us ſine altero poſſit agig rit comittere vel ſub delegar eimiſtr d.
I¶ Poꝛro coꝛam epo vel capitulo ſe⸗

de vacante ⁊ inquiſitoꝛe pꝛedictis vel

re. Interdũ enimiin eadẽ

ſerã habent plures ſocj

plures claues.vt quilibʒ

per ſe ⁊ aperire ⁊ clauder

oſſit. cuius contrariuʒ
ic intendit. .
q Subdelegar̃.quod
alias non poſſet cuʒ ſibi
miniſterium demãget ſi
ne iuriſdictione in qvide
tur electa induſtria per/
ſone. de of. dele. c.fi. ⁊ pu

to per hanclitteraʒ ꝙ in

aſſumendo miniſtro nõ
requiretur cõſenſus epᷣi
vel inquiſitoꝛis
r Iurabunt. ſi. . e. cõ⸗
pl. de re.do. c. ij. v illi eti
am de magiſtris. c.ij. ſed
in illis nihil dicit de coꝛ/
poꝛali tactu.

86,4 Tacta vt no. de ele.

vt circa.vᷣ.coꝛam.li.vi.ĩ
glo.ij. in coꝛpali iuramẽ
to non ſufficit pꝛeſentia.
ſed requirit᷑ tactura enã⸗
gelioꝛum. Quidã dicũt
ꝙ coꝛpoꝛale iuramentuʒ
ſatis eſt ꝙ habeat coꝛpo
ris ſenſum vt viſum. fa.
xxxv.q.vi.ſi ẽe. ꝑid qð

de poſſeſſionedicitur.

ibi requiritur actus coꝛ

n ¶ Winiſtrum. ſi. ð fi.
o

ſetacta ꝙ

duos cuſtodes habeat pꝛicipales diſ
ccetos induſtrios ⁊fideles.vnũ quez
volet epᷣs ⁊ puidet eidẽaliũ ð quovo.
luerit inquiſitoꝛ cui etiã pꝛouidebit
⁊quilibet pᷣdictoꝛũ cuſtodũ ſub ſe ali
um bonũ ⁊ fidum poterit habere mi⸗
ni eiuſdem carceris ſiue muri erunt

Vn quolibet etiam concla

due claues diuerſequarũ vn vnus
aliã alius tenebit. pᷣdictoꝝ cuſtodum
⁊eam cũ officio miniſtrãdi que incar

ceratis fuerint miniſtranda. ſuo pote

ſubſtitutis ab eis cuſtodes ſupꝛadi
anteqᷓ ſuũ officiũ exequatur iurabũt
ad ſancta dei euangelia coꝛpꝑaliter a

⁊alioꝛũ pꝛo crimie ſupꝛadicto in ſua
cuſtodia poſitoꝛũ ? ponendoꝑ omnẽ
diligentiã : ſollicitudinẽ quã potert
ſqenter adhibebüt. 2 alicui incar⸗
cerato nichil vnus in ſecreto loquet᷑
quin hoc audiat aliter cuſtos.⁊ pꝛo
uiſionẽ quã incarcerati recipiũt ex oꝛ
dinatiõe cõi. illud qð a parẽtib⸗ vel

amicis vel alijs pſonis fidelib offer⸗

retur eiſdẽ.niſi epi⁊ inquiſitoꝛis vł ſu
oꝛũ cõmiſſarioꝝ oꝛdinatõ refragetur
ipis fideliter ⁊ abſq; diminutione ali
qua miniſtrabunt. nec in his fraude
aliquã adhibebũt.⁊ idẽ iuramentum
⁊ coꝛã eiſdeʒ pſonis miniſtri cuſtodũ
pꝛiuſq;ᷓ ſuũ exerceant officiũ exhibe⸗
büt, Et qua ſepe cõtingit epos ꝓpꝛioſ
habere carceres ſibi ⁊ dictis inquiſi⸗

e

in cuſtodia immuratoꝛum

nit inquiſitoꝛli.

toꝛibus nõ cões. volumus ⁊ diſtricte
pꝛecipimvt cuſtodes ad incarcera⸗

toꝛũ p dicto crimine cuſtodiã ꝑ epos
vel ſede vacante ꝑcapitulũ deputan
di eoꝝ miniſtriſcoꝛam dictis inqͥſito
ribus vel ſubſtitutis ab eis p

ribus ve t ꝛeſtẽt ſi
mile iuramentũ. ¶ Notarij quoq; ĩ

gqWuiſitionis coꝛã epo ⁊ inquiſitoꝛe vel

ſubſtitutis ab eis iurabũt ſuũ officiũ
fideliter exercere. ⁊ idẽ fiet de alijs p⸗
ſonis neceſſaxijs ad pꝛedictũ officiuʒ
exequendũ. ¶ Verũ quianimis eſt

graue ad exterminationẽ pꝛauitatis

pꝛedicte nõ agere qð ipᷣius contagio

henoꝛmitas agendũ reqͥrit. graue eſt

quoq; ⁊ dãnatione digniſſimũ mali⸗
tioſe inſontibo eandẽ imponerepꝛaui
targ efo indaunſevDtatia n alijs
ad dicti executionẽ officij ſubſtituen⸗
dis ab eis in virtute ſancte obediẽtie
⁊ ſub interminatione maledictionis
eterne pꝛecipimꝰ vt ſic diſcrxete ⁊ ꝓm
pte contra ſuſpectos vel diffamatos
de hmõi pꝛauitate pcedãt ꝙ malitio
ſe aut fraudulenter tantã labem. ſeu
qð ipſos in executione officij inquiſi⸗
tionis impediat.falſo alicuinõ im po
nant.qdð ſi odij gratie vłamoꝛis lucri
aut cõmodi tpales obtentu cõtra iu⸗

ſticiã ⁊ conſciẽtiam ſuam obmiſerint
coõtra quẽqᷓ; ꝓcedere vbi fuerit ꝓcedẽ

dũ ſuꝑ hmõi pꝛauitate. aut obtentu
eodẽ pꝛauitatẽ ipam vel impedimen⸗
tũ officij ſui alicuiĩponẽdo.cũ ſuꝑ Bp
ſũpſerĩt mõ vexare.pᷣter alias pẽaſ

pꝓq̃litate pe ĩponẽdas eiſdẽ epᷣs aut

ſuꝑior ſuſpenſiõis ab offõ ꝑ triẽniij.

