Pba cdᷣo illã ꝑtinaciter tenentes hereticos ſudicat.

4

g In dubiũ. de here. dubius.

¶Poſitionẽ. vtunt᷑ theologi ⁊ arciſte bᷣ vbo.q̃ etiã nos vtimur. de cõ
fei.c.i.vbi de p̊ ſacj li.vi.fatet᷑ autẽ qͥs ⁊ credit id qð ponit de iureiur c.

(vlxci.e. li.

hb Intellectiue.de ſenſitiua enĩ?⁊ devegetatiua nõ fuit opio ſenſitiua
enĩ q̃ ſentimꝰ ꝑ ſenſus coꝛꝑeos.certũ ẽ ꝙ coꝛrũpit coꝛꝑe coꝛrupto ⁊ ſic
nõ põt dubitari qͥn ſit de coꝛꝑis foꝛma.Itẽ de vegetatiua q̃ vegetamur
nutrimur ⁊ augmentũ ſumimꝰ.in pᷣma cõicamꝰ bꝛutis. in ſcðᷣa etiam
plant.Sed de intellectiua vel rõnali fuit ↄꝛia opio.q̃ pᷣcipue fundaba
tur ſuꝑ rõe pᷣdicta.Cũ enĩ nõ vniri dico accidẽtaliter.ſʒ ꝑ ſe ⁊ eſſentialx
ſit inſeꝑabilit᷑ vniri.q̊ foꝛma nõ põt eſſe ſine materia ꝓpꝛia.ſed oĩia intel-
lectiua cũ ſit incoꝛruptibilis remanet coꝛrupto coꝛpoꝛe.coꝛꝑi nõ vnita
g̊ nõ vnit᷑ coꝛꝑi vt foꝛma ꝑ ſe ⁊ eſſentialit. Sed añq; huic inductioni re⸗
ſpondeã ẽ ſciendũ.qꝙ opio h̊ appꝛobata ꝓ q̃ facit de cele.miſ.in q̃dã.ſicꝓ
bat᷑ ſᷣm pvᷣ̊in.viij.meth.Drña ſumit᷑a foꝛma rei.ſed drña ↄſtitutiua ho
minis ẽ rõale qð de hoie ðꝛ rõe aĩe intellectiue.̊ ipſa ẽ hoĩs foꝛma.Iteʒ
demõſtrat᷑ ex ròe ſpẽi humane.natura eni rei ondit᷑ ex ipſiꝰoꝑatõe ꝓpꝛia
vo oꝑatio hoĩs inq;tũ hõ eſt inrgligere opercet g̊ ꝙ ſoꝛtiat ſpẽm ſᷣm il-
lud qð ipſiꝰ oꝑis ẽ pncipiũ.ſoꝛtit᷑ aũt ſpẽm vnũquodq; ꝑ ppꝛiã foꝛmam
exq̊ relinquũ ꝙ keinaplu intellectiuũ vel aĩa intellectiua ſit ꝓpꝛia hois

foꝛma.Sed ad

tendũ ꝙ q̃nto foꝛma ẽ nobilioꝛ.tãto plꝰ dñabit mate⸗

rie coꝛpali ⁊ minꝰ ei imergit᷑ ⁊ ꝑlꝰ eã excedit ſui vtute.vñ aia vegetabił
plꝰqᷓ; foꝛma metalli.ſenſibił plꝰq; vegetabilis.Intellectual &̊ in nobili
tate vltia intm̃ excedit in hoĩe materiã coꝛꝑalẽ.ꝙ bʒ aliquã agion- et

(Ieeutẽ in ᷓ coꝛpalis materia nõ coieat ᷓ dirtus dicit intellecelno. De
onſtrat 36 Ariſto.ij. de gĩa. qꝛ id qͥ pꝛimũ alid opꝑatur ? ſoꝛme 8
ſireni oꝑatio attribuit.ſicut q̊ pᷣmo ſanat᷑ coꝛpꝰ ẽ ſanitas· q̊ pꝛimo ſeit
aia ẽ ſcia. ſanitas eſt foꝛma coꝛpoꝛis ⁊ ſcia foꝛmaẽ aĩe ad coꝛꝑis vnio⸗
nẽ. Scðo inducebat id qð dicit phᷣs.iij.de aia.aia ergoe foꝛma coꝛꝑis.

2 cia eſt foꝛma aĩe.Certũ eſt autẽ ꝙ bmũ q̊ viuit coꝛpus ẽ aia. ⁊ eũ vita

manitfeſtet m diuerſas
opatões in diuerſis gra . . ²ð
uened ien ſitfoꝛma.velut erroneã ac veritati ca
1 operu viteé anima. tholice inimicã fidei pᷣdicto ſaco ap⸗

Ktenbmo nutri pꝛobãte cõcilio repꝛobam diffinien⸗
mur ſentimus ⁊ mone) tes:vtcũctis nota ſit ſidei ſincere veri

mur m locũ. ſiliterii ras. acpcludat᷑ vniuſis exroꝛibo adit
q̃bmo intelligimꝰ. ſiue „gep. vmuns erronde
An mnrellett. ſiue aia ne ſubintrẽt. ꝙ quiſqͥs dinceps aſſere
intellectiua ẽ foꝛma coꝛ⸗ re defengere eu tenereptinacit pꝛe⸗
poꝛis i waltc aetd ſumpſerit.qꝙ aĩa rõnalis ſeu intellecti
inue a õõ een
4 ↄueniat.erpiturenim Ud nõ ſit foꝛma coꝛpis bumen nſe *
quiſqs ſeipm eſſe qͥ intel eẽntialit. tac;ᷓ hereticus ſit ceſendus.

ligit. Attribuit aut actcs O Ad h̊ baptiſina vnicum baptiſa

ulicui tripłr.vt patet.v.
phiſi.aut ſᷣm ſe totum.ſi .
vut medicꝰ ſanar. aurzz..
partẽ ſicut hõ videt ꝑ oeulũ.aut paccidẽs.ſicut dicimꝰ ꝙ albũ edificat
qꝛ accidit edificatoꝛi eſſe albũ.Cũ gᷣdicimus andreã intelligere.certuʒ
nõ eſt hoc ſibi attribui ꝑ accidẽs.cu hoc inq;tũ eſt hõ de ipſo eſſentialit
pᷣdicet᷑. ᷓ aut opoꝛtʒ dicere ꝙ ĩtelligat ᷣm ſe totũ.qð etiã poſuit plato di
cens holem eſſe aiam intellectiu· aut dicere opoꝛtet ꝙ intellectꝰſit ali⸗
qua ꝑs ipſiꝰaie.pꝛimũ ſtare nõ põt.qꝛ idẽ ipſe 6 eſt qui ꝑcepit ſe intelli

gere ⁊ ſentire.ſentire vᷣo nõ põt ſine coꝛpoꝛę.vñ opoꝛtet alam ſenſitiua⸗

eſſe aliquã hoĩs partẽ. Relinquit᷑ ̊ w intellectꝰ q andreas intelligit ſit
ps ipſiꝰ andree.ita ꝙ intellectꝰ aliqͥ mõ ipſi coꝛpoꝛi vniatur. Et ſʒ aliq
direrint hanc vnionẽ ꝑ ſpẽm eſſe intelligibilẽ qͥ duplex hʒ ſi ubiectum.in
teilectũ poſſibilẽ ⁊ ſantaſmata.alij autẽ ꝙ intellectꝰ vt motoꝛ vnit᷑ coꝛ⸗
poꝛi. qð vnũ eſſe.pʒ multis rõnibi.⁊ iſte oue ſufficiãt. Intellectꝰnõ mo
uet coꝛpꝰ niſi ꝑ appetitũ.cuiꝰ motio nõ pᷣſipponit᷑ oꝑationẽ iitellectus
Tõ ergo iõ intelligit.a.qꝛ mouet?᷑ ab intellectu.ſed potiꝰ econtrario qꝛ
intelligit.iõ ab intellectu nõ mouet᷑.cõcludit᷑ꝗ̊ ꝙ vnitur vt eſſentialis
foꝛma. Itẽ ſi aia intellectiua ſe haberet vt motoꝛ.certũ eſt ꝙ nauis põt

