cetero deliberate dictos

lacobum ⁊ petrum pꝛo
cardinalibus habuerint

vel eis vel pꝛedictis natꝭ.

iohan. fauoꝛem pꝛebue⸗
rint vſq; ad v.hec ⁊ alia
Ibi quinto ⁊ vltimo ra⸗

tificat ⁊ innouat ⁊ cõfir
mat pꝛedicta ⁊ ea pᷣcipit
inuiolabiliter obſeruari

⁊ iubet ſimiles exceſſus
puniri ſimilibus penis ĩ
poſterum hoc dicit.
b Infructuoſos. ar⸗/

boꝛ enim que inutiliter

terram occupatdigna ex
cidi ⁊ in ignem mitti cen
ſetur.vt terra que ſub no
ciua occupatione inutił
arboꝛis ſterilis habebat
per nouam plancationẽ
ad fructificandum cultu

ra m recipiat congruẽteʒ
vt. S.de do. ⁊ contu. veri

tatis in prin. in parte de
ciſa.
c ¶ Ficus.fatua.mat.v
ij.lu.vij.cum eſuriens ve
nienſ ad ficum non inue
niſſet ibi frucaum perpe⸗
tua ſterilitate ſua male-
dictiõe illam damnauit
xxiiij.q.iij.S.ſed qui pꝛo
perſecutoꝛibus.
d YDomus. non dam
nat totam domum. ſed
quoſdam infructuoſos
palmites ex domo vt. ..
dixit.⁊ qui ſunt illiq· di⸗
cet.

e Qeſcientesedauid ĩ

pſalmo.Saluum me fac

obſcurentur oculi eoꝛuʒ

ne videant. ⁊ doꝛſum eo
ruʒ ſemper incurua.nec
dixit pſalmiſta id optan

do ſed iudicando. rxxxvij
di. dl. vt. F. vt itaq;.

f Juſticie. cuʒ ſederit
iuſtus ſuper ſedem non

aduerſabitur ſibi quicq;

malignum. LC. de ſum.

tri. in epiſtola inter cla⸗

ras. Uude pſalmiſta. Fi
ant vie eoꝛum tenebꝛe et

Dſuccidendosinfructuoſas

Squos quaſi ficus fatua domꝰ

fructus.licet diutius expectatos. Ja

cobũ vicʒ de colũna ⁊ petr nepotem

ipſius olim ſancte ro. ec. cardinalesꝰ

⁊ filios quondã iohãnis de columua

fratris dicti iacobi ⁊ patris petri pꝛe

fati poſteros⁊ fautoꝛes⁊ ſequaces eo

rũ in virtute altiſſimi exurgẽtes ſpiri
tualiter ⁊ tꝑaliter cõtra eos diximus
pcedendũ ᷓ Conſequenter dict ia⸗
cobo ⁊ petro deſcẽdentibo in pꝛofũdũ

dmaloꝛũ⁊ moliẽtibo incõſutilẽ tunicãa

dñi ſancte vicʒ; ecdleſie ſcindere vnita
tẽ.⁊ vt gladiũ acuẽtibꝰ liguas ſuas ⁊
pꝛũpẽtibonõ tã in verba blaſphemie
⁊ ſciſmatica q; ĩſana que in ſcriptis re
dacta ſub ſigillis quib anteq; eſſent

depoſiti vtebat ꝑ vꝛbẽ ⁊ diuerſa mũ

di climata deſtinauerũt eſtimãtes lo
quacitatẽ facundiã. ⁊ maledicere con
ſcientie bonũ ſignü conficta materia

diſputãdi.quia veritatenõ poterant
nos ſaltẽ lacerare cõuicijs pꝛeſumpſe

rũt.quoꝝ dicta licet poſſemus ſuꝑio
ri eſſertione cõuincere ⁊ luce darioꝛi⸗
bus rationibo cõfutare duximꝰ eoꝛuʒ
latraribs nõ dare reſponſũ vt contri⸗

ta eoꝛũ rabies auctoꝛitate ſonoꝛa pꝛeſi
dentis in ſupᷣmo iudicij ſolio fragerek
⁊ poteſtates veritas p ſeipam venirzʒ

in publicã notionẽ,noſtrũq; ſilentiuʒ
in ſuppliciũ eis foꝛet.ꝓceſſus tamen
cõtra ipos ⁊ alios fecimꝰſucceſſiueva
rijs diuerſiſq; tempoꝛibo ſpirituales
tempoꝛales penas ⁊ ſententias con
tinẽtes ⁊ mulctas.quoꝝ qꝛ totũ teno⸗

rẽ cõſtõi pñti inſerexe lõgũ eſſet ex eis

quedũ cõopẽdioſe collata huic noſtre
ↄſtõi duximinſerẽda ad certitudinẽ
pᷣſentiũ ⁊ memoꝛiam futuroꝑ.vʒ ꝙex

palmites peſtiferos ⁊ nociuos

decoluna pduxit neſcientes in ſemi
tis iuſticie dirigere greſſus ſuos ad
coꝛ reuerti ⁊ agere penitentie dignos

p Ueritas.que ſemper vincit.viij.di.veritat

cauſis que rõnabiliter nos mouerũt

de fratꝝ noſtroꝝ cõſilio depoſuimus

dictos iacobũ ⁊ petrũ a cardinalatibꝰ

eiuſdẽ eccleſie ⁊ ab omni cardinalatꝰ

ↄmodo⁊ honoꝛe.ipſoſq; iudicauimꝰ
ſciſmaticos ⁊ blaſphemos⁊ taqᷓ; hexe
ticos puniendos.expoſitis pſoniſ eo
rũ a fidelib capiẽdis oĩbus benefici⸗
is officijs honoꝛibo dignitatib ⁊ pꝛe
laturis ꝑpetuo pꝛiuãtes eoſdẽ ⁊ red⸗
detes inhabiles ad habẽda.cũctꝭ eoꝝ
bõis mobilibo ⁊ ĩmobilibo iurib ⁊ iu

riſdicnonibus publicatis Cotta

natos inſup ⁊ poſteros dicti iohanis
ſpiritualiter ⁊ tꝑaliter duxrimus mul
tipliciter pcedendũ eoꝝ bonis ⁊ iuri⸗
bus publicatis ⁊ cõfiſcatis ipſiq; po⸗
ſteris dicti iohãis ꝑ maſculinũ⁊ femi
neã lineã deſcendẽtibo indignis ppe
tuo redditis ad cardinalatus honoꝛẽ

quelibet officia beneficia ⁊ miniſte⸗

ria in eccleſia memoꝛata vl eius curia
alibi verovſq; ad quartã generatiõeʒ
Dmnẽꝑſonã pꝛeſentem ⁊ futuramꝰ
cuiuſcunq; fuerit peminentie cõditõ

nis dignitatis aut ſtatus eccleſiaſtici

vel mundani,etiam ſi foꝛet ſancte ro⸗
mane eccleſie cardinalis qui ipſos ia
cobum ⁊ petrum veleoꝛum alterum
ſcienter ⁊ deliberate ꝓ cardinalibus
habuerit ⁊ tenuerit. aut ad cardina⸗

