nem vel interdicti relaxationẽ obtine
ant.donec exacta plenarie reſtituerit.
de tranſgreſſione ſatiſfecerint cõpe
caem —
Er peruo declaram edicto ar

hiepᷣm poſſe ſᷣm tenoꝛẽ conſti

hoc edite ſuam ꝓuincia viſitare libe⸗
re.lʒ non ſint eius ſuffraganei negli⸗
gentes ⁊ iterare viſitationẽ eandem
ac pꝛocuratiões a locis recipere viſi⸗
tat cõſuetudine.ſiqua foꝛſan ab ipſis
ſuffraganeis vel ab alijs alleget. pꝛe⸗
miſſis cõtraria nõ obſtante. Po

„

teſt eti idem archiepiſcopꝰ dum viſi

tat confeſſiões ſubditoꝝ ſuſfraganeo

rũ audirxe ac abſoluere confitentes.⁊

ipſis penitẽtias inigere ſalutares

Bonifaciu s.viij.
Seconecrame ne ecceſte
Y eccleſiã pollui ſangui⸗
nis aut ſeminis effuſione
Oringatipſius cimiteriuʒ
Mi contiguũ ſit eidem cen

ſetur eſſe pollutũ, vnde anteq; recon

ciliatum fuerit non debet in eo aliqͥs
ſepeliri. ſec ſi remotũ fuerit ab ea.
Non ſic quoq; caſu cõuerſo ſentimus
vt videliq; polluto cimiterio q;uis ec

deſie contiguo debeat ecchia reputa⸗
ri polluta, ne minꝰ dignũ malus aut

Vdollui quo ad opinionẽ hoĩm qui eam polluũt quantũ in eis eſt.
que enim ſunt ſancta coinquinari nõ poſſunt xv.q.vlt.c.vlti.de coha.
cle. ⁊ mu. veſtra ⁊ quid firmum erit aut ſtabile.ſi ſanctitas incoꝛrupta
coꝛrumpatur. C. de epi.⁊ cle.ſi quenq; ⁊ ob bᷣ dico ꝙ ſi pollutio fuerit

occulta nõ debet recõciliari.Dicũt enim theologi ⁊ ideo reconciliat᷑ ec

cleſia vt vidẽtes laici eccłiam ſic lauari que nõ peccauit cogitẽt intra ſe
q;tũ pꝛo lauatione peccatoꝝ laboꝛandũ ſit.⁊ pꝛobat᷑ hoc iure.qꝛ ecclia
nõ iudicat de occultis.xxxij di erubeſcãt.de ſimo.tug.nõ ob. de adul.
ſignificaſti.qꝛ dico ꝙ adulteriũ ibi publicum erat.qð patet ex eo ꝙ ad

ultero indicta fuit purgatio.
8 Sanguinis. humani ⁊ iniuri

„

oſi. vñ ſi ibi occidat canis vel huma

nus ſanguis caſu cffundat᷑ eccleſia nõ eſt reconcilianea ⁊ ſi ſine ſangui
nis effuſiõe occidat᷑ ibi homo.puta cũ terſoꝛio ad collum bñ reconcilia
tur ꝓpter criminis honoꝛẽ ſᷣm hug.qui no.hoc de ↄſe. di.i.eccleſijs.⁊ ẽ
caſus.S.e.ꝓpoſuiſti.vbi dicitur. ꝙ pter homicidia ⁊ vulnera recõcilia
tur ecclia.nõ dicit an in eis fuerit ſanguinis effuſio necne.⁊ ſi extra ec⸗
cleſiam vulneratꝰ ad eccleſiam fugiat ⁊ ibi ſanguinẽ ſpargat.nõ recon
ciliat᷑ eccleſia.ſecꝰ econtrario vel cum ſanguinem colligit in ſcutella/ ſi

tutionis felicis reco:dationis
inno.pape.iiij.pᷣdeceſſoꝛis noſtri ſuꝑ

Deconle.ec. velal.

ſit nõ polluta.ſed hoc veꝝ eſt ex ſanguinis e

acceſſoꝛiũ pꝛincipale ad ſe trahere vi⸗

deat᷑.¶· Nõ vnũ ſed plura cimiteria
eſſe noſcunt᷑ que q;uis ſibi coherẽtia
pariete ramen medio ſeiunguntur.
¶Igdeoq; violata eoꝝꝑ altero.alterũ
ſʒ de vno ad aliud per poꝛt interme⸗
diam habeat᷑ acceſſus,non pꝛopter h̊
reputabit᷑ violatuʒꝰ. OBonifacius
octauuss
Be reliquijs ⁊ veneratione ſcõꝝ.
oꝛioſus deus in ſanctis
ſuis in maieſtate mirabi⸗
yis.cuiꝰ ineffabilis altitu⸗

Ado pꝛudentie nullis inclu
ſa limitibo.nullis terminis cõpꝛehen
ſa recti cenſura iudicij celeſtia pariter
⁊ terrena diſponit.⁊ ſi cunctos eiꝰ mi
niſtros magnificet.alt decoꝛet hono
ribus.⁊ celeſtis efficiat beatitudinis
poſſeſſoꝛes.illos tñ vt dignis digna
rependat.potioꝛib attollit inſignijs
dignitatũ ⁊ pꝛemioꝝ vberioꝛi retribu

tione ꝓſequit᷑:quos dignioꝛes agno⸗

ſcit.⁊ cõmendat ingentioꝛ excellentiã
meritoꝝ. ſic ⁊ alma mater ecclhia eius
ſacra veſtigia pꝛoſequẽs ⁊ exẽplo du⸗
cta laudabili.liq; vniuerſos in regnis
celeſtibus cõſtitutos ſtudijs honoꝛa⸗
re ſolicitis⁊ ſonoꝛis efferre pꝛeconijs
nõ deſiſtat.gloꝛioſiſſimos tñ chꝛiſtia⸗
nefidei pꝛincipes athletas dei electoſ
iuſtos ſeculi iudices lumina vera mũ
di.videlʒ chꝛiſti redẽptoꝛis apoſtolos
numero duodeno ↄtentos.qui viuẽ⸗
tes in carne pꝛedictã eccliam ſuo pꝛe⸗
cioſo ſanguine plantauerũt ipſam eri
gendo ſublimiter ⁊ diſcipulis ſanctiſ
ſimis dirigẽdo. xeuerẽdiſſimos etiaʒ
patres vixoſq; clariſſimos q̃tuoꝛ euã
eliſtas dñi.per quoꝝ diligentiſſima
tudia eidem eccleſie ſacra euangelia
illuxerũt. ¶ Egregios quoq; ipſius

doctoꝛes ecclie beatos gregoꝛiuũ.qui

meritꝭ inclitus ſedis apoſtolice curã
geſſit, Auguſti.⁊ ambꝛoſiũ veneran⸗

lẽniter celebꝛari.