Pꝛedicto crimine. de incarcerandis ergo pꝛo alijs criminibus nõ

b Deputandi dato ergo ꝙ ca E
5 4 Debutandi. pcapitulum haberet iuriſdietionem.
reſlm n zua raglt d ctall kalee tenehit ſede vacante. . car
c Notarij. oſſunt eſſe conſtituti in ſacris ⁊ religioſi.que 1die ve
e Axtofficium.· ad ſcribendas:li.vi. religvi: quod dic v

ð Jursbunt. ſpeciale
ſt pꝛopter magnitudieʒ
criminis⁊ fauoꝛem fidei
alias ſufficere deheret iu
ramentum in ceratione
pꝛeſtitum. de pꝛeſcrip.ad
audientiam. ð cuius ſoꝛ
ma ſcripſi.ne cle.vel mo
nach, ſicut te. pe. de fi. in⸗
ſtru. F. reſtat. vſi . ſed que

e ¶qd nSerſonis officialibꝰ
nuncijs ad citationis fa

ciendas ⁊ apperitoꝛibus
de quibus infra:cap.ꝓxi

f Non agere. concoꝛd.
ð ſino.nemo.⁊ quod ibi

not. .
g. & Digniſſimum. idez

b fraudulenter. iallo
alicui non imponant qð

ſequiiar.
i ¶ Obtentu. vbi ergoñ
pꝛopter alteruzʒ pꝛedicto
rum. ſed foꝛte timoꝛem ł
pꝛopter vitandum ſcan⸗

dalum es omitterent.
. ocus pene.
lꝛ OEt conſcientiam.

non eſt

no. ꝙ ⁊ copulat concoꝛ.
de udi. cum eterni. lib.
Eodeʒ. odij gratie ꝛẽ
m ¶ Alij vero.ſ.inqui⸗

Horalio⸗ cũ viſ⸗ rmeo F . 4
tur. ff. de ac. poſ.l ꝙ meo. 5. ſip venditoꝛem. ?.l.t. . pe. ? not. de coͤſuetu
dine.c.ij.ſed illud verum cum tradens n the intendũt.ſecus
poffeſſio erat vacua. vt ibi no. Ut ergo ſcripſi poſt Inno. de iureiur. et ſt
chꝛiſtus.vᷣ.ꝙ autẽ iuramenta que pꝛecipiuntur a iure. ſicut teſtis calũ
nie veritatis vel que a iure iudice vel parte er neceſſitate deferuntur. de
bent fieri tact euangelijs. alias fieri poſſunt ſiue tactura. vrvide quod
no.xxij.q.i:in ſumma. Sed videtur ꝙplus obliget coꝛpoꝛale.fa.ij.q.v.
quanto. ⁊. c.ſe.C. ſi minoꝛ ſe ma.diil.ſi alterius .· Qucdam autẽ iura di⸗
cunt ſimpliciter iurari quedam coꝛꝑaliter. quedam ſuper dei euangelia
quedam addunt ipſoꝛum tacturam. vt hic.⁊.i q.vij.quoiiens.⁊.s.e.cõ
pi.de iureiur.romani.v.poꝛro.de fri ⁊ male.laudabilẽ.patet de pꝛimo
R iureiu.e.ti.per totum.li.vl. de reſti.pᷣſentium.⁊.c.pe.de exceſ.paſtoꝛa
is. qui ma.ac.poſ.cũ in tua.de ſen.ex.ex tenoꝛe.De ſcòo de here.ad abo
lendã.ꝭ.ſtatuimus.de ſen.ex.venerabilibus.de ele.vbi periculũ DS. ſuper
his.⁊.c.vt circa.⁊.c.pꝛocuratoꝛ.li.vi.De tertio.ð pur.ca.quotiẽs.apð
italicos interpꝛetat conſuetudo. ꝙ ſufficit quẽlibet libꝛũ vel quemlibet
ſcripturã tangeere quod ſatis puto ꝓcedere etiã vbi de coꝛpali iuramen
to expꝛimitur. non ſic vbi de tactura euangelroꝛũ vt hic ⁊ in concoꝛ.
1t Ponendoꝛũ.vbi hoc expꝛimitur iuratur ſuper futuris.⁊ ſicnõ ob.
de iureiuran. c pe. v Poterunt. xij. qeij. kaciat.
x Secreto.ſi.de ele. vbi periculũ. .nulli.li.vi.cũ ſuis concoꝛ. ⁊ de ſe⸗
cxreto habetur c. pri de pe. di. F. hoc ergo · in pꝛin.⁊.v.filia.⁊ de heret.c.
vl.li.vi.nec ſumitur tam amare hoc verbum quin alter alter cuſto s ĩ ab
ſentis alteꝛius captiuum alloqui poſſit de nõ ſecretis ipᷣis incarceratis
2 S n ſeur iaicale ſe erment⸗ Vel miniſtri qui ſemper
12 atur decimã vel aliaʒ euotã ſubtrahbunt.vt not.i.q.
chꝛiſtus. xiij.q.ih. ij. H. ſed videte. 0 unr xr nor l, 4
3 Koꝛã eiſdem epo vel caplano ⁊ indſitoꝛe vel ſubſtitutis ab illis.

tis vda ebiſct Leichpitnlis vacante ſele.
1 Eoipſo incurrant. hic patet aperte ꝙ conſtitutio eccleſie milita
» . — „ . nt
. crunen om zino occultum ad penas ſuſpenſionis ⁊ eſeickan
6 cco. aemon. ca.i.S.quia.j.de penis cupientes.i·. que vero.
entur aliqui:nam hoc idem ꝓbatur de ſciſma.c.i.v.omneʒ.li.

vl. ⁊.e.li.de elec.vbi periculum.v.nulli.⁊.c.fundamenta..ꝙ ſi ſecus.ct

c.quia ſepe.fa.e.tieſciant.⁊.c.ſe.⁊.c.indẽnitatibus.ꝭ.poſtremo.de of.de
ſes ſe Har gero de of. oꝛ. c.vl. de iudi.c.ij. Roſe re lachcal teh
edl. bomicl vuman . locht. aa idem antiqua iura. de ſen.ex. poꝛ
cl ericis li ab bomine.de tẽ.oꝛ.c.vl.patebat idem de immu. eccle.·
begedz vi.xv.necnon.⁊ ex his videtur indubitatũ quod archidiac.ha
ebat pꝛo dubio.⁊ diſputationi relinquebat.an hereticus omnino oc⸗

cultus ſit excõmunicatus. Jo.tenet ꝙ ſic.xxiiij.q.i.in ſum. ⁊ in gloſ.ſe.

de pe.di.iicogitationis.placet eti gof.⁊ ray.in
ebt- ai—² n16. ⁊ ray.in ſum.de here. Ad contra
um mgueleur verij duerubeſcanit. gnocibr.no, xxxij do. babuiſſe l.
d. i zndan ehd Lhomen.2 g. v. toniuluiſtt · xl. .v·. omnia.xv. q.
c.i.v.non poteſt.xxx.q.vl.S.his ita.⁊.c.ſe.xxxij.q.v.c.vl.de ſi.ſicut tu

is.in fi.⁊.c.ſe.fa.ad hoc.qꝛ ex volũtate 6ͤ pcedit in actũ ida⸗
Z. Cle. ſa. ga Hoc., lũtate que nõ ꝓcedit in actũ nõ ſcanda⸗
Pgarn⸗ ttaerriij geh de⸗ quibi.ſũt qui noiunt fateri ꝑ clauẽ eccleſie
poſſe oĩo occulta.niſi ſint illa expꝛeſſe lege diuina dãnata vt vſura

in qua damnatur ſpes occulta.de vſu.cõſuluit.Alij dicũt ꝙſi
Arar eno de vſu.cõſuluit.Alij dicũt ſi factum eſt
vunlich . ſea occultũ quis ſecerit ligare pot eccleſ⸗ ia v. ql quldam. de of.
ſi ſacerdos.Si vero ⁊ factũ ⁊ faciens ſunt occulta.ſecus vt in cõtra

rijs.ſed vtriq; dicto obuiãt iura alle.in pn.glo.q̃re de plano fſatemur ꝙ

ↄſtõ militãtis ecclie ligat oĩno occulta.nõ tñ noĩatim de ill iudi
18 ligat oĩno occulta.nõ tñ noĩatim de i dicat tri⸗
kunar eccleſie immo ipſa eccleſia inq;tum per Pommin todest, bominez
urt nat. ⁊ inq;tum eſt collectio fideliũ. ligatoꝛ ſicoccultus babet p ſa
itis. de,ſen. exia nobis.⁊ ſicloquantur contrariaas.

