Z iudicari debet ſᷣm ipᷣaʒ qꝛ ius ẽ.idẽ igit᷑ dicã in legali ſtatuto ꝙ ſi ↄtinet
ius cõe ſublato iure tollit᷑ ſtatutũ qð ius cõe ẽ. Si igi᷑ ↄſuetudo ⁊ ſtatu
tũ ſingularia ſint ⁊ ↄſiſtant in facto.⁊ ſint rõnabilia. nec expᷣſſe reuocẽt᷑
eis nõ derogat᷑ ꝑ coſtõem nouiter editã alias ſecus.hoc dicit derr.
agy ncardee ec. bene. vt nim. b Ipſis. I. ↄſuetudib ⁊ ſtatut:
C ¶ Rationabilia.vtrũ ↄſuetudo ſit rõnabilis nec ne relinquẽdũ ẽ iu⸗
dici.cũ nec certa regula tradi poſſet ſ̃m tho.qui hoc no.in ſum. de ↄſue.

S· qnid ſit ↄſuetudo,.vᷣ. ↄſuetudo ẽvſus.⁊ bñ dicit rõnabilia.qꝛ boc ſolũ

rationabilia per conſtitutionẽa ſeno

tunitatẽ obtentũ.vnde expectari ſolet ſcða iuſſio in auc.vt nulli.iudi.S.

nes ⁊ ſtatuta ſingularia.ſed iã ſeq̃ret᷑ ꝙ oĩm iuriũ coꝛrectio vłmutatõ eſ

Niber Dꝛimus

qð rõnabile? defẽdit eccłia.xiiij.di.c.vl.⁊.lxxxi.di.ſi qͥ ſine.De rõnabili
aũt ↄſuetudie pone exẽpla:.j de cõſue..c.iij.⁊.iiij.ẽ.de ↄſue.cũ dilectus.

2

⁊ facit qð dicã· j.de ele.ex eo.ꝙ in f · da Expꝛeſſe ..de ↄſue.c.i.⁊. ij. ð
Aeig⸗ ſcerer 35 nõ deceat in qᷣbo reuocant᷑ etiã pꝛiuileg a ⁊ ſtatuta.de
cle. nõ reſi.c.vnoj·de rre pe. 2 rerch de biga crno. de Ghene;
c.vno.cũ ſi.q oĩa nõ vidẽt᷑ ↄpetẽtia exẽpla cũ illa no eſſent rõnabilia q
e. vno cñ ſ. qoiahs dt vm põt dici hodie. quia
ius reſiſtit. R crempl
ʒ⸗M I foti hodie circa ↄſuetudies
T animax periculis obuietir cta. ⁊ qli. bi ei ti· cu uis
ſlſentẽtijs ꝑ ſtatuta quoꝛumcn⸗ cõcoꝛ in cle.
qꝙ oꝛdinarioꝝ platis legari no ea Derogare . f deſe
lumus ignoꝛãtes dum tñ eoꝛuũ igno⸗ pul. vio. l. ih . F. diuꝰ. So

21 2 . an lu.illa lex multis modis
rãtia craſſa nõ fuerit aut ſupina. intelligif. vt ibi. no. et. ff.

Statuto epᷣi quo in om̃es qui furrũ de legi.l. de qby. Sed in

oↄmiſerint excòicatõis ſentẽtia ꝓmul quãtũ dicere vider ꝙ cõ⸗
gatur ſubditi eius furtũ extra ipius ſuerudo vel ſtarutũ pce⸗/

. . „„. „ — „ —
cũ extra territoꝛiũ ius dicẽti nõ pere
at᷑ impune. ¶ Gregoꝛius nonus
De reſcriptig; Rubꝛicg.
Plſo ure reſcriptũ oceſſꝰ p
ipʒ hĩt ñ valeat ſi ab excõicato opi hoſti. qq; hũctex.no.
O=WðèðUMD in ſum.de cõſue.ꝭ.⁊ devᷣ
4 tute.v.ſed ſpale eſt.
Xannmax. hec decr.
edita fuit ad declaratiõem decr.de ſen.ex.a nobis.i.⁊ eiꝰ qð ibi no.Et ei
us duo ſunt dicta. Pꝛimũ qꝙſtatuta oꝛdinarioꝝ nõ ligãt ꝓbabiliter ig⸗
noꝛãtes.ſᷣm ꝙ ſtatutũ epᷣi extra dio.ſubditũ nõ ligat. ꝗ Animarũ.
ad idẽ de iureiu.c.i.⁊ de ſepul.c.i. h Sentẽtijs.que ligãt animã vt
locũ habeat ꝓxima rõ.ſed idẽ in alijs ſentẽtijs qͥ penas tꝑales inferũt ꝑ
l.ff. del decur.ab.oꝛ.ſa.l.vl.vbi habes ꝙ municipali ſtatuto nõ ligat᷑ ig⸗
noꝛãs ſed neſciẽs tm̃.ad hoc.C.de teſta.l.iubemꝰ.in fi.⁊ põt dici ꝙ i hoc
ꝓuidet᷑ animaby ſaltẽ ꝓpter peccatũ inobedientie qð ẽ maximũ .viij.q.i.
ſciẽdũ.vel de his dixit.qꝛ de alijs nõ erat dubiũ ꝑ di.l. i Statuta ð
generalibo ergo ſtatutis canonũ vel legũ nõ loqᷣtur q ab oĩbo ſciri ⁊ cuſto
diri debẽt.s.de conſti.c.i. la¶ Oꝛdinarioꝛũ.qͥ dicãt᷑ oꝛdiarij no.gof.
⁊ ber s.de of.oꝛdi.cũ ab eccliarũ. lꝙ Ignoꝛãtcs.cõtrariũ not.bern.
in pᷣdi.decr.a nobis.⁊ mouebat᷑ ex eo.qꝛ incidebat in factũ iã dãnatũ.et
qꝛ in culpa fuit rẽ pꝛohibitã faciẽdo ⁊ qrere debuerat.ſicut etiãvbi culpa
pcedit nõ excuſat metꝰ ff ꝙ me,. cã.l.ſimixr. m ꝙ Supina.q ẽ ignoꝛa
re qð oẽs ſciũt.de poſtu.c.i.de cle ex.mi.aplice Ignoꝛãtia ergo alia facti
alia iuris.ſi iuris aut cõis.aut ſingularis ſtatutũ eni ep̃i ius facit inter
ſubditos qð tñ ñ ligat ꝓbabiliter ignoꝛãtes vt hic. n Statuto. nõ
epᷣm facere poſſe ſtatuta ad idẽ.s.ꝓxi.rñ.s.de ma.⁊ obe.ſi qͥs venerit.et
legatꝰ in ꝓuintia ſua.S.de of.lega.c.vl.⁊ ſunt talia ſtatuta ꝑpetua etiam
poſt obitũ vł receſſuʒ vt ibi. o ꝙ Kõmiſerint..j· de ſen. ex. romana.S
caueãt,vbi ðꝛ ꝙ ꝓ futuris delictis excõicatio fieri nõ debet.Sol.aliudẽ
ferre in aliquẽ excõicatiõis ſniam ꝓ futuro delicto.vt ſi dicat excõico te
ſi tle qd feceris qð ibi pꝛohibet᷑ alið ſtatutũ generale facere excõicatiõeʒ
fulminãs.qð hic ꝑmittił.vt.s.de ſen.ex.a nobis.i.vłlʒ ibi ꝓhibeat᷑ fer⸗
ri tñ lata tenet.vt ibi no.ber.vł ſi dicat᷑ ꝙ iſtudmiſerint ſi pᷣteritũ nullũ
ↄtrariũ qð pꝛiꝰ dixi.tene ⁊ adde qð ibi dica. p¶Furtũ qð ẽ ↄtractio
rei aliene inuito dño frauduloſa.⁊ animo lucradi inſti.de ob.q ex q̊.oli.
in pꝛin. ⁊.ꝭ.fſurtũ aũt.⁊.S.placuit.⁊ ꝓhibitũ etiã decalogo.rxiiij.q.v.pẽa
lc.⁊ in ſcða ꝓhibitõe obtinet quartũ locũ.qð dic vt no.xxxij q.vij.qͥd in
omnibo. q ¶DVDioceſim.in q totã iuriſdictiõem hʒ oꝛdiariã; in q̊libet
ipᷣiꝰloco nõ exẽpto põt ꝓ tribunali ſ edere · de of.oꝛ.cũ tꝑs. r q Cum
extra rõ.⁊ no.de oibo rõnẽ reddẽdã.qð dic vt.s.de reſcrip.ſi.q.
8Territoꝛiũ ſuũ.ð of.leg.nouit. ff, de iuriſ.om.iu.l.vl.⁊ ẽ territoꝛiuzʒ
vniuerſitas agroꝝ inter fines cuiuſqʒ ciuitatis.qð ab eo dictũ qͥdã aiũt
B Fmefor eiꝰ loci intra eos fines terrẽdi.i.ſubmouẽdi ius hñt.ſff de ver.
ſig. pupillꝰ. S. territoꝛiũ. t Impune.i.ſine pena.i.nõ parẽs.ex eo pe
Pin iure.qᷣ ſine exceptiõis ope.⁊ ſic falſaʒ puto opi. (nã nõ patit᷑.

