oĩno carere ita vt nullus ad illa obſeruã
da quomodolibet ſit aſtrictꝰ,.nec quiſq;
ex eoꝝ trãſgreſſione notã vereat᷑ fidei ñ

fuate.ſed nõ indigne laudis titulũ po⸗

tius mereat᷑ cũ lex etiam humana teſtet

deo magis tranſgreſſiones huiuſmot
qᷓ̃; iuriſiurãdi obᷣuatões acceptas.¶

Qulia vero fidelibo nõ eſt tã ſollicita qᷓ;ᷓ
tũcũq; inuẽtõe fidendũ q; de inſtantia
oꝛõnis humilis ⁊ deuote ſperandũ.hu
ic adijcimꝰ ſanctioni vt in oĩbus ciuita
tibus ceteriſq; locis inſignibs vbi pꝛim
de memoꝛati pon,. obitu certitudo claru
erit a clero ⁊ pplo ſolẽnibꝓ eo exequijs
celebꝛatis ſingulis dieb donec de ipſ
ecce ꝓuiſione indubitãter rumoꝛ ꝑtule
rit veritatẽ.humiles pᷣces fundant᷑ ad
dñm apud eũ deuotis oꝛõ nibo inſiſtat.
vt ipſe qui concoꝛdiã facit in ſublimib⸗
ſuis ſic efficiat eoꝛũdem cardinaliũ coꝛ⸗
da in eligendo concoꝛdia.ꝙ ꝓuiſio celer
concoꝛs ⁊ vtilis pꝛout animarum ſalus

exigit ⁊ totius oꝛbis requirit vtilitas ex
ipſoꝑ vnanimitate ſequatur. ¶ Etne

tam ſalubꝛepꝛeſentis ſanctois edictum
ignoꝛantie negligi pꝛetextu ↄtingat.di

epᷣi ⁊ alij eccleſiaꝑ pꝛelati ceteriq; qbus

conceſſum eſt pꝛoponereverbuʒ dei cle

rum ⁊ populum pꝛopter hoc ſpecialiter
frequentius congregandos in ſuis ſer⸗
monibus ad ſupplicium pꝛecum ſuffra
gia pꝛo celeri ⁊ felici exitu tanti negocij
frequentãnda.ſolerter hoꝛtentur ⁊ iſpis
auctoꝛitate nõ ſolũ oꝛõnũ frequentiã ſʒ
ꝓut circũſtãtie pẽſande ſuaſerint ieiuni
ox indicãt. ¶ Ydẽ ineodem.
Zcirca electões poſtulatiões ⁊
puiſſiones eccĩaſticas via mali⸗
tijs putẽ poſſibile pclucam ne diutius
picloſe vacẽteccievl ꝑſonatũ dignitatũ
⁊alioꝝ eccĩaſticoꝝ bñficiox ꝓuiſio defe
raf. Edicto ꝑpetuo ꝓuidemus vtſi qñ
aliq electõibꝰ poſtulatõnibo vl ꝓuiſioni
bus ſe opponut ꝓponẽdo aliqua contra
electionis poſtulatõis ſeu ꝓuiſiõis foꝛ

nerali.ſic.S.ema

g Alioꝝ eccĩaſtico (ta.
rũ,oĩm vniũᷣſalit᷑.xix.diſt.

cꝛi.ff. ð pᷣſi.l.iij igitur ſiue

ſuꝑ ſimplici bñficio appelle
tur ſiue ſuꝑ alio locũ habʒ

hee decre. Dici enĩ ſolet ꝓĩ
gefinita canonis vł leg re
gulã tradere intẽdẽtꝭ eqpol

ſet vniũſali.indefinita cois
locutõis ñ ſᷣm iunſtas. vel

Fm laicos indefinita eqpol

letvli ĩ mat᷑ia nccria.vt hõ
ẽ aĩal.̊ ois hõ. In matia
ↄtigẽti ſecꝰ vt hõ currit.
oĩs hõ nõ ſeqᷣk. Sʒ Z ꝙ et
ſm iura ĩdefinita nõ eq poł
leat vli.nã ſi lego alicui oẽ
marmoꝛ.videoꝛ legaſſe et
ſtatuas marmoꝛeas ⁊ cete⸗
ras ſpes ex marmoꝛe fctãs

au.⁊ ar.le.l.i.⁊ tñ ſi legetur
marmoꝛ indefinite ſb lega
to ↄpᷣhẽdit᷑ ſola rudis ma⸗
teria ⁊ nõ ſpẽs ð marmoꝛe

lud ſoꝛtaſſe. It᷑ ſi lana idefi
nite leget᷑.tĩcta ñ ↄtinet᷑ ĩ lle

legat᷑ oĩs lana ẽt tĩcta cedit
legato.ff. ð au.⁊ ar. le.l. pe⸗
diculꝰ.S.labe.q̊ ĩdefinita ñ

igit᷑ ſuꝑ gñali petitõe.alið
In ſuꝑ ĩdeſinita.vt nõ.S.
trãſ.c i.ſʒ dic ꝙ qñ ñ ẽ ea
dẽ rõ ⁊ ↄditio ꝑꝑ alið acce
dẽs oĩm ꝑticulariũ ĩvniũ⸗
ſo ↄpᷣbẽſoꝝ indefinita ñ eqͥ
pollet vli. vt patet ĩ Zrijs.
Nã tinctura lane ⁊ ſpecies

marmoꝛis eñ ꝓcedũt ex ißa

oꝛigĩe.ſʒ ex accidẽti homĩs
oꝑatõe.⁊ poſſʒ maiorꝭ eſti
matõis eẽ ipᷣm additũ tin⸗
cturevł ſpei q; ipʒ pncipa⸗
le.ſʒ qñ oĩm ꝑticulariũ eað
ẽ rõ ⁊ ↄditio vt pꝛꝰ.qꝛ non

variat᷑ ꝑ accidẽs lʒ foꝛte ſit

ibi ĩpitas ex oꝛgĩe.puta qꝛ
alia lana melioꝛ ⁊ nobilioꝛ

ex oꝛigie idẽ ĩ marmoꝛe tũc

definita negatiue vł affir⸗

matiue pꝓlata eqͥ pollet vti.
ff.ð le.ij.ſi płibꝰ.⁊.l.ſi ita.
ff. de re. du. l. ſi is ᷣ. F. vry
b. Rerperuo ngckin fl.
ana. 2 ſt
hec ſig coòſcẽde gñał ↄſtõ⸗
nis cũ edictivocablo nũcu
pat᷑ vt h̊ ſic mittat᷑ venera⸗
bili cetui ſi pᷣcipit᷑ ꝑ oẽs po
plos diulgari ſcpᷣtura pu⸗
blice ꝓcedẽte.ſi dicat᷑ idẽ in
ſiłibo obᷣuãdũ ſi lex Fcanõ

apeellet᷑ gñalr ſi iubet᷑ expᷣſ

ſe ad oẽs ꝑtinere.hos mõs

¶ Aliq qr inteſt.vt qꝛ canõici ꝑrochiani vł proni.xvi.q.vij.ſlijs.⁊ ſi col⸗

legiũ obijcit ad h̊ tenet ff. ꝙ me.cã.metũ ãt pñtẽ.

aĩaduũtẽdũ.dixit gar.ꝙ ro.

curia quelibʒ clicũ ð dio.vł ð citate admitrit electũ epʒ. ſiue bñficiat⸗ ſit ſi⸗
ue ĩde oꝛiũdꝰ. ſivłt obijcire ĩ ꝑſonã. foꝛmã at ñ niſi canonicos admittit.·
lꝛ ¶ Pꝛoponẽdo aliq ſi ẽ̊ q opponunt᷑ ñ ſt talia ſʒ directe reſpiciũt ius ecclłie.

