Hugo tñ ⁊ lau.tenent contrariũ.ſ.ꝙ ſententia bene tenet in.x.⁊ dicunt
ſententiam reſcindi tm̃ in ſuperfluo.⁊ hoc no.ex verbis illius.v.cum
certa.dum dicit ꝙ cõtra ius geſtum videtur.C.quando ꝓuo. nõ eſt ne
ceſ.l.certa.⁊ pꝛo eis facit quod no.de dona.aplłice ⁊ regula ·e.vtile.et

quod ibi dicam.Pꝛo ioh̊.optime facit pꝛedic.decre.ð.e.li.de pe.⁊ re.in

dulgentie.Pꝛo hug ⁊ lau.S.e.li.dc arbi.c.i.ff. de arbi.l.diem.i. ſi plu⸗
res·..Et facit hec regula ꝓ his que dixi.S.eo.ꝙ quis mandato. Ad pꝛi⸗
mũ caſum contra.xcv.di.c.i.vbi pꝛeſbyteri criſmabãt in fronte. Sed
illud ad tempus a gre.fuit ſpecialiter conceſſum ⁊ dic vt ibi.⁊ tuncad
eoꝛum ſpectabat officium. ⁊ ſi non ex oꝛdine ex demandatione. et vii
de quod de hoc nota.de conſe.diſt.v.manus. in vlti.glo.nec habet lo⸗
cum bec regula in ſpiritualibo que potius depẽdẽt ex poteſtate oꝛdiuis

reunt periculo ſuo etiã caſu foꝛtuito.xvi.q.i.decime.Idem in cõmoda

te. ⁊ pꝛo⸗
batur. ft de le.i. cum res.ꝭ.vl.foꝛtaſſis enĩ dñs rem vendidiſſet ⁊ apud
aliũ perijſſet.⁊ hoc tenet ber.s.de cõmo.ca.vno.⁊ de depo.bona fides.
Etino.ꝙ di.moꝛa ſua.nã in duob reis debendi altero interpellate al⸗

ij. de poſtu. c ij. ff. de re mili.liij.S.in bello.⁊ facit.xxiij.q.v.relegentes.

rn
(n
eox

—, —. — — -- —

ſenea
ſcem
aco
lhren
eor
Uler⸗
chtia

Clur.
fnen
ſco
Cyſet
rden
Ulo
let
lone
lrace
lſbe
ſeln
fine
foriey
ſeſto

Wwann
Mhnes

iden

lrin

aic n

ense

gs n

Garse

dlceſ
8 conit

11e d

N
üius N

trario.xxix.q.ij.ſi quis ĩ

tiũ debere. ff. de act. ẽp. ? Q

De regulis iutis

q; iuriſdictionis. Hinc eſt ꝙ ſi epiſcopus qui hoc poteſt er oꝛdine conſe

crat alienam eccleſiam vel altare vel oꝛdinet alienũ ſubditum.quod noõ
poteſt ex iuriſdictione.cõſecratio tam en ⁊ oꝛdinatio bene tenet licet oꝛ
dinatus executione careat.vi.q.i.epᷣs in dyoce.de tempo.oꝛ. ꝙ tranſia
tionẽ.⁊ dixi.S.e.ratum.
Cienti. Hec regula ſumpta ẽ ex.l.ff.e.ti.l.nemo videtur fraudare
eos qui ſciũt et cõ⸗
ſentiunt.· Pone caſum in
ingenuo qui ſciens ⁊ cõ⸗
ſentiens cõtraxit matri⸗
moniũ cũ ſerua vel econ

,ſubſiſtunt. Idem.

iuria neq; dolus. ¶ Idem.
1). . . ſi ſe Vea iure cõmuni exoꝛbitat ne
ſcienter⁊ Sen ekrer
re e adinne e Zquaq; ad conſequentiam ſunt
cem ꝑcutiũt.s. ð ſen. ex. — W Ygem.

c. i· Iteʒ in eo qui ſciebat Vod omnes tangit.debet ab
rem quam emebat ſerui

genuꝰ.⁊.c.ſi femina. In

ven.l.i.in fi.⁊ concoꝛ.ad

hanc regulã.j.e.eũ qui certꝰ.Et ꝙ dicit hec regula ſciẽti.dic vel ſcire de

benti.ff.de edil.edic.l.i.S.ſi intelligatur.ad hoc.xvi. di.ꝙ dicitis.s. de
cle.ex.mi.apłice.s.ꝙ me.cauſa.c.penul.in fi.Item dic ſcienti a pꝛinci⸗

pio. ſecꝰ ſi ex poſtfacto.ff.de edil.edi.l iuſtiſſime.ꝭ.vlti.Et no.ꝙ dolus

malus eſt omnis calliditas fallacia machinatio ad circũueniedũ fallẽ
dum decipiendum alterũ adhibita fᷣm labeonẽ.ff. de do.ma.l.i.ꝭO.i.ſed
ſciens nõ circũuenitur.fallitur vel decipitur.ergo ſibi nõ infertur dolꝰ
ergo inductus ad clericatum vel monachatum nõ dicitur dolum paſ⸗
ſus.qꝛ non eſt deceptus.xx.q.iij.cõſtituit.vbi de hoc.⁊ de conuer.cõiu.
dudum. iin fi.⁊ ꝙ dicit hec regula nõ inferre dolum ſcienti ⁊ volẽti.⁊ ve
rum eſt vt ex eo agi poſſit.infertur tamen ita ꝙ naſcitur ex ea actio.ꝑ ex
ceptionẽe elidenda.ff.de fur.inter omnes.ꝭ.vl.⁊ penul. Et no.ꝙ hec re⸗
gula foꝛmata eſt copulatiue nõ diſiũctiue.Uñ hec duo coniunctim reqͥ
runtur.ſ.ꝙ ſciat ⁊ conſentiat.ſciẽti enim ⁊ non conſentienti bene infer⸗
tur iniuria ⁊ dolus.xv.q.i.illud.cum ſi.Ad hanc regulam ſignatur cõ
tra de ſen.ex.contingit.i.ibi huius manꝰiniectio ⁊ ſi nõ violeta tamen
iniurioſa noſcit᷑. So.non eſt iniurioſa qꝛ iniuria fiet ipſi clerico volen
ti vt hic.ſed eſt iniurioſa.qꝛ fit iniuria toti oꝛdini clericali.⁊ ideo ibi ſe⸗

