d Oepꝛoperet.i.ſeſtinet velvalde pꝛoperet.pᷣpoſitio de hic auget. ſic C.
de iudiperpetrandun.— .
ePetat aplos inſtant᷑.? xxx.dies e.ab co.vt in cle. qᷓ;nis eo.ti.⁊ ñ
intelligas de aplis petro ⁊ paulo.ſed de literis dimiſſoꝛij.ff.de li.dim.
l. vna.ff. de ver.ſig.l.dimiſioꝛie.
f ¶Exhiberi ꝙ ſi nõ exhibeant᷑.⁊ poſtea ſuger in cauſa pcedat niſi appel
lationi renũciatũ eſſet inualidꝰeſt pceſſus je.vt ſupꝑ.qd eſt veꝝ ſi ðbiti
loco mõ tꝑe requiſitis eos expꝛeſſe denegat. vel infra debitũ tꝑs negligẽ
ter vel malicioſe tradere pꝛetermittitq c.ab eo.ij. Rñ.Et nota ꝙ iuder
tradendo apłos yvidetur appellationi deferre..S. e.ti.dilectus.ad fi.qð
verum eſt qñ tradit dimiſſoꝛios vel reuerentiales ſecus ſi refutatoꝛios
vt ſequit.ſic nec termini delatio babet vim delationis.vt dicãe. ti. cũ
g Appellationis.admittende vel nõ. ⁊ tunc ſequen (appellatõibo
tia veniunt expoſitiue ad cauſam ad quam appellatum ſuit.
h Superioꝛis non dixit pape ⁊ ſic nota.pꝛo bis que ſupꝛa dixi.
i. ¶ Delatum. ſolet fieri in dubio cum dubitarur de veritate ap pellatio
nis alias caueat penã.S.ti.pꝛoxi.c.i.

lꝛ Indulto.a iudice a quo eſt appelltum, de quo dic vt ſupꝛa.e.ti.cum
ſit romana.

I. A Detierit.quia nõ ſufficit ꝙ hoc gerat in mente niſi hoc xpꝛmat oꝛe.

ff. de ver.ob.l.quicquid aſtringende.Et nota fm iura vetera aut reci

piebat᷑ appellatio a ludice vel a parte aut nõ nec ſtatuebat᷑ terminus n
ſcðo caſu ſufficit mittere pꝛocuratoꝛẽ ad impetrãdũ ⁊ coniradiccn .

cutoꝛia in continenti.?

44

Aiiber Gecundus

znpꝛin I 5 cauſam appellatõ
n pꝛimo debet mittere pꝛocuratoꝛẽ ad pꝛoſequendã cauſam appel
. ſed de pꝛincipali nil dicebatur per antiqua iura.bodie autẽè ſi hoc

petit appellatus tenctur mi
pellationis.ſed etiã pꝛincip

6 ã cauſam ap/
ttere non ſolũ ad pꝛoſequendã cauſan
alem vt hic vides ſi buiꝰ conſtitutionis pe/
nas cuitare voluerit. ⁊ ſic addit ſolũ iſta conſtitutio ⁊ non derogar. Szʒ

contra. . e, qua fronte. vbi boc videtur eſſe in optione appellantis So.

quidã cxponũt ibi ſi ma⸗
lum erit aduerſarius ſcsꝭ
appellatus. Alij dicunt
illud coꝛrectum ꝑ iſtud.
Alij ꝙ dec. illa dat optõ
nem appellanti ad queʒ

appellari velit.nõ an ve⸗

lit pꝛincipalem cauſam
ad iudicẽ appellatiõis ðᷣ
ferri. vel dic ꝙ ibi dacur
optio an velit coꝛã eo ad
quẽ appellauit litigare 1
delegatu impetrare. ⁊ Hhᷣ
cũ appellatus non cõtra
dixit.vt hic.

m ¶ Per ſe nõ dat᷑ optõ

vt perſonã crahere poſſit
ſed cauſamvnde iſtud vł
quod ſequitur non refer
tur ad poteſtatẽ appella⸗
ti.ſed appellãtis.io.an.
n Munimentis.i.pꝛi
uilegis ⁊ inſtrumentis.
⁊ omnibo his per que pᷣt
cauſa muniri.S. de dolo
⁊ contu.c.fi.de elec.cupi
entes S.e.li. .
o. Finito.per appꝛobatio
nem vel caſſationem ap/
pellationis qð eſt officiũ
ludicis ap.ij.q.vi:ad fi.
p Omiſſo. quod non
poſſit archiepiſcopus..

partiũ voluntate omiſſo pꝛocedat᷑ in
negocio pꝛincipali q;tum de iure po
terit ⁊ debebit his que in appellatio
nibus a diffinitiuis ſententijs intpo
ſitis antiquitas ſtatuit non muratis

AQuod ſi appellatoꝛ que pꝛomiſſa

ſunt nõ obſeruet.xeputa bitur nõ ap
pellãs.⁊ ad pꝛioꝛis iudicis redibit ex
amen in expenſis legitimis condẽnaã⸗
dus. ¶ Siaüt appellãs cõtempſe
rit hoc ſtaturũ in eum tanq;ᷓ in contu
macem tam in expẽſis q; in cauſa.q;⸗

tum a iure ꝑmittitur pꝛocedatur

Juſtü eſt quidẽ vt in eum iura inſur

gant: qui ius ⁊ iudicẽ ⁊ partẽ eludit

Item in eodem.

Egitima ſuſpitionis cauſa Z
iudicem aſſignata⁊ arbitris a

° „partiby m foꝛmã iuris elect
que de ipſa cognoſcãt. ſepe contingit
quod ipſis in idẽ cõuenire nolentib⸗
nec tertiũ aduocantibo.cũ quo ambo

vel alter eoꝛũ pꝛocedat ad deriſioneʒ

fOdium.caueant tales arbitri iuris a pena.s.ti.pꝛorxi.c.i. licet arbt

tri compꝛomiſſarij illam retinere non habeant.vt ibi dixi.
Uiũipendunt.ex eo magis legantur.s.de ſen.ex.per tuas.

h ¶ pla.ſ.recuſationis.
i Moꝛbo.s.e.li.de excep.pia.

