ſe tamen Hoſti, notat contrariũ de ſtatu.regula.ꝙ dei timoꝛẽ. tamen poſito ꝙ
de iure ſolus diſpenſare non poſſet.de cõſuetudine pꝛeſcripta ſibi pᷣt hoc ius
acquirere.S.de his que fi.a pꝛela.ea noſcitur.in fi.⁊.s.e.lide cõſuetudiĩe.cij
t ¶ Vuiuſmodi:parochiales.ſ.
V¶ Subiectas.No quia licet quo ad dãdas dimiſſoꝛias equiparemꝰ epi
ſcopũ oꝛiginis domicilij et beneficij.vtj·de tem.oꝛ.cũ nullus.i.rñ.quoad ca
ſum iſtum ſecus.vnde ſi bonoñ.talem eccliam habet mutine.mutineñ.epᷣus
non bonoñ.habebit diſpenſare per hanc litteram.
E. ¶ Ebtinent, ſi iam elapſus eſſet annus.ita ꝙ pꝛiuati eſſent tũc eas nõ ob
tinent ſed obtinuerunt.et ſic huiuſmodi diſpenſatio locũ non habet.
. BSeptimũ Nota in ſeptẽnio ſcholarẽ eſſe debere ꝓuectũ ſtudẽs in thed
ogia in quinquẽnio.s.de mag.c.vl.⁊ etiã ſtudẽs in iure ciuili.vt in pe.ff. ibi
⁊ in qnti anni⁊c.⁊ ſivoluerint epi in citerioꝛi tꝑe diſpẽſare bñ id poterũt ſʒ in
vlterioꝛi nõ.de re.iud. ꝙ ad cõſultatõem.de op.oblateXj.de re.iur.cui lʒ. Ged
nunqᷣd epᷣs qui diſpẽſauit in ſeptenio ante illð tꝑs finitũ potenit diſpẽſatiões
reuocare.puto ꝙ nõ ꝑ reg.j/de reg.iu.decet.⁊.S.de fil.pᷣſ.ex tua.vbi de hoc et
boc dico niſi euidẽs cauſa ſuaderet cõtrariũ.⁊ ſic põt intelligi.de cle.nõ reſi.c
vl.vnde⁊ pꝛiuilegiũ reuocat᷑ cũ tendit ad noxã.de deci:ſuggeſtũ.qð ſi pendẽ
te diſpenſatõe mecũ facta de iſto ſeptẽnio aſſumoꝛ ad alia parochialẽ ecclam
ſine fraude nũquid adhuc poterit in ſeptẽnio mecũ diſpenſari.⁊ ſatis videt᷑ ꝙ
nõ ꝑ hanc litterã cũ videat᷑ inſpici tꝑs rõne ꝑſone.⁊ ſᷣm hoc ⁊ per ea q dixi in
pꝛin.glo. vider tꝑs iſtud incipiat a tꝑe diſpẽſatõis ſʒ ſᷣm hoc eẽt reperire. ꝙ
Piix annos vel qſi ꝓrogaret᷑ receptio oꝛdĩs pᷣſbiterał.⁊ ĩ ̊ vtił eẽt declaratio.
3 Literaꝝ. cũ nõ diſtinguar generalr intelligo ſiue in grãmatica ſiue in iu
re canonico vel ciuilivel ſcia theologie ſtudeat.⁊ caueãt epi ne diſpẽſent cum
his qͥ dociles nõ ſunt.iã enĩ in eis ceſſat huiꝰcõſtitutõis cã. vñ nec fiat diſpẽ
ſatio.i.q:vij.qð pꝛo remedio.⁊ hñtes diſpenſatoem pꝛopt᷑ ſtudiũ ſtudere de⸗
bent non in caſtris velvillis ſed in ſtudio generali.vt ſupꝛa.de cle, non re tue.
alias pꝛiuilegiũ non habebũt.vt ibi
a Subdiaconat.p hoc dicũt quidã ꝙ ſine diſpẽſatiõe de cõi iure pot in
minoꝛibo coſtitutus eligi ad ꝑꝛochialẽ eccleſiã.ad idẽ allegat.j. de pꝛebẽ. ſi
clericis.⁊.j·de iuſti:c.ij. Sed puto cõtra.⁊ dico ab antiqͥ iure illius decret. S.
de eta.⁊ qual.pᷣterea.nõ recedi niſi inq;tũ reperit᷑ expᷣſſum nec ob.hec. decre.
potuit enĩ diſpenſarivel ꝑ lrãs aphicas vel ꝑ pñtatõem patroni cõſeqͥ paro⸗
chialẽ eccliam in minoꝛibo ↄſtitutꝰſi diſpẽſet᷑ cũ tali.neceſſe hʒ ij.annũ ſubdi
aconus ſieri:⁊ ſic intelligo iſtũ tex,. ⁊ dixi de hoc,/ð.in pᷣ decret. 4 ꝓ clericis.

„

bijs. S. de be. oꝛ. de eo. vel ſi ſuꝑeſtvnũ tꝑs adbuc nõ ẽ diaconꝰ vł ſubdiaconꝰ

o Lugduſñ.ſupꝛa.eo.licet canon.

—

p· ¶Elapſus.facta computatiõe vt dicitur .5. pꝛoxi. In contrariũ videba

tur quia lex dicit ꝙ ſi pꝛomiſiſti mibi facere inſulam infra certum tempus et
iam tempus tantũ lapſum eſt ꝙ amodo infra illð tempus fieri nõ poteſt licet
totum tepus non tranſierit contra te agere poſſum.ff.de vᷣbo.obli.l. hoc iure
et.l. ſi ita ſtipulatus eſſem.vnde exquo certum erat illum infra diem pꝛomo⸗
ueni non poſſe.videhatur pena cõmiſſa.ſed contrariũ eſtverum vt hic patet.
et hoc tenebat Guil./et Gar.ſupꝛa.e.licet canon.ꝑ.l.ff.dev.obli. l. in illa ſti⸗
pulatiõe.et.lł.inſula.vbi expꝛeſſe dicit᷑ſtipulatiõem penalem nõ cõmitti ante

diem. etiã ſi ſit certum parere nõ poſſe. Item licet certum ſit conditiõem exti⸗

turam expectani debet donec exiſtat.ff.quãdo di.le.ce.l.huius legatũ.Ad cõ
traria poteſt reſpõderi.vt no.in.di.l.hoc iure.vel dic ante diem agi poſſe quã
ti intereſt opus inchoatum non eſſe vt in pꝛimis iunbus. ſed ad penam non
vt in ſecũdis et hic. ò
q Faenr merito non poteſt conferri quia nõ conferũtur beneficia an
teq; vacent.ſupꝛa de conceſ.pꝛeben.ca.i:et.ij. Anno autẽelapſo libere poteſt
confeni non obſtante illius poſſeſſione·j.de pꝛeben.licet epiſcopus.idem vi⸗
des in moꝛte naturali.quia licet certum ſit clericũ moꝛiturum. non tamen cõ
fertur eius beneficiũ ante moꝛtẽ. vts. de conceſ.pꝛeben.c.i.et.ij
r Pacificam. Quid ſi nactus eſt poſſeſſionem ſolum minoꝛis partisbo⸗
noꝛun.. Dicunt quidam 6 non currit tempus.ſecus ſi maioꝛem.ar.j de reſt.
ſpo.frequens.dic ſ̃m Guil.qui hoc.no.S. eo.licet. ꝙ ſi 1liberum habet exerciti
um cure animarũ tenetur hac conſtitutione licet tantũ minoꝛis partis bono
rum poſſeſſionem habeat. quia cura pars pꝛincipalis eſt et dignioꝛ. de eta.⁊
quali.cum ſit.ad hoc de conſe:ecc. vel alt. ꝙ in dubijs.⁊ eius ratione tenetur
ad ſacerdotium pꝛomoueri.de pꝛeben.extirpande.ſecus ſi non habeat liberũ
cure exercitium. licet poſſeſſionem habeat etiam maioꝛis pantis bonoꝛum.ad

