent ex⸗

modũ pcedẽdi tm̃ de ſui

QWachn. tñ ↄſtõ iſta dat

nutura reſpiciebat pen/

—

—
2

ſtionin

ufuaiſ⸗
denücni
re f

inrälgrnd

dehofn

eagit ſe
Ndin

Goſte

erficllr
ſtdinne
:quan
edl non
m wae
ividche
pceſſnocnet
ifienagen
6 Nporren
htiolocibii⸗
ſgt ataſun.
lſitunioſitit
locun hie

Unencieltq.
ſiutlegte

bichuc et

reriglidem

Ucir cnſit

tnetſdenm.
nͤbicner e.

neciin
Danpi

Cber ſet en
,1acnene

hſdefo

dicence
olideſtgc

rCvctmmiI

nponütiun

dal

esninii

autinine

urteloraen

i ZMionk
edenif
odNbN

dẽtia quo ad faciẽda.vt
no.in pᷣdi.decre.lʒ canõ

Uãuis.Caſꝰ cõ
rredit cõciliũ cer⸗
to caſu epᷣis ex⸗

locis aliarũ dioceſuz ſer

nata foꝛma quã limitat
poſſint ꝓcedere 5 expul⸗

ſoꝛes ↄſiliarios ⁊ fauto⸗
res ⁊ inter ſubditos ius
dicere. Et pᷣmo ſtatuit ð
pꝛoceſſu faciẽdo ↄ expul
ſoꝛes ↄſiliarios ⁊ fauto
res. ſcðo de iuriſdictiõe
als inter ſubditos exer⸗
cẽda. tertio de lnia dio⸗
ceſanoꝝ petẽda.q̃rto de
fide adbibẽda vᷣbo ipoꝝ
epᷣoꝝ.qͥnto de ſuffragio
vicinoꝝ epᷣoꝝ.ſexto pꝛo⸗
teſtat᷑ de iure pᷣſidentiuzʒ
locis vbi tales epi iuriſ⸗
dictionẽ exercẽt.ſcða ibi

lſis a ſuis ſedibbo ꝙ in

ſtrepiru iudicij : figura. O Lolen⸗

tes nõ ſolũ ad futura negocia ſz ad p⸗

ſentia.⁊ adhuc eti per appellationeʒ
pendẽtia h̊ extẽdi. Clemẽs.v.in

concilio vienen
BSe foꝛo competenti.

Ocqs eps iuriſdictionem in

dioceſi exerceat aliena. nos tñ epis
qͥa ſuis ſedib ꝓteruia iĩpioꝝ expulſi
nõ audent ꝓpter metũ ꝑſequentiũ in

ſuis ciuitatibo vel dioẽ. aut earů pre

aliq reſidere.nec iuriſdictionem ad ſe

ſpectantẽ ꝑ ſe vel ꝑ aliũ inibi exerce⸗
re.ne iniuria in eoꝝ expulſiõe ipſoꝛũ
irrogata ecchijs B pᷣtextu remaneati⸗
punita.duxini indulgendum.vt in
dioceſib alienis in ciuitatibo videlʒ
vel locis inſignibo ſuis eccleſijs vici⸗
nioꝛibo in qͥba poterũt ſecure moꝛari:
⁊iuriſdictionẽ ſuã libere exercerepoſ
ſint g ſuos expulſoꝛes ⁊ eoꝝ in hacꝑ
te ↄſiliarios fautoꝛes dũmodo ciui

eiſdẽ. tertia ibivolumꝰ.q̃rta ibi ſane.quinta ibi eoꝛũdẽ. ſexta ibi p pᷣmii
ſa.Et qꝛ in vieñ.cõcil.plures erãt epᷣia ſuis ſedibo expulſi ⁊ maxime ita

li

ici. vt medioł.⁊ vincen.⁊ aliqᷣ alij ũl inſtantibo fuit hecↄſtõ ꝓmulgata
e¶Canonib).ix.q.ij.epᷣm.⁊ duobo. c. ſe. vij.q.i.placuit.ij.⁊:c.ſe.⁊ no.
enerali allegatione de quo dixi de coba. cle.⁊ mu. veſtra:.
Beneraliter. vt clariꝰ patet erceprlo ꝑmittit regulã generalẽ. ſi.vt
Juriſdictionẽ. contentioſam de il

a que (li.nõ conte.qm̃.in pᷣn

Vãuis ſacij canonib ſit
generaliter interdictũ.ne

rus citatis vt ſequit᷑.