vł opponẽtia ꝑſõe ↄſto iſta ñ artat.vtin cle.e.ti.ↄſtõem.ierñ.
lL ¶Foꝛmã vt qꝛ ᷣuata nõ fuit foꝛma decre.qꝛ ꝓpt᷑ in electõe ð foꝛm
tois obijci põt ꝙ nõ ẽ ↄcoꝛs vel ſaltẽa duabs pꝑtibo celebꝛata.⁊ H̊ qñ vnꝰ poſtu
lat ⁊ alt eligit.S.eelectũ.vł poſtulatꝰ ẽ qͥ debuiſſet eligi.ð ti.pxi.c.vno/qꝙ pui

Gmã poſtula

ſionẽ p̃t oponi ꝙ adbuc nõ ſit puidẽdi ptãs ad ſuꝑioꝛẽ deioluta:vl qꝛ las

ſurrepticias ſit facta ꝓuiſio de reſcrip:ſuper literis

ff. ð le iij. hẽs meꝰ Fei. de

edqpollet vłi It alið qñ tra,l

R Eigentiũ.vt ꝙ ſũt excõicati maioꝛi.vel ab hoĩe ſuſpẽſi.s.e.cũ inter. de
conſue.cũ dilectꝰ.vel pꝛiuata a canone vt qꝛ ſcient᷑ elegerũt indignũ.ẽõ:e.cũ int᷑
de ↄſue. cũ dilectꝰ. vel pꝛiuata a canone vt qꝛ ſcient᷑ elegerũt indignũ.S.e.cum
in cunctꝭ.vel ſunt infames qͥbo ſunt actꝰ ltimi intdicti.ff.de re.iur.actꝰ.ſz eligẽ
F actꝰlegitime j·de ſen.ex.ſolʒ.ad fi. nn Electi · puta defectꝰetatꝭ ſciẽtie ⁊ na
taliũ.s.e.cũ ĩ cũctꝭ. Obiectoꝝ ãt defectuũ examĩatio fietvt traditur e.ſi ſoꝛte
o ꝙ Faciẽda. qð igit hic de ꝓuiſione ðꝛrepetitũ ĩtelligat᷑ in poſtulatoe ⁊ ele⸗
ctõe faciẽdis.qð iuris eniʒ
in vno ⁊ ĩ reliquo.⁊ h̊ verũ
ſi Z certã pſonã appellet᷑.vt
nõ eligat᷑ vel poſtulet᷑. ſi ãt
Sʒ incertã hmõi ↄſtitutiõis
foꝛmã nõ ẽ ncce ſᷣuare j· e.
qui contra certam. V

Apellari/ad papaʒ
n BGuil.⁊ ẽ rõ.qꝛ appella
tões int᷑poſite ad papa ma
gis ↄſueuerũt ꝓtelare nego
cia ecciaꝝ.de ap.ſepe.⁊ ad
ea q frequẽtiꝰ accidũt ⁊c.ff
de legi · nã ad ea.⁊ iſta ↄſti
tutio videt᷑ rupplere illã.S.
e.ſtatuimꝰ.qᷣ expᷣſſe de ap.
int᷑poſita ad papã loquit᷑
gr. ad HBj. e.is d. 7. caſeqn.

mã aut ꝑſonas eligentiũ electiſiue illi
us cui erat ꝓuiſio faciẽda ſiue facta. et
ꝓpter H̊ ↄtigerit appellari appellantes ĩ
inſtrumẽto publico ſeu litteris ſupap⸗
pellatõe ↄfectis oĩa ⁊ ſingula expꝛimãt
q̃ in foꝛma intẽdũt obijcere.vel ꝑſonas
coꝛã pſonis autẽticis.aut pſonaq ſuper
hoc teſtimoniũ ꝑhibeãt veritati coꝛꝑali
Ppᷣſtito iuramẽto ꝙ credũt ea q̃ ſic expꝛi
mũüt eẽ vera ⁊ ſe poſſe ꝓbare ¶Alio⸗
qn tam opponẽtes q; tpe appellatõis in
terpoſite vel poſtmodu adherẽtes eidẽ
obijciẽdi aliqua q̃ nõ fuerit in huiuſmo

tu dic ßm Bar. ꝙ bec decr. gi litter vel inſtrumẽt expᷣſſa ptãte ſibi
er locũ hʒ in apellatõbus nouerint iintdictã niſi aliqͥq poſtea foꝛ⸗

ad inferioꝛes int᷑poſitis:cũ
generalit᷑ loquat᷑ ⁊ ſic ſit ge
neralit᷑ intelligẽda.f.ð of.
pſi.lpꝛeſes.xix.d.c.i.ff.qð
me cã.l metũ aũt.S. aiad⸗
uertendũ.ff.de publi.de pᷣ
cio.Pꝛetea Hoſti.intelligit
illã decre.ð.e.ſtatuimꝰ licz
ibi expꝛimat ad nos eriã ĩ .
appellatõibo ad inferioꝛes int᷑poſitis qð facit ꝓ hac ꝑte.tñ id nõ puto verũ. vt
ibi dixi.hec aũt decre.ſᷣm GBar,.locũ hẽbat ſiue in iudicio ſiue extra iudiciũ ap
pellaret. qð nõ ẽ hodie veꝑ.nõ eni locũ hʒ niſi in appellatõibo extra iudiciũ int᷑
q ¶ Publico facto.ſ.ꝑ manũ tabellio⸗ (poſinis.vt declaratũ ẽ j. e ↄſtitutio
nis.ſ.qð ſit publicũ inſtĩm no.ð,de no.inſtru.ciij.⁊ dic publico.iſeſuꝑ appella
S Aris teſtionialibo.ſ.ſigillo autẽtico ſigilletꝭ.j/ de of.oꝛdi:ſi (tõe ↄfecto.
canonici.⁊ in decre.cũ medicinalis ·de ſen.ex.vel dic ꝙ ſufficit ſi ꝑ ſuã vel al
tenꝰ puati manũ fuerint lre ↄſcripte.pꝛobabit᷑ tñ talis ſcriptura ꝑ teſtes tamẽ
ſm Guil.pꝛioꝛ intellectꝰ pᷣualet.⁊ iõ dictũ ẽ de lris.qꝛ in pleriſq; lotis vſus ta
bellionũ nõ habet᷑ ſʒ inſtrumẽtoꝝ loco habent᷑ officialiũ lr̃e.
r OSmia ⁊ ſingula. qᷣd ſi dicat eletũ ꝑiuꝝ vel homicidã vel excõicatũ.nũ
qͥd ſufficit talis expᷣſſio.de hᷣ fert᷑ tpe moꝛtꝭ Jo.⁊ nicolai multũ diſputatũ et di
uernſe declaratões facte dicunt᷑ ſuꝑ h.⁊ vr ꝙ ſatis h̊ ſufficiat.qꝛ qdᷣlibet ꝑiuriuʒ
vel homicidũ repellit.ſjũic ð ꝑ hãc lr̃am.alias q̃re fieret hec vᷣboꝝ geminatio.
2 ꝓbat᷑ hoc ſatꝗ·de excep.pia.⁊ meliꝰ ꝗ.e.pcuratoꝛ.⁊ in cle ↄſtõe.e.ti.i.rñſo ad
pe.di. v.ↄſideret.⁊ tutũ ẽ ꝙ iuret ꝑ bũc mũdũ iuro oĩa ⁊ ſingula ⁊c.
t. ¶ Loꝛq hic fit. v.refen eni ad inferioꝛa non ad ſuꝑioꝛa coꝛã aliquo autem
dicit. q fit eo dicẽte ⁊ intelligete lʒ nõ ↄſentiẽtie,S:de vᷣſig.coꝛã.ſzʒ ⁊ hic eiꝰteſti
monium requiritur. vt· j.dicam.
v. Coꝛpali.ꝑ ̊ dicas ſjᷣm Guil.⁊ Gar.ꝙ ſi iuret pñte textu euã gelioꝝ ⁊ ñ
tãgat ꝙ huic ↄſtõni ſatiſfactũ nõ ẽ.⁊ ſic papã Nico.in h̊ interlocutũ dicunt. ſi
autem euangelia tangeret pede vel cubitu ſi manus habet non ſufficir. quia
ſingula membia ſingula habent officia. lxxxix. diſti.ſingula.5.de herecum ex
iniũcto.ſa.eni ʒ generalẽ ↄſuetudinẽ q̃ ẽ optima legũ int᷑pꝛes.ð.de ↄſue:cũ di
lectus. Quid ſi ſit ep̃s qͥ appellat qro an teneat᷑ tãgere ſacra.dixit Gar.ꝙ ſiciqꝛ

