S Aliarum. non cathbedralium vel etiam cathedralium babentium

lnt
fne⸗
.
neiso
tc
ſenc
s de
Neori
Pomere
oorun
föͤtrat

utin
malon
rſacta
hicdie
ſaltem
gal
rüt me
honit
ſilrreg
dickttot
ſngioe
chis q
treserl
to captt
guckor⸗
Valide
lique
augen
coͤirn
termin
ſimiles
llictox.
dicante
tr verbie
Gicancis
lanoſ⸗
Hſerpr.

ketere
monoͤm
iid
inti
i l
Poocber
fftfobi
üfwinci
Mit⸗ S
(foirmna
ſcdlnr
6ſnuctaf

mpriom

(itnſt

Meritdn

tdop
mnfn

gigin c

häſſien
ulsgi

lovel poe

decl
arie

igt
nn
i
Nen

wtten
N ni
ſen
dinm
ini
glogſt
le
ſfüipi
NW
Alptrrhn
Aennun
tfin
Grpit
ingebat
Päſi
Uhöneite
hnetſann.
topolnee
n ad ief
lureglin
nonn
eigoſct

beisfui.

defan

tionishd

diſcumm
oꝛu glen.
betiüd
üpnchbs
liarte

didaen
r dnfifnü
oeid

ſczatbſag
Posꝛei⸗

guiſi

ſchdiuſun
haſcii
Urio tant
ot Cen e
riotbe l
lomnuht,

ofichtef
Percßteni

nolihnni
nehenmnti,

a Kusi
nßtt
let eln⸗
tutoſtin
ol nn
guun
Penltc⸗

eno.
Gbebamm

alterum ⁊ populum chꝛiſtiannm.

5 lare. ſi de innouatione diitur ꝙ ius vetus cõſeruar nouum
a Ampliar õis.⁊ optie conuenit

aũt nõ creat.de pꝛiui.ex ꝑte.i.in fi.⁊.c.quia intenti

buic fini extraua.cle.que incipit meruit. Jo· an.
pbãs qð ibi no.io.mo.⁊ archi . qð no. v.: ert idẽnitatibo.. fane. i. liij
c Electiones. (glo.

Uod circa.bꝛeue ⁊ vtile determinãs decr. quoꝛundã .s.e.li.vi.⁊ ap
t

paſſiuas.nã vſtitutõ bie „ „
declarata loquit.qu reliꝭ ampliarre. ¶ Idem.
ioli eligutur quicunc Vod circavreligioſoꝛũ electio⸗
int eligentes religioſi vt iesſi ſcoꝛdia 7 minoeita⸗
alij. Et dic electiones po es uꝑ diſcoꝛdia minoꝛita⸗
ſtulationes puiſionesv e Ote numeri bonifaciana ↄſtitu⸗
quaſlibet vocatões vtibi tione cauet᷑ de diſcoꝛdia ⁊ numeri mi
d ¶ Diſcoꝛdia. boc q ad ſtareqᷓ in facro nõ in fictõne vel i
mẽdicãtes circa quos ꝓ⸗ noꝛitated in acto nõ in ctõne vel in
niſum elt. qer eleccionei luris effectu conſiſtüt debere intelligi
diſcoꝛdia facta de ipis ex declaramꝰ“, ¶WIgein.
tra adminiſtratones ſut Tatutũ ſup er bonis a pꝛelatꝭ
oꝛdinis nullum ius acqᷣ wetedraliu Rriuaa colle⸗
rat necaudeãt cõſentire. D cathe raliu regulariũ ? co
t ainoꝛitate. b qᷓ ad giataru eccleſiaru dimiſſis aut obue
religioſos nõ mectcater nientibo tpe vacatiõis earum futuris
eca qnoo erton⸗ofa: ſucceſſoꝛibo ſideliter reſerusdis edi⸗
ieto de iis ad quaſcũ tũ locũ declaram habere in oĩ emo⸗
pꝛelationes a minoꝛi ꝑte
numero.
f ¶ Conſtitutione.s.e. “
quoꝛundã ·⁊ patet ꝑ ſingulare ꝙ nõ loquit᷑ de decr indẽnitatibo. Itẽ illa
nõ traccat ſolũ de diſcoꝛdia et minoꝛitate numeri.imo tractat in foꝛma
ſcrutinij ⁊ cõpꝛomiſſi de numero duplo maioꝛi.Item maioꝛi nõ duplo
maioꝛi.itẽ minoꝛi.ſed illa quoꝛundã ⁊ ſolũ tractat de electione diſcoꝛdi
⁊ facta ꝑ minoꝛẽ partẽ numero.fateoꝛ tñ ab idẽptitate ratiõis hoc quod
bic dicit etiã in numero de quo loquit decr, indeẽnitatibo.locuʒ habere et
ſaltem quo ad·S.ſi qua vero. ä
¶ Que in facto.nõ in fictione.hoc intenditſi ex.x.electoꝛibo.viij.elige
rüt mendicantẽ. duo aliũ vel cõtradicũt ſed cõtra iſtos duos aliqᷣd op⸗
ponit᷑ ꝓpter qð negat᷑ipᷣos vocẽ habuiſſe.vt quia dicũtur excõicati ſuſpẽ
ſi irregulares. pꝛiuati ea vice poteſtate eligẽdi vel his ſimiles. ꝓpter qð
dicit totũ capitulũ eligentiũ in illis octo cõſiſtere.⁊ ꝑ ↄſequẽs electionẽ
fingi ↄcoꝛdẽ.hoc nõ luuat mẽdicantẽ. Itẽ ſi ex decẽ canonicis vel mona
chis quatuoꝛ tm̃ eligerũt religioſuʒ.noõ mẽdicantẽ qui dicit illos ſex vel
tres ex illis ſuiſſe tales vt.S.ꝑ qð concludit fingi electionẽ ſuã factã a to
to capitulo vela maioꝛi ꝑte boc eũ nõ inuat. vide qð not de cõcel.pᷣben.

auctoꝛitate.in fi.glo. Sed quare ſi ita eſt ꝙ voces in iur effectu alias nõ

valẽtesvt excõicatoꝝ ⁊ his ſimiliũ cõputãt᷑ in numero quo ad hoc vt re
liqua electio dicat᷑ diſcoꝛs vel facta n mi noꝛẽ partẽ. an pᷣdictoꝛuʒ voces
augeant etiã numerum ⁊ ſuffragium intm̃ ꝙ ex illis vocibo ſequi poſſet
cõfirmatio que alias fieri nõ poſſet illis excluſis.vt patere põt in pᷣdict⸗
terminis de electo ꝑ vi.de.x.q vi.omnes vel tres ex eis ſunt excõicati vl
ſimiles. Aperte dico ꝙ nõ quo ad caſus decr.qnoꝛũ dã.quia in q̃libet pᷣ⸗
dictoꝝ caſuũ cõſtitutio ſolu nocet. quia.ſ.impedit mẽdicantẽ ct nõ men

dicantẽ quẽlibet ſno caſu ſed coelectũ nõ iuuat. nec hoc colligi poterit

ex verbis vel mẽte cõſtitutiõis ipᷣiꝰ.Nõ eni hoc ipᷣo ꝙ nõ valet electio mẽ

dicantis facta in diſcoꝛdia valet electio coelecti.alias ſequeret᷑ ꝙ ſi ex.xx.·
canoñ.xviij.eligerũt mẽdicantẽ valeret clectio facta ꝑ duos. Itẽ nec ſeq k

