patere: ⁊ ita deferre citatis valeãtacarcet citatos poſt
terminũ lapſum. qm cõſiderata locoꝝ diſtantia volumꝰ
cirationib ipſis competentẽ apponi, ſicut ſi eos pſonalit
appꝛehendiſſent. nõ ob.aliquibo pꝛiuilegijs indulgẽtijs
⁊ litteris aplicis generalibus aut ſpecialibo quibuſcũq;
perſonis põtificali impperiali regali vl alia eccleſiaſtica
ſeu mũdana dignitate pditis:alijſq; inferioꝛibus eccle⸗
ſijs monaſterijs loc collegijs ⁊ vniuerſitatibo in quacũ⸗
q; foꝛma verboꝝ cõceſſis per que taliũ cicationũ effect
poſſit qolibet impediri eriã ſi deipſis ⁊ eoꝑ totis teno
ribus de verbo ad verbũ.aut depꝛopꝛijs noibus perſo⸗

narũ monaſterioꝝ ecdeſiarum locoꝑ illox quibus conce
dunt᷑ vel eoꝝ oꝛdinibus aut dignitatibo opoꝛteat in no⸗

* * .

Depꝛebendis ? dignitatibus.

Eie lutgiaden mention.
MOhannes eps ſeruus ſeruop dei ad

religioſoꝝꝑ qᷓ; ſeculariũ ambitio:que ſemꝑpłꝰ

ambiẽs ed magis fit inſatiabilis quo ſibi ampli inqul⸗

get. ⁊ impꝛobitas iĩpoꝛtuna petentiũ a nobis ⁊ pᷣdeceſſo⸗

rib noſtris ro.pon.nõ tam obtinuiſſe qᷓ; extoꝛſiſſe plerũ
q; noſcit᷑⁊ vn interdũ etiãad vnũ beneficiu eccleſiaſti⸗
cũ minidoneus in diuerſis ecdeſijs nedu vicinis ſed ab
inuicè longe diſtantib.ĩmo nõnũq; in diuerſoꝝ regno⸗
rũ partibus ſituatis plures q; duas aut tres vl plures
eti dignitates ꝑſonatus officia:ſeu pꝛioꝛat aut diuerſa
bñficia eccleſiaſtica curam animarũ habentia poſſit di⸗
ſpenſatiue.cũ als nõ liceret de iure cõi recipereac ſil lici
te retinexe. Vñ inter cetera incõuenientia ſubſcripta ſe⸗
quunt᷑ ꝙ interdum videlicʒ vnus qui vnicũ q;uis mo
dicum vix officium impletur ſufficeret plurimoꝛum ſi⸗
bi vendicat ſtipendia.que mult litrerans viris vite pu⸗
ritate acteſtimonio bone fame pollentibꝰ qui mendicãt
poſſint abunde ſufficere equa diſtriburiõe collata. habẽ⸗
tibus ipſa parat᷑ vagandi mareria diuin cultus minuit
hoſpitalitas in ipſis bñficijs debita nõ ſeruat᷑. ⁊ dũ non
ſunt ſui in vnaquaq; regione rectoꝛes eccleſiar detrahi
tur cõmodis ⁊ honoꝛi.q carentes defenſionũ auxilio in
iuriba ſuis ⁊ libertatibꝰ multiplicit᷑ collabunt.ruinis pa
tent edificia nobilia.que magnificentia extruxerat deceſ
ſoꝝ ⁊ quod amariꝰẽ dolendu aĩarum cura negligit᷑ ac vi
cioꝝ ſentibus fometum periculoſe pꝛebet᷑. Nos itaq; tot
malis tatiſq; diſcriminibs occurrere cupiẽtes oẽs ⁊ ſin⸗
gulas diſpenſatiões ſuꝑ receptiõe ⁊ retentioneplurium
dignitatũ ꝑpſonatuũ adminiſtrationũ officioꝝ pꝛioꝛatuũ
aut beneficioꝝ quib cura aĩarũ ſit annexa ſub quacũq;

foꝛma vel expꝛeſſiõe verboꝝa nobis vel dictis pꝛe.n.cui

cũq; ꝑſone cõceſſas. ¶Cardinalibus tñ ſancte ro. ec.q
circa nos vniuerſali ecdeſie ſeruiẽdo ſingularum ecclia⸗

rum cõmoditatibus ſe ĩpendunt. ac regũ filijs qui tpter

7

ſublimitatẽ eoꝑ ⁊ generis claritatẽ ſunt potioꝛi pꝛonati
ua ⁊ gra extollendi dũta tẽ ſunt potioꝛi pꝛogati⸗
ua ⁊ gea extollendi dũtaxat exceptis deliberatis
B cum fratribo noſtris babitn dil õ

un rattn noltns iligenti de ipſ.
⁊ ex certa ntᷣa ſcientia in forma ſubſeripta i n oril i
moderãdas ꝙper moderationẽnr̃am effrenatam circa
eaſdẽ perſonas taliu beneſficioꝝ multitudinẽrefrenemꝰ
ipſich lher ates ſrucru diſpenſationuͦ hmoitalit no fru
rent. V Statuim itaq; ⁊ de fratrũ ipſoꝑ conſilio oꝛ⸗
dinamus. pobtinẽtes nücex diſpenſaroe legittimaplu

ralitate hmõi dignitatũ perſonatuũ officioꝑ aut pꝛioꝛa⸗

tuũ ſeu bñficiox que als abſq; diſpenſatiõe obtinere ne⸗
quibãt.vnũ tm̃ ex dignitatibꝰperſonatibo pꝛioꝛatibo ofli

cijs eccleijs vel beneficijs hmõi quibus iminet aĩaꝑ cu⸗

ra cũ dignitate ꝑſonatu vel officio pꝛioꝛatu ecclia vel bñ

ficio ſine cura que haberi maluerint pᷣt iſpéſatiõis
ecan qaeſaben, extu diſpẽſatiõis
ſufficientis circa id eiſdẽ indulte poſſint licire etinereg
tñ teneant᷑ eligere infra menſem numerãdũ a tpe noticie

ↄſtõnis iſtius.ceteris bñficijs cuʒ cura velſinecura qui
ipſiꝰ diſpenſationis pᷣtextu tenebãt.⁊ que als non pote⸗
rãt de inre abſq; diſpenſatiõe licite retinere q̃ nos exnũc
vacare decernimꝰ.coꝛã oꝛdinarijs ſub teſtimonio publi⸗
co infra idẽtemp verbaliter ⁊ realiter cum eſfectu dimiſ
ſis abſq; eo ꝙ ad illa nũq; ſine noua collatiõe ab eoqͥ fa⸗
cere poterit facienda redire aut eox adminiſtratiõi ſe im

miſcere pᷣſumãt.alioqͥn tam his q;ᷓ alijs oibus bñficijs q̃

virtute huiuſmodi nte moderanonis retinere poterant
vt pꝛefertur ſint ipſo iure pꝛiuati ⁊ pꝛoꝛſus inabiles ad

