S. Quid ſi aliqͥs excõicatꝰ erat ex eligeẽtibo an tenet electio.nõ ſi ſcient ei cõica
uert als ſic ð ſen.⁊ re iudiiad ꝓpbandũ.ð h ix.q/i inos ĩ boĩem.⁊ ꝑ modernos
5 Uaãuis appellatio iudicialis vel e deuoluit cãs electionũ epᷣo (S:e.illa.
A rũ ⁊ ſupioꝝ ad papã ſi in ſcriptꝭ ⁊ ex cã ꝓbabili fuerit intiecta al nõ ⁊ ab
ea pñ̃t ꝑtes ſine pꝛauitate recedere pꝛiuſq; pape pntata fuerit.⁊ an in receſſu ĩ
teruenerit pꝛauitas inferioꝛes iudices añ oĩa dñt inqͥrere quã ſi repererint de

cꝗ nõ cognoſcẽt ſʒ ſtatuẽt ꝑ tibo terminũ in q̃ cũ actꝭ ⁊ munimẽtis
e V Coͤſtitutio.q̃ incipiebat dilecti filij gar. habe
bat eã ſub rubꝛi. de electoe. Buil. de reſcrip. Hoſti. de ap.q

etis ſe aplico cõ
(ſpectui repntẽt. Jo an.
tractat de ſpſa de

accu.cũ dilectꝰ.2 Cõpoſ. ð.e. ſtatuimꝰad ſi. hodie nõ habemꝰ eã ⁊ c ar. ꝙ cuz
vnũ ius reuocat᷑ ꝑ aliud faciẽda ſit de ipᷣo mẽtio qð nõ ẽ vex. ð.e. li. de cõſti. c.

i.vbi de hoc.⁊ xviij.di.qm̃.

g ¶ Eroꝛtas/accidẽtalit᷑ ⁊ in pceſſu.
pꝛeceptis.ð/de of:le.poſt tranſſationem.

f LCauſas electionũ pꝛincipales.ſ.
b Maioꝛib q ſint: nõ xij di.

i¶DOuaſliber. etiã fruſtratoꝛias. ⁊ erat boc Sius cõe.⁊ ꝑ boc manebãt lõgo
thꝑe eccle viduate.⁊ iõ fuit coꝛrectõe dignũ. ⁊ inniſus fuit alex.opi. Inno:quaʒ

no.S.de ap. vt debitꝰ. in vlti. glo.ſua vbi enumerat

cas electionũ epoꝝ int ma

ioꝛes cqs.ſz jm Guil.ſalua pace. Inn. Alerx. Clin. ⁊ alioꝝ id dicẽtin illõ ſaluiꝰ
⁊c̃.ẽ quedã ꝓteſtatio quã papa fecit de iure ſuo.ſic.ix.q.iij.ſaluo. ⁊ de ſupplẽ.
ne. pla. lz abſurdũ ei videt᷑ dicere quãlibet appellationẽ illas cãs ad papa defer
reið qͥbo aliꝰq; papa cogᷣſcẽ ñ pᷣt. l AVEx iudiciũ.idẽ ſi in iudicio.vt.j. ſeqᷣt᷑.

exoꝛtas nõ ĩmerito maioꝛib cauſis an
numerãs cognitões ipᷣaxꝝ ꝑ appellatio⸗
nes quaſſibet deuoluiaſſerat ad ap.ſe.
examẽ.Nos tñ ⁊ temerariã appellantiũ
audaciã ⁊ effrenatã appellationũ freq̃n⸗

tiã refrenare volẽtes hac generali cõſti⸗

tutione duximꝰ ꝓuidendu vt ſi extra iu
diciũ in pᷣdictis electõibo vel in alijs di
gnitatib epᷣatu maioꝛib celebꝛatis ex
pꝛeſſa cã manifeſte friuole ↄtigerit ap⸗
pellariꝑappellationẽ hmõi nequaq; ad
ſedẽeandẽ negociũ deuoluat᷑ſʒ cũĩ ele⸗
ctionũ earũdẽ negocijs in iudicio vel ex
tra iudiciũ appellat᷑ in ſcriptrex cã pba
bili qᷓ ꝓbata deberet legitima reputari
ad ſedẽ ipam hmõi negocia deferantur
VWECetex in pᷣmiſſis oĩbo ca ſibo liceat
Ptib ab hmoi appellatõibo nlla tñ int⸗
ueniẽte pꝛauitate recedere anteq; pfate
ſedi fuerint pñtate. ¶ IYnferioꝛes aũt
iudices quoꝝ erat ipaꝑ cãx cognitio ap
pellatõe ceſſante an in hoc pꝛauitas in
terceſſerit añ oĩa diligent inqͥrãt ſi eaʒ
intceſſiſſe reppererĩit ſe de cauſis ipᷣis nł
laten intromittãt. ſed pᷣfigãt dict ꝑtibi
terminũ ꝑemptoꝛiũ ↄpetentẽ in q cum

Bar. differri vt illud dubiũ papa decidat. vi · qe uij

lã cãm expᷣſſit.dicas idẽ ac ſi expſſiſſet fruſtratoꝛiã ſ

l¶In pᷣ̈dictis eppoꝝ.
m O Maioꝛibo. vt archi
epiſcopatibo.patriarchati⸗
bo pmatijs.ſed idẽ hodieĩ
regularibo. qð dic vta·e. ſi
noſteel mſo.
n MIn ſcriptis. nõ appel
landũ in ſcriptꝭ⁊ ẽ G̊ gene
ralit᷑ veꝝ ſiute in iudicio ſi
ue ex appellet᷑ niſi cũ a dik⸗
finitiua⁊ incõtinẽti appella
tur.tũc appellari põt viua
voce.ff.ð ap.l.ij. C.ð ap.
litigatoꝛibo.ij.qvi.ad finẽ
qõnilſ.niſi dicẽs Zriü ĩcãu
hꝰ decre. etiã ĩ diffinitia et
adge Joiceſ ap. coꝛdi
o.¶ Pꝛobabili. dixit Bar.
ꝙ; h ſpeciale inducit hec ᷣ
cre.ꝙ ſiue a diffinitiua ſeu
ab intlocutoꝛis appellatur
ꝗꝙteneat᷑ rõnabilẽ cãm expᷣ
meredlʒ alias regularit᷑ ſit
ſecus in diffinitiua. Guil⸗
videtur tenere ↄriũ qð ſatꝭ
veꝝ crederẽ.ſed pꝛimũ di⸗
ctum eſt tutuus.
p ¶WMLegirima.5 ſi eſt ex⸗
pꝛeſſe legitima defert nego
ciũ ad ſe.ap.ſed nõ manite
ſte fruſtratoꝛia.puta ne fiꝰ
at electio regis pᷣcibo nõ ex
pectatis .vt dicebat᷑ ĩ illa
ↄſtitutõe dilecti vel ne eli⸗
gatur niſi doctoꝛ decret vł
ingr in theologia. vel his
ſimilia.tũc nõ detert.ſʒ qͥd
in dubio.dic ym Bull. et
oſius.qͥd ſi apellauit ⁊ nł

m pᷣdictos.qꝛ nullũ ⁊ inuti

le eqpollet in iure.S.de tranſia.inter.ff. ꝙ cuiuſq; vniuerſitat.Dl.i.S.⁊ quedam
fuit enĩ ꝓmulgata ↄſtitutio iſta vt refrenaret᷑temerani⸗ appellãdi vſus. ſed ita
põt q́s appellare temerarie nõ expꝛimẽdo ſicut expꝛimẽdo.videbat᷑ aũt Irium
qꝛ in cã nõ expᷣſſa nihil imutatũ videt᷑ ergo antiquo iuri ſtandũ ẽ. C. de app.
l. pᷣcipimꝰ.in ſi.ſed pꝛiꝰ dictũ veꝝ ẽ qꝛ hec ↄſtitutio nõ vult ꝙ cauſe hic deferã
tur ad paps niſi cã expᷣſſa ꝓbabili que debeat reputari legitima.
q. ¶Pꝛemiſſis. cum ſcʒ appellatũ eſt ex cauſa ꝓbabili in iudicio vel eerr.
1rNiceat. quod olim non licebat per pꝛedictã conſtitutionem. Alexan.·
8 Partibo. p 6 videt᷑ ꝙ niſi ambe ꝑtes ↄſentiãt nõ põt fieri renunciatio.qð
veꝝ puto jm Guil.⁊ Gar re nõ integra.ſed re integra ſolus appellans ̊ po⸗

terit.ad ̊ de ele.in cauſis.

