d. & Dimittat.ſi ergo dimittit tũc poteſt ꝓuideri.⁊ ĩ hocc drña int iſtã

„ „.

foꝛms ? illã.quã in pꝛin.ĩpetrauit ille cui ꝓuidet᷑ qꝛ ĩ illa nõ ſufficit mõ

f⸗
bffficiũ pꝛimu dimittere ſi tũc tacuit pe.ſi motu.hic ſufficit tũt dimit/

e ¶ LZũc eni no.interpᷣtatõʒ (re.licʒ in ↄceſſiõe gre nihil fuerit dictũ⸗

f Sine cura. ſi igit᷑ vtrũq; vel alteꝝ ſit

(ſtrictã.ad idẽ.s.e.cũ in ilł

ratũ. tali nõ poterit puideri.Et no.ꝙ piuralis elocutio nõ eſt vaga.i⸗

mopotiꝰ arta ⁊ reſtringẽda.ſit ergo ↄtẽta duoꝝ numero jde re.iu.plu⸗

g Sub ſiſtat. poterit igit᷑illud beneficiũ alteri cõ cralis cũ ſuis ↄcoꝛ.
ſeruari ſʒ ſi ille poſſidʒ. nõ poterit ſine cognitõe cãe de poſſeſſiõe repelli

◻ beneficia. Si quis ignoꝛqs recipiet bñficiũ pꝛiꝰreſuatũ ( e.lic
vr alteri collatũ p pa.ſi exq ſciuit illð ſine dimficultate dimittit reeu
perat pꝛioꝛa bñficia ꝓpter illud dimiſſa.alias nõ.hec decr.ſũme innitit᷑

i ¶ Sede ap.idẽ ſi ꝑ aliũ qͥ ↄferr (eqtati.⁊ iuſte ignoꝛantie pꝛouidet
oſſet.puta ꝑ legatũpe.ti.ſi a ſede.qꝛ nõ ius ponit ſed factum.

2Ab bis. cietib vellignoꝛãtibo nõ curo. Unde ſi bene ad ertis. becö
crelnõ requirit ignoꝛãtia in cõferẽte.ſʒ ſolũ in eo cui coler Aeſ umitur

— —— .

aũt ignoꝛãtia.nili pbet᷑ ſcia de re.iu.pꝛeſumit᷑.qð intellige vt ibi dii.

Dimiſſa. vel iuris neceſſitate vel ignoꝛantia vl ſola volũtate lo. an.
m qAlſſignari. multo ergo foꝛtius recuperabunt:ſi adbuc non ſint alł

is aſſignata:vtis.e.ſi tibiin fi,

.

—

— —

Nign

löhet
ladene
doo
ſoſir
Scieon
eridi
iſcie
con
epplind.
Rocn
kt
zaen
tſolan
itimnte
Inon
öts,A
Parekſin
dfi 1
tannoeg.
dd marin
reſpiitc
filiügt

ſ. piolaear

6. ditii
naeſt in
tinren
N M
b.N
CCdik
opl.holie⸗
n.Nn
ppleinnoft

.t fulrde
loſf reh
Culan

ſch hefnn

re⸗Cu,

fmehs
ti G0if⸗
eſugtmin
tancun.
cedruſti
znoſofc/
fattürdi
hifuenmlt
isecht
ſonocti
ſrrt,

ioci ſe,

Dep

n & Lulpa. ⁊ ſic deberẽt eſſe ſine pena de conſt.cognoſcẽtes ꝓ.ð re.iu.
ſine culpa.ſi ergo ſciuiſſent fuiſſent in culpa.⁊ ſic tłi pᷣuilegio nõ vtẽtur.
o Lertioꝛes.⁊ ſic cuilibet referẽti credere nõ tenet.de ſi.ꝑ tuas.ij.ſʒ nõ
debet ſe dicere dubitare vbi certus eſſe debet de reſcpᷣ.cũ cõtingat.⁊ cẽ ſi.
p ¶ Bmnes alios.hoc vult dicere bñficia (xxxiij.di.habuiſſe.in pꝛin.

iſtiꝰ a.fuerũt collata.b.iſte b. dimiſit que pꝛiꝰ habebat.⁊ fucrũt collata

ꝛeben. et dig. LVI

nõ fᷣat obtꝑatũ lr̃is legati Itẽ ibi papᷣmãdauit canoniã ſtati ↄferri.pᷣbẽ

dã aũt cũ vacaret.hic canoniã ⁊ pꝛebendã ↄferri mãdat cñvacabũt.⁊ ſic

ibi expectãs iã erat in canonicũ receptus hic non.

1 7 Legatꝰ. ſ.de latere aliꝰ ei nec ↄferre nec reſeruare poſſz.s.e.li.ð off.
. .

Legatiõis.ſi eni auctoꝛitate ap.ſpãli hoc faceret alia ↄfir (le.c.i.

c cuius ca.pꝛioꝛa benefi
cia fuerũt collata.d.aget
a.cõtra.b.qͥ ſi dimittat ĩ

pacc aget ꝗ.c.qui etis ſiñ

difficultate dimittit rpe
tet. a. d. ⁊ ſic de ſingulis.

On põt. Emanauit
hboec dec. ad declara⸗

ioej coꝝ que no. innoc.
S. de ele.dudũ.ij. in gloſ.
hoc intellige In fi.⁊ q ibi
no/ hoſt. ⁊ de reſcrip. po⸗
ſtulaſti.⁊ de pᷣben. ſuꝑ in
oꝛdinata in fi.⁊ cõpoſt.i
decr.c.de reſcrip.ad finẽ

glo.mague. v. Itẽ queritk

de hac.⁊.c.in nr̃a.in glo.
pen. 2 gar. S. de of. oꝛ. oꝛ⸗
dinarij.in fi.⁊ guil.i ſpe.
ti.de lega.S.vidẽdũ.ᷣ.il
lud cum ſe.vſq; ad fi.
b Mogdicũ.ſi eni in ĩ
perratlõe hoc locũ habet
8. de reſcrip.ſi ꝓponente
e.ſi motu.multo foꝛti⸗
us in diſpenſatõe locũ ð

bet habere cũ etis ipe di⸗

ſpẽlatiões ſint ambitioſe
⁊ reſtringẽde.S. de fi. pl ·
c.ij.quis aũt ſuꝑ płalita⸗

te bñficioꝝ diſpẽſare pof
ſit. vide.lxx.di.ſanctoꝛũ.

