ciebat generalis qualis eſt illa.de pᷣben.non poteſt.in fi.li.vi.⁊ facit pꝛo

hoſt. contra.compoſ.in his que ſcripſi de reſcrip.in noſtra.in fi. An vxᷣo

etiam de qualitate cure beneficij quod habet impetrant facienda ſit mẽ
tio dicam de pᷣben . c. i. “ðOè
p Quibuſſibet.ſi ergo metropolitanus epiſcopus archidiaconus.vlł
quinis alius confert beneficiũ in collatione non eſt facienda mentio pꝛi
oꝛis beneficij ſed habeatur diſtinctio an de iure cõmuni poſſit vtrumq;
teneri.vel an ſit diſpenſatio neceſſaria ⁊ cuius.
a Q Collationem. de electione vel pᷣſentatione non dubitatur.pendent
enim illa ex officio confirmationis.s.e.ti.cũ vos.de elec.nibil et.
b ¶ Habentibus. iure ꝓpꝛio vel deuoluto.⁊ licet de oꝛdinatis loqua?᷑
od patet ex ti.idem in delegatis ab eis.ad hoc verbum ſuper quibul
ibet.
cæ Nolumus.ſed que eſt ratio buius iuris diuerſi legatoꝛum ad alios

ſuã iſtructiõʒ.nec ſit ſétẽ
iudicis nõ poterit cõſta/

ſi abapoſtolice ſedis legato? nõ toq; ludici ſed tanc;

Populo.cõcoꝛ.ij.q.v.pſbiter ſi a plebe.ð pur.ca.c.i.

alibit
in cont
m Re⸗

ullcet,li

Uyt de li
1qpodn
194 P
gnöai⸗
lno dete
Uteiffee
loritamea
eepſite?
ſherbien
famrocur
Larcahoc
interegli

oegt

Aunmane

innder

oinillo
iUmprocn

uunctk tß

uum dom

W Nom
umſiſſin

Cauſis:
Küpb

enn
ma dict.
ypptillive
ee ale

nlifikutin
eh ſli

bplie
unglen
ri
beneg
tglle
fiet
eſtcrag
gſettns
hoeſtich
fhonoͤck
ſrgi⸗
Mantg
ulſcſin
loitcen
ſalnoces

WE

tſiftin

ottin

dicisen.

nsen
ünie
eetndgel
goͤckime
n börf
ſi (e
rbihene

ſnceneotte

D

t noe.

ochenm

kdötan
Galios ee

Nieib.

RNcens

t nouͤn

taboleitm
lintizn

oteen,
fnniſe= e.

biloune

ndamanc,

eeſti.
rij. in fi. li. vi. hoc tñ nõ ẽ —

vige qð dicã ꝗ· de p̃bẽ. ſi

ſuꝑ incluſis in ꝓcurato⸗

Foliam -xgNMAll.

oꝛdinarios So.licet legati de latere ꝑ poteſtatẽ expꝛeſſam in iure et ali
legati ex ſpeciali cõmiſſione qñq; beneficia cõferant faciũt hoc apoſtoli⸗
ca auctoꝛitate.nec ſunt collatoꝛes oꝛdinari immo ꝑ factũ ipᷣoꝛum fit p
iudiciũ illis ad quos collatio ꝑtinet ipſoꝛũ ergo collatio vt extraoꝛdina
ria ſuꝑinducta ⁊ collatoꝛibo pᷣiudicãs eſt reſtringẽda.Oꝛdinarioꝛũ vero

collatio vt naturalis ⁊ fauoꝛabilis amplianda facit de reſcrip.ad hoc.ð

re iudi.c.fi.ð re iud.odia
li.vi.⁊ eſt ſimilis differẽ⸗
nia de reſcnp. Narutu li. collationem a beneſicioꝛũ habentib
dY Obſeruari. licet er⸗ boc nolumus obſeruan
go interdũ nõ valeat col ¶ Clemens. v. in concilio vieñ.
latio.in caſu.S.e.oꝛdina Depꝛocuratoꝛibus.
Nſtrumento vel litteris
guiby te aliquis in cauſis
HMſuis pꝛocuratoꝛẽ cõſtitu⸗
ens pꝛo te debito modo cauit ſimpli

ex vi ſuppꝛeſſionis tm̃:et .

plures.in glo.ſi itelligaſ
ſtrumẽto. Ea.
qui ſciens ſine ꝓ

AAlteſtatione recipt citer nulla facta pꝛoteſtatione a teſci
inſtrumentũ vel litteras enter receptis nõ potes poſtea recu
ſue ꝓcurationis quibus

ſare defenſionẽ illius.immo cogi po

ſtiruena bio euebar teris ipm defendere in om̃ib cauſis

rio dñm defendere cogik negocijs ad que pꝛedicta inſtrumẽ
ponit᷑ dictũ ⁊ eius rõ ibi .
cum per hoc.
Uel litteris.ꝑ quas

—

etiã cõſtituit ꝓcuratoꝛ. ff.e.l.in pꝛin.s.e.ex inſinuatione.de cenſi.ſopite
⁊ eſt caſus q̊ littera ⁊ ſigillũ pꝛiuati.facit idẽ.ff.e.ti.ſipcuratoꝛẽ vbi ð h̊.
g & Caſus.ad vnam eni ⁊ ad plures ⁊ ad omnes dari poteſt. ff. e. l. l. et
iij.⁊.s.e.is cui.li.vi.
h Debito modo.an ſit idonea cautio cũ ꝓmittit dñs ratũ habere.qð le
gittimefecerit ꝓcuratoꝛ.ſatis ſcripſi de dila.c.fi.⁊ huic littere cõcoꝛ l.ff.
q ſat.do.co.qtiens.qð eni vitioſe cautũ vł ſatiſdatũ ẽ nõ videt᷑ cautum.
i Cauit.de iudicato ſoluẽdo.loquit᷑ eni hic de pꝛocuratoꝛe rei vt.j pa
tet ꝑ verbũ defenſionẽ.ad idẽ.ff eo.filius..fi.⁊ de hac cautione no.s.e.
mandato. Jo.an.
le Pꝛoteſtatione. poteſt intelligi de generali ⁊ de ſpãliꝓteſtatione. de
ꝛima puto quia pꝛoteſtatur ꝙ recipiendo inſtrumentũ ꝓcuratoꝛiũ vel
rterag nõ intẽdit ſe obligare mandato ſed ſe velle deliberare facit de re
ſti.ſpo.olim.iij.de ſecũda vt qꝛ de certa cauſa incluſa in ꝓcuratoꝛioꝓte/⸗
ſtatur ꝙ illã vel illius mandatũ ſuſcipere nõ intendit.⁊ ſic ꝓteſtatio iu⸗
uar.quia nec pꝛimo nec ſecũdo caſu eſt cõtraria facto.bene eni cõpatiun
tur ſe inſtrumentũ recipere ⁊ deliberare velle.Item recipere ⁊ acceptare
mandatũ in quibuſdã ⁊ in alijs nõ.vbi vero ꝓteſtatio ⁊ factũ ſe nõ com⸗
atiuntur pꝛoteſtatio non iuuat.de hoc.S.de cõſti.cũ.M.cũ ſuis ↄcoꝛ.
¶Scienter.requirit ſcientiã.ſecꝰ ergo ſi ignoꝛaret quid cõ tineret ĩ in
rumeto vel litteris.ignoꝛans aũt vel errans nõ cõſentit.xxxviij. di. q;ᷓ⸗
uis.de pꝛeben.ſi benetficia.li.vi.ff.de iuriſ.om.iu.ſi ꝑ erroꝛẽ.ſicut nec cõ
tẽnit.de excep.apoſtolica.de ſen.ex.ſi vero.aliqᷣs.de cõſti.c.ij.li.vi. Reqͥ
rit etiã ꝙ ſponte receperit quia officiũ eſt voluntariũ.C/e.l.inuitus. ſic

alibi requirunt᷑ hec duo cõiunctim.de regula.conſtitutionẽ.in fi.li.vi.?

