ſit abſolui niſi ei quem ſic fatigauit in
debite.pꝛimo ſatiſfaciat integraliter
de expenſis. ¶ Qfficiũ autẽ quoꝛũ
cunq; conſeruatoꝛũ ipſo iure quoad
nõ cepta negocia per obitũ conceden
tis volumus expirare.
neravero et expenſas aſſeſſoꝛes acno
tarios⁊ perſonas teſtimonij cauſa vo
candas illa pꝛecipim in hmõi conſer

uatoꝛibo per omnia obſeruari.q in de

per his edita vbſeruãda decreuit.
Quicquid autẽ contra pᷣmiſſa vel eo
rum aliquod attẽtari contingerit.om

legatis iudicib cõſtitutioa ur

nino decernimus irritum et inane.

VInnoceẽti iilij. De officõ legati.
Fficij noſtri debitũ reme⸗

Circamu

XXXIII

decre.qð nota. Jo.vij.q/i.ſicut vir.xxv.q.ij igit᷑. Jo.de deo in.q. ſuis in
pꝛin. Inno,.deof.de lega.licʒ Hoſt, de reſti.in integ.cũ ex literis.⁊.s.e/c:vlt.et
guil.in ſpee.ti.S.ſuꝑeit..quid de ſentẽtia et.S.finirur.vᷣ.pone ergo.⁊.v.ſe.
et in ſumma dicit ꝙ legatus habet oꝛdinariãvnde per moꝛtẽ pape nõ expirat
eius officium.Et nota quia licet decre. dirigat᷑ legato cardinali tamẽ indiſtin
cte loquit᷑ de omnibo legatis ex quo infert poſtea ſolutionẽ ad iſtum legatum

ſcimus.etfouemur in pace ¶ Pꝛo
indep̃ſenti decreto ſtatuimus,. vt ec⸗

cleſie romãe legati quantuücunq; ple
nam legationẽ obtineãt ſiue a nobis
miſſe fuerint ſiue ſuarum pᷣtextu ec⸗
cleſiarũ legationis ſibi vendicent di⸗
gnitatem exipſius legationis mune
re conferendi beneficia nullam habe
ant poteſtatem niſi hoc alicui ſpecia⸗
liter duxerimus indulgendũ Qð
in fratrib noſtris legatione fungẽti
bus nolumꝰ obſeruari.quia ſicut ho⸗
noꝛis pꝛerogatiua letãtur.ſiceos au⸗
toꝛitate fungi volumus amphlioꝛi

V Cle.iiij..tit. ſancte cecilie pꝛeſbi
terxo cardinali apo.ſe. legato.

Egatos quibo in certis ꝓ

nis officium. vt ibidẽ euel
lant et diſſipent ediſicent
atq; plantent pꝛouinciarũ ſibi cõmiſ
ſarume inſtar pꝛocõſulum cetero⸗
rumq; pᷣſidium.quibo certe ſunt de⸗
crete ꝓuincie moderãde oꝛdinarios
reputantes pꝛeſenti declaramus edi

cto,. ↄmiſſum tibi a pꝛede.noſtro lega

tionis officium nequaq; ꝑipſius obi
tum expiraſſe Bonifacius. viij
eſent declaremꝰ edicto re⸗

uincijs cõmittitur legatõ

querentẽ quod etiã patʒ ex
eo ꝙ infra dicit ceteroꝛůqʒ
pꝛeſidiũ:.liq; ergo quoad qͥ
dam ſit differẽtia inter eos
vf dixi . S. ce pꝛoxi.nõ tñ/q̃
ad hocvt hicvides.
a & Diſſipent.vicia⸗

b ¶ Plantent virtutes / et
iſte ꝓpꝛie ſunt oꝛdinarioꝛũ⸗
S:de offl/oꝛdl/cii

OPꝛoconſulũ. legatos
cardinales equiparat ꝓcõ
ſulibꝰreliquos pᷣſidibꝰ Nã
pꝛocõſul eſt qui ex cõſulibo
ab imperatoꝛe ad regendã

i Gkirnurionit erent dijs inuigilat ſubditoꝛũ.
oꝛũ. S.e.li. de elec. ſi abba⸗ . .
tem. in ↄgnoſcẽdo de cau quia dum eoꝛum cuti⸗
ſis exemptoꝝ et illos puni mus onera. dum ſcanda⸗

endoj·de ver.ſig. ciliet in
collatiõibo beneficioꝝ vt h.
et qui dicãtur eſſe legati de
latere pape nota.S.e.c. pe:
et quot cardinales dicantur eſſe de latere patet infra dum dicit quod in fra⸗
tribus noſtris ⸗
i¶Eccleſiaꝝ ſuaꝝ.ſicut cantuarieñ.et eboꝛaceñ.õ.e.c.i.⁊ de ap.c.i cum ſi.
lꝛ Legatiõis.q.d.ſi alio iure hoc eis cõpeteret legatõ illud non pꝛiuat.
IVPoteſtatẽ.S.S.de ſup.ne.pꝛe.lrãs.vbi legati qui cardinales non erãt vt
ibi patet ex ſuꝑſcriptõe.bñnſficia cõſerunt.dic ꝙ illud fuit ex ſpeciali mãdato ⁊
ſic nõ cõtradicit ſed cõcoꝛdat ei ꝙ ſtatim ſequitur niſi hic ⁊c̃. multa ergo licẽt
ex ſpeciali de mandatiõe que ex generalivirtute legis non licẽt.de his vide.s.
lit. pꝛoxi:.is cui.in fi.
m.⸗ fratribo noſtris.nota quia cũ papa ꝓmiſcue de cardinalibo loquitvo⸗
cat illos frẽs.ſic ſpecialr epos cardinales vocat fratres reliquos filios ſupꝑꝛa.
de teſti. licet. iij. .
Legatione.repete ec.ro.de qua.ſupꝛa.tractauerat.
o Pꝛerogatiua.concoꝛ.S:.tit.pꝛoxi.cevl. S. iiet infra de pᷣui:ne aliqui.
p ¶VAmplioꝛi.vnde beneficia cõferre poterunt cũ reſtrictõe tamẽ ⁊ determi
natiõe quã hẽsꝗ.·e.pñti.⁊.c.ſeq.Sed qͥd dices pᷣt ne legatꝰ cardinalis cõfer⸗
re beneficia quoꝛũ collatio deuoluta eſt ad papam ꝑ late.cõci.videt᷑ ꝙ ſic per
decr.S.de pꝛebẽc.p.vbi legatus tale beneficiũ contulit.dicebatibi Uincẽ ꝙ;
talis legatus hoc nõ poterat ſine ſpeciali mãdato.et ideo ibi inſtituerat ipᷣe le
gatus apud papã ꝙ illã collatõem cõfirmarer⁊ ſic facere illã valere.Goff. ibi
repᷣhendebat Uin.⁊ Inno.cõcoꝛeibi Goff. et Guil.in ſpe.ti.de lega.S.nũc tra
ctemus circa bᷣn.qui oẽs dicunt ꝙ legatus de latere bene pᷣt cõferre talia bene
ficia ꝑ pꝛe.decr.immo dixit goff ꝙ illa pꝛecipue pᷣt cõfene que ſunt ad papaʒ
deuoluta cuius vices gerit ia puincia.allegabat etiã decr. S.e.dilectꝰ et. ð.de
iure pa.cũ dilectus.pꝛo hoc etiã bene facit.S.e.li.de elect. ſi abbatẽ. ij.rñ. vbi
confirmat electões quaꝝ cõfirmatio ſpectat ad papãꝗ· de v. ſi. c. i. i. rñ . ꝙ ergo
petijt in pꝛe.decr.pe.ille legatus. q; papa collatoem ꝑ eũ ſactã ꝓſequeret᷑ beni
gno affectu intelligat᷑ quoad facti executoem quia legato nõ parebat. Certũ
eſt autẽ ꝙ legatus etiã de latere nõ porxeſt cõferre beneficia vacãtia in curia ro.
ſine ſpeciali mandato.vt j.de pꝛeb.licet.in fi:qð intelligo.j menſem vt.e. tit.
ſtatutũ.⁊ nota ꝙvbi eſt legatus catdinalis in ꝓuincia vel alius hũñs ſpeciale

