papam in exemptisrecipientes vel eligentes ſunt ineligibiles ipo iure
Emanauit ad declarationem eoꝝ que no.hoſtie.de multa.
h¶ Perſonis.lxxxix.di.c.i.inpꝛin.ſicut ſingula mẽbra coꝛꝑis ſingu⸗
los actus habẽt vt ibi ad idem.xvi.q.i.pꝛeſbiteros.S.e.ti.quia in tatũ.
C. de aſſeſſ l.nemo.
i Bukerenga⸗ad hoc.s.e.li.de ele.ſi religioſus.i.rñ.⁊.c.quoꝛũdã. ⁊.c
indemnit atibus.ꝭ.ſed cum eas jde ſtatu regula.c.vno.j.ne cle.vel mo.
eil monaſteriũ eni eſt eis quaſi carcer. xvi.q.i.placuit..de ſent.exc.vt
fame.
lr 3 Pꝛioꝛatibus.poteſt dici etiã non curatis.⁊ quod ꝗ· dicit᷑ de cura
referatur ad pꝛoxime dictũ.de eccleſijs per decr.s.e.ð multa.s. de elec.
dudum.ij.⁊ hoc appꝛobat cõci.vieñ.de ſup.ne pꝛela.quia regulares.in
fi.in caſu autẽ eſt diſſimilitudo inter perſonatus ⁊ ꝑꝛochiales eccleſias
quã habes·jne cle.vel mo.c i. .
1 5

2 N

Liber Certins

ibi plenã omniũ qui pꝛeſentes fuerint ⁊c̃.dicebant quidã in minoꝛibus

VAbſc; ſe. ap· Nota ar. pꝛo illa opinione ꝙ in duobus curatis ſolus
papa diſpenſet.ad idẽ.S.e.ci.non poteſt. , .
m Anneri in his caſibus nullius diſpenſatio eſt neceſſaria. cum bee

duo pꝛo vno reputentur.õ.de elec.dudũ.ij.vbi de ho c. S. etiiſuper eo.c·

extirpande.s.qui vero.

n & Teneatur. inquantũ poſſidet de facto. quia de iure pꝛiuatus eſt.

oOo Libere.S.·e.licet epᷣs
p ¶Auii fecerit.i.ſi ſta⸗
tĩ omnino nõ dimiſerit.
q & Ineligibiliſ. ad idẽ.
g.de elec.quiſqs.⁊ ĩ fi.
c.exaggerat᷑ igit᷑ penaĩ re
ligioũs ⁊ merito.vt.S.i
pꝛin.ad hoc.xvi.q.i.alia
eſt cauſa. Sed nunquid
hoc erat ſtatutũ ꝑ decre.
de multa Dicebat ibi ho
ſti. ꝙ in pꝛioꝛatibo cõuẽ⸗
tualib vel curatis bene
habebant locũ decre. de
multa. vt religioſos re⸗
ſpiceret in his a quibus
ad volũtatẽ abbatꝭ rᷣmo
uent᷑ videt᷑ ꝙ plures poſ⸗
ſent habere. cũ potius q̃
ſi cuſtodes eſſent qᷓ; pꝛio
res.indiſtincte aũt intel
ligo hanc decr.etiã in oĩ⸗
bus pꝛioꝛatib ꝓut indi⸗
ſtinctcloqui.⁊ appꝛoba⸗
tum eſt hoc hodie per co
ciliũ vicñ.de ſupp.negli.
pꝛela.qꝛ regulares.in fi.
et hoc non erat ita plane
ſtatutũ per decr.de młta
⁊ pene etiã ſunt additevt
hic vides.io.an.
rOWenſem. quomo/
do buiuſmodi fiet mẽſiſ
computatio dixi de elec.
q; ſit.
8 ¶Peruenerit. ⁊ ſic ſi

perueniat ante duos mẽæ

ſes a tempoꝛe publicatõ
nis.ſtatim incipit eis tẽ
pus currere. ⁊ ſi non per
uenerit infra duos men⸗
ſes adhbuc tempꝰ nõ cur⸗
rit. ⁊ ſic placuit pape ĩ H
caſu religioſoſ aſtrigi cũ
alias conſtitutio pꝛinci⸗

pis exquo fuerit publi⸗

cata pꝰ duos mẽſes om
nes aſtringat in auct.vt
fac.no.conſti.circa pꝛin.
ad hoc.S.de poſtu.c.i.et
dicam in fine huiꝰ libꝛi
ſuter data io.an.
1 2

Eligere ad idẽ.õ.e.

referente.⁊.c.pꝛeterea.
vExtunc.ideſt pꝰ mẽ
ſem.

x Supꝛadictis.vt.ſ.

—

fiant inelegibiles ⁊ tanqᷓ;

ſi eadẽ cura nõ per ipſos ſed ppꝛeſbꝰ

teros ad eoꝑpñtationẽ ꝑ epos inſtitu
tos habeat exerceri abſq; ſedeap. au
ctoꝛitate pꝛeeſſe pſumãt: niſi foꝛte vn
ex eis ab alio depẽdeat vel adinuiceʒ
ſunr annexi. Statuentes vr qui
cũq; ipſoꝝ pꝛioꝛatũ vel eccleſiam talẽ

obrinẽs aliũ receperit pꝛimũ q ſit io

iure pꝛiuatus ſtatim omnino dimit⸗

tere teneat᷑ p eũ ad quẽ pꝑtinuerit libe

re alteri conferenduũ. qð niſi fecerit er
tuũc eoipo efficiatur ineligibilis ⁊ ta;
ambitioſus ab vtroq; penitus repel⸗

—

lat᷑. ¶ Circa eos auũt qui plures pꝛio

ratus vel ecclias hmõinũc derinẽt p
uidemus vt infra mẽſem poſtq;ᷓ pñ̃s

oſtitutio peruenerit ad eoſdẽ.vnũ ex

ipſis quẽ retinere voluerint reliquis

dimiſſis eligere teneant. alioquin ex⸗

tunc penis ſubiacest ſupꝛadictis S
Pꝛohibemus inſuꝑ ne pꝛioꝛatus vł

eccleſie aut adminiſtrationes ſeu offi
cia vnius monaſterij conſueta p eiuſ⸗
dem monachos gubernari comittan
tur deinceps abſq; auctoꝛitate ſedis
eiuſdẽ alterius monaſterij monachiſ
gubernanda nec hactenuſ commiſſa

dimittantur eiſdem. ſed ꝑ eos ad e

—

ptinẽt libere oꝛdinentur. c illis nõ li
ceat habere locũ in diuerſis monaſte
rijs quoꝛũ vnũ ab alio non depẽdet.
necalioꝝ monaſterioꝛũ niſi cnonice
tranſferãturad ipᷣa pꝛioꝛatus ecclias
adminiſtrationes vł officia guberna
Aui vero cõtra pꝛohibitiõem

ꝛeſentẽ pᷣdicta de cetero alienis mo⸗

nachis comiſerint vel dimiſerint iam
cõmiſſa ea vice oꝛdinãdi de ipſis ſint
ptãte pꝛiuati.⁊ de eis ꝑ dioceſanos ſi
exẽpta nõ fuerint alioquin ꝑ ſe. apo.

