non iuretur vt debet poterit poſtmo

dum in qualibet parte litis iurari cuʒ

huiuſmodi iuramenta pꝛeſtari ab inĩ
tio ð ſubſtantia oꝛdinis iudiciarij nõ
exiſtat. ¶ Peꝛoprer omiſſum quo⸗
q; tacite in tota cauſa calumnie iu⸗
ramentum iudicialispꝛoceſſus alias
factus legitimeꝰnon eſt nullus: nec
etiam annullandus. A Quamuis
in cauſis ſpiritualibus in quibus de
bet de veritate dicenda iurari cano⸗
nes non indicant alicui calumnie iu⸗
ramentum.nos tamen quia frequen

ter calumniari videmus in ipſis vti⸗ J6c
alu ria
le reputamus quod ſimul ſicut pleri⸗ DBea eer F
q; obſeruant tam deyeritate dicenda eſt de ſubſtantia ꝙ,
ſtatim poſt li. ↄte.iuret᷑ de
calũnia.Scðo ꝙ nõ ãnul
S latur ꝓceſſus lʒ tacite omit
omittat᷑ calinie iuramẽtũ. Tertio pᷣcipit ꝙ ſi ſpũalibo ſimul de calũnia et de
veritate iuret᷑. Emanauit iſta decre.ad declarationẽ eoꝝ qᷓ no.ber.de iureiu.

ex lr̃is In.glo Inno.⁊ Hoſti.S.e.lris. Ab.S.e.c.i:iguil.in ſpe. e.ti · vl. . leĩ pꝛẽ⸗

—

2. vF rtũ.⁊. Feij ve qᷣd ſi nõ. ⁊. S.reſtat. ⁊ Ho.ĩ ſũ.e.tiS.qñ.vᷣ.vnũ chi.
yCalũnia euitãda, ſic.xiij.di.nerui.ibivnuſqͥᷣſq; hẽat ſuã ꝑꝑ foꝛnicatõs

3 ¶eritate.qð ſolũ oli ĩ ſpũalibo pᷣſtabat᷑.vt ĩ finevidebis (ſeuitandãa.

a Exiſtat. videbat᷑ pmo ex oꝛdine rubꝛice.S:e.ſcðᷣo ex oꝛdine illiꝰ littere⸗
5. de ele. dudũ. H.lite vo. ⁊ erat exrpᷣſſum. Ce.leij.in pꝛin.S.e.cii.⁊.c.cũ cauſã
ad hoc facit lex q dicit ꝙ ecuratoꝛ añ lit.ↄte.pᷣſtare dʒ cautionẽ ð rato.⁊ tcũ

ſi pᷣſtita nõ fuerit poſtea nõ pᷣſtabit᷑.ff.de pcu.l.põpo.S.rati.ſʒ Zriũ ẽ vexvt

hic vides.⁊ ſic pᷣdicatoꝝ doc:ↄpꝛobat᷑ opi.Et de iuramẽto de veritate vide⸗

batur caſus.de iureiur.ex lris.ad H̊.S.de fide inſtru.cũ ioãnes.vᷣ.veꝝ.⁊ ʒ.· ð

teſti · pñtiũ.ad hff.de dam. infecqͥ bona. Spe.nec enĩ ſemꝑ oꝛdinẽ ſcripture
ſeruamꝰ.ff.de ſoł. l.nec oꝛdo.ff. de reſcrip:cqm q̃. ⁊ cũ in totũ tacite omittat᷑.
vt ꝗ·. pꝓxi.rñ.multo foꝛtiꝰ ad tpᷣs.Ad ↄria rñde veꝝ eẽ id fieri debere. vt dicit
hec a.ſed ſi nõ fiat nõ ꝓpterea vitiat᷑.qꝛ alijs iuribo ſuſtinet᷑.vt dixi.⁊ ſac qð
nõ.ð.de ſpõ.du.tua.in vl.gl.pᷣdi.lipõpo.crati.in alio caſu loquit᷑. ⁊ ẽ illud
qꝛ ꝑ te.li.factꝰ ẽ ꝓcuratoꝛ dñs luis.s.de ꝓcu:c.iie.li
a ¶Pꝛopt.declarat quo nõ.S.de teſti:tuis.in vlti.glo.N.de iura calum.
l.ije Frſed quia. Jo.an. SJð
bCLCocite.expᷣſſe vero remitti nõ põt.C.de iuca.liij.Sſʒ qꝛ nec valet con
ſuetudo de ipſo nõ pᷣſtãdo de iura calũ.ceter· S
c. ¶ Tota cã.nedũ in pncipio cauſe.vt.S.ꝓxi.rñſo. Jð
d Lite.puta libello dato li.ↄte.⁊ iudice ſentẽtiante in ſcriptis ſedendo ⁊
per ſe recitando.quod dic vt,. S,de liiob.ciiꝗᷓ· de ſen. ⁊ de ret iu.cevl. ⁊ nõ die
fer lato.S. de feri.cvl. Jo.an. MD , SðUMD .
e ¶ Annulãdus.a pꝛobata eſt enĩ opi.Ja. Bal. Cre. Pilei.⁊ ſequentiuʒ qͥ
hoc dixerant.quia tunc demũ exactum pꝛeſtari debebat.ff.de no.o.nũ.ð pu
pillo.ꝭ.qͥ opꝰ.ff. de iureiu.iuſiurandũ:.ꝭ.qͥ ius.ad hoc.ff.de pꝛocu. filiuſſa.
F. veterani. C.e.ti.ita demũ.⁊ ad boc.sD.de pꝛoba. qm̃ contra.vbi de iuram
io nil dixit.Et repꝛobata ẽ opi.Aʒo.⁊ Mar.qͥ b ↄſentit Ho.õ:e.ceteꝝ. ⁊ in
pꝛe.decre.tuis.dicentes ꝙ etiã ſi tacite emitteret᷑ nõ valet iudiciũ.i.ſententia
ij.q.vi.ꝭ.diffinitiua..de ſen.⁊ int᷑ om.iu.pꝛolatam.quam intelligecum fu
it exactum.⁊ pꝛo eis faciebat pꝛedi.decre.ceteꝝ.⁊ pꝛedi.S.ſed quia.vbi videt᷑
ꝙ ex diſſimulatione etiã nõ poſſit omitti.ſed expone ibi ſimulatione.ſ.cum ſi

mulant ſe nõ calunioſe agere.vt ibi dicit accur.

