piat iter eũdi ad papã p ſevel ꝑ ꝓcu.idoneos.ſcdᷣo ꝙ ſi ꝑs altera expectata per
xx.dies pꝰaduẽtũ alteriꝰnõ venerit in negocio pcedet᷑ nõ ob.abñtia tertio ꝙ nõ
ꝓbãs qð in foꝛmã opponit ↄdẽnat᷑ ꝑti alteri ĩ expe.nõ ꝓbas qð obijcit ĩ ꝑſo
nã ẽ a bñficijs trẽnio ſuſpenſus⁊ ꝑpetuo pᷣuatꝰſi ſe interĩ ad alia miſcuerit he
pene locũ nõ hñt ſi legitime pateat eũ calinioſum nõ fuiſſe.ᷣ ðt. tria g facit.p⸗
mo ponit ſtatutũ.ſecundo penꝗ ↄtumacis in nõ veniẽdo.tertõ penã calũnioſi
r Si quis.vel ſi q.xvij.q;iiijiſi qs ſuadẽte.⁊ de ſen:eximlieres. ſaluo tamẽ

—

HS QPꝛouiſionẽ factã.vel ex ſuꝑioꝛis officioꝛ ex negligẽtia ſubdito ,5. e ti ne
pꝛo defectu:de ↄceſ.pᷣbẽ.c.qj.vel ſuo iure.qꝛ foꝛte ad eiß ptinet aao ꝓuiden

do eligit⁊ cõfirmat.qð dicvt no.de ele.cũ int᷑ canonicas.⁊ dixit hic Inn. ꝙꝓ hec
decre. locũ hʒ añ ↄfirmatõʒ pꝰ vᷣo ñ.⁊ hveꝝ niſi eligedo ↄfirmaret.puta ꝑ ꝓui⸗
t Ffactã.qͥd ð fa ciẽda dixit Ab. hic qð idẽ cũvtrobiq; eadẽ ſit (ſionẽ vt hic
rõ:credo ꝙ ſi certã pſonã appellat vᷣa ſit opĩo pᷣdicta alłs nõ.⁊ boc ꝓbat᷑e.

—

qͥ ↄ certãnaʒ qð ibi ðꝛ de dec.vt circaeieadẽ ratione intelligam et de iſta.

iii in ocil generali ug.

De eleciõe ꝛ elecni poteſtate. .—
Tatuim vt ſi qs electõʒ po
ſtulatõʒ vel ꝓuiſionẽ factãĩ
pugnatĩ foꝛma obijciẽs ali⸗
qa velpſonã. ꝓpt hoc ad
nos apppellari ↄtigerit tã is qͥ oppõit
ĩ qͥ defendit.⁊ generalr oẽs q̊x inteſt ⁊
qͥs cã ↄtingitꝑ evlꝑ ꝓcuratoꝛeſ ad cãʒ
iſtructos ad ſe.ap.a dieobiectiõis iter
arripiãt ĩfra mẽſem.ſz ſi ꝑps alia ñvene⸗
rit ꝑ.xx.dies pꝰaduẽtũ alteriꝰ expecta⸗
ta ĩ electõis negocio nõ obſtãte cuiuſq;
abñtia ſiẽ ð iurefuerit pcedat᷑ ¶ Hec
autẽ in dignitatibus perſonatibus ca⸗
nonijs obſeruarivolumus? mandamꝰ

—

tñ ipſe idẽ ðꝛ mutaſſe et ditiſſe cũ Inn. Zꝛiũ maxĩe

vO Impuãt. dixit bic In
no.ꝙ nullo ſe opponẽte is
ad quẽ ꝑtinet ↄfirmatõ po

terat ↄfirmare nulla citatõ

ne facta⁊ nullis ꝓpoſitꝭ. et

idẽ in cõſecratoꝛe ⁊ oꝛdina⸗
toꝛe.qð in ↄfirmatoꝛeverũ

erat ſm ſua tꝑa.bodie ſecꝰ.
T.ti.c.vl. nullo tñ ſe oppo
nẽte ipſe hʒ inaͤrere de me⸗

ritis eligẽtiuʒ ⁊ ꝑſona electi

ſupplet eĩ in cauſ electõnũ
ð facto.qð dicvt no.xxviij
di. plꝰq;.⁊.sS.de ele.cũ nob
olĩ ·et de poſtu. pla.bone.i·

xFoꝛmã d.e.qꝛ ꝓpt qdã
tñ ibi ↄtẽta ſunt de ſubſtã
tia.q̃da vᷣo nõ.vt ibi no.in
glo. dic. vt infra Ber.
y ¶Perſonã electi. ideʒ ſi
opponat in pſonatu eligẽ⸗
tiũ vtrũq; eĩ electõeʒ reddit
inualidã.S.e. cũ in cũctis.
cũvintoniẽ. ↄgregatio ⁊ in
plibo alijs.c.⁊.S. de cõſue.
cuʒ dilectꝰ. ᷣm Ber. olim

cũ hic dicat᷑ ꝑſonã in ſin

lari.nec eſt bona rõ ᷣm Inn. dicerevitiũ eligentiũ reddit electõʒ nullã. g eade;
pena tenẽt᷑.qꝛ etvitiũ ſome reddit nullã electõʒ et tñ nõ eſt eadẽ pena qᷓ in ꝑſo

navt pʒ·j.
tur tñ ire ⁊ appellatõʒ pꝓſe
a ADPꝛopt boc no. q;
nire et nõ expꝛeſſa pꝛoſeò

· dico tñ ᷣm cn n nõ ſit idẽ q;tũ ad huiꝰↄſtitutõis penã.tene
ſed.⁊ pᷣt hec obiectõ meliꝰ dici 2 foꝛmã qᷓ; ↄtra perſonã
expꝛimi dũ̃t oĩa ⁊ ſingula q opponũt᷑ ⁊ iuamẽtũ int᷑ue⸗
nõ potent appellãs.qð dicvtjeo.vt circa.⁊ hecvera

cũ in his caſibo extra iudiciũ appellat. ſecus ſi in iudicio.vt .e.cit.conſtitutio.
b.· Ag nos.ſecſi ad alios 'm ↄpo.ab.ãt neutꝝ firmauit. Alij S.ſ. Hoſti.ſa
tis credo ꝑ decr.c.cupiẽtes.⁊ ꝑ hocvᷣbũ.ꝙ hoc locũ hẽat ſolũ in appellatõibo
int᷑poſitꝭ ad papã cũ a iure exoꝛbitet.⁊ ſic ad ↄnaʒ trahi nõ dʒ j· de rege iu. q̃ a

lure.cũ ſuis concoꝛ.pꝛobat cle.e.ti.cauſam in pꝛin.

