di.de h.x.q.iij.qꝛ.xvi.q.iij.dilecto.de pᷣſcrip.ſi diligẽti.ar. .e ti.de q̃r⸗

ta.⁊.c.ad aures.⁊.c.vl.vbi nõ fit mentio de titulo.Sol.dic bꝛeuiter q;
ſi ius cõe vel pꝛeſumptio nõ eſt q̊ poſſeſſoꝛẽ ſufficit bona fides.als neceſ
ſe eſt allegari tituluin ⁊ pꝛobari.niſi alleget᷑ pᷣcriptio tanti tꝑis cuiꝰ cõ
trarij nõ ſit memoꝛia.S.c.li.de pᷣſcrip.c.i.Quid autem ſit pᷣſcriptio qͥd
vſucapio q in eis requirant᷑ quis eoꝝ effectꝰ. plene no.xvi.q iij.in ſũ.
qũ 6 inrerrunpar e.· . poteſt. . bec de pᷣſcriptionibus.⁊.S. de pꝛeſcrip.
ęe figdei.multis modis ſumitur fides. qð dic vt no.S. de fi.catho.in
icar xri..monct· hie ſumit᷑ pꝑ cõſcientia.ſic.xxviij.q.i.ex his.
e pᷣſcrip. c. vlti.
lbo tne potes facere punctũ añ ⁊ poſt.⁊ ſic habebis duos intelle⸗

ct hs.Pꝛimus eſt ꝙ nulla antiqua dierum poſſeſſio ⁊c̃.S. de pꝛeſcript.

„

F Alan Scðs ꝙ nullo tꝑe pᷣſcriptionis debet agnoſcere malã fidem
5.eo.c.vlti.
g¶Pꝛeſcribit.ſi ̊ poſſidens ↄſciam hʒ rei aliene nõ pᷣſcribit.ↄ.xvi.q.
iij placuit vt qᷣcũ q;. S.de pꝛeſcrip.c.i.ibi pᷣſcribit qui certꝰ eſt rẽ eſſe alie
nã.So.illud ſpãle in fauoꝛẽ fidei catholice ſicut alia.vt.ij.q.vij.ſi here
ticus.S.e.li.de hereti.c.i.⁊.iiij.C.de epi.audi.l.nemo cũ ſi.pꝛeterea ſa⸗
tis videt᷑ ſuam ↄſciam purgaſſe ⁊ bonã fideʒ agnoſcere qui veꝝ dñm re
quiſiuit.axr·pe.ſcienti cũ ſuis cõcoꝛ.⁊ ſic aucte canonis excuſat᷑ ſic ff. de
noxa.l.⁊ generaliter.vbi ſuſcepit qui ſcit ſeruũ alienuʒ qui ſibi ab alio

bone fidei poſſeſſoꝛe fuerat datꝰ ꝓ noxa.exqͥ verus dñs requiſitꝰ noraz

emendare nõ vult.Itẽ j.S.de iurepa.cura.ſo.vt ibi.⁊.xvi.q.iij.ſi ſacer⸗

dotes. in.i.glo. vltra mediũ.quod etiã videt᷑ cõtra. Si querat᷑ quis di⸗

Rear na⸗ fidei poſſeſſoꝛ ⁊ male.dic vt nota.de pꝛeſcrip.ſi diligenti.in
glo penul. M
WBn poſſeſſione. Hec regula ſumpta ẽ ex.lff.e.ti.qui in ſeruitute ẽ
quã etiam põt hiqponi exemplũ caſus.⁊ ꝑ.c.xvi.q.iij.poꝛro.⁊.S
de pᷣſcri2.cãm que ſeruꝰcũ ab alio poſſideat᷑ nõ poſſidet.vt in pᷣmo caſu
hereticꝰ ⁊ paganꝰ.vt in ſcdᷣo laicus ſpiritualia.vt in tertio. Scienduʒ
eſt autẽ ꝙ poſſeſſionũ alia iuris alia facti.alia iuris ⁊ facti.⁊ hec inter⸗
dum habet plurimũ iuris ⁊ minimũ facti.interdũ econtra.qð ꝓſegue⸗
re vt no.S.de cõceſ.pꝛeben.cũ noſtris.⁊.C.de acqui.poſ.l.i.vt ergo cur
rat pᷣſcriptio dʒ quis poſſidere de facto ⁊ de iure.de facto planũ eſt.qꝛ qͥ
nõ poſſidet nõ pᷣſcribit.⁊ dʒ poſſidere ꝓpꝛio noie nõ alieno.als ille pᷣſcri⸗
beret cuiꝰ noĩe poſſideret.xvi.q.iij.clerici.ð reſti.ſpo.cũ veniſſent in fi.
de pᷣſcrip.ſi diligenti.ff.de acqͥ.poſ.ꝙ meo.debet etiã poſſidere de iure.
qꝛ ad pᷣſcriptionẽ requirit᷑ ciuilis poſſeſſio.i.ꝙ talis ſit ꝑſona in quam
cadere poſſit huiuſmodi poſſeſſio.vt ꝓbatꝑ iura inducta in pn.glo.ad
hoc etiã xiiij.q.i.in pᷣn.⁊ quod ibi no.⁊ de ꝓba.ex l̃is.in fi.ff.de vſuca.
ſine poſſeſſione.hᷣ̊ dico.qꝛ laici de facto inrerdũ poſſidẽt decimas ⁊ ſpi⸗
ritualia.vt no.har.bꝛix.xiiij.q.i.in pꝛin.glo.magne in fi.ad h.ð.e.li.de
reſti.ſpo.ad decimas.nã vt ibi patet.aliud eſt poſſidere.aliud legittime
poſſidere.Et no. ꝙ hec poſſeſſio facti debet eẽ ↄtinua.qꝛ ſi interrumpat

poſſeſſio interrupta ẽ p̃ſcriptio.xvi.q.iij.S. poteſt.de pᷣſcrip.illud.C. de

pſcrip. xxx. vel.xl.an.cũ notiſſimi.ſi tñ fiat interruptio ciuiliter. puta ꝑ
i.contꝭ.ᷣm canones videt᷑ q; äãmodo non currat pᷣſcriptio.q; pᷣumũti

De regulis iuris

dpot pꝛimã partẽ veram. cũ ep̃a ex ſuo officio vult videre inſtitutionem
erici. h̊ ꝓbatur de pꝛebẽ.dilecto.vt ec.bñ.c.vno.ſcðᷣam cũ aliꝰ agit foꝛ
te dicens ſe ius habere in pꝛebẽda.tũc actoꝛ qð aſſeruerat ⁊c̃.vi.q.vlti.