latum admiſerit.ſeu votũ eoꝛum vel

alicuius ipſoꝛum ſuffragiũ in electio
ne rõani ponuiſicis admiſerit.aut in

põtificem romanum elegeritnomina
uerit aſſumpſerit vel receperit ſeu de

derit in his vel ad hoc auxilium con⸗
ſilium vel fauoꝛem excõmunicatiõis
ſententia duxrimus innodandum a q̃ᷓ
absſq; expꝛeſſa licentia romani ponti
ficis non poſſit abſolui.nec etiam ꝑ
collegium apoſtolice ſedis eadem ſe

de vacante. eamq; pꝛelatione digni⸗

tate ſtatu ⁊ honoꝛe eccleſiaſticis om⸗
nino pꝛiuamus nihilominus om̃es

n Stgnũ cum potius ſit contrarium eſtimandum
o Lacerare.habet enim hoc pꝛopꝛiũ antiqui hoſtis inuidia. vt quos
impꝛoboꝛũ actuũ ꝑpetratiòe deo ſibi reſiſtente deijcere non valẽt opinio
nes coꝛũ falſas ſimulando dilaceret.ij.q.v.habet hoc pꝛopꝛium.
p/ ꝙ Reſponſum. ſi. C.ſi quis impe. ma.di.l.vna.ð pe di. ij. ſi eĩ inquit.

c.

r auſis.eas non ex/⸗
pꝛeſſit nec habuit neceſſe
expꝛimere.ad idẽ.s.ð re
iudi.ſicut.
898Expoſitis. ad idem

S. de iudeis ita qrundã.

t Publicatis. laboꝛeſ
ergo impioꝛũ iuſti edent
⁊ theʒauriʒabunt inſtis
eoꝛũ diuitie.ſapientie.ix
pꝛouerbio xxviij.⁊.xxiij.

q.vij.quẽadmodũ.⁊.c.i

2 redeũ tes non recupera

rent bona ſua exquo ſũt

expꝛeſſe damnata.ð hoc
9.de cle. cõiu. ꝙ a te.
v¶ ontra natos. con
tra hos licet laici eſſent
pꝛocedere potuit.tuʒ ra⸗
tione eccleſiaſtici crimis
tum pꝛopter tꝑalem iu⸗
riſdictionem quam ha?⸗
bebat in eos ⁊ habet ĩ vꝛ
be per conceſſiones lodo
uici ⁊ conſtantini.lxiij.
di. ego lodouicus.xcvi.
di. conſtantinus.palea.
eſt ⁊.S.e.li.de elec.fſfunda
menta.
a ¶Alib i.ſ.erĩ romanã
eccleſiam ⁊ eius curiam
⁊ſumitur hic romana ec
cleſia ſtricte.
b Juturam.ſi.s,.e.ne
aliqui.
c ¶ Cardinalis.epiſco⸗
pi bene compꝑꝛedunt᷑. qꝛ
conſtitutioj.de ſen. exc.
qꝛ periculoſũ.de excom⸗
mũicatiõe nõ loquitur.

—

ðD ¶ Habuerit. Nota ca

ſum in quo ponit᷑ delibe

rata cogitatio cuʒ alias
cogitatõnis pena nemo
mereatur.de pe.diſtin.i.
cogitationis.ð hoc:ic.di.
S. cogitatio.
e& Sege va. no. arg. ꝙ
collegiũ cardinaliũ va.
ſe.non fungitur iuriſdi⸗
ctione pape.⁊ ↄꝛiũ ar.ẽt
poſſet ſumi quaſi ſi hoc
nõ vetuiſſʒ papa.collegi
um id potuiſſet.⁊ ð hoe
no.hug.io.⁊alij.lxxix.di
ſtin.nullius.ij.pleniꝰho
ſti. ð pe.⁊ rem. cũ cx eo. 1
fine. Sed quid dicemus
ſuccedet collegiũ in iurii
dictione ⁊ eius exercitio
nec ne dirit hoſt. ꝙ ſic ſal
tẽ in his que grãdi neceſ
ſitate euidenti ⁊ iminẽti

xxiiij.q.iij.cũ ſeti

ein

lubꝛicum.⁊ angelos domini lij. q. iiij. S. item qui per
Ropberarp. 9 perſequens eos.xxiij.q.iiij.O.item qui p
ge Lardinales.qᷓ;to maioꝛes erant ingrati beneficioꝛum ſe contra ec
cleſiam erigendo. ⁊ malignaudo grauius puniri debebant. de pe.di. ij.
pꝛincipium.⁊ non debent cardinales damnari.niſi certo numero teſti⸗
um epiſcopus cardinalis.lxxij pꝛeſbiter cardinaiis.lxiij.diaconns car⸗
dinalis.xxvij.ij.q.iiij.pꝛeſul.⁊ foꝛte hunc numerũ ſeruauit hic papa.cet
foꝛte non.nec enim aſtringebatur. lex enim ſibi indicari potuit ſed ipo⸗
ni non potuit.S.e.li.de reſcrip.c.vl.C.de legi.l.dignavox.s.de ele.inno
hꝙ Pꝛofundum. S. de iudi.cum non ab homine. (tuit.
Tunicam.inde domini veſtimentum ſciſſum non fuit.ſed ſuper eaʒ
iactauerunt ſoꝛtem. io xix.xvi.q.vl.ſicut domini veſtimentũ.ꝑ quod de

notatũ fuit ꝙ eccleſia ſcindi non debet que in vnitate tota conſiſtit. vt

ibi no. ⁊. xxiiij.q.i per totum.
lie Bladium ſumptũ de pſalmo. Miſerere mei deus. ⁊ habes in ca⸗

none. de pe. di. i. periculoſe. vnde ⁊ ſicut gladio ſic ⁊ lingua quis occidit

iꝗj] Inſana. de ſum tri. damnamus.in fi. (l.di.ſi quis viduam.

m Utebot᷑ pꝛio ſigillo pꝰ depoſitõeʒ vti ñ debebõt. ad h.s.ð ap.vt ntm

expediri opoꝛtet. pꝛo eo facit quo ad hoc decr. s. de elec. vbi periculũ.F.

