tentie impediret cũ tali appellationi non ſit deferendũ vt in pꝛedictꝭ iu

ribus.Sed quid dices pars appellata dicit caſum talem eſſe in quo ap
pellari non potuit.⁊ ideo talis appellationis obtentu reuocationẽ fieri
non debere ꝑ modũ attẽ
tati appellans ↄtradicit
one in termis dicit eu .
kuſte vere couromacem congruo requiſitus eos expꝛeſſe ðne
in non veniendo. appel- gat vel infra pꝛemiſſum tps malicio

loõs negat quid erit in dn ſeaut negli ent illi tradere pᷣtermit

bio. fiet ne reuocatio.Di tit. em.

it in hac qõne gar. foꝛe 9.
dintingnenau R pare BDn ſolü innouata poſt appel
appellata velit in cõtinẽ lationẽ a diffinitiua ſententia
ti pꝛobare ſamm eorumn
an eenonee ſonto gnſibin quibo iura poſt ſententiaz p
res expectat. In pꝛio caj hibent appellare ante omnia pappet
ſu non ſiet renocatio.In lationis iudicẽ penit reuocari.ſʒ etiã

ſecũdo ſic. ad hoc.ff.ad . .
erbi. liij. eibidẽ. de reſt. en om̃ia que medio tꝑe inter ſentẽtiã

ſpo. l̃as. S. e. li.de ercep. et appellationẽque poſtmodquʒ infra
hia.b dereltl. demes . decendiũ interponit᷑ ab eadẽ cõtigit
.Pvt in poſ.le.ſi is a quo . . ſoe 2
ciͦ ſi alins ſemper conen innouari , ac ſi poſt appellatiõem ea⸗
mar negaret ſe contuma

cẽ.⁊ idẽ in ſimilibo. que poſt appellanonẽ interpoſitã añ

r.¶ Ante omnia. ⁊ ſicñ diffinitiuà ſententiã ſententiã inouã

expectabitur euentus li⸗ jͤig or
. vrin pꝛorxi caſu. Sci Cur. donec appellatiõis cam vera eſſe
as tñ.ꝙ de hoc pꝛimo cõ L
ſtare neceſſe eſt. ſ. ꝙ fuerit
diffinitũ⁊ appellatum—
poſt attentatũ.vnde vides ꝙ.sõ.ponit pꝛo conſtanti.ſ.ꝙ ſint innonata.
Sced ʒ videtur dicere lex.ff.de ap.cũ ex cauſa.qui dicit ꝙ extunc reuoca
bitur.qð factũ eſt poſt appellationẽ cũ appellans melioꝛẽ ſententiã me
ruit obtinere ergo non ante. So.ibi non negatur. quin etiã ante reuo⸗
cari poſſit.qð concedit᷑ per alias.ll.ff.nil innouari.ap.pẽ.in rubꝛo ⁊ ni⸗
gro.⁊ ſic vacat ibi ar.a ↄꝛio.ſicut ⁊.C. de epiſ.⁊ cle.l.conuenticulam.
v.MDecenniũ.ſecus ſi poſt.quia tũc non teneret appellatio.nec ipſius
pꝛetextu fieret attentoꝝ reuocatio.s.e.romana.ꝭS.ſi vero.St᷑ aũt iſti di
es vtiles a pᷣncipio.⁊ in pꝛogreſſu ⁊ continui.⁊ fit ioꝝ computatio de
momento ad momentũ.qð dic vt plene no.ij.q.vi.anterioꝛũ ⁊c̃.
x. 37 nouari.hic repetere debent an omnia ape iudicẽ penitus reuoca⸗
ri acſi ⁊c̃.
zimn Innouata fuiſſent.⁊ eſt ratio.quia ſicut poſt appellationẽ a diffi⸗
itiua nil attentari debet.vt.sS.i.rñ.ſic nec pꝛedẽte iure qð competit cõ
demnato ad appellandũ.ſ.vſq; ad.x.dies. Indultũ enĩ a iure beneficiũ
⁊cqde re.iu.indultũ.xxviij.di.de his.tũc eẽni pꝛopꝛie dicitur iudicatũ
quãdo infra illud appellari non poteſt..de re iudi.ꝙ ad conſultationẽ
⁊ an hoc habeat locũ in ſent.excõiſ.vide qð dixi: de ſen.ex.ex venerabi

libus.S.poꝛro.⁊ notabatur qð hic ðꝛ.ff.nil inno·ap.pen.l.i.in pꝛin. ĩ.i.

glo. ff. de ver. ſig. ſi qua pena circa mediũ.ioꝛnn. 2
3 Diffinitiua.ſ. ab interlocutoꝛia vel grauamine. hmõi aũt dicti ẽ rõ

gquia in caſu iſto appellatio debet interponi expꝛeſſa cauſa pꝛobabili nec

ſufficit cauſam eſſe pꝛobabilem niſi ſit vera interpoſita in pꝛin. eſt igit
neceſſe ꝙ pꝛius cõſtet de veritate.In euentũ ergo litis ſcietur an atten⸗
tata veniant reuocanda.necne et eſt ſi.S.de frigi.fraternitatis. nec eſt hᷣ
ius nouũ ĩmo pꝛobatur expꝛeſſe ꝑ antiqua iura.nõne eni ſemꝑ papa in
appellationibus ante ſententiam interiectis mãdat ſi eſt ita reuocato ĩ
irritũ ⁊c.ð.de reſcrip.ſignificante ⁊ duobi.c.ſe.s.de iudi.exbibita.s.e.
ſignificantibi.cũ multis ſi. B
p· ¶ Niſi iudex.ponit vnũ caſum exceptũ a pꝛoximo generali dicto. ali
um caſum poſſes addere.quãdo.ſ.iudex ipᷣe detulerat appellationi.ð.e
cum appellationibus.io.an. ”M
b Deuolutũ.alias inhibere non poſſet.vt.S.e.romana.i.ſi vero.⁊.ꝗ.

ſequen. .
c V Quicquid.intellige.ꝙper ipᷣm iudicẽ attentari non poſſit.hoc di⸗
co.qꝛ qued am poſſunt iudices a quib appellatũ eſt ſicut eſt refoꝛmoare
poſſeſſionẽ appellãti cũ ſibi turbata fuit.omittere debet tñ articulũ ſuꝑ
quo appellatũ eſt.S.e.ti.cũ teneamur.Item ſi appellans nimis pꝛolixũ

„

terminũ aſſignauit poteſt moderari.s.e.cum ſit romana.⁊.c.conſuluit

„

in fi.
d Eauſam. pꝛopter quam appellatum.