idem.ſupꝛa.eo.tit.dudum.ij.circa pꝛin.vnde dixit hec litera ipſius eccleſie re

gimen⁊c. Quid ſi poſtq;ᷓ nactus eſt poſſeſſionẽ mouetur ſibi controuerſia.· di
xit Guil. ꝙ ſi incõtinenti in ipſa poſſeſſiõe lis ſibi mouetur ⁊ poſſeſſio conti⸗
nue turbatur pꝛomoueri nõ tenet᷑.quia que incõtinenti fiũt in⁊c.ſupꝛa.e.offi⸗
cij.ff.ſi cer. pe. lecta:et quia nõ videtur pacifica fuiſſe que nõ durauit. ad hoc
S. eo. ſi poſtq;ᷓ. S· ij. . de. ſig. nã? ego. et. ff. de in rẽ. v.ſi p pte. . vᷣum ð pe.
di.i.diuoꝛtiũ.⁊ litis euẽtus dubius eſt.ff.de pecu.qʒ debet᷑ poſſet ergo eẽ ꝙ
eccliam ꝑderet.et ſic in pꝛeſbiterũ oꝛdinatus abſq; beneficio mẽdicaret. xciij.
diſt diaconi. vl, Si autẽ poſſeſſionẽ aliquãdiu obtinuit ſine litigio hac ↄſti⸗

eſt

nek
nns
öt
ele

1s

de

nie

fehe
gun
ſtco⸗
lei
Ta
leccls
doreſt.
Nſen
kolnye
ettenet
ſäfun

colle
1

vecta
ta ad
dec
ocon⸗

cheba⸗
pus et
ſt licet
N lure
zomo)
parer,
ſlaſti⸗
tti ante
m erti⸗
d
oſſequi
anmn pen

ſcaN
repoest
ſdanni
anend

tis bo
creti
s bond
elnenn
r lben
wuma
ecltſer
neſen
ſo
meuff
1,
mͤfe
ni,
t d,
e

modo

tutione artatur.⁊ ſufficit qð
emp.l.exempto.in pꝛin.als

ſemel cepit pacifice poſſidere.s.e. dudũ · deac.
ſuovelle qᷣlibet poſſet ſibi litẽ cõfingere in fraudẽ
buiꝰↄſtitutois.nec ob.ꝙ iſte ſuccũbere poterit.qꝛ maledictõ eſt in culpa. ð

acqͥ.poſ.l.vl.C. de iu. de libe. ſancimus.
a Per te ſtetit ſic . de pꝛeben. licet epiſcopus.

b Juſto im pedimẽto.ſic.S.

eo. q;ᷓ ſit.ad fi.pone ꝙ toto illo anno egrotauit

vel abſens erat ep̃s ⁊ cõmendaticias hr̃e nõ — eum epᷣs oꝛdinare no

luit. vel his ſi. he enĩ ſunt iuſte cauſe q̃ excuſa

elapſo anno ſtatim illo nõ

vocato poſſit alteri eccleſiãõ

cõferre.vt in pᷣ.decre.liq; ta
men tutiꝰ⁊ honeſtius eſſet

ipᷣm citari⁊ facere pꝛonũci⸗
ꝓri illũ pꝛiuatũ.ſi non oſt

dit diſpenſatõem vel iuſtuʒ

impedimentũ nam ſi hoc
omiſſo fiat collatio ipſe po

ſtea veniẽs ⁊ de iſto impe⸗
dimento vel diſpenſatiõe fi
dem faciens collatõem caſ
ſari faciet. de re.iudi. cum

bertoldus:. ſʒ qꝛ iudices vł

illi ad quos collatõ ſpectat
nolunt litigare vel ſe aduer
ſarios cõſtituere.nec illi qͥ⸗
bus faciẽda eſt collatio ni⸗
ſi pꝛius habeãt ius in re.iõ
cõmuniꝰeligitur altera via
vt ſine alia pꝛonũciatione
fiat collatio⸗

e

verba:ad idem ſupꝛa.eo.ſi p

Eavice.intelligo.i.in il

te ſtetit quo minus haberes eandeʒ
tibi non curritſi pmoueri iuſtoimpe
dimento derẽtus infra tempꝰ huiuſ⸗

modi neqͥᷣuiſti. ¶ Poꝛro ſi infra di
ctũtempꝰnon fueris rationabili cau⸗

ſa ceſſante pꝛomotus.tibi eccleſia ipᷣa
qua dicti ſtatuti auctoꝛitate iam pꝛi⸗
uatus exiſtis ne ſtatutũ ipſuʒ fiat lu⸗

dibꝛio debitoq; fruſtret᷑ effectu et nõ

rebus ſed verbis cũ ſit potius contta
rium faciendũ lex impoſita videatux

nullatenus ea vice poterit iterato' cõ

ferri. OCeterum ſi pmoueri ad ſa⸗
cerdotium nõ intendens parochialẽ
receptis eccleſiã.vt fructus ex ea pex

annũ percipias ipſam poſtmodum

9

dimiſſurus niſivolũtate mutata ꝓm
ptus fueris.tenebeꝛis ad reſtitutões
fructuum eoꝛundẽ. cum eos recepe⸗/
ris fraudulenter. Alum autẽqui eaʒ
tibi cõtulit cum te nõ crederet ad hu⸗
iuſmodi oꝛdinẽ pꝛomouendũpꝛeter
diuinã quã exinde incurrit offenſam

e¶ Eccleſia ipſa.tolle qð eſt in fi.S. nullatenus eavice ⁊c̃. .
d ¶ Ex iſtis· quidã babent bic in lrãz ad qu inhabilẽ reddidiſti te.
udibꝛio. ſic. C.de bo. que. liber. l. vl. . vbi autẽ puerilis··
faciendũ. vt. C. cõia delel.i. in fumagis ergo conſideremus ſenſum ᷓ
oſtẽ;. Fel . S. de vᷣ. ſig. intelligẽtis. et. c. pꝛopterea.
lavacatõe.als lex elſet impoſita vbis. facile eniʒ

eſſet ſibi conferre vni quẽ ſciret nolle ↄſentire.⁊ poſtea reiterato illã pꝛĩio ↄfer⸗

—

re ſᷣm illos qui bñt in tex⁊ ad quã te inhabilẽꝛc.nõ eſt dubitatio tanta.
b O Iterato.nam qua ratiõe poſſet pꝛimo anno finito iterato eldem confene
cadẽ ratiõe finito ſecũdo.⁊ ſic dic detertio.⁊ ſic de ſingulis.et ſic canõ fruſtra

retur effectu. vt dictũ eſt. concoꝛ. .de teſt. licet. iſ·

„

i ¶ Intendẽs.ſi ergo intẽdebat a pꝛĩcipio pꝛomoueri:ſed poſtea mutata vo⸗
luntate pꝛomotus nõ fuerit nõ tenet᷑ ad reſtitutõem fructuũ qð veꝝ puto de
perceptis ante mutatã voluntatẽ. in alijs crederẽ ſecus eadem ratiõe.

