in eo qui debito tempoꝛe appellationem pꝛoſequitur iſtud in eo qui pꝛo tur eccleſia interdicta.vnde alij clerici licite celebꝛarent in illa.ad hoc.S S
ſequi negleri vude in denan euitaobi ab extraiudicialibua donec do⸗ e.li de pꝛiui.per exemptionem in fi. . c. 4“”
cuerit ⁊c.⁊ ſic ſtabit pꝛopꝛie cher um. .— R—= n conuerſo.hoc idem pꝛobatur oli „dꝛedt. G
Iſclericos. Pꝛelatus capi faciens ⁊ indudens etiam per laicos cle lchrentn larerdecnn terum⸗ voralch. aberhrt hakre Phllers A
Vricum nondum incoꝛrigibilem excommunicatus non eſt nec etiaz fluum. ſi interdicto vno intelligeretur alterum interdictum. ad idem 8
ipſ copientes Secundo dicitur talis ſi dat fideiuſſoꝛes de parendo iu de pꝛeben. c.i. lxiij. di. noſce. cum ſi.videtur tamen ar. contr. inſti. ð iure NMaag
n detineri non debet niſi iuſta cauſa id ſuadeat ⁊ coꝛrigit pꝛima pars qͥ na.S.plebiſcitũ.vbi appellatione populi vniuerſi cines intelliguncur. 132
no.ber.s.e.vniuerſitatis.in vl.glo.⁊.c.vt fame.⁊ declarat quod ibi no. ectiam connumeratis patricijs ⁊ ſenatoꝛibus.ſed illi eiuſdem peoſeſſto⸗ . in
moderſſuunl; nmnis ſunt.iſti vero alterius.ad idem.xij.q.i.duo ſunt.ſicut ⁊ expꝛeſſo lax En
b Aeabe iuriſdictioni cui loquatur non apparet.⁊ ideo dico decr. loę⸗ co in reſcripto per generalem clauſulam.non conuenit᷑ clericus.vtn IyVz
cum habere in quolibet iuriſdictionem habente ſiue de cõmuni iure ſi· S. de reſcrip.ſedes. qns. vrhot. (e
ue pꝛiuilegio vel conſuetudine.ad idem. C. de ſpoꝛ.l.vlt.⁊ facit quod di· o Domini. No. quia ſecus ſi pꝛopter delictum eiuium. ⁊ hoc etiã p., 2
xi.S.e.li.de penis.q;uis. ́MMU treet. dum dicit qui culpabiles non exiſtunt. . paz, ere⸗
C ¶ Pena. quia carcer non eſt pena.quod tamen dic vt.S.e.li.de penis. p. Pntercie. liud ergo eſt interdicere ſolum ciuitatem. aliud ciuita ſſao
g. tein ⁊ ciues.Et no.ꝙ pena ſpirituali ſcilicet interdicti bene puniturunꝰ·
d Poſtea illos eſſe. huius contrarium no.ber.in pꝛedicta glo.dicens po delicto aneriac Le echiatt irer nterateben dunnureni ”MWM ſ
ꝙ ſi apparebat clericum incoꝛrigibilem.capi poterat per laicos ſine pe/ igitur ſint interdicti audire non poſſunt diuinaiſ Fepꝛort. e ee i60.

na.alias non.⁊ ſic etiam ſoluebat contrarium de decr.vniuerſitatis.ad q ¶ Extra ipſam.ciuitatem intelligas.⁊ extra cotinentiam infra c. pꝛo en

decre vt fame.ð. e. tu. dic ⁊ in ſe. glo. .

Adi
ſdlin .
le enſ
us giee.
telt. 1di
feſitennen

Ul do n.

t un d
deneſteg

ngt ſe
imnicne
quennn
excinn
,Opinine
nigienit

liooon.
Nteſene
Merkgii.

argin

rrinsi
namogen
ſoresdal

s vulent
oſſt .
ulusntec⸗
8noͤiurd⸗

rsdeaO0
Gzgnotan

Trindedhel

hocit
llo ache

orte Nen

neſerin

n.dltn

teligmoan.
mnit

4 cchi

lcns⸗ NE
thoctnif

Aluſdnn

epunim
tunn

Piufteℳ

De ſen.excõ.ſuſ.et inter.

r. Kareat. ? ſic violaretur nernus cccleſiaſtice diſcipline qnod eſſe nõ

debet. 3. de conſue. cum inter vos.⁊ ſic no. intelligendum vt res potius
vale at qᷓ; pereat.S.de ver. ſig. ſi abbate.ff.de re.du.l.quotiens.
8. M/ Mon competant. quia vniuerſitas res eſt inanimata in quaʒ non

cadunt talia. S. e. romana.
ſitati competunt.ita dicit

—„

nes ingulos f. de ĩ ius
vo.l.ſed ſi hac.ꝭã.qui ma
numittitur. canoniſata
xij.ij. q mãumittitpplꝰãtc
eſt ideʒ hodie qui fuit an
te centum annos. vnde
tunc interdicto populo
⁊nondum relaxato.qui
nũc eſt ðꝛ interdictꝰ. vij
q·l.deniq;.xvi.di.habeo
ff.de iudi.pꝛoponebatur
t Blicubi. etiam in lo
co non interdicto.
v.¶ Erpꝛeſſis a iure .e.
c.vl.quo ad diuina.quo
ad ſacrta habes.s.de pe
et re. ꝙ in te. ⁊ e. qm̃.

ciuitas. Interdi⸗
cta ciuitate ſubur⸗
dbia ⁊ continẽtia edificia

dicuntur interdicta ⁊ in
terdicta eccleſia capella
contigua et cimiterium
contiguum dicitur inter
dictũ.hoc dicit.
Suburbia. ad ide
ff. de ver. ſig. l. ij. ⁊.l.edi
cia.⁊.l.alphenus. ⁊.l.in
continentibus.
& Pꝛedicta.ſcilicet ci
uitas caſtrum vel villa.
d & Uilipendi. ad ideʒ.
5S.c.pꝛoxi.in fi.⁊.õ. de cõ
ſuetu.cum inter vos.
e Lontinentibus.ſa⸗
tis videtur iudicis arbi
trio relinquendum que

„

dDicantur continentia e⸗

dificia.⁊ non dicit conti

VUcpꝛius.hoc dicit.

quia celebꝛari poteſt lic,

non vt pꝛius jc.vl.
g Contiguis.cõtig ua

in fi.vbi autẽ tractamus de his que vniuer⸗
ur illud iſſe penes vniuerſitatẽ. quod non peꝶ