—

e · Reducendũ.decr.iſta loquitur in bis que ſunt attentata ꝑ iudiceʒ

⁊ hoc apparet ex eo.ꝙ dicit inhibeat canonice iudici⁊c.ſi aũt aliquid at

tentaretur a tertio.i.qui non fuit pars vel iudex in cauſa illa attẽtata ñ

reuocant᷑ ꝑ modũ attentati a iudice ad quẽ fuit appellatũ ſed ꝑ ſuũ pꝛo⸗
pꝛiũ iudicẽ cognito de cauſa ſeruato iuris oꝛdinẽc.S.e.ti.romana §. in
aliũ.ff. de rei ven.is a quo.nõ enĩ pᷣiudicat alijs res inter alios acta.S.ð
re.iu.q;uis.qð eſt verũ niſi ille tertius ꝑ attentationẽ illã iuriſdictiõeʒ
iudicis impediret.⁊ de of.dele.c.i.non ob.s.e.bonc.vbi videt᷑ attenta⸗
taa tertio reuocari ꝑ modũ attentati.ibi eni fuit generaliter appellatũ
nequis ſuꝑ poſſeſſione ⁊c.⁊ ideo moleſtãs nõ potuit dici tertius.ſed po
tiꝰpars ap pellata.Alij dicunt ꝙ illud reducitur in pꝛiſtinũ ſtatũ ꝑ int᷑⸗
dictũ.vndevi,nõ ꝑ modũ attentati.⁊ ſᷣm hoc nõ ob.idẽ ꝑ eadẽ iura intel

intiecrã debent ſemp exceptis

dem innouata fuiſſenr. IYlla vero

lige ſi tertius aliquid attentat lite relatione vel cõſultatione pen edente
bec tñ omnia de tali tertio intelligas qui cũ ꝑte vel iudice nihil attẽtat
illicitũ.nec ab eis cãm cepit habere.alias ſecus.s.de conſtit.cũ. M.in
fi.lite pen.eccleſia.ij.Si aũt aliquid attentet᷑ a ꝑte.aut illud de natura
ſua eſt irreuocabile.aut reuocabile. Si irreuocabile.puta pendente ap.
vel lice inter duos ſuꝑ ſponſa aliꝰeoꝝ cũ ꝑ ea verba de pñti contraxit ẽc
V poſt inhibitionẽ.nõ fiet
reuocatio.qꝛ ex futuro e
conſtiterit. reuocari non debent. niiſ marrimnonimn vel no ieg
„* . . . 1 7
iudex appellationis poſtq; ſibi cõſti⸗ cũꝑpetuũ impedimentũ

terit. ꝑ appellellationẽ emiſſam ex cã pcelſit necne.ſed bene fi⸗

babili foꝛe ad ſenegociũ deuolutu, cenatehs leha veld e
inhibeat canonice iudici a quo appeꝰ nin oede ma. Zct. Z. inter
latu extitit ne ꝓcedat tũceni quicqdi ⁊. cei.⁊.vl. Si vero reuo
poſt inhibitionẽ hmõi fuerit innoua* cabile SSõ
tuͦ eſt. licetcauſa eadẽ non ſit vera prr ln elee volt
eundẽ appellationis iudicẽ ante olĩa at ꝑtem reuocat᷑ꝑ modũ

in ſtatũ pꝛiſtinũ reducenqdũ MIdẽ attentatl. de ap. bone ff.

certationi anti n i de edil.edic.ediles.ꝭ. itẽ
Oncertationi antique finẽ im ſciendũ Et fit talis reuo

nib poſtulationibo puifſionibo et q tepen. ci. ?⁊ totü Tene
„ 1. tur tñ duo pꝛobare.ꝙ in
buſlibet extra iudicialib actib⸗ aby no narijfuerie. 7 per
poteſt appellatio interpõi.quiſquis velap.vt li. pen.p torum
ex eis grauatũ ſe reputãs ꝑ appella⸗ St Ro tauid gereter
7 rS IIaeiz as etiet licitũ. vt ſt
tionis beneficiũ grauamen illatü de⸗ quis facit que de iure cõ
muni ſibi competunt vt

qꝛ ap.pen.collegiũ eligit

vel his ſimilia.ſi extraiu
dicialis erit appellatio talia attentata non reuocantur ꝑ modũ attẽtati
ſed pendet ex euentu futuro.s.de elec.cũ inter.⁊.c.cõſiderauimꝰ.C. de
rei venditi.ſi fundũ. Si aũt in iudicio fuerat interpoſita. Hic fuerunt
opiniones.no.de in inte..reſtic.f.ij.de iurepa.ex litteris.Dic tñ ſᷣm gar.
ꝙ ſi litis vel ap.pen.quis vtit᷑ poſſeſſõe mõ quo ante.nil innouãs illici
tũ vel doloſũ in pᷣiudiciũ ꝑtis.nõ habet locũ reuocatio ꝑ modũ attẽta

ti.cũ nil innouari videat᷑.vij.q.iiij.nõne.imo circa ipᷣm fieret innouatõ

qð ꝓhibitũ eſt vt in pꝛedictis iuribo.Si aũt dicit aduerſariꝰ aliquid ĩ⸗
mutatũ illicite.pꝛobat hoc.sS.e.bone.de iurepa.ex lr̃is alias pendent ex
futuro euẽtu.de reſt.in inte.c.ij.niſi pꝛohibitio iudicis ex cã interpoſita
aliũ inducat.s.de pꝛeben.inter cetera.s.de deſpon.impu.ad diſſoluen⸗
dũ.ff. ne quid in loco pu.l.vl.vnde vnũ ſcias.ꝙ ſi quis appellãs aliqͥd il

licitũ attentat.coipſo indignũ ſe facit appellatiõis beneficio ⁊ pꝛocedit

iudex a quo appellatũ eſt ꝑ inde ac ſi non fuiſſet appellatũ.S.e.an ſit ᷣm
caſum inno.Sed redeũdo ad textũ quero. ſi iudex appellationis ſtatiz
reuocat attentata poſtea ꝓnũ ciet male appellatũ.nũquid illa rauoca ⸗

ta reſumũt vigoꝛẽ ipſo iure. Rñdeo nõ.qꝛ illa reuocatio legittime facta

eſt ad tutionẽ appellationis.cũ pꝛoceſſus in ipᷣiꝰappellatiòis contẽptũ
factus fuerit.⁊ iõ tanq; legitie facta firma ⁊ ſtabilis ꝑſeueret.C.de adul
te.gracchbꝰ. Itẽ illa rauocatio fuit quaſi interlocutoꝛia.⁊ ſic cũ ab ea nõ
fuerit appellatũ trãſiuit in rẽ iudicatã.s.de elec.cũ dilecti.de reg.iu.q
ad cõſultationẽ.Cũ igit᷑talis reuocatio nõ pẽdeat ex euentu ap.ſed ſola
dependentia appellationis ad reuocationẽ ſufficiat.vt dic.⁊.S.de iure⸗
iuran. venientes.quicquid de appellatione cõtingat factũ ipᷣa pendẽte
fuit legitime reuocatũ.pꝛonũciata igit᷑ ap.illegitia, de nouo iteru pꝛoce⸗
det᷑.de accu.qualiter ⁊ quando.i.
Nñcertationi.qui appellat extra iudicium x.dies exq̊ ſciuit gra⸗
uamen appellare debet.poſtca ꝑ remediũ iuris cõis audiet᷑.ſed nõ

