na coꝛrumpentis rapiẽ
tis vel ſollicitantis mo
nialem vendicare debẽt
monaſterio. ſʒ ſi poſtq;
crimẽ notum fuerit ne⸗
glexerit eccleſia ꝑ annuʒ
petere.tunc applicatur
fiſco.⁊ facit.ff.dediuer.
⁊ tem po.pꝛeſcrip.l.ĩ oi⸗
bus. ⁊? qð ibi nota.

i CLentenaria.xvi.q.

iij.nemo. de pꝛeſcriptis
ſi diligenti. ⁊.c. cũ nob.

ptio non eſt contra ipᷣm
pꝛeſcribentẽ.bona fideſ
ſufficit vt hic vides.põe
in terminis pꝛeſcribit eccleſia domum meam vel aliam rem meam.ego

repeto rem illam quã ſe iam eccleſia dicit pꝛeſcripſiſſe eſt ne intẽtio mea

iure cõi fundata certe nõ.hic ergo pꝛeſcribentiſufficiat bona fides.quia
licet üla dee⸗ criptio ſit contra ius meum. non tamen contra ius cõmu
ne. notabiliter enĩ ſemꝑ habes hoc verbum ius cõmune ſecus enim in
iure pꝛiuato. pone ergo pꝛeſcripſi contra pꝛiuilegiatum br legia⸗/
tus agit contra me oppono pꝛeſcriptionem,habeo ne neceſſe pꝛobare ti
tulum.certe non.quia ille non iure cõmuni.ſed ſpeciali fundat intẽtiõʒ
ſuam. Idem ſi contra eum qui cõtra me pꝛeſcripſerat pꝛeſcribo.⁊ idem
in ſimſibus. Conclude ergo ꝙ vbi petitoꝛ fundat intentionem ſuaʒ de
iure cõmuni tunc pꝛeſcribens habet pꝛobare titulum. alias non niſi pᷣ
ſumptio facit contra ipſum.Et ſᷣm hoc poſſemus dicere ꝙ quando vna
eccleſia petit decimas ab alia eccleſia.quas poſſidet in tertia parrochi.

vybi ſufficiat pꝛeſcribenti bonam fidem pꝛobarce.quia licet ius cõmũe

faciat contra pꝛeſcribentem. non tamẽ facit pꝛo petente. ⁊ ſic foꝛte poſſʒ
intelligi decr.S.c.ad aures ſᷣm illos qui dicunt ꝙ per illam decr.ſuffici
ebat olim bona fides.⁊ facit ad hoc.ff.ſi ſer.ven.l.loci.ꝭ.vlti.vbi dicit
ꝙ ſi domus mea que eſt iuxta te ⁊ ſeyum. debet ſeruitutem ſeyo altiꝰ nõ

tollendi te inuito altius tollam. nam licet non habeam ius tollendi ꝓ/

pter ſeruitutem ſey tu tamen non habes ius pꝛohibendi. Supꝛadicta
a niſi ſit tanti tempoꝛis pꝛeſcriptio ⁊c.vt ſequitur.
a. ¶ Cauſam tribuat. non enim requiritur ꝙ ſit iuſtus titulus vel tał
qui dominium tribuat.ad hoc S.e.veniens.quia quod meũ eſt ex vna

cauſa ⁊c.de fi.inſtru.inter dilectos.ſed aliqualis titulus dat cauſam pᷣ
ſcrihendi.de quo dic.vt.S.e.ſi diligenti.

b Mniſi.iſtud niſi venit exceptiue ad id quod dixit.ð.de titulo non ad
id quod dixit de fide.quia non pꝛodeſſet talis pꝛeſcriptõ cum mala fide
nilla enim antiqua dicrum poſſeſſio ⁊c.S. e.vigilant.
e·MWemoꝛia.nota pꝛo his que no.ber. Jo. ꝛPoſtic. S. de ver. ſig ſuper

quibuſdã. cõcoꝛdat.ff.de pꝛoba.ſi arbiter.lxv.di.mos antiquꝰ.ſfde oq̃

quo.⁊ eſti l.hoc iure.ꝭ.ductus aque.iij.q.vi.hoc quippe.ff.ð aqua plu.

ar.l.i.S.vlti. Sed quomodo pꝛobabitur tanti tempoꝛis pᷣſcriptio.di⸗

co fm hoſti. no. de ver.ſig.quid per noualc.quod dicent teſtes pꝛeſe cribẽ
tis ſi talem habent conſcientiam ꝙ ſemper viderunt ⁊ audierunt ita eẽ
nec vnq; viderunt ⁊ audierũt contrarium.et ꝙ cõmunis eſt⁊ ſuit ſemꝑ

opinis ꝙ ſic fuerit ⁊ ꝙ non extat contrarij vel initij memoꝛia. ſi autem

contra hboc aduerſarius pꝛobare vellet.teſtes ſui ſi de ipſoꝛum eſſet con
ſcientia deberent dicere ꝙ viderunt tali tempoꝛe contrariũ ⁊ audierũt

a ſuis ſuptrioꝛibo contrarium eius fuiſſe.Quid ergo i. vtraq; pars pꝛo/

bat tunc pꝛeferuntur teſtes magis idonei.⁊ qui dicunt aptioꝛa.õ.de te
ſti. in noſtra.vbi de hoc.⁊ ſic illi qui dicunt ſe vidiſſe contrarium debe⸗
nene decerr.cum alij ſatagant negatiuam.vi.q.vlti:actoꝛ cum ſuis ſi⸗
mbus.

ijs eccleſijs illa minoꝛi ſpacio.c.an.cõtra rama

. Jqui eigeneacinarue ipſo iure vel ſententiam bonis que te⸗

neta romana vel a

nam vecl.xl. contra alias non pꝛeſcribit.filij autẽ hereticoꝛum qui camo

—

⁊ ibi notatur qualiterpꝓ

betur talis pꝛeſcriptio.

lꝛ Muadragenaria.xvi.q.iij.quas actiones.s.de pꝛeſcrip.de quarta
⁊.c.ad aures.cuʒ ſimilibb. I egitime.S.c.pꝛoximo
m Ccompleta.vt ſubducantur tempoꝛa ſciſmatum vacationum hoſti
litatum ⁊ ſimilia.S.e.c.i.⁊.c.ex tranſmiſſa.⁊.c. cum nobis.
n/¶ Putabantur.in alijs igitur hec pꝛeſcriptio locum non habet. ad
hoc.S/de pꝛeſump.nonne.Jo.an.

o Catholicis. bene dicit quia ſecus ſi eſſent heretici.illi eni nihil poſ⸗

„„2

ſnnt poſſ Here rih.. vi per totum.viij.di.quo iure.ergo nec pᷣſcribere
quia pꝛeſcriptio ſine poſſeſſione non pꝛoccdit.s.de pꝛoba.ex literis.ð·æ.
cauſam.ff.de vſuca.ſine poſſeſſione .de re.iu.c.iij.

p ¶ Quibuſcunq;.dum tamen catholicis vt.Sõ.. .V ⸗
q Sona fide.credebant patrem vel teſtatoꝛem fuiſſe catholicum.⁊ ſie

iuſto titulo in ipſos eoꝛum bona tranſiſſe —
r. ¶ In hoc caiu No.ſpecialẽ caſuʒ in q̊ qdragenaria pᷣſcriptio currit 2
romanã eccleſiã.⁊ fungitur vice aliaꝝ eccleſiaꝝ. ſic olim oẽs ecclie gau
debãt pᷣuilegio cẽtũ annoꝝ.C.de ſacro ſancta eccle.vt inter diuinum.
s XTunc.ſ.tꝑe quo eccleſia vult bona vẽdicare.ſi referatur adverbũ ð

tegã:.vt tc.ſ.tꝑe moꝛt ſue.ſi reſpiciat vᷣbũ extitiſſe.als ẽ ĩ lr̃a nc⁊ clariꝰ.