in confeſſione.de hoc.ð.de confeſ.c.fi.li.vi. —RKJ
m Receptis.etiã ſi pꝛius recuſauerat ⁊ re integra penituit ⁊ recepit.ẽ
e.licet.li.vi.poſt hanc autẽ receptionẽ competit huic exercitium officij ſi
cut de iudice dicit.de ap.ſuꝑ eo.ij.facit.e.ti.is qui.li.vi.iiij.q.v·c.vno.
⁊ quod no.de clc.ex.mi.c.po.
n. CLogi.pciſe.licet enĩ regulariter ꝓcuratoꝛ ſpãlis vel generalis non
cogat᷑pᷣciſe dñm defendere etiã ſi ſatiſdedit de iudicato ſoluendo ⁊ de do
mino defendendo ff. e.l.mutus.ꝭ.pe.⁊.l.ſe.ſed ſatis eſt ſtipulationẽ cõ⸗
mitti.ff.e non cogendũ.⁊ eũ teneri domino ad intereſſe.inſti.mã.ꝭ.mã⸗
datũ.tamẽ in caſibus cogitur ſcilicet cũ dominus ſatiſdedit ꝓ pꝛocura
toꝛe pñte ⁊ non contradicente.ff.e.filiusꝭs.fi.vbi de hoc.⁊ in.l. ſed ⁊ h.
h. pe.⁊ hic ne fallat idẽ domino ⁊ aduerſario.⁊ idem ſi pꝛo abſenre.⁊ po
ſtea pꝛocuratoꝛ expꝛeſſe vel tacite ratũ habet.ff.e.ſi defunctus.i.reſpõſo.
⁊ circa hoc verſat᷑ decr.iſta.Eſt ⁊ alius caſus quãdo agit.cogitureni de
fendere.alias denegatur actio. ff.e.l.mutus.ꝭ.pena.lius caſus eſt in
actione ꝑitura.vt cogat᷑ ſaltẽ litẽ conteſtari.ff.e.ſed etiã ex his.⁊.l.mutꝰ
F.ſe.Et per hoc ſoluitur quod obijci poſſet pꝛocuratoꝛẽ etiam poſt ſuſce
ptum man datũ re integra penitere pꝛiuſqᷓ; interſit aduerſarij.iſti. man.
S. mandatũ.qꝛ illud vᷣm in pꝛocuratoꝛe pꝛo quo conſtituens non cauit
ſecus in illo pꝛo quo cauit.de quo hic loquimur.ꝙ autẽ hic dicit littera
talem pꝛocuratoꝛcẽ cogi verũ intelligas niſi inſta cauſa pꝛocuratoꝛem ex
cuſaret.vt pᷣdi.l.filius.S.fi.cũ.l.ſe.ex quib patent exempla.nam ex uliis
etiam dominꝰ eũ reuocaret poſt li.conte.s.e.c.ij.li.vi.
o& In omnibus. tacitaergo acceptatio vniuerſalis eſt ad omnia etiaʒ
futura ſi ſint incluſi quod eſſe poteſt.S.e.non iniuſte.
p CLauſis ⁊ negocijs.quid iſta ſint habe᷑ de v.ſi foꝛus A,
q& Cũ ꝑ hoc ſ.ꝙ pꝛocuratoꝛiũ vel litteras ſine pteſtatione recepiſti.
r Aſſenſum.contra pꝛocuratoꝛ non datur inuitus.C. e.l.inuitus. et
quod dicit.l.i.ff.e ad fi.ꝙ officiũ iſtud eſt neceſſariũ.ſumit᷑ ibi neceſſari
um ꝓ vtilivel expediẽti Interdũ tñ etiã eſt neceſſariũ ex ꝑte cõſtituetis.s

de ele. cupiẽtes. S. ꝙ ſi. de ſta. reg. c.vno. . epis.li.vi.¶ e.ti.l pe.ſed ex ꝑ
te cõſtituti nõ qui etiã dicitinuitus nõ ſolũ cũ ↄdicit ſed etiã ſi nõ cõſen

tit.ff. e.l.filius.ꝭ.inuitus.So.ꝭS.ille determiiatꝑ bãc decr.verũ eſt eniʒ

ꝙ cõſtitutus ſimpłr tacens nõ habe ꝓ cõſentiẽte vt ibi.ſed nõ ſimplicit

tacet ſed agit recipiendo ſimplir cartã pcuratoꝛij.iſte cõſentit vt hic qð gꝗ̊

dicit.l.i.in fi.⁊.l.ij.ff.c. abſens cõſtitui᷑pcuratoꝛ.dũ modo ratũ habe
at determinat᷑ ꝑ hãc decr.vt ratũ cenſeat habere ſimplir recipiendo cartã
ꝓcuratoꝛij.multos caſus quibo quis ipſo facto agitvlł cõſentit vide no.

xi.q.iij.eſtimant.de ap.dilectiiij.de of.dele:cũ ſuꝑ.⁊ facit de here.accuſa

tus.S.ille.li.vi.io.an.

Un poteſt. Ka pcu⸗/

„ . — 7 TLe ratoz habens man/
ta ſeu litrere ſe extendunt. cũ per hec Laraoa babend man⸗

ad omnia tuũ pꝛeſtitiſſe videar aſſen ciedi que requirũt ſpale
ſum· mandatũ cõtra electum
Onp poteſt ꝓcuratoꝛad agen⸗ petencmemma ldeſe⸗
dum vel defendẽdũ iuradu; ¶Ponit dictũ ⁊ eiꝰ ratio⸗
46. de calunia ? veritate dicenda nẽ ibi c ſub. Determiat
⁊ generaliter ad omnia alia que ſpeci qð no. inno. de accu. ſuꝑ
ale mandatum erigunt conſtitutus pe in I? lopol de tle⸗
iſi aliud ſuper hoc in mandatis ha- veur ve veſanp.
niſi aliud ſuper datis ha/ pꝓcur. ? pc. de ſamp.? ar/
beat opponere in perſonaʒ electi ſeu chi.ibi.⁊ guil in ſpe.ð p⸗
P 8

eius cui eſt pꝛouiſio facienda vlł facta dia.vtj.declarabit᷑. expᷣſ

crimina vel defectus.cũ ſub genera/ ſius aũt fuerat hec q dt

litate tali grauioꝛa non veniant vel ſputata ꝑ reco.me. dñm
Jo. de mõte murulo. vt ĩ
mercu.e.ti.ſub littera g.
5 t Qurandũ hocverbuũ
cũ clauſula que ſequit᷑ inducebat dubiũ ꝑ decr.qui ad agendũ.S.e.li.vi.
vbi habes ꝙ ſi in ꝓcuratoꝛio expꝛimit᷑ aliqð requirẽs mandatũ ſpãle ge
nerali clauſula ſubmiſſa illiꝰ virtute poterit nõ expᷣſſa.iſta vero iuramẽ⸗
ta requirũt ſpeciale mandatũ.de iura calum.c.fi.li.vi.
v. O Supꝑ hoc.quod ſequit᷑ de oppoſitiõe criminũ ⁊ defectuum.
x In mãdatis.qꝛ.ſ.habet mãdatũ opponẽdi crimia ⁊ defectꝰ ↄ illum
nec eſt neceſſe ꝙ crimia vel defectus ſpecificent᷑ in ꝓcuratoꝛio.vt no.cõ⸗
po.in glo.pᷣdic.⁊ ibi ꝑ archidia.s Jo.mon.in.q.pᷣdic.⁊ guil.in pᷣdi.ꝭ.v.