2.— „ 7

f A¶ Juramẽętũ.ð.eiti.c.ij.⁊ erat rõ qꝛ in ſpiritualibo pꝛeſumebatur.ꝙ; ſemꝑ .

eſſet deus in memoꝛia.⁊ ſic nõ calũniarentur litigantes.⁊ hoc pꝛobat littera

ſequens. Reddebat Inno.in pꝛedi.c.tres rationes. Pꝛima quia rigoꝛ in ſpi
ritualibo nõ ſeruat.de do.⁊ ↄtu.c.i. Scðᷣa.qꝛ iuramentũ nõ ſit pctm̃ tame ex
frequenti iuratione ſepe ſequit᷑ peccatũ.s.de iureiu.⁊ ſi xpᷣs:maxime.cum de

credulitate ſit hoc ſacramentũ.Tertia.qꝛ h̊ͥ iuramẽtũ ẽ a malo nõ credentis
de ele.ſignificaſti:ſj parum valent he rationes.cum ⁊ in ciuilibo locumhabe
ant vt per te vides. ”Z
g ¶ In ipſis.⁊ ſic equum fuit exquo ceſſabat cauſa ceſſaret ⁊ conſtitutõ.ẽ.

de ap. cum ceſſante. cum ſi. H l
h¶¶ ¶ Iile. i.neceſſariũ.ff.qñ ap.ſit.li.⁊ ijiqvi.biduũ.vel dic ꝓꝛie vt iu⸗
derx videat tales ꝑſonas de qͥbo nõ ſit aliq̃ calũnie ſuſpitio exiget ſolũ vitatꝭ

ſacrm pꝛimũ tutiꝰ ⁊ verius reputo. .
i¶GObſeruãtobſuabat h dñs Gull. vt nõ. ſpe. e.ti. F. l. . quartũ. nõ hoc
ber.equũ eẽ.S.e.c.ij.⁊ in pᷣdi.decre:ex lris.de iureiurã. MMl

lꝛ ¶ In eiſdẽ.ſpũalibo cauſis:nunqᷣd in cniminalibo iuret᷑ de calãnia. dicve
no: Lerli/dð. ecti⸗

X

44

tate dicenda.hoc pmo. Secundo dicit᷑ ꝙ pꝛocuratoꝛ deputatus pek.
iuramentũ calũnie iurabit de calũnia. ertio ꝙ iuder guoriens ſt 1
vigetur exiget iuramentum malicie. etiam ſi de calumnia Va erle⸗ eiuratl
ſit. Per pꝛimũ dictum determinant᷑ que nõ.ꝑ Aecur. Cie. 4 n 2 ano.
Inno.⁊ Hoſti.Pe.⁊ Ab. See. c.i.ſuꝑ vᷣbo quecunq;.cauſa.Hull. Pp e. .
F.ij. Hequid de cauſa. Bar. Bꝛix in queſtione veneriali que inch den u
vtp in cauſa. Et pꝑ pꝛedicta videre potes ꝙ hic repꝛobatur opi. Pla. et Aʒo.
dicebant ꝙexquo iuratum
erat in pꝛincipali nõ iurabi
tur in F. earteg⸗ ng l
ttẽ/de his qͥ ingread ap.S VIN Aſden
fl.coll. viij. pꝛo eis facint. Uat obeirin eiſdem 8 gem
omnia iura per que ꝓbat᷑ N òappellationis cauſa q;i; ĩ pꝛ
qꝙ eadem ſit cauſa ap.cum
pꝛima.xxvi.di.habeo.ij⸗
vuſi quis in quacunq; N
vt in vna ⁊ eadẽ cauſa. lei.
ff. de iudi pꝛoponebat᷑. Jo⸗
Tre. Hoſt. Bof. ⁊ ſupꝛadi
cti docto.ↄ quoꝝ hic appꝛo
batur opinio pꝛo eis:vuiq
uij.oſius. ⁊.ij.q:vi.ſi eᷣus
Cede iudi:pꝛoperandũ in
auctẽ. vt lit lur.in pꝛin. ibi

Abemus calumnie iurainentum et
idem in iuramento de veritate dicen
da volumus obſeruari. ¶ Pꝛocura
toꝛes quoq; qui poſt iuramentu ca⸗
lumnie deputantur teneri volumꝰ vt
calumnia vitetur ab ipſis ad ſubeũ⸗
dum huiuſmodiiuramentum etiam
n pein. lbi ſiaſuis dominis quid ponere aut re
iceur tene S ſpondere ſeu agere debeant inſtructi
m a Jonari dpt hoc⸗ erat IYnomnibus autem cauſis nedu an⸗
dubitatio. qꝛ nowidebatur te ſed etiam poſtq; lis fuerit conteſta
tũc debere iurari/Et q; bHis ta ſiue de veritate ſiue de calumnia
iurandum non eſt et qula ſit iuratum in ipis.poteſt iudexa par

c ſuperſſuum videbet . P:
fnramertg auo laciendũ tibus exigere iuramentum malicie
nõ eſt, de iureiun? ſixbus quotiens viderit expedire. ¶ Ydem
de pꝛoba ceij· Vllam cibi iudex iniurxiaʒ fe⸗

n. OJuramentum. ſed de ciſſe cenſetur. qun pꝛocu taroes
calumnia iurari debet ſta⸗

Alſſe cenſetur, qui pꝛocuratoꝛ
tim poſt li.conteſ.vt.S.ca. tun aguerſarij conſtitutumad
ꝓxi:inõ:ergo ar.ꝙ facienda cauſam babentem ſuper hoc ſpeciale

