Vnterrogabit etiã partes ſiue ad
arũ inſtantiaʒ ſiue ex officio vbicũq;
HB eq̃tas ſuadebit. ¶ Sniam vo dif
fumtiuãcĩtat ad id lʒ nõ ꝑẽptoꝛie ꝑti H
bus inſcrxipt⁊ ꝓut magis ſibi placie p Poſt dationem. ſi
⸗r vᷣbu iſtud ↄiũgit᷑ cũ ver⸗
bo aſſignare.qð ſequit ẽ
ſenſuo. ꝙ dat articulis

2 nõ pꝛiꝰ aſſignare poſſit hũ cteriminũ. Si vo cõiũ gat cũ verbo exhibẽ⸗

da erit ſenſus ꝙ poterit dare terminum pone.x.dierũ ad ponẽdũ ⁊ arti
culandũ. ⁊ extũt dare alios.x.vel menſeʒ ad ꝓducẽdũ ⁊c.vr ſic fił dent
duo termini.ſi.de teſti.cog.c.ij.⁊ facit littera qñ cũ q; ſibi videbit᷑.bma
placet maxime qꝛ poſitionibꝰdatis in termino reſpondendũ eſt.articu
li etiam examinandi.Illud ergo tempꝰ quo ſuꝑ his inſtatur nõ currit

in termino pꝛoductiõis. nec eſt congruũ parti ſtatui terminum ad pꝛo

bandũ pꝛiuſq; ſciat in quibus reſeruetur.⁊ quos articulos pꝛobare te⸗

neatur.

q Remiſſionẽ.cuius foꝛmã habes.s.de teſti pñtium.li.vi.

r Piꝛo teſtibo ꝓbatoꝛijs.⁊ hoc eſt certũ. Sed qꝛ littera generaliter lo

quit᷑.videtur idẽ in repꝛobatoꝛijs de quibus de pꝛoba.licet.de teſti.lʒ.

iij. Nã in illis etiã fit remiſſio.vt in pꝛedi.decre.pꝛeſentiũ.
t

Pꝛoducendis.nõ ſemꝑ in dilacione data ad pꝛoducẽda inſtrumẽ⸗

. W Roancere teſtes. vt dixi poſt pe.⁊ guil.de teſti.co.puenitill.
t ¶ Mon ob. vbi ergo nõ fit remiſſio ꝓ teſtibus ꝓducendis terminꝰda
tus ⁊ elapſus bñ obſtat.ne pꝛoduci poſſint vlteriꝰ inſtrumenta.⁊ ſic vi
detur ſolui qð queritur an poſt terminũ datũ ad pꝛoducẽda inſtrumẽ⸗
ta audiat᷑ volens illa pꝛoducere.Odofre.⁊ guil.in ſpe.de dila.ꝭ. viden⸗
dũ.v.quid ſi datus.dicũt ꝙ nõ alle.guil.ff.de optionelega.l.mãcipio⸗
rũ.C. de inge.ma.diffamari.facitꝓ eis..qui accu.nõ poſ.ſi ea que de

remiſ.ping.ſi eo tꝑe.S. de ꝓba.lʒ.ĩ pn.⁊ qð ibi no.in pᷣma glo.⁊ qꝛ boni

iudicis eſt lites dirimere.ãẽ.de dolo ⁊ contu.finẽ litibus.⁊.c.fi.Alij cõ
tra. cũ non ſit qͥs cogendus edere inſtrumẽta niſi cũ eis vtii.ff. de edẽ.
l.i.F.edẽda. ⁊ videtur expꝛeſſum.S.defi.inſtru.cũ dilectꝰ. vbi patʒ bᷣ li⸗
cere vſq; ad concluſionẽ. ad idẽ. C. de iudi.l.iudices.⁊ auc. iubemus.⁊
qð ibi no. Inducit᷑ ad idẽ.C.de liberali cauſa.nec omiſſa.ff. de queſto.
vnius.s.fi.Confitebitur eni foꝛſan aduerſariꝰ videndo inſtrumẽta pꝛo
⁊cõtra·facit cõſtitutio cleinẽtine de excep.excõicationis.Tertij diſtin⸗
guũt ꝙ videtur equũ.an ius aduerſarij ſit leſum. vt qꝛ perierũt teſtes.
per quos poterat inſtrumentũ repꝛobaſſe ſi fuiſſet pꝛoductum in termi
no q̊ caſn audiatur aut ipſiꝰ ius eſt illeſum.⁊ eo caſu pꝛoduci poterũt.
p̃ pꝛobant ꝑ pᷣdi. alle.l.i.mãcipioꝝ.ff. de op.lega.ad quod facit de do.
⁊ contu.c.i.de pꝛebẽ.ſi tibi abſenti.li.vi.⁊ qð no.ff.de euic.ſi rẽ.quoli
bet.⁊ dixi de emp.⁊ ven.c.fi.ſuꝑ.i.glo.
v Interrogabat.hoc nõ videtur in his ſpale xxx.q.fi.iudicantem.de
fi.inſtru.cũ iopᷣes ad fi.ff.de inter.ac.vbicũq;.facit de iura.cal.c.ij.in
fi.li.vi.niſi dicas in his ſpeciale ꝙ etiã poſt concluſionẽ ad petitionem
partis interroget.
EE Ad idens ufficit ergo citari niſi expꝛimat᷑id quod ad ſniam audiẽ
dai.ff.que ſen.ſine ap.re.l.i.O.item cũ ex edicto.facit de teſti.cum oliʒ
in fine.de dolo ⁊ contu.eum qui.li.vi.na ſi hociin ſummarijs foꝛtiꝰ in
alijs vt ſepiꝰ dixi.
Non peremptoꝛie.ar.qꝙ in alijs cauſis in quibus ſeruatur iudicio
rum figura ſit neceſſe peremptoꝛium expꝛimi vbi nõ fit trina citatio ad
ſententiã audiendaʒ.qð videł᷑ tenere io.xxiiij.q.iij.de illicita.ber.de oſ.
dele. conſuluit.inno.de ac.ad petitionẽ.guil.in ſpe·de cita.S.viſo de tẽ
poꝛe.v.als autem.⁊ in v.quid ſi lata.
54 In ſcriptis. pꝛoferat quod eſt infra et huius contrarium tenebat
egi.in decre.nouit.etiam ſolum ex vi illiꝰ verbi de plano. ⁊ per hoc no.
duo in quibus conueniunt iſte ⁊ alie cauſe.ſcilicʒ ꝙ in his ⁊ in alijs ne
ceſſe ſit diffinitiuam in ſcripto pꝛoferri.Item ꝙ iudex ſicut in alijs ita
in his habet illam per ſeipſam pꝛoferre.⁊ de vtroq; ſatis no.de ſen.⁊ re
iudi.c.fi.li.vi:ibi videas.noluit ergo ſcrivturam que in ſententijs reqᷣ⸗
ritur ad pꝛolatoꝛẽ iudicis in his cauſis pᷣtermitti.ne per id cõtingeret
occultari veritatem pꝛolatã ⁊ in iudicio diffinitã.⁊ per cõſequẽs victo
rẽ ridiculoſe ⁊ fruſtra in tali pꝛoceſſus iudicio laboꝛaſſe.