ſed nũquid ſufficit.⁊ in hoc differt ꝓcuratoꝛ ſolũ excipiẽs vel opponens

ab appellãte.ille enĩ habere debet crimia ⁊ circũſtãtias ſpecificatas in ꝓ
curatoꝛio.S.de elec ꝓcuratoꝛ.li. vi. ¶ Mabeat. tenet cõpol in fi. gl.
quã allegaui in.i.glo.⁊ guil.in pᷣdic.S.v.ſed quid ſi ꝓeuratoꝛiũ.qð nõ ẽ

ſatis hoc caſu ꝓcuratoꝛiũ factũ eſſe.niſi ꝑ ꝓcuratoꝛẽ ſit receptũ ⁊ officiũ

ſuſceptũ.facit.S.e.c.ꝓxi.⁊ qð ibi dixi ſuꝑ verbo receptis.

—

34 In pſonã. in ſoꝛmã ergo poſſet vel in pſonas eligentiũ vel ꝓducẽtiũn

ſudiciũ teſtiũ ⁊ his ſilium.nã tales etiã ex ꝓbatiõe nõ puniũt᷑.ð oꝛ.cog.c

ij.⁊ guil.hᷣ tʒ in.v.alle.in.i.glo.in fi.ſit etiã rõ.qꝛ exceptõ illos pᷣncipalit

non contingit. V
a Electi vel eligẽdi.exq̊ Z certã ꝑſonã de ele.quiõↄ certã.li.vi.ad hoc

. facienda qð ſequit᷑.⁊ idẽ dic de poſtulato.de elec.c.i.in pᷣn.li.vi.Et no

ta ꝙ iſta lr̃a nõ diſtinguit an cã iſtiꝰ electi ſit in curia ꝑ appellationẽ nee
ne.⁊ ſic videt᷑tolli qð no.cõpo.in glo.pᷣal.⁊ guil.in ſpe in pᷣdic.S.xv.ſʒ qͥd
ſi cauſa.qui dicebãt penã decr.i:.de ele.li.vi.nõ habere locũ niſi cũ cauſa
eſt in curia ꝑ appellationẽ.ſi ergo eſſet coꝛã metropo.vel alio oꝛdiario vł
in curia aliter q; ꝑ appellationẽ dicebãt nõ eſſe locũ pene.⁊ ꝑ ↄñs genera
le ꝓcuratoꝛiũ ſufficere ꝓpter rõnẽ quã ſtatim dicã. Sed hoc dictũ vide
tur hic tolli q̃re poſſet dici ꝙ lʒ decr.i.de elec.li.vi.qð ad deuolutiõem ne
gocij ⁊ citationẽ ꝑtiũ locũ habeat ſolũ in appellationibo interiectꝭ ad pa
pã.⁊ ſic intelligat᷑ qdð ibi no.q̊ ad penã opponẽtiũ locũ hẽat ẽt in appella
tionibo interiectis ad alios.vł ſi nõ fuerit appellatũ qð foꝛte fuerit ð mẽ
te.faẽ de ele.vt circa.in fi.⁊.c.ſi foꝛte li.vi.⁊ ſi ſic intelligamꝰ rõnes q̃s ĩ⸗
ducebat. Inno.in pᷣdic.decr.ſuꝑ his bene adaptabant᷑ huic caſui ſic ge⸗
neraliter poſito. Dicebat enĩ ꝙ qꝛ ꝑ obiectiones criminũ de qͥb hic loqͥ
tur diminuebat᷑ ſtatꝰ opponẽtis ex eo ꝙ in ꝓbatiõe deficiẽs ſuſpectꝰerat
ab eccłiaſticis bñficijs ꝑ trienniũ ꝑ ↄſtõem pᷣdictã.⁊ ſi ſe interi diuinis ĩ⸗
gereret.ꝑpetuo erit pᷣuatꝰ.ergo dic ꝓcuratoꝛ ꝑ quẽ ſtatꝰ diminui potat.
ff.de va.⁊ exttaoꝛ.co.l.pe.ſine ſpãli mãdato nõ poterat opponere.alle.ff
de mino.il.illud. de ꝓcu.l.nõ ſolũ.ꝭ.fi.⁊ lʒ pꝛimo gradu pena ſit tꝑalis.
nihilominꝰ diminutionẽ ſtatꝰ cõtinet.nã ⁊ relegatio ⁊ dãnatio in opꝰ
publicũ ſũt tꝑales.⁊ tñ diminutionẽ ſtatꝰ ↄtinẽt.ff.de penis.l.quidam.

⁊ ſic rñdebat ad leges.ff ꝓ ſocio actiõe.s.renũ ciare.ff.de iniur.ſj ſi vniꝰ.

S.ꝓcuratoꝛẽ.qꝛ diſſoluere ſocietatẽ vł agere iniuriaꝝ actione dato ꝙ ſuc
cũ bat nõ ↄtinet diminutionẽ ſtatꝰ.⁊ iõ nõ requirit᷑ expᷣſſuʒ hoc in illo qͥ
habet oim admiſttationẽ hãc tñ rõem texj nõ expmit.niſi dicas maioꝛi
tatẽ vel grauitatẽ ex pᷣdictis ↄſiderari.qð ſatis videret᷑ vt ſtatim dicã. ſʒ
cũ pᷣdicta pena ſit hodie reſtricta ad bñſicia ipᷣiꝰ eccłie.de ele.ſi cõpmiſſa

rius.li.vi.in fi.ſi ↄſtituẽs non habet ibi beneficia ceſſat rõ.ergo ſufficiat

generale ſed puto ↄꝛiũ ꝑ ibi no.in vl.glo.⁊ ꝑ decr.ꝑ inqᷣſitionẽ.de ele.
b Brauioꝛa.ↄcoꝛdat quo ad reſcripta.S.de reſcrip.ſedes.qð tñ regu
lariter etiã in ꝓcuratoꝛibo locũ nõ habet vtibi ſcripſi ſuꝑ.iij.glo.nec ob.
hec lr̃a ꝑ quã pᷣma facievideret᷑ qdᷣ nõ puto de mẽtecſi in ꝓcnratoꝛio ex⸗
pꝛeſſi cam ſidei epᷣalẽ vel ſimilẽ generalitas tũ c ↄpᷣhẽdet hũc caſuʒ. Sũüt
enĩ cauſe maioꝛes medie ⁊ mioꝛes de qͥd ſcripſi poſt hoſt. dec crifal.c.ſi.
ſed ſi diligẽter attẽdas lr̃a nõ dicit ꝙ generalitas adiecta in ꝓcuratoꝛio
expᷣſſioni cauſe nõ includat maioꝛes cãs.nã ⁊ illas generalitas ſine expᷣſ
ſiõe includeret vt ſi nulla cauſa expᷣſſa ↄſtitui te pcuratoꝛẽ ad om̃es cau
ſas meas ff. e.l.i.ſed dicit ꝙ generalitas adicta in ꝓeuratoꝛio cauſe que
requirit ſpeale mandatũ nõ includit grauioꝛa.⁊ ſatis puto ꝙ H

