cationẽ de ſub delegato appellat᷑ ad pᷣmũ delegantẽ.ſo.nõ ſic depẽdet iuriſdi⸗
tio epoꝝ ab archiepo ſicut delegatoꝝ pape ab ipo papa.ad B.S.ð re iudi.du
obo. 2 in ap.q hʒ fier certũ tpᷣs ⁊ ꝓſeqᷣ ct ĩmineret piculũ.ſi ibi pꝛiꝰ delegatꝰ

by delege
HD . Cõceſſum.ſi.q· de ſen.ex.is qᷣ⁊ nõ intel/ (nõ ſuppleret.⁊ iõ alið ibi.

i phibitũ qð nõ ẽ ↄceſſum.de tẽ.oꝛ dilect?. de traſſa. int. vbi de B. ⁊ facad

ea ꝗᷓ nõ. de diſpẽſatõe epoꝝ.s.de iudi.at ſi clerici.⁊.l.di.in ſũma:⁊tce miroꝛ.
W Pena iᷣm qualitatẽ delictivł cãe ðt de of: dele . ſane i ·

nemus.ſcdᷣm.ð.de off.cu.c.iii.qii.Secce cum honoꝛis.lxxx.diicum dictũ.
vbi de hoc.⁊ ſic nõ debuit ei curatoꝛ dari:ſed potiꝰ debuit regno pꝛiuari. et
ſic ad fratrem oꝛdine geniture conuerti eum filios non haberet.s.de vo⸗.licer
dic ꝙ rex cui ꝑ ſucceſſionẽ regnum defertur pꝛopter ſupꝛadicta pꝛiuari nõ de
buit ſed curatoꝛ dari.vt hic factum fuit ad inſtar furioſi ſeu pꝛodigi.ff.ð cu.
fu.li.i.⁊ cuſtodiet regnum ⁊ reget ſicut iſte curatoꝛ ⁊ furioſum ⁊ patrimoniũ.
ff. e.ti .l. conſilio.⁊ ſatiſdat talis rem eius cui datur.ſaluã foꝛe. ff.e.ti.l. obſer⸗

uare.⁊.lſe.⁊ ·.de cu.fur.l.vl.S.ſed cum antiquitas.papa autẽ hic non cu⸗/

rat cautiõeʒ requirere ꝓpt᷑ delict aut bona pꝛiuat᷑ rex regno ꝑ ſuꝑioꝛẽ ſuũvel

per ecciam cũ ſuperioꝛẽ nõ bʒ.de re iudi.ad aplice.xv.q.iij.alꝰ.⁊j·de vo.licet

⁊ tũc vł ſuccedetpximꝰ.ſ.cũ ꝑ ſucceſſionẽ defert᷑ vł eligẽt illiad quos ꝑtinẽt
alimnsre ele. venerabilem. JM
a ¶ Frem.S.ff.vbi pupil.mo.vel edu.deb.l.i.⁊ pe.vbi ðꝛ ꝙ pupillꝰ apud
illas pſanas educari nõ dʒ q ad ipſiꝰ ſucceſſionẽ aſpirãt⁊ facit.S.de ↄuer.in⸗
fi·c.vl ſʒ m Ber. rex iſte nõ educabit᷑ apð frem.ſʒ ꝑ ſe ⁊ cũ ſua venerabili fa
migh ⁊curia uec eratiſte frat᷑ ſuſpecta ꝑſona.
b. Deuotõe.circa deũ.ſ.⁊ roõni eccam. c Kircũſpectõe,erat eĩ plenꝰ
ocuł.ad h.S.de elec.ſcriptũ.⁊tales dñt eẽ ẽt archidiaconi:xciij.di.diaconi
d Lõmẽdatũ.multꝭ modis ſumit᷑ ↄmadare.qð dic vt.S.de accuſa.ſi ca
ſtiterit. S.e.li.de elec.nemo. e Legitimo.illegitimꝰ enĩ nõ ſuccedit.vt.ẽ
qͥ fi.ſunt le.ꝑ venerabilẽ.in fi nec educari vł alij dʒ vt ibi. de qᷓ vt.S. de eo qͥ
du.in ma.quã pol.ꝑ adul.cũ adul.cũ hret.nec ad oꝛdines ꝓmouerivł ad bñ
ficia ecciaſtica ſine diſpẽſatõe.vð dic vt.j.de fi. pl. ci. Jo. an⸗
f. ¶ Jure regni.qꝛ debebaꝗf ex ſucceſſiõe.hᷣ vlt dicẽ. Quiq; .regnum
ipᷣm refoꝛmaturꝰ ⁊c. h. M¶ Dilectõis.qð enĩ s nõ diligit facile ↄtẽnit.xi.
q:iij.pñs: i. Potetia ꝓdeſt potẽtia.vt hic.⁊ ð B.s.de ap.ↄſtiturꝭ.ijein⸗
terqũ nocet. 5.8 ele. fũdamẽta. . pinde.cũ ſi.s.ð loc.potuit.cũ ↄcoꝛꝛ.
lꝛ Tibera.ſz liberã heat doare ñ pt. f.ð pac. iur ciuil. ff. ð do.l.filiuſfa

.

ſi tñ iuſta rõe motꝰ dõauitvʒ dõatio.vt ĩ p.ſiel. filꝰ tenet ꝗt ruocar ea qͥ male

ſt alienata.vt... ibi depditoꝝ recuꝑatoõeʒ imo ⁊ ipᷣe rex reuocare dẽret ñ obſtã

—

te iuram̃ ⁊ ñ reuocãdis.S.ð iur̃i

—

quã tenẽt᷑ipᷣi pncipes ſclłares.vt.xxiij.q.v.pncipes.⁊.c regũ.⁊.c, admiſtrato
m Moaſterioꝝ.lõ ar. noĩe ecciaꝝ mõſteria ñ ↄpᷣbẽdi:ad ið.s. de (res
ele. ſciãt. e.li. 4· ſẽ. ex.c.vl. adijcimꝰ. liiij.di. .bac aucte. n. O Uiduaꝝ
3 an ptineãt ad iudiciũ eccie.dic vt no.ẽ.ðde fo. pe:ex tenoꝛe.

de
o Deꝑditoꝝ ꝓpt regimen malũ:/ð.de elec: fundamèeta· deniq;e

u. ĩtellecto. ʒ Ber. l W Defeſionem ad

Liber ſPeꝛimus

Pacto.ad idem/ .·de offi.oꝛdi.quia pierrid.“
3 2 Parſebrioncanon poteſt ſubditis pꝛohbibere quin obediant ⁊ ntẽdant
curatoꝛi in his que ad curam regni ⁊ ipſius regis honoꝛem ꝑtinẽt cũ ad hoc
pꝛocurandum aſſumptus ſit impedirer enim ipũus officium. .
r . Conſeruetis:ad hoc:S.de ureiuran. petſtio,
S Honoꝛem.vr. vij.q.i.quia frater· . „. .
t ¶ Eliuitatibo.que muroxꝝ ambitu terminank. vt. .· de ſen. ex. ſi ciuitas.

