epiſcopum ſit pᷣuatio vt
pꝛemiſit.quicquid tñ di
cat archi.in decre.ſi ꝓpt.
puto ꝙ ſi in puilegio di⸗
citur de bñficijs dio. ve⸗
nient exempta.ſecꝰ ſi di⸗
ceretur de beneficijs ſibi
ſubiectis.⁊ eſt ſimile qð
ſcripſi de reſcrip.abba⸗

tẽ.vbi patet rñſio ad de,
cre.graue.de offi.oꝛð.qᷓ

inqucit ad contrariũ.

t Quibꝰ. xeli..
v Illicite.illa enĩ que
ad fructus nõ pertinent
vſurpare non debent,. de
ele.generali.ꝭ.vl.li.vi.⁊

cõcoꝛ.S e.coin.de. deci.

x Reſeruanda. de of.
oꝛ.pñti.li.vi.
V MEuidam. xxiiij.
5 1 Ut ipſos. bᷣ als eſ

et licitũ ex animo fit il⸗
licitum. ſuper quo vide
quod no.de re.iurj.locu
pletari.lib.vi.xi. q.iij.ſi

qͥs vᷣo.⁊ eſt ſi.huic de de
ci.in aliquibo.de iude.c.
penul.⁊ qð ſcripſi ð ſen
cx.quante.
a Monnulli xxv.

⁊ de hac nõ dubitatur.de pꝛiuile.paſtoꝛalis.nec putes ꝙ eccłia que ple
no iure ſubiectiõis ſpectat ad illos. pꝛopterea dicatur de menſa. iʒ enĩ
rectoꝛ talis ecclie inſtitutionẽ ⁊ deſtitutioneʒ ab illis recipiat ⁊ ab illis
viſitetur etiã quo ad tempoꝛalia.nõ tamẽ poſſunt fructꝰ ad ſuos vſus
ↄuertere.niſi illam habeant in menſam vel ſuos vſus Zuertendam. qð

pꝛobãt pꝛedi.decre.ſed obſtat ei.quod dixi in eccleſia qͥ ſpectat ad men

ſam poni ⁊ deponiꝓ libeto vicarium tempoꝛalem.decre extirpande..
qui vᷣo.de pꝛeben.sS.e.compila de iurepatro.c.i.per que pat: ꝙ in eccle⸗

ſia annexa quo ad tempoꝛalia inſtituitur rectoꝛ vel perpetuus vicariꝰ.

ſed dico ꝙ aut eccleſia ſpectans ad mẽſam. pꝛelati vel collegij vel digni
tatem habẽtis vel pꝛebedarij recipit ſuperioꝛis inſtitutionẽ quo ad re⸗
gimen eccleſie vel ſaltem populi.⁊ tunc locum habet bᷣ quod dicitur de

ipſo vicario perpetuo aut pleno iure ſpectat ad illum etiã quo ad ſpiri

tualia ⁊ tunc habet locum quod dicicitur de vicario tempoꝛali etiaʒ ſi

ſit curata vt hic.⁊ ſuper his vide quod ſcripſi de pꝛeben. demonachis.

de pꝛiuile.paſtoꝛalis. “
a Ad firmã, de loca. veſtra. ne pꝛela.vices ſuas.c.ſi. HW
b Non vacent. facit.S. e.com. de reſcrip.c.i.de ſup.ne.pꝛela.c.vno.S
pꝛemiſſa.illi enim nõ erant rectoꝛes ſed firmarij ſecꝰ ſi rectoꝛes fuiſſent

bIndebite.ergo ſecus ſi et iuſta cauſa.vij.qii.⁊ tꝑis.xvi:q.vlti.ſi qͥs
d Noaft re era ben H.Aenee tie vi,g. ue
c Alij. xxvi.
bia Occupãt.dicendo ſibi iusper violentiã cadũta iure ſuo.ſi qð ba⸗j
beãt.c.vñ vi.ſi qs in tantã.xvi.q.vi.placuit.de pᷣben.eũ qʒli.vi.
. Kierlecxrvi.
eparare.quod tamen iudeis permittitur de ſuis ſynagog iuxta
äl. 4 uis iynes ſuna
Quidam.xxviij.

Pg deinilegije nõ poſſunt.xxv.q.ij.c.i.⁊.ij.ĩmo nec ipſum bncipem

decet ᷣ facere.e reg.iur.decet.cum ſuis concoꝛ.li.xD.
ĩEt generaliter.xxix.generale.

le Priuilegia. decurtanda erant ipſis eoꝛum pꝛiuilegia. de pꝛiuile. di

recti.Jo.an.
1 g aluatur. de ſum. tri.c.i..vna. .
m Unus eſt. ad Ephe.iiij.habetur de hac triplici vnitate.S.ei com⸗
pi.de ſumma trini.c.i.S.ad hoc.⁊ .de ſenten.excom.c.i.ad idem.xxiiij.
ne Decet. inſpicimꝰ quid deceat.qð ꝓpꝛie reſpieit (qei.loquitur.
honeſtatẽ.de vo.magne, de elec, cũ nõ deceat li. vvi.

umhe
lihosne
drn
gdo
rſinn
cguidin
deceſg
poiegen
fciedor.
Ptdſoſ
benſc
keſtinug
rriſo
deofſ
CoNeNmi

te llaeig
SNöpete
on debeee
coin de

uund deen
n ii.
Pos Sall
kanino
ergoſt
delr iun ha
Nn
kſtbuicxn
iby deſle⸗
ſcrhli⸗

nullm.

in

nnpgin

„ — —

cEapitula. cõcoꝛ. xxxij.q.iiij:ſicut. circs fi.

Eligioſi. Ponit
ſex caſus in qͥbꝰ
religioſos excõi⸗

cat : abſolutioneʒ pape
freſeruat.⁊ puilegijs ⁊ex

coꝛꝝ denũciari pᷣc ipit. ſe
cuũdo ibi quibo.ponit ſe⸗
ptẽ culpas religioſoꝛũ a
quib eos p cipit abſtine
re ſub cert penis. quas
eis imponi iubet ⁊ ꝗs pᷣ
lat ipſoꝝ imponit ſi nõ
ſatiſfecerit.tertio ibi.ſa⸗

bẽãc ↄſtõeʒ cũ ſuis penis

includat religioſis perfe
ctos eccłijs pꝛochialibꝰ
quo ad nõ ſuos ꝑpꝛochia

nos dubitat᷑. et vide qð

diyi. S. e. com. de deci. c.
l.in.i. lo.

g ¶ Unccionis. de h ſa

cramẽto.xcv. di. F. ſʒ iſtð
⁊.c.ſe.de ſa. vnc.c.vno.
in bpn. de v. ſi. queſiuit. ð
pe. ⁊ re.ꝙ in te.⁊ dic vp

ibi.

b Euchariſtie.dicitur

reli.⁊ vene.ſanc.c.vno.

i¶ Solẽniʒare. i. ſolẽ/

niter bñdicere. ð hacbpũn

dictione habet᷑.xxx.q.v.

de here.ſi aduerſus.