intẽdit.vt no.ber.ſe ĩtel⸗
ligere illã legẽ. s. de fi. in
ſtru.poſtoꝛał. in glo.i.in
fi.q̃ ſolutõ appꝛobat᷑ per

tan. ⁊ inno.no.s.de of.dele.pꝛudẽtiã.S.ſexta.⁊ ber.Opoſ.no.S.e.c.
R lris.i glo.hic qrit᷑.⁊ guil.du.no.in ſpe.ti.de pᷣſcrip.pñtatiõe §. rõne
aũt ipetrãtis.v.qͥd ð pceſſu.qͥ oẽs dixerũt ꝙ ꝓceſſus hitꝰ ꝑlr̃s ĩpetrataſ
ab excõicatovalʒ ſiñ opponat᷑ exceptõ.⁊ h̊ dico territꝰ.cũ ſupꝛadicti oẽs
excepto tã hãc viderit decr.vñ łInõ põderauerũt h̊ vᷣbũ ipᷣo iure poſituʒ ĩ
bᷣn. hic łhãc decr.putauerũt ec coꝛrectã ꝑ dec.pia.qdð nõ credo.cũ ꝑs illa
q coꝛrecta ẽ remota fuerit vt .dicã. x ᷓ Reicriptũ.s e.dilectꝰ filiꝰ ab
bas.⁊ ſatis hic puto termiats qõnẽ qua queri ſolet.vtrũ reꝰ actoꝛẽ quẽ
excipiẽdo ↄ reſcriptũ ⁊ ꝑſonã repulit excõicatiõis vigoꝛe coꝛã ipſo dele⸗
gato recõuenire poſſit.⁊ patet ꝙ nõ.ſi eni nullũ ẽ reſcriptũ.⁊ ↄuẽtio ẽ pᷣn
cipale.recõuẽtio acceſſoꝛiũ ſublato pncipali ⁊ acce ſſoꝛiũ j. ð re.iu acceſ⸗
ſoꝛiũ.cũ ſuis ↄcoꝛ.Itẽ cã ↄuẽtiõis ⁊ recõuẽtõis ſiłſũt tractãde s.ð mu.
tu. pe. c.i.ð oꝛ cog.cũ dilectꝰ.qð h̊ eẽ nõ poſſz.itẽ ↄuẽtõ ẽ erpᷣſſuʒ.recõuẽ
tio tacitũ.ſublato igit᷑ crpᷣſſo ⁊ tacitũ ẽ ſublatũ.CL.ſi reꝰ haccu moꝛ.iu.l.
yl. ⁊ fac qð no.ð cle.ↄiu.qð a te.⁊ H̊ tenuit tau.bar.bꝛix.iĩ qõne venerabi
li.que incipit actoꝛ cõueniebat reum
. Rrec hundd ergo coꝛrecta eſt decre.pia ꝗ. de excep. vbi dicit᷑
pꝓceſſus habitꝰcũ excõicato tʒ donec opponat᷑ exceptio.⁊ poſtmodum
iplo abſoluto reaſſumatur cauſa in eodem ſtatu. Solu non eſt coꝛrecta

rNit .. 1. E dẽs legẽ tollat a lege dici
dip. cõmittẽtes minime ligari noſcut pot boc vm en pncepo b

hãc decr. repꝛobat᷑ aũt B

erxcõicatus maioꝛi agit
coꝛã delegato. aut coꝛaʒ

lear reſcriptũ. nec pceſſꝰ

immo potius coꝛrigeretur iſta ꝑ illã. cũ illa ſit poſterioꝛ. eſt eni Innocẽ.

iiij.⁊ hec Gre.ix.s.ti.pꝛoxi.cii.ſed neutra ꝑ alterã coꝛrigit᷑ſed in diuer⸗
ſis caſibus loquũtur.Ho. igit᷑ pꝛimo falſam eſſe opinionẽ modernoꝛus
qnã Ber.no.in decr.pia.in glo.ſed mirũ.⁊ in pꝛedic.dec.dilectꝰ.in glo.
bic videt᷑.⁊ in decr.de of.dele.pꝛudentiã in glo.ſic videt᷑.⁊ in glo. ſecꝰ eti
am in quibo dixit reſcriptũ ab excõicato impetratũ valere poſt ſuã abſo
ſolutionẽ. ⁊ vera eſt ipᷣiꝰ
opi.anti:vt ꝑ pꝛedi.glo.
apparet.⁊ de eta.⁊ qual.
cũ bone.de cle.ex.mi.p⸗
poſuit. Circa hãc mate⸗
riã igit᷑ ſic diſtingue.aut

ſuper alio q; excõicationis:vel oppel
lationis urticulo fuerit impetratum
¶ Innocẽtius quartus in concilio
Tugdunenſii. S
Vm in multis ĩuris articulis
infinitas repꝛobet᷑ pꝛouide du
ximus ſtatuendum vt per illa
generalẽ clauſulã quidemalij.q fre⸗
quenter in litteris noſtris inſerit vl⸗
tra tres vel quattuoꝛ in iudicium nõ

oꝛdinario. In pꝛimo ca⸗
ſu ſubdiſtigue: quia aut
erat excõicatus tꝑe mpe
trati reſcripti.aut poſtea
fuit excõicatus. In pꝛio
caſu ſubdiſtinccionis hʒ
locũ hec decr.vt.ſ.nõ va