per appellatiõis remediũ. Emanauit hec decr. ad declarationẽ eius qð

no.io.ij.q.vi.biduũ.⁊ ho.ð ap.vt debitus.⁊ inno.s.e.bone.dñs io.an.
b Extraiudicialibo.ſiue fiant a iudice ſiue a pꝛiuaro.s.e.c.i.
eGcrauatũ.no.ꝙ decr.iſta locũ habet in ap.interpoſita a grauamine
iã illato.ſecus ſi ab inferendo.cũ ex pꝛobabili c timet᷑ ⁊ interponit s 95

pellatio. vnde aduerte ꝙ.jx. dies appellãdũ ſit a grauamine extra fudi⸗

ciũ allegabit᷑ talis rõ.ſi appellari poſſit.xi. die eadẽ rõe ⁊ centeſimo qð
eſſet abſurdũ. Pꝛ eterea ſi quis velit diceret decurionẽ legitime nõ crea

tũ.nõ audit᷑ niſi infra legitimũ tꝑs odicat.ff. de cur. imꝑatoꝛes.. fl.ꝛ ·
id tꝑs·j..qð appellãdũ eſt.ar.C. e.q iu. ciuilia.⁊.l.noĩationes. ij.q. vi.

S. diffinitiua. v. noiationes.qð eni tꝑs in ſentẽtijs attendif. attẽdi debʒ
⁊ ĩ his in quibo nõ pꝛofert᷑ ſnia.ff. q ap.ſit.l.i.S.⁊ in ſentẽtijs.⁊.ij.q.vi.

biduũ. Dicebat aũt hoſt.in decr. vt debitꝰad fi.de ap ꝙ in clec.ante ⁊ pꝰ
etiã poſt.x.dies poterit appellari.ſed hoc modo.qꝛ ſi ex legitima cauſa ĩ

terponi?᷑ appellatio ne fiat electio.valet.⁊ cauſa pꝛobata irritabit᷑ electõ
poſtea ſubſecuta.s.de elec.cõſiderauimꝰ⁊.S.e.cõſtitutis.ij.alias non re

uocabit.s.dixi.c.pꝛoxi.poſt electionẽ.⁊ ante cõfirmationẽ appellet᷑.eti⸗

am poſt. x. dies ne fiat confirmatio.⁊ ſic poſſet intelligi.qð no.inno.in

decr. bone.qð extra iudiciũ appellat᷑ poſt.x. dies.cũ enĩ cxtraiudicialis

appellatio nõ ſit aliud q; ad cam pꝛouocatio.s.e.cũ ſit.ſicut leſus quã⸗
docũq; poteſt ledẽtẽ ad iudiciũ vocari facere.ſiceni põt ꝓuocare ad cãʒ
extra iudiciũ appellando.nõ eni trãſit grauamẽ in rẽ iudicatã.ſicut ſen

tentia. vt. S. e. romana. J. ſi. vo. In ſudicialib aũt actibo vel quaſi neceſl-
ſe eſt x.dies appellari.⁊ ſic intelligũ tur.ll.pꝛiꝰinducte.loquũtur ei in

electionibo in quibo dccretũ decurionũ qð eſt quaſi iudiciale reifcis
3

Mlentes. ſtatnimus vt ab electio ſolo iudicis officio. vtli

iterpo nit᷑ ad hoc.ff. q ap.ſit.l.i.Sed decretũ canonieoꝛũ eligẽtiũ nõ

l

clat.⁊ hoc ſonat lfa.q̃ ᷣt hicnõ teneris.nõ dixit nec potes.⁊ ſic etiã ſol⸗
uit᷑ qð ðꝛ de allegante ↄꝛia cũ iſt a nõ ſint cõtraria.que ad vnũ finẽ tẽdũt

eſt iudiciale vel quaſi. imo omnino extraiudiciale. Expeditũ ergo ſit ꝑ

bãc decr.ꝙ. a grauamẽ extra iudiciũ illato.neceſſe eſt infra.x.dies appel

cdecr. ꝙ. a grauan 1 . lẽtes. alias appel⸗/
lari.⁊ ſic intelligat᷑.a.de elec.c.i.⁊.c.vt circa.⁊.c.cuplete
latio nõ deuolueret. S. e. romana.S· ſi veroe Juris aüt alia remedia ꝓp:

hoc non tollũt᷑.vt ſequitur.

de Sciuerit ẽ eni tꝑs
vtile a pꝛicipio licet cõti
nuũ in ꝓgreſſu.⁊ ð bꝰple
ne no.ij.q.vi.anterioꝛũ.
⁊ fit de momẽto ad mom̃
tũ cõputatio.vt ibi.Etĩ
telligo ſciuerit.nõ ſoluzʒ
actũ illũ factũ ſed ꝑ illuʒ
ſe grauatũ.Quid ei ſi ſci
ui te eleccũ ⁊ poſt.x.dies
ſciui qð pꝛius mihi de il
lo beneficio p opa pꝛoui⸗
derat.ad hoc ·.x.dies a
die ſcientie puocabo. qꝛ
mõ ſcio me grauatũ et
ſonat hec litera.
Debitã.⁊ſi coꝛã ſuꝑio
ri excipiat᷑ vel caſſatio pe
tat᷑ vel his ſi.

tã ↄꝛiũ ↄſẽſuiſicut erroꝛ.

ſideraueritteuocari.ĩfra. x. dies p q;
ciuerit ſi velit appellet Poſt de
ſcendiũ vero eiſdẽ aditus non pateat
appellãdi.ſed ſi ꝑcõtradictionẽ debi⸗
ta vel alia iuris remedia petierit t᷑uo
cari grauamẽ.ei dũ modo medio tꝑe

his non aſſerit lapſus decendij non
obſiſtat

¶Igdem:
Ppellatio quã in ſcriptis iu⸗
dici a quo appellarevolebas te
poꝛrexiſſe pꝛoponis non poteſt

*

exeo qð coꝛã ipſo lecrã nõ fuit rõna⸗

biliterimpugnari. Zgdem.