de rege iur. lenemo.⁊ adhuc ſi res nõ ẽ integra. et

velit ſatiſfacere aduerſario de ſuo intereſſe adhuc poterit penitere m Guil.m

ea q no. in Spe. ti. de excep. S. viſo. v. ſz nunqd iudex.exq̃ tñ a
ẽ pape vlteriꝰ recedẽ nõ pñt.etiã ſi vtraq; ꝑs ↄſentiat.qð ꝓba

ellatio pñtata
j. vbi ðt. añq;

pfate ſedi ⁊c ad h̊ de poſtula.bone.ij. vᷣnec nocebat, de of.lega.lega.licet.ĩ fi.
⁊ maxime qñ obijciunt᷑ crimina vel defectꝰ. de collu.dete. crimĩa.xxuij.qe iij. ec
ce.t Solet qri vtx electꝰ ſine ſuꝑioꝛis licentia ſuo iuri renũciare poſſit. de h̊ di⸗
r VPꝛauitare.vt ſimoniaca pactõe vel aliꝗ illicita datione (cã·j.e.ſi electio

vel ꝓmiſſione vel violẽria vel metu x

.

q. iij. Pſes.ſi aũt electꝰ ius habeat an li⸗

ceat ei verationẽ redimere.dic vt no. ð ſimo, dilectus.i.
v. V. Apeellatione ceſſantel. ſi apellatio inepolita non fuiſſet.

—

EAIn h.i. renũciatõe appellatõls. y drer⸗ ſi hmõi inqᷣſitõe omiſ⸗
eri

ſa ad eoſdẽ ↄfirmãdos vłↄſecrãdos ꝓce
rũ

ſa ad eoſ do⸗ nt vel alios ꝓceſſus in cã fecerint
ↄfirmatiovl ↄſecratio vł pceſſus illi ſunt nulli.⁊ ↄfirmãtes ⁊ ↄſecrãtes ab epᷣo

Jinnatbe ⁊ ↄſecratõ p annũ ↄtinuũ ſũt ſuſpẽſi e.ti.puida.in fi·
& Peremptoꝛiũ. adhuc hebit locũ expectatio.xx.dieꝝ ſᷣm foꝛmã decre. S.e
V Munimẽtis. i. pbatõibo 2 inſtrumẽtis ſic dictis (i.p̃m Guil.⁊ Bar.

quia cãmmuniũt alias monumẽtimonẽt enĩ ⁊ intoꝛmãt iudicẽ qd facẽ dẽat.
a. Repñntet. ſi nõ venerit pcedatad ↄfirmandã electionẽ ac ſi appellatũ ñ

eẽt.qꝛ nõ appellare ⁊ a

ellare ⁊ appellationẽ nõ pſeq ſũt paria. de of dele. Frũ.

teſtl. eũ veniſtz. C. ð tep. ap.leijein fi.lj ñ pꝑ oia. vt . ð ſen. ex. l. ?.5, eo qui
J foꝛte. Si int reliq̃ ꝗͥ obijciunt᷑ pmouẽdo ad (mit.in poſ.cũ veniſſent
x Rdignitatẽ obijcit᷑ enides defectꝰ ſciẽtie vł ꝑſone illð añ oĩa examinan de⸗
bebit. 2 ſi reperiet falſum. opponẽs a ꝓſecutõe negocij repellet᷑ ꝛ puniet ꝑinde

ac ſi defeciſſet in pbatõe oĩm obiectoꝝ.

c ¶⅝Y.) Ketera. vtputa ꝙ ẽ homicida pin ns/excõicatꝰvel his ſilia q ita ðᷣ facili p
ari nõ pñjt ſicut euides defectꝰ ſe vł ꝑſone.q̃ ꝑ ocłoꝝ inſpectõem vł examia
d U Pꝛomouedo. puta ꝑ ſupioꝛẽ ad quẽ deuolu (tionẽ de facili pban pñt
ta ẽ ptãs.vł qꝛ plures noĩati ſunt dño pape et petitur ð altero pꝛouideri:lxxxv

diſtin.archidiaconũ:et de hociðe/ ſicut.

n
ue⸗
U.
fer

ch
tl
diei
eel

dk,

ge et
lbm
ſlant
aſich
tiſt
itee
Hdin
ectio
n li⸗

oni
ie

egee

dant
i,
gcl
ſent
ider
Al⸗
ßt

e¶Dignitatẽ non eſt er goad ſimplicia beneficia hoc ettẽdendũ cũ ſi ð eis
intelligi Mluiſſer vel exp̃ſſte Pryel generalit᷑ locutꝰfuiſſet d e deciiad audien⸗
tiã/ad HGe.ab eo. ⁊ · de ·ſig. c. ij. vbi ſemper boc repeltt?
f. ¶Euidentẽ.ſi engo defectũ opponit ſed nõ euidentẽ nõ hẽt locũ pena.ſʒ ſi
opponit maniteſtũ.idẽ cũ hec ſint ſinonima.S.de vᷣ.ſig.cũ olim.⁊ ẽ expᷣſſuʒj.
de vᷣ. ſig. c. ij.pone plures ponit euidẽtes defectꝰ alteꝝ ꝓbat alteꝝ nõ quid
erit ſo.ſi deficit in ᷣmo repellitipᷣe opponẽs.ſi ꝓbat pᷣmũ repellit᷑ electꝰ.ſi autẽ
ſimł examinati fuerint ſi ſufficies ẽ defectꝰqͥ verꝰ reꝑit᷑ repellet᷑ electꝰ.ſʒ oppo⸗
nẽs ꝛtiã de calũnia puniek
niſi iudex viderit iſm pba B
bili de cã a calũnievitio ex omnibo actis ⁊ munimẽtis ſuis apti

cuſari.vt in auẽde iudi . A ⸗
opoꝛtet. coll. vi . de aek. co ſeoſpectui repꝛeſentẽt. ¶ Ige in

accedẽs, ⁊.S:e.c.i. Si autẽ ·I foꝛte int cetera ᷓ (eodẽ.