.LXIX.

antẽ ſupꝛa tectum.pone cum ſagitta homo interficit᷑. dixit ibi hugo.
nõ eſt facienda recociliatio.qꝛ extra eccleſiã videł factum. Sed quid ſi
ſanctꝰ vir ibi occidat᷑ nũquid reconciliabitur eccleſia.videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ in
diſtincte iura loquuntur.⁊ ſceleratiꝰ eſt iuſtum ⁊ ſanctũ occidere q; in
iuſtum.xxiij.q.v.ſi nõ licet.in contrariũ videt cum eccleſia ſanctificata

ffuſi paſſiõe ſed ex ipſiꝰ effu

ſi actiõe bene polluitur.
iuxta illud.actio diſpli⸗
cuit paſſio grata fuit vñ
pꝛimũ teneas.locum tñ

ſanguinis nõ lauabunt

t Seminis. humani
nõ canũ.⁊ intelligunt h̊

quidam de ſemine foꝛni

cario.vnde ſi vir cogno

ſcit vxoꝛẽ in ecc eſia non

reconciliabitur.hoc te/⸗

hugo.cuiꝰglo.poſuit io.
de conſe.di.i.in eccleſjs
Uin. ⁊ gãdol. Sed ipſe

io.contra.qð verũ puto
allegabat. ff. de ſolu.l.q;
dicimus. ⁊ hoc no.xxxi.
di. quoniam.lxxiij.di.ec
cleſijs.xxxiij.q.iiij.aplłs
naʒ multa licita ex loco
ſunt illicita.ij.q.vij.acꝭ
cuſatio.de ĩmu.eccle.c.i
v Contiguũ.cõtigua
dicunt᷑ quoꝝ extrema ſe
contingut.
x Pollutũ. concoꝛ ꝗ.
de ſen. ex. ſi ciuitas. vbi
idem de eccleſia interdi⸗
cta diſtinguit᷑.

VNW Polluto ſanguinil

vel ſeminis er uſione. vt
B. vel qꝛ ibi fuit aliquis

excõicatꝰ ſepultꝰ.S.e.cõ

ſuluiſti.
3 Maius ad ſe tra⸗ꝭ
here videatur.qð eſt ꝗ·. ⁊
hoc eſſe nõ debet. S. e. ꝙ
in dubijs. vhi de hoc. ad
idem.õ.e.li.de pꝛebẽ.c.
antepenul.
Pꝛincipale. qð eſſe
nõ debet. imo potiꝰ ecõ
trario de regu.iurj.ac
ceſſoꝛiũ.cũ ſurs cõcoꝛ.
a Paricte. paries igi
tur diuiſionem inducit.
ad idem..eę.libᷣ.de elec.
vbi periculũ.s. in eodeʒ
be Uioletum. Hota.
ꝙ Iʒ acceſloꝛiũ ſequatur
pꝛincipale contiguũ.nõ
tamen ſequit᷑ acceſſoꝛiũ
etiam contiguũ vt ꝑie.
multo ergo minꝰ pꝛinci
pale ſequerur acceſſoꝛiũ
vt.õ.ꝓxi.reſpon.
oꝛoſus. Feſta
ij. apoſtoloꝛum
iiij.euã geliſtarũ

⁊. iiij. doctoꝝ ⁊ confeſſo

rũ eccleſie.ſcʒ grego.au⸗
guſti.ambꝛo.⁊ biero.ſbᷣ

officio duplici debẽt ſo⸗

de Duodeno.hoc dicit pꝛopter paulum ⁊ illos qui nõ fuerunt de nu⸗
mero.hi autẽ ſunt.xij petrus.iohannes.iacobꝰ ʒebedei.andreas.phi⸗
lippus.thomas.iacobus alphei.ſymon.iudas.iacobus.⁊ mathias. qͥ

fuit in lo cum iude ſcariothis.

¶Quatuoꝛ.marcũ.matheum.lucã ⁊ iohannẽ. M
f Sedis.ſolus papa habet nõ ſolum certos de ſanctis pꝛe alijs ex⸗
tollere.ſed etiam eos canoniſare multiplici rõne.Pꝛimo qꝛ iſta eſt vna
de maioꝛibus cauſis que inter xpᷣianos ꝓponi poſſit.⁊ ſic eſt ad ſe. apo.
referenda.de bap.maioꝛes.Secundo.qꝛ miracula attribuuntur fidei
hec igitur queſtio cum ſit de fide pꝛecipue cſt ad ſe.ap.referenda. xxiiij.
q.i quotis Tertio qꝛ ad papam ſpectat declarare dubia ſcripturaruʒ.
qui fi.ſint legit.per venerabilem.multofoꝛtius dubia ſanctitat:.qꝛ cir
ca maioꝛa maius periculum vertitur.ideo ⁊c̃.s.de elec. vbi periculum
uarto ne pꝛopter multoꝛum epiſcopoꝛum ſimplicitatẽ populum de
cipi contingat.s.co.ti.c.i.⁊.ij.p.Quinto ne in infinitũ cõtingat ſanctos
multiplicari.⁊ ſic deuotionem refrigeſcere ⁊ ſanctitatem vileſcere.lxxx
diſtin.epiſcopi.videtur tamen ad id cõtra.S.de ſer:ic.vltimo.de conſe.

. n2 1. 5. B1 ſit. „ . ℳ
di. iij. c. i. vbi vigerur GeFihoc i vbiq; colunt᷑.hoc autẽ conſequit᷑ ſan

m. ꝙ eccleſia p eo ſolenniter ⁊ pꝛo aliquibo ſolẽ⸗

canoniʒatis.nõ enim o
ctus per canoniʒatione

nius dicit officiũ. vt hic. Itẽ inter alios ſanctos in letanijs nominat᷑ ⁊

inuocatur.⁊ ſic ecclłia in canonmiʒatiõe erraret
cidere poſſet. de ſen.ex.a nobis·ij. nibilomin
cepte ⁊ grate ſunt.ꝑ fidẽ .

enim rppi oia purgantur
de coha.cle.⁊ mu.veſtra

⁊ eſto ꝙ veritas canoni
ʒationis deficiat nõ de/

ficit fides. de bap. debi⸗
tum. de pꝛeſb.nõ bap. c.
ij. ⁊.iij. dicunꝰ eni ꝙ cui
libet lʒ in ſecreto alicui

defuncto quẽ ſanctũ cre

dit pᷣces poꝛrigere. vt
ipſo ad deũ intercedat.
lʒ ſolẽnes pꝛeces publi⸗

ce emittere vel ſolẽne of

ficium publice dicere ne
queat.vt dixerũt inno·
⁊ hoſti.S.e.ti.Ad cano⸗
nizandũ autem ſanctos
inquirendũ eſt an illi de
quo canonizando queri
tur boꝛ vita teſtimoniũ
pꝛebeat ꝓ laboꝛibꝰ mul⸗
tis moꝛibo caſtis.actib⸗
ſtrennuis.lxi.di.mira⸗
mur.opoꝛtet enim bᷣ pꝛe
ſenti teſtificatiõe pᷣdica⸗

ri.⁊ bone fame pᷣconijs

nõ taceri.xij q.ij.quatu

oꝛ. 2 marxie queri debet

de ſimplicitate ⁊ bumili
tate.qꝛ ſuperbis deꝰ reſi
ſtit. humilibbautem dat

gratia.item dʒ queri an

in vita ꝑſecutiones paſ⸗
ſus fuerit.vij.q.i.oĩs qͥ
⁊.c.ibi adunati.⁊ an paſ
ſus fuerit ex caritate.i.
q:i.vide.Querendũ etiã

