cationis ſententie hocipſo volumꝰ ſpᷣ
iacexre. ¶ Quod etiã in interdictis⁊
in ceſſatonibus a diuinis intdictꝭ per
ꝓuintialiũ concilioꝛũ ſtatuta vel ipſo

rum auctoꝛitatecum maius ſit puin⸗

tiale conciliũ qᷓ; ſingularis pꝛelati pꝛo
uintie ac iudiciũ integrum quod plu
rimoꝛũ ſententijs compꝛobatur volu
mus obſeruari. OIn ceſſationibus
vero generalibus a diuinis ciuitatũ
terrarũ ⁊ alioꝛũ locoꝛũ.quas aliquan
do ex conſuetudine vel alias capitula
collegia vel conuentus ſeculariũ aut
regulariũ eccleſiarum ſibi vendicant
quia ipos hoc vnico lumine ad repel⸗
lẽdas iniurias eis factas pꝛiuare no

lumus nec debemꝰ idem intelligim

obſeruandũ. ¶ Ypſi vero ſint diligẽ
ter atrenti. vt ſtatuta romanoꝛum põ
tificum pꝛedeceſſoꝛuʒ noſtroꝛũ ſuper
his edita diligẽter obſeruẽt. ¶ Poꝛ
ro hanc ſanctionẽ ad pendentia trahi
mus non obſtantibus pꝛiuilegijs cõ⸗
uentionibus ſtatutis ⁊ conſuetudini
bus quibuſſibet.que contra pꝛemiſſa
ſeu aliquod pꝛemiſſoꝛũ religioſis ipiſ
in nullo volumus ſuffragari.
¶ Ipem.
Bauis ud nos pꝛelatoꝛuʒ que
„i perduxitꝙ nobiles quidã
2. 17 domini tpales terris eoꝛum
eccleſiaſtico ſuppoſitis interdicto.ne
dum in locoꝛum ſuoꝛũ capellis ſed et

in collegiatis ⁊ alijs inſigniũ locoꝛum

eccdlijs miſſas ⁊ alia dĩna officia pub⸗

lice⁊ ſolẽniter faciunt celebꝛari.⁊ offi
cia eadẽ celebꝛanda nunc hos nuncil
los vocantes ⁊ interdictũ quod eſt ð
terius compellentes hiſq; non contẽ⸗

ti exceſſibus per campanarũ nõ ſolũ

pulſationẽ.ſed ⁊ voce pᷣconia poplos
etiam interdictos vt interdicti nõ ob
ſtanteſententia ad audiẽdas miſſas
hmõi veniant faciũt euocari. Onõ
nulli quoq; ipſoꝛum ſuis plerunq; ſbᷣ
iectis ne licet excõmunicationis velĩ
terdicti ſententia publice ſint nodati
de eccleſijs dũ in ipſis miſſarum cele
bꝛantur ſolẽnia inſtãtibo etiã celebꝛã⸗
tibus exeant pᷣcipere non verentur.ex
quo frequenter contingit ꝙ non ſine

dei offenſa cleriq; ac populiſcandalo
ipſa miſſarũ ſolẽma remanẽt inexple

ta Re igitur exceſſus ſic graues ex
cedentiũ impunitate trahãtur ab ali

is in exemplũ pꝛeſumptoꝛes pᷣfatos
qui in locis ĩterdicto ſuppoſitis quẽ⸗

i ð cetero dina celebꝛare officia quõ⸗
libet cogere.qui modo pꝛedicto ad of
ficia eadẽaudienda aliquos excõmu

nicationis pꝛeſertim vel interdicti li⸗
gatos ſententia euocare,. ſeu qui ne ex
coicati publice aut interdlcti de eccle
ſijs dũ in ipſis miſſarũ aguntur ſolẽ⸗
nia a celebꝛãtibo moniti vt exeant pꝛo
hibere necnõ excõicatos publice ⁊ int

dictos, qui in ipſis eccleſijs nomina⸗
tim a celebꝛãtibo vt exeant moniti re⸗

manere pꝛeſumpſerint excõmunica⸗
tionis ſententia.a qua per ſedeʒ dum

taxat apoſtolicam poſſint abſolui.ſa⸗
cxo appꝛobante concilio innodamus

cultũ.vi.q.ij.ſi tm̃.⁊ pᷣd.
decr. cũ nõ ab hoiĩc. ⁊ fa.
quodj.dicam.in glo.oc
cultum. In cõtrariũ fa.
xi.q.iij.S.euidẽter.ibi ſol
uitur in glo.no.yoꝛteex⸗
pediret ꝑ conſtõem ꝓui⸗
deri clericos non teneri
ad obſeruationẽ interdi
ctoꝛũ latoꝝ a iure niſi pꝰ
fiat illoꝛũ declaratio. ſi.

de here. cum ſcõm.lib.vi

Ad quod diceuduʒ mul⸗
tum mouet de cenſi. qᷓqᷓ;
li.vi.⁊.si.e.compi.e.ti.pᷣ
ſenti.cum etiã littera ſa⸗
tis huic dicto conuenit.
q apellis.non inten

dit ꝙ in talibus capellis
ſitis in loco interdicto hᷣ

liceat.ſed dicit vt aggra⸗
uet contemptũ. quaſi di
cat.malũ eſſet hoc facere

in capellis.ſed grauiꝰ in

talibus eccłjs.
r Inſigniũ.de reſcript.

ſatntum poſt pꝛinci. li.
vl.

8 & Munc ũlos. cõcoꝛ.

de ſta.mo.cuʒ ad mona⸗
ſterium. v. ſed ne.
t Uocantes.licet devo
catione narret ſolam co⸗
actionem punit.
v ¶Xxceſſibus.tolle lit
teram/j. faciunt cuocari
non ſolum per cãpanarũ
760.
x Campanarũ.de offi.
cuſt.c.i.cũ cõcoꝛ.⁊ ibi di
xi de diuerſis campana⸗
rũ officijs.
¶Pꝛeconia. vt dicit in
auc. de litig ᷣ. omnẽ. col
la.viij/vox pᷣconis qñq;
paucis innoteſcit.et hoc
reſpectu foꝛtioꝛ videt᷑ vo
catio ꝑ campanã. ſed qꝛ
pꝛeco loquit⁊ edictuʒ po
nit ex ꝑte mãdãtis.ideo
maioꝛ eſt eontemptus
3 Subiectis. pᷣcipere ñ
verent᷑ qð eſt·
a ¶ Publice occultuʒ eĩ

