eIllis.a qͥb.ſ.vſure

ſuerũt extoꝛte vel eoꝝ he
rediba vel ſucceſſoꝛibus.

Perinde.i.ex tali ſti
pulatiõe alias ꝑinde.ſ.

ac ſi ipſi idẽ ſtipularẽtur
g ¶. Seruo publico i.
tabellioni ſic dicto quia
publicũ officiũ exercet.ñ
ꝙ ſit ſeruꝰ. C. de tabell.
l.generali.li.x.

b Jandato.ergo ta

pareret.xxvi.qi.qui recedunt.s.de ſen.excommunicati.a nobis. ij .
a IDenegetur. eſt ergo hic opus facto.ſ.reſticutiõe oel cautiõe nec ſac!
eſt hic bene velle. lxxx vi di.nõ ſatis.qꝛ ⁊ verba cũ effectu ſunt inrelligen
da. s. de cle. non reſi. relatũ.ſed nõne qui mãdat ſolui ſoluere videf.f. ð
ſolu.l.qui madat ergo mãdatũ hic ſufficere deberet.ſed illud babet ſo⸗
cũ facta ſolutione ꝑ mãdatariũ.qui eni ꝑ aliũ facit ꝑ ſe facere videt᷑ · de
re.iu.qui ꝑ aliũ.ſed videt᷑ exqᷓ iſte pecca tũ cõfeſſus eſt⁊ ſic diuino iudicõ
iam relictus ſepultura pꝛiuãdus nõ ſit.l.di.põderet.ibi.peccatoꝛ in q̃/
cunq; diexc.ſed imponi? hec pena.nõ ꝙ de ſalute ipſiꝰ deſperet ppt hoc.
qꝛ ſepultura nec pꝛodeſt nec nocet quo ad deũ.ð.de ſepul.ſacris.⁊ ẽ li.ẽ.
de rap. ſuper eo. ””ñä
¶ Facultates.pauꝑtas igit᷑ excuſat.qð verũ eſt ſi ſit nota.s.e.cũ ti. vñ
ſi nihil põt reſtituere nihil reſtituat ſi ꝑtẽ illã reſtituat.vñ pꝛiꝰ deducent᷑
vſure.tãqᷓ; es alienũ quã ſoluãtur legata.⁊ alia que relicta ſüt titulo lu⸗
cratio intelligit᷑ eni hereditas ere aiieno deducto. C. de lega.l. ſivuiüſe
Queri ſolet an heres vſurarij qñ hereditas nõ ſufficit ſatiſfacere debet.

pꝛio venientibo. dixit hic guil ꝙ nõ ĩmo fiet eis ⁊ alijs ſatiſfactioꝙ rara

vnũ quẽq; cõtingẽte.ar.s.de teſta.relatũ.ij.in fi.ff.de pac.l.ſi pies ſatis
videret᷑ hoc caſu haberi debere cõſiderationẽ tꝑis. vt ille qui pꝛiꝰ ſoluit
vlſu ras recipiat ꝙ ſuũ eſt integraliter.⁊ ſic de ſingulis ᷣm regulã j. ð re.
iu.qui pꝛioꝛ.cũ iſtoꝝ par ſit ca.vt ibi dixi.⁊ in hipo.hoc cõſideramꝰ.C.
qui po.in.pi.ha.l.ſi fundꝰſʒ vidẽt eſſe bona vſurarij ypotecata.v.e.cũ tu
vVVUel iliis quib tolle hic litterã que ẽꝗ· bene.ꝑ.xij.lineas.ibi idonee
de reſtitutiõe faciẽda ſit cautũ ũllis quibo ⁊c.vſq; ibi de ipᷣa ꝑꝛochia.pꝰ
ea aceipe qð ẽ..aut ſeruo publico de ipſius oꝛdiarij mãdato.deinde re
¶ Si pꝛeſto.i pꝛeſentes. ((aei tuidem⸗
2 Poſſint.acquirere.vt ſerui ꝓpꝛij filij in ptãte patris ſerui in quib⸗
habemꝰ vſufructũ.ſerui alieni bona fide poſſeſſi ⁊ libꝛi boies quos bona
fide poſſidemꝰ vt ſeruos.inſti.ꝑ quas ꝑſo no.ac.ꝑ to.ff.de ac.re.do:l.ac
quirit᷑.ſed nũquid ꝓcu.dño abſente hãc ꝑſonalẽ obligationẽ. ⁊ videt᷑ ꝙ
ſic.qꝛ ꝓcuratoꝛ qʒ ex re dñi acquirit dño acqͥrit.ff.de ꝓcu.l.ꝙ ꝓcuratoꝛ
in cõtrariũ videf᷑.ſi eni ꝓcuratoꝛ ꝓ pecunia dñi.quã mutuat fideiuſſo⸗
res recipit dño nõ acqret ꝑſonalẽ fideiuſſoꝛes.niſi dñs ſit pꝛiuilegia⸗
ta ꝑſona ff.ſi cer pe l.ſi pecunia.Item ſiꝓcuratoꝛ ſtipulat᷑ de euictõe nõ
acqrit.ff. de acqͥ.poſ.l.poſſeſſio quoq;ʒ.S.⁊ſi poſſeſſio Dixit hic gar. ſic di⸗
ſtinguendũ.aut ꝓcuratoꝛ ſtipulatuꝛ in iudicijs aut in cõtractibi.ſi in iu
dicijs ſemꝑ acqrit dño abſenti vtilẽ.ff. de pꝛocu.l.ſi ꝓeu. ſſi in ↄctibo aut
pũte dñno aut abſente.ſi pñte acqͥrit vtilẽ.ff.de vᷣ.ob.ſiꝓcuratoꝛi pñtis.
ſi abſenti aut ex re dñi.vt qꝛ ſtipulat᷑ penſionem domꝰ dni ⁊ tuuc acqͥrit
dño vtilẽ.ff.d ꝓcu.l.ꝙ ꝓcuratoꝛ.ſi aũt extra rẽ dñi aut dñs eſt ꝑſona p⸗

uilegiata vt miles pupillꝰvel adultꝰ ⁊ tũc acqrit vtilẽ.ff.ſi cer.pe.l.ſi pe

cuniã aut nõ eſt dns ꝑſona puilegiata ⁊ tũc dño nihil acqͥrit ſed tenet᷑
ꝑ actõem mãdati cedere actõnẽ.ff.ð acqᷣ.poſ.il.poſſeſſio quoq;.ꝭ.⁊ ſi poſ
ſeſſio.⁊ ðꝛ ꝓcuratoꝛ tũc ex re dñi ſtipulari qũ acceſſoꝛia ꝓuenientia ex re
dũi ſtipulat᷑ vt pẽſionẽ domꝰ fructꝰ ⁊ ſilia.Extra rẽ qñ ſtipulatio ipſam
rẽ vel aliqd excraneũ nõ ꝓueniẽs ex re in hoc ergo caſu ſᷣm eũ cũ ſtipule
tur rẽ ipam pꝛicipalẽ dño debitã.ſ.vſuras.que licet ſint acceſſoꝛia quo
ad recipientẽ quo ad ſoluentẽ ⁊ poſtea repetentẽ ſũt ipᷣa res pᷣncipalis q̃
ſunt ipᷣa res debita repetẽtipcu.nõ acqretdño ꝑ.d.l.poſſeſſio.q̃q;.ꝗ.i fi.
Loc oꝛdinario.intelligas de loco in quo degit vſurariꝰ.⁊ ꝑoꝛdia

(deas.s.quibus quidem⁊c.

bellio hoc caſu nõ acqrit actõem extraneo ex ſua ſtipulatõe.niſi eã faciat

de oꝛdinarij mãdato.⁊ idẽ videt᷑ dicere antiq̃ lex.ff.rẽ pu.ſal.fo.l.ij.ibio

fecto dicemꝰ ſeruũ publicũ apud pꝛetoꝛẽ.ſtipulari debere.

