huniũtur. Pꝛio in ꝑceptoꝝ reſtitutõe. Secũdo
Tertio in dãnoꝝ⁊ expenſaꝝ refectõe. cum eni

nõ ſerulent altani de altari viuere nõ debuerãt. de pᷣben. cũ ſcõm. Item punie
unhe⸗ papãa et quanta pena arbitraria·eo. q;uis.
½

.

Eanonica.etvera ſup.⁊ ſic in ex hereditatõe pr iñ er
tvera . en pr qͥ vult filiũ exhereditare
debet cauſam legitimã inſerere in teſtamto.⁊ illa cauſa pꝛonüiclan debg eẽ ve
ra vt ex hereditatio ſit efficax.in auc.colł.viij. vt cum de ap.cog.S.aliud:ſicꝛ
in aꝑ.ante ſeutẽtiã interpoſita.ij.q.vi:in fiet de ap. vt debitus.

b & Occaſioõem.nota ar.qᷣ
ſtri.:tenetad reſtitutöem dã
ne interdicti in elemoſinis e
c Arbitrio. MHic determ
d. Indeuotõisnã ima

occaſionẽ pꝛebet intdicto ciuitatis vel alicuiꝰ ca⸗
noꝝ q ecclie religioſi et hoſpitalia illiꝰloci occaſio
t oblatoõibo paſſa ſunt quia qͥ occaſiõeʒ damni ⁊c.
lat taxatõeʒ ↄdenatõʒ⁊ cõuerſiõʒ. ( de iniu. c. vl.
gles ſpter reuerẽtiã illoꝝ quos imago figurat. ado

rare debem.qð.n.ſacit ſcriptura legẽtibo hoc pictura cernẽtibo ideori 5
ſe. di. iij. platum ita tamẽ,adoꝛare bem⸗ ne uliã in Biri ouenenn, de
hoc de conſe. diſt. iij. venerabiles. 6
eęæOQ In terrã. nam nec ſignũ ſaluatoꝛis in ſolo aut ſilicevel marmoꝛibus hu
rgnlgererdl bingere. licet. C. nemi.li.ſi.ſal.lyna.
UVltrix.hoc eſtverbũ in.leC. de bis qͥ ad ſtat confueleli in fi Sed q̃ erat

pena. videt᷑ ꝙ tꝑalis.vtſcʒ in vincula publica mittãtur.ff.de pe.capitaliũ.S.
ad ſtatuas.vel ꝙ moꝛiãtur.vt no.C.ne.li.ſiſal.l.vna.ſed dic ꝙ ſpualr puni
ent᷑.qꝛ niſi peniteãt⁊ ſatiſſaciãt loci ſui dignitate? honoꝛe pꝛiuãdi ſunt.xxvi.
q:v:qcũq;.in pᷣn.vel iudicis arbitrio.ff.de iur.delibe.lii.ff.ð of,. dele. ð caus
g VLopeſcat.pena eĩvniꝰmetꝰeſt alteriꝰvt.Cad.l iuł.repe.l.i.

animaꝝ habẽtia pꝑ oꝛdinarios ↄpellan

RRaQ1inarij ſtatuit papa ꝙ hñtes płes di
1

ltates vel alla beneſicia curaʒ
ſiderejtꝑs ↄpetẽs ſuꝑioꝛis ax

trio ſtatuendũ diſpenſatoes qs ſi non oſtẽderint ꝑinde ꝓcedat᷑ ac ſi nullas

tero diſtrictius ꝓhibemus ſtatuẽtes

äyew in eos qui cõtrafecerint vltrix ꝓce

dat duraſententia.que delinquẽtes
ſic puniat grauiter. ꝙ alios a ſimiliũ

„, WMhIdem.

pꝛeſumptõe compeſcat.

RMgainarij locoꝛũ ſubditos ſu⸗
. s plures dignitates vel eccle

Mſias quibo ammaꝝ cura immi
netobtinẽtes.ſeu ꝑſonatũ aut digni
tatem cũ alio beneficio cui cura ſilis

eſt annexa diſtricte compellant diſpẽ

ſationes autoꝛitate quarũ hmõi eccle
ſias ꝑſonatus ſeu dignitates canoni
ce tenere ſe aſſerũt infra tempꝰ pꝛo fa⸗
cti qualitate ipſoꝛũ oꝛdinarioꝛu mo⸗
derandũ arbitrio exhibere. ¶ 0ο08
ſi foꝛte iuſto impedim̃to ceſſante nul
lam diſpenſatiõem infra idem tem⸗

pus cõtigerit exhiberi eccleſie benefi
cia pſonatus ſeu dignitates q̃ ſine di

ſpenſatiõe aliqua eoipo illicite deti⸗

neri conſtabit. ꝑ eos ad quos eoꝛũ col

cõferantur. OCererũ ſi diſpenſatio
exhibita ſufficiẽs euidenter appare⸗
at. exhibẽs nequaqᷓ; in beneficijs hu⸗

latio ue: Takenſin idoneis

iuſmodi. quecanonice obtinet mole⸗

ſtetur. ¶ Pꝛouideattamẽ oꝛdinari
us qualr nec animarũ cura in eiſdeʒ
eccleſijs.ꝑſonatibus ſeu dignitatibꝰ

negligatur.nec beneficia ipſa debitis

obſequijs defraudẽtur. Si vero

de diſpẽſatõis exhibite ſufficiẽtia du

haberẽt.⁊ ſi oſtẽderint ⁊ ſuf
ficiẽtes nõ ampliꝰmoleſtet᷑
puiſo ne in pᷣdictꝭ bñficijs
cura negliggt animat᷑.ſi ãt
dubitet᷑ de diſpenſatõe ad
ſe.ap.recurrat᷑ talibo plura
ſilia bñficia obtinẽtiboalið
nõ cõferat᷑ bñficiũ niſi oſtẽ
ſa diſpenſatiõe ſufficiẽti · et
tũc ita demũ ↄferat᷑. ſi ꝑ di
ſpenſatõem pñt illud cum
alijs retinere.vel ſi pꝛioꝛibꝰ
Enaciauaint aliter collatõ
acta non teneat.
i ¶ Locoꝝ. ꝑ boc ꝙ dicit
oꝛdĩarij locoꝝ videt᷑ tantũ
deep̃is intelligere. ad hoc.
xi.q:i.de ꝑſona.tamen die
hym Bull. et Bar. etism
hanc ↄpulſionẽ facere pñt
quinq;inferioꝛes qͥ habent
inſtitutõem.lxiij.di.in ple⸗
bibo. de of. dele. ſuꝑ eo. de
inſti.cũveniſſent. ⁊ deſtitu
tionẽ de pᷣbendis referente
ipſi.n.oꝛdinarij ſunt.ð of.
oꝛ cũ ab eccleſiarũ. ⁊ ꝓbat
Je.Ctin cõferendis.
l? q Plures. hec plalitas
ꝗꝛ canonibo inimica. vt ꝗ·
de cler. nõ reſi. qꝛ nõnulli.
xi:iqii.pꝑ totũ.ides odioſa⁊
reſtringenda. ff. de libe. et
poſthu.cum quidã.et·j.de
reg.iur.odia:et.j.de pꝛebẽ.

