de euſtodire ⁊ ſaluare in

uentariũ de rebo eoꝛuʒ fa

cere ⁊ adminiſtrationis
ſue ratõnẽ tꝑe debito red
dere cũ reſiduoꝝ reſigna

tione,eo ſaluo ꝙ ſemper
vti valeant veritate. qð
vide in ſpec.de tuto.in.i.co

S. e. compila de eta.⁊ quali.vt hi qui. cũ ſuis
pꝛobaſſet cõſuetudinẽ puto ꝙ duraſſet ſicut

uentur.nullus ex locis ipſis ſeculari

bus clericis in beneficiũ vonferat᷑ eri

am ſi de ↄſuerudine quã repꝛobamꝰ

enitus hoc fuerit obſeruatũ.niſiĩ il⸗
oꝛũ fnndatiõe ſecus conſtitutuʒ fue⸗

rit. ſeu per electionẽ ſit de rectoꝛe loc

hmõi pꝛouidenduũ Sed eop guberna
tioviris pꝛouidis idoneis ⁊ boni teſti

monij cõmitratur que ſciant velint?
valeant loca ipᷣa bona eoꝝ ac iura vti

liter regere.⁊ eoꝛũ pꝛouentus ⁊ reddi
tus in ꝑſonarũ vſum miſerabiliuʒ fi⸗

deliter diſpenſare.⁊ quos in vſus ali

os bona pᷣdicta cõuertere pꝛeſumptõ

veriſimilis non exiſtat.in quibus ſub

obteſtatione diuini iudicij illoꝛuʒ ad

quos dictoꝛum locoꝛum cõmiſſio pti
net conſcientias oneramus. ¶ AVlli

etiam quibus dictoꝛum locoꝛum gu⸗
bernatio ſeu adminiſtratio cõmittek.

adinſtar tutoꝛum ⁊ curatoꝛum iura⸗

mentũ pꝛeſtare ac de locoꝛum ipᷣoꝛuʒ

bonis inuentaria conficere ⁊ oꝛdina

rijs ſeu alijs quibus ſubſuntloca hu⸗

iuſmodi vel deputandis ab eis ãnis
ſingulis de adminiſtratione ſua tene
antur reddere rationẽ. ꝙ ſi ſecus a q
qᷓ; fuerit attentatumcollationeʒ pꝛo

uiſiouem ſeu oꝛdinationem ipſam caa

rere decernimus omni roboꝛe firmi⸗
tatis. ¶ Pꝛemiſſa vero ad hoſpita⸗
lia militarium oꝛdinũ aut religioſoꝝ
etiam alioꝛum extendi minime volu

lũna ⁊ pꝛobat᷑.C.de epi.au.l.de erea tioniby.

C. de cura.fur.li.fi.cũ ſi.tutoꝛ añt datur pupillo curatoꝛ adoleſcenti.⁊=

interdũ maioꝛi furioſo vel pꝛodigo vel bis ſimi.dat᷑ etiã bonis ⁊ ad can?

ſas ⁊ lites.de quibus omnib.in ſpe.de curatoꝛe.

lꝛ Juramentum. concoꝛ
14Pꝛeſtare. no. qꝛ de ſati

de here. c. i. F. poꝛro.
actione nil dicit.ad quã tamen tutoꝛes ⁊ cu

ratoꝛes tenent⁊᷑.niſi ſint reſtamentarij vel ex inquiſitione dati..de tut.
qui ſatis nõ de.l.in dubiũ.⁊.l.non omniũ.de curat.fu.l.fi.inſti.de ſatiſ.

tu.in pꝛin.⁊ ſic ſoli legittimi⁊ ſine inquiſitione dati ſatiſdant.⁊ ibi de ?
2 in ſpe. de iu. Feſi aũt. v. hoꝛũ.Cũ aũt iſti rectoꝛes ex inquiſitione deéturx

merito ſatiſdatione nõ oneronf.fa.C. de epi. ⁊ cle.oꝛphanotrophos. in

pꝛin. niſi pꝛopter vxoꝛẽ ⁊ filios ſuſpectus eſſet.xviij.di. de ſiracuſane.ſed

tali ſuſpecto cõmitti nõ debet. vt. S.

m Bonis mobilibo ⁊ imobiliby. de teſta. relatũ. .ff. de. · ſig. bonox.
n Inuentaria.que alias reꝑtoꝛia dicunt᷑.ff.de admi.tuto.tuto: gqᷣ reꝑ

toꝛiũ. ⁊? ad hoctutoꝛes ⁊ curatoꝛes tenent᷑. C. de admiitu.l.tutoꝛcs.ij ð
ccr. fur.l.fi· ⁊ foꝛmas diuerſoꝛũ inuentarioꝛũ.vide in ſpe.de inſtru.edi.
S.fi. ⁊ de his ibi.v.ſunt etiam. o/ Annis ſingulis.ꝑ hãc litterã vide

tur ꝙ etiã nõ petitã teneut᷑ offerre alias ſi terminus ſtatutus nõ eſſet. po

ne exẽplũ.S.e.comp.de teſt.c.vno.ſatis videret᷑ ſufficere ꝙ hoc facerz ci’i

reqᷣſitus eſſet, de iureiu.c.bꝛeui.fa.qð no.de ele. cupiẽtes.ꝭ.ſi vo iĩ.v. gl.

pꝙ Reddere. 3. . de epi. ⁊ cle. oꝛphanotrophꝰ. in fi.⁊ auc.de eccle. t.
pe. col. ix. vbi dicit᷑ tales ad rõnem reddendã nõ teneri. So.illð coꝛrectũ

p auc.poſterioꝛẽ.de ſanc.epi.S.economos.col.ix.ita ibi ſoluit gl. tu die

verius.pꝛimas leges nõ coꝛrectas ſed loquũtux de

ratiõe reddenda oꝛ

phanis vel pauperibus ad quã iſti nõ tenent᷑qð ſonat ibi tex. dicens ꝙ

nõ ſubiacẽt tutelariba vel curatoꝛijs rõibo. S. economꝰ. loquit᷑ expꝛeſſe ðᷣ
röõne reddenda epo ad quã tenent᷑ vt ibi ⁊ hic.ſed boc bic additur ꝙ ſin⸗
gulis annis ad hocteneantur. ðð .
q Attentatũ.ſ.qꝛ conferũtur in bñficiũ ſecularibus dericis vel perſo
nis non talibus vt dictũ eſt. s. n e
r Pꝛemiſſa. ſ.de ſuppletione oꝛdinarioꝝ.etiã quo
ferantur in beneficiũ de iuramento inuentario 2 ratione reddenda.

lia ſupꝛadicta

nos q ſolẽt ſuppoꝛtare pdic

ſta. reg. c.ij.