opponeret nõ euidẽtia. fate
oꝛ ꝙ ſufficit alteꝝ ꝓbari. vt⸗ .
lxiS.c. i.⁊.S.e.vt circa. et fe —„ en „- .
dere iut eh F.2. M⸗ Sed dignitatẽ euiderẽ ſciẽtie vłaliũ pſoe
nunqd iudex ex ſuo offcio defect opponi ↄtingat in diſcuſſiõe
talẽ diſcuſſionẽ facere poꝛot obiectoꝝ illũ ſtatuimꝰ oꝛdinẽ incõmu

gee no hertte dic ſte tabiliter obſeruandũ. vr ꝓmouenduſ

vt bꝛeuiẽk lites. ff. ſi cer. pe. ſuꝑ defectu ipo añ omĩa ſubijciat exa
l.quida eſtimauerũt.f᷑. de mini.cuiꝰeuẽt examinãdis alijs aut
poſtu.l. qs pꝛero ff.ð pbio dabit initiũ aut negabit. Cererũ
cu.l.filiſfa.S.inuit FS. 8 ex ſi 5 iſſt . j. . 9 ſi 1
cep.exceptionẽ.hoc idẽ po⸗ pmiiii examis exit hmõioppo ſitio
tenit et ſi ambe ptes expſſe nes docuerit vᷣitati deſtitui opponen
renũcient p iura pꝛedicta ⁊ tes a ꝓſecutõe cãe in qᷓ talia obiecet᷑t
p. · C.de iura. cali.lij. ·. excludimꝰ ⁊ pinde puniri decernimꝰ
ſe qr veremur. l aũt taet· c ſipenit in phatoe oĩm q obiecerãt
ſcʒ intrando iudiciũ ⁊ ꝑymi P mn h 19
xti examinãdo oppones ti defeciſſent. Idem in eodem.
euidẽtiũ defectuũ q; alias Ciant cũcti qͥ clcos vł q̃ſtibet
ali iunk de thoneg San a ig alias pſoas ecciaſticas ad qͥs
ſe nõ hʒ locũ pena bui ca/ HN E& in aliqb ecclijs monaſterijs
nonis ꝓpt impoſſibilitate aut alijs pijs loc ſpectat electio ꝓ eo
ſui ad kiefercrarrorild rogati ſeu alias aguchi eũ p qᷣ ro⸗
fiipena eni eſt ꝙ repellãtur nei D
goſerutde, Tlillata iü gabant᷑ſiue inducebant᷑ eligere nolue
ꝓſecuti.⁊ ſic nõ poteſt locũ
habere pena.lec ob. nõ ꝗ”ẽƷẽ
poſſunt renu nciare nle multa poſſumꝰtacite nõ poſſumꝰ expſſe.ff. de
Pꝓcu.l filiuſta. S.veteraue. C. de iur. cal. l. ij. F. ſe . qiverem ur.⁊·j.de iura calũ.
c.i.⁊ ſufficere dʒ ad repulſionẽ electi ꝙ aliqͥd inuenit᷑ pbatũ qð eum repellat
q; vncunq; crimĩa claruerit ⁊c.xxuij.q.iij.ecce.⁊ ð iudi.exhibita. -——
g Scle q etiã in laicis intolerabilis eſt. xxxviij. di:ſi in laicis.ſed nõ.qꝙ ẽ
quedã intrinſeca ꝗlitas cũ qua hõ naſcit᷑ſ ꝙ bõ ſit caſtus.pacificus.ſobꝛiꝰ.
⁊ hãc qͥ pꝛeſumit᷑ hĩ̃e donec ↄriũ pꝓbet᷑.ſic intelligit᷑ ð pᷣump.dudũ.ð ſcru.
c vno.ẽ qued extrinſecavt lr̃atura.⁊ talis qualitas nõ pᷣſumit᷑ niſi pbet᷑ ⁊ io
ſuꝑ hoc etaminat᷑⁊ ſic intelligit᷑ hic cũ ſuis ſi libu de negatiua facti iuris ⁊ qᷓ
litatis.dic vt.vi.q.vlti:actoꝛ.de elec.bone.i.
h ¶ Defectũ.ſed ſi electo opponat᷑ ꝙ ſit illegitime natꝰ qͥs hʒ hoc ꝓbare dic
ꝙ oponẽs ꝓbat ꝑ no.in.c.ſuꝑ his.de accu.⁊ de do.⁊ ↄtu:cũ olim.
¶ Contingat. nec poterit poſtea reuocare .e.ti ab eo. .
la ¶ An oĩa.nõ ꝙ cũ plura obijciunt᷑ quoꝛum quodlibet per ſe ſufficit illð
quod facilius pꝛobari poteſt pꝛimo pꝛobandũ eſt. .
H¶ Initiü. videt᷑ ꝙ hec pars huiꝰ diſiũctiue locũ hr̃e nõ poſſit.qꝛ aut electꝰ
inuenit᷑ inſufficies.⁊ tũc penitꝰ repellet᷑ aut ſufficiẽs.⁊ tũc repell opponens
⁊ ſic nullo caſu obiectoꝝ diſcuſſio ſumet initiũ.dic ꝙ vera ẽ obiectio ſi inſuffi

ciẽs repit electꝰ.ſed ſi ſufficiens repit᷑ adhuc locũ hebit alioꝝ obiectoꝝ diſcuſ
ſio.qꝛ ſupioꝛ inqᷣret ex officio ſuo illa repulſo de alijs obiectis nec ꝑ ſumeptio
nem ⁊c.S.e.cũ nobis.⁊ e.indẽnitatibo.⁊.c.vl.vel admittet᷑ alius cuiꝰ miſit

lʒ iſte repellat pt᷑ andẽ rõem. vel dic hoc locũ hre cũ defectꝰ oppoſitꝰ repitve

obijciunt᷑ electo aut poſtulato
eu alias ꝓmouendoad aliquã

N
4

rus.ſʒ nõ ſufficiẽs ad repulſionẽ electi.⁊ tũc alia examinabunt᷑ admitti tñ ñ

debulſſent ad oponendũ talẽ defectũ.vel dic quarto ꝙ opponẽs admittetur
ad alia ꝓbãda ſi ꝓbabilis ⁊ ſufficiẽs cã a calũnia eũ excuſauerit.S.e.cii.ad fi
nẽ.vt qꝛ tales fu erãt veriſiłitudines de defectu illo quod dici vel excedi po⸗
terat euid ẽs.⁊ ſic calũniatus nõ fuit ᷑m GBar
m & Oponẽtes. nõ ꝙ dicit opponẽtes repellẽdos nõ alios quoꝝ interent
pꝛo eo qð dixi.sS.glo.pxi.in ſcðᷣa ſolutõne.
n. ¶ Obiecerũt ⁊ defecerüt. o Defeciſſent.Sõ.e.c.l.
Ciat.ꝗᷣ grauauerit aliquã ꝑſonã ecciĩaſticã vel eiꝰ ↄſanguineos vel eccle
nian ſeu bona ꝓ eo ꝙ ꝓ quo rogabat᷑ eligẽn oluit ipᷣo facto excõicatꝰ eſt
q· ¶ uncti.etiã epi. lec ob j.de ſen.ex.qꝛ periculoſ um.qꝛ nõ de ſnĩa ex⸗
cõicatõis ſed ſuſpẽſionis ⁊ interdicti loquit .
rEccliaſticas.vt cõuerſos tẽplarios vel hoſpitalanios qͥ lʒ nõ ſint clerici
ſunt tñ ecciaſtice ꝑſone.xvij.q:uij.quiſquis. D
8 Spectat. de iure cõi in collegiata eccĩs ad collegiũ ſpectat electio. ð iu
repᷣa:nobis.xvi.q.vl. ↄgregatio.ſi nõ eſt collegiũ ſpectat ad patronũ de iure
pa.poſtulaſti.⁊ hoc de iure cõi niſi aliud inducat᷑ de ↄſuetudine.de cã poſ.
cũ eccĩa.ſi añt nõ eſſet ibi collegiũ vel patronꝰ ꝑ dioceſanũ hʒ oꝛdinari.x.qi