Ine poſſeſſione pꝛeſcxiptio

LXXNIX

tubare ⁊ malam fidẽ habere.ſed leges que de mala fide non curant no/
uos.xl. annos requirũt. vt in pᷣdic..põt.⁊ hoc no.io.xvi.q.iij.c i.⁊ qð

dicit regula de poſſeſſione. pᷣ intelligas vel de quaſi poſſeſſiõe.qꝛ incoꝛ
poꝛalia nõ poſſident᷑ ſed quaſi poſſident᷑.ff de vuca. lſequit. F.ſt viam.

ff. de acqui.poſ. l.iij.in pᷣn.⁊ tamen pꝛeſcribunt᷑. v.de cã pol.cuʒ eccleſia.
i ¶ Pꝛeſcriptio nec vſucapio.ff. de vſt hca.l:ii.: keline.
l¶ Mon ꝓccdit. pᷣſcri⸗
ptio ẽ verbuũ iuris.parit
enim actionem vel exce⸗
pcionem er tꝑe ⁊ ex ea ac

Eccatum non dimittitur niſi
11 7
eſtituatur ablatum quirit dominii. etiã di⸗/
Idem rectü im mar. 10. 5. de B
1 xvi.q.iij.S.poteſt. circa
pn. Vſuca pio aũt eſt ac
quiſitio dñij per ↄtinua
tionem poſſeſſionis tpis lege diffiniti.ff.de vſuca.l.iij.ex quibo ſatis pa
tet ratio regule.que contrariũ patitur de lege dicente.ꝙ captus ab ho

ſtibus vſucapit ff. de vſuca.l.iuſto.S.vlti.⁊ tamen nihil poſſidet cũ ab

alio poſſideatur.ff.de acqui.poſ.cuʒ heredes.S.in his. ſed lexc intelligit
vſucapit per amn guem habeat in poteſtate tẽpoꝛe quo captus fuit
vnde rediens poſtliminio recuperat poteſtatem quam eius fictiõe vi⸗
detur continuaſſe.⁊ ſic vſucapione dominiũ queſiuiſſe.ſed ſi per ſe poſ⸗
ſidebat perdit poſſeſſioneʒ.⁊ licec poſtliminio redeat fictio poſtliminij
nõ excenditur ad poſſeſſionẽ que conſiſtit in facto.⁊ ſic nec ad vſucapio⸗

nem que ex poſſeſſiõe pꝛocedit.ff. de cap.⁊ poſtli.re.in bello.ꝭ.facto.⁊ ð

vſuca.l.ſi is qͥpꝓ emptoꝛc.vbi de h̊. Itẽ opponit᷑.ignoꝛãs poſſeſſioneʒ nõ
q̃rit cum anumus ſit de ſabſtantialibus.. de acqui poſlʒ ff. de acqᷣ.
poſ.l.licet.⁊.l.quẽadmodum.⁊ tamen igno:ans pꝛeſcribit.ff pꝛo ſocio
l.ij. SF.celſus. Solu.ignoꝛans per ſe poſſeſſionem nõ querit.tamen be⸗
ne poteſt ignoꝛans querere poſſeſſionem miniſterio filij vel ſerui quem
habet in poteſtate vt in contrario.⁊ ſic vſucapere vt ibi Itẽ opponitur

de decre. S. de do. ⁊ cõtu.cõtingit.ibi enim pꝛeſcribit annaliter illequi

non poſſidet.Sed poteſt illud dici ſpeciale in odium illius cõtumacis
qui non permittit actoꝛem ingredi in poſſeſſionem ſᷣm decretum iudi⸗
cis cauſa rei ſeruande vel iam miſſum expulit ne ſit melioꝛis conditio⸗
nis contumar q; obediens vt ibi.nec debent ſtulti melioꝛis conditiõis
eſſe qᷓ; periti.xvi.q i.legi.S.e lib.de pꝛeben.eum qui beneficium.ff.qꝙ vi
aut clam.l.ſeruus.vel aliter ibi loquitur de quodam tẽpoꝛis lapſu qð
habet aliquem conſtituere poſſeſſoꝛem tm̃.hic autem loquitur de quo
dam tempoꝛis la pſu ꝙ per pꝛeſcriptionem inducit dominiũ vt.s. dixi
⁊ ſic nõ obſtat.vel dic ꝙ canon fingit illum poſſidere in odium illiꝰcon
tumaq vt.S.dixi.ad hoc.ff.de bo.auc.iudi.poſ.l.q;uis.ſepe enim iura
fingunt ex cauſa quod nõ eſt.l di.ferrum.vbi de hoc de trãſſa. inter coꝛ

poꝛalia. C. de rei vxo. act.l.vna.circa pꝛin.⁊ de hoc..de ſpon.is qui.
. Eccatum non dimittitur. Hic ponitur pꝛo regula verbum augu⸗

1 fini quod habes.xiiij.q.vi.c.i.⁊.s.de vſu.cum tu. Et per hoc po
tes ponere caſum per.liff.de vſuca.ſequitur. .quod autem. Et nota.qꝙ;
eſt peccatũ delictum ⁊ crimen.⁊ inter hec ſᷣm auguſtinũ hec eſt differen
tia.qꝛ peccatũ eſt idem quod pꝛauus actus.delictũ vero boni deſertio
quaſi derelictum.crimen vo eſt peccatum graue acculationc ⁊ dãnatio

ne digniſſimũ. lxxxi. di. c.i.in fi.de hoc no.de pe.di.i.ſi peccatuʒ.Quod

autem dicitur in hac regula verũ intelligas.ſi illud ablatũ reſtitui po⸗

teſt.vt in pꝛedictis iuribi.ſi autem reſtitui non potcſt. reſtituetur eius

eſtimatio etiam ſi res illa caſu perierit ſine culpa ſua.qꝛ ipſo inſtanti fu
it in moꝛa.ad hoc xvi.q.i.decime.S.e.de cõmo.c.vno.N.de fur.ſubtra
tracto.Si autẽ nec eſtimationẽ põt ſoluere.qꝛ euidenter eſt inops.tũc
bene dimittit᷑ peccatũ remanet tñ obligatio.⁊ ſi poſtea ad pinguioꝛem
foꝛtunã p erueniret teneret᷑.ar.xxvi.q.vi.ſi qui.s.de ſolu.odoardꝰ.ff. de
ceſſi.bo.lis ꝗ. Nota tñ ꝙ inops qui dʒ ex ↄcctu ſufficit ſi bonis cedat.
C.qui bo.ce.poſ.l.vlti. In ops qͥ debet ex maleficio caſtigat᷑ verberibꝰ.
xij.q.ij.fraternitas.qð ergo dixi.S.ꝙ tenet᷑ ſi venerit ad pinguioꝛem foꝛ
tunã.verũ dico ſi penas coꝛpoꝛales paſſus nõ fuerit.als ſecus.vt uota
tur.ſᷣm lau.de homici:ſicut dignũ.ꝭ.eos.in pᷣn.in.iij.glo.
m ¶ Reſtituatur.qð dicit de reſtitutione intelligas niſi is cui facien⸗
da eſt reſtitutio liberaliter remitteret.qꝛ ſatiſfactũ intelligitur q̃litercũ
q; ſatiſfaciat.ff.qui.mo.pig.vel hypo.ſol.l.item liberat᷑.in pᷣn ff. de ac⸗
cu.ſi rem.ꝭ.ſatiſfactũ.licet ꝓpꝛie verbis inherẽdo.aliud ſit reſtituere ali
ud remittere.ff.de vᷣ ſig ſi cũ pꝛetoꝛ.⁊.l plus eſt.⁊.l.reſtituere.t qð di
co de remiſſiõe veꝝ intelligo.niſi in caſibus vbi remiſſio nõ liberat. vt
g.de reſcrip e.li.c.ſtatutum.s.ſi quidem.⁊.S.de ceniſi.exigit in fi. Reſti
tutio autẽ iſta facienda eſt ei a quo fuit exoꝛtũ vel eius heredibus ſi ex⸗
tant.xviij.di quoniam.de vſu.cum tu.C.de ſolu.inuito.Cuius auteʒ
expenſis mitti debeat ad cos ſi ſint remoti.no.iiij.q.i.ꝭ.ſed notanduʒ.
⁊ in pꝛedicta decre.cum tu.⁊ tene quod ibi no.hoſtien.his autem non
extantibus ſoluetur pauperibo vt ibi.⁊ eis extantibus pauperibus ſol⸗
uens nõ liberatur.qꝛ onꝰ non remittitur ⁊c.xiiij.q.v.foꝛte.de iureiur̃.
eam te. ff. de ↄſti. pecu ꝭ.ſi vo.⁊ expꝛeſſum ẽ de homi.ſicut dignũ./eos
⁊ qð.s.dixi reſtituendũ ei a quo fuit extoꝛtum.intellige ſi fieri põt.ſi ve
ro neſcitur a qͥ pone caſum de iudeis.c.cũ ſit.pauperibꝰ erogabitur ꝓ⸗
uidentia epiſcopi.vt ibi.Item dico id verum cum turpitudo verſatur
ex parte recipientis tantũ. ſi vero ex parte vtriuſq; ⁊ tranſfertur domi⸗
nium. nec repetitio competit nec reſtituetur danti. ſed pauperibus
erogabitur.xiiij.queſtione.v.non ſane.vel eccleſie. ſi ſibi facta eſſet in⸗
iuria.S.de ſimonijs.de hoc argumentum contra.ã.co.titulo veniens.
Solu.vt notatur in pꝛedicta decrctali.de boc.i.qpne.iij.ſi quis datoꝛ

