quuia nec ip̃i aſtricti ſunt

ad executionẽ vel exerei⸗

tiũ iſtoꝝ actuũ ne fſideleſ
ſunt aſtricti vt in his ad
cos reeurrãt ⁊ ſic licʒ rex

pꝛiuilegio huius ꝑpetue
cõſtitutõnis hoc poſſint

nõ per hoc ſunt cenſendi

curati.

Deputari. ſi. de accu

ſa.ſicut olim.

g Auditure. ſi non ele
cctus ſe ingerit vel electꝰ
extra dioce.in qua depu
tatus eſt bona fide illicoõ
feſſus.⁊ ab illo abſolutꝰ

tutus eſſet quo ad deum

⁊ vide qð no.ð ele.dudũ
ij. glo. cũ iam deſierit. et

quod ibi ſcrioiii.
h aucitas.ſi.de vo.

ꝙ ſuꝑ hbis vᷣ.qᷓ;uis.xxi.di

ſtinc.in nouo.infi.
i Exigit.no.numerũ pᷣ

ſidentiu deputari ᷣm q;ʒ
titatẽ ſubiectoꝛũ.ſi.ð vi.

⁊ ho.cle.qm̃.cũ ſuis con

coꝛdan.ſi aũt cotẽdit epi
ſcopus cũ fratribus di⸗
cens minoꝛẽ numerum

ſufficere recipiat epᷣs nu

merũ de quo ſibi videk ð
reliquis recurrat᷑ ad ar/⸗

bitriũ boni viri.i.iudic
ff. de ver. ob. cõtinuus.
cũ ita.ſᷣm io.mo. qͥ dixit
qꝙꝙ cante foꝛte faceret eᷣs
ſi in pꝛincipio cũ cõcedit
licentiã taxaret numerũ

liceret eni a pꝛicipio qñnd/
q; qð nõ liceret ex poſt fa

cto.ff.de pac.in traditio

nibus C. de do. que ſub

mo.l.i.⁊.l.perfecta.facit de condi.ap.verinm.
rint.quã ſine cã reuocare poſſent.de reg.iu.decet.li.vi.
płs ante medium. de immu. ec. aduerſus
omnis refutari non poſſint. dic õ ᷣm io.mo.
lleat vniuerſali. ⁊ extendat᷑ in edictis pᷣtoꝛũ.ff

determinariõe que babet· v. ꝑ.bmõi.⁊ licet iſta ſint dẽ cura aiaꝝ ⁊ arti

oꝛdinum pꝛedictoꝛũ eligere ſtudeant

perſonas ſufficientes idoneasvita p

batas diſcretas modeſtas atq; pariz-

tas ap tam ſalubꝛe miniſteriũ ⁊ offici
um exequendũ.quas ſicab ipᷣis ele⸗
ceas repᷣſentẽt vel faciat pᷣſentari pᷣla
tis.vt de eoꝝ licẽtia gratia ⁊ bnplaci⸗
to in ciuitatibus ⁊ dioceſibus eoꝛũdẽ

hmõi pſone ſic electe confeſſiones cõo⸗
fiteri ſibi volentiũ audiat. imponant
penitentias ſalutares.⁊ bñficiũ abſo

utionis impendãt ꝓut ſuꝑius eſt ex

. . „

pꝛeſſum extra ciuitates ⁊ dioce. in qͥ

bus fuerint deputate. per quas eas

volumus ⁊ nõꝑ ꝓuintias deputari.
cõfeſſiões nullatinus audirxe. Nu

merus aut pſonarũ afſumendarũ ad
bmõi officiu exercendũ eſſe debʒ put
vniuerſitas cleri et populi ac multi⸗
tudo vel paucitas exigit eoꝛundẽ Er
ſi jdem pᷣlati petitã licentiã confeſſio

H nü hmõi audiendarũ conceſſerint il⸗

lam pfati magiſtri ?⁊ miniſtri ⁊ alij cuʒ
grãrũ recipiant actione.directecq; ꝑ

Dne ſic electe cõmiſſum ſibi officuum
exequantur.ꝙ ſi foꝛte iam dicti plati

quemq;ᷓ er dictis fratrib pᷣſentatis
eiſdẽ ad hmõi officiũ nollent habere

yel nõ ducerent admittendũ., eo amo
to vel ſubtracto loco ipi ſimiliter eiſ⸗
dem pſentãdis pᷣlatis poſſit ⁊ debeat
alius ſubꝛogari Si vero ijlem ꝰ

lari pfatis fratriby ad confeſſiones vt
pᷣmittit᷑audiẽdas electis huiuſmodi

exhibere licentiam recuſarint.nos ex

nunc ipſis vtcõfe ſiones ſibi conſite⸗

ri volentiũ libere liciteq; audire va⸗

ge. li.i.S.i.⁊.iij alias

o BSubꝛogari. ſi non recipitur ſi ex iuſta cauſa quia non eſt qualis.s.
deſcribitur ſibi imputent qui malũ elegerũt ſi ſine cauſa ſuccedit pape li⸗

centia vt ſtatim ſequitur

PRecuſarint.ſi nõ recu

ſm Jo.mo. W”
ſat expꝛeſſe ſed nõ dat vel negligit videreturꝙ

cũ haberet hoc pꝛiuilegiũ poſt trinã monitionẽ vel reqᷣſitionẽ.ꝑ dec.i

de ſup.negli.pᷣla.⁊ facit de ap.ab eo.li.vi.⁊.s.e.cõpil.de ap.q;uis.

VUolentiũ.foꝛte nõ inte
tuta ſuis pᷣlatis conſiteri de
är Libere. denotat ꝙ nõ eſt

llexit de religioſis qui ᷣm ſuoꝛũ oꝛdinũ ſta⸗
bent. vt etiã dicebat cõſtitutio benedicti.
neceſſe licentiã ſacerdotis ꝑꝛochialis habe⸗

re. ⁊ eſt ſi.de pᷣben. licet epᷣs.li.vi.cuiꝰ cõtrariũ videt᷑ hic velle. Jo.mo
¶ Impartiri abſoluti ergo nõ habebüt neceſſe vlterius confiteri pꝛo⸗
pꝛio ſacerdoti nec ob.decr.omnis.in pꝛin.de pe.⁊ re qui intelligitur de

lllo qui alteri legittime confeſſus non eſt vt dicebat benedictus in con⸗
ſtõe inter cunccas. ⁊ vide quod ſcripſi poſt hoſt. in. c. omnis.ſuper ver⸗

bo pꝛopꝛio buius tamen contrariũ tenebat pꝛolixe hic Jo.mo. niſi cum

iuſta cauſa ſubeſſet non confitendi pꝛopꝛio ſacerdoti. Jo.an.
t Koncedimus, concoꝛ.s e.compilłde fo.compe.qᷓ;uis.S.volumns.
CExonceſſa.boc intẽdit ꝙ in caſibus epiſcopis reſeruatis non poſſint
abſoluere. ⁊ qui ſint in illo.no.de pe.⁊ re.ſi epiſcopus.li.vi.⁊ per hoc io.