E. T. Appellari. etiã ſi nõ appellet᷑ ſʒ imediata ſubiectõ ↄfirmatões haꝝ dedus
cat ad papã.in regularibo⁊ cathedralibo eccłijs.tene qð hẽs j.eo.cupientes.

dD Qpponit.ſed nũqͥd illi
c⸗

pponi 4 illi ꝗͥ ſe opponũtz nõ appellãt venire tenẽt᷑. Rñ.illi
ollvenire tenet qͥ appellãtvł qꝝ noie appellatũ eſt. vł qͥ ap
rint expᷣſſe.alij ãt qͥ ſolũ ſe opponũtvenire nõ tenetvidẽt ei no iuri renũciare et

ellatõʒ ratã habue

electoi acqeſcere.ffiqñ appella.ſit.l.i. .ſoler. ff. de ap.ſcio.vñ illoꝝ abña ñ ob.
ꝓcedet᷑ in negocio tũc eĩ ẽ appellãdũ cũ oꝛdo decretũ electõis inponat vt ĩ p̃.
S· ſoleẽt Cictoꝛia tñ eoꝝ qͥ appellaueft oĩbo ꝓderit. C. ſivnꝰex płibo.l.i.s.ð ap.
tua.cũ ſi.qͥd ſi ille q appellauit doloſe nõ ꝓſeqt nũqd qͥ nõ appellauit pᷣt nego
ciũ aſſumere.etiã inuito eo qͥ ex fide nõ ꝓſeqͥ?videt Y ſic.ff. de ap.l. ab executo
re.Salio ↄdenato. ber. ꝛ Inno. facit ad hocvltimũ· j.e.li.de ap.concertationi
e Qui defendit.ſcʒeelect poſtulatꝰvel in cuiꝰperſona facta eſt.pꝛouiſio.

f. ¶ Contiugit.ſicut adherentes.j·e.vt circa.

g¶ ¶ Per ſe. vel ꝑ ꝓcura. in cathedralibovel regulanibo eccłjs reſtringit ꝑ de
cre. .·ecuplẽtes.vt p ſe tãtũ ire teneãt᷑ niſi ex iuſta cãvt b etiã de PSun in

h.¶Iter arripit.ſtatuithic⁊. · e.cupiẽtes eminꝰad iter

(ſtructis.dic vt ibi.

arnripicdũ.ſic.S. de ap.ad hocet.c.perſonas.et de re.iudi.cũ cauſa ber.

i ¶ Infra mẽſem.qͥ curit ab inepoſitõe appellatõis facta coꝛã ip
3 1.q cun ſitõe a a coꝛã appellato vłi
bſpeali ꝓcuratoꝛe ad cãm vlł pꝰnotificatõʒ alteri eoꝝ debito mõ ſbenl qð die,

vt in clem

lꝛ ¶ Alia. opponẽs vel defendens. Jo. an.

ẽ.e.t.cãʒ.qᷓ decmĩat.hic⁊ alibi ſcpta.vt ibl no.i glo. i.⁊ ĩ glo. qͥd ergo

(illud.

I VPer. xxx. dies. ſitis dilatõ tpis.S. ð ↄſue.c. vl.S. ð fal. dura. S. ð cle.ex. mi.
E e 6 Is:8e 84 durs. 5.8 cle.ex. mi.
m. Paduẽtũ.eqᷣoꝛ tpis Oↄputatõ ẽ illa quã hẽs j.e.cupiẽtes.S. ꝙ ſi ꝑ. ſj ñ ẽ
mirũ cum ibi pena pꝛiuatõis ĩponat᷑.hic at pena ſoliꝰpceſſus in abſentia.

n. ¶ Electois.poſtulatõis vel pꝛouiſiõis. o

Cuiuſq; pꝛedictoꝛum.

p ¶ Abſentia. vbi ei agit᷑ de ſpũali mñonio qbẽdo abna ↄtumac ꝑtis ñ ob
eſt. vt hic. ⁊. S. e dudũ.i ⁊ idẽe ĩ carnali ec Scto.S. vt li.ñ ↄte.accedẽs.ij.⁊.c. qm̃
S. poꝛro. ? citata ẽ hic ꝑs interpᷣtatiue.ad idẽ.S.de ap.ſepe.terminꝰeĩ pfixꝰ loco
hẽptoꝛie citatõis hr vt ibi ber.⁊ qð ðt abñtia ĩtelligas qñcũq; ↄtigẽte ſiue ab
initõ qꝛ nvẽt. ſiue ex pꝰſacto qꝛveitꝛ ↄtumacit receſſit.e. iu.ci·xi⸗eq.lij. cerũ
de eo qͥ mit. in poſ. eũ qᷣ .vt li.nõ ce.qm.ꝭS. poꝛroꝛ. /c ſi foꝛſan⁊ vt dixit

Inn. ſi ꝓceſſũ fuent ad aliqᷣd ðᷣ ilł ad qð ñ pceditł lice ñ ↄie.

uta ad receptioes

teſtiũ ł hmoi ſi pꝰea vẽiat⁊ libellũ petat.xli.ↄte.fieri audielnr . fec eĩ eꝰ ↄtũa⸗
cia ꝙ lis hẽał᷑ ꝓ ↄteſtata Itẽ ſi peurauon penodi obiciat᷑ ꝙ ñ ſi it pꝓcuratoꝛ ſñi ẽ

pꝰea cogẽdꝰ pbare mãdatũ rõe pᷣdcã.ff.

ꝓcu.põponi. ꝭ.rati.Alij dicẽtꝛvidet᷑

ſecuriꝰbᷣm Inn. ꝙ lʒ de his qᷓ agit añ aduẽetũ ꝑtꝭ ñ ſit Craͤrbbar mãdatũ. tñ

iudexvlt᷑iꝰñ ad

mittet eũ ꝓcuratoꝛio noĩe agẽtẽ niſi mã

atũ ꝓbet. tũ pʒ eũ cũ H

videat᷑ eẽ de qᷓdã eqᷣtate ñ ſcpta.tũ ar.pᷣdi.l.põponiꝰſat vr ꝙ ſi ĩ remotꝭ ꝑtibus
ageret cã nec ðfacili poſſz ꝓbani ꝓcuratõ qꝛ foꝛte amiſſa ẽ. 4 tẽ ñ on Palns
tõe ꝓcederʒ iudexvſq; ad fi:cãe.hec oĩa vᷣa dici poſſẽt ad ꝑt᷑⸗ petitõʒ. credo tñ ne
iudex laboxt iuusnũ ꝙ ꝓcuratoꝛẽ ↄpellere potit exbibere mãdatũ vł cauere K

— —

— N 8.

SSeee . — — – — —

=

= ☛ e — 2

6
i
6,

ſe⸗

e
niͤ
ge⸗

lo.
ſa

18
s

ili
e
et
be
pPe
Pe

e
dnn

de
bie

ip
ic⸗
G

De elect.et elec.po.

dubltak ar. S. ð ꝓcu. c.i.⁊ ð iud.cãʒ qͥ: cũ ſi.· q Siẽ de iure. de iure ãt ẽ vt
diſtiĩguã an appellãs ſit pñs an appellat:ʒ ſoꝛm decre .ð ap.coꝛd.ſʒ Inno.
r ¶Dignitatibo. hic eq parant᷑ hec tria dignitas ꝑſonat ⁊ canonia.Alibi eqͥ
arant᷑ dignitas ꝑſonatꝰ ⁊ bñficiũ cũ cura aĩaxꝝ. S. de fi.pbr̃o.nimis.alibi per
Snar bhᷣficiũ curã bñs.S:e.ti.dudũ.ij.alibi ꝑſonatꝰ⁊ oꝛdo pbrał.s.ne cle.
vł mo.ſuꝑ ſpecula.S.qꝛ vo. In dignitatibo tñ cathedraliũ vel regulariũ eccia⸗
rũ qrũ ↄfirmatio vel ex ĩimediata ſubiectõe łex appellatõe ad papã ſpectat.tene

qð hẽs j.e.cuꝑiẽtes.
8 M Plene. nõ qꝛ nõ ſuf⸗
ficit ſemiplenã ꝓbatio.ratõ
qꝛ perit ius alteriꝰ⁊ ſic non
ob.de ꝓcurato.ex inſinua⸗
tõe.cũ ſi.dic plene ⁊ lũme
⁊ mõs ꝓbaãdi hẽs.Side re:

t ODocuerit tatatõne et
2, e pᷣmiſſis qð dicvt
no. S. qð me.cã.c.vlet de
hmõi expeſis dic vt no. de
do. ⁊ ↄtu. finẽ. ⁊ ij . q.. in
mis.⁊ adde qð hẽs·j·ð ap
pel. cũ appellatõibo. ⁊ bene
dixi taxatõe ⁊ iuramẽto. qꝛ
taxatio iuramentũ ſeqᷣ ñ pᷣt
nec ob. ff. de in lit. iur. l. vi⸗
deamꝰ.S.iurare.qꝛ loqͥt᷑
iuramẽto ĩ litẽ qð ẽ de affe
ctõe. vñ illð bñ pt ſeqᷣ taxa
tio.qꝛ nulla fit verecundia
iuranti:qꝛ potat ex affectu
extĩare centũ rẽ q̃ non vale
bat aͤnquaginta pone exẽ⸗
plũ in libꝛo tuo.ſz h loqui
mur de iuramẽto q