ſitoꝛes vel ſubſtituti ab

— — — — —.—

—

—
—
E
—
=

Unth⸗
onmg

ei.
udn
ncnen
unſe
itm
.
Cenden

COe

tent
hling

ſtundk

ede

ſcgtions
eien
ofngi
ſvet
0,i
1N
Pdicn
Unide
4
dcofn
biſe
ni O

ir

gi n
upch

rioꝛ poſſit abſoluere.Dic Z. ⁊ rõ illius obmiſſiõis fuit.qꝛ tẽpus hʒ det

Jolinum xXXXVII.

„ g. Ercõicatiõis ſnĩa. de ſuſpenſiõe nil d lcit. q̃re videt᷑ ꝙ ab illa ſupe⸗

minatũ.⁊ vbi ſic determinatũ ẽ videt᷑ ꝙ nõ poſſit ſuperioꝛ abſoluere.vt
no. de elec. cupientes. S. ceteꝝ. in glo. eſt g̊. Sed qᷣà ſi tꝑs determinatuʒ

nõ eſſet videt᷑ ꝙ poſſit exqͥ ſuꝑioꝛ nõ reſeruat. de ſen.ex.nuꝑ.nec pphibert
vt j.de pꝛinile.c.i.v.ſi qui.facit qð no.de regula.nõ ſolum.in fi.li.vi. ?

qð diri de ſolu. c.ij. in fi.
ſecꝰſi reſeruaſſet de teſti.
tã.litteris,.in fi.
b Articulo. qᷣ caſus
ſꝑ etcipit᷑c.px. de offi.
oꝛ.paſtoꝛalis.⁊ vide qð
c Et tũc.ſ.qñ in moꝛ

tis articulo ꝑ epᷣm vel p
ſbiterũ ab ſoluunt᷑. ⁊ ho

intelligo ſi facultas ẽ ſa⸗
tiſfa ciendi ⁊ tꝑs bᷣ̊ patit

alo abſoluet᷑ cũ cautiõc.

facit c.ꝓxi.de ſepult᷑.c.
vl. de ſenten. ex.a nobis.
So.an. Sð
d ¶ Manere. cõcoꝛ:e.
ti.c.vl.in fi.li.vi.

Plentes. Caſus.
Amo ponẽs ↄſtitutõ
nis cãm determinat eta

t?᷑ ? inquiſitoꝝ. Scdo pu

nit inqᷣſitoꝛes qͥ pᷣtextu
officij pecuniam illicitꝭ

moglis extoꝛquẽt vel ob

delictů clericoꝝ eccłiaꝝ
bona cõfiſcant. Tertio

pvbcipit notarijs officiali

bus ⁊ ſocijs.vt h̊ facien

tes rephendãt ⁊ ſugioꝛi⸗

.

bus denücient ſi pbare
pññt. Quarto ꝓhibet inqͥ

ſitoꝛibo abuſum armoꝝ
⁊ circa quãtitatẽ vel q̃li⸗

tatẽ officialium, partes

patent.
AWVImpꝛobos.q dede⸗

rrunt cãm.⁊ merito huic

conſtitutiõi ⁊ pᷣcedenti.

8 5 Laligine. Eſa.v.in
l.

lux obtenebꝛata eſt in
caligine.

ne q circa pᷣmiſſum inqͥſitiõis officeiud
a niĩis ſunt pᷣdeceſſoꝛibs inſtituta.dte
nus pñti decreto nõ obuiant.ſacri ap

alij vo excõicationis ſnias eoipſo
incurrãt.a qua q̃dẽ excõicatiõis ſnia

q̃ᷓ eãdẽ incurrerint niſi ꝑ romanſi põ⸗

tificẽ neq̃ant:pꝛeterqᷓ; in moꝛtis arti⸗
culoꝰ⁊ tũc ſatiſfactione pᷣmiſſa abſolu
tionis bñficiũ obtinere: nullo in hac
pte pꝛiuilegio ſuffragãte. Alia ſa⸗

pꝛobatione cõcilij roboꝛata. in ſua vo
lumus firmitate manere· Idem
Nineodem.
BMDlentes ſplẽdoꝛẽ ſolitũ nego
aoiij fidei ꝑ actꝰ indiſcretos ⁊ im

pꝛobos qruuis inqſitoꝝꝑ heretice pꝛa

uitatis q̃ſi tenebꝛoſi fumi caligine ob
fuſcari.h̊ ſacro cõcilio appꝛobante ſta
tuimꝰ.nullis extũc :niſi qui q̃drageſi
mũ etat ſue annũ attigerint offm̃ in⸗
quiſitiõis pᷣdicte cõmitti. inqͥſitoꝛibꝰ
⁊ tã ipſoꝝ qᷓ; epoꝑ ſeu caploꝝ ſede va
cãte ſuꝑ hoc deputat cõmiſſarijs q⸗

buſcũq; diſtrictiꝰiniũgentes.ne pꝛe

tertu omicij inquiſitiõis qbuſuis mo
dis illicitis ab aliquibo pecuniam ex
toꝛqueãt.nec ſcient᷑ attẽtent eccłliaruʒ

bona ob dericoꝝ delictũ pᷣdicni occa⸗
ſione officij fiſco etiã ecclie applicare.

b Ernunc.ac ſi dicat

deinceps. vel foꝛſan vo⸗
luit papa per b̊ ꝙ hec ꝑs

OM ſi ſe in his vel eox alterofe
cerint.excõicatiõis ſnĩe eos ſubiacere

decernim ipo facto, a qᷓ nõ poſſint ab

conſtitutionis ſtati ligaret a tꝑepmulgatiõis.nõ expextato lapſu duo
ruũ menſiũ de q̊ dixi in ꝓpemio.nò q̊ͥ ad h̊ ꝙ contra faciẽtes hoc ignoꝛã⸗

tes obligati eſſent ad culpã.ſed q̊ ad hoc vt ↄ factũ nõ valeret.pꝛius vᷣo
datos afficere nõ intendit. . G
i ¶ Quadrageſimũ.cõcoꝛ.xx.q.i.ſanctimoniales.⁊ ẽ mi

„

randũ ꝙ in in

qſitoꝛe maioꝛ etatis maturitas requirit᷑qᷓ in epo qͥ tñ inquiſitoꝛ eſt.⁊ ẽ
ſi.de elec. nemo dein ceps.li.vi.⁊ eſt h̊ de arbitrarijs de quib non cogi⸗

mmnur reddere rõem.vt ſcripſi de reſcrip.ſi quando.

lꝛ Cõmitti.ꝑ pᷣlatos ꝓuincialesvel miniſtros illoꝝ oꝛdinũ quib de
putatio taliũ a ſede apłica ẽ cõmiſſa.Itẽ puto de inqᷣſitoꝛibo ab epᷣis vk
caplis ſede vacãte.vt hi quibo cõmittũt hẽe debeãt hanc etatẽ. Sed qͥd
ſi contra fiat.certũ eſt ꝙ puniẽdi ſunt cõmittẽtes trãſgrediẽtes h̊ pꝛece⸗

ant abſtinere. pena tñ qne ſequit᷑ nõ bʒ locũ in illis concoꝛ . p. notarij.

voluit ů̊ dignitari deferre. de offi. dele. c. ij. li. v..
n & Pꝛerextu. vbi nõ eo pᷣtertu illicite erigit iʒ male faciat. nõ tamen

reſt locꝰ pene.·

o Officij. ⁊ ſic cõmittit crimen cõcuſſiõis. de q̊. . q.i.ad fi. xxiij. qei. c.
ij: in fi. /c. militare.⁊ de iĩmu.eccle.qꝛ pleriq;:tñ tales abſolui ꝑmittit.