X

interdictas eſſe conſtat. ne ſententia
effecru careat cum diuinoꝛuʒ auditio
2 ſacramentoꝛum perceptio populo
vt vniuerſis non competant non de⸗
bent alicubi caſibus expꝛeſſis a iure
dumtarat exceptis audire diuina vel
eccleſiaſtica recipere ſacramenta.
WIgem.

ijciant᷑ eccleſiaſtico interdicto
illoꝛum ſuburbia et continẽtia
edificia eoipſo intelligi volumus int᷑
dicta.nam licet pꝛedicta videant᷑ ali⸗
as muroꝛum ambitu terminari.hoc
tamen caſu ne vilipendi valeat ſentẽ⸗
tia interdicti.quod fieret ſi poſſet in
ipſoꝛum ſuburbijs vel continentibꝰ
edificijs licite celebꝛari vt pꝛius expe
dit interpꝛetationem fieri latioꝛeʒ.
Matione quoq; ſimili ſi ſit eccleſia in
terdicto ſuppoſita vel ſubiecta nec in
capella eiuſ celebꝛari nec in cimiterio
ipſius eidem eccleſie contiguis pote
rit ſepeliri ſecus ſi eicontigua non
exſtant, Maͤem.
S qui in eccleſia ſanguinis aut
ſeminis effuſione polluta vel qui
pꝛeſentibus maioꝛi excõmunicatõ
ne nodatis ſcienter celebꝛare pꝛeſu⸗
mit. licʒ in hboc temerarie agat irregu
laritatis tamen cum id non ſit exꝑꝛeſ

72

lbn:quoumn extrema ſeinuicem contingunt.

Sepeliri.eſt ſi e.is cui.ij.rñ.ſi eniʒ alicui interdicitur ingreſſus
eccleſie.⁊ ſepultura cimiterij vt ibi.ſed pone tunc tempoꝛis aliquem ibi

ſepultum. ? poſtea relaratum eſt interdictum nunquid talis expumana

bit.non.ſi penitens deceſſerit ſᷣm inno.qui hoc no.s.de cxceſ.pꝛelato.c.

ta.conſuluiſti.

vl. quia res deuenit ad eum caſum ⁊c.hoſt.no. S.õ.de conceſ.eccle. vkal

½Öú ”äriſtant. idem habuimus in pollutionc. S. e.li. de conceſ. eccleſ. vel
i c.vno.Eſt autem ſecus econtrario vt ibi.ſ.quia cimiterio interdi⸗
cto non dicitur interdicta eccleſia etiam contigua.⁊ ibi patet ratio.
S qani in eccleſia. declarat ⁊ appꝛobat que no.ber. de pꝛiui.tuarũ.
in.ij.glo.inno.⁊ hoſt.de exceſ.pꝛela.tanta.
Sanguinis.intelligas humani ⁊ iniurioſi. de ſemine etiam intelli
gas humano etiam vxoꝛio.⁊ de hoc vide plenius,.p.e.li.de conceſ.eccle.

vel alta c. vno.

m Modatis.iſti interdictus eſt ingreſſuſ eccleſie s.e.li.de pꝛiui.epi.
vnde caueat.quia pꝛoximus eſt irregularitati q e.ti.is cui.i rñ.

n & Tamen. alias inde.alias tamen. .
7 ure ſuſpenſi.ergo a confeſſoꝛibus ſuis ab officio ad certum tempꝰ

eadem ratione ſi celebꝛant non incurrunt irregularitatem.

eiencer⸗ ſecus ergo ſi ignoꝛanter.niſi talis eſſet ignoꝛantia que ex
a

re non deberet.s.de cle.ex.mi.apoſtolice.s.de poſtu, c.i.

q iureꝗ.e. c. vl.

r Liberari.ad idem,S.de ele.ex.mi.apoſtolice.sð.dere iudic.c.i.⁊.ð.e.

capitu.i.

e Ineligibilis.⁊ etiam impoſtulabilis.s.de poſt.c.i.quia violans.ĩ
terdſctum etiam poſtulari non poteſt vt ilbb.
t Cum alijs amittit ergo poteſtatem eligendi actiuam ⁊ paſſiuam.et

de hoc ſolet recitari.s.de elec.ne pꝛo defectu.
5 Voniam.tempoꝛe interdicti chꝛiſma di

e cene. domini confici po⸗

teſt.⁊ cauſam reddit.⁊ declarat.no per hoſt.s.e.permittimus. per
quam olim pꝛobabatur quod hic dicitur.
b 2 aptiſmo.poſt baptiſmum cnim ſacerdos.vngit chꝛiſmate in ver⸗
tice non in fronte. quod eſt ſolius epiſcopi.s.de conſuetu.quãto pꝛimũ
patet de conſe.di.iiij.poſtq;.⁊ duobus.c.ſe.⁊.c.pꝛeſbiteris. ⁊.c.nullus
miniſtroꝛnm.

ciuitas caſtrum aut villa ſ?õ

C One ſcilicet baptiſmus et confirmatio.

LXXXVI.

d dultis.idem bodie in penitentia.quod dic vt ꝗ·c. c. vl.
eInterdicti.vt.S.e.ij.rñ.⁊.s.de ſpon.non eſt nobis,
ſf Dubium non eriſtit.q.d.conceſſo baptiſmo ⁊ confirmatione tem⸗

poꝛe interdicti ſatis eſt conceſſum confici ch
cbꝛiſma non debet eſſe vſui.nec de illo vete

ſum in iure laqueum nõ incurrit.
Is vero qui ſcienter in loco celebꝛat
ſuppoſito interdicto niſi ſuper hoc pᷣ
uilegiatus exiſtat auta iure ſit cõceſ⸗

ſum eidem irregularitatem incurrit.

a qua nequit per alium qᷓ; per ro. põ.

r.

liberari ⁊ adeo efficiturĩeligibilis ;

necad eligendum cum alijs debebit
admitti. Idem.

atione.queꝰnedum pueris.
ſed etiam adultis pꝛopter mo
te periculuʒ exhiberi poſſunt licite tẽ
poꝛe interdicti chꝛiſmatis vtimurvn
crione poſſe licet terra interdicta exi⸗
ſtat. chꝛiſina die cene domini confici⸗
dubium non exiſtitt. & Idem.

(. Voniam in baptiſmoꝰ⁊ cõfir⸗

Scui eſt eccleſie interdictus in⸗

eſſus cum ſibi percõſequens cẽ
ſeatur in ipſa diuinoꝛuʒ celebꝛatio
interdicta irregularis efficitur ſi con
tra interdictum hmõi diuinis in ea:
ſe ingerat in ſuo agens officio ſicut pᷣ
us. ¶ Talis quoq; ſi hoc interdicto
durante decedat, non debet in eccle⸗
ſia vel cimiterio eccleſiaſtico niſi peni
tuerit ſepeliri. Sane ſicut excom⸗
municato ſic ab officiovel ab ingreſſu
eccleſie lata.ſuſpenſio aut ipſius effe⸗
ctus per appellationẽ ſequentem mi
nimeſuſpenqduntur, IJdem.