1

De reſtitutione in integrũ

intcllererirg modũ de quo pꝛedixi. Item ſunt iſta odioſa in tantuʒ ꝙ ec

cleſia excluſa ꝑ ꝑemptoꝛiũ nõ reſtituit᷑ ad iſta ꝓponẽda en opal. an
no. de ele. ꝙ ſiẽ. ⁊ guil. in ſpe. pte.ij.de reſti. in inte. F.. v. 3P eiei.
c Maioꝛa. cõcoꝛ. ff. de vino triti. ⁊ oleo.le.l. vl. in r can.2 ſieß
plautiꝰ.xij.di.nos cõſuetudinẽ.de ele. ſcriptũ.ad fi.Sed cũ anima ſit ł

cioſioꝛ coꝛꝑe.de pe.⁊ re.cũ infirmitas.in fi.cũ cõcoꝛ.ergo expᷣſſa iuaamY²ꝓ ·

ta que ligãt animã ad pe
nã eternà grauioꝛa vidẽ ..
ar en Wrcnu ules maioꝛa q;ᷓ in ipſo panatotlo ſint expſ
So.nego animã ↄſtituẽ ſa. C E em. L

tis ligari ad ꝑiuriuʒ per
ꝓcuratoꝛẽ.nili cõſtituẽs

ſit in culba. gb die vr de Aus monaſterij fuerit conſtitut
ureiu. c. vl. . vl. ai „
d Railgioſus. ſe ſumh ſicut nec potelt ſine ui ſuperioꝛis lic
mat determinans · o. tiq pꝛocurationis lfſam ſulcinere
er Inno. ⁊ Voſti. de re em lire conſoꝛte

non poteſt alium pꝛocuratoꝛem con⸗
ſtituere ſeu ſubſtituere eriam ſi p con
ſtituentem hoc ſibi expꝛeſſe fuerit co⸗

muunn Jdem.

ci. ⁊ ꝙ dicit religioſus ge
neraile verbum cſt ⁊ iclu
dit omnẽ pꝛofeſſum. in⸗
telligo tamẽ de clauſtra⸗
li.ſecus in pᷣlato. ⁊ facit
de cenſi.ſopite . et qð ibi
no.hoſt. ⁊ Jo. xvi.q.i.de

pꝛeſentium ⁊ quod.not. .

de teſta. c.ij.li.vi. — . . .
e ¶Et ſi aliũ. hoc dictũ quia quãdoq; licet inter boĩes eiuſdẽ volleg r
pꝛofeſſionis qð nõ lzʒ inter extraneos. S.e. apil.ð ele.c.l.e.r. dr ni 4 Gͤ .
¶ Licentia.xvi.q.i.monachi.ij.S.de poſt.c.ij.p que iura videt᷑ ꝙ nõ ſu⸗
ficiat licentia. niſi ſubſit vtilitas monaſterij. Ad id qð opponitur de mi
lite qui pꝛocurat cauſam numeri ſui rũde vt no.in pᷣdic.c.monachi.
g. Suſcipere.⁊ ſi ſuſcipiat⁊ cõteſtet iitẽ.licet quida dicant deinceps ex
Lipi nõ poſſe. veriꝰ tñ eſt ꝙ excipi põt ſm boſti.vt ſatis ſcripſi.s.e.in nfa.
ſuꝑ glo.qñ dicat᷑ vt auo e ipᷣm mundo moꝛtuũ.exceptio ſit ꝑemptoꝛia
⁊ quare aliud in milite ibi dixi. — ”ð
Tonlſoetevepaccr in pᷣdic.dec.cũ.J.⁊.A.in pꝛin.de sccn olſen. 7.0
ex pte. de ceſi.ſopite. An vero cõſoꝛs pꝛo cõſoꝛte.audiatur an litẽ. ↄteſ.
vł poſt ſine mãdato.colligeꝑ no.de coͤſti. cũ m. in. i. glo.de do. ⁊ cõtu. cũ
di lecti ĩ.i.glo.⁊ his q ibi dixi.⁊ pʒ.C.· ð 21oꝛ. l. i. ⁊. ij.⁊. ff. ð iudi.ſi petitoꝛ
Xonſtituere repete ſine licẽtia plati. Et intellige in his caſiby quib⸗
ſine plari licẽtia ꝑſonaliter in iudicio eſſe nõ poſſet. alias in illis coſbus
quibo qð ꝑ ſe põt ꝑ aliũ poterit.ð re. iu. pᷣt. li. vi. ff. ee ti. l. lili in pꝛi. imo
melius eſt ꝙ ꝑ aliu.de ſindi.c.vno.puta cũ ipᷣm ſuꝑioꝛẽ denũciat vel ac/
cuſat vt in pdic.decr.de accu.ex ꝑte.⁊.c olim. Item ad cauſam electiõis
monaſterij ſui.de cõſue.cũ dilectus.de reſcrip.cũ dilecta. de re iudi.ad
ꝓbandũ.vel ſue ꝓpꝛie cui de ſuꝑioꝛis licentia cõſenſit.ergo ꝓcuratoꝛem
da re poterit q̃ſi licẽtiã etiã ad hoc habuerit exquo licẽtiã habuit ↄſentiẽ
di.de of.dele.pꝛeterea.⁊.c.ſuſpitionis. ſ ira as =
leꝛ ¶ Subſtituere repete ſine ſuꝑioꝛis licentia ꝑ verbũ ita qð pᷣcedit.vi
debat᷑ 7 quaſi iſte eſſet pica vel oꝛganũ cõſtituentis.⁊ ꝑ ipᷣim quaſi ꝑ ſiſtu
lam vel lapidẽ canalẽ deueniret poteſtas de cõſtituente ad ſubſtitutum
ar. i. q.i ſi fuerit. Sed negari nõ põt quin in eo quod vult actũ ſubſtitu⸗
tionis ſuſcipere ⁊ ſubſtituere frangat᷑ abdicatio volũtatis ⁊ obedientia
quã pꝛomiſit.⁊ hecieſt ratio huius iuris.xij.q.ij.nõ dicatis.de ele. ſi reli
gioſus.li.vi.nec ſine eius actu recipit officiũ ſubſtitutus.⁊ facit qð no.
de ele. c. pe.li.vi.in vl.glo.⁊ vide quod dicam in vl. lo.
l¶Erpꝛeſſe foꝛſan expiſa ꝑſona.ſed de hoc non curo.ſatis ẽ enĩ ꝙ habe
at mandatũ ſubſtituendi etiã incertũ.S.e.c.i.ij.rfn. m Commiſſum
no.ad queſtionẽ de illo qui cõſtituit ꝑcuratoꝛẽ inbabilẽ cui dedit mada
tũ ſubſtituẽdi an ſubſtituere poſſit ⁊ videbat᷑ quibuſdã vt pe.de bel.C.e.
ꝙ quis.al.l.q;uis.q ſic ꝑ regulã qui ꝑ aliũ de re.iu.li.vi.quaſi videat᷑a
dño cõſtitutus ꝙ cuiuſq; vni.noie.itẽ eoꝝ.S.ſi decuriões.ſfde cõdi.in⸗
ſti.l.inſtitutio talis.vbi licet heres nõ inſtituat᷑ in codicillis.põt tñ in/⸗
ſtitui in teſtamẽto noĩandus in codicilload hoc facit.ff.de ſer.ruſt.pꝛe.
cũ eſſent.S.i.vbi ſeruitus cõceſſa a b eo qui habuit ab alio poteſtatẽ cõce
dendi nõ ab ipſo ſed a pꝛimo dño videret᷑ eſſe cõceſſa.ad hoc bene facit.ð
of. dele. iuderx.li.vi.vbi delegatus inhabilis ſubdelegat.Tu diſtinguas
inhabilitatis ſpeciẽ.aut enĩ penitꝰ ⁊ ipſo iure inhabilis eſt.quo caſu nec
ſubſtituet ad hoc pᷣdic.decr.iudex.in fieaut eſt inbabilis ad beneficium
ꝓpter defectũ autoꝛitatis qua intercedẽte habilis eſſet. ⁊ eo caſul neceſſe
ſit iliꝰ auctoꝛitatẽ interuenire vt ſubſtituere poſſit vt hic.aut eſt inhabi
lis ꝑ exceptionẽ q̃ nõ oppoſita habilis eſſet.⁊ eo caſu ſubſtitueret.ar.pꝛe

dic.decr.iudex.in pꝛin.⁊ ꝑ hoc ſoluit᷑q ueſtio de excõicato an ſubſtituat.

