lida niſi ꝑ actionẽ ignis.videre autẽ deũ ꝑ eſſentiã in qͥ perfecta btitu⸗-

do ↄſiſtit ſoli deo eſt pꝛiũ.nulla igit᷑nacura intellectualis põt deũ ꝑ eſ⸗

ſentiã videre.niſi deo ̊ faciẽte ꝓpter qð dñs Jo.xiiij.ꝗ diligit me dilige
tura patre meo ⁊ ego diligã eũ ⁊ manifeſtabo ei meipſuʒ· ⁊ vide qð dixi

S.e.cõ.de mag.c.i.in pꝛin.in glo.per lauuuiuiuiuñ.
l? ¶ Sexto. ꝙ ſe.⁊c.imꝑfecti.Ad huiꝰ intelligentiã ſciendũ.qꝙ macro⸗

bius ſuꝑ ſcòo ſomno ſcipionis dicit.qꝙ plotin? inter phᷣie ꝓfeſſoꝛes eum
platone maximꝰ diſtinguebat duo genera moꝛaliũ virtutũ.quò diſtin⸗

ctionẽ appꝛobãt theologi.quedã eni ſunt modificatiue paſſionũ inſur⸗

gentiũ inſenſualitate hois vel actionũ occurrentiuʒ hoĩ. ſicut tꝑantia

modificat delectatiões exñtes in cibis ⁊ venerijs.foꝛtitudo tioꝛes ⁊ au

dacias q̃ ſũt circa ꝑicula moꝛt ⁊ ſic de alijs. ⁊ iſte dicunt purgatoꝛie q
ſũt hoĩm nõdũ purgatoꝝ a paſſionũ inſultib.⁊ ꝑ ↄñs ñ ſũme pfctõꝝ ſʒ

ad id toto conatu tẽdẽtiũ. Alie ſũt nõ regulãtes paſſiões ſenſualitat ſʒ
ſolũ tenẽtes aĩaʒ hoĩs in deo ⁊ in ſũma ꝑĩectõe vt ſi tꝑantia terrenas cõ
cupiſcẽtias ignoꝛet.foꝛtitudo paſſiões neſciat.pꝛudẽtia ſolis diuinis ĩ

tendat.iuſticia mentẽ cũ deo ꝑpetuo federe teneat.⁊ he virtutes dicun

tur animi purgati:.qꝛ ſunt ſolũ hoĩm totalit purgatoꝝa deſſonc mog
leſtijs quod eſt ſolum beatoꝛum vel pauciſſimoꝛum in hac vito ꝑfectiſ⸗

ſimoꝝ.huic cõuenit qð dicit augꝰ.xij.de tri.qð nũc agit iuſticia in ſub

ueniẽdo miſeris.qð pꝛudentia in pᷣcauendis inſidijs.qð foꝛtitudo in ꝑ

ferẽdis moleſtijs.qð temꝑantia in coercẽdis delectationibo pꝛauis.ibi
nõ erit vbi nil mali erit.ſed iuſticie erit deo regenti ſubditũ eſſe.pꝛuden
tie nullũ bonũ deo pᷣponere vel equare foꝛtitudinis ei firmiſſime cohe⸗

rere.tꝑantie nullo affectu noxio delectari.⁊ ꝑ hoc patet p̊ ſuſtineri poſſe

ꝙ aĩa perfecta perfectiõe pꝛime vel ſũma ꝑfectõe quã pauciſſimi habue

rũt in via licentiat vᷣtutes has qᷓ;tũ ad actũ.qꝛ hũt alios actꝰ ſpecie ab

his q̃ in viatoꝛib inueniunt.ſed nõ licẽtiat q̊ ad habitũ.iĩmo tũc ꝑfectiſ
ſime illas hʒ. Nã ha bet charitateʒ in ſũmo ⁊ ꝑ ↄñs oẽs habitꝰ virtutũ

moꝛaliũ. Uñ apłs.i.ad Coꝝ.xiij.Charitas patiens ẽ benigna ẽ ⁊c̃.⁊ fa

cit de pe. di. ij. charitas.ij. Hocviſo ſciendũ ẽ ꝙ dicere iperfecti hoĩs eſſe

ſe exercere in actibo virtutũ moꝛaliũ repꝛimendo.ſ.ĩpetũ paſſionũ ꝑ iu

diciũ rõnis ⁊ imperiũ voluntat h̊ eſt bnñdictũ ſi ſumamꝰ imꝑfectũ pꝛo

nondũ hñte ſũmã perfectionẽ vt pꝛiꝰ dixi.qualẽ.ſ hñt btĩ in patria⁊ q̃

lem habuerũt pauciſſimi in hac vita.ſ.xpᷣs beata vᷣgo pmi parentes in

ſtatu innocẽtie.⁊ foꝛſan alij ex builegio ſpãli.Sed ſi ſůũmamꝰ iperfectũ
p vicioſo vel carẽte ꝑfectione ncc̃ria ad ſalutẽ.hoc eſt hereticũ · apłs enĩ
qui ꝑſectiſſimꝰ ſuit in vita rebᷣmebat inſultꝰcarnaliũ paſſionũ.vñ dicit
i.ad Coꝝ.ix.in fi.ſic pugno nõ quaſi aerẽ verberãs ſed caſtigo coꝛpus

meu.,ſ.motꝰ carnis illicitos repꝛimendo ſᷣm aug.⁊ in ſeruitutẽ redigo
ſcʒ carnẽ ſpiritui ſeruire cogẽdo ſᷣm eũ.ad idẽ.ap Ro.vij.video aliã le⸗

gem ⁊c. ⁊. ij. ad Coꝝ xij. INe magnitudo reuelacionũ me extollat. datꝰ
mihi ſtimulꝰ carnis. Itẽ hieremias ⁊ iohãnes baptiſta qui fuerũt ſctĩ

ficati in vtero ᷣm theologos habuerunt fomitẽ inclinantẽ ad venialia

iʒ nõ ad moꝛtalia ⁊ tales inſultꝰ bellauerũt.vñ cantat eccłia de iobꝗ⸗
ne baptiſta. Antra deſerti tenerĩ ſub annis ciuiũ turmas fugiẽs petiſti
neleui ſaltẽ maculare vitã famine poſſes. Beatꝰ martinꝰlegit᷑ ꝙ carnẽ
ſpũi ſerua recogebat de btõ bñdicto greg.dicit.ij.dialo. inſultꝰ carna
is tẽptatiõis repᷣſſit pijciẽdo ſe inter vꝛticas ⁊ ſpinas vt ꝑ vnlnera coꝛ

