ratis per id per alium perficere non potcſt. xxiij di. quoꝛundam. IJtem
abbas per ſe verberando poteſt coꝛrigere monachum non per aliuʒ ma
xime laicum.de ſen.ex.vniuerſitatis Item dominus nouum emphitceo
tam non per pꝛocuratoꝛem ſed per ſe in poſſeſſionem inducere debet. .
de iu. emphithe.l.vl.S.penul. Item qui eſt in poſſeſſione ſeruitutis ⁊ pꝛo
elamat in libertate.per ſeagic ⁊ non per pꝛocuratoꝛem. C. de aſſert᷑.tol.

l.i.regulariter.in crimi⸗
nali cauſa. vt. ij. q. vi. ſi

quando. Ien uen unt
= meri imperij vl gladij po
Oteſt quis per alũ quod bo⸗ teſtatis non delegantur
teſt facere per ſeipfum. ſecundum leges niſi ĩ ca⸗

ſu.ff. de of. eius. cui mã.
eſt.iu.l.i.ſecus ſᷣm cano⸗
nes. de hoc no.xcv. di. c.
i.xxiij.q.iiij.illud.⁊.S.de
of.oꝛ.ꝙ ſedem. ⁊ de rap.

dem,

dem.
NH alternatiuis debitoꝛis eſt gl r Vebtſcapard rei
ecxri. i dq, in archiepiſcopa r.
electio et ſufficit alteruʒ ad⸗ ſereſbonge Oheber agzl
— tus.qui catheʒiʒatur. et
WD ncon per alium. de conſe.
diſt.iiij.cum pꝛo paruulis Item fallit in caſu.S.e.li.de electi. cupientes.
Item in caſu.s de iudi.iuris.eſſe ambiguum.et in caſu.s ·e.li.de offi. le
ga.c.penul.ij.reſpon.⁊ de here c.ij.in pꝛinci.hec igitur⁊ ſimilia ſpecialia
ſunt.Et nota ꝙ etiam econuerſo quedam per alium poſſum que non ꝑ
me epiſcopus clericum ſuum per alium poteſt verberare. non autem ꝑ
ſeipſum.ixxvi.diſt.non.liceat.C.de epiſco.⁊ cle.aucten.ſed neq; Item e⸗
piſcopus per alium litigare debet.v.q.iij.c.vlti. Item pꝛelatus clericus
habens tempoꝛalem iuriſdictionem audit ⁊ iudicat de cauſa ſanguinis
er alium non per ſe. s e.li.ne cle vel monach. c. vlti Item religioſa mu⸗
ier per alium poteſt eſſe in iudicio.non per ſe.S. e.li.de iudi. c ij g.e. lih.
de ele. indemnitatibus.ꝗ.ſed cum eas. Item epiſcopus tuitionem gub⸗/
nationem ⁊ curam viduarum et pupilloꝛum ⁊ peregrinoꝛum non perſe
ipſum.ſed ꝑer alium archipꝛeſbiterum ſcilicet vel archidiaconum gere⸗

re debet. lxxxviij. diſt. epiſcopus gubernationem.⁊ ibi de hoc ⁊ omnia ij/

ſta ſunt etiam ſpecialia contra regulam ſecundum quam quod poſſum
per alium ⁊ per me.⁊ accidit hoc vel ratione perſone cui hoc non conuc⸗
nit.vel etiam ratione rei puta cauſe criminalis ⁊ interdum per alteruz
conſequitur quis quod per ſe co nſequi non poſſet.vt.õ e.li.de conceſſ.

„

pꝛebenda.c. auccoꝛitate.⁊. ff. de ſta.ho.imperatoꝛ.ij.ff.q̃ res pig nõ ob.

po.i.ariſto.ſicut ⁊ quedam poteſt quis tanqᷓ; alius non tanq; iple.inꝗ⸗/

ſti. de in offic. teſtamen.S.ſi tutoꝛ.ff de adopt.ſi pater.S.qui duos. vbi

nepotem erx filio adoptat auus tanq; genitum er alio filio. ⁊ hoc non tã
qꝙᷓ;; auus ſed tanqᷓ; quidam extraneus. ad idem. ff. de in ius.vo.l. queſitũ

cum ſimilibus. Et nota quia id dicimur poſſe. quod de iure poſſumus.

Hanc igitur regulam credo loqui de bis qui de iure ſoꝛtiuntur vel ſoꝛ⸗

tiri poſſunt effectum. non igitur ſuperabundat regula infra.e.qui facit

per alium. que generaliter loquitur. vt etiam maleficia compꝛebendat.

et iſta regula loquitur de poteſtate faciendi.illa de effectu iam facti. Itẽ
nota ex hac regula ꝙ ſicut per ſe poteſt quis ſubſcribere ita per aliuʒqð
dic vt not.s.de re iudica.cum inter vos in glo.poteſt enim.
M malis pꝛomiſſis. Pone exempla quẽ poſui s.non eſt obligatoꝛi
um et pꝛoſequere hanc regulam vt ibi dixi.Et habes hec verba.xxi
ij.q.iiij.in malis pꝛomiſſis.et ibi de hocet per totam queſtionem.et no⸗
ta ꝙ dicit in malis pꝛomiiſis.nam licet mala pꝛomiſſa non debeant ſer⸗
uari.tamen interdum mala pꝛomiſſa puta per dolum vel metum ſeruã

tur quando ſcilicet ſeruari poſſunt ſine ſalutis eterne diſpendio ſiiura⸗

mentum interceſſiti. de iureiur.ſi vero.⁊ dixi in pꝛedicta regula.ſupꝛa
co.non eſt.

vbi verba iuncta non ſunt.ſufficit alterutrum eſſe factum Pone ex
um per cano. xij. q.ij. bone rei.in fi.s.de reſcrip.inter ceteras .et in
viro qui in cauſam ſoluti matrimonij dotem vel eius eſtimationem re
ſtituere pꝛomiſit.ff.de iu.do.plerũq;.in fi.ad idẽ.s.de plus peti.c.vno.
vbi dicitur plus petere cenſa ⁊ in expenſis condemnatur.qui ex duabuſ
alternatiue debitis pᷣciſe petit alterũ.ad idẽ de ap.ſignificauit. vbi ð hoc
⁊ de reſcrip.ex ꝑte.⁊ facit de pᷣben c.ij.ff.de condi.inſti.l.ſi heredi.piureſ
Sunt tamen quedam alternatiue in quibus debʒ oꝛdo ſeruari.ff. dele:.
ij. cum pater.ꝭ.pe.vt cum mandat teſtatoꝛ aliquid. dari liberis aut his
deficientibus conſanguineis aut affinibus.quia tũc ſequitur oꝛdinem
Eſtad hoc ar.qð dixi de oꝛdine ſequẽdo xliij.di.ſit rectoꝛ.in fi. S.e.li.de
elec.c.pe.in pꝛi.⁊ li.de pᷣmãdato in fi.Cõtra dicit ad hãc regulam inſti.
dele. S. ſi generaliter. Soł.illð cũ eligẽs fuit in moꝛa.ff.de adop.l.man⸗