72

regẽda.xvi.q. vij.oẽs baſilice.⁊ hec vera quo ad electionẽ pᷣlati de inferioꝛibo

no. S. e. cũ eccia vulterana dic vt ibi Gar. J”VGs B
t Mogati:an pᷣces inducãt ſimoniã, dicvt no.viij · q· ij in ſum/⁊:iq:iimoy

De elect. et elec.po.

v Inducti.per pꝛcm ſſiones vel alio modo.
¶ Toõſanguineos.no.ſpãlem caſum in q̊ laicũ ꝑcutiẽs excõicatus ẽ ipſo
iure ad idemj·de ſen.excõ.qͥcunq;.⁊ de imu.eccle.c.qm̃. H
y O Alios.qꝛ qui ꝑ aliũ facit ⁊c.ff. de admi.tu.lita tñ. S. geſſiſſe. ⁊ ſic ĩ ma
leficijs tenet᷑ mãdatoꝛ ac ſi ꝑ ſe faceret.ff. de vi ⁊ vi ar. l. i. F. deieciſſe.⁊. S. quo
tiens.⁊ ̊ veꝝ de his q̃ ꝑ alios erplicari pñ̃t. ſecusĩ adulterio ⁊ ſilibo q ñ pñt
E alios explicari.C. de cadu:tol.livna. .ne aũt. ⁊ mãdataniꝰ etiã excõicatꝰ hᷣ
erit de ſen. er. mulieres. ⁊ c
eiuaſen⸗ Snsqa heöcr.
e iß pẽa locũ hẽbit ĩ pñtate pro
rint vel ↄſanguineos eoxaut ipas ec ho rg, noͤ qꝛ de elertione
cleſias mõaſteriaſſeu loca cetera bñfi⸗ tm loq? nõ de pñtatione
cijs ſiue alijs bõis ſuis ꝑſe vłꝑ alios ⁊cpenalis reſtringẽda·
ſpoliãdo ſeu alias iiuſte ꝓſequẽdo gq eſtatutũ. dic ꝙ ſi pron eſt

2 , — — ſc?ꝰ ſaſpi.
uare pᷣſumpſerint ſe ipo facro ercõica (leric vel Nong erc ſte⸗

tõis ſnĩa innodatos. dẽ ĩeodẽé. ogcdioſum ĩmo fauoꝛabile ec

Enerali ↄſtõnẽ ſancimꝰ vniuů⸗ cleſiaꝝ fauoꝛe qͤbo pt hoc
fos ſingulos q regalia cuſto⸗ melius puidebit᷑ ⁊ q; vcre.
diã ſiue guardiam aduocatio⸗ indefiniteloquit indefinite
Beneð . . intelligit᷑ ⁊ ðt clicos ⁊c. Si
nis ſeu defenſionis titulum in ecclis aũt patronꝰ ẽ laicꝰ pẽa lo⸗
monaſterijs ſeu qbuſſibʒ alijs pijs lo cũ non heẽbit cũ ↄſto dicat
cis de nouo vſurpare conantes bona cclicos vl ecciaſticas pſoõas
cccleſiæ monaſterioꝝ aut locoꝝ idox Prelumpſerit l. ex
vacantiũ occupare pꝛeſumãt q;tecu/ pᷣ ¶ Sniĩa ſi . de ſen er.
q; dignitatis honoꝛe pꝛefulgeat cleri qᷣcunq;. ⁊ m Gui. epi bñ
cos etiã ecciaꝝ mõachos moaſterioꝝ oraat⸗ blna ab hac ſe
7 ꝑſonas ceteras locoꝛum eoꝛudem ꝗq nis lbi ab ſolurione n es
hoc fieri pꝛocurant eoipſo excõmuni uauit.de ſenex. nup.⁊ ar.

canonis ſententie decernimus ſubia p̃di:decre,qcunq; in fi

cere. ¶ Vllos vero clericos qui ſe vt E nerali. decre. iſta d
deberent talia facientibus non oppo⸗ Aeuin aunctee inre
nüt puẽtibo ecciax ſeu locox ipopp tes de nouo cuſtodiã vacã

tpe pmiſſa ſine debita õqicrõne pũ nu ecciaꝝ. ⁊ duraroſq; ibt
pſerit aliqͥd ꝑciꝑe diſtrictiꝰinhibemꝰ* cldericos. In ſcdᷣa qᷓ durat
vſq; ibi:illos vᷣo punit cłi
cos ⁊ monachos bᷣ fieri ꝓ⸗
⸗ curãtes. In t᷑tia qᷓ duratvſ
q; ibi qua aũt punit clericos ſe talibo nõ opponẽtes. In quarta qᷓ durat vſq;
in fi.ponit qualit᷑ dẽant ſe hr̃e hñtes talẽ cuſtodiã ab antiquo.
d niũſos ⁊ vniũſas.nã appellatõe ſi qs ⁊ ſi q ↄtinet᷑.ff. de v.ſig.l.iiff
de pac.l.tres fres.⁊ de ↄſti.pe.li.SGiarg. .qꝛ ſi pr exheredat filiũ naſciturũ
ſi naſcit᷑ filia nõ erit exheredata.ff. de vẽ.in poſ.mit.l.i.S.queni᷑. Cõiter dici

ſolet ꝙ in fauoꝛabilibo maſculinũ ↄcipit feminũ.in odioſis nõ.ſic ſoluit᷑ ſffi.ö
bvᷣ ſig. l.i. Alij.dicũt ꝙ ſi maſculinũ ꝓbũ ꝓferat᷑ ab hoĩe ⁊ ẽ odioſum nõ 2ph?z

dit feminã.⁊ ſic intelligit᷑ pdi.ꝭO.qrit᷑ſʒ ſi a lege ſiue ſit odioſum ſiue nõ fenia
2tinet.ff de iuriſdi.om.iudi.ſi qͥs id. Odofredꝰ dicebat ꝙ ẽt ſia lege pferat
vᷣbũ odioſum nõ ↄpᷣhedit feiam niſi id lege caueat᷑ dic ſᷣm Gar.ꝙ vᷣbũ maſ
culinu ꝓlatũ a canone ↄpᷣhedit ſeĩas qð ꝓbat᷑.xvij.q:uij.ſi qͥ ſuadẽte.ↄiun
cto cñ. c.de ſen. ex. mlieres.qð ẽ veꝝ niſi eadẽ vł alia ↄſtõne excipiat᷑feĩa ·ſe.
e Regalia.i.collecta qᷓ fit reg rone vł imꝑa (indenitatibo.S.ſʒ cũ eos.
toꝛis vł tributũ qð debet᷑ regixi.qi.ſi tributũ.ſic ſolet exponi de lurepa. pꝛe
terea.ij.vłi.iuraiqᷓ ad imꝑatoꝛẽ ꝑtinere ↄſueuerũt.vt poꝛtꝰ ⁊ vectigalia.ſʒ il⸗
la erãt eccleſijs ↄceſſa.⁊ mõ valebat ea de nouo aliqͥs occupare.vt in li feu.
tiique ſint regalia.alias eſt ſub.l.imperialem.

f. ¶ Luſtodiã ⁊c.q ſequunt᷑ exponeſᷣm GBar.iiuſpatronatꝰ qð ſᷣm diũſas

regiones diuerſa ſoꝛtit᷑ vocabulaꝗj·de iurepatro.qꝛ clerici.⁊.c.pꝛet᷑ea.ij.ð ſta.
mo.in ſingulis. .i.xvi:q.vij.pie mẽtis.⁊.c frigẽtiꝰ.quocũq; ̊ noĩe cenſeat
vſurpãtes de nouo tale ius in eccleſijs ⁊ alijs locis pijs.⁊ bona ipoꝝ locoꝛũ
vacantium occupãtes excõicati ſunt ipſo iure. .
g. Alijs. vt hoſpitalibo vel alijs quocũq;ʒ noĩe vocatis
pᷣ¶¶ De nouo.ſ. a.xl. anis citra jm Har .de aſue.c. vl. de pſcrip. de quarta
xvl.q.iij.qᷓs actoes.⁊ H ꝑ lr̃am q ſequit᷑ vł ex antiqnp ↄſuetudine ⁊c. Chꝛyſ⸗
ma tñ mrimoniũ mãcipiũ vinũ dicunt᷑ noua q nõ excedũt annũ vetera que
excedũt.ꝓbat᷑ pᷣmũ de cõ.di.i.lris.ſᷣm.xxxv.q.viij.ciitertiũ.ff. de publlet
vecilei.Squotiẽs.q̃rtũ.ff devino tri.⁊ oleleg.vetꝰ.alibi dicit᷑ nouũ cuiꝰextat
mẽoꝛia ⁊ eius contrariũ dicit᷑ vetus.ff.de aqua plu.ar.li.S.fi.⁊.lin ſũma.