ad exempta ꝙ nõ cõ

„△+

5 Melitarif de ſancti Jobãnis hiero.ſancte marie theuconicoꝛum.
c ſtrenſium ⁊ ſimiliuꝛʒ. t Alioꝛũ.ſunt quedã religiones ſuꝑ hoſpi
talitate fundate vt cruciferoꝛũ.vel dato ꝙnõ ſint ad hoc fundate habẽt

tIñ hoſpitaliga. s Ceterum quarta pars. x Altare.talia hoſpi⸗

talia cũ eccleſia vel altari cimiterio vel alio iure ꝑꝛochiali v
e vet cimit. ure pꝛochiali vel que alias
ſint ꝑpetua ⁊ religioſa.crigi nõ poſſunt ſine auctoꝛitate dioceſani.alias

lumus.quoꝛum tñ hoſpitaliuʒ recto
ribus in ſancte obedientievirtute mã
gdamus vt in illis m ſuoꝛum oꝛdinũ
inſtituti ⁊ antiquas obſeruantias pꝛo

uidere pauperibo. ⁊ hoſpitalitateʒ de

bitam in illis tenere ꝓcurentad qð ꝑ

ſuperioꝛes eoꝛũ arta diſtrictione co⸗

gantur. ſtatutis autẽ conſuetudinibꝰ
quibuſſibet non obſtantibus in pᷣmii
ſis. ¶ Ceterũ noſtre intentionis exi

ſtit. ꝙ ſi qua ſint hoſpitalia altare vel
alraria cimiterium ab antiquo habẽ⸗

tia ⁊ pꝛeſbiteroscelebꝛantes ⁊ ſacra⸗

mBenta eccleſiaſtica pauꝑpibus mini⸗

ſtrantes. ſeu per parrochiales recto⸗
res conſueuerint in illis exercere pꝛe
miſſa antiqua conſuetudo feruetur qᷣ
ad exercenda miniſtranda ſniritua⸗
¶Ele. v.i Zc. vieñ.
De iurepamonatus.

cleſiam aliquã.qᷓ uis etiã
ag exemptoꝛũ pᷣſentatiõʒ
admitti conſuetudine non obſtanteꝰ

contraria phibet niſi pᷣſenratio de p⸗

uentibo eiuſdẽ eccleſie talis coꝛã dio
ceſano poꝛtio fuerit aſſignata. vnde

iura poſſit epᷣalis ſoluere⁊ ſuſtentatõ
nem habere congruã ſicut expedit ob

ſeruetur, ipam declarare .ac ei quedã
adijcere ↄſult a hmõi ſacri ocilij app⸗

bat õe puidim dioceſanis ſb obreſta
niõe diuini i udicij diſtricti ihibẽtes

ta. Tertio ibi.ad q

tñ quilibet domũ ſuã vł
pꝑtẽ domꝰ ad hoſpitalita
tẽ pauꝑm diſponerc poſ⸗
ſet.ſed tũc penitere poſſi
2 vide qð dixi.e.tit.ad
ſuꝑ.i.gl.⁊ qð no.hoſt.in
ſum.de regul.ꝭ.i.v.quid
de ruſtid. exqᷓ aũt hoſpi⸗
tale eſt locꝰ religioſus. ⁊
auctoꝛitate epi deputatꝰ
bene poſſunt talia ſibi ac
cedere.S.e,compi. de pꝛe
ben.ꝑ litteras.
V ¶ Parrochiales.ſ.in
quoꝝ ꝑꝛ ocbijs ↄſtructa
ſunt hoſpitalia ꝓ quibꝰ
facit ius cõe.de pᷣſcrip.ex
tranſmiſſa. ? ð reſti. ſpo.

„

ad decimas.li vi. ſtat᷑ ſiũ

cõ ſuctudini. icet ergo
hoſpitale ⁊ ipiꝰ familia⁊
pauꝑpes ibi degẽtes ſint
ð pꝛochia matricis eccie
tñ potuit pᷣſcriber̃ hoſpi
tale ꝙ ꝑ ꝓpꝛiũ ſacerdotẽ
illis ſpiritualia miniſtrẽ

tur.

a ¶ Supꝛadicta.cõcoꝛ·

Tonſtitutio que ad ec⸗ xxiiij. q.i.pudenda. de ele

cti. nihil eſt. in fi. 2 fac ·
de pꝛiui.c.i.in fi.

Tconſtitutõ In

U in quo erpedien⸗

tiam obſeruantie antiqͥ
iuris pꝛo conſtitutionis
cauſa ponit in ſecũda cõ
ſtitutio.ibi dioceſanis.

que tria facit. Pꝛimo ꝓ⸗

uidet circa aſſignationẽ
partis pꝛouentum eccle⸗
ſiarum faciendã pꝛelatis
vel vicarijs ipſarum per
patronos eccleſiaſticos
qui non ſolẽt ipſarũ one

ra ſuppoꝛtari.Secundo

ibi ſane.circa illoſ patro
ue.circa executionem ↄſti

tutionis dat poteſtatem dioceſanis ⁊ tollit obſtantia determinat opi⸗
niones de quibus dicam ſuper verbo deuoluatur. 2 hie vt ponitur cau⸗

ſatiue.ſic de ap.vt debitis.vbi dixi.

c ¶ onſtitutio.clementis.iiij.de pꝛeben.c.

..li. vi. que ſupplet conſtitu

tionẽ Alex. c.ti. de monachis.circa exemptos conſuetudinem ropꝛobã

dam.de qua ſequitur.

Mon ob. cõcoꝛ. de pᷣben. extirpãde. eg
tia onera ſuppoꝛtare. vt in pdictis iuribb. Erxp
litati ⁊ aiarũ ſaluti vt ibi. g & Declarare.hoc fa⸗-Sſane. bh d

abere. ⁊ reliqua in cũbẽ
Expedit. eccleſiarũ vti⸗

ijcere. adijcit circa foꝛmã inhibitionis. Itẽ de termino ſtatuendo.de pꝛe
ſentato inſtituẽdo.de aſſignatiõe pꝰ terminũ.ꝑ oꝛdinariũ facicẽ̃da.⁊ illò
qð habet᷑ in fi. i ¶ Dioceſanis.qͥd de inferioꝛiba ad qͥs ſpectat iſtitutõ
qð etiã pᷣt ð of.delẽ.ſupꝑ eo.de cle.pe.c.fi de pᷣbẽ.reſerẽte.s.c.cõpi.de pbẽ.
ſi de bñficio. So⸗inq;tũ põit hec decr.ius nouũ in illis nõ habet locum
als ſimpłr dixiſſʒ oꝛdinarijs.ſic.s.e.api.ð ſeqſ poſ.c.vnico.ð teſta.c.i.ð

9.pn. S.ti.ꝓxi.c.ij.pꝰ pnꝗj·ð pui.c.i.ð pe.⁊ re.c.i.⁊ tũc tales

2p̃ᷣbẽderet. ð of oꝛ.oꝛdiarij.ĩ pn.li.vi.⁊ qð ibi no.lec pᷣt negare qn ſerio
ſe dioceſanꝰ expꝛimar. cuʒ hoc ſit hic octies repetitũ.nec min gꝛ decr .8
mõachis.⁊ decr.i.li.vi.ð pᷣbẽ.ð dioceſanis etiã expᷣſſe loquũt᷑.ſic.s.e.cõ

pi.ð ſup.neg.pᷣ.c.vno.ð fo.ↄpe.qᷓ;uis.S.volumꝰ.ð vi.⁊ ho.cle.c.i.i pnc.

