sͤ Ereulare. l..de aen piviros eccłiaſticos vt renuncient beneficũs

( Ultoꝝ.ꝓcurãtes cap
¶Vvel vt citati nõ vadãt a

nones antiquos ĩcurrũt
ſi ſint pꝛelati a ꝑceptõne
fructuũ ꝑ trienniuʒ ſunt
ſuſpenſi · Inferioꝛes vero
beneficijs ſunt pᷣuati ean
dẽ penã incurrũt ipᷣi cita
ti qui ſe capiꝓ curãat. reſi⸗
gnatio etiã ſic facta nõ te
net.etiã ſi ꝑ platos rece⸗
pta fuerit vel ratiſficata.
⁊ pꝛimo ponit exceſſum.
ſecũdo ibi.conſiderãtes.
ꝓuidet ſtatuendo penam
tertio ibi.locoꝛum.ꝓui⸗
deticirca ipſiꝰ publicatio
nẽ ⁊ executionem.
v Dominiuʒzʒ. qð qñq;
etiã habent clerici.quem
caſum videt᷑ etiã include
re.ne cle.vel mo.c.vl. lib.

x ¶EZccleſiaſticos.ĩ lay
cis ergo ſi caꝑentur ad ĩ⸗
pediendã citationem de
ipᷣis factã ad curiã non ẽ
locus pene.
Captoſq; . hic iunge
licrera auſu ðtinere ſacri
lego nõ verent᷑ ⁊ ꝑ hãc co

pulã dico ꝙ ꝓcurans ca

pi clericũ non ad reſigna
tionẽ beneficij vel ad ci⸗
tationẽ impediendã.licʒ
excõicationem incurrat.
nõ tñ alias penas hic in
ſertas.
3 Ad apoſtolicã ſe. ſi ci
tati eſſent ꝑ aliũ non eſſʒ
locus huic pene.
o ¶ Ab homine de dol.
⁊2 cõtu.cũ dilecti.de accu
ſa. veniens.
b A iure. de elec. c. i. et
c. cupientes.de of.oꝛ. qᷓ ⸗
uis, de ap. c.i.li.vi.
oDHonoꝛi.quem papa
negligere non debuit/ de
vſu.pal.niſi.de ĩmu.ecc.
qm.li.vi. ..
d Canonisa.xvij.q. iiij
ſi quis ſuadente.de ſent.
ex, nuper.

e ¶ Pꝛemiſſa. captõnes

ſcz ⁊ detentiones ob cau
ſas pᷣdictas.
f Exccleſiaſtice.laycos
nõ punit.nec ſunt capa⸗
ces huius pene.
g Pꝛelati.non curo ſi

ne ſint illi ad quoꝛuʒ col

latõʒ ſpectãt beneficia de

quoꝛum renunciatione quer

dcuriã pᷣter penã excõicationis quã per ca

recidat ipſo facto quis eniʒ ſup hoc
ſatis plene in iure alibi ſit pꝛouiſum.

netñ aliquis in hoc exignoꝛantia iurꝭ

ſe ſatagat excuſare .hoc expꝛeſſe pꝛo⸗

miſſis duximus annectẽdũu. ¶J

VElltoꝛü ad nos grauis qrela
. Naiarn Pnö obtinẽtes
J. Ztpale dominiũ viros ſepe ec⸗

ceſiaſticos cape captoſq; donecſua

reſignẽt bñficia.aut ne citati ad apo⸗

ſtolica ſedeʒ ab homine vel a iure ve

nire ad ipᷣam valeant. auſu detinere

ſacrilego nõ verentur. citatos eoſdeʒ
in exitu ſuoꝛũ diſtrictuũ vt plurimuʒ

capientes. ¶Conſiderantes igitur

q;tum ex his tam noſtro⁊ apoſtolice
ſedis honoꝛiq;ᷓ pſonarum eccleſiaſti
carum quieto ⁊ pꝛoſpero ſtatui non ſi

ne dãnanda exempli pernicie deroga
tur.ſacro appꝛobanteconcilio ſtatui⸗

mus. vt pꝛeter ſententiam canonis
quam facientes ⁊ fieri pꝛocurantes pᷣ
miſſa incurrere dinoſcuntur ꝓcuran

tes ipſi perſone eccleſiaſtice exiſtetes
a pceptione fructuũ eccleſiarum ſua⸗

„

rum ſi fuerint pꝛelati triẽnio ſint ſuſ
penſi ſi inferioꝛes extiterint eoipo

obtentis beneficijs ſint pꝛiuati. DB
Illis penã incurſuxis eandeʒ qui ne
citati vt pꝛemittiturad ſedem ap.ve⸗
niant.ſed vt ſe ſub obtentu.hmõi ave
niendo excuſent a poteſtate ſeculari
ſe capi vt interdum contigiſſe audi⸗
nimus pꝛocurarint. ¶ Danereſig⸗
tiones beneficioꝛũ modo ſupꝛadicto

exoꝛtas. liceta reſignantium ipoꝛum

rint. nullius omnino decernimus eẽ
firmitatis.locoꝛuʒ oꝛdinarijs iniuge⸗
tes. vt poſti;ᷓ eis conſtiterit aliquos

pꝛelatis recepte aut rate habite fue⸗

ſibi ſubiectos penã ⁊ ſententia incur⸗

riſſe pꝛemiſſas.ipſas publicare non
differant execunoniq; debite putad
eos ꝑtinuerit demãdare. ¶ö Idẽ.

itur vel alij cũ generaliter loquat ꝛ⁊ foꝛtins

boc quo ad ſcõʒ caſũ de impedienda citatione.
h Suſpenſi.vide quod no.de elec.cum vinto.in glo.no.ꝙ.in fi.
i ¶ Inferioꝛes.ſimilis diſtin ctio.s.e.compila.de vi.⁊ ho.cle.quoniam
in pꝛin.⁊ circa fi.de deci.c.i.de ſta.mo.ne in agro.S.ſi quis.⁊ ſic patet ꝙ
in penis differtur dignitati. de off dele. c. ij.li.vi.de hoc de trãſac.c.vl i¶

a Obtentis.in obtinẽdis nõ videt᷑ ipedire

(vl.gl.de iureiu.cũ qͥdaʒ

eõʒ.s.c.pxi.vᷣipᷣiꝰ filij. b ꝙ Eandem ſuſpenſiõis a ꝑceptione fructuũ.
ꝑ triennium ſi ſint pꝛelati.⁊ pꝛiuationis beneficioꝝ quo ad inferioꝛes.
c Seculari.non eſt ergo locus pene cũ ꝑ poteſtatẽ eccleſiaſticã ſe capi
ꝓcurãt.Et ſcias ꝙ ſecularis poteſtas hoc faciẽs canonis excõicatõnem
incurrit etiã ſi clerico nõ intẽdat iniuriari.manus eni eſt ſeua ⁊ iniurio
ſa ſe.ap.⁊ oꝛdini clericali.de ſen.ex contingit.i.io.
dꝗ¶Pꝛocurarint.⁊ tales nõ ſolũ hanc penã incurrũt ſed etiam ſi ð hoc
ↄſtiterit pcedetur cõtra ipos vt cõtra cõtumaces.vt lit.nõ cõteſ.qm̃. pꝰ
pꝛin.s.e.cõ.de iudi.dudũ.ff.ſi quis.cat.l.ij.in fi.cũ cõcoꝛ.⁊ huic eſt ſi.ð
e Modo ſupꝛadicto.ſ.ꝑ captionẽ ⁊ detẽtionẽ (of.dele.paſtoꝛalis.in ſi
ſeckariũ poteſtatũ⁊ fa.qð no.ꝗꝙ me.cã abbas.⁊.c.ſe· ðèò

ſa Recepte a pncipio. g
bᷣꝗ Nulli omninoita ꝙ

Ratehabite. expoſt facto.

no valeant etiã quo ad renũciationẽ. ? fa. ad

li Publicare.nõ requiri ſenteutia quã incurrũt ipᷣo facto ſed ſufficit

ſenti.de pꝛiui.c.i.in pꝛin.