ſe centũ expẽdiſſe ð mãdas

Adijciẽtes vt q̊plene nõ pbauerit

qð in foꝛmã opponit.ad expẽſas qs ꝓpt᷑

H altera pars ſe feciſſe docuerit ↄdenet᷑
¶ AQui vero in ꝓbatõe defecerit eius
uod obijcit in ꝑſonãa beneficijs ecclia
icis triénio nouerit ſe ſuſpẽſuʒ ad quẽ
eſi infra illð ts/ꝓpꝛia temeritate ſeĩgeſ
ſerit eis ipſo iure ꝑpetuo ſitpꝛiuat nul⸗
lã ſuꝑ hoc de mĩa ſpem aut fiquciã ha⸗
biturus niſi manifeſtiſſimus cõſtiterit
documẽtis ꝙ ipᷣm a calunie vicio cau⸗
ſa pꝛobabilis ⁊ ſufficiens excuſaret.

nibus acſcrutinijs ex quibp ius oꝛit
n I1IH2 2 J0* — 1.2„
eligẽdi vota ↄditionalia alt᷑natiua
vel in certa penit repꝛobamus.ſtatuen
tes vt huiuſmodi vot pnõ adiect habi
tis ex puris ↄſenſib celebꝛet᷑ electiovo⸗
ce illoꝝq nõ pure aſenſerint. ea vice ĩali
os reſidẽte . ¶ Gꝛe. x. in. gene. ac. lug.

Aainaelei (Ydem.

ñ mai intẽdit᷑ ibi pꝛo⸗
ð et 8 — — Bi periculũ mai intedit ibi
vitate. vñ ſi poſtq; iurauit (Jlu⸗ epleniꝰ ↄſulendũ qᷓ;ᷓ s⸗

to iudicis fieret taxatio ĩiu
ria ⁊ verecundia eſſe iuran
tie· Jo:an.

v ¶V Delecerit. hãc penã incurret nõ ſimplicit appellãs ſ qͥ pbãdo onꝰaſſum
pſerit.qꝛ licitũ ẽ ab appellarõe recedere.ij.q:vi.ſi quis libellos.⁊. l. appellatione
ceſſante. ff. de in ius vo:l.q;uis. ⁊ ſic recepẽdo euadet hãc penã. ſed nunquid
hoc caſu appellans qui non venit ſaltẽ appellato in exdenſis ↄdẽnabit᷑ legitime
Ʒparẽti videt᷑ ꝙ ſic.C.de accu. qͥ crimen.nec enĩ ĩ pᷣiudiciũ alterius potuit mu
tare ↄſiliũ ·de reg.iur.mutare.cũ ſuis ↄcoꝛ. Et cotra videt᷑ qꝛ nõ inteſt appel⸗
lati iam enim in abſentia eius pcedi põt ac ſi pꝛeſens eſſʒ.⁊ ẽ ſi.qð no.S.ð do.
⁊ ↄtu.c.vl.ad hoc fa.ff.de ar.liarbit᷑.qͥ ⁊.ff.de pe.l.ſanctio legũ.ſo.dic eũ tene
ri ad expẽſas.nec ob. qð ðꝛ nõ inteſt appellari:qꝛ inteſt.q; mlta potuiſſet ꝑ
ↄfeſſionẽ eiꝰ ſi pñs fuilſʒ hre nec ob.lex ſanctio.qꝛ ↄdẽnatio expeſaꝝ nõ ĩponit
n Q Defecerit. intelligo 'm Cõpo. (ſic pẽa. ſʒ tãcᷓ inteſt apellati ʒ Cõpo.
hãc penã locũ hr̃e ſiue crimẽ aliqð obiectũ fuerit ſiue defectꝰ cũ gnalit᷑ loquat᷑
⁊ plura qͥs obiecit euitat hãc penã ſi vnũ ſolũ ꝓbat qð ad caſſationẽ ſufficiat
5. de reſcrip.int᷑ ceta. Itẽ qꝛ penã hãc patit᷑ excipiẽs pᷣter ius cõe.de accu.ſuꝑ
bis. Itẽ pdita ẽ ĩ illoꝝ odiũ qͥ oꝛdinatõeʒ impediũt.ſʒ exq̃ͥ vnũ ꝓbauit pʒ ꝙ no
a ¶ Bñficijs.ꝗ in illa eccia obtiĩet.vt.j·e.ſi ↄpꝛomiſſariꝰ.ĩ fi(fuit in fraude.

b BOue bñficia.

Tempus trium annoꝛum.

d E᷑5Dereritate, ſecꝰ enĩ ſi aucte ſupioꝛis vł ſi reſtitutꝰ fuiſſz. C. ð ſen. paſ.

e AVPꝛiuatꝰ.nunqͥd ille ad quẽ collatio ꝑti⸗
net ſtatim poſſit illa conferre.dic vt dicã ·e.ↄmiſſa.

f q Spe.nec eni ſub ſpe venie dʒ qͥs peccarxe.vt.S.de cle.mi:illð.de. ↄſe. diſ.

g ¶ Manifeſtiſſimis.ij.q.viij.ſciãt. C.de ꝓba.ſciãt.

(uij.qñ qͥs.

hb ¶Calũnie.nõ in excipiedo accuſãdo ⁊ denũciãdo quẽ calũniari.de accu.
ſup his.ij.qiijiqͥ nõ ꝓbauerit.⁊.q.viij.qͥ crimẽ.de calũ.cũ dilectꝰ. Jo.an.
i ¶ Sufficiẽs. defecerũt teſtes qͥ teſtificari ꝓmiſerãt.pbauerã illũ excõicatuʒ
qͥ̊ tñ clãculo ſe pꝛiꝰ abſolui fecerat. ad h.ij.quiij.paulũ.ð cłex mi ꝓpoſuit.⁊ nõ
ĩ cã appellatõis ñ ĩdiſticte ↄdẽnat᷑ victꝰ.ð h̊ dic vt dixijj· de re.iu.ignoꝛãtia

ꝛ⁊ hũr ꝓ nõ habitis ſʒ ſunt pure ↄſentientes.