on poteſt⸗
lMAniĩaꝝ cura.licet ſpe
cialit᷑ hoc dicat de his ideʒ
in alijs.cũ.ĩ.plalicas ſit re
pꝛobata in beneficijs de iu
re cõmuni. pᷣt etiã in mino
ribus oꝛdinarius id petere
de ꝓcurato.ex inſinuatiõe,
niſi eſſent beneficia que ſi⸗
mul de iure teneri poſſent.
quod dic vts:e.li.de reſcß.
atia.

m VPerſonatũ · ergo idẽ iudiciũ qð de beneſicijs curã animaꝝ habentibo
ð.deę ęlec.dudum:.ij.ſed nõ per omnia.vts,.de etate⁊ qua.c.l/

n.· Similis.animarum.ſcilicet.

o e Diſpenſatoes in quibovelut ambitiõis ſtricta fieri debet interptatio. vt

g. de ele.dudũ .F.inſuper. S. de fi. pbite. c. lietj.
neficio pꝛincipis⁊c.devᷣ.ſigiolim qꝛ ambitio et

—

de pᷣben. non pᷣt.nec ob/ꝙ be
odium hoc inducũt. de con⸗

ſanget affi. ꝙ dilectio de pꝛeben. c. vlt. illud autẽ de pꝛincipis beneficio non

odioſo intelligitur.j·de pꝛeben.qᷓ;uis.i.

p Qualitate.hoc regulaniter attendit᷑ in qbuſſibet dilatõibo.S. de ap. cuʒ
ſit. ſi ergo dicet habere diſpenſatoem in remotis ꝑtibo.maius tempꝰ ei dabi

qᷓ; ſi in pꝛopinquo habeat.ff. de eden.l.ſpacium.

q Oꝛdinarioꝝ.ad quos ſpecłat animaxꝝ ꝓuidere ſaluti.q·e.S.pꝛouideãt.
Quid ſi talia beneficia in diuerſis ep̃atibus obtinet.qlibʒ oꝛdinaniꝰ in cuius
dio. beneficiũ obtinet ipᷣm cõpellere poterit ad hãc exhibitõeʒ.ix.q:iij.c.ijiad
hoc.S, de tem.oꝛ.cũ nullus.quidã dicũt ꝙ oꝛdinanꝰqui pᷣuenit in cõpulſiõe
exhibitiõis ſeruabit quod hic dicit᷑ et poſtea alter epiſcopus in cuius dio.ba
bet ſimile beneficiũ quaſi pꝛeuẽtus ab illo nõ poterit euʒ ad hoc cogere.ar. ð
ſo.compe.ppoſuiſti.ff. de iu.om.iudi.cum quedam.ſed pꝛimum verius ſᷣm
Zhle pꝛobat pluralitas dum dicit oꝛdinarij in plurali.
r V Juſto impedimento.iſtud excuſat.ne tempus cunat.S. de elec. ne pꝛo ð

fectu⸗et. c.qᷓ; ſit. S.fi.et.c.commiſſa.S.i.

8 M¶ Nullam. vel minus ſufficientem. ar. de pe. di.i. ſcindite. de tranſſa. in⸗
ter coꝛpoꝛalia.ff. ꝙ cuiuſq;vni.lłi.et ideo bene ſequitur ceterum.

t Peilart oꝛdinario moderatum.

v. M Exhiberl.ſed cõtra nemo ↄpellitur dicere titulũ poſſeſſiõis. C.de pe. be
re. lcoghij. q. v. Fel.ad boc dicas ꝙ in his que poſſunt de iure cõmuni poſſi
deri.verũ eſt illud.ſed in alijs ſecus.vt hic.de pꝛeben.c.de multatranſfertur
ergo pꝛopter hoc onus pꝛobandi in eũ. vt hic de decimis dudũ.de pꝛocut ex

.
cra

Eoipſo.quod nõ oñderet in termĩo.lrẽ.n.q nõ apparẽt nõ ſunt.ff. ð cõ

, Aaige⸗ de hoc. et. c.di. cõtra moꝛẽ et dixi de hoc · de re. iu. ci.
emptllein lege et, l.ruptilia polla:de cõ.dii/ ſolennitates.

—0- —— —— ☛ — = ☛ = – — S=.

=—
☛
—

= —ꝑãẽ

— =—.–— —

—

—

=
—

—

is
n
en.
daan

cfe
dst
le
Wae
nolcte
hifi⸗
nfgi
ſtieel
n Un
lui
Ull oſ
fliii
lſor
lutan
toih
calens

cce
leknri
eadbe
lanende
lngain
aerepſt
i
ſdlinne
ſugeod⸗
endeſin
inn
ſun.
ari dpe
ds⸗
baepliie
mic
qrnönl.
dedocin
. de lbet
depti

ra lce
debisi
Kalinsſi
Uefieſsdein
ctiönmip⸗
ſusidpen
intinuatie⸗
eficagteſß
nen peſen
ll deg

babenth

nterſtniof
tnaecbegbe
ect de
veheſcioten

ng

6goucil
tin Göhll
Nccoge u
umm verus

earrf

detnnnt
le
„ Adek
6,de
cömun

luimnin
deſmu⸗
Cle 64
anußi
be

ꝑ decre .j de pꝛeben.ſi tibi abſenti.

Deofficio oꝛdina.
y& Zbere i,nõ ob, cöeradictoe tenetis illo medo tñ ſi pᷣueniret ipſe clencꝰ
epᷣmvel eũ ad quẽ ꝑtinet collatõ.diſpenſat᷑ oſtẽdẽdo ꝙ epᷣs poſtea cõfeme nõ
poſſet.quia video hoc in iure acquirendo multofoꝛtielſe debʒ in iure acqſito

3. Euidenter.i.manifeſte.S. de ele.ſi foꝛte.et . de vᷣeſi cõſtitutõem. ſi ãt eẽt
dubium. fiet quod dicit᷑ inver.ſi voooo. S
a Moleſtetur.ne locum habeat pena temenitatis.vel calũnie.ff, de iudi⸗
eum quẽ de calum.cii.et.ij.de elec. vt circa.S/alioquin.

b¶CLirca.hoc ad eiꝰſpe⸗
ctat officiũ.x.q.i.regenda.
h.eo.inefragibili.ð. de ele.
dudum.ij.ꝓpe pꝛin:et con
coꝛ. de ele. cum ex eo.
c ¶ Dubitetur. pꝛobabili
ter. de reſcrip.cũ contingat
pꝛope fi:de ap.conſuluit·
de ſen. ex. ſacro. .
d Eſtimare.õ.de iudi.
cum veniſſent eius enĩ eſt
interpᷣtari ⁊c.xi.qi:ex his
de ſen. ex. inter alia. Eð le
gi.l· vlti. .

