dẽ len.ex.cũ medicinalis.li.vi.⁊ ſatis dixi deꝓba.poſtceſſionẽ.vteniz di
cebat ſpe.in.v.in pᷣn.alleg.graue eſſet dicere ꝙ aduerſario meo dicenti ſe
appellaſſe ad curiã tenear credere cũ appellatio hoc caſu habeat vim cita
tionis.vtj·dicã.⁊ quõ appellato interdũ expediat auctentica feriptura
Uel plecto.patet ꝙ pꝛimo caſu cũ poꝛrigit᷑ non eſt (pʒ c. ꝓxi· S. pe.
legi neceſſe.concoꝛ.de ap.appellatio.li.vi.⁊ iſtud per deſignat integram
lectionẽ.ſi.ff.de ver.ſig.vꝛbana.ꝭ.pernoctare.
m Conſimili.ſ.ſub ſcriptura auctentica. 2ðòð
n Siperira. erßs non pee luſſſcts legiſſe.concoꝛ.s.de ſepnul.c.i.ĩ fi.
li. vi. de ſen. ex. c. ie. li. per qð copitulũ paret. ytile cõſiliũ eſſz appellata

de petitione pdicta facere conficipublicũ inſtrumentũ. ſatis tñ eſſet de

poc ꝑteſtes fidem fieri poſſe.licet ibi ſecus.vt ibi notaui.
oꝝ Talem ſpecialem de quo pꝛemiſit. ” .
p Contingat.collige lr̃am qͥ ẽ ¶.volũꝰ appellatõʒ hmõi publicari.io.ãᷣ
In domo.i.ante domũ.eo eĩ inuito nõ debet domũ ingredi.faceret
en iniuriã.ff.de ĩ ius vo.l.pleriq;.⁊.l.ſe.⁊ de bᷣ dixi ð eo qͥ mit.in poſ · c.i
r¶ NVHabitare. etiã ſi ſit iĩ .
quilinus.ff.de dam.ifec. =

nni. vomam. e3
CLõmuniter. licet: E „56„ r65
ibl nõ babitetvltra dim quã ipſe ap ellatus dabitare Coiter
diũ anni ſed minꝰ erqͥ ti cõſueuit. vł ſi domꝰ eadẽ in remot ex

iſtat in eccleſia cathedrali in cuiꝰ ciui
tatevel dioceſi oſiſtit bñficin.⁊ nichil
ominus vtroq; caſu in eccleſia vł bñfi
cio dequa agit volumꝰ appellationẽ
hmõipublicari.ac de ipa quadocũq;
petitũ fuerit copiã mõ pꝛemiſſo fieri
appellato. Aeꝝ ſi ppter appellati aut

ibi bitat pluſq; alibi ibi
poterit fieri ĩtimatio.ad
hoc.ff.de ver.ſig:maioꝛe
ſed ſi equaliter habitaret᷑
in duobo locis: in quoli⸗
bet illoꝝ fieri poteritvbi
elegerit appellans.⁊ tu⸗
tum eſſet fieri in vtroq;·
fa. de ſepul. cũ quis.S.i.
li. vi.
t KRemotis exremoto
nẽ ergo loci ſtatuit᷑ ius di
uerſũ.de ſen.ex. relatum
de tẽ.oꝛ.cũ nullꝰ ꝭ.ij.li⸗
vi.⁊ vt ibi notaui pnto h
orbitrariũ. de hboc. S. de
reſti.in inte.tum ex lis.

dẽ in loco aliquo publico ſic ſolẽniter
volum publicari ꝙ ad appellati ſeu

vq Cathedrali.concoꝛ .de fo.compe.q;uis. cin glo.pennni.
x¶ ¶troq; caſu.ſ.cũ publicatio fit ad domũ vł in eccleſia cathedrali
eneficio.etiã ſi eſſet cãpeſtre vł rurale.⁊ ſi nõ (pter dom? diſtant .
ke ibi notariꝰ nec pᷣſentia teſtiũ illos adducat.⁊ ſic ſeruat᷑ in hoc caſu et
3Pꝛemiſſo.ſ. ſub auctentica ſcriptura. (in caſu decr. vl.e.ti.li.vi.
öa Woetum iuſtũ.de ap.ſi iuſtus.

ba Ut pᷣfertur.qꝛ nec domino necſpecialipcurato:i nec ad domũ habi

rationio ⁊ in beneficio nec in eccłia cathedrali ⁊ bñficio.Si aũt dñs vel
appellãs locũ adire nõ poſſit ꝑſonaliter.poſſit tñ adireꝑpcuratoꝛẽ. vel
ecõtra nõ ꝑ pꝛocuratoꝛẽ.ſed ꝑſonalłr põt adire nec erit locꝰ ei qð dicit᷑.ſʒ
intimationẽ ad domũ fieri opoꝛtebit.⁊ hoc vult lr̃a iſta vt pᷣfertur.

c¶¶ Aliquo.licet ergo ſanũ ſit cõſiliũ qð no.guil.mãde.in libello pꝛedi

cło ſuꝑ foꝛma pe.ſ.ꝙ in pluribo locis fiat publicatio.qꝛ tãto maioꝛ pᷣſũ/
ptio erit cõtra appellatũ de ſcientia.fa.de po.p̃la.c.i.qͥ ma.ac.poſ.cuʒ in
tua.ꝑ hanc tñ litterã ptz ſatis eſſe ꝙ fiat in vno loco.dũmodo ſit publi⸗
cus ⁊c. vt hic dieit.

Oaf Publico ad tollẽdas illoꝝ fraudes qͥ captata opoꝛtũitate abſeẽte il⸗
lons tangitvłꝑ quos poſſit inſinuari faciũt tales intimationcs.facit

in auc.de litigi..omnẽ.col.viij.ſiłr qð no.S.e.ti.c.vl.li.vi.

„ „

e¶Solenniter volumus pubbicari. cõcoꝛ.e.ti:quia ꝓpter.in fi.fiet at

—
7

iñ loco vicinioꝛi.e.ti.vbi ꝑiculũ..poꝛro.li.vi.de pᷣump.quoſdã.⁊.c.q;
to.in publica miſſa populoſa vel ſermonibus vel nundinis vł alio actu

ꝝ populũ frequentato.

f Pꝛocuratoꝛis.ſpecialis de quo pꝛius dixit. O“õsü
g eriſiłr. fa.extraua.boñ.rẽ.nõ nouã poſt pꝛin. Et no ꝙ inſpicitur

veriſiłitudo.còcoꝛ.de pᷣſump.qꝛ veriſile.⁊.c lr̃as.ð re.iu.iſpicimꝰ.li.vi.

b Deuoluta.qð no.ſ̊ ino.⁊ ho.in glo.in pᷣn.alł.ꝙ decr.i.e.ti.li.vi.ar
tat᷑ etiã ignoꝛãtes exquo appellatio publice fuit emiſſa.cũ conſtõ illa vo

luerit ꝓuidere cõtra vacationes eccleſiarũ.vel eſt falſum vł incelligẽduz

nõ de appellato.ſed de alijs quoꝛũ intereſt.vł intellegendũ eſt ſᷣm pꝛoxi/

mũ dictũ qñ.ſ.ita publice factũ eſt.ꝙ veriſilr potuit ad appellati vł ſpã⸗
lis ꝓcuratoꝛis noticiã ꝑuenire.⁊ hoc tunc demũ qñ ꝓpter metum vł po

tentiam ⁊c̃.vt ibi.cũ eni talis appellatio habeat vim citationis pempto

rie vt ibi.ad idẽ de ap.ſepe.ita ꝙ nõ veniẽs in termino iuris habet᷑ cõtu⸗
max ⁊ ꝓceditur cõtra cũ vt cõtra cõtumacẽ ⁊ in pꝛincipali.abſurdũ eſſet
cõtumacem cenſeri ignoꝛantẽ cui appellatio intimata nõ eſſet.⁊ hec oĩa
verba puto etia in electionibus cathedraliũ ⁊ regulariũ eccleſiarũ de qᷣ⸗
bus loquitur decr.cupientes.vt exquo non aliter qᷓ; ꝑ appellationem de
uoluuntur ad curiã.neceſſe ſit ꝑ hunc modũ intimationẽ ſieri.yoꝛtius
enim punit ⁊ artat conſtitutio cupientes.q; decr.i.pꝛiuat enim iure q̃ſi
to.⁊ totali ꝓſecutione ꝓceſſus ⁊ ad ꝑſonalẽ artat cõparitionẽ.ſed decr.i
punit ſolũ in ꝓceſſu fiẽdo in ꝑtis abſentia.⁊ ꝑ eã ſatis eſt ꝓcuratoꝛẽ mit⸗
tere.ergo etiã foꝛtius ibi facienda eſt intimatio.⁊ ſic ab olim ſeruauit cu
ria.qñ tũ appellatus nõ poterat haberi.varie loquebant᷑ doc.qð tñ hic
expeditũ eſt.Et no.ꝙ licet heclittera viciet intimationẽ ⁊ impediat ðᷣuo
lutionẽ.nõ viciat appellationẽ quo minꝰ ſuꝑ ea poſſet extra curiã impe
trari.vñ in talibꝰ appellationibo nota tria tꝑa.pꝛimũ quo pᷣſcribitur ap
pellationi ne poſſit interponi ⁊ eſt decẽ dierũ a noticia.de ap cõcertatio
ni.li.vi.ſᷣm quo pᷣſcribi deuolutioni pncipalis negocij ad curiã ſi non fi
at intimatio.vel fiat ſed nõ debito tꝑe ⁊ debita foꝛma.⁊ de hoc hic.terti⸗
um quo pᷣſcribił ꝓſecutioni.⁊ in deuolutis ſeruãda ſunt tꝑa decr.i.⁊ de

cre.cupiẽtes.in alijs dat᷑ annꝰ ⁊ ex cauſa bienniũ ⁊ vltra.de ap.cũ ſit.⁊.c

er ratiõe. Pꝛedictoꝛum aũt ſcdᷣm non poteſt eſſe ſine pᷣmo.i.deuolutio
ſine appellatiõe.ſed pꝛimũ bene põt eſſe ſine ſcðo.de ap.coꝛdi.li.vi.vnde
dicit. Jo. mo.in pᷣdicta regulaſin generali:ꝙ cũ negociũ tractari in con⸗
ſiſtoꝛio pꝛincipis ſit hic ſpeciale.hoc ius ſingulare facilius tollitur qᷓ; cõ
inune.alias.ff.de pac.ſi vnus.ꝭ:pactus.in auc.de nõ alie.ꝗ.qꝛ vero/col.

talem nõ inueniri cõtingat in domo

ſuoꝛũ merũ vel potentiã intimatõ fie
ri nequeat vt pᷣfer᷑ appellationẽ ean⸗

Andiui aliquos dicentes. mens eſt huius littere. ꝙ non vaie kappel
latio pᷣdicto mõ nõ ſtimata. ita ꝙ nõ valeat impetratio ſuꝑ ea facta etiã

ertra curiã. Michi placet pꝛimũ dictũ qð etiam placet Jo.mo.vt pᷣdiri.

Sed ob.qꝛ ſᷣm hoc erit in ptate appellantis eludere.decr.ſtatuimꝰ⸗
de g n oc cnarin prare apr decr. ſtatuimꝰ? ⁊ nõ
deferre pꝛincipale negociũſad curia. So.appellato ⁊ ignoꝛanti nõ apna⸗

lanti itẽdit hec ↄſtõ ꝓuidere.quare cõſulo ꝙ appellãs vadat vel ſufficiẽtẽ
mittat. vt ſi veniret

„ pellatus foꝛte ſciens quẽ
eius ꝓcuratorꝭ noticia poſſit veriſitt ignoꝛare credebat pcedt
puenire. Intiatio vero aliter facti oj am citaee clee awcellan
careat iuris effectu neccauſa ꝑ appel tũ.alias expte apbetlur
lationẽ eãdẽ ad ſedẽ cẽſeat᷑ deuoluta nullo veniente planũ eſt
pᷣdictã.niſi ad appellatũ eiꝰplẽaꝛcer ?benapceſſus de qua ð
ta noticia infra tꝑs pᷣdictũ aliter pue
niſſet.¶¶ YIdem quoq; in alijs caſibꝰ

obſeruari volum.in quibo requiritt i ¶dixi.bene poſſʒ haberelo

. . cum etiam appe 5
timatio diend ge zciente. een⸗ n5
Onſtitlſtinem circa editam tit depehratore⸗ 4 ae⸗
in concilio lugdu.locũ decerni ¶ videtur ꝙ hoc caſu vbiñ
Rmus non habere. quido qᷓop⸗ Rche batcnos behen
nüt᷑ directe reſpiciunt ius eccie y curatoꝛẽ ſciuiſſe.
be lena ⁊ certa. no.

ꝙ non ſuffic̃ talis qualis
“ ſicut in caſu decr. ülð de
cle.ex.mi.cũ ſilibus.⁊ plena dicit.vt totius appellationis ⁊ omniũ ob⸗⸗
ſectoꝝ in illa noticiam habuerit.ſic etiã teſt dicit plenam veritatẽ.de ac
cu. cum dile cie. ” „
e Cerka dici indubitatũ ſibi ſit vel eſſe debeat ſic appellatũ. exqͥ at
certus eſt certiſicari vlterius nõ debet.de re.iu.eũ qui certus. poſſet aũt
boeſconſtare.quia ſuꝑ appellatione cõſuluit aduocatos amicos.vł ſimi
li mõ foꝛte ꝑ amicũ ꝓpꝛiũ vł amicũ appellãtis ſibi plene fuerat intĩata.
dTos pᷣdictum.iſ.menſis vł poſtq; cito cõmode fieri poſſet.s.e.ca in
in pꝛin.Et no.quia ꝑ hanc litterã puto ꝙ notificatio facta poſt tꝑs pᷣdi⸗
ctũ non artat appellatũ nec deuoluit.alias ſequeretabſurduʒ. ꝙ ſi poſt
annũ vł quinquẽniũ notificaret appellationẽ.artaret appellatũ ⁊ deuol
ueret. Hec aũt tꝑis determinatio ꝓcedit ab hac conſtitutione.de qua pᷣ

dic.doc.nõ cogitauerũt. Inter alia ergo ſubſtantialia vt deuoluat appel
latio cauſas bnficiales ad curia. dequibo.s.e.c.i.c.circa.li.vi.requirit᷑

debita notificatio de qua hic loquit᷑. ⁊ æfiat infra tꝑs hic expᷣſſum.bis?