lꝛ ¶ Per iudicem:ipſum recuſatum oꝛdinarium vel delegatũ. .s.de

ipſius negocij vt tenentur.iudex pꝛo
ferat excõicationis ſententiam cõtra
ipſos qua ipᷣi tũ pꝛopter odiũ tũ pꝛo
pter fauoꝛẽ partiũ diutius philipen
dunt quare cauſa ipſa ꝓplus ðbito p⸗
rogata non pꝛocedit᷑ a cognitionem
negocij pꝛincipalis. ¶Volẽtes igit
moꝛbo hmõi neceſſariã adhibere me
delam ſtatuimus vt ipſis arbitris ꝑ
iudicẽ competens terminus pᷣfigat᷑.
infra quẽin idẽ cõueniant.vel tertiuʒ
ocoꝛditer aduocent.quo ambo velal
ter eoxꝝ eiuſdẽ ſuſpitõnis negociũ ter⸗
minare pꝛocurẽt.Alioquin iudex ex
tunc in pꝛincipali negocio pꝛocedere
non omittat· Igem.
IBDSñmana eccleſia.⁊ infra. cuʒ
ſuffraganeoꝝ remen. eccleſie
ſuoꝑq; officialiũ qui genera
icer'de cauſis ad ipſoꝝ foꝝ ꝑtinẽtib⸗
eoꝝ vices ſupplendo cognoſcũt.vnũ
et idẽ conſiſtoꝛiũ ſiue aditoꝝ ſit cẽſen⸗
qum.ab ipᷣis officialibo nõ ad dictos

of. dele. ſuſpitõnis. So.
iſta coꝛꝛigit illã m ber.
⁊ ſic.o.reuoluit ad.a.i.ſᷣ

cxtremũ ius ad illud qðYõ
olim erat ante dec. ſuſpi

tionis. Sed dic ꝙ decr.
iſta non coꝛrigit illã.l⸗
la eni decre. loquitur in

cermino partib aſſignã⸗

do ad pꝛobanduʒ.i.par⸗
ti que ſuſpitionem vult
pꝛobare quẽ non qui re⸗
cuſatur ſed arbitri aſſig
ri debent vt ibi. Iſta loqͥ
tur in termio aſſignato
urbitris ad cauſam finiẽ
dam.quẽ non arbiter.ſʒ
iudex recuſatꝰ debet ſta⸗
tuere.io.an.
¶Competẽs.ꝙ ſi mi⸗
nus competẽtẽ terminũ
aſſignaret locus eſſet ap

pellationi.s. de dila.c.i.

m Slioqui.i.ſi elapſo
termino nondum ſit per
ipſos negocium termia⸗

rac.
n Smittat. videt ꝙ
conſtitutio iſta ſit iniq̃.
ſicpꝛobo. Pone ꝙ iudex

in veritate ſit ſuſpectus.

ſuſpitione qua pꝛoponũ
tur cõtra ipᷣm arbitri fa⸗

de fo. cõ. romana.i. Rñ.
Antiquitas reuerẽ⸗
a. S. de tranſſa.q;to. . . . ”
r Stactuit.ſ.ꝙ appellans in eis appellationis cauſam non teneatur
expꝛimere.ſed ſuficiat dicere appello ab illa iniqua ſententia.⁊ iudex de
bet appellationi deferre.⁊ poteſt ſtatuere terminũ appellanti ad appella
tionẽ pꝛoſequendã.e.tci.cum ſit. l
s Pꝛemiſſa ſunt.i.cauſam appellationis non expꝛeſſit in ſcri
apoſtolos non petijt.⁊ inſtructus non venit vt hic dicitur.
t ¶ Londemnandus.non dixit condemnatus. Unde dixit hoſti. ꝙ iu
dex pꝛincipalis cauſe habet condemnationẽ facere. Sed dic ꝙ etiaʒ iu⸗
dex appellationis ipſam poteſt facere e.cum appellationibo.i.Rñn.i fi.
v Lontempfſerit.quare hoc dicit cũ in voluntate appellantis reſideat
ire vel non ire. Hoc intelligitur ſᷣm ber.cũ appellatus hoc appꝛobauit.
ſcʒ cum volebat coꝛã ſuperioꝛe cauſam pꝛoſequi.Si igitur poſtea nõ ſer
uauerit hoc ſtatutũ.i.ſi non veniat inſtructus vt debet.contra ipᷣm tan
qᷓ; contumacẽ pꝛocedetur tam in expenſis qᷓ; in cauſa.Et qualiter ꝓce
datur contra ontumacem reã vel actoꝛem li.con.vel non con.vel qua
ſi con.plene nota.s.de do.⁊ con.pꝛout. .
x rocedarur. per illum ad quẽ eſt appellatũ.S.c.ſepe.⁊.c.per tuas.
nec eſt mirandũ ſi tales taliter puniũtur iuſtũ eſt ⁊c. 4

ptis. =

ꝓJus.S.eiin pꝛin. M
3 Judicẽ.qui appellationem recipit ⁊ terminum aſſignauit.
a Partem.que venit inſtructa coꝛam papa.
b O EXludit.quod repꝛobatur.s.de ali.mu.in ca.fa.c.i.de poſtu. pꝛela.
bone.ij. S. nec nocebat ff. de iudi.ſi pꝛetoꝛ.
Egitima. iudex qui recuſatur ſtatuit competens tempus arbitr⸗
ad finiendam cauſam quo elapſo ſi finita non fuerit in pꝛincipali
pꝛocedit.emanauit ad ſuppletionẽc decr.ã.de of.dele.ſuſpitionis.
a Legitima. de veritate cauſe non dubitatur quin habeat arbiter co
gnoſcere.Sed quis cognoſcet an cauſa ſit legitima.dic ꝙ idem arbiter.
no.s.e.cum ſpeciali in.iij.glo.

b Judicem. vel oꝛdinariũ vel delegatũ a papa..e.cũ ſpeciali.de of.de

le.ſuſpitionis.Si aũt eſſet delegatus epᷣi vel eiꝰ officialis vel eſſent plu

res delegati cũ cła ꝙ ſi non omnes.⁊ vnus ex his recuſetur tunc nõ itur

ad arbitros.quod dic.vt no.S.e.li.de of.dele.ſi contra vnũ.⁊ coꝛã ipſo
iudice qui recuſatur dãdus eſt libellus recuſatoꝛius.s.e.ſcðo requiris.
C. de iudi.aꝑtiſſimi.
c Foꝛmam iuris.S.e.cum ſpeciali.⁊ nõ debent eſſe laici tales arbitri.
quia cum habeant teſtes compellentur ⁊ alia facere que pertinẽt ad hũc
articulũ.talis ſpiritualis iuriſdictio non caderet in eos ſᷣm br.ad hoc
xcvi.di.bene quidem de iud.decernimus Item non debent eſſe ſuſpecti
alias poſſent ſicut iudices recuſari. Item nec debent eſſe multum remo
ti.S ·e.ſccũdo requiris.⁊.c.cum ſpeciali.Item debent eſſe in locis cõpe⸗
rint ibsvbi poſſit haberi copia peritoꝝ.S.e.li.de reſcrip.ſtatutum.

d CLognoſcant ⁊ pꝛonuncient.ff. de iudi.de qua re.s.de cã.poſ.cũ ſun

2 patet. ,
e M Pꝛoferat.quod patet.S.de of.dele.ſuſpitionis.

uoꝛe partiũ vel partis ñ

S finiunt negocium in ter
mino.iuderx pꝛocedit in pꝛine pali ⁊ ſic inutiliter pꝛoponitur recuſatio.
Quomodo ergo fiet cum hic compellatur coꝛã iudice ſuſpecto reus liti
gare.Dicunt quidam q; pars petet a iudice vt ſᷣm acta coꝛam arbitrꝭ ne
gociũ finiat.ad hoc.s.de teſti.pñtata.⁊ ſi male pꝛonuuciauerit appellet

vel dic ꝙſi arbitri nolunt pꝛonunciare vel male pꝛonũ ciant appelladuũ

R papã.S.c.li.de of.dele.de arbitris.

