coꝛonationẽ aũt ſcribũt põtificatũ in data vnde quod pꝛiꝰ ſcribebãt da

ta ſuſcepti a nobis apoſtolatꝰ officij ſcribũt data põtificatus noſtri Itẽ
vocãt ſe ſimpliciter epos ⁊ dat bullã cũ nomine ſuo Et ſunt becbeneno
tanda qꝛ iã vidi in quadã eccleſia cathedrali vicina cuius nomen ſileo
ſᷣm expectantẽ ex hoc erroꝛe in aſſecutione pꝛebẽde pꝛio pꝛcferri. Et hoc
modo bonifaciꝰ fuit electus die ſcðo exeunte decẽbꝛi coꝛonatus ⁊ conſe
cratus fuit. die.icxiij.ia⸗
nua. Habebat vnus er

d em. pectãs eius auctoꝛitate
— litteras cũ rali data.da⸗
Ata rome apud ſanctum petx ia. itij. lꝛalẽ ianuarq põ

quintoenonas marcij pontifi⸗

. tiſicatus noſtri anno.iij
catus noſtri anno quarto.

Alius expectãs eadẽ au⸗
ctoꝛitate in eadẽ eccleſia
habebat lras huiꝰ date.
, . . Data nonas apꝛilis põti
ficatus noſtri anno.iij.⁊ hoc eſt dicere data.v.die apꝛilis ⁊ ſuꝑioꝛ data
iij.die exeũte decẽbꝛi.vt.s.dixi.pꝛoxi.glo.vacabat pᷣbenda in illa eccłia
⁊ querebat᷑ cui deberet᷑ ⁊ erroꝛe peritoꝝ huiꝰ iuris hbũc modũ ignoꝛãtiũ
pꝛonũciatũ ⁊ obtentũ fuit illũ qui habebat datã ſub.iij.die exeute decẽ
bꝛi pꝛioꝛẽ eſſe ⁊ debere pꝛeferri.qꝛ cõſiderabãt dicti iuriſperiti.ꝙ ſiue an
nus inciperet a pꝛomotiõe romani põtificis qui fuerat vt pꝛedixi die. ij
exeũte decẽbꝛi ſiue a natiuitate omnimodo ille erat pꝛimꝰ ⁊ verum dice
bant illo modo computando.ſed quia annus pontificatus incipit a cõ
ſecratione ⁊ coꝛonatione nõ ab electione vt.s.dixi.que coꝛonatio vt 59
dixi fuerat.xxiij.die ianua.ideo male fuit obtentuʒ ⁊ huius rei erroꝛe fu
it poſterioꝛ pꝛioꝛi pꝛelatus quia certum eſt exquo annus pontificatus
bonifacij incipiebat vt pꝛedici qis qui nonas apꝛilis ideſt quinto die a
pꝛilis habuit gratiã pꝛecedebat in gratia illum qui habebat datam ſub
tertio die exeunte de decembꝛi.ideſt quarto lꝛalen.ianuarij.eodem an/
no lere in nouem menſibus vt clare patet computanti.Semper ergo iu
riſperiti qui pꝛonunciare habent ſuper poſteritate ⁊ pꝛioꝛitate impetrã
tium aduertere debent diem pontificatus.ideſt coꝛonatus vt rectepꝛo⸗
nuncient.⁊ idem in ſimilibus caſibus ⁊ hoc alias vt dix iure non bene
pꝛobatur. qua de cauſa vt talis erroꝛ ab eis euitetur hoc hic ſcripſi qd
alias ſcriptum non reperi.
ee Anno quarto.Fuit hec data.⁊ iſte annus pontificatus ſui curren⸗
tibus annis domini.M. cc xcviij. Quero autem quando inceperunt li
gare noue conſtitutiones huius.vi.li.de his loquoꝛ que ſunt iuris no⸗
ui pꝛomulgatoꝛie.non declaratoꝛie veteris iuris.Et videt᷑ ꝙ a tꝑe huiꝰ
publicationis poſt duos menſes.in auc.vt facte no.ↄſtitutiones in ru⸗
bꝛo ⁊ nigro.circa pꝛin.. vt aũt aꝑtius.⁊ hoc tenet ber.s.in pꝛohe in fi.
iij.glo.⁊.s.de cõſti.c ij.⁊ facit qð no.de poſt.pᷣla.c i.cũ enĩ id ſit iure ci⸗
uili erpꝛeſſum.⁊ noſtro iure cõtrariũ expꝛeſſie non ſit cautũ ergo illð ius
ſeruabimꝰ ⁊ ideo ſᷣm hoc finitis duobus menſib.ſcʒ tertia die intrante
malo eodem anno inceperũt ligare. Itẽ ⁊ noſtro videt᷑ iure roboꝛatum.
S.ne cle.vel mo.c.vl.⁊.s.de ſen ex.nouerint.S e.li.de cõceſ.pꝛeben.quia
cunctis.c irca pꝛin.⁊ in his omnib.de hoc tñ videtur tenere Jo.lxxxij.
di / ꝓpoſuiſti.in glo.ex hoc ꝙ ſᷣm canones ligat cõſtitutio poſt ſex mẽſes
allegat. xvtij. di. c.vl. ꝙ de cõſtiõe pꝛincipis non loquit᷑. ſed ꝙ illud tꝑs
duoꝝ mẽſiũ nõ ſit tꝑs oꝛdinarioꝛũ.videtpbare.s.de pe.⁊ re cũ infirmi
tas.vbi cõſtõ pꝛicipis non ligat.niſi exquo per pᷣlatos fuerit publicata.
ad idẽ.s ·e.li.de pᷣben.cũ ſingula.vbi dat᷑ vnꝰ mẽſis a tꝑe noticie.ad id
idẽ in auc vt in pꝛiua.do.ſacra.mi.nõ fi.circa fi.col.v.vbi dant᷑ tres mẽ
ſes.⁊ in auc.vt neq; miles neqʒ federatus.S.ſi igit᷑colł.ix.vbi dant.xxx.
dies tm.Dirxit Accur.ꝙ in pꝛedi.l.diciſt eſſe ſpale.⁊ idem de ſupꝛadictis
decx.eſt dicendũ.fateoꝛ eni ꝙ licʒ conſtitutio pꝛincipis liget poſt duos
mẽſes.vt.s.dixi.id locũ habet.cũ in ipſa conſtitutiõe aliud nõ cauetur
nec tꝑs adijcit᷑.illud eni ſeruandũ eſt.⁊ intelligunt᷑ſic cõtraria vtriuſq;
luris.De hoc habui queſtionẽ de facto a pꝛincipio hmiꝰ libꝛi.⁊ dicebãt
cõtra me quidã aduocati ꝙ cõſtitutiones huiꝰ libꝛi nõ ligabãt. niſi exq̊