decet vtomnes qui eiuſdem ſunt coꝛ
poꝛis vni etiaʒ ſint volũtatis ⁊ ſicut

empcionib nõ obſtanti frẽs adinuicem vinculo charitat ſint
bpus eos ꝑ oꝛdinarios lo aſtricti. decet . git vt 1 pꝛ elati 7 alij ti

exẽpriqᷓ; nõ exẽpti ſuis iuribo ſint cõ⸗

tentiꝰ⁊ alter in alteriꝰiniuriã nõ ꝓſili

at ſeu iacturã. Vniüſis itaq; pᷣla⸗

tis eccliaꝑ pñtis ſanctiõis edicto di⸗
ſtricte pᷣcipiẽdo mãdam:q̃tenꝰ ipſia
pᷣdictis grauaminibo oĩo ceſſantes et

Er notap boe peinciplũ ligioſos exẽptos pꝛiuilegiatos non

exẽptos.mẽdicãtes ⁊ nõ mendicãtes

loen anere ntiet charitatiue tractẽt ⁊ foueant ⁊ ſua iu
0 0 . . * * „£ * „ ℳ ⁷%7 „
S a eludte. An vo pꝛiuilegia inuiolabilit᷑ eis ſexruẽt

Et qm plus ſolet timere qð ſpalitqᷓ
qð generalit inhibet eiſdẽ pᷣlatis ſtri
ctiſſime inhibem.vt abbates pꝛioꝛeſ
⁊jalios religioſos nead ſua genera lia

vyel ꝓuincialia vadãt capla ipeditur
qüolibet nõ pꝛeſumãt. O Clemens
quint in concil. vieneñ.

Depꝛuilegijs ⁊ exceſſib pꝛiuilegia⸗
ABlligioſi qᷓ clerid toꝛum
aut laic ſacẽm vnctõis ex
treme vel euchariſtie mi

aheu dbeſt vonn dag. „α G niſtraremiimoniave ſola
* 8. ⸗ „ „ 1„
de bae ſati. 5.ecs de nizare non habita ſup bis pꝛochiali

pbꝛi Inia ſpli aut qͥ excõicatos a ca⸗

cC.i.⁊.iiij.capłis ſe.xxiij.di.c.vlti.de ſpõ.ↄſultationi.de ſe.nup.c.i.⁊. iij

lꝛ: ¶ Non habita.ſed nũquid credet religioſus ꝑꝛochiano dicenti ſe ha
bere talem lIniam.videt᷑ ꝙ ſic ꝑ id quod no.de pe.di.vi.placuit.qꝛ nõ ẽ
pꝛeſumend“ ĩmemeꝛ ſue ſalutis.i.q.vij.ſancimꝰ.de homi. ſignificaſti.
hij. ſed ↄ.qꝛ videmꝰ in ſacramẽto oꝛdinis.cũ dał a non ſuo epᷣo ꝙ ibi reqͥ

Folinm xXI.

aꝙ LCoꝛpoꝛis.myſtici.quod ẽ collatio fidelium.de cõſe.di.i.ecchia.cun
inus caput eſt rpᷣs.de ſacra vnc.c.vno.v.ſed vbi.
b ontẽti.S.e.ti.accedentibo. Jo.n.
c&Et quoniã. trigeſimũ.

ritur plena fides de lnia ⁊ qũq; de cã.de temp.oꝛ.c.i.⁊.ij.livi.cũ ſi.Itẽ

iſta ẽ quedz abſolutio facta ꝑ ꝑꝛochialem pbᷣꝛm.ſuper q̃ non credit᷑ei qͥ

ſe dicit abſolutũ.de o f.oꝛ.ex ꝑte.de ſen.ex.ſicut.Item ſi dicat᷑ de legato
de of. del. cũ in iure.ſed ꝑoſſet ad.i.rñderi illud ſpãle.qꝛ ſacẽ̃m oꝛdinis
nõ daĩ ꝓpter recipientẽ tm̃.ĩmo ꝓpter alios.⁊ ideo dicit᷑ ſacramentũ di⸗
gnitatis.i.q.i:.ſi ergo.⁊.ꝭ.ecce ſi clericꝰ.⁊ facit qð no.de ↄiu.ſeruo.c.
i.in glo.ij.ſed iſta ſacramẽta recipit qͥs ꝓpter ſeipᷣm. Ad ſcom alle.reſpõ
det᷑ ꝙ illa vera in foꝛo ↄtentioſo.ſecꝰ in pniali.vt dixi in pꝛedi.decre.ſi⸗
cut.ſuper.i.glo.
IParrochialis.per ̊ qð ad ſcholares mercẽnarios ⁊ his ſiles intel⸗
ligo pbm in cuiꝰꝑꝛochia inhabitãt.facit qð no.de pe.di.vi.placuit.de
bᷣ ſcripſi de peni.⁊ re.oĩs.ſuper vᷣbo ſacerdote.⁊ hoſti.tractauit in ſũma
de gꝛoch. S. pe.v.qͥs intelliga? ꝑꝛochianus.⁊ de pe.⁊ re.ꝭ.cui ↄfitenduʒ.
m /Pbꝛi. puto lniam ꝑꝛochialis ſufficere qͥ adhuc (ad finem.

piꝛeſbyter nõ eſt. puta qꝛ eſt infra annñ.vel diſpenſatũ eſt cũ ipſo ſᷣm foꝛ⸗
maãẽ dec. cũ ex eo.de ele.li.vi.vel eſt ꝑꝛochialis collegiata.e.ti.ſtatutũ.fa
cit de ele.ſuffraganeis.de trãſia.c.i.⁊ qð ibi no.vide᷑ etiam ſufficere li⸗

cẽtia vicarij gerẽtis curã ꝑ modũ pꝛedictc decre. cũ er eo. facit de pe.
cupientes.Puto etiã poſt factũ a penis excuſari illũ qui hoc fecit de au
ctoꝛitate dioceſani.facit de pe.⁊ re.c.ij.in fi.li.vi.nam dioceſis ẽ paro⸗

chhia epᷣi.de dona.aplice.in pn.⁊ epᷣs pꝛeſbyter.xcv.di.olim.de pec. cle.

c.ij.⁊ facit qð ſcripſi de pe.⁊ re.oĩs.ſuper dbo ꝓpꝛio.⁊ hoc eo foꝛtiꝰ qñ
vacat ꝑꝛochialis eccleſia.ſed qñ nõ vacat ante factum cõſulas abſtine⸗

ri ⁊ ex licẽtia epᷣi vel archipꝛeſbyteri ciuitatenſis h̊ nõ fieri.lʒ ab illis re⸗

cipi poſſint.vt ſcripſi deoffi archipzeſbec ii reſ lile de iureiur. verũ.
⁊ qð dixi de iudeis ſigniſicauit.de re iudi.inter.ſuꝑ.iij glo. —
n Spõli.bic etiam ẽ dubiũ an hec ſpecialitas reſpiciat ſolum expᷣſ/

ſionẽ ſacramentoꝛum.an etiã requirat expꝛeſſionẽ perſonarũ quod eſt

dicere an ſit ſatis ꝙ pbꝛ licentiat religioſum vt ꝑꝛochianos ſuos poſſit

iniũgere ⁊ eis euchariſtiã pꝛebere an requirat᷑ ꝑꝛochianoꝝ expᷣſſio.qui⸗
bus hec ſunt p̃ᷣbenda. Itẽ an ſufficiat generalis lnia data ꝑꝛochiano ꝙ

poſſit illa recipere a qͥ vnlt religioſo.an vero tali religioſo vel ꝑꝛochia

no de tali religioſo ſpeciulis lnia requrrat vt bene ſatiſniat buic littere:
4 No lpeclalis ln Prat clittere:
cõſulo ꝙ de pſonis ⁊ de cõferente ⁊ recipiẽte ⁊ de ſacramẽtis fiat ſpeci⸗ .