idẽ quoq; qð etiã multũ facit contra.mouebat᷑ aũt hoſt. his rõnibo dice
bat eni alia collegia hoc habent.de ma.⁊ obe his que.⁊.c.cum olim.et
B.e.ti.c.vno.tum qꝛ ſicvtuntur cardinales.ar.s.de elec.venerabileʒ.j.
obiectioni.v.q aũt.S.ð of.oꝛ.irrefragabili.ꝭ.exceſſus.de fo.com. cũ cõ
tingat tum qꝛ alius iudex nõ ſupereſt. s de elec. licet in fi.in quo caſu cõ
cedunt᷑ que alias nõ cõccderẽ:.vt ibi.⁊.C. de cur.l.generali.le.x.ff.ð his
qui in frau.cre.l.ait pᷣtoꝛ..ſi debitoꝛẽ.tum qꝛ neceſſitas nõ habet leges
8.de re.iu.ꝙ nõ eſt.tũ qꝛ nõ eſt veriſimileꝙ filio dei placuerit cõtrarius
intellectus.ne videat᷑ gregẽ ſuũ ⁊ eccleſiã ſine paſtoꝛe reliquiſſe j·ti.pxi.
c.i.nec ob.ſᷣm eũ ꝙ aliqui dicũt.ꝙ cardinales ſuntſine capite boceĩ nõ ẽ

verũ.imo habent caput eccleſie generale ⁊ ꝓpꝛiũ.ſ.chꝛiſtũ.iĩmo illud ſen⸗

tire.ab hereſi nõ eſt longũ.xxij.di.c.i.⁊.ij.⁊ eſſet res mõſtruoſa.de of.oꝛ
di.qm in pleriſq;.nec ob.qð ðꝛ ex hoc poſſe ſciſma ſcandalũ ⁊ vacatiõeʒ
diutinã ſuſcitari.qꝛ id poſſet eſſe verũ ſi indiſtincte cõcederet᷑ ſed reſtrin

gi debet ad neceſſaria. vel vtilia eccleſie ſeu reipublice.quibo oino ꝓpuii

dendũ c.vij.q.i.ſcias.cauere ergo debẽt.ne nimis nrin bobenao:ſfi of
fi ꝓconſu:l.ne quicq;.S.vbi decreto.⁊.ff,de plana.⁊.S.ſcilʒ. Pꝛeterea ad
m 2

de

Liber Quintus

¶ Immeriti. bumiliat. ſead aug. in can one dicenos. ſecũdꝰ locꝰ guber

inalis inquẽtes anathematiʒa
eſtatem cardinalis ſpectat vacante ſede delinquẽtes anathen
oierirrol a quis pecunia.⁊ anathema mucro eſt ep̃alis.xvi.q.ij. ca.i.

7

naculoꝛũ traditus eſt mihi qui remũ tenere nõmoucrã.xl.di.ãte oĩa ĩ fi.

⁊ maioꝛ pena in eccleſia.xxiiij..iij. co
maioꝛem penõ iponere ergo? mino?e X Er.
cit ꝙ ep̃i cardinales vacante ſede vicè merronolitonl t
in nomine domini.⁊ exponi debet.i.pape qui⁊ me rop
of.vica.ſua.nec aliaſ poſ⸗

ſet romãe eccleſie metro

politanus eſſe nec debe/
mꝰ omnino querere ius

expꝛeſſum multa enĩ ſup
plentur qð patet de cele.
miſ.cũ materia.S.i.⁊ cõ
cedi opoꝛtet ꝙ ſaltẽ illaʒ
iuriſdictionẽ habet colle
giu quã ⁊ legatus apo ⸗
olice ſedis. que nõ expi
rat moꝛtuo papa.s.ð of.
lega.c.ij.e.li.non eni illa
duraret niſi collegiũ.ſe.
ap.cẽſeret⁊ poſſet dici ꝙ
cardinales habent pote
ſtatis plenitudinẽ habi⸗
tu.tũc inquãtũ ro. ec. cẽ
ſentur.que nõ moꝛit᷑.xij.
q.ij. liberti.ij. S. e. li. ð re
ſcrip.ſi gratioſe.etiam ſi
vnus tm cardinalis col
legij ſuꝑeſſʒ.lxv.di. ſi foꝛ
te.S. de poſtu.gratũ.iur
dictionevero habẽt in ex
ercitio ᷣm modũ ſuperi
us dictũ.quicqͥd cardia
les de facto obſeruẽt við
tur ꝙvacãte ſede non de

beant ſe intromittere ni
ſi de pꝛouiſione ⁊ his ꝗ

ad ꝓuiſionẽ ꝑtinent.niſi
ex grãdi cauſa ⁊ ĩminẽti
periculo ꝑ pꝛedi.decr.S.
e li.de elec. vbi ꝑiculum
S.idẽ quoq; nec ob.ſi mi
noꝛa colelgia poſſunt.er
go ⁊ illud. qꝛ accelerãdã
ꝓuiſionẽ eccleſie in cuiuſ
traditione imminet peri
culũ ſpeciale quid ſtatui
debulit. eſt. ſi. S. de heret.
accuſatus.S.ſane.dic vt
in ge.ne romani ð elect.
f ¶Alias.ſ.etiaʒ extra
cardinalatus officium.
g Ercõmunicatoiſqꝛ
iſtius excõicationis ſic
ſuꝑioꝛis abſo lutioneʒ ſi
bi non reſeruauit.intelli
gat᷑ illam oꝛdinarijs cõ⸗
ceſſiſſe. de ſen.exc.nuper.
h. ¶ Qbliutonẽ. ſi.8. de
teſ.ſignificauit.⁊.c,albꝛi

cus.
i ¶Similes in equali
delicto ſimileſ ſunt pene
in auc.vt frã fi in fi.col⸗
lationia.ix.grauius aũt
delictü grauius iudicet᷑.
xxiiij.q.i.non afferamꝰ.
Ro humani. in
res diuide ꝑtes
In quaruʒz pꝛia
ponit pꝛohemiũ vſq; ibi

ꝛripiant᷑ in pꝛin. vnde ſi poſſunt

inoꝛẽ. S. de deci.ex pte.iij.item canon di
e obtinent. xxiij. diſ.
itanus eſt. ð. ð

qui dictis iacobo ⁊ petro alias ? nat

dicti iohãniſ fauoꝛẽ pꝛebuerint.łlauxi

liũ in rebellione vel ſciſmate ꝑſiſtenti
bus:excõis ſentẽtia innodantes. ¶
Hec ⁊ alia ꝑ nos facta in pᷣdictis no⸗
ſtris pꝛoceſſibus ⁊ in litteris noſtris
bullatis ſuꝑ eis confectis cõtẽta. hac
conſtõe ppetuo valitura ratiſicamus
cõfirmamus ⁊ eti innouam eadẽq;
de nouo faciamus defratrũ noſtroꝝ
conſilio pdictoꝝ. Er vt dictox ma
licia non inueniat ſucceſſoꝛẽ ⁊ punite
trãſgreſſionis exempla retrahat olioſ
ab offenſa ac in obliuionẽ veritas ve⸗
niens nõ fagetincerta ſtatuimꝰ atq;
decernimus. vt ⁊ ipſa inuiolabiliter
obſeruẽtur.⁊ e ſimiles exceſſus ⁊ cul
pe penis ſimilibo in poſtex puniant᷑.
generali lugduneñ.
5 e bomicidio.
Ro humani redemptiõe
generis de ſummis celoꝝ
ag ima mundi deſcendẽs
et moꝛtem tandem ſubiens tpalem
dei filius ieſus chꝛiſtus. ne gregẽ ſui
pꝛecioſo ſanguiniſ gloꝛioſi redemptũ
aſcenſurus poſt reſurrectionẽ ad pa⸗