.3

Stans.in hoe directũ eſt ins in his eauſis ad alias que requirit
ſignrã iudicioꝝ que ferri debẽt a iudice ſedẽte.de quo vide no.in pᷣ. de⸗
cre.fi. de re iudi.li.vi.in glo.penulti.Et videt᷑ quibuſdã pᷣ induci etiam
ſolum illud vbũ de plano vt dixi in pn.buiꝰ partis.⁊ ̊ tenebat egi.in
decre. nouit.· ⸗ 2ð
b Conduſiõe.iſta littera videt᷑ velle ꝙ in alijs cauſis requirentibo ſi
guram iudicioꝝ neceſſa

ſi iscadulz de con⸗ 1
tone hete de cagot ritſtans velſedes pferat etia ſi ei vi⸗
paſto:alis.⁊ de conſtita debat᷑ conduſiõe non facta ꝓut expe⸗

tione clementis.æti:cã.

itione pbatis ⁊alij s actitatis in cã
de pꝛoba.qm̃ contra. de titione? pharie ꝛali

fuerit faciẽdũ. ¶ Que oĩa etiã in il⸗

fi.inſtru.cum dilectꝰ.et . 3 A EU
c. cum iobannes. cõiter lis caſibo in quib paliam ↄſtirutiõeʒ
in ſeculariby foꝛis apud nt᷑am vel als ꝓcedi põt ſim pliciter ?
nos nõ fit concluſio.in

eccleſiaſtiq fit ꝑ partes. dep lano ac ſine ſtrepitu figura U

Itẽ ipſis vel altera ipſa⸗
rũ inuita.exquo ſufficiẽ
tes dilatiões date eſſent ⸗
elaoſe gnunioret iudex cõduſum in cã.⁊ vide in ſpe.de renun.⁊ con⸗
clu.in pꝛin. —
eg Ffaciendũ. patet ergo etiam in cauſis quiby tollit᷑ figura iudicij ᷣm
ius pꝛonũciari debere vt dixi ſuꝑ vᷣbo deſenſiones. M
d¶ Noſtram.S.de iudi,.ſtipendioſam.
e Allo.vt in caſu decre.ſi.de here.li.vi.⁊ in caſu.decre.indẽnitatidj.
ſ.ſt vᷣo.de ele.e.li.qð dic vt dixi in pᷣn.ſuper vᷣbo.figura.
¶ Solẽnis. vt libelli oblatio litis cõteſtatio ⁊ ſiſt.
g Contradicentibo.Innuit ꝙ partibo contradicentib non poſſit in
dicioꝝ figura vel ſolẽniĩtas vltra id qð hic expꝛimitur obſeruari.quod
veꝝ intelligo qñ ſic pꝛocedere nõ eſt in iudic poteſtate.vt qꝛ ꝑapa ſic ꝓ⸗
Leq mandat vt in pꝛin.c.ſecꝰſi ſic pcedere voluntati iudicis relinqua
vt in conſtitutione diſpendioſam.S.de iudi.vt ibi dixi ſuper vᷣ.valeat.
Secundo no.caſum quo ſufficit tacitꝰ conſenſus nõ reclamantis.con
coꝛ. de accu.c.ij.li.vi.Interdũ requiritur expꝛeſſus.e.lib.de reſcrip.ſta
tutũ.S.in nullo.alłs nõ contradicere ſapit medium inter cõſenſuʒ ⁊ diſ
ſenſum. quod dic vt no.de reg. iur.is qui tacet.li.l.
ha Partibo. videt᷑ ꝑ plurale ꝙ contradictio vniꝰ partis tm̃ non viciet
pꝛoceſſum.ita res de facili reuertitur ad ſui naturã. vt dicã in vlti.glo.
⁊ facit quod dixi ſuꝑ vᷣ.⁊ qꝛ in glo.pꝛopter als dixiſſet vel earum altera
Sed foꝛte hoc ſubanditñ eſt de mente.qð patet ſi reſolua᷑ non contra⸗
dictio in conſenſum.vt ſi dixiſſet conſentientib partib.qꝛ tune patet
ꝙ alterius contradictio viciaret.⁊ eſt ſilis altercatio quam ſcripſi.ð·e.

rxiꝰ in toto vel in parte nõ cõtradicen⸗

De verboꝛũ ſigmi.

tompi.de ele.in pleriſq;. Sed pone p de coſenſu partiũ inder fernaui
ſolẽnia oꝛdis iudiciarij.poſtea penitet partes ⁊ phrc peedetnnek
gura.nũquid deinceps iilis inuitis poterit ſeruare ſolẽnia. videt᷑ ꝙ ſic
per regulã qð ſel.de re.iur.li.vi:cũ ſuis concoꝛ.⁊ vnico actu qs renun
ciat ⁊ cõſentit.de conſti.cum acceſſiſſent.vbi de hoc. de offi. dele. gratũ
de appel. ſollicitudinem. ⁊ ſufficit ſemel factum.qͥ ma.accnpoſ.inſuꝑ.⁊
ꝓpter ſui cõtrarietatem
iſte vie pᷣiudiciales. vidẽ

dicij volum obſeruari. &. Sitſin mur allcynaclecranore
dich volt⸗ a, . Sitnn nit alia.de poſtu.c.
pꝛemiſſis caſib ſolẽnis oꝛdo iudicia decle. vr quis⸗ll.ve. Jre

dinte Elornls debever finis
tibus partib . pꝛincipio.de bap.maio
ſi pa u 0 ſeruek. non erit cei res.ante mechi. deng⸗
ſus pꝛopter ixritus nec etiã irritan ſcðo requiris His roni
As: 3 Dunl auiione. rin lealen. us huro ſibres expſ⸗/
ecẽbꝛis.pontificatꝰ nr̃i econſenſerunt ꝙ iudex
ntianno ſcdo. in tota lite vel ſimplicit
ſeruaret oꝛdinẽ iudicia/
riũ ꝙ inuito iudice qui
”ôẽ ülſic inchoauit pcedere pe
nitere nõ poterüt.vbi do nõ conſenſerũt expꝛeſſe ſed nõ contradixerut.
puto ꝙ in occurrentibo poſtea dicere poterũt.facit lr̃a pꝛecedẽs.ibi.in
toto vel in ꝑte. Itẽ ſingulares actus iudicioꝝ ſunt ꝑſe actus pfecti.vñ
ſingulariter intitulatur de lib.obla. cuʒ rubꝛicis ſe. bñ fa.quod ſcripſi

poſt vin.⁊ compo.de reſcrip.dilectꝰ. ij.in pn.quod etiã no. guil. in ſpe.

