Pꝛeſentes.quid enim ꝓdeſt pꝛeſentia in loco exqͥ diuinis non ad⸗

dralium. aliarum collegiatarũ eocle
ſiarum diſtributiones quotidianas
que als manualia bñficia ſeu victua
lia nuncupant᷑ ⁊ tm̃ reſidentibus tri⸗
buunt qlitercunq; in ciuitatibus ſeu
alijs locis in quibo ipſe conſiſtüt eccle
ſie. ſint pñtes. Iʒ diuinis officijs non

interſint.ex integro participãt ac ſi õ

tinue ipſis eccleſijs in eiſdem officijs
deſeruirẽt. penitus impꝛobantes ſta
tuimꝰ vt diſtributiones ipſe ᷣtidiane
in quibuſcũq; reb conſiſtãt canonicꝭ
ac alijs beneficiatis ⁊ clericis eccleſia
rũ ipſarum .q eiſdem officijs in ipſis
ecdeſns affuerint . tribuant᷑ iuxta ec⸗

cleſie cuiuſlibet oꝛdinationẽ rationa⸗

bilem iã factam ſeu etiam faciendam
¶ Aui vo aliter de diſtributionib⸗
ipſis quicq receperit except illis s
infirmitas ſeu iuſta? rarionabilis coꝛ

poꝛalis neceſſitas aut euidẽs eccleſie
vtilitas excuſaret.rerũ ſic receptaruʒ

dominiũ nõ acquirat. nec faciat eas

ſuas ĩmo ad oĩm reſtiturionẽ.que cõ
tra huiuſmodi noſtrã eſtienlone,
receperit teneat᷑. De diſtributionib⸗
etiã pꝛo defunctoꝝ anniuerſarijs lar⸗
giendis idem decernim obſeruãdũ⸗
G. Clemens iijj.

De pꝛebẽdis et dignitatibus.

ſti. Et ſignat cõtra..e.li.de elec.cum non deceat. vbi illi qui pſequun
vtilitate eccleſie ⁊ diſtributiões nõ percipiunt.Solu.canonici nõ tenẽ
tur eas talibus concedere vt ibi.tñ ſi conceſſerint illi nõ tenent᷑ ad reſti
tutionem vt hic. Alij dicũt hoc loqui in pᷣſentibus.illud in abſentibus
vt pᷣſentes qui ꝓſequunt᷑ vtilitatẽ eccłie diſtributiones ꝑcipiant abſen⸗

tes nõ vt ibi.pꝛimũ credo.

L An Suas.de his ergo nõ põt fieri elemoſina. qð dic vt no. xiiij.q.v.
in ſumma. 2. S. de deci. ex tranſmiſſa. Quid ſi illi quoꝝ lucro pᷣdicta ce/
debant remittant. nũ quid eſt canonicꝰ abſolutus.ſatis videt᷑ ꝙ ſic. in⸗
ſti.de re. diui.S.per traditionẽ.cum hic nõ ſit additũ remiſſioneʒ nõ ꝓ

—

deſſe. vt.S. de reſcrip.ſtatutũ.ꝭ.antepenul.⁊ .de cenſi i. exigit.in fi.
a Receperit.dicũt quidam etis in pᷣteritum.vt ſic conſtitutio iſta pᷣ
terita compbendat. maxime cum videat᷑ ius antiquũ.S. de pᷣben. licet.
Sed contrariũ credo.tũ ex eo ꝙ.ẽ.dixit ſtatuimꝰ.tũ ex eo qð dicit hie
contra hãc noſtram cõſtitutionẽ ⁊c. Sed qui añ hanc conſtitutionẽ re/

cepit.cõtra hanc cõſtituti
q.iiij.dixit ſara.pᷣterea lʒ ſt

7„2

uinis interſunt officijs dari

onẽ nõ recepit.qꝛ pena legis et tꝑe legis. xxxij
atutũ eſſet has diſtributiones ſoluũ hbis ꝗ di⸗
.nõ tñ erat expᷣſſe ſtatutũ ↄſuetudinẽ cõtra

riam nõ valere. Itẽ nec pena addita quod facit conſtitutio hec. Sed qͥd
dices de eccłijs que nõ habent aliquo mõ diſtinetas pᷣbendas. ſed tan
tũ ſingulis diebꝰ dantur cuilibet p victu tot libꝛe panis tot mẽſure vi
ni.⁊ ſic de ſingulis.Credo ꝙ de illis nõ loquat᷑ decre.cũ ille potiꝰ ſint pᷣ

bende qᷓ; diſtributiões.als eſſet canonis ſine pᷣbenda in talibo eccleſijs

g eſſe nõ debet.i. q.iij.ſi quis.ẽ.de pᷣben.relatuʒ.⁊ hoc optime ꝓbat iu
dicio meo decre.de v.ſig. olim. certũ enĩ eſt q quotidiane diſtributiões
nõ dantur abſentiby etiã in theologia ſtudentibo vel puilegiatꝭ.vt in pᷣ⸗
picta decre. Iz. ⁊ tñ in talibo eccleſijs dant᷑ tales puilegiatis abſentibus

ſi qꝛ ita placuit pape.⁊ ad bſᷣ

vt in pᷣdicta decre.olim.qͥ verus ẽ dec. intellectꝰ ałs nõ ibi eſt dec.rõ ni
facit qð no.ber.in pᷣdicta decre lʒ.de pᷣben.

Plus dico ꝙ in ecckijs in quibꝰ ſunt diſtincte pᷣbende. ⁊ poſtea eſt mẽſa
cõis groſſa. ⁊ poſtea diſtributiões.ſolũ in his diſtributionib.⁊ nõ in
menſa groſſa locũ habeat hec decre.⁊ ita fuit cõſultũ in eccłia boñ.⁊ B

ſonat verbũ quotidiane.⁊.S.dũ dixit que tm̃ reſidentib ⁊c
ui vadit ad ta
oꝛa pꝛincipaliter ꝓ denario.nũ quid ſimoniã cõ⸗

ces. oꝛdinatio eſt in eccłia

ed

oꝛã tantum habeb

ad oẽs patronos eccleſiaꝑreligioſos.
tã exẽptos q; ñ exẽptos, alios iuio⸗

m ittit. videtur ꝙ ſic. ar. de ſimo. ſus nobis. 2.c. ſicut certo. Cõtra..

de pᷣben. ſignificatum. So. die fm hoſti.qui hoc no.de v.ſig.olim.ꝙ ta
les nõ cõmittant veram ſimoniam cũ nulla expꝛeſſa pactio intercedat
peccant tñ grauiter ⁊ mentalem ſimoniã cõmittunt.⁊ per penitentiam
ſatiſfaciũt.S.de ſimo.tua nos.⁊.c.vltimo.

b ¶ /Jdem. ſ. ꝙ hi nõ interſunt nil habeant ⁊ cõſuetudo contraria nõ
valeat. ⁊ recipiẽtes ſine
iuſta cauſa a d reſtitutio
nem teneant᷑.

