latio ignoꝛare:alie vo non.⁊ ideo ſi deferat᷑ vel terminꝰ ſtatuat᷑ ab boĩe
notificen?᷑ hec appellato qui potuit ignoꝛarc.

ad quos recipiẽdos ſi iudex certũ terminũ ſtatuat.appellãs illos
no petens in termino.appellatiõi renũciat. Idẽ cũ iudex ſtaruat termi
nũ iuris incertũ infra quem appellans illos debite nõ petiuit vel obla
tos reciꝑe renuit. Ponit vltimo tres caſus quibs appellãs nõ hñs apo
ſtolos appellationẽ ꝓſequi põt.⁊ ſunt qtuoꝛ ꝑtes.ſcða ibi.verũ.tertia

Uãuis.Caſus.Sufficit apłos peti vno contextu ſepiꝰ ⁊ inſtant.·

gruo loco ⁊ tꝑe inſtant᷑ ⁊ ſepiꝰ. ſaltem raat vno cõtextu fieri cu
vno contextu petat apoſtolos ab eo⸗ ma⸗ llenberegegiagt
1 indiceſibi dari. vkſireci de teſta. heredes pa
dẽ iudice ſibi dari:vl ſirecipꝑe recuſt qſi ſic eti e ectio die
ↄtextu fieri dzʒ. S. de ele.
qꝛ ꝓpter.ſed hic nõ imo

nit᷑ neceſſitas h̊ faciendi
vno ↄtextu.ſed dicit᷑ ꝙ ſi ſic fiat valet ⁊ nõ curo an hec petitio fiat vno
cõtextu cum appellatiõis interpoſitõe necne.facit qð no.ff.e.l.i.in glo.
fi.⁊ in ſpecu.de ap.ꝭ.ſequit᷑.in fi.
o & Apoſtoli.quos interdum epiſtolas interdum dimiſſoꝛias voca
mus.ij.q.vi.ab eo.⁊ in.c.poſt appellationem.Quid ſint apli ⁊ vnde di
cantur.de quadruplici eoꝝ ſpecie ⁊ eoꝛum foꝛmis vide in ſpe.e.ti.iiij.
parte.dS.ſequitur. . ”l
. ,G Certũ.ſiue ꝑ denoĩationẽ diei.puta die iouis ꝓximo vel ꝑ nume⸗
puta hodie ab octo dies vel octaua die mẽſis.
qec petat.ſola ergo compatio non ſufficeret non ſic in caſu decre.
ſi a iudice.eę.ti.li.vi.eſt enĩ caſus ille ab iſto diuerſus apłi enim dantur
vt inſtruat᷑ iudexad quẽ.e.ti.vt.sS.lib.vi.ſed reuocatio grauaminis fit
vt iuriſdictionẽ reſumat iudex a quo.nõ eſt ̊ mirũ ſi plus circa pꝛimma
qᷓ circa ſecundũ artat᷑ appellans ⁊ iudex a quo plus circa ſecundum q
circa pꝛimũ.Jo.an.
r Uigdetur.etiam ſi iret vel mitteret ꝓ illa pſequenda.S.e.ab eo.lib.
vi.ſed qͥd dices ſi in iſto caſu vel ſequenti cõparuit appellans in termi
no certo vt hic vel infra incertum vt j.pꝛoxi.rñſo.iudex aſſignat nouũ
terminũ ad illos recipiendos in quo non comparet appellans.nundd
renũ ciaſſe videtur.ſoꝛte fuit de mente huiꝰ iuris ꝙ vltra ſecundam viꝗ/
cem non teneatur appellans coꝛam ipᷣo pꝛo hac cauſa comparere tutiꝰ
eſt ꝙ erquo ſecundus terminus eſt infra tempus iuris infra quod ad
hunc actum iuderx eſt coꝛam illo in termino pꝛoꝛogato compareat non
tamen puto ꝙ teneatur plus petere.ſic pꝛocedat quod dixi de vice ſecãẽ

da.ſed ſatis eſt ꝙ exhibeat ſe paratum recipere.ſicut in pꝛedicta decre.

ſi a iudice.⁊ licet vt dixi hoc ſit tutius.non tamen eſtimo eum qui bis
comparuit negligentem vel renunciantem dici poſſe.als ſequeretur ꝙ
ſingulis diebus de termino.xxx.dierum poſt appellationem extantib
ad comparendũ poſſet vꝛgeri. L =M
Infra dictũ.no.qꝛ.sS.ꝓxi.rñ.dixit in aſſignato termino. hic dicit
TYdictũ terminũ.vbi & eſt certꝰ terminꝰ.dʒ in termino cõparere.ne tũc
ſufficeret id añ terminũ facere.vbi vᷣo ſub hac incertitudine.ſ.infra ter
minũ iuris.ſatis ẽ infra illum terminũ petere iterato.⁊ no.ꝙ lʒ termiꝰ
nus ſit incertꝰ cũ rñdit ſe daturũ infra terminũ iuris.puto tñ ꝙ ſi re⸗
ſpõderet ſe daturũ in termino iuris vel vltima vel penultia die termi⸗
ni iuris ꝙ terminꝰ certꝰ eſſet.nec tũc ſufficeret anterm inũ cõparere.⁊
ꝑid videt᷑ hic expᷣſſuʒ.ꝙ citatꝰ vel iuſſꝰ vt cõpareat vel aliqᷣd agat infra
certũ terminũ vt qͥtidie fit.ſatis ẽ ꝙ in fra terminũ qñcũq; dũ tñ locoꝛ
tꝑe ↄgruo cõpareat vel id agat.exẽpla patẽt de do.⁊ cõtu.cũ dilecti.de
ↄſue.c.fi.⁊ de pᷣbẽ.ſi plurib.li.vi.e.li.de ele.c.i.⁊.c.cupiẽtes.iꝙſiꝑvi
CTerminũ,q etis ipᷣm iudicẽ artat vt dixi in.i.rñ.i o.an. ( ginti.
OPbilatos.ſepiꝰ vidi dubitare cuiꝰ expẽſis apłi ſint tradẽdi. Cõi⸗
ſeruat᷑ꝙ expenſis appellantis.ſed hec lr̃a facit in ↄꝛiũ dũ dicit oblatos.
ſicut ergo libellum quẽ actoꝛ tenetur reofferre.iij.q.iij. offeratur. ſuis
expenſis tradit.ſic ⁊iudex apoſtolos.ad ideʒ de offiioꝛ.ſi canonici.pꝛo

e
Kon
e
Mile⸗
mulen
Sragn
ade
Pufi
ACd
nle
idenin
N
ddeſic,
Aoſen
fellhs

iſoiun
Glen
aſeent
oſlenre

ena
mninde
Talanhit

tN .

leonbchn⸗

tcbn
Clnsnme
ichnene
Nlnsnut

ſtantn

ömmpaenes

ifncn

Cononen
dſeiden
Netcu,
no ungin
lsſonuam
nencnn

ſos ⁊ ſigillatos appellãs

de pci.imꝑa.of.auẽ.

