i Alijs ad idẽ. S.e.li.de of.oꝛ.c.i.in fſfi. (diãt punire poſſint.
.

7.

de accu.q̃liter.ij.punire poſſint.

E Exriude.i.ex iniu⸗
= . Crijs ſupꝛadictis.
Sgdatꝰ cradendꝰ erat curie ſeculari.S. de vᷣ.ſi.nouumꝰ. ſed plꝰerat

ndũ q̃liter deberet degdari.hᷣ docet hec decre.dicẽs in ſũ.qͥb aſſiſtẽ

tibꝰ fieri debeat degdatio.qb veſtibo oꝛnamẽtis libꝛis ⁊ inſtris in dez

datõe fiat hec expoliatio.⁊ qbo vᷣbis vtat᷑ ipſe decẽdãs.

n ꝙ Canoniby. xv. q. vij. felix.⁊. S.ſi autem.⁊.c.ſequen.adiungetenim
ſibi epiſcopꝰ in cauſa pꝛeſbyteri ſex epiſcopos in cauſa dyaconi tres vt
ibi. ⁊ dicamus ꝙ eodem iure cenſebitur ſubdyaconus.. de ſer.non oꝛꝛ.

miramur.⁊ hec vera pꝛeterqᷓ; in caſu.S.eo.libꝛo de here.c.i.⁊ ſic verus
eſt dicere ꝙ ſpiritualia facilius cõſtruantur qᷓ; deſtruãtur.qꝛ ſolus epi⸗

ſcopus dat oꝛdinẽ quẽ ſolus tollere nõ poteſt.xv.q.vij.epᷣs ſolus.ð.de

tranſia.inter coꝛpoꝛalia.

—

0
de exceſ.pꝛela.c.i.xv.q.vij.epᷣs nullius.niſi de cõſuetudine ſine ipſis vᷣ
facere poſſet.S.e.li.de cõſue.c.iij.
pα Et cler ici.g.de cle.egro.c.i. =
Inſignia.ff. de his qui no.infa.l.ij.S.ignominie cauſa.⁊ talis ẽ in
amis vt ibi. ad idem. ff. de re mi.l.iij.O.pena.⁊ in auc.vt clerici apud ꝓ
pꝛios ep̃os.ꝭ.vlti.colla.ix.

Et.ꝓ.i.vł ſᷣm alios ꝓpꝛie.vt.ſ.etiã manifeſtos pubte⸗ famã. ef

Aelen tia.requirit tñ pꝛeſentia capituli ſui.S. de accu. qualiter ij.

rlo.
bͤbio
ncu
toone
Ulot
gocae
todi⸗
mae
lard
451
Nſop.
u
detia
lidict
unire
Nlch.
goͤſw
H
Pulmna
herur⸗
deoo
6
i .
oeſ
idiff
ac o
Hpe
Ulg,inf

ſtie

icinm
ſus ſetie
elſuisie

eqsi d

g liii
.orgli
cidein
Scrgeti
ciden
vroln
nr
piniuree⸗

tigtack.
Nlinif
6ponſten
ſlifamt ad.

nchrühn

igicn

totsnid

ſotonſaot

iiuridc
ſiiplopſe

roeftiſe
Gnit ſeſe
plicifna i
ſvdetNH

ſuptage

P. NFGe

SCpectans. ſuper quo vide.xxiij. di ep̃s.cũ.lle.
a In eodem.ita faciut monachi apoſtate.faciũt enim ſe in totũ ronꝰ

dere ne appareant veſtigia monachatus. .
b & Pꝛiuilegio clericali:appꝛobata ẽigi᷑ opi.ala.⁊ bar. bꝛix.⁊ repꝛoba⸗

ta opi.hug.io.⁊ ber.qui

dixerũt ꝙ percutiens degradatũ incidit in ca⸗

nonẽ pꝛopter caracterẽ quẽ ille retinet ⁊ in memoꝛiã etiam pꝛiſtine di⸗

gnitat..ff. de decu l. vlt.

de conſc. di. iiij. oſtendit᷑

nota autẽ hic.l.di.acce⸗
dens.⁊.liiij.di.c.ij.lxxxi
di. dictũ. S.de hereti.ad
abolendã.ꝭ.i.oõ.de ſent᷑.
ex.contingit.que opi.ad
buc foꝛte eſt vera in ver⸗/
baliter depoſito.de q̊ͥ lo⸗
quitur pꝛincipium. ⁊ in
actualiter degradato ha
beat locũ iſte finis.ſic et
in ipſoꝝ reſtitutõe eſt di
ſtinctio inter eos.vt no.
ij.q.vi.ideo.ij.facit eciã
bec littera pꝛo opi.bar.

bꝛix.nota.ix.q.i.in ſum.

