m QUacãtibus.vacare etiã dicũtur ſi ſint manualia nõ de menſa. ſed ha⸗
bentia bona diſcreta.et in locũ habet hec conſtitutio.vt in cle.de ſup.ne.pᷣla.
quia regulares.que determinat quod hic archidi:pꝛolixe notat:
n. Quibuſcũq;.in hoc differt a decre.quia ſepe.S.e.li:de ele.vt pʒ⸗ ·. in fi:

22 — 2 185

o ¶Xollatõem inter hecꝛ ſeqntia magna ẽ differẽtiaꝗj.de pᷣbẽ cũ in illis.

Quſtodiam.S:eo.li.de ele.gen erali:et.lxiij. diſt. ſi in plebibus: de inſti.

cumveniſſent.de ap.bone.
q Reſeruari.per economũſi eſt in eccleſia. vel eũ qui cuſtodiã habʒ quod
dic vt dixi.S.de ele quia ſepe.Et nota ꝙ dicit reſeruari:ꝑ hoc enĩvidetur ꝙ
de illis nõ poſſunt decedentes teſtari.de hoc notauerat gar.de re.ec:non ali:.
hoc cõſt ultiſſimo.et diſtinguebat pꝛout diſtinxerat ho.S.de pecul:cle. ſi qͥs ſa
ne: inter clericũ habentẽ adminiſtratõem:et nõ babentẽ:nam clericus babẽs

aLegltime. xl. an.ſpacio.ſupꝛa.de conſue.ca. vlti

be Cauſa.puta onere impoſito in fundatiõe. xvii q/ij eleutheriet. c/ ſer⸗
un⸗ de iurepa.pꝛeterea vel ſtatuto vt in pꝛedicta decreiquia ſepe.
c VEccleſie.ad idem.ſupꝛa:e.li.de oſ.dele.c.ij.et ſiſic ſuſpenſus celebꝛaret
in eccleſia irregularis eſſit.vt infra:de ſentẽ:excõ. is cui: ſecus ſi extra eccleſi⸗
ameyt ibi dicaoam. ð MM

„

dD Leteri.inferioꝛes epiſcopis.

A¶WEfficio et beneficio/dic quibuſcũq;. vtõ.de ele quia ſepe non ſic in ca⸗
ſu.ſupꝛa.e.li.de ele.cupientes.S.ceterũ:et.c.ſi cõpꝛomiſſarius in fi. et eſt ra-

tio qꝛ hoc ab officio ſuſpenſus eſt. ibi nõvt in pꝛedicta decre. dixi quia ſepe.
⁊ S ieldoetn ergo reſtitutione non erit neceſſaria aliqua abſolutio.vt
no.Jo.an.lxxxi.diſtin.ſi quis:et.xviiqivij.ſi quis deinceps:et ber.de ma.cõ
tra.con.inter ec.de mulier ðDðD
gena weſſirrderne ſic non ſufficit cautio. iam enĩ hic fuiſſet expꝛeſſum ſic
infra.devſuris.c.ijiad hoc de deciiad audientiam.et ſi ᷓ· dever.ſig:ex ꝑte ĩſra
de ſenten. excõ. venerabilibus..ſane et facit ſupꝛa de re.iudi:cum aliquibo.
ff. de pig· acti. l. non eſt.· H äl
h Poꝛo.ſumptũ fuit hoc de eo quod no.hoſt.de verb.ſi.cipenul.
¶Suppꝛadicta,.ſcilʒ dimiſſa tẽpoꝛe moꝛtis et obuenientia tꝑe vacationis.
hDebitis ad que remanet eccleſia obligata.ſucceſſus ſicut heres filiꝰ ad

paterna· vt S. de ſolu. c. liſic etiã dicit lex ꝙ ſi mulier dedit bona ſua in dorẽ.
degdliſſevidet᷑quod ſupereſt deducto ere alieno.ff.de iure do.lemulier. et bene

debent pꝛiꝰipſiꝰecclie debita ſolui.qꝛ agnis eiꝰ ſitientibus alios irrigare nou
¶VGOneribus.fabꝛice hoſpitalitatis receptio⸗ (debet. Cde ſerui. pꝛeſes.

nis legatoꝛum et nũcioꝛum:ſe.apo:et reliquis ſimilibus.xxi.queſtio.iiciii de

pꝛeben, de monachis de pꝛeſcrip.accedentes.decenſi:cum inſtantia.
mBupereſſe. hodie dicvt in conſtitutione Jo.que incipit ſuſcepti:
n & Edidimus.ſupꝛa.de elec:quia ſepe. D
o Singulares perſonas.ipſarũ eccleſiarum de qͥbo loqtur decre.qꝛ ſepe.
a Uacantium.pꝛincipali pꝛelato.vt ibi dixcſi.
q ODerogari.ſed in quo poterat derogariSoin eo ꝙ hic reſeruantur con
ſuetudines.ſtatuta et pꝛiullegia:ibivero repꝛobanturet ex hoc foꝛte credidiſ⸗
ſet aliquis derogatum fuiſfſſe. f ij

—

ſoluet quos abſoluere poſſet epiſcopus,.ſiviueret.niſi a ſe.apo.id fuerit
Adictũ. Edita fuit ad declarationẽ eoꝛum que no.ſupꝛa e. bis queꝛ repꝛo⸗
bat quod tenebat Goff. ð. eie. ne ſe. va.illa.
8 σ Tacanteidem ſi epiſcopus a paganis.vel ſciſmaticis captus eſſet. vt
ſuùpꝛa.de ſup.neg.pꝛela.ſi epiſcopuus.·· ”
t Is gauegiravetlkato datꝰa papa.S.eo.li.de elec.is cui. vel ab archi

Piſcopi:capitulũvel is ad quẽ adminiſtratio ꝑtinet vacante ſe.eos ab⸗

Liber pꝛimus

Contenta.ipſa filia. „
Impꝛobet. quia eſt de futura ſucceſſlõe.que ſiue ſit de ſuccedẽdo.ſiue de
nõ ſuccedendo.nõ valet ſᷣm leges.E.deinoff.teſ.ſi quando.ꝭ.i.C. de pacil⸗
pactum quod dotali.et.lvlti.C.de coll.l.pactum dotali cum ſi.
g& Tex ciuilis.pꝛedicta. C. de coll.l.pactum dotali.ſed mirũ quareſm le⸗
ges nõ valet tale pactuni.cũ ſᷣm eas benevaleat pactũ ne pater filio ſuccedat.

ff.ſi a parente.l.i. S. ſivel parẽs. So.nõ ita debet᷑ patri hereditas filij.ſicut pa

tris filio.ff. de inoffi:teſta:nam⁊ ſi.vłverius nõ vi pacti ibi repellit᷑ ſed pꝛopt᷑

in caſu. S. eo.li.de ſup.neg.pᷣla:c:vlt. vel electus ad hoc per capitulũ.