la remouemus. nos in eoꝛũ quiete qͥe

mandatũ poſſent tres cõcunere in collatõe beneficij.ſcʒ papa legatus ⁊ oꝛdia

rius:et ſi apparet quis pꝛimo cõtulerit non eſt dubium: ſi vero non apparet

eruationes quoꝛumcũq; be⸗

. certã pꝛouinciã mittitur.pᷣ
neficioꝛum ab apo, ſe. legato

ſides aũt illi dicũtur. qͥ cũ
non eſſent pꝛius conſules
mittebãtur ad regimina ꝓ
uinciarũ.ff. de offi. pᷣſe l.i.
vbi de hoc et. l.. et. ff. de off. qſti. l.i.S.ex bis vnde arguẽdo a nomine legati
cardinalis qui ex latere pape ⁊ ex cõſulibo ſuis.aſſiſtũt.n. ſibi in ſecretis cõſi⸗
lijs.S.e.li.de ele.fundamenta.S.decet.et qͥ mittũtur ad regendã pꝛouinciam
equiꝑant᷑ pꝛocõſulibo.sS.de ſen:ex.ad eminentiã.ff.de off.pꝛocõſu.l.ij. Reliqᷣ
autẽ qui ſecretis cõſulijs nõ aſſiſtũt miſſi ad regendas ꝓuincias equiparãtur
prꝛeſidibus ſed illi habent oꝛdinariam ergo er iſti·
d Reputãtes. Dic incipe cõſtructũ nos reputãtes legatos ⁊c.⁊ merito di
cũtur oꝛdinarij nec expirat eoꝝ officiũ:faciũt eni ſtatuta ppetua.S. de lo.c.i.⁊
5.eit.c.vl.⁊ adeũtur ꝑ qrelã.S.e.ti.cii.⁊ de hoc.ij.q.vi.c.iij.Itẽ hñt imperiũ

3. eo. li.de elec. ſi abbatem.ff. de of. pꝛocõ.l.et ideo,ad idem.eo.tiil. ljet.ij. ⁊· ff

de offi. eius quivice al.in.op.lłii.et.ij.
e V Declaram. nõ eſt ergo iuris noui pꝓmulgatoꝛia ſed veteris declaratoꝛia
qð ergo dicit᷑ in p.decr.tũ ex literis.de reſti.in inte in pꝛin.cui etiã alex.ſuccei
ſoꝛ ipſiꝰ anaſtaſij officio legatõis denus in ꝑtibo illis fungẽti⁊c.illð denuo de
terminatverbũ ↄmiſit qð ſeòtur. nota enĩ moꝛte anaſtaſij expirauerat legatio
nota tñ gof.in ſum:iſtius ti.S.finitur.ꝙ moꝛte pape licʒ expiret legato.non tñ
iuriſditio quo ad cepta.ſed nec expirat legatio.vt ·ſequit᷑nec miꝝ legatꝰ enĩ
pape dicit᷑ legatſeap.ſed ſedes ipſa nõ moꝛit᷑xij.qij.liberti.⁊. S:e.lii de re⸗
ſcrip.ſi gratioſe.Et nota qꝛ iſta decr.nõ diſtiguit anille legatꝰ tꝑe moꝛtis in⸗
greſſus ſuerat ꝓuinciãvł nõ vnde ſicut in reliqs oꝛdinarijs nõ inſpicimꝰmoꝛ
tem cõſtituẽtis ita nec in iſto An autẽvacãte ſede cetꝰ cardĩaliũ reuocare poſ

ſit legatũ foꝛte cõiter a papa⁊ cardialibo deputatũ.no.ho.in pᷣ.decr.tũ ex lris

⁊ gull.in pꝛin.ꝭ.finit᷑ v.ſed nũquid.q ex magna et euidẽti cauſa hoc poſſent
alias hoc non debẽt. De poteſtate tamen cardinaliũ ſedevacante.vide quod
dixiꝗ· de ſciſma.c. vno.
AVErpiraſſe.ið hẽs ð inqͥ ſitoꝛibo heretice pᷣuitatꝭꝗ·. ð here.ne aliqͥd Jo.an.
Reſenti.iſta decr. ⁊ ſeqns reſtringit generalẽ ptãtẽ legatoꝝ circa benefi-
cia cõferenda.de qua.S.e.cii.veꝝ eſt tñ ꝙ pꝛimũ dictũ huiꝰdecre.decla
ratoꝛiũ eſt iuns veteris.vt in pꝛin.patet.Ex hoc dicit finita legatiõe expirant
reſeruationes legatoꝛum et omnis ꝓceſſus habitus ſuꝑ illis niſi tũc illa bene
ficia iam vacantia ſint collata.demũ dicit᷑ ꝙ pendente vna ſua reſeruatione
in eccleſia collegiata vel de beneficio ſpectante ad collatõʒ alicuiꝰlegatus ĩ ea
dem eccleſia Nel de beneficio ſpectante ad collatõem eiuidẽ aliã facere nõ põt