nẽ abſq; paſtoꝛe deſereretipſius cu⸗

ram heato petro apoſtolo. vt ſui ſtabi
litate fidei ceteros in chꝛiſtiana reli⸗
gione firmaret. eoꝛũq; mentes ad ſa⸗
lutis opa ſue accenderet deuotionis
ardoꝛe cõmiſit.vnde nos eiuſdẽ apo
ſtoli effecti diſponente domino licet
immeriti ſucceſſoꝛis ⁊ ipſius redem⸗
ptoꝛis locum in terris q;qᷓ; indigne te
nentes circa gregis eiuſdẽ cuſtodiaʒ
ſollicitis excitarivigilijs ⁊ animarum
ſaluti iugis attentione cogitationis
tendere ſubmouendo noxia ⁊ agẽdo
pꝛofutura debemus vt excuſſo ano
bis negligẽtieſomno .noſtriq; coꝛdis
oculis diligenda ſedulavigilantibus
animas deo lucrifacere ſua nobis co
operante gratia valeamus. ¶ Cum
igitur illi qui ſichoꝛrẽda inhumani⸗

cũ igitur.ibi ponit hoꝛrendum aſſaſſinoꝛũ factũ vſq; ibi ſacramenti ibi

imponit penã multiplicẽ illis qui ꝑ tales quenq; chꝛiſtianoꝛũ interfece

rint.mandauerit receptauerit defendcrint vel occultauerit hoc facit.
A Moꝛtẽ. vere igitur moꝛtuꝰẽ ⁊ languoꝛes tulit ⁊ doloꝛes poꝛtauit.
5H.de cele.miſ.cũ marthe.circa mediũ.ſuit enĩverꝰhomo de ſum. tri.c.i.

S. de here.cum chꝛiſtus.

b pPꝛecio. vnde dicit canon.quis nos poteſt amplius amare qᷓ; chꝛi⸗
ſtus.qui animam ſuam poſuit pꝛo ouibus ſuis.rxxiij.q.iiij.quia nos.
cDeſereret.ota cõtra pᷣlatos ſe etiã ex nulla cauſa abſentãtes qui

nõ dimittũtvicarios.⁊ ſic dimittũt gregẽ ſuũ ſine paſtoꝛe.⁊ ꝑ hanc litte

rã ſatis patet ꝙ ptãs petri trãſiuit ad poſteros.alias poſt petrũ ſine pa⸗
ſtoꝛe remãſiſſet eccleſig qð nõ eſt verũ.vt .ſequit᷑ ad idẽ.xliij.di.i.⁊ ideʒ
põt hic argui circa collegiũ cardialiũ cũ vacat ſedes vtdixi.ã.t.pxc.vno
dBtabilitate fidei.hac debemꝰ armarivt.xxiij.q.i.niſi ĩ bella.in fi.
eAccenderet.verbo opere ⁊ exemplo.viij.q.i.qui epᷣatuʒ.⁊.ci ſe.xliij.

di, ſit rectoꝛ.

¶Innocentius.iiij.in concilio

gelis s. in pꝛobemio iſtius.li.s.de of.le.c⸗i.
Debemus.ad idem.sS. de pꝛiui.cum ⁊ plantare in pꝛincipio.

I ¶ Somno. xxxvi. di. fratrem

lꝛ Deo luẽ.õ.e.fi.de regu.non ſolum.

tate deteſtandaq; ſeuitia moꝛtem ſiti
unt alioꝛum vt ipſos faciant ꝑ aſſaſſi
nos occidi non ſolum coꝛpoꝛũ ſi moꝛ
tem pꝛocurent etiam animarum niſi
eos exuberans gratia diuina pᷣuene⸗
rit vt ſint armis ſpiritualibus pᷣmu
niti acomnis poteſtas tribuatur a
domino ad iuſticiam rectũq; iudici⸗
um exercendum. ¶ Nos tanto peri
culovolentes occurrere animarum ⁊
tam nefarias pꝛeſumptiones eccleſia

ſtice animaduerſionis mucrone ferit

vt metus pene meta huiuſmodi pꝛe⸗
ſumptiomis exiſtat preſertim cuᷣ non
nulli magnates taliter perimi foꝛmi

dãtes coacti fuerint ſecuritatẽ ab eo

tundẽ aſſaſſinoꝝ domino impetrate
ſicq; ab eo non abſqʒ chꝛiſtiane digni
tatis obpꝛobꝛio redimere quodamõ
vitam ſuam. ¶ Sacriappꝛobatiõe
concilij ſtatuimus.vt quicunq; pꝛin

ceps pꝛelatus ſeu queuiſalia eccleſia

ſtica ſeculariſve perſona quẽpiã chꝛi⸗
ſtianoꝛũ per pꝛedictos aſſaſſinos int᷑
fici feceritvei etiam mandauerit q;q;
moꝛs ex hoc foꝛſitan non ſequat᷑ aut
eos receptauerit vel defengerit feu
occultauerit excõis ⁊ depoſitionis a
dignitate honoꝛe oꝛdine officio ⁊ bñ
ficio incuxrat ſentẽtias ipſo facto.⁊ il
la libere alijs ꝑillos ad quos eoꝛum
collatio ꝑtinet conferant᷑ſic etiã cum
ſuis bonis mundanis omnibo tanqᷓ;
xpᷣiane religionis emulus a toto xpᷣia
no populo ꝑpetuo diffidatus.⁊ poſt⸗
q́; ꝓbabilibo cõſtiterit argumẽtis ali
quẽ ſcelus tã execrabile còmiſiſſe, nul
latinus alia excõis vel depoſitionis

ſeu diffidatiõis aduerſus eũ ſentẽtia

requiratur. Bonifacius. viij.
elatis vel lericis qbuſcũq;
AAui de laicis ſuis malefactoꝛi

‚bus querelã penes ſeculareʒ

iudicẽ deponẽtes petũt emendã ſibi
fieri ⁊ pꝛouiderine cõtra eos talia de
cerero pſumãtur:pꝛoteſtãdo expꝛeſſe
ꝓad vindictã ſeu penam ſanguinis

IAliarum. quod pl⸗
eſt. ti. i. pꝛecipimus.
m MPꝛemuniti.⁊ ideo
dat canon cõſiliũ ꝙ nul⸗
lus expectet in vltumis
peniter̃.ð pe.di.vij.c.vl.

n ¶ A Domino. ptätes

igitur ſunt a deo.vñ xpᷣs
pilato.io.xix.nõ babes
i me ptãtẽ ⁊c Et canõis
qui reſiſtit poteſtati dei
oꝛdinationi reſiſtit.xi.q
lij.qui reſiſtit.⁊ vniuerſi

tas nõ poſſet aliq̃ rõe cõ

ſtare niſi tãtus eã differẽ
tie oꝛdo ſeruaret.lxxxix.
di. ad hoc.
o ¶ Pꝛeſertim ꝓ marxĩe
p Foꝛmidãtes ꝓbabili
ter maxime pꝛopter qua
litatẽ aſſaſſinoꝛũ qui nõ
timẽt moꝛtẽ⁊ dicunkt eſſe
vel vezodala montagna
q & Pꝛelatus. etiã epᷣs
qꝛ dec.qꝛ ꝑ iculoſum de
ſen.exꝗj·e.li.nõ eximit il⸗

los a pena excõicatisis.