eſſe ſine nauta. qᷣſe bʒ ad eã vt moto: ꝗᷓetià poſſet eſſe ꝙxpᷣi coꝛpus bu/⸗
manũ ſine aĩia ſumpſiſſet.qð eſt fidẽS æ.c.⁊.s.e.firmit.Nũ ergo pbᷣnci⸗

paliter incarnatio oꝛdinet᷑ ad ſalutẽ aie.iutilisg fuiſſet incarnatio ſi afa
nõ eſſet eſſentialis coꝛꝑis foꝛma.⁊ ꝑ ̊ vides rõem qre opio pᷣ dãnata iu

dicatheretica.qꝛ eſt ð ſidẽ incarnatiõis.eſt etiã õ fidẽ reſurrectionis hʒ
cni fides ꝙ reſurgemꝰ cũ coꝛpoꝛibi q̃ nũc geſtamus. vt pʒ.e.ti.c.firmit᷑

in fi.pᷣme ꝑtis.ſed ſi aĩa nõ eſſet eſſentialis foꝛma coꝛꝑis.ad qͥd reſurge

yent coꝛꝑa nõ videmꝰ. Tenẽtes opinioneè h repꝛobatq pᷣmoi nducebat
qð in pn. dixi. Ad qð tñdet᷑ ꝙ ᷣm ſe ↄuenit aie coꝛpoꝛi vniri.ſicut im ſe
ↄuenit coꝛpoꝛi leui ſurſum eſſe.⁊ ſicut leue manet cũ a loco ꝓpꝛio fuerit

ſepatũ cũ aptitudine ⁊ inclinatiõe ad ꝓpꝛiũ locũ.ita aia humana manet

in ſuo ꝓpꝛio eſſe tũ fuerit a coꝛꝑe ſepata hñs aptitudinẽ ⁊ inclinationcʒ

naturalẽ ad coꝛꝑis vnionẽ. Scðo inducebãt qð dieit pbᷣs.iij de aĩa.ꝙ
intellectꝰ eſt ſeꝑatus ⁊ ꝙ nullius coꝛꝑis ẽ actꝰergo non vnit᷑ coꝛpoꝛi vt
foꝛma. Sed dic ꝙ płs intelligit ſeꝑatũ.qꝛ intellectꝰnõ eſt vtus alicuiꝰ
oꝛgani coꝛpoꝛal.ſicut vᷣtus viſiua oculi.ↄſtat eteni ꝙ intelligere nõ eſt
actꝰ qui poſſet exerceri ꝑ aliqð oꝛganũ coꝛpoꝛale ſicut viſio ſed ẽ in ma
teria inq;tũ ipſa aia cuius ẽ hec virtꝰ.eſt hois foꝛma ⁊ terminus gene⸗

ratõis bũane.Et ꝙ ſitin matia ꝓbat᷑.ij.phi.qꝛ hõ generat hoĩeʒ.dicit᷑ j̊

aĩa intellectiua ſepata ſm virtutẽ intellectiuã q̃ nõ eſt alicuius oꝛgani:
toꝛpalis.Et ſic etiã rñdet᷑ ad id qð tertio dicebant.ꝙ ſi intellectus vni⸗
ret᷑ coꝛpoꝛi vt foꝛma.cũ oẽ coꝛpus habeat determinatã materiã.ſeque/⸗

ret᷑ ꝙ intellectus hĩet determinatã materiã.⁊ ſicnõ eſſet cognitiuꝰ oim

qð eſt Z rõem intellectꝰ.Sed dico ꝙ h̊ ꝓcederet ſi virtꝰintellectiua eſſec

acctꝰ oꝛgani coꝛpoꝛał.fateoꝛ eni ꝙ actꝰ illos viſꝰ cũ oculo.tactꝰ cũ ma⸗
nu ⁊ ſilłes bñ opoꝛtet limitari ex materia.ſed cũ aia intellectiua his oꝛ⸗
ganis nõ vtat᷑.limitatiõi nõ ſubiacet.Dicebãt q̃rto ꝙ cũ aia ſit qͥd ſubſi

ſtes ⁊ hẽat eẽ ſm ſe.&̊ alteriꝰ foꝛma eſſe nõ põt.qꝛ foꝛma dat aliqð eſſe.⁊
ſic eſſe foꝛme non ?ẽ ipſiꝰfoꝛme ſᷣm ſe.aĩa g̊ intellectiua hñs eſſe ſuũ ⁊ ſuũ

ſubſiſtẽs nõ vnit᷑ coꝛpoꝛi vt foꝛma.Ad qdðirñdet᷑.q aĩa intellectiua illð

eſſe in qͥ ſubſiſtit cõicat coꝛpali materie.ex q̊ materia ⁊ aia intellectiua
fit vnũ.ita ꝙ illud eſſe qð eſt totiꝰcõpoſiti ẽ etiã ipſiꝰaſe.qð nõ eſt ĩ alijs

foꝛmis q̃ nõ ſunt ſubſiſtẽtes.⁊ ꝗter dᷣ aia hũana remanet in ſuo eſſe de⸗/
ſtructo coꝛꝑe.nõ aũt alie foꝛme.Curioſus qͥ ̊ pleniꝰ diſqrere vellet.vi

a¶ Catholice fidei.qð ſequi᷑ ( deat in ſũ.tho.pte.i.q.lxxvi in pᷣn.

Pertinaciter, ꝑtinacia in malo.ꝑſeuerantia (dẽ ſequit᷑ vocalẽ.

cilis obſtinatꝰ.⁊ idẽ verbũꝗ·de vſuris.ex graui..penulitt.
5* Ad h̊.tertia ꝑs.bᷣmo ponẽs de eſſe baptiſmiĩ.ſcðo de ipſiꝰeffectu.
Unicũ.qᷓre ſic dicat᷑ habe: de ↄſe.di.iiij.aliud. Jo.an.

eg¶ UVnꝰ.ad Ephe.iiij hẽ de hac triplici vnitate.⁊ .ð exceſ.pᷣla freqns

fi, 7 · de ſen. ex. c. i.?⁊ vt dicit amb li.de tri.⁊ exponit mgr.i.ſen.xxiiij.
diicirca pn·cũ vnũ dicimꝰ deũ.vnitas excludit nnmerũ deoꝝ.nec q̃nꝗ

oſtpoſitũ fuit vt euitaret᷑ hiatꝰ qð ꝓpꝛie in rhetoꝛica ðꝛ. cũ vocalis ea⸗

in vᷣcute.vñ ꝑtinax valde vel impꝛudent᷑tenẽs.durꝰ irreuocabił.indo⸗

De ſumma tri.⁊ fi.catho.

ein deo ponitlqꝛ nec numerus nec quantitas in des et.·
¶ Deus. in b verbo bonlt com eiftcien te baprt ſtuan. .
F. niea ſoecre ror dic rn o. ber. .e.ti. ſnp rub „
Confitendu. vñ in ſymbolo dicit. cofiteoꝛ vnũ baptimnna.·
n nquaci matertalis⸗ ꝛ: Wu bapriſmna.

