n ¶́ Ab eis.ſ.dioceſanis ep̃is.

oꝛdinario.nec ob ſtat.s.e.li.de pꝛiuił.ne ali

pon. vel legato ab e latere deſtinato
interdici vel excõicari a quoq; nõ va⸗

leant declaramꝰ, & Yllum locũ de⸗

ſertũ in pᷣmiſſis intelligimꝰ qͥ nõ habi
tat penitneq; cultus fuerit.vel vltca
memoꝛiã hoim ſᷣm indulgentiã lucij
eſt ſub ſaracenoꝑ ptãte derentus cen
ſentes ecclia in talibo deſertis locis a
fratrib ipſis ↄſtructas.ſeu etiã con⸗
ſtruendas in eo plena libertate gau⸗

dere.vt ſᷣm induigentiã lucij nihil ab

ipſis legis dyoceſane noĩe valeat per
epos exigi.queſᷣm pꝛiuilegiũ alex.nõ
pñt interdicto ſeu excõicationi ſuppo
ni.quas in loq hmõi dicti frẽs habe⸗
ant poteſtatẽ petita a ſede aplica lnĩa

ↄoſtruẽdi.eaſq; cũ ſuis plebibo ꝑ ſuos
dericos idoneos gubernẽt.qͥ rᷣe ple⸗

biü examinãdi epᷣis pñtentur.vt ab
eis curã recipiãt animarũ cũ plebes
epᷣis ſint ſubiecteꝰ ¶ Ceterum dicti
fratres decimas de laboꝛibo ⁊ nouali
bus ſuis:q̃̊s ꝓpꝛijs manibus autſum
ptibꝰexcvlunt.⁊ alijs bonis ſibi a deo
pꝛeſtitis ↄuẽtiba clericoꝝ oꝛdinis ſui.
a quib quarta vel tertia nullatenus
exigat᷑ cum integritate ꝑſoluat ſalua
moderatione concilij generalis*. In
alijs eoꝝ poſſeſſionibo iure cõi ſeu qᷣli

bet alio ecchijs ꝑꝛochialibo⁊ dyoceſa⸗

lec. nihil ẽ.eſt enĩ ars artiũ regimẽ aiarũ.S.

(de eta.⁊ quali.cũ ſit.

.

pꝓbaretur ⁊ pnũ ciaret᷑ ͥ opponentẽ bñ fieret pᷣiudiciũ ſaltẽ quo ad eũ.lʒ

nõ quo ad ſpenoreg. de pꝛiuile.cum olim.de reſti.in inte.c.ij.qꝛ ſi n

appellacurs

nĩa pꝛetextu pꝛiuilegioꝝ de nouo repertoꝝ nẽ reuocatur

ſnia.ẽ.de re iudi.inter monaſteriũ.⁊.c.ſuboꝛta.ſed hic non diffiniciue
ꝓnunciat.ſed declarat quodãmodo interloquẽdo. qͥd impoꝛtẽt verba
pꝛiuilegij.vñ licet ꝑ illud pꝛiuilegiũ quo ſunt recepti in filios non ſunt

no epo reſeruato. ¶ Per declakatio
nẽ autẽ huiuſmodi nolum defenſio⸗
nibus alijs ſeu iuribo partiũ deroga

tiõis gre.pa.pꝛedeceſſoꝛis no⸗
ſtri editã in cõcilio lugð.vt ſi
foꝛte inter cetera que obijeiunt᷑ electo
aut poſtulato ſeu alias ꝓmouẽdoad
aliquã dignitatẽ euidentẽ ſcientie vel

8 Onſtitutionẽ felicis recoꝛda

gliũu perſone dfectũ opponi cõtingat.

de illo pꝛimit cognoſcatut.⁊ ſi oꝑpo⸗
nentẽ intentũ fuerit deſtitui veritate
a cauſe illius ꝓſecutõe totaliter ſit ex
cluſus.⁊ als puniat.ac ſi in obiectoꝛũ
pꝛobatiõe oĩm defeciſſet in illo qͥ ma⸗
nifeſtũ defectũ in viſu auditu ⁊ alijs
coꝛpoꝛeis ſenſ.ba necnõ ⁊ in memoꝛia
⁊ etiã intellectu opponit electo locuʒ
habere. ac qͥ ad intentionẽ cõſtitutio⸗
nis ipſi manifeſtũ ⁊ euidens idẽ ſup
ponere declaramꝰ. ¶ Ceterũ canoni
cos cuiuſuis ecclie.qui ſtatutum fe⸗
cerũt ſolẽniter ⁊ iuramẽto firmarunt
ꝙ ecclam ſuam ⁊ ſeipſos õ̊ oẽs impe
trãtes canonicatũ ipſi eccleſie defen
derent vſq; ad ius vel ad ſnĩam qᷓ;tũ
poſſent ad iudicium dñi pape velſpe
cial mãdati eiuſdẽ.⁊ ꝙ cõib expẽſis
accũ ꝓcuratoꝛio ſigillo capli ſigillato

exempti ſi hñt alia pꝛiui
legia exeptionis bñ ſunt
exẽpti.vt dixi in pn.non
eni ꝓnunciat illos exem
ptos vel nõ.ſed declarat

quid illa verba puilegij
iumpoꝛtent. Idẽ in alijs
caſibo de quibi.sð.dicii.

( POnſtirutionẽ. al⸗
mo declarat mani⸗
feſtũ ⁊ euidens eſſe ſino⸗
nima.⁊ idem ſignificaxe

quo ad caſum. de elec. ſi
foꝛte. Scðo declarat cõ

ſiderationes⁊ cõiuratio

nes qui iurauerũt ⁊ ſta⸗
tuerũt de nõ recipiendo
aliquẽ in canonicum ad
mãdatũ pape donec poſ
ſent reſiſtere. Tertio de
clarat tale ſtatutũ de⸗
ſtabile ⁊ illicitũ multis
ex cauſis. ſcða ibi etnũ.
tertia ibi ſtatutũ quoq;.
Et declarat pᷣmũ dictuʒ
ele.ſi foꝛte.⁊ que ibino.
gar. 2 guil. .
b ¶ Lugð. õ. e. li. de ele.
ſi foꝛte.cuiꝰ verba ad lit

terã j.ſequũt᷑ vſq; adꝰ.

in illo.vbi põit declara⸗
tionẽ.⁊ hec oĩa vſq; ibi

expone. vt ibi dixi.

c & Defeciſſet.vt.s.eo.
li. de elec.c.i.

d. & Wanifeſtuʒ. vides

dat᷑ j.qꝛ ↄſtitutio ſi foꝛ⸗

te loquebat᷑ in euidẽti et
nõ manikeſto.⁊ aliud vi

deł euidens ⁊ aliud manifeſtũ.Euidẽs enim eſt qð ſꝑ palaʒ ẽ ⁊ euiden⸗
ter apparet.ar.i.q.i.vt euidenter.⁊.S.de accu.euidentia.ff.de cotrahẽ.

