ro ſecus pᷣſumptũ fuerit, nec ꝑſonaꝝ
receptioꝰnec domoꝛũ vel locoꝛũ acqͥ⸗
ſitio.aut ipoꝝ cecerorũq; bonoꝛũ alie
natio valeac. ⁊ nihilominus contrari
um facientes ſententiam excomĩcatõ
nis incurrãt. ¶ Petſonis quoq; ipo
vũ oꝛdinũ omnino interdicimuſ quo
ad extraneos pꝛedicationis ⁊ audien
de confeſſionig officium aut etiam ſe
pulturam. ¶ Sanead pꝛedicatoꝛũ
⁊ minoꝛuʒ oꝛdines quo euidens eis
vtilitas eccleſie vniuerſali ꝓueniens

habent igit᷑ elemoſinas querere vnde viuant.quia certos redditus vel

poſteſſiones non habẽt.
vnde ſequiincerta men
dicitas. ”U
p & Subſiderc. alias.
ſubſiſtere.io.an.
q Si velint.quaſi ad
religionẽ aliã tràſire po
terunt.vt in fi.c.dicitur
ad ſecundũ non poterũt
redire iᷣm guil.ad hoc.

ti.ij.non ſolum.⁊.c con

ſtitutionem.
a Admittant.⁊ ſic de
tinent in ſeipſis in auct.
vtdeter.ſit.nu.cile.S.ſan
cimus igitur.col.i.
Domũ. vercrẽ eccle
ſia bene poterũt reficere
8.de iudeis.c iudei.⁊.c.

conſuluit.⁊ ſi leget᷑ eiss
domus vt vendant. bpñn

oterũt reciper. ex clemo
inis eni viuere debent.
quia exquo nõ debʒ apð
eos remanere non dicit᷑
ad cos veniſſe.quia non
dicit᷑ verſñ⁊c.ff.de in rẽ.
ver.ſi pꝛo parte.ᷣm guil
el. 2 gar.
Loca: chophana de
alijs non erat dubiuʒ g.
de reb. ꝑmu.mancipa.ĩ
di. de re. di. J. ſocra.

d D ꝛdinarios.nec oꝛ

dinarij hoc poterũt ſine
ſpeciali paope mandato.
vel licentia per id quod
8. dixit diſpoſitioni. ſe.
apoſtolice.

c Recepelo.q.ad recis

pientẽ.ſeò foꝛte/ſic q̊ ad
ceptum vt aliam laxioꝛẽ
ingredi debeat. ad hoc.
sS.tũ ij. non ſolum.arg. S
de rebus eccle. non alie⸗
hoc conſultiſſimo.S.cõ⸗
tractus.vł dic ꝙ ſi bunc
tantum oꝛdinem inten⸗
debat pꝛotiteri.nõ eſt ob
ligatuſ.alias ſic.⁊ crede
retur ei:quia non eſt ve⸗
riſimile ꝙ ſit immemoꝛ
ſue ſalutis.i.q.vij.ſanci
mus.ᷣm guil.

LxvVII.

f¶ Ceterorum.ſatis videtur ꝙtantum de mobilibus deberet intelligt
quia talia debent eſſe ſubiecta qualia pꝛedicata permittunt.de fi.inſtru
men. inter dilectos.ad fi.⁊ tales partes in ſubſtitutione fieri intelligũt
quales in inſtitutione pꝛeceſſerunt.inſti.de vul.ſubſti.ꝭ.⁊ ſi ex diſpari⸗
bus. ⁊ permiſſio eis manere in oꝛdine.⁊ ea ſine quibus ibi eſſe non poſ/
ſunt.cum aũtinterdicatur eis officium pꝛedicandi⁊ reliqua vt ſequit
de quo viuent.niſi interdum oꝛnamenta ⁊ libꝛos ⁊ ſunilia vendant n
contrarium videtur quia verbum ceteroꝛum omnia compꝛehendit. ff.
de verbo. ſigni l.ceterorum.⁊ per verbum cetera in omnibus ſit inſticu
tio heredis.S.de teſta.rainuncius. Item verbum loca compꝛehendit ĩi⸗

mobilia. ff. de verbo.ſigni.locus.ad quid ſequeret᷑ ceterorum.ſi immo

bilia etiã ſola compꝛebenderet.⁊ pꝛeterea poſſunt ſibi pꝛouidere oꝛdinẽ
exeundo ſᷣm guil.neceſſaria fuiſſet declaratio. Johannis andree.
g. Scpulrtarã.pꝛedicare in aliena ꝑꝛochia nõ licet.niſi licẽtia habita
a rectoꝛe.de here.cũᷣ ex iniũcto abſoluere alienũ parrochianũ nõ licet ſi

ne pꝛopꝛij ſacerdotis licẽtia.s.de pe.⁊ re.omnis.nec ipᷣm ad ſepulturã

admittere.niſi elegerit extũc parrocbiali relinquet᷑ canonica.S. de ſepul

turis.c.i.inter ſe aũt iſta omnia poterũt exercere. Si ergo iſti habeant
Rei legium vt quoſibet poſſent ad ſepulturã admittere. illud ceſſat? c
MWSꝛdines. per hos duos oꝛdines fides illuminata eſt ⁊ dicit᷑ eccle⸗

ſia exalt ata.de exceſ.pꝛela.nimis.

67

Liber Tertius

i Pꝛeceſlit. vnde tangi non debent cum concilium.ne nimia futura .f enreed habeamus olim de hocita expꝛeſſum textũ.ſed

reſpiciat ibi ne quis de cetero.
lꝛ / Solido.alias ſolito ⁊ hic retrahit bonifacius.de conci.greg.ſic eiĩ
dicebat littera in ſuo ſtatu.volumus ꝑmanere donec de ipſis fnerit oꝛ⸗
dinatum.intẽdimus ſiquidẽ tã de illis qᷓ; de reliquis etiã nõ mendican
tibus oꝛdinibo ꝓut animaꝝ ſaluti ⁊ eoꝛũ ſtatui expedire videbimꝰ pꝛo⸗

uidere.hoc eſt deciſum⁊
dicebat greg. nolebat ali
quẽ mendicantiũ dimit
tere.niſi pᷣdicatoꝛeſ ⁊ mi
noꝛes de nõ mendicanti
bus tres ciſtertien. ⁊ oꝛ
dinẽ nigroꝝ. ⁊ de tẽpla⸗
rijs hoſpitalarijs vnum
oꝛdinem facere.
lEAg hec.i.pꝛeter hec
m Totaliter.nota nõ
idẽ in toto quo ad totuʒ
quod in ꝑte quo ad ꝑtẽ.
totus ergo oꝛdo ſacroꝛũ
vel cõuentus ipᷣius oꝛdi

nis ad aliũ oꝛdinẽvel cõ
uentũ ſe tranſferre non

poterit.io an.
J 7 Reſbyteri. Emana
uit ad declarationẽ
decre. S.e.c.i.et eius qð
ibi no. Inno.⁊ Hoſtiẽ.
o Pꝛeſentant᷑.pꝛeſen
tationes tales fieri ðbẽt
a pꝛelato ⁊ conuentu de
iure cõi.cõſuetudo tñ pᷣt
contrariũ inducere vt.s
de his que fiunt a pꝛela.
ea noſcitur.
p. ¶ Ipſis.ſ.epiſcopis ⁊
ſic non pleno iure habẽt
illas.cũ ad eas ñ ſpectet

inſtitutio de pꝛiuile.cuʒ

2 plantare.