t Mandauerit. ſi mã
dauit ergo cogitatio nõ
ſtetit in ſuis finibuſ.⁊ iõ
nõ eſt mirũ ſi punit᷑. als
ſecus.de pe.di.i.cogita⸗
tionis.mitiꝰ ꝓcedit᷑ cuʒ
mũãdãte in caſujj. e.li.de
ſen.ex quicunq;. vbi mã
dãs⁊ reuocãs re integra
penã euadit.hic aũt pu⸗
to ꝙ etiaʒ ſi reuocauerit
re integra penã incurre⸗
rit.cũ ex ſolo mãdato iã
pꝛius ligatus eſſec.⁊ ad
hoc facit qð ſtatim ſeqͥ᷑.
s Receptauerit.tenẽt᷑
receptatoꝛes vt egreſſo⸗
res..de his qui la.oc⸗
cul.l.i.⁊.ij.peſſimi enim
ſũt receptatoꝛes ſine qͥb⸗
delinquẽs diu latere nõ
põt.ff. de recep.l...
t Ercõmũicatiõis. ex

quo papa nõ reſeruauit

abſolutionẽ puto ꝙ oꝛ⸗
dinarius poſſit abſolue⸗
re.de ſen.ex.nuꝑ.ad boc

v Libere. etiã illo nõ

vocato ſi poſſideret.S.e.
li.de pᷣben. licet.ij.

Relatis. ſine pena

irregularitatis poſ
unt clerici de ſuis male
factoꝛibo cõqueri coꝛam
iudice ſeculari etiã de cri
minib ex quibs debel pe
na ſanguinis expꝛeſſe ꝓ⸗

teſtãdo ꝙ ad penã ſãgut

nis nõ intendũt.Et emanauit hec deer.ad declaracionẽ eoꝛum que no.
xxiij.q.iij.maximianus.⁊.q.v.vnũ ſolum.⁊.sõ.e.poſtulaſti.
X OLaicis.ſi enim de clerico vel eccleſiaſtica ꝑſona.coꝛam iudice lai⸗
co conquereretur habet locum pena.S. de fo.com. ſi diligenti.
Secularẽ.poterant etiam conqueri coꝛam eccleſiaſtico iudice.s.ð

fo.com.cum ſit.dic vt ibi.

a & Emendam. licet iniuriam paſſus rancoꝛem dimittere teneatur.nõ

ramen emendam. xc.di.ſi quis contriſtatus.
bPꝛouideri.pꝛouidet ergo iuderx in futu
ff.ſi ſerui.ven.l.egi.⁊ l.harum.ſicut ⁊ in al

de hoc.xxiij.q.iiij.ſi is qui
rum ſicut ⁊ in ſeruitutibus
imentis.ff.de liber.agno.il.

ſi quis.ꝭ.alimenta.⁊ circ a futuras expenſas.s.de pꝛocura.auditis ĩ fi.
vbi de hoc.⁊.s.de ſepul.in noſtra. licet dicat lex ꝙ tractus futuri tem⸗
poꝛis non ſpectat ad iudicẽ.ff. de vſur.l.i.S.i.illud enim locum babet ĩ

vſuris que ſunt odioſe vel non ſpectat.ita ꝙ;

ſtatim det᷑ exactio.hicaũt

pꝛouidebit ſtatuendo penas cõminando.vel penam malefactoꝛiby im⸗
ponendo.⁊ ſic metꝰ pene mera pᷣumptiõis ⁊ clericoꝛũ ꝓuiſio,s.c xi

— — — — ê

— — — —

laſtn
ncnll
one
ahing
diͤ
6 ldi
tennig
W
gpnller
litie
eidfni
t lan.

nomate
ohe
ohmn
Nlqlns

Ncbte

monugn
6.liche
ulond
bermnel
lcutiͤe,
Heritſine.

Grte.

nibal a

punit e

Nertfg
uſel
n

isreinun,
dicuirſe
Feuocuuct
näinannt
omädmi
geſſet il
ſtatinſc⸗
auertent

N

qulluen
peſſimien
busſint⸗
Muloemn
mll.
lenöis

feſenuene

puro ge

ofſitabee

gug An
no.
t ctiln
pſicetni⸗
lceti⸗

6. ſiean

larttuns
deſusti
gber un
orierünc
uipnct
san

1

4penii⸗

Drunlee

mniie

1n.
colodtei

recnunm H

iſiet

ſeruinnne

ber n
ſuturien

De vſuris

Pꝛoteſtando. erpꝛelle. No. requiri expꝛeſſum.vbi nõ ſufficit tacitũ
ad ide

m.S.e.li.de elec.nullus.⁊.c.indẽnitatib.in pꝛin.⁊ caute tacit cle⸗
ricus ſi de hac pꝛoteſtatione.cõfici faciat publicam ſcripturã.ad idẽ.S.
de ſi. ex diligenti. in fi.de cle.cx.minippoſuit.⁊ qð no.de of.dele.cũ ĩ iur
d Irrogari.i caſu q̊ͥ ñ obebat᷑ irrogari habebamꝰ.caſũ.s.e.poſtulaſti
e Juſticia.idem ſi cõtra iuſticiã cũ clericus non fuerit in culpa.⁊ abſit

vät ea que pꝛopter bonuʒz

⁊ licitum facimus ⁊c̃.xi

ij. q.v. de occidendis. et

facit qð dixi.s.ne cle.vel
mo.c.vl.qð ſimili modo
ꝓuidit pᷣlatis tꝑalem iu⸗
riſdictionẽ habentibns.
nec obj.c. ꝓxi.vt ibi dixi
f Taolitcr.ſ.cũ expꝛeſ/
ſa pꝛoteſtatione vt dictũ
eſt. 5.
g & Materia. hoc idem
bicebaĩ in pᷣdicto canone
xxiij.q.v. vnũ ſolũ in fi.
S qui. determinat
no.ꝑ inno.⁊ hoſt.S.
e.ti.ad audientiam. ⁊ ex

pꝛeſſius ꝑ hoſ e.ti.petrꝰ
Exrpꝛeſſe ꝑ hoc vide

bat non teneri.qꝛ plus ẽ
expꝛeſſe contradicere qᷓ;
minime conſentire.s.de
bap.⁊ eius.ef. maioꝛes.
ſed ſi nõ cõſentiens irre⸗

gularitatẽ non incurrit.

ergo multo minus expᷣſ⸗
ſe cõtradicẽs.
lꝛ: Q Mãdataries.iſte
ẽt tenet᷑.qðᷣ dic vt no.S.
de ſen. ex. mulieres.

l uCLulpa. iſtð eſt reuug

lare. ꝙ vbi culpa pᷣceſit
quis tenetur de caſu.qð
dicvt plene no.S.e.ti.ſiẽ
dignũ.ſic ⁊ quãdo culpa
pᷣcedit nõ excuſat metus
ff. ꝙ met.cã.l.ſi mulier.
fallit in matrimonio.õ.
de ſpõ.veniens.ij.

