collatio qꝛ nõ habet maio:em partem capituli.ſed ſi haberet vocẽ in ca
itulo vt canonicus.tũc diceretur facta ab.xi.⁊ ſic a maioꝛi parte capi⸗
tuli.de conceſ.pꝛeben.poſtulaſtis. Inter iſta autem duo.ſeconſilium et

Liber Tertius

debẽt.vt᷑ nonis oꝛatoꝛijs tribuant᷑ ꝑ quod.c.indiſtincte dicebat hugo

ꝙ epᷣs inuito ſacerdote nõ poterat de iure vniꝰ ecclie alteri dare. Sed

nõ eſt verũ.vt ibi no.⁊ de hoc ꝑ ber.de reli.domi.conſtitutꝰ.Dic q̊ ꝙ.c.

aſſenſum ẽ magna differẽtia.quod dic vt no.s.de arbi.cũ olim. de elec.

cum in veteri.

lꝛ Min iſtud.niſi venit exceptiuea ſuſpenſo.

In moꝛa. ſi ergo ſit
in moꝛa bñ poterit le in⸗
tromittere cap'm. Sed
quero nũquid capitulũ
hoc caſu canonias ſtatiz
exquo epᷣs fuerit in mo⸗
ra poſſit conferre.vel an
poſt moꝛam petendi ſex
mẽſes habeat expectare.
⁊ videt᷑ ꝙ exq̊ fuit in mo
ra petẽdi abſolutionem
deinum poſt ſex mẽſes ⁊
nõ ante cõſferre poſſit.qꝛ
anq; fuerit in moꝛa non

currit tempꝰ poſtea inci

pit currere.de cõceſ.pꝛe⸗

ben.quia diuerſitatẽ. de

elec. c.vlci.ſi epᷣs ſimpli⸗
citer ſine conſenſu capłi

haberet conferre locum

haberec qð.S. dixi.ſed h̊ᷣ
de conſenſu capli.habet
conferre vnde videt᷑ a cõ

trario ſenſu iſtius litte⸗

re.ꝙ ſtatim exquo fuit ĩ
moꝛa capitulũ poſſit cõ
ferre.Sed hic cum equi

paret conſiliũ ⁊ conſenꝗ/

ſenſum ven. puto quod
pꝛiꝰ dixi.ſed qñ dicet᷑ eſ⸗
le in moꝛa hoc ipſo ꝙq;;
cito potuit licentiã non

perijt. ff. ad tercuł.l. ij. 5.

confeſtim.nõ tamẽ ama
ra facien da eſt interpᷣta⸗
cio.ff de donat᷑. inter vi.

ſuſpenſo niſi epᷣs in petẽda relaxatõe
ſuſpenſionis huiuſmodi ſitin moꝛa:
capitulum ſe nõ poteſt intromittere
de eiſdem. ¶ Vbi vero de ſpeciali
alicuiꝰ eccleſie conſuetudine vel ſtatu
to beneficioꝝ collatis ad aliquem cuʒ
conſilio epiſcopi noſcit᷑pertinere.ſub
lato epiſcopo de medio cũ conſilium
nequ at tũcpeti ab eo non erit ꝓpter
hoc vacantis beneſicij collario diffe⸗
renda.nec etiam ſi egerit in remotis

ita ꝙ nõ poſſit ipſius pꝛeſentia in bꝛe⸗

ui haberi.qꝛ in petẽdo vel expectãdo

eius conſilio poſſet vacanti beneficio
periculum ĩminere . ¶ Inno. iiij.

us eccleſie non alienandis.
rch* TWaum Tinfm dicrus vo
Rarchidyacon' ex aduerſo
Ffreſpödit illas decimas il⸗
'li eccdeſie reſtitui nõ debe⸗
reipꝛoferẽs in mediumoꝛdinatioeʒ
quandã epiſcopi dulmeñ.de conſen⸗
ſu capituli ſui factam inter alia conti
nentem. ꝙ idem epiſcop attendens

⁊ vxo.ſi id quod.. ſi qͥs ſᷣm opas.nec eſt calũnioſa.g. de pꝛiuile.in his

illud loquitur qñ iuſta cã nõ ſubeſt.vel põt loqui qñ ipſa ecclra in nul⸗

lo ſibi abundat.ad hoc.S. de pꝛeben. cuʒ cãm. ꝓ iſta parte facit de eccle.

edi.ad audientiã.i.⁊.c.tuiũ l¶ ¶ nera.ſ.ↄgrue ſuſtentatiõis archi

pꝛouentus archidyaconat dulmeũ.
adeo foꝛe tenues ⁊ exiles.ꝙ non ſuffi⸗

ciebantad eiꝰ onera ſuppoꝛtanda:pꝛe

fatas decimas archidyaconatui me⸗
moꝛato conceſſit:⁊ infra. ¶ Qð vᷣo
in conceſſione huiuſmodipꝛedicta ec
dleſia cũ vacaret legittimo caruit de
fenſoꝛe qui ſibi pꝛiab eodeʒ epiſcopo
debuerat deputari.qꝛ etiam tractatꝰ
ſolẽnis ⁊ diligens.quiin talibus con
ceſſionibꝰ perperuis et alienationibꝰ
rexum eccleſiaſticarũ exigitur:nõ fuit
habit in eadem oꝛdinationem ⁊ con⸗
ceſſionẽ ipſa:pꝛeſertim cũ euidens ne
ceſſitas quare fieri deberet vel vtili⸗
tas non ſubeſſende fratrũ noſtroꝛum
cõſilio decernimus nõ valere dictas
decimas ipſi eccleſie tãq; ptinentes
ad eam ſententialiter adiudicare cu⸗

rantes. Gꝛego. x. in concilio gene

tali lugquf.
32Sc conſultiſſimo pꝛohibem?
edicto: vniuerſos et ſingulos
pꝛelatos eccleſias ſibi cõmiſſas bona

pi. ff. de rebus eoꝝ magis.S.nõ paſſim.⁊..ſeq

dva.hoſpitalitatis ⁊ epi
ſcopaliũ iurium.s. depᷣ
ben. de monachis.
VO In cõceſſiõe.huiuſ⸗

modli facta.ſ.ð decimis

eccłie tunc vacãtis. ſecꝰ
ſi cõcederetur vel vniret
ipſa eccle.va.qð dicvt in
cle.eo.ti.ſi vna.

m & Ecclia que agebat
⁊ Nota.ꝙ non ſolũ in ca

chedrali eccleſia locũ bʒ
ꝙ ſede vacãte ⁊c̃.· ſed etiã
in minoꝛibo eccleſijs. de
offi.oꝛdi.cũ vos.
n ᷓ Defenſoꝛe. ſi igẽee
cleſia caret pᷣlato dʒ epᷣs
ſibi aliũ deputare defen⸗