ꝑ ipᷣm habitus niſi impe
tratũ fuerit ſuꝑ cauſa ex
tis. In ſecundo caſu.ſ.qñ poſt impetratõem excõicatus fuit locũ habet
decr.pia.⁊ de of.dele.pꝛudẽtiã.ꝭ.ſexta.Si agit coꝛã oꝛdinario.tunc tria
thꝑa diſtingue ſᷣm vetera iura nõ nenebat Perl us cũ ipſa habitꝰ. s. de ex⸗
cep.exceptionẽ.alias nõ video quare ibi fieret condenatio e enſaruz ſi
tenuiſſet ꝓceſſus.vt ibi no.poſtmodũ ſtatuit ibi gre.in deciſa huiꝰ dec.
ꝓ teneret ꝓceſſus habitꝰ cũ excõicato.ſi reus eũ ſeienter admiſit.als nõ
ſm moderna vo iura tenet ꝓceſſus.⁊ locũ habet decr.pia. ⁊ ſic nec coꝛri
git᷑ nec coꝛrigit. Si querat q ſit rõ diuerſitatis.⁊ dicat᷑ ꝙ excõicatꝰ impe

trãs peccauit ſe ingerẽdo cõloni hoĩim nõ valet hec rũſio.cũ eadẽ rõ ſiti

oꝛdinario ſi dicat᷑ hec ſit ratio.qꝛ reſcriptũ impetratũ fuit tali vitate
tacita qua expꝛeſſa lr̃as nõ habuiſſet.nõ valet etiã rñſio.qꝛ tũc reſcriptũ
habet elidi exceptiõis ope nõ ipſo iure.s.e.ſuꝑ lr̃is.⁊ hocno. ber.s.e.ad

audientiã.ij.vt ſatis mirandũ videt᷑ ꝙ ſi ago coꝛã oꝛdinario tenet pꝓceſ⸗

ſus.⁊ ſi ab eo impetro delegatũ.nec reſcriptũ valeat necpceſſus.ſed põt
eſſe ratio.qꝛ iuriſdictio delegata ſumit initiũ ex ꝑſona agẽtis ⁊ impetrã
tis.⁊ ideo cũ vicioſuz fuerit pꝛĩcipiũ.i.q:i.pꝛincipatꝰ.nec reſcriptũ vale
at nec ꝓceſſus.oꝛdinaria aũt iuriſdictio ab actoꝛe agẽte nõ incipit.ect i0

ibi ſecus. Itẽ iuriſdiccio oꝛdinaria fauoꝛabilis. extraoꝛdinaria odioſa.

vt. S. e ad hoc. Itẽ qñ ꝓcedit᷑ coꝛã oꝛdiario vel delegato impetrato añ ex

cõicatiõem ẽ in aliq̊ͥ qd imputet᷑ reo.qui de excõicatõe debebat excipe ſi
ſciebat. alias inueſtigare debebat.ſed vt plimũ delegatũ impetrat actoꝛ
abſente reo.⁊ ideo nò valet impetratio.necꝓceſſus habitꝰ ipiꝰ impetra
tionis vigoꝛe vt bic. Dis ergo rõibi ⁊ excõicati odio ſpale dicałꝙ in hoc
caſu vᷣitas ſuppꝛeſſa ipſo iure viciet reſcriptũ ⁊ ꝓceſſum habitũ pillð.
a ¶ Excõicato.maioꝛi excõicatiõe.vt.s.de excep.a nobis.⁊ ec.t.c.pia
b ¶ Alio.quid ſi excõicatꝰ impetrat lr̃as inqſitiõis.no.gof. de of. dele.
pꝛudentiã. in glo.colligit. ꝙ hene valẽt le.⁊ boc ideo qꝛ fama ibi habet᷑
accuſatoꝛis loco.vt.s.de accu.qliter.⁊ licet pmouẽs ineptꝰappareat.ni
hilominꝰ valet reſcriptũ.⁊ ꝓcedet᷑ꝑ illud.de accu.cũ opoꝛteat.vbi idem

tenet inno.⁊ hoſt.hoc qñ excõicatꝰ ſolũ miſteriũ pᷣbuit.nec noĩatꝰfuit in

lr̃is.idẽ guil.in ſpe.de inqui.i.vᷣ.qͥd ſi in lr̃a.alle.inno.⁊ hoſ.C.de pᷣel.

uimpe. offe. l. i. 2. l. vniuerſis. ⁊. ff. de loffi. teſt. l. poſthum?ꝰ. S. i.⁊.l.ſi ꝑs S.

vl.nõ eni refert ſᷣm eos a qͥ ⁊ qͥ tꝑe fuerit nũciatũ.ff.de peti.here.l.itẽ ve⸗

niũt.S. a q. ⁊.ff. de euic.l.ſi reilee ꝑ hãc lr̃am credo ↄꝛiũ.cũ in odiũ ex⸗

cõicati ſit hoc inductũ.ꝙ nulle lir̃e valeãt niſi hic contente. nec puto tu⸗
tũ a lr̃a recedere.⁊ ad hoc optie facit.qꝛ ſi excõicatuſꝓ alio lr̃as impetrat

ad agẽdũ nõ valẽt.S.de pꝛoba.poſt ceſſionẽ.⁊ bñ reert interdũ ꝑ quẽ pᷣꝭ

ces offerãt de here.c.ij. S.iij.ad decr.cũ opoꝛteat.rñde vt ibi no.ſᷣim io.
in glo.pe.pᷣterea.nõ ẽ inimicꝰita ꝑſona ꝓhibita ab impetrãdo ſicut excõi
catꝰ.vñ agit ꝓ ſua iniuria qð nõ facit excõicatꝰ.de iude intelleximꝰ.iiij.
c ¶Ercõicationis. S. de ſen. ex cum pꝛo caua. (q. vl. oibo.
d. ¶ Appellatiõis. S. de etcep.cũ inter.⁊.c.ſigniſicauerũt.⁊.c.l.
WImpetratũ.⁊ ſic iſ picit᷑ tꝑs date ł impetratõis ad idẽ.S.e eã te.⁊·j.
e.tibĩ qͥ de pᷣben.eũ cui.ſeqbat᷑ aũt olim hic in fi.tlis lr̃a ꝙ coꝛã eo actũ ẽ
coꝛã oꝛdĩario.ſilłr irritũ ẽ cẽſendũ.niſi foꝛſitan qͥ ↄuenit᷑ ſciẽter admiſiſſʒ

eundẽ remota fuit.qꝛ reuocata ꝑ decr.pia.vt dixi.s ĩ glo.nũqͥd ̊.io.an.