o Gubiecte. cõcoꝛ.S.de pᷣben.in laterañ.⁊.c. de monachis.et.e.lib.
⁊.æ.ti.c.i.s.de pᷣuile.cũ ⁊ plãtare.ꝭ.cũ in eccleſijs.⁊ tales rectoꝛes ſic in
ſtituti ſunt ꝑpetui vicarij nequeũtes abſq; cã rõnabili remoueri.S.e.li.
de capel.mo.c.i. “M
p ¶ Bonis vndecũq; pueniãt.licite tñ acquiſitis.deboc.xiiij.q.v.inj
ſum.S.de deci.ex tranſmiſſa.
q ¶ A quibus clericis.ſ.oꝛdinis ſui.
r ¶ Perſoluãt.ſʒ in q̊ ſunt iſti puilegiati q̊ ad hoc.nõne iſti frẽs de iure
ſunt pᷣuilegiati ꝙ nõ teneant᷑ad decimas laboꝛũ ⁊ noualiũ.S.de deci.
ex ꝑte.i.ſunt eni iſti de quibo hic papa loquit᷑ tẽplarij hoſpitalarij hiero
ſolymitani qui cũ tiberiaceñ.epᷣo qõem habebant ſuꝑ diuerſis articuł
in qua cã ꝓduterunt pᷣuilegia ſuperius dicta. Sciendũ ẽ ꝙ iſti fratres
laici ſunt ex oꝛdine.qꝛ oꝛdinẽ clericalem nõ habent.quidã ex eis ſũt mi
lites.s.de ſen.ex.canonica.alij ſunt clerici.iſti igitur frẽs de laboꝛibꝰ⁊
noualib que colũt.ſoluẽt decimas ſibiipſis.i.cleric fratriba oꝛdinis
ſui.qui clerici de his decimis epᷣo nõ dabunt quartã.quã als de cõi de
beret habere.de offi.oꝛ.cõquerẽte.de pꝛeſcrip.de quarta.eſt enim quar
ta de lege dioceſana.S.de offi.oꝛ.cõquerente.a q̃ nulli ſunt exẽpti.vt.g.
vidiſti. Si igitur bene aduertis ꝑ hec ſua pᷣuilegia iſti obtinẽt pꝛius in
eo.qꝛ exquo ſunt ꝓpꝛij ⁊ ſpeciales eccleſie romane filij ab ipſo epᷣo inter⸗
dici vel excõicari nõ poſſunt. Itẽ ꝙ rõne eccleſiarũ ꝑ eos conſtructarũ
in locis deſertis nihil lege dioceſa.debẽt epſo. Tertio.ꝙ ꝓpter eas excõi⸗
cari vel interdici nõ pñt.Quarto ꝙ ſolũ ꝑ ſuos clericos eas gubernaãt
Quinto ꝙ decimas laboꝝ ⁊ noualiũ ⁊ alia que colũt clericis ſui oꝛdis
⁊ ſic ſibiipſi ſoluũt.Sexto.ꝙ de illis decimis quartã epᷣo nõ ſoluũt.
s Beneralis.S. ⁊ de deci.nuper.ſ.ꝙ de poſſeſſiõib queſitis poſt cõ⸗
cilium ſoluũt decimas. S
c ¶ In alijs.ſ.quas alijs colendas tradunt vel ab alijs colendas reci⸗
piunt vel de quibꝰ anteq; fierent noualia magni ꝓuentꝰpueniebãt.vel
que ſũt ipſoꝝ q̊ ad pꝛiuilegiũ ⁊ directũ dominiũ.tñ ꝑꝛochiani eas poſ⸗
ſident ⁊ tenent pone habentes eas ꝑ emphiteoſim ad hoc.sS.de deci.di⸗
lecti.⁊.c.licet.⁊.sõ.eiquid ꝑ nouale,.ad fi.de acquiſitis poſt cõciliũ dixe⸗
rat.ð.pꝛoxi. .
V Per declarationẽ. No.verbũ ſi agere?᷑ de exemptione.⁊ exẽptio no

emp.il.ea que.qð eni eſt in euidenti nulla põt tergiuerſatione celari.õ.
de coha.cle.⁊ mu.c.vl.S.de offi.oꝛ.d.ceterũ.eo.li. Maniteſtũ vo aliqũ

ꝓbatione indiget. xi.q.iij. eoꝝ.de hoc no.ij.q.i.manifeſta.s.de coha.
cle.⁊ mu.vꝛa. Sed cõtrariũ eſt veꝝ ꝑ hanc ↄſtitutionẽ ⁊ merito.nã cõ⸗

ſtitutio ſi foꝛte reqͥrit ppacionem examinis in euidẽti effectu.⁊ ppatur

manitłeſtũ.S.de elec.bone.i.C.ſi mi.ſe.mandi.l.iij.ibi.niſi pal ⁊ eui⸗
denter ex inſtrumentoꝝ ꝓbatione ⁊c̃.⁊ pꝛeterea hec duo vident᷑ ſinoni⸗
ma.s.e.ti.cũ olim.Nã ⁊ ſi opponatur euidens defectꝰſcie non palam hᷣ
ainarer. ſed eſt neceſſe examinationẽ fieri examinatiõe autẽ bᷣ fiet certũ
.ſi cer. pe.l.certũ.ĩmo etiam no.
tra effectũ ꝙ ẽ oĩno illitteratꝰ.⁊ ideo repellendꝰ.lʒ non dicat᷑ euidenter
vel manifeſte in erceptiõe habebit locũ decre.ipſiꝰ foꝛma.qꝛ idẽ eſt ver⸗
boꝝ ſenſus.⁊ ideo idẽ ius eſſe dʒ.õ.de ↄſti.tranſſato.ff. ad.l.acq.illud.
⁊ ad hoc facit inſti.de execu.tu.S.ſiliter eũ qui lras neſcit ⁊c.⁊ foꝛmule

xerboꝝ hodie ſunt ſublate.inſti.de vᷣ obł..i.C.de foꝛmu.⁊ impe.act.

ſubl. l.i.⁊.ij. ⁊ verba nõ debẽt pᷣualere ſenſui.ſed ecõ cra.s.e.ti.intelligẽ
tia. ⁊.c.pᷣterea. ⁊.i.q.i.marchio.intelligamꝰ ergo euidentẽ ⁊ maniſeſtũ
cuiꝰ pꝛobatio ẽ in euidenti ⁊ manifeſto.lʒ id in exceptiõis foꝛma nõ ex⸗
pꝛimat᷑ als ſequeret᷑ ꝙ ſi dico electũ cecum exquo nõ addo euidenter vł
maniseſte nõ haberet locũ conſtitutio.qð eſſet abſurdum.
eIn viſu. vnde oculo carens nõ ꝓmoue:. lv.di.euangelica.
Intellectn.q̊ ſiue memoꝛia ſiue intellectu careat non ꝓmouebit᷑ ad
g. ¶ Intentionẽ ipſiꝰ.q.d.interdũ bñ ſunt (dignitatẽ.xxxix.di.petrꝰ
diuerſa.vt dixi.o.in glo.videbat᷑.in pn. h Statutũ.ex hoc ⁊ ex eo
qð dicitur in fi.videbat᷑ ꝙ canonici poſſint facere ſtatuta.dũmodo alłs
ſint licita ſolet dici ꝙ capitulũ ſine epᷣo ſtatuta facere nõ põt que tãgãt
— ſtatũ ecclie.vel tangant epᷣm vel eius iuma.ſic intelligat de con
uetudi.cũ conſuetudinis.g de his que fi.a pꝛela.nouit.ẽ eni pᷣlatꝰ ca⸗
put a quo non lʒ membꝝ recedere.de pꝛeſcrip.cum non liceat.⁊ bec ve⸗
ra ſunt etiam ſi capitulum talia ſtatuat cum archidyacono ſuo vel pꝛe
poſito vel alio qui poſt epiſcopum pꝛeſit capitulo. Si vo ſtatuant ſuꝑ
bis ⁊ non tangunt epiſcopum vel ſtatum eccleſie.ſed ſua ſin ularia ne

gocia.puta ꝙ certis modis quotidianas obuentiones diſtribuant.