Omana.bhbuius decr.xi.ſunt ptes ſicut ⁊ ſunt.xi.eius dicta.Pꝛimũ

p de officiali ep̃i non ad epᷣm.ſed ad archiepᷣm appellãt. Sccundũ
ꝙ de ſubdito epᷣi ad ipᷣm non ad archiepᷣm appellatur.niſi aliud eſſet de

cõſuetudine.Tertium ꝙ archiepᷣs cauſam appellationis ad ipᷣm inter

da ite non debet cõmittere vel ꝑtes citare niſi in appellationib pꝛoba
bilis cauſa ſit expꝛeſſa Quartũ ꝙ ſi negetur ꝑ ap.negociũ deuolutũ nõ in
hibebit archiepᷣs iudicẽ pꝛincipalis cauſe pꝛocedere niſi pꝛiꝰð deuoluti
one conſtiterit.Quintũ ꝙ ſi dicitur ex iniuſta cauſa appellatuʒ inhibere
non poteſt.niſi pꝛius recepta appel.vt pꝛobabili incipiat cognoſcere de
cauſe veritate.Sextũ ꝙ licet dicatur appellatũ a diffinitiua in caſu pꝛo

hibito a iure.exquo de hoc cognoſcere ceꝑit poteſt inhibere ne ſententia

execntioni mandetur. Septimũ ꝙ archiepᷣs in tertiam perſonã poſt ihi⸗

bitioneʒ ſuam in cauſa per appella.delata ad ipſum aliquid innouanteʒ

iuriſdictionẽ exercere non poteſt.Octauũ ꝙ archiepᷣs appellãtẽ in alijs
cauſis a iuriſdictione epi non põt expꝛimere. Nono dicitur ꝙ ab ep̃is in
quib cauſis inriſdictionẽ tꝑalẽ habẽet de iure debet ad archiepᷣm appel⸗
lari niſi ſpeciale ius aliud inducat.Decimo ꝙ cẽſurã eccliaſticã in appel
lãte platã ꝑ epᷣm.archiepᷣs reuo care non põt.niſi partibovocatis ⁊ de cã
legitime cognita. Undecimo ⁊ vltimo dicit᷑.ꝙ er⸗
rit magle appellatũ ante ſentẽtia ſtati debʒ cãs ad ſuffraganeũ remittere
b ABeneraliter.nota ꝑ hanc literã ꝙ officialis eſt oꝛdinariꝰ non dele
gatus.⁊ ſic eſt repꝛobata opi.gof.qui no.in ſum.de of.vi.S.itẽ dubitari
officialis epᷣi delłegatus eſt nõ oꝛdinariꝰ.⁊ ob hoc dicebat de ipſo ad
eſᷣm eſſe appellandũ.⁊ hoc idẽ videbat᷑ tenere ber.õ.ne pꝛela.vi.ſu.c.ij. ĩ
glo.ij. vbi dicit.ꝙ epᷣs non põt de iure oꝛdinariũ dare ſed ſolũ pꝛinceps

vel lex. Sed dici poſſet ꝙ per hoc non negat officialem eſſe oꝛdinarium.

quia dici poſſet ꝙ habet a lege. Unde ipᷣe ber.hic ⁊ Inno.⁊ hoſt.et om̃es

no.officialẽ oꝛdinariũ eſſe quod ex hoc dicto neceſſario concludit hic.et

pꝛobathoc vt dixi.s.de of.vica.licet ad hoc.s.de of.vica.ſua.in auc.de
ludi.circa pꝛin.col.vi.⁊c̃.
c Igdem.non tamen per omnia.vt.õ. de of.dele. ſi cõtra vnũ.F. vl.
d Suffraganeos. eti ſi conſuetudo eſſet ꝙ appellari poſſet ad eos.
vt. S. de conſue.c.ij.e.li.⁊ vide quod ibi dixi.
EeE Ad Keipſos. q eſſe non poteſt. Appellatio eniĩ eſt de minoꝛe ad ma⸗
ioꝛem.⁊c· Si aſt appellatur de officiali ad epᷣm non appellatur de mio
iad maioꝛc᷑.immo de eodem ad eundem. ⁊ ſic non põt dici appellatio.

ADODe iur. q.d. de conſuetudine poſſet ſecus induci/ad hoc j·c.pꝛoxi·. ?

boc tenent moder.iquod eſt falſum S.de conſue.c.ij.vbi de hoc.

Curiam.niſi appellare vellet ad pꝛpamad quẽ omiſſo medio appel

atur.ij q·viiad romanam, ⁊.c.quiſquios.⁊ idẽ in legato.de of.le.cap.ił:

archiepᷣs pꝛonũciaue

4

N de N
8,S0
mber
Naiß
lud
eſht
den,
klli
luienee
aſigi
ziſher .
heneae
ngin
laf
ug
ſionnn
Hamf
ite⸗
deherſt

ſin
eternini
oeſe⸗
dedlc⸗
lunſtne
Unnm

i
taſrin
onegſahn
kſuſen
dapzon
narbimin
velpontet
qumnt
rrecuſti⸗
to reus
arbicht
it appel
appellit

Ke
d
iudelen
dißn int
ſonitppeen
uolurnin
1odelen
gtuzwphe
ognolenen
ua incal
heſentatl
foriotk
dinnouag
ſit
rgbeſii
chcönig
aſticiinc
vonnn
sroni
. mmn
unnn
ſtiie⸗
n deitt
da N.e

torannt⸗

vb

lüne

De appellatio.

hoc.⁊.ij.q.vi.c.iij.ſecus ᷣm.l.ff. de ap.l.imꝑatoꝛes.