alij s cõcurrentibo ſic deuoluit᷑ ꝙ cõſtituit abſentẽ cõtumacẽ ⁊ ꝓceditur

in ipᷣius abſentia in pᷣncipali etiã ad diffinitiuam.exquo non venit ĩfra

tꝑa.Sed an ſic conſtituat eũ contumacẽ ꝙ non poſſit appellare a diffi⸗

nitiua contra ſe lata.dubitari ſolet.⁊ compoſt.in pᷣdic.decr.i.e.ti.li.ſi.t
glo.qualiter pꝛobationes in.v.q.tenet.ꝙ qñ citatio vł notificatio ꝑſona
liter uhenale lie vere contumax nec appellet.qn vero facta fuit ad do
mũ eccłiam vł locũ publicũ tunc ſit ficte contumarx ⁊ appellare poſſit.e
fertur hanc opinionẽ multũ vigere in curia.Aliquibs videt᷑ ꝙ ſatis ſith
caſu abſentem puniri in pceſſu ⁊ diffinitione canſe.nõ eſt aũt hoc equu
appellatione puari cum non ſit expꝛeſſum.⁊ vide qð dicam.j.de do. ⁊ c
tu.ſi ante:ſupꝛadicta ꝓcedũt in his bñficialib de quibo locũ habet pᷣdic.
decr.i. In his vero quibus locũ habet decr. cudientes.planum eſt ꝙnõ

punit᷑ ↄtumar ſolũ in ꝓceſſu.ĩmo cadit ab oĩ ſuo iure. vt ibi.S.qð ſiꝑxx
Caſibus.vt j.de ap.c.t.de renũ.c.vno.ã.de pcu.mandato.ad idem

lit.non conteſt.quoniã. In caſibo tene? quis non ſolũ intimare.ſed

requirere.xvi.q.iij.placuit.ij.S.de emp,⁊ ven.c.fi.s.de of.oꝛ.ſi canonic
Fa Eni.de ſen. ex. c.i.de ſepul.c.i.li.vi.⁊.j.de ſepul.dudũ.⁊ de here.

l.cũ ſitibus In quibus etiã tutũ eſt hũc oꝛdinẽ obſeruari.Sũt eti queſ
dam intimationes que fieri debent pape.in quib non puto quod hic di
citur locũ habere.vt.õ.de pᷣben.graue·v.metropolitani.de ſta.mo.c.fl.
v.quid ſifoꝛſan.de cle.egro.ca.vno.S.ſi aũt.li.vi.⁊ in extraua.bonifacij
Onſtõʒ.Ca.ʒ (ſancta romana.⁊ de here.nolẽtes.ad fi.io.an
boni. aliq declarauerit de qͥb ſuo tꝑe dubitabat᷑ circa decr.vt circa

.B. e. is ꝗ.z. c: q. 3,?. c. pcuratoꝛ. ⁊.c.ↄſtõ.li.vi.pꝰeũ tamen noua dubia

emerſerũt q cle.hac ſua ↄſtõe decłat.qͥ bꝛeuit᷑ ſũmari nõ pᷣt.ſʒ ð ðᷣt decre.
vt circa.locũ nõ hʒ.cũ appellãs ius ſuũ łecclie directe pſeqf.ſʒ cũ in foꝛ⸗
mã łꝑſonas oppòit crimia ł defectꝰ. q̊ꝝ circũſtatias ſi nõ ſpeciſicat ſuꝑ
ilł.nõ audit᷑ etià ſi iuret illas didiciſſe ð nouo.nec ẽt ĩ eadẽ cã ſuꝑ illis au

dit᷑ aliꝰ nõ appellas ⁊ ꝓſ- cqᷓns cõe nõ ꝓpꝛiũ intereẽ pᷣt tñ aſſiſtere appellãti

appellãs. qᷣ nõ ſᷣuat foꝛma.ẽt ſi appellatõi renũ ciat ꝑ viã qrele non ꝓſeq
obiecta. nec ẽt alia niſi ĩ caſibo exceptᷣ. Omiſſio ſoꝛme lʒ appellãtẽ a ꝓba⸗
tõe repellat.nõ tñ ĩſirmat ꝓbatõʒ ſuꝑ his legitie factã. aduerſarij ↄfeſſõe
vł ali t.Aliq̃s opi.determiĩat.ð qͥb dicã ꝑꝑtes.⁊ bncipalt. appbat quod
obſcure no.archi.ĩ decr. vt circa dicẽs ibi ꝙ electꝰ nõ tenebat᷑ puare illaʒ
& Ut circa. n ſat erat ꝙ in ſua appellatõe ſᷣuaret antiq̃ iura.
ʒ.c.li.vi.⁊ ita ſtrigas.hãc decłlatõʒ ad illã ðᷣcr.nã ðcr.i.⁊ð cr.cupiẽtes.eę.
t.⁊ li.nõ ↄtigit hec ðciatõ.nã ille locũ hñt.ẽt ſi ñ appeller̃ppt᷑ crimia łoſe
ctꝰ.ſʒ ꝓpt᷑ inteẽ ꝓpᷣũ appellãtꝭ.nec mirer.nã ille axtãt ad veniẽdũ ł mit⸗
hDirecte.ſpꝑ ei (tẽdũ ifra certa tꝑa decr.vt cirẽ ad exomẽdũ ⁊ iurãdũ
ſedario łidirecte ↄtigit eccliam. . Eccłie.poſſet cõiũgi ⁊ nõ ↄiũgiv
bñ opponẽtis.qð ſeqͥł ⁊ itẽdit.ꝙ ſi eccłia vł platꝰ ipᷣiꝰ noie ſe opponit
puta dicẽdo heẽ de iure ecclie ꝙ vocẽ hẽati electoe.ð.c.ſcptũ.⁊.c.ↄſtitui

cre.i:loquitur locum ha
bere nõ poſſet.ſed pena ö

cre.cupientes.de qua pj

llrera
ſſcne
tbcſti

ſovope
l den
Gnrop
Ggolge
Udere
Grcome
Annitta
Pimobe
ndpont

Gen

Memne,
0

N

ofnnüc
kitniden

tigfi
poſii
cod ſct

tatigdin.