m V Logitare. ð. e. de

cetero.⁊.c. continebatur

ff, ad.l.acqui.l.qui occi⸗

Surarum voꝛaginẽ.pꝛimo innouat ⁊ obſeruari (derit.ꝭ.in hac.

non intendit. imputari non debet q

uis alias in tali cãu de iure ðbeat pe

na ſanguinis irrogariůſi iudex moꝛtẽ

illis inſerat iuſticia exigente. alioqui
ſi pꝛelati aut clerici ꝓpter metũ hmoi

quia iudex ad pena ſanguinis poſſet
ꝓcedere de ſuis malefactoꝛibo taliter
conqueri non auderent.daret᷑ pleriſ⸗

qᷓ; materia trucidãdi eoſdẽ, ⁊ ipſoꝛuʒ
bona libere depꝛedãdi. & Igem.

cidat᷑ vllatinus vel mẽbꝛo aliqͥ
mutilet irregularis efficitur.ſi mada
tariusfines mãdati excedẽs mutilet
vel occidat.cũ mandato in culpaj fue
rit ⁊ hoc euenire poſſe debuerit cogi⸗

tare ¶ Greg. x. in generali ↄci. lug.

De vſuns. „
Surar um voꝛaginẽ que aĩas
uguatſhaſtte⸗ exhaurit
cõpeſcere cupientes. cõſtitõeʒ
lat᷑ concilij cõtra vſurarios editã ſub

diuine maledictionis interminatiõe

ꝗ qui mandat aliquẽ verbera
ri.licet expꝛeſſe inhibeat ne oc

pᷣcipim inuiolabiliter obſeruari.

Etqꝛ quo minoꝛ feneratoꝛibo aderit
venerandi ↄmoditas eo magis adi⸗
metur fenus exercendi libertas hac
generali conſtõe ſancim.vt nec colle⸗

NA peꝛecipit lat.cõci.cõtra vſurarios editũ vſq; ad vᷣ. ⁊ quia ibi pᷣcipit
omnibo dominis ⁊ vniuerſitatibus terrarũ.ne permittãt alienigenas
in terris ſuis cõducere domos ad exercendum fenus.vel conducras ha
bere. eo ꝙ aliquis eis ad hoc domos nõ locet vſq; ad.v.que vero vbi im
ponit penam clericis contrafacientibus vſq; ad.v. ceterũ vbiimponit
penam laicis.⁊ hoc facit vſq; in fi.
o ? Uoꝛaginem. lex dicit vſurarum dulcedinẽ.ff.de his que in fraud.
cre.l.ait pᷣtoꝛ..ſi quid in fraudem.v.ſi veri.
pAVAlias recipientiũ.⁊ bene deuoꝛet animas ipſoꝛuʒ.quia pꝛohibite
ſunt vſure in nouo ⁊ veteri teſtamento ⁊ iure canonico.xiiij.queſt.iij.⁊

iuiij.per totũ.s.e.per totum.⁊ foꝛte hodie iure ciuili.fᷣm ea que no.e.qꝛ ĩ

qu facultates.ſolnentium.S. e.ti. quanto. (omnibus.

r CLonſtitutionem.S:/e.ti.quia in omnibus.que pꝛohibet vſurarios

manifeſtos ad cõ munionem altaris admitti.pꝛecipit oblationes eoꝛũ
non recipi.⁊ in moꝛte illis denegat accleſiaſticam ſepulturam ⁊ clericoſ
contrafacientes punit.⁊.· de ſepul.eos in cle.
8 Maledictionis.i.pene eterne que pꝛo moꝛtali tantum debetur.xx
liiij.q.iij. deus quando.
Quo ideſt quanto.
v Eo ideſt.tanto.ſic.S.de teſti cum in.in pꝛincipio.
x Adimetur.no.ꝙ tollenda eſt occaſio delinquendi.ff. de vſuſruct.j.
equiſſimum ⁊ vtilius eſurienti panis tollit᷑ ⁊c.v.q.v.non omnis.ad idẽ
ð.de cohabi. cleri.⁊ mulie.c.i. UM
y& CLollegium. dictum a colligendo.⁊ de hoc.S. de elec.c.i.de exceſſi.
pꝛela.dilecta.ff. ꝙ cuiuſq; vniuerſitatis.l.i.S.quibus. .
a ABlienigenas.hec ergo conſtitutio non extendit᷑ ad indigenas ⁊ tñ
illi ſunt alias penis vſurarioꝛũ puniendi.⁊ potuit eſſe rõ.qꝛ maius ſcan
dalũ eſt in alienigena vſuras exercente qᷓ; in indigena.⁊ minꝰ ſcãdalum
in expulſione illius qᷓ; iſtius.⁊ magis cõſueuerũt terreri inter ſuos exer
cere fenus.qᷓ; inter extrancos.⁊ ideo ſuit magis ꝓuidendñ.⁊ dato ꝙ iſti
alienigene eſſent ciues vel incole.locũ habet bec conſtitutio in eis.⁊ hoc

foꝛte voluit repetitio verbi ⁊ alios nõ oꝛiundos.vt dicamꝰ alienigenas

etiã ſi ſint ciues vel incole ⁊ alios⁊c.qui ciues vel incole nõ ſunt.oꝛiun⸗
dus aũt de ciuitate dicit᷑ is qͥ ibi vel in vico ciuitatis illiꝰ oꝛtꝰẽ.ff.ex mu
ni.l. qͥ cx vico. vel etiã ſi pater eiꝰ inde oꝛiginẽ duxit.C¶·e.ti.l.aſſumptõ
S.filius.⁊.C.ti.x.de muni.⁊ oꝛigi.l.i.⁊.l.ſilios.que aũt dria ſit inter ci⸗
uẽ municipẽ accolã aduenã ⁊ incolã.no.ff.ad muni.l.i.⁊. C. de incolis

b Manikfeſtos, mãaifeſti dicũtur illi de qͥb notoꝛiũ eſt ð (l.ciues.li.x.

lure.vt qꝛ ↄfeſſi vel ↄdẽnati vel de facto.vel
nulla tergiuerſatiõe poſſet celari.vt qꝛ tene

LXXVII.

qꝛ habent opis euidentiã q̃
t altare ſuũ paratũ. poterit

aũt epᷣ cos publicare ſi cõuicti fuerint vel cofeſſi coꝛã ipo.vel ſi eos ſi
at ꝓbatõ teſtiũ vel ſint certa argumẽta cũ fama.s e.cũ tu.⁊.c.cũ ĩ dioc.
c& Tres meéſes. ergo tꝑs duoꝝ mẽeſiũ quo a tꝑe publicatiõis regulari
ter ligat cõſtõ.de hoc.S.de poſt.c.i.interdũ auget᷑.interdũ diminuit᷑. vt

giũ nec alia vniuerſitas vel ſingular
ꝑſona cuiuſcũq; ſit dignitatis cõditõ
nis aut ſtatus aligenigenas ? alios
nõ oꝛiũdos de terris ipoꝝ publice fe

nebꝛẽ pecuniã exercẽtes aut exercere

valẽtes.ad h̊ domos interris ſuis cõ

ducerevel cõductas habere aut alias

babitare pmittãt. ſed hmõi vſurari⸗
os maniteſtos oẽs infra tres mẽſesꝰ

de terris ſuis expellat nuq;ᷓ aliq́s ta⸗
les de cerero admiſſuri.nemo illis ad
fenus exercendũ domus locet. vel ſᷣ

alio titulo quocũq; cõcedat, Quive
ro contrariũ fecerxint.ſi ꝑſone fuexint
eccleſiaſtice patriarche archiepiſcopi
epiſcopi ſuſpenſionis,.minoꝛes vero

pſone ſingulares excõmunicationis.