1. Juriſdictiocirca tem
poꝛalia.⁊ ſpiritualia vł ſal
tem circa ſpiritualia.vt.ð.
de temp.oꝛ. cuʒ nullo.e. li.
xg Tüũctpꝑis vacate ſede
NJunis.a qualibet iu⸗
ne excõmunicatiõe abſol⸗
uit epiſcopus ſi abſolutio
non ſit ſummo põtillici reb⸗
uata.ð.de ſen:.excõ. nuper
et dixi.ð.eilit de ele. ſciant
cuncti ·

W ominis. puta ipſiꝰ
epiſcopi moꝛtui.vel ſui vi⸗
carij vel delegati.quod dic
vt S.de off.dele. pꝛudenti⸗

amvl infenioꝛis pꝛelati.qdd

dic. vtõ. de off.oꝛd. cuʒ ab
eccleſiarum.
Ae mnbartin hoc tene⸗
bant. u. vin.ber. Eet hoſti.
ſed F0 conrn per.ce xi.q.
iiij.ſi epiſcopus ante dãna
ti.vbi dicebatur ꝙ moꝛtuo
epiſcopo debebat ſucceſſoꝛ
excõmunicatũ a pᷣdeceſſo⸗
re abſoluere. vnde dicebat
capitulũ id non poterat:

ed falſum eſt.vt hic vides
ad hoc de heretiiad abolẽe⸗

dam.S.e.cum olim. ſupꝛa
eeli / de ſup.negl.pꝛela.c. vl
timo infra. de inſti:c.ij.cũ
ſii ad illud.c.ſi epiſcopus.

legiatarũ eccdleſiarũvacantium occu⸗

pantes.ꝑ cõſtitutõem pñtem.quam

in dignitatibo perſonatibo pꝛioꝛatib⸗
et ecdeeſijs alijs locũ habere cenſem
nolumus in aliquo derogari.
O⸗ on iusockaumu⸗ .
De maioꝛitate et obedientia.
Biſcopali ſede vacante
poteſt oapitulũ ſeu is ad
quẽ epiſcopalis iuriſditõ
ltunc tempis noſcitur ꝑti
nere. his quib poſſet epᷣs ſi viueret.

ab excõmunicatiõis ſentẽtia ſiue iu⸗

ris ſiue hominis fuerit. abſolurionis
beneficiu impartiri. ¶ Niſi ei fuerit
a ſe apoſtolica ſpecialłr interdicta po⸗

teſtas. O Bonifacius octauus.

Actumcum rectoꝛe pꝛo⸗
chialis eccleſie factũ a vo⸗
bis ne aliquos vel certos

ipfſius eccleſie ꝑꝛochianos recipiatis
ad eccleſiaſticã ſepulturã. omnino ſer

uare debetis quanq; ſepultura libe⸗
ra ſit monaſterio veſtro ab apo.ſede
indulta.⁊illi apðvos elegerint ſepe⸗
liri.cum ꝑ dictũ pactum indulto hu⸗

iuſmodi derogerur.· IYdem

Vaãuis pactũ patri factũ a fi⸗
lia dum nuptui tradebaturvt
dote contẽta nullum ad bona

dic ꝙ ibi dicit᷑ e ſucceſſoꝛ poterit illum abſoluere ſed nõ ibi dicik ꝙ epiſcopꝰ
ſolum hoc facere debeat.et poteſt etiam dici capitulũ viſitatoꝛ vł ſucceſſoꝛ cũ
in iuriſditione ſuccedatvt ꝑ iura ſuꝑius allegata pꝛobak.
be Et ſcilʒ capitulo.vel in iuriſdictõem epiſcopalẽ babentt·
c ¶Sed. apoſto.non credo inferioꝛẽ hoc poſſe.et facit quod dixi ſupꝛa de
ſuppl.negli pꝛelato.ca.vlti.in auct,. de defen.ciui.S. interim.colla.iij. et dixi⸗

ſupꝛa.tit.pꝛoxi.c.i.

Actum.monachi habẽtes liberã a ſe. apo. ſepulturã ſi paciſcũtur de nõ

recipiendis aliqbus vel certis parochianis eccleſie alicuiꝰſeruare cõpellẽ
tur pactu.nec illos ſepeliri poterũt.licet apud eos elegerint ſepeliri· cum per

actum pꝛiuilegio renunciau
Inno.et looſti· de ſepul.c.i.

ut. Emanauit ad declarationẽ eoꝛum que not.

d Q Poctum. quid ſit pactum. habes. ð. dever. ſig. pactum.
e Eertos.puta maſculos.vel tales de tali domo. .
— c inducebat dubitatiõem.exquo eni habebãt liberam.vide⸗
4

rꝙ omnes ſepelire poſſent nõ ob.pacto.ſed non eſtverũ:ſicut ⁊ ille quili

beram habet non donat.vt ſupꝛa.de offi.vica.c.vltiiet de ele.is cuiicum ſi/⁊

C.de inoff. teſ. ſi quando in

renunciauerunt.vt ſequ

b Elegerint.quod poterã

pꝛin.⁊ eſt ratio huius:c:quia ꝑ pactũ pꝛiuilegio
tetiam ſi minus religioſus eſſet locus electꝰ qᷓ

dimiſſus.vt de ſepul.c.ij.in fliſed exvinute pacti.buiuſmodi electõ pᷣdicta
caret effectu.Et nota ꝙ licet tale pactũ inter eccleſias initũ valeat non tamen
valet pactũ quod parochianus ꝓmittitvel obligat vel iurat ſe ſepultura ele⸗
cturam vel electã nõ dimiſſurũ ·de ſepul.c.l.ad hoc.s:.e.pleriic.·
c Deroget.ſi pactũ ſecutũ eſt pꝛiuilegiũ.non eſt dubiũ ꝙ non obuiat pꝛi⸗

uilegiũ quoad illa qbus derogatũ eſt ꝑ pactũ.⁊ eſt caſus.s.de pᷣſcrip.cũ oli.

ſi autẽ pꝛiuilegiũ ſecutũ fuenit cõpoſitionem nõ valuit contra copoſitiõem. ex
quo in illo facta nõ fuit.inde mentio.vts.de deciiex muluplici:omni ergo ca

ſu ſeruandum eſt pacum.

Tamuis pactũ ſactum patnia filia dum tradebat nuptui. ꝙ dote con⸗
tenta nullum habebat ad bona paterna regreſſum.ſi iurauerit id ipſa fu

(inn ſeruare tenebitur.

dog Quomuis ttolle lex cluilis impꝛobet quod eſt infra.