2 mioꝛes ñ extẽdẽda.vt no.de re.i

mo. ⁊ plene per hoſt. in ſumma ipſius tituli. S. cui confitendum an fi.ij.
colum Dicit autem hic Jo.an. mona. ꝙ epiſcopus caſus de quibus anꝗę/

te hanc conſtitutionem poterant curati abſoluere ſibi reſeruare poſſet
hac conſtitucione non ob.quia licet fratres ſint exempti parrochiãi nõ.
alleg.de pꝛiui.ex oꝛe.e.ti.per exemptionem.li.vi.Nec dicitur a iure con

leant ⁊ eiſdeʒ penitentis imponere ſa
lutares. atq; eiſdẽ benefici abſolutõ
nes imptiri gratioſe concedimus de
plenitudine apoſtolice poteſtatis
Der hmõi autẽ conceſſionẽ nequaq;
intendimus perſonis ſeu fratribus
ipſis ad id taliter deputaris poteſta
tem in hoc õü i
eo curatis ſeu parrochiali
gotibo eſt a iure conceſſa . niſi foꝛſan
eis eccleſiaꝝ plati vberioꝛẽ in hbac ꝑte
grati ſpiritualiter ducerẽr faciendã.
AVlHuiuſmodi quoq; ſtatuto ⁊ oꝛdi

nationibus noſtris adijcimus vt fra

tres dictoꝛũ oꝛdinũ in eccleſijs vel lo
cis ſuis vbilibet conſtitutis liberam
vt ſequit᷑ nabejtſepukrura idelicz
omnes ad eã recipe valeat qui ſepeli

ri elegerint in locis ⁊ eccleſijs memo⸗
ratis. Verũ ne parrochiales ecdle

ſie ⁊ ipſaꝑ curati ſiue rectoꝛes q̊ͥ mini
ſtrare habent eccleſiaſtica ſacramẽta

quibo noſcit᷑ de iure cõpetere pᷣdicare

ſeu pponere verbů dei T confeſſiöes
audire fideliũ debitꝭ ⁊ neceſſarijs bñ
ficijs ð fraudent᷑.cũ oꝑarijs mercediſ

exhibitio debeat᷑ auc.ap.conſtituimꝰ

⁊oꝛdinamꝰ eadẽ vt dictoꝛũ oꝛdinum alle e
moꝛeñ.q̃ quaſdã ex illis
determinat declarãdo ⁊z

ralibꝰ q; quibuſcũq; ⁊ quõcũq; reli⸗

fratres de obuẽtionibo oĩbus tã fune

ctis diſtincte vel indiſtinctead quoſ⸗
cũq; certos vel determiatos vſus de
quiba ⁊ quarta ſiue canonica poꝛtio

dDari ſiue exigi nõ ↄſueuit vłnõ dʒ de
iure necnõ de datis vl qlitercũq; do

natis in moꝛte ſeu moꝛtis articulo in
infirmitate donatis vel dantis de ij

A j. quicunch ſuffragio. ſ& Obnentlonib

1s ſacer⸗

. celſum quod iure reuocatũ eſt.ar.ff.ðe dinoꝛ.l.diuoꝛtium. Item ſi põt

artare poteſtatem oꝛdia
riam curatoꝛũ.foꝛtiꝰhãc
extraoꝛdinariã ne idẽ ſbᷣ⸗

ditus cenſeatur diuerſo
iure quo ad curatos ⁊ q̊
ad fratres.de pꝛiui.quia

circa.ſit ergo ſenſus ꝙñ

abſoluat fratrẽ quẽ non
abſoluit curatus Iſta igi
tur:accidentalia ⁊ de bñ
eſie nõ mutant ſubſtãtia

lem ⁊ oꝛdinariam pote⸗

ſtatem epoꝛũ.de her. per

hoc.li.vi.nõ ob. ſi dicas

ꝙ hoc erit auferre aur de
curtare pꝛiuilegiũ:qð fie

ri nõ poterit etiã indire⸗
cte. de pꝛiui qᷓ; to quia li

citum eſt cuilibet facere

gquod libet iure pꝛopꝛio.
dummodo nõ faciat ani

mo iniuriãdi nec alicui

facit iniuriã ⁊c̃.de ele.cũ
eccłia vulterana. cũ ſuis

conco?ꝛ.

a Pꝛelati.ep̃i.⁊ ſuꝑio
res vn videmus ꝙ hodie
aliqbo ex illis ↄcedũt ca⸗
ſus reſeruatos.
b Pmõi quocq;.circa ꝑ

tẽ iſtã ples queſtiões oc⸗

currũt qᷓ; circa pᷣcedẽtes
rõ pʒ qꝛ hic de lana ⁊ la⸗
cte vel redditu agit᷑. ⁊ nõ

ibi vidi aũt ⁊ babeo ſoꝛ⸗
mẽã cuiuſda lr̃e q̃ dicit᷑ ab

ipᷣo bonifac̃ epᷣo moꝛeñ.
emanaſſe ad qrelaʒ cleri

iudicẽ dando in moduʒ
ↄſeruatoꝛis q̃s . ſubiun
gã ⁊ rões quas inducit
ꝑ iu ra ꝓpbabo.
c Bepultura in quaʒ
alias de iure cõi nõ habe
rẽt exq̊ populũ nõ hñt.et
hoc ſcripſi poſt innocẽ.⁊
hoſti.t.c.i.in pꝛin.
d Pꝛedicare. vide qðᷣ
ſcripſi poſt ino.⁊ hoſt de
ber.excõ icamꝰ.i.ꝭ.qꝛ vᷣo
e¶ Debes?᷑. S. e. ti. c. i.xij
.omnibꝰ declarat pᷣdicta

cõmiſſio ſi nõ relinquitur fratribꝰ.ſed frater dat᷑ executoꝛ ad certam foꝛ
mam diſtribuendã arbitrio ſuo.vel ſibi legat᷑ aliqd diſtribuendũ qᷓ; ſũ⸗
mẽã vel qð eſt legatũ ipſe executoꝛ vel legatariꝰ poſtea diſtribuit in eoſdẽ
ꝙ debet᷑ quarta cũ eo caſu recipiatur ab executoꝛe vel legatoꝛio vt a mini
ſtro.ff. de le ij.ſi qͥs a titio.⁊ ſicubi plꝰ q; ꝑ.l.fal.l.diuꝰ lec ob lr̃a quoſ
cunq; certos ⁊c.que cuʒ cã dubitatiõis tollẽde adiecta fuerit obuentio

nũ generalitatẽ nõ minuit. ff.man.q mutuõ.⁊.ff. de re iudi.q dubitatõiſ

dẽ ibi declerat qñ nil relinquit᷑ fratrib ſed decedẽs mãdat executoꝛivt
ĩpſis fratribꝰ det aliqᷣd łpmittat.qꝛ cũ illud palã coꝛꝑe poſſint relicti iu⸗
re cenſet᷑ ⁊ debetur quarta ſicut ⁊ fideicõmiſſum tacitũ nõ capaci dimiſ⸗

ſum ſubiacet falcidie ꝓbat᷑ hec.ff. de lure fil. l.iij. S. ſi quis.⁊. . qñ.ff. de
bis qui indig.l in fraudẽ.C. ad.l.fal.l.iij. g
rat bñdictus illa eſſe funeralia qui cũ funere d

4 Funeralibꝰ. declaraue
eferunt᷑ in pᷣdicta conſtõe ĩ

ter cunctas.⁊ ibi ſtatuerat de calẽdis que dãtur ad manꝰ quartã nõ de
beri.ſed ex quo reuocata eſt ilig ↄſtitutõ puto etiã de illis cãdelis deheri.