iſte liber bonoñ.vt ſicignoꝛãtes nõ ligarẽt ꝑ.c. ꝓpoſuiſti.lxxxij.di.et xrx

ij.q.iiij.dixit ſara.⁊ ego cõtra eos dicens ꝙm dietã ipᷣoꝛum in ciuitati
bus in quibus nõ viget ſtudiũ ⁊ ad quas liber iſte directꝰnõ fuit.adhuc
cõſtões huiꝰ libꝛi nõ ligarẽt.quod eſſet abſurdũ. Satis ergo pꝛobabili
ratõe id tenendũ videt᷑ quod.S.dixi ⁊ audiui etiã tꝑe licolai iij. caſſatã
electionẽ cuiuſdã epᷣi.quia non ſeruauerat decre. cupiẽtes.S.e.li.de ele.
que tamen ante duos menſes ſolũmodo ſuerat publicata. An aũt cõſti
tutio reſpiciat pendẽtia.dixi.õ.e.li.de elec.licet canon. Que bhis ſe· cript/
ſunt ſuꝑflua defectuoſa vel falſa reddenda ſupplenda ? coꝛrigenda ſe of⸗/
ferũt in quib aliqualiter excuſari mereoꝛ.quia coꝛrigi ſum paratꝰ.tum
qꝛ exquo ſcribere cepi ſingulis quaſi diebo binio lectionib ⁊ alijs pꝛeter
lecturã ineuitabilibo negocijs implicatus.ſingula ponderare nõ potui.
tum qꝛ dñi mei ſuperiꝰ iam dicti mãdato ⁊ ſtudentiũ deuictus inſtãtia
ea non meo velle libꝛata publicare com pelloꝛ.quinĩmo etiã ex falſis ſcri