poꝛis educeret ab aĩa vulnꝰ mentis.Ex quib patet ꝙ ꝑfecti ꝑſectiõe ne

ceſſaria ad ſalutẽ nõ licẽtiat a ſe vᷣtutes etiam in actu. imo ſe exercẽt in

yt pbant doctoꝛes ſit moꝛtale. oſcula antẽ libi

Nos ſacxo appꝛobante concilio ſectã
bbaratus in actũ lururie
7 delectatiõis ei annexe
dinoſa amplexꝰ ⁊ tactus
ſi fiãt ꝓpter delectationẽ hmõi.ſicut eni ſolũ libidinoſa cenſent᷑. manife
ſtũ eſt ꝓpter banc cãm libidioſa oſcaula foꝛe moꝛtalia.⁊ hoc tenet tho.ſe.
ſe.q. cliiij.ar.iiij.nec mirũ cũ hic dicatur etiã de libidinoſo aſpectu.xxj
tiij.q.v.nec ſolo.⁊.c.ſe.⁊ falſa eſt rõ ꝙ natura nõ inclinet ad illa cũ illa
oꝛdinent?᷑ ad actũ carnalẽ ↄſũmatũ ſicut ad finẽ.ſicut autẽ narura incli
nat aliq inꝓpꝛiũ finem.ita incſinat in oĩa de ſe oꝛdinata in illum fin
ſicut eni grauitas rei grauis naturalit᷑inclinat illaʒ ad eẽ deoꝛſum. itca
ad deſcendẽdũ deoꝛſũ. Itẽ dato ꝙ rõ eſſet vera.nõ tñ ↄcludit.ſi eni aliꝗ
qͥd eſſet moꝛtale qꝛ natura nõ inclinat.ꝗ̊ ieiunare ⁊ ꝑegrinari ⁊ alia pe-⸗
nalia facere.credere deũ trinũ ⁊ vnũ.⁊ talia que fidei ſunt ad q̃ non in⸗

clinat natura eſſent moꝛtalia.qð eſt inſanũ.

3 AMaſs eſt. hoc repꝛobat᷑ etiã in ſimplici foꝛnicatione.xxv. di. ß. als ea
d EFij gdicands rizdtic mereefiees „ pꝛobat apłs ad Galł.
v.vbi pᷣmiſſa foꝛnicatiõe ⁊ alijs vicijs ſubmittit. q talia agũt regnũ dei
nõ poſſidebũt.ſolũ autẽ moꝛtale excludit a regno dei.̊ ⁊c.ad ſcle cho.
iiij.ibi attẽde tibi ab oi foꝛnicatione ⁊ pᷣter vxoꝛẽ tuã nõ patieris crimẽ
ſcire.ſed crimẽ impoꝛtat moꝛtale.lxxxi.di.c.iiad idẽ de pe.⁊ re.deꝰ qui.
AVtẽ eſt pᷣceptũ decalogi.nõ mechaberis.Exo.xx.xxxij.q vi.nõ mechabe
ris.ad idem Deut᷑.xxiij.ibi nõ erit meretrix ⁊c.⁊.i.ad Coꝝ.vi.fugite fſokꝛ
nicationẽ ⁊c̃.ſ̊ idẽ rõne concludit᷑quã plene tbo ꝓſequitur.qõne que,z
ꝓxi.glo.allegaui in.ij.⸗rr. SJ
b enorar tune reſiſtendũ ⁊ actu virtutis vtendũ.vt dixi.õ.ivᷣ ꝓxi.
nõ ferro.de coꝛ.vici.ſignificauit.
c ¶ Octauo.ꝙ ⁊c̃.exhibere cum tamen ſcribatur ad Philipeñ.ij.ꝙ in
nomine ieſu omne genu flectatur.de immu.eccle.decet.li.vi.repꝛoba⸗
tur etiam hoc de celebꝛa.miſ.ſane.de conſe.di.ij.nihil Nam etiam cuz
euangelium legit᷑ curuari debemus.de conſe.di.i.apoſtolica.ad idem
i.di.in capite hereſis autem ⁊ inſania huiꝰdicti patet.qꝛ cõtradicit do
ctrine vtriuſq; teſtamẽti ieclbi enim pꝛopheta etiã perfectis in pſal.
xcviij.Dominus regnauit iraſcantur populi.ibi adoꝛate ſcabellum pe
dum eius.quoniam ſanctum eſt.quod de chꝛiſti humanitate ⁊ ſpeciali
ter de chꝛiſti carne exponit aug.ſic etiam dicit apoſtolus ad Heb.i.In⸗

troducit pꝛimogenitum in oꝛbem terre.⁊ adoꝛent eũ omnes angeli dei

Conſtat etiam non ſolum per pꝛeceptum eccleſie.de peni.⁊ re.omnis.
ſed etiam per pꝛeceptum chꝛiſti.ꝙ omnes quantũq; perfecti tenẽtur de⸗
terminato tempoꝛe ſumere coꝛpus chꝛiſti. Jobᷣ.vi.niſi manducauerit
carnem filij hominis ⁊ biberitis eius ſanguinem ⁊c̃.de conſe.di.ij. pꝛi
ma.⁊ Luce.xxij.apoſtolis ſũme perfectis dixit. Hocfacite in meam cẽõ
memoꝛationeʒ.S.e.com. de re.⁊ ve.ſi dominũ.poſt pᷣn.Sed qua ratio⸗
ne tenetur quis coꝛpus chꝛiſti ſumere ⁊ ſpiritualiter manducare.eadẽ
ratione tenetur ipſum adoꝛare etiam latrie adoꝛatione.vt pꝛobat aug.
ſuper pᷣs.pꝛedi.⁊ pꝛobat tho.iij parte.q.xxv.ar.i.⁊.ij.Ratio autem iſto
rum que ſequitur eſt inſania ᷣm quam virgo beata euãgeliſte apoſtoli.
item patriarche ꝓphete fuiſſent ſũme perfſecti.cũ ex geſtis ⁊ verbis ipſo
rum appareat ꝙ circa bᷣ iugiter cogitabant plus qꝛ omnes beati de im
perfectiõe notarentur que in diuina eſſentia vident quotidie oĩa ſacaz
menta humanitatis xpᷣi.⁊ illa liquidiſſime cõtemplant᷑.
anctitatis.vide quod.S.e.vᷣ.dixi.e.cõ.de re.domi.c.i.Tullius

d . — „ — . „
li.i.de officijs totiꝰ iuſticie.nulla capitalioꝛa qᷓ; eoꝝ qui cũ maxime fal

lant id agunt vt boni viri videant᷑.

e DPꝛopagentur. eſt pꝛopogo pꝛopaginis vitis eytenſa ſub terra

Itẽ alicuiꝰ pꝛogenies vel pꝛoſapia ẽ pꝛopago

De homicidio volun.velca.

tẽ vel ꝓcreantẽ. inde dixit quidã.vitẽ ꝓpago bibit inde ſutura ꝓpago.
Cõmoꝛant᷑.vide.e.ti.vt cõmiſſi.li.vi.vᷣ.⁊ cõtra iloo.

ſinẽ qõnis.⁊ q̃ noe.q.ĩ
ſũma.⁊.c.merito.
i ¶ Furioſꝰ.iſte ſiue ↄti
nuo furoꝛe laboꝛet ſiue
iĩterualla qᷓ;diu fuerit.
ati põt iniuriam ſed nõ
facere. ff. de iiur. illud ca
nonizata.xv. q.i.illud.⁊?

fer e ir haber inae
ac ſi

ac ſi caſu aliq̊ accidiſſet
ſine facto ꝑſone.ff.de ad
nũ dat nõ tenẽt᷑ acquił.
ſed ẽ pinde ac ſi q̃drupeſ
feciſſet vel regula tecidiſ
ſet. ff. ad.l.acqᷣ.ſʒ ⁊ ſi quẽ
Li. ⁊ ideʒ ibi dicit
de infante.⁊ alibi ðꝛ. qð
infans vel furioſus pꝑdi
dit vel coꝛrũ pit impuni
tũ eſt. ff. de rei ven. ꝙ in⸗

fans.⁊ rõeʒ reddit lex qᷓ

homicidio loquit᷑.ff.ad
l.coꝛ.de ſic.l.infans.vel

furloſus ſi hoieʒ occide⸗
rit.l.coꝛ.nõ tenet᷑.cũ alj

terũ innocẽtia cõcilij al⸗

terũ facti infelicitas ex⸗

cuſet. ſatis Eſ⸗ furoꝛe
unit. ff. ad. l.
dis.diuꝰ.i.rñ.⁊ afflictõ
nõ eſt addenda afflicto.

vij.q.i.cũ ꝑcuſſio.ð cle.

egro.c.pe.C. de epi.au.
ta demẽetis.in ſi.ſicut ex
go furioſus nõ teſtatł..
qͥteſta.fa.poſ.furioſum
de ſuc.ab inteſt.c.fi.nec

religionẽ ꝓfitetur. xvij.
q.i.cõſaldus.de regula-

ſicut tenoꝛ. nec iñimo⸗

pe. in fi. ff. de offi. pꝛeſi

Ultionẽ.e.ti.ad abolendã.⁊. excõicamꝰ.