⁊ lʒ hoc ſit rigoꝛoſuʒ hoc tñ vult iſta lr̃a ⁊ ꝰbũ oib qð pᷣcedit ⁊ qbuſcũqʒ
qð ſequit᷑ ꝑ hec vba etiã puto eos teneri de his qͥ legã ꝓmiſſis diccdis.
b De iure.vt patet de teſta.c.fi.de ver.ſig.ex ꝑte.iij. Et ꝑ hoc patet ꝙ

iſta ↄſtõ ẽ iur veteris coꝛrectoꝛia ⁊ ſic reſtrigẽda⁊ ad aliosq; pᷣdicatoꝛes

„

u.q̃ a iure.li.vi.⁊.c.li.ð regłaↄſtõem.

1 Aaris⸗ declarat pᷣdicta commiſſio ꝙ ſi legatoꝛ legatũ ſoluit in vita
6

nichilominus debet᷑ quarta.quia videt᷑ ſoluere vt legatũ.vnde legatari

us illud iterũ poſt moꝛtè non pecit.⁊ ſi falcidie locus ſit illã ꝓpterea nõ

euadit pꝛimũ pꝛobat᷑.C.de le.i.filia.ff de le.
impuberẽ ad idẽ.ff. ad.l.fal.cũ quo.s.fi.ſecundũ pꝛob
donationibus.⁊.l. pe. .fa. her.ſi cogitationem·

ij.lueius.i.⁊.l.lucius ij.S.
arur. F acelſal..

De decimis pꝛimitiis ⁊ oblaniom.

—

Heceſſerit. hac rõne declarat pᷣdicta cõmiſſio ꝙ licet tales pett enz
Honbeb ſepeliri quarta debet᷑.lam ſi ad ipoꝝ religionẽ tranſirẽt in
egritudine de qua decederent deberetur.iiij.e·ti. de bis. bek dehia a
VVndirecre h boc dicit ↄmiſſio pſdicta patere ꝙ quarta de de his qᷣ
teſtaroꝛes relinquũt vel dant in infirmitate de qua decedũt vel dari ma
dant poſt moꝛtẽ.de hoe in teſtamẽto mẽtione nõ facta ſingularibo fratri

bus ad eoꝝ zmoditates
puta emptiones libꝛoꝛũ
vel veſtiu addẽs rõneʒ ꝙ
id eis vel ↄuẽtui q̃rit᷑ ſiẽ
ꝑ monachũ monaſterio
n ſeruũ dño.⁊ patri ꝑ fili

deceſſerit quocũq; directe vel indire
cte fratribus ipᷣis vel alijs pꝓ eidẽ ar⸗
tã ptem quã aucroꝛitate apo.taxam

cu. ſub rubꝛica de pꝛiuil.

poꝛma. concoꝛ F. ec,pri. in fi.
ꝑ pacto qð erat ſuꝑ ſepultura ſentẽtlatug
iſts li

Abead dieit Jo. mo./ ꝙ ſi
rtat ꝑ papã ⁊ confirmatũ pactũ ante hanc conſtitutionẽ P er

illa ſententia ⁊ confirmarò nõ tollit᷑ imo ſtabit
C. de ap. pꝛecipimꝰ.in fi.nec ſeqᷣtpactũ eſt ſubl
ſentẽtia ⁊ ↄfirmatiõe.plꝰ enĩ poteſt hoc tale qᷓ; hoc ſimplex. fa. de pac. S

eminẽtie ſtatus vel dignitatis exiſtat
ge ſacetdotes lrocpiaſes ⁊ curatos ſi
ue rectoꝛes pᷣdictos pᷣſentiũ tenoꝛero

qꝛ nõ eſt erpſſe ſablarnme
atũ ergo ⁊ pactũ firmatũ

uis. de iureiuran. licet.