v & Pꝛocuretis. hucuſq;
x¶ Uiolentos.ſic enĩ iu
ſte bellabit ſe defendendo
xxiij . qeij.c. le. ij D. Sede iu
reiura.ſicut.iij.⁊ ſic obedi⸗
re debent exquo conſtat iu
ſtum eſſe bellum. ſed idẽ ẽ
cũ dubitatur an ſit iuſtum
necne.vt.xxiij.q:i.quid cł⸗
patur.in ſi:cũ aũt certum?
bellũ iniuſtũ.ſecus.xi.qiij
Julianus.⁊ ciſi dñs.⁊iciñ
ſemꝑ. cum ſi.
nj e⸗ Redditibo. generale
nom eſt plus eni eſt ĩ red⸗
ditu q; in fructu:vt ⁊ ꝑtus
ancille.ff. de vſu.ĩ pecudũ
Separtus.ffad Trebel. de
ducta.S. hereditatẽ.⁊ dixi
S.de elec.generalii.
3. 2 Diminutionead idẽ
5ͤrde vᷣeſig. cũ int᷑ vos·
4 Excellentiã,facit. /
de pꝛeben. de multa. in fi.
vij.q.i:q;uis:ſed remoto ꝓ
crimine ſumptꝰ nõ miſtrãt
qꝛ male meriti debent ege⸗
ſtate.laboꝛare. ff. depolſi.
bona fides. . „
b Alioqᷣn. ii ſi eũ reci⸗
pere mandatis parere ad⸗
iuuare de redditibo integre
ꝓuidere pꝛedicto comiti cõ
tempſeritis.
c Me demncla aue ſemp
excolcationẽ pꝛecedere debʒ
xij tq:ij:ĩdigne.xxuij.qulij.
de üllicita. 3.de ſenten. excõ
mu:ſacrocum ſi·
d In vita eiuſdẽ. nota
coadiutoꝛis offm̃ expirare
moꝛte eiꝰ cui adiutoꝛ datꝰẽ
tũc enĩ ptãs ad caplłm ꝑti⸗
net in eccia cathedrali:j·c.i
⁊cij:moꝛtuo aũt rege aut re
liquit ſiliũ qͥ ex ſucceſſione
rex erit.⁊ ſic ceſſat iſtiꝰ coad

lutoꝛis offm̃ aut ñ. ⁊ ſic iſte
rex etit ⁊ deficiet eẽ coadiu⸗-⸗q

toꝛ,⁊ ideo dicit in vita⸗

teris in deecch
8

eſt littera ſuſpenſiua. Ber.

tecuperationẽ ſalubꝛiter vt in domi⸗
no coͤfidimus ſit aſſumptus.cum ad
vos acce ſſerit fidelitate homagio iu⸗
ramento ſeu pacto ſi aliquibi foꝛte pᷣ
fato regi vel cuicunq; alij ꝑſone tene⸗
mini aut etiã ipſius regis ꝑꝛohibitio

ne dumodo pionã eius ⁊ vitã ac legi⸗
timi ſui filij ſi aliquẽ ipᷣm habere cõti

gerit fideliter cõſeruetis debituʒ eis
exhibentes honoꝛẽ nequaq; obſtanti
bus in ciuitatibo caſtris villis ⁊ mu⸗
nitionibo regni pᷣdicti cũ oĩb ſuis re⸗
cipere ac eius diſpoſitõni oꝛdinatõni
⁊ mãdatis vniuerſalit᷑ ſingulis ⁊ ſin⸗
gulariter vniuerſiꝑ omiĩa ⁊ in oĩbus
intẽdere abſq; difficultate qualibetꝓ
curetis impẽdentes ſibi cõtra quoſi
bet repugnãtes ac etiã violentes con
ſiliũ auxiliũ ⁊ fauoꝛẽ de redditibꝰ p⸗
uẽtibo oĩboq; pꝛefati regni iuribus ſi
ne diminutiõe aliqua plenarie reſpõ
dendo.vt de illis dicto regi ſecunduʒ
ꝙ ſuã decet excellentiã ſibi acſuis et

pꝛefati regni neceſſitatiboꝓ tꝑe ac ne

gocioꝛũ emergentiũt qualitatevaleat
pꝛouidere. Alioquin venerabilib⸗
fratribo noſtris bacharẽ. archiepiſco
po ⁊ epᷣo colimbꝛiẽ.damus noſtrꝭlit
tis vt nos ad id moni⸗
tione pꝛemiſſa ꝓ cenſurã eccliaſticam
appellatione remora ↄpellãt. ꝑ h̊ aũt
nõ intẽdimus memoꝛato regi vel ipᷣi
us legitimo filio ſi quẽ habuerit pᷣdi⸗

cctũ regnũ adimere.ſed potius ſibi et

eidẽ regno deſtructionis expoſito, ac

Jeps a paganis.epᷣo a paganis vela ſciſmaticꝭ capto nõ archieps ſ ca⸗

pitulũ adminiſtrat.niſi
.alit᷑ oꝛdinaret.habuit

papa q;cito h̊ fieri poterit ſuꝑ h̊ͥ capłm cõſulen
1 it oꝛtũ hec decreex his qͥ no. Hoſti.S.de ma.⁊ obe.
b Paganis. vel heretic de qb idẽ iurcvt. ð. de here. ſi qͥs
epᷣs.⁊ ſciſmatici dicuut᷑xxuij.q.iij.inter hereſim.
c ¶ Archiepᷣs.cũ hoc non re

(cũ olim.

periatiure expᷣſſum.vt. S.e.c.i .c. pr᷑ᷣi.·

dirglu ve i ſedgleengecalis eccie cul/ eps capt e/a ſc no ſicut ca
pitulũ cũ vrcat eccĩa ſupplet vicẽ epi.in luriſdictõe.vt.j.c.pxij.de inſti.c.i.o.
de ma.⁊ obe.cũ olim.⁊.j.dẽ ma.⁊ obeic.i.ſic ⁊ cũ q̃ſi vacat.vt hic.⁊ ſic nõ ci⸗

uilẽ moꝛtẽ equipari naturali. et ẽ ſi. ¶
tio cꝗ moꝛtis ↄſirmat᷑ moꝛte ciuili ſicut naturali:ad idẽ. C. de epi⁊ cleel. vlł·

de do. int᷑ vi.⁊ vx.res vxoꝛis.vbi dõa

de hoc tñ dico vt no. Jo.xvi.qui.placuit.ij. Jo.an.
e¶ Moꝛtem. renunciationen tranſſationem depoſitionẽ vł alio mõ.
Sypyũalibo.inhis q rerũt oꝛdinẽ vocabũt vicinos epos cũ cautele ſtu
dio.vij.q.i.põtifices.S· e.li.de ele.is cui.bñficia aũt qͥ ſpectẽt ad collationem

—

ſolius epi nõ oferẽt. vt. . ne ſe. va.c.ij.⁊ .e.ti.c vno.qꝛ id nõ facerẽt ſi ꝑ moꝛ
tẽ naturalẽ vacarẽt.vt ibi.nec dẽt clerico lnĩam trãſeũdi ad aliã dio. lxxi.diſ.

fraternitatem.