Vpientes eos quos ad obſer⸗
uantiã iuriũ virtutũ pꝛemia
non inducũt tam adiectarum

exaggeratione penarũ q; adijcienda
rum de nouo foꝛmidine a temerarijs
auſibus refrenare. tranſgreſſoꝛes cõ⸗
ſtitutionis quereligioſis mendican⸗
tibus domos ad habitandum vello⸗
ca quecunq; de nouo reciꝑe.recepta
hucuſq; mutare vel ea tranfferre ĩ ali
os cuiuſuis alienationis titulo inter

dicit. ¶ Illos etiã religioſos qui ali

qua.vt audientes a decimarũ ecclijs
debitarũ ſolutionem retrahant in ſer
monibus ſuis vel alibi ꝓferre pꝛeſu⸗
munt.excõmunicatõis ſubiacere ſen
tentie decernimus ipſo facto. ¶ Et

qvuWuia niſi fiat quod bonum eſt.a malo

abſtinere non ſufficit religioſis om⸗
nibus iniungimus ſub obteſtatione
diuini iudicij ⁊ interminatione male
dictionis eterne.vt quotiens poplo
pꝛedicabũtin pꝛima dominica quar
ta ⁊ vltima quadrageſime et in feſtis
aſcenſionis dñice penthecoſtes nati⸗
uitatis beati iohãnis baptiſate aſſum
ptionis ⁊ natiuitatis beatiſſime vir⸗
ginis marie matris dei audientes ex
pꝛeſſe ſtudeant infoꝛmare. ſi ab eccle
ſiaꝑꝝ rectoꝛibo vel vicarijs aut loca te⸗
nentib eoꝛũdẽ requiſitiP fuerit.necnõ
⁊ his quoꝛũ confeffiones audiẽt cõſci
entiaʒ facerxe.ꝙ decimas ſoluere non
omittãt. ¶ Qð ſi foꝛte in pᷣdicationi
bus hocipᷣm ſupꝛadictis diebꝰ ſuade
reſcienter omiſeriĩt.ꝑ ſuꝑioꝛes eoꝛum
grauiter arguãtur . ¶ Quibetiam
ſupioꝛibo in virtute ſancte obedientie
diſtrictius pᷣcipimꝰ vt contra talrob⸗
mittẽtes ſtatuta penalia faciant. ſᷣm
q̃ ſic acriter puniãt trãſgreſſe
Cö

na eox ſit ceteris in exemplũ.

ſtõe bo. me. gre. pa.x.pᷣd.n.circa bec
edita ĩ ſuo nipilomi roboꝛe duratura

publicatio. cõ coꝛ. de homi.pꝛo bumani, in fi.li.vi.s.e.cõpi.de cenſi.pꝛe

Upientes. excõicat
eligioſos mãducan
tes t rãſgreſſoꝛes conſtõ⸗
nis boni.de excel. p̃lat. c.
yno.li.vi. Itẽ oẽs religio
ſos qui in ſermonibi vel
alibi ꝓferũt aliqua vt re
trahant a ſolutone decia
rũ.quarũ ſolutionẽ cer⸗
tis diebus ⁊ in confeſſio
nibus ſuadere tenẽt᷑ ſub

certis penis quas incur

rũt.niſi ſint tales quoꝛũ
monaſterijs vel eccleſijs
competat ꝑcipere decias
vltimo ibi. ſane excõicat
violatoꝛes.decr.i. de ſe⸗
pul.li.vi.⁊ abſolutõnes
pape reſeruat.
m ¶ Cirtutũ pᷣmia. fa.
C. de ſta. ⁊ im. i. vl. ĩ pn.
ff. ð iſti. ⁊ iur.l.i.pꝰpnci.
n Exraggeratione.i.ag
grauatione.
o OFoꝛmidine. deelec.
cũ in cunctis.ad fi.cum
ſuis concoꝛ.⁊ de pᷣbend.
cũ.q.ij.rñ.li.vi.adde no.
ðe of.oꝛ.irrefragabili.in
p Conſtitutõnis.boni
fa. de excel.p̃la. c. vno. li.

Vie
q ¶ Mengdicãtibus. qͥ
ſunt hi habetur de re. do.
c.vno.li.vi.ſic ⁊ alibi dij
ferũt mẽdicãtes a nõ mẽ
dicantibus.de ele.q̃run
dã.li.vi.de regula.nõ ſo⸗
lũ.⁊.c.conſtõem,de ſtat.
regu.c.vno.i.ſane.e.li.⁊
fa.qð dicã j·de ſen. ex. c.i
r Rellgioſos. mendij/
cantes vel alios.fa .vjſi.
ꝓxi.ſeculares ergo cleri⸗
cos vel laicos non artat
hec pena.cõcoꝛdabo de
ſen. ex. c. i.
s Mon ſufficit. pʒ.xxt
iij .benedicã dñm. ibi de⸗
clina.alias diuerte a ma
lo ⁊ fac bonũ.inquire pa
cẽ ⁊c.⁊.xxij.q.v.de foꝛma
xij.q.i.duo.in fi. de pen.
di.ij.ſi eni.ibi ſcienti bo⸗
nũ ⁊ nõ facienti illð pec⸗
catũ ẽ.qð fuit verbũ Ja⸗
cobi.c.iiij.in ſi.

t Populo. cũ ſermocõ

nant᷑ ad clerũ nõ vident
aſtringi.

„ In pꝛima. octo feſta enumerat quibi voluit hoc pᷣdicari.fuit aüt de

orbitrarijs.⁊ fa.qð ſcripſi de reſcrip.ſic.qñ.⁊ ſicnõ cogimur aliter rũde
re quare nõ dixerit de feſto natiuitatis dñi ⁊ reſurrectionis.

x ¶Penthecoſtes.vide qð dixi.s.e.cõpi.de reli.⁊ ve.ſan.c.vno. circa fi.
VErpꝛeſſe.ſatis expꝛimunt.ſed parum infoꝛmant.