1E Poſtmodumelapſo anno.
I)utata.no. ꝙ fraus purga
re.iu:moꝛa.vbi de hoc.⁊ no.exitũ

—

ctatur initiũ ſupꝛa. eo.lide reſcrip.ſi eo temꝑe.s.eo.dudũ.vbi de hoc.
m ¶ Pꝛomotus fuerit.ad ſacerdotiũ infra annũ. .
n & Pꝛomouẽdũ. in ventate ꝓmotꝰnõ fuiſti.als purgat᷑ vitiũ invtroc;/
o Offenſum. ſic.SD.eo.perpetue.cum ſuis cõcoꝛ.

„

p Indemnẽ pone eni illũ qui

eſt actio cõtra eũ.S,de ſol.o
noõ ſolũ de obligatõe in foꝛo
delitate vel fraude fiat fides.

ens. F. ͥ dolo. ⁊ pbabiliter id per cõiecturas·j·tit.pꝛoxi:c.ij.

ſcðo dicit ꝙꝙ legatus de latere pᷣt ↄfirmare elctões epi
nõ ſine ſpeciali mãdato.declarat qᷓ no.ber.. ð po⸗

abbatẽ Abbas exemptꝰeligit᷑ in eᷣm.ſed trãſire nõ pᷣt ſine licẽtia pape
vel legati de latere.
copo
Lõp. ibidẽ in

ꝝ exemptoꝝ.reliqui

ſtu. c. vlt. vltra mediũ glo.

venerabilis. et Gar.ſupꝛa. eo.cupientes. S.deniq;.

r ¶ Abbatẽ. idem intelligas de quolibz alio interioꝛi plato ab epo qꝛ eadeʒ
8 Subiectũ .quod cognoſci pᷣt ꝑ decr.j. de pꝛiui:ſi papa:idẽ (eſt ratio.

—

de ſublectis eo quoad hoc ꝙ eligi pñt.ſed ſine licẽtia epᷣi non tranſibunt.

t Epm.idẽ de alijs dignitatibo.puto ad aliã abbatiam.ſupꝛa eotc.null⸗
nvolatũ ſine licẽtia pa⸗

cum ſi:et eadem eſt ratio.

v ¶ Elegiſtis.dubitatiõis fuit cã eps qui nõ bʒ libex volati .
pe debet poſtulari ad auliũ archiepᷣatũ vel eatumꝰ ſi eligik nõ valet electio.ea⸗
dem ergo ratio videbat᷑ in abbate ĩmediate ſubiecto.vt ꝑ id deberet poſtula⸗
ri nõ eligi.ſed illð ſpeciale in epᷣis.s.de renũ.niſi cum pꝛidẽ.nõ enĩ quicunq;
habet petere licẽtiã trãſeũdi poſtulãdus eſt.v

nullus.et in his que no.s.de poſtu.c.vlti.
y A. Exinde:quia elegiſtis et nõ poſtulaſtis⸗

De elec.et elec.po.

& Pꝛouincia.ſi enĩ legatus eẽt ſed nõ in illa ꝓuincia licentiã dare nõ pᷣt lʒ

qt eũ.⁊ pꝛopt᷑ hãc cãm dico q

kſic et moꝛa interdũ.s. de loc.potuit.et ·ð
ſpectari cum vitiũ cõſiſtit in animo als ſpe

fructus ꝑcipit nõ eſſe ſoluẽdo ita ineffica?
doardus. dabit᷑ in ↄferentẽ, vt hicvides ⁊ hec loqᷣt᷑
aĩe ſed etiã in foꝛo iudiciali: dũmodo de tali cru⸗
tñ qͥ fraudẽ allegat illã pbabit.ff. de ꝓba:quoti⸗

pn. ⁊ ea que no.moder,.de ↄſue:cum

t pꝛoba?᷑ ð/ei ſi religioſus et/c/

em quedã poſſit qvolũtarie iuriſditõi ſunt extra ꝓuinciã ſibi decret eundo ⁊
redeũdo.tamẽ hic q cõtentioſe iuniſditõis ſunt nõ pᷣtvt hic⁊.S.de cõſue.cũ ve
nerabilis. pꝛimũ pꝛobat᷑ deof.le.ꝙ traſlatõem.⁊.c. p.⁊.s.de ſen.ex.ad eminẽ
tiam.cũ ſi.⁊ ꝙ dicit ſit in ꝓuincia miſſus qð eſt j.qꝛ lʒ ꝓuinciã exiuiſſet dum
modo in legatõe eſſet adbuc licẽtiã dare nõ pt. S. de offi le.nouit.ſi autem exi
uiſſet ꝓuinciã et legatõem ſecus.⁊ ſic poſſet intelligi hec litrera.
5Latere.l.cardinalis j·de of,le. ciij in fi.vbi dicam de hoc.

ad ſeruandã indemnẽ eandem eccleſi
am decernimus obligari. ¶ YIgem.
Mabbatẽ eccle ſie ro. immedia⸗
te ſubiecrum' in noſtruʒ epiſco⸗
„pujm ſelegiſtis repꝛehendi exin

de nulla ratiõe poteſtis.ei tamen ab

alio qᷓ; a nobis vel apo. ſe. lega. ſi ſit in
7 * F. . „ 8
pꝛouincia de latere noſtro miſſus da
ri nõ poteſt licentia ſuũ deſerẽdiꝰ mo⸗

naſteriũ.et ad veſtram ecclam trãſeũ

di Huiuſmodi vero legatus qui
maius omnib poſt romanũ pontifi
cem in puincia ſibi decxeta imperiuʒ
cenſet᷑ habere archiepoꝝ epiſcopoꝝ ⁊
exemptox electiões poteſt ex officio
cõfirmare Alij autẽ legati hoc neque
unt. niſi eis id a ſede ipſa ſpecialit᷑ ſit
cõmiſſun dem.
S cõpꝛomiſſarius in queʒ de
Rfunccto epo traͤſtertur eligẽdi
S poteſtas negligẽter infra tps

gaiure ſtatutum eligere pꝛetermittat

ad ſuꝑioꝛem poteſtas deuoluit᷑pꝛoui

datũ tranſferendi abbates ełemptos. alias id fac
le. ꝙ tranſſatiõem.ſed Comp.ibi cõtra,dicens

terant. et eius opinio hic repꝛobał vtvides.