Sui no. ſolum papã

diſpenſare in pluribo cura

tis pꝛo his que no.s. de pᷣ
ben. de multa.
¶Aelit. ſumpta fuerũt
hecverba exil. ff de reg. iu.
neratius.in fi.
g. V In cõſerendis.ditxi ðᷣ
pluralitate beneficioꝝ que
obtinebãt.hic dicit de his
qui obtinere volunt.

h OOſtendatur.quaſi pꝛo

bus an

bitetur ſupꝑ hoc erit ad ſedem apo.re
currendũ.cuiꝰeſt eſtimare quem mo
dum ſui eneficij eſſevelit. In cõ⸗
ferendis inſuꝑ pſonatibus. dignita⸗
tibus.et alijs beneficijs curã habẽti
bus animaꝑ annexã idẽ oꝛdinarij di⸗
ligentiã obſeruẽt.vt perſonatũ digni
tatẽ.vel aliud beneficiũ ſilem curam

habens aĩarum alicui plura ſilia obti

nenti nõ ante cõferrepᷣſumant. qᷓ; eis
ſuꝑ obtentis diſpẽſatio euidẽter ſuffi.
ciẽs oſtendat᷑. Qua etiam oſtẽſa ita
demũ ad collationẽ pꝛocedi volumꝰſi
appareat ꝑ eandẽ.ꝙ is cui eſt collatõ
facienda hmõi pſonatũ dignitatẽ vel
beneficiũ retinere libere valeat cũ ob
tentis.vłſi ea queſic obtinet libereac
ſponte iincr e Aürerhunede p⸗
Pnanb dignitatibo. et beneficijs ta⸗

libus facta collatio nullius penitus
ſit momenti.

OT Bonifa. vlij. .
Via pleriq; pꝛelati nõ ſi⸗
ne mite temeritatis auda
cia ſuis ſubditis aliqñ in⸗
erdicũt.ne ipſoꝛũ ſuꝑioꝛi
apo. ſe. legatis. vel inquiſito
ribus.ad inquirendũ.coꝛrigendũ⁊
refoꝛmandũ in eoꝛum eccleſijs mona
ſterijs.ſiue locis a ſede deputatis ea⸗

dem. vel alijs qbuſcunq; pſonis pq̃s
ad noticiã pꝛedictoꝛũ valeat puenire.

pter iuns rã greſſtone ſit inabilis ad benefil,

um obiinendũ.. de pꝛeben.cum iam dudum.
.i¶ Ea que.nota in plurali dicit ea que.tenet᷑ ergo omnia habita renũcia
re ſivult de nouo aliud obtinere necvnũ poteſt in alið ꝑmutare.et licet potue
ſit duovel tria que diſpẽſatiue habebat retinere modo nõ poteſt de nouo ha⸗
bere niſivnũ.niſi aliud dicat᷑ in diſpẽſatõe.et eſt rõ.qꝛ odioſe ſunt tales diſpẽ
ſationes. vt dixi/et pꝛobatur expꝛeſſe hoc hodie.j· de pꝛeb.non poteſt.i.Rñ.
le ¶ Allter. id eſt diſpenſatioe non obtenta. vel obtenta.ſi pꝛimo nõ renun⸗
ciat habitis.cum nõ extendat᷑ diſ pẽſatio ad tot beneficia.

¶Talibus. id eſt habentibu
perſonatus. vel alterum cum al

sD plura beneficia cum curavel dignitates vel

tero.

m. ¶Nulliuseſt ne reuocata decret. de multa.vbi dicit᷑ ꝙ pꝛimũ ſimileva⸗

cat ipſo iure ſed tenet ſecũdi col 1s col
qꝛ pꝛomptũ eſt iuna iuribo cõcoꝛdareꝛ expediẽs.ð.de ele.cuʒ expediat.dic ſᷣm
Bar. ꝓ decr. de multa. loquit᷑ in eo quevnũ tantũ beneſiciũ obtinebat quod

erat de iure cõmuni.hic loquit᷑ de illo qui ante obtinebat plura quod erat cõ

„

latio. hic dicit ꝙ nõ tenet poſterioꝛis collatio

tra ius cõmune:et qui nõ eſt habilis ad aliud obtinendũ niſi diſpenſatiõem

„

dum

nit autẽ quod cõtra factũ fuit i
vel penas nõ ligare et pᷣſump

habet. cum ſit tranſgreſſoꝛ canonũ vt pꝛedixit.adde in cle:de pꝛebẽ.ſi plures.
et quod ibi no.in glo.ſi intelligat᷑. Jo. an.
Clia pleriq;. pꝛec pit papa ne plati ſubditis interdicãt. ne ſtatum eccle⸗
lſiarũ ⁊ perſonarũ ſupioꝛibus inquirẽtibus maniteſtẽt nec eos ad id celã
iummẽtis.pꝛomiſſiõibo obligatioibus alijs aut penis aſtringat. decer⸗
ritum⁊ inane.⁊ ſentetias iumam̃ta ꝓmiſſiões
toꝛes pꝛecipit pena cõdigna a ſuꝑioꝛibo eiſdem

puniri.hec decre olim erat exrauagans.et incipiebat ad audientiã noſtram
n. MPleriq;. vt potes videre. ſupꝛa. de accu, olim.
0 Audacia. ad hocq· deiſig. coſtitutionẽ ij.rñ. ꝛ eſt audacia.qꝛ tacere ve
ritatẽ moꝛtale peccatũ eſt.xiiq.ij.quiſquis.de cnifal. cii.
P O Interdicunt, hoc ipſo ſe reddebãt ſuſpectos.ð.de teſti. conſtitutis. et ſe
oſtendit iniquã cauſam fouere. vt ibi et ſupꝛa. de teſti co. ꝑuenit.et. Cde po

ſtu. pꝛouidendũ.et.ij. q. vij. F. v —
q & Supenioꝛibusponegrodus. n archipꝛeſbitero circa epʒʒ. epiſcopo cir

„

erũ. v. ſi quis autẽ.

ca archiepiſcopũ et ſic de ſingulis.

xXXXV

r Inquiſitoꝛibo/q nõ pñt alijs cõmitterevices ſuas.ð.ð off. delegs. c. vl.