p facit.ij.q.vi.ab eo.vbi dicit᷑ traditio apłoꝝ expedit᷑et officio. Item
facit.C.e.ti.eos.in ſi.vbi dicit᷑ꝙ etiã nõ petenti dari debẽt. h̊ etiã vtit᷑
vᷣbo dandi.⁊ vᷣbo exhibendi.q̊ vᷣbo etiã vtit᷑ decre pia.⁊ decre.ab eo.e.
ti.li.vi.⁊ decre.vt ſuꝑ.e.ti.dicit tribuat.⁊.l.iudicibi.C.e.canoniʒata.
ij.q.vi.in fi.dicit cõuenit pᷣſtari.ſatis ꝗ̊ eſt ꝙ cuicũq; hoꝝ verboꝝ attri
bui poſſit gratuita datio. Itẽ pᷣccdens decre.i.⁊ decre.vt ſuꝑ.pᷣcipiunt
eos exhiberi ⁊ qð pᷣcipit
neceſſe eſt fieri . xiiij.q.i.
qð pᷣcipit᷑.de vᷣ.ſig. in hil
ex quibo videt᷑ gratis of/
ferendos apłos. ct facit
ad materiã qð ſcrſpſi de
ele. vt pᷣterite.vt dixi cõ
trariũ ſeruat᷑ ꝙ equitatẽ
hʒz ſaltẽin delega tis. du
bitari ſolet etia an clau⸗

oblatos . ¶ Quog ſi iudex in termi
no ad danduʒ apoſtolos pꝛefixo per
eũ ipſos appellanti petẽti nõ dederit
aurt ſi dũ peterent᷑ apli rñderit ſe da⸗

vł infra iuris terminũ ſe eos aſſerue
rit velle dare.⁊ poſtea ꝑ appellantem
congruo loco ⁊ tꝑe ſepi ⁊ inſtant᷑ vno
ↄtextu etiã requiſitus.eos nõ curaue
rit infra eundẽ terminũ exhibere. ap
ellationẽ ſuã excũc pſeqͥ poſſit appel

reciꝑe tenea ?.⁊ ar.decre.
intimaſti.eo.ti. videt᷑ ꝙ

nõ
x Dederit. h tolle lit⸗
teram infra appellatio⸗

neluam erdc ree gem ſans acſi expſſe fuiſſent eidem apli
a Aut ſi. ſcos caſus ? denegati IJdem. .
quẽ patet ꝙ appellans qͥ

ſufficienter petijt apłlos
coꝛã iudice qͥ rñdit ſe il⸗ H
los daturũ nullo termino ſtatuto cõparere vlteriꝰ non tenet foꝛtiꝰ q̊ſi
nihil rñderit.ałs inutile foꝛet qð dicit᷑.ð.i.rñ.⁊ adhuc foꝛtiꝰ ſi denega⸗
uerit.ſed hoc erat expeditũ in decre.ab eo. SS
b ¶. Pꝛefixo. tunc vel poſtea.
c Ael infra.tertiꝰ caſus.⁊ ꝑ quod dicit᷑ hic E.S.ciſ. ſſtioer patet. ꝙ in
dex a q̊ põt infra tempꝰ iuris tenere impeditũ appellantẽ. nec eni cogit
infra terminũ illos dare.facit de elec.cõmiſſa.li.vi.licet ̊ ſatis ſit ap⸗
pellanti infra terminũ illos petere ꝑ modũ qui ſequit.cenet tñ finẽ ter⸗
mini erpectare.vt videat an iudex offerret ⁊ moꝛã purgaret.
deExtũc.ſ.in pᷣmo caſu lapſo termino pᷣfiro ꝑ iudicẽ in ſcðo poſt re⸗
ſponſionẽ iudicis.ſi poſtea terminũ nõ ſtatuerit. in tertio poſt iur ter⸗
minũ.ſic intelligo lr̃am.vt ſic cuiq; caſui cõtinuet᷑iſte finis.vt.s. dixi.
Denegati.nec tñ ꝓceſſus ſuꝑ pꝛincipali poſtea factꝰ ꝑ iudicẽ a quo
qð dic vt. S. e. ab eo.in fi.li.vi.ex hac ̊ cõſtitutiõe elicias q̃tuo: caſus ʒ
appellantẽ.⁊ tres ↄ iudicẽ. Pꝛimꝰ ↄ appellantẽ cũ apłos non petit. Se
cundus ⁊ tertiꝰ cũ in termino certo ad id dato vel infra incertuʒ illos
nõ repetit. Quartꝰ cũ illos ſibi oblatos nõ recipit.Cõtra iudicẽ vt de⸗

negaſſe videat᷑ ſunt tres caſus.cũ in certo termino ꝑ ſe ſtatuto illos nõ

tradit. vel ſe traditurũ dicit.ſed terminũ nõ ſtatuit.vel dicens ſe datu⸗
rũ infra iuris terminũ reqſitꝰ ihos nõ tradit.Duos caſus addidi.ſ.qñ

nil rñdet vel denegat. iudicis pena eſt.vt ꝓceſſus ꝑ ipᷣm habitus poſtea

nõ teneat appellãtis vt appellatiõi renũ ciaſſe videat᷑.õ.e.vt ſuꝑ. ⁊.c.ab

Icut atpellationẽ. In hac decre.⁊ ſequentibo bꝛe ( eo.li.vi.⁊ hic.

. nuiloqu fuit auctoꝛ.ita ꝙ ſũmande non ſunt.hic autẽ apꝛobat in
vno dicto qð no.inno.e.ti.ↄſtitutus.⁊.c.hone.in alio decermi nat no.
C. de temp ap.l.fi.S.illud.⁊ repꝛobat opi.hoſti.quã no/e.ti.ex rõne.ap

pꝓpbat qð olim diſputando terminaui.vt.j patebit.

. —.

Ertraiudicialẽ. de q̃.e.ti.cõcertatiõi.li.vi.⁊ hboc ꝓbamꝰ olim per
decre.conſtitutꝰ.e.ti.qͥ loquit᷑ de appellatiõe exiudiciali.⁊ tñ aoppellãs
nõ impeditꝰ excludit᷑ a ꝓſecutiõe poſt annũ.qð ibi inno.tenebat cũ det
minatione hmõi.c.ſ. ꝙ qñ appellat a futuro grauamine.tuncia tꝑe qᷣua

H ndicilen. d dee qui.S.e.ti.cũ ſit romana.

minis annꝰ ꝓſecutionis incipiat. ⁊.xij. drñas inter exiudicialẽ ⁊ inter
iudicialem appellarionẽ.ſcripſi poſt hoſti.e.ti.bone.

i ¶ A die. g̊ videt illa ꝑs diei in qua appppellaĩ cedat lucro apellan
tis nec cõputet᷑ in anno.ſic de elec.c.i.de excep.pia.de reſti.ſpo.freqᷓns.
5. de pᷣben.ſtatutũ.li.vi.⁊ in h̊ differat a tꝑe appellatiõis interponede.
qð cur rit de momẽto ad momentũ. de re iudi.ꝙ ad ↄſultationẽ. Sci⸗
re debes ꝙ oli hanc qõem diſputaui.ſ.qñ deberet currere tꝑs appella⸗
tionis ꝓſequende.Accur. in.l.fi.E.de tẽp.ap.ponit tres opi.ſ.hᷣ appꝛo
batã,. ⁊ aliã ꝙ incipiat a tꝑe inchoate ꝓſecutiõis ꝓ qua fa.lex illa.ibi et

annale tꝑs poſt inchoatã litẽ pᷣterierit.Tertia ẽ ꝙ, aꝓpellans ſi nõ ꝓſe⸗

uit inrra annũ a tꝑe appellatiõis vel bienniũ ex cã.rata manet ſnia.ſʒ

ſi inchoauit infra hec tꝑa.tũ ca tꝑe inchoatiõis habeat annũ.⁊ ex cã bi

enniũ.ſʒ vt ibi no.ſᷣm has duas opi poſſet ꝓſecutiõis t ꝑs extendi ad qᷓ
qrienniũ. Eſt q̃rta opi.quã ipſe no.in auẽ.de iudi.S.appellatiões.colł.
vi. vt cur ſui ipſiꝰ anni pponant᷑ duo mẽſes ꝑ.s.pᷣdictũ vbi videt᷑ exrpᷣſſũ