I ſurioſus.ſe ſumat hñs duo dicta.in quoꝝ pꝛimo determinat
kFres caſus.in ſco quartũ.⁊ pꝛimũ determinat que b abent᷑. xv
g. i. 5. ð furioſis.vſq; ad HM

ipſam cũ pᷣmiſſis exroꝛibꝛ danam et
repꝛobamꝰ oĩno inhibẽtes diſtrictiꝰ.
na igipſo⸗ decetero teneatappꝛobet
vel defendat:eos aũtqͥ ſecus egerint
aĩadũſione canonica decernim puni

endos. ¶ Poꝛro dioc. illarũ ptiũ

inãſitoꝛes hereticepeauitat in quib
beguardi ⁊ beguĩe hmõi cõmoꝛant᷑.

ſuũ officiũ circa eos diigent exerceãt
4

inqͥrẽtes de vita ⁊ ↄuer ſatiõe ipſoꝝ:q̊
literue ſentiat de articulis fidei ⁊ ec⸗
cleſie ſacramẽtis. n de dos
culpabiles repint: niſi ab iurat ſpõte
pᷣdictis erroꝛib penituerint ⁊ ſatiſfa⸗
ctionẽ exhibuerint cõpetẽtẽ:debitam

exerceãt vltionẽ.¶Clemẽs.y.in cõ

cilio vieueß.. ſua
De homicid ig volũtario vel caſuali⸗
+ Di furio lo danth .
ſeu doꝛmiẽs hoĩem muti

ler vel occidat: nullã ex H̊
idẽ de illo cẽſemꝰ qͥ moꝛte alit᷑ vitare

irregularitatẽ incurrit.et

nõ valens ſuũ occidit vel mutilet in⸗
uaſoꝛẽ. Clemẽs.v.in cõcil vie’.

Deypſuris.

puenit ꝙ quoꝛundã cõita
s locoꝝ in offenſaʒ dei et

ꝓximĩ acã iura diuina parit᷑ ẽ phuma

agas qs reſpicit pduc?

nfans

xgui ad nos inſinuatõne

filiũ cõiugẽ vel pſonã coniũctam.quã aliter ſunare nõ poterat.qð ver
uto quaſi caſus ille nõ includat᷑ ſub neceſſitare ineuitabili ſed euitabi
i. ⁊ hoc dico dato ꝙ veꝝ ſit qð no. inno.de ſen. exc ſi vo.i.vbi tenet ꝙ
eo caſu percutiẽs clericũ nõ eſt excõicatꝰ vt ibi ſcripſi. irregularitas eni
iſta cõtrahſt᷑ ſine culpa etiã ex merito.vt in indice iuſte occidente. li.di.

C. i.Z dixi de ſpon. inter oꝑa.ſed illa excõicatio

ni vſurarni amprobutes dims pꝛa⸗

nitatem p ſtatuta ſua iuramẽto qñeq;
firmata vſuras exigi: ſolui nedũ con
ceduũt, ſed ⁊ad ſoluendas eas debito
res ſciẽter cõpellũt.ac luren r ↄti
nẽtiã ſtatutoꝝ guia imponẽdo:plerũ
vſuras repeteritv onera aliht vre
do ſupꝑ his diuſis coloꝛibo ⁊ fraudibo
exqͥſinis repenitionẽ ĩpediüt earundẽ
Nos igit᷑ ꝑnitioſis his auſibs obuia⸗
re voletes ſacroappꝛobate cõcilio ſta
tuimꝰ vt quicũq; cõitatũ ipſarũ po⸗
teſtates capitanei rectoꝛes ↄſules iu⸗
dices cõciliarij aut alij quiuis offiqja
les ſtatuta bmõi decetero facere ſcli⸗
bere vel dictare aut ꝙ ſoluant᷑ vſure

vel ꝙ ſolute cũ repetunt᷑ nõ reſtituan

tur plene ac libere ſciẽter iudicare pᷣ⸗

ſumpſerint ſniam excõicatiõis incur⸗

rãt.eandẽ etiã ſnĩam ĩcurſuri niſi ſta

tuta hmõi hactenꝰ edita de libꝛis coi

tatuʒ ipſarũ ſi ſuꝑ q̊ poteſtatẽ habue

rintinſia tres mẽſes deleuerint. aut
ſi ipſa ſtatuta ſiue cõſuetudines effe⸗

ctum eoꝝꝑ hñtes qͥqͥ mõ pᷣſumpſerint
nror Cetex qꝛ feneratoꝛes

ſic ytplurimi ct' vſurarios occulte
ineut ⁊ doloſe ꝙ vix conuinci pñt de

yſuraria pꝛauitate ad exhibendum:
cũ de vyſuris agetur.ſuaruʒ codices

nõ. ĩmo opoꝛtʒ ꝙ pᷣ cedat

dyabolica ſuaſio circa
clericũ percutiendũ.xvij

q.iiij.ſi quis ſuadẽte.

hDccidit.etiã vibꝛã
do.nec reſtringas ad ex⸗
emplũ qð ponit glo.pe:
ber,in decre. ſicut.

di.Caſus.ffi⸗

ales cõitatum
faciẽtes dictãtes vel ſeri
bẽtes ſtatuta ſuꝑ vſurio
ſoluẽdis nõ repetendis
vel nõ reſtituẽdis vel iu
dicantes ſᷣm illa vel nõ
delentes illa ſi pñt j.treſ
mẽſes de libꝛis cõitatũ
vel illa ſeruãtes excõica
ti ſunt bᷣ pꝛimo fenerato
res in cauſis vſurarum
edere cogunt᷑ libꝛos rõ⸗
nũ ſuarũ.h̊ ſcðòðo pertina
citer aſſerẽs exercere vſu
ras nõ eſſe peccatũ here
ticus ẽ.hᷣ tertio ꝑtes pa

li Pꝛorimi. cui reſtij

tutio debet᷑. an vo vale⸗
ant talia ſtatuta qui tol

lüũt reꝝ dñia vel actiões

ꝓueniẽtes de luregẽtiuz
vel ciuili ſatis ſcðſi voſk
inno.⁊ hoſtiẽ.⁊ cõpo.de
2ſti.q̃ in eccleſiarũ.⁊ fa⸗
cit qð no.ff, de cõſti.pᷣn.

m Humana:i.ab bo

mine tradita.⁊ de iure

tanõico loquit᷑ ſaluo qð

no.xxiiij q.iiij.c.quid di
cã.⁊.c.ti.c.iij.⁊.C.eo.ti.