ſan emerſerit vel ſuperantiqᷣs.ſupuene
rit ꝓbãdi facultas aut aliq̃ in opponẽti
um noticiã de nouo ꝑuenerint qͥ appel⸗
lanteſappellatõis tꝑe emiſſeveriſimilit
ignoꝛare potuerint ⁊ etiã ignoꝛarit

tẽ puilegiũ epoꝝ ẽ coꝛpe iurj clauſum.vñ pꝑ iſtud tolli videt᷑ ac ſi ius eẽt,S.ð
oſti.lʒ cũ ſuis ↄcoꝛ. Guil. ↄdicẽs ꝙ epii tgere nõ tenent᷑ xi.qli.nec honoꝛe.C.
de epi. ⁊ cle.auc.ſʒ iudex.s.de iur ca.c.vl.⁊ h̊ credo venꝰ.lʒ opinio Gar.ſit tu
tioꝛ ⁊ fa.qdð dicũ ·j.c. ꝓxi.ſicut eĩ ꝑ illã decre.nõ tollunt᷑ illi ſpales caſus in qͥb
qͥs tdminiſtrat añ ↄfirmationẽ de iure veteri.ſic ⁊ ꝑ iſtã ſublatũ nõ credã iſllũ
caſum in q̃ quis tãgere nõ tenet᷑.i.in epᷣo ꝓcederet hoc dictũ ſi pᷣuilegiũ epᷣoꝛũ
eſſet generale ⁊ tũc rñderet ad Sria ·jſignata ponũt caſus ſpales.ſʒ qꝛ ꝑ iura
ſuꝑius al. ⁊ ꝑ auc,.de ſanc ep̃.collłix. S. ſed nul l.potiꝰ ꝓbat᷑ iſtudſpãle in iura
mero reſtiũ poſtes ꝑrogarũ ad iuraméti calinie p pdi:decre. vl. ð iu .cal ibi ſie
ĩ dicedo teſtĩonio ⁊c. dicãꝙ in alijs tãgẽ tenẽt ad h.i.q.vijqtiẽs i.⁊]:.ð iurur.
ego.nõ ĩ fi.ð put.ca.q̃tiẽs.ꝭ .poꝛro.in pn.⁊ in fiide ſenten.excom.venerabili.
x. OPꝛeſtito. pone ꝙ vna die appellauit ſequẽti die iurauit.qritan ſit huic cõ
ſtitutõi ſatiſfactũ.⁊ dixerũt Guil.⁊ Gar. nõ.2 ſic dicebãt fuiſſe declaratũ
co.⁊ ar ad hoc.ff. de da.infec.qͥ bona.ꝭ.ſi q ſtipulaturꝰ2.S. de ele.qꝛ ꝓpt.
in qbo hẽs ꝙ ſtipulaturꝰ de dãno infecto eodẽ tꝑe dʒ iurare ⁊ ſtipulari.als nõ
eſt ei cauendũ ⁊ publicatio ſcrutinij collo ⁊ et electio inſimul fien debent nõ ex
interuallo. vñ h videt᷑ fuiſſe iſtiꝰ ↄſtitutõis mẽs ꝙ incontinẽti ſuꝑ oppoſitꝭ ĩ ap
pella tõe iuret᷑ ad idẽ.ff. de teſta.heres palã. ꝭ.ſi. Itẽ ſm eoſdẽ dicas ⁊ bñ ſi
aꝓpellas dicas ſic.offero me paratũ iurare oia ⁊ ſingula ⁊c.nõ ẽ huic ↄſtõni ſa
tiſſfaetũ. qꝛ oſtitutio iſta iuramẽtũ exigit nõ pollicitationẽ ad idẽ. C/de vſur. ac
cept.vbi dicit᷑ ꝙ aliud ẽ ſoluere aliud eẽ paratũ ſoluere.ad idẽ.S.de eo qͥ mit.
in poſ. cai. Ite m eos vt plene ⁊ in oĩbo huic ↄſtitutioni ſatiſſiat.pmo ipe tabel
lio ſidẽ faciat in inſtrumẽto de ſacro faciat etiã fidẽ de tactura lʒ eni duxu videat
ab hoc nõ valest appellatio ſi aliter pꝛobari poſſit tactura:tñ ſic ferũt ꝑ Mi⸗

occupãtes eos ĩ illã temeritatem impel
lunt.vt qͥ ſibi a iure intdicta nouerit. ex
zjſitis Kaetvereconek e Nõ
nulli ſiquidẽ ad regimẽ eccliaxꝝ electi.qꝛ

quas vocant᷑ingerere ipſaʒ ſibi tãq; ꝓ

Liber pꝛimus.

⸗ —

ſuf iãt ad victoꝛiã cãe ſue nõ ẽ huic ↄᷣſtitutõi ſatiſfactũ nec valet appellatio ꝗ.
e.eis q qͥd ſi appellãs quedã ꝓbauit ⁊ oppoſitis ⁊ iurat qͥ bñ ſufficiut ad victo
riã cqe ſue ⁊ qdã nõ ꝓbauit.qd erit dicũt qͥdã eũ ſuccũbere.ad ̊ ð ꝓba. lh. vᷣ.
itẽ qᷣ;.⁊ idẽ dicũt qͥdaʒ nicolaũ intlocutũ ↄnũ tñ ẽveꝝ.qꝛ oſtitutio iſta inten⸗
dit vtvidet᷑ ſolã calũniã excludere nõ enĩ iurat ꝙ ſintvera ſʒ ꝙ credit ea vera. ſic
etiã intelligii Hoſti.S.e.ſtatuimꝰ.decreilla lʒ nõ ob.qʒ ibi ſe aſtnĩgit ad vtrũq;
ꝓbãdũ vñ mos gerẽdꝰfuit
. . ff. de ꝓba.lcirca⸗
Sup hmõi aũt ignoꝛãtia ⁊ ſupueniẽte
facultate ꝓbadi fidẽ ꝑ ꝓpꝛiũ pſtandum
coꝛpoꝛalit faciat iuramentũ.hoc aanciẽ
do in iuramẽto eodẽ ꝙ ad es ꝓbãda cre
dũut ſe ſufficiẽtes ꝓbatões hrẽ̃e. Illa
ſane q felicis recoꝛdatõis Inno.pa.iiij.
5 nõ plene ꝓbãtes eaq in foꝛmã vel ꝑſo⸗
nã obiecerat ſtatuit in ſuo volumꝰ robo valet appellaetio. T eſt erpꝛel
re pmanere. ¶Q Igdem in eodẽ ſum e is qʒei ibi ẽt dicaz
Varicie cecitas⁊ danãde ambi⸗ 3 hclee t. aſtos ĩfl.
ſonis i I. a V Agdherẽtes.dixit gar
tionis impꝛobitas aliquoꝝ aĩos Jrcheſetes duthngneat
ↄſtõnẽ vt pᷣncipalis. alias
nõ audirent᷑.als enĩ non p
cluderetvia malicijs.quod
intẽdit iſta ↄſtõ ad hꝗ·e.
auaricie ⁊ ita dic papã li
co.int᷑locutũ.Sʒ Buil. ʒ
qð potiꝰcredo cũ hec ↄſtõ
nila q;tũ ad h̊ ð adherẽti⸗
bo mẽtõe facta dicta dicat
appellanteʒ iurare dẽre. et
cria ſpecificare adherẽtes.q̊
quadiu appellans ꝓſequet᷑
negociũ ad ̊ nõ tenentur.
ar.de deci.ad audientiã.nec ſit tutũ nec boneſtũ cogi młtitudinẽ ad iurãdũ.il