vel ꝙ certo modo ad capitulum vocentur.puta per talem campanam.

il.in decre.ſi foꝛte.ꝙ ſi obijciaĩ con

chii
n dec
Nchr e
chlrr
ittt
ech
Bonitne
edonten
Ang
tnni
ici
ni
nian.
o
1urlhin

5 elNe
Nett
etſci
pöſtdee
coa
bdal
ſſet⸗di
Afeſtupet
titur
ſtotllag

laze: cd

Fideini
ione ni
ſeſti wad
n. deN
meniotid
viſniten
Ndenſie⸗
enonſaln

- H

ſobicnn

gicateaoan

gin
An

zetili

Ninmm

s ſonuni

lia:

De regulis iuris

vel alio modo vel ꝙ certis tpibus etiã nõ vocati veniãt ad capitulũ vel
his ſiłia ſatis põt dici ꝙ ſuper his tenet ipſiꝰ capituli ↄſtitutio ſine epi

ſcopo als licita⁊ legittima.ad hoc.ð.de reſcrip.edoceri.S.de ↄſti.ex lit

teris.ff.ꝙ cuiuſq; vni.l.i.S.ij.
i q Pꝛedicto mõ.ſ.cum pꝛocuratoꝛio capituli ⁊ cõibus expenſis. .
lꝛ Canonicas.xi.q.i.ↄiurationũ.⁊.c.conſpirationum, ⁊.c.ſe.⁊ ẽ pe
na taliũ depoſitio vt ibſbi

Item conſp ratoꝛes re⸗

pelluntur ab accuſatiõe

denuciatione ⁊ teſtimo⸗
nio cõtra eos ↄtra quos
conſpirauerũt.iij.q.iiij.
conſpiratoꝛes. .de ac/
cu. qualiter ⁊ quando. ⁊?

cũ opoꝛteat.de ſimo. li⸗

cet hely.⁊.c.ꝑ tuas.⁊.c.
cũ opoꝛteat. Eſt autem
coniurare ſimul vel vnũ
iurare. conſpirare ſimul
vel in idem ſpirare. cre⸗
do autem ꝙ pꝛelatus qᷣ
buic conſtitutiõi ꝑ capi⸗
tulum facte auctoꝛitatẽ
interpoſuiſſet eadẽ pena

puniretur.oia enim nr̃a

ſacimus quibo auctoꝛi⸗
tatem impartimur. C.
de ve. iu. enu.l.i.vltra
medium. ⁊.S.e.li: de pꝛe
hen.ſi euʒ.⁊.c.ſi.apoſto⸗
lice.e.li.⁊ per hãc decre.
pꝛobatur per inſtrumẽ⸗/
tum pꝛobatur ꝑ crimen
pꝛoducitur enim publi⸗
cum inſtrumẽtũ in quo
cõtinebatur. qꝙ tales ca⸗
nonici tale ſtatutum fe⸗
cerint.per qð pꝛobabit
illos eſſe conſpiratoꝛes.
ad idem.S.e.lib.de iure⸗
luran.cũ impoſitionib
ij.q.vi..diffinitiua.v.
nullus.S. de his que fi⸗

unt a pꝛela.qᷓ;to.in fi.

Mibertatem. exhibẽ

m Maudabile votum
ñ.de ſindi c.vno. vñ nec
dolum facit qui rem de
ſerit vt litem effugiat.ff.
ð ali.mu.iu.ca. fac.l.itẽ

eadeʒ defenſio fieret. ⁊ q;diu aliqͥs

de canonicis eiuſdem ecdleſie deciſio

nem huiuſmodi ⁊ oppoſitionem vel
let pᷣdicto mõ ſubire. alij canonici nõ
poſſent nec deberẽt reciꝑe in canoni⸗
cũ.nec habere ꝓ canonico in capitu⸗

lo vel extra capitulü impetrantẽ con⸗

ſpiratoꝛes ⁊ ↄiuratoꝛes cõtra ſanctaʒ
ro.ec.ac libertatẽ obedienriã ⁊ aucto⸗
ritatẽ ipſi? decernimꝰ.⁊ eoſdem tãqᷓ;
conſpiratoꝛes ac cõiuratoꝛes ſᷣm ſan⸗
ctiones canõicas puniẽdos. ¶ Sta
tutũ quoq; ipſum qðcapitulo pꝛeli⸗

bato ⁊ ſingulis eius pſonis libertatẽ

obedientiam eidẽeccleſie ro. debitaʒ
exhibendi ſaltẽ vſq; ad ſententiam et
pontificũ romanoꝝ iudicium ſeu ſpe

ciale mandatũ liqͥdo interdicit.pꝛom

ptum futuroꝝ grauaminũ ⁊ expenſa⸗
rũ diſcrimen ingerens. contra legitti
mas ſanctiones laudabile votũ exe⸗
crantium lites vetat iniuſtam litẽ mo
uere cõpellit.iniquecontrouerſie ſeu

liti cedendo bonaʒ fidem ſeu ↄſciam

asſcere phibet.⁊ adigit ad peccãduʒ

conſpirationẽ ⁊ ↄiurationem cõtine⸗

re.cõtra libertatem ⁊ auctoꝛitatem ſe
dis apo.manifeſte ac alias deteſtabi
le ꝓꝛſuſq; illicitũ reputamꝰ.
„ „ 2 W. Idẽ. .
rijt quiſemiat. infra. ¶ Bo⸗

.

iſi cum pꝛidem.ad fi.

LXXXNVII

C.Icut nobis.pꝛiuilegiato aliquo vt poſſit conferre beneficia clerico
rũ ſuoꝝ.quid appellatio clericoꝝ ſuoꝝ deſignet oſtendit ⁊cẽ.
l ¶â Decedentiũ nũquid talis poſſet cõferre beneficia ſuoꝝ clericoꝛuʒ

cedentiũ vel decedentiũ in curia romana.

Itẽ nũ quid poſſit cõferre bñ

ficia clericoꝝ ſuoꝝ alio modo vacantia.dixi.s.e.li:de pᷣben. q;uis.ij.