ſegea

N
latitden
dne Nli
Volnun
Flent
röſtunde⸗
6 cdr
n tl
larerdi
ricalil

ſcdttogeu.

nfututd
loredoſte
giret
gbeech
gbabetßt
numnctg
blſchine
datootſ
inemmt

onſenm

e ſdehen

Gitmnics
bodti
eſutoel
gonbotttl
Ain
derr Ncn⸗
nnobed
eſbckten⸗
eſciti⸗
eafaiil
ciſtgen
eriee
ennt
litiſt
ie,
lun

re vel ſibi debitũ vl ꝙ ipe

agd ipᷣm ſolũ deuoluto.vł

m Intereſt. de hoc intereſſe no.in decr. vt circa.

r Pꝛoſequente quo ad illa i. (te. rca.vᷣ. alio⸗
ſeruauit conſtitutionẽ. vel in quibo conſtõ nõ artabat. vt. S.1. rn. certum
eſt enĩ ꝙ ſi aliqua ſufficienter expꝛeſſit aliqua non. quo ad expꝛeſſa tenet

et. c. cumana. de ca u. poſ. cũ eccleſia. vel ꝙ de ipſi grem o debeat eligi. vl
wꝙad eam ſpectat ꝓuiſio.de conſue cum dilectus.de reſti.in inte.c.ij. de

ver. ſig. ab bate non erit locus foꝛme decr. vt circa. Itẽ ſi loquit᷑ de ecclia
ad quã facta eſt electio poſtulatio vł pꝛouiſio vt qꝛ dicunt᷑ facta pꝛedicta

cõtra hꝛulegia ipſiꝰ eccleſie.ð.de ele. cõſiderauimus.vel opponit᷑ de nu

mero. s. de relcrip. conſtitutus.
a Opponẽtis.vt qꝛ di
cit beneticiũ ad ſe ſpecta

haber puidere foste iur·¶Competitoꝛẽ vel oppoſitoꝛeʒ quẽlibet
appellantẽ in foꝛm aut ꝑſonas defe
ctus vel crimina opponutur. ¶ Ce
terũ cum circa crimina vel defectus
debitam circumſtantiarũ ſpeciſicatõ
nem pꝛedictus omittit appellans nõ
eſt poſtmodũ in pꝛoſecutione negocij
ſup his audiendus.etiã ſi circumſtã⸗
tias hmõi vel pꝛobationes earũ ꝑ iu

ꝙfuit cõtemptus.vl qꝛ ẽ
canoni ce electꝰ his ⁊ ſilłi
bus caſibus in appellati
one nõ eſt neceſſe ſeruare
cõſtitutionẽ vt circa.Pꝛe
cepi dubitatũ in curia in
hoc caſu ſcripſerat papa
michi puidere de benefi⸗
tio in certa dio.qð nõ ex
cedat valoꝛẽ.l.flor.vel ſi

de loco ſim oꝛlundus. ꝓ ramentũ aſſerat ad ſe ꝑuenifſe deno⸗
nidſen r ini cho no. ¶ Sane ſi quis cuius intereſt
dioc de vacati vl pꝛiova ab electione poſtulationevel pꝛouiſio

caturo.poſt hoc vacãte
bñficõ in dio. facõ michi
meũ executoꝛẽ illud cõ
Rrriricins etiã facit ſibi
idẽ bñficiũ ꝑ ſuos execu⸗

toꝛes cõferri. ⁊ appellata puiſione mihi facta ⁊ pceſſib executoꝝ meox

dicẽs ꝙ bñficiũ excedat ſũmmã taxatã.vł ꝙ nõ ſum de dio. oꝛiund?. du
bitat᷑ an decr. vt circa in appellatione ſeruari debuerit. videt᷑ ꝙ nõ ꝑ hoc
pꝛincipiũ quaſi appellatio fundet᷑ ſuꝑ iure appellantis nõ ſuꝑ defectib-

—

vel cruminib. Cõtrariũ videt᷑ qꝛ vtroq; caſu opponit᷑ cõtra foꝛmã puiſi

onis. ? nõ ſolũ ↄ electionẽ circa quã ſtatute ſunt foꝛme conci.qꝛ hꝛopte⸗
e.ti.ſed etiã cõtra puiſionẽ cadit obiectus in foꝛmã.vt ptʒ in lirtera ipᷣiꝰ

decr.vt circa. Itẽ ſcdᷣus obiectus ſatis eſt in ꝑſonã vt defectiua dicat ex

loco oꝛiginis quo ad illud bñficiũ ⁊ licet illud ꝓcedat a reſcripto.ſatꝭ tñ

cõuenit iuri cõi.fa.qð no.de reſcrip ſi ꝓponentẽin glo.li.

b Bed repete. decernimus locũ habere tan tum ⁊ c.

C cCompetitoꝛẽ. eiuſdem dignitatis vlł beneficij cuiuſcunq;⁊ coniunge
appellantem quod ſequitu. 1“Mẽ
d. Alppellantẽ. nõ dicit ad ſe.ap.vł ad nos vt.S.c.ꝓxi.quod facit pꝛo
opi. quã tenui m decr.vt circa.in glo.ad papã. tamen certũ eſt ꝙ ſolum
in extraiudicialibus appellationibus hoc locũ habet.a.e.cõſtõ.li.vi.
eęe Perſonas. eligentiũ vel electi.puidentiũ vł ꝓuiſi.poſtulãtiũ vl po⸗

ſtulat.ideo vtitur plurali.ad boc 5.fi.⁊ que poſſint in his opponi no⸗

taui in decr. vt circa. J Z
fDefectꝰ.reſpicit foꝛmã ⁊ ꝑſonas.ſed qð ſeqᷣt᷑.crimiĩa reſpicit ꝑpſonas.
gꝗ¶Opponũtur. ſatis notabot hec verba ipᷣius conſtitutionis ibi dum
dicebat ſe opponũt pponendo aliqua ⁊c̃.vtiliſſimũ tñ fuit B declarari.
b Eircũſtantiarũ.appꝛobat heclittera qð no.in decr.vt circa.in gloſa
qWuid ergo. ⁊ in decr. pcuratoꝛ.e.ti li.vi.ſ ꝙ nõ ſufficiat opponere piuriũ
vłhomicidiũ niſi fiat illoꝝ expꝛeſſio.ſic ⁊ alibi debẽt expꝛimi circũſtãtie

de cle. egro.c.vno.li.vi. l
¶ Sug his.ſ.ſuꝑ quib omiſit debitã ſpecificationẽ ac ſi dicat᷑ ꝙ q̃dazʒ

plene ſpecificauit.quedã nõ.⁊ legitime iurauit ſuꝑ ſpecificatis audietur.
ſupꝑ alijs non.etiã ſi vult iurare ꝙ circũſtãtias ſeu ꝓbationes ipᷣaruʒ de
nouo percepit vt ſequitur. HU0 —
lꝛ De nouo.videbat᷑ cõtrariũ ꝑ decx.vt circa.vbi ſup non oppoſitj au⸗

ditur appellans cũ iuramẽto illa de nono ꝑuenerint ad ipᷣius noticiã
ergo idẽ videbat᷑ de circũſtantijs nõ ſufficienter expꝛeſſis.Si contrariũ
bic determinat᷑.quia vbi non oppono quod ignoꝛo vel quod ſcio. ſed nõ
credo me poſſe ꝓbare ꝙ hic nullũ viciũ eſt. iuſtũ eſt ergo. vt poſtmodum

admittar cũ iuramento vt ibi.ſed vbi oppono ⁊ circumſtantias non ex.
pꝛimo bhoc vicium eſt.quia non debite oppono.Item qꝛ nõ videt᷑ uramẽ

tum poſſe ðfendi.quo iuraui me poſſe eredere ꝓbare.exquo nũc dico me
nouiter circũſtantias vel ꝓbationes pcepiſſe.ergo merito hoc alið q; ali

7

bi. æ ſic no. ꝙ dicere ſoleo de cõfir. vti.vel inuti.bone.qð interdũ expediẽ

tius eſt in totũ veritatem tacere q; non pꝑfecte dicrrernr.
IEBSane. determinat aliqualiter notis ꝑ compoſt. s.e.c.i.li.vi.in glo.
vnde merito.v.ſed ad quid admittet᷑.

n Pꝛouiſione.facta vel facienda. qð dic vt.s.e.qͥ cõtra certã. li. vi.

o Foꝛma.ſpecificationis de qua pꝛemiſit.
Eoſdem.ſ.appellante.⁊ idem in adheren

p DHmilſa in buſdã. q

.

n quibus (te.p decr. vt circa.ᷣ. alioqͥn.

appellatio dũ modo in alijs conſtõem ſeruauerit.