Vſcepti regimĩs nos cu
ra ſollicitat.vt vtilitatibꝰ
ſubiectoꝝ in illis beipuen
q̃s aiaꝑ ſaluti ↄſulit᷑ nunc

nouop editiõe iuriũ nuc antiqrũ ĩno⸗

uatiõe ſollicite ꝓuidere curemꝰ. Sa

ne fuit olĩ pſe, ap. ꝓuide cõſtitutũ vt

dyoceſani locoꝝ ad pntationẽ religio⸗

ſop nullũ ad aliquam eccliam redpi⸗

ant.niſi tm̃ ei de pꝛouentibo ipſius ec
cleſie coꝛã eis fuerit aſſignatũ.vñ iu⸗
ra epalia poſſint ſoluere ⁊ congruam
ſuſtẽtationẽ habere. Veꝝ ſicut nobis
querela multoꝝ frequẽs inſinuat reli
gioſi exempti de puentibus pꝛochia
liũ eccleſiarũ.in quibꝰ ius obtinet pa
tronatꝰ. ſeu rectoꝛũ pñtatio ꝑtinet ad
eoſdem.tantũ percipiũt annuatim ꝙ
rectoꝛes eccleſiaꝑ ipſarũ nõ pñt de re
ſiduo cõmode ſuſtẽtari ⁊ epᷣalia iura
ſoluere.ac alia incũbentia eis onera

ſu ppoꝛtare ꝓpter qð ſepe contingit ꝙ

nõ inueniuntk perſone idonee que hu⸗
iuſmodi ecclias velint recipe. Sicq;
frequẽter minꝰ idoneis cõferunt᷑.exq̃̊
pericula ĩminent aĩiaxꝑ . ¶ Nos ita⸗
qʒ volentes ſuꝑ hoc ſalubꝛe remediuʒ
adhibere pꝛeſenti decxeto ſtatuimus
⁊ mandamꝰoↄſtitutionẽ huiuſmodi qͥ

rationem religio
ſoꝛum etiã exem
ptoꝛum nõ debent in ec⸗
2 etis iolozun rectoꝛes
„ „ „ è inſtitui. niſi pꝛimo ta
tũ eiſdem aſſignetur. vt incũbentia onera ſubire poſſint ⁊ congrue ſuns
tari.nec valet cõtraria conſuetudo.Et diuide in quatuo: partes. In pᷣꝗ
ma arengat.In ſecunda antiquam conſtitutõnẽ recitat.In tertia ipſiꝰ
iuris tranſgreſſionem. In quarta ponit renouationẽ ⁊ extenſionẽ ipſiꝰ
7 contrariam conſuetudinẽ damnat.
». Animarũ.sS.e.li.de conſtitu.c ij · de ſep.c.i. .
e ¶ Innouatione.nunc antiquoꝝ declaratione.s.in pꝛohemio huii
eciuecrndg, pꝛohemio huius
eligioſoꝛuz de monachis ſtatutum fuerit.s. e. de monachi
X„ Be. nacol .S. e. onachis. de
erctcdiogi eadem ratione idemdicebamꝰper decre.ð ci
aigerfarnde per decre.ð.e.auaricia.⁊
g ignatum.quod per eos diuinũ augeri vel diminuin
rit dicit archidyaconꝰ.5.e.auaricie.⁊ habent circa hec pꝛouidere dro

ceſani etiam quo ad exemptos.vt in clemen.de 2 d
regulares. ſup.negli.pꝛelatoꝛũ.· qꝛ

hVSoluere. hoſpitalitatẽ tenere.vt ij g.
5 Bol olpit vt in pꝛedict .
„ d birrri lle⸗ pꝛedicta decre.de monachis.
¶ Exempti.eccleſia tñ cum populo nõ erat ibi exempt ö intt
mitteret ſe epiſcopꝰ.s.de pꝛiuile.qm.⁊ de . negli pꝛela.ſten hodlie.ſe

cus vt in cle.co.ti.qꝛ regulares.

lꝛ OSuſtentari.foꝛte dimittebant quartam quarte.id eſt ſextam de⸗
cimam decimarum.S.eo.ti.extirpande.in pꝛin.nolebãt ꝙ eis generen⸗
tur podagre.de conſecra:diſ.v.legimus quoſdam. notauerunt autem
tan.⁊ goff. ⁊ ber.S.eo.de monachis.ꝙ ſi monachi hanc poꝛtionem aſſi⸗
gnare nollent elapſis ſex menſibus epiſcopus oꝛdinaret eccleſiam.alle⸗
gant decre.de ſup.negli.pꝛela.ſicut hodie.dyoceſanus ad hanc aſſigna
tionem faciendam ſtatuet eis terminum infra quem ſi non fiat.pꝛeſen⸗
tatum admittet.⁊ poſtea faciet banc aſſignationem in qua taxanda in

pluri.vel minoꝛi nõ debet excedere.quod dic vt in cle.de iurepatrona⸗

tus.vt conſtitutio.

l ¶ Onera boſpitũ receptionis nũcioꝝ apo.ſedis ſiłia.Jo.an.

m Animarũ.quarũ regimen eſt ars artiũ.ð.de eta.⁊ quali. .
AIn . . ali. cum ſit.
eſt enim aĩa pꝛecioſioꝛ coꝛ oꝛe.xij a.l.pꝛecipimus. Jo: an.
n Alios. clericos intelligo.qꝛ laici nihil pᷣcipiunt..de iurepa.pꝛe⸗
terea.⁊ ſic etiam intelligii.õ.e.ti.extirpande.in pn.Jo.an.

—

ti ad oſn
emrelige
netii ern
cbent ined
in rectnt
Pꝛimotun
ingrueſſi
rtes Jng
tertig ioſ⸗
ſione iol

=

mmiohi⸗

onachirf
eauonan

uinonpr
iden e
Nelatnig

evodacts

Abnenn
ſatbottt

tſeund
es ehnn
erunttunn
toreni⸗
leſun ll
haneaſig
ſortin
utunt
unchnnct

niſi ſpecialit᷑ norent᷑ ne/
glecta intelligũ tur.ff. de
iureiuran. itẽ apud..bᷣ
dictum . e. cl. q;uis.-de
ſenten. ex.qꝛ periculoſuzʒ
cum fi.⁊ facit.S.de pꝛo⸗
cu.c.vlt.⁊ quod ibi dixi
5. de fi. pꝛel by. c.i.eſt eni
nõ dignitas ſed dignita

tum culmen.S. e. venera

bilis.⁊.c.cũ olim.⁊ hoc

ſeruat curia que reſerua
tiones in bis cumvacat

facere conſueuit.qð ctiã
interdum in abbatijs fa
cit vt ſic per iſtam comp
bendantur ſolum pꝛoui

ſa in concilł.lat᷑.non ꝑ ge

nerale S. de elect᷑. ne pꝛo
defectu. ad hoc.S.de cõ⸗
ceſ.pꝛebẽ.dilectꝰ.io.an.
rPertinere. xcxij.di.
oẽs.⁊ vide qð dixi.S.eo·.
li.de elec.q;q;.io.an.
8 Uacaturis. qð aliꝰ
non põt.vt.S.de conceſ.
pꝛeben ·c.ij.etiam legatꝰ
de latere pape. vt.S.ę.ti.
dilectus filius.t.
t VApud ſedeʒ. que di
cantur apud ſedeʒ ip̃am
vacare dicetur . ·. e.pñti:
V onſuetudo.patet
ex facto.S.de accu. acce⸗

cgs.
x ¶ Statuimus. fit er⸗
go ius de ſpeciali conſue
tudine ius cõe. ſic.S.de
clãdeſti.deſpon.cum in⸗
hibitio.⁊ ẽ ſi. de fideiuſ.