⁊ contra opi.io.ibi poſi
tam. ⁊? ↄtra opi lau. ala.
tan.⁊ ber.no.ðõ.de cleri.
ex mi.c.ij.qui dixerunt
degradatum cõſicere ve
rũ ſacramentũ euchari⸗
ſtie.

Uãuis.qᷓ;uis innẽ
tio carcer fuit ad

aAuſtodiaʒ tñ poteſt quis
puniri pena carceris ꝑ⸗
petuo ad tempꝰ.h. d.
d Qoſcat᷑. C. ð cuſto.
reo.l.i.⁊ vlt.vbi dicitur
ð his quos carcer tenet
induſos aperta diffini⸗

tione ſancimꝰ vt aut cõ⸗

uictos velox pena ſub⸗
ducat.aut liberãdos cu
ſtodia diuturna non cõ
maceret.ad idẽ.ff. de pe.
l.aut dãna.S.ſolent.
e QLibicui loquatur.
nõ aparet vnde intelli⸗
gatur non ſolum in ep̃o
ed etiã in quocũq; qͥ iu⸗
riſdictõni pᷣeſt ⁊ delicta
punire poteſt. ad ideʒ · j·
de len. excõ.ſi clericos.⁊
qð ibi diri.
EIn perpetuũ.ſi ᷣ ex

pꝛimat᷑ an in perpetuũ ana

cox in ſua oꝛdinatione ab epᷣo fuerint

tradita ſeu collata ſingularit᷑ auferat
ab illo veſtimento ſeu oꝛnamento qðᷣ
datũ vel traditũ fuerat vlrimo incho
ando,. ⁊ deſcendẽdo gradatim. degra
darionẽ cõtinuet vſq; ad pꝛimã veſtẽ
que dat᷑in collatiõe tonſure.tũcq; ra⸗
datur caput ülꝰ ſeu tondeatur. netõ
ſure ſeu clericat' veſtigium remaneat
in e Naſuſrrr⸗ autẽ eps in de⸗
gradatiõe huiuſmodi vii verbis ali⸗
quibus ad terroꝛẽ illis oppoſitꝭ, que
in collatione oꝛdinũ ſunt ꝓlata:dicen
do pꝛeſbytero hec vel ſilia verba in re
motione planete. auferim tibi veſteʒ
ſacerdotalem ⁊ te honoꝛe ſacerdotali
pꝛiuam.ſicq; in remotione veliquoꝝ
inſigniũ ſilibus verbis vtens in abla
tione vltimi.qð in collatione oꝛdinuʒ
fuit pꝛimũ.infraſcripto vel alio ſimi⸗

li mo punuciat ſiue dicat auẽte dei oĩ

otentis pkis ⁊ filij ⁊ ſpũſſanctiacno
ra tibi auferimꝰ habitũ clericalem ⁊

deponim degradamus ſpoliamus ?

exuimus te ol oꝛdine bñficio pꝛiuile
gio Llericali. Jdem.
äauis ad reoꝝ cuſtodiã nõ ad
penã carcer ſpecialiter depu⸗
tatus eſſe noſcat᷑ nos tamen nõ iĩpꝛo⸗
bamus.ſi ſubiectos tibi clericos con
feſſos de criminibus ſeu cõuictos in
eoꝝ exceſſib ⁊ ꝑſonis ceteriſq; circũ:
ſtantijs ꝓuida deliberatione penſat

in perpetuũ velad tempꝰ. put vide⸗

ris expedire carceri mancipes ad pe
nitentiã peragenda. IJgem.