Um in multis.ꝑ clauſulã quidã alij pñt ſoli qᷓ̃ttuoꝛ ↄueniri.q̃rum
noiĩa in pꝛio citatoꝛio expꝛimant᷑ ne variationi ſit locus.
g ¶ Multis exẽplifica. a.de reli.domi.c.vl.⁊ e.ti.religionũ.s ð teſt.
cũ cãm.⁊.c.ſignificauerũt.ff.de teſti.l.i.in fi. Itẽ ꝓ relictis in redẽptiõe

captiuoꝝ reſtrigit᷑ infinitas. de ſacroſan.ec.vt inter diuinũ.itẽ reſtri⸗

git᷑ ſeueritas.cũ młtitudo peccauit.de de.ex.mi.latoꝛes.cũ ſilib.itẽ nõ
onerat᷑ heres in infinitũ fideicõmiſſuʒ ſoluere.ff.ð l.iij.l.ſideicõmiſſa &.
ſi qs.x. Itẽ nõ valet ꝓmiſſio ne vlla exceptio deſerti iudicij obijciat᷑.pu⸗
ta ꝓmitto ꝙ ſi ꝑ caſuʒ foꝛtuitũ impeditꝰ fuero ꝙ ↄꝑere nõ poſſuʒ nõ ob
ijciã de caſu.ff.ſi qͥs cau.l.ſed ⁊ ſiqᷣs.ꝭ.qſitũ.Itẽ in ſtipulatiõe dãni infe
cti nõ dʒ qᷣs eſſe in infinitũ obligatꝰ.ff.ð dã.infec.lqͥ bona. ꝗ.vl.tem le
gatũ qð nõ põt ſciri ex teſtamẽto.puta lego.c.ei quẽ mihi titiꝰ noĩaue/⸗
rit.nõ valet.ff. de iure.fiſ.l.ita fidei.⁊ merito repꝛobat᷑ infinitas.qꝛ mł⸗
titudo eſt canonibo inimica.S.de pᷣben.quia in tantũ.et oneroſa nil ha⸗
bet honeſti.ĩ auc ·ð referẽ.ad fi.col.ij.⁊ ð ᷣ hẽs pleſ ↄcoꝛ.ð eta.⁊ q̃l.cipe.

De reſcriptis

tes decerniꝰ vt ſiqs õ aliũ ples

cõmunicationis vel appellationis. vt hic ⁊ in concoꝛdan.ſuꝑius allega

.III.

he Pꝛouide. quia ꝑ generalitatẽ iſtã derogabat᷑ ſuriſdictiõi oꝛdiarie.
cui ꝑ hãc conſtõem ꝓuidet᷑. S Per generalẽ clauſulã.pᷣterexpᷣſſos ei
poterũt uaeruor ↄueniri.lꝛ Quidã alij.S.e.paſtoꝛal.⁊.c.rodulphꝰ
⁊ idẽ intelligo de qualibet cõſili clauſula.vt ſi dicat᷑ titiꝰ.⁊ nõnulli hoieſ
ciuitatis bonoꝝ vel ſiłi modo. Itẽ ſi dicat᷑ hoĩes talis loci.nã aut conue
niet eos vt vniuerſitatẽ.⁊ tũc oẽs habent᷑ loco vnius aut vt ſingulos.et
tũ c ſolꝰ.iiij.pᷣter expᷣſſos
poterit conuenire vt hic

„ „, „ z. pᷣm Innocen.
trahant᷑.quoꝛũ nomina in pꝛimo cita reaneter. ldeo )
toꝛio erpꝛmat impetratoꝛ. ne locus nidẽdũ fuit ff. de legitl⸗

nã ad ea.⁊.ĩ.de reſti.ſpo.

fraudifoꝛſitan relinquat᷑.ſi circa eaꝰ
frequẽs.hodie auteʒ bec

oſſic libere variari. ¶ Idẽ in eodẽ dien
NIſpendia liriũ equitatis cõpẽ an rin weſtrio
dio volentes qua poſſumus ĩ quid de litteris epoꝝ dic
duſtria coartare.ſtatutũ fe. xe. fm hoſti. ꝙ non ertendit᷑
gre. pape. ix. pde.eĩ ſuꝑ h̊ editũ ãpliã ad illas.ad hoc. xxv. diſ.
pſoa

qugls.
„ ecEe O.Oalg n AUel quattuoꝛ olim
les moue voluit q̃ſtiòes.ñ ad diũſos

trahebank. xl. ar. de teſti.
cũ cauſaʒ. ⁊.c. ſignifica⸗
uerũt.⁊ de cle.ex. mi.la⸗
toꝛes. Si querat᷑ que ſit
ratio quare reſtricta fuit ad quattuoꝛ.dic ꝙ arbitraria.qꝛ eque reſtrin⸗
gi potuit ad plus ⁊ minus.poſſit reddi ſimilitudinaria.quã habes.s.ðᷣ
conſang.⁊ affi.nõ debet.dico tñ iᷣm ber.ꝙ ſuꝑ re indiuiſibili.puta iudi
cio communi diuidundo. fami. herci.et ſimilibus poſſunt per genera⸗
lem claſulam vltra quatuoꝛ euocari ad iudicium . Item omnes vltra
illos quatuoꝛ qui ius habẽt in re poſſunt agere vel defendereꝓ iure ſuo
coz⸗ illo iudice.ar.s.ð re iudi.cũ ſuꝑ.s.de of ðᷣle.ſuꝑ eo.arij.ð ele.c.vno
o MQuoꝛum.ſcilicet illoꝛũ quos intendit cõuenire ꝑ clauſulã ⁊ debet
expꝛeſſio in actis ſcribi.de pꝛoba.quoniam.S.⁊ dixerunt quidẽ.ſ.Inno.
ꝙ in qualibet citatione illoꝝ debeant omnia nomina expꝛimi ſatis põt
dici ꝙ ſufficit expꝛimi in citatione eius qui pꝛimo citat᷑ ⁊ ſeribant᷑ in actꝭ
vt.õ.dixi ſᷣm hoſt.vel ſᷣm gar.ſatis eſt ꝙ ſcribant᷑ in actis.licet in pꝛimo
citatoꝛio nõ ſcribant᷑iquia iam ceſſat variatio.quod ſatis credo.quaſt
hec littera dicere velit ꝙ antteq; fiat citatio nomina expꝛimẽda ſint illo
rum.iiij.⁊ credo tutius ꝙ fiat hec expꝛeſſio in pꝛima citatiõe.que fit au⸗
ctoritate reſcripti etiã ſi fiat de expꝛeſſis in eo.licet alij contradicẽtes ꝙ;
ſufficit in pꝛima citatione alterius illoꝛum.iiij.ſed ſᷣm hoc non eſt ple⸗
ne fraudibo ꝓuiſum.Et ſi querat᷑ an de non expꝛeſſis cõuenire poſſit pꝛi
uſq; conueniat expꝛeſſum.eſt dicendum ꝙ ſic.quia donare liberare. et
remittere poteſt.niſi foꝛte in fraudẽ expꝛeſſiſſet Im foꝛmã decr.S.c.ſedes
⁊ hoc tenet bar.in.q.veneriali.que incipit liquis impetrauit.ſed pone
quatuoꝛ expᷣſſit.poſtea mutat vnã ex ꝑſonis vel neminẽ expꝛeſſit.poſtea
alterũ cõuenit.nihil excipitur queritan valet iudiciũ.⁊ videtur ꝙ ſic qꝛ
bec exceptio dilatoꝛia eſt.vt dici conſueuit de exceptõnibus duarum di