ene ligat ſentẽtia. cum
matrix eccleſia nõ ſeruat HS sl
illã.tũc ligantur illis ⁊ non iſta.Qñ vero tenet ⁊ ſeruatur ꝑ matricẽ tũe
locum habet quod pꝛius dixi ꝙ ligantur vtriſq;.quando non tenet nec
ſeruatur per matricẽ.⁊ tunc neutris ligantur.
f Q eſſationibus.generalibus vt ſequitur.
g Compꝛobaf xx. di.de quibus de of.dele.pꝛudentiã.poſt pꝛin. Pꝛo
ucrbᷣ.iiij. Ibi ſalus vbi multa conſilia.⁊.xv.diſcipatur cogitatiões vbi
nõ eſt coſiliũ.⁊ vbi nõ ſunt plures conſiliarij contirmantur.
b Beneralibus.ſpeciales enim ſeruantur ſolũ in eccleſijs in quibus
ſunt intdicte.de ap.dilectis.
i ¶ Unico lumine.ſumptũ.ff. de of pᷣſi.illicitas.ꝭ.ne tenuis.
lꝛ Edita.de of.oꝛ.irrefragabili.ſ.ceterũ.e.ti.ſi canonici.⁊.c.qᷓ;uis.lib.
vi.⁊ ibi vide in vl.glo. l è
I Pendentia.cõcoꝛ.s e.compi.de iudi.diſpendioſam cũ ſuis concoꝛ.
m Yonuentionibus ſic.S.e.cõpi.de ſepul.dudum.circa fi.
auis.Caſus. Domini tꝑales qͥ cogũt aliquos in loco interdicto
ccelebꝛarc dinina.vel qͥ ꝑ pꝛecones ſaciũt tũc ad illa audiẽda popu⸗
uͦ euocari.vel pꝛohibent ne publicelexcõicati vel interdictiſuꝑ hoc per il
los qui miſſas celebꝛãt moniti eccleſias exeant.⁊ ipſi nomiat in moniti
q nõ exeũt excõicati ſunt.⁊ ꝑ papã abſoluẽdi.Et pꝛio narrat.ſcðᷣo penaʒ
imponit ibi.ne igitur. QMVU .V
o Teales. etiã ſi ſint epᷣi vel eccleſiarũ pᷣlati videt᷑ locũ habere qð bic
dicit᷑.ne cle.vel mo.c.vl.li.vi.facit de exceſ.pᷣla.tãta.⁊ faqð dixi.e.ↄpi.ðᷣ
penis multoꝛum. õ
p ¶Suppoſitis.ab homine vel a iure.⁊ hec litttera facit ad queſtionc
de illo qui ſcit locũ interdictũ ab boie vel a iure.tñ denũ ciatio ciꝰ nõ e

excõicatũ nõ vitamus in

publico.vi.q.ij.c.ij.e.ti.cum non ab homine.vnde dixit ray.in ſum. hꝰ

ti. S.item querit᷑. ꝙ illa qui ſcit occultũ excõmunicatũ eſſe in eccłia.cau⸗
te ſi poterit exibit.ſi autem id non poſſet ſine ſcandalo non debet exireꝑ
— ne ſit pꝛoditoꝛ.ij.q.i.ſi peccauerit.
1

nexpleta.debet eni ſacerdos dimittere officiũ miffe pꝛopter peni

tentiã excõmunicati niſi iam incepiſſet canonẽ miſſe. de quo ſcripſi poſt

modernos.e.ci.cũ nuper.⁊ fa.vij.q.i.illud.⁊.c.nichil.⁊ quod.xi.q.᷑iij.ſi
cut apoſtoil.
c¶ In exemplum:quia ſi ea in qua vſurpantur.⁊ẽ.xcij.di.peruenit.ij.fa
cit.xxiij.q.i.paratus.in ii.
d Quomodolibet. omnẽ modũ cõpulſionis realẽ perſonaleʒ directũ
⁊j indirectũ cõpꝛehẽdit.vt ſi res ipoꝝ occupant.cõſanguineos grauant
in ꝑſonis vel rebus.fa.de ele.ſciant cuncti:e.ti.quicũq;.li.vi.
eECogere.pᷣſumpſerint qð eſt ·..⁊ hoc eſt pꝛimũ. ſ Euocare pᷣſum

ſerit. qð ſequitur ⁊ eſt ſcom. g Publice. cõcoꝛ. e.copi.ð ſeplł.c.i.2 ibi
hb ¶ Miſlarũ.in alijs ergo diuinis officijs nõ ẽ locus pene. (videas.
i Moniti.non dicit noſatim.vt.j.pxi.v.ꝑ quod patet ꝙ ad ꝓhibentes

ſufficit generalis monitio.puta monet ꝙ omnes excõmunicati⁊ interdi

cti exeant.ille pᷣcipit vt non exeant.

lꝛ Pꝛohibere pᷣſumpſerint.quod ſequitur ⁊ eſt tertium.
Nominatim.ex generaliergo monitione nullꝰ ligatur ex eo ꝙ rema
net.ſoli ergo nominati remanentes ligabuntur.ↄcoꝛ.e.t.conſtõem.li.vi
⁊. ð.e.cõpi.de vi.⁊ ho.cle.c.i.
m Remanere. intellige etiã ſi ipi tꝑales.dñi hoc non mandent.
Ra ¶ Excõmunicationis.excõmunicatus ergo iterũ creomuniek. de
5

„

ceſijs.ad diuiua fra

He ſenten.excõm.ſuſpen.⁊ interdi.

dignitatis aliquem nominet vel honoꝛet per hoc illum in di i
appꝛobat. creditur ꝙ pꝛopter dominũ federicum de ſicilia Gananen

s ica quoꝛunda

q. liij. engel am. de iudel ndamm“
Aielercrn minoꝛes ſi tempoꝛe in terdicti recipiunt in ſuis ee
fratree mes ⁊ ſoꝛoꝛes tertij oꝛdinis excõmunicati ſũt.

ee pꝛiuſlegia iuuant . ⸗
neeoto2o.alli igirurno ſunt benigne. vt dixit. S. e. de re. do. (. 1.

Fertio.pꝛimus fuit fratrummino:

pꝛio ⁊ an in cõmuni.de
fuit ſancte clare qui diſ⸗
ert a pꝛimo.quia oꝛdo il
le licet etiam feminis ar
tiſſimus.habet tamen ꝓ
pꝛium in cõmunt. Se

iſte tertius etiã pꝛo viuen

tibus in coniugio mari⸗
bus⁊ feminis adinuent?
eſt. ⁊ babent pꝛofeſſi pꝛo⸗

pꝛium in ſingulari.et po

tius eſt modus viuendi.
qᷓ; pꝛopꝛie dicatur regula
eſttamen appꝛobatus ꝑ
nicolaum tertium.⁊ hoc
conſtat. S
vyContinentes.non ꝓ
mittunt continentiami
mo viuunt in coniugio
vt pꝛidixi tamen ⁊ ſecun
dum modum viuẽdi eis
datum certis diebus q̃li
bet ſeptimana abſtinent
a thoꝛo. ſicut ⁊ ſeptiana
vicis ſue abſtinebant ſac

dotes veteris teſtamenti

lxxxij.di.plurimos.
8 Scandalum vitan
dum. quod dic vt denot ·
e nel⸗ cat. ad hocꝛ? ad
id quod ſequitur. cõcoꝛ.
8S.e.compi.de penit.⁊ re.

C. G. . .
„ Minoꝛibus. alias
non ligat conſtitutii.
x WBi fratres miozes⸗

Uel illi.fratres et ſo
roꝛes tertij oꝛdinis· ⁊ eſt
mirabile quia co caſu in
alijs eccleſijs recipi poſ/
ſent ſi eſt pꝛiuilegium ge
nerale. .
3 Duis eccleſijs. per H
verbum quod etiam.·S.
pꝛemiſit dico ꝙ ſi in alie
nis eccleſijs hoc facerẽt

ceſſat hec pena.poſſec ta /
men habere locum alia

pena cõmunis.⁊ eſt ſim.
quod dixi.s.hoc tic.i:.in
glo.additur.
a Admittant.niſi ĩq;/
tum illis ⁊ alijs pꝛemitti
tur. per decr.vl.e.ti.li. vi
b ¶ Subiacere. ſi alias
bene ſeruant interdictuʒ

quod ſeruat matrix eccle

ſia non ligantur pena il
lius decr.s.e.c.i.ſed iſta
tantum fa. de iudi. at ſi
clerici.in fi. cum ſuis cõ
coꝛdan. =
c ¶ Auctoꝛitate apoſto

lica.hoc dicit pꝛopter exẽ

ptionem ⁊ quia delique
rant in locis exemptis.

H ſummus. Laſus.
c ſi papa etiam ſciẽter

excõmunicato ꝑticipat il
lum ꝑ hoc non abſoluit

niſi expꝛimat hoc eſſe vel

le.⁊ ſi ſcienter ſub titulo

Secundꝰ

Em ex eocy religioſi viri fres

minoꝛes in ſuis recipiunreccle
ſijs ad audiẽda diuina officia

tpe interdicti fratres ⁊ ſoꝛoꝛes deoꝛ⸗/

dine tertio quẽ beatus franciſcus in⸗

ſtituit exiſtẽtes. qui cõtinẽtes ſeu de
penitẽtia nücupũt.ſcãdalũ aliox quai
ab his excludũtur mẽtibo generetur

cenſura vileſcat eccleſiaſticn. ⁊ mino⸗
ris auctoꝛitatis interdicti ſentẽtia re⸗
putetur.eiſdes fratribus minoꝛibo di

ſtrictius inhibemus.ne decetero ali⸗

quẽ vel aliquos pᷣdictoꝛũ etiã ſi ſuper
boc hi vel illi pꝛiuilegijs quibuſcuq
muniti extiterit.qui ipſis in nullo pꝛ
ſus quo ad hoc volum ſuffragari ad

diuina in ſuis eccleſijs tpe interdicti

quoquomodo admittant. ¶ Qõ ſi

fecerint eoipo excõmunicationis ſen⸗

tentie ſe nouerint ſubiacere. aqua *
aliũ q;; promanũ pontificẽ vel ſatiſ⸗
ctione pᷣmiſſa ꝑ locoꝝ epos quos au⸗

ctoꝛitate ap.fungi volum in hac ꝑte.

abſolutionis beneficium nequeant
obtinere.·

etiã excõmunicato participet
litteris verbo vł oſclo ſeu alio
quouis modo ipᷣm per hoc abſoluere
nulla rationecenſetur.niſi ſe velle foꝛ
ſitan expꝛimat illũ ex hoc pꝛo abſolu⸗
to haberi. Similiter quoq; ſiquem

ſub titulo cuiuſſibet dignitatis er cer

ta etiã ſcientia verbo conſtitutione vł
letteris nominet honoꝛetſeu quouis
alio modo tractet p hoc in dignitate
illa ipſum appꝛobare nõ intelligirur
an ue ei tribuere noui iuris.

Clemens.v. in concilio vienẽ.

iui de padiſo. dixi rigabo hoꝛ
ũ plantationum. ait ille celeſt;
agricola qui vere fons ſapien⸗
tie verbũ dei a patre in patre manẽs
genitũ ab eterno. nouiſſime diebus
iſtis fabꝛicante ſancto ſpiritu invtero
virginis caro factum exiuithomo ad

opus arduũ redemptionis humani

generis peragendũ. exemplar ſequẽ⸗
do celeſtis vite pꝛebens hominibus

ſemetipſum. ¶ Aerum qꝛ plerun;
moꝛtalis vite ſollicitudinibo pꝛeſſus

homo mentis aſpectu ab exemplaris
bmõi intuitu diutebat. verus noſter
ſalomon in ſolio militãtis eccleſie hoꝛ
tum voluptatis inter ceteros quẽdaʒ
fecit a pꝛocelloſis mundi flucrib elon
gatũ.in qno quietius acſecurius va⸗

caretur. contemplandis ſeruandiſq;
bmõi oꝑibus exemplaris in huc mü⸗

um. qui eſt artiſſimus:⁊ caret ꝓ

ſummus pontifex ſcienter.

hec decr.pars pꝛima decr.no xciij.di.ſi inimicus.⁊.e.ti.ſi ali .
ec decr-pare Pauma decr:norra. us. 2. e. ti. ſi aliquando.
c.pꝛo ibi no.ꝑ Inno. ⁊ hoſt. vt ſicut ꝑ participium papa non abſoluit ita
nec ꝑ euitationem excõmunicat.Unde non incurrit minoꝛem qui parti

dum introiuit ipſe. vt rigaret ipᷣm fe⸗/
cundis aquis Pirutnai⸗ gratie et do

voꝛtus ſiquidẽ eſt fra⸗

ctrine. ¶ Hic

trum minoꝛuʒz ſancta religio.que mu
ris regularis obſeruantie firmitervn

diq; arcucluſa. intra ſe ſolo contenta
deo adoꝛnatur abunde nouellis plan
tatõnibo filioꝛũ. ¶id hüc veniẽs di

lectus dei filius moꝛtificantis penitẽ

tie mirrhã metit cũ aromatibus que

ſuauitate mira vniuerſis odoꝛẽ attra

hentis ſanctimonie circumfundunt.
Hec eſt illa celeſtis vite foꝛma⁊ regu
la quã deſcripſit cõfeſſoꝛ chꝛiſti eximi

us ſanctus franciſcus. ac ſeruandam
a ſuis filijs verbo docuit pariter et ex
emplo. ri vero dicte ſancte re
ne voluntas.inſti. de iut

gule pꝛofeſſoꝛes ac emulatoꝛes deuo

ti vt ⁊ alũni ⁊ veri filij tanti patris af cipi. ſic ⁊ pꝛinceps ſolavo

fectabant ſicut ⁊ feruenter affectant.

ad purũ ⁊ ad plenũ pꝛemiſſam regu⸗
WAttendẽ
tes quedã que dubiũ poꝛtant afferre
ſenſum in ipſius regule ſerie cõtineri
pꝛo ipſoꝛũ declaratione habẽda recur
rerũt pꝛudenter olim ad apicem apo

lam firmiter obſeruare.

ſtolice dignitatis. vt certificati ꝑ ipa⸗ꝭ

cuius pedibus etiã ꝑ ipſam regulam

ſunt ſubiecti.poſſent dño pulſis cun

ctis dubijs cũ plena caritate conſcien

tie deſeruire. ¶ Hoꝛũ aũt pijs ac iu

ſtis ſupplicationibus plures pꝛede⸗

ceſſoꝛis noſtri romani pontiſices ſuc⸗
ceſſiue ſicut dignũ erat applicãtes au
res ⁊ animũ declarauerũt ea que du
bia videbantur ediderunt nonnulla.