4 K. Pꝛobare.ſi añt dicat ſe credere poſſe ꝓbaie ea qᷓ (colaũ fuiſſe declaratũ
!

. Aliodan.l. ſi nõ expſſe
nint ola q intẽdũt owonere
alij exponũt ⁊ male alioqͥn
i.ſi nõ iurauerĩt.vñ dicunt
ꝓ pena iſtiꝰ ↄſtõnis ẽ ſolũ
ꝓ ſi nõ iurat nõ audiat᷑ ſuꝑ
nõ expᷣſſis. Sʒ h ẽ falſũ. qꝛ
ſi nõ ſᷣuat ↄſtõnes in nullo

eis inre pꝛohibente non licet ſe ante cõ⸗
firmationem electionis celebꝛate de ip⸗
ſis adminiſtrationem eccleſiarum ad

iuratoꝛibo:ſeu econonis ↄmitti ꝓcurat.

lo vᷣo defũcto vł ꝓſeqͥ omittẽte ſi ipᷣi velint ꝓſeqͥ bñ iurabũt ⁊ ſpecificabũt.⁊ ſci
as ꝙ ñ admittent ex vᷣtute appellatõis adherẽtes.niſiꝗ tꝑs qͥ appellaſſe debuiſ

ſet appellationẽ expᷣſſe ratiſcauerĩt ⁊ dixerit ſe adherere velle.ij.q/vi.ñ ſolẽt.ff.rẽ
b Expꝛeſſa.ſingulariter vt dictum eſt. , (ra.ha.l.bonoium.
c. VIntdicta.aliꝰ at qͥ ñ appellauit nec adheſit potit ſe opponere:ñ p̃t tñ pſeqͥ

cã illa ꝓ inteſſe cõi articulos nõ ſpecificatos qð dic vt ĩ cle.e.ti.ↄſtõnẽ. S. ij.

ſic dʒz itelligi. .e.ſi foꝛte ibiat dabit initiũ ⁊c. ł ſupioꝛ ex offõ ſuo inqᷣret hᷣ ne ele
ctꝰfoꝛſan crioſus aſcẽdat ad apicẽ.xxiij.diq̃ eps.· Quid ſi appellãs qͥ deficit i

batõe obiectoꝝ. vł cuiꝰappellatio reijcit offert ſe patũ ꝓbare incõtineti electũ ex
cõicatũ.dic ſm Buil.⁊ Gar.ꝙ nõ admittet᷑tãq; ꝑs.qð dic vt ĩ cle. e. ti. ↄſtõeʒ
S.ĩſuꝑ.n t ꝑ modũ qrele ñ audiret᷑ vt ibi.ſʒ ſuꝑioꝛ ex offõ inqret ð̊ H.⁊ ̊ ſi

ꝓbatoes ſt᷑ ĩ ꝓmptu.als ñ.ſic eĩ retardaret᷑ ↄfirmatio taceat. c.h. q. vij. pleriq;

d. ¶ Emerſerit.vt ſi ð nouo hoĩcidiũ ↄmiũt łalið moꝛtale. (vi.qij:ſi tĩ.
e VAntids.tũc not ſʒ ñ oppoſitꝭ.ſio fuiſſet oppoſita circũſtãtijs omiſſis ñ
audiretvolẽs illa expmẽ cũ iuram̃to qð ſeqtᷣvt ĩ cle.e.ti.sſtõeʒ.ijrñ.⁊ q eſt rõ
a ¶V Supuenerit. cũ eĩ ab lĩitio ꝓbãdi ñ hũit facłtatẽ exᷣmẽ ñ debu (ibi nõ.
lt.ij/q/· vij. pleriq;.nõ ſic in caſu.je.nulli.vt ibi dixi. Jo.an.

—

G Uar iſilr. vt qꝛ ñ ↄſueuerãt mitã familiaritatẽ hr̃e cũ iſto electo ⁊ q oppo

nunkt ñ erqt publica ⁊ ĩ facto alieno ẽ ꝓbabilis igrãtia.ff.ꝓ ſuo.l.vl. GBar.

c.¶Jgratia.vt ĩ vltio caſu q̃ de igrãtia ðvꝛ. d Bu ꝑpuenlẽte. vt ĩ ſcðᷣo

caſu.ĩ pᷣ g caſu ñ iurat niſi vt excludat calũniãvt ſeq. e ¶¶Per ꝓpꝛiũ.nõ ig
ratiã ꝓbari ꝑ iuramẽtũ ·e.nlli.⁊ iõ ↄpellu nt᷑ iurar.qꝛ debueĩr̃t ab litio qrere.⁊

£

Emane malicioſe h̊ opponẽ als qlibʒ pᷣſumitirãs· j.ð re.iur.pᷣſumit vbi

dixi ⁊ ꝑ hãc l̃aʒ ꝑ ꝓpꝛiũ dixit Guil.ꝙ gñalr ꝓcuratoꝛ ñ pᷣſtabit ſacrʒ. ſʒ

1 llat qro an teneat r. g ic9 ſpälis.ſ. hñs ad ̊ madatũ. bñ ſi nui .ff. ð iuriu. iuſiurãdũ.
Fenegaltelagem ber decre. ⁊ ſic gñalit᷑ intelligeda.xix.di.c.i.ff. de offl. pli. l. iſ · kurat bmaarl bnn ſic dt ſe obtmuilſe ad b if uriu aſium 5

pcurato⸗.· C. ð̊ ꝓcura. hi pecuniarijs. ad hje, pcuratoꝛ. f G Statuit.S. e.
ſtatulmꝰeibi eĩ ponit᷑ pẽa deficiẽtꝭ ĩ ꝓbatõe.hᷣ pẽa ñ ſuãtꝭ hãc foꝛmã ĩ appellã

4 Uericie.electꝰ añ ↄfirmatõeʒ admiſtrare ñ dʒ ꝑ ſe vł ꝑ aliũ ĩ totũ (do.
AJ. vlĩ ꝑtẽ ſb qcũq; coloꝛe.qͥ Zfecerĩt ipᷣo iure buati ſint iure ex electõe qſito

hb. OCecltas.noõ auꝝ appellare cecũ ⁊ ãbicioſi ũ·e.qrũdã.excecãt eĩ iſta aĩos

vt agẽda ñ videãt ⁊ a phibit ñ declinẽt. vt ibi. ⁊.xlvij.di. vix. ⁊. (iſic te 7 SD
O J dicta. *

dicat auarꝰqͥ largꝰ qs ꝓdigꝰ.nõ.S. de ↄſue: ex ꝑte. Jo.an. i

„

anñ 2firmatoeʒ admiſtrare.S. e. noſtu⁊. c.qlit.⁊.S. ð pbẽ. cum iam dudum.
h¶ Fraudibo, fiebst fraus qſi ð Zctu ad ↄctũ.⁊ h ꝓhibitũ ẽ qð ꝓſeqre.vt nõ

xuij.quiij. pleriq;. S.de puile.qnto.⁊.ff. ð legi.ↄ. l. ¶ Ecciaꝝ oĩ.cũ ĩdefini

te loqt qð vex ĩtelligas niſi ĩ pap.S.e.lx.⁊ idẽ? ſʒ hHug⁊ Jo.ĩ ĩpatoꝛe.qͥ H̊ nõ.

kciij. di. legimꝰ. alij 2.S.e. venerabilẽ.⁊ ĩ caſu:je.ĩqẽnitatibo. .ſi vᷣo.⁊. .ceteꝝ
⁊ ĩvltramõtano ↄcoꝛdit᷑ electo ĩmediate ſbiecto dño pape.S.e.nihil:ad fi.