etarum.S.e.nonnulli. Item multa fieri pꝛohibentur ⁊c̃.de regula.ad a

poſtolicam.ntrarium dico ſᷣm ber.quia ſi nomina in pꝛimo citatoꝛio
vel in actis fuerunt expꝛeſſa perinde eſt ac ſi in reſcripto ſuiſſent expꝛeſſa
ſi non fuerunt expꝛeſſa tempoꝛe debits perinde eſt ac ſi non fuiſſet clau⸗
ſula.vnde cum ſcripta non extendantur ad alias res vel ꝑſonas. de off.
dele. P. ⁊. G.dico etiam ſi non excipiatur non valet iudicium.
a Momina.⁊ cognomiĩa vel certas circumlocutiões.s.de teſti.licʒex q̃
dã.⁊. ff.ſi cer.p.l.certũ vt euitet᷑ euocatõ.s.e.ſignificãte.⁊.c.qꝛ nõnulli
b ¶ Fraudi.cui occurrendendum eſt ̃ de renunci.c.ij. cum ſimilibus
c Ea ſcilicet nomina. d. Poſſit impetratoꝛ.
e ¶ Cariari.no. variationem ⁊ incõſtãtiã repꝛobari alibi permittitur
quod dic vt plene dirxi de reg iu.quod ſemel.⁊ no.ꝑ hanc litteram ꝙ
litteras generales ad obtinenda beneſicia exquo aliquod ſpecificauit ſi
ne pꝛoteſtatõne.ſi ſuccumbat ad aliud tranſire non poterit.quia pinde
eſt ac ſi in reſcripto fuiſſet expꝛeſſum illud beneficium quod optauit j.ð
conceſ.pꝛeben.quia cunctis.quod ſane intelligas ſᷣm id quod habes.e.
ti.ne captande.io.an. —- .
I. ſpendia.ſi actoꝛ cõtra reũ ſuper pluribꝰ ꝑſonalibo lr̃as iĩpetrat ad
diuerſos.non valent littere nec pꝛoceſſus earum.⁊ reus condem⸗
nabitur in expenſis ⁊ idem in reo conueniente.vel reconueniente acto-
rem eodem durante iudicio.hoc dicit. vocatur autem diſpendium lon
gum ⁊ inutile.compendium autem bꝛeue ⁊ vtile.ad idem de accuſ.qua
liter ⁊ quando.ij.in fi.
¶Qua poſſumus.ad ideʒ.s.in pꝛohemio huius li.⁊ hoc ſufficit.xliij.
di. epheſis.xlvij.di.c. vl.
hb Bregoꝛij. hec eſt vera littera.⁊ loquitur de decr.s.eę.ti.c.vl.quidaʒ
olim habebant Inno papa.iij.⁊ male.io.an.
i ¶ Ampliantes ampliauit in eo ꝙ ſtatuit ꝙ pꝛoceſſus non valeat.⁊ in
eo ꝙ ſtatuit de reo nam hec in dec.quia nonnulli.expꝛeſſa non fuerant.
lꝛ erſonales quaſi ſecus in realibus.xxv.di.qualis.ff. de iudi.l.pꝛe
toꝛ ⁊ poteſt eſſe rario diuerſitatis quia perſonales alterius nature ſũt
qᷓ; reales.⁊ facilius erpediuntur.quia ſepius fit inde inſtrumentum vel
ſcriptura.ar.ff.de eden.l.ſilegatum.⁊ cõmuuiter parue ſunt perſonales
qõnes.reules vero magnc Itẽ i vna petitione pꝛo pluribꝰꝑſonalibo actõ
nibus agere poteſt cuiuſſibet aſſignata cauſa.C.ð anna.excep.il.ſi ex mł
tis.S.de li.ob.c.vl.ſᷣm ber.verioꝛ eſt rõ ſᷣm modernos.quare aliud in ꝑ
ſonalibus.aliud in realibus.quia due diete que olim dabantur per de⸗
creta.ſupꝛa eodem nonnulli.vel vna que datur bodie per decretalem

1

Fe.ſtatutũ.ſeruata ipius moderatione cõputant᷑ a finiba dio.vbiſita ẽ

rea.qñ agitur reali.s.e.dilectus.ij:cõtingeret ergo ꝙ quis nõ poſſit eõ⸗

neniri ſuꝑ pluribꝰ realibꝰ corã eodẽ iudice.cũ res eſſent adinuicẽ remo⸗
te ſed in ꝑſonalibus cõputant᷑a finibꝰ dio.vbi habet domiciliũ. vñ ſuꝑ
omnibo ad vnũ iudicẽ cõmodius impetrãtur ⁊ ideo in iſtis aliud qᷓ; in
iſtis.ſed foꝛte iſta ratio ceſſat hodie.ꝑ decr·je.ſtatutũ.⁊ dic vt ibi dixi in
ſec vᷣo. in glo. olim dice

Sup omnibo. ſed ſi judices ſed ad eoſdem ſuꝑ omnibus

vna bhel eger don huiuſmodi queſtioibus litteras ſtu

poterit pcedere in alia pH geat imperrare . Qui vero contra⸗
ma nõ finita cũ ſuſpectꝰ rium fecexit omni commodo careat

vna ergo nõ eſt cõmodiꝰ
abereſnd vno ſub diüů valeat per eaſdem. reo ſi eum per

ſis. ⁊ ſic dãnoſa videt cõo⸗ ipſas fatigauerit.in expenſis legitti⸗
ſtitutio hec actoꝛi.ſed pp mis condemnandus, ¶ Meus quo⸗
nien ben n h ſi eodem durante iudicio actoꝛem
ſit. nõ facit q reus ppꝛ ſibi obnoxium duxerit reconuenti⸗
hoc coꝛã alio iudice poſ- onis beneſicio vel cõuentionis ſi con

ſit trahi.⁊ ſibi imputet ꝭq 2. .

ectet acroꝛ vonee appei de iure ſuo debet apud eoſdem iudi⸗
9

2

tionis cauſa ſit finita. ces repire niſi eos vtſuſpectus pote⸗

que ſipnũciata fuerit iu xrit recuſare ſimili pena ſicontra hoc

ſta actoꝛ ſtudeat poſtmo
dũ aliũ iudicẽ impetrare
alias ſi fuerit iniuſta pio
cedit in alijs.et idem vi
detur de alijs impedimẽ
tis re nõ itegra.
mę· Queſtionibus⁊ ſic MM „⸗ èô
ad coſdem ⁊ nõ ad diuerſos debet literas impetrare.etiã vna lite finita.
ſᷣm bern, licet quidã cõtradicẽtes ꝙ hec conſticutio ⁊ illa qꝛ nõnulli itel

Vfecerit pũiẽdus Bon, viij.
AVnm aliquibo recipiẽdi aliquẽ
in canonicũ alicuiꝰ eccleſie non

ligũtur qñ actoꝛ trohit reũ ad diuerſos iudices.vł vna pedẽte coꝛãvno
ermn drtoem.⸗ ſi coꝛã delegato conueniat ſuꝑvna coꝛã oꝛdinario

ralia. de boc.S.e c.vl.in glo.ſeeuaas.—
oFecerit cũ effectu vtendo.ſ.pluribo litteris quia ſi vnicis tm̃ vteret᷑

be valebit peeſſus habitus ꝑ eaſdem ᷣm inno.io.an.