ptis ſᷣm pbᷣm. ij. methaphiſice cõmendaboꝛ quia ꝑ ipſa veritatis inueſti

gaãde materiã alijs pꝛeꝑaui.Suſcipiãt igit᷑ iſtud ſtudentes minute ſcien

tie laboꝛes meos reminiſ. cẽtes. ꝙ vidua que obtulit duo ſola minuta p

pter ſui affectum larga plus omnibus dicitur obtuliſſe. N)arci.xij.xxii
ij q.i.odi.de pe.di.i.c.i.vᷣſus fi.nam ſi deus dederit maioꝛes et ſumme
vtiles eis.impoſteꝝ laboꝛes meos offerã.iã lʒ nouit᷑ inchoatos. Jo·an.

Liber ſextus decretalium vna cuʒ apparatu domini Jobannis andree

accuratiſſime caſtigatus. Anno dominice natiuitatis.Mccccxci.lꝛalẽ
darum vero marcij.xvi.finit feliciter.

J8

herggge
eſfen
Neneete
meforſe
Neſhe

8ſuiaune
inccennt
nr unee
tgate
onee
npuckr i H
idſita.
ergolis
dieinn HUM
robon
Nrebenes
re Jo n
oſtſertnie
drg.
feciffn
ir ableoan
nonce tl
danktresan.
Cbidanten
eſagncing
Ntholt ue
nöe H
rig rn
bꝛi⸗tdicti
abie liel
trri⸗din
meNdlam
öfutachn
ſonutae
luiſu
iclldet
vebisſe e H
nigence
talſeſtin
Ireno l
cuoiſtin
jer ſalioſ
ſtatislilem
mhinutedt4
blominn
Dorctd
cs ſNG

-⸗ð

hnnisnce
NeceaN

. =
. 4
. 8 “
— 7
— M
.
.
.
R
.
,
E
.
.
X

. .
=
* = = R 2
—— — ” — ”M R

2
ð

S

õ

M

.
„
4

S

*
6
.

õ
ðS

S
—–
—„
RKLZ
4

4

2
=
s
e= *j
=
2W

.

.
—

.
õ

s
.
.
— * — .

.
SDW

Sð

„

ℳ

D arboꝛem affinitatis ⁊ ei materiam trãſeamꝰ. Et pꝛi⸗
tmo videndũ eſt quid ſit affinitas.⁊ vnde dicatur ⁊ qũo
ipſius genera inſurgãt.⁊ gradus cõputentur.deinde ar

nes. ſed ſᷣm leges eſt peimitas ꝓueniẽs ex nuptqs. Et requiritur ſm le
ges.ꝙ legittime ſint nuptie nõ interdicte vt cõtrahatur affinitas.ff.de
gradi.l.nõ facile..ſciendũ. Et dicatur affinitas quaſi duoꝝ ad vnũ fi
nem vnitas.eo ꝙ; due cognationes diuerſe ꝑ nuptias ſᷣm leges.vel per
coitum ſᷣm canones copulant.⁊ alter ad alteriꝰ cognationis finẽ acce⸗
dit.vt in eadem.l.S.affines. Sed ꝙ per foꝛnicarium coitũ ⁊ inceſtuo⸗
ſum ſᷣm nos cõtrabhat᷑ affinitas.patet de eo qui cog. cõſang.vx.ſue.c.di
ſcretioni.et.e.ti.c. penul.ſed conſideratio legis fuit circa hereditaces et
tutelas deferendas.⁊ ne quis cogatur aduerſus affinẽ teſtimoniũ dice
re.ff.de gradi.l.iuriſcõſultꝰ.in pꝛin.⁊.ff.de teſti.l.iij.⁊.iiij.q.iij.S.item
in criminali.vᷣ.item.l.iulia.Sed canon quo ad matrimonia pꝛohiben
da conſiderauit vnionẽ carnis que inſurgit ex copula.⁊ eſt videre ſᷣm hᷣ
ꝙ concurrere poteſt attinentia ↄſanguinitatis et affinitatis.vt ſi quis
cognoſcat conſanguineã ſuam.oẽs cõſanguinei vtriuſq; ſunt vtriq; af
fines.Scias autẽ ꝙ affinitas eſt perpetuũ impedimentuʒ quod durat.
etiã moꝛtua perſona qua mediante contrahit᷑.xxxv.q.x. fraternitatis.
Nec oꝛitur affinitas ex pollutiõe extraoꝛdinaria.que fit extra clauſtra
pudoꝛis.xxxv.qliij. extraoꝛdinaria.⁊ adde quod ibi notatur. Et inſur⸗
it affinitas ex coitu interaum cũ publica honeſtateinterdũ ſine.⁊ pu
Eltca honeſtas interdum ſine affinitate.vt ſi cognoſco vxoꝛem vel ſpõ⸗