quitur cũ canõ ille ⁊c.⁊ ibi de hoc.Item cõtra.C. de rap.vir.l.vna.vbi

ſi rapio virginẽ etiam volentem teneo.ſed hoc ideo.qꝛ id voluit perſua
ſione doloſs quod plus eſt qᷓ; violenta.ff. de ſer.coꝛ.l.i.S.ꝑſuadere. Itẽ
contra. C. de fur.⁊ ſer.coꝛ.l.ſi quis ſeruo.ibi ſciens ⁊ conſentiens agit
furti ⁊ ſerui coꝛrupti.So.de rigoꝛe ⁊ rei veritate illi ſcienti ⁊ cõſentien
ti nõ fuit facta iniuria.tñ de quadam equitate agit.ac ſi iniuria vel do⸗
lus ſidi fuiſſet illatus.vñ nec ſurtũ fuit ibi factum nec ſeruus coꝛruptꝰ
ex equitate tamen agitur de vtroq;.⁊ facit hec regula ad id qð dixi.ð.e.
poſſeſſoꝛ malefidei.
NAUe a iure.Hec regula ſumpta eſt ex lege.ff. e.ti.l.quod cõtra rõem
Pone caſum.xvi.q.i.hinc eſt etiã.s.de pꝛiuile.ſane.ff.de conſtid:
pꝛin.l.i.in fi.⁊ cõcoꝛ.ad hanc regulam je q alicui.⁊.c.in argumentuʒ
potes igitur intelligere hanc regulã in pꝛiuilegio.vt.S.qꝛ ſinguloꝝ pꝛi
uilegia ſegem cõem non faciunt.xxvi.q.ij.nõ exemplo. Item in iure.po

ne in velleiano.nam regulariter quilibet intercedendo obligatur.fallit

in muliere.hoc ergo nò trahitur ad conſequentiam ⁊ idem im fine.⁊ vi
de quod dixi.S.c.pꝛiuilegiũ.⁊ quod no.de pꝛiuile.ſane.⁊ no. ꝙ ſicut ea
que exoꝛbitant a iure cõiad conſequentiam trahenda non ſunt vt hic.
ſic nec amplianda ſed reſtringẽda.vt.S.e.li.de fil.pꝛeibi.is qui.in fi.ad

idem. S e.odia. tcẽ licet fauoꝛabile pꝛunlegiũ amplictur vt ibi nõ tamẽ

ad conſcquentiaã trahitur vt hic ⁊ facit hec regula ad queſtionẽ qua qri
tur an fratres heremitani vel frẽs ſcti auguſtini ⁊ alij religioſi mẽdicã⸗
tes ⁊ nõ medicantes compꝛehendant᷑ ↄſtitutione illa extrauaganti no⸗
uiter edita per bonifaciũ pa.viij.que incipit ſuper cathedram pꝛeemi⸗
nentie paſtoꝛalis.que habetur in cle.de ſepul.dudum.in qua expꝛimũ⸗
tur ſoli modo minoꝛes ⁊ pꝛedicatoꝛes ⁊ quicquid alij dicãt dicendum
eſt ꝙ nõ extenditur ad alios religioſos mendicãtes vel non mendican
tes vel ad ſeculares clericos ſed ſolum minoꝛes ⁊ pꝛedicatoꝛes ample⸗
ctitur.tum qꝛ intentio pape videtur hec fuiſſe vt per verba ipſius con⸗
ſtitutionis apparet tum qꝛ exoꝛbitas eſt a iure cõmuni illa conſtitutio
2 ideo ad conſequentiã nõ trahenda nec amplianda vt hic. vult eniĩ iſta
conſtitutio dari quartam etiã de his de quibus a iure dari nõ debet. ſi
cut de oꝛnamentis relictis pꝛo fabꝛica anniuerſario.xx.xxx ⁊ ſic de ſin⸗

gulis.puta relictis pio luminaribꝰ vel certis perſonis.de teſta.c.vlti.
de v.ſig. et parte.iij. Dicam ergo illa iura mutata ⁊ coꝛrecta ꝑ conſtitu

tionem ſolum q̊ ad expꝛeſſos in ea.quo ad alios remaneant adhu ipſa
lura.coꝛrectio enim iuriũ eſt vitanda.de ele.eccleſia veſtra.ij.cum ſi.in
talibꝰ enim nõ arguimus de ſimilibus ad ſimilia.⁊ concoꝛ.quod dicã
e.in penis.⁊ ſacit ad hoc optime.S.e.li.de ele.ſtatutum.⁊ de regu.cõ⸗
ſtitutionem.⁊ ita pꝛonunciatũ ſuit ꝑ pꝛofundiſſime ſcientic ⁊ bone me
moꝛie virum dominũ iohannem de monte murlo ⁊ per me in quadam
queſtione in qua fuimꝰ ad conſulendum aſſumpti.

9 omnes tangit. Pone caſum in archiepiſcopo conſecrãdo ab

omnibus ſuffraganeis. Ixvi. di.c i. In electione facienda ab omni
bus canonicis.de elec. qꝛ pꝛopter. In concedendo hauſtũ aque in quo
omnes vocandi ſunt qui ius habent.ff.de aqua plu.ar.i in cõcedendo
ad idem.liiij.di.c.i.ix.q.i.licet.de tem po.oꝛdi.ſi archiepiſcopus.C.de

biiſtt IJdeian. omĩbus afpꝛobari. ¶ Idem
Cienti ⁊ conſentienti nõ ſit in m obſcuris minimũ eſt ſequen

Sdem
7 On ſeer actoꝛiqð reo licitu⸗

„XCII.

aue.pꝛeſtan.l.vl.ff.de adop.l.nam ita diuus.nã ſi qui leduntur vocan
di ſunt in confirmatione.adoptiois vt ibi.Et no.ꝙ dicit id quod tan⸗
git omnes deheri appꝛobari ab omnibus.ergo nõ valet quod facit ma⸗
loꝛ pars.⁊ ſic eſt cõtra.lxv.di.c.i.g.de his que fi.a ma.par.ca.c.i.ff.ad
munici.qꝙ maioꝛ So.aut cõpetit vt ſingulis aut vt collegio quod ꝓſe
quere.vt no.per ber,⁊ inno.de conſti.cum oẽs. Fallit autem hecregula
in caſu inſti. de re. diui.
.religioſum.v.in com⸗
mune.vt no.in pꝛedi.de
cre.cuʒ omnes.ad id qðᷣ
S.dixi ꝙ ſufficit.quod fa
cit maioꝛ pars collegij.
contradicit decre. de re
iudi.cum olim. in fi.ibi
plena omniũ qui pꝛeſen
tes fuerint ⁊c. Sed ibi
ſubauditur vel maioꝛis
partis.nam iſtud dicũ⸗
tur omnes facere qð fa⸗
cit maioꝛ ꝑs.lv. di.apo⸗
ſtolica de elec cum inter canonicos.in pꝛin.ff ad municipa.ꝙ maioꝛ.
interdum tamen requiruntur due partes.de elè.licet.⁊ eo.ti.ſcriptum
cum ſi.⁊ facit hec regula in argu.ad id de quo otim dubitabat᷑ an in ele
ctione inferioꝝ diguitatũ vel canonicoꝝ vocentur abſentes ⁊ videbat᷑
ꝙꝙ non per pᷣdic.decre.cum olim.in fi.hodie terminatum eſt S.e.lib. de
pꝛeben.cũ in eccleſijs.Item eſt ar.ad qõnem an papa poſſit ſtatuere in⸗
uitis accolitis ꝙ ipni contineant ⁊ hec.q.no.lxxxij.di.ꝓpoſuiſti.⁊ dixit
ibi iohᷣ.ꝙ nõ.qꝛ caſtitas ſuaderi poteſt nõ imꝑari.xxxij.q.i.integritas
Bar.bux.ibi contra cuiꝰ dictũ penitus eſt falſum.niſi integritas de ꝓ
mouendis ſed ipſe de pꝛomotis etiã intellexit vt eiꝰverba demonſtraãt.
monachis autem pꝛofeſſis qui renüciauerũt pꝛopꝛie voluntati auſteri
oꝛ regula poſſet indici et iã ipſis non appꝛobantibus ſᷣm inno. qui hoc
no.de regu.ſuper co.⁊ eſt ſatis expꝛeſſum.S.e.libᷣ.de ſta.regu.c.vno.ibi
monialibꝰ indicitur auſterioꝛ vita licet nõ poſſit ſine omniũ volũtate
oꝛdinem mutare.de his que vi metuſue cau.fi.c.pe.Et no.ꝙ ſᷣm pꝛimũ
caſum quem poſui archiepiſcopus de iure conſecrandus ẽ ab omnib
ſuffraganeis.papa tñ ſibi hoc vſurpat ſᷣm ioh̊.qui ſ̊ no.xxiiij.q.i.pudẽ⸗
da.⁊.li.di.qui in aliquo.