Riuilegiũ monaſterio tuo cõ⸗
ceſſuʒ;. vt monachi ſiue fratreſ
RR in cellis ad monaſteriũ ipſuʒ
ſpectantibus habitantes.ab alio q; a

papa vel eius legato excõicari aut ſuſ

pendi.vel ipſe celle interdicto ſuppo⸗
ni nõ poſſint nõ fratres in pꝛioꝛatibo
eccleſijs ſeu capellis eiuſdẽ monaſte⸗
rij cõmoꝛãtes qut ipſos pꝛioꝛax eccle⸗
ſias vel capellas ab oꝛdinarioꝝ iuriſ⸗

dictione in aliqͥ ſed reſidentes tm̃ in

cellis ⁊ cellas ipſas hoc eſt loca ſecre⸗
taꝰ ſolitaria que ab hoĩm ſeꝑata con⸗
uicteſunt ad contẽplandũ ⁊ deo va
candum ſpecialiter deputata defen⸗
dat. Idem.
WVcut nobis ſignificare cura⸗
ſti tibi gratioſe cõceſſim vt be
. neficia clericoꝝ tuoꝛũ cedẽtiũ
vel decedẽtiũ poſſis cõferre.quodq;
idem clerici pꝛebendarũ ſuarum fru⸗
ctus percipiant.ac ſi in ſuis eccleſijs
pſonaliter reſiderẽt .vexꝝ qꝛ dubitas
qui dericoꝝ tuoꝝ appellatione debe⸗
ant contineri bꝛeui reſpõdemus oꝛa⸗
culo.ꝙ illos in his ⁊ ſitſibus caſibus
tuos volum intelligi clericos.qui ꝑ
te non queſiti ꝓpterea vel recepti ſine
fraude⁊ fictione qualibet vere tui dle
rici familiares exiſtũt.⁊ in tuis expẽ⸗
ſis cõtinue dõeſtici cõmẽſales.etiã ſi
qs ex ilłaliqñ ꝓ tuis gerẽdis negocijſ

m Reſiderent. ex ſola
reſidentia ſi nõ inteſſent
diuinis nõ perciperẽt q̃̊⸗
tidianas diſtributiões.
vñ nec iſti ꝑcipiẽt õ.e.li.
de cle.nõ reſi.c.i.⁊ ſuꝑ H
vide qð dixi in glo no.
qð ſi gquis dñs.
n MReſpõdemꝰ.ꝑ ðᷣ vi
det ꝙ iſta decr. ſit veter⸗
lurꝭ declaratoꝛia nõ no
ui ꝓmulgatoꝛia.lʒ ar.ʒ.
ꝓ dũ dicit volumꝰ. ⁊
ſit declaratoꝛia patet.qꝛ
tractat deverbi ſignifica
tione.ad h.S.e.c.ij.rñ.i.
in fine.nec bene occurre
ret rõ.q̃re b eſſet ius no⸗
uũ ⁊ nõ vetus. pᷣterea pᷣ⸗
uilegiũ pꝛiꝰ fuerat cõceſ
ſum.poſtea pᷣuilegiatus
cõſuluit papã circa pᷣui⸗
legiũ pꝛiꝰ conceſſuʒ ſic ẽ
reſponſum.per qð patet
ꝙ a ſucceſſiõe pꝛiuilegij
etiã nũqᷓ; emanaſſet hec
decre.pꝛiutlegiũ ſic erat
incefligendu.
o Silibus. pone cõ⸗

cedit᷑ ei pꝛiuilegiũ.vt cũ

clericis ſuis ſuꝑ plurali
tate beneficioꝝ curatoꝝ
vel dignitatũ diſpenſare
poſſit vel eis cõfecre ius
ad vacaturas vel ſilia. ⁊
bñ dicit in his ⁊ ſitibus
qꝛ in alijs caſib diſſilłib⸗
appellatio clericoꝝ ⁊ oẽs
ſubiectos clericos cõpꝛe
hẽdit.ð.e li.de reſcp.cũ
tibi.⁊ põt eſſe rõ.qꝛ hic ðᷣ
puilegio loquit᷑odioſo.
2ꝑ bᷣmũ tollebatur ius
eu ptãs ↄferẽdi bñficiũ
ei ad quẽ oꝛdinario iure
ſpectabat.ꝑ ſcdᷣm minui

–—

ſires.in fi ⁊ magnum ẽ cõmodũ a lite recedere.ꝓpter quod indebitum
per cran ſactionem ſolutum nõ repetitur. C. de tranſac.l. ij.ff, de cõdi.
inde.in ſumma.
n ¶ Ad peccandum. ad quod ſtatuto ↄſuetudine vel iuramẽto aſtrin

gi non poſſumus.S. de ↄſue.c.penul.⁊ vlt.xxij.q.iiij.in malis.⁊.c.ſi ali

quid.⁊ per cotum ..de regu.iu.non eſt.⁊.c.in malis.ð.eo.li de iureiu⸗
ran.c.i. =ðJMD

ijt qui ſeminat.ne crederet aliquis hanc conſtitutionẽ eſſe ſubla⸗

tam. ideo ſic deciſe hic ponitur. vt habeatur pꝛo fuata.⁊ de ea loh
quitur pꝛohemiũ huius li.in fi.vbi dixi.⁊ qꝛ ſic deci.. venit ſub bulla.

qꝛ etiam pꝛohibetur gloſari pꝛohibitioni parebo.
NRKRuiuilegiũ.exemptis cellis alicuiꝰ monaſterij.quid appellatio cel⸗
le ſignificet. hic oſtendit.
non erpꝛimit. r eſt ſi.quod dixi.S.e.li.de reſcrip.ſtatutum.i.rñ.in glo.
qn verbu.
d V¶ Cõmoꝛantes, large loquitur. qꝛ interdum ſunt inſtituti ꝑpetuo
interdũ ad tempus interdũ ad ſolam moꝛã ibi trahendã. de ſta.mo.c.
h. ad fi.S.e.li.de tempo.oꝛ.cũ nullꝰ.in fi.⁊ de capel.mo.c.vno.ſed quo
ad caſum noſtrum nõ eſt curandum.
e ¶ In aliquo. tolle defendat quod eſt in fine.⁊ iteruʒ repete.ſed defen
dat reſidentes mſfi.
fVVoceſt.pꝛopter hoc facit ad titulum nr̃m.de v.ſig.
S Secreta ⁊ ſolitaria. cella ðꝛ a celãdo ⁊ occultãdo. ⁊ ſic ̊ caſu locꝰ
olitariꝰ ⁊ talẽ vitã ducẽtes digni ſunt cõuenienti honoꝛe.xvi.q.i.qui

egato. intelligo generaliter. ſicut generaliter loquit̃erxquo aliud

yere. ⁊ ad has cellas religioſi etiã mendicãtes de pꝛelatoꝝ licẽtia trãſ⸗

ire poſſunt.ð.eo.li.de exceſ.pꝛela.c.vno. Alias autem large ſumẽdo di⸗
cimus cellas que ſunt etiaʒ infra clauſurã monaſterij. vnde ex cã puto

Pyter infirmitatẽ monachi diſpenſat abbas cũ eo vt habeat ſuam cellã
excra cõe doꝛmitoꝛiũ tñ infra monaſterij ſepta.xx.q.iiij.c.vlti.⁊ de tali

bus cellis hoc pꝛiuilegiũ non intelligitur.
b a Eonuictu.i.cõi victu. ,
¶ Eontemplandũ.de vita cõtemplatiua ⁊ actiua dicit᷑ ẽ. de renun.

tur cultꝰ diuinꝰ⁊ nõ deſuiẽs eccłie recepit ſtipẽdiũ.q̊ bñ ambitioſa ⁊ re

ſtringẽda ſũt talia ĩdulta.S.e.li.de pᷣben.qᷓ;uis.i.qð nõ ẽ in dec̃.cũ tibi
p VPronterra ſieg⸗de ele.c.officij.S.e.li.de reſcð.ſtatutũ..inſuꝑ.de
iudi.mulieres.⁊ de renũ.c.ij.ſic ⁊ affectata tutela imunitatẽ non pᷣbet.
q ¶ Continue. ciuili mõ intelli (. de his ꝗᷣ ſpõ.mu.ſube.l.i.⁊.iij.
gendũ ẽ verbũ.ſf.de ſerui.ſi cui.de oſe.di.v.nũqᷓ;.ſicut ⁊ ſeruitꝰ ðꝛ cõti
nua ⁊ aq̃ qᷣtidiana.ſf.de ſerui.vꝛ.pᷣdi.l.fſoꝛamen ff.de aq̃ q̃ti.⁊.e.l.i.õ.qꝙ
aũt.⁊ fluuiꝰ ðꝛ ↄtinuꝰqͥ qñq; exareſcit.ff.de flu.l.i.i.rñ. uis.s.
de cle. nõ reſi.ex ꝑte.⁊ ſi egrotaret ſeruire intelligit᷑ ff.de ſta.li.cũ heres.
§. ſtichꝰ. nec ſumo ita amare vᷣbũ qnetiã ꝓ ſuis ꝓpꝛijs interdũ poſſit ab
eſſe.ad h.õ.e.li.de pᷣben.pñti.i.⁊.ij rnſo.ſicut index ꝓpter ſua ꝓpꝛis nego
cia differre põt ⁊ dimittere cãm.ff.de iudi.l.ſi longius.