Alibet pꝛimus

et quod fit cõtra pꝛedicta irritum decemiket determinat hec decre no. p Ho⸗
ſti. S. eo.c· vlt/ et ꝑ eum et ꝑ ber.S.de iurepatrocum dilectuset Buil. in ſpe.
e.ti. Senunc tractemus ver.ſed ecco. .
h BSuelegationis. quaſi ex ſpeciali autoꝛitate ſibi tradita a papa hoc face
ret tunc ſecus.ad hocꝗ· de pꝛeben.hi qui:ij.Rñ:et nõ quia ſi legatus nõ car⸗
dinalis nõ poteſt cõferre beneficia vacantia iure legatois.S.eo.c/i. multo mi

nus ergo poſſet releruare, in cardinalibus ergo habet locum hec decre.
i ¶Agd collatioõem ergo non ſufficit ꝙ vacauerint niſi pꝛioꝛũ beneſicioꝛũ va

cantiũ ſit facta collatio.⁊ ẽ

ſi · de cõcel. pᷣben. c. vlti. F.

vl. vbi non ſufficit ꝙ bene⸗
ficiavacauerint et ꝙ ab exe
cutoꝛibo fuit petituʒ vt ille
coferrent ſi ipſoꝛũ non fue⸗
rit facta collatio immo.ha
bebit locum reuocatoꝛia·
le ¶ Finitur. hoc poteſt eẽ
multis modis. puta quia
datus fuit legatus ad tem
pus. finito tꝑe finita eſt le⸗
gatio. S. de off. dele. de cau
1. Jenm quãdo reuocatꝰ
eſt. ff. de iudi.l.iudiciũ Itẽ
quãdo egreſſus eſt legatio
nẽ animo nõ redeũdi. lega
tionẽ ideo ditxi quia ſi eſſet
egreſſus vnã pꝛouinciã is
qui eſt legatꝰ in pluribo ex
quo nõ eſt egreſſus legatõ

nem adbuc non expirauit

eius iuriſditio.S.e.t.nouit
ſic enĩ legatus in qlibet ꝑ⸗
te legatois exiſtẽs iuriſditõ
nem exeatur ſicut eps in qᷓ
libet ꝑte dio j.ti.ꝓłxiicũ epi
ſcopꝰ. Itẽ finit᷑ legatio ꝑſo⸗
nalis moꝛte ipſiꝰlegati.nõ
tamẽ moꝛte cõſtituetis.S.c
ꝓxi. ꝑſonalis ideo dixi qꝛ
ſi eſſet realis: puta que cõ⸗
peteret dignitati ñ expiraſ⸗
ſet moꝛte legati.vtS.eicCii.⁊
S. de off. dele. qm̃ abbas.
et qð S.dixi his modis le⸗
gationẽ finiri dicveꝝ in ſui
pſona.⁊ quoad nõ cepta ꝑ
delegatos. ſed ſi quis cau⸗
ſas cõmiſiſſet et res nõ eẽt
integra durat finito ei offi
cio illius delegati.ptãs,.S.
e.c.vl.Et eſt mirabile quia

ſue legationis autoꝛitate factas? de-

creta interpoſita ſuꝑ ipſis.necnõ de⸗
nunciatiões inhibitiões et pꝛoceſſus
quoſſibetꝑ eum vl per executoꝛes de
putatos ab eo hitos circa ipſas. dũ⸗
modo ad collatiõem eoꝛundẽ benefi⸗
cioꝛü iam vacantiü minime ſit pꝛoceſ
ſum.eoipſo ꝙ illius finitur legatõ vi
ribus penit vacuari.nec executoꝛes
eoſdẽ poſſe vlterius heneficia taliter
reſeruata cõferre. ¶ Ceterum reſer
uatiõis huiuſmodi ꝑquas interdũ pᷣ
lati eccleſie nimiũ onerãtur reſtringe
re cupientes pꝛohibemus ne poſtq;
ligatus in aliqua cathedralivel colle⸗

giata eccleſia reſeruatiöem aliquem

duxerit faciẽdam.aliam illapenden⸗

*

te faciat aliquatenus in eadẽ Nec

etiã poſtq;alibi reſeruauerit aliqð be
neficiũ ad collatiõeʒ ꝑtinens cuiuſcũ
q́; aliud quod ad illius collatõem ꝑti
neat q;diu reſeruatio pendet alteriꝰſi
biquoquo modo reſeruet. Quic⸗
quid autẽ contra pᷣmiſſa cõtigerit at⸗
tentari, eoipſo viribus non ſubſiſtat.

Eliberatiõe po Igem⸗
uida duximus inbibendũ. ne

aliquis ap.ſe.legatus qᷓ;tũcun

q; legatõem obtinere plenariã dino⸗

tationẽ et alium iudicialẽ actum.ſed notiſicatio inhibitioꝛ decretũ nõ perpe
tuant iuriſditionẽ executoꝛis hoc et alios ꝓceſſus facientis.ſed reſeruationes
beneficioꝛũ ſunt odioſe pꝛopter duo.quia ꝑ eas datur via ad vacaturas et
quia pꝛeiudicãt oꝛdinarie poteſtati.igit᷑ ſunt reſtrin gende.ſed poteſtas execu
toꝛum datoꝛũ a papa ſuper gratia facta etiã re integra et ſuper faciẽda re nõ
integra bene perdurat poſt moꝛteʒ pape.quia papa poteſt ius ad vacaturas
dare. ſed nõ ſic legatuu: GLoti, Rꝛkli ſuper gratia et.j. de pꝛebẽ.ſi cui. in fi.
bene ergo poteſt legatus donec durat in officio ſuo impedireoꝛdinariũ in cõ
ferendo.et finito officio non vt hic
lE Reſtringere. cauſam huic edicto et ei quod dicit᷑ca. pꝛoxi. dare potuit