E electõibo.nõ ꝙ ↄditionalia alt᷑natiua ⁊ incerta in electõibo repꝛobant

Scrutinij.ſcrutiniũ multꝭ mõis ðꝛ.ſ.catheciſmi de ma.⁊ obe.his q.⁊ de
capel.mo.d ilectꝰ.⁊ de illis loquunt᷑ cañ.de ↄſe.di.uij.añ baptiſmũ.⁊.c.ſe. itẽ
ð illoꝝ qͥ ad oꝛdines vlł dignitates ꝓmouent᷑ examinatio.s.de ſcru.c.vno.itẽ
ðꝛ inqᷣſitio volũtatũ q fit ſecreto in electõibo faciẽdis.s.ę.qꝛ ꝑꝑ.⁊ ſic ſumit hic
m Ex qbo.ſ.ſcrutinijs.⁊ intellige publicatis.ð.e/publicato⸗ J
n Diꝛꝛitur.ſaluo eo quod habes qj.e.perpetue.
o Eligendi.vel poſtulandi.S.e.ti.ſcriptum. ,
p Coditionalia.i.ſub ↄditõe ꝓbata h̊ mõ ↄſentioii.q.⁊ ſi noluerit. cõſen⸗
tioͤ in. A. vel ↄlentio in. B.ſi nouit iura vł ſi habuit maioꝛẽ ꝑtẽ capli. yl ſi de⸗
Altnatiua. elige.a.vel. b. cardinales tñ intdũ (canus in eã 2ſenſerit.
ſub bisfoꝛmis ↄditionalibo ⁊ alt᷑natiuis eligũt.⁊ ꝑ has foꝛmas veniũt ad du
as ꝑtes vt dicũt moderni ⁊ ſic ĩ eis ſpãle ſicut ⁊ reliq.ð.e.lʒ⁊ -c.pxi⸗

r Incerta. eligo tñ illũ quẽ archið eliget.oĩa talia vota nõ valẽt qꝛ certum
ↄſenſum nõ expᷣmũt.⁊ iõ merito repꝛobant᷑.lʒ olim admitterent᷑.vt colli ⁊ nota

tur.lxi.di.ſtudij. lxxxv.di.archidiaconũ.ſʒ ex illis.c.illð nõ colle. ⁊ ſic ct poſſʒ
itelligi. S.e. ti.cũ tra.nõ.g ꝙ hiſt ltimi actꝰ qͥ ↄditionẽ nõ recipiũt.ff. de re. iu.
actꝰltimi.⁊· ·de reiiur:actꝰ: vbi de Hᷣ cena enĩ dʒ eẽ ꝑſona eligedi ſiẽ iudex arbi

ter tutoꝛ ⁊ ꝓcuratoꝛ.ẽ.de reſcrip.ad S.ẽ.de ar in

notuit.ff. de teſta.tu.ltutoꝛ .

certus.ff.de ꝓcu.liij.De ꝓcuratoꝛe tñ dic vtqj.de pcu.c.i
de poſtulate ꝛ clroc biat lociͦ in colltoe lu putſione 10 ſegnt dod⸗
ꝓpt᷑ eandẽ rõem niſi talis ſit ↄditio q inſit de ſui natura. puta olero tibi pbegã
vl talẽ ecciam ſi vacat vłſi copax es,talia enĩ nõ faciũt actũ ↄditionalẽ. vt ſi di
cã do ticiuʒ tutoꝛẽ ſi ſatiſdederitłticio lego.x.ſi hereditatẽ adeat beres ff tu·

⁊ cuimuto.ꝭ /i/ð pᷣbẽ:ſigniſicatũ.vñ ⁊ papa ⁊ eiꝰ executoꝛes tota die ↄterij.

i;ntis ſit plena periclis ec.ro.ꝓplixa va
catio exacti oſideratio tꝑis edocet.⁊ cõ⸗
ſiderata pꝛudenterillius tꝑis diſcrimi
na manifeſtãt᷑. huicnos euidẽs euocat
euocat rõ.vt dũ refoꝛmãdis etiã minoꝛi
bus noſtra ſolerter vacat intẽtio ea que
piculoſioꝛa ſũt nequaqᷓ; abſe; remedio
refoꝛmationisaccõmode relinquamus
ideoq; omnia que pꝛovitanda diſcoꝛdia
in electione roma.ponti.a noſtris retro
ſunt pꝛedeceſſoꝛibus ⁊ pꝛecipue a feliq
recoꝛdationis alex papa tertio ſalubꝛit᷑
inſtituta omnino immota in ſua firmi⸗

t. it pꝛe
bẽdas cũ ↄditõe ſi vacct,ſß
in h ðt 2po. ꝙ valet ele⸗
ctio facta ſi vacat ↄriũ poſ
ſet dici cũ tẽpus eligẽdi ñ
cunat ignoꝛanti.de cõceſ.
pꝛe.qꝛ diuerſitatẽ.nõ ̊ dẽt
eligere pꝛiuſq; ſciat vacare
nec ob qð ðꝛ de tutoꝛe da⸗
to ſi ſatiſdederic.⁊ legato re
licto ſi adierit.qꝛ ille ſũt de
futuro ⁊ inſunt.alias qua⸗
re nõ eadẽ rõe valere ↄſen⸗
tio in illũ in queʒ maioꝛet
ſanioꝛ ꝑs ⁊c.cũ h̊ etiã vi⸗
deatur ineſſe.S.e.qꝛ ꝓpt᷑.nã
⁊ video ꝙ aditio q̃ ineſt ſi
expᷣmat᷑ facit legatũ cõditio
nalẽ.ff. de le i l.ſi ita lega⸗
tũ ſit. ⁊. F i. de H vide 5

uiby ãt ſi onuſta diſpẽdijs quot ?

tate manere cenſentes nihil enim detra dixivee vie gad
here illis intendimus.ſed quod experi n dise do:c:wno. in
entia deeſſepꝛobauit pꝛeſenti conſtitu⸗
tione ſupplerxe. hoc ſacro concilio appꝛo⸗
bante ſtatuimus.vt ſi eundem pontiſi
cem in ciuitatein qua cum ſua curia re⸗

ſidebat. diem claudere contingat extre

mum.catdinales qui fuerint in ciuira⸗
te ipſa pꝛeſentes abſentes expectare de
cem diebꝰtimmodo teneant᷑ qby elapſis

a ¶ Reſidẽte.q ſi ex.xij canonicis.uij.ſic eligãt.ptaãs eligẽdi ſic remanʒ apð
reliquos. viij:ac ſi ipᷣi:iuij.de capitulo nõ eſſent.ita ꝙ valebit electio facta ab il
lis.vih.vł maioꝛi ꝑte ipoꝝ.⁊ noõ ꝙ lʒ pena decre.cũ in cũctis.nõ hẽat locũ ni
ſi electõe ſecuta.vt. j·e.ti.ꝑpetuo. Iſta ẽt añ electionẽ locũ habeat cũ dicat ſcru⸗
tinijs:vñ ⁊ ſi nõ ſit ad electionẽ ꝓceſſum dũmõ ſin ſcrutiniũ fuerit votũ tale de
poſitũ incurrit deponẽs hac penã ex 1 ↄſenſu cũ ſñi dicat voce illoꝝ qͥ elegert
t. RKeſidente. als recidẽte ałs recidede. (led voce illoꝝ qͥ ↄſenſerĩt.

U Bi piculũ. In pma pꝑte que durat.vſq; ad.vᷣ.hoc ſacro.ponit᷑ cã ↄſtonis
.