5 Tpslibus.ita ꝙ de immobilibo bõis nil alienẽt. ð. e. li. ð elec. is eui.
Debebit. pone archidiaconus poſt epᷣm pꝛeeſt capło epᷣs a ſciſmaticis
captus ẽ. ⁊ poſtmodũ archidiaconus moꝛtuus quẽ capitulũ bʒ eligere ⁊ epi
ſcopus ↄfirmare eligit captmt. in archidia conatũ.querit᷑ͥs habeat ↄfirma
re.⁊ videt᷑ ꝙ caplm talẽ ↄfirmare nõ poſſit.qᷓuis enĩ circa inferioꝛes inuenia
mus pmiſſum capitulo ſupplere epalen iuriſdictionẽ circa ſuperioꝛes nõ repe
rimus ↄceſſum ĩmo videt᷑ pꝛohibitũ:ad h.S.de ma.⁊ obe.cuʒ inferioꝛ. ⁊. xxi.

diicũ inferioꝛ.quidã dixerũ

„

rerũt. ſed Ho. in hac.q. no. de ma.⁊ obe. cum oliʒ

of. vi.c.i:alij De archiepᷣo D

t papã ⁊ nõ aliũ hũc ↄfirmare poſſe.ad hoc j.de

caplin bñ ↄfirmabit licet canonici in eo ꝙ canonici ſint inferioꝛes tñ ĩ eo
ꝙcapitulũ ſuperioꝛes ſunt.ff.quis ⁊ a quo ap.ſitil/fi:ad hocið de offl/oꝛ ir⸗

nebit ſuſpeſus ita ꝙ et

refragabili.S.exceſſus.⁊ maxime in eo ꝓỹ epi vices gerunt.ð. de offi/ dele. ſane

72

ij. xciij.di.c.vl.⁊.xcuij.diic.i.⁊ H̊ veꝝ credo.ar.j.de ap/cpe.
i Libertati.ſeruus enim factꝰ erat.inſti.de iu.ꝑſo.S.vl.ff. de cap.⁊ poſti
licrener.l.v.⁊.ffde reiur.ſᷣuitus recuꝑat.& iura ſua quaſi iure poſtliminij.vt
xvi:qi.pꝛima actione.vij.q.i.paſtoꝛalis.inſti qͥ mo.iuſ.pa.po.ſol..ſi ab ho

leᷣ Conſulendã.ad idemj· de cle.egro.c.vno. ..
l Oꝛdinari.alit᷑ puidẽdo vł ſoꝛte viſitatoꝛẽ dãdo.vt ·c. pxi⸗
m Ecclie cathedrali opi:erant olim quis po

vobiſipſis in vita ipᷣius regis per ſol
licitudinẽ ⁊ ꝓuidentiã comitis conſu
lere ſupꝛadicti.¶ Boni. viij.
AIYeps a paganis aut ſciſmati
cis capiatur nõ archiepᷣs ſ ca⸗
itulũ ac ſi ſedes ꝑ moꝛtẽ va⸗
caret illius in ſpũalib ⁊ tpalib mi⸗
niſtrare debebit doneceũ liberati re
ſtituivel ꝑ ſe.ap.cuius inter eſt ecclia
rum ꝓuidet᷑ neceſſitatibo ſuꝑ hoc per
ipᷣm capitulũ q;cito ↄmode potit cõ⸗

ſulendu alið ↄtigerit oꝛdiari Idẽ

Ccleſie cathedrali vacanti vi
itatoꝛ ub alio qᷓ; a ro põ depu⸗
tari non põt᷑ niſi foꝛte capitulũ
iritualibus ⁊ tempoꝛalibo negli⸗
genter aut perperã adminiſtret.tunc

enim archiepiſcopus ob negligentiã
yel maliciam capituli eo vocato cau⸗
ſeq; ſuper hoc cognitione pꝛemiſſa vi

ſitatoꝛem ſeu adminiſtratoꝛem eideʒ
Lcclßſie liche poterit deputare.
Huiuſmodi quocq; viſitatoꝛ qq;
iritualium ⁊ tempoꝛalium admini
ſtrationem legitimam cenſeatur ha⸗

bere. beneficia tamen qui ad collatio⸗
nem pertinent epiſcopi conferrenonꝰ

poteſt. ſi abalio q;a ro.pon.fuerit de

putatus, Cle, iitj. Setempoꝛib⸗

„B.

Epe contingit ꝙ nonnu
licderici vinculo excom⸗
municationis aſtricti aut
a poteſtate ſeu irregula⸗
res vel alias oꝛdinum ſacxoꝛuu ſuſce

oꝛdinationũ 7 qualitate Ramandek
/

f 7 Uocato.ſunt enĩ vocãdi.qꝛ eoꝝ inteſt.õ.ð
oꝛ

Larchiepᷣs.⁊ quomodo interſit.s.dixi.

ſſitĩviſitatoꝛẽ dare cathedrali

eccĩe. Itẽ an viſitatoꝛ poſſʒ
oferre bñficia.vtrũq; hoꝝ

dekminat hic papa oꝛtum

hʒ bmũ dictũ huiꝰ decr. ex
his q nõ.lxi.di.qm̃ feſtus.
⁊ ꝑ Inno.⁊ Hoſti.S.vt ec.
betvt nr̃m.vᷣm ex his q̃ nõ.
lxi:di:obitum. .
n & Uacãti.idẽ in q̃ſiva
cãt rgec prl. ide; pad
0 iſitatoꝛ.ideʒ ꝙ a
H quorhr, ol
cathinẽſis.⁊.ciqm̃ feſtus.
p ¶ Pontiticecuius in⸗
tereſt eccliaꝝ neceſſitatibo
puidere.ð.c.pxi.
q 12 Nõ põt .hoc pꝛeciſe
tenẽbat Joein pᷣ.c. qm̃ feſtꝰ
Ber. CTho.bꝛix.⁊ Hu.ibi
ztenebãt. ſ. ꝙ archieps H
potat.ſicut ⁊ pᷣſes dat cu⸗
ratoꝛẽ.inſti.de cu.S.vltiet
qꝛ ꝓhibitũ nõ repeniebatur
Lau.idẽ dicebat.tñ dice⸗
bat clericoꝝ reqͥrendũ ↄſen
ſum. Inno. ⁊ Doſti.vt ec.
be.c. vno.diſtinguebãt. vt
hic.ſ.ꝙ alius qᷓ; papa ſine
cãe ↄgnitõe ⁊ vocatꝭ his qͥ
vocandi erant. ſ.capitło ñ
poterat viſitatoꝛem dare.⁊
eſt rõ.qꝛ archiepᷣs non põt
tollere ius ſuum capło ſiñn
cauſa:qð ẽ ꝙ ad ipſos va⸗
cante ſede ꝑtineat admini⸗
ſtratio ſpũaliũ ⁊ tꝑaliuʒ.ð
c.ꝓli.cũ ↄcoꝛ.ibi ſignifica⸗
tis:papa autẽ ex poteſtatꝭ⸗
ſue plenitudine hoc bñ po
teſt.ð ↄceſ.pᷣbẽ ꝓpoſuit.
rmNegligẽter.ecce pᷣmũ
caſum.

s Aut perperã.ecce ſe
cundũ.nõ hic eqͥ parari ne⸗
gligentiã ⁊ delictum alibi
differunt. S. de elec. ſi com
pꝛomiſſariꝰ.ꝓvtraq; parte

— —

e.ti·q;q;. Jo.an.

offi/archidia.ad hoc ð tẽp.

v BDaꝛemiſſa.qdð ſi nõ fiat dico viſitatoꝛis dationẽ nõ valere.ad S.S.e li
de elec: quis.⁊.c ꝓuida.ſufficit eĩ legiſſatoꝛẽ aliqͥd ꝓhibuiſſe ⁊ ſi nõ adijciat
qð õ factũ fuerit nõ valere.· C.de legi.nõ dubium

x Duiuſmodi.ſ.datus eccĩe cathedrali.

y Legitumã.lxi.di.cathinenſis ⁊.c.qm̃.⁊.s.de ele.cũ nobis olim.in fi.ñ
enim ſequit᷑ ͥ hʒ adminiſtrationẽ legitimã. ̊ bñficia ↄfert. vide inſtantiaʒ ĩ

cevacite ſede.S.ne ſe.va.illa.⁊ ſufficit dare inſta
3 ¶ Epi ſoliꝰ.alias illa cũ capitulo ↄfert.qð

regu. ce ylti.