5ỹ. e. c.i. ſi quis.⁊.s.e.li.de pꝛiuile.epiſco.cu

ꝛeiſina. ⁊ eſt ratio. quia vteꝰ
ri chꝛiſmate debz quis chriſ

mari.⁊ deponitur ſacer⸗
dos qui ð veteri chꝛiſma
te vngit baptizatum niſi
in moꝛtis articulo. ð cõ
ſe. di. iiij. ſi quis de alio.
vnde omnii anno in die
cene debet chꝛiſma confi
ci.⁊ vetus cremari. cõ⸗
ſe. di. iiij. litteris. vere er⸗
go inſurgit huius decre.
dictum. quia ſi tem poꝛe
interdicti permittuntur
ſacramenta quibus vti
mur chꝛiſmate.et vetus
chꝛiſma non debet eſſe v
ſui.ergo reſtat ꝙ permiſ
ſum intelligitur eo tem⸗/⸗
poꝛe die cene chꝛiſma cõ
ficere.quia conceſſo pꝛi⸗
cipali ⁊ acceſſoꝛiũ.de re
lu.acceſſoꝛiũ.cũ ſuiscõ.

cui appꝛobatur.
guod no.innocẽ. et
oſtien.e.e.ſacro.

h Interdictꝰ. S. ab ho⸗

minevel a iure.s.eę. ſacro

1 an ea. ergo ſecus ſi extra eam. ⁊ hic.no.etiam.s.vbi dixit in ipſa.ſt
igit᷑ ſub aere vel ſu b tẽtatoꝛio vel ſi idomo pꝛiuata celebꝛet vel concele/⸗
bꝛetfoꝛte celebꝛantibus cum altari aiatico vt.S.de pꝛiui.de his. ⁊.v.eę.

li.c.vl irregularis non erit.

lꝛg¶ (imiterio.ſicut ergo interdicra eccleſia interdictum eſt cimiteriũ
8. c.ſi ciuitas.in fi.ita interdicto mihi ingreſſu eccleſie ⁊ cimiterij vt hic

nec hic diſtinguendum credo an cimiteri

um ſit contiguum vel non. vt

ibi diſtinguitur.quia illa diſtinctio habet locum vbi res interdicitur.
ſcilicet eccjeſia.quia res eccleſiaſtica contigua ipſi eccleſie interdicte eſt
intrerdicta vt ibi.ſed vbi refertur interdicium ad hominem vt hic. quid
ad eum an cimiterinm non ſit contiguum vel ſit.⁊ per hoc illuderet᷑ cen
ſure ſi poſſet in iſto. licet non in illo cimiterio ſepeliri.
l¶ Sequentem. iſta ergo ſunt paria quo ad hec ſicut quo ad id.s.e.c.
i.S.e.ſtatutum.cum ſimi.⁊ concoꝛ.ad hoc.s.de ap.ad hec quoniam Et
intelligas pꝛopꝛie de ſuſpenſione ab ingreſſu eccle.vel diuinoꝛum vt ſo

nat littera quia in ſuſpenſione a ſempoꝛalibus puta ingreſſu poſſeſſiõis

vel pomerij veliinterdicto aqua ⁊ igni non haberet h locũ ff. de ap.l.nõ
tantum.talium enim ſuſpenſionum vel interdictoꝛum effectus bene ſu
ſpenditur per ap.ſequentem niſi eſſet caſus in quo damnatum publice
intereſſet ſtatim puniri.ff.e. conſtitutum. Quid inſſuſpenſione a benefi⸗
cio.de hoc perinnocen.⁊ hoſtien.in pꝛedic.ðcreta.ad hocquoniam. ec
placuit inno.ꝙ in omni ſuſpenſionc eccleſiaſtica non ſuſpendat a ppella
tio.hoſt.diſtinguit an ſuſpenditur a beneficio.⁊ tunc cum pſum benefi⸗
cium ſpirituale ſit vera eſt opinio.aũt ſuſpenditura perceptione benefi

cij de qua conſtat ꝙ eſt tempoꝛalis.

⁊ tunc bene ſuſpendet appellatio eiꝰ

us effectum idem ſecundum eum ſi dicat ſuſpendo te a pꝛebenda. ſecus
ſi dicat ſuſpendo te a canonia.quia illa ſpirirualis eſt. ſatis videretur ꝑ
hanc decre.ꝙ ſuſpenſio a beneficio bene releuetur per ap.ſequentem. cũ
hic dicat ab officio ⁊ ab ingreſſu eccleſie ⁊c̃.ſi idem eſſet in ſuſpenſione
beneſicij hoc expꝛeſſiſſet.puto igeur ſolum in his mere ſpiritualibus.ꝑ

que tgrur anima decre.hanc locum habere. .V
ligioſo pꝛima pars declarat decre s e.cum illoꝛum.vᷣ.ꝙ ſi cleri⸗
D cum Secunda rep

ꝛobat quod no inno.⁊ abbas.s,.de regula.ſtatui

mus.⁊ appꝛobat quod ibi no.hoſt.s.e.c.ij.

bᷣg Ko caſu.puta quia leniter percuſſit.s.c,.peruenit.vel eſt debilis vel

n 4

86

AAAiiber Quintus

Bof.ber.⁊ hoſt.qui diceb ant eum non recidere.dicebat tamen hoſt. hoe
pꝛetextu multi illudunt cenſure.vnde pꝛouidendum eſſet modo igitur
eſt pꝛouiſum. J
mꝗ¶ Item. ſcilicet ꝙ in ſententiam recidant ipſo ſure.

icat eres. t.c. ea noſcitur vel eſt eger vel in moꝛtis artien
delicatus. S.e.mulieres.⁊.c.en noſcitur g deielerd tciint

lo.ð. e. ꝙ de dis. vel babet inimicitias capitales.S.· e.
makeh ꝛedic.cum illoꝛum. vbi

expꝛeſſos ⁊ duos tacitos inductos per cle.no.in cle .iiti.in glo eſt ſcien

dum.
heLegittimum.aliqua exempla poſui.s.c.pꝛoxi.

IPecernimus. non dicit declaramus. ? ſicſuo tẽpoꝛe vera fuit op·

ↄceſ.pᷣbẽ c. ij.ð cẽ.feli.lʒ hoc nõ ſit ncce vt.s.e.li.ð ↄſti.c.i.ẽ tñvtilevnð
nõ debemꝰeſſe faciles ad dicẽdũ ꝑ ſuas ↄſtões vetera iura eſſe coꝛrecta
vbi id non expmit.qꝛ ſi hoc incẽderet in illis expᷣſſiſſet vt in iſtis.ad boc
B.de cele.miſ.cum marthe.vᷣ.io.cum ſuis concoꝛ.