ſolui pꝛeterq;; in moꝛtis articulo do⸗
necillis a quibo extoꝛſerint plene ſat
fecerint de pecunia ſic extoꝛta.nullis

pꝛiuilegijs pactis aur remiſſiõibo ſu⸗
p boc valituris. ¶ Notarij vo ⁊ offi

ciales dicti officij necnõ frẽs ⁊ ſocij in

q̃ſitoꝝ ⁊ cmiſſarioꝝ ipſoꝝ. q̃ dictos ĩ

qWuuiſitoꝛes aut cõmiſſarios ſecreteno
uerint talia cõmiſiſſe.ſi indignationẽ

dei ⁊ ap.ſe.vitare voluerint ⁊ offenſã

ipſos grauiter arguere⁊ coꝛrigere ſtu

eãt in ſecxetoꝰ. ꝙ ſi falit᷑ ea ſciuerint

vt ea ꝓbare valeant ſi ſit opꝰ. hec pꝛe

latis inqͥ ſitoꝝ ⁊ cõmiſſarioꝝ eoꝛundẽ
ad q̊s id ꝑtinebit nuciare ſollicite de⸗

beant.q̃ equidẽ pꝛelati inquiſitoꝛes et
cõmiſſarios pᷣdictos reos inde reper

tos ab officijs amouere ⁊ amotos als

punire debiteſeu coꝛrigere teneant
Peꝛelatis autẽ inquiſitoꝝ id negligẽ⸗

tibus agere. pᷣmiſia oĩa nũciare ꝑ pᷣdi
ctos locoꝝ oꝛdinarijs volumꝰ,quibꝰꝰ

yvt ea in aplice ſedis noticiaʒ pferant

in vᷣtute ſancte o bedientie diſtricte pᷣ⸗

cipimꝰ z mandamꝰ. ¶Poꝛro inqui
inbibemus. vt

ſitoꝛib ipſis diſtricti
necabutant᷑ qũolibet cõceſſiõe poꝛta⸗
tiõis armoꝝ.nec officiales niſi ſibi ne

ceſſarios habeãt. taleſq; q ſe conferãt
v ad ſua cũ inqſitoꝛibo ipſis offi⸗

cia exeqnda ¶Igdẽ in ecdẽ.
D noſtrum qui deſideranter

1¶ Applicare. idem verbu de p. ce ij ꝓbabat autez boc. e. me.
in pꝛin. vbi bona clericoꝛum damnatoꝝ di uidi iubẽtur inter eccleſias

a quibus beneficiati ſunt.

Treſtituẽdo ſimplũ tm̃.

cũ tamen ↄcuſſoꝛ ſoluat

qᷓdruplum,xviij.di.qm̃
in fiee.
p Illicit.penas pecu
niarias applicãdas offi⸗

cio nõ ꝓhibet iponi⁊ exi

gr. ſed illicitas exactões
fieri.ff.de offi.pᷣſi. illici⸗
tas.in pᷣn.de ſimo.in tã
tũ ⁊.c.audiuimꝰ.⁊ c.ſe.
q Pecuniã. intelligo
large.i.q.iij.ꝑ totũ.
r Scient᷑ ignoꝛant᷑ ;
nõ tenet hec pena.ſi.S.e.
cõ,.de ↄſan.⁊ affi.c. vno.
9 Eccleſiaꝝ. de boniſ

gclericoꝝ ꝓpꝛijs nõ ꝓhi
bet. ⁊ yhoc dico/ ꝙ ſi mo

nachꝰ peſſʒ ecclie getiã
eoꝝ qͥ acqſiuit intuitu ꝑ
ſone applicatio iſta fiert

nõ poſſet cũ enim ipediẽ

te ꝓfeſſiõe ſibi non poſſet
acqᷣrere.ſic acqſita poſt

ꝓfeſſionẽ adeptã ſint ecj
eſie.xviij.q.i.c.vno.ð

puił.cũ olim.ij.g̊ etiã in
illis eſt locꝰ ei qð hic ðꝛ.
qð tñ in quodã inqᷣſito⸗
ris coſilio añ hãc ↄſtõeʒ
clamare nõ ꝓſuit.

t eles dereg lur⸗
delictũ.cũ ſuis cõcoꝛ.li.
v Eecclie.multo (vi.
minus ſibiipſis vel offi⸗
cialib vel fiſco ſeculari⸗
cui als applicata ſũt ipᷣo
iure bona laicoꝝ dãna⸗

ton. de here. e.ti. cũ ᷣm.

li:vi.⁊ vide qð no.de cõ

ceſ.pꝛeben.qꝛ diuerſita⸗

tẽ.quod ibi dixi ſuꝑ glo.
antepenaul.
unteʒz boc.e.ti.excõicamꝰ.

¶ In his duobo. pꝛoxime dictis.ſ. de pecunia extoꝛquẽda ⁊ de bonis
eccłiẽ confiſcandis.pꝛimũ eni caſum,ſ.de etate includi nõ puto.qð ptʒ

ꝑ ſequentia.ibi donec illis ⁊c̃.

3 Abſolui.ꝑ oꝛdinarios.cũ ſibi nõ reſeruet. de ſen. ex.nuꝑ.

a Articulo.S.e.pꝛo.in fi.

b Satiſfecerint.ſi hñt vñ.als vo paupertas excuſat.de vſu:cum tu.
de rap.c.ij.⁊ vide qð no.de vᷣ.ſig ex ꝑte.i.in fi.iiij.glo.

cu Remiſſionibo cõcoꝛ. de cẽ
li.vi.⁊ adde qð ibi no.

ſi: exigit ad fi.de reſcrip.ſtatutũ.circa fl·

d Cõmiſſarios.nil dicit de ep̃is vt etiã.S.dixi:⁊ facit · vᷣbũ pᷣlatis.