qð ibi dixi.iferioꝛ ̊pᷣlatꝰ hũjs inſtituere ad dioceſanũ recurret vt ter⸗
minũ ſtatuat ad aſſignatiõʒ facẽ pᷣn.hꝰ.c.q̃ ſi ñ fiat ꝑ ĩferioꝛẽ ad quẽ ſpe⸗

ctat admittet᷑ ĩſtitutꝰ.⁊ ꝑ dioceſanos tiet aſſigtõ ⁊ reliq̃ hͥ expᷣſſa.⁊ eſt ſi.

qð ð lr̃is ↄmẽdaticijs ſcpſi in pᷣdi.ð cr.ſi.ð cle.pegri.ſuꝑ.vl.gl. lꝛ r In
bibẽtes. h̊ addit foꝛtioꝛẽ expᷣſſionẽ inhibitõis.ſcpſerat eĩ Alex.dioccſão

ꝓuideret ꝙ nullũ ⁊c. Cle.iiij.ſtatuerat⁊ mã
fuari. h̊ Cle.v. ĩhibʒ diſtricte ſb obteſtatõe⁊c.
nem dioceſanus admittit pᷣſentatũ aſſignati

dauat ↄſtõʒ iuiolabilit᷑ ob
Sʒ qro qͥd ſi ↄ hãc ihibitõ
õe nõ facta videt᷑ ꝙ valeat.

de pᷣben dilectus. ij. de cõceſ. pben. ſi ſoli. in pꝛin. ⁊ fa. qð no.ð of. oꝛd. ro
mana.ad fi.li.vi.⁊.e.li.de immu.ec.decet ad fi.exqͥ nõ apponit᷑ decretuz
vt ibi ⁊ facit.de deſponſa .impu.ad ſoluendum in fi. Item cum hec pꝛin

cipaliter ſauoꝛẽ epi ⁊ inſtituẽdi reſpiciãt.vt.s.inpꝛin.pñt ſuo rendfdare

†

pꝛima exoꝛdium

De uirepatronatus.

„ VUel alias.puta pᷣmio vel timoꝛe.xiq.iij.qᷓ̃tuoꝛ. de re indi.cũ eterni.

fauoꝛi. de reg. ad apolkoliců. C. de legi. q fauoꝛe. faiff. de no. ope. nuͦ.. ¶

F. ⁊ poſt operis.z de ele

nquiſitione omiſſa que pꝛetermitti debeat ita nec bic valeat non pr
ſabae aſſignatione ac idem ·e.ti.c.fi · vbiomiſſio citationis viciat cõfir
mationt᷑. Item contra hoc.c.ti.cum dilectus. vbi non v

puida.li.vi.vbi nonvalet confirmatio facta illa

hic valeat non pᷣmiſ⸗
alet collatio pꝰ

inhibitionẽ legati.ld idẽ pᷣdic.decr.ſi ſoli.v. aut vbi inhibitio executo

ris ad cõpellendũ afficit
etiã ſine decreto.nã plus
opat᷑ expᷣſſa ĩhibitõ quaʒ

mandatũ vt ibi patet. ct

ſic rñdet᷑ad pꝛin.ipſius
decr. ⁊ decr.dilectus.i ⸗
riũ allegatas. Item non
ob. ꝙ hic nõ apponit᷑ de⸗

cretũ.quia ſufficit legiſla
toꝛẽ allqͥd ꝓhibuiſſe..
de legi. nõ dubiũ. de reg.

iuu.qᷣↄ. li.vi.cũ concoꝛd.

Nec eſt verũ ꝙ hoc verſe

tur ſolũ fauoꝛ inſtituen⸗

tis ⁊ inſtituti.ummo ver
ſatoꝛ fauoꝛ eccleſiaruz ?

ſalus animarũ vt patet
in decr.i.de pᷣben. ⁊ ſic re
nnunciare non potuerũt.
fa.qð dixi peſt Innocẽ.⁊
hoſt. ⁊ compoſt. de reſcp.
cũ dilecta.ſuꝑ iiij.glo.ꝑ
hoc videt᷑ ꝙ inſticutio vł

confirmatio non valeat
puto ꝙ cũ dioceſanꝰ nõ
recipiat poteſtatẽ confir

mãdi ab hac cõſtitutiõe.

ſed det cõſtitutio iuriſdi

tionẽ habenti certũ mo

dum ſine decreto ꝙ cõfir

matio hãc inhibitõem
factavaleat.⁊ ꝙ hoc ſit ð
mente colligo ꝑ verbum

pᷣcedens ſub obteſtatiõe
⁊c̃.Ffateoꝛ tñ ꝙpuniendꝰ

eſt faciẽs.vt in decr. ſi ſo

ne pꝛeſentatum aliquem per quãcun
q; perſonam eccleſiaſticam ius pꝛe⸗
ſentandi ad eccleſiã aliquaʒ habenteʒ
admittant niſi infra certũ terminum
competentẽ per dioceſanos ipſos pᷣ⸗
ſentatibus pꝛefigenduʒ ipſi pᷣſentato
fuerit coꝛam eis vtſcribitur congrua
de pꝛouentib, eccleſie poꝛtio aſngna⸗
ta quam ſi foꝛſan ijdem pꝛeſentantes
infra terminü ipſum aſſignare negle
xerint.ne factum eoꝛum noceat pꝛeſẽ

tato ſtatuimus vt extunc dioceſani

debeaut pꝛeſentatum niſi aliud cano
nicum obſiſtat admittere.⁊ in pena
pꝛeſentãtiũ ad dioceſanos ipſos po⸗
teſtas aſſignatiõis huiuſmodi deuol
uatur. Pꝛecipimus autem dioceſa⸗

nis eiſdem ſub ipſius obteſtatione di
uini iudicij ipſoꝛumq; conſcientias

oneramus ꝙp moderationem poꝛtio
nis ipſius debite faciant necodio vł
fauoꝛe vł alias in pluri vel minoꝛi cir
ca ulam ſcienter ercedant. Sane
in pꝛioꝛatuũ vel alioꝛum tam regula⸗
rium qᷓ; ſecularium locoꝛum eccleſijs

vi de here.c.i. a Uel mioꝛi.ↄcoꝛ.ð of.cuſ.c.i.⁊ qð ibi no.i.iij. gl.

b/¶ Sane. hic declarat pᷣdicxa omnia vt dicã. c & Obſeruent᷑. ex
eñni pñtati ⁊ ſubſtituti nõ ſuſtinẽt onera ſed ꝓcurationẽ cathedraticũ et

in quibus religioſi vel alij ad quos eo
rum redditus pertinere noſcũtur. pᷣ⸗

dicta conſueuerüt onera ſuppoꝛtare
pꝛemiſſa nullatinus obſeruenturxꝰ. ſʒ

onera omnia queeccleſiarum ipſarũ
edernie pꝛeſoiteris aut vicarijs incũ
ent. ſi dicta eis aſſignatio facta eſ-