Tr alternatiuis.Hec regula ſumpa ſuit ex.l.ff.e.ti.l.in eo plus ẽ
emp

cipioꝛum.s.e.li.de conſue.c.vl.⁊ ſic no.ber.in pᷣdic.decre.de reſcrip.int᷑

ceteras.⁊ facit quod dixi.s.e.contra eum.
Ui ad agendũ.hec ſũpta ẽ exregula.ff.e.ti.l.inuitꝰ nemo.ꝭ.cui da
mꝰ.po.ca.in eo qui legitie pᷣſcribit.qꝛ ſi cadit a poſſeſſione dat ſibi
actio.multofoꝛtiꝰ dũ poſſidet dat᷑ exceptio.xvi.q.iij.S.pᷣt in pꝛin.ad idẽ
de pᷣſcrip.illud tẽ ↄdnctoꝛ ſoli ad ſuperficiẽ ad nõ modicũ tꝑs habʒ vti
lẽ rei vẽdicationẽ etiã ↄ dñm.młtofoꝛtiꝰerceptiõʒ.ff. de ſuꝑfi l.fi.ꝭ.qait
Rõ hꝰ regule quã habuiſti.S.c.cui licet plꝰ⁊ minus licet.ſʒ plꝰ eſt agere
qᷓ; reciꝑe.ergo ſi põt pꝛimũ multofoꝛtiꝰ ſcdᷣm vt hic.nã video exceptiõeʒ
dari cui nõ datur actio.vt excõicato.s ð excep.cũ ĩter pᷣoꝛẽ. Itẽ q malafi
de pᷣſcrip.ſʒ leges exceptõeʒ habʒ aduſus oẽʒ petẽtẽ⁊ ſi a poſſeſſiõe cadat
nõ hz actõeʒ. xvi.q.iij.O.pᷣt.v.qꝙ ſi.⁊. C.de pᷣſcp.xxx.łxl.an.ſi qᷣſẽ tõig. 2
vbi actõ tꝑe tollit᷑ ꝑpetuo durat exceptõ.ff.ð doli excep.pur.ꝭ.vl.⁊vẽit ĩ

96

*
SB
M
H

compenſatione qued non venit in petitione jm. l. vt debitum naturale
ff. de compen.l.etiam. Et econuerſo interdũ venit in petitionem quod
non in compenſationem.ſic eſt videre in depoſito. C. de compen. l. vl. et
6. de depoſito bona fides ⁊ eſt ſpeciale. Et adde quod no. de iureiuran.
quemadmodum in glo.nam cui.Et dic ꝙ ad agendum admittitur. con
tra eum contra quẽ excipere vult.boc dico ne obſtet quod dicit de publi
ciana.nam habens pub/⸗
licianam actionem con⸗
tra alios Eibir 6 don⸗
tra dñim.ſff.de publi.l.pe 22 7
nul. 2 vl. 2 eln ſie imiülb⸗ Di ad agendum admittiturx.ẽ
hoc autẽ regulariter fal⸗ ad excipiendum multomagis
lit in poſſeſſoꝛijs iudicj, adſmittenqdus. & Idem.
EC.loca.⁊.cõduc.l. ſi qꝗs
conductionis.vbi cõuẽ/⸗

impleri. ¶ Idem.

tus poſſeſſoꝛio ſi dicit ſe cſi faciat per ſe iſum.
conduxiſſe ante omnia ASdem.
boſeiſionem rekicuit. ee Actum legittime retractari nõ
ob. ebolo nafncontng debet. licet caſus poſtea eueni⸗

niata quo non potuit inchoaxe
Vood alicui gratioſe concedit᷑.
trahi non debet ab alijs in exẽ
Lplum. Sdem.

pꝛedonem agentẽ poſſeſ⸗
ſoꝛio non admittitur ex⸗
ceptio.tñ admittit᷑ actio
de reſti.ſpo.in litteris. FX
c.ſe. Et generaliter agen
ti poſſeſſoꝛio refert᷑ que⸗
ſtio pꝛopꝛietatis agẽdo⁊
tamen non excipiendo ðᷣ
oꝛ cog. c. vl. C. re rei vẽ.
oꝛdinarij.de conceſ.pꝛebẽ.poſt electionem.in fi.de ap conſtitutis.ij.in
fi.de accu.accedens. .
( Ui facit per alium. hec regula ſumpta eſt ex.leff. e.ti. l. iuſſu alteri
Aui

ua. Pone erempla in regula.⁊ pꝛoſequere eam vt dixi.ð. eo. poteſt
8. Et nõ ſuꝑabũ dat hec regula ꝑ ũlam vt ibi dixi in fi.
Actum legittime. hec regula ſumpta eſt ex.l.ff. e.ti. l.qui in ambi
is.S.i.Exeplifica in eo qui contrarxit matrimoniũ.⁊ poſtea factꝰ eſt
furioſus.xxxij.q.vij.c.neq; furioſus.idẽ in ſuꝑueniente affinitate.de eo
qui cog cõſang.vx.ſu.c.pe.idẽ in adoptiõe ſupueniente ff. de ri. nup. ad⸗
optiuus in pꝛin.l.ſi qua.Et no.ꝙ habuiſti aliã regulã per cõtrariũ.s.e.
non firmat᷑.quia licet caſus ſuꝑueniat a quo potuit in choari.nõ firmat᷑
ꝙ ab initio nõ valebat vt ibi.quod tñ intelligas vt ibi dixi.ita ' a pꝛin
cipio factũ erat legittie nõ retractat᷑. licet ſupueniat caſus a quo nõ po
tuit inchoarivt hic.Et concoꝛ.ad hãc regulã ff.de iu.ac.pꝛi.l.nec enim.
ibi dicit textꝰ. nec enĩ coꝛrũpi aut cõmutari quod recte trãſactũ eſt ſuꝑ⸗
ueniente delieto poterit. Concoꝛdat ad hãc regulã de iurepa. ↄſultatiõi
bus. de ↄuer.cõiu.placet.de eo qͥ cog.ↄſang.vx.ſue.diſcretionẽ.⁊ qð in
bis iuribs no. Et no.ꝙ dicit retractari.q.d. ꝓpter cauſaʒ ſuꝑueniẽtẽ nõ
retractat᷑ ac ſi legittie nõ fuiſſet factũ interdũ tñ ꝓpter ſuꝑuenientẽ cau⸗
ſam impedit᷑ eiꝰ effectꝰ qð legitcie factũ erat exẽplifica per cano.rxxx. diſe
cõiter.⁊.c.vſq; adeo.⁊ de cler:egro.pᷣſbiterũ.⁊.c.tua.cũ ſi.Et eodeʒ mõ
rñdctad leges que ꝓ ↄꝛijs ſiguari ſolent. ff. de iudi.ſi a me.⁊.l.ſe.ff.ad.l.
acqͥ.qꝛ in eũ caſuz.in qͥb dicit᷑ ꝙ iudiciũ ſoluit᷑ꝑ arrogationẽ elꝰ cũ quo
litẽ cõte taturꝰ erã.qꝛ deuenit in in eũ caſuʒ.in quo a pꝛĩcipio non pote⸗
rat conſiſtere.⁊ in pᷣdic.l.qꝛ dicit᷑ ſimile.ſ.q; ceſſat actio legis acqͥ.qñ ſer
uus moꝛtifere vulneratꝰ liber factꝰeſt.qꝛ iam in eum caſum deuenit ̊
locũ habere non poterit ⁊c̃.⁊ ẽ ratio qꝛ acquilia damnum reſpicit.