⁊iuris veteris ſeruatio. In ſcða ponit᷑ qũo hẽat fieni romani põtific ele
ctio qñ moꝛit᷑ in ciuitate in qua cũ ſua curia reſidebat. In t᷑tia q incipit ibi poꝛ
ro.ponit qͥd iuris qñ moꝛit᷑ extra ciuitatẽ in q̊ erat curia In q̃rta q incipit ibi pᷣ
terea.dat executoꝛes huic iuri cũ Penis n ant q̃ incipit ibi ceteꝝ obteſtatur
cardinales.vt in electõe ro.pon.deponãt oẽm pᷣuatũ affectũ .⁊ caſſat omĩa pe
cta obligatões ⁊ iuramẽta q data vel facta eſſent de aliquo eligẽdo. In ſexta q̃
incipit ibi.qꝛ vero.moner oẽs fideles vt ſtatim audita ſummi põtificis moꝛte
eiꝰ celebꝛẽt exeas ⁊ quotidie oꝛẽt ꝓ vigili ↄcoꝛdi ⁊ vtili ꝓuiſione ro.ec.pꝛelati
aũt in ſuis pᷣdicatõſbo ipſos ſubditos adhoꝛtent᷑ ⁊ eiꝰ frequẽtia oꝛõnũ ⁊ obſer⸗
uantiã ieiunioꝛ iudicãt.h̊ dicit in eum. v Plenus:alias penitus
x W Coõſulendũ.xlij di.qeſcamꝰ.vij.q/ij.c.vl.ff.ad car.l.i..i.vel.iii·
¶Exactiii:retroacti vel trãſacti.⁊ ſic ꝓuidet hic ex pᷣteritis circa futura.de
oc vide.xluij.di, multis.xxxuij.q/ij.cũ per bellicã/s.de pꝛeſum.ſcnbam:⁊ fa
cit de pꝛocura.c.i.de ſer.non oꝛ.c.i.
a & Manifeſtant.ad idem ꝓe.fundamenta. Joan. .
b· Minoꝛibo.ſ.inferioꝝ ecciaꝝ vacationis:ldi.poſtẽᷓ.de ele.ne pꝛo defe⸗
ctũ ⁊ c.ſe.⁊ ·per totum.⁊.xxi.qv.C.ij. G
c ¶ Solerter. alias ſolerter alias feliciter.
d ¶Periculoſioꝛa.ſicut ẽ ro.ec.vacatio.⁊ ẽ ſi.de ĩmu.ec.qm̃‚ũ;.·
e AAccõmodei,multũ ↄmode. ſ ¶ Pꝛedeceſſoꝛibo.xxiij.dii/cie. lex. di . ꝑ
Alexãdro.S:e.lʒ de vitanda.Jo.an. — (totum.
6 ¶ Expenentia.ſic.S.e.li.de reſcrnip.ſtatutum.⁊. e.ti.qᷓ; ſit
i . ocilo, alalel⸗ edicto lugduñ.ſumit tñ iſta ↄſtitutio potiꝰvigoꝛẽ ex re
uocatione celeſtini quinti.⁊ bac appꝛobatõe ⁊ ↄſeruatõe bonifacij qᷓ; ex pꝛime⸗
ua ↄſtõne gregoꝛij ex eo qꝛ reuocata fuerat ꝑ dñm hadrianũ ⁊ ꝑ dñm iohãnes
pxi.papã.⁊ ꝓ reuocata habeat᷑ nec oliʒ int᷑ gregoꝛianas legehat᷑ ⁊ certe cuʒ ↄſtõ
iſta tm̃ vtilis appꝛobatõe tãti ↄcilij fuerit edita nõ equũ fuit ꝙ abſq; reqᷣſitione
ↄcilij reuocata fuerat.S.de re.iu.c.i.de plenitudine tñ ptãtis id facere potue⸗
rat cũ ſit papa ſuꝑioĩa ↄcilia.S.e.ſignificaſti .
lꝛ ¶ Ciuitate.ciuitas muroꝝ ambitu terminat᷑ j·de ſen.ex.ſi ciuiras. Jo.an.
I¶ Decẽ dieb. nõ. ꝙ ↄſtõ iſta ñ iubet eos citani ſʒ tm̃ expectari.⁊ ſic ſpãle ĩ
electõe ſũmi põ.cũ ĩ alijs abñtes ð ꝓuĩcia ſint vocãdi.ð.e.coꝛã:vl ſaltẽ ſᷣm ꝙẽ
ↄſuetudo vt ibi nõ.⁊.vij.q.i.factꝰ.⁊ ſi ↄſuetudo eet ñ vocaret᷑j.ð pᷣbẽ.cũ in ec
cleſijs. Si ãt qrat᷑ q̃ ſit ꝓuĩcia rõana.dic vt.S.ð offi:vi:ſua. Sʒ poe cardĩales
q̃dã ſt᷑ abñtes.⁊ ita rẽoti ꝙ nlło mõ poſſet vãire ĩfra.x.dies ad locũ vbi dʒ ele⸗
ctio celebꝛari:nũqͥd potertpñtes ſtatĩ ad electõeʒ ꝓcedẽ łañ lapſũ hoꝝ.p.dieꝝ
⁊vr ꝙ ſic.ff.ad vel.l.aliq.ꝭ.fi:maxiĩe pp picł moꝛevt.s.ſʒj cũ b ſimplr dicat᷑

di. de his· de reg iur. indnltum. ⁊ fa cit opti

Liber Pꝛimus

quia circa.poſſent enim abſentes vti felici duplomate.ff. de ver. ob continuus
5. cum ita. ante fi vnde ante decenniũ pꝛocedere non debent foꝛte audientes
de infirmitate pape vel alia cauſa venire ceperant ante moꝛtem:ita ꝙ infra de
cem dies a moꝛte erunt in loco.et beneficium iuris nemini eſt auferẽdũ.xx viij.

„

concoꝛ:ſed pone aliquis cardinalis non debito tempoꝛe expectatus vult agere
de contemptu queritur vtrus poſſit dic ꝙ ſic electio facta fuit ab omnibus reli⸗

quis vel a duabus partibo
eo non computato nilła ob
ſtat exceptio.⁊ ſic nec actio
S. elicet.⁊.ff.de ſuperficlei·
Sait. in fi · F
m ODmnes pꝛeſentes.
etim ſi eſſẽt paucioꝛes qᷓ
tertia pars per hanc conſti
tutionem.
n ¶ ;Habitabat. ſi. ff. de
iudi.ſi locus.ff.de arbit᷑iſi
cum dies.S. ſi arbiter.
o Neceſſitas.vt qꝛ foꝛ
te podagras patit᷑ ita ꝙne
ceſſe habet per ſeruiẽtes ſu
ſtineri ⁊ poꝛtari vel alia ſi⸗
milis cauſa⸗ .
p ¶ Alrrbitnio. vt poſſit
habere vel vult clericos vel
vult laicos.vel alteꝝ cleri⸗
cum alterum laicum.

4. ) Tonclaue ad idem
xijtꝗeiicic; de ſtatu regu.
ciiiff.de dãno infec:l. qͥ cõ

claue:

V Uelamine. vtputa ſe

ſtoꝛijs vel coꝛtinis.
8 Aditu. xviijeq r ije
diffiniuit.·
t g. Secxrete.lxxxi.di.cle⸗
ricꝰ.xviij.q:.ijein decima.
v. Inſtantis. puta ad⸗
uocati vel iuris periti vł re
ligioſiviri vł tabellionis
F . Incurrat. nota cano
nem latẽ ſententie.aliũ ha⸗
bes·j·e.c.S.quod ſi.Alios
huiuſmodi iuris noui no⸗
tauiꝗ· de ſen/excom.eos.et
cũ non reſuauerit ſibi ab⸗
ſolutionẽ dicamꝰ ꝙ oꝛdina
riꝰ abſoluẽ pot᷑it vt dicã ·
eiſciãt cũcti.
y Cõpetẽs. ita ꝙ nlls
intrare per eã poſſit vł exi⸗
re.vt.S:e.intra.

5 Eanan r diebo

a ¶ Tamera.ſic ⁊ ĩ clericꝭ

nicationis incurrat.

