liſſe ſalutꝭ ¶ Hec ẽ cõmemoꝛatio glo
rioſa.que fideliũ animos replet gau⸗
dio ſalutari.⁊ cũ infuſione leticie de⸗

uotionis lachꝛimas ſubminiſtrat Ex

ultamus nimirũ noſtram memoꝛan
do liberationẽ.⁊ recolendo paſſioneʒ
dominicã per quã liberati ſumus vix
lachꝛimis cõtinemus. In hac itaq;
ſacatiſſima cõmemoꝛatione adſunt
nobis ſuauitatis gaudiũ ſil ⁊ lachꝛi⸗
me.quia in ea congaudemus lachꝛi⸗
mantes ⁊ lachꝛimamur deuote gau⸗
dentes letas habendo lachꝛimas ⁊ le

tici lachꝛimantẽ.nã ⁊ coꝛ ingenri ꝑ⸗

fuſuʒ gaudio, dulces per oculos ſtil⸗
lat guttas. O diuini amoꝛis imenſi
tas.diuine pietatis ſuꝑabundantia.
diuine affluentia largitatis. dedit eĩ
nobis dominus omnia que ſubiecit
ſub pedibus noſtris ⁊ ſuper vniuer⸗
ſas terre creaturas ↄtulit nobis dñij

C

f⸗
p

b Utn bono.ſic de ſta. mo. cũ ad monaſteriũ.
oꝛma ⁊ quare hoc no.de cõſe.di.ij.foꝛte.

mere debilitatur ⁊ cadit as
virtutibus.de conſe.di.

ij.ſi quotiens.⁊.c. ſi qͥs ĩẽ

trat.quod figuratũ eſt.i.
Reg.xxviij.ad fi.ibi.ſta⸗
timq; ſaul cecidit ſuꝑ ter
ram ⁊ robur non erat in
eo quia panẽ non come/

derat illa die. Item mi⸗

rabilis mundicia quia
mniſi digne ⁊ a dignis ſu⸗
matur ꝓpinat moꝛtis iu
dicium.de conſe. dihe cd

ſcelerate.⁊.c.timoꝛẽ.qdð

tangere voluit ps. dices

qui manducatis panem
doloꝛis.⁊cũ bucella quã
xpᷣs dedit iude inde intro

iu t diabolꝰ in eum.ðð cõö

ſecra.di:ij eſca. Item mm
rabilis tranſlatio quia
eciampce iniuſti fit trãſ
ſubſtantiatio virtute ſpi

rituſſancti.nõ merito ſa⸗
cerdoris.i.q.i.cum ſeriꝰ
ptura.quod figuratũ fu

ſt in hiſtoꝛia.q̃ ibi tangit᷑

de gedeon. Judi.vi. cræ
mediũ,cui pᷣcepit angelꝰ
panes azimos ⁊ car⸗
nes tolleret. ⁊ illa pone⸗

ret ſuper petram.⁊ exten
dit angelus ſummitateʒ
virge quam habebat in

manu.⁊ aſcendit ignis ð

etra.⁊ conſumpſit ſacri

ciñ . Itẽ mirabilis traſ

miſſio quia trãſmittit᷑eti
am ad defunctos nõ ſũ⸗
me malos nec ſũme bo⸗
nos.xiij.q.ij.non eſtime
mus.⁊.c.anime.qð figu
ratũ fuit.Dañ.vlt.ad fi.

vbi pᷣcepit angelꝰabacuc

ꝙ panes ⁊ pulmentũ qõ
ferebat meſſoꝛibo poꝛta⸗
ret in babilonẽ danieli.
poſito ĩ lacu leonũ.⁊ cuz
neſciret abacuc locũ appᷣ
hendit illũ angelꝰ capil⸗
lo capitis ſui.⁊ poſuit eũ
in babilonẽ ſuꝑ lacuʒ. et

accepit daniel pꝛãdiũ dc⸗·

quedã alia mirãda ex in⸗

Ena, collige.Jo.an.
Buauitas. Bap̃. x

vi
Salurio de ↄſe. di.
ij:cũ omne.in pᷣn.⁊.c,ſpe
a NMemoꝛiã. de ↄſec.
d.ij. ſel xp̃s.⁊.c.ĩ xpᷣo ſeł.

vᷣ̈. pꝛioꝛ. B
d Dirit.mat,.vl.ĩ fi⸗

e Sequacibo.ꝑ fidẽ ucceſſoꝛibo aploꝝ no.xij. q.i.videntes
fNoſtrã cternꝗ. 6SLe⸗ utfici lrg⸗ h5 Aacheymab. ſi. j. ad

Noꝝ.vi.de exceſ.pᷣla.nrmis.i.in bͤn. 1

iij. Dñe dñs nr̃.⁊ ad Heb.ij.vbi dicit apoſta,

I: ¶Q Adminiſtratoꝛij. ſumptum ad heb. vi, c.

1 emetipᷣm.ad Ephe.v. Jo. an.

ub pedibus noſtris.pS. v

„DOncd 1 lus. ꝙ omnia ſubmittẽdo
nil dimiſit non ſubiectum.⁊ concoꝛ.de —

mmichn

fuit Exodi.xvi.in pꝛin. Ego pluam vobis panes de celo. Item notat᷑ mi
rabilis multiplicatio que quotidie conficitur ⁊ ſumit᷑ nec cõſumit᷑.de cõ
ſecra.di:.ij.in xpᷣo ſemel.⁊.c.qui mãducat.ij.qð figuratũ fuit.ij. Reg.vi.
circa fi.vbi di cit᷑. Dauid ꝑtitus eſt in vniuerſum iſraelis multitudi⸗
nem ſingulis colliridã panis vnã ⁊ aſſaturã bubale.carnio vnã.⁊iiij. Re
gũ.iiij.in fi.de viginti panib ſaturati ſunt centũ viri. Item mirabilis
miniſtratio.quia quo ad effectũ.ita ꝑ malos vt ꝑ bonos miniſtrat᷑·.i.q.

i.intra catholicã.cũ.c.,ſe.vſq; ad.ꝭ.ſed obijcit᷑.de cõſe.di.ij.vtrũ.qð figu

ratũ eſt.iij. Reg.xvij.in pꝛin.vbi dicit᷑ helie qui fugerat ad toꝛrẽtẽ coꝛui
deferebãt panẽ ⁊ carnes mane ⁊ veſꝑe.Itẽ mirabũlis confoꝛtatio.qꝛ ful
cit anime noſtre ſubſtantiõ.⁊ quotiqic accipiendus eſt iſte panis vt quo

m CLum datoꝛc. concoꝛ. de conſe, di ij. neen de ſum. trin. c. i. N.
VeTenei. eedened. conſe. duij nec moyſes de ſum. trin.c.i. ſe
n Seipſum.no.pifoꝛma ſalutationis qua quis offert ſeipſus.que bꝛe
uitatis etiam cauſa multum vtoꝛ. Item no.ꝓp theologis qui tenent
idem epus meritoꝛium laudabilius eſt in vouente vel ꝓfeſſo qᷓ; alio. ꝓ⸗
bant.quia vouere opus latrie eſt que pᷣcipua vireꝰ eſt inter moꝛales.opꝰ
autem nobilſoꝛis virtutis eſt melius ⁊ magis meritoꝛiũ.⁊ de latrie que
eſt cultus ⁊ ſeruitus que ſoli deo debetur.de conſecra.di.iiij. venerabi
Secundo quia vouens non ſolum quo ad actum ſed etiam quo ad po⸗
teſtatem ſubijcit ſe deo. vt de cetero aliud agere non poſſit. ergo plꝰ dat
ſm Anb.li.de ſiłitudinibo.cũ det fructũ ⁊ arboꝛẽ. q; q dat ſolũ fructũ.