On eſt nouũ.vt aliqb ſpãlit enumerad generał clauſula ſub
ſequat᷑ q oĩa cõpᷣhẽdat.xlix.di.ꝑ to.xxiij.q.v.de occidẽdis.g.
de ꝓba.qm̃ ᷓ falſaʒ.S.e.li.de ꝓcura.qͥ ad agẽdũ.ff. ad.l.acqł.
ſi ſeruꝰ ſeruũ.S.inqͥt lex.in fi.C.de ſacroſan.ec.l.generali. Idcirco poſt
rubꝛicas.sS.poſitas q̃ſᷣm ſuas materias iuris regulas cõpᷣhendũt.po⸗

nitur hic rubꝛica generalis ad materias vniũſas.de regu.iur.Si qrat᷑

q̃re in pᷣncipio cõpilationis nõ poſuit boni.hanc rubꝛicã.cũ ſepe ꝑmit⸗
tat᷑ clauſula generalis ſecutis poſtmodũ ſpecieb.vt.S.de ꝓba.cũ rubꝛi

cis ſequen.de re.eccle.nõ alie.cũ rubꝛicis ſequẽ.de regula. cũ rubꝛicis

ſequen.ff.de ſerui.cũ rubꝛicis ſequen.poſſet dari coloꝛatiua reſponſio.
qꝛ que vltimo dicunt᷑ melius memoꝛie cõmẽdan:.de ↄſe.di.ij.liquido
eſt autẽ vera ſolutio.ideo hunc oꝛdineʒ obſeruatũ.vt oſtenderet᷑ ius nõ
ſumi ex regula ſed regulam ex iure.ſi enim a pꝛincipio poſita fuiſſet.foꝛ
ſitan crederet aliquis ꝙ ius ſequens regulas ex regulis ſumeretur. in
fine igitur ponitur vt appareat ex iure ꝙ pꝛeceſſit regulas ſumi.ff eo.l.i
Tidendum eſt igiturpꝛimo quid ſit regula.vnde dicatur.qualiter con
ſtituatur.⁊ quod ſit eius officium.⁊ que ipſius ſit poteſtas.Secundo
videndum eſt quid ſit ius.vnde dicatur.⁊ guomwoc hic ſumatur. Ter
tio que ſint he iuris regule ſingulariter.⁊ clare eas pꝛoſequendo vide⸗
bimus.Circa pꝛimũ.Regula ſᷣm grãmaticos eſt multoꝛum ſimilium
collectio.Lex autem deſcribit regalam eam eſſe que rẽ q̃ eſt bꝛeuit᷑ enax

Liber Quintus

rat. ff. e. l. . Dicitur autẽ regula.qꝛ regit vel noꝛmõẽ recte viuendi pᷣbet.
⁊ ab hac regula que dicit᷑ noꝛma recte viuẽdi dicit᷑ regularis. dicit etiã
regula eo ꝙ recte ducit nec aboꝛſũ vel alioꝛſuʒ trabit. q̃ſi a rega vel a re
gula.que idẽ eſt ꝙ rectitudinis foꝛma.ſicut eni per regulam nouit ſcri⸗
ptoꝛ modũ recte ſcribendi.ſecatoꝛ modũ recte ſecandi.⁊ ſic de ſingulis
ita ꝑ has regulas modũ recte iudicandi cognoſ cimus.ad b.iij.di.regu
la.Eſt autẽ regula latie
idem qð canon grece iij.
Di. canon. Et dicitur re⸗
gula ꝓpꝛie quaſi regulari
ter vera.qᷓ;uis patiat᷑ ex⸗ .
ceptiones in ſe. Que aut·/
cõtineantur ſub regula
fuerũt opiones queno.
e.lib.i.⁊ facit qð no.iij.
di. regula. Subtilitati⸗ L
bus tñ circa h̊ omiſſis bꝛeuiter ⁊ groſſo mõ ſie dico.ꝙ quo ad poteſtatezʒ
verboꝝ que in ea ꝓferunt᷑ vniuerſaliter vel ſaltẽ indefinite affrrmando
vel negando cõpꝛehendit ecceptiones.als nõ diceret᷑ exceptio.ſicut ſi di
cerem ois homo currit excepto eq̊ ticij hec eni non eſt erxceptio.qꝛ equꝰ
nõ compᷣhendebat᷑ ſub illa ꝓpoſitione oĩs homo.ſed ſ. dicerẽ.ois homo
currit excepto ticio.tũc ꝓpꝛia eſt acceptio.qꝛ ꝓpoſitio ois hõ bene cõpꝛe⸗
hendebat ticiũ.tollitur gᷣticiꝰ virtute exceptiõis qͥ ad materiaʒ de qua
fit ſermo.vt.ſ. dicat᷑ nõ currere.ſic qͥ ad iuris de cerminationẽ exceptio
nõ compphenditur ſub regula.qꝛ ↄꝛia rõ ⁊ plus ẽ in exceptiõe qᷓ; in regu⸗
la hoc ̊ operat᷑ exceptio vt illud qð alias ſub vbis regule compᷣbẽdebs
tur ad determinationẽ regule exceptiõis virtute tollat᷑. Conſtituit᷑ au⸗
tẽ regula vt.S.dixi ꝑ verba que de ſui natura oĩacõpꝛehendãt.i.ꝑ ſigna
vniuerſalia affirmatiua qͥ oia compᷣhendunt..e.c.oĩis res. ⁊. cedefleat
ff. e.l.oĩs diffinitio ⁊.l.oẽs actões.⁊.l.oĩa fere.⁊.l.oĩa quecũq;. Item ꝑ
verba negatiua q̃ vniuerſaliter negãdo excludũt oia.vt·je.neino põt.i.

abeſſe contingat. ¶ Bonifaci viij⸗
Be regulis inungs.
Eneficiũ eccleſiaſticũ non
põt licite ſine inſtitutione