ſiue abſentes venerint ſiue non.extunc
omnes conueniant in palatio in q ides⸗
pontifex habitabat contenti ſinguli ſin⸗
gulis tantummodo ſeruientibus cleri
cisvel laicis pꝛout duxerint eligendum
illig tamen quibus patens neceſſitas
id ſuggerit indulgeri.duos habere per
mittimus eiſdem electionis arbitrio re
ſeruato. ¶ In eodem autem palatio
vnum conclaue nullo intermedio parie
te ſeu alio velamine omnes ĩhabitẽt in
cõmuni:quod reſeruato libero ad ſecre⸗
tam cameram aditu ita daudaturvndi
q; vtnullus illud intrare valeat vel exi
re.Nulli ad eoſdem cardinales adi
tus pateat vel facultas ſecxete loquẽdi
cum eis nec ipſi aliquos ad ſe veniẽtes
admittant niſi eos qui devoluntate om
niũ cardinalium inibi pꝛeſentium pꝛo
eis tantum quiad electionis inſtantis
negocium ettinenenochrenter- Hull
etiam fas ſit ipſis cardinalibus vel eoꝝ
alicui nunciũ mittere vel ſcripturã qͥ ve
to ↄfecerit ſcripturam mittendo vlł nũ⸗
cium aut cum aliquo ipſoꝛum ſecrxete lo

B QHIn conclaui ta
men pꝛedicto aliqua feneſtra competẽs
pimittatur per quam eiſdem cardina⸗
libus ad vicium commode neceſſaria
miniſtrentur.ſed per eam nulli ad ipos
patere poſſit ingreſſus.verum ſi qð ab⸗
ſit infra tres dies poſtq; vt pꝛedicit᷑con
claue pꝛefatum ijdem cardinales intra

quendo ipſo facto ſntengian excõmu⸗

uerĩt nõ fuerit ipiecce de paſtoꝛe ꝓui⸗

ſum ꝑ ſpaciũ.v,dieꝑ ĩmediate ſeq̃ntiuʒ
ſingulis diebi tã in pꝛandio qᷓ; in cena.
vno ſolo ferculo ſint ↄtẽti.qbo ꝓuiſione
nõ facta ðcurſis extunctantũmodo pa⸗
nis vinum ⁊ aqua miniſtrentur eis do⸗
nec eadeʒ pꝛouiſio ſubſequat᷑. ¶ Pꝛo⸗
uiſionis quoq; huius pendẽte negocio
dicti cardinales nihil de camera pape
recipiãt nec dealijs idem eccleſie tẽpo⸗
re vacatõis obuenientibus vndecunq;
licet ea oĩa ipſavacatõe durãte ſub eius
cuius fidei ⁊ diligẽtie camera eadẽẽ cõ
miſſa cuſtodia maneant per eum diſpo
ſitionis futuri pontificis reſeruanda?,
Qui autẽ aliqͥd receperĩt teneant᷑ extũc
areceptõe quoꝛũlibet reddituũ ad eos
ſpecrãtiũ abſtinere donec de reſcriptis

collegiataꝝ cathedraliũ vl regulariũ eccĩaꝝ e.qꝛ ſepe.⁊ fuit hoc ſtatutũ qui
foꝛte ꝓpter hec habẽ da eſſent in ꝓuidendo tardioꝛes. Jo.an. utua quia
a ¶Cõmiſſã.ꝑ papã cuiꝰ moꝛte nõ expirat officiũ camerarij.vt ĩ cleie. ti. ne

b Reſeruãda.ſic.S.e.qꝛ ſepe.⁊ de of.oꝛ.pñti.
c ¶Intromittat.ſi:j·de here.accuſatꝰ.

(romani. ’eo tñ
S. ſane. ⁊. S. ſe. An collegiũ cardinaliũ

ſede vacãte papali ptate vti poſſit dicãꝗ.de ſciſma.c.iiad fi.⁊ ẽ
ge vacale h ra . ee 2 c expeditum ho
die ꝙ nõ niſi quantũ hic ↄcedit᷑ vel niſi circa ſubſtitutionẽ camerarij vel peni⸗
rentiarioꝝ deficientiũ. qð dic vt in cleieeti. ne romani.vbi detminat hãc cõſti
tutionẽ vł eiꝰ ꝑtẽ tũc ꝑ collegiũ alterari nõ poſſe.JJ600nn.

meꝗ·e.commiſſa.i.rñ.cum ſuis

d Sin gulis. lʒ alias dicere ↄſueuerimꝰ qð fit a maioꝛi pte dicit factũ fuiſ⸗
ſe coꝛdit᷑.lvi.di.apłica.⁊ de elec.cũ int᷑ ad canonicos.⁊.ff.ad municipᷣiꝙ ma
ioꝛ niſi minoꝛ pars iuſtã cãm ↄdictõis oſtẽdat.de his q fi .a ma.par.cacii.tñ
ꝑ hãc lram q̃ hic expmit dico oẽs eſſe debere concoꝛdes.
e¶Nelerit/ſ.ſuſpeſo electõis negocio.⁊ no.ꝙ deſiderat᷑ celeritas.de hoc dixi

8

talit᷑ plenariã fatiſfactionẽ impendant.
N Igem quoq; cardinales acceleran⸗
de ꝓu

iſioni ſi vacẽt attentiꝰ ꝙ ſe nequa

qᷓ; de alio negocio intromittant niſi foꝛ
ſan neceſſitas adeo vꝛgens incideret ꝙ
eos opoꝛteret de terraipſi eccie defen⸗
dẽda vel eiꝰ ꝑte aliqua ꝓuidere.vel niſi
aliqð tam grãde ⁊ ta euidẽs periculum
imineret ꝙ oĩibo ⁊ ſingulis cardinalib-
pñtibo ↄocoꝛdit᷑ videret᷑ illi celeriter oc⸗
currendũ. ¶ Sane ſi aliqͥs ex pᷣdictis
cardinalibo ↄclaue pꝛedictũ vtſupꝛa ex
pꝛimitur non intrauit.aut intrãs abſq;
manifeſta cauſa infirmitat exierit ipſo
mĩme reqͥſito.necĩ eiuſdẽ electõis nego
cio vlteriꝰ admittẽdo ꝑ alios ad eligẽdũ
ſpſtituẽdũ põtificẽ libere pcedaf Si

vero infirmitate ſuꝑueniẽte idẽ ↄclaue

ex eis aliquẽ exire ↄtingat.ipᷣa etiam in
firmitate durãte,. poterit eius ſuffragio
nõ requiſito pꝛocedi.ſed ſi ad alios poſt

ſanitatẽ ſibi redditam ſeu ante rediẽvo

luerit. vel etiã ſi alij abſentes quos ꝑ de
cẽ dies duximus expectãdos ſuꝑuene⸗
rint re integra.videlʒ añq; eidẽ eccĩe ſit
de paſtoꝛe pꝛouiſum.in eodem negocio
in illo ſtatu in quo ipᷣim inuenerint ad⸗
mitant᷑ pᷣmiſſa tã de clauſura qᷓ; de ſᷣuiẽ

f¶ Infirmitatis alia ergo neceſſitas non excuſat.

(Ie.ca.vl. Jo.an.

Exire.ſi aũt oẽs exierint ſiłvł ſucceſſiue.dic vt in clee.ti.ne rõni. S. poꝛro

h.BSanitatẽ.qͥd ſi car⸗
dinalis ꝓpter infirmitatem
nolẽs incluſus ſtare renun
ciet voci ſue nũq dvaleat re
nũciatio ⁊ nunqͥd rediens
admittet᷑. Hoſti.cui hoc de
facto cõtigit plene notauit
hãc queſtionẽ.Sõ. ð renun.
niſi cũ pꝛide.S.maliciã. di
cẽs finalit᷑ ꝙ penitẽs ⁊ redi
ens admittedus eſt.de his
aũt q medio tꝑe facta ſunt
conqueri nõ poterit.⁊ que⸗
ſtio ſatis hic determinatꝑ
ſequentia.
i VUidelicet.vide mira⸗
bilem expoſitionẽ huiꝰ vᷣbi
integra.alit᷑ exponit᷑S.e.in
cauſis vbi de hoc. D
lꝛ Inuenerint. ſimile ..
vt lite pendẽte/ciij in fine

tib ciboac potu ⁊ reliquis cũ alijs ſfquua

turi. ¶ Poꝛro ſi qñ romanũ potificeʒ
extra ciuitatẽ pᷣdictã in q̃ erat cũſua cu⸗
ria reſidẽs otigerit ab hacluce migrare