IIgonee.noie idonec pignoꝛa vel fideiuſſoꝛes intellige.ff.mã.ſi man
gato titij. .ſi alias vbũ cautiõis nudã pmiſſionẽ deſignar. C. de v. ſig.
ſancimꝰ.ſi aũt pignoꝛa vel fideiuſſoꝛes nõ põt dare. iuret ſe pignoꝛa vel

fideiuſſoꝛes dare nõ poſſc.⁊ ſe facturũ qð cauet. C. de epiſ.⁊ de.auc. ge
nergliter. S. ð dona. inter vi.⁊ vx.ꝑ vr̃as.inſti.de ſatiſdã.S ſed hodie j. ð
ſen. er. c. vl. . illis eſſet ⁊ hoc maxie qñ ſicẽ veriſiłe.eũ.ſ.aliã dare nõ poſ
ſe. Sed cu ſoluẽtes vſuras habeãt actõem ad repetẽdũ quare ſic ſollici
tus fuit papa ꝓuidere illis ꝑ cautiõis remediũ.ſo.iõ vt haberẽt pla auxi

lia.ff. de li lega. l. lij . itẽ qꝛ magis ſũt ſecuri ꝑ fideiuſſoꝛes vł pignoꝛa.ff.
q ſatiſa. co.l.i. ⁊ fit hoc nõ tm in fauoꝛẽ illoꝛũ qtũ in odiũ vſurarioꝛum

Et ſcire debes ꝙſi recepta hmõi cautõe noĩe eoꝝ quoꝝ intereſt vſurariꝰ
manifeſtꝰ vſuras repetit nõ audiet᷑.⁊ poſſet in aiarũ fauoꝛẽ epᷣs iſtasvſu
ras reciꝑe.⁊ ſoluere illis a qͥb iſte pecitoꝛ extoꝛſerat ⁊ idẽ ſᷣm guil.? gar.
ſi nõ eſſet manikeſtꝰ. ⁊ hoc pbare poſiet petitoꝛẽ.ſ.vſurariũ.ſi aũtiſte vſu
rariꝰ qui ſic ſatiſdedit cõualuit tenebit?᷑ex ſatiſdatiõe ᷣm eos.qꝛ ⁊ ſinon
ſatiſdediſſet tenebat᷑.S.e.cũ tu.⁊ ſi petitoꝛ eſſet notoꝛiꝰ vſurariꝰ. etiaʒ ſi

beres nõ excipet. dixerũt pᷣdicti doctoꝛes ꝙ ex officio ſuo iuder eũ repel⸗
ler. S. de excep.exceptiõe..ff.ð poſtu.l.quos ꝓhibet ſecus ſi notoꝛius vel

manifeſtus non eſſet.
m Illam ſcilicet quantitatem manifeſtam.
IHAliodn.i.ſi qᷓtitas manifeſta nõ apꝑet.⁊ repete expᷣmi volumꝰ aliã
Into tꝑe ille vſuras exercuit.⁊ qᷓ;=tũ nũc bʒ in bonis ⁊ q̃ntũ hẽbat tꝑe q̊
fenerare incepit ⁊ ſuꝑ hoc cõſiderabitfama vicinie.⁊ an alias mercatio⸗
nes exercuerit ⁊ an eis foꝛtũa ei ꝓſpꝑe ceſſerit.⁊ an fuerit impbꝰ exactoꝛ.
an curial feneratoꝛ.he ⁊ ſiles circũſtãtie ſũt circa ̊ ↄſideràde.⁊ ſm eas
magis vel minꝰarbitrãdũ.C. de bo.quali.cũ opoꝛtet. i.xxij.q.v.hᷣ vr.
m CTeneat᷑ ꝓpter ſui maliciã ꝑti leſe reſarcire tenef᷑. C.ſi tu. vel cu int.

l.etiã ⁊ facit litẽ ſuã.S.e.li.de re iu.cũ eterni inſti.ð o bli. q ex quaſi ð lic.

in pꝛin.⁊ ſi nullã qntitatẽ moderat᷑ tũc tenet᷑ in totũ.nã ⁊ reſidui cõme⸗
moꝛatõ totũ admittit. C. de here inſti. l ij. ff. de vᷣ ſig.l.ceteroꝝ caute er
go faciet.ſi in cautõe certã verilem expꝛimit q̃ntitaiẽ ⁊ adijecit qð etiaʒ
vlcra illud ſatiſſiet. inquãtũ cõſtabit eũ vſurarium rõne teneri.
n Pene. ſupple ſtatue in later. cõci.editio.ſub cõtra vſurarios.hoc
dico.qꝛ bic nõ habet locũ pena ↄ vſurarios ſtatuta. ſed habz locũ pena
ſtatuta in recipiẽtes eos ad oblatiões ⁊ eccleſiaſticã ſepulcurã.
o Subiacere. hodie ſunt excõmunicati. ipſo facto non ob. exceptiõi⸗

bus vel pꝛiuilegijs.per cle.de ſepul.eos qui.
p Abſoluat.ẽt ab alij s peccatis.xxiiij.q.ij.legat᷑.queſtio patet.qꝛ ne

ad confeſſionẽ debent admitti.vt s, dixit.nec dimittit peccatũ ⁊cẽ . de
re.iu.pctm.cauest ergo religioſi ꝗ interdũ de pᷣda plꝰq; ð aia ſolliciti ſt.

ql. Aliter facta.ſ.non facta ſatiſfactione nec pꝛeſtita idonea cautione

qnid dices de codicillis.videt᷑ ꝙ valeãt diuerſa enim ſunt.C. de cod. le ſi
ide.⁊ cõſtitutio eſt penalis ergo reſtringenda. s.e.de elec. ſtatutũ ⁊ pꝛoj
bibitis maioꝛibus.minoꝛa petere non pꝛohibent?᷑.ſf.de ſex.ex poꝛ.l.cui.

quiſfi.ſint legit ꝑ venerabilẽ.circa pꝛin.dic contra ſᷣm gull.⁊ gar. ⁊ hboc

patet ex pꝛin.vbi dixit in vltima volũtate.ar.õ:.de teſta cũ eſſes.qꝛ large

ſed quõ fiet expſſio ⁊ moderatõ de q̃ loqt iſte. v.rũdeo cõſiderabit iuder

—

— — — — —

—

doen

etgeri
detede
.
oce

llleiſhnt
bliſ

fmiin

Ldett
pignonn
dle alee

e ſic

Wretlgun

pignont
dturonon
treſtpünen
eßo iſnor
mgolege
ſonrikect
6. grtſi

dbodee
darenie

rur .