Tertio.quia ꝓpter votũ
Immoblliter voluũtas fir
mat᷑ in bonũ. Ad ꝑectio
nẽ aũt virtutis ꝑtinet ali
quid agere exvolũtate fir

mata in bonoñ. vt pteʒ ꝑ

phm . ij. ethi . Et Aug. Fe

lix neceſſitas q̃ad melio

ra cõpellit ergo mag me
ritoꝛiũ. Jo.an.

. c Ooꝛtẽ.clariꝰ ad ꝓ
poſitũ dixiſſet.qꝛ ꝑ cibuʒ
in moꝛtẽ homo ⁊c.

p Joſe homo.
L e elaer ſic de ci

dss dicere poſſumus.cibꝰ

döonauit qui ſaluauit.vt
de muliere ðꝛ.⁊ no. de ſa
cra vnct. c. vno. v.ꝑ fron
tis.ſed non eſt idẽ ſpecie
vt hic patet.Jo.an.

FPS Euenit.ↄcoꝛ.pᷣfatio

crucis.vt dixi.s.e.cõpi.
ð ſũ.tri.c.i.ſuꝑ.vᷣ.cruci.
Dicit. Geñ.ij.circa
tLegiẽt᷑ Jo. vi.circa fi.
de Reſß charitas eſt a
qua.Jo.
v Animam. de of. oꝛ.
inter cetera. Jo. an-·
x Uentrẽ.de conſe: di.
ij.vt quid paras.

Ar-in
d iga.debitum.g
3 Homo. põ. lxxvij. at
tendite popule meus.
a Ait. Jo. vi. de cõſe.
b CLonfoꝛmotur. vide
qð no.de cõſe. ſoi.ij.non

is.⁊ ſi udeos.

6tearegrra nr,
Sie drheitcraeunr. toꝛ ipſe miſericos de nobilitari ⁊ po⸗
tentioꝛi huius mundi alimento pꝛo
anime refectione pia diſpoſitõne pꝛo
uigdit decens quoq; liberalitas extitit
2 cõueniens operatio pietatis vt ver

cõſe.di.ij.iteratur.
n aniã. de quibuſ⸗
oꝝ erroꝛibo de cõſe.
di.ij. cum omne.

f Confeccione.que fie-

ri debʒ ſingulis annis ⁊
vetus cremari. de conſ.
di. iij litteris. Et põt fie

quoniam.li.vi.

FKarion H i.

Certã diem.ſ. lꝛalen.
nouẽbꝛis ſic dicti. quia
nonus mẽſis inchoãdo
a marcio vt inchoabant
antiqui.qͥ ſolũ deceʒ mẽ
ſes habuerũcvſq; ad tꝑs
iulij ceſarꝭ ⁊ nume pom⸗/

pilij⁊ tũc diſtinctio⁊ coꝛ
recto anno ſᷣm curſuʒ ſo

lis redeũtis ĩ fi. anni ad

eũdẽ pũctũ additi fuert

duo mẽſes in pꝛin.anni.
ſczʒ ianuariꝰ ⁊ febꝛuariꝰ.
2 pppter hoꝛas.vi. q̃ ſuꝑe

rãt opoꝛtuit ſingulis.ii⸗

ij.an.addi diẽ biſextilem

qð dicit dev. ſig qſiuit.⁊

tũc tꝑis iuliꝰvocabat᷑qin

tilios.⁊ auguſtꝰ ſextilis.qͥ

ſtea a iulio et Bou rne
denolati aogenoſe vtero ⁊ meditatõe ac celebꝛatiõe ſedu

ſpoꝛũ oꝛtũ vel ꝓpter rem

ꝓſpeere geſtam.

1qOmnſium ſanctoꝛũ.
quo italici anſeres deuo

rãt qdðᷣ rõni facere nõ de⸗
beret. vt eni dicit Amb.

in hera. v. merito debes
anſeribus roma, ꝙ reg⸗

ctum caro. Jo.i.

De reliqui.⁊

pꝛincipatum. Er miniſtris etiu ſpiri

tuũ ſuperioꝛũ nobilitat: ſublimat ho
minis dignitateʒ. Adminiſtratoꝛij
pter eos qui herediratẽ ſalutẽ capiũt
deſtinati. ⁊ cũ tam copioſa fuerit er⸗
ga nos eius munificentia volens ad

bucipſe in nobis ſuam exuberantem
charitatẽ pꝛecipua liberalitate mon⸗

ſtrare. ſemetipſuʒ nobis exhibuit. et
tranſcendens omnẽ plenitudinẽ lar⸗
gitatis.omnẽ modũu dilectionis exce
dens attribuit ſe in cibũ. O ſingula⸗
ris ⁊ admiranda liberalitas. vbi do⸗
natoꝛ venit in domũ ⁊ datuʒ eſt igem
enitus cũ datoꝛe q; larga ⁊ pdigia
argitas. cu tribuit quis ſeipſuʒ . de⸗
dit igitur nobis ſe in pabulũ.vt quia
pet moꝛtẽ homo coꝛruerat? per cibũ
ipſe releuaret᷑ad vitã cecidit homoꝑ

Qbũ ligni moꝛtiferu releuatus eſt hõ

per cibu ligni vitalis.in illo enĩ pepẽ⸗

dit eſca moꝛtis. in iſto pependit vite

alimentü illius eſus meruit leſioneʒ
iſtius guſtus intulit ſonitatem. guſt

ſauciauit.⁊ guſtus ſanauit.vide quia

vnde vulnus eſt oꝛtu pꝛodigijt ⁊ me⸗
dela vnde moꝛs ſubijt. exinde vita
euenit. de illo ſiquidẽ guſtu dicitur
quecunq; die comederis moꝛte moꝛi
eris. ¶ De iſto vero legitur ſi quis
comederit ex hoc pane viuet ineter⸗

iſte. 2 q no.⁊ dixi ð iude nü. hic eſt cibus qui plene reficitvere

nutrit.ſummeq; impinguat.non co:
pus ſed coꝛ.non carnem ſed animaʒ
non ventrẽ ſed mentẽ homini. ergo qͥ;
ſpirituali alimonia indigebat. ſalua⸗

bũ dei eternũ quod ratõnabilis crea

7 „ 6 — %
ri tꝑe interdicti.ð ſen.ex. turecibus eſt ⁊ refectio factũ caro ſe

rationabili creature carni ⁊ coꝛꝑi ho⸗

mini videlicet in eduliuʒ largiretur.
Panem eni angeloꝛuʒ manducauit
homo⁊ ideo ſaluatoꝛ ait caro meave

re eſt cibus hic panis ſumitur.ſed ve

re non cõſumit᷑manducat᷑ſed nõ trſ
mutat᷑.quia in edente minimetranſ⸗

foꝛmat᷑.ſed ſi dignerecipit᷑ ſibi recipi

ens cõfoꝛmat M excellentiſſimuʒ ſa⸗

laudibo dignis pconijs exaltadũ cun
ctis honoꝛadũ ſtudijs.⁊ deuotis ꝓſe

quẽdũ obſequijs.⁊ ſincer mẽtib reti

nẽdũ. O mẽoꝛiale nobiliſſimũ ĩtimiſ
ↄmẽdãdũ pcoꝛdijs firmit᷑ animo alli
gandũ.diligẽter reſeruandũ i coꝛdis

la recẽſendũ huiꝰmẽoꝛialis ↄtinuaʒ
debem celebꝛare mẽoꝛiã. vt illiꝰ cui

ipm foꝛe mẽoꝛiale cognoſcimꝰſꝑ mẽo
res exiſtam qꝛ cuius donũ vel munꝰ
frequẽtiꝰ aſpicit᷑ hꝰ mẽoꝛia ſtricti re⸗
tinet, Qicet igit hoc mẽoꝛiale ſaẽ⸗

vene. ſanc.