Se⸗
——

2. ij.2 :.e.nullus i.⁊.ij.⁊.ff.e.l.nemo.⁊.l.nullus. Item ꝑ verba indefi⸗

nita que ſimpliciter ꝓlata equipollent vniuerſalibe.xix.di.c.i.s. de pꝛi
uile.qꝛ circa.C.de here.ven.l vl.⁊ ideo oẽs regule paucis exceptis tra⸗
duntur ꝑ ſigna indefinita affirmatiua vel negatiua.vt.õ.e.⁊ e.⁊. ff.e.
ti.ſatis apparet.fficiũ autẽ regule eſt plures ſiles caſus ſił iũgere cla⸗
no rõnis.vt.ff.c.ti.l.i.Oue ſit prãs regle an.ſ.oſtituat ius de nouo.an
ãtiquũ recitet dubitat᷑ ⁊ viðꝛ ꝙ ius de nouo nũq; ↄſtituat.qð iure⁊ ipᷣo
facto ꝓbatur.iure.ff.e.l.i.facto.qꝛ in octuagintaocto regulis jpoſitis
nõ eſt vnã etiã ſolã inuenire.que ius de nouo conſtituat.vt in ꝓlecutõe
patebit.Econtra videt᷑.qꝛ regula catoniana de nouo ſtatuit.ꝙ legata qᷓ
ſunt inutilia rõe legantis tm.vel rõe legantis ⁊ legatarj.vel legatarij ⁊
eius a quo legatũ eſt pᷣſtandũ. vel rõe rei tm̃.vel mixta rõne rei legate et
ꝑſone leg tarij tractu tꝑis nõ ↄſtituanĩ.etiã ſi cauſa impedimẽti remo⸗
ueat᷑ ff. de regu.cato.l.i.in pᷣn.⁊.ff.de le.i.l.cetera.S.i.̊ ipſa regula con
ſtituit ius de nouo.ad h̊ faciunt infinita iura in quibo papa iudicat ex
regulis.vt.S. e.de ↄſti.c.ij.de reſcðp.c.i.⁊.c.paſtoꝛalis.de iudi.nouit.s.
de fo. cõpe ſi diligenti.de fi inſtru.inter dilectos ad fi.⁊ de pᷣſump.du⸗
qum.de excep.cũ venerabilis.de regula.ad aplłlicam.de ↄſang ⁊ affi.c.
vlti.cũ mille ſimilib.ex quibus videt᷑ ꝙ ius ſumat᷑ ex regula. Subtilit᷑
dixerũt doctoꝛes.qꝙ tres ſpẽs caſuũ eſt ↄſiderare.quidã ſunt iam deter
minati.⁊ in illis regula nõ ↄſt tuit ius qꝛ inuenit iam cõſtitutũ. tem
ſunt quidã excepti a legis determinatiõe.⁊ in illis ſiliter regula nõ con
ſtituit ius.qꝛ nõ claudunt᷑ ſub regule determinatiõe. Quidã ſunt in qͥ/
hus eſt eadẽ eqtas queẽ in caſibus a iure determinatis.nec tñ reperiũ
cur in iurce poſiti.⁊ in illis regula facit ius ꝓpter idẽtitatem rõnis non
patientis ius ſilium caſuũ eſſe diuerſum.Apertiꝰ dici poſſet.qꝙ aut cõ⸗
ſtitutio iuris pᷣcedit traditionẽ regule.⁊ regula de iure iam ↄſtituto q̃ſi
matcriatũ de materia ꝓducit᷑.⁊ tũc ꝓpꝛie habet locũ diſtinctio pᷣdiccoꝝ
caſuũ vt videlʒ in iã determinatis ⁊ exceptis nõ faciat ius.in nõ deter
minatis in quibo c eadem rõ ins ↄſtituat ſed vbi nõ eſt ius cõſtitutum
an regule diſpoſicionẽ.ſed inuenit᷑ ſola ſimplex traditio regule.tũc ipſa
regula eſt ius vel iuris ↄſtitutio ⁊ non ab alio.ſed a ↄſtituenteꝓcedit.⁊
ita põt intelligi pᷣdicta lex.i.de regu.cato.ꝓbat᷑ hoc ſatis ꝑ antiquas re
gulas.S.e.ti.q̃s virtute inſpecta eſſet inuenire pᷣceſſiſſe iuris traditio⸗
nẽ.vides eni pꝛo maioꝛi ꝑte ꝙibi ſunt decre.alerx.iij.ſunt pꝛimi in titu
lis maxime poſt ↄſilia antiqua.vt..de reſcri.de renun.cũ duabꝰ rubꝛi
cis ſequentibs.de offi.vi.cũ duabꝰ ru bꝛicis ſeqn. de his que vi metuſ
ue cã fi.cũ duabus ſeq̃n.de do.et ↄtu.cũ duabus ſequẽ.⁊ multis alijs
⁊ tñ oẽs regule.S.e.ti.pᷣceſſerũt alex.iij.excepta vltima que fuit luc.iij.
qui ipſum ſecutxꝰ eſt vt ex cronica ⁊ decretaliu oꝛdinatione ſatis aꝓparexc
Si igi pꝛima regula.s.e.ti.exemplificet᷑ per decre.sõ.de ſpon. pᷣterea.i.
ſecũda ꝑ decre.⁊ ſi qõnes.de ſimo.tertia ꝑ decre.devoto magne ⁊ ſic de
ſingulis dico.ꝙ regule ille dicta iura pᷣceſſerant.vñ regularù diſpoſitõ
nõ potuit et ipſis iuribʒ ſumi q̃ nõdũ exant.imo potius videt᷑ determi
natio ipſoꝝ iuriũ facta ꝑ regulas.ad hoc faciũt oẽs ille decre.ſuperius
allegate.in quibo papa ꝓnũ ciat ꝑ regulas.ego tñ nõ recedo a verbis le
gis.⁊ dico ꝙ ꝑ regula nõ ſtatuitur ius.ſed ex iure ſumit᷑ regula.alłs nõ
Eare gui⸗ poſſet dici regula iuris Sicut eni in regula ligni vel ferri ne
ceſſe ẽ illas materias pᷣuenire lignũ.ſ.vel ferrum.ad hoc ꝙ diſponat᷑ex
eis regula: ſic in regula iuris neceſſe eſt ius qð eſt ibi materia pᷣueniſſe.
ad h̊ vt regula poſſit inde diſponi.⁊ tũc ꝓpꝛie loquitur dicendo de regu
lis iuris.als dicere debuiſſet de iure regularũ.Et ſi dicatur ꝙ in caſib⸗
nõ expſſis a iure vbi ẽ ratio ſilis regula facit ius.bᷣ ẽ ſine regula aliqua
Eiura quhoc volũt.de reſcrip.inter ceteras.de tranſla.inter coꝛpoꝛa⸗

lia.ff.de legi.nð poſſunt.cũ ſi.⁊ ſi obijciat᷑ de regula cato.dico ꝙ nonp
pꝛie dici regula nec inter regulas ponit᷑.ff.e.ti.⁊ ſi dicat᷑ ꝙ alique regu
le pᷣceſſiſſe videant᷑ iuris expꝛeſſam traditionẽ. dico ꝙ ius qð eſt idẽ qð
ratio.vt.i.di.ↄſuetudo.ix.di.ſana quippe ab exoꝛdio rõnabilis creatu⸗
re pᷣceſſerat.v.di.in pᷣn.vel ſaltẽ diſpoſitiõe cõcedentis regulã ius pᷣ ceſ⸗
ſit.videns eni foꝛmatoꝛ regule ſic eſſe debere de iure.quod in eius ſaltẽ