a ¶¶ Miſſus. ſubau. vel
alio qͥ haberet ſuꝑ hoc ſpe⸗
ciale mandatum.vt in fi c.
b ¶ Deſerẽdi.ſicut enĩ in
ferioꝛ nõ deſcrit ſine ſui ſu⸗
ꝑioꝛis licẽtia ſuã eccłiam.
de renun. admonet. ſic nec
lſte ſine pape licentia qͥ ſibi
pꝛorimꝰeſt ſuꝑioꝛ vel ſui le
gati de latere ſuũ monaſte
num deleret.
c rãſeundi. Quid ſi
abbaria nõ ſit exempta ſed
Prinllegis habet ꝙabbas
ad epiſcopoꝝ non poſſit aſ
ſumi ſine ſedis apo. licẽtia
ex cauſa foꝛte.quia abbateſ
ſevidẽtes receſſuroſ res mo
naſterij diſpergũt. ⁊ habes
de hoc pꝛiuilegio.xvi:qi.
hinc eſt etiã: nũquid pote⸗
rit legatus ð latere huic da
re licentiã.ſatis videt᷑ iſtiꝰ.
decret. ar. ꝙ ſic quia poteſt
omnia pᷣter excepta de offi⸗
lega. ꝙ traſſatõem.xvi.q.i.
frater.ff. de offi.pfe. pᷣto.l.
vna.ad hoc j· de v. ſig. c.i.
in pꝛin. Uñ not. ꝙ ꝑ hanc
decr. repꝛobata eſt opi. Ho
ſti.no.S. de cõſue.cũ vene⸗
rabilis.dicebat enĩ ibiꝛ de
renũ.c.vlti.in pꝛin. illi le
gati habebãt ſpecialeman

erenõ poſſent ꝑ decre. de of.
ꝗex generali legatione hoc po

d Huiuſmodi.ſumptũ ex eo quod no. gar. eo. cupientes circa pꝛin. ſuꝑ

verbo examen et dic huiuſmodi.lſ.de latere.

e ¶ Maius.vnde minoꝛes legati non exequũ

ſupꝛa de offi. lega. c. volentes.

tur officiũ ſuum eo pꝛeſente/

Imperiũ.qꝛ oꝛdinariũ ẽ nec perit moꝛte mãdantꝭ j.ð off. leg c. ij. ⁊ in eo
g. · DHre.ff. ð of.pſi.leiiij· ff. de offi. P aſu. ſ lõe (pares ſunt pcõſulibovt ibi
h ¶Officio. legatois qꝛ nõ redri: ſpale madatũ.·⁊ idẽ dicebam? ꝑ decr.S. e·
quia diligẽtia.vbi hoc tenet cõpo.itẽ qꝛ nõ erãt hec ſ. pecialiter reſeruata

„

i ¶ Legati. ſ. nõ de latere. vel qui digni

tatẽ illã ſibivendicãt eccleſiaꝝ pꝛete⸗

xtu.de quibus.s.de offl.le. cl. et pe.⁊· · eo. titicei.·
l DPoc.i.conſirmare epiſcopos archiepos ⁊ alios etemptos.
Specialr.·o.ꝙ nõ tantũ valet genus q;um ſpẽs.de ap.ciij. de hoc de

offl. oꝛ. ſi ſacerdos.et.xxiij.di/q;q;.

m Cõmiſſum. Ho. ⁊ bꝛeuiter. ꝙſi exẽpt plat? infenioꝛ epo eligit᷑ ad epatuʒ
tenet electio.tñ trãſire nõ poterit ſine licetia quã dat papaveleiꝰlegat ð latere
ſi canonicꝰ aliꝰeligit᷑ ĩ epʒ exẽptũ łarchiepʒ exeptũ l ad aliã dignitatẽ exẽptã
legatꝰde latere ↄfirmat.iĩferioꝛes legati nõ ſine madato ſpãliSi aãt eps in ep̃z

—

vel archiepᷣm poſtulet.tũcvt traãſire poſſit.ſpaãlis licẽtia pape rent᷑. qꝛ caſus

„

ülle.ſ. epoꝛum trãſſatio eſt de refuatis.S.de of.leg:ꝙ trãſlatõem.⁊ ſic ſane de⸗

cre iſta intelligas. vnde nõ dixit hic ꝓ legat; admittat poſtulatões. ſʒ ᷣ con⸗
firmat electiões.epiſcopi autẽ non eligũtur vt pꝛedixi.
3 cõpꝛomiſſariꝰ. Si cõpꝛomiſſan nõ eligit tps iuris.ad ſupioꝛẽ deuol

E

it᷑ ptãs ꝓui

dẽdi ſi eligit ſed indignũ.indiſticte redit ad ↄpꝛomittẽtes.

niſt id ſciẽter ratũ habuerit Idẽ ſi elect idone? nõ ↄſentit. ſi ↄpꝛomiſſani ſciẽt
eligit indignũ.ipe ſolꝰab eccliaſticis bñficijs triẽnio ẽ ſuſpẽſus.niſi id cõpꝛo⸗
mittẽtes ſiẽter ratũ habuerit⁊ pena pᷣdicta ſuſpẽſiõis nõ hʒ locũ in epᷣo ↄpꝛo⸗
miſſario.nec in electõe inferioꝝ eßoꝝ? reſtringit᷑illa pena ad bñficia qᷓ obtinʒ

in ecclia offenſa⁊ idẽ in bñficijs illi

qᷣ deficit in ꝓbatõe eiꝰ qð obijcit ĩ ꝑſonã

Declarat bec decr.mita iura? młtas opiniões.⁊ maxĩe ea q no.Clin.⁊ ber. ð
ↄceſ.pᷣbẽ.ↄſtitutꝰ.in pꝛĩa glo.⁊ ipᷣe ber. S./e. cãʒ ⁊ Inno.⁊ Hoſt.S.e.ne ꝓ defe⸗

o & Cõpꝛomiſſanꝰ. ↄpꝛomiſſarij cũ eadẽ rõ

(ctu.⁊ cõpo.e.t.in cauſ ĩ ſi.

ſit ĩ pliboꝛ ĩvnũ⁊ ĩ płes ↄpmitti pt.vt ꝛ.S.ecãʒ ⁊.c.ĩ cauſ⁊.ccũ i iure cũ ſi·
p .Epÿo. idem intelligas q ad penã pꝛiuatiõis de inferioꝛibo dignitatibo⸗

cum ſemꝑ inferioꝛes locũ habeant ratiões.

ẽdi.⁊ tũc potit etiã poſtulare.vts.ĩ cauſ de renũ.pꝰ tranſlatiõeni⸗.

q &.1 Eli
1r Negligeter. als nõ cuneret tꝑs, de ↄceſ.pᷣbẽ.qꝛ diuerſitatẽ. Quid ſi do⸗

lo neglexerit. nunqͥd babebit locũ qð bic ðꝛ an qð ðꝛ · S. ꝓxi.puto locũ hĩe

—

qð hic ðꝛ ſufficit enĩ ꝙ nõ eligit. ad hoc·· de ap ab eo. vbi pᷣtenmitteret facere
quod qͥs dʒ j· debitũ tꝑs ſiue dolo ſiue negligẽtis id faciat equiꝑant᷑.ad ideʒ

de teſti. ꝑ tuas in fitet/bede r elerip.plerumq;.

d ii

8 Tempus trium menſiũ. ”ßñ
Statutü. l. di. poſtq;/ et, e, eo.ne pꝛo defeenn
V Supinantgetmiel ad capitulĩ in inferioꝛib caſu. ð Zceſ.p̃b.c. ij

——

r

Liber ſdꝛimus.

e Eccleſiaſticis.que in ipſa eccleſia obtinẽt. vt ſtatim ſequik.

XImputẽt.puniũtur eĩ ex ꝓpꝛio facto nõ ex alieno.qꝛ negligẽtẽ elegerunt.

y In talem negligentẽ.ſ.

