nõ.⁊ ſub conditiõe qua nõ exiſtẽte ceſſat ipſius poteſtas.⁊ aliud eſt conſilium
teneri requirerevt ibi.et aliud aſſenſum.vt hic,⁊ facit.S.de arbi:cũ olim. et de

cre:ne.ſe.va.c.i.loquit᷑ in caſu illo cum ad illũ ꝑtinet electio.quã ſacere habet
cũ conſilio epiſcopi:hic autẽ non ꝑtinet pꝛouiſio niſi a die conditiõis Item ibi
Paun de beneficio iam vacãte.vbi ꝑiculũ eſt ĩ moꝛa:vt ibi.hic ãt nullũ ꝑictm
¶ Autoꝛitate apoſtolica.pꝛefert᷑ ergo omnibo pꝛius receptis autoꝛitate infe
82. Poſtmodũ.vnde poſterioꝛ videbatur in iure ſi (rioꝝ j·de pᷣben. hi qui
t fuit in tge jde re.iu.qͥ pꝛioꝛ cũ ſuis cõcoꝛ.qð nõ eſtveꝝ.ro infra patebit.
b && Apoſtolice ſedis.bene dicit.quia ſecus de inferioꝛibꝰqꝛ ſi autoꝛitate alte
rius inferioꝛis receptus eſſet.pᷣferetur iſte etiã poſt receptus autoꝛitate papej·

de pꝛeben.hi qui.⁊ ſic pꝛodeſt ſcire quod dicit᷑ Seicum aliquibus.

i Pꝛouiſione.quia datus erat ad pꝛomouendũ.ſecus ſi ad cõpellendũ tã⸗
tum:quia tũc pꝛouidere non poſſet j.de cõceſ.pꝛeben.ſi ſoli.

4 Friend,Ouod ſi poſt cõſenſum habitũ impetraſſet.tũc ſecus ad hoc. z.

Tu pꝛimo impetrans. HZ (c.pꝛoxi.in pꝛin⸗
¶DPꝛedictoꝛum epiſcopi et capituli. n A Uacante:.quandocũq;.
Merito.quia licet ũlle poſterioꝛ fuerit in im petratõe.tamẽ fuit pꝛioꝛ in iu
re:mandatũ enim cõditionale ante conditõem exiſtẽtem cõſenſum non habet.
ſicut nec matrimonium conditionale.vnde nec ex ipſo oꝛitur publice honeſta⸗

tis iuſticia: j· de ſponſa.c.i:in fi·

pꝛimo.ſi ſolũ alteri collatus eſt canonicatus a papa ille pꝛefertur alteri ⁊

0 VUobus.ſi ec duobus impetrãtibo ſuꝑ ſimiliꝓuiſione non apparet quis

sut pꝛius pᷣſentanti⁊? pꝛimo recepto. Si autẽvtriq;vel neutri eſt collatus.aut

alter in pnñtando pꝛeuenit:ant ambo cõcurũt.ſi alter pꝛeuenit ille pꝛefertur. ſi
ambo cocurruut ũullevel illi vel ipſoꝝ maioꝛ pars ad quos collatõ⁊ receptõ ſpe

ctat.alteꝝ tenẽtur eligere.⁊ ille ſolus admittetvel alter pᷣfertur niſi papa vtriq;

voluerit pꝛouideri.⁊ facit decre.iſta in ar.ad queſtionẽ de his qui pꝛoducunt
duo teſtamẽta.⁊ non apparet quod ſit pꝛimũ⁊ vterq; inſolidũ ſe dixit heredẽ ⁊
in poſſeſſionẽ mittẽdũ q qõ no.C.de edic.di.hadri.tol.l.edicto in glo.illa mit
P Duobus.idem ſi tibus vel pluribo.cũ eadẽratio ſitvtrobiq; (ti. Jo.an.
q.Simili.quia vterq; impetrauit ſibi pꝛouideri de canonicatu ⁊ pꝛebenda
integra. Si autẽ impetratio eſſet diſſimił. pura quia vnus impetraret ſuꝑ di⸗
gnitate.alter ſuꝑ canonicatu.velvnus ad pꝛebendã integrã alter ad dimidiã
tunc quod hic dicit᷑ locũ nõ habet.quia ſivacat integra dabit᷑ ei qui integram

ſi dimidia ei qui dimidiã impetrauit. nec aliud fieri poteſt.· de pꝛeben. cui de

non. vel pone diſſimilem.vt.S.pꝛoxi.
a ¶ In eadem eccleſia.quia de diuerſis non eſſet queſtio.

b. A nobis,.ſi autẽ vnus a papa:alter ab oꝛdinario tene quob habes ꝓ de

— —

m CLollatio pbẽdaꝝ.ad quãvocãdi ſunt abñtes.qð dicvt

tem petentiũ tã nos qᷓ; nõnulli

eiir Pe in! . ſi quis in graui:jcũ om̃es
.pdnti ro, põ, indulgentias ꝑpe

S.de iurepa.cuʒ autẽ in fi:
Et no.pꝛo ſo:ratio Gof. et
Ber.no.in.d.decte.cũ aũt
ſIꝙcum demũ locus ẽ gra
tificationi.quãdo quis ſit in iure potioꝛ dubitatur.
VSpectat.expone.vt ſupꝛa. .
de p̃bẽ. cuʒ in
n Maioꝛ pars. videt᷑ enĩ a toto capitulo factũ qð fit a ma (ccleſijs.
ioꝛi parte.lvi.diſt. apoſtolica de ele. cum inter ca: in pꝛin. de his que fi. a ma.

par,. ca.ciliff,. ad municipa.quod maioꝛ.

9Uoluerint.datur ergo eis optio.
pV¶Eligere.nec in ipſius electi piudiciũ poterunt poſtea variare. ad hoc de
ele.publicato ·de po.pᷣc.vno in fi.⁊ j.de re.iur. mutare cũ ſuis cõcoꝛ. ⁊ ꝓbat᷑
hoc ſatis ꝑ ltram que ſtatĩ ſequit᷑: facit ad id qð dixi.S.e.gratia.Jo. an.

qꝗqũ) Teneant᷑: no.tenent᷑ alteꝝ eligere de neceſſitate.ſed nõ certũ. vnde nõ da

tur eis optiovt eligantvel nõ eligant.ſed vt alteꝝ eligãt. Sed pone nolũt elige
revel pari numero diſcoꝛdãt in eligendo quid erit:credo agendũ coꝛã ſuꝑioꝛe
vt eos ad eligendũ cõpellatj.certũ tꝑs vel ad cõcoꝛdandũ:qð ſi nõ fecerit cre
do ꝙ ſuꝑioꝛ ipſe poſſit eligere.ad hoc.xi.q.iij.cũ ſcimus.de ſup.ne.pᷣ. per totũ

Tarnenlide re.ſpo.frequẽs ꝗq·de pᷣ.ſi tibi.⁊ j·de ele.q; ſit.ff.de le.i. hmõi

ſi.c.de inge.ma.diffamari.cum ſi.⁊.sD.de iurepa:.nullus cũ ſi.ſicut igit᷑ ad
ſuꝑioꝛem ꝑ lapſum tꝑs deuoluit᷑ poteſtas eligendi.de ↄceſ.pꝛeben.c.ij ita ex

laene puto ꝙ hic deuoluet᷑ prãs pᷣeligẽdi de qua hic loquitur.
O!

