eatur ſimpliciter vacaturũ an debeatur cũ beneficio acceptandi.cũ

eadem ſit rĩõ. M J
Poſt datã.etiam ſi plauloplus ⁊ facit qð no.hoſti.S.e.c.ſfi.Inſpi⸗
cimus ergo an ectaret beneficium tempoꝛe date ſicut inſpicimꝰ etatem

impetrantis illo tempoꝛe .e.ſi pꝛo eo tꝑe.li.vi.⁊ concoꝛ.s.eo.eã te de

pꝛeben.dlilectꝰ.ij.vbi de hoc.

ene⸗ vone iruimmau ectleſia. de eccle.edi.ad audientiõ. creał

a dignitas de ↄſue.cũ olim conſtituitur noua pᷣbenda.de pᷣben.di
lecto.⁊.c.vacãte.Sed qͥd dices de bñſicio olim creato. ſed tꝑe dato ſu⸗
ſpenſo.nũc autẽ renouato.pꝛo ⁊ S.que no.ã.e.q;uis.li.vi.viden ꝙ bñ
extendat᷑ ad illud.arę eius qð no.de conſtit᷑.cũ acceſſiſſent.in fi.⁊ facit
quod ſcripſi poſt hoſtien de cenſi. ſignificauit.ſuper fi.parte glo.⁊ boc
pꝛecipue.qꝛ hoc ius nouũ eſt.vt j·dicet᷑.⁊ de creato tm̃ loqui non dere

nouato.Sed quid ſi dubitatur an data pꝛecedat creationem beneficj

vel econtra.puta quia eadem die factum eſt vtrunq;.nec apparet quod
pꝛius ſit.sð.eodẽ titulo c penultimo.libꝛo.vi. Contra im

.

ret Pe ſcs ad qð.s.de elec.cõmiſſa.ꝭ.iide pꝛeben.licet epᷣs.li.vi.

(Et
(xxiij.

tlINad
uire

facit. quia ipſe petit bencficium. pꝛobet ergo illud ſibi debitumad qd

— —
— – — — — — — — TWG

dſlect
meri
og
unk
neiic
negn

coce
ce⸗
ſmo
lige
fulſſe
tecree
ſolüin
dotafn
ꝛiſt.
ſeruatia
luluoo
d
(edecn

WN.n

ſlara⸗

ſiitir

nnnonieg

minan

Pyprrr

Mtuger
ſfmnom
llgoſus⸗
agenera
ſerom
ſteigni⸗
ſinde
H hetl ine
Do
(iaſanee
Uriican⸗
bbatir

dgg
nti
rniet
ede
lkie
llgenen⸗
Ubffcee
iben,
in
ttſorot
Nece
dti

deen
ment
Noiene

Imiad
epolt

onpn
vſueli⸗
G
Srwantt
mmumnmei
Pnepente

D
gintendtf

6Citscdt

uus

pudmii,

öüͤgn
ſerfnonn

inctann

dſnpne
R

anpem

Cemninn
Gtpede,
t int. M
uuknnn

.
Npnnt,
hemm
hui

o ſupcnd

Folium V.

E.cl. cñ cm ſed em ſtatũ antiquũ puidebom ad hoc. qꝛ ſe ↄſoꝛmabat p̃

vigderur neceſſariũ qꝙ illud pꝛiꝰ ſuerit creatũ.ſi ergo hoc nõ ꝓbat nõ ſiar

executio.fa. de ſen. ex. venerabilibus.ad fi.⁊ qð ibi no.in glo. pe. et in duh
bijs iudicamus pꝛo reo.de ꝓbati.in pñtia.⁊.c.ex litteris.de teſti. euʒ tu.
m vn a lecturã.ſuecũ bet ergo in dubio iſte petẽs ꝓ impetrate facit.quia
in tali dubio fauetur ei qui pocioꝛẽ habet grãm vel habet eaama maioꝛe.
vt in pᷣdic.decr.pe.⁊ de pᷣben.ſi a ſede.li.vi. Itẽ in dubio interptamur vt
res valeat.de v.ſig.abba
te. Itẽ ſi ponimꝰ ipetran

tẽ eſſe reu. planũ eſt ſu ſtatuimus non extẽdi & Clemẽs

cumbit actoꝛ. Iteʒ videt᷑ H
ſi ponimꝰ eũ de miaz v. in concilio viennſi. ð
aei⸗ lare creigtt n. De Qeg one et electi doteſtate.
ad onus ꝓ i reꝰ ine 2 Int rationt mon e5
cipiẽdo fit actoꝛ. ff. ð exce m rationi non cõgruat

ti.l.i.ſi ergo exceptõneʒ 1
hoͤpdar. ſ. ꝙ poſt datam feſſionis vel habitus ſi⸗

creatũ fuerit ſuccu mbet mul in eiſdẽ monaſterijs
nec dicas ꝙ bec ſit nega ſocientur pꝛohibemus,ne religioſus

tiua.qꝛ etia ſi ꝑ verba ne
gatiua pponeret᷑ vtnego
tüũc extitiſſe.ł dico ꝙ tũc
nõ extabat licet reſolutaz ”M ł⸗
affirmatiuã. ⁊ que ꝓbari põt.ð renun.ſuꝑ hoc. Itẽ multũ facit ꝓ ipᷣo qꝛ
bec decr ponens ius nouũ parat exceptionẽ cõtra impetrantẽ. Obtiner
ergo vt olim impecrãs niſi de illa fiat fides.⁊ hoc verũ puto.nõ obſtant
pꝛius allegata. quia hic de iure actoꝛis ſtat facta fide de gra ⁊ devacatõe.
a Statuimus. nõ dicit declaramꝰ. ponit ergo ius nouũ qð videt᷑ ini
quũ.qꝛ certũ eſt beneficiũ nouiter creatũ nondũ oꝛdinatũ vacare:qua⸗
re ergo nõ debet᷑ expectãti vacatuꝝ alteri nõ debitũ maxime cũ fauoꝛabi
lioꝛ ſit expectatio vacacionis ꝑ creationẽ qᷓ; ꝑ moꝛte. fa.de conceſ.pᷣbẽ.ac

cedens.nec videt᷑ponderandũu tꝑs dare quia ſi tũc extaret beneficiuʒ qðᷣ

debito modo ⁊ nõ in fraudẽ expectan tis ſuppꝛeſſuʒ eſſet vel extinctũ nõ
deberet᷑ expectãti.de conſti.cũ acceſſiſſent. Itẽ ſequeret᷑ ex hoc ꝙ ſi ĩpetra
ui litteras ad beneficiũ cũ cura illud qð cꝑẽ date ſimplex erat.ſed nũc cu
ratũ nõ deberet᷑.ſed idẽ ecõtra in ſimplici. Itẽ ꝙ; ſi ipetrarẽ ad collationẽ
alicuiꝰ ⁊ beneficiũ tꝑe date nõ ſpectabat ad ipᷣiꝰ collationẽ licet tꝑe vaca
tionis ſpectet qð non deberet?᷑.⁊ hec falſa cũ inſpiciamꝰ in his tꝑs vacatõ
nis ⁊ collationis.vt ꝓbat᷑j. de pᷣben.ſi de benencio.⁊.e.t ei cui.li.vi.Plłꝰ
quia ꝑ hoc videt᷑ꝙ canonico erpectãti pᷣbenda nõ deberet᷑ pᷣbenda ex ſuꝑ
excreſcentibꝰ.cũ illud ſit pᷣbendã de nouo creare. conſti cũ.m. de pᷣben.
dilecto. Itẽ ꝙnõ deberet pbenda vel poꝛtio in eccleſijs nõ habentibo nu