5 Tod alicui. Pone exẽpla que dixi.a.e.ti.quea iure. ⁊ ꝓſequere.vt

ibi dixi.⁊ in regula pꝛiuilegiũ perſonale.⁊ concoꝛdat ad hanc regu
lam ĩe.in argumentum.

Ruſtra ſibi Pone ca.in dño quo ad fidelẽ⁊ in fideli quo ad dñm. xxij

q. v. de foꝛma. Itẽ in eo qui interpoſita cõditione ꝓmiſit et iurauit
aliquid facere.de iureiur.puenit.ij.vbi de hoc.In eo qui nõ vult tranſa
ctionẽ interpoſitã obſeruare.L.de pac. cũ ꝓponas.ij.cõcoꝛ.xcv.di.eſto
ſubiectus ibi. cur ergo te habeo vt pꝛincipẽ cũ tu me nõ habeas vt ſena⸗

72

toꝛẽ. ſed nõne hoſti ſeruãda eſt fides.xxij q.iiij.innocens.xxiiij. q.i.noli.
So. vt ibi no.⁊ in dic.c.ꝑuenit.illud eni verũ eſt. cũ iſte hoſtis nobis fi
dẽ ſeruat.⁊ ſic cõcoꝛdat cũ hac regula.Itẽ ↄ.xxx.iij.q.v.ꝙ deo pari..vxbi

dicit ꝙ ſi vir ⁊ vxroꝛ pari cõſenſu còtinẽtiã vouẽt vno labete alter perſeue
rare debet. So. ibi nõ fuerat fides homini ꝓmiſſa. ſed deo.nã ſine vlla

coditione adimpleri debent que deo vouent᷑. xxxij.qeviij.c.vno.in fi.Et
vides ꝙ licet vxoꝛ adulterata fuerit. nihilominꝰ vir peccat adulterãdo.

xxrij.q.vi.c.i. totũ.fruſtra igiẽ debitũ petit qui qð debet nõ umpẽdit.⁊
fruſtra legis auxiliũ inuocat.qui cõmittit in legeʒ. de vſur.qꝛ fruſtra. et
ibi de hoc. Unũ no.qũ ꝑtes ſibi ad inuicẽ aliquid ſub pena ꝓmittũt. et
vna ꝑs pꝛio frangit fidẽ.aut expedit magis alteri ꝑti penã pſequi. 2 ſta⸗
re pacto vel Zctui.aut magis expedit ſibi fidẽ rumꝑe. In pꝛio caſu licet
ſibi fides ſit fracta.ipᷣe tñ pꝛo ſua ꝑte ſeruat eandẽ. ⁊ ſic penã petere pote
rit cum effectu. In ſcðo caſu ſecure frãgat fidẽ.⁊ fiat hincinde penarum

mutua cõpenſatio.vt.s.de pe.cõſtitutis.⁊ ſic illã decr. intelligas. ⁊ que
ibi no.⁊ eſt ad hoc.ſi.qð no.de cõuento ſuꝑ ſpoliatione cui aut expedit
magis rehabere rẽ pꝛopꝛiã aut retinere rem quam poſſidet in pꝛimo co⸗

ſu agat.in ſecundo excipiat.hoc no.ber.de oꝛ.cog c.vl.
Elictum perſone. Pone caſum in epiſe copo depoſito pꝛopter crimẽ
b hoc enĩ nõ debet eccleſia rebus ſuis expoliari · xvi.q.vi.ſi epᷣm.
et ibide hoc. Item pone in pꝛocuratoꝛe qui falſauit inſtrumẽtum quia

Aiber Quintus

Vifacit peraltmet perinde

pꝛopter boc non perdet eccleſia cauſaʒ.de exceptio. cum venerabilis ⁊c.
et delictum tutoꝛis non obligat pupillum. ff. e.ti.l.neq;. et. ff. de tab. ex/
hi.l.pe.contra.xvi.q.iij.placuit.ij.vbi delictum pꝛelati non repetentis

rem eccleſiaſticam nocet eccleſie.ad idem de pꝛeſcrip.c.i.et per totum.

Solu.delictum aliud in faciendo.⁊ hoc non pꝛeiudicar eccleſie vt hic.⁊=
aliud in omittẽdo⁊ hoc bene pꝛeiudicatvt ibi.Ad ſolutionem contradi
cit.xxv.q.ij.ita nos. vbi
S delictum quod eſt in fe⸗
VRuſtra ſibi fidem quis poſtu⸗ ſeno renilcet eccla
„„ — . . . 6
lat ab eo ſeruaricui fidẽa ſe p⸗ io. qmbocibi no. 2 n dt

ſtitam ſeruare recuſat. cto.c. ſi eᷣm. ꝙ hec regu⸗

dem. la mrelion de derrinck
. . to facultatum. illud aũt
Elictum perſone nondebet in de detrümento honoꝛis.