Pꝛelatis.qui iuriſdictõnẽ hñt.qð dic vc.S.de of.oꝛ.cũ ab eccleſiaꝝ
uria remẽ.de qua..dixi. HZ
lz. Monſuetudine.que dat iuriſdictionẽ S. de fo.com. cũ cõtingat.g.
e.Lli.e.ti.romana.de of.oꝛ.roma.⁊ in hoc caſu poſſumus intelligere. 5ᷓ.
de pꝛeben.referente.de no.ope.nunc.ſignificantibi. Igem ſi de pꝛiuile⸗

gio cũ iſta ſint paria. ix.
q:iij.conqueſtus.S.ð of.
oꝛ.duo ſimul.in.. debʒ
Qui pꝛo tẽpoꝛe.q. d.
iſtud non eſt ius ſpeciale
et ꝑſonale quod extiguat
cum perſona immo ꝑpe⸗
tuum eſt. S. de tranſac. ð

cetero.⁊ in alijs archie⸗

piſcopis etiam ſeruãduzʒz
eſt.ẽ̊.de of.oꝛ.rom.ad fi.
m. MDiffinitiuã. quia ĩ
appellationibus a diffi⸗
nitiua non eſt neceſſe cãʒ
expᷣmere.vt dixi.S.e.coꝛ
1.2 ſic ibi nõ haberet lo
cum quod ſequitur.
n Citent.⁊ ſi citauerit
impune non paretur.ff.
ðᷣ iur.om.iu.l.vl.⁊ hocẽ
telligas vbicũq; qͥs citat
ab aliquo.⁊ conſtat ꝙ ci
tatus non eſt de iuriſdi⸗
ctione citantis non tene
tur comparere niſi cau⸗
ſa talis in citatoꝛio expᷣ⸗
matur per quã appareat
illum iuriſdictionem ha
bere ſi vera ſit illa cauſa.
ff. qui ſatis.co.l.ſi vᷣo.ff.
de ſer.l.i. In dubio meli
us eſt comparere. xrxiij.
q.i.quid culpatur.ff. de
iudi.ſi quis ex aliena.et
adde quod no. iij.q.ij.ſi
epiſcopus.de accu.veni

&% Expꝛeſſa. duplicit᷑

oteſt intelligi.ſ. ꝙ archie
piſcopꝰ niſi videat in ap

. belattoneerpꝛeſſam io

abilẽ cauſam. nec cita⸗
bit nec cõmittet vel dic
expꝛelſa in citatoꝛio vel
cõmiſſiõe.quia in cõmiſ
ſionevel citatione expmʒ

pꝛobabilem cauſam ob

quã ſit appellatũ Sed ʒ
ð. e,ci.ſi duobo.vbi archi
epᷣs cauſam in citatione
non expꝛeſſit.⁊ tñ tenuit
cicatio.ſʒ illud per iſtud
ſupplenduʒ eſt vel citare
non debet vt hic ſi cita⸗

ſuffraganeos ne ab eiſdẽad ſeipſos

interponi appellatõvideat᷑ſz de iure
ad remẽ.eſt curiã appellandum. O
Ab archidvacono vero alijſq; inferio
ribo pᷣlatis ſuffragancis ſubiectis eiſ
dem⁊ eoꝑ officialibad ſuſrraganeos
ipos debet.⁊nõ ad eandẽ curiã'omiſ
ſis dictis ſuffraganeis appellari:niſi
aliud remẽ: eccleſie de conſuetudine
cõperat in hacꝑte. ¶ Cum aüt ad pᷣ
fatã curiã ab eoꝛundẽ ſuffraganeoꝛũ
vel ſuoꝝ officialiü audiẽtia fuerit ap⸗
pellatũ remeñ. archiepᷣs qui pꝛo tꝑe
fuerit: vel officiales ipius nullatenꝰ

in appellatiõis cauſa interpoſite an⸗

te diminitiuã ſententiã citent partes
nec etiã alijs illã cõmittant appellatõ
nis eiuſdẽ cauſa pꝛobabili ſeu legitti⸗
ma non expꝛeſſa ¶ Si vero vocat
ꝑtibvel nullatenus aut infra.x. dies
poſt interlocutoꝛiã vel diffinitiud ſẽ⸗
tentiã appellatũ fuiſſe:ſeu aliquid ali
ud ſimile: ſicq; non eſſe perappella⸗
tionẽ ad eundẽ epᷣm vel eius officialẽ
deuolutũ negociũ pꝛeponat᷑ijgeʒ niſi
pꝛius ipſis conſtiterit: cauſam ipſam
ad eos totaliter fuiſſe delatã pꝛohibe

re ne in illa vel ne ad executionẽ pꝛio

cedat᷑ ſentẽtie non pꝛeſumãt. ¶ ðᷣ
ſi obijciatur ex iniuſta cauſa ſeu minꝰ
legitima ante ſentẽtiã appellationem
interpoſitã extitiſſe:⁊ ex ea nõ eſſe ap⸗

pellarionẽ hmõiadmittend:neq̃unt

pᷣdictiarchiepᷣs vel eiꝰofficialis ꝓhi⸗
bere ne pꝛocedat᷑ in cauſa:niſi pꝛiꝰap
pellatiõe recepta velut emſſa ex cã ꝓ
babili cognoſcere incipiant de cauſa
buiuſmodi.an ſit vera Si autẽ

uerit expꝛeſſiõe non ſacta tenet.vt ibi quia multa fieri.⁊c.ſᷣm boſt.
p Interlocutoꝛiã.ergo interlocutoꝛia tranſit in rem iudicatã. niſi ab
ipſa infra.x.dies fuerit appellatũ.S.de elec.cũ dilecti.in fi.quod veꝝ eſt
quo ad partein ſed non quo ad iudicem. quod dicvt.. e.ti.cũ ceſſante.

2 erc. vl.

Simile. vt ſi dicatur appellationi renunciatũ tacite vel expꝛeſſe.
deof. dele. gratũ. vel dicatur ex pꝛobabili cauſa non appellatũ ꝗq. pꝛoxi.
rñ.vel dicał non appellatũ in ſcriptis eo caſu quo debuit in ſe riptis ap⸗
pellari. s.e.c.i.ante ergo qᷓ; de his ↄſtiterit poꝝ iudicũ nõ ipediet offm̃.
1XTotaliter. i. talẽ fuiſſe appellationẽ. que deuoluat negociũ licet foꝛ⸗

—

te cauſa ſi falſa.

6 Mlla. ſ. quando appellatum eſt ante ſententiam.

r Sententie.ſ. quando eſt appellatum a diffinitius. .
vOPꝛſumant. pꝛimo eni debet de iuriſdictione conſtare.2 cognito
an ſit iudex exercitiũ iuriſdictionis pꝛecedere.s.de reſcp.ſuꝑ lrt̃is ad finẽ

Inno.

xMinus legitima. cum canſa non eſt iure expꝛeſſa.ff. de legi.nõ poſ⸗
ſunt.s.e.paſtoꝛalis.in pꝛinc.⁊ hoc arbitrabitur pꝛimo iudex an legitia
cauſa ſit.⁊ ſi male arbitraretur appellari poterit.ff. qui ſatis co.l. arbi⸗
trio.⁊.l.ſe.ſi aũt cauſam in iure expꝛeſſam negaret eſſe legitimã nõ audi

ctur.ff.de pꝛoba.ab ea parte.

a VPꝛobibere partibus vel iudici a quo fuit appellatũ.vł foꝛte tertõ
deputato foꝛte ad executionem ſententiarum. W
b¶ Uera. licet eni quo ad cõmiſſionem faciendam ſufficiat q pꝛobabil

ſit cauſs. vt.s.ꝭ.cum aũt.
ferens pꝛobaturũ coꝛami

interpoſita.⁊ dic vt ibi.

pꝛobari tamẽ habet veritas cauſe ap.niſi ſe of
udice a quo ap. non fuerit admiſſus. vt,s. e.