. ficatio. ad b de ſen.ex.cõſtitutionem.li.vi.⁊ de do.⁊ cõtu.c.ij.cũ cocoꝛ.
3. c. compi. de vi. ⁊ ho.cle.c.ij· de ſen.ex. grauis.in fi. Crederem tñ ꝙ ex
duo de ſacramẽto fit ſpecificatio.lʒ nõ expꝛimarur nomẽ ꝑꝛochiani.cũ

dałlInia religioſo vel nomen religioſi.cũ dat᷑ lnia ꝑꝛochiano. euitet᷑ pe⸗

5

eoꝝ vtamur a pena⁊ culpa abſoluere

quẽq; pᷣſumpſerint excõicatõis incur
rant ſiſam ipſo facto ꝑ ſedẽ apficam
dũtaxat abſoluẽdi q̊s etiã locoꝝ oꝛdi
narij poſtq; de hoc eis ↄſtiterit excõi
catos faciãt publice nũciari donec ᷣ

abſolutõe ipſoꝝ eis fuerit facta fides

nullo religioſis eiſdẽ ſup H exẽptiöis de ſent. bois. de qua ſoꝛ

vel alio pꝛiuilegio ſuffragante .
Quibo etiã ĩ vtute ſctẽ obediẽtie ſbᷣ
intermĩatione maledictõis eterne di

ſtrictiꝰ inhibemꝰ.ne in ſermonibo ſu⸗

is eccharũ pꝛelatis dettahãt aut etiã

retrahãt laicos ab eccliarũ ſuarũ fre⸗
quẽtia vel acceſſu ſeu indulgẽtias ꝓ⸗

nücient indiſcretas neue cũ ↄfectioi⸗

bus teſtamẽtox intereũt.a reſtitutiõi
bus debiti aut legat matricib eccle⸗
ſijs faciendis retrahat teſtatoꝛes. nec
legata vel debita aut male ablata in⸗
certa ſibi aut alijs ſingularibo ſui oꝛ⸗
dĩs fribus vel ↄuentib in alioꝝ piu
diciũ fieri ſeu erxogari pcurẽt.nec etiã
in caſibꝰſeapo.aut locoꝛum oꝛdina⸗
rijs reſeruatis quẽi; abſoluere aut

vel p pꝛiuilegia ſe. ap.cõcefſis eiſdeʒ
vela ſententijs pſtatuta puincialia
aut ſynodalia pmulgatis ſeu vr vᷣbis

na. facit de temp. oꝛ. c. i.
⁊ de offi.vica.c.vl.li.vi.

none pꝛeter q;ᷓ in oaſiby a iure erpſſis

Et no.ꝙ hic de pnia nõ

dicit᷑. que etiã de lnia ſa⸗

cerdotis ꝓpꝛij recipi non

pacer a pꝛeſbytero non

ñte curã. de bᷣ.de pe.et
re.omnis ⁊ tamen dato

wꝙ reciperet᷑ nõ eſt locus

huic pene ſicut etiã non

habet locũ pena in ſacra
mento baptiſmo. cũ il/⸗
lud nõ expmat᷑.Jo.an.

o A canone. quocũ⸗
q; etiaʒ a q̃ ep̃s vel ſacer
dos poſſet abſoluere.de
ſen.ex.nuꝑ. Et videt idẽ

te iõ nõ expᷣſſit.qꝛ ab illa
abſoluit qui excõicauit

vel aliꝰ ſuꝑioꝛ. de of.oꝛ.

paſtoꝛalis. Sed ↄꝛium
puto vt in caſu illo non
expᷣſſo non ſit locꝰ pene.
de ele.ſtatutũ.cũ cõcoꝛ.
li.vi.⁊ ad h̊ · co.ti.ibia
ſentẽtijs ꝑ ſtatuta ⁊c.
p. Expꝛeſſis.de ſentẽ.
ex.monachi.⁊.c.cũ illo⸗

rêͤm

q CLonceſſis.hñt mul

ti religioſi pꝛiuilegiũ ab
aplica ſede ſuꝑ abſolutõ
nib diuerſoꝝ caſuũ.
r P A ſentẽtijs. puto ꝙ
oẽm ſniam includat ex⸗
cõicationis ſuſpenſiõis
vel interdicti cuiꝰ neceſ
ſaria ſit abſolutio.

V hPꝛouicialia aut ſy⸗
nodalia devtriſq;.de accu.ſicut olim.cum con

co?.

b¶ Utamur. concoꝛ. de bere. accuſatꝰ. S. ille qʒ.li.vi. ⁊ · de pe. ⁊ re.c.

hj. ⁊ vide qð ibi dicam.

e¶¶ Quẽqᷓᷓ etiã religioſum vel cõſociũ.nſhil enĩ excipit qui dicit quod/
(ũq;. de maio.⁊ obe.ſolite.in ſi. —
25

Incurrãt.quid de recipientib abſolutiões vel ſacramẽta pᷣdicta.

un extali ꝑticipio ſint dãnati.vide qð dirxi de ſen.ex.ↄtingit.i.

n Sedi ap· hos colligi

eQAbſoluẽdi.niſi in moꝛt articło S.e. cõ.de here. c. i.⁊· ij.⁊ · ð pe.c.i
fQMNãciari.ſic.S.e.cõ.de cen.c.fijti.i.c.ij.in ſi.

. Suffragate. qn. ſ. penã incurrãt ⁊ denũcient᷑ vt ẽ dictum. Pꝛiuile
gia eni ſuꝑ his ↄceſſa tollere nõ intẽdit. yvt.ð· ptʒ. cõcoꝛ.qdð dixi. ð. e cõo.

Detrahant. vi. q. i. deterioꝛes dicit hiero. ad ruſticũ. Nõ eſt humi⸗/
litatis mee atq; menſure de miniſtris eccłiaꝝ ſiniſtrũ qui quippiã dice

re habeãt illi oꝛdinẽ ſuũ ⁊ gradũ.xvi.q.i.ſi clericatꝰ.Tulliꝰ re inuecti⸗
ua ↄ ſaluſtiꝰ in fi.ſepius vidi grauiꝰ offendere aios auditoꝝ eos qͥ alie⸗
na vicia aꝑte dixerũt.qᷓ; eos qui cõmiſerunt.Intelligo autẽ hanc lr̃am
cũ noĩatim detrahũt.vel per circũlocutionẽ que vicem hẽat ꝓpꝛij nois.
als in genere bñ liceret pꝛedicatoꝛi tangere vicia pꝛelatoꝝ. vñ dñs di⸗
xit ſuper cathedram moyſi ſederũt ſcribe ⁊c̃. Matb.xxiij.i.q.i⸗omnia
licet ergo in genere qð non ĩ ſpecie.de offi.oꝛdi.ſi ſacerdos.caueãt tñ vt

ctiam in generali locutione linguã refrenẽt.qꝛ qui incõſiderate loqui
ſentiet mala.v.q.v.ꝭ.ſed aliud.xliij.di.ſit recttor.

i ¶ Acceſſu.facit de ꝑꝛochᷣ.c.ij.
lꝛ Indiſcretas.lſ.nõ conceſſas.de his j de pe.⁊ re.ce...
¶ Watricibo.cathedralib vel alijs.de v.ſig. venerabili. de p̃ſcrip.c.

i.., c. ex tranſmiſſa. de trãſac.pꝛeterea.ijꝗ.de ſen.ex.c.i.

m In alioꝛum.ſcʒ quibus debentur vel quibus legare volebãt poſ⸗
ſet etiã intelligi de epiſcopis quibꝰ competit diſpoſitio male ablatoꝛuzʒ

incertoꝛũ de quibꝰ pꝛemiſit.⁊ tũe faceret ꝓ hoſti.in his que ſcripſi poſt
eũ de iudeis.cũ ſit.de vᷣſu.cũ tu.als videret᷑ facere ↄ archi. in eo qð legi

cur ⁊ no.de teſta.c.ij.li.vi.