detrimentum eccleſie redũda vel potius ibi nocet deli
re. Zem. quꝛentibusq; eccleſie Ad

cenſi.cum olim.vbi deli⸗
Fre. MIZgdem. nocet eccleſie. de in int.
Nargumentum trahi nequeuntqᷣ reſti. auditis vbi delictũ
pꝛopter neceſſitatem aliquãdo ſüt quod eſt inomitredo nõ

pꝛeiudicat eccleſie.Sa
conceſſa. O0◻ Idem. congrue poſſet iliinen

iudicialia vt in iudiciali

7 Emo poteſt plus iuris tranſ⸗ inter iudicialia ⁊ extra⸗

bus iudicioꝛum fauo /

“ re ſiue ſit in faciendo ſi⸗
ne in omittendo pꝛeindicet eccleſie.⁊ in decr auditis bene pꝛeiudicauit
eccleſie delictum quod fuit in omittendo.ſed fuit reſtituta. ⁊ ſic non eſt
contra. In decreta.cum venerabilis. dici potuit extraiudiciale. vel ibi
ſolus pꝛocuratoꝛ deliquit in faciendo ſcilicet inſtrumentum falſando.
Item contra.liiij.diſt.ſiſeruus.vbi punitur epiſcopus.qui pꝛo vno ſer⸗
no duos dare debet. ſed illud facere debet de pꝛopꝛio ſi habet non de bo

nis eccleſie pꝛopter hanc regulam. Item contra de oꝛdine.cog.cum dile

ctus. vbi dolus ⁊ violentia abbatis eccleſie nocere videtur. Sed ibl ſol
uitur per bernhar.in.iij. glo.ſcilicet ꝙibi delictum fuerat commiſſum ꝑ

pꝛelatum ⁊ collegium communicato conſilio Et eodem modo ſoluitur

C. de lacroſanc.eccle.l.iubemus nullum.ibi pꝛopter delictum perſone
confiſcatur nauis eccleſie.Et no.ꝙ dicit hec regula delictum quia ſecũ:
dum pꝛopꝛiam huius vocabuli ſignificationem videtur loqui de eo ꝙ
conſiſtit in omittendo ſecundum ea que no.ber.s.e.peccatum.tamen il
li ſignificationi nõ ſemper ſtatur vt ibi dixi
intelligere poſſumus de pꝛelato.⁊ eſt vulgare dñoꝛum meoꝛum anglico
rum, de reſcrip.ex ꝑteſſcilicet ꝑſone.de ap.bone memoꝛie vł idiſtincte de
qualibet ꝑſona intelligat᷑.cuiꝰ delictum eccleſie nõ nocebit ſaltem cum
effectu.quia daretur reſtitutio vſq; ad quadriennium tm̃. niſi ex cauſa
plus tempoꝛis daret᷑.vt s.e.li.de reſti.in int᷑.c.i.
OAtioni congruit. Pone caſum in filio patroni herede. qui ſueccedit
1 Nin honoꝛe iuriſpatronatus.ſic in onere defenſandi eccleſiam ſucce
dere debet. xvi.q.vij.filijs ac nepotibus. Item pone in pꝛelato qui ſucce
dit in honoꝛe.ſic ⁊ in onere ſoluendi pꝛedeceſſoꝛis debita pꝛo eccleſie vti
litate contracta.s.de ſolu.c.i.idem in iudice.ff.de iudi.l.moꝛtuo iudice
ꝙeum iudicare opoꝛtuerat.idem eum qui ei ſubſtitutus eſt ſequi oꝑtet.
ad idem.s.de of.dele.quoniam abbas.⁊ concoꝛdat ad hanc regulam.c.

diſt. rationis.⁊.S.c.qui ſentit onus.Ot quod ibi dixi hoc adde.⁊ per il⸗
lam regulam poteſt etiam hic reſolui vt ſcilicʒ ſuccedat in onere qui ſub

ſtituitur in honoꝛe.ad hoc.xl.di.non nos.
rAl argumentũ.hec regula ſnmit᷑ ex.l.ff. e.ci.q ꝓpter neceſſitatẽ.do.
lv. di. c. i vbi ex neceſſitate tꝑis ꝓpter miſtroꝛũ defectũ monachoſ ꝑ
miſſuʒ fuit aſſumi ad ꝑꝛochiales eccłias.ceſſãte hac neceſſitate in argu⸗

mẽtũ trahi nõ dʒ vt ibi.Itẽ ꝑ dec.s de ele.cũ in cũctis.ibi ne qð a qbuſ⸗

dam pꝛo neceſſitate tempoꝛis ⁊c.Et alienatio ſacroꝝ vaſoꝛum ꝓpter ne
ceſſitatem redimendoꝛũ captiuoꝝ conceſſa.ad ſequentia trahi nõ debet
C. de ſacroſan.ec.l.antepe.que incipit ſancimꝰ.⁊ cõcoꝛdat ad hãc regu
lã.s.e.a iur.⁊.S.e.qð alicui.nec ſuꝑfluit hec regula ꝑ illas q loquũtur ĩ

eo qð ↄcedit᷑ ob fauoꝛẽ vel ob grãm.hec in eo qð cõcedit᷑ ob tꝑis nccitem
Et dicit etiã in argumẽtũ.q.d. iuriſta vł arguẽs nõ debet arguere deeo

interdũ ex neceſſitate conceſſum ẽ qꝛ argumẽta de ſimiliba ad penitꝰſi

milia pꝛocedũt.ſed inter tꝑs neceſſitatis ⁊ nõ neceſſitatis nõ ẽ ſimilitu-

do.ergo nõ ꝓcedit argumãtatio Etↄcoꝛdat ad hãc regulã.xxxv.q.i.in.c.

i.ꝑ qð etiã exẽplificare potes.nã a pꝛincipio generis humani licite con⸗

traxit frater cũ ſoꝛoꝛe.qꝛ ex neceſſitate id fiebat.hodie aũt creuit hũanũ
genus ⁊ ſublata eſt neceſſitas.⁊ iõ nõ licite cõtrahit᷑j.· quartũ gradũ.de
cõſang. ⁊ af.nõ debet. C. de pꝛia.qꝗͥᷣ fi.di.l.i.⁊.ij.vbiꝓpter neceſſitatem fa
mis licet filiũ diſtrahere qð alias nõ liceret. Et nota ex hac regula illud
generale. ꝙ ceſſate cãꝗ ceſſat effectꝰ.de iureiu.⁊ ſi xpᷣs in fi.ð ap. cũ ceſſan

te.de pe.⁊ re.cũ infirmitas.de quo dic vt no. ð renũ.pꝰ trãſſatiõem.lxi.
di. Sehis omnibꝰ. xix.q·ij. due. ceſſante igit neceſſitateppter quã diſpeſa

tum eſt. ceſſat conſtitutio.i.q.vij.ꝙ pꝛo remedio.quod verum eſt circa
facienda non circa iam facta vt ibi no.⁊ de iureiuran.⁊ ſi chꝛiſtus in fi.
ad hoc.s.e.factum legittime in fi.⁊ eſt etiã hoc veruʒ niſi vtilitas ſucce⸗
dat laco nẽcitꝭ ſicẽ de monachis oꝛdinãdis vt pꝛobat᷑.xvi.q.i.ſunt non
nulli.in fine.

onere qui ſubſtituitur ĩhono⸗ eum auddeſt in tackeah

Item hoc quod dicit ꝑſone

— —. —, — —

kinſe
e
ifn
1
en
lii
n e
d
ſe
loncde
de
ſcit
einlge
dli
iidon
ſe
Nngn
rang
lucſont
nn ir
cienteß⸗
ogaant
ſchenc
Ne Nl
llinte
ooſ
Mondede
Lounge
Sd ld
Nmniſfug
Loſciue
m perſee.
nagieſad
guldee
Dm Ne
altenn.
wiſtered

gniſackd
leſamſr
Noqiſt
oeccleſee.
oegno ilt
regglan
de:en
ncregel

monack
tatein N
negce
umnpNre
Abi rodee
adbicten
ogrinmſ
ſgisnedin
gberexdn
ulhnig
öiſinln
rni
vilicrecn
rtuitbini
ti cin
eſſerenf
ngulnn

W

gi daqn n

huiksſme
lins acd

iurepa. cura. nã ſpeciale Mham.
in baptiſmo. vt in pᷣdi.c.