ſimilia beneficia obtinenda. Per hoc autẽhis qui digni

tates perſonat vel officia aut alia beneficia curà anima⸗
rũ habentia ex diſpenſatiõeque ius tribuat iuxta nr̃am

mogerationẽ pꝛeſcriptã obtinẽt ⁊ alia ſilia beneficia que

Nftuã rei memoꝛiã. Execrabilis quoꝛundãtam

noſtroꝑ vel eoꝛundẽ pꝛedeceſſoꝝ auctoꝛitate litterarum
expectãt cũ quibus ẽ vt illa cũ vocauerit recipe ⁊ vna cũ
obtent licite retinere valeant diſpenſatũ.nolum dero
gari.qͥn ea dũ vacabũt infra dicti tpis ſpaciũ poſſit elige
te ⁊ dimiſſis alijs reciꝑe in foꝛma pᷣſcripta ac licite retine
re penas ſiles incurſuri qui hmõint᷑e pſumpſerint Zire
ſanctiõi. Poꝛro qꝛ rundã oculos ſic auare cupiditatis
viciũ excecauit.ꝙ plura talia bñficia ſił abſe; diſpẽſatiõe
canonica retinere pᷣumãt. ¶ Nos deillis pñti decreto
ſtatuimꝰ.vt oĩa ⁊ ſingula bñficia ſic derẽta:illo tñ retento
vltimo gereglnt dumõ in eo er collatõe canonica cõpe
tat ius eiſdẽ infra tꝑs vt pᷣmittit᷑ limitatũ vbo vel facto.
ac ſine fraude coꝛq oꝛdinarijs ſub teſtimonio ſilr publica
dimittere teneant. ꝙ ſi non fecerint etiã illoſint ipſo iure
pꝛiuati in qius eis als cõpetebat.⁊ inabiles penit ad q̃
cũq; eccliaſtica bñficia obtinẽda cenſeant᷑. Qui vo dein
ceps recepint dignitateʒ vel pſonatũ ſeu offm aut aliud
bũficiũ curã aĩaꝑ hñs annexa ſi antea ſile bñfieiũ obtine
bãt. illud qͥ ipſo iure poſtq; ſcdi poſſeſſionẽ habuerint vł
peos oĩ dolo et fraude ceſſantibo qmin habeãt ſteterint
pꝛiuati noſcant᷑ abſq; moꝛe diſpẽdio inoꝛdiarioꝝ manib-
dimittere debeãt pari mõ. alloqͥn extũc ſint ipo iut ſco
pꝛiuati.⁊ nedũ ad ſacros ſuſcipiẽdos oꝛdines.qͥnetiã ad
habẽdũ qdcũq; aliud bnficiũ ecchaſticũ iabiles reputẽt
Que oĩa ⁊ ſingula bñficia vacatura vt pꝛemitnit vel di⸗
miſſa nteꝛ ſedis aplice diſpẽſatõi de fim nkox coſilio re
ſeruam. ¶ Inhibẽtes ne qͥs pꝛet᷑ romanũ põtificẽ q̃cũ
q; ſit ſup ᷣauẽte munit vel hmõi bñficij diſponere. vel
circa illa per viã pꝑmutatiõis vel als innouareqᷣòᷣ mõ p⸗
ſumat. NHos eniſi ſec actũ ſe attẽtatũ fuerit: irritũ decer
nim⁊ inane.Cetex oꝛdiarios intelligimin caſibo ſupꝛa
dict epos in qͥr ciuitatib ⁊ dyoceſibs ↄſiſtũt bñficia ſeu
aliqð eoꝝ q debẽt ᷣm pᷣmiſſa dimitti.aut ſpſiq ea debet
dimittere cõmoꝛãt.vel ecclijs cathedralibꝰ vacañ.capla
earundẽ ⁊ ijdẽ de bñficijs tã dimiſſis q; vt pᷣmittit᷑ pᷣdite

Folinm L.

nos vel apli cã ſedẽ certificare ſtudeãt q;; pꝛimũ comode
p oterũt indilate. vt de illis ſalubꝛiter diſponere valea⸗
mus. ¶ Quantũ aũt ad modificationẽ attinet antefa
tã,. illa dutaxat ⁊ nõ alia bñficia eccliaſtica q̃cũq; noĩie nũ

cupent᷑ cura aĩarũ habere cẽſemꝰ q parochias hñtin qui

bus ẽ aĩaꝑꝝ cura.non ꝑ vicarios ꝑpetuos ſed ꝑ rectoꝛes ⁊
miniſtros bñ ficioꝝ ipſoꝝ vel illoꝝ tꝑales vicarios exercẽ
da.necnõ etiã illa qrũ miniſtris rõe bñſicioꝝ hmõi cõpe
tit viſitare inqͥrere:pcurationẽ recipe:ſuſpẽdere:excõica
re ſeu ab excõicatiõis ⁊ ſuſpenſiõis ſententijs abſoluere
de ↄſuetudine vel de iure.iuribo alijs de aiaꝝ cura loq̃n
tibꝰ in ſuo roboꝛe q̊ ad cetera ꝑmanſi.Nulli g oĩno ho⸗
minũ lʒ hanc paginã nr̃oꝝꝑ moderatõis ſtatutoꝝ ↄſtõem
reſeruatiõis inhibitiõis ⁊ voluntat infringere velei au⸗
ſu temerario ↄire.ſi qͥs aũthoc attẽtare pᷣſumpſerit indi
gnationẽ oĩpotent dei ⁊ btõꝝ petri ⁊ pauliaploꝝ eius ſe
nouerit incurſuriꝗ. Data auinione,xiij.lꝛalen. decẽ.
Bpontificat nti anno ſcdo. De ſepulturis.
Erteſtade feriatis abuſuʒ Bonita. vitj.
quẽ in q̃dã mõ hoꝛribili nõnulli fideles ĩpꝛo⸗
uide ꝓſequũt᷑.nos pie intentiõis ducti pon
to ne abuſus pᷣdicti ſeuitia vlteri coꝛpa humana dilace⸗
ret.menteſq; fideliũ hoꝛroꝛe cõmoueat ⁊ turbet auditũ.
digne decreuimꝰ abolẽdũ. Pꝛefati naq; fideles hu
ius ſue ĩpꝛobãde vtiq; ↄſuetudis vicio intendentes.ſiqͥ
q; ex eis genere nobilis vel dignitat titulo inſignit.pᷣſer
rim extra ſuarũ partiũ limites debitũ nature pſoluat in
ſuis vel alijs remot ꝑtibs ſepultura electa defucti coꝛpꝰ
ex q̃dam ĩpie pietatis affectu truculent᷑ exterat. ac illud
mẽbꝛatim vel in fruſtra ĩmanit᷑ concidentes ea ſubſeqnt᷑
aqͥs ĩmerſa erxponũt.ignibo decoquẽda.⁊ tãdẽ ab ofſib⸗
tegmẽto carnis excuſſo eadẽ ad ꝑtes pᷣdictas mittũt ſeu