q BPerpetui.non eniʒ
beneficia dantur ad tꝑs

lv.di.pꝛecepta.lxx.di.au
ctoꝛum. ⁊ de hoc de fi. pᷣſ
bite veniens.ſicut enim
matrimoniũ carnale ad

generalẽ.ita ꝙ nullꝰ oꝛdo ad aliũ vel

collatio q;uis abſq; aſſenſu epᷣi facta
fuerit.efficax eſt cẽſenda Per pp
fatã tñ collationẽ iurxe epealii eidẽ aſ
ſenſum nõ pꝛebuit.nolum in aliq̃ ð
rogari? ¶ Uep licet patronꝰlaic ad
pñtandu tꝑs habeat quadrimeſtre
dũtaxat.ecclia tñ l monaſteriũ cui fa
cta eſta laico iuris collatio patronatꝰ
tps habet ſemeſtre. ⁊ omnino qᷓ;tuʒ
ad pñtationẽ ꝑtinetnõ vt patronus
laicus ſed vtpatron debet eccleſiaſti
cus reputaxi. Innocentius:.iiij.
De cenſibus exactionibus ⁊ pꝛo⸗
ihus
o Mmana eccleſia? ifra ſta
tuimꝰ ꝙ qᷣlibet archiepᷣs
ſuã volens viſitare puin⸗
tctiã pꝛius ecclie ſue ceplm
Cciuitatẽ ⁊ dioceſim ꝓpꝛiã plene vi
ſitare ꝓcuret.nec ſit ſolũ erga maioꝝ
ed etiã minoꝝ eccłiax nec circa deri⸗
tuto quouis cõtrario non obſtãte.ab coꝝ tm̃ ſed etiã pploꝝ viſitationẽ intẽ
eiſdẽ nequeũt ecclijs niſiꝑ epos ⁊ ex tus. Et ſi cõmode vel abſq; diffi⸗
cauſa rõnabili amoueri Bon. viij cultate accedere ad vnãquãq; nõ po
erit de plurib locis ad vnũ cõgruũ

perhibetappꝛobatos pñtem non pa
timur conſtõem extendi.¶ Ceteruʒ
heremitaꝝ ſancti auguſtini ⁊ carme⸗
litaꝑ oꝛdines quoꝝ inſtitutõ dictum
cõciliũ generale pᷣceſſit in ſolido ſta⸗
tu volum pmanere. Ad hec ꝑſo
nis oꝛdinũ ad quos ↄſtitutõ pꝛeſens
extendit᷑ tranſeundqi ad reliquos oꝛdi
nes appꝛobatos licẽriã concedimus

cõuentus ad conuentũ ſe ac loca ſua
totalx traſferat ſedis eiſdẽ ſuꝑ hocꝑ
miſſiõe ſpalitñ obtẽta Bon. viij.

De capellis monachoꝛum.

Meſ byreri qui ad curam
populiꝑ monachos in eo
rũ eccleſijs pᷣſentant epi⸗
ſcopis ⁊ inſtituũtur ab ipis.cũ debe
ant eſſe ppetui conſuetudine vel ſta

*

De lurepatrenatus.

—ws laicus iuſpatronatus
eccleſie ſibi competens ei

ita ſeruabamus ꝑ decr.S.e.ciiij.⁊.c.cum pꝛopter.que tamen hoc expꝛeſ⸗
ſe non dicebant.habebamus glo.s.de of.oꝛ.cum vos. .
Semeſtre. de conceſ.pꝛeben.c.ij.⁊ ſic nota ꝙ qui in ius alteriꝰſuch
cemit non vtitur eodẽ iure contra regulã ꝗ·de re.iu.is qui in ius.⁊.ffie.
ti,qui in ius.⁊ eſt hoc ideo.qꝛ exquo res facta eſt eccleſiaſtica.eccleſiaſti⸗

„

co debz iure cenſeri ⁊ idẽ
dicebat᷑ olim ꝑ decr. dep
ben. dilectus vl. ⁊ ꝑ ea q
ibi no.ſic eſt etiã videri i
conuentionibyevbi ex ꝑ⸗
ſona ſucceſſoꝛis foꝛꝰ mu
tatur. vt in pꝛedicta re⸗
gula dixi. ⁊ bene fac hec

decr.ad queſtionẽ de ex/
cõ municato qui donan

do ceſſit alteri actõnes ſi

bi cõpetentes. an illi cui
factaxſt ceſſio poſſit ilio

ex cõicato manenteillas

intentare. ⁊ terminabit

bar. bꝛix. in queſtione ve
neriali.quidãa cũ eſſʒ ſᷣm

tan.qꝙ ſicut qꝛ illud vici

um excõmunicatiõis ꝑ⸗
ſone adherens ad ſucceſ
ſoꝛem non tranſit per.l.
ff de diuerſis ⁊ tem. pꝛe⸗

ſcrip.l.anvicium.⁊.C.ö

acqui.poſ.l.vicia.⁊ ideʒ

gull. in ſpe. de pcu. . vlt.

circa pꝛin.⁊ ad hoc opti⸗

me facit.s.qui ma.accu
ſa.poſſunt.cuʒ tua.in ſi.
ar. 3.8. de teſti. licet ex q̃ᷓ
dam.ſed illud in teſte.x
ibi nota.itẽ contra.s.e.
li.de deci.c.ij.in fin.vbi

ſoluitur in vl.glo.

e & Eccleſiaſticus.vnd

gdeẽ velalteri ecclie ſeu lo⸗
co religioſo duxerit cõferendũ.hmõi

tempus nõ contrahitur
ſic nec ſpirituale.de con
di.ap.c.vl. nec legittimi
actus. recipiũt diem j.ð
re.iu.actus. nec moꝛib . .
noſtris expedit tempoꝛales habere filios.ff.de ap.queſitum.papa tamẽ
poteſt dare pꝛelaturas ad tempus.vt.vij.q.i.paſtoꝛalis.immutat enim
ſubſtantialia rei.de conceſ.pꝛeben.pꝛopoſuit

r Conſuetudine.contrarium nota. Innocenti ⁊ hoſtien.in predict.