4 . contrarium videbatur per decr. pꝛectè in ſententian
di Ehe ſclericum percuſſerit culbrem non niſi per ſedem nballol n Nec duo.ſuperius dicta ſcilicet pꝛeſentare penitentiarijs ⁊ ſatiſſa 0 —
cam vt ſcandalum euitetur. abſolutionis beneficium poterit pꝛo cere iniuriam paſſis Johannes an. · g 4 1. Um quis. declarat bnE
ri.vndevidebatur ꝙ mo =UDUM (G z appꝛobat no. per d⸗ PUSðSZ
nachus percutiens cleri 3 . ⸗.ʒ .. . .xvij. q.iiij. omẽs eccle ”
num abloluendus elſz a Eliioſo qui manus violẽtas neſficium a quibuſuis ſententijs con⸗ ſie per Her. modernoo.
folo papa pꝛopter ſcada⸗ in dericum ſeculareʒ iniecitne ſequuntur iniungitur vt oꝛdinarioꝛi nperen eres. 2 hie diet .
lum quod eſt cum mo⸗ b teria Perſu⸗ i percuſſionem in cleri⸗ ſ⸗
nachus clericum percu⸗ . Ehoc pꝛetextu habeat materigz ſuoꝛum vel alioꝛum quoꝛumlibet ſu cum ſine meo mandato. 4
nechun vignloꝛ it et Eiuagandi poterit ab epiſcopo caſu ab ſcepturipenitentiam ab eiſdem ſe cõ en namine meo facnd r 4
cdlericoꝛumn. xvi.dl leg⸗ ſolutionis beneficium erhiberi quo ſpectui repꝛeſentent? paſſis iniuriaz m babeam ercommu
lltter ne derenninarlo ſeculari derico poſſet ſialium dericũ eu his quibus pꝛopter hoc obligati nomine non ſit facta. et Ne
nem bulus decr. neceni percuſſiſſet. Quamuis autem is qun exiſtunt. ſatiffactionem exhibeant cõ per hanc decre exempli⸗ 6
pꝛo eo ꝙ& monachi ſunt religionem ingreditur. religioſus ce⸗ petentem ſi bec cum pꝛimum cõmo ficamus·j.de re.iu.ratũ
crerror rvi⸗ gairlont ſeri cum effecru nõ poſſit donec ſit aa ge poterunt non curauerintadimple uale lrgoli rerenle
nonnulli.in fin. Et puto (ite vel expꝛeſſe pꝛofeſſus. ſi tamegs re. 6 dem. H dauit clericũ verberari. ſet
ꝙſi monachus non haj violentas manus in eum inijdapex. EVm quis abſq; tuo mandato ⁊ pꝰᷣea ante manuũ inie⸗ e
bet vnde vadat.⁊ mona / communicationis latea canone vin manus inijcit in clericum tuo⸗ cione reuocauit manga 1
enulibi broutgere non culum non euadit. eig gennn nomine violantes ſi hoc ratuz culſtantech nadarart õl
poteſt abſoluet illum epi Ds quia ſente a canonis Pl bhabueris excommunicationem latã ueniret ad ad euʒ.in hbac 4
ſcop? eo iure quo alſen⸗ hominis cum ad lene genn acanone incunctanter incurris cum qone vr venete ber. S. .
ui inopes e g er ohei ias de iure fuerant abſoluendi ratihabitio retrotrahatur madato lẽ eẽ excõica i⸗
CQlerico. ſupple vel nnnrti „ N, — n⸗ tuʒ.ad qð bñ faciũt iura
d larico. ſt elueunt pꝛopter imminentis moꝛ· debeat comparari, Si vero inie⸗ bebeb mlk riap enge⸗
ex Mon poſſit. ⁊ ob hüc articulum aut aliud impedimentum ccõ eadem tuo nomie nõ ſit facta tũc iura ibitʒ ho. ẽ tñ ar. dð. ff e
caſam diccbant innoc- legittimum pꝛo abſolutionis benefi⸗ ſicetpecces ratam habendo eandem naa her. ſi qs mihi bo mn
õ ee cio habere recurſum ab alio abloluũt non tamen pꝛopter hoc excommuni⸗ nair itrbevalf i
o eis facit lex. ff. de ſta. ſi ceſſante poſtea periculo vel impedi ctionis vllius vinculo innodaris cũ excõicatũ nõ eẽ. tenet tñ ne
i. l. ſtarulib. que facact mento huluſmoi ſeilli a quo is ceſſã quis ratum habere nequeat quod eiꝰ de culpa ð qᷓalias pirni ſe
medio tempoꝛe facit. vx cibus abſolui debebant. q; citro com nominenon eſt geſtum. ρSdem poſſie conõ ci volus reot
ſeruus non vt liber. ſed ſerint pꝛeſen leſia ple rit.bar.ber.in fi.qoõnum ſpo
contrarium eſtverumyr mModepoterunt contempien peelen. £ Lma mater eccleſia plerumq; ſuaꝝ venerealiũ in qõcq̃i
bie necob. cras pote, tare, mandatum ipſius ſuper illis p rnulla rationabiliter oꝛdinat er cipit madauit. diritq ta mn
ci erico ſeculari in mino/⸗ . Pe TZE 5 II;- 9 cciam excõicatus huli
tibus oꝛdinibus. 2 pte liter recepturn ſatiſfacturi lic rum vtilitate poſtmodum conſult eſt q verum videtur. n
rea tunc eccleſiaſtica per ſticia ſuadebit, decernimus n —ac rationabilius reuocat in meliuſue a Alcricũ. large ſumik gin
ſone Fyi.aein. guilc ſure iluudant eccleſiaſtice in cande commutat. ¶ Sane a noſtris du⸗ rr a.duo ſunt. .
VUiolentas, idein bu ſententiam incidere ipſo iure. ¶ R dum fuit pꝛedeceſſoꝛibus conſtitutũ S uonoie. puta tu un
= . „8. . „ „ . . . 7 , „ Ee . 2„5 4 .
gonnle. caſu · . Eſtatuimus dehis quibus cu ß. velnteretd eu rin eelellaſticehb⸗ ehrarefur elamne Nl
Lanone. xvij. q. iij. ap. vel legatis iplius abſolutionis be poſit interdicto nulla certis caſib et lẽ ł vᷣbalẽ intulerat ꝑcuſ o
abis ſuadente. quo pꝛi ſit quẽ tu pꝰea ratũ habẽ n
uilegio etiam interdum . do receptaſti.⁊ mag ami rol