Liber Quintus

de boc pone ꝙ ſi ſupereſt illea quo extoꝛſi excõm nnicatus tamẽ eſt. ni

quid ei reſti r hoc vi .xv.q.vi.nos ſancroꝝ.
uid ei debeo reſtituere.ſuper hoc vide quod no.xv.q.v ccoꝝ
5. de here c. vltimo. Satis poſſet dici deponendũ in edem ſacrã.ar.

.FFiure emphi. l.ij.·
. — — „ — 1
me peruenit.idem teneoꝛ enim dãnũ paſſum.als non remittitur pecca
tũ.xij.qij.ſi quis de cle⸗
ricis.de iniu.⁊ dõ.da.c.

L derlcc cfu.. fe
ne?᷑ etiã heres meꝰ. lʒ a
me vł ad ipʒ nibil ꝑuene —☛ wecco. ¶Igem. 1..
rit er maleficio ſᷣm cano Emo põtad impoſſtbile obli⸗
nes.quod dic vt norak
ijj. qõe. ij. epiſcopus qui 6

filios.de ſepulturis. ca. .
vlti.ſᷣm leges. .C. ex delic.defun.inq;tũ he cõ.l.vna.hec regula ſic ex⸗
ta. nõ patitur inſtantiã. adde qð dicam.j·c. ꝓri. —.
Exxccati venia.Colligit᷑ hec regula ex.c.xxiiij.q.ij.legatur.ð.e.li.de

6 ciſma.c.vno.C. de here.manicheos.ꝑ que pones caſum.Ad hu:ꝰ

gurtẽ regule euidentiã ſcire debes ꝙ peccatoꝛ nõ ſolum delinqᷣt in deum
ſed eti in eccłiam.per contritionẽ autẽ que cõtritio virtus vocat᷑ delet᷑
peccatũ quo ad deũ.⁊ ꝑ pniam ſuſceptã a ſacerdote oſtendit᷑ deletum
ad eccleſiam.de h̊ de pe di.i.per totũ.lʒ tñ per contritioneʒ deletũ ſit
ad deũ.tñ adhuc de crimie accuſari põt.xxxiij.q.ij.admonere. vbi de
de accuſa.de his ad hoc.ff.de edil edic.l.quid ſit fugitiuꝰ.ſi ergo ſemel
cõteritur ⁊ penitet.vlteriꝰ nõ cogit᷑ penitere.ſi in iudicio accuſatus ab⸗
ſoluitur.vlceriꝰnõ poterit accuſari.niſi in caſibi no.ij.q.v.habet hoc ꝓ
pꝛiũ.⁊ in pᷣdic.decre.de his.remiſſiões ergo fiũt ab eccłlia conferentib⸗
ad hoſpitale potẽs vel alia pia loca non pꝛoſunt niſi coꝛrectis.de quib

dic vt plene no, de pe.⁊ re.qꝙ autẽ.Signiſicatur cõtrariũ ad hanc regu
lam. iiij. di deniq;. ibi enĩ dat᷑ venia non coꝛrecto.ſed ibi exponit᷑ venia

i.impunitas.loquitur q̊ hec regula de venia culpe nõ pene.qð patet dũ
dicit peccati venia ꝓpter ſcãdalũ eni euitandum.interdum relinquunt
peccata impunita.l.di.vt ↄſtitueret᷑.xxiij.q.iiij.quidã. cũ ſi.pꝛo qͥlibet
igitur moꝛtali debetur duplex pena.eterna ⁊ tꝑalis. de pe.di.i.ſi pecca⸗

trũ dauid. venia tgalis interdũ in hac vita datur nõ coꝛrecto ex cã. ⁊ ſic

loquitur cõtrariũ interdum ſine cã. xxvij.q.i.ſi qua.eterna autẽ non.⁊
hoc dicit hec regula. Itẽ de pe.⁊re.qð quidam ⁊.c.officij.vbi dat᷑ pe⸗
nitẽtia nõ coꝛrecto.ſed dic ꝙ lʒ ibi imponatur pnia non tñ datur remiſ
ſio.⁊ ideo pnia illa inutilis dicitur quo ad vita eternã.de pe di.iij.ad fi
nẽ.⁊ di.v.falſas.merito autẽ dat᷑peccati venia coꝛrecto.qꝛ coꝛrectionẽ
neceſſario hʒ doloꝛ peccati pᷣcedere.nã vt dicit aug.in canone.qũo gau
debis te foꝛe coꝛrectũ niſi bᷣmo te doleas fuiſſe ꝑuerſuʒ.xcxiij.q vij.c. vl.
Coꝛrectus autẽ vlterius peccatoꝛ dicendus no eſt.l.di.ferrũ.xxiij.q.i.

mo põt.Hec regula ſumpta ẽ ex l.ff e.ti.l.impoſſibiliũ. Scire
debes ꝙ impoſſibilitas ꝓpꝛie triplex eſte uris ⁊ facti ⁊ nature.De
pmo pone caſum.liiij.di.abbati de pac.c.vlci.ff.de vᷣ.ob.l.inter ſtipu⸗

d miſericoꝛdem. .