deferüt tumulãda.qdð nõ ſolũ diuine maieſtatꝭ ↄſpectui

abominabile plurimũ reddit᷑ ſed etiã hũane ↄſideratio⸗

nis obtuitibo occurrit vehementi abhoꝛrendũ. Volen⸗

tes igit᷑ put officij nti debitũ exigit illud in hac ꝑte reme
diũ adhibere.ꝑ qð tante abominatiõis tãteq; ĩmanitatꝭ
⁊ ĩpieratis abuſꝰ penit deleat᷑ necextẽdat᷑ad alios apli⸗
ca auẽte ſtatuim⁊ etiã oꝛdinamus.vt cũ qͥs ⁊ cuiuſcuq;
ſtar aut generis ſeu dignitatis extiterĩt in ciuitatib ter
ris ſeu loc in qͥba catholice fidei cultꝰ viget diẽ decetero
claudẽt extremũ circa coꝛpa defunctoꝝ hmõi abuſ vel ſi
milis nullarenꝰ obpᷣuet᷑.necfideliũ man tãta ĩmanitate
fedent᷑ ſed vt defuncroꝝ coꝛpa ſic ĩpie ac crudelit᷑ nõ tra

ctent᷑. deferant᷑ ad loca in qͥbo viuentes elegerint ſepeliri
aut in ciuitate caſtro vel loco vbi deceſſerint vel loco vi⸗
cino eccliaſtice ſepulture tradant᷑.ita ꝙ demũ incineratꝭ⸗

coꝛpoꝛibo aut alias vbi ſepulturã elegerit depoꝛtent᷑⁊ ſe⸗
peliant᷑ in eis.alioq̃n pᷣdicti defũcti executoꝛ vel executo⸗
res aut familiares eiꝰ ſeu q̃uis alij cuiuſcũq; oꝛdinis cõ
ditiõis ſtat aut gradꝰ fuerit etiã ſi põtificali dignitate pᷣ
fulgeãt qͥ huiꝰ nti ſtatuti ⁊ oꝛdinatiõis tenoꝛẽ pᷣſũpſe⸗
rint defuctoꝝ coꝛꝑa ſic inhũanit᷑ ⁊ crudelit᷑ ꝑtractare vel
facere ꝑtractari excõicationis ſniam quã exnũc in ipſos
ꝓferim ipſo facto ſe nouerit incũſuros. a qᷓ nõ niſi ꝑ apo
ſtolicã ſedẽ pꝛet᷑ qᷓ; in moꝛt articulo poſſint abſolutõnis
brfficiũ obtinere. Et nibilominꝰ ille cuiꝰ coꝛpꝰ ſic inhũa⸗
ne tractatũ fu erit eccliaſtica careat ſepulturg.
De de decimis: pꝛimitijs. ¶ Bonifa. viij. collectoꝛi de
Eclarationes q̊s in negocio ꝑ nos (cime.
nupꝑ ĩpoſite ꝓ pꝛoſecutõe guerre acnegocij re
gni ſicilie hoſtes ecclijs ⁊ ꝑpſonis eccliaſtiq

ius q̃dẽ decie in illis ptibo te ſuꝑintẽdentẽ ſeu collectoꝛẽ
duxim deputandũ.tales ſũt deredditibo ⁊ ꝓuentib⸗ le⸗
pꝛoſarũ domop ⁊ hoſpitaliũ pauperũ ↄuũtunt᷑pauperũ

qin vſꝰ lepꝛoſoꝝ infurmoꝝ ⁊ pauperũ ↄujtuni decia non

lx.ſoꝛenis.⁊ multiplicabunt minuen

totã italiã ⁊c.ↄſtitutis volumꝰ obſᷣuari.cu

ſoluet᷑. Ooniales aũt alieq; reglares pſone qrü reddit puen
tus eccliaſtici adeo ſũttenues ⁊ exiles ꝙ deilłſuſtẽtari nõ pñt.
ſed ꝓ habendo vite ſue ſuſtentationẽ neceſſe hñt publice mẽdi⸗
care ⁊ elemoſinas publice petere.dictã decimã nõ pſoluẽt. De⸗
culares qͥ ʒz clerici qr ecchiaſtici redditibꝛ ⁊ puent annui ſũmã
vij floꝛenoꝝ auri nõ excedũt:eandẽ decimã non pꝛeſtabũt. Si
vo vna pſona plura habeat beneficia qru nullũ ꝑ ſe acceptũ di
ctã ſũmã.vij.fſoꝛenoꝝ auri annuati atrigat.ſił tñ collecta in mi⸗
nimis ꝓuentibo ſũmam memoꝛatã excedãt.qͥtqͥt vel qᷓntũcũq;
modica fuerint.de omnibo ⁊ ſingulis decima pſoluet.Sed non
ſoluet᷑ de pictãtijs mõachoꝑ.ſiłx de his q axpᷣindelibo relinquũ
tur ecclijs.vt ex eis ꝑpetui emantreddit. Itẽ de exẽnijs p
latis ⁊ alijs pſonis eccliaſticis liberalit᷑ factis decima nõ ſoluet
Soluentiũ decimã electiõi ſeu arbitrio cõmittit᷑.vtꝝ ipſam ve⸗

lim ſoluere ꝑ totũ tꝑs qð durabit decima ꝓ rata ꝓuẽtuũ quos

ſinguł annis dicti tꝑis ipſos ꝑcipe ↄtigerit:an ꝑ ipᷣm tps ꝓ ra⸗
ta cõis eſtimatiõis ꝓuentuũ eoꝛundẽ. Sed vna via electa non

licebit alicui variare ad aliã recurrẽdo,. Et fiat ⁊ redigat᷑ pcolle

ctoꝛes in ſcript electio hmõi expſſe in pꝛĩa ſolutiõe decie ſupꝛa⸗
dicte.alioq̃n iuxta extimationẽ cõem ꝑ totũ tꝑs ſolueretenebũ
tur. Q Declaramautẽ ꝙ hi qͥ elegerint ſoluere decima p ra⸗
ta q perceꝑint annuatim vedat ꝓuentbñficioꝝ ſuoꝝ q ꝑſonalr
reſidentiã nõ reqͥrũt ⁊ ſoluẽt decimaʒ ꝓ ſolo pcio qð recipent de
eiſdẽ. dũ tñ hoc in fraudẽ decime nihil oĩo agat᷑. Sed eccliaſti