2. xxi.q.ij.ſi qͥs iã trãſſa⸗
tus.S.e.tit.de multa.an
güt de lure ſine diſpẽ ſati
one teneri poſſint við qð
dixi.S.de reſcrip.gratia.
c Ap. ſe.nõ ar. p illa o⸗
pin.q̃ habet ꝙ ſolꝰ papa

Sn põt diſpẽſatio ſuꝑplali
ltate beneficioꝝ cõceſſa impe
täti pdeë qͥ aliqᷓ quãtuùcũ⸗
q modicũ beneficiũ ſbᷣticuit in eadẽ.
VOllud aũt ap.ſe.ĩqultũ vt qͥs duo be
ner̃icia cura vuiaꝝ habẽtia ſi aliaſ cano
cecõferant᷑ eidẽ poſſit recipereac ſi li
cite retinere intelligit᷑ de duob pᷣmiiꝰ
beneficijs que cũ cura poſt dictũ idul
tũ obtinere cõtingit eũdẽ. Cü vero ti
bi nõ obſtãte ꝙ aliud beneficiũ obtine
re noſcaris a ſede pᷣdicta de aliquo be
neficio ꝓuideri ↄtingit.ꝑ boc tecũ vt
pꝛimũ beneficiũ cũ ſcdᷣo retinere vale
as nõ ĩtelligit᷑ diſpẽſatũ. hoc enĩ ſolũ
opat᷑pdicta expꝛeſſio ꝙ facta tibi gr̃a

nequeat ſurrepticia iudicari. ¶ ðS

ap. ſedis legat volẽſ tibi ſue
legatõis auctoꝛitate ĩ certa ec⸗
cleſia pꝛouidere canonicatũ et
pbendã nulli alij de iure debitos ꝓxi
mo in ipᷣa eccia vacaturos colloni ſue
reſeruer. ⁊ decernat irritũ ⁊ inane ſi ſe
cus ſuꝑ hoc ↄtigerit attẽtari.certis qᷓ
eos tibi ↄferãt cũ vacabũt executoꝛi⸗
bus ꝑ ſuas lr̃as deputatis. HNoſq; pꝰ/

d OCurã animaꝝ.pone habẽs eccleſiã curatã diſpenſationẽ obtinuit.

ae⸗ ſet in curatis.

vt liceret ſibi recipere aliud benefeciũ etiã ſi ſit ꝑſonatꝰ ſimilẽ curã non
habens.⁊ cũ pꝛioꝛi tenere confert᷑ ſibi archidy aconatꝰ. querit᷑ an poſſit
illũ retinere.⁊ videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ licʒ archidyaconꝰ curã habeat nõ tñ cur
ſimułẽ cure ꝑꝛochialis eccłie:vt.õ.de ele.dudũ.ij.ad fi.ad hoc.S.qui.fi.K
ſint le.ꝑ venerabilẽ.v.verũ.nec etiã põt dici ſiłe vbi eſt aliq̃ diſſiłitudo.
xxviij.q.i.ſic eni.ff.de iniuſto rup.teſ.l.iij.⁊ expꝛeſſa ſilitudo requiritur.

S.de trãſla.inter coꝛꝑalia.Itẽ verbũ ſile in indulgẽtia poſitũ gratioſe i⸗
terpꝛetandũ c.s.de v.ſig.ſi olim.Sʒ dic õ ſᷣm guil.qui hoc no.in ſpe.ti.
de lega.S.vidẽdũ.vᷣ.quid ſi habẽs eccłiam.⁊.S.de of.oꝛ.oꝛdinarij. in fi.
ſilſitudo eni in qua fit mentio in indulgẽtia nõ ad ſpẽs ſed ad genꝰ refert᷑
⁊ ſufficit qualitercũq; curã habeat cũ talis indulgẽtia ſit velut ambitõ
ſa reſtringẽda ſit vt hic vides ⁊.S.c.li.de reſcrip.ſi gratioſe.de fi.pꝛeſ.c.

ij. C: de ſena.cõſul.l.i.

e Canonice.ↄcoꝛ.s.e.li.ð rcſcpᷣ.ſi gratioſe.⁊.5.de elec.dudũ.ij.ad fi.

etinere. quero de duobus. pꝛimo nunqui per talem indulgentiã

videatur conceſſum ꝙ in neutro reſidere teneatur.videtur ꝙ ſic.ne inu
tilis ſit indulgentia.⁊ ad hoc videtur tenerc io.vij.q̃ſti.i.ſi quis in clero
in glo.ij.cã eni pꝛohibitiõis eſſe videĩ ne quis plura beneficia habeat.qꝛ
reſidere tenet᷑ hoc ergo inducere videt᷑indulgẽtia pꝛincipalr ꝙ ad hocñ
teneat᷑ Dic ſᷣm guil.qui hoc no.in pᷣd.ꝭ.v.quid ſi indulget᷑.ꝙ teuet᷑ in al
tera reſidere niſi illud expꝛeſſe in indulgẽria caueret᷑. ꝙad hoc nõ teneret᷑
ambitioſe enĩ ſunt tales indulgẽtie ⁊ reſtringẽdevt.S.dixi.reſideat ergo

in altera quã vult vel nuc in iſta nũ cin illa.⁊ ſic vtriq; ſatis fiet. Sʒ qᷣd
dices in indulgentia cauet᷑. hec ecclia dũmõ in beneficio quo nõ reſidet

faciat canonice deſeruiri.nũquid ſi hũc modũ nõ ſeruauerit valʒ diſpẽ⸗
ſatio ⁊ beneficioꝝ retentio. Rñ.ſᷣm inno.⁊ hoſt.⁊ cõpoſt.qui boc no.in
dicta decr. dudũ. ⁊ de pꝛeſump c.vl.⁊ guil.qui hoc no.in pꝛe..in.vᷣ.ſʒ 4
quid ſi in indulgẽtia ꝙ bene tenet diſpẽ ſatio illud eniĩ dũmõ non habet guendũ inter tacentẽ ⁊ mentientẽ.vt in pꝛio caſu valerẽt lr̃e.ſi modicuʒ

vim ↄditiõis ſed potius admomitiõis vel cõminatõis. vt. ff. de tutel. l.
muto.C. cõmi.epiſ.ꝑ totũ.⁊ vide qð dixii. de re.iu.actus.poterit tamẽ

pꝛopter ſeruitij negligẽtiã eo iuſte pꝛiuari.s.de cle.nõ reſi.relatum.

g Pꝛimus.ita dicebant pᷣdicti doctoꝛes ꝙ pbabant ꝑ.l.ff. dele. iij. fi?

dei comiſſa. s.ſi qs.x.ff de cdi.⁊ de le hec cõditõ.f. de v.ſig. boues S. i.
fr.de ver.ob.eũ qui calendis.⁊ idẽ erat ſatis expꝛeſſuʒ ꝑ decr.s.e.li.ð of.

„.

oꝛ. oꝛdinarij.ad fi.ibi dũ ðꝛ vel ea que ⁊c.vt ibi dixi.
hb¶Eundẽ.per receptionẽ ergo tertij vacãt duo pmavt in cle.e.t. ſi pleſ
BSurrepticia. qð fieret exceptis duobo caſibo.S. de reſcrip.gr̃a.⁊ e.
ſi motu pꝛopꝛio.nota ergo ꝙ ſufficit huic culpe.ꝙ ſuũ cõſequat᷑effectum
⁊ aliũ nõ poterit opari.ff.de adimẽ.lega.l.legata inutiliter. .
Japoſtolice. qð hic ðꝛ habuiſti S:e.ſi eũͥ.⁊ emanauit ad declaratio
nẽ eoꝝ que ibi dixi,nec eſt dĩa in iure licet in facto videri poſſet.ibi

N
XN

matio neceſſariais ·e. li · hi qui.ij.rñſo.