VHeretici.ſed nõne tales dãnantur ⁊ ipoꝝ mẽoꝛia etiã poſt moꝛtẽ.
vt hic⁊.xxiiij.q.ij.c.vl.⁊.sõ.de here.ſi quis epᷣs.̊⁊ bona inteilligunt᷑ eſſe
dãnata.cũ ſint acceſſoꝛia ad ꝑſonã.C.de bo.pᷣſcrip.auc.bona.⁊ facit qð
no.de cli.cõiu.qa te. So.ſpeciale eſt in hoc.caſu ꝓpter bonã fidẽ ipᷣoꝛũ
catholicoꝝ heredũ.qͥ tãti tꝑis.ſ.xl.an.pᷣſcriptũ ſibi dñium qſiuerũt. ali
as locũ haberẽt ↄꝛia.nã ⁊ ſi aliam rem eccłiaſticã pᷣſcriptibilẽ bona ſide
tãto tꝑe poſſediſſent.pꝛeſcripſinent.ergo ⁊ iſta bona pꝛeſcribent.
Um eterni.iudex qui contra iuſticiam ⁊ contra conſcientiam ali⸗
quid in iudicio fecerit in grauamen partis per gratiam vel per ſoꝛ
es condemnandus eſt parti leſe in eſtimationem litis ⁊ per annum ſu

ſpenſus.⁊ perpetuo ſi medio tempoꝛe ingerebat ſe diuinis abſolucio eiꝰ
ſcdi apoſtolice.⁊ hoc niſi papa cum ipſo diſpenſet.
x Eterni.- id eſt dei patris.S.de ſum.tri.c.i.in pꝛin.

Tribunal.i.locus in quo ius redditur. vel vbi pꝛo tribunali ſedet
ludex.qui alias foꝛus vocatur..de ver.ſig.foꝛus.
53. OReũ a reatu.nõ eni qͥ accuſatur ſtatim reus eſt ſʒ qͥ conuincit᷑ crimi
a Judax.hũanus id faciẽs erroꝛe vel dolo. (ſus.xv.q.vl.c.ð vᷣ.ſi.foꝛꝰ
et in eo ꝙ male iudicat nõ eſt iudex.cũ nõ ſit in eo iuſticia.xxiij.q.ij.c.i.
b & Cõdẽnat.fuit h̊ ſumptũ.xi.q.i i ſi ad tꝑs.⁊ eſt hoc iõ qꝛ iudiciuʒ
dei innitit᷑ vᷣitati.qͥ n fallit nec fallit᷑ iudiciũ hoĩs opioni q̃ fallit ⁊ fallit
c Pꝛopheta. dð in põ.noli emulari. F. Daãnabit.ðs (ð ſẽ.ex.a nob.ij
r Illi.i.qꝗ illũ.idẽ cũ fiat iudiciũ de illo.⁊ ſũt hec vba.xxiiij.q.iij.non

·/¶ Eccliaſtici.ſeclares nõ ligat cũ nec pena inferiꝰ poſita (in ꝑpetuũ

g Pꝛoceſſibo (illos ligare poſſit.facit.S.e.l.de elec.in dẽnitatibo in fi.
qbuſcũ q;.ð.de ꝓba.qm̃ j falſaʒ. Odiũ puatũ.S.de teſti.q̃tiens.

2 Euertat.hec eĩ q̃tuoꝛ hũanũ (lexxvi.di.odio.xxiiijiq:iiij.duo iſta
olẽ

tpuertere iudiciũ.xi.q.iij.qᷓ̃tuoꝛ.⁊ vᷣitatẽ in teſteo.s.de teſti.qͥtiens.
⁊. c.licet ex quadam. .
§ †

L26

m ᷓLoncipiendis.quo ad

n Kerengs. pᷣ quo ad
pꝛobationẽ verbaleʒ. ad
hocſ.e. c. vlci.
o ¶ Deuz. a quo ſicut iu
dicã bunt iudicabũt᷑. C.
de iudi.rem nouam.⁊ re/
metientur in qua menſu
ra fuerint meſſi.vt de pe.
2 reng ian ex eo.
P lus.moyſi.exo/x
xer habes ideʒ.ix.q.iij
ſummo opere.

q Q Oꝛdinariusſfalliti

ep iſcopis.qui aliqua ſu⸗
ſpenſiõis canonis pena
non compꝛehẽdunt᷑. niſi
de ipſis caueat᷑j.de ſentẽ.
ex.quia periculoſuz.⁊.S.
e.l. de ele.ſi compꝛomiſſa
rius.S. hmõi. 3
Pꝛodigus.:ſic.s. de

r
agecu.c. vlci.⁊ ſi crudelis

eſt etiã ſi conſciẽtie ſue cõ
fidat.xij.q.i.nolo.

9 σ Et contra. Nõ iſta

diuo ſic copulata.vtrũ q;
eni requiritux vt locũ ha
beat pena. Non eni m
conſcientiã ſimplicit᷑iu⸗
dicare debet.ſed infoꝛma
re debet eã ſᷣm allegata.⁊
pꝛobata.de hoc.iij.q.vij.
iudicet.S.de of.dele.pa⸗
ſtoꝛalis.S.quia vero.
t / In grauamẽ. ecce ter
tiũ quod requirit᷑.vt lo⸗
cum habeat pena.
bitrio nunquid hec pena
locũ iin ipſo habebit. die
ſᷣm Boff. ⁊ ber.ꝙ non qꝛ
de oꝛdinario et delegato
hoc tm̃ cauetur⁊ hecẽ pe
na.⁊ ſic non amꝑlianda.
de pe.di.i.pene·.j· de reg.
lu.odia.⁊.c.in penis.qð

V Gaon iudicio qͥd de ar

Gecũdus Liber.

lz Staterã.xxiiij.q/i.non offeramus. qui enim recte iudicat ſtaterã
n anu geſtat.xlv.di.omnis qui.⁊ itamagnũ iudicabit vt paruuʒ.de
iudi.nouit.licet in penis deferat᷑ dignitati.⁊ pſone.S.e.li.de of.de.c.ij.