iuriſditio delegati a legato bene ppetuatur per c

cardinalis ſancte Marie noue.quia in plunibo pꝛouintijs legationis papali

fuugens officio omnes dignitates ꝑſonatus et beneficia in legatõe ſua vacã
tia ſue collatiõi reſeruauit. reſtnicta eſt ergo hbodie eoꝝ poteſtas.vt .patet.
a Pendente.illa igit᷑ ſublata puta moꝛtuꝰvel ꝑ ſententiã debito modo ex
cluſus eſt is pꝛo quo facta erat reſeruatio. vel iam cõſecutus eſt. pbendã. vel
reuocauit legatus reſeruatõem.tũc bene poteſt in eadẽ eccleſia facere aliã. qꝛ
üila nõ pendet.ſi vero illa pendet aliã nõ põt facere.ſicꝛ pendẽte dilatõe quie
ſcit officiũ iudicis.E.de dila.ſiue pars.ð.de ap.ſignificate:et ſic pendente li
te cõtra vnũ electũ nõ poteſt alius eligi.qð dic vt.j.vt lite.pen.cii.⁊.ij.⁊ ſic at
tentata pendente ap.reuocãt᷑ ꝑ modũ attẽtati/qð dic vt de ap.nõ ſolum.ſic
et is qui cõtulit alicui bñſicium pendẽte termĩo acceptatiõis nõ poteſt illud
alij afnte weeſde pꝛebẽ:ſi tibi abſenti.⁊ ſic pendẽte negocio reſeruatõis dele
gatus nõ ſubdelegat cqm niſi de recuſatoꝛis aſſenſu: vts. de offi. dele. iudex.
ij.Rñn.ſic⁊ accuſatus pendẽte accuſatõe nõ pꝛomouet᷑.s.de accu. opᷣs nec te⸗
ſtificatur.quod dic.vt ſupꝛa de teſti.c.vlti.
b. & In eade.quia iſta litera nõ diſtinguit.nõ curo an illa beneficia ſpectãt
ad collatiõem vnius an diuerſoꝛũ.exquo.n.ſunt in eadẽ eccłia ſiue idẽ ſiue di
Uerſi habeant cõſferre pendente vna reſeruatõe non fiet alia.
c Aliud.etiã in alia eccleſia et ſic differt a pꝛoximo dicto.
D OIllius.pone reſeruauit legatus beneficiũ qð ſpectat ad collatõem epi·
hac reſeruatõe pendete reſeruat alið q quod ſpectat ad collatõem ipſius epᷣi et
alterius.nũ quid valet reſeruatio ſecũdi credo ꝙ nõ.qꝛ licet ſpectet ad collatõʒ
alterius tamẽeꝛ illiꝰ.et eſt ſi. qð dixi. S. de reſcrip.ſtatutũ.S.cũ vero.in glo. 2 4
iurat non ſuũ eſſe lurat etiã ſibi cõmune nõ eſſe. ff. dev.ſig. pupillus.. vl. ad
hociff de leiiij.eliſi quis ſeruos.vbi teſtatoꝛe legãte ſeruos ſuos ⁊ qͥ in totum

et quiin ꝑte ſui ſunt legati eſſevidẽtur.nec obꝗj. de pᷣben. cũ in illis.in fi/quia
illud induxit intẽtio pape:que illũ ſolũ grauare intendebatvt ibi dixi in vln.
glo.nec ob.quod dixi ſupꝛa de reſcrip.cum aliqͥbus quia ſimilitudo et idem
ptitas rationis illud inducitvt ibi dixi. „
¶Pꝛemiſſa.omnia cõpꝛehendit.ad idem.S.ð reſcrip.olim.ſi igit᷑ finita le

gatide executoꝛ conferat vel pꝛoceſſus faciat nõ tenet.vt ini.rñ. et ideʒ in ſeq.
Eliberatiõe,cathedrales vel reßudarrb el eollecſa (caſibꝰ.vt ĩ pᷣn. dixi

tas eccleſias legati reſeruareve

ſcatur cathedrales vel regulares aut
collegiatas eccleſias ſeu ipſarum ec⸗
cleſiarum cathedraliũ ad dignitates
quas hi qui pᷣficiũtur eiſdem maio⸗
res in earũ capitulis poſt epiſcopus
exiſtentes habent perviam electiõisꝰ
aſſumi ſueoꝛdinationi collatiõi pꝛo⸗
uiſioni electiõi aut diſpoſitõi quomo
docunq; reſeruet.nec de ipſis oꝛdinã
dis cõferendis vel diſponẽdis ſe aliqᷓ
tenus intromittat. neq; aliquod quo
minus hi.ad quos pꝑtinuerit eligere

aut poſtulare libere valeãt.cum vaca

bunt obſtaculũ quomodolibet inter⸗
ponat decernẽtes quicqͥd contra hoc
actum extiterit eoipſo irritũ ⁊ inane.
Pꝛohibemus inſup ne legatus ipſe
in genere aut in ſpecie cuicunq; cõce
dat.vt ab his qui beneficia infra lega
tionẽ eiuſdem habẽtes ea in illiꝰma⸗
nibo voluerint libere reſignare ipſoꝛũ
reſignatiõe recepta.illa valeat idone⸗
is cõferre ꝑſonis cuʒ ꝑ hocaperi poſ⸗
ſet via cõtra late.ↄcil.ad beneficiava
catura. Nos.n. cõceſſionẽ quam
cõtra hoc contigerit attentari.⁊ quic⸗
quid ex eavelob eam ſecutũ extiterit.

nullã pꝛoꝛſus habere ſtatuimꝰrobor
firmitatem, volentes non ſolum ad

tů in pꝛelaturis cathedraliũ eccleſiaꝝ loquit᷑.q

cõſerre nõ pñ

t. Idem in dignitatibo ec⸗
cleſiarũ cathedraliũ qᷓ ſunt
maioꝛes poſt epos ſi ipſa⸗
rum pᷣlatiꝑ electõem debẽt

aſſumi. et cõtra hoc factuʒ

eſt iritũ. Scðo dicit ꝗꝓgle⸗
gatus nõ poreſt alicui com

mittere ꝙ recipiat reſigna⸗

tionẽ beneficij et poſtea il⸗
lud cõferat et cõtra facuum
vel faciẽdũ decernit irritũ.
g Eccleſias.tolle quod
eſt · ſue oꝛdinatiõiꝛc.⁊ cõ⸗
ferre eccleſiam eſt ↄferre ip
ſam pꝛincipalẽ dignitatẽ ð
eccleſia puta epatũ pleba⸗
niam abbatiã:. pꝛioꝛatum
vel his ſi. et has hic ꝓhibz
cõferri.nõ tamẽ ꝓhibet cõi
catus ipſaꝝ eccleſia?ꝝ ↄfer
ri ꝑ legatos. quod patetex
bis que ſequũtur.

hbElectiõis. aduerte ic
vide de facto hanc.q.lega⸗
tus cõtulit plebaniã q ad

collatiõeʒ epᷣi ſpectabat qre

batur an collatio eius tene
ret. ⁊ dicebãt quidã ꝙ ſic ꝑ
hac literã exquo nõ ꝑ viaʒ
electiõis ſed collatõis aſſu
mit᷑ ibi pꝛelatus. ſed hoc ñ
eſt verum. quia iſta litera qᷓ
de via electiõis loquit᷑ tan⸗

diarchidiaconatu in ecclelia

cathedrali legatus cõferre nõ potenit.ſi iſta duo cõcunrũt ꝙ ille archidiacona
tus ſit maioꝛ dignitas poſt epᷣm.et ꝙ ꝑviam electõis archidiaconus ibi aſſu
makt.ſed ſi vtrũq; vel alterũ deſijt.tũc legatus illũ cõferre poterit. vnde non ſi
ne miniſterio ſic diuiſim ſummaui intellectũ. Ad hoc facit qð ſequit᷑ ſue oꝛdi
nationi.⁊c.nec ob.j.neq; aliquod quo minꝰ⁊c.qꝛ⁊ ſine illa daucals ſatis erat
pꝛohibitũ ꝑ pꝛecedẽtia.et ibi ſic locutus eſt ꝓ eo ꝙ idvt płimũ obuenit. et pᷣt
etiam reſpicere qð hic dicit ð dignitatibo cathedialiũ eccleſiaꝝ maioꝛibꝰpoſt
epos ſed cũ maioꝛitas conſideret᷑ circa multa vr circa oꝛdinem ſᷣm quẽ archi
pꝛeſbiter eſt maioꝛ arhidiacono.circa adminiſtrationem ſᷣm quã econuerſo.
et circa alia que nos de reſcnip.ſedes de qua maioꝛitate intelligimus dic ꝙ de
maioꝛicate pꝛelationis loquitur.in qua licet inſpicienda ſit conſuetudo. dici⸗
mus ramen de iure archidiaconũ pꝛeeſſe.his ergo que pꝛeeſt poſt ep̃m capło
acer capitulũ et ſimilia facit.hac pꝛohibitiõe incluſus eſt.
i

Interponat.ota ꝙ oꝛdinarius ad quem collatio vel electio nõ ſpectat

non poteſt inhibere electoꝛibo ne eligant. etiã ſi ſit delegatus de latere multo
miuus inferioꝛ.S.dereſt.in integ.c.ij.vbi de hoc.
l Pꝛohibemus. declarat nota. pen Innocentet ho.ſupꝛa de offit deleg et
ele⸗
D Specie.hic genus et ſpecies parificantur. interdum differũt. quod dic.
vt. xxlij. diſt.quãq;.s.de offi.oꝛdina.ſi ſacerdos.
m ¶Quicumq;.vel quibuſcunq;.vt in vna perſona pꝛohibitum cenſeaturt
in pluribus repetitum cum eadem ſubſit ratio.Ad idem ſi upꝛa. eo. li. de ele.
c.p.in pꝛin et ad hoc de pe.diſt.iij.adhuc inſtant.xcvi.diſt.cum ad verũ.vn
de non poterit reſignatioem cõmittere vni ꝙ recipiat. et alteri ꝙ demum cole
ratiquia qua ratiõe cõmittendo heceidem daretur via ad vacaturas eadem
rariõe cõmittendo hec diuerſis:et iſte eſt caſus ſpecialis quo poſſum per me
quod non per alium cõtra regulam j.de re.iu.poteſt. vbi hunc et quoſdam
alios numeraui.legatus enĩ bene poteſt reſignatioem beneficij recipere po⸗
ſtea illud beneficum vacans cõſerre. ſed hanc cõmiſſionem nõ poteſt facere.
facilius enĩ ꝑ hunc modũ fieret fraus advacaturas qᷓ; per illũ:.et eſt ſi. expꝛel
ſum.ð.de cõceſ.pꝛeben.conſtitutus.vbi nõ poteſt alicui epᷣs ſpeciali cõmitte
re ꝓ conferat certum beneficium cum vacabit. licet cum vacauerit poſſet il⸗
lud confeme.puto tamen ꝙ legatus bene poſſit committere alicui ꝙ recipiat
reſignationem alicuius beneficij et recepta reſignatione cum beneficium
vacat bene poſſet talis legatus eidem.vel alteri committere ꝙ illð beneficum

ueneſt
d
batqte
us tene
igſieg
pwi;
ls aſful
choef
kue⸗
ogulktgn
in eccl
bidigcont
biaſtt
genonſ
ueotdt
ſars en
chit, e
nch
nqian
onue
us digee
udo. dil
en at

gos ſpeuut

eremnulo

ſi dage
aen

mmcnen
nad i
imnmsaln
olſum N
cccontn

Deof.oedinarii

conferat et hanc decreattentari poſſet. ꝙ licet epiſcopus poſſi generaliter tis
dere poteſtatem officialivel vicanio ſuo conferendi beneſicia vacatura: ſupꝛa.

de oltvi · cvl. non tamen alteri quem officialem non conſtituet:.
a Q Laterañ.ſupꝛa.de conceſ.pꝛeben.nullus.

„

b ¶ Pengentia.q:d.ſicut hec cõſtitutio nõ recipiebat pꝛeterita ita nec pendẽ

tis ſed pꝛoꝛogatione eam extendi voluit ad vtraq; et de boc videis. de elec.

Ollatio.legatũ cardinalẽ.quia aliꝰiure legatõis cõferre nõ (liq; canõ.

poteſt. 5.e ciein ſieniſi ex ſpeciali poteſtate:vt ibi.

futura ſed etiã ad pᷣterita et adhucpẽ

dentia negocia hoc exigẽdi. ¶ IJdẽ.

Ollo beneficij per legatuʒ ſe.
apo. tibi facta nullius momen
Mentio. quid dices tiexiſtit. ſi in ea non fuerit habi

ſi lgatus ꝓpꝛio motu.⁊ hic a mentio de alio beneficio,.quod pꝛi

expꝛimit᷑ in literis cõceſſio

nis cöfert mibi benefice»an mMitus obtinebas. ¶ Inno. iij. in cõ

babẽti aliud de illo mẽtio- clilio lugduñ.

ne ne nara naquic woene eofeio oꝛdinarij.
collatio ſicut⁊ valet eo calu/ . e. Nn. .
ſi papa ↄtuliſſet infra de pᷣ Omana eccleſia. et inſa.
ben. ſi motu ꝓpꝛiovr.ꝙ nõ. pꝛohibemus quoq; ne re
quia papa noõ eſt ligat legi mẽ. archiepᷣus in dio. ſuf⸗
bus ſcurlegar ⸗E deleg⸗ /ο Vfraganeoꝛz ſuoꝛum foꝛa
dina vor ehed honga neos officiales conſtituat. quia cum

aliud in legato. Sed cõma mietropolitani neſuoꝛũ ſuffraganeo⸗
credo ſicut.n. ſi oꝛdinanus rum ingrediãtur dio.vt in eis autoꝛi

muihihabẽri beneſiciũ con? tate pꝛopꝛia iudicent diſponant ali⸗
. 7 * * 1 „7 — „
len aliud bene tenen dolla⸗ gquidue agant canonica pꝛohibedtin

retinere nõ poſſim. vticle. ſtituta.nequaq;ᷓ hoc poſſunt in illis ꝑ
de kar oeigne in hoc e: alios rexercere. Nec pꝛo eo ꝙ anſ
pꝛobat qð hic nota. archi⸗ 5= vpſos pft
di.ſic ⁊ ſi legatus cõferat te pa Zellaclen Rentna gcihe a elſ
nebit collo. nõ tamẽvtrũ; in ſuffraganeoꝝ ſuoꝑ dio, deleg
pꝛopter hoc potero retine· milr licet eis tales officiales iſtituere
re. ꝛ facit.. de reſcnp. grã in eiſdẽqui eoxvice cũ appellat ad ip
hoc ergo intendit decret. ꝓ ſos citatiõesvel inhibitoes faciãt ſeu

e derrd i cõpeſcãt in hac ꝑterebelles.qꝛ in cau

bet itücunch modicuz ſis ꝑappellatõem deuolutis ad ipos

lit illud facere mẽtionẽ.ſic⁊
lnbene a legato ałs non
valebit collo qꝛ impetratõ

eſt ſurepticia. vbivero nõ impetrauit.ſʒ legatꝰcõtulit in quo peccauit ille cui
facta eſt collatio.certe in nullovnde credo tenere. Sic video ꝙ impetratiõem
impedit facti poſſeſſio coloꝛata ſi de illa nõ fit mentio.S.de coceſ.pꝛebẽ· cum

noſtris.ſed collatõem non ĩpedit j·de pᷣben.licet epiſcopus. .
Smana. Caſus archiepᷣs nõ poreſt ſibi cõſtituere officiales quos foꝛa
neos appellabat in dio.ſuffraganeoꝝ ſuoꝝ etiaʒ ꝓ futuris cauſis ꝑ ap.
deuoluendis ad ipᷣm niſi de cõſuetudine hoc habeat ⁊ tũc etiã tales officia⸗
les inhibere ñ poſſunt pꝛius qᷓ; ſuerit appellatũ.ſecũdo dicit᷑ ꝙ donec archi⸗
epᷣs defacili poteſt haberi.officialis eius ſuffraganeũ excõmunicare ſuſpẽde
revel interdicere nõ poteſt pꝛopter oꝛdinis epiſcopalis reuerentiã hoc dic in
¶ Remẽ idem de alijs.vtin fi. (ſumma.
g OFoꝛaneos.qꝛ foꝛis in dio.ↄſtituebant᷑ qð archiepᷣs facere non põt. qꝛ ĩ
dio.ſui ſuffraganeiꝛc.vtXj.ſequit᷑ vel foꝛaneos.i.qui foꝛũ teneãt.de vᷣiſig. ſo⸗
ris.vel foꝛaneos.quia de foꝛis veniũtvt aduenevel peregrini dicantur quoꝛũ
ſunt repꝛobata iudicia.iij.q.vi.peregrina.et.c.ſe.
hbIngrediãtur.quõ ergo viſitabũt et pꝛocuratõem recipiẽt.et ſic eſt ↄtra.
S.de pᷣſcrip.cũ ex officij.de cenſi.ſopite.et.c.nuꝑ.et e.ti.romana.⁊.c.vlcuʒ
ſuis ↄcoꝛ.So.hoc nõ poſſunt niſi in caſibo ꝑmiſſis quoꝝ iſtevnus eſt.⁊ vide
quod nota.Jo.ix.q.iijin ſumma.et.c.ij.⁊ ber.ð.de of.oꝛ.paſtoꝛalis.·
i ¶ Judicent.pꝛo tribunali ſedendo. ́ðVUß
lꝛ ¶ Diſponat.extra iudiciũ faciendo coꝛam ſecelebꝛari et ante ſe recognoſci

aacrus ſoe fo.compe.romana.S.vlt. de celebꝛationevero diuinoꝝ dic ho

die.vt in cle.de pꝛiuileg.archi.
l¶Algant. conferendo oꝛdines et ſacramenta et ſimilia faciendo.
m.· ¶ CLanonica.loquit᷑ de his canonibo.ix.q.ij.c/ij.et.qiij.nullus pꝛĩas.⁊
c.cõqueſtus.⁊ cõcoꝛ.let in auc.de defen.ci.S.interim.col.iij vbi pᷣſes pꝛouin
cie qui pᷣt comꝑari archiepᷣo.nõ pꝛohibet defenſoꝛẽ ciuitatis qui pᷣt comꝑani
epᷣo quo minus vtat᷑ iuriſditiõe ſua.nõ ſic autẽ in epo circa ſubditos ſuoꝛum
ſubditoꝝ.de hoc.S.e.cũ ab eccłiaꝝ.et pꝛobat᷑ in auc:e.in pn.vbi ðꝛꝙ defen
ſoꝛ ciuitatis poteſt de cauſis inferioꝛũ pᷣtermiſſis magiſtratibo municipalibo
Caret de hoc.xi:q.i.de perſona. ⸗.
n. ¶Per alios.qð enĩ quis ꝑ ſe nõ pᷣt necꝑ aliũ.xlvi.di.ſicut.ff.ð admi. re.
ad ci.ꝑ.l.ij.S.i.ar. .lxxxvi.di.nõ liceat j·ne cle.vel mo.c.vl.cũ ſi.pꝛimũ ẽ ge
nerale ſecũda ſunt ſpecialia.qð dicvt.lxxxviij.di. epiſcopus gubernationem
quod etiã eſt contraꝗj.de reiur.poteſt quis. MU
d ¶ Mec pꝛo eo.olim hic erat duplex litera.ſ.hic ꝓut iacet.alia ſᷣm cauſas ꝑ
ap.⁊ciet hanc literã cõiter babebamꝰ.et hanc ſecutus ber. poſuerat glo.q̃ ſjm
hãc literã nec pꝛo eo falſa eſt dicẽs ꝙ archiepᷣs poterat tales officiales in cau

3

vel patẽtibus literis ſuovel alio auctẽtico ſigil

XXXIIII

ſis ꝗp. ſtituere.ſed de illis in quibo appellatũ nõ eſt. nullam babebãt ptãtẽ
pVDoſſunt.et dñt dicvt·jeo.vt litigãtes. (niſi de cõſuetudine⁊c.

qDelegare. non tamẽ renitentem compellere ad delegationem ſuſcipien
dam.S.eo.paſtoꝛalis.Di.rñ.et ibi plene de hoc et · de fo.cõpe.romana.ij.rxrn.

rV Inhibitiões.ſatiant.ſiudici ap.nevlterius in cauſis ꝓcedat.vt.j·e.ti.a
8 Quia in cauſis.ſimilitudinem impꝛobat.· . 2
Moſcunt᷑ nota ꝙ de eoipᷣo ꝗꝙ appellatũ eſt iuriſditõeʒ hʒ in cã.vñ videt᷑
ꝙ ſtatim poſſit inhibere. ſʒ

l de hoc dicvt dicam.· in de
iam iuriſditõem obtinere noſcũtur p cre.de ap.romana.ꝭ·ſi aũt

et in decre non ſolum.

pter quod licite pñt ſuꝑ illis cõmitte ve¶ Uices ſuas:quia poſ

revices ſuas.Mõ ſic autẽ in glijs in q ſunt per alium quod perſe

bus nondũ extitit appellatũ. idcir⸗ Avde regiur poteſt cum ſu

co nõ debent aliquos ↄſtituere p cita is concoꝛ.

tionib in futuris caupᷣ appellationũ quod nõ habʒi:q. vij. dai

tinhibitiõibus faciendis.niſi alið re bertum de iurepatrona. ꝓ

mẽ.ec.circa taliũ officialiũ inſtitutiõ, autẽ.⁊ concoꝛ.ff.de of. pꝛo

de coſnetudine obtineat ſpdli Ald onlr obſeuare erl 1e.