.x.

V.Pꝛobibitis. multo ergo foꝛtius hoc in non pꝛobibitis locũ babe⸗

bit.ar.a mino.s.de elec.cum in cunctis.

d iotoꝛio in quo non admittitur ap.s.e.cum ſit romana.⁊.c. perue⸗
nit.⁊.c.conſuluit.⁊ dic nocoꝛio per euidentiam rei.vt differat ab eo no2ꝛ

toꝛio iuris per confeſſionem.de quo ſequitur.

c. Uel de quo. Nota alternatiuã.nam videtur ꝙ tria concurrere de⸗

poſt ſentẽtiã in caſibaa iure pꝛohibitꝭ

vtpote a ſentẽtia ſuꝑ manifeſto ⁊ no
toꝛio crimine vel de quo quis in iure
Pconfeſſus extitit pmulgata: vel conſi
milibo appellatũ fuiſſe dicaſ̃poſſunt
ne ſentẽtia executioni mandet᷑ poſtq;

cognoſcere ceperint: vtrü ſit recipien
da vel nõ appellatõ ab eo interpoſita

inhibere. ¶ In aliũ quoq; qui circa
rem de qua ĩter appellatẽ⁊ appellatũ
cõtrouerſia vertit᷑ aliquid poſt eoꝛuʒ
inhibitionẽ attẽtat:nõ valent occaſio
ne hmõi iuriſdictionẽ aliquãvẽdicat
¶ Cumvero is quiad remẽ.curia ſu
per aliqua cauſa vocẽ appellationis
emittit:nibilomin in cauſis alijs oꝛ⸗
dinarij ſui iuriſdictioni ſubijciatur re

mẽ.archiepᷣs vel officialis ipius neq̃/
qᷓᷓ iuriſdictionẽ ipᷣam in alijs ĩpediat.

aut ab eiuſdẽ oꝛdinarij poteſtate tota

liter eximant taliter appellantes.

Debetaũtad eos ab ep̃ᷣis pᷣfate pᷣuĩ

tie ſuper cauſis:in quibs tpaleʒ iuriſ⸗

dictioneʒ exercent.niſi foꝛte de cõſue⸗
tudine aut pᷣuilegio ſiue iure alio ſpe
ciali ſit appellandũ ad aliũ appellari
¶Sentẽtias quoq; interdicti vłſu⸗

ſpenſionis ſeu excõicatiõis in appel⸗
lantẽ ab eo a quo appellatũ ꝓponitp

*

mulgatas:nullatenus niſi vocatis p
tib ⁊ de ꝗppellatioue legittie cognito
reuocent aut denuncient eſſe nullas.
¶Cum autem ad remẽ.archiepᷣum
ab audientia ſuffraganei ſui ſupꝑ aliq̃
cauſa fuerit ante ſententiam appella
tum. Idem archiepiſcopus poſlq; ð
appellarione cognito conſtiterit eaʒ
minus rationabilẽ extitiſſe.cauſã ad

beant ad hoc vt in crimi
ne non debeat appellari
ſcz ꝙ ſit confeſſus teſtibꝰ
conuictus ⁊ argumẽtis
ſuperatus.ij.q.vi.ꝭ.ſũt

quoꝑ.v.nullus.L.quo

ad.no.re.l.ij.⁊ dixit do⸗
minꝰ Aʒzo. ꝙ niſi omia
iſta tria concurrant.rcſ
uatur condemnato be⸗
neficium appellãdi.Alij
dicunt ⁊ foꝛte bene ꝙ cõ⸗
feſſus in iure non audit᷑
appellans:ſi tñ ita ſit cõ
feſſus ꝙ ſtandum ſit con
feſſioni non toꝛmentoꝛũ
foꝛmidi ne territus ⁊ hoc
tꝗ in ciuili qᷓ; in crimiali
niſi vellet allegare ſe ſic
erroꝛe facti confeſſum.
In quo caſu poſſet appel
lari vt ſuũ coꝛrigeret er⸗
roꝛem.ff.ad turpil.l.i.ꝗ.

vl. ⁊ hec opinio ꝑ hãc lite

ram ſatis ꝓbat᷑ q diſiun
ctiue loquitur.nec poſſʒ
negari crimen ꝑ confeſſi
onẽ ſoꝛe notoꝛiũ.S.de co
ha.cle.veſtra.⁊ in noto⸗
rio nõ admittũ appella⸗
tio vt in pꝛoxi.glo..⁊ no.
Jo.⁊ archi. ij.q.vi.qcun
q;. ⁊.ij.q.i.in pᷣmo.
fIn iure.alias nõ pꝛe⸗
iudicaret ⁊ confeſſio ſuꝑ
crimine S.de con.c. vlt.
ſaluo eo q; habes de exc.
pꝛela.qᷓ; ſit graue.
Xonſimilibꝰ . puta
ſi appellet᷑ ne teſtamentũ
aperiat᷑.vel ne ſcriptꝰhe
res in poſſeſſionẽ mittat᷑
ff. de ap. reci.vel nõ.l.pe.
2 vl. S.e.cõſtitutus.ij.vł
p cõtumacẽ in nõvenien
do.vt.xxiiij.q.iij.de illi⸗
cita. Jo.an.
h & Mangdet᷑.ergo no⸗
toꝛiꝰ crimioſus ſl 4
in iure audit᷑ appellãs
iura ſuꝑiꝰ ſignata. Põt
dici ꝙnotoꝛiꝰ crimioſuſ
appellare põt. ſed iudex
nõ tenet᷑ appellatiõi ðᷣſer

re.vt in Sꝛijs.ad idẽ.s.de ap.paſtoꝛalis.niſi expꝛimeret cãm rõnabileʒ.
puta ſe timoꝛe toꝛmẽtoꝝ ↄteſſuʒ.vt ſuꝑiꝰdixi.vel ꝑ erroꝛc:iff.de confeſſ.
l.vl.⁊ pe.alias ergo añq; ſuꝑioꝛ de appellatiõe, ↄgnoſcat ⁊ inhibeat. pᷣt
e¶Aliũ ab appellante (iudex ſenteriã exequi.poſtea nõꝗ e.non ſoiũ
appellato ⁊ iudice iſte ei aliꝰnõ trãſtulit ad af̃epᷣm cãm ſuã. ⁊ iõ ſimplxr
põt aduerſariũ coꝛã ſuo iudice conuenire ⁊ non coꝛã afr̃epo cũ nullã ba
beãt ptãtem ipᷣm.de of.oꝛ.paſtoꝛalis.sS.e.roma..in pᷣn.ad hoc..e.cũ te
necamur.tales & citare nõ põt qð vm eſt niſi iuriſdictionẽ ſuã impedirẽt