eſt li. ↄteſtatõ in cãlappella⸗ mandatum admiſit ad pꝛeſtandum

tionis.ð hoc nõ.s.de teſt· in ea calinie iuramentuʒ . ¶ Inno.
cirainaldus.vᷣ. dilectꝰ. Jo. mnes cainne 3 W
o Dicenda:ſi ta (an-
lis eſt cauſa in qua iuretur “ .
S vitate vt ĩ fuc dicek. p ¶Q¶Pꝛocuratoꝛes:emanauit iſte S.ad declaratio
nẽ glo.pꝛedictarum Inno.Hoſti.⁊ Buil.e,ti.S:ſequit᷑ in fi.⁊ eius hic appꝛo⸗
bat᷑ opi⁊ repꝛobatur opi.Hoſti:qui tenebat ↄriũ:
q ¶ Poſt. hec erat dubitatio qꝛ ñ videbat᷑ bis iurandũ. C.e.ti.auctẽ.hodie
r ¶ Deputant᷑.ab ipſis pꝛincipalibo vel a pꝛocuratoꝛibo qͥ poſt litis conte⸗
ſta ſubſtituere poterũt.S.e.li.de ꝓcu.cll. .
8. Ab ipſis.nõ ꝙ licet pꝛocuratoꝛ iuret in aĩiam dñi xvij.q/ uij. metuen⸗
tes.c.di:optatum.lxiij.di.tibi dño.vbi de hoc ⁊.S:eili.de ele.ꝓcuratoꝛ.ſacr̃m
tñ calũnie ⁊ in aĩam dñi ⁊ in ꝓpꝛiam pꝛebet,.vt hic vides.alias autẽ quare iu
raret exquo dominus iurauerat. ⁊ in hoc caſu non eſt neceſſarium ſpeciale
mandatum.de ſyndico vero dic vt.S.eiin pertractãdis.
t Juramentum.nõ ad queſtionẽ qua qritur an heres vel ſucceſſoꝛ teneat᷑
iurare exquo defunctus iurauerat.Et dic ꝙ ſic per hanc litteram ⁊ ꝑ aucten.
Ce.ti.pꝛincipalis.⁊ ꝑ.l.ff.de dam.infeciqui bona.S.pe.potuit enim defun
ctus habere bonam fidem ⁊ heres vel ſucceſſoꝛ malà.ff.de accuſa.ſicut.C.ð
rebo cre.generaliter.i.rñ.licet quidã S.qꝛ heres ⁊ ſucceſſoꝛ eadẽ ꝑſona cum de
functo ceſent᷑ in auctẽ iuſiu qð a moꝛiete pꝛeſta..ij.
v. Inſtructiein hoc caſu recitabãt pᷣdicti doc.nõ debere ꝓcuratoꝛẽ iurare
qꝛ qui ꝑ aliũ ⁊c· de re. iurꝭiqͥ facit ꝑ alium. .
x. In oĩbo. declarat̃ p hoc qð nõ.s. de reſti.ſpo.lr̃as.in glo.añpenł.de p⸗
ba.c.ij.⁊ repꝛobat᷑ qð nõ.de teſti.pñtiũ.in glo.iuramentũ.in fi.
a. Malicie. Iʒ & exqͥ iuratũ ẽ de calũnia.ampliꝰin eadẽ cã de calũnia iurã
dũ nõ ſit.vt. Cie auc.hodie ab eadẽ.⁊.S.pxi.rñ. de malicia tamẽ bñ iuratur
puta cũ ſuſpicat᷑ iudex ꝙ malicioſe ꝓponat᷑ exceptio petat᷑ dilatio.ad h̊ de ex⸗
cep.paſtoꝛał.ð teſt. vltra tertiã.Cð fi.ĩſtru.l.vl.xxx.q.v.iudicantẽ.
1Ba tibi/ꝓcuratoꝛ hñs ſpale mãdatũ iurat de calũnia. Em anauit ad
declarationẽ eoꝝ qᷓ legnu ⁊ nõ. Cie,ti.l.ij. S.ſi aũt abfuerit.⁊ ꝑ ber.S.e.
c. . ec. cerex.⁊ p Inno. 2 l 1
c. ¶Iniuriã.quã ſi inferret iudex ñ eẽt.S.ð vᷣ.ſig.foꝛus in fi· (qͥd ergo.
dD duerſarij.⁊ ſic erat ꝓcuratoꝛ ſingularꝭ ꝑſone.de ſyndico enĩ vniũᷣſita
tis vl collegij nõ dubitamꝰ qn iuret.S.e.in ꝑtractãdis.⁊.cſe.
e ¶Juramẽtũ.dicũt qͥdã ꝙ olim ꝓcuratoꝛes indifferẽter iurabãt.ff. ð dã⸗
infec.qͥ bona. S.pe.ſʒ fuit poſtes ſtatutũ ꝙ ſolũ pᷣncipales perſone iurent.ff.e
tiil ·ij.. ſi aũt.⁊.S.e.ti.c.i.qð veꝝ ẽ niſi ꝓcuratoꝛes hẽant ſpãle mãdatumvt
hic.⁊.ff.de iureiu.l.iuſiurandũ.qð ad pecunias.Alij dicebant ꝙ ꝓcuratoꝛ
pꝛiuati etiam cũ ſpãli mãdato ad iurandũ nõ admittit᷑ ꝑ pꝛima iura. ſed qꝛ
nõ expedit iura coꝛrigi vt.ð.e.l.de ele.cũ expediat.dic.liqͥ bona.nõ eſſe coꝛre
ctã.ſed loqui in caſu decre.iſtius.ſ.cũ habebat pꝛocuratoꝛ ſpale mandatum
Alij dicebant ꝙ cũ pꝛocuratoꝛ ꝑ litis oteſ.factꝰſit dñs litis.poterat de calũ⸗
nia iurare.qð veꝝ nõ ẽ niſi hẽat adihoc ſpaãle.vt hic vides.
Requens in ciuilibo nõ admittit᷑ ppoliationis exceptio facta ab alio

q; ð caliniuvtvia pᷣcludat᷑ calũnijs

cipali iuratum fuerit pꝛeſtari iu⸗

oſti ·ð/e·cũ cãm.⁊ ꝑ Guil.ĩ ſpe.e.ti. ereſtat. v.

t Allioquin.i.ſi infra aliud tẽpus nõ ꝓbauerit.
v Taxatõe.ð q dicvt.S.qð me.cã.c.vl.ĩ glo.qᷓ incipit vltra q; ber.

EPunliẽdis.pena arbitraria:exquo nõ ſtatuit᷑ hec certa pena:de of dele.
. de cauſis eff de iuret delitl. i⸗ crdl er. benatde ol

Liber Pꝛimus

appellationis in cã appellationis iurare debet de calumnia et veain

q; ab actoꝛe Jn criminalibus admittitur facta tertio dummodo ſit de tota
ſubſtantia vel maioꝛi parte exceptio pꝛobari. xv.d ies.alias fit ↄdemnatio
expenſarum.Excipiẽs de ſpoliatione facta a tertio infra certũ tempus a iudi
ceiſtatuendũ debet reſtitutionẽ petere.alias excuſabitur exceptione nõ obſtan
te. UVltimo dicit᷑ ꝙ agendi ſuper rebus eccleſiaſticis non ob.exceptio ſpoliatõ
nis pꝛiuatarum rerum vel econuerſo.hanc decre quidam intitulabant olim
ſub tide excep.· Alij ſub ti. de reſti. ſpo. ⁊ bñ vt hic vides.
Frequẽs equũ fuit.̊ ſuꝑ h̊ ius ꝓuiſoꝛiũ emanaſſe.ff.de legi.nã ad ea
Circumſtrepit.i.pul
ſat. vł ledit.⁊ ſũpta ſt᷑ hec x

lii acilug. Dereſtitute ſooliato;ꝝ ba ær canoe mi,ſffrans
Bequens et aſſiqua nos
Irela circũſtrepit q;ᷓ ſpoli
—
—

ationis exceptio nõnunq;
in iudicijs calunioſe ꝓpo⸗

ſita cauſas eccleſiaſticas impedit et
perturbat. dum enim exceptioni inſi
ſtitur appellationes interponi contin
git. ⁊ ſic intermittitur plerũq; ꝑimi
tur cauſe cognitio pꝛincipalis.⁊ pꝛop

terea nos qui voluntarios laboꝛes
axpetimus vt quietem alijs pꝛepare⸗

mus.finem litibus cupientes impo⸗

ni et calumnie materiaʒ amputare ſta
tuimus vt inciuilibus negocijs ſpoli
ationis obiectu queab alioqᷓ; ab acto

re facta pꝛoponitur. iudex in pꝛĩcipa

li pꝛocedere non poſtponat. Sed
ſi in ciuilibus ab actoꝛe.in criminali⸗

bus autem ſe ſpoliatum reus aſſerat

aquocunq; infra.xv.dierum ſpaciũ
poſt diem ĩ quo pꝛopouitur.qðaſſe⸗
rit compꝛobabit.alioquin in expẽſis
quas interim actoꝛ ob hocfecerit iudi
ciali taxatõe pᷣhabita ↄdẽnet᷑ als ſi iu

bᷣ ¶Ealumnioſe ſi.S. de do. 2 Ztu. finem. . —
i Exceptioni ſpoliationis.de qua.s.dictum eſt.
lꝛ ¶ Inten nittitur.l. differtar. .
lDPerimitur.de facto inrelligas.non de iure.quia multi pꝛopter tot im⸗
pedimenta et timoꝛe expenſarum litem dimittunt. ⁊ ſic expone ſecundũ Ber.
quia exceptio ſpoliationis dilatoꝛia eſt non peremptoꝛia.non ob.lex. C. vn⸗

de vi.ſi quis in tantam.quia licet pꝛiuatio dominij inſurgat conditione ex il

lalege:ndn tamen exinterdicto vel exceptione.vt nõ.s.de cauſa poſſeſ.paſto

ra
m. ¶ Laboꝛes. hec verba fuerũt ſumpta de coꝛpoꝛe auc.vt diuine iuſſi.ſub
ſcrip.ha.glo.queſtio in pꝛin.colł ix ⁊pꝛo republica imperatoꝛ noctes ducitĩ