⁊ facit qð dixi de re.iu.nullꝰ plurib.ad decr.gratũ.⁊ cũ veniſſet rñdet
ꝙ ille pꝛobatiões fiebãt ſuꝑ pꝛi ncipali negocio.⁊ iõ bene renũciabat ap.
qꝛ cõtrarius ſibi.ſed hic ſecus faciat ꝓ hac ꝑte ꝙ iſte puocatꝰ eſt.ad hoc

ſide ↄditõe furti.⁊ ideo in pꝛin.s.de exce.cũ inter pꝛioꝛẽ ⁊ accedãt quue

onem ſit ſuſpen ſa ipius iuriſdictõ cõ
parere teneris niſi ad hoc ſoluʒ. vt re
uocationẽ ip̃am audias. ſſi eã duxerit
faciendã.alias ſi nõ cõparueris:⁊ ipe
in termio grauamẽ reuocauerit cum
effectu poterit extũc libere in cauſap

ccgere.ac ſi appellatio interpoſita nõ

fuiſſet. OO Igem.
Ollatione beneficij quã cõiter
per epm ⁊caplm in tuũ pᷣiudici
um factũ eſſe ꝓponis nõ ad ipᷣʒ
epᷣm.Di in ea vt pꝛelatus interfuit.ſed
ad ſuꝑioꝛeʒ te opoꝛtuit appellare al ſi
yt canonic interfuiſſet in ea potuiſti
appellare licite ad eüdẽ. & Idẽ.

no.iij.q.iij.offerat᷑.S.de
re iudi. inter monaſteri⸗
um. ⁊ vciliꝰ vr̃negocia ta
li expedire cõpedio qᷓ; ex
actã ſubtilitatẽ lõgo pꝛo

rogari diſpẽdio.S/ ti ꝓx.

ab bate ſane in fi. pᷣterea
legitie tenet᷑ cõꝑere ob id
qð ſeqͥt᷑.⁊ tũ ↄꝑendo nõ
Vda appellationi.
Efſfectu. eſectuali
eĩ intelligẽda ſũt vᷣba vt
5.ð cle.nõ reſi.relatũ cũ
ſuis cũcoꝛ. Hic ei ẽ ꝙñ
ſufficit dicere ſe ꝑatũ fuo
care.niſi.⁊ reuocet.ad b
S8.ð co qͥ mit.in poſ.cã fi
ß.c.i.ad h̊.S.ti.px. ad aꝗ
płice.vᷣ. eratq; ꝑata.Jt᷑ſi
grauamẽ fuit v.ruocatõ
ſufficiat vbal.ſi reale nõ
ſuſricit vᷣbał.nili re ẽt re⸗

f Alſenſerit.ſcienter Ya iudice a quo pꝛopter gra⸗
pter ea que.S. dixi. nil ei R uamẽ qð tibi ꝓpõis illatũ ap⸗

Hpellas ad docẽdũ te foꝛesuatũ
Zad audiẽdam reuocationẽ eiuſdem
grauaminis. ſi de ipſo docueris. tibi
terminuspꝛefigat᷑ nec coꝛã eoipo per
ſe id videre habeat.hoc docere nec eni

am tanq; coꝛã iudice cũ per appellati

ff.de iuriſ.om.iu. ſi ꝑ er⸗
roꝛẽ. ⁊ itellige aſſenſerit
etiã tacite de of dele.gra
tũ de his que in fi.a ma.
Nte.c.ex oꝛe cũ ſuis con.
g Olbiſtat. optime cõ⸗
coꝛdat.ðS.eeli.de reſt.in ĩ

.

. Ppellatio.hoc not:
guil. in ſpe. e. ti. F. q⸗

£
3
—

——

llter aũt in pꝛin. i V In ſcriptis. ſicut eni eſt appellandũ ante ſenten⸗

tiã ⁊ a ſententia ex interuallo.quod dic vt no.s.e.ti.cil.·
lᷣ Judici. Nota appellandũ coꝛã iudice.de hocꝑ io.ij.q.vi.biduũ.⁊ ꝑ
ber. . e.ſuggeſtũ. Indiſtincte teneas cũ in iudicis vel ex a iudice appella
tur coꝛã iudice appellandũ.S.e.li.coꝛdi.S.c.vt debitus.ibi coꝛã eodẽꝛ⁊c
⁊ hoc ſi poteſt ipſiꝰ habere copia.⁊ in publico nõ in hoꝛtis vel villa ſub⸗
urbana.ij.q.vi.biduũ.vel niſi iuſtus metus appellãtẽ excuſet.ð.e.ti.ca.
vl. Si vero ſuntplures iudices dic vt in cle.e.ti.ſi i iudicib.io.an.
lIg Pꝛoponis.⁊ pꝛohas.S.de conceſ.pꝛeben.cũ ſuꝑ.qõne.vt ergo dixi
H. e. c.i.nõ eſt neceſſe quod ſcriptura ap.ſit auctentica.dũmõ poſſit ꝓba
ri.tutũ eſt tñ qð per notaꝛiũ de hoc fiat ſcriptura publica.qꝛ quid conti
netur in cartha difficile eſt pꝛobare.
m Lecta videbat᷑ʒ ar.eiꝰ.qð ðꝛ.s.ti 4 ſuis ce
ſicut enim requiritur ꝙ ſentẽtia legat᷑ per iudicẽ nec ſufficit qð in ſcri⸗
ptis edat᷑ vt ibi.ſic etiã videt᷑ non ſufficere ꝙ appellatio in ſcriptis edat᷑
niſi etiã legat᷑.ſed non tãta ſolẽnitas requirit᷑ in appellando quanta in
diffiniendo.alias ſequeret᷑ ꝙ die feriato nõ poſſet appellari.ſicut nec diſ
finitiua pꝛoferri.⁊ ꝙ appellans haberet ſedere ⁊ nò ſtare.⁊ hec ſunt fal⸗
ſa.cũ crgo decr.vt debitus.⁊ decret. coꝛdi.hoc ſolũ requirãt aſſignet

vel depo uat᷑ cauſa pꝛoabbabilis vel in ſcriptis.aſſignare aũt ſit verbis

nutu teſtõ vel codicillis.ff. de ver.ſig.aſſignare.ff. de aſſi.li.l.i.S.aſſigna⸗
re. ergo ⁊ in ſcriptis aſſignãdo ⁊ poꝛrigẽdo iudici ſatiſfactũ eſt iuri.⁊ fac
ad hoc. s. de of. oꝛ. ſi canonici.ſicut eni ibi ſufficit cauſam ceſſatiõis ſcri
bere.⁊ ſcripturã aſſignare ei cõtra quẽ ceſſat.ſicut ⁊ hic in appellatione.
ſic ⁊ olim dabat maritus vxoꝛi ſue libellũ repudij qð ſufficiebat.licʒ nõ
legeret de quo dicit᷑in pꝛobemio decr.pꝛobat᷑ hoc etiã.ij.q.vi.ſi quis li⸗
bellos appellatoꝛios ingeſſerit.⁊.l biduũ.v.ſi quis ipᷣiꝰibi.vt ei libelloſ
daret. Et qð hbic de appellatiõib ðꝛ.⁊ de exceptionib intelligo. vt ſuffi
ciat illas daret in ſcriptis licʒ nõ legant᷑.ad hoc.S.ð pꝛoba.qm̃ Sio.an.
— 3 a iudice.emanauit ad declarationẽ ipᷣoꝝ q̃ no.ber.⁊ moderni.ẽ

ℳ c.cũ ceſſante.Et dic iudice oꝛdinario vel delegato.⁊ idẽ ſi eſſet ar⸗

biter iuris a quo poteſt appellari.s.e.li.de of.dele.ab arbitris.
p MMH6»úöä!‚rauamen. ſecus eni ſi a ſententia diffinitiua quã iudex reuocare
nõ põt.functus eſt eni officio ſuo ſemel iudicando ſiue bene ſiue male. ff
de re iudr.iudcr.s.de of.dele.in litera.⁊.c.venerabilis. intellige igitur
grauamen ſiue ꝑ interlocutoꝛiã ſiue pᷣter interlocutoꝛiã inferatur.
Per ſe. debet en i eſſe de facto ſuo certꝰ.s.de reſcriptis.ab excõicato