X Sui.alłs ex grã

niũ cõtrabit. de ſpon ddd
lectꝰ.nec baptizat. de B.i.q.i.ꝭ.ecee qñ.nec baptiſmũ recipit niſi in ca⸗

ſu.de bapt᷑.maioꝛes.ita nec occidẽdo irregularitateʒ ↄhit vt hic.⁊ facit

iij.q.ix.indicas.⁊ qͥs pꝛobet ibi no.⁊ in pᷣdi.decre.cũ dilectus.in glo. 5
ideo ⁊ qũo pꝛobet ibi ſcripſi.⁊ ſacit qð no.xlvi.di.c.i. =
lu Infans.minoꝛ ſeptẽnio.C.de iudi.deli.ſi infanti.de deſpon.ipu.
ccvno.in pn.li.vi.⁊ eſt rõ.de qua.S.dixiiqꝛ etas illa ignoꝛat qð videt.
C. de fal. mo.l.i.Inde eſt ꝙ ex taliũ ſpõſaliba nõ ↄᷣhit᷑ publica honeſtas.
de deſpõ. impu.litteras.⁊.c.acceſſit.ſed hoſti.in decre.illa.de delic.pn.
dicebat ꝙ puer nõ dolicapax ſi ꝓijciẽdo lapidẽ vel cultellum occidit ali
quẽ irregularis eſt.lʒ nõ habuerit aim occidendi.qꝛ in lege pꝛomotiõis
nõ volũtas ſed factũ attẽdit᷑. dicebat eni tale homicidiũ diſpenſatõe di

gnũ cũ cenſeat᷑ quaſi caſuale nõ habita diſtinctiõe.exq̊ non diſcernit an

dederit oꝑam rei licite vel adhibuerit diligenti pᷣ hic repꝛoba᷑.

Rornl. de iſto habet᷑ de bap.maioꝛes.S.ven.ff.de acqͥ. poſ.l. i. .

oſus.ſicut aliqͥ doꝛmiẽdo loquunt.ita ſũt qͥ agũt etiã doꝛmiẽdo.
b Moutilet.no.q̊ͥ ad irregularitatẽ mutilationẽ homicidio comꝑa⸗
ri:ad idẽ.li.di.aliquantos.⁊.c.ſi qͥs poſt.⁊.c.qͥ in aliqͥ.lv.di.euãgelica.
ne cle.vel mo.clericis.⁊.c.ſniam.de raptoꝛibo in epᷣatu.de cleri.pug.in
duel.c.i.in fi.e.ti.is qui.li.vi. èò
c Nullã hoc tollit dictum illoꝝ qͥ dicebant tales q̊ ad oꝛdines ſuſci⸗

endos irregulares eſſe.ſed nõ q̊ͥ ad ſuſceptos qð videbat᷑ placere gra.
llẽ ab indiſpẽſabili.vt

xv.q.i.in fi.Itẽ illoꝝ qui diſtinguebãt diſpenſa
dixi.in glo.minoꝛ.in fi: .

d Et idẽ. determinat no.l. di. de his. . e. ti.c. ij. .e. ſicut dignñ. in fi.

magne glo.p que patet ꝙ triplex in hᷣ erat opio pᷣma hug. ꝙ talis eſſet
recniknlo coa iob.⁊ goff. ꝙ qͥ ad ſuſcipiẽdos irregularis eſſet.ſed di⸗
ſpenſabilis ſed in ſuſceptis licite miniſtraret.tertio h̊ appꝛobata que fu⸗

it bar.bꝛix.in pᷣdi.decre.c.de his.⁊ in qõne q̃ incipit.aliqͥs repellendo

violentiã quã tenebat hoſti.in pᷣdi.decre.ij.⁊ in decre.ſicut dices ꝙ cle⸗
e Moꝛtẽ pꝛiam. vt ſequtk (mens quart?ꝰ ⁊ curia ſic tenebat.
f Nõ valens.inangulatꝰ erat vel ſic artatꝰ ꝙ fugere nõ poterat nec

ſe iuuare clamoꝛe vel aliter. Si deh dubitat᷑ in foꝛo ↄtentioſo nõ crede
retr ſibi.ſed ꝑ circũſtantias occurrẽtes opoꝛteret h̊ iudicari.In foꝛo pej/

nitẽtiali crederet᷑ ſᷣ aſſerenti.e. ti. ſignificaſti ij deſpon. tua.
Suũhec lfa innuit ſecꝰ in illo qui occiderit volẽtẽ occidere patre

cle, ti. in pꝛin. colk. ix.
NJuramẽto.qð non obligat. de regu.iu.nõ eſt.li.vi.cũ pᷣncipalenõ

16
teneat. de fo.cõpe.ſi diligẽti.nõ ob.de iureiuran.debitoꝛes.qꝛ licet va/9

leat iuramentũ debitoꝛis ſuꝑ vſura ſoluenda.cũ ſeruari poſſit ſine pe/

riculo aĩe ne ſit in alteriꝰ pꝛeiudiciũ.iuramentum tñ ſuꝑ ſeruãdo iniqᷣ

Raruto. de quo hic loquir reſpicit alteri pꝛeiudiciũ vt.nec ſeruar po

teſt ſine periculo ſalutis.ſicut nec ſtatuuum.
2 Ars nera fert᷑ ꝙ pergami eſt ſtatutũ.ꝙ repetẽtes vſuras in foꝛo eccle
poꝛe quanto tenuit pecuniã vſurarij deducũt g̊ naturalem obligatiõeʒ
in ciuilem qð nõ licet.vt ſcripſi eo.ci.cõſuluit. ibi ſcribit io ⁊ goffxiiij.
p Exquiſitis.ſi.de here.ſtatutũ.li.dil.
ꝗ Decetero.quo ad penã excõicatiõis quam imponit ·reſpicit futu
ra.ratio tñ conſtitutionis eſt antiqua.e.ti.cum tu. Jo.an.

r Facere.quid ſi fiat ſtatutum ꝙ nullus pꝛo vſura recipiat vltra du⸗

os denarios ꝓ libꝛa in menſe.videtur ꝙ locũ habeat pena.quaſi de plu
rali negando videatur de tanto concedere de pꝛeſump.nõne. cũ cõcoꝛ.
contrariũ puto.e.ti.quanto.de treu.⁊ pa.c.i . S

s ꝙ Dictare.ne cle.vel mo.ſententiã.

tJudicare.de ſcribentibo iudicata nõ expꝛimit.ſicut in decre.noue⸗

vꝗIncurrãt.incontinẽti ſine tꝑis interuallo.⁊ vide rit.de ſen.ex.
d ſcripſi in decre.noucrit.ſuper verbo ſtatutarios.

x Poteſtatem. ſic ergo intelligatur de ſen.ex.nouerit.⁊ ibi no. per in

nocen.⁊ hoſti.⁊ e.ti.grauẽ.⁊ intelligo de poteſtate iuris ⁊ facti.

Rae Tres menſes.in decre.nouerit.dantur duo tm̃ ſed caſus ſunt dii
l.2

ibi ſtatutũ erat contra libertatem excleſie bic ats iniquX.