—

ꝑſona q in ecchia ſua vel bñficio qð reſiqennia pſonaleʒ reqͥrit
nõ reſidet.ſed facit in eodẽ ꝑ firmariũ vel Licarig deſeruͤlri ve⸗

putãdo ipſi vicario vel firmario certã ſuoꝑ pꝛouẽtuũ poꝛtionẽ
nõ deducet vicariat ſeu firmarij.ſed de vniuſis ipſi vel bñficij
pꝛouentibo decima exhibebit. ¶ Decdlaramꝰ autẽ ꝙ de ſiluis
vel nemoꝛibo qͥ nõ ↄſueuerũt vendi nihil ſoluet᷑. niſi foꝛte aliq̃d

deillis venditũ fuerit durãte decima.⁊ tüc eſtimabit᷑ q;tum va
lere debẽt annui reddir pꝑs vendita ſᷣm aſſiſia q ↄſueuit fieri de

nemoꝛibin ꝑtibo illis in qbo nemus ſitñ fuerit ⁊ de ſola eſtima
tione decima pſoluet᷑.⁊ niſi de eo qð ꝑeiperet᷑ de dict ſiluis ſeu
nemoꝛib q vendinõ ↄſueuerũt niſi foꝛte vendant᷑ durante de⸗
cima ex vẽditiõe paſcuagijſeu herbagij aut alteriꝰↄſilis puen⸗
tus eoꝛũdẽ nemoꝝ ⁊ ſiluarũ.⁊ ſi nõ vẽdãt᷑ huiꝰpaſcuagia ⁊ ſilia

noõ ſoluet᷑ decima de his.ita tñ ꝙ in fraude decie nihil ʒ hoc at⸗

tẽtet᷑idẽq; de paſcuis herbagijs ⁊ ↄſilibo obuentionibo ſiluarũ

volumꝰ obſeruari. De ſtagnis ⁊ piſcarij decima ſic ſoluet᷑.vide
lʒ ꝙ fiat relatio de nuero annoꝝ quibo añ venditionẽ vltima vẽ
ira nõ fuerũt ad qᷓntitatẽ pcij exipſa venditõe vltia recepti. vt

pcio diuiſo in ꝑtes pᷣm anoꝝ terminũ durate decima ſoluet de⸗
cima ipſa de tot ptib pcij ex ipſa vẽditiõe recepti qᷣt fuerũt ãni
pᷣdicti.vt ſi foꝛte ſũt qͥnq; anni elapſi exqͥ fuerat ſtagnũ venditũ

⁊ tũc vẽdat᷑ ꝓ.c.floꝛe.fiat depᷣcio qͥnq; ꝑtes. vt ꝓ tribo ãnis qͥbꝰ

durabit decia ſoluet᷑ ipſa decia de trib⸗ brihn pcij tm̃.videlʒ de
.ſoꝛ ultiplicabunt uent ꝑtes pcij put plures 2
paucioꝛes fuerint dicti anni.De piſcarijs aũt fluminũ ⁊ lacuũ

⁊ venatõibo.ſi vẽdant ⁊ ſiluis ceduis idẽ qð de ſtagnis fiet. De

piſcibꝰſtagnoꝝ vel beluis garrenaꝑ.qͥs ꝓ vſu vel eſu ſuo cõſumi

vel ſine fraude donari ↄtigerit:decia non ſoluet. Et qꝛ nõnulli
obtinẽta mõaſterijs ⁊ ecclijs pꝛioꝛat grangias domos redditꝰ
pẽſiões ⁊ cẽſꝰ in ſoluẽda de his decia credimꝰ diſtinguẽdũ.vi
gelꝑʒan talia in bñficiũ hẽant.an ex zctu an ex mera gła, ſiue HG;
ſir cõceſſuʒ ꝑ ſe.ap.ſiueꝑ ipſoꝝ mõaſterioꝝ vel eccliaꝑ ꝑpſonas ðᷣ

illox ꝓuẽtibꝰ ſoluet᷑ decia. Cu autẽ obtinent᷑ talia ex Zᷣctu.puta

ad pẽſionẽ vel firmã annuã inqᷓ nõ eſt facta gra obrinẽti. ſʒ in H

vterq; õᷣhentiũ ſtuduit ↄditionẽ ſuã facere melioꝛeʒ.ꝑceptoꝛes

pẽſiõis vel firme de ipſa pẽſiõe vł firma decimã expibebũt. Si
aqũt qͥs añ vel poſt oceſſionẽ huiꝰ decie ad vitã ꝓpꝛiã emit ꝓpuẽtꝰ

pꝛioꝛat vłalioꝑ pᷣdictoꝝ ꝓ aliq̃ pecunia.ita ꝙ in h̊ ei ſcient᷑ gr̃a

nõ ẽ facta, ↄſiderabit᷑ qntũ eſtiatiõe cõi valeãt annui ꝓuẽt pꝛio

ratꝰgrãgie domos terrax ſeu reddituũ hmõi.⁊ ſᷣm h ab illqͥrũ

Ehopꝑ ꝓpꝛietas qͥ inde pᷣciũ ꝓ futuro tꝑe recepintꝑ tres ãnos de

cima exhibet᷑. Si aũt in his grꝛa facta ſit obtinẽtibꝰ.qꝛ ſciẽter ꝓ

minoꝛi pcio q; valeãt ſiyt talia vẽdita vel locata.ipſi obtinẽtes ⁊

34¾

znõ monaſteriũ vel eccleſia de illo in q gratia facta ipſis.? de

reliquo illi quoꝝ eſt pꝛopꝛieras decimam exhibebunt. Si autẽ
rdiquo ſli qnaoß eſt ꝛoner remuneratione labo⸗

perſonis aliquibꝰ pꝛo iuſta mercede ſeu remuneratione labo⸗
Ps vel obſequij pꝛeſtiti vel pꝛeſtandi talia ſut conceſſa. hi quo⸗
rũ illoꝛum pꝛopꝛietas in decimationepꝛouentuũ ſuoꝛum. etia

hoꝛum pꝛouent merito numerabunt. deillis ſicut dealijs as
ꝛo certis ſuis vtilitatibus expendũt decimam exhibebüt. ꝙſi

tranſit cũ onere ſuo.etiam circa illos que pꝛediximſeruabunt
Hec deducent᷑ expenſeq pꝛo monachis qͥ in talibꝰ pꝛioꝛatibus

grangijs ſeu domibo in bñficium ſeu ex mera gratia conceſſis
er pacto teneri debẽt fieri dignoſcunt᷑. Expeẽſe autem illox mo⸗

nachop vel perſonarum queteneri debẽt er pacto pꝛioꝛatibus
grangie ſeu domibo ad iuſtam firmam ſeu penſionẽconceſſis.

iue determinarefuerintſiue nõ:eſtimabunt eſtimatiõe comu⸗
ni.⁊ talem eſtimationẽ monaſteria vel eccleſia cui illoꝝeſt pꝛo⸗

pꝛietas cũ ſuis pꝛouentibꝰ decimabit· Pꝛelati de pꝛocuratio⸗

nibus quas in victualibꝰ percipiunt: decimam non perſoluẽt.

Sed qui eis pꝛeſtant huiuſmodi victualia in decimatiõe ſuoꝝ

pꝛouenmuũ ⁊ reddituũ numerabunt ⁊ ſoluent decimam de eiſ /

dem. De illis autẽ pꝛocurationibꝰ quas pꝛelati in pecunia nu⸗
merata rite ꝑcipiũt ab antiquo ⁊qᷓs ꝑcipent etiam ſinõ viſita⸗
xrẽt:decimam pꝛeſtare tenent᷑. Pꝛelat aut qui pꝛocuratio⸗
t

nẽ quã ſine viſitatõe potuit de

ta remittit.qꝛ remittit qð ſibi debetur ⁊ deqͥ ſoluiſſet decimam

ſi recepiſſet ülud tenetextalipꝛocuratiõe decima exhibere. Si

— .

vo pꝛocurationẽ quam tm̃ in victualibus lʒ pcipi foꝛtaſſeremit

tit ꝑſona eccleſiaſtica cui remiſſio facta . buiuſmodi victualia

cum alijs pꝛouentibꝰ ſuis cum ſoluet decima eſtimabit. c etiã

ſi nõ eſſet remiſſa hoc facere teneret᷑. In ſoluẽdo decimam ſu⸗

pꝛadictam ſole expenſe neceſſarie que füt in re ex qua fruct per

cipiunt᷑ arando colendo ⁊ colligẽdo fructus:ſine quib non poſ

ſunt inde fruct percipi dachucefk Crpeſeau em que fiut in ca⸗

ſtror cuſtodibus cum ſint extra xẽ.vel etiam in edificijs coſtru⸗
endis nullatenꝰ deducent᷑. Sic necilleque in villis tuẽdis fie⸗/
rẽt in guerris ſeu etiam caualcat.De his uoc queconſiſtũůt
in iuriſdicriõe mero imperio regalibo atq; ſimilib ſoluet᷑ deci⸗
ma deductis ſalarijs moderatis que ante conceſſionẽ decime
cõſueuerũt ſolui iudicibus ⁊ officialib ſimilibuſq; perſonis ſi⸗
ne quib, iuriſdictio ⁊ cetera ſilia nequeunt expediri ita tũ ꝙ in
fraudem decime nihil cõtra hoc penit attẽtetur. Sed expenſe

officialium iudicũ ⁊ cõſimilium perſonarũ facte in veſtibus ſi⸗
ue victualibus minime deducentur.ſicut necalie expenſe ſimi

les facte circa familiam pꝛelatoꝛũ. Ratione autem eris alieni

quo perſona ſoluens decimam obligata conſiſtit nibil decima

minuetur. etiã ſi certe res eccleſiaſtice moprer hoca quoqᷓ; fue⸗

rintobligate. Ytem defurnis ⁊ de molendinis decima pꝛe
ſtabitur. Soluetur autem de oblationibus ſiue fiant pꝛo bene

dictione nubentium ſiue pꝛo exequijs moꝛtuoꝝ. Necnon de pꝑ⸗

uentibus ſigilloꝝ pꝛelatoꝛum.⁊ de emendis que ab excõmuni⸗

catis recipiuntur. Seleganis quoq; ſibi ⁊ alijs perſonis eccle
ſiaſticis nõ perſonarum ſed eccleſiarum vel officiox ratione re⸗

lictis.decima perſoluetur. Pꝛo decima ſupꝛadicta non exhibe

tur pecunia.niſi illa cõmunit᷑ curreret de mandato domini ter

re.⁊ quo eſt moneta in locis in quib conſiſtent fructus ⁊ reddi

tus vnde decima ꝑſoluet᷑, nec aliqui pecuniã cãbire cogent᷑Oan
dẽ. Sed ſi ex pbabilib ſeu veriſiſibus pᷣſumptionibo apparue⸗
rit pẽſatis eis pꝛouentib minꝰ debito notabiliter decima pſol
uiſſe.ita ꝙ ſuper hoc merito ſuſpect debeat reputari ex officio

nto ꝑ viros idoneos deputãdos a nobis faciem inquiri ab il⸗
lis qͥ ſuper hocſcire valeãt veritateʒ.videlʒ de cõſilio dyoceſani

epᷣi vel alicuiꝰ deputãdi ab ipſo ſi ſit eius ſubdit ⁊ non aliter.ſi
eps ipſe vel deputat ab eo cõmode poſſit haberi ⁊ tunc demũ
⁊ non pꝛi ille cuius pꝛouent fuerint taliter eſtimati pꝛo eo ꝙ

minꝰ ſolueret etiam nominatim excõmunicabit᷑ſi ei contuma⸗
cia regener vſiumn uent ancgikr. Epiſcopi autem ⁊ ab⸗
bates cetereq; perſone eccle laſtice pondꝛabiles non ſuſpecte p

.

oc per illos que ea obtinent nec in aliud ſunt tranſlata.qꝛ?res

epcipere in pecunia numera

milibꝰ ſoluet deci⸗

percipi non vale
centur. Nec etiam illeque fiunt pꝛo cuſtodia caſtroum:

pꝛie cõſcientie relinquantur. ita ꝙ ſufficiat quo ad tales
excõmunicationis ſententia que in nullo modo ſoluẽtes

velſcientea adhibẽtes fraudem vel maliciam circaipſiꝰ
decime ſolutionẽ generaliter ſeateree un his agut fiet
cõpulſis per cenſurã eccleſiaſticã pꝛout nobis ⁊ illi cui xS

cõmittendum duxerimꝰ viſum fuerit expedire. Pꝛofe⸗

retautem ſi expediens viſum fuerit excòicatio generali
ter vel ſpecialiter in eos.qͥ contra ſolutionem decime vel
ſuoꝛum eſtimationem pꝛouentuũ cum fuerit facienga,
fraudem vel maliciam ſcienter duxerit adhibendam. i

atautem ſolutio decime nõ ex ipſis rebꝰ que percipiun⸗
tur de pꝛouentibo ſed in pecunia numerata. Soluet᷑ aũt

decima illis quos ad hec cõtigerit deputari. Merropꝛo
e

chialis qui vꝛgẽte neceſſitate cure eœleſie.puta qꝛ ipſe re
ſidere perſonaliter in eadeʒ per ſe non ſufficeret ipſi cure
pꝛopter multitudinem pꝛochianoꝑ vel diffuſioneʒ pꝛo⸗
chie ſue. ſed neceſſe habet vuũ vel duosvel plures capel

lanos conducere.⁊ eis pꝛopter victũ ſalariũ conſtituere

ſalariũ huiuſmodi poterit in decime ſolutione deducere
ſed ratione vict capellanoꝛũ ipſoꝛum aliquid non dedu
cet. Qð ſi in diuerſis ciuitatib ⁊ dyoceſibus diuerſa be
neficia obtineat.de vnoquoq; bñficio in ciuitate vel dyo
ceſi in qua illud fuerit.decima perſoluet. De elemoſinis
vo ſeu oblationibo dat ad opus fabꝛice, maxime de his

oblationibꝰ que in ciuitatib ⁊ aliquibꝰcaſtris ⁊ locis di
ctarũ pꝛouinciarum in ceteris feſtiuitatibo in candelis ?
alijs conſneuerũt dari ⁊ offerri ad opꝰ fabꝛice deputatis

decima nõ ſoluet᷑. Similiter nec de illis oblationiboque

colligunt᷑interdum per laicos qͥ conſoꝛtiales dicuntur.?
interdũ perclericos ⁊ que ad opꝰ conſoꝛtij reducunt᷑ffe

runt᷑vt luminaria in eccleſia cruces ⁊ calices fiant⁊ re⸗

parent᷑ ⁊ etiam ex illis pauperibꝰ ſubueniat᷑⁊ ſepeliant᷑

coꝛpoꝛa pauperũ defunctoꝛum. Pꝛelati aũt ⁊ derici exu
les cuiuſcũq; conditionis aut dignitatis exiſtãt.de ſuis
pꝛouentib eccleſiaſticis decima perſoluerur. Ille quoq;
expenſe que fiunt pꝛo foſſatis ⁊ alias pꝛo terxis ech
dis.vt vberioꝛes fructus pꝛoducant, et illeque fiunt in

conſexuandis ⁊ reparandis ediſicijs molendinoꝛum do

moꝛum ſeu apothecarum ⁊ ſimilium ex quibus fructus
⁊ penſiões eipinun niſi reparentur fructus ex eis
ent., de decima huiuſmodi minime dedu

iuis fiant licet maioꝛe ſolito. Inſuper de oblationibus
minutiſſimis quas percipiũt ecdeſiaſtice perſone ratio⸗
ne eccleſiarum ſuarum pꝛo ſepulturis ⁊ dandis peniten
tijs decima perſoluetur. Et qꝛ non occurrit nobis quin

quotidiane diſtributiones pꝛouentus eccleſiaſtici. ſiue

de diſtributionibus que dantur in hoꝛis canonicis pꝛe⸗
ſentibus debere ſolui decima declaramus. Illi quoq; qͥ
deputati fuerintad colletionem decime cum eis qui de
berent ſoluere decinam de aliqua certa ſumma ſoluen⸗
da.pꝛo decima nequeunt conuenire. De fructibꝰarbo⸗
rum ⁊ hoꝛtoꝛũ ſoluetur decima. De his autem quecon⸗
ſumuntur vſu vel eſu animalium.ſi ſint eccleſiarum ſol⸗
uetur decima deductis expenſis neceſſarijs q̃ fiunt pꝛo
cuſtodia.Si vero ſunt perſonarum:decima non ſolue⸗
e
ſis pꝛeoculi

is habens ex pꝛedictis dedarationib

bus vero deciſionem apoſtolici oꝛaculi expetas et expe⸗

ctes. Volumus quoq; ⁊ pꝛeſentiuʒ tibi auctoꝛitate man⸗

damus.vt in vnamquq; perſonaʒ eccleſiaſticam depu⸗
tatarum tibi partium cuiuſcunq; oꝛdinis conditiõis vel
dignitatis exiſtat.que decimam iesnullas vel non
integre ſcienter aut nõ ſᷣm verũ valoꝛẽ fructuũ ſuoꝛũ ꝑce
ptoꝛum.ſiue nõ in terminis cõſtitutis exhibuerit. ſeu in

fican

o in his ſolum deum ⁊ iuſticiam pꝛo pꝛemiſ⸗
dendis huiuſmodi dubitationibꝰ que pꝛo parte leuiter
decidi poterũt infoꝛmationem accipias. Super maioꝛi

illoꝛũ erhibitiõe maliciã cõmiſerit ſiue fraudẽ. excõis ſen
tentiã aucre nra pmulges ⁊ etiã in ſingulos qui ſcienter

culte q min decime pᷣdicte ſoluant᷑ ſubſidiũ.oẽs ⁊ ſingu⸗

los qͥ hmõi ſnĩas latas incurrerĩt ꝑ te alios ſingulis die
bus dñicis ⁊ feſtiuis cãpanis ⁊ cadelis accẽſis vſq; ad ſa
tiſftactionẽ ↄdignã excõicatos publice nucies.⁊ facias ab
oĩbus publice euitari. Aggrauaturas alias man tuas
ipos ꝓut pᷣter viã ⁊ ↄtumacid exigere vider⸗ eoꝛũdẽ. QDð
ſi ſatiffacere decxeuerit.pꝰ plenã ⁊ integr ſatiſfactõeʒ ab
hmõi excõibo iuxta ecche foꝛmã abſolues eoſde⸗ diſpen⸗
ſes cũ eis ſuꝑ irregłaritate ſi taliter legati nõ abſtinuerẽt
a diuinis. Pꝛouiſo hacten ꝙ ) decimã hmõi nõ ſoluen
tes nullatinꝰ ſine ſpãli mãdato ap.ſe.inuocet᷑ bꝛachiũ ſe⸗
culare. Qdq; ad vaſa ſacra paramẽta calices cruces ⁊ li
bꝛos aliaq; bona mobilia ad cultũ deputata diuinũ. vel

ad pꝛiüuilegia eccliax monaſterioꝝ alioꝛũq; locoꝝ ecchia

0

ſticoꝛũ ipi occaſiõe decie man nullatinextendat᷑. Data
anagnie cal octob. pontificatus noſtrianno ſeptimo.
HHDHeeimmunitate eccli.
ſticis ꝑſonis tallias decimã vl alis gutti ſeu

2
Vlod olim ꝑ fe.xe.boni.papa.viij.pde.ntin ꝗ
qtitatẽ aliquã de pᷣuẽtibs bonoꝛũ ſuoꝝ aut eccli

laicos exigẽtes ſiue recipiẽtes a cleris ⁊ ecclia

nõ aduerſus ſoluẽtes aut ꝓmittẽtes vl cõſentiẽtes ac ſo⸗

luturos penis adiect ſtatutũ ẽ q;tũ ad penas ipᷣas ex c
de ↄcilio fratrũ noſtroꝝ reſtrigim ad exigẽtes tãtũmõ.
ad exigeñ.dãtes auxiliũ ↄſiliũ vłfauoꝛẽ,non autqͥ ad eaſ
dẽ penas in ſoluẽtibs aut recipiẽtib⸗ aſpoͤte daͤtibo dein⸗
ceps vẽdicet ſibi locũ.Cereꝑ attendãt ſollicite eccliarũ pᷣ
lati ⁊ alij clerici lat. ↄcilij qdð in huius ſubuẽtionib. ſoluz
caſuʒ neceſſitatis aut cõis vtilitatis vbi laicoꝛũ ad id nõ
ſuppetãt facultates deliberatiõe ꝓuida noſcit᷑ excepiſſe.
deinde generale ſtatuiſſe ↄciliũ ꝓpter quoꝛundã ipꝛu⸗
dẽtiã etiã in hoc caſu ro. pon.cuius intereſt cõib puide⸗
re vrilitatibo pꝛimitus ↄſuleñ. Attẽte igit caueãt ne pᷣdi⸗
ctoꝛũ ↄcilioꝛũ traſgreſſoꝛes exiſtãt aliqd in caſu pᷣdicto.
multomagis ſi caſus ipᷣe nõ ſubſiſtit quoq̊ͥ mõvłtitulo in
cõſulto ro.pon.occaſione.ſubuẽtionẽ dictarũ ↄcedendo
laicis vlł etiã ꝓmittẽdo.alioqn tãqᷓ; canonicũ t ſolenium