dqdum. dem.
Vm quicerteſt certioꝛari vl /
tetius non opoꝛtet.

Nobſcuris. Hec regula ſumpta eſtex lege.ff. e. ti. ſempex in obſcu

Nris. ?.l. ſemper in ſtipulationibꝰ. Pone caſum.sS.de cenſi.ex parte.
vbi in dubio nõ compelluntur ſoluere vota ad maximã ſed ad minimã
menſurã.ad idem.ſff.dele.iij. nũmis vbi nũmis ſic in genere legatis de⸗
bentur minimi.Circa hanc regulam nota.ꝙ in obſcuris nõ ſtatim in
ſpicimꝰ qð eſt minimũ.imo inſpicimus quod eſt veriſimilius ⁊ qð ple⸗
rũq; conſueuit fieri.vtjj.e.inſpicimꝰ.cum ſuis concoꝛ.⁊.ff.e.ti.l.in ob
ſcuris inſpici.⁊ ſi hoc ſciri non põt tunc inſpicimꝰ pꝛĩo qð eſt minimũ.
vt hic. Pꝛimo ergo inſpicimꝰ quod expꝛeſſe agitur.puta.x.li.bonoñ.vł
quod agitur tacite.tacite dico vel ratione rei que venditur.x.li. vel ra⸗
tione perſone vel ratione cõſuetudinis.vlcimo quod eſt minimũ vthᷣ.
⁊⁊ eſt ſi.quod dixi.S.e.cũ ſunt partium.et potuit eſſe ratio huiꝰ regule
qꝛ de minimo non eſt dubiũ ſenſiſſe qꝛ ſi intellexit de maxio ergo de mi
nimo qꝛ plus includit ſub ſe minus.ſed nõ econuerſo. ⁊ de hoc dicam
Te.plus ſemper.Alibi tñ habes argumenta de mediocritate ſpectãda
x.q.ij.hoc ius.de offi.cuſto.c.i.⁊ eſt expꝛeſſum.ff.dele.i.l.legato.in pᷣn.
vbi de hoc.ff. de auro.⁊ argen.lega.qui lancem.C. de dona. ſi quis ar⸗
gentum.ꝭ.ſi vo.⁊.o.ſequen.cũ ſi.Et poteſt dici ꝙ in ſpeciebus ⁊ artifi⸗
cijs medium inſpicimꝰ.vt not.ff manda.l.fideiuſſoꝛẽ.⁊ ſic intelligant᷑
illa iura. In quantitatibꝰautem inſpicimus quod eſt minunũ.vt.s.di
xi vt in pᷣdic.l.fideiuſſoꝛem.⁊.ff.dele.i.apud iuli.s.ſcio ex facto.que vi⸗
detur contraria ad ſupꝛadictam ſolutionem. Nam ibi legato fundo ſi
duos fundos habebat teſtatoꝛ debetur minimus ſi nõ aparet de quo
ſenſerit ſed vbi nõ erat medium.⁊ aduerte.qꝛ viliſſimũ hominẽ habere
nõ expedit.⁊ ideo legato vel pꝛomiſſo homine mediocris debetur.vt in
pꝛedi.l.legato ſed viliſſimos minimos habere nobis expedit.vnde ctiã
bagatinos.vt in pꝛedi.l.nũmis.⁊ vile triticum vt in pꝛedi.l.fideiuſſo⸗
rem.⁊ ideo in his debetur minimũ.Item habet locum hec regula in pe
nis.vt e in penis.vt ibi dicam.
¶ Um qui certus.Pone caſum.xi.di.c.vl.vᷣ.ſepe dilectionẽ tuã ⁊c̃.s
de appel. ſi duobus. In archiepiſcopo qui ſciens illum excõmuni
cauit qui appellauerat ad papam.ff. de act᷑. emp.⁊ vendi.l.i.in fi. In eo
qui ſciebat rem quam habebat ſeruitutem debere.qꝛ nõ aget ex empto
quanto minoꝛis vt ibi.⁊ facit.s.e.ſcienti.⁊ quod ibi dixi ⁊ no.ff. eo·ti.
nemo videtur.⁊ quod ibi dixit qui certus eſt. ſubaudi vel eſſe debet.ns
nõ eſt neceſſarium ſinguloꝝ auribus intimari qð eſt publice pꝛomul⸗
gatum.xvi.di.ꝙ dicit de poſtu.pꝛela.c.i.ff de inſti.ſed ⁊ ſi pupillus.lʒ
autem canonicꝰ qui certus eſt de moꝛte epiſcopi de ipſius moꝛte nõ de
beat vlterius certioꝛari.vt.S.de elec cũ inter vniuerſas.tamẽ citari de
bet ad electionem faciendã vt no.ber in dicta decre.cum inter.qð veꝝ
puto.nam qui certus eſt vt homo certioꝛat᷑ vt iudex.ij.q i.multi.⁊.in⸗
terdum.certus adhuc certioꝛatur ad cautclam vt in pꝛedi xi.di.c.vlti.
⁊ concilium indiſtincte dicit abſentes vocãdos qui ſunt in loco ⁊c̃. de
elec.qꝛ pꝛopter pꝛeterea licet ſciat eccleſiã vacare. diem tamen aſſigna⸗
tum ad celebꝛandam electionem ignoꝛat. ⁊ ideo vocandus ẽ ⁊ dies no
tificandus.ar.ff.de adul.l.denũ ciaſſe.Concoꝛ.ad hanc regulam.s.de
reſcrip.ab excõmuinicato.ibi qui de facto ſuo certus ⁊c.de lo.⁊ cõdu.
potuitibi dies ſtatuta interpellat ſine alia hominis requiſitiõe. vt.S.
0 2