Jn aquaic matertalis. àn A, In noie ci ſoꝛmalls.
¶ Perſecth· ſine pnia exterioꝛi de ↄfe· di iij. ſine penitẽtin. malle,

los oẽs in xpo vegenoras eſt ſicut vn) n Thbeologi ꝛ cononi⸗
deus acfides vnica ab oĩbo fidelitr ſe deb de aſe. de iii ni⸗
cõfitendũ qdð celebꝛatũ in aqᷓ in noĩe og Spiniones. i ii
pfis ⁊ filij ⁊ ſpſſcti.credimꝰ eẽ tã ad/⸗endũ ꝙpꝛimo fuit opio

m& emediũ. cauſa fi⸗

ult q; puulis cõiter pfectũ remediin donatriſtarũ ꝙ puuli in⸗

ad ſalute. a. Elep ꝛctü ad effeotrd piutgege aNeedten
baptiſmi in pnulis repiunt᷑ docroꝛtes nes ẽrãum dehap ma
naa theolog volonta drias hau⸗ ioꝛes. Sʒ ibi dublü ẽ re
iſſe qbuſdã ex ipſis dicentibo ꝑ virtu⸗ gerd. ann nunlis infüdat?
tẽbaptiſmi puulis qͥdẽ culpa remitti uit᷑. Eſtꝭᷣ aneeig

6ſgram nõ ↄferri.alijs ecõtra aſſeren- Arũda fuit opio ꝙpuen

nullo mõ dant᷑ vᷣtutes ·
baptiſmo ſed ſolũ aboꝛi

„— .. .

qñ decedũt vel qũ ꝑueniũt ad etatẽ adultã eis vtutes infũdunt: ii ſeruet
innocẽtiã. Hãc cõiter theologi repꝛobant ꝑ id qð hr Eccłs.xi.qð ſonat
llud qð hr.xxv.di.q̃lis in pᷣn.q̃re ſi pueris añ moꝛtẽ nõ fuerint cõceſſe
tutes.⁊ gra infoꝛmãe in moꝛte nõ pferent᷑.⁊ ſic nõ ſaluabunt᷑ qð ẽfim
Erroꝛ autẽ huiꝰ opionis videt᷑ fuiſſe ex ignoꝛãtia diſcernẽdi habitũ ab

2 2 —

actu. Alij dixerũt ꝙ pueri
radice.ſ.chatactere ſacr̃i.cuiꝰ virtute cũ venerint ad ꝑfectã etatẽ ⁊ cuʒ
pfectis oꝛganis ſolute fuerint potẽtie ↄñter gr̃am ⁊ vᷣtutes.Et hug.vi⸗
dehal miſcere hqcopionẽ hᷣme. ð pſe.di.iiij nihil. Sʒ ꝙp ð eẽ nõ poſſicpz
qꝛ ſi puer vᷣteret᷑ in furia añ perfectã etatẽ potẽtie in eo nõ ſoluerent ita
nũqᷓ; haberet vᷣtutes explicite. Itẽ ꝙ potẽtie ſint aliqͥ unpedimẽto liga⸗
te nõ ĩpedit hĩtũ ſed actũ.qꝛ doꝛmietes ⁊ vinolenti habitꝰ hñt.led liga⸗
tos.Tertio fuit hec opio apꝛobata.⁊ vᷣtutes ⁊ gre dent?᷑ in habitu liga⸗
toapter pueritiã ſicut in doꝛmiẽte pꝛopt᷑ ſomnũ.ſʒ diſcedẽte pueritia in
clinant᷑ ad bñ oꝑandũ niſi aliqᷣ ſpirituiſacto reſiſtat.Et hbr de ſᷣ ſigura
i Regũ.xvij.vbi dauid ꝑuulus armatꝰ armis ſaul regis nõ potuit eis
vti golia.ſic puer in baptiſmo armatꝰ gra ⁊ vᷣtutibus pꝛopter imbe⸗
cillitatẽ illis vti non põt qͥ ad actũ.⁊ ꝙ hoc ſit veꝝ patet.qꝛ cũ eri
adulti ꝑ baptiſmũ efficiant᷑nembꝛa xpᷣi.neceſſe ẽ ꝙ a capite recipiat fliu
xum vel fructũ gre ⁊ vᷣtutis.cuiꝰinfluxionis nõ eſt impedimentũ er ꝑte
dei.qͥ oẽs vult ſaluos fieri.⁊ ad agnitioneʒ veritatis venire.jad ti.ij et
g.de bap.maioꝛes.xv.abſit.nec ex ꝑte gfe q exvi ſacramẽti omnibpꝛeſto
eſt. ſacit de ↄſe.di.iiij.ſine penitentia nec ex ꝑte ſacramẽti qð pꝛo omni⸗
bus inſtitutũ .nec ab illo vllus excludit᷑.vt in decre.maioꝛes.x.cuʒ ̊.
nec ex ꝑte puuli qui nec reſiſtit nec reſiſtere põt infuſioni gratie.nec cu⸗
ramꝰ ipſius reluctantia vel Hemiti in baptiſmo.de conſe.di.iiij.cũ vi⸗
demꝰ.⁊.c.ſe.net ex parte eccłie in cuius fide ſaluat᷑. ⁊ qͥ nulli claudit gre
miũ. de heret ſi uꝑ eo.li.vi.nec aliquẽ decipit.xxvij.q.i.de viduis.de do
na.ꝑtuas.Huic autłẽ opinioni aſpꝛobate nõ obſtat ꝙ habitꝰ virtutaʒ
habilitat ad actũ.ſed pueri nõ ſunt habiles ad agendũ que ſᷣm vᷣrutes
ſunt.ergo nõ recipiũt habitum vᷣtutũ in baptiſmo. Nã dico ꝙ habitus
facit habilẽ ad actũ tollendo inhabilitatem que ẽ ex imꝑfectione poten
tie.nõ que ex ꝑte coꝛpoꝛis.vt patet in doꝛmiente. Nec obſtat qð dicit in
noua influentia opoꝛtere.ꝙ recipiens vel influẽs aliter ſe habeat nunc
qᷓ; pꝛiꝰ.ſed anima pueri baptiſati nõ alio mõ ſe habet in inſtati poſt ba⸗
ptiſmũ qᷓ; pꝛi.qꝛ caret vtroq;ʒ tꝑe vſu liberi arbitrij.Itẽ nec deus infſtiu
ens aliter ſe habet.Concluditur q̊ pueni etiã baptiʒati gram? vtutes
nõ recipiũt.Ad quod rñdet᷑.ꝙ licet agens pᷣncipale ſit inobile.agẽs in
ſtrumẽtale aliter ſe habet nũc q; pꝛius ad puerũ.qꝛ nunc ⁊ nõ pꝛius ba

ptiʒ at᷑.exquo etiã ſequitur ꝙ aliter ſe habet baptiʒatus.qꝛ nũc ⁊ noõ pꝛi

us impꝛeſſus ẽ character in ipſo.Itẽ conſtat ꝙ ſine aliqua ſui mutabi⸗
litate des ſine ſacramẽto poſſet gratia tonferte. vrpatetin ſanctififtatis
in vtero.de renũ.niſi cũ pꝛidem.in pꝛin. Curioſus etiã videre poſſet in
tho.iiij.ſen.di.iijj.⁊.iij ꝑte ſumme.q lxviij.⁊.lxix.
Uirtutes. de theologicis nõ eſt opinio inter modernos ſed det
ralibus ſic:vt j.dicã.dicuntur autẽ virtutes quaſi virum tuẽtes ⁊ per⸗
ſeuerãtes a vicijs.de pe.di.ij.illa aia.⁊.c.ſe.Jo.an.