ſomnes. in auctẽ.vt iudi.ſine quoquo ſuf:in pꝛin:coll.ij. et papa idem de ſe

dicit.S.in pꝛohe.huius li.

n Statuimꝰ hic fit intpꝛetatio canonũ antiq̃rũ ð hac mat᷑ia loq̃ntium.
0 . Actoꝛe.hoc erat iniquum ꝙ reus exciperetcontra actoꝛem de ſpoliatio
ne facta a tertio cum in hoc non deliquerit actoꝛ. ⁊ ideo factum alterius ſibi
non debebat obeſſe. C. de inof teſt. ſi d is ſuo.vᷣſus fi.⁊ꝗ · de regeiur. non de
bet. et peccata ſuos teneant actoꝛes. ¶
par:cacqueſiuit.⁊ recidit hic ber.ſe ñ memiſſe aliquẽ excipiẽtẽ ſic in ciuilibus
p VAquocũq; ecce driam int᷑ criminalẽ cãm ⁊ ciuilẽ.vt in ciuili nõ oppo⸗
natur ſpoliatio facta ab alio qᷓᷓ actoꝛe in criminali ſic cũ moderatõe que ſequi
tur:et rationes j· ſequentes.

q O xv.artatur tempus pꝛobandi quia malicioſe ſepius pꝛoponebatur ta⸗

lis exceptio.vt.v.di
ti· de excep pia⸗ .
r. APꝛoponitur.quia dies illa non computabitur.in.xv. ſic dies in quo ꝓ

xiteſic in exceptione excommunicationis.viij dies ſũt da

ponitur excommunicatois exceptioj. ð excep. pia. ſic dies in quo cautũ pꝛo

mittitur et in quo ſiſtere in iudicem opoꝛtet non computatur in vicena mi⸗
lia paſſuum.ffiſi quis caut.l.i.ſic et dies pꝛeſentationis litterarum cum cõ⸗
mittitur cauſa infra certum tempus decidenda.5.de ap:. ſuper eo.ij vbi de
hoc ſecus in decem diebus qui danturad a ellandum in quibus tempus
ſententie pꝛolationis computatur i, q vi⸗bi un vbi de hoc.S.de re iudi.ack
ↄſultatõnẽ.⁊ vltĩo iſtoꝝ.xv.dieꝝ ꝓbari potit exceptio ſiceff. ad.l iuł.ð adul.

l. pat. 5§. ſexaginta. ꝛ.lis cuiꝰ.S.ex ſenatuſcõ.⁊ põt peti bonoꝝ poſſeſſio j·cẽ⸗
teſimũ diẽ ⁊ ceteſimꝰ in eo numero ↄputat ff. de ſucedic.liiiSiqð dicimſi.

ff/ de tob. lequi ante lꝛalendas.
8 .α Aſſerit.ſeſe ſpoliatũ ĩ ciuilib ab actoꝛe in crimĩalibo a qcunq;.

4

ð pe.ſancimus.S.ð his que fiia ma.

tdr iem
d Ber
Cm,
toneetll
ſelpoſto

iuſl.ip
duckt
gendeſe

däntiunn⸗
eſpolat
tenus bi
r. nonde
eſiama.
ciullibus
inooppo/

queſegi

ator te
dies ſörde

es inqlo⸗
ocaumi⸗
Vieenuni
m aumd
eh . pbi
us tanib

5„ Subſtantia. interpꝛet
⁊ij .qiij. nullus. vbi ſunt

at. ⁊ etponit hic papa ca

De dolo et contu.

t ¶Curauit.cum potuiſſet. vnde nõ.negligentiã vel ↄtemptũ:ff/ de re iu⸗

liter accuſatus accuſatoꝛẽ ſuũ ꝑ exceptionẽ ſpoliationis rei modice ⁊ vilis ab

accuſatione repelleret.⁊ eſt ſi.qð dicit lex ꝓ tutoꝛa tutela excuſari non poteſt
m ⁊ pupillũ ſuũ.niſi foꝛte ð oibo bonis aut plu⸗
rima pte bonoꝝ ſit ↄtrouerſia.ff. de excu.tut.l ꝗpt litẽ. inſti . e.tl. icẽ pꝛopter
litẽ licet illud iure auc ĩmutatũ videat᷑in autẽ/vt hi qͥ ob.ſe.hatꝑ hiires mi-

rõne ↄtrouerſie q eſt int᷑ ipſu

Feij. iij. 2. uij/coll. vi. HZ
a ¶Altertio. ab alio
ab aceuſatoꝛe.iij.q · l. epi.·⁊
g · ij.· cũ eccleſie.
b ¶ Tis arbitranũ exqᷣ
certů nõ ſtatuit.vt.S.dixi:
c ¶ SBic /S. ſpoliatꝰ.
ac.pol.ſignificãte.cum ſu⸗
is concoꝛ.
e¶Qõ.ſijꝙ iudex termi⸗
nũ ſtatuat. .
f. & Eſtimamꝰ. alij exti
mare dñt.S. de re.iu.ĩ cau
ſis. ⁊ ſic ↄpellit᷑ aliqs agere
ad idẽ. C. de inge ma.l.
diffamari.ſed nõ pᷣciſe.ſed
hoc vt excipere poſſit.vt hᷣ
vides Joan. .
g. Poterit. alias nõ dz

ſibi imputari.S.e.li.ð ele.

ↄmiſſa.s.de ap:ex inſinua
tione.cum ſi:

b ¶Opoonat. intelligit

Ber. h qñ int᷑ ecciaſticaſ ꝑ
ſonas cã vertit᷑ ne ſit S.S.
de oꝛdi.cog.cũ dilectꝰ. vel
dic vt de tpalibo intẽdeba

tur q ꝓpꝛie pꝛiuate dicũtur

qꝛ poſſunt a pꝛiuato poſſi
deri:res aũt ecclłiaſtice vo
cant⁊᷑ hic q̃ nõ cadũt in lai⸗
cũ.vt decime.vł alia ſpũa⸗
lia.ff. de le. uij.l. H legatum
Et ẽ rõ huiꝰ dicti.qꝛ agẽs
noĩe eccłiaſtico nõ agit ſuo

lure ſʒ noie eccie. vñ ſicut ꝓ

curatoꝛ agẽs noĩe alieno ðᷣ
iure ſuo nõ excipit.ſic nec
hic ad hoc.ff.de doli exce.
ſi ꝓcuratoꝛ. Itẽ res eccleſia
ſtice ſunt publici iuris.ſed
de publico ad pꝛiuatum ñ

d 1„ Eludat. malitijs at
indul

6

dici equum viſum fuerit puniẽdus?
WAllum autem ſpoliatum intelligi

volumus in hoc caſu cum criminali,

ter accuſatur qui tota ſua ſubſtantia
vel maioꝛi parte ipſius per violentiã
deſtitutum affirmat ⁊ ſecundum hoc
loqui canones ſano credendum eſt in
tellectu. Quia nec nudi contendere

nec inermes inimicis opponere nos
debemus. habet enim ſpoliatus pꝛi⸗
uilegium vt non poſſit exui iq; nuda
tus. ¶Solet enim inter ſcholaſti⸗