*

5 Reqſiti.als nõ tenẽt.de iureiu.bꝛeui.ð ſen. ex.c.i.cũ cõcoꝛ.li.vi. .
a Arguant᷑.hoc ſpectat ad pꝛelatoꝛũ officiũ.xlv.di.c.i.⁊.c.cũ beatus.

in pꝛin.de accu:qualiter.ij.v.licet autem.

b Faciãt.no ꝙ religioſi coꝛrectio pꝛio ſpectat ad ſuũ platũ. de hoc de
Cc regoꝛij.de deci.c.i.li.vi.que dirigitur ſolis pᷣdicato (of.oꝛ.quãto.

ribus ⁊ minoꝛibus.⁊ loquit᷑non ſolum de deci.ſed de alijs rebo eccliis

debitis.hic ſolum de decimis.

d ¶ Guſpẽſi.no.nouã ſpẽm ſuſpenſiõis.A

d cuiꝰ enidentiã ſciendum.

varias ſpecies penaꝝ a ſure ſtatutas.de of. oꝛ.ad repꝛimẽdã.⁊ ibi de his
in gl.ij.pleniꝰ poſt hoſt.in ſum.de pe.s.quot ſint ſpecies inter q̊s ẽ pena
ſuſpẽſiõis de q̃ pſequẽdo ſciendũ ẽ ꝙ de ſuſpenſiõe multiplici tractũt iu
ra.Eſt enĩ ſuſpenſio a cõionefratrũ ſimplex.xviij.di.ſi qͥs aũt.determia⸗
ta ad duos menſes.c.di.c ſi. Quãdoq; ad fraeres non ſue cccleſie. e. di.
ꝓlacuit lviij.diſt.capit.fina Eſt etiã ſuſpenſio a cõione euchariſtie donec
peniteat, de ele.oſius.de his q fiũt a ma.x.caicii.in fi:Item ab oblatiõe

i
lNee⸗
ning

nii

ndetg
Gfi an
Nſdel
ſaccee

gtblli

iohen
1C No

tegen
Ni
eglorie
nz r
ſneel
eſnee
det
loshiſf
Gge
ncnimt
bdeſt

dam i
dinenttsnt
inqultee
nde
inftedeſn
biſcinnh
ntillee
it ehi,
ni.
ciſanei
ino t

ſfutttin
roliern

oeataf⸗

chbeumne

i hn
ofor Cit
reb “

Folium xLI.

altaris. xvij.q:iiij.minoꝛ. Itẽ pceptõe ſacramẽtaꝝ·xi.q. iij. ſicut apłi.
⁊2. c.ſe. de cle.ex.mi.c.fi. Itẽ a ↄſecratiõe epoꝝ ſimplr.de tranſſa.c.ij.det᷑⸗
minata ad annũ.de ele.puida.li.vi. Itẽ a collatione oꝛdinũ omnium ⁊
ſimpkr. de tem. oꝛ. vel no eſt. ⁊. c. dilectus.⁊ cũ determinatione anni.e.t.
eos qui.li.vi.⁊ triennij.de ſi.c.pe.ñq; certoꝝ oꝛdinũ tm.e.t.litteras

Qũñq; clericalis tonſure tm.

ſimplr.e.ti.c.i.li · vi. Qñ
q; certi oꝛdis tĩ ſimptr
e.tilitteras.vel ad tꝑs.e
a põtificalibo tm̃. de trãſ
la.c.ij.qñq; ab officio ſa
cerdotali.de of.ðᷣle.ſanc.
ij. e.ti . c. ij.li. vi. qñ q; nõ
a toto ſacerdotali officio
ſed ſolũ a celebꝛatiõe miſ
ſe.qñq; ꝑ duos mẽſes.de
cle.ꝑcu.pᷣterea. qñq; per
annũ.lv.di.nullꝰ. de cõ⸗
ſe. di. j. relatũ. qñq; per
duos annos ·ð cle. ꝑcuſ.
pñtiũ. Itẽ eſt ſuſpẽſio ab
igreſſu eccleſie.qñq; ſim/⸗
plex.x vij.q.nij.nullꝰ.⁊.c
ſi quis deinceps.de pe.⁊
re.omnis.de of.dele.c. ij
li.vi.qñq; ðtermiata ad
mẽſem.de ſen.exc.ſacro.
qñq; quouſq; ſatiſfecerit
de cenl.exigit.li.vi. qñq;
ſuſpẽdit᷑ quis ab igreſſu
⁊ diuinis ꝑ mẽſem. ð ſẽ.
ex.c.i.li.vi.Et quid im⸗
poꝛtet ſuſpẽſio ab ingreſ⸗
ſu habet᷑ de ſen. ex.is cui.
li. vi. Itẽ eſt ſuſpenſio ab
officiõ qñq; ſimplex · de
vſur.qꝛ in oĩbi.in fi.s.e.
3.de re.ec.nõ alie.c.i..qñ
q; ꝑ annũ.de of.ðle.c.vl.
· vt aũt.li.vi.de re iucũ
eterni.c.li.qñq; ꝑ triẽni
um. de clan. ð ſpõ. c.fi. ad
fi.⁊.S.e.cõpi.de here.c.i.
ad fi. Itẽ ſi eſt ſuſpẽſio a
voce capli donec quis oꝛ
dinet᷑. S.e.cõpi.de eta.⁊ qᷓ
li.vt hi qui.ij.rñ. Item a
bñficio habito ſimplex.ð

e.ti.nullus.li.vi.Itẽ ab ipᷣoꝝ executõe qnq;

¶ Qui vero ſcienter poſt poſuerit
confitentibus conſciam facere de ſol⸗
uendis hmõi decimis.ab officio pꝛe⸗
dicationis q;diu maneant ipſo facto
ſuſpaͤſi donec cõfitennib ipſis ſi hoc
ipᷣm ſibi dicendi cõmode facultatem
habuerint conſcĩiam fecerint.exinde
excõicationis incurſurxi ſententiã ipᷣo
facto ſi pdicare pꝛeſumpſerint pᷣdicta
negligentia vt pᷣmittitur nõ purgata
¶Ad religioſos tñ monaſterioꝛũ vł
ecdeſiarũ decimas ꝑcipientiũ nolu⸗
mus hocextendi. Sanetemera⸗
rios violatoꝛes conſtitutõis illiꝰ que
religioſis ⁊ clericis ſecularibus pꝛohi
bet.ne aliquos ad vouendũ iurandũ
vel fide inter poſita ſeu alias ꝓmitten
dũ inducãt.vt ſepulturã apud coꝛuʒ
eccleſias eligant vel iam electã viteri
non immutẽt.ſimilẽ ſententiã pena ĩ
dicta conſtõne contenta in ſuo ꝑdu⸗
rante roboꝛe incurrere volumus ipſo
facto.ab alio qᷓ; a ſede ap.pꝛeterq in
moꝛtis articulo nullatinus abſoluen
dos nullis pꝛiuilegijs aut ſtatutꝭ cu⸗
iuſcũq; tenoꝛis exiſtat ſuꝑ his valitu⸗
ris. ¶ Clemẽs.v. in cõci. vienẽſi.
De penitentijs remiſſionibus,
REm ſecũdũ ſtatuta cano⸗

nica vltimo deputandis

ſupplicio negari ſi petant

nõ debeat penitẽtie ſacra/

nee debet iudet eſſe clementioꝛ lege.in auc · de iudi. S, opoꝛtet. col. vl. In

Zeih.lxxxi.di.ſi q ſacerdotiũ.⁊.c.eos.⁊ qð ibi no.de cõſue.cũ dilectus.
in glo.ſuſpẽſus.circa mediũ..⁊ de cle.ex.mi.latoꝛes.nã beneficiũ datur
Ppter off iciũ.de reſcrip.c.ſi.li.vi.⁊ videt expᷣſſum.xxrij.di.pter hoc.⁊ibi
. .⸗Pr * p