.i. ¶ Bona. de quibo nulla ẽ laicis attributa (i. de vᷣ.ſige ſuꝑ abuſgã

facultas.xcvi.di.bene quidem.de conſti.eccleſia.
ccupare.in mala ꝑte ponit᷑ ſic.S.e.vt pꝛetite.alibi in bona.vijiq.i.fa
ctus ẽ coꝛneliꝰ.ẽ.de ꝓcurato.nõ iniuſte.⁊ j..de ꝓcura.ſi duo.⁊ de cõ.diſti.v.
nunqᷓ.⁊ ꝓpꝛie mobilia dicunt᷑ occupari vel rapi ẽmobilia dicunt᷑ inuadi:ſepe
tñ vnũ ſumit᷑p reliq̃ͥ.xlvij.di.ſicut hi/xijiq/ij.qᷣcunq;.S.ð reſtiiſpo.ſepe.C.
vñ vi. l.ſi s in tanta.inſti.vi.bo.rap.ꝭ.ꝙ nõ ſolũ.

L¶Pꝛefulgeat. H aſſume lram in fiaſẽquẽtis.vᷣ eoipo.⁊c.⁊ maioꝛi pẽa ſunt

digni qbo cũ plimũ honoꝛis defert᷑ iueniunt᷑ ĩ crie.v.q.vi.pbñ⸗

m ¶Pꝛocurãt.foꝛte occaſione diſcoꝛdie int᷑ ip̃os ſuſcitate.⁊ dicunt᷑ ꝓcura
re oꝑe ↄſilio ꝑſuaſiõe ⁊ oꝑatõe.ð hõi.ſiẽ dignũ.ð of. del. ci.ff. ð ſer. coꝛ. lei. S
n. ¶ Oponũt. nõ clicos ſe dere oponẽ ꝓ iunibo eccĩe defendẽ (pſuadere.
dis:ad idẽ.j.de re.ec.nõ alie.hᷣ̊ ↄſultiſſino. o Pꝛo tpe.iep ea ꝑte tꝑis:i⸗
p MInhibemꝰ. gᷓ faciẽs ẽ traãſgreſſoꝛ canonis qͥ canonẽ ( ab eo tge eins

craſgredit phibitionẽ ↄtinentẽ. uij. di . cvl. ſec ſi vſilium tm̃ vt ibi. Sed q̃ro

q̃ ſit pena trãſgreſſionis canonis.dic ſᷣm

BGar. ꝙ quis trãſgredit᷑ canoneʒ cre

. edi ð tali tras greſſio
dens romanãtecciam nõ habere poteſtatẽ condedi canones tall cra 4
ne punit᷑ vt heretic. xix. di. nulli fas. vbi de hᷣ ſi aũt credit r erePeetel hahene,
ſed facit ↄtrariũ q; ſic ei placet ẽ pẽa diſpoſitõis.vt. uij· di. · vl. ⁊ adde haq

no we treu.⁊ pa.cil.

q ¶Fungatõefundãs ei ⁊ dotãs ecciam de dioceſani aſenſu põt h ſtatuer/

vt fructus illius eccleſie cum vacabit ſuos faciat. xviij q ij· eleutbenus. ð iu

repa.pterea.⁊c.nobis
rÄr WAntiqua.pꝛeſcrip.S
de cõſue.c. vl. videtur g ꝙ
ↄſuetudo quavſurpari poſ
ſint bõa eccleſiaꝝ.⁊ ſic one
roſa ꝑſcripi poſſit.⸗ id.ð.ð
ↄſue.c.i. dic ꝙ in h J quis
habeat iuſpatronat cuſto
diã guardiã vel ſilia.bene
valet conſuetudo. ſed in H̊
ꝙ vſurpet nõ valet. ⁊ ſic in
rcligi Zriũ.
s Pmoõi.ſ.guardiã cu
ſtocſa vel regalia.
t V Minũtros.qᷣ res al⸗
terius ſa luare tenent᷑.et de
facto miniſtroꝝ tenent. ff.
nau.cau.ſta.lł:fiein pn.lxxx

vi.di amputat. ⁊ cłpe reꝰ

eſt qͥ maloꝝ vtit᷑ oꝑa:inſti.
de obli.qͥ ex quaſi delic. S.
ſed ſi alicuiꝰ.circa fi:

v Redditꝰ.vt ſũt ſilue

cedue q̃ tꝑe vacatõis ñ ſũt

in tali ſtatu ꝙ cedi debeãt
⁊ no.ꝙ oĩs fructus cõſiſtit
in redditũ ſed nõ cõuertit᷑.
qꝛ partus ancille eſt in red
ditu ſed nõ in fructu. ff. dę
vſur.l. in pecudũ.S.partꝰ.
inſti.de re. diui. ũ pecudũ
Sed quero an fructus me

¶ Quiautem ab ipſarum eccleſia⸗

rum cereroꝛũq; locox fundatõe vel ex
antiqua cõſuetudine iura ſibi huiuſ⸗
modi vendicantab illoꝑ abuſu ſi pꝛu
denter abſtineant ⁊ ſuos miniſtros ĩ
eis ſollicite faciãt abſtinere ꝙ ea que
non pertinent ad fructus ſiue reddi⸗
tus pꝛouenientes vacationis tempo
re non vſurpent.nec bona cetera quo
rum ſe aſſerunt habere cuſtodiam di
labi permittant.ſed in bono ſtatu con

ſerue nt. ¶ Idem in eoem.

Icercanõ a feliq recoꝛdatiõis
alexan. pa.iij.pᷣde. noſtri edit⸗

inter cetera ſtatuerit. vt null⸗
regimen eccdleſie parrochialis ſuſcipi
at niſi.xxv.annũ etatiſ attigerit,. ac ſe
entia ⁊ moꝛibo ↄmẽdandus exiſtat ꝙ
qᷓ; talis ad regimen aſſumptus huiuſ
modi ſi monitus nõ fuerit pᷣfixo a ca
nonib tempoꝛe in pꝛeſbyterum oꝛdia
tus a regiminis eiuſdem amoueatux
officio. ⁊ alij conferatur. ¶Quia tů

DP E elect. 7 ele c.po.