8 Y Loꝛrigengumcrimina. t

efoꝛmandum. moꝛes. Jo,an. P

v. Eccleſijs.qꝝ appellatõe monaſteria ↄpᷣhendũt.liiij.d.S.hac autoꝛitate
F Ner ſonis.puta familiaribo ipſoꝝ ſupenioꝝ legatoꝝ vel inquiſitoꝛum.
y Statutũ ad qð tales tenẽt habita diſtinctoe m duplicem foꝛmã iu⸗
amentl.de qua vel quibo habes.S.de accu. cum dilecti. Z
NMalicie.ſi.ſupꝛa ð of.dele.ſtatuimus.ij. Jo/an.

a Pꝛedicta:intdlctũ.penas ſnĩas.iuram̃to

ſtatum eccleſiarũ monaſteriox ſeu lo

coꝛũ ſuoꝛum. pſonarum.⁊ rerũ ipſoꝝ
inſinuent.vel exponant.in ipſos ſi ſe⸗
cus egerint excõica.ſuſpenſionis vel
interdicti ſentẽtias pꝛoferẽtes. eoſq;
ad hoccelanqü iuramẽtis pꝛomiſſio⸗
nibus et obligatiõibus alijs atq; pe⸗
nis nihilomin aſtringẽtes. Nos hu⸗
ic malicie,ne tali ptextu eccleſijs mo
naſterijs⁊ locis eiſdẽ inquiſitio coꝛre⸗
ctio ſeu refoꝛmatio,.cũ faciende fuerit
valeatimpediri occurrere cupientes
pꝛedicta et eoꝝ quodlibet attetari de
cetero diſtrictius inhibemus Decer
nentes auctoꝛitate aplica quicq̃d cõ⸗
tra pꝛeſentẽ inhibitõem attentatũ ex⸗
titerit nullius penitus exiſtere firmi⸗
tatis necquenq;; ſentẽtijs iuramen⸗

tis. pꝛomiſſionibus. obligatõibus. vł

penis huiuſinodi obligari quõlibʒ vlł
aſtringi. ¶ Pꝛeſumptoꝛes autem
eoſdẽ.ne ipoꝝ temeritas quoquo mõ
tranſeat impunita a ſuꝑioꝛibus vłle⸗
gatis ſeu inqͥ ſitoꝛibs mẽoꝛatis anĩad
uerſiõe cõdigna pꝛecipim caſtigari.
KXlitigates releuẽtur Q Ygẽ.
anogl, ⁊expenſis.ſtatuimꝰ
ne archieps cauſas que perap

pellatõem vel alias iure metropoliti⸗

co deferãtur ad ipᷣm.alibi qᷓ; in ſua ꝓ

pꝛia ciuitate. vel dioceſi aut in eis in

miſſiões. vlł obligatões als
b Inhibemus. ſi · eſt qð
dicit lex ꝙ domĩa accuſata
de adultenio nõ poteſt ma⸗
numittere ſeruos ſuos.⁊ HG̊
ideovt ꝑ ipſos veritas inqͥ

ri poſſit.ff.q ui⁊ a qᷣ ma.li.

nõ fi le.perſpexit.
c Sentẽtijs. dico hunc
caſum ſpecialẽ in quo non
tenet ſentẽtia excõis ipᷣo iu
re:et addendũ ad alios qͥ
recitari ſolent.s.de ſen. ex.

.

per tuas.⁊ dicam·· eoꝛ li/et
eo.ti:pꝛeſenti.
d ¶V Aſtringi.ſi nõ tenu⸗
it pꝛincipale.nec acceſſoꝛiũ
Jde re.iu.acceſſoꝛiũ cũ ſu
is cõcoꝛ.et merito hoc liga
re nõ debet ad hocvt poſſit
veritas reuelari ⁊ cõcoꝛ.ad
boc.ð.de teſti co. cevlt. Ex
pedit enĩ peccata nocentiũ
eſſe nota. fft de iniu eum qᷣ
Hepꝛimo.

a VPꝛeſum ptoꝛes ipſos

pꝛelatos.

b Impunita. uol eſſe non debet ſupꝛa eo. ſi canonici in fi.

c Londigna. intelligamus arbitraria exquo certa non expꝛimit᷑s.de off⸗

de le. de cauſis. ff. de iu. deli. l.icet dixi.S.e.ſi canonici.in fi.

dD APꝛecipimꝰ.⁊ ſi ipᷣe pᷣlatꝰnõ facit hoc peccat.
tur neceſſe ẽ fieri.xiiij.q.i.qð pᷣcipit᷑ ðvᷣ.ſi in his2

—

litigates emanauit hec dec: ad declaratõʒ
ibi dicebat in genere ſuffraganeoꝝ ſuox⁊ ð

rum que ibi no. Hoſti.

qꝛ qð pcipit᷑ imꝑat᷑ qð ĩpa
ſunt culpe.xxviij.d.qꝛ ſunt
llliꝰ v.S.e.c.i. v.nec eo⁊c
eqbus non dicebatur et eo

f ¶ Expenſis.ad hoc intẽdere debz iudex. vtõ. de dolo.finẽ. cũ ſuis concoꝛ.

Sed pone de cõſenſu pariũ archieps audit. vel cõ
bus ðꝛj.quero an qð agiturvaleatavidet ꝓlic.qꝛ
gantiũ introductũ illi renũciare poſſunt,. de regula. ad aplicã cũ ſi.ad hoc.ẽ
de reſcrip. ſtatutũ. S. in nullo et hoc ſatis verũ puto.dũmodo ipſevel delega⸗

mittit cãm extra loca de qͥ
cũ hoc ius ſit in fauoꝛẽ liti

tus ei habeat licẽtiã epᷣi lllidio. vt ibi p mibunali ſedere poſſintiſta eĩ fuit ꝓp
hibitõis rõ.qꝛ archiepiſcopꝰnõ poteſt ingredi ſuffraganei ſui dio.vt ibi aliqd

—

agat vel iudicet.niſi in caſib cõceſſis. S.c.c.i. S

lãt cã bononie deferat᷑ equũ

nõ eſt pter lllã poſſit mutiñ.ſedere. Si qt mutiñ. eps cõſentitꝛ ipᷣe ꝑtes.ſa
tis credo ꝙ poſſit alias non vt. lx.q.ij.c.l. ij. et. iij. de obl, pꝛeſiele iij eff. de iu. oĩ.

g &

iuil. vlti. et facit de of. lega.nouit. et que ibi nota. .
G Statuimꝰ.videt᷑ ꝙ noua ſit cõſtitutio. als dixiſſet inouamꝰ.S.de treu.
⁊ pa.c.ij.vbi innouat᷑ qð ſtatutũ erat. xxiiij:q/iij:ſi qs romipetas.c. paterna

rũ videbat᷑n, ſicut legatꝰin qlibet ꝑte puincie pᷣt ſedereſic: archieps poſſz.
ſed pꝛopt᷑ rõem quã dixi.S.ꝓxi/glo.ſatis videbat᷑ eẽ cõſtitutio ipſa vel eiꝰratõ
antiq q idẽ eſt qð ius.i.di.oↄſuetudo ſᷣm PP reſtaret. ꝙ legitĩe deberet eẽ pſcrip⸗
ta.ſſpacio.xl.an.vts.de cõſue.c.vl.de cã poſ.cũ ecclia.nec ſufficeret pᷣſcptio.
Ean.ſᷣm ꝓ in his q ſunt pᷣter ius:ſᷣm id qð no.xij. dii cõſuetudo⸗et dixi ſupꝛa

eo.li/de conſuetudine.c.vlti.
b T

Metropolitico.ſuꝑ quovide qð no.io.ix.qiij in ſum. et ber. . eiti. pa
ſtoꝛalis⁊ aduerte.qꝛ interdũ cognoſcit archieps vt legatꝰpa pe.vts.e.irrefra⸗
gabili. S. ceteꝝ. ⁊ in eo caſu foꝛte poſſet dic ꝙ eo mõ ⁊ bis ꝑſonis poſſz delega

legare quo⁊ quibo delegati pape.quod dicvt no.S. de reſcri.ſtatutũ.⁊ iðo nõ

ie iinpicira deuoluuitur. ſed dirit lure metropolitico.
iUel dioceſi:ſatis ꝑ hãc lrjm terminatũ eratiquod dixiꝗeo. cum ch⸗