ſam. hic impedimentum eſt publice honeſtatis ⁊ affinitatis. ſic cogno

ſco non ſponſam bicaffinitas ſola eſt.ſi ſponſaʒ nondũ cognoui. ibi ſo
la publica boneſtas.hoc dico.qꝛ ſi moꝛtua eſt vxoꝛ tua vis ↄtrabere de

diſpenſatiõe eccleſie cũ conſanguinea ſua ⁊ eccłia diſpenſat ꝙ poſſis cõ
trahere cũ illa nõ obſtante ꝙ ſit tibi affinis tali gradu per diſpenſatioęℳeℳH

nem adhuc cotrahere nõ poteris.qꝛ licet ſublatũ ſit impedimentũ affi⸗
nitatis.nõ tamen ẽ ſublatum impedimentũ publice honeſtat. Debes
ergo facere expꝛimi ꝙpoſſis cũ tali craber nõ obſtante impedimẽto
publice honeſtatis.pꝛo eo ꝙ deſponſaſti conſanguineaʒ eius in quarto
radu. nõ obſtante ꝙ eſt tibi affinis in quarto pꝛo eo ꝙ dictam deſpõ
atam carnaliter cognouiſti.?⁊ tuncmatrimoniũ ꝓcedere poterit. Ge⸗
nus affinitatis cognoſcitur ꝑ hanc regulam.ſed nõ gradus.pꝑſona ad⸗
diea ꝑſone ꝑ carnis copulam mutat genꝰſed non gradus.Iſto modo ſi
is qui eſt mihi in ſecundo gradu conſanguinitatis cognoſcit mulierẽ.
illa eſt mihi ſcòðo gradu affinitat ⁊ pᷣmo genere.ſi alius eã cognoſcit il⸗

le attinet mihi ſecũdo genere affinitatis ⁊ ſecũdo gradu,ſi ille aliã mus

lierem cognoſcit illa attinet mihi tertio genere affinitatis ⁊ ſecũdo gra
du. Sed qꝛ ſolum pꝛimũ genus hodie habet ꝓhibitionem.⁊ qꝛ.b. plene
tradidit.S.de cõſang.⁊ affi.nõ debet.Hic circa hoc nõ inſiſto.ergo ſi ꝑ

ſona mihi cõſanguinea contingat ſibi aliam perſonã carnali copula ꝑg

ſona iuncta eſt mihi affinis pᷣmo genere affinitatis.ſi attinens mihi pᷣ⸗
mo genere affinitatis carnali copula ſe alteri commiſceat. ille attinet
mihi ſecundo genere.ſiaffinis mihi ſecundo genere aliquã cognoſcat.
illa eſt mihi affinis tertio genere.ſed eodem gradu.eſt igitur videre de
gradibus.Certum eſt ꝙaffinitas nõ habet hodie pꝛohibitionẽ niſi in
pꝛimo genere.⁊ in illo vſq; ad quartum gradum.ſed affinitas nõ habet
ſuam ſpecialem computationem graduũ.ſed computantur gradus aſ⸗
finitatis ſ̃ᷣm gradum conſanguinitatis.Si ergo cõſangnineꝰtuus co⸗
gnoſcat mulierem ſi vis ſcire quoto gradu affinitatis attinet tibi mu⸗
lier illa.vide quoto gradu eſt tibi conſanguineus tuꝰſᷣm regulas quas
tradidi in ꝓxima arboꝛe.⁊ quo to ẽ tibi conſanguineꝰ.toto mulier ẽ ti⸗