Eſt qͥnta opi.qͥ placet hoſti.e.ti.er rõe.ꝙ currãt annꝰ a tꝑe ſnie a q̃ fuit

appellatũ. alle.ij· q. vi.anterioꝝ. v. ⁊ ſancimꝰ. ſed ibi loquit᷑ de tꝑe appel
latiõis interponẽde.iuuabã banc opi.ꝑ.l.iudicib.NC.e.q hr.ij.q.vi.in
fi.vbi tpꝑs aploꝝ petendoꝝ currit a tꝑe ſnie.vt etiã dixi.s.c.ꝓxi.in glo.
iij ad idẽ.e.q ꝓpter ſuꝑfluã faciat.e.ti.nõ ſolum.li.vi.vbi attẽtata poſt
ſniam lʒ añ appellationẽ. reuocan ꝑ modũ attẽtati. Itẽ tꝑs reſti.in in
te. ⁊ ſupplicatiõis ↄ ſniam currit a tge ſnie.de reſti.in inte.c.i.li.vi. LC.
ᷓ ſupplicatio. Iteʒ annꝰ executiõis qͥ dat᷑ delegato
currit a tꝑe ſnie.de offi.dele.qrenti.ſic dicã de iſto.⁊ videt᷑ caſus.C. de
tẽp.ap.l.i.q de tꝑe pſecatiõis videt᷑ debere intelligi.Pꝛima opi.quam

turũ eoſdẽ nullo termino cerro pᷣfixoꝰ

Folium. XIx.

in ſolntiõe tũctenni ſie pbat᷑ iſtud tps dał apellanti ⁊ ad pꝛoſecutiõeʒ
appellatiõis.ij.q.vi.ei qᷓ alłs incipit ſi qͥs appellat. C.de tẽp.ap.ei q eo.
ti.cũ ſit.⁊.c repᷣhenſibił ſepe.⁊.c.ↄſtitutꝰ.de ſen.ex.licʒ.li.vi.̊ opoꝛeet
appellationẽ pᷣcedere huiꝰtꝑis curſum.ne lex ſit ĩpoſſibilis.iiij di.erit
autẽ. cũ ſi. Itẽ decre. ad b.· ij C.tci.dicit poſt appellationẽ. Item lex.ij.in
pᷣn.⁊.l.iij.poſt pn..de tẽp.ap.ad idẽ.e.ti:nicolao.de do:⁊ ↄtu.cũ oli.
. in fi. Itẽ cũ decẽ dies dẽ
tur ad deliberãdũ an ex

–

pediat appellare.nõ cõ

VYcut appellationẽ iudicialem

rirtOR id utabunt in tꝑe pſecut
ſic excraiudicialẽ infra an⸗ his nam iſta digla ſunt
nu a die interpoſitõis ipſiꝰ vel qð patet de ꝓcu.nõ iniu

ſte in fi.C e.ti.inuitꝰ.et
facit.qð ibi no. als cum
tꝑs interponẽde currat
a tꝑe ſnie.ij.q.vi.bidui
e.ti.concertatiõi.li.vi.ſi

die illati guaminis vbi a futuro gua
mine appellat᷑ pſeqͥ ⁊ finiri tenet᷑ ap⸗
pellans.qð ſi iuſto ĩpedimẽto ceſſan
te nõ fecerit debebit ei appellatio de

. ſerta cenſec. O Ydem. rps pſequende curreret
( Vdiu appellatiois ſecutio ace ie m ia bo ſtan.
ann atbellanols ſet appellare ſzno
½ Pcovꝛomiſſuʒ vel als de par pꝓſequi ſi. qʒ no.ff. de ex.

tu.qͥnqᷓginta.fa.ff. de re⸗
q.re.l.annꝰ ꝑ q iura.⁊ ꝑ
decre er pte. ð reſcb. hac
ꝑtẽ elegi q̃ hic appꝛobat᷑
ad ↄꝛia reſpodet᷑ ꝙ ſcðᷣa
⁊ tertia opi.abſurditacẽ
⸗ hblt. de q̃ dixi.õ.põt q̊ ex
poni qð dicit ibi lex.vt ibi no pᷣterierit.i.pᷣterijſſe noſcat᷑. vel clariꝰ.i.
curſum ſuũ cõpleuerit.⁊ ꝑ eundeʒ modũ tollit᷑ quarta.⁊ qð dicit.ſ.ap
pellatiões.poſt duos mẽſes tꝑs fatale ſuũ inchoare curſum exponas.
id inchoatũ ꝓſeqᷣ ⁊ finire.vel qð ibi dici ẽ locale vel ſpeciale. vt ibi no.
Pꝛo qͥnta opi.nõ fa.decre.ex rõevt patʒ ex antiq̃ auc.vt ibi ſcripſi.Lex
iudicibi.nõ ob.qꝛ lʒ appellare ⁊ aplos petere ſint diũſa ⁊ habeat diuer⸗
ſa tꝑa qꝛ tñ fiunt coꝛã eodẽ ⁊ ſcòm acceſſoꝛiũ pꝛimi ⁊ in ſola verbali pe⸗
titione ↄſiſtens voluit ius vnũ tꝑs cũ alio ꝓfundi.ſed appellatio ⁊ ꝓſe
cutio fiũt coꝛã diuerſis q̃ pſecutũ in młta difficultate ↄſiſtit q̃re ius no
luit vnũ tꝑs in aliud ĩpucari in tꝑe reſtitutionis ſupplicatiõis ⁊ execu⸗
tionis nõ ẽ dare diueria tꝑa que poſſunt confundi.ſed vnum ſolum in
decretali.non ſolum a beneſicio deliberandi qð hʒ victꝰꝑ decẽniũ ꝓce⸗
dit qð reuocant᷑ añ appellationem ⁊ poſt ſniam innouata lex.C. de tẽp.
ap.varios hʒ intellectꝰ.vt ibi no.
1 A futuro.qꝛ in iudicio nõ appellat. niſia ſuamine üllato.iõ nõ in
iudiciali ſed eciudiciali ꝓcedit hec diſtinctio.ſi appellat canonicꝰ ne
fiat electio co excluſo.vel ne fiat de ticio.vel ne flat niſi denoĩato ꝑ ma⸗
ioꝛẽ ꝑtem capłi.vel appellat poſſeſſoꝛ ne in poſſeſſiõeʒ inquireret᷑.extũc
⁊ nõ pꝛiꝰ.cũ q̊ appellatiões factũ fuerat.illas pſequi tenet᷑.ſic loquit ð
elec. cũ nobis.⁊.c.auditis.⁊.e.ti.ↄſtitutꝰ.⁊.c.bone.
l ¶ Finiri.in bᷣ ↄuenit tꝑs reſtitutionis integrũ.sS.e.oↄ. de reſti.inte..
no:e tꝑs appꝛobat in ðᷣ qð no.innocen.s.e.rõne.⁊ ber.s.e. cũ ſit.⁊.c.
oblate.
IImpedimẽto.de ̊ qð puenit qũq; ex ꝑte iudicis.qñq; ex parte ap⸗
pellãtis.qñq; ex ꝑte appellati.ſatis.S.e.rõne.⁊ in ſpe.e.ti.O.nũc bꝛeui⸗
m & Delerta.idẽ verbũ ꝓe.c.iij.?. C.e.l.qm̃. Jo.an. (ter. Jo. an.