decre.qui dicebant.ꝙ ex conſuetudine pꝛeſcripta abbas tales poteſt re
mouere.⁊ no.qꝙ conſuetudo reuocat ſtatuta.ſed non pꝛiuilegia.vñ hoc

hodie facere poterunt qui hoc habent ex pꝛiuilegio pape.ſicut de bumig

liatis fertur.
89Epiſcopos.intelligas remoueri per epiſcopos.quando ꝑ vicarios

ſuos ad hoc mandatum habentes remouentur.vel per delegatos.õ.de

of. vi.licet. .. de re.iu.qui per alium.
Rõnabili.xvi.q.vij.inuentum.lvi.di.ſatis peruerſum. ⁊ pꝛo leui
culpa non debet remoueri.vt in pꝛedic.c.inuentum.⁊.lxviij.di.c.i.
J laicus. Hic appꝛobat᷑ opinio damaſi.vin.bar.bꝛix.qui hocnot.

xvi.q.vij.nemini.⁊ inno.⁊ hoſt.qui hoc no.s.e.li.illud.⁊ repꝛobat᷑
opin.io.no.in pꝛedi.can.⁊ gof.⁊ ber.no.S.e illud.⁊.c.circa.⁊ in multis

alijs capitulis.

bęEidem.⁊ ſiceccleſia erit patrona ſuiipſius.ſic ⁊ in alijs caſibus cũ
ſcilicet pꝛiuantur patroni iure patronatus.S. e.ti. quia clerici de penis
in quibuſdã cũ ſi.ſed pone ꝙ capella eſt vnicũ habẽs pᷣſbiterũ quis pᷣſen

tabit ibi pꝛeſbiterũ cũ vacabit.dico ꝙ ſi nõ eſt alius patronꝰ epᷣs puide⸗

bit eccleſie hoc enĩ dicimꝰ regulare cu eccłia patronũ nõ habet.ꝑ. c.xvi.

q.vij.omnes baſilice.⁊.c.ſe.
cC Alteri ſufficit ꝙ redeat ad eccleſiazʒ.ad idẽ.s.de his quefi.a pꝛelat.
cũ aplica.x vi.q.i.c.vl.⁊ res ad ſuam naturam redit de facili.xxxv.di:ab
exoꝛdio.ff. de pac.ſi vnus.ꝭ.ꝙ ſi non in totum.

d ¶Cenſenda.s.e.illud cõtrariũ videbat᷑ ꝑ decr.S.e.nullus. vbi dicit/

ꝙ nihil eccłiaſtici iuris ſine cõſenſu epᷣi tranſfert in eccłiam vel monaſte
riũ.ſed excipe iuſpatronatꝰ ꝑpꝛedic.decr.illud.vel deſ piritualibo inten
debat ꝓhibere.ſed nõ de ſpiritualibo annexis ſicut iuſpatronatꝰ.s.de iu
di.quato.ſᷣm hoſt.ſed qꝛ decr.illa eſt in iſto titulo.vt faceret ad titulum

ſatis videbat᷑ etiã iuſpatronatꝰ ꝓhibitũ cõcedi ſine aucte epᷣi.ſed ſatis fa

cit ad titulũ inq;tũ vetat ne patronꝰ donet eccłiam ſine ↄſenſu ept.

e¶DODerogari.alias derogaretur ſi aſſenſum pꝛebuiſſet m foꝛmã quaʒ

babes.S. de dona.paſtoꝛalis.

clericos et laicos ſtudeat ↄuocar legatus poſſet illas con⸗
in illis viſitatio poſtponat᷑ Sen re Srkadlleama.
de liceat ei ꝑ tota ꝓuintiã vel ei par ſtoꝛalis pᷣuatur ſi pᷣſen⸗
tẽ viſitationis officium exercere ciui tauit indignũ.qð dic vt
tates et dyoceſes ſuffraganeos ſu m de eo ſt eg.
os et eoꝛum ſubditos cathedralium parronus laicus ſimul
”M G haꝛabent pꝛeſentare.nũqͥd
habebunt ſex menſes vel
quatuoꝛ tm̃ vel alter ſex

alter quatuoꝛ.dico ꝙ habebunt ſex menſes.ita ꝙ rõe cõmunionis pui⸗
legiũ eccleſie tranſeat ad laicum ad inſtar eius quod dicimꝰ de eo qui
habet rem cõmunem cũ pupillo.ff.quẽadmodũ ſer. amit.liſi cõmunen
ita ꝙ per eccleſiam conſequet᷑.quod ꝑ ſe conſequi non poſſet.ſi.o.de con

ceſ.pꝛela.c.penul. — 2 .
Omana.in pꝛims pte dicitur quomõ ⁊ qñ archiepiſcopus poſſit ꝓ

recipere debeat.

3 E iſicare. per ſe vel pel alium.cum per ſea eid non poteſt. . de of. oꝛl.
inter cetera.x.q.i.epiſcopum.⁊ quomodo tunc debeat ſolui pꝛocuratio

dic vt.s.e.li.de of.oꝛ.ſi epiſcopus.

9 Pꝛius.a capite eſt edenda ratio.ff. de eden.l.argentarius.⁊ qui ali
1

coꝛrigit pxius coꝛrigat ſe ⁊ ſuos.iij.q.vij.iudicet.de ſta.regula.ea q
F. ſi vero. vbi de hoc.

m ꝙ Plene.ita ꝙ nulla ꝑpꝛochia maneat nõ viſitata.dũmõ viſitari poſ⸗
ſet ⁊ viſitationis cauſa ſubſit.⁊ ſunt hec redigenda ad boni viri arbitri
um. ſed nunqᷣd ſufficiet ſinodũ cõuocare ⁊ plene inquirere.videt᷑ ſicj
de accuſa.ſicut olim.xvij.di.qm̃.ſed dic contra.qm̃ in tam bꝛeui temꝑe
nõ poſſet ſinguloꝝ inquiſitio fieri.tũ qꝛ ibi nõ cõueniũt omnes clerici?æ
laici qui ſuntviſitãdi infra patet.tum qꝛ ſubijciẽda eſt res oculis.⁊ ꝑſo

ne pᷣſentia multũ oꝑat᷑.ff.fini.re.ſi interruptõe.s.de of.dele.c.vl.

n Minoꝛum. ad hoc de ap. de appellationibus. cum ſuis concoꝛ. de

pꝛeben.maioꝛibus.

o SDifſficultate.foꝛte pꝛopter niues vel glacies vel aliud conſimile.de

eccle.edifi.ad audientiã.S.ſi quis cau.l.ij..ſi quis in iudicio.

p& Accedere.patet ergo ꝙ ire teneat᷑.nec ſufficit ad ſuã eccleſiam con⸗

uocare. .
9 4 Congruum.id eſt honeſtum ⁊ cõmunem pꝛout erit poſſibile.ꝗ. de

fimſtru.accipimus jde pꝛiui.cum perſone.

r. aicos.nunquid populus pꝛocurabit.non vt.no. Johannes an.

x.q.i.placuit.⁊ ſiceſt conſuetudo. D
s1 Pꝛouintiam. hoc intellexit ber. verum.ſi ſuffraganei erant negli
gentes.alias ſecus.ſed dic contrac vtec.vlt,.