ſoꝛez vel economũ qͥres

eiꝰ colligat cõſeruet ⁊ gu
bernet.lxxv.di.qm̃ qͥda.
de offi. oꝛ. cuz vos. C. de

epi.⁊ cle.oẽs.s.hec nibil

ominꝰ.⁊ ad huius offi⸗
cin ꝑtinet excutere ⁊ de⸗
nunciare iudici. q̃re fiat

alienatio.⁊ ſi fiat ꝓpt ſol⸗
uẽda debita.an pecunia
poſſit haberi aliũde.an

de fructib ſatiſfieri poſ⸗
ſet.aut de mobilibꝰ⁊ an

potiꝰ expediat obligare
q; diſtrahere.an ð minꝰ

vtilis poſſeſſiõis pᷣcio li
berari poſſet ⁊ caueat iu
dex ne talis poſſet coꝛrũ
his oĩbus cõſideratis

ff ad echi.l.penul.arbitrabi᷑ ergo hic bonus iudex.ff.de iure delibe.l.i.
Si aũt malicioſe impediatur ne ꝑetere poſſit.ſubuenitur ei.qꝛ non eſt
in moꝛa. de cõceſ.pꝛeben.poſtulaſtis.niſi ipſe hoc pꝛocuraret.ff.ſi quis
cau.l.ij.O.vlci.de offi.dele.paſtoꝛalis.ꝭ.fi.
m Abi vo. facit ad ea que no.hoſti de elec.c.vlti.in fi.⁊ vincen.⁊ cõ
poſt. de inſti. c. vlti.in fi. . .
n um conſilio. Qnid ſi cũ conſenſu. Idẽ videtur cũ cadem ſit ra⸗
tio vacationis diuine in hoc caſu.⁊ ad hoc.S.de pꝛeben.ſi apoſtolica.⁊
aliquando conſiliũ ponitur pꝛo conſenſu.de offi.delega. venerabilis.
de fo. compe.c.i.Contrariũ credo qꝛ cum habet eligere de conſenſu.nõ
ſic liberam habet poteſtatẽ.ſicut cũ de conſilio.vnde minꝰ habet expe⸗
ctare hoc caſu qᷓ; in illo.dico tñ ꝙ non curret ſibi tempꝰcum non poſſit
eligere.de conceſ.pꝛeben.qꝛ diuerſitatem.de elec.c.vlti.pꝛeterea pona⸗
mus in requiſitiòe conſilij abſentiam pꝛo cõtradictione. ad hoc de ar⸗
bi. c.ij. eo.li.quod in conſenſu eſſe non poteſt.⁊ facit pꝛo bac ꝑte qð dixi
de reſcriꝑ ſi pꝛo te.in glo ſed pone. H
o Medio i.de hac vita.⁊ expone vt dicitur.xxiij.qiiij.hec autem
vita.⁊ quare dicat᷑ media ibi no.
p ¶¶Ab eo. ſimile de reſcrip.ſi gratioſe.
q Reumotis.arbitrariũ erit hoc terminare ſᷣm conſiderationẽ tem⸗
poꝛis que ſequitur inrra. J
r ¶Q Im minere.habes ſimilẽ caſum.S.de offi.dele.ſi is cui e.li.⁊ nota
Ifficultas pꝛeſtationis reddit obligationẽ inutilem contra id.ff.de
Ugdum.perpetua alienatio facta de rebus ecckie (vob.
vacantis ⁊ nõ pᷣcedente tractatu ⁊ ſine iuſta cã non valet.Et
intelligas ꝙ quidã rectoꝛ cuiuſdam eccłie dyo.dulmeñ.pe
Ttebat ſibi ⁊ eccleſie ſue reſtitui ⁊ adiudicari decimas q̃s archi
dyaconus dulmeñ.pꝑcipiebat in ſua ꝑꝛochia que de iure ⁊ conſuetudine
antiqua ꝑtinebat ad ipſam eccleſiã.dic.vᷣo ⁊c.

C ¶ Auerſo. ad petitionẽ ipſius rectoꝛis.

d Relſt pondit.cõteſtando litem.⁊ facit quod dixi de li.conte c.ij.

e Mon debere.necadiudicari.vt in deciſiõe dixi vt patet in fi.nã ſen
tentia ⁊c̃.de oꝛ.cogcũ dilectus. S=
f Pꝛoferẽs.archidya.excipiẽdo contra intentionẽ actoꝛis.
g ¶ In mediũ.i.in iudiciũ vbi eſt mediũ inter actoꝛẽ ⁊ reum.,.
h Lapituli. per hoc videbat᷑ valere.de his que fi.a pꝛela.c.ij.⁊.iij.ſed
hoc nõ ſufficit.exq̊ diligens foꝛma ſeruata nõ fuit nec cã ſuberat ⁊ vaca
bat eccleſia vt ſequit᷑. .
i Tenues.iuſta videbat᷑ cã.ſed nõ apparuit vera vt dicitur in fi.ſed
nũ quid dices iſtã iuſtam cãm indiſtincre ſi ałs fuiſſet tũc vera certe ſic
S.de pᷣben.expoſuiſti.nã etiam capellas poſſec annectere ob hãc cãm vt
ibi dicit᷑. epᷣs enim de cõſenſu capli ſui põt eccliam ⁊ res ſuas ⁊ iuſta et
honeſta cã alteri dare.de his que fi.a pꝛela.c.iij.⁊.c.paſtoꝛalis.ſed di
cit expꝛeſſe.xvi.q.i.eccłie.vbi dicit᷑ qꝛ antique eccłie decimis pꝛiuari nõ

1

defenſoꝛẽ diſtrahere poterit.⁊ nibilominꝰepᷣs ſuã interponit auẽtẽ.S...
ti. c.i.de his qͥ fi.a pꝛela.cũ apłica ſi vᷣo epᷣs rẽ menſe ſue alenet hoc fai
et de cõſenſu capli ſui.⁊ archiepᷣs auẽtẽ interponet.ad hoc.ix.q.iij.c.ij.

xcvi.di.bñ quidẽ.circa fi.ſᷣm hoſti.
o Tractatꝰ. ſim ꝙ no.de his q fi.a pᷣla.tua.⁊ dʒ diligẽter fieri⁊ vti

le eſt ſepiꝰ id facere ne decipi poſſit.de ꝓba.titio ibi q̃tiẽs.⁊c̃. Solet du

bitari nũquid valet cõſenſus canonicoꝝ nõ habiti in cõi ⁊ dixit lau.q
nõ. Ad.l.ff de ſerui.ruſ.pꝛe.per fundũ. Rndet᷑illud vem in re cõt pluri⸗
bus vt ſingulis.⁊ idẽ tenet hoſti.in dicta decre.tua.⁊ aꝑpꝛobare vident
inno.⁊ cõpoſt.de ↄſue.cũ conſuetudinis.Goff. de his q fi.a pꝛela.cum
aplica.⁊ in ſũma ipſiꝰ ti.circa pᷣn.dicit ↄ.nam lʒ inueniat᷑ in electiõe y
requirat᷑ cõis conſenſus.de elec.in geneſi.ſecꝰ in alienatione c. ti.cum

vos.xij.q.ij.ſiq̃ de rebꝰ.⁊ ad hoc cõcoꝛ.qð olim hic no.ber.qͥ dixit ꝙ ſpe
Lliale erat in elec.qð a pn.erat nullũ poſtea nõ conualeſcebat.S.de clect.