J

ambitioſi repellantur ab vtroc;.

oꝛdinent᷑ hi aũt qui ea ſuſcipere vel

dant᷑ ineligibiles ipſo iure. ¶ Jdeʒ

aabſentes canonici ſi cõmode fieri va

eneficijs apud ſe. ap. vacantiby per

curie vicing ſecedẽs in hmõi loco vici .
no decedat dũmodo ibi etiã ſi erarad Allcut.

cialiter volumus cõputaria loco vbi

nis domũ habens diẽ daudat extrre

WVBubernanda. Quid ſi in ipſo monaſterio non eſt aliquis idoneus
tunc ſatis credo ꝙ aliunde poſſet aſſumi.ad hoc.s. de ele.ne pꝛo ðᷣfectu.
⁊.c.indemnitatibus.in fi.⁊.s.de ver.ſi.ſi abbate.in ſi.ſatis tñ tutum eſ
ſet auctoꝛitatem pape requiri per ſuperioꝛem litteram.
a WMonaſterijs. 5. de rele. do. c. vl. in fi. ſicut nec diuerſoꝛũ monaſte⸗
rioꝛum abbas eſſe.vt ibi.⁊.xx.q.iiijmonachum. vel pꝛeeſſe monaſterio
⁊ eccleſie ſeculari.xvi.q.i.pꝛeſbiteros. ”
b Dependet.nec adinuicem ſunt connexa.vt.õ.
c Canonice.vt ſi tranſeant ad ſtriccioꝛem religionem ſufficiat licenti
am ſui pꝛelati requirere etiam ſi non obtineatur.s. de regula. licet.ſed
ſi tranſiret ad laxioꝛem ſine cauſa.ſolus papa diſpenſat cum ſit cõtra iu
ra.S. de conceſ.pꝛeben.pꝛopoſuit ſi ad pareʒ ex cauſa tranſire poteeit de
licentia abbatis conuentus.xix.q.iij.ſtatuimus.⁊ non ob.õ.de elect.ſi
religioſus.ijerñ. quia illud locũ habet cum tranſit ad rectoꝛiam ⁊ ibi de
filio fit pater.⁊ ideo ibi ſufficiet abbatis licentia.

d ¶Ea vice.i.in pꝛima oꝛdinatione..de elec.cum in cunctis.⁊.c.cum

vinton.
e ¶ Begem ap. vel legatum de latere.ſi ſit in pꝛouintia.ad
de elec.ſi abbatem.i.⁊.ij.rñ.io.an. . boc. ge. ſ.
f ¶ Iplo iure.⁊ collatio non tenet vt.s.e.ibi.⁊ ꝑeos ad quos ꝑtinet⁊c᷑.

7 . zum ue * *°

cienda.de electione eoꝝ ꝑ quoꝛũ moꝛtẽ eccleſia eſtvid ã
ecc nata.tantũ
habebamus in decriquia pꝛopter. Sed ꝑ pꝛedictã decr.cũ olim in fine.

beneficijs non vocandos abſentes.quod hic repꝛobatur.vnde intelligi
mus ibi pꝛeſentes qui ſunt in loco vnde debẽtvocari.C. de pꝛeſcrip.lõ.
temp.l.vl.s.de ma.⁊ obe.c.vl. vel ibi cõſuetudo erat. abſentes ad talia
non vocari vt ſequitur. .
i ꝙᷓ Commoge.ſic.S.de elec.qꝛ pꝛopter.ſiue ergo ſint in pꝛouintia ſiue
extra pꝛouintiã ſi cõmo⸗
de vocari poſſunt voca⸗
Hõ nan:de hoc
. . p.de elec.coꝛã.ſed qᷓ; ð re
ſuſcepta pꝛeſumpſerint detinere red
cõſuetudini.e.ti.in gene
ſi. Et dicebant quidã
an vocarentur vel nõ.nõ
ſtabitur cõſuetudini.qð
non eſtverũ vt hic patet.
Seld poſſes dicere.ꝙ nõ
loquit᷑ hic de elec. pᷣlato.
⁊ dicit littera ad talia⁊c

Vm in eccleſijs canonicoꝛũ re
ceptio aut pꝛebẽdarũ vel bene
ficioꝝ collatio ĩminet facienda

leat ſunt vocandimiſi conſuetudo ha

beat eos ad talia nõ vocari alioquin ſed dico ſuetudo dat
gerit eis ĩ ius eligendi.⁊ ita põt in
telligi de cauſa poſ.cum

antib irritari debebit. Idem.
Meſenti peclaramus edicto
ſtatutum) felicis recoꝛdatio
nis clemẽt pa.pꝛedec.ntibe

8 in eoꝝ abſentia fieri .

eccleſia. Item dat iuriſ⸗
dictionem iudicandi er⸗
go ⁊ ſine abſentibus eli⸗
gendi.de fo.com. cũ con
tingat.cũ ſi. Itẽ vocatio
ne * x Ie abſentiuz non eſt de ſub
gliũ q; per ro. pon. minime cõferedis . ſtantialibus foꝛme.S. de
locuʒz habere in beneficijs que legati lec. eccleſia. ij. Se nü/

aut nũcij ſedis eiuſdẽ vel queuis alij quid in alienatione ⁊ ali

— 1). . is tractatibus vocari
ad ro.curia venientes etiã recedẽtes beent abſentes. Lregog
ab ipa obtinere noſcuntur. ſi eos ĩ lo/ no. . q. i. hoc us poꝛre
cis vicinis ipſi curie moꝛi contingat: ccum. vbi de hocꝛ p dec.

g.e.li.de of.oꝛ.qᷓ;uiſ.vbi

quẽadmodu ſi in loco vbi eadẽ curia dirxi de boc. ⁊.S. de teſti.
reſidet moꝛerentur. O. YIdemeſtſi peſentiumm.
aliquis curialis etiã ecclia ro. vacäate lIꝛ. A Inſtancib. poteft

pegrinationis infirmitatis aut recxe ergo contemptũ pꝛoſeqj.

ationis ſeu alia quams cauſe ad locũ

um ſeu domus ppꝛia nõ exiſtat. rſ queno. guil. ? gar.Y.
Loca vero intelligant᷑ vicina eidẽ u⸗ eti. ſtatutum. io. an.
rie in pꝛemiſſis que remota vltra du c⸗ tatutum. S.e. tci.
as dietaſ legalentſtnas hoc cau ſicſpe n Alij curiales. kno.