„ H „

cos dubitari ſi ſpoliatus a tertio de
ſpoliatione contra ſuum actoꝛem exci
piat an el tempus a iudice debeat in

dulgeri infra quod reſtitutionem im

ploꝛet ne foꝛte ſic velit exiſtere vt om⸗
nem accuſationẽ eludat quod ſatis
equitati ⁊ iuri conſonũ eſtimamꝰ qð
ſi infra tempus indultum reſtitutio⸗
nem nõ poterit ⁊ cauſam cum potue⸗
rit non ducat ad finem non obſtante
ſpoliationis exceptione deinceps po
terit accuſari. Q Ad hoc ſancimꝰ vt
rerum pꝛiuatatum ſpoliatio agenti
ſuper eccleſiaſticis vel econtrario nul
latenus opponat᷑ ¶ Bonifaci.viij.
D decimas quas canonicici
ſacti nicolai ſe aſſerũt infra pa
rochiam eccleſie. B.erici poſ

fit compenſatio.C.de compen.l.i.⁊. iij.

D decimas eccĩa que petitreſtitutionẽ decimaꝝ quas ſe dicit infre pa

rochiã alteriꝰ poſſediſſe nõ audit᷑ niſi ꝓbet poſſeſſionẽ legitima.
Lanonici nomine ipſius eccleſie agentes qð pñt.vt.S.de ꝓba.ex lr̃is.
de ↄceſ.pᷣbẽ.ex parte.vbi de hoc cũ ſi ·

l ¶ Aſſerunt:ex hoc inſultat pꝛeſumptio contra eos que eis veriſimilit᷑. ob.

ſecus ſi hoc nõ ↄſtaret ꝓ ille decime eſſent in alterins parochia.⁊ facit ad ea
que dicamꝗ.e.li.de pꝛeſcrip.c.i·
m ꝙ Eundẽ clericũ.nõ.lram qꝛ hoc ius facit ꝓ reo ⁊ Z actoꝛẽ.ſi aũt ſpoliati
eẽnt a t᷑tio ius cõe lʒ faceret Z actoꝛẽ.nõ tñ ꝓ reo.vnde tunc decre:locum ha⸗
bere non puto.⁊ facit qð dixi j.de reſcrip.c i
n QOccupaſſe.ĩ mala pte alibi ĩ bõa.viij . qii.factꝰ. .e.li.ð ꝓcu.⁊ ſi duo
o ¶ Pꝛeſumit᷑ nõ.m opi. YJo. 4 nõ.xxuij.q.i.Si.ꝙ laicꝰ reſtitutionẽ decĩa

rũ petere nõ poterat ꝑ decre.
cimas int᷑dũ poſſideãt de fa

,de pᷣſcrip . cam. Bar. Bꝛix.nõ. ↄriũ cũ laici de
cto. Ad decre.illã cãm.rñdebat ꝙ decre.ipᷣa die

detinere nõ dicit poſſidere.ſatis puto hãc decre.ſacere h Jo. vt niſi laicꝰ pꝛo⸗
bet ſe legitime aſſecutũ cũ ſit ↄ eũ pᷣſumptio nõ audit᷑.q enĩ reſtitutionẽ pe⸗

tit hʒ duo pꝛobare ſe poſſediſſe ⁊ ſpoliatũ fuiſſe.S.e.c.olim.i.⁊.iij.Et aliud ẽ

poſſidere ⁊ aliud in poſſeſſionẽ eẽ.ff.de acqᷣr. poſ.ſi qs aũt.? ẽ ſi.ð.e.ex tranſ⸗
miſſa.⁊ qð ibi nõ.hic ergo ẽ pᷣumptio ð actoꝛẽ ⁊ ius cõe p reo. poſſeſſio g̊ et
ſpoliatio ꝓbare nõ aduocãtvt ſiat reſtitutio petitoꝛio ꝓbato pꝛo reo quod ad

nones illos.iij.q . i· obN
hec verba.·Ridiculũ enĩ videbatur ꝙ crimina⸗

di.ↄtumaciã.ad idẽe.S.ti.pxi.i.S ſolet.

XLII

v Ueniẽti ̊ nõ veniẽti nõ dẽnabit ſed compenſatur cõtumacia otuma
cie.ff.de dolo ſi duo.ff. de ↄpẽ.ſi ambo.Si autẽ actoꝛ nõ venit ⁊ iudex ſuit

abſens vel pꝛeſens ſed pꝛocedere nõ poterat an ſi

x. Pꝛopter hociſ.ratione contumacie.de

en debeat condenatio. dic
(vt notat᷑ in reo.sõ.e.tic.vl.

pꝛocu.auditis ꝗ·de excep.pia.S.e.cum dilecti. ⁊ ca. inem Et qualiter con⸗
tra contumaces pꝛocedi debeat:/dic vt nõ.ðtei pꝛout.⁊.cicauſam.

ſediſſe aliq;diu. et eis per eũdem cle

ricum ſpoliatꝰfuiſſe nequaqᷓ; debent
reſtitui niſi euidenter docuerint ꝙ ea

rum poſſeſſionẽ legitime aſſecuti fu⸗

iſſent.quia eas occupaſſe iniuſteveri
ſimiliter pꝛeſumuntur cum pꝛoueni⸗
ant ex pꝛedictis infra alienam paro⸗
chiam conſtitutis.Sitq; manifeſtuʒ
niſi aliud oſtendatur eas de iure cõ⸗
muni ad eandem eccleſiam pertiner᷑.
Annocentius quartus Me dolo
et comtumaca
Ctoꝛ quiad terminũ ve⸗
1) nire ad quem citari ad⸗
uerſarium fecerat non cu

rauit venienti reo in expenſis pꝛop⸗

pter hoc factis legitime condemn

ad citationem aliam minime admit⸗

tendus nniſi ſufficienter cauerit. ꝙ in
termino ſideliter debeat comparere.
¶ Bonifacius octauus.