tates vel loca hmõi eiſdẽ expulſoꝛib
ↄſiliarijs⁊ fautoꝛibo ſint ſecura ipi

pſonaliter velad domũ ſi tute fieri
valeat.alioqͥnꝰ publice in ecclia cathe

drali loci vel domicilij eoꝛũdeʒ citati
fuerit libere pcedere ꝓut iuſticia ſua

debit. ¶ Si vo dicti epßi auſi nõ fue⸗

rint hmoi ſuos expulſoꝛes vel eoꝝ ↄſi

liarioſaut fautoꝛes dicto mõ citarevlł

ipſi malicioſe impedimẽtũ pᷣſtiterint

ne potuerint ſiccitari. licitũ ſit eiſdeʒ
epᷣis vt expulſoꝛes ↄſiliarios ⁊ fauto
res eoſdẽ diebo aliquib dñicis vel fe
ſtiuis cũ ꝓplłs ↄueneritad diuina? vt

ſic facta citatio ad eos puenire veriſi

miliꝰ pᷣſumat᷑ citent velcitari faciant

publice in ecccijs ciuitatũ vł locoꝝʒ in

ſigniũ pᷣdictoꝝ ⁊ pcedãt deinde ↄtra

ipſos ſi citati talit᷑ñtatuto ipſis pem⸗

ptoꝛio termino cõpetẽti coꝛã eiſdem

ep̃is noluerint cõparere ac ſi citati le
gittime alias extitiſſent. ¶ Eiſdem

4
bditos ne ob defectũ iuſticie

dixi. S.ti.pxi.dudum.

a Dicto modo.perſonaliter ad domũ habitatiõis vel in eccleſia ca/

thed rali domicilij.

łꝑ́B.-

etiaʒ õ vt inter
ſuos ſu

E p VPoſſint. tolle lr̃am libere pcedere.
3 Erpulſoꝛes.tales cenſent᷑ etiã qui venientẽ nõ admittunt.ff. de acꝰ
qut. poſ ciam poſſidere . qui ad nüidingaes. t f. veach
a ¶MCõſiliarios.ẽ pſilium ⁊ fauoꝛ qui adijcit ad delictũ ⁊ qui nõ adijꝰ⸗
cic.de pe.ſelicis.Slllud.lib.vi.⁊ vterq; tenet᷑ ſed pꝛimꝰ plus vt ibi.qũo
autem de frauduleto ↄſilio daro circa delictũ quis obligat᷑ ei què nõ
ei cui dedit.no.de regu.
iuris.nullus ex cõſilio.

.

li. vi ·

b.e ¶Fautoꝛes. videqð
dicã .· de pe. ſi quis ſua—-
dente.in pꝛin.
c CToca hmõi.vicinio
ra quibo habitare et ius

dicere poſſunc.

deFautoꝛibo. nõ dicit
vel iſtoꝝ ꝓcuratoꝛibʒ qꝛ

in his arduis non cogit᷑

quis ꝓcuratoꝛẽe dare.de

bᷣ de pꝛocu.querelam.v.
q.lij.ſi egrotans.

e ¶WSecura.vide quod
dicaʒ .de re iudi.paſto⸗
ralis.v. piſana.⁊ ſuper
hac ſecuritate nõ ſtatver
bo epᷣoꝝ.vt·· dicã.⁊ de⸗
benteſſe ſecura etiãs quo
ad iter.vt lite nõ conte.

acced ens.ij.

¶V EQt ipſi.expulſoꝛes
conſiliarij vel fautoꝛes.
⁊ tolle lr̃am citati fuerit

que eſt. j.

gDomũ. habitatio⸗
nis facit cle.ð· de eleck.·

cauſam. §. i.

na lis citatio vel ad do⸗

m ũ tute fieri nõ põt.

i ¶ LCachedrali. cõcoꝛ.
pdt. decre.cãm.⁊ eſt hoc
ſpecialiſſimũ. ⁊ facit qð

b. Ult. colle lrram j.citent vel citari faciant ⁊c.