Pg Smnium. alias omim.
Pꝛoceſſus valeat.in hoc ampliauit ſtatutũ.quia nõnulli.ſed pone

ꝓceſſum fuit coꝛã diuerſis iudicibus ⁊ nihil exceꝑtum.nũquid valebit

ſententia vel ꝓceſſus.videt᷑ ꝙ ſic.quia hoc ẽ bñficiũ ꝑſonale.ꝑ qð etiã al⸗

teri non pᷣiudicat᷑.de regula.ad aplicam.ſed verius ẽ ſᷣm berꝙ ꝓceſſus

nõ valet ꝑ hanc litterã.alias nil videret᷑ addere hec conſtitutio illi decr.
quia nõnulli.⁊ hoc idẽ tenet inno.⁊ dicit ꝑ curiã obſeruari.
r ꝗ Expenſis ⁊ in damnis.s.e.ti.c.vl.io.an: èGMU
8Legittimis,de hoc dic. vt.ij.q/i.in pꝛimis.de do.⁊ contu.finem. et
eſt hoc gencrale.vt fatigans aduerſariũ in expẽſis puniatur.s. de penis
calumniam.de reſcrip.ceterum.cum ſi.
t¶ Durante qᷓ lit᷑habeat fieri recõuẽtio no.s.de mu.tu.pe.c.i.⁊.ij.io.ã
VObnorium.etiam acctione reali ſᷣm ber.
x Uel conuentionis.foꝛte ponit hec duo verba.quia ſi reconneniat
abꝛ vna ⁊ eadẽ ſententia debet cauſa terminari.ſi cõueniatur reꝰ tũc
poteſt pꝛius terminari pꝛima q; ſcòa.pbat᷑ hoc.S.de mutu.pe.c.i.de oꝛ.
cog cum dilectus.vel foꝛte vtroq; caſu vna ſententia terminãda eſt. et
ſemꝑ eodem durante iudicio coꝛã eodẽ iudice agendũ eſt.quo finito ca⸗
ram alio.quia tũc nõ poſſet reus agere coꝛã pꝛimo delegato cũ ſinita ſit
iuriſdictio quãtũ ad cognitionẽ.s.de offi.dele.querẽti.an aũt coꝛã oꝛdi
nario recõuenire poſſit eundẽ eodẽ durãte iudicio dubitaba? tvide ꝙ
ſic.cũ hic dicat lr̃a.litteras muluerit impetrare.vnde ſolũ ð delegato lo
qui videt᷑ ſed quia eadẽ rõ eſt vtrobiq;.idẽ ius videt᷑ eſſe debere ſᷣm ber.
vel foꝛte non eſt eadẽ rõ.quia iuriſdictio oꝛdinaria fauoꝛabilis eſt ⁊ ex⸗
traoꝛdinaria odioſa.⁊ideo aliud in oꝛdinario dici poſſet ad hoc facit qð
tenet inno.S.c.vl.
a itteras.foꝛte eſt alia cauſa que nõ cadit in cognitionẽ delegati ſi⸗
ne ſpali mãdato pape.vi.q.iiij.ſi epiſcopꝰ.S.de cõfir.vti.vel inuti.c.i.⁊.
ij.S. de in inte.reſti.c.pe.alias eni quare oneraret ſe in litteris impetrã
dis qui ꝑ litteras actoꝛis poteſt ſuũ expedire negociũ.io.an. .
b ꝓExꝑiri.i.agerequia in recõuentione eius fit actoꝛ.⁊ cõcoꝛ.s.ð cau.
po paſtoꝛalis. alibi. ponit᷑ p ðᷣſendere.s.de iudi.c.i.⁊.viij.di.q̊ iure.io.ã
cꝗ Recuſare ab initio anteq; in cos cõſenſerit.ſᷣm ber.vel ex ſuꝑueniẽ⸗
ti aut. a. ð offi dele.inſinuante.⁊ pendẽte ſuſpicionis cognitõe iudexnõ

ꝓcedit in recõuẽtiõis cauſa impetratus ꝑ reum.quia ſi cõtrariũ dicere

facile eſſet deludere huic cõſtitutioui.ſᷣm Inno. 4
dSimili pena.ſuꝑiꝰ expᷣſſa in actoꝛe.ſ.vt litteris careat.ꝓceſſus nõ
valeat⁊ in expenſis condẽne:.ꝑ quẽ aũt fiat talis ↄdẽnatõ no.S.c.t.c.vl.
UVm aliqb.fuit tracta deextraua.cle.q incipiebat cõtingit.⁊ h̊ ðt
wꝓꝙreceptꝰ ꝑlr̃as facultatis ſi ad recipiẽtes ſpectabat receptio ipoꝝ
ape auẽte intelligit᷑ eſſe receptꝰ niſi in litteris aliud eſſet expꝛeſſuʒ.
Si aũt receptio nõ ſpectabat ad eos.tũc ap.au.ðꝛ receptus. Sʒ añ oĩa
qro ad quid expediat ſcire qð dicit hec decr.expedit ꝓpter id qð habes.j.
de pᷣben. hi qui auẽte.⁊ de cõceſ.pᷣben.c.vl.vᷣ.vel eos.Emanauit aũt ad
declarationem eoꝝ q̃ no.inno.⁊ hoſt.de litteris facultatis.s.de pᷣbend.

Liber LQꝛimus

seum ⁊ cõpoſ.ẽ.e.c.vltra duas cartas.vᷣſi.qͥd ſi papa.⁊.vᷣ.ſʒ poneꝙ
abbati.
Eiuſdem eccleſie.ad quam recipitur. .
g̊ Conſuetudinibus.que ſeruande ſunt ꝗᷓ. de pꝛeben.cum in ecdeꝗeſijs
Statutis. Nota capitulum eccleſie poſſe facere ſtatutum dummo
do ſit licitũ.vtꝗde ver:ſig.conſtitutionem.vłb i de hoc ⁊ concoꝛ.ð. de cõ
. ſtitu. cum omnes.
4 . Long macione apo
12 mait olica.quid operetur cõ
btoneibus eiuſdem Eecleſie pꝛiui⸗ firmatio no.xvij · q. iij.
legijs con uetudiniby vel ſtatutis frater.⁊.s.de concel.pꝛe⸗
iuramẽto cõfirmatiõe aplicavel qua ben. quia diuerſitatem.

cũq; firmitate alia roboꝛatis.ꝑ nräs le Firmitate alia. pu⸗
litteras cõcedimꝰ facultatẽ,ſi canoni a vinenlo Hen eel oſel

coꝛum receptio glias in ipſa eccle⸗ gauerunt vel foꝛte per ſu
ſia non ſpectat ad eos quibus hmõi Pocod: lis narnels en
lireete diriguntur. ſed ex earum yiri⸗ egati vel alteri?ſupioꝛis
us recipiunt poteſtatem is qui reei væl alia ſimili.

pitur au.ap. dinoſcitur eſſe receptus lI& Koncedimus faculi

Si vero canonicoꝛum receptio alias ctatem. Nota verbum qꝛ

b fſi peeciperet: omni caſu
pertineat ad eoſdem nõ ap.ſed recipi diceretap. aucreceptus

entium cẽſetur auctoꝛitate receptus? Et no. ꝙ ꝑ hanc ſoꝛmaʒ

niſi ꝙꝓ eum auctoꝛitate noſtra recipe n dirieur eis ad
õä at collatio. que hi
antin ſoſiis litteris unenn erpꝛel vocacur receptio. no di⸗
⸗ J em citur grauata eccleſia a⸗
3J gratioſe tibi a romano põti eo locumn baheoe de,
e F fiiig & cre.s.e.mandatum.⁊j.e
ice ↄcedat᷑ vt bñfiiia q tꝑetue cpenmni,ig. iegmia alind
eſt concedere facultatem
⁊ aliud percipere.xiiij.q.