Oo
1
Vv

paterna regreſſuz haberet. impꝛobet
lex ciuilis.ſi tamẽ iuramento non vi
nec dolo pᷣſtito firmatũ fuerit ab ea⸗
dem.,om̃ino ſeruari debebit cum nõ
vergat in ecerne ſalutis diſpendium

nec redundet in alteriꝰ detrimentũ.

vz edicatoꝛes et minoꝛes ⁊ alij
mn endicãtes cõpoſitiões. ⁊ pa⸗
cła cum pᷣlatis capitulis.rectoꝛibi.et

6 Via ex eo ꝙ fratres ¶ Idem

perſonis eccleſiarũ ciuitatũ.caſtroꝛũ

villarũ et locoꝛũ in quib domus ſeu
habitatões eoꝛum exiſtũt.ſuper iuri⸗

bus pꝛochialibus vel alijs quibuſcũ

q articulis ab eis vel eoꝛũ anteceſſoꝛi
bus inita ſiue facta ſeruare recuſant
⁊ ea eo pꝛetextu infringere moliũtur.

quia magiſtriaut miniſtri vłpꝛioꝛis

generaliu.ſeu ꝓuincialiũ eoꝛundẽ nõ
affuit aſſenſus in ipſis.nec appꝛoba

ta ꝑ ipſoꝛũ generalia.vel ꝓuincialia

capitula exciterũt.multa in diuerſis
mũdi patrib inſurgunt ſcandala. et
ipſoꝛü fratrum quos decer puritateʒ
omnimodã in ſuis obſeruare actibꝰ.
et ab his abſtinere pꝛopenſius.ꝑque

poſſit alijs exempli perniaes genera
ri. ſane detrahitur plurimũ ⁊ honoꝛi.
QNos his occurxrere paterne ſolci

tudinis ſtudio intendentes. pꝛeſenti

decxreto ſancimus compoſitiones et

le ¶ Diſpendiũ.tunc enĩ ſeruandũ non eſſet.xxij
iuran.ſi vero. etiam m leges vt in pꝛealleg.auc.

le.iiſi quis inquilimus in fi.

Delictũ.quia pꝛeciũ eman⸗
cipationis recepit.vt. C.ð
operis lib.l.ſi quam.vł ali
ter.vt nota ĩ pꝛedicta.l.pa⸗
ctum
hNon vian iuramen
tum ꝑ metũ extoꝛtum obli

get. dicvt nota. Jo. xxij. q.

liij. inter cetera.⁊.xv.q. vi.
auctoꝛitatẽ.et ber.S. ð iur.
iu.ſivero.et.õ.ꝙ me.cauſa

abbas.:·iſta litera.et.s.ð iu

reiuran. cum contingat.et
Tre.li.e.ci.licet faciũt pꝛo il
la opi ꝙ non obliget.
G Serari debebit. ap⸗
pꝛobata ẽ ergo opinio pla.
no.iĩ pꝛedicta.l.pactũ.qui
hoc dicebat. led accur. ibi
contra ꝑ.l.C.de legi.et cõ⸗
autc. ꝙ eis ſign ata ſuper. l.

*

imꝑialis.ſed de turpi iura

mento loquitur. Qua aũt
ratiõe ſᷣm leges tenet ↄtra⸗

ctus puberꝭ. ſi iurauit qui

alias nõ tenet. C. ſi aduer⸗
ſus ven.auẽ.ſacramẽta.ea
dem ratiõe tenere debet pa
ctum iſtud iuratũ. et idem
in caſu.sõ.de iureiurã.cum
contingat.et vide quod ibi
nota.et..· e.li.e.ti.licet. que

coõcoꝛ. ad iſtam decret.non

tamẽ multum faciũtꝛ com
pelli debebũt ꝑ cenſurã ec.
iudices ſeculares.ad H̊ ius
canonicũ obſeruandũ.per
pᷣdictam decre. licet ad idẽ
de ſen,ex: decernimus.

Ce de nup.auc. eis. ff. de

riri ſilijs velviro.velveniẽtibus ab inteſtato.vł ſimili ꝑſonis.

parochialiũ eccleſiaꝝ ſuꝑ parochialibo iuribus. ſi
a ſunt ꝑ pꝛioꝛes vel guardianos de ſuoꝛũ conuentuũ ipſoꝝ locoꝛũ cõſen⸗
ſu licet auctoꝛitas.ſe.ap.non interuenerit.vel licentia pꝛioꝛis vel miniſtri gene

malis aut magiſtn vel pꝛouincialis miniſtni vel capituli pꝛouincialis.·ſeruan⸗

Uia ex eo pacta inita ꝑ fratres pᷣdicatoꝛes.vel minoꝛes vel alios mendi
cantes cũ rectoꝛibus
4

da ſunt.dummodo alias ſint licita ⁊ honeſta hoc dicit.

Cevno.

n ¶Pꝛedicatoꝛes.hi pꝛeponũtur quia antiquioꝛ ipſoꝝ inſtitutõad idẽ.5,
de exceſ. pꝛela.nimis.s.de pꝛiui.in his.s.e.li:de elec.quoꝛundã. ⁊ ibi dixi
EMendicantes. vt ſunt beremitani ſancti augu. vel quiuis alij.
Habitationes.quas mutarevel allas de nouo acquirere non poſſunt.

yel antiquas dimittere. vel aliquo titulo in alios tranfſferre ſine ſpeciali licen
tia ſe.ap.vt infra.de exceſ.pꝛela

Parochialibus.vt exhibitione ſacramentoꝛũ,decimis pꝛimicijs. oblas

tonibusiure funerandi ethis ſi.

r¶Alijs.extra iura parochialia.pꝛout multa

—
*

pꝛa.e.c. vlti . et.

¶ Aintereſſoꝛibo.ad q tenet᷑ ſucceſſoꝛ ſicut ip
1t Licita. alias non valent.et facit ſupꝛa. de
Honeſta.ſcilicet et poſſibilia.quia nullus
ſet · de regu. iuris. nemo poteſt.

potes exempla per te videre.
e pᷣdeceſſoꝛ.ad 5
pac.c.vlti.
d impoſſibile obligari poſ⸗

de ſolut · cel

¶ Minoꝛes de eis dixit. quia de ipſoꝛum exemptiõe conſtabat. vel quia
dicebãtur pꝛiuilegiati ꝓ nulla ipſoꝛum pactiovel obligatio teneret facta ſine

licentia domini pape.

1☛ indiſcrete. laicus poteſt eſſe pꝛocuratoꝛ ad agendum et defendendũ
Ein cauſis ſpiritualibus.pꝛocuratoꝛ po ſt litem conteſ. poteſt dare alium
pꝛocuratoꝛem.ante non.niſi datus fuerit in rem ſuam vel a domino habue⸗

it manda. um de ſubſtituendo.etiã non certã perſonaʒ.pꝛocuratoꝛ ad nege

Indlſcreteſi ſup:ateinon iniuſte et de iur. co crvlti.

dare alium pꝛocuratoꝛẽ libere et etiam quãdocumq;.