Ruditis.in alienatiõe tñ quod a pᷣn.nõ valet conualeſcit ſubſequẽti cõ⸗

ſenſu cxnũc nõ vt extũc.dicipõt ꝙ vbi nõ pꝛeceſſit tractatꝰ vera ſit pꝛia

opio vt hic.ſed ſi pᷣceſſerit ⁊ deliberaucrũt alienare lʒ ſingular ter ↄſen⸗

tiãt.valeat ↄſenſus ⁊ locũ hʒ ſcðᷣa opinio.Sed qrit hic ber.nũquid ſoꝝꝛ
lenitas legis h̊ ius poꝛrectũ in alienatione reꝝ eccleſie locũ hz 2 dixit

ber. ꝙ nõ de nccẽte dũmodo ſeruet᷑ foꝛma.xij.q.ij.ſine.nõ ob. ꝙſit incoꝛ⸗
poꝛatũ in canonibꝰ. qꝛ alij cañ.de eo nõ fa ciunt mentionem.⁊ fuit poſi
tũ vt ſciret᷑ affectꝰ pꝛincipũ ad eccłiam. Hoſti. ꝓpter rõem ſi upꝛadictaʒ
ſed tãta ſolẽnitas in diſuetudinẽ ꝑ vſum ↄꝛiũ abijt.iiij di.. leges. Di⸗
ſtinxerũt autẽ hoc inno.⁊ hoſti.inter decre.auctẽ ⁊ ↄſenſum ſiuc collau
dationẽ decretũ eſt ſnia qua iuder ↄᷣctum futurũ iuſtũ foꝛe decernit au

ctoꝛitatẽ ſuã iponendo.vel aliquẽ in poſſeſtionẽ mittẽdo vel mittendu

declarãdo.ff. de dã.·infec.ſi finita. iul.⁊.·.ſi foꝛte.⁊ interponit᷑ qñ con
tractũ.ff.de rebi ec.l.magis.S.nõ paſſim.⁊.ꝭ.ſeq̃. Auctas aũt ẽ auctoꝛi
zabilis ↄſenſus qͥ cõpetit ſibi ex publico off cio vel legittima admiſtra

tione ſicut ſunt tutoꝛes ⁊ curatoꝛes.ff.de auc.tu.ↄſenſus autẽ ſiue col

laudatio eſt multoꝝ volũtas ad qͥs res ꝑ tinet ſił uncta.⁊ dicũt quidã
ꝙ in alienatiõe rei eccłiaſtice nõ requiri decretũ.de qͥ.S. dictũ eſt. ſed
cauſe cognitio auẽtas epᷣalis ⁊ cõſenſus cleri.
p ¶ Perpetuis.Nota ꝙ in tꝑalibus in quibꝰnõ ita ledit᷑ eccłia ſufficit
tacitꝰ conſenſus.S. de his q fi:a pᷣla.c.ij.in ꝑpetuis exp:eſſus ⁊ tractus
ſᷣm foꝛmã.xij.q.ij.ſine.ber. UMUD
q Q Pꝛeſertim.ecce tertiũ ꝓpter qð nõ valuit cõceſſio.
r Ecclie.nõ foꝛmat᷑ ſnia in perſonam dñi.de hoc.s.de elec.querelaʒ.
9 MMPertinẽtes.de iure cõi.s. de deci.cũ ↄtingat.⁊.c.cũ in tua.õ.e.ti.
Oc ↄſultiſſimo.diuide hãc decre.in.iiij.ptes. (dudũ.dic vtibi.
3n quarũ pᷣma que durat vſq; ad.S.õctus.ꝓhibet ſubmiſſionẽ ec⸗
clefia
⁊ lnia pape.In ſcða vſq; ibi.⁊ nihilominꝰcaſſat cõtractꝰqua cũq; firmi
tate vallatos q hec decetero faciẽdos. In tertia vſq; ibi.ex cõtractibus

rũ ſuoꝝ iĩmobiliũ bonoꝝ vel iuriũ fieri laicis abſq; ↄſenſu capli.

— — ———

—— — —

bſanicngt
mobilpdin
cgiarolien
ere,anin
ſeſtölszul
ſſetronat
is poſſrcon
1s cöſiert
onitancii
lenethif
C.Ix. .ie

Kter fiern
.K S
i aditttln
vin recilge⸗
Wobareſt
gfruprclnan
lokin clenin
Ntione c tn
herc dirteg
chars⸗Neke
rſubſegvenii
tne Noſtts

inglortere.

cber nüguc⸗
elocih 1nr
noͤob gir
ſonem,:futn
inlun
ich
ſ foꝛedechnii
idow mun
nterponiht

.

Etus uütiad

crimnonk
nlusatiſbe⸗
cn dll
z Neit

eAkeedhnit

Gecſustnn

–☛
ciinu i
(duci deſ
er ſubnniſn
Nis iicß
andn
bi.crcen

4
.
4
4

S=SM

platos ad bᷣ cõpulerũt vel cõpellent.in quarta vſq; ad fi. pᷣcipit laicos
ꝑ tales cõtractꝰ eo caſu qͥ valẽt vltra debitũ nõ vſurpare.⁊ penã arõit
y ¶ Kõſultiſſimo.i.cũ multo cõſilio facto.ſic fieri debet iura.xxxv.q.

Pererũ permu.

pnnit pᷣlatos facientes ⁊ clericos nõ cõtradicentes laicos qui ipſos

ſes a tꝑe publicatiõis.in auẽ.vt facte no cõſti.in rubꝛica.in pᷣn.ti.colł.
v.qð veꝝ puto.niſi pꝛiꝰ hoc ſciuerit.ad hoc.S.e.ii.de pᷣben. cũ ſingula.

V ¶ Competentẽ.ſ.trinã.xxiij.q.iij.de illicita.de ſen.ex.ſacro.niſi facti

LXIII.

x ¶ Hactenꝰ idẽ ſm guil.⁊ gar.ſipo ſt iſtã cõſtitutionẽ infra duos mẽ

ix.apli ce.⁊.C.de legi.humanũ.vel.i.per qð eccłijs valde cõſulitur.
C Uniũᷣſos.⁊ feias compᷣhendit.de hoc dixi.s.de eſcc.generali.

a Immobilia. hec igi

tur ꝓhibitio ad mobilia
in quibo nõ ↄſueuerunt
tales fieri ſubmiſſiones
non extendit᷑ lʒ ta mobi
lia qᷓ; imobilia ꝓhibean
tur alicnari.S.e.c.i.niſi
qui ſeruãdo ſeruari non
pñtc.C.de admi.tu.lex q̃
Euerit hic gar. nũquid
clericꝰ beneficiatꝰ faciat
fructꝰſuos⁊ teſtari ⁊ do
nare poſſit dixi de b.ð. ð
offi.oꝛdi.pũůi.
b. Jura. nota iura vel
incoꝛpoꝛalia poni inter
imobilia bona.hic enim
in vtriſq; idẽ ius ſtatuit᷑

ad hoc.R. de lon.tẽ.pꝛej
ſcrip.l.vlt.incoꝛpoꝛalia
eni pꝛeſcribi pñt.vt

bilia.vt ibi.ad idem. C.
deſae ſan.eci iubemꝰ.
* R
c ¶ Ipſarũ.ſ.eccleſiarũ
2 ſic no.bonoꝝ eccleſia⸗
ſticoꝝ dñiũ penes cecle/
ſiam eſſe. de q̊ dic vt no.
xvi.q.i. c.vl.xij q.i. expe
dit.de vᷣ.ſig.cã.

d Suponere p eodẽ
ponunt᷑ vel ſingulis ſin
gula referas.
eELEoõlenſu. iſte requi⸗
ri regulariter in aliena
tione.⁊ etiã pꝛet᷑ hanc cõ
ſtitutionẽ requirebat᷑in
boc caſu. .
f ¶ Speciali.nõ ſufficit
Hᷣ caſu generalis. B eſt
ius nouũ⁊ ſtatutum.qꝛ
in talibꝰ ſubmiſſionib
maius periculũ vertit.⁊
iõ cautiꝰ qᷓ; in alijs alie⸗
nationibꝰ eſt agendum
xlij.di.qeſcamꝰ. de elec.
vbi ꝑiculũ.ff.ad carbo.