Omnino.vt nec pꝛebẽda illa nec ſeq̃ns nec canonicatꝰetiã ſibi debebat᷑.

3 Ipſius non electi.
tExpꝛeſſe:quia in ipſis litteris appoſita erat cła.non ob.ſi ꝓ alio ſcripſeri⸗
6

mus qͥ hmõi grãm⁊c.vel non ob.ſi ꝑ nos fuenit eccleſiaveſtra grauatavel ſilis

cla.Et no.ꝓ dicit expꝛeſſe.⁊ eſt ſi.s.e:cũ aliquibo.⁊.c.ſuſceptũ.⁊jde pꝛeben.
ſi motu.ꝑ hunc autẽ texiappꝛobatã dico opi.Ber.no.S:e.tiimandatũ ⁊ repꝛo⸗

baft opi. Gof.in ſum.huiti:ante mediũ.⁊ Inn.⁊ Compo,S:.e.caplm.qui dixe

runt.ꝙ licet eccleſia grauata fuerit in receptione pꝛimi.nihilominus tenet᷑ ̃ᷣm

recipꝑe.niſi in litteris contineret.niſi pꝛo alio ⁊ꝛc.Sed GBer.ↄtra dicẽs. ꝙ ſᷣm re⸗

cipere nõ teneret᷑ quia in littens intelligitur pᷣdicta clauſula.niſi ꝓ alio ⁊c et h̊
verũ niſi in ipſis litteris diceret. non ob.ſi pꝛo alio⁊c.⁊ hanc opi.Ber. appꝛo⸗
bat ſtilus curie.⁊ finis iſtius decre.Ho. diſtinguebat an pꝛimo receptus eſſet
ſub expectatione pꝛebende nec ne.in pꝛimo caſu non valerent litere pꝛo ſecũdo
ſine clauſula.non ob.in ſecũdo ſic.⁊ ita no.decre.mandatũ.S:e.ti. ↄtra quam
opi:facit ipſa decre., mandatũ.ſed ibi eratcla ſi pꝛo alio.
vVUtriq; electo et non electo.
Xx¶Uoluerimus.ſtatur eni tuncvolũtati.S.e.ſuſceptum.
QAUlia ꝑ ambitioſam.omnes indulgẽtie cõceſſe a bonifacio.vel ſuis pᷣde.cle
ricis de ꝑcipiendis ꝑpetuo fructibus ſuoꝛũ beneficioꝝ in abſentia ſunt
reuocate.⁊ pꝛofitet᷑ papa ſe illas in poſterum non daturum.⁊ ponit oꝛtum ba
buiſſe a decre,S.de cle.non re.cum ad hoc.
Impoꝛtunitatẽ.pꝛopter quã pꝛinceps ſepe non cõcedenda cõcedit. vt hic
vides.C.de bo.pe.ſub.ili.lix.s.de pur.ca.cũ in iuuentute j·de re.do.ciiij. ð
cõceſ.pꝛeben.deteſtãda⁊ ideo locũ habet ipſoꝝ reuocatio.vt hic.xxxv.qlix.ſen
tentiã.de reeiud:cũ olim:⁊ no.ꝙ dixit ambitioſam.quia eſt impoꝛtunitas am
bitioſa.vt hic.vt cum petitur qð intendit ad noxã:eſt⁊ non ambitioſa.vt cum
impoꝛtune opoꝛtune petitur qð eſt pꝛecibus impetrandũ de pe.diii. impoꝛtu
na:c.di.pallium.j·de ap.ab eo.cum ſi sl
a ¶ Perperuas.i.donecvixerint ſicꝗ· de ca.mo.c.iiff. pꝛo ſo.lii.⁊ facit qð di⸗
xi ðieiſi gratioſe:tꝑale ergo putavſq; ad quinquẽniũ:tvel ſiłe tꝑs neuocate non

Sð

nec ert in ſeruitio talig pꝛincipis vel ſimilis dicht quidã talem in
non reuocatã:quia qð expꝛeſie non mutał᷑c. L.de ap:pꝛecipim

Pꝛimus Tiber

ſunt. ſed quid dices ſi cõceſſa fuit indulgentia que poſſet eſſe ppetua puta do⸗

dulgentiam
ſed contra⸗

lum c oͤne ſi . ntiã donec in ſcholis fue⸗
rium credoꝛ puto hic caſum. nõne ſi babeo indulgentiã donee 5 ne⸗
ro dicit᷑ hic ꝑpetua⁊ ſufficit ꝙ indulgentia poſſit eſſe ꝑpetua. ff. de condi. inde
l.ſufficit et quod no.de ſol.c.vl.ñ in glo.i:in fi. JO.

b Multis. reuocani ergo debebat. quia tendebat ad noxã.S. de deci. ex mł

tiplici ſuggeſtum. facit ac hunc caſum /tde cle.no re/ cſ ad boc ſiut Jot ane

c ¶ Fructibo. qᷣ de iure cõi
tatũ reſidentibo dani dñt.S
de cle.nõ reſi.ꝑ totũ de cõ⸗

ſuetudine tñ põt induci cõj

trariũ vel de ſpẽali ſtatuto.
S. de conſti:cum omnes.
d ¶ Beneficioꝝ ſuoꝝ pᷣte
xtu huiꝰindulgẽtie que am
bitioſa eſt. fructus ſolũ illo
rum beneficioꝝ qui cano⸗
nice obtinet poterunt perc
pere. S. e. ſi gratioſe. · vlti·
¶ Diſtributionibo/q in⸗
terdũ manualia bñficia. in
terdũ victualia nũcupant᷑
de cle.non re. de cetero. · ee
li . e.ti. c. vno. ⁊.v/de pꝛebẽ
licet.· Jo.an⸗ M
f¶Erceptis iſta nõ dant᷑
etiã ſtudentibo in theo.ð.ð
pꝛebẽ.licet. nec his qͥ ſunt
in ſeruitio epᷣi vel dñi pape
de cle.non re. de cetero. ⁊.c
tum dilectus vt ibi no.nec
debent he diſtributões da
ri etiã pꝛeſentibo.quia diui
nis non interſunt officijs.
nec valet cõſuetudo in con⸗
trariũ et qui percipiunt ad
reſtitutiõem tenentur · · de
cle non reic. vno.·

— — —

23

tuas multiscõceſſimus de pcipien⸗

dis fructibus beneficioꝝ ſuoꝝ diſtribu

tionibo quondianis dũtaxat exceptis
ſiue in ſcholis eſſent. ſi eccleſiax ſuaruʒ
altera reſiderent autin romanacuria
moꝛam traherẽt. ſeu alio certo loco. vel

i etiam vbicũq; exquo inſolentie oꝛiũtur

vagandi et diſſolutiõis pꝛeꝑatux mate
ria.minuit᷑ cultus diuinus.quẽ deſide⸗
ramus augeri ⁊ offici plexq; pꝛopter
quod beneficiũ eccleſiaſticũ dat omit⸗
titur, nos volentes emendare pꝛeterea
et quantũ poſſumus aduerſus futura
cauere om̃es huiuſmõi⁊ ſimiles indul
gentias pſonis non eccleſijs vel digni⸗
tatibo datas penitus reuocamus,.⁊ ea⸗
rum cõceſſionem noſtris volumus exu

lare tempibus q; nobis licere non pa⸗

timur noſtris ſucceſſoꝛibo iudicamus.
onifaciꝰ. viij Deconſuetudine
Onſuetudinẽ quam inveſtra ec
cleſia ſeruatã aſſeritis tãto tẽpe.
Min ↄtrariũ memoꝛia nõ exiſtit
videlicet ꝙ ipſius ecclie canonici duos
pſonatus.autr duas dignitates vel ppo
ſituras ſeu adminiſtratões, aut duo of

tur.,

quio par in parem nõ habet imperiũ. ð. de elec. innotuit cũ ſuis concoꝛn

tevel quãtocũq; cꝑe obᷣua⸗

te nõ poteſt quis niſivnicũ ꝑſonatũ dignitatẽvel aliud ppetuũ officium
imul cũ canonia⁊ pꝛebẽda in aliqua eccleſia abſq; diſpenſatiõe ſe ap/obtinere
vel iam obtenta tenere.⁊ contra pſumptum irritum eſt omnino. .