ꝙ ſi ex xx. elecroꝛibo.ix. eligerũt ꝓfeſſuʒ. ꝙ ꝑ boc valeat electio facta ꝑ.xi.

vt patet. s.e.ſcriptũ.ad fi.⁊.c.indẽnitatibo.ꝭ.ſi vero.⁊.S.ſi qua vero qd

ergo nõ mutat᷑ ⁊c.C. de teſta.ſancimꝰ.nec coꝛrectiões iuriũ dilatamꝰ.S
e.cũ expediat.li.vi. Sed in cãu decr. indẽnitatibi.vldet᷑ ſecꝰ q̊ ad electuʒ
ꝑ ſcrutiniũ a duplo maioꝛi numero a pꝛincipio.vł ꝑ cõceſſuʒ debito mõ
factũ.vel ꝑ ↄpꝛomiſſuʒ cui mioꝛ ꝑs ſe opponit cuiꝰ ↄfirmationẽ exceptõ
ꝑtis aduerſe impedire nõ põt.⁊ ſic erit in hoc ſimile electiõi cardinaliũ.
vt vtrobiq; voces taliũ ſuffragiũ afferãt ⁊ ↄputent᷑ in numero duarũ ꝑ
tiũ vt in cõſtitutiõe cle.S.e.ne romani.ꝭ .ceterũ.⁊ ſatis credo ꝙ hoc fuit
de mẽte. Sed tenẽs cõtrariũ dicere põt ꝙ illa decr. dicit etiq eo caſu offt
ciũ ↄfirmatoꝛios nõ deficere.hoc ergo venit in examine electiõis.an exvo
cib eligentiũ ſit canonica. Sed ſi hec littera ibi in.S.ſane.qui dicit ſi ali
as inueta fuerit intelligat᷑ alias.ſ.qᷓ; ↄſideratiõe numeri faciet ꝓ pnimo
dicto. qñ vero electa eſt a maioꝛi ꝑte ſed nõ duplo maioꝛi tũc cũ admit⸗
tant ꝑtis minoꝛis exceptiões licet ſummarie ↄgnoſcẽdũ. videt᷑ qð lʒ nõ
quo admiſtrati onẽ impediendã.tũ quo ad electionẽ caſſandã hec obijci
poterũt.⁊ in his etiã expediret declaratio.⁊ etiã circa voces abſentiũ nõ
vocãdoꝝ vel vocatoꝝ·qui venire noluerũt vel expᷣſſe renũciauerunt q̃s
ↄputari ſonat in abſurdũ licet hoc videat᷑ ex fictiõe.Itẽ de nõ ↄſtitut in
ſacris in collegijs mariũ cõiter tenent᷑ . decr. ij · de eta. ⁊ quali.qꝙ illoꝛũ
rõ vel ↄputatio nõ habet᷑. ſic nec haberet᷑ illoꝛũ ꝗͥ canonici vel⸗ feſſi nõ eſ
ſent qᷓliſit mẽs huiꝰ.ꝙ alias vocẽ habẽs ex fictiõe nõ excludat᷑ a numero
talis aũt vocẽ nõ habet.ʒ iure nouo.Uñ idẽ videt᷑ de abſente nõ vocan
do vel vocato qͥ venire noluit. vt p̃dixi.vñ nec in duabo ptibo cardinaliũ
eligẽtiũ papã ↄputamꝰ nõ excluſos.lʒ ↄputemꝰ excõicatos.vt in pᷣdicta
decr. ne romani. 5. cereꝝ. pꝛimũ ptʒ.e.ti.vbi periculũ.S.ſane. li.vi.
b Declaramꝰ. idẽ fertur olim bonifa.declaraſſe vt ſcripſi in decr.indẽ
P Zatutũ.Naſus.emolumẽtũ ex iuriſdictiõe ſigillocnitatibo.S. ſane.
curie vel alias ꝑtines ad pᷣlatũ cathedralis eccleſie vl collegiate ca

ↄacate. nõ obſtate ↄſuerudine deductis erpẽſis reſeruãdũ ẽ ſucceſſoꝛi
Ace are e de s expẽſis reſeruãdũ ẽ ſucceſſoꝛi.ni
ſi tũc certe dignitati ↄpetat ſuriſdictio cũ ipᷣiꝰ emolumẽto.repbat quod

no.S:e.quia ſepe.li.vi.⁊ appꝛobat qð ibi no.archi .
l=⁊ ¶ Collegiataꝝ.in alijs eniʒ nõ habet locũ Deer rgtene ds 145
S i. de of. oꝛ. c. li. de qua fit ertẽſio ti.ij. quia.in ſi.
W¶Dimiſſis.ꝑ boc ꝓbubat ibi archi.ꝙ decr.loquit᷑ de bonis pᷣlati diſti
ctis no de cõib pᷣloto et
,„ . c all. xij q.ij. hec huiꝰ.⁊.c
lumẽto qð pꝛouenit ex iuriſdictiõeꝰ nõ liceat.⁊.c.caritatẽ.et
ſigillo curie eccleſiaſtice vel ſecularis ſirube ſa.v.weſe va caß⸗
aut al EE V arit ſicubi.fa.S.ne ſe.va.capᷣ.
aut als vndecũq; qdᷣ ad pꝛelatos ecle ¶ vno li. vi. de re reg. c. vi.
ſijs nõvacantib ptineret cõſuetudie eæ liſ la alia vndecunq;
qualibet ꝛia nõ obſiante. ira tñ in bic ſegult mu en ſac 3.
iſtis 2 ſimbus rönabiles deducantnr cupd/ gia cõuẽ
eſen rone n cupaãdis ꝑ collegia cõuẽꝭ⸗
expéle. C. Ceterũ ad ſingulares per ims caplavlł ſingulares ꝑ
ſonas ad q́s rõne dignitarũ quas ob ſonas ipoꝛ:.circa d on
tin ẽtiuriſdictio cũ ei emolumẽto de cibaliter pulder iſta aſto
uoluit ſe. va. — ie De H auté ſint reſeruanda.
uoluit᷑ ſe. vaede ↄſu etudie pꝛiuilegio ibi dixip economũ vel ꝑ
vel iure alio ſpeciali volumus pꝛeſen aliũ deputatö.
Rtem conſtitutionẽ ertenci. n Peclarame. bicpey
Eim conceſſa re. Yarm. Nonsmen ar no ftarmt
ligioſo a ſuperioꝛe ſuo licentia boceẽ de iure nouo.ſʒ de
(larat hoc ſuiſſe devetert
⁊ appbat opi.arch. Sed
us videbatk qꝙ exq̊ iuriſdictõ trãſfer? in copim iurẽ ceõi/ꝙ oĩs fructꝰ iuril⸗
dictionis iure acceſſoꝛij capło deberet᷑.ſʒ archi Sppter verbũ ibi poſitu

vacatõls tꝑe obueniẽtia. Itẽ vt dicebat.c. habet cuſtodiã. ⁊ admiſtrat

ſuo ſed alieno noĩe.vſurpare igit᷑ nõ dʒ qð hʒ cuſtodire.vt dicebat boni.