rtie
Hototcetke.

volet.

benbti
übebarne
amaunm

npn
fietſe

niarhi
R
aguſt
reſdor d
teopu
jeercdn
neni

Utunen A
bzlocimn

nri⸗

db,nm.

date n

cri ſ4
L

–Z
Ldenl⸗

uenit
crpoA ⅓

egn N
irc

hoc.
b MWMengdicãtes. hi di

bus idẽ ius.ↄcoꝛ.S. e. li.
de regula conſtõem qui
eni ſimulẽ cũ alijs vitam
ſuſcipiũt ſimilẽ ſentiant

exquo ſunt mẽdicantes

codicilli ſunt teſtamentũ.qꝛ mẽtis teſtatio.xiij.q.ij.O.ſed aliud.inſti.de
teſta.in pꝛin.ff. de iur.codicil.l.cõficiunt᷑.⁊.l.ab inteſtato.alias facile eſ

ſet conſtõem in hoc eludere.⁊ dic idẽ de qualibetvltia volũtate.⁊ qꝛ iſtð

crimẽ eccleſiaſticũ eſt potuit papa irritare teſtamẽta laicoꝛũ ꝑ que in ali
os trãſferebanĩ bona ⁊ tiebat durioꝛ cõditio exactoꝝ erit ergo ꝙ euince
revalebunt ⁊ habere.S.vt lit.pen,eccłia:i in fi:.babet eni rõne huius cxi
minis iuriſdictionẽ ĩ ta-
libo.S.de iude.nouit.S.
qui fi.ſint legit.ꝑ venera
bilẽ.s.e.li.de fo cõ.c. vl.
Quid ſi pꝛio teſtamentũ
fecit poſtea cauit dixit h̊
ar. ꝙ nõ firmat᷑ ꝑ hoc te
amentũ. qꝛ ab initio ñmn

De excefſibus pꝛelatoꝛum.
Vm er eo ꝙ pꝛedicatoꝛes
minoꝛes et religioſi et alij
mẽdicãtesꝰ in cuitatibus

valuit vtꝗj.de re iudi.nõ 4,
arinakeiz iin cõcoꝛ. ſ at ad abitãdũ domos vlł loca de nouo

vide ſufficere ſi an moꝛ ſuſcipiũt ſeu olim ſuſcepta dimittunt

re cuir. c eſtmeun ſe ibidẽ ad alia traſferẽtes dinerſa ſca
miſſ. eũ marthe. nec ob. dala quãdoq; ꝓueniant ? frequentes

clamoꝛes ad ſe. ap.pferãtur.nos ſuꝑ

regula.nõ firmat᷑que de
hoc ꝓuidere volẽtes hoc ꝑpetuo pꝛo

ſolo tractu tꝑii loquit᷑ vt

bn D exeo mendicã bibemus edicto ne deinceps aliquis
es nõ poſſunt acq: vel aliqui de pꝛedictis quibuſcũq; ſu
rere noua loca ad babitã per hmõi pꝛiuilegijs muniti exiſtat.

duũ.vel antiqua alienare
vel mutare abſq; ſpeciali
licẽtia pape.que de hac ꝓ
bibitcione faclat mẽtiõeʒ
in acquirẽtibo tñ loca p
heremitica vita ducẽda
ceſſat ꝓhibitio. hic dicit
determiat aũt hec decre.
no.s.e.nimis.ij.in v.ad

qui ipſis contra tenoꝛẽ cõſtõis pñtis
nullatenus volumꝰ ſuffragari in aliqᷓ

ad habitandũ domos vel loca quecũ
pta mutare. vel ea venditiõis ꝑmuta

tionis titulo quõcũq; in alios trſſſer
re pꝛeſumant abſq; ſede. nn. licentia
ſpeciali plenã ⁊ expꝛeſſam faciente de
phibitione hmõi mẽtionẽ ſi ſec ege⸗
rit irritũ decernẽtes O Mer hoc tñ
eis qui vitã duxerint heremiticã ſeu
ſolitariã eligenda de maioxſuoꝛũ licẽ
tial quin cellas maſiones ſeu habita⸗
cula in heremis ſiue locis vbi non ſit
hominũ habitatõ de ꝓpinpuo poſ⸗
ſit acquirereac mutare nõ intelligi ĩ

terdictũ Inno.iiij.ĩ ↄci.gene.lug.

cun? mẽdicãtes quibus
victuʒ tribuit ĩcerta mẽ
dicitas.⁊ qui redditus
aut poſſeſſiones ex regu⸗
la vel conſtitutionibo ha
bere nõ poſſunt. s e.li.ð
reli.do.c.vno.⁊ quo ad
caſũ decr.noſtre in omni

in legib diſciplinã.ð. de
ſta.mo.recolentes.

c Ag habitãdũ.nota epꝛiuilegs.
qꝛ de locis acquiſitis ad Dlentes libertatẽ quam

habitandũ tantũ fit hic
ꝓhibitõ.ergo alias qᷓ; ad
bhabitandu bene poſſunt
loca acquirere.ſed q̊mõ

nõnulliſ.ap.ſe.pꝛiui legio
Lerxceptiõis incluſit.ſicite⸗
grã obſeruari vt illa alij nõ infringant
⁊ipſi eius limites nõ excedãt dedlara
tiõe irrefragabili diffinim ijntũcũ
qᷓ; ſic exẽpti gaudeant libertate nihil⸗
ominꝰ tñ rõne delicti ſiue ↄtract aut

dicyvt, S.e.li.ð reli. do.c.

d .
d Scandala. bene er
go fecit hic ꝓuidẽdo.qꝛ
ſui officij eſt ſcandala re⸗
mouere.s.e.li. de of. leg.

L.
ei Deinceps. ſutn ra igitur cõpꝛehendit bec conſtitutio.olim enim hic
— licebat.vt.s.e.nimis.ij.vᷣ ad hoc. Ks
f Suffroganei. ergo papa pꝛiuilegiũ ſuũ reuocare moderari⁊ in totũ
tollere licet deceat eiꝰpꝛiuilegiũ eſſe mãſurũꝗq·ð re.iu.decet.vbi de hoc.
g lienationis. intelligo etiã ꝑ quẽ nõ tranſferat᷑ dominiũ. cum ſie
ſarge loquat᷑ dicendo cuiꝰlicet.ad idẽ.S.de re.ec.nõ alie nulli.⁊. C.ð re

bus ali non alie.l.ſancimus.licet interdum ſumat᷑ ſolum pꝛo eo cõtra⸗

ctu quo tranſfertur domiuium..de ſun.do l.i. ßVMV
Mentionem. ergo neceſſe eſt de iure cõmuni in reſcripto fieri men
tionem.de quo dic vt.s.e.li.de con ſtit c.i.in glo.que incipit. eſt contra.
i ¶ Decernentes.hodie tranſgreſſoꝛes ſunt ipſo facto excõ municati per
cle, de pe.cupientes.i.reſpon. HS
lꝛ ́ Eligendam.iſti ſunt digni cõuenienti honoꝛe.xvi.q.i.qui vere et
pure.⁊ an tales ſubſint epiſcopo ibi no.⁊ poſſint heremite alias non re
ligioſi habere pꝛopꝛium.xix.q.iij.eecontra paulus. .
1S Licentia.ergo no.ꝙ religioſus mẽdicans de licentia pꝛelati ſui põt
De pꝓpinquo. ð poeSNſtgrpe io. (viã heremiticã eligere.io.ã.

„

SBlentes exempti vel pꝛiuilegiativt nõ teneant᷑ niſi ſub certo iudi/⸗
cio reſpondere rõne delicti contractus aut rei ſi hec ſit init. vel ſi⸗
ta in loco nõ exempto cõueniunt᷑ coꝛã oꝛdinario.ſed rõne domicilij non

monaſterio pꝛiuilcgiato.vt eius monachi a quocũ q; interdici ſuſpendi

vel excõmunicari nõ poſſint, ceſſat in illos oꝛdinarioꝛũ iuriſdictio q̊ͥ ad

De exceſſi.pꝛelato.

-LXXVIII.

illa.niſi illi monachi mitterentad pꝛioꝛatus ſubiectos oꝛdinarijs quia
tũc etiã licet vtrobiq; ſint monachi oꝛdinarij etiã quo ad pꝛedicta illos
inducãt q;diu ibi manent.hoc dicit hec decr.Determinant autẽ hec de⸗
cre.diffuſe no.vi.q.iij.c.vl.⁊.S.e.ti.ex tuarum.
o Exemptionis.ꝑ queiverba dicat᷑ data exemptio videbis Te.ti.ſi pa
pa.⁊ pꝛopꝛie ap.ſe:eſt eximere.xvi.q.i.frater.ix.q.iij.nũc vero.io.andre.

ris villis aut alijs loc

ciuitate caſtrovilla ſeu loco quocun
q; de nouo reciꝑe ſeu hactenus rece⸗

tionis donatiõis aut cuiuſuis aliena

rei de qua cõtra ipᷣos agit᷑ rite poſſũt
coꝛã locoꝛũ oꝛdinarijs còueniri. etilli
quo adPhoc ſuã in ipos iuriſdictioneʒ
ꝓut ius exigit exercere. Nunqͥd ergo

carẽt omnino in his cõmodo libertatᷣ

nõ vtiq;.qꝛ nec coꝛã oꝛdiarijs ipis dũ

modo ſit in loco exempto còmiſſuʒ de

lictũ vel cõtractꝰinitus aut res liugio
ſa. nec vbi domiciliũ habẽt ſi aliqui ðᷣ
linquãt vel cõtrahãt.aut res ipᷣa cõſi⸗
ſtat cõueniri poſſunt aliquatinꝰſuper

iſtis neq; domicilioꝛũ.ptextu locoꝛuʒ

dioceſani.ſi vbi deliquerunt vel con⸗
traxerũt.aut res ipᷣa cõſiſtit.illi cõue⸗
niant᷑.remittẽdi eos illuc vel ipſi vt il
lic reſpondeãt ĩiũgendi habẽt aliquã
ptãtem.ſaluis nihilomin caſib alijs
in quib eos epᷣoꝛũ iuriſditiõi ſubeſſe
canonica pᷣcipiüt inſtituta. ¶ Etid
ipᷣm decernimus cõtra illosquibuſ

vx nõ niſi ſub vno certo iudice teneãt᷑

de ſecõquerẽtib reſpondere.aplico
pꝛiuilegio eſt cõceſſuʒ ¶ In eos aũt
quibo ne interdici ſuſpẽdi vel excõi⸗
cari a quoq; valeãta ſe.ap. eſt indul⸗

tũ.ſicut ſũt religioſi q; plures in quo

rũ pꝛiuilegijs còtinet᷑ nequiſq; epus
monaſterioꝛũ ſuoꝝꝑ monachos ꝓ vlla

cauſa vlloue loco interdicere ſuſpẽde

re vel excõicare pᷣſumat ijdem oꝛdina
rio iuriſdictionẽ ſuã q;tũ ad iſta vbi⸗
cũq; illi fuerint penitus exercere non

poſſint.niſi foꝛſa ipi monachi ad mo
naſteria poꝛdinatus oꝛdinarijs eiſdẽ

ſubiectus.vt vel gerant illoꝝ regimẽ
yel in eis tãqᷓ; ꝓpꝛij locoꝝ ipᷣoꝛuʒ mo⸗
nachi reſideat fuerint deſtinati.tunc
enĩ ⁊ ſi libere poſſint ad eadem mona
ſteria reuocare.ac tã illoꝝ qᷓ; nen
pꝛioꝛatuũ monachi reputent᷑.cũ non
ſit incõueniens aliquẽ ſic vtrobiq; lo

p ¶ Infringãt. iſti ſeue⸗
ritate eccleſiaſtica coer⸗
cent᷑.s.e.quanto.⁊ papa
ſolet taliuʒ pꝛiuilegia de
curtare.S.e.dilecti.
q Q Excedãt.S.e.poꝛro.

⁊.c.patentibus. ne pꝛiui

legium amittere mereãt
xi.q.iij.pꝛiuilegium.S.e.
tuarum limites eni traſ
grediẽdi non ſunt.s. de

ſepul. c. i.

r e¶ Aut rei. bec verba ſi
contractus ſit initus vł
maleficium factũ in lo⸗
co non exempto ⁊ res li⸗
tigioſa non exempta. vt
infra patebit.
8 Ad hec.tria ſuperiꝰ
enarrata.io.an.

t & Nunquid er 0. q2
dTrenar laurdds 1

per hoc exempti equipa⸗

rentur non exemptis.vt
indiſtincte poſſent coꝛaʒ
oꝛdinarijs conueniri.iõ
de hoc obijcit ⁊ ſoluit. ⁊
hoc dicere intendit.ꝙ in
diſtincte ratione domici
lij ſunt exempti.vt iudex
domicilij nec poteſtatez
habeat cognoſcendi nec
remittendi. ⁊ tñ ille eſt
vnus modus ſoꝛtiendi
foꝛum.i.de fo.compe.c.
vl. Item ſi delictum con
tractus aut res litigioſa
ſunt in loco exẽpto gan⸗
gdebunt exemptione. ſi eĩ

unglicus delinqueret bo

noñ. non ne puniretur ꝑ
iudicem bonoñn.fſugamꝰ
ergo ⁊ equiparemus an⸗
glicuz exempto. vt ſicut
ille qui alias non eſt de
iuriſdictione ratione de
licti efficitur de iuriſditi
one.ſic exemptuſ.qui ali
as de iuriſdictione non
eſt. ratione delicti.de iu⸗

cum habere monachumvnũ alteri ſbᷣ

riſdictione efficitur.ideʒ
in contractu ⁊ re.
a Exempto. dicit hic
bernh. ꝙ monaſterio exẽ
pto eccleſia cimiteriũ domus monaſterium atria hoꝛtus aree.que ſunt
iuxta eccleſiam.intelliguntur exempta.xij.q.i.neceſſaria.⁊.c.nulla xvij
q.iiij.diffinimus.⁊.c.id ſtatuimus.S.de immu.ec.c.i.de cen.c.i.
be Inſtituta.vt.s.de here.ad abolendam.in fi.sS.e.li.de pꝛeben.ca.i.
de ſta regula.c.vno in fi.Idem ſi capellas non haberẽt non exemptaſ.S
e.ex oꝛe.⁊.c.cum capella.ſie.s.de conſue.cum inter vos.s. de ſen.excõ.

nulli.⁊..e.auctoꝛitate.

c Q Et idipſum.ſcilicet quod dictum eſt de exemptis.
D Illos.non exemptos.ſed pꝛiuilegiatos tantum vt ſeqnitur.