—

Yacere porn eĩ dñt a ðo tãqᷓ; aarõ.sS.e.qtr.n¶ Indłgedũ.S. c. px.ff. ð
O . „

tt. i. late. ſic,/ S. ð accu.lʒ ꝓpe filbi potiꝰ ⁊ . ð iuriur.⁊ (reivẽ.i.fũdũ.

ſi bpigratoes ibi diſtrictiꝰb dico. qꝛ idẽ ꝓuiſũ ẽ ex mete poꝝ iuriũ vl dic ppꝛie qꝛ
nec ↄſtõ latiꝰꝛ clanꝰexpᷣmit.It oli irritabat᷑ eletio.hodie alr ẽ vt infra ſequet᷑

p. ¶Cõſirmet᷑⁊ tẽ admiſtrabit ꝗ iuriſditõis ſt.ñ q oꝛdĩs·vt. s. eitrãſmiſſã. ⁊
ero qjre electi añ 2firmatõʒ ñ admiſtrãt. qꝛ als ð ↄfirmatõe ñ curarẽt matie hi
qͥ ñ hñt ↄſecri.⁊ ẽt ↄfirmatio nihil oparet᷑ ſi admĩſtratõeʒ ꝑ electõeʒ hẽrẽt. It ſi

tigẽt electõʒ caſſari ñ pñt ſic ð facili rẽoueri:qͥd dices ð elctõ ↄfirmato a cuiꝰ

ellatũ.nũqͥd ſi admĩſtrabit appellatõe pẽdẽte ĩcurrat penã ⁊ fuit

—„

ↄfirmatõe ẽ

diſputatũ ⁊ tmĩatũ olĩ bonoñq admiĩſtratoꝛ tal ĩcurrat penã.ꝑ.lł.ff.ð mu.et

ho. leres. E. eu contra quẽꝛ hoc niſi talis eſſet appellatio que non teneret. ⁊ ſic
telligitur de api conſtitutus ij⸗

ffri
Ume

2
ecle
tip
66
bi
enig
itmh.
ſsi
ſtro

no.
do

.
ſcdo
nog
ſeren
i
5,,
pelaͤ
do⸗
io
gios
168
lo

tno
efn
no⸗
letcy

4 65
idi⸗
nec

ſir

aq æconomatuo.economus cui nes eccleſiaſtica gubemãda mandaf ,ð

De elect.et elec.po.

ſacroſanc.eccle.l.iubemus.circa pꝛincipium. Jo.an.
r¶ Pꝛocuratois.ſumebãt hãc fraudẽ ex decre.S.ecũ nobis olim.in fi.
s ¶ Koloꝛe.quicũq; fuerit ille.puta vicaria ↄmẽda caſtaldionatus vel dice
bat ſe facẽ id vt canonicũ ſᷣm opĩonẽ Lau.qᷣ no.hoc.S.e.qualiter.

t ¶ In ſpiritualibus vt excõmunicare abſoluere. interdicere. penitentias in⸗
nugeree ſimilia. S. de exceſ.pꝛela.accedentibus R

Tepoꝛalibo.vt reci⸗

i
v
pere cenſus ⁊ debita habe⸗
re curã colligẽdoꝛum ⁊ cõ
ſeruãdoꝝ fructuũ ⁊ ſimilia
E¶DPꝛo ꝑte. gerere enĩ vr
q̊ͥ nimiã ptẽ attigerit.ð hẽ
reditate .ff.de acqͥrẽ.hẽdi⸗
ſi ᷣu us.S.ſi qͥs ſeruꝰ
y. ¶ Berere. in iudicio vł
ex. ff. ð verbeſig. vᷣba. ⁊. l. li
3. Recipꝑe. de ꝓnentibo
ſic dicit lex in tutoꝛe. C.ar.
a ¶Eoipſo.ſ.ꝙ (tu. l. fi·
ſe admiĩſtratõi ĩmiſcuit.nõ
aũt eo ꝙ fecit ſe pcuratoꝛeʒ
vel economũ ↄſtitui.ſi ſeñ
ſmiſcuit hec ꝓbãt᷑ ꝑ ſuꝑio
rẽ lram ⁊ vᷣba cũ effectu ⁊c
ð cle.ñ reſi.relatũ. cum fi.
b Pꝛiuatos. ipſo iure.
ollm vᷣo ꝑ ſnĩam.niſi velis
dicere ꝙ adminiſtrãtes vt
electi nullo coloꝛe qſito pꝛi
uãdi ſint ꝑ ſniam ꝑ antiqᷓ
iura.adminiſtrãtes queſi⸗
to coloꝛe pꝛiuati ſũt ipo iu
re vt hic qð ſatis mibi plʒ
vt euitetur coꝛrectõ.vt··e/
cũ expediebat.ſj pᷣmũ ven
us ſᷣm BGar.⁊ ꝓ eo · .· e.cu⸗
pientes. S.ceterum. ⁊ ſi ele⸗
ctus alias nullum ius ha⸗
bebat ex electione. vel ei re⸗
nũciauerat.tenetur ad fru
ctuum reſtitutionem. ⁊ ali
as ludicis arbitrio puniri
debet ſecundũ Buliller.ðe
e.dudum.ij.

VUã ſit. eligẽtes cito
Omoge pñt electõem

¶ ECu itaq; nõ ſit malicijs hoĩm idul⸗
gendu nos latius ꝓuidere volẽtes.hac
gñali oſtitutõe ſancimꝰ. vt nullꝰdeceio
admĩſtrationẽ dignitatꝭ ad quã electus
eſt pꝛiuſqᷓ; celebꝛata de ipᷣo electio cõfir
met᷑ ſub economat vel ꝓcuratõis noĩe
aut alio de nouo queſito coloꝛe in ſpũa
lib vłtpalibo pſe vlp aliũ pte vel in
totũ gerere vł recipe autſe illis ĩmiſcet̃
pᷣſumat oẽs illos qͥ ſec fecerĩt iure.ſi qð
eis ꝑ electionẽ queſitũ fuerit decernen⸗
tes eoipſo pꝛiuatos. ¶ Idẽ in eodẽ.
EAaamn ſit eccleſnjs ipſax diſpen⸗
dioſa vacatio. q́; piculoſa etiã eẽ
oleat aĩabo. nõ ſolũ iura teſtant
ſ etiã magiſtra reꝝ efficax exꝑiẽtia ma⸗
nifeſtat. ¶ Cupietes itaq; opetẽtib⸗ re
mechs vacationũ diuturnitatibo obui
are.ᷣR ppetuo decreto ſtatuim.vtſi qñ
fuerit electio in aliq̃ eccia celebꝛata ele⸗
ctoꝛes electionẽ ipam qᷓ; citius ↄmode
poterũt electo pntare ac petere ↄſenſũ
ipſius ꝓcurẽt.elect vero illũ adhibere
infra mẽſem a tpe pñtatõis hmõi tene
atur. ¶ Quẽ ſi elect ipᷣe vltra pᷣſtare
diſtulerit iuri ſi qð ei ex ſua electõe fue
rat acqſitu exrucſe noueriteoipo pꝛiua
tũ niſi foꝛſan ea ſit electe ꝑſone conditõ

pitent. electꝰ mẽſem ſentiat. als puatus iure qſito niſi ad itio pſone
ipᷣm excuſet poſt ↄſenſum ↄfirmationẽ petat infra tres mẽſes.alias electõ viri

d Jura.l.di.poſtẽ;.v. e

mne ꝓ defectu. v.c cũ int vniuerſas. (bo vacuetk.