* uintiã ſuam viſitare.In ſecunda ꝑte que incipit ibi ſane dicit quid
in viſitando facere debeat ⁊ que crimina punire poſſit. In tertia que in
cipit pꝛocurationes.dicit quomodo ⁊ in quibus rebus pꝛocurationeʒ

De ccſi:exac.et pꝛocu. eVeI
g bᷣ DBotaatonn⸗ Ealarenodori hiltvin⸗ ſit ſeꝑpata.xij.q.i. ſmeanarrete eaain o in ſchtis redigẽdo. N. q te. ſta poſ. hac cõſultiſ⸗ H
linne duo. nec pꝛa miſcuis actibus officia ſunt turbanda. C. de teſt. conſulta Ede mmã.pꝛi.l.vna Tii 35 eſin ant⸗ ſlegato pape. de of. dele. cũ i inre ⸗·
nate et melius pcedit inquiſitio quãdo fit ſigillatim. de accu. inquiſitionis. Flaceten.lenn. Ceſtnnanen ce ilibello crunialll ciullt. s. delibe.
i Kreriedoe erüi qualitas negocij hoc expoſcit. alias in genere ſfat iceſimꝰoctau⸗ 5ce
inede elo⸗ e. c⸗dlane rafz ſegcura no iñ venctreinotbo. alins aurregaiariterinſtrumetis t0
e c& Libere. ſ.contradi⸗ . e. iccẽte in oibi.alias aũt regulariter inſtrumẽtis ⁊ te
ne one pꝛeſea frp vel appel ſibnpbar po ga. de n.
nkäſc atione nõ ob.de pꝛeſch. „ . MM ru.eũ io ·fit cñ ꝓbatõ le
n ci erofficij ꝛ.c. ebeelc et gliap eccleſiax capla ⁊ monaſteria monita nuc leuia nũcaſpa iuxta datã is kaalr r ecuti a ſeg
gſaniſee tes e. c. vl. ececcleſias ? alia religioſa ⁊ pia loca cle ſihia deo pꝛudẽtriã diligẽtet intẽdẽ rurq. ft ve pig. 1. Zhieur:
inputien de Tinitacis. loco irel ros ⁊ populosvlibere viſitãdo.ac po 11%5 de aliqui Geterinteheng, n Dintger kltunfne
htderii uigo iſlr ta ne ſeilla curationes a locis tiñ i, . de iquibo oꝛta fuerit infa⸗ magis indigere. ⁊ ſũt pᷣ⸗
gucſoi, eSeralsviſttar ſneilla cruivationegalone ein reaheren ita⸗ mia cõtra eos oꝛdinarijs ipox. vtſup mit vllitadi. c. in. .
angiig Jad viſirationc ↄuocat. tis Exquo tñ aliqud de ipſis dioceſi / his ſolenniter inquirat. denuncier ſi ah Coact. one:apꝛi
len anin, ñ.pꝛoxi.rñ.in fi. bus viſitare cepit: nunqᷓ; poſtea ſiuue vigetirerpegirend Horoꝛi o Loact. one. a pꝛici⸗
enng nli e Cepit. caueatq cõ/ totũ ſiue ꝑtẽ eius viſitauerit.reuertat᷑ ina qᷓ eraminati gronaverocti dionöcriger uramnern!
aſiot pleat. alias in illaviſita⸗ ſa viſkrationis aq ill reuertatk mina qꝗᷓ examinatione nõ egeant. cum bpqs occuſti pdere oſtri
nnen tione nõ poterit reuerti. cauſa viſitationis ad ill pꝛiuſq;ᷓ ocs ſup his merito notari poſſit oꝛdinari gak. exqͥ eñ ſine iuramen
teimni vt ſequitur. reeſlique ipᷣius pꝛouintie dioceſis ĩ to oꝛu negligẽtia eoꝛũdẽ liberecoꝛrigat ꝗ referijt aliq coꝛrigen⸗
d negtegenng eſe tovalsiegens ſecute viſttarepvote pen pillis debit inſftigenclo⸗ Pro bes bere Gremeruer
ſargi viſitatõnẽ ſcõᷣam icipiat rit ⁊ ſi i denuo ſueritviſitate ¶ Md curationes aut recipiant ſᷣinqꝙ eſtĩica EBliqh. de abo inter
enunieni g Requiſitus. ergoñ ſifoꝛte eadẽ dioceſis vel aliqua ibi c nonibus conſtitutũ.nulla tñ pecuni galld lano nil dicut
bennani, aliter cã p eritũ ren cia cdleſia pł' alijs indiguerit viſitari.tũc am ipe vel aliqͥs de ſua familia occaſi rtuͦcvenuciabüc eßiſ vt
nunnnin, uerit viſitationi illiuſan aliapviſitatione intermiſſa redeatad onealicui offici aut⸗ ſecch ecn melen e
nerſgimng ni. niſi in caſu qui ſequit do. ſi a loci dioceſane eatag onealicuiꝰ officj aut oſuetudis ſed à deacu: qualiterejſ.
antiane ſiaut maioꝛ he epoꝛum erilctio fe nochan requiſitus MR alio moco eaxꝝ noĩe. ſed in victu 8, eg tGentid. xvii.
poll niätte ꝓuintie conſentiret ipᷣm rtiterit. vel deo⸗ niũ aut maioꝛs ꝑ alibo expẽſas tm̃ recipiat moderatas peruenit.
Nin tache chiepiſcopos vt ſequik, ſilio ⁊aſſenſu ad qð idẽ ſe pꝛo nos ex rũ aliqð munꝰ qdcũq; ſit: q̃litercũ; tatõ. alias arbitraria n
— p Malicioſe. qui alle bibeant. ne alari pꝛofectus aliquati⸗ offerat pſumat recipe vt nõ qᷓ ſua ſut a : de oldcle⸗ d caf
. 1 F7 „ . 4 =, eeeeSe 7 D Y. iij. †
denftit Kangem zokarede nus negligat᷑. Si vero malicioſe in vigeat᷑ querere:ſed q ieſu chꝛiſti. qð ſi larcn See chapte. c. o⸗
ſdilodnnt nene. Fecuit daoee is difficultatẽ adhibuerint.atebßus fuerit ↄtra pᷣumptü recipiẽs maledi pite.x c cum nuper.
ltan Tinaigeneia nolozta licentiã ſu oca ſe. ap. poſtuler cõfi⸗ cCctõnẽ incurrat a qua nũq; niſi duplũ bᷣEfficij ſcdtoris. le⸗
gii⸗ fraus pꝛeſumit᷑. ad hoc. genter. PBoſtq; aut ſemeloẽs pꝛo reſtituat liberet volumꝰ eĩ ĩ his frau Siſaraus: ia officõx
Eelſatien vecn it vnilio uintie ſue dioceſes viſitauerit. licituʒ dẽ quãlibet penit euitari.Hanc . inw⸗ addit᷑ pena
s oſſſ quod annuatim facere ſit ei poſtea. pꝛius tñ ſuſtraganeoꝛuʒz auñt viſirãdi foꝛmã ab vniuerſis eri,z d Alijs. ſearchidiaco