nciã. yt. i q.i. ſicutvrgeri.
dic vt .· ne ſe va.c.vno. et de

a ¶WUlõ põt. ſup P vide qð no.de ma.⁊obe.cum olim. Scire debes ꝙ Jo.
⁊ hu.tenebat 2. dicebãt eni indiſtincte ꝙ viſitatoꝛ poterat bñficia ↄferreet H̊

nõ.lxi.di.obitũ.au. opi.g. ¶au.vᷣa in viſitatoꝛe dato ab alio qᷓ a papa.

bma a viſitatoꝛe a papa dato dʒ eĩ ꝑꝑ amplioꝛẽ dãtis pᷣrogatiuã amplioꝛi

ſungi ptãte.ad hjde pᷣben.ſi a ſede.ſicut ⁊ deleg
ab alio nõ. C. de ludi:a iudicede of,dele.paſtoꝛ
h A¶Ab alio.puta archiepo in caſibo ſupꝛadictꝭ vela capitulo
ſi alicui ↄmitterẽt vices ſuas ille diceret᷑ viſitatoꝛ.

atꝰ a papa ſubdelegatũ dat
alis. ⁊. c. vl.ad idẽ · de pᷣbẽ.

(hi qui·

c ¶ Deputatus.ille ̊ bñ hoc poterit:qꝛ oĩs põt que electus ↄfirmat? ð. e.

Ii. de elec. is cui. Joan·
6. Epe.eps ltalie vltramontanũ nõ oꝛdinet niſi de ſpãli lnĩa pape.vłꝑ
iuſtã cãm qᷓre nolit vł nõ poſſit illũ oꝛdi

atẽtes lr̃as epᷣi ſuipↄtinẽtes

are ſi ſecꝰ fuerit factũ oꝛdiuãs puniet᷑ pena ↄdigna.⁊ oꝛdinatꝰma⸗

.
1

eVAerici.nota pꝛo his que jdicam.

ta ꝙ ca penitẽtiarijs pape ſiue ipᷣiꝰ ſpãli lnĩa abſolui nõ po
d. ¶ Sepe fuit igit᷑ puidẽdũ.ð.de ap.epe.s.de elecq;ꝛ ſepe.

(tent.

¶Etxcõicatõis de talibo in excõicatõe maioꝛi oꝛdinatꝭ.dic vt/ð.de ſen ex.

U l.xxuij diſtin.quando.

De tem. oꝛ. etqua.

g Y poteſtate.qui excõmunicati non ſunt,de hoc.łxiij.di.ſi is.S.de vi.
⁊ ho.cle.c.ſi quis.deap.c.iij niſi in caſu vt periculoſo.j.ne cle.vel mo.vt pi
culoſa.qui autem in apoſtoſia recipit ſacrum oꝛdinem etiam ſi religioſus ſit
non diſpenſatur cum eo peralium q; per papam.s. de apo.c.vl.quod intel⸗
ligas ſi vere erat apoſtaſia per id quod habes.S.eti:ex parte.⁊ ibi nõ.apoſta
te autem infames ſunt.vi.qiiinfames.⁊.iij:qeiiij.ſi qs a ſuo.⁊ ſic nõ pꝛomo

Iregulares. ſiue ex crimine ſiue ex defectu.puta bigamia illegitimita

h
te iowlvrall ðfectu
i ¶ Patriam. de qua inqᷣ

rere debet examinans oꝛdi

nandos.xxuij.diiqñ ꝓpter
patriã etiã ⁊natiuitatẽ cha

nus vel vilius emi ſolz mã
cipiũ. ff. de edi:ediiꝙ ſi no

lit. S.ſi mãcipia,S.S.de iu
diicũ deputari.ſoł. non lo
quitw᷑ in oꝛdinãdo qͥ ſubtilit᷑
examinãdus ẽvt.sD.ð pur.
ca:ↄſtitutus.

lꝛ oticia.⁊ ideo ĩ his

fieri debet examinatio.ð.ð
elec.poſtq;/ cũ ſuis ↄcoꝛ.
¶VFuglentes . xix. qeij.
due ſunt.
m ¶ Pmoöl. ſ. ſacros.
n Epoꝝ. abbates etiã

oꝛdines conferunt.lxix.di.
qm̃ videmus.ð.de eta.⁊ qᷓ
li.cum contingat.ſed tali-
bus conferre non poſſunt

quod dic vtj.de pꝛiuiiab⸗
bates.in fi.pꝛeſbyteri confe
runt pſalmiſtatumvt.xxiij
di. pſalmiſta.··
o MItalie. qͥd econuerſo
ſi epᷣs vltramõtanꝰ oꝛdĩat
italicũ nõ videt᷑ hec decre.
locũ hre.qꝛ penalis ẽ.et ſic
reſtringẽda.⁊ ſic ꝓpꝛiũ non
excedit carum. S. e. li.ſtatu⸗
tum.de pe.diel pene. In
vr cũ ꝑ oĩa ſit eadẽ rõvtro⸗
biq;. ̊ idẽ ius nec videtur
iſta ampliatio vel extenſio

ptione indigni ſuam patriam in qua
de his habetur noticia fugientes ſe

in remotis partibus faciuntad bu⸗

iuſmodi oꝛdies pꝛomoueri. ¶ Nos

igitur volentes animarum ipſoꝛum

ericulis obuiare.ſtatuimus vt nul⸗
us epiſcopoꝛum italie decetero ali⸗
quem vltra montanum dericum oꝛ⸗
dinare pꝛeſumat.niſi a nobis ſpecia⸗
lem licentiam habeat vl ab epiſcopo
decus dio.traxit oꝛiginem oꝛdinan⸗
dus vel in cuius dio beneficiatus exi
ſtit. per eius patentes litteras cau⸗
ſam rationabilem continentes.quare
ipſuʒ nolit aut nequeat oꝛdiare. Eos
vero quos contra pꝛemiſſa contigerit
oꝛdinari.manere volumus abſq; ſpe
diſpenſationis ſuper hoca ſe.apoſto.
obtinẽde ſuſpẽſos ac oꝛdinantes pe⸗
nitentia condigna puniriO Omni
bus noſtris penitentiarijs inhiben⸗
tes diſtricte ne abſq; licentia noſtra
ſpeciali cum taliter oꝛdinatis diſpen
ſent vel ſuas eis tradant litteras per
quas cum ipſis debeat diſpẽſari.

Fm ea que vides.S.de ele.ſi poſtq;ᷓ.vbi cõſti:. illa cupientes lʒ penalis locusʒ
habere declarat᷑ in puiſionibo ⁊ apellationibo ⁊ ↄfirmationibo de qᷣbus ibi
cautũ non erat.ad hoc.ff. de vᷣ.ob.l.a titio.vbi enim ẽ eadẽ rõ ⁊ penitꝰ oĩmo
da ſimilitudo.nõ ꝓpꝛie dicimus extedere.ff.ad.l.iul.de adul l.ſi poſtulauerit
S idem.ff. de edẽ quedam.S.nũmularios.tũc enim pene dicunt᷑ extẽdi qñ
ad caſum nõ oĩno ſimilem extendunt᷑ ⁊ ſic intelligunt᷑ öria.facit ad hanciq.
quod no.moder.⁊ DHo.pꝛecipue,S.de elec.nihil.⁊ Guil.⁊ Gar.e.ti.auaricie.
du bitã doccredo ꝑ pꝛimã rõem ꝙ hec decre.in italicis vltra montes oꝛdina⸗
tis locum non habeat et poteſt eſſe ratio quia vltra montanuꝰ circa mõ
tes exñs habet duo remedia vt cito mittat ad ꝓpꝛiũ epᷣm vel ad papã ſaltem
qui ſibi vicinus ẽ lnĩam poſtulet qð nõ ſic facile poteſt ita licns vltra mon⸗
tes exñs.habeant g in hoc caſu locum antiqua ⁊ moderna iura iſtud autem