tiũ expꝛeſſo cõſenſu diſfert᷑ tꝑs ad p⸗
ſeqndũ eandẽ ab hoĩe vla iure pfixrũ
curret᷑ nolumaxpellãti niſi foꝛte iu⸗

de ap.S.i.colł.viij.que tñ in trib hic ſuppleturvt dicam. ⁊ ꝙ di
ces q;diu exponẽs.i.quatũcũq; diu.vñ dicit aucẽ.etiam ſi decies mille
anni fluxerint.
o q Compꝛomiſſum.non ſic in eligentibus ꝙ compꝛomittunt:qui⸗
bene currunt electionum tempoꝛa.de elec.ſi compꝛomiſſarius.i.reſpõö
ſo.libꝛo.vi.⁊ ratio diuerſitatis ibi nota.in glo.ſi.ſi ergo compꝛomiſſa
rius non pꝛonunciat. reuertitur appellans ad iudicem. ⁊ idem puto ſi
pꝛonunciat.ſed appellans vult penam ſoluere ⁊ appellationem pꝛoſe-
qui.nec iſta littera contradicit immo fauet.cuʒ dicit tempus interim
non currere. Item etiam ante pꝛo nunciationem compꝛomiſſo durãte
poterat appellãs ad iudicem redire ſoluendo penam.vt no.de of.dele.

ſignificãtibo.in.iij.glo.

ãdiu.ſumi potuit ex auẽ.ſi tñ..de temp.ap:ſũpta de coꝛ.auc.

p & Uel alias. hoc ſupplet hec decretalis.quod non dicebat auten.po

ne moꝛtalitas vel alia peſtis cepit eſſe in loco appellationis pꝛoſequẽ⸗
de.ita ꝙ ↄuenerũt appellãs ⁊ appellatus differre ad certũ tꝑs.ita ꝙ t
poꝛa nõ currerẽt vel aliqͥd tale. „
9 12 Expꝛeſſo.non ſufficeret ergo tacitus.puta ꝙ ſimul appellãs ⁊ ap⸗
pellatus ad domicilium redeũt vel longã peregrinationem ſimul arri
piunt vel aliqͥd tale.imputet enim ſibi appellans qui ſicitinerat. Item
ꝑꝓcuratoꝛem ꝓſequi poterat. —
rꝗꝙ Ab bomine.hocẽ ſᷣm quo ſuppletur auẽ.que loquebatur ſoluʒ de
tempoꝛe iuris.
9 Currere.non intelligas ꝙ compꝛomiſſo deſerto vel tempoꝛe de
quo conuenit finito habeat appellans integrum tempus.ſed ſolum ba
bebit quantum tempoꝛe compꝛomiſſi ſuperat.doꝛmit enim tũc illius
tempoꝛis curſus.ſfacit.S.e.contra de reſtitu.in inte.c.vno.quod plene
nota.de verboꝝ ſig. dilecto.ff.ex quibo cau.ma.ſed ⁊ ſi per pꝛetoꝛem.j.
quotiens. M
t Appellanti.necappellato. .—
vINliſi foꝛte tertiũ in quo ſuppletur au.

De appellationibus

mminere.S.c. oblate. ad fi:que ponit exẽplũ de cã electois vel ma
wna ſpũ ali.idẽ ibi diri ð mrimonio carnali ſᷣm gor kaſti. 7 1
le. vt li.nõ ↄte.qm̃.idẽ dicit ibi gol.in alijs qᷓ eneafs de i. gerant. ye
y APꝛeciperet.poſt illud ergo pꝛe⸗ (dẽ infec.l. i. ff. de ſer.l. l. ⁊. ij.·
¶eceptu incipienti currere tempoꝛa.hoc intẽdit. fn ir g
pelianti.ſe ſumat hñs duò dicta q varias opiones detminst v

—AA.

diceturr.
b Ab interlocutoꝛia ——⸗ —
n boc ? ꝑ verbũ noiatim qex vidẽs ex dilatiõe periculũ ĩmine

qð ſequiũ repꝛobat᷑ opi
nio inno.quã no.denno.
ope.nũ.c.pe.vbi tenet ꝙ
ſatis ẽ appellantẽ ab int
locutoꝛia expmere illaz
iniuſtã etiã ſi nõ adijciat
in q vel q̃re.⁊ lʒ ibi h̊ ap⸗
pꝛobet pꝛiꝰtñlibi dixerat
minꝰ ẽ generale hᷣ ver
bũ ſiẽ.⁊ ſi diceret ſe gra⸗
natũ ⁊ nõ expmeret in qᷣ
Dicit aũt opionẽ ſuam
ampliꝰ ꝓ redere qñ appel
lans diceret ſniam iniu⸗
ſtam. qꝛ ex inſtrumẽtis teſtib vel aljs ꝓdu ctis alit vel Zꝛiũ ꝓnun eiari
debuerat. inducit decre.c.ti. ex ꝑte.i.hoſti. ibi ↄdicẽs ꝙ appellãs hʒ exp
mere cãm ãqre ſit iuſta.⁊ maxĩe ꝑ decre.coꝛdi.e.ti.li.vi.⁊ hᷣ placet guil i
ſpe. de ap. Feqliter. in n. ⁊ ̊ apꝛobat ⁊ merito.q; non eſſet als drna in
expᷣſſione inter appellãtẽ diffinitiua ⁊ ab interlocutoꝛia cui ↄꝛiu vult
decre. vt debitꝰ. S. e. ⁊ pdic.decre. coꝛdi. ⁊ faeit qð ibi no.in vl.glo. An
vᷣo ſnia ſuꝑ ꝑemptoꝛia ſit diffinitiua vel interlocutoꝛia.dicaʒ.j. c. fi. in
c ¶ Judicis. fa. p inno. q intellexit decre. coꝛdi. qñ extra iudiciũ (bpn.
aſpellattm a iudice.vide qð ibi no.in.iiij.glo.⁊ hᷣ dicit appellatio ) par
tẽ iuſtificat ex futuro uamine.vt.S.c.ij.alias etiã notoꝛias lʒ eii no⸗
toꝛiũ releuare poſſit ex onere ꝓbandi.nõ tñ releuat ab onere ꝓponẽdi vt
ſcripſi.v.vt li.nõ conte.c,ij.ſuꝑ.i.glo. d j Noiĩatim.concoꝛ.deſen.
ex.ↄſtitutionẽ li.vi.in appellationib in quiba artat decre. vt circa. de
elec. li. vi. foꝛtioꝛ fit erpſſio vt ibi.⁊. e.ti.ↄſtitutio.⁊ in de.de ele. oſtitu⸗
e Expꝛeſſas.aꝑpꝛobat qð no.ber.e.ti.cũ cam.in vl. (tionẽ.ij.rñſo.
b. 2 repꝛobat qð no.io.ij.q.vi.non ita.⁊ ipſe vin.⁊ gof. in decre. vt de
ditus.vt ibi ſcpſi ſuꝑ verbo ꝓbabili ⁊ iura qꝓ eo faciũt loquun cũ ap
pellata diffinitiua.ff. e.ſcio.in fi.⁊ no.ꝑ hoc plene qð adijcit cauſis.⁊ .
iſtud ſingulare vbũ apellanti ʒ ſtilũ curie.qᷓ hʒ er pluribo cauſis expl⸗
ſis in appppellatiõe nõ expᷣmere niſi vnã in reſcpᷣto cõmiſſiõis.ſuꝑ q vi⸗
de qðs ſcripſi in p̃ᷣdic decre cũ cãm.ſuꝑ vl.glo.⁊ qð no.in ſpe. de ap. F. ð
fen