LLibꝛamine.ſic ⁊ contrabentes iuſtas menſuras ⁊ pondera debẽt
b ere. 5. de emp.⁊ ven.c·j. . .
ſcripturam ⁊ pꝛo nunciationem ipſarum.

ſed ſtateram geſtent in manibus.lan
ces appendant equo libꝛamine.vt in
omnibo que in cauſis agenda fuerint
pꝛeſertim in concipiẽdis ſententijs
et ferendis pꝛeoculis habeãt ſolum
deũ illius imitantes exemplũ.qui q̃⸗
relas populi tabernaculũ ingreſſus
ad dominũ referebat. vt ſᷣm eius im
perium iudicarxet ¶ Si quig autem
iudex eccleſiaſticus oꝛdinari aut eti⸗
am delegatus fame ſue pꝛodigus ⁊ P
pꝛij ꝑſecutoꝛ honoꝛis contra conſcien
tiam ⁊ contra iuſticiam in grauamẽ
partis alterius in iudicio quicq;ᷓ fe⸗
cerit ꝑ gratiamvel per ſoꝛdes .ab exe
cutione officij perannum nouerit ſe
ſuſpenſum ad eſtimationem litꝭ par
ti:quã leſerit.nibilominus condẽnã⸗
dus. Sciturus ꝙ ſi ſuſpẽſiõe du
rante damnabiliter ingeſſerit ſe diui
nis irregularitat laqueo ſe inuoluet
pᷣm canonicas ſanctiones.a quo non
niſi per ſummũ pon,poterit liberari
ſaluis alijs conſtitutionibs.que iudi⸗
cibus male iudicãni penas ingerũt
et infligun? Dignũ eſt enim vt qᷓ
in tot pꝛeſumit offẽdere pena minpli
acaſtige ¶ Ydẽ ſacxo pñte concilio
ad memoꝛiam ſempiternam.
£ D apoſtolice dignitatis et
infra. Sane cum dura guer
rarum commotio nõ nullas

Dapoſtolice. decr. hec poteſt diuidi in quatuoꝛ pꝛincipales partes
1pꝛima pꝛemittit diſſenſionem que erat inter eccleſiam ⁊ frede⸗

ricum imperatoꝛem ⁊ oblationes per eccleſiam ſibi factas.In ſecunda
que incipit ibi.ſed licet.dicit oblationes non fuiſſe receptas per eum.⁊
quatuoꝛ que faciebant ad depoſitionem eius enumerat.⁊ quintum qð
faciebat ad pꝛiuationem regni ſicilie. In tertia que incipit ibi.nos itaq;

ꝓfeſſionis chꝛiſtiane puintias diuti⸗
afdixiſſet nos ad fred ericũ pꝛecipuũ
pꝛincipem ſecularẽ hmõi diſſenſiõis
et tribulationis actoꝛẽ a felicis recoꝛ⸗
dationis gregoꝛio papa pꝛedeceſſoꝛe
noſtro pꝛo ſuis exceſſibo anathematꝭ
Rvinculo innodatũ ſpeciales nücios⁊
magne auctoꝛitatis viros videlicq; ve

nerabiles fratres. . Albañ. et. G.

Sabiñ.epos ac dilectũ filium guilel
mü baſilice.xij.aploꝝ pᷣſ bᷣm cardina⸗
lem.qui ſalutẽ ʒelabant᷑ ipſius.duxi⸗
mus deſtinandos facientes ſibiꝓpo
ni p ipos ꝙ nos ⁊ fratres noſtri quã
tũ in nobis erat pacẽ ꝑ om̃ia ſecũ ha
bere.necnõ cũ om̃ibo hominibus op
tabam.pati ſibi pacẽ ⁊ trãquillitateʒ
dare ac mũdoetiã vniuerſo Er qꝛ
pꝛelatoꝝ clericoꝝ omniũq; alioꝛuʒ q̊s
detinebat captiuos.⁊ oĩm tã clericoꝝ
qᷓ; laicoꝝ quos cepat in galleis.reſti⸗
tntio poterat eſſe pacis plurimũ idu
ctiua.eũ vt illos reſtitueret, cũ hᷣ ideʒ
tã ipſeq; ſui nuncij anteq; ad apoſto
latus vocati eſſemꝰ officiũ.pmiſiſſẽt

ipſum deponit ab imꝑio
fideles abſoluit.fauẽtes
excommunidcat.dat licen
tiam electoꝛibus eligẽdi
ſucceſſoꝛes.vltimo pꝛote
ſtatur ſe pꝛouiſurum re⸗
gno ſicilie. Et nota pᷣmo
ꝙ in ſuꝑſcriptione dicit
ſacro pꝛeſente cõcilio ad
memoꝛiam ſempiternas
quod dicit de còcilio po

tius eſt ad honeſtatem q;

ad neceſſitateʒ.⁊ ſine ſen
tentia concilij ſententia

pape ſufficeret contra im

peratoꝛem ⁊ quemcunq;
alium.xv.q.vi.alius.ibi
non dicitur ꝙ in cõcilio
facta ſuerit depoſitio.ipᷣe
eni habet plenitudinẽ po
teſtatis.ij.q.vi.ð creto.s

de vſuca. ad honoꝛem lig
cet inferioꝛes pꝛelati qui

iudicare debent ſᷣm cano
nes pꝛeſentiam ſuoꝛum

debeant habere clericoꝝ

xv.q.vij.epᷣs nulliꝰð his
que fi.a pꝛela.nouit.niſi
eſſet conſuetudo contra⸗
ria.S.eo.li:de conſue.ca.
iij.papa vero non ſubijci
tur canonibus nec ab eiſ
auctoꝛitatẽ habet ſed eꝗ.