4

modũ plena de his facta narratione
qð ab ipſo legato factũ extitit ratuʒ et
gratũ hñtes id auctoꝛitate ap.confirx

mam ⁊ eiſdẽ executoꝛibo vel aliss no

ſtris damus lẽ̃is in madat vt ĩ hmõi

ꝓuiſionis negocio auctoꝛitate noſtra

ꝓcedãat iuxta ipiꝰlegati cõtinẽti ltax
cextũ eſt ꝙ cũ ipᷣa pꝛouiſio ipᷣiꝰ legati

pꝰ ipartità a nobis auctoꝛitatẽ nrᷣa cẽ

ſeat᷑ efecta, oibo a qbo poſtea madaui
mus in eadẽ ecclia ꝓuideri etiaã ſi ca⸗
nonicatũ ipᷣius ecclie duxerim ↄferẽ
dũ eiſdẽ.de iure pᷣferri debetis in pꝛe
bẽda poſtmodũ inibi vacat᷑a.e/ Jð
Ymotu ꝓpꝛio alicui aliqd bñ
neficiũ obtinẽti cõferam alið

o gratiã hmõi. que de noſtra mera
libertate pceſſit.inualidã volumus re
putari.Secus ſi ad petitionẽ illiꝰvel
alteriꝰ ꝓ eodẽ oblatã gẽam hmõi faci

am tũc enĩ q;tũcũq; modicũ bñficiũ

taceat᷑ in ea ipam veluti ſurrepticiaʒ
vires nolumobtiere. Motu qͥq; ꝓ⸗
pꝛio rũc ſolũ gra fieri cẽſeat᷑ c hoc ex⸗
pꝛeſſe cnutũ fuerit in ea’de. & Idẽ.

de illo nõ habita mẽtõe.noõ ob

. Eccleſia in qua eciꝰ
e

Elegati alia reſeruatio
nõ ipediebat qð dic vt.s
de of. le. c.iij.ad fin.⁊ qð
dixi.vxerũ intelligo niſi e
tiõ id papa excerta ſcien

tia ↄſoꝛmaret eiꝰ rei fctcä

plena narratõe vt j.ðꝛ.
og Decernat.no. opi
ni. modernoꝝ.qͥ dicebãt
ꝙ legatus nõ poterat de⸗
cretũ apponer̃ niſi ad id
ſpeciale haberet mãdatũ
ad idẽ.s.e.li.de of.le.pñ⸗
ti.⁊ dicã infra de cõcel.pᷣ
ben.qꝛcũctis.p Eos

ſ. canonicatũ ⁊ pᷣb'dam.,.

q onfirmam?. nõ in
foꝛma cõti ſed ex certa ſci
entia facta fuit hec cõfir
matio.s.de ↄfir. vti.vel
inuti.c.pe.quid dices de
vſitata qſtiõe.receptus ẽ
aliqs ꝓpꝛio motu capliĩ
petrat cõfirmatõʒ a papᷣ
ꝑ foꝛma.ne iane cãonice
nom̃⁊c. In q̃ ↄfirmatiõe
pap qð ð ipo factũ ẽ ↄſir
mat aucco.ap.cũ cla.ſi ẽ
ita.mãdãs etiã executo⸗
ri.ꝙ ſi ẽ ita gauc.ap.pꝛebẽ
dã ⁊c.poſt ipetrat aliqᷣs
canonicatũ ⁊ pᷣbẽdã nul
li alij de iure debitaz m
ſtilũ ſolituʒ vacat modo
pᷣbẽda.cui debẽat᷑ querit᷑
ſuꝑ hae qõne multotiẽs

fuit a me petitũ ↄſiliũ et
ſigillũ.⁊ dubitans de ea

pla lucra reſpui.ſed cõit᷑

—

tenẽt docto.ꝑ hãc decr.⁊ ꝑ decr.S.e.ſi eũ.ꝙ pᷣferat᷑ receptꝰ ⁊ ↄfirmatꝰ: et
bene.pꝛo eis.e.li.s.de reſcrip.cũ aliquibi.in fi.quod ſatis puto.
FV LCõſferẽdũ qð plus ẽ qᷓ; mãdare ↄferri.vt.S.e.li.de reſcrip.duobus.
f Pꝛeferri pꝛeferet᷑ ergo.⁊ hoc ſequit᷑ꝙ gr̃a ſua ẽ ꝑpetua ꝙ alias ſi cõfir
matio pape nõ interueniſſet.expiraſſet finito legatiõis officio. ſi ad col⸗

cũ ꝑ talẽ ↄfirmatiõem acquirat᷑ ⁊ augmẽtet᷑ ius.ꝙ talẽ ↄfirmatõem im⸗
petrãs de pꝛioꝛib beneficijs tenet᷑ facere mẽtionẽ ⁊ idẽ dico de recepto
pꝛio motu capli ad hoc.S.e.li.de pᷣbẽ.qᷓ;uis ⁊ meliꝰ.e.ti nõ põt. ſi eni ĩ
fis ꝑ q̃s ius iã acqͥſitũ ↄſeruat᷑.ſ.in diſpeſatione ſub pialitate tenet᷑ im⸗
petrãs bñficioꝝ ſuoꝝ facere mẽtionẽ.milto foꝛtiꝰin lr̃is per q̃s nouũ ius

acquirit ⁊ acquiſitũ auget eiꝰ imutãdo naturaʒ vt hic patet ⁊ ſic ſeruat

curia.nã ⁊ qui ↄfirmat donat.ſff.de ver.ſig.l.obuenit.
aꝙ Poſtmodũ.ſ.poſt ↄfirmationẽ ⁊ auctoꝛitatẽ ipartitã.vt.s.v.certũ
ee c. ſi qui igit᷑ medio tꝑe ipetrauerũt a papa.ſ.poſt reſeruationẽ ⁊ man
Aatũ legati ⁊ añ ↄfirmatõʒ illi pᷣferent.plus eſt ergo qͥ ad hoc qñ a pꝛinct
pio legatus auctoꝛitate ap.ↄtulit vt.S·e hi qui.
3 motu pꝛopꝛio.Equa diſtinctio huius decr. Emanauit ad decla
N ationẽ eoꝝ que no.glo.⁊ moderni.S.de reſcrip.ſi pꝛoponente.
c. eneficiũ.quid ſi plura beneficia obtinebatDicũt quida hoc locũ
nõ habere.ſed qð ſequit᷑vt mititudo beneficioꝝ vitet᷑. Sed credo ↄꝛiuʒ
ratio pꝛopꝛij motus adhuc remaneat ſuꝑ quo fundat diſtinctio.etiã ſi ẽ
pogie terminatũ ꝑ cle.e.ti.ſi romanus. Pꝛeterea licet valest litere.non
ꝓpterea poterat beneficia retinere.cũ ꝑ hoc ſecũ diſpenſatũ nõ ſit.s.e ñ
põt in fi.optime facit.s.e.li.de reſcrip.gr̃a ⁊ ꝑ iſtã ⁊ illã vides duos caſꝰ
in quibus valent littere licʒ de beneficio eius de qͥ ſcribit᷑ mẽtio nõ fiat
d Ob hoc. ſ. ꝙ mentio non fuerat habita.
e Modicũ ergo/opi.erat ꝑ. quã ↄſuetudo curie appꝛobat ꝑ decret.
iſtã etiã appꝛobat᷑.⁊ repꝛobat᷑ opi.ber.inno.⁊ ſequaciũ qui ibi no.diſti⸗