ſcriptum caſum non excedat.

p ¶VClericũ.quid dices ſi laicum oꝛdinet in clericũ.videt᷑ ꝙ tũc locũ non
habeat per iura glo,.pꝛoxi.allegata.⁊ ad hoc.S.in pꝛin.decre.Sed ↄ.j·c.vlti⸗
cũ ſuis ↄcoꝛ.⁊ eadẽ ẽ rõ vtrobiq;.q̊ idẽ ius erit. So.credo ꝑ vltimo dicta.⁊
de laico in clericũ oꝛdinato hãc ↄſtõnẽ intelligi.⁊ faiqð dicã j·c.pxi.⁊ lr̃am
lege pũctando poſt vltramõtanũ ⁊ nõ poſt clericũ.⁊ ſic tunc veꝝ intellectum
habebis.⁊ lʒ ꝓhemiũ de ſacris loquit᷑ↄſtitutio generalit᷑ loquit᷑ vel dicũtur
hic ſacri oꝛdines large vt ↄpᷣhendant᷑ minoꝛes.ſic.S.de biga:cii.⁊ de h.xxij.

Diſtin.in ſumma:alij contra.

XXIX

phalverius ·de reg. lur. ßſumik dic pᷣſumet᷑ ſciẽs niſi pbet ſanoꝛantiam.
35 epſ⸗ niſi pbet ign
ad hoc.. de elec innotult ibl nec ꝓbare cogim ibi ꝛc· qꝛ Aber ocar an
quẽ ſcrutari tenet᷑.·vt xxiij.di.qͥ eps.xxuij.di.qñ.vr ãtad eã ꝓbandã ſufficẽ

iura mentum.vt.S.de ele. vt circa.⁊.c.nulli.⁊l

„

eqͥpollẽt ergo ſcia ⁊ effectata ignoꝛãtia.de clã.d eſ põ.cũ inhi⸗

e . p alios exami ny l/
gentla eoꝛum culoa ſibi imputabit᷑ ad hoc de ſimoin ick. net ex ſua negli
WMHY Affectata

bitio. ⁊ ðꝛ affectata exquo ſcire potuit.ſ( noluit ĩmo diſſi .
1027 8 affectata exquo ſcire potuit. ſz noluit ĩmo diſſim ulauir. C. ð ince
⁊Z lut, nupiliqͥ õ.⁊ dico ꝓ ſi iurauit ſe ignoꝛare,⁊ dixi pxi, glo. altera bs bebit

Gꝛego. x. in generali conci. lugdu.

Hs 'qui clericos parrochieꝰ
aliene abſq; ſuperioꝛis oꝛdinã⸗
doꝛum licentia ſcienter ſeu af⸗
ectata ignoꝛantia vel quocunq; alio
figmento queſito pꝛeſumpſerint oꝛdi
nare per annum a collarione oꝛdinũ
decernimus eſſe ſuſpenſos. his que
iura ſtatuunt contra taliter'oꝛqina⸗
tos in ſuo roboꝛe duraturis. ¶ Cle⸗

ricis quoq; parrochie taliter ſuſpen⸗

ſoꝛum:poſtq;; eoꝛum ſuſpenſio fuerit
manitfeſta abſq; ipſoꝛum etiam licen⸗
tia inerim recipiendi oꝛdines abali⸗
is vicinis epᷣis alias bene canonice

liberam concedimus facultarem. ¶

Um (Boniſa. octauus.
nullus clericum parrochie ali
ene pꝛter ſuperioꝛis ipſius li⸗

centiam debeat oꝛinare ſuperioꝛ in⸗
telligirur in hoc caſu epiſcopus de
cuius dio, eſt is quiad oꝛdines ꝓmo⸗
ueri deſideratoꝛiundus ſeu in cuius

Dio. beneficium obtinet eccleſiaſticuʒ
ſe u habz licʒ alibi natus fuerit domꝛ

hnitur in collatione oĩm oꝛdiuũ qͥ in diaconatu peccauit.⁊ ſi papa voluiſſet euʒ

neceſſe ꝓbare ſcĩam vel affe

tatã ignoꝛanti. ⁊ ꝓbabit᷑
choc p argumẽta vl conie⸗
cturas ꝓbables,.S:ð renũ.

2 .

ciijte. li.
g Figmẽto. ſic. ð. ð ele.
auaricie.qꝛ foꝛte dixit ſcho
laris ẽ quẽ bñ oꝛdiare poſ⸗
ſum vl fingit lniam dataʒ
fuiſſe.vł dic epᷣm oꝛdinan⸗
di amicũ ſuũ ita ꝙ bñ ha⸗
bebit ratqix.q.ij. lugduñ.
vl ſcire diſſimlauit lras di
miſſoꝛias ſurrepticias eſſe
vt ibi no.Hug.vł ĩ fraudẽ

ſtonis huiꝰ alique in ſuũ
familiarẽ recepitvł ei bñfi⸗

„

clũ otullt. hec et ſimilia ſt

⸗

figmenta.
h Q Sꝛdiari.etiã ad pꝛi⸗
mã tonſurã xxi.dipuatꝰ.
deeta./ ⁊ qua.cũ ↄtigat.qð

dic vtj. cvlti.
a & Per annũ. ↄtinuũ.

de ele ꝓuida.nõ ius nouũ

qꝛ olim certa pena ʒ tales
nõ fuerat ſtatutam q̃ſdaʒ
ſʒ ᷣm Huil.hic mitigat᷑ pe⸗

na.: qꝛ oliʒ ꝑ ãnũ a celebꝛati
one miſſe ſuſpẽſus erat et

deponi debebat. vt. lx. q. ij

nullũ puniunt᷑ ᷣ in qͥ peca
Uert. i:q.i:ſi qͥs ðᷣ his q̃ fi.
a ma.p.ca.queſiuit.

b S:dinũ.oĩʒ ſʒ guil.
2 Bar.2 , hac lam. 2. S, e.
vel non eſt compos vbi pu

„

tm illũ quẽ ↄtulit pᷣuari expᷣſſiſſet. vt.S.e.lras.⁊c.vl l . l
e civl:nec de lure frui dʒ maio
ribo minoꝛibo caret. ff. de ſer. expoꝛ. cui pacto.⁊ de oꝛab epi.cii.

C Statuũt. . ſjoꝛdininatio rata nõ habeat
totũ.lxxi.di/ c.l.qdã iura dicũt eos deponẽdos.
ſuſpẽſus ẽ ſic oꝛdinatꝰ ab executõe vel añ hʒ exec

quo ad executionẽ ix.q. ij. ꝑ
ijeq/i.epᷣs in dio.ſʒ nũquid
utionẽ niſi interdicat᷑ ⁊ vide

tur ꝙ neceſſariũ ſit intdictũ.S.e.tiiq tranſſationẽ. ibi intdicẽda eſt ⁊c. ad idẽ
8 „1 - c . — — — 4 a idẽ
de obſ: archidi.ſigniſicaſti.Sed 2 ſicut nõ tenet ſnĩa data a non ſuo iudice ſic
nec oꝛdinatio.vt.lxx.di.neminẽ.lxxi.di.ꝑ to.ſo.dicas illũ ſuſ pẽſum ipſo iure

ſed nõ illa ſuſpẽſione qᷓ irregulantatẽ inducat.ſed ſuſpendendũ illa.vt ĩ decr.
ma diſpẽſatõis q̃ talibo datur
aigit᷑ ſuſpeſi ſint a iure nibilo
ð,c pxie
lo.⁊ ꝑ hoc dico ꝙ ſecus erit
ad hoc.ð.ti.ꝓxi:ici.de ↄceſ.