38 Non appellans. nec etiã adherẽs vt ſit foꝛtiꝰ dubiũ.ſed lr̃a ſequens

q̃ dicit ꝙ põt aſſiſtere videtur contraria:ſed illud ꝓpter intereſſe.

7

t Eadẽ cauſa.ergo in alia poterit.hoc verũ ꝑ via actionis ⁊ ſi non fuit

de adherẽtibo vt dicã pxi.S.Et ſi dicas quid ꝓſicit hec appellatõ. dic ꝙ

multũ/quia ſuccumbet appellans in int antia ⁊ punietł in cxpenſis 2 e

☛

opponentis perſone ſed tantũ vbip

¶ IYnſup ſi appellas ub electiõe po

ne duxerit appellãdũ.opponẽdo cri⸗

nis. decr.i.s.e.li.vi.⁊ fiet exeentio cõtra ipᷣm. Itẽ foꝛſan ille tertius poſt
a no aget. vel agens erx aliquo capite foꝛſan repelletur. Jo. an.
vOõmuni.i.qñ ⁊ in his pſequit᷑ ius vel intereſſe ecclie ł cõe ſui appelI
lantis.vt cũ dicitcrimioſus is qui eſt electus vł ꝓuiſus vel defectuoſus
vl electio vł ꝓuiſio facta ꝑ eũ qui nõ potuit ꝓpter crimia vel defectus vł

ſacta ꝓuiſio Rlitteras ſurrepticias.vel his ſimilta.

x Articulos.ſ. nõ ſpe)
cificatos.⁊ hoc voluit vᷣ.
alioquin.in dec. vt circa

mina vel defectus foꝛma dicteconſti⸗ aq uppeilantem? adbe⸗

tutionis om iſſa eodem poſtmod um rentes. ſed iſta latius lo9
pnellanonẽ bmõi pꝛoſequente aliuſ genefr lecr geia Hcen .
ſupꝑueniẽs non' appellans contra ap ceret iniquñ Pn Pl
pellatũ in eadem cauſa pꝛincipaliter mSetricdbor hert
aqmitti non debet pꝛo intereſſe cůmu ginẽ ꝓpoſitionis vł dere⸗
n eoſdem articulos pꝛoſoquendo.li⸗ ctum ꝓponentis.⁊. fa.ij.
cet appellanti poſſit aſſiſterene col, t pbibentur . 0. . li⸗
R — , N. II.G. 0 *
laudat non tñ ei pꝛopter hoc pꝛoſecu niene. ff. de accuſat. l hi
clonem pꝛopryi intereſſe denegamus tñ. in fi..l.iij.iĩ fi.vbi no.
de accuſatoꝛe repulſo p⸗
pter ineptitudinè libelli.

— 11 F F cWES N, » — =
ſtularöel puiſioe pvii qreleſſpiicjcdz rir bar he c ndniie

agat leã appellato agẽte defendat. xe maritus.ij.in fi. et de li.

ho.cxhi.l.iij. S. hoc inter
dictuz. Itẽ licet graue vi
deat᷑.ꝙ negligẽtia vł cul⸗
pa vnius male expꝛimen
tis noceat ecclie. et oib⸗

pellit᷑ ab obiectibꝰ in appellatõne ſua

alijs habentibo equale intereſſe, de re. iu. delictũ. regula nõ debet aliqᷣs

li.vi.tñ fateri opoꝛtet hoc equum quia alias inutilis fuiſſet quo ad hoc
⁊ deriſoꝛia pꝛouiſio decr.vt circa.ſi appellans poſſit ſubmittere pedago

gum qui ſibi aſſiſtens in eadem cauſa vt dicit textus clare foꝛmaret ⁊ ex

pꝛimeret ꝑ eũ mala foꝛmata ⁊ inſufficienter etpꝛeſſa. Ad cõtraria rñ det᷑

ꝙloquũ tur in alia cauſa vel inſtãtia. Item imputet ſibi qꝛ pncipio non

appellauit. Item quia via nul itatis illi nõ delitit de ap.concertationi.
li.vi.⁊ pꝛoſecutio ꝓpꝛij intereſſe vt ſequitur. .
Vne collaudat.iſ.ꝑ expꝛeſſisg in quibo fuit foꝛma ſeruata ⁊ eſt ſi. de pꝛo
relofll. vi.Et qð pꝛoſit ſic ad eſſe ibi no.invl.glo.⁊.ff.de inof:ceſt.
3 Pꝛopꝛij ſi dicat ꝓpter qð etiã fuit appellatũ.planũ eſt etiã ſi non fue
rit foꝛia ſcruata.vt in.i.rñ.vel intelligitur de pſecutione quã facit ꝑ qͥ/

rxclã. Et no.etiã ꝙ publica vel popularis actio habet etiã qnq; pꝛiuatum

intereſſe ff. de ſepul. vio.liij. ·fi.ad plures. de pecu.licet popularib. in
pꝛin.cum ſuis cõcoꝛ.

. a & Inſuꝑ. ad hoc S. intellectũ ⁊ pᷣcedentis ⁊ ſequentis etis ſcire debes

q; compoſt.no..e.c.i.li.vi.in glo.qualiter vtraq;. ꝙ lapſis tꝑibus illiꝰ

decxr. l. s appellãs que infra tpa illiꝰ decr.nõ fuit appellationẽ pꝛoſecu⸗
ta põt electionẽ vel ꝓuiſionẽ impugnare ꝑ modũ querele ex eiſdeẽ cauſis

ex quibo appellauit vel ex alijs.qꝛ tꝑs illius cõſtitutions non ſtatuit᷑. vt
poſt illud ſuꝑ illis vel alijs non audiatur appellans. ſicut dicit᷑ in iudi⸗

cialibo appellationibꝰ. de ap.cũ ſit romana.⁊ ſicut dicit᷑ in decr.cupiẽtez

⁊ vide qð ibi no.in.ꝭ.ſi vero.in gloidem.ſed ſtatuitur ad hoc.vt poſt it

lud tꝑs ꝓcedi poſſit ꝑtis abſentia nõ obſtante. Itẽ ſcias ꝙ foꝛma decre.

vt circa.quo od illa obiecta in quibo requiritur ipᷣa ſoꝛma duplex eſtvna
ꝙ in appellatione omnia ⁊ ſingula expꝛimãatur in iſtrumẽto publico ſeu
litteris ⁊c. Scõa ꝙ ſuꝑ obiectis debito mõ iuretur. ſi pꝛima fſoꝛma buet

ſed ſcdᷣa nõ.qꝛ nõ iuratur.vel nõ debito mõ nõ auditur appellãs etiam

ſuꝑ expꝛeſſis.S.e.ti.is q..li.vi. Si vero ſeruetur foꝛma ſcða.qꝛ ðᷣbito mõ
iuratur.ſed nõ pꝛima.quia nõ debito mõ expꝛimitur.tũc aut nichil exp⸗

mitur. aut aliquid expꝛimitur debito modo.aliquid nõ. Pꝛimo caſuuõ

audit᷑ appellans.niſi in caſib⸗ exceptis in decr.vt circa.in.ꝭS.niſi.in fine.