quã dixi de ꝓba.poſt ceſſionem.
RPaoeocuratoꝛẽ.ſe ſũmat repꝛobãs qð no.Inno.de fo.cõpe.dilecti.et
appꝛobat in gte qð ibi no boſt. ⁊ de hoc in ſpe. de iudi.ꝭ.i.vᷣ.quid ſi
aliqua. ⁊ hoſ.e.ti.ꝭ.ij.v.ſed nunqͥd ꝓcuratoꝛ.ꝑ archi.e.ti.ſi duo.li.vi.
b ¶Rectoꝛc. de eccłiaſtico loquit᷑ qð patet ꝑ verba ſequẽtia tñ etiã dere
ctoꝛe ciuitatis loquebant᷑. Inno.⁊ ſpe.Jo:an. c Q Pꝛe ecclłia.innue
it ꝙ ſecus ſi ꝓ cauſa ꝓpꝛia.mandatũ eni tũc finiret᷑ moꝛte reintegra. reñ⸗
nõ integra non · ff.e.ſi defunctꝰ.inſti.itẽ adhuc.ff. man. inter cauſas.

C.mã.il.mandatũ.⁊ ibi.no.⁊ in pᷣdic S.itẽ ſi.qñ dicaĩ res integra.Dic

in iudicijs ante lit.cõteſt.in negocijs anteq; fecerit pᷣparamẽta.hoc autẽ
wꝓp eccłia cõſtitutus erat mouebat Inno.qui dicebat ꝙ cũ eccłia.nõ mo
riał.xijiq.ij.libexti:de reſcrip.ſi gratioſe:li.vi.⁊ ꝓcuratoꝛ ꝓ ea ſit datꝰ ab

. E*
Eligioſus pꝛocuratoꝛ ſi per
alium religioſum ſui vel alteri

eò qui poterit.ſ.pᷣlato etiã ſine pᷣſenſu capti.de reſcrip edoceri. nihil
pꝓhibeat illũ agere cãm ſibi cõmiſſaʒ eriaini res ſit irecen. * dn
dilexti. ⁊ ꝑ decre.petitio.s.c.ti.⁊ ꝑ.l.annua.ff.de annu.ile. de Pcuratoꝛe
cõſtituto ad negocia.qᷓ;uis generaliter fatebat ꝙ poſt moꝛtẽ cõſtituẽtis
nõ debeat incipere noua negocia.ff. de ne. ge. nã ⁊ ſeruꝰ..ſi viuo. ſʒ hoſ.
dReuocari cenſemꝰ.dicebat boſ. ꝓcuratoꝛ (aliter vt ſtatim dicã
iudicioꝛũ nõ aget pꝛela⸗
to moꝛtuo donec ſit ec⸗
ldeſie de pᷣlatv puiſuʒ.rõ
hm eũ eſt. qꝛ tũc cũ vacat
ſedes nil debet innouari
ne ſe. va.c.i.⁊ vl.qñ loqᷣt
lit. ↄteſ cũ tractet de rece
ptione teſtiũ. ⁊ mirabat᷑
oſ.quõ dubitabat᷑ de h
nec valet ᷣm euʒ ſi dicas

ocuratoꝛem a pꝛelato recto
ev vel alio quolibet pꝛo eccłia
ſua vel beneficio conſtitutum
per moꝛtem conſtituentis reuocari
cenſemus etiam quo ad negocia iam
incepta ⁊ cauſas in quibus per ipᷣm
lis fuerit ante moꝛtem huiuſmodi cõ
teſtata ¶Clemẽs. v. in ↄci. vieñ.
BSDereſtitutione in integrum.
2 gecceſtanefnerſtns la⸗
pſum tpis in quo ſe leſam
affirmat in ĩitegy reſtitu
tõ peti pᷣt ex cã reſtitutõis

cõuento nõ ð agente.nq
ſi ꝑmittit᷑ tũc defendere
qð fauoꝛabiliꝰ ẽ multo⸗
minus agere.all. ff. e. ſer
nũ quoq;.ꝭ publice.⁊.l.
põpinianus. in fi.et.C.
eo/alienã.⁊ ſi hoſ.ꝑ bec
vba intellexit ꝙ pᷣdictꝰ p

ex pꝛimo pꝛocuratoꝛio li
tẽ cõſcij poſſit hoc repꝛo
bare? ꝑ hãc litterã que dicit renocari cẽſemꝰ nõ dicit impediri vel ſuſpẽ
di.archi.tractãs hanc materiã ſatis exquiſite in pᷣdi.decr.ſi duo.dicitp

cu.conſtitutũ a pᷣlato ⁊ capitulo in cã comuni vel pꝛincipaliter capituii
durare poſt moꝛtẽ pᷣlati.In cauſa vero diſcreta pᷣlati ſecus⁊ ſic opi.pꝛe
dictasvoluit ↄcoꝛdare Et an hanc opi.hec decr.reuocare intẽdat nõ vi⸗
deo qð expꝛimi fuiſſet expediẽs.pꝛo ea tñ facit qð ſcripſi poſt. Inno.ð cõ
ſuetudine.cũ dilectꝰ.ſuꝑ i.glo.⁊ qð no.de reſti.in inte.c.ij.vbi dicit.ꝙ

moꝛtuo abbate ↄuentꝰ ꝑ ſindicũ agere pot ⁊ cõuenire de iuribi que ꝑti⸗
nẽt ad cõuentũ vel ſimul advtroſq;.ſecus in his que ſegregatim ꝑtinẽt
ad abbatẽ.ne ſe.va.c.vl. Poſſet tñ dici hãc opi.archi.verũ ꝙ durat pꝛo⸗
curatoꝛiũ pꝛimis duob caſib.nõ tñ pꝛocedet pꝛocuratoꝛ vacante eccle

ſia in cauſis que illa vacente tractari nõ poſſunt.inſtituto tñ pᷣlato pꝛo/

cedet ⁊ veteri pꝛocuratoꝛio.In tertio vero caſu locũ habet hec decr.