mente ſedebat foꝛmauit
regulam.allegat tñ regu
canonica obtineri. & Idem. urenon roeroꝛicn
NE ſſeſſoꝛ male fidei vllo tem eſteiꝰ cq pꝛo q facit regu
poꝛe non pꝛeſcribit. la. habet eni aduerſari⸗
„ 4 Idem neceſſe oſtẽdere rõem q;
. re in illo caſu regula no
loquat.⁊ facit qð dicã j. B
e. vtile. Ad ſcöm qͥ que⸗ 4
ritur quid ſit ius ⁊ vñ dicat᷑ ⁊ qũo hic ſumat᷑ dicendũ ẽ bꝛeuiter ꝙ ius ẽ
ars boni ⁊ equi ⁊c̃.ff.de iuſti.⁊ iur.in pᷣn.⁊ dicatka iuſticia vt ibi.⁊.S.de 2
d.ſig.ius autẽ.quã ſũmũ in rebꝰ bonũ ẽ colere.xij.q.ij.cũ deuotiſſima 14
Jus autẽ ẽ generale nomẽ hñs multas ſpecies.i.di.ius generale cuius ae
ſpẽs diuidas ⁊ ſudiuidas.vt ibi per totũ.⁊.ff.de iuſti.⁊ iu.ꝑ totũ. Su⸗ O”ͦ́ͦMVRMẽ
mitur autẽ hicꝓ nr̃o iure canonico.nõ aute pꝛo iure ciuili.vt ꝓbatur.· S”
e.in ſeòa regula.que de iure ciuili nõ ꝓcedit.qð vt ibi dicã.Tertio aũt
oꝛdinate has regulas eſt videre ⁊ pꝛimo pꝛima.
8 Eneficiũ eccleſiaſticũ. Pone caſum ꝑ.c.xvi.q.vij.ſi qs deinceps ðͦð
J 5. de inſti. er frequentib.ff. de decu.l.herenniꝰ modeſtinꝰ. Suꝑ ð
roͤne aũt huiꝰ regule fundat᷑ decre.ẽ.e.li de eo qͥ mit.in poſ.c.eũ qui.qꝛ ðð
ꝓceditur cũ agit᷑ de beneficio cccłiaſtico in abſentia ꝑtis lite nõ ↄtj. nec e
fit miſſio in poſſeſſionẽ cã rei ſeruande.qꝛ ſic ſine inſtitutione canonica d
bñficiũ obtineret.cõſiderat᷑ igitur in beneficijs canonica ↄſtitutio non ðèð
antiqua poſſeſſio.⁊ ſic nota caſum in qͥ nõ currit pᷣſcriptio.idẽ e in mr̃i⸗ n
monio carnali.xxxiij.q.v ꝙ deo.S.de ↄſan.⁊ affi.nõ debet.⁊ idẽ in alijſ ðð
caſibo qͥ no.xvi.q.iij. clerici.a.S.de pᷣſcrip.cũ nõ liceat.Sumit᷑ autẽ hi xx
beneficiũ largo mõ. vt cõpꝛehẽdat dignitates ꝑſonatus ecclłias oẽs cuʒ i
cura ⁊ ſine cura q̃ cum titulo habent.ſic.i.q.iij.ſi qs datoꝛ.s.de concel. in
pꝛeben.nulla ff. de ſer.expoꝛ.l.ſeruꝰ Sumit᷑ autẽ interdũ ſtricte.vt di⸗ 1
ſtinguat᷑ a pᷣbenda.xij.q.ij alienationes.de cõceſ.pᷣben ex ꝑte als inclu rx
dit pꝛebẽdã.i.q.iij.c. vl.de v.ſig.tua.Alibi ſtricte ſumi? ꝓ ſolis ſimplici i
bus bñnficijs ſine cura S.de pᷣben.c.vlti.⁊.õ.eę.ti.⁊ li.cũ in illis.⁊ ibirõ „.
patet in lr̃a.Cũ igit᷑ in beneficio q̊libet reqrat᷑ canonica inſtitutio.vthᷣ. ii
videndũ e qͥ ſit inſtitutio. Inſtituere autẽ ẽ ius canonicũ in eccleſia
eccleſiaſtico bñficio tribuere.qð dic vt no.s.de inſti aucte ⁊ iure cõi ad mn
epᷣm ſpectat xvi.q.vij.nullus oĩno.de here.cũ ex iniũcto in fi.nõ ob.de ð”ðB
offi. archi.ad h̊.qꝛ inſtitutio ibi ſumit᷑ pꝛo inueſtitura.⁊ ſic intelligat de ſe
cre.de inſti.cũ veniſſent.⁊ qð ibi no. Uidet᷑ ꝙ etiã capłm vacãte ſede in HðGð
ſtituere poſſit ar.vij.q.i.põtifices.de here.ad abolẽdã S.e.li.de tẽp. o. ·
cũ nullus.ar. .xxiiij.di.pbi.lxxi.di.fraternitatem.ne ſe.va.c.ij.dic.vt 1
no.s.de ma ⁊ obe cũ olim.⁊ termiat᷑ h.õ.e.li.de inſti.c.vno. Inter lI .
lationẽ aũt pñtationẽ ⁊ inſtitutionẽ magna ẽ differẽtia.vt.S.e.li.de p.
aq/ Mon põt.hec dictio põt negatiue po (ben.cũ in illis.ꝭ.cũ autẽ. 4
ſtta vt h.ncẽtẽ impoꝛtat.cũ autẽ affirmatiue ponit.ncẽtem nõ inducit.
Ad pꝛimũ ij.q.i.c.i.s.de accu.de his.Ad ſcðòðm.iiij.q iij..icẽ in crimt “
nali.v.põt.de pꝛeben.de multa.in fi.de ap.oblate.ad fi.ff.de ar.qͥnetiã 4
⁊ iõ dicit lex ꝙ vbũ põt ncẽtẽ non impoꝛtat.ff.de offi.pᷣſi.l.ſepe.⁊.l.ſe.
b¶ Licite.ſuꝑabũdat.id enĩ dicimur poſſe qð licite poſſumꝰ. xxij q.ij.
faciat.vbi de multiplici potẽtia.⁊.sS.de reſcrip.ſciſcitatꝰ.ꝑ ber.⁊ inno. n
c& OGbtineri. dicit huic regule.S. de iure (de ꝛcel. pben. accedẽs
pa.cura.So.ibi nõ pᷣſcribit᷑eccleſia tãqᷓ; beneficiũ.ſed vt ꝓpꝛietas. Itẽ

neceſſitas cã vel pietatis vel cã impẽſi obſeqͥ ſine canonica inſtitutione
poſſidet qs eccleſiaſticos puentus.nec ex eo canonicꝰ vel bñficiatꝰ pꝛo⸗ Oðõ
pnie dicit.xij q:ij.quicũq; ſuffragio.xvi.q.i.poſſeſſiões.⁊.q.iij.clerici.⁊

c.ſi ẽs.̊.de mgr̃is.qm̃.eodẽ mõ rñdet᷑ ad.c.xxxij di.ſi qui vo.xij.q.i. i
qꝛ.l.di.ſtudeat.de cle.pug.in du.henricꝰ. Itẽ ar.õ.s.de elec.in geneſi. tan