erat beneficiũ.in ſcõo non.Uin.⁊ gof.diſt nguebãt.sS.e.cũ teneamur.s.
de reſcrip.poſtulaſti.inter tacentẽ tale beneficiũ ꝑ ſimplicẽvt tũc valeat
reſcrepel vel ꝑ dolũ.vt tunc non valeat ꝑ decre.de reſcrip.ſuꝑ literis.
f CTaceatur,.indiſtincte intelligo cum enim ius non diſtinguat nec e⸗
go diſtinguam. vnde ſiue per maliciam ſiue per ſimplicitatẽ taceat᷑ locũ
habeat hec decr.illam tamen diſtinctionem appꝛobat inno.s.de reſcrpᷣ.
poſtulaſti.per decre.e.ti.ſuper literis qui in literis ad lites loquitcur in
non gratioſis.io an.
g& Expꝛeſſa. concoꝛ.& e.li.cum reſcrip.cum aliquib.s.e.ti.c.ij.ad ſi.
vnde dico ꝙ licet pꝛobaret᷑ ꝙ papa pꝛopꝛio motu collationẽ ſecit exquo

nõ expꝛimitur in literis locũ habeat ſecundum dictum ⁊ non pꝛimum.

quid enim ſcimꝰ.foꝛte papa ante annũ rogatꝰ fuerat pꝛo illo.⁊ ſufficit
ita ſcriptũ eſſe.ff.s quibus.l.pꝛoſpexit.vi.q:iij.ſcriptum/io.an.

12

lationẽ vacãtis ꝓceſſuʒ nõ fuiſſet.s.de of.le.pñti in pꝛin.⁊ ꝑ hoc patʒ.

Jpluribus. declaratur bie dominicalis queſtio ber bꝛir ale inci⸗
pit ep̃ᷣs quidã pꝛomiſit auctoꝛitate domim pape.⁊ vtitur bic papa

equitate.⁊.s.pꝛoxi.decx.

ieTacantibus.i.eadẽ ratione puto.quando ſcriberet᷑ de pꝛima vac
ta qneutra pꝛimo) AUiſſet lo. an.
la & Incerti.quia ſi certus fuiſſet expꝛeſſiſſet quã dari voluiſſetio.a

7

tura. ⁊ due ſi

IVUei pꝛebendaʒ.non
ſunt iſta verba litterarũ.

ſed mãdauit de dignita⸗

te pꝛouideri.⁊ plures di⸗

gnitates vacant. vel mã

dauit de pꝛebẽda et plłes
vacãt pꝛebende.io.an.·
m Morn ꝓpꝛio qo ñ
inteltligit᷑ niſi id in gra ex

pꝛimatur. vt. S. c. pꝛoxi.

in fi.illud eni in omni ca
ſu locũ habet ⁊ generalit᷑
loquitur.
n & Taioꝛis. maioꝛi⸗
tas conſiſtit in mulc qð
dic vt.S. de teſt. ſuꝑ eo . ij
2 no.S.de reſc.ſedes aũt
bic inſpici iuſſit maioꝛi⸗
tatẽ valoꝛis ſcit eni ꝙ cłi
ci hoc magis cupiunt.s.
de cle.non reſi.qꝛ nõnul
li.S.e.au aricie.exceant᷑

ergo auaricia vt.S.e.li.ð

elec.auaricie cecitas.

o & Moticiam.nõ ergo

currit ignoꝛanti. ſic nec

decendiũ datũ ad appel⸗
landũ.S.eę.li.de ap.cocer
tationi.ſi.de conceſ.pᷣb.
quia diuerſitatem.
p Alrterius.ipᷣius cui
fit.vel alterius vt /õ. ca.

—pzꝛoxxt.
q. Juri. . e. ;uis.⁊. c
non poteſtiio. an.

r Minoꝛ ·ð e. iu. in
obſcuris.S.de cenſi.ex ꝑ

te.ff. de le.ij. nummis.

mul vacarent.i

uatur.

Yibei Teitins.

¶ pꝛebẽdis nos dehac vacatio
ne incerti dignitatẽ vel pꝛebenda ſiq̃
nulli alij de iure debita in ipſa vacat
eccleſia.cuiq;ᷓ in genere cõferam gkaʒ
hmõi ſi motu ppꝛio eã fecerimusvt
tũc fiat interpꝛetatio pleniſſima ĩ ea⸗
dem referri volumus ad dignitatẽ vt
pᷣbendã que inter illas maioꝛis cenſe
tur eſſe valoꝛis.ſeu ſi ſint foꝛſan aqleſ

co.qꝛ in illo caſu vᷣtute indulgẽtie nõ vacã t be

*

rationẽ decr. de multa.s.e.ti.

Itibi conceſſo. per adeptionẽ ſecũdi beneficij curati. euiꝰ fructus
alius ex cauſa pcepit nõvacat pꝛimũ.Emanauit hec decr.ad decla

ſi gratioſe ibi eni cõceſſum fuit de beneficijs.hic aũt de fructib hoè di⸗/

lurib ſimulinaliqua ec , caplo tanc canonicus.· l nnonicus
cleſia vacãtibo dignitatibo vl R

nõ exiſtat.⁊vnã de dictis pꝛebẽdis ſiẽ
vnus canonic obtineat in eadẽ.cer⸗

tũ eſt eũ cui auctoꝛitate ap. pꝛouideri

mãdat᷑ de pbenda nulli alij de iure ð⸗

pita pꝛoxio in ipa eccleſia vacaturalpᷣ

bendã quã ꝑ moꝛtẽ epᷣi vacare cõtĩgit

necõtra dicta ↄſuetudincuiꝑ pᷣfatũ

mãdatũ nõ intelligit᷑ derogri futurꝰ

ad ea qu is cui cõferim infra decen

diũ poſt habitam dicta vacatiõe no⸗
ticiã duxerit eligendã. Siyvero ad pe
titionẽ alcerius ipſa gra fuerit ꝑ nos
facta.eã vt hoc caſu ꝓut iuri cõgruit

reſtringat᷑.ad illã que minoꝛis valor⸗

exiſtit. ſeu ſi ſiteq̃liras in eiſdẽ. ad eaʒ

qu is ad quẽ.ipaꝝ ſpectat collatio in

fra dictum tꝑs elegerit poſtq; ſibi
hmõi gkẽa erit nora. decernim referẽ
d Aeurd antoc ipox put ad euʒ
ptinet infra tꝑs debitũ eligere negli⸗
gẽte ad aliũ extũcclectio libere deuol
. 0 Igem.
VUm in ecdeſia tuã que.xij. ca⸗

bet numex cõſuetudinẽ eſſe p

3 honas.vt epᷣs qui ẽp tꝑe vocẽ hẽat ĩ

argentum. S. i. Et nota ꝙ in iſto caſu ⁊.S.pꝛoxi.reſeruat ſo
lum quando eſt equalitas vt tunc in pꝛimo caſu eligatis pꝛo quo ſcribi

eccleſia ꝙ canoni

8 Dictum tempus. ſ.

r. dierum.