entia recedit appellans cum pꝛote⸗
ſtari videatur hoc ipſo ſe nolle coꝛam
te decetero litigare.citaread alia que

poſt ea in iudicio faciẽda incũbũt vl

etiã ad ſniam audiendam.äniſi ſpõte

appellationi ſue renunciet nõ tener

C. de epi.⁊ cleri.auc.generaliter.

‚EVm qqui a tua interlocutoꝛia.
vel grauamine quod per te ſi⸗
bi pꝛoponit illatum a tua pꝛe-

y ¶ Legitime. qð dic vt
no gei bmis dee nine
5 Aldmittendus ⁊ ſic
puniet᷑ in q̊ peccauit.S. de
tẽp.oꝛdi.lr̃as.ĩ fine. Jo.an.
al Bufficiẽter.vt ſic pi⸗
gnoꝛa vl fideiuſſoꝛes dẽtur
ff.mãda.ſi mãdato.S.vlti.
ſi aũt hac dare ñ pollʒz det
iuratoꝛiã de dot.pꝑꝰ diuoꝛ⸗
tiũ reſti.ꝑ vras.vbi de hoc
ad idẽ.C.ð epi.⁊ cle.l.gña
liter. Dicit aũt Inno.ꝙ ſutf
ficit verbo cauere qð ptve-

rnũ dicere ſeruata ſupꝛadi⸗

cta diſtinctione.

b . Termino. pᷣmo.ſcʒ
ad hoc.ff.de vᷣ.ob. eũ qͥ ha
lendis.vel dic termino q̊ͥ⸗
cunq; qͥ ad eiꝰ petitionẽ ci
tabit᷑ reꝰ hec ẽ enim indefi⸗
nita legis q eq pollet vniũ⸗
ſali.vt dixi.SD.e.li.ð elec.vt
circa:ſic ⁊ cautio pᷣſtat᷑ de ꝑ
ſeuerãtia litis vſq; ad finezʒ

c. ¶Fidelit᷑. pᷣſumit᷑ aũt malicioſe abeſſe niſi Zriũ pꝛobet ſ. ꝙ impeditꝰ fůlt

„ „

de re iudi.cũ Bertoldus,de pꝛocu.querelã.vbi de hoc.

Um.aqui iudex appellantẽ ⁊ recedentẽ citare vlteriꝰ nõ tenet᷑ ſi vult in

(. cã ꝓcedere.niſi foꝛſitan appellationi renũciet ⁊ det᷑minat notata ꝑ In
no.de accuſa.ad petitionẽ ꝑ Guil.in ſpe.de citatõe.ꝭ.viſo de tpoꝛũ

rauamine.hoc dicit ex eo.qꝛ ſi appellaretur a (vS.dqd ſi qͥs receſſerit.

diffinitiua iam functꝰ eſt iudex officio ſuo.de of.leg.in lris.ff.de re iudi.iu⸗

—

dex. Sʒ ⁊ idẽ ĩ illo vr qͥ ad executionẽ q̃ pꝰ ſnĩiam iminet ſaciẽda eadẽ rõe.

¶ Per te loquit᷑ iudici.ſic.s.de iuriur.cvlti.
g ¶ Apeellãs. 2 fruſtratoꝛie.qꝛ ſi bñ appella

ret ex cã ⁊ foꝛma tũc ille a quo

appellauerit iudex nõ eſſet.a ſic appellãs tumaxnõ eẽt. De reuocatoe attẽtoꝛꝝꝛ

poſt appellationẽ habebis de ap:nõ ſolũ.

b ¶Pꝛoteſtari. nõ ꝗꝙ ius fingit ꝓteſtatõʒ H ipo appellãdo ⁊ reced endo H

i¶Incũbũt.Oſiderato eo ſtatu in q̊ tũc erat cã.

li ¶ Sniam. puta q lis erat oteſtata ⁊ liqt de cã vel talis ẽ cã in qᷓ ſniari
poͤt lit. nõ ↄteſ.qð dic vt.ð.vt lit.nõ ↄteſ.qm̃/⁊.S.e.pꝛout.
IAAudiendã:ſi nõ eẽt ↄtumax expᷣſſe dʒ citari ad ſnĩam audiendã.alias
nõ valeret ſnĩa ꝑte abñnte. ſf q ſen. ſine ap.reſcinil.i.S. Itẽ cũ ex eo edicto/et 5
m ¶Renũciet.qðſpt.ij.q. vl. ſi qs libellos. C. (B nõ.õ.ð oſ.deł.ↄſuluit
ð ap.ſi qͥs.⁊ tacite ẽt litigãdo coꝛã iudice a q̃ apellauit appellatõi renũciat.S

hoc de cauſa poſ.cum eccleſia.⁊.c.cum dilectus.ff.de rei ven.officiũ.⁊ idem
videt᷑ vbicũq; factũ ẽ pꝛo reo noroꝛium.de diuo.ſiguificaſti.pꝛopꝛietas igit
pꝛo reo pꝛobata ipſum in poſſeſſione deſendat.ad hoc:ff.ð ſuꝑfi.li.· quod
ait. ff. depoſi. l. bona fides.in fine S
p . Sſtẽdatur.vr compoſitio titulus pꝛeſcriptionis pꝛiuilegiũ vel alið ſi
mile de dona. aplice:j.de his q̃ fi:ia pᷣla.cũ apłica.cũ ſi. S
QEccleſiam.ſ. G.clerici. Jo.an.· =
Ctoꝛqͥ actoꝛ ↄtumax ↄdẽnatur in expẽſis nec citat᷑ vlterꝰ ad ſui pe
titionẽ reus niſi cauet᷑ de veniẽdo.
S ¶Ac terminũ.cũ indiſtiucte loquat᷑ de quolibet termino ſiue ꝑ
emptoꝛio ſiue nõ intelligendũ videt᷑ ſicut ⁊ in reo dici ſolet ꝙ pꝛo qualibʒ con
a excõicari.de hoc.lxxuij.di.bonoꝛatꝰ.uij.q:v.in ſum. ⁊.SD.ð pecu:quere
lam: maioꝛ autẽ eſt ↄtu macia actoꝛis nõ veniẽtꝭ qᷓ; rei/ uij:/q/ uijtcix

tumacia etiam añ ꝑemptoꝛiũ ↄdẽnatur in expenſis licet ſolũ peremptoꝛium

ðᷣ of deł gratũ.ð teſti.cũ veniſſʒ:ſi tñ inteſt aduſarij ad ipᷣm inteſſe tenet᷑.qð
dicvt no.v.ð ap.int᷑poſita.illo deniq; n Niõ tenerꝭ.cvidebat᷑ Zriuz p
decre.ð.de offi.delecũ olim.i.vbi iudices citauerũt appellantẽ quẽ putabãt
fruſtratoꝛie apꝓpellaſſe.ad idme.S.vt lit.non ↄteſ.accedes.i.vbi ẽt iudices ci⸗
tauerũt quẽ putabãt fiuſtratoꝛie appellaſſe.ad idẽ.S.e.ꝓut.vbi mãdat papa
citari eũ qͥ fruſtratoꝛie appellauerat. Sʒ dic ꝙde neceſſitate citari nõ dze vt hᷣ
Ad decre.cum olim.⁊ decre,.accedẽs.dic ꝙ ibi factũ narrat᷑ nõ ius ponitur.
Ad decre. ꝓut dico ꝙ pꝛo iſta ꝑte facit cũ ibi papa mãdat citari ad maliciaʒ
ↄuincẽdã.qᷓ id de neceſſitate no erat. .ſ.citaret᷑⁊ de h̊ ↄſueuit recitari.de ac,⸗
ſa.accedẽs.⁊.c.ad petitionẽ. Sʒd qͥdicemꝰ de ↄtumace.nunqͥd qͥ iyno actu
iudicij fuit ↄtumax.ad alios act citabit᷑ Dic ꝙ ſic. vt.ð.ð teſti. cũ olim.in fi.
vbi citat᷑ tumaxlad ſnĩam audiẽdꝗ.qꝛ h ĩ vno actu ↄtumax ſit nõ ꝓpptea pte
ſtari vr ꝙ ĩ alijs ↄtumax eẽ velit.ſʒ ̊ malũ ↄtumacie ſub coloꝛe boi.ſireme⸗
dij appellatõis defendit:qð ſimplicit᷑ ↄtumax nõ facit.