88

4

aa ð

=

Liber pꝛimus

1ꝛ: 4 ppellatum ettitit. hoc cum cauſa perap. deferlur.
BHinoſcũtur. cum delerũtur cauſe iure metropolitico alias q;ᷓ per abA-

—

—

m Lomittat. nota qð nõ poteſt per ſe nec ꝑ alium. S. eo.c.i. lic econuerſo

quod poteſt per ſe et per alium. vt ibl/et⸗. de re. iur. poter. vbi de hoc:

n ¶Lonſuetudine.ſic.Seic.i.v.niſi aliud.ſicut ergo hic cõſuetudo põt inꝰ

ducere.vt alibi poſſit cõm ttere⁊ audire.ſic et cõſenſus dio.loci ⁊ ptiũ conſen

—

ſus. vts. dixi · ſicut equipant᷑ pa etudo in dote iiceradavel done: pio.
pter nuptias vtõ:de do⸗/ poſt dil. rei cevlti · Quid dices · clericus agit cõtra epi

ſcopũ ad metropolitanum
debet queſtio deſeri·xi.q.i
ſi quis cũ clerico.non vult
vel nõ poteſt cõmittere in
ſua ciuitate. nũquid pote/⸗
rit audire.vel cõmittere ex⸗
tra ciuitatẽ ipſius epie m
id ꝙ ðꝛ. Sre. li · ð reſcrip.ſta
tutũ. S. cñ vero. ⁊ ſatis id vi

det᷑ pꝛedictũ.Siquod verũ.
puto ſi de ↄſenſu pꝛocedat

epᷣi illius in cuius dio.cau
ſa audit᷑ vt dixi.· glo. ·
o Pante. no. ſe in audiẽ
dovel cõmittẽdo extra loca
pꝛedicta et ſic nota ꝙ cõſue
tudo dat iuriſditionẽix.q
iij.conqueſtꝰ de fo.Ope.cũ
cõtingat.S.e.lii de conſue.
/eoetit; Ccei⸗

. 5 eps. ſi es cum pᷣt
¶ N ſuã dioc ·viſitat ꝑ aliũ
bar et llli in neceſſarijs pꝛo
uidereviſitãti aũt invictua
libus pꝛouidebũt ipſi vica
rioviſitanti.et non epᷣo hoc
dicit. Emanauit autẽ hec
decre. ad declaratõem eoꝝ
que no.Hoſt.S.eꝛ inter cete
ra ſuper vᷣ.ſubminiſtrent ⁊
Buil. ⁊ Gar.· de cenſi · exi
git ſupvᷣeimpenſo.qui oẽs
tenebant quod dicit᷑

onaliter exequi nõ poteſt.. de of.oꝛ. inter cetera.⁊ ſemel in anno.x.q:i.decer⸗

actũ ⁊ cõſuetudo in dote lucrãda vel dona.pꝛo

quibo appellatũ extitit vel cauſe ipſe
cõſiſtere dinoſcũtur.audiat.vel etiaʒ
audiendas cõmittat niſi ſibi alið de
cõſuetudine competat in hacꝑte.

ei alure ꝑmittitur faciat ꝑ ali⸗

men qui viſitant miniſtrare tenent ex
penſas victualiũ viſitanticum im
apoſtolu nõ ſit magnü ſi ab eo meta⸗
tur tpalia.per quẽſpijalia ſemintur
¶ Igem tamen epiſcop cũ ꝑſonali
ter non viſitat. nil pꝛoꝛſus ab his qui
pillũ quem deputat fuerint viſitati.
exigere poterit aut debebit. Idẽ

mepiſcopus in tota

catur habere dubiũ non exi⸗
quin in quolibet loco ipſius dyo.
non exempto pſe vłꝑ alium poſſit p
tribunali ſedere cauſas ad eccleſiaſti⸗
cum foꝛũ ſpectantes audire ꝑſonas
eccleſiaſticas.cum earũ exceſſus exe⸗

n

gerint capere .ac carceri deputare.
necnõ et cetera que ad ipſius ſpectãt
officiũ libere erercere. q IJgem.

EVãuis ſup ceſſationib a diui
is que acapitulis.cõuentib⸗
MAiue collegijs ſeculariũ. vel re⸗

nimus⁊ duobo.c. ſe. et. ð. de ol/ archid. madamus niſi ex cauſa.⁊ tunc etiam
pluries id poterit.vts.de cenſi:cum venerabilis.et.xvij.q:ij.vſitandi.et.c.nõ

ſemel cum ſimili.Jo.an.

r Per aliũ. ſed viſitans pdicare debet. x.qel. placuit .·de cenſi. c.l. led offi⸗
cium pᷣdicandi nõ delegat vts. de of. dele. c. vlt. ergo viſitatio delegani vel de⸗
mand ari:nõ poteſt.ſed dic m Inno. Gof.et modernos qui hoc no. in decr.

inter cerera.5.e.aut hoc ꝑtinet iure oꝛdinano.⁊ tũc bene demãdatur.vtibi. ?

hic.aut iure delegato.a tũc non demãdaturvt in cõtrario. niſi baberet ad id
ſpeciale mandatũ.vt.ð.etli:de of. delega. is cui.et.c.vlt. S. vices. 4

8 Jple. epiſcopus. ſ⸗

v ¶ Pꝛouidere.⁊ ſic intelligi debʒ decr.

t netenu
llla inter cetera vbi dicit᷑ eßi ipß vlca

rijs cũ indiguerint neceſſaria cõgrue ſubminiſtrẽt.ſ.vt parent ſibi equos. ve
ſtes familiã. ⁊ alia oppoꝛtuna pᷣtervictualia.a ſic intelligebat hboſt. Inno. In
telligebat etiã de victualibo.et tũc.ſ.cũ victualia ſine ſcãdalo ꝑ vicanos a ſub
ditis haberi nõ poterãt.pꝛimavera.vt hicvides.nec ꝑ ſecũdam repꝛobo.