1r. Elegerit. tunc ergo det quem vult ⁊ ſit liberatus.vt.ff. manda.l. fi
deiuſſoꝛem. ff. de le.i.ſi quis a filio.S.ſi quis plures.E. de dona.ſi quis
. reſeruarur optio. tũc ſo

tur. In ſecundo his qui cõ ferre habet. vnde non puto ꝙ in pꝛimo caſu

quando eſt inequalitas poſſit conferre minoꝛ.nec in ſecundo maioꝛ. ꝑ

inde enim eſt ac ſi pꝛimo caſu papa expꝛeſſiſſet de maioꝛi.ſecund o vero
de minoꝛi.ſicut ergo ſi expꝛeſſum eſſet mutari non poſſet .·e.cui.de non
ita nec hic cum habeatur pꝛo expꝛeſſo per hanc declarationem.io.an.
t. ¶ Elegerit. ſi. S.de reſcrip.duobus. .
v Deuoluatur.ſi.S.e li.de conſue.c.in.fi. H
VUm in eccleſia. appꝛobatur quod no.hoſt. s. de conceſ.p̃be. poſtu⸗
laſtis in fi.? ponit terminos in eccleſia ebꝛeduneñ.habes hic caſũ
quo vacat pꝛebenda.⁊ non debet᷑ pꝛima expectanti. ⁊ ð hoc dixi.S.c.qꝛ

a ꝙ Pꝛebendaꝝ eſt ergo in eccleſijs interdũ repire maioꝛẽ numerũ pꝛe

bendaꝝ qᷓ; canonicoꝝ.vt hic⁊.s.de magiſtris.c.penul. 2
b onſuetudinem. valet talis conſuetudo vt in pꝛedic.decr. poſtula
8.S. e. li.de appellatio.a collatione.

—

c ¶Dictam conſuetudinẽ no.ar.ad queſt. mediolañ conſuetudo ẽ me/
dliolł qꝙ archieps confer

onfert heneficia omniũ clericoꝝ vacantia per vxoꝛa⸗
tionẽ vel interfectionẽ ipſoꝝ clericoꝝ. vel pone eſt cõſuetudo in aliqua
nonicus electus in epᷣm conterat canonicatũ ſuũ ⁊ pꝛeben
dã.cſt expectãs auctoꝛitate ap.vxoꝛatur vel interficitur clericus vt in pᷣ

32

V

5

„
R—

„2 .

nonicoꝝ ⁊. xiij. pꝛebendax ha⸗

epᷣs pᷣbenda careat.⁊ dict canonicoꝝ
numerus amplienha
ſed expectare vðᷣbere quouſq; vaqʒalia
opoꝛtebit eundem.
Mribi conceſſo a nobis vt fru⸗
cctus beneficioꝝ q̃ vſq; ad cer⸗
¶Atiũ tps in tua vacabant dioc. p

e Foc imneng. alia eſt iſta concło.ab illa quã habes.s.e.li.ð reſcrip.

neficia hic vacãt ⁊ neceſſe

eſt illa debito tge ↄferri.
alias locũ haberet lat.cõ
ci.vt.s.vt ec.bene.vt no
ſtrũ.⁊ no.de magiſtr.c.
pen.in vl. glo. ⁊ hoc ĩ de⸗

cre.S. de v. li bentr iñtel
lige.ꝙ; ſi aliqua ſlint one⸗

ra incũbentia. uli q̃ frũ/

ccus pbcſpit habet illa ſbᷣ

ire. qð dic vt. S. e. li. ð of.
oꝛ.pñti.S.poꝛro. Quos

bere non poſſe.
¶Srem

aut fructꝰ talis habere ðᷣ

beat ⁊ quot dies habeat

annus hoc caſu dixi.S.e.
li.de reſcrip.ſi pꝛopter.⁊
ꝑ illũ.S.poꝛro.ſat vedet᷑
iſta decr. ⁊ eius rõ eſſe ſu
ꝑflua cũ miniſter debeat

expenſas habere, quare

ergo nõ vacat pꝛimũ exq̊
de ſcdo recipit ſaltẽ viti⸗

um. ſed potuit eſſe ratio

Aßere valeas pꝛo ſoluẽdis debitis qᷓ
bus eſt tua eccleſia oneratn bñficiuʒ

vacãs poſtmodũ cura aĩaꝑ habẽs an

nexãalicui ſile beneficiũ obtinẽti te
oferre cõtingatſequũ eſtvtq; diu fru

ccus ipᷣius ꝑceperis pꝛimũ nõ ᷣbeat

Idem.

reputari vacare.⸗
UWide nõ ſace

——N ⸗⸗

uidere mãdat᷑ ibi ẽtvolẽti ſacer

dotalis auctoꝛitate madati h⸗
ſodi cõferri nequibit/Similiter
ſ in eccleſia in qua itegte ac dimidie
vpbende habentur madet᷑ integra cõ

—

quã dixi in glo.qꝛ nõ eſt.

g Debitis. adidẽ.S. ð
vſi.c pen.s.e.li.de reſc.
ſi ꝓpter.⁊ idẽ ſi pꝛoptera

liam cauſaim.

g Relara. ad qnem
ſoluẽda tenebat᷑ ecclia ee

quo noic eccłie ⁊ pꝛo eiui
vtilitate erãt cõtracta.S
e ſolu. ciii.
CTe ?aliũ.qꝛ idẽ iuſ
cũ eadẽ ſit ratio.⁊ fac qð
i Qacare.qꝛ nõ ẽ adʒ
bucadeptus plene- qꝛ lʒ

beneficiũ habeat fructuf
nõ habet.⁊ ſic non videk

plene tranſſatꝰ .xxi.q.ij.

ſi quis iã trãſlatꝰ.nãa lic⸗
res data ſit vacua poſſel
tradita nõ eſt.ff. de vſur.ſi ſtipulatus.i.rñſo.⁊ ſic ad plenũ recepiſſe

„ 2. —

ſi elapſum eſt tꝑs de ↄſecrãdis epᷣis vel iã eſt cõſecratus beneficia pꝛi⸗

epᷣs qui talẽ indulgentiã habet ſi beneficiũ vacãs cõferat aliaſ beneficia
to.pone eniĩ habere debeat fructus pꝛimi anni.pꝛimo anno hẽbit frui

vide?᷑ ad boc.ff.cõmoda.l.iij.ij.rñ.⁊ idẽ credo de decr.cũ in cũctis.ſ.

oꝛa tenebit. ſi fructus epᷣatus alteri ex cã debeant?᷑ eadẽ rõe.⁊ caute faciet

ctus ſecũdi beneficij.ſcðo anno vacabit pꝛimũ.⁊ tũc habebit fructus p⸗

mi ſi adhuc durat indulgẽtia/Sed quero nũquid iſte tencat᷑ infra annũ
pꝛomoueri.⁊ videt᷑ nõ ꝑ iſtud.c.nec videt᷑ poſſeſſionẽ adeptus vſqʒqᷣq;
nec integre.⁊ facit.S.de ele.cũ in cũctis..cũ õ tenẽt aſ⸗
S d .