de miraculis fact in vi⸗
ta ⁊ poſt moꝛtẽ.⁊ q;tum

ad hoc ꝙ ſit miraculum
quatuoꝛ requirunt᷑.pꝛi
mũ ꝙ ex deo non ex arte

contingat.nec ex dyabo

lo.naʒ miracula qñnq; fi⸗
unt ꝑ malos.i.q.i.tenea
mus.⁊.c ꝓphetauit. ne⸗
ceſſe eſt enim martires a

deo imperraſſe que mã⸗

dant.l.di.ſi quis pꝛepo⸗
ſtera.ſcoᷣm ꝙ ſit ↄtra na
tura.ſicut de virga moy
ſi mutata in colubꝛũ.⁊
de aſina loquente ad ba

laã. S. de here cũ ex iniũ⸗

cto. Tertiũ ꝙ non ſit ex
vi verboꝝ. ſed hominis

merito id contingat.nã

panis ⁊ vinũ poteſtate⁊

virtute verboꝝ tranſub
ſtantian᷑ in coꝛpꝰ ⁊ ſan⸗

guinẽ.ð.de celebꝛa. miſ.
cuʒ marthe. . queſiuiſti

Quartũ ꝙ ſit ad coꝛro
poꝛationem fidei.herba
enim miniſterio homis
tranſit in vitrũ. ſed hoc
nil ad coꝛroboꝛationeʒ

fidei.⁊ ideo ad canoniʒa
tionez niſi hec quatuoꝛ

concurrãt miracula no
pvgdeſſent fim ſũmiſtas.

q] b̊ͤ no. S.e.ti.⁊ moder⸗

ni.S.de teſti. venerabili
Duplici.dicũt qui⸗

Kr’

am officiũ duplex cum

tota antiphona dicitur

ante pſalmũ ⁊ tota poſt

pflalmũ.cũ als non tota
ſed ſolum pꝛincipiũ di⸗

daos antiſtites ac hieronymũ ſacerdo
tij pꝛeditum titulo eximios confeſſo⸗
res ſummis attollere vocibus laudi

bus perſonare pꝛecipuis.⁊ ſpeciali⸗

bus diſponit honoꝛibꝰ venerari. ho⸗

rum quippe doctox per lucida ⁊ ſalu⸗
taria documenta pꝛedictam illuſtra⸗
runt eccleſiam decoꝛarunt virtutibꝰ
⁊ moꝛibus infoꝛmarũt,. per ipſos pꝛe
terea que ſi luminoſas ardenteſq; lu⸗

cernas ſuper candelabꝛum in domo

domini poſitas erroꝛum tenebꝛis ꝓ⸗
fugas totius coꝛpoꝛis eccleſie tãqᷓ; ſi
dqus irradiat matutinũ eoꝛum etiã fe
cunda facũdia celeſtis irrigui gratia
inſluente ſcripturarum enigmata re⸗
ſerat.ſoluit nodos.obſcura dilucidat
dubia declarat ꝓfundis quoq; ac de

coꝛis illoꝑ ſermonibus ampla ipſius
eccleſie fabꝛica velutgẽmis vernanti

bus rutilat.⁊ verboꝛum elegantia ſin
gulari gloꝛioſi ſublimara choꝛuſcat.
¶ Jdeoq; circumſpecta pꝛudẽtia di
cte ſedis queactibus intenta ſalubꝛi⸗
bus ⁊ operib expoſita pietatis liben
ter ⁊ ſolerter exequit᷑ que ſunt dei.pꝛe

miſſa ſollicite digneq; cõſiderãs:⁊ de

bita meditatione pꝛeluſtras ad diui⸗
ni nominis honoꝛem? gloꝛiam exal⸗

tationem catholice fidei ſalutẽq; fide

lium merito cẽſuit.citeq; ꝓuidit apo
ſtolos euangeliſtas ⁊ confeſſoꝛes.eoſ⸗
dem in vniuerſali eccleſia honoꝛificẽ⸗
tie potioꝛis impẽdijs attollendos.vt
ab ea tanto pꝛopẽſius honoꝛari ſe ſen
tiant. quanto ipſam pꝛe ceteris excel
lentiꝰ illuſtrarunt, ¶ Nos itaq; pijs
ducticonſilijs digniſq; ſtudijs excita
tiſnõnullos pꝛedeceſſoꝛes noſtros ro
manop pontificũ qui ſpecialis deuo⸗
tionis pꝛoſequẽtes annectum aliquo

rum feſta ſanctoꝝ ſub duplici ꝛdina

uerunt officio celebꝛãda. imitari ſolli
cite intendẽtes eoꝛundem apoſtoloꝛũ

euangeliſtarum ⁊ confeſſoꝝ feſtiuita

tes pꝛecipuas de fratrũ noſtroꝝ con⸗
ſilioꝛ affenſu ſub officio duplici ꝑ vni
uerſas oꝛbis eccleſias volumꝰ. ſtatui

mus ⁊ pꝛecipimꝰ annis ſingulis per⸗

petuis futurꝭ tempoꝛibo ſolẽniter ce⸗

ddwreerre

lebꝛari Alexander.iiij.

Deĩmunitate ecdeſiarũ cimiterioꝛ

⁊alioꝛum locoꝑ religioſox.
Via nõnulli vhabentes tẽ

poꝛale dominiũ vel pote⸗
ſtatis gerẽtis officiũ ſecu⸗
laris libertatem etimuni⸗

tatem eccleſiaſtica ledere acminuere
tãq; honoꝛis ⁊ pꝛiuilegij eccleſiarũ in

Liber Tertius

ſed illud intelligitur de ſanctis ias catk añ pſalmũ. alij aliter. clericis hoc relinquo. ł. —
NE nõnulli.ſeculares poteſtates ab eccleſijs vel eccleſiaſticis

tiõe erraret qð non ẽ credendũ.lʒ ac⸗/
pꝛeces in honoꝛẽ talis ae

perſonis tallias vel exactiões pꝛo rebus vel poſſeſſionibꝰ acqui
WX ſitis vel acquirendis exigere nõ pꝛeſumant.nec eos compellere
ad ipſas diſtrahendũ vel extra manũ ſuam ponendũ.hoc dicit.