Onſuetudinẽ.pꝛetextu cõſuetudinis etiã iura

s ¶ Mon exiſtit ſi. . dex. ſig. ſup quibuſqã ⁊ ſi cõſuetudo iſta ał. legitima fu⸗

iſſet nõ eſſet neceſſe in ea titulũ eeens pꝛeſcrip.c.i.videt᷑ enĩ cõſuetudo

talis ius inducere:ff.de aqua plu:.ar.lei.

ficia vel eoꝛũ altex cũ reliquo inſimul

pꝛebendũ poſſit in ea licite abſq; diſpẽ
ſatione ſedis ap.obtinere coꝛruptelam
cum ſacris ſit inimica canonibꝰꝰ: de ã⸗
bitionis radice pꝛoceſſerit merito repu
tantes eã autoꝛitate apoſtolica repꝛoba

mus. voſq; ad ipſius obſeruantiã etiã

ſi iuramento firmata extiterit.cũ iura⸗
mentũ iniquitatis vinculũ non exiſtat.
decernim non teneri ſtatuẽtes.vt cum
vnũ officiũvix dignevaleat aliquis ad
implere nulli liceat decetero niſi vnicũ
pſonatũ vel dignitatẽ aut pꝛepoſituraʒ

ſiue adminiſtratõem vel officiũ ꝑpetu⸗

um.quocũq; nomie cenſeant᷑ cũ pꝛeben
da inſimul, abſq; diſpenſatiõe dicte ſe⸗
dis in eadẽ eccleſia obtinereveliam ob
tenta tenere.quod ſi a quoquã ſecus pᷣ⸗
ſumptü fuerit irritum ſit oino Cdẽ
DQOn putamus ĩillã cõſuetudineʒ
quãtocũq; tꝑe de facto ſeruataʒ

cõſonã rationi.ꝙ ab officiali epi

copi ad eũdeʒ epᷣm valeat appellari.ne
ab eodẽ ad ſeipᷣm.cũ ſit idẽ auditoꝛiuʒ
vtriuſi; appellatio interpoſita Vaden⸗
. em.

ii: Sed cũ conſuetudo talis coꝛru⸗

ptela ſit longitudo tanti tẽ/
ꝑis nõ ꝓdeſt.⁊ ẽ ſic.pxi⸗

t ¶ Pꝛepoſituſas.certa di
gnitas in eccleſia. licʒ alias
omnes q pᷣſunt pᷣpoſiti di⸗
cant᷑ g.dedᷣ.ſig. quis.
v ¶ Effficia perpetua. vt
infra ſequitur.
erũ. cuʒ reliquo id
eſt dignitati cũ perſonatu
vel ppoſtura vel admiſtra⸗
tionevel officio ꝑpetuo inſi
mul cum pꝛebenda ꝓut ſta
tim ſequitur. .
y WIn ea eadem eccleſia⸗
3.· Liclte.xxij.q:ij. faciat.

a Sedis aplice, NMota

caſum in quo ſolus paepa
diſpenſat. duos ſimiles ha
bes ·· de pᷣben. cũ ſingula.

g In ſcholis eſſent.vt legendiꝛ pꝛoficiẽdi eis opoꝛtunitas concedat᷑ in ho⸗
noꝛẽ ⁊ augmentũ vniuerſalis eccleſie que viris litteratis ꝑmaxime noſcitur in
digere.S. de magiſtris.c.i.⁊ ꝑ totũ.⁊ .·de ele.cũ ex eo.⁊ nõ ſolum papa.ſʒ etiaʒ
inferioꝛes pꝛelati dant clerico licentiã ſe ob has cauſas abſentãdi.⁊ hoc videt
Ber. intelligere de epiſcopis vt no.de cle.nõ reſi:inter quattuoꝛ Inno.⁊ Hoſti.
intelligũt hoc etiã de inferioꝛibo pꝛela.ꝑ decre.e.ti:relatũ ibi platoꝝ ſuoꝛum⁊c.
diſpenſatioem autẽ de qua loqᷣtur decre.de ele.cum ex eo.dico ꝙ ſoli epi.⁊ ipſo
rum ſupioꝛes facere poſſunt cũ de eis ſolis caueat᷑ ibidem et ibi dicam.
a ¶ Ailtera cum eas obtineret ex diſpenſatiõe.vel ſunt tales eccleſie que ſimł
poſſunt de iure teneri.quod dicvt dixi:/S.e.gratia Jo. =ð
b ¶ Romana curia que hodie habet pꝛiuilegia ſtudij.vtj.de puił.c.ij.ꝑ quã
decre.etiã videt᷑ꝙ hi qui ſunt in ſtudio de iure cõi poſſent ꝑciꝑe fructus ſuoꝝ
beneficioꝝ.quod nõ eſtveꝝ ſed illud intelligevt ibi dicam. Jo.an. L
c ¶Alio certo loco puta.quia in indulgẽtia dicit᷑ ꝙ ꝑpetuo.donec in domici
lio ſuo hal itauerint.fructus erciber poſſint.
Ubicunq; ꝙ ſic generaliter ſe habet indulgentia.Jo.an.
e ¶ lagandi.quod facere non debẽt clerici.lxvi:di.clericum.nam⁊ ꝑ hoꝛam
ab eccleſia non debent abeſſe. vt. xcij.di. cvlti.
f ¶ Diſſolutõis.qͥ moꝛibo⁊ habitu ẽ in clericis ãputanda.xxiũiij.di.qͥ epᷣs.⁊.c.
ſe.xxi.q.iiij.c.i.⁊ ꝑ totũ devi.⁊ ho.cle.clerici.⁊ de pꝛeben.cũ ſingula.
g Augeri.S. de conſti. ce penul.
hb.¶ Darurvnde pꝛiuat officio.⁊ benefſicio pꝛiuatus intelligit᷑ cum ſit eius ſe⸗
quela.lxxxi.di.eos.et,c.ſi qui ſacerdotum.xxxij.di.pꝛeter hec.⁊ ibi de hoc:et./ð.
de cle.ex:mi.latoꝛes de ap.paſtoꝛalis cum ſi Jo.an.
i ¶ Emendare xxxv.q:ix.ſentẽtiã.de re.iudi:icũ olim.xxij.q.iiij mne.de ap.
cum ceſſante.de ſen.excõ.ſacro.⁊ in auc.de nup.circa pꝛin.colł.i.ibi imꝑatoꝛ.
nõ erubeſcimꝰſiqͥd meli hoꝝ que pꝛiꝰipſi dixtimꝰadinueniamꝰ cõpetentẽ pꝛioꝛi
bus ĩponere coꝛrectõeʒ.ne ab alijs coꝛrigi expectem ad idẽ de accuſa.qlr⁊ qñi
lꝛ ¶ Quantũ poſſumus.ſi.s.in pꝛohemio huius li. .