ſi aüt collegiũ ſeu alia vniuerſitas in
terdicti ſententiam ipſo facto ſe noue
rint incurſuros q; ſi per menſem ani⸗
mo ſuſtinuerint indurato terre ipſoꝝ
qᷓ;diu in eis ijdẽvſurarij omoꝛant᷑.ex
tuc eccleſiaſtico ſubiaceãtinterdicto.

¶ Cererum ſi laici fuerint per ſuos

oꝛdinarios ab huiuſmodi exceſſu om
ni ceſſante pꝛiuilegio per cen,.ac. com
aantur „WIgem.
anqᷓ; vſurarij manifeſti de
vſur quas receperũt ſatiſſieri

hic.S.e.li.de pᷣben:cũ ſin
gula.de hocꝗj.in fi.li.ſuꝑ
data.
d VExppellãt. ſic doctoꝛ
monachũ audiẽtẽ leges
vel phiſicã de ſuis ſchoł
expellere dʒ. 6. e. ne cle. k
mo.c.i.in fi.ſic ⁊ lenonei
dñt de ciuitatib expelli
in auc.de lenonibo.ꝭ.ſen
timꝰigit᷑.col.ij. ⁊ lepꝛoſi

de cõiu. lepꝛo.c.i.⁊ ꝓpter

ſimplicẽ alicꝰ denũciatõ
nẽ nõ debet dñ s terre eũ
qui dicit᷑ eſſe talis expel⸗
lere.ſed tũc debet inqͥrer
⁊ ſi vᷣm eſſe reꝑerit expelle
re S.de oł᷑ oꝛ.c.i.ff. ð of.
pᷣſi.l.pᷣſes. ꝓuideat aũt ĩ
his cõſciẽtie ſue.ſi.s.d

bere. c. vl.
eAd fenꝰ. quid ergo
ſi liqs locauit domũ a⸗
licuivſurario.quẽ vſura
riũ ignoꝛabat vel nõ lo⸗
cauit ad exercendũ fenꝰ.

dic ꝙbabilis ignoꝛan⸗

tia illũ excuſa bit.ff. loca
ſi quis ignoꝛãs.S. de ſẽ.
ex.ſi vero.ij.⁊ic.iniaudiẽ
tia.in dubio tñ pᷣſumit᷑
ad hoc cõducere. ſi ↄſue⸗
uerũt vſuras cxercere. ff
de accu.l.ſicui.qꝛ ſemel
malꝰ⁊cj.de re.iu.ſemel.
⁊ exquo ſcit debet euz re
pellere.S.de loca.ꝓpter.
qꝛ puerſe ↄuerſat᷑ in ea.
vt ibi.

a Titulo. puta pigno
ris.cõmodati depoſiti.
pᷣcarij.⁊ hmõi. ⁊ idẽ ſi ſi

ne vllo titulo illũ ibi ſineret eſſe.xlv.di.recedite.ſed ſi vendit donat vꝰꝑ

mutat non videt᷑ habere locũ hec conſtitutio per verbũ concedat ꝙ ſolꝰ

yſus conceſſionem non dominij tranſſationẽ norare videt᷑,ſed guil.diq
xit idẽ ſi manifeſte apparet ꝙ ad exercendũ fenus vult accipere. quia pꝛe
ſu mitur etiam in fraudem agi. s. de pig. illo.⁊ de emp.⁊ ven.ad noſtram
nam verbũ concedo eſt generale.⁊ accipit ᷣm natura cõtractꝰ cui adijcit᷑

ar. ff. loca.l. ſi ⁊ vno.hi etiã ſunt tituli.vt.ff.⁊.C.p emptoꝛe ⁊ ꝓ donato.
b ontrariũ fecerint.ſ.talibo locando vel ꝑmittendo habere domos

—

conductas.vel nõ expellendoꝗ·tres menſes.nec ob.iᷣ.confecerit.quia ⁊

qui non facit facere videt᷑ff. de re.iu.qui non facit.

Aℳ₰ Abiſconi niſi fuiſſet erpᷣſſi ñ ĩicurrerẽt hãc penã /ð ſẽ.ex.qꝛ ꝑiculoſũ
d Minoꝛes.vero perſone.repete eccleſiaſtice.

e¶Interdicti.in vniuerſitatẽ enim vel collegiũ non fert excõis ſenten

tia.ne contingat innoxios irriteri de ſen.ex.romana.ꝭ.i vniuerſitatẽ.
Quam intellexit.guil.ſ.ſniam excõis ſuſpenſionis ⁊ interdicti.
Suſtinuerint.ſ.pꝛelati.ſingulares ꝑſone collegiũ ſeu vniuerſitas.
h Ipſoꝛum.ſ.pꝛelatoꝝ clericoꝝ ⁊ collegioꝝ ſeu vniuerſitatũ.⁊ dic.i.
eoꝛñ iuriſdictioni ſubiecte.⁊ ſicpunitur alter pꝛo alterius delicto.quod
dic. vt.i.q.iij.in ſum.xxiiij.q.iij.in ſum.
i Quamdiu.illis ergo recedẽtibo ceſſabit interdictũ.lxxxi.di.ſi qui.de
hoc.s.de ma.contrac.c.vl.s.de ſpon non eſt.
Iꝛ2 Erxtũc· extremũ tꝑs mẽſis deſignat.ff.de condi.⁊ de.l.ſi is S.ſi ita
¶ Eeſſante.ſic.ẽ.de here.ad abolendũ.in fi.C. vbi de cri.agi.op.auc.
qua in pꝛouintia.reatus enim omnem honoꝛem cxcludit.. vbi ſena.ił
cla.l.de pꝛiui.c.i. ́MU?
m ¶enſurãs.s.de ver.ſig querẽti.licet qꝛ a capite edẽda eſt rõ.ff. de
eden.l.argentariꝰ..i.⁊ qꝛ pati debet quis legẽ quã ipſe tulerit.ff.qð qͥſi
q; iuris.l.i e de cõſti.cũ ocẽs.hãc conſtõem pꝛio debebat in ſua curia fa
cere obſeruari.decʒ eni eũ ſᷣm leges viuere.C.de legi.digna vox.
8. Uanq; vſurarij. Manifeſto vſnrario licet mãdauerit vſuras reſti⸗
tui cccleſiaſtica ſepultura negabitur niſi pꝛimo ſatiſfaciat vłſᷣm foꝛ
mam huius decr.idonee caucat᷑ ſepeliẽtes cos cõtra hãc conſtõem lat᷑ł.cõ
cilij.penã incurrũt.teſtamẽta ipſoꝝ aliter facta nõ valent.nec debet eis
aliqᷣs intereſſe vel eos abſolucre vel ad confeſſionẽ admittere.hoc dicit.
o Manifeſti.qui dicãt᷑ vſurarij manifeſti dixi.a.c.pxi.tñ quo ad ca⸗
ſum noſtrũ ſatis poſſet etiã dici manifeſtus.ſi coꝛã ſacerdote ⁊ teſtibus
publice fatet᷑ ſe vſurarium ⁊ vſuras reſtitui mandat foꝛte libꝛos ratio.
num tradens ſecundum guil. — M
p¶ Satiſfieri.patet aũt ſatiſfieri eiſa quo pecũis eſt extoꝛta.łeiꝰheredi
m 5