⁊aliqua cõceſſerunt ſicut expedire vi

debant fratrũ cõſcientijs acpure obſ
uantie ſtatus. AVeri quia plerũq;
vbi culpa non eſt eam timere ſolẽt cõ
ſcientie timoꝛate.que in via dei quod
cunq; demũ expaueſcunt.nõ ſunt ad
plenũ ex dictis declarationibus di⸗

ctoꝛü omnium fratrũ cõſcientie quie⸗

tate.quin circa aliqua ad regulã ipſo
rumq; ſtatũ pertinentia dubitationũ
in ipſis fluctus alique generentur et
oꝛiantur ſicut ad aures noſtras pluri
es ⁊ de qᷓplurib in publicis ⁊ pꝛiua⸗
tis conſiſtoꝛijs eſt perlatuʒ. ¶ Qua
pꝛopter per ipſos fratres nobis exti⸗
tit humiliter ſupplicatũ quatinus pᷣ⸗
dictis dubijs queoccurrerũt que poſ
ſunt occurrere in futurum adhibere
opoꝛtuna declarationis remedia de

benignitate ſedis ap.curaremus.

Nos igitur cuius animus ab etatete
nera pia deuotione efferbuitad hmõi
pꝛofeſſoꝛes reguleerad oꝛdinem ipᷣm
totum. nunc autem excõmuni cauſa
paſtoꝛalis regimĩs quã iĩmeriti ſuſti
nemus ad ipſos fouendos dulcius 2

cipat illi queʒ papa vitat
⁊ pꝛedic.c.ſi inimicis. lo
quitur de illo queʒ vitat
⁊ vitari pꝛecipit.

a Scienter. etiam ſi
ignoꝛanter non erat du/
bium.ꝑ pꝛedic.decr.ſi ali

quando.

b Participet. quo par

ticipio non ligatu rmio
ri vt no.in iuribus alle.
in.i.glo.e.ti.nulli.

c Litteras. argue

ſcribens excõmunicato ĩ

currit minoꝛem. de hoc

eeti.conſtitutionem:libᷣ.

vi.in.iij. glo.

d Oſculo foꝛmatur ab

os oꝛis nec ðbet ſcribi ꝑ

h.
e ¶ Quouis modo. vri

conuiuio.oꝛatione vł iti
nerando. vel conſedẽdo.

f Uelle eſt ſibi pꝛo ratõ
naturali.S. ſed ⁊ qð pꝛin

luntate manumittit.ff.ð

manu.apud eum. . fi
deicõ.li.ſi volũtate.in in

ferioꝛibus a papa nõ ha
beret hoc locum. e. ti. cuz
deſideres.
g Dignitatis.?⁊ eccleſi
aſtice vel ſecularis. cum
eadem ſit ratio.

h Nominet. cõtrariuʒ

videbatur notari. xciij.
di. dominus. et vide qð
no..xi.q.i.ſacerdotibus
qui fi.ſint le.ꝑtuas.cuʒ
concoꝛ. .
i Tractet. vocans il
los qui ſunt eiuſdem di
gnitatis vocat illum.
₰

IlLe Appobare. facit sd

no.ꝑ Inno. ⁊ boſt. de fil.

pꝛeſbi. veniens vbi tenẽt

ꝙ ſi es miſſam audit vł

pꝛocurationem recipit a

male oꝛdinato vl inſtitu
to ꝙ per bocnon diſpen

ſat cum illo. dato ꝙ ſit ca

ſus quo diſpenſare poſſʒ
⁊ ibi ſcripſi.

O¶Non intelligitur. ñ

ob. S.e.cõ.de pba.c.vno.
illud enim intelligit᷑ cuʒ
papa narrat factum pꝛo
pꝛium et ſuꝑ eo fundat᷑
ipſius intentio.vt ibi no
ta.in glo quid ſi talia.
m Vuris ·ſi. dehere. p̃ᷣ
ſidentes.in fi.li.vi.⁊ ĩtel
lige niſi hoc expꝛimat ſe
vellevt.s ꝓxi ·rñ: Jo· an ·

ri⸗
td

dti
lit⸗
oknn
eict
un
Uſ
d
ifn
n
dlich

neui
9,

ed
cd

GenA
lun.

=
—
e-

Folium XLIIII.

gttentius gratioſis fauoꝛibus pꝛoſe
quendos tanto pꝛouocamur ardenti
us.quanto frequẽtius intenta mente
reuoluimus fructusvberes.quos ex
eorũ exemplari vita ⁊ ſalutari doctri

na toti vniuerſali eccleſie cõtinue cer
nimus pꝛouenire.tam pia ſupplican
tium intentione commoti ad peragẽ
dum diligenter quod petitur ſtudia
noſtra duximus conuertenda.ipſaq;
dubia ꝑ plures archiepᷣos ⁊ epos etĩ
theologia magiſtros ⁊ alios lr̃atos/ꝓ
uidos ⁊ diſcrxetos examinari fecimus

diligenter. ¶ Cum igitur in pꝛrimis

ex eo ꝙ in dicte regule pꝛĩcipio habet
Megula ⁊ vita fratrü minoꝛuʒ hec eſt

ſcqʒ dñi noſtri ieſu chꝛiſti ſanctũ euãge

liũ obſeruare in obedientia viuendo

ſine pꝛopꝛio ⁊ in caſtitate. Item infra
Finito vero anno pꝛobationis recibi

antur ad obedientiã.dꝛomittens vitã
iſtam ſemper ⁊ regulã obſeruare Ytẽ
circa finẽ regule.paupertatẽ⁊ humili

tatẽ ⁊ ſanctù euãgeliu domini noſtri
ieſu chꝛiſti.quod firmiter pꝛomiſim

obſeruemus.fuit heſitatũ an fratres
eiuſdẽ oꝛdinis ad omnia tã pꝛecepta
qᷓ; concilia euangelij ex pꝛofeſſiõe ſue
regule teneantur. Quibuſaz di
centib ꝙ ad omnia.alijs aut aſſeren⸗
tibus ꝙ ad ſola illa tria conſilia. vide
licet viuere in obedientia in caſtitate
⁊ ſine pꝛopꝛio.⁊ ad ea que ſub verbis
obligatoꝛijs ponuntur in regula obli
gant᷑. ¶Nos circa hunc articulũ pᷣ⸗

deceſſoꝛum noſtroꝛũ veſtigijs inherẽ
tes ipᷣmq; articulũ quo ad aliqͥd clari

us pꝛoſequẽtes dicte heſitatõni duxi
mus reſpondendũ.ꝙ cũ votũ deter⸗
minatũ cuiuſſibet habeat cadere ſub
certo.vouens regulã nõ poteſt dici te
neri ex vi voti hmõi ad ea cõſilia euã
gelica que in regula nõ ponuntura
Et qͥdã beati fraciſci cõditoꝛis regule
hec pꝛobatur fuiſſe intentio ex hoc ꝙ
quedã euangelica conſilia in regula
poſuit alijs ptermiſſis. Si eniʒ ꝑp
illud verbũ regula ⁊ vita fratꝑʒ mino
rũ hecẽ ⁊c.intendiſſet eos ad omnia

conſilia euangelica obligare ſuꝑpflue-

nugatoꝛie quedã eoꝛũ ſuppꝛeſſis cete
ris in regula expꝛeſſiſſet.cũ aũt natu⸗
ra termini reſtrictiui hoc habear ꝙ ſic
excludit ab ipo extranea.ꝙ cũcta ad
ipᷣm ꝑtinẽtia concludit.¶ Declara⸗
mus ⁊ dicimꝰ ꝙ dicti ftatres nõ ſolũ
ad illa tria vota nude abſolute acce⸗
pta ex ꝓfeſſione ſue regule obligãtur.
ſz etia tenent᷑ ad ea oĩa implẽda q ſunt