5ccidiin Aber. deacen. ſlceuroliy. ſuor requiſiro conſilio ⁊ ipius diffi⸗ epᷣis alijſq; pᷣlatis oꝛdĩario iure ſuos nis ⁊ plebãiſ.s.c.c.aplłs
unemmmn nec dicit hic de aſſenſn. nitione ſuꝑ hoc habita coꝛã eis q̃ ĩ ſcri ſubiectos viſitãtibo plene obſeruarip ea dn fingulid.
s hunt· vt. 5. pꝛori. rf. quia ſiue ptis redegi volumus vrpoſſitalijs e algto ſindoheranah ichead Re nne nde
indignicn cõcoꝛdent ſiue diſcoꝛgdet eſſ. Rrationẽp eande ruanje* cipimꝰ.ſaluis ſuꝑ hoc rõnabilibꝛ ⁊ apg Ꝙ᷑ xigit. půſon qꝛ dec.
deoſanan bocdiſfinire ad ipſumꝓ eſienotn, viſitationeh eandẽ reitera? pobatis religioſoꝝꝑ ↄſuerudib etre⸗ ino. iiij.ð ꝓr. nõ bñ
dicsſan rinet vtſequitur. ad boc Plintig iurta modũ ſupius qnotatũ gularibo inſtitu. O Gꝛeg. rge ſeruabat i illo. c. pcet/
nustlaodon de arbi. cum olim. atiã ſi nõ interueniat in hoc ſuffraga⸗ ꝙ à&/nerali con cilio gex ge at peuratoes in victuali
tpꝛeſennni lz Ipſius.ſcilicet ar⸗ neoꝝ ipſoꝝ aſſenſus illa ſem uidẽ r t icilio Augdunen. 2 be ñ i pecũla recipi.⁊ nõ
buntſernat chiepiſcopi. jz erhibodo vt i eilla ſempꝑ ꝓpuide . rigit puerſox audaciavt nõ ſi recipi mũera necẽt ꝓcu⸗
ortii in l¶Diffinitiõe. dicit in tia exhibẽdo vt in poſterioꝛib viſia E mus ſola delictoꝝ ꝓhibitõe cõ ratões ĩvictualibo a lod
ecömuntone no. ꝙ hoc modo fiet diiſfſ⸗/ tionibus illas eccleſias eoſq; cleros teniti.ſed etiã penã delin uẽtibo ĩpo⸗ nviſitat illã ↄfirmat pe⸗
diam N finitio. diffinimꝰ g nos ⁊ populos pꝛius viſitet que nõ fuert namꝰ oſtöemi niqueti bo?⸗ nolſadiſcies z2 bn dirit x
mit. cönn pcedẽdũ ad viſitatione ab eo in pꝛioꝛibus viſitati niſi nam oltoem itaq; felicis recoꝛdatõ igit.qꝛ maꝗ rõ ſuadet ob
wleln Pyuintienoſtre. ? diritc oali n pꝛioꝛibus viſitati niſi magis nis Innoc. pape. iiij. pdeceſſoꝛis nmri maleficia peas ſolul. f.
vmli diſfinirionc ei ir lſitalijs viſitationis officiũ opoꝛtunũ ecitã ſup nõ recipiẽdis in pecũia pꝛo Kdeu fla ſeo f idan⸗
piſcopus pol ſug vecrit anp alc wi V¶Sane hmõi impenſur officiũ p⸗ curationibo ac ſuꝑ receptõe munerũ lrolt, rcraket
— Rerrekagabit . Hoſſeo verbo dei querat de vita 19⸗ viſitatiby eopq; familiaribo ĩterdicra ge⸗ Aucghacig in malan
eng m g In ſerotis Thora uerſatiõe miniſtratiũ in eccleſijs ⁊ llo. quã multox fert᷑ temeritaſpᷣterire vo te ponit ſic. iiij · di. facte.
5 N aufre cedenrn we cis alijs diuino cultui deputatis, ag ltes ĩuiolabiliter obſeruari eã decer aſdunen Pr
P actine antiqiſmo Fcch qðteſti cckee e ad offciu ipm ſpectat abl nim pene adiectõe iuuandã. Statu xxc. iiij. q· tancnerer. C.
Arſoluign bo pbari nõ pbt. f. de pba. SS ione z ẽtes vt vniũſi⁊ ſiguli qͥ ob ꝓcuratõʒ ſi 5 iu.rẽ ñ nouã ĩ fi.
gmle eetelchid eng piop einedationep i ubꝛia birõeviſitatõis ðbitã exiget᷑ pecũi Rssenemserrwe.
deſts, Fegne Tertius in pꝛiuile. de ⸗ ⁊ ho.cle.vt clericoꝛũ.lxx
dim nſin⸗ niorfſs Arerrus in di ei nuretbeamc diꝗ
„ne ſſoꝛijs. lxx. di. extraneo. Quint? in redeũte .i. qa. vij. ſ. . . ⸗ apa cohibeantur de
nidonne mü. Sextꝰ ĩꝓfitẽte.xxvij.q.i.oẽs releſr abene 10, 7. blnber W kebe nameemere liefomigine Aelonio quos dei vel noſtra reuerétia
ie d Ppropter. Octaus in emphiteofi. C. de iu. emphi.l.i. flon⸗ gedeelee hercer a ho leiie Findenige
man iecckialtlee rriq b.liue r q.ij hocius. de his gfiia hi c.i Becimus Beqnchcconnremnankappe u õõä
niütomnee, qñ appellat᷑ ab interlocutoꝛia.S. e.li.de appel. coꝛdi decimꝰ qñ quis a vi ſitacis. pena. pꝛimũ ꝙ pꝛocuratio recipialſſo⸗
ifnon, vand ree eur atoꝛe ↄſtitutũ.S.de drorn c. errs n gochgit tumggloci⸗ minerg noſtte mar. victualibus. tertiũ ꝙ viſitantes vł
dele⸗N vt nõvaleat niſi in ſcripti . 5 . Eec .
tuſdecimꝰ in requiſitiõe trãſcripti ſentẽtie excõicatõis:j.e.li.de ſe quig multd: no imin. ar. ehüt qͥ ci multj ardebũt.ij. q.iimitii fi.
uutani⸗ ngnraltialls Oauſtuſdecn in to.g. e li de elec. vt ea Sermnlueci l dicfum erat, bicad
in indld u. S. de of. oꝛſi canoici.e.li.Decim mꝰ in cãu. S. e. li.de ele. r gig n e nrale⸗
de donatoe. ſi qs argẽtũ. Decimuſnonꝰ pᷣm q̊ſdã in fideiuſſoꝛe.C. de fið tione pacti in fundati c deben eir acioneconſnaudinie velra
epoſcbiei iuſ.l. pen. Uigeſimus in minoꝛe iurõ üõäü epacti in fundatione vel conſecratione appoſiti nõ habent locum
no. Pbm l. vna. ij. rñ. Nigeſimuſſecũdꝰ in ſolutõe debiti i inſtrum̃to publico n Erxigere.i. ab initio r ſij . ores nſſa. S ,
mr . Bitp ece rcltn anctt. ro ati. Qiceſim eern . ſi qᷣs tt be den⸗ 38 Eriger aeinirt ro n e. dede legiij lecmil⸗ ſirem
mgman toi ſchtis ex cq antcccdeti ⁊ vultobore. C. denõ nu. pec gencralit. Ci equorum ſtindigcant pecuniam exigere poſſunt. vecturis Keraturlo