re pcipet ĩ illa ꝓcedi. ¶ IJdẽ

vel a guamine iudicis nõ licet
cãs alias ꝓleqͥ q; in appellatione ſua
noĩati dũtaxat expᷣſſas nec ꝓceſſꝰ pꝛi⸗
mi iudicis ex nouis aut de nouo pꝛo
bãdis iuſtificari põt vel etiã ĩpugna⸗
rX,ſed tm̃ exiillis qacta fuerũt vel ex⸗

fM ec ꝓceſſus.q̃ aprobat qð no.ꝑ inno.in p (offi. in penul.colũ.
Ebecre.he⸗de noone nũc.repꝛobãs qð ibi no.hoſti.⁊ qð no.glo.in de
cre. ij. vt li.nõ ↄte. in glo.q̃re dicit ꝙetiã tenebat io.⁊ vin. ibi tñ hoſti.
3.⁊ no. ꝙ dicit pꝛoceiſus. quia diffinitiua a qua fuit appellatum bene
poteſt iuſtificari ⁊ impugnari ex nouis cauſis vel nouiter pꝛobandis
⁊ ſic loquunt᷑ iura q inducebat hoſti.de fi.inſtru.cũ iohannes, de teſti.
fraternitatis.ſaluo qð habes in cle. de teſti. cei. =
g. Judicis.a cuiꝰgrauamine vel interlocutoꝛia fuit appellatũ.de qᷣ pᷣ
hpEx nouis.vnde qð dicebat glo.pᷣdi.decre.ij.⁊ lite nõ cõ (milit.
teſta. ꝙ ex grauamine receptiõis teſtiu facte li.non ↄte. iuſtificabat᷑ pᷣce
dẽs appellatio.repꝛobabã olim inducẽs decr.dilecto.S.e.ti. ꝑ qua patʒ
ꝙ etiã pcedens grauamen nõ iuſtificat appellatiõeʒ. niſi fuerit expᷣſſum
in illa.ſi ꝗ̊ iniqͥtas iudicis pᷣcedẽs appellationẽ illã non iuſtificat.̊ nec
ſubſequẽs.duo q̊ reqrunt᷑ ↄiũctim ꝙ grauamen pceſſerit appellationeʒ
vt h.⁊ ꝙ uerit expᷣſſum in illa.vt:S.pxi.rnſo.
a ¶Pꝛobandis. nõ intelligas ꝙ veritas grauaminis ꝓbandã non ſit
coꝛã iudice ad quẽ etiã ad iuſtificandã appellationẽ Iʒ ꝓbata non fuerit
coꝛã iudice a q̃ͥ.qð dic vt.5S.e.ti.interpoſita.i.rñ.ſed hᷣ intendit graua⸗
men iudicis.vel iniuſticia pceſſus opoꝛtet ꝙ pateat ex actis coꝛq iudi/
ce.vñ ſi ꝓpoſui erceptionẽ ꝓbationẽ obtuli ⁊ admiſſus nõ fui.hᷣ ꝓbato
apparet grauamen. ſed ſi ecceptionẽ legittimo ꝓbaui ⁊ iudex illã repulit
h pbato grauamen apparet.ſed ſi excipiebã actoꝛẽ excõicatũ minoꝛi iu⸗
det illã repulit nõ iuſtificat᷑ appellatio nec ĩpugnat pceſſus ꝓbando il⸗
lũ excõicatũ maioꝛi.de qͥ in pꝛimo iudicio nõ fuerat obiectũ.Itẽ ſi appel
laui ꝓpter exceptionẽ de loco nõ tuto nõ admiſſam.nõ iuſtificat ꝓceilꝰ.
lz nüc ꝓbetur me poſtea recõciliatum. b Impugnari.impugna
tio reſpicit appellancẽ. iuſtificatio reſpicit appellatũ.neuter autẽ ipſoꝝ
vti poterit his que coꝛã ipſo acta vel exhibita nõ fuerunt. .’
Nappellationẽ. repꝛobat qð no.inno.e.ti.ex rõne.appꝛobanskꝑ foꝛ
tificans.quod ibi no.hoſti. DU
d Negligentiã. vt qꝛ neglexit aplos petere· vt in.c.qᷓ;uis.ᷣ.eo.vel ne
glexit pſequi infra tempꝰiuris vel hoĩs.vt in decre.ſicut.õ. o.
æ ¶ Delertã. idẽ verbum in pᷣdi.decre.ſicut.⁊ no.qꝛ ſi in appellatiõe qͥ a
bn.tenuit ⁊ poſtea tenere deſijt ꝓcedit h̊ dictũ.foꝛtiꝰputo ꝓcedere in ap
pellatione q̃ diceret᷑ a pn.non tenuiſſe. vt qꝛ dicit᷑ interpoſita tertio vel
poſt decẽ dies. Itẽ ſi ꝓcedit in tacite deſerta ꝑ negligentiã foꝛtiꝰ in expᷣſ
ſe deſerta p renũ ciationẽ. facit eo.ti romana.ꝭ.ſi vo.⁊.S.ſi aũt.li.vi.
f ¶ Cũ appellato.lʒ ᷓdilatiões q̃s petit appellatus p qᷓs pꝛotelat᷑ appel
lationis pꝛoſecutio ꝓſint appellanti.ſicut etiã reſtitutionẽ petẽti ꝓſunt
q̃s petit reꝰ ↄ quẽ petitur.C.de reſti. in inte.l.pe.ipſa tñ ꝓſecutio quã
facit etiã appellatꝰ ſibi nõ pꝛodeſt.vt h̊ ꝑ appellationẽ qus dicam. 2

Ppellanti ab interlocutoꝛiaꝰ

6 Appellatꝰ. hic boꝛtificat dictũ hoſti.qrebat eni inno.·qͥd ſi poſt la:
pfi m tꝑs ꝓſecutiõis fert᷑ ſnia infirmans pᷣmã ſniam.poſtea petit appel
latus ipſam pmã executiõi mãdari.tenebat q ipᷣi appellato obſtabit er
ceptio rei iudicate ex ſcᷣa ſnia infirmatiõis.nec valebit ſi dicat ꝑlapſũ
tꝑis añ ſniam infirmationis pmã ſniam ratificatã qꝛ ſᷣm eũ pᷣtextu hu
ius noue defenſiõis nõ dʒ ſcðᷣa infirmatiõis ſnia retractari.de iudi.in:

monaſteriũ.C. de tran

ac. ſub pᷣtextu. nec va let
dem.
AVappellationẽ P negligenti
uxpellantis deſerta appellans
ipſe cũ appellato aut appellat etiaʒ p
ſe⁊ pꝛincipalit᷑ pſequat᷑iõ min in reꝰ
iudicatam cenſebit᷑ rãſiuiſſe ſnĩa a q̃
fuerat appellatũ. Q Idẽ.
Em a repulſione t exceptio⸗
nis petemptoꝛie ſecundo

hibita coꝛa ipſo. Y cũda ſnia lata mà qꝛ
vt dicit m id nunq; va
let ſnia appellatiõis pꝛi⸗
mã infirms.nec ẽ etiaʒ
ſuꝑ eodẽ pᷣma lata in cå
cã appellationis.⁊ bᷣ re⸗
pſus tꝑis ratificat ſniaʒ
ſi nõ fuiſſet appellatum.