I ¶ Cauere.no,/futura pᷣcauenda.xxiij.di.in noĩe dñi. de ꝓcu. c.i. de ſer. nõ oꝛ.

c.i.⁊ exempla pᷣſentia⁊c.lxxxij.di.plurimos.ff.loca.ſi qs domũ.ꝭ.i.Jo/an.
m Indulgentias.perpetuas.ſ.nam de his.sð.dixerat. W
n ¶Uel dignitatibo. ſi ergo dignitativel eccleſie datũ eſſet tale pꝛiuilegium ꝑ
hanc decre.reuocatum nõ eſt.et potuit eſſe ratio. quia nõ tantus fauoꝛ ꝑſonis
debetur ſicut dignitatibovel eccleſijs.de ele.cum nobis olim in fi.
o Et earũ.pꝛouidit hucuſq; circa pꝛeterita.nunc cauet circa futura:
p ¶ Temꝑibo. Quid ſitales indulgetias de nouo cõcedatvalent quia nõ po
tuit ſibi legẽ im ponere a q ſibi non liceret recedere ad hoc.ff.de le.iij.ſi quis in
pꝛin.ff.pꝛo ſocio cum duobꝰ.ꝭ.papinianus in fi.⁊ pꝛimã conſtitutiõem tollit
per ſecũdam.licet de ipſa non ſaciat mentionẽ.S.e.ti.pꝛoxi.licet.
q Judicamꝰ.ſi. Cide legi:digna vox:iudicare potuit:ſed nõ legẽ imponere

b Canonibus.lxx. di. ſanctoꝑ. de cõceſ. pꝛeben. lrãs. hoc idẽ dicebat con⸗

ſtitutiovꝛbani que incipiebat pꝛouiſionis.vnde tracta fuit decre:iſta.
c Ambitionis.S. de pꝛeben.quia intantũ.de elec.dudũ.ij.

d Juramento ſpecialivel generali nõ curo.quia ſi ſpecialr iurarẽt hanc cõ⸗

ſuetudinẽ expꝛeſſe ſeruare.fuit iuramentũ temerariũ.⁊ non ſeruãdũ.⁊ de eo qd
iurauit poſſet⁊ deberet imponi penitẽtia.de iureiur.ſicut ſi generalr iurauit ſe

ſeruaturum conſuetudines ipſius eccleſie.iuramentũ iſtud ad poſſibilia ⁊ lici⸗

ta tantum extenditur.vtXj·de iureiur.c.i.Jo.an.
e ¶ ¶inculum.i.vinculans vel obligans in iniquitateꝛ cõcoꝛ.xxij.qiiij. int᷑
cetera.S.de iureiur.quanto.⁊.]· de iureiur.cii. Jo.an. =
f. ¶ Unũ officiũ ↄcoꝛ.lxxxix.di:ſingła.S.de here.cũ ex iniũcto.⁊ j·de pᷣbẽ cum
ſingula que ponit ſilem caſum.⁊ eſt ſi.s.de cele.mii.referẽte.⁊ de le.d.i: ſuffic
g.Niſivnicũ.ergo videt᷑ ꝙ de diſpẽſatõe inferioꝛis a papa vnicũ ꝑſonatũ v
officiũ cũ canonicatu⁊ pꝛebeda poſſit habere ⁊ ſic poſſet appꝛobari illa opinio
poſita per Ber.de cõceſ.pꝛebẽ.lrãs in fi.vl.gl.⁊ idẽ credo ſi hoc eſſet de ſtatuto

vel cõſuetudine eccleſie.S.de reſcrip.eã te.ibi erat idẽ Archid.⁊ canonicus.ad

idẽ j· de pꝛebẽ.qꝛ ſepe.ð.de cõceſ.pꝛebẽ.poſtulaſtis j·de ap.a colla.⁊.j. de pꝛe⸗
ben. cum in eccleſia.in qͥbo habes ꝙ epᷣs pbendanꝰ⁊ canonicꝰeſt in eccleſia.
a. ¶ Quocũq; noie vñ ꝑ hoc etiã camerlangariã.vel maſſariã vel economatũ
b. Uel iam obtẽta quid ergo de obtẽtis q (ꝑpetuũ credo phibitũ. Jo.an.
ro quid retinere.⁊ quid dimittere poteritvidet᷑ꝙ S.det᷑ optio.ar.S.de pꝛebẽ. re
ferente.⁊.c.pꝛeterea.⁊ meliꝰ j.de pꝛeben.cũ ſingula.S.i.vel dicat᷑ ꝙ ſecũdo ade
ptum retinere poterit⁊ nõ pꝛimũ cũ vacauerit pꝛimũ ipſo iure ꝑ pᷣdictaʒ decre.
de cõceſ.pᷣbẽ.lrãs ad decre.cũ ſingla.dici poſſet ꝙ in alio caſu loqᷣtur. Jo. an.
c. ¶ Qino.vt poſſumꝰdicere ꝙ oĩbo careat qꝛ oĩa illicite cõcupiuit. facit.vð. de
tranſla.licet.⁊.c.quantoꝛ melius.j·de pꝛeben.cum ſingula rñ. Jo.an.

2 putamꝰ. nõ valet cõſuetudo ꝙ de officiali epi ad epiſcopũ appelletur.

Quãtũq;.etiã ſi in cõtrariũ nõ ſit memoꝛia.S.c.pꝛoxi. jo/an
ſ¶De facto bene dicit quia de iure non.vt infra dicam. rn Joren
g ¶ Officiali. generali ſ.ſecus enĩ ſi delegatꝰ eẽt ad cãm ſpẽalẽ ab epo.qꝛ tunc
ad ipᷣm epᷣm appellari deberet. deoffidele.ſupꝑ qſtionũ de ap.dilecti.⁊ ibi de
hoc.ff.qᷣs ⁊ a qͥ ap.ſit.l.i.⁊ repꝛobata eſt ꝑ uchc gl. Bofi no. in ſum. de ofe·
vi.. itẽ dubitari. ꝙ de officiali epi dʒ ad epᷣm appellari.⁊ adde qð dicam · de
ap.romana.i.m.Et appꝛobata eſt gl. Ber.poſita ĩ ipo.c.dilecti filij poꝛ ð ap.
vbi dicebat ꝙ de cõſuetudine poterat induci ꝙ de officiali ad epᷣʒ appellaret᷑ ſi
cut inducit᷑ ex eo.ꝙ omiſſo medio appellaret ad ſuꝑioꝛẽ.⁊ idẽ dicebat Hoſti·. ·
de ap.romana.i.rñ.⁊ eadẽ rõe.ſʒ falſum eſtvt hicvides.⁊ pᷣt eẽ rõ.qꝛ appellatõ
eſt de minoꝛi iudice ad maioꝛc ꝓuocatio.vt no.ſummiſte Gof.⁊ alij int. ð ap.
ſed hic nõ pꝛouocabit᷑ad maioꝛẽ.ſed ad parẽvel eundẽvt hic babes. pʒ ergo ex
ipſi appellatõe deſcriptõe ꝙ hic appellatio dici nõ pt.vñ cõſuetudine induci ñ
potenit id ꝓpter qð appellatõis ſuba deſcriptõe mutet᷑ ex q̃ re ſeqͥt᷑ ꝙ nõ valerʒ

di⸗

lich

De poſtulatõe pꝛela.