mẽtũ in quotidianis miſſax ſolẽniſs
frequenter. ↄueniẽs tñ arbitramur2
dignũ vt de ipſo ſel ſalteʒ in anno ad
cõ

nanq; ſunt omnes in miniſteriũ pꝛo⸗ ccõfundedũ ſpaliter bereticoꝝ pfidia,

inſaniã mẽoꝛia ſolennioꝛ ⁊ celebꝛioꝛ

habeat᷑. In die nanq; cene dñi. q die

ippe xpᷣs hoc inſtituit ſacẽm. vniuerſa t
ecceſia ꝓ penitẽtiũ recõciliatõe. ſacri
confectione chꝛiſmatig adipletion eʒ
mangdati circa lotionẽ pedum ⁊ aliſjs
plurimũ occupata plene vacare non
poteſt celebꝛationi huius maximi ſa⸗
ccxamẽti. Hoc enĩ circa ſanctos quos
per anni circulũ veneramur,ipſa ob⸗
ſeruat eccleſia. vt q;uis in letanijs et

miſſis ac alijs ⁊ ipſoꝛũ mioꝛi ſepius

renouemus.nichilominꝰtñ eoꝛuʒ na⸗

talicia certis diebus per annũ ſolẽni
us recolat feſta pꝛopter hoc eiſdẽ die
bus ſplia celebꝛãdo,⁊ quia in his fe⸗
ſtis circa ſolẽnitatis debitũ aliquid ꝑ

negligentiã.aut reifamiliar occupa⸗
tionẽ.aut alias ex hũana fragilitate
omittit᷑ ſtatuit ipſa mater eccleſia di⸗
em in qua generaliter oĩm ſanctoꝛuʒ

coõmẽoꝛatio fieret vt in hacipoꝝ cele⸗
bꝛatione cõi, quicqͥd in ꝓpꝛijs ipoꝛuʒ

feſtiuitatibꝰomiſſuʒ exiſteret ſolueret

Potiſſime igit᷑ exequẽdũ ẽ erga hoc

viuificũ ſactẽm coꝛꝑis et ſangiũs ieſu
xpᷣi.qui eſt ſanctoꝑ omniũ gloꝛia ⁊ co

rona vt feſtiuitate ac celebꝛitate pꝛe⸗

fulgeat ſpali q̃tinꝰin eo qð in alijs miſ
ſaxũ officijs circa ſolẽnitatẽ eſt foꝛſitã
pᷣtermiſſuʒ deuota diligẽtia ſuppleat
⁊ fideles feſtiuitateipᷣa inſtãte iĩtra ſe

pᷣterita mẽoꝛãtes.id qð in ipis miſſa

rũ ſolẽnijs ſecularibo foꝛſan agẽdis ĩ⸗
9liciti aut alias ex negligẽtia vel fragi
itate hũana minꝰ plene geſſerũt. tũc
attẽte in hũilitate ſpũs ⁊ animi puri

tate reſtaurẽt. IOntellexim aũt oli dũ

cramentũu.o adoꝛandũ veneradũ col?
dũ głificandũ pᷣcipuis magnificãduʒ

in mĩoꝛi eſſem officio cõſtituti ꝙ fue
rat qͥ buſda catholiò dĩnit reuelatuʒ

feſtũ hmõi generaliter ĩ ecclia celebꝛã

dũ. Nos itaq; ad coꝛroboꝛatõʒ ⁊ exal⸗
tatiõʒ catholice fidei digne ac rõnabi
liter duxim ſtatuẽdũ.vt de tãto ſacra
mẽto pᷣter qtidianã mẽoꝛiã quã ð ipᷣo
facit ecclia ſolẽnioꝛ ⁊ ſpãlioꝛ annuatiʒ
mẽoꝛia celebꝛet᷑.certũ ad hoc deſignã
tes ⁊ deſcribẽtes diẽ.videlicet feriã

q̃ntã ꝓximãũ poſt octauã pẽthecoſtes

vt in ipa qnta feria deuote turbefide
liũ ꝓpter hocad ecclias affectuoſe cõ

currãt ⁊ tã clici q; populi gaudẽtesi

cãtica laudũ ſurgat.tũc eĩ oim coꝛda

⁊ vota hoꝛa ⁊ labia hinos pſoluãt leti

cie ſalutarꝭ.tũc pſallat fides.ſpes tre

pudiet.exultetcaritas.deuotio plau

dat iubiler cohoꝛs. puritas iocudet᷑.
tũc ſinguli alacri anio pꝛonaq; volun

tate cõneniãt,ſua ſtudia laudabiliter

exequẽdo tãti feſti ſolẽnia celebꝛãtes.

vt vtinã ad xpᷣi ſeruitiũ ſic eiꝰ fideles
ardoꝛ inffamet vt ꝑ hec ⁊ alia ꝓficiẽti
bus ipᷣis.meritoꝛũ cumulꝰ apud euʒ.

q;̃ ſeðdit ꝓ eis ĩ pᷣciu tribuitq; ſe ipᷣis

nas di tui doꝛmiebãt et

anſeres vigilabãt. illiſ po

tius debes ſacrificare q

loui.Cedant eni dij vfi
anſeriby a qbo ſe EH
eſſe defenſos. ne ⁊ lpſi ab
boſte caperent᷑ Et Iſido.
xij.echim.galloꝛũ aſſen/

ſus in capitolio anſeris

clangoꝛe depꝛehenſus ẽ.

nullũu eĩ animal ita odo
rẽ hoĩs ſentit vt anſer.io

le ¶ LCoꝛona.ad phił.ii

I Reuelatuʒ. boc non
Aaleneniraierennel

here. cũ ex iniuncto Mi
chi aũt reuelat᷑ ꝙ hoc ſe⸗

ſtũ adiũ get᷑ ad alia feſta.
de quiby in decr. vl. ð ſẽ.
ex.li.vi.⁊ tũc eadẽ conſti
tutiõe notabilia ipᷣiꝰ con
ſtitutiõis dubia ſupplico

declarari.
m Feriã quintã.ſ.dieʒ
iouis. ⁊ licet ꝓpꝛie feria
ſumatł᷑ ꝓ ſeſto.tñ omnem

diem vocamus feriã vel
a fando, quia qualibet
die fabatur deus. Beñ.
vel quia ſingulis diebus

fari poſſumus in diuiniſ
vel humanis. ſi. de v. ſig.
ſi foꝛus .

n 1 Pꝛorimã. intelliges⸗

batur. ff. de ver. ob. eum
qui ca lendis.
o Octauã.ʒ.ð keri.ca
pellanus.illud quo adof
ficij celebꝛationeʒ. hoc q̊
ad dierum numerum. et

eęti · c. ij. de re. inter. coꝛã.