ce¶ Dier ·nõ videk ergo ſufficere e, vna die fiat citatio. dno autẽ ſuff⸗
ciant.qꝛ pluralis eſt locutio ⁊c̃.de pᷣben.is cui.li.vi.ij.rñ jde regu.iu.
pluralis. li.vi.tutiꝰ tñ eſt ꝙ fiat trib diebi.de cle.non reſi:ex tue.xxiiij.

coſiſtit in excõicando ⁊ abſoluẽdo ⁊ in collatione bñficioꝝ ⁊ delegatiõe.

cãn dic vt no. de of. dele. nouit celebꝛare põt etiã ibi cñ altari viatico.

d l e en an cũ põtificalibi dicã ·de bui.c.iijj.
b¶Epis.ſecꝰ de inferioꝛibi.In electis tñ ↄfirmatis idẽ puto de elec.
¶ Pꝛoceruia.i.credulitate vel terri (traſmiſſa.de tranſac.c.i.⁊.ij.
bilitate.in greciſmo vᷣſus. Impꝛobꝰ eſt aliqs verbis factiſq; pteruus.
* Zmpioyr erls fideliũ.⁊ de iſtoꝝ pena ſ. de pe.ſi quis ſuadẽte.

xpulſi.vij.q.i.paſtoꝛalis.⁊.c.ſciſcitaris.iij.qvi.ᷣ quippe.xvij.

m Perſſequentiũ.qñ perſecutionẽ fugere (q. iiij. ſi qs deincepo.
licẽat necne plene in tex.⁊ in glo.vij.q.i..ð tũ c.ð renũ.niſi./aApter ma
n ₰ Aut earũ pte.qꝛnoĩe partis ↄtinet᷑ dimidia.de deci. (liciã.

c.ij. .i. li. vi. cũ cõcoꝛ. ne aliqs crederet hᷣ ſic ſumi.iõ ſubdit aliqua.ſi er⸗

go in aliqua etiaʒ mima pꝑticula dioceſis ꝓpꝛie ſecure moꝛari ⁊ ꝓcedere
bõt nõ eſt locꝰ ↄſtõni ꝑ hanc lrf̃am ſtaĩ tñ ipſiꝰaſſertioni ſuꝑ h vt ſequit
F ſi in aliq̊ loco dioc̃.ſue tñ exempto ſecurꝰmanere ⁊ ꝓcedere poſ
et ⁊ ibi de facto recipit᷑ querit᷑ an poſſit ibi ſedereꝓ tribunali. videt᷑ ꝙ
nõ.xviij.q ij.luminoſo.de of.oꝛ.cũ epᷣs.li.vi.p ⁊ 2 de puił.c.ij. Dico
ꝑ banc lr̃am ⁊ ꝑ pᷣdi.c.luminoſo.ad fi.niſi in abbare ⁊c.ꝙ exquo ibi re⸗
cipit᷑ ibi ſedere poterit.Nã ſi hec ↄſtõ dat ſibi lniam ſedẽdi in loco non
ſubdito alteriꝰ dioc.foꝛtiꝰ in nõ ſubdito ſue dioc.qui etiaʒ quo ad aliq̃
ſutctru⸗ z. vt in pᷣdi.decre.ijꝗ.de pui.⁊ tũc ꝑ bãc laʒ ſedere nõ poterit
o Per aliũ.qᷓ ſi ꝑ aliũ põt in ꝓpꝛia.nõ ꝓcedet ĩ aliena ( in alia dioẽ.
p Inibi. in aliqua ꝑte dioceſis ꝓpꝛie. .
Erercere.õ illos·j.S·ſane. rx. Eccleſijs.quaſi innuat epᷣm in

iuria eccleſie vendicare poſſe ſed nõ ꝓpꝛiam. de hoc.ij q. vij.ſi qs ᷣ x. c. i

quis ab epo S. de maie.c.i.de pe.romana.li.vi.⁊ ꝑ ino.de vᷣ.ſig. ex ꝑte.
ndulgendũ.olim enĩ hoc nõ licebat.vñ dixit vin.de ꝓcu.petitio.
in fl.ſ.glo.qꝙ epᷣs expulſus nõ poſſidens iuriſdictionẽ exercere nõ pote⸗
rat.allegat.xi.q.i.ſi quiſq;. de condi.i.pᷣ ergo facit qð poſt eũ ſcripſi qui
fi. ſint legit. ꝑ venerabilẽ.S.rõnibus.ſuper verbo locooo.
t Inſ gnibo. qð expone vt de reſcrip. ſtatutũ.poſt pn. li.ið.
v Uicinioꝛib. ↄcoꝛ.S.de clec.vbi periculũ.ꝭ.poꝛro.li.vi.in vicinio
ri & id faciat ſiue ſit ciuitas ſiue locus inſignis.
Et iuriſdictionẽ. iſta duo reqͥrunt᷑ iuctim habitatio ſecura ⁊ libe⸗
ru turiſdictiõis exercitiũ ꝑ hanc copulã requirit᷑ ⁊ tertiũ ꝙ loc ſit ſecu