ptũ.⁊ vide qð no.de ele.generali.d.illos.in vlti.glo.li.vi. Et lʒ hic non
apponat᷑ decretũ.videt᷑ tñ ꝙ nõ valet cõmiſſio.ꝓ ⁊ contra.de ele.lʒ canõ
li.vi.⁊ vide qð ibi no.in gloiij. M
1Ipſoꝝ.cõmiſſarijs qð ẽ·⁊ per h.⁊ ꝑ.c.s.p.ſoluitur qð olim dubi
tabat.an inqᷣſitoꝛes poſſent cõmittere vices ſuas.⁊ videt᷑ ꝙ non.qꝛ de⸗

cre.vt cõmiſſi.in pᷣn.e.ti.li.vi.ꝑmittit vt cõmittãt citatiões ⁊ ſententia

denũciationes.vltra illa ò̊ pᷣmiſſa cõmittere nõ poterat.de trãſſa.c.ij.
facit de offi. dele. c. vlti.S.vices qᷓʒ.vbi etiã conſeruatoꝛ nõ cõmittit ni⸗
ſi illa duo.videt᷑ eni electa induſiria ꝑſone.de offi.dele.c.vlti.⁊.c.is cui.
li.vi.Contra.qꝛ ſiue oꝛdinariam ſiue delegatam iuriſdictionẽ inqᷣſitoꝛ
habeat cõmittere põt.pᷣmũ patet.ſcðᷣm.ſ.cũ dicit᷑ delegatꝰ qð videt᷑ ve⸗
rius ꝑ decre.ꝑ hoc.e.ti.li.vi.ꝓ ⁊ cantra.e.ti.ne oliqui. eſt tñ delegatus
pncipis ⁊ cũ iuriſdictione nõ cũ miniſterio tm̃. ̊ cõmittit ita ſeruatur
dant q̊ inqſitoꝛes cõmiſſarios q̊s vocamꝰ vicarios vel ſubſtitutos.ꝗ.
e.c.pꝛoxi.S.poꝛro.⁊.ꝭ.notarij.⁊.S.verum. Ad decre.vt cõmiſſi.reſpõ⸗

detur ꝙ nõ loquit᷑ negatiue.ſicut illa q̃ loquit᷑ de ↄſeruatoꝛe.ſ.ꝙ nõ poſ

ſint niſi illa duo cõmitttere ſed loquit᷑ affirmatiue.ſ.ꝙ illa duo cõmit⸗
tere poſſint.⁊ de illis foꝛte dubitabat᷑.quaſi añ citationẽ non eſſet ꝑpe⸗
tuata iuriſdictio.⁊ ꝑ diffinitiuã eſſet functꝰ ſuo officio. ad pᷣmũ de offi.

Dele. paſtoꝛalis.ꝗ.iiad ſcðᷣm.e.ti.in litteris.Jo.an.

mm CLCõmilſſarija; de epis loqui nõ videt᷑.⁊ ideo lʒ etiã ipſi ab bis debe

e Talia.in alijs q̊ nõ babet locũ quod ſequit᷑.
Are Jri in eis ẽ.vel.i.coꝛripere qð pñt.ſed nõ coꝛrigere:ma
s8 cõpꝛimere pñt.ſed nõ aim mutare.xlvij.di.S.neceſſe.in fi.
Secreto.ij.qi.ſi peccauerit.
aleant.als taceant.ij.q.vij.pleriq;. ”
i Amouere.iʒ pᷣlatꝰ inqᷣſitoꝛis.ſ.puincialis illũ ab officio remouere
poſſit vt h patet.iuriſdictio tñ inqͥſitoꝛis nõ ab epᷣo pᷣlato ſʒ a papa im
mediate dependet.vt ſolus actus cõmittẽdi vel remouendi pendeat pe
nes illũ. ⁊ hec patẽt in kuileij⸗ offieij. ex quo ſequit᷑ ꝙ coꝛriget vel alte⸗
rare nõ poſſet facta ꝑ illũ virtute officij.ſed illũ amotũ puniat vt b.
lꝛ ¶¶ Teneant᷑.non dicit poſſint. IJJJM
IPꝛedictos.notarios officiales ⁊ ſocios⸗
m & Quibus, oꝛdinarijs locoꝝ.
n Perferãt. de ſta. re.c.vl.de cle.egro.c.vno.Sſi autẽ.li.vi.
o Coõceſſiõe.facta ꝑ puilegia officij yt hĩe poſſint officiales armatos
p Etequenda.ſint eni tales qui velint ⁊ poſſint officio deſeruire. ſi.
de p̃ben. ſuper inoꝛdinata. de cle.nõ reſi. c.iij.⁊. iiij.
d noſtrum. Caſus.dãnat ſectam beguardoꝝ ⁊ beguinarum ala⸗

5 Pmanie ⁊ octo ipſius erroꝛes excitans dioceſanoꝛum et inquiſito⸗

De hereticis

tu officium eõtra illos. ?⁊ pꝛimo ponit ſectã ⁊ erroꝛes.ſcðo ſbi. cũ antez

illa danat.tertio excitat ibi.poꝛro.
r VDiſplicentia.ſile.s.e.cõ.de cenſi.ad noſtrum.
s Secta.ſcribit ꝑ.c.⁊ nõ per.p.⁊ dicita ſeco as· alij ꝙa ſequoꝛris.⁊
eſt ꝓpꝛie babitꝰaioꝝ ⁊ ꝓpoſitum in malo circa falſam diſciplinã inde ta
les dicunt᷑ ſecti.i.ſeꝑati ⁊ oiuiſi ab vnitate fidei ⁊ eccłie.tñ interdũ ſu⸗

mitur in bono a pꝑte.C.

de seil lin nd. ſcri
pta deſignat clauſuram . . ,9
ßie om deſta mo. ne in votis gerim pt fides catholica no
agro.poſt pꝛin. ſtris pſperet ib, 7 pꝛauitas bereti
Beguine. de quiby ca de finibo fideliũ extirpet᷑ nõ ſine di

Ze on. de rell · do . . i· ſplicẽtia grandi puenit auditũ. ꝙ ſe⸗
d i Watoꝛe. i. ſemĩato, Cta quedã abominabil qrudas hoĩm
re diabolo. . de ele. licet malignop.qᷣ beguardiꝛ quarũda inſi
de euicada in bn. .5. c: geliu mulierum qᷓ beguine vulgarit
Kve ſebn t. dudũ . polt gappellant in regno alamanie. pcuran
x Pꝛimo vʒ. ſcio oer? teé ſatoꝛe maloꝝ operũ dãnabiliter in⸗

pedir terem euien 2 ſurrexit.tenẽs ⁊ aſſerẽs doctrina ſua
cultati ↄuẽiat ꝑ glo.ape inferi B
riri. ts puto decere ꝙ ĩ ſacrilega ⁊ ꝑuerſa inferiꝰ deſignatos