ĩmobilia ſeu iura ipſarum laicis ſub
mitrere ſubijcere ſeu ſupponereabſq;
capli ſui conſenſu ⁊ ap.ſe.lnĩa ſpecia⸗
linõ cõcedẽdo hona ipſa iura in em⸗
phiteoſim ſeu alijs alienãdoin foꝛma
⁊ caſibo a iurxe pᷣmiſſis.ſed conſtituen
do vel recognoſcẽdo ſeu ꝓfitendo ab
illis ea tãq; ſupioꝛib ſe tenere ſeu ab
ipſis eadẽ aduocãdo put in quibuſ⸗
am pꝑtibus vulgar er dicita voyer
vel ipſos patronos ve.e aduocatos ec
cleſiarũ ſeu bonoꝛuʒ ipſarü perpetuo
autad tempꝰnõ modicũ ſtatuendo-
¶ Cõtractus autẽ oẽs eſſet iuramẽ⸗
ti pene vel alteri cuiuſſibet firmitarꝭ
adiectione vallatos. qͥs de talibo alie
nationibus ſine hmõi licentia ⁊ con⸗

ſenſu contigerit celebꝛari.⁊ quicq̃d ex
eis ſecutũ fuerit decernimꝰ adeo vi⸗

ribus oĩno carere. vt necius aliq tri
buant.necpᷣſcribendi. etiã cãm parẽt
Et nihilomin pᷣlatos qͥ ſecus fecerint

ipſo faco ab officio adminiſtratõe

dericos etiã qui ſcites õ inhibitionẽ
pꝛedictã aliqͥd eſſe pᷣumptũ id ſuꝑio⸗
ri denũciare neglexerint a ꝑceptione

bſificioꝝ que in ecclia obtinent ſic gra

uata triẽmo ſtatuim eſſe ſuſpenſos.
¶ Laici vo qui pꝛelatos vel capitu⸗
la ecchiax ſeu alias perſonas ecchaſti
cas ad ſubmiſſiões hmõi faciendas
hactenꝰ cõpulerũt.niſi poſt cõpeten⸗
tẽ monitionẽ remiſſa ſubmiſſiõe quã

l.i.⁊ qꝛ quedã ſeruitꝰ crat.⁊ vt laici qͥ ſepe verabãt vel vexari ꝑmittebãt

nẽeceſſitas aliud ſuaderet ·de ſen.ex.conſtitution..

3 Dimittant, colle qð eſt/ excõicationis ⁊c̃.In iſto igit᷑ caſu neceſſa

p vim vel metũ exegerũt ecchias ⁊ bo⸗
na eccliaſtica eis ſ̊miſſa taliter in ſua
libertate dimittãt· Illi vo qui de ce⸗
tero pᷣlatos vel pſonas eaſdẽ ad talia
faciẽda cõpulerĩt cuiuſcũq; ſit ↄditio
nis aut ſtat excõicationis ſint ſnĩa in
nodati.Ex cõtractibo pᷣterea ſuꝑ pꝛe⸗

miſſis hmõilicentia ⁊ conſenſu inter

uenientibo hacten initis.vel qs in fu
turũ iniri contigerit.ſeu occaſione il⸗
loꝝ laici vltra id qð ex natura pctuũ
ipſox veladhibita in illis lege pmit⸗
tit.aliquid nõ vſurpent. ¶ Qui vo
ſec' egerint niſi legittie moniti ab hu

iuſmodi vſurpatione deſtiterint reſti

tuendo etiã que taliter vſurpant ⁊ eo
ipſo ſnĩiam excõicatõis incurxrant ⁊ ex
tuncad ſuxponẽdũ terrã ipſoꝝ.ſi opꝰ
fuerit.eccliaſtico intdicto libere pꝛo⸗
cedat᷑. ¶ Bonifaci viij.
De rerü permutatione. B
. Icet in tua dyoceſi aliqui
gaucte aplica beneficia pri
mo vacatura expectent:il
los tñ qui ſᷣm foꝛmam iu⸗
ris ſua beneficia in eadem dyoceſi ad
tuã collationem ſpectantia pmutare
volẽtes libereac ſine fraude in mani
bus tuis H reſignãt: nolumꝰ occa⸗
ſione pᷣmiſſa equitateʒ pꝛeferentes in
hac ꝑte rigoꝛi circa faciendam ꝑpmu⸗

tationẽ beneficioꝝ hmõi.que als mi⸗

nime reſignaſſent:vllatenꝰ impediri

ria eſt monitio.ſed in ſe⸗
quenti nõ.
a Ex cõtractibo.nun⸗
qd debeat obfuari in cõ
tractibo licite factis an⸗
nectit.
b Lege.vt ſi lex vl pa

ctũ fuit aꝓpoſitũ in con/

tratu illud ſeruet᷑ als fi⸗

at qð exigit natura ↄctꝰ

⁊ ſic ↄᷣctus ex cõuentiõe
legẽ accipiũt j de re.iurꝭ
cõtractꝰ.cũ ſuis cõcoꝛ.
c Seccꝰ.vſurpando ↄ
naturãvł pactũ appoſitũ
d Reſtituendo. 2 ſic
nõ ſufficit a grauamini⸗
bus abſtinerc. niſi viur⸗
pata reſtituãt. xiiu.q.vi
c.i de regu.iurꝭ.pctm̃.

Icet. nõ obſtan⸗

tibꝰ expecratiõi⸗

V bus bñſicioꝝ ꝑ⸗
mutatio fieri põt. Nota
ꝙ qui expectat pꝛimam
vacantẽ.pꝛimã ↄſed dʒ.
fallit hic ⁊ in caſibꝰ q̊s
dixi.ð.de pᷣben.qꝛ ſepe.⁊
de cõceſ.pᷣben. ſi ſoli.
b O ODxoceſi.non exclu⸗
dit.ĩmo includit ciuita⸗
tẽ ad idem.lxiij.di.ſcõꝝ
S.e.li.de tẽ.oꝛ.cũ nullꝰ.
i.rñ.de offi.oꝛ.cum epᷣs
ad bᷣ.ff. de ſer. expoꝛ. pa⸗
cto.cui nõ ob. de reſcp.
rodulphꝰ.qꝛ in reſcrip.
ad lites loquit᷑ que ſunt
odoſa. ⁊ includat᷑ etiaʒ
eccłia cathedralis.ad iᷣ
ñ.de vᷣ.ſig. clerici.nõ ob.