S. de iurepa.ↄſultationib.vbi poſſeſſio dat᷑ ius eligẽdi ⁊ pᷣſcriptio.s.õ
cã poſ.cũ eccłia. So.ꝑ poſſeſſionẽ acquirit᷑ ius eligẽdi ⁊ pñtandi.q:pce le

dit ex nf̃is.actibo.ff.de acqͥ.poſ.l.i.Inſtitutio autẽ ꝓcedit ex actibs alo
rũ ·q ad hocvt valeat dʒ eſſe canonica.vt hic.in q̃ pᷣcipue q̃tuo: regrun ð
Pꝛimo ꝙ pſona ſit q inſtituere poſſit.xvi.q.vij.nullus.Scðo ꝙ inſtiꝗ/ ſi
tutꝰ ſit talis qͥ poſſit inſtitui de inſti.c.ij.qꝛ nõ laicus. vt ibi.vel ipᷣe ide “ a
inſtituẽs e.tiic vl.Tertio ꝙ illiꝰ beneficij inſtitutio ex iure ꝓpꝛio vel de (A
uoluto vel delegato ad inſtituentẽ ꝑtineat.eo.ti.c.iij. &uarto ꝙ ſeruet uunh
foꝛma ↄſtõnis illius.sS.e.li.de elec.c.vl.Et no.ꝙ hec regula eſt in argu ln
mentũ q̊ clericũ qui ẽ in quicta poſſeſſiõe bñficij ſui.⁊ petit᷑ ab eo titulꝰ iſſch
poſſeſſiõis.ſ.inſtitutio.ꝙ teneatur illã oſtendere nã ⁊ libertꝰ ecclie licꝭ ſi
ſit in quaſi poſſeſſiõe libertatis ppat manumiſſionẽ ſuaʒ.xij.qi.c lon⸗ N
ginquitate.⁊ c.ſe.⁊ hoc ꝓbat decre.de app.ꝑſonas,.in ꝑte deciſa. vbi de leſſe
hocꝑ lau.nã ⁊ poſſidens pꝛo herede vel poſſeſſoꝛe cogitur pꝛobare titu euß
lum..de acqui.poſſeſ.l.cogi.ad hoc facit quod no.de do.⁊ contu cõ⸗ W ater
tingit.in glo.vlti.circa mediũ.In contrariũ videt᷑ar.xx.q.ij.q ꝓgenito “ de
res.S.de regu.vidua.⁊ in pᷣdi.l.cogi.ij.q.v.ꝭ.i.⁊ ꝓ hoc facit qð no.inę/ ſnpo
no. de pcu. ex inſinuatione.⁊ ber.compol.de reſcrip. caplm.in glo.v... ilul
item queritur an executoꝛ.v.ſed ſᷣm hec.pꝛimã opinionẽ tenebãt mel?· ſp
ber.iſ.ꝑ iura pᷣdicta.io.⁊ la.no.c.di.g moꝛem.ꝙ clericꝰ habens duo bñ Poſiih
ficia cogitur dicere titulũ.hñti aũt vnũ ſolũ ſufficit poſſeſſonẽ onder uuſe
ar.ad hoc.ð·e· lib.de pꝛeſcrip.c.i.⁊ de offi.oꝛ.eo.libꝛo.c.oꝛdiuarij. Dici ſen⸗

,*

Ua
i
öſg
ſ
eo
ing
un
hen
te
rin
fien
eon
di⸗
ne

I

end⸗
nin
leatin
tiG
en⸗
enont

Nein
s
unglig
en
noſic
non
Lifuni
ini
tanide
deconet
ſen
ealsincr
6sſungt
ls tſhe
tutio N.
Necceſe

luttAe

Utclide
räte d

detige
Ci Ne
Jnn

i
no ndldd

leiinmn
ear Ge
ſcelN

2

nn A
ber tim

dien I
ficaree

ſi dandt
1to. Ae

ene

rigtos⸗

tondiſdte.

ructh
Uortocfn

ic

nogt

irunn

gbeo ee

eectelga
ld,

pobatetn

:Com
nn

re ſoe
V

n ſine
ncbärnil
nedui
ni d
vniu

Oſſeſſoꝛ malefidei.
Pone caſuʒ.xxxiiij.

Wn H

og
rto n

actoꝛ.⁊ in pᷣalle.c.vno.vt ec.bñ.⁊. C.de ꝓba.actoꝛ.⁊ hoc ꝓbatur ex his

que no.inno.⁊ ber.cõpoſ.in pꝛedi.glo.⁊ poſt hoſti.⁊ de hoc de ſimo.lic,z

ely.ſuper verbo officij ſui debitůꝗů.

q. hj. ſi virgo. S. ð pᷣſcrip.

c.vlti. NHec regula ſᷣm le ,8*
ges vera eſt in pᷣſcriptx. non pꝛocedit
vel. xx. annoꝝ. C. de pte 2 Igem.

ſcrip.lon.tẽ.auc.male fi
dei.in pꝛeſcptione auteʒ
xxx.vel.xliannoꝝ nõ re⸗

quiritur bona fides.xvi.q.iij.S.põt..de pꝛeſcrip.vigilanti. C. de pꝛe⸗

ſcrip.xxx.vel.xl.an.cuʒ notiſſimi. niſi velis dicere leges eſſe coꝛrectas ꝑ
pꝛedic.decre. de pᷣſcrip.c.vl.vbi de h̊ ꝙ quidã abhoꝛrent dicentes papã
nõ poſſe tollere leges niſi qͥ ad ſuũ foꝝ.alij vᷣo dicũt papaʒ indiſtincte q̊
ad vtrũ q; foꝝ poſſe leges tollere.de b.x.di.ↄſtitutiones.de teſta. cũ eſ⸗

ſes. in his autẽ tenens mediũ credo ꝙ papa vbi non habet tꝑalem iuriſ

dictionẽ nõ poſſit tollere legẽ q̊ ad foꝝ ciuile. niſi in his in quibo vertit᷑
periculũ aĩe.cũ ptãtes indiſtincte ſint.xcvi.di.cũ ad verũ.x.di.qm̃.vbi
de b. ⁊ qui fi.ſint legit.cãm.ij.in his autẽ in quib periculũ aie vertrtur
quo ad vtrũq; foꝝ tollit legẽ.pbatur h̊ de iudi.nouit de pᷣſcrip.c.vl.de
ſcðis nup.c.pe.⁊ vlti.sS.e.li.de fo.cõpe.c.vlti.de iureiurã.c.ij.e.li. de ex
cep.c.ij.de ſen.ex.decernimꝰ.nã in his leges ſacros canones imitari nõ
dedignant.S.de iudi.clerici.in auẽ.vt nò lux. na.col.vi.in auẽ.vt cle⸗
rici apud ꝓpꝛios epᷣos.S.ſi vᷣo eccleſiaſticũ.ex quibo ſatis poſſet inferri.
idẽ de iure canonico circa h̊ quod de iure ciuili. Sciendũ eſt aũt qᷣm
nos nõ ſolũ ab initio ſed in qualibet ꝑte pᷣſcriptõis dʒ pꝛeſcribens etiã
cognoſcere bonã fidẽ.vt h̊ ⁊ in cõcoꝛ.In his autẽ in quibꝰetiã ſᷣm leges
requirebat᷑ bona fides.ſufficiebat ab initio bonã fidẽ agnouiſſe vt in pᷣ
dic.S.põt.⁊.l.cũ notiſſimi.Si autẽ querat᷑ de eo qͥ cõpleta pᷣſcriptione
incipit habere bonã fidẽ.an teneat᷑ rẽ reſtituere.dic vt no.xiiij.quvi.c.i.
⁊.xxxiiij.q.ij.ſi virgo.⁊.S.de pᷣſcrip.vigilanti.Nõ ſolum autẽ in pᷣſcri⸗
ptione requiri?᷑ bona fides vt hic.ſed etiam titulus qͥ det cãm pᷣſcriben