tur.ſupꝛa eodem libꝛo ne cleri.coniuga.capitu.yno. xretẽto h̊ themate.ſi ille amicũ łsuitoꝛẽ talẽ nõ receptauit vł illu expulit. d.
AQOs qui coꝛrigit.no.per ber.⁊ alios..e.de cetero.⁊ hoc dicit abſo⸗ nec ꝑ aliq̃ exterioꝛa pᷣt apparere ꝙ ratũ habuerit. ſz tñ in vᷣitate ratũ ha⸗ n
J lutus pꝛopter moꝛtis periculum vel aliud impedimentum ab eo a buit in coꝛde.dirit.hoſti.s.e.mulieres.talẽ qͥ ad deũ eſſe ligatũ.non tũ qͥ can
quò alias non poterat ſi celſante impedimento ſe non pꝛeſentat. cum cõ ad eceiam militãtẽ qͥ nõ iudicat de occultj.ð ſimo.ſic nov.⁊.s.e.a nob.ij iec
mode poteſt ei a quo alias abſolui debebat. recidit in eandem ſententiã urre e ratihabitiõe p̃dicta dico g̊ eũ excõicatũ ex nũc.ſexqͥ ra huc
idem in abſoluto qui ſe debet alicuius conſpectui pꝛeſentare.ſi hoc non habuit.nõ ex tũc q̊ facta fuit iniectio lʒꝗq: dicat᷑ ratibabitionem retro ſ
faciat trabi.qꝛ ſatj trabiĩ ad tꝑs anteriꝰ. cũ ex facto anterioꝛi ligat.lʒ ex tunc. ſtob
iq Canonis.multi ſunt caſus in quibus eſt excommunicatus a cano nec eĩ ſnia excõicatiõis trahit᷑ retro ſicut alie ſnie.s · e.licet.q ſtatiʒ ligaat rinr
ne ? quidam. ſexrxxij inducuntur per conſtitutiones huiuſmodi.vi. li. aut nõ ligat nec ſuſpẽdit effectũ ſuũ.S.de ap.paſtoꝛalis.⁊ facit qð dirxi.g igi
quos bic omnes oꝛdinatim enumerabo. Pꝛimus.s.e. li de ele. vbi peri o ¶ Eõpari. vt j·ð re.iu ratihabi (ce.venerabilibo.in glo.pꝰ diffinitius Uenun
culũ.5.nulli. Scðs.e.c. Oꝙ ſi pꝛemiſſa.Tertiꝰ.e.ti.ſciut. cũ cti. Quar⸗ e Non ſit facta. puta inimicꝰ inimicũ ſibi cle (tionè.⁊ dic vt ibino. diſc
tse.ti. generali Quitꝰ.e.ti.fũdamẽta.ꝭ· ꝙ ſi ſecꝰ Sexcꝰ.e t.didẽnitatibʒ ricu ꝑcuſſit ego gaudeo.⁊ foꝛte ilium poſtea recepto ⁊ illi communico. tn
S. poſtrẽo. Septimꝰ. de of.ðᷣle.c.vl. . pꝑs po. Octauꝰ. 5. de his. qᷓ vi· me0e. =& Lma mater ec. (ſæ· Beſtum ].de re iu. ratum quis. ⁊ dic vt ibi. V
cau.fi.c.vl. Monus. de iudi.mulieres Decimꝰ de re iudi.ad apoſtolice Coꝛrigit hec dec. in qbuſdã ius vetꝰ vt · patebit. ⁊ dicit hoctne in eun
in fi. Undecimus. s.de re.ec.non alie hoc conſultiſſimo.ꝭ.laici Huode terdictictia ſani ad pniam admittũt᷑.niſi ſint excõicati qͥ nõ niſi in mooæzæ· imnt⸗
cimus. e c. in. line. Tertiuſdecimus de re. domi.c.vno uartuſdecim tis articło admittẽt?᷑. vel cauſam dederint interdicto qͥ nõ admittent᷑ ni⸗ e1
de cenſi. q;q;ᷓ· F. qui vero. Quintuſdecimus de immu.eccleſ.clericis § . ſi ſatiſfaciãt vel caueãt ꝓut poſſ int.item illo tꝑe miſſe ⁊ alia diuina offi ſetuch
nos igitur in fine. Sedecimus. e. decreta. verſi. pꝛelatis. in fine. iſti dio aa ſub pena diſtributonũ ſicut pꝛiꝰin ecclijs celebꝛat tanuis clauſie pla negt
hodie ſub ſublati per cle.de immu. eccle.quoniam. Septimuſdecimus. ne ſine excõicatj interdictj ⁊ ſonitu cãpanaꝝ ⁊ q̃ter in anno alte cũ capa inan
c.ti:quoniam.Octauuſdecimus.e.ti.c.vl.Nonuſdecimus.s.ne cleric. nis ⁊ ianuis aꝑtis celebꝛare poſſint.⁊ excluſis excõicat interdictos ad/ mmen
vel mo ·c.ij. in pꝛin. Uiceſmus.e.c.in fi. Ticeſimuſpꝛimus de here.c.ij. mittere ita tñ ꝙ hi ꝓpter q̊ꝝ exceſſũ latũ ẽ nõ apppiqut altari.in cert Menten
i.r. Uiceſimuſſecundus ·e.c.ij rñ.ſed potius credo illum canonem feh ſeruãdũ ẽ interdictũ ⁊ reuocata ſũt pꝛiuilegia vltra id qpuſcũq; ↄceſſa. umh
rende ſententie vt ibi dixi. Ticeſimuſtertius.e.ti.vt inquiſitionis.in fi. hec ðt.⁊ pᷣt diuidi ĩ qttnoꝛ ꝑtes.In pꝛia ꝓinittit ꝓhemiũ vſq; ibi ſane In ſeant
Viceſimuſquartus.de ſciſma.c.vno.vᷣ.omnem. Uiceſimuſquintus e. ſcdᷣa in q̃ tractat de ſacro pnie quõ ⁊ qͥb ſit expibẽdũ tꝑe interdicti vſq; ſſon
c. ver. ⁊ nihilominus.Uiceſimuſſextus.de homi.pꝛo humani ad finẽ. ad.s.adijcimꝰ In tertia vbi tractat quõ diuĩa officia ſint illo tꝑe celebꝛã
Uiceſimuſſeptimus.de iurelurã.⁊ dam.da.c.vno. Uiceſimuſoctauus da vſq; ad.ꝭ.ceteris Ibi q̃rta ⁊ vltĩa in q̃ qͥ ad certa ſeruari pᷣcipit ĩterdi⸗ lulee
de penis felicis..pꝛeſenti. Uiceſimuſnonus.e.c ad fi. Triceſimus.S. e. h Lõmutat:qꝛ ſᷣm varietatẽ tꝑm ſtatu (ctũ ⁊ puilegia ↄꝛia reuocat Plizſ
quicunq;. Duo autem inducuntur per hanc decre.qui de iure veteri nõ ta expedit variari. ð ↄſõg⁊ af.nõ dʒ.⁊ optiĩe xiij.di. vm.nã etiã puile⸗ 190
bebimus j·c pꝛoxi.ſunt declaratoꝛij veteris iuris ⁊ non nouo iure pꝛo⸗ foꝛte nũqᷓ; ſaluo eo qð dixi.S.ð ber. xrpianos.. ↄſtõ boni.reuocet ius e
mulgati.⁊ ideo intereos non computantur Quinquaginta tales caſus ãtiquũ qᷓn vᷣba expᷣmat q önotet.vt hvides h ⁊.s.ð reſcp.ſtatutũ s.de lar