conſuetudo ad minoꝛẽ appellaret᷑ſicut vides in ſimili.quia nõ valet pactuʒ
factũ in pꝛecario.ꝑ quod ipſiꝰpꝛecarij natura mutet᷑ vt ſivſq; ad certũ tempus
deturetiã ante tempꝰreuocabit᷑ff. de pᷣca.licũ pꝛecanio.Pꝛeterea licet interlo⸗
cutoꝛiã ſuam iudex reuocet.diffinitiuã tamẽ nõ.qð dicvt no.de ap.cũ ceſſan⸗
te.cũ ergo officialis ſentẽtia ſit epᷣi.non mirũ ſi ipſe adini nõ poteſt⁊ nõ ob.ꝙ ꝑ
cõſuetudinẽ poteſt appellari omiſſo medio.qꝛ appellare gradatĩ nõ eſt de ſub⸗
ſtantialibo appellatiois.ſed de circũſtantijs.vñ appellat᷑ ad papãꝛ ad legatũ
omiſſo medio/⁊ circũſtantie ↄtractuũ ꝑ actũ tolli pñt.o/de ↄmo/c/vno/de de

On eſt. dum tñ alias ſit pſcri⸗
tancanonice cõſuetudo quam

allegat epiſcopus repꝛobada. ꝙ
in inquirẽdis puniendis⁊ coꝛrigendis
ſubditoꝛũ exceſſibus cõſiliũ ſui capitu⸗
lirequirereminimeteneatur ¶ Jdem
Em ĩin tua eccleſia in qua cõſue⸗
tudo habet᷑ ꝙ antiquioꝛes cano⸗
Anici gradatim melioꝛes ſi volue⸗
rint poſſint cum vacant p ſe vel paliosꝰ
optare pꝛebẽdas.pꝛouideri mãdamus
alicui de pꝛebenda nulli alij de iure de⸗
bita pꝛoximo inibi vacatura.hmõi non
obſtante mãdato poterunt ipſi antiqͥo⸗
res iuxta conſuetudinẽ eandem optare
cum pᷣbenda vacabit. ⁊ illa que optata
non fuerit ſi nulli ſit debita.erit illi pꝛo
quo ſcripſimus cõferenda. In pꝛeben⸗

ona fides.ſic⁊ iſta circũſtantia ꝑ cõſuetudinẽ.vt pᷣdicta.dec.ro/

—

e Ab eodẽ.ad ſeipᷣm.i.de officiali ad officialem velveriꝰ i. de epᷣo ad epᷣm.
i¶Auditoꝛiũ j· de ap.romana.i.rñ. lꝛ. ¶ Utriuſq; epiſcopi et officialis.
l¶ VUideat᷑ Contra·j·de ap.a collatõe.vbi de epo ad eundẽ epᷣm appellatur
So.nõ eſt idem cõſiſtoꝛiũ epᷣi inqntũ eſt canonicus⁊ eius inquantuũ eſt eps.2
ideo ſi collationi interfuitvt canonicus ad eum bene poterit appellari.vt ibi.⁊
eodẽ modo rñderi poteſt ad iura ꝑ Ger.inducta in ſupꝛadicta gl. Itẽ no. ꝙ licʒ

ſit conſiſtoꝛiũ epir eius officialis.ita ꝙ nõ appellat᷑ de officiali ad epᷣm.tamen

ſi officialis epᷣi tecuſat᷑ſuſpitiõis cã coꝛã epᷣo eſt pꝛobãda·j.· de offi.dele. ſi tra
vnũ licet dicamus ꝙ appellatioꝛ recuſatio paria ſint nõ eſtveꝝ ꝑ omnia vtjre⸗
citari ſolet.S.de ap.ſuꝑ eo.ij.vnde in recuſatõe recurrit᷑ ad patẽ.⁊ obtinet etiaʒ
in delegatis cũ clauſula.qdð ſi nõ oẽs.vt in eadẽ decre.ſi cõtra in pʒin.
NEn eſt. valet. conſuetudo pꝛeſcripta/q epᷣs inquirẽdo puniendo ⁊ coꝛrigẽ
Ado ſubditoꝝ exceſſus ſui capituli cõſiliũ requirere nõ teneat᷑ coꝛrigit᷑ qð
no.p Hoſt. S. de his que fi:a p̃l.ſine cõ.c.nouit.⁊.c.ea noſcitur in fi.
n.5 Pꝛeſcripta.ſuꝑ hocvide quod no.de cõſuetudine. cvl.⁊. viij.di.fruſtra⸗
o Lanonice.ſ.cum bona fideꝛ titulo.quod dic.vt · de pꝛeſcripc..
p O LConſuetudo que deſcribitur eſſe ius quoddã moꝛibus inſtitutum quod
pꝛo lege ſuſcipiturcum deficit lex.i.di.conſuetnullo. .
q OQus allegat 2 pbat.ei enĩ ñ credit᷑ licet eps ſit.vi.qiij.ſitãtũ.⁊.c. placuit
r. ¶ Coꝛrigendis. iſta omnia de generali demandatione epiſcopi nõ trãſeũt
in officialem j.de offi.vi.c.ijenec beneficioꝛũ collatio.e.ti.ctyvl.·?ẽ
8. ¶ Exceſſibo ad qs coꝛrigẽdos ꝓcedi᷑ multis modis.vts.de ſimo. licet heli.
t. ¶ Teneat᷑ ad qð alłs tenet᷑ de iure cõixv.q.vij/epᷣus nullius de (Jo.an.
exceſ.pᷣla.c.i.als irrita eſſet ſentẽtia ſua.vt ibiin.c.ſi epᷣs ⁊ cõcoꝛ. de his que fi.
a pᷣla.nouit.⁊.c.quanto.⁊ de talibo ſenioꝛibo intelligit᷑ de accu.qlłr.ij.de ſimo.
licet heli.xv.q.vij.ſi quid.lxxxvi,di:ſi quid.⁊ bic adde quod no.xv.q.vij. epi⸗

ſcopus.de of.oꝛ.c/irrefragabili. . .
m in tua eccleſia. Per reſcriptũ apoſtolicũ quo de pꝛebenda pꝛimo va⸗

catura mandat᷑ alicui pꝛouideri laudabilis illius eccłie cõſuetudo.nõ tol⸗
litur. hinc eſt ꝙ ſi ibi eſt cõſuetudo ꝙ antiquioꝛes canonicivacantes pꝛebẽdas
poſſint optare gradatim.illo nõ obſtante mandato poterit antiquioꝛvacãtẽ op
tare pꝛebendã.⁊ expectatis ꝑ.xx:dies optare volentibo executoꝛ de non optata
pꝛouidebit eidem.ſi autem pꝛebendã vacantem in curia papa conferret. tũc il
lam antiquioꝛ optare non poterit. Jo.an.

x ¶ Zua. in boñ:eſt talis conſuetudo.⁊ in multis alijs eccleſijs.