E „ Er . ſcriptis.c.paſtoꝛalis. in fi
bus etiã ſi de cõſuetudine hmõi poſ⸗ „4 . Futuns⸗ mactus fu⸗

ſint in remẽſi puincia ↄſtitui. Inhi⸗ tfun tempoꝛis ⁊cff.ð vſur.

nd ennenn eanemncau iuſe audſtis invlti.glo.
bellet neri pemt in z Loͤſuetudie pſcripta

hibemꝰ. ¶ Officiales aũtremen. ar S. de coͤſuetu. c vlt ad ideʒ

„7

illam extirerit in ſuffraganeos intdi- ad banc littra ñ eoti/ vt li

cii ſuſpẽſionis vel excõicatõis ꝓferre Alquibo. ſch officiali
ſentẽtias non attẽtent ¶ Et hoc igẽ bus et idẽ dic de ipſis ar⸗

ab officialibus aliox metropolitano⸗ chiepiſcopis eadẽ rõne.
rum circa ipſoꝝ ſuffraganeos qͥbo ob b. O Circalla. puta vici⸗

reuerẽtiã põtificalis ofcij deferrivo ne paouicie j. duas dietas
lumus in hac ꝑte pᷣcipimus obſerua vulgares.S.de reſcrip.nõ.

nulli. vel legales. vt.· .· de ß5

ri. ¶Gꝛegox. in generali concilio ben.pñti· s·lora. vel dicar
canonicia diuinis ceſſa Foncn nullus F. eßs
. le⸗ ,AUI Extiterit.ſ.archiepus
re voluerint. pꝛout in eccle⸗ d Alttentet.lz de iure

ijs 1 aliquibus ſibi ex con⸗ poſſunt.qꝛ l ſint minoꝛes

oꝛdine ſunt maioꝛes iuriſ⸗
ditione pꝛopter eos quoꝛũ

vices gerũt.xciij. diſt. cc vl.

et. xciiij. di. cei. de off. deleg. ſane. hj. tamẽ inhoneſtũ erat.et ideo papa hoc ꝓ⸗
hibuit. Sed qͥd ſi excõicet nunqᷣq tʒ.vr ꝙ nõ.qꝛ ſufficit legiſiatoꝛẽ aliqͥd ꝓhi
buiſſe etiã ſi nõ adijciatꝛc.C.de leg.nõ dubiũ Sol.dico cũ ber.ᷣ tʒ.qꝛ ſpale
eſt in his ſentẽtijs ꝙ iiuſte late ligãt.xi.q.iij.c.ide ſen.ex:ſacro.puniet᷑ tñ qui
e¶Merropolitanoꝛum. vni de iure ſcniptũ omnes in (hoc fecit. vt ibi⸗
ſtruit.xxiij.diſtin.pꝛeterea.lxi.diſtin. miramur,.de re.iudi:in cauſis.
f. MReuerentiam.ſupꝛa de offi.dele.c.ij eo. li.

g ¶ Obſeruari.dixi de officialibus. quid dices de delegatis ipſoꝛũ archie⸗

piſcopoꝛũ credo ꝙidem cum eadẽ ratio immo multoſoꝛtius. quia magis eſt
luriſditio officialis fauoꝛabilis.cum idẽ ſit cõſiſtoꝛiũ q. de ap. romana.i.rñ.

J canonici.canonici qui a diuinis ceſſare pñt cõſuetudine vel alio iure.

ſi ceſſare volunt cauſam ſue ceſſatiõis hranaͤt in inſtrumẽto publico.
o munitis:et exhibeãt illas vł
illud illi cõtra quẽ ceſſant. hoc pᷣtermiſſavel expᷣſſa cã inuẽta legitĩa qͥcqͥd me
dio tempoꝛe perceperint ab eccleſia reſtituant.et que percipere debent non ꝑ
cipiant.et ſatiſfaciant de iniurijs illi contra quem ceſſant.cauſa legitima in⸗
uenta tenetur ille ad intereſſe canonicis et ad certam q;titatem eccleſie ſuperi⸗

oꝛis taxandã arbitrio. Ultimo repꝛobatur conſuetudo qua imagines ſancto

rum in dicta ceſſatione ſpinis etvꝛticis ſupponebantur et ſtatuitur contra⸗
rium facientes grauiter puniendos.
hb.· VCaononicl ſeculares.non enim in regulanibus locum bec cõſtitutio ſᷣm
BGBuil.quod eſt falſum infra eo. quis in pꝛin.et dic canonici et capitulum.
quia pauci hoc non poſſent facere.ſupꝛa de his que fiia ma/perca. queſiuit.
i. QA diuinis.ſcilicet officijs.

li. ¶ eſſare. de iſta ceſſatiõe dicit᷑ſupꝛa.e.irrefragabili.S. ceterum nec me⸗

dio tempoꝛe dicitur talis eccleſia interdicta. ſed ſuſpendunt iſti oꝛgana ſua.
vnde tali ceſſatione durante poteſt ibi epiſcopus et alij celebꝛare ſine irregu⸗
laritatis pena.vt in pꝛedicto.S.ceterum.quod non eſſet ſi eſſet interdicta.de
cle.ex.mi.poſtulaſtis.de ex.pꝛela.tanta.ſᷣm Guil.et Gar.nec poſſent ipſi ca
nonici ſine epiſcopo eccleſiam interdicere.de his que fiia ma.per.ca.queſiuit
de iure cõmuni.quia de ſpeciali non loquoꝛ.⁊ ſic poteſt intelligi ſupꝛa de aꝑ.
dilectis.et vacante ſede de iure cõmuni hoc poſſent.ſupꝛa de here:ad abolen
dam ſupꝛa de ma.et obe.cum olim infra eo.li/eo.ti.c.i.

Eccleſijs.vt lugð.vieñ.claremonteñ.attrebateñ.⁊ quibuſdam alijs m

Bull et Bar.
m ¶ Ex conſuetudine.Nota ꝙ conſuetudo iuriſditionemi tribuit.vt.ixi que
ſtione tertia. conqueſtus:de ſo.competen:cum cõtingit. de arbit. dilecti· ⸗
de emanel.i. er ſ··

bo et.· de ap. romana. 5. ſi ãtꝛ de effectu huiꝰexhibitiõis dic vt.j· er nõ ſoluUu.

x Nondum. nemo dat

n ¶ Alias. vt er pꝛiuilegio.