3 O Duiuſmodi eligendi epiſcopum.

Trãſtulerũt. poterat eĩ ſibi puidere ſolicitũ eligendo. Itẽ alio mõ.ſ.non
83 eis totũ tꝑs 45 hẽbãt.ad hoc ð elec:cũ in veteri cũ ſi.Et ſic no.ꝙ negli⸗

gẽtia ꝓcuratoꝛis nocet dño.de hoc.ð.vt lit.nõ ↄteſtciiein glo.vl.ꝑdut eĩ ius

ex quo ſe vel ꝑ aliuʒ debito
tꝑe vſi nõ ſunt.ff, quemad
modum ſerui.amit. l. vſu.
Agd hanc pꝛimã ꝑtẽ ↄdicit
expſſe.C.de tẽpo/ap.auct.
ſi tamẽvbi dieit ꝙ ſi in cã
appellatõis eligatur arbi⸗
tri nõ cumit bienniũ appel
latiõis pꝛoſequẽde penden
te coꝛã arbitris cã. etiam ſi
mille anni trãſirẽt.ſed tunc

currit cũ arbitriũ deſertuz

fuerit, ſoeibi cõpꝛomiſſuʒfa

ctũ eſt devolũtate pᷣſcniben
tis ⁊ ei cui pᷣſcribit᷑ hoc au⸗

tem de volũtate eius cui pᷣ⸗
ſcnibit᷑ jm Inno. qui h̊ no.
S/e:ne pꝛo defectu in pꝛin.
nec ꝑ oĩa eſt idẽ in arbitris
cõpꝛomiſſarijs ⁊ cõpꝛomiiſ
ſarijs datis ad eligendum
vVr pʒ. ð. c.ſicut. ⁊· j· de re in
di.cum abvno.Si querat᷑
an ↄpꝛomittentes hoc mã
datũ reuocare poſſint. dic
vt no.S.eo. in cauſis in an
tepenul. glo.
b Eligat.j· debitũ tꝑs.
(¶¶ Imputari.in hoc con
coꝛdabãat ſupꝛadicti docto
res in glo.ð in pᷣn. allegatꝭ
c.5S.e.in cauſis.⁊ ber. bꝛix.
in queſtiõeveneriali que in
cipit: canonici cuiuſdã ec⸗
cleſie.peccata enĩ ſuos dñt
⁊c · S.poꝛro cũ ſuis cõcoꝛ.

dendi.ſibiq; cõpꝛomittentes imputẽ

tur qui in talem poteſtatẽ hmõi trã⸗

ſtulerunt. ¶ Siyero eligat ſed in⸗

qignum,. cunc ſiue ſciẽterid fecerit.cũ
dolus ipſius eis qui nõ ſunt in culpa
nõ debeat imputari ſiue etiã ignoꝛã⸗
ter cum ſuo ſit fructus officio eligen⸗

di poteſtas.niſi et ipſi ſcienter electõ
nem taleʒ ratam Hhabuerint libere re

uertitad eoſdem idem ſit cus eligit
idoneum ſed electus renuit cõſenti

₰

re⸗ ¶ Poꝛro eo caſu cum ſcilicet in

qignũs, eligitur ab eodem cõpꝛomit
tentes quos illius odio nõꝰconuenit

pꝛegrauari. nequaq niſi ſicut pᷣmitti
tur ratü habuerint puniũtur.ſed ipᷣe

vt pena ſuũ actoꝛem teneat a benefi⸗
cijs eccleſiaſticis triennio iuxta late⸗
ra cõciliũ ſuſpendit ipſo iure Nn
iuſmodiquoq; pena nec in epiſcopo

ſi ad eligendũ ſiat ↄpꝛomifſarius ſic
peccate, cum de iure nulla ſententiã
ſuſpẽſionis incurrat niſi de ipſo expᷣſ

ſa mentio habeat᷑.nec in alioꝛũ qᷓ; epi

ſcopoꝛũ et ſuꝑioꝛum ipſoꝛũ electioni⸗

excepto, Cõpo. q tenebat in totũ z iſti S. in decr. v.e. in cauß in ti. dicebat et

—

bata eſt.S.e.cãm.⁊ in pᷣ.decr.⸗
baſtee rn cauß in fi. diceb
lige eãvt ibi no. Itẽ illa roe

euolui cũ vice capli ↄpꝛomiſſarij pᷣqdicti fungat᷑
opĩones ber. tenebat hãc opĩonẽe q hic appꝛo⸗
ſtitut, de nceſ. pbẽ, et eadẽ rõc Hoſt. ibi? Cõ
ãt ↄꝛiũ ꝑ decre.S.e.cũ terra ꝗᷓ decr.nõ ob.⁊ intel⸗
hoc dicebãt ꝗ iſti cõpꝛomiſſarij fungũt᷑ vice capi

tuli.ſed capłin eo caſu iteꝑ poſſet eligere ergoꝛ iſte cõpꝛomiſſarius. ſed nõ eſt

.

e Functꝰ.ſicutĩ iudice ſiue bñ ſiue male ſemel iudi (verum. vt bicvides.
cate.

¶VScienter. bñ dicit. qꝛ

c. venerabil. f. de re. iud.l.iudex. 2.l. paulꝰcũ ſi.
ſicut a pꝛincipio ſi ignoꝛãter elegiſſent no haberet

locũ pena cõcilij. ita nec ſi ignoꝛãterratifcent.

concoꝛ.⁊ bñ poterãt ratã h

ata. trahit eni ratihabitio retro. ? cõpat᷑ mãdato.ff. de re. lur. hoc iu⸗
e; delecit.et. l. ſp. F. lc. de ſen.

excõ.cũ quis.⁊ .de re.iur.ratihabitõe cũ ſuis

oncoꝛ. ⁊ bñ poter. fe qꝛ ſuo noĩe id erat factũ.als ſecꝰ.vt in pᷣi decre.
cuũ quis.j.de re.iur.ratum quis. .
¶HVabuerint. in quo ca
¶¶ Abere. quia habebũt libe
ctio:.ſi.de ma,.et obe.cum olim

ſu deuoluit puiſo ad papam.ð.e.qᷓ;;.

? tꝑs:ac ſi noua eẽtvocatio.vt ſupꝛa. c. ſi ele⸗

⸗

l?. Eoſdẽ.pꝓbamꝰᷣolĩ ꝑ decr. de renũ. pꝰtrãſlatõʒ Tfi.nã ibi nõ valuit ele⸗
ctio vyel poſtulatio facta cõpꝛomiſſariũ.⁊ nihilominꝰpapa mãdat ꝙ cõpꝛo⸗
EJasẽs fit.ſ. ꝙ electõ libere ad eoſdẽ reuertit opꝛomittetes. (mittetes eligat

m Eligit. comp:omiſſarius.