e.li. de elec. cupientes. circa pꝛin.ibi velpoſt obtentã de i ſore eletcio
ne noticiam ⁊ c. ⁊ eſt bec regula in argumentum ad ve n dnnane
ritur an qui ingreſſus religionẽ 8 fine anni net. eein vne ebeune
. . 7 ſa
onem ingrediat᷑.an debeat habere annũ.ꝰ c
Sgvlam ni i conditio perſone vel religionis mutata e et. 2 bortene⸗
bar.bꝛix.in queſtionib ſuis in queſtione que incipit.aliquis i
monaſterium. .
On lʒz actoꝛi. Hec
5 regula ſumpta eſt

er lege. ff. eo. ti. l. non de⸗ non exiſtit. Idem.

Vtare conſilium quis nõ po

tactoꝛi. Pone caſum j
neis ah ch ir 1. A teſt in alterius detrimentuz
accuſatoꝛes et arcpſac οdem. „„
ua audia ntur rat iõe. . d. 77 6 3, r
de mu.pe pꝛudentiaʒ. Eneri per! baien dero gatur

vbi remotio ap. pꝛodeſt . Idem

reo vt actoꝛi.ad hoc. C.
de ꝓx. ſacr. ſacri.l.in ſa⸗
cris.li.x.⁊ facit ad hanc

regulam.S.e in iudicijs.⁊ quod ibi dixi. Foꝛmata outẽ ſuit hec regula

er hunc modum.qꝛ fauoꝛabilioꝛes ſunt rei q; actoꝛes.vnj de ſi qͥd acto⸗
ri licet multo magis reo qui fauoꝛabilioꝛ eſt.vt.S.e.ti cũ ſunt. ſed ea ra

tione qua parilitas eſt ſeruanda in iudicijs.vt in pꝛedi.l.in ſacris.⁊.õö

e. in iudicijs.intelligatur idẽ iuris ⁊ econuerſo vt nõ liceat reo.qð non
licet actoꝛi.Nota tamen ꝙ reus maioꝛes habet dilationes q; cro⸗. yt
ff. de fer. l. vl. ?ẽ reus habet deliberatoꝛias ⁊ nõ acteꝛ.vt in auc.C. de litꝭ

conteſ.auẽ.offeratur canoniʒata ·iij.q.iij. Itẽ ſi reus plures habet oꝛdi

narios actoꝛ eligit vnũ ſaluo eo ꝙ de ſchola ribus dicit᷑ in conſtitutio/⸗

ne frederici. C. ne fi·pꝛo patre. auc. habita.⁊ ſic actoꝛ recuſet oꝛdinariũn

teſt reus ſᷣm legem. de hoc. C.de iudi.apertiſſimi.⁊.C. de
e re⸗vilngt imemo⸗ ſe ßm canones bene recuſatur oꝛdinarius.
xi.q.i.peruenit.de fo.compe.ſi quis contra clericum.ſᷣm foꝛmam der:
de ap.cum ſpeciali adhuc remanet differentia quo ad hec.qꝛ in pꝛemiſ
ſo caſu actoꝛ vnũ eligendo.reliquũ ſola voluntate recuſat.quod nõ po
teſt reus.imo neceſſe habet cãm allegare ⁊ tunc coꝛã sarbitrig phare, de
in ꝓꝛedic.decre.cum ſpeciali.⁊ a pꝛincipie habet pꝛoponi exceptio de ſu
ſpecto. de hoc plene.iij.q.iij.offerat᷑.de re iudi.inter monaſterium ex ſu
perueniẽti autem cauſa recuſat per actoꝛem ⁊ reũ.de offi. dele. camq;.⁊

c.inſinuante.cũ ſimi.Item reus de maioꝛi ercõmunicatione excipit cõ

tra actoꝛem.ſed nõ actoꝛ contra reum.de iudi.intelleximus.de except.
cum inter pꝛioꝛem. Itẽ magis punitur cõtumacia accoꝛis qᷓ; rei.quod

pꝛobatur.s. de do.⁊ contuma.cauſaʒ que.et.S.e.li.e.ti.actoꝛ qui.⁊ idẽ

in ſimilibꝰ. Et no.ꝙ ſi reus ſe vult onerare ſuperflua pꝛobatione. mos
ei gerendus eſt. vt ff. de pꝛoba.l.circa.⁊ facit hec regula.
AUtare conſiliuʒ. Hec regula ſumpta eſt ex lege.ff.e.ti l.nemo po
ten mutare.Pone caſum in electione.viij.q/ij. dilectiſſimi.s. de
ele publicato.et. c. ab eo.li.vi. In eo qui ſeruitutẽ ceſſit que mutare nõ
poteſt. licet nondum ſocij ceſſerint.ff. de ſerui.ruſti.pꝛedi.l.per funduz
ad idem. C. de nego.geſt.l.vlti.ff.quoꝛum legatoꝛũ.l.i.SO. pꝛodeſt. Illa

igitur regula.S.e.quod ſemel.intelligitur ſᷣm iſtam.ſ.quando ex muta

is vel placiti alter i imentum affe⸗
tione voluntatis vel placiti alter impedimentũ vel detrimen
runt vt ibi dixi.⁊ fallit in caſibus ibi notatis. Item lallit in ſuo herede

bſti lante qui reũ te adire
abſtinente vel repudiante qui reũ adhuc in eodem ſtatu manen re
poteſt vel tempꝰ ad deliberandum petere.C. de repu. he.l. vlti. ff. de iu

eli ſi quis ſeruus.⁊ facit hec regula ad ea que no.S.de ele.in cauſis
ER Aurz ſe⸗ regula ſumpta eſt ex lege.ff.e.ti.l.i.toto iure. Pone ca
ſuqm. xciij.di.c.vlti.in dyaeono qui eſt minoꝛ pbꝛo niſi in illo ſpãli
c.in quo obtinet vices epiſcopi. Item.S. de offi. leg. ſtuduiſti. vbi de cã
cognoſcit delegatus ſpecialis nõ legatus generalis.ff. de pe.ſanctcio le/
gum.qui nouũſime certam penã irrogatis qui legis pꝛeceptis nõ obtẽ
perant ad eas ſpccies pertinere non videt᷑ quibus ſpecialiter le legie
pena addita eſt. concoꝛ. ff. de le.iij.l.vxoꝛẽ.S.codicillis.S.de reſcrip.pa⸗
ſtoꝛalis.S.i.⁊ de hoc e.ti.c.i.et.xxv.q.ij.in ſum. Hec regula habet locũ
in reſcrip.ſiue pꝛimũ ſit generale ⁊ ſcðᷣm ſpeciale.vt in pꝛedi.c.paſtoꝛa⸗
lis.ſiue pꝛimũ ſpeciale ⁊ ſcᷣm generale.vt.e.ci.abbatem. ſiue eodem tẽ
poꝛe datum ſit generale ⁊ ſpeciale.ad hoc.S.c.li.de reſcrip.c.pe. reſcri⸗
ptum autẽ ſpeciale nõ tollit pꝛuilegium generale.vt.eo.ti.cum oꝛdinẽ

quod eſt contra.niſi de ipſo pꝛiuilegio fiat mẽtio in reſcripto vt ibi.vo
luerunt quidam huius regule dictum extendere ad pꝛiuilegia vt ſcõᷣm