in fi.
p Penthecoſtes. ſic di⸗
citur a penthe quod ẽqͥn
q;.facit.de deci.c.i.in ſi.
⁊ quod ibi no.⁊ coſte.de
cem. qꝛ qnqes decẽ dies
ſunt inter leſtũ reſurrecti
onis ⁊ pẽtheco. ↄputato
vtroq; feſto.⁊ quidaʒ de

clinãt penthecoſte coſtes
alij vero hoc pẽthecoſte
indeclinabile.
q YLantica. ad ephe.v

rPHymnos. hi ſunt cã
tica laudis ſicut thꝛeni.
cantica lamentatiõis vt
ſcripſi de immu.ecc.non
minus.

s &Plaudat. quaſi ma
nus iungat.

t Jublület. qð eſt canta
re voce quada confuſa pᷣ

gaudio.vnde dicunt qui

dam ꝙ iubilus eſt gaudi
um 6 verbis explicariñũ
poteſt.
ticeri

vVE In pꝛecium.l. Coj

rinth. vi. in fi. ibi empti

eſtis pᷣcio magno. Joh.
an. „v
xX. In pꝛemium. Thob.

iiij.poſt piin.
4 ENaltgirtone. ixrrl.
di. fratreʒz. de triplici ele

moſina.xlv. di. tria.ſʒ ali

ter poſt hoſt. in ſum. ð pe

elemoſina. de ten. oꝛ. F.

et cui ſub.ꝗ.ſeptima.

Attentas ? ſedulas
1aenf continuas vel aſſi⸗

nec tñ penitus re/

☛ = — ☛ ¶„ —b – – = =☛ – – —. r-r

hie
W
ndaaſe
ieelite
W
Nbaie
4

iſlinin,
NN
anuin
guis le
ntauhi
nglede
umgane
unisſd

orninna

fdeane
encis.
niint
ldent
hntonnn
Fumponma

„

dereitr

entkehinte
hontegntt
t dedece
ccedr
ſuereſütirn
itheen
ſeſo cn
pentbedke
r boeſint
noble

Gmmoe Nn.

ncisſcnnn
ulanenat
deinnndett

8.
Plntrti
n
Pie gien
rnuditt
o dn
pinblnge
wtuct,
pectiſeng

do nie⸗

Penind

ſtprin.
n⸗

a &Sꝛatlones. de oꝛatione tractauit. Hoſt. in ſum. de penis. §. qs ſit
effectꝰ. v. cornis aũt maceratio. Sed pleniꝰ ꝑ modũ ſũme videamꝰ. qͥᷣd
ſit oꝛatio.vñ dicat᷑.que ſit eius diuiſio.ad quẽ ſit poꝛrigenda.p quẽ.ad
qd.qualiter. vbi.⁊ qͥs ſit eiꝰ effectꝰ. De pꝛimo.Oꝛatio ſᷣm ARaugꝰ.lib. de
verb dni. Eſt quedã petitio.Alibi dicit.ꝙ eſt pius mẽtis affectꝰ directꝰ
in deũ.⁊ plerunq; ne pigritet᷑ invocẽ ꝓꝛũpẽs.⁊ colligit᷑ de cõſe.di.i.qñ ãt

Uel oꝛatio eſt ↄgeriesvo
cũ in deũ tendẽtiũ ad ali
qͥd ipetrã dũ.⁊ ᷣm dam.
eſt aſcenſus intellectꝰ in
deũ. vel petitio decentiũ
a deo. xx. di.c.fi. Ad ſcðõʒ
dic qð ðꝛ ᷣm Caſſi. Iſi.
⁊ Ber. quaſi oꝛis rõ.vt
ſcʒ rõ nabile petat᷑. alias
nõ eſſet oro.ſi.ð re.ec.nõ
alie.c.fi.⁊ ꝑ hoc videt᷑ ꝙ
debeat eſſe vocalis . de qᷓ
dicã ſub. vij.mẽbꝛo. De
tertio ſciendũ.ꝙ Caſſia.
pꝰ aplm.i.ad Thimo.ij.
hãc diuidit in q̃tuoꝛ ſpe
cies. In obſecrationeʒ q̃
qͥs cõpũctꝰ ꝓ ↄ miſſis ve
niã depᷣcat᷑. Oronẽ ꝑ quõ
fit aſcẽſus intellectꝰ ĩ de
um. vel ꝑ quẽ aliqᷣd deo
vouet vel offertur Poſtu
lationẽ quẽ conſtitutꝰin
ſpũs feruoꝛe p alijs ſolet
emittere. Grarũactionẽ
quã mẽs deo refert ꝑ ex⸗

—

ceſſuz ineffabilẽ

‚„„2 2☚

⁊ ſi dicis ſolus deus co

mus.deo mamiſeſtãte cognoſcũtDe qͥnto dic ꝙ poꝛrigẽda eſt ꝑ bñ diſpo
ſitũ cõtrariũ ⁊ penitentẽ. Nã cũ is qͥ diſplicet ⁊c.iij.qvij.iudicet.xlix.di
ſtinc.i.vbi etiã nota.an ofones maloꝝ ꝓſint hisꝓ quibi oꝛãt. cõpetit
aũt oꝛare etiã ſumme ꝑfectis vt dicãꝗ de here.ad noſtrũ.v.ij.De hoc ãt
dubitat᷑ an exaudiet deus peccatoꝛes oꝛãtes.ar.ꝙ ſic.i.q.i.O.e.q.ſi quis
inquit.vᷣ.ad hoc omnia.⁊.c.ſacroſancta.Dicit Tho.ꝙ ſi peacatoꝛ petit
aliqͥd inqᷓntũ peccatoꝛ.i.pᷣm deſideriũ peccati.nõ audit᷑ a deo ex miſeri⸗
coꝛdia ſed qñq; exaudit᷑ ad vindictã dũ ꝑmittit᷑ ampliꝰruere in peccata
Unñ ſᷣm Aug.Deus q̃da negat ppiciꝰ q ↄcedit iratꝰ. Sʒ ſi peccator of̃o
ꝓcedit ex deſiderio bone nature.deus exaudit.nõ quaſi ex iuſticia.qꝛ tliſ
nõ meret᷑ ſʒ ex pura miſericoꝛdia.ſi tñ alia in orone cõcurrãt de qͥb ꝗq· di
cet.De ſexto ſciendũ ꝙ oꝛare debemꝰ pᷣncipalłr ſalutifera Math.vi. Pꝛi