p¶ Uolente.quod dic vt c.pꝛoxi.Nota caſum ſpecialẽ in quo parifi
cant᷑ iſta duo exigere ⁊ a volente recipere.ſic.S.de reſcri p.· ſtatutũ. S. inſu
per.cũ.S.ſe.ſic.E.li.xij.publice leticie.vel conſulũ nuncia.l.vna in fine.
cũ alias ſepius ſit licitũ reciꝑe quod non licer exigere.xviij. di. de eulogi
is de ſimo.dilectus.ff. de var.⁊ ettraoꝛdi.cogni.:.i.ꝭ.eſt quidem.

q ¶ Munera.conſulte facit viſitãs ſi ab omni munere ſe abſtinet.i.q ·

i.ſunt nonnulli.⁊.S.e.t.
c.pꝛox.S.pen. credit tam̃
Gar.qꝙ ſi modicũ eſculẽ
tũ vel poculentũ recipi⸗
at ꝙ non ſit veriſimile ꝙ

vel etiã a volente recipe aut alias cõ
ſtitutionẽ ipſam recipiẽdã munera.
aliquẽ moucat vel donã ſiue viſitationis offido non ipelo p⸗
ten haup oꝛe taciart non curationẽ invictualibo autaliqd ali
Rntce vfit Jueſhonen. . ꝓeuratönis occaſiõe. violare pſüpſe
vcoff.pᷣſi. l piebiſcito a rit duplũ eius qð receperint eccleſie
talia non trabunrur⸗ 36 a quoid receptũ fuerit infra menſem
munca eObos. reddere teneant. & Zlioquin extũc
de dona. inter vi. ?2 vroꝛ. patriarche archiepi epi duplũ ipum
c. vl. s.e.li. de reſcrip.ſta vlxra pᷣdictũ tꝑs reſtituere differẽtes
c: Gincec ev qualiter ingreiſu ſibi eccleſie ſentiat iterdictuʒ
exerceri debexe colligik. inferioꝛes vero ab officio ⁊ bñficõ no
uerint ſe ſuſpẽſos quouſq; de dupl.
ati

F i.placuit.S.c.ꝓxi. §. unun
anec.. hmõi grauatis eccleſijſplenaria
an unkenae⸗ factionẽ impendnt. nulla eis in hoc
ters pedit viſitare impe, dantiũ remiſſiõe liberalitate ſeu gra
ditus ꝑali viſitare pt vglitura · Bonifacius. viij.
dic vt. S. de of.oꝛ.ſi eᷣus r. pꝛede. noſter ꝓhibuit in cõ
e. li. ilio lugd. ne aliqui ob/pcura
ionẽ ſibi ratione viſitatiõis debitaʒ
exigere pecunia pꝛeſumerẽt. vel etiaʒ
recipere a volẽte.Vlerũ qm̃ rerũ exꝑi
entia nos inſtruxit ex hoc tã ꝑſonis vi
ſitantibus qᷓ; locis ⁊ eccleſijs viſitatiſ
multa incõmodoꝝ diſpẽdia ꝓuenit᷑
cõcedimus vtpatriarche ar̃epi epi ⁊

alij quiba exofficio cõpetit viſitare.a
volentibo eccleſiax ⁊ locoꝝ viſitatoꝛũ
rectoꝛibo ſeu pſonis pecuniã licire re⸗/

cipe valeãtꝓ ſumptibo moderatis fa
ciendis in victualibo diebus quibsvi
ſitatõnis officiũ ꝑſonaliter exercebũt
QAgdijcientes ꝙ nõ liceat viſitanti:
niſi vnã ꝓcurationẽ recipere vna die

E¶V Aliud.xiiij.q.iij.ple
riq; de ſimo.in tantum
v Duplum. xciij . q · i.
militare.xviij.di.quoni
am.i.qi.concuſſionis.⁊
l. ſequen. .——
x. ¶eneamur. ſalua eo quod dicitꝗj·c.pꝛioxi.⁊ tenetur etiam familia
de eo quod percepit.⁊ ipſe epiſcopus tenetur de facto ipſoꝛũ.lxxxvi.diſ.
on putatis.s.e.li.de el.ce.generali.S.vl.
V ¶M Erxtunc.clapſo menſce.
5 Interdicrum.noucrint quod eſt j.a rali pena incipit cum in iſtꝭ ma
ioꝛibo.vt..e.li.de of.dele c.ij.⁊ ſi durante interdicto iſti moꝛiantur nõ
ſepeliuntur in cimiterio.⁊ ſi interim celebꝛent in eccleſia in ſuo officio ſi
cut pꝛius irregulares efficiuntur.vt .de ſen.ex.is cui.
a Inferioꝛes.⁊ ſic magis punitur minoꝛ q; maioꝛ de quo dic.vt.lx.
di. homo chꝛiſtianus.⁊.S. de iureiuran. cum quidam.
b. Suſpẽſos.ſi interim celebꝛent vt pꝛius ſunt irregulares.nec pote
runt ab alio qᷓ; à papa abſolui.s.de.re iudi.cum eterni.j.de ſen.ex.cum
medicinalis.
—H ergo facta reſtitutione ſtatim ſunt abſoluti ſine alia ſentẽ
tia.lxxxi.di.ſi qui.cum ſuis concoꝛ.de ſpon.non eſt.
d MTalitura. Nota caſum vbi rem meam vel mihi debitam remitter̃
non poſſunt.licet nil ſit tam naturale qᷓ; voluntate domini rem ſuam ĩ
alium tranſterri.inſti.de rerum.di.S.per traditionem.⁊ de boc dicvt di
xi.S.e.li.de reſcrip.ſtatutum.ꝭS.ſi quid autem.
Elicis. oꝛtum habuit ab his que notat guil.s.c.pꝛoxi. vbi dicebat
ea domino greg.audiuiſſe de mente ſua fuiſſe quod hic ſtatuitur.
bᷣ Lugduneñ s.c.pꝛoxi.
c lliqui.Inno.iij.in archiepiſcopis pꝛohbibuerat pꝛincipaliter ⁊ de⸗
mum ad omnes extenderat S. c.i.
d ¶Erigere.circa hoc nil coꝛrigitur vel mutatur.
e volente.hoc eſt quod infra recipit mutationem.
f MW rperientia. ſic. e. li.de elec.qᷓ; ſit. cum ſuis concoꝛdan.
g· Diſpendia.pꝛeſoiter ruralis qui non habet niſi vnum gauſape foꝛte
ſine manutergio ⁊ vnicum lectulum quomodo pꝛocurabit ⁊ hoſpitabi
tur epiſcopum cum nec foꝛte domus ſufficiat poſito ꝙ abũdarent reliq̃