= ⁊ deflclentibo pſonis collegij deſinit eſſe collegiũ. vt no.ff. ꝙ cu

liuſch; vniuer

ſicut municipium.ſi autem reinciperent ibi eſſe parrochiani.ex

tunc incipiet conſtitutio locum habere.quia ſancta eſt parrochialis.⁊.o.reuo
lauit ad.a.xxxv.di.ab exoꝛdio.quẽadmodũ ſi de nouo fieret aliq eccia parro
chialis locũ hret ↄſtitutioꝛ ↄcoꝛ.ad H̊ DHoſti.s.de cleri.nõ reſi:c.nõ nulli.
¶VSclentia.q requiritur in eo.habes.xxxvi ·di.que ipſis.
m ¶Alttigerint. ſufficit ergo in his que attigerint. xxxv. annũ. ſecus ĩ epᷣo
5.de elec: cum in cunctis.⁊ in abbatiſſa:je.ĩdẽnitatibo.⁊ in caſu·j· de eta: et

in obſeruationecanonis memoꝛati ſe
multi exhibent negligentes.nos peri
culoſam lloꝛum negligentiam volẽ⸗
tes iuris executionem ſuppleri.pᷣſen⸗
ti decreto ſtatuimus vt nullus ad re⸗
gimen parrochialis eccleſie aſſumat
niſi ſit idoneus moꝛibus ſciẽtia ⁊ eta
te.decernentes collationes de parro

chialibus eccleſijs his qui nõ attige⸗

rint xxv.annũ de cetero faciendas vi
ribus omnino carere. ſie etiam qͥ
ad huiuſmodi regimen aſſumeturvt
gregis ſibi cediti diligentius curam

gerere poſſit in parrochiali eccia cuiꝰ
rectoꝛ extiterit. xeſidere perſonaliter

teneatur.⁊ infra annũ a ſibi commiſſi

regiminis tempoꝛe numerandũ ſe fa

ciat ad ſacerdotium pꝛomoueri.Qð
ſi infra idem tempus pꝛomotus non

fuerit eccleſia ſibi cõmiſſa nulla ecclia

etiam pꝛemiſſa monitione ſit pꝛeſen⸗
tis conſtitutionisauctoꝛitate pꝛiuat
¶Super reſidentia vero vt pᷣmitti

quali:c.vno.
n ¶ODecetero.ad futura
tantũ extendit᷑ ⁊ hẽt locum
in qualibet ↄſtõne pꝛeterqᷓ;
in caſibo.ð.de ↄſti.c. vl. dic
vt ibi.Quid de dependẽti
bus nunquid ad illa con⸗
ſtitutio extendatur.⁊ quidẽ
ſi pendeat per appellationẽ
negocium decidi debet ſe⸗
cundũ ius quod erat tẽpo
re pꝛime ſententie non ᷣm
ius quod emanauit appel⸗
latione pendente.in auc.vt
cũ de ap.cog.in pꝛin.⁊.i.
colla.ſi autem pꝛincipalit᷑
pendet.dixit Hoſti.S.de cõ
ſti. c.ij. decidi debere ſcoᷣm
ius qð emanauit.Gof.ibi
⁊ Accur.C.de legi.l.leges
ſm ius ꝓꝙ ante conſtitutio
nem erat.⁊ vterq; allegat pᷣ
dicta ĩ auẽ.dic ſm Bar. ꝓ
ſi conſtitutio loquatur de

oꝛdinatione negocij vel cõ

tractus vt de numero teſti⸗
um de ſcriptura vel alia ſo
leẽnitate. vera eſt opi. Gol.
nõ enim pars potuitidiui⸗
nare.C.de teſtibo. l. teſtiuz
E.de teſta.liubemus.lxxx
ij. diſti. pꝛopoſuiſti. Si ãt

dio tꝑe ꝑceptos faciant ta⸗
les ſuos ita videtur ꝑ bůc ł⸗ “”
lr̃am. qꝛ; nõ pꝛohibet de fructibo ſed bis qᷓ nõ ꝑtinẽt ad fructus tu dic ꝙ fres
ↄſeruari dehent futuro ſucceſſoꝛi..de offioꝛ.cũ vos.S.e vbi periculu. . p⸗
uiſionis.⁊ ]· eiquia ſepe.⁊ de offi.oꝛdi.Qui enim cuſtodiã hʒ cuſtodue debet
nõ ↄſumere.ff. vt in poſ.leg.lis cui.S.qui legatoꝝ.habebũt tũ ſᷣm Guil.;⸗
diu cuſtodie operã dãt moderata cibaria.ar.xij.q.ij.caritatẽ.S.de pᷣven. extir
pãd e.ff.ↄmo.lĩ reb.ꝭ.pñt.⁊ ſic nõ hʒ locũ hic ar.a cõtrario ſenſu.N.ð epi.
2 cle.ↄuẽticulã.⁊.ff.de ↄdi.inſer.lii· a VCerta.ff.de vᷣſig.l. ceteroꝝ.
Icet canon.parrochialis eccia nemini ↄferat᷑ qui nõ ſit idone ſcia mo⸗
eribo ⁊ etate.⁊ ſi ↄferat᷑ nõ attingẽti.xtv.annũ nõ valet collatio. ille autẽ
cui ta lis eccleſia collata fuerit tenetur ꝑſonalit᷑ reſidere ⁊ infra annũ ſacerdos
fieri.ſi aũt pꝛomotus nõ fuerit elapſo anno pꝛiuatus ẽ ipſo iure ſuꝑ reſidẽtia
St pᷣlatꝰ eiꝰ ad tpᷣs poterit diſpenſare.⁊ poteſt diuidi in ſex ꝑtes. In hac na
ponit conſtitutionẽ Alex. ⁊ ſtatuit cui debeat conferri parrochialis eccleſia.
In ſcða ibi decernentes irritat collationem aliter factam. In tertiaa ibi is eti
am ponit de reſidẽtia faciẽda. In quarta ibi.⁊ infra annũ de pꝛomotõne ad

ꝛeſbyteratũ. In quinta ib.ꝙ ſi infra penã nõ pꝛomoti. In ſexta ibi.ſuꝑ reſiꝰ

dentia.de diſpoſitione reſidentie. . . ⸗
c ¶ Canon.S.e.cũ in cunctis.qͥ hic in tribo maxiĩe ſupplet᷑qꝛ ibi collatõ par

rochialis ecccleſie minoꝛibo fieni pꝛohibebat᷑ tm̃.hic irritũ vᷣceruit᷑niſi dicere

velis ꝙ id ſatꝭ erat irritũ ꝑ ipᷣam ↄſtitutionẽ.qꝛ ſufficit legiſſatoꝛẽ aliqᷣd pꝛohi
buiſſe.⁊ ſi nõ adijciat ʒᷣ factũ nõ valere.C.de legi.l.non dubiũ.nec fuit hoc
terea ſuꝑfluũ cũ clarius exbmat.ad idẽ.S.e.li.de ſum.tri.cii.⁊ ſic ĩnouat ⁊
uſcitat illud ius quaſi ꝑ abuſum abolitũ. Itẽ pꝑ canonẽ illũ moueri debent
ad ſuſcipiẽdos oꝛdiĩes ꝑ iſtũ nõ.Itẽ ꝑ illũ puãdus ẽ per ſententiam ꝑiſtum
pꝛiuatus eſt ipſo iure.
d W¶ Letera.quia multa alia ſtatuit pꝛeter iſta.
e OPꝛefixo. tempoꝛe.quod erat in pꝓximis.iiij.tꝑibo.lxxv.di.quaſi:per to⸗
tum.vel dic pꝛefixo ab homine. “
f YO Alij. ⁊ nõ pmo.ne fiant leges ludibꝛio ⁊ dicat᷑ ſolũ vᷣbis lex im poſita.