e A¶MWMagiſtrs reꝝ dicit phᷣus.naturã potẽtẽ. ars facilẽ. vſus pimptũ reddit
artiſicẽ 2 cuilibet artifcio pᷣbet exꝑientia nutrimentũ.ff. de le.iij.l.legatis. F. oꝛ
f. ¶ Qus citius ĩ hoc tꝑs ad arbitriũ boni viri cũ lege vel canone (natricibo
terminet ff. de iure deli · l. 2 de of. dele. de cauſis. ⁊ magis intellectu ; elocuri
g & Cõmodes.S.e:qꝛ ppter. xxij.q:ij (one certa expꝛimi põt de dona:. aplice
faciat. ff. de v. ſige l.nepos ꝓculo.ſi aũt. electoꝛes fu erũt begigaen in pñtando
5„

nõ nocet electo qꝛ nõ dʒ ꝑ alteꝝ alteri iniqua ↄditio affemi.ff. de ret 5
F. ceter. tene hodie qð ibi bẽs. qꝛ ſi eligetes differt

2 —

⁊ ẽ expᷣſſum.j.e.cupiẽtes.

—

de re. iur.nõ dʒ.

electionẽ pñtare · viij. dies poſtq; ↄmode poterũt totalit᷑ qͥ ad ſe excluſi ſunt
a ꝓſecutõe ꝓceſſus.⁊ ab eccliaſticis bñficijs q in illa eccłia obtinẽt ꝑ triẽnium
continuũ ſunt ſuſpeſi electo ꝑ nullũ fit piudiciũ. ᷣ bes in pce. S.cetex. ⁊ ſcias
qð illud locum bʒ generalit᷑ in oĩbo electõibo nõ ĩ illis tm̃.de qͥbo loqᷣtur decre.

cupientes vt ibi dicã/ et hoc pꝛobat pꝛincipiũ ipſius dece. .—
b¶¶ Wenſem ſubaudi ↄputandũ a tꝑe ⁊c.⁊ dic jm Buil. ⁊ Gar. c tot di⸗
es hẽebit iſte meſis quod habuenit ille in quo pñtata fuit electio.⁊ ſi dies alique

lapſi erãt ſupplent᷑ de mẽſe

ſemeſtria faciũt vnũ annũ.

ſequẽti.⁊ ꝓbat᷑ hoc apte.s.de ſup:neg.pꝛe. vbi duo
Si enĩ diceremꝰ ꝙ meẽſis deberet. xxx.dies hre.iam

nõ facerẽt duo ſemeſtnia integꝝy annũ ſed ſolũ. ccclxi.dies.ſi.xxxi.eſſent.ccclxxij
ſi. xxviij. cccvieſt ergo neceſſario vcludere ꝙ fieri dʒ ↄputatio 'm ꝙ menſes oc
currunt.⁊ faciãt ad hoc ã no.ff.de diuer.⁊ temp.pᷣſcrip.l.ij.⁊ idẽ etellige in tri
bo mẽſibo datis ad eligendũ.⁊ tnibo ad ↄfirmationẽ petendã.vt.·j.ſequit᷑
i. & Diſtulent. p hᷣ patet ꝙ ſi impeditus fuent nõ curritlei tꝑs.qꝛ impeditus

ſe⸗

nsõ differt. ð ncel. pbẽ. qꝛ diuᷣſitate. ⁊ fac ꝙ ĩvltĩo caſu infer dicitur.
xtũc extremũ tẽous ſignat. ff. de cõdi.⁊ demon. l. ſi is. S.ſi ita. vñ vſq;

E
oipſo. nec requirit alia puatõis ſnĩa.l (ad fi:mẽſis pot᷑it expectare

2

vbi dubiñ eẽt declarari poſſet ſnĩalit᷑ illũ eẽ puatũ.⁊ adde qð dicã · e. cõmiſſa.
m Cõditiovt qꝛ papa phibuit ꝙ ſi cõſentiret electioni de ſe facte vel mona⸗
chus canonic⸗ regularis.vel aliꝰ frat ẽ qͥ ſine licẽtia ſuꝑioꝛis ↄſentire nõ poſſũt
3.·e. ſi religioſus irñſo. Lirẽtia aũt obtẽta dico ꝙ hẽbit mẽſem integrũ illi enĩ
nõ cuniit niſi exquo cõſentire potuit.Sv.e.iᷣ electꝰð ꝛceſ. p̃bẽ.qꝛ· /de ana ex⸗
n L eleritate.ſi hdc in dubiũ reuocet᷑ boni viri arbitrio emi ( cep. lei. ð. fl.

netur,ff. de verbo. obliga. l.

continuus. S.ij. de dona. apoſtolice.

o ¶¶ btinere. ſi ſuperioꝛ illã dare nolit dic vt dicã Pe.ſi religioſus.⁊ voluit
Buil.intantũ adherere huic ſre ꝙ dixit ꝙ ſi obtineat᷑ puta q: ſupioꝛ nõ vlt da
re ꝙ electoꝛes ad electionẽ pꝓcedere pñt q ſatis videt᷑ iniquũ vndeintelligo ob
rinere inq̃tũ in eo ẽᷣm Bar.verius eſt dictũ Guil vt in gl. ſe.

p ¶ Facultatẽ. ſupple ? electꝰ iure ſi qd ſibi cõpetebat.ſit eoipſo pᷣuatꝰ ꝑ erẽĩua
q Tres meſes de diuerſis tpibo vide qdʒ ( gan.bñdicti.e.tl.ſi religioſus
r. Petere. ſufficit petere lʒ nõ obtineat exquo ꝑ eũ non (dicã ·.e.ſi electio.
ſtat in ↄfirmationibo cathedraliũ vel regulariũ eccłiaꝝ q ex ĩmediata ſubiectõe

vel appellatõe hñt peti a papa.ſerua decre ico j.e. cupiẽtes. ⁊ ſcias ſm guil/
⁊2 GBar. ꝙ ſufficit ſi electoꝛes petãt.S.e.cũ int᷑ canonicos.⁊ c.cũ dilectꝰ.⁊.c.du⸗

dũ in pᷣn.⁊ electo tũc nil petẽte vitat᷑ hec pena. Itẽ electꝰ ꝑ ſuũ ꝓcuratoꝛẽ ↄfir⸗
D mationem petere poterir. ẽ5