. .

b Aon oꝛmans gratia. hanc multitheologi dicũt eſſe idem iur ——
Inoꝛinans grarta. Hane muit it eſſe idem in re ꝓba
bitus charitatis. cũ quia charitas ⁊ gratia hbñt eaſdeʒ oꝑationes. S 2
dicit aug xx. de trini.c. xxviij. loquens de charitate. nulli eſt iſio do⸗

no excellentiꝰ.Sed omni dono diſtincto a gratia ipᷣa gratia Stioꝛ
no excellentt. Sed omni dono diſtincto a gratia ip̃ la ercelletioꝛ
ſt. tum qꝛ ſi ſi ic diſtinguerent᷑ poſſent a dei virtute ſeꝑari. ⁊ ſic alicbeet
deo nrde E aris 7 Connerſo. Ali dadlcunt d⸗ gratia ẽ habi⸗/
us ndatur in eſſentia aĩe.charitas vo eſt alius habitus q funda
c Ad habitum.de ſimilibus de bap. maioꝛes.v᷑.q;uis.in.i.glo.
5 . nnb eri ſre reaprenttr q̊ ad characterem ⁊ eon
is datã. ſed nõ ad gratiam facientẽ gratum niſi cũ fictio illa receſſerit.
de ↄſe. di. iiij. tũc valere. ⁊. c. penul. äü la kerelent .
e anctoꝝ doctoꝝ modernoꝛum. de ſanctis habemꝰ aug. ↄtra. iu⸗

hijli de baptiſmo paruuloꝝ, docfotes habem mgrm. iih ſen liiſ.

ginali mũdant᷑.ſʒ poſtea

ꝙ pueris dant᷑ vᷣtutes ⁊ gra.nõò tñ in ſeipſis.ſʒ in ſua

— — — —— —————VNU

–☛= =

N
höpofe
Cluend
vainint
hitſet

nbinni .
inſugt
tNein 3
ie
roer .

gin

igbpe
gioſesſ
ſgare n
le dtizd
lichaut
eſichis
Nditen
Gvefnit
deoghee
itcnonee
ſtr den
ſelnbett
inſtiien
intenti
igumnt
mnolletße
netnſiuf
glin
Cnſinm!
eflancitn
enepe
nosltn
entwamin
nn
Cotiopis
llictts
is allqſ
gmd
Pueis

ug
dilun⸗

nigte⸗

Jolium .rmI.

di.in pꝛin.⁊ ibi alex.alber.⁊ thomã apertiꝰ. ⁊ bꝛeuiter oẽs theologi mo⸗
derni in bᷣ concoꝛdãt qͥ ad virtutes theologicas.ſ.fidẽ ſpem ⁊ charitatẽ

ſed de virtutib moꝛa libus vt iuſticia foꝛtitudine temperantia pꝛuden
tia ⁊ alijs de quibo.xxviij.q.i.ꝭ.ex his.bñ diſcoꝛdant moderni theologi
Thomas eni ⁊ ſuitenẽt etiã moꝛales infundi.nã vt dicũt moꝛales acqᷣ
ſite nõ oꝛdinant ex ſe in vltim ũ finẽ.nect inclinãt ꝙ hbo ſit bene mobilis
a ſpirituſancco.ꝗᷓ eſt fate
ri illas infuſas · Sced , .———BG , .
tenẽt ↄium. rñdent ad tibo ꝙ ⁊ cłpa eiſdẽin baptiſmo remit⸗
poc moꝛaler acquiſi⸗
2ↄiuncte charitati c . De
ſ toꝛma virtutuͦ vrru, Aunt᷑ quo ad habitu e ſi non piilllo tpe
qʒ ſufficienter pagunt. ? quo ad vſum- MNos autẽattendẽ⸗
ſe n⸗ “ e honere tes generalẽ efficaciaz moꝛtis rpi que
as. Inducun Terof
etiã iſti illud phᷣi. ꝙ fru⸗ * bap tiſina plleat Parſeer oĩbus ba
ſtra fit ꝑ plura ⁊c. vt di? ptiʒatis:opinionẽ ſcdᷣam que dicit tã

xiin pꝛin. c ſed per virtu puulis qᷓ; adultis ↄferri in baptiſmo

tes moꝛales acquiſitaa infoꝛmantẽ gratiam ⁊ virtutes.tanqᷓ;

noehoaine e5 Meal. dic ꝓbabilioꝛẽ ⁊ de dictis ſanctoꝝ ac do⸗

moꝛalib infuſis. ꝓpꝛiuz ctop modernop theologie magis con
enim 5 Karuant nos ſonã cõcoꝛdem ſacxo appꝛobante cõci
i ↄiũgere. Imꝰ eli 5. 6
enim ſᷣm aug.rectiſſima lio duxim eligenda * O Clemẽs. x
affectio que nos deo⸗ cõ⸗ in concilio vieneñ.
iungit.q̊ᷓ nõ requirit᷑ in⸗ iptis
in ibuſtibet admiſtratio⸗
dant᷑. Item ſi paruulis quibu wer er
nibo pꝛeſidẽtes occaſione

infunderent᷑.ergo⁊ adul DeER
tis.ſed experimur ꝙ ad⸗ pꝛioꝛatũ ſeu alioꝝ locoꝛuʒ

ulruß noͤ llere bahe zat ſubditop eiſdem nullũ auctoꝛitatelit

nõ plus ſe ſentit ſobꝛiũ
pꝛudentẽ temperatũ vel
iuſtum q; pꝛius. ꝙ ſi in⸗

funderentur ſentire debẽt etq̊ etas nõ impedit.cum virtus moꝛalis ſit
habitus inclinãs ꝑ modum nature.qꝛ ſᷣm ppvᷣm.ij.ethi.virtꝰ eſt que ha

bentẽ perficit ⁊ opus eiꝰbonũ reddit.ergo cuʒ ſacramentũ baptiſini ſit

Eligendã. ᷓ illã ſequi tenent. de hoc eo.ti.c. vno.li.vi.in.vi.glo.
Abates. Caſus. Maioꝛ pꝛelatus ꝓ membꝛis ſuis etiaʒ ſi ſunt
de mẽſa reũ cõueniri nõ põt per reſcriptũ aplłicũ niſi vbi poſſent
VYadminiſtratoꝛcs membꝛoꝝ cõtrafaciens in expenſis ⁊ intereſſe

pun eur vpceſſus eſt irritꝰ. Et ſunt due partes.in pꝛima dupler pꝛohi

itio. in ſcᷣa ibi ſi quis, duplex pena.ſ.iuris ⁊ hois cauſam dedit con/
ſtitutioni fraus que ſepe cõmittebat᷑ ad decre.ſtatutũ.s.e.li.vi. qꝛ ſi pꝛi
oꝛ alicuiꝰ domus boñ.dyo.contra me boñ impetrare volebat.habebat
neceſſe impetrare bononie.ſed ſi plus expediebat vel placebat ei me con
uenire ferrarie ĩpetrabatr᷑ ibi reſcriptum ſub noie maioꝛis.puta camal⸗

duleñ. ciſtercien carthuſieñ. ⁊ ſiłis cui ſuberat illa domus. ⁊ ſic quaſi

actoꝛ ⁊ reꝰ eſſent diuerſarũ dyoẽ. fiebat cõmiſſio in loco vicino dyo.bo
noꝗ dietam.⁊ conſtat ꝙ hoc multũ frequentabat᷑ ad excludendã dyoc.