ꝙ traãflatõem.ᷣm Do. Guil.⁊ Gar.vñ ⁊ in foꝛ
ab ap.ſe.dicit᷑ io ab oꝛdinũexecutõe ſuſpẽſo.li
minus ⁊ ab hoie ſuſpẽdent᷑qð ẽ veꝝ niſi ĩ caſu
d ARCaliter.qꝛ.ſ.oꝛdinauerũt clericos aliene d
in alijs caſibo in quibo hoc nõ inuenit᷑ expᷣſſum.
pᷣben.qꝛ.S.de elec.ſuffraganeis. e Mani
coha:cle.c.vl. vel qꝛ eſt iuris notoꝛiũ.vt.S.e.ti:
in dubio a ꝓpꝛio pᷣlato nõ recedẽt.viij.q.ix.nõne.
ſVYZnia.qð enima iure ↄceſſnm eſt vlterius
alndil q̃ ſub ↄditõe.vl.C.li.x.de th

g Interint.ſ.ãnua ſuſpẽſionis durãte.

leſta.per euidẽtiã facti.S. de
Vra.28De Heſige cũ oliz. als

nõ ẽ ne. ceſſe a iudpoſtulari.
eſauris l. vna⸗

q. E xiſtit.ſubau.vel vbi hʒ domiciliũ lʒ alibi natus fuerit .e.cũ nullus.
i.rñ.niſi dicere velis hoc ſpeciale in hoc caſu qð credo veꝝ.⁊ lʒ als videãvnũ
ius ſuppleri ꝑ aliud.vt.S.de elec.is cui.tñ iſtud nõ credo ſuppleri ꝑ illð alias
facilimũ erit vltramõ.infami ſe facere oꝛdinari:qð vetat hec ↄſtõ.
r. Aas. Dic nõ duo ſpecialia.pᷣmo caſum in quo ſcriptura requiritur.et

77

bes de h. S. de ꝓba.iij. ⁊ dixiꝗ· de cenſi . cei. ſcðo ꝙ nõ ſuffieit lnĩa niſi exbmat᷑

cãt⁊ eſt ſi · de ſen.excõ.ſi medicinalis.
i W Spe. ſi.S. de ele. c. i. in fi. es ergo ſuꝑ executõe ſecũ nõ poterit diſpẽſa
re vt olim poterat.ix.q.ij.lugdunum. 5
t ¶Suſpẽſos ĩ caſu iſto celebꝛãs irregłaritatẽ ĩcurrit.⁊ ̊ dicã ·c.pxi:
vV V¶ Spãli ſicjj. ð dkeyl . ccijca. iij q· ð pe.⁊ re.c.ij.⁊ de regiu.in gñali.·
x ¶Diſpelari.qð enĩ ꝑ ſe nõ pñt nec ꝑ alios poterũt.xlvi.di.ſicut.xxxiij.q:

Yl. his a qͥ b.ſieut ecõuerſo ·ð re.iur.põt qͥs.⁊ ibi plene dixi.

Ds quli.qͥ ſcient᷑ oꝛdinauerint clericũ alienũ ꝑ annũ a collatõe oꝛdinum
ſnt ſuſpenſi.⁊ poſtq; ſuſpenſio fuerit manifeſta. poterũt ſubditi ſine ipᷣo
y os q generalit᷑ loqtur vt ↄpᷣhendat. (rũ lnia vicinis epᷣis oꝛdinari:
qbo ↄpetit oꝛdinare.de pᷣui.qꝛ circa: a ¶ CLlericos ð laic dicvt. .c.· vl.
q DParochie.i.dio.ix.q.ij.lugduñ.qñq; ecõuerſo ð ꝓcu:cle.ciij.
c ¶Aliene.i.nõ ſue ſiue ſit ꝓxlma ſiue remota.iij.qij.c.i.⁊. epᷣm.lxxi.di:.
ꝑ toiS.e.qð trãaſſationẽ. d V.Ania qu qͥs dare poſſit dicit·c.pxi.·
e¶ Stlenter.ſed nunqᷣd ſcire pᷣſumet᷑ vel ignoꝛare:videt᷑ ꝙ ignoꝛare: ff. de

b Uicinis epᷣis in ſua dio.qꝛ nõ intrabũt abſq; ſua lnĩa parochiã ſuſpẽ
ſi. vt credo ſᷣm Guil. i OCanonice,ſ.pꝛecedente debita examinatione 8
ſcrutinio ⁊ tẽpoꝛibo debitis.S.e.ti.de eo ⁊ mõ debito.ſnõ furtiue vel ꝑ ſaltũ

vl ples ſacros eoſdẽ die vł dua bo ↄtinuato leiunio.S.e.lr̃as.⁊.c.dilectus

cias ad oꝛdines dare poteſt. inferioꝛes pꝛelati non niſi ex pꝛiuilegio nec
officiales epoꝛum.ſed hi qui habent adminiſtrationẽ ſpũaliñ illas bñ conce
dunt ⁊ poſſunt epi oꝛdĩare pꝛioꝛes pꝛioꝛatuũ nõ exẽptoꝝ ⁊ ipᷣoꝝ ſocios q;diu
moꝛẽtur in illis licet inde non fuerint oꝛiundi.
l¶Nullus. generaliter loquitur vt dixi.5. c. pxi.
m. CLlericũ vel laicũ·c. pxi. n. ¶Parochlie.l/dioceſis.
o Sꝛ:dinare.S.c.pxi.cum ſuis concoꝛ.
p Hoc caſu:ſein dande talillnĩa. hoc dixi qꝛ multis alijs modis dicitqͥs
ſubditus alterius ⁊ de eius foꝛo qð dic vt. S. de ſo.ↄpec. vl. ⁊.ff. de iudi. he⸗
q Eps.ñ ĩſerioꝛ.vtj.ꝭ.pxi:⁊ ẽ ſi.s.ð ele.cũ ex eo. ( rres abſens. i/
r Oꝛdines.quoſcunq; minoꝛes vel ſacros.
8 Oꝛiũdus.dicit᷑ eni qͥs ibi domiciliũ retinẽ. vñ oꝛiũdꝰ ẽ ff.ð ſena.l.pe.
t ¶ Eccleſiaſticum.ad differentiam alterius beneſicij vel pꝛouentus ſecka⸗
ris ⁊ talia eccaſticabñficia ſine inſtõe canõica obtĩeri ñ pñt.vtj· ð re.it.c.i.
cũ ſuis ↄcoꝛ. ⁊ ĩtelligo ſiue iſtð ſit bñficiũ ꝑꝑ qð oꝛdinẽ recepit ſiue non cum
generaliter ⁊ non diſtinguẽdo loquatur:vnde nec diſtinguere debeo⸗ ij/q. v.
e

(Ea m nullus epᷣs oꝛiginis domicilij vel eccleſiaſtici beneficij ↄmendati

28

ꝛibi poteſt quilibet ↄuẽiri⸗

pis.ð.de of.archidi:ſigni⸗

uilegio..ð Bakreniene
b 4 Indu tũ ſubau. vel
1
nõ ix:q:ij:epᷣm. 2 facit qð

55
e W

* 4 Li ber Pꝛimus

conſuluiſti.5. de tranſla. inter coꝛ.