ſnĩa bᷣ infirmatiõis po⸗
ſtea lata a nõ ſuo iudice

appellata fuit. Itẽ nõ va
let ſnia ↄ rem iudicatã.de bᷣ in pᷣdic.decre.inter.nec ob.pꝛĩa rò inno. 4

ꝓcederet in ſententia lata a ſuo iudice. Nec ob.ſcõa rõ.qꝛ vbi per app
lationẽ ſuſpenſa manet pꝛima ſnia bene tenet ſecũda ↄ pꝛimã.ſed exquo
ceſſat pᷣdicta ſuſpenſio ppellariar deſerta nõ valet ſcða.ſi non valeret
ſi appellatũ nõ fuiſſet.hᷣ h
pꝛocedũt.nõ ſolum cũ ſolꝰ appellans ꝓſequit᷑. ſed etiã cũ vterq;.⁊ quod

plus ẽ etiã ſi ſolus appellatus.qð foꝛſan non cogitauerat hoſti ſit huiꝰ

etiã dicere ꝙ nõ valet ſe⸗

pꝛincipali ⁊ ſcða lata in
pꝛobat hoſti. dicẽs. ꝙ la

⁊ facit haberi perindeac

ic appꝛobat᷑ ⁊ foꝛtificatur in tanto.qꝛ pᷣdicta

rõ.qꝛ petẽdo ꝓnunciari male appellatũ nõ eſt ſibi ↄꝛiꝰ in eo ꝙ dicit ſen

tentiã trãſiſſe in rẽ iudicatã.lʒ enĩ de appellante dubitcet᷑ ꝓpter ↄꝛietateʒ
que videt᷑ ineſſe an poſſit ſimul ꝓſequi appellationẽ ⁊ nullitatẽ ſnie.de

quo ſatis ſcripſi es.ti.dilecto.in vlt.glo.poſt innocen. ⁊ hoſti.⁊ vide in

ſpe.de ſen.pꝛola.S.iuxta.ad fi.in appellato tñ dicente male appellatuʒ

⁊ ſnĩam trãſiſſe in rẽ iudicatã nulla ẽ ↄꝛietas. Sed dices.ĩmo eſt ↄꝛie,/

tas inq;tũ dicit appellationẽ deſertã.⁊ ꝓpter hoc ſententiã trãſiſſe in rẽ

iudicatã ⁊ nõ deſertã inq;tũ ſuꝑ eius iuſticia pꝛonunciari petit ꝑappel
lationis iudicẽ.⁊ ſic negat ⁊ aſſerit illum iudicẽ So.⁊ ſi vis ꝙ fatearb

aliquã contrarietatẽ ineſſe.tñ appellatus qͥ reus eſt põt vti contrarijs.
maxime quoꝝ finis nõ eſt cõtrarius.⁊ actoꝛ põt in diuerſis inſtantijs.

gaadoſe vt no.de re iu.nullus pluribo.li.vi.nec h dicit᷑ ꝙ in eadem in
ſtantia hec duo ꝓponat appellatus.
h ] Rẽé iudicatam.hoc ẽ ergo qð dicũt iura.ꝙ rata manet ſententia.?

ꝙ appellãs cadit a cã.e.ti.cum ſit.⁊.c.ſepe.

i¶ BSentẽtia. que tñ erat aliqua vt qꝛ cõtra ius litigatoꝛis lata.ſi eni

a pꝛincipio fuiſſet nulla.ſicut ꝓpter appellationẽ omiſſam nõ tranſiret

in rẽ iudicatã. ita necꝓpter interpoſitã ⁊ deſertam. de ſen ex. lib.vi.?¶ d

ibi no.
AVUm repulſiõe. Determinat caſum dubiũ circa decre.vlti.e.ti.l.

tuit plus appellare ꝓceſſit in pꝛincipali.et lara ↄ ipſum diffinitiua ap⸗

ſpondet᷑ vnꝰ tamẽ caſus excipitur.
LRepulſione.verbali per interlocutoꝛiam vt pꝛedixi.non eſt tamen

neceſſe in peremptoꝛijs interloqui.de hoc ſatis de oꝛdi.cog.ca.i. Ide,z

tamen in repulſione facti cum illam non recipit vel ad vlterioꝛa litis ꝓ

cedit.eo.titu.ex parte.ij.caute tamen facit excipiens ſi pꝛocurat interꝰ
loqui.vt nota.in ſpe.de appel..qualiter.v.item ꝙ faciat. et dixi.e.ti.

dilecto.⁊ per hanc decretalem ⁊ illam patet ꝙ ſententia lata ſuper per
emptoꝛia interlocutoꝛia eſt non diffinitiua.⁊ hoc tenebat gar.in decre

tali cupientes.de electio.v.inſuper.vbi etiam allegabat ad hoc decre.·

cum dilecti.de elec.⁊ decre.ſua hoceo.ti.Ad idem de offi.delega.ſigni
ficantibus.⁊ quia vt bic patet hec repulſio peremptoꝛie non eſt diffini
tiua.ergo nec pꝛonunciatio pꝛo ipſa erit diffinitiua.vbi enim interlo⸗
cutoꝛia diffinit ⁊ condẽnatoꝛia ⁊ econtra.C.de ſenten.⁊ interlocu.pꝛe
ſes.ff.de re iudi.l.i.vt contrarioꝛum ſit eadem diſciplina.xxxij. diſtin.
hoſpitiolum.ſff.de his qui ſui vel alie.iuris ſunt.l.i.ff.de accuſa.qui ac

cuſare.Pꝛeterea notura diffinitiue eſt ꝙ ex ea oꝛiatur actio in factum.

licet a ſententia lata ſuper peremptoꝛia non oꝛitur actio ſed exceptio.
ar.in pꝛedicta decre.cum dilecti.in fine.C.de re.credi.l actoꝛi. Item
ſi ſententia ſuper perẽptoꝛia ⁊ pꝛo ea lata eſſet diffinitiua.non eſſet alia
diffinitiua ferenda cum tamen de neceſſitate ſuper pꝛincipali volunta

te ſuper peremptoꝛia pꝛonuncietur.de hoc in pꝛedicta decre.i.de oꝛdi.
cogni.Dicebat ergo gar.ꝙ ſiue ſuper dila toꝛia ſiue ſuper peremptoꝛia
ſiue ſuper eo quod perimit appellationem.i.qꝙ appellans non potue⸗
rit.ferat᷑ententia.interlocutoꝛia eſt.ſecꝰcum iudex cognoſcẽs de appel

latiõe intpoſita diffinitiua ꝓnunciat bñ iudicatũ ⁊ male appellatũ vel
ecõuerſo.tũc enĩ diffinitiua eſt. C. de ap.eos.ſf.de his qͥ no.infa l.fur⸗
ti.In effectu tñ fatet᷑.ꝙ ſnia lata ſuꝑ perẽptoꝛia qð obſtet hʒ vi diffinitie
m Perẽptoꝛie.⁊ ſic parat pꝛeiudiciũ negocio pꝛincipali:als non lice
ret᷑ repeti.vt in pꝛedicta decre.