1. P
k
ſaum

1

9.
Ce
o.
cH
1
ſoi
a⸗
hti⸗
ln
gurt
nie⸗
nde
b

labee

1,6 6

ian
tſurn
e
ibio

ſbitni
tenckti
s bin
Uuztehe.
ingicſ
dirrgtn

tenet&

clang
detut.

rgeſuk

unt .
putan
Alame
iiuning
erarhal

ratiane
mnega.
cGde
üenpult.
erucibaſ

,nontil

eern
Nemnten

hertune⸗

ſorglig:

egodis

Difintu .
er bi
nmmuntd .

1Rere
tboetten

niſtinſne

ninrnti

Diuſns Ohe

zcubſeni
altecich
riand
url.un
zbdlinn,
eric i
olreclin

eig

Suten

jcnidna

foivenie,
revoch d

—·
nnie

itrlima
ſtanſe
ſoN

InN

i Sacramẽtis. permittebatur enim baptiſma paruuloꝝ. puta mo⸗
entium ⁊ viaticũ.confirmatio in fronte.S.de ſponlſa.nõ eſt nobis.d&

De verboꝛũ ſigni.

—

pe.⁊ re.qꝙ in te.s.e.rñ.permittebatur etiam cõſectio criſmatis.ð.c.qm̃
⁊ celebꝛatio miſſe ſemel in ſeptimanaꝓ conficiendo coꝛpoꝛe xpᷣi pꝛo in⸗
firmis.S.e.pexmittimus.tenet etiam matrimoniũ cõtractum tempo⸗
re interdicti cu m teneat etiam contractuʒ ab excõicato maioꝛi.s.de eo

qui dux. in ma tri.quaʒ
pol.per adul.ſignificaſti
licet enim ũlud ſit ſacra
mentũ nõ tamen ſic con
fertur gratia per illud ſi
cut per alia.de hoc.i.qi
quicquid.
2 Inſurgũt.⁊ oĩbus
his fuit pꝛouidendũ.S.
de conſti. c.ij. de ſepul. c.
i.Audiui de quo daʒ lo⸗
co in marchia ꝙ tãto tẽ
poꝛe ſteterat int erdictũ

ꝙ facta relaxatiõe homi

nes illiꝰ loci.xxx. vel.xl.
annoꝛum qui nũq; audi
uerãt miſſam deridebãt
fbros celebꝛantes.
Sine culpa. qð re⸗
gulariter eſſe nõ debet ·

de reguiur.ſine culpa.
cũ ſuis cõcoꝛ.

m &A iure. pone exem
plum.S.e.li.de elec.vbi
periculuʒ.ꝭ. ciuitas. de
cenſi.qᷓ;;.de ĩmu.eccle.

clericꝭ.de vſur.c.i.de pe.

nis.c vlti. .
n Sani. vide qð veri
rieatur hicfalſa opinio.

quus poſuerat goff. S. de

ſpon.nõ eſt nobis. in fi.
vbi dicit tex. penitẽtias
moꝛientiuʒ dicebat gof.
⁊ etiam viuoꝝ.quoniaʒ
nulli denegãda eſt peni⸗
tẽtia al legat de pe. ⁊ re.
ꝙ quidam. de pe.di.vlt.
c.vlti.pꝛophetauit ⁊ ſuo

tempoꝛe falſum dixit. lʒz

bodie ꝑ bãc decr.ſit veꝝ
o & Ad peccandum. qꝛ

pꝛocliuius eſt curſus ad
voluptatẽ.⁊ natura imi
tatrix eſt vitioꝝ.xx.q.iij

pꝛocliuus.⁊ omnis etaſ

ab adoleſcentia pꝛona ẽ

ad maluʒ.xij.q.i.omnis
etas.⁊ natura humana
facile labitur ad delicta.
in auẽ. de monachis.F.
ſi vo his.coł i.vnde ẽ pe
nitentia ſecũda poſt nau
fragiũ tabula qua ſuſti⸗
nemur poſt caſuʒ. de pe.
di.i.ſcdᷣa naufragium et
poſt baptiſmũ qui lapſꝰ
fuerit in peccatũ per eaʒ
reparatur.S de ſum. tri.
firmiter. ad fi.

ſacramentis exceptis diuina celebꝛẽ
tur officia vel miniſtrent᷑ eccleſiaſtica
ſacramẽta. Quia vo ex diſtrictio
ne huiuſmodi indeuotio populi.pul

lulant hereſes. ⁊ inſinita peri ula aĩa

rũ inſurgũt uc eccleſijs ſine culpa ea⸗
rũ debita obſequia ſubtrahunt. cum
fratribo noſtris deliberatione habica

ſup his diligẽri cõcedim ꝙ tpe inter⸗

dicti ab hoĩe vela iure ꝓlati non tan
tũmodo moꝛiẽtes ſed etiã viuẽtes tã

ſani etiã qᷓ; infirmiad penitenriq que
pter pꝛonitatẽ ⁊ facilitateʒ hoĩm ad
peccandũ ſũme neceſſaria ẽ licite ad/

mittant᷑ dũ tamen excõicati non fue⸗
rint quos admitti pᷣterq; in moꝛt ar⸗
ticulo nolumꝰ ad eandem. Allis
etiã ꝓpter quoꝑ culpã dolumvelfrau
dem lata ẽ ſnĩa interdicti.vel quiad ꝑ