„

t guil. in reptoꝛio de pe. re.

o Dꝛdinarijs.de pᷣ no.de pe.⁊ re.ſi epᷣs,ᷣli.vi.⁊ per boſti. inſũma. de
peni. S. cui confitendũ.in fi . ceolool.
p cckaananer vel culpa. de abſolutione eni ab excõicatiõe

a Pꝛelertim. bic dupler pũctartro.

r Delegatis a nobis.facit deĩmu. eccle.c.qm.li.vi·
* lura. de reſcrip.c fi.

t mota.licet eni in hoc ſit puiſum ꝑ decre.nõnulli.de reſcrip.e.ti.·

ſtatutum.li.vi.tñ quandoq; dant᷑ eis cõ ſeruatiões qᷣbus dat᷑ ptůs tra/
hendi vltraduas dietas.nõ obſtantibo ⁊c̃ ð

VVel aliqð . nota ꝙ
eqlis ẽ pena ꝓ vno actu

pꝓbibito.⁊ pꝛo pluribus

ſic ·ti.i.c.i.ꝭ.ciuitas.et

facit ad no.vi.q.i.imita

.r00 id qð ſcpſi in.q
gualteri. .
Bꝛauibo. decre. nõ
ſolũ in fi. de regula. li. vi
dicit ꝓ grauioꝛibb.
Bup quibo penis.
5 eceſſitate.puta i⸗
firmitate ſenectute vel
his ſilibus.
a Peruenerint. g̊ vbi
nil ꝑuenit nõ eſt locꝰ hu
ic pene.
b Eccliaſticis. laicis
ergo nõ ꝓuidet.
c Plenariaʒ.cõcoꝛ.s/
e.com.de her.c.ij.vᷣ.a q̃.
intelligo autẽ ꝙ fiat ple⸗
naria qñ perceptũ ad il⸗

lam ſufficit.vt ꝓbat pᷣce⸗

dens littera.
d Requiſiti. facit qð
diri.S.e.com.de deci.c.i

⁊ dic requiſiti ab bis q̊.

rũ intereſt vt ibi.
e ¶ Suſpenſiõis. decla
rari debuiſſet an ab offi⸗
cio an ab adminiſtratio
ne.puto tñ ꝙ de ſuſpen⸗
ſione ab officio loquat᷑.
⁊ an inclndat ſuſpenſio⸗
nẽ beneficij. dicam · de
penis.cupiẽtes. .
fAplica generale pᷣ⸗
uilegiũ circa h̊ ſcʒ totuʒ
oꝛbẽ reſpiciẽs ſolꝰ papa
cõcedit.ſpale tñ quo ad

rari. ¶ Idẽ in eodem.

perſonas eccliaſticas pᷣſertim coꝛam

ludicibs delegatis a nobis ſuaʒ ↄ eos
iuſticiã ꝓſeqᷓntes verxare indebiteaut

ad loca plura ⁊ pᷣſertĩ multũ remota
ↄuenire pᷣſumãt. ¶ Siqͥ vo pꝛemiſ
ſa ve aliqð depᷣmiſſis attẽtare pᷣſum⸗
pſerint ꝑ duos mẽſes ſbiaceãt penis
illis q m eoꝝ regulas vel ſtatuta pꝛo
guibo criminib ſeu culpis eis ↄſue⸗
uerũt ĩponi.ſuꝑ qbꝰ abſq; manifeſta
neceſſitate cũ eis nõ valeat diſpẽſari
¶ Ceter pꝛelati eoꝝ niſi de his que
occaſiõe pᷣmiſſoꝛũ exceſſuũ ad eos qͥᷣ
mõ puenerint :ꝛecdeſijs aut perſonis
ecdlaſticis danificatis vel leſis ſatiſ⸗
factionẽ plenariaʒ exhibuerint infra

mẽſeʒ:poſtq; ſuꝑ hoc fuerint requiſitri

aſuſpenſiõis ſnĩam vſq; ad ſatiſfactio

nẽ debitã eoipſo incurrẽt.nõ obſtan⸗
tib in pᷣmiſſis ſtatutis aut qͥbuſiibet
pꝛiuilegijs cuiuſcũq; tenoꝛis exiſtat
¶ Sane religioſis illis quibo ẽ apo
ſtolica ſede cõceſſuʒ:vt familiaribo ſu
is domeſtic aut pauperibo in hoſpi⸗

talib ſuis de gentibo ſacramẽta pol⸗

ſint ecchaſtica miſtrare nulluʒ er pꝛe⸗
miſſis volum q̃ ad h̊ pꝛeiudiciũ gene

2 *

Kchiepo p queuis loca exẽpta

Rſue ꝓuincie faciẽti trãſitu:aut

ſuã dioceſim concederet
eps ex cãꝗ qð dic vt dere
li.do.ↄſtitutus.de re¶ ian
di.cũ inter.ſile quod di
i de altari viatico de pꝛiuiſle. in his.
g ¶ Domeſticis. de v. ſig. c. vlti. li. vi.
h Miniſtrare. cõcoꝛ.ꝗ̊.e.com.de reli.do.qꝛ cõtingit.in fi.per quam
qð hic de pꝛiuilegio dicit᷑videt᷑ eriã ex conſuetudine poſſe cõpetere niſi
dicas ꝙ illa decre.nõ dicit valere ↄſuetudinẽ ꝙ religioſi talia miſtrent
ſed dicit valere ↄ ſuetudinẽ ꝙ ſacerdos hoſpitalium vel ſacerdotes ꝑꝛo
chiales pauperibo ⁊ familie illa miniſtrent.poſſit g̊ pꝛiuilegiũ bᷣ caſu ꝙ
nõ poteſt ↄſuetudo.facit de pe.⁊ re.epᷣs.in fi.li.i.
Rehiepᷣo.archiepᷣi per loca exempta ꝓuincie ſue faciũt cruceʒz añ ſe

ad ea foꝛſitã dedinãti vt crucẽ

„

differri ipſi etiã ⁊ dioceſani.ibi bũdicũt audiunt diuina.⁊ illa cele

fit pᷣiudiciũ.ſcðᷣa ibi:ſili modo.tertia ibi.ſic tñ.
l: ¶ Exempta hᷓ̊ diſcernũ ꝑ ea que habent᷑.e.ti.ſi pa.li.vi.
ILDeclinãti.de “ crip.eũ ex officij.⁊ hic iũge litterã ſacro appꝛobante
concilio.pñtis ↄſtõnis ſerie ducimꝰ cõcedendũ. B
m It crucẽ de hac e ti.antiqua,.⁊ vtli.pen.c.i.