cõcilioꝛũ temerarij traſgreſſoꝛes.quos ꝓculdubio deo p

pitio idẽ infliget põtiferx. grauiſſimas penas poterut me
rito foꝛmidare, Nulli ergo b ꝛK.
De hereticis.
WBenedictus.xi.inſitoꝛib⸗ heretice pꝛauitatis.
. xeo ꝙ quedã nouella conſtõ ſupꝑ negocõ here
tice pꝛauitatis a bone mẽoꝛie.bo.papa.viij.p

de.n. edita otinet. ꝙ is ipo negocio p dioceſa

leãt cõit ! diuiſiʒ. ſi diuiſiz pceſſerĩt tenẽt ſibi uicẽ cõicatĩ
ꝓceſſus.Nos cõſulere voluiſtꝭ qũ⁊ nẽs ſit iſta pceſſuuʒz

cicatio faciẽda. Nos auũt de fratrũ nr̃oꝝoſilio intellligẽ

do dioceſanos ⁊ inqͥſitoꝛes tũc demũ diuiſiʒ pcedere. cũ
bi ⁊ illi ſepatim nõ qñ epᷣi tĩ vł inqͥſitoꝛes tm̃ ꝓcedũt cõ

ſultarioni vre bꝛeuiterrñdemus.ꝙ qñvtriq; ꝓcedũt ſeiũ

ci ſibi debẽt in fine tm̃ dũ nil reſtat agendũ. niſi ꝙ ſoluz
ſnĩa pmulget.cõicare ꝓceſſus licet eni eqͥbuida potuiſſer
videri ꝑ legẽ ciuilẽ.ꝙ ſicut q aliqs ex actitatis coꝛa alio

debet ferre ſnĩam. vtputa qñ admiſtratoꝛ dlegat alij cz

ſibi ſnĩa reſeruata ſaltẽ in pꝛicipio.i.ↄteſtatioe.rurſus in
medio ⁊ ſeł in fine q̃ ſũt exaĩata audire debert.ita ⁊ in cãu
pñti vbi ex actis coꝛã alio habitis alter ꝓfert ſnĩam. ſic ter
hmõi acta recẽſeãt.qdð fieri nõ põt ſi eoꝝ deneget᷑ edictio
tñ id eqͥtas canonũ nõ admiſit. Enũ ſane caſuʒ excipim
ſi alter ↄmode non poſſit ꝓcedere.niſi alteri actis viſis.
Er hac enĩ caula ſemel im̃.vt fraudi locus nõ fiat in toto

nos epos ⁊ inqͥſitoꝛes ſuꝑ eodẽ facto inqͥri va

* . 4 . . D .

negocio copia tribuat᷑. Veꝝ qꝛ nonnulli dioceſani ptem
partis ꝓuentuũ de hereticoꝛu bonis ineſirdio officſe de
pucate ꝓpter expẽſas.quas dũ inqͥrũt in ſepedicto nego
tio facintia vobis exigere moliũtur.hoc tãq; iuri abſonũ
cũ oꝛdinarij ſint.iõq; officiu tale qð eis incum bit ꝓpꝛijs

eos optet explere ſtipẽdijs.fieri penitꝰ phibemꝰ. Roõne
r, ,.êE . * „ — . „ 3
uũt ijdẽ dioceſani ꝓuentuũ obuetionũ ex inqͥ ſitiõis offò

a vobis nõ ob.aliq conſtõe ↄſuetudine vłmdato cõtra⸗
rijs nõ expoſcũt.ſed eã camere noſtre vel alij cui nos vel
ſucceſſeſſoꝛi noſtri romani põtificis mãdaremus reddẽ
dam redditiſq; generaliter obſeruari iubemus.
DBDBeiudeis er ſaracens.
Elemens quintus,

q; doloꝛis aculeus ꝑfodit mentẽ noſtrã intel
ligẽtes.ꝙ renati ſonte baptiſmatis ĩ demiü oberrantes.
qui deberẽt opbꝛobꝛiũ illatũ dño in terrã hereditatis ſue

totis vixibo vindicare.potius iniuriatoꝛibo ſuis fauẽt ſa

racenoꝛũ.videlicet hoꝛribili ⁊ pfide nationi.⁊ degen
„ 8½ % * ⸗ ℳr „4 eran
tes miſerabiliter a ſtatu fideliu fame ppꝛie nmnme more⸗
⁊ ſalutis obliti inimicis crucis chꝛiſti cotra ipius negoci

um ferrũ equos arma ⁊ alia vetita, necnon victualia et

mercimonia in alexandqris? ad alia loca ſaracenoꝛũ terte
egypti deferre pſumũt.ex quo maifeſte apparer.ꝙ xpᷣia⸗
nos qͥ ad defenſionẽ hereditatis dñi ibidẽ ꝓ ſuo remaſe
rũt talibo adiuti ſubſidijs irreuerent᷑ impugnãt ꝓpt qð
fidei negociũ ibidẽqdðᷣammõ noſcit᷑ depire. Nos igit᷑ q̃
ad liberadã texrã ipam opam dare intẽdimꝰcũ dei adiu⸗

toꝛio efficacẽ tã graues trãſgreſſus vlterius ſuſtinere no

lẽtes fe.re.Nicolai pape.iin.pᷣ.n.veſtigijs inherẽtes pᷣſẽ

tiũ tenoꝛe ſtatuim.vt nullꝰ arma equos ferrũ lignamia
victualia ⁊ alia quecũq; mercimonia in alexandriam vel

alia loca ſaracenoꝛũ terre egypti deferre mittere vłpoꝛta
re.ſeu de poꝛtubo eoꝛũ vt eiſdẽ deferãtur extrahere vl ex

trahi pmittere aut eis alias auxiliũ ł fauoꝛẽ pꝛeſtare quo

q̊ mõ pſumat.Nos vero illos qͥ ↄ hmõi oſtõem noſtram
auſu temerario venire pᷣſumpfſerit,eoipo excõis ſnĩe de⸗
cernimꝰſubiacere.a qᷓ abſolui nequeat.niſi tĩ ð bouis ꝓ
pꝛijs in dicte terre ſubſidiũ cõuertẽdũ exoluerit q;tũ ad

ptes pᷣdictas detulerĩt vł miſerit. aut deferre vl de ipᷣoꝛũ

poꝛtubo extrahi ꝑmiſerint deferẽdũ.nec tũc etiã ab eadẽ

pterq;ᷓ in moꝛtis articlo abſoluant᷑ ſnĩa abſq; mãdato ſe.