rei.Eodẽ modo ſi domꝰ erat ferrarie me bonoñ·cõuenicbat ferrarie ipe

aioꝛ.qð pꝛioꝛ loci nõ potuiſſet. .„Z
. t Trec ſolent 1 vocari patres abbates.S. de regnla.c. fi.
Alij. hoc nomẽ nõ ſemꝑ poſitionẽ ſignificat.facit de hoc,ð.e. ti.e.
ig Pꝛeſidentes. vt magiſtri hoſpitalis cruciferoꝝ.⁊ his ſiles.idem ſi
denoĩentur pꝛioꝛes vt camalduleũ.vel miniſtri vt inoꝛdine minoꝝ vel
quodcũqʒ ſit nomen pꝛeſidentũ tali loco vel oꝛdini cui ſubſunt hec mẽ⸗
bꝛa. Et late intelligas litterã ſiue ſint pᷣlati oꝛdinũ vtpꝛedicti. ſiue ſint

pꝛelati monaſterioꝝ habentiũ membꝛa. vt nouantulanũ.põpoſianum

fructuarienſem ⁊ his ſiłes.Etlʒ non intellexerit vt puto de pꝛeſidenti⸗
bus capitulis pꝛouincialib monachoꝝde quib de ſta.mo.in ſinguk.
7. c. ea que.illi eni non ĩpetrant pꝛo monaſterijs ꝓuincie. ſi tñ daret᷑ /
impetrare poſſent locũ haberet qð hic dicitur ex idẽtitate rõnis. ⁊ licet
de religioſis loquat᷑idẽ tñ de ſecularibo qui ſili modo pᷣeſſent. ſed qꝛ id
rarũ hoc frequentatum. ideo de religioſis loqut.
lꝛ ¶ Occaſione.ſi enim cauſam pꝛopꝛiam vel capitis talis pꝛelatꝰ age⸗
re vellet ⁊ pꝛo illa ĩpetrare.tũc non haberetur cõſideratio loci vbi ſitus
eſt membꝛũ. . —r . . . B
l& Legatoꝝ vel delegatoꝝ.S.e.ſtatutum.S.in nullo.li.vi.De inferio⸗
ridus oꝛdinarijs nõ eſt dubiũ cũ in eis locum nõ habeat decre.ſtatutũ
ſed id qð habetur de offi.oꝛ.cũ eps.⁊.c.vt litigantes.li.i.
m Conuenire.in actoꝛe loquit᷑ non in reo· hinceſt ꝙ ſi ego boñ· pꝛo
mebe⸗ bonoñ.volo cõuenire ipſius mẽbꝛi maioꝛẽ quiẽ dyoaretie non
porero ipetrare bonoñ.ſed aretij vcl in loco vicino infra dietã.ſm foꝛ⸗
mã decre.ſtatutũ..cum autẽ.Idẽtitas enim qua hic ideʒ fingitur ad⸗
miniſtratoꝛ mẽbꝛi ⁊ ſuus maoꝛ.in reoꝝ fauoꝛẽ inducta in eoꝝ graua⸗
men retoꝛqueri nõ debet. de regu.iur. quodiob gratiã.li.vi.cũ ſuis con
coꝛ. Pꝛioꝛẽ autẽ illius mẽbꝛi bene conueniã boñ.vt ibi. .cñ vero⸗r adð
pꝛius dixi pꝛocedit hoc poſito ꝙetiã in realibus conſi ideret᷑ locꝰ domi⸗
cilij. vt no.in pꝛealle.ꝭ.cũ vero.in gio.olim dicebamꝰ. ,
Coꝛã quibꝰ. de loco erat dubiũ. de perſonis nõ. ſed foꝛſan hoc in⸗
tendit ꝙ ſi is qui ipetratus o pꝛioꝛe loci poterat recuſari.etis recuſari

titur ⁊ vᷣtutes ac infoꝛmãs gra infun

religioſi

cõe omnia gratis donans videt᷑ ꝙ nõ infundatur adultis nec puulis.
f

poterit impetratꝰ per maioꝛẽ oꝛdinis.ſacit qð ſcripſi de o ffi.dele.c. inſi

nuante. Hoc ſcias ꝙ licet pꝛioꝛ domus pꝛopter excõicationẽ repelleret
ab agendo.iſte maioꝛ nõ repellitur qui excõicatus nõ eſt.ſolũ enim per
ſonas coꝛã quibo ⁊ loco in quibo fit conuentio determinat hec littera.
o Licerz. agere enim poſſent ⁊ defẽdere q;diu adminiſtratões tenẽt
qᷓuis ſint obedientiarij de hoc ſatj ⁊ quis cui pᷣferatur.no.poſt inno.⁊
hboſti. de iudi.cũ deputa
. B ti.de reſti.ſpo.olim.i.de
terarũ ap. ſe. vel legatox ipſiꝰ quomo teſti.cũ olim.de reli.do.
dolibet valeãt ↄuenire . niſi vbi ⁊ co⸗ cuz venerabilio. vbi no.
ra quib rior tuü r locoxinſoꝝ pꝛio inno.ad fi.ꝙ qñ in caſu
ra an pꝛioꝛa ocoꝑ ipioꝑ pꝛio defenſiõis iuder pcedere
ribus aut alijs gubernatoꝛibo h̊ lice deberad miſſionẽ in poſ
ret nec ocaſiõe locoꝝ ad menſas pti- ſelſſi onem. hoc nõ ſaciet

nentiũ eoꝛundẽaliud ipſis ſup pocli miſt Canua erejmar

ceat q; ſi loca ipſa ſic pᷣmiſſa ſpeciales de euic. emulꝰ. ⁊ f ex qꝗ.
ſub eis gubernatoꝛes haberent. Si cau in poſ.ea.l. hoc aũt.
ns autẽ aliquẽcontra h̊ verare pꝛe e P Uer occaſione. iſte
umpfſerit in expeſis ſibi ? intereſſe p ſetione conchubt
iudicẽ coꝛa quo vexatio fiet huiuſmo b ¶Bup boc ſ. ſut re
di condẽnetur oĩſq; pꝛoceſſus õ̊ pꝛe-⸗ cõuentione rcoꝝ.
miſſa habitſit irritus ipſo iureꝰ. AMaberet. inn uit

loca que ſunt de mẽſa in
Igem in eodem. terdum nõ habẽt ſpãles

ſi pꝛin cip alis officialis epi gubernatoꝛes. concoꝛ .
aut religi oſi conuẽtualẽ obti⸗ eecfta Yne.
nes pꝛioꝛatũ q;uis ad pꝛioꝛatũ eun⸗ ricis cõcedant ad firmꝭ

dem pꝛioꝛ nõ conſueuerit p elecionẽ nõ vacãt n moꝛtẽ illoꝝ
aſſumi.a ſe.ap. vel legato eiuſdeʒ da⸗ T.e eelia. Kaaues:
„ ali eſz . 2 lbi dicã
ri valeat delegat in officiali tñ foꝛa⸗ ioe pꝛie ſint de men
s gllavid no. innot.
= ⁊: hoſti.de rebus ec.ne
alie. vt ſuper. . ” hon
d Uerxare.etx ſola enim vpetratione nõ veniũt expenſe vel intereſſe.ni
ſi queretur vexatio vel cõuentio.Jo.an.
e In erpenſis.legittimis.sS.e.ſtatutũ.S.cũ vo.infi.
f¶Eoꝛã quo concoꝛ.qð no.s.eo.c.fi:in vlti.glo.⁊ qð illa decre.vocat
dana. hec vocat intereſſe. g Dꝛacelſuc:circayn.
hb Ipſo iure.i.ſine oꝑe exceptõis.cõcoꝛ.S.e.c.l.⁊.c. ſtatutũ.in fi.li.vi.