—

ſit ſuſpẽſus a bñficio.ſi ab hoi

mentũ abuſum damnabilẽ in quibuſ

gqam ptibus contra hoc introductuʒ.
aboleri omninovolentes iuſticiarios

omnes ⁊ dominos tpales vtabhmõi
deſiſtat abuſu, hoꝛtamur in dño etob
ſecramus per viſcera miſertcoꝛdie ie⸗

ſu chꝛiſti locoꝛũ oꝛdinarijs nichilomi

nus iniungentes. vt eos ad hoc cum

pꝛimũ ↄmode poterunt diligẽter mo

nere.⁊ ſi neceſſefuerit ec, cenſura cõ⸗
pellere nõ omittant
Buſionibus quas nõnulle ele
moſinarũ queſtoꝛes in ſuis ꝓ⸗
ponũt pꝛedicatõnibus vt ſim

plices decipiant et aurum ſubtili vel

fallaci potius ingenio extoꝛqueãt ab

eiſdẽ.cum in animarũ cedat pericu⸗

lum ⁊ ſandalũ plurimoꝛũ viam ꝓut
eſt nobis poſſibile pꝛecludere cupiẽ⸗
tes iuxta ſtatutuʒ concilij generalis
duximus pꝓhibendũ diſtricte,ne que
ſtoꝛes aliqui niſi apoſtolicas vel dyo
ceſani epi litteras exhibuerint quõli⸗
bet admittantur nec ꝑmittanturcuʒ

ſolü ipſis cõpetat indulgentias ſibi
conceſſas inſinuare populo ⁊ caritati

ua poſtulare ſubſidia ſuppliciter ab
eodẽ.nullatinus ipſi populo pꝛedica

renec aliud exponere quod in litteris

continebitur ndictis⸗ QLitte⸗

directe dicit Js.S.dicte diſtinctiõi hoſt. vt ſ.ſuſpẽſus ab officio a iure
e nõ niſi ĩ ſentẽtia expꝛimat᷑ ⁊ ibivide.Tã.

2 Uin.dicebãt de eta.⁊ qᷓ
li cũ bone.vt ibidixi ſuꝑ
glo.ij.tũc demũ ſuſpẽſio
ſubtrahi beneticiũ cũ eſt
in moꝛa petẽdi abſolutõ
nem alias nõ. allegãt de
ele.c.vl.ij.q.v.ſuꝑ cauſa.

fa.ne ſe. va.c vno.S. cum

vero.li.vi.abbas in dec.
a crapu la.devi.⁊ ho.cle.
vt ibi dixi ſuꝑ glo.ij. diſti
guebat ſuſpẽſum ab offõ
ꝓ crimine vel ꝓ infamia
tm̃ vel facto de quo dubi
tet᷑ an ſit moꝛtale.vt pꝛio
caſu ſit ſuſpẽſus a benefi
cio.ſcðᷣo nõ fac.ij.q.v.pᷣſj
biter. de pur.ca.c.ij. ⁊.c.
inter hoc foꝛſan habit a
gof.qͥ no.de ap.paſtoꝛal.
in vl.gl.ꝙ cũ plerũq; ſuſ
pẽſio fiat ex leui cauſa.vt
ꝓpter infamiã vel ſcãda⸗
lũ vt pᷣdic.c.pᷣſbᷣr.nõ ſub
trahet᷑ ꝑ id bñficiũ quod
ſine magna caula ſubtra
hi nõ debet. xvij.q. vij. in
uentũ.qꝛ nec ſunt ſubtra
hẽda ſtipẽdia qdiu⁊c.C¶
de excu.rei.iudi..l.ſtipen
dia.ſecus vbi ſuſpẽſio fit
ecx magna cauſa. de pur.
ca.cũ inter.vel ſi ſuſpen⸗
ſus cõtẽnit ſuſpenſioneʒ
de eta.⁊ qualita.cũ bone
Uident᷑ iſte tres vltie opi
niones cõiũgende ⁊ ſeqn
de.niſi aliud ꝓ vel cõtra
in ſentẽtia iuris vel hois
expꝛimatur.
e ¶ Dicndo.no. Sꝛiaʒ
rijs purgari.ad idem e

ele.nmihil eſt. ötermiuosta v
ad ſex mẽſes ⁊ annũ.s.e. ⸗⸗

cõpi.de vi.⁊ ho.cle.ca.ij.

Ad trienniũ.de re.ec.nõ alie.c.ij.li.vi.de ele.cũ in cunctis.e ti.c.i.et.e
cupiẽtes.S.ccterũ.li.vi. Zd tꝑs incertũ ſ.qᷓ;diu tacuerit.de ele. genera.
li.li.vi.determinata etiã quo ad ꝑtè diſtriburionũ.vt in pᷣdic. decr. vt hi
qui.ij.rñ. Suſpendit᷑etiã quis a beneficio ob tinẽdo ꝑ ſex meſes ⁊ ꝑ ãnũ
vt in pdic.decr.ij.de vi.⁊ ho.cle.ñq; ꝑ annũ ⁊ bienniũ.de ſta.mo. neĩ
agro..ſi quis.Itẽ eſt ſuſpẽſio ab officio ⁊ beneficio ſimplex.de teſti.taʒ
litteris.in fi. de ſe.nupꝑ c.i.de pꝛiui.tuaꝝ Qñq; determiata ad tꝑs ſatiſ⸗
factionis vel reſtitutionis. de ele.qꝛ ſepe.de cenſi.exigit.li.vi.⁊ qñq; hec
ſuſpẽſio dicit᷑ab oꝛdine ⁊ dignitate.de ſciſma.c.i.in fi.⁊ Aic fit alterna
tiue. de vi.? ho a crapula. Itẽ ſuſpendit᷑ quis ab adminiſtratiõe ſimptr
de ſolu c. ij. ⁊ cũ determinatiõe triẽnij. de re.cc.nõ alie. c.ij. ⁊ interdũ ſuſ
pẽditab officio adminiſtratiõe ⁊ bñficio vſq; ad ſatiſfactionẽ.s.e.cõpil.
de deci. c.i. Itẽ ſuſpendit᷑quis a pᷣuilegio clicali qñq; in ꝑſona qñq; in re
bus. de vi. ⁊ ho.cle.c.vl.⁊.S.e.cõpi.e.ti.c.i.Itẽ ſuſpẽdit qͥs a collatione
beneficioꝝ ſimpłr.de pᷣben. graue.nce ſe.va.c.vno.li.vi.⁊ cũ determina?
tiõe anni vł biẽnij.s..e.cõpi.de ſta mo.ne in agro.ꝭ.ſi quis. Itẽ ſuipẽdi
qa a cõfirmatiõc epo ſimplr. de tranſſa.c.ij.qnq; pannũ. de ele.ꝓuida.
li.vi.⁊ qñq; a cõfirmatiõe inferioꝝ de ele.nichil eſt. Itẽ ſuſpẽdit᷑ platus
regularis a receptiõe ꝓfeſſionis.de regula.nõ ſolũ in fi.li.vi.Itẽ ſuſpẽdgit᷑
officiũ minoꝛis legati pñte legato de ſatere.de of.delc. volẽtes. Itẽ ſuſpẽ
dit᷑ ſtatus canonicaꝝ alamanie de ele. indẽnitatibo. S. pe.li. vi. ⁊. S/c. cõ
pi.de ſtatu regulariũ atrencentes Eullas quoq;. Itẽ ſuſpendit᷑ quis ab
officio aduocationis ⁊ notaric.de herc.ſi aduerſus. Item a collatiõe ma
giſterij. S.e.cõpi.de mgr̃is.cũ ſit.tẽ ab officio pᷣdicãdi.vt hic. Et quia
8.poſui vt diuerſam ſuſpẽſionẽ officij ⁊ beneficij.videt᷑ ꝙ ſuſpẽſus ab of
ficio nõ ꝑ hocfuit ſuſpẽſus a bñficio.alias ſuꝑflue adderet᷑ ſcᷣa ſi inclu⸗
deretſub pꝛia.⁊ boc putabat hoſt.verũ in ſuſpẽſione iuris.vt no. pꝰ euʒ.
de re.iu.cũ eterni.li.vi.cui cõcoꝛ.rchid.ibi.vt ſic ſtatutũ iuris penale
reſtringat᷑de ele.ſtatutũ.li.vi.facit de deci.ad audiẽtiã.cũ concoꝛ.ſecus
dicüt ibi in ſuſpẽſione hõis de cle.cõiu. diuerſis.⁊c. Johannes.de pᷣbẽ.
cũ ſ̃m. de eta.⁊ quali.cũ bone.de ap.paſtoꝛalis.de excep.apoſtolice. ⁊ ſię
dixit hoſt. intelligendũ qð no in ſum. de v.ſig· F. vl. v.in fl.no.⁊ ſe. Ad bᷣ
lacit qð dicit intꝰ agi cũ lege qᷓ; cũ miniſtro legis.ff. de arbitris.l. celſus