3 Eon. ſcʒ ſtatutoꝛum ⁊ boc dicit qꝛ quandoq; non ſtatutui talia ſed

aſſueſcũt.i.in conſuetudinẽ deduceãdt.
aſin Obſeruare.vt ſcripſi ᷣm inno.in decre.nouerint obſeruantes.ni⸗
ſiſint de perſonis erpꝛeſſis excõicati nõ ſunt.
ba Doloſe.ſatis ſcripſi de emp.⁊ ven.ad noſtram.g

Auget. qᷣ caſu ꝓcedit ſimpir ⁊ deplano..· e. cõ. iudi. diſpẽdioſam.
Weß bltan hoc ſit ſpeciale nomen cuiuſdã libꝛi ciuilis ſcieneie

ampliatur ad omnes libꝛos.de ſumtridãnamus.v.non enim

auẽ,ad hec.⁊ in auẽ.ð ec

co ꝑ poteſtatẽ cogant᷑ vſurario mutuare tantã pecuniam ⁊ tãto tẽ

— —. —— —& r — — ---—

nenae.

pcſpten
elice
ſtſinee
ido

ſepet
nttͤnt
Digt
llfrꝗ
(ien
ſpictfn

tNimn
aſ
iAn.⅞

deſin

nogan

l. ½
oſun
gui.

n.

ſeſkt
gebc⸗

ſmuong

aitnut

danmmnn

ff. de eden. argentari?ꝰ F. i.
e MRationũ. vide qð no.

Folinum

⁊ dixi de phat᷑.c.i.⁊ ꝑ aʒo.in ſum. de eden.ꝗ.

nũc de editiõe rõnũ.quicquid ſe cribat᷑ de rõnibus edendis. veritas vi⸗
detur ꝙ rõnis editio ꝑ ſpeciales actiões petit᷑a tutoꝛe curatoꝛe ſocio p⸗
curatoꝛe ⁊ geſtoꝛe.ſ. ꝑ actiones tutele ꝓ ſocio mandatiꝰ⁊ his ſiles.ſed ꝑ
edictum de edẽdo iuſte petit᷑ ab illo qᷣ fecit illam ex publico officio ſed ſi

nõ petit᷑ rõne publici oſ⸗

ficij tũc videt᷑ idem illis

qð in inſtrumẽtis ſi igit
vt pꝛiuatꝰ quis cõficiat
ſcripturã in li.de dat et

accept.nõ cogit᷑ ad illas

rõnes edẽdas ſine cauſe
cognitione ⁊ in cauſe co

gnitiõe vertit ꝙ illis vta

tur vel ꝙ petẽs ſit pꝛiui⸗
legiatꝰ vt fiſcꝰ. ff. de edẽ.
l.iij. ⁊ ſic põt recte intel/⸗

ligi lex pᷣma. E. de eden.

pᷣ ergo nouũ facit hec cõ
ſtitutio ꝙ addit aliũ ca⸗
ſum puilegiatũ in q̊ etiã
talium rõnũ fit editio q̃
añ ↄſtöõnem iſtam nõ fie
bat. vt fult olim detmi⸗
natum ꝑ dñm iacobum
de bay ſio frẽʒ archi. ꝗᷣ q̃

rebat de manifeſto vſu)/
rario qui epᷣo ſatiſdede⸗

rat.qð vide in mercu.bᷣ
ti.ſub littera e. Itẽ ſcias
ꝙ iſtis rõnibo ſtaret cõ⸗

tra cos ꝓ eis nõ.C. dep
ba.l.inſtrumenta.⁊.l. ra

tiones.⁊.l.exẽplo.⁊ no.
ff. de edẽ.l.quedã.S.nũ⸗
mularios. in glo.ſed an
idẽ hodie.⁊ facit qð no.
de fid. inſtru. c.ij. in fi. i.
glo.

fXTeẽſura. qͥd ↄtineat

habet de v. ſig. querenti
nõ vult ergo bec ↄſtitu⸗
tio ipſo inuito domum
ipſiꝰ ingredi vel archam
ipſius frangi. ⁊ vide qð

rationũ cẽſura ipſos decernim eccle

ſiaſtica cõpellendosꝰ*. ¶ Sane ſiqͥs
in illũ erroꝛẽ inciderit vt ꝑtiacit᷑ affir
mare pᷣſumat exercere vſuras nõ eſſe
peccatũ: decernim eũ velut hereti⸗
cũ puniendũ.locoꝝ nihilominꝰoꝛdi⸗
narijs ⁊ heretice pꝛauitatꝭ inqͥſitoꝛib⸗

diſtricti iniungentes: vt õ eos qs de

erroꝛe hmõi diſfamatos inuenerint.
aut ſuſpectos tanq; Z diffamatos vel
ſuſpectos de hereſi ꝓcedere nõ omit⸗
tãt.· CLlemẽs.v.in concil.vieñ.
De exceſſibus pꝛelatoꝛum.

.

2 eoꝑ ſuperioꝛes ac ceteri
ccliarũ pᷣlati.ipſoꝛũ religioſoꝛũ quie

7 equẽs ⁊ aſſidua nos 7
rundã religioſoꝝ querela
circũſtrepit ꝙ pleriq; ei

rẽ iniuſte in ſſequẽtibs multipliciter

inqᷣtant. ¶ Quidã eni exemptos
capiut incarcerãt in caſibs nõ coceſ⸗
ſis a iure. Auida p grauiü inter⸗
minationẽ penarũ ĩpediunt: ne debẽ

tes exẽptis decimas ſeu reddit illos

ſoluant eiſdẽ neue aliqͥs miſſas eoꝛũ
audiant molẽtes in molendinis ⁊ co
quẽtes in furnis eoꝛũ, ſeruiẽtes qʒʒet
vaſallos ⁊ domeſticos eoꝛũdẽ velalłs
q̃litercũq; ↄᷣhentes ⁊ ꝑticipãtes cum

ipſis ſuſpẽdũt interdicunt ⁊ excõicãt

no. in ſpe. de inſtru. edi. 5. vidẽdũ reſtat.v. pone inſtrum ẽta.⁊ qꝛ hc cẽ
ſurã licet nõ directe tñ indirecte ↄ iudeos exercet ecc leſia.e.ti.poſt mi⸗
ſerabilem.⁊.c.quanto.ſatis videret᷑ ꝙ etiã in iudeis haberet boc locuʒ.
ſi per ſeculares pᷣncipes tales libꝛos edere nõ cogant᷑ per iura pꝛedicta
⁊ facit quod dicã . ꝑte pꝛoxi.
Ipſos vſurarios.⁊ idẽ puto de ipſoꝛũ heredibo ſuis vel extraneis.
de vſu. tua nos.⁊.c.michael.ff.de eden.ſi quis ex argentarijs.S· i.⁊.leq

dam. S. nihil.

p Coõpellendos.quid ſi dicat vſurariꝰ vel heres ſe non habere rõnes
vel ſellas perdidiſſe.videret᷑ credendũ ipſiꝰ ſi acram ẽto.ff. de eden. pᷣtoꝛ

. ſed ſi ſeruꝰ. E. de fi. inſtru.l.vl.qð me.cauſa.c. vlti. facit qð no.de pᷣ
nile. cum olim i. dic cõtra.facit de pur.ca.c.i in eo ꝗ̊ ꝙ dicit ſe non ha⸗
bere vel perdidiſſe nõ credet᷑ niſi aliter ꝓbet. habet ergo pbare amiſſio⸗
nẽ cum caſu.pone incẽdio velł ruina.ff.de eden.ſi quis ex argẽtarijs. in