ꝙ quibuſdam. de pꝛiuił.
ꝙ nõnullis.allegatur tfñn
ro.ecc.cõſuetudo ꝓ iure

p.de. con ſtitu. ex litteri
V ASedem ipſam. nõ

as licet iſtud tempꝰ currat ignoꝛanti.nõ tamen ſedi vacãti. quod ſatis
ꝛobatur.j.e.ſi apoſtolica.ſi enim ibi ſpecialis eſt caſus.ergo ipſius cõ

Konſuetudine. cum eni animabꝰ ſit periculoſa.vt.ẽ. pꝛobatũ eſt.
gergo exti rpanda.S. e. exti rpande.de conſue.c. vl. de hoc ibi plene.io.an.
Icet cccleſiarũ beneficia vacantia in curia alius q; papa conferre
nõ poteſt. qðᷣ ſi fecerit irrita eſt collatio.
Pignitatu quid de epiſcopatibus. nũquid compꝛehbendunt᷑ hac
conſtitutione.Satis videtur ꝙ nõ.qꝛ ea que ſpeciali nota ſunt digna.

labiliter obſeruari. conſuetudinecõ⸗
traria nõ obſtante. Igem.
Icet eccleſiaruz perſonatu
dignitaru alioꝛuq; beneficio
Q erũ eccleſiaſticoꝛum plenaria
diſpoſitio ad romanũ noſcatur pon⸗

tificem pertinere ia ꝙ nõ ſolum ipa
cum vacant põt de iuxe cõterre. vern

etiam ius in ipſis tribuere vacatur.

collationem tñ eccleſiax perſonatuũ

dignitatum ⁊ beneficioꝝ apud ſedez
apoſtolicã vacantium ſpecialius cete
ris antiqua conſuetudo romams po

tificibꝰ reſeruauit. Nos itaq; lauda⸗
bilem reputantes buiuſmodi conſue
tudinem. eam auctoꝛitateap. q p?o
bantes. ac nihilomin volentes ipſaz
inuiolabiliter obſeruari eadeʒ aucto⸗

ritate ſtatuimus vt ecdeſias dighira
tes perſonat ⁊ beneficia.que apud ſe

dem ĩipſam deinceps vacare contige
rit. aliquis pꝛeter romanu pontificeʒ
quacũq; ſuper hoc ſit auctoꝛitate mu
nitus. ſiue iure oꝛdinarie poteſtatis
ipſoꝝ electio pꝛouiſio ſeu collatio ad
eũ pertineat. ſiue litteras ſup aliquo⸗
rũ pꝛouiſione generales vel etiaʒ ſpe⸗
ciales ſub quacunq; foꝛma verbox re
ceperit. niſi eis ſit ſuper conferendis

eiſdem in curia romana vacannbus

ſpecialis expꝛeſſa ab ipſo pontifice

vacantem als ꝑꝛochiales eccleſie conferuntur per illos ad quos colla
tio pertinet.quod dic vt e.ſi apoſtolica. SZ
3 Tlacare.an beneficium dicatur in curia vacare cuʒ duobus ibi ſu
per eo ſibi collato litigantibus alter moꝛitur vel vterq;.dic vt in cle. vt

lite pen.ſi duobus.
4 .

Collatio.nil dixit de pꝛeſentatione.vnde ſepiꝰ rep eritur receptũ
in curia. papã per hoc nõ conferre beneficia.que pertinent ad pꝛeſenta⸗
tionẽ laicoꝛum. Sed eadem ratione nõ conferret que pertinent ad pꝛe⸗
ſentationem eccleſiarũ vel monaſterioꝝ vel monachoꝝ..c. pꝛoxi.pꝛo
hac parte facit e.ti:cum illis.S.cũ autem.ad boc.s.de iurepa.cum di

lectus.ſed per litteram que.S. dicit quacũq; auctoꝛitate ⁊ per id quod

die it pꝛouiſio ſatis videntur compꝛehendi pꝛedicta.

Expꝛeſſa. Nota vnũ ca

ſum in quo vacat pꝛebenda in cccleſia.⁊ il⸗

—

le ad quem ſpectat pꝛima vacatura.nõ conſcquitur illa aliuʒ habes ·

de rerum permu.c. vno.

c O CLonferre. infra men
lum poſſunt ea conferre. dic P
Tatutum. Si papa beneficia vacantia in curia nõ

ſem a die vacationis numerandũ qꝛ poſt il/
quod dic vtꝗ·c. ꝓximo.

* ——

conferat infra

menſema die vacationis.illi ad q̊s collatio pertinebat poterũt il⸗

d Statutũ.s.c.pꝛoxi.mut.
ęe Cura. ⁊ ſic idẽ eſt dicere in curi

(la conferre.
a qð apud ſe. apo. vt. S. c. pxi · ⁊ qñ

ibi vacare dicantur.videbis e.pꝛeſenti.
f ¶ NModerandũ. hoc artationẽ reſpicit.nõ augmẽtũ. . de v. ſig c. xl.

WMenſem. de huiuſmodi cõputatione dicit᷑.S.e.li.de elec.qᷓ; ſit.
b & Numerandũ E ſt ergo erpꝛeſſum iſtud temp⸗ nõ a tꝑe ſcie ſed va⸗
cationis currere lʒ videat᷑ contra de cõ ceſ.pꝛeben.qꝛ diuerſitatẽ. ad fi.
5. de ſup. negli.pꝛela. licet. is enim qui neſcit poteſtatem expediendi nõ
habet.ij.q.vi biduũ.ſf. de calũ.l.annus.⁊ hoc tenuit hic guil.Sed con
trarium credo m gar. qꝛ hoc ſtatutum fuit in fauoꝛem eccleſiarum ne
contingeret beneficia diu vacare.nõ autem in odium ſummi pontifiq

negligentis.qꝛ tũc non niſi a tempoꝛe ſciẽtie curreret pᷣſcriptio.vt in cõ

trarijs. Item per hãc reditur ad ius cõe extenden da eſt igitur vt de faci

li ad ſui naturam redeat. xxxv. di. ab exoꝛdio.ff de pac:ſi vnꝰ.pꝛeſertim

„

vbi ſtatuens cõtra ſe ſtatuit. als enim quare non ſic expꝛeſſiſſet a tpe ſci

entie. de deci.ad audientiam.ad hoc ·de re.iurcõtra eum qui.nũ ſci

IJdem.