XL. de reſcin.ven.qͥſqs.veritas enĩ cãe appellatiõis ꝓbãda eſt coꝛã iudi⸗
ce ap.vt.s.e.romana.⁊.c.cũ appell.ergo nõ coꝛã iudice a quo appellat᷑.

q Teneris.ꝙ ſi cõpareat ⁊ coꝛã (ſaluo eo qð ðꝛ.s.e.ti.interpoſita.
iudice ipᷣo a q̊ appellauit de grauamie doceat.nũqͥd ab ap. videt᷑ receſ⸗
ſiſſe. videt᷑ pꝛio ꝙ ſicꝑ decre.sS.de of.dele.gratũ.s.de teſt.cũ veniſſet in qͥ
bus dꝛ. ꝗ ſi appellãs poſt appel.pbatõcs inducit coꝛã illo a q̊ appellaue
rat appellatiõi renũciat. Itè hec litera ðt ꝙ ꝑ ap.ſuſpenſa ſit iuriſdictio
iudicis ſi ergo aliqͥd facit coꝛã ipᷣo vt coꝛã iudice allegat ↄꝛia.⁊ ſic nõ au
di?᷑.ad hoc.sS.e.ſollicitudinẽ cũ ſuis cõcoꝛ.Cõtra.ð.e.interpoſita vbi ðꝛ
ꝙ appellãs põt pꝛobare ſi vult vᷣitatẽ cãe coꝛã iudice a q̊ͥ appellat Sʒ rñ
deri põt decr.illã locũ habere ante ap.Satis credo ꝗ· cũ ꝑactũ iſtũ ſẽꝝ
intẽdat ad iudicis iuriſdictionẽ declinàdã ꝙ ꝑ hoc appellatõt nõ renũ⸗

X
pꝛoxi.c.vl.in.fi.cũ ſuis concoꝛ.

Icer ab interlocutoꝛia ꝑ quaʒ
pacti vel pꝛeſcriptõnis aut alia
pꝛicipali negocio piudicãs ve
ludiciũ nullüũ reddens exceptio eſt re
pulſa ñ fuerita ppellatũ ſi tñ diffinitia
q pᷣmodũ ẽt vltra decẽniũ ꝓmulgat

s Mon uocet᷑.io. an.
fuiſſʒ.qꝛ ceſſãte guamine
ceſſare dz appllo vt. s.e.
cũ ceſſãte dñns io.an.
67 CLollatõeę.bᷣ no.hoſ
vV Pꝛe ci. ð ex. pl. cti.
iudiciũ.als ap.ñ lʒ.ij.q.
vi.nõ ſolẽt.s.ð cle.cũ it᷑

x Pꝛe (R.ff. de ap. l. i.
. latꝰ ꝙpᷣſũił niſi aliud ap
pateat. Et ſi qraẽ quõ ↄſtabit.an ſit ibi vt p̃ atꝰ.an ſit ibi vt canõicꝰ Re
citari ſolʒ.s.ð ↄceſ.pᷣbẽ.poſtulaſt ſiẽ i pꝛio loco ⁊ ei pꝛio ſcribit᷑.tẽ appa
ret eũ eẽvt epᷣm ł caput.ſʒ qñ ſedʒ ſubſcribit pꝰarchidi.łaliũ qͥ ibidẽ pſit
c.tcuc ptʒ ipᷣm ibi eẽ vt canõicũad h.xvij.di.c.vl.ð ma.⁊ obe.ſtatuimus
3 Canonicꝰ.S.ð ↄceſ. y Supꝑlioꝛe.papã łꝓximũ.S.e.ti · dilecti.vl.
a. Potuiſti.ſi.xx pᷣbẽ poſtulaſt ..ð pᷣbẽ.cũ in eccia.ne.ſe.va.c.i.cũ ſi.
vij.di.mults.vpi de ar̃epᷣo appellat᷑ ad ſinodũ cui tñ pꝛeeſt archiepᷣs.ad
ide.ff.qñ ap.ſit.l.i..ſoletvbi de oꝛdinario ⁊ pꝛeſide appellat᷑ ad pꝛeſidẽ.
Etꝙ dicit potuiſti intelligo ⁊ debuiſti.niſi appellaret ad papã.cũ grada
tim ſit a ppellandũ.s.e.dilecti. Puto tñ ꝙ ſi appellans hoc petit ipe e⸗
piſcopꝰ habeat cauſam delegare cũ ſatis ſit ſuſpectus.ne velit venire

faccũ ſuũ.licet id fecerit vt alius ad inſtar eius qð dicimꝰ de iudice a

fuit appellatũ qui efficitur iuriſdictionis eius ad quẽ fuerat appellatũ
de boc.ij. q. vij S.tria vero.Item ſi contra partẽ.s.de elec.querelã.in.i.
lo.⁊. C.de ap.eos in pꝛin. .
Icet ꝑ appellationẽ interpoſitã a diffinitiua reuocari põt interlo

cucoꝛia pꝛincipali negocio pꝛeiudicãs alias nõ.⁊ determiuat᷑ hoc

altercatio inno.⁊ hoſt.no. per eos.s.de re iudi.quod ad conſultationẽ
⁊. S.ꝙ metus cauſa.c.vl.⁊ inno.opi.appꝛobatur.
c Paci.de perpetuo non petendo vel ſumilis.
d Pꝛeiudicans.quod in peremptoꝛijs regulariter eſt vider..
æ Reddens.ſicut exceptio fal.ff. de iudi.lʒ.S. de excep.cũ venerabilis
g. de pꝛocu..in noſtra vel exceptio cõtra reſcrip.ꝙ ab excõicato fuerit im
petratum.S.e.li.de reſcrip.c.i.cũ ſi.
f. Non fuerit.ſecus ſi a repulſione fuiſſet appellatũ ſcõo⁊ ſuccubuiſſʒ
appellans.quod dic vt in cle.e.ti.cum a repulſione.