ſi. l. vl. de fi. inſtru. ⁊ quod no.in decre cũ olim.nõ ob.qꝛ ibi neceſſe ẽ ple

ne ꝓbari tenoꝛem.nõ fit ergo magnũ pᷣiudiciũ ſi ſux amiſſione ſtat᷑ iura
mẽto. facit de pꝓcu.ex inſinuationc.ſed cognoſco vſurariũ qui nõ ſcribit
rõnes in libꝛo.ſed in cedulis qᷓ́s ſtatim dilacerat ſolutis credito ⁊ vſur
ſi tali ſuccederet heres nõ vſurariꝰ. ſed als fide dignꝰ ſtatim videretur
ſtari iura uẽto ſi huic rei fama cõſentit.de teſti.pᷣterea.de pꝛoba. cũ cãʒ
de pꝛeſump.illud.⁊ hoc caſu vel qñ als non poſſent haberi poſſet recur
ri ad ſuffraganeũ.decre ad noſtram. ij. de iureiuran. . ,
i ¶ Si quis.vſurariꝰ vel nõ.⁊ ſic no.ꝙ iura nõ ſ⸗ olum puniũt vſurari
os de quoꝝ pena e.ti.qꝛ in oibus.⁊.c.pꝛeterea.⁊ c.q;ᷓq;ᷓ. lib. vi. ſed etiã
puniũt fauẽtes.qui.ſ.ad pᷣ opus alienigenis domos cõcedũt. vel tales
in terris ſuis habitare permittũt.e.ti.vſi urarũ. li. vi. Itẽ fauẽtes ꝑpmo⸗
dũ de q̊.s.i.rñ.grauiꝰ autem puniunt᷑ fauẽtes ꝑ modũ hic expꝛeſſum.et
ſic patet plus puniri auctoꝛiʒantẽ qᷓ; facientẽ.de p de offi.d ele. c. i.

— .

lꝛ VPertinaciter.habech

poꝛro.⁊ ibi expoſui.

1Affirmare. vide qᷣ n
m Noõ eſſe peccatũ. ⁊ el
utioni.alij fatent᷑ eum re
datum vel depoſitũ recipiẽ
penitet.ita vſurariꝰ facta re
falſum.q;ꝛ obligatꝰ reſtitutiõi ex delicto furto vſura rapi

„

oc verbum.S.e.compi.de ſum. tri.c.vno F.

o. de ſum tri. c i.li vt.in vlti.glo.
his aliqui dicũt vſurariũ non obligatũ reſti
ſtitutioni obligatum.ſed ſicut mutuũ cõmo⸗
a facta reſtitutione ad quã obligatꝰ eſt.non
ſtitutõe vſure penitere nõ tenet᷑. ſed hoc eſt

.

na vel ſili mõ

.XXXIN.

etiã poſt reſtitutõnẽ habet penitere. de homi.ſicut dignũ·ꝭ. eos.de fur.

cvlti.de rap.c.ij.de ĩmu.ſi quis domũ.cũ ſi.⁊ vide . in ſũ.
de rap. c.i. nu. domũ. cũ ſi. qð no.hoſtiẽ.in ſũ
depenis.in vltima colũ.v.ſed nũqͥd ſufficit.⁊ ſequentibo. .
n WMereticũ.nõ ſolum eſt hereticꝰ male ſentiẽs de articulis fidei vel

abſq; cũ rõnabili p libibito volũtatis

bona illoꝛũ interdũ nihilominꝰ illici
teoccupãtes ⁊ appellationibo q̃s pᷣdi
cti exẽpti ob pᷣdicta velalia guamina
rõnabilit᷑ inre rponunt qñq; mime de
ferẽtes appellãtes occaſiõe appellatõ
nũ hmõi interdũ capiuntaut capi fa
ciut.⁊ carceri mâcipari. ¶ Quida
pᷣterea capellanos in ecclijs plenoiu
re ſpectantibo ad eoſdẽ.qʒ nulla cã ſub
ſit legittia celebꝛare nõ ſinunt.nec mi
niſtrare pꝛochianis eccliaſtica ſacta.
nõnulli etiã indebite abbates mona⸗
chos ⁊ ouerſos exẽptos necnõ ⁊ cleri

cos ipſi pleno iuxe ſbᷣiectos.ſi eis non
pareãt in his etiã in qͥbꝰ nõ tenent᷑ eaſ

dẽ.in cõſulta facilitate ſuſpendũt ex⸗
cõicãt capiũt ⁊ incarcerãt, ac loca ⁊ ec
cleſias interdicũt ipſoꝛũ in exigẽdo
inſuꝑ ab ipſis exẽptis ipſoꝛũq; ſubdi
tis ſubſidia charitat excedũt nimiuʒ
eos inſolitas ac indebitas ipſis ʒ
aura exactões ĩponũt, nouos cẽſus ⁊
indebita onera ꝑꝛochialibo ĩponũt ec
cleſijs in quib exepti ius obtinẽt pa⸗

tronatꝰ ꝓceſſus ĩuſte factos.ſeu ſen⸗

tentias iuſte latas a delegatis ſedis

apoſtolice vel a conſeruatoꝛibus pꝛo
exẽptis publicari ſeu executioni man

qaria ſuis ſubditis non permittunt

ſuacramentis eccłlie. de heret. ad abolendã.in pꝛin. ſed etiã qui
ament . ad dâ. in pꝛin. ſed etiã qui ꝑuerſum
habet dogma vel falſas vel nouas opiones gignit aut ſequit᷑ xxiiij.q.

lij. inter ſciſma ⁊ hereſiʒ

2⁊.c. hereticꝰ.iſtud auteʒ

eſt Zð doctrinam ecclie.e.

ti.c. iij. ⁊.c.cũ tu.in fine
Jugei vo qͥ dicunt b̊ in⸗

ducẽtes auctẽ. Deut᷑ xx⸗
iij.nõ feneraberis fratri
tuo/ꝓ quib ſacere videt᷑
xiiij.q.iiij.ab illo.nõ im

cludant᷑ hac ↄſtõe. qꝛ nõ

cadit in illos ꝓpꝛie here⸗
ſis q̃ diuiſione notat. ſʒ
ipſi nũqᷓ; in vnitate fue⸗
rũt.Itẽ certũ ẽ ꝙ peccãt
in articulos fidei.qui ñ
ſapiũt humanitatẽ xpᷣi.
de quibo de ſũ.tri. firmi

ter. ⁊ hoc ſcit eccłia ⁊ il⸗
los ſuſtiet ⁊ nibil ad noſ

⁊c. ij.q.i.mlti.de diuoꝛ.
gaudemꝰ.poſſent tñ ſuꝑ
bis ꝑ ecclłiam cõpeſci ſi
talia dogmatizarẽt int᷑
pᷣianos. vt ſcripſi pꝰ in
no.⁊ hoſtiẽ.de vo.qꝙ ſuꝑ
his. vᷣ. deſenſisoe. ſicut ⁊
alijs caſib coercent᷑ qui

no.de iudeis.iudei ſiue

Ad rões vo ipſoꝝ rñde
vt ſcpᷣſi.e.ti.conqueſtus
7 no.hoſti.in ſũ.eo.ti.S.
in aliquo.
o Pmittãt.pꝑ moduʒ
de q̊.S.R e.cõpi.ðᷣ here.cii

Requens. Pꝛo⸗
uniderat grego. 3
rxxvij. grauamia
q̃ pꝛelati religioſis infe⸗
rebãt.e.ti.nimis.i.⁊.ij.
h vᷣo cõciliũ ꝓuidet ↄ.xi⸗j
xx. a quibo pᷣlatos ceſſa⸗
re pᷣcipit ⁊ ꝑ ſuos ſubdi⸗
tos ceſſari facere.iubẽs

ipſoꝝ pꝛiuilegia ⁊ iura ſeruari.⁊ ẽ huic ſi.v.e.cõpi.de cẽſi.ad nrm.

q. ¶ Circũſtrepit.ſũptũ.liiij.di.frequẽs.⁊ de reſti.ſpo.ſreqns.in pᷣn.li.