ſi quoddã hũane ſapiẽtie terreſtre oꝛaclũ nihil vltra perendũ a dijs im⸗
moꝛtalib arbitrabat᷑ qᷓ; vt bona tribuerent. Patet tñ ex ofone dñica q
etiã aliqd dererminate petere poſſumꝰ.vñ Aug.ad ꝓbã dicit ꝙ ad deuʒ
licet oꝛare qð licʒ deſiderare.dicẽs ꝙ of̃o dñica oſtẽdit etiã tꝑalia a deo
peti poſſe dũ dicit Panẽ noſtrũ quotidianũ ⁊c̃.tenet ergo theologi ꝙ tẽ
poꝛalia a deo oꝛãdo petere poſſumꝰ.nõ vt finẽ cõſtituamꝰ in illis ſedvt
ſint adminicula btitudinis cõſequẽde vt.ſ.q̃ſi inſtrumẽtaliter nobis de
ſeruiant ad ſuſtentationẽ vite coꝛpalts exercende ad actus virtuoſos.fa
cit.i.q.iij.ſi quis obiecit.⁊ qð dixi de reg.Jo.in oppo.ſcða.De ſeptio.ſci
as.ꝙ ho.in pᷣdi.v.ponit.xiiij.q reqrũtur in orone.ſi.ꝙ ſit fidelis ſecura
hũilis diſcreta deuota verecũda ſecreta pura lacrimoſa attẽta cõis fer⸗
uida opoſa ⁊ aſſidua Sed tu quãtũ ad pns mẽbꝛũ ptinet bꝛeuit᷑ dic ꝙᷓ
modꝰ oꝛãdi reqrit hũiliationẽ coꝛꝑis.deuotionẽ coꝛdis.attentionem et
bꝛeuiloquiũ De pmo Ecẽi.xxxv. Sfr̃o hũiliãtis ſe penetrabit nubes. de
ele. vbi piculũ.S.pe li.vi.?⁊ Cypanꝰ li.de or̃one dñica. Sit oꝛãtib⸗ ͦmo
cũ diſciplina quiectẽ cõtinẽs ⁊ pudorẽ in curuatio tñ vel coꝛꝑis hũiliatõ
nõ reſectõnis ſed deuotionis obtẽtu fieri debet vt dicit Caſſia. ⁊ fa.viij.
q.i.ſciẽdum. Q. de his qͥ ſpon.mu.ſub.li.⁊ ij.⁊ de ſcdðo ꝓbat᷑ de vo. ma

„7 — —

recolẽdo
ciẽdo futura iã pᷣpata dilcecf.b. Ber.i q̃dʒ ᷣmõe ðᷣt, ꝙ obſecrationes fiũt
affctũ vᷣecũdo.orones puro.poſtulatões õplo.gr̃aꝝ actões ðᷣuoco.De q̃r
to dic ꝙpoꝛrigẽda ẽ ad ðũ.mat.vi Cũ oꝛauerit dicite prt̃ nr̃ꝛc Ad ſctõs
aũt poꝛrigi põt nõ tãqᷓ; ꝑ ipᷣos implẽda.ſed vt pᷣcib ⁊ meritis ipᷣoꝝ exau
diat᷑ a deo.patet hocex mò oꝛãdi q̃ vtit᷑ eccłia.ad xpᷣm eni nõ dicit oꝛa ꝓ
nobis.ſed audi nos vel miſerere nobis.ad ſanctũ dicit oꝛaꝓ nobis. Et
tenent theolo. ꝙ ſancti or̃ones nr̃as co ni brõs tñ.
ſetia dei vidʒ qᷓ;tũ ꝑfectõ btitudiſ reqᷣ ra Por reqͥtitad ꝑfectõʒ btĩtudis vt
hõ hẽat qᷣcqͥd velit.necvelit aliqᷣd ioꝛdiatũ.ſʒ rctãvolũtate qlibʒ ↄgnoſce

—

—

re vult q̃ addeũ ꝑtinẽt.ꝗᷓ ẽt ſcti cũ eis niła rectitudo deſit H volũt oꝑtet
igit vota hoĩm ofones ⁊ deuotiões in vbo cognoſcãt.Nã ad eoꝛũ głia
ꝑtinet ꝓ auxiliũ egẽtib pᷣbeãt ad ſalutẽ.Si eĩ dei cooꝑatoꝛes efficiũtur
itoꝛ eſt coꝛdiũ.de ſi.tua.in ſi.cũ ↄcoꝛd.ſed or̃o
oſiſtit in coꝛde ergo ⁊c. Rñdeo ꝙ coꝛdiũ cogitatiões ſolꝰ deus nouit pꝑſe
ipᷣm.ſed tantũ alij cognoſcere pñt q;tũ eis reuelat᷑ vel ꝑ viſionẽ verbi vel
alio mõ.Fatendũ ergo ꝙ orfones q̃s ad ſanctos verbo vel coꝛde dirigi⸗

Ghe: elca fi. ⁊ pdic.decr.vhi ꝑiculũ.s.pe.t Aug. Nil ꝓdeſt ſtrepitꝰ la
ioꝛũſi mutũ eſt coꝛ.Et Greg in moꝛa.veraciter eſt oꝛare amaroe ĩ co⸗
pũctiõe gemit?ꝰ nõ verba cõpoſita reſonare.⁊ ibidẽ.aĩarũ vᷣba ſũt ipᷣa de
ſideria.in quibo tãto qͥs minꝰ clamut.qᷓ;to minꝰ deſiderat.De tertio pʒ
bic ⁊ de cõſe.di.v.nunq;.in pᷣn.⁊ ipa.nil aliud cogitat animꝰ qᷓ; id ſo⸗
lũ qð pᷣcat᷑.ð cõſe.dii.qñ aũt.⁊ ðt Greg. illã orone deꝰ ñ audit cui ille

FJFonnm XxXIIII. .

qui oꝛat nõ attẽdit. ᷣt tñ theo.ꝙ boc iptelliger
oroni cõiungit᷑ nõ eĩ reqrit᷑ ꝙ attẽtio 14
vn ps.rxxvi.Coꝛ meũ derelinqͥt me. ſatis ei eſt

rapiat. Sg ei pme itẽtõis vis ꝑmanzʒ.niſi tãta
depeat⁊ tũc locꝰ eſſet ei qð ðt Cip.li.ð orone d

uotionis ⁊ pietatis opa taliter ſeſtu⸗
deãt pᷣpare ꝙ huiꝰ pᷣcioſiſſimi ſacram̃
ti mereant fieri pticipes illa die, poſ

in pabulũ.tãdẽ poſt huiꝰ vite decur
ſuʒ eis ſe in pᷣmiu largiat᷑. ¶ IJIdeoq;
vniuerſitatẽ veſtrã monem ⁊ hoꝛta⸗
5e
an dientie ditticte pcipiendo , augmæetu ↄſequi gratiarã Hos eĩ
mãdamꝰ.in remiſſionẽ peccaminũ in . xpi fid les ad collendũ tm̃ feſtũ Lcele⸗
iügentes, quatinꝰ ta excelſuʒ ⁊ tã glio ⸗. bꝛandũ donis volẽtes ſpnalib⸗ alare
ſuʒ feſtü pᷣdicta.v.feria ſingulis nis . ¶oĩbo vere penitetibo 2 9feſſis qᷓ matu
deuoteac ſoleniter celebꝛetis. ⁊ facia⸗ n, tinaliofficio feſti eiuſdẽ in ecclia in qᷓ

tis ſtudioſe ꝑvniuerſas eccleſias ceiuu idẽ celebꝛabit᷑ interfuerit centũ qᷓ vo
tatũ veſtraꝑ ⁊ dioc.celebꝛari.ſubitos

miſſe totidẽ, qui aũt in pꝛimis ipius
yeſtros in dñica dictq.v.feriã ꝓxime feſti veſpis interfuerit ſilr centũqvo
pce.ſalutaribo monitis ſolicite pꝑ vos in ſcdis totidẽ. Yillis vero qui pꝛime
⁊ p alios exhoꝛtãtes.vt ꝑ verã ⁊ putã tertieꝛ ſexte none ac cõpletoꝛij offici⸗
cõfeſſionẽ.elemoſinaꝝ largitionẽ at⸗ is interfuerit ꝓ q̃libet hoꝛaꝑ ipᷣax.xi
tentas ſedulas oꝛationes ? alia de VAllis aũt qͥ ꝑ octauas illiꝰfeſti matu