uidi moliunt᷑. expedit ꝙ per diligen⸗

tiam ⁊ auctoꝛitatem ſedis apoſtolice
que curam habet eccleſiarũ omnium

⁊tutelam cõtra talium auſus ⁊ cona⸗

mina opoꝛtunũ remedium opponat᷑.
vr ecdeſie ipſe in plenitudine iux ſui
⁊ libertat integritate letentur. ac de⸗
teſtabilis malignoꝝ audacia ⁊ inſolẽ⸗
tium nefaria temeritas pꝛopulſetur.
Sane intellexim ꝙ in regno fra⸗
cie võmunie ſcabini ſeu cõſules ⁊ alij
dñi tempoꝛales.⁊ hi qui iuriſdictionẽ
in ipſis cõmunijs ciuitatibo caſtris et
villis tempoꝛalem exercent.vel quib-
in iũllis cõmiſſa eſt executio iuſticie ſe⸗
cular mole ti ſunt nimiũ eccleſijs ſu⸗
per pluribus ⁊ infeſti.⁊ inter cetera
nitunt᷑ ⁊ ſtudent vt üllis collectas⁊ tal

lias ⁊ alia huiuſmodi eedem eccleſie

pꝛetextu bonoꝝ que acquiſiuerũt tri⸗
buant⁊ perſoluant.vel extra manum
ſuam ponant huiuſmodi acqͥſita. VUo
lentes itaq; ſuper bis omnibus ꝓut

expedit ſollicite pꝛouidere totq; teme
rarijs auſib cõgruis pꝛeſidijs obuia

re.auctoꝛitate apoſtolica pᷣhabita cuʒ

fratribus noſtris diligenti delibera⸗

tione decernim non licere pꝛefatis cõ
munijs ſcabinis ⁊ in his qui in eis iu

riſdictionem tempoꝛalẽ obtinent vel

iuſticiã ſecularem exercẽt.tallias vel

collectas ſeu exacriões quaſcũq; eccle

ſijs vel perſonis eccleſiaſtiq impone⸗
re vel exigere ab eiſdem pꝛo domibuſ
pꝛedis vel quibuſcũq; poſſeſſionibꝰ
ab eiſdem eccleſijs vel perſonis eccle
ſiaſticis legittime hacten acquiſitis:
vel in poſterum acquirẽdis. etiam ſi

ipſe eccleſie vel perſone vel res huiuſ

modi ſint infra illoꝝ diſtrictũ vel terri
toꝛium cõſtitute. Nec eni liceat il
lis ipſas eccleſias vel perſonas ad di
ſtrabendum velalienandũ aut extra
manũ ſuam ponendu acquiſita iam

velque deinceps acqͥrent aliquatenꝰ

coaxtare. ¶ Gꝛegoꝛi. x. in generali
concilio lugduñ.
Ecet domu domini ſanctitu
gdo decet vt cuiꝰ in pace fact
loceius cultus ſir cum debita ve⸗
neratõe pacific. Sit itaq; ad ec
cleſias humilis ⁊ vᷣeuot ingreſſus.ſit
in eis quieta cõuerſatio.deo grata.in

ſpicientibꝰ placida.que cõſiderantes

nõ ſolũ inſtituat ſed ⁊ reficiat. ¶ Cõ

uenientes ibidẽ nomen illud. qð eſt

ſuper omnenomẽ.a quo aliud ſubce
lo non eſt datum hominiby in quo ſal
uos fieri credẽtes opoꝛteat nomẽ vi
delicet ieſu chꝛiſti: qui ſaluũ faciet po
pulum ſuũa peccatis eoꝝ:exhibitõne

Tempoꝛale.quod eccleſiaſtico minus eſſe dubium nõ eſt. xvi.diſ.

ſi imperatoꝛ.ð.de ma.et
obe. ſolite.
de Frãcie. accidentia;
facti expꝛimit nõ localeʒ
decre.facit.vñ eam gene
raliter pꝛoſequitur.⁊.s.
de cenſi. c.i.c.li.
eGBonoꝝ quid diceſ
ſi tributarium pꝛedium
done? eccleſie.nũquid te
netur eccleſia ad tribu⸗
tum.dic qꝙ ſic.qꝛ res trã
ſit cuʒ onere ſuo.x.q.ij.
auc.ſicut autem. ⁊ auẽ.

ſequẽ.xvi.q i.ſi quis lai

cus.de deci. cum in tua

ad hoc.S.de cæeſi.c i.vbi

de hoc.

f Eractiones. adhuc

ꝓuideturje.clericis.
g Ponenduʒ. dicitur
de ludeis ꝙ tenentur ad

decimas pꝛediales.qꝛ ſi

ipſi nõ colerent alij cole
rent.s.de deci.de terris
ſic dicebant iſti laici aut
extra manũ veſtrã pona
tis hec pꝛedia. aut exa⸗/
ctiones ſoluatis. vt vel
a vobis vel ab alijs col⸗
lectas ⁊ tallias de ipſis
poſſeſſionibo habeamꝰ.
Ecet domũ dñi. di⸗
s uido decre.in qua⸗
tuoꝛ ꝑtes.In pꝛima po⸗
nit conſtitutionis cau⸗

ſaʒz. vſq; ibi.ſit itaq;.jIn

ſcdᷣa qualiter homines

debeant ſe habere in ec/

cleſijs ⁊ a quibus abſti⸗
nere.vſq; ibi.oꝛdinarij.

1n tertia ꝙ oꝛdinarij ꝑ

e vel per alios hocfaci⸗
ant ob!eruari. vſq; ibi.qᷓ
vo.ibi cõminatur penã
in contrarium facietes.
i Sanctitudo.ſum⸗
ptum ex pſalmo. dñs re
gnauit decoꝛẽ.
le Q In pace. ex pſalmo
notus in iudaeaean.
Qultus. nã erit cul
tus iuſticia ſilẽtiũ.v.qe
iiij.in loco.
m Pacificus. eſt eniʒ
rex pacificus ⁊ venit pa
cem docere.xxiij q.i.ni⸗

fibella.io.an.

n. Inſtruat. per bonũ
exemplum.vij.q.i.ꝗ.cũ
o OReficiat.per doctri
nã xxxvi.di.ſi quis vult
naʒ anima cibo ſpiritua
li nutritur.sð.de offi.oꝛ.
inter cetera.

p & Jbidẽ. attollant qð

eſt infra.
a eſn chꝛiſti.ieſus

hebꝛaice dicit᷑ latine ſal?
uatoꝛ.chꝛiſtus grece lati
ne dicitur vnctus. chꝛi⸗

ſtianus a chꝛiſto. de ſa⸗
cra vnc.c.vno.ꝭ. in fron
te.⁊ pꝛimo apud anthio
chiam fuit nomen illud
xxij.di.c.ſacroſancta.

b. ¶A peccatis eoꝝ. ne

minem enim vult peri⸗
re.ð bap.maioꝛes.ꝭ/cau

— — –- ———UN

— — —

nmmpete
ſefbne
ſoolnt
ſegn
e ſuo
dnenn
glſignn
Cunin⸗
deccſct

lones tc⸗
ſeeies
encuzden
Etenenan
pelille
lernti
rſſthier
hiafi
edin n
oluatis
Helebiiz
hlllas s

nibo baen

tdomidi
oNeckeſtg
hnm
kitutione
ibieſtſn
hliter henie
ſebabent
qubit
ibl. ord
Goꝛd
Alioshes
öminaurn
rariumte
nctincn

rpſolno dDe

decoꝛi.

wcr rſaee

ninden.
leus naͤen
ficsllitiit
oco.
dacſflat
lſinst
cere n
lo.n.
ſinurhenr
un ie

kficuthe
idicin
machoſt

ten
ſo ceſfi
edicklunn
huſfholi⸗
ur mens
achiito. N
nopn
. bnnd
ſnning,
elcgn n⸗
minnift

ke. od.an.