d tempꝰ ſtabitur expꝛeſſo ſi ſimpliciter dã⸗

netur perpetuo.intelligitur nõ tempoꝛaliter dãnatus. C. de pe.l.ſeruꝰ
de quo dic vt. l. di. c. 1. 8. de conſti. ex lr̃is ff. de poſtu.l.puto.ꝭ.i.
g Erpedire.ſicut in carcere quo ad cuſtodia nõ debet fieri mirxtio ſe⸗
xuũ.vt. C. de cuſto.re.l.iij.ſic dico ꝙ in carcere quo ad penã nõ fiet mi
xtio.⁊ eſt ſi qð dicimus de monaſterijs ꝙ nõ debent eſſe duplicla.xviij.
q.ij.diffinimus.periculoſa eſt eni talis cõmixtio.s.eo.lib.de ſta.regu⸗

la.c. vxno.

b Peragendã. hocidem ꝓbabat.ẽ. de here. c. pe. in fi..· de v ſig · noui

mus.in fine.

4 Bicũq; poſteris.pone exemplũ.S.eo.ti.in quibuſdã. =
ug Waſculinam. 7 merito.qꝛ ĩmunitas alicui ⁊ eiꝰ poſteris eõ⸗
ceſſa nõ compꝛehendit feias. ff. de mu.⁊ hono.l.vacatio.ff. de iure im⸗

mu. l.l. F. i. pꝛeterea erquo q
2 nõ matrẽ.ff de ſta. ho.l cũ

uis de nuptijs natus eſt patrẽ ſequi debet
legittime.quod oĩno veꝝ eſt.⁊ qñ agitur de

dignitatiby ⁊ de honoꝛibus ⁊ de penarũ imutatiõibus.vt.C.de decu.
l. eos indulſerũt ⁊.l.exemplo.⁊.l.nuilus.⁊.l.ſi ille.li.x.⁊.C. de pe.l.de⸗
curionũ filij.ff de pe.l. moꝛis.S.fi.⁊.ff. de decu.l.ij. F. in filus.? eſt rõ. qꝛ
filq ſequunt᷑ agnicionẽ patris ⁊ non matris.et nobilitant᷑ radijs patꝝ
ſicut ⁊ vxoꝛes radijs maritoꝝ.in auẽ.de cõſuli.circa mediũ.colla.iiij.⁊
ff. de ſen. i.i. ⁊.l.femine. ⁊.l.liberos.⁊ adde quod dixi.s.eo.li.de her.ſta
tutum.ij ⁊ bene facit.ff.de ven.in poſ.mit.l.i.i. H

l¶ Jure. z. e. li. de here. c.ij. ⁊.c.ſtatutũ.ij

„2

m Sententia. S. e.li.de ſciſma.c.vno. Sed Dane vſq; ad tertium vel

aliũ certum graduʒ iure vel ſentẽtia dãnata e

—

vtraq; linea maſculina

⁊ feminina ego nõ damnatꝰ cum filia ſic dãnati.cõtraho matrimoniũ

queritur an ſilij ſic ſucepti de tali matrimonio ſint dãnati. hanc qõem
ſoꝛmauit boſti· · c. ti· in quibuſdã. ꝛdipit diſtinguendu · an talis muli⸗

De pe

nis

er ſcienter ducta fuerit ⁊ tunc dãnati ſunt ſᷣ lijvſq; ad erpꝛeſſam lineam

(LXXXI.

an ignoꝛanter.⁊ tunc filij nõ ſunt dãnatiꝗpter patris ignoꝛantiã.ſicut
⁊ ignoꝛantia alceriꝰ parentũ facit Drolenlegerimi, als de nlegittimo
cõplexu genitã ſi banna pꝛeceſſerunt.ã.de clã.deſpon.cũ inhibitio.v.qͥ
fi.ſint legit.ec tenoꝛe.ff. de ritu nup.l.iulia.⁊ ſic etiã poſſet intelligi ſᷣm
eum.c.xxxij.q.iiij.liberi.vel loquat aliud ſᷣm legem lĩombardoꝝ. quod

eris vſq; in certã generationẽ
dpena iponitur ab hoie vel a iu
re.pena ipſa eos tm afficitt. qui p ma⸗
ſculinã nõ feminina lineam deſcẽde⸗
re dinoſcunt᷑.niſi aliud in iure vel ſen
tentia ſit expꝛeſſum. ¶ Idem.
licis recoꝛdatõis honoꝛij pa
pe.iij.pᷣdeceſſoꝛis nti veſtigijs
inherentes quibuſdã additis