ſe.ibi oroni ꝑnoctã? inſtetimꝰ. Sʒ qꝛ vt ðt Au

terita dei bñficia.vł ↄtẽplãdo pñtia.vel ꝓſpi⸗ bio 0
do ẽ rẽ neceſſariã ſuꝑfluis agere verbis.cũ pler

quẽs ⁊ bꝛeuis debet eſſe or̃o.ne ĩmoꝛãtibo nob

noſcũt. vnuſqᷣſq; enĩ btõs tñ ĩ eſ

vt ðt Aug.ad ꝓbã.Scðo ad redditiõʒ ðbiti.ſ.

lũ cuũ.⁊ clauſo oſtio oꝛa pr̃em tuũ in abſcõdito

7

8

fueris ifra ſemetipCʒ oꝛa.ſi lõge fueris ab oꝛato:

—

atio. Hyero.ſuꝑ Math xiiij. In tẽ

dũ qñ attentio nullo mò

ſꝑ maneat in oꝛõne.actꝰ ꝑ eſſentiã

ꝙ ma neat ꝑ vᷣtutẽ. qð eſt

qñ cũ bona intetiõe qͥs ad oronẽ a ccedit.et ſi in ꝓſecutiõe mens ad alia

ſit euagatõ ꝙ attẽtõ oino
nica. quõ audiri te a deo
poſtulas.cũ ipᷣe te nõ au
dias.⁊.b.ber. cauſamur
nobis deeſle grẽam, ſed iu
ſtiꝰ pᷣa grã cõquerit᷑ non
nullos deeſſe ſibi.? Caſ⸗
ſia.nũqᷓ; oꝛat quiſqͥs eti
am flexis genib ſi vaga⸗
tiõe diſtrahit᷑. ⁊ fa. qð de
offi.ſcripſi.ð cele.miſ.do

Qecs De qrto Mat.vi.

Lũ oꝛaueritis nolite mł
tũ loqui ⁊c̃.fa.ð ↄſe.diſt.
vi.nõ mediocriter.⁊ við
qð no.ð eta. ⁊ q̃li.c. pe.i
vl. glo. Nec tñ putas bꝛe
uiloquiũ eſſe de neceſſita
te oronis.ã of̃o nõ ſo⸗
lũ ſᷣm ſuã cauſã q̃ eſt deſi
deriũ caricatis ſed etiaʒ

ſcð m ſeipᷣam põt eſſe diu

turna.nꝗ. 2 ð rpᷣo legimꝰ
ꝑnoctauit oꝛãdo. Lu.
vi.⁊ ꝙ ꝓlixiꝰ oꝛauit.Lu.
xxij. Itẽ ðᷣt Lu xviij.ĩ pᷣn
cil.opoꝛtet ſꝑ oꝛare et nõ
deficere.fa.lxxvi.di.noſ⸗
gad/ꝓbã.multũ loq ĩ oꝛã
ũq; hoc negotiũ plꝰ gemi

tibo qᷓ; mõibo agat᷑.iõ monemur ad bꝛeuiloquiũ.nã vt dicũt ſancti. fre

is alið coꝛdi nro inſerat ĩ

imicꝰ. Sed dubitat᷑ an ofo debeat eẽ vocalis.qð videt᷑ po.iij.⁊.lxxvi.
Uoce mea ad dñm cla.vo.mea ad. Cõtra.or̃o deo poꝛrigit᷑ vtẽ dictũ.ſʒ
deꝰ coꝛdis locutionẽ ↄgnoſcit.fruſtra igiũ vox oꝛis adiũgit᷑ fa. xxxvij. di.
ſedulo.Dicũt theoloci.ꝙ cõis oro q̃ fit ꝑ miſtros ecclie.xij.q.i.duo ſunt
in pᷣn.in ꝑſonã totiꝰ ppłi.vt iĩnoteſcat eiꝓ quo fit merito ex inſtitutõe dz
eſſe vocalis.Sʒ ſingluris quã qᷣa ꝓ ſe vi alio poꝛrigit ð neceſſitate nõ eſt
vocalis.Adiũgit᷑ tñ vox criplici rònc.pmo ad excitadã interioꝛẽ deuotõ
nẽ vᷣbis ei ⁊ ſignis noſipᷣos interiꝰ excitamꝰ ad ſctm̃ ðſideriũ augẽdũ.vt

vt ſeruiat oꝛãs deo bᷣm ſe

totũ.ſ.coꝛde ⁊ coꝛꝑe.de ↄſe.di.v.nũqᷓ; Certio ex quadã redũdãtia ab aia
in coꝛpꝰ ex vehemẽeti affectione. Uñ ps.xv.Letatũ ẽ coꝛ meũ ⁊ exultauit
lingua mea.De octauo patet Math.vi.ibi.Cũ oꝛaueris intra cubicu⸗

Et vt ðt Caſſianꝰ incra

cubiculũ oꝛamꝰ cũ a cogitatõnũ ⁊ ſollicitudinũ ſtrepitn coꝛde remoto
ſecrete ac familiariter pᷣces nr̃as ſoli deo referamꝰ.⁊ fa.qð no.xli.di.pꝑ ſi
moniã.⁊ Auc.ð ſmõe dñi.videri ab hoib ñ ẽ nephas.ſed id agere vt ab
boibo videaris.recipit ei ille mercedẽ ſuã.ð pe.di.iij. cauendũ. Orones
etiã pᷣncipałr ſũt in eccłia faciẽde.ð pur.poſt par.c.vno.ð imu ec. decet.
li.vi.s.e.cõpi.ð cele.miſ.c.i. Sʒ vt ðt.b. Ber.li.meditatõnũ. Vbicũq;

lo nõ q̃ras locũ. qm̃ iple

locꝰ es. Uidet᷑ qbuſdã ꝙ fieri debeat ad oꝛiẽtẽ.ſed cũ deꝰ ſit vbiq; ad oẽʒ
pꝑtẽ poſſumꝰ ad eũ oꝛare.eq̃ tñ oꝛamꝰ ⁊ miſſe ſacrificiũ facimꝰ vᷣſus oꝛiẽ
tꝶ. de hoc. xi. di eccliaſticaꝝ. De vltio dicẽdũ ꝙ or̃onis effectꝰ ẽ dupiex.
habet enĩ vᷣtutẽ merẽdi ⁊ ĩpetrãdi pmũ dupłr. Pꝛio quia vitat᷑ꝑ cã cem
ptationẽ intrat ꝗͥ oꝛare negligit Et

mũ qrite regnũ dei ⁊ iuſticiã eius.⁊ licet vale.li.vij.c.ij.dicat ꝙ ſocra.q̃ Ang. Ofo ẽ oꝛãti pᷣſidiũ.aduerſario incẽdiũ angelis ſolatiũ.deo ratuz

xvij.ibi.hoc genꝰ demonioꝝ nõ eijcit᷑ niſi in of̃o

ritatis.penes quẽ ↄſiſtit omne meritũ.⁊ ẽ fons
ij. ð regula.licet.in fi.De vᷣtute impetrãdi ꝓbat᷑.