Liber pꝛimus

o Hmõi ſcʒ poſſea diuinis ceſſare.

p VInſtrumento. ad idem. S. eoeli de elec. vt circa/er dicvt ibi⸗
q. DdDatentibus. ad idem de temoꝛ. ci·j· de ſen. excõ. cõ medicinalis
1r Allterius. Nota exvi relatiui ſigillũ capituli auctenticũ.de hoc de ꝓba/
po ſt ceſſionẽ.⁊ plene per modernes de fi.inſtru.c. ij. et in ſpe. de inſtru. edi. S
vid endũ.vᷣ.x· Item nõ ꝙ poteſt quis alieno figillo ſt ignar,e in teſtamento.
C.d eteſta.ſivnꝰ.ad idẽ.lxxiij.diiin noĩe.ad hoc.S.de re.iud.cum inter vos.

8 ◻ Illud. inftrumentum.

y BHoc pbtermiſſo id eſt
cauſa non expꝛeſſa in patẽ
tibus litteris vel in inſtru⸗
mẽto publico ⁊ aſſignatiõe
non facta. =
x ¶ Cauſa. quemãiteſta
et rationabilis debet eſſe.
eo. irrefragabili. Rceterũ et
ſuper ea debet interuenue
tractatus.et ſeruari foꝛma
decre · eo.q;uis: non.n/ꝓ

penſioe ſubtracta vel mini⸗

ma offenſa fiet ceſſatio. ſed
pꝛopter grauẽ iniuriam pu
ta fiũt ſtatuta cõtra liberta
tem imponũtur tallie ł col
lecte clericis detinet᷑ cano⸗
nicus vel clericus ꝑ ſecula
rem balluũ. vel his ſi⸗
y Inuenta/ p ſuꝑioꝛem
re.q;uis.ſcʒ ꝑ papam.
5ʒ. MIllius eccleſie. ſic. Set.
et ll. de ele. cupientes. S. ee⸗
terũ.et.e.ti.ſi cõpꝛomiſſari
us. in fi. ⁊ nõ penas reſtrin
gendas:.
a Reſtituent. conditõe
ex iſta decre cum.n. per no
uam legẽ inducit᷑ obligatõ
datur cõditio ex lege.ff. de

cõdi:exile.lei. vna.:ſic ẽ?⁊ ſi⸗

milr in canone. licet ſᷣm ca
nones nõ intẽtetur actio:S
b ¶Percipient. als ptici⸗
pent quia cũ cõtra eos da
tur actio ad repetẽdũ. mul
tofoꝛtius exceptõ ad nõ ſol
ait. ff. de reg iu. inuitus. .⸗
cui damus:·j·de re.iu.qͥ ad
agendũ.
c ¶ Ecõtra quẽ. epiſco⸗
po vel alteri cuicunqʒ

t. Easſcilicet patentes literss.

ſuetudine vel alias vendicant ante⸗

ᷓ ad ceſſationẽ huiuſinodi quoquo⸗
modo pꝛocedat.in inſtrum ento pub

lico vel patẽtibus literis ſigilloꝛũ ſuo
rum aut alterius auctẽtici munimie

roboꝛatis ceſſatioõis ipſius cauſam ex

pꝛimant etaliud vel illas ei ↄtra quẽ
ceſſare intendut aſſignẽt. Scituri
ſi hoc pꝛetermiſſo ceſſauerint,vel cau

ſa qu expꝛefferint nõ fuerit innenta

canonica.omnia qꝗᷓ de quibuſcũq; ꝓ⸗

uentibo illius ecchie'in quaceſſatũ fu

erit ceſſatiõis temꝑe ꝑceperint reſti⸗
tuent Olla vero quepꝛo eodẽ temꝑe
debent᷑ eiſdem.nullo modo ꝑcipientꝰ
ſed ipſi eccleſie cedere.ac nihilominꝰ
ei cõtra quem ceſſauerãt de damnis
et iniurijs ſatiſtacere.tenebũt ¶ Si
autẽ cauſa eadẽ canonica fuerit iudi⸗
cata.is qui occaſionẽ ceſſationi dede
rat ad omne inteſſe dictis canonicis⁊
eccleſie cui debitũ officiũ eieſt culpa
ſubtractũ ad certam qᷓ;titatem taxan
dam? in diuini cultus augmentũ cõ
uertendã ſuperioꝛis arbitrio condẽ⸗
netur. ¶ Ceterũ deteſtabilẽ abuſuʒ
hoꝛrende indeuotiõisilloꝛũ qui cru⸗

cis beate marie virginis. alioꝛumq;

ſanctoꝛũ imagines ſeu ſtatuas irreue
renti auſu tractãtes.eas in aggraua⸗
tione ceſſatõis hmõi pꝛoſternut in ter
ram.vꝛticis ſpiniſq; ſupponũt.peni⸗

tus vepꝛobãtes aliquid tale fieri dece

d Damus ·et iniurijs. ⁊ bec ſupenioꝛis tatabũtur arbitriovt in caſu ſe.ad
hoc.S.quod me.cã.ſuꝑ eo..vndevi.lłiſi quãdo.⁊ nota ꝙ petitio danox ſu⸗
diminutiõe patrimonij cõpetit.ff. de dam.infec.damnũ. S.i.inſti eo. ti. F.
pena. Actiovero iniuniarũ datur ad vindietã.ff. de iniu.l.ptoꝛ. S.l⁊ iõovna
nõ impedit aliã.ff.de condi.fur.ſi ꝓ fure..cum furti.ſicut⁊ aliud expenſe et

.

gliud dãna.S.de i

niur. in noſtra. ⁊ dicit lex ꝙ tutoꝛ debet reſarcire dãnũ pu⸗

pillo ſi ceſſauerit in diſtractiõe rerũ que tꝑe pereũt.ff.de admi.tu.l. tutoꝛ qui
repertoꝛiũ. S..ſi tutoꝛ. vel ſi ceſſauerit admiſtrare:.e.ti.quedã decedens.in fi. di
co autẽ ſᷣm Buil ꝙ ille cõtra quẽ ceſſatũ eſt iniuriã eſtimabit hoc mõ potius

voluiſſem centũ ꝑdidiſſe de

meo q; hãc iniuriaʒ pati. ſʒ poſtea taxabit iudex

ne ille in infinitũ iuret.ff. de iniu.l.coſtitutionibo. .iiet inſti. e.tit. S/pena. de

hoc in ſpecu.de iniurijs.S

e MZTenebũtur. in tribo ergo

quia qð eis debet᷑ nõ ꝑcipient.

i. vᷣein hac autem.