lantẽ.S.ſacramẽta.ſtipulatio eni rei ſacrevel liberi hoĩs nõ tenet vt ibi

De ſcda ibidem ꝛ⁊.ff.de v.ob.l.generaliter.⁊.l.ſe.non eni tenet ꝓmiſſio

ſi id pꝛomitro qð impoſſibile eſt de facto.vt mõtes alpiũ vltra mare de

ferre.ff de ccſta li.l cũ heres.ꝭ.i.tem ſi dare ꝓmitto qð natura dari ẽ
impo ſibile.vr ſolem lunã ⁊ ſtellas vel ſacere qdð natura impoſſibile eſt
fieri vt celũ aſcendere vel digito tangere.ff.de vᷣ obl.l.ſi ſtipuler i.⁊.iq̊.
rñ.huiꝰ autem regule rõ ſatis patet.qꝛ oĩs obligatio aut in dando aur
in faciendo ↄſiſtit.ff de v.ob.l.ij.in pᷣn.ſed qð non eſt nec eſſe põt. dari
vel fieri nõ poteſt &̊ ibi cõſtitui nequit obligatio. tẽ obligatio actionẽ
parit.ff. de ꝓcu.lʒ.ꝭ.ea.ſed qð nõ eſt nec eſſe põt. obliga cionẽ parere nõ
põt.⁊ ſic nec actionẽ. Itẽ actio eſt ius pſequendi in iudicio qð nobis de

betur.inſti.de act ij.rñ.debere autẽ eſt de alio habere.ſed qð non ẽ nec

eſſe põt de alio haberi nõ põt.j̊ᷓ ibi nõ eſt actio.⁊ ſic nec obligatio. No⸗
ta tñ ꝙ hec regula locũ habet in mrimonio ⁊ vltimis volũtatibo ⁊ ſin/
gulis ↄctibus in ſentẽtijs ⁊ pᷣcept.ff.que ſen.ſine ap.re.l.vl.i.⁊.iij.rñ·.
in ↄfeſſiouibi.ff.de int.act.l in ↄfeſſionib.⁊ ad.l.acqᷣ.l.inde neraciꝰ.S.

yl,no.ð.de ↄleſ.c.vl.Itẽ in legibꝰ⁊ ↄſtitutionibo qͥ debẽt eſſe poſſibiles

iiij.di.erit.Eſt tñ in hoc differẽtia ꝙ ipoſſibilis cõditio appoſita in con
tractu viciat ↄctũ.vt in pᷣallega.legibi.ff de act.⁊ ob.l.nõ ſolũ.⁊inſti.
de inuti.ſtip.S.impoſſibilis. In teſtamẽtis tñ ⁊ mr̃imonio ob ipſoꝝ fa
uoꝛem habet ꝑ nõ adiecta.de cõdi.ap.c.vl.vbi de .⁊.C.de inſti.⁊ ſub⸗
ſti. l rephendẽda.⁊ qð dicit hec regula de ĩpoſſibili.intelligas etiã ̊ de
tuxrꝑi.⁊ de h̊ dicam ꝓe.nõ eſt obligatoꝛiũ.⁊.c.in malis.
b ¶Obligari. etiã iuramento.qꝛ temerariũ eſt.xcij.q.iiij.ꝑ totũ.⁊.v.ðᷣ
iureiu.ſicut.⁊ S̊.de ap.qõni.nec obligafetiam naturalit᷑.vn di.lex.ffe.
ti impoſſibiliũ nulla ẽ obligatio.vniũſale igit᷑ negatiuũ oẽm obligatio
nẽ denegat.nec cõmittit᷑ ſtibulatio pene ꝓmiſſe ff.de v.obli.l.ſi hõ moꝛ
tuus Nota q̊ ꝙ ſi bononie ↄſtitutus ꝓmittã centũ hodie rome me tibi
daturũ.qꝛ ĩpoſſibile eſt miſſum nõ naſcit obligatio vt h̊ ⁊ eſt expᷣſſum
inſti.de vᷣ·ob.ꝭ.loca. pꝛeterq; in caſu.ff.de v.ob.i.vl..ſi inter eos.ſ.qñ
ſtipulatoꝛ ⁊ ꝓmiſſoꝛ bonon.oſtituti notificauerãt diſpẽſatoꝛib ſuis ro
me ↄſtitutis ſtipulationẽ eo die foꝛe futurã.mandãs ꝓmiſſoꝛ ſuo diſpẽ
ſaton vt ſolueret.⁊ ſtipulatoꝛ ſuo vt reciꝑet ea die. ar. Z.. de do. ⁊ ↄtu.
cũ dilecti.ff. de arbi.celſus.ff.man.il.ſi mãdato.ij.ꝭ.paulꝰ rñdit.dit᷑ ſo⸗
lu.ibi eſt vnũ mandatũ dno poſſibilia ↄtinẽs.⁊ iõ ad vtrũq; obligat᷑.⁊
ſi deficiat pꝛimũ tenet᷑ad ſcom.hic autẽ vna eſt obligatio tm ⁊ tota im
poſſibilis.vel ad minꝰ pꝛimũ impoſſibile exq̊ ſequit᷑ ſcòm.pᷣterea con⸗g
tractus ſunt voluntarij.C.de act ⁊ ob.l.ſicut iudi.autẽ reddit᷑ in inui

Ablatuʒ. pone nibil abſtuli.ſed iniuſte dãnũ dedi.exquo nibil ad

ccati venia nõ datur niſi coꝛ

èM

tiũ ff. de v. ob. inter ſtipulantẽ. §. i. ⁊ ob hoc etiã notau erunt gof.⁊ hoſti.
in dic. decre. cñ dilecti. ꝙ ſi iudex citet aliquẽ eo die qͥ impoſſibileè eum
coõparere.ꝙ nõ eſt oĩno inutile mandatũ.imo licet nõ teneat᷑ cõpare in

dieppter impoſſibilitatẽ. tñ tenetur cõparere poſt diẽ. ⁊ põt eſſe huiꝰ rõ.

qꝛ pᷣncipale eſt ibi ꝙ veniat acceſſoꝛiũ ꝙ veniat tali die ⁊ pncipale nõ vi
ciatur ꝓpter acceſſoꝛiũ ſed potiꝰ econtra.vt dicã e.acccſſoꝛiũ.io.an.

iuegium perſonale per⸗ T Buegum derſe
ſonam ſequitur extinguitur ſũpta eſt ex l. ff e. l. puile
gia quidam. ⁊.l.in oibꝰ
cauſis. Pone caſum vij.
i.petiſti.de aucto. et

vlſupal. c. j. C. de legi. leges.in fi.ad idẽ.ff. de ↄſti.pn.l.i.in fi ff. de cẽſi.
l.etatẽ in fi.⁊.ff.ſolu.matri.maritꝰ.⁊.l.ſeq̃ᷓn.vbi heres mariti extraneꝰ

condẽnat᷑ inſolidũ nõ habita rõne ne egeat.cũ maritꝰ cõdenare:.inq̃n⸗
tũ facere põt habita rõne ne egeat. Itẽ in ꝑſonali pᷣuilegio qð datur pa⸗

tri patrono ⁊ militi vt ↄdẽnetur inqᷓ;tũ facere pñt qð cum ꝑſona extin⸗

gui:.ff.de re iudi l.ſunt qͥ in id.⁊.l patronꝰ.⁊.l.itẽ miles.Et no.ꝙ dict

pꝛiuilegiũ.qꝛ ius cõe ad vnã perſonam directũad oẽs extẽditur.lxi.di.

miramur. de re iudi.in cauſis.ff.de iu.⁊ fac. ig. l. regula.ꝭ.vl.⁊ idem in
ſcriptis directis ad ꝑſonas.qꝛ cum perſonis extinguunt᷑.õ.de offi. deł.