Et.b. Ber.li,medi.Ex duob vnũ indubitãtis

ſumdederũt.regna tecũ ipᷣa voluis quoꝛũ exitu

aũt dũ dimittebat manꝰ.⁊ vide hoſti.in ſum.d

ſacrificiũ. Naã pᷣncipaliter valet ↄ vicia ſpũalia.Uñ Hyero.ſuꝑ

„ „ ath.
ne ⁊ ieiunio.qð etiã habe

tur Mat.ix.ðᷣt ſic.nõ ſonat oculũ qð ſanat calcaneũ.Jeiunio ſanantur
peſtes coꝛuis.or̃one vᷣo ſanant᷑ peſtes mẽtis.Scðo qꝛ ꝓcedit ex radice ca

viuꝰ ⁊c.ð pe.di.ij.caritaſ
xxiiij.q.viij in q̃libʒ.S.e

ↄpi.ð ele.ne rõnii fi. Mar.xi.Qðcũq; oꝛãtes petitis credite qꝛ accipie⸗
tis. Uñ pꝑ oronẽ reuelant᷑ ſecreta diuina.viij.q.i.ſi ergo. GBoetiꝰ ðt Non
fruſtra in deo ſpes ponit᷑. Pꝛeces ei q recte ſũt tnefficaces eſſe nõ poſſunt

ſperare debemꝰ. aut da⸗

bit nobis qð petimꝰ.aut qð nouit eſſe vtilius.⁊ Aug.li.ſentẽ.ꝓſperi ðt
ꝙ oꝛãs miſericoꝛditer auditt miſericoꝛditer nõ audit᷑. Quid ei infirmo
ſit vtile magis nouit medicꝰ q; egrotꝰ.De his.aleriꝰ li.vij.c.ij.ð tq vo
cis ſepe expetimꝰ qð nõ impetraſſe meliꝰ foꝛet.Et ponit exẽpla dicẽs Di
uitias appetis q̃ multis fuerũt exitio.honoꝛes ↄcupiſcis qͥ q;plures peſ

s ſepenumero miſerabi⸗

les cernũtur.ſplẽdidis còiugijs manꝰ inijeis ad hoc vt aliqñ illuſtrent
iſta nõnunq; funditas domos euertũt Suadʒ ergo celeſti arbitrio nos
ſubmitti effectu or̃onis.ſumꝰ in italia nuꝑ exꝑti.qñ ei cũ vᷣſibo illis exur
gat deꝰ ⁊c.cepit eccłia ↄ rebelles oꝛare.pempti ⁊ extermiati ſunt q̃ſi ſubi
to.qͥ cẽſura eccłiaſtica ⁊ armis bellicis iãädudũ donari nõ potuere bñ.fa
cit.xxxvi.di.c.vl.vbi dicitur ꝙ oꝛãte moyſe vincebat populus.vincebat᷑

e remiſ.S.ad quid valent

ðv · fateoꝛ/ vbi ponit exẽpla de daniele moyſe ⁊ dauid oꝛatibi.Sed qui le⸗

5 2

34

.. „ . „ „„2 ) . 1.
gẽ tribtitã hiſtoꝛiã · Dug.floꝛa ceĩ nedi veatlonibo miraculofaz vi.

De immunit

„.

ñ. helimdũ. rufinũ. 2 biſtoꝛiographos

Rrr E us ümt io
muenient ꝙ theodoſius impatoꝛ ſen exercitꝰ iaculavehe
innenenr g — ugeniuũ 2 Arbogaſten quoꝛu exel ene
ctoꝛiã obtinuit cõtra Eug at in ipos. Et iacula pꝑtis Theodoſij cũ

mentiſſimus ventus retoꝛquebs
maioꝛi foꝛtitudine vltra mẽſura
voluit ipſe Claudianꝰpoeta quit

cui militat ether.Et con
iuraui veniũt ad claſſica
venti.hoc autẽ obtinuit
ipᷣius theodoſij ofo que
talis fuiſſe legit᷑. Omni⸗

noie chꝛiſti filij tui vltio
nis iuſte vt puto pᷣlia ſu⸗
ſcepi.ſint aliter in mevin
dica.ſi vero cũ iuſta cau⸗
ſa ⁊ in te cõfiſus bucveni
poꝛrige derterã tuis. ne
foꝛte dicant gentes vbi ẽ
deus eoꝝ. cocoꝛ. huic fi.

de vo. magne. poſt pnc. et

huic glo. ſit finis. de cu

tum quia in ofonis ſuf/
fragio ſperãs ſum effectcũ

illius exꝑtus in aſſequ?q /

dis pſperis ⁊ euitãdis vł
ſaltẽ tꝑandis aduerſis.
tum quia ſᷣm materiã de
beret eſſe ꝓlixoꝛ.⁊ ſi ꝑ iſta
nõ ſatiſfeci.excuſet coeqᷓ
tio textua li.de hoc Ar⸗
chi.de ĩmu.ec.decʒ.li.vi.
2 Su: · qei dict Jo. ã.
a ¶ LConfeſſis. quis eſt
hic ⁊ laudabimꝰ illũ.Ec
cleſiaſtici.xxxi.has ergo
miſſiones quibo pauci ꝑ
ticipãt amare interpᷣtari
nec docet nec expedit.vt.

plixitate ſum excuſabik.

ic floꝛebat dicens. O nimiũ dilecte do

tinaliby veſptinis miſſeac pdictamz

hoꝛarũ officijs interfuerint centü di
potes deus u noſti. ꝙt es ſingulis octauaru iparũ dieb). de
oiĩpotẽtis dei miſericoꝛdia ac beatoꝝ

aploꝛũ eius petri⸗ pauli auctoꝛitate
cfiſi de ininctis ſibi penitẽtijs relax

amus. Cle. v. in cõci. vieñ⸗

BDe immunitate eccieſiarum.
Vooniam ex conſtitutide
boni. pa. viij. . n. que inct
pitclericis laicos ⁊ ex de
Aaratione ſeu declaratio
nib Er illa poſtmodu ſubſecut no
nulla ſcãdala magna picula ⁊ incom⸗

ſequi.niſi ſceleri remedio ſuccurrat᷑
pᷣſumit᷑veriſilr in futurũͥ. Nosde cõli
lio fratruʒ ntoꝝ ↄſtõeʒ et declatõʒ ſeu
declarationes pᷣdictas etqͥcqͥd ex eis
ſecutũ eſt vel ob eas penitus reuoca

humani ictus impingebat in illos. B5 .

4

te eccleſiarum

pnblicari debet ⁊ vitari. Idẽ in ꝓfeſſo ⁊ pleſſa
incipe conſtructũ ibi cupientes.Et no.qꝙ in ſex caſibo hic expꝛeſſis tantũ

vel conſtituto iu ſacriset

locũ habet hec conſtitutio ⁊ eius pena.vñ ſi cõtrabit quis cũ habẽte ma
ritũ łcũ iudea łcũ pagana ł cũ ↄgnata ſpũalit᷑ vel legaliter.vel ↄ impedi
mentũ publice honeſtatis licet non teneant matrimonia.tamẽ non ẽ lo

cus buic pene. que in illis caſibus vel ſimilibu

toꝛquẽtes ab ecchijs ecchaſticiſq; ꝑſo

nis tallias ſeu collectas aut exacriões
quaſcũq; ⁊ cõtra dãtes ad id faciẽdũ
cõſiliũ ⁊uxiliũ vł fauoꝛẽ necnõ ⁊ circa
pᷣſtandas ſubuentiões laicis ab eccle
ſiaxꝝ pᷣlatis ac alijs viris eccliaſticis ĩ⸗
uiolabiliter obſeruari.qð ſuꝑ his a pᷣ

ge, eni in laterañ.⁊ generalibo ↄcilijs

moda grauia ſunt ſecuta. ⁊ amplioꝛa „.