moꝛat᷑ ipſa curia nõ eriſtũt. Saneſi

quis in loco vbi degit curia ſue oꝛigi acant v ſuburbiai

18 Dom ee . l. ij. T nomie curie tm̃ lo⸗
mũ in ea ipſius beneficia ſub pᷣdicto cũ vbicuria habitat a
non aliter includant᷑ ſtatuto.qᷓ; ſi cu

rialis eſſet antea? ibidẽoccaſiõe curie

alijs ſeus.
Nedn'dtipbonne epeni te da Amnctantd
pſer Plon ren. ll ntr dererininalar due intelligantur loco vicina.
bia dinorlum. 31 . n guil.ſi receſſerat animo cito redeũdi.vt de
omiciliũ.quo lbo loci .
5”äs

⁊ domiciliũ.Quid dices ſi eſt in domo ſibi ⁊ alijs cõi.Idem credo acſi

eſſetſin domo ſolũ pꝛopꝛia.ad hoc.s.de poſtula.c.i.Et᷑ res cõis omniũ

illoꝝ eſt.ff.de ritu nup.illud ⁊ qui iurat ſuũ nõ eſſe.ſf᷑de v.ſig.ſi pupilꝰ

F.vl.⁊ cũ quis legat ſeruos ſuos ⁊ qui in toto ⁊ qui in ꝑte ſui ſunt lega⸗

ti intelligũtur.ff.de le.iij.ſi quis ſeruos ſuos.nec obſtat.xij.q.ij.qͥ mau ?èe

mittit?᷑.⁊.ff.ð ĩ iuſvo.l.ſ.ſi hac.S.qͥ mãumit.qꝛ ibi erat cõe plibo.ñ vt col
legio.pbat hec.ſolutõ.ff. e.t.l.cõis liberes doberiſg. evlc⸗ ibi bluik
Legales.ſecundum quas.xx.miliaria computant᷑ pꝛo die. ff. ſi qs

tio.l.vicena milia.⁊ ſi modicũ etiã ſupereſſet non includeret᷑ ſubloz-zꝛ

co. ff. de ver. ſig.l.iij. io.an.
v Specialiter.ſi hoc eſt ſpeciale ergo ipſius contrariũ eſt generale.et

facit ad ea que no.sS.de reſcrip.nonnulli.⁊ ixi. S. e. li. d 1
. 8. ip.r ⁊ que dixi.s.e.li.de reſcrip.ſta
meum. Fcnmours weelee erhioenn. etb . “
xg QQiginis. certe ſatis idem puto.ſi ibi habet continuũ domicili
,N cC ve omicilium
r ndenon ſiroꝛ undnoad. Poc . r. ſi in adiutoꝛiũ.⁊ optime.s.de

elec.fundamenta.5.vl.de tem. oꝛ. c.iij.i.rñ.ff.ad muni.eius.ꝭ.vl.C.vbi

ſena.vel cla.l.ſenatoꝛes.nec rõem diuerſitatis vi dẽ dico in oꝛi
Ver CS. r. eSrores. D tatis video ⁊ idẽ dico in oꝛiu⸗
do qui ibi pꝛopꝛiã nõ haberet domũ.ſed foꝛte conductã cũ eadẽ ſit ratõ.

moto loco vocentur ſtat᷑

⁊ collationẽ illam facere
caſſari.ratificare etiã po
terũt ſi volent.õ.de elec.

o Recedẽtes. dicebat
gar.qꝙ cũ appellatõe vꝛb

telligantur.ff. de ver. ſi.

ſuis ſuburbijs intellige
re debeamus in his dauu
nondũ curiã intrauerãt.
vel illicẽciati receſſerãti

— ⸗æ -—--—

Ve pꝛeben et dig.

LVIII.

32 ¶ Laliter.ſ.ſine certo titulo. , .madauir? imputare
s ſi i ½ Waliter ſine⸗ tri deberet ille qui mãdauit ⁊ in
t.vnde quod dicit oꝛiginis ſiue domũ 7 0 „ rart deherchun ideberre lle gul vleißmelegiſetr
ogerrordahobategnien oon ncllssrurtoco vbisgitan nvr dammeg miegos
mopsopꝛla oe do ĩgrau e pꝛeiudiciũ inferr
a Moꝛaretur.alias eni g