Pr Supioꝛes.archiepᷣi ⁊ pꝛiarche.

8 Indetant. ſumptũ.e. ti,nimis, in hpn.
t Lapiũt.etiã pꝛelati ſunt excõicati.cũ iniurioſas manꝰ inijciũt in
(clericos.de ſen.ex.vniũſitatis.

v A iure. de puile. c.i. li. vi. de

(vi.⁊ ibi exponit᷑.

berey ad abolendaʒ. ꝑ has tñ ↄſtõnes cle. in multis caſiba hnt oꝛdinarij
iuriſdictione ſuꝑ exemptos.q̊s dicam de pe.c.ij·

xO Quidam. ſcõᷣm.

V Interminationẽ.5 nõ ligat ad penam.qð dic vt no.de ſag.c.vno.

3 Heue. tertium.

(cum cõcoꝛ.

a Audiãt.qð tñ licet ſine iudicio pꝛochialiũ eccłiaꝝ.de ꝑꝛoch.c. ij.

qõð dic vt ibi.⁊ qð eis offert᷑ ſuũ eſt. de ſta.mo.c.i. religioſi.tñ nõ debẽt

aliq̃s retrahere ab exceſſu vel frequentia ſuarũ eccleſiarũ ·ti/iic.i.

b O Molentes.quartũ.
c Domeſticos ·ti.i.c.i.ad fi.

d O Cã rõnabili. hos erat puiſum. de ſen. er. ſacro.
eolũratis. hos erat ꝓuiſum. de puile.q̃nto.ſed illa loquit de ee⸗
emptis vel puilegiatis.iſta generalius de oĩbus.vt patet inſfi.

f Et appellationibo.quintũ.

g Interponũt. vide qð no.ᷣ de pꝛiuile.auc. lt. vi.in vlti. glo. p inno et

ho ſti.de appel. dilectus.

hb¶ Mancipari.puniẽdi ſunt.vt.ij.q.vi.decreto.de ap.de pꝛioꝛe.⁊ ti⸗
mentibo talia ſufficit ꝓteſtari.quod dic vt de ap.c.vlti. .

i OQuidam p̃terea.ſextũ.

lꝛ ¶ Pleno iure.xvi.q.ij.viſis.de pꝛiuile.qm̃. .
lI MNõnulli.ſeptimũ. m ¶ Interdictũſi de exẽptione dſtat ſnĩe
nõ ligant.de ap.ſi duobi.de reli.do.cũ dilectus.de hᷣ de accu.veniens.

in vlti.glo.cũ ſuis remiſſionibj.

n & In exigedo. octanũ. ⁊ argue ad ea qſcpſide ccſi.cũ apłs.ſuꝑ v.cha
ritatẽ.ꝙ epᷣs pᷣt exigere charitatiuũ ſbᷣſidiũ dũmõ ſit moderatũ.io.an.
o Excedũt. cũ tm illud eſſe debeat moderatũ.de cẽſi. cũ apls. ꝓphibe

Et inſolitas.nonũ.

(mus.de offi.oꝛ.conquerente.in fi.

Cõtra iura.c.ti.c.i.de cenſi.c.iij.⁊.c.ecclijo. re iouos der

mũ.⁊? hoc eſt õ. id de cenſi ꝓhibemꝰ.

Pꝛoceſſus.vndecimũ

e Permirttunt. per bocpoſſent a delegatis vel conſerustoꝛibus pu⸗

39

De exceſſibus pꝛelatoꝛũ

niri cũ illoꝛum iuriſ dictionem impediant.de offi.dele.c.i.etia ab ipſis
ſubdelegatis ſi iuriſdictioneʒ habẽt.e.ti.ex litteris.ſaluo qð de oſerua
toꝛibi dicitur.e.ti.c.vl.li.vi.Svices. M!
v Tabellionibus. duodecimuů.
x Lonſficiãt.in cauſis vel negocij a⁊c.vt ſequit᷑.⁊ hoc eſt ð ſoꝛmam iu
ramenti ipſoꝝ.de qua dixi in cle.vel mo,ſicut te.⁊ no:in ſpe. de inſtru·

edi.s.reſtat.. ſed que⸗
ro ſub lauua.
y Pftatos.xiij.
5 O bedientiã. dicẽdo
ſalutem ⁊ obedientiã de
bitã ⁊ deuotã vel bis ſi⸗
milia. ſi ſint exempti nõ
tenent᷑ obedientiam ꝓfi⸗

teri.de pꝛiuile.cũ olim.

ij.ſi nõ ſunt cxẽpti.ſatis
eſt ꝙ a pꝛincipio ꝓmiſe⸗
runt.de ſimo.ne dei..
a ¶ Litterax ſit ergo pᷣ
ſentatio per lr̃as.de his
que fiunt a pᷣla:ea noſcit
vbi de hᷣ in pꝛuna glo.
b Ectleſijs.xiiij.als ĩ
eccleſijs.
c ngnaa. ad hoꝛũ
remotionẽ.dato etiaʒ ꝙ
eſſent digni agere pñt pᷣ⸗
ſentantes ⁊ pᷣſentati.xvi
g.vij.decernimus.de iu
repatro.ex lris.⁊.c.ex in
ſinuatiõe.de re iudi.cuʒ
bertoldus. Joan.
d Quidã. etiam,xv.
Ad menſam. no. in⸗
0. de rebo ec. nõ alle. vt
ſuꝑ.qꝙ res in quib eccle
ſia habet directũ dñiuz
ſed aliꝰ vtile.vt ſunt feu
da nõ pñt dici de menſa
cũ alius fructus percipi
at.⁊ ꝓ tanto illoꝝ etiam

ad ecclłiam reuerſoꝝ fie/

ri permittit᷑ noua infen
datõ.de feudis.c.ij. Sʒ
queritur que eccleſie di⸗
cantur pꝛopꝛie de mẽſa
pꝛelatoꝝ vel capituloꝛũ
vel ſingularum dignita
tum vel pꝛebẽdarũ.⁊ vi
detur ꝙ ule que ſunt mẽ
ſis eoꝝ vnite intm̃ ꝙ re⸗
ctoꝛem vel vicariũ per⸗
petuũ non habent aliuz

cᷓ illlum cui facta eſt an⸗

nexio. qð pꝛobat bec lit⸗
tera.⁊.S,.E, cõ.de reſcrip.
c.i.de ſupplen.negli.pꝛe⸗
la. c.i. Iſtud aute poteſt
ſic eſſe per vnionẽ ſic ſa⸗
ctam per epiſcopum de
conſenſu capłi.sa.e.com⸗
pi.de re.ec.nõ alie.ſivna

de ſta. mo.c.i.ꝭ.ad hoc.