5S.de pꝛeben. q;uis.i.qꝛ

ibi eſt ambitio.
c ¶ Aucte appłica. ides
puto ⁊ multofoꝛtiꝰ ſi ex
pectat auc te reſeruatõis
legatoꝝ vlłreceptõis ca.

d & Pꝛorimo.idẽ ⁊ multoſfoꝛtiꝰ puro.ſi expectarent quõ ducerẽt acce⸗

eccleſias vt eis fierẽt tales ſubmiſſiões.videntes illas vlteriꝰ fieri non
poſſe deſiſtant a talibꝰ.ad h̊.õ.de cõceſ pꝛeben.deteſtanda.
g ᷓ Mon cõcedendo.quidã male intelligẽtes dicũt hic ꝓhiberi emphi⸗
teoſim ⁊ alios gctus a iure ꝑmiſſos.ſed nõ ẽ veꝝ.⁊ eſt poſita diſiũcti
ua.ſed huic intellectui ↄdicet.nec eſt pᷣumẽdũ ⁊c.5ẽ.de elec.eccleſia vr̃a.
ij.ð.e.li.e.ti.cũ expediat.hᷣ̊ ̊ ſonat lr̃a.q nõ ꝓhibet papa bor a ſpſa alie
nari ſoꝛma ⁊ caſibꝰals a iure ꝑmiſis.ſʒ ꝓhibet ſubmiſſiões fieri.io.an.
h WKlienando. vendẽdo ꝑmutando.

I Calſibo.caſus habes notatos xij.q.ij.in ſumma.

I. M Portibus. gallicanis.
m õ modicũ.ad modicũ ̊ tempꝰ pñt vocari in patronos vel de⸗
fenſoꝛes qꝛ tũcin modico tꝑe nõ eſt periculũ.ff.de iudi.ſi debitoꝛi.Po
teſt autẽ dici modicũ tẽpus·x.an.vel fm guil.⁊ gar.relinquit᷑ iudicis

ar bitrio. exqͥ hic nõ determinat᷑ inſpecto ſtatu ecclie.⁊ iminẽti piculo ⁊
õditione ꝑ onaꝝ.vt..de offi.dele de cauſis.ff.de iure deli.l.i.in fi.

c Muramẽti.nõ enim debet eſſe vinculũ iniquitatis.s. de iureiurã.
.i.cũ ſuis cõcoꝛ.
o Secutũ jde re.iu.acceſſoꝛiũ cum ſuis concoꝛ.
P O Pꝛeſcribẽdi.C.de agri.⁊ cen.quẽadmodũ.in fi.li.xi.⁊ eſt hoc ſpe⸗
cialc cũ als ex inutili qctu trãſſerat᷑ do miniũ ⁊ minꝰ iuſtus titulus det
cãm pꝛeſcribẽdi.⁊ de no. de pꝛeſcrip.ſi diligeti.f de do.⁊ ↄtu.elegant.
⁊· . de ſuffra.l.vna.
q MMſficio.i.officij ſui executiõe.⁊ dicit gar.qꝙ a beneficio eſt ſuſpẽſus
de gppel. paſtoꝛalis.vide de hoc.
Pr M Aminiſtratiõe.tem poꝛaliũ.de ſol.ſi quoꝛundam.
ij.de nõ alie.aut ꝑmu.re.ec.S.ij.q incipit economũ.clericꝰ g̊ videns pᷣ⸗
lotũ in ̊ delinquere denũ ciare debet. qðᷣ ſi non fecerit punit᷑ vt hic ⁊ ſi
iuraſſet nõ accuſare.nihilominꝰ denũ ciat.s.de inreiurã.quẽ̃admodũ
in fi. ⁊ nõ obſtãte ꝓmiſſone obediẽtie accuſat.de accuſa.ex ꝑte.
t ¶ Sic guata. ad idẽ.S.e.li.de elec.cupiẽtes .ceterũ.⁊.c.ſi cõpꝛomiſ⸗

vy Xriẽnio.ᷣ referas tã ad ſuſpẽſionẽ pᷣlatoꝝ q; clicoꝝ (ſariꝰ.in ſi

9 Denunciare.ſumptũ fuit ex canone.ij.q.vij.qᷓpꝛopter.in auẽ.col.

ptandam. nã plus afficit᷑ pꝛebẽda per iſtã gratiã qᷓ ꝑ iliam. vt dirxi.õ. de
eJuris.s.e.queſitum. (cõceſ.pᷣben.ſi ſoli ad fi.

f Bfficia.hic large in tellige. vt mino:a ⁊ maioꝛa bñficia dignitates

⁊ pᷣbendas etiã cõpꝛehẽdat.i.q.iij.ſi quis datoꝛ.v.de cõceſ.pᷣben.c.ij.ẽᷣ

de v. ſig. tua. qdð optime etiã pꝛobat᷑j de re.iur.c.i.vbi dixi.de hᷣ.

g. Collationc.Quid ſi nõ ſpectãt ad collationẽ ſed ad ↄfirmat onem
rm̃̃.Item qͥd ſi ꝑtinent ad colſationẽ ſui ⁊ alterius vel ſint illa in diuer
ſis dyoceſibo.in his queſtionibo pᷣmo videt᷑ ꝙ nõ habeat locũ hec decre.

rõ.qꝛ permutationẽ nõ poſſumus negare quin vacẽt bñficia. deberent᷑

g expectanti pᷣmã vacaturã de rigoꝛe ⁊ veritate iuris.ſed hec eqᷣtas ſcri
pta vult ꝙ nõ debeant᷑.Eſt q̊ tenẽda regula niſi in ea ꝑte qua viciata re
perit᷑. C.de ap.pᷣcipimꝰ.⁊ ſic non videĩ a littera reced endũ. ⁊ niſi caſus
mutet᷑.regula nõ viciel.ad hoc faciat.ñ.de pᷣben.cũ in illis.vbi aliud ẽ
dicere ad collationc.aliud ad cõfirmationẽ.ad idem.e.c. in fi.⁊.e.ti.c.
vlti.vbi aliud eſt dicere ad collationẽ tuõ.aliud tuam ⁊ alteriꝰ. Satis
põt dici ↄᷣꝛium.⁊ de hoc dictũ fuit.qꝛ ſic ſuit queſitũ. vñ per illa verba
potiꝰ factum videt᷑ narrari qᷓ; iurj diuerſitas poni.in ma igi᷑ queſtio⸗
ne impedit᷑ expectãs:ſed ad hoc vt tencat ꝑmutatio.erit neceſſe ꝙ inter
ueniat illoꝝ conſenſus qui hñt cligere.ad h̊ de offi.archið.ad hoc in fi.
In ſcðo caſu fiat in manib vtriuſq; libera reſignatio.vel qlibet in ma⸗
nibꝰ ſui epᷣi.vel alter alteri cõmittet qð melius videtur.ad hoc de ſen.
excõ.cum illoꝝ.nec video quare aliud in caſib iſtis qᷓ; in expꝛeſſo.n⸗
ſpiciamꝰ ergo ſolum an licite fiat ꝑmutatio.vt ꝑ expectatõcs nõ impe
diatur.hoc dicat decre.ad hoc faciat finis huiꝰ capli.
h MLibere. vt ſimonia vitet᷑.de pac.cũ pꝛidem.
i Fraude.pone.in terminis ꝑ decre.S.e.li.de renũ.c ij.ſ.cum ꝑmu⸗
tat᷑ bñficiũ.qð ſperabat᷑ in ꝓximo vacaturũ.vt pᷣcludat᷑ via e pectanti.
lꝛ Reſignant.⁊ ſi reſignata cõferant᷑ alijs qᷓ; ꝑmutare volentib non
valet collatio.vt in cle.e.ti.c.vno.

lI Rigoꝛi.ſic.C. de iudi.placuit. C.de fur.⁊ ſer.coꝛ.l.ſi s ſeruo.de äᷣ

m Winime. iſtud facit ꝓ co qðᷣ.ð.diti.nã in/ (S. de tranſac. c. vlti.
ſpicit papa ꝙ nil deperit expectãti.qꝛ als nõ reſignaſſec.