C Loꝛdis, ad coꝛ enĩ

reſpicit deꝰ. xxiiij.. v. ſi
quid inueniſti.
d Uel.i.ſaltim.
e ¶ LCapicis.l.di.in ca⸗
pite.io.an.
ſꝙ Intentis.vt nil ani
mus cogitet qᷓ; pꝛecetur
ad quod ſacerdos popu
lum excitat ſurſum coꝛ⸗
da dicendo.de cõſc. di. i
quando.
g Parlamẽta.no.con
tra vniuerſitates italie
que frequenter faciũt ec
cleſijs talia parlamenta
hb Xurbare. ad hoc.S
de ſen.ex.veniẽs.in auẽ.
de ſanctiſ. epiſ.s.ſi quis
tam ſacra.colł.viij.

.i ¶ Cõmitti.nõ enl de⸗
bent ibi miſceri ſceribꝰ.
vbi de peccatis eſt venia
poſtulanda.in auẽ coll.
viij. vt liceat ma.⁊ auie.

S. qꝛ vᷣo ita.⁊.ð.c.ti.im⸗

munitatẽ.ad idem de ac
cuſat᷑ qualit᷑.⁊.C.vnde
vi meminerint.

hbL Cimiterijs. .· cum

eccleſia.
¶ Negociatiões.nam
Ons negociatoꝛes eiecit
de templo. ⁊ menſas nũ
mularioꝝ cuertit. i. q. iij
ex multis.lxxxviij.di.eij
ciens.palea ẽ.⁊ eſt rõ.qꝛ
talia difficile fiunt ſine
peccato.vt.e.d.quoniã
nõ cognoui.⁊ de pe,di. v
qualitas. .
m Secularium. ideʒ
g.e.c.i.E ccłiaſtica vᷣo iu
dicia ibi tractari nõ poſ
ſunt.ij.q.ij. c.xlt.⁊.S.de
ap.qua fronte.io.an.
n& Suagenda. que ſcʒ
lsta ſunt vſq; ad v.nul
us.

CLompeſcant. ꝑ cen

ſuram eccleſiaſticam vel
aliã arbitrariam penaʒ.
S.de offi.dele.de cauſis:
Jo. an.
p& Pꝛoceſſus.quid de

cõtractibus initis in ec

cleſia.nũquid valebunt
dic ꝙ nõ debent fieri. ⁊ q
faciunt peccant per hãc
decre.tñ contractus te⸗
ner.nã cum tm̃ pꝛoceſſꝰ
⁊ ſententiss iudicũ irri
tet ⁊ penalis ſit conſtitu
tio.penã non extendã ꝗ·
de regu.iuris.in penis.
cũ ſuis cõcoꝛ.
qꝙ Deputãdo ꝝ.i.illo⸗
rum quos debet oꝛdina
rius deputare aſſiduos
⁊ ad iſta idoneos.
Pr ́ Acrimoniã.i.acres
penam ⁊ dicit᷑ quaſi acrꝭ
monitio.vel.i.penam ex
cõicationis. quaſi a gre
mio eccleſie expellenteʒ.
8 Bbſtinere. hec ẽ ve
ra penitetia. de pe. di. iij
c. i.
Lericis.In pꝛima
parte ponit exceſſus lai⸗
coꝝ qui cleric collectas
toliias ⁊ onera impone⸗

bãt ⁊ exceſſus clericoꝝ qui

De immn. cccle.

reuerentie ſpecialis attollant ⁊ quod
generaliter ſcribitur. vt in nomine ie⸗
ſu omne genu flectatur.ſinguli ſingu
lariter in ſeipſis implentes:pꝛecipue
dũ agunt᷑ miſſarũ ſacra miſteria.glo⸗
rioſum illud nomẽ quandocũq; reco⸗
litſtectãt genua coꝛdis ſui.qð velca

pitis inclinatione teſtent᷑. attendant᷑

in locis eiſdem intent pꝛecoꝛdijs ſa⸗
cxa ſolẽnia deuotis oꝛationibꝰinſiſta
tur.nullis in locis eiſdem in quibus
cum pace ac quieta vota conuenit ce
lebꝛarxi:ſeditionem excitet:cõclamatio

nem moueat.impetumve cõmittat.

¶ Ceſſent in locis illis vniuerſita⸗
tum ⁊ ſocietcatum quarunlibet conci⸗
lia contiones ⁊ publica parlamentaꝰ
¶ Leſſent vana et multofoꝛtius fe⸗
da ⁊ pꝛophana colloquia. Ceſſent
confabulationes quelibet ſint poſtre⸗
mo quecũq; alia.que diuinũ poſſunt
turbare officiũ.aut oclos diuine ma
ieſtatis offendere.abipſis pꝛoꝛſus cx
tranea.ne vbi peccatoꝛũ eſt venia po⸗
ſtulanda ibi peccandi deccaſio aut
depꝛehendantur peccata cõmitti.
Ceſſent in eccleſijs earũq; cimiterijs
negociatiões⁊ pꝛecipue nundinarũ
acfoꝛi cuiuſcũq; tumultus: omnis in
eis ſecularium iudiciox ſtrepit con⸗
quieſcat.nulla inibi cauſa ꝑ laicos cxi

minalis maxime agitetur: ſint loca ea

dem a laicoꝛum cognitionibꝰaliena .

¶ Oꝛdinarij locoꝛum hoc faciãt ob
ſeruari. ſuadenda ſuadeũt interdicta
huius canonis auctoꝛitate cõpeſcant
ad hoc alios etiã in eccleſijs ipſis ma
gis aſſiduos ⁊ ad pᷣmiſſa idoneos de
putando.⁊ nihilominꝰpꝛoceſſus iu⸗
dicum ſecularium ac ſpecialiter pꝛo⸗
late ſententie in eiſdem locis omni ca
reant roboꝛe firmitat. ¶ Qui vo p⸗
miſſas inhibitiones animo petulati
contempſerint pꝛeter pꝛoceſſum oꝛdi
narioꝛum ⁊ deputandoꝝ ab ipſis di⸗
uine vltionis ⁊ noſtre poterũt acximo
mã foꝛmidare,. donec ſuũ confeſſi rea
tum a ſimilibꝰ firmato ꝓpoſito delibe
rauerint abſtiere. Bonifaci. viij.
erig' laicos infeſtos oppido
adit antiquitas.quod ⁊ pꝛe
ſentium experimenta tempop
manifeſte declarãt dũ ſuis finib non
contentiP nituntur in vetitum ad illici
ta frena relaxant.nec pꝛudenter arten
dunt.qᷓ; ſit eis in clericos eccliaſticaſ
ve perſonas ⁊ bona interdicta pote⸗
ſtas eccleſiarũ pꝛelatis eccleſi 8 eccle
ſiaſticiſq; perſonis regularibꝰ⁊ ſecu⸗
laribus imponũt onera grauia. ipſoſ
q; talliant⁊ eis collecras unponũt.ab
ipſis ſueꝝ pꝛouẽtuũ vel bonoꝛum di⸗
midi decimã ſeu viceſim vel q;uis