2 ä

⁊ ꝑ verba ſequẽtia pꝛocuratoꝛẽ iudicioꝝꝛ. f· ¶ Cõteſtata.quãtũcũq;
ergo ſit dñs inſtãtie moꝛs reuocat ſicut ⁊ viuẽs ec certis cauſis reuoca⸗

re poſſet inuitũ.de qͥb.s.e.c.ij.li.vi.⁊ facit hec decr.ad id qð no.pꝰboſ.
de of. iu.c.pe.ꝙ moꝛtuo eo qui dedit vicariũ expirat illiꝰofficiũ.⁊ ita ſer

uamꝰ alle.de of.vica.romana.li.vi.ꝑ quã pꝛobat᷑ ꝙ ſi nõ eſſet moꝛtuus
ſed excõicatꝰ ſuſpendit᷑ ſed nõ reuocat᷑ officiũ vices gerẽtis ⁊ ſic diceremꝰ
in pꝛocuratoꝛe pᷣlati agentis facit etiã ad queſtionẽ no.in ſpe.de arbitrꝭ
h.finitur.v.quid ſi pᷣlatus.ſ.ꝙ moꝛtuo pᷣlato qui cõpꝛomiſit de rebo ec
cleſie finiatur compꝛomiſſum ibi videas. —⸗
B eccłia.Ca.eccłia pꝛobãs ſe leſaʒ ꝑ lapſuʒ tꝑis.ad illud tꝑs tm̃ re⸗
ſtituit᷑.vt infra q̃driẽniũ a tꝑe leſionis.Determiat.no.ff. ex qui.ca.

ma.ſʒ ſi ꝑ ptoꝛẽ.S.q̃tiẽs.⁊.l.necnõ.S·ſi q ſepiꝰ.C.de tẽp.in inte.re.mi.
l.ꝙ tpe.⁊ qð no.guil.in ſpe.ij.ꝑte.e.ti.S.infra.qð in pꝛin.⁊.ꝭ.ij.vᷣ.ſed cũ
dixerim. h Eccleſia.cꝰnoĩe hãc reſtõem petet pᷣlatꝰ etiã ſine ſpecia

li mãdato.ſᷣm nno.qͥ boc no.s.e.ſuſcitata.⁊ Sua.n ſpe. e.ti. d. ij. v. pᷣla⸗
tus aũt.ſi vᷣo ꝑ lapſũ tꝑis nõ lederet᷑ eccłia ſʒ ſolũ ꝑſone ipᷣiꝰ eccłie.vt qꝛ

lapſũ ẽ tꝑs q̊ platꝰ debuitꝓuidere ł canonici debuerũt eligere.tũc nõ cõ

petit reſtitutio vt ſcripſi.s.e.c.fi.in vi.oppo.⁊ no.in pᷣdic.s.vt autem.
i¶ Adũſus.vſitatũ ẽ hoc vᷣbũ in iure ⁊ maxie in hac materia vt pʒ.æ.

ſi aduer. rem iudi.⁊.xi.rubꝛi.ſeq.s.c.ij.li.vi.⁊ ponit᷑p ↄ. li ¶ Lapluʒ
tꝑis.pone exẽplũ.sã.c.ij.⁊.c. auditis.⁊.c.coꝛã.qꝛ ifra rꝑs ſtatutũ ꝓbatio

nes nõ pꝛoduxit vł nõ obtulit ifra tꝑs ſtatutũ pciũ emptvꝛi cũpoſſz.e.t.

Aſtitutꝰ. vł põe ĩ decẽdio appellatõis interponẽde.e.t.c.fi.qͥd de biẽnio
pfſeqᷓnde appellatõis an eccia ifra illð tꝑs nõ pꝛoſeq̃ns iuſte ipedita indi

geat reſtitutõe vlł ipo iureę ſeruetilleſa.no.p Inno.⁊ hoſt.ð ap.ex rõne.ð
pᷣſcriptõe vᷣo.xl.an. eccłliam nil imucake hac ↄſtõem.ſʒ dic vt not.s:e.
auditis.loqeni hicde illo tꝑis lapſu ↄ qð reſtõ ↄpetit ſʒ g illõ nõ ↄpetit
vt ibi. l In quo.ſ.lapſu tꝑis. m eſam.enoꝛmit᷑ qdð dic vt no.
ð· ce.c.i.⁊ patet de re.ec.nõ ali.c.pe.Nunqͥd aũt ex eo ꝙ nõ oppoſuit decli
natoꝛias.ifra terminũ ad id datũ ſit leſa ⁊reſtõ ↄpetat ſat ſcripſi poſt in
no.⁊ hoſt.sS.e.coꝛã. n Affirmat.i fi.ðt pꝛobabit ⁊ ibi diaam.
o ꝗ Petipõt.de hoc nõ dubitabat᷑ nã ⁊ maioꝛ leſus ex ꝑte qͥ abfuit cau⸗
ſa reipu.i.vłalia iuſta cã reſtituitur.ff.ex qͥ. cau.ma.l.i.cum ſimilibus.
p Fintiri. boceſt quod dicimus non perpetuari.hoc caſu iudicis offi⸗
ciũ per conteſtatõem.de hoc.s.de of.iudi.c.ij.ſi tñ non ſtaret per eccleſi
am ſed t iudicem vel aduerſarium non imputatur eccleſie. C. de tẽ. i in
te.reſti.l.petẽte.in fi.vnde ſi ꝑ appellationem aduerſarij fuerit ꝓtelata ñ
imputatur eccleſie ſicut nec minoꝛ. ff. de mino.intra vtile.⁊ facit de re iu

di.iputari.li.vi.⁊ facit.e.t.c.i.li.vi.⁊ vide quod ſcripſi.s.e.cũ ex litteris.

ſuꝑ glo.ij. Sed quid ſi poſt finitũ q̃qrienniumdex᷑ reſtitutõ glo.i.l.fi.C.
de tẽ. in.ite.reſti.dicit ꝙ tenet qꝛ contra ius litigatoꝛis qð puto eũ itel⸗
lexiſſe ſi nõ appellet᷑.C. quando pꝛouo.non eſt ne l.ij.5ẽ.de re iudi.cum
ter vos.Quidã cõtradicetes ꝙ qꝛ hmõi conſtitutõneo ↄ ius cõe ↄcedũt᷑
ſunt reſtrigẽde.ff. de ac.⁊ ob.ĩ honoꝛarijs.ꝭ.ſʒ cũ reſciſa.ð re.iu.q a ure
li.vi.itẽ q̃ rõne ñ tenet ipo iure ſentẽtia lata pꝰtꝑs excuſatõis.ff. ð execu.

decret.

ꝗ in pᷣdic.c.loqͥꝛ de plato

curatoꝛ ſubſtituto pᷣlato

e ¶ MNegocia credo ꝙ intẽdit ꝑ hoc deſignare pꝛocuratoꝛẽ negocioum

((honeii
ciͤ re
Pſtente
uhſikr
guidin
ſnn
(ßoffi

olong

ſen e.
taen
Negetn

9. Giii
ffiautis
elienemm
tſteden
ſe demt
ſiedetent

vdtpoti

F
inteie
ſiS
niͤſneſt

bictfen:

Gretinih

Krrtm

eri eg
An

ntutioee
icieſhI
c dene
eipedan
docfi

erſgtt
ilöͤni N

gödleſtn
Pminn

nhepe
NoI
ſet
ſemilbus

uclens

eretgg

rit pren

fuctdet

chcrluns

q; ẽ continuũ vno reſpe
ccu vt veniãt dies feria⸗

Folinm. XII.