æcWherto iſtud ſoluit contrariũ de decre.S.de reſcrip.ad hoc.quia hic

certus iudex datus fuerat a papa ibi incertus quẽ imperatoꝛduceret eli
gendum.pꝛeterea ibi in modũ reſcripti iuris cõis facta fuit interpᷣtatio
bic in modũ gr̃e ⁊ puilegij.qð etiã apparet ex titło ⁊ ex lr̃a q̃ ſeqͥt᷑ apo.pꝛi
f In eos autem.iſtud quod ſequit᷑ intelligas ſane ſm de ( uilegio.
terminationem decreꝗj.i.ti.ne aliqui. .
g Quantum ad iſta.ſcilicet interdictum ſuſpenſionem ⁊ excõicatiõeʒ
ergo q;tum ad alia.ſalua manet eius iuriſdictio. licet ergo iſta exercere
non poſſint oꝛdinarij.poſſunt tamen cauſas eoꝛum audire ⁊ iudicare.
ſi non pareant poterunt in poſſeſſionem mittere ⁊ ſimilia facere.
hb Reſideant.ad idem.s.e.quoniam.⁊.c.cum capella.⁊ nota litterax
quia ſi irent illuc cauſa viſitandi vel cauſa ſolarij vel vt viatoꝛes.illos
quo ad iſta non cocrcent oꝛdinarij.ff.de iudi.l.heres abſens. 4
m

AViber Quintus

benedictũ⁊c̃.qꝛ pꝛinatã benedictionẽ exhibent etiaʒ pꝛeſbiteri ſimplices

decr. de elec. conſtitutis que loquit᷑ c mona

Dependere.concoꝛ. S.e li.de pꝛeben. cũ ſingula.⁊ ſi. de pꝛeben. extir

ande. §. qui vero. nec ob.
ſteria non ſunt annexa nec

dependẽtia.⁊ talis habebit vocẽ in vtriuſq;

pꝛclati electione.ſieſt cõſuetudo.alias cõuentus eligeret. xvi.q · vl. c. vl.

S. de elec. c.i. .
Quo ad pꝛemiſſ
gas hoc quãdo pꝛioꝛatꝰ
ille tale pꝛiuilegiũ nõ hʒ
nec ex ſe nec ex ſuperioꝛi
monaſterio. qꝛ ſi maius
monaſteriũ haberet pꝛi⸗
uilegiũ qð monachi ſui.
⁊ pꝛioꝛatuũ ſibi ſubicto
rũ a quoq; exrcõicari nõ
oſſent ⁊c̃.tunc ſecus.
Auamdiu moꝛiank.
go poſt reuocationem
eoꝛũ epᷣs quo ad pᷣdicta

poterit.io.an.

Vmde diuerſis. cu
(Ea romana habet
diũ generale ⁊ eius p⸗

uilegia. hoc dictt.
n Q Munqdi. hene dicit
qꝛ apoſtolicus totius oꝛ

bis eſt dñs. s. de fo. cõp.
c.vl. 2.S. in pꝛohemio bꝰ

libꝛi.cũ ſuis concoꝛ.
o ¶Quaſi matrez. j. q.
vi:ad romanã.xix. di.in
memoꝛiam ·⁊ quaſi iõ di
xit.qꝛ eccleſia iaʒ genitũ
natura gignit ꝑ gratiam
vnge debet dici renatus
ideo dixit quaſi.qꝛ mat᷑
pꝛopꝛie que parit.
1T ommunem. debet
enim lec eſſe cõmunis.ii

ij di.erit aũt.⁊.S.in pio

hemio hꝰ libꝛi.
q Uidelicet iſtud poſ
ſet venire expoſitiue ad
vtrunq;.qd diuini.i ca
nonici.humani.i.ciuiliſ
ſed meliuſeſt ꝙ veniat ex
poſitiue tantũ ad verbũ
humãi.i.poſitiui.ſ.cano
nici ⁊ ciuilis quod dicit
diu ni intelligaſ. ꝓpꝛieð
ſacra pagina. .
x Sedem eandeʒ. nũ
qtid intelligemuſ quod

hic de ſe. ap. dicit late. vt

compꝛehendat etiam lo
ca vicina per duas le,
tas legales. pꝛout dicit᷑.

in eos luriſdictione vti ñ

a. ſ. ſuſpenſionẽ excõicationẽ ⁊ interdictũ.⁊ intelli

eſſe monaſterio vel ab ipſo noſcitur ð
pendere ratione tamen eoꝛundẽ pꝛio
ratũ dicti oꝛdinarij ſua iuriſdictione

in ipſis etiam quo ad pꝛemiſſa q;diu

moꝛant᷑ in illis licire vripñt. IJdẽ.
m de diuerſis mundi parti
bus multi confluant ad ſedem
apoſtolicam quaſi matrẽ.nos
adcomunẽ tam ipſoꝛum q; alioꝛum
omnium commodum ⁊ pꝛofectũ pa⸗
terna ſollicitudine intercedẽtes vt ſit
eis moꝛa huiuſmodi fructuoſa. ꝓui⸗
dimus ꝙ ibidẽ de cetero regatur.⁊vi

geat ſtudium iuris diuini ⁊ẽ humani

canonicividelicet ⁊ cuilis.vndevolu
mus ⁊ ſtatuimus.vt ſtudentes in ſco
lis ipſis penes ſedem eandem talib⸗
pꝛiuilegijs omnino libertatibus ⁊ im
munitanbus gaudeant.quibus gau

dent ſtudentes in ſcholis. vbi gene⸗

rale regitur ſtudium ac recipiant in⸗
tegre pꝛouentus ſuos eccleſiaſticos
ſicut illi. Alerader.iiij.
Bbates quos apoſtolica. ſedeſ
in exhibitione benedictiõis ſu
Xper populum ſpeciale pꝛiuile⸗
gio inſigniuit. in eccleſijs que ad eos
pertinent plenoure quado in eis di

uina officia celeb:ãt.poſſunt poſt mii/

ſarum ſolennia ⁊ veſpertinas ac ma⸗
turinas laudes benedictionem ſolen
nemſuper populum elargiri. Ali

biraut publice aut per vias ciiſitates
caſtra ⁊ villas populis⁊ plebibus be

nedictionem facere vel impartiri nõ
valeant niſi hoc eis expꝛeſſo apoſtoli⸗

1

8, e.li.de pꝛeben.pꝛeſenti non credo ſed intelligã per ſedẽ ciuitat? vel lo⸗

cum vbi eſt curia cũ ſuis ſuburbijs tantũ ad hoc ꝗ· de ſen. ex.ſi ciuitas.

ciant celebꝛari diuina.
talia pꝛeſumpſerint ab his per locoꝝ

.

xcv.di.c.ecce ego dico.

Eęæꝙ Allibi. ſcilicet extra eccleſias ſibi pleno iure ſubiectas.

Expꝛeſſo.quãtuncũqʒ ergo generaliter loquat᷑ pꝛiuilegiũ hoc nõ po

f.
rerle niſi id in pꝛiuilegio ſit expꝛeſſuʒ ⁊c.ſi.s.e.li.de here inquiſitoꝛes

Conualuerint.vt ibi conuertantur ⁊ fiant monachi.

co pꝛiuilegio ſit conceſſuzʒ. ¶ Neceis
licitum ſit alijs q; monaſterioꝛum ſu

oꝛum conuerſis ⁊ que ad alia conuo⸗

„ „

lauerint ⁊ in quos eccleſiaſticaʒ⁊ qua

ſi epiſcopalem iuriſdictionẽ obtinet.

pꝛimam clericalem conferre tonſurã

niſi eis id competat ex pleno pꝛefate

ſedis indulto.

aYgenn.

SQAVcrtoꝛitate ſe. ap. de fratruʒ no
ſtroꝛum conſilio ſtatuimꝰ ꝙ oꝛa

toꝛia“ vłlcapellas in locis nõ ex
emptis ſine dioceſanoꝛum locoꝛum

ipſoꝛuʒ licẽtia exempti conſtruere nõ

pꝛeſumant neq; ſic conſtructis nec tẽ
poꝛe interdicti caſibus expꝛeſſis ĩ iu⸗
re dumtaxat exceptis celebꝛent vel fa
Quog ſi

ipſoꝛum oꝛdinarios compeſcantur ⁊
ſi quas pꝛopter hoc exemptoꝛum ipᷣo

rum conſeruatoꝛes in eos ſententias
pꝛotulerint illas penituſ reuocamusꝰ

Inhibemus autem inſuper ne ĩ

locis etiam exemptis hoc ipſi exem⸗

pti facere audeant niſi ſuper his li

cLentiam vel pꝛiuilegium habeant
ſegis apoſtolice ſpeciale. Cau⸗

ſas quoq; ſiue lites pꝛopꝛias ſuoꝛuʒ
hominum liberoꝛum quevidelicet tã
tum ad ipſos homines pertinẽt ijlẽ
exemptiſuo nomine ſiue vt actoꝛes ſi
ue vt defenſoꝛes aliquatinus non aſ⸗
ſumant etiam ſiſintipſis dicti homi⸗
nes cenſuales cum id nequaq; licitũ
ſit eigem.
VClemens quartus.

h I Quaſi epalez. hic di
xit ꝙ vere epᷣalem haber
non poſſet.ſ. ꝙ poſſz criſ⸗
mare ⁊ alia facere q ſunt
epiſcopalis oꝛdis. ſi igiᷣ
abbas in parrochia ſua
vel alio loco habet iuril⸗
ditionem in ſpiritualib
qð alias de iure debʒ ha
bere epᷣs etiaʒ puros lai⸗
cos.nec cõuerſos nec cõ
uertendos poterat cleri⸗
care.alias non. ſicut enĩ
epiſcopus laicũ non ſue
iuriſdictionis oꝛdinare
non poteſt abſq; licentia
ſui epiſcopi. S.e.li. de tẽ.
oꝛ. c.vl.ſic nec iſte abbas
talem poterit oꝛdinare.
i q Conſurã.confertur
enim per ipſam clericał
oꝛdo.s de eta. ⁊ qualit.
cum contingat. ⁊ hoc in
tellige ᷣm determinatio

nem illius de ab bate be⸗

nedicto ⁊ pꝛeſb tero ſal/
ua eo quod habes ð ſup.
negl p.c.i.⁊ poſſunt tles
abbates conferre etiam
ſuperioꝛes oꝛdines vſq;
ad lectoꝛatum incluſiue
lxix.di.c.i.⁊ in pꝛedic.c.
cum contingat.
lzꝛ Indulto.puta quia
habent pꝛiuilegiũ ꝙꝙ qſ⸗
cũq; etiam non ſubditoſ
volentes ab eis oꝛdinari
clericare ⁊ oꝛdinare poſ
ſint.tenoꝛ etiã pꝛiuilegio
rũ ſeruabit᷑.g.e.poꝛro.

Uctoꝛitate exempti
in locis nõ exẽptis.

dꝛatoꝛia vl capellas ſine

dioceſanoꝛuʒ licentia cõ
ſtruere nõ pñt nec in exẽ⸗
ptis ſine licẽtia pape nec

poſſunt excmpti aſſume

re cauſas pꝛopꝛias ſuoꝝ
liberoꝛum hominum in

ſe etiam ſi illi ſint ſui cen

ſuales hoc dicit.

m HPꝛatoꝛia.oꝛatoꝛla debent eſſe id qð verbũ ſonat.xlij di.c.vl ⁊ pen.

⁊ iſta publica oꝛatoꝛia ſine dioceſanoꝛũ licẽtia non cõſtruent in loco nõ

alias ſequeret̃ ꝙ curia vel ſtudio exiſtente boñ.ſtudentes imole vel mu⸗
tine gauderent pꝛiuilegio. quod eſſet abſurdũ.sS.de cle.nõ reſi.tua ꝓꝛo⸗
gatio.igit᷑ illiꝰ decr.pꝛeſenti ſuñ ſpecialẽ caſuʒ cõſtringat ⁊ puto ꝙ viter
bieñ.ſtudens viterbij veniẽte curia ⁊ pꝑmanẽte gaudebit hoc pꝛiuilegio.

ſed curia recedẽte ceſſabit gaudere.ſicut ⁊ ego ſtudẽs boñ.gaudeo pꝛiui

uilegio ſtudij ⁊ ſi cras tolleret᷑ boñ.ſtudium vel eius pꝛiuilegia gaudere
ceſarem.non ob.pꝛedicta decr.pꝛeſenti.ꝭ.ſane.quia ibi odium hic fa⸗
uoꝛ ⁊ hoꝛum diuerſa eſt ratio de re.iu.odia.cuʒ ſuis concoꝛ.Si vero
aliquis exiſtens in curia pꝛo impetratione facieuda.vel vbi pꝛocuratoꝛ
vel aduocatus exiſtens in fraudem ſcholas intraretvt huius conſtitu/
tionis beneficio gauderet.fraus ſibi non pꝛoderit.s.de renun.c ij.cũ ſu
is concoꝛ.ſicut nec vere cauſa rei publice abeſſe dicit᷑. qui cauſa pꝛopꝛij
commodi in legatione eſt.ff. ex quibus cauſis maioꝛes.l.non vere.⁊ fa
cit quod ibi no.⁊ quod no.moderni de magiſtris.c.vl.

29 Sanregre auoeſcane diſtribntioniby exceptis.s.de magiſtriſ.c.vl⸗
de

pꝛeben.licet.ille enĩ non dantur etiã pꝛeſentibo qui nõ interſunt di

uinis.S.e.de cle.non reſi.c.vno.nec intelligas ꝙ de iure cõmuni exiſten

tes in ſtudio participant coꝛpus pꝛebende.ſaluo qð de ſacra pagina di⸗
cimuo.ſed hic intẽdit dicere ꝙ ſi ex diſpenſatione conſuetudine vel ſtatu
to eccleſie exiſtẽs in ſtudio põt ꝑcipere pᷣbẽdã hoc poterit ſtudẽdo ĩ curia
Bbates dicit quõ intelligatpꝛiuilegiũ qð habent quidaʒ abbates
WD de populo benedicẽdo ⁊ quibo poſſint abbates ↄferre tõſurã io.an.
p Abbates licet hic de abbatiby expꝛimat idem intelligo de pꝛioꝛibo
atchipſ biteris vel alis quibo hoc pꝛiuilegiũ ↄceſſũ eſſet.cũ eadẽ ſit ratio
iſta aunt decr olim inter efuag incipiebat.quoniam nonnuli.
C T. blene iure.ſ.in ſpũolibꝰ ⁊ tgalibi.S.e cũ ⁊ plantare.S.in eccleſia.⁊
s.c. quoniam per confeſſionem. .
d ¶V Solenné. ſ quã faciũt epᷣi ſolenniter dicendo.Sit nomẽ domini

exempto co mmiſſum ſub
8 Reuocam. ↄſeruatoꝛes eni pꝛiuilegioꝛũ ad hũc iuriſdicti
eR atozes eni pꝛiuite caſum iuriſdictio
nè ſuã extẽdere nequedũᷣt.cũ ſe ad hũc caſuù pꝛiuilegia ñ extẽdãt..c.i.nec

exempto.⁊ de his oꝛatoꝛijs habes.S.de cenſi.c.vl.s.e.ti.patentib. pꝛi⸗
uatim auũt oꝛare in domo ſua cuilibet lʒ nõ erigẽdo ibi altare nec miſſaʒ
n. on ecemptis.ſicut eni ſi anglicus in ciuitate bonon. celebꝛãdo.

vellet eccleſiã erigere hoc nõ poſſet ſine dioce.licẽtia ſicnec exeptus habi
ta co mꝑatione vt dixi.sS.c.i.ad idẽ.de con.di i.nemo edifieet.in auc.de

ec.ti.S.ſi qͥs aũt voluerit.col.ix in auc.vt null
Pafentin badie quod eſt. celebꝛent vel faciant celebꝛari.

p.¶ Interdiexi.hodie religioſi etiam etemptiviolantes generale inter?

dliæ

ñ q ſeruat mr eccia ſpo iure excõicati ſẽ ꝑ cle. ð erceſ pᷣl. ex freqntibo
q Exceptis.S. e. vt pꝛiuilegia.⁊.c.ꝙ nonnulluſ.s.de ſen.ex ꝑmittimꝰ
ho lie dic vt. de len. ex. c. vl. 5 ſen.er Limitttin
V ¶Conpeſcantur.ecce ergo ꝓexemptus pꝛopter delictum in loco non
oꝛdinario.s c.i.

ſe intromittere pñtniſi de manifeſtis inurijs.s.e.li
edi . e urijs.S.e.li. ð̊ of.dele.c.i.⁊. vlt.
t Sedis. ap.qꝛ ſicut eps ⁊ dio.in loco nõ exẽpto vt.s.ſic ⁊ papaẽ di⸗

oce. in loco exẽpto.puto tñ ꝙ boc caſu ſufficeret licẽti hapge
ocEInmie er uto tunch cẽtia legati ð latere.ar
guj· de ver. ſig. veniẽs in pꝛin.⁊.s.de elec.ſi abbatẽ. ⁊ ad hoc facit quod

dixi.ð. de elec. cupientes.circa pꝛin.in glo.in hocc
vx. ¶ Cauſas quoq;.2 facit iſte.S. ad ea.q no.inno ⁊ hoſ.5ẽ.ð ap.dilectis

õ eills ppꝛiã cãʒ eſſe c dãnũ vł emolumẽtũ ad aliquẽ

nomine nrinet. ff. qñ ap. ſit, l ij. q. vi.biduũ. vᷣ palam.
¶Liberorum in ſeruis eni ſec? 1 in hoc nulla S UM
E Perrlgent. direba nt inno.⁊ hoſt.in pᷣdic.decr.ꝙ ſi aliquis turbat
ltoꝛẽ agri mei vel colonos meos cõtra illũ da mihi vtile interdictũ
vti poſ.⁊ eti actio inturiarũ ſi in iniuriã meã illõ factũ ſit.ar.ff de vi et

vi.ar.l.vi.fac.ff.ð act.ẽp.⁊ vẽ.q pẽdẽte.⁊.ff ð poſiti:l.i.ꝭ.ſi qͥ tabulas.ð

— — ——

— —

—– – = —

—

N

eig
oeg

e
8

.

Nrin
ſni
Nh
bein
luin
N
ungt
Cone
enrce
,ſee.
nant⸗
dn
Glen
AAi
kſteltee
Pondln
Coſfeen.
nneng
N
Ut tbeen
terminmgg
KNibN
bimi
dlben
hoſlrte
hfenein
Ndingf
hm erie
inpetee
.

1nn
ullegi ac

nontſateu
beisond
oꝛdinnn
tiäpenig
5. e. N

ſtateam
6 nö gint
capelast
uzlicneni
Pfeneelnt
citispuhee
nnptidin.
Nogtinſe
boſninun
lliſineſgaa
diclt.
diAe
enrinbo
patenting
tareneett⸗
cripcrttt
ficer nt
do.0l

leban.

Generteſi
plrfthſt

Nr nmnn

mminlous

vn iNiitt

iditi
Deletiit
ſiethnnin
vti zlomt

n
iui

ocſcctch

De pꝛiuilegiis

furto tñ eis facto dñs agit ſibi eni ſubditi imputẽt qui nõ bene cuſtodie
rũt nec in iniuriarũ ſi nõ ſit factũ iniuriam dñt e dꝓpter ſpeciale odiuʒ;

ſubditi ⁊ iſtud habuerũt ꝓ indubitato ꝙ dñs in iudicio nomiĩe ſubditi

agere nõ poteſt vt ei ſatis fieret cũ nec iſtud eiꝰ pꝛincipaliter interſit ꝓ⸗

cura alioquin eadẽ rõne ius ſubditi rem ittere poſſet. iſti autẽ exempti

.LXXIX

in eccłijs ſuis vel alienis.

P Permittũt. inſpiciendus eſt igitar ten2: pꝛiuilegioꝝ⁊ ſeruandus

4 iaeort S. eo Hoꝛro. io an.
m ꝑſone.In pꝛima parte demonſt:at quid iuris. cũ quis ſolo
uilegio ſe dicit eremptũ. In ſcða ibi ſi autẽ quid iuris.cũ ſuper hoc

foꝛte vt durioꝛẽ cãm aduerſarioꝝ illoꝝ ſuoꝝ hoĩm redderẽt aſſumebãt

in ſe cãm vt actoꝛes vel
rei qð non licet eis etiaʒ
ſi illi ſunt eis cenſuales.
id eſt certũ cenſuʒ ſoluẽ⸗
tes.qꝛ non ꝓpter id ſunt
ipſoꝝ ſerur. ,
T aliqui pꝛiuilegiũ

pape ꝙqs excõig

cari ſuſpendi vel interdi
ci nõ poſſit non extendit
ad ſnias oꝛdinarioꝝ.ni
ſi tale pꝛiuilegiũ ſit con/⸗
ceſſum regib reginis vł
ipſoꝝ filijs vel religioſo
loco vel oꝛdini.bᷣ dicit.
⁊ olim decre. iſta extra⸗
uagãs erat ⁊ incipiebat

e0 qualitate als qm̃.