J e.ↄmiſſia.S.poꝛro.⁊ dic alij qͥ cũ effectu faciat id in qͥ pmꝰ fuit negligẽs.S.

dẽ PE reſi.relatũ.alias remouebitur.vt ibi.
Periculoſam.ſibi ⁊ illis quos coꝛrigere debebãt.⁊ ita cateruatim ſeque
batur eos peuntes multitudo peuntiũ.xl.di:.ſi papa: è
b. ¶Megligẽtia. hec oĩa ledit in auc colla.vi.de queſtoꝛe.ꝭ.hec oĩa.⁊ nouer
ca ẽ eruditois.lxxxiij.di:c.nihil. i VExecutõe.nõ ꝙ quilibet canõ qͥ ẽ late
ſuĩe põt dici executoꝛius.⁊ h ẽ veꝝ quo ad iuris executionẽ.
lꝛ ¶ Parrochialis ecciĩe.ſed nunqd erit idẽ in decanatu ⁊ alijs dignitatibo.
de qbo loquit᷑S.inſferioꝛa.⁊ arguẽdo de ſilibo ad ſilia.videt᷑ ꝙ ſic.cũ ſub eadẽ
ꝓhibitõe manauerit.S.de ↄſti trãſſato.dicas hm GBar.⁊ Guil.ꝙ in illis per
hãc ↄſtõem nihil ĩmutat᷑ qð enĩ nõ mutat᷑. C.de ap.pᷣcipimꝰ.⁊.C.de teſta.
l.ſancimꝰ.hẽat &̊ tm̃ locum eccia ꝑrochiali nec recedã a vᷣbis.ff. de leg.iij.nõ
aliter ſeruabitur ergo in eis.ꝭ.inferioꝛa. Itẽ ſcias ꝙ nõ hẽt locũ hec coſtitutõ
in prochialibo collegiatis vel aſſumptis ad eoꝝ regimẽ.j·e.ti.ſtatutũ.quid ſi
eccia olin habuit parrochianos ſed nũc brĩe deſijt:dic jm Gar. nõ bet locũ

conſtitutio loquatur circa
W oꝛdinationem ſententievel
pceſſus pone exemplũ de iuramen.calum.c.i. . vlti. de ſen. ⁊ re iudica.c.vl.
põt vera eẽ opi: Hoſtiitaq pꝛoceſſum cauſe iam factũ nõ tangat ſed faciẽdũ
⁊ ꝙ alias conſtitutio de ſui natura nõ extendat᷑ ad pendentia pꝛobatur opti⸗
me.·j.ð offi · lega.c. penul.in fi.
o VCarera.ipſo iure.ſi queratur an ep̃i poſſint in etate diſpẽſare ſᷣm ꝙ oll
a quibuſdã dicebat᷑ ꝑ illã decrede eta.⁊ quali.pᷣterea.⁊.c.indecoꝝ.⁊ vtꝝ?ꝝ dii
pẽiare poſſint annũ pꝓrogare.dic ꝙ nõ ꝑ decre. iſtã ꝗᷓ ſolũ.ſuꝑ reſidentia eis
poteſtatẽ diſpẽſandi reſeruat.eo tn ſaluo qð habes.j·e.ti.cũ ex eo.De diſpen

ſatõe aũt oꝛdinũ nihil hic ꝓhibet᷑ vñ antiquo itri ſtabit᷑ſ.illi decre.pꝛeterea.

ſed nunqᷣd nõ ↄſtitutus in maioꝛibo vel in minoꝛibo de iure cõi ad tatẽ eccle
ſiam eligi põt.⁊ videtur ꝙ ſic.qꝛ iſta decre.nihil exigit niſi ꝙꝓmoueat᷑ infra
annũ.ſed ad oẽs oꝛdines ꝓmoueri poterit infra annũ.ſed dic õ.qꝛ hec decre.
pᷣterea nihil ꝑ iſtã ĩmutat᷑.ĩmo ꝑ iſtã q̃dãmõ exponit᷑ qð ibi ðᷣtifra bꝛeuetpᷣs
p ¶ Is etiã. tertia pars in quaponit de rẽſidentia faciẽda.
q ¶ Rectoꝛꝝ vl ppetuꝰ vicanꝰ in quo locũ hʒ qð hic ðꝛ circa oꝛdinc ⁊ etatẽ
ꝑ cle,de offi.vica.q de eccleſijs cuiꝰ Zriũ dixit hic Archi.ꝑ hãc lſſam.
r X Reſidere.ad bᷣ etiã tenebat᷑ olim.S.de cle.nõ reſi.relatũ.
68 . Perſoalłr.& ñ ꝑvicariũ niſi ĩ caſu.s.ð pᷣbẽ.extirpãde.quã ꝑ hãc tolli nõ
t V Annũ impedimẽto ceſſante.sS.e.quã ſit.in fi.⁊ ẽ ex (oedo ſᷣm GBuil.
pᷣſſum j·e.ↄmiſſa.⁊ cumit iſte ãnus exqͥ habuit poſſeſſionẽ pacificã vł ꝑ euʒ
ſtetit ̊ minꝰ hret.nec currit iuſt eimpedito vt j.e.ↄmiſſa.⁊ de pᷣbẽ. lʒ.
v AW Igẽ tp̃s.niſi cũ eis ꝑ epos ſuos fuerit diſpẽſatũ vt lraꝝ ſtudio inſiſtẽ
tes ñ teneant᷑ vſq; ad ſeptẽniũ ꝓmouen niſi ad oꝛdinẽ ſubdiaconatꝰ dũtaxat
ad quẽ ſub hac pena infra annũ pꝛomoueri tenent᷑j·e.ti.cũ ex eo.
x Pꝛiuatꝰ.ipſo iure.olim vᷣo ſnĩam ſed nunqͥd pot᷑it purgari moꝛa an
no elapſo ꝑ aliquot dies.dic ꝙ nõ.ar.hic ⁊ de ſup.ne pᷣla.lʒ.qꝛ ↄmiſſa nõ põt
purgari.L. de Zhen.⁊ ↄmit.ſti,limagnã.⁊ adde qð dixi j·dere.iur.moꝛa.?

lʒ tã modicũ tps reſtet de ãno ꝙcertũ ẽ eũ nõ poſſe pꝛomoueni nõ ẽ pꝛiuatus

Te. ↄmiſſa.i.rñ.⁊ dico ꝙ pena iſtiꝰ ↄſtõnis cũ in cunctis nõ ẽ remotaꝑ iſtas
qꝛ ſi talis eccia collata fuerit diaconoꝛ monitus ꝓmouerinolitetiã infra an
nũ pꝛiuari poterit ſᷣm tenoꝛẽ ipſiꝰ decre.⁊ ſi querat᷑ qñ incipiat currere tẽpus

illi ad quẽ ſpectat collatio.dicã ꝗe.ↄmiſſa.lõ aũt ex hac decre.ꝙ ↄpellitur

qͥs ad oꝛdines p ſubtractõem bñnficij.ſʒ qꝛ iura ſuꝑ ̊ variãt diſtiguas ſcõᷣm
BGBar.aut bñficiũ hʒ certũ oꝛdinẽ annexũ q̊ caſu ꝓuiſum ẽ hodie ꝑ cle.deeta.
⁊ quali.vt hi qᷣ.ij.rñ.aut nõ.ſi hʒ aut iuſta cã excuſat illumvtpote irregulari
tas in quã poſtea incidit ſineculpa ſua.vt qꝛ oculũ vel manũ amiſit.tũc nec
ↄpellẽdus eſt nec pꝛiuãdus.S:e.cũ ĩ cũctꝭ..̊ ſane.ſi ãt incidit ĩ tale irtegu

laritatẽ culpa ſua dʒ amittere bñficiũ.⁊ſic intelligit᷑ de eta.⁊ quali.c.i. Ides

ſi añ adeptũ bñficiũ ĩ illã irregularitatẽ ĩcidit qualitercunq;.qꝛ id ĩ pꝑmotõe
ſua tacere nõ debuit.xxuij.di.qñ.⁊.c.vl.S.de coꝛpo.vitia.expoſuiſti ð renũ.
niſi cũ pᷣdẽ. .ꝑ ſõe.ſi ãt iuſta cã eũ nõ excuſat.aut ẽ ꝑrochiał eccia ⁊ t elapſo
ano pᷣuatꝰẽ ipſo iure etiã ſi nõ moneat᷑vt hic.aut ẽ aliud bñficiũ.⁊ tũcſi mo⸗
nitus nõ vult ꝓmoueri pꝛiuãdus.S.e.cũ in in cũctis.ꝭ.ĩferioꝛa. In epᷣatu ãt
nõ reqrit᷑ monitio ſʒ ſufficit negligetis electi ꝑ tpᷣs a cqnone tmĩatũc.di. cel⸗