p. de elec. ſignificaſti. ipſe

rogari ab ipſo ⁊ petifecim p eoſdem rgo vines iudicat e nul
ac ꝓponi inſup ꝓ ijdez pꝛo nobis pa ir.qetij O lola 2c. nemo
rati exat audire tractare pacẽac etriã ¶ Quod autem dicit deme
audire fatiſfactiõeʒ: quã facerepꝛin- moꝛia ſempiterna nõ eſt
ceps vellet ð offib pꝛoqb erat viu porſpertal: gurs omnis
lo exõicatõis aſtrio ⁊ offeri:ptea ſi fertur ad reimemoꝛiaʒ ⁊
eccia eũ ĩ aliq̊ ã ðbitũ leſerat qð ñ cce etiam inſtrumenta ad Hᷣ
fiũt.i.q.vij.ſaluberrimũ
xx vij.q.i.omnes femine.
ſed quia hoc negocium

eſt verũ ym hoſtien. ſi ſit arbiter compꝛomiſſarius.ſecus ſi in locum oꝛ
dinarij vel delegati ſuccedat. ad hoc.S. de of. dele. ab arbitris. ⁊ eadem
ratione dixit hoſtien.ꝙ non credit hanc penã in auditoꝛe vel in mero ex
ecutoꝛe locũ habere.cum ⁊ hi non ſint iudices.s.de of.dele.ſuꝑ qõnuzʒ
Fi. 2. F. verum.
1 Ael per ſoꝛdes. hoc eſt quartũ quod requiritur vt locum habeat.
pen hec. Et dicitur fieri per ſoꝛdes. ſi pꝛece pꝛecio timoꝛe vł odio iudex
coꝛruptus ſit.⁊ ideo de his ſuperius fecit menrtionem.
. ¶ Officij. Quid de beneficio,dixit hoſti.ꝙ quia pene ſunt reſtrigẽde.
oc ad beneficia non extenditur. ſi eni hboc papa voluiſſet id expꝛeſſiſſet.
de decr. ad audientiam.in ſuſpenſione aũt hominis poſſet habere locũ
ꝙ ſuſpenſus ab officio ⁊ a beneficio huius directe non contrariũ Jo. xx
Eij.di. pꝛeter hec.⁊ facit quod dixi.s.e.li.de elec.quia ſepc.⁊ quod no.de
ap. pa ſtoꝛalis.in fi.plenius in clem. de pe.cupientes.
¶ Innũü. er tuncinchoandũ.ꝑ. eo.li. de ele. cupientes.ſ. ceterũ. Quid
ſi annus fuerit biſſextilis. dicvt no.lv.di.c.ij.v.dev.ſt i. queſiuit.
a ondemnandus. C. de pe. iu. qui ma iudi.l.vl. ⁊ infamis ẽ vt ibi
fr.ðe iudi. ſi ſiliuſfa.⁊ iure autenticoꝛũ cõdemnatur in triplũ ſi ciuilis
ſit cauſa. ſi criminalis punitur in confiſcatione pꝛopꝛie ſubſtantie.⁊ in
exilium mittitur.in auc. vt ſi in exoꝛ.li.iurent.s.ſi quis aũẽt Si autem
per impꝛudentiam iudex male iudicauerit. tenetur exquaſi maleficio in
quantũ bonũ ⁊ equum viſum fuerit iudici.ff. de vari.⁊ eroꝛ. cog.l. vlti⸗
iuſti de obli.que ex quaſi.deli.c.in pꝛin.
a Diuinis, officijs nec dixit de beneficijs. m Voſti.
b ¶ Irregularitatis. de qua diceturr de ſen. ex. cum medicinalis.
c A qua.irregularitate alias a quo ſcilicet laqueo.
d Per ſummum. eſt eni de caſibus reſeruatis.vt.xi.q.iij.ſi qͥs epᷣus
damnatus. ⁊. c.ſe.de ſen. ex.cum illoꝛum.⁊ de hoc de cle.ex.mi.clerici.
e Wnflgun. ne mireris ſi de vno delicto plures penas volumus ir/
rogari. dignum eſt enim ⁊c.⁊ ita continuum ⁊ fa.quod no.de iudi.at ſi
clerici.in glo.penul.
f¶Tot. Icilicet in deũ iuſticiam officij deb itum humanam naturam
quia cõtra pꝛoximũ eſt coꝛruptus.⁊ ſic nec deũ timet nec hominẽ reue.
g. Multiplici.⁊ ſic ſit appꝛobata illoꝝ (ret᷑⁊ facit.s.de cri.fal.c.i.
dño doc.legũ opinio.qui dicebãt in pallegati.l.oẽs pẽas habere locũ.

uiſſimum erat ⁊ raro contingit ſententiam depoſitionis contra impe⸗

ratoꝛem ferri.vt per hoc appareat quanta ſit autoꝛitas ⁊ poteſtas eccle
ſie vt magis timeatur eccleſia.ad hoc.s.de peni.in quibuſdamj· de ſci
ſma.c.vno.de peñ.felicis.
b Pꝛeci puum.poteſt referri ad auctoꝛem ⁊ etiam ad pꝛincipem.
c ¶ Exceſſi bus.i.contumcia exceſſuum.quia ſatiſfacere nolebat.ix.q.
iij .nemo epiſcopoꝛum “
d Anathematis.excommunicatio cum ſolennitate facta de qua.xi.
Ath.nemo.
e ¶ Zelabãtur. qua ſi feruenter amabant.ad hoc.ð.de cuſto.eucari.c.
ij.Et tales mitti debent. quia cum is qui diſplicet ad intercedendum
eeriſtnr. rari animus ad deterioꝛa pꝛouocatur.iij.q.vij.in grauibus.
xlix.di.S.i.
f ¶Deſtinandos.non ſolum cum papa legationem iniungit. ſed etiaʒ
m inferioꝛ pꝛelatus canonies ſuo in vtilitatem eccleſie ſuſcipere tene
tur ad hoc.iij.q.i.nulli.de hoc.vij.q.i.quia frater.xvi.q.i.cinos auteʒ.
hoc verum niſi rationabilem excuſatoꝛem haberet. de bis que fiunt a
ma.parte ca.c.i.
ꝗ Pꝛoponi.credẽdũ erat eis.quia de legatione apparebat.alias nõ
E. de ma.pꝛin.l.vna.vel dic quia cardinales ⁊ noti erant etiã ſine ſeri
ptura credi eis debuit.xcvi.di.nobiliſſimus.vbi de hoc. —
ba Nobis. erat ſumptũ deverbis pauli ad romanos.xij.ad coꝛin.
Si fieri poteſt quod in vobis eſt cum omnibus bominibus pacem ba
bentes.habes boc.xi.q.iij.inter verba ad finem.
i·Pacem.huiuſmodi iudiciumpd eccleſiam ſpectat ſupꝛa de iudici.

nouit.Et nota ꝙ eccleſia ⁊ quilibet alius pꝛimo debet aduerſariũ mo⸗

nere vt ad pacem cum ipſo veniat. dem in co qui agit contra eccleſiã.
ij.q.vij.accuſatoꝛ.vbi de hoc ud hoc.C. de pigno.debitoꝛes.ſed illð de
vꝛbanitatc.vt ibi no.ff.de ſeruitu.vꝛba.pꝛe.quidam iberus.
l2 4 Smundo cuius dominꝰ eſt.ix.q.iij.cuncta.⁊ ſupꝛa in ꝓbemio bu⸗
ius libꝛi.

lPꝛomiſiſſent.credendum eſt pape hoc referenti.S.de teſti:cuʒ a noę/
bis.⁊ dixi.s.de renun.c.i.

m Audire:non perficere.vnde babebant ad inſtar auditoꝛum refer

re.ð.de of.dele.ſuper queſtionum

e
nchr
N
1
tig
e
tes
icen
gidt
Note
n
Pnn
dicl
ſo
in;
lode
tengh
neſen
tentig
rieg
ung
us i
chcſio⸗
tſ
nide
creos
dunl
latign
nC
ſuotun
enen
lde⸗
uit.ni
Coner
nfuece
nfubi
necgbe
etſege⸗
caſtuhe
catal
b. ofnts
c. nem
lt dem
a no
aomng
ſpetvat
moriggt
cntaa)
uberrin
esfemine
gocung
tro impe
ſuseele
nſdeſi

chen.
barit

deigan

.can
rcedendun

igrube⸗

l
au

=

De ſen. et re.iudi.

a Coꝛngere. tEv. q it. ſententiã et. c apoſtollce. / de re iudi/ cum olim. in

auc. de nup.in ſi:pꝛime colũne.coll.iiij. ”
bUocare. de gratia hoc dixit.etvt euitaret omnẽ ſuſpitionẽad idemij

vij nos ſi incõpetenter.