ſpeciale deroget pꝛimo generali.ſed hoc eſt falſum.qꝛ ſemꝑ valet pꝛimũ
ſiue ſit generale ſiue ſpeciale ſi in ſecũdo non tollatur expꝛeſſe.ð. de re⸗
ſcrip.veniens.sS.e.decet.cuʒ ſuis ſi.ratio diuerſitatis eſt.qꝛ per pꝛimũ
pꝛiuilegium etiam generale conſequitur quis ſtatim plenũ ius. ſed per
pꝛimũ reſcriptum generale nõ conſequitur quis plenam iuriſdiccionẽ
in ſpeciebus.de reſcrip/paſtoꝛalis.⁊.c.ad hec.ideo ſtatim tollitur faci⸗
lius.cõtra.S.de offi.dele.ex parte.vbi ſcõᷣm ſpeciale nõ derogat pꝛimo
generali.ſed ibi ſi bñ intueamur vtrũq; fuerat ſpeciale.⁊ dic vt ibi.No.
igitur goff. ð. de of. leg. c.ij ꝙ bec regula fallit in tribus caſibus. In pꝛi
uileg. vt de reſcrip.cũ oꝛdinem.⁊ cum genus ad vnicaʒ rem refert.vt in
hac decre.ex parte.⁊ cum ſpeciales littere nõ exhibentur re integra.S.
de fi. pꝛeſby.ex tuarum.Nota ex hac regula ꝙ non tm̃ valet genus quo
ad ſpeciem q̃ntum ipſa ſpecies ad idem.S.de ap.c.ij.e.li.de pꝛocura. qͥ
ad agendum e.li.ff.ſi quis cautio.ſed ⁊ ſi.S.queſitum.cum ſi.de hoc.x⸗
xiij. di.q;.de offi.oꝛ.ſi ſacerdos.Item nota ꝙ licet per ſpeciem generi
derogetur vt hic. ⁊.S.e.li.de pꝛeben.dudum.tamẽ ſpecies ſub genere be
ne continetur.xiij.q ij.nõ eſtimemus.⁊ pꝛedicta decredudum ·⁊ opti⸗

bo donatio ſpecialis donatio moꝛtis canſa nõ continetur.que ſpecies

Liber Quintus

me ff. de le. iij. hoc legatum. vbi generale verbum que vxroꝛis cauſa pa⸗
rata ſunt ſin gulas continet ſpecies. ⁊.ff. que in fraudem credi.l.vlti §.
i.⁊2.ff.e.ti.l.ſemper.in generalibus ſpecialia inſunt.cõtra ff de dongt.
l. filiuſtamilias.vbi dicitur ꝙ ſi filio con ceſſum eſt donare nõ põt moꝛ⸗
tis cauſa donare.niſi id ſpecialiter fuerit permiſſnm.⁊ ſic generali ver⸗

eſt. vt inſtit.de dona. in
pꝛin. ? aibectale qꝙ ibi
. . non tantũ valet genus
Lus ſemper in ſecontinet qð 34 ſpeciem. quantũ ſpe⸗

eſt minus.

cies. vt.ð. dixi.⁊ poteſt
em.

eſſe ratio.qꝛ de his nõ vi

ooſſeſoꝛe haberurꝗᷓ do⸗ dam deaun ra gde,
deſijt poſſidere li. poſ.l. i. vł qꝛ quadoq;
Idem genus vt pꝛopꝛiũ attri⸗
buitur eciei eff. de ad⸗

gula ſumpta ẽ er lege.ff.e.ti.l.in eo ꝙ plus.Rone caſum.xxiiij.q.i.ſi qs
dederit.vbi quidam imponebant penitentiã.x. annoꝝ alij.vij. alij. v.
ibi canon hanc vltimã ſequitur.Itẽ in arbitris ꝓnunciantibus quili⸗
bet diuerſo numero.S.e.li.de ac.c.i.ff. de arbi.l.diem.ꝭ.ſi plures.⁊ fa⸗
cit inſti.de ſerui..actus vbi qui actum habet.ſ.ius ducendi hominez
vel iumentũ vel vehiculum habet ⁊ iter.ſed nõ ecõtrario.Et eſt hec re⸗
gula ratio quare in obſcuris ſequimur minimũ.qꝛ plus continet in ſe
minus ſed non econtrario.vt dixi.S.e.in obſcuris.⁊ concoꝛ.ad hãc re⸗
gulam e.cui licet.cõtra.s.e li.de pꝛeben.cum in illis..vlti.vbi dicit

ꝙꝓ ſi mandatur pꝛouideri de beneficio quod ſpectabat ad collationẽ ca

mandatur alicui pꝛouideri de pꝛebenda integra. etiam eo volente ſibi

pituli.nõ adiecto cõmuniter vel diuiſim.non poteſt pꝛouideri de bene⸗

ficio quod ſpectat ad collationem alterius de capitulo. So.illud facit

foꝛma mandati.⁊ intentio ſcribentis qui alterũ ſolũ grauare nõ inten
deb at. Item cõtra hanc regulam ⁊ illam· j.e.cui licet.⁊ illam eo. ꝙ ob
gratiam.⁊ /e.in toto.⁊.S.e.li.depꝛeben cui de non ſacerdotali.vbi ſi

nõ poterit de dimidia pꝛouideri.vel ſi mandatur pꝛouideri de pꝛeben
da certi valoꝛis de pꝛebenda minoꝛis valoꝛis etiaʒ eo volente pꝛouide
ri nõ poterit.vt ibi in fi.patet ſolutio.qꝛ id facit foꝛma mandati que ex
acta diligentia eſt ſeruãda.vt ibi.Item fallit hec regula in caſibus vbi

requiritur ſpecialis expꝛeſſio.vbi genus quod plus eſt nõ continet ſope

ciem quod minus eſt. vt dixi.S. regula ꝓxi. Et nota.qꝙ hec regula locuʒ
habet in eo quod eſt plus quantitate. quod enim plus eſt vtiq; tanti eſt
ſed plus qualitate nõ includit minus qualitate.vt dicam J.e.cui licet.