ras quoq; apo

olicas dioceſani eßi pur. ca inter. ⁊. c. cũ iĩ iu⸗
uentcute. de here. c. ij.ĩ pn
ci zii berceri ergo ta⸗
è cendi dicendo pur
xliij.diſtinc.ſit rectoꝛ. pureaeur
f¶Exinde.poſſit exponi.i poſt ſuſpẽſionẽ.vel.i.poſtq; omiſerint.eum
potuerit ↄſciam ↄfitẽtib facere.de qua pꝛemiſit· g Percipiẽtiũ.ſo
li eiĩ nõ ꝑcipientes ſolẽt in his delinquere. h Hoc extẽdi.in oꝛigina
li eſt littera hec.ꝑ qð videt᷑ reſpicere etiã.xᷣ.illos etiã.vt.ſ.religioſi tales
aſſerentes aliqua que retrahant nos a ſolutiõe deciaꝝ excõicati nõ ſint.
i¶ Cõſtitutionis.de ſepul.c.i.li.vi.
lꝛ Similẽ.ſentẽtiã excõis.de qua dixit vl.⁊.illã.s.vocauit ſententiaʒ.
l Xontẽta.punit illa conſtõ eligẽces.vt quo ad ſe (reliqui ſũt pene.
pulturã inteſtati decedãt.Item allicientesvt ſi eos ſepelierint reſtituere

teneant᷑ coꝛꝑa ſi petanf᷑. ⁊ oia que ꝑuenerũt ad eos rõne ſepulture infra

decẽ dies.alias ipᷣoꝝ eccleſie vbi ſepulti fuerint.⁊ ipᷣaꝝ cimiteria ſũt in
a ¶ Abſoluẽdos.hoc reſpicit bũc vltimũ caſum tm̃ ſic ſeꝑatũ (terdicta
ab alijs a ſupioꝛib ergo excõicationiba abſoluẽt oꝛdinarij.ð ſen.ex.nun
Um ſcõm.dãnatis ad moꝛtẽ hoc petẽtiba pnia cõcedi debet.nec
valet contraria Werndo o locoꝝ oꝛdinarios ad h̊ exequen

Aum excitat ibi locoꝝ. c Canonica. riij.q.vl.c. pe.ð cur. c. ij
d ¶ Si petãt. fa.de eo qͥ duxit in ma.c.ſignificaſti.in ſi.⁊ qð ibi no.
e Pnie.nec euchariſtie.e.ti.ꝙ in te.⁊ de hoc ſatis dixi de cele.miſ. lane
de ſepłtura patet in pᷣdic.c.vl.xiijiq.vi.nõ ho.ð ſepł ex ꝑte.ij.ꝙ furca ſul
pẽſus.nõ deponet᷑ ſine lnis iudicis quã tñ petitã ſacile cõcedere debet. ff.
de cada.pu.l.i.ij.⁊.iij.ſi poſtea fuerit penitẽs ſepeliet᷑.vt in pᷣdic.c.xl.
f ¶ Miſcdie.cui nec mẽſura poni pòt nec eiꝰtꝑa pñt diffiniri.xxvi.q.vi
is qui.de pe.di.i.młtiplexr. g Cũmode.poterũt ſi.de ele.q; ſit.⁊.ca.
cupiẽtes..cetenꝝ.li.vi. h Ncceiſe.qꝛ monitioni nõ parẽt. i qxẽ
it cõciliũ generale de que (ſura.de vᷣ.ſig.querẽti.

Buſionibo. repetit cõ .
ſtoꝛibo non admittendis ſine lr̃is aplicis vel dioceſanoꝝ.⁊ addit per

dioceſanos lr̃as aplicas pꝛiꝰexaminari.Põit ſcðo octo repᷣhẽſibileſ actꝰ
q̃toꝝ q̊s fieri ꝓhibʒ.⁊ ↄꝛia puilegia reuocat.Tertõ delinquẽtes ꝑ epᷣos
puniri pᷣcipit.nõ ob.puilegijs.ſcða ibi.ad hec.tertia ibi queſtoꝛes.
GIngenio ſumptũ.C. de cõmer.⁊ mer.ij.fa.xiiij.q.v.dixit.
m Poſſibile. de ele vt circa. in pꝛin.li.vi·ð vᷣ. ſigꝛſepe. n Benerat
og Dueſtoꝛes. elemoſinarũ de qb in pᷣui.tuaruʒ.in pᷣn · (.· ti. cher eo⸗

42

zabemus eni queſtoꝛes iudicioꝝ de qui 6
Padenan lard t erariox vide q no.ff. de of. queſto. l. vna.

bus pecuni

De ſenten.excõmu.ſuſpen.⁊ interdicti

quco ded. ſig oꝛus. ? de bio qſtoꝛi

populo pꝛedicare quod ſequitur.

p& Permittankt᷑. nullarinus i ficiũ. S. cõpeſcendi.li· vi· nec repete per

q Competat.ↄcoꝛ. de here. vt o

. poc addit concił generlalaee.? iti
ereraar oꝝ ⁊ nõ inferioꝝ.de exceſ. pᷣla.accedẽtiboet qᷓ

8⁸ Deſcto Pocenict ef
ad ꝓpꝛios ſubditos nõ
ad extraneos.eę.t.; autẽ
t Uotis.hoc etiam eſt
epᷣoꝛũ.qð dic vt dixi ðHvo
to. clil. TW
vVIncerta. vide qð di⸗
neclegata. S

N¶Ouartam. idẽ puta

de alia quers.
NMoendaciter.cũ ſint

dei iudicio reſeruati.xxy

di. qualis.pſint᷑ tam ſuf⸗
fragia.de quibo.xiij.q.ij.

anime defunctoꝝ. ⁊ vide

qð dixi. ð. E. ti. ꝙ autẽ. et
qð no · hoſt. in ſum. de re

mil . F. quibo ꝓſint⁊. J. vl.