Cuiuſcũq; ꝓmode
rabit᷑ iſtud verbu.
c¶¶ A quocũq;.intelli⸗
gas niſi a papa vel lega⸗
to a latere j. de v. ſig. ve⸗
niens.i.rñſo. ⁊ hoc ideʒ
pꝛiuilegiũ intelliguntur
habere hi qui ſunt rece/
pti in ſpirituales filios
romane ecclłlie. ſi autẽ in
ſpũ ales ſubiectos.tunc

ſunt exemptiꝗ:e, ſi popa ⸗

§S. ſiliter.

d CLonceſſa.tolle qð ẽ

T de fratrũ noſtroꝝ ⁊c̃.
redeas. 5. illis ⁊ tolle qð
eſt · J. dũtaxat exceptis ꝑ
que ⁊c̃.
ęeFilijs. eſt ſi. qðᷣ ha⸗
bes. p.e.li̊.de offi. dele.
¶Rone. ſic ergo intel⸗
li gat. S. eo.c.i.S. in eos.⁊
ſic nulla coꝛrectio.vt ille
H.loquat᷑ de pᷣuilegio cõ
ceſſo religioſis.nõ ꝓpter
ꝑſonã.ſed ꝓpter locũ vel
oꝛdinẽ.vt ſi oꝛdo pꝛedi⸗
catoꝝ vel minoꝝ ſit in b
pꝛiuilegiatus vel mona
ſteriũ ſancci ꝓculi.ſi au⸗
tem religioſus aliqͥs ſi⸗
ne pꝛerogatiua ꝑſone ha
ret pᷣ pꝛiu ilegiũ ſecneꝰet
31 Tapliceè ſedis.infe⸗
Arioꝛes pꝛelati quib⸗
per pꝛiuilegiũ cõceditur
vſus mitre.ſi ſunt exem⸗

SEaliq de indultis aplicis cõ⸗
1 fidentes alios confidentiꝰ in
1ſuo iure moleſtẽt ⁊ oꝛdinario
rũ iuriſdictionẽ contẽnant pariter et
eludant oẽs indulgẽtias ⁊ pꝛiuilegia
quibuſcũq; ſingularibo ꝑſonis eccle⸗
ſiaſticis vel ſecularibo.cuiuſcũq; ſint
pᷣeminẽtie dignitatis cõditionis aut
ſtatꝰ.ꝙ interdicia quocũq; vel excõi
cari nõ poſſint.nec terre vel ecclie ipᷣo
rum eccliaſtico interdicto ſupponi ſbᷣ
quacũq; foꝛma verboꝝ cõceſſa illis ꝑ
que regibo ⁊ reginis eoꝛũq; filijs nec
nõ ⁊ religioſis quibuſcũq; non perſo⸗
narũ tm̃ ſed oꝛdinũ pꝛiuilegiatoꝝ vel
locoꝝ rõne in hoc ĩmunitas hmõi con
cedit᷑ dũtaxat exceptis de fratrũ nt̃o
rũ oſilio ad oꝛdinarioꝝ ſentẽtias ⁊ ꝓ⸗

ceſſus edicto ꝑpetuo phibemus extẽ

di. Ydem.

Tapoꝰ. ſedis benignitas.que

latis quibo non cõpetit ex ꝓpꝛia digni
tate,.cõceſſit in eccciax ſuarũ gloꝛiam
⁊ honoꝛẽ ꝙ mitra ⁊ alijs pontiſicalib
vti poſſint ꝓuideat ne inde ſcandala
oꝛiantur ſic tamen ꝙ ipſi pꝛiuilegiati
ſuoꝝ pꝛiuilegioꝝ nõ fruſtrent᷑ effectu
⁊ ex maioꝛitare ac decoꝛe maioꝛioꝛna
tuũ maioꝛitas appareat dignitatum
de fratrũ noſtroꝝ cõſilio pñti decreto
ſtatuimꝰ.vt abbates ⁊ alij quibo mi⸗
tre vſus eſt ab eadẽſede conceſſus ex⸗
empti quidẽ in ꝓuincialib conſilijs
⁊ epiſcopalibs ſinodis: quib nõnulli
eox intereſſe tenet᷑ mitris tantümo⸗

do aurifriſiatis.non tñ aureas velar

genteas laminas:aut gẽmas hñtib⸗

vtipoſũint.nõ exempti vo ſimplicib

2*⅓ nonnullis abbatibo alijſq; pꝛe

ſcriptionẽ allegat.n tertia ibi.ꝙ ſi tales quid iuris.cũ allegat vtrüq;

⁊albis ac planis vtant᷑. ¶ In alijs
vo locis exemptis ⁊ nõ exemptis mi
tris liceat illis vti ꝓut conceſſa eis ab
eadẽ ſede indulta permittũt. ¶ Bo⸗
Nnifacius.viij.
Elm pſone?
¶gioſe iqᷓ;ᷓ ſeculares plura pꝛeſu
mãat que ipſis infamiaʒ patiũt⁊ alijs
inferũt leſionem ptextu exceptionis
vel libertatis.quã aſſerunt ſe habere.

oꝛdinarioꝝ coꝛrectiones ⁊ oꝛdinatio⸗

nes ſubterfugiẽtes.ac eoꝝ foꝝ ſiue iu

dicium declinãtes nos volentes ſuꝑ

hoc de ſalubꝛi remedio pꝛouidere ſta
tuimus.vt hi qui ſe aſſerunt ꝑ pꝛiuile
gia ſeu indulgẽtias aplice ſedis exẽ⸗
ptos a locoꝝ oꝛdinarijs requiſiti hu⸗

iuſmodi pꝛiuilegia vel indulgẽtias q

bus ſe dicũt foꝛe munitos ipſis oꝛdi⸗

narijs in loco cõgruo ⁊ ſecuro aut ali⸗
quibpꝛudentibo viris oĩ ſuſpitiõe ca
rentibo ad h̊ per dictos oꝛdiarios de

putatis infra terminũ competentẽ ꝓ
facti qualitate ipſoꝝ oꝛdiarioꝝ vel de
legatoꝝ ſuoꝝ arbitrio moderandumꝰ

iuſto impedimẽto ceſſante oſtendere

ac ad legenduʒ integraliter exhibere
necnõ dearticulis de quib cõtrouer

ſia fuerittranſcriptũ tradere teneant᷑
Si autẽ ad fundãda intentionẽ ſuaʒ

ſuꝑ huiuſmodi libextate ſolümodo pᷣ
ſcripnonẽ canonicã duxerint apponẽ
dam eiſdẽoꝛdinarijs vel delegatꝭ ab
eis viris pꝛudẽtiba nõ ſuſpectis depᷣ