y ¶ Conſuetudo.no.ſimpłr dixit conſuetudo.nõ dixit pᷣcripta.no.igit᷑.ꝙ vbi
cõſuetudo rationabilis eſt⁊ nõ cõtra ius.fufficit ſi ſit longeua.licet.xliãnis pꝛe

ſcripta non ſit.vnde dixit. Jo.tunc ſufficere ſpacium.x.annoꝛũ.hoc no/xij. di.
conſuetudo.⁊ facit pꝛo his que no. Inno.⁊Moſti.S.e.ti.c.vl.⁊ Compoſ.ibidẽ
in pꝛima glo.vbi dicit ſic iudicatũ fuiſſe ꝑ papã in mediolaneñ.eccleſia in qua
erat cõſuetudo ſeruata.xxv.ãnis.ꝙ antiquioꝛ canonicus poſſet mutare domũ
⁊ pꝛonũciauit papa illam valere.licet.xl annis pᷣſcripta nõ eſſet. Si.n. paꝑa B
putaſſet pꝛeſcriptõem requiri ita hoc addidiſſet.vt.S.addidit.c.pꝛoximo. Iſta
vero cõſuetudo innitit᷑rationi:⁊ equitati iuris.vt patʒ in glo. ſe. ⁊ qð hic dicit
de cõſuetudine.putaverũetiã in ſtatuto.ad hec.S.e.li.de ↄſti:c.i.⁊ qð ibi dixi.

3 Antiquioꝛes.nõ etate ſed temꝑe quo in eccleſia militauerũt.⁊ idẽ ſi eẽt cõ

ſuetudo de antiquioꝛibo etatevel maioꝛibo oꝛdinevel aliã equitatẽ cõtinens. et
no.ꝙ cõſuetudo iſta innitit᷑ equitati canonice quevult antiquioꝛes pᷣferre cano
mucos:ad hoc:lxi.di:quid ꝓderit.⁊:c:ſeq:ad fi:lxxiiij:diiepiſcopoꝛũ.cum ſi.

a Bꝛadatim.ſ.ꝙ pꝛimo antiquio: mutare poſſit.⁊ ſi mutare noluerit pꝛimꝰ
poterit mutare ſecũdus.⁊ nolente ſcðᷣo tertius.⁊ ſic de ſingulis.⁊ hoc vult dice
b & Welioꝛes.non enĩ minoꝛes optarevolũt.de cle.nõ re.c l (re. Joan⸗
nec vult quis iactare pecunias ſuas.ff.de pꝛoba.cũ de indebito.⁊ no.ꝙ in pꝛe
bendis diſtinctis nõ repꝛobat᷑ impitas vt vna ſit melioꝛ altera.⁊ facit ad ea que
no. de maio.⁊ obe.ſtatuimꝰ. quid ſi in tali eccleſia minoꝛẽ magis foꝛte ex cauſa
ſibi gratã mutarevelitꝛ optare antiquioꝛ canonicus nũquid poterit videtur·

nõ.j.de pꝛebẽ.cui nõ ſacerdotali cõtra.credo.quia qð fauoꝛeꝛc· de reg. iui qð

dis veto apud ſedem apoſtolicam vacã
tibus cum de ipſis perromanũ ponti.
oꝛdinatur locus pᷣdicte cõſuetudini nõ
exiſtit. He autẽ pꝛetextu eiuſdem cõſue
tudinis pꝛouiſiones autoꝛitate ap,faci
endevltra debitũ differãtur ſtatuimus
vt executoꝛes ſuꝑ ipſis pꝛouiſionibꝰ de
putati optarevolentes ꝑ.xx. dies dun
taxat expectent quibs elapſis libere in
nõ optatis ad exequẽda ſibi mandata'
pꝛocedãt pꝛefata cõſuetudie nõ obſtãte
¶Bonifa. viij. De poſtulatõe pᷣlatoꝝ
Erpetuo pꝛohibemus edi⸗
cto.ne ſub aliqua ex his foꝛ⸗
mis quas pernicioſa curio⸗
ſitas adinuenit, eligo poſtu
ando ⁊ poſtulo eligendo.aut eligo po⸗
ſtulanqũ,ſeu poſtulo eligendũ cum nec

ob grãm. C. de legi.qð fauoꝛe.ff. de legi.nulla iur ratio in fi.⁊ ar.ff. de vſu.⁊
ha.l.vl.⁊ ſatis factũ creditoꝛi intelligit᷑ quocũq; ſatiſtiat.ad decre.cui de nõ di

co illud in mandato ſpeciale.cuiꝰfoꝛmã trauſgredi nõ licet vt ibi patet.ałs re-

gulariter cõtra.quia cui licet plus⁊ minus.ſ.de reg.iur.cui licet.cũ cõcoꝛ.ſuis
¶ um vacãt.nõ vacãtes ergo optarevel acceptare nõ põt.ſed hoc qꝛ cõſue⸗

tudo id nõ habʒ.idẽ enĩ de nõ vacantibo crederẽ ſi cõſuetudo eſſet eadẽ ratiõe.

d. Q Uel alios.hic.n.ineſt regula ꝙ id poteſt qͥs pꝑ aliũ quod ꝑ ſej.dereg.iu.
poteſt quis.cum ſuis concoꝛ.de hoc tamẽ dic.vt ibi dixi.
e ¶De iure debita.ꝑ hoc ſatis pʒ ꝙ põt fieri mutatio.ↄſuetudo.n.eſt ius qð⸗
dã.vts.dixi:ſed de cõſuetudine debet᷑ hec pᷣbenda antiqᷣoꝛi qͥ mutarevoluerit.
ergo de iure. nõ igit᷑ eſt de iure hec pᷣbenda debita impetrãti.ſed alia nõ opta
taevt.j papa reſpondet.⁊ hoc idẽ pꝛobat᷑ olim ꝑ dec.de ↄceſ.pꝛebẽ.ex ꝑte.in fi.
f Pꝛoximo.⁊ ſi non adijceret᷑ de pꝛoxia intelligẽdũ eſſet als qua rõe de ſcðᷣa
⁊ tertia.⁊ ſic de ſingulis.pꝛobat᷑ hoc ff.de vᷣbo.obliga:eum qui lꝛalendis
g. ¶ Mandato.quo mandat᷑ tibi pꝛouideri de pꝛebenda⁊c.

h. Non fſuenit.exquo.n.vacat pꝛebẽda neceſſe eſtynam remanere non opta⸗

tam. deiilla igitur pꝛouideatur impetranti. .
ulli puta pꝛioꝛi tꝑe impetratiois.S.ti. ꝓxi:tibi.⁊ .de pᷣbẽ.eũ cui.⁊.c. ſi

ſt. Uacantibo.iſte olim de cõſuetudine cõfitebant᷑ a papa (poſtq; Joan.