.
„„

„
2
*

q. iij. de illicita. èJẽ è
d.¶ feſtiuis.ſpecialis caſus quo fit citatio die feriato. S. id.S.de fe.c.i

⁊ Fltĩi.in pᷣn. C.de fe.l.fi.⁊ rõ huius ſtati ſequit᷑. Aliqui nõ curãt an fi

at citatiõis pᷣceptũ vel citatio die feriato.ſed an fiat ad diẽ feriatum.⁊

tunc ctiã diſtinguũt an citet ⁊ compareat an vt reſt pondeat. de quo ſatꝭ
ſcripſi in pᷣ.decre.vl.de fer.in pn.⁊ guil.in ſpe.de cita.ꝭ.i.vxᷣitem excipit᷑

ꝙ citatio fit ad diem.⁊ v.ſequen.

e ¶ Ad diuina.quid ſi conueniſſent ad audiendũ verbũ dei ſatis puto

ſatiſfactũ ↄſtitutioni ꝑid qð ſequitur.⁊ qꝛ pᷣdicatio verbi dei in diui⸗
nis includit.facit.de of.oꝛ.inter cetera.⁊ ſic in loco interdicto hec cita
tio fieri nõ poterit.de ſen.ex.rñſo.⁊ facit qð ſcripſi poſt hoſti.de cladeſt.
deſpo.c.fi.ſuper verbo eccleſijs. L
¶ Ueriſimiliꝰ.qᷓ; ſi fieret alijs die vel loco.
Pꝛeſumat᷑.nõ eſt pᷣumptio iuris⁊ de iure que dicit fictio reciperet
enĩ pꝛobationẽ contrarià.qui ma.accu.poſ.c.fi.
hEEccleſijs.nõ repetit cathedraliboꝓpter verbũ locoꝝ qð ſubmittit
⁊ eſt ſi.ꝗ de ſen.cx.c.i.⁊.Sð.ti.pxi.c.i. H
i ¶ Competenti.de ap.cum ſit.
l? Eiſdem erxpulſis. ”M!
I¶ Indulgemꝰ.in duobo ↄſiſtit bec indulgẽtia.qꝛ ſubditos trahũt in
uitos.⁊ qꝛ lufficit dioc lniam petere ⁊ hoc ocũ hʒ in expulſis. Alij vo
inter ſubditos volẽtes in alioꝝ diot᷑.de lnia dioc.ius dicere poſſent vt
ſatis ſcpᷣſi de of le.nouit.ſuꝑ.i.glo.int᷑iuitos nõ.de of.oꝛ.cũ epᷣs.li.vi.
m Subgditos.:etiã laicos in his que de iure vel ↄſuetudine ſpectant
ad foꝝ ipſoꝝ.de exccp.c.ij li.vi.nter nõ ſubditos ̊ qui ꝓꝛogare vellẽt
iuriſdictionẽ ipſius nõ habita lʒ petita dioceſani lnĩa iudicare nõ poſ⸗
ſent per hanc lfam ꝑ quaʒ idẽ puto ſi alter ſolus eſt ſubditus ſit reꝰ vel
actoꝛ.cuiꝰ aduerſarius nõ ſubditꝰ ibi litigare oſenſit cũ hoc ius pᷣiudi
ciale ⁊ exoꝛbitans a iure cõi nõ ſit dlatandũ.de regu.iuris.que a iure.
li.vi.foꝛtius ſi diſſentit ſi dixiſſet de ſuis ſubditis tũc potuiſſet de ſub⸗
dito etiam inuito actoꝛi nõ ſubdito iuſticiam facere. Iſta tñ littera ſic
late poſita compᷣhendere etiam viderur eos qui non rone domicilij ſed
delicti vel contractus ſubditi ſunt.quod non puto fuiſſe de mentenec
talis pꝛopꝛie ſubditus dicitur.licet ſoꝛtiatur foꝛꝝ quo ad caſum illũ.
n OPatiantur . ipſi ſubditi. “