petrandũ delictũ.cuiꝰoccaſione iwſfimn
interdictũ eſt latũ pᷣbuerũt auxiliuum

oↄſiliu vel fauoꝛem niſi de ipſo delicto

ſi ſint tales ꝓid facere valeant.pꝛi ſa

tiſfecerint. vel de ſatiſfaciẽdo idonea
dederint cautioneʒ.aut ſi ſatiſſacere

nequeũt.vł huiuſmodi cautionẽ pꝛe⸗

ſtare iurauerint ꝙ cũ poterũt ſatiſfa⸗

cient.⁊ ad ſatiſfactionẽ pmõi per euzʒ

vel ꝑ eos qui facere ipſaʒ debẽt⁊ poſ⸗
ſunt pꝛeſtandã dabũt conſiliũ ⁊ auxi

lium ac iuxta poſſe ſuũ fideliter labo⸗

rabũt. nõ eſt pnĩe beneficiũ aliquate⸗
nus cõcedendũ. ¶¶Nec tuc etiam qͥ

ad iſtos vl alios qui circa H mime de

liquerũt vbi ciuitas vel loc alius ſeu
vniuerſitas interdicti exiſtũt faciẽda
eſt relaratio interdicti ſed eſt eis ſolũ
modo iniũgenda pnia ſalutaris. O
Adijcim pꝛeterea ꝙ ſingulis diebyin

eccleſijs ⁊ monaſterijs miſſe celebꝛen
tur. ⁊ alia dicant᷑ diuina officia ſicut

pꝛiꝰ.ſub miſſa tñ voce ianuis clauſis

excõicatis acinterdict excluſis, ⁊ ca⸗

p Admittantur.ſed nunquid talibꝰ ſanis poſt penitentiã dari poſ⸗
ſet euchariſtia.videt᷑ ꝙ ſic cum ipſa per penitentiã intelligatur.S.de pe.

⁊z re.ꝙ in te.ſed dic contra.nam licet eo caſu per penſtentiam i ntelliga?t

viaticum vt ibi.nõ tamẽ ſimpliciter euchariſtia.nõ iſta eſt regula a ca⸗
none tradita ꝙ nulli penitenti eſt denegandum in moꝛte viaticũ le di.
penitentes.in fi.licet igitur euchariſtia vt viaticum eo cẽpoꝛe permit⸗

tatur his qui ſunt in via

buius ſeculi nõ tamẽ ſanis reperio permiſſuzʒ

⁊ ſic antiquitati ſtabo.⁊ dicam pꝛohibituʒ.C.de ap.pᷣcipimus.ad hoc
S.prxi.in fi.vbi dicit ſolũmodo.
q & Articulo.tũcenim penitentes abſolui poſſent a ſacerdote etiam
ſi tale eſſet excõicationis genus ꝙ non poſſent abſolui niſi a papa. xvi.

q.iiij.ſi quis ſuadente.

a Idoneam. xergo non n

bo,.ſig. ſancimꝰ.

udã. ſed pignoꝛa vel fideiuſſoꝛes. C. de ver⸗

b 9 Jurauerint. ad idem. S, de donat᷑.inter vi.⁊ vxo. per veſtras.C. de

7 cle auẽ.generaliter.
c Relaxatio.facit ad ea que no.de pe.⁊ re.ꝙ; i

r cuius culpam latum eſt interdictũ.ſatiſfacere vult tolletur inter⸗

ictum ſi nõ pꝛopter eius culpam.ſed alterius ipſe punitur, eius ſatili⸗

.
—

BSeverb

luuiſſlet. S. e. l. de reſcrip.c.

n te. in fine. igitur ſi is

LXXXVII

factio non requiritur.S. e. ſi ſentẽtia.S.i.ſi autem culpabilis fuit.puta

confſiliarius vel auriliarius licet tollatur cautio ⁊ iniungatur penitẽ⸗

tia non relaxabitur interdictum.

d Ecclefijs.nõ intelligas de eccleſijs interdictis.ð ſed ſitis in loco in⸗

terdicto.quod patʒ.S. S.i.ibi terris ſeu locis.ad idem.õ.de vᷣ ſig. cu in

partcibus ſic etiam loquitur.s. de pe.⁊ re.qꝙ in te.de pꝛiuile.ꝙ nonnulł

panis etiã non pulſatis.⁊ tã canonici
q; clerici eccleſiarũ.in quib diſtribu
tiones qtidie illis qui hoꝛis interſunt
canonicis tribuunt᷑ ſi ad officia nõ ve
nerint ſupꝛadicta.diſtributiones eaſ
qẽ amittant ſicut interdicro ꝑderent
nõ excante.ſi diuinis officijs nõ adeſ
ſent. In feſtiuitatibo vo natalis dñi

paſceac penthecoſtes ⁊ aſſumptioniſ

vVirginis gloꝛioſe cãpane pulſent᷑.⁊ ia
nuis aꝑtis alta voce diuina officia ſo
lẽniter celebꝛent᷑.excõicatis pꝛoꝛſꝰ ex⸗
cluſis.ſed interdictis admiſſis quib⸗
ob reuerentiã dictarũ ſolẽnitatu ⁊ vt
ipſi ad humilitatis gratiam ⁊ recõci⸗
liationis affectũ facilius inclinent.p⸗

fatis diebo participationẽ ꝑmittimꝰ

diuinoꝝ.ſic tñ ꝙ illi ꝓpter quoꝝ exceſ
ſum interdictum huiuſmodi ẽ ꝓlatũ
altari nullatenꝰ appꝛopiquẽt. Ce⸗
teris que circa obſeruationẽ interdi⸗
ctoꝛũ a nt̃is ſunt pᷣdeceſſoꝛib inſtitu

ta inſuo roboꝛe duraturis.nõ obſtan
tibo quibuſuis pꝛiuilegijs eccljs mo

naſterijs oꝛdinibo religionibo ſeu ꝑſo
nis eccliaſticis ſecularibo vel regula⸗

ribus exẽptis ⁊ nõ exemptis ſubqua

uis foꝛma vel expꝛeſſione verboꝝ ab

ap.ſe.cõceſſis que cõtra tenoꝛẽ pñtis
ↄſtitutionis nulli volumꝰſuffragari.

cũ quibꝰlibertatẽ ſecularibo qᷓ; regu⸗
larib ſufficere debeat.vt tꝑe interdi

cti modo pꝛemiſſo diebi celebꝛent ſu⸗

pꝛadiccis. ¶ Innoce ntiiiij.