pn. beneficiũ. ⁊ debent eſſe manſuraj
c¶Reſtrin gl. ſic. S. e. ll. de fll. pꝛeſby. c. i. . ij.
8 Uſq; ad certam. aliud puta cũ papa ſcri
ti vſq; ad talem ſummõ.aliud dũ papa ſcribit vt ꝓuideatur ei de pᷣben⸗

trarium ẽ regulare. Et eſt ratio.qꝛ hocrepe
Et ſic nota ſpecialia in hoc caſu. Pꝛimũ ꝙ cũ in alijs det maius tempꝰ.
5. de conceſ.pꝛeben.c.ij. hic datur ſolum meſis. Scõm. qꝙ iſtud tempꝰ
currit ignoꝛati:Tertium.ꝙ nõ fit computati 6E

ſummo auctoꝛitas attributa. pferre
alicui ſeu aliquib nõ pꝛeſumat. NHos

enim ſi ſec actu ſeu attentatum fuerit
decernimirritum ⁊ inane. ¶ Gꝛe⸗
goꝛius.x.in cõcilio generali lugduñ.
Zatutũ felicis recoꝛdationis
clementis pape pꝛedeceſſoꝛis
noſtri de dignitatibꝰ benefi⸗

O
cijs in curia romana vacantibus ne⸗

quaq; per aliũ q́; per romanũ ponti⸗
ficem conferendis decernim taliter
moderandũ vt hi ad quos eoꝛundeʒ

beneſicioꝝ ⁊ dignitatũ ſpectat collat⸗
ſtatruto non obſtante pꝛedicto. demũ
poſt menſeʒ a die quo dignitates ſeu
hrñficia ipſa vacauerint numerandů“
ea conferre valeant tantuůmodo ꝑ ſe⸗/

ipſos velipſis agentibus in remot
per ſuos vicarios generales in eoꝛuʒ

dyo. exiſtentes quibꝰ id canonice ſit

cömiſſum. ¶ Bonifaciꝰ. viiij.

Elãuis pleniſſima ſit als inbe
neficijs interpᷣtatio facienda.

Aylittere tũ ſuper obtinendis bñ
ficijs unpetrate debent cum ſint am
bitioſe reſtringi. Et ideo ſi alicui vl⸗
q; ad certã ſummam pꝛouideri man
damus ei nõ in penſione. ſed in bñ⸗
ficijs eccleſiaſticis tim volum pꝛoui⸗
deri niſi de penſiõe in noſtris lł᷑is mẽ

tio habeat expꝛeſſa.Qnq; ſub nomĩe

de condi.ap.verũ.

.L.III.

rimꝰexpꝛeſſum.ſed illud nõ

o de momento ad momẽ

tum. ſed dies vacatiõis
non computat᷑ in menſe
⁊ hoc patet dum dicit. a
die ⁊c. ⁊ ſi.S.ð excep.pia
de reſtitu.ſpo.frequens.
Quartum.ꝙ cũ als com
muniter poteſtas defera
tur ad ſuperioꝛẽ. hic re⸗
dit ad inſerioꝛem. ⁊ hoc
facit impoſſibilitasica⸗
ſus.ad hoc.v.de elect.lʒ.
in fi.S.e.li.⁊.e.ti.indẽni
tatibus.in fi.

a ¶́Q Per ſeipſos. habe⸗
bant epᷣi ante ↄſtitutõeʒ
clemetis ꝓcuratoꝛes in
curia. qͥ ſtatim cũ vaca⸗
bant bñſicia cõſerebant
illa ⁊ ſic pᷣueniebãt papã
vn motus clemẽs ꝓmul

gauit ↄſtitutionem.S.c.

ꝓxi.demũ gregoꝛius. qꝛ
multũ pᷣiudicialis erat
conſtitutio illa in conci.

lugduñ.moderatꝰ eſt eö

Ded ne adhuc exercerẽt
illas malicias.ſ.q habe⸗

ren t ꝓcuratoꝛẽ in curia.

qui ſtatim menſe elapſo

illa cõferre. idcirco hoc

addidit. papa eni etiam

poſt menſem pollet con⸗

ferre ſi vellet duũmodo pᷣ
uentus nõ eſſet.S.c.ꝓxi.
in pꝛin. Sed littera iſta
dicit ꝑ ſeipſos nunquid
ſi pꝛeſentes ſunt ꝑ alios
conferre poterũt. Dic ꝙ
ꝑ alios conferre nõ pote
runt niſi: in caſu qui ſeq̃
tur. potuit eni papa rei
ſue conditionẽ modus

gapponere ⁊ legẽ quamvo

luit. xviij.q.ij. eleuthe/
riꝰ.ff. de pac.traditõibo

d ¶ Remotis. ſic. S. de tempo. oꝛ cñ nullus.ꝭ.epiſcopo.⁊ dixerunt qᷣ⸗
dam per hanc litterã ꝙ quis extra ſuã dyo exiſtens beneficia cõferre nõ
poterat ſed boc eſt falſum ·lʒ in hoc caſu poſſet cõcedi.⁊ ꝓbatur Hpᷣ olim
g.de cõceſ.pꝛeben.poſt electionẽ in parte deciſa.⁊ hoc no.io.⁊ ber.S· de

offi. lega.c. nouit.

c. Q Ig canonice.dicebant olim quidã.id.ſ.vicaria.nam eoipſo ꝙ vi⸗
cariꝰ generalis erat. beneficia cõferre poterat.ſed hocẽ falſum. vt.S. de
offi.vica.cũ in generali.In taliũ ergo collatione ꝑ oꝛdinariũ faciẽda re

7

quiritur ꝙ menſis elapſus ſit.ꝙ per ſeipſos conferant ſi pñtes ſint. vel

q; per generales vicarios nõ ſpeciales.⁊ ꝙ habeant ſi peciale mandatuʒ
beneficia conferendi. ⁊ ſic expone.id.ſ.bñficia conferre. 1

G Nãuis.in beneficijs vel impetrationibus ad beneficia ꝑ pꝛouiſ⸗ io

inem vſq; ad certam ſummam penſio nõ debet ꝑ eccleſias ciuitatis
vel dyo. nõ cõpꝛehendi? cathedralis ſed ꝑ eccleſias ꝓuintie metropoł.

2 cathedrales reliqui includunt.fuit tracta de extrauaganti bꝛeut rñſo
2. c.lz in beneficijs. Et emanauit ad declarationeʒ eoꝝ que no.tr. ⁊ ber.
⁊ moderni.S.de eta.⁊ quali.accepimus.in fi.de pᷣben pꝛo illoꝝ.in pᷣn.

ber. compo. de reſcrip. capłm ſancte crucis in glo.qꝛ queſtiones.ꝭ.item

queritur de hac foꝛma.⁊. S.ſequenti.

b Pleniſſima. S. de dona. cñ dilecti. in fi. . de v. ſig. olim. ff. de oſti.