tu ſcire opoꝛtet. cõſequẽs.eadẽ rõe nec h.⁊ fa.qð no. C.de iudi.ꝓperã
dũ.poſt pn.⁊ bᷣ̊ placuit dy.pꝛo qͥ facit . de ap ſi appellation.
a & Quadriẽniũ. olim dabat᷑ annꝰ vtilis q vario mõ cõputabat᷑ er diũ
ſitate locoꝝ que hodie ſublata ẽ ⁊ loco illiꝰdat᷑ quadrienniũ.C.de tẽp.
in inte. reſti.l. fi. . b /õtinuũ.habemꝰ in iure
tꝑs cõtinuũ ⁊ vtile ↄtinuũ ẽ qð ↄtinue currit diebus feriat ⁊ nõ feria⸗
tis in pꝛeſentia ⁊ abſen⸗
tia ſine ſc copin⸗ lis .
ſiue nõ. C. de pᷣſcpt.lon. ðð z rſontrrii; .
tepelrfi.tys vo vrile non hmõi finiri dʒ infra qᷓdrienniũ conti

currit viebo feriatis die ſuuũ a tpe leſioõis. eti ſi min q̃drien

bus abſencie? diebꝰ qbo nio tps leſiois exiſtat.ſed nõ fiat reſti
neagkat ie. Hhng tutio niſi ad tatũ tns qntu ſe leſam fo
Sninue iurile. quodda re pbabit. Clemens.v.in cõcilio
vtile q̊ ad ſui pncipium . 1 iene
tim̃ q̊ ad ꝓgreſſuʒ nõ. qñh⸗ Adũ bonifa.pa.viij.pᷣde⸗
ceſſoꝛ nt ↄſtituit vt itatõ
ti ⁊ nõ alio.qꝛ nõ currit — nes auc, apo. de pſonis ⸗
iuſte ipedito. de b ſcripſi buſcũq; aceria vndecunq; inſtar edi
de oneet Eben c herec. ctoꝝ in albo ptorꝭ ꝓpoſitoꝝꝑ etiã extra
2 diuſitatẽ. in fi. ⁊ foꝛte Di znesèiné 6
inrendnt beclitrera dies ſolẽnes in qͥbo ro.pon. ꝓceſſꝰ cõ
ↄtinuũ ſit in pᷣn.per litꝭ⸗
teram que ſequicur.
a.¶ A tpe leſionis.in h̊ differt eccłia a minoꝛi ⁊ a maioꝛe.qꝛ mioꝛi cur⸗
rit in pᷣn.xxv. an.etatis ſue.ſ.cũ factꝰeſt maioꝛ.C.de temp.in inte.reſti.
l.fi. maioꝛi leſo tꝑe abſentie currit poſt reũſionem.ff.ex qͥ cau.ma.ab bo
ſti.S.fi.in eccłia nõ ſic.vt patʒ h.⁊.S.e.c.i.⁊.ij.li.vi.ꝙ hec l̃a fa.ꝓ eo qð
no.inno.ðS.ę.coꝛã.vbi dicit ꝙ ſi eccłia nõ pꝛobauit in ꝑempcoꝛio a fine
termini incipit currere q̃drienniũ petẽde reſtitutiõis ⁊ nõ a die ſnie qð
patet.qꝛ finito termino cõpleta fuit leſio ex q̃ daret᷑ reſtitutio etiã ſi nul⸗
la ſeqret᷑ ſnia.ð.ę.ti.c.ij.⁊.iij.vñ dicit ꝙ caute facit leſꝰ in omiſſiõe ꝓba
tionũ ⁊ in ſnĩa ſi petit reſtitui ſniam ⁊ ad ꝓbatões omiſſas.alij ſᷣm eũ
ꝙ q̃drienniũ cõputat᷑ a tꝑe ſnĩe ⁊ ſatis ẽ ↄ ſniam reſtitutionẽ petere.ad

d ¶ Si minꝰ. hic ¶B.ff. de mino.l.i.S.i.ſed pꝛiꝰ dictũ plꝰ patet inno.

erant opi.legiſtarũ de quiba in.i.glo.dicebant enĩ aut ẽ leſio in ↄctu vel
ſnia aut in tꝑe.pᷣmo caſu fatent᷑ indiſtincte veꝝ ꝙ dat᷑ integrũ q̃driẽniũ
dᷣ.e.c.i.li.vi.sS.e.ↄſtitutꝰ.. de tẽp.in inte.reſti.l.fi.ſcᷣo caſu ſubdiſtin⸗
guunt.aut leſio ẽ tãti tꝑis qᷓntũ ẽ q̃drienniũ.⁊ tũc . q̃driẽniũ in inte⸗
grũ daꝛ reſtitucio.aut leſio ẽ minoꝛis tꝑis.⁊ tũc dicũt ꝙ nõ dat in inte⸗

. F geru ſed ſolũ tm̃ tꝑs ad reſtitutionẽ petendã quãtũ fuit tꝑs le⸗
ioni

2 placuit bul.⁊ aʒo.⁊ accur.q̊s ſequit᷑ dy.in.ꝭ.rurſus.inſti.de
ac.Ja.bal.q quẽ ſequi videt᷑odofr. diſtinguens rꝑs .qð ⁊ tꝑs ad qð fit
reſtitutio dicẽs.ꝙ dũmõ nõ reꝑiat᷑ negligẽs .tãtũ tꝑs quãtuʒ erat tꝑs
leſiõis habebit integrũ q̃drienniũ als ſi illud tꝑs reꝑit᷑ negligẽs non
reſtituit᷑ poſtea etiãꝗ:q̃drienniũ.qꝛ tꝑs negligẽtie cõputat᷑ cũ tꝑe leſio⸗
nis vel abſentie.⁊ ſic intelligit.ff.q in frau.cre.ait pᷣtoꝛ.ſi conditiongꝗ
lis.quã pᷣmi allegãt ꝓ ſe.Alij in h vltimo dicto diſcoꝛdãt dicẽtes ꝙ tẽ
pus infra qð ſꝑ ẽ vnifoꝛme ⁊ ſꝑ hʒ q̃tuoꝛ ãnosvt hic ⁊ in concoꝛ.tꝑs vᷣo
ad qð nõ dat᷑ ampliꝰ qᷓ; fuerit tꝑs leſiõis ⁊ ſic loquit᷑.ff. ec qͥ. cau.ma.ſʒ
⁊ ſi ꝑ pꝛetoꝛc̃.ꝭ.ſi ferie.⁊. l.necnõ.s.ſi qͥs ſepiꝰ.ff.de mi.l.fi.nã in lucro
foꝛet is qͥ reſtituit᷑ ſi ampliꝰhꝛet de tge qᷓ; fuerit tꝑs leſiõis qð eſſe nõ dʒ
ff. ex qͥ. cau ma.l.i.in pᷣn.⁊.l.videlzʒ.⁊ h̊ placuit ꝑe.de bel.⁊ hoc appꝛobat
⁊ merito.eſſet enĩ mirabilis rigoꝛ dicere ꝙ leſus in die debꝛat obcinuiſ
ſe reſtitutionẽ infra diẽ.qð vult pᷣma opi.vel ſaltẽ nccrio ſeꝑaſſe qð vult
ſcða.Itẽ cõcludit pᷣma opi.qᷓdriẽniũ nõ dari ̊ vſucapionẽ q̃ finũ trien
nio.inſti.de vſuc.in pᷣn.cũ tñ loco anni vtilis q̃ͥ dabat᷑ olim.C.de reſti.
mi.ſi qͥd ⁊.l.ſe.det᷑ hodie q̃drienniũ. C.de tẽp.in int.re.l.fi.qð pꝛeſcri⸗
ptioni ⁊ vſucapioni eſt cõe.Reſtat ̊ rũñdere ad ↄꝛia q inducit glo.in.ꝭ.
q̃tiens.pᷣmo ipſe.S.q̃tiẽs.⁊.e.l.ſi ferie.determinãt ſolũ tꝑs ad qð puta
vt leſus in die reſtituatad diẽ.⁊ ſic ↄcoꝛ.ſed nõ determiat tꝑs infra qð
eodẽ mõ rñderi põt ad.l.necno.S.ſi qͥs ſepiꝰ.e.ti.vt.ſ.loquat᷑ de tge ad
qð.vel ſi vis intelligere de tꝑe infra qð loquit᷑ de anno vtili cuius loco
dat hodie qdrienniũ.ſicut ſi hodie diceremꝰ leſum in q̃driẽnio reſtitui
infra qdrienniũ.lex vult.ff.de mi.facit ꝓ.qꝛ ibi tꝑs infra qð pᷣcedit tꝑs
ad qð.⁊ dant᷑ ibi hec duo tꝑa diũſis.Ibi eni a tꝑe in inte.re.cõceſſe mi⸗
noꝛi qᷣ noucrat reſtituit᷑ creditoꝛi tꝑs qð ſibi ſuꝑerat de tꝑali actiõe no
uationis tꝑe.ꝑ eundẽ modũ rnderi põt ad.l.ſi debitrix.ꝭ.fi.ff. ad velł.
ſi diceret᷑ ꝙ ibi reſtitutio fiat ꝑ iudicis officiũ.vel dic veriꝰ vt ibi no.ſ.
ꝙ ſine tꝑis interuallo ipſo iure ꝑ.l.reſtituit᷑ pᷣma actio.⁊ ꝑ eundẽ modũ
rñde ad.ꝭ.ſi cõditionalis ſuperiꝰalleg.ad.l.cñ poſt.ff.qñ ac.de pe.rñde
vt ibi no.nec ibi de reſtitutiõe loqui. Ad rõem quã dicebãt pᷣmi ꝙ als