de fo. compe.c.fi. li.viin
ducit etiã auctoꝛitatem

yt cñ. de ap. co. inpn.ꝛ.)
i. col. viij. vbi no.legẽ n⸗
uã nõ erxtẽdi ad ſanſen

pendentẽ vel deciſaʒ

75 PF11 D „. „ fA. 2 4 . 2 . .
um. xij. q. i.nõ dicatis & Zetiã limitam pꝛochialib ſacdotibꝰ gamus.⁊ hoꝛtamur attẽte.nihpilomi⸗ pendentẽ vel deciſaʒ etlẽõ
vii.a cl int.nt. EH Zeccliax recroꝛib ſeu curat largiri ire nuſch eis diſtrictepcipiẽdo madam aeenraeergenn.
ft. x.l. l. ꝛ in lcgaro : gre teneũtur facturi ⁊ curaturi ꝙ ne gquatinus pꝛo diuina ⁊ ap.ſe. reueren 6 bieimü aerien i.
ni iſpicirpſona dii.?2 an galij necalijs quib quarta hmõi mi- tia pꝛedictos oꝛdines ⁊ pꝛofeſſoꝛes eo ſepul. kegeeiaß. tedentes
ſibi legar poruerlt. ⁊ or nime deberetur d ipoꝛuũ fratrũ vrili runn habentes affectu beniuolo com vohuceitnion F
tali eo hor ve cey ntatẽvel cõmodũ hmõi fidt relicta aut mendatos fratrib ipſis non ſe diſfi⸗ · Se. inter cetera. infi.
bant ff. de le. i. c ſilio de in eos taliter data vel donata ꝓcedãt ales graues duros aut aſperos ſj po
ſe.ijſi alienus ſerug. de ſeu quod in moꝛte vel ab infirmis hu tius fauoꝛabiles pꝛopicios ac benigz
bete laſti n⸗ mur C.: iuſmodi dandu vel vormnmi fratri⸗ piacq; Vihnifieialiberale ſe = F
ob. pdictis de teſta. rcſi bus ipᷣis exiſteret. in eoꝛuüdẽ dantiun ſtudeant exhibere. ſic eos in picatio Aigioſi. pe V
ſti. adei.qdð loquit᷑ in ilo vel donantiũ ſanitate ſibi dari vel do nis officio ⁊ ꝓpoſitioniboverbi dei ac uoꝛ caſus
qpoteſt habere pꝛopꝛinz gari pcurent. ¶ In quiba p ipos vi⸗ in omnibus alijs ſupꝛadictis tãq;ᷓ co . busteligiof
2ð
teneant ad hac quarram rarew ſi qdᷣabſit ꝑ fratres ios dolok pꝛicipes pꝛoinpta benignitate recivi ocbitas Si reqſiti per 1
de his que relinquütur ſraude quicq; in hac pteagi foꝛtaſſe ant.ac eſtectuoſe admittere nõ omit⸗ los quox intereſt no t
minſo eertat no lenis cCctis ſacerdotibo rectoꝛib ? curatis te nis pꝛemiũ augeatur.⁊ animax ſalu duos meles e fe f
opi. doctoꝛes irerut qr neri volum etiã diſtricta rõ in exre⸗ tis incrementa felicia ꝓcurentur. nec cmẽd ſuſpeſi ſunt ab of
tam deberi eclett var⸗ mi iudicij eramie requiratab eis. ipſos lateat ꝙ ſi ſecus ab eis agi foꝛ nicis⸗ aunnunreer on
al dee reie Eiltra poꝛtionẽ aut hmoi nihilvaleüͤr tſſe contigerit iu hacpteap. ſe. beni⸗ en in esralte l⸗ SLðL
pulti fuerint apud illam pꝛochiales recroꝛes curati ⁊ plati eri gnitas queoꝛdines ⁊ ꝓfeſſoꝛes eoſdẽᷓ dus terciꝰ ⁊ quartꝰ caiꝰ 2
placuit aũt hec opi.· hoſ. gete ſupꝛadicti. neq illis dicti frẽs ů⸗ V—beri fauoꝛe pſequit ⁊ geritin viſce⸗ ſbiſeuq. ⁊ ſmo ponit
he egl.ec tan. o ind. plius impẽdere ſint aſtricti. ne ad ribz caritatis cõtra cos nõ immerito tiroem Greib Ardn. 1
ate dr elpſt el. id quocq poſſint aliqualiter coerceri’.· turbaretur nec endé equanimiter a vcohac ibnh delllolini⸗ 4
c.i.? hicio. mo. dicit de/· O Hos eteni vr in cũctis equaliter? tipoſſet quin ſuper hoc ꝓuiſiõis opoꝛ ſecularibv ckicis vtlaicie „,
msRnentne Bactkice ueceoſe Rccdaf vane, aine renedic adiberetapoſcsni nieingnatend.
cn r er pteritis pre pꝛiuilegia gras indulgentias verbo ominusceleſtis indignatio pꝛincipiß cocd. deteſtn c vno de
Kmrpurſguo mwarime ſeu ſcripto ſub quacui foema vel er, digna ineritis reyendendis cni? dut er ineit de dien⸗ ſ
qꝛ añ nõ tenebant ad qr pꝛeſſiõe ſeu conceptiõe verboꝛũa no⸗ obſeqa featrũ ipoꝝ ſequlitas curioſa in eaſu ſco. ? bot eſſer?
ſeoer e an, bies vel pᷣdeceſſoꝛibus noſtris roma. vſequitur minime pterirer. Bacenitg religioſi denni 22
rabant vr diclt et hio pon. cuicuq; oꝛdinü pdictoꝛũ cõceſi Cemens. v. in concilio vienen. bendſſertc allena rwapbo n
inr⸗ dac; pꝛeſumũt frau necno 5Mctucines cneriones an bili? in reii ie dce del
dẽ ⁊ ſaciut coniecturas. ta ⁊ pacta inq;tũ ſunt pᷣmiſſis vel a hie eimici 5 uoꝛundom.li.vi.ſi. de
ſuppoſitavero fraude cõ ta 2 ſſt. nqtů untpmnmg e dec gie pu itije oblatõſhe ereaccuſarus. inthde
ſt. of, cui pᷣmiſſoꝛũ contraria ea penitus xe Eligioſt qcũq; q̃ noualii pere accu arue n neen.
ficij.x. c.requiſiſti in ſi. uocqamus vacuam caſſamus ⁊ irnriita aut alias decias eccleſſs ad ecclefta ſecularẽ licet
ſi.pꝛimũ pꝛobatõ renſ‚. mus.qͥnimo caſſa vacua ⁊ irrita nun/ debitas ad eos exaliq̃ ci foꝛte non fuerit de men⸗
t r f l auie ob ca ciamus ⁊ decernimus nullius pꝛſus en. legitiaſ ſecrares happꝛi ternillerurbas pen⸗ s lo
ac. emp.iulianus. alias i erxiſtere firmitatis Cereru vniuer gare ſibipſup erit. aut exqſitis fraudi⸗ wnnerkale anodſel e
terch .ibice devſur. q ſos eccleſtarij pꝛelatos cuiuſcũq; pꝛe⸗ bſiue coloꝛib vſũpaxt᷑ ſeu qͥ ðᷣ aĩalilb ſacit quod no.de eiec.⸗
ſemiſſes. de pic. ac. l. vel “ rundaʒ.li.vi· in gloſa pe
vniuerſoꝛũ.de le.i. ſi ſer⸗ nulti. Goa he
uus plurium.in fi. IOAuicunq;. etiaz bo

Ghitlanos ? iſterckenſee incudi, dedbus etr re d,comobena ?
u ARualiũ, qd ſit nouale.habet de v.ſig c.ij.?⁊ qͥd ꝑ nouale.⁊ de pꝛig
I Eccleſijs.per hoc puto conſtitutionem locum non habere qñ ille deci
me deberentur pꝛiuatis.⁊ puta per antiquum feudũ de his q fi. a pᷣl.cuʒ

n ¶ Largiri.p hoc dicebant ipᷣi fratres ꝙ heres debebant eis ſoluere ĩ⸗
tegra legata quoꝛũ quartã curati de manibus ſuis reciꝑe debebãt ſed ö
clarat pᷣdicta cõmiſſio ꝙ ſicut falcidia ẽ in bonis heredis.ſic iſta qnarta
in bonis eccleſiaꝝ ꝑꝛochialiũ quare curati eã vedicare pñt ⁊ inhibere he
rediba.vel ꝑ ſidei cõmiſſum grauatis ne illã ſoluãt fratribi.pᷣcipue cum
ios ſuſt hectos haher baſſin⸗ ꝙ ſibi nõ ſoluãt tandẽ ad hoc. ff. ð trebel.
eres in fi.ff.ad.l.falci:lineã margaritarũ. o vIntegre.ita ꝙnon di aplica.vel pꝛiuilegiũ.facit.j.c ꝓxi.agãt ergo tũc via oꝛdinaria. Iſta eni,ʒ
minuetur ꝓpter obuentõnes quas hubuit ꝑꝛochiolis ſacerdos in miſſa conſtitutio illis Sluleſuhenere der r iha.n. Na ci .
ſuneris dicta u amn ecceſta dꝛine dun ungBoztarek ad ito kmio. m ebitas.iure communi vel ſingulari.Eſt autem debitum. quod
mo.qꝛ iuri cõi ſtat᷑ vbi nõ c murati all.de ele.conſtõ.li.vi.vicit etiaʒ ꝙ ſi exigitur ab initio.fr.de ver.ſig.l.debĩtoꝛ.facit.xiiij.q.i.quod debetur.
ↄſuerudo habet ſemꝑ pꝛiꝰ funꝰ poꝛtabit᷑ad ppꝛiã eccleſiã. Iſia ci decre.ñ 9 xiij · q. l· einn,