ſic declaraſſe cũ vltio legi ſextũ. dix ꝙ nõ recederẽ ab opione mea niſi de

claratõʒz viderẽ. Ad dbũ obueniẽtia rñdęba ꝑ relatiuũ q.vt ibi no. Ad id
gð ðt de cuſtodia rñdebã ꝙ in iuriſdictiòe nõ ſuccedat qͥ ad cuſtodiã tm
ſmo ꝗᷓ ad exercitiũ.als ſeqret᷑ ꝙ viſitãdo nõ poſſet ꝓcuratõʒ reciꝑe. de qᷓ
dicã ·j·de here multoꝝ.Stemꝰ detlarationi ꝗͥ iuſtificari põt ex eo qð ibi
notaui.in.i.glo.cũ ei canonici vidẽtes fruetꝰ ſibi deberi. vacatõʒ ꝓlixazʒ
foꝛte ꝓcurẽt. difficultates ingerãt. ⁊ tardiꝰ eligãt qꝛ ꝓpter fructꝰ iuriſdi
ctiõis vel ſigili ſi eos ꝑciperẽt hoc ↄtingere poſſet merito ⁊ hi cẽſeant᷑ eẽ
a Emolumẽto.idẽ vᷣbũ ð̊ ſimo nẽo.i pᷣn.ð teſti.c.i.li.vi. (ꝓhibiti.
b & Ex iuriſdictiõe.ex q̃ ſoluũt᷑ officio pene pecum urie vel emeqe. ð of.
oꝛ.dilectꝰ.fa. de ſen. ex. venerabilibi.ꝭ. denic. li. vi.?⁊ qð no.de pen.lʒ foꝛ
ſan.⁊ loquit᷑ de quota litisꝗᷓ de cõſuetudie deberi põt ᷣm guil.qͥ hoc no.
in ſpe ð ſalar.ꝭ.i.vᷣ.ſi vᷣo oꝛdiariꝰ.⁊.ꝭ.ſe.qð nõ placet ꝑ decr.cũ ab oĩ.ð
vi.⁊ ho.cle.vt ibi dirr.

C Sigillo. ſiue ad vſuʒ cauſaꝝ vt cũ ſit lĩs citatoꝛia. vel aliquid tale

ſiuẽ ad contractus.puta quia recognoſcũtur vel publicantur ſub ſigillo
eur e foꝛte cum nõ ſit ibi vſus tabellionũ.ſa.de fi.inſtrumẽ.cũ dilectus.
de fo. cõpe.romana.ad fi.li.vi. ꝗ
dD ¶ Vel ſecularis.vt quia pꝛelatus tꝑalem iuriſdictionẽ habebat in lo
co.de ap.ſi duobus.de ele.pue.c.ij o.an.
ceudene⸗ no g deeri qute epe.viciat non ſoluʒ cõſuetudines.

ctiã pꝛuuilegia ⁊ ſtatuta.hic vero ſolũ conſuetudineʒ dico ꝙ hocipſo

c de clarat᷑ iſtud ſtatutũ locuʒ habere in caſibus pꝛedictis.cuius ſtatuti
ps eſt viciare pꝛiuilegia cõſuetudines ⁊ ſtatuta cõrroria ergo ⁊ illa quo
ad hos caſus ſublata dicant᷑ſed puto ꝙ cõſuetudinẽ que ſecuta eſſet cõ⸗
ſtirutiont ipᷣam.quia ſepe hec littera tollere noluit.ne ob.decr.i.de con⸗
N Expenſa.bocetiã ibidẽ tenebat archi.vt quia ſalaria dant᷑ officiali
qui iuriſdiccionẽ exercet vel qui ſigillat.vel fiũt expẽſe in miniſtris cartꝭ
cera ⁊ ſilibo.fa.s.e.vt pᷣterite xij.q.ij.hec poſt placiti.ff.de admi.tu.cuʒ
plureg.S.i.⁊.ij.ff.ð tute.⁊ rõ.di.l.i.S. ſed nõnullos.ff.de peti.here.ſi qᷣdᷣ
g O Singulares ꝑſonas.ſalua pace ↄponẽtis hic remanet du (S. ſicue
biũ an hoc intelligat᷑ de ſinglaribus ꝑſonis etiã ipᷣoꝛum collegioꝛũ.⁊ vi⸗
detur ꝙ nõ. quia conſtitutio expꝛeſſe tollebat quo ad hos cõtrariapꝛiui
legia ⁊c. Uidet᷑ cõtra.qꝛ als iſta verba ſunt ſuꝑflua cũ certũ eſſet conſti
tutionẽ ipᷣam extraneos nõ ligare.ſed ſolũ capła ⁊ perſonas ipſoꝛum. p
quod puto ꝙ etiã de ſinglaribus perſonis collegioꝝ intelligatur. etſᷣm

boc dicam ibi ſublata pꝛiuilegis. ⁊æc. quo ad ſinglares ꝑſonas collegioꝝ

que nõ iure dignitatũ hoc vendicant cũ pꝛiuilegia dignitatũ ibi ſubla⸗
b Dicnſeorii quid ſi rone perſonatuũ vł officioꝛũ videt᷑ (ta nõ eſſent
Pd

em ⁊ intelligo hac litteram ſiue dignitas ſit in ipᷣa ecclia vacante ſi

ue in alia. puta quia archidia.in eecłia cathedrali hoc competit.vlł in cc
cleſia collegiata hoc competit arch.qui tñ ipſius eſt canonicus.
1 z Sofnenre a ecus ſi iuriſdictio tantum. M
l? Speciali puta ſtatuto facto in fundatiõe dignitatis vł ecclie. xviij.
q.ij.eleutheriꝰ.de ↄſue.cum dilectꝰvł re iudicata ðᷣre iu.cũ inter.vł arbi
ctrio. de pꝛeſcrip.cũ olim.de arbi.cum olim.
I a.Ertendi.ſi.de of.oꝛ.pñti.ꝭ poꝛro.li.vi.
A conceſſa.ſe ſummat inducens ius nouum ⁊ equiſſimũ.
Buberioꝛe. qui ſine caplo ſolus hoc poteſt.õ.e.ſi religioſus.ij.re⸗
ſponſ.
6 4 Pꝛoniſioni. latum verbum quod compꝛehendere poteſt nomina⸗
tionem poſtulationem pꝛeſentatione ⁊ collationem.etſacit qð not. &,

5

eſeruãdis.nec oc

ſi compꝛomiſſarius.S.idem.in fi · vl. glo. ll. vi · V „
p ¶ Siquã.licet videat᷑ repꝛobare licentiã generalẽ.⁊ merito. qꝛ foꝛſan

De renunciatione.