De regnulis iuris.
hbabbet locum regula. Idem in pꝛocuratione quam erigit epiſcopus viſi⸗
tans p:imo anno.nam ſecundo anno viſitans iterum pꝛocurationem
exigit.et idem ſi de neceſſitate ecccleſie iterũ eodem anno viſitaret. et ſic

poteſt intelligi de cen.cum venerabilis.vbi de hoc.⁊.xviij.q. viſitandi.
AIgem dico in cractione pene.vbi de hoc actum eſt in contractu.vt toti

Emo poteſt plus ſuris. Hec regula ſumpta ſuit ex.l.f.e. tl. l. neme
plus. Pone caſum.i.q.vij daibertum.de dona.inter vi.⁊ vx.nuper
vbi ſunt hecverba ⁊. ff.de acqᷣ.re. do.l.traditio.⁊ facit ad re vulam.s.de
pignoꝛa.cum.contra.⁊.S.e.is qui in ius.ibi dum dixit codem iure. ⁊ ſic
non maioꝛi.⁊ concoꝛ.quod dicitur.nemo dat quod non habet.de iure⸗
patro.qꝙ autem.contra de ele.ſuffraganeis. vbi mandat archiepᷣus qui
conſecratus nõ ẽ.eleccũ
ꝑ ſuffraganeos cõſecrari
⁊. ff. de acquiren. re. do.
nõ eſt nouũ.vbi creditoꝛ
pignus diſtrahit cuiꝰdo
miniũ non habet. de cõ.

diſ. iiij. ſolet vbi etiã ba⸗ 3

noſcatur. W.) Idem.
ÆW Idem
Ngenerali conceſſione nonveniũt
ea que quis non eſſec veriſimiliter
in ſpecie conceſſurus. ¶ IJgem.
Vi contra iura mercatux bo⸗
idem pꝛeſumitur non habere
Idem.

ptiſmũ dat qui nõ habet
So.vt no.i.q.i.c.i.quia
hoc eſt generale illa ſunt
ſpecialia.ſpecialitatis ra
tionem facile cõſiderare
poteris.Et idẽ no.bern.
in pꝛedic.decre nuꝑ.⁊ ð

ſolet. ⁊ demãdare iuriſj-
dictionis eſt ergo archi⸗
epiſcopus confirmatus demandare poteſt epiſcopis qui cõſecrati erãt.
vt epiſcopum conſecrent.⁊ in creditoꝛe eſt ſpeciale ſicut ⁊ in tutoꝛe ⁊ cu

ratoꝛe. C. de admi. tuto.l.vl.⁊ lex que ⁊ in pꝛocuratoꝛe.inſti.de rerum

diui. . nihil. In iudice.inſti.de offi.iudi.ꝭ.ſi in executoꝛe.ſf. de euic. ſed
pignoꝛa.in vſufruc foꝛmali.ff. de vſufru·l.qꝙ noſtrum. in eo qui bona fi
de emit a male fidei poſſeſſoꝛe.quia vſucapit.inſti.de vſuca.S.q autem.
In cenſitoꝛibus⁊ flumine.ff.de acqui.re.be.l.ergo.ꝭ/alluuio. In dona
tione libertatis.inſti.lib.S.vl.io.an.
Ntoto partem. Pone exempia que dixi.s.c.plus ſemper ⁊ pꝛoſeqᷓ

re vc ibi.Et concoꝛ.ff. de excep.rei iudi.l.ſi quis cum totum petqſ/

ſet. ſi partem petijt exceptio rei iudi.nocet nam pars in toto eſt. concoꝛ.
tiiij.q.v.penale.xxxij.q.iiij.meretrices.de pe.di.i.F. boc idem.

N generali conceſſione.Pone caſum.xvi.q.i.frater noſter. vbi gene
ralto cõmiſſio facta legato per papam non extenditur ad cauſas fi⸗

dei. Item pone per decr. s.e.li.de pe.⁊ re. ſi epiſcopus.vbi habes bec ver

ba. Item per.l.E. que res pi.o.poſ.l.i.vbi in generali oblatione pigno⸗
ris non veniunt vxoꝛ ⁊ alumni .⁊ que quis veriſimiliter non eſt creden⸗
dus ſpecialiter obligaſſe. ⁊ facit.op.S.c.li.de of.vica.cum in generali . et
no.quia non ſolum in obſcuris inſpicimus id quod eſt veriſimile. ſʒ eti
am in generalibus De pꝛimo.S.e.inſpicimus.de qacundo hicet in con⸗

coꝛ.⁊.ff.de peculio.l.qui peculij.qui vbi⸗ adminiſtrationem concedit vi

detur ꝑmittere generaliter quod ſpecialiter permiſſurus eſt. ⁊.ff. de pig.
l.generali.⁊ in pignoꝛis obligatione generali rerum quas quis habuit.
vel habiturus eſt.ea non continebuntur que veriſimile eſt ad aliquẽ ſpe
cialiter obligaturum non fuiſſe.puta ſuppellex.Item veſtis relinquẽda

eſt debitoꝛi.Si quis querat quomõ ſcietur que unt üula que veriſimili⸗
ter in ſpecie non dicet᷑ quem conceſſiſſe Reſpõſio poteſt hoc cognoſci ex

impoſſibili vel inbumana vel dura ſeꝑatione.vtputa miniſteria art ſue
vel què ad effectionẽ ꝑtin geut nerali obligatione non veniunt. vt in p*

dic.l.obligatõc. ⁊.l.ſe.⁊ pꝛobatur op.N.cõmunia vtriuſq; iudi.l.poſſeſ⸗

ſionum. vbi habes ꝙ poſſeſſiones in quibus ſunt aſſcripticij. ita debẽt
diuidi ꝙ penes vnumquẽq; integra familia remaneat vt pater a liberis
coniunx a viro.frater a ſoꝛoꝛe non ſeparentur.⁊ no.xex hac regula verbũ
generale reſtringi.ad idem.s.e.li.de reſcrip.c.ij.⁊.c.ſi eo tempoꝛe.de pꝛe
ben. cum cui.⁊.c.qᷓ;uis.cum ſimi.Item facit hec regula adq de eo qui

generaliter tenetur contra omnes aliquem inuare nun quid contra ſevł

filios. ⁊ no. de hoc xxij.q.v.de foꝛma.in.i.glo.⁊ de iureiu.petitio in vlt.