Eremn per u r9 Peige ohannes an.
tollit ↄſuetudies niſi pᷣcedẽtibo aduerſas. dicit etiã ꝓvbi nõ eſt ↄſuetudo . Spectantes.tunc ergoceſſat conſtitutio ⁊ merito.quia nemini faẽ
etiã eſſet deferendũ vt ſic haberet miſſam in ꝓpꝛia eccleſia. ⁊ ſic recipiat iniuriam qui iure ſuo vtitur ⁊c.de elec.cum eccleſia.cum conco.1ł⸗ f
ibi vltimũ vale a ſuo curato.alle.in ar.de con.di.v.ñ opoꝛtet.ij.ncc iſtð o ¶ Appꝛopꝛiare.infra dicit vſurp are.⁊ de his q. dicam.
electioni ſepulture repugnat ſed ↄcoꝛ. a Onerare.concoꝛ.5õ.e.cõpi. p Coloꝛibus. coꝛ.deelec.auarit ie.li.vi.⁊ j.ti.ij.c.i.S.qꝛ vero.io.an.
de ſo. compe. q;ᷓuis. .. pe ĩ fi · b & Coerceri.· innuit ꝙ ad qrtã coerceri q ¶ Animaliby. per hunc..⁊ ſequ entẽ appꝛobata videt᷑ lectura egi.d
poſſent ſed pprer exceptiones ipᷣoꝝ nõ habet clerꝰ a quo iuſticiã cõſequi centis.de ec.edi.cum dicat ꝙ pꝛiuile giũ lepꝛoſoꝛum de non ſoluenÄis ðᷣ
poſſic⁊ de hoc ſumme conqueritur. cimis.de nutrimentis animalium intelligiturſcilicet de animalibus q
c¶¶ VUerbo. hic videt᷑erpꝛeſſuʒ ꝙ valeat pꝛiuilegiũ vel gratia aplica de qᷓ nutriunt ſicenim adaptantur fraudes que ſequuntur. ſic ergo videturi
cõſtat lʒ ſcriptura ſuꝑ ea ↄfecta nõ ſit de q ſatis no.archi.in ꝓhe. vi. ⁊ vl⸗ telligenda decr.ex parte.i.s.e.ti. Licet autẽ religioſi faciẽtes has duas
tra ea q .ibi alle, boniſa.xxv.qiij.inſtitutõis.⁊ qð ibi no.de bocvide ĩ mer fraudes ligent᷑ bis penis.lepꝛoſi nõ ſi alias religioſi nõ ſint vt dixiĩ glo.

4 „

=
E

=

=

E

=S
S

=

E

+R
—

R

E
=S=⸗

—

vſnngtſe
ſalbie
htbasſungt

tanſa an

nirn

berfiun
bisaſetn

Cinn.⸗

a¶amiliariũ.famulantiũ.ſ.tñ in hoc non eſt vis ꝑid quod ſequitur.
Intelligitur tñ de non plene oblatis vt in fi.⁊ eſt ſi..de pꝛiui.auctoꝛitra-
te. in fi.li.vi. b ¶ Panen. tenent᷑ de cuſtodia.de hoc de re iu.q;uis.
ricte grex differat ab armento quod eſt maioꝛum
animaliũ vt equoꝛũ ⁊ boum.grex vero minoꝛũ vt poꝛcoꝝ capꝛaꝝ ⁊ oui
um. bic tñ large ſumit᷑ p inaioꝛibus ⁊ minoꝛibus que gregant᷑ ⁊ facit.ff.

c & Bregibus. licet

de abigeis.l. fi. cui vero
eccleſie debeat᷑ decima ðᷣ
fructu gregis. not.xiij.q
i.F. ij. ⁊. e.t. ad apoſtolice
d Immmiſcentium.hic
iun ge licterã decimam
ſolui ⁊c̃. ex bac mixtura
videtur ꝙ deberẽt ꝑdere
puilegiũ etiã circa ꝓ pꝛia

animalia.vt ſic iutile ad

iectum vicarʒ quod erat
vtile. de of. dele. cũ ſu per
ſed hic iſta ſunt ſeꝑabilia

ff, de aqua quo.⁊ eſti.li.i

F. trebatius. de quo die
vt no. de re. iur. vtile. li.
vi.
e¶ Tenenda.ſicut ergo

beiuilegiu de decimis la

oꝛũ non erxtenditur ad

terras quas colẽdas tra

dunt vt ſequitur.ita pꝛi⸗
uilegiũ de nutrimentis
aialiũ nõ extenditur ad
animalia que tradũt ali
is nutrienda.

f Erxcolẽdas. in pꝛiui⸗

legio eni de decimis ma⸗
ioꝝ hec duo requirũtur
ꝙ pᷣdia ſint ꝓpꝛia.eę.ti.di
lecti.⁊ cuiꝰ illa laboꝛent
ꝓpꝛij smanibus vel ſum

familiariũ ⁊ paſtoꝛũ ſuoꝛum vel alio

rum etiam animalia ipſa eoꝛuʒ gregi
bus immiſcentiũ ſeu qui de animali
bus que in fraudem eccleſiarũ in plu
ribus locis emũt. emptaq; tradũt vẽ
ditoꝛibus vel alijs ab ipſis tenendaꝰ
ſeu qui de terris quas tradunt alijs

excolendag decimã ſolui eccleſijs nõ

ꝑmiſerinr aut pꝛohibuerint niſi pꝛiꝰ
requiſitionẽꝑ eos quox intererit ſuꝑ
hoc eis factã a pᷣmiſſis deſtiterintin⸗

fra menſem aut ſi de his quecontra

pꝛemiſſa vſurpare vel retinere pᷣſum⸗
pſerint.infra duos menſes danifica⸗

tis eccleſijs emenda nõ fecerint cõpe
tentẽ.ſint ⁊ tamdiu maneantab offici
is adminiſtratõnibus ⁊ beneficijs ſu

is ſuſpenſi donec deſtiterint ⁊ ſatiſſe

cerint vt ſuperius eſt expꝛeſſum.