ſertiue/ Sed cõtrariũ credo⁊ dico ꝙbene currit tꝑs exqͥ habet exerciti⸗
um cure aiarũ liberũ ⁊ pacificũ.ad hoc.s.e.li.de elet.cõmiſſa.ꝭ.i.ꝓpter

illud enĩ oꝛdinari debet. Ad decr.cũ in cũctis.S.cũ vero.ibi. eccleſiaſti⸗
coꝛũ bonoꝛũ adminiſtrationẽ ⁊c̃.dico ꝙ adminiſtrationẽ iſte habet licʒ

fructus nõ habeat.faciat pꝛo hac ꝑte.S.e.li.de ele.licʒ canõ.ibi.vt gregꝭ

ſibi crediti⁊c̃. Item quid dices in ꝑꝛochiali eccleſia vbi nõ eſſet aliquis

redditus.puto qꝛ dos eius caſmate vel alluuione ꝑiſſet.nõne tenet᷑ re⸗
ctoꝛ eius ꝓmouer Dico igitꝙ qui tale beneficiũ recipit ſibi imputet.xci.
di. clericus victũ/Sed oppones ꝙ queſtio nõ pꝛocedit exquo habebat
pꝛimũ beneficiũ qð retinet.ſaltẽ ratione pꝛimi pꝛomoueri tenetur Dico

ꝓꝙ pꝛocedit.pone ꝙ pꝛima eccleſia curata ſit collegiata.vt.s.de ele.ſtatu

tũ.e.li.vel ſuꝑ illa fuerit diſpenſatũ.vel pone ſimpliciter nõ fecit ſe pmo
ueri pꝛiuatus eſt pꝛima.nũquid ⁊ ſcða.vnde bene ꝓcedit queſtio.ſpale

mo caſuvel pꝛomouetur canonicua in epᷣm vt in ſccũdo executoꝛ cõfert

expectanti pꝛebendã archiepᷣs vel epᷣs confert.queritur quis ſit potioꝛ.

⁊ videtur ꝙ papa non intendat derogari conſuetudini vt hic ⁊ ſic nõ va

let executoꝛis collatio.ad hoc.s. de conſti.c.i.Sed certe ſatis credo q;

valeat ꝙ papa intendit iſti pꝛouideri de pꝛima vacante ad quẽcunqʒ ſpe

ctet collatio ſiue iure ſine conſuetudine ſiue pꝛiuilegio. qð pꝛobat᷑.S.e.
dudũ.ij.⁊ e.q;uis tibſ hic aũt duo cõcurrebant.qꝛ infringebatur con

ſuetudo ⁊ augebatur numerus.⁊ rõe cõnexitatis illa pᷣbenda debet᷑ epo

6.c.quia ſepe-/Credo aũt ſatis pꝛobari ꝑhanc decr.ꝙſi.xiij.ſunt pᷣbede

in cccleſia ⁊.xij.canonici.quia alteri annexũ eſt onus magiſtri. ꝙ ſi illa
pꝛebẽda vacat nõ debeat᷑ expectanti/onſuetudini ergo ꝑ quã pꝛebẽda

alteri debeatur nõ ðrogat᷑.ſed cõſuetudini ꝑ quã pꝛebẽda ad collatiõcʒ

alterius ꝑtineat derogat papa. vbi determinate nõ ſcribit ad collationẽ
talis.ad hoc j·e.ti.c.vl./ JèG

igit᷑ ſtatuit᷑in hac decr.ne clerici mendicare cogant᷑ ꝙ pꝛimũ beneficiuz
ſile nõ vacet.ſed ne pereant anime nihilominꝰ ꝓmoueri tenet᷑ vt.s.dixi.

valoꝛis cõferre pꝛebenda.ſacerdotalis dimidia vel minoꝛis valo
lli ẽtiã volenti cõferri nõ poterit. ⁊⸗
i Non ſacerdotali.iſtud videbat᷑ in eius fauoꝛẽ appoſitũ vt nõ cõpeli⸗

Ey de non.cũ mãdatur alicui nõ ſacerdotalis vel integri vel certi

leret᷑ eſſe ſacerdos.⁊ tñ in eius leſionẽ reteꝛquet᷑.ita etiã ꝙ ſi volet ſace

dotalẽ habere non poterit. ⁊ ratio eſt in fi.c.⁊ vide qð dixiꝗj· de re.iu.qðᷣ
męDimidie.ſi vna pꝛebenda diuideret᷑ in duas quelibetiꝑ ſe (ob Ka;
dicere integra. s. e. maioꝛibo.⁊. c.vacãte.ſed hicvna pꝛebenda diuideba
tur in duas vel erãt ibi pᷣbende que ſic vacabant᷑ integre.⁊ dimidie.qꝛ
mediętatẽ reddituũ foꝛte habebant reſpectu integraꝝ.

n /Integra.quid ſi ſimpliciter mãdet᷑pꝛouideri de pꝛebenda diceſiil

le pᷣꝛebende dimidie ſunt diuiſe.qꝛ ꝑs a toto iã ſeꝑata nõ eſt ꝑs ſed totũ
tũc de dimidia poterit ꝓuideri vt ſic aliud ſit de integra ſcribere aliud
ſimplr ſcribere.ad hoc e.ti.ei cui Sed ſi alias nulla eſſet diuiſio ſʒ vna

—

So— = S — -22-

de

eſnn
ed
neccſ
fer
ſae
Ntn
Tſhele
M
n
Qlle
hubee,
Shaben
opter
ſt
rͤſein
er deben
geſgrn
ulnig
ſaltiph
teſſene⸗
enöͤck
Nlciz
dentt.
lpopten

Tasgn
hlfettine
lerſoi
Cöttoen
ſiqldit
rioſiih
tibi⸗
genbin

pleneg.

beatſtan

cnon
1 xre n
lat?. ni⸗
acda
enih recgt
ſin cians
beneficup⸗
1uutefud
lioſbeneit
nohebitfi
fugn
Ninfraann

rns Nce

nicätenen:
habeteterc

iloi een
bbi. d

eiſtebapel
röibin
6 eſſet n⸗

nöne tte

biinplins
crquo bee
ritencntd
ts detitn
noͤfeotle
t gpcſto /⸗
ni beniiß
Ntegi Kr,
nihotoe

diuina pꝛouideretur.
a VPꝛouigeri. vide infra non enim ⁊c. J —
b Pꝛebẽda.⁊ tũc in pẽſiõe ꝓuideri nõ poterit vt.s.e.t.qᷓ;uis.i.rñ.

Icet epᷣs edita fuit ad declarationẽ decr. de multa,.e.ti.⁊ ad pꝛo⸗

35 c. ¶ Diligenter. ff. man.diligenter.⁊.5v.de reſcrip.cum dilecta.

S

1

ationẽ eoꝝ que ibi not.

De pꝛeben et dig.

pꝛebenda diuideret᷑ in duas.ſecus crederẽ. cũ tũc non de pꝛebenda ſed ſi de

LVII.
non eſt compos.pꝛimũ credo cũ tali interdicenda ſit executio oꝛdis ſit
ſuſcepti.vt in pꝛedi.dec.l.non eſt compos.⁊ quia non debet eſſe melioꝛ
conditio eius qui deliquit.s.e.eum qui.
o e Aliaom non ſacerdotalem vel etiam ſacerdotalem ſi tunc peregerit
petatem idoneam.vt.S. dixi.