Tutum. talẽ locũ aſſignare debet iudex. alias locus eſt appellatiõi etiã

. 7r- — r . .
ſr ler ptu ap. re.S.de ap.ex ꝑte.⁊.xxxiij.q:ij.ſiue ð ↄiugijs.ff.de iud.ſi locꝰ

ti · pꝛoxi.ſi a iudice.
e Milericoꝛdia.xlvid·
diſciplinaꝛc.
f¶Deos. Sec./ pꝛoxi⸗
g Satiſfactiõem.quaʒ
quis nõ tenet᷑ remittere eti

am quo ad deũ rancoꝛem

autẽ ſic.xc.di. ſi quis cõtri
ſtatus vbi de hoc. ⁊. xxxiij.
qeiiij. ſi is.q et ibi de hoc.

bUVolebat.etiam eccle

ſiat Jo.an.
i ¶ Pharaonis. qui mo⸗
nitionibo⁊ fla gellis durioꝛ
eſt effectus:nec conuertivo
luit. xxiij. q.iiij. nabucho⸗
donoſoꝛ in pn.⁊ habes oꝛi
ginẽ. Exo.vij.vſq; ad.xv.
et poteſt dici de frederico l
peratoꝛe.ꝙ monus ſine cõ
patiõe creatꝰ ſine venia dã
natus ſuit.ſicut diabolus

de pe. di. . pꝛincipum.

¶Aſpidis. incantate qᷓ
E alteram calcat in ter⸗
ram:alterã obturat cauda

vt incantatiõem audire nõ

poſſit.

EElata.xvi.q.i.nos at
m. O Bꝛauiſſima. bene di
xir. quia maxĩa cauſa ſub
eſſe debuit imꝑatoꝛis ðpo
ſitõi. nec eſt ſimilis depoſi
tioni clericoꝛũ.qui ꝓ quoli

ber magno peccato depo⸗

ni poſſunt.lxxxi.di:ca.lq:
ibi maius ſcandalũ ⁊ ꝑicu
lum timet᷑.agendũ eſt beni
gniusil.di. vt cõſtitueret.
cum ſuis hoc autẽ inſur⸗

unt iudices appellãtibus ab

d DParata.eccia ñ dixit ſe reuocare ſʒ ruocare patũ.⁊ fac ad rũſiões q̃s faci

interlocutoꝛijs.de boc:s/de ap: cũ ceſſante:⁊

debat.parata erat coꝛrigere ac in ſta⸗
tum debitum refoꝛmare. Et ſi diceret
ipſe.ꝙ in nullo contra iuſticia leſerat
eccleſiãvel ꝙ nos eum cõtra iuſticiaʒ
leſiſſemus.parati eramus vocare re
es pꝛelatos ⁊ pꝛincipes tam eccleſia
ſticos qᷓ; ſeculares ad aliquẽ tutũ lo⸗
cum vbiꝑ ſevł ſolẽnes nücios conue
nirẽt eratq; pata eccleſia de cõcilio cõ
cilij ſibi ſatiſracere.ſi eũ leſiſſet in aliqᷣ
ac reuocare ſentẽtiã ſi quã cõtra ipſuʒ
iniuſte tuliſſet.⁊ cũ omni mãſuerudĩe
cũ miſericoꝛdia quãtũ ci deo ⁊ hono
re ſuo fieri poterat.reciꝑe de iniurijs
⁊ offenſis ipſi eccleſie ſuiſq; ꝑ eũ irro⸗
gatis ſatiſfactiõem ab eovolebat. et
omnes amicos ſuos.ſibiq;adherẽtes
in pace põere plenaq; ſecuritate gau
dere.vt nũqᷓ; hac occaſiõe poſſent ali⸗
quod ſubire diſcrimẽ. ¶ Sʒ licz ſic
apud eũ pꝛo pace pẽᷣnis monitis.⁊ pᷣ
cum curareminſiſtere lenitate. Ydeʒ
tamẽ pharaõis imitatus duricia⁊ ob
durãs moꝛeaſpidis aures ſuas pꝛe⸗
ces hmõi et monita elata obſtinatiõe
acobſtinata elatiõe deſpexit.pꝛopter
quod nõ valẽtes abſq; graui offenſa
xpᷣi eius iniqͥtates amplius tolerare.
cogimurvꝛgentes nos cõſciẽtia iuſte
animaduertere in eundẽ. Et vtad p⸗
ſens deceteris eius ſceleribo taceamꝰ
q̃ttuoꝛ grauiſſima que nulla pñtter⸗
giuerſatõe celari cõmiſit. ¶ Deiera
uit enĩ multotiẽs pacẽ quopndã inter
eccliam et impium refoꝛmatã temere
violando.⁊ infra. ¶ Perpetrauit ſa
crilegiũ.capite faciẽs cardinales ſcẽ
romane ecclie.acaliaꝑ eccliax pᷣlatos
et clericos religioſos ⁊ ſeculares veni

git in depoſitione imꝑatoꝛis qui qᷓ̃ſi pꝛeeſt oĩ bo xpᷣtanis.vt.vij.qii.in apibꝰ.
Itẽ clerici miniſtrãt ſacramẽta.ſed nõ pꝛinceps.xxxi.di.tenere.
n ¶XTergiuerſatiõe.pꝛobabili ad idẽ.S.de coha.cle.⁊ mu.c.vlt.
o BDeierauit. ꝑiuriũ crimen ecchiaſticũ eſt.S.de iudi:nouit.S:e.l. de fo. cõ⸗

et hoſtiliter impugnare compellit

8

XL. VII

hoc et taliũ oblationes recipi pꝛohibẽtur. xvijq.iiij.miroꝛ.xij.q.ij.de viro et
ſacrilegiũ tale in captione clericoꝛũ excõmunicatõem irrogat.xvi.qiiij.ſi qs
ſuadente.etiam in faciente per aliũ de ſen/excõ.mulieres in fii etiã ſi non iro
getur ipſis.alias iniuria:.e.ti:nuper.
PCLardinales. Iſtud eſt crimẽ leſe maieſtatis

ꝑ decre j· de penis felicis. Jo.an.