GS Ui contra iura mercat᷑. Po.ca.in eo qui recipit eccleſiam de manu

laici. xvi .q· i ſi quis deinceps.in eo qui emit ſpũ alia.de ſimo.non
ſatis.ad idẽ. C.de agri.⁊ cenſi.l.quẽadmodũ ·li.xi.vbi qui emit aſcripti
ciũ ſine gleba cõtra legũ interdicta mercat᷑.⁊ malefidei poſſeſſoꝛ dicitur

et ideo quia talis nõ pᷣſumi?t᷑ habere bonã fidẽ ideo nõ pᷣſcribit vt in pꝛe/
dictis iuribo S.S. de dona.apoſtolice.ſed ſolue vt in glo.ſed videt᷑. Item

3.8u. ð iurepa. cura. ſolue vt ibi. ? ſic patet ꝙ iuris ignoꝛantia nõ excuſat

in pᷣſcriptionibo ſicut nec in vſucapionib.ff.ð vſuca.l.nunqᷓ;.

Ona fides non patit᷑. Hec regula ſumpta fuit ex.l.ff.e.t.bona fides
Deccleſia non debet ſuũ repetere cũ augmẽto.ſed ſi ſemel exactũ iteruʒ
exigeret augmentũ reciperet. xij.q ij.fraternitas.ad idẽ de pe.c.ſt uã. ff. de
ta. exhi.l.iiij.S.condemnatio.⁊ habet locum hec regula etiam in penis
que ſemel ecacte ab eodem iterum exi gi non debent. ad hoc.xiij.q.ij. ca.
vl. de iudi.at ſi clerici.. de pe.l.omnis ab eodem ideo dixi.quia ſi plu⸗
res inſolidũ tenentur ad penã ſoluta pena per vnum nõ liberatur alter
xij.q.ij. cum deuotiſſimũ·ff. ad.l.acquil.item mela. §. ſed ſi plures. An
aut res ⁊ pena ſimul peti poſſint.dic vt no xxv.q/ij ſi eccleſie.hanc autẽ
regulam dico veram in his quoꝛum cauſa vnica exactione finitur.vnõ
ſi. x. debeo ipſoꝛum ſolutione tollitur omnis obligatio. vnde non patit᷑
bona fides vt illa iterum exigantur vt indebita repetuntur auod dicvt
not.i.q.iiij.in ſi.de ſolutio.c.vl ſi autem vnica exactione non finitur ob
ligatio.pone caſum in exactione debiti vxoꝛis ad virum. ⁊ econuerſo ñ

ferre in alium q;ᷓ ſibi competere di

Ntoto partem non eſt dubium cõ

.XCVI.

ens pena committatur ⁊ exigi poſſit quotiens contractum fuerit.nam
tunc pẽa ſemel exacta e⸗
tiam ab eodem iteruʒ ex
igetur. contractus enim
ec ↄuẽtione legẽ accipiũt
T. e.contractus.cum ſu
is concoꝛ. ſed veritate
inſpecta in his caſibo et
ſimilibus non eſt ide; ſʒ
aliud.licet eiuſdem gene
ris. Et facit hec regula
ad queſtionem quaʒ no.

BSSnag fides non patitvt ſemel
exactum iterũ exigat᷑. ¶ IJgẽ.
Em quid vna via pꝛohibetur
alicui ad id alia non debet ad⸗
mitti. Idem.
Dntractus ex couentiõe legeʒ
accipere dinoſcũtur. Jgẽ.

Amnü qð qͥs ſua culpa ſencit. 10ea i monemug an
. ibi debʒ nõ alij iputari ¶ J uma poſſeſſoꝛe quod fa⸗

AHfamibus poꝛte no pateant cere poteſt vt e.q.ad apo
ſtolicos.an adhuc poſſit
idem petere a pꝛelato. et
. certe non. quia bona fih
des hoc non patiturvt had penam tamẽ agere bene poſſet contra cũ. vt
5. dixi. de hoc etiam no. de re. eccle.non alienan.ſi quis.

m quid vna via. Pone caſum.xxiij.q.v.hec imago.s.e.li.de con

ceſ pꝛeben. deteſtanda.C. ſi manci.ita ve.ne.pꝛoſti.l.vlti vbi dicit
textus.cauſamq; ita venit.nec coꝛpoꝛe queſtum fadiat nec in caupona
ſub ſpecie miniſtrandi pꝛoſtitui.ne fraus dicti legi fiat.concoꝛ.s.de pꝛo
cu. tue. cum ſuis concoꝛ. Mota ergo ꝙ cum aliquid pꝛohibetur.pꝛohibẽ
tur omnia que ſequuntur ex illo vt.S.e.cum quia ⁊ per que ꝑueniri poſ
ſit ad aliud vt hic.fallit hicinterdum. quid ſeruus non admittit᷑ad te⸗
ſtimonium ferendum neq; pꝛo domino nec aduerſus dominum. ⁊ tam̃