Alies.lʒ obedientiariꝰ delegari pñt a papa. officialis vᷣo foꝛaneꝰ vel
pꝛioꝛ clauſtralis non. ⁊ partes patent.qꝛ pꝛima duoꝝ permiſſiua.ſcðᷣs
duoꝝ pꝛohibitatia.ibi in officiali.⁊ declarat inq;tũ de religioſo loquit᷑
no.xvi.q.i.de pñtium.de pꝛiuile.cũ olim.ij.per hoſti.in ſum. de offi.de
le.ꝭ.cuipoſſit.v.ſed nũ quid.⁊ ꝑ guil.in ſpe.ti.i..i.v.nũquid ergo mo⸗
nacho.⁊.ff.de iudi.l.cũ pꝛetoꝛ.⁊ multum olim dubitabã de his caſibi.
⁊ foꝛtefui ꝑs impulſiue cauſe oſtõnis iſtiꝰ.⁊ exponas etſi ꝓ qᷓ;uis.
laPꝛincipalis.qnid ergo ſi plures officiales inſolidũ habet epᷣs.in⸗
nuit hec littera ꝙ delegari poſſit is qui ẽ pꝛincipalis. Itẽ quid ſi ſimpli
citer delegeł officialis inxelligit᷑ de pꝛincipali.iuxta no.de offi. dele.qm̃
abbas.⁊ ſi neuter pꝛincipalioꝛ ſed eque pᷣncipalis vterq; dic vt ibi.Sed
quid ſi deſijt eſſe officialis.vide qð no.in ſpe.ti.i.S.fi.v.quid ſi cã.dico
ꝑ pꝛedictã decre.qm̃.ꝙ ſi nõ erat expꝛeſſum ꝓpꝛiũ nomẽ deſijt eſſe iudex
als iudex remanet niſi aliud canonicũ eũ impediat.⁊ de h̊ ſatis ꝑ archi
dya.in canonico qͥ deſijt eſſe canonicꝰ.de reſcrip.ſtatutũ.ꝭ.i.
l ¶Officialis.alibi dicit᷑ miſſus dñicꝰ.de regu.c.ij.de frig.c.i.alibi vi⸗
cariꝰ.de of.vica.c.ij.li.vi.Olim etiã delegabat᷑officialis de of.del.inſi
nuãte.de ap.dilectꝰ.vlt.⁊ ꝑ hoc verbũ videt᷑ vicariũ in ſpũalibo qui als
officialis nõ ẽ delegari nõ poſſe.ad hoc de temp.oꝛ.cũ nullus. .i.⁊.ij.
li.vi.ſalua certa ſcia pꝛincipalis.vt dica in vlti.glo.
m Epᷣi.gᷓ ſecus in officiali archi.vel inferioꝛis ab epo.Sed qͥd deofj
ficiali quẽ dat capłm epᷣali ſede vacante licʒ ille dici nõ poſſit officialis
epᷣi qui nõ eſt. facit de ↄſti.cũ acceſſiſſent .de ꝓcur᷑.c.fi.Credo tñ ꝙ hec
ↄſtõ etiam illũ intendit includere cũ ſit officialis iuriſdictionis epᷣalis
facit de ma.⁊ obe.c.vno.lib.vi.Et idẽ puto de officiali electi ↄfirmari
nondũ ↄſecrari.ð.de elec.trãſmiſſam.maxic qꝛ q̊ͥ ad officiũ iuriſdictio⸗
nis ↄſecratio nihil addit.facit de temp.oꝛ.cũ nullus.S.i.in fi.li.vi.
n Lõuentualẽ.de iſtiꝰ etate de ſta.mo.ne in agro.s.ceterum. Et q̃
dicat᷑ eccłlia cõuentualis.plene ſcripſi de iurepat.cũ nobis.vbi no.ho⸗
ſti.⁊ inno.e.ti.poſtulaſti.⁊ de h̊ de elec.c.i.⁊ boc patʒ apꝛobatũ qð no.
ab.de pꝛebcn.niſi.ſ.ꝙ pꝛioꝛatꝰ ẽdignitas ſi conuentualis eſt als nõ.
0 K. Electionẽ.ſ.per ꝓuiſionẽ.⁊ intelligo de obediẽtiario qͥ recõueniri
pot ad nutũ ſui maioꝛis als nulla fuiſſet dubitatio. de iſto vᷣo ⁊ de offi
ciali quẽ epᷣs ad nutũ remouet merito dubitabat᷑.q̃ſi iſti non ſint in di⸗
gnitate exqͥ nõ ſunt perpetui.ſed ſatis ẽ ꝙ pñt ege Poerul.l. Pqin viuẽt.
ff. ꝓ ſocio.l.i.facit de his q̃ fi.a pᷣla.cũ apłica.inſtit.de auc.tu.S.neq;.ff.
de cõdi.ind.l.ſufficit.Itẽ ꝑ moꝛtẽ vyel remotionẽ taliũ pꝛioꝝ lʒ ſint obe⸗
dientiarij.vacat pꝛioꝛatꝰ.vt patʒ j·de ſup.negli.pᷣla.qꝛ regulares.facit᷑
autẽ hoc ad qõem de clauſtrali an poſſit vicariꝰ eſſe ep̃i vel coadiutoꝛ pᷣ

1 Tſipꝛincipalis.Aaſus pꝛincipalis officialis epᷣi ⁊ pꝛioꝛ cõuentua

lati.de quo ſatis no.de cle.egro.c.fi.in ſum.coadiutoꝝ in.iiij.q.iij.mẽ

bꝛi.⁊ ibi remiſſionẽ inuenies an poſſit eſſe delegatꝰ oꝛdinarij vel arbit᷑.
P ¶ Legato vel delegato. vt dixl /ðc. ꝓx. c Deleget / qun dicea

de aferuatoꝛe pcedit dubiũ in officiali nõ in pꝛioꝛe b decre.vlti.i.rñ.de

offl. dele. li. vi. qͥ requirit ꝙ ↄſeruaroꝛ ſit es pꝛioꝛvel abbas.vel hñs di

iure connexionis.q̊ ideʒ

ontatẽ vel pſonatu in ecclia cathedrali vel collegiata.ſub quib nõ vi⸗
Fertoficnalis inciudi.quẽ tñ quo ad alios delegatos bn inciudit decre.
ſtatutũ. in pn.qͥ ſimolłr requirit ꝙſit dignitate pꝛeditꝰ vel pſonatũ obel
neat. ſic ꝑ hoc videt᷑ ꝙ lʒ dignitate p alijs dotat? poſſit eſſe delegat qꝛ
tñ nõ habet dignitatẽ in
eccłia cathedrali vel col⸗

legiata nõ poſſit eſſe con
ſeruatoꝛ. In ↄꝛiũ erquo
dignitatẽ dam? nõ con⸗
ſtat ꝙ illa ſit alteriꝰeccle
ſie qᷓ; cathedralis. ex di⸗
gnitate eni ep̃i deſcendit

neo aut religioſo monaſterij ſui pꝛio⸗
ri dauſtrali nequaq; H̊ volum obſer
uari. Idẽ in eodem.
AVWUAdito: t roma na curia depu⸗
tac h nobis de bñficio q pꝛo⸗
ius de oſti. rräſla. egent nunciabitalicui de iure foꝛe debituʒ

declaratione. cde iure poterit ſibi abſa; cõmiſſione
Fo aneo de q̊d of. glia vt euiterur arcuitus pꝛouidere.
dꝛ. rõana.ĩ pᷣn.li.vi.vbi