ſ.qꝙ pꝛecipiꝰur.ad idem. s. de arbitris. eum olim. S. manda. .ihj. in fi.

mꝙ ·Receptio.ſumitur hic receptio non pꝛo inſtallatione ſed pꝛo colla
tiòne que ius confert.ad idemj.de pꝛeben.cum in eccleſijs.
4 Ad eos.in quibuſdam enim eccleſijs canonicoꝛum receptio 2 pꝛe⸗.
bendarum collatio ad ſolũ ſpectat epiſcopumvel pꝛelatum.in quibuſdã

ad ſolũ capitulũ vel cõnuentũ.in quibuſdã cõiter ad vtrũq;. boc ꝓbat᷑

8.de elec.cũ eccleſia jne ſe.va.c.vno.de regu.c.vl.
oꝗꝙ Poteſtatem recipiẽdiillum in canonicum.

pAd eoſdem.tantũ intelligo.quid ſi cõmũiter ad eos⁊ alios adhuc
idem credo quod in pꝛimo caſu cũ iſti poteſtatẽ recipiãt ex virib littera

rum.nã qð pꝛius ſacere ſoli nõ poterãt mõ poſſunt.Et de cõi nullꝰ recte
dicit doc meũ eſt. xij. q.i.S.vl.⁊.q.ij.qui manumittit᷑.⁊ ar.ff.de ſerui.vꝛ.
pꝛe.l.ſi parietẽibi.qꝛ volẽs nõ ſolũ dñs eſt.⁊ facit .de pᷣbẽ.cũ in ilłi fi.

q ꝗ Receptus.ſi ergo poſtea recipiat᷑ alter auc.ap.ſecũdus ⁊ nõ pꝛimꝰ

pꝛio vacantẽ pᷣben.babebitvt de pᷣben.hi qui.io.an.
r Miſi iſtud fuit additũ qð nõ erat in extraua.decr.contingit.
E Auctoꝛitate noſtra.tũc ergo licet ad eos ꝑtineat receptio apoſtoli⸗
licitur auctoꝛitate receptus. L

C
2— .—

t Expꝛeſſe.ſicꝗe. duobus.in fi.⁊ ..de pᷣben.ſi motu pꝛopꝛio in fine.

gratioſe.reſcriptũ papale qð cõcedit pmoto recẽtionẽ pꝛimoꝝ be

nehricioꝝ vſq; ad beneplacitũ pape extigui᷑ moꝛtuo papa. ſecꝰ ſi ibi
dicat᷑ vſq; ad beneplacitũ ap.ſe.nec intelligit tale reſcriptũ de beneficijs

pꝛiꝰ nõ canonice detentis.hoc dicit.habuit aũt oꝛtũ hec dec.ab extraua.
cle.q̃ incipiebat vt ꝑetitioni tue cõgrue ſatiſfiat.⁊ ibi cle.nõ diſtiguebat.
ſed ſimpliciter dicebat ꝙ ſi papa banc gratiam cõceſſerit vſq; ad ſuevolũ
tatis beneplacitũ.quod ꝑ eius obitũ non expirabat gratia arg.legis di
centis ꝙ vſufructus relictus mihi qᷓ;diu titius remanſerit in furoꝛe.nõ
extinguitur moꝛtuo titio pꝛiuſqᷓ; ad ſanam mentem reuertatur.pꝛo eo
ꝙ vſq; ad omne tempus vite mei vſufructuarij poterat.ſi mihi ſuꝑuixiſ
ſet non fieri ſane mentis.C.de vſufru.l.ambiguitatem.ſic videbatur di

cendum in caſu pꝛopoſito.quia papa ſi ſuꝑuixiſſet poterat non mutaſſe

voluntatem.ſi non expiraret gratia Uerba.autem contrarium reſpon⸗
derat ſcilicet ꝙ expirabat in ſua extraua.que incipiebat ſignificaſti nobᷣ.

hic bonifacius diſtinguendo veritatem expꝛimit.⁊ declarat quod notat

1 . geb. de pꝛeca.c.vltimo⁊ Uinc.de elec.c.dudum.ij.in vl.gloſa.⁊ abb.
bidem.
Bralloſe m hoc fuit gratia quia plura beneficia ſimul tenere nõ po
terat. vnde ſi pꝛimum curatum erat ⁊ ſecundum curatum poſt receptã
poſſeſſionem ſecundi ſtatim vacat pꝛimum.xxi:q.ij.ſi quis iam s.de pꝛe
ben. de multa.vel exquo per eum ſtat quo minus poſſeſſionem haberet.
]Jde pꝛeben.licet.ij.niſi in caſuijde pꝛeben.ſi tibi.ſi pꝛiomoueatur in e⸗

piſcopum poſt conſecrationem vel poſt decurſum tempus de conſecran

dis epiſcopis vacabunt pꝛioꝛa beneficia.sð.de elec.cum in cunctis:eſt er

7

go gratia vt donec voluntas eius durauerit beneficia ipſa non vacent.
Johannes an.
Pab ro.pon.qͥ ſolꝰ ſub cõditione ⁊ ad tꝑs ſicut vult põt ben ficia⁊ pᷣ⸗
laturas cõſferre.vij.q.i.paſtoꝛalis.s.de fi:pꝛeſ.veniẽs.⁊ in his quevult
eſt ꝓ rõnevolũtas.inſti.de iu.natu.O.ſed quod pꝛincipi.alias aũt hocñ
põt.i.q.ij.qpio.vij.q.i.q;uis.lxx.di.ſanctoꝛũ.lv.di.pꝛecepta.. Nec eniʒ
moꝛibo noſtris expedit tempoꝛales habere filios.ff.ð adop.l.eſt queſitũ.
nec actus legitimi ⁊c·de re.iu.actus.

Benelicia.large ponitur.⁊ nota/ di cit beneficia non dicit fructus

De reſcriptis.

beneficloꝛum. vt de pꝛeben. ſi tibi conceſſo. hoc dicovt denotẽ ꝙ bicbe
neficia non vacent.ibi tamen vacant.vt ibi dicam
a Pꝛomotionis.foꝛte in epiſcopum. obannes andree.
b ¶ Sua. ſ. romana põtifice. ⁊ concoꝛdat.s.e.litteris. vbi ꝑ clauſulam
niſt ꝑ nos ⁊c̃.nõ inteliigit᷑ dignitas.ſʒ ꝑſona ſcribẽtis c q Per quẽ ro.
d ¶ Ertinguitur.cõcoꝛ ne ſe.va.c.vno.in fi.ſic etiã crimina moꝛte ex
tinguũtur.xxiij.di.quo⸗ H
rundã.⁊ ꝗ· de here.accu⸗