X

eligeretur ad locũ cui nõ expediret illũ pꝛefici ⁊ foꝛſan pᷣlatus licentiam
ſpecialẽ daturus nõ eſſet ad illũ tñ credo idẽ in ſpali.vel ſi expꝛimat᷑ locꝰ
puta ꝙ; cõſentire poſſit ſi eligat᷑ ap talẽ pᷣlaturã foꝛe vacantẽ.cũ ibi ctiam
ſubſit ratio ambitionis que ſequitur.

q ¶ Ambitionis.que ſe
pe religioſoꝝ oculos ex⸗
cecat.s.e.quoꝛundaʒ. in
pꝛin.li.vt.
r¶ Nullius. pꝑ hoc dico
ꝙ etiã eleccioni pꝛius fa⸗
cte ipſo ignoꝛante cõſen⸗
tire nõ poſſet quaſi ſuper
certo danda ſit talie licẽ
tra.fa.de cõceſ.pᷣben. ca.
i.li.vi.v.ſubiunccũ.in fi.
6 1 Firmitatdꝭ.ſi ergovex
tali licẽtia cõſentiret. cõ
ſenſus nõ valet ⁊ pꝛiuatꝰ
eſſet omni iurce ſibi ex ele⸗
ctione queſito.S.e. ſi reli
gioſus..i.rñſo.li.vi.et ſa
tis videbat᷑ hoc eſſe ð mẽ
te veteris iuriſditionis ĩ
q;tũ pᷣdi.decr.i.⁊ ij.rñſi.
loquit᷑ de electione facta.
⁊.e.ti.qᷓ; ſit.tamẽ teneba

mus cõtrariũ dicentes

ꝓꝙ ſicut male facit abbas
abſoluens monachũ ad

vt electioni vel puiſiõi ſi quã deipſo
cõtigerit fieri.ſuũ dare poſſit aſſenſuʒ
ambitiõis vicio vi paret nulli eam
exiſtere volumus firmitatis? O Cle
mens.v.in cõcilio vieef.
Derenücigtione.
Vm luſio ⁊ variatio in tp
ſonis eccliaſticis maxime
ſint vitãde pñti oſtitutio
ne ſancimus. vt ſi quis ad cedenduʒ
põtificali aut alij cuilibet dignitati
velbñũficio ꝓcuratoꝛẽ ſpõte ac libere

cõſtituerit.⁊ ipᷣm ignoꝛãtẽ poſtmodũ

duxerit quolibet reuocãdũ:teneat ceſ

ſio facta ꝑ eum añqᷓ; ad ipſiꝰvel illius

ſas ⁊ intereſſet ei enius interfuit. all.ff.ſi cer. pe.eius qͥ, ⁊ qð habetur de
pᷣben.dudũ.in fi.li.vi.facit.ad idem de pꝛocu.c.vl.li.vi.in fi. Sed illud
ſpecialiſſimũ.in carnali matrimonio cõtrahendo vt ibi no. cõcoꝛ. ff. de
manumiſ.vin.l.ſi pater.in pꝛin.pꝛo ⁊ ↄ.ff.de diuoꝛ.l.ſi penituit.et vide
quia quo ad caſum iſtũ tollitopi.di.qui dicebat in pᷣal.l.ſi pater.ꝙ ſuffi
ciebat ꝓcuratoꝛẽ reuocatũ licet nõ certioꝛatũ ad hocvt impediret᷑ actus

quẽ ꝓcuratoꝛ gerebat.ex
quo ipᷣius madatarij nõ
in cui manib ceſſio fuerat facienda? mterenar. Ali dicebant
7 6, eerr 7 2en e,
noniciaʒ reuocatio hmõi ſit deducta remd attoccereiltren de

niſi foꝛte ꝑ ipſos aut alios malicioſe
factũ fuerit.q̊minꝰ ad eos vel eoꝝ al

bere.ꝑ pᷣdic.l.ſi mãdaſſeʒ
ff.man.ſecꝰ ĩ tacita.qiit

bene d

aliud monaſteriũ niſi illud habeat paratũ.ꝙ cõſtet ꝙ illũ recipere velit.
tñ valet ſi hoc facit.⁊ de hoc ꝑ Inno.de renuncia.c.ſi.ꝑ hoſt.de iureiur.
ſicut ex litteris.ita male faciebat pᷣlatus talẽ dado licentiã tñ data tene
bat ꝑ quod videret ꝙ valeret talis licẽtia ſi daret᷑ clerico ſeculari de con⸗

ſentiendo ⁊ trãſeundo.qꝛ q̊ͥ ad ſolũ ſenſum nõ eſt nẽcaria ꝓpter vim enĩ

ꝓfeſſionis magis notatambitio in ꝓfeſſo.⁊ licet actiua poteſtas eligen

di nõ detur ad beneficiũ nõ vacans. de conceſ.pᷣben.conſtitutꝰ.paſſiua
tur. de tranſſa.c.fi.de fi· pꝛeſb.c.i.⁊.ij.li.?qgA..74. ·
Vm illuſio.Caſus.renunciatio dignitatis vel beneficij facta .

„
ſpᷣoꝛũ vel alioꝛũ reuocatio ipis fuerit occultata.ponit dictũ et exceptiõʒ
a dicto ibi.niſi foꝛte.⁊ ð termtnat no.ꝑ Inno.s.e.veniens. que quaſi ad

litterã no.arcbidi.s.e.c.ij.li.vi. Itẽ no.ꝑ gof.inno.⁊ hoſt.⁊ egi.s.e.qͥdã

v i Illuſio.idem verbũ de poſtul.bonc.ij.v.nec nocebat. de re iudi.cũ
olim de ali.iudi.mu.cau.fa.c.i.de ap.ſuggeſtũ.de pᷣben.dilectus.ff. ð re
iudi.ſi ptoꝛ.de iudeis.in nõnullis j· de reꝝ ꝑmut,c.vno.⁊ ponit᷑ pꝛo dece
ptione vel deriſione. 2 .
x¶ Eccleſiaſticio.de iurepa.cũ oũt.s·de elec.publicato.⁊.e.ti.nulli.lib
vi. viij. q.ij. dilectiſſiaii. . S .
y Maxime.hoc dicit quia etiã laicis regulariter ꝓbibetur variatio.ðᷣ
quo ſatis no.de re.iu.qꝙ ſemel.li.vi. . ”
ʒ3¶Eedendũ.quid de pꝓcuratoꝛe dato ſolũ ad petendã licentiã cedendi.
Dicebat vin. di ele. cũ poſt petitã.ꝑ.vᷣ.ibi obtentã.⁊ Inno.in decr.qͥdaʒ.
decr.lecte.e.ti⸗ꝙ valet reuocatio etiã poſt petitionẽ pnñtatã ſuꝑioꝛi.nec
ob. qð dicitur de poſtu.cũ iſta nõ fiat ita publice ⁊ ſoleniter vt iũla.et cũ
hie nullus interſit.⁊ ſic ſoluit᷑ de poſtu.bone.ij.v.nec nocebat Sed ſi ſu
perioꝛ ignoꝛãs reuocationẽ dedit licentiam tenet licentia ̃m Inno. qᷓ;
uis ſᷣm eum diſtingui poſſet. an ꝑ ꝓcuratoꝛẽ an ꝑ nunciũ petierit ceſſiõʒ
vel cõceſſionẽ.ad quod facit littera ſequẽs ⁊ quoddicã Satis dici poſ
ſet ꝑ hanc decr.ꝙ ſi ꝓcuratoꝛi ad hoc conſtituto ⁊ hoc petenti data ſit li⸗
centia cedendi pꝛius qᷓ; reuocatio peruenerit ad pꝛocuratoꝛẽ vł ſuꝑioꝛẽ
ceſſante malicia cogatur cedere ꝑ decr. quidam.de poſtulatione vo poſt
reuocationẽ ſuperioꝛi pᷣſentatã quid iuris ſcripſi poſt hoſt.in pᷣdic,.decr.
bone.v.nec nocebat.ſuꝑ verbo videtur.
a ¶ Pꝛocuratoꝛẽnõ video ꝙ quo ad hoc ſit ius diuerſum an conſtituat
vnũ vel plures in ſolidũ vel cõiunctim laicũ vel clericũ.de ꝓcu.c.i.li.vi.
videt᷑tñ tutius cõſtituere clericũ fa.qð ſcripſi de pᷣben:accedens.
b Sponte.ſecus ergo ſi ꝑ iuſtum metum.
c Et libere.poteſt reſpicere libertatẽ cõſtituentis.⁊ fa.s.depcn.acce
dens. ⁊ libertatẽ.cõſtituti:ſ.pure nõ in diẽ vel ſub conditione.ſed h̊ caſu
putarẽ idẽ.ſi tñ ante ceſſionẽ ⁊ noticiã reuocatiõis dies vel conditio eue
niſſet.cũ extũc cenſeat᷑ pura.ff.qui po.in pig.habeantur.l.potioꝛ.ij.rñſ.
⁊ fa.de reſcrip.ſi ꝓ te.li.vi.⁊ quod ibi no.
d Ignoꝛantẽ planũ eſt ergo. ꝙ ſi reuocatio ꝑueniſſet ad ꝓcuratoꝛẽ ſa
tis eſſet ꝑ hanc litterã.⁊ ſit ratio.quia talis ꝓcuratoꝛ cenſet᷑ conſtitutus