Detrimẽtum.ſcilʒ pꝛincipale.ſecundario enĩ ibi poſſet detnmentu repe /

- — -————JU

gke
o

kanen
n
D
ni
tn
nngte
inmel

Gt
tnioph
ecun
ggicch
Lhnng
uſinn
turplinn
Alntit
tenctonn
unuukar
iu
Gamin
redhrg
lid,eten
feunion
geqpolt
deacta
cenſinde
nandäg
licetact
nms⸗

⸗ den
Pes. fen
wani
lalcsnn
pinbte
lani iſn
hninii
ciglis enn
.rbiaß
is A,.
enonaſ

tiniistl
Bain
. Gimit

bu ſiß
nin⸗

De pꝛocuratoꝛibus.

b. ¶ Laicũ,itelligo qͥ nullũ hẽat oꝛdinẽ nec ſit ałeccaſtica ꝑſona.xij.q.l.due
c ¶ Spũalibus.cõtm.S.de iudi.cij. So.ibi loqᷣtur de laicis qui tractant
cæuſas ſpirituales ſuo nomĩe quaſi ius in eis habẽtes ⁊ ſic nõ eſt cõtra. No.
tamen ber.S.de excep,aplice.ꝙ quis nõ poteſt agere ꝓ ſevel pꝛo alio eo quod
poſſidere nõ poteſt.ſed in actibus ſpũalibus tũc id poſſet locũ habere.In iu
dicialibus autẽ ſuꝑ ſpiritualibus locũ non habetvt hicvides.et ſuper hocvi⸗
de quod no,.hoſti.in ſum.huius ti.S.que dari.ᷣ.vlti.et guil:in ſpe: eo.tit. S·

eputani.ff.de ꝓcu.

liinuitus. . ii et ibi de hoc

et inſti:per qᷓs.no.ac. poſ.
h. vlti . et ſimile in teſte. ff. ð
teſti.l.iiet in cõtrahẽdo ma
trimonio.ꝑxxx.q.iiij.qui ſpi

ritualem. S. de ſpon. cum

apud, cum ergo non reꝑia
mus hũc expꝛeſſe pꝛohibi⸗
tum.:ergo erit admittẽdus.

et ideo dixit expꝛeſſe.quia

tacite videbat᷑ pꝛohibitum
Fm eum moduʒ quẽ ſupꝛa
dixi vᷣm ber.

e VAb eo. ſcllʒ pꝛocura⸗
toꝛe.ſi ergo dominꝰ cõteſta
tus litem dat pꝛocuratoꝛẽ
poſtmodũ ad litem.iſte ſic
datus nõ ſubſtituit. vt hic
pꝛobat᷑.licet videatur ar.cõ
tra. C.eo.ti. nihil arbitra⸗
mur intereſſe. ſed ibi loqui
tur de faculrate dandi.non
de facultate ſubſtituẽdi. vt
ibi nota. Et nota.quia ap⸗

S no.ð:de ſyndico/c/vno.

aon huiuſmodi cũ pꝛelatis capitu⸗
is et rectoꝛibo ⁊ ꝑſonis pᷣdictis ab ip

ſoꝛũ fratruũ conuẽtualibus pꝛioꝛibus

ſeu guardianis factavl appꝛobata de
ſuoꝛũ cõuentuũ cõſilio et aſſenſu.dũ
tamẽ alias ſint licita honeſta debe⸗
re abipſis fratribo in locis in quibus
fuerint facta.ꝑpetuo inuiolabilit᷑ obſ
uari nõ obſtante ꝙ magiſtri vl miſtri

aut pꝛioꝛis generaliũ ſeu pꝛouinciali

um pꝛedictoꝛũ nõ interuenerit in eiſ⸗
dem aſſenſus necab ipſoꝛũ generali⸗
bus vel pꝛouincialibo capitulis exti⸗
terit appꝛobata.ſeu ꝙ ſedes apoſtoli⸗
ca in his queꝑ pꝛedictos fratres mi⸗

noꝛes facta fuerint auctoꝛitatẽ ſuam

non pꝛeſtiterint vel aſſenſum.
W¶ Bonifacius octauus.
De pꝛoxuratoꝛibus.

laicum ad agendũ velde⸗
, fendendũ in cauſis ſpiri⸗
tualibus admittendo,cum regulari⸗

n indiſcrete iuder cen
ſetur egiſſe pꝛocuratoꝛem

pꝛobatã puto opinionem.
Jo.quã ibi nota.accur. ſcʒ .
pꝛocuratoꝛ datus poſt litẽ non ſubſtituit.et guil.in ſpe huius ti.5.i.ver.d
ſi pꝛocuratoꝛ interceſſerit.accur, dicebat ꝙ foꝛte idem vtrobiq; dici poterat ꝑ
l. C.de conſoꝛ.eiuſili.l.ij.

.O Ltis:et exponũt legiſte id eſt inſtantie.vt.C.de iud. pꝛoperãdum. ſᷣm

nos nõ perit inſtantia.vnde intelligimꝰpꝛopꝛie.S.de iudi.c.pe.⁊ ſic videt᷑ ſen
tentia in eũ foꝛmãdo non in dñm.de quo dic.vts.de ele.querelã.
g. O Pꝛocuratoꝛ. vt. Cee,l.nulla.et. l.pe.et.l.neq; in ſi:et.ff.eo.in cauſe.⁊. ff.
de ap.l.qab executoꝛe.ꝭS.fi.et.ff.de doli.exce.ſi ꝓcuratoꝛ agit.S.i.et hoc veꝝ in