merũ eadẽ ratõne contra id quod no.de cõceſ.pᷣben.c.fi.li.vi.Ouare di

co ꝙ hoc nouũ inducit hec conſtitutio ꝙ ſicut reſcripta ad lites nõ exten
dunt᷑ ad lites poſt exoꝛtas. vt. S.e.c.fi:ſicnec reſcripta beneficialia ad be
neficia poſt creata cũ illa etiã ſint odioſa.de pᷣben. q;uis.li.vi.et ſic duo
requirunt᷑ coniunctim·ꝙ beneficiũ in rerũ natura fuerit tꝑe date.⁊ ꝙ va
cet tꝑe collationis.ad qð fa.ff.de cõtraemp.l.ruptilia polla.⁊.l.in lege. 2
cocoꝛ.ad idẽ collige ꝑ no.s. e. c.fi. in. iiij glo. ⁊ fuit foꝛte motiuũ. qꝛ ſoꝛſã
creatoꝛes beneficioꝛũ retrabent᷑ ab illis creandis. qñ viderent illa ſtatiz
impecrãtibꝰ deberi.ſicut ergo voluit equitas beneficium ꝑmutatiõe va
cãs expectãti nõ deberi de re.ꝑmu.c.vno.li.vi.qꝛ foꝛlã aliasvacatuꝝ nõ
fuiſſet. ita noluit deberi beneficiũ nouiter creatũ licet vacet.qð alias foꝛ
te creatũ nõ fuiſſet.⁊ tñ dico ꝙ hee decr.generaliter loquẽs locũ babʒ nõ
ſolũ in pꝛima oꝛdinatiõe beneficij ſed etiã in vlterioꝛi.vt ſi calen.ianua.
data fuit calen.ſebꝛu.creat̃bñficiũ qð cõſer?᷑ titio.ꝑ cuiꝰmoꝛtẽ nũ cvacat
⁊ tñ tũc defecit illa ratio.ſed ſi ponis quẽ expectantẽ ex canonia nõ ex re
fſeruatiõe vacaturi tm̃ cũ canonico nõ habeat᷑ ſimpłr vacatuꝝ ſed cũ ſe fa
culcas obtulerit. non puto decret.hanc locum habere ſed debehit illi pꝛe
benda ꝑ nugmentũ creata.de pᷣben.relatũ.de concel.pᷣben.cũ ſuꝑ.⁊ in pᷣ⸗
dic. decr.cũ.m.de conſti. säl
m rationi. Caſus.religioſus eligi non poteſtad pᷣlaturam nõ
d epalem alteriꝰ religioms vel habitus.ſi cõtra fiat eſt irritum
pꝛimo ꝓhibitionis cauſam ponit. Scðo ꝓhibet. Tertio de⸗

cernit. quarto pteſtat. ꝑtes patent. Pꝛima ꝑs coꝛrigit cõem opinionẽ iu⸗

refulcitã ⁊ cõſuetudie appꝛobatã.q̃ habebat ꝙ ꝓſelſus vniꝰ religionis ĩ
pᷣlatũ alteriꝰ poſſet aſſumi.⁊ licet qdã diſtinguerẽt religionẽ maioꝛem a
minoꝛi. ego putabã ꝙ ſatis eſſet eligendũ eẽ ꝓfeſſuʒ tria ſubſtõtialia regu
le vꝛ maioꝛi vel minoꝛi religoni pᷣfici poſſet qð etiã placebat archip̃ſ. xvi
q i qui vere.⁊.e.ti.nullus.li.vi.ꝑ quã decr.apꝑte hoc pbat᷑ ibi dũ dicit. vkł
alterius Pꝛobabã etiã hoc rõne · qꝛ ſi pfici põt religioſus eccleſie ſecula⸗
ris ppter curã.vt ꝓbax.xvi.q.i.doctos.⁊.c.ſequentibi.de ſta mo. ꝙ dei.
foꝛtius ergo regu ari licet minoꝛis religionis vt dicere ſoleo in decr. cuz
ad monaſteriũ:e ti hic aũt expediunt᷑ ibi no.⁊.xvi.q.vij.in noua.
t& Homines. bic ⁊ hec homo cõpꝛehẽdit etiã feminã. vnde eti in mo⸗
naſterio monialiũ quo ad ſuas platas habet hoc locũ.nec impedit vᷣbũ
religioſus qð ſequit᷑ quia femininũ ſub illo maſculino cõpꝛehẽdit᷑.de B.
e. ti generali. li.vi.in glo.ij. Sed dubitari poſſet an locũ haberet in mo⸗
naſterio monialiũ q̃ ꝑ mares regunf.xviij·q ij.qͥ religioſis.⁊.in.c.decia.
videt᷑ ꝙ nõ quia inter illos nõ eſt ſocietas.de qua ſequit᷑ nec eſſe ðbet. vt
in c.in decia.ſatis puto idẽ ꝑ vᷣba generalia que ſequũtur.⁊ ſilis queſtio
no.e.ti.indemnitatibi S.ſane.in fi.magne glo.
de M) onaſterij s. ecclłias ſcłares nõ ↄpꝛebẽdit.vtj.dicit᷑. Quid de ec/
den ſancti Ambᷣ.mediolañ. vbi eſt duplex collegiũ.ſ. monachoꝝ ⁊ regu
lariũ canonicoꝝ.dic ꝙ cũ qolibet collegiũ ſit ibi diuiſum.qꝛ monachi
pabbatẽ regũtur.⁊ canon ici ꝑ pᷣpoſitũ.locꝰerit huic ↄſtõi in illis pᷣlatis
A Socient᷑ babebat᷑ hoc.xviiq.vij.in noua.⁊.fa. (aſſumẽdis.Jo/an.

vthomines diſparis pꝛo

latꝰ habitui ſlloꝝ quibo pfectꝰ erat d. de vi.⁊ ho.cle.deus qͥ. vbi de ho⸗
Ad. c.in noua.rñdebamꝰ illud in vera diſꝑitate er ſecui ris cle
rici vel laici ad ꝓfeſſos.⁊ circa hocvide qð ſcripſi de teſt. Johãnes in.iij
oppo. ⁊ qð no.e ri.officij. in glo. pbp⸗. l .
fe Pꝛelatũ/puta pꝛioꝛẽ.magiſtrũ.miniſtꝝ.cuſtodẽ.pᷣpoſitũ archipᷣſbi
terũ.vl qð cũ q; ſit nomc.
Et no 1 licʒ rõ ſuꝑioꝛ ſit
tis r a Nn ortt l ei, generalis etiã quo ad ſo⸗
AAiguſs abbatem vel pꝛelatum al (ios tamẽe nõ phibet eli⸗
ius re. gionis vel habitus de cete gi in ſociũ ⁊ fratrẽ.quod
ro Elisalut uod ſi ſecus actum ex inrellige cñ cincktone
titerit. ſit eoipſo irritũ ⁊ inane. er an lit minoꝛig teligiont
hoc aneatan renle ioſucein eßn er benben. Lam ninonlaF.
religioſus in epᷣm ſclar de ßben. cum ſingula /F.
vel cuiuſſibet reglar ecclie lici pe.li. M..
Ite poſſit eligi nõ intẽdi phib. Zal Beligionis 5. dirit
E ,o rqi nrifiet . ꝓfeſſionis.exquo ergo di
Exromãi electõi põtific ¶ J5 uerſa eſt religio. puta ci⸗
YMD ſtercienſis ⁊ carthuſiẽſis
. licet foꝛſan idẽ Sõ
vtriq; cadit in ꝓhibitiõe.
ba el hbabitus.non dicit coloꝛis.per quod vrcerhr vommedfeghla⸗
res canonici qͥ pꝛoſitent᷑ regulam auguſtini.licet varient in coloꝛe quia
aliqui habent coloꝛẽ nigrum.alij album. alij griſeum.alij mixtuʒ inuicẽ
eligi poſſunt.quod videtur maxime.quia dicitur ipſoꝛũ habitũ eſſe line
am togam quã ſub cappa depoꝛtant. facit etiã·.de ſta mon.ne in agro.
poſt pꝛin. facit etiã quod no xvi.q.vij.in noua.tem in quibuſdam reli
gionibus eſt videre ꝙ eſt etiam duplex coloꝛ. vnde videmus ꝙ ciſtercien⸗
ſes ⁊ griſeo ⁊ albo coloꝛe pꝛout placec vtũtur.vbi vero coloꝛ eſſet de habi
tu ⁊ ipſius ſubſtantia diuerſitas ipſius coloꝛis induceret diuerſitatem
ha bitus.faꝗj.de regula.cos qui.
a & De cetero electiones ergo pꝛius factas non viciat.etiam ſi ſuper il
is onſltitucionis tempoꝛe lis penderet.fa.quod no.⁊ dixi. de poſtul.c.
„*½ .„YP . .
d Eligatur. non pꝛohibet poſtulari ex cauſa.ſʒ puto ꝙ a papa.⁊ ſi.no.
de ele. indemnitatibo.poſt pꝛin.li.vi.ſed nunquid per viã pꝛouiſionis ta
lis ꝑfici poterit quod videtur cũ iſta ſint diuerſa.de pᷣben.cuʒ in illis.li.
vi. ⁊ hec conſtitutio ius vetus coꝛrigit.in caſu ergo nõ expꝛeſſeſtetur iu⸗
ri antiquo. C.de ap pꝛecipimus.in fi.de teſt.ſancimus. ⁊ licet hoc poſſʒ
defendi.contrariũ tamẽ eſſe videtur de mente conſtituentis ꝑ rõneʒ hic
expꝛeſſam que cõmunis eſt.⁊ hoc ſaltem in eo qui pꝛouidet ex iurc ad ipᷣʒ
deuoluto ꝓpter delictum vel negligentiã electoꝛis.facit /de ſup.neg.pᷣ⸗
la.⁊.c.i.⁊ quod ibi dicam.
c Inane. confirmatio ergo ſecuta.nichil oꝑatur.cõcoꝛ.quod.no.s.e.

d ONReligioſus.etiã.nouitiꝰ.õ.e.ti.nullus.li.vi.⁊ vide quod ibi no. in
vl. glo.etia ſi ſit mendicans.ſaluo quod habes.e.ti.quoꝛundã.li.vi.⁊ ð
re.vt pꝛofeſſoees. UMUD? W
eꝗ Secularis.di cũt quidã ꝙ exquo religioſus permittitur eligi in epi⸗
copũ eccleſie ſecularis in pᷣliatum alterius ſecularis eccleſie nõ poterit
eligi.ſeũ hoc non credo ꝑ pᷣdictum verbum ſcʒ in eiſdem monaſterijs. et
cũ illud non ſit exrpꝛeſſe mutatum in ſuo ſtatu perſiſtant antiqua iura q̃
id permittunt.lv.di.pꝛiſcis. lviij.di.c.i.xvi.q.i.doctos.cum multis.et
c.ſe.de ſta.mo.qꝙ dei. Incidẽter ergo dictũ eſt hoc de ſeculari.cũ pꝛicipa
liter de regulari intẽderet ꝓteſtari vt ſequit᷑.⁊ ſatis placet hoc in ſecula⸗
ribus eccleſijs nõ collegiatis. ſed de collatione maius eſt dubiũ. ſed ꝙ et
in illis poſſit fa.quod no. Ber.s.de ſta.mo.c.ij.in ſi.iij. glo. ⁊.c. qð dei ti
moꝛẽ.⁊ no.Jo.lxviij.di.c.ij.lxxiiij.di.c.quoꝛundã.xvi.q.vij.in noua.n
cõtrariũ fa.qð no.hoſt.in pᷣdic.decr.ꝙ dei.vbi tenet monachuʒ nõ poſſe
habere pᷣpoſituram vel decanatum eccleſie ſecularis niſi ex diſpenſatiõe
hoc fiat ob neceſſitatẽ curie animarũ. Itẽ hic ſola diſparitas habitus ĩ⸗
pedit foꝛtius impedire debet diſpitas habitus ⁊ ꝓfeſſiõis.vt in caſu iſto
ſcʒ cũ religioſus pᷣficitur collegio ſeculariũ clericolum.⁊ hoc maxime in
ſimul viuentibus.in quibo plus artar pn. decr.⁊ qui quandoq; fungun
tur puilegijs religioſoꝝ.de v . 2 bo. cle. quaniã. ⁊.no. xvi.q.i.ðcimas.ege
ret tñ declaratione.ſed vt pᷣdixi verbũ in eiſdem monaſterijs multũ facit
ꝙ poſſit hodie ſicut olim. niſi dicas ꝙverbũ monaſterijs ponatur pꝛo ec
cleſijs.ſic.xvi.q:vi.nemini.Poſſet etiam dici qꝙ clerici ſeeulares non ha
bent certum habitum cũ non ſit expꝛeſſum in iure de coloꝛe vel foꝛma ꝑ
que vel quarũ alter oꝑtet habitũ diſcerni.vt pᷣdixi.⁊ licet fatear pᷣdictas
foꝛmas ⁊ coloꝛes eis eſſe phibitos . de vi.⁊ ho.cle.quoniam s e.ti cleri
ci.nõ ex hoc ſequitur certũ habitũ eſſe pᷣfitum large tamen dicimus ha⸗
bitum clericalem ↄueniẽtem ⁊ non ꝓhibitum clericis ſicut ⁊ laicalẽ con
uenientem laicis.de ſen.ex.ſi iudex.li.vi.

f¶¶ Luiuſlibet.q.d.ctiam ſi ſit alterius religionis vel habitus.

1

palẽ nõ exercet. niſi inquantũ permittit concil.lugð.nec iliud vel e⸗
parte alterare poteſt. Secundo dicit ꝙ officiũ camerarij vel pñiarioꝛum
papa durat eo moꝛtuo que ſi deficiant poterit cetꝰ ꝓ tꝑe vacationis ali⸗
os ſubꝛogare.tertio determinat de dio.⁊ diclt intelligi debere id qð ĩ cõ
citł᷑ dicit᷑ de territoꝛio ⁊ diſtrictu.ſtatuit moꝛiete papa extra curiã ipſius
electionẽ fieri debere in loco vbi erat can ⁊ lraꝝ audiẽtig licʒ ſuſpẽla.niſt
n? oꝛdiatũ eſſet de curia trãſſerẽda.q̃rto puidet caſui q̊ ↄtigeret cardia
les oẽs exire ↄclaue.qͥnto ſtatui cardiales ꝑ exceptõeʒ excõis ſe uſpẽſiõis
interdicti ab electione nõ repelli,vltimo electos ⁊ alios 4 mittercrel ir⸗

e romoni. Caſus cetus cardinaliũ ſede vacante iuriſdictioneʒ pa

tenentur ad curiã aſtringſt ad tdſe. va.⁊ pꝛincipaliter deterininat et ſup
plet decr. vbi ꝑiculũ.s.e.quas opiniones aũt appꝛobet vel repꝛobet. di⸗
cam p partes.⁊ pꝛima pꝑs determinat qð no.ixxix.diſt. nullus.⁊ coꝛrigit
qð no.ho.de pe.⁊ re.cũ ex eo.cuius opi.⁊ rõnes ſcripſi de ſciſma.c.vno.
li.vi.⁊ appꝛobat qð ibi ne.⁊ qð tenet archi.in decr.pᷣdic.vbi periculum
cererũ in fi.quod ſpecialius contingit, hũc caſum Gar. etis ſequedat

b Indecerminata. ba indeterminata opinionũ diuerſitas
bes igitur exemplũ opo: aliquod poſſitobſtaculu vel dilatiõ;
n deukt pemi bay afferre. Nos inter cetera pcipue attè
quo loquit᷑ phemiũ hay alfterre. i r cetera poipuc atte
anlenckorum⸗ ſummine gentes ꝓ lex ſupioꝛis P inferioꝛẽ
iA Dilationem. ſumme onem aſtre
perienloſom vein eadem non poteſt opinionem aſtruere ſicu

cõſticutiõe in pꝛin. ioan accepimus ſatagentem ꝙ conſtitutio
ſelicis recoꝛdationis greg.pape.x.p.

lzꝛ Letera q̃ patere poſ⸗

Lur a tein dlit. Noſtricirca electionẽ pfata editã in cõ
V . .,Exie 5 , = . „ „
inlertoꝛ.. dema. 2 obe. (il.lug. p centu cardinaliũ roec Pl
cũ̃ inferꝛoꝛ. C. de legi.·. vacante modificari poſſit coꝛrigi vel
nali. ? hoc marime cũ ii/ ĩmutari aut qͥ cq; ci ðtrahi ſiue addi

le inferioꝛ ab illo ſuꝑioꝛi
recipit poteſtatẽ vt in ca
ſu noſtro cetus cardinali
um a papa ꝑ qð idẽvidet
de cõcil.S.e.t.ſignificaſti
ix.q.iij.cuncta.
m Lolli.inuari p
p pene adiectionẽ. ð hoc
dixi de ol. archipſ. c. li.
n MNon poteſt. hoc etiã
fatebat᷑ hoſt. S. e. licet. di⸗
cens.ꝙ cardiales illi cõ⸗
ſtitutioni expꝛeſſe pnun⸗
ciare non poterãt ꝑ hanc
rõneʒ tacite ſic.vt ·· dicã
o Lugið.e.vbi ꝑiculũ.
p. ¶ Cetum.collegiũ vocatur.deſciſma.c.vno.li.vi.que fatis reſonat in
Idem. vt patet.xv.di.canones.in fi.alibidicit᷑ gremiu.xxiij.di.in nomie
domini.ante medium.Quomodo vero cardinales habẽt ius collegij vł
capituli.nec cenſetur iure ſinguloꝝ in diuerſis titulis locatoꝛum. ſatis
tractauit hoſt. de iure ad liberandamm.
q ( Cardinaliũ.vnde ſic dicantur.no.de offi. archipꝛel.c.ij. in.i. glo. .
rI Wogdificari. diminutionẽ continet. de vᷣ.ſig. c.fi.⁊ multa verba hie
ponit.vij.ſ.vt omnẽ modũ ꝑ quem conſtitutio tangi poſſet includat.
e ¶ Diſpenſari.hoc addit. quia ſtante conſtitutione maioꝛis minoꝛ qñ
q; contra illam diſpenſat.de eta.⁊ quali.c.vno.li.vi.cũ ſimilibus.
t ¶ Partem.quid iuris ſit de toto.⁊c.ff. de rei vend.que de tots.⁊.s.de
do. inter vi.⁊ vxo.nuper.
va flon conſonam. quod ergo dicebat hoſt. ꝙ alia collegia hoc habet.
ergo ⁊ collegiũ cardinaliũ.Reſpoudet᷑ illis ꝑmiſſum.huic expꝛeſſe ꝓhi⸗
bitũ ⁊ ſi per antiqua iura conceſſum pꝛius erat.ꝑ iſtam poſterioꝛem con
ſtitutionem coꝛrectum.de condi.in.cii.li.vi.Et ſic bꝛeuiter reſpondetur
ad quã plures ex rationibus hoſti.qui tamen excuſabilis eſt.quia nõ vi⸗
dit decr. vbi periculũ.Ad id quod dicitur non eſſe veriſimile filium dei
voluiſſe moꝛtuo papa gregem fidelium eſſe ſine paſtoꝛe vl eccleſiam ſine
ſponſo. Rñdetur ꝙ ſponſus rectoꝛ ⁊ paſtoꝛ eſt chꝛiſtus ⁊ caput eceleſie q
eſt ipᷣius coꝛpus.pꝛimũ patet lxxvi.di.ieiuniũ.ij.in fi.ſecundũ.xcvij. di.
c.i.circa mediũ.tertiũ de ſacra vnc.c.vno.v᷑.ſed vbi.iij.q.iiij.c.fi. Licet
ergo deficiat vicarius non deficiẽt pꝛincipalis qui vicariatus.ſolum pe

vel diſpenſari quõlibet circa ipᷣaʒ ſeu
aliqua eius partẽ.aut eidẽ etiã renũᷣ⸗
ciari ꝑ eum tanq; veritati non ↄſonã
de fratx noſtroꝑ ↄſilio repꝛobamus
et irritũ nichilominus ? inane decernẽ
tes quicquid poteſtat aut iutiſdictio
nis ad romanũ dũ viuit pontificeʒ ꝑ
tinentis .niſi quatinus in conſtitutio
ne pᷣdicta ꝑmittitur cetus ipſe duxe
rit eadẽ vacante eccleſia exercendum.
eo tñ pꝛouiſo ꝙ ſi eiuſdẽ eccleſie came

tro ⁊ ſucceſſoꝛiba apoſtolicis datus fuit. Abſurditas aut huius opinio-

nis apparet.quia ſᷣm eam non eſſet neceſſariũ papam eligi.exquo cetus
cardinaliũ chꝛiſti vicariam haberet. Item nec eſſet hocexpediens quod
ln vatet. facit de conceſ.pꝛeben,.quia diuerſitatem.in pꝛinci.⁊ in de
ciſa. ”VM =M 6
aueRepꝛobamus ſed nunquid ꝑ hoc repꝛobatur opi. gof. hoſt. ⁊ ↄpoſ.
2 guil.que habet cardinales tollere poſſe quod de numero duarũ ꝑtiuʒ
ſtatuit concił.laterañ.S.e.ti.licet ſcilicet oꝛdinãdo.ꝙ nominatus a plu
ribus in ſcrutinio ſit pape.vt ibi ſcripſi.dic ꝙ non quia illud cõcił.illã
opinionẽ appꝛobat dum dicit niſi maioꝛ interuenerit concoꝛdia.exquo
ergo concoꝛdant nominatũ vel nominandũ a pluribus eſſe papam.vide
tur ille nominatus ab omnibus ⁊ fa.quod no.s,.e.ti.ſi cui.li.vi.in glo.
20. . = 3. *
bęg¶ Poteſtatis.repꝛobat᷑ ergo quod no. Hug.lxxix.di.nullus.i.cuius
dictũ recitat hoſt. S.e.licet.qui dixerat cardinales poſſe tũc creare cardi
nalẽ.cũ poſſint tũc creare papã qð plus eſt.ſed videmus.qꝙ capitulũ cre
at epᷣm.nec tñ confert beneſicia ad illius ſolius collationẽ ſpectantia.ne
ſe. va.c.vno.li.vxi.
QE. Pertinentis. ſi ergo aliquid diuiſim ad collegiũ ꝑtinet qð foꝛte pꝛi
oꝛ ipᷣoꝛum expedit vt eſt moꝛis:hoc nõ impedit.fa.pᷣdc.decr.vnica.et de
reſcrip. edoceerr. —
d Permittitur. in. . idem quoqg. . 3
AIXamerariũ ad quę ſpectat tꝑaliapouperibo erogare.vt no. Jo. viij
q i:c.i.hodie aũt magnũ eſt officiũ ⁊ iuriſdictionẽ exercct circa oẽs debẽ

tiarios

De elec.et elec. pote

xts camere ? anditoꝛ? habet etiâ ad boc quẽ puto ꝙhabere poſſit ſedeva

cante ꝑ hanc littera ꝓuiſione tamen pendente cardinales nil ab iplo re⸗

cipient. vt in pᷣdic.decr.vbi.ꝭ.pꝛouiſionis.

e¶ Maioꝛem ex penitentiarijs. quoò ſequitur. ⁊ eſt ſenſus ꝙ officium
penitentiarij maioꝛis qui ſolet eſſe cardinalis vel alioꝛũ minoꝛum non

rari aut maioꝛẽ vel aliquos alios ex

penitentiarijs quoꝝ officiũ p obitum
eiuſdem pontificis nolumus expirat
p moꝛtẽ vel alias deficere quouiſmõ
contingat.valet ideʒ cetus ad tꝑs va⸗

cationis hmõi pro numero deficienti

I.

um vel amplioꝛi etiã quãtũ ad penitẽ

,

awſi hoc eidem cerui cõcoꝛditer
Aeaine videbit. alios ſubꝛogare.
Sane cũ iuxta conſtõeʒ pᷣdictam pa

pa extra ciuitatẽ. in qua cum ſua erat

curia moꝛiente in ciuitate in cuiꝰ di⸗

mrictu ſeu tritoꝛio moꝛit᷑ ſit regularit᷑

ſucceſſoꝛis electio celebꝛanda diſtrictꝰ

ſeu territoꝛij nomſne dioceſim hoc ca
ſu intelligendam foꝛe cenſemus,.eo ta

mẽ adiecto.ꝙ ſi in certo loco cauſaruʒ
⁊ litterarum apoſtolicaruʒ audientia
manẽte papà alibi moꝛi ↄtĩgat.ñ ibi
ſzvbi pᷣdicta fůit audiẽtia mẽoꝛata ele
ctõ celeb:ef.ẽtſi eadẽ audiẽtia tpe moꝛ
tis huiꝰvacare noſcat᷑ niſi foꝛſan ante

expirat.tempoꝛe tamen incluſionis maloꝛ penitentiariꝰ ſi eſt cardinalis

per ſe non poteſt vti offi⸗

cio.ſi tamẽ nollet in cau

ſura manere etiã ꝑſona⸗
liter vtetur officio. vt feẽ
do.tuſculanus.
g. Q Quoꝛũ interpoſitõ
Expirare.hoc de pe

nitentiarijs tenebat hoſ.

de ſen. ex. ꝙ. de his. in fi.
vbi determinat qð no.in
ſpe.ti. iij. F. i. vbi defẽdit
guil. ꝙ camerarius mar
ſchalchus.⁊ auditoꝛ ca⸗
mere habent oꝛdinariaʒ.
quod ſi verum eſſet de iu
re cõmuni duraret illoꝝ
officium moꝛtuo papa.
de of. leg. c. ij.li. vi. Sed
bic de marſchacho nil di

citur.⁊ vide quod dirxi.oõ

e.compi.ti.i.auditoꝛ. in
pꝛima glo.ſᷣm quid. Si
autem dicamꝰ iſtos ha⸗
bere delegatã ſpeciale hic
inducit ꝙ durat ðᷣlegata
poſt moꝛtem delegantis.
ſicut ⁊.S.de here.in fidei
li. vi.
I¶ Quouis modo.puta
qꝛ incidit in furoꝛẽ vel in
firmitatẽ qͥ inpedit execu
tionẽ officij. Idẽ puto ſi
ſi recederet vel nollet offi

l Tetus. poteſt ſupplere vłꝑs mainoꝛ. qꝛ qð maioꝛ ⁊c. (ciũ exercerę

lVvi. di. apoſtolica.de ele. cũ inter cañ.in pꝛin.ff.ad muni.l.ꝙ maioꝛ.et H̊

verũ vbi ſolũ pꝛo numero.deficientiũ ſubꝛogant.vbivero ꝓ amplioꝛi ne
ceſſa ria ſit plena concoꝛdia.⁊ ſic intelligo quod ſequitur. M
lej Deficientium.tolle quod eſt · alios ſubꝛogare.
Penitentiarios.ſecus ergo quo ad camerarium.