ad negociũ in quo ſufficit ꝙ reuocatio ad ipᷣm ꝑuenerit.ff. man.ſi mãdaſ

ſem.S. de reſcrip.ex ꝑte decani.
e Quomodolibet.puta expꝛeſſe reuocãdo.vl inhibẽdo vel aliũ ad illð
cõſtituendo nõ reſeruato pꝛimo.de ꝓcu.nõ ĩiuſte.Si vero moꝛtuꝰ fuiſq
ſet pꝛiꝰ ipᷣe cõſtituẽs.planũ ẽ mandatũ tũc reuocatũ.⁊ dicet᷑ beneficiũ va
care moꝛte nõ renũciatione.de pꝛeben.dudum.li.vi. .
¶MTeneat. Uin.pꝛimo videbat᷑ hoc tenere in pᷣdi.decr.veniẽs.ſed ſub⸗

debat poſtea.ꝙ ſi cõſtituẽs poſſeſſioni incũbebat.⁊ publice reuocauerat

mãdatũ.qð cõcedi poterat ꝙ renũciatio nõ tenebat.licet teneat᷑ ad expẽ⸗

ꝑ moꝛtẽ. ⁊ ſic rñdẽt ad.l.

tex añ ceſſioneʒ konneenr reuocario ꝑ/ eins q-.ſed pꝛio dicto con

ueniſſe. C emens quint in con tradicit.l.iſta ſi pater qq,
cilio vief.· r⸗ Rlcitali ꝙ aut mãda⸗
De ſupplenga neglig entig pꝛelator orius internen t vt nn⸗
Sem D e, dus miniſter.aut vt pcu
Giaſregulares bpᷣlati pꝛio ratoꝛ. Pꝛimo caſu rcho,

ratecclias admĩſtratões catio ſine certioꝛatione ĩ
aut quis alia beneficia ad rend
eox diſpoſitionẽ ſpectan⸗ wlfiii crar miniher na
tia cum vacantinterdqum committe⸗ tris.qð ꝓbant. quia maſ
re negligunt vel conferre infra tpbus numiiſſus nõ eſt ipᷣiꝰ.ſed

. v . n⸗ EEE. patris libertus.ff. de ma
in laterañ.cõcil.conſtitutũ dioceſani numiſ.l, nepos.ff. de iu⸗
repa.filiꝰ.⁊ ſic loquatur
l.pᷣdi.ſi penituit.⁊ ꝑ dec᷑.

vl.de ꝓcu. Scðo caſu cia

pcuratoꝛ ſi verba contractus cõcipiat in ſuã perſonam.ff. de conſtit.pe.
eum qui.ꝭS.ſed ſi actoꝛi.Diſtinguunt ſi actus gerendus eſt talis ad cuiꝰ
eſſe requiritur voluntas dñi.tũc vt non valeat actus ſufficit reuocatio
ſine certiaꝛatione.exemplũ in tranſſatione dominij rei mee.ff.de reg.iu.
id qð noſtrũ.ſic loquit᷑.l.eius qͥ.S.q̃s vero.ff.de dona.l.ij.O.ſi qͥs donat᷑
allit fauoꝛe liberationis.ff.de ſolu.cũ quis.S.i.⁊.l.q hoĩem.ꝭ. ſi ticiũ.
Si vero adeſſe cõtractꝰ nõ requirit᷑ cõſenſus dñi.vt ſi mãdauit libꝛũ vł
equũ emi.reuocatio ſine certioꝛatiõe nõ impedit illũ actũ.vt in.l.ſi mã⸗
daſſem.Quicquid dicat᷑ in alijs caſib quo ad caſum iſtũ reuocatio ſine
certioꝛatione ꝓcuratoꝛis vel ſuꝑioꝛis.nõ impedit ceſſionẽ licet mãdata
rij nõ interſit ⁊ tractet᷑ de ꝑdendo dñio.rõ cõſtitutõis.ponit᷑ in pꝛinc.et
cõcoꝛ.qð no.ff.de cõtrahen.emptio.il.i.in fi.
g ¶ Manibo.ſ.pape ſi fuit dignitas epᷣ̃alis de tranſia.c.i.⁊.ij.ſi ĩſerioꝛ
in manib cõfirmatoꝛis vel collatoꝛis etiã ſi ſit inferioꝛ epᷣo.de hoc.s.e.
admonet.⁊. vij.q.i.epᷣs deloco. No tñ Inno..e.ꝙ in dubijs nõ impꝛo
babiliter dici in illiꝰ manibo quẽ renũciare ðbere q poſſetillũ iuitũ ðſti⸗
hb Sade da ꝑſona cui faciẽda erat ceſſio fuit expᷣſſa iu madato.(tuere
illi faciẽda erat notificatio.Si vᷣo madatũ erat generale.puta ad ceden
dũ in manibo eiꝰ qͥ reciꝑe poſſet nõ videt᷑ iuuare notificatio. niſi facta ſit
illi qui recipit.ĩputet eni ſibi qui oiba debuit intimare.łſaltẽ ꝓcuratoꝛi:
i ¶ Deducta.⁊ hoc ꝑipᷣm fiat fides.ſi.s.e.ↄpi.ð ele.ↄſtõem.ꝭ.penul.
l Per ipᷣos.ſuperioꝛem vel pꝛocuratoꝛꝛm.
lI ¶ Alios.reſolue plurale in ſingulare.vt.s.de pꝛiui.vt pꝛiui:fac.ff.vi.
bò.rap.l.pᷣtoꝛ.ait..homines. è
m Eoꝛũ alterũ.ſatis eſt ergo ꝙ impedita fuit notificatio facienda etiã