77

Liber Quintus

ſt. S. e.cũ tu.⁊.c. michael. dicit tũ guil.

ilis nõ extãtibo paupib erogabit.S. e. cũ tu. pael⸗ d.
mbocalu deher pubice phont edictũ in locis quoꝛũ incolis ſunt extoꝛ

te. ꝙ; oẽs a quibo extoꝛte
hibenda.potius reſtitue
dignum. S. o.
Indiſtincte.i.nõ er
reſtitui quecun q;extoꝛſe
rat ꝑ vſurariam pꝛauita
tem.

r¶¶Wandauerint. di⸗

cehat lat᷑.conci.S.e.c.iij.
ꝙvſurarij ſi in hoc pecca
to decedebãt nõ admitte
bant᷑ ad eccleſiaſticã ſepk
turã exquo aũt mãdaue
rant de reſtituendo non
vcedebat im llo peccato
2 ſic nõ habebat pena lo
cũ cõſtõis.huic ergo elu

ſioni ꝓuidit bic greg. Et

ſcire debes ꝙ dato ꝙ vſu
rarius de reſtituẽdo nõ
mãdet.heres nibilomiꝰ
reſtituere tenet᷑.S.e.tua
nos.vbi ð hoc eſſet ſi ad
heredẽ de vſuris nihil ꝑ
uenerit tenet᷑ tñ inq;tuʒ
ſe extendũt vires heredi⸗
tatis.qð dic.vt.xij.q.ij.
epᷣs.qui filios.S.de ſepł.
c.vl.ſi aũt vſurariꝰ reſti⸗
tui nõ mãdet licet heres
patus reſtituere denega
bit᷑ illi ſepultura cũ ĩ pec
cato decelſſerit niſi alias
de moꝛtui contritõe ap⸗

t veniãt ⁊ ſi aliqui appareãt quib⸗ fides ẽ ad
nl q; pauꝑib eroget᷑ · ad hoc facit de hoi. ſiẽ

pꝛeſſe 8 aliqua quãtitate.qꝛ mandauit in genere

erpꝛeſſa quãtitate vel indiſtincteĩ vl
tima volutate mandauerit nihilomi

nus tñ eis ecdeſiaſtica ſepultura dne

gertur donec de vſuris ipſis fuerit p⸗

ut patiunt᷑ facultates eox plenarie ſa

tis factũ vel illis quibus facienda eſt
reſtitutio ſi pꝛeſtoñint ipſi.qaut alijs iᷣ
eis poſſint ncquirere vel eis abſenti⸗
bus loci oꝛdinario aut eius vices ge⸗

renti ſiue rectoꝛi pꝛochie in qua teſta

toꝛ habitat coꝛã aliquibo fide dignis
de ipſa ꝑꝛochia quibo quidẽoꝛdiarxio
vicario ⁊ rectoꝛi pᷣdicto mõ cautioneʒ
hmõi eoꝝ nomine licearpᷣſentis cõſti.
tutiõis auctoꝛitate reciꝑe. ita illis
ꝑ idẽ actio acquirat᷑.aut ſeruo pub⸗
lico de iꝑioꝛdinarij mãdato idonee

de reſtitutiõe facienda ſit cautum

Ceterum ſi receptaruʒ vſurarum ſit

qᷓ;titas manifeſta illa ſemꝑ in cautõe

riũ intelligas epᷣm de iure.licet idẽ in decano archipꝛeſbitero vł ebłote
qui alias denſuetudine iuriſdictionẽ haberet in ſpũalibo.⁊ nõ eſt mirũ
ſi ꝑ oꝛdinariũ vel eiꝰ vicariũ actio acqͥrat.cũ eſſet ſi ipᷣe det aliquẽ quite⸗
dibiee cautionẽ vtilis actio acquirat᷑ ꝑ illũ.ff. rem. pu.ſal.fo.l.iij.

Parrochie.ſic.s.de ↄuer.cõiu.dudũ ẽ ei ille publica ꝑſona.i.di.iuſ

pubiicũ,.⁊ qð dicit ð rectoꝛe ꝑꝛochie in q̃ teſtat

pᷣdicta expꝛimivolumus.alioquin ali
am recipientis cautionẽ hui arbitrio
moderada,.ipſe tamẽſcienter nõ mĩo

rem qᷓ; veriſimiliter credit᷑ moderet᷑.

⁊ ſi ſecus fecerit ad ſanſſactionẽ reſi⸗
duiteneatur. ¶ Omnes aũtreligi

oſos ⁊ alios qui manifeſtoſvſurarios

cõtra pꝛeſentis ſanctiõis foꝛm ad ec
cleſiaſticã auſi fuerint admittere ſept:

turã.pene in ↄci.lat᷑. ↄtra vſurarios

ꝓmulgate ſtatuimus ſubiacere
Nullus manifeſtoꝛũvſurarioꝛũ teſta
mẽtis interſit. aut eos ad conf ſſiõeʒ
admittat.ſiue ipſos abſoluat niſi de
vſuris ſatiſfecerint.vel de ſatiſtacien

do pꝛo ſuarũ viribus facultatẽ pᷣſtẽt

vtpmittit idoneã cautionẽ Teſta
mẽto quoq; manifeſtoꝝ vſu rarioꝛuʒ

aliter facta nõ valeant. ſed ſint irrita
ipſo iure. Bomfacius octauus

oꝛ habitat intelligas idẽ

multo foꝛtiꝰ ð rectoꝛe ꝑ

rochie iluꝰ cui faciẽda ẽ

reſtitutio. ei eni acqrit.

cuʒ qua ſi iuder ⁊ miſter
ſuꝰſit ſᷣm gra.ſf.de ĩi us
vocan.l.eum pꝛo quo.

cParrochia. qꝛ mag

crediè indigenis not q
extraneis ignotis.iĩ auc.
col. vi. ð tel. . ſi vero ic⸗
ti. ð.ð elec ſi poſtq;.⁊ ert

ſeltẽ duoj.ð re.iu.plura
lis. vt ꝑ eos ſi opꝰ fuerit

cautio pꝛobari poſſit.
dQuiby quidẽ. inter⸗
poſitio ẽ qui circa tabel/

lionẽ nõ poniqꝛ de illo

dubitatur.