teſtificatur defacto ſuo puta dum dicitur per eum depoſitũ vel commo

datum. vcl ſi.iiij.q.iij.ſerui neqʒ. Item qui non poteſt accuſare denun⸗
ciat.de iureiuran.quemadmodum in fi. Sed alius eſt defectus denun
ciationis qᷓ; accuſationis vt ibi patet.ſed idem eſt etiamvbi idem eſſet et
fectus vtriuſq; de cogna.ſpi.tua.vbi de hoc. Item patronum non vo⸗
cat libertus in ius ſine venia.ſi tamen agat alieno nomine bene.ff. de in
vo.l.queſitum ratio.quia non ipſe ſed ille cuius nomine agit conuenire
videtur.⁊ facit quod dixi.s e.poteſt. Item denegatur diſatio vna via
ſcilicet per remedium iuris communis cui conceditur alia via per bene
ficium ſcilicet reſtitutionis in integrum vt de reſtitu.in inter.coꝛam. ſʒ
dic vtſibi in vlti.glo. Item pꝛelatus de mobilibus pereccleſiam acquiſi
tis teſtari non poteſt.⁊ tamen in egritudine moderate poteſt de ipſis ali
qua arrogare.de teſta.ad hoc. Item pater non poteſt filium pꝛiuare q̃r⸗
ta.et tamen libertates dando minuet quartam et ſic alia via pꝛiuat eũ.
ff. de in offi. teſtamen. papinianus.ꝭ.quoniam autem. verſicu. cum igi⸗
tur.⁊ eſt ſpeciale libertatum fauoꝛe. Satis circa hoc dici poſſet ꝙ cum
aliquid pꝛohibetur habito pꝛincipaliter reſpectu ad pꝛohibitum nõ ad
viam vel modum quo pꝛohibetur.exempliſica per iura in pꝛinci.indu⸗
cta ⁊ per deereta.de conceſ.pꝛebenda.conſtitutus.tunc ſufficit pꝛohibi
tum vna via vel modo vt ad id in eius fraudem alia via vel modo ad/
mitti non debeat vt hic ſpeciale tamen eſt in libertate.vt.Sð.dixi.Si au
tem pꝛohibitio pꝛincipaliter ſe habet ad viam vel modum non adrem.
tunc ſecus vnde alteri eccleſie obligatus epiſcopus non eligitur ſed po⸗
ſtulatur. Item qui iurauit non accuſare bene denunciat quia ſibi non
eſt pꝛohibitum deferre crimen.ſed per modum accuſationis deferre pꝛo
bibitum eſt.·Idem in caſu de iudic.examinata.vbi petendo rem vnaa⸗
ctio ne repelloꝛ.et per alium admittoꝛ. et hoc eſt videre in omnibus. nã
deponeno agens commodati. repellitur agens depoſtti admittitur. et

ſic de ſingulis.

Ontractus dieunt vulgares pactum rumpit leges et hocdicit hec
rregula que ſumpta fuit ex.l.ff eodem titulo.l.contractus. uidaʒ
ponunt caſum per canonem. decimaoctaua queſtione ſecunda elenthe
rius.vbi conuentio inter epiſcopum dioce.ct fundatricem inita. de ob
lationibus obuenientibus in feſto ipſius eccleſie ſeruanda eſt. depoſita
rius de iure communi tenetur ſolum de dolo et lata culpa que compa⸗
ratur dolo.ſi tamen interuenit conuentio.vt teneatur de leui et de le⸗
uiſſima culpa et de caſu foꝛuito illa ſeruatur de depo.capitu.ij.ad idem

ff. depo.i.i.S.ſi conueniat.et ibi ſunt hec verba. concoꝛdat de commo.

capitulo vno ſupꝛa eodem li.de pact.capitulo pꝛimo.Et quod dicit re⸗
gula hic conuentionè intelligas honeſta et non contra bonos moꝛes.
vnde ſi conuenerit ne dolus pꝛeſtetur non valet conuentio. vt in pꝛedi⸗

cta l.contractus.ff. eodem titulo in impoſſibili idem. quod dic vt di⸗

„

xi.S.e.nemo poteſt.

Amnum quod quis hec regula ſumpta eſt ex l.ffeodem titulo.qd
gquis ex culpa. Pone caſum per canonem.xxiij.q.iiij diſplicet.vbi ſi

quis ad iudicem ductusſe de equo pꝛoi ciat eti ledat ſibi ſoli inputet.
Igem per decretalem.ſupꝛa eodem libꝛo.de pꝛeben.ſi dericus. vbi cleri
cus qui negligit petere pꝛebendam ſibi debitã cũ vacat ſibi iputare ðbet
nõ ſcquẽti expectãti. ad idẽ.ff.pꝛo ſocio.l.cum duobo. 5F. fi · · . ſequenti.

32

vbi ſocius omniũ bonoꝛũ damnatus ex contractu ob contumaciã ſuã.
vel ex maleficio puta furto vel ſimonia quod non recuperat a ſocio.con
coꝛ.l.di.ſepe.⁊.c.hi qui.de homi.c.vl.⁊.tr.ad.l.acquil.ſi putatoꝛ. ten
pꝛocuratoꝛ penã quã ex ſuo delicto pꝛeſtitit a domino non eenbergr f.
depꝛocu. qui pꝛopꝛio. S. idẽ econtra:ad idẽ. C. deeuic.l.emptoꝛ. fundi.
vbi dicitur ꝙ ſi einptoꝛ in iudicio nõ fuit re euicta de euictione nõ agit
contra venditoꝛẽ.qꝛ cul
pa ſua res euictavidetur
TWMfamibo. Pone ca
Edn ꝑ canonẽ lxxxi
di. tantis daniel.de exceſ
ſi.pᷣla.inter dilectos Et

dignitatem. Igem.
Ertum ẽ ꝙis cõmittit in leges
qui legis verba complectens
Dicit lex necq; famoſis. et contra legis nititux voluntatẽ
notatis.⁊ quos ſcelus.⁊
vite turpitudo inqnat ⁊ .
quos infamia ab hone⸗/

ſtoꝛũ cetu ſegregat dignitatis poꝛte patebũt.C.de dig.l.ij.li.xij. ad ideʒ
xxxiij.di.laici.vbi dicit᷑ ꝙ opi.oꝛdinadi vacillare nõ debet.de teſti.c.vlt.

de acc. ops. C. de infa.l.vna.De infamia aũt quid ſit ⁊ quomõ cõtrahit᷑

et de multiplici ipſius genere.dic vt no.iij.q.vij.S.tria.v.poꝛro ifamia
Et quod dicit regula de dignitatibo intelligas eccleſiaſticis ⁊ ſecularib
infamis eni iuderx eſſe nõ poteſt.iij.q.vij.infamis.bene tamẽ põt arbiter
eſſe.ff. de arbi/l.pedius.iij.q.vij..tria.v.cognitoꝛes. An pꝛocu. poſſit
eſſe.queras.no.l.di.accedẽs iij.q.vij.infamis.⁊.q.x.c.vl.⁊ ð iura.calũ.
imꝑatoꝛum.in vl.glo.⁊ inſti.de excep.ꝭꝗ.vl. .
Ertum eſt.pone caſum.xiiij.q.iij.pleriq;.s.e.li.de elec.auaricie ff.
ad velł.q;uis.s.ſi cum eſſem.concoꝛ.i.q.i.ſunt nõnulli.de ſimo.in
tantũ de emp.⁊ vendi.ad noſtram..e.li.de ele.cõmiſſa.S.poꝛro.de im⸗
mu.ecc.clericis ⁊.c.vl.ff.de legi.l fraus. C.de legi.l.ſi dubiũ. vbi ſunt
hec verba.Circa hanc aũt regulã nõ inſiſto.pꝛoſequere eni eam vt no.xi
iij.qiij.pleriq;.ber.de pꝛiui.quãto ac.ff.de legi.l.contra legẽ.⁊ facit qð
dixi.S.e.cum quid vna. . SS
Ala rome apud ſanctũ petrũ.Mo.ar.ꝙ tabellio iu inſtrumento de
eer ſcribere locũ initi cõtractus.⁊ ð hoc dixi.s.e.li.de re iudi: abba
te ſane.ad finem. .
cQ Quinto nonas mar.i.tertia die. intrante.mar.Sci re debes ꝓ men
ſis diuidit᷑ ꝑ lialendas nonas ⁊ ydus.⁊ dicunt᷑ lꝛalẽde a calo.i.voco.qꝛ
tüc fiebat vocatio ad nũdinas.⁊ iſte nũdine fiebat in quiĩto die vl ſeptio
mẽſis. vt patet in lꝛalen.vnde in pꝛia die mẽſis. dicit᷑ lꝛalẽ. in ſcðᷣo dicit
quarto nonas.interdũ ſexto nonas.qꝛ ſunt quida mẽſes qui hahet ſer
nonas alij quattuoꝛ tm̃.⁊ hi qͥ habẽt ſex ſunt qᷓttuoꝛ tm̃.ſ. Marciꝰ mai
iulius october. Uñ vᷣſus.Sex nonas maiꝰ october iuliꝰ ⁊ mars.Quat