erit deterioꝛ ↄditio illiꝰ qͥ vſucepit tꝑe minoꝛis etatis vel abſentie cau

ſa reip.qᷓ; ſi ſi nõ vſucepiſſet.cõpleta eni etate vel ceſſante cã vſucepiſſec
ꝑ trienniã ⁊ t das q̃drienniũ. Rñdeo ꝙ nõ eſt deterioꝛ.qꝛ ceſſante vſu
capione ille poſſet vendicare qð mõ nõ põt iĩmo ſᷣm quoſdã ẽ pᷣꝰ nccriũ
iudiciũ reſcindede qð eſt dicere ꝙ pꝛiꝰ reſcindat᷑ ipedimẽtũ vſucapiõis
7 poſtea reſciſſoꝛiũ dat᷑.i.pᷣſtina actio q̃ dat᷑ vſucapioni reſciſſa tñ ſerua
tur ꝙ ſił vtrũq; intẽtat᷑ qð fieri põt.vt no.guil.in ſpe.iiij.ꝑte.eo.ti vᷣ.ſʒ

nũquid in eodẽ. nec ẽ melioꝛ ↄditio eiꝰ ↄ quẽ vſucapitur in abſentia qᷓ;

in pntia.qꝛ vendicãdo infra trienniũ ꝑpetuaret ſibi actõnẽ ꝑ ↄteſtatio
nẽ. ſʒ officiũ non ꝑpetuat᷑ ꝑ ↄteſtacionẽ.vt.S.dixi.eque igitur dat᷑ tem⸗
pus longius.

Heiudicig vienen.

e Quadriennio.ſed qʒ̊ tꝑalis pᷣſcriptio nõ currit mĩoꝛi ſʒ ipᷣo iure ſer
uatur illeſus.C.in qͥ.cau.l.ſi.ꝗ̊ nec ecclłie.ſolue vt dixi.s.e.cõſtitutus
ſuper glo.cõſuetudo.⁊.c.fi.in.vi.op. .
aceno abie g̊ er affirmatiõe unnoꝛis vel eccłie examinent᷑ cauſe re
kitutiõis in inte.vc.S.nõ tñ conceditur reſtitutio niſi leſione ꝓbata vt
h. de q̊ vide in ſpe.e.ti..ij.vᷣ.iilud quoq;.

.77 an. aln. C,
— -— . G itutio bonifa.q̃
ſuenerũt facere generales ipſo paopa bʒ ch dtarloncd
Päun 2excerta ſcia id mãdarte factei eriã er dies ſolenes ou
an a Dralieri, 5 ublica ltaꝑ vel in pape.in audientia lr̃arũ
papali paiatio publice poſtnoqdum aplicaꝝ vel papali pala⸗
malons ecclie loci in ro. pon.u ſua tio affixe ianuis maiorꝭ
curia reſidebir ianuis affigẽdeſic va⸗ eccclielocl in à baha en⸗
leat atq; artarer citaros poſt lapſum tautii acſſi ad en nſonalit
terminũ quẽ cõſiderata diſtãtia loco deueniſſent reſtringitur
rũ citatiõibꝛ ipſis appõi ↄuenit cõpe ad eos qͥ impediunt.ne

5 ror' ad eos poſſit citatio ꝑue
tentẽ. acſi ad eos perſonaliter deue⸗ arevel Grg vomcitum

niſſent. ¶Qnia vo ſtatutũ ipᷣm rõ⸗ tute nõ pot adiri. Et pꝛi
nabiliter edituʒ ꝓpter maliciam tpis mo ponit ↄſtõnem boni
fa. ſcðo illam reſtringit.
tertio ꝓteſtat᷑ ibi poꝛro.

426
£U

⁊ ↄſtõ iſta pᷣceſſit concił.

b Conſtituit.in ſua extraua. (vt in phemio dixi.⁊ patet j·c. ꝓxi.
que emanauit poſt ſettũ que incipit.rem nõ nouam.

i ¶ Litatiões.lʒ qꝛ de citatiõe hic tractat᷑ cõpecẽter poni potuiſſʒ ſub
ti.de dila.maxime cũ pᷣma citatio videat anteiudicialis iueta no.ꝑ in
no.⁊ hoſti.de ꝓba.qm.vt ibi ſcripſi ſuꝑ v.cicationes.qꝛ tñ eciã per pꝛi⸗

mã ſirmat᷑ iudiciũ ⁊ perpetuatur ⁊ pᷣuenitur iuriſdictio de fo.còpe.ꝓpo
ſuiſti.de offi.dele.gratũ cũ cõcoꝛ.⁊ iõ in iſto titu.cõgrue ponit᷑ vt ſciat:
ſuꝑ cali citatione poſſe firmari iudiciũ.facit inſtit᷑.de pe.teme.li.ꝭ.fi.et
qð no.fſf.de in ius vo.ſuꝑ rubꝛica.⁊ ẽ huic ſi.e.ti.c.i.⁊.ij.li.vi.
lꝛ Quibuſcũq;.expᷣmit iſta ↄſtitutio cuiuſcũq; ſint ſtatꝰ dignitatis
vel pᷣeminentie eccłiaſtice vel mundane etiã ſi imperiali vel regali pᷣful
geãt dignitate tollit etiã oẽs ↄꝛias indulgentias.vt ibi patet·
HUndecq;. etiã vltra duas dietas⁊ er puintiã.ẽ eni papa vicarius
illiꝰ cꝰ ẽ terra ⁊ plenitudo oꝛbᷣ terrarũ ⁊c̃.de deci.tua.ij.ix.q iij.cũcta.
aAlbꝰ.erat locꝰ dealbatꝰ vbi ſcribebant᷑edicta.de q̊ in auẽ.de liti.S
oẽm. colł.viij.ff.de iuriſ.o.iu.ſi qͥs id.ff.de albo ſcrip.l.i.⁊.ij.de h̊ vide
in ſpe.de do.⁊ contu.ꝭ.reſtat.in pᷣn.⁊ de cita.sS.ſequił.v.⁊ no.ſᷣm vber.
vbi etiã no.qui iudices citare poterãt per hec edicta ⁊ qui nõ.
b ¶ Solẽnes. ſolent eſſe dies iouis ſeptimaneſctẽ dies aſcenſionis et
feſtũ dedicatiõis baſilicarũ petri ⁊ pauli qð fert᷑ de meſe nouembꝛis in
c ꝗ Generales. hereticos credẽtes ⁊c̃.vt (octaua bti martini.