oꝑ ſigniſicatione.
. Eklens Tinfta. Per illa

C les ⁊ ꝓpꝛios eccle.rxo.ſilioſ
NVos recepim dictos frẽs
exemptos nõ intelligi.⁊ ipſos ex illo
in ꝓpꝛios eiuſdem ecchie filios fuiſſe
receptos, quod ab alio q; a vomano

vyerba pꝛiuilegij ĩ ſpecia⸗

lbi. cum cõe terre fuerit
interdictum.
OMonaſterijs ⁊ no
mine ecdleſiarum intelli
guntur monaſteria. litij
di. . hac auctoꝛitate.·

f Sicut pꝛius.hicſta
tim determinat ꝑ ſequ?ę

tia..·
g Q Interdictis.quid ð
nõ interdictis. videre/⸗
tur a contrario qꝙ eis pᷣ⸗
ſentibꝰ poſſit celebꝛari.
ſed dic cõtrariũ.qꝛ inter

dicto loco omnibus ins

terdictũ intelligitur ibi
audire diuina niſi ſuꝑ h̊
ſint pꝛiuilegiati ⁊ videt᷑
expꝛeſſum.s.e.li.de pꝛi⸗

ulſe.licet.que decre.etiã

videtur ſuperflua ꝑ iſtã
ſed dic vt ibi dixi in on.
imo ſi decre. illa intelli⸗

geret᷑ de pꝛiuilegio iuris
cõmunis puta dato ho:-
die per hanc decre. ibieſ

ſet caſus.

h Tribuunt. ? illis
tm̃. non alijs tribui de⸗
bent.⁊ conſuetudo con⸗

traria nõ valet.S.e.li.de

cle.nõ reſiden.c.vno.
i Aſſumptionis.no.
terminatum altercatio
nem querentiũ quod eſt
ſolẽniꝰ feſtum. an feſtu⸗
aſſumptionis an natiui
tatis vᷣginis gloꝛioſe.hʒ

eni ecclia ꝙ ſit celebꝛiꝰ

feſtũ aſſumptiõis vt hic
vides.Sed iĩ his feſtiui⸗
tatibo qᷓntũ poterit ccle/
bꝛaridic qyin vigilia fe⸗
ſti ad veſperas.qꝛ tũc q̃
ad officioꝝ celehꝛatiõeʒ
incipit dies.lxxv.di.qð

die. ⁊. S. de feri. c.ij. ⁊ cxe
do ꝙ cõtinuare poterüt
officiũ vſq; lad veſperas
feſtiue diei incluſiue.cõ⸗

pletoꝛiũ aũt ⁊ reliq̃ poſt
veſꝑpas cantare nõ pote⸗

rũt ſᷣm hanc foꝛm ꝑ iuq

ra pꝛedicta.
lꝛ & Appꝛopi

nquẽt. vbe
rioꝛẽ gram igit᷑ habebũt

qͥ nõ peccauerũt qᷓ; hi qͥ peccauerũt.⁊ merito.nã⁊ ſpeciale ẽ in hac ſentẽ
tia rõem iuris ꝙ alius ꝓ alio puniatur.s.de iniuri.⁊ dã.da.c vno.
XZonccſſis. erãt fratres minoꝛes ⁊ pꝛedicatoꝛes ⁊ quidã alij pꝛiuile
giati.vt certis ſuis feſtiuitatibus celebꝛare poſſent tꝑe in terdicti.inter
dum vſq; ad octauas.hec ⁊ ſmilia pꝛiuilegia ſunt reuocata.⁊ puto etiã
per hec verba generalia reuocatũ pꝛiuilegiũ tẽplarioꝝ ⁊ hoſpitalarioꝝ

quo in eoꝝ iocundo aduentu ſemel in anno aperiebatur vna ecclłia in

loco tꝑe interdicti ⁊ celebꝛabant᷑ diuina.s.de pꝛiuile.vt puilegia. ⁊ in⸗
tellrgas de pꝛioꝛib pꝛiuilegijs que reſpicit hec ↄſtitutio nõ de poſterio
ribus vbi ſibi vel ſucceſſoꝛibo legẽ imponere nõ potuerit lʒ iudicare po

Welſle deſertus.

vlt. C. de legi.digna vox.de elec.innotuit.
Eniens. Declarat bic inno.quid ſignificet verbũ pꝛinilegij. re⸗
Tapi mꝰ vos in pꝛopꝛios filios eccleſiero.⁊ quis locus dicatur

b er illa verba. quaſi diceret.poſſent iſlli habere alia pꝛiuilegia per

que eſſent exempti.ſed per iſta n õſunt.eſt enim quedam declaratio per

quam non pꝛeiudicatur alijs defenſionibo. vt dicit in fi.

. aan reltet den habes. S. de pꝛiuile. ſi papa. · ſiliter ⁊ vide j·

oc in glo.ſed ſunt pꝛiuileglati.

2

Liber Quintus

d ¶ Latere. Nota igit differantiã inter legatos de latere ⁊ reliquos ad
idem.S. de offi.lega.c.pe.⁊.S.e.ti.c.i.ſatis eſt g hbic ꝙ verba aliqd conſe
rant ⁊ aliquid oꝑantur..e.ti.abbate.

e ¶ Interdici.ſatis puto i

in ſuſpenſiõe. cũ illa ſit quoddam interdi⸗

ctum. ⁊ oĩa ea continent᷑ ſub appellatione cẽſure.õ.e.ti.querenti. Et ꝙ;

dicit a quoq; intelligo etiã

que.qꝛ vt ibi dicitur illa
decre nõ hʒ locum in re⸗
ligioſis quibo ↄceſſum ẽ
pꝛiuilegiũ tale rõne loci
vel oꝛdinis.ad idẽ.s. de
puile.c.i..in eos.
¶¶ Penitꝰ. ſ. qꝛ nõ ẽ me

moꝛia ꝙ habitꝰ vel cul⸗

tus fuerit a xpᷣianis vel
ſaracenis. ⁊ idẽ in ſequẽ
ti caſu.ſ.qñ habitus vel
culcus fuerit.ſ.a ſarace⸗
nis.necẽ ↄꝛij memoꝛia.
ſcʒ ꝙ a xpᷣianis fuerit ha
bitatus vel cuitus.
g & Detent?. õ. de re iu
di.abbate e.li.
hb Conſtruẽdas. peti
ta lnia a papa.vt · v.q̃s
in locis.
i ¶ Dioceſanc.ẽ lex dio
ceſana ⁊ lex iuriſdictio⸗
nis.de quibo plene no.
x.q.i.in ſum.⁊.S.ð offi.
oꝛ dilectꝰ. ſuberunt ̊ le
ge iuriſdictõis.pꝛeter id
qꝙ ſunt exẽpti ꝑ pꝛiuile.
alex. vt ſequitur.

le Petita. intelliga s
⁊ obtenta.confidẽter au
tẽ poſtulent.qꝛ illã obti⸗
nebunt. S.e.li.de cẽſi.ro
mana. vᷣ. ſi verro.
1,W Aſede apoſtolica.
als ſufficit lnia dioc. de
cõſe.di.i.nemo.⁊ cõcoꝛ.
vbi q̊ ad hoc diſtinguit
inter loca exempta ⁊ nõ
exempta.
m Examinãdi.ne ad
aiarũ regimen ꝓmoueã/
tur indigni.cũ h̊ caſu p⸗

motoꝛi inferat᷑ pena.S.de ele