bꝛant ⁊ faciũt celebꝛari.per bᷣ tñ exẽptis vel pꝛiuilegiatis in alijs nnilũ

no.de cõdi.i.cũ ad celebꝛandas.xx vi:q.vi.miniſtrare.xcv.di.ecce.⁊ qð
no.de pꝛiuile.abbates.li.vi.
o Pontificalibo.intelligo etiam cũ pallio quod eſt pontificale archi
epiſcopi.diebꝰ tñ pꝛemiſſis qui no.de vſupal.ad honoꝛem. ⁊ intra ec⸗
cleſiam.e.ti.ccil. =
p Sine pontificalibo.̊ epᷣs nõ poſſet ibi facere in pontificalib cele⸗
bꝛari.quod intelligo niſi eſſet dioceſanus cui hoc cõpetit ſuo iure. vt.j.·
dicam. facit ꝓ inno. hec littera. L
qCLelebꝛari.ponit hic duo vt diuerſa.vnde aliud eſt celebꝛare aliud
quaſi auctoꝛiz ando ſibi facere celebꝛari aliud ſimpliciter audire. In p/
mo ⁊ ſecundo caſu excõicatus irregularitatem incurrit.⁊ ſic loquit de
cle.ex.mi.illud.in fi.In tertio nõ de hoc ſcripſi de exceſ.pᷣla.c fi.
r Eiſdem.ſ.exemptis.vel circa hoc pꝛiuilegiatis.
s Etiaʒ celebꝛari.in pontificalibo.ꝑ illud ꝙ dicit ſiłi modo.ſcias qð
no.inno.de vſupal.c.fi.ꝙ epᷣi ĩ dioceſib alienis etis ſi lnia dioceſanoꝝ
celebꝛent nõ vtunt᷑ pont iſicalibo niſi ſuꝑ hoc ſint pꝛiuilegiati.alleg. de
renũ.ad ſupplicatiõeʒ.ſed hoſti.ibi dicit ꝙ etiã in põtificalibus ⁊ ſine li

„

n Bñdicat.ſolẽniter.p illa verba ſit nomẽ dñi bñdictum. ⁊ vide qð

De pems

cx᷑tia porerũt celebꝛare ſicut ſernat generalis ↄſuerudo ⁊ etiaʒ pᷣdicare.
niſi ſpaãliter ꝓhibeant᷑ remittẽs ad no.extra de heret᷑.cũ ex iniũcto. IJſta
littera videt᷑ facerep hoſti.inq;tum in locis exẽptis his vti t. In ↄꝛium
facit ꝓ inno.inq;tum lr̃a dicit.ꝙ archiepᷣs ſibi celebꝛari ire
ſicalibo foꝛtiter facit. Itẽ qꝛ hic dicit littera vſum pontificaliũ compete
re archiepᷣo intra ꝓuincis,epᷣo intra dioceſim. facit eo. ti.abbates.⁊.c.

wante ſe libere poꝛtari faciat.bñdicatꝰ

ꝓplo bñdicereaudire diuina officiaz

aplice.lib.vi.poſſet dici
dictum hoſti. pꝛocedere
qn põtificalib vtit᷑ ſine

iuriſdictionis exercitio

pplo dina officia pꝛiuatim vel publi⸗ vt miſſam celebꝛando ?
ce ibidẽ audiat ⁊ ea eti in pontificali bpdicando. facit. eo. tt.c.
bus celebꝛet ⁊ faciat in ſua pñtia ſine vl.li. vi. ⁊ qð no. vi. q. iij
Eer 1 g& Ee En er c.i.ſed ob.sS.pxi.rñ.vt
pontificalibus celebꝛari uis pꝛiuile dixi.dici poſſet ꝙ archig
gio ↄtrario nõ obſtãte ſacro appꝛobã⸗ eps nõ camittit epo vſũ
tecõcilio pñtis ↄſtõnis ſerie duximꝰ donriäcnlii extra ſuam
cõcedendũ.¶ Sili modo cõcedim dloceſim ſʒ ſuo iure eße
9 inl 4 lo voſſi celebꝛans vtitur illo qð
epᷣo vt in locis eiſdem ſue dioc̃.poſſit vt dixi apꝛobat ↄſuetu⸗

do.ſed ſi iuriſdictiõe vel

ea etiã celebꝛare ⁊ in ſua pñtia facere officio vti vellent. puta
. eeate?inn . oꝛdinando degradando
celebꝛare. Sic tñ ꝙ pᷣtextu conceſſio cpꝛlſmado vel ſilia faciẽ
nis huiuſmodi in loc ipſis exẽpt vel do. tũc ſine Inia epi id ũ
circa h̊ pꝛiuilegiatis nullã aliã iuriſdi darer nt. Ca. i ger cori
ctionẽ idem archiepᷣs vel epᷣs exerco⸗ M pñrii. cherer
at nec ꝑſonis exẽptis vel pꝛiuilegiat to ꝙ vti poterũt pontifi

moleſtiaʒ inferat vel grauamẽ.nullũ

q; exemptioni vel pꝛiuilegijs eoꝛüdẽ

aliud pᷣiudiciũ generet. necipſis ar⸗

chiepo vel epᷣo ius aliud qũolibet ac⸗

q̃rat᷑. Aemens.v. in cõcil vieñ.

calibo.⁊ in h̊ differũt põ
tificalia a pallio quo nõ
vteret᷑ archiepᷣs in alie⸗
na ꝓuincia etiam de licẽ
tia illius ad quẽ ſpectat

niſi ſuꝑ boc eſſet pꝛiuile⸗

ine ponti

1178, 47 latꝰ*
Dehenis⸗ ——„ gierotalen⸗ —
AVquis ſuadẽte diabolo ĩ lij q; pontificalii.·vt ibi
HByſacrilegij genꝰ pꝛuperit patet. ⁊. e.ti. ad bonoꝛẽ.
Taneuis Piſ⸗ iniurio ?·c.l. v. ij. .
evl teme reꝑcuſſerit aut õ
„ „ „E . 2 „. . 1 *
cepit ſeu banniuerit vel ̊ madauerit Mae ee, incpon
fieri aut facta abalijs rata habuerit v Juriſdictionẽ facit
vel ſociꝰ in his fuerit faciẽtis: aut cõſi FN. cent d
liũ in his dederit autfauoꝛẽ ſeu ſceien x Benerel oneoꝛöS.
ter defenſauerit eundẽ in illis calib e, com. de fo. cope. iᷓuis
2. . . J in fine. .
Acqutrat᷑. cõcoꝛ. e·
ti.qꝛ intentionis.