rit. ⁊.l.parẽ eſſe.⁊.l.ad ea. .ſempeer. Pone caſum.j.vt li.pen.ec⸗
a ſancte marie.ij.ff.de rei ven.ꝙ ſi dolo.⁊.l.ſi autem.S.ſed ſi is.vbi

„

conuentus rei ven.ſi dolo deſijt poſſidere habetur pꝛo poſſeſſoꝛe. Ideʒz

175 poſſeſſoꝛe. Hec regula ſumpta eſt ex lege.ff. e.ti.l qui dolo deſie
eli

in conuẽto petitione hereditatis.ff.de peti.here.lʒ.⁊ ſi..quod ait ⁊..

perinde inquit.Idem in cõuento noxali.ff. ad noxa.ſi bone fidei.ff.ſi ex
noxa.cauſa a.lł.ij.S.i.Idem in cõnento quod vi aut clã.ff.quod vi aut
clam.i.ſemper..antepe.⁊ idem in ſimilibꝰ. Hec autem regula vera eſt
quo ad hoc.vt intantũ teneatur dui dolo deſijt poſſidere inq;tum poſ⸗
ſidens.nõ tamen tenetur taliter.nam contra poſſidentem datur dire⸗

cta.hic autem datur vtilis.vt.ff. de noxa.l.electio. vlti. Quid ſit dolus

dixi. S. e, ti. ſcienti. Et eſt ſi.ad hanc regulam. S. de do.⁊ contu. contin⸗

git. vbi ule qui cauſa rei ſeruande nõ poteſt adipiſci poſſeſſionem ob do

lum vel potentiam rei.elapſo anno efficitur verus poſſeſſoꝛ.acſi poſſe⸗

diſſet coꝛpoꝛaliter. ad idem. ff. de dolo.⁊ eleganter.ꝭ.ſi dolo.Et no.bic

de fictione. qꝛ ius fingit eũ poſſidere qui nõ poſſidet in veritatate.⁊ im
peratoꝛ.conſentaneũ nobis eſt vbi nulla ſtipulatio fuit interpoſita.in⸗
telligi eam adhibitam. C. de rei.vxo.act.circa pꝛin.ad idem.ff. de ad⸗
op.ſi arrogatoꝛ.xvi.q.iij.ſi ſacerdotes.de tranſia.inter coꝛpoꝛalia. fa⸗
cit quod dixi.S.e.ſine poſſeſſione.Dicit tñ lex.ꝙ perfectionẽ iuris veri⸗
tas non confunditur.nec deletur. C. de iure do. in rebus. Et nota. ꝙ

contra eum qui dolo deſit poſſidere.⁊ fecit vt non haberet poſſibilita⸗

tem dandi.iuratur in litem ad eſtimationẽ rei.⁊ ibi pꝛecedit iuramen⸗
tum ⁊ ſequitur iudicis taxatio ⁊ eſt ſpeciale.qꝛ illud iuramentum ẽ de
affectu nõ veritate. quod dic vtplene no.ff. de in li.iuran. videamꝰ. 5.
iurare. Item no.ꝙ hec regula locũ habet in pꝛiuato ⁊ etiam pᷣlato quo
ad bona pꝛopꝛia. Si autẽ eccleſia deſinat poſſidere dolo pꝛelati nõ ha⸗

bet locum in eccleſia iſte rigoꝛ.qꝛ delictum perſone ⁊c. vt j. e.dilectum

cum ſuis concoꝛ.⁊ hoc no.ber.ſᷣm laurẽ.S.vt li pen.eccleſia.i.in vlti⸗

ma glo. Item nota qꝛ regula dicit dolo.qꝛ ſi ſine dolo tempoꝛe quo mo

ta eſt lis.vel quo res iudicatur deſijt poſſidere.abſoluitur.s. de except.
aduerſa rio.ff.de rei ven.ſinautem.circa pꝛin.Sed ſi iteꝝ incipiat poſ

ſigdere.⁊ iten agatur contra eum nõ ob.excep.rei iudi.vt ibi dicitur.Si

agens dicat reum dolo deſiſſe poſſidere.reus autem dicat ꝙ deſt ijt ſine

dolo. quis habeat pꝛobare queri ſolet. de quo dic vt no.per ber. in pꝛe?
di.decre.de excep.aduerſario.⁊ quod.S.dixi.ꝙ qui ſine dolo deſijt poſ

ſidere abſoluitur.veꝝ intellige.cum a pꝛincipio ſine dolo poſſedit. Si

autem a pꝛincipio doloſe poſſedit.puta per vſurastfurtum vel rapinaz

vel ſimili modo.etiam ſi ſine dolo poſſidere deſijt. puta narurali inter

pꝛetatione vel caſu vel furto vel violentia nibilominꝰ tenetur. de vſu.

UBienme⸗ facit quod dixi.s.e.moꝛa. .

cum tu.de rap.ſuper eo.⁊.C.de furtis.ſubtracto.ff.de vi ⁊ vi arma.l.i

Tile nõ debet. Pone caſum. xij.q.ij.ſi quos ſeruis. vbi epiſcopus

☛2Lus ſemꝑ. Decre⸗

n
lene⸗
iſt
ltuto
lnein
ſi
ſorlo⸗
dlea
rib
tem
etn
dobe
hkemm
ſoni
ͤint
iſföt
leſer⸗a
lco⸗
Ulntor
loent
ſnf
tuge
mopt
aͤlte

ldebae

Auti

LNänn

nſenge
talechi
lenſt
ldepcch

teond
Gatian

Aſchnott
ontlnnfe

CGnn.

icztnn

22

en
1dolee

tligan
ed ſiſze

fideſfit
gnocie
Mlin
ſennpe
Daturd

ſſon)
lodet

ltdele

n coNen
NeN
Neſo
,Etnok

truetn

rhoſtn
fen

orni

lurte
Etſon
poſſbltn

iuruneua u

ntunnid

eat:OD

lapl
ſoirſg
bdlenns

eqvene
detſch⸗
ſepere
Ncur,

deiſthe

.ne

deſt
U

4hn.

alnt
r. Nefb⸗
ſonmd

Nlut

De regulis iuris

manumiſit ſeruũ benemeritum cuidedit vltra.xx. ſed ilud ampliꝰ tiñ

reuocabitur.. de pꝛeben.dilectꝰ.vbi cõfirmatur factum legati in vno

capitulo ⁊ nõ in allo. C. de dona. ſancimus. vbi tenet donotio pꝛo par
te ⁊ pꝛo parte nõ tenet. Et no.ꝙ hic eſt bꝛo cardicum. ⁊ ꝓ hac parte faci⸗
unt iura. S. inducta. ad ideʒ. xrxvij. di.turbat. ⁊. c. ſi quid verl.i.q.i.nõ/
ne ſodomite. 2. c dominꝰ declarauit. xvij.q· v. quia. xvij. q iiij. queſti. x/
xij.q.iiij inter cetera.xx⸗