S. 5 — —. — — —

Liber pꝛimus

circa fi. Si vero beneficiũ nõ habet certũ oꝛdinẽ annexuʒ eccĩe necefſitas vł
vtilitas nõ exigat innitꝰ cogi nõ dʒ⁊ punit᷑ qͥ eũ ↄpellit.lxxuij.di.c.i.⁊.ij.ꝛ.c.
vbi iſt a. Si ũt neceſſitas vel vtilitas eccĩe redrit vt ꝓmouea clericus ſi ſe ex.
cuſat pᷣtextu cniminis qð ſe ↄmiſiſſe ꝓponit.aut ſi ꝓponit aliud impedimẽtuʒ⸗
in qð incidit culpa ſua tũcepᷣs dʒ inferioꝛes idoneos ꝓmouere ⁊ ip̃m clericũ
ab ipᷣo bñficio penitus amo uere niſi alias valde vtilis ⁊ neceſſariꝰ eſſet illi ec

cleſie.de eta ⁊ quali.queris.vbi vero impedimetũ tpale pᷣtedit.puta infirmi

tatẽ yel etiã ꝑpetuũ ex delicto ſuo nõ ꝓueniẽs nõ ſolũ nõ cogit᷑.ſed etiã ſi eꝰ
excuſatio nõ admittit᷑ pote

rit appellareſicut ⁊ tutoꝛap
e am ſum n. aae Ktur facienda poſſit oꝛdinarius grati⸗
Ppend i. .ſi quiſ turoꝛ qd am diſpenſationis ad tempus facet

ſi voluntate ſola renuit o· pꝛout cauſa rationabilis id expoſcet.

dinari i Rachche niſt ¶ Idem ineodem.
qꝛ nõ vult dʒ cõpelli appel⸗ d e
latõe remota ꝑ ſubtractio⸗ mo deincep g parrochialem
nem bñficij ⁊ officij. lxxuij eccleſiam alicui non conſtitu⸗
di. c. iij. uij. de regulanv Ato in etate legitimaet ſacerdo
dinn en ſuru noue tio commendarepꝛeſumat. nec tale
yDꝛdluarius alſuus etiam niſi vnam ? euidenti neceſſita⸗
ſupioꝛ ſiue ſit ep̃s ſiue ma⸗
ioꝛ vel inferioꝛ epᷣo. de cle.
nõ reſi.relatũ.⁊ ſic illud intelligũt Inno.⁊ Hoſti.diſpẽſationẽ aũt illiꝰcqe.
cum ex eo nõ poſſñt inferioꝛes epᷣis facere.vt ibi dicam.
3 & Ald tps bene dicat. qꝛ papa ſuꝑ reſidentia dat ꝑpetuas indulgentias

2 datas ꝑ pᷣdeceſſoꝛes reuocauit.vt.S.e.li.de reſcrip.c.vl.

.

12 Emo parrochialis eccia nõ ↄmẽdet᷑ niſi ↄſtituto in etate legitima ⁊ ac

dotio.⁊ tali nõ niſi vna ⁊ illa tũc demũ cũ neceſſitas vel vtilitas exigit
talis aũt ↄmẽda vltra ſex mẽſes nõ duret.qð ↄʒ pᷣdicta factũ fuerit eſt irritum
b VBeinceps.ꝑ h.vᷣ.apparet ꝙ hec ↄſtitutio ad pᷣteritas ↄymẽæ ( ipo iure.
tas nõ extẽdit᷑.⁊ qꝛ natura ↄſtõnis ẽ ꝙ nõ extẽdat᷑ad pᷣterita.⁊ de h.S.c ꝓxi.
c ¶Panochiale.in alijs ergo nil imutat᷑ ſʒ remanet ius antiquũ ſᷣm Ouil.
ad hoc.C.de ap.l.pꝛecipimuus.
d Etate.ſ.ꝙ attigerit.xxv.annum.S.c/pximo.
e ¶Sgacerdotio.vt poſſit interim ipſi eccie ĩ ſacdotali oꝛdine deſuiretnõ
ꝓꝙ parochialis eccia põt intitulata dari etiã non pꝛeſbytero.S.c.ꝓxije.cum
ex eo j· de inſti.c.ij.ꝰmẽdari aũt non.⁊ hoc ẽ nouũ.qꝛ añ ↄſtõnẽ iſtã nõ erat
ſ¶Cõmendare.ↄmẽdare idẽẽ qð deponere.ff.ð vxᷣ.ſig.l.ↄmẽdare.ff.ð po⸗
ſiti.luciꝰ.xxij.qij.ne quis arbitret᷑.de poſiti:c.i. Oñ q; accipit᷑ cõmendare
pꝛo verbali honoꝛe alicui impenſo.vt cũ quis de aliquo laudat᷑ vel qñ ami⸗
cũ ↄmẽdo vt ei verbalem honoꝛẽ faciã.ff.man.l.ſi vero.O.cũ quidã.⁊ ea que

ↄmẽdandi cã dicunt᷑ nõ obligãt.ff.de edi.edic.l.ſciend ũ.ff.de ↄhen.empti.

l.ea que.nec ↄm ẽdãdi ſui cã dʒ quis facere qð alreri noceat.xi.q.iij.ſi qͥs vᷣo

ſz hic de ↄmẽda agimꝰ q̃ eſt cuſtodie eccleſie alicui cõmiſſa.Etpꝛimo quero

an talis ſit pꝛelatus.⁊ dico ꝙ non.ſed pꝛocurat oꝛ tm̃ habet tñ legitimam ad

miniſtrationẽ.xxi.q.ierelatio.S.e.cũ nobis olim.ꝭ.fi.⁊ ſic no.xxi.q.i.qui plu⸗
res.Sed nunqd interim dicit᷑ vacare.dic ꝙ nõ.qꝛ titulus iſte ẽ canoni cus ſi⸗

cut ⁊ alijs.S. e.dudũ.ij.⁊ in pᷣdi.c.qͥ plures.⁊ cũ modo debito fit vt hic. Sed
nundqͥd facit iſte talis fru ↄtus ſuos.dic ꝙnõ ſᷣm Bar.qꝛ cuſtos ẽ.nec ĩ eccłia

ius habet,.nec etiã in fructibo niſi ad colligendũ ⁊ gubernãdũ ⁊ ꝓuidẽdũ ſibi

2 miniſtris.⁊ qð ſuꝑeſt in vtilitatẽ eccie ↄuenẽdũ ſicut ⁊ de viſitatoꝛe dicitur

lxi.ði.obitũ.⁊ic.cathinẽſis.⁊ hoc tenet Hoſti.in decre.dudũ:.de ele.tñ Zriuʒ