*

68

res. lz alterno teneal ad credita vel legata. ⁊ ſic intelligat hoc. ⁊. S. ex rax
nunciꝰ.ſecus ſi nõ ex liberis.qꝛ tũc inſtitutꝰ iterare habebit loco legata

Yohãnes frangipani. ⁊ foꝛte nimis fuit deciſa ⁊ ſic pone caſum
Johãnes fran. babeat vxoꝛẽ noie ſaracenã ⁊ ex ea filiũ ? filiã im
puberes petrũ ⁊ philippã. in ertremis poſitꝰ cõdidit teſtamẽtũ ⁊ filia ſi
Piberedẽ inſtituit in certa pecunie quantitate. filiũ vo in ceterj bonis
ſuis.⁊ vxoꝛi vſufructũ quoꝛunds bonoꝝ ſuoꝝ ſub certo tenoꝛe reliqᷣt ⁊
adiecit. vt ſi decederet fi
lia ſine liberj moꝛeret fi⸗

8 Ibater tracta fuitbee decre de extraua.innot ifi aui inciptt.

—

lio ſuo ⁊ ſi fuiꝰ ſine libe⸗ O Bonifacius viij
„ . „ 1 5 *, „ ₰£△
ris decederet. moꝛerek Be keſtamentis 1timis voluntati
lie. ſi autẽ vterq;ʒ ſine li⸗
beris decederet. paupꝑes bus Rubꝛica,

Apater filiũ filiam hñs
umpuberes vroꝛez: filia
in re certa ſilium vo in ce⸗
teris bonis ſuis vniuerſa
lem beredẽ inſtituit ⁊ vxoꝛi aliqua in
ſuo teſtamẽto legauit adijciens.vrſi

heredes iſtituit.⁊ execu⸗
toꝛes teſtamẽto reliquit
Moꝛtuꝰeſt iobãnes ipᷣe
teſtatoꝛ demũ moꝛtuus
eſt petrꝰ filius ſuꝰadhuc
impubes. ⁊ demuʒ filia
etiã impubes ipſa · ſ.ma
tre ſuꝑſtite.ↄ quam ae
bãt executoꝛes. ⁊ ab illa
domina vel eiꝰ ꝓcurato
re petebant coꝛam papa
bona que fuerant teſtatoꝛis ⁊ ſimile ſub quibus ⁊ bona fuũij compꝛe⸗
bendebant. dicebãt pcuratoꝛes. domine ꝙ ſubſtitutio facta de filia ad
filiã. ⁊ de filio ad pauperes fuerat fideicõmiſſaria. vñ in ſubſtitutiõe fi⸗/
lie ad filiũ debebat deducere tertiã iure nature debitã filio.⁊ quartam
trebellianicã. Item in ſubſtitutiõe paupeꝝ ad filiaʒ ꝓ reſiduo noie filie
eaſdẽ tertiã ⁊ quartã habebat.ꝓ parte vᷣo executoꝝ allegabat ꝙ ſubſti/
tutio fuerat directa? pupillaris.⁊ cõueniebat talis ſubſtitutio ꝑſonis

⁊ verbis.vñ nõ habebat locũ quartarũ deductio.Itẽ ꝙ pat in teſtamẽ⸗

to qð faciebat ĩpuberi filio ma trẽ poꝛtione iure nature debita pꝛiuare
poterat.lʒ filiꝰ id ſuo teſtamẽto facere nõ poſſet.Per has vltimas alle⸗

gaciones ꝓnũ ciauit papa bona ülla deferri paupibus abſq; aliq̃ dedu/
ctione tertie vel qrte partis. hoc dicit. vñ ſic ſũma. In fideicõmiſſarijs
ſubſtitutionibꝰlocũ hʒ q̃rtarũ deductio.in directis nõ. ⁊ ſubſtitutioões

interpᷣtari debemꝰ directas.dũmõ ↄueniant verbis ⁊ ꝑſonis inſtitutꝭ.
o& Impuberes.ſ.filia minoꝛẽ.xij.an.filiũ minoꝛẽ.xiiij.an.ff. de v. ſi.
pupillus.C. qñ tu.vel cu. eſſe deſijt. l. indecoꝛam.⁊ inſti.qͥ.mo.ſfi.tu.in
pn.lʒ quo ad matrimoniũ nõ inſp iciamꝰ ſolũ annos.ſed etatẽ qua pu⸗
beſcere poſſit.qð dic vt.ð. de ſpon. impu .impuberes. ””M

p VI Uroꝛẽ. puberem intelligas ⁊ matrẽ ipſoꝝ filioꝛum.als dubitatio

nõ pꝛoceſſiſſet. ⁊ hoc patet in ſie. s
qVLerta re.inſtituit qð eſt .qð ſi nõ feciſſet egiſſet filia ð inofficioſo

nũc autẽ nõ poſſet agere niſi ad ſupplemẽtũ.ſi aliquid deeſſet poꝛtioni

iure nature debite. C. de inoffi. teſta l.oĩmodo.⁊.l.ſeq̃n. ⁊.l.qm̃ nouel
la.⁊.l.ſi qñ.⁊ de hoc.s.e.raynunci
inſtitutꝰ habet᷑ loco legatarij ita ꝙ creditoꝛibꝰnon tenetur. C. de here.
inſti.lquotiẽs.⁊ hoc cũ eſt aliꝰ vniũſaliter inſtitutꝰ. ſi enĩ nullus aliꝰ
inſtitutꝰ eſt in totũ ſuccedit beres.ff. de bere.inſti.l.i. . ſi er fundo.⁊ l.
ſi itaq; qs heres. Si autẽ plures inſtituti ſunt in certis rebꝰ ⁊ nullus
aliꝰ vniuerſaliter ꝓ virilibꝰ erũt heredes.niſi in caſu vbi duo ſunt inſti
tuti ↄiunctim ⁊ alter diuiſim ff. de here. inſti. ſi alteriꝰ. ⁊.l.ſe. .
r¶Inſtituit.nũ quid q̊ ad filiam ſufficeret legaſſe.de hoc fuerũt opio⸗

nes tacte.S.e.ravnũ cius.in pᷣn. Et dicũt quids q tutiꝰ eſt ꝙ neceſſaria

—

ſit inſtitutio.in auẽ.vt cũ.de ap. cogid. aliud q̊.⁊. S. hec autẽ. col. vlij.⁊
C. de inoffi. teſta. aucẽ.nõ liceat dicentes.l. C. de inoffi teſta.l.oiĩmodo
2⁊.l.cũ queritur.ꝑ auẽ.nouiſſima.auẽc.iſtã poſterioꝛeʒ eſſe coꝛrectas alij
3 per pᷣdictas.l.⁊ ꝑ decre.ray nunciꝰ.vbi nihil dicit᷑. ꝙ alterocha fuerit
inſtituta.Aʒo deſtinxit an teſtatoꝛ voluerit ſolẽniter teſtari.vt qꝛ voca
uit teſtes. vij. ſignacula ⁊ ſubſcriptiões rogauit.⁊ tũc eſt neceſſe ꝙ in ali
quo inſtituat.vt in auẽ.vt cum.de ap.cogno. colł.viij. aut nõ ſolẽniter
ſed nũ cupatiue.⁊ tunc ſufficit quocunq; relinq̃t titulo.vt in antiqs.l.