Bicũq; alicui ⁊ eifilijs ſeu po

7 detractis de cõi fratrũ noſtroꝝ con

ſilio acin perpetuü valitura conſtitu
tione ſancimꝰ.vt ſi quis deinceps in
hoc ſacrilegij gen irrepſeriti ſancte
tomane ecclie cardinalem hoſtiliter
fuerit inſecutꝰ.vel ꝑcuſſerit aut cepe⸗
rit.vel ſocius fuerit facientis.aut fie
ri mãdauerit.vel factũ ratum habue
rit aut cõſilium dederit vel fauoꝛem.
aut poſtea receptauerit.vel defenſa⸗
uerit ſcienter eundem. ſicut reꝰ crimi
nis leſe maieſtatis perpetuo ſit infa⸗
mis:diffidat nihilominꝰ⁊ bannitus
ſit inteſtabilis.vt nec teſtamenti libe
ram habeat factionẽ.nec ad alicuius
bona ex teſtamẽto vel ab inteſtato vo
cetur.quatenꝰ ab oĩ ſucceſſione repul

ſus pu blicaq; repulſa confuſus minꝰ
inueniar ſue malicie ſucceſſoꝛem.fiãt

babitatiões eius deſerte.⁊ vt non ſit

])̃ eas inhabitet.dent᷑cuncta ipſi edi

ficia in ruinã.⁊ vt perpetue notam in
famie ꝑpetua ruina teſtet nullo tem⸗
poꝛe reparentur.nullus ei debita red
dere.nullus reſpondere in iudicio te

neatur.quicquid etiam in bonis in⸗ p

ponit de occidentibo cardinales vſq; ad. . p
teſtas ſecularis penis legalibus contra tales

dic vt no.S.de ſer.nõ oꝛ

di.c.vlti.qð dicit de ſciẽ

te pᷣciſe ſit veꝝ ſed quod
dicit de ignoꝛãte poſſet
eſſe veꝝ in ignoꝛaãtia fa⸗

cti.ſ qꝛ neſciebam illum

talem eſſe ſed in ignoꝛã⸗
tia iuris qꝛ ſciebã illum
talem eſſe.ſed ignoꝛabã
ꝙ ius poſteros eius dã⸗
naret.lſecus ad hocꝗ· de
regu.iuris. iuris igno⸗
rãtia. ſed in ignoꝛantia
facti videtur contra. ſi⸗
cut ſi quis eredens con⸗
trahere cũ libera contra
hat cũ ſerua.tñ filij ſunt
ſerui dñi ancille.ſed ibi
nõ eſt mirũ ſi ignoꝛãtia
non excuſat per quã ipſi
dño fieret pꝛeiudiciuʒ ſi
excuſaret.ſed hic nullii⸗

fertur pꝛeiudiciũ.⁊ ideo

ſuſtineri põt illa ſolutio

licis. Jn pꝛima ꝑ⸗
te punit bonifacius
nſequẽtes percutietes

aut capiẽtes cardina les
⁊ eiꝰ criminis ſocios vſ⸗
q; ad.ꝭ.ꝙ ſi quiſ.vbi pu
nit eoꝝ filios ⁊ nepotes
⁊ hoc vſq; ad.ꝭ pꝛeſenti.
ibi ipſis inſecutoꝛibꝰ pe
nam addit vſq; ad.S. cũ
autem.ibi ponit quã ſa⸗
tiſfactionẽ cũ abſoluent᷑
facere debeãt. ⁊ qͥd ꝑ ab⸗
ſolutionem ↄſequant᷑ vi
q; ad.S.illð.vbi tractat
de nudis conſiliarijs vł
ſimpliciter fauentibo hu
ic crimini.vſq; ad.:cete

rum. vbi ad collaterale?

ꝑmittit bas penas extẽ⸗
di vſq; ad.S.pᷣmