mo res tradita ⁊ nõ ille cui pꝛimo vẽdita vel donata qð eſſe deberet ſᷣm
hanc regulam. So.hec regula locum habet in his quoꝝ vtriuſq;ʒ par ẽ
cauſa.vt in pꝛedi.l.quotiens.ff.e.ti.ſed poſt venditionẽ quis remanet
dñs vendendo.ergo ⁊ tradẽdo.ſcðo potioꝛ eſt cauſa ſecũdi vt ibi.hocꝑ
batur. C. de here.vel ac. ven.l.qui tibi. tenetur tñ poꝛi exempto quãta
ſui intereſt vt ibi.ſed per lr̃as papales quis ſtatim ẽ canonicꝰ. ⁊ ideo in
eis attendimꝰ datã.vt in pᷣdi.decre.eũ cui.⁊ facit qð no.de ſpon.duoꝝ
c.vl.in.i.glo.Et no.ꝙ hec regula locũ habet in cõtractibi ⁊ in his que
duoꝝ voluntate dependent. ſed in legibo ⁊ ↄſtitutionibo que pendẽt ee
vniꝰ voluntate reuocat poſterioꝛ pꝛioꝛc. Idẽ in teſtamentis eadẽ decã.
ꝗꝛ ex vnius voluntate dependẽt.Ad pꝛimũ de cõſe.di.i.c.vaſa.de cog.
ſpi.c.i.ff.de legi.non eſt nouũ.Ad ſcðòm.xiij.q.ij.vltima volũtas ff.de
legi ſi mibi. Ad pꝛimũ ʒ.xxxiij.q.ij.hocipſum.in fi.⁊.l.di.dño ſancto
vbi dicit᷑.ꝙ potiꝰ ſtamꝰ antiquo iuri qᷓ; nouo.ſed dic vt ibi.⁊ vt.S.dixi
Dec regula in bis locũ hʒ que par ius habẽt.nam pꝛiuilegia ↄſiderant

nõ ſolũ ex tꝑe ſed ex cauſa.ff.de pꝛiui.credi.l.bᷣuilegia.hinc eſt ꝙreceptꝰ

auẽte aplłica pꝛefertur oibus etiam receptis alioꝝ auẽte.S.eo.li de pꝛe

ben.hi ꝗᷣ. Et creditrix dotalis p̃ᷣfert᷑ etiã quibuſda anterioꝛibo creditoꝛi

bus non tñ filijs er pꝛioꝛi mrimonio.qͥ agunt de dote materna.qui
po.in pig.ha.l.vlti.⁊ ibi de hoc.⁊ plene per aʒo.in ſum.e.ti.
VUi ſentit onꝰ. Hec regula ſumpta ẽ exl.ff. e.ti.l.ſᷣm naturã cuiuſ⸗
qʒ rei · Pone caſum in clerico qui ꝓpter lapſum detrudit᷑ in monaſteriũ
ad pniam ꝑagendã.qꝛ res eius ꝓficient monaſterio xvi q.vi.de lapſis
ad idẽ.S.de ſepul.c.i.ibi ſint cõſolantiũ ſocij ⁊c.⁊.C.de fur.⁊ ſer.coꝛ.l.
vl. .ſed cum in ſcða.vbi cõmodatariꝰ ſi furtiue ab eo ſurripiat᷑ res cõ/⸗
modata ⁊ agẽs furti ↄſequa? penã a fure.penã ipſam non reſtituit dño

ne ſit dano tmmodo deditꝰ qrẽ cõmodatã accepit ſed liceat etiã lucrũ

ſperare. In ſcðᷣo dicto ibi.ſ.ecõtra pone caſum in pꝛono q defenſare dʒ
eccliam. xvi.q.vij.filijs.in clerico qͥ officiare dʒ eccłiam.de pᷣben ſigni⸗
ficatũ.⁊ dicit lex nõ ẽ ferendꝰ qͥ lucrũ amplectit᷑.onꝰ autem ſubire recu

ſat. C. de cadu.tol.l.vna.ꝭ p ſcðo.in fi.õcoꝛ.ad hanc regulã.vij.qłi. .
ibi.xij.q.ij.charitatẽ.cũ ſuis cõcoꝛ.⁊ e.rõni.ff.de peri.⁊ cõmo. rei v.

lid qꝗð poſt.Et no.ꝙ hec regula fallit interdũ rõe etatis vel ꝑſone.inter
dũ rõe nature ctuũ.interdũ ex ſpãli pacto.Pꝛimũ patet.C. de legi.tu.
l.vl in fueibi eni minoꝛes licet ad tutele ᷓuamen nõ veniãt ſucceſſiõis

emolumentũ nõ amittunt. ⁊ inſti. de legi.tu.in fi. ibi dicit tex. plerũq;.

yvbi ſucceſſiõis eſt emolumentũ ibi ⁊ onꝰtutele dʒ eſſe. deo aũt diximꝰ
plerũ q;.qꝛ ſi feia impubes manumittit᷑ ipſa ad hereditatẽ vocaĩ cũ aliꝰ
tutoꝛ ſir. Secundum patet ex.l.ff.pꝛo ſocio.l.de illo. ⁊.l.non ob eam.
ibi enim nò ſit compenſatio emolumenti qð ſociꝰ attulit ſocietati dã⸗
no qð intulit. ĩmo eo nõ obſtante dãnũ emendare tenet᷑ ⁊ eſt rõ vt dixi
natura ctus.contrahiĩ enim ſocietas tm̃ ob lucrũ.Tertiũ patet. ff. de
pac.do.l.familie.ad idem.C.fami.her.l.lʒ ad hoc.S.e.li.de pac.c i.⁊
vlti.Itẽ fallit vbi ex cã quis phibetab emolumento lʒ onꝰhabeat.ſicut
in indice qͥ nihil a ꝑtibꝰ dʒ exigere niſi expenſas moderatas cũ ꝓpficiſcit᷑
ꝓ cauſa.nec tunc illas ſi partes notabiliter paupes ſunt.s. c.li.ð reſcp.

ſtatutum.S.inſuꝑ.⁊.F.ſequen.⁊ idem in ſi.Et concoꝛ.ad hanc regulaz
eadem decre.S.aſſeſſoꝛem. dñs io.an.

N re communi. Pone caſum in duobus coniugatis quoꝛum
vno vouere volente ⁊ altero pꝛohibente potioꝛ eſt cauſa pꝛohi⸗
bentis. xxxiij · qõnc. v. e.i tem vno pꝛobibente ne pꝛocedatur

cit qð dixi.s.c.plus ſp.

u
ſh
ſun.
ledl
nnot
trip
Poſt
ſeſe
lngu
lnog
delen
lllo,
domn
1ead
Glior
ſle
lod!
mnbi
Nboc
nſid
llie
nbig
nipin
redep
ſeri
ſtert
ſage
oeg⸗
ſene
ic
ebie
ii
mec

nun
luctit
nürine
dinge
oſeon
iade
egl
mm
lcei
ſenng
Pletn
rruig.
binn
ruuſ
oaltrig
ce
Ufuen
—
liczpri
Gfeare
tlbi en
Pron

,1ſtnan

inbig
pencee
ndie
den
tast
noſgn
i
Gn

koN

oliehe.
ſte
nnE
vonaftni.

ſdels

1ſnn
ſatnteſ

ieuit daxo.

cilei
ſenſhedh
ben ſ
nbireten
diee.
no t⸗
ſoneitr
delegn
eteſin
1gg .
irorne
Olce
gobe .
etind
fN

atetſ

bent ſe
ipfeka
ſot .
ADonn

dNe

De regulis iuris

per viam cõpꝛomiſſi potioꝛ eſt ipſius cõditio.S.de ele.quia ꝓpter.ibi vi
ce omniũ. Item duoh cõmunẽ babentibs parietẽ alreruũ poreſt deſtrue⸗
re ⁊ reficere altero pꝛobibente ff.de ſer.vꝛb.pꝛe.parietem.⁊ fuerant hec
verba.l.ff.cõmuni.di.l.ſabinus ⁊ ibi de hoc ⁊ fallit hec regula in caſib
ibi no.pꝛimo quãd o non intereſt ſocij puta quia iucruſtare vult vel de⸗
pingere. ff. de ſer. vꝛ. pꝛe.l.quidã ibertus J. parietem. vel vult ſcalas lu⸗
xta parieteʒ ponere.vt.e.
ti.l.fiſtulam.in fi.ſecun⸗

do quando ad hoc queſi pꝛ ohibentis

ta eſt vt opus fiat.ff.con . .
muni.diiſi edes. Iteʒ qñ ontra eum quilegem dicere

edificium reficeret.E. de
edi.pꝛiua.ſi vt pꝛoponis
ff.de dam.infec.ſi edibo.
⁊.l.in reficiendo. Iteʒ re
ligionis fauoꝛe vt ibi
peliri velit.vt.ff. de re
ſi plures. vel in cõmune
ſepulcruʒ alium mittere .
inſti.:de rerum.di.S. religioſum. v. in commune. Item cum donatoꝛ rẽ
communem ha bet cum donatario. C. de dona. ſancimus. F. ne autẽ ac
cur. ⁊ ſcire debes aliquid eſſe commune vt ſingulis aliquid vt collegio.
vt tetigi.s.e.quod omnes.⁊ habes.ð.de conſti.cuʒ omnes. Johan: an.
a Pꝛobibentis.quia volens non ſolum dñs eſt. vt v pꝛeal.l.ſi parie
tem.ff.de ſer.vꝛ.pꝛe.io.an. .
(Kabie eum. Hec regula ſumpta eſt ex.l.ff. e.ti. lein contrahẽda vẽ

tiõ faciennd. Igem
On eſt obligatoꝛium cõtra bo
nos moꝛes pꝛeſtitũ iuramẽtũ.

.

ditionc. Pone caſum.in dicto teſtis.cuiꝰ interpꝛetatio fit contra ꝓ
ucentem.S. de pꝛoba. in penitentia. Item per.l.ff.de contrahen. em. le
labeo vbi obſcuritas pacti nocet venditoꝛi qui legẽ apertius dicere po⸗
tuit.ad idem. ff. de pac.l.veteribus.vbi plene de hoc. Con tra.ff.de iud.
ſi quis intentione. So.illud in iudicijs hoc in cõtractibus. ſed ad hoc
ʒ. ʒ.e.cum ſint obſcura.ſed ibi ſolue.Item ꝰ.ff.de contrahen. emp. ſi ita
diſtrabacur illa aut illa res quam elegerit venditoꝛ hec erit empta. So⸗
lu. verdailla fuerunt dicta ab emptoꝛe vel naturale eſt in alternatiuis.
wW ſit de bitoꝛis electioe in alternatiuis cum ſuis concoꝛ. Item ↄ.e.ti.
ſi in emptione.in pꝛin.vbi ſi in emptione fundi dictum fuerit acced ere
ſtichum ſeruũ accedit ille de quo venditoꝛ intellexit. So.hoc in princi⸗
pali illud in acceſſoꝛio.ſed hoc nihil eſt. vñ dic ibi verba pꝛolata fuiſſe
ab emptoꝛe. Item. S. ff. de ſer. vꝛ. pꝛe.ſi ſeruitus ibi ne luminib officiãt.
intelligit de pñtiba ⁊ futuris.ſed ibi non eſt obſcuritas. ſed generalitas
ad idem de pꝛiui.qꝛ circa.vbi generaliter remittens decimas futuras et
pñ tes intelligitur remiſiſſe. Item J.ff. de ver. ob. l. eum qui. vbi intelli⸗
gunt᷑ halende pꝛime ad volũtatẽ ſtipulantis. So. inutilis eſt ſtipulatio
ſi ad voluntatẽ debentis qui de vltimis mundi calendis intelligeret et
diceret. Item Z. ff. e. ti. l.ein ambiguis.vbi ſtatur animo ꝓferentis. So.
illa in teſtamẽtis reſcriptis ⁊ legibus.vt ibi no.bic aũt in Ictib Ut igi
tur plene liqueat bec materia licet de ipᷣa tractet᷑ de ſpon. ex litteris · fy.
de pac.l.veteribus.tu tñ no.ꝙ obſcuritas vel ambiguitas aut apponit᷑ ĩ
vlcimis volũtatibo aut cõuẽtionibo factis in iudicio. aut in cõfeſſionibo
aut in Ictibo⁊ pactis aut in ſentẽtijs ſi in vltimis volũtatibꝛ.Subdiſtin
gue qꝛ aut conſtat de volũtate expꝛeſſe vel tacite.ſi expꝛeſſe illa ſeruatur.
quia nihil eſt qð tm̃ debeat hoĩbo q; ꝙ vltime volũta tis liber ſit ſtilus.x
iij.q.ij.vltima volũtas.de teſta.offi.de conditi.ap.in ma.c.ij.C.dc ſac.
ſan.ec.ſi cõſtat tacite vt ꝑ cõiecturã illa ſeruat᷑.ad hoc.xxvi.q.vi.qui re⸗
cedũt de teſta. requiſiſti.fr. dele.i.ſi ſeruus pluriũ.in fi.niſi dicta volun⸗
tas turpis eſſet.vt.ff.de cõſti.inſti.l.quidã.vel alias contra ius.Pone
exẽplũ.s.de teſta.tua.⁊.c.rainaldꝰ.in fi.ff.ad.l.fal.ticia.qꝛ pꝛiuata diſ⸗
poſitio teſtatoꝛis ⁊c̃.de teſta.requiſiſti.fr.dele.i.l.nemo põtſi nõ ↄſtat ex
pꝛeſſe nec tacite ſtet᷑ verbis teſtamẽti.ad hoc.xxij.q.ij.is aũt.de cele.miſ.
in quadã.de ſpon.ex litteris jff.de exer.l.i.S.ſi is qui nauẽ.ff.de leg. iij.
l. nõ aliter. Si aũt vᷣſta ſunt nimis larga ſeqmut᷑ benigniꝰ ⁊ minimũ.ſt
de le.iij.l.nũmis.s.e.in obſcuris.cũ ſuis con coꝛ.⁊ ſic eſſet heredis ele⸗

ccio. C. de condi.inde.l.ſi quis ſeruum. ff. de le.i.legato eſt lex.ff.e. tit. ſi

domus.⁊.l.qui duos.loquit᷑ cũ heres eſt in moꝛa.vt no.de teſta.iudicã

te.ad hoc.inſti.dele.ꝭꝗ.ſi generaliter.ſi vero nõ appareat que ꝑs ſit beni⸗

gnioꝛ vel mit ioꝛ neutra tenet᷑ft. de teſta.tu.l.duo ſunt. ff. de manumiſſ.
teſ.l.cũ ex pluribo.ff. de li.⁊ po.noĩatim.ſi querat᷑ ad quẽ ſpectat indaga

tio, dic ꝙ ad iudicẽ. C. de fideicõ.l.volũtas defuncti. Si in iudicijs ſit
ambiguitas fit interpꝛetatio ꝓ ꝓferẽte ratio qꝛ debitoꝛ ſemꝑ negaret ſe

de hoc ſenſiſſe. C. de an. excep.l. vl. in fi. fl. de ver. ob. inter. ſtipulantẽ. .. i
ar.ff. de tribu illud.S .i.⁊.ff.de eo qui cer.lo.l.non vtiq;. S.datiuꝰ.⁊ boc
in litis exoꝛdio.de hoc de reſti.ſpo.cũ ad ſedẽ Si vero in pꝓbatiõibus ſit

ambiguũ interpꝛetamur ↄ pducentẽ. de condi.ap ꝑtuas.de ꝓbatiõibo.

in pntia.de teſt.cũ tu.de fi.inſtru.inter.in fi.debẽt en ĩ pbatiðões eſſe cla
re de pꝛeſcrip.audi.ſaluo eo ꝙ poſſent teſtes obſcure deponẽtes interdũ
iterũ interrogari. de teſt. cũ clamoꝛ. qð dic vt ibi no. In cõfeſſionibo ſi cõ
fiteat qͥs incertũ certificare cogit᷑.ff. de cõceſ.l.certũ.alioqn acci piet. qðᷣ
magis expediret aduerſario vt ibi.ff. de interfi.actõ.de etate.S.nihil.ad
hoc:s.de accuſ.cũ dilecti. ⁊.S e.li.de cõfeſ.c.ij. In Zctibo aut eſt certũ de
cõſenſu aut de diſſenſu aut eſt dubiũ.in pꝛio ſtaĩ ei qð ſenſerũt f. de re.
du.l. in ambißu de ſpon. c.i.in ſcðᷣo nil valet.xxx.q ij.c.vno .g. de rap.
cũ cã. de pig.illo vos.xxix.q.i.S·i.ff. de. contrahẽ. emp.l.in vẽditioniby.
⁊ ibi erroꝛ non ſolũ coꝛꝑis ſed etiã materiexẽd itionẽ impedit.nihil eni

tã ↄꝛiũ cõſenſui.ſicut erroꝛ. fi.de iu.om. iu.ſi perroꝛẽ. ff.de iudi.l.qj.⁊ er⸗
rare cſt aliud ꝓ alio putare.xxxviij.di.q;uis.⁊. xxij .q·ijiin quibo.nõ tam̃

W Idem,.

otuit apertius eſt interpꝛera⸗
en⸗

*

.„XCV.
omnis erroꝛ matrimoniũ impedit.ſed erroꝛ tm̃ ꝑſone ⁊ cõditiõis.quod
dic vt. xxix.q.i.i.⁊ in ſumma tenet eciã pignus cum obligatur es pꝛo
auro.ff.de pig.ac.l.i.in tertõ caſu.ſ.cũ eſt dubiũ ſubdiſtingue aut poteſt
valere ſᷣm vnius intellectum tantum aut ſᷣm vtriuſq;.ſi ſᷣm vnum tan
rum valeat ᷣm quẽ valere poteſt.ff. de verboꝛum.obligatione.lege quo
tiens., ⁊ babet bo clocum eciam i n contractu matrimoniali. in foꝛo
iudiciali.in foꝛo aũt ani
me ſtaretur ei qui diſſen

Adem. ſiſſet in tali dubio vt. s.
Jnn n deſpon. tua nos. ſi ſecun
lo facit qui petit quod re⸗ dum vtriuſq; intellectũ
tuere opoꝛtet eundem. poteſt valere valeat qð ẽ
. ISdem. veriſ miliꝰ.ff.de ver.ob.

l.eum.qui ita ſtipulatuſ
ff. e.ci.l.in obſcuris.⁊ de
ver.ſig.abbate.s.e.inſpi
cimus cum ſuis concoꝛ
„“ dan. Sed ſi dubitat᷑ qd
. S ?ẽ?ẽ veriſimilius ſeruat᷑ qd
in hac regula dicit᷑.ff de ver ob.l.quicquid.⁊.l.ſi quis ex pluribus fun/
dis.⁊ hec vera cũ neuter dolum committit.ſi autem alter dolum com⸗
mittat contra eũ fieret interpꝛetatio.xxij. q.v..ex his.⁊.c. quacũq; ſi vt
q; runc ad cõmunem ſignificationem recurretur vt in dicta decr. ex litte
ris.vbi de boc.⁊ xxij q v.ꝭꝗ.ſi ergo.⁊ idem reꝑitur in iuramentis vt ibi
no.in ſententijs ſuis interpꝛetari poterit pꝛeſes pꝛouincie vel pꝛocura⸗
roꝛ ceſaris.ff.de ap.ab executoꝛe.in pꝛin.minoꝛ non. C. de ſen. ex ꝑi. re⸗

Vneſt ĩ moꝛa qui poteſt exce
pptione legittima ſe tueri.

ci.l iij.vbi de hoc.ff.de re iudi.l.iudex.functus eſt eni officio ſuo ſiue be

ne ſiue male iudi cãdo.quod intellige in diffinitiua.ſecus in interlocuto
ria.quod dic vt no.deap.cuʒ ceſſante.de fructibus tamẽ ⁊ expenſis ſup
lere poteſt eadem die.ff. de re iudi. l.paulus.⁊.S.e.li.de ap. cum appel⸗
ationibus. ⁊ de hoc no.xxv.q.ix..quia ergo alias incipit his ita in pᷣ
ma glo. xi. q.i. ex bis.de poſt.c.i.⁊ ibi de multiplici interpꝛetatiõe.De
legibus non eſt dictum quia in eis nihil eſt obſcurum vel ambiguum. ii
ij. di. c erit.⁊ in pꝛohe.decr. C.de nouo..de compo.in pꝛima conſtitu
tione.ibi erit lex certa ⁊ bꝛeuiſermone conſcripta.ſi tamen ambiguitas
videretur in eis eſſe recurritur ad condentẽ. quia ille ſolus interpꝛetari
poteſt qui condere.xi.q.i.Sex hisde iudi.cum veniſſent. de en ex. inter
alia. C. de legi l.vl.⁊ idem in pꝛiuilegijs que ſunt leges pꝛiuate per eadẽ

iura. iohannes an.
1 On eſt obligatoꝛium. Hec regula ſumi potuit ex.l.ff.e.ti.l.contra⸗

ctus quidam. v. excepto per quam pone exemplum. nam non valet
pactum ꝙ dolus futurus non pꝛeſtetur vt ibi.Item pone in eo qui iura

uit patrem occidere vel ſimile quid facere.xxij.q.iiij.c i.⁊ per totũ In eo

qui iurauitvcoꝛem ⁊ filios expellere de iureiu:quin taual.⁊ pe.l.ff. dele.
i.ſi s inquilinos.in fi.vbi qð ſcriptũ eſt in teſtamẽto ↄ bonos moꝛes ⁊
iuramẽtũ nulliꝰ eſt momẽti.ad idẽ.ff. de pa.do.l.conuenire.vbi pactuʒ
ne cumvxoꝛe agat᷑ rey amotarũ nõ valet qꝛ ꝑ illud inuitant mulieres ad
furandũ.non eſt ergo pciſe vera regula que dicit ꝙ iuramẽtũ ſeruãdũ eſt
ſi põt ſine interritu ſalutis eterne Fruant.6. de iureiur. ſ i vo. nã ſiẽ 3 bo
nos moꝛes nõ obligat vt hic⁊ in ſupꝛadictis iuribo.idẽ in quolibʒ teme
rario.e.ti.ſicut.⁊.c.tuo nos.⁊ qñ vi vel dolo pꝛeſtitũ ẽ.s.e.li.de iureiu.
licet. qð dic vt. ð.ꝙ met.cau.abbas.⁊.xv.q.vi.c.ij.Et facit ad hãc regu⸗
lã e.in malis.⁊ habuiſti idẽ de impoſſibili.Sð.e.nemo põt.nõ tenct ergo
turpe pactũ vel ↄ bonos moꝛes.5S. de pac.c.vl.ergo nec iuramẽtũ qð ac
ceſſoꝛiũñ c.⁊ facit.S.e.acceſſoꝛiũ.et vide qð ibi dixi Et no.ꝙ debemus re
bus vti eo mõ ad quẽ ſunt inſtitute.vt. xxij.qij.is aũt.ſed iuramẽtũ nõ

eſt inſtitutũ vt ſit iniqᷣtatis vinculũ.xxij.q.iiij.inter cetera·ergo iniquis

tatem non vinculat vel obligat vt hic vides. .B
Dlo ſacit. hec regula ex.l.ſumpta ⁊.ff.eeti.in condẽnariõe.& dolo fa

NVcit.pone ergo.ca.in vſurario qͥ nõ etit vſuras a debitore. ipᷣas enĩ

ituere cogeret᷑.xiiij.q.iiij.nullꝰ. ad idẽ de iureiu.ðbitoꝛes.i.rñ.ad idẽ
ff. de excep.doli.l.dolo.vbi herede dãnato a debitoꝛe debitoꝛ non põt ex
teſtamento agere.⁊ doli mali exceptione vti põt.⁊ ihi etiã ſunt hec vᷣba.

Duo auteʒ notantur circa hãc regulam. Pꝛimo ꝙ hic dicitur locum ha

bere quando reſtituenda eſt res eia quo petit᷑. cõmodatariꝰ eĩ petit rem
a fure quã reſtituere eum opoꝛtet dño.C.ð fur.⁊ ſeruo.coꝛ.l.vl. .ſed cũ.
Uir ſoluto matrimonio petit dotẽ a ſocero quã vxoꝛi ⁊ eius liberis euʒ
reſtituere opoꝛtet.ff.ſo. ma.ſi ſocer.ꝭ.lucius. Itẽ in vſurario qui vſuraſ
repetit quas alijs ſoluit.ſi nõ eſt ſoluẽdo.pꝛeſtita cautione de iplis reſti
ruendis ei a quo percepit. argu. de reſtitu. ſpolia. olim.ij.⁊? nota. de vſu.
quia fruſtra. Secundo no. hanc regulã non habere locuʒ in poſſeſſoꝛijs
iudicijs.ſed in petitoꝛijs.⁊ hoc etia no. Gof.de of.ðle.venerabili. ⁊ ber.
de reſti.ſpo.in litteris.⁊.pꝛobat᷑.ff.quoꝝ leg.l.i.in pꝛin vbi dicit᷑ qð he
redi.reſtituit qð legatoꝝ noĩe pᷣteꝰvolũtatẽ ꝑ lagatarioſ poſſidet᷑.iij.q.i
c.ij.de oꝛ. cog.c.vl.⁊ in pᷣdi.decre in litteris.⁊ in.c.ſe.⁊.C.de rei ven.oꝛ
dinarij.cum ſuis concoꝛ.⁊. ff.de iudi.ſi de vi.

Sn ẽ in moꝛa.hec regula ſumpta eſt ex.l.ff.e.ti.l.nulla intelligi. et

J l. nibil intereſt. Do exemplũ in dño qui nõ requiſiuit infra trieniuʒ
ſeruũ ſuũ fugitiuũ monachũ factum.dicit eni fuiſſe in moꝛa.qð eſt vᷣm
niſi tueri ſe poſſit exceptione legitima.puta longinquitate loci.xvij.q.ij
ſi quis incognitus. Item pone in clerico qui non dicit᷑ in moꝛa ſoluen
di quartã deciman.ſi tutꝰ ẽ exceptiõe pᷣſe· criptionis. s. de pᷣſcrip.de qrta.
Itẽ pone ꝑ.l.ff.ſi cer.pe.l.lecta . S. ſʒ cñ ſoꝛtis.vbi ſũt hec vba.vbi illeq;

tuciꝰ erat erceptione dilatate ſoꝛtiꝑ tertiũ pactũ nõ dicit᷑ imoꝛa.⁊ ſic nõ

veniũtvſure vt ibi:ad idẽ· vt lit.nõ cõteſt. quoniã.5· ſivero aliter in fine⸗

Potes etiam exemplificare per ea que dixi.sS.e.imputari non debet. Ex
no.quia vt dixi.s.e.moꝛa ſua cuilibet.vt quis dicatur moꝛoſt us. neeeſſe
eſt ꝙ ſciat vel ſcire debeat ſe debere.ſed ille qui tutus eſt.exceptione legi
tima.neſcit ſe debere vel neſcire debet ergo non eſt in moꝛa. Item no.qꝙ
dicit exceptione legittima que eſt cum eſt obligatus iure naturali ⁊ ciui⸗
li.ſed obſtat exeptio.puta pactũ de non peten.vel ſimilis vel eſt obliga
tus iure naturali tantũ
Et facit quod circa inde
bitum no.i.qiiij.in fine
2 ð ſol.is qui. ⁊ intelligi
tur exceptio illa legittia
que repiicatõne nõ elidi

Vod obglanam alicuius con⸗
ceditur non eſt in eius d iſpen

fur Ponc erculii beper dium reroꝛquendu. Idem
mihi.x.tibi feci pactũ de li
non petendo ſed ꝑ metuʒ Vllus ex conſilio dummodo

fraudulentum non fuerit obli
gatur. Idem.

vel furoꝛis tꝑe hoc feci.
tunc exceptio pacti non ẽ
legittia.qꝛ illiditur repli
catione furoꝛis vel metꝰ
⁊ ideo diceris in moꝛa fu
iſſe. ⁊ idem in ſimilibus.

eccleſiam vacantem grauare non debet. xij . q.ij.charitatem. itẽ po
r decre de reg ad apoſtolicã.in religionibus non mendicantibus.

◻ VUod ob gratiam iconomus qui in fauoꝛem eccleſie conſtitutus ẽ

per decr. e.ti.non ſolum. S. e.li.⁊.c.ſequẽ. Item poe per.l.C. de pꝛocur.

non eo minus.vbi ſententia pꝛo minoꝛe lata qui ſine tutoꝛe cauſaʒ agit
bene tenet vnde dicit ibi textus minoꝛibus etas in damnis ſubuenire
non in rebus pꝛoſpere geſtis obeſſe conſueuit.⁊ habes idem.C. de legi.
l.quod fauoꝛe.ff. de legi.l.nulla iuxis ratõ.⁊ pꝛoſequere vt ibi vtrobiq;.
⁊ facit in aucten.de illuſtri.⁊ qui ſupꝑer illu.ſunt colla.v.vbi licet con⸗
ceſſum ſit clariſſimis ꝙ per pꝛocuratoꝛem agere poſſunt nihilominus
et per ſe agunt ſi volunt.nec cogere poteſt aduerſarius minoꝛem vti be
neficio reſtitutionis in inte.ſibi conceſſo contra contractũ.ff. de mino.
l.ſi iudex. Contra.S.e.li.de pꝛeben.cui de non ſacerdotali. Solu.illud
facit foꝛma mandati ⁊ facit quod dixi.s.e.plus ſemper.Item contra.s.
de mu.pe.pꝛudentiam.vbi clauſula ap.remo.impetrantis fauoꝛe appo

ſita in leſionem retoꝛquetur ipſius So.ibi quia id locum habet cũ pꝛin

ceps aliquid concedit ad inſtantiam petentis hoc cũ motu pꝛopꝛio pu⸗
ta minoꝛibus ab eccleſijs.ſic ⁊ etiam reſpondetur ad decr.de conſti.cuʒ
omnes.ff.ꝙ quiſq; iuris.l.i.⁊ pꝛobatur.e.ti.l.iij.⁊ facit optime ad hanc
ſolutionem.s.e.li.de pꝛeben.ſi motu pꝛopꝛio.Itẽ contra ff.de iur.au.
anu.l.ij.vbi lata ſententia pꝛo me ſuper ingenuitate ꝑdo ius anuloꝛum
ſed hᷣ̊ nõ inducit ſnia ſed tacite mea renũciatio quia eligendo vnum al/⸗
teri renuncio.S.de elect.vt quis. E. de fur.l.i.tem.contra. C. de qſti.
l.pꝛidẽ.vbi ſeruꝰ pꝛo dño nõ toꝛqueł.ſo.nõ poſſet toꝛqueri pꝛo dño qui
etiã toꝛqueret᷑ cõtra eũ qꝛ pꝛo vtraq; pte teſt is iurat dicere vᷣitatẽ. Itẽ )
E. de iude.l.die ſabbati vbi pꝛecipit᷑ iudei nõ ↄueniant᷑ nec ↄueniãt in
ſolẽnitatibo ſuis.So.ſpeciale eſt ꝓpter feſtiuitatẽ vel poſſet dici q; con
ceſſio illiꝰ pꝛiuilegij nõ ſtetit in finibi ꝓpꝛijs.Itẽ õ.ff.de peri.⁊ cõmo. rei
ven.l.ſivina.vbi in fauoꝛe emptoꝛis vina emẽtis excepta fuerũtacida ⁊
mucida ⁊ tn ipᷣe emptoꝛ illa inuito vẽditoꝛe habere nõ poſſet. Sol. ibi
nullꝰ fſauoꝛ ſed ius cõe.hic aũt de gratia vel fauoꝛe loquit᷑ qð eſt pꝓpꝛie 7
ius cõe ᷣm.Accur.Itẽ ſignat᷑õ.ff.de au.tu.l.obligari.S.hereditatẽ.⁊ ĩ
ſti.de attił.tu..neq;.vbi dicit᷑ꝙ pupillꝰ nõ põt adire hereditatẽ etiã lo
cupletẽ ſine tutoꝛis auctoꝛitate.So.in his quibo certũ eſt cõditiõem pu
pilli effici melioꝛẽ valet factũ a pupillo etiã ſine tutoꝛis auẽcte vt ſi ferat
ꝓ eo ſentẽtia vt in.l.non eo minꝰ.In his vero quibo certũ eſt cõditionẽ
pupilli deterioꝛẽ cõſtitui.vt ſi alicui ſe obliget vel actõem cedat. factũ ſi
ne tutoꝛis auctoꝛitate nõ tenet.C.de auc.pꝛeſtan.l.ij.⁊.iij. In his vero

quib dubiũ eſſe põt an pupilli cõditio cõſtituat᷑ melioꝛ vel deterioꝛ vti

hereditatis aditione que põt habere latẽtia onera.factuʒ a pupillo ſine
tutoꝛis auctoꝛitate nõ tenet.vt in dictis contrarijs.⁊ hoc fauoꝛe pupil⸗
li ne oneribus implicet?᷑ ff. de acqᷣ.here.l.moꝛe.⁊.l.pupillus.⁊ hec regula

habet vetitatẽ in ſuo cõtrario ſ.ꝙ pena vel odiũ nõ debet cõuerti in pꝛe

miũ.xvi.q.i.legi.s.de ſen.ex.ſi vero.cum ſuis concoꝛ.ff.dele.i.ſi ſcruus.
plurium.ꝭj.qui autem. Jo.an.
Ullus er conſilio.hec regula ſumpta ẽ ex.l.ff.e.ti.l.cõſilij. Ratio hꝰ
regule colligit᷑ ex canone.xriiij.q.i ꝙ pꝛecipit᷑ex decr.de ar.cuʒ olim.
Arff. mãda.l ij.in fi.ꝑ quã exemplificare potes.⁊ ibi de hoc.nullus enĩ
tenetur conſiliũ conſequi.immo exploꝛare ⁊ deliberare debet apud ſei⸗
pſum an ſibi expediat nec ne.vt in pꝛedi.iuribi.ſi autẽ conſiliuʒ ſit frau
dulentum bene obligatur conſulens licet duret ratio ſupꝛadicta et hoc
ratione fraudis.exemplifica per canonẽ.lxxxvi.di.tanta.s.de renun. ſa
ne.ff. de dolo. ꝙ ſi cum ſcires. No.igitur ⁊ bꝛeuiter circa hoc aut conſili
um datur circa contractum vel quaſi citra maleficiũ vel quaſi.pꝛio ca⸗
ſu ſubdiſtingue aut conſiliũ nõ eſt fraudulentũ ⁊ tũc nõ tenet᷑ vt hic ⁊ in
ſupꝛadi.iuribo.ff.de dolo eleganter in fi.aut eſt fraudulentũ.⁊ tũc tenet᷑
actione de dolo ipſi cui conſiliũ dedit vt in pᷣal.l.ꝙ ſi cũ ſcires. vbi ille q
doloſe mihi cõſuluit.⁊ foꝛte ſui lucri cauſa nüciare debitoꝛi nõ idoneo

tenetur mihi actione de dolo.ad idẽ.ff ꝓ ſene.l.ij.in ſcðᷣo caſu.i.cuzʒ dat᷑

circa maleficiũ tũc tenet᷑ cõſulens.nõ tñ illi cui ſed illi contra quẽ conſi
liũ dedit.nec tũc tenet᷑ actione de dolo ſed eius maleficij noĩe.nã ſi con⸗
ſuluit occidi homicida ẽ.l.di.ſi quis viduã.de homici.ſicut dignũ ſi cõ
ſuluit ſeruo vt fugeret vel furtũ faceret tenet᷑ furti vel ſerui coꝛrupti. de
ſer. coꝛ.l.i Oꝑſuadere. Si cõſuluit titũ mihi iniuriã facere tenet mihi a6

Liber Quintus

ctione iniuriarũ.de pe.di.i.nõ ſolũ.ᷣff. de iniur.l.nõ ſolũ. Idẽ vbicunq;
cadat in noie maleficij.ipᷣi aũt cui dedit cõſiliũ nõ tenet᷑.tũ qꝛ ſcire debe
bant id ſibi nõ expedire vt.S.dixi.tũ qꝛ ex impꝛobitate ſua nullꝰ cõſequi
tur actionem.ff.de fur.itaq; fullo.differẽtia eſt ergo iuter mãdatũ ⁊ cõ
ſilin.nã mandatoꝛ obligat᷑ mãdando ſed nõ cõſulens cõſulendo.ff. man
ga.l.ij. ⁊ inſti.mãda.S.tria genera.vbi de hoc.
xceptionẽ obijciens
pone ca.s.de pꝛeſcrip.il⸗
rceptionem obijciens non vi⸗ ee heb enon ver
detur de intentione ad uerlarij de excep.cũ venerab il. et
confiteri. ꝓſequere hãc materiã vt
Idem. ibi no.⁊ aduerte ꝙ mira

. Joen e, bilis videt becregula. na
Ve contra ius fiunt debẽt vti ſi ego excipio de H 5

qᷓ; pꝛo infectis haberi. nõ petẽdo. videoꝛ cõfite⸗/
WIgdem ri debitũ fuiſſe.ſi dico in
) — 5 terrupi pᷣſcriptiõʒ videoꝛ

fateri te pᷣſcripſiſſe.ſi di⸗
cCcCco ] te pᷣſcripſi.ergo pꝛi⸗
mo id tibi ðbitũ erat qdᷣpᷣſcripſix ſic auctoꝛ nil amodo deberet cogi ꝓba
re ſed excipiẽs tm̃.⁊ facit ad hoc.S.de trãſac.pᷣterea.ij.⁊ iõ dixerũt᷑ qdaʒ

hicloqui de excep.nõ nu.pe.⁊ ſilibo in qͥb⸗ reꝰnil fatet᷑.vt no.in di.l.nõ xꝰ
tiq;.ſü jm hoc mihi videt hec regula ſuꝑflua.⁊ ipiꝰ nulla dubitatio.Dic

ergo ꝙ hꝰ regule rõ triplex ẽ Pꝛĩa qꝛ lʒ dicã feciſti pactũ de nõ petẽdo po
terat eſſe ꝙ illð nõ erat vere debitũ vł natulaliter debitũ vłnullo moJt
lʒ dicã interrupi foꝛte nõ erat ↄpleta pᷣſcriptio.ĩmo hoc dicere videoꝛ
ↄpleta nõ fuer t dicẽdo me iterrupiſie.vł ſi ↄpleta fuerat ſine titulo.fue

„

rat ⁊ bona fide. Itẽ in alijs exceptionibo. Scða qꝛ ꝑ exceptõem nego me

debere ſi ꝑipᷣam de intẽtione actoꝛis diceret ↄfiteri eadẽ exceptio duos

õꝛios effectꝰ haberet.qð eſſe nõ debet.ff de ſolu.qͥ hoĩeʒ.S.vl.⁊ de bap.
⁊ eiꝰ efemaioꝛes.cũ igit᷑ꝑ exceptõeʒ negẽ intẽtiõem adũſarij nõ ẽ ↄgruũ
me per ipſam dici fateri.Tertia quia reus pꝛiuilegiatus eſt vt poſſit ꝓ⸗
ponere duas exceptiones etiã contrarias vt dixi.s.e.nullꝰ plurib.ſicut
ergo erpꝛeſſe dicere poſſet.nego te pᷣſcripſiſſe.⁊ poſtea ſi pꝛeſcripſiſti inter
rupi.vel nego me ꝓmiſiſſe ⁊ poſtea pactũ opponere de nõ petẽdo ſic dicẽ
do tuã pᷣſcriptiõem interrupi vel pactũ de non petẽdo feciſti vel his ſile.

intentõem aduerſarij non fatet᷑ cũ adhuc dicere poſſit.nõ ꝓmiſi. nõ pꝛe⸗

ſcripſiſti.⁊ ſic de ſingulio.Tutiꝰ tñ eſſet ipᷣi reo ſic dicere. nego me ꝓmi⸗
ſiſſe.?⁊ poſito ꝙ ꝓmiſerim mihi pactũ de non petẽdo feciſti.⁊ ſic de ſingu
lis.ad hoc.xiij.q.ij.in pꝛin.⁊ nota in pꝛedi decr.cũ venerabilis.⁊ in pdi
cta.l.nõ vtiq; Sed quia hec foꝛma vboꝛum docet mẽtiri.vbi ſentẽtia ⁊

veritas eſt in contrariũ non eſt amplectenda.cum pꝛius animas demũ

linguas opoꝛteat fieri eruditas vt in pꝛoꝛe.ff.in fi.⁊ fa cit.qð :a. dixi ð cõ
feſ.c.i.Unũ nota qꝛ idẽ qð dicit hec regula in exceptiõe intelligas⁊ in re
plicatione. Unde ſicut excipiens nõ cõfitet᷑ actiõem ita nec replicãs exce
ptionẽ eadẽ de cauſa.ſicut eni ſe habet exceptio ad actionẽ ita replicatõ
ex ceptionẽ ⁊ triplicatio ad replicatõʒ.⁊ hoc ſatis pꝛobat᷑ s.de excep.
dilecti.

(Be cõtra ius fiũt.pone exẽpla q̃ dixi.s.e.nõ pꝛeſtat impedimẽtum

„⸗

Ic.8. de teſti. c ij. . C. de legi.nõ dubiũ.vbi de hoc. Obijcit᷑ ad hãc re.

gulã de matrimonio cõtracto poſt ſimplex votũ qð tenet.S.e.li.de vo. c.

vno ⁊ de matrimonio contracto poſt interdictũ ecclie.s.de ma. inter

7

dic.eccłie.ꝑ totũ.⁊ inter cũ patres ex catheciſmo.ð.e.li de cog.ſpũa.c.ij.

⁊ de ſentẽtia ſub ↄditiõe lata qͥ tenʒ ij.qvi.biduũ.⁊ in ecclia cõſecrata ꝑ
alienũ epᷣm vt. vij. q. i. eps in dioc.⁊ de oibo que fieriꝓhibent᷑.tñ facta te
nẽt. Itẽ obijcit᷑ de his q̃ fiſt q ius ⁊ poſtea ↄfirmãtur q̃ allegaui.s.e.nõ

firmat᷑. So.generaliter dici põt ſm io.qui hoc no.x.di.vides.⁊ ber.qui
idẽ no.de ſpõ.duo.c.vl.in vl glo.⁊ accur.in pᷣal.l.nõ dubiũ.hãc re ulaz

habere locũ in his q ꝑpetuã habẽt phibitiõis cauſam.Cõtraria in his
tpalẽ. Uel dic hãc regulã eſſe verã niſi eodẽ vł alio iure tolleret᷑.⁊ ſit itel⸗
ligunt᷑ ꝛia vl die ꝙ illa nõ ſũt directe cõtra ius.qꝛ licʒ ius nõ aſſiſtat.nõ
tñ plene reſiſtit.uidã tñ diſtinguere voluerũt dicentes qꝙ aut ius ꝓhi⸗
bet ⁊ addit ꝙ ſi contra pꝛohibitionem fiat non valeat.aut ſimpliciter p⸗
hibet. In pꝛimo caſu habet locum bec regula cum ſuis concoꝛdan In

ſecundo habeant locum contraria ⁊ ſua ſimilia.⁊ facit ad hoc.s. de re⸗

gula ad apoſtolicam. Sed hec diſtictio repꝛobatur per pꝛedic.l.non du
bium. vbi habes expꝛeſſe ꝙ ſufficit legiſſatoꝛem aliquid pꝛohibuiſſe. licʒ
non adiecerit.ſi contra factum fuerit non valere. Idem videtur tenere
guil.S.de of oꝛdi.romana.iuxta finem. Item obijcitur de maleficijs q̃
contra ius fiunt nec tamen habentur pꝛo infectiuis. Solutio.hec regu
la habet locum in his que de iure ſoꝛtiuntur effectum,. ⁊ facit quod dixi
ſupꝛa eodem titulo non pꝛeſtatimpedimentum. ⁊ illud hic adde. nam
matrimonium nullum interdum non habetur pꝛo infecto. immo pꝛe?
ſtat impedimentum.ſecundo⁊ electio nulla interdum pꝛeſtat impedimẽ
tum ſecunde.quod dic vt no.de elec.audi.io.an.

de. l. ff. eodemtitulo cum par delictum.inquantum dicit de cauſa
ta eſt de. l. ff. eodem titulo in pari cauſa. Pone caſum in delicto .*
canonem decimaquarta queſtione quinta non ſane.in eo.ſcilicet qui re

Eer pari delicto.inquantum hec regula dicit de delicto ſumpta eſt

petit pecuniam quam dedit pꝛo iniquo iudicio. Item in eo qui vſuras
gquuas ſoluit cum ipſe ſit in pari delicto.de vſur.quia fruſtra Item per. l.

ff. de condi.ob turpam cauſam.l.vbi autem. ⁊. lege ſequenti. vbi habes
non repetitur quod pꝛopter ſtupꝛum vel vt male indicetur datum eſti.

—— — = % – —-——

ne

fun
bere
lg
ieſ

N

ln

ſnr⸗

nn,
ſ
Non
In
i
N
n
ad
idn
buſ
dn⸗
lof
ſepn
1 N
n
Doſt
ſie.

foſen.

Abe
ſinin

eein

gaotioe

licign.

delt

edinan

dolnni

dbien

nöen
ſda n

öſenn

tifen
6

beed

ieneng

gafre
:ſt
aſſſtri
urne e

c

Nden,1

,, MNM

bonlelg
tur tun

lticdtei

ocheeten
gol

dce,nn

innon

npreini

ſunpntd “

ſedech
deic e
lcergn

nuiin

ingn

hlbes
unt

Der regulis iuris

de cauſa por e per decr.s e.li.de pᷣben.ſia ſede.⁊ per.l.ff. de ver.ob.ſi ſer

uum.ꝭ..ſequitur.vbi dicitur ꝙ cum queritur de damno.⁊ par eſt vtriuſ
q; cauſa.potius eſt qui tenet qᷓ; qui ꝑſequitur. Et aduerte quia male vi
deoꝛ exemplificare per decr.illam.ſi a ſede. nom ibi non erat par cauſa.
quia fuit vni collata per papam alteri per oꝛdinariam Sed non queri
tur de paritate quo ad poteſtatem co nferentium. ſed de parietate q̊ ad
tempus.quia cui pꝛimo
collata fuerit dubitatur
⁊ ideo in hac pari cauſa
t empoꝛis potioꝛ exit con
ditio poſſidentis. Et no
ta ꝙ hic exhibetur fauoꝛ
reo.quia abſoluitur ĩ pa
ri cauſa vel delicto.C.ð
condi.ob.tur.cauſam.l.
j. vnde ſemper dicere cõ
uenimus ꝙ in pari deli
cto vel cauſa potioꝛ ſit ex
cipientis conditio.vt in
beeallegaris iuribus. ad
oc de conceſ. pꝛeben. ex .
tenoꝛe.de adul.c.penul.⁊ vl. Contradicere videtur decre.illa.de conceſ-
ncben cum ſuper.ſed ſolue vt ibi in glo.que incipit.quia fruſtra in
ne.