ſi alteri fieri potuiſſet.
elec.cauſam.vt ibi dixi in ſi. .
Via regulares.Caſus.ſi plati regulares nõ conferunt infra ſex
menſes pꝛioꝛatus admiſtrationes ⁊ eccleſias vacantes que non
ſunt de menſa ſed ſolent ſpeciales licʒ obediẽtiarios rectoꝛes ha
re. Dioceſani auctoꝛitate ſua vel apoſtolica ſi ſint exempta cõferũt illa
perſonis quibus ꝑ pꝛelatos fuerant cõferẽda.nec ꝑmittũt illa applicari

menſis pꝛelatoꝛum vel penſionibus grauari.Declarant᷑ etiã decr.de of.

oꝛ.pñti.⁊ de pꝛeben.cũ ſingula.in taliba pꝛioꝛatib ⁊ eceleſijs locum ha⸗
bere.Et ſunt quatuoꝛ ꝑtes.Pꝛima ponit de negligentia regulariũ in be
neficijs cõferendis ꝑ dioceſanos ſupplenda ⁊ de modo ſupplẽdi.Secũ⸗
da de eccleſijs nõ applicando menſis pᷣlatoꝛum.nec penſionibus grauã
dis.ibi eadem. Tertia determinat de quibo eccleſijs pᷣdicta intelligãtur
ibi pᷣmiſſa.Quarta declarat duas bonifacianas.ibi ĩ quibo.⁊ quas opi.
declaret · dicetur. .
P ¶ Regulares.in ſecularibus ergo non haberet locũ bec cõſtitutio.in⸗
quatũ ponit ius nouũ ⁊ pᷣiudicat pꝛiuilegio exemptionis.
q ¶ Pꝛela ti.ſi ad collegia regulariũ ſine pᷣlato ſpectaret collatio.quod
eſſe põt. de regu.c.fi.li·vi.pꝛius ad pᷣlatum ⁊ demum ad dioceſanum de
uoluetur poteſtas.fa · de pᷣben.ſi de beneficio. B
rTr Benejſicia eccleſiaſtica.⁊ vide quod dixi de cle.cõiu.Johannes.
8 Sichevaateancgeron vel ꝓuiſionẽ.hoc dico quia ſi ad ſolaʒ
f

tationẽ vel electionẽ ipᷣoꝛũ ſpectarent.tũc ad cõfirmantẽ vel inſtitu

entẽ deuolueretur poteſtas ſiue ſit dioceſanus ſiue alius. .
t Cõmittere.vtitur iſto verbo.quia ſe pꝛelati excuſabãt dicentes ꝙ il⸗
larũ eccleſiarũ nõ fiebat collatio vel pꝛouiſio.ſed ſoluʒ quedam cõmiſſio
quaſi illi eſſent caſtaldi miniſtri vel pedagogi.

—

v ¶ Nateraneñ. de conceſ.pꝛebenda.ciij.⁊ ſi intelligimꝰ de pꝛioꝛibi eti⸗

am conuentualibus.bic repꝛobat᷑ opi:que babet ꝙ ths generalis cocilij

edit actũ gerendũ.⁊ ſic

n erueniſe viderr ꝙ in hac intimatione ſeruanda ſit foꝛma decr.

fenlli,

4
no
hocin
ſoͤcren
nugg
nerli
ſdey
ſuattk
ſardie
ſfraßn
i
e ſit
apaß
tc Vl

ł cveſeqgr

utremn
nalus ſ⸗
ſtanon
atſupg
Plentie
kaek
Voplean
Geamo

hiutn ſe
nnarenp
turritor
1crap
ung
adar
dirlde
c0
Aſicin
2
groec.

ſecpiij

peluotuo
.eri.liepi.
ſonope⸗
ninge
mi gegen

„.

foguibu
udevoln
ſnſedm
None
Eghſinon
Mluncaci
furligend
W. Fembe
4 Ggemn.

men den

(Zaont

Pylcent

uugliere
Anſione

—

nſſ⸗
untiit
Ninl.
Chocnen
ilinni
inikirnn

o N.
bigting
nliſviis
icatoe.
,Dltrudti
eniſan
Altegcunm
n ſhen
oficiante
ſt ſomma
ſemrrimt
catescdeſe
losnann

gtncin
rlluigte

ZcgiNenaM

a
reggri,
ſoglu
iontvege
ſgn intlic
tptcnnß
ccookinn

6,
tlbtd
Nocin

uuit 4
vntide

enn,

edmi .

Gpe
Cennii,

ſcilicet triũ menſiũ locũ habeat in pꝛoniſionibus talium ſicut in electio

nibus.nã vt dicebat inno. in decr.ne pꝛo defectu. de ele.inter electionẽ
⁊ pꝛouiſionẽ diuerſitatis ratio non apparet.ꝙ cõpoſt. verũ eſſe dicebat

in perpetuis ſed non in tpalibus.hoc aũt certum eſt ꝙ.ſ.pꝛioꝛatus ẽ pn
cipalis pᷣlatura in eccleſia regulari collegiata ⁊ ei pꝛioꝛ ꝑ viam electiõis

pꝛouidetur locum ha et.c.ne pꝛo defectu.

a & Locoꝛum. ergo nõ
perſonarũ. ſi ergo pᷣlatꝰ
alterius dioc. habet pꝛio

ratũ quẽ conferre negli⸗

git in dioc . bonoñ. epus
bonoñ.ſupplebit.pbat hᷣ
dicr.ij.e.t.ibi in tuo epᷣa
tu.nec diſtinguit vñ ſint
collatoꝛes.facit quod di

Bo bori .
b & ua auctoꝛitate.

quod ſequitur et pcedit

boc in pꝛioꝛatibus eccie⸗

ſijs.⁊ adminiſtratõnibꝰ
nõ exemptis etiã ſi pꝛela
ti ad quos pꝛouiſio per/⸗
tinet ſint exempti.de pꝛi

uile.quoniam.⁊.c cx oꝛe

fa.de pᷣben. c.i. li. vi. Iteʒ

ꝓcedit hic ſuppletio quã

facit dioceſanuſ ſuo iure

infra ſᷣm ſemeſtre.quo la
pſu ad pꝛoximũ ſuꝑioꝛeʒ
ſiue ſit metropolitanus
vel pap̃ collatõ ðuoluekł·

ec.t.c.vl: Non ob.littera

qWueſequitur. quia lʒ cirꝰ
ca exempta concedat pa⸗

pa ius ſuũ.circa non exẽ
pta non. Item licet cõce
dat ſuppleri vice ſua ne⸗
gligentiã alioꝛum.nõ tñ
concedit dioceſanus vt

locoꝛũ non in exemptis ſua in exẽpt
vero apoſtolica auctoꝛitate negligẽtiã
Rſuꝑ hoc ſuppleant eoꝛundẽ pꝛioꝛatuſ
eccleſias adminiſtratiões ⁊ beneſicia
hmõi illa videlicet q cõſueuerũt ꝑ ſe⸗

culares clericos gubernari ſecularibꝰ

‚ericis.alia vero que religioſis dum
taxat cõmitti ſunt ſolita vel cõferri re

ligioſis monaſterioꝛuũ. quoꝛũ pꝛelati
hbmõi negligentes fuerint conferẽdo.