vñ dicũt alij.ꝙ ſi relinquat in teſtamẽto.neceſſe eſt iure inſtitutiõis re

linqͥ.ſi in codicilł.ſufficit q̃cũq; relinq̃t citło.⁊ ð h̊ no.C. de ioffi.teſta.
auæz. nouiſſima. Alij dicũt qꝙfm canões ſufficit qcũq; relinq̃t titło.vt
ĩ decre. raynũ ciꝰ.ſecꝰ ſᷣm.l.⁊ hᷣ ibi cʒ hoſti.vt tal ꝑnicioſa ſubtilitas eui
tet᷑. Alij diſtingnũt. ꝙ aut teſtatoꝛ inter filios tm teſta.aut inter extra
neoo ⁊ filios ſił mixtos.In pꝛimo caſu ſufficit q̃cũq; relinquat titulo.
vt in antiqᷣs.l.qꝛ ⁊ inter ipos iperfecta ſimplex⁊ plana volũtas ſufficit
dũ modo deipᷣa appareat.C.e.ti.hac ↄſultiſſima.S.ex imperfecto.⁊.N.
fa. her.l.fi:in auc.ibi ſignata.In ſcðo caſu.ſ.cũ extraneos inſtituit non
ſufficit qcunq; relinquere titulo niſi fiat inſtitutio.⁊ ſic intelligat᷑ auc.
vt cũ.de ap.cogno.Sed vt.S.dixi pꝛimũ tutiꝰ.⁊ ideo tenẽdũ videt᷑. de
pe. di. vij. nullus. ⁊ verbũ illud relinqᷣt.in decre.raynunciꝰ nõ videt᷑ po
ni ꝓpꝛie. vt patet etiã ex inſtitutiõe adiecte.idem in decre. raynalꝗqus.

a & Legauit. de facto. vt dixi in caſu legauerat vſufructũ quoꝛũdã bo

ru. ⁊ altero ſolũ ſuꝑſtite ex filis augebat in teſtamẽto legatũ.⁊ nemine
ſugꝑſtite adhuc augebat. ⁊ er hoc etiã vt patʒ in integra allegabat᷑ ꝑ pau⸗
peres. ꝙ patebat ꝙ intentio teſtatoꝛis fuerit vxoꝛi filiã anteferre.

–

be Eidem filio.moꝛeret qò eſt Sed ꝗ iſta filia nec exheredata erat
nec inſtituta. qꝛ in certa re vt.S.dictũ eſt.̊ nec ei pupillariter põt ſubſti
tui.vt inſti.de pupil.ſubſti. S.nõ ſoluʒ.ff.de vulg.ſubſti.l.ſed ſi plures.
So.lʒ hec pupilla nõ fuerit inſtituta heres in pmo gradu. tñ fuit inſti
tuta in ſcõo.ſ.poſt moꝛtẽ filij.⁊ ſic ei pupillarit᷑ ſubſtitui potuit. vel dic

ſi ex liberis vnꝰ eſt ex certa re.alter vniuerſaliter inſtitutꝰ vterq; ẽ he
eit ex cer ce n

9. in pꝛin. Scire debes ꝙ in certa re

pte que placet facit.qꝛ legittima ꝑ panperũ inſtitutionẽ filij nõ pꝛi
nã qui vult echeredato filio ecclłiaʒ heredẽ facere aliũ qrat qᷓ;ᷓ auguſtinu

4

—

rij. vt. ð. dixi. ⁊. C. de here.inſti.l. tiens.vel hoc nõ querit᷑ an tenuerit
ſubſtitutio de filia ad filiũ.ſed ecõuerſo.qꝛ de facta pꝛiꝰ deceſſit filius.
¶W¶ ECiberis.ſufficit vnꝰ.ff. de v.ſig. l. nõ eſt ſine liberis.C.de condi.in
ſer.l.i.⁊.s.hoc vide qð nota.de pꝛoba.in pria in4. lo.
WMFilie. moꝛeret᷑.i.ad
opus filie.q.di.ꝙ heredi
tas filij directe⁊ imedia
te ad fliam perueniat ⁊
ecõtra.ſi vᷣo in ſucceſſiõe
mater eſſet media ia nõ
filie.ſed pᷣmo matri mo⸗

decederetfilia ſine liberis eidẽ filio ⁊
ſi ipſe abſqß liberis obiret filiꝰ p̃fate ſi
lie moꝛeret᷑ rpᷣi pauperes inſtituẽdo
beredes.ſi vtrũq; ſine liberꝭ moꝛi cõ⸗

tingeretfilioꝝ teſtatoꝛe moꝛtuo.ac de tepauperꝗ.

inde filio ſubſequent᷑ filia ſuperſtite e ¶ Pauges. z certag ⸗
matre efuentis af tẽpoꝛa pubertat ſona beres aſtieuldepe
abſq; deducnõe trebellaniceſiue ꝑtt danper inſtitutio valeer
e 10 — — s eO. auperũ inſtitut
iure nature debite faciẽda ipſis pau⸗ deh auperib⸗ bawe

domicilij ſenſiſſe intelli⸗

gitur. vbi fomentum vi
. uüuens cõſolatiões ⁊ ſerui
tia a multis recipit.E. de epiſ.⁊ eleſi quis ad declinandã.⁊.l.nulli lica

re.de hoc dic vt.S.e.ti.cũ tibi.

GᷓMoꝛtuo.executoꝛibo relictis qͥ petebãt bona teſtatoꝛis poſtmodũ “

ab vxoꝛe. vt dixi in caſu.