E cus talis
. miſiſſet ei oꝛdiare clericus ta 5
Ml Eertas.⁊ expꝛeſſas intelligo/qꝛ ſi ꝛim I. villevki ociadhuceſt hie
de. 5: e.li. de cicc. nemo.· v bocſotie paterq j. genus ⁊ nõ ſpecies vñ lo
iquum remanet.ad idẽ.s·c.li.de elec. Fraberunt agra akt
iſi alijs no currit menſis ſe ps cui nullis p & Idẽ. udeſt enĩ certũ zlind cer
n ate. currit tñ igno curiã deloco ad lo EHD enerecõmi tũ ꝛ erpꝛeſſum. facit d
8 de vacãte. een dirt. aret · poꝛro cũ curiã del 7 ſonis expꝛeſſis in ge . conceſ.pꝛeb. ne capitãde
n ratl. vt.S.E. onem moꝛ Pe it ſi curiales in i⸗ 5 . oꝛdines in tua lcta. ſ. vite ne⸗
Nr c ¶ MNe ipᷣaꝝ.ration cũ tranſferri cõtingit. dẽ vel in ſiſti vt vice tua doꝛdines 5 Pꝛedic a.
de hic ponit.⁊ eſt ſi.S.e. i⸗ ũ curiã ſequant᷑ ean e vel loceſi celebꝛaret.ad ſacros 0 ceſſaria. .s.
du Dio 6 . liũ.s
rti de of. dele. ſi is ſis ne hropn ereruit ipſa curia foꝛſitã nf pmouerit quẽpia titulũ nõ aleneg a &W Kerte de Ralch. d:
nn EYc vno nfi. loco vnderecedi- ebo inibi eximan cũ in culpa fuerit taliter oꝛdinâdo pꝛox. rñ. nec ekicij ob
ni erregje. tit. ci. etes infirmi rebo inibi exima cũ in culpa fueri⸗ ia mini in dignitatẽ beneficij
it dSere erie. panio Pmiſſm ſaruruquari i eunde tenebitur vite nereſſri niinl deene erauo lii dienaz;
tig 2· . c. pꝛoxi. t pbi decedũt ab ipſa cutia! donec ſibi p eũ vel ꝑa deco doꝛdines re lt.5
riᷓ Us * — 3 8 ſtrare 2 „ .. e en exo 22 ual.accepim *
n f¶Obitũ.ſ. cũ deceſſi loc bñficia ſe extẽdit Eti bñficio ſit pꝛouiſũ. ¶ Sive de eta.⁊ qual.acce
.alias nõ q illox bñficia eti bñficio ſit pꝛouiſũ. dic vt ibd.
4 n etsgn t bonee ege ce narnsananlerie äinarenſona augde Peluerne t
nhon cui conceſſe idone Ka⸗N= de cetero contiger 5 tulũ debuiſti taliter oꝛ rahlj, deap. rebelli⸗ enens
tnetn derepoſur nſauls igone tuimus vtr deeis nec ipᷣaꝝ vacatõ Ponec te bñ̃ficiatus fuerit obli⸗ ge Fſerip. verniene
doan is in certa eccle nani ſtatuimus iculũ valeat animabb afæ ccxa' don 8. Eis aüt quibda dioce c O Agd pꝛe ee
ſnl = . „„ 272 donec eis
duini nõ expꝛeſſis Bocanreger diunna periculu valeat tpoſſit libe gatus exiſtis. ſſit a quo volu neceſſaria. ficio ſirpꝛo
lanien integra obitũ conc ꝛeſſe ferre p eos ad quos prinetp datö ſanis dat᷑ licẽtiavt po tag 0 cdereipene talis obli⸗
tbuet ſecus ſi Meaſer ermelſe dinari.conſtõe felicis recoꝛdat int epo. ad oẽs ſacros oꝛdines pꝛe uiluz. fr rrea uitg
nii bErpꝛecone mit reoꝛ 4 4 epᷣde.noſtri de bñſi erxin 0 gi ãtiſed qui tribuũt gatio ad ncceſlo Quid
nhin on . oõ q oꝛdin AN. ti.cũ ſcðᷣm aplm
ebani ergo opatur expꝛc 7.8. 118 demẽtis pap vacãtibo ꝑ aliuʒ mouert, no õ debeãt titulũ nõ e. ſi clericus oꝛdina⸗
ckrit ſone facit .c hori r. cijs apud ſedẽ ipam ve dis.łalia licẽtiã.cũ eã dare nõ del lum nõ ha⸗ vieee cer gzaino⸗
bumr deot deleis enleel a ſſ 6 ꝑ ro.pon.minimeoferen b⸗ habẽti,ad pꝛemiſſa ſi titu un rus! enene ü ſup bio
Si Maonei duf e.li. = cotrarxia ſuꝑ hoc edita non ob⸗ b nt obligantur. . Idem „ P min nietaret.nundqᷣd
imnmt ſoaiare recls ſſecun (uis cotrarig lumus ⁊ deillis que nt enn 1s tibi nup in genere po⸗ rail reniiciatéeno obſts
de eſaanglantgdelsene R- id lucre varnbaril de 7 reborencn
dh is concilij.s. de 2ceſ. *OeVti bituz on fuer et c edentiũ ve C exquo renũ ciauit. vij. 1
cinspor ralis 0 ij. 2 de elect. ne er eũ ante ipſius obitu H Mricoꝝ tuoꝑ crx 19. is i. piculoſuz. de elec. cſ
Eehen .. J „ . e1s 1. BPicu . .
enr podctan Ertaliabit brcinarum. lazho ene expſ Päinuwtne nt n hacs 8 rer⸗ Eedier ded
u icia d e qu S RAWcui nu 4 ferẽdi.canonica Pbe viget᷑ ius pt
nai ſria de enre oſſunt. 5S ioſe cõceſſa facul ee ſt pᷣdictã gratiam itti nõ põt. de fo. com.
Rr puintia colerte p ſione ſit gratioſe ta⸗ tug ecclia in qua poſt pdictã 5 ſpecdi mittin. ſen ex. cõtĩ⸗
biles. teap.poſſit a⸗ . 5 us cuidã ſpeci ſi diligẽti. de ſel
ntidd o .e venerab e.iu. de⸗ tas.vt auctoꝛitat . ibi factam madauim Ic; or oiſ⸗ it. ⁊ beneficio ꝙ nno⸗
nine ts nes⸗. liquiby pſonis idoneis in certa ecclia ahrerpungert obetelmt guica er eiit ir beneficioc nno⸗
ln m Buam. quado D H bũficia quoꝝ lario en de tuis clericis nũc defüctis rre non potuit ſieurner v2
kientecnin ſt gra eius cui ſcribi . leaiti euoluta,. rrecon. 2 . io ſcripſim debeak. reditati nõdũ delate. ff.
antöde rah erperor. vr.. ſe⸗ ad ſe. ap. legitĩe deuoluta. eſcẽ otes:cũ illip quo ſcrip 4 l. bere. 1. qur ſug⸗
tur non expirat.) auẽte ꝑ cẽ.ec.opeſc potes cu gre tibi facte ðꝛogat de acqul. here ,.
e1 8 pu⸗ ꝛes eadẽ aucte ꝑ cẽ.ec.o e generali gre nibi facte: it ſtitis. ? alimẽta pacto a⸗
ennr ngo ſcuibit e vie traclictoꝛes e ãcuʒ ſpecialen na pꝛie generali gi la ns kereru ſrigrarmera dacro n
tl⸗enm ſeribit vt hic õi conceſſio.quã cuʒ ſpecialem ſpãlis.licʒ de illa limentarij nõ tollunt᷑.ff.
eili to pꝛo quo ſ renũ/ do hmõi conc ſurã nõ poſterioꝛ palis.lic. faculta ñſac. cũ hi dixit da.
laranonit Moꝛiat᷑.vel renũ⸗ decet eſſe mãſurã 8 Arrrr li ratione ſi poſt culta de trãſac. cũ hi dix 1
lrgg n. 2— 1. e lt. tia connear. decet eſte malur dẽ mẽtionẽ. Sili ẽda bñfi tũ. bar. bꝛi.
gil. 1 ciet.s.de renun.c.i.e.li. gratia connegt tegra pꝑ obitũ cõce E nobis ↄferẽda bñ qð valet pac rere
m. io ücfinẽ expꝛeſſe Zdi/ lrat etia reintegraꝑ obi 2ts tibi cõceſſama ſo eſt ad rit hoc ſi poſt oꝛqinati
ad hũc finẽ expꝛeſ ſi ſa exp ſupꝑ puiſiõe certe ꝑ⸗ ia tue dioceſis quoꝝ collatio eſt a dKir hocſipoſ ſea ſiior
Driclegt ecuroꝝ bpoteſtas daroꝛů ſone fac d eius cui puideri ma cras 9f ram? ſpaliter alicui cõ cus eſſet T deponenqus.
hine s Eunlenn nee gra gratia vel kuoe A rſen ernin EKrtimadem ve chreſſicnetlol acka deſimo eee⸗
ſ iſeere rartt n * Sðð pᷣs oꝛdinet.
ſecuneim l.facti diuerſitas o è ä certo mõ vacãtia ła Pahs de
lahabitor rabſrramnabt ſonmte mo loco papa dat licẽtiã cõferedi la e cöferri mandat ſpẽs generi
W ve groftla la facr ee ibi dicit tex. gẽa facta bie Nia iſtane oluca ſeoo allanod hie errene haãc mis, purcatethont en nutag
W facienda ꝑ executoꝛes. ncedat canonicatũ ⁊ pꝛebendã ſi v ſe facta dat dero gat. ita ſcöo ben ſecle deaͤſet liceutiã. puta arch. boñ. mere
hUröintrane ſaclenaltergo papa co lij de iure debitã. ⁊ ſuꝑ hac gratia dre m ſit fa⸗ b. & Ingenere.ſi aũt in⸗ ni e.⁊ ſic valeret pꝛimũ niſi de pꝛio kren mece
tininultt pꝛimo vacauerit nu oeer ula.quia cũ ſam ſ eanontcna apanon bit tũc ſecus qꝛ vtrũq; Bann bentale teii icriucde kenſumna beci
1 5 . — „ . ₰ * . Pte. 1.
9,. erecltoꝛes. babet Perccuto veluracceſſorla no erp at clo biepras in ſeðo.⁊ idẽ eſt ſi ante lis.ad hoc.s.de fi.pꝛeſ.ex tua.ð of.de . grer.
inis dicß cta gratla. poteſtas erecuto. ta pꝛouideri mihi de bene irat er virtute pꝛimi geuerali lenaho⸗ caſu ⁊ ſimiliba dabes de 1.
ſgcakt ſit gratiã ſed manget fieri. put P Sed quare non expi „ qͥ dicãtur ſui c ericih. imein impetrationihꝰ v gra
W ſcl Cral aſer cipalis eſt. ⁊ expirat re integra. Sol. ibi etia erat NVTuox. u. iſta duo ſunt diuerſa maxime in imt icꝰ ſuus cedit ł
haſtiͤtn ſctagrarla cũ reſpiceret eum qui pꝛouidere o. gcee curia romana borertciusbemſicis ed quid dices.ille ceui
deri adatũ uʒz vt. S. e ic. in fiS .
. Emanauit ad declarationẽ decr..S. e.non liceat.⁊. facta eſt talis onteparus vel ſcði beneficij eragtoeen d dio⸗ 6ftür a
ieneec s cui. n apoſtolum. . de tẽ ſui vel ꝑ adeptionẽ epᷣa 3 ſciaſſe videt᷑. ad hoc.s. de Inaz
nicur O Veßs ſi et.c.cum ſecundum apo on poſſet vt. s. e. li. de tẽ. c. iã enĩ tacite ipᷣo facto renũc dulgẽtie reſtringãt.
tereNe . as ſi ꝙ ſic. iã enĩ . Credo ꝙ cũ tales indulgẽtie reſtrin
abpin or miſiſti.quod alias ſine pena faceren „ – ge ꝛc. de of. dele. gratũ. Cr - it.cũ potiꝰ pꝛiuatione
omm . ſcribit erlex ma. p. cex oꝛc. de lia bñficia ↄferre nõ poterit.cũ potiꝰ pꝛ Eda. vt
enat dinan. c.ij. rn dinatis ad minoꝛes non ſcr B.e.is cui.⁊.qᷓ;uis.ꝙ talia ellunt᷑ ad illa dimittẽeda.
ires d i acros ideo dirit quia pꝛo oꝛdin .c f 3.619 C iciatòe vacẽt. ꝙ patet ex eo p ↄpe ingula. ad hoc facit pdicra
W Aen vt oꝛdinatoꝛes compellat vr no. s. e.tl. 5. e. eß de cle. cõ. c i. . e. de multa. ? licet e edẽs eſſet moꝛtuus qͥ ad bñfic
gleſolimnt tliam vte ij. vnũ ſcias ꝙ io. gof. ⁊ inno. tenent. S. e. epſ 8. ſuſcepeu na ſimiliter poſſet dici ꝙ ce ij. F. i. Sʒ pone. iẽ contulit
belnn Hꝙ quãtũ cũq; clericus e inantẽ ad ea que dicuntur- ſficia v. clericoꝝ. int duo ũqͥd poterit.vide neai
( crti VYquatü cu cl em cõtra oꝛdinan te ad titulum nicia v. a lt pĩguiꝰcõferre.nũqͥd pe ſſit pin/
ro die ,4 in. 2 hoſt. contradicentes eum Npatr bo ego conſentio ꝑpꝛedi.d a a pꝛopꝛia motu dedit hã gr. a die illud poſſet locũ hal
e ran. poſt: contradicer deficiet actio quibo ego tiue venirz aut pap 5. vt. ð. e.ſi plibo. Sed dic ꝙ ũ. ſed hic de
clutn patrimonij oꝛdinatũ ita ꝙ deficieta ec pꝛopꝛie nec excep gui coferre. ſcᷣm nõ. vt lericoꝝ ſuoꝝ decedenciũ. ſea
ps ſi. alias i biponitur necp ſt õferre beneficia ex pꝛioꝝ clericoꝝ ſuo oterit.io.an.
4 cre. epᷣs ſi.alias iſtud niſi ꝙ i. hoſt. de reſcrip. poſtulaſti. xviij. dil. i poſſet cõferre beneficia e ð bñficins voluerit ↄferre p 7
ckonn ber decr. tuis. e. ti. ⁊ de hoc p hoſt. d viij. diſ. quia ea ⁊. xxviij. dil. mis clig nõ eſt dictũ vñ ꝗ .12
Alnon In culpa.⁊ ſic eſſe debet in pena.vt.xxxviij.diſ.q Nemis ciſch
minmi qum ſunc⸗lo.aa.
rcni⸗
lesſie
zdlcolt,

v . Et ſolũ rri per papam
ſi omnia beneficia tũcibi vacantia haberẽt ſolũ conferri per p
ia ſi om
A4 .

l. ſi 5 cõpꝛomiſſarius.
Aliũ non.ꝓ his que dixi.s.e.ti.ſi pauꝑs.de ele.ſi cõpꝛon
x Kliũ non.

e VJIgoneis.ð.e.i

s eni. . — . .
f Poſt alias non fuiſſet tanta queſtio exquo pꝛimũ mandatũ ſpecia⸗
le ge nus pꝛeceſſiſſet io.an.
Derogat. vt ·.· de re. iu
bLonſferamꝰ.penes pap
ctis.vñ exq̊ iᷣe poccupauit melio

Jis cui. habuit oꝛ⸗
u ex conſtitutiõib⸗
reuocatoꝛijs quas fecit
bonifaciuſ ſtatim poſt ꝓ
motionẽ ſuaʒ de gratia.
factis a nicolao.iiij.⁊ ce

leſtino.v.ꝑ quas ius qſi
tũ erat ad rem non in re

Reuocatoꝛia gratiaꝝ ni
colai incipiebat.pꝛidem
ad apicẽ illa vero celeſti
ni incipit dudũ circa ꝓ⸗
motionis.⁊ de his etiaʒ
conſtitutiõibo tractat. .·
c.pꝛox.⁊ de concelſ. pᷣb·
c. vl. plenius.
lzʒ ¶ Nicolai quarti.
LCLeleſtini quinti.
m O Annexã. quaſi in
annexis ſecus..e ti. ſu⸗
per eo.⁊.c.qꝛ ſepe.⁊ ꝓx
reſponſio.

n Uerba.quoꝝ mẽtẽ
habes j. de conceſ. pꝛeb.
c.vlt.ſed ad litterã erant

hec omnes collationes

pꝓuiſioues obſeruatiões
ſuꝑ canonicatibo digni/
tatibo ꝑſonatibo pᷣbedis
officijs dignitatibo poꝛ⸗
tionib pꝛeſtimonijs ec⸗
cleſijs pꝛochialibo rura⸗
liba vel aljs necnõ ſuper
quibuſcunq; beneficijs

eccleſiaſticis vacaturis

cũ cura vel ſine cura.i qͥ

bus nõ ſit ius queſitum

in re.licʒ ad rem ꝑ dictũ
anteceſſoꝛem noſtrũ ſeu
eius auctoꝛitate factas
con ceſſas ſeu cõmiſſas.
⁊ ea que ab ipſo ſuꝑ hisł
circa ea quõlibet ꝓceſe⸗
runt apłica auctoꝛitate
in fratrũ noſtroꝝ pᷣſetia
vi.calendas ianuarij cũ
adhuc ſicut pꝛemittitur
eſſemus leapoli.oinno
caſſauimus.irritauimꝰ

⁊vacauimus caſſas irri

tas ⁊ vacuas nunciaui⸗
mus nullius etiã decer
nimus foꝛe firmitatis.?

quod extũc ſecus a quo
quã ſcienter vel ignoꝛãt

cõtigerit attentari ⁊c. iõ
igit᷑ dixit iſta verba · qꝛ ꝑ

verba illa cauſat᷑ ius qſi

tũ ad rẽ ſed non in re nõ
ſic intelligit᷑ reuo catum
o & Conſuetis.ꝑ hocñ

reuocat᷑. gra. eſt ei equs
qppter ius in re ſeruare

tur ius ad rẽ in hoc caſu
qᷓ; pꝛopter ius ad rẽ exti⸗
guet᷑ ius in reõ mentem
conſtitutionis.
p & Magis dignũ. S. e
de conſecratio.eccle. vel
al. ꝙ in dubijs cum ſuis

generi.cum ſuis conꝛ. vedt
z enĩ remãſit eadẽ prãs ⁊ maioꝛ etia in pꝛedi
ꝛeſt ipius conditio.vt.s.e.dudum.

nõ habita mẽtione, facta ꝑ nos colla⸗
tio canonica eſt cenſenda.

is cui de canonicatu pᷣben⸗ . acta:lz al
da et dignitate ꝑſonatu vel of ignoꝛãti nõ obtinʒ firmitatẽ. ¶ Jus
Aficio ꝑ felicis recoꝛdationis ni
vel celeſtini pᷣdeceſſoꝝ noſtroꝛũ
lẽ̃as gratia in aliqua ecclia facta erxat
utiõis noſtre reuocatoꝛie tꝑe ca⸗
catũa pᷣbendà diguitati perſona
tuivel officio alicui non annexã erat
adeptus. licet dignitatẽ ꝑſonatũ ſeu
officiũ iibi expectaret.ppter expecta
tionẽ hmõi pꝛiuatus nõ intelligit᷑ iu
re qð in canonicatu ⁊ pbenda fuerat
publice aſſecutus.ius tñ q addigni
tatẽ pſonatuũ vel officiũ ↄpetebat ei
dem iuxta verba dicte reuocationis
intelligit reuocatũ. Non ſic auteʒ
ſi canonicatũ cum dignitate pſonatu

Miber Tertis

Andatũ.decre.venit declara (ſolum habiturꝰ eſſet tertiã.io.an.
tiue ad decr. S. e. cum in illis in fi. g Beneficio decurato non
ꝛouidebit᷑.s.e.ti.cum in illis in fi.nec de dignitate.s.e.ti.c.vltimo.
Lollationẽ. de ſpectãte ad pũtatiõem inſtõem vel electiõem nõ po

terit pꝛouideri.s.e.cũ in illis Scũ aũt. i

pitat᷑nos neutꝝ illox decernim ius
habere in eadẽ patria eĩ collatio poſt
dem. v⁊cotra decretũ a dicto celeſtino inter
poſitũ facta:lʒ abignoꝛãtibo et etiam

vero qð ſcdo ad pbendã nõ in pᷣbẽda

hmoõi cõpetebat. cũ noſtrã reuocatio

penitus eſt ſublatim. M'Idem.
NaAndatũ aplicum tibi dire
tũvt.t.clico de bñficio ſpe

cap ĩpꝛouideres neſicia eiuſdẽ ca
pituli ſiue dent᷑ in cõi p ipin/ ſiue per

vice ac auẽte capli. aut ex iure ipius

—

ex eiſdem canonic obtinẽt in ipſa e⸗

tũ pſonatuũ vel officiox que noõnulli

ℳ*

Capituli.idẽ eĩ ẽ facere per

aliũ qð ꝑ ſe j· de re.iu.qui ꝑ aliũ.cũ ſuis cõcoꝛ.

ff. ꝙ cꝰ q; vniuer. Itẽ eoz⸗

rũ.S.ſi decuriones.

ſuetudo ł ſtatutũ ꝙ bene

ficia vacãtia pꝛio mẽſe ꝑ

nẽ eius collatõ non pceſſerit per eam

tãte ad collatöem carbon.
canonicos eiuſdẽ ecdleſie ſingulares
de ↄſuetudine vel ſtatu ro merxito cõ⸗

pꝛehẽdit ad bñficis tñ rõne dignita

cleſia ad earũdẽ collationẽ ſpectãtia

tinẽtia ad collatõeʒ capi
tuli cõfcrat pꝛimꝰ canõi

lz? ¶ Statuto.ẽ foꝛte cõ

cus vacãtia.ſcðo ſcous.
tertio tertiꝰ.⁊ ſic de ſigu

lis łꝙ bñficia familiariũ

ſuoꝝ ſpectantia ad colla

tiõein capłi vacantia ca

nonici cõferat.tales con

ſuetudines ⁊ ſtatuta ſũt

in mitis eccłijs galliciii

I¶Ertcdit.qꝛ papa nõ

intẽdebat guare alteraz

digtatẽ ca. ſʒ totũ caplʒ
B.c.cum in illis ad fin.

m Singulariter. qſi

nvice caplivt i.i.rñ. io.ã
n & Pꝛebẽdax.ldigni

tatu vel officioꝝ iplſiuus

ecckie vt in ſcdo rñ. ⁊ no.
ꝙ dicit rõe hmoõi pbeda⸗
rũ.q.d. ſi ꝑtineret ad ali

am cãm. puca ꝓpter alia

bñficia que habet in alia
eccleſia mãdatũ tũc non

compꝛehendit illa.

concoꝛdantijs.
q Et ſi.tolle quod eſt·j·
bebat adeptus ſuerat in ea

pᷣfatus qui canonicatũ au
dẽ eccleſia ex epiſcopi.⁊c.io.an.

aut officio cõferri tantü canonico cõ
ſuetis fuerat aſſecutus ſub expectati
one pᷣbende cũ ius magis dignũ qðᷣ
iſte in dignitate pſonatu vl officõ hyi
iã hẽbat. iusmin dignũ canonicat⸗
reueat.cuiꝰcanõicatꝰ rõe idẽ ius eidẽ
ſaluũ remaneat ad pꝛebendã nullia⸗
lij ðbitã aplica an te ipam auẽte rece
pto. Sed ⁊ ſi exepi vel alterius

cuiuſcũq; collatione vel ꝓuiſiõe ade

ptus fueratin ea de ecclia dignitatẽ

pſonatũ ſiue officiũ ↄferri tm̃ canoni
co ↄſueta pfatus quicanonicatu guc
te ap.ia hẽbat idẽ erit cẽſẽdũ. V5

ationis nicolai pape pᷣdeceſ.

EVlodã p litreras felicis tecoꝛ⸗
( Anoſtri canonicatũ ſub expecta

tionevacature pbẽde in certa eccleſia

obtinẽte.ſucceſſoꝛ eius celeſtin cuidã
alteri ſimilẽ in eadẽ ecclia gram fecit
quẽ oibus etiã aute ipᷣm auẽte aplivl
quauis alia in eccleſia ipᷣa receptiſ vo
luir anteferri cu interpoſitiõe ðcreti.
pꝛiuſqᷓ; tñ ad pꝛimũꝛ eius executoꝛes
ſcde gratie noticia pueniſſer vacãs pᷣ
benda eideʒ pꝛĩo ꝑ ſuos fuit executo
res collata. poſt hmõi auteʒ ⁊ ante fa
ctã ſcdᷣo collatõnẽ ipius pᷣbeẽde noſtra
conſtõ reuocatoꝛia emanauit.et qm̃

quis eoꝑ ius hẽat in pbẽda hmõi du

.

catũ auctoꝛitate ap. iã ha⸗

r uiuſcunq;. ad quẽ pertinebat collatio.vel foꝛte legati .
S Igdem.ſ.ꝙ canonicatũ retineat.⁊ canonicatꝰ rõe pᷣbendam.

idẽ de cõceſ.pꝛebẽ.auẽte. c Conſtitutio reuocatoꝛia.de q̃ vt

(Ge dede⸗ hoc erat de iure cõi.S.eę.ti.hi qui. b Anteferriad
diſti

F5S. pꝛoxi.c. D Ignoꝛãti.ð/e.ſi poſtq;. ⁊.c.dudũ.⁊.c.ſi bñ ficia ⁊c.
eEollatio.qꝛ ſi pceſſiſſet collatio ius habuiſſet nõ ad rẽ ſed ĩ re.⁊ ſic
nõ fuiſſet reuocatũ ꝑ cõſtõem reuocatoꝛiã.S.e.c.pꝛoxiij/ de cõceſ.pᷣbẽ.c.
vl.⁊ ſic no.ꝙ quis ĩpediat aliũ in eo qð ꝑſenõ cõſequit᷑ad idẽ j.de ↄceſ.

pꝛebẽ.aucte.ſed ibi aliqui

d cõſequit᷑. qꝛ habet ſcðam pᷣbend qui alias

madatũ hmõi minimeſe excẽdit c& o e mane

Igem eſſe cenſemus ſi ratione pben de

dictoꝝ bñficioꝝ ſingulariter ptinere
noſctaur/niſi cõtineat foꝛſitan in mã
dato ꝙ eidẽ derico ꝓuideas debene⸗
ficio ad collationẽ nart boñ.capli ꝑ

epᷣoꝝ ⁊ ſuoꝝ ſuꝑioꝝ ẽ de

nit ad declaratõnẽ
c 4 DDen ecke. S. e.ex parte in fi. ?
dap ſuaꝑ ad ipſos canonicos collat coꝝ que no ibi hoſtl. .
ti. de rectoꝛibo. in fi. et b
dicit. datio coadiutoꝛuzʒ

ma oꝛibocauſiſ ⁊ ſpectat
ad ſolũ papã.põt tñ es

tinẽti cõiter vel diuiſim. tüceni ð bñ ſenio vel infirmitate per

ficijs que ad ipſoꝝ collationẽ ptinent pecuaieg rubne coſen

ratione hmõi pbendaxꝝ poteris pꝛo⸗

nidere A¶WMVBonifacius. viije⸗

tis ſibi autoꝛitate apoſ.

fuerit caplm aut due ipᷣi

De clerico egrotante.

Aſtoꝛalis officij debitum
xequentes declaramus
atq; ſtatuimus coadiuto
ruũ epoꝝ⁊ ſuꝑioꝝ pꝛelatoꝝ
dationẽ intelligenda eſſe de cãis ma⸗
ioꝛibo⸗ referenda ad ſe. ap. acab ea cõ
ſuetudine nõ obſtqte cõtrarxia tmmmõ
poſtulanda. Vey ne hoc pᷣtextu
eccleſie exiſtẽtes pꝛecipue in remotis
diſpeudia patiant᷑. nos earũ in hac
pte indẽnitatib pꝛecauere volentes:
hac generali conſtitutione ſaneimus
vt epᷣs ſenio autvalitudine coꝛpoꝛali
grauatus:vel etia alias a deo ĩpedit
ꝑpetuo vtoffm̃ ſuum nequeat exer

epᷣs ↄdicit tũc nil iuoca⸗
bit caplm.ſed epᷣi ⁊ eccie

rẽt.ergo int᷑ alias q̃s ha⸗
bes no. S. de trãſſa. c. i. ð
of. le. ꝙ traſlatõem. deex
ceſ.pᷣla.ſicut venire.

cleſiã nõ currit pᷣſcriptõ
in his q̃ ſibi in ſignũ ſpã
cut nec coöͤtra pᷣuilegiũ pᷣ

cum nobis.
r & Tantũmõ. ſic.s. e.

ecclie.ergo nõ ab ar̃epo ł
priarcha vel legato.qꝛ i

⁊ ꝙ ita eſſet ꝑ antiq̃ iura ꝓbat᷑ ꝑ canon.vij.q.i.c.i.⁊.c.q;uis triſte.cum

multis capitulis eiuſdẽ queſtionis.ad idẽ decre ſuperius allegate.⁊ de

regula.licet.vᷣ.illa ſemper de renũ ciati.niſi ad fi.

vnũ vel duos coadiuto⸗
res aſſumere.⁊ ſi demẽs

coõditio ẽ qᷓcito poterit.
intimabit papez coadiu
toꝛes iſti ſumptꝰ mode⸗
ratos habebũt de pꝛouẽ
tib platoꝛum ipſoꝛm.
Maioꝛibb pↄnume
ret.e

Sn obſtãte. no. per
hac Ifam ꝙ o romanã ce

ſu capłi ſui vel maior ½

us ptes hoc faciẽt. Sʒ ſi

—

lis pᷣunlegij reſeruauit.ſi

latiõis ð hoc.S.de ſcrio.
li.de ſupplen negli.plat.

generali legatiõe talia nõ trãſeũt in pᷣdicta decr. ꝙ trãſſationẽ. Ad dec.
8.c.ex pꝑte in fi.rñdet᷑ ꝙ illud fuerit de ſpãli auẽte vel mãdato dñi pape.

9& Remotis his enim pꝛecipue pꝛouidendum fuit.ad boc.s.deelec.

nib ſl.ad fi: I/

*

t¶ Perpetuo.⁊ ſicnota.ꝙ licet egrotas laboꝛet in firmitate incurabili
non remouetur ſed datur coadiutorad idem.ſupꝛa.e.t.ex parte. ſic re
pꝛobatur opi ber.de qua nota.s.e tua. lict

a ꝙ Maioꝛibus.regulariter enim tenet quod facit maioꝛ pars.de bis
que fiunt a maioꝛe parte capituli capitulo pꝛimo. et dicitur totum.

h⸗

Ner
o

ec
dene
ſen
lh
nil
e⸗
ſg
ai
olg
tlac
g
naſir
lici⸗
par
lreng
ſaanh
fin.
ri
fſ.i
IDen
bhls
W
ißbete
etadel
Preralig
cingle
tücnon
n
Emunn
larnari
Meinfin
lhoſtiee
infias
dinong
gopide
iſrſecu
pörtſt⸗
tmitotehe
s de cin
Amaon
ltute ap⸗
Madlno
iſdenis
or Weic
acit Gjl
cniliuon
achiterit
topottt⸗
per contt
ptsmott
t de peol
ihornn
w onut
Niasqs
träloii
atoenm der
twnire.
ſtäre nofl
Zroimani
rritßſann
tin ſigni
reſeroant
fahilgi

rimo ſee

en negeſe
enif
lleggto /
voni⸗ Nr⸗
Gto dii Oe
is rſted
zalegnn

hocs den

einant

rporte⸗

capitulum feciſſe.lvi.di. apłica.cũ ſi.ſed h̊ fallit in ꝓxi.caſu.·

h Auctoꝛitate aplłica.ſunt igit᷑ iſti delegati pape in hac ꝑte.⁊ cõcoꝛ.

ñ. de offi.oꝛ.irrefragabili.S.de here.ad abolendam. in fi.⁊. de ſta.re.c.
vno.⁊ in cle.qꝛ regulares.de ſup.negli.pꝛela.

. . „

c ¶ D e mẽs.de ſuc.ab inte.cũ dilectꝰ.iij.q:ix.iudicas.⁊ eſt ſi.qdð dicit

lex.ꝙ q ñ pater eſt furioſus filiꝰ datur curatoꝛ patri.C.de cu.fu.ſi pat᷑.
ff. eo. ti.lij.als autẽ eru⸗

beſcit lex filios eſſe caſti

De inſtitutionibus

.

bitari quaſi pñtatio inni tere? gratie.⁊ nõ iure cõi.vt ſic ptãs huius gr̃e
vacante ſede in caplm nõ tranſiret. .

q aane intelligleur ſi nõ ſit appoſitũ. de elec. cam que.
r- tranſeunt in capim

Ebpiſcopũ.ſolũ.ea enim que ſunt iuriſdictiois
vacante ſede.vt in iurib ſuperiꝰallegatis.ad idẽ de heret.ad abolendã
qð veꝝ intelligas.niſi ĩ⸗
terdictũ eſſet eis a papa

gatoꝛes parentũ.in auẽ.
de nup. 5. ſi quod ſanctũ
colł.iiij.de maio.⁊ obe.
cũ inferioꝛ.hincẽ ꝙ ipſe
inuito coadiutoꝛem nõ

dabüũt. vt in ſequẽti. R.

d D ue gtes. ⁊ ſic non
ſufficit maioꝛ ꝑs ⁊ ẽ ſpe⸗
ciale.ad idem.S.de elec.
licet.vbi de electione ro.
pon.requirunt᷑ ad minꝰ

duc ꝑtes.ad idem.S. e.t.

ſcriptũ.vbi in poſtulatõ
ne que cõcurrit cum ele⸗
ctione due gres etiam re
quirunt᷑.ad idem.S.e.li.
de elect. ſi qñ.⁊.c.idẽni⸗
tatibus.S.i.lʒ autẽ hoc
ſit ſpale. ꝙ due ptes de⸗
bent conſentire regulari
ter eſt ꝙ due partes col⸗
legij vel vniuerſitat de⸗
bent eſſe pñtes.ff. ꝙ cu⸗
iuſcũq; vniuer.l.plane.
ff. de decr. ab oꝛ. fa.l. iij:

e ¶ Aut duos. hanclit

teram quã. S. habueras

hic videas repetitam. ꝑ
uam litterã credo. ꝙ ſi
plures dare vellent non
poſſent. et potuit papa

ad hoc mot“ eſſe exeo. ꝙ

coadiutoꝛes debẽt ſum
ptus habere ab ecclia.vt

e

HS ſtemus ergo
cpᷣture.qꝛ papa ſi de plu
ribus voluiſſet ſic expᷣſ⸗
ſiſſet. de deci. ad audien⸗
tiã.⁊ ſufficit ita ſcriptuʒ
eſſe.vi.q.iij.ſcriptum.ſf.
qui ⁊ a quibꝰ.l.ꝓſpexit.
cum etiaʒ iſti nõ oꝛdina
ria ſed delegata poteſta⸗
te fungant᷑. vnde habent

ſeruare metas mandati

S.ti.pxi.cui de non.s.de
reſcrip.cum dilecta.

„

f Bfficium.eſt ergo coadi

cere poſſit deſui conſilio ⁊ aſſenſu ca⸗
pituli vel maioꝛis partis ipſiꝰ vnum

vel duos auẽteap.coadiutoꝛes aſſu⸗

meread dictuʒ officũ exequendum.
H vo epᷣs demẽs fuerit.⁊ quid
Yé

it aut nolit expꝛĩere neſciat vel nõ

poſſit tũceius capłnvel due ipſi par
tes eadẽ auẽte vnũ aut duos coadiu
toꝛes aſſumãt idoneos.qͥ eius officiũ
exequant᷑. Si autẽ eps ſenio aut in⸗
curabili moꝛbo grauatus vel ꝑpetuo
impedimẽto detent ad ſui executio⸗
nẽ officij reddat᷑ inutilis.⁊ coadiuto⸗
rẽ aſſumere vel habere noluerit.l a
caplo requiſit ꝓpꝛio.ſeillius nõ indi⸗
gere ſuffragio foꝛſitan aſſerendo. tc
nil p capiin innouetur.ſed hoc caſu
etiam pximo idem caplin epi⁊ ecde
ſie ſue conditionẽ ⁊ ſtatũ ac facti circũ
ſtantias vniuerſas qᷓ;cito poterit.fi⸗

deliter ñ explicite referat ad noticiam

dicte ſedis.recepturi humiliter ⁊ effi
caciter impleturi.qð ſuper hocꝑ ſedẽ
ipſam cõtigerit oꝛdinari. Peeſen⸗
ti quoq; adijcimꝰ ſanctioni.vt coadiu
toꝛes hmõi de pꝛouentibꝰ pꝛelatoꝑ in
quoꝝ aſſumentauxiliũ.ſumpt reci⸗
. *
piant moderatos ab alienatiõe qua⸗