teneant᷑ cardinales in ciuitate in cuiꝰter

ritoꝛio ſeu diſtrictu idẽ põtifex obijt cõ⸗
uẽixe.niſi ſint foꝛſan intdicta vlł õ ecciaʒ
romanã in apta rebelliõe ꝑſiſtat.q̃caſu
in alia vicinioꝛiↄueniãt q̃ ſiłł nec intdi⸗
cto ſubiaceat.nec ſit vt pꝛedicit᷑ apte re⸗
bellis. V Hac etiã ciuitatetã q ad expe
ctationẽ abſentiũ qᷓ; q̊ ad habitationem
cõmunem clauſuram ercetera omnia

in domo epiſcopali vel alia qualibet eiſ

dem cardinalibus deputanda eadẽ ob⸗
ſeruantur que ſuperius obeuntc dicto
pontifice in ea in qua cum ſua curia re⸗
ſidebat ſunt expꝛeſſa. ¶ Pꝛeterea qꝛ
parum eſt iura condere niſi ſit qui eadẽ
tueatur adijciendo ſancimus vt domi⸗
nus,alijq; rectoꝛes etofficiales ciuita⸗
tis illiusin qua roman i pontificis ele⸗
ctõ fuit celebꝛãda auctenta ⁊ eiuſdẽ ap
ꝓbatõe ↄcilij ptãte ſibi tradita pꝛemil⸗

ri cardinales dñt ↄuenire in ciuitate ꝑ quã ille ma
ſig.l.pupillꝰ. S.territoꝛiũ.ff.de iudi.inſule italie.⁊
uitatẽ dicerẽ in vicinioꝛi id faciendũ.ad h̊.S.de 2
notio nem. Seiiad hoc .e.S.i.ibi in alia vicinoꝛi.⁊c.

l Oᷓ· Potu. pone cardinalij⸗
abſens venit poſt diẽ octa
uũ a die incluſure ita ꝙ car
dinales incluſi tũc nõ ha⸗
bẽt niſi panẽ vinũ ⁊ aquã
vt dictũ ẽ.S.nundqᷣd iſte ſu
hueniẽsſtatim ↄpellitur fu
ſciꝑe ipſoꝝ vitã.⁊ videtur
ꝓnõ. qꝛ ñ fuit in culpa.S.
de ↄſti · c.ij. dic ſecꝰ ꝑ hanc
lFaʒ ⁊ ꝑ illã ſuꝑioꝛẽ ĩ eo ſta
tu ⁊c̃.ad hᷣ ð ſta.regu. reco
lẽtes.⁊ ſepe ſine culpa qͥs
punit᷑ ex cã.qð dic vt.. de
elufme culpa
m &ρKuria.⁊ erat oꝛdina
tũ de ipᷣa curia trãſferenda
alias ſi in pᷣmo loco reman
ſiſſet au diẽtia lr̃aꝝ ⁊ cãruʒ
lʒ ſuſpẽſa ibi celebꝛaret ele⸗
ctio.vt in ↄſtõne.eo.tiicle.
ne romani. S.ſane. in fi.
n VCTerritoꝛio.ſiue di⸗
ſtrictulqᷣd ſit eritoꝛiũ dixi.S
de. ↄſtit᷑.c.ij.q̊ͥ ad hũc caſũ
ponit᷑ p dioceſi.vt in cle.e.
ti.romam. S.ſane.⁊ ꝑ hanc

lr̃am puto ꝙ ſi moꝛiat᷑i ma
ris diſtringit᷑ ad h. ff. ð vᷣ.
ſi nõ diſtringat ꝑ aliquã ci⸗
ſue.cũ olim.f de vᷣbo. ſigni.

o OIntdicta.nota ꝙ in loco intdicto nõ põt electio celebꝛari niſi velis hoc di

cere ſpeciale in electi

one roani pontificis ⁊ poſito etiã ꝙ in tali loco celebꝛet᷑ ni

hilominus valet.qꝛ nulla exceptio admittit᷑ vt. S. dixi
p. ¶ Teneat. vt ff. de oꝛi. iur. leij. poſt oꝛiginẽ. 2 . ð ſta. reg, c. vno.c.⁊ qm̃.

q ¶ Lelebꝛanda ſecundũ diſtinctionem ſuꝑiꝰ factam.

S85Koꝛpoꝛaliter. vide quod no.in.c.i.pꝛoximo. ſ
Pateant.S.de excep.pꝛela.inter dilecros j· de reg. iur. infamibo.

9

„

De elect.et elec.po.

r Pꝛeſumant. qꝛ tũc eſſent excõ cati ſicut ⁊ in ſe deferẽdo modũ ecedẽs.qðᷣ
dic vt. ð.de re. ſpo olim.in ſi.Et nõ caſum in quo laicus auctoꝛitate canonis
p oteſtatẽ habet in clericũ.contra id.xcvi:di.bñ quidẽ.de ſen.ex.ſi vero.

„

mo.

„

b Pꝛiuat os. ſic efũdamẽta.ꝭ.qð ſi ſecꝰ.D9.ð pᷣbeĩ qbuſdã.⁊ ·e.ti. felic
c ¶ LTontradictione.pꝛeſcribi tũ poſſunt quod dic vt·j· de pꝛeſcrip:ciij ·

dD Pꝛedicta.in qua m
ſuperioꝛẽ diſtinctionẽ/ erat
electio faciendga.·
e ¶ Pꝛiuata.ſicꝗ· de pẽis
fellcis.in fine.⁊·xxv. qe ij⸗
ita nos.
ſ¶ Captiuat.i:quaſi ca
ptiuatũ fac ⁊ tenʒ. Jo.an.
g ¶CLertũ.puta talẽ eli⸗
Fengdeaonalee
Electõ.que libera dʒ
eſſe cum ex conſenſu pꝛo⸗
cedat ad idẽ ð ſpõ.cũ locũ
¶ ASaa ſunt. de ceſicũ
apoſtolus.
l· ¶ Poſſibilitas.qꝛvltra
poſſe nemo obligat᷑ xxij .q
ij. faciat.j·de re. iur.nemo.
8 Dde ac.c.vlti⸗
1 E aoncotenenk car
dinales idoneũ eligere licet
dicamus ꝙ nulla exceptio
admittit᷑ ↄtra electũ a dua
bo ꝑtibo.S.e. licet.qͥd ergo
ſi laicũ illiteratũ vxoꝛatum
eligãt. de hoc vide.lxxx:di.
ſi quis pecunias
m ¶MDiuinead Hh· com
n ¶ GBrauli. fuit ̊ grauis
offenſa.xxuij·q:iinoõ affera
mus⸗ 2
o ¶ Larere.concoꝛ · de
of.oꝛ, quia pleriq;.
p & DPuũana, . de nup.
auc. ꝙ eis. ff./ de obſe. l nul
lum. ff. de leiiſi quis inq⸗
ae geageutgenii
generaliter. Jo.an.
q ¶ Oꝛationis. xriij: q.
vii/ in qualiber.alias ẽ ſb
iRuaeſtt ſciẽtes mag re
igionibo qᷓᷓ officijs ⁊ labo
re coꝛpoꝛis vel ſudoꝛe nraʒ
rẽ ꝑublicã ↄtineri ·
r. ¶ Ubi pmũ:iiqᷓ; pᷣmuʒ
Jo:andree.
S G CKircũſtãtie.puta qꝛ
timet᷑ de ziʒzania ⁊ magna
diſcoꝛdia int᷑ cardinales

t ¶ Jeiunioꝝ. ad hoc con

coꝛ. ðvo.⁊ vo.redẽp. mag⸗
ne ⁊ vigilarium exercitiuʒ

4 Tcirca appellantes

. Zelectões poſtulatõ
nes. vł ꝓuiſiões oĩa q̃ obij
cere intedũt ↄ̊ ꝑſonam vel
foꝛmã tenent᷑ expmere ⁊ iu
rare ꝙ illa credũt vera eẽ et
ea poſſe ꝓbare ſuꝑ nõ expᷣſ
ſis ipᷣi vł adherẽtes nõ au
dient᷑ niſi ð nouo emergãt
vł pueniãt vł ſuꝑueniant
ꝓbãdi facultas ſuꝑ qͥ iura
re debebũt ſtatutũ Innoc.
editũ ↄ nõ pbãtes q obijci
unt in ꝑſonãvł foꝛmã ĩ ſuo
roboꝛe ↄſeruat᷑ ⁊ im Bar.