reret᷑.ſic allegabat ꝑ par⸗

g Abſq; deductiõe. hic decidit qõem. Dicebat autem mater qꝓbabe
bat terriã ⁊ quartã in bonis teſtatoꝛis ex pſona filij.⁊ ſic ſola dimidia

reſtituẽda fuerat filie. Itẽ in alia dimidia babebat etiam tertiã ⁊ querr·
tã ex ꝑſona filie.⁊ ſic dimidiã. ⁊ ſic facta cõputatione videbatm eã reſi

tutio faciẽda pauperibꝰ ſolũ in tribus vncijs eiꝰ ꝑtis in qua fuerat fi

lius inſtitutꝰ ⁊ in dimidia eiꝰ partis in qua fuerat inſtituta filia.?⁊ pba
bat ſᷣ er eo. qꝛ dicebat eꝙ ſubſtitutio de filia ad filiũ.⁊ de pauperibo adii
lam erat fideicõmiſſaria.⁊ boc ꝓbabat tali mõ.directa ſubſtitutio fir x

bec verba. ei beres eſto.vel ille ei ſit heres.indirecta ꝑ verba.rogo volo

vel mãdo vt reſtituas ⁊c̃.ſed ꝑ iſta verba.alteri moꝛeret᷑.nõ põt dici di⸗

recta ⁊ pupiũllaris ſubſtitutio.imo videt᷑ intellectus fuiſſe.qꝙ mater fi⸗

lio ab inteſtato ſuccederet ab inteſtato bereditatẽ reſtitueret ſubſtituto

Itẽ dicẽdo ſine liberis.apparebat teſtatoꝛẽ puberi ſubſtituere voluiſſe.
vñ fideicõmiſſarie nõ pupillares intelligi debeãt ſubſtitutiões.⁊ defiß
lijs ad inuicẽ.⁊ de pauperibꝰ ad eos. Rndeba? ꝓ parte executoꝝ ⁊ pau⸗
perũ.qð.S.dixi in glo.de facto.⁊ glo.i.⁊ qðj.ſequit. Ad clarioꝛẽ auteʒ
intellectũ nota.ꝙ ſubſtitutõnũ alia directa alia indirecta ſiue obliqua
Directarũ.alia vulgaris alia pupillaris.alia exemplaris alia bꝛeuilo
qua.de q̃ pone exemplũ.ff. de vul.ſubſti.iã b iure.c.cũ teſtatoꝛ dicit du
os impuberes filios mibi heredes inſtituo.⁊ eos inuicẽ ſubſtituo.hñt
enim hec bꝛeuia verba in ꝑſona cuiuſq; duas ſubſtitutiones vulgarẽ ⁊
pupillarẽ.alia cõpendioſa de his ꝓſequere.vt no.S.e.raynũcius. circa
bn. Sed ad vltima ⁊? ad ꝓpoſitum veni
verbis.qñcũq; filiꝰ meus deceſſerit vel ſine liberis deceſſerit filia ſit be

res. ᷣ ſi fiat a milite ſiue fiat puberi ſiue pupillo iure directo. valet qñn⸗
cũq; decedat inſtitutꝰ ſicut verba ſonãt. ff. de mili. teſ.l.in fraudẽ.ꝭ.mi

les.⁊.l. miles ita beredẽ ꝭ.i.C. de teſta.mi.lin teſtamento.boc veꝝ niſi
miles hãc ſubſtitutionẽ filio fecerit.cuiꝰ mater ẽ in medio quo caſu va

lebat iure fideicõ miſſi. ſi iã factus pubes filiꝰ deccdat.C.de impu.⁊ al.
ſubſti. l. pcibus. Si autẽ paganꝰ eã ꝑ ſuperioꝛa fecerit vᷣba. ⁊ pupillus
ille inſtitutꝰ in pupillari etate deceſſerit iure directo admittit ſubſtitu

ta. vbi autẽ iam pubes factꝰ moꝛit᷑.ſubſtitutio oĩno extinguit.⁊ veniẽ⸗
tes ab inteſtato ſuccedũt in totũ.ff.de vul.ſubſti.l.is verdis.⁊.l.in pu
pillari.⁊.l.centurio.Si autẽ teſtatoꝛ ſic dixiſſet.qñcũq; deceſſerit filiꝰ
vel ſine liberis deceſſerit filiã ſubſtituo.vel volo ꝙ ei filia ſuccedat.tũc
licet directe nõ valeat. valet tñ indirecte iure fideicõmiſſi.ff. ad trebel.
ſceuola.⁊.l.heredibꝰ.C. de inſti.⁊ ſub.generaliter.ꝭ.vlt.hoc viſo ſatis

patet.qꝙ hec ſubſtitutio que fſoꝛte compendioſa dici põt.admittit ſub⸗

ſtitutos iure directo. ex q̊ inſtituti deceſſerũt in pupillari etate. ſi poſt
pubertatẽ deceſſiſſent. tũc potuiſſent locum babere matris allegatões
b T erebellianice. ergo qꝛ ſubſtituti veniũt iure directo nõ fideicom⸗
miſſario nõ habet locũ deductio trebelliane.argue ꝑ ↄꝛium.ꝙ ſi locus
eſſet fideicõmifſarie ſubſtitutioni bñ detraheꝛet᷑ trebellianica. lz eſſent

paupꝑes ſubſtituti.lʒ ergo ceſſet falcidia in his qͥ legant᷑ pauperibus xl

ad pias cãs.C. de epi.⁊ cleri.ſi quis ad declinandà. ⁊. C. ad·l.fal.auc.ſi

militer.ſecꝰ vide?᷑ in trebellianica ꝑ hanc lr̃am.ad vſᷣ ff. ad. l. fal. l. i. Cad “

municipiũ.ſi enĩ conditoꝛ legis in trebelliana id voluiſſet. ſicut expſſit
de lalcidia. ita de trebellianica expᷣſſiſſet.de deci.ad audientiaʒ. ad hj·
de pꝛiuile.ſi papa.qð nõ eſt ſccõꝝ patrũ decreto ⁊c̃.de tranſſla.c.ij.ff. de
publi.l.de pᷣcio.In ↄꝛiũ videt᷑in auc.de ec.ti..ſi autẽ heres.ibi oĩ falci

amꝰ. Cõpendioſa que fit in his

dia vacãte. collł.ix. Sed dixit aʒo in ſum. de here.⁊ fal.qꝙ trebelliana c⸗

tine?᷑ ſub noĩe falcidie. ̊nec trebelliana detrabi poterit.nã nil excipit
oĩa dicit de maio.⁊ obe.ſolite ⁊ ſatis videt᷑ terminari ꝑ dictũ.ꝭS.ſi con⸗

iungat᷑ cũ.ꝭ.ſi qs in noĩe.vbi dicit hereditatẽ vel legatum.nec occurrit

inter iſta rõ diuerſitatis.vñ idẽ ius cenſebitur.S.de tranſia.c.ij.s.de re

ſcrip.intceteras.ff. de legi.nõ pñt.ad hoc facit qð no.ala. ber.⁊ alij.S..5

ſepul. c.ij. vbi nota.de relicto pauperibꝰ nõ detrabi canonicã p pꝛima

„

nan

(dlte

nin
ng
i

.
ho
Cnon
16 ben

ri e
re.

ſnce
en
tude
lle⸗
4

ti.

S
dolio
Fol

ann
etſnn
Lnulile

oſmi

Atergbie
a dinie
crötue
Ukßmeitck
uafuetſ⸗
tafllatſe
lupertoll
bſtintoftt
l rogo
pordiad
. Gtmatni
retſubſtenn
ere d.
ltiöes. 1 e,
ecutop tu
clarioꝛige
gſiueobli
alia buul
atoꝛ dicln
ubſtituok
les vulgei
nücns d
nquefititn
Kerttfllft
ecto. Atß
inffuucdiſt
nto⸗hocſent
gioquo al
Ldeinpuat
n 1Puplu
mind ſobtt
tinguit
Nerdis dlint
pdenſettt
—
niſif une
tboeniii⸗
t admitti
larictlſ
natrisgli
ecto no ſei
Piun gt
Alianien he⸗

adltii

facllO4

uſtr ſuii
udtennn
bertg ſbſn⸗