3 E A pena ⁊ culpa. iſta
eſt illa pleniſſima pecca⸗
toꝛũ remiſſio que cõcedi
tur cruce ſignatis ꝓ ſub⸗
ſidijs vlcra marino.de ꝗᷓ
ſcripſi poſt hoſt. de lude⸗
is.ad liberãdã.que dat᷑i
anno cẽtenario. in extra

uagan.bonifa.habet an⸗
tiquo ꝝ.quã ſolꝰ papa cõ

cedxit.
a Vtamur.cõcoꝛ.sS.e.

coõpi:de pui. c.i. in pꝛinc.

b ¶ Uel ꝑſonis.qũq; h̊

differũt. de puik· ne aliqͥ.

c Puniri.ꝑ has clemẽ

tinas qñq; oꝛdinariꝰ pu

nit cxẽptos vt hic.⁊.s. ð
teſt. c.i.de ſta.regu. c. ij. ð

reli.do.c.ij.de iurepa.c.i
qnq; nõ punit ſed iuris

penã publicat.S.de pᷣuił.

ci.qñq; nõ punit ſed ab

ſoluit.de ſepult.c.i.qñqʒ;

ſolũ circa loca dat iuriſ/⸗

dictio.de ſup.nec.pᷣla.c.
vno.de pꝛiui.c.ij. Gene⸗

raliter dat᷑ iuriſdictio cõ

tra eos.de pᷣui.c.i.li.vi.
ag Pꝛopenſius.idẽ ver
buũ.s. de etat. ⁊ qualit.vt

bi ui⸗ ⁊ ibi erxpoſui.
X frequẽtibo.Ca

(mittantur.

ne quid fraudis committi paleatper

eaſdẽ anteq;; admittãt queſtoꝛes poſ
eraminent diligenter. Ad hec cuʒ

aliqui ex hmõi queſtoꝛibo ſicut ad no
ſtra audientiã eſt perlatũ nõ ſinemul

ta temeritatis audacia et deceptione
multiplici animarũ indulgentias po

pulo motu ſuo pꝛopꝛio defacto cõce⸗
dant.ſupꝑ votis diſpenſent.a ꝑiurns

homicidijs ⁊ peccatis alijs ſibi conti
dentes abſoluãt. male ablata incerta
data ſibi aliqua pecunie qᷓntitate te⸗
mittãt. tertiã aut quartã ptẽ de peni

tẽtijs iniũctis relaxẽt. animas tresv=

plures parentũ vel amicop illoꝛũ qui
elemoſinas eis conferüt de purgato⸗
rio vt aſſerũt mẽdaciter extrahaãt. et

ad gaudia paradiſi pducat. bſfacto/

rib locoꝝ quoꝛũ q̃ſtoꝛes exiſtũt remiſ

ſionẽ plenaria peccatoꝝ indulgeant.
⁊ aliqui ex ipſis eos a pena ⁊ a culpa⸗

vt eox verbis vtamur abſoluant. ¶
Nos abuſus hmõi ꝑ quos cenſuravi

leſcit ecdeſiaſtica.⁊ cauiũ eccleſie au⸗

₰*

ctoꝛitas ducitur in contemptũ omni

mode aboleri volẽtes ea ꝑ quoſcunq;

queſtoꝛes fieri vel attentari de cetero
diſtrictius inbibemus. oĩa ⁊ ſingula

pꝛiuilegia ſi qua ſuꝑ pᷣmiſſis vel eoꝛũ

aliquo ſint aliquib locis oꝛdinib) vl
pſonis queſtoꝝ hmõi quõcũq; cõceſ
ſa ne ipoꝝ pᷣtextu ſit eis materia talia
vlteri pᷣſumẽdi.auctoꝛitate ap lica q;
tũ ad pᷣmiſſa penitus reuocantes ꝙ
Queſtoꝛes autẽ qui deinceps in pꝛe
miſſis vel aliquo pᷣmiſſoꝛũ deliqrint

vel alias etiã quibuſcũq; ſuis pꝛiuile

lI Egrempti.quõ pꝑ diuerſas conſtões clemẽtinas pbat᷑ nõ expedi
P Exempti. quõ p oiuerſas conſtocse ak nõ expe
ullegiatis vel exemptis ꝙ fiant generalia concilia. de rbecrehr

dudũ.in pꝛin.

—

m NMatricẽ. i. maioꝛ? ⁊ baptiſmaleʒ que dicik matrix. qꝛ ſicut mater

generat.ſic illa regenerat ꝑ baptiſmũ.ſic ſumit᷑ de pᷣſcrip.c.i.⁊.c.ex trani

inu.de crãſac.pᷣterea.ij.Quia igit᷑ iterdicũt᷑ qũq; loca nõ habẽtia intra ſe

gijs abuſi fuerint. ſict locox epos pu
niri volumus.nullo ꝓꝛſus eiſdẽ qſto
ribus in hac ꝑte pꝛiuilegio ſuffragan
Aa temerarijs auſibo.q̃ vbiq;
vel cõis habet aſſertio nimiũ excreue
rut pene foꝛmidine ꝓpẽſius cõpeſcã
tur. ¶ CLlemẽs.v.in concilio vie.
Be ſententia excommunicatio
nis ſuſpenſionis ⁊ interdicti.

relis accepimus. noſipi
erpientia certa pbauim
in minoꝛibus cõſtituti.ꝙ

plerũq; religioſi ſi nũc patenter excu⸗

ſationibus fucatis ⁊ friuolis inniten
tes nũc latenter ecdleſiarũ ſuarũ ianu

is pfoꝛatis aut in eis factis feneſtris

ſeu modis alijs exqͥſitis nõ abſq; dã⸗

no cathedraliũ ⁊ pꝛochialiũ eccleſiax

⁊ ſcandalo plurimoꝝ dirũpendo ner

uum eccleſiaſtice diſcipline. ciuitatuz
terrarũ ⁊ alioꝛũ locoꝛũ generalia int⸗

dicta pᷣumptione dãnabili violare pᷣ
ſumũt. ¶¶Nos igit᷑ in ſancta dei ec⸗
cleſia.cui dinonke dño pᷣſidemꝰ. q̃q̃
dem vnica eſt