quoniam.ſic ⁊ pacta perſonalia perſonas nõ tranſgrediũtur..de traſ⸗

act᷑.de cetero.⁊.c.veniens.ff.de pac iuriſgentiũ.S.pactoꝛum.⁊ compꝛo
miſſum nõ extenditur ad heredes.niſi de ipſis caueatur..de arbi.c.vl
timo ⁊ intelligitur hec regula de pꝛiuilegio perſonali.i.perſone conceſ⸗
ſo. Idem ſi eſſet perſonale ex parte cõcedentis.s.eo.lib.de reſcrip.ſi gra
tioſe. Pꝛiuilegioꝛum ergo aliud ꝑſonale aliud reale.vt.ẽ. de pꝛeſump.
mandata. Si autem ſimpliciter concedantur an dicantur ꝑſonalia an

realia. dic vt nota. xxv.q.ij.in ſumma. xvi.q.i.poſſeſſiões.⁊.s. de inſtit

cum veniſſent.⁊ quod dicitur hic ꝙ pꝛiuilegium perſonale extinguitur

cum perſona.intelligas idem in reali.vt ſcʒ extincta re extinguatur pi-
uilegium xvi.q.vij.⁊ hoc diximus de v.ſig.abbate.in fi.ff. quando di.

vſu.ce.l vſufructu quod dic veꝝ quando ipſe res vel loca.puta eccleſia

ciuitas vel alia loca ſacra vel ꝓphana deſtruuntur ſuperioꝛis auctoꝛta

re ſᷣm io.⁊ lau qui hic no in pꝛedicto.c.⁊ hoc diximus. ad hoc de coſe.
di.i.placuit.de no.ope.nun.c.ij ⁊ in pꝛedicta.l vſufructu.non ergo vl⸗
terius vocandus erit aliquis clericus illius eccleſie vel municeps illiꝰ
loci.ſi autem deſtruatur ab hoſtibus retinet omnia ſua pꝛiuilgia ⁊ re

manẽt ibi clerici.vij.q.i.paſtoꝛalis.xix.q.iij.qui ſemel.Idem ſi auctoꝛi

tate ſuperioꝛis tranſferatur ad alium locum vel alij vniarur.xvi.qi.⁊
tempoꝛis.⁊.c.ſequen.de re.do.quia monaſteriũ.ff. de contrahen.emp.
l. ede.ᷣm innocen qui ad hoc bene no õ.de no.ope.nuncia.c.ij.et licee
hic dicatur pꝛiuuegiũ tunc extingui cum extinguitur perlſ. ona.interduʒ

etiam ante excinguitur.vt cum abutitur pꝛiuilegio quia tunc meretur

extingui.xi.q iij.pꝛiuilegium.⁊ in caſibꝰ ibi notatis.xxij.di c.renouan

tes.⁊ de conſti cum acceſſiſſent.⁊ de pꝛiuile.accedentib ⁊ de deci. ſug

geſtum. Ad hoc autẽ quod dicitur hic ꝙ pꝛiuilegium ſequitur perſonã
cõtradicit S. de vſupal.ex tuarum. Soł.indeterminate conceſſum per
ſonam ſequitur pꝛeciſe hic.pꝛiuilegium autem vſupallij conceditur cũ
decer minat one loci ⁊ tempoꝛis.a ideo extra locum perſonam non ſeqᷣ
tur.tenoꝛ enim pꝛiuilegioꝛum attendendusæeſt ⁊ ſeruandus.. de pꝛi⸗
uile.poꝛro ⁊.c.recepimus vel dic vt j.dicã.contra.de pꝛinile. antiqua
xxidi deniq;.ff ne offi.pꝛoconſu.l.vlti.vbi pꝛeſente maioꝛe.minoꝛ non
vtitur pꝛiuilegio. Solu.ſpeciale eſt ob ſuperioꝛis reuerentiam.⁊ dic vt
ð. vel dic ꝙ ſequitur perſonam ſemper habitu.licet non an. ſiech vbi
ad tempus ſuſpenditur iuriſdictio.lxxxi.di.ſi quis.⁊ ob reuerentiã ſu⸗
perioꝛis.s.de offi.dele.volentes.vel ob certaʒ cauſam.C. de cur. fur.l.
pe.F.i · de hoc dicam · e. ꝙ alicui.

in ſemel contumace.s.de pꝛeſumpt᷑ſcribam. in ſemel calũniante.
de accuſa. l.ij ad hoc. xxv di. c. vlti. S̊. de ele.ſuper eo.ff.de decu.l.eos
hic ergo pꝛeſumitur eum quiſemel malus fuit ſeinper malum eſſe.⁊ po
teſt hec dici pꝛeſumptcio hominis.quia contra hominem ſic pꝛeſumit᷑.
poteſt etiam dici pꝛeſumptio facti.quia ex ſemel facto ſic pᷣumitur.po⸗

Aa malus Pone caſum in ſemel periuro.xxij.q.v. per malum.
2£

teſt etiam dici pꝛeſumptio iuris.quia ius ſic pꝛeſumit ex facto vt hicvi

des.⁊ in iuribus ſupꝛa ſignatis de quibus diuerſis pꝛeſumptionibus
pꝛoſequere vt nota.per io l. diſtin. ferrum.liiij.diſt fraternitatem. per
ber.de ſpon.is qui per accur.ff.quod me.cauſa.linon eſt veriſimile hic
ergo vides quod pꝛeſumitur ex pꝛeterito circa pꝛeſens ⁊ futurum. inter

dum pꝛeſumitur ex pꝛeſenti circa pꝛeteritum. interduʒ circa pꝛeſens ins
terdum circa faturum.quod pꝛoſequere vt nota.liiij.di.mu tis.xxxiiij

q ij. cum per bellicam. de pꝛeſump.ſcribam.⁊ in pꝛedicto.c.is cui. licet
autem vt.s.dixi hec poſſet dici pꝛeſumptioſiuris.non eſt iuris ⁊ de iu⸗

re. admittit enim pꝛobationem in contrarium. ⁊ pꝛobato ꝙ penituerit
ylterius malus non dicitur.il.di.ſerrum.de conſecra.di.iiij.c.ij.de re⸗
ſcrip eam te.de teſti.ceſtimonium.ff. de edił.edic.qꝙ ira ſaluo eo quod

dicitur.ᷓ. de bere ad abolendam.ꝭ.illos quoq;.õ.eo.li.eo.titulo. ſu
per eo. Nota ergo ꝙ qui ſemel fuit bonus vel malus. ſemper pꝛeſumi⸗
tur bonus vel malus.lxi.diſtin.miramur,.⁊.õ.de pꝛeſumpt. mandata.

⁊ pꝛima facie quis pꝛeſumitur bonus.ti.queſtione.iij.in cunctis.de pᷣ⸗

„2 .