Liber Tertius

et epiſcopus quomodo in vili domo manebit. Utilis ergo ſuit hec co⸗

ſtitutio que tollit hic diſpendia.

h Concedimus.o.reuelauit ad.a.i.extremitas ad pꝛincipium.xxxv.
di. ab exoꝛdio.Olim enim ab his qui pꝛocurationem victualium para
re debebant inuitis pꝛocuratio in pecunia exigi non poterat.x.q.i. rela⸗
ta.ſed a volentibus bene poterat in pecunia recipi ⁊ certa ſumma tarxaj

ſiue vnũ locũviſitauerit ſiue plura.e⸗
tiã li locus quilibet viſitatus ab illo
ſufficeretad pcurationẽ integrã per⸗
ſoluendãcũ eidẽ ſufficere debeat vt
tpalia metat a locis ꝑſonaliter viſita
tis ꝓ diebo quibo eis ſpiritualia ſub⸗
miniſtrat. ¶ Cetera vero in eiſdem
pᷣdeceſſoꝛis conſtõe contẽta in ſuo vo
lumus roboꝛe ꝑdurare. ¶ Idem.

NElanqᷓ; pedagioꝝ exactiões
ta iure canonico q;ᷓ ciuili regu
lariter merito ſint dãnate.tan

to tñ diſtrictius ne ab eccleſijs et pſo
nis eccleſiaſticis talia exigant᷑ phibe
ri opoꝛtet.q;ᷓto ſi id fiat maioꝛis ĩ trãſ
greſſiõis reatus incurrit᷑⁊ offẽſa eui
dẽtioꝛ cõpꝛobat᷑.Cu igit᷑ ecclie eccleſi
aſticeq; pſone ad res ipaꝑ nõ ſolũ iut
hũano quinĩmo ⁊ diuino a ſeculariũ
ꝑſonarũ exacrionibo ſint imunes.con
ſt tutionẽ felicis recoꝛdatiõis alexan
dri pape quarti pᷣdeceſſoꝛis nt̃i qui
ſtatuit ecchias et pſonas eccliaſticas
ad pedagia ⁊ guidagia penitꝰ non te
nerxi.nec ad exhibendũ vł ſoluẽdũ ta
lia ꝓ rebo ſuis ꝓpꝛijs quas nõ cauſa

ſeu traſmitcut. olẽtes ꝓpter ml
toꝝ inſolẽti? abuſuʒ pene adminicu/

o adiuuare adijcimus diſtricti inhi

.

bendo cõtraria ↄſuetudine' quoꝛũcũ
q;.que dicẽda eſt coꝛruptela veri.nõ
obſtante vt nec collegiu nec vniuerſi
tas nec aliqua etiã ſingular perſona
cuiuſcũq; ſit dignitatis conditionis

ria conſuetudo.Cle.hoc addit ꝙ dioceſani qu
ſententias incidiſſe illos publicare debent.⁊ ipſas ſententias facere ob

ſeruari.c.ti.pꝛeſenti.

n ¶ Pedagioꝛum.quid ſint guidagia ⁊ quid pcdagia. vide.s. de verb.

ſig. ſuper quibuſdam.

ri.x.q.iij.relatum. idem

eſt hodie per hanc decr.

⁊ eſt equiſſimũ vt dixi in
pꝛoxim.glo.
i Officio.ſat: hocpu
to locum babere non ſo⸗
lum in oꝛdinario officio
ſed etiam delegationis,
cum vtrobiq; eadem ſit
ratio non ob.quod ifra
dicit ꝑſonaliter.auia in⸗
telligo ꝙ cuʒ ꝑſonaliter
viſitant pꝛo ſuis victua
libus a viſitatis pecuni
am recipiant.cum aũtꝑ.
laicos non ipſi ſed illi vi

ctualia vel pꝛcuniaʒ pio

eis recipient.vt.s.de of.
oꝛ.ſi epiſcopus.
lꝛ ¶¶· Perſoluendũ.ali⸗

as enim poſſet totam ci?ꝰ

ultatem vna dieviſitare
7 tot pꝛocuratiões reci⸗
pere quot ibi eſſent ecde

ſie quod eſſet abſurduz.
numerus ergo pꝛocura
tionum non excedat un
merũ dierum.s.e.pꝛouu

rationis.
WVẽetera vero. ſ circa
exactiones ſtatuta ⁊ ar⸗

ca pꝛocurationes etiam

in victualibus non reci⸗

piendis a locis non viſi

tatis.⁊ circa munera nõ

eoꝛum famulis cum pe⸗
nis ſuperius ſtatutis.

„Vtas vel ſingularis
perlona eccleſias vel ec⸗
cleſiaſticas perſonas cõ
pulerit ſoluere pedagiał
guidagia vel exacnones

a ſi vniuerſi

pꝛo rebus ſuis quas ci
negociationis non defee⸗

runt vel pꝛo perſoniiſ ſin

gulares ſunt exocommuę⸗

nicati ⁊ vniuerſitas iter
dicta. nec pꝛodeſt cõtra⸗
ibuſ conſtat aliquos hes

o Canonico.pꝛedicta decr.ſuper quibuſdam.

p Eiuili.C.no.vec.inſti.non poſ l.ab eccleſijs. C. de ſacroſan.eccll.

placer.

q ¶ Maioꝛis.ſcilicet qᷓ; exigantur a laicis.
rIpſarum.ſcilicet eccleſiarum ⁊ eccleſiaſt “
clericoꝛum eodem pꝛiuilegio gaadent quo res eccleſiarum. vt.xvi.q..
ſimilixer. ⁊ rationem ibi no.io.⁊ ber.s.de pigno.ex litteris in glo.pen.

Icaruʒ perſonarum. nã res

nec eſt illud vniuerſaliter verum.vt no.io.xvi.q.iiij.c.i.