Scvo caſu auditur ſuꝑ expꝛeſſis.Item in pᷣdictis caſibus exceptis ſʒ ſu

per obiectis nõ ſpecificatiuis nõ etiã ſi velit iurare ꝙ circumſtantias de
nouo pꝑcepit.vt. S. ij. reſponſio.hec verba quo ad illa obiecta in quibus

foꝛma requiritur ⁊ artat conſtitutio Si vero pꝛopter aliqua appellat i
quibus artat conſtitutõ.⁊ ꝓpter aliqua in quibus non artat.vt.S.i.vñ.

tũ c licet neutra foꝛma ſeruetur.auditur appellans illa pſequens q cõſti⸗

tutio.non reſpicit. his viſis pꝛoſequoꝛ litteram.
b Appellans. vel adherens. quia de vtroq; loquitur decr. v circa. v⸗
alio

quin. Alter ergo qui nec appellans eſſe necadhers bene admitteret᷑
cum eſſet in eo ratio poſita in i. huiꝰ. F. ””Mß
cA¶Querele ſimplicis.nunquid ergo repꝛobatur opi.cõpoſt.de qua dt

rxi in pꝛin. huius partis.dic ꝙ non.ipſe eni non fuit locutus de pena de⸗

creta vt circa.quam etiam non vidit.ſed de pena decret.pꝛim. que hoc

ſoluũ habet. ꝙ poſt tpa ibi ſtatutũ pꝛoceditur in ꝑtis abſentia.ſed decr. vt
circa. imponit pena non ſeruanti foꝛmã in iurando.qð non auditur eti⸗
anm ſupꝑ erpꝛeſſis.nõ ſeruãti in expꝛimẽdo ꝙ nõ poteſt obijcere nõ expᷣſſa

„

ſimplr ergo in penã ab obijciẽdo repulſus.necꝑ viã qrele poſſit obijcere
⁊ P vult iſte.S.ſed punit᷑ ſolũ in ꝓceſſu fiẽdo in eiꝰ abſentia.⁊ ꝑ appellatõ
nẽ pſeqͥ põt obiecta in eo ſtatu in q̊ cauſaʒ inuenit ergo ⁊ ꝑ q̃relã.⁊ ſicxm

fit dictũ ↄpoſ.cũ g̊ diuerſe ſint culpe.non mim ſi diuerſe ſint pene.⁊ ſi qðᷣ
d Agat. facit de ap.concertationi.li.vi.⁊ (no.õ.e, cumana.in vi gł·
quod no. poſt Inno. ⁊ hoſt. de ap. diletto.
eæ Repellitur. inſtante appellato. vt dicam in fi. bnius partis⸗

De elec.⁊ electi poteſtate.

K¶ Expꝛeſſis.ſi intelligas ſingulariter ? dare.tunc exponas qð ſequit
foꝛmã ſeruaſſe pᷣdict q.ſ.in iurãdo.cũ eniĩ nõ iurans nõ audiat᷑ etiã ſuꝑ ex
pꝛeſſis ꝑ viam appellationis.ergo nec ꝑ viam querele.de re.iu.cũ quid.

g ¶ Alijs non expꝛeſſis.

—

li. vi.

7

Pꝛecerq; excipit a verbo alijs ⁊ eſt ſenſus appellã s qui foꝛmã nonſ

uauit in expꝛimẽdo audit᷑ ſu
tibus vel ſuꝑ quibo ſuꝑer

uenit ꝓbandi facultas il
lis ergo caſibo non exclu
det᷑ etiã ꝑ viam querele.
i ¶ Molle vti.vidẽs enizʒ
appellans ꝙ foꝛmã non
ſeruauerat de cõſilio ad⸗
uocati celat appellatiõeʒ
vel dicit ꝙ üůla non vult
vti vt cauſam ꝑ viã que⸗
rele ꝓſequi poſſit Et facit
hec ir̃a ad queſtioneʒ. an
inuito impetrãte is ↄtra
quẽ impetratũ eſt poſſit
vti reſcripto.de qua ſatii
ſcripſi poſt Inno.⁊ hoſt.
de reſti.ſpo. ex queſtione
Jo. an.
De ipſa appellatioe
in qua nõ fſuit foꝛma ſer⸗
uata.vel illoꝛũ expꝛeſſio
faca.
1Judice. coꝛã quo per
viam querele ſimpliciter
agitur cauſa.

m ¶ fides plẽa nec ſuf-⸗

ficeret illa ſemiplena. de

qua no.cõpoſt.c.i.o.e.li.

vi.in glo.qᷣd ſi papa. vbi

dicit ꝑ vnũ teſtem ⁊ lſas

quas/ꝓcuratoꝛ abſentis
de cuius ꝓcuratoꝛio con
ſtat vult impetrare ſuper
appellatiõe ꝓbari appel⸗
latũ. Ilud eni locũ habʒ
quo ad pꝛoceſſuz in ꝑtis
abſentia faciendũ.⁊ q̃ ad
uatlone deuolutionis.
ed hic loquit᷑ de pena re
pulſionis vt ſtatim ſeqᷣt᷑.