de accuſa.accedens.hodievero de iure cõi ſedes aplica illa cõfert · de pᷣbẽ. licʒ
et de quibꝰbeneficijs vel pᷣbendis intelligantur.dic.vt.e.ti.pñti.⁊.c.ſequẽ.
l¶Oꝛdinat᷑ ſed quare dicit hoc cũ alius de ipſis oꝛdinare nõ poſſit vt dixi.
S.in glo.pꝛoxi.dico ꝙ interdũ ꝑ alios de talibo oꝛdinat᷑ puta cũ papa de ipis
nõ pꝛouidit·j.mẽſem.vt.j.de pꝛebẽ.ſtatutũ.⁊ tũc nõ haberet locũ.vᷣ. iſte cũ lo⸗
cum ſolũ habeat cum papa pꝛouidit.vt patet ꝑ lrãʒ. Sed pone de ſpeciali po
teſtate tributa a dño papa.qꝛ generał nõ ſufficit.vt in pᷣ.decre. licet collata eſt
E aliũ talis pᷣbenda.nunqͥd locũ habebitiſte.vᷣ.⁊ dico ꝙ ſic. arg. ð.e. vᷣbo per ſe
vel ꝑ alios.vt.j.de regu.iur.qui facit.cum ſuis concoꝛ.hoc optime pꝛobat᷑j·
de pꝛeben.hi qui.⁊.S.ti.pꝛoxi.cum aliquibus.
m Q Pꝛedicte cõſuetudini:qꝛ.ſ.antiqoꝛ ſeruato gradu mutare nõ poterit.·
n. /¶᷑ßPꝛouiſiones pꝛebendaꝝ.quia canonicatus collatus erat per papã.vel ꝑ
exetutoꝛem autoꝛitate pape.vel confern poteſt.
o Pꝛou iſiõibo erãt ̊ dari ad ꝓuidẽdũvel foꝛte ad cõpellẽdũ tãtũ.vt j· dicã.
p. ¶.xxdies.ſimilis delatio tpis j·de elec.cii.⁊.c.cupientes.⁊ credo hoc tꝑs
currere a tꝑe ſciẽtie.jde cõceſ.pᷣben.quia diuerſitatem cum ſimili.
q. ¶Duntaxat.credo ꝙ lrã iſta loquit᷑ de omnilv optare voletibo.ſicut in plu⸗
rali pꝛolata eſt.vnde no ſolũ pꝛimꝰantiquioꝛ ſed⁊ ſcðᷣs ⁊ tertiꝰ⁊ quartꝰ.⁊ ſic de
ſingulis inter oẽs ſolos.xx.dies habebũt.ſi.n.ↄtra diceremꝰiã ſequeret᷑ ꝙ ſi. xx

eſſent canonici⁊ oẽs deberẽt xx.dies habere.iã haberẽt annũ⁊vltra qð eẽt ab/-

ſurdũ.⁊ cõtra mentẽ iſtius decre.que in plurali dicitvolẽtes.⁊ dicit dũtaxat.⁊
ſᷣm hoc antiquioꝛ optare nolẽs lpediet alios.qꝛ nõ optabit j.xx. dies. nec alij
poterũt ante ipᷣm optare.⁊ ſic erit caſus quo qͥs punit᷑ ſine culpa. ſed nõ eſt ſi⸗
ne cauſa.j.de regiu.ſine culpa.vel eſt in culpa.qꝛ caplłm poterat ipſi antiqͥoꝛi
ſtatuere terminũ puta duoꝝ dieꝝ ad mutandũ vel optandũ,.⁊ ſic locus.daret᷑
ſequentibo.⁊ ſic de ſingulis.⁊ ſi hoc nõ fecit ſibi imputer.fiet enĩ ꝓuiſio in non
optata⁊ ſi de expꝛeſſavolũtate canonicoꝝ apparet ꝙ mutare nolũt uõ habebit
neceſſe ꝑ hos dies expectare.in eoꝝ.n.fauoꝛem eſt hec dilatio inducta vnde ⁊
ei renunciare poſſunt.⁊ facit.quod dixi in glo.non enĩ.
r. ¶ Mandata.vtſi mãdatũ eſt ꝙ pꝛouideant debeãt pꝛouidere ſi mãdatũ eſt

ꝙ compellant debeant cõpellere · de conceſ.pꝛebẽ:executoꝛ: ⁊ duobuser. ſeq·

Erpetuo.ſi aliqs eligat poſtulãdovel poſtulãdũvel T poſtulãdũ.vel poſtu

eo quod dicik e.indẽnitatibo.S.poꝛro.⁊. S.ſe.⁊ ad hocꝗj.e.generali·

eligẽ igẽdu . io irrita ipo iure. Si at dicat
let eligẽdovel eligẽdũ.tał electiovel poſtulatio ẽ irrita ipo iure· Diar. Rent
eligoꝛ Pcluto ꝓut meli de iurevalere pᷣt idẽ niſi phabilt dubitarek an age
dus vel poſtuladꝰ⁊ tũc ↄſenſus tpꝑe eligat alterã viã electiõis . ſex e 1
ꝗᷓ electa ad alterã redire nõ poterit.hoc dicitꝛ puidit iſta dece Fa⸗ voear alel
pitias bis ſoꝛmis vtebaf.? edita fuit ad declaratõʒ eoꝝ qᷓ no. leii: die ve vl
t Pernicioſa.ſunt qdã qͥvolũt eẽ cunioſivbi nõ expedit.x Gna .e⸗ n
pniciẽ ĩduẽt. ad . s. ð reſccũ ↄtĩgat. ð ſimo.⁊ ſi qes· C.ð fiiſtru. l vl.e ad fie

v ¶Eligo poſtulando.ſic
c.vlc.ð.de elec.innotuit.ſic
nec eligẽdꝰ poſtulari.qꝛ po
ſtulato ſoli gre innitit. Se.
bõe.⁊. c.pe.elcõ ãt iure cõi.
de ele. publicato⁊ mrioĩale
vhit᷑vinchin de trãl. int. vñ
olĩ indifferẽt vtebamur his
vocabul eligoꝛ poſtlłoꝛ eli⸗
ebam? poſtulãdũ.⁊ poſtu
Rbam adiged i. lxi · di. his
oĩbo. xiij. di. lrãs hodie nõ
ſic ꝓpt᷑ roõʒ.S.dictã.⁊ qꝛ po⸗
ſtulat ñ ↄſentitvt ĩ virũ ſed
eligit ↄſentit. no.tñ Inn. S.
e.xc.cei. ꝙ ſi ſolẽnit poſtulet
eligẽdꝰ. nihil agit᷑ rõe pᷣdcã
ſz ſi min lolenid puta qꝛ cle
ricꝰſubditꝰ epi petit᷑ab eo ñ
eſt malũ.poſtea tũ ſolcnnẽ
electõeʒ neceſſe ẽ intuenire.
a ¶ Eligo poſtulãdũ.iſta
ſähe appꝛobata videbat᷑
ꝑ decre.ð renũ.pꝰtrãſſatoõʒ
in pᷣn. Eilla de qᷓ ſeqᷣ eligo ĩ

„

vera electõ necvera poſtulatõ reſultʒ ex
ipſis.q̃n ſibi potiꝰinuicẽ aduerſent᷑ aut
b ilk verbis eligo ĩ poſtulãdũ vłpoſtu
lo in eligẽdũ cũ rẽ ĩꝑfectã ſigniſicare no
ſcant᷑.ad faciẽdas electões vłpoſtulatõ
nes decet᷑o pcedat.ſi ſec actũ fuerit eo⸗
ipſo irritũ decernẽtes. Sub eo etiã foꝛ
ma eligoꝛ poſtulo put pt meliꝰ de iure
valere.cũ incertitudinẽ ↄtineat quẽqᷓ;
poſtularivl eligi ꝓhibemꝰſtatuẽtes.qðᷣ