— ——

de re: iuris.decet.cũ ſuis concoꝛ.

bit vt pꝛouideat᷑ impetrã⸗

da toti valoꝛis vel ſumme.qꝛin pᷣmo caſu põt ꝓuideri de minoꝛi ſed nõ
de maioꝛi.in ſcðo vero de maioꝛi.ſed nõ de minoꝛi. qꝛ foꝛma mandati
& ſeruãda c.ti.cui de nõ.Et cũ iſtud vſq; ponit᷑ in lris. intelligo ꝙ ve⸗
niat aſſenſiue.qᷓſi papa ſcribẽdo qꝙ; ꝓuideat᷑ vſq; ad ſummã.c.libꝛaꝝ ve⸗

concoꝛdantijs.

lit ꝙ ꝓuideat᷑·lx.vſq; ad.c.ſʒ nõ vltra id. S.e.libꝛo.de ar.c:i.cum ſuis

c Penſione. papa videt᷑ mandaſſe ei pꝛouideri de eo qð pꝛouidens ꝑ

ſe nõ poterit retinere ſicut beneſicia qꝛ licet ibi ſit liberalitas non tñ eſt

in collatione. ſed in eo ꝙ; magis iſti q; illi coferk. gð die vt. S. de p ben. re
latũ. ꝓbat b. ſ. ð inſti.c.vl.⁊ ʒ i fauoꝛẽ eiꝰ hᷣ dictũ videat᷑ nõ tñ illi fauo

——

Liber Tertius.

ri renũ ciat ꝓpter intentionẽ pape que talis fuit.⁊ ꝓpter foꝛmã mandati
ue ſeruãda eſt je.ti.cui de nõ. , , 2
6 E Alias.vt.c.di.palliũ.de auctoꝛitate ⁊ vſupal. c. . deteſti. reaſiſti.
ad hoc de v.ſig.cũ tibi.ĩmo etiã interdu m ſolũ cathedralis cũ cõpꝛehẽ

ditur.vt de vᷣſig.cum cle.io.an.

g Includi.fi. ſ. de ſen. excõ,qꝛ periculoſum. ⁊ ̊ tenebat cõpo.in ſupᷣ

dicta glo. Sed ber.⁊ tã.
videbant᷑ renere ↄꝛiũ in
pᷣdicta decre accepimꝰ.
in glo.pe.Sed foꝛte bo⸗
nũ habuerũt intellectuʒ
ſi ad caſum decre.ſe retu
lerũt.ſ.in his qͥ pꝛio erãt
obligati ꝓpuiderũt.obli⸗
gauerat eni ſe ep̃s oꝛdi⸗
nes ↄferendo.vt.ð.e.cũ
ſᷣm apłm ad finẽ puide⸗
re vel ĩ cathedrali vł alia
littere igit᷑ ibi impetrate
fuerũt lre iuſticie.ſed hic
de lr̃is gr̃e loq mur. vñ ĩ
Hᷣ caſu per cõem foꝛmaʒ
in cathedrali vel alijs ꝓ
uidere tenebi:.⁊ ſic dect̃.
illa loquatur in ſuo ca⸗
ſu.nec ſit coꝛrecta ꝑ iſtã.
ad hoc.S.e.li.de elec.cũ
expediat.
h. QExrtẽdit.qͥd ſi man
detub hac foꝛma.nũqͥd
in capellania vel mãſio⸗
naria maioꝛis ecclie ca⸗
thedralis poterit puide
ri ⁊ vide᷑ papa ſolũ cano
nicos ⁊ ipſoꝝ excepiſſe pᷣ
bẽdas.ad hoc.S.vbi di⸗
cit.pꝛopter ipſiꝰ honoꝛẽ
ad hoc.S.de reſcrip.ſta⸗
tutũ.⁊.S.de vᷣ.ſig cũ cle
rici. Satis credo cũ hec
lr̃a ſic indiſtincte loqua⸗
tur.ꝙ in nilo bñficio ca⸗
cthedralis eccłie poterit
ꝓuideri.non eni dicit ꝙ;

eccharũ ciuitatis cõpꝛehendat᷑ alias
eccia cathedralis cũ tñ alicui de bũfi
cio mandam in aliq̃ ecchiarũ ciuitatꝭ
vel dyo.puideri ad ca hedrxalẽ eccle⸗
ſiã.quã ꝓpter ipſi honoꝛẽ ſub hac ge⸗
neralitate noluimꝰ hoccaſu includi.
ſe mandatũ huiuſmodi nõ extendit.
Seceſt cũ mãdam in aliqᷓ eccleſiaꝝꝑ
ꝓuintie puideri.tũc enĩ ⁊ metropoli
tana. cetere cathedrales ecclie indiu
dunt᷑ ſub tali mandato.cũ vberioꝛẽ R
caſu qᷓ; alio imperrãti gẽam facere vi
gdeamur. Q Idem.
Vm de bñficio ecchiaſtico con
ſueto cleric ſecularibo afſigna⸗
tipuideri mandat᷑.deillo dʒ intelligi
qð tanto tꝑe ab vno vel pluribo ſecu⸗
laribꝰ clericis inſtitutis in eo rectoꝛi
bus extitit ↄtinue ac pacifice guber⸗
natũ. vt pᷣſcriptio legittima ſit cõple⸗
ta.etiã ſi añ vel poſt religioſi qñq; mi
niſtrauerint in eo.dẽ. ¶ OQnñ vo ſcri

bit vt puideat᷑ de aliqͥ pꝛioꝛatu alicui

clico ſeculari ꝓuideri non põt de pꝛio
ratu q̃ per religioſos iuxta modũ pꝛe
miſſum ẽ ſolitgubernari.niſi h̊ in lit

nõ includat᷑ canonicatus eccłie cathedralis.ſed nõ includat᷑ eccleſia.er
go nullum ipſiꝰ eccleſie beneficiũ includet᷑.ad hoc optime.j.de pꝛiuile.
ꝑ exceptionẽ᷑.⁊.S.i.rñ. Sed pone.impetraui pꝛouidere mihi in eccleſia
ſancti pe.boñ.nõ eſt alia ſancti pe.eccłia qᷓ; cathedralis.nunquid in ea
ꝓuidebitur mihi.vide? ꝗpter ſtilum curie gratiã ſurrepticiã.qꝛ in cathe
dralibus eccłijs nõ ſolet exomi nomen ſancti.ſed in inferioꝛibus ſic qð
credo niſi alit᷑ꝑ lr̃as apareret papã de cathedrali intellexiſſe ꝑ illudi.c.
iDPꝛouintie. ⁊ in bᷣ caſu loquit᷑ decre.S e.ti.p illoꝝ.vn non aduerte⸗
bant qͥ decre.illã allegabãt.ꝙ ꝑ litteras quibꝰ pꝛouideri mandabat᷑ in
aliqua eccleſia ciuitatis põt puideri in cathedrali.cũ ibi archiepᷣo de ec
cleſijs ſue ꝓuintie ſcriberet᷑.
l ¶ berioꝛẽ.ſi ̊ queraĩ diuerſitatis ratio.ſufficiat iſta lʒ ad metro⸗

politanã eccleſiam no multũ efficax videatur.ſed ſufficit ſicꝑ papaʒ de⸗

claratũ.de re iudi.in cauſis.
Ui de beneficio.vno.Nõ pꝛo his que no.ber.S.de cauſa poſ.⁊ p
pꝛie.cũ eccleſia ſutrina.in glo.ex b̊ videtur.
m , Inſtitutis. & ſi de facto tantũ occupatum eſſet per eos nõ habe⸗
ret locũ pꝛeſcriptio.vel ſi ibi nõ vt rectoꝛes ſed vt vicarij vel cõducticij
ſeculares clerici rexiſſent.io an.