vi.qui talis e. Ticiꝰ contra me oppoſuit exceptionẽ pemptoꝛiam
que ꝑ̊ interlocutoꝛiam ẽ repulſa appellauit ⁊ cõfirmata ẽ pꝛims inter/
locutoꝛia.iteꝝ appellauit ⁊ iteꝝ ↄfirmata eſt pᷣma ⁊ ſecunda.qꝛ non po

4

pellauit ab illa. ⁊ in cauſa huiꝰ appellatiõis vult repetere contra illam
interlocutoꝛiã. ⁊ videbatur ꝙ poſſet per pꝛedictam decre.ↄꝛium bic re

hoſah

räſe
e,
n
ſonlne
din
genl
ſiſthn
ddae

erzian

lefig

vſtienſ
eppelt
nock
niſſtn
hett un
ſiogſur
iCN.
ſoinkung
Ginanet

etſatoa

zielru
mninne
neelbni

itgemnten
ipeimutn
ndo enorf
diffnleres
ecunnvlen
punkit

tnnetm.

leronlu,

Noaneion
lt N
ularzncn

bot iN
tadhoenne
f ne
enorchN:
Hieninſrne
ꝛinmben
nchit
dectnehl
ctoonn hen.
o ſed achcn
1Namn,

enoneſt

roſnl i

er anmne⸗
noſisnen

n⸗

ce

nicn

Folinm Xx.

n Scðo. ſi ů̊ſeł tm̃ appellaſſet ⁊ ſuccubuiſſet nõ bzet locũ qð hic ðꝛ.ſi

yo ſcdo appellat.ſʒ appellationẽ nõ ꝓſequit᷑m̊ videret decre.locũ hre.ar.

.S.c.pxi.videretõ ꝑ id qðj.dicã qð credo vbi renũciat ſponte q̃ſi lʒ tar
de vtat᷑ iuris ↄſilio expectado euentũ negocij pncipał.⁊ ſic nõ poſſete⸗
o & Succũbit.ſi ſuccũbit in ſcða appellatiõe (nus reſiſtat vt j·dicã

cleſie.ſed monere dʒ etᷣmendo illius velilloꝝ noĩa ⁊ cõcoꝛ:de ſen:exẽ.
ↄſtitutionem.li.vi.⁊ ꝓde ſen.ex.grauis.in fi. SS

Tertio.de ſen.ex.ſacro.⁊.c.ↄſtitutionẽ.li.vi.dʒ q̊ habere aliquoꝛũ

dierũ interualla vt ibi dicit nec videt᷑ ̊ ſufficere qemanaret vnũ pem⸗
dA Mogerandũ.de ap.cũ ſit romana. (ꝓtoꝛiũ ꝑ hanclt̃am.

g̊ tres habet ſnias ſe.⁊ ſica tertia non licuit appellare.e.ti.directe. et

c.ſua nob.C. ne li.i vna
cã.l.vna.S.co:con.de re
p ¶ Diffinitiua. ꝓlata
ſiue ꝑ pꝛimũ ad quẽ de⸗
buit cã remitti exq̊ fuit
ꝓnunciatũ male appella
tũ ꝑ quotcũq; manꝰ.de
eyce.dilecte.ſiue per vlti
mũ q foꝛſan ex vi delatio
nis in pᷣncipali ꝓceſſit.ſi
ue ꝑ al iũ ad quẽ foꝛte pꝰ
cãm remiſſaʒ ad pᷣmũ fu
it in alio articulo bñ ap⸗

pellatum ita ꝙ expedito

appellatiõis articulo dil

ſinit poſtea pncipale.

q Sug ea. perempto
ria ſic tertio repulſa.⁊ ẽ
mirabile ꝙ nõ appellanſ
audit᷑.vt in pᷣdi.dec.fi.ſʒ

ſcðo appellas ⁊ ſuccum⸗
bsẽs nõ vt h̊ cum ſcða re/

appellans ſuccubit nõ ẽ cauſa grpel⸗

latiõis poſtmodũ a diffinitiua emiſ⸗

ſe audiendꝰ vlteriſuꝑ ea niſi tuncri
te ppoſita ex eo pꝛiꝰ repulſa fuiſſet.qꝛ
ꝓponebat᷑ inepte. ¶ Clemens.v.in

cõcil. vieñ.
e vita ⁊ boneſtate clericoꝛum.

pcipimꝰ vt clericos carni⸗
ficũ ſeu macellarioꝛũ aut
tabernarioꝝ offm̃ publice
perſonaliter exercẽtes noĩati ⁊ ter

tio moneant vt ſic ab hmõi officijs in

fra ↄuenientẽ ᷑minũ monentiũ ipſo⸗
rũ arbitrio moderãdũ deſiſtant.⁊ ꝗ;
ipſa nullo vnqᷓ; tpe reaſſumãt. Qui

Joceſanis locoꝝ diſtricte

eNullo.ſi.de coha.cle.⁊ mulie.ſicut.

laici ĩ pſonis pꝛiuilegiũ clicale qdiu
pᷣmiſſis inſtiterĩt eoipᷣo amittãt.

Adũſus vo alios clicos negociatõiba

vel cõmercijs ſeclaribo vel officjs nõ
ↄueniẽtibo clicali ꝓpoſito publice in⸗
ſiſtentes velarma poꝛtãtes ſic canõi⸗
ca pᷣuare ſtudeãt ĩſtituta ꝙ ⁊ illi ab ex
ceſſibo cõpeſcant᷑ hmõi ⁊ ipᷣi de dãna⸗
ili circa ̊ negligẽtia neqant repᷣben

JVoniã qͥ abie-⸗ (di. ¶ Ydẽ,
4: ctis veſtib ꝓpꝛio non ↄgruẽti
„

busoꝛdi als aſſumere ⁊ in pu
blico poꝛtare rõnabili cã ceſſante pᷣſu
mit pfeſſoꝝ illiꝰ oꝛdiĩs pᷣꝛogatia ſe red
dit indignũ pñti ↄſtõne ſancim.ꝙqͥ
cũq; clericꝰ virgata vel ptita publize

f¶ZTaliter.ſ.ꝑ dioceſa

nos noĩatim ⁊ tertio pᷣ⸗
fixo termino ↄgruenti.
g ¶ Pꝛemiſſuz. ſ. publi⸗
ceet ꝑſonaliter.
h Reſumpfſerit. lapſo
termino.h̊ dico qꝛ ſiha⸗
buiſſent terminũ mẽſis