ꝑtinẽtia ad hectria que regula ipa po

nit.Naã ſi ad hec tria pꝛedicta tm̃ pci⸗
ſe ⁊ nude pꝛomittẽtes ſe ſeruare regu
lã viuendo in obediẽtia caſtitate ⁊ ſi⸗
ne ꝓpꝛio.⁊ nõ etiã ad omnia cõtẽta in
regula q̃ he tria modificãt axtarent᷑p

nichilo ⁊ vane pferẽtur hec verba. p⸗

mitto ſemper hancregulã obſeruare.

exquo ex his verbis nulla obligatõ naſce
ret. Nec tamen putandum eſt ꝙ beatus
franciſcus pꝛofeſſoꝛes huiꝰ regule q;tuʒ
ad omnia contenta in regula modifican
tia tria vota ſeu ad alia in ipſa expꝛeſſaĩ⸗
tenderit eq ualiter eſſe obligatos.quĩ po
tius aꝑte diſcreuit ꝙ quo ad queda ipſo
rum ex vi verbi tranſgrefſio eſt moꝛtalis
⁊ quo ad quedam alia non. ꝙ Cuʒad q̃

dam ipſoꝛum verbuʒ apponat pꝛecepti
vel equipollentis eideʒ et quo ad aliqua

verbis alijs ſit contentus. Item quia pᷣ⸗
ter ea q expꝛeſſe verbo pꝛecepti ac exhoꝛ⸗
tationis ſeu monitiõis ponũtur in regu
la nõnulla verbo imꝑatiui modi negati⸗
ue vel affirmatiue appoſito inſeruntur.
hactenus extitit dubitatum. an tenexen
tur ad iſta vt ad habentia vim pꝛecepti.
Er quia vt intelleximus non minuit᷑
hoc dubium ſed augetur. ex eo ꝙ felicis
recoꝛdatiõis nicola.pa.iiij.pᷣdeceſſoꝛ nt
noſcitur declaraſſe.ꝙ fratres ipſi ex pꝛo⸗
feſſione ſue regule ſuntaſtricti ad ea con
ſilia euãgelica.que in ipſa regula pꝛece⸗
ptoꝛie vel inhibitoꝛie ſeu ſubverbis equi

pollentibo expꝛimũtur Et nichilominuſ

ad eoꝛũ omniũ obſeruantiã que ipſis in
eadẽ regula ſõ verbis obligatoꝛijs indu
cũt ſunpli⸗ uerũt pꝛedicti fres vt ad ipᷣo
rũ cõſciẽtias ſeruãdas declarare. q hoꝝ

cẽſeri debeãt pᷣceptis equipollẽtia ac ob⸗

ligatoꝛia dignaret. Nos itaq; qͥ in ſin
ceris ſeu hoꝝ ↄſciẽtijs delectamur,.atten
dentes ꝙ in his anĩeſalutem reſpiciunt
ad vitãdos graues remoꝛſus cõſcientie

ps ſecurioꝛ eſt renega. . Dieiimi wlic
v

frẽs nõ ad omniũ qͥ ſub verbis imꝑatiui

mogdi ponũt᷑in regula ſicut ad pᷣceptorũ

ſeu pᷣceptis equipollẽtiũ obſeruãtiã tene
ant᷑. Expedit tñ ipᷣis friba ad obſeruãdã
puritatẽ regule ⁊ rigoꝛẽ.ꝙ ad ea ſicut ad
eqͥpollẽtiã pᷣceptis ſe nouerit obligatos.
q hic inferi annotant. Vt aut hec q̃vi
deri põteqͥpollẽtia pᷣceptis ex vi verbi.ł
ſaltẽ rõne materie de q̃ agitur ſeu exvtro

qꝙXſbᷣ ↄpendio hẽant᷑ declaramꝰ qð illud

qð ponit᷑ in regla de nõ habẽdo ples tũi
cas qᷓ; vnã cũ caputio⁊ aliã ſine caputõ
Itẽ de nõ poꝛtãdis calciamẽt ⁊ ð nõ
equitãdo extra caſuʒ neceſſitatꝭꝭ. Yteʒ
ꝙỹ frẽs vilib induãt.¶ Itẽ ꝙieiunare
afeſto oĩm ſctõꝑ vſq; qd natle dñi ⁊ in ſe
xtis ferijs teneãt᷑. Itẽ ꝙclici faciãt di

uinũ offfm ſᷣm oꝛdinẽ romãe eccleſie. 2

t⸗ miſtri ⁊ cuſtodes ꝓ neceſſitatib in
firmoꝝ ⁊ frĩbꝰ induẽdis ſollicitã curã ge
raãt. IYt ꝙ ſi s frm̃ in infirmitatẽ ceci
derit alij frẽs ðbẽt ei vuire. Ieeꝙ frẽs
nõ pᷣdicẽt ĩ epᷣatu alic epi cũ ab eo illfue
rit õdi It᷑ ꝙ null'audeat penitus
populo pᷣdicare niſi a generali miſtro vł

glijs qbo ſᷣm declaratõʒ pᷣdictã id ↄpetit

fuerit examiat appꝛobatꝰ⁊ ad hec ĩſtitu
tus. ¶ Itꝙ frẽs qͥ ↄgnoſcerẽr ſe nõ poſ
ſe pᷣmiſſaʒ reglaʒ ſpaliter obſeruare. debe

ant ? poſſintad ſuos miniſtros recurret
J R voindponutinteoula dſum

494,

De verboꝛũ ſignifi.