a Legittima. ſ. xl. annoꝝ. de pꝛeſcrip. de quarta. de cã poſ. cum eccle
ſia. de conſue. c. vltimo.

b.· Ante inceptã pꝛeſcriptionẽ. ſed ſecus ſi poſt inceptam ⁊ ante com
pletam.⁊ ideo dixit.õ.cõtinue. .
c. qPoſt. non tamen cõtinue ⁊ pacifice ſpacio.xl.annoꝝ.⁊ ideo dicit
qñq;.illa igi adminiſtratio pꝛecedentis tpis tollitur ꝑ bꝛeſcriptionẽ ſe
quentem.adminiſtratio aũt pᷣſcriptionem ſequẽs illã nõ tollit niſi alia
interuenirent que ius alioꝝ haberẽt perimere.

d ¶ Pꝛioꝛatu.pꝛioꝛatꝰ eſt generale verbũ quod ad pꝛioꝛatũ ſeculareʒ

—

vel regularẽ põt extendi.ſed rõne perſone impetrantis qᷣ clericꝰſecularꝭ
eſt ſibi regulari pꝛioꝛatꝰcõferri nõ potuit.vt artet᷑ id ſolũ ad ſeculares

nã graue ẽ inexpertos ⁊c̃. xix.q.iij.monaſterijs.S.de elec.cũ ad nr̃am.⁊

e¶ Seculari.quid ſi tpe impetratiõis ſecularis erat im. (c.officij.
petrãs modo factꝰ eſt regularis.nũquid de rali pꝛioꝛatu ſibi poterit p⸗
uideri. Credo ꝙ nõ per decre. S. e. li. de reſcrip.ſi eo tempoꝛe.

beat. de hoc fuerũt opiniones diuerſe vt ſequit. vicarius enĩ curam aia

rũ habet qð pꝛobatur..de offi.vic.ex ꝑte.ſed vt vicariꝰ.vt ibi no.ber.

cũ ergo rectoꝛ ſpiritualem iuriſdictionè ibi habeat ⁊ ſuꝑ vicariũ exiſtat

qꝛ excõicari põt ⁊ ſiła ſacere.ergo qñ curam habeat negari nõ põt.õ. de

i Perſonatibo.⁊ ſic videt᷑ ꝙ vnus poſſit plures per (elec.dudũ ij.

ſonatus ⁊ pꝛebenda eciã cum ꝑꝛochiali annexã

teris caueat᷑ expꝛeſſe. ¶ Jdẽ.
Aper eo pᷣbendas quibo p⸗
rrochiales ecclie ſũt annexeein
na ſpiritualẽ iuriſdictionẽ vᷣm ec⸗
eſie v?e ↄſuetudinẽ appꝛobatã.⁊ ſic
ſ̃m aliquoꝝ interpᷣtationẽ curã aĩiatũ
habetis ſil cõ perſonatibs q̃rũ aliqͥb⸗
cura ĩminet aiarũ in eadẽ ecchia obti⸗

netis vobis.cũ hoc generali concilio

obuiet ,diſpenſatio nccria nõ exiſtit.
VUm cui canõic alicx IJdẽ
ecclie a ſe.ap.ẽ collatꝰꝰ Iʒ nõduʒ
ſit in ea recept decern imꝰ in aſ
õe pᷣbende iuxta ſui ꝓuiſiõis oꝛ
dinẽ oĩbus pꝛeferendũ q̃b poſtmo⸗
dũ in ipſa ecclia ſilł gratia ẽ conceſſa.
lʒiſti pꝛio ſuas l̃as pñtauerint.⁊ pꝛi⸗
mo recepni fuerintin eadẽ. ¶ IJgeʒ.
p dericis pauꝑiba velalijs
mnkas lr̃as yt eis de bñficijs ꝓ
Vuideas. etia ungne ſit an⸗

nexa eiſdẽ. recipe te ↄtingatſpſisliq
necin ſacxis ſint ↄſtituti oꝛdinibo.nec
de defectu oꝛdinũ in eiſdẽ lt̃is mẽtio
habeat᷑.poter ð bñficijs curã hñtib⸗
licite ꝓuidexe. nec pꝛetextu dicti de⸗

in vna ecclia obtinere ſi
ne diſpen ſatiõe pape.vñ

contradicit aꝑte.S.c.li.
de ↄſue.c.i.Sed hic pa⸗

pa pluribo loquit᷑. vt vi⸗

desꝗqj.vbi dieit obtinea⸗

tis vñ pluribo canonicia
eiuſdẽ eccleſie de h querẽ

tibus ↄſultꝰ papa reſpõ

dit. ⁊ ſic nõ eſt cõtra.

lꝛ In eadẽ eccłia.idẽ
⁊ multo foꝛtiꝰſi in diuer
ſis.ad hoc.S. de conceſ.
pꝛeben.litteras.
¶ Concilio .·ð. eo. de
multa.

m NMõ obuiet. cũ eni
acceſſoꝛiũ hẽat ſequi na⸗
turã pncipalis.S. de of.

dele. ſi gra · de re. iur. ac

ceſſoꝛiũ.cũ ſuis cõcoꝛ.et
de pᷣben. nõ eſt cautũ ꝙ
vacet.q̊ nec vacabit ca⸗
pella acceſſoꝛia ad pᷣben
dã ad h.ff. de ſer.ruſt.pᷣ.
l.vna ẽvia.ff.quẽad.ſer.
amit.ſi cõem. ad bj. eo.
qꝛ ſepe. pᷣterea ceſſat rò
pꝓhibitionis.qꝛ in ecelia
annera pᷣbende nõ tenet᷑
reſidere.vt.s.e.extirpã⸗
de.ᷓ cõſtitutõ de multa
hic locũ nõ habeat.

n BDiſpenſatio. intelligo pape.de qua loquii cõciliũ de q̊ͥ mẽtionẽ fe
cia.als in Feelguide ⁊ dignitate bñrequrit᷑ diſpẽſatio epᷣi.niſi ↄſuetudo
ecclłie aliud induceret.vt illa ſine diſpenſatiõe poſſint ſił de iure teneri.
ad hoc.S.e.li.de reſcrip.gra.⁊ qð ibi dixi.dicebãt q̊inno.⁊ hoſti.s.e.ex
tirpande.bũc eſſe caſuʒ in qͥ de iure cõi vel ſaltẽ de cuiuſſibet ſuperioꝛis
diſpenſatiõe ſᷣm diuerſas opiniones q̃s no.sS.e.ti.cũ iam dudũ.qͥs plu
res curas habebat.
m cui impetratiõe beneficioꝝ inſpicit᷑ data nõ pꝛeſentatio vel re
ceptio.emanauit ad declarationẽ oim que no..de reſcrip.caplm
⁊ repꝛobatur cõis opinio.

pOKollatꝰ.longe diuerſum ẽ cõferre ⁊ mandare conferri.ad Sᷣ.ẽ.e.l.

de reſcrip.tibi qui.⁊ c.duobus.