J pauper clericus.no.pauꝑ.quia non ſine miſterio dictũ puto. ſſi eĩ
H ngratia ſp eciali pꝛouiſũ

inno.⁊ hoſt.⁊ que nota.
guil.S. de ele. licet canon
e¶ Ep̃s.vel qlibʒ aliuſ
ud quẽ collatõ ꝑtinet cũ
eadẽ ſit ratio.⁊ conciliũ
ndiſti ncte loquit᷑ is q̊q;
ad quẽ pꝛioꝛis decre. ⁊c̃.
cui verbo declaratiueve
nit hec dec. vt. S.dixi:
f Eandẽ.ſic.S.e.li.de
elec. cõmiſſa. .. i.
g Moſerre. no. ex hoc
tex.ꝙ dec. illa. S.de elect.
c.vl.e.li.licet in cõfirma
tionibo locũ ſibi vendicʒ
nõ tñ in collationib.vñ
vides ꝙ nõ facta aliqua
vocatiõe poteſt fieri col⸗
latio.ad ide facit.s.eę.ti.
cũ in illis..cũ aũt.⁊ bñ
dicit tex.de iure cõferre.
quia iſtud eſt regulare ꝙ
rem ad collationẽ meaʒ
ſpectantẽ vel ius quod ĩ
eo habeo donare vel qͥcũ
q; alio titulo in aliũ trãſ

ferre poſſum detentione

alteriꝰ nõ ob.ff.de re.iu.
qui poteſt.E. de heredi.
vel ac.ven.ꝑ totũ.ff. deõ
hen.emp. qui tabernas.
ad hoc.s.e.venerabilis.
8. de feu.c.ij. de poſſeſlio

ferri ppẽda quanqᷓ lepꝛo q ſriptuʒ
extitit dimidia velit eſſe

itit din . econtẽtus. ei
de ipᷣa nõ poterit pꝛouideri Itẽ cũ ĩ

iungitur pꝛouideri alicui de pꝛebẽda
certi valoꝛis.vt in pꝛebẽda minoꝛis
valoꝛis etiã illo volete mandatũ non
poſſit adimpleri. nõ enĩ hmõi manda
ta quoꝝ fines diligẽter ſeruari opoꝛ⸗
tet debẽt ad caſus alios qᷓ; expꝛeſſus
extendi.x Idem.
¶NVcer eps beneficiũ qð cũ aĩax

piſti oſimile ac ipius poſſeſſio
nẽ pacificã habuiſti.vl ꝑ te ſtetit quo
minus haberes eandẽ poſſit alteri ð
iurxe cõferre illũ tñ cui cõtulerit.nõ ð
bebit te nõvocato cum tibi foꝛſan ius
poſſit cõpetere retinẽdi in poſſeſſiõeʒ
ipᷣius inducere coꝛpalẽ. vYdem

bliciter de pꝛebenda pꝛoxio va
catura ſacerdotalis pbenda cõ

iſtat ꝙ poſſit ad ſacerdotiũ pꝓmoueri

cura tenebas poſtq; aliud rece

Ncui pꝛou ideri mãdatur ſim⸗/

ertinõ põt.ſi nondũ in etate tali er

ſed ali expectare debebit. ¶
paupꝑ clericuscui cũ benefi
ciũ nullũ haberet madabat᷑ de
ꝓbeneficio iuxta ſue pꝛobitatis
merita p epᷣum ꝓuideriluliud anteq;

ſit pꝛouiſũ eides beneficiũ fuerit aſſe⸗

cutus ꝓuid ere? ſibi epᷣs cũ ceſſet cau⸗

ſa mdariſe cetero nõ tenet᷑. ¶ Idẽ

Ya ſede apoſtolica vellegato
ipſius vni ⁊ ab oꝛdinario alte⸗
ri eodẽ die idẽ beneficiũ confe

ratur.nec appareat que collatio fue⸗

rit pꝛimo facta erit potioꝛ cõditõ poſ
ſidẽtis. Si vero neuter poſſideat is
cui ſedes ipſa cõtulit vel legatus ꝓpi
cõferẽtis amplioꝛẽ ꝓrogatiuã erit al⸗
teripꝛeferengdus. WIgem,
Em ſingula officia ſint ſingul
onis aceuagatiõis materia ſit
teligioſis pꝛe ceteris auferẽdai pꝛeſen
ti pꝛohibemus edicto ne aliqͥ mona⸗
chivel religioſi alijg pluribo poꝛatibꝰ

cömittenda ꝑſonisa diſſoluti

iit alicui ⁊ poſtea anteva
cationẽ adipiſcat᷑ alið bñ
ficiũ non expirat gra.hec
eni dec.loquit᷑. de foꝛma
qipꝛouidzʒ neceſſitati pau
perũ que eſt iuſticiavł q̃ſi

de pꝛe. cñ ſcom. Pꝛouiſi

one igitur facta ipetranti
ceſſat ca iuris.⁊ ſic ipᷣius
executio.⁊ facitie.ſiepᷣs

ierñ.in fi.ibi ꝑ cũ vel aliũ

⁊c ius eni beneficiatũ nõ
beneficiat.S.e.qꝛ in tãtũ.

⁊ hoc verũ puto niſi ade/

ptũ beneliciũ ſe nõ cõpa⸗

teret᷑. cũ pꝛia gra ſi iã ha⸗

beret effectũ vt in duob⸗
curatis.s.e.de multa.cũ
eni in eo caſu periret ius
in re.multo foꝛtiꝰad rẽj-
de conceſ.pꝛebẽ.c.vl. et h̊
appꝛobat cle. de reſcript.
gratie.
q Pꝛonigere.tał foꝛ⸗
ma etis in litteris gratie
nõ extẽdit᷑ ad ho ſpitalia ł
loca ſimilia. vt in cle.e.t.
per litteras.
r Caula mãdati. ⁊ ſic
ceſſabit effectus ⁊ q̃ erat
cauſa. qꝛ nullũ habebat
beneficiũ. ⁊ ſic cã iuſticie
potiuſ qᷓ; gr̃evt.s.dixi cõ

ne aũ̃t fiet quod ſequit᷑
h. Uocatio.non autẽ
remouebitur poſſeſſoꝛ a ſua poſſeſſiõe vel quaſi ſine cauſe cognitione ex
quo titulo poſſidet.licet iniuſto.xvi.q.iiij.volumus. ⁊ ſic intelligak de
conceſ.pꝛeben. cũ noſtris.de reſti ſpo.in litteris.de cã.poſ.c.ij.⁊ ẽ expᷣſ⸗
ſum. C. de rei ven.l.fi.hinc eſt ꝙ vſufructuarius vſufructu finito non
poteſt a quaſi poſſeſſione expelli.iĩmo cõtra eũ aget᷑ negatoꝛia. vel ex cau
tione de reſtituenda repꝛeſtita.ff.ſi vſufru.quẽad.ca.l.. hoc autẽ. agat
ergo is cui collata eſt eccleſia vt ſibi tradat᷑ poſſeſſio in quo ꝓcedet᷑᷑ma
rie poſſeſſoꝛe vocato.C.ſi ꝑ vim.vel alio mõ.l.vl.nemini eni licʒ rẽ etiiã
ſuã ſua auctoꝛitate occupare.C.vnde vi.ſi quis in tantã.xvi.q.vi.pla⸗
cuit.S.e.cũ.qui.ij.rñ.ad hoc.s.de diuoꝛ.poꝛro ⁊ qð hic dicit᷑ idqẽ intelli
go ſᷣm pꝛedictos doc.in omni eo caſu in quo pꝛinatus eſt quis ipᷣo iure
pone in terminis.s.de ele.lʒ canon.licet vtilis eſſet declaratiovt dixi.e.
ti.commiſſa.
i Retinendi.vt ſi ſufficienter ſecũ diſpenſatũ eſſet.S.e.nõ poteſt. vel
ad tꝑs hoc conceſſum vt.s.de reſcrip.ſi gratioſe.vel ex cauſa nõ percipit
fuckue ſcðõi beneficij.s.e.tſi tibi conceſſo.vel habet cõmendatã eã.s.ð
elec.nemo.