⁊ contra tales pꝛodita ẽ no
ereſis. pꝛopter qð crimẽ no ſolũ impatoꝛ ſed etiã papa deponi debet

rxl di,ſi papa.ſuſpectꝰetiã de hereſi ſi ſe nõ purgat.⁊ ſi ꝑ annũ ſic ſteterit ⁊ iu⸗

entes ad cõciliũ quod idẽ pꝛedeceſſoꝛ
noſter duxerat couocandum. ⁊infra.
¶ BDe hereſi quoq; non dubijs? le⸗
uibus ſed difficilibus euidentibo ar
umẽtis ſuſpectus habetur. 2 infra.
Preter hoc regnũ ſicilie quod eſt

. t

ſpeciale patrimoniũ beati petriꝛ ideʒ

pꝛiĩceps ab apoſtolica ſede tenebat in

feudum.iam ad tantã in dericis⁊ lai
cis exinanitioneʒ ſeruitutẽq; redegit
ꝙ eis pene penitus nihil habẽtibus⁊
omnibo exinde fere pꝛobis eiectis il⸗
los qui remaãſerunt ibidem. ſub ſerui
li quaſi conqitiõeviuere acromanam
eccleſiã cuius ſunt homĩes pꝛincipa⸗
liter et vaſalli. offendere multiplicit

Poſſet etiam merito repꝛehendi ꝙ

mille quidem fartoꝛum annuam pe⸗
ſionem in qua pꝛo eodem regno ipſi

eccleſie romane tenetur per nouem
annos⁊ amplius ſoluere pꝛetermiſit.
A NHos itaq; ſuper pᷣmiſſis⁊ q;plu⸗

ribus alijs eius nefandis exceſſibo cũ
fratribo noſtris⁊ ſancto cõcilio delibe

ratiõe phabita diligenti cum ieſu xpi
vices licet immeriti teneamus in ter
ris nobiſq; in beati petri ꝑſona ſit di
ctum Quodcũq; lii
ram ligatũ erit⁊ in celis memoꝛatuʒ
pꝛincipem quiſe imꝑio et regnis om
niq; honoꝛe ⁊ dignitate reddidit tam
indignuʒ.quiq; pꝛopter ſuas iniqui⸗
tates adeo ne regnetvel imperet ẽ ab
iectus.ſuis ligatũ peccatis ⁊ abiectuʒ
omniq; honoꝛe ac dignitate pꝛiuatuʒ
a domino oſtendimus denüciamus.
et nihilominꝰ ſententiãdo pꝛiuamus

omnes qui ei iuramento ſidelitatis

de quod no. Inno et hoſti · de fo cõpe licet ex ſuſc

5

g. M Subiacere. abſoluti
de ſenten. excõ:nuper.·

igaueris ſup ter⸗

rare noluerit punitvt here⸗
ticus.vts.de here.excõica⸗
mus.Sel.et. S.ſi quis vero.
eſt ⁊ idem in excõicato ob
contumaciã in cauſa fidei
de here.contumacia.
t·Patrimoniũ.xciiij. d.
ciiiin fi.xi:iqiiperuenit. x.
qꝛiij relatum. Jo/an.
veEffendere. offendit᷑
enĩ pater in filio.xxiiij.q.iij
§. .ſed q.ff.quod metꝰcac l.
iſti qdẽ.5.de pᷣſum afferte
dñs in ſeruo.ij.qiij/accuſa
tio.iudex ĩ ſubdito:xxiijiqe
ecCeij⸗ B
Rephendli. q̃ſi iſta ſit
ꝗ qua pꝛiuari poſſyüſæßn9egno
ſicilie.ſed non imperio.
OFFartoxꝝ. genꝰ monete
ad idẽ de ↄleſ.c.ij.deemp.
⁊2 vẽdiiad noſtrã:ad fi:
a ¶¶ Nouẽ annos.ſufficit
ꝙ em phiteota ecclie ceſſʒ ꝑ
bienniũ a penſiõe.de loca.

ca: potuit.vbi de hoc/ Jo.

an. Pꝛiuati ꝑ triennũ. C.
de iure emphi.l.ij.
b. Uices.de trãſ.quan
to. vt ec. beneſi.vt noſtrum
c Dictum. matb. xvi.⁊
xxiiij.q:i.qð cunq;. vbi de
hoc.

d Ligauenis. claue nõ
errante.S.c/pꝛoxi:
ePꝛiuamus. pꝛopt cri
mina. ergo deponit papa
imꝑatoꝛevt hic. Idẽ cũ eſt
inutilis.xvq:vi alios dat
coadiuto:es ipſis male ad
miniſtratibo.S:e.li:de ſup.
ne. pꝛe.grãdi. ꝑ negligẽtiã

ipſoꝛũ inriſditionẽ aſſumit

8.de fo. cõpe. licet cõpellit
ipſos iuſticiã facere. xxiij.
q.viadmiſtratoꝛes ⁊ ius ca
nonicũ etiã debitis caſibꝰ
obſeruare..e.li.ð fo.ↄpẽ.
c:ij.de iureiu:licʒ· de ſen.
ex:decernimus. vnũ enim
opoꝛtet eſſe pꝛincipatũ ad
quẽ omnes recurrat.vij.q.
l.in apibus:. qui ſi:. ſint le.
pervenerabilẽ:et de hoc vi

. epto.
f;Abſoluentes.xv.q.vi.iuratos.S.de here.ca.vlti.
onem ſibi non reſeruat:et ſic alijs videtur ꝑmittere

pe.c.vl.⁊ grauiſſimũ crimẽ in quolibet pᷣſertim.in pᷣlatovel in pᷣncipe.cũ eo

facta trahatur ab alijs in exemplũ.ð.devoto magne. et ideo grauius punit᷑
i ien⸗ mehne⸗