d Si hoc. videlicet ꝙ pꝛo amplioꝛi numero ſubꝛogent᷑ penitentiarijs
edn

ſquid nullo deficiente poterit cetus ꝓꝑ amplioꝛi numero concoꝛ⸗

diter pñtiarios ſubꝛogare deverbis.videt᷑ꝙ non.cũ conſtitutõ ſit pꝛohi
bitoꝛia pᷣter caſus ꝑmiſſos.⁊ iſtud nõ videt᷑ ꝑmiſſuʒ niſi cũ aliqͥs derficit.
. a5 Concoꝛditer.idẽ in decr.vbi ꝑiculũ.ꝭ.nulli.⁊..idẽ quoq;.vnꝰ er⸗
go ſolus hoc ĩpedire poterit.fa.qð no.e.ti.qꝛ ꝓpter.v.vl ſaltẽ.i..poꝛro
4 Joꝛiente vel cedete qð eſſe poteſt.vt de renun.c.i.li.vi.Nã tunc qͥ

ad ſedẽ cenſetur moꝛtuus.vij.q.i.ꝗ.ecce in quibo.⁊ cũ bic ſit eadẽ rõ ⁊ fa
uoꝛ ꝓuiſionis eccleſie ⁊ ceſſet ambitio.eſſet etiã cõtrariũ.de decret.ſuſce

ptũ.de reſcrip.li.vi.

r NRegulariter.hoc dicit pꝛopter caſus interdicti⁊ rebellionis ibidem

extceptos.

s Dioceſim. iuſtum fuit hic plus ponderari dioceſim qᷓ; diſtrictum.
ſicut ⁊ in caſu de reſcrip.ſtatutum.lib.vi.maxime quia ſtante dio.diſtri
ctus facile variantur.quandoq; ꝑ cõceſſiones imꝑiales.qñq; ꝑ occupa⸗
tiones pꝛincipũ vel ciuitatũ.ad tales aũt mutabilitates eccłiarũ ſtatus

nõ mutat.x.diſ.c.i.ci.di.c.i.⁊ de relig.ſto.c.i. Si ergo papa moꝛit᷑ apud

baſanũ vel nouã tulã que loca ſunt diſtricta bonoñ. qꝛ tñ loca ipſa ſunt
dioce. Mutineñ.in ciuitate mutiñ.conuenire debent cardinales ⁊ ibi⸗

dẽ includi.ſed cũ locꝰ iſte nõ diſtringat᷑ g ciuitatẽ mutiñ.quõ regẽsciui

tatẽ mutiñ.illos includet.q̃re meliꝰvidebatacciꝑe ppꝛie territoꝛiũ vl di
ſtrictum ſed foꝛte ponderauit auctoꝛ ꝙ multa ſunt loca que non diſtrin

guntur per ciuitates aliquas. ſed per ſingularia dominia qui dñi etiaʒ
ciuitatibus non reſpondent. Illi ergo non ſunt de diſtrictu ciuitatis.

ſunt tamen de dioce. Ad pꝛimum dico ꝙ cardinales ſe debent offerre.⁊
ſperandum eſt ꝙ hoc facient quia non facile continget quin aliqui ſe of
ſerant.quos alij ſequentur nolentes perdere vocem ſuam.vt defactovi
demus.poſſet etiam eſſe locus remiſſioni.de qua· de re iudipaſtoꝛalis

circa medium.

. Poc caſu.alijs ergo caſibus ſumitur.vt habetur.ff. dever. ſig. pupil
Ius. §. territoꝛium. tamen ⁊ alibi territoꝛium ponitur pꝛo dioce· xvi.q.
ij.c.ſi quis epiſcopoꝛum.cui concoꝛ. de conſti.c ij.li.vi. Quandoq; etiaʒ
parrochia ponitur pꝛo dioce.xij.q.ij.bone rei.de dona:apoſtolice.in pᷣn
ci.quandoq; ponitur pꝛo regioni.ix.q.ij.eępiſcopum.

vVAlibi. ideſt in loco alterius dioce.
ſen birden morneut.

5 Nacare.licet vacat inſpicimus pꝛimum ſtatuʒ. ita mulier vidua va
ans denominatur a dignitate pꝛioꝛis mariti.donec alteri nupſerit.cõ⸗
coꝛ.in decr. de ſo.compe.ex parte.in fi.vl,glo.Ponderamus igitur bie

babitum ſine actu:ſic.s.e.ti:cii.in fi.

Fmine
dahlit

endottn
mapone
tutöltoen
Alldodet
noc
iig

i ſüͤn
ederin

nſffim

r dort
ſchoc
Coriſeen
notkun
vaiſetn
liuin
Götegict
Eevondn

gul Ofi t

nClſs

ſir in
limmi
olor

d Omnes. bene dicit.

qꝛ ſi aliqui vł aliqs rema

neret.in illos vel illũ reſi
det ius eli gendi.vt colli⸗
git ur ex pᷣdic decr.⁊. . ſa⸗
ne.⁊ fa. qð no.de poſt. pᷣ
la.gratũ.cũ ſuis cõcoꝛd.
vbi vero omnes moꝛtui⸗
eſſent quid iuris ſcripſi

poſt hoſt. ſcripſi.s.e.licet

e¶Pꝛedicte.de quibus
dabet in. S. Htera.
fECom pellãt. ſed qd ſi
aliqui ter ritoꝛiũ illoꝛuʒ
reant faciãt de his que i
ra diſtrictum ipoꝛũ ma
nent. Sed nũ quid illi ſo
li poterũt eligere.Itẽ qͥᷣd
ſi nulli remanẽt.vide qꝗ
dixi. ð.in glo.iuſtum. It
quid ſi omnes remanẽt⁊
aliqui Srleius reintrant
cõclaue. 1
rũt eligere ⁊ ſi alij nõ ha⸗

berẽt uuſtã cauſaʒ.planũ

eſſet. Sed qͥd ſi alij nõ in⸗

trantes hũt iuſtũ metuʒ
moꝛtꝭ . vt allegabat poſt

moꝛtẽ clemẽtis. et dicat
dñs tpalis nõ eſſe potẽs
ad ſecuritatẽ ibſoꝝ.vt ẽt

tũc dicebat᷑ quid fiet. et

quis de iuſta cã merꝰ ↄg
noſcet iſta nõ deſciſa nec
tũc ꝓuiſa adhuc egebunt

W.Dꝛdinatum. ad idem
. Prdarenarag ali.

nũquid illi pote

Folinm . VII.