g Ap gellatum. ⁊ ſicvideat᷑ tranſiſſe in rem iudicatã. S. de elec. cum di

lecti.in fi.de teſt.ſignificauerunt cum ſi.
h Ultra decendiũ.hoc dicit vt maioꝛ fit dubitatio.Dicebant enĩ qui
dam.ꝙ ſi nõ fluxerat decendiũ cũ appellauit a die interlocutoꝛie.tũc re⸗
uocari poterat interlocutoꝛia⁊ repeti exceptio ꝑ ipſam repꝛobata quaſi
intelligat᷑ ſuꝑ diffinttiua.⁊ interlocuoꝛia appellatũ.Et impugnabatur
hecopinio tali modo. certũ eſt ꝙ aliter appellat᷑ ab interlocutoꝛia. q;a
Diffinitiua. ⁊ etiã a diffinitina continente plures articulos in vno pot
appellari in alio non. de teſta.rainaldus.cũ ſi.⁊ ob hoc dicebãt ſcdði. ꝓ
etq̃erat a diffitia. indiſticte oẽs exceptiõces admiſſas ⁊ nadmiſſas.ſiue
fuit itlocutũ ſiue ñ.ſiue.x.dieſ fluxet̃t ſiue nõ.repetere licebit⁊ videt᷑ boc
ſatis expꝛeſſum. c. de ap.l.i.F.i.⁊ vl.⁊.l.ij.⁊.iij.⁊.ff.qñ ap ſit.:.l.exqͥ eit
admittit᷑ ad dicendũ ſup pꝛĩcipali qð ẽ maius. igit᷑ ↄ interlocutoꝛiã qð
min eſt. veritas ei ſemp eſt iunãda. Pꝛeterea iudex ap.ſuccedit in locuʒ
pꝛicipalis.l.cũ ap.ff.iudi.ſol.ſed interlocutoꝛia nõ trãſit in rem iudica
tam quo ad indic? pꝛincipalis cauſe.ergo nec quo ad iudicem appella⸗
tiõis.quin dar᷑ poſſit licentiam exceptioõeʒ repetendi.nnocentiꝰvero te
nebat opioeʒ h̊ appbatã hoſt. dicebat.ꝙ cũ ſᷣm leges regularit᷑ ante ſentẽ
tiam non appelletur. omnia grouamina illata in cauſa habent releuart
per appellationem interpoſitam a diffinitiua. Sed ſecundum canoneſ
a qualibet interlooutaꝛia.⁊ quolibet grauamine poteſt appellari.⁊ ideo
quantumcunq; a diſinitiur appelletur firma manet interlocutoꝛia.O
qua· x· dies non ſnit appellatum.

it⸗ .
dcech
fdenli
Ralindn
H
ik.egpen
tid
ſatunna
1.Celch⸗
chießs
d pꝛeſidi
c grat
Nit ſße⸗
At enſte,
iudicet
tappelii
Zercliin u.

ͤt inter⸗
miuatoc
altacioi.

.
nenblu
Nofuenn

1ſucantuf
eccen de

chanteigl
ltonetie
vobatucpt
Pugnukn
amn .
6 in MoN
gwnilne
brn t⸗
ſrllat
oonrnſid
ccrinlo⸗
nfen 60

bchere
umorn
pelone

De vita et ho. cle.

a Apellari. infra decem dies a die ſententie. vel erquo ſciuit.õ.. pꝛelatum vel iudicẽ. vt.ð.de ſen.ex.in audientia.ibi ſia pꝛelot: ſuis ⁊c̃.

concertationi.
b SEmendari.ſicut enim cõ cluſis facta in pᷣncipali nõ parat pꝛeiudi
ciũ quo minꝰ noua iura poſſint in ap.cã. ꝓduci.s.de teſti.fraternitatis
ſi. de fi. inſtru. int dilecctos. C. de temp.ap.per hãc.ita nec interlocuto⸗

ria pꝛeiudiciuʒ parat quo minꝰ vetera iura repeti poſſint vt h̊ alias eni

LII.

⁊.c.contingit.ij.ibi.ſia te tertio.
lz Lareant. repete ipſo iure.
ADOmni. qꝛ multiplerx eſt clericoꝛum pꝛiuilegium. quod
dic vt dixi. S. de biga.altercationis.vbi eſt idem verbũ.
Lerici.Si clericus coniugatus ferat habitũ ⁊ tonſurã cleri⸗
J cali puilegio gaudet.als
non.⁊ fuit tracta de fine

2—

ocummnit

quid ꝓdeſſet ſuper diffi⸗ J
nitiua appellaſſe. .—èðJ

c S Nõ parat.ſicut eſt
videre in dilatoꝛijs vel ĩ
condẽnationibꝰ expenſa
rũ ſuꝑ eo ꝙ in exceptõne
ſuccubuit.vel ꝓpter aliõ
cãm ſimilem.
dD ¶ Uel. repete.ſnꝑ eo
quod nõ.

e Apellatum ab ißa
Quid ſi lata tali interlo
cutoꝛia iuðt ſtatim vult
ꝓcedere in cã.petit ꝑs cõ
tra quaʒ lata eſt interlo⸗
cutoꝛia nõ pꝛocedi iufra
x.dies vt deliberet an ab
ipᷣa interlo cutoꝛia aꝑpel
lare velit.nec ne.querit?᷑
an ſit audienda.Et vide
tur ꝙ ſic.qꝛ benefieiũ iu
ris ⁊c.xxviij.di.de his
de re.iuris.indultũ.cuʒ

ſuis concoꝛ.ad hoc opti

me facit.ij.q.vi.anterio
rũ.vbi dicitur.qꝙ.x.dies
dantur ad appellandum
vt liceat infra ipſum ſpa
cium pleniſſime delibe⸗
rare an aꝓellandũ ei ſit
vel quieſcendũ.ſed iſte li
tigando ⁊ ꝓcedendo ſuꝑ
pꝛincipali ſic pleniſſime
deliberare nõ põt. Sol.
dico ꝙ nõ eſt audienda.
⁊ hoc no.guil.in ſpe. tit᷑
de app. .q reſtat videre.in
fi.⁊ eſt eiꝰ ratio.qꝛ quo
ad iudicẽ nõ trãſit in rez
ludicatã ſentẽtia.⁊ ideo
cũ poſſit eã reuocare.nõ

omittat pꝛocedum.⁊ in hoc dicit in pꝛiuata ſua examinatiðe oẽs recto
res boñ.cõcoꝛ.⁊ vide euidentẽ rõnem.ſi contrariũ diceres nũq; eſſet!⸗
tium ſinis in qualibet enim interl ocutoꝛia termini aſſignatiõe vel iui
dicis actu diceret pars quieſcatis ꝑ.x. dies.vt deliberẽ an velim appel⸗
lare.quod eſſet abſurdum.
f· Interiectã.in telligo etiã ſi infra.x. dies.a die ipſiꝰ interlocutoꝛie
a diff nitiua fuerit appellatũ ꝓpter rões qᷓs diri.s.in glo.h̊ dicit in pᷣn.
g Reuocari.iuderx ergo in quẽ ex apellatiõis virtute pꝛincipale ne⸗
gocium tranſit.de his que pꝛincipale nõ impediũt intromittere ſe non a

debet.

minioſam erercuerũtipſo iure.