erroꝛes. ¶ Pꝛimo videlʒ ꝙ hoi vi⸗

declarãdis .ſcriptis er? Erkoee· 34 2 0
roꝛibo loq̃r apertiꝰ mey ta pñ̃titm̃.⁊ talẽ ꝑfectiõis gradũ põt
ro canoniſta.qꝛ in ſaca
pagina licet modicũ ſtu S
dui ſub ipſiꝰ excellentiſ⸗ .
ſimo doctoꝛe mgro io.de parma oꝛdis pꝛedicatoꝝ.ꝑ cuiꝰ doctrinã deo
Duce iſta clareſcent.pᷣ dixi vt ꝓlixitati ꝑcatur. .
y ¶ Gꝛadũ.vide qð no.de pe.di. .radicata.S. hec q̃ de charitate in i.
⁊.ij.glo.⁊.xlvij.di.oẽs.in fi. d Waor⸗
3 Impeccabilis.ſi hboc intelligeret᷑ de dei potẽtia abſoluta catholice
dictũ eſſet ꝑ eã reddi poſſe quẽ ipeccabilem ⁊ h̊ pꝛiuilegiũ gloꝛioſe virgi
ni marie credit᷑ datũ eſſe diuinitꝰ dicere autẽ hoĩem bᷣ poſſe fᷣm legẽ co⸗
munẽ.q̃ deus ſanctis dona gfe ſue diſpẽſat bᷣ eſt hereticũllã ſᷣm legeʒ
cõem nullꝰ põt ĩpeccabilis fieri niſi per dei btificõ viſionem. qualis ſo
lũ poſt hãc vitã dabat᷑ beatis.vt ·.dicet᷑.⁊ etiã dicit tho.pte.i.q.e. ar.ij.
foꝛte mouebankt iſti auẽte io.in epła.i.c.iij.ibi. Ois qui natꝰ ẽ ex deo nõ
peccat. Sed hyro.õ iouinianũ plene huic auẽti reſpõdet de pe.di.ij. ſi
eni inquit pbãs multis auẽtib hoĩem etiã perfectũ in via vel in hac vi⸗
ta peccare poſſe.illud idẽ ꝓbans exẽplis dauid ſalomonis loſue petri ⁊
alioꝝ pꝛeelectoꝝ qui in via peccauerut.
a ᷓ Tõ valebit.aug.ad hiero odicens.qꝙ charitas in quibuſdã ẽ per⸗
fecta.in quibuſdã imꝑfecta.ſed ꝑfecriſſima in hac vita hůi non põt de
pe.di.ijcharitas in quibuſdã.facit.c.di.ſi quis tantã. Dicebat enĩ pᷣs.
Ambulabũt de virtute in virtntẽ.⁊ apłi Lu.xvij.in pᷣn.auge nobis ſi⸗
dem.que plene videas de pe.di.ij.dũ ſanctã.
b. Perfectioꝛ.5 eſt falſum.minꝰ eni per augmẽetñ põt puenire ad q̃n
titatẽ maioꝛis in his ꝗ t
v.poꝛro.ſed gra alteriꝰ hoĩs ſe hʒ ad gẽam xpᷣi. ſicut virtꝰ particularis
ad vniuerſalẽ vñ ſicut virtꝰ ignis quãtũcũ q; creſcat nõ põt equari vᷣtu
ti ſolis.ita gra hoĩs q̃ntũcũq; ꝑfecti nõ põt equari virtuti ⁊ gre xpᷣi vt
etiã dicit tho.iij.pꝑte.q.vij.ar.xi.in fi.nõ eſt ꝗ̊ facienda equatio finiti ad
infinitũ.facit de ſum.tri.dãnamꝰ.xv.cũ ergo.ini.
a ¶ Scðöo q ieiunare. bᷣ eſt hereticũ. cõſtat enĩ ꝙ pfectio qᷓntũcũq; ma⸗
Sna in hac vita oꝛdinẽ eccłie nõ ſubuertit ſed ꝑficit.ſed q;diu manet oꝛ⸗
do ecclie. manet obediẽtia inferioꝝ ad ſuꝑioꝛes.ſic.ſ.ꝙ eoꝝ pᷣceptĩ obe⸗
diretenent᷑.xciij.di ꝑ totũ.de ma.⁊ obe.ꝑ totũ.&̊¶ per nullũ gradum pꝑfe
ctionis abſoluit᷑ a pᷣcepto ieiunij vel alijs pᷣceptis eccłie.vt dicãi· v.px.
q̃ tñ teneant᷑ ad ieiunia eccłie.ſcpſi de obſer.ieiu.ſuꝑ rubꝛi.⁊.c.ij.in fine

Paulus q̊q ꝑfectiſſimꝰ fuit ꝑ ieiunia ⁊ coꝛpalia exercitia caſtigabat coꝛ

pus ſuũ dicens.Caſtigo coꝛpꝰ meũ ⁊c.i.ad Coꝝ.ix.in fi.⁊ de pe.di.ij.ſi
eni v.paulꝰ. ſed ꝓ iſtis faciebat Lu.v.ibi non pnt filij ſponſi ieiunare qᷓ;
din cũ ipſis ẽ ſponſus.ſed ſpõ ſus ẽ cũ ꝑfectis ſpũaliter illos inhabitãs
Wath. vl.vobiſcũ ſuʒ vſq; ad ↄſũmationẽ ſeculi.qᷓ ꝑfecti ad ieiunia ec⸗
cleſie nõ obligant᷑. Sed ad bᷣ̊ rñde:᷑ etiã tripłr.pᷣmũ ſᷣ̃m chꝛy. illud intel
ligit᷑ de diſcipulis qͥ adhuc imbecilles in coꝛpoꝛali pñtia xpi mag erãt
fouendi dulcedie q; exercẽdi auſteritate ieiunij.vel ſᷣm hiero.illud de ie
iunio veterũ obſeruantiarũ.q̃ſi ꝑ id innuat dñs apłos non detinẽdos
in veteribo obſeruãtijs.q̊s ꝑfundi opoꝛtebat gr̃e nouitate.vł tertio ſᷣm
aug.illud intelligi? de ieiunio qð ꝑtinet ad humilitatẽ tribulatiõis.vñ
vbĩ lucas dirxit filij ſpõſi ieiunare. Math.ix.c.dixit lugere.h̊ nõ ↄuenit
Peceis quibo cõuenit ieiuniũ cũ gaudio mẽtis in ſpũalia ſuſpenſe.⁊ de
tho.ſe.ſe.cclvij.ar.iiij.in fi
b Sꝛare. 5 eſt falſum. nã hõ qᷓntũ cũq; in ſtatu vite ꝑfectus bʒ oꝛare
vt diuina vᷣtute ꝑſeueret in illa ꝑfectiõe ad quã ꝑſeuerantiã vᷣtutis pꝛo
pꝛia nõ ſufficit.vñ oĩbus viatoꝛiba q;tũcũq; ꝑfectj dicere incũbit ex dei
p̃cepto Mathᷣ.vi.ne nos inducas in tẽptationẽ. ⁊ reliq̃ ↄtenta in oꝛo⸗
ne dñica. h̊ dicit aug in li.de ꝑſeuerantie ↄſtat eni ꝙ multis dat᷑ gra qͥ
bus nõ dat᷑ ꝑſeuerãtia in gr̃a.nec neges ꝑ hoc illã gram.habebãt enim ꝑ
illam ꝙ ꝑſeuerare poterã Itẽ illa inchoata ẽ q;tũ ad mentẽ.ſed nõ ↄſũ⸗
mata q;tũ ad carnẽ.qð pꝛiꝰ erit in pf̃ia vbi non ſolũ ꝑſeuerare poterit.
Imo nõ nõ ꝑſeuerare nõ poterit.⁊ h̊ per tho.bma ſcðᷣe.q.cix.ar.vlt. Itẽ
qᷓtũ cũq;ʒ in via ꝑfectꝰ bʒ oꝛare ꝓ btitudinis adeptiõe quã nondũ bʒ/ſiq

aliqᷓ pcepta ecclie obligant qꝛ vraſſe⸗

hñt quãtitatẽ vniꝰ rõnis.facit de pꝛiuile.ex oꝛe.

cht p̃s. vnã petij a dño hãc requirã.vt inhabitẽ in domo dñt.vñxpᷣs in

i;tũ hõ oꝛauit ꝓ coꝛꝑis głia ⁊ ſiłib dicẽs Jo.xvij.clarifica filiũ tuũ ⁊c̃.