BHBjmoõi.cũ caſꝰ iſte nõ

—

ſit expᷣſſꝰ i iure.e. ð of. oꝛ paſt. (ꝗ. ð pe.rona

Aliqᷓ eꝗ. in qua tm̃ exeptus ẽ appcllãs a iuriſdictõe ſui iudicj. afepſ
in alijs cãis in qbo remanet in iuriſdictõe oꝛdiarij nullã hʒ ptãtẽ vt h̊
dicit. ad b.s.e.ppoſuit.vbi de hoc.lʒ eĩ ipᷣe ſubditꝰappellãs foꝛtaſſis poſ
ſet illũ excuſare vt ſuſpectũ.vt.S.e.ad hoc ſi invna.ar̃epᷣs.tñ de hᷣ ſe itro

m SEos.ſcilicet archiepiſcopos

(mittere non habet vt hic.

Rn Aꝑalẽ.quã in crimibo ꝑ alios exercẽt qð dicvt .e.li.ne cle.łmo.c.
Vi. ⁊ 5 qð ð: pbamꝰoli ꝑ dec.ð li pu. ciij. vbi de B. S. ð maio. ⁊ obedi. ſoli
te.⁊ ibi ẽt de h̊.⁊vide qð no.hoſ.i ſũ.e.ti.s. de q̊ ad quẽ.⁊ v.ſʒ põe.⁊ vᷣ.ſe.
o Conſuetudine pᷣſcripta. alias non valeret.õ. de conſue.c. vl.
p. Blio puta in cã feudis.s.de to.cõ.ex trãſmiſſa.⁊.c.vᷣm.de maio.et
q Ercõicatõis. in h̊ ſũt iſta paria.ad hĩ de ſẽ.ex.is cui ĩ fi.(obe.ſolite
1r¶. Uocat ꝑtibi.s.e. c.ꝭ.ſi vᷣo. nã merita cãꝝ ⁊c.C. ſi ꝑ vim vel alio mõ

Reuocet vel abſol

(l. vl.⁊ cõcoꝛ.ad hoc.s.de of.oꝛ.cũ ab eccłiaꝝ.

uãt.⁊ ĩtelligo hoc vᷣm.vbi ꝑiculũ nõ eſt in moꝛa.qꝛ tũc bene poſſet abſol
uere.⁊ ſi nõ poſſet nullas nũciarevel reuocare ad hoc.sS.e.qua fronte ꝭ.
e¶Ante ſentẽtiã.qꝛ alið ſi a ſnia ( i.de ſen.ex.ſacro.ibi abſq; piculoꝛc
qꝛ ibi aggredit᷑ iudex ſtatim cognitionẽ pncipalis negocij.qð dic vt no.
8.c.vt debitus in glo pe.Quis aũt habeat exeqͥ ſniam lataʒ ꝑ inchſe ap.
2

erxtra iudiciũ appellatur

b ·Renũ ciatũ. tacite vł expꝛeſſe.s. de of. dele. gratũ. de reſti. cũ venifſet
¶Irritus.poſito ꝙ alias valeret de iure puta quia fruſtratoꝛia eiſʒ ap

vlge quod no. . de of . dele paſtoꝛalis.S.pꝛeterea.
v

5*

abſente. S. e. interpoſita.

x Rationabileʒ . vt quia peccatũ fuit in dec. coꝛdi. vel in in decr. vr de

bitus.vel cauſa non eſt reperta verrr. „r
Mem ittere.quid de attentis:.videbis ꝓe.non ſolum
Tſuper. Si iudei .

kaulſicus non er⸗ = .
dit abranſamo vale s eudẽ ſuffraganeü remittee nõ poſt L
ceſſus niſi renũciatũ fu ponat. L Idem.

decr. in duas ptes in q.· inſtructio facilioꝛ valeat in pꝛo
Bn ſecunda Peng waicli a ceſſu haberi. diſtricte pcipimꝰ
non ſeruantis. emana oille a quo appellat aplos appellan
urr ſunplctoꝛlcad dec . tiiurta tenoꝛ? cõſtois noſtre ſuper 6
. * „ Cc. „ ſ* 1 C
We auſa. debet eni in edite tribuat requiſitus Si vero
apoſtolis cauſa appella nõ exhibuerit, extunc ſi foꝛte in caul⸗
tionis erpꝛimi ? cuſa ð pcedat niſi apploni renũciatũ fuerit

ſet appellarioni. Deinde FE ſuꝑvppellationeaceius cãẽ

Palonis vel repulſionis eius inualid Tirritus ſit pceſſus.
c Facilioꝛ.concoꝛ.S.. Clemens:iiij.

li. de elect. cupientes. ·. ⸗
ad hec. — ee
pellationẽ minꝰ legitima non admit⸗
tat eã appellatoꝛe nihilomi ꝓſeqnte
ſupioꝛ de ipſa cognoſcẽs.cam ad pꝛio
rem iudicẽ iuxta ſanctões canonica8
ſine difficultate remitrat eade vieco⸗
demnationẽ faciẽs expe nſaꝑ. Si
vero iudex admittat eandẽ licet tam

appellatio q;; ipſius iudicis delatio a

conſueuit appellans di⸗
cere ⁊ apłos peto ſi ſit qͥ
ipſos mibi dare poſſit et
debeat.
Editc.s.eæ.ti.coꝛdi.
f Requiſitis.cum de⸗
bita inſtantia loco et tꝑe
cõgruo alias pena ſeqnſ
locum non habet. e. tit.
g Extunc.i.exquo ne⸗
gauit expꝛeſſe.vł infra tẽ
pus ðbitum negligenter ”
vel malicioſe non tradit ..e.ti.ab eo in fi.

pellatio cui deterendum non eſt ·e. c. pꝛoxi.

m appellationibus. Judex ap: inique appellantẽ ante ſententiaz

Aremittere debet ad iudicem pꝛincipalẽ ⁊ in expenſis co ndemnare.?
hoc ſi pꝛincipalis iudex non detulerat appellationi. ſed ſi detulit non fi

et remiſſio de neceſſitate. In appellationibus interpoſitis a diffinitiun

antiqua iura ſeruentur. ẽ
Deferendum.habet enim iudex iuſticiam imitari.de v.ſigni.foꝛusi

fi. ⁊ merito non eſt deferendum ap.riuole.non enim fuit inuenta vt eſt
ſet iniquitatis defenſio.ſed innocentie remediũ.s.e.ad noſtram.⁊.Cc. cu