¶ Eadẽ quoq; auctoꝛitate dioceſa⸗

ni ſuffulti.nullo mõ ꝑmittãt ꝙ eidem

pᷣlati pꝛioꝛatus eccleſias adminiſtra⸗
tiones aut beneficia hmõi applicent
mẽſis ſuis.penſione ſue nouas eis
imponãt aut veteres augeant.ſiueq̃
ipſis de nouo ĩpoſite ſunt ſiue auctoꝛi

tate ſoluant·Pꝛemiſſa vero de

pꝛioꝛaribo eccleſijs adminiſtratiõib⸗

b eneficijs intelligimus que nõſunt
de menſa pᷣlatoꝛñ ipſoꝝ. ſed ſpeciales

pꝛioꝛes ſeu adminiſtratoꝛes ſeu recto

res cõſueuerunt habere.licet pꝛioꝛes

ſeu adminiſtratoꝛes hmõi libere pol⸗

ſint ad clauſtrum cũ opoꝛtuerit reuo
cri in quibus etiã conſtitutionẽ bo⸗
nifacij pape octauipᷣdeceſſoꝛis noſtri
bona beneficioꝛũ vacantiũ occuparia

obanret.

ſuppleant ſuam pꝛopꝛiã
SDed modo remanet du
bium. ſatis foꝛte.nunqdd ”
in exemptis deuolutis ad epiſcopum currat tꝑs ſemeſtre epiſcopo. et ſi
currit an ad metropolitanũ deuoluatur poteſtas tꝑe lapſo an ad papã.
⁊ circa pꝛimũ videtur ꝙ non currat j.de pᷣben.ſi de beneſicio.⁊ quod ibi
no.in glo.ſed nunquid.circa ſᷣm dato ꝙ currat.videtur ꝙ ad papã non
ad archiepiſcopum deuoluatur.ad boc de cle.egro.c.vno.li.vii⁊ vide qð
dixi de here.ad abolendam ſuper glo.fi. .

c ¶ In exemptis.olim ſecus.e.ti.ſicut.⁊.de pᷣben.cũ ſingula.in ſi.li.vi.

⁊ ſic in hoc ius nouum induütttt.
d¶Apoſtolica.cõcoꝛ. de of.oꝛ.irrefragabili.de here.ad abolẽdã.ð cler̃.
egro.c.vno.li.vi.e.li.ð ſta.mo.c.vno.⁊.j.ð ſta.mo.c.attẽdẽtes.de religi.
e egligentiam.inqᷓ;tũ hec decr.ponit ius nouum. (do.qꝛↄtingit.
nec pᷣiudicut pꝛiuilegijs exceptiõis nõ puto ꝙ locũ habeat qñ pꝛelarus
pꝛiuatus eſſet pꝛopter delictum.cum bhoc non expꝛeſſum.ſfa.de ele.qᷓq;
i.rñ.li.vi.ſecus in non exemptis.vt.e.c.in fi.
f.¶ Secularibus.ſfa.de pꝛebẽ.cũ de beneficio.li.vi.fa.hec littera pꝛo eo
qð no.pe.⁊ ab.in pᷣdic.decr.e.ti.ſicut vbi dicunt ꝙ ad eccleſiã que cõſue
uit regi ꝑ ſeculares clericos monachi regularẽ pᷣſentare nõ poſſunt.qð
verũ crederẽ in non curatis.vel ſi pꝛeſentauit illum vt clauſtralem.
g̊ Religioſis.Ocoꝛ.de re.eccle.nõ alien.poſſeſſiones.Dicebat ibi ab⸗
das ꝙ illud.c.nõ loquitur de cõuentualibo eccleſjs monachoꝛũ. ſed de
alijs quibus miniſtrare cõſueuerũt.⁊ quod ſi per negligentiã monacho
rum deuoluitur ius conferẽdi talem eccleſiam ad epm nõ ponet ibi cle⸗
ricum ſed monachum qð hic appꝛobat᷑ ꝑlitterã que ſequitur.
b Monaſterioꝛum.concoꝛ.ð pᷣben.cum ſingula. .ꝓhibemus.li.vi.
Et qð ſi non ſit idoneus in monaſterio.ibi.no.⁊ optime facit hec litera
coniuncta cũ illa ad queſtionẽ quã olim diſputaui.An is ad quẽ deuol⸗
uitur eligendi poteſtas teneat᷑ eligere de illo collegio de quo tenebatur
qui neglexit.quã vide in mercu.ſub hoc ti.⁊ eſt poſita ſub regula contra
eum. Item bene facit ad id qð ſcripſi.S.de ele.publicato.in vl.queſtiõe.
¶ Eadem. iſte.ꝭ.⁊ ſequens determinat no.ꝑinno.⁊ hoſti.de pꝛeben.iĩ
lateraneñ.de pꝛiuile.paſtoꝛalis.
hActoꝛitate.ſcilicet apoſtolica etiam in exemptis.
IApplicent.vide quod dicamꝗj. de iſta regu.ne in agro.S.ad boc vbi
patet ꝙ licet etiam caſus vniendi per oꝛdinarios fieri debet.
m Denſione ſue.de pᷣben. auaricie.de cenſi.pꝛobibemuua.
n¶Mouas.que dicant᷑ noue no.de cenſi.ſignificauit. oꝙ Imponãt
auctoꝛitate ſua alias ex cauſa poſſent noue penſiones ĩponi vel antique
augeri ꝑ epᷣm.de hoc de cenſi.ꝓhibemꝰ.qð quõ intelligant.inno.hoſti.
p Soiuant᷑.cõcoꝛ.pᷣdi.decr.ſignificauit.de cenſi. (iĩbi dixi ſuꝑ glo·ij.
de iureiu.tua nos. q Pꝛemiſſa.ſ.q dicta ſunt.s.in i.⁊.ij.rn.
r V De menſa.illa ergo nõ intelligerent᷑ vacare.⁊ ſic in illis nõ habebit

locũ qð dicit᷑ de negligentia ſupplenda vt ꝓbat᷑j.de exceſ.pᷣla.ſrequẽs vᷣ.