ſumptioñ.du

ſuſcep.⁊ archa.l.ſi aliqᷣd.li.x.⁊ ꝓcedit hec pᷣũptõ, tũ ex pᷣſumẽt natura

cxed

ſlitet

um. ff. de lega. ij. cum pater. . rogo. Oui autem ſemel
malus ſꝑ pꝛeſumit᷑ malꝰ. vt b ⁊.ff. de re mili.l.nõ oẽs.ſ. a barbar.C. vᷣ

—.,— — — ⁵sâ —

— —

fur
ife
ltpr
Mler
Ulez.
ſeſm
Morie
Ruon
ech. dl

no

Acabe
uhit,
onot
mn.ol
o g

outong
ot eeſe.
onn
nlane
nſinen
abenn

mdoen.

nſic
tarſia

rnele.
glünlant.
decultn⸗

egtün
nitur
torben
pron
faten
inicN
nunin
ei
huai
go:de

nſet

enfont
060 ½..

coꝛrupta. tũ qꝛ natura bumana ꝓna ẽ ad delicta.xij.q.i.oĩs etas.in au
ten. de monachis.ꝭ.ſi vo his.coł.i.Itẽ in ſili.quilibet pꝛeſumi?᷑ paup.
qꝛ nudus natꝰ fuit xlvij.di.ſicut hi. . de ꝓba.l.ex ꝑſona. ff. de mgra. cõ
ue.l. i. . ſi magiſtratꝰ. vbi tñ pbatur ſemel eſſe ſoluedo adhucidẽ pꝛeſu⸗
mit.⁊ ſic intelligitur lex.ff de pꝛaui.cre.l.ſi creditoꝛes.in fi.Queri?᷑ aũt
quare quis pᷣſumat᷑ vᷣtutibs plenꝰ ⁊ nõ diuitijs.vide per ber.⁊ hoſti. de
ſcru.ca.vno.Et nota.q;
hec Einmnpr⸗ interduz
tranſit ad filios qꝛ qe pa e
trem incõtinentẽ abh⸗ — * cum perſona. dem.
it incõtinẽs pꝛeſumit᷑ et Eñmel malus ſempꝑp pꝛeſumit᷑
ob hoc illegittimꝰ nõ p⸗ eſſe malus. Iem.
Atumquis habere nõ poteſt.

mouet᷑.lvi.di.per totũ.
2 meruit erimen duerl
in filio.xvi.q.i.ſi qͥs cuʒ
ad hoc.S.c.lib. de here. N ſtum. Idem. .ðW
naaurun we ſeiſener 1. Arihabitionẽ retrotrabi 1 maã
0 *1le* .E0 4 . — „ 5 .*
ſi nolit. als ſiſeruus. 5. dato nõ eſt dubium cõparari.
qui mancipia.iohã.an⸗
gree.

B Atum qͥs. Pone caſum.ix.q.ij.ci.S.e.li.de ſen.ex.cũ quis.ij.rũſo

ff, de neg. geſ. ſi pupilli. 5S. ſed ſi ego. vbi ſi liber hõ geſſit negociũ filij/
vel ſerui peculiare tiñ contẽplatione ipſius ratihabitio ſequẽs pꝛis vel
dñi nil operaĩ. qꝛ per ratihabitionẽ nõ tenet᷑ vltra id ad qð pꝛiꝰtenebat᷑.
ſq; ad qᷓntitatẽ peculij. Contradicit ad hãc lr̃am.ix.q.ij.lugð.xvi.q.i.
c.vlti.g de elec.ꝙ ſicut.de his que fi.a pꝛela.cũ nos.de iurepa.cura.in
bis iuribo habet quis ratũ qð ſuo noie nõ eſt geſtũ. So.dixerũt quidaʒ
ꝓꝙ'm canones poterã ratũ habere qð meo noie nõ eſt geſtũ ꝑ iura pꝛedi
cta.vt no.de reſti.ſpo.cũ ad ſedem. in glo.pe. ſed hec ſolutio extirpat᷑ ꝑ
hanc regulam. Alij dixerũt hoc fallere in ſpiritualibo in quib ratũ ha⸗
beo.qð meo nomine nõ eſt geſtũ ꝑ iura pᷣdicta.⁊ hoc no.in pᷣdic. decre.
ꝙ ſicut in glo.ſic patet.vel dic.ꝙ in.c.lugð.fuit oꝛdinario facta noie ꝓ⸗
pꝛij epᷣi ⁊ ſpes in eo poſita ꝙ ratũ haberet.vt ibi no. Ueriꝰdic qoꝛdia⸗
tio facta nõ a ꝓpꝛio epᷣo bene tenet quo ad oꝛdinẽ.lʒ non q̊ ad executio⸗
nẽ.sS.de tẽpo.oꝛ.ꝙ tranſlationẽ.S.eæ li.e.ti.c.i.⁊.ij.ibi igitur epᷣs ꝓpꝛius
nõ ratificauit collationẽ oꝛdinis q̊ͥ ad oꝛdinẽ.qꝛ nõ erat neceſſe.ſed exe⸗
cutionẽ illi diſpenſatiue contulit.quã nõ habebat.Alia etiã iura nõ p ½
pꝛie loquunt᷑ de ratihabitiõe.ſed de quodã nouo ↄſenſu q ſunt valde di
uerſa.⁊ ſuꝑ hoc vide qð dicã j.e.nõ firmat᷑.itẽ contra. C.ad mace.l.vl.
vbi ratũ babet pater ↄctum filij ſuo noie nõ geſtũ. Sol.dupliciter põt
eſſe geſtũ meo noie.vocaliter.vt.S.e.li.de ſent᷑.ex.cũ quis.⁊ realiter ad
mei pꝛeiudiciũ.vt quando filiꝰ meus mutuũ ↄᷣhit ſine meo aſſenſu. fit ĩ
mei pꝛeiudiciũ.ff ad mace.l.i.⁊ hoc poſſuʒ ratũ habere.qꝛ qð ibi ius re
ꝛobat ꝑ diſſenſum appꝛobat ꝑ ↄſenſum. An autẽ vnꝰ iudex poſſit ratã
babere fſnĩam latam ꝑ aliũ ldic vt no.ix.q.ij.c.i.de his que fi.a pꝛela.cũ
vos.de offi· dele.pꝛudentiã/in glo.ij.in fi.⁊ ꝑ bar.bꝛix.in qõne venerea

.

Bernhe epᷣs muti.de materia huiꝰ regule adde quod p dicã.c ꝓx.

7*

Atihabitionẽ. Hec regula ſumpta eſt ex lege ff e.ti.l.hᷣ iure. . de⸗/
iecit.⁊.l.ſemꝑ qͥ.S.i.Pone caſum in iudicijs.ij.q.vi.non ſolent..
e.li.de iureiu.c.vl ff.de iudi.lʒ in maleficijs.ð.e.li.de ſen.ex.cũ quis.i.
rñ.in octibo. C. ad mace.l.vlti.⁊ tʒ locũ hec regula in caſu.S.c ꝓxi.ſ.qñ

meo noie geſtũ eſt. qꝛ tunc ratũ hahere poſſuʒ· ⁊ ratihabitio retrotrabit

⁊ mandato comꝑabit᷑. Inũ no.qꝙ ſi infra certũ tempꝰ teneoꝛ aliqͥd face
re.⁊ aliꝰ id fecit noĩe meo infra tempꝰ qͥ id facere debebã debeo illud ra
tũ habere.als ratihabitio nõ ꝓdeſſet.ij.q.vi.nõ ſolent ibi ꝙ mox reꝰ ra
tũ haberet.ff.rẽ ra.ha.l.pe.imputatenim tũc culpa tacite renũciatiõis
ar. 3. S. e li.de pᷣben.ſi tibi.i.Hec autẽ regula fallit in caſu.ff.dehis qui
no.infa:l.qͥd ergo.in pᷣn.nõ enim notat᷑ infamia pater qᷣ nõ iuſſit filiuʒ
here cũ muliere q̃ erat infra tempꝰ luctꝰ.lʒ poſtea ↄſenſerit vel ratum
Pabcaerit.m0. g ibi ſpectat᷑ initiũ.vt ibi.vel eſt rõ.qꝛ lʒ ratihabitio equi

pare?᷑ mandato vt hic.nõ tñ iuſſui vt ibi.iuſſus eni neceſſitatẽ imponit
mandatũ nõ.vtc no.ex.l.ff.ꝙ ius.i.i.S.ſi ego quero.⁊.ff.ꝙ cũ eo.l.i.⁊.l.