C

8 Maumae poſitiuo.vt dictum eſt ſupꝛa.
iuino.legitur geneſis.xlvij.vltra medium ſubiecit ioſeph omnez
terrã egypti pharaonis.⁊ cunctos populos eius a nouiſſimis terminis
egvpti vſq; ad fines eius pꝛeter terram ſacerdotum. ⁊ ſequitur ſic ex o

tempoꝛe vſq; in pꝛeſentem diem in vniuerſa terra agypti quinta pars

rebibo ſoluitur ⁊ factum eſt quaſi in legem pꝛeter terrã ſacerdotale ſuue
libera ab hac ↄditõe fuit. Itẽ Eſdre.vij.vltre mediũ.vbi dicit rex.Ada

gerſiꝰ miniſtris Uobis q̊q; notũ facimꝰ devniuerſis ſacerdotibi ⁊ leui⸗

tis cãtoꝛib? ianitoꝛib miſtris domꝰdei.vt vectigal ⁊ tributũ?⁊ ano·

nas uõ hẽatis ptãtẽ ĩponẽdi ſuꝑ eos.⁊ ↄcoꝛ.ad hoc.s.ð imu.ec.ñ minꝰ

s Cõſtõem.quã hẽs ð ĩmu.cc.c.i.⁊ p pꝑte eiꝰ mẽtẽ vide hic deciſam.
x Megociãdi.ad h̊ de vi.⁊ ho.cle.c.vl.⁊ no.in his q negociatiõis cãõ bpots
tant᷑ nò in ꝓpꝛijs vł his qͥ poꝛtant᷑ad vtilitatẽ viſci ſoluũt᷑ exactiões iſt

Adiuuare..e.exigit in pꝛin. (E. de vectiga.⁊ cõmii.l.vniuerſi.
3 Conſuetudine.ad idem.S.c. romana.ꝭ.pꝛocurationes.s. de capell.

mo na.c.vno.cum ſi.

a Collegiũ.ex quibo hbec cognoſcantur.vt no.s.de exceſ.pla. dilecta.

a SS recipienda aviſitantibł
negociãdi deferut vl deferri faciunt 9 1 ior

bcgenn
d cnett
lterani
ztſont
10 lise
ſſtnnenn
tant uni⸗
nigtiti
Anantg
lent en
ong.
rolvenk,
Doſſrtmn
Vnadieſſe
Ocuratiicer
vttbichne
leſet inint
iglcofrn
nonngt
erumien
ctera wole
es Kanten
Urationesen
laltbusnen
8 locs ſe
Ccircamune
Nda aviſtne
ſamulison
erius ſtann
anq;. ſimni
8 vel ſing
ecdeſias
cas Perſenn
ſowerege
Gia velenen
dus ſulsg
ciarionionont
Vel operen
res ſonterun
i1 lilerſti
.necoctte
onſtatalnes

4

ententisſi
gia. Mes

perſonunm
eſigrunn un
tlicrensing
i..

bieat olnie
nobiſiniemn
h,1ſeguinn
aglp ctin⸗
mti oti⸗
wbidoenne
ſoſnnnh,
lrnntuc,
0oSinenn
nutni,
jnegoctan,
itcni
ꝛcomiſtnn,

eagliin

ad¶ Pꝛedictis ꝓpꝛijs.ſ.quas canſa negociatiõis nõ deferũt.
b. Bliũꝗde regu.iuris qui ꝑ alium.
c Alieno. xlvi. di. ſicut nõ ſuoꝗ·de re.iuris.qð alicui.
d Singulares.etiã epiſcopi qꝛ decret᷑.qꝛ periculoſum de ſententijs
Aentend ⁊ interdicti loquit᷑.
e⸗

Uniuerſitas.in collegiũ enim vel vniuerſitatem excõmunicatiõis

ſententia pꝛoferri nõ de
bet..· de ſen. ex. romana.
S. in vniuerſitatẽ.vbi de
boc. ⁊ intelligo boc etiã
de vniuerſitate vel colle
io eccłiaſtico.vt.S.de ꝑ
onis dixi in pxima glo.
⁊ facit ff. ſi ſer. ven l. al⸗
tius.⁊ de na.cx libe.vẽ.
c.v.no.de deci q;uis.
Satifſfecerit.ad in⸗
ſtar excõicati pꝛo mani⸗
feſta offenſa.S. de v. ſig.

ex parte.i.c.venerabilis

Srperuo. Emana/
Quit ad declarationẽ
derre. S. e. romana. ⁊ coꝛ
rectionẽ eoꝝ que ibi no.
ber. S. e.c.nuper.⁊.S. de
accu · ſicut ollm.
Xonſtitutiõis.S. e.

¶mnegligentes. Z. no.

ber. in pꝛedictis locis.ſʒ

alud ẽ viſitare. aliud ð
criminibo inquirere. vt
dixi.S. e. c.i.
lꝛ ¶ Et itare. repete ᷣm
conſtitutionẽ ⁊c quod ẽ
H. ⁊ idẽ repetas in ꝓx.vᷣ.
Alijs. puta ſubditꝭ
ſuffraganeoꝝ.
m Pꝛemiſſis.viſita⸗
tioni ⁊ pꝛocurationi.
n& C bſtante. ad idem
B.c. pxi.cũ ſuis cõcoꝛ.
o. Zibſoluẽ. Nota ca⸗
ſum in quo archiepᷣs in
ſubditos ſuffraganeoꝛũ

iuriſdictionẽ habet. Itẽ

er totã pꝛouinciaʒ dat
litreras indulgentiaruʒ
p.de peñ.⁊ re noſtro.ali

os caſus habes.ix.q.iij.
in ſum.s. de offi.oꝛ. pa⸗

ſtoꝛalis. l
p. W Salutares nõ ni⸗

miũ auſteras.xxv.q.vij

alligant.⁊ in eis impo⸗
nendis cõſideret que le⸗
ſunerer: v pe. di. v. con⸗
1

deret.S.de homi.ſicut

dignũ.

nauit ad declara
tionem eoꝝ que
no. hoſti e. c.i.ꝛie eccle
ſia dicitur cõſecrata.ba
ſilica nõ ↄſecrata. de re⸗
li.do.c.i.ſed ↄ nõ conſe⸗

crata polluit᷑ ſʒ aliter re

conliatur.S.e.c. vlti.

tenter.

eccleſiã. E ma?

aut ſtat a pꝛefatis eccleſijs aut pſo⸗
nis pꝛo perſonis ipſis aut reb pꝛedi⸗
ctis talia exigat vł extoꝛqueat ꝑ ſe vel
peraliũ ſuo nominevel etiam alieno
aut eas ad huiuſmodi perſoluẽdo cõ⸗
pellat.Qui vo cõtrafecerint ſi pſone
fuerint ſingulares excõmunicatiõis.
ſi autẽ collegium vel vniuerſitas ciui
tatis caſtri ſeu loci alteri cuiuſcunq;

ipſa ciuitas caſtrũ vel loc interdicti:

ſententias ipſo facto incurrat.necab
excõmunicatõe huiuſmodi abſolutio