ↄtra fem̃ fuerit viribo oĩo carere.niſi qñũ

babilr dubitakvtꝑ qͥs ſit eligẽdvłpo
1 5 oſtulãdꝰ.q̃ͥ caſu is q̃ ſic poſtular/ fue
ritꝛ elect oſenſus tpevid electõis vl po⸗

ſtulatõis.ne ĩcerto vaget᷑ eligere neceſ

ſario ceneat xedeũdi ad alia poſti; vnã
elegerit ſibi lnĩa pẽit᷑ intdicta ¶ Inn.

b VUera electio ꝑiquã hʒ matrimoniũ cõtra hi quo ad ↄſenꝰ (poſtulãdũ.
ſum eligẽtiũ ſubſecuto poſtmodũ electi cõſenſnuu
c Vera poſtulatõ ꝑ quã nullũ ius acqrit᷑.qð tñ iſti ſᷣuere intẽqebãt dicẽ⸗
do poſtulo eligẽdo. Deſcribi eĩ ſolet poſtulatõ ẽ petitõ gre a ſupioꝛi facta.electõ
autẽ alicuiꝰꝑſone ad pᷣlatõem vel ſocietatẽ fratemã canonice facta vocatio.
5 ¼ Aduerſent᷑⁊ ſic repellẽde.lxxiiij.di.geſta.xxiiij.q.vij.quẽadmodũ.ð ap⸗
e VDe cetero. qʒ iſta ↄſtituto ſit iur vete.de (pel.ſolicitudinẽ. C. de fur. leie
claratoꝛia.puto tñ ꝑ hocvᷣbũ papã pᷣcedẽtes elctões ſic factas noluiſſe ↄpᷣben
dere.⁊ potuit eẽ rõ qꝛ oĩ cõi iudicio añ iſtã dec.hec foꝛma bõa putabat᷑. vñ in⸗
ijceret᷑ laqus ei qͥ cõi iudicõ ñ peccauit.qð eẽ nõ dʒ.ff.ad mace.ſe.cõ.liij. xxvij
q.i.ð viduis.⁊ facit.S.detrãſla.int᷑ coꝛ.vᷣſus.ſi ibi:maioꝝ ſecut erroꝛẽꝛc. ⁊ be⸗
ne etiã facit.ð.de diuoꝛ.gaudemꝰin fi.⁊ de cõſe.ec. vel al. aqua in fi. vnde ſᷣm
hoc ad id quodj.ſeqtur.ſi ſecus actũ fuerit⁊c.repete decetero.

„

ſ¶ Initũ.Iʒ igit᷑ ſeq?᷑ admiſſio.vel ↄfirmatõ tat electõis !poſtulatiõis ñi płea
ↄualeſcit.qꝛ a pncipio nullũ erat.sS.de ele.dudũ.⁊.c auditꝭ.xvi.qiiiij.F. pt. vᷣ.
qð ab initio.j· de reg. lu. nõ firmat᷑ cũ ſuis ↄcoꝛ.⁊ fac qð dicã .·t.px. q; ſit in fi

3 V¶Pꝛout pᷣt mell
ti

hãac foꝛmã appꝛobat gꝗl.S.e.c.vl.⁊ Inno.S.eo.c.i. Jo.an.
orn egg at incerta in elcoõiboꝛ poſtulatõibo repꝛobata ee · tit.
Pꝛobabiltr.in hoc igit᷑ caſu ĩtelligat᷑ illa opio Ber.ipᷣe ec ſic ĩtel ( pxuc.ij.
lece pur ex vᷣbis ſuis ſatis appet.⁊ pᷣt poni exẽplũ.qñ dubitat᷑ an qͥs in ꝑſona
ibo vel bñficijs cũ cura aſſumẽèdis attigerit.xxv.an.vel an aſſumedꝰin epᷣʒ pe⸗

gerit.xxx.an.S.de elec.cũ in cũctis.vel dubitat de monacho aſſumẽdo ad pᷣla
turã eiuſdẽ vel alteriꝰoꝛdĩs an ſit expᷣſſe pfeſſus .t.pxi.nullꝰ In bis eĩ ſiłibus

caſibꝰ poterit ß
dubij admittit᷑

? poſtulari. ꝓut meliꝰde iurevalere poterit.ſic eĩ videmꝰ ꝙ rõe
elleri Foleill. ãt.⁊ qð hic dic intelligo ſi du⸗
bitet in facto ſi ãt dubitaret᷑ ignoꝛãtia iurꝭ.
debuerũt.⁊ qꝛ iuris ignoꝛãtia nec eſt ꝓbabił nec excuſat.ff.

ic ſecꝰcredo.tũ diiwes cõſulere
iur.⁊ fac. ignoꝛ.el.

regula·j·de re.iur.ignoꝛantia eo.li.cum ſuis concoꝛdantijs.
l Bic.iſ.ᷣm hãcvltimã foꝛmã eligoꝛ poſtulo.put melipᷣt de iure valere.et
aduerte qꝛ nullã de his foꝛmis credo in hoc caſu ꝑmiſſaʒ. niſi vltimã hoc caſu
cũ ꝓbabilx eſt dubiũ.tũ qꝛ in eo caſu eſt ſola incertitudo q admittit᷑cũ ꝓbabi

lit᷑ dubitat᷑ vts ꝓbaui.i alijs ãt caſibo inſurgit Zꝛietas⁊ res ĩꝑfecta.vt patʒ in

tex.tũ qꝛ als nõ video qre ſic diuiſiſſet iſtð.c.faciẽdo ibi ſub ea.ꝭ.⁊ in poꝛi ꝑte
ponẽdo ſpãleꝛ indetminatũ decretũ.in ſcðᷣa ãt cũ det᷑mĩatõe.⁊ ſacit de deci.ad
audiẽtiã.⁊ hoc ꝓbo etiã ꝑ lrãʒ q ſeq? poſtulatꝰ⁊ electꝰqꝛ iſta ſola vltima foꝛma
¶KEoſenſus tꝑe quẽj mẽſem pꝰpñtatõʒ ſibi factã ex (dicit poſtulo⁊ eligo
hibere tenet t. pxi.q; ſit cũ detmĩatòe q ibi ponit᷑
m &: Me ĩcerto.Ocoꝛad hoc⁊ ad id qð ſeqᷣ?᷑ti.pꝛot᷑.vt quis duas.
n Meceſſario teneat᷑ qͥd ſi nõ elegenit dico totũ viribo carerevtõ.cũ eĩ iſta fue
rit pena ſuꝑiꝰĩ poſita niſi det᷑mĩatio ſeq̃ns fuerit obᷣuata.pʒ ꝙ locũ hʒ pena pᷣ
dicta. o liaeviam. p 1 Interdicta.ſic. C. de fur.li.ff. de trib. ꝙ ĩ he
redẽ. disfFe guctiele ergo ſun

nt ſibi adinuicem iſtevie als.nelectione vni

us non tolleret᷑ altera.facit quod no.de libel.ob.c.ij.

ctã ad ꝑſonatũ dignitatevel canoniã in ꝑſonã vel foꝛmam.⁊ ob hoc fuerit

PEaine pꝛĩo ðꝛ ꝙ ſi aliqd opponat᷑ ᷓ puiſiõʒ electões vel poſtulatõeʒ fa

pellatũ ad papã appellãs ⁊ defendẽs.et qꝝ inteſt a die obiectõis mẽſeʒ arni