Qð ſi religioſi hmõi adminiſtratio⸗
nes vel beneficia nõ habeant in eo ca
ſu quo alij ſupꝛadicti ſuſpenſiõis ipſi

Folinm

*

ptibo.e.ti. licet. ⁊ ĩtelligo
hoc non ſolũ de colonis cenſualibus ſed etiã ꝑtialibus. de vtriſq; no.e.

ti.tua.ij.Oicebant tñ quidã ex his pᷣuilegiatis ſuꝑ decimis laboꝝ ꝙ in⸗

cludebantur terre date colonis ꝑtiarijs quia ſumptibo ip̃oꝝ coluntur
ꝓbpter ꝑtem.ſ.fructũ qua habent ex cultura coloni. Sed vt dixi.in pᷣdic.
decr.tua.⁊.c.cũ ſint hoies.ꝑs talis coloni potius eſt fructus q; lucrum
ſubmittit eni illã foꝛtune ⁊ diuine miſericoꝛdic.qñ igi?᷑ conducũt opari
os dant certũ pꝛeciũ vel certos coꝛbes ꝓ cultura dato ꝙ nil pueniat ex
pᷣdio tunc ſuis ſumptibus colũt.Sed nũquid coloni ꝑtialeg vel cenſu⸗
ales puilegioꝝ ſimpliciter ſuꝑ decimis nõ ſoluendis tenẽtur ad decias
puto ponderada verba pᷣuilegioꝝ.facit de pui.poꝛro que ſi eximunt ter⸗
ras ipſoꝝ ab hoc onere coloni colentes illas puilegia ꝑticipãt.ſi vero exi
munt perſonas.tcunc licet illi de ſua ꝑte non ſoluant.coloni eni exempti

de ſua ſoluent.facit.ę.ti.a nobis.⁊.xvi.q.i.queſti.de pꝛiui.ꝑ exceptiõem

li.v.s. g Pꝛemiſerint facto. h. ¶Pꝛohibuerint.verbo in tribus
ergo vltimis caſib punit hec conſtitutio nõ ꝑmittentẽ vel phibentem.i

pꝛimo appꝛopꝛiantẽ vel vſurpantem.ſed dubitatur an liget non ſoluen⸗

tem quod videtur per verbũ quod ſequit᷑ retinere. nõ puto ꝙ hoc ſit de
mente ꝙ religioſi non ſoluentes decimas incurrant has penas.aliud eĩ
eſt appꝛopꝛiare vel vſurpare.aliud nõ ſoluere ⁊ verbũ retinere qð ſequit᷑

reſpicit illas appꝛopꝛiatas vel vſurpatas.vbi ergo ex antiquo feudo ſibi

rite donato vel puilegiũ ꝑcipiunt decimas infra certos limites q̃s exce
dũt vel certa q̃tta ill debet̃ quã excedũtvłñ ꝑmittũt vel phibent colonos
ſuos decimas ſoluere in caſibo.in quibs debentur locus eſt his penis.
i¶ Intererit.ſ.ꝑ pᷣlatos ⁊ miniſtros illarũ eccleſiarũ qͥb debentur.

lI: Facta concoꝛ. de of.oꝛ.ſi canonici.li.vi.ſufficit aũt quomõcunq; de
bac requiſitione legittime ↄſtet nõ ſic in caſu decr·i.de ſen.ex.li.vi. vbi

opoꝛtet ↄſtare ꝑ publicũ inſtrumẽtũ vel ſigillũ auctẽticũ.⁊ ẽ ſpãle vt ibi
no. ⁊ ex illo ⁊ ex iſto.c ⁊ er decr.i·de pui.no.caſus qb requiſitio ꝑtis ẽt
vnica ↄſtituit quẽ ↄtũacẽ.⁊ q ad incurrẽdas ſuſpẽſiõis excõicatõis pẽas
IPꝛemiſſis. phibitione fraudulẽta emptiõe ⁊ mixtiõe. m Men
ſem quot dies habere debeat.no.de ele.qᷓ; ſit.li.vi. n Duos mẽſes.
dat vnũ menſem tm̃ qꝛ ſufficit deſiſtere.hic vero reqrit emẽda quã du
rius ẽ facere.⁊ iõ dat᷑ maiꝰ tps.⁊ videt᷑ ꝙ iſti duo mẽſes currũt ab vſur⸗
patiõe vel retẽtiõe lʒ ſuꝑioꝛ currat a reqſitiõe.ſi.de ſepul.c.i.in fi.li.vi.ſʒ
puto de mẽte ꝙ req̃ſitio reſpiciatvtrũq; caſum. o Sfficis.declara
ri deb uiſſet an intelligeret de diuinis an alijs officijs.puta qꝛ ſacriſta ce
lerarius camerariꝰ elemoſinariꝰ vel his ſi.⁊ ꝓ hat lra ⁊ lec.facit.de ſol.c

ij. de re. iu. in penis.li.vi.p pᷣma facit.qꝛ.j.nõ repetit de officijs.

ſp Donec. ſi ſuſpẽſi indigẽt abſolutiõe qꝛ de ſatiſfactiõe dubitari poſ⸗
et nõ ſic in ſuſpẽſis.ad tꝑs determinatũ puta mẽſam vel annũ ſᷣm ino.
qͥ hoc no.de eta.⁊ quali.cum bone.Satis crederẽ ꝙ ſufficiat iudicis de⸗
claratio ſuꝑ ſatiſfacciõc ſiue alia abſolutiõe.In excõicatis vero neceſſa⸗
ria eſt abſolutio poſt ſatiſfactiõem.vtpatet q & MNon habeant. ſilis
diſtinctio. s. e. cũ de vi.⁊ bone cle.in pᷣn.⁊ circa fi:⁊ · de ſta.mo.ſi qͥs j. ð
pe. multoꝝ. r Quibuſcunq;.ꝑ que poſſent pᷣdicte ſnie impediri.pꝛi

ullegia eni ſuꝑ decimis illis cõceſſa tollere nõ intẽdit.quod patet expᷣn.

8 Pꝛemilſſa. S. ij. 2. lij. caſu t & Oblatos. de bis. xxvij. q· i.vt lex con
tinẽtie vbi nota an tales cõuerſi obligati intelligantur renü ciaſſe ꝓpꝛijs

2

XxXxVI.

? continẽcis voniſſe. vx ¶ Effectu tollit boe db ficrioe france
ont ſſſe. v tolt 87 frandes Jé
Zditiões ⁊ pacra q ſuſpẽſa tenerẽt tal ũ oblationũ effectũ. x e de
ſua.nõ ſufficit ergo qbona donaſſent manẽtes in ſeculo ipᷣoꝛum vſufru

ccu retẽto. nõ ob. de ptiui.vt puilegia.tales
O5*5 pᷣuilegiati.vt ibi.ſed plene oblati

eni confratres ſunt ⁊ in aliqᷣ
nõ ſunt vt hic. L

J beneſicioꝝ. decia beneficioꝝ alicui cõcceſſa ſibi deberbm tarati

ſententiã excõmunicationis incurrãt

ante ſatiſtactõnẽ condignã nullatinꝰ

erſua.

£☛

abſoluendi pꝛiuilegijs nõ obſttibus
quibuſcunq; ¶ Ceterũ pꝛemiſſa ex
tendi nolumus ad animalia queꝑ re
ligioſoꝝ ipoꝝ donatos ſeu obligatos
tenentur. dũ tñ illi religioſis eiſdẽ cũ
effectu donauerint aut obtulerint ſe
¶VIgdem in eodem.