He cauſa poſ.et pꝛopꝛie.

o Woꝛã. trarerint. in hoc differt b dictũ a pce.nã ibi pꝛocedit in lo⸗
co vicinioꝛi. hic nõ cura mus an alter locꝰ inſignis ſit vicinio duũmodo
iſte nõ diſtet vltra duas dietas vt auinr.
Wioceſibꝰ.vel ipſarum parte.vt.S. in hn. ”
. Smnimodã. tpalem ⁊ eccłiaſticã ſpiritualem ciuilẽ ⁊ criminalem

etiã ſi depoſitionẽ beneticij vel oꝛdis exigat· Ri

patet ꝙ iuriſdictio ſumi
tur h vt genꝰ cõpꝛehẽdẽſ
etiã meꝝ ⁊ mixtũ impe⸗
riũ.ff.de iuriſdic.o.iul.
iij.⁊ iiij.exigentibo ̊ cul
pis incarcerare poſſet.ð
ſen. ex. vt fame.e.ti. ſi cle
ricos.li.vi.de pe.qᷓ;uis.

e.li. Itẽ ꝑ hãc lt̃am puto

ꝓꝙ neduʒ ſ̃m ius cõe ſed
etiã ſᷣm ↄſtões ſuas poſ⸗
ſit int᷑ ſbᷣditas iudicare
ſiue ↄſtitutiões oꝛdinẽt
litem ſiue decidãt caſus
vel puniãt.dũmõ caſus

decidẽdi vel puniẽdi inꝰ

cra ſuaʒ dioc. euenerint
vt hec ſit mẽs ꝙ iuriſdi⸗
ctionẽ quã in dioc.exñno
inter ſubditos exerceret
exercere poſſit bᷣ caſu.ſʒ
certũ ẽ ꝙ exiſtẽs in dioc.

nõ iudi aretvel puniret
ſubditos ſᷣm ↄſtõnes ſu

as de actib⸗ cõmiſſis er
dioc. de ↄſtit.c.ij.li. vi. ᷣ

nec illð facere poterit ex

d aicens.
r. ¶Erercere. etiam per
aliũ dũmodo in loco il⸗
lo moꝛã trahat ad bᷣ.ẽ.
ꝓxi.rñ.ibi citari faciant

de regu. iu. nõ põt li.vi.

ſis quã ſi obti

ſtud eni oimodam ſatis

diſpendium aliquod patiant᷑ poſſint
in dioc.alienis in quibo moꝛam traxe
rint. dmodo ꝑ ſe vel ꝑ aliũ h̊ in ſuis
ꝓpꝛijs dioceſibo facere nõ audedt vel
non poſſint iuriſdictionẽ ſuã oĩmodã
cexercere. ita tñ ꝙ ſubditi qͥ expulſo⸗

res vel eoꝝ fautoꝛes aut ↄſiliarij non

fuerint vltra duas dietas a fine ſue
dioẽ. nõ trahant . ¶ Aolum inſuꝑ

vt añ oĩa a dioceſanis locox in quibꝰ
moꝛã traxerint petant lniam in pᷣmiſ

„

nere neqͥuerint ꝓcedãt
mihilomin put ſuperi eſt expſſum.
¶ Sane ſi pᷣdicti epi aſſeruerint ſe
nõ fuiſſe auſos pᷣfatos expulſoꝛes cõ⸗
ſiliarios vel fautoꝛes pſonalit᷑ vel ad
domũ aut publice vt pmittit᷑ in eoꝛũ
ecclhia cathedrali citare vel ipſos mali

cioſe pᷣſtitiſſe ivedimẽtũ ne ꝑ eos po⸗

tuerint ſiccitari.aut ꝙ ĩ ſuis dioc.iu⸗
riſdictionẽ ꝑ ſe vel ꝑ aliũ õ ipſos exer
cere nequeũt vel no audent.ſtari ſuꝑ
his volumaſſertionibo eoꝛũdẽ.iſtis

is ¶ õ fuerint.q̃ſi hi q

tales fuerũt poſſint vlte

f¶ Aſſertionibꝰ.hic multa ſpãlia ꝙ credit᷑ aſſer
tiõi iudicis. Itẽ ꝙ credit᷑ ſine iurameto ⁊ ꝙ vni ſoli ⁊ in cã pꝛia.regula
riter j.de ꝓba.qm.de teſti.veniẽs.⁊.c.lʒ.⁊.

iij.paruulos.iiij.q.i.nullus.cũ ſi.