ſpeciali. S. poꝛro.ſic ⁊ iuramentum non fuit inuentũ vt eſſet vinculum
iniquitatis.s.c.li.de iureiuran c.i.cum ſuis concoꝛ 8
m..¶ Inkerioꝛa a quo appellatum fuit ante ſententiam.
n Admittat. tradere tamen apoſtolos nõ eſt deferrevt dirxi. 8.e. coꝛdi.
o Canonicas.s.e. vt debitus.⁊romana.c.in fi.hoc veruʒ niſi iudex

deferat. vt e. c.ij. in fi. =ò
a Eadem die. ea enim que ſententiam concomitantur eadem die qua

pꝛincipale expediri debent ſicut fructus ⁊ erpenſe. ff. de re iudi.l.paulꝰ.

de hoc. xxxv. q.ix.S. quia ergo.alias incipit his ita.⁊dicã j·de re iu.⸗ cũ
b MEοadem. I. friunolam appellationem. “
c ¶ Refutari.per hanc literã dico.ꝙ ſi iudex ðtulit appellationi fruſtra
toꝛie.⁊ ſuperioꝛ ad quẽ appellatũ fuit remiſit.eo nõ ob.qꝙ; derulerat. qð
iplſe cognoſcit ex pꝛioꝛi iuriſdictione oꝛdinaria vł delegata qus habebat
et non ex noua demandatione. Si enim ille refutat duationem. ergo il
le reinanet iuder qualis erat. hec vera niſi ſuperioꝛ hoc expꝛeſſe agerer. ſ.

ꝙ delegatũ eum ad cauſam daret.quod poſſet cũ ipiius cauſe ſit iudex.

vr ſuenr. . “JM .
dð In ſe. No. pꝛo his q̃ no.s.de renun.qð in dubijs. ⁊. c. vl. in gloſ, ij ·

e BDeferens.⁊ male ⁊ talis reatus merito debuit ab ipſo honoꝛe exclu⸗

dere iudicandi. C. vbi ſene. vel cla.l.i.de neceſſitate ergo nõ fiet ad iůßm

remiſſio.ff.ſo.ma.ſi ab hoſtibus. .i.ff. de pac.l.tres fratres.
f· ¶ Remittenda.ad ipſum iudicem qui detulit.volũtarie ãt poſſet ipſe
iudex ſuꝑioꝛ remitterc ſi vellet.⁊ eſt ſi.de renũ.c.vl.Et no.per banc lite⸗
ram determinatã queſtionẽ qua queritur an termini aſſignatio quam
facit iudex a quo appellatũ eſt: babeat vim delationis.vides cni ꝙ ſi de
tulit non reaſſumit iuriſdictõnẽ.etiã ſi fruſtratoꝛia fuerit appellatio.ſʒ
elapſo termino aſſignato ⁊ appellatoꝛe negligente reaſſumit iudex iuriſ
dictionẽ. s. c. ſepe.vel ſatis poſſet dici ꝙ decr.iſta locũ habet.cuʒ appel
lans pꝛoſequitur.ſi eni ñ pꝛoſequeret᷑tunc non obſtã.delatione reaſſu⸗
met iudex iuriſdictionẽ ꝑ iura pꝛedicta.⁊ per hanc literam que dicit.s.
appeilatoꝛe nihilominꝰ ⁊c.ad hoc facit qð no.ber.de ma.contract. con⸗
tra inter eccle.c.ij. in.iiij. glo.ſed pꝛobat᷑ id opcime per decr.S.e.oblate. ĩ
pꝛin. vbi deferre ⁊ terminũ ad ꝓſequendũ aſſignare.ponunt᷑ in diuerſa.

„ .

Item videtur ꝙ aliter debeant mittere ap pellans quando delatũ eſt. et

Niber Secundus

aliter quando ſolus terminus eſt pꝛefixus.qð dicvt no.s. de renũ. veni
ens.in glo.ſed non videt. tem ſi contrariũ diceretur.iam ſequeret᷑ qq in

CLognito. legitime.ſ.partibus pꝛeſentib⸗ vel altera per contumacẽ B ontrariũ diceretu lueret ꝙ in
9 9 l. P . omni appellatione deferet a iure.cũ ab ipſo iure ipſi pꝛoſequẽti ſtatutꝰ

gqum. vide archiij. q. vi. appellatione.

ipe q tũ in ſe fuita ſe iuriſdictionẽ ab

iuſte toti cae deciſio in ſuꝑioꝛis ẽ po⸗

„interpoſit ſut ſtatuta⸗

— e galias pᷣſuit᷑ appe õi ſue renũciareap
Vm appellationiby friuolnee pelpellas:ſi eos ifra idẽ tps petere pᷣ
iuſticia deferat. nec ſit a iudice.
pellationẽ hmõi ꝓſequẽqã Yllud

„ —

ſit terminus.ij.qvij.ci qui.s.e. cũ ſit.⁊.c.ex ratione.ſicut ergo ius ter⸗
minũ ſimpliciter ſtatuendo non detulit.⁊ ſic de iudice eadẽ rone eſt dicẽ

g Statuta. Eſt auteʒ
ratio quare illud in ap⸗
pellationibo a diffinitia
interpoſitis.qꝛ iuſte po⸗
tuit iudicare iudex.ſ.ſᷣm
allegata ⁊ pꝛobata. ⁊ lu/⸗
ſte poſſet ipſius ↄꝛiuʒ iu
dex appellationis pꝛonũ
ciare pꝛopter nouas pꝛo

ſupioꝛi valeſtrefutari quia tñ iudex
dicauit eãdẽ appellatiõi deferẽs mi

teſtate traſtuſa. nec eſt illi c deneceſ⸗
ſitate alteri/ remittẽda. Saluis his
que ſup appellatioiho poſt ſententiaz
¶Boni. vlij.
B eoq ap ellat in fra. xxx. diel .
inſtar apli peti debẽt. ⁊ eidẽ in

.

fra dictũ tꝑs a iudice exhiberi

io.⁊ iõ.deſferendo appel⸗
lationi a diffinitiua int⸗
iecte.non potuit increpa
ri index.ſed ſecus in ap⸗
pellatione ante diffiniti
us interpoſita. qꝛ ibi fit
querela tm de iniquitate
iudicantis.ad hoc.S. e.ĩ

adap terpoſita S. vl. An aũt ſi

termittat. ⁊ſivadat aut mit

aut qð felicis recoꝛdatiõis ino. pa⸗
pa.iiij pdeceſſoꝛ noſter ſtatuendũ de

cxenit vt ſi is a quo appellat. aplos
appellantinõ tribuat requiſitus. ex⸗

iudicatũ ⁊ male appella
dex habeat exequi ſenten

ſtoꝛalis.ꝭ.pᷣterea in gio.