⁊ de h qũo etiã xpᷣo ↄueniebat oꝛo tho.pte.iij.qxxi:ar.iij.de oꝛone autẽ

ſatis ſcripſi.5.e.cõpi.de reli.c.vno.ad ſi.
Cc NSenſualitas.q eſt ius aĩe appetẽs deſiderabilia coꝛpoꝛi ⁊ refutans
nociua.⁊ hãc dicimꝰ aĩiam ſenſitiuã.de q̃ ſatis dixi.s.e.compi.de ſum.

tri:ic.vno.ij.rñ.

acqrere ꝙ; reddetpenit iĩpeccabilis
⁊ampliin gra ꝓficere nõ valebit.nã

vt dicunt ſi s ſp poſſet pficere poſſet
aliqͥs xpo ꝑfectioꝛ inueniri. ¶ Se⸗
cũdo ꝙ ieiunare nõ opoꝛtet hoĩeʒ vel
oꝛare poſtq; gradũ perfectiõis hmõi

d Placʒ. dicut iſti lte

que voluntas ſibi vendi

fuerit aſſecut.qꝛ tũc ſenſualitas ẽ ita at honeſtate plerũq; ne
pfecte ſpũi ⁊ rõni ſbiecta: ꝙ hõ põt li⸗ gamm aamirrere dact
bere coꝛpoꝛi cõcedere qͥcquid placet. ditias. quas plerũ q; vir
¶ Lertio ꝙilli qͥ ſunt in pᷣdicto gra- tus cobibet. Ouidi epi
qu pfectiõis ⁊ ſpũi libertatis nõ ſunt ſtolarum. Eſt virtꝰ pla⸗

bumane ſubiecti obedientie.nec ad fſacit.xi.qyialið. ⁊. qyiij.
quid ergo.

entie. repꝛobatur de re⸗
. . mnnun. niſi. v. ſed dices. de
regula.licet.?⁊ peccatũ paganitatis incurrit qui cum chꝛiſtianũ ſe aſſe⸗

rat. ſe. apo. obedire contẽnit. xxxi.di.ſi qui ſunt.in fi. quod intellige vt
no.xix.di.nulli fas.⁊ de ele.generali. illos.li.vi.

f¶ Eccleſie.hec ſunt omnino heretica ⁊ ↄtraria illi articulo fidei.vnã

factam catholicam eccleſ⸗ iã. conſtat enim eccleſiã ideo vnam.qꝛ in vni⸗
uerſali eccleſia eſt vnũ caput ſupꝛemũ.cui omnes de eccleſia obedire te

nentur.ſ.pape.hoc illo ſtatuente.per quẽ reges regnant.⁊ legũ condito

res iuſta decernunt. Pꝛouerbᷣ.viij als.iij. c eſt eni eccleſia militans ex
emplata diuinitus a triũphante.dicente Joh.in apoca.xxi.in pꝛin. Ui

di hieruſalem ſanctã nouam deſcendentẽ de celo ⁊c. ⁊ moiſi dictum eſt
ro.xcv.in fi.ꝙ omnia faceret ſᷣm exẽplar ibi monſtratũ in monte.Nũ

igitur in eccleſia triumphante ſit vnus pꝛinceps ſupꝛemus cuius obe⸗

dientie tota ipſa eccleſia perfectiſſime eſt ſubiecta ſ.deus.neceſſario ſeq
tur toti militanti vnũ ſupꝛemũ pꝛincipem pꝛeſidere.ſ.papã.cuius pꝛe⸗

ceptis omnes obedire tenentur.⁊ hoc eſt de neceſſitate ſalutis.vt in ex⸗
trauagan.bonifacij vnã ſanctam.⁊ foꝛtius in his qui ſunt perſecti.xxij
qlij.ne quis. Inde pꝛedictũ fuit iohelis pmo.congregabũtur filij iuda
⁊ filij iſrael pariter ⁊ ponent ſibi caput vnũ.⁊ Jo..fiet vnũ ouile⁊ vnꝰ
paſtoꝛ. de bap.licet.⁊ · de ſen.ex.c.i.cum coꝛcoꝛ.bãc obedientis pꝛobat
naturalis ratio. Sicut enim operatõnes rerum naturaliũ pꝛocedunt
ex naturalibus potentijs.ita operationes humane pꝛocedũt ex huma
na voluntate.opoꝛtuit autẽ in naturalibus vt ſuperioꝛa mouerent in⸗
ferioꝛa ad ſuas actiones per excellentiam naturalis virtutis collate di
uinitus.ſic opoꝛtet in rebus humanis ꝙ ſuperioꝛes moueant inferio⸗
res per ſuam voluntatẽ ex vi auctoꝛitatis diuinitus oꝛdinate. vt ſatis
pꝛobat tho.ſe.ſe.q.ciiij.arti.i.ſtoꝝ autem ſuperioꝛum mouentiũ vnꝰ

eſt ſupꝛemusvt pꝛedixi:omnes igitur ſubiecti ſunt motiui illius ⁊ ſunt

in illo quaſi mẽbꝛa de mẽbꝛo ⁊c.de elec.ſignificaſti.quod allegant iſti
non cõſtat.vt ſtatim dicã.
g.¶ Libertas.ij. ad Coꝝ.iij.xix.q.ij. due ſunt.in fi.⁊ hoc intelligit de li
bertate a ſeruitute pec cati.non a ſeruitute qua viri q;tũcunq; perfecti
ſunt aſtricti pꝛelatis eccleſie vel ſecularibus pꝛincipibus.nam virtus
qua homo ſubijcitur homini ad coꝛpus pertinet nõ ad animã que ma
net libera. licet ergo in via per chꝛiſti gratiam a defectibus anime libe⸗
remur.nõ tamen a defectibus coꝛpoꝛis.quod patet per apoſtolum ad
Rovij.filij ergo dei per gratiã licet ſint liberi a ſpirituali ſeruitute pec⸗
cati.nõ tamen a coꝛpoꝛali qua eccleſiaſticis vel tempoꝛalibꝰ dñis ſunt
aſtricti.vt dicit guil.ſuper.i.ad Thi.vi illi quicũq; ſub iugo.
b. Quarto ꝙ bõ ⁊c. beata.hoc eſt falſum.qꝛ vt.S.dixi in via huiꝰpere
grinationis charitas q;tũ cũq;ʒ perfecta deſeri põt.ſed nõ in patria.⁊ vi
de quod no.de pe.di.ij.in ſũma.⁊ di.iiij.ſi ex bono.circa mediũ in glo.
vnde Ouidiꝰ.⁊ facit Pꝛouerb.xxiiij.de pe.di.iij.ſeptiea. vnde apłs.i.
ad Co.xiij.in fi.vidimus nũc per ſpeculum in enigmate.tuncautẽ fa⸗

cie ad faciem. Circa hoc autẽ ſciendum ꝙ homo moꝛtalem vitã agens

etiam per dei potentiam abſolutã nõ videtur poſſe obtinere omnè gra
dum perfectionis beatiſice loquendo de beatitudine accidentali.ratio
qꝛ ad illius beatitudinis perfectionẽ pertinet perfecta impaſſibilitas ⁊

gloꝛificatio. que pꝛopter contradictoꝛiũ cum eius paſſibilitate ſtare nõ

poteſt. ſᷣm etiam legem cõem qua deus beatificat homines nullus põt
eleuari a deo ad ſue eſſentie beatificam viſionẽ.niſi totaliter moꝛiatur