telligo.ibi ſuerit ſimpliciter cõſtitutus.vel nõ expꝛeſſe pꝛohibitus alias ſi cõ

ſtitutus fueritvſq; ad litem conte.et expᷣſſe pꝛohibitus:nevltra pꝛocederet. ſe⸗
cus:de quo dicvt nota. Inno.et hoſti:.S.eo.petitio ꝑficiat ergo dñs per ſe vel
per aliũ litem ceptã.⁊ ad inſtar huius dixit dñs Aʒo. ꝙ delegatus ab alio q;
a pꝛincipe poſt litem cõteſt.delegare poteſt.qð ſᷣm nos videtur nõ verum.vt
S.de ap.cum cauſamet de hoc.sS.de re.iudi.cum bertoldus.nec eſt facienda
comparatio.quia etiã poſt litis cãteſ.oꝛdinarius reuocat delegatũ ſuũ. ff. de
iudi.l.iudicium ſed pꝛocuratoꝛ non niſi cauſa cognita.vt infra.c.pꝛoxi: et ra
tionem quere.ff. e.ti:poſt litem.
hbOAntea.litis conteſta.
i on poteſt.ſcilʒ dari alius pꝛocuratoꝛ.ff. C.e.l.ꝙ quis. HZ
lꝛ; In rem ſuã.vt ſi titulo donatiõis ceſſe ſunt actiões mihi.⁊ datus ſum
pꝛocuratoꝛ ad eas intendẽdas:iſte eſt caſus.C.de dona.l.illã ſubtilem.·
Subſtituendi.tunc enĩ ſubſtitutus videtvel datus ab ipſo domino ad
hoc.ff. ꝙcuiuſq; vniuer.l. Item eoꝛũ.S.ſi decuriones. Et ꝑ hoc et alia quedã
ſura ſolui queſtionẽ de delegato ab alio qᷓ; a pꝛincipe.qui habet ſpeciale mã⸗
datum ſubdelegandi.ſcilʒ ꝙ ſubdelegare poſſit ad idem.sS.de of. delegati.is
cui.vbi de hoc. et. c. vlti. ·. vices. HW
m Certa perſona. In cõtrariũ videbatur.quia ꝓcuratoꝛ debet eſſe certꝰ.ff
e.ti.l.ij.ſicut⁊ arbiter.ff. de ar. Itẽ ſivynus.S.ſi in duos.⁊.S.de ar.innotuit.ſi
cut et tutoꝛ.ff.de teſta.tu.tutoꝛ incertus.et.l.duo ſunt ticij.et hoc ꝑ pꝛedicta
lura tenebatvbertus de bobio.vt nota.guil.in ſpe.tit.i. iam nũc:. vᷣiquid ſi
in delegatiõe. et accur.videt᷑ idem tenere.ff.e.lii.in glo.iſed illa glo.et.lij.e.x.
poſſent intelligi de pꝛocuratoꝛe incerto ſᷣm modũ illius.l.duo ſunt ticij.ff.de
teſta:.tu.quia plures ſunt ticij et fecit ticiũ pꝛocuratoꝛẽ et nõ apparet de quo
n. ᷓQegocio.et advnum etiã negociũ dari poteſt.ff.eo.l.i de ¶lenſerit.
nego.geſto. lliij. S.negociũ.ad idem.ff.vi.bo.ra.l.ij.S.ꝙ ait
ODeputare.ff. manda.ſi pꝛocuratoꝛ. Et ſic nota.vnã differentiã inter ꝓ

curatoꝛẽ ad negocia.et ad iudicia.aliã videbis.jeo.qui generałr in fi.tertiim

ſupꝛa de reſcrip.ex parte decani.ff.manda.ſi mandaſſet.et quod hic dicitur
dicverum niſi in caſu infra.eo.ca.vlti. .
G Uamuis pꝛocuratoꝛ. ante litem ↄteſtatã etiam ſiue cã reuocari põt poſt
litem cõte.nõ ſine rationabilicauſa.dñs tamẽ bene põt adeſſe cauſe cuʒ
pſo pꝛocuratoꝛe.maxime ſi de colluſione timeat.

ſemel
b

euocari.Sed nũquid in hoc caſu reuo

a ¶ Tonteſtatã.vt inſti.manda.S.pe.ff mãd.ſi vero nõ remunerandi. F. ſi
mandauero. C.man.ſi prff.de ꝓc.ante litem.S.de ele.in cauß.ð.e.ex inſinu
atione.Et eſt iſte caſus quo penitere licet.quod dic.vt dixi infra, ð re, iur. qð
R eſt contra.

catio ꝑuenire debeat ad iudi⸗

cem.vel aduerſariũ.dicvts.eimãdato.Etvidet᷑ quod nõ ar.a cõtrario illius
decr. et hoc ibi tenet tã. et goff. beret inno.ibi tenẽt ↄtra ⁊ ſubaudiũt maxime
et eoꝛũ rationes ibivide.⁊ gui:in ſpeieit. Sei/iᷣe Itẽ ꝓ mãdatũ ho.nota.e.t.au

ter qui nõ pꝛohibet᷑ expꝛeſſe ad exercẽ
dum pꝛocuratõis officiũ idoneus de

beat reputar. ¶ Licet autẽa pꝛocu

ratoꝛe poſt litem conteſtatã ab eo poſ

ſit cuʒ dominꝰſit litis effectus dari ali

us pꝛocurxatoꝛantea tamẽ nõ poteſt

niſiin rem ſuam ſit datus.vła domi
no ſubſtituendi aliũ etiam certa non
Apeeſſaperſond ibi fuerit cõceſſa po⸗
teſtas. ¶ Pꝛocuratoꝛ vero dat ad
negocia poteſt libere quandocũq; ali
um deputare· Igem.
Elamuis pꝛocurato: poſſitan
te litem cõteſtatam etiam ſine
auſa libere a dño ruocari po⸗
ea tamẽ ipſo nolente nequibir: niſi

eum dño inimicũ fieri.vel ſuſpectůꝰ
aut aduerſario affinitate coniugi.vel
eius hexedẽ fieri ſeu ingredi religio⸗

nẽ aut in lõgum peregrinari.vlłegri
tudine.autvinculis detineri contin⸗
gat.ſeu alia rationabilis cauſa ſubſit
pꝛopter quam ſit merito reuocãdus

¶ UVerumq;qᷓ; niſiyt pꝛemittit᷑ reuo

ditis ꝙ reuocatio renet in⸗
diſtincte quo ad pꝛeiudici⸗
um reuocantis⸗ Gi querat
de pꝛeiudicio aduerſarij ſi
fit ante litis cõte. et iudex ł
aduerſarius certificatꝰ fuit
vel certificari poteſt de mꝗ
dato. non obeſt reuocatio
niſi ad alterũ puenerit. de⸗

bet enĩ ignoꝛãtia pꝛobabi⸗
lis eẽ excuſata de cle. ex mi.

apoſtolice.ff.iudi.ſol.ſi ãt.
multommꝰ valet poſt li. cõ
re.niſi ad alterum pᷣdictoꝝ
pueniat.quibo ſemel ð mã
dato extitit facta fides.ſup
eimãdato.ff eo. ſi pꝛocura
toꝛem.ſed ſi ſe celet pꝛocura
toꝛ obligat᷑ domino.ff. de
do et elegãter. Sepenult. et
ſi non eſt ſoluẽdo. tenet᷑ ad
uerſanius ſi particeps ſit ð
licti.ff.manda.ſi pꝛocura⸗
putet qui talem elegit. ff.ð
mi.cum mandato.in ſi.vn

de ſi reuocatio ad iudicem

vel aduerſariũ pueniat.id

ſuꝑ quo cõcluſum eſt non
impedit. alia ſic. vt in p̃d.