habit ta nonitiop qe etia pfeſſor. necnõ
1 receptiõis modũ ac ꝓfeſſionẽ ſpectã
tia niſi recipiẽtibo q̊ͥ advabitũ nouitioꝝ
ſicut dicit regka vᷣm deũ alit videat᷑ Hec
incq oĩa ſũt a fribo tãq; obligatoꝛia obſer
uãda. It oꝛdo cõiter ſenſit tʒ ⁊ tenuit ab

antiq̊ ꝙ vbicũq; ponit᷑ in regla HB voca⸗

bulü teneant obtierviʒ pcepti.⁊ obpᷣuari
dz a fribo ſicut tle. ¶ Leteꝑ qexpi cõfeſ⸗
ſoꝛ pᷣdict agẽdoꝝ ac ſerudoꝝ circa reci⸗
piẽdos ad oꝛdinẽ miſtris ⁊ frib moduʒ
pbẽs. dixitiĩ regla ꝙ caueãt frẽs ⁊ eox mi
niſtri · ne ſint ſolliciti de reb ſuis tpꝑalib
vt libere faciat de eis qcqͥd ipis a dño fu
erit ĩſpiratũ.lniam tñ habeant ipi miſtri

mittedi eos ad aliq̃s deũ timẽtes ſi cõſi

liũ reqͥrat᷑ quoꝝ cõſilio ſua bona paupꝑi⸗
bus erogent. ¶ Dubitauerũt ⁊ dubitat
multi frarꝑ.an liceat ipis ð bonis ingre
diẽtiũ qcqᷓ recipe ſi donet᷑.⁊ ſi ad daduʒ
pſonis ⁊ cõuentibo poſſit eas inducere ſi
ne clpa. ſi etiã ad diſponẽdũ de diſtribu
tione rex taliũ debeat ipi miſtri ſeu frẽs
dare oſiliũ vbi ad ↄſulẽdũ alij q;ᷓ ex ipis

ad qᷣs ingreſſuri mittat᷑ oſſint idonei in

ueniri.¶Nos aut ↄſiderãter attẽte irẽé⸗
diſſe ſctm̃ frãciſcũ ſue reglłe ꝓpfeſſoꝛes s

fudaueratin maxia pauptate ab effectu
tpaliũ rex ipoꝝ ingrediẽtiũ ꝑ dicta vba
ſpualit᷑ totalr elõgare vt q;tu eſt ex pte
frũm ipop receptio adoꝛdinẽ ſctã ⁊ puriſ
ſima appareret.⁊ ne aliqͥ mõ oculũ vide
rent᷑ bre ab bona eoꝝ tpalia.ſ ad ipos ta
tũ diuino ſeruitio macipãdos. diamus
oĩno debere tã miſtros q; frẽs ceteros a
pictis inductiõibꝰ ad ſibi dãdũ ⁊ ſuaſiõi
bus necñ a dãdis circa diſtributõnẽ cõ

cilijs abſtinere.cũ p hoc ad timẽtes deũ

ſtat alteriꝰ mitti debeant nõ ad frẽs. O
Ve vere cũctis patet eſſe ta ſalubꝛis in
ſtituti pr̃ni ſtudeoſi ʒelatoꝛes ſeduli et ꝑ
fecti. Cum vo facere de reb ſuis qðᷣ
dñs inſpirabit.ipamet regla ĩgrediẽtib
libeꝑ velit eẽ nõ vr qͥn liceat eis recipecõ

ſiderat.ſ.eoꝑ nccitatibꝰꝛ moderamibꝰð

daratiõis iã dicte.ſi q̃d de bonis ſuis in
trãs ſicut ⁊ ceter pauꝑibꝰp modũ elemo
ſine velit dare. Cauere tñ l acceptiõeob⸗
latox taliũ deq; frẽs ne ex receptoꝑ qᷓ;ti⸗
tate notabili piumi poſſit ſiniſter ocul/5
ipos.pterea cũ dicat᷑ in regla ꝙilli qͥ iaʒ
ꝓmiſer᷑t obediẽtiã habeãt vna tunicã cuʒ
caputõ ⁊ ali ſinecaputõ qͥ he voluerint
Vtẽ ꝙ frẽs oẽs veſtimẽt vilibꝰ iduãt᷑

Noſq; pᷣdicta vᷣba declarameqͥpollerep

ceptꝭ volẽtes hec detmĩari pleniꝰ dicim
qᷓ;tũ ad nũaꝝ tũicaꝝ ꝙ plibꝰ vti nõ łʒ niſi
in neceſſitatibꝰ q hri pñit ex regula.ſᷣm ꝙ
hũc paſſuʒ memoꝛat pde.nt᷑ pleni decla
rauit. ¶ Eilitatẽ aũt veſtiũ tã hitus e;ᷓ
iterioꝝ tunicaꝝ illã intelligi debere dici
mus.q ſᷣm cõſuetudinẽ vl cõditionẽ ptie
debeat qᷓ;tũ ad coloꝛẽ pãni ⁊ pciũ vilitas
merito reputari.nõ enĩ qͥ ad regiões oẽs

põt determinat vnꝰ mod in talib aſſig

xi. ¶ Hmoõi etiã vilitatis iudiciũ miſt

⁊acuſtodibꝰ ſeu guardianis duximꝰ ↄmit

tẽdũ.eoꝝ ſuꝑ hoc ↄſcias onerãtes/ ita tñ

ſernẽt in veſtibꝰ vilitatẽ. ¶ Quor

etiã miſtroꝝ cuſtodũ ⁊ guardiãoꝝ iu

dicio eodẽ mõ relinqͥm p q̃ neceſſita⸗
te poſſint ipi frẽs calciamẽta poꝛtare.

I Deinde cũ duob tpꝑibo annotatis
n regla.ſ.a feſto oim ſctõꝝ vſq; ad na

titatẽ dñi.⁊ marxime q̃drageſime in qͥ
bus ieiunaretenẽt᷑ inſerat᷑i eadẽ regla
¶ Alijs aũt tpibꝰnõ teneãt᷑ niſi ſexta
feria ieiunare.⁊ ex h̊ voluerũt aliqͥ di⸗
cere ꝙ dicti oꝛdĩs frẽs nõ tenent᷑ niſi
ex cõdecẽtia ad alia ieiunia q; ad iſta.
¶VDeclaram otbere intelligi eos nõ
teneri ad ieiuniũ alijs tꝑibꝰ pᷣterq; in
ieiunijs ab eccleſia cõſtitut.nõ ẽ eĩ ve
riſile ꝙ vel inſtitutoꝛ regule vel etiaʒ
ↄfirmatoꝛ abſoluere ipos itenderita
ſeruandis illis ieiunijs.ad que de cõi
ſtatuto eccleſie obligant᷑ ceteri xpᷣiani
¶ Hoꝛro cũ dictus ſanctus volens
frẽs ſuos ſuꝑ oĩa a denarijs ſeu pecu

nia eſſe totalit᷑ alienos. pᷣcepit firmit᷑

fribꝰ vniuerſis vt nullo modo denari
osvl pecuniã recipiãt ꝑſe łꝑ intpoſi⸗
tã pſond iſtũq; articulũ ðclarãs idẽ pᷣ
deceſſoꝛ nt᷑ caſus ⁊ modos poſueritqͥ
be puat a fribꝰ nõ poſſint dici nec dñt
p ſe łꝑ aliũ pecũie receptoꝛes ) regu
lã vł ſui oꝛdis puritatẽ.dicim frẽs te

neri cauere ſũmoꝑe ꝙ ꝓalijs caſis et

ſb modis alijs qᷓ ponat dicti pᷣde.no
ſtri declaratõ ad dãtes pecunias ſiue

ðputatos nũcios nõ recurrãt. ne ſi ſe
cus ab ipᷣis attẽtatũ fuerit traſgreſſo

res ꝓcepti ⁊ regle merito poſſint dici

navbialiqʒd alicuigeneralr phibet gð
expſſe ñ ↄcedit᷑ itelligit᷑ denegatũ.
Muo citca q̃ſtꝰ oĩs pecũie ac oblatio

nũ pecũiaꝝ receꝑtõ ĩ eccia vł alibi cip
pi ſentrucioꝛdiati ad offerẽtiũ ſeu do

nãtiũ pecũias reponãdas necñ ⁊ qcũ
q; recurſꝰ alius ad pecũias ſeu habẽ⸗
tes ipᷣas qͥ ꝑ ðdaratõeʒ pᷣdictã nõ ↄce
dit᷑ Hec inqᷓ; oĩa ſt eis ſimplr iutdctã