ñvt electõi de ſe celebꝛate abſq; ſupioꝛis
ſui lnia ex ꝓhibitõe ſeu quãuis ꝓuiſiõe
ſedis aplice ↄſentire nõ poſſit qͥ caſu idẽ

electſeu electoꝛes ipſiꝰ ↄſentiẽdi lnĩiam

ab eiꝰ ſuꝑioꝛe cũ ea celeritate quã ſuꝑpio

ris ipſiꝰ pñtia vel abſentia ꝑmiſerit pe
tere ſtudeat ⁊ habere. ¶

electionẽ aliã ꝓcedẽdi liberã habeãt fa⸗
cultatẽ. ¶ Ceterũ quiuis elect infra
tres mẽſes poſt ↄſenſum electõ de ſe ce
lebꝛate pꝛiſtinũ ↄfirmatõem electõnis
ipſiꝰpetere nõ omittat.qdð ſi iuſto impe

dimẽto ceſſante infra hmõi trimeſtretẽ
pus omiſerit.electio eadẽ eoipſo viribꝛ

Erpe (vacueft. ¶ Idẽ in eodẽ

pᷣſtitũ niſi adeo in eo ꝑſtiterint ꝙ ex vo⸗
tis eoꝝ cõis electio ſubſequat᷑ nequaqᷓ;ᷓ
eligẽdi ptãte pꝛiuent᷑ ſʒꝓ eo ꝙ indignũ
noĩando ſcientes pↄſciẽtias ſuas agũt
⁊ diuinã vindictã ⁊ aplice vltõis motũ
quẽ qualitas facti ſuaſerit poſſint nõ ĩ⸗
merito foꝛmidare. Yeʒ in eogem.

t⁊ habere. ¶ Alioquin ſi la
pſo tꝑe eiuſdẽ ſuꝑioꝛis pñtiavłabſen
tia vt pᷣmitrit moderãdo hmõi lniaʒ eoſ
neq̃q;ᷓ obtiere otĩgat.electoꝛes extůcad

tue ſanctõis oꝛaculo declaramꝰ,
gYſcient᷑ in electionibꝛ nominan⸗
tes indignũ ꝓpter ſuffragiũ in ſcrutinio

de reſcripicum dilectaſal⸗

uo ꝙ ſuper decre cupien⸗

tes leruetur in ſuo caſu.ſed

pone ꝙ amicus eius nomi

ne confirmationẽ petijt ſiñ
mandato nundqᷣd ſuffic ſic

dũmõ ratum habeat.quia

in iudicijs.vt.ff. de iudiele
licet.⁊ in contractibus.K.

ad.mace.lvl/⁊ in melefici
is ff. de vi ⁊ vi ar.ll. Feqti
ens ratihabitio retrotrahi⸗

tur ⁊ comparatur manda

toj· de ſen.exccom. cum qs

· de regu.lur.ratiha bitio

nem. vbi dicam de hocet

intelligas ꝙ debet ratũ ha

bere ante lapſum illoꝛum

trium menſium. alias rati⸗
habitio poſtea ſacta nõ ꝓ⸗

8 Juſto impedimento.
puta lfirmitate viaꝝ diſcri
mine ſuperioꝛis ĩpedimẽto
frequenti curie mutatione
vel alio ſimili.ff. ſi s cau.
l.i.ð.de pignoꝛibus ſigni⸗
ficante.de ap.cum parati.
xviij. diſtin · ſi epiſcopꝰ. cũ

7

ſi. Et nota ꝙ tempus quodaãmodo vtile.qꝛ nõ ceſſantibus non officit. E de

inoffi.teval. ꝙ; maioꝛes.ð.de reſcrip.ſi autẽ.c.plerũq;.
t. ¶Tacuetur. dixit Gar. per ſententiam. ⁊ ideo aliud in iſto caſu q; ſuperio
ri quia maius vincu lũ contractum eſt poſt conſenſum ẽ; ante.et id difficili⸗
us rumpitur. Guil.contra quod puto verum cum hic dicat littera eoipſo viri
bus vacuetur.per quod ſatis patet ꝙ eſt canon late ſententie non ferende. de h
eſt ergo ius nonum.nam olim ſi poſt pꝛeſtitum conſenſum non petebat electꝰ
confirmationem nunq; pꝛopter hoc cadebat a iure ſibi per electionem lam que
ſito.ſed per ſuperioꝛem cogebatur ad confirmationem petendam ſecunduʒ ea

gus nõ. Innocen.de electio.cum in cunctis.⁊ no. Buil./ ꝙ hic ſtatutum eſt in
eadem eſt ibi ratio.de conſtitu tranſſa

tione intelligi ⁊ in poſtulatione:quia

to. Quid ſi poſtea confirmationem petat electus ⁊ eam obtineat. dic nõ poſſe
poſſe conualeſcere quod a pꝛincipio fuit nullum et peccat detinendo epiſcopa
tum nec facit fructus ſuos niſi confirmatio ſcienter fuiſſet facta per illum que
alias ſuo lure confene potuiſſet ſecundum Guil? facitquod nõ:S.de eta/et

quali.cum bone.

Ernern?. non ſequatur electio non eſt quis ex conſenſu in ſcrutinio ſcien
ter habito in indignũ eligendi poteſtate pꝛiuatus.h.d.·
a & Perpetuo.i/ gñali.vel. i·perpetuo duraturo. xxv.q.i.q ad ꝑpetuam.
b ¶ Oꝛaculo. ie rñ. C.de leg. digna vor ðᷣꝛ oꝛaculũ qꝛ oꝛãdo ſeu pᷣcãdo ĩpe
c ¶ Suffraglum. i. conſenſum in ſcriptis redactum cum.ſcʒ dicit (tratur.

„

ego talis talem nomino in pꝛelatum ⁊ ſumiturſt uffragium pꝛo autilio. cõcilio
ſeu ſeruitio.xij·q/ij.vnicunq; ſuffragio. .de ſuffa.l vna/ð. de cele mil. cum

marte. in fi.

d. ¶ Pꝛeſtiterint. ſed nomine publicato ſcrutinio compelluntur ad electioneʒ

S.e.p

ublicato.⁊. cein electionibus.ſed dic illud verum cum diguum nomiat.

ſi autem in collationibus foꝛte appareat.vel pꝛius aparebat eum indignum
tunc locum habet hec dicre.⁊ quod hic dicitur de peccato in perſonam. idẽe in
tellige de peccato in foꝛmam.⁊ multo foꝛtius quia minus eſt peccatum.·

e V. Pꝛuentur. idem intelligo ſecundũ Bar. 2 Buil. de pen
beneficijs cum ea non puniantur nominantes, ſed eligentes. S. e. cum in ei cthe
5. clerici. 2 nõ ꝙ ſtitutꝰ in moꝛtali eligere põt ſicut ⁊ excõicatꝰ mio. S. de cle⸗

„

ex. mi. ſi celebꝛat. ⁊ intdũ eligit᷑ ẽt qͥ moꝛtalr peccauit.S.ð iuriur.ſitut.·

f ¶ Uindictam.ſic.C. ð ſum.tri.l.i.⁊ S.e.vbi.vᷣ.qui autem.
Foꝛmidare.qro qᷓ fuit rõ dubitatõis huiꝰ 2ſtõnis Sol. dicebãt quidaʒ
olim videlʒ Inno. Hoſti.S. e dudũ. ꝙ ſcient᷑ nomĩantes indignũ ſcrutinio erãt
puati ptãfe eligẽdi ⁊ ꝓbãt h̊ tali rõe.certũ eſt ꝙ tꝑe decre.cum in cunctis inno
tuit cum vinto. adbuc nõ emanauerũt decre.qꝛ ꝓpter. vñ ex ſolis conſenſibus
videbatur illa pena inferenda.qꝛ tũc nõ erat neceſſaria alia comunis electio

de pena ſuſpenſionis a

4.

illa pẽa decr. S.e.li:e.ti.c.ij. bñ habet locũ ante electionẽ: vt ibi dixi in glo. pe.