ꝑ nouiter emergentiba vel ad noticiã ꝑtinẽ/

expꝛeſſis⁊ alijs niſi conſtiterit ipum

foꝛmã ſeruaſſe pꝛedictã.pᷣterq; in caſi

bus in cõſtitutionepꝛemiſſa exceptis
etiã ſi appellationẽ ſuã non pꝛoſequa
tur nec exhibeat. ⁊ illa ſe aſſerat nolle
vti.dũ tñ de ipᷣa coꝛã iudice fiat fides
Pquia pꝑipᷣam ius repellendi eundem
aduerſario eſt queſitů. e¶ Vlli vero
conſtitutionis foꝛme omiſſio licet ap
pellantẽ ab obiecrionibus in foꝛmaʒ
electionis vel ꝑſonas eligentiũ vl ele
ctipꝛopoſitis vel ꝓponẽdis ⁊ eoꝝ faci
enda ꝓbatione repellat.ꝓbationẽ tñ
factã ſuꝑ his pꝑ aduerſarij confefſionẽ
vel alias legtimeua,
Jlem.
pleriſq; eccleſijs nedu qð dolen
tes veferimus pᷣſidio facultatũ pꝛi
uatis.ſed ⁊ cero orẽtibꝛ⁊ populo
chꝛiſtiano multos frequẽter ⁊ religio
ſos pᷣſertim impꝛouida ſupioꝝ puiiio
ad põtificat aſſumit honoꝛẽ qui nec
vt expedirʒ ꝓdeſſe nec pꝛeeſſe vt dece
rer valetes. inſtabilitate vagationis
⁊mẽdicitatis ophꝛobꝛio ſerenitatẽ
põtifical obnubilãt dignitatꝭ. ¶ Tlo

entes igit Z temeritatcẽ tam facietiuʒ

Item illud coꝛã iudice appellationis.hoc cezã iudice querele. Itẽ ibides

de ꝓbatione appellationis hic neceſſe eſt pꝛobare foꝛm appellatiõis. vi
des aũt ꝑ hoc quõ expedit appellato ꝙ ſibi in ſoꝛma publica appellatõ in

— „

timet᷑.S,c.c.pxi.

„

n Quelitũ.opti

me cõcoꝛ. S.e. ab eo.li.vi.⁊ cũ hoc reſpiciat fauoꝛẽ ap⸗

bellati. eo paciente bene pcederet obiectio.ad hocj· S, ꝓxi.nõ ſic in caſu il

lius decr. ab eo.vt ibi no.in glo. Jo. an.

o Foꝛme. ſi intelligas de foꝛma iuramẽti planũ eſt. ſi de foꝛma expꝛel

ſionis.idem cũ diſtinctione quã ſcripſi.S.ꝭ.pxi.in pꝛin.hoc dico quo ad

repulſionẽ de qua ſequituurr. òõl
pTegittime.ſi ergo inuito appellato fieret pbationũ receptõ ſuꝑ aret
culis ſuꝑ quibo recipi nõ debebat hoc ſibi nõ nocet. cõſueuerũt articuli
admitti ſaluo iure imꝑtinentiũ ⁊ non admittendoꝛũ.de quo ſcripſi.de
of. dele cum contingat.ſuꝑ glo penul.de teſti:ex ꝑte.

Morn infirma. bene concoꝛ.de accu.c.i.⁊.ij.li.vi.⁊ fa.qdð no.s.eo.ſi

eccłie cathedrali cłico carenti.⁊ populo chꝛiſtiano. Religioſus ꝑ

PEa pleriiqʒ. Caſus.ſine ſpeciali licẽtia pape nullus puidere poteſt

pꝛelatũ licentiari nõ debet.vt tali pꝛouiſioni cõſentiat. cõſentiens etiaʒ
ſi fuerit conſecratus pꝛioꝛi pꝛelato ſubiacet nec in eemerecigt nec ad ali

quẽ honoꝛẽ pꝛomouctur.que contra fient irrita decernit.

t ſunt tres ꝑ

tes. In pꝛima conſtitutiõis cauſa. In ſecũda conſtitutio In tertia pꝛote
ſtatio. Secunda ꝑs quã ſummaui quatuoꝛ faciat. Pꝛimo ꝓhibet pꝛoui
ſionẽ fieri.ſcdᷣo ſententiã dari.tertio punit ↄſcientem. quarto decernit/ꝑ
tes patent.⁊ ſumme fuit honeſtum quod hic dicitur.
a Dolentes. cõ coꝛ.S. de cele.miſ. dolentes.s.de ſtat, mo.recolentes.

e.ti. attendẽtes.⁊ de cenſi.ad noſtrã.in pꝛin.
b ¶ Pꝛeſidio.i.ſubſidio ſine qͥ ſpũalia diu eẽ ñ pñt.i.q.iij.ſi ͥs obiecerit
c Et populo.certũ eſt ꝙ clerus? populꝰſunt diuerſa.de pꝛiui:ex pte. ð

en.ex.ſi ſnia.li.vi.quid ſi habet alteꝝ tm̃ hic ⁊ e.c.ponit᷑ copula.per qð
videt᷑ ꝙ carere debeat vtroq; habẽs aũt alterũ nõ caret vtroqʒ. 2 1.

cnon

videt᷑ artare cõſtitutio.vide ſimile.dabẽs codicẽ nõ includit᷑ ſub carenti
bus decreto ⁊ codice ⁊ habens panẽ nõ includit᷑ ſub carẽtibs pane ⁊vino
⁊ habens argentũ nõ includit᷑ ſub carẽtib⸗ auro ⁊ argento.ita nõ inclu⸗
dat᷑ eccleſia habẽs clerũ vel populũ ſub carẽtib clero ⁊ populo.alias nõ
eſſet diuerſuʒ dicere clero ⁊ populo.⁊ dicere clero vł poplo.⁊ eſſet hoc in
cidere in impꝛopꝛietatẽ locutionis.ſumẽdo copul ꝓ diſiuncta q impꝛo
pꝛietates excuſade ſũt nõ ſequẽde.vt no.de.v.ſigni.pterea.ꝓ hoc facit qꝛ
foꝛet abſurdũ ꝙ illi clero vł popło quẽ habet ecclłia ſubtraheret᷑ ep̃e. e H̊
nullũ vꝛget.Cõtra:carere ẽ nõ habere.ſed ſi dixiſſet ſi non habeat.vł niſi

bpabeat cleru ⁊ populũ ppter copulã requirit᷑ habeat vtrũ q; ergo ſi ba

bet alt ꝶ tm artat cõſtitutio. ⁊ idẽ in pᷣdictis exẽplis ſi dicat᷑ ſi non habe
at vł niſi haheat decretũ ⁊ codicẽ requirit᷑ ꝙ habeat vtrũq;. Idẽ cũ dicit
ſi nõ habeat panẽ ⁊ vinũ.argentũ ⁊ aurũ in ſilibs.vt cũ dici nullꝰeli
niſi babeat vl ſi nõ habeat etatẽ ſciam ⁊ moꝛes ſingula requirunt᷑.vt.S.e

cũ in cũctis.Idẽ ſi dicat᷑ ſi careat ſcia moꝛibo ⁊

q; vt frequẽtius recipiẽtiũ puiſiones
hmõi ꝓuidere decõſilio fratrũ nroꝛũ
ſtatuimꝰ vtnullus decetero q;tũcun
q; dignitate pꝛepollẽs.niſi ſpali ſuꝑ
hoc aucoꝛitate ſe.ap.fulciat᷑.et de pa
ſtoꝛe puideat cathedrali ecclie ſibi qᷓ⸗
litercũq; ſiibicte. que clero careat ⁊ſᷣ
ditiſchꝛiſtianis nulluſq; religioſus a
ſuo vnqᷓ; ꝙ pꝛouiſioni tali oↄſentiat li⸗
centiat᷑ — ſi licentiatus etiã hu⸗
iuſmodi ꝓuiſioni ↄſenſerit.⁊ in epᷣm
ſe fecerit aut ꝑmiſerit ↄſecrari in epa
li nullatinꝰrecipiat honoꝛe .ſed in tã⸗
te ambitionis penã ſub religionis ac

monaſterij ſui pꝛelato ſemp ſic degat

pumilis iaceat pꝛoſtretus ꝙ nullus

eidẽ in religione ſua vel extra ad gra⸗

dũ honoꝛis vel adminiſtrationis cuiꝰ

libet ſiraſſenſus. 4 Nos enĩ quicqͥd
contra pꝛemiſſa velaliquod pᷣmiſſoꝝ

cõtigerit attentari irritum eſſe decer⸗

nimus ⁊ inane. contraria quacunq;
conſuetudine nonobſtante. ¶ Sa⸗

ne circa pꝛefatas eccleſias pᷣmiſſa ſic

ſpalit puidẽda ðcernimꝰvtcirẽ puiſi
onẽ qrulibʒaliaꝝ facltatẽ ſupioꝛẽ nec
coaxtarxe ĩtẽdncvlt᷑ iur cõis limites

bonoꝛis querunt habere capellanos epiſcopos.