Idoneum.S.e.cum in cunctis.

o & Renuit. vel pꝰpſenſum renũciat. vel diẽ claudit extremũ. S. e ſi electio.
Pp 5* Coſentire. appꝛobant hic ſupꝛadicte glo. ber. ⁊ repꝛobat opinio Hoſt. qꝗᷣ
in pũᷣcto dicebat ꝛiũ in pᷣdi.decr.cãm i fl.rõe ꝑ eũ in ſuꝑioꝛi caſu reddita.

et qꝛverba cũ effectu ſunt inte

lligeda. 8, de cle. nõ reſi relatũ. ⁊.c. poſſz et ipe

4 n vlee gent rcii. dec ñ ſieſeg hoc eſt falſum ꝓpter ſuꝑioꝛẽ rõʒ qꝛ functꝰ

ueret᷑ in mãdato.puto p poſſi
Bꝛix.in qõe ſua dñicali.q̃i.
pdecr.cãm.vbi electõ defert

ij. vbi electio delata ab boĩev

dicit lſte. F. et. .. pxi. qad ſcðm caſum vex intelligas. niſi alið ca
t eligere ſemelvl plies ⁊c. ⁊ ita termiĩa uit Barto.
pit qdã dederũt ptãtẽvñ dicebat damaſi.S. ¶
. eit a iurept ſepi ſeri vaniari.ſed vbi ab hoĩe vnica
electõe cõſumit᷑ ptãs.ff.devᷣ.ob.eũ q certaꝑ. F. vl. nõ ob. ᷣm eũ,ff. ð̊ opt. le. l.
nica electõe nõ ↄſumit᷑ qꝛ ibi nõ fuit exhibita to

»

ta familia in ꝗᷓ debat fieni electio. diſtinxert qͥdãan der ptas puidendi an eli

gendivt in pꝛĩo caſu iteꝝ po
iſta decr. dicit quia de po

a Eligit᷑ſcienter.q

7⸗

ſſit eligere. in ſcõᷣo nõ. q̃ diſtincti
poteſtate eligendi loquit᷑ vc pʒ in ipſius pꝛin.
uia alias pena ſuſpẽſionis locum nõ habet.

„

o ſatis eqᷓ vr.nec

b. OMõ cõuenit.xxiiij. q.iij.ſi hẽs. ff. de dolo.et elegant. C./ de in offi teſt. ſi

quis ſuo in fi. C. de penis ſanc
de re iur. non debʒz. ⁊ dicvt ibi.

„

im: de iniur. ⁊ dã· da. ⁊ ſi pignoꝛatões et. (·

c V Pꝛemittik in. . ſivero.

d. H Teneat.ð, de his que fijs maꝑtca,queſiuit:cum ſuis concoꝛ.

obijcit in perſonam.

Ig Concilium.ſupꝛa.eo.cuʒ in cũctis. g

—

opi. Ber.etHoſt. q̃ hoc no. 8. e. innotuit. ⁊ opi. Inn. S. e. cũ in e

Ipſo iure. appꝛobat᷑ in boc
ctis. ⁊ repꝛo⸗

bat᷑ opi.Tan.quã no. Ber.in decr. innotuit.qͥ dicebat reqrebat᷑ ſentẽti
decr. S.e.qͥſqs.ſʒ nõ eſtvex.vt hic pʒ⁊ decr.illa ĩ alio caidlo⸗ uitur. nreris 8

Hmoõi.quod hic dicit᷑tenebat Hoſt. de ele.

cam in fi et dic bmõi ·l. pena ſuſpẽſiõis per tnienniũ a beneficijs

¶ Eligendũ epᷣm.vel ſuꝑioꝛem ꝑ id quod ſta

bus. cum peccat᷑in ipſis vendicat ſi⸗
bi locum . Reſtringitur etiam dicta
pena ſoluʒ ad ea beneficia que ſic pec
cans in illa obtineteccleſia quam ta⸗
liter eligengo ſpecialiter noſcitur of⸗
fendiſſe. Et idem in illius beneficijs
eſt cenſendum qui alicuius electõem
poſtulatiõem aut pꝛouiſionem impu
gnans in pꝛobatione deficit eius qðᷣ

MWpꝛouiſionẽ alicuius non aliter
idoneus decetero reputetur.qᷓ; ſiom
nia que in foꝛmaʒ obijcere. vel perſo⸗
nas et pꝛopt que appellare intendit
ſingulariter er clare in eius pꝛocura⸗
toꝛio ſint expꝛeſſa. habeatq; ſpecialeꝰ
mandatũ iurandi coꝛpoꝛaliter in eo⸗

rum animas. quoꝝ pꝛocuratoꝛ exiſtit

ATipſicreqũt erpꝛeſſa hmõi vera eſſe

et ſe poſſe pꝛobare. ¶. Idem
Vcõfirmatiõeʒ elecõis pꝛopt
debitã iuris ſolennitatẽ in cõ

.

ſtitutio ſila fauoiabitvidebaf ecckijs Zcoꝛdat ãt a
terum. Et no.penas reſtringẽdas.j..de re:iur. in
p W Caliter. ſcilicet ſcienter indignum.

cũ in cũctis.et.ſupꝛa.eo tit.
*
tim ſequitur.
h. Koõpꝛomiſſarꝰ. 5. eo.
cam.⁊ ide ſi epᷣs elegenit p⸗
pꝛio lure. vt qꝛ hʒ vocẽ ĩ ele
ctõe priarchevl archiepivł
alteri epi. qꝛ eadẽ eſt ratio.
Dic peccãte. ſin elige
do ſcienter indignum.
picłoſum no.qꝛ lʒ hoc tene
bat Hoſt. in ſu pꝛadictꝭ. gl.
⁊ Gar.in decre. cupiẽtes. g
e. . ceter. tñ olim dubita⸗
bat iõ. qꝛ decr. illa.qꝛ piclo
ſum.videt᷑ de ſui mẽte ĩtelli
gẽda de ſuſpẽſiõibo ab offi
cio vel coherẽtibo officõ,pu
to ingreſſu eccle ⁊ ſilib.ibi
ppter executiõeʒ põtificalis
officijꝛc.ſz laudet᷑ deꝰ do
minꝰ Bonifaciꝰ. ᷓ dubita
tionẽ illã mihi ſuſtulit per
hanc lrãm.⁊ potuit eſſe rõ.
qꝛ ſpũalia ſine tpalibi diu
eẽ nõ pñ̃t q hñt leyt ↄnexa
l.q.iij.ſi qs obiecerit.c.ſal⸗
uatoꝛ.⁊ eẽt verecũdũ epᷣos
mendicare.ſupꝛa.de renũ.
ad ſupplicationẽ. ſ5
n ¶ Locũ.cõtra. ſupꝛa.e.
Te fi ibi ſoluitur

0 Reſtnĩgitur. dicebat
Doſt. in decre.cũ in cũctis
ꝓſuꝑ hoc pũcto neceſſaria
enat interp̃tatio.ſouebat ta
mẽ ↄꝛiã opinionẽ. qꝛĩdeſi⸗
nite loqbat᷑ ↄciliũ.⁊ qꝛ con
penis vbi de hoc.

q Spãlr. qꝛ⁊ generale offen dit ecclam qᷓ vna ſola eſt. iiij.q.i.loquitur.
DESE ffendiſſe.;tũ in ed fuit.licet conatꝰñ habuerit Feni nõ tñ fuit volã

tas ſuis tenmĩs ↄteta.⁊ iõ puniẽda de e. di.el. F.