bi affinis ⁊ ſemper in pꝛimo genere. Nunc foꝛmemus arboꝛem ⁊ in me

dio arboꝛis ſunt quatuoꝛ cellule.⁊ in pꝛima ſuperioꝛi ponitur pꝛimus
gradus.in ſecunda ſecundus in tertia tertius.in quarta quartꝰ gradꝰ
Et de his pꝛimo queritur quare ponant᷑ in medio fratis ⁊ ſoꝛoꝛis. Se
cundo quare nõ expꝛimant attinentiam.dicendo pꝛimus gradus affi⸗
nitatis.⁊ ſic de ſingulis.Ad pꝛimũ dic hoc ſuiſſevt detur intelligi ꝙ af
finitas oꝛitur ex còſanguinitate ⁊ ꝙ ab vtroq; ſexu virili et femineo af⸗
finitas contrahatur.Ad ſecundum dic attinentiam fuiſſe expꝛeſſam.⁊
illa cõputatio graduũ ad conſanguinitatem ⁊ affinitatẽ referatur. Un
de ſoꝛoꝛ ⁊ frater ſunt in pꝛimo gradu conſanguinitatis ⁊ fr̃ vir vxoꝛis
ſunt in pꝛimo gradu affinitatis.⁊ ſic de alijs. Deinde a latere dextro di
cte.lince ponitur alia linea quatuoꝛ cellulas continens. In pꝛima ſcri
bitur frater. In ſecunda fratris filiꝰ. In tertia fratris nepos.In quar⸗
ta fratris pionepos. Ad doꝛſum huius alia linea continens alias qua
tuoꝛ cellulas.in quarũ pꝛima ſcribitur vxoꝛ fratr olim relicta.in ſecũ⸗
da vxoꝛ filij fratris.in tertia vxoꝛ nepotis fratris.Alatere ſiniſtro ſunt
alie quatuoꝛ cellule.quarũ pꝛima ſoꝛoꝛ.ſecũda ſoꝛoꝛis filia.tertia ſoꝛo⸗
ris neptis.quarta ſoꝛoꝛis ꝓneptis. Ad doꝛſuʒ harũ ſunt alie quatuoꝛ
pꝛima vir ſoꝛoꝛis olim relictus.ſecũda vir fulie ſoꝛoꝛis.tertia vir neptᷣ
ſoꝛoꝛis.quarta vir pꝛoneptis ſoꝛoꝛis. Ponuntur etiaʒ alie due cellule
vna a latere dextro cõtinens relictus relicte fratris. a ſiniſtris relicta
relicti ſoꝛoꝛis.que ſᷣm omnes ponunt᷑ ad decoꝛem ⁊ ad demonſtrandũ

genera affinitatis. que hodie ꝓhihitionẽ non habẽt. Adhuc habes du⸗

os lineas reflexas quarũ yna qꝛitur in cellula fratris ⁊ terminat᷑ in cel
lula viri ſoꝛoꝛis in qua ſcribitur pꝛimũ genus affinitatis.Item alia li⸗
nea reflexa que oꝛitur in cellula ſoꝛoꝛis.⁊ terminetur in cellula vxoꝛ fra
tris.in qua idem ſexibitur.Circa pᷣ quero quare in cellula vxdꝛ fratris
»
„

—

boꝛẽ foꝛmemus.ponemꝰpoſtea quedã notabilia ⁊ quaſ
Vgdam qões. Eſt antem affinitas perſonarum ꝓprimitas
ex coitu pꝛoueniẽs omni carẽs parentela.hoc ſ̃m cano