ucſi foꝛte in eĩ ꝓcedat niſiappellatö? xl o. an.
ni renñciatũ fuerit.eiꝰinualid ſit pꝛo Beo qui appellat.
ĩ appellãs · xxx. di⸗

ceſſus.tũc demũ obtinʒ.cũ iudexſuꝑ

. es inſtanter non petit a⸗
hoccum debita inſtanria loco 2 tꝑe eenren

plos appellationi renun
ciat ſi iudex modo ðbito
requiſitis illoſ nõ tradit
. ſed poſtea pꝛocedit non
valet eius pꝛoceſſus.

i Arxxx.dies.ij.q.vi.poſt ap.⁊.S.vl.in fi..de ap. iudicibo.olim dabat

ſolu. v. dies . ij. q. vi· ab eo.⁊ currũt iſti dies a die ſentẽtie.vt in pꝛedi.ꝭ.
⁊ pꝛe.l.iudicibus.qð verũ intelligo.quãdo eſt appellatũ infra.x.dies.cũ
eni non teneatur quis appellare niſi a tꝑe ſcientie..ad hocꝗ·e.concerta⸗

tioni pone ꝙ poſt.xxx.dies appellet᷑.tũc impoſſibile fuit tꝑa a die ſenten

tie computari.⁊ tunc illos.xxx.dies a die ſcientie cõputari.ad hoc.C.ð
tem.ap.l.i. ,
lꝛ ¶ Inſtanter.ſic:c.di.pꝛiſca.s.de renun.qui dã.Quid ſi quis dicat apo
ſtolos peto.⁊ iterũ peco.⁊ cũ inſtantia peto.nun quid dicet᷑ inſtanter pe

tiuiſſe. videtur ꝙ iterationes ille habeantur ſolũ p:ovna petitone. ſicut

cũ quis dicat appello.appello eſt vnica appellatio.xxxi .q.ij. lotharius.
conſuetudo que eſt optima legũ interpꝛes.S. de conſue.cu dilectus.int᷑
pꝛetatur talẽ petitionẽ inſtantẽ dici qð tenet guil.in ſpe.ti.de appellatõ
uibo.S.ſequit᷑ad fi.dicens ꝙ hoc nunq;velit opponi.⁊ ꝙ ſatiſfacit quiĩ⸗

ſtanter in ipſo actu appellandi ülos petit.tu dic ꝙ debet illos iterũ pete

„ 7

re cũ textus dicat eos inſtanter ⁊ ſepius petendo.ij.q.vi.poſt ap.⁊ ·di⸗

—

cit cum debita inſtantia.⁊ ad hocꝗ
cle.e.ti.q;uis.i.rñ.Judex tñ etiã non petenti aplos dare debet. C. ð ap·

2

i. leah eo. Sed licet tũc non det.nõ habʒ locũ pena.ð qᷓꝗ.ij.xrn.

Madat. Sed nonne iter arreptũ babetur pꝛo ap. S. e. dilecti filij .i.
foꝛte illud bodie coꝛrectum ẽ per decr.vt debitus ð ap. vel licet habeat᷑

pꝛo appellatione.cũ tñ appellatũ eſt verbo non habet᷑ pꝛo aploꝝ petitio

ne vt hic.⁊ fuit hoc ſtatutũ vt facilioꝛ inſtructio ꝑ apłos habeat᷑.S.c. vt

ſuper ſimile eſtvbi non ſufficit factum.qꝛ requiritur verbũ.S.ð elec ec⸗

cleſia veſtra.
m. Decreuit.5.c.ſupꝑio.an.

n ᷓLoco. quia non cũ equitat vel ꝑ viã pergit.⁊ qð dicit tꝑe.i.infra di

ctos.xxx.dies.vel non de nocte.vel cũ eſt in pꝛandio vel in miſſa.·

o xpꝛeſſe. hoc eſt aperta vel manifeſta rebellio.ad idem /· de ſen. exc.
venęrabilibus. S.ſecus.
p egligenter. hic dolus ⁊ negligentia equiparantur.⁊ facit ad ea d

Dixi.S. de elec.ſi compꝛomiſſarius.io.an.

Sn ſolum. Inuocata per iudicẽ poſt diffinitiuã ſententiam.a qua

appellatum extitit.reuocantur ſtatim per iudicẽ ap. etiã ſi ante ap
pellàtionem fuerint innouata. attentata vero poſt appellationem ante
diffinitiuam non reuocatur.niſi pꝛimo de veritate conſtiterit. niſi poſt
inhibitionem debito modo factam attentata fuiſſent. Oꝛtum habet il⸗
la decr.ex his que no.inno.⁊ hoſt.sS.e.bone.de of.dele.paſtoꝛalis.ꝭ.pꝛe⸗
terea de excep.dilecti.de elec.dudum.ij.⁊ plene ꝑ gra. de elec.cupientes

Sepe. in fi. =
r Piffinitiua. diſtinguit igitur hec decr.inter appell.adiffinitiua et

ab interlocutoꝛia interpoſitam vt etiam pꝛedicti doctoꝛes dicebant. ⁊
ratio infra patebit. .M OWOðG
a Laſibus.⁊ quia contumax

criminoſus notoꝛiꝰ.ad boc.S.c:roma.S.ſi autem.ð:e. ꝓpoſuit:xxiiij.q·

bationes.C.de tem. ap.
per hanc. de teſti. frater/
nitatis.S. de fi.inſtru.cũ

ludex.ap.ꝓnunciet bene
tũ.ipſe idẽ vei pꝛimꝰ iun?ꝰ

tiam:no.S. de of.ðle.pa

de ſen. ex. cõſtõem in fi· hodie dic vti

in nõ veniendo vel in ſignis latro vel

—.———½†⸗ - —...

— — — — —

—— — —

— — — —

N
lonn
dtut
6 ter
ſtdli

tung
lunp
Knir
keſo
erhbn
Nld
8tori
lgs
ſonnn
lfrnr
ſtruct
Ginct
tiun ie
tinan

gin n

difint
tbiſt
nigultn
hociͤ
Zntüͤrſ
hcletbere
legppckt
Peimmd i⸗
ulſenn
of ilen
reaingo⸗

lupdli
1 r
onpent
lonifenn
nodo dbi
ſnötrndt
cedit te

lim de

1 p:edq
r. dies

concert
1deſentt
Gboc..

is dicgte
nſtantern
titöne. ſan
thanle
lectusn
deiphelu
iſfacrt ul
ositerüpen

oſtae
hocledent

beri⸗
dſin⸗
dlealflii
Cliarbi
4clophenn
haben
65 t

nmiſi
n'i

iert

ntim,
nüſon,

mislent
oſuinih

De appellatio. LI.

iij.de illicita.⁊ idem in alijs caſibo quos habes.ij.q.vi..ſunt quoꝛum

E.quox ap.nõ reci.l.i.ij.iij.iiij.v.⁊.vi.ff.de ap.reci.vł non.l.penł.⁊ vl.

h.e.conſtitutis.ij.in his caſib eſſet iniquũ ꝙ appellatio executionẽ ſen⸗