ſet religioſi ⁊ alij ſupꝛadicti plene ſub
ire. acpꝛeſbiteros ſeu vicarios ipſos
decenter tractare necnon ſuſtẽtatio
nem eis pꝛeſtare ſufficientẽ ⁊ cõgru⸗
am teneantur. ¶ Ad que omnia in⸗

tegraliter ad implẽda.⁊ nichilomin
dad obſeruationẽ debitam aſſignatio
nis per dioceſanum in caſu alio vt pᷣ

mittitur faciẽde religioſos pꝛedictos

alios quoſſibet a dioceſanis eiſdeʒ ec
cleſiaſtica volumus cenſura compelli
non obſtantibus exemptõnibus aut
alijs quibuſſibet pꝛiuilegijs conſue⸗

tudinibus vel ſtatuta que circa pꝛe⸗

miſſa vel eoꝛum aliquid religioſis

ipſis aut alijs in nullo volu⸗

alia iura epᷣalia ⁊ hoſpitalitatis onera ⁊ his ſi.ſubeũt patroni nõ fiet aſ-
ſignatio pᷣdicta etiã ꝓ ſuſtentatione rectoꝛis vt ſequit᷑. Si ergo aliq̃ one

ra puta ꝓcuratõnũ ſube

unt patroni.reliqua ſub
ſit pᷣſbiter videt᷑ ꝙ aſſiẽtõ
fieri debeat ſufficiens ꝓ

his oneriby tm que ſbſit
pᷣſbiter.fa.de pᷣſcp.acce⸗
dẽtes.de ſta.mo.i ſinguł

de deci. tua. ij. puto eni hᷣ
eſſe de mẽte hoꝝ triũ.

aũt omnia ſubeaãt proni
aut oia pᷣſbiter.ſa. de cõ⸗
ſe. di. ij. ↄperimꝰ.ff. ð ad⸗

mi.tu.cũ querit᷑. Namg

ticulares exactio multa
habet incõmoda ff.fam.
her.l plãe fac. ff. de exer.
acti.l.ij.S.de cenſi.cũ in

ſtatia.⁊ hoc ꝓbat ſequss

littera.
d ¶Perpetuis. de cape.
mo.c.vno.li.vi.
e ¶́ VUicarijs. repete per

petuis de of.vica.ad hec

fE¶Subire. ceneãt qð ſe
quitur.

g decenter. hoc reſpi
Sonecete De vgrng

ne. honeſte ergo locabut
in ſede.de exceſ.pᷣla.c.i.ð

ma.⁊ obe.ſolite ⁊ hono⸗
rabit᷑ in eis ſacdotale of⸗

li.cũ cõcoꝛ.fa de iudeis
c.vno. Ad decr. puida rñdeo ꝙ ibi oꝛdinariꝰ recuꝑat iuriſditionẽ ꝑ cõ
ſtitutionẽ Grego.q;uis.e.tiiſed modificatã.ſi ergo modũ nõ ſeruet de/⸗
ficit iuriſdictiofa.ff. de trãac.cũ di.S.ſi pᷣtoꝛ.⁊ de re.eo.qui ſub tu. cu.
i.magis.S.ſi es alienũ.Ad decr.vl.e.ti.dico ꝙ ex vi decreti nõ valet ibi

confirmatio.qᷓ alias valuiſſet in decr.cũ dilectꝰ. ⁊ decr.ſi ſoli.v.aut era
mus alteri acquiſitũ pꝛo quo ſcribebat Lex nõ dubiũ loqᷣ? i his que hit
ꝑpetuam ꝓhibitionis cauſam.vt no.de ſpon. duoꝛũ tua. que hic ceſſat.

nam etiã poſt inſtitutionẽ aſſignatio fieri poteſt vt ſequit᷑. ⁊ ad hoc adde
quod dixi.S.e.compila.de ſequeſ.poſ.c.vno.vᷣ.a queae.
l Pꝛeſentatũ.inſtituendũ ad regimen eccleſie vel curã populi·
m Jus pꝛeſentandũ.nõ nudũ ſed vna cũ dñio tpaliũ.vt j·.5.ſane.aliaſ
nõ fiẽret aſſignatio iſta.qꝛ rector totũ haberet.ſuꝑ quo vide qð ſcripſi ð
pᷣben.de monachis.ſuꝑ fi.vl.glo. n ¶ Competentẽ.de ele.c.i.de app.
cũ ſit. Jo. o Coꝛam.vide qð ſub hac dictiõe no.ð ele.vt circa.li.vi
p MJoſum.a dioceſano ſtatutum.
Aꝗq floceat.ſa.de ele.publicato.⁊ ad ea que ibi ſcripſi.in.x.q.
r ¶ Extunc.i.lapſo termino.⁊ extremũ tꝑs deſignat.ff.ð cõdi.⁊ demõ.
l.ſqᷣ.in fi. o.r 8 Et in penã. nõ dicit ⁊ poſtea in penã.nec.s.ꝓrxi.di⸗
xit pꝛius debeãt.ꝑ quod dico ꝙ dũmodo lapſus ſit terminꝰ nõ attento
oꝛdine huius littere ſicut aſſignatio patronoꝛũ pᷣcedit inſtitutionẽ.ſic ⁊

dioceſani pꝛius poterũt aſſignare ⁊ poſtmodũ inſt ruere faciũt no.dere

ſcrip.cũ dilecta.in.iiij.glo.⁊ ſic illud extũc qð pᷣcedit determinat verbũ
debeant. ⁊.v.deuoluat᷑. Sed in quo eſt hec pena cũ nil videat᷑ referre.an

ꝑ ipos.an ꝑ epᷣm hoc fiat.exq̃ modꝰnõ excedit. So.aſſignabit ſoꝛte efus
tale pᷣdiũ qð ſibi tenere voluiſſet.ꝑditio ergo electionis ẽ hic pena.fa.de

pᷣben.ſi pluribo.in ſi.li.vi..ff.de le.ij.ſtatu liberũ.ꝭ.ſtichuʒ.⁊ eſt ſi ð ſup.
neg.pᷣ.c.vno.e.ↄpi. t Deuoluat᷑ Tan.gof ino.⁊ hoſ.dicebãt de pᷣb.
de mõachis. ꝙ ſi mõachi aſſignare nollẽt hãc poꝛtionem eps elapſis ſex
mẽſibo oꝛdinaret eccłiam.ꝑ decr.ſicut de ſup.neg.pᷣ.ſed Archi.in decr.i
de pᷣben. li. vi.dicit decr.ſicloquit᷑ in defectu pᷣſentatũ nõ in defectu pꝛo⸗

uentuũ.quare dixit epᷣm hoc caſu nõ poſie eccłiam oꝛdinare.ſed coget ils

los ad aſſignationẽ ſaciendã.hodie meliꝰ ꝓuiſuʒ eſt ꝑ hanclitteram.
vVO. Oneramꝰ.ↄcoꝛ S.de vo.c.fi.vhi cõcoꝛ. de hoc.s.ti.ꝓxi.c.vl.S.vt ãt

in fiꝗ· de here. c.i.poſt pꝛin.⁊ ꝑ hanclłr̃am ⁊ ea qͥ no.de reſccip.ſtatutũ.S.

aſſeſſoꝛẽ.li.vi.videt᷑ ꝙ ꝑ patronos vel pᷣſbiteros nõ poſſit epᷣo queſtio rᷣe
ferri.⁊ ꝙ ſi appellarẽt patroni dicẽtes ꝙ exceſſit.vel pᷣſbiter dicẽs ꝙ poꝛ

tio nõ ſufficit.epᷣs nõ deferret.fatcoꝛ tñ ꝙ ſuꝑioꝛ ad quẽ appellatũ ẽ emẽæ
daret.qð male factũ eſſet.s.de ap.paſtoꝛalis.in pꝛin. Idẽ puto cũ ante

lapſum termini eſt cõtẽtio inter patronos qui dicũt poꝛtionẽ antiquazʒ
vel auctã ꝑ ipſos ſufficere.⁊ eᷣm hoc neganenm.
x¶ Mogerationẽ᷑.i.moderatã taxationẽ.hoc dico qꝛ moderatiõis ver
bũ diminutõʒ ſapit. de v. ſig. c. fi. ⁊ eſt huic ſi.de ele cupiẽtes.pꝰpᷣn.li.vi.
yOOdio vel fauoꝛe.pꝛeſentati vel pꝛeſentantium

no. xri.q.l. c..de reſch. cũ adeo. i glo. ij. la Aqd obſeruationẽne po
txerũt ergo tollerevel minuere poꝛtionẽ ꝑ epᷣm aſſignatãa.fa.de pᷣbẽ:auari
Allo.cñ.ſ.rectoꝛ vel vicariꝰ ſuſtinet onera.⁊ infra tꝑs ꝑ dioceſanum
ſtatutũ aſſignatio ꝑ patronos facta nõ fuit. m onſuetudinibus.
n g1 Pꝛemiſla. i

r ficiũ.de here cũ ex iũcto
mus ſuffragari. 5.lz aũt. xcv. di. eſt.
Lures DIgem. b Pꝛeſtare. bic patʒ e
J etia ꝓ ſuſtentatõne recto
ris non fiet aſſignatio.

i Suffie ctẽ. vide qðᷣ
obſeruationẽ ns põ⸗

cõ coꝛ.vide. ecrnpr de eta.⁊ quali.vt hi qui.a
alijs ergo nõ ledunt᷑ puilegia.ſic.S.ti.i.c.vl.v.nullo. Jo.al.
res.ſe ſummat,.tria dicens.⁊ ꝑtes patẽt.quarũ pꝛima determi⸗
nat. no.xvi.q.vl.pie mẽtis.pleniꝰ.e.q.ſi plures.⁊.ę.ti.c.i.ꝑ que pʒ
ic repꝛobari opinionẽ que placere videbat᷑. Ala.Pug.Lau. Jo. Can.

Uin. Ber. ⁊ Gofſ.q̃ mihi etiã placebat.⁊ appꝛobat᷑ opi. Inno.⁊ hoſt.diꝰ
centiũ in pᷣdic.decr.c.i.ꝙ in iurepatronatꝰ ſucceſſio fit ꝑ ſtirpes nõ ꝑ ca

pita.cũ hoc eſſe debeat in mea deſcendẽti.inſti.de here.q ab inteſ.dece.j
⁊ quia placuit.vel ſic płes vni ſuccadẽtes loco vnius habean:᷑.ff.de cõd.

⁊ demõ.cui fundus.⁊ dicebat Inno.hãc eqͥtatẽ pᷣferendã ſubtilitati ꝛie

ff. ad.l.acqͥl.ita vulneratus.in fi.ff.de inſti.l.ichis cõcoꝛ.Rof.bñuen.in
libello ſuo.e.ti.ꝭ.nũc de vltio pꝛimi.cõtra.Ad qð inducebat Uin.ꝙ pa
troni veniũt ad ſucceſſionẽ liberti ꝑ capita nõ ꝑ ſtirpes.inſti.de ſu Al
ber.S.ſed noſtra.alias incipit multis.fa.ad hoc quia ſtipulationes indi
uidue nõ diuidunt᷑ inter heredes.ff. de vᷣ ob.li.ij.⁊.l.e..cato⁊.l.ſtipula

tiones nõ diuidunt᷑. Archi.in pᷣdi.c.ſi plures cõcoꝛdare voluit opinio⸗

nes dicens opinionẽ Inno.eſſe verã in his qui ex diuerſis cauſis ſũt pa
troni.⁊ ita ponebat Rof.vt ſi vnus ex fundo alter ex dote.Omnes eniʒ

ab altero deſcendentes loco vnius babentur.quando vero vnicus fuit

patronus.tunc locũ habeat opinio contraria.vt ſic inſpiciamus initiũ

Sed łʒ hoc aliquantulũ mulceat aures. cui nec videtur hec dec. obſtare
que ponit plures patronos ⁊ vnum ex pluribus non vnum ſolum.tam
non video rationem quare aliud in duobus patronis ex diuerſa cauſa
qᷓ; ex eudem.vt ſi duo dederint dotem. Item nec video quare magis ingꝰ
ſpiciamus ſtirpem pꝛimo gradu q; ſecundo vel vlterioꝛibus.cum igitur·

in hoc omnes concoꝛdent ꝙ hoc ius eſt ſimplex ⁊ indiuiſibile.tem con
coꝛdent ꝙ in heredes ex inequalibus partibus equaliter tranſit. licꝭ foꝛ

ſan vt dicebat Innocen. Pinguioꝛ ſit vnx illius qui plus habet in· bere⸗
ditate Item cum omnes concoꝛdent eum qui aliquid in dote poſuit ita
potronum eſſe ſicut eum qui plus poſuit.⁊ de his omnibus ſcripſi.eo.

tit.c.i.Mihi placebat opi.hic repꝛobata que lieet in parte haberet con
trariam equitatẽ.tamen expediens mihi videbatur eccleſijs.vt ſicut pa
tronis per capita debetur ius pꝛocefſionis.ius alimentoꝛum ⁊ ius de⸗
fenſionis.ita per capita debeatur ius pꝛeſentationis ſcilicet vt quot ſũt
capita patronroũ tot ſunt ſuffragia vocum ⁊ non plura.ad doc facit. e.

ti.c.iij.quod loquitur etiam de heredibus fundatoꝛum in plurali.et ta⸗

men dielt pꝛeficiendum illũ qui plurimoꝝ appꝛobat᷑ aſſenſu. Et nõ ble⸗
dixi.vt.ſ.ſi patronus ſit beres cõpatroni ſolam vnam vocẽ habeat cut

—.— — — — —— —— fr

— w☛r ☛ —☛

rr

2 2 -& —.— ☛ —

doſl
Ulitn
opl⸗
lrqy
atre
opat
quie
npein
nite
Getbb
itri
etüj

Folium XxXXI.

contrariũ innnie hec lta.vt.ſſi ſit de beredibus triũ patronoꝛũ in tribo
vocibus ꝑtẽ habeat. vel ſi ſolꝰ eſſet heres triũ habeat tres voces.fa.ð re
iudi.cũ olim.⁊ et opinione hic appꝛobata timeo ꝙ naſcentur inextrica⸗
biles queſtiones. Pone ꝙ. a.patronus cuius heredes baberi debent pꝛo
vna voce.habuit tres filios quoꝛũ pꝛimꝰ.b.nomine habuit duos filios
ſecũdus.c.nomine habuit quatuoꝛ.tertius.d.nomine babuit ſex.q̊ iure
iſti omnes habẽt vnã vo
cem eodẽ iure habẽt duo 5
de uind oand ab vno er attonis ecleſie telie be⸗
am ſex filij. d. aliñ tertteů. redes vocẽ dũtaxat vnius babebunt
Si ergo ad apiendũ itel inpſentatione r ectoꝛis et vt facilius
lecrũ dicendoꝛũ hancvo ꝓuideatur eccleſijs nõ inconueniens

cem reducamus ad vnũ Inſag i
as. I,ad. rij. vncias. ? ſ reputamus patronos ipſos interſe
ciamus ꝙ que libʒ vncia poſſe libere conuenire. de rectoꝛeab
Pece ſibanon grol. eis alternis vicibus pꝛeſentando qu⸗
1 0 valea deypi 3 ſej
xij bononi. puos quelib; bus etiam ex eadẽ cauſa permitrim“

ſtirps habebit quattuoꝛ Vt plures ad vacantẽ ecc eſiã poſſint
vncias. Quid erit ergo ſi eo modo pꝛeſentare perſonas ꝙ vna
vnus ex duobo tres ex q̃ᷓ
tuoꝛ duo ⁊ tres pñtãt ti⸗
tium ⁊ reliqui.ſ.vnꝰ ex

duobus vnus ex quatuoꝛ ⁊ quatuoꝛ ex ſex pᷣſentant ſe um de numero ꝑ

ſonarũ patet.de vncis etiã patet.qꝛ pñtatoꝛes titij habẽt ſexvncias ⁊ q̃t
tuoꝛ denarios.pᷣſentatoꝛes ſey habẽt.v.vncias ⁊ octo ðᷣnarios ſed expii
ca ſtirpẽ.Itẽ deſcendẽdo ad tertiũ gradũ.ſi vnꝰ ex illis duobo filijs.b.ha
beat ſolũ vnũ filiũ qͥ clericus eſt.alter octo quoꝛũ duo etiã ſunt clerici.il
le ſolus habebit duas vncias.⁊ illiocto.diuidẽt alias duas. ⁊ ſic qlibet
ex illis octo habebit tres denarios.Itẽ ſi quilibet ex quatuoꝛ filjs.c.ha
buit filios.pꝛimꝰ quatuoꝛ quoꝝ vnꝰ clericꝰ.ſcðᷣus tres qrũ duo clerici
tertiꝰ duos clericos.q̃rtꝰ vnũ.q̃tuoꝛ filij ᷣᷣmi hñt vnciã.⁊ ſic qlibet tres
denarios.tres filij ſecũdivnciã.⁊ ſic qlibet qᷓ̃tuoꝛ denarios.duo filij ter
tij vnciã aliam.⁊ ſic qͥlibet ſex denarios.⁊ ſolꝰ filiꝰ quarti habet integrã

vnciã. Itẽ ſi ex tertia ſtirpe.ſ.ex ſex filijs.d.qͥlibet habet ſilios.pone quili

bet ex tribus duos ⁊ ſic ſex.quoꝛũ vnꝰ ſolus eſt cłicꝰ ⁊ qilibet ex alijs tri⸗
bus quatuoꝛ.⁊ ſic duodeci.qrũ octo ſunt cłici qlibet ex parẽtibꝰhabebit
octo denarios.qͥlibet ergo ex duob filijs pꝛimoꝛũ triũ hababit quattu
oꝛ denarios.⁊ quilibet ex quatuoꝛ filijs ſecundoꝛũ habebit duos dena⸗
rios. Habemus ergo ſᷣm pꝛedicta triginta ſeptẽ pꝛonepotes ex duodecĩ

nepotibus natis ex tribus filijs patroni.finge ꝙ vacat escleſia ⁊ iſti tri⸗

ginta ſeptẽ diſcoꝛdant.viginti laici ex eis pĩñtant vnũ decẽ ⁊ ſeptẽ quos
dixi clericos aliũ tu qui dicis ꝑ ſtirpes deberi voces patronoꝛuʒ extrica
michi caſum iſtũ quo iure etenĩ põderas ſtirpẽ in pꝛimo gradu. eo iure

⁊ in vlterioꝛibus vt pꝛedixi in vncijs bene pòt explicari.qꝛ ꝑs cłicoꝝ ba
det ſex vncias ⁊ vnuʒ denariũ.ꝑs laicoꝝ ſex vncias minus vno denario
Adhuc foꝛtioꝛ intricatio.vbi ponis aliũ cõpatronũ babuiſſe totidẽ deſ

cendentes quoꝝ aliqui concoꝛdant cum cłicis pꝛedictis.alij cum laicis
Et ſcias ꝙ ſi in pꝛedicto computo fuiſſeʒ vltra ternariũ vſus impari nn
mero. vt.v. vij.vel.ix.adhuc foꝛtioꝛ eſſet intricatio. Item ſi eſt intricatõ
tantaſin pꝛonepotibo q;to amplioꝛ in filijs pꝛonepotum vł vlterioꝛibo.
quod eſt dicere ſi hec intricatio eſt in tertio gradu qᷓ;to maioꝛ in querto
quinto ⁊ vlterioꝛibo.Item ſi intricatõ eſt in caſu ſic explicite ⁊ certitudi

naliter poſito.qᷓ;to maioꝛ in eo ꝑ ꝓbatõnes certificando pꝛo tanto terre

oꝛ de hac appꝛobatione. Nec ſic terreoꝛ de eo qð ſcripſi poſt Inno.⁊ bo
ſtien. de elec ſcriptũ.ſuꝑ verbo pᷣpoſiti.vbi dico ꝙ pꝛelatꝰ poſſet bahere

tertiã electõnis caplłm tertiã.clerus tertiũ qꝛ fateoꝛ vt ibi ſcripſi ꝙ poſj

ſet eſſe intricatio in calculo non tñ tanta vt hic.⁊ hoc ꝓpter ſucceſſiuas
ſtirpes. Decebat ergo gof.e.ti.c.i.ꝙ conſuetudo ꝑ quam in quibuſdam ꝑ
tibꝰ vt neapoli iuriſpatronatus diuiditur ꝑ vncias poſſet excuſari vt fi⸗
at diuiſio non reſpectu iuriſpatronatus quod eſt indiuiſibile.ſed reſpe⸗
ctu poꝛtionũ pſᷣm quas heredes ſucceſſerunt patroni vni vł pluribus. et

non reſpectu poꝛtionũ quas cõtulerunt edificando vł dotando.⁊ poteſt

eſſe vtilitas harũ diuiſionum vt eccleſia in alendo ⁊ in honoꝛibb magios

teneat᷑ ei a quo plꝰ receꝑit.ſed actus pᷣſentandi cõmunis ſit omnibus.