de ap.5. reſtat vo.⁊ no.ſᷣm vin.de cita.ꝭ.i.v.quid ſi reus.
i 5 Pꝛopter b.poſſet enim ſubeſſe alia cã irritationis. (i. ⁊.ij.
l Irritus.ipſo iure.vt alias de li.conteſta.c.vno.⁊ ti.ſe.accedens.
1 Trrirananig, ꝑ ſniam.vt als de re iu.cũ cauſa.⁊.c.cũ bertoldus.in
fi.? concoꝛ.huic fini de iura.cał.c.i.ij. rñ.in fi.li.di.Et ſcias ꝓiſte finis
nõ conuertitur. nã ſi in cauſis que reqrunt figuram iudicij pcedererur
nõ contradicentibo ꝑtibus ſine figura.nõ teneret ꝓceſſus.⁊ idẽ ſi expᷣſſe

conſentirent. de hoc de offi.dele.de cuuſis.in glo.ij.⁊.ij.q.i.in pꝛimis.

in fi. ⁊.c.ſe.⁊ in ſpe.de ſen/ ꝓla.ꝭ.iuxta.vᷣ.quid ſi de partium.qð intelli⸗
e vt no.de re iudi.c.vlci.li.vi.in.v.glo.Rõ diuerſitatis patet.qꝛ in ca
ſu iſto fit cõtra ius cõe.ſed in caſu quẽ ponit littera res redit ad ius cõ
mune ⁊ ad ſui naturã qð facile fit.xxxv. di.ab exoꝛdio.ff.de pac.ſi vnus
. ꝙ ſi nõ vt totũ. Natura vo naturãs cũ ad illam redibimꝰ per interceſ
ſionẽ virginis gloꝛioſe nos collocet cũ electis./ Amen.

finit opus clementinarũ vna cũ apparatu dñi Jovᷣis andree
Anno noſtre ſalutis.M ccccxei. Ralendas to apꝛilis.xiiij.

t.

lin
Col

e

lai⸗
cne⸗
loſl
dfnie
en

lſe

ims,

Unelg .

Pnd

d

n
tercs

i

,

BregrerrsNrrreerreeebe e ergr ar grarkezr⸗ errrrrrr rerrnerrrr mmmnmmnnn

„ .
”Mä D
W -ð -Uð

49

De elec.⁊electi ppꝛte. Jo.xL vij.

Indpiunt decetales exttausgantes que emana lis pſtia velabſentia moderañ,neq̃q obtinent. datgene

uerunt poſt ſextum. rale cõciliũ lugduñ.electoꝛibꝰ extuc ad electionẽ aliã ꝓce
dẽdi liberã facultatẽ. Veꝝ qꝛ frequẽter dubitatum lan
De electione ⁊ electi poteſtate. etiã ſit eoipſo iure ſi qd ei cõpetebat huiꝰ electiõe pꝛiuatꝰ
D ꝗ ſtatuimꝰillo eũ hipſo foꝛe pꝛiuatũ. Idem.
¶ Bonifacius octauus. Ancna romana ecclia qͥ diſponẽte diſo ſupꝑ oẽs ali
2 as oꝛdinare ptãtis obtinet pꝛincipatũ a deo.vtpo

— iuncte nobis debitũ ſeruitutis expoſcit.vt
4
* pꝛout nobis ex alto ꝑmittitur ſolerter intẽdi⸗
mus.ibi pᷣcipue refoꝛmationis accõmode re
m˙ediũ apponam vbi maius reſpicimꝰpericulũ ĩminere
¶ Saneqᷓ; piculoſuʒ exiſtat. ꝙ aliqͥs in officio dignita
te vel gradu foꝛeſe aſſerat.⁊ ꝓ tali etiã habeat᷑ niſi pꝛius
ipſe qð aſſerit legittimis oñderit documentis tãex ciuili
bus q; ex canonicis inſtitu colligit᷑ euident. ¶ Kſſerẽ
ti nãq; cũ mãdatis pꝛincipis ſe veniſſe credendũ nõẽ: ni
ſi hec ſcriptis ꝓbaũit.nec ſilr creditur ſe aſſerenti legatũ
Nũqᷓ; enim aplice ſedis moꝛis fuit abſq; ſignat api
cib vndecũq; legationẽ ſuſciꝑe. ſed nec dicẽti ſe delega⸗
tũ ſedis eiuſdẽ credit᷑ vel intendit᷑ niſi de mandato apli⸗
co fide doceat oculata. ¶ Siltr clericiad alienaʒ dioce⸗
ſim ſiue ſuoꝑ oꝛdinarioꝝ t᷑is veniẽtes.nec in ſuis recipi
unt᷑oꝛdidinibo,necad ſuꝑioꝛes aſcẽdũt. = Clerici q̊ʒ⁊
monachi qͥ de ſuis ciuitatibo ad almaʒ v: pꝛoficiſcunt᷑
niſi moniti veniãt ſuoꝝ łis platoꝝ nõ ſunt clerici vel mo
nachi reputãdi.Si qͥs pꝛererea in clerũ electũ ſe dicat. ſi
ſacerdotẽ ſeſe nominet h̊ ſcrutandũ eſt.qꝛ nõ ſine piculo
Ein talib cõicatio indiſcuſſa. Qð autẽ in illis qͥ ſe eos

⁊ſuꝑioꝛes pᷣlatos etiã abbates pꝛioꝛes ſeu alios mõaſte⸗

rioꝝ rectoꝛes q̃cũq; noĩe cẽſeant᷑ appellãt. ſic diſcuſſio ce⸗
lebꝛis ⁊ diligẽs faciẽda.luculentapparet ſi ſcandala ⁊ pe
ricula guia qͥ ipſoꝝ parere poſſet cõicatio indiſcuſſa dili⸗
gentiꝰ attẽdant᷑ hinc nos euidẽs euocat rõ.vrcum pᷣmiſ
ſis alijs caſibo qͥ minoꝛis exiſtũt piculi ſit ex ↄſtitutioni⸗
bus editis iã puiſum.hunc vltimũ qͥ pericula grauioꝛa
minat᷑ nequaq; ſine ꝓuiſiõis opoꝛtune remedio relinqᷣ⸗
mus.pfti itaq; ꝑpetuo valitura ↄſtõne ſa ncimꝰ.vt epᷣi ⁊
alij plati ſupioꝛes ⁊ ceteri monaſterioꝝ regimina exercen
tes quocũq; noĩe cẽſeant᷑ qui apud dictã ſedẽ ꝓmouent:
aur ↄfirmationis ↄſecrationis vel bñdictiõis munꝰ re⸗
cipiunt ad cõmiſſas eis ecclias ⁊ monaſteria abſq; dicte
ſedis ltis huius eoꝝ ꝓmotionẽ ↄfirmationẽ ↄſecratiõeʒ
ſeu benedictionẽ ↄtinẽtibo accedere vel bonoꝝ eccliaſti⸗
coꝝ adminiſtrationẽ acciꝑe nõ pᷣſu mant.nulliq; eos abſ
q; dictarũ litterarũ oſtenſiõe recipit.aut eis pareãt vel
intẽdãt. Qð ſi foꝛſan õ pꝛeſumptũ fuerit.qð per epos
pᷣlatos abbates pꝛioꝛes ⁊ alios monaſterioꝝ regimĩa ex⸗
ercẽtes pᷣdictos medio tꝑe actum fuerit irritũ habeatur
Nec quicqᷓ interim ijdẽ epi pᷣlati abbates pꝛioꝛes vel re⸗
gimina exercẽtes de eccliarü vel monaſterioꝝ pꝛouenti⸗
bus pcipiant eoꝛundẽ. Capla vo ⁊ conuent eccleſiarũ ⁊
monaſterioꝝ ipſoꝛũ et alij quicũq; ipſos abſq; huiꝰ dicte
ſedis l̃is recipiẽtes vel obediẽtes eiſdeʒ tãdiu ſint a be⸗
neficiox ſuoꝛũ perceptiõe ſuſpenſi. donec ſup H eiuſdem
ſedis gratiã meruerint obtĩere. Epᷣi quoq; abbates pꝛio
res ⁊ alij monaſterioꝝ regimina exercẽtes pᷣdicti ſolito fi
delitatis ⁊ obediẽtie iuramẽto nõ pꝛeſtito. Illi etiã pon
tifices q̊s apud pᷣdictam ſedẽ paliu ↄtinget recipꝑe abſq;
lt̃is traditiois ipſi palij nequaq; ab eadẽ diſcedant. Di⸗
ſcedẽtes vo quſq; hmõi iuramentũ pᷣſtiterint ⁊ lias ob⸗
tinuerint.nihil de ipſarũ ecchiarũ ⁊ monaſterioꝝ ꝓuenni
bus ꝑcipiãt.⁊ quicqͥd interim ꝑ eos vt de alijs pᷣdicitur
actü egr drin nõ ſnbliſar ſuiſn Büchcrao.r ,
P religioſus qui abſq; ſui ſupioꝛis lnia electioni
— deſe facte ↄſentirenon poſt illa poſt electionẽ ſibi
Abprytaaut vel ei electoꝛes infra ths ꝑ eiuſqẽ ſuꝑio