1 Cü etia recurſurꝰ ad amicos ſpã⸗

es expſſe tm̃ ĩ duob caſibꝰ pᷣm reglaz

ↄcedat᷑ viʒ p nccitatib ifirmoꝝ ⁊ frib
iduẽdis.idq; pie ⁊ rõnabilt᷑ ↄſiderata

ncẽtevite ad alias nccitates fim̃ ꝓ tꝑe
occurrẽtes ceſſãtibꝰ elemoſinis ſeu ẽt
igruẽtes ſepedict pᷣde.duxerit exten
dendũ ¶ Attẽdãt frẽs pᷣfatiꝓ nullis

caãis alijs q; ꝓdict vl ſilibĩ via lalibi

recurrere lʒ eis ad aĩcos hi. ſiue ſint

dates pecũias ſeu putati ꝑ ipoſ ſiue
nũcij vel ðᷣpoſitarij ſeu alio qᷣuis noĩe

appellent.et ſi ↄceſſi ꝑ eãdẽ ðclaratõʒ

mõi circa pecuiaʒ itegre ᷣuarẽt. De
niq; cũ idẽ ↄfeſſoꝛ ſũme affectaũit ſue

reglłe pfeſſoꝛes totalr eẽ abſtractoſab

effetũ ðᷣſiderio trẽoꝑ.⁊ ſpalra pecuia
⁊ eiꝰvſu totałr ĩexꝑtos ſic ꝓbat pꝓhibi
tõ ð recipiẽda pecõia ĩ regula ſepi re
petita curare frẽs vigilãt᷑ ncce ẽ ꝙ cũ
ex cãis pᷣdict ⁊ modis hñtes pecũias
Sputatos ꝓ eoꝝ ncctibꝰrecuxret opꝑte
bit ad tenẽtes ipas qcũq; hi ſuerit pᷣn

cipales hnucij i oib ſicſe gerot ſe cũ

Folium XLV.

ct oſñdãtĩ dict pecũijs ſiẽ nechũt penit

nil hẽe Quappt pcipe rajlit pecuälia
expẽda ↄputũq; exigere ð expẽſa eã qmo

docũq; repetere ſiue deponere aut depo⸗

ni facere capſulã pecunie vel ei clauẽ de

ferre.hos act ⁊ ↄſiles ſibi frẽs illicitos eẽ

ſciãt. ¶ Pꝛedicta eni facere ad ſolos do
minos pertinetqͥ dederũt:⁊ eos qs ipſi de

putauerũt ad hᷣipſuʒ. ¶ Pꝛoinde cũ vir
ſanctꝰpauꝑtat pᷣmiſſe in regula modũ ex

pꝛimẽs dixerit in eadẽ frẽs nihil ſibi appꝛo.

pꝛiẽr. nec domũ neclocũ necaliquã rẽ: ſed

taq;; pegrini ⁊ aduene in ̊ ſeculo in pꝛaup

tate ⁊ humilitate dño famulates vadat

elemoſina cõfidenter. Sicq; declaratũ ex

titit ꝑ nõnullos pᷣ.ntos ro. pontifices hãc
appꝛopꝛiationẽ intelligi debere tã in ſpãli
qᷓ; etiã in cõi ꝓpter qð ⁊ rerũ oĩm cõceſſarũ
ablatarũ ⁊ donatarũ frib qs ⁊ qrũ vſum

facti.ſ.oꝛdini vel ipſis fribo ʒ habere: ppꝛie

tatẽ ⁊ dñium in ſe ⁊ ro.ecclie receperũt.di
miſſo ipſis fribo in eis tm̃modo vſuʒ facti
ſimplid. Ad nẽ̃m fuerũt deducta examẽqᷓ
in oꝛdine fieri dicebant᷑⁊ videbant᷑ pdicto
voto ⁊ puritati oꝛdis tepugnare. vidgelic;
vt ea pꝛoſeqᷓmur ex ipſis q remedio credi⸗
mus indigere.ꝙ ſe inſtitui heredes nõ ſo

lu ſuſtinẽt ſed ꝓcurant. ¶ Mẽ redgit

annuos recipiũt interdũ in tq notabili qᷓn
titate ꝙ cõnent; hñtes totalit᷑ inde viuũt.

VYrẽ ꝙ cũ ipſoxꝝ negocia eti ꝓ rebo tꝑa
libo in curijs agitantaſſiſtũt aduocat: ⁊2 ꝓ
curatoꝛib.⁊ ad inſtigandũ eoſdẽ ſeibideʒ
ꝑſonalit᷑ repñtant. ¶ Itẽ cü executio⸗ B

nes vltimarũ ſuſcipiũt volutatũ ⁊ gerunt
ſeq; intromittãt qnq; de vſurarũ vel ma⸗
le ablatoꝝ diſpoſitiõibo ſeu reſtitutõib. fa
ciẽdis,¶ Itẽ ꝙ alicubi nõ ſolũ exceſſiuos
hoꝛtos ſʒ etiã vineas magnas hñt. de qͥbꝰ
tã de holeribo q; de vino multũ colligit᷑ad
vẽdendũ. ¶ Itẽ ꝙ tpib⸗ meſſiũ vel vin⸗
demiarũ ſic copioſe granũ ⁊ vinũ mẽdicã

do vel aliũde emẽdo colligunt᷑a fribꝛ ⁊ in

cellarijs 1 granarijs recõquntiꝙ ꝑanni re
ſiduũ ⁊ abſq; eoꝝ mendicatiõe pñt traãſige

re vitã ſuũã. Itẽ ꝙ ecclias vel alia ediſi⸗

cia faciut vel ꝓcurt fieri in ntitate ⁊ cu⸗
rioſitate figureac foꝛme ac ſumptuoſitate
notabilit᷑ exceſſiua:ſic ꝙ nõ vident᷑ habita

cula pauperũ ſz magnatũ. ꝙ Paramẽta
etiã eccliaſtica in pleriſq; loc ta multa hñt

⁊tã notabilit᷑ pcioſa ꝙ excedñt in his ma⸗
gnaſ eccleſias cathedrales,. Eds inſup