conſtitutio cupientes.niſi ſint iuſte impediti.vr.e.c..ꝙ ſi. Itẽ
quia ſunt eccleſijs allegati vt ibi.ſ.den ee ealtneg

de p̈b en. ſi apoſtolica. in fi·li. vi.
3 dio ce.alias idem quods.
b Pꝛouiſio.ſſ. ꝙ fiat electio in loco vbi papa moꝛit᷑ vt in dic. F. poꝛro.
Poꝛro. ꝓpuidet caſui nõ determinato.ꝑ. c. vbi piculũ. Nã licet ibi. in
ſane puiderit quid iuris. ceum aliqua er cardinalibo excunt ↄaclaue in
puiſũ erat qͥd iuris qñ oẽs exeũt ⁊ caſus iſte pꝰ moꝛtẽ clemet fuit ð ſetõ

moꝛtẽ eadẽ oꝛdinatũ eẽt ꝑ bapa den

ria tranſferenda quo caſu ſeruet᷑ pꝛo
uiſioconſtitutionis pᷣdicte. ¶ Poꝛ⸗
ro ſi romão nõ electo põtifice cardina
les omnes ſimul vel ſucceſſiue.qð ab
ſit. exire cõtingeret cõclaue deporatũ
eiſdẽ.hi ad quos ptinet execuno cõſti
tutionĩs pᷣdicteillos ex ipis quibus
infirmitas coꝛpis aut nota debilitas
excuſationẽ nõ dabit.idem ↄclaue q;ᷓ;
cito poterũt reintrare compellãt Pe
nas in pᷣdicta conſtitutiõe contẽtas

onẽ iam dictã pꝛocedant.⁊ alias cõſti
rutionẽ pᷣfat obſeruẽt ſm ſtatũ ĩ quo
erant in eodẽ cõclaui.qñ ipᷣim vt pᷣmit

titur exiuerũt. Ceterũ vt circa electio

nem pᷣdictã eo magis vitent᷑ diſſenſio

nes et ſciſmata,quo minoꝛ eligentibꝰ

7„

aderit diſſedendi facultas ðcernim.
vt nullꝰ cardinaliuʒ cuiuſſibet excõis
ſuſpenſionis aut interdicti pꝛetextua
dicta valeat electione repelli.iuribus
alijs circa electioneʒ eandẽ hactenus

Ac ſi nõ vacaret.⁊ ſicptʒ ꝙ tꝑa ſtatuta.

(cũ eas.li.vi.

Auſam.aſus pꝛimo ponit foꝛmã ſᷣm quã appellans appellatiõʒ
=B appellatio.vt ꝑ ipᷣam cauſa beneficialis ad curiã deuoluat᷑

7
„.

egitis plene in ſuo roboꝛe duraturis.
Eerũ quia tam ex pꝛouiſis remedijs
ÿ̃ ex oꝛationib ad deü ſuꝑ hmõi ne⸗
gocio effundẽtis qð bꝛeuiter hmõi ce
lebꝛet᷑ electio pſumẽdũ eſt ꝓbabiliter
⁊ſperandũ ſtatuimusvt electi ⁊ alijsꝰ
qui ex quacunq; cauſa ad ſe.ap.veni
re vel mittere ſunt aſtricti.ad ipaʒ cũ
vacat ac ſi nõ vacaret venire vel mit⸗

tere teneantur. WV Igem.

.

niſi hoc fecerit incurſuri Cardinales
aũt hmõi cõclaue reintrates ad electi

Auſam electionis poſtula tio⸗
nis ſeu pꝛouiſionisP p a ppella
tionẽ ab ipᷣa vel occaſione ipſiꝰ
ad ſe.ap.emiſſam tũc demũ ad ſed eʒ
eandẽ deuolui cẽſemus cuʒ in appel⸗
lati aut ꝓcuratoꝛis eiuſdem in ipla cã
ſpecialiter ↄſtituti pᷣſentia interpoſi⸗
ta fuerit.an eoꝛum alteri infra mẽſeʒ

ab interpoſitione ipſius vl ſalteʒz poſt
lapſum eiuſdem menſis q;cito cõmo⸗

de rieri poterit legitime intimata poꝛ
recto valʒ ſibi ſbᷣ ſcriptura auctẽticaꝰ
vel pꝑlecto illius tenoꝛe ⁊ copia modo
ↄſili.ſi petita fuerit inde facta.aᷣ

ſi ſoꝛſan appelati abeſſe ⁊ pcuratoꝛẽ

ſcõo pꝓuidet cũ appellatus vel ipſius ſpecialis ꝓcuratoꝛ nequit haberi.

tertio ꝓuidet cũ ꝑ metuʒ
appellati vel ſuoꝛuʒ inti⸗
matio ſieri nõ poteſt.q̃r⸗
to viciat intimationẽ ta

liter fact ã. quinto pꝛoꝛo

gat hunc modũ intiman
di ad alios caſus. deter⸗
miat no.pꝑInno.hoſt.io.
mo. ⁊ ar chi.eę.ti.c.i.li.vi
ſuꝑ.v.qmenſẽ. ꝑ cõpoſt.
ibidem.⁊ guilelmũ in ſpe
cu.ti.de citatio.s.ſequit᷑
poſt pꝛin.pleniꝰ de ap.ꝗ.
qualiter.v.cautus etiaʒ
ſit.⁊.vᷣ.quid ſiꝓcuratoꝛi
adhuc eꝑt. us ꝑ guil.mã⸗
dego.ti.in libello electio

num. in fip ipſum Jobhᷣ.

mo. de re.iu. in generali.
li.vi.vltra mediuz. et qð

no.s.eę.cupiẽtes.i.rñ. li.

vi.s.vᷣſic. noticiam.,.

3 Electionis.etiã ep̃ał

vł cathedralis eccleſie vt
dicam . S. pe. .
a & Pꝛouiſiõis · hec tria
expꝛimit decr.i.e.t.li.vi.
b Occaſione.i.ꝓpter
cãm electionis poſtulatõ
nis vl ꝓuiſionis vt ſi ap⸗
pelletur a grauamine it
lato in iudicio.quo caſu
vi.ſᷣm cõpo.qͥ plꝰ ibi no.
ꝙ ſi ſuꝑ pꝛia appellatiõe
dent᷑ iudices extra curiã

puiinne.
g Contẽtas.in.S. ꝙſi ”éäs
piemiſſa. h & Incurſuri. quia pena ciuiũ ⁊ rectoꝛũ eſt punito ciuitat
vident?᷑ etiã includi pene de quibus ibi i Ecnrde
i In quo erant. babita diſtinctione an lapſi eſſent tres dies tantũ. an
etiam. viij. vt ibiein. S. conclaue. ”säs
lꝛ ¶ ¶eterũ.iſte.S.appꝛobat qð no.Jo.lxxix.di.c.i.vbi no.de vitio eligẽ
tiũ obij ci nõ poſſe.⁊ pꝛoꝛogat opinionẽ cõpoſt. no.S.e.licet qui dixit con
tra electionẽ factã ꝑ duas ꝑtes excipi nõ poſſe de excòicatiõe vel ſuſpẽſio
ne eligentiũ etiã ſi ſit notoꝛia nec ob.ſᷣm eũ ꝙ pecct alij cõicando talib-
faciunt enim hoc auctoꝛitate illius iuris quod omnẽ exceptionẽ remo⸗
uet. alł.ff. de riuis.l.ſᷣuus.S.ſi quis riuũ ite ſᷣm ipᷣm in caſu neceſſita⸗
tis licite excõicato cõicat᷑.ſed maioꝛ neceſſitas qᷓ; carentia vicarij ieſu xpᷣi
nõ poſſet haberi.xxij.di.omnes.ij.q.vi.ad romanã.⁊ fa.ẽ.de Perepꝛeſtg
denees. llevi · hi⸗ appꝛobat᷑ hec opinio ctiam quo ad actum electionis ſa
ciende.
1 Ffacultas.facit.S.e.indemnitatibus.ꝭ.vt aũt.li.dWi. ·
m Cuiuſibet.iuris vel bominis. Item qualiſcunq; fit ſuſpenſio vł in
terdictum. HW HH
n Alijs.lxxix.di.ꝑ totũ.xxiij.di.in noĩe domini.s.e.lice. ·
o Vlerũ.quia appꝛobat qð no. Gar.⁊ Jo.mo.S.e.cupientes.i.tñ.li.vi
ſuꝑ.v.cũparere qui dicebãt electũ nõ venientẽ tũc infra tꝑs illius coſti
tutionis incurrere penã.mouebant᷑ ilſa rõne quia iuriſdictio papeꝛ ipᷣiꝰ
exercitiũ.remouet penes collegiũ cardinaliũ.que ratõ repꝛobat᷑.s.i.rñ.
Dicebant tñ papa deberet penã remittere exquo venit añ creationem
pape licet poſt tꝑa alle ff.ſi quis in ius vo.nõ ie.l.ij.ꝭ.fi.Archi.ibi.in fi.
pꝛime ꝑtis ꝓpter veri ni coꝛã nobis tenebat cõtrariũ.ſ.ꝙ nõ incideret in
5 ig do. cũ ſcripſi ſuꝑ illa decr. hunc caſum non tetigi.
V ntra equitatẽ ꝙ tunc incideret.⁊ ꝑ illud..coꝛam
Pe incideret. Quis eni poteſt diuinare aſtrictus