et qͥnta die dimiſiſſent.
xv. reſumpſiſſent.dũmõ
Tter minũ poſtea dimi⸗

ſiſſent nõ eſſet locꝰ pene

i ñcũq;.q.etiã poſt
tꝑa longioꝛa. ⁊ eſt ſi. de

02. cog. c. H.
lꝛ· Dino.ſcʒ q̊ ad duo
pᷣuilegia q̃ poterãt hĩe ꝑ

decre. vnicã. de cle. ↄiu.
li.vi.⁊ ſi hic ↄiũgis totã
illã pꝑtẽ ſ.pᷣuilegiũ cleri⸗
cale q;diu ⁊c. multũ faẽ

ad id qð no.de cle.cõiu.
iohan.in.iiij.q. ſʒ ſi iſt

pulio apellatos nõ de ſitalit moniti ab his non deſtiterint.
eret plꝰ poſſe q; appella n
tionis omiſſio. Naʒ ⁊ in

re.vł ſcðᷣo appellare ⁊ ſuc
cũubere. ſed lʒ iſta eqꝑent UM
in diff initiua.in interlo .—
cutoꝛia nõ.lata eni tali interlocutoꝛia ſᷣm leges nõ debuit.ſᷣm canões

eqpamus iſta nõ appella gati vero in reb ⁊ ſi oino incedat: vt

potuit appellationẽ differre ad euẽtũ negocij pᷣmi.mũ patet.E. de epi.
au.l.ij. de iudi.

ptiſſimi. C. e, ti. eos. Sſuꝑ his.⁊ quoꝝ appellatio nõ re⸗

cigi.l.pe.ſcòm pʒ in pᷣ.dec̃.vl. ſſi ̊ diſtulit iuris ↄſilio.⁊ poſtea victꝰ ap

pellauit ↄ talẽ interlocutoꝛiã auditoꝛ.ſed ſi poſſecenꝰ interlocutoꝛiam

ipugnauit.ſ.ſeł ⁊ iteꝝ appellando.ille articulꝰ tã ſolẽnit᷑ diſcuſſus vlte

riꝰ ecaminari nõ dʒ exq̊ in ſcdᷣa ſuccubuit.ꝑ qð vider ꝙ etiã iudex cauſe

H ndpalie añ diffinitiuã nõ poſſit illã interlocutoꝛiã reuocare niſi tunc
ſfſcz in cã appellatõis ĩterpoſitea diffinitius. x Priꝰ.in cã pncipali.
8 Inepte. ſi. de iudi.examiĩiata.ff.de flumi.l.i.Olabeo.exemplũ pete
beas hereditatẽ vel electiõis ↄfirmationẽ. excipiebã te illegittimũ.⁊ qꝛ
nõ ſpecificaui qð debui tertio ſuccubui qð nõ ſpecifico in appellatione

diffinitiue.ſuꝑ q̊ͥ vide qð ſcripſi qᷣ fi.ſint le.puenit.ſuꝑ.i.glo.Ad idẽ fa⸗

ciüt q ſcripſi de elec.dudũ.ij.in pᷣn.vel 7 puiſum poſſeſſionẽ petentẽ ex⸗
Ccipiebã de crimine nüc addo infamiã. de accu.accedẽs.vel cũ ius cõe fũ
daearet actionẽ tuã excipiebã de pᷣſcriptiõe nũc expmo titulũ.de pᷣſcript.
cC. i.li.vi. vel opponebã ꝑemptoꝛiã nõ pᷣuilegiatã.vt de li.ↄt.c.i.li.vi. in
vil . dilatoꝛie ad ipediẽdũ li.ↄte.ſuccubui pᷣmo ſcðo ⁊ ttio rediẽs ad iudi
cCæ pn cipalis cauſe lata diffinitiua a q̃ appellaui illã exceptionẽ in vi ꝑ⸗
oooceſanꝰ*. Caſus. Punit clericos (emptoꝛie pponere potero.

iugatos ⁊ alios ꝑſonalit᷑ ⁊ publice carnificũ ⁊ tabernarioꝛuʒ
Fofficiũ exercẽtes.qͥ ꝑ dioceſanos noĩatim ⁊ tertio moniti illud

— ficiũ nõ dimittunt vel dimiſſũ reaſſumũt. excitat etiã dioceſanos q
illos clericos qᷣ ſeculares actꝰ exercẽt.⁊ tria facit.pᷣcipit punit ⁊ excitat
ſcvõa ibi.qᷣ ſi.tertia ibi:adũ ſus.determinat ⁊ declarat dec̃.pe. in pꝛin.⁊

⁊ vl.e.ti.⁊ qð no.guil.in ſpe.de cle.ↄiu.v.ſed nũqͥd dices.⁊ no.vᷣ.dioce

ſanis.nõ dicit oꝛdinarijs locoꝝ ſicut.. e.con.de ſeqſtra. poſ.c.i.p qd
vigeĩ ꝙ alij oꝛdiarij lʒ in loco iuriſdictionẽ habeãt p̊ nõ poſſint inq;tuʒ

bec ↄſtõ nouũ inducit.⁊ fa.qð dicã · de iurepa.c.i.poſt pꝛin.Jo.an.
vꝗq Clericos.puto ꝙ includat etia exẽptos qͥ delinquerẽt in loco non
pto. cũ ꝑ id ſubſint dioceſanis vbi vᷣo delinqrẽt in loco exempto.nõ

ꝙ ad illos ettẽdat᷑ hec ↄſtõ cũ excitetſofficiũ dioceſanoꝝ tmn ad h

deof. oꝛ. Iʒ. ?. c. pe. marxie qꝛ qñ iura iſta volũt dare iuriſdictionẽ ſuꝑ ec⸗
emptos 5ᷣ expmũt. vt patet.S.e.cõ.de ſup.ne.pᷣ.c.i.cũ ſuis cõcoꝛ.
x Carnificũ.carnitex ðꝛ a carnifico as.qꝛ carnes facit ⁊ vendit.facit

de ap ſignificãte.vñ ⁊ homicide ſolẽt dici carnifices.
VWacellarioꝝhi ſic dicunt᷑.qꝛ pecoꝛa vel q̃drupedia mactãt a ma
cello as.qð ẽ mactare ⁊ trucidare.⁊ ꝓpter hoꝛroꝛẽ ⁊ vtilitatẽ iſtoꝝ duo
rũ officioꝝ.ſ.macellarij ⁊ tabernarij ẽ hoc ſpãliter de his puiſum. ⁊ lʒ
multa alia ſint vilia.puta aptare pelles ⁊ coꝛia ⁊ his ſiłia tñ ↄſtõ locũ
353 Tabernarioꝝ. taberna dicta ẽ a tabulis (chz ſolũ in expꝛeſſis.
q̃ mercib ſubſternunt᷑.⁊ ꝓpꝛie dicit᷑ domꝰ in q̃ panis vinũ ⁊ carnes co⸗
cte vẽdun᷑ talia loca nedũ tenere ſed nec ingredi debẽt clerici.e.ti.cleri

à ¶Publice ⁊ ꝑſonaliter. cõiũctim reqͥrunt hec (ci.xliiij.di.clerici.

duo ſi ᷓᷓocculte vel ꝑ aliũ hoc exercet᷑ ceſſat pena lʒ nõ culpa.⁊ ſic ſolui
tur qð opponi poſſet de deci.fundamenta de elec.li.vi.S.vt q̊. ⁊.h.ſe. de
deci. muilieres. de ſen. ex. de regula qͥ per aliũ.de reg.iu.li.vi.cũ cõcoꝛ.