quead refoꝛmandos in dero moꝛes ⁊ actus

te mt vniſoꝝ xpᷣiſideliuũ ⁊ mgra q̃tuoꝛ patriarchales ſe⸗
des inſtituit.int᷑ q̊s poſt ipſam ro.ec.oſtantinopolitans
pꝛimũ.alexandrinã ſcdᷣm, antiochena tertiũ.⁊ hieroſoly
mitanã q̃rrũ locũ voluit obtinere.ipſaſq; multis pꝛoga⸗
tiuis ⁊ honoꝛibo ac pꝛiuilegijs decoꝛauit.de quarũ ꝓui⸗
ſionibs cũ eas vacare ↄtingittanto ẽ accurati cogitãdũ
⁊ attentiꝰ ꝓuidendũ qᷓnto maioꝛis eminẽt altitudine di⸗
gnitatis.⁊ piculoſe erraret᷑in pꝛouiſiõibo earũdẽ. Suꝑ
hecigitcũ frĩibo ntis habita deliberatiõe matura infalia
nte ↄſideratõi occurrit: ꝙ oẽs ꝓchdoloꝛ pᷣdictarũ ſediũ
pr̃iarchaliũ ciuitates aut ſũt deſtructe aut occupate ab
infidelib vel in ſciſmatic detinentipſarũ caplis ſeu cõ⸗
uentibi:⁊ canoni diſꝑſis vndiq; ꝑ cuitates ipſas pali⸗
as regiones ſeu loca a ciuitatib ipſis remota.exqͥ ↄtin⸗
git ſicut expientia nuꝑ nos docuit.ꝙ vacãte ↄſtatinopo
litana ecclia ꝑ moꝛtẽ bone memoꝛie petri patriarche ſo⸗
lum ꝑ vnũ dũtaxat eiꝰ canonicũ fuit de nouo paſtoꝛe ele
ctio celebꝛata.alijs canonicis ſuis agẽtibo in remotis.di
ctus tñ elect iuri ſi qð ſibi ex electiõe huiuſmodi cõpete⸗
bat in nris maniba ſponte ac libere reſignauit.ideoq; de
eoꝛũdẽ fratrũ cõſilio ⁊ aplice poteſtatis plenitudine ſta
tuimꝰ.vt q;diu ciuitates ipſe ſciſmaticoꝝ aut inſidelium
ſubſunt aut ſuberũt ditioni aut detinebunt᷑ ꝑ eos.cano⸗
nici dictarũ patriarchaliu ſedium cũ eas vel ipſaru ali
quã ſeu aliquas vacare ↄtigerit.ad electionẽ poſtulatio
nẽ ſeu quauis ꝓuiſionẽ de pᷣficiendo ſibi patriarcha vel
paſtoꝛe nullo mõ ꝓcedãt abſq; apliceſedis licentia ſpãli.

noticiꝗ deducatur. Nos enĩ a data pꝛeſentiũ decernimꝰ
irritũ ⁊ inane ſi ſec per pᷣdicta capitula cõuent veleano
nicos aut quẽuis aliũ vel alios ſcienter vel ignoꝛant fue
rit attẽtatũ.Non ob.qͥbuſcũq; ipſax ecchiarum vel alicu
ius eaꝑ ↄſuetudinibs vel ſtatutis iuramẽto ↄfirmatiõe
dicte ſedis vel quacũq; alia firmitate vallat.ſeu ↄſtitu⸗
rionibo pꝛiuilegijs vel indulgẽtijs ſedis eiuſqẽ.ꝑ que ef⸗
fectꝰ pᷣſentiũ impediri poſſer qũolibet vel deferri.⁊ deq̃
bus qrũcũq; totis tenoꝛibo de verbo ad verbum in nt̃is

lẽis habenda eſſet mentio ſpalis. Nulli ergo ⁊c.

Data laterani. x.lꝛal. Yanua.põtificat nt᷑i anno.vij,
hanes eps ſeruus ſeruoꝛũ dei ad ꝑpetus ret
memoꝛiã. Suſcepti regiminis nos cura ſollici
tat. vt q̃ in eccleſijs nõ abſq; diſpẽdio miniſtroꝝ

cult detrimẽto diuini ſeruari vidim in appellationes

ↄgrui moderaminis in meliꝰ refoꝛmemꝰ. Cu itaq; in nõ
nullis eccleſijs obſeruet᷑ ⁊ a longe retro tꝑibus fuerit ob
ſeruatũ.ꝙ fruct pꝛimi vel ſcdi autalrerius cuiuſcũq; ſe⸗
quẽt anni beneficioꝝ vacantiũ in eiſdẽ defuncto.vel fa⸗

beice aut eccłijs ꝑſonis habẽtibꝰ annualia deↄſuetudĩe

heinſleggio vel ſtatuto applicantur in totũ:ita ꝓilli qͥ hu⸗
ius bñficia canonice obtinẽt. ⁊ ad q̊s alias de iure frucr⸗
ipſi ſpectare deberẽt nihil inde ꝑcipiunt. Vñ illud incõ⸗
ueniẽs ſequitur. ꝙ cõmode nequeunt ad ĩpendũ debitũ
ſeruitiũ reſidere ĩ eccleſijs in qbus beneficiati exiſtunt.
Nos deillo ſuꝑ his remedio puidere volẽtes.ꝑ quod hi
2Z illi in fructuu pᷣdictoꝝ ꝑceptione participet.⁊ ecclie de
bitis ſeruitijs nõ fraudent᷑.pñti decretoſtatuimꝰ defra⸗
tru noſtroꝝ conſilio. ꝙ illi qͥ fruct pᷣdictos ſibi hactenus
integre vendicabant ex pꝛiuilegio cõſuetudine vel ſtatu
to nihil exinde vltra ſummã pꝛo qua vnuquode beneſi
ciũ ipſoꝝ conſueuit in decime ſolutõe taxari pᷣtextu hui