uida etiã. Itẽ nec habebit locũ qð dicit᷑ de pẽſione imponẽda vel augẽ⸗

da. cũ totũ ſit abbatis.⁊ abbates fructꝰ taliũ pñt vẽdere ⁊ locare vt in p

dic.t.quidã.⁊ facit quod no.inno.de ſta.regn.c.ij.v.pꝛioꝛatus.
6 um opoꝛtuerit.idẽ.v.de ſta.mo.cũ Seeeienig wieer vi⸗
de qð ibi dixi.⁊ qui cle.vel vo.inſinuãte.ſuꝑ.iij.glo. q Reuocari.⁊ ĩ
talibo clauſtralibo habet locũ qð dicit᷑ eos nõ debere ſtare ſolos vt pate⸗
bit de ſta. regu ne in agro.sS.ad hoc. Sad aduerte.qꝛ nõ videbat᷑ꝙ ĩ ta
libus obediẽtiarijs locũ haberet concił.laterañ.ð riſoꝛiũ eni eſt dicere ꝙ
epᷣs hodie cõferat mona
cho pꝛioꝛatũ ⁊ abbas cꝰ
negligẽtiã ſuppleuit epᷣs
cras reuocet illũ. Nec di
cas ꝙ ſic inſtitutũ ꝑ epᷣm
ſupplẽtẽ abbas remouer
nò poſſit. qꝛ nec plꝰ nec
aliter confert ſupplẽs qᷓ;
negligẽs vt ꝓbat᷑.s.i.xñ.
Itẽ fm illud aperta eſſet
via ad ꝑppetuondũ clau⸗
ſtrales.quo tñ etiã papa
nõ facit.S.de confirma.
vti.vel inuti.ad noſtraʒ.

pᷣlatis vel alijs phibentẽ. acnihilomi
nus in pꝛioꝛatibus hmõi ⁊ eccleſijs il
lud boni.eiuſdẽ ſtatutũ qð religioſuʒ
quẽcunq; pluribo pꝛeeſſe ꝓhibet pꝛio
ratibus aut eccleſijs curã animaruʒ

habẽtibus.etiam ſi cura ipſa nõ per 2. cpoꝛrecta. Uolens eĩ
eũ ſed ꝑ aliũ habeat exerceri.locũ ſibi abbos pꝛeficere nepoteʒ
cenſuimus vẽdicare licet etiã eiſdem G ſun aru danzert
pꝛioꝛatibo cura nõ immineat ſupꝛadi em inſtitutus eſſet pe

cta. ¶Clemẽs. v. in cocilio vieñ.
De etate erqualitate et oꝛdine

tuus.⁊ tali fraudi clau/
denda eſt via.de diuoꝛt.
quãto.in fi.⁊ ꝓpter hanc
cauſai cõiter oli ad hec
ſuppletiones nõ ſiebant
ſed ſatis eſt ꝙ ſatis fiat
iuri in eo quod ſupplet᷑
qð ab bas facere neglexit
Ilec pᷣt negare quin hoc
ſit vtile. ſaltẽ eniʒ erube⸗
ſcent abbates de negligẽ
cia notari. Et ſcias per
hanc decre.hodie teneri
ꝙ; manualia que nõ ſunt
de mẽſa ⁊ tꝑales poꝛatuſ
vacant ꝑ moꝛtẽvel remo
tionem eoꝛũ q pᷣſidẽt ilł.
Unde ⁊ hodie papa. qui recipit fructus vacantinm recipit fructus tali
um. Nec reſiſti poteſt per banc litteram ⁊ ꝑ ſequentẽ.⁊ tendit hoc ad no
xai.quia ſuꝑioꝛes locoꝛum manualium tales occupationes fruetuum
timentes dimittunt in talibo pꝛioꝛatibo illos quos alias remouerent.
⁊lquaſi remoueri ſoꝛſitan expediret.⁊ ſic inducit hoc quaſi quandam ꝑ⸗
petuationem clauſtralium. Et ob hanc cauſam ſi aſſiſterẽ pape cõſulerẽ
declarari vel ſtatui.ꝙ cum ſibi reſeruat vel alteri concedit fructus vacã

idoꝛum. 2.
Vm eccleſie quib pᷣficiũ
tur pſone minus idonee
ſciẽtia moꝛibus vel etateꝰ
4 uia pꝛopter hoc pꝛout
docet expientia nõnunqᷓ; ꝑferant in
ſpiritualibus ⁊ tpalibus detrimenta
HNos volẽtes per locoꝛuʒ dioceſanos
quibus rõne officij pᷣ cõpetit, pᷣcipue

tium in vꝛbe pꝛouintia vel dioẽ.non includerentur manualia.ſed q;ddiu

duraret gratia.xx.vel alia quota.de qua videret᷑ ſtatuendũ fructuũ ipſo
rum manualiũ ſoluere? pꝛiuilegiato ſingulis annis.⁊ ſic non impediret
clauſtraliũ poꝛũ coꝛrectio ⁊ remoto.nec in illis pᷣuilegiatus fruſtraret᷑
a Q In quibo pꝛioꝛatibo adminiſtrationibo ⁊ eccleſijs ma (pꝛiuilegio
manualibus que nõ ſunt de mẽſa. bꝗ Lonſtitutionẽ.de of.oꝛ. pñti
li.vi.⁊ determinat qð ibiꝓlixe no. Achi.⁊ repꝛobat qð ibi no.Jo.mo.qͥ
dicebat pꝛioꝛatus cõmendaticios ppꝛie nõ vacare.⁊ iõ in illis decr. illã
locũ non habere. Sʒ ſi intellerit de bis que ſunt de menſa tunc vera.
c Statutũ.ð pᷣbẽ.cũ ſingula.li.vi.⁊ app:obat hic duas opi.meas ibi
no.in.i.rñ.in.iiij.⁊ vl.glo. Pꝛima.ſ.ꝙ decr.illa locũ haberet etiã in ðo⸗
ratibo manualibo. Scða ꝙ locũ haberet etiã in nõ curatis.In ſcðᷣa con
coꝛdabat archidi. In pꝛima reſiſtebat ꝓpbans ꝑ id qð habet?᷑ ibi in.ij. rñ.
datur illis optio. Dicebat eni bonifacium conſultũ ſic reſpondiſſe. ſed

cum vltimo legi ſertum quod inducit Archidia.pꝛo ſe. reuoluebam cõ⸗

tra eum.Lertum eſt enim ꝙ in ꝑpetuis non daretur optio.etiã ante illã
decr.per decr.de multa.ergo de tempoꝛalibus debebat intelligi.
duram.hocinducebat dubium an determinaret etiam verbum pᷣ⸗
oꝛatibus.⁊ hic decidit in fi. JMB ̃ð
eAlium.puta ſecularem pꝛeſbiterum vt in dicta decre.cum ſingula.
in pꝛin.de ſta.mo.ne in agro.ꝭ.ceterum. ðU MM
m eccleſie.Caſus.dioceſani ſeruari debent ⁊ a ſuis ſubdit ſer
uare facere iura loquẽtia de qualitate ꝑſonarum pꝛeſficiendaruʒ
eccleſijs.⁊ neſcio ſi aliquẽ fructum inducet hec conſtitutio. Sʒ
boc ſcio ꝓ innouata ſine penarum adiectionibus raro pꝛoficiunt.vide
ſub rubꝛi.õ.de ma.⁊ poteſt exponi eccleſie ideſt eccleſiaſtica.miniſteria.
de ele.cum in cunctis.in pꝛin.de quibo etiam poteſt intelligi licet ſolum
de reg mince ecclłiarũ videat᷑ hic loqui nil eĩ intereſſe cũ nil nouũ inducat
g Scientia.qualis ſcientia requirat᷑ in epiſcopo ⁊ in alijs miniſtris
que ſit eminens ⁊ que competẽs.⁊ quid de parũ ſciente an poſſit ymo
ueri ⁊ an peccet recipiẽdo officiũ qð ad ſciẽtia ſua nõ ſufficit.ſcripſi poſt