Oepiſcopus ſuã dioceſim vbi

Num viſitari. licet ipſe illi pabe⸗
atin alijs neceſſarijs pꝛouidere hi ta

oce.iuriſditionẽ oꝛdinariã no⸗

d ¶ Tota.ita ꝙ nullus alius in tota ipſa dio.ſub eo iuriſditionẽ habeat. in

parte autem bene.quod dicvt nota.xxv.di.ꝑlectis⁊ facit quod no. Hoſti:i de

off. archipꝛeſbiteri.c. vlti ·

e ¶ Dabere. ita intentio ſua fundata eſt de iure cõi:ita ꝙ qui ſe dicit ekem
ptum habet hoc oñdere.c.di.contra moꝛẽ quod dicvt · j· de pꝛiuile. cũ ꝑſone.
f¶Loco.honeſto tñ maxime cõtractat cauſas ſpũales.ð.deap. qua frõte.

g & Exrempto. ad cognoſe cendũ locũ exemptũvidejꝗ· de pꝛiui.ſi papa ⁊ bene

dicit nõ exempto,/qꝛ in loco exempto cathedrã collocare nõ poteſt. vt iudicia

ulariũ eccleſiarũ multotiẽs ſinecau

aratõnabili attẽtantur. manifeſta ſa
tis a felicis recoꝛdationis innocentio
tertio et gregoꝛio.x.pꝛedeceſſoꝛibꝰ no
ſtris manauerint inſtituta. Quia ta⸗
men poſt illa eſt plerũq; com pertum
ceſſatiões eaſdem irrationabilr foꝛe
factas. Nos ad tam pnicioſuʒ eui
tandũ abuſum eadẽ ſtatuta cuʒ infra
ſcripta moderatiõein ſuovolentes ro
boꝛe ꝑdurare defratrũ noſtroꝛũ con⸗
ſilio diſtrictius inhibem.ne a ſecula

rivel regulari capitulo. collegio.ſeu
coõuentu eccleſie cuiuſcũq; ceſſatiões

ipſe niſi vocatis omnibo pꝛout ſuntꝓ
electiõis negocio euocandi⁊ delibera
tione habita diligẽti.ac epiſcopo alio

ue quocũq; clerico ſiue laico.cuiuſcũ

q; dignitatis.pꝛeeminẽtie. conditõis

aut ſtatus exiſtat.pꝛopt᷑ cuiꝰ iniuriaz

vel offenſam eadẽvidet᷑ ceſſatio faciẽ
da poſt pᷣdicras vocatõem ⁊ delibera
tionẽ de ceſſando habitã requiſito ꝙ
irrogatam iniuriãvel offenſam emen
det,aliquaten attentẽtur. Heq; tunc
etiam ſi emẽdam inde habuerint.vel
per eos ſteterit᷑ quo minꝰ habeant cõ
petentẽ. Si autẽ pꝛemiſſis ſerua
tis capitulum collegium.velconuen⸗
tus alicuiꝰecdleſiead ceſſatiõeʒ eandẽ
duxerint pꝛocedẽdum.ex tunc.infra

exerceat. vt expꝛeſſe ꝓbatur
xviij.q.ij.luminoſo.
h¶Aliũ. quod eĩ poteſt

P ſe et per aliũ·j· de re.iudi.

poteſt. dicvt vbi.

i GBegere. qð reqri ĩ co
gnitõe et deciſione cauſarũ
n.geh Jiſvacum . ð re.

iudi.c.vlti: Jo.an.

lꝛ. Spectantes vt S. de

v. ſig. ſuꝑ quibuſdaʒ in ſi.

5.de fo/compe.cum ſitbi

de hoc.

1 Eregerint. alias nõ de

bet eos retinere. ſi de parẽ⸗
do iuri dedenint fideiuſſo⸗
riam cautionẽ.j· de ſen. exe
ſi clericos in fi ·
m ¶ Capere.ii capi ſace⸗
re.quia manꝰ inücere ĩ ali⸗

quẽ non debet epiſcopus.

lxxxvi.diſt.nõ liceat. C. de
epiſ.et cleri.auc.ſed neq;.⁊

de ipſius mãdato cupien⸗

tes excõmunicati nõ ſunt.
3. De ſen. excõ. Vt fame.⁊ ·
e.⁊. li:e.ti:ſi clericos.
n. ¶ CLarceri·qui licet ĩſti
tutus fuerit ad reoꝛũ cuſto
diam interdũ eſt pena ·ð
peni.q;ẽuis.et.ð. de vᷣe ſige
nouimus in fi.

¶ Officium. oꝛdines celebꝛare. virgines ⁊ ecchias oſecrare. et his ſimilia.
p ¶Libere. ac ſi eẽt in pꝛopꝛia eccłiavel palacio iuridico. Joannes.an·
Nemuis cenonici i a diuinis ceſſare poſſunt cũ ceſſare voluerint vo
cabunt abſentes.ſicut ſi immineret electio faciẽda cum quibo de ceſſa⸗
tione deliberabũt et ſi deliberant ceſſare requirẽt pꝛius eũ cõtra quem ceſſant
vt irrogatã offenſom emẽdet.quod ſi feerit nõ ceſſabũt alioquin ceſſare pote
runt. ita ꝗa ceſſatione j:menſem vtraq; pars.⁊ ceſſans et cõtra quã ceſſatur
iter arnpiat eundi ad papam vel per ſevel per pꝛocuratoꝛes ſufficiẽter inſtru⸗

ctos. niſi interim interuenerint cõcoꝛdia inter ipſos ⁊ cõtinuatis dietis qcito

poterũt ſe coꝛam papa pꝛeſententvtvtraq; ꝑte pꝛeſentevel altera contumacit᷑

abſente papa diffiniat negocium⁊ culpabiles puniat.⁊ ſi pars ceſſans pꝛedi

cta non ſeruet ceſſatio non ſeruetur.

r Inno.iij.ſupꝛa.e.irrefragibili. S. ceterum.

i ¶ Bꝛegoꝛlo. x. ſupꝛa.e.ſi canonici.

t Irrationabilkr. lfini ratonabili? maniteſta cã⁊ filoꝝ iuriũ foꝛmañ fuata

Tlictualium.invictualibus enim tantũ debet recipi pꝛocuratoꝛ qð dic.
vt infra. de cenſi. cal · ij. et iij.
y. Q Uiſitanti. illi vicanio. D .—
Apoſtolũ paulum.i:ad coꝛ.ix. ⁊c et babes hoc idem ſupꝛa. de pꝛeſcpᷣ.
cum er officij. et infra. de cenſi. c. iij. ad fi·
a. ¶ Debebit, de hoc querebak in glo. de quibo in pꝛin.c.dixi.⁊ videbat᷑ ꝙ ex
quo in re cõcedente ꝑ aliũ ſoluere poterat debitũ ad dd ſubditis tenebatur
ſuũ debitũ recipere poſſet. ar.S. de ele. ſignificaſtl. ſe ꝓut dicebat decre. cum
venerabilis.S. de cenſi. tũc demũ eps pꝛocuratõem habebit cum acceſſerit ⁊c.
ſi ergo nõ accedat.ſed mittat nõ habebat ipſe ſed miſſus.vt hic vides nõ enis