4

–

NDe elec.⁊electi pote.

pꝛinilegij oſuetudinis vtſtatuti quouis mõ peipiaͤt. ſed
ibm pceptione dũtaxat ſint oĩno contẽti totali reſi⸗
dquo pꝛedicta obtinẽtibs beneficia remanſuro, niſi foꝛſan
illiqͥ fructns eoſdẽ ſoliti fuerint vt pfert cum integritate

cipereꝑ ſeipſum malent habere reſiduũ. ⁊ obtinentibꝰ
7 cia ſummã dimittere memoꝛatã.· q caſu pcpiendu;
qð maluerint illis relinquim optionẽ.ſic infra, x dies

oſte ſciuerint bñficia ipſa vacare.ij. quibanualia ipſa
bade ex pꝛiuilegio conſuetudine vel ſtatuto vel ipſoꝛũ

annualiũ collectoꝛes quã partẽ habere voluerint. an.ſ.

decime taxationẽ vel ipſa dimiſſa reſiduũ nulla ſubaſta

tione pᷣmiſſa eligere teneant,. quaʒ electionem ſi infra. x.

dies nõ fecerint vt eſt dictũ.extũc ad eũ cuiꝰ eſt bñficiuʒ
huiꝰ optio vel electio trãſeat ipſoiure ⁊ hic in eccleſijs et
ptibꝰillis in quibs bñficia maioꝛa ⁊ alia qͥ ad ſolutionem
decime ſunt taxata volum obſeruari. In illis vo ecclijs

⁊ ptib in quibs decimarum taxatio no eſt facta ſeruet. p
fructꝰ ⁊ obuentiões bñficij tunc vacãtis qð in decime ſo
lutione mediũ ↄſueuit diuidant᷑ quarũ medietatẽ habe
at is cui annuaſiũ ꝑ alterũ de pꝛedictis modis ꝑceptio ẽ

conceſſa. reliquã vo medietatẽ pꝑcipiat ille cui bũficiũ eſt

coceſſum ꝓ ſuſtentatiõe ſua ⁊ alijs ecclie oneribꝰ ſu poꝛ⸗

tanduʒ. Qõ ſi alter de pdictis pfata medietate noluerit
eſſe ↄtent altero contẽti nolente.ps nolentis tranſeatad
volentẽ. ⁊ volens frucr obuentiois illiꝰbeneficij ꝑcipiet
vniũſos eidẽ bñficio oue faciẽs deſeruiri.ac eius ſup
poꝛtans onera ↄſueta. Et ſi quiſi; aliqd pꝛedictoꝝ vltra
pᷣmiſſa perceꝑit. niſi illud is ad qͥs id ꝑtinet infra mẽſeʒ
reſtituerit cũ effectu.eoipſo ſieps ſuꝑioꝛ pᷣlat fuerit a põ
tificali ponoꝛe⁊ ingreſſu ecclie nouerit ſe ſuſpenſuʒ. Si
autẽ capłin vniuſitas collegiũ interdicto ſe nouerit do⸗
nec pᷣdicta cũ integritate reſtituerit ſubiacere. Si vo ali
qua ſingularis pſona eccliaſtica vl mũdana id fecerit ex⸗
cõicatiòis incurrat ſniam ipſo factoa q̃ niſi reſtitutiõe pᷣ
miſſa pꝛeterq; in moꝛt articulo nullaten abſoluat. Non
ob.quibuſcũq; pꝛiuilegijs ſeu indulgentijs aut Sↄꝛijs cõ
ſuetudinibo vel ſtatut iuramẽto ↄfirmatione ſedis apo
ſtolice aut alia qᷣcũq; firmitate vallat.que oĩa quo ad hᷣ
auc.ap.reuocamcaſſamꝰ⁊ irritamꝰ.⁊ nullius deinceps
eſſe volumꝰ firmitatis.Nulli goĩno hoĩm liceat hanc pa
ginã noſtre ↄſtõnis reuocatiõis caſſatiõis irritatiõis et
volũtat infringere vel ei auſu temerario ↄtraire. Si qͥs

aut ⁊c. ¶ Satũ auinione.viij.lꝛal. nouembꝛis.ponti.

noſtriannooonm.
x debito paſtoꝛalis officij nobis qq; imeritis ſu⸗

U ꝑna diſpoſitiõe cõmiſſi periculis aĩarũ ⁊ eccſiarũ

ac monaſterioꝝ diſpẽdijs que ob ipſoꝝ vacationes diuti
nas ipſis ſolẽt frequenti ꝓuenire cõgruis remedijs q̃n
tũ nobis ex alto cõcedit᷑ ſalubꝛiter occurrere intendẽtes
yt celeriꝰ ⁊ vtiliꝰpꝛouideat᷑ eccleſijs ac monaſterijs ante
dict. ⁊ vtrõne q̃ ſuper ipſas ecclias acmonaſteria ex di⸗
uina ꝓuiſione obtinere dignoſcit᷑ pꝛincipatũ honoꝛ debi
tus impendatr᷑ pdeceſſoꝝ noſtroꝛũ ro. pon.pſertim fe.

re. Bonifa. viij. qui dignitates ꝑſonat ecclias ⁊ alia ec⸗

cle.bene.? Clemẽs.v.qͥ tam huiꝰ dignitates ꝑſonat ec⸗
cleſias bñficia qᷓ; cardinales ecchias quaſtibet monaſte⸗
ria pꝛioꝛatꝰ adminiſtratões ⁊ officia quecũq; q apud ſei
ap.vacarẽt ꝓuiſioni aplice ſub certis tpibus reſeruarũt
veſtigijs inherẽtes.nos excauſis rõnabiliba q ad id no⸗
ſtrü animũ induxerũt de fratrũ noſtroꝝ conſilio nonnul
la detrahẽdo aliqᷓ declarando ⁊ quedam addendo de no
uo, epᷣales ⁊ eoꝝ ſuꝑioꝛes ſedes monaſteria ⁊ regulares
ecclias ad que hi q iſtis pꝛo tpe ꝓficiendi ſunt etiã qͥ per
electionẽ canonicã aſſumunt᷑ pꝛioꝛat officia vel admini⸗
ſtrationes eoꝛundẽ dignitates ꝑſonatus pᷣbẽdas aliaq;

eccde.bñ.cũ cura vl ſine cura quocũq; noĩe cenſeant᷑ que

ad pᷣdictaʒ ſedem vacãtad pñs ⁊ exnuc antea, donecxpᷣi
dignatio nos dignabit᷑ vniuerſali ecclie ſponſe ſue regi⸗