maciam rei fit miſſio ĩ poſ⸗

o Pꝛoceſſeris. alias de iure. . HM
p M¶ VUalidus.Quid de iudicibus datis cum clauſula ꝙ ſi non omnes ſi⸗
mul non pꝛonunciauerunt ſed duo vnum:tertius vero aliud illi duo volũt
pꝛocedere ad executionem ſue ſententie.queritur an poſſint tertio non voca⸗
to.⁊ videtur tertium ipſum non debere vocari.ar.huius decre.⁊.s hoc li.de
ar. cil.⁊.ff.de re iudi.duo ex tribus.cum ergo ipſoꝛum valeat ſententia ergo
⁊ executio.Sed dic ꝙ vocandus eſt.nam licet ſententia duoꝛum teneat ta⸗
men alius articulus qui emergit eſt omnibus cõmunis.ta ꝙad illum duo
tertio non vocato pꝛocede⸗
re non poſſũt.ð.de of. del.
cauſam.⁊.ce pꝛudentiam.
Sadijcimus:alias ſequere
fur ꝙ ſi in aliq termini aſſi⸗
gnatione vn? ab alijs diſ⸗
coꝛdaret illi duo illo nõ re⸗
quiſito poſtea pꝛocedẽ poſ
ſent quod eſt abſurdum
Um qui. Quãdo
agitur de beneficio
eccleſiaſtico ad cõ⸗
tumaciã rei non ſit miſſio
in poſſeſſionem ſed ad ſen⸗
tentiam lite n on conteſ.p⸗
ceditur.Ponit hec decr.du
os caſus ſpeciales ↄtra du
as regulas.Regularit᷑ eniʒ
quãdo agitur reali ad ↄtu

nec ideo minus ꝓꝙin eius abſentia p⸗
ceſſeris tuus ꝓceſſus validus repu⸗
tari deb ebit. ¶ Innocẽti quartus.
De eo qui mittitur in poſſeſſionem
cauſa rei ſeruande.
Vm qui ſuper dignitate
perſonarum vel beneficio
eccdeſiaſtico'obtinendis
cum aliquo litigat poſſeſſoꝛe ob pat⸗
tis aduerſe contumaciã cauſa rei ſer⸗
uande in ipſoꝛum poſſeſſionem ſtatu
imus non mittendum. ¶ Nec ꝑ hoc
ad ea ingreſſus patere valeat vitio⸗
ſus ꝰſed liceat in hoccaſu contumad
abſentiam diuina replentepꝛeſentia
etiam lite nõ conteſ.diligenter exami
nato negocio.ipſum fine debito tmi⸗

ſeſſionem cauſa rei ſeruan⸗
de.fallit in hoc caſu. Itẽ re⸗
gulariter non pꝛocedit᷑ ad
teſtium receptionem vl dif

finitiuam ſententiam lite n netur. ¶ Boni. octa. Vt lite penden
contel.fallit in hoc caſu.Et te nihil innouetur
eſt ad declarationem illoꝝ Iſpendijo! 4 . le⸗
que nõ.S.de do.⁊ ↄtu:con Iſpen hjs que pꝛopt ele⸗

tingit. . ctiones diuerſas eccleſie
v. Benefſelo. guocvn patiuntur interduʒ occur
dey ſig ꝛbe.. rerecupientes ſtutuimus vr ſialiqui
8 Zccleſiaſtico. ſec? er? bus apud ſe. apoſto.vel alibi litigan⸗
go ſi ſuper tempoꝛali pben tibus ſuper electionibus de ſe inmi⸗

da vel tempoꝛali beneficio
agatur.quia cum talia poſ
ſint ſine inſtitutione cano⸗
nica poſſideri non habebit locum decre.
t QObrinẽdis. Quid dicemus de obtentis.pone confirmatꝰ eſt qui agit
⁊ mn poſſeſſionem inductus ⁊ tandem ſpoliatus eſt.vt de cauſa poſ.cũ olim.
⁊ c.cum ſuper.vel petit ꝙ confirmatio de eo facta vel collatio ſibi facta ſoꝛti
atur effectum. de ceſ. pꝛeben.poſt electionem.de apoſto.conſtitutis.ij.vł pe
tit poſſeſſionem conditione ex canone reintegrata. vt.S. de reſtiſpo.ſepe HNũ⸗
quid in his caſibus ob contumaciam rei fiet miſſio. et videtur ꝙ ſic per hãc
litteram que dicit ſolum de obtinendis. Sed dic ꝙ non fiet hec miſſio.tum
quia decre:huius ratio adhuc locum habert.tum quia ago de obtinendo.qð
non habeo.ſ.detentionem ſaltem que apud alium eltfſ de rei ven.officium
Item milſſio in poſſeſſionem eſt quoddam auxilium extraoꝛdinarium quod
babet locnm ſolum vbi deficit oꝛdinarium. ff. de mino.in cauſe.ij in pꝛinci.
ſed hic pꝛocedi poteſt oꝛdinario iuris oꝛdine lit.nõ conteſ. vt ſequitur.⁊= aper
tius hodie pꝛobatur per cle.de iudi.diſpendioſam.ergo nõ habet locum miſ
ſio.⁊ licet doctoꝛes ſic teneant.tamen ob.littera hicpoſita que dicit ingreſſus
non dicit regreſſus quaſi per id detur intelligi ⁊per verbũ obtinẽdis qð in re
cupꝑpandis nõ habet locum decre. 1 e.
v. APoſſelſoꝛe. quid ſi nullus poſſidet.ſed duo. pone coelecti petũt dic idẽ
popter eandẽ rõem.S.de reſcrip.inter ceteras.
F ¶¶ Nec per hoc ratio ſuperioꝛis dicti.
y· ¶ ¶itioſus. non enim poſſunt ex poſſeſſione babeni.ſed ſolum er canoni
ca inſtitutione.ij.qi.legum. de inſti:ex frequentibus.j.de re iu.cil.ff. ð decu.
haberemus. Si vero non agetur de eccleſia tanq; de beneficio ſed tanq; de
ꝛietate uunc bene haberet locum miſſio vt lite non contel c ij. de eo ᷣ mitc.
lõ. de vᷣbo. ſig· dilecto.
a ¶ Neeſentia. C. de iudi. ꝓperandũ.ꝭS.cũ aũt. ð.e.li. de ar. c. ij. in fi
b Diligent. hoc ſemꝑ ẽ aciendũ.xxx.q.vleiudicantẽ.
c ¶ Debito. vt ſi liqueat vel liquere poſſit de cauſa pꝛocedatur ad ſenten⸗
tiam ſᷣm ea que no.õ,de do.⁊ ↄtu.pꝛout eſt neceſſe ꝓconſtet de iure actoꝛis
ad hoc vt ſibi adiudicetur. nec ſufficit conſtet poſſidentem ius non habere

teã. de reſcrip/ olim. C. de rei ven. l. xl
Iſpendijs.ſi ex duobus litigantibus electis alter decedat renunciet
el a pꝛoſecutione cauſe excludatur ſi li.pen.cuʒ relique fuerit alia ele

cctio facta nõ tenet.emanauit ad declarationẽ eoꝝ qᷓ nõ.
5.ð a rex ꝑte.⁊ ð ele. dudũ:ij.ð reſtiĩ ĩte.c.ij. õ
dD Diſpendijs. dicitur diſpendium longnm ⁊ inutile compendium bꝛe⸗
ue ⁊ vtile.de hoc de reſcrip.diſpendia.
E Statuimus.conſtitutio iſta noua eſt ſaltem inq;tum dicit electõnẽ nul
lam maxime non interueniente aliqua inhibitione. vt. . de artex parte. Sʒ
dices nonne ſecunda electio facta pꝛima non caſſata caſſatur.ð. de elec. conñ

gerauimus. Item none ſecunda electio facta pꝛima non caſſata valet inter⸗

W

Liber Pꝛimus

dum fᷣm ea qᷓ nõ.s. de cleĩauditis.ſ.qñ pꝛima nulla erat ⁊ eligentes erant pꝛi
uati poteſtate eligendi. So⸗illa iura ⁊ que in illis nõ.locũ bñt qñ ſcðᷣa ele⸗
ctio fit pꝛima non caſſata ⁊ nõdum in litigiũ deducta.⁊ ſic intelligantur.nõ.
h:e.auditis.Iſtud.c.⁊ ſe.loquuntur quando in litigium erat res deducta vt
tunc ſcda electio ipſo iure ſit nulla.
a Alibi videbatur Hoſti.driam facere.S.de ele.dudũ.ij.in glo.nũquid
in hoc caſu inter cãs que pẽdebant in cunia ⁊ extm cuniã.ar. de ma. ⁊ obedi.
ꝑ tuasde ap:ſi duobo.ſʒ q̃ ad caſũ nrm nulla fit dria.vt hic vides.
g ¶ Litigantiby. litigio
ſa eſt res ð cuius dominio
qõ vertit᷑ int᷑ petitoꝛẽ ⁊ poſ
ſeſſoꝛem ↄuẽtione iudica⸗
ria vel pꝛecibo pᷣncipi obla

ſericoꝛdia celebꝛatis aliquem ipſoꝛũ
moꝛi vel ſuo iuri renunciare auta p
ſecutione ipſius contigerit quoquo tis ⁊ iudici inſinuatis.⁊ ꝑ
modo exdludi ad electionem aliam li eũ futuro reo cognitis. C.
te ſuper electione ſuperſtitis electi peę & lei aucleg ola. Dicut
dente nullatenus pꝛocedatur. alias eſſe niſi l eccipan
attentata contra hoc electio ipſo iure 5. de offi. dele relarũ in au
viribus non ſubſiſtat · Idem. tẽ ð litigiolis. . oez.col iij
Vhi contra quos ſuper digni⸗ eg. unte Hteſtne d i
etatibus perſonatibus vel aliis exoꝛdiũ 8. de offi, dele ſup
2 eccleſiaſticis beneficijs que poſ gõnũ. 5S. intẽtionis. ſed dic
ident᷑ litigatur lite pendente cedant
vel foꝛte decedant ne pꝛopter nouos

3 ſupꝛadictã auc litigio⸗
ſa·⁊ ꝓbat᷑.ð.ð offidel. gra
tũ vt lite pendete. c.l. et ex

aduerſarios qui malidoſe interqum qᷓ tbi nõ. Doſt de teſti can
petitoꝛibus ſurrogantur.litigia in ec ſamq;.ij. C. qñ libelli.⁊ ij.
cleſiarum diſpendium pꝛorogari con Suid autsquosd büedt
tingat ſtatuimus vt dignitates per⸗ bes in clee tte vno.⸗
ſonatus vel beneficia huiuſmodi do:
neccontra ſuperſtites lis finit fuerit h.¶ Mꝛi. ð. ð ar er pte
alijs nullatenus conferantur, necad 4 —RMNW dereſti.
† *

ea ligatur quiſpiam vel etiam pꝛeſen
tetux.ꝙ ſi ſecus actum fuerit eoipſo
irritum vohenrur. h⸗ Sane ſi ad de
fenſionẽ ipſi litis aliqͥ quoꝛum inter
erit petierint ſe admitti eos ĩ illo ſta

ele.ſi foꝛte. ⁊.c. quis.⁊. ca.
cupiẽtes. .ſi ꝑ.xx.⁊. deſe.

I Electi. ⁊ in caſu iſto
quenit᷑ de iure ipſius defun
cti vt ſciat᷑ de iure ſuꝑſtitis

„ . . appareat defuncte ampliu
nõ Vberi nõ ꝓpt hſequit᷑ ſnꝑſtiti viuẽti deberi ad Re de ———
m Subſiſtat. quid ſi poſtea apparet illũ ſuꝑſtitẽ ius nõ habere.nunquid
2ualeſcit dignitas vel bñficiũ in iſto.dic ꝙ nõ.qꝛ qdð ab initio ⁊c. xvi:q. liij.
Spõt. ð.de elec. auditis j·de re.iu.nõ firmat᷑. Sʒ nunqͥd de nouo potit eli⸗
gli de ſic. per orre S deelal uper eo.
Hi quos.:ſi beneſiciatus ↄtra quẽ ſuꝑ beneficio litigat᷑ cedit vel dec
A dit.ſi alius li.pen.cum ſuꝑſtite fuerit electus nõ valch acic e
quid quoꝝ intſit ad defenſionem litis velintadmitti in eo ſtatu in quo erat
cã admittetur. Emanauit hec decre ꝓpt eadẽ.que.s.pxi.
o Poſſidẽt. iſta eſt ergo diuerſitas inter iſtũ caſum ⁊ pᷣcedentẽ.qꝛ in pᷣce⸗
dentinondũ erãt bñficia adepti.ſʒ de electõe litigabant hic beneficis iã erant
p ELitigatur. expone vt dixi .s. ꝓxi. (adepri.
4 Doſſea Aicdeazb, fiebat Re mplitigabar- me ſuꝑ bñſicio meo cuz ego
erlariu me defendere renũciabã vt bñficiũ icui
pock 4 legeeinund sewhaelt nũciabã vt bñficiũ lerrerur alicui
rHmõipoſſeſſa.ſ.ꝑ illũ cedentẽ vel decedentẽ 7 quẽ litigabat᷑.
ſ. VFinita. vt ſi apparuerit illos ius habere nulla rcteeno batt ectio
vel pñtatio poſt ſniam ꝑ eas ad q̃s ꝑtinet. Et intelligo decre. iſtã cũ illi qͥ 2