Poſſet etiã circa gratificatõnem que aliqñ facienda eſt.e.ti.cũ aũt. vox
illius non ferri qui plꝰ contulit.⁊ hoc dubiũ michi placebat.ſed vt dixi
opi.hic appꝛobata pꝛo qua facit de reſcb.paſtoꝛalis.in pꝛin.de teſti.licʒ
ex quadã ibi nõ vtiq; vno ⁊c̃. in tanto habet etatem quia abſurdũ erat
patronũ inſtituendo.x.heredes.foꝛſan adhũc finẽ.vt defraudare poſſet
cõpatronũ actu pñtandi.quod etiã ſi iſti haberẽt decẽ voces ⁊ ille vnaʒ
⁊ quia hoc ita poſſet cõtingere in ſecũdo gradu tertio ⁊ vlterioꝛibi ſicut
in pꝛimo nõ videtur habere rationẽ opi.Archi.⁊ ꝓpter banc fraudem vł

iniqtatẽ multotiens cogitauerã ꝙ bonũ eſſet ſtatuere ꝙ extantibo deſcẽs

dẽtibꝰheredibꝰſanguinis ex aliquo patronoꝛũ ius iſtud non poſſet trãſ
mitti extraneos. In heredes vero ſangurnis trãſiret ꝑ cauita etia 584
actũ pᷣſentationis.⁊ tũc non cõquerat᷑ patronus de cõpatrono ſed ð ðᷣo
creante ſi plures deſcendentes pᷣbuit cõpatrono qᷓ; ſibi. Deſicientibi vᷣo

cõpatronis tũc patronꝰ deſcendentes nõ habens poſſet tranſmittere in

extraneos quib etiam ſuccederent ſoli deſcendentes ſanguinis ⁊ ꝑ capi
ta. Et foꝛſan nõ eſſet abſurdũ ſtatuere ꝙ nullo caſu in extrancos.ideſt nõ
deſcendẽtes poſſet tranſmitti.vt ſic faciliꝰ liberarent᷑ eccłie ab hoc iure.
fa. de deci.pꝛohibemꝰ.⁊.c.fi.
oPlures.quoxcũq; cũ ſit eadem ratio.ſed ad minns dnos compꝛe⸗
bendit.de re.iu.pluralis.li:vi:cũ concoꝛ:⁊ dic ꝙ plures etiã ſingłares.

=M

in collegſatis enim minꝰ eſt dubium. de his que fiüt a pla. c. ea noſcitur

magnaglo. ð
¶ Eccleſie. pbabemꝰ patronos libertoꝛum ⁊ patronos cauſarum. deq;
bus dixi. e. ti. ſuper rubꝛica. HDWM ð’
r Relicti. licet verbum relicti ad viui tabulas non pertineat.ff. de ta
bn. exhi.liad ſi.facit ð fo
ro ornpe.con en⸗
r of ie oS tamen puto ſi intervino
gcdacugenmm valeat anitr⸗ tranſferat vendendo plu
Llemens. v. in concilio vien. nibus vniuerſitatem vel
De cenſibus exa us et po permurando cum pluri⸗
nibus. hzus de giurwus donã/
Vm ſitnatureconſonuz rengr veno. e di aum ie⸗
illos nõ recuſare onera qᷓ culum. Donationem ta
rerũ ↄmoda cõplectũtur, men nan pplle ſaecere .
bac in ꝑppetuũ valitura cõ varis iine coſen iu epiſco
ſterijs ⁊ eccleſijs q̃ ad eos qcq; ſunt s & Heredes.ſui vel ex⸗
sä tranei cum non diſtin/
nat. decret. xvleq. vij 1 co⸗
ſiderandum.et dixi:e.ti.

p. Ab vno. ergo ſecus ſi plures a pluribo vel vnus a pluribo vt dixi in

cum ſeculum.
t ¶ Rectoꝛis.⁊ clerici cum cadem ſit ratio.eſt tamen in hoc opi.an pa⸗
tronus pᷣſentet clericum.tene tamen quod no.e.ti.poſtulaſti.
V /Et vt.circa hunc.v.erat triplex opi.Pꝛima ꝙ hoc fieri poſſet. Se

cunda ꝙ non poſſet.Tertia ꝙ poſſet de auctoꝛitate epiſcopi alias non.

hic repꝛobatur ſecunda quam tenebat Inno.e.ti.c.i.⁊ tertia quam ipſe

idem tenebat.e.ti.querimoniam.⁊ appꝛobat pꝛimam quã tenebat ber.
e.ti. c.i.in fi.i.glo.⁊ apertiꝰ ibi Tan.quod placebat Uin. Phil.⁊ Goff.

inducebant.l.quotiens.ff.vſufru.⁊.ff.de ſerui.via.in fi.ad idem.ff. con

diuidundo.l.condiuidundo.s.cum de vſufru.
XAO facilius optarem hanc rationem ponderatam fuiſſe.s.pxi.rñ.
Patronos omnes fa.quod no.de ele.quia pꝛopter.vᷣvel ſaltem.ali
as in re communi ⁊c̃.de re.iu.in re comunuli.vi.
34 LTibere ideſt ſine ſuperioꝛis auctoꝛitate. ⁊ ſic ĩpꝛobat quod no. In⸗/
no.in decre.querimoniam. Item dic libere etiam ſi non vacet eccleſia.
fa.de dona.conſultationibus.sõ.e.compi.de re.ec.non alie.ſi vna. hoc ꝓ
bat plurale alcernis vicibo.certum eſt enim ꝙ vna vice non cõcurrit du
plex vacatio.non ob.de conceſ.pꝛeben.c.fi.quia illud fiebat in fraudem
vacature.hoc autem fit ad tollendam diſcoꝛdiam ⁊ ad facilioꝛem pꝛoui
ſionem eccleſie ⁊ eadem ratione videretur patronos plurimum eccleſia
rum poſſe inter ſe diuidere.ſcilicet vt vnus ſit patronus in vna ⁊ aliꝰ in
alia.vt no.Uincen.e.ti.⁊.c.ex inſinuatione.Sed contra.ff. fami.herc.l.
quedam. ff. de ali.le.l.iij.fhde iurepa.lefi.per que patet patronatum libᷣ
toꝛum inter patronos diuidi non poſſe licet alimentoꝛum pꝛeſtationes
diuidere poſſint. Sed dici poſſet ꝙ foꝛtiꝰ eſt iuſpatronatꝰ libertoꝝ quã
eccleſiarum.vnde illud non alienatur. iſtud ſic illud trãſit in ſuos etiaʒ
non beredes.ff. de iurepatronatus.filij.ᷣff.de li.le.aurelio.S.cayus.iſtud
non vt ſcripſi poſt. Innocen.e.ti.cum ſeculum.Item vt ibi no.permuta
tur patronus cum patronatu quare ergo pars patronatus vnius eccle

ſie cum parte quam habet compatronus in alia non poterit permutari

vt quod iuris.de toto.⁊.c.de of.dele.paſtoꝛalis.ꝭi.ff de rei vendit. que
de tota.