cõtineret᷑ nõ ob.aliqba⁊c.ꝑ quẽ effectus gratie veſtre ĩꝑediri valeat

QR cui ſimpliciter, hoc non ſine miſterio dictũ fuit. ſi enĩ in litteris

vVel differri hic ſecus.qꝛ patet ꝙ; papa vult ſibi pꝛebendã dari oꝛdinẽ au

Sacerdotalis. ex pꝛiuilegio conſuetudine vel ſtatuto ecctie/io/an.
m ondũ ergo non inſpicunꝰ tꝑs date ſed tꝑs vacationis vt ſi tunc

tẽ cũ etatis erit ad hoc apte.ſuꝑ hoc vidi declaratoꝛiã ſub bulla

eſt in etate quidẽ.alias ſequentẽ expectet/led ↄ S.e.li. de reſcrip.ſieot
vbi non inſpicit᷑ tꝑs quo vacat beneficiũ cũ cura imo ſolũ tꝑs date
ñ.in curatis beneficijs ⁊ ipſoꝝ ipetratõe maioꝛ idoneitas requirit᷑ q;
ſacerdotalibo pꝛebẽdis.s.e.cũ in illis.de elec ſtatutũ.⁊ ideo fauoꝛabili
oꝛ eſt hec gratia qᷓ; illa.pᷣterea hic loquit᷑ generaliter qð genus ciuiliter ẽ
intelligendũ.ff. de ui.i.ſi cui.pᷣterea gratia illius dec.ſaltẽ in alia ꝑte ẽ

duratura hic aũñt poſſet gratia in totũ extingui pone eni os pᷣbẽde ibi

eſſent ſacerdotales ſi ergo ille qui ipetrauit ſibi ꝓuideri de beneficio cuʒ
cura vel ſine cura tũc non erat etatis idonee pꝛo ea ꝑte qꝛ de curato expᷣſ
ſit. ſunt littere vitioſe.ſi aũt ſunpliciter ĩpetrauit ſuꝑ pꝛio beneficio cu⸗
ratũ nõ debebitur.s.e.cũ in illis.ſecus cũ impctro pꝛouideri de pꝛeben
da vt hic vides.
n. ¶ᷓ Etate.quã dicis hic congruã etatẽ. Dicẽdũ videt᷑ ꝙetas.xxx. anno⸗
ru.lxxxviij. diſ.c.i.⁊.xij.vbi eſt expꝛeffum. Sed hodie ſiattigerit xxv.an
num ſatis eſt in etate legitia.ꝑ dec 5.de ele.cũ in cũ ctis.⁊.lxxviij.di. c..
vl.⁊ hoc appꝛobat cle.de eta.⁊ quali.generalẽ.⁊ hoc non dico hodie ſer
uanda in teiſticia tꝑm.de quib habes.xxxvij.di.c ij.⁊.iij.⁊ ꝑ totũ. Sed
quid dices iã erat ſacerdos licet non eſſet in etate legittima nunquid de
bebitur ſibi pꝛebenda. videtur ꝙ nõ.quia non eſt in legitima etate qð re
quirit hec littera.?⁊ non debemus reſpicere quid factuũ ſit ⁊c.vt.S.de ele.
cum cãm. cũ ſuis concoꝛ. Contra videt᷑ exquo eni pꝛomotus eſt iam.qͥd
querimus etatẽ ad pꝛomouendũ recipit eni verũ oꝛdinc.de temp.oꝛ.vel

E

vel eccleſijs cura habentib⸗ aiapetiaʒ

coꝛ.de ap.cũ ceſſante.cuʒ
H ſi. Sed quid dices pone
eſt illi pꝛouiſum de vicaria.nũqͥd ꝑ id expirabit mãdatũ So.ſi vicaria ẽ
tꝑalis pone in terminis.s.e.li.de ele.cũ ex eo.in ſi.⁊ de regula benefi⸗
ciũ.s.de ap.puenit.ij.tũc non expirabit maudatũ.qꝛ beneficiatus non
eſt cũ beneſicia ſint ꝑpetua.ſed ſivicaria eſt ꝑpetua.vt.s.e,.extirpãde.tũc
ſecus..de reſcrip.poſtulaſti.

oſſunt niſi haberent ſpecialẽ ſuꝑ hoc poteſtatem.S.de of.le.capᷣ.i.
Quid dices ſi papa contulit vni ⁊ legatus alteri.Dic idẽ qðXſcquitur ĩ
papa vel legato ex vno ꝑte ⁊ oꝛdinario ex altera.qꝛ eadẽ ratio.Itẽ dico ſi
papa vni legatus alteri oꝛdinarius tertio cõtulerit in archiepo autẽ et

DS a ſede ap.vel legato intelligas de latere qꝛ alia bñficia conferre ñm̃

cppoꝰꝛ ſuis ſubditis dubitatio nõ pꝛocedit.quia ad alterũ ſolũ ꝑtinebat

co llatio.⁊ illa ſola valuit.

b Appareat.ſi eni poſſet apparere que fuerit pꝛimo facta ille obtine

bit.vt ſi pꝛobet᷑ꝑ teſtes de hoꝛa vel in ipſis litteris dicit᷑ de hoꝛa.⁊ facit
quod dixi.sS.de reſcrip.duob.vbi idem verbum habes.
c ¶ Poſſidentis.magnũ ergo eſt poſeſſionis cõmodũ.C. de rei ven. le.
res alienas.inſti.de iuriſdic..retinẽdejde re.iu.in pari.cum ſuis: con
coꝛdantijs.
d euter. vel vterq;. nec apparet quis tunc pꝛimo:idem iur.s. de re
ſcrip.duobus.ij.rñ.in pꝛin. .
e Pꝛerogatiuam.ſic.s.de ma.⁊ obe.pertuas.
f Alceri.cui contulit oꝛdinarius.
VUm ſingula. Religioſus habens pꝛioꝛatum vel eccleſiam curatã
i recipit ſecundum ſine licentia pape.ipſo iure vacat pꝛimum. qð
iſtatim non dimiſerit efficitur ineligibilis ⁊ pꝛiuatur vtroq;/E adem
eſt pena in his qui habebant ante hanc conſtitutionem niſi infra men/
ſem alterum elegerint ⁊ alterum dimiſerint.Pꝛioꝛatus eccleſevel admi
niſtrationes vnius monaſterij ſolite per ipſius monachos gubernari
abſ. ſ⸗ ede ap.licentia alterius monaſterij monachis non committant᷑.
nec commiſſa dimittantur qui contra fecerint ſint pꝛiuati poteſtate oꝛ
dinandi pꝛedicta ea vice⁊ deferetur ad dioceſanum in non exceptiſ ad