ſa omĩa? ſingula pleneac inuiolabiliter

ſine fraude ac dolo aliquo faciant obſer
uari,nec cardinales vltra qᷓ; pᷣmittitur
artare pſumãt . Sup his autẽ tali⸗
ter obſeruãdis ſtatĩ audito ſummi pon
tificis obitu coꝛã clero ⁊ populo vniuer
ſo ciuitatis ipſius ad hocſpecialit᷑ cõu
cãdis pᷣſtent coꝛpoꝛaliter iuramẽtũ.
Quog ſi pᷣmiſſa diligent᷑ obſeruauerĩt

aut fraudẽ in eis vel circa eas ↄmiſerit

cuiuſcunq; ſint pꝛeeminentie ↄditiõis
aut ſtatus omĩ ceſſante pꝛiuilegio eoipo
ſnĩam excõicatõis incuxrãt ⁊ perpetuo
ſint infames.nec vnq; eis poꝛte dignita
tis pateant necad aliqð publicũ officiũ
admittant.· Ipſos inſuper feudis ⁊
bonis ceteris q̃ ab eadẽ ro. ec. vl qbuſſi
bet alijs eccleſijs obtinẽt ipᷣo facto decer
nimus eſſe pꝛiuatos ita ꝙ ad eccleſias
ipſas pene ac libere reuertantadmini⸗
ſtratoꝝ earũdẽ ecciaꝑ arbitrio ſine õdi⸗
ctione aliqua diſponenda.. Ciuitas
vero pᷣdicta nõ ſolũ ſit intdicto ſuppoſi

ta ſed ⁊ põtificali dignitate pꝛiuata OQ

Ceterũq; cũ arbitriũ vl ioꝛdinat/ capti

uat affectꝰ. vel ad certũ aliqͥd obligatio

nis cuiuſq; neceſſitas adigit ceſſat ele/
crio dũ libertas admittit᷑ eligẽdi.cardi⸗
nales eoſdẽ obſecrãtes ꝑ viſcera mie di
nt̃i ꝑ aſpſionẽ ſui pcioſi ſanguĩs obteſta
murvt pẽſantes attẽti qͥd eis inunet cũ
agit᷑ de creatõe vicarij ieſu xpi ſucceſſo⸗
ris petri recroꝛis vniuſalis ec. greg dñi
ci director oĩ pꝛiuate affectõis ĩ oꝛdina
tõe depoſita ⁊ cuiuſſibet pactõis ↄuẽtõ
nis obligatõis neceſſitate.necnõ condi
cti ⁊ intẽdimẽti ↄtẽplatõe ceſſatibo nõ in
ſe recipꝛocẽt ↄſideratõis intuitũ vel in
ſuos.nõ q̃ ſua ſũt q̃rãt nõ ↄmodis pꝛi⸗
uatis intẽdãat.ſʒ nllo artãte ipoꝝ ĩ eligen
do iudiciũ niſi deo purꝭ ⁊ liber mẽtib
nuda electõis ↄſciẽtia ĩ vtilitatẽ publi⸗
cã libere pſequent᷑oĩ conatu ⁊ ſollicitu⸗
dine ꝓut poſſibilitas patit᷑id acturi tã

tũmõ vt eoꝝ miſterio acceleret᷑ vtilis et

ꝑ neceſſaria toti mũdi ꝓuiſio. idoneo
celerit eidẽ eccie ſpõſo dato. ¶ Qui at
ſecus egerint diu ne ſubiaceãt eoꝝ diui
ni culpa niſi graui ꝓpt hec ꝑacta pemitẽ
tia nullatenꝰ abolẽda. ¶ Et nos mhilo

⁊ Jo.an.mo.hec decre.in ſet ꝑtes diuidit᷑. quaꝝ Pꝛima vſ ibi edicto.in qua
ponit oſtõnis cãm. Scðᷣa vſq; ibi alioqᷣn. ⁊ ponit ibi ↄſtõem. Tertia vſq; ibi
niſi aliqͥd. ⁊ ponit ibi penã nõ obſᷣuãtꝭ ↄſtõnẽ. Quarta vſq; ibi ſnꝑ hmõi.ĩ ꝗᷓ

—– „

facit exceptionẽ. Quĩta vicʒ i

bi · illa ſane. in qᷓ de iuramẽto ponit ſuꝑ exceptõeʒ

—

̃ſtãdo. Sexta ibi illa ſane. vſq; in fiein qᷓ coroboꝛat dñi Inno.decce.
. Electões.nõ hic tres modos tãgi/in qbo ꝓuidet᷑ eccleſijs.ſic. S. e. c.l.e. li.
qrũ pmi duo prinẽt ad ſubditos.aliꝰ ad pᷣlatos q eoipſo qð ꝓuidẽt ↄfirmant
qð veꝝ ẽ ſi eodẽ iure ſpectatad illos eligere ⁊ ↄfirmare.lxiij.di. in ſy nodo.ff. ð
auc. tu. l iij. ſecꝰ ſi diuſo. ⁊ ſic intelligit᷑.S.e.cũ int᷑ canonicos.vbi de B2 ð fi. in

c ¶ ¶Uiaʒ malicijs j· c. ꝓxi

de reſcrip: ſedes.⁊.c.plerũq;

(ſtru. int. S ceteꝝ

p/qui ma:acpolſ,ſignificãte:ffde rei ven:in fungo. —

ſtricte pcipimusvt patriarche archiepᷣi

. 12

d Poſſibile. nõ en olbo hoĩm malicijs. viã p̃cludere poſſet.viqyiſi omĩa
malas enĩ hoĩm volũtates ad plenũ cohibere nõ poſſumꝰ.xxxi:qui.hac ratiõe.

in fi.nil enĩ ẽ qð hõ ſemel deditꝰ malicie nõ adueniat.in auc.coł.vi.vt hi qui
ſe ob.ha.ꝑi.reſ.mi.ĩ pꝛin.⁊ idẽ.ff.ↄmoð.ad eos.ff.de pᷣſcrip.vᷣ.natura.C.mã:.

eęe ¶ Periculoſe. aduerbialit᷑ ponit᷑ſic de pe, di.i.pi⸗
culoſe.⁊ ẽ ꝑiculũin ſpũalibo ⁊ tpalibo.S.e.ne ꝓ deſectu.l.di.poſtqᷓ;.⁊ j·e.qᷓ; ſit.

(lab anaſtaſio.

f ¶ Dignitatũ,de qͥb ẽ idẽ iudiciũ habẽdũ.õ:e ti:dudũ.ij.⁊.sO.de pbẽ.ð mł

minꝰ pactões ↄuẽtões pᷣdita ?⁊ intendi

mẽta oĩa ſiue iuramẽti ſiue cuiuſtibʒ al⸗
teriꝰ fuerint vinculo firmitatis innexa⸗
caſſamus irritamꝰviribo decernimus