n. Womiciliũ põt quis babere domicilia. in plunbo locis. ff,ad mulciil
nno⸗Feiund prudeniv de fo. ↄpe.ex parte. b.. de reſcrip. dilect ij. qð
vex eſt ſi in vtroq; ſe equaliter collocauit.vt ibi.⁊· · de ſepulc. ij. allas ibi di
hadere domiciliũ vbi maioꝛẽ partẽ reꝝ ſuarũ habet. ff. ad muni ei. F. vl.
Cevbi ſe. vel cla. ſenatones aliasſola vomu⸗ gackino q in ciuitate alia ↄpa
tur domiciliũ nõ facit.ff. ad munici.libenus.·ſola ZSv
EIn eadẽ/ ſubau. vel dñs papa/ðecili⁊· c ꝓxi/ipſe eni oꝛdinarius ẽ ſin

guloꝛũ ·ixiq.iij cuncta per

—

munduũ.⁊ roma cõmunis

eſt patria.ff.ad muni.rõa. cilium in eadem Inferioꝛes quo⸗

5.de fo⸗ↄpe:c . vl·
ri a ſe. ap.ſpecialiter ſit indultum vel
officiales epiſcopi cum ad hoc ſe ipſi⸗
us officium non extendat huiuſmodi

nequeunt licentiã impartiri. Epo

gutem in remotis agente ipſiusi ſpi
ritualibus vicarius generalis vel ſe⸗
ge vacante capitulum ſeu is ad ques
tunc tempoꝛis adminiſtratio ſpiritu
alium noſcitur pertinere.dare pñtli
ficaſti· dicit enim canon lit Eentiain cenonaͤ Meligio de
aſti dieit en mn canon lt rog ſuis ſuperioꝛibũs a non exempt;
ae crbarctianenn paioantibus deputati pꝛioꝛes ⁊ eoꝛuũ

3 4 Sbditos. laicos. Jo. ſocij poſſunta locoꝛum dioceſanis q;

a Epo dũ tñ (an:
catholico.⁊ hẽs de hoc pꝛi

Pꝛelati. puta abba⸗
iprelbten vel ar⸗
chidiaconi. ⁊ habebas de

dioceſibus oꝛiundi. Ydem.
AUllus
alius infanti niſi foꝛte religio
nem intraret ſeu illitterato ſʒ
nec abſq; ſui ſuperioꝛis licẽtia homi⸗

niſi habeant ex ↄſuetudine
ſcripta vt facere poſſint.ĩ
ox enim caſu bene valet
conſuetudo ſᷣm Jo:qui hoc

no. ber. de ofarchidi.ſigni
ficaſti.nec enĩ ↄſuetudo re
nocat᷑ ꝑ nouã ↄſtonẽ/d. ð
Extẽdat.niſi hat ſpãle mãdatũ ad hoc vt de of.vi .c.ij. ⁊. ij·
pᷣo.ſuꝑ ̊ vide qð nõ. Ger.⁊ modemi.de of.archidi.ſignificaſti:
V¶ Remotis.quẽ locũ dicis remotũ.dicũt quidã de citra ad vlrra mõtes
ꝑ decre.ð.de elec.nihil.ſed hoc ẽ falſum qð ſolũ talis locus dicat᷑remotꝰ.qꝛ
aliud ẽ dicere valde remoti vt ibi ⁊ aliud remoti vt hic.ſicut aliud ẽ dicẽ cau
tio.qꝛ tũc intelligit᷑ nuda cautõ.vt.N/ð vᷣ.ſig.ſancimꝰĩ⁊ aliud ſufficiẽs cau⸗
tio.⁊ tũc intelligunt᷑ pignoꝛa vel fideiuſſoꝛes.ff.mã.ſi mãdato.ꝭ.vl. Sʒ vide
tur ꝙ remoti dicant᷑ extra pꝛouinciã.ð.de ele.coꝛã. C.de pᷣſcp.x. vel.xx.an.l.
vlci ·vel vltra duas dietas.S.ð reſcpᷣ.nõnullivel vltra vnã.vt:e.li.e.tuſtatu⸗
tũ.ſatꝭ crederẽ hoc arbitrariũ iudici qͥs locus dicat᷑ remotꝰ.
fᷣ· ¶ Caplim.ꝙ tũc in ſpũalibo admiſtrat.vt.S.ti ꝓxi.c.vl.⁊ pe.
g 0 JIs Puta viſitatoꝛ.lxi.di.qm.ð.ti.pxi.c.vl.SD.ð elec. c. is cul.
h ¶Religioſietã exempti.vt aliq fůit dubitatio ⁊ ꝑ ̊ qð dicit in nõ exem
ptis vł fuit dubitatio.qꝛ nõ erãt ꝑpetui ⁊ hoc ẽ verius. — . ..
1 ¶Socij.nõ enĩ ibi decent eſſe ſoll. qꝛ ve ſoliſꝛc. Ecciaſtici uij. vij.q.i illd.
de ſta. mo.monoachi.⁊ ꝓbtur.e.ti.qð dei timoꝛẽ.
lꝑ O Oꝛundi.qꝛ tunc poſſent rõne oꝛiginis.vt.S.iirñ.⁊ ſicut poſſũt oꝛdia
re ſta dico ꝙ ↄmẽdaticias ad oꝛdines dare.vt ibi.

UVllus.epᷣs aliꝰ puta abbas vel pꝛeſbyter qͥ pſalmiſtatũ ↄfernre pñt. lxir.

m Inſfanti.ſ.vij. annoꝝ ſeptẽ g̊ pñt ↄferre tonſurã.xxviij.dies. de his/⁊
lxxvij.ði. in ſingulis.⁊ fa.tde ele.ex eo.qð de pᷣbẽ.ſuꝑ.⁊ qð ibi nõ. Jo.an.
n 8l Intratet.q̊ minoꝛ.vij.an.põt religionẽ intrare.qð veꝝ ẽ.ſed pᷣciſe non
obligat᷑. vt.ð.ð ſe.qꝛ ( inſulis.⁊.cad nram.⁊ dic vt.ð.ð regiis qͥ.⁊.coñ ſolũ
o. ¶. Supioꝛis.vt.ð.c. ꝓxi · irñ. Jo. ⸗ (.ceſe.
p¶¶Domini laico.· qð apparet. qꝛ ↄſen puimã tonſurq/ olim volebar qdam
dicere ꝓ clericũ alter eßi a non poteſt oꝛdinare ſed laicũ.ſic ⁊ dicebant
E decre.S.e.eos qͥ. ⁊ hoc falſũ erat.vt.lxxi:di.puatꝰvbi ẽt ð laico expᷣſſũ erat.
q. Aliene.i.nõ ſue.qꝛ ẽt ſi aliene eẽnt vñmõ ⁊ ſue nihilominꝰ poterat oꝛ⸗
r. ¶ Tonſurã. ꝑ quã ĩmunitate gaudet⁊ clericalis oꝛdo. (dinare
ↄfert᷑.õ. de eta ⁊ quali.cum contingat. Jo.an.·
S8. MDiffinitum. quod dic vt no,S.e.de ↄuer.ↄiu.coniugatus·
t Pecceauerit.de bis qꝗᷓ fi.a ma.pꝑ.ca.c queſiuit. v. & Annũ integrũ et

ↄtinuũ.ð.de ele.pꝛouida:e.li.qͥd ſi ſit biſextdic vt no. Jo.lv.di.c.ij. ? Ber.