E

cogitatio.

perſona. quia a beneficijs eccllaſticis tniennio eſt ſuſpenſus.
. ¶Ill..l.qᷓ in ipa eccla obtinetyt hicvides.⁊ ſic declarat decr pꝛĩa iſtiꝰ ti.
circa fi.⁊ ſic aliqs ẽ ſuſpẽſus a bñficio in vna ecclia nõ in alia.ſic.S.e. cupien

tes. .. ceteꝑ... de of. ca.ſi canonici ð rebo. ecc. hoc ↄſultiſſimo Quid ſi ĩ bis ca

ſibo eligẽs vel opponẽs ñ hʒ in illa ecclia bñficiũ

dic ꝙ pena exoꝛdſaria puni

poterit. s. de acc.ſuꝑ his. ð iud. ad liberada. E. ð ſepul. vio. l. vl. in fi. cũ ſi⸗

Rocuratoꝛ ad appellãdũ ex iudiciũ decr.eĩ iſta ĩ his caſibo locũ hʒz l qᷣ⸗
busg decr. vt circa.ſʒ decr. illa locũ nõ hʒ in appellatõibo int᷑poſitꝭ ĩ iudi

cio.·e,/ coſtiiutõ. nec iſtalʒ als dicamꝰꝙ ꝓcuratoꝛ ẽ qͥ

de mãdato dñi aliẽa

negocla ĩ iudicio admĩſtrat.ff. ð pcu. l.i. h ad negocia ↄſtituit ·e. qͥ generalr
er ꝙ dicit ad appelladũ intelligo ad quẽcũ q; etia inferioꝛẽ᷑ papa m Bar. 4
in oibus appellatiõibus dirit illã decr. locũ habere. lzʒ Buil. 2. vt ibi dixtit
v.¶ Pꝛouiſionẽ factãvł ec faciẽdã ſi ʒ certã ꝑſonãꝗ appellat᷑ S.e.q Ʒ certam

E. BDHeceto. extẽdit ̊ ad futura. ð hoc..e. l;

canõ. y

02.8, e. qꝛ ꝓpter

3 Perſonas. in plali dixit. vt cõpꝛehẽderet electũ eligẽtes. ſu.ee. vt circa.
a.VBingulariter clare.ꝑ hoc ſatis reputo ſolutã qõem quã oli foꝛmabãt

12

ar. in decr. vt circa g:e.an.ſ.ſufficiato

pponẽti dicere. oppono ho⸗

micidiũ piuniũ⁊ ſimoniã ⁊ dico per banc lrm ꝗ;nõ,.ad nid enĩ in ꝓcurato⸗

ria ſic ſingulariter? clare fieri deberet expꝛeſſio.ſi in appe
deberet. et de hoc dixi in ipſa decr. vt circa. in glo.quid ergo.

us quoad ſpẽm quantũ ſpẽs de H

Speciale. No. nõ tantũ valet

„2

töe ad idẽ fieni nõ

ee⸗ en
vide. xxiij· diſt. he; et ſupꝛa deof oꝛ. ſacerdos.
c¶ Mãdari.ñ credo ꝙ ĩ caſu iſto locũ heat decr illa · . de pcu. q; ad agẽdũ
¶ caſus iſte ẽ ſpaͤk in qᷓ reqnt᷑ expſſioeidẽ credo ĩ mrionio ↄhedo.vt.e.t. c. vl.
dð Koxꝝ aias. bene dicit als enĩ nõ ꝓuideret᷑ malicie.poſſz enĩ eẽ .ocura

toꝛ credit ea vera eſſe que nõ credit dñs. pcuratoꝛ

ergo iurat in aĩaʒ dñi.nõ in

pꝛopꝛiã.ſuꝑ hoc dicvt.lxiij di.tibi dño. et de iura. calũ in ꝑtractãdis. de ſa.

cramento autẽcalũ.dicamj. de iura · calũ. c. ij. ij reſponſo.

e ¶WV Eſſe. repetecredunt.

. „

tus fuitelectus ⁊ caſſata cõfi
papa de electõe mandat inqͥri ꝑ dec. S. de re.ludi

ſirmatio pꝛopter defectũ iuriſditionis.itex de electione queritur.

J cõfirmatõem. caſſata cofirmatõevel caſſa nũciata pꝛopter defectũ iu⸗
y iſditionis vel ſolẽnitatẽ omiſſam nõ ꝓpter boc electi⸗ caſſata dicet et pꝛo
bat᷑ quod hic dicit᷑.S. de pᷣbẽ.cũ iam dudũ.maxime ꝑ integra.qꝛ ibi ↄfirma⸗
iuris oꝛdinem nõ ſeruatũ. et itex

keſefi,
di
en
itſch
ic
ereni,

none⸗
u

dicebee
cücts
kſſoria
borta
iceſi⸗
con

itur.
ſtons

d
lpien
is ce
dani
l,
iiudi
ialia

n
i
nun
Per
reu
gbit
obo⸗
to⸗/
nin

den

i
ns
oͤn
eſ

i
tpo
nne
16

.

Dee elec.et elec.po.

ß Eleais ſi aũt caſſaret elertio fuãdũ ẽ qð ðꝛ./e q;ᷓqᷓ. ⁊ c ſi elecko
Juris.ſolẽnitate.S.e.q;uis.⁊ j.ꝓuida. veꝝ. 2.. e. c vl.

1ONoteſtatẽ. puta q: alias nõ erat iudex vel legitime appellatũ erat ab ibe

„

ſo vel ꝓapa i

yel ꝓapa inhibuerat.j de appel.nõ ſolũ. vel erat excõlcatus publice iudek
de re iudiiad ꝓbãdũ.vel añ ↄfirmationẽ reſeruauerat papa epᷣatũ·j· e.ſi eo tẽ

k ee his ſimilia.⁊ pt᷑ nõ valuit ipo iure ↄfirmatio.
l MPꝛopterh ꝓpt ceſlationẽ ſcʒ confirmationis.
1CLanonica ec perſonis ⁊ forina.õ.eiqꝛ ꝓpter.⁊.cicũ in cunctis.

m Infirmari. ĩmo ite⸗
rũ petit᷑ eiuſdẽ electõis con
firmatio coꝛã debito iudice
2 ſeruabitur debitus oꝛdo
ff ſic nota ex ha c decreta.
ꝓ pꝛincipale nõ ſequit᷑ na⸗
turã acceſſoꝛij lʒ acceſſoꝛiũ
ſequat᷑ pꝛincipalis naturã
de of. del. ſi ſuꝑ gra. et ð
reg.iur̃ acceſſoꝛiũ/cũ ſuis

2coꝛ. Sʒ qͥd dices ꝓutap 6

paret ex decr.ſi iudex caſſat
ↄfirmationẽ vitio electiõis
claꝝ ẽ ſi ꝓpt᷑ ſolenitatẽ omiſ
ſam. ⁊ hoc ẽ claꝝ vt hic qͥd
dubio ſatis videt᷑ dicendũ
inſpici debere.qͥd oppone⸗
batur ⁊ ſi Z electionẽ erant
obiecta.dicatur facta caſſa
tio vitio electionis ſi de ſo⸗
lẽnitate omiſſa.tũc locũ ha
beat hec decr. In dubio di
cat᷑vitio ſolẽnitatꝭ facta caſ
ſatio ↄfirmatõis.ad h. ff.
ſuſpe.tu.hec enim. S.i.⁊ fa
cit qð ibi no.ad idẽ.ff. ð ex
cep.rei iudi.ſi ex teſtamẽto
ff.de penis. ſi pᷣſes.⁊ j. de
reg.iur. de penis.⁊ facit qðᷣ
noõil. di. c.ei. ⁊ de ↄſti ex lñis
Loõſulte.tñ facit iudex ſi ex
pꝛimit ad inſtar eiꝰ qui re⸗
mittit᷑ de exercitu.ff. de his
q no infal.i.⁊.ij. ⁊ ficit ad
hoc qð nõ.moderni. S.ca.
ſuꝑ eo.⁊ hecvᷣba dicant᷑ cũ
iudex caſſat ↄfirmationem
ſecus ſi ↄfirmationẽ electõ
nẽ qꝛ tũc nõ ẽ dubitabilis