ſecunduũ taxationẽ decimein il
is ptibus in quibo fiet conceſſio con⸗

ſuetã ⁊ ad monetã currentẽ cõmunit᷑

ipſa decima leuari poterit ⁊ debebit.
nec per collectoꝛes leuatoꝛes ſiue ex⸗
actoꝛes ipſi decime eccleſiaꝝ calices
libꝛos ⁊ alia oꝛnamẽta diuinis offici⸗
is deputata ex cauſa pignoꝛis vel di⸗
ſtractionis capi. vel recipi volumus

nec diſtrahi. ſeu quõlibet occupari.

VEClemens. v. in concilio vieni.

Abeneficioꝛũ vecime cuius
ſimpliciter concedatad tpus

onẽ ⁊ de moneta curren
te nec pñ̃t collectoꝛes p⸗

pter hoc diſtrabere vł oec

cupare oꝛnamèta diuis

officijs deputata. ſecũda
ibi nec per. Et no. ꝙ ſub
rubꝛica de decimis põit
de decimis bñnficioꝝ q̃a
papa ſepe impoſuit ſibi ł

alijs ſoluendas ex cauſa
T gd tꝑs. facit de iudeis
ad liberandã.de uo.c. fi.
2 an in his locuʒ habeat
conſtitutio diſpenſioſaʒ
S.e.cõ.de iudi.ibi dixi ſu
per verbo decimis. Iteʒ
ꝑ hoc ꝙ dicit beneficioꝝ
querit᷑ de quinqʒ. Pꝛio

an includant᷑ hoſpitalia

xenodochia ⁊ loca ſimi⸗
lia. Secũdo de fabꝛica.
Tertio de his qui habẽt
pꝛioꝛatꝰ domos grangi
as penſiones vel redditꝰ
a monaſterijs vel ecclłlias
Quarto de quotidianis

diſtribution iby que dan
tur ſolũ intere ſſentibus

hoꝛis.⁊ de mu nitis obla
tõnibo an veniet decimã
de.Quito de c apellanijs
vel beneficijs altarium.

Et ſciendũ ꝙ rꝑe cle. iiij

⁊ honoꝛij emananerũt declarationes ſuꝑ ſolutione decimaꝝ quas repe

titas tꝑe bonifa. viij. vide ſub bulla. Oe pꝛimo videt᷑ ꝙ nõ includant᷑. s.

c. cõ. de pb.ꝑ litteras. pꝛo ⁊ 3.·j.de reli.do.quia contingit. S. vt aũtx. expe
ditũ eſt in pꝛedictis declaratiõibo in pꝛin. vbi ſic dicit᷑ de redd itib 2,puẽ
tibus lepꝛoſarioꝝ domoꝛũ dei ⁊ hoſpitaliũ pauꝑm qͥ in vſus infirmoꝛũ
⁊ pauperuũ cõuertũtur decime non ſoluẽtur.ſcõm etiã ibi in fi.vbi dicit
ꝓde redditibo eccliaſticis deputatis ad fabꝛicã eccleſiaꝝ decima pſolue
tur.ſubmittit demũ ꝙ de oblatiõib⸗ ⁊ elemoſinis que dant᷑ ad opꝰ fabꝛi

ce nõ debet᷑ decima.tertiũ etiã ibi c expeditũ ꝙ ſi habẽtes pᷣdicta habẽt it

la in bencficiũ.vel ex mera gratia ipſius tenent᷑ ad decimã. ſi aũt habent
illa ex cõcractu cõduccionis ad firmã vel emptiõis fructuũ vel p merce⸗
de vel remuneratiõe ſu laboꝛis.tũc illi quoꝝ eſt ꝓpꝛietas illa decimare
debcbũt. quartũ eciã ibi erpedit᷑ ꝙ de munitiſſimis oblationib q̃s reci⸗
piũt eccłiaſtice ꝑſone rõne eccłiarũ ꝓ ſepulturis ⁊ dãdis penitẽtijs.⁊ de
diſtributionib ſoluet᷑ decima.De quito nihil ibi dicit ſʒ videt᷑ ꝙ nõ iclu⸗
dant᷑ ſicut nec includebant᷑in resuatiõe fructuũ quã ſibi fecit dñs nr. tu
dic qꝛ ↄſtat illa eẽ bñficia eccłiaſtica.exqͥ ſic ſũt ꝑ eᷣm oꝛdiata.i.q.iij.q̃
ſitũ. ⁊.c.pe.de pᷣben.ſignificatũ qð ðꝛ de reuariõe fructuũ.facit p.qꝛ ni
ſi fuiſſent recepta intelligerent᷑incluſa. a & Cuiuis. plato pncpi lal⸗
teri in regno frãtie ſepe pꝛacticat᷑ iſte caſus b Simprr. ſi ergo aliqd
certũ expmat papa illud reſeruabit᷑ c Ad tꝑs. boc dicit qꝛ ꝑpetuas
curia nõ ſecit ꝑ tꝑa nec facere intẽdit.facit de reſcrip.c.fi.li.vi.
d ¶ Tarxationẽ.in qᷣbuſdã ꝑcibo ſũt bñficia taxata in cõt eſtiatiõe ꝓuen