dec auditis. Si autem de

mãdato nõ fuit facta fides

⁊ ſine ſatiſdatione fuit ad⸗

miſſus tenet reuocatio⁊ ſic

intelligat᷑. S.eein noſtra⁊ c:
ex inſinuatiõe.et. ff.e.ĩ cau

ſe et contrarius ſenſus ſupꝛa.eo. mandato et ſibi imputet qui eã non exigit.ſi

ante ſatiſdationẽ exegit.in pꝛocuratoꝛẽ celantem reuocatiõem redundabit. et
aduerſarius erit ſine damno.vnde ſi erat pꝛocuratoꝛ actoꝛis.cõmiſſa eſt ſariſ
datio de rato.ff.rem ra.ha.l.ij.ſi pꝛocuratoꝛ rei ſatiſdat iudicatum ſolui ⁊ de
dolo cõmittet᷑.ffuudi.ſol.lł iudicatum ſolui.et.ff/e.plautius.
cIPoſtea.i.poſt litis cõte.⁊ intelligas ab ipſo ꝓcu.vt dixi.5.c.pꝛori.
ð IJoſo nolente.ſecus ſivolente.et ſic poſſet intelligi.ẽ.eo.mandato.vt ibi
nota.q;tumcũq; tamen pꝛocuratoꝛ contradicat.non pꝛocedet᷑ cum eo poſt re
uocationẽ quouſq; de cauſa reuocatiõis cognitũ fuerit non enĩ debet ſe inge
rere pꝛocuratoꝛ ſed debet ei ſufficere ꝙ ſine ſuſpitionis nota remoneatur. ff. e.
l.que omnia. .
e¶NMequibit.cõtra infra:e.ſi quem. So.ibi:

ſ¶Niſi eum.hos caſus qui ſequũtur habes.ff. e.ti.l. fllius. 5. fi/ etel. ſe quã

oevſq; ad.l.ſed etiã.et.l.poſt litẽ.vſq; ad.l.que omnia.ꝭ.i.
g¶Inimicũ:et que inimicicie hicveniant arbitrabit᷑ iudex.facit quod dici⸗
mus de iudice et de teſte.iij.qv.c.ij.de ſimo.pertuas.⁊ de accu. cum opoꝛ⸗
teat. NHon tamen dico ꝙ requirãtur capitales.et hoc ſonat litera que dicit vel
ſuſpectũ.licetvideatur cõtra. ff.e.l.fſilius.ad ſi.et.l.ſi poſt datum. Sed in pꝛo
curatoꝛe pꝛo quo pꝛomiſit dominꝰ iudicatum ſolui loquat᷑qui cõpellitur pꝛo
ſequi niſi capitales inimicicie interueniant.vel alie iuſte cauſe.de quibus ibi
Rrur et ideo lex eo.tit.vel exilio.que loquit᷑ de caſu noſtro.non poſuit capi⸗
tales in textuu·¾⁴⸗n J
hSuſpectũ,:et eſt ſuſpitio alleganda et pꝛobanda ſicut contra iudicem.
ſupꝛa.de ap.cum ſpeciali:ſed hoc ipſo ꝙ operas gerit inimicum ſuſpectus ẽ.
ff. eo.ti. l. que omnia.et ſic etiam ex falſa cauſa dominꝰ potenit ipᷣm reuocare.
quia cõtadicendo ſuſpectus enitet ſic locum babebit hec litera. Sed poteſt
dicivt nota.accur.eo.tiilique omnia.ꝙ aut pꝛocuratoꝛ ſolus reſiſtit.ettũc p⸗
cedat/etvera ſit obiecto aut aduerſarius vel pꝛocuratoꝛ et aduerſarius. ⁊ tũc
ſecus:et ſic poſſunt intelligi.ll. pꝛeallegateet decret:iſta. ſed litera iſta ſolum
dicit ipſo nolente.vnde et poſtea dicit idem accu.dic eũ ſuſpectũ qualitercũ⸗
q;:ſed non ita ꝙ remoueat᷑.vel ſuſpectũ eſt interim donec cauſa remotiõis tra
cratur.alias enim ad quid remotiois cauſa tractaret᷑ nõ video. licet dominꝰ.
Miibi pꝛimã conſueueritappꝛobare. .
i Affinitate.quia tũc dño timet᷑ ꝑiculũ. C.de excu.tu.humanitatis.
le¶ Eius.ſcilicʒ aduerſarij.et tũc ipſe pꝛocuratoꝛ aduerſariꝰ eſt et poterit di
cere contrariũ eius quod pꝛimo petebat,ad hoc.iij.q;vij.Sitria. ver. ſi cõtra
patrem ad idem.ff. de poſtu.l.vlti.
l¶Ingredi:etiam non pꝛouidendo ſed ſolũ pꝛobationis cauſa.ad hoc ĩfra
de ſen. exccõ.religioſo.ij.rñ.et infra de regula.c.i.in pꝛin. MVVM
m Longũ.arbitrio iudicis credo terminãdũ habita ↄſideratõe cãe⁊ viaꝝ
n inculis.pꝛedonũ vel hoſtiũ poteſtate.ff.eo.ti.item ſi ſuſpectus.
o ¶Alia rationabilis: vtputa etas nimis decrepita. vel nimis iunenis et

37

Aiber peimns

c reuocaret de facto. vt. ff. eoeti .l. poſt litẽ. in fi. vel quia latitat. ff. eo. l. vel
erilio⸗vel iudicio publicovel pꝛiuoto detinetur. vt. ff/ eo. letitu. le vel iudicio. er
ſden in dan tn xigich .
Poſſit. inuitus.vt ſupꝛa 4 , . D
. Rollhione, ſed nenec quo de colluſione timet habet eũ ſuſpectũ. qua
re ergo non reuocat. vtoe.c. So. timet hoc ſed pꝛobare nõ poteſt. ad hoc. ij
q.vij ·pleriq; vel aliter hic nõ vult dilatare ꝓceſſum cauſe:qͥ eẽt in cognitõe ſu
ſpitionis. vtõ.dixi.et ꝓbatur. ff/eel poſt litem Jo.an.
r O Ageſſe. Sed qd pꝛo
derit adeſſe Pꝛoderit.quia
poſſent teſtes et pꝛobatioſ
nes inducere.qͥs ille omit⸗
teret. vel ſaltem ille pꝛodu⸗
cere tenebit᷑ nominaros a
domino. beneficiũ enim iu
ris quod adeſſe poſſit inter
pꝛetandũ eſt latet vt aliqd
conferat de verb· ſigt abba
te. et de hoc per accur.ff. de
inoff, teſi ſuſpecta in pꝛin·

cari non poſſit domintamẽ ſue cau⸗
ſe vna cuʒ eodẽ pꝛocuratoꝛe.maxime
ſi de colluſione timeat. minime pꝛo⸗
ibetur adeſſe. W¶Igem.
Scui a pꝛocuratoꝛe ſuꝑ hoca do
mino poteſtatẽ habente pꝛocura⸗
toꝛ extitit ſubſtitutus. non poteſt
mandatũ ſuſceptum etiam ſieovſus
non fuerit.licet in delegato.ſe.ap.vi⸗
ces ſuas alteri cõmittente aliud cen⸗
ſeat᷑ vlteriꝰ reuocari ab illo niſi reuo⸗
cãdiꝰpoteſtas cõceſſa fuiſſet eidẽ. Ele
rum ſi cum ad plures vel adomnes
cauſas generalr conſtitutus fuiſſet in
vna tm̃ ſubſtituerit earundẽ.in alijs

nequaqᷓ; pꝛohibet᷑ pꝛocurationis offi

cium exercere. Idem
EUi ad agendũ ⁊ defendenduʒ

S qui. pꝛocuratoꝛ ba
bens mandatũ ſubſti
tuendi ſubſtitutũ a ſe poſt
mandatũ ſuſceptũ etiam ſi
eo non ſitvſus reuocare nõ
poteſt niſi et poteſtatẽ ha⸗
buit reuocandi:ſi autẽ erat

Amandatũ exigantſpeciale cõſti
tuitut pꝛocuratoꝛ ex vi generalitatis

pꝛocuratoꝛ ad plures cauſas ·et in altera ſubſtituit. in olijs remanet pcuratot

t ¶ Poteſtatẽ quia alias poterat niſi in caſibus.S:e.cii.