ap.ſpali. Et nichilominꝰſi pſonas eoꝛũ capi cõtingat in

ſeruitutẽ ⁊ capturã illoꝛũ eſſe volumꝰ.in quoꝛũ ceciderit

captõem.autc᷑te inſuꝑ aplica ſtatuẽtes.vt illi ↄ hmõiſta
tuti noſtrũ quõlibʒ venire pᷣſũpſerĩt pᷣter penas pᷣdictas:
quas ipſo facto incurrant.perpetuo ſint infames et inte

ſtabiles habeatut ira ꝙ necteſtari nec legata eis ſeu reli⸗

cta ꝑcipere valeant.⁊ inſuꝑad ſucceſſiones t exteſtamẽ
to q; ab inteſtato ſint pꝛoꝛſus ⁊ reddantur inhabiles, nec
ad publica qlibet admittatur officia. ſintq; illis omnes
actus legittimi penitus interdicti. taq;ᷓ excõicati hoſteſ
q; catholice fidei poſtq; de ipſoꝛũ hmõi temeritate cõſti⸗

fiſcum bona eoꝛũ omnia deuoluantur.

terit diebus dominice ⁊ feſtiuis publice nuncienturx, in

Depꝛuulegijs exceſſibus pꝛiuilegiatoꝛum.

BWenedictus vnd ecimus
Nter cunctas ſollicitudies noſt ras quibus
nos paſtoꝛale pꝛemit officiũ debitũ apoſto
dlice ſeruitutis aſtringir illa öbet eſſe pcipua.
vt gregi dñico nobis ſuꝑna diſpoſitiõe cõmiſſo animarũ

cura nõ deſijr. ne illu lupus rapaxantiquus ſerpens hu

mani generis inimicus inuadat.eiuſq; ſanguinis deno⸗

ſtris quod abſit id damante pꝛopheta manibus requi⸗

rat. Debemus inſuper q;tum ex alto permittere pacem

miſerere remouere ſcandala, iurgioꝛum ampurare
materiam., et intelligere ſuper egenum et pauperem.
H Db †

EVlta mẽtis amaritudine cocitamur grauiſ⸗

. quia nõ in fine obliuio erit paupis.⁊ patiẽtia pauperum

noõ peribit in fine. Sane dudu bone memoꝛie bonifa.vi

lij.p.n,quandã ſpecialẽ inter pᷣlatos rectoꝛes ſeu ſacerdo
tes clericos pꝛochialiũ eccleſiax ex ꝑte vna.⁊ pᷣdicatoꝝ
ac minoꝛũ oꝛdinũ frẽs ex altera ſuꝑ fadendax pᷣdicatio⸗
nũ andiendarũ confeſſionũ peoſdẽ frẽs ac de eis relictz
⁊ de funeralibo canonicepoꝛtiõis axticulis conſtõem edi
dit, cert his modu imponẽs ꝓut in eadẽ conſtõepleni⸗
cõtinet. Sed ꝓ ea quã intẽdebat quiete turbatio nata ẽ.
ꝓ cõcoꝛdia ſunt ſuboꝛta diſſidia.⁊ pullulate inquietudi⸗
nes pꝛo tranquillitate noſcunt᷑.ſicq; dũ anſam ſoluiſſe ſe
credidit nondũ ligaſſe videt.⁊ ſeptẽ vno hydreamputa⸗
to capite ſuſcitaſſe. Nec mirũ quia plernq; pariũt noui⸗
tates diſcoꝛdiã.pᷣſertim dum ab eo qð diu equũviſum ẽ
ꝑ nouã conſtõem receditur.nec quare recedatur vtilitas
euidens vel alia cauſa ſubeſt. Ydeoq; cupiẽtes vt ipᷣi gre
ci cura noſtra eo plenioꝛ impendat᷑ quo amplioꝛ in agro
dñi oꝑarioꝛu numerus opetur ſuꝑegenũ intẽdentes et
paupꝑem, ac nouitatẽ remouẽtes p eandẽ conſtõem idu⸗
ctam ſtatuimꝰ de tratrü noſtroꝝ cõſilio. vtipſoꝝ oꝛdinũ
frẽs qui ad hoc deputati fuetint in eccleſijs acloci ipoꝛũ

que in pᷣſentiaru habẽt ⁊ in poſterũ obtinebũt.ac in pla⸗

teis cõibo ſeu publicis libere abſq; dioceſanoꝛũ ⁊ alioꝛuʒ
platoꝛũ petita licentia valeant clero populo pᷣdicare.eiſ
qᷓ; pꝛoponere verbum dei. Caueant tamen omnino ne
hoꝛa in qua dioceſani pꝛedicti pᷣdicarẽt.vł coꝛã ſe facexẽt
pᷣdicari pᷣdicent ijdem te ruans eteni dignuʒz.

vt maioꝛi minoꝛi et ſupioꝛi inferioꝛi deferat in hacparte.

niſi foꝛſan aliud circa hoc facerent de volũtate dioceſano
rxuũ ipoꝛũ.at in ſtudijs generalibo diebo illis dũtaxat qᷣb⸗
ſermones ad cderũ fieri ſolent⁊ ſolẽniter pᷣdicari.ſeu moꝛ
tuoꝛũ funerxibo vel eoꝛundẽ fratrũ feſtis ſpãlibo ſeu pecu⸗
liaribo.quia in his caſibs cũ dioceſanis in pᷣdicacione cõ⸗
currere poterüt, pᷣdicaret. ¶ Vbi vero idẽ dioceſani vo
carẽt generaliter ad ſe clerũ.aut aliqua rõne vl vꝛgẽte cã
illu ducerẽt congregandũ ea hoꝛa in ſtudijs memoꝛatis
diebo ſepedicti frẽs ab hmõi pᷣdicatione ceſſabũt. In ec⸗
deſijs aut parrochialib⸗ frẽs ipſi inuitis eoꝛũ rectoꝛibus
ſeu ſacerdotibo. niſi iuſſi a ſupioꝛibꝰ eoꝛundẽ non audeãt

p̃dicare. Sed qꝛ multotiẽs ꝓpoſitũ verbũ deiaudienteʒ

a peccato nõ retrahit.idcirco poſt pᷣdicationẽ neceſſariuʒ
eſt penitẽtie ſacramẽtũ.circa qð niſi articulus neceſſitat
occurrat oꝛis ſagerdoti faciẽda cõfeſſio put ſcriptũ ẽ.coꝛ
de ad iuſticiã credit᷑ oꝛe aũt fit cõfeſſio q̃ ad ſalutẽ exigit᷑.
glias fruſtra eſſet in ſacramẽto eodẽ ſacerdotis.qui inter

lepꝛa ⁊ lepꝛã debet diſcernere miſteriũ inſtitutum. Electi

igit᷑ ab eiſdẽ fribus ad audiẽdas cõfeſſiones ⁊ penitenti⸗

as iniũgendas libere abſq; auctoꝛitate aplica abſq; licẽ

tig dioceſanoꝛũ ⁊ alioꝛũ platoꝛũ inferioꝛũ exemptoꝝ ⁊ nõ
exemptoꝝ quibo ſubſunt.qui ad cõfitendu acceduraudi⸗