De dericis coniugatis. ſius

erici. Clericus ioculatoꝛ anno. vel tertio monitꝰ nõ deſi⸗
ſtens ipſo iure ꝑdit puilegium clericale.Et emanauit ad de⸗
clarationẽ ⁊ impꝛobationem eoꝝ que de quadã equitate di⸗
cebat hoſti.s.de ſen.ex.perpendimꝰ.in ſum.e.ti.ꝭ.quis poſſit.v.quid.
⁊ dicebat honũ eſſe ſi papa hoc determinaret.⁊ tẽpoꝛa limitaret.
b. Dignitati. Nota ꝙ clericatꝰ eſt dignitas.ad idem.iij.di. deniqʒ.
vbi de hoc. ⁊ de cle. nõ re.c.iij. Si ergo detrahũt dignitati merito pꝛiui
legiũ perdere debent.qð nõ perſoue led dignitati conferl.vt.s.de fo.cõ
pe.ſi diligenti.⁊ de ſen.ex contingit. .
c Joculatoꝛcs.quaſi ioci latoꝛes in publicũ..eo.ti.cũ decoꝛem. fa
ciunt enim ſpectaculũ ꝓpꝛij coꝛpoꝛis.ad hoc.ff.de his que no. infa. l. ij.
G. fi in occulto tñ vel infirmitatis vel alteriꝰhoneſte rei cã aliquid ioci
facere nõ repꝛoba?᷑.⁊ facit qð no.io.an.de cithari.⁊ his qui varijs vtun
tur inſtrumẽtis.lxxxvi.di.donare.in.i.glo.
d ꝙ Boliardos. vulgare gallicoꝝ. Jo. an.
e Bufones. vulgare tuſcoꝝ. Jo. anñ. DZD
ſAnnũ:ad hoc j· de here.cum contumacia.S.de regu.ſtatuimꝰ. in
auc. de ſan.epiſ.S. interdicimꝰ.colla.ix.⁊ hoc eſt ius uouũ.cũ alias niſi
monitione trina pꝛemiſſa fuerint incoꝛrigibiles inuenti.nõ perdant ð/
uilegiñ clericale.vt.S.de ſen.ex.in audientia.⁊.c.cõtingit.ij.
V QIsgnomimioſaʒ. ff. de his qui no. infa.l.ij.S. ignominioſe. .
ergo taubus ignominioſis artibo clerici intendere nõ debeant. ⁊ minꝰ
ioculatoꝛibꝰ ⁊ hiſtrionibus.S.æ.clerici.i.rñ.multominꝰ ea exercere de
bent.ad hoc.tliiij.di.nõ licet.vbi dicitur.ꝙ nõ licet clerico tabernã in⸗
gredi.multominꝰ tenere.vilitas ergo vite tales non patitur pꝛiuilegio .
gaudere. C. de adult.que adulteriũ· in fi.S. de apoſt.ci:xlvi.di.clericuʒ 1
ſcurrilem.ne cle.vel mo.c.ij. .—
h & Bꝛeuioꝛi. nota infra annũ dici bꝛeue tempꝰ poſt annũ longũ vel
vetus ad hoc.xxxv.q.viij.c.i.vbi de hoc.⁊.s.de vᷣ.ſig.quid per nouale.
Moniti.hoc de veteri iure. Sed ꝑ quem mouebunt᷑. Dic ꝙ ꝑ ſuũ 3 1

Lerici qui cum vnicis ⁊
virginibꝰ contraxerunt ſi
tonſurã ⁊ veſtes deferant
5 clericales.pꝛiuilegiũ reti⸗
neant canonis ab innoc. papa, ij. pꝛe⸗
de, noſtro editi in fauoꝛem totiꝰ oꝛdi⸗
nis clericalis. Et cũ iuxta pariſienſe
cõciliũ nullus clericus diſtringi aut
condẽnari debeat a iudice ſeculari.pᷣ⸗
ſenti declaramꝰ edicto huiuſmedi cle
ricos cõiugatos ꝓ cõmiſſis ab eis ex⸗
ceſſibus vel delictis trahi nõ poſſe cri
minaliter aut ciuiliter ad iudiciũ ſe⸗
cularxe.nec ab ipſis ſecularibꝰ iudici⸗
bus eos debere perſon aliter vel etiaʒ
pecunialiter.neꝑ vnã viam concedat
eiſdem iudicibo qð per aliam denega
tur vllaten condẽnari. ¶ In cete⸗
ris autẽ vel niſi vt pꝛemittit᷑tonſuraʒ

appellari contingat.põt in appellatio
nis cã ipſum grauamẽ perinterlocu⸗
toꝛiam eandẽ illatũ licite per appella⸗
tionis iudicem emẽdari.¶ Ebi vᷣo
interlocutoꝛia ſuper eo pꝛofert᷑ qu.d
nõ Hamrhꝛeluciiun negocio pꝛinci
pali.velꝰiudiciuʒ nullum reddit.niſi
fuerit a ppellatũ ab ipſa per appella⸗
tioneʒ a diffinitiua.poſtea interiectaʒ
grauamen illatũ.nequaq; poterit re⸗
uocati.¶ Bonifacius. viij.

Explicit liber.ij. Incipit.iij. De vi⸗
ta ⁊ honeſtatedericoꝛum.

LTerici qui clericalis oꝛdi⸗
nis dignitati nõ modicũ
detrahẽtes ſe ioculatoꝛes
ſeu goliardos faciũt.aut
per annũ artẽ illam ſano⸗
laũt
tempoꝛe bꝛeuioꝛi ⁊ tertio moniti nõ
reſipuerit.careãt omni pꝛiuilegio cle
ricali. Bonifaci'octauus.

miſſis eos gaudere nolumus pꝛiuile
gio clericali. ¶Bonifac. yl )
BDeclericis nõ reſidentibus in ecdle⸗
ſia yel pꝛehenda Rub.
Bnlſuetudinem que inq
buſdam partibus inole⸗
uit. qua canonici ⁊ alij be⸗
neſficiati ſeu clerici cathe⸗

bufones ſi

fi.ſint legit.tanta.

yvel veſtes deferat clericales etiã in p⸗

„

cuiuſdã excrauagan.que
incipicbat ad quoꝛundã
Et emanauit ad declara
tionẽ eoꝝ que nota.xxlij
.di. cleri:in.i:glo. ⁊.e.ti.
Jo: an.
n Unicis. qꝛ ſi biga
mi eſſent omni pᷣuilegio
clericali exuti eſſent.nec
poſſent ecis poꝛtare ton

ſurã.S.e.li.de biga.alter

cationis.
o Uirginibus.ſecꝰ ſi
cum coꝛruptisvel vidu/⸗
is cõtraxiſient.⁊ cas co⸗
gnouiſſent vt.xxxiiij.di.
valẽtino.⁊ rationẽ qua⸗
re virginitas in mulieri
bus requiratur quo ad
hoc potiꝰqᷓ; in iure.que
re de bigamis,. debitum
in glo penul.
p Nontraxerũt. No⸗
ta pꝛo opinione hugo.et
hoſtiẽ. ꝙ mulier debeat
eſie deſponſata in virgi⸗
nitate.vnde ſi pꝛimo de⸗
floꝛauit quis mulierem
2 poſtea cum illa contra
xit.nõ videtur ꝙ ꝓmoue
ri poſſit.ad hoc.xxx.q.v.
q̃lis.vbi de hoc. ⁊.xxxij.