tet᷑. vnifoꝛmitate q;tũ cõmode poſſu⸗

mus conſeruare volentes.circa inter

— 2 —

dctõꝝ obſeruãtiã pᷣdictoꝝ auẽte ſedis
aplicevł a locoꝝ oꝛdiarijspoſitoꝝ.de

fratp ntoꝝ cõſilio diſtricte pcipiendo

mãdam.quatinꝰreligioſi quicũq; tã

exẽpti q; non exẽpti cuiuſcũq; oꝛds 2

ↄditiõis exiſtãt cũ cathedralẽvel ma

tricẽ loci eccliaz illaviderit aut ſciue
rĩt obſeruare ñ obſtãtibqͥbꝰcũq; ap⸗

x frequentibi pᷣlatoꝝ que

gem vnica eſt 2 vnuz deü pᷣdicat atq;
colit.vnã fidẽ firmiter ⁊ ſimpłr conſi

eccleſiã cathedralẽ habẽt

tñ matricẽ ideo hoc expᷣſ

ſit ⁊ dicit hoc locũ habe/

re etiã cum illa matrix ec
cleſia religioſis nõ ſeruã
tib ſubeſt qð ad pñtatõʒ
collationẽ. vel qꝛ ſit ipſo
rum vicaria.cum hoc ge
neraliter loquatur.Sed

quid dices hiè eccleſiam

un apiſcopum vel pꝛela⸗
tum tantum. vel capitu⸗
lum tantum vel vtrunq;
mixtuʒ.Et quid ſi vacat

eccleſia cathebralis ⁊ ꝑps

capituli ſeruat⁊ pars nõ

ſeruat⁊ partes foꝛte ſunt

equales. In omnibꝰ his
caſibus puto eccleſiasʒ ſu

mi pꝛo ipſa materiali ec⸗

eleſia ⁊ ipſius eccleſie pa
rietibus. de hoc ne pꝛe⸗
la.vi.ſu.c.vlt.cum conc.
⁊ ꝙ exquo in eccleſia cele
bꝛetur continue ianuis

apertis ⁊c.ſiue per pꝛela

tum ſiue per capitulum

totum vel partem ſiue ꝑ

alios cdlericos eccleſie nõ
ſit locus huic pene licet
pene irregularitatis. et
alie de quibus ꝗ· dicam
poſſent locum habere vt
ſit mens littere ꝙ exquo

in matrice eccleſia ſerua⸗
tur ⁊ in alijs obſeruetur
ſepiſſime videmus ꝙ in

cathedralibus ⁊ matrici

bus eccleſijs inferioꝛes

clerici manſionarij et ca
pellani vt plurimum eti
am ſine pꝛelato et cano⸗

nicis officiant eccleſias
ipſas. Sed nũ quid quo
ad interdictum pꝛouin⸗

tie dicet eccleſia metro⸗
politañ.matrix.itaq illa

ſeruante interdictum re⸗/

ligioſi totiꝰ pꝛouitie non

ſeruantes ligati ſint hac
pena.⁊ de ſciẽtibus loqᷣr
Videtur ꝙ ſic. de poſtu.

.i. . ſed vide.xi. Siſt. de his. Contrarium puto ꝑhanc litteram que di

ſus. Religioſi etiã exepti vio antes inter interdictũ poſitũ per ſe

—

rũ exceſſuũ qui fuit conſtõis cauſa.Scðo ibi.nos igit᷑.ꝓuiſioẽʒ circa ob

.

d Etperiẽtia.que eſt rerũ mgfra.de elec.q; ſit.in pᷣn.li.vi.vbi de hoc.
Ne Fucatis.quaſi tinctis vel coloꝛatis.⁊ habetur hoc verbũ de conſeẽc.
i.v. fucare.vbi no. v. Si viciũ frõtis alienus fucus inauret ⁊c.
f Neruum. de conſue.cũ inter. g& Beneralia.de vᷣ.ſi.cũ in ꝑtibus.

h Cnã fidẽ.ad epheſ.iiij.s.e.ↄ.dẽ ſum.tri.c.vno.ꝭ.ad he c.de exceſſ.

pᷣla.frequẽs.ad fi.vide qð de multiplici vnitate ſcripſi.de ſum.tri.dam

namꝰ. ſuꝑ verbo collectiuã. ¶ ¶ Sedis apłice ꝑ hoc videt᷑ cõpꝛehende
re interdictũ iur.exẽplũ.s.e. .ðe penis ſi qs ſuadẽte.ꝭ.ciuitas cũ ↄcoꝛ.
l: ꝙ Religioſi.quicũq; mẽdicantes vel nõ.⁊ ꝑ hoc ꝑatet ꝙ cłicos ſecula
res nõ ſeruantes interdictũ vel ceſſationẽ que ſeruat matrix eccleſia non
ligat hec conſtitutio.⁊ multos tales caſus quibo ꝑ has clemẽtinas ligã

tur religioſi tm̃.collige.s.de ele.in pleriſq;.v.nullus.de ſup.neg.pᷣla.c.
vno.de.xre.ec.nõ alie.c.i.de teſta.c.vno.de deci.c.i.de ſta.mo.ca.i.de re.

do. c.i.v.pᷣdictis.de cenſi.e.i.de pꝛiui.c.i.de pe.cupientes.vᷣ.illos etia,z

2 vᷣ.ſe. Specialiter contra mendicantes qui tranſiunt ad non mendicã.

tes.pꝛouidet decr.i.de regula.generaliter contra mendicantes pᷣdic.de/

cre.cupiẽtes.in pꝛin.de penis.ſpecialiter contra pᷣdicatoꝛes ⁊ minoꝛes

decr. dudũ.de ſepul.ſpalius. minoꝛes·je.cũ ex eo/p religioſis emana⸗
uit. de cenſi. c.ij. de exceſ.pᷣla frequẽs. Conquerunt᷑tñ religioſi ꝙ conſti⸗

tutiões q fauoꝛe ipᷣoꝝ recipiũt ſũt ſine pẽa.ſʒ ↄ ipos edite ſt pẽales.io.õ.

aẽaplicã vel oꝛdinariuũ loci vel generalẽ ceſſationẽ diuinoꝝ factã
ꝑ ꝓuintiale conciliũ vel eũ qui hoc poſſit ſeruatã ꝑ cathedralẽ vel matri
cem eccleſiã loci excõicati ſunt ipᷣo facto.nõ obſtatibo puilegijs cõöuentio
nibo cõſuetudinib ⁊ ſtatutis ⁊ reſpicit pẽdẽtia.Et pꝛimo põit religioſo⸗

mutiñ. de of.oꝛ.paſtoꝛalis.ix.q:iij.

ſeruationẽ interdictoꝝ ⁊ ceſſationũ cũ ſui pena.quã tertio ibi poꝛro. ꝓ⸗
rogat ad pendẽtia ⁊ tollit obſtãtia.⁊ vt in ꝓhemio dixi hec decr. pᷣceſſit
q Querelis.ſi.de pꝛiuile.epoꝛũ.li.vi. (cõ ciliũ⁊ hoc ꝓbat ſequẽs lir̃a.