nobis de rigoꝛe
ad veniendum qundo ſit papa creandus cũ ergo poſſet omni die creari
ergo omni die pa atus ſit is qui aſtrictus eſt ad cauſam pꝛoſequendam
⁊ licet rigoꝛoſum videatur reſpicit tñ expeditionẽ eccleſiarũ⁊ foꝛte ꝓpter
boc nõ vtitur hic verbo declaramus ſed verbo ſtatuimus.
p /¶Pꝛouiſis.ꝑ decr.vbi ⁊ iura que alleg.in fi ꝓxi.ꝑtis.
ꝗq Oꝛationibo. qualis debeat eſſe oꝛatio· vide qð dicaʒ ·j·de reli.⁊ vene.
ſan.ſi dñm.ad fi.⁊ quõ in ea ſperãdum eſt.ibi dixi ſatis in vl.mẽbꝛo glo.
r & Effundendis. vt in decr vbi ꝑiculũ.in fi.⁊ verbũ effuſionis largita
tem ⁊ abundantiam denotat.xvi.q.i.reuertimiui. H
8 Alij pſone inſtructe opponentes ⁊ appellantes.
t Quacunq; cauſa.ꝑ hoc videtur ꝙ citatus qui tenetur ire vel mittere
ad curiã moꝛtuo papa teneatur ad idem.cuius cõtrariũ no.hoſti/de ac/⸗
cuſa.licet.vt ibi ſcripſi ſuꝑ verbo acceſſi/ſe.
v ¶ Wittere. ſicut hi quos artat decr.i.s.e.li.vi decr.i.de ap.⁊ decr. qᷓ;
uls. de of. oꝛ. JArm electi cathedraliũ vel regularii eccleſisruʒ qᷣs artat

4

“ 2 ab illoꝛũ grauamie ap⸗
pelletlocũ habet deer. illa. ⁊ dicit ſic ſernaſſe Inno.licet quidã õ.ꝙ ſolũ
in cauſa pꝛime appellationis habet locũ hec decr.qð eſt ↄ mentẽ.qꝛ a fe⸗
cundã appellationẽ ſicut ꝑ pꝛimã poſſit ꝓtelari vocatio:.
a. Se. ap. In alijs eni nõ habet locũ pᷣdic decr.i. .e. li. vi. vt ibi.not.
b Deuolui.quo ad hoc vt pꝛicipale negociũ ſit in curia vt dicã. j·. pe.
elrerron gʒ capitulũ vel collegiũ appellet᷑.vide qð no.õ.e.bone.i.i
.i.ſoli.de conceſ.pben.ſi ca.li.vi.in glo.vi. “”MUM/
. Gpecialiter. appꝛobat opinionẽ ſpec.in pꝛin.v.qͥd ſi ꝓcuratoꝛi.vbi
poſitis duabo opinionibb quarũ pꝛima habebat ꝙ nõ ſufficit intimarip

curatoꝛi. Scða ꝙ ſufficit. dicebat pᷣmã verã in generali ꝓcuratoꝛe.ſcdᷣaʒ

verã in ſpãli.allegabat de teſt.pñtium.ꝭ.ceterũ:.li.vi.ff.de libe.cã.l.ĩmo.
ff. de cotrahen.emp.l.in hmõi.de ꝓcu.dilectus ⁊ c.non iniuſte.in ſi. ſiẽ
nũt ſpeciali ꝓcuratoꝛi appellati fieri poteſt intimatio.ita etia põt fieri ꝑ
ſpãlem ꝓcuratoꝛẽ appellantis. Nã ⁊ talis in his cauſis appellat.qð dic
vt no.e.ti.pcu li.vi.uõ vero foꝛme᷑ pcuratoꝛiũ ad intimandũ.⁊ quõ
pꝓcuratoꝛẽ fſiat intimatio.vide in pᷣdic.li.electionũ · in fi.⁊ quõ depcu⸗
ratoꝛio ſuo.ſicut ⁊ de appellatione debet fidem facere.
d Interpoſita. 2 tũc interponit᷑ ſimul ⁊ intimat᷑.quare cũ illis conſtet
illũ anpellaſſ alia intimatio facienda non eſt.
eꝙAlteri.ſ.appellato vel ſpeciali ꝓcuratoꝛi.ergo foꝛtius ſi vterq; ſimł
vel diuiſim. ⁊ tolle hic litteram legittime intimatã que ſequitur.
f¶ Interpoſitione.⁊ ſic currit de momẽto ad momentũ.cõcoꝛ.s.de re
iu c nd comultationt.ib a ꝓlatõe.⁊ quot dies habeat menſis, notaui
g Commode.cõcoꝛ.pᷣdic.decr.q;ᷓ ſit.in pꝛin.li.vi.⁊.c.cupientes..ee
teru. veniet hoc in arbitratu boni viri.⁊ dat᷑ hic tps arbitrariũ ad pur⸗
gandã moꝛam tꝑis determinati.alibi ecõuerſo dat᷑ tꝑs determinatũ ad
purgandã moꝛã tꝑis arbitrarij in pᷣdic.ꝭ.ceterũ.⁊ ꝑ boc videt᷑ ꝓ poſt q̊
tꝑs facta intimatio non deuoluat.vt dicam inſi. ä
b borrecco PH voeparez g erpenſis intimantis habet boc fieri ſieut ðᷣ
libello dicitur.iij.q.iij.offeratur.
i igelicet.declarat verbum legitime quod pꝛemiſit.
e Auctentica.iſ.cõfecta manu publica vel habente ſigillũ auctenticũ