. . „

v.¶ Suſceptum. et licet dixerit ſe nolle ſuſcipere tamẽ domino in eadem vo

lunta temanente adhuc ſuſcipere poterit.vtꝗ.elicet·

x. Uſus nõ ſuerit. licet ergo dominꝰ reuocet pꝛocuratoꝛẽ re integra. vl ante
litem cõteſtatam.inſt:man.S.recte.et.S.cipꝛoxi.in pꝛin.cum ſpis cõcoꝛ. et ip

ſo facto ſm id quod dicit᷑ꝗe.ſi quẽ pꝛocuratoꝛ tamẽ datus ad ſubſtituendũ
hoc nõ poteſt poſt ſuſceptũ mandatũ.iam eĩ ſuo functus eſt officio ⁊ potius

hic conſtitutus a pꝛincipali domino.quã ſubſtitutus a pꝛocuratoꝛe videtur-·

vt dixi ſupꝛa eo.cii. .
1 Agoltele aun alius non ſubdelegat.C.Dð iudiia iudice ſupꝛa de ofi
dele. paſtoꝛalis.et.c.vlti.de ap.cum cauſam.
Aliud.ſcʒ reuocare poſſit anteq; illevſus fuerit.et habes hoc.S.eo.li.de
of. dele.q;uis.Sed quero quare aliud in delegato qᷓ; in pꝛocuratote.So.cre

4

da ꝙ ſit ratio quia delegatus pꝛincipis habet a lege.ꝙ cõmittere poſſit. ⁊ iðo

donec iudex ſubdelegatus vti ceperit reuotare porerit.vt in pꝛedi.decr. qᷓ;uis
ſed pꝛocuratoꝛ de quo hic loqtur habet hoc ab homĩeꝛ ideo comſttendo ſuſce
pto mandato.ꝑ pꝛocuratoꝛẽ functus eſt officio ſuo ⁊ ideo amplius non reuo
cat.Et no.quia ſi cõpꝛomiſſarius datus ad eligendũ eligat. et electus renuit
cõſentire.amplius nõ eligit.quia ſuo functus eſt officio.S.e.li:de elec. ſi com
pꝛomiſſarius.S:l.ꝓcuratoꝛ tamẽ ſubſtitues nõ eſt ſunctꝰ officio ſuo niſi ſub
ſtitutus mandatũ ſuſcipiat.vt hicvides.⁊ ideo aliud.quia hic ꝓcuratoꝛ cãm
agere et ſubſtituere poterat ibi ſolũ eligere:et ideo citiꝰillius expirat officiũEt
ſᷣm ſuꝑius dicta no.quia cũ tres caſus ſint poſitisicii.in bus ꝓcuratoꝛ ad
iudicia ſubſtituit, hoc de altero tantũ dicit.ſ.de eo qui mãdatũ habet. vñ de
reliquis ſecus credo cũ habeãt poteſtatẽ nõ ab homie ſed a legevt v.dixi ex eo
ꝙ factus eſt dominꝰlitis vel datus in rem ſuã alias enĩ quarè nõ ſic de alijs
expᷣſſiſſet:et fa.de deci.ad audientiã.⁊ qð recitari ſolet de eo qͥ du.in maquã
po.ꝑ ad.ca.vlti.et de cõuer.in ficll.
a & Illo.ſcʒ ſubſtituẽte.a domino autẽ bene habita diſtinctione. quam ha
bes:ſupꝛa ca.pꝛoxi· =GM
b IReuocandi.cũc enĩ nõ expirat mandatũ.ex quo peues eũ poteſtas re⸗
manet reuocãdi.⁊ facit optime.S.e.li.ſi delegatus.de offi.dele.
c & Oẽs.põt ergo cõſtitui advnã et ad płes ⁊ ad oẽs cqs ꝓcuratoꝛ.ff. eo.li.
d. WExercere.lic et delegatus ab alio qᷓ; a pꝛincipe ad vniuerſitatẽ cauſaruʒ
vnã delegat.et in alijs iuriſditõem retinet.ff.de iudi.cũ pꝛetoꝛ. Ocl.
Ui ad agendũ, datus ad agendũ defendere cogit᷑ vel ſatiſdare de defen
noreliru in fi· .
SEpeciale.vt infra.S.vlti.cum ſi: .
Mon debet. et ſic nõ valet tantũ genꝰquoad ſpẽm q;tũ ſpẽs.ad idem.S
dẽ ap. c.ij. de hoc hẽs. ð. de offi.oꝛ. ſi ſacerdos.xxiij.di.q;c;ᷓ.

—

hb Non expᷣſſos.nõ tamẽ ꝑ hoc matrimoniũ cõtrahere poterit vt e. c. vlt.
nec
titu.non poteſt. ‚.
g Aamittetur no. pꝛo ills opinione buliet alioꝝ doc, legum ꝙ paciſcẽs cs

ſpeciale mandatũ exigitadmitti non
. abſq; ſpali mãdato iuramentũ defer⸗

Vi generaliter cõſtituit ad ne
gocia pꝛocuratoꝛ, agere ac exx.

cgeneraliterad om̃ia etiam ſi

huiuſmodi ad aliquẽ articulũ in qu-

poterit contra electũvel ꝓuiſum opponere crniminavel defectꝰ vt in cle. eo

ſum foꝛtuitũ non opponet aut aliquos expꝛeſſit ſecuta generali clauſula aut
nullũ.vt in pꝛimo caſu teneat renũciatio.in ſcõovᷣo nõ.et not.hec materia ꝑ
accur.ff.ſ.quis cau.ſed et ſiꝗ·q̃ſitũ.et recitari ſolet.s.depoſi.bona ſfides.
l¶ Mãdato.vel eo ꝙ habeat vim ipᷣiꝰſpecial mãdati.vtõ. pꝛoxi.reſpõſo.
Deflerre.ff. de iureinrã. iuſiurandũ.i.ꝭ.fi: .
2 Uel paciſci.C. de trãſac.trãſactõis.vbi de hoc.ff.e.ti.l.pꝛocuratoꝛ cui
libera.et.l.mandato.et.S.de trãſa.cõtingit⁊ de arꝑ tuas. nec in integrũ reſti
tutõem pꝛo alio petere de re:in inte.coꝛã:vbi de hoc:et hoc quãdo pꝛincipali