talibus cõſentiebõt. Scðo ibi.nos igũ pci⸗

pit perſonas eccleſiaſticas pꝛo rebꝰ ſuis vel eccleſiarũ nil laicis ſoluere
debere abſq; licẽtis ap.ſe.ſub quocũq; coloꝛe mutui ſubuentiõis doni

aliam poꝛtionem aut quotã exigũt
extoꝛquent.eoſq; moliunt᷑ multuarie

ſubijcere ſerxuituti.ſueq; ſõmittere di

tioni⁊ quod dolenter referimꝰ.non

nulli eccleſiarũ pꝛelati eccleſiaſtice

perſone trepidantes.vbi trepidandũ
non eſt. tranſitoꝛiã pacem querentes
plus timentes maieſtatẽ tempoꝛaleʒ
offendere qᷓ; eternaʒ.talium abuſibꝰ
non tã temerarie qᷓ; impꝛoinde acqui

eſcunt ſe. ap. auctoꝛitate ſeu licẽtia nõ
obtenta. ¶ Nos igitur talibꝰiniquis

actibus obuiare volẽtes de fratrũ no
ſtroꝛum cõſilio apo.auctoꝛitate ſtatui

mus: quicunq; pꝛelati ecchiaſticeq;

perſone religioſe vel ſeculares quoꝛũ
cũq; oꝛdinũ conditionis ſeu ſtat col⸗
lectas vel tallias decimã viceſimã ſeu
centeſimã ſuoꝝ ⁊ eccleſiasrum pꝛouen

tuũ vel bonoꝝ laicis ſoluerint vel p⸗

miſerint vel ſe ſoluturos cõſenſexint.
aut q;uis aliam quantitatem poꝛtio⸗
nem aut quoddã ipſoꝝ pꝛouenruum
vel bonoꝛum eſtimationis vel valoꝛi
ipſoꝝ ſub adiutoꝛij mutui ſubuentio⸗
nis ſubſidij vel doni noĩe ſeu quouis

alio titulo modovelq̃ſito coloꝛe abſq;

quctoꝛitate ſedis eiuſdẽ. necnõ impe
ratoꝛes reges ſeu pꝛincipes duces co
mites vel harones,. poteſtates capita
nei.vel officiales vel rectoꝛes.quocũ
qᷓ; nomine cenſeant᷑ ciuitatũ caſtroꝛũ

ſeu quoꝛũcũq; locoꝝꝑ cõſtitutox vbili
bet ⁊ quiuis alij cuiuſcũq; pꝛeeminẽ⸗
tie conditiõis ⁊ ſtatus qui talia impo

ſuerit exegerint vel receperĩtautapð
edes ſacxas depoſita eccleſiarũ vel ec

cleſiaſticarũ perſonarum vbilibet ar⸗

reſtauerint ſaiſiuerint ſeu occupare

pꝛeſumpſerint vłl arreſtare ſaiſiti aut

occupari mãdauerint.aut occupata
ſaiſita ſeu arreſtata receperint.necnõ
oẽs qui ſcienter dederint in pꝛedictis

auxiliũ conſiliũ vel fauoꝛẽ publice vlł
occulte eoipſo ſententiam excõicatio⸗

nis incurranr. ¶ Vniuerſitates qͥʒ
quein his culpabiles fuerint. eccleſi⸗
aſtico ſupponim interdicto. ¶ Pꝛe
latis⁊ ꝑſonis ecchaſticis ſupꝛadictꝭ
in virtute obediẽtie ⁊ ſub depoſitõis

pena diſtricte mandantes.vt talibus

abſq; expᷣſſa licentia dicte ſedis nulla
tenus acqͥeſcant.ꝙq; pᷣtextu cuiuſcũ⸗
q; obligatõis pꝛomiſſiõis ⁊ confeſſio
nis factarũ hactenus vel faciendarũ
inſantea.pꝛiuſqᷓ; hmõi cõſtitutio pꝛo⸗
hibitio ſeu pꝛeceptũ ad noticiam ipſo
rum peruenerit.nihil ſoluant.nec ſu
pꝛadicti ſeculares quoquo modo re⸗
cipiãt.⁊ ſi ſoluetint vel pdicti recepe⸗
rint in excõicationis ſententiam inci
duũt ipſo facto. Aſupꝛadictis autẽ
excõicationũ ⁊ interdicti ſentẽtijs nul

h Nomine. ſic. S. e.li. de elec. fundamenta.

LXX.

vel alio quolibet vt etiã
ipſi laici talia nõ exigãt
vel recipiãt.nec occupẽt
quocũq; modo depoſita
eccleſitrũ vel perſonarũ
eccleſiaſticarũ ſingula⸗
res cõtra faciẽtes excõi⸗

cat. vniuerlſitates inter⸗

dicit que pene locum ha
beant in pꝛomiſſionibꝰ
factis etia ante hanc cõ⸗
ſtitutioneʒ ſi poſtmodũ
ſaluantur vel recipiant᷑
⁊ ab his ſentẽtijs ſolus

papa abſoluit pꝛeterq; i

moꝛtis articulo.Tertõ
in v.non obſtantibꝰoia
pꝛiuilegia derogãtia hu

ic conſtitutioni caſſat ⁊

irritat.

v S Sppido. i. valde.

x Kintiqtas. ij. q. vij.
laicos ⁊.c.laici.⁊ antiqͥ
tati credulitas ⁊ reuerẽ
tia debet. xi.di. catholi⸗
ca.⁊.c.eccleſiaſticarũ.gꝗ.
de tranſſa.quanto.

Tempoꝝ S. de cen

elicis.⁊ de ele.funda.
3 LXontenti. 2 male.
xiij.q.i.c.i.de ſepul.c.i.
de pꝛiuile.c.i.
a Poreſtas. xcvi. di.
bene quidẽ.de conſti. ec
cleſia ſancte marie.
b. SDitioni. vt peioꝛis
conditionis ſit ſacerdo⸗

tiũ qᷓ; fuerit ſub pparao

ne.S.e.nõ minus.

c Mon eſt. de reſcrip.
cũ cõtingat.de ſimo.⁊ ſi
queſtiones. C. de fi. in⸗
ſtru.l.vl.ad fi.io.an.
d. ᷓ Pacẽ. huiꝰ ſeculi.
e Eternã. ⁊ male cuʒ
potius contrariũ facere
debeãt. S. de here. vergẽ⸗
tis.cũ ſuis cõcoꝛ.ſaciãt
pᷣlati eccleſiarum ꝙ ſint
imitatoꝛes naboth qͥ vi
neã ſuã cruoꝛe defendit.
iij Regũ.xxi.c.⁊.xxiij.q.
vlij.cõuenioꝛ.⁊ imitent᷑
ambꝛoſiũ idẽ dicentem.
Si vultis coꝛpꝰ occide
re occurrã.vultis invin
cula raꝑe vultis in moꝛ
tem. voluntas ẽ mihi ꝓ
altaribus gratis ĩmola⸗
boꝛ.pſecutionẽ tñ fuge⸗

re poterit ſeruata diſtin

ctione quã habes.vij.q.
i.(.hoc tũc.⁊ recitari ſo⸗

let ðᷣ renun. niſi.ſ. ꝓpter

malicia.
f.Moloꝛe. qui nõ excu
ſat. S. e.li. de ele.auarie.
xiiij.q.iij.pleriq;. de ſi⸗
mo.intantũ.
g. ¶ Sedis.eiuſdẽ.Nũ
quid coꝛrecta ẽ decre.S.
e.nõ minꝰ. qͥ ꝑmittebat
epᷣo ⁊ clero inſpiciẽti ne
ceſſitates vel vtilitates
laicoꝝ eis ſponte ſubſi⸗
diũ cõferre. dic ꝙ deere.
illa moderationẽ ⁊ det/
minationẽ receꝑat ꝑ de⸗
cre.eco.ti.adũſus.vbi 34
tutũ fuit ꝙ etiã illo caſi
id facere nõ poſſent pꝛet᷑
lniam ap.ſe.nõ ergo coꝛ
rigit iſta ſʒ pena adijcit

Interdicto.in vniuerſitatẽ non fertur ſnia excõis.vt r de ſen. ex. ro
Dꝛelatis · hucuſq; dixit de bis qui poſt (mana.S.in vniuerſitatẽ.

1 2

cõſtitucionẽ iſtã pꝛomiſerũt ⁊ ſoluerũt.nũc dicit depis qui n an em
vel eiꝰ noticiã pmiſerũt ⁊ poſt ↄſtõem ſoluerũt ⁊ po . eia no iciam.
Artciculo. iſte ſemꝑ eccipii · vt. xvij. q· iiij. ſi quis la en leri di. ſitre
m Diſſilatione. Diſſi latio eſt peccatũ moꝛtale in pᷣlato.cliij di.
ctoꝛ. ⁊ c. epheſijs.⁊.xlvij.dł.c.vl.⁊.S. dDe offi orirrefragabilt io nt . da,
n ꝙ Nõ obſtantib. papa põt tollere ⁊ moderari pꝛiuilegia per ſe da⸗
ta.vt .· de ſent᷑.ex.c.vlti.
in fi.de pꝛiuile.ne aliqui
⁊ ſic regula illa docet cõ⸗

ceſſum ⁊c.j.de reg.iuris lus abſolui valeat bꝛetere; mnmoꝛ is

articulo abſq; ſe. apo.auxcte ⁊ licentia

nõ habet locũ in ipſo pn eie er i
clpe. vt ibi dirxi. . ſpeciali cũ noſtre intẽnionis exiſtat. tã
(n aniibetlne hoꝛrenduʒ ſeculariũ prirnmmaunſun.
ſunt qui ipediunt i ſuh diſſikatiõ irern
gtauſis quc ad ſop cc Nnullaten/ ſub diſſikatiõe tran

obſtantibꝰ quibuſcũq; pꝛiuilegijs ſbᷣ
quibuſcũq; tenoꝛibus foꝛmis ſeu mo
dis aut verboꝝ cõceptiõe cõceſſis im
peratoꝛ ibo regib alijs ſupꝛadictis, q
. Partibꝰ ſiẽ (tigari 3 pꝛemiſſa in nullo volum alicui vel
oll erat in ciuitate piſa⸗ aliquib ſuffragari. JIJdem.
na. S. de ſen erc. grauè. ( Voniã vt intellexim quoꝛun⸗

cleſiaſticũ de iure vel de
ↄſuetudine ꝑtinent ir̃as
a ſe. ap. ipetrari vel ſuꝑ
ipſis coꝛã oꝛdinarijs vel
delegatis eceleſiaſtic li⸗

onſuerudine.que 2e . . ei⸗
Wanathermonegeirg da iuſticiarioꝝ baliuoꝝ iudicũ
iij. conqueſtꝰ.de fo com ye ſeculariũ actẽpoꝛaliũ dño⸗
pe.cũ còtingat.ad idem
F.e.li.de excep.c.vl.
Tr& Eccleſiaſticũ de ſe⸗
cularibo nõ intromittit
ſe eccliaſticꝰ iudex.niſi ĩ
caſibo.s de fo.cõpe. licʒ
ex ſuſcepto. .
8 &σ Confouemꝰ. ſic. õ.
de ſup. negli. pᷣla.lʒ.nã ⁊
oꝛdinata caritas a ſeipᷣa
incipit.xxiij q.v.ſi nõ lʒ.
de vſupal.niſi ſpecialis.
t & ꝛopinquoꝝ. No⸗
ta caſum in qͥ iaico iniu
riãs ercõicatꝰ c.ſic.S.e.
li. de elec. ſciãt · de ſent.
ex.quicũ q;.
a & Satiſtactum. g̊nõ
ſafficit cautio.ĩmo dz pᷣ
cedere ſatiſfactio. ſicut
cũ qͥs excõicatꝰeſt ꝓꝑ ma⸗
nifeſta offenſa S de v. ſi.
ex ꝑte i.⁊.c.ſe.vel ꝓ ma⸗
nifeſta ↄtumacia. vc· j. ð
ſen. ex. venerabił.. ſecꝰ.
b 1 Abſoluan?.tũc de⸗
mũ poterit ab oꝛdiario
abſolui ecq̃ papa ſibi nõ
reſ uauit.de ſen.ex. nuꝓg

Ss qui.õ hoſt.) q̊s
bic ꝓuidet᷑ arguebat
ber.de pꝛiuile.quato. in
glo i. in ſi.
dBSubgitis. lʒ ſolis
ſubditis impetrarẽt.tñ
clericis cõpetebat actio
de dolo ad ſuũ dãnũ cõ⸗
ſequendũ. qͥ competit q̊
tenſcũq; aliqͥd dolo fit.
⁊ alia actio deficit.ff. de
Dolo. l.
e Meberrart⸗ iſti lʒz j
ad verba nõ videre t᷑ in
fringere libertatẽ.tñ in⸗
fringebãt q̊ͥ ad mentẽ fa⸗
ciendo fraudeʒ de ꝑſona
ad ꝑ onaʒ.de q̊ dic vt.x⸗ B
iii·q.iij.pleriq;.de pꝛiuile.quanto.ff.de legi.l.).ſ.de regu.iurꝭ.c.vlt.⁊
3 tales habebas ꝓuiſum.õ de ſen.ex grauẽ.

temeritas execreuit vtin terris eoꝝ ſi
vłrad iudices oꝛdinarios eccliaſticos

queſtionibo.que rõne perſonarũ aut
rerũ de iure autantiqua ↄſuetudine
ad foꝝ eccdeſiaſticũ pertinẽt:obrine⸗
re nõ poſſunt in eis p eoſdẽoꝛdinari⸗
os iudices vel ap.l̃as iuſticie cõple⸗
mentũ.qnpotiꝰ ſup illis recurrere ad
iudiciũ ſeculare vel a lite cã ſeu qõne
deſiſtere cõpellunt. ¶ Nos iuſticiaʒ
nt̃am ⁊ ecclie ſponſe nte nolentes ne⸗
gligere. qᷣ alios in ſua iuſticia confoue
mus ſtatuimꝰ diſtricti inhibẽdo.ne
q̃s imꝑatoꝛes l̃aꝝ nrarũ vel alios in
foꝛo eccliaſtico delegato ſeu oꝛdiaxio
litigates ſeu litigare volẽtes. ſiue am
be partes h̊ voluerint ſiuc vna ſuper
cauſis eccliaſticis ſiueqᷓ ad foꝝ eccle⸗
ſiaſticũ rõne pſonarũ negocioꝝ vel re
rũ de iurevel deantiqua ↄſuetudine
prinere noſcunt᷑ꝑſe vel ꝑ aliũ ad deſi
ſtenduũ vel in foꝛo ſeculari de qõnibuſ
hmõi litigandũ per eoꝛũdẽ iudicũ ec
deſiaſticoxvel impetrantiũ aur licigã
tiũ ſeu volentiũ litigare aut ꝓpinquo
ru ipſoꝝ ſeu rerum illoꝛũ aut ecdleſia
rũ ſuarũ etiã captionẽ mõiſvealijs qͥ
buſcũq; cõpellat.ſeu cõpelli faciat vł
ꝓcuret.nec ꝑ ſe alioveĩpediat.qͥ mi⸗
nus coꝛã iudicibo eccliaſticis delega
tis ſeu oꝛdinarijs querelãtes decau⸗
ſis q̃ vt pᷣmiſſum ẽ ad cognitionẽ per

que ſunt ↄ libertatẽ ecclie.dic vt.s.de ſen.ex.nouerint.
Latutũ.S.ec.ſuꝑ ſpecula.

Leges.nõ enim deber velle videre ſeculariũ vel foꝛenſiũ di⸗
ſceptationẽ periti.C.de epiſ.⁊ cle.repetita.

lꝛ ¶q Phiſica.nõ debet h̊ facere ſub ſpecie languentiũ curandoꝝ fratrũ

Clemęẽtis.quã nõ habemꝰ.ſed eius mentẽ hic

. à2 abem 1 (S. e.nõ magno.
inſerit ⁊ incipiebat.habito cũ fratrib nr̃is conſilio. end magno⸗

m O Declarumꝰ. Nota appꝛobatã opi.goff. qui h̊ dicebat in ſũma buiꝰ

ci.in fi.⁊ cõcoꝛ.pe,de ʒam.⁊ abbas.⁊ ẽ rõ.qꝛ ↄſtitutio illa penalis erat.

rů in quibuſdaz partibs pſumptuoſa
ue diſtrictibꝰ lr̃as aplicas impetrateſ

recurrẽtes ſuper cauſis negochjs ſeu

BSubiacere ·in ſtatutarijs poteſtatibo cõſulib ⁊ ſcriptoꝛibo ſtatuto

h QPlebanis. qð intellige vt dicdc. MM

Liber Tertius

vbi ðꝛ ꝙ idẽ iudiciũ ⁊c.qꝛ illud hʒ locũ in caſu ipſiꝰ decre.ſ.qͥ ad plitatẽ
Itẽ q̊ ad oꝛdies.vides eni q archidyaconꝰ nõ cogit᷑ niſi q̊ ad dyacõatũ
de elec. cũ in cũctis q̊ nec hñs curà alaꝝ.ſed hoc eſt falſum.vr.s.e.li.de

elec.lʒ canon. Repꝛobata ẽ autẽ opi.ber.inno.ſᷣm quoſdã libꝛos.⁊ hoſ.

q dicebãt ↄꝛiũ ꝓpter dictã decre.dudũ.Iteʒ ex eo ꝙ qͥs bʒ curã ſacerdos

tinẽt eoꝛundẽ. poſſint libere iuſticiaʒ

obtinere.necad pᷣdicta facienda det
auxiliũ conſiliũ vel fauoꝛẽ. ¶ Siqͥs
vo õ pꝛeſumpſerit.excõicatõni ſe ipſo
facto nouerit ſubiacere.a q̃ niſi ta iu⸗
dici cuiꝰ cognitio fuerit impedita vel
iuriſdictio vſurpata.qᷓ; pti queturba

tra in ꝓſecunie fuerit ſui iuris.de in⸗

eundẽ integre fuerit ſatiſfactu nulla⸗

Ne deriq va monachi leularib ne⸗

Tpericuloſa religioſis euagã
i materia ſbᷣtrahat᷑ diſtricti⸗

iuria dãnis expenſis ⁊ intereſſe pꝛi ꝑ

ten abſoluat Idem.
MOs qui tẽpoꝛale dominiũ ob
tinẽtes ſuis ſubditis ne pᷣlat
aut clexicis ſeu ꝑſonis ecchiaſti qͥcqᷓ;
vendãt autjemat aliquid ab eiſdẽ.ne⸗
q; ipſis bladũ molant coquant panẽ
aut alia obſequia exhibere pᷣſumant.
aliqñ interdicũt.cũ talia in derogatõ

nẽ libertatis ecchaſtice pſumant᷑ eo⸗
ipſo ex õicatiõis ſnĩe decernim ſub⸗

iacere. ¶ Bonifaci, v

gocijs ſe imiſceant.
)atutũ felicis recoꝛdatõ
nis honoꝛij pa.iij. pᷣdeceſ⸗
Nſoxr nti.qð decanis archi⸗
dyaconis ppoſitis pleba⸗
nis cantoꝛibo ⁊ alijs dericis hñtibo ꝑ
ſonatꝰ audire leges vel phiſicã inter
dicit, ad eos qͥ pꝛochiales ecchias obti
nere noſcunt᷑ pie memoꝛie demẽtis
pape.iiij.pdeceſſoꝛis nr̃i veſtigijs in⸗
herẽces declaram pñtis ꝝſtitutõis

oꝛa culo rõne eccliarũ hmõi nõ extẽdi

niſi eedẽ eccſie fuerint plebanie ſubſe
capellas hñtes.in quibus inſtituant᷑
clerici ꝑpetui nequntes ab ipſis abſ⸗
q; cã tonabili ãmoueri. O Ydem.

Aus inhibem ne de cetero aliqͥs
quãcũq; religionẽ tacite vel expᷣſſe ꝓ
feſſus in ſcholis vel alibi temere ha⸗
bitũ religionis ſue dimittat nec acce⸗
dat ad queuis ſtudia lr̃arũ.niſi a ſuo
pᷣlaro cu conſilio ſui ↄvuentꝰ vel maio
ris ꝑtis eiuſdẽ ſibi eundi ad ſtudiuʒ

licẽtiã pꝛimitus ſit cõceſſa. ¶ Si qͥ s

autẽ hoꝝ temerariꝰ violatoꝛ extiterit

fieri debet. ſʒ ſacerdotes

⁊1Iõ reſtringẽda.ſ.de re.iu.in penis.cũ ſuis ↄcoꝛ.nõ ob.de ele.dudũ ij.

ꝓhibent᷑ ꝑ ipſam decrek.

honoꝛij.ꝗ̊ ⁊ curã hñtes.
Ite ex eo ꝙ cõſtitutio fa

uoꝛabilis erat.⁊ ſicam
pliãda.j.de reg.iu.odia.

Itẽ ex co ꝙpᷣdicare tene
tur ⁊ ſic dʒ eſſe ſacerdos
xvi.q.i adijcimꝰ. ſed pꝛe