Pꝛo arboꝛe affimitatis

ſcribitur olim relicta quod nõ ponitur in alijs cellulis inferioꝛibꝰeiuſ
dem linee.⁊ dic hoc factum fuiſle ꝓpter cellulam que ponitur ad doꝛſuʒ
illius.quaſi dicat.frater habuit vcoꝛem moꝛtuo fratre vxoꝛ ab eo reli⸗
cta contraxit cum alio viro illa demum moꝛtua iſte relictus a relicta
fratris vult contrahere cum ſoꝛoꝛe nquuid poteſt.olim non poterat.qꝛ
erat ſibi in ſecundo genere ⁊ pꝛimo gradu.hodie vo poteſt.idem ſit repe
titũ q̊ ad cellulam viri vxoꝛis. Ad cognoſcendum ergo gradus affini⸗
tatis ⁊ genus tam pꝑer fonnam arboꝛis q; ex pꝛius dictis.⁊ tolle hac ſo
lam regulam magiſtralem. Per carnalem copulã viri ⁊ mulieris inter
conſanguineos mulieris ⁊ virum.⁊ inter conſanguineos viri ⁊ mulie
rem contrahitur affinitas pꝛimi generis eiuſdem gradus cuius eſt cõ⸗
ſanguinitas.Quare dicatur in regula per carnalem copulã viri ⁊ mu⸗
lieris ⁊ nõ viri ⁊ vxoꝛis.collige ex his que in pꝛincipio dixi.Inter cõſan
guineos mulieris ⁊ virum ⁊ conſanguincos viri ⁊ mulierem ideo dixi
qꝛ inter virum ⁊ mulierem non contrahitur affinitas ſed ipſi ſunt affi⸗
nitatis cauſa. Item inter conſanguintos viri ⁊ conſanguineos mulie/
ris non eſt affininitas.vnde duo fratres contrabãt cum duabus ſoꝛo⸗
ribus.pater ⁊ filius cum matre ⁊ filia. Sed eſt affinitas inter ↄſangui⸗
neos mulieris ⁊ ibſum virum.⁊ conſanguineos viri ⁊ ipſam mulierẽ.
5.·de conſanguini.⁊ affini.qꝙ ſuper his. Pꝛimi generis quare dixerim.
etiam ex ſuperioꝛibus patuit eiuſdem gradus cuius eſt cõſanguinitas
vide hoc in arboꝛe. nam frater ⁊ ſoꝛoꝛ ſunt in pꝛimo gradu conſangui⸗
nitatis.maritus ſoꝛoꝛis eſt fratri in pꝛimo gradu affinitatis ⁊ ſic vxoꝛ
fratris ſoꝛoꝛi.⁊ ſic filia ſoꝛoꝛis eſt filio fratris ⁊ ipᷣi fratri in ſcðᷣo gradu

conſanguinitatis.maritus eius in in ſecundo gradu affinitatis ⁊ ecõ⸗

uerſo.⁊ ſic in reliquis. Unde vir ꝓneptis ſoꝛoꝛis attinet fratri ⁊ omni⸗

dus deſcendentibus qui ſunt in arboꝛe quarto gradu affinitat. ⁊ hoc

ideo.qꝛ toto gradu conſanguinitatis attinet pꝛedictis ipſius pꝛoneptꝭ

quli ſunt in arboꝛe.ideo dixi.qꝛ ſi pꝛonepos fratris haberet filiũ ille ex
cederet lineam equalitatis.⁊ ſic attinet quinto gradu ſᷣm regulas tra⸗

ditas in pꝛoxima arboꝛe. Roſt hoc notandum eſt ꝙ üũlud pꝛeciſe non ſe

quitur.ego ⁊ tu ſumus affines ergo filius quem pꝛocreo eſt tibi affinis

Nam interdum filius meꝰ mutar genus attinẽtic:quia ego ſum tibi af
finis.⁊ ipſe conſanguineus.interdum nil attinet tibi.interdum mutat
radum.interdum nec mutat genus nec graduʒ. exemplum ſi ego ⁊ tu

ſumus affines per appoſitionem mei.qꝛ ſcuiz contraxi cum conſangui⸗
nea tua.ſi ex dicta conſanguinea tua filium pꝛocreo. ille eſt tibi conſan

gunene non affinis.ſed ego maritus conſanguinee tue ex alia muliere
ilium pꝛocreo.ille neceſt tibi conſanguineus nec affinis. Si vo tu cõ⸗

ſanguineus vxoꝛis mee filium pꝛocreas.hic filius non mutat genus at
tinẽtie.qꝛ tu pater es mihi affinis.⁊ ipſe affinis.ſed ſi tu ⁊ vxoꝛ mea era
tis in equali linea vel inequali.⁊ tu eras remotioꝛ.qꝛ tu eras in tertio.