ter petitur.ſecus ſi incti,dden

ter.ðe.ti:ſuſcitata:N.etiaʒ
pꝛocu.cãz. in integ.reſti.
agi.poſſ.l.vnica. Item in
caulſa ſuſpecti tutoꝛis.ff.de
pꝛocu.non ſolũ.S.fi- Item
vbi ſunt duo pꝛocuratoꝛes
omniũ rerũ alicuiꝰ tũc eniʒ
non poteſt vn ab alio ſine
ſpeciali mãdato exigere.ff.
eil. qui duo.et.l.icaq;. Iteʒ
de interdicto de lib.exhi.et
deduc.ff.e.l pomponiꝰ.in
pꝛin. Item in acceptilatiõe
ff. de accep.l.lij. Item in re
ſcriptoꝛũ impetratõe.S. de
reſcrip.nõnulliet.cex ꝑte.
Item in cauſa matrimoni⸗
ali ſᷣm Cinc.S.qui ma.ac.
pol.c.ex literis.in ꝑte deci
ſa.ar.contra.S:eitaccedẽs

debet ¶ Sed ſi aliquis vel aliqui
de articulis ſpeciale mandatũ exigẽ⸗
tibus ſpecificati fuiſſent adiecta clau
ſula generali tuncad nõ expꝛeſſos eti
am admittetur. ¶ Pꝛocuratoꝛ qᷣq;

re tranſigerevel paciſci nõ poteſt ni⸗
ſiei bonoꝛũvel cauſe adminiſtratio li⸗
bere ſit conceſſa Idem.

periri poteſt exceptis his caſi⸗
us qui mandatum exigũt ſpeciale.
Hedum vero ad negocia ſed etiaʒ

Nd iudicia poteſt filuſtamilias abſeh ſed ibiparenitn agenet ö
batris aſſenſu fieri pꝛocuratoꝛ. Licet cpſoꝛũ conſenſus vt ibi no.
autẽ quis poſt.xvij.annum pꝛocura⸗ Item im quoſdam invoto

trãſmarino.S.devo/ex ml⸗
ta.in pꝛin.vᷣ.illis. Item in
cõſumptoꝛũ inſtrumẽtoꝛũ
exemplatõe.de fi:inſtru. c.
vlt. Item in his queſe.ap.
ſibi ſpecialr reſeruauit. qdðᷣ
Ddliccvt no. de offi. leg. ꝙ traſ
,, N ſ latõem. Item in cotrahen⸗
do matrimonio: .e. c.vl. ⁊ in ſpoſalibus qui cle.velvo.veniẽs.in cõpꝛomiſſo.
B.de arbi:ꝑ tuas. Item in abiolutõe petenda ab excõicatione,.de ſen.excõ.qð

toꝛad negocia licite deputetur ad iu⸗
dicia tamen niſi maioꝛ/xxv. annis fu
erit deputari nequibit.

de his in flet ar. de pe.diſt. iiquẽ penitet. Item in oblatõe filij idolis faciẽda.

de coſec: di. iiij. queris in pꝛin. Ite in cõtrahẽdo excõicatõe.xxiiijqiiij.ſi hẽs
in pꝛin. Item in pꝛeſtatiõe iuramenti de calũniaXj.de iura.calũ.ca.vlt. Ite in
caſu.S.e.li.de ele.pꝛocuratoꝛ:et de hoc vide in ſpe.eo.tit.Sci x. Item opponi
tur. ꝙ licet habeat· W
n , CLonceſſa vel datus in rem ſuã. In tribus ergo caſibo hic poteſt.ſ. quã
do habet ſpecialẽ.quãdo habet generalẽ et liberã.quãdo datus eſt in rem ſu
am.hec pꝛobãtur.ffe.l.pꝛocuratoꝛ.cui libera.ff.de iureiuran.liuſiurandum
F. fi. et. l ſe. C. de nouat.lnõ abſtulit:et.ff.de ſolu.l.hoc iure:et not.de traſ
acl.tranſa ctionis.

ponebat Gull.pꝛo queſtione in ſpe.eo.ti.S.i:in fi.⁊ ſequẽdo Ube. idem
. bat quod dicit hec decre. 2 idem no.Hoſti.de pꝛocu.petitio.in.i.glo.⁊ ſa
tis olim hoc dicebamus ꝑ decre.dilectꝰ. vbi eſt hoc ſatis expꝛeſſum.ſʒ glo.vi
debax᷑ ibi tacite cõſentire ꝙꝙ generalr fuerat cõſtitutus ad negocia⁊ ad iudicia
Beneraliter. no. ꝙ generaliter poteſt fieri pꝛocuratoꝛis conſtitutioꝛ dici
q.·Experiri.id eſt defendere ſupꝛa.de iudi:cii.Alibi ponitur pꝛo agere.s.
de cã. pol.paſtoꝛalis.
CLaſibus.exempla vide ſupꝛa c.pꝛoxi.
8 N. Filiuſfamilias.non dubitamꝰquin filiuſfami. poſſet cõſtitui ꝓcuratoꝛ⸗
S.c. non iniuſte.et. ff. el. filiuſfamilias.S.ipſe qz. Sed an ſine mãdato patnis
poſſit cõſtitui dubitabat᷑ etvidebat᷑ꝙ non.quia ꝓ ſe nõ admittit᷑ ergo nec po
alio.cum interdum admittat᷑ pꝛo ſe qui nõ pꝛo alio/ff. de poſtula.l.l. S. jeiij
q.vij. S.tria:et no.de hoc ꝑ accur. C.de bo. que li.l. vlti. S. le in f .· Sed quia
nil depenit patri idcirco admittit᷑ ſine mandato vt hic.et eſt ſiꝗ· de iudi.c. vl.
S.vbi aute deꝑiret patri haberent locũ iura pꝛedicta ad hoc:ffiad trebel.ille a
quo. S·fi. ff. de in integ. reſti cum mãdato.in fi.
t¶ vij annum.inſti.qui et ex qui.ca.maipoſ.S.iuſte.ſic et aduocatꝰ gegiſ⸗
ſe debet. xvij/ an. ff. de poſtu. l. i. Reinuitũ. iij. q. vij. Fverum.
v Ald negocia.no.Hoſti.ð.ẽ.nõ iniuſte.in.iiij.glo.q pꝛocuratoꝛ datꝰ ad

( 5 . Ui enerer na eger ſumma qꝛ ſatis ſummat ſeipᷣm.hoc pꝛimũ dictũ
ice

negocia maioꝛ.xvij.⁊ minoꝛ.xxv.poteſt agere et experiri.nã ex quo pꝛocura⸗
toꝛ ad negocia agere poteſt.vts.pꝛoxi.reſpoſo.et minoꝛ.xxv.annis dat᷑ad ne
gociavt hic. ergo et aget vt ibi. Jo. an⸗