de vᷣ.ſig. queſiuit. x ¶ Dũtaxat.i.tm̃mõ.⁊ nõ.ꝓ eo qð dixi.S.e.ti.eos qͥ
ſi ibi papa voluiſſet ſolum illos eſſe pꝛiuatos a collatõe oꝛdinis quẽ inique
ↄtulerũt hoc expꝛeſſiſſet ſicut ⁊ hic fecit ad idẽ.ð.e.lras.⁊.c.dilectusi⁊.S. de
deci.ad audientiã.⁊ intelligo h̊ͥ veꝑꝝ qñ ſolã clericalẽ tõſuram ↄtulitalłs etiã
in vlt᷑ioubo qͥs ↄtulit puniet᷑ ꝑ iura ſup:adicta. ⁊.i.q:i.ſia.
y Suſpẽſum.ſpo iureſʒ nunqd tõſurã licebit tũc ab alio epo ſubditis ſu
is recipe. dic ꝙ cum hoc non reperiatur expᷣſſum non videtur licere.
rmittimus:determinant᷑ per iſtud capitulum.nõ ꝑ ber.ð:.de ele cum

em . Inkerioꝛes e ferre tonſuram nec etiam coniugato
B pꝛelati religioſi vel alij niſi eis
ſuos clericos aut ſubditos poſſint a

quovoluerintepiſcop oñfacere oꝛdĩia⸗ eſt ſacris canonibus diffinitum. ¶

diu moꝛantur in ipſis pꝛioꝛitatibo oꝛn⸗
dinare licite licet non ſint de eoꝛum

iſcopus vel quiuis

ni dio. aliene clericalem pꝛeſumat cõ

iu cunctis.S.inferioꝛa⁊.e.ti.cũ dilecti.⁊.5.e.ti.indecoꝝ.⁊.c.pᷣterea.pꝑ ipſum ⁊
modernos: 3. Penmittim?. videbat᷑ pmiſſum F Erenadigi pa
xi illius. e. ti. pꝛeterea. nam in decre. ex rõne diſpẽſant cũ decẽni. in decre. pꝛe⸗
terea.diſpẽſant in oꝛd ine.qᷓ pari rõe in etate.vt ibi nõ. Hoſt. Sed ed pꝛmũ
dic ꝙ ar.a:orio nõ ꝓcedit vbi reꝑit᷑ in iure Sriũ lʒ alias ſit foꝛtiſſimũ. de his
q̃ fiia pᷣla.cũ apłica.in fuſed ↄriũ reperit᷑.de ele.cũ in cũctis.S.inferioꝛa.er⸗
go nõ ꝓcedit argumẽtatio illa ad decre.ex rõe.dico illud fuiſſe ex ſpali mãda
to papead decre.pꝛeterea:dico valde maius eſſe pati defectũ in etate qᷓ; ĩ oꝛ
L dinib.vt ꝑ te vides.⁊ ꝓba
tur de inſti . c. ij .e. li. ⁊ ð p
bẽ · ſi ꝓ clericis.noua ſit igi
tur hec ꝑmiſſio.
a. ¶ Epi inferioꝛibus cre
do vetitiia fa. . t. pri. ca.
lijeit⁊ ij uñ/ð/ð ele cũ exſeo

niſi volenti religiomem intrare aut
ad ſacros oꝛdines pꝛomoueri pꝛout
Qui vero contrafeceritvt in quo pec
cauerit puniatur per vnnm annum

a collatione clericalis tonſure dumta

xat nouerit ſe ſuſpenſum. ¶ Boni.

viij Oe erate et qualitate et oꝛdine

haeficiendoꝛnnn.
Ermittimus vtepiſcopi
cum his qui.xx.annum
HMIcompleuerit ꝙ dignitateſ
vel perſonatus quibus animaruʒ cu
ra non hninet. valeank obriieranol .
ſint ſi aliud non ob. canonicum libe⸗
re diſpenſare⸗
js pꝛei byteroꝛum.

Defilije pꝛeſ byt .
Squi defectum patitur
natalium ex diſpenſatio⸗

Boni.octauꝰ.

◻

b ¶ Loͤpleuerint. Nõ.ũ

ne horeſt oniſ oni ligteſ de llech in cſris er in
ei aliud canonicum non abbatiſſa.S.d ele indenita
obſtat ad oꝛdines pꝛomoueri mino⸗ qb r Lin delegeren:
U . EEH dele. cũ viceſimum
nes et obtinere beneficium cuicura ⁊ qð dixit bic papa de.xx.
non ĩminet amimaruʒ dummodo ſit an.idẽ ſi voluiſſet dicẽ po⸗
— ckulſſet de citerioꝛi vlterioꝛi
tꝑe.quia iſta talia ſunt illa

de qbo dixit lex. qꝛ nõ oĩm
qᷓ a pncipibo fiũtrõ reddi põt.ff. de legi.nõ oĩm.⁊ de b.S.de reſcrip.ſi qñ. tñ
ſatis eque ↄcoꝛdãdo ad alia iura de.xvij an.ↄſtituiſſet ſicut in ꝓcurstoꝛe ad
negocia dicimꝰ j.de ꝓcura.qᷣ generalil. vl. ſicut de aduocato.ff. de poſtu.
l.ic⁊.iij.q.vij.S.tria.led vt pᷣdixi ſic placuit pncipi ⁊ ſufficit ſic ſcriptũ eẽ. ff. qͥ
2 Ae ꝓſpexit.vi.q.iij.ſcriptũ e. in lege.S.ð fer.cij.in ön.·
c ¶ õ ĩminet.in illis ergo ſecus ſicut ⁊ in ꝑrochialibo eccleſijs.ð.de ele.lʒ
canon.⁊ boc foꝛte voluit dicere Jo.qͥᷣ nõ.ð ele.cũ dilecti.ꝙ in minoꝛibo digni
tatibo ſimplex epᷣs da bit veniã etatis vel foꝛte alit᷑ intellexit. .
ð Sengie d nõ ſũt illegitimi ñ coꝛꝑevitiati nec bigami nec crimĩoſi
e. ¶ Diſpeſare.ſed nunq̊d ꝓmouẽdo diſpẽſat.de hoc vide.li.di.cũ ĩ aliquo
luij.di.ſi ſeruu s.in.i.glo.lxxxi:di.ſi qͥs ſine.xvi:qii.eccia.de ↄceſ.pᷣben. litte
ras.de ſciſ.frat᷑nitatis.⁊ ꝑ modernos de fi.pᷣſ.veniẽs.⁊ ð cle.ↄiu.diuerſis.⁊
ſatis eſt euidens ar.qð pꝛomouẽdo nõ diſpeſat.qꝛ punit vymouẽs.S.de elec.
nihil eſt. ſed ſic determinatũ eſt de patiẽte defectũ in etate.qͥ de patiente de⸗
fectũ in oꝛdinibo ſi eligat᷑ ad tales ꝑſonatꝰ vel dignitates ſine cura.nunquid
neceſſsria ẽ ep̃i diſpẽſatio vel an de iure cõi ad ſ⸗ tales eligi poſſint.tenent
Inno. Ber. Cõpo.ꝙ de iure cõi ad illa talis eligi poſſit.ar.a ↄrio decr. cũ
in cũctis. .inferioꝛ.⁊ dicit idẽ eodẽ ar.ꝑ decr.õ.e.pꝛeterea.ad.c.lłx.di.ꝑ totũ

tftũdeẽt illa coꝛrecta zria ↄſuetudine.vel cũ ibi dicat᷑ in arhidiaconũ nõ debere

quẽ aſſumi niſi ſit diaconꝰ in ꝓpoſitũ niſi ſit pbr.pʒ illa coꝛrecta ꝑ decre.cuʒ