*

diſtricti iniũgẽtes ſub interminatõe
diuini iudicij necirca pᷣmiſſa ᷣ ↄſcia⸗
qcq; mendacit᷑ᷣaut doloſe aſierant vel
ↄfingãt. ¶ Coꝛudẽ autẽ epoꝝ ſnĩas
⁊ ꝓceſſus q̊s in pᷣmiſſis caſibꝰin alijs
dioceſibo duxerint faciendos denũci
ent ſeu denũciari faciãt ꝑ ſuas dioc.
ↄuicini epi.cũabeis fuerint req̃ſiti
¶Der pᷣmiſſa qʒ nullũ ex trãſcurſu
tpis qnticũq; velalias qqͥ mõ locoꝛũ
dioc. vel alijs qbuſcũq; iuriſdictionẽ

hñtibo in locis pᷣmiſſis. in qͥba pᷣdicti

epᷣi ſic expulſi iuriſdictionẽ vt pᷣdicit᷑
exercebüt pᷣiudiciũ generer .¶Cle
mens.v.in concilio vieñ.
De ci poſeſſionis ⁊ pꝛopꝛietatis.
Auſa bñficiali p appella⸗
tionẽ ad ſe.ap.legittĩe de
uoluta tã appellanti qᷓ; ap
ellato licere decernim?.

nedũ petitoꝛius ſed ⁊ poſſeſſoꝛium in⸗

tentare. etin ſpoliantis odium an⸗
tecauſe concluſionem ſuſpẽdere pe⸗

cõſiliariũ vel fautoꝛ?.ille tñ cui p̊ ĩpingit hʒ ſe ſuꝑ eo defendere.⁊ ſic in

(telligas ſupᷣdicta

c.nuꝑ· vbi de b.⁊ de Pſe. di.

¶ Lonſciam.concoꝛ.de renũ.niſi.in fi.de vo. c. fi de reſ⸗ crip. ſtatutu.

S. aſſeſſoꝛẽ. li. vi.
hj¶Pꝛemiſſis caſibo. g
alios ꝓceſſus vicini nũ⸗

ciare nõ tenent᷑.ʒ.xi:.q.
eute de treu. ⁊ pa.c.i
o. patet ꝑ lr̃am ſequẽ⸗/
tẽ.MNã factos in alienis
dioẽ.ex pꝛedictos caſus

exeqͥ nõ tenet᷑ factꝰ in p⸗
pꝛijs ſic vt in cõtrarijs.
I. Ab eis. non videt g
ſufficere ꝙ reqrat᷑ a ter⸗

tio etiã cuiꝰ interſit.
lꝛ· ¶ Requiſiti. ſi. de fo.

cõpe.poſtulaſti.eo.ti.ro
mana. vᷣ.li. li. vi. epᷣs re⸗
quirẽs illos nõ fa ciẽtes
punire nõ poſſet.aget tñ

coꝛã illiꝰ ſuꝑioꝛe vt illũ
cogat ⁊ punlat. de iure⸗

pa.nullꝰ.niſi iuſtaʒ bꝛet
cãʒ non parẽdi vt qꝛ no
toꝛie ſunt iniuſti. de of.
¶ Duãzticũq;. (duiſti.
etiã cuiꝰ initij vel ↄꝛij ſit
memoꝛia qð alias rele/⸗
uat ab onere ꝓbãdi titu

m Habẽtibo. hñt eni

qͥnq; iferioꝛes in loca vł
n ꝑſonas epᷣalẽ iu riſdi⸗
ctioneʒ vel q̃ſi.de puile.
abbates. in fi. li. vi.
n Ut pᷣdicit:.dat intel