mus ⁊ eas haberi volum ꝓ inlectis

¶Vloleẽtes ⁊ firmiter ſtatuẽtes illo
cõtra quoſcũq; laicos exigẽtes ſeu ex

dde pe.⁊ re.qð aũt. “ .
b¶ In eccleſia · ꝑ hãc litterã que habek etiã. S. te ꝓxi.in fi.patet ꝙ non
ſufficit intereſſe boꝛis extra eccleſiã. qð intelligo etiã ſi dicank in buato
oꝛatoꝛio.de qͥ de conſe. dii. concedimꝰ. ⁊. c. vnicuiq;. ⁊.c. ſi qͥs.ex ð cen.
c.fi. NXentum dies quod eſt,½½ —
dD Pꝛimis. fac.ad no.de ſen. ex. c. vl. S. in feſtiuitatibo.li.vi.in.i.glo.et
od de completoꝛio ſequitur.fa.contra.
e ¶Totidem.arguep equãdis diſtributionibus in his tribo hoꝛis.ma
tutina miſſa T ve pe. Item argue ꝙ vbi in illis hoꝛis dantur deeẽ in ali⸗
is dari debent quatuoꝛ. vide qð dixi.ð·e.compi.de eta.⁊ quali.vt bi qui
ad finem. =
f Quadraginta ⁊ ſic ducentos.
butio vt partem habeat qui certis interet.
h De iniunctis.vide quod ſcripſi de pe.⁊ re.cum ex eo.
TUoniam er conſtitutione. Caſus reuocat ⁊ p inſectis vult babe
idecretalẽ clericis.e.ti.li.vi.cũ ſuis declarationibi.⁊ pꝛemittit
reuocationis cauſam. ſecundo reuocat ibi. nos de conſilio. tertõ
ruari pꝛecipit ius antiquum. ibi volentes.ꝛ fuit iſta de bᷣmis conſtitu⸗
tionibus clementis edit a pꝛincipio ꝓmotionis ſue.⁊ incipiebat paſto
ralis.cuius decidit exoꝛdium.poſt quod ſequebatur ſane quoniam ⁊c.
⁊ rex francie qui fuit paſſiua cauſa conſtitutiõis.fuit actius cauſa reuo⸗
cationis.vt ſic cõueniat de re.in.cii.
lꝛ ¶ CQlericis.e. ti. li. vi. : ”MDU!
IDecdlaratione. declarauerat enim benedictus in ſua extraua.que in⸗
cipit ꝙ olim.illam quo ad ſui penas extendi ſolũ ad exigentes vel dãtes
in exigendo auxilium conſiliũ velfauoꝛem ita qꝙ plene locũ non haberet

in ſouontibite vel recipientibus a ſponte ſoluentibus.
m.

noõ religioſos ⁊ moniales ac clericos

que nos ſubobteſtatiõe diuini iudi⸗

cj pᷣcepim obſeruari diſtricte. ſalu⸗
bruter eſt puiſuʒ.

WCle. v. ĩ c. vie.
De conſanguinitate affinitate.
OAos qui diuino timoꝛe
Poſtpoſito in ſuaruʒ peri⸗
culuü animarũ ſcienter in
gradibus conſanguinita
tis vel affinitanis conſtitutõe canoni
ca interdictis aut cũ monialibo ↄtra
here matrimonialiter nõ verẽturx.nec

in ſacris oꝛdinibus cõſtitutos matri
monia cõtrahentes refrenare metu

pene ab hmõi eoꝝ temeritatis auda⸗

¶Sfficijs omnibus quo ad dies octaue. necputo boc flat diſtri ⸗/

a expᷣſſa non eſt. Item in
his ſex caſibo tunc demũ
eſt locus pene quando il
licite cõtrahunt᷑. Si eniz
licite vt ex diſpenſatione
pape.cũc ceſſat culpa. er
go ⁊ pena.de conſti.ca.ij.
de qua diſpenſatõneno.
de reſtit.ſpor̃.litteras.in
pꝛin.de ſta.mona.cũ ad
monaſterium.⁊ ſcripſi ð
vo. c.i.
n Timoꝛe.concoꝛ.de
elec.cum in cunct.ad fi.
o ¶ Scienter.ignoꝛan/
tes ergo nõ ligat cõſtitu⸗
tio.quod intelligo in igᷣ⸗

rantia facti ꝓbabili ⁊ nõ

affectata.ſ. quia ignoꝛa⸗
bãt ſe conſanguineos vł
affines. Si vero ignoꝛa⸗
bant ius neſcientes gra⸗
dum in quo erant eſſe ꝓ
hibitum.exquo eniʒ ſcie
bant gradũ ligat cõſtitu
tio.de reg.iu.ignoꝛãtia.
li.vi.cũ ſuis concoꝛ. Si
vero alter ſolus ſciebat.

ille ſolus ligat᷑.fa.xxxiiij.

q.ij.non ſatis.⁊.c.iĩ lectũ
de ſimo. C. ſo. ma. ſi ig⸗
rans. Sed quid ſi cõtra
xit ignoꝛans poſt tꝑa ſci⸗
uit ⁊ cohabitauit cõſang

uinee. videt᷑ ligari.i.q.l.

eos.in fi.ð ſimo. ſiẽ tuis

C. de inceſt. nup.cũ ancillis. Contrariũ credo.cũ iſta conſtitutio nõ pu

niat cohabitationẽ vel inceſt ſed cõtractũ vt · dicam.ſa.ff.ð his q not.
infa.quid ergo.in pᷣn.Cde vſi

b. in pn. . de vſuca. tranſfoꝛ. l.i. ad fi.ff. de vſur. qui ſcit.iĩ
fi. ⁊.ff. de bo.li.qui cũ maioꝛ ⁊ de mino.l.iij.S.ſcio.ſicut qui ignoꝛanter
eligit indignũ licet poſtea ſciat.nõ incurrit penã concilij cũ in cũctis. de

ele. cum in hoc ponderet᷑ initiũ.e.ti.dudũ.ꝓbatur hec ſolutio ex eo.qꝛ ſi
ne iudicio eccleſie ab illa diuertere nõ poſſet. de diuoꝛ.poꝛro.cũ ſuis con

coꝛ.fateoꝛ tñ ꝙ peccat cognoſcendo.⁊ ſic loquũtur cõtraria.de ſen.ex.in
quiſitioni.Quid ſi cõtraxi cũ illa qua credebã eſſe conſanguineãaffinem
vel monialẽ.ſed in veritate nõ erat.ſolue ꝑ no.de ſen.ex.ſi vero .ij. et.c.i.
p Canonica, nedum diuina. (audiẽtia.ij.

q Interdictis..ſ.in quarto vel citerioꝛi gradu conſanguinitatis vł aſ
finitatis pꝛimi generis:e.ti:non debet.

s Matrimonialiter. pꝑ hanclitterã ⁊ ꝑ litterã e.matrimonia cõtra

bentes. videtꝙ coactus ad cõtrahendũ nõ incurrit hãc penot⁊ ſi de abt

Declarationibo.dicebantur ⁊ alie ꝓceſſiſſe.⁊ ideo ad omne dubiũ

tollendum plurali vtitur.
a lerici. coꝛ.de accu.c.fi.S.e.comp.de iureiu.romani.in pᷣn.
b Sb eas. 2coꝛ. de elec. qualiter.in fi. c¶ Pꝛo infectis. ꝑ hoc huto
ꝙ excõicatꝰ ex iuribo illiꝰ conſtõis abſolutiõe nõ egeat.⁊ vide q;ta ẽ pa.
pal is ptãs circa ea que ſimplir ſunt de iure poſitiuo.qꝛ reuocat illa vt ex