per pꝛeſcriptionẽ vt no.

in pꝛedi.decre.vt ſuper.

per papalem conceſſiõeʒ

3

tabelliõibo publice inhibẽt ne inſtru⸗
mẽta ↄficiant ⁊ iudicibo ne iuſtici fa
ciat. ac iuriſt exitis ne ↄſiliũ vel auxi
liũ pᷣbeùt in cauſis ſeu negocijs eoꝛun
dẽ pñtatos ꝑ exẽptos ad oꝛdines vel
bñficia.qri pñtatio ad eos pertinet.
nolũt ad mitctere niſi pñ̃tantes ponat
obedientiã in ſalutatiõe litterarũ s
ꝓ hmõi pñtatiõe tranſmittũt,. Ec
cleſijs ꝗ̊ vacantibo in quibꝰmonaſte
ria ius obtinẽt patronat.xepulſis ꝑ⸗
ſonis idoneis pñtatis.ad eas ꝑſonas
inſtituunt inhabiles ⁊ indignas
Quida etiã ecclias curã aiarũ habẽ⸗
tes ad menſaʒ abbatũ ſpectãtes.q̃rũ
fruct quandoq; clericis ſecularibus
tradũt ſeu concedũt ad ſirmã cleriq
ipſis decedẽtiba ſuis ↄferũt clericis.

q;q; ipſe pꝛopter hoc ecclie in verita⸗

tenõ vacent. Nõnulli qʒ in ecde⸗
ſijs monachoꝝ lura ipſoꝝ iniuſte ſibi
appꝛopꝛiant de ipſoꝝ redditibi.vt vo
lut oꝛdinãt.ita ꝙ rectoꝛibo earũ nõ re
manet vñ valeant ſuſtẽtari·¶ Qui
dam cũ armis ⁊ erxecto vexillo molen
dina ⁊ alia bona ã iuſticiam deſtruũt
exem ptoꝝ qui etiam tãto tẽpoꝛe poſ⸗

ſederũt ꝙ de contrario memoꝛia non

exiſtit mittũtq; frequenter ad mona
ſteria ſuarum ciuitatũ ⁊ dioc.ſuos cõ
ſanguineos ⁊ nepotes:⁊ interdũ ani⸗

malia ſua cũ cuſtodibus vt eis de bo

nis monaſterioꝝ debeat pꝛouideri.
Abbates inſuper ⁊ pꝛioꝛes mona
ſterioꝝ frequẽtet cõpellunt vt ſuis cõ

ſanguineis ⁊ neponbo monaſterioꝛũ
ſuop ſeu pꝛioꝛatuũ poſſeſſiones cõce⸗

dant in er velan tempꝰ. q̃s qui
dẽ cõceſſiões nos nullas eſſe volum
ipſo iure. ¶ Eoſdem q́ abbates et

pꝛioꝛes qñq; compellũt ad pnñtanduʒ
ſibi ad ecclhias vacantes in quib ius

obtinẽt patronatꝰ.⁊ ad monachandũ

Ilʒz mannales.

c Tonnulli. xvi.

d Becroꝛiby. qui alibi dicuntur vicarij de pꝛeben. de monacbis.
eBuſtentari.contra id.S.e.com.de lurepatro.cii cum concoꝛ.

gꝙ uidam. xvij.

g ECi armis.tenenĩꝗ̊ de vi publica. de hoc de oꝛ. cog. c ij. in. i.glo.

b Nõ exiſtit.⁊ ſic in pꝛeſcriptione releuarct

interdũ ſuos familiares ↄſanguine⸗
os vel nepotes frequenter eti pmit⸗
tũti⁊ tacite cõſentiut ꝙ in ſuo dñio tẽ
poꝛaliꝑ milites vaſallos: ipſoꝝ tem
poꝛales officiales monaſterioꝝ bona
mobiiia ⁊ imobilia ꝑ violentiã occu⸗
pent᷑ in caſibo non permiſſis a iure⁊

alie varie ĩiurie pſonis eccleſiaſtic et

monaſterioꝛum hominiby irrogent.
¶Pꝛeterea interdu iniuſte pꝛioꝛeſ
Talios bñficiatos beneficijs ſuis pꝛi⸗

uãt.vt ſic fruct beneficioꝝ illoꝝ per⸗

cipe valeãt pꝛimo anno pᷣterxtu pꝛiui⸗
legij qð aſſerunt ſe habere: ꝙ vſq; ad
certũ tenpus fruct beneficioꝑ vacã
tium poſſint pcipere pꝛimi anni qui

bus nõ contẽti equos boues theſauꝝ

⁊ alia bona monaſterioꝝ ⁊ beneficioꝝ
vacantiũ illicite occupant que eſſent
futuris ſucceſſoꝛibo reſeruãda. qui⸗
dam militibo ⁊ alijs potentibs digni⸗
tatũ ſuarum redditꝰ ⁊ puentus ven⸗
dunt ad temp vt p ipſos exẽpti vici
ni fortiofpꝛimant. ¶Noõnulli etiã
indebite monaſteria dirimũt alij do
mos ⁊ hoſpitalia ⁊ alia bona mõaſte⸗

rioꝝ mobilia ⁊ ĩmobilia frequent᷑ oc⸗

cupat detinent occupata. Plu

ries ʒ ſine cauſa iuſta impediũt: ne
exepti loa ſua valennt reparare. ¶

Quidã ſtatuta faciut per que deto⸗

gatur pꝛiui legſs eren toꝝ:⁊ generali
ter qᷓ; plures pᷣlati re

rebo ſuis ac iuribꝰ ſpiritualibs ⁊ tẽpo
ralibꝰ graues inferũt contra iuſticiã

⁊ eoꝝꝑ pꝛiuilegia i᷑niurias ⁊iacturas.

Verũ qꝛ vna eſt regulariũ⁊ ſeculariũ
pᷣlatoꝛum⁊ ſubditoꝝ exemptoꝝ ⁊ non

exemptoꝛum vniuerſalis eccleſia ex⸗
tra quam nullus omnino ſaluaturſj·

quoꝛum omnium vnus eſt domi⸗
nus. vna ſides: et vnum baptiſina,

5lati religioſis pᷣſertim
exemptis ⁊ pꝛiuilegiat in perſonis et

ab onere ꝓpbandi titulũ.
de pꝛeſcrip.c.i.li.vi.
¶Wittũtq;. xviij.
lꝛ Ut eis. de ↄſangui
neis nepotib animali⸗
bus ⁊ cuſtodiby ipſoꝝ.
14 Abbates. xix.
m Ipſo iure. concoꝛ.
S.e.cõ.de rebo ec. nõ ali.

C.i.⁊ ibi cõcedenti pena

ſuſpenſiõis imponił.·
n Eoſdẽ.xx.

o Monachandũ qð
quandoq; ſpectat ad ſo⸗

los pꝛelatos,.qð dic vt ðᷣ
regula.c.fi.li.v-il.
p & Frequenter.xxi.
q Et repete. pmittũt
quod.
r ¶ Pꝛecerea xxj.
s Anni. de reſcrip.ſi
ꝓpter.li.vi. ⁊ licet hec lit
tera poſſet induci ꝙ pᷣui
legium tale compꝛehen⸗
dat beneficia.etiam ſpe⸗

ctantia ad exẽ ptos.non

tamen pꝛobat de benefi⸗
cijs exempt.ex quo per