riꝰtrahi. nam ſi ꝓcedit ↄtra eos vt expulſiõis culpabiles ſatis eſt ꝙ lo⸗

cus ſit vicinioꝛ lʒ vltra duas dietas.vxt.S. ſed ſi ad petitionem alioꝝ ci⸗
tant᷑videt᷑ ſufficere ꝙ epᷣs ibi moꝛet᷑lz locus diſtetvltra duas dietae.?
durũ eſt ᷣm ꝙ poſſent trahi vltra qᷓtuoꝛ dietas. Si g̊ hoc intẽdit lr̃a de
buerat aliquã metã adijcere.puta ꝙ tũclʒ vltra duas.nõ tñvltra qᷓtuoꝛ
trahi poſſet vt ſepe facit curia romana maxime inlt᷑is cõſeruatoꝛijs.
. Dieras vulgares. de bhᷣ ſatis de reſcrip.nonnulli.
y A fine cõcoꝛ.de reſcrip.ſtatutum.S.cum vo.li.vi.

x ion trahant᷑.qd intelligo etiã ſi illas de facto trahi nõ poſſint.

Ante oĩa.nõ valet ꝙ pceſſus factꝰ licentia nõ petita.li.de elec. pꝛo⸗
3 ¶ Dioceſanis ꝑ dioc.intelligo eos qui hñt in loco epᷣa⸗ (uida.li.vi.
lem iuriſdictionẽ vel q̃ſi.facit ſi:c.⁊ qð ibi dicaʒ quod intelligo ſi cã ſic
hñt ꝙ dioc. epᷣs illã exercere non poſſit ibidem.als ſi i dioẽ poſſet lʒ ⁊ illi
poſſint ſꝑ ep̃s requiret᷑. Sed an officialis eßi dare poterit hanc lniam
vel ſuff iciet ab eo peti.nõ puto ex generali officialatu.facit de tẽp.oꝛ.cũ
nullus ij. rñ. li.vi.eo.li de of.vi.c.ij. ⁊.iij.⁊ maxie pñte epᷣo. de of. oꝛ. ro
mana. in fi. e. li. ꝑ quã videt᷑ eᷣm requirẽdũ ſi eſt in dioc̃.vel circa illam
Sed qd ſi multũ diſtat nec ẽ ibi officialis a qͥ poſſit hii. videt᷑ de mente
ꝙ facta reqͥ ſitione apud locũ habitationis hoc poterit.facit.ij.q.vi.bi⸗
duũ ·5S. e. cõ. de elec. cãm. ff. de iudi.ſi longiꝰ.⁊ facit qð no.de reſti.in in⸗

teg.tũ ex lr̃is.in fi.Capłm autẽ vacante ſede hãc lniam dare poterit vk
ſufficiet illã ab eo peti.fa.fi.capłi⁊ pᷣdi.decr.cũ nullus.·. ij. ⁊· · de here.
a In pᷣmiſſis.ꝑ hoc puto ꝙetiã pꝛimũ calum (c.i.⁊ qð ibi dicim.

includat qui ẽ de pᷣmiſſis. Sed nunquid ſufficiet generalis petitio.ſ.qꝙ

poſſet gᷓ expulſoꝛes pcedere ⁊ inter ſubditos ius reddere.puto ꝙ ſic gra
ue enim eſſet in ſingulis ꝑſonis vel cauſis lniam petere.dico tñ ꝙ ſi de