T UVlli licere. eliges vel
electoi ↄſentiẽs ele⸗

ter ei pãdita ſe nequit op⸗
ponere vel renũciare.
VScrutinio.qͥd ſit ha
bes:g:e.quia pꝛopter·
Bubſecuta vel ſcru
tiniũ publicatũ.qꝛ pꝰ pu⸗
blicationẽ ſcrutinij nõ eſt
locus variatõis.ð/e.publi
cato.⁊ dicvt ibi.niſi ĩ caſu
pᷣcedentis decre.vt ibi di⸗
ctũ ẽ.⁊ ꝓdicit ſubſecuta in
telligas ex illis cõſenſibus

verba eni ſunt cũ effectu i2
telligẽda.de cle:non reſi.re

larlif g aſa, iurig. l. ·
ria eligere vel eligẽtibo con
ſentire ſʒ nõ ꝑ oĩa.vt.ð.de
elec eccleſia veſtrai.·
m Emergẽtibo.⁊ ſic no
uo auxilio opus eſt.de of.
dele ĩſinuãte. ff. 4 ð ĩter c e
de eta. S/ex cauſa
n A Impugnare.S. de ⸗
ben.ꝑ tuas. C. de nõ nu.
pe.lgeneralit:.et ſic nõ. ꝙ
ſemel apꝛobacũ nõ poſſuʒ
repꝛobare.⁊ qũo hoc ĩtelli
gat᷑ hic habes. ⁊vide quod

Mox.deber enz eẽ
moꝛibus tẽperatus ⁊ boni
moꝛes plus quã diuitie o⸗
perant᷑ff.de tu.⁊ cura. da.
ab his.liſcire.et decoꝛari ñ

Pe

Celebꝛare.nõ hic pa .

6

plene dixi· ð re.iu/qð ſe

Liber Pꝛimus

Zriũ eſt verũ vt hic vides.⁊ triplici rõne. Pꝛimo qꝛ illa iura puniũt eligẽ
Seaizgo qꝛ nec nolatiovotor publicatõ dici poteſt cõmunis electõ.S.
eiin geneſi.Tertio qꝛ ſimplex noĩatio non tribuit ius.S.eiq ſic ad id qð dicit᷑
qante decre.qꝛ pꝛopt᷑.ſufficiebãt ↄſenſus.veꝝ ẽtales qͥ electionẽ inferrent.vñ
nõdixit decre.qꝛ in cũctis.q in quemq; ↄſenſerint ſed elegerĩt.⁊ vnde ⁊ olĩ ſuo
mõ ncæcria fuit electõ ⁊ hodie ſuo mõ adhuc ẽ vt locũ hẽat illa pena.ſateoꝛ tñ ꝙ

n ſcrutinio noĩauerit aliquem ⁊

ctũ niſi ex noua cã vł noui 1 Vlliꝰlicere decernimus poſtq;

lectio fuerit ſubſecuta vel poſt⸗

q;ᷓ pꝛeſtiterit electioni de ipo ab alijs ce
lebꝛate ↄſenſum illũ ſup electõe ipa niſi
excãis pea emergẽtibꝛ impugnare vl
niſi ei moꝝ ipſiꝰ antea celata ð nouo Pe
datur impꝛobitas ſeu alicuiꝰ alteriꝰ la⸗

tentis vitij vel defectus ꝗq veriſimiliter

1.

ignoꝛare potuerit.veritas reueletur ð
pmõi aũt ignoꝛãtia fidẽ faciat ꝓpꝛio iu⸗
ramẽto. M IVgdem in eodem.
qñ ↄtigerit duabo electõibus
celebꝛatꝭ ꝑtẽalterã eligentiũ du
plo maioꝛẽ numero ĩueniri ↄtra electo

res ptẽ reliqu ſic excedũt.ad extenu⸗
ationẽ zeli meriti vel auctoꝛitatis ipõx
reliqͥs vel electo ab eis aliq opponẽdiꝰ

oẽm pñti decreto intdicimus facultatẽ

¶Siqͥq autẽ opponere voluerint qð

votũ illiꝰ cui opponit᷑ nullu redderet ip

ſo iure id eis nõ intelligimꝰ interdictu.
Igsẽ in eodẽ.

Vaãuis ↄſti
tutio feliq recoꝛdatõis Alexan⸗
gdri paope nto.iiij.pꝛe.nt̃i cauſas
electionũ epᷣaliũ ſeu ſuꝑ electõibo epᷣoꝝ

dehet pallio moꝛibo indecoꝛi.c. diſtin. contra moꝛem
Aatẽtis.i.qð latebat electoꝛes tꝑe electõis.puta luxurioſus erat vł ad ul⸗

ter. vel ad ſiłe.vñ in redibitõe erat.ff. de edi:edic.cũ lex.⁊.l.ob que vitia.

q Delfectus. ſcientie etatis oꝛdinũ vel alicuius irregularitatis.
r¶Uen ſimilit᷑.alias de facili nõ crederet᷑vt circa ea q publice facta ſuntvel
que omẽs ſciunt.lxx. di. ꝙ dicitis. de poſtula.plla.c.i cum ſimilibus.
8 Keuclel quare nõ poſuit tertiũ caſum.lſ.ſi ſuꝑ antiqͥs ſuꝑueniat pꝛoba⸗
rio vt fecit.ð.e.vt circa.rñ.vt ibi dixi.bñ fecit apellas nõ expꝛimedo crimẽ qð

ꝓbarenõ poterat.ſjʒ hic male fecit eliges eli⸗

o criminoſum lłʒ id pꝛobare non

E
poſſet cũ ꝓbatõ ñ qreret᷑ ab ißo. t Seonn circa.
qñn ↄ electũ a duplo maioꝛi ꝑte vel electoꝛes ipᷣius nil a reliq ꝑte poteſt
Rhopponi qð votũ extenuet ſʒ id bñ opponit qðvotũ ãnullet.ſz ſeire debes
P extenuare votũ ẽ illud obijcere qð nõ ãnullat penitꝰvotũ ſʒ illud mĩoꝛis red
Ait aucto:itatꝭ ſicut ego litteratꝰ tu illratus.ego in dignitate ⁊ tu ſimplex ca⸗
nonicꝰ vel his ſilia.ãnullare ẽ nullũ reddere vt ſi qͥs dicat᷑ excõicatꝰ maioꝛivel
ab hoĩe ſuſpẽſus vel incidiſſe in decre.cũ in cunctꝭ.vł in decre.ðᷣe.c.ij. vel bi⸗
gamꝰ vel miles factꝰ vel vxoꝛẽ duxerit vel canonicatui renũciauerit vocꝭ ſue.

vVij.q.l. q; dicnlomm l his ſimilia.⁊ hec bñ obijci pñ̃ta ftia ꝑte ʒ duplo ma

ioꝛẽ yt hic. x Sic excedunt.in duplo naioꝛi numer.
y ¶Zzeli meriti. de his dicyt. S.e. eccia. ij. Wltanie paucioꝛibus.ſ.

a MOpponẽdi poſt electionem intelligas. quia ante bene fiet de iſtis colla⸗

tio. nec hoc hic pꝛohibet᷑ vnde dixit in pꝛin.electionibus celebꝛaris.

b ¶Interdicimꝰ.no ꝙ numer duplo maioꝛ pᷣfert auctoꝛitati ⁊ pſumit᷑ ʒelꝰ
melioꝛ.⁊ ſa.ad ea qͥ no. S. de teſti in nr̃a. Si aut numerꝰ maio: eet. ſ nõ ĩ du⸗
plo ar.a ↄrio ꝙꝙ numerꝰ nõ pᷣfert᷑ſʒ de H nõ.S.e.ecciĩa.ij.in glo⸗ ĩcipit ab hac

⁊ nõ ꝙ in h intdicto videt᷑ cauen ſolũ de electoꝛibo vñ vide
ſet opponi aliqd qð ad extenuationẽ ꝑtineat ſ nõ evexꝝ ᷣm

Ʒʒ electũ bñ poſ

uil. pꝑ lram. S. q̃

c.Nullũ reddat.pone exẽplũ q̃ poſui (dic meriti qð ꝓpꝛie reſpicit electũ