etate.fa.de eta.⁊ qualit.

eã te. Pꝛo vtraq; ꝑte poſ
ſet induci:ff.de re.du. ſi
is.qui ducẽta.S. vtꝝ ege
ret declaratiõe.ſed pᷣmuʒ
plus placet. “ꝗ”M
d Chꝛiſtiano.tłia lo-
ca ꝗᷓ ſunt in ptãte hoſliũ
nõ deſinũt eſſe ſacra. Ad
l.cũ loca.ff.de reli.⁊ ſũp.
ſu.rñde vt no.vij.q.i.pa⸗
ſtoꝛalis.in fi.nõ puteſ tñ

W ſit neceſſariũ ꝙ locꝰ ſit
captus ab hoſtibo. ſatt ei

eſt ꝙ clero careat ⁊ ſubdi
tis xpᷣianis ꝑ vᷣba hꝰ dec.
lʒ nõ ſit in hoſtiũ ptãte.
Mieti goſos qᷣ labo⸗
rat᷑ ad hoc etiã interdum
impoꝛtune ⁊ ꝑ coꝛrupte⸗
las.vt dicere poſſint cuʒ
põ.Laqueꝰ cõtritꝰ ẽ.⁊c.
ps.Niſi qꝛ dñs erat.Ui⸗
di is religioſuʒ cõſecratũ
ad titulũ qui nõ erati rei
rum natura nec ſuerat ꝙ
patere poſſet ꝑ ꝓuintiale
Bunion ad qs ſpe⸗
ctat quouis iure ꝓuiſio.
⁊ marie quatuoꝛ pꝛicipa
les pr̃iarche ⁊ quidaʒ ar

chiep̃ᷣi qui ſub eis ſunt cõ

ſueuerũt hoc facere.

epᷣatũ. .
h agatlonlis c ſue⸗
ueruůt tles diſcurrese et
vicarias epᷣoꝛũ querere.
maxime habẽtiũ dioc. la
tas.interdũ pᷣncipiba ad⸗
herere familiariter qͥ c‚⸗

g. Deceret.viij.q.i.qui
5Mccfet vſfe

ODbpꝛobꝛio. nedum in epo ſed in quolibet cłico xciij. di. diaconi.
* Serentitatẽ.als temeritatẽ.de qua j.de pe.ſi qͥs ſuadẽte.cirẽ fiio.ã.

¶BDbnubilãt. ſaltẽ quo ad vuigꝰ. de hoc.
m Duantücũcq;. ppterpairlarcha

n ¶ Speciali.ſi ergo haberet generalẽ aucto
ctantibo ad pꝛouiſionẽ papalem non ſufficit

xci

s hot dicit vt pᷣdixi.· W
ꝛitatẽ ꝓuidẽdi epᷣatibns ſpe
ꝑ hanc litteram.

0 ee paſtoꝛe. vtit hoc vocabulo generali.vt archiepᷣos ep̃os ⁊ etiã pa⸗
trlarchas cõpꝛehendat.alibi latius.s. e.ne/p defectu.de re.iu.qᷓ;uis.

p Cacthedrali.in alijs locum nõ habet vt in fi.
aQualitercũq;.no diſtiguit ergo ſiue plene ſvᷣſit ſiue q̊ ad puiſiõʒ tm̃.
r Ebꝛiſtianis.circa.iiij.patriarchales ſedes pꝛincipales qdiu ſunt in
ptãte infideliũ vel ſciſmaticoꝛũ ꝓuidit bonifa.in ſua extraua.ſctã romãa

Aalemeaien, cõtrafaciẽs puniendus eſſet
1

pena arbitraria. exqͥ circa

mn certa hic non ſtatuitur. de of, dele de cauſis. èM
r Licentiat etiam. ergo ⁊ habita licentea cõſentire nõ põt.cõcoꝛ/ s/e.

quoꝛundam..i.in fi.li.vi.

e Et in epᷣm.no.ex ſolo cõſenſu nõ eſt locus penis inferioꝛibus. ſed

damũ cũ ſequit᷑ cõſecratio.hoc pꝛobat hec copula.

x Permiſerit.in abſolute coacto ceſſaret pena.s. ꝙ me.cã.ſacris.necĩ⸗

pꝛimiret᷑ caracter.so.de bap.maioꝛes.

nin Honoꝛe.qꝛ nec admittetur ad executi.
ittetur pontificalib inſignijs vti.⁊ ſic mi

lius eccleſie.de oꝛ.ab epi.c.i.

nẽ põtificalis offich ne per
nꝰ poterit qᷓ; alter epus nulO

3NMonaſterij. includit etiã canoniã regularẽ. de eta.⁊ quali.intelleri⸗
mus.de pꝛiui.cũ olim.ij.in pꝛin.⁊ ꝑ hanc litterã patet bancpenam ſolũ

in religioſis locum habere.

aPꝛelato. ergo ꝑ talẽ pꝛomotionẽ no fui

t ſoluta obediẽtia.ſecus ſi ½

uiſio tenuiſſet.xviij.q.i.c.vno.xvi.q.i.ne pꝛo curuſubet.

b Pꝛoſtrato.ↄcoꝛ.de deci.qᷓ;uis ſit.in ſi. c
gula. c.i.ſ.vt ꝓfeſſoꝛes.⁊ ꝑ hoc excludit etiã tꝑa

Cuiuſſlibet.ↄcoꝛ ð re
es.

S at aliquod.i⸗ itur ꝓuiſio de tali eccleſia facta nõ valet. nec licẽtia
còſentiendi religioſo data vel ipſius conſenſus vel conſecratio ſubſecu⸗
ta quo ad ipſius executionẽ niſi dico quo ad characterẽ.fa.quod not.s.
de conſe.di.v.manus.in vl.glo.⁊ fa.quod dixi.ð.de conſue,.quanto/ſu⸗

per.i.glo.Itẽ nec valet ꝓmotio facta de taliq

ꝓxi.dictum.

Non ob.mults ſimilia vide.de conſti.c.i.li.vi.in glo.penult. ⁊ con⸗

coꝛ e.ſtatutum.

Pꝛcſatus.cathedrales clero carentes ⁊ populo chꝛiſtiano.