tuoꝛ aũt reliqui tenet ydus quilibet octo. In martio igit᷑ pꝛima die dici
Bechda. w. nonogel ſer9 die ante nonas. In tertio quito

mus lꝛalen ſexto a8. In te
nonas.i.quita die ante nonas.⁊ ſic deinceps.Septia die dicebamꝰ no
nis.qꝛ eodẽ die erãt nũdine.ſi vero mẽſis habeat.iiij.nonas tm̃ ſcðᷣa die
dicebamꝰ qrto nonas quito die dicebamꝰ nonas.qꝛ eadẽ erãt nũdine.
Poſt has nonas ſiue eſſent in quito ſiue in ſeptio die ſᷣm diuerſitatem
mẽſiũ quã.õ.poſui.denomiabamꝰdies ab idus.idus aũt interpꝛetatur
dmiſio qꝛ tũc diuidebãtur nũdine ⁊ qꝛ idus ſemꝑ erat.viij.die poſt no⸗
nas qꝛ quolibet mẽſe ꝑ.vij dies durabãt nũdine.ideo ſtatiʒ poſt nonas
ſiue.v.ſiue.vij.die dicebat᷑.viij.idus.i.octauo die ante idus ſequẽti die

dicebatur.vij.idus ideſt.vij.di.ante idus.ſubſequenti.vi.idus.⁊ ſic de

ſingulis.Tertiadecima die cũ menſis habet quatoꝛ nonas tm̃ vel quin
tadecima c habet ſex dicimꝰ idusqꝛ tũc diuidebantur nundine.Dein
de denominabamus per lꝛalen.vt ſi menſis habet.xxxi.diem ⁊ quattu⸗
oꝛ nonas tantũ.ſicut ianua.poſt idus dicimus.xix.lꝛalen.⁊ demũ.xviij
⁊ demũ.xvij.vſq; ad lꝛalen.i.viij.die ante lꝛalen.Cum ergo dicimus.xy.
lꝛalen.mar.idem eſt dicere.xv die ante lꝛalen.mar.i.xiiij.die exeunte fei
bꝛuario ⁊ ſic de ſingulis.Si autẽ menſis habet.xxx.dies poſt idus dici
mus.xviij.lꝛalen.⁊ demũõ.xvij ⁊ ſic de ſingulis vſq; ad finẽ. Si vero mẽ
ſis habet xxviij.vt febꝛuarius.tunc poſt idꝰ ſequẽti die dicimꝰ ſtati.xvi
lꝛalen. Si vero mẽſis habet.xxxi.dies ⁊ ſex nonas.vt martiꝰ.tunc poſt
idus ſequenti die dicimus.xvij.lꝛalen.⁊ ſic de ſingulis vſq; ad lꝛalen. et
cũ dicimus xvij.lꝛalẽ.apꝛilis.i.xvij.ante lꝛalẽ.i.xvi.exeũte martio. Idẽ
in alijs.IM'ẽ ſes autẽ quot dies habẽt no.ꝑ hos vᷣſus. Junius apꝛilis ſe
ptẽq; nouẽq; tricenos.Plꝰ eni reliqui ſed babet febꝛꝰ octo vicenos Cui
biſſextus ſi fu erit ſuperadditurvnus.
d¶Pontificatus.Scire debes ꝙ ro.pon.ex ſola electione facta a dua
bus partibo cardinalium vocem habentium.de quo dic vt.s.e.li.de ele
cti.vbi periculum.pꝛeſulatum aſſumit.s.de elec.licet de vitãda.Sʒ cõ⸗
ſuetudo eſt ro.pon.que potius eoꝛũ ſolito vſu qᷓ; iure roboꝛatur.ꝙ per
electionẽ ante cõſecrationẽ ⁊ coꝛonationẽ nõ ſcribũt põtificatũ in data
ſed pᷣdi.decre.licet.s.de ele.dicat romanꝰpõtifex habeat᷑ qꝛ duabo ꝑtib⸗
⁊c̃. Inquãtũ dicit põtifexvidet᷑ ꝙ extũc põtificatꝰſcribere poſſit tñ ꝓ illa
ↄſuetudine facit lex.C.ð q̃dru.pᷣſcri.l vl.in fi.ibi exquo imꝑiales ſuſce
pimꝰ infulas vñ ⁊ dies coꝛonationis dicit᷑ oꝛtꝰ imperij ſic põt intelligi
. de fer.l.vl.nec dicit᷑ imꝑatoꝛ niſi coꝛona ſuſcepta.ff. ð teſta.mili.l.an
tepen.ſicut nec archiepᷣs niſi recepto pallio.s.de vſupal.niſi ad idẽ. C.
li.xij. de decu.l.i.ff.de re mili.l.ex eo.in auc.de ↄſul.in fi.col.v.ſʒ tũc añ
ↄfirmationẽ ſcribũt ante datã locũ ⁊ diẽ ponẽdo data ſuſcepti a nobis
apłatꝰ officij anno ⁊c̃.⁊ tũc etiã nõ ſcribũt ſe ſimpliciter epᷣos ſed ſic ſcri
bũt,.talis pone. Bonikfaciꝰ electꝰ epᷣs.Itẽ tũc nõ bullãt bulla integra ſʒ

tũc tꝑis ſi q̃s litteras cõcedũt ponũt mediũ bullãa.i.illã ꝑtẽ qͥ habet capi

ta ſculpta.⁊ ex alio latere quo põit᷑ nomẽ plana eſt bulla ſine noie. Poſt

iber Quintus