Pacem. Chꝛiſtus in moꝛte ait.Pacẽ meã dovobis.Pacẽ meam relinqͥ

vobis. Mathᷣ.x. Johᷣ.xiiij.facit. xxiij.qi.niſi bella.nõ eſt ergo heres xpᷣi qui

pacẽ eius teſtam̃to relictã nõ habʒ. pꝛincipes ãt maxime tenent᷑ad hãc ſeruã
dam.xxiij:q.iinoli de treu.⁊ paceꝑ totũ in auc.de pace tenẽda in rubꝛo ⁊ ni⸗
gro. coll/xet qui.cõtra pacẽ ecclie ſunt.ſi dignitatẽ aut cingulũ hñt nudẽtur

eis. xxiiij .q.iqui ʒ pacẽ.Et ſolẽt reddi ſex cauſe pꝛopter q̃s nõ eſt pax int᷑ ho

mines.pꝛima.quia nõ puniũtur maleficia ecchiaſtes.iiijqꝛ nõ ꝓfertur ↄ ma
los ſentẽtia⁊c.ad hoc.S.e.l.de of.l.cii:et:xxiij.q/ij.dñs.ſcðᷣa abũdãtia tꝑali
um.geñ.xiij.facta eſt nxa inter paſtoꝛes abꝛabã ⁊ loth.tertia qꝛ non occupa⸗

murin pugna cõtra demones ad ephe.v.nõ eſt nobis colluctatio aduerſus

carnẽ:quarta quia nõ cõſideramꝰdãna guerre. in q̃ diuitias coꝛpus⁊ aĩas ꝑ.
dimus.DHie.lvi.foꝛtis incidit in foꝛtẽꝛc.quinta.qꝛ nõ cõſideramꝰdubiũ euẽ⸗
tum belli. Regũ.xij.varius euẽtus belli⁊c.ſexta qꝛ nõ ſeruamꝰpᷣcepta dei nec
decimas ſoluimus.Hie.iij.vtinã attendiſſes mãdata mea ⁊c.xviiqiii reuerti
mini:.Unde quod nõ accipit xps tollit fiſcus.xvi:q:vij.maioꝛes·

q.¶ Sacrilegiũ.quod eſt etiã crimẽ eccleſiaſticũ/s/de ſo:cõpeicũ ſit vbi de

h. Illi autẽ ſcilicet archiepiſcopus moguntineñ. Colonieñ. Treuerenſis
et quatuoꝛ laici.ſcilic; comes rheni dux ſaxonie marchio bꝛandeburgenſis.⁊
rex bohemie olim dux.Et dicunt quidam ꝙ rex bohemie de neceſſitate vocan
dus non eſt niſi cum alij diſcoꝛdant.nec iſtud ius habuit ab antiquo ſed ho⸗
die de facto tenet,et hoc per ho.de ele.venerabilem. Canon dicit ꝙ exercitus
imperatoꝛem facit.xciij.diſt.legimus.ff. de oꝛig.iu.l/ij.S. poſtea. et. S. dein⸗
de cum eſſet.et.S.deinde quia difficile.et.S.nouiſſime. et inſti.de iur.na.ꝭe
ſed quod.N.de ve.iu.enucl.l.i.S.hoc etiam nihilominus. Sed nunquid pa
pa poſſet pꝛincipes electione pꝛiuare et per ſe eligere imperio vacãte. dixit hic
Bernar.ꝙ non dummodo ipſivelint eligere. Secus videt ſi nollent eligerevł
concoꝛdare non poſſent.hoc pꝛobat decret.ſupꝛa. eo.de ele. venerabilem. et
hoc meelnein laicis locum habeat:ad hoc ſupꝛa.de iurepa:cum dilectus.⁊
uod ibi no.
VEligant.non ſtatuitura iure certum tempus pꝛincipibus ad imperato⸗
rem eligendum.hinc eſt ꝙ papa non poreſt eligere niſi pꝛius illos admone⸗
at ſupꝛa de ele. venerabilem.quod non eſt in eccleſijs in quibus ſiue ſint ca⸗
thedrales ſiue inferioꝛes ſtatura ſunt tempoꝛa ſupꝛa.de ele.ne pꝛo defectu.de
conceſ.pꝛeben.ciij.vnde tempoꝛis lapſus ſufficit:quia dies ſtatuta ⁊c/ſupꝛa
de loca c. potuit: Jo au. U

4. 7

„

ate ſane. Diuidit hec decre.in ſex ꝑtes. In quam pꝛima ponit acto
XW Brneie voig cauſa. In ſecũda que incipit iprallegabarhoni trl⸗
pl defenlio reoꝛum. In tertia que incipit ibi pꝛo parte.· poniũ dugle acraſ
replicatio. In quarta que incipit ibi.ſed ad hoc ponitur feoiij dup i ie
quinta ibi pꝛefatus.ponitur cauſe diff initio ꝑ cardinalem cta. In ſexta ibi.

nos igitur.ponit᷑ pape confirmatio. Et hoc dicit decre. in ſumma. Qui petit

. Liber Becuudus

longliſſima bene curiit. vt in pꝛedicta auc male fiði hoc ergo nõvetat auc.qᷣn
locũ habeat publiciana.licet fuenit mala fides tradẽtis.Sed ad hoc vt longi

tempoꝛis pᷣſcriptio locũ habeat requini᷑ tradentis ⁊ accipiẽtis bona fides ßᷣm

leges.ſm canones vero ſola pꝛeſcriptio.xl.annoꝛũ locũ habet.⁊ ſo cum bona
fide.s.de pᷣſcrip.c.vl. Ber.cuius fuit hec glo.licet nõ ꝑ oĩla ad literã. quã bic

ꝛopter ſuas remiſſiones poſui:.q̃s alibi facit ad eã.et vides ꝙ ſentit ber. tal?

rem certa cauſa expꝛeſſa.ſi ilam cauſam non pꝛobat ſuccumbit. licʒ aliaʒ pꝛo
bet, maxime poſtmodum emerg ẽteme
¶NXLonuentu. quod fa⸗
cere debet.quod dic. vt ſu⸗
pꝛa de reſcnp:edoceri⸗
di ꝑpetuo abſoluẽtes qutoꝛitate apo

ſtolica firmiter inhibẽdo ne guſck de
e

cetero ſibi tãq; imperatoꝛi vel regi pa
reat et intendat.decernendo quoſſi⸗

bet qui ei deincepsvelvt impatoꝛi vł

regi oſilin vel auxiliũ pꝛeſtiterint ſeu
fauoꝛẽ ipo facto excõmunicatõis ſen
tentie ſubiacere · ¶ Illi autẽ ad qs
in eodem impio impatoꝛis ſpecat ele
ctio eligant libere ſucceſſoꝛẽ. ¶ De
pꝛefato ſilicie regno pꝛouidere cura⸗
bimus cum eoꝛundẽ fratrũ noſtroꝛũ
ſilio ſiuntpiderim erpeclee Vdẽ
pꝛeceptoꝛi hoſpitalis ſancti Yo. hiero
ſol. in hiſpania et cõmendatoꝛi ac fra
tribus domus de curuaria hoſpita⸗
lis eiuſdem.
Bbate ſane.et infra Abbas de
bonefac.pꝛo ſe et conuẽtu ſuo
apꝛoponens locum de roſellis.