a Alternis vicibus.ideſt ꝙ vnius pꝛima vice qua occurret vacato al
ter ſecunda.alter tertia.has etiam viciſſitudines quandoq; ſeruant ſin

gulares perſone collegioꝛum in collationibus ſpectantibus ad collegia
de pꝛeben.c.vl.li.vDl. B .B
b Quibus etiam.tertium dictum inducens ius nouum ⁊ equiſſimũ.

quod intelligo de laicis vtꝗ· dicam.

c Eadem cauſa.facilioris pꝛouiſionis eccleſiarum.
d Permittimus.olim ergo hoc non licebat.bene enim poterat laicꝰ
pꝛeſentato vno alium pꝛeſentare.e.ti.quod autem.⁊.c.cum autem.⁊ po
tioꝛ erat conditio inſtituto ab epiſcopo vt ibi.videbatur tamen epiſco⸗
pus pꝛimo teneri quod intellige vt dixi:.e.ti.paſtoꝛalis. Si ergo licebat
ſic ſucceſſiue accumulare. honeſtum eſt vt liceat etiam ſic pꝛeſentare.
e Plures.quotcunq;.vt dixi in pꝛin.c. W
fPꝛeſentare.ſimul vel ſucceſſiue.licet enim olim cum laicus pꝛeſenta
bat ſecundum daretur optio epiſcopo.ipſe tamen laicus inſtabat pꝛo ſe
cundo.modo vero poteſt relinquere hic epiſcopi optioni.⁊ ſic no.ꝙ licet
electiones non poſſint fieri alternatiue.de elec.c.ij.li.vi.pꝛeſentationes
ſic vt bic.quod de laicis intelligo vel clericis pꝛeſentantibus ex patrimo
nio in quibus locum habebat quod.s.dixi.
. ¶ Perſonas.etiã in mioꝛib cõſtitutas.qð dic vt ð inſti.c.ij.li.vi.io.ã
b Per epiſcopum.yel alium inſtruentem.cum eadem ſit ratio.

„

gioſi ſubire tenent᷑ onera que incũ bebãt eccleſijs ꝑ eos

VUm ſit. religioſi tenent onera que incũ bel
(Jaene⸗ hoc conciliũ acquiſitis niſi pꝛiuilegio exẽptione vel alia iuſta

conſa iuuent᷑.que pꝛiuilegiavel exemptiones non iuuant ineccleſijs poſt
cõciliũ acquirẽdis.ſcðᷣa ibi pꝛiuilegia. lꝛ MNature.ſumptum de re⸗
gula foꝛmata ꝑ modũ cõuerſum. ff. de re.in.ſᷣm naturã.⁊ vide de re.iur.
qͥ ſentit.li.vi.⁊ dicit lex ꝙ nõ eſt ferẽdus qui lucrum amplectitur ⁊c. C.
de cadn.tol.l.vna..pꝛo ſecundo.in fi.
l¶ Religioſi.in alijs ergo locum nõ habet inq;tum inducit ius nouuʒ
in li li⸗. compe.de deci.c.i.de teſta. c.i.

„

De cenſibus exaction.⁊ pꝛocuratio.

a ¶ Segularibus. de quibus in regula benedicti.xxxix.c.
b· Inuitis.nõ erat ergo dicẽda elemoſina q de rapina fiebat.i:q.i.non SS
eſt putãda. ferris. vide qð no.e.ti.exigit.in glo.ij.li.iH. D
d Officij.ð id.e.ti.romana.ꝭ. ꝓcuratiões.li.vi. e Cõpoſitiõcs.
coõpoſitio ꝑ quã tollat pcuratio debita viſitãti non valet.ſicut eni viſita
tio ꝑ copoſitõem tolli nõ poſſet.ita nec ꝓcuratio q debet᷑ iure annexiõis.

mi Ti o. vt donatione. de dona conſultationib pmutatione. de fe
rũ el efnones vel pſeriptione § iurepa. cura titulo vero empre
nis haberi nõ poteſt. de ſimo querelꝗ. de iurepa. de iure. an trãſeat ca
ynluerſitate ſcripſi. erti. ex iis. titulꝰ etia ediſicationis vel fundationis

adaptatur buic caſui. . NN
n r Segle apoſtolice. de iureiur. ego enim. de cenſi. cum inſton tia⸗·

o Epiſcopa lia.ð quib

de of/ oꝛ/ cõ querẽte. S. ti⸗
i.c.i.⁊ vides ꝙ ꝓeuratio

legatoꝝ ⁊ iura epalia po
nuntur vt diuerſa. ꝑ qð

patet. ꝙꝗ ex pacto tenent
ad iura epᷣalia nõ ꝑ id te⸗
nent᷑ ad ꝓcuratõem pꝛe⸗
p ¶Solita. vł ex impo
ſitiõe facta tꝑe fundatio
nis.xviij.q.ij.eleutheriꝰ
u.t. Bro. iurepa.pᷣterea
ij. vel ex antiquo vſu.ð hᷣ
ec.ti.ꝑuenit.vel qꝛ res ali
qua babẽs onꝰ annexuʒ

puenit ad eccleſiõ in quã

trãſiuit cũ ſuo onere.xvi

q.i.cũ qͥs laicꝰ.ð ð ci.pa

ſtoꝛalis. de pig. ex lis.ff.
de cõtrah.emp. alienatõ
q Pꝛiuilegio. pᷣ iuuat
quo ad omnia pꝛedicta.
r ¶ Exemptione.ſi itelli
as ab epali iuriſdictiõe
oc nõ iuuat quo ad pꝛo
curatiões legatoꝝ ſedis
aplice ad q̃s exẽpti tenẽt
nõ ob. e.ti. cũ inſtantia.
qð exponas vt ibi dixi 2
illas etiã nõ valet pᷣſcptõ
de pᷣſcrip.accedẽtes.
. Leglttima. puta cõ
poſitiõe · .c. ꝓxi.vᷣ. nec cõ
poſitiõis. qð intellige q́

ad illa in qͥbo valeret cõo/

poſitio.ð B.e.ti.cũ vene⸗
xabilis.vł res iudicata.
de re iu. cũ inter. ⁊ no. ð

pᷣſcrip.cũ ex officij.invl.

lo. Pꝛeſcriptõ no videt᷑
bie adaptari.cuʒ loquat᷑
tex.ð his q pᷣſtari ſolebãt
noua vero pᷣſcriptio poſt
acqᷣſitõem iũllaꝝ bñ poſſʒ
adaptari in his iuribus
q̃ ſunt Zcrcbilig de p
ſcrip.ð q̃rta. Sed nũqͥd
erit legittia cã ſi dicat᷑ in
debita fuiſſe. Soł. puto

de mẽete conſtõis ꝙ pᷣci⸗

piens in poſſeſſione ðfen

dat᷑ donec ꝓbet᷑ indebitũ

e.t.puenit.fa.ð elec.que⸗
relã ad fi.⁊ qð ibi no. de
offi.oꝛ.duo ſimul. in.iij.
gloſa.
C Exẽptiones hmõi ĩ⸗
telligo generales vel a pᷣ
dictis iuribo.

titulo deuoluta. pꝛocuratõis legato

rum ſedis apoſtolice aciura epalia 2
alia pꝛeſtari pꝛo ipſis anteq; ad eos