J quis ſuadente percutiẽs epᷣm capiẽs banniens vel hoc man
ns vel ratificans ſociꝰ conſiliarius fautoꝛ ⁊ defenſatoꝛ cum
is poſteris ciuitas in h̊ delinquẽs ⁊ eius officiales penis va⸗

rijs ꝑ cõcilium puniunt᷑.ſcðo ibi.nec ſuꝑ hoc excuſat rigoꝛem dicẽs. ꝙ

grauioꝛes pene deberent imponi.tertio ibi ſane repetit ius antiquũ de
abſolutis in moꝛtis articulo.qui ſanati reincidũt ſi nõ ſatiſfaciant.

a ¶ Diabolo.cõcoꝛ.xvij.qiiij.ſiquis ſuadẽte diabolo.⁊ facit ad caſuz

e.q ſi quis deinceps.ij.q.i:in pᷣmis.v.de ꝑſona ianuarij.C. ð epi.⁊ cle.
ſi quis in hoc. òèUMM
b In hoc ſunt eni diuerſa genera ſacrilegioꝝ.de quibi.xvij.q.iiij.F.
ſacrilegiũ.⁊.c.ſe.⁊ de hoc ⁊ de ipſius varijs penis.no.e.q.ſacrilegium.
Quẽuis pontificẽ.illos g̊ qui renũciauerũt loco nõ oꝛdini videt᷑ in
cludere.de oꝛ.ab epi.c i.ſed tũc nõ erit locꝰ pene.de qua·j. v.a feudis.⁊

v. ipſiꝰ filij. Electos vo nondũ cõſecratos qui põtifices.i.epiſcopi nõ

ſunt nõ videt᷑ includere.
dUel temere. Ille igit M percuteret ſe defendẽdo nõ ligabitur bis
penis.facit.e.ti.in quibuſdã.⁊ quod ibino.⁊.e.ti.felicis.in pᷣn.li.vi.
e Banniuerit.còcoꝛ.de iniur.olim.⁊ no.qꝙ plus habet d ecre.felicis
e.ti.li.vi.quã iſta in eo ꝙ punit hoſtiliter in ſequentẽ. iſta ſola ꝑcutiẽtẽ

capientẽ vel bannientẽ.habet tñ plus iſta in eo ꝙ punit banniẽtẽ qð ii-⸗

f Mandauerit.no.caſum q̊ͥ ponit᷑ ſolum mandatũ. (la nõ facit.

⁊ eſt maleficiũ perfectũ.concoꝛ.de homi ꝓ humani.ad fi.lib.vi.⁊ vt ibi

no.pnia ⁊ reuocatio hoc caſu nõ pꝛodeſt.Sed qꝛ boc durũ videt᷑ quem
er ſolo mandato maleficio nõ ſecuto tot penis inuolui.⁊ qꝛ regulariter
verba cũ effectu recipiunt᷑.de cle.nõ reſi.relatũ. cũ concoꝛ.ideo põt ex⸗
poni vel hec.ſ.ꝑcuſſiones captiões vel banna iã facta.facit.e.ti.felicis.
in n.de ſen.cx.quicũq;.li.olllll.

Pel Rata.opoꝛtet ̊ ꝙ hec facta fuerint ipſiꝰ contẽplatione als ratum

ab ere nõ poſſet.de re.iu.ratum quis.li.vi.
hIScienter. qui b̊ allegat ho pꝛobet quod dic vt no vt de regn. iur.
pꝛeſumitur.li.vi. “
3 Defenſaue rit.qꝛ littera iſta de his quatuoꝛ tractat.ſ.de ſocio conſi⸗
la

rio fauoꝛẽ dante ⁊ defenſante.de ſingulis videamꝰ.Circa pᷣmũ ſci⸗

dũ ꝙ ſocijꝓpꝛie dicunt ᷣm deriuatoꝛes ꝓpter periculi vel oꝑis ſocietati

4

— ͦͤ ß – — — — — — —2-——

6
hen
nte
ſ
lidi
ftoß
n
eſt
fſen⸗
bvond
nae
delei
hern
prſole
tent
lcht⸗
n
hi⸗

N.
Nen

ne
vemu
lor n
nisn
ce: 4
tigid
clan
1de

lte

legom.
her
ſds
ſconin⸗

pſarde
1A.
K
aßgent
ſitt
lifict.
ANe
Kcnn
ghhnl
oird
felen

Jolium xXLI.

Egt dicit᷑ ſocius a ſequoꝛ eris.vñ dicũt ꝙ ſociꝰ ppꝛie in periculo.collega
in officio. comes in itinere.cõſoꝛs in pꝛemio.ſodalis in menſa vel ĩ ſede
ſed nos iuriſte dicimus ſociũ in crimine.xxij.q.iiij.ſi ad peccatũ.xxvi g
h. illud in fi. In eccleſia.de of.dele cũ.R.de ſen.excõ.ex tenoꝛe. In oꝛdi

„.

ne.de cõfeſ.c.ĩ.in fi. In via.de vo.c.ij.J n cõiugio.xxvij· q·ij.cũ ſocietas.
In lucro.de ſpon.c.ij.de ſepul.c.i.de ſocio criminis de quo ad ꝓpoſituz

⁊ quẽ qñq; vocamus cõ
ſoꝛtẽ. de herede. cũ ſcõm.
li.vi.dicit canõ quẽ mał
tripliciter ſociari.cõmit
tendo.fauendo.nõ coꝛri
piẽdo.xxiij.q.iiij.ita pla
ne. ⁊ ideo non caret ſcru
pulo ſocietat occulte ⁊c̃.
lxxxvi.di.facientis.ij.q.
vij.negligere.de homici.
ſicut. S.ijc hic tñ puto ſtri
cte ſociũ ſumi ꝓ agente.
qui aliquid cooꝑatur ad
actũ percuſſionis captio
nis.vel banni.⁊ licet ĩ de
linquendo ſint qñqʒ plu
res ſocij quoꝛũ nullus ẽ
pꝛincipalioꝛ.⁊ tales ĩclu
duntur ſub agentibꝰ de
quib pᷣmiſit.qñq; tamẽ
vnus eſt pꝛincipalis alt᷑
cooꝑans. ⁊ ſic ſumit᷑ hic
ſocius qð patet quia de
faciente pꝛemiſerat. ⁊ eſt
ſimilis diſtictõ circa vni
onẽ.no.ne ſe.v.c.i.Circa
ſcõm de cõſiliario nõ in⸗
ſiſto.ſedvide qð no.ð re.
iu.nullus ex conſilio.li.
vi. ff. dev. ſig. ſepe. in fine
ff.man.l.ij.in fi.inſti.de
ob. q̃ ex deli.S. ope. Cir⸗
ca tertiũ de ſautoꝛe vł fa

uente ſcienduʒ eſt ꝙ ſim/

plex fauoꝛ qui nil adijcit
ad peccandũ.de quo.e.t.
felicis.S.illud.li.vi.⁊ de
tali non videt᷑ intelligen
dũ ꝑ id qð dicit ĩ his vt
ſtatim dicam. Item ſciẽ
dũ ꝙ canon dicit illũ im
pietati fauere.qui obuia
re poteſt ⁊ non obuiat ·x
xiij.q.iij.qui põt. lxxxiij.
di.erroꝛ.de ſen.ex. quãte
ſed de hoc dic vt ibi..⁊ qꝛ
littera hic dicit in his.ſ.
ꝑcuſſione captione łban
no. patet ꝙ fauens huic
del inquẽti poſt ðlictum
pᷣter defenſoꝛẽ de quo ſeqͥ
tur nõ incurrit hac penã
in materia hereticoꝛũ la
tius reꝑiunt᷑ fautoꝛes.ð
quibus de here. excõica⸗
mus..credentes.e.ti.c.
ij.⁊.c. xpᷣianos.li.vi.vt
ligentur ibi etiã poſt deli