eit cathedralem vł matricem loci.Conſtat autem ꝙ metropolitana ec

cleſia.pone rauennas non eſt merti vel cathedralis ciuitatj bonon. vł
1i

ligioſi dioceſis rauenñ.tantum. Item quid ſi interdicta eſt villa vel ca⸗

ſtrum non habens incluſam certam eccleſiam cathedralem vel matricẽ

quod eſſe poſſet.puta quia matrix eccleſia eſt in alia terra nõ interdicca

vel quia plures ſunt eccleſie in villa vel caſtro ⁊ nulla pꝛincipalioꝛ. quia
qdquelibet baptizat ſuos parrochianos.⁊ foꝛte ex illis eccleſijs alique ſer
uant interdictũ alique non.puto ꝙ tunc nõ ſit locus huic conſtitutioni
deficiunt enim mens ⁊verba.ſicut nec locum haberet quãdo in loco ſin
gulariter incerdicto nulla eccleſia eſſet niſi illa religioſoꝛum non ſeruan
tium. Habeant ergo tunc locum iura antiqua.vt dicam infra in glo.ad

n Sciuerint.alio ſenſu qᷓ; ꝑ viſuʒ de quo pᷣmiſit ꝓbabiliter ergo igno
tantes talem obſeruantiam non ligat hec pena. =ðð
oObſeruare.no.quia in non obſeruando non dicit ꝙ ſe confoꝛment
addere enim intendit hec conſtitutio non diminuere ad obſeruantiam
interdictoꝛum. vt patet in pꝛin.s.e.compi.de pꝛeben.c.i.in fi.Et ſtatu⸗

tum hic factũ ad peènam non debet trahi ad gratiam.de tranſia.c.ij. vl⸗

tra medium. ⁊ argumentũ a contrario ſenſu ceſſat. vbi illius argumeti
contrarium reperitur in iure.vt ſatis ſcripſi.de ele.publicato.ſuper vlt.
glo. Item contrarioꝛum non eſt eadem diſciplina vbi verba ⁊ mens reſi⸗

ſtunt. de ver. ſig. c.ſi.ðde of.le.ſtuduiſti.Exceſſus ergo clericoꝛum matri⸗

cis eccleſie non dabit religioſt is materiam delinquẽdi. de pꝛiui.petiſtis.
Intelligo autem illos ſeruare quando abſtinent animo obſeruadi.⁊ fa.

quod ibi dixi ſuꝑ verbo vinlauerint.

aq Appellationibus. nõ dicit ꝙ pᷣcedens appellatio nõ viciet interdi
dictũ ne coꝛrigat de appel.ad boc qm̃.⁊.c.dilectꝰ.cũ ſi.Sʒ dicit ꝙ uis

aũt. ⁊.c.nullus.ligabũ tur ergo re

—.— — — —— =ð

— — —

— —— = — — — —

hnn
Nl,

ni
e
U
ip
lre
en
nng
ſ⸗
Gl
en
lpen
N
ſn
leig
haleni
Nelue
lyh
liigtn
llle
Ceien
eer
ncone.
Hiicke
bneis
ep
Mln
enſun
cleſen
hefele
ſunge
3dn
loberr
e
DNet
6tnId
IFrNd
loer n
Nacenn
6quider
mgoor
ſiume
eleng
icumn
Opiteng
tiſinthe
ebse
dehon
GmneN
olteanm.
Horo;.4
Crergen
rc
Felnane
intertisa
alionge
glcteſt.
nſturon
bu
non
Unge

rhoi⸗

Folinm xLIII.

interdictum ſit nullũ pꝛopter pꝛecedentẽ appellationẽ vel aliam cauſa
exquo tamen mat rix eccleſia illud ſeruat religioſi violãtes ſũt excõicati
d hubulrunc quibus allegarent nonnullitatẽ ſententie.quod põt
aſſe multis modis.no.e.ti.pᷣſenti.li.vi.
c ¶ima.e. ti. li. vi· „
d Excõmunicationis ſen tentie.Gſt ſcieodũ ꝙ per.xviij.conſtitutiões

facta an illud ſeruare teneał.ſatis enĩ eſt locũ eſſe interdicro ſuppoſitum
yvt hic.licet nõ ſit publicatũ.fa.e.ti.cũ nõ ob hoĩe.⁊ qð ibi no.e.ti.cũ de⸗

ſideres.i.rñ.in fi.Qui eni ſciuit certioꝛari nõ debuit de re.iu.eũ qʒ.li.vi⸗
cũ cõcoꝛ.⁊ hoc placet Archi.e.ti.is qui.li.vi. ᷣlla etiã rõne.qꝛ celebꝛare
depẽdet a volũtate agẽtis.Uñ in culpa eſt agẽdo rẽ illicitã ꝓpter ſuꝑio⸗
ris ꝓhibitionẽ ⁊ loci inhabilitatẽ.⁊ alle, de ↄſe.·di.i.ſicut.quod verũ in⸗
telligit niſi factũ eſſet oc⸗

clemẽtinaꝝ compꝛebenſi
ſunt quinquaginta caſꝰ
goen nt pgibre pellationibus antea etiã ad eandeʒ ſe
excõicationẽ incurrit er- dem vel aliuʒ ſeu alios interiectis et

pꝛeſſe.⁊ ꝑ duas duo taci
te Et ñ ẽ pᷣtermittendũ ꝙ
hoſt. colligit.xxx.tales ca
ſus iuri veteris.e.ti..iij
in pꝛin.ego collegi.xxxij.
li.vi.e.ti.eos qui.nũc ex
pꝛimũ hos nouiſſimos.
Pꝛimꝰ eſt de ſeq̃ſ.poſ.c.i
quatuoꝛ.de ſepulcialij

qtuoꝛ.de deci.c.i.duo.

ſta.mo.c.i.ꝭ.qꝛ vero Du
odecimꝰ.e.t.c.ij.i fi.re
decimꝰ⁊ decimuſquartꝰ
de reli.do.c.i. Alij ſex. et
ſic.xx.de conſang. ⁊ affi.
c.i.tres.⁊ ſic.xxiij ⁊ ſunt
ap.ſe.reſeruati de her̃.c.
i.ad fi.duo.⁊.xxv.eo. tit.
ij li vi.ſeptẽ.⁊ ſic.xxxij.ð

vſur.c.i.alij ſex ⁊ ſic. xxx⸗

viij.⁊ ſunt etiã aplici. de
pꝛiui.c.i.ſtringamꝰ ſub
duobꝰ caſibo qui ſũt etiã
apoſtolici.s.de peñ.c.i.ĩ
pꝛin.⁊.vᷣeptãs. ⁊ ſic.xlij.
e.ti.cupientes.in pꝛin.xl
tres.eę.ti..qui vero.xlii⸗
ij. e.ti.in fi.⁊ eſt apłicus.
xlv.hic quatuoꝛ ⁊ aplici.

⁊ ſic.xlix j/c.pꝓxi.Quinq̃/

geſimꝰ.e.tit.cum ex eo.
duos aũt caſus tacitos
habemꝰ de ſũ.tri.c.vno.
h.:Boꝛro. de vſur,ex grãdi
in fi.
e ¶ Subiacere additur
hec pena ad alios que ba
bentur de exceſ. pᷣla.c.ſi.
de pꝛiui.auctoꝛitate.⁊.c.
epᷣoꝛũ.li.vi.e.ti.is qui.e⸗
li.Poſſet tñ caſus eſſe in
quo iſta pena ſine illis li
ret.⁊ econtra: Pone ꝙ
entẽtia interdicti vereñ
liget impediẽte appellati
one vel alia nullitate.cũ
matrix eccleſia illam ſer⸗
uat.ligãtur religioſi hac
ena ſed nõ illis.ecõtra

alijs obiectibus quibuſcunq; abſq;
dolo ⁊ fraude cũ moderatione tñ de⸗

cxetalis alma inuiolabiliter ea ſeruẽt
WAlioquin nõ ſeruantes excõmuni