Uia ſepe.Si vacãte cath
glilata eccl

firmatione ipſa omiſſam.vel ex eo qꝛ
ipſe qͥ ↄfirmauit ↄfirmãdi nõ habuit
ptatem caſſari ſeu caſſam ⁊irritã nũ⸗
ciari ↄtingat.nõ pꝛopter hoc pᷣcedẽs
electõ ſi alias ſit canonica intelligitur
Rinfirmari. Ydem.
Mia ſepe oningit ꝙ cathedra⸗
libo regularibo ac collegiatis

legia ⁊ ſingulares earũdẽ ꝑſone bona
a pꝛelatis ipſaꝝ dimiſſa vel vacatõis
tꝑe obueniẽtia q in vtilitatẽ dictaruʒ
ecdleſiaꝝ expẽdit.vel futuris deberẽt

ſucceſſoꝛib fidelit᷑reſeruari occupãt

int᷑ ſe diuidũt.ſurripiunt. dilapidãt.

diſſipant. ⁊ ↄſumũt. in eaꝑ graue diſ

pẽdiũ ⁊iacturã nos ipoꝝ auſus repꝛi
mere.ac eccleſiax indẽnitatibo pꝛeca⸗

uerevolẽtes decernimvt hiqui pꝛe⸗

miſſa decetero pꝛeſumpſerint eoipſo
ſint ⁊ tãqdiu maneant ab ofticio ⁊ be⸗
neficijs quibuſcũq; ſuſpẽſi dõec ple
ne reſtituerint quicquid de bonis p⸗
ceperint ſupꝛadictis non obſtatibus
quibuſſibet pꝛiuilegijs vel inqulgen
tijs aut contrarijs conſuetudinibus
conſtitutionibus vel ſtatutis iuramẽ

ꝛadrali regulani vb colle (hec queſtio. Jo. an.

eſia ſingulares ꝑſone capitulivel ↄuẽtus occupãt bona aplias
to dimiſſa vel vacatõis tꝑe obuenieẽtia donec plene reſtituãt ab offõ ⁊ qᷣbuſ⸗
cunq; bñſicijs ſunt ſuſpẽſi nõ ob pꝛiuilegijs ſtatuti ⁊ ↄſuetudinibo qeunq;
firmitate vallatis.⁊ aduerte qꝛ decre.iſta.nõ pꝛincipalit᷑ facit ad titulũ.ſed qꝛ

vacãte eccia cũ ĩminec elecrio faciẽda ſi canonici videã

—

t bona vacãtis digni⸗

tatis ſibi deberi.difficultates ingerũt ⁊ tardius eligũt. ideo h ꝓuidit.⁊ ſic eti
am electioni faciẽde puidit. Idẽ dico.de decre. Ste. ſciãt. ⁊c.gen erali.⁊ fa. .

e. vbi periculum.ꝭ.pꝛouiſioni.

o Sepe. debuit igit ius ſup hᷣ ꝓdireff. de legi.nã ad ea .ð reſti.ſpo. fre⸗
quẽs.cũ kitv⸗re S pᷣbẽ.qꝛ ſepe.⁊ ð h̊ de deſpõ.ĩpube.lras.ĩ glo. o.

p ¶ ollegiatꝭ.ĩ alijs nõ hʒ lo

eccle collegiare. dixi. .e. ſtatutũ. q
teʒ dicunt᷑ viduate.S.e.ne ꝓ defectu.⁊.c.ꝛ pꝛopter.

t. M Dimiſſa. de qbo an teſtari potuiſſent dicã j· de of. oꝛ.

cũ hec decre.ſʒ illa .ð of.oꝛ.pñti.⁊ q̃ dicunt᷑
Uacaãtibo.pncipali pᷣlato ꝑ cuiꝰmoꝛ

(vt hic vides.

Earũdẽ.õ ꝙ ad extraneos ⁊ qͥ nõ ſunt de collegio nõ extedit hec ↄſtõ

pꝛeſenti.S.poꝛro. t. Expẽd

v.Releruari. lxxv. ð iſt. qm ꝗ
ſeruatio ꝑ economũ ſi eñ habeat

leyt. S.e.cupiẽtes.⁊ ð of.oꝛ.pñti.. poꝛro
uidã. xij.q. ij.nõ liceat. ⁊.c.illud. ⁊ flet hec re
vt in pᷣdictꝭ iuribo.vel viſitatoꝛẽ vel admini

ſtmtoꝛẽ ecclie fi quẽ bʒ·e is cui.⁊ de ſup.ne pᷣ eccie. ⁊ ſuꝑ hoc adde qð nõ.
Jo. in pꝛedic.o.c.illud.xij.qij. Sed pone vacãte ſede certũ ẽ ꝙ caplim ſi ucce⸗
dit in iuriditõe.S.de ma.⁊ obe.cum olim.⁊ .e.ti:c.vno.⁊ de inſti.ceij. niſi eſ⸗

ſer viſitatoꝛ datus a papa j·eis

ta ex ↄdenatione vel ſigillo vel h
nõ.qꝛ exquo ↄpetit eis iuriſditio

cui. roe iſtiꝰ iuniſditõis aliqua pꝛoueniũt pu
mõi.nunqd in his locũ habet decre.puto ꝙ
ergo ⁊ ols iuriſditõis fructꝰ qui acceſſoꝛius

eſt de reg. iur. acceſſoꝛiũ.cũ ſuis 2coꝛ. ⁊ foꝛte voluit dicere illucd reistiuuz qᷣ
in vtilitatẽ ⁊carchidi. qð ẽ hodie appꝛobatũ ꝑ cle.e.ti.ſtatu tũ.⁊ ibi vide in

¶ glo. hic patet.

y aneãt.qꝛ nõ dimittat᷑ pctm̃ niſi reſtituat᷑ablatũ⸗.ð re.iu.peccatũ
cũ ſuis ↄcoꝛ. 3ʒ ¶ Officio. puidebit᷑ aũt ꝙ de ipſoꝝ fructibo officiet eccle⸗
ſia.v/e.cũ ex eo.S.poꝛro.⁊.ð.de ap. ꝑuenit.
a. ¶ Buicijs quibuſcunq; aliud in caſu. ð. c. cupiẽtes.ꝭ.ceterum. ⁊.ẽ. eo. ſi
ↄpꝛomiſſarius.ꝭ.pe.⁊ vl.Si queratur que eſt rõ quare ibi ſolũ a beneficijs
ipſius eccleſie ſuſpenſus eſt.hic vero ab oĩbo q etiã extra illã ecciam hẽt. bꝛe⸗
uis eſt ſolutio.qꝛ hic ab officio ſuſpenſus eſt.ibi vero nõ.cũ ergo ob officio
ſuſpenſus ſit ⁊ ab omnibo beneficijs dicitur eſſe ſuſpẽſus.lxxxi:diſt. eos. de
cle.ex mi.latoꝛes.⁊ gran on pena bñ debuit hic apponi cũ poſſit ſtatim pꝛoui

¶ Eaꝝ ecciaꝝ cathedraliũ regulaniũ ⁊ collegiataruz.
y 12