ſi mandatoꝛ.nec comꝑat᷑ mandato qͥ ad ſpem actiõis.qꝛ dat᷑ actio neg.
gel. ff. de nego.geſ.ſi pupilli.S.ait pꝛetoꝛ.vbi mandãdo da᷑ actio mãda
ti.ff. de pcu.l.lʒ.S.ea obligatio.comꝑat᷑ aũt q̊ ad effectũ.⁊ ideo nõ dixit
ꝙ ratibhabitio ſit mandatu.ſed ꝙ mâdato comꝑat᷑.itẽ fallit in caſu.ff.ð
offi. ꝓcõ. ⁊ lega.l.obſeruare.in fi.pcõſul enĩ dando legatũ anteqᷓ; ingre

diat᷑ puinciã nil agit.ſi autẽ poſtq; ingreſſus eſt.dationẽ illã ratã habu

it. valet.nõ tñ retrotrahi? ad totũ tempꝰ.ſed ad id tm̃ qñ ingreſſus ẽ ꝓ⸗
uintiã.vt ibi.rõ.qꝛ ratihabitio oꝑari nõ põt.niſi qð poſſet mandatũ ex

pꝛeſſum.itẽ fallit.ff.de acqͥ. here.q mibi bona.ꝭ.iuſſum.vbi ratihabitõ

tutoꝛis in adeunda hereditate mãdato nõ compat᷑ ⁊ eſſet idẽ inueuire ĩ
oibus in qͥb ↄſiderat᷑ initiũ.⁊ ſic nõ eſt j.xvi.q.iij.S.põt.ff.e. ꝙ ab iitio
2 ]·e.nõ firmat᷑.⁊ ibi dicã.⁊ de hocꝑ ber..de pac.c.ij.⁊ ꝑ goff.gõ qͥma.
accu.poſ.inſuꝑ.Itẽ fallit in caſu.s.de reſcrip.nõnulli.vbi de hoc. ⁊.c.
ex pꝑte decani.in fi.vbi nõ valet reſcriptũ impetratũ ſine mãdato. lʒ ille
cuiꝰ noie impetratũ eſt poſtea ratũ habeat.⁊ boc facit ius acqſitũ ſlli ꝰ
quẽ facta ẽ impetratio.qð auelli ab ipſo inuito nõ põt.ad hoc.s.e.li.de

elec.ab eo q ui ꝗ.⁊ eſt ſile huic regule in co qð dicit.ꝙ ratihabitio retro⸗

trahit᷑.ꝙ dicit lex ꝙ appellans ↄdẽnatꝰ de furto.ſi nõ pꝛoſequitur ap.re
tro notat᷑ infamia.videtur eni ratã babere ſniam.ff.de his qͥ no. infa.l.
furti.olim dubitabat᷑ an idẽ in excõicatiõe poſt ap.lata.ſed dic vt.S.e.
li. de ſen. ex. licet. Et ſcire debes ꝙ ſi fciens ↄdẽnatꝰ eſt ⁊ ſatiſfecit ſnie.
non agit amplius qᷓ ratã habentẽ ad intereſſe.ſed ad penõ bñᷣff.de vi ⁊

De regulis iuris

quod ipſius nomine nõ eſt ge⸗

Lu XC.
vi ar. l.i.. quotiẽs.ff. de admi.tu.l.tres tutoꝛcs.ðff. de iuriſdi. om. iu.l.
adco. Jo an.

pone caſum.iij ꝗ.ix indicas.S.e. de fi.inſtru inter dilectos ff.de
act. obli.arrianꝰ. Hec autẽ regula vera eſt.niſi actoꝛ foucat fauoꝛabi
lem cãm. puca mr̃imonij libertatis teſtamẽti vel dotis.tũc enim fallit
regula.qꝛ faucdũ ẽ acto
ri. xxxiij.q.i.ſi qs accepe
rit.S. de ꝓba.ex lris.ff ð
manumiſ.l.añpe. Et bʒ
hec regula locũ non ſolũ

(Ann ſunt partiũ. Hec regula ſumpta ẽ ex.l.ff.eo.ti.l.fauoꝛabiles

VUm ſunt partin Idem.
ura obſcura reo fauendum ẽ

17

oriꝰq;ᷓ actoꝛiꝰ. Idem. in ſnia ſerenda⸗ ve 5 ſed
Niudicijs non eſt acceptati etiã in iam lata. puta a
— ſeeiich non echaeptnrio duobo oediarii. rno nd
habenda. ſoluente ⁊ altero condẽ/⸗
U. SIdem. B nãte. tenet enĩ ſnia p reo
Gne:antia facti non iuris excu⸗ lata nõ in ſupdictis caſi
ſar. Idem bus. . de re iu c. vl. ff. ð
* re iu.int pores. Et nota

dicit obſcura. ſi enim
certũ eſſet reũ eſſe obno

piũ puniret᷑.qꝛ culpa eſt relaxare vindictã.xxviij.di.qꝛ ſunt.⁊ h̊ dico cũ
eſt certũ iudici vt iudici.ſecꝰſi vt deo.S.de offi.oꝛ.ſi ſacerdos.vel vt ho
mini.iij.q.vij.iudicet.de of del.paſtoꝛalis.ꝭ.qꝛ vo.ſi certũ ẽ eũ nõ eſſe
obnoxiũ abſolui:.idẽ ſi dubiũ vtc hic vides.ſanctiꝰ e᷑t enim nocentẽ ab
ſoluere qᷓ; innocentẽ ↄdẽnare.ff.de peñ.abſentẽ.⁊ ſic in re dubia fertur
ſniĩa.S.xi.q.iij.grauc.⁊ de ſpõ.de muliere.ad h̊. C.de tranſac vt rũſum
ſed hic nõ eſt dubiũ imo certũ.qꝛ exq̊ acroꝛ nõ ꝓbauit clare reꝰdebet ab
ſolui.vi.q.vl.actoꝛ.vt ec bene.vt nr̃m.¶Q.de ꝓbat᷑.actoꝛ.ſic no.ber.de
ſpõ.iuuenis.⁊ vide qð de triplici ambiguitate no.xxxiij.di.c.vlti.
a Reo.ſic dicto a re q petit᷑ vel ſuꝑ q̃ impetit᷑ S.de v.ſig ſi foꝛus.
b Acctoꝛi.õ.ff.de iudi.l.ſi qs intentiõe.vbi ambiguã rõem actoꝛis ĩ
ſui vtilitatẽ intertamur.So illud in pᷣn.litis in q̊ͥ fauet᷑ actoꝛi.hic in
fi.in q̊ fauet᷑ reo qð dic vt no.de reſti.ſpo cũ ad ſedeʒ in glo.ij.in fi. In

ſma igi᷑ no.ꝙ in obſcuris potiꝰ fauet᷑ reo qᷓ; actoꝛi.niſi fauoꝛ cauſe ali

ud inducat.vt.S.dixi.hinc ẽ ꝙ cũ ſemiplene ꝓbauit actoꝛ ⁊ talis ẽ cã in
q̃ nõ eſt deferendũ iuramẽtũ.puta criminalis vel famoſa vel ardua.C.
de ꝓba. ſciãt cuncti.N.de dolo dolũ.⁊.C.qð me.cã.l.metũ abſoluitur
reꝰ.ſi autẽ talis eſt cã in q̃ ſit deferendũ deferri dʒ reo niſi ex circũſtan⸗
tijs ꝑſonarũ ⁊ cauſe videat᷑ iudici illud deferendũ actoꝛi.de iureiurã.c.
vlti. nec intelligas hãc regulã in obſcuris ꝓbationibo inductis a reo qꝛ
illas g ceũ interpᷣtamur.de ꝓba.lʒ.qð dic vt dicã je.õ eũ.io.an.