„ 3
tenẽt inno.⁊ hoſti.ꝙtag Patie yvt de digni en,
les officiales foꝛanei qͥ i ¶ te vel beneficio curato tibi
certa ꝑte dyo vel ad cer⸗ “
tos actꝰ ↄſtituũt hñt e· èò
tur ad ↄſtituentẽ ⁊ ꝙ dicit vnũ ↄſiſtoꝛiũ eppi ⁊ officialie. intelligit de ge⸗

—

nerali ⁊ pᷣncipali ad qð bñ facit hec decre.⁊ decre. de ap.romana, li.vi.?·

qð p dicit᷑ de officiali foꝛaneo.intelligo etiã de decano rurali qͥ in parte

dyo. ad tꝑs gerit vices epᷣi · de q̊.S.de offi.archi.ad h.in fi.q etiã officiał

foꝛaneus dici põt. ⁊ hec intelligo vera niſi tales officiales vel decant ex
alio capite admittant᷑.vt qꝛ canonici cathedrali ũ eccłiarũ vel his ſilłes.
s & lauſtrali. de q̊ de ſta. mo. cũ ad monaſteriũ.v.pꝛioꝛ.⁊ idem dicit
Guil tn pᷣ.v.qð licʒ curia de ſacriſta cuſtode vel camerario monaſterij.
Sed ʒ.s.de pben.ilʒ.de cõceſ.pᷣben ex tenoꝛe.ex qᷓrũ ſubſcriptionibo pʒ·
ꝙ pꝛioꝛ clauſtralis ⁊ ſubpꝛioꝛ delegant᷑a papa.So.tꝑe illoꝝ iuriũ ad⸗
huc nõ erant determinate q̃litates ꝑſonarũ quibo debẽt tales cauſe de⸗
legari.ſed poſtea fuerũt ꝑ decre.inno.uiij quã hodie nõ habemꝰ. e. ti. p⸗
ſenti.⁊ poſtea ĩimutatũ in ꝑte ꝑ decre.boni.e.ti.ſtatutũ.in pᷣn.li.vi
ta Obſeruari.niſi id fieret ex certa ſcia bncipis. pᷣ erpᷣſſo.vt no.in pᷣd.
decre.cũ olim.de pᷣuile.⁊ facit qð no.sS.e.ſtatutũ.li.vi in gio.pone. In
legato ſecꝰquẽ artat ↄſtitutio maioꝛis.ſacit·j.de of.oꝛ.collatio.⁊ quod
no.de here.c.vl.li.vi.in magna gio.

ti mandatũ.ad fi.⁊ ꝑ guil.in ſpe. de act.et peti.ꝭ.ſuꝑ actionibj.vᷣ

S. Qditoꝛ bꝛeue eit ⁊ nouũ qð bicſtacuit determinans no. ꝑ cõpo.e.

Vſed ſi ad ipſam p̃ᷣbendã. ⁊ v.ſc.⁊ patet h expeditũ qð ibi no.ſ.ꝙ coꝛã au⸗

ditoꝛe peti poterat bñficiũ ꝓnunciari debitũ ⁊ ↄferri.⁊ ſcias q hodie ẽ

tutũ ſ̊ in libello peti.puto tñ ꝙ ſi nõ petat᷑ in libello ↄferri.ſed ſolũ de⸗

.„

bitũ ꝓnunciari ꝙ poſt ꝓnunciationẽ peti poterit⁊ ↄferri.ſicut eni con
fert iʒ nõ fuerit cõmiſſa collatio.ſic cõferat lʒ nõ fuerit in pꝛiꝰlibello pe

tita Itẽ ſcias ꝙ de auditoꝛe ↄdictarũ ⁊ camere tenẽt gof.⁊ hoſtiẽ.in ſũ.

de offi. oꝛ. in n ꝙ hnt oꝛdinariã de alijs auditoꝛib cauſarũ no. guil. ĩ
ſpe. ti. iij. . i.poſt hn.ꝙ bñt oꝛdinariam in cognoſcendo delegatã in dil

finiendo.ſed archi.xi.q.i.exꝑientie.dicit boniſa.viij.interlocutũ ſuiſſe
w in curia nullꝰhabeat oꝛdinariam niſi papa.⁊ facit qð dicam ti.iine

Romana curia.in datos gerera curiã nõo habet hoclocũ.nec in ali
quo coꝛrigit᷑ decre.ſuꝑ eo.de offi.dele.⁊ eſt ſile .de ſeq̃.poſ.c. vno.
R Deputatꝰ a nobis.q̊ ab alio.puta legato ad quẽ etiam ſpectaret be
neticij puiſio nõ poterit ꝓuidere etiam ſi fuerit ſibi cõmiſſa ꝓnunciatio
qꝛ nec alter ꝓnunciat ſed audit ⁊ refert.de off.dele.ſuꝑ queſtionũ.facit
ad pꝛimũ.S.e ti.ſuꝑ eo.⁊ intelligo deputatũ a papa illũ qui ſᷣm moꝛem
curie ꝑ referendariũ vel officialẽad h̊ datum ex auditoꝛib palatij depu
tat᷑ ad talẽ bñficialẽ cam delatam ad curiã audiendã.⁊ p̊ in minonbus
cathedraliũ eni ⁊ regulariũ eccłiarũ cãs pꝛopꝛia voce papa cõmittit.et
vt plurimũ cardinalibꝰ. —
as Beneficio. large ſumit᷑ vt cõpꝛehendat etiaʒ dignitates cũ eadem
B Pꝛonũciabit.⁊ ſic videbat᷑ (ſit rõ.cõcoꝛ.de regu.iu.c.i.li.vi.
unctus officio. vbi de pᷣ ſuo.de of.dele.in ſffiss.
c Debitũ.ſipnunciaret illud ſuũ.cũ c ceſſaret puiſio.Eſt ̊ differẽtia
inter ſuũ ⁊ debitũ.de pᷣben.ſi tibi abſenti.li.vi.ſicut int᷑ ius in bñficio ⁊
ad bñficiũ .e.ti.c pe.de cõceſ.pᷣben.c.vl.e.li.Quid de electo qͥ appellauit
a denegatiõe ↄfirmatiõis vel caſſatiõe electiõis.nũqͥd auditoꝛ qͥ pnun⸗
ciat bñ appellatũ vel reuocat caſſationẽelectionis poterit ↄſirinare.Ui
der̃ꝙ nõ qꝛ hic ſolũ loquit᷑ de pꝛouiſione illius cui debitũ erat. In ↄꝛiũ
videt᷑ nã hoc faceret delegatꝰ.de excep.ſignificauerũt.de re iudi.ad pꝛo
bandũ.ex qͥ bñ eni appellatũ c.facit qð facere debat pncipalis.de excep.
dilecte.qð no. C.de ap.eos.in pᷣn.⁊ qð dixi de teſta.raynaldus.v ↄdẽ⸗

nauitq;. Itẽ de ↄfirmatiõe nõ videbat᷑ dubiũ ſed de puiſione Nam pꝛi⸗

mã ĩacit officialis ⁊ capim vacante ſede.qͥ nõ faciũt ſcam.vt de of. vi.
c.vl.⁊ de inſti ·c.i.li.vi.qꝛ ̊ illud plus dubitabile.iõ conceſſum.io.an.

oterit.nõ quicqͥd iudicis ptãti cõmittitur ⁊c̃.ff.de iudi.no.quic

cde offi. dele. ↄſuluit.lʒ ergo auditoꝛ h̊ poſſit.nõ tñ tenet᷑ ad hoc.