ſicut cõiter eſt de animabus nunc beatis.vnde Ero.xxxij. Mõ videbit

me hõ ⁊ viuet.vł niſi ſic abſtrabat᷑ a ſenſibꝰ coꝛpoꝛis ꝙ neſciat an ſit in
coꝛpoe vel extra coꝛpus.ſicut accidit paulo vt j.dicã.⁊ de boc tho.par

te pꝛima q.·xij.arti.xi. ſed dicere bominem per dei potentiam abſolu⸗

tam ⁊ ipſius pꝛiuilegiũ ſpeciale poſſe finalem beatitudinẽ cõſequi ſᷣm
omnẽ gradum beatiſice perfectionis.q;tum ad eſſentialem btitudineʒ

qðlibet.iiij.di.deniq;.i
fi. Alex.ad didymũ.ea

citis abſtinuiſſe bonis.

e ¶ Tertio ꝙ ⁊c̃. obedi

— = S=SS

ſered
hoͤerit
tenhtl
etr
hiape
htinv
Nun
ſtelle
Wlalü
gtedepe.
ſongube
unbadr
lunnne
nnhn
hecerg
illan⸗
mülmot
aniſ
mnr
ſihſtim
ſeuind
E
Ntehſ
Ueniſal
ſiſenn
ſutiptatn
seu
ni 8

0

que coſiſtit in pfecta viſiõe diuine eſſentie.⁊ m quoſda in nfecta detdt

lectione ⁊ fruitionẽ ſm doctoꝛẽ meu catholicũ eſt.⁊ inducit illud Au.
Pin up Sen. ad lr̃am.⁊ in li.de videndo deũ.ad paulinã dicẽtis.ꝙ moy⸗

ſes er d ei pꝛiuilegio ſpãli adhuc moꝛtalẽ vitã agens deum peſſentiã vi

dit.tãqᷓ; futurꝰ zugede doctoꝛ.vñ Numeri.xij.de ipſo.palaʒ videt deũ
9

2 nõ per enigmata.⁊
moyſes.vbi de h. ⁊ pau⸗
Ins idẽ pꝛiuilegiũ habu
it tãqᷓ; futurꝰ doctoꝛ gẽ⸗
tiũ. vñ dicit. ij. ad Coꝝ.
xij.ſe raptũ in paradiſũ
dei. ↄſtat autẽ incelligẽ⸗
tibo ᷣm eũ ꝙ omnẽ ꝑfe⸗
ctionẽ beatifice viſiõis
⁊ fruitionis pure creatu

re poſſibilẽ potuiſſet de⸗

us eis ↄferre ⁊ cõicare ꝑ
ſuã potentiã abſolutam
alle.tho.iiij.ſen.di.xlvi.
ar. vij. .
i ¶ Quinto. ꝙ ⁊c̃. nõ in
diget q̃ſi bᷣ poſſit ſua na⸗

turali virtute.bᷣ expᷣſſe ẽ

bereticũ ⁊ repꝛobatũ.de
2ſe. di. iiij. c. xl. ⁊ ibi ſol⸗
uit᷑ qð opponit᷑ de liber⸗
tate arbitrij.⁊ ẽ ð doctri
nam apli ad Ro.vi.gr̃a
dei vita eterna.i.btitu⸗
do ꝑfecta.huiꝰ rõ eſt. qꝛ

cie ad faciem allocut eſt eũ · Exo. xtriij· viij. q.i.

rüt. vbi ſpirit domini:ibi libertas
Quattoꝰ ꝙ bõ põt ita finalẽ bea⸗
udinẽ ſᷣm omnẽ gradũ perfectiõis

in pñti aſſeqͥ ſicut eam in vita obtinet
birã, Quinro ꝙ qlibet intellectua
lis natura in ſeipſa naturalit᷑ eſt brã.
qq; aĩa nõ indiget lumine gloꝛie ipſa
eleuãte ad deum vidẽdũ ⁊ eo btẽ fru

endũ. ¶ Serto ſe in actibo exer⸗

cere virtutũ eſt hoĩs im perfecti.⁊ pfe
cta ala licẽtiat a ſe vtutes. ¶ Bepti

moꝙ mulierꝭoſculũ cũ ad h̊ natura
nõ inclinet eſt moꝛtale peccatum.
Acxꝰ autẽ carnalis cũ ad G̊ natura in

cinet peccatũ nõ eſt maxiecũ tẽptat᷑

coꝛpoꝛis

cũq; pudica.qnecũq; iuſta quechhc; amabllia. que⸗ E

teuc que⸗
q uecũq; bone fame. ſi q̃

virtꝰ. ſi q̃̊ laus diſcipline. cogitate q̃ accepiſtis ⁊ audiſtis ⁊ vidiſtis in

me. De hereſi vidimꝰ de inſania etiã huiꝰ opionis patet.Quis eni ſciet

ſe pfecrũ vt licentciare poſſit virtutũ actꝰ. certe nullus.de pe.di.ij.ſi eni⸗
denos autẽ iuxta.⁊ de purg.ca.c.vlti.vᷣ.lʒ hoc.⁊ qð ibi dixi.

nec eidẽ reuerentiaʒ exrhibere aſſeren
tes ꝙ efſet iperfectiõis eiſdẽ: ſia puri
tate T altitudine ſue ↄtẽplarioms tm̃
deſcẽderẽt ꝙcirca myſteriũ ſeu ſacta
mentũ euchariſtie aut circa paſſionẽ
hbumanitatis xppᷣi aliqᷓ cogitarent. Nõ

nulla etiã alia ſub ſilata quadã ſctĩta

tis ſpecie debẽt faciũt et cõmittunt q̃
oculos dine maieſtat offendũt:⁊ gra
ue in ſe cõtinẽt periqulũ aiaꝑ. ¶ Cü
gutẽ ex debito cõmiſſi nob officij hu⸗
iuſmodi ſectã deteſtabilem⁊ pᷣmiſſos
ipſi execrãdos erxroꝛesue pꝛopagent
vlterius.⁊ per eos coꝛda fideliũ dam
nabilit᷑ coꝛrũpant᷑:extirpare ab ecclia
catholica neceſſario ha

15 eptimo ꝙ mulieg
8 oſculũ.E ſt ſcienduʒ
peccatũ moꝛtale dici du
plicit᷑ Uno mõ pſᷣm ſuaʒ
ſpẽʒ.vt furtũ adulteriũ.
ꝑiuriũ.de iureiuran.⁊ ſi
Fp̃ᷣs.vᷣ.quedã, ⁊ b modo
oſcula amplexꝰ vel tactꝰ
nõ ſunt moꝛtalia cũ pñt
abſq; libidine ficri. vł ex
coaſſuetudine regionis
vel ꝓpter pacẽ vel aliã ne
cè ſſariã vel rõnabilẽ cãs
Alio mõ dicit᷑ moꝛtale
ꝓcedens ex inoꝛdinata ?
mala cã.vñ peccat mo
taliter dans elemoſynã
pauperi vt illũ inducat
ad hereſim.Cũ q̊ non ſo
lũ deliberatꝰ ↄſenſus in
actũ peccati moꝛtal. ſed
etiã in delectationem ei
annexaʒ ſᷣm aug.⁊ theo⸗
logos ſit peccatũ moꝛta

le. ⁊ ꝑ ↄñs ↄſenſus deli⸗

exercẽs. ¶ Octauo p in eleuatiõe
tefl xpᷣi nõ debẽt aſſurgere
illud qð eſt ꝓpꝛiũ ſuꝑio⸗ l
ris nature nõ põt natu⸗
ra inferioꝛ aſſequi niſi ꝑ

actionẽ ſuperioꝛis nature cuiꝰillud eſt ꝛiũ.ᷣſicut nec aqua põt fieri ca