92
nij.q. iiij. ad ego. decé, n
ſe. di. iiij. ſi non ſancriſi⸗/ C. Miewon veberber inutile vi⸗

catur.S. de ar. cum tem⸗ — e
poꝛe.de dona. cum apo⸗ ciari. ¶ Igdem. .
nalce quod ibi no. de x eo nõ debet quis fructus cõ⸗
teſta.raynũ cius.⁊.c.ra ſug exrtirit ii
nnqguo inſtit. de ihnen. ſeanichochg n exntit uupu
ſtipul. . ꝙ ſi quis.vbi ſi gnare gem.
ſtipuloꝛ mihi⁊ alij.tenet D
ſtipulatio pꝛo dimidia.
pꝛo alia dimidia non.ff.
de vſu.vſuras.vbi licite vſure nõ viciant ſoꝛteʒ. ⁊.e.ti.l.placuit.vbi ſti
pulatus vſuras vltra modum lici tum vel vſuras vſurarum licitas tm̃
petit.licet non vltra.⁊.ff.de iure do.l. ſiue generalis.vbi ſi gneralis cu
ratoꝛ vel ſpecialiter dotis dande cauſa conſtitutus amplius q; fuerint
mulieris facultates pꝛomiſerit. non valet ipſo iure pꝛomiſſio in ſuper⸗
fluo.ſed vſq; ad licitum modum bene.⁊.· C· de tranſact᷑. ſi ex falſis. vbi
tranſactio tenet pꝛo parte ⁊ pꝛo parte nõ.C. de vſur.cum allegas CL. ſi
cer.pe.ſi pꝛo mutua.vbi pene pꝛomiſſio tenet vſq; ad legittimã quanti⸗
tatem vſurarum ⁊ non vltra.⁊. C. de ſecun.nup.hac edictali.S.ſi vero
vbi ſi vltra ſtatutum modum relinquitur vitrico vel nouerce. id quod
plus eſt ſolũmodo reuocatur.C. de lib. pꝛeter vel exhere.auẽc.ex cauſa.
vbi dicitur. ex cauſa pꝛcteritionis vel exheredationis irritum eſt teſta⸗
mentum q;tum ad inſtitutionem.cetera nãq; firma nõ permanent.per

que ⁊ ſimilia pꝛobatur vtile per inutile non viciari. Ecõtra ꝙ vtile vi/

cietur per inutile pꝛobatur.ix.di.ſi ad ſi acras.xxiij.di. quoꝛundam.iij.
q.ix.pura.S.de of.dele.cum ſuper.⁊.c.ſuper queſtionum.ꝭ. ſi vo. de re
iudi.ad pꝛobandum.ff.de aqua quoti.⁊.eſti.l.i..itẽ queritur. ff. de ar.
l.pedius.vbi cõpꝛomiſſum in ſeruũ ⁊ libernm factum non tenet.ff. de
tranſac. cum bi.5. pꝛetoꝛ. vbi requiritur totum vtiliter geſtum. ⁊ inſti.
quibus mo.tol.obli..pꝛeterea.vbi pꝛioꝛ ſtipulatio vtilis viciatur pꝛe

textu ſequentis nouationis licet ſit vtilis. Solu. dixit bar.bꝛix.⁊ hoc

no.iij.q.ix.pura.qꝙ vtile per inutile viciatur.vbi in iure id inuenitur ex
pꝛeſſum alłs non.vel dic plenius ꝙ regulariter vtile nõ viciatur per in/⸗
utile. vt hic patet.vides enim ꝙ hec pars pꝛobandi.ſ.negatiua hic po⸗
nitur pꝛo regula.habemus igitur ſtare regule. niſi ſpecialitatis ratio·.
vel caſus ſpecialis contra regulaʒ appareat vt dixi.S. in rubꝛica. Eſt au
tem contra hanc regulam caſualiter inuenire vtileviciari per inutile vt
in contrarijs.Et eſt ſpecialitatis ratio.qꝛ vtile⁊ inutile ſunt inſepera⸗
bilia.vt vides in.c.quoꝛundam.in decre.cuʒ ſuper.⁊ in decre.ſuꝑ que⸗
ſtionum.⁊ in decre.ad pꝛobandum.in.l.pedius.⁊ in omnibus contra⸗
rijs pꝛobatur hec ſolutio.ff.de aqua uarl⸗ eſti.l.i. SF. iteʒ queritur.di
citur enim in.ꝭ.trebatius.ꝙ ſi hbabeo eruitutem ducendi ad aquaʒ cer
tum numerum pecoꝛum ſi plus ducam.ſuꝑflua poterit dominꝰ remo

uere.⁊ in..item queritur.dicitur ꝙ ſi habeo ſeruitutem ducendi certã

aquam per fundum tuũ.⁊ ego aliam aquaʒ illi miſceo ꝙa toto potero
pꝛobiberi.Ratio ergo diuerſitatꝭ.qꝛ pecoꝛa ſeꝑabilia ſunt aqua mixta
inſeꝑabilis.ideo in pꝛimo pꝛohibeoꝛ ſoluma ſuperfluo in ſecundo a to
to. Item pꝛobatur optime.ſff de edił.edi.plerũ q;.⁊.l.ediles.õ.cum autẽ
⁊. F.ſequen.vbi ſi difficilis eſt ſeꝑatio. redibito vno redibetur ⁊ reliquũ
ad idem.ff. de le.i plane.in pꝛin. ff. de v.obli.l.i. ſed ⁊ ſi mihi. ⁊.l.que
extrinſecus. cum ſi. Colligitur ſolutio.ff. de vſur.l.pecunie.i.rñ.in vl ;
glo. ar. ff. de dona. iuter vi. ⁊ vxo. ſi ſponſus.S. ij. Sed illud ſpeciale do
nationũ fauoꝛe.Item contra pꝛedicta. ff. cõmunia pꝛedio.l.pꝛopꝛiũ ſo
lum.vbi ſi vendo pꝛopꝛ ium ſolum ita vt mihi ⁊ vicino ſeruiat.mihi ſo

li ⁊ non vicino ſeruitus acquiritur.⁊.ff.ꝙ cum fal.tu.l.i.S.ſed pomp.

vbi ſi verus tutoꝛ auctoꝛitatem pꝛeſtitit cum falſo tutoꝛe tenet ipſiꝰ ve
ri tutoꝛis auctoꝛitas ⁊ ideo ſubdiſtinxerunt quidam ꝙ ſi vtileꝛ inutile

ſunt inſeꝑabilia ⁊ viciũ eſt in re.tunc viciatur vt.S.dictum eſt.ſi aute,z

viciũ eſt in perſona adiecta tunc non viciatur.⁊ ſic intelligunt᷑ hec con

traria. Sed hec ſolutio repꝛobari videtur per pꝛedictam decre. deoffi.