. pPꝛeferendũ.niſi in caſu ·e.ſi clericꝰ. .veꝝ.ad boc.S.e.l.de reſcð:

tibi q.in ſi.
¶Sills.ideo dixit. qꝛ ſecꝰ ſi maioꝛ vtputa ꝙ oĩbus pꝛioꝛibo p̃feratᷣ
vt.j·de cõceſ.pᷣben.aucte.ad idẽ in caſu e.qꝛ ſepe.
s Iſti.poſterioꝛes impetrantes.
t. O hino. aſpꝛo bakergo illa lectura dec.c.qꝙibi pꝛiꝰ ſit nomẽ nõ ad⸗
uerdiñ. ⁊ certe ſatis erat abſurdũ dicere.ꝙ per curſum tuũ tu me pᷣue⸗
nires in iure iã mihi acquiſito.⁊ ſcire debes ꝙ ſicut pᷣmo impetrans pᷣ⸗
fertur oibus ſcðo impetrantibs in h̊ caſu.ſic pꝛefert᷑ oibus quibus pꝛe⸗
benda vacãs etiam ab ignoꝛantiby cõ feret poſtea vt j.e.ſi poſtd.
Ipꝛo clericis.ꝑ litteras ap.nõ facientes de defectu oꝛdinis mẽtio

nem põt impetrãti de curato beneficio pꝛouideri.ad oꝛdines tñſe
faciet pꝛoximis tempoꝛibus pꝛomoueri. Tracta fuit de extrauaganti

.

f Moodu pꝛemiſſum.s.pxi.rñ.ſ.per.xl.an. ↄtinue⁊ pacifice ab vnod

vel pluribꝰ inſtitntis in ipſo. Jo.an.
Oper eo.habere perſonatũ cum cura ⁊ pᷣbendã cui annexa eſt par⸗
rochialis eccłia.non eſt cõtra cõcilium generale.⁊ repꝛobat᷑ per iſta de⸗
cre.opi.ber.S.e.ti.extirpande.ꝭ.q̊ vo.cui fauebat guil.in ſpe. de legato
5S. videndũ.v.quid ſi habeo.⁊ aꝓpꝛobat᷑ opi.inno.⁊ hoſi.
¶W. Annere. in quib⸗ deſeruire debet ꝑ vicariũ perpetuũ.vt in pᷣnci⸗
pio.S. ſed an ipſe vicariꝰ vel ipſe pCbendariꝰ curã aiarũ illius ꝑꝛochie ha

n inapichat. venerobilibus fratribus.alias ſuper pꝛouiſione.⁊ fuit
alexandri. H S
Alijs. hoc fuit non ſine myſterio dictum. quia conſtitutio alexan
ri ſolum de pauperibus loquebatur. vnde et multi dicebant ſecus in
alijs ⁊ declarat hic quod notat compoſt. de reſcriptis.c.in glo.qꝛ que⸗
ſtiones. S. item queritur an collatio/Et nota.qꝙ quatuo iruu i⸗

pꝛomouendo ſcientia.moꝛes.etas.⁊ oꝛdo.in pꝛimis tribus patiẽs de/
ectum auctoꝛitate KA ksgiameueknliiniueme

illa quertu omiſerat.
eAnimarum cura. als enim niſi boceſſet expꝛeſſum de curato pꝛo
ni non poſſet.S. de pꝛebendis.c.vltimojeo.ti.cum in illis.

z¶ Delectu oꝛdinũ.ſecꝰ in defectu etatis.õ.e.li.de reſ. crip.ſi eo tempo

re.⁊ nota.qꝛ bene pꝛobat iſta littera ⁊ inferioꝛ que idem repetit ꝙ pmo

zenu ad curã ſi nõ eſt in ſacris defectum patit᷑ ⁊ facit ad id qð dicam
glo.pꝛoxi. .
a. Pꝛouldere. olim de iure communi tales ad talia beneficia non

L eraru tolicen. uet᷑ niſi fiat mẽ R
tio.. de eta.⁊ quali.eam te.in quarto ſigut hic vides. ⁊ ſic caute dere.

ſbln
deot
feiur t
cdc
(ali
tabiten
ad pben
mſ⸗
Ueadſ
dbſe
Ceſſgeri
zMnecdit
no te
certitpi

demu

eat.
tione
ſuetuce
etenert
nperiort
gü dsp

Ntio t
lpctn

Ab5el⸗

dereſch

ſzenan

onenin
ſlui
wperrmer

ſteß.

inisnnie
aClinesttt

trauegS .

ſone,

Vtioglent
nt ſen⸗

da n
t

prigN

poterãt aſſumi.s.de eta.⁊ quali.pterea.hodie
ꝙ poſſunt.ad hoc.S.de clec.cũ ex eo ·j.de inſti.c.ij.⁊ hic.ſed non ſum au

ſus coꝛrigere decre.pᷣterea.
bus hoc expꝛeſſum inuenio

De pꝛeben et dignita.

quali.p̃terea. hodie dicunt quidã indiſtinere

.

⁊ dico ab ea recedendũ ſolũ in caſibꝰ in qui⸗

vt hic ⁊ · de inſti.c.ij.in olijs ſalua manest

⁊ ſᷣm boc intelligo decre.cũ ex o. äü
a noouetebtt vn ſolet expꝛimi in litteris ſm ſtilũ curic. ita tñ ꝓideʒ

clericꝰ ſe faciat ſtatutis
a iure ⁊c.⁊ ꝑſonaliter ⁊c.
b ¶ Requirũt. de iure
cõi ↄſuetudine vel ſtatu
to eccłie.ad hoc qð dixi
g.eo.de fil.pꝛeſ był.c.i.i.
reſponſo.

c Wiure. vt in qᷓtuoꝛ

artibꝰ anni ⁊ in ſabba⸗
ro ſcõ vel ſabbato medie
q̃drageſime.S. de tẽ.oꝛ.
c.ij.⁊.iij.minoꝛes auteʒ
ↄferri pñt in feſtiuis die
bus yt ibi ⁊.c.ti.c.i.
d Mꝛomoueri. quod
ſi moniti nõ fecerint po⸗
terũt eiſdẽ pꝛiuari.s. de

elec.cuʒz in cũctis.hodie

imponit᷑ noua pena ſᷣua
tis antiquis peniſ.vt in
cle.de eta.⁊ qua. vt hiqͥ.
ij.rñſo. Si autẽ bñſiciũ
ſit curatũ pꝛiuatꝰeſt ipᷣo

iure niſi ſacerdos fuerit

infra annũ.S.e.li.de cle.
lʒ canon.niſi eſſet eccłia
collegiata.S.eo.ti.ſtatu⸗
tũᷣ. vel habuerit iuſtum
impedimentũ.e.ti.com⸗
nilla n. vel ſecũ fuerit