depꝛedictis in quibo excõicationeʒ h
iam editos canonesꝰ nõ ſubiret ſit hꝰ
noſtre conſtõis auctoꝛitate.nõ obſtan
te quacunq; conſuetudine quã repu⸗
tamus appꝛobante ſacro concilio po⸗
tius coꝛruptelã anathematis mucro
ne ꝑcuſſus a quo nequeat niſi ꝑ ſum
mũ pontificeʒ pᷣterq in articulo moꝛ
tis abſolui.¶ A feudis inſuꝑ locatõ
nibus officijs ⁊ bñficijs ſpũalibꝰ ſiue
tꝑalibus que ab eccleſia cui ſic offen⸗
ſus pꝛeeſt epᷣs obtinet cadat hoc ipᷣo.
ac ad eandẽ eccleſiã libere reuertant᷑
ipius filij ꝑ maſculinã deſcendentes
lineamvſq; ad generationem ſcðam
omni ſpe diſpenſationis adẽpta red

dãt᷑ ipo fctõ ipabiles ad ecchiaſtica bñů
ficia in ciuitate ? dioceſi in quib ideʒ
epᷣs pᷣſidet obtinenda. Terra ůq B

ipᷣius.dũ tñ vltra vnã dioc,non conti
neat vſq; ad condignã ſatiſractionem
eiuſdẽ, necnõ locus aut loca alia inq⸗
bus captus epᷣs ðᷣtinebitur qdiu de
tentio ipa in eiſdẽ durauerit eccleſia⸗
ſtico ſu biaceant interdicto. ¶ Qõ ſi
terra eiuſdẽ duas dioc. vel cõtra con
tineat.dioc. domicilij pꝛincipalis ipſi
us illa etiã in qua fuerit delictũ pꝛo
miſſum.ſi ſua ſit.⁊ due alie que ſb ipᷣo
ſint eidẽ loco magis vicine interdetõ
ſubiaceant ſupꝛadicto.⁊ quia eo ma
ioꝛ erit ipſius confuſio quo ſua fuerit
culpa patẽtioꝛ.quouſq; dignã ſatiſſa
ctionẽ pꝛeſtitit ꝑ omnes illius loci in
quo cõmiſſum eſt facinus necnon ci⸗
tatũ ⁊ dioc.vicinax ecclias qͥbuſſibet

diebus dominicis ⁊ feſtiuis pulſatis

campanis ⁊ candelis accenſis excom
municatus publice nuncietur ⁊ cum
abſoluẽdus fuerit ſufficiẽter⁊ idonee

caueat.ꝙ inferẽde pene ꝑibit. auxili

ctum ⁊ poſt ſententiã fauentes.de quo ꝑ hoſt.in ſum.de here..pe. et di
xi in pᷣdic.S.credẽtes.⁊ facit de here.accuſatus.S.pe.li.vi.Nirca quartũ
de defenſoꝛe eſt aduertendũ.qꝙ lr̃a nõ repetit in his qð pꝛedixit in tribus

prxrimis caſibus.ꝑ quod puto ꝙ etiã deienſoꝛẽ poſt maleficiũ punire in/⸗

e enerean. concoꝛ. e.ti.ad aures.⁊.c.in quibuſdam.
P culndintalligehorn ⁊ non fuiſſet appoſitũ.e.ti.vbicũq;.li.vi.
3 S ccune 3. decre. in quibuſdã.e.ti.punit quartã.ſed illa in bomici⸗
io utilatiõe. ?7 quo ad ꝑſonas ibi expᷣſſas.ſ.patronos.aduocatos
vicedominos feudatarios ⁊ beneficiatos.⁊ pꝛiuat quartã generationez
etiã a clericoꝝ collegio.iſta latius loquit quo ad ꝑſonas. ſtrictius quo

ante domino penitẽtiã peraget in iiũ
genda“ Ciuitas aut que pꝛemiſſa
vel eoꝛũ aliquod in epᷣm ſuũ cõmiſerit
interdicto donec ſatiſfecerit ſubiace⸗
at memoꝛato. Poteſtas vero conſilia
rij bailiuus ſiabini aduocati cõſules
rectoꝛes ⁊ officiales ipſius quocunq;

nomine cenſeantur in pꝛemiſſis cul⸗

pabiles exiſtentes ſimiliter excõmu⸗
nicationis ſententie.a qua niſi vt pꝛe
mittitur non valeant abſolutiõis ob
tiere beneficiũ.ſint ſubiecti. ¶ Que
omnia tanto magis in epoꝛus interfe
ctoꝛibus ſunt ſeruanda.quato in eos
ſeuerioꝛ q; in pᷣfatos pena debet exur
gere.⁊ grauioꝛis indignatõnis acule
us deſeuire . ¶ MNec ſup hec quiſq;
miretur. ꝙ pᷣmiſſa ꝑpetratibꝰ penas
nõ inferimus grauioꝛes. licet enĩ qd

dicere pudet hec pꝛochdoloꝛ frequen

ter occurrãt multiſq; craſſantib opꝰ
eſſz eremplo ⁊ ex dignitateoffenſi pe
nã metiri deceat offendentis. epi eniʒ

dicũt ſactiſſimi chꝛiſti legati exiſtũt

ſpũales ſunt patres noſtriq; fratres:

⁊ coepiſcopi columne cõpꝛobant᷑ ec⸗

deſie. quare grauẽ opoꝛterʒ eſſe penãꝰ

culpe violãtis dignitatẽ tante pemi⸗
nentie adequandã.¶ Volumus tñ
ad pꝛeſens in penarij exaggeratione
tẽperare rigoꝛeʒ ad penas alias ꝓceſ⸗
ſuri. ſi pꝛoteruitatem delinquẽtium
hoc expoſcere videamus. Sane
ſiquis in aliquo caſuũ pᷣdictoꝛum fue
rit excõis ſententia in moꝛtis articlo

tus fuerit ſanitati q́; cito cõmode po
terit conſpectui romani pontificis ſe
pꝛeſentare curauerit.eius mandatuʒ

humiliter recepturus pꝛout iuſticia

ſuadebit.in eandem excõis ſentẽtiam

populo.ad idẽ. xxiij.q.ij.militare.ff.e.capitali

f Exemplo.ff.de penis.aut facta.ꝭ.fi.

hSanctiſſimi.in aut.de ſan.epi.colix.

ad deſcendẽtes ⁊ pena in
habilitatis beneficioꝛuʒ
in ilł dioceſibꝰ tm̃.Jo.ã.
n ciuitate.nota in
hàbilitatẽ beneficij ĩvno
loco non in alio.concoꝛ.
de exceſ.pᷣla.illud.⁊ facit
q uod no.de ap.de ap.pa
ſtoꝛalis.in vl.gl.⁊ ẽ ſi.de
ele.ſi cõpꝛomiſlariꝰ..pe
iꝗ Obtinẽda.non puat
obtentis.credo tñ ꝙ illa
ꝑmutare non poſſet cum
alio beneficio ipᷣiꝰ dioce.
lꝛ Detinebitur. cõcoꝛ.
de ſpon.non eſt nobis. et
vide quod ibi no.
Suaſit. vide qð no.