di. nemo. Pꝛetea carnis

cõmixtio conſoꝛmitateʒ
deſignat humane diui⸗/
neq; nature que ꝑ incar⸗
natõnis miſteriũ fuit in

v8ätero virginali contra⸗

b¶ Canonis.xvij.q.iiij.ſi quis ſuadente.

e.c. vbi dicit in ceteris ⁊c̃.

e.iohãnes.triplex ẽ ſolutio.Pꝛima ẽ

—

collectis C. de epi.⁊ cle.l.ij.S.de vi.⁊ ho.cleri.
Pꝛemiſſis.pᷣuilegio.ſ.cenonis inno.⁊ pꝛi
¶ CLlericali.⁊ ſicintelligatur decre.S.e.io.
Onſuetudinem. diſtributiones q
q interſunt dĩnis dari debẽt ↄſuetud ſtäte. Ercalit
las receꝑint nõ faciũt illas ſuas.⁊ idem de deſtriburionib

cta. opoꝛtet ergo ꝙ con⸗

ſummario que üllud deſignat fuerit facta in vtero virginali ꝙ ſi ante il
lam coꝛrupit. eſſe non poteſt. ⁊ bene facit ad hoc.xxxiij.di imnaritu. ⸗
contrarium credo ſᷣm tan. ⁊ goffre. qui hoc no.in ſum. huius tituli. de
biga. 5. item ſi quis.licet ber.contrarium no
bꝛix.in queſtione dominicali.que incipit ·
ber. S. de biga. debitum. in glo.vlci. tum qꝛ ſi
res.vt ibi.tum qꝛ ſequens matrimonium fi

Sed

de cleri. coniu. ſane ⁊ bar.
uis cognouit virginem. ⁊?
ĩdiuiſit carnem ſuã in plu
ngitur pꝛeceſſiſſe.vt.ð. qui

Ueſtes.xxi.q.iiij.omnis iactantia.⁊ per queſtionem.⁊ S.de vi. et

(ho.cleri.clerici.

e VElericalis.huic ergo fauoꝛi clericus renunciare nõ poteſt. de ſentẽ.
excõ. contingit de fo. compe.ſi diligenti. Sed nũquid talis clericus ſt
habebat reſcriptum ad vacaturam anteq; cõtraheret moꝛtua tali vxo⸗
re ſi poſtea vacat illa pꝛebenda poteſt illam pctere. Terminauit bar.
bꝛix.in pꝛincipio queſtionum ſuarum queſtiõe que incipit.quidam im
petrauit ꝙ non.qꝛ contrabendo matrimonium renunciauit per ſpiritũ
factum ⁊ animũ depoſuit.⁊ hoc eſt verũ.nam tũ cetiam perdidiſſetius
in re.muitofoꝛtius ergo ad rem ſᷣm ea queno.S.eo.c.i.ad hoc.j de con⸗
ceſ.pꝛeben. c.vlti.Item contrahendo voluit perpetuo adberere vxoꝛi.
xxxij.q.ij.ſolet.s.ðe condi.ap.c.vlti.⁊ eligendo alterum de contrarijg
alteri renũciauit.s.c.li.de poſtu.c.vno.de elec.vt quis duas.ad hocj·
da Concilium. S. de fo compe.c.ij.quod habet᷑ p palea.xi.q.i.c.ij.
e Declaramus.ex hoc ⁊ ſuperioꝛib nora apꝛobatã opinionẽ. io.no⸗
xxiij di.clerici.⁊ repꝛobatã opinionem bar.bꝛix.ibi nota.qui dicebat ꝙ;
clericus cõiugatus in nullo poccrat pꝛiuilegio gaudere.quantũᷣcũ q; in
babitu ⁊ tonſura incederet.quomodo ergo reſpondebitur ad decre.S.
ex ſola delatõe tonſure ſine hitu
nõ retinet pꝛiuilegiũ.vel ibi cũ vidua vel coꝛrupta cõtraxerat xel aliaz
vxoꝛẽ habuerat.vel qꝛ hocẽ diuinare.dic tertio vt veriꝰ ꝙ de alio pꝛiui
2. F. fi. ců legio loquitur.⁊ ſic eoncoꝛ.vt je.ꝭ.in ceteris autem.
f& oniugatos.deferentes tonſuram vel habitum.vt.. dicitur.
1 Denegat᷑.j·de re iur.cũ qͥd.vna cũ ſuis ↄcoꝛ.ibi vide de hoc.io.an.
¶ Keteris.vt in pꝛiuilegio qð habent ne vexentur exactionibus vel
c.vlti.io.an.

uilegio cõcilij pariſiẽſis

uotidiane ſoluʒ pꝛeſentib-
dine nõ obſtãte. Et q alit

0—

vadit canonicus

Liber Tertius

que dantur annuarijs defunctoꝝn ? repꝛobat᷑ buius de e. dictũ in fl. ꝑ

de cre.õ. de pꝛeben. licet.

m Diſtributiones. S. de pꝛeben licet. .
n MWanualia. vt. S. de v. ſig. olim. .

4

ſunt ppter que ſũt beneli

ci a conſtituta.
q & Impꝛobantes. licz
igitur de ↄſuetudine coꝛ
pus pᷣbende deberi poſ/
ſit abſentibꝰ qui diuiniſ
nõ interſunt.S. de cõſti.
cũ oẽs.ſecus in diſtribu
tionibꝰ q̃tidianis vt hic
r1 IYplarum cathedra
lium vel collegiatarum
86 Affuerint. II
ſi quis ĩpetrat ꝙ in ab⸗/
ſentia pcipiat puentꝰ ſu
os ac ſi pñs eſſet. diſpen

ſatio hec facit eũ reputa

ri pᷣſente ſed nõ pꝛo in⸗
tereſſente dinis officijs.

ſed ſi pñs eſſet ⁊ officijs

nõ intereſſet has diſtri⸗
butiones nõ perciperet

vt hic. ̊ nec diſpenſatio

nis vigoꝛe perciperet. ſʒ
ſi diceret.in gratia. ꝙ re
ciperet ac ſi pñs eſſet⁊ di
ulnis officijs intereſſet.
tũc ſecus rõne pᷣdicta ſit
igi᷑ impetrãs in hoc cau
rus vt ſᷣm hãc foꝛmẽ im
petret ſi põt.
t Oꝛdinatõnẽ.vtpu
ta ꝙ; tantũ detur ei qᷣͥ in⸗
tererit in miſſa ⁊ tantuʒ
ei qui intererit in matu⸗
tino.⁊ ſic de ſingulis ho
ris.
v Infirmitas. que a
celebꝛatione diuinoꝝ ex
cuſatc.vt.S.de pꝛeben.ſi⸗
gnificatũ. als clerici ad
omncs hoꝛas tenen.qð
dic vt. S. de cleri. mi. c. i
x AUtilitas.hec dno ſo
lent diſpenſationẽ indu
cere. S. de p̃ben. erpoſui⸗

Tota ꝙ

o & Uictualia.S. e.de ceter. .