reſcrip.ſtatutũ.ꝭ.inſuꝑ.⁊.ꝭ.ſe.ff.de arbi.ſi cũ dies.ꝭ. ſi arbit᷑ alio⸗
eni honoꝛes alijs nõ debẽt eſſe occaſio nocendi.C. de ſta ⁊ imagi.l.
vle.ad boc.xi.qiiij.ſi quis vo. Signant᷑ cõtraria ad hanc regulã.xl.di.
eæ.i.xlv.di.cũ beatꝰ.xcvij.di.nobiliſſimꝰ.xxiiij.q.i.q ↄtra pacẽ.s.de of.
dele. ſane.ij. S. e.l. de of. del. c. ij. ⁊ de ſen. ex.qꝛ periculoſum.ff.de penis.
aut facta.C.de mo.mulc.eos.in fi.⁊.s.deſſimo.ꝑ tuas.i.vbi de h̊.ſo.in
penis defer: dignitati ⁊ ꝑſone vt ibi.⁊ de hoc de trãſac.c.vlti.ar. .ð.ð
inreiu.cũ qͥdã. dic vt ibi. Idẽ in ſedẽdo vel aſſurgendo.xciiij.di.nõ opoꝛ

P iudicijs pone caſum.iij.q.ix.neceſſe.s.de iudi.nouit.⁊.S.e.li.de
†

tet. ⁊.no iij.q ix.c.vl.in iudicijs autẽ vel ſnia nò eſt habẽda ꝑſonarũ ac

ceptio vt h.in eis enĩ eq̃litas eſt ſeruãda.C.de ꝓx.ſac.ſcri.l.in ſacris.li.
x. Idem in pnie exhibitiõe.xxvi.q vij.ſacerdos.in pᷣn.in fide xpᷣi ſuſcipi
enda. de ↄſe.di.iiij.nec quẽq;.⁊ in alijs ſacris.de ↄiu.ſᷣuo.c.i.⁊ in pau⸗
perũ receptione cũ ſufficere poſſumꝰ. xlij. di. deſcamꝰ. ⁊ in alijs operibꝰ
pietatis · xvi. q. i. ſi eunis ho⸗ að dicit in iudicijs ſoluit Gia Fi no. ꝙ
iudiciũ interdũ ponitp eo qð pᷣcedit ſniam vt h.⁊.ij.q.i.ſicut ſine indi
cio.⁊.c.in pᷣmis. Interdũ ꝓ ↄdẽnatione.de ↄſe.di.ij.timoꝛẽ. Interduʒ
ꝓ diſcretiõe.iij.q.xij.S.tria.Interdũ ꝓlvltima voluntate.S.e.lib. de ſe
pult.c.pe.Et no.ꝙ lʒ iudex vti nõ debeat in iudicijs acceptiõe ꝑſonarũ
vt h ⁊ in cõcoꝛ.tñ vtile ẽ in arbitrarijs iudicẽ gratioſũ bꝛe.s. de of.deł.
oſuluit.⁊ fa.de accu.nlli.⁊ qð ibi no.caueaĩtñ iudex nec in faciẽda gra
r incurrat penã ↄſtõnis.de re iudi.cũ eterni.õ.e.li.
Gnoꝛãtia facti.Pone caſũ in igrantia facti.in oꝛdinato ignoꝛant᷑
a ſimoniaco i.q.i.ſi qͥs a ſimoniac.in co q̊ ignoꝛabat dñſiciũ reſeruatũ
ꝑ papã vel alij collatũ.S.e.li.de pᷣben.ſi bñſicia.ſi.õ.e.li.de reſcp.gra.in

eo qͥ locat militi credens eñ paganũ.ff.locati.l.ſi igrans.nõ eni diſcipli

nã ↄtẽpſit qͥ militẽ ignoꝛauit vt ibi.In ignoꝛãtia ſiur pone caſum.i.q.
iiij S. notãdũ. in fi.· e. li.de pᷣben.eũ qᷣ ibi ſtultꝰ ⁊c̃. C. de iu.⁊ fac.igno.
l. ij. .l. cũ qs. Hec regula nõ indiget glo.cũ eiꝰ materia pleniſſime bẽat

i.q iiij. notandũ.in tex.⁊ glo.xxx viij.di.in ſum.⁊ de bᷣ die vt ibi.Unũ

nota.qꝙ cũ q̃rit᷑ de ↄdẽnatione expẽſarũ dicimꝰꝙ in pᷣncipali cq pbabił
erroꝛ excuſat ab expenſarũ ↄdẽnatiòe.ij.q.iij.c.paulũ.de ele.c.i.in fi.s.
c.li.ſed in cã ap.indiſticte victꝰ ↄdẽnat᷑ victoꝛi in expẽſis.ij.q.vi.oĩmo⸗
do.S.de ap.ſe C.de ap.eos.S.ne temere.Rõ autẽ huiꝰdiũſi iuris colli
git ꝑ hãc regulã. in pncipali eni cà eſt erroꝛ facti.qꝛ in ea ex pbationidbꝰ
in facto exiſtũt ꝓcedit᷑.ſʒ in ap.cã ꝓcedit᷑ ex actis pꝛioꝛis cauſe.vñ ibi e
erroꝛ iuris.⁊ ideo nõ excuſat a ↄdẽnatiõe vt h.Et iõ no.inno. ⁊ hoſti.sð
de do. ⁊ ↄtu.finẽ ꝙ ſi in ca ap.nõ ꝓcedit ꝑ ſola antiq̃ acta.ſed inducant᷑
ꝓbatões noue ꝑ qᷓs ꝓnũ ciet᷑ tũc ꝓbabił erroꝛ. bñ excuſat victũ a ↄdẽna⸗
tiõe expẽſaꝝ.qð veꝝ puto.⁊ videt᷑ caſꝰ pᷣdi. deẽ.S.e.li.de cle.c.i.ĩ fi. Ad

pmũ dictũ bꝰ regke ſigt ↄꝛiũ.xxxiiij.q.ij.in lectũ. vbi ĩpõit pnia pbabilr

igrãti facta ſʒ illð ad cautelã.itẽ õ.de ↄſe.di.iiij ꝗ bis.vbi rarrebapei
ʒatꝰ oꝛdiari nõ põt illð ſpale ⁊ punit᷑ ſine cłpa.iubeſt tñ c.ſ.iiuris pᷣmi

(ſacfi.vel dic vt ibi no.

90◻

Liber

m quis in ius. Hec regula ſumpta eſt ex lege. ff. e. ti l.qui in alte
rius.pone caſum xvi.q.iij.ſi ſacerdotes.ſed tertiũ caſum ibi no.⁊
de iurepa.cura.⁊.ff. depoſi.l.i.in fi.⁊.lij.ibi enim heres vendens rẽ de⸗
poſitã credens illam fuiſſe deſunctinõ tenetur ad rem ſed ad pꝛeciũ.qð