⁊ arma eis oblata in funeralib recipiũt in

diſtincte.tñ cõitas frattũ ⁊ ſpalit᷑ rectoꝛes
ipſiꝰ oꝛdinis aſſerebãt:ꝙ pᷣdicta ſeu plura
ex ipſis in oꝛdine nõ fiebãt ꝙ ⁊ ſi qͥ repiunt
rei in talib rigide puniunt᷑necnon õ talia
ne fiãt ſũt facta pluries ab antiò ſtatuta ĩ
oꝛdine multũ ſtricta. ¶ Cupiẽtes igitur
nos ipſoꝑ fẽm ꝓuidere conſcietijs:⁊ cũcta
dubia qtũ poſſibile nob ẽ de iploꝝ pecto⸗
rib remouere ad pꝛedicta mõ qͥ ſequit᷑re⸗
ſpõdem, & Cü eni ad veritatẽ vie ꝑtine⸗
at. vt id qð exteriꝰ agitur interioꝛẽ mentis
diſpoſitionẽ ⁊ habitũ repñtet ncce hñt fra
tres qui ſe ex pꝛopꝛiatione tata a tẽpoꝛa⸗

cutioniby ⁊ di

libus abſtraxerunt ab omni eo quod
dicte expꝛopꝛiationi eſſet vel poſſet

vigeri contrarium abſtinere. Quia
igit᷑ in ſucceſſionibustrãſit nõ ſolum

vſus rei ſed ⁊ dominiũ ſuo tempoꝛe ĩ

heredes. Frẽs autem pꝛefati nihil ſi⸗
bi in ſpeciali acquirere vel eoꝝ oꝛdini
pnt etiam in cõmuni. ¶ Declarãdo
dicimꝰ ꝙ ſucceſſionũ huiuſmodi que
etiam ex ſua natura indifferenter ad
pecuniam ⁊ etiã ad alia mobilia ⁊ im
mobilia ſe extendunt:conſiderata ſui
puritate voti nullatenꝰ ſunt capaces.
nec lʒ eis valoꝛem hereditatẽ talium
vel tatã earum partẽ ꝙ pꝛeſumi poſ⸗

ſet hoc in fraudẽ fieri quaſi ſub modo

⁊ foꝛma legati dimitti ſibi facere. vel

ſic dimiſſa recipe quin potius iſta ſic
fieri ab ipſis ſimpliciter pꝛohibemꝰ.
Cũq; annui redditus intra imobilia
cenſeantur a iure ac huiuſmodi redi⸗-
tus obtinere pauꝑtari ⁊ mendicitati
repugnet nulla dubitatio eſt ꝙ pꝛedi
ctis fratrib reddit quoſcũq; ſicut et

poſſeſſiones vel eoꝝ etiam vſum: cuʒ
eis nõ rep eriatur conceſſus recipere
vel habere cõditione cõſiderata ipſo⸗
rum non licʒ amplius:cũ non ſolũ qð
malum eſſe dignoſcit᷑.ſed ⁊ omne qð
ſpeciẽ habet mali ſit a viris perfectis
ſpecialiter euitandum. Ex talibo au⸗
tẽ aſſiſtentijs in curijs ⁊ inſtigationi⸗
bus cum de reb agitur in ipſoꝑ com
moda cõuertẽdis credunt᷑ veriſimili
ter ex his que foꝛis patẽt,de quibꝰ ha
bẽt homies foꝛis iudicare.in ipſis re
bus frẽs ⁊ aſſiſtẽtes aliquid querere
tq; ſuũ.nullo modo debẽt huiuſmo⸗
di voti ⁊ regule ꝓfeſſoꝛes ſe taliba cu⸗
rijs ⁊ litigioſis actibo ĩmiſcere.vt ⁊ te⸗
ſtimoniũ habeũt ab his qͥ foꝛis ſunt ⁊
puritati ſatiſfaciãt votiſui ac euident᷑
ꝑ hoc ſcandalũ ꝓximoꝝ. Tepetiaã
cũ dicti oꝛdis frẽs nõ ſolũ a receptiõe
ꝓpꝛietatꝭ dñio ſiue vſu ipſius pecunie

vetũetiã a octione q̃libet ipſiꝰ ⁊ abea

ſut pẽit alleni quẽadmodũ ſepedicr
pᷣdeceſſoꝛ nt ĩ declaratiõe hmoi regle

plane dixit. Cüq; dicti oꝛdie pfel

ſoꝛes ꝙ p nulla re tpali pñt in iudicõ
expiri.pdictis fribo non łx nec cõpetit

qn poriꝰↄſiderata ſui puritate ſtatus

debẽt ſibi ſcire intergictu hmoi exe
ib⸗ ſpoſitionib⸗ ſe exponat
Ců h̊ igit᷑ ſepi abſq; litigio ⁊ Zctione
vel admiſtratione pecunie neqᷓant ex
pediri.¶¶erũ tñ in his exequẽdis
dari ↄſiliũ ipſoꝝ ſtatui nõ obſiſtit.cũ
ex h ipſis circa bona tpalia nłla iuriſ⸗
dictio actio in iudicio ſiue diſpẽſatio

tribuat᷑. ¶ Licet vo nõ ſolum ſit li⸗

citũ ſed ⁊ multũ ↄueniẽs rõni.ꝙ frẽs

q̃ in laboꝛib ſpualibꝰ ofonis ⁊ ſtudij

ſedule occu pant᷑ hoꝛtos ⁊ arxeas habe
ant competentes ad recollectionẽ vel
creationem ſui.⁊ interduʒ ad ſeipſos

poſt laboꝛes huiuſmodi coꝛpoꝛalit de

0

De verboꝛũ ſigni.

ducendos necnõ ad habenda nce?ria

hoꝛtalicia ꝓ ſeipſis habere.tñ hoꝛtos
aliqs vt colant᷑ ac holera et alia hoꝛta
licia pᷣcio diſtrahant᷑ necnon ⁊ vineas
repugnat ſue regule ⁊ oꝛdinis purita
emg dict' pᷣdeceſſoꝛ declarauit ac
etiã oꝛdinauit.ꝙ ſi talia ad vſus pꝛo⸗
xime dictos.vtputa agrũvel vineam
ad colendũ ⁊ ↄſimilia fratrib legarẽ⸗
turꝑ oẽm modũ fratres a receptione
taliũ abſtinerẽt.cũ etiam pᷣmiſſa ha⸗

bere vt pꝛecium fructuũ ſuis tpibus

habeãt ad naturã⁊ foꝛmã pꝛouentuũ

appꝛopinquet. ¶ Kurſus cum pdi
ctus ſanct tã in exemplis vite qᷓ; ver⸗

bis regule oſtenderit ſe velle ꝙ ſui fra
tres ⁊ filij diuine ꝓuidentie innitẽtes
ſuos in deũ iaceret cogitat.qui volu

cxes celi paſcit qͥ nõ congregt in hoꝛ

rea nec ſeminãt nec metunt nõ eſt ve⸗
riſile voluiſſe ipſum eos habere gra⸗
naria vel celaria vbi ùtidianis mẽdi
cationib deberẽt ſperare poſſe tranſi
gere vitã ſuã. ¶ Et idcirco non exti⸗
moꝛe leui laxare ſe debẽt ad cõgrega⸗

tiones ⁊ obſeruatiões hmõi faciẽdas