men poſſidere vacare cõtigerit apud eã puiſioni noſtre

de fratrũ noſtroꝝ conſilio auẽte apo.xeſeruamꝰ.Huius
autẽ ſedes monaſteria eccleſias ⁊ alia pꝛefata bñ.ec.per
moꝛtẽ vel depoſitionem ac pꝛiuationem eoꝝ qui ea obti⸗
nẽt electionem caſſationẽ poſtulationẽ repulſionem re⸗
nunciationẽ quoꝛũlibet ꝓuiſionem tranſſationẽ ſiue per
ſuſceptionẽ muneris cõſecrationis aut benedictiõis du

dũ a dicto de.pꝛe.n. ꝓmotis impenſi. vbi de ipſis impo⸗

ſuit pᷣdeceſſoꝛ.⁊ a nobis ſiue auẽte noſtra pꝛomouendis
impendẽdis apud ſedem ipſam vel etiã vbicunq; autq̊
uis alio modo canonice vacare apud ſedẽ intelligimus
pꝛelibatã.Epᷣales inſuper vel alias dignitates eccleſias
monaſteria ⁊ alia pᷣdicta fratrũ noſtroꝝ ſanctero.ec. car⸗
dinaliũ apud dictam ſedem ꝑeoꝛum obitũ vacare cenſe
mus.ſiueinibi aut alibi vbicũq; ipſos migrareↄtigerit
de hac luce.⁊ hociqẽin dignitatib ⁊ benericijs quibuſii
bet.vt de alijs pᷣmittitur officialiũ videlʒ vicecancellarij
eiuſdẽ eccleſie camerarij notarioꝝ auditoꝛis cõtradicto
riarũ coꝛrectoꝛis ſctipturarũ litterarũ ac penitẽtiarioꝛũ
necnõ abbꝛeuiatoꝝ cu.ro.locũ ſibi volumus vendicare.
Rurſus huiꝰnoſtre reſeruatiõis edictũad dignitates ?⁊
alia ia dicta capellanoꝝ noſtroꝝ cõmenſalium ⁊ quoꝛuli
bet alioꝝ ratione officij vel ex cã legittima in dicta curia
moꝛantiũ qũ a nobis pꝛo ntis ⁊ eiuſdẽ ſedis veſtigijsp⸗
ſequẽdis pꝛo ipſa curia qũocũq; pᷣmiſſi vel aliq̃s eoꝛum

tranſmiſſi aut legati vel nũcij fiant.⁊ eos vbilibet ⁊ quæ⸗·

libet ipſoꝝ ad pꝛefatã curiam reditũ durante legatione
ſeu ꝓſecutione ipſoꝝ negocioꝛũ rebo eximi contigerit ab
humanis duximextendẽdũ.⁊idẽ ipſum etiã eſſe volu⸗
mus,⁊ huius capellanis cõmenſalibꝰetiam ſi vt pᷣmitti
tur nuc tranſmiſſi fuerint vbicũq; ⁊ ipſos reb eximicõ⸗
tigerit ab humanis. Ceterũ edictum ipſum trahimꝰad
ſedes moñ.ad alia ſupꝛadicta. q̃ viuẽte adhuc dicto de.
pꝛe.n.vſq; ad eiꝰ obitũ vhi de ipſis ꝑ eũ fuerit oꝛdinatũ.
⁊ deinde vſq; ad dataʒ pᷣſentiũ apud ſedem vacauerint
eadẽ illa que vacare decernimꝰ apud ipſam dũmodoin
eis ius in re lʒ ad rẽnon ſit aliquibꝰacquiſitum decernẽ
tes extũc irritũ ⁊ inaneſi ſec in pᷣdictis ⁊ ſingulis ſciẽter
vel ignoꝛant᷑ꝑ quemcũq; ſeu quoſcũq; aplica vel aliqua
quauis auẽte attẽtatũ fuerit vel contigerit in poſterũ at
tẽtatxi.nõ ob.pie memoꝛie grego.x.ac bonifa.viij.⁊ alioꝝ
ro.pon.pꝛe.n.conſtitutionibꝰſuꝑ hoc editis.quatenedi
cto ſunt cõtrarie memoꝛato. Ceterũ ipſis conſtitutiõib
in ſuo roboꝛe duraturis,. inſup annuas ab eis ⁊ ab eoꝛuʒ
ſuperioꝛibo alijſq; pꝛelatis inferioꝛibo necnõ quibuſcũq;
capellanis cõuentibs collegijs vel ſingulariba ꝑſonis fa⸗
ctas ⁊ faciendas pſonaliter aliquib ex eiſdem cardina⸗
lib ſeu quibuſuis alijs ex pꝛenoiatis perſonis.penſiões
pꝛeterea ſeu aſſignatiões quantitatũ quarũlibet ſuꝑcer
tis pꝛouinojs dioceſibo eccleſijs moñ.vel alijs eccliaſtic
locis aut oꝛdinibo etiã a quibuſuis pᷣ.n.ro.pon. factas pᷣ
miſſis pſonis ſiue alicui earundẽ vel monaſteria pꝛioꝛa⸗
tus adminiſtratiões quaſſibet bñficia regularia vel alia
quelibet qᷣcũq; noĩe cenſeantut nõ conſueta ab olim cleri
cis ſecularib aſſignari hmõi ꝑſonis vel alijs cleric eiuſ
qẽ collata ſiue cõceſſa cõmode vel alio quis titulo ab eiſ⸗
dẽpᷣdeceſſoꝛib ſeu alijs epis vel ſuꝑioꝛib platis caplis
aut ↄuẽtibꝰ vel collegijs ſub edicto pᷣdicto nolumꝰ aliq̃te
nus cõpꝛehendi.quominꝰeis cedentibꝰvel decedentibꝰ
ſiue illa quouis alio modo dimittentibus monaſteria
ipſa pꝛioꝛat adminiſtratiões bñficia ac loca hmõi ad ec
cleſias ⁊ monaſteria ſiue alia loca religioſa vel alia eccle

—

ſiaſtica eoꝛũqʒ pꝛelatos ſiuepſonas qᷓs antea eoꝝ diſpoſi

tio ꝑtinebat.ſeu quibus ĩmediate ſubeſſe noſcunt᷑. libe⸗
re reuertant. niſi eis quid canonicũ obſtiterit yl de ipſis
aliter duxerim diſponenu.

E
6⁶

—

¶ Bonifacius. viij

Deofficio iudicis oꝛdingrij.?

—

wa

Foliũ. XxIL.X.