Circuitꝰ.de arbi. l. ne in arbi. in fi.de adop.l.fi.ff. de cõdi.in de.
8 teſtõ.⁊ ibi cõcoꝛ.de h in fi.vl glo. Eſſet aũt circũitꝰſi opoꝛteret ad
papã redire ꝓ nouo cõmiſſione velꝓ collatiõe ad ipſum vel ad executo⸗

rẽ Dicebãt ̊ qui ̊ tenebat ꝙ audito: fungit vice iudicis in ſentẽtiãdo.

4 .

—

iuideatur renunciare. videris. ſi ante

De reſcriptis

2 vice executoꝛts in ↄferendo. vt no.ᷣin glo.in n. alle. Jo⸗an.

. Hõ o etiã ſi nõ ex facto pape ſed inferioꝛis legati N
eg

gati fuerit bñficiũ uli debitũ qð eſſe poſſet in xta no.de conceſ. pbẽ.
ſi ſon.li.di.huic tñ ob.rõ.qu indqucebãt compoſt.⁊ guil.ſ.ꝙ ꝑ talẽ col⸗

iationẽ nulli ſit pᷣiudiciũ qꝛ cũ cõferre ſpectat ad papã nõ refert an ꝑ au⸗

ditoꝛẽ an ꝑ executoꝛẽ conferat᷑.ſed in decre.ſuꝑ co.nõ ſpectabat collatio
. aa papaz fieret ergo pᷣiu⸗
diciũ ei ad quem ſpectat
collatio vel inſtitutio.ſʒ

adeptionẽ eiuſdẽ aliud beneficiiũ pa tſtd endleger rſehe
cifice afſequaris.quod ſimul de iure papa mecer facto altert
rc dignitate vel bñficio de vtute di⸗ us honſir eſſe debit Ni⸗
cegrane thivehiro retinere nõ poſ rurio⸗ Joan. s
ſes ihʒ illud reſignaueris autſis reſri,⸗

gnare parat· ¶ IYgdem. =
Pkreras ntas ſup cõferendorti
bi bñjficio vacaturo directas
ad bñfi.p datã ipſarũ creatů

.

illo qð expectat de iure tenere nõ poſſet.⁊ appꝛobat qð no.de pꝛebẽ.
ſi pauper.li.vi.in pᷣma glo.⁊ idẽ ibi archið.⁊ ꝑ ũllam decre.determinat᷑
q̃d iuris ſi eòſequitur beneficiũ is pꝛo q̊ ſcriptũ ẽ in foꝛma paupen.hie
de illo ꝓ quo ſcriptũ eſt in foꝛma gr̃e.⁊ in illo caſu no diſtinguit᷑ q̃litas
beneficij adepti.iſto ſic.⁊ qꝛ generaliter loquitur hoc pꝛincipiũ.genera⸗

G. Rarie Caſus. etpectzs benericiũ pdit gram ſi aſequit aliud qs cſ⸗

.

liter intelligat᷑ de cuiuſcũq; gr̃a pape vel alteriꝰ.

h Renũ ciare. Idẽ tenẽt inno.⁊ cõpo.in illo qͥ litigabat ſuꝑ bñficio ⁊
recipit ſᷣm qð cum pᷣmo tenere nõ poſſet:ſ ꝙ ꝑ hoc renũ ciat liti bec no.
F.e.in noſtra.vt ibi pleniꝰ ſcripſi ⁊ puto hanc decre locũ habere etiam
ſi ꝓteſtetur recibiendo ſᷣm ꝙ gre renũciare nõ intẽdit cũ pꝛoteſtatio ſit
facto ↄꝛia de ↄſti.cũ m.nec deſendat in his pᷣiudicialibus.s.de elec vt
quis duas.li.vi.fſacit qð ſcripſi cum inno.contra boſtien. in pꝛedi.de⸗
cre.in nofa. =
iS Eiuſdem. dignitatis vel curati qð expectas. . .
¶Beneficiü curatũ. ſ. vel dignitatem vel perſonatũ per decre. de p
ben.de multa:⁊ idẽ puto in caſu decre.litteras.de conceſ.pꝛeben.vel cũ
ſionsde Sal iure requirit cõtinuam reſidentiaʒ.iuxta no.per inno.de
cle:nõ reli:c.R. “

Pacifice puto idẽ ſi acceptata collatione eum ſtaret q̊ͥ miuus ba
mꝗæ De iure. de hoc.S.e.gratia.li.vi.
n Mõ poſſes ſi ergo eſſet tale qð cum illo teneripoſſet.non parit gfa
vt no.in decre:ſi pauꝑ.⁊ hoc etiã tenet io.de deo.in qõnib ſuis li.i.q·
002 llud quod adeptus es interrim. .
p Reſignaris.gratia ̊ perempta nõ reuiuiſcit.licet res reuertat᷑ in

pꝛimũ ſtatum.⁊ facit ad queſtionẽ de clerico qui cõtraxit matrimoniũ

3 uod poſtea diſſoluitꝑ pꝛofeſſionẽ ſponſe nõ cognite.vel qꝛ reperit᷑ con
anguinea.de quo ſcripſi de cle.coniu.c.i.in hſn.
q Paracꝰ.ſi tñ vellet dimittere ſcom beneſricium poſſet per collatio⸗
nem oꝛdinarij conſequi pꝛimũ olim ſibi debitum.nõ enim intendit ꝙ
ſit inhabilis ad ilud ſed qð ea vi gratie nõ eſt ſibi plus debitum. necꝑ
executoꝛes gratie cõferendum ⁊ ſic nota caſum quo ex facto ſuperueni
enti paratur executio cõtra gratiã que tenuit a pꝛin. Alios caſus colli⸗
gas ex no.de pꝛeben q ſepe li.vi.in vlti glo. Joꝛdoan.—
Itteras. bꝛeuis ⁊ foꝛtis eſt ius nouũ inducẽs qð foꝛſan ꝑlus abex
aAtrin ſeca q; intrinſeca cã iuſtificat᷑.vt.dicã.
8 Noſtras. idem in litteris reſeruationis legatoꝝ cum eadem ⁊ foꝛ⸗
tioꝛ ſit ratio. .

An Tibi.idẽ puto vbi papa dediſſet poteſtatẽ cõferendipᷣmũ vacatu⸗

nõ expꝛeſſa perſona cui cõferri deberet.Idẽ ſi contuliſſet fructꝰbe⸗

his ſit eadem rõ. J
Uacaturo.in vacante nõ pꝛocedebat dubitatio. nec diſtinguo an

neficioꝝ pꝛimi anni que vacare cõtingeret in dyoc̃.vel ꝓuincia cum in