ſpectat onus ⁊c xij. qij. chantatẽet. c.quicũq;.et.c. eccleſiaſticis,

Qim epiſcopꝰ. in quolibet loco dioc.nõ exempto.p ſe et ꝑ aliũ põt epᷣs ꝓ

tribunali ſedere.et libere exequi que ad ipſius ſpectãt officium.
– Epiſcopus. idem eſt in legato circa ſuã legatõeʒ.ð. de of. lega.nouit idẽ
in archiepiſcopo circa ſi uam pꝛopꝛiã dio. /e/ vt litigantes. ſed nõ quo ad ꝓ⸗
uinciam:vt ibl/ et. S. er cil/ et/ lx. qij; cil. ij/ et ij.

ferendus eſt qui lucrũ amplectit᷑ ⁊c.C.de caduc.tol.l.vna.S.ꝓ ſcðo ⁊ quem

vV Regulari. repꝛobata eſt igit᷑ opinio dñi Guil. duran. qui nota.S.e.ſi ca
nonici.ꝙ decre. illa non habebat locũ in regularibo. ſed ſolum in ſeculanibus

quia dicebat canonici.vt ibi dixi.

¶ Conuentu intelligas ꝙ ſibivendicet ius ceſſandi ex cõſuetudine vł alio

iure.vt ſupꝛa:eo.ſi canonici in pꝛin.
y. ¶ Ceſſationes ipſe. aliquatenus attententur.quod eſt infra.

5y ᷓ¶Pꝛout ſunt. ſcilz de pꝛouincia. S. de electi. coꝛam. vbi de hoc. ⁊. vi. qel.
ſactus eſt coꝛnelius. In his autẽ vocatiõibus qᷓ; de remoto loco fiant ſtatur

cõſuetudini.vt.e.ti cum intervniuerſas.et.c.bone.ij. Sed an vocełvelnõ ſta
tur cõſuetudini ſᷣm quoſdã quod nõ eſtverum ꝑ decret · de pꝛeben. cũ in ec⸗

deſijs. vnde credo ꝙ ſi in iſta eccła eẽt cõſuetudo abſentes nõ vocani ad eleccõ
nem nec ad hanc ceſſationẽvocani debebũt ꝑ hanc litterã ꝗ dicit.put ſuntꝛc·
Et nota ex hac litera. in alijs tractatibo eccleſiaxꝝ q; electiõibus nõ debẽtvo
cani abſentes alias quare dixiſſet pꝛout ſunt in electõis ⁊c. et facit ad ea q nos

ta. queſti.ij.hoc ius poꝛrectumet infra.de teſti.pꝛeſentium.

a Deliberatione. Nlota caſum in quo pꝛecedere debet tractatus, ſicet in
alienatione perpetua rerũ immobiliũ eccleſie infra. de re. ecle. no alie. dudũ.
b¶¶ Steterit. li/ð·eo. li/de electio: commiſſa.S. annus. ⁊ infra.de pben lig ·

n

m.
e⸗
e
ne
lig
uur

dust
luc.

li⸗
bſeni

töde
hinſ.
ſtcb⸗

nöde
eperi⸗
auſo
ſne.

lplſacs
greiah⸗
ſcohns.
Nt. LNe
neczn
cupien
no ſunt.
famenh
08.
ilicgtiti
cü aſt
penaſz
deßelg

lsſünls,
Cloerindo
dde A/
vem ſin
iceſue

De officio oꝛdina.

adminiſtratõem q;diu viuit et ſanus eſt dare poteſt. moderate tamẽ. S. de do

cExtunc.id eſt poſt ceſſationem. ”UMs
a ¶¶ Wenſis:quot dies computẽtur in menſe dic vt dixi. S.eili. de elcĩ. q;ᷓ ſit
b ¶Vter amipiãt.datur ergo dilatio ad iter arripiendũ ⁊ poſtea tꝑs arbitra
rium ad ſe pꝛeſentandũ.ſic.S.eili:de elec.cupientes.Sedvnũ no. qꝛ in decr.
cupientes ſiue anipuerint iter infra menſem ſiue nota debet poſtea ire⁊ peſt
tẽpus arbitrariũ expectat᷑ per.xx.dies.ſed hic ex quo nõ arripuit iter infra mẽ
ſem habent locũ pene dedite.nec poſt arbitranũ tempus expectatur.

c¶¶ Continuatis.nõ credo ꝙ pꝛopt᷑ hoc cõpellat᷑ omni die ꝓficiſci. et nunq;

quieſcere.quis enĩ impius

XXXVI

na.ceterum cõparant enim euʒ vſufructuario.quia eius ius moꝛte finit᷑ ſicut
vſufructuarijvt in pꝛedicta decret.ſi quis ſa ne.et ſupꝛa de dona. cõſultatiõi⸗
bus.S.de pignoꝛic. vlti.inſti. devſufru.S.finitur. poteſt ergo dũ viuitvolun⸗
tatem ſuã facere dũmodo moderate donet cuʒ incipit infirmari comꝑat᷑ vſua
nio. et ita nihil habet niſivſum tantũ elemoſinã tamẽ facere poteſt,ſupꝛa ð te
ſtamen.ad hoc teſtari.nõ eo titulo cũ in officijs.cũ ſimilibo. Si vero ſit cleri⸗
cus non habes adminiſtratõem. ſed perſonaliter et ſimpliciter beneficiatus.

iudex arbitret᷑.ꝙ per.xl. die
tas deberet venire nõ quie
ſcendo.⁊ hoc ꝓbatur dum
dicit q; cito poterũt. ⁊ illð
dicimur poſſe qð poſſumꝰ
de lure.⁊ cõmode.xxij.q. ij
faciat.ff.dev.ſig. nepoſ.p⸗
culo.⁊ de hoc dixi.S.ð ele.
cupientes.in pꝛima ꝑticu⸗
la ſuꝑverbo cõmode.
d ¶ Parcibꝰ.quaꝝ aſſer⸗
tiõe pandũtur merita cau⸗
ſarũ.S.de reſt.in inte.tum
ex litteris · .
e ¶Pena docẽte. xxxviij.
diequi ea. de ol. leg niſi ſpe

clals-
ac: manifeſta.ſup:a e.