Ebẽt ſuperioꝛibo ſuis reuerẽtia ſubditi⁊ dũ
ſalubꝛiter ab eis ꝓ culpis coꝛrectioneʒ velut
curantiũ medicamẽta recipiũt obedientiam
exhibere tenent᷑.rurſus opoꝛtet pᷣpoſitos cuʒ
charitate coꝛrigere. decet eos inferre humilit᷑ qð docent
⁊ pkna dilectiõe ſubiectos fouere ſic debitoꝛ delicat effi⸗
cit᷑ſic oneroſus creditoꝛ mime repit᷑. ¶ Sane dudũ ve
nerabili fratre nro.a. epo dulmen.ecclie.q regularis ſctĩ

„

bñdicti foꝛe noſcit᷑ decedẽte.pꝛioꝛ ⁊caplm ipſi ecclie exci

.

pientes ꝙ de ↄſuetudine erat ecclie ſupꝛadicte ⁊ tꝑecui

nõ erat memoꝛia incõcuſſe ſeruata.ꝙ epᷣi dulmeñ.qͥ fue⸗
rũt p tꝑe per ſe ſolos abſi; alijs religioſis ſibi adiunctis
vel clericis vel laicis ſecularibi qᷣbuſcũq; aſſumptis ſibi
loco notarij monacho ſeu mõachis capli memoꝛati viſi⸗
tationẽ ſuã hacten pꝛeſato impẽderũt caplo.ſupplicarũt
eidẽ epo.vt oẽs tã clericos qᷓ; laicos religioſos ⁊ ſeclares
añqᷓ; viſitationẽ actualit᷑ exerceret.a caplło pᷣciꝑet admo⸗
neri.quibs admonit ꝑati erant iᷣm admittere ad viſita
tionẽ hmõi pagendã.⁊ qꝛ dict eps eos ſuꝑ hoc nõ audi⸗
uit. qᷓqᷓ; ꝓteſtaret᷑ ſe velle oẽs clericos ſuos ⁊ alios pꝛet᷑
tres vel q̃tuoꝛ⁊ notariũ remouere.⁊ ſicſuã viſitationẽ in
cipe ⁊ cõplere.idẽ pꝛioꝛ ⁊ cupłin ad ſedẽ aplicam appella
rũt. Pꝛopoſitoq; hmõi negocio coꝛã nobis ⁊ audit ⁊ in
tellectis qͥ ptes dicere voluerũt.nos ↄſiderãtes ꝙ ↄſue⸗
tudo pᷣdicta õ cõem vtilitatẽ facultatẽ pbationẽ qͥ nõ eſt
anguſtada reſtringit ꝓpter qð eriã vr ſalua.ſ.ſit reꝑ ꝓba⸗
tio qð publice intereſt ne vitas occultet᷑.cautuʒẽ iure vt
curer magiſtratꝰteſtari.i.teſtificari volẽtibo ſeipſos ⁊ ali

os teſtes vel ſignatoꝛes pᷣbere.⁊ ſtatuit genera ecõciliuz

vta iudicibo adhibeant᷑ pſona publica duo viri idoneiqͥ
acta ↄſcribãt.q̊s qdã monachos pᷣdictos.t ꝓpter eoꝝx
feſſionẽ q̃ illox ncce facit funeſtã ⁊ ipſos arcet a iudicijs
⁊ publicis ſiue ciuilib actibo.nec patit put ↄſtõ noue la
declarat.niſi inqͥ ſitiõis heretice pꝛauitatis cã tabeiliõis
cuiꝰ vicẽ in hac ꝑte duo viri ꝑ ſupꝛadictũ cõciliũ obtinẽt
officiũ exercere.tñ qꝛ ſuſpecti ne pꝛioꝛeʒ aut caplin qb⸗
ſubſũt q̃ coꝛrigẽda inueniunt᷑ fidelirer ⁊ recte ↄſcriberẽt.
attendẽtes qͥ qd id epali nõ modicũ detrahit dignitati
ſi ab epo q̃ dignitatẽ ꝓpꝛiã ſuo ĩgenio augere dz. comites
honoꝛis ſui ca adhibiti abducant.ſeq; ſolũ ſuſpect qñc;
foꝛſitan q́s viſitat cõmittere cõpellant᷑ dictã ↄſuetudinẽ
ꝑ quã pᷣlibati pꝛioꝛ ⁊ caplin vident᷑ nimiũ delicati tã non
rõnabilẽ repꝛobamꝰ.ſʒ ne ſit eᷣs oneroſꝰ decernimꝰnto⸗
rũ pᷣdeceſſoꝑ veſtigijs inherẽtes.vt cũ aliqᷣs ad viſitatio
nẽ decetero faciẽda in ecclis memoꝛata deſcẽderit in viſi

tationis actu duas veltres honeſtas ꝑſonas clericali ca

ractere inſignitas.q̃rũ vna ad minꝰ ſit religioſa oꝛdis ſu
pꝛadicti.⁊ vnũ notariũ clericũ ſecũ habeat ⁊ nõ plures.
ↄſuetudine aliqᷓ obtẽta ⁊ cõpoſitõe qlibet int᷑ ꝑtes ipſas
ſuꝑ hoc in ↄꝛiũ facta hactenus nõ obſtante.
e maioꝛitate ⁊ obediẽtia. ¶ Bonikfa. viij.
Hã ſanctã ecchiam catholicã ⁊ ipſam aplicaʒ
vꝛgente fidecrederecogimurx ⁊ renere:nos qꝛ
haãc firmitñ edimſimplr ↄfitem̃.extra quaʒ
. Anec ſalꝰ eſt nec remiſſio pcrõꝝ:ſpõſo in cãticis
ꝓdamante.vna ẽ colüba mea ꝑfecta mea.vnaẽmt᷑is ſue

electa genitricis ſue.q vnũ coꝛpꝰmyſticũ repñtat. cuius

coꝛpis caput xpᷣs.xpii vo ðꝰ.in q̃ vn dñs:vna fides:vnũ
baptiſma:vna fuit diluuij tꝑe arca noe vna ecchiam pᷣfi⸗
gurans. que in vno cubito cõſũmata vnũ noe videlʒ gu
bernaroꝛẽ habuit ⁊ rectoꝛẽ.extra quẽ oĩa ſubſiſtentia ſup
terrã legimꝰ fuiſſe deleta. Hancaũt veneramur ⁊ vnica
dicẽte dño in ꝓpha.Erue a framea de aĩiam meam.⁊ de
manu canis vnicã meã. Pꝛo aia eni. i. p ſeipſo capite ſit
oꝛauit.⁊ coꝛpoꝛe qð coꝛpꝰ vnicã.ſ.eccliam no ĩauit pꝛopt

ſpõſi fidei ſactoꝝ ⁊ charitatis ecctie vnitatẽ. Hec ẽ tuni⸗

c illa dñi incõſutilis que ſciſſa nõ fuit.ſed foꝛte ꝓuenit.

Igitur eccleſie vnius ⁊ vnice vnũ coꝛpus vnũcaput nõ
duo capita:q̃ſi monſtrũ xpᷣs videlʒ ⁊ xpᷣi vicariꝰ petr pe-
triq; ſucceſſoꝛ.dicente dño ipipetro. Paſceoues meas
meas inqͥt? generalitnõ ſingulariter has vel illas.per
qð cõmiſiſſe ſibi intelligitur vniuerſas.Siue Egreci ſi⸗
ue alij ſe dicãt petro eiuſq; ſucceſſoꝛibo non eſſe cõmiſſos
fateant᷑ neceſſe ſe de ouibs xpᷣi nõ eſſe. dicẽte dño in iohe
Vnũ ouile ⁊ vnicũ eſſe paſtoꝛẽ in hac eiuſq; poteſtate du
os eſſe gladios.ſpiritualẽ videlicet ⁊ tempoꝛalem euan⸗
gelicis dictis inſtruunt᷑,nã dicentibus aplis, eccegladij
duo hic. in ecchia.ſ.cum apli loquerent᷑ nõ reſpõdit dñs
nimis eſſe ſed ſatis. Certe qui in poteſtate petri tpalem
gladiũ eſſe negat male verbũ attendit dñi pꝛoferentis.
Tonuerte gladiũ tuũ in vagina. Elterq; ergo in poteſta
te ecclie ſpiritualis.ſ.gladius.⁊ materialis.ſed is qᷣdem
ꝓ eccleſia ille vo ab ecchia exercendus. Ille ſacerdot.is
manu regũ ⁊ militũ.ſedad nutũ ⁊ patientiam ſacerdotʒ
opoꝛtet autẽ gladiũ eſſe ſub gladio.⁊ tempoꝛalẽ auctoꝛi⸗
tatẽ ſpirituali ſubijci poteſtati. Naʒ cum dicatapls. Nõ
eſt ptãs niſi a deo qᷓ auteʒ a deo oꝛdinata eſſent,niſi gla⸗
dius eſſetſub gladio ⁊ tãqᷓ; inferioꝛ reduceret᷑ ꝑ aliud in
ſupꝛemã.Nã ſᷣm beatũ dyoni.lex diuinitatis ẽ infimaꝑ
media in ſupᷣma reduci. Non ergo ſᷣm oꝛdinẽ vniũſi oĩia
eque acĩimediate.ſed infima per media inferioꝛa ꝑ ſupe
rioꝛa ad oꝛdinẽ reducunt᷑ ſpiritualẽ aũt ⁊ dignitate ⁊ no
bilitate terre.nã quẽlibet pꝛecellere poteſtatẽ.opoꝛtetta⸗
to clariꝰnos fateri.quanto ſpũalia tẽpoꝛalia antecellunt
qð etiam ex decimarũ datioe ⁊ benedictiõe T ſatiſfactõe
ex ipſi poteſtatis acceptiõe.ex ipſarũ rerũ gubernatione

cdaris oculis intuemur. Nã veritate teſtante ſpiritualis

ptãs terrenã poteſtatẽ inſtituere habet ⁊ iudicare ſi bõa
nõ fuerit ſi de ecclia ⁊ ecciaſtica poteſtate verificat vati⸗
ciniũ hieremie. Ecce Aſtirni tehodie ſuꝑgẽtes ⁊ regna ⁊
cetera que ſequunt᷑. Ergo ſi deuiat terrena ptãs:iudica⸗
bit᷑a ptate ſpirituali.ſed ſi deuiat ſpiritualis.miĩoꝛ a ſuo
ſupioꝛi.ſi vo ſupꝛemo.a ſolo deo no ab hoĩe poterit iudi⸗
cari teſtante aꝑlo.ſpũalis hõ iudicat omnia.ipſe autem
anemine iudicat᷑.Eſt autẽ hec auctoꝛitas ⁊ ſi data ſit ho
mini vt exerceat᷑ per hoĩem.nõ humana ſed potius diui
na ptãs oꝛe diuino petro data. ſibiq; ſuis ſucceſſoꝛibo in

ipſo quẽ cõfeſſus fuit petra firmata,. dicẽte dño in petro

quodcũq; ligauerꝭ ⁊c. Quicũq; igit᷑ huic ptãti a deo ſic
oꝛdinate reſiſtit: dei oꝛdĩatiõi reſiſtit. niſi duo manicheꝰ
fingat eſſe pꝛincipia.qð falſum ⁊ hereticuʒ iudicam.qꝛ
teſtãte moiſe nõ in pꝛincipijs ſed in pꝛincipio celum de

ccxeauit ⁊ terrã. Poꝛro ſubeſſe ro.pon.oĩhumane cxeatu

re declaram dicim omnino eſſe de nccte ſalutis.
Be dolo contumacia. O. Bonifa. viij.
Em nõ nouã aggredimur. neq; viã inſolitaʒ
ambulam.ſed anterioꝛis iuris calcat veſti⸗
c¶ gijs pfitis conſtitutionis in dubitato roboꝛe
mus ſuffragio.⁊ incõcuſſo munimine ſtabilimꝰ. Eſt ſiqͥ⸗

dẽ iam ſancitũ, ꝙ ꝓpoſitũ publice citatiõis edicrũ eũ ar

tetq impetit aut facit etiã ſe celando ne ad e poſſit pue
nire citatio. appareatq; ↄtumaxqͥ ſicagit, qdᷣq; in albop
toꝛis hmõi edicta pꝛopoſita ſue iuriſdictiõi ſubiectos ar

ceãt ⁊ aſtringãt.magis qᷓ; ſi voce pconia q innoteſcit pau

cis vel litteris citarent᷑. Jus eni qð talem modũ citatio
nis poſuit violenter pſumpſiſſe œedẽdũ eſt. vt que in eo
dem albo totipſi albi publicum locñ frequentantiũ ocu
lis paterẽt legenda ad citati noticiã deuenirent. Vñad
pꝛebendã omnibꝰeoꝝ que ſanciunt᷑ plenã lectionem ⁊ no
tionẽ mandatur legẽ rabulis aut lapidibo ſculptã ſctiſſi⸗
me ecdleſie deſcribi poꝛticib ⁊ affigi. Pꝛemiſſis igit᷑ in
debitam cõſiderationẽ deductis ac in lance irrefragabi⸗
lis rõnis appenſis.Nos qui vniuerſo diſponẽte dño pꝛe
eſſe dignoſcimur.volentes ꝑ hanc nouellam oſtuntione

De pꝛeben ⁊ digm.

aliquid circa pꝛedicta ſtatutũ expꝛeſſius inueniri. decla⸗

ram defratrum noſtroꝝ conſilio.⁊ nihilomin hoc edi⸗
cco perpetuo valituro firmamus ⁊ ſtatuim. vt citatões
auctoꝛitate aplica de quibuſcũq; ꝑſonis vndecũq; ⁊ vbi

cũq; ſint cuiuſcũq; ſtatus dignitatis vel pꝛeeminẽtie ecc

cdeſiaſtice vel mudane.etiã ſi impiali vel regali fulgeant
dignitate. pꝛeſertim ſi impedit velfaciantp ſe vel hali
os quoquo mõ:ne citatões ipᷣe ad eos perueniãt ex q̃cũ⸗
q; eã faciende autcitandoꝝ domicilia ſiuę loca tute vel li
bere aditi nõ poſſint.cũ pꝛout ſcriptum ẽ exiſtimare de/
beaman eo ire liceat vbi ẽ citatio facienda.pindeadin⸗
ſtar edictoꝝ pꝛefatoꝝ ꝓpoſitoꝛum in albo pꝛetoꝛis etiam
extra ſolẽnes dies in quib romani pontifices ſuos face
re cõſueuerũt generales pꝛoceſſus publice id vobis ſpe⸗
cialiter ⁊ ex certa ſciẽtia iubentib facte in audientia litte
rarũ noſtrarũ aut in aula noſtri palacij poſtmodũ affigẽ
deianuis maioꝛis ecclie loci in quo romana cõis omniũ
xpᷣiani populi nationũ reſidebit curia vt cunctis poſſint