N pari delicto vel cauſa potioꝛ eſt
onditio poſſidentis. Idem.
Vm non ſtat per eum ad queʒ
ꝑtinet quo minus conditio im⸗
pleatur haberi dʒ ꝑinde ac ſiĩ⸗
pleta fuiſſet. W Idem.
Vogd alicui ſuo non licet nomi
mine nec alieno licebit.

ciuili. Pone exemplum abꝛae per quem non ſtetit quo minus m
domini pꝛeceptum filium immolaret vnde perinde apud dominum gra
tum fuit ac ſi immolaſſet. xxij.q.ij.pꝛophetauit.⁊.c.ſequenti Item pone
in eo qui impedit ne ad eum citatio perueniat.vt.s. vt lit. noñn conteſta.
quoniam.S.poꝛro.In ſtipulatione.ff.de condi.⁊ demõſtra.l.ciuili. teʒ
potes ponere in libertatelegata.vt aliquid detur heredi. ⁊ per beredem
ſtat. C. de condi. inſer.l.penul. alias eſt vlti.⁊ idem in alijs legatis.ff. ð
condi.⁊ demon.lcum pupillus.⁊ in inſtitutione heredis.ff.de cõdi.in⸗
ſti. l.ij. Nota tũ ꝙ ſi mihi.x.pꝛomiſeris ſi te vicero tacite videt᷑ hoc actũ
vt reſiſtere poſſis.⁊ ſic habetur pꝛo expꝛeſſa ff.ſi cer.pe.l.cuʒ quid.Etno.
dicit per eum ad quem pertinet.nam ſi ſtaret per alium tertiũ vlł etiã
per impedimentum meiipſius tunc babet locum regula.s.e.imputari.
quia tunc licet imputetur ꝙ per me non ſtat vt ibi.tñ non ha bebitur ꝓ
impleto.vt hic.⁊ ff.de condi.⁊ demon.il.quibo diebus in bein. renn
ta ꝙ ſi libertas legata eſt ſeruo.ſi.x.heredi dederit.⁊ per heredẽ eterit qᷓ
minus ſeruus dederit illa.x.ꝑinde eſt ac ſi impleta eſſet cõditio.quia il⸗
le liber erit. tenetur tamẽ poſtmodũ ad illa.x.niſi foꝛte obtulerit⁊ heres
non ſuſceperic. C. de condi.inſer.l.vl. Sed dicit lex ꝙ ſi teſtatoꝛ legat lib
to.x.ſub conditioue ſi cum filio ſteterit ⁊ filius moꝛiatur.⁊ ſic per eum
vel per caſum in eius perſona contingentem ſtat quo minus conditio ĩ
leatur non tamẽ debetur relictum.ff.de adimen.lega.l.ſcio.in pꝛi. So
lu.cum ſtat eum ideſt per factum eius vel impedimentum ab eo pꝛeſtitũ
babetur conditio pꝛo impleta.⁊ ſic ſimpliciter vera eſt regula. Sʒ ſi ſtat
per caſum in perſona eius contingentem diſtingue.aut erat relictũ con
templatione eius in cuius perſona erat implenda conditio ⁊ tunc nõ de
betur relictum. vt in pꝛedi.l.ſcio.aut fauoꝛe eius cui relinquitur.⁊ eo ca
ſu debet. ff. de an. lega.l.menia.in pꝛin.aut dubitat᷑.⁊ eo caſu relictũ de⸗
betur quaſi in dubio ſit interpꝛetandũ delegatarij fauoꝛe relictum. ſi ex
veritate vel ex coniecturis aliud non apparet.ff. de condi.⁊ demon.l.ilł
libertis.⁊.C. de legi.l.i. s
Uod alicui pone ca.per.c.lxvi.di ſicut nõ ſuo.meo eni noĩe mibiñ
licet fenus exercere ita nec alio. Item per decre. de falſa.ad falſario
rum.ſicut enim pꝛopꝛio nomine litteras papales falſare non debeo ita
nec alieno. Item nec nomine alieno nec pꝛopꝛio album pꝛetoꝛis coꝛrũ⸗
pere debeo. ff. de iuriſdi.om.iudi.ſi quis in ſi.Et no.qꝙ hec regula vera ẽ
in maleficijs. Indecens enim eſt crimen ſuum commodis alienis impẽ
derevt in dicto.c.ſicut nõ ſuo.hoc dico.quia delegatus ex delegatione
cognoſcit de cauſa de qua ⁊ pꝛopꝛionomine cognoſcere non poſſet.ij. q.
xi:ſi epiſcopus.⁊ punit quos alias punire non poſſet.de of.dele.ij. Et li
berrus nomine alieno vocat patronum in ius quod nomie pꝛopꝛio nõ
poteſt. ff. de in ius vocando.l.queſitum. ⁊ laicus qui non poteſt cauſaʒ
ſpiritualem tractare pꝛopꝛio nomine.tractat alieno.vt.s.e.lłi de pꝛocu.
c.i.⁊ idem in ſimilibus. tem habet locum in his que vt demãdari poſ⸗
ſint.requirunt oꝛdinis adminiculum. vnde ſicut ſuo nomine ſacerdos
ſimplex non chꝛiſmat in fronte non oꝛdinat ad ſacros. ita nec epiſcopi
ſui mandato.cuʒ tali demandari non poſſit.⁊ de hoc.s.de conſecra ec.
vel alta.aqua.⁊ facit quod dirxi.s.e.ea que. B
Oteſt quis Poteſt quis per alium iudicare.lxiij.di.tibi domino.
Aent per alium matrimonium contrahere.ð.e.li.de pꝛocu c.vl. ſic
ff. de pꝛocurato.l.i..ij.ff.de ſta.homi.l.aretuſa.in fi. Hec regula fallit ĩ
eo cui committitur certum miniſterium.s.de of.dele c. vl.sv.e.li.eę. tit.
is cui ⁊ optime.C.de caduc ta.tollen l. vna.ꝭ.ne autem. ad idem.ij q.i⸗
ij. ubolitio.de cle.non reſi.quia nonnulli.ff. de ſolutio: inter artifices.
Item in penitentia ſu ſcipienda.de pe.di.i.non penitet.in pꝛinci.quam
per ſe quiſq; recipere debet.ratio eſt. pudoꝛ qui eſt maxima pars penitẽ⸗
tie.vt ibi. Item in eo viro qui veniam etatis impetrat quod per ſe facere
debet. C. de his qui veni.eta:impe.l.ij. Item adoptare vel arrogare nõ
poteſt quis per alium.s.de adop.poſt moꝛtem.ꝭ.neq;.ratio eſt.quia ad
optio imitatur naturam. Item fallit in iudice qui perſeipſum recitare ð
bet ſententiam. ni ſi ſit epiſcopus ſiue ſuperioꝛ.s.e.li.de re.iudi.c.vlti.
C de iud:auc.ad boc.Item in eo qui incipit conferre ſacramentum vni

A malis pꝛoimiſi fidem nõ expe
ir obſeruari.

Um non ſtat per eum. Hec regula ſumpta deſt ex.l.ff.e.tit.l.in iure