dele. cum ſuper.⁊ ideo poſſet reſponderi ad pꝛedictam.l. ꝙ cum fal.tu.

ff. vt ibi no.ber. vel poſſet dici ꝙ in illa.l.verus tutoꝛ ⁊ falſus auctoꝛi

tatem non ſimul ſed ſeꝑatim pꝛeſtiterunt. ⁊ ideo cuʒ actus cõmiſcui nõ
fuerint.vtile nõ habet per inutile ſeꝑari.ld.l.pꝛopꝛium.ff. cõmuniapᷣ
dio.bene fateoꝛ ꝙ ſeruitus eſt res indiuiſi ibilis. ſed ibi vendens ſerui⸗
tutem integram ſibi ⁊ integram vicino acquirere voluit ſeruitus autẽ

vicini bene eſt ſeꝑabilis a ſeruitute vendentis ⁊ ideo altera vtilis ꝑ al?

terã inutilẽ nõ viciat᷑. Ad leges autẽ ſuperiꝰ allegatas.ff. de ar. l.pediꝰ
⁊. ff ð tranſac.cũ hi.S.ſi pᷣtoꝛ.dico ꝙ ibi non erant duo quoꝝ alteꝝ vti⸗
le eſſet alterum inutile. ſed vnũ ſolum.ſ.tranſactio ſuper alimẽtis in ſe
cundo caſu inualida.qꝛ non queſierat pꝛetoꝛ de omnibus que mandat

oꝛatoꝛ.in pꝛimo caſu vnum fuerat compꝛomiſſum ⁊ nõ duo. Sed ad
hoc vitimũ melioꝛ pꝛima ſolutio. videtur tñ fallere pꝛedicta ſolutio in
caſu.ff. de fideiuſ.l.grece.ꝭ.in omnibus.vbi dicitur. ꝙ; ſi fideiuſſoꝛ obli

gatus eſt in durioꝛem cauſam qᷓ; pꝛincipalis:oĩmodo nõ obligatur. ſʒ
fm opinionẽ illam que exponit omnimodo nõ obligatur in eo. ſcʒ ꝙ ex
tendit non contradicit.

X co non debet. Pone caſum in eo qui dicit decre.epiſtolas non eſ

ſe aucrenticas. qꝛ nullam debet pꝛo ſe re. xix. di. ſi
ſe aucrenticas. q- . allegare xix.di. ſi romanoꝝ·
ad idem viij di.quo iure.Itẽ pone caſum in eo qui unpugnarcompol
tionem qui ex ea bencficium nõ conſequitur.s.de cenſi.cum olim. Itẽ

in eo qui impugnat teſtamentum dicẽs illud inofficioſum. idi
pꝛobe dixit ⁊ ſuccubuit.quicquid ex teſtameto anban rr Al td de
„“YòDẽK inof.teſta.papᷣ.S. memi⸗
niſſe.ad idẽ. xiij.q.ij.qᷓ;
pꝛepoſterũ. 8. de teſti. p⸗h/
ſentiuʒz. C. de his quib⸗
vt indig.l. alia c. ⁊ dicit
lex abſurdum eſt quẽ re
dire ad id quod ſemel re
nunciandũ putauit. E.
de re.credi.ſi quis iuſiu
randum.⁊ facit ad hanc

Vm quid pꝛohibetur pꝛohibẽ
tur omnia que ſequuntur exil
lo. Igem.
Luralis locutio duoꝝ nume⸗
o eſt contenta. Idem.
6

regulaʒ. S. e. quod ſemel

⁊2 quod ibi dixi.
dicit niſus extitit. dic cum effectu ſaltem auonth i eo fuit. qr Fenue
rauerit.ſi autem ſimpliciter pꝛoteſtaretur ſecus eſſet. vt intelligit ber.
pꝛedic.decre.de teſti · pꝛeſentiũ.Iteʒ ſi inciperet agere vel excipere.⁊ de
ſiſteret ante ſententiam.vt pꝛobant pꝛedi.l.S.meminiſſe.⁊.l alia eſt. et
hoc no.ber.in pꝛedi.decre.de cenſi.cũ olim.⁊ quod dicit hec regula ve⸗

rum intelligo niſi foꝛte ex neceſſitate officij habuerit impugnare. nam

tunc pꝛopꝛio nomine fructũ conſequi poſſet.hoc pꝛobatur.iij.q.vij.S.
tria.vᷣ.ſi contra patrem pupilli.ff.de poſtuł.l.vlti:ff.de iudi.iulianꝰait
⁊ melius.C.de admi.tu.vel cu.cum quedam.vbi filius pꝛeteritꝰ a ma
tre tutoꝛ vel cur atoꝛ inſtituti heredis hereditatẽ adeundo nomine pu
pilli ſibi non pꝛeiudicat ad hoc.S.c.li.de elec.c.pe..poꝛro.Itemlʒ qᷣs

impugnet ſententiam in vno capitulo.ex alio capitulo conſequitur fru
cum.de teſta.raynunciꝰ.⁊.c.raynaldus.⁊ facit quod dixi.s.regu.ꝓxi.

Et concoꝛ.ad hanc regulam.i.q.vij.c.i.xcvi.di.ſi imperatoꝛ.de poſtulł.
c.vlti.⁊ ſimile eſt quod dicitur.fruſtra legis imploꝛat auxilium ⁊c.de
vſur.qꝛ fruſtra. Item no.qꝙ; ſicut nõ debet quis conſequi fructum ex eo
qð impugnat vt hic.ita econuerſo nõ debet quis impugnare id ex quo
fructum conſequitur.xix.di.c.i.iiij.q.iij.ſi quis teſtibus.iij.q.viij.cu⸗
ius in agendo,.de cenſi.cum olim.in fi.ad hoc de tranſact᷑.ex litteris.⁊
aperte.ff. de iure do.l.cum in fundo.v.⁊ ſiquidem.ſf. ſo.ma.ſed ſi ideoj.
⁊ hoc ſane intelligas ſᷣm ea que dicta ſunt.S.in alio caſu.

hibitus intelligitur ab omnibus qui trahunt ſementinam oꝛigi⸗
nem.iiij.di. deniq;. pꝛohibita concupiſcentia per legem pꝛohibita in⸗
telliguntur omnia mala que ſequuntur ex illa.de conſti.na concupiſcẽ
tiam. Item pꝛohibita alienatione.pꝛohibita intelligunt᷑ vẽditio dona
tio manumiſſio ⁊c C.de rebus alie.non alie.l.vlti.ad idem de re.eccle.
nõ alie.nulli.item pꝛohibito officio,⁊ beneficium.lxxxi.di.eos. Item ⁊
furto pꝛohibito pꝛohibetur omnis rei aliene illicita vſurpatio.⁊ pꝛohi