ſatus. . ſi vero.in fi. pꝛe pꝛomotionis obtines.poſſis vſe; ad

qᷓ; iñ caſiba notatis i xi⸗ HH
direl hanzas. eii, qꝗ. ſue volũtatis beneplacitũ retinere b
ij. in fi. gratia ꝑ eius obitũ ꝑ quẽ ipſius bũ⸗

e ¶ Expirat expirãte igi placituʒ omnino extinguitur /eo ipo
tur papa expirat hec gr̃a
⁊ cõcoꝛ.ff.lo.l.iiij.vbi di
cit locatio vł pꝛ cariũ
ꝑ te mihi conceſſũ q;diu
voles obitu tuo finit᷑. ad
boc ſignat᷑. .õ.de pᷣca.c.
vl. ⁊.S.de pᷣca.cũ pᷣcariũ
G. i. vbi dicik ꝙỹ pᷣcariũ ñ
finitur moꝛte cõcedẽtꝭ.ſʒ
ſibi ſimpliciter factũ fue
rat pᷣcariũ nõ adiecta ali

beneplacitũ gratia concedatł pꝛedicta
tũc eni ꝗꝛ ſedes ipᷣa moꝛitur dura bit
ꝑpetuo niſi a ſucceſſoꝛe fuerit reuoca
ta. Pꝛetextu vero talis conceſſionis
que debet cum ſit ambitioſa reſtringi
ea ſolum beneficicia que canonice ob
tines potes licite retinere. a Idem
ſceprum ab ap. ſe.madatũ

ua conditiõe vel termi⸗ „
norvenorin pꝛedi. decr. vt ab aliquo beneficij qð obti
vl. de pꝛeca. Item cõtra Enet reſignatione recepta ipᷣm
noõne Golütes pape dura glrẽi conferes vaſſignes adim giere
re intelligi?k donec mura nõ potes ſi ille anteq; reſignet rebus
. de bap. ⁊ eiꝰ boræ .
rgrotdee ehah. poſt eximat᷑ humanis.cum non ꝑreſigna

moꝛtẽ. xxv.diqualis.ſʒ
illa in his que ſalutẽ ani
me reſpiciũt. Item valð
contradi.pᷣdi.ambigui MM
tatem. C. de vſufru.ꝑ que iura tenebat abbas opinionẽ cle. S. de elee du
dum.ij.in fi.ſed in.l.illa.eſt fauoꝛ qui ampliandꝰ eſt.hic odiũ quod ẽ re⸗
ſtringendũ. vt hic in fi.vel meliꝰ redire vel non redire ad ſanò mentẽ.nòᷣ
erat in volũtate moꝛientis ſed hic reuocare ⁊ non reuocare gratia erati
voluntate moꝛientis.exquo ergo adiecit donec volã. ꝑinde eſt ac ſi dixil
ſet donec moꝛiar niſi pꝛius reuocauero. s
f¶¶ Apo ſtolice. ſe. no ergo ꝙ aliud eſt cũ ſcribit ꝑſona aliud cũ ſcribit di
Snitas. ſicut aliud eſt cũ ſcribit ꝑſone.aliud cũ ſcribit dignitati. 5. de of.
dele.quonniã. infra e.c.vl.⁊ infra de pꝛiuile.ne aliqui..
g q Moꝛitur ſic.xij.q.ij.liberti.non eniz poteſt eſſe nulla.xxiiij.q.i:pu
denda. quia dominus pꝛo ea oꝛanit.xxi.di.S.i.ad fffi.
hb ej Perpetuo.i.donec dixerit ille cui fuit gratia cõceſſa.ad idẽ.ff. ꝓſo⸗
cio.l.i.vbi de hoc. Et no.ꝙ ſicut pꝛiuilegiũ ꝑſonale ex ꝑte eius cui conce
dict᷑ extin guit cũ ꝑſona.vt.vij.qei.petiſti.ſic pꝛiuilegiũ pſonale expte con
cedentis extinguit᷑ cũ ipo concedẽte.vt hic.⁊ ſic de vtroq; põt intelligi.·
de re. iu.pꝛiuilegiũ.vt ibi dixi.puilegiũ aũt reale ex ꝑte concedentis cuʒ
concedente non extinguitur vt hic. ,B . .
i Reſtringi.quia odia reſtringi ⁊ ſauoꝛes cõuenit ampliari. infra de
re.iu.odia.cum ſuis concoꝛ. B
le e¶ Beneficia. noeper hoc ꝙ hic ⁊.s.in pꝛin. dicit beneficia in plurali
videtur ꝙ quis ſimul plura poſſit habere beneficia. de hoc dicã ·c. ij.
Canonice. nil enim noui iuris in illis beneficijs tribuit hec diſpẽ
ſatio. ſed vetus conſeruat ⁊ pꝛoꝛogat.⁊ pꝛobat᷑ hoc.s.de ele dudum.ij.ĩ
fi:ſicut de innouatiõe dicit᷑. s.de pꝛiui.ex ꝑte.⁊.c.quia intentionis
Uſceptũ.vacatio ꝑ moꝛtem ⁊ vacatio ꝑ renunciatiõem ſunt diuer
ſa. ⁊ ideo in litteris ad beneficia impetrãs vno expᷣſſo nõ venit relr⸗
quun.boc dicit. Emansuit aũt ad declaratiõeʒ eox ꝗ no hoſt. ẽ. ð of. öle.
n Apoſtolica ſe. Idem ſi ab alio qui hocmandare oſſet. (ex ꝑte.i.
pnᷣta legato qui ad hoc haberet ſpeciale mandarum alias legatus hoc ñ
poteſt. vt infra de of. dele, c. penul. .pꝛohbibemus.
p Alceri expꝛeſſo vel non expꝛeſſo nõ curo licet interdum ſit differen
tiavt infra ðᷣ of.dele.is cui.⁊ infra.ð pᷣben.is cui.
p¶ Ille qui beneficum obtinebat. .
q DVumanis. ar. 3].ð of. dele. ſi ðlegatꝰ.i.rñ. So.ð pꝓpꝛia ſignificatõ
ne vocabuli abeſſe dicit qui nõ eſt in rebꝛ humanis.ff de v.ſig mulieres
H.fi. nõ ſic in ꝓpꝛia ſignificatione dicit᷑ renũciaſſe.vt dicã qui moꝛtuꝰ ẽ
cũ renũ ciatio ſit voltaria.illa coacta.iõ ſecus ⁊ ſtrictiſſime ſit interpᷣta
tio in reſcriptis ad beneficiaX.·ð pᷣben.q;uis.i.⁊ ↄcoꝛ. ad h̊ ff.ð li.⁊ po.
I ommodiſſime. r vũ eni ratio.io.an. s& Per moꝛtẽ. et in
bis foꝛma mandati diligenter eſt ſeruanda.infra ð pᷣben.cui denon.
t Expꝛeſſe.qꝛ expꝛeſſit ſe velle beneficiũ tali cõferri reſignatiõevel q̊cũ
q modo vacauerit.⁊ facit.s.c.c.ij.⁊ infra ð pben ſi motu pꝛopꝛio.
* 7 Pꝛimo.ex hoc videbat᷑ debere pᷣferri vt infra.c.tibi qui.⁊ infra ð pᷣ⸗
beñ.eũ qui licet nõ eſt ita.qꝛ lʒ ille poſterioꝛ ſit tꝑe.iure tñ eſt potioꝛ eo ꝙ
vim dixit pꝛimꝰ aũt falſum.⁊ eadẽ ratiõe dixo q;poſito ꝙ nullꝰ impetra
uerit ſcðòo beneficiũ illud q nõ ðᷣbebitmpetrati q falſum ſic erpᷣſſit.ni⸗
bil enĩ ad rũbũ impetratio ſcði qꝛ ſi ius habuiſſet in beneficio pꝛimꝰ per

tönem vacauerit ſed per moꝛtẽ niſi