tũ.vt ſi taxatũ ſit in cẽtũ ſoluat.x.⁊ ſi haberet mille nõ plꝰ ſoluet.⁊ ſRi ha

beret ſolũ.litm̃ ſoluet.⁊ hoc voluit reſeruatio fructuũ bñficõꝝ quã nũc
fecit papa q dat collectoꝛibo electionẽ an velit rciꝑe fructꝰ ſᷣm taratiõeʒ
decie an velit illð relinq̃re bñficiato ⁊ reciꝑe reſiduũ In multis tñ ꝑtibo
nulla ẽ taxatio.ſʒſingulis ãnis ꝓut plꝰ vłminꝰ reci pit bñficiatꝰ płꝰ vet
minꝰ ſoluit.pʒ hoc in extraua. Jo.q incipit ſuſcepti.exq̃ ergo habet con
ſuetudo ꝙplł minꝰ ſingul ãnis ſoluitõm qtitatẽ fructuũ ⁊ illud reſer
uabit. ⁊ q erp̃ſſe deducãt ⁊ de qbo fructibo ſoluat᷑ pʒ ĩ decleratiõibo pᷣdictꝭ.
Nã inter cetera deducũt᷑ expᷣſſe facte p fructibs ⁊ ſine quibo fructꝰ hri nõ
poterãt. qð nõ ẽ in cõibo decis.s.e.cũ ſint hoies e & Cõſuetã bic iũge
lraʒ ipa decia ⁊c.⁊ qð hic ðꝛ locũ hʒ etiã cũ papa mãdat alicui puiderið
bñſicõ vſq; ad ſũmã tot libꝛaꝝ ꝑuoꝝ turoñ.ad taxatõʒ ðciĩe.ĩſpicieteĩilla
ꝑtiũ ↄſuetudo ĩ taxatõe vt h.⁊ ſi currũt ibi tutoꝝmõete currẽtad tarati
õʒ turoñ.fiet ↄꝑatõ iuẽpõdꝰ⁊ ↄſuetudieʒ cãbij q cit᷑ eẽ ſolʒ ñ iuẽ caſualẽ
cariſtiaʒ ł vtilitatẽ q̃ ppt᷑ caſũ accideret. f onetã.ĩ pecũia eni ⁊ ñ in
ipᷣis rebs dʒ ficri ſolo decie vt in declaratõibꝛ. g Currẽtẽ.fa.ð male.
c.ij. cũ foꝛte cu rrerẽt ibi turoũ.boñ.łſterligi.collectoꝛes volebãt qꝙ fierʒ
ſolo i floꝛẽis łſoluẽtes volebãt ſoluẽ ĩ turon.ł floꝛẽis cũ illa mõeta ibi nõ
currerʒ. h ꝓhibʒ ⁊ hᷣ dicebat᷑i ilł ðᷣclaratõibꝛ ꝙ ſoluẽtes pecõiaʒ cãbiri ñ
tẽbãt.⁊ nõ ꝙ dũ mõ mõeta cõit᷑ currat lʒ ⁊ alia currat.i illa fieci potit ſoło
ꝑ hãc ir̃aʒ.⁊ ſic erit electõ ſoluẽt.ð re.iu.i alt᷑natis.li.vi. h Talices.
ↄcoꝛ.ð pig.c.i.i ¶ Deputata.ialijs hʒ locum h̊phibitõ vt ſi extãt ciphi
argẽti libꝛi iurꝭ łartiũ hromãtij oꝛnam̃ta mſala lectiſternia łſi.łx a
pi ðꝛ ĩ ðclaratòibo ꝙ ñ ſoluẽtes ꝑſclarẽ ptãtẽ cogi ñ dñt niſi ñ ſoluetſtãta

ð

füit rebellio Tept ecclłice cẽſure ↄtẽptũ iuocãdũ ſit j ipᷣj bꝛachiũ ſclare.

De irregulari. tranſ. ad adreli.

tempoꝛaa iurelimitata. de quibo no. de elec. ſi electio.li. vi. in gia
facit.S.e.cõpi.de elec.ne romani.in fi.ſed pᷣlatus To teinonenene,
uerc poſſet. quare nõ puto hocfuiſſe de mete.ꝙ ſi talis eſt abbas vel pꝛin
cipalis pᷣlatus monaſterij ꝙ in tractandis negochs monaſterij vna cuz
capitulo vocem non habeat. Unde poteſt intelligi littera de voce haben
da in capitulo generali vel pꝛouintiali:de ſta. mo.in ſingulis ·ti.i.c.i.in
fi.talis enim abbas vel

IDTT pꝛofeſſoꝛes. pfeſſi oꝛdinũ medicantiũ eti ticite tranſeũtes ad
non mẽedicantes licet adminiſtrationes habeãt nõ habeant vocẽ
Nin capitulo.etiq ſi alij de capitulo id concedant.nec deinceps cõ/
ſequi poſſunt adminiſtrationes pꝛioꝛatus vcl officia eris tane⸗ vicari
nec pꝛo ſe vel pꝛo alijs animarũ curã gerere.⁊ irritar contra factũ. Ulti⸗
mo ponit caſum exemptũ.⁊ pꝛimo ponitur conſtitutionis cauſa. Secũ

do conſtitutio ibi ſacro.

Tertio ipſius modera⸗

pꝛioꝛ in ũlis capituł vo⸗
cem non habebit cũ alijſ

tio ibi ad iloꝛũ. Secung Peſe Rins ti e “
da tria facit.Pꝛimo pꝛo Deirreg lanbusatei umtei charur. Ad pꝛioꝛatus quoq; ad obbacibuavel proribue
uidet circa vocem ⁊ locũ us a aoe uist 7 miniltra ones aut quecuq; in antea ⁊ hoc ſonat littera aut lo
capituli. Secundo cira poſſeſſoꝛes cuis pau⸗ non aſſumi officia etiaz tani; vicari cum . ſolẽt enim tales in
“ bperratis oꝛdinis li⸗ os?ſeu miniſtros vel locũ alioꝛum te⸗ ralibus capitulis ſibi ve
gapponit. ibi. quicq; er . Pocatone perſiſtere rran gimen nec pꝛo ſe poſſint nec pꝛo alis vel quartum facit de hꝛi
baclitteram pꝛofeſſoꝛes ſeunteſq; ad non mendicantium oꝛdi erercere. QQuicquid autem in cõ inlegijs ex oꝛe. vel intel,
⁊ quod ſequitur. medi- nem in eodem conuerſari quieriuus ecrarium attentatum fuerit. ſit irritu ligatur de pꝛioꝛibus e
cantes quoſlibet.dico 8 ſt dea 9, „ ſi „ iſe di arum“ . TEe . 11 2 90 alijs adminiſtrationem = lg
creta. non haberelocum udeant quo in ipſis viccoꝛclarum ipſo iure quouis pꝛiuilegio non ob⸗ babentibus in monaſte/ nbi
in illo qui infro. xx . ſue ⁊ ſciſmatum pꝛoductius ambitio rep ante. Ad illoꝛum autem mendi⸗ rijs. qui tamen non ſune i
en annun ollag.. metur ſacro concilio appꝛobante ſta⸗ cantium oꝛdines quos apoſtolica ſe paincipales pꝛelati mog n
nann peoagtadle ſ? tuinuisinendioantes quoſtiber dni ges eotuadoſbſſtere voluir vecox naſtern.a ll in canitulio r
dicantium.ſiqipſum an non ad mendicantiũ oꝛdines etiã au pꝛofeſſoꝛibus ita in illis remanere li⸗ nalernotem nonhabe Nen
num eriuit ? traſiuit ad cctoꝛitate apoſtolica tranſibunt in po ceret ꝙ nullum extunc admitterent bunt. vnde necde abba⸗ u
non mendicantes cu; l ſterum quiue hactenus tranſiuerunt ad pꝛofeſſionem eoꝛum quibuſcunq; ribus cxpꝛeſſit lirtera Er u
la pꝛofeſſio non aſtrinrre c is nunc pꝛioꝛatus adminiſtratio E 9 P licet quedaʒ monaſteria on
rit eum oꝛdini in ſpecite Guis nuncd ra animaruz vel conceſſit licentiam generalem ad apj tregantur per pꝛioꝛes.de met
ſed religioni in genere. . nes vel officia aut cura animaruz ve pobatos alios oꝛdines tranſeundi? ilis tamen non inteller⸗ ſei⸗
. ti.c.i.?.c.non ſolum.⁊ c regimen quodcunq; obtineant inibi pꝛeſentem nolumus conſtitutionem it. tamen illud verbum 60
conſtitutionem.li.vi. it locum in capitul ba . regime dcüqz miul giſe
. m Paupertatis. vide Pocem aut locum in capitnio nonh extendi. rn ug muls Ntba