ipſa in ſecundo vel pꝛimo.tunc ipſe filius mutat graduʒ.qꝛ tu pater es
mihi in tertio gradu affinitatis ⁊ ipſe mihi in quarto. Si vo tu ⁊ vxoꝛ
mes eratis conſanguinei in linea inequali.ſed vxoꝛ mea erat remotioꝛ
vt qꝛ ipſa in tertio ⁊ tu in ſecundo.tunc filius tuus nõ mutat genꝰ nec
dũ.qꝛ tu mihi affinis ⁊ ipᷣe affinis.tu in tertio gdu ⁊ ipſe in tertio gra
du.Itẽ nota ꝙ iſtud etiã non ſequit᷑.ego ⁊ tu ſumus affines. ⁊ ego non
poſſum accipere filiam tuam.ergo nec tu meam.qꝛ ſi habeam conſan⸗
guineam tuam in vxoꝛem.tu bene potes contrahere cum filia mea quã
habui ex alia muliere.quia affinitas nõ contrahitur inter conſanguine
os viri ⁊ conſanguineos mulieris.ſed inter virũ ⁊ conſanguineos mu

lieris et inter mulierem ⁊ conſanguineos viri vt dixi.⁊ pꝛobatur.S.de

conſanguini.⁊ affini.ꝙ ſuper his.Sed ego non poſſum contrahere cũ
filia tua.niſi foꝛſitan illa excederet quartum gradũ.vt quia eſſet in qͥn⸗
to.⁊ eſt ſimile ſᷣm qð dixi.s.in pꝛoxima arboꝛe circa finem. Munc que⸗
ritur an affinitas inter aſcendentes ⁊ deſcendentes habeat perpetuam
pꝛohibitionem.an excendatur tm̃ vſq; ad quartum gradum,.Et ſi tene
remus opinionem gof.de qua dixi.s.in arboꝛe pꝛoxima circa medium
diceremus ꝙ vſq; ad quartum gradum tm̃. Sed tenendo contrariam
opinionem.dicemꝰ ꝙ pꝛohibitio ſit perpetua.Dicit enim textus ꝙita
abſtinere debemus a conſanguineis vxoꝛis.vt a pꝛopꝛijs..de cõſang.
⁊ affi.c.i.xxxv.q.iij.de pꝛopinquis.⁊.c.equaliter.Si ergo inter cõſan⸗
guineos aſcendentes ⁊ deſcendentes pꝛohibitio extenditur in infinitũ

ergo inter affines.⁊ ad idem inſti.de nup.ꝭ.affinitatis.⁊ dicit lex. ta

les affines aſcendentes ⁊ deſcendentes habentur loco parentum ⁊ libe
roꝛum.ff.de gradi.l.non facile.ꝭ.⁊ retro.in fine. Eodem modo poſſet
foꝛmar? queſtio de affinibus.quoꝛum vnus eſt in pꝛimo gradu alter in
quinto.ſicut in conſanguineis dixi.sS.in arboꝛe ꝓxima in fine. An au⸗
tem liceat diuerſis tempoꝛibus habere in vxoꝛes duas cognatas. ſcilʒ
vxoꝛes duoꝛum fratrum.⁊ an coniũctiolim in gradu pꝛohibito hodie
periniſſo ſimul manere poſſint.de hoc vxide no.S.eo.de conſanguini.et
affi.ca.non debet. Ultimo queritur ad vtrãq; arboꝛem. an pꝛohibitio
conſanguincoꝛum vel affinium cõiungendoꝛum pꝛocedat ex ꝓhibitio⸗
ne diuina an ex humana.⁊ quare facta fuit pꝛohbibitio.Bꝛeuiter ſcias.
ꝙ olim pꝛopter neceſſitatem frater habuit contrahere cum ſoꝛoꝛe.⁊ cõ⸗
ſanguinei cum conſanguineis.vnde tunc in collateralibus non erat p⸗
hibitio.hoc fuit a pꝛincipio generis humani in filijs ⁊ nepotibus ade.
hoc etiam fuit poſt diluuium in nepotibus noe.In leuitico vero pꝛohi
bite fuerunt fere duodecim perſone.quas vide nota.sS.de reſtit᷑.ſpo.lit⸗
teras,.⁊ de diuoꝛ.c.gaudemus. Demũ ius poſitiuũ canonicum pꝛohi⸗
buit conſanguineos ⁊ affines pꝛimi generis coniungi in ſeptimo gra⸗

du ⁊ citerioꝛi.que pꝛohiditio poſtea vſq; ad quartum gradum eſt reſtri

cta.S.enon debet.reuocatis etiam quibuſdam alijs pꝛobibitionibus
38 5

3 4 5 6 7
Copyright 4/71999 VXyMaster Gmbäi www.yXyVmMaster. com

2

1

S
S
3

VierfarbSelector Standard*