irrefra gabili. .
g ¶Leſſando.ſcʒvtvocẽ

tur abſentes. deliberẽt et re
quirãt pꝛiuſqᷓ; fiat ceſſatõ:

vnius mẽſis ſpacium pars vtr q; vi
delicet hi qui ceſſant⁊ illi etiã pꝛopter
quoꝛũ factũ a diuinis ceſſatniſi ſup⸗
uenientẽ cõcoꝛdia inter eos ceſſatõ il⸗
la ceſſet. iter arripiant per ſe velꝑ pꝛo

curatoꝛes idoneos cũ inunimẽtis.et

actis ad negociũ ipſum ſpectãtibꝰad
ſe. ap.veniendi.⁊ continuatis dietis

qᷓ;cito cõmode poterũt ſe apoſtolico

cõſpectui repᷣſentent.vt ꝑtibus pñti
bus autvna pñte.altera nõ veniente.
vel mittẽte examinato negocio apud
ſedem eandẽ pars q culpabilis inuẽ⸗
ta fuerit in pᷣmiſſis pᷣter alias penas
a dictis canonibo inſtitutas ſi roma⸗

no põtificividebit᷑ exrpedire.pena do

cente cognoſcat quatũ exceſſerit.que
ceſſationi facta ratõnabiliter cauſam

dedit vel que ſine rationabili.et mai⸗
Parte inſup

feſta cauſa ceſſauit.
a diuinis ceſſante ſupꝛaſcripta taʒ in
ceſſando qᷓ; in veniendo ſiue mitten⸗
do ad ſe. ap.nõ ſeruante nõ ſeruetur
ceſſatio.ſed ea nõ obſtante vt pꝛius in

ipſa eccleſia celebꝛetur. O Ydem.

eſenti pꝛohibemedicto ne
epiſcopi vel eox ſupioꝛes ut
abbates ſeu quiuis alij regla⸗

resvlſeculares pllati aut eccleſiaſtice
quecũq; perſonevacãtibus dignita⸗

tibus ꝑpſonatibus.pꝛioꝛatibo.vel eccle

ſuetudine ſeu alia cauſa rationabili ſi
bi aliqͥs pꝛedictoꝝ aſſerit bona cõpe⸗

ſijs quibuſciq; ſibi ſubiectis ſeu ad

collatõemoꝛdinatõem pꝛeſentatõem

vel cuſtodia pertinẽtibo eoꝛundẽ bo⸗

na moꝛiẽtibo eoꝛũ rectoꝛibo vel mini⸗
ſtris in ipſis inuẽta.ſiue vacatõis ipᷣo
rum tempꝑe obueniẽtia.que in vtilita
tem eoꝛundẽ expendi.vel futuris de⸗

bent ſucceſſoꝛibo fideliter reſeruari oc
cupare aut in vſus ſuos cõuertere q̊⸗

quo modo pᷣſumãt.niſi de ſpeciali pꝛi
uilegio.vel ↄſuetudine iam pᷣſcripta
legitime ſeu alia cauſadratioabili hoc
eiſdẽ cõpetere dinoſcat᷑. ¶ SBlioquin
epᷣi.⁊ eoꝝ ſuꝑioꝛes ab ingreſſu ecclie
ceteri vero abofficio et beneficio tã⸗
diu eoipſo nouerint ſe ſuſpẽſos.quo⸗
uſq; reſtitutiõem fecerit de pᷣdictis.
¶ Poꝛrovbi ex pꝛiuilegiovel con⸗

tere.ſupꝛadicta hoc de illis bonis ſo⸗

lum debz intelligi. q ſolutis debitisꝰ

ſiqua ſint et de his qͥ fuerint neceſſa⸗

et invita et in moꝛte cõpa⸗
ratur vſufructuario quan⸗
tum ad faciendũ fructꝰſu⸗
os.et de ipſis poſſunt teſta
ri. ecclia tamẽ ſuccedit eis
in iſtis ſi decedant ab inte⸗
ſtato.ſupꝛa de teſtamen.re
latum. pꝛobatur ſatis iſta
diſtictio.ſupꝛa de teſtamẽ.
requiſiſti.S.illud,. et cõſue⸗
tudo generalisquaſivbiq;
eam appꝛobat.et quod di⸗
ctum eſt de clerico ſimplici
ter beneficiato. ꝙ facit fru⸗
ctus ſuos intelligendũ eſt
de perceptꝭ ⁊ recõditis. alij
vero ꝑ iura allegata ad ec⸗
cleſiam ꝑtinebunt.
èrVPꝛiuilegio. S. de reſc.
ſi pꝛopter.·de pben. ſi tibi

conceſſo.et.ð. de verb. ſigg

ca · penulti.

ria ꝓ ſeruitoꝛibo.⁊ miniſtris,.ac incio

bentib oneribovſq; ad nouos reddi

tus ſuppoꝛtandis cõgrue reſeruatis

ex ipðp reperta fuerit ſupeſſe ¶ Sa
ne cõſtitutionẽ quã ſuperius ſpeciali
ter edidimus cõtra capitula, collegia
cõuẽtus.ſeu ſingulares perſonas bo
na cathedraliũ.vel regulariũ,aut col

b ¶ Wittendo.ſcʒ iter amipiẽdo infra mẽſem.⁊ dietas ꝓut cõgrue poterũt
cõtinuando.Nota igit᷑in ſumma ad hoc ꝙ fiat ceſſatio neceſſe eſt hec interue
nire.pꝛimo ꝙ quiceſſant hoc habeãt de cõſuetudine.vel alio iure. vt ceſſare
poſſint. Secũdo ꝙvocẽtur abſentes ad tractandũ de ceſſatõe. Tertio ꝙ tra⸗
ctent. Quarto ꝙ de ceſſando deliberent. Quinto ꝙ ſit manifeſta offenſa pꝛo⸗
pter quã ceſſant. Sexto ꝙ ſit rationabilis.Septimo ꝙ ante ceſſatõem inſtru
mento publicovt in patẽtibus litteris auctẽtico ſigillo munitis cãm ceſſatio
nis expꝛimat. Octauo illud inſtrumentũ vel litteras tradat ei contra quẽ ceſ⸗
ſant.lono ꝙ requirẽt illũ ꝙ emẽdet cõpetenter iniuriã vel offenſam pꝛopter
quã ceſſarevolũt.quod ſi nõ fecerit.tũc locum habet ceſſatio. Poſt ceſſatõem
debet vtraq; pars arripere iter ad ſe.ap.infra mẽſem.per ſe vel ꝑ pꝛocuratoꝛes
ſufficieter inſtructos.extũc cõtinuatis diebus habet tempꝰarbitrariũ quo cõ
mode poſſit ire.om̃ibus his nõ ſeruatis nõ ſeruet᷑ ceſſatio.et habeant locũ pe

Reſenti:pꝛimo ponit cõſtitutõem de bonis dignitatũ.vel eccleſiaꝑvacã
tium nõ occupandis ꝑ eos ad quos collatio.pñtatio.vel cuſtodia perti
net niſi de ſpeciali iure id eis cõpetat. et cõtrafacientibo penã imponit. Se⸗
cundo oſtendit de quibo bonis intelligat᷑cũ de ſpeciali iure: id alicui cõpetit

ſupꝛa:e.ſi canonici⁊ pꝛeter illas arbitraria ſumi pontificis.vt hic:

s decretalem quia ſepe.S.e.li.de ele. dicit non eſſe coꝛrectam

Guperioꝛes archiepiſcopi vel patriarche.
IV Eccleſiaſtice. in ſeculanibo non poſſet habere locũ pena inferius poſita.