ſpenſatũ.e.ti. cũ ex eo.
eũ ſuper.tracta fu
Aiit de extraua. q̃ inci

piebat. dilectꝰ filiꝰ. ema
nauit ad declarationem
eoꝝ que nota. cõpoſt.ð.
ð reſcrip.capłm. in glo.
qꝛ qõnes. v.ſed pone ꝙ;
pꝛioꝛ ⁊ guil.in ſpe.tit᷑. de
delegato. S. nunc tracte⸗
inus.v.quid ſi per.
f Licteras.reſᷣuatio
nis.nã legatꝰ vacaturaʒ
nõ confert.vt.S.e.ti.di⸗
lectus filiꝰ.t.ſed bñ repᷣ
uat collationi ſue.⁊ ſuꝑ

e id⸗ cũ vacabit dat executoꝛes.vt.S. e.li.de of.le.c.iij.⁊ co.ti.ſi

fectꝰtua poterit pꝛouiſio impugnati.
VOpoꝛtebit tñ vt ipſi ad oꝛdines
quos requirnnt collata eis bñficia ſe
faciãt in pꝛoximis ſtatutꝭ a iure tem⸗
opoꝛibus ꝓm ouer. ¶ Ydem
Yeum ſuper cuiꝰpꝛouiſione
ap. ſe. legatus in certa eccleſia
litteras ſuas quibꝰ obtem peratũ nõ
fuerat deſtinarat mãdemauctoꝛita⸗
te noſtra in ipſa ecchia in canonicũ re
cipi⁊ fratrẽ.ſibiq; puideri de pꝛeben
da iurta ipſiꝰlegati continẽtia littera
rũtalis recept puiuſmodi nt̃i aucto
ritate mãdati non legati ſed nr̃a intel
ligitur eſſe auctoꝛitate recept.⁊ ideo
es in aſſecutiõe pꝛebende oĩbus poſt
eũ eadẽ auctoꝛitate receptis in dicta

7 ecclia pꝛeferẽdus. ¶ Ydẽ
Angdato ntᷣo ſõ ea foꝛma ti
. i directo vt alicui ꝓuide⸗

as de bñficio ad collarionem tuã vel
alteri pertinente de beneficio qð pꝛi
mo vacabit ſiue ad tuaʒ ſiuead illiꝰ
collationẽ pertinuerit:ei ꝓ quo ſcribi
tur puideri debebis. ¶ Si vo plu⸗
ra bñficia ad tuã ⁊ illius collationem
foꝛſan ſpectãtia ſił vacent tũc ſcriptu
re oꝛdinẽ ſeruare habebis vt illi ſolũ
ꝓuideas de illo bñficio qð ad te no⸗

ſcitur ptinere. Idem⸗
Idericꝰ pꝛo quoa ſe.ap.rece

piſti mandatũ vt ei depꝛebẽ⸗

Auctoꝛitate nr̃a.lr̃e igit᷑ gratioſe ſic miſſe faciẽt illũ cẽſe (apłice.

catu tũc idẽ qð in ſcðo caſu. t? Ffaceres.
de q̊ dic vt dicã· de conceſ. pꝛebẽ.ſi caplo.⁊.c.
time vacatur.⁊ intelligas nulli alij deiure de

dapꝛoximo vacatura in certa eccleſia
pꝛouideres.eũq; poſtea in canonicũ
ipſiꝰ eccleſie recipi faceres ⁊ in fratrẽ

pꝛebendã ſibi debitã qñ vacat petere
negligenter omittat.⁊ aliam poſttmo

dũ in ipſa eccleſia vacaturã nequibit
pᷣtextu dicti mãdati petere.nectu de
ipſa ſibi poreris ꝓuidere.cuʒ facta ei

gratia per ipſi negligẽtiã ſit exrinctaj

WVern ſi pꝛiuat clericus fuiſſet au⸗
ctoꝛitate ap.effectꝰ ab mitio canonicꝰ
in ecclia pꝛelibata.tuc cum remanſe⸗
rit in ea canonic, dicta negligẽtiaꝰnõ
obſtaãte. acper cõſequens rõne canoni
catus ſit in alia pꝛebenda nulli alij de
iure debita ceteris pᷣferendus,.petere
poterit pꝛebẽdã aliam ꝓxime vacatu
rã, dũmodo non ſintalique eadẽ au⸗
ctoꝛitate pᷣbendas in ipſa ecclia expe⸗
ctãtes.⁊ eidem deipia nõ per te.cum
mandatũ nõ ſuſceperis ſup illa.ſed p
eũ ad quem ſpectat in eadẽ eccleſia p⸗
bendarũ collatio pꝛouideri debebitꝰ
als facta de pꝛebẽda huiuſmodi alte⸗
ri.collatio in illiꝰpꝛeiudiciũ eoipſo vi
rib“ non ſu bſiſtaͤt . ¶ Idem
Iqui auctoꝛitate ap.in aliq̃ ec
cleſia in canõicos ſunt recepti

debent in pꝛebẽdarũ aſſecutione cete

ris anteferri legatoꝝ vel alioꝑ quoꝛũ⸗

cũq; auctoꝛitate receptis antea in ea⸗

dem. Eu qu oq; qad mãdatuʒle⸗

. Poſtea. ſ. puiſo ſibi de pꝛebẽda.⁊ hoc eſt noua foꝛ (in glo.ij.in fi.
ma q nõ multũ hʒ vſum curie.ſi autẽ mandaſſet ſibi de cononicatu ſta
tim ꝓuideri.⁊ poſtea de pᷣbenda ꝗñ vacaret ⁊ ꝓuiſum fuiſſet de canoni⸗

erat ̊ datꝰi h̊ ad cõpellẽdũ

ſi ſoli. v O Debitã. l. p
bitůõ. x Megligent
deſidioſus eratvł execra
bat᷑ lites. vel ignoꝛabat
ius.qꝛ credebat illã pᷣbẽ
daʒ deberi pᷣmo recepto

aucte capli vlł inferi oꝛis

a pupa.Si ant infirmi⸗
tate laboꝛabat magna.
vel alienatꝰ erat a mẽte.
vel captiuatus vel iuſta
cã abſens ⁊ ꝓcuratoꝛem
dimiſerat ꝗq moꝛtuꝰ tũc
erat ⁊ his ſiłia.tunc h̊ ca
ſu pꝛebendã non perdit.
ad hoc.S.c.li.de elec.cõ⸗
miſſa.nõ enim põt dici
negligens qui ptãtẽ exꝑi
endi nõ habuit. ad h.S.
de elec. c.vl. ⁊ de conceſ.
pᷣben.qꝛ diuerſitatẽ.Qñ
aũt dicat᷑ negligẽs arbi⸗
trio boni viri.i.iudic re
linquẽdũ credo.ff. de vᷣ.
ob.cõtinuꝰ..cũ ita.nec
enim dico ꝙ ſtatim poſt
moꝛtẽ neceſſe hʒ petere.
imo aliqð tempꝰ ſibi aſ/⸗
ſignandũ eſt in q̊ͥ delibe⸗
ret an pᷣbẽda ſibi debeat᷑
de iure vei nõ. ad h.S.e.