ixi de poſtu. c.i.
m Uicine.ↄcoꝛ.ð pᷣui.
c.ſr̃ ſpecłla.cuʒſuis ↄcoꝛ.
n Accenſis. exi inctis
⁊ pedib cõ culcatis.xi.q
iij. debent.
o Iniungenda.cõcoꝛ:c
ti.felicis.ꝭ.cũ aũt.li.vi.
Tamtene g,we 2coꝛ.e.
ti.felicis.in fi.de ele.vbi
periculũ.S.ciuitas li.vi.
q& Donec. vide quod.
ſuꝑ.e.vᷣ.dixi.s.e.cõ.de ð
r Bailiuus.vulgare ꝓ
uintialiũ.de ſen.ex.dile⸗
cto.ii.vi.in francia dicũ
tur pꝛepoſiti.de vᷣ.ſign.ſi
ex parte.i.
2 Scabini. vulgare
icoꝝ. concoꝛ.de ali.
ludi.mu.cauſa facta.c.ij
de immu.ec.c.i.li.vi.
a Permittit?᷑ſ.ꝑ ſedem
apo.in moꝛtis articulo.
Tãto magis.argu⸗
it à minoꝛi.ð hoc de ele.

eſ mer cum in cunctis.
abſolutus.niſi poſtq; pꝛiſtine reſtitu

C Deſeuire:concoꝛ.e t.
felicis.S.ſi quis vᷣo.li.vi
dar Pꝛochdoloꝛ.inter⸗
ſeckio dolentis cũ aliqͥs
in doloꝛe loquit᷑. Aliqui
dicũt ꝙ ſint due ꝑtes et
duobꝰa ccentib dñt legi
eKXraſſantibo. q̃ſi eru⸗
deliter gradientib.ij.re⸗
gũ vl. ceſſet interfectõ ali
as indignatio q̃ craſſat᷑ ĩ
ũ.vltra mediũ.⁊.S.fi.

. 5 Offenſi.de ſen.exc.cũ il⸗
loꝝ.⁊ vide qð no.de calũ.c.i.in glo.ij.de et re

tendit. Eſt ergo quidã defenſoꝛ vel auctoꝛiʒatoꝛ delicti ⁊ talis grauiꝰpu
nitur qᷓ; agens.xi.q.iij.qui conſentit.xxiiij.q.iij.qui alioꝛũ.⁊ not·ij.q.i.
notũ.de of.dele.c.i.Eſt alius defenſoꝛ qui etiã poſt delictũ defendit.pu
ta impediendo.ne delinquens ad manus iudicis veniat examinandꝰ vł
puniendus.xxvij.q.i.ſi cuſtos.facit.xxi.q.v.ꝑ totũ.vel ne fiat executio.
de of. dele. ex litteris.⁊ hũc etiã intẽdit ineludere.⁊ ꝓbant᷑.e.ti.lelicis.li:

vi. poſt pꝛin. ibi poſtea receptauerit vel defenſauerit⁊c. Non tñ puto ꝙis

qui talẽ defenderet ne ledat᷑ a pꝛiuato.nedũ tertio ſed illo defenſo .puta
epᷣo vel eius conſanguineis vindicare volẽtibo includat᷑ hac pena.cũ il⸗
la ſit iniuriaad quã etiã ꝓpulſandã a ſocio quis tenet.de ſen. ex. dilecto.
cũ ſuis cõcoꝛ.li.vi.De illo qui defendit in iudicio pr̃ocinãdo vide qð di
xi poſt hoſt.de cle.ex.ppoſuit.ſuꝑ.v.fautoꝛem. —=
a De pdictis.vt in bãniẽte vel id mãdãte vel id ratũ habẽte ſocio ⁊c.

⁊ bec littera ꝓbat ꝙ in his caſibs quibo ꝑ antiq̃ iura cõtrabebat᷑ excõica

tio nõ iterat᷑ ꝑ hãc cõſtõem.
b Canones.xvij.q.iiij.ſi quis ſuadente.de ſen.ex.nuꝑ· ⁊.c.qcuuq;.
c Conſuetudine q̃ foꝛſan habebat tales capi vel bãniri ꝑ reges vł pꝛin⸗

d Pontilicẽ.ↄcoꝛ. de ſen. ex. c. i. Jo/an. (cipescõcoꝛ de indi/clerici.

i Legati.ij.q.vij.accuſatio.in fi.⁊.xxi.di.in nouo.
lgj Patre s.ij.q.vij.qualis. Fratres,.de cri.falqᷓ;graui⸗
Epiſcopi.xxiiij.q.i.quotiens.de accu.licet.in fi.
EKolumne.ij.q.vij.accuſatio.de accu.qualiter.ij.
o Penã adequandã culpe violãtis dignitatem tãte pᷣeminẽtie qð ſeqᷣł.
V. Pranaoenrer lit. non cõteſt.qm̃.in fi.de iudi.cũ non ab homine.
CTommoge poterit.idẽ verbũ de ſen.ex.eos qui.i.⁊.ij.li.vi.decr. de
cetero.e.ti.dicit qᷓ; citius oꝑtunitatẽ habuerit.qð exponit ibi ho.i.ceſſã
te impedimẽto ⁊ aliqͥ modico tꝑe indulto quo ſidi de neceſſarijs valeat

puidere.all.ff.ex .cau.ma.il.ab hoſtibi.i.fi.ꝑ hoc patet ꝙ nõ credere
tur circa hoc abſoluto.ſed iudex habebit hoc arbitrari.fa.de ele.qᷓ; ſit.in

pꝛin.⁊ qð ibi no.⁊.e.ti.cupiẽtes.S.ceteꝝ.li.vi:alias ipſe abſolutꝰ ex fri⸗
nolis excuſationibus frigoꝛis ⁊ caloꝛis ⁊ his ſimiliba conſtõem eluderʒ
fa.de do.⁊ cõcu.cũ olim.de accuſa.veniẽs.Nec ob.qð de occulta re ⁊ de
anie ꝑiculo querit᷑.⁊ ſic ſibi credendũ.de homi.ſignificaſti.ij.de ſen.exc.
ſi vero.ij.fſateoꝛ id verbũ in foꝛo pnĩali de ipᷣo.tua.⁊ quo ad vinculũ oc
culte cõtrahendũ.vñ exqͥ ſceiam habet de moꝛa.ſcire debet ſe eſſe excõica⸗
tũ.iudex tñ eũ nõ denũciabit:niſi pꝛiꝰeo vocato ꝑ ↄiecturas viderit

elſe moꝛoſum cogniti
facit ad ea que no.S.c.

De lenis

ea que notaui ⁊ ſcripſi de renũ.ꝙ in dubijs.Quid ſi interuenerit ſuram̃
tũ.vide qð no.de iureiu.ſi vero.⁊ tenc qd habes.e ti.verum. rie muram̃
i ¶ Conſtiterit.ꝑte vocata.⁊ vide qð no.S.e.cõpi.de of.dele.ca.vno.

one ſuper boc ſumma iz pꝛemiſſa ti.pxi.in li. es
compi .de bere. c. i. in fie .

r Alibi. de ſen ex eos aui.li. v fl. de pe. ? re. omnis.
c i.in fi⸗de ſi · qm̃. in fi.de pe. ⁊ re.c