ſpãli cã fuit petita Inia ſiue data fueriut ſiue denegata ꝓ alia cã debebit
a I Nequerint. cõcoꝛ · de ſepul.dudũ.v.ſi vo.s.de reg. ((petl.
lIʒ. ⁊ ſatis ẽ ꝑ bãc l̃am ꝙ nequit hr̃e lniam.ſiue qꝛ denegat᷑ ſiue qꝛ petita
⁊ expectata nõ dat᷑.facit de ap.ab eo.li.vi.
b ¶ Pꝛocedãt.vᷣtute huiꝰ ↄſtõnis.⁊ pꝑer h̊ patʒ ꝙ ſi ſubditi depceſſu ini
q̊ ep̃i vellent ↄqueri coꝛã dioc.loci nõ poſſent cũ ꝓpter nccteʒ expulſiõis
hec ↄſtõ cõicet ſibi locũ ⁊ par in parẽ ⁊c.de ele.innotuit.ſi tñ alias pꝛet᷑
caſum qͥ ſedere alias cedere põt ſibi ꝑ hanc ↄſtõnem ibi delinqret bñ co
gnoſceret dioẽ.iij.q.vi.c.i.de rap.c.i.Quid de minoꝛe pᷣlato hñte iuriſ⸗
dictionẽ in loco ſcpſi poſt inno.⁊ hoſti.de maio.⁊ obe.cum inferioꝛ.
dSane . ſũme ſuit nceriꝰ iſte.S.vt aliqͥs fructꝰ ex ſuꝑioꝛibs haberet᷑.
ꝑ Eõtra ipſos.no.qꝛ dato ꝙ epᷣi expulſi ↄ alios vel circa alia poſſent
e ſe vel ꝑ alios iuriſdictionẽ in ſuis dioẽ.exercere.ſatis ẽ ꝙ g illos non
c Supꝑ his.ſuꝑ alijs ̊ ipſoꝝ aſſer (poſſint vt locũ habeat ↄſtõ.
eioni nõ ſtabit᷑. vñ ſi dicant loca ad que citant illos eis foꝛe ſecura in hᷣ
cis nõ credit cũ b̊ non ſit de hie erpᷣſſis.Eadẽ rõne nõ credit᷑ ſi dicãt lo⸗
a in quib ꝓcedũt eſſe vicinioꝛa in quibo poſſint tute manere ⁊ ꝓceſſus
facere ⁊ citati venire.Itẽ nec credit᷑ eis in eo ꝙ dicant aliquẽ erpulſoꝛẽ

ligere ꝙ ſi alias inter ſubditos ipᷣoꝝ dioẽ.iudicarẽt bñ per taciturnita
tẽ ⁊ tꝑis lapſum eis pᷣiudicari poſſet.ſed iſto caſu cũ hoc faciũt iuris au

ctoꝛitate dioc.nulla negligẽtia põt aſcribi.q̊ nec cõtra ipſos pᷣſcribi.
eG. Benerek.o⸗ exercens iuriſdiccionẽ in loco vel in certas ꝑſonas vył
cds acquirat poſſeſſionẽ illiꝰgeneralẽ vel ſpecialẽ.⁊ qñ pꝛeſcribat ſatis

ſcripſi poſt inno.de capel.mo.c.ij.⁊ de bᷣ in ſpe.de iuriſ.o.iu.ad fi.v.ilj
hlud etiã.⁊ de pᷣſcrip.S.i.ver.ſed pone miles.
nat. ¶ Aeneficiali. compᷣhendit minoꝛa
2 maioꝛa bñicia ⁊ pᷣbẽdas.de hoc de regu.iu.c.i.li.vi.in nõ bñ

Aula ſe ſũmat. q

ſicialib autẽ nõ hʒ hoc locũ etiam ſi de ecclia vel de ꝓꝛietate fit qõ. fa⸗
cit qð dixi.S.e.cõ.de iudi.diſpẽdioſam.ſuꝑ v.beneficijs. =

r ¶ Per appel.foꝛtiꝰ ſi ꝑ querelã didebat᷑ antẽ ꝙ illud ſolum ſuꝑ q̊ͥ ap.

erat eſſet ꝑappellatiõis iudicẽ cognoſcẽdũ.vñ coꝛã iudice ap.non fit re
cõuentio.de bᷣ ſcripſi de mu.pe.c.i.cognoſcat ꝗ̊ id ſolũ ſuꝑ qͥ appellatur

ſiue añ ſniam fuerit appellatũ.ad h̊q:de ap.appel.cũ ſuis concoꝛ.ſiueas

ſnia.ij.q vi.ad fi.ſiue extra iudiciũ.de ele.vt circa.li.vi.Sed exqͥ deuo⸗
luta eſt cã ꝑ decre.i.de elec.li.vi.nõ expectato ap.euentu voluit papa bᷣ
licere.⁊ hoc ꝓbat vᷣj.decernimꝰ.ꝑ qð rñdet᷑ ad iura pᷣdicta. Põt etiã di

ci ꝙ decre. vt circa.locũ nõ hʒ cum qͥs ſuũ ꝓſequit᷑ intereſſe.vt.õ.e.con.
de ele. ↄſtõem. in pn.

8 Ald ſe. ap. In inferioꝛibo ̊ ſecꝰ. “
t Deuoluta.ita ꝙ cã ipſa eſt in curia ſᷣm foꝛmã decre.i.de elec.li.vi.