m omani l gual es pꝛegictin
Adstgra rcen beſne vel quaſi.? cum ſuis finibus ex largi

aduerſa.ex iure enim domi tiõe

regis aragoniead ipſum mona⸗
nij dicit ſe dominũ er iure ſteriũ pertinere/petijt adiudicari ei⸗
quaſi dominij dicit alium
eſſe dñmꝛ ſic dicit ſe domi
nũ⁊ non dominũ. ⁊ ſic q̃ſi 22
cõtrarius deberet repelli· de ap.ſolicitudinẽ.cũ ſuis cõcoꝛ. nec debet iudiciũ

eſſe in pendentivel dubiũ.ff.de iud.nõ quẽadmodũ.Circa huius libelli foꝛnꝰ

mã not.ꝙ petitio iſta.peto talem rem iure dominij habet locũ cuʒ quis emit
rem ab eo.qui illius rei dominꝰeſt et ei rem tradidit.et ſic dominiũ.ff. de acqͥ
ren.re.do.l.traditio.recte ergo ſe dominũ dicens dominiũ ſiue cauſam ſue pe
titionis ponit.petitio autẽ rei iure quaſi dominij locũ habet cum quis bona
fide rem emit a nõ domino.et rem ſibi traditã bona ſide recepit credens ven⸗
dentem venditiõis et traditiõis temꝑe dominũ eſſe.ff. de publi.l. ſed et ſi res
S. vlti.ꝛ⁊ ſufficit emptoꝛi habuiſſe bonã fidem licetvenditoꝛ malã fidem habu
erit. ⁊ callido conſilio vendidenit. vt.e.l. pꝛetoꝛ ait. Si talis emptoꝛ anteq; vſu
capiat a poſſeſſione cadit.petit rem a poſſeſſoꝛe iure quaſi dominij⁊ appellat᷑
actio publiciana.Si autẽ poſtvſucaptionẽ a poſſeſſione cadat.tũc nõ cõpe⸗
tit publiciana ſed datur ciuilis actio.ſcilʒ reivendicatio ᷣm quoſdã vtilis ᷣm
alios directa.ff. de publi.l.i. Dicta eſt autẽ publicana a publicio actoꝛe qͥ eã
inuenit. dt inſti. de de Falie Ad hoc autẽvt actoꝛ obtineat.opoꝛtet eũ pꝛoba
re titulũ et rem ſibi fuiſſe traditam et bonam fidem habuiſſe temꝑe emptiois
et traditionis quod pꝛeſumitur niſi cõtrarium pꝛobetur.et ꝙ credat modo vẽ
ditoꝛem vel donãtem tempoꝛe cõtractus dominũ non fuiſſe. alias publicia⸗

na non competeret.⁊ foꝛmat᷑ libellus. Peto talem rem mihi reſtitui iure do

minij vel quaſi hoc eſt dicere quaſi dominij ac ſivſucepiſſem quod nõ vſuce⸗
pi.et de ſola cõſuetudine admittitur talis libellus ſub diliunctõe. vnde dice⸗
re deberet.peto talem rem iure quaſi dominij.quia modo certus eſt reus. In
ſupꝛadicto autẽ libello quãcunq; partem diſiuncte pꝛobauerit actoꝛ obtine⸗
bit ſᷣm ſoꝛmã petitionis:et ſi deſiciat in vna ⁊ abſoluatur reus poſtea potenit
intentari alterã partem diſiuncte.nõ ob.exceptione rei iudi:quia hec eſt mo⸗
do alia cauſa q; pꝛimia ſupꝛa.de cauſa poſſeſ.ca.vlti.et de hoc inſtit.de ac. Fe
alie.ſicut cum in iudicio peto rationẽ tuteleet pꝛoſequoꝛ alterã ſpeciẽ tantum
licet fiat abſolutio in illa ſpecievel ſimpliciter. nihilominus alias ſpecies po⸗
ſtea pꝛoſequi potero ſi excipias de re iudi.te replicatione doli repellas. C. de

iudi.licet. Sed ei quod dictũ eſt ꝙ mala fides rradentis nõ nocet accipienti

rem bona fide.quo minus vſucapiat.contradicit auc.C.de pꝛeſcrip.lon.tep.
auc.male fidei:que dicit in male fidei poſſeſſoꝛe alienãte ceſſat longi temporꝭ
pꝛeſcriptio.Dic ꝙ licet pꝛedicte leges coꝛrigãtur per auc.vt bona fides tradẽ
tis exigatur.nihilominus quod de publiciana dicit᷑ locum habet.vt qui rem
bhabuit bona ſide et iuſto titulo licet tradens habeat malã fidem.⁊ licet accipi
ens vſucapere non poſſit pꝛopter malã fidem tradentis tamẽ a quocũq; poſ⸗
ſeſſoꝛe pᷣter q; a domino publiciana remvendicabit.cõtra dominũ autẽ non
currit pꝛeſcriptio licet tradens habeat bonã fidem. Diſtinguitur tamen vtrũ
dominus ſciuerit ſuã rem taliter alienã.et tunc currit ei pꝛeſcriptio longi tem⸗
poꝛis.niſi res eſſet furtiua.quia tunc nõ cunit ei pꝛeſcriptio pꝛopterviciũ.qð
ei adheret:ſi ignoꝛauit.pꝛeſcriptio longi tempoꝛis ei non currit pᷣſcriptio autẽ

dicti monaſterij iure dominij 2

ibellũ de cõſuetudine admittiet ſatis eſſe põt.cũ cõſuetudo ſit oprima leguʒ
interpꝛes.ð.de cõſue:cũ dilectus:et hoc etiã no. Guilin ſpe.de cauſa poſ.⁊

dem monaſterio locũ ipᷣm.? nos erin

de amoueri. ¶ Allegabatur autem
pꝛo parte veſtra ꝙ facta vobis dona
tio de pᷣdictis valida exiſtebat.qᷓ;uis
illa ſub ſaracenoꝛũ tũc exiſterent pote

ſtate.quia nõ ſimplicit ſed ſubcondi⸗
tione fuere donata.videlicet ſi ad ma

nus fidelium deuenirẽt. ¶ In quo
caſu cõceſſio poterat.⁊ debebat habe

revigoꝛem qꝛ ipſi donatiõi reruʒ do⸗

natoꝛũ natura vel qualitas nõ obſta⸗
bat.⁊ ſalubꝛe aclaudabile quidẽ erat
ſpectare ac pꝛeſtolari tẽpus. quo illa
xpᷣianoꝛum dominio ſubderẽtur. q̃re
mox cum pꝑuenerũt ad ipſos fuerunt
ad vos totaliter deuoluta. ¶ Dul⸗
tum quoq; diſtabat an ipſi monaſte⸗
rio de bonefac.vel pꝛedicto monaſte⸗
rio populeti ab eodẽ rege facta dona
tio fuiſſet qꝛ et ſi liquebat pᷣdicta mõa
ſterio populeti ab ipſo rege ac ab alio
abbati ⁊ cõuẽtui de bonefac.fuiſſe col
lata.non tamen ob hoc conſtabat di⸗
ctum regem ipſo monaſterio de bo⸗

pꝛopꝛie.S.notandũ.vᷣ. alie
et. .eſe. in fi. Alij vt tan. di
cunt ꝙ illi ſubtilitati ciuili.
ꝙ libellus alternatiuus nõ
recipiat᷑. nõ eſt ſtandũ ᷣm
canonicã equitatẽ, ad hjq.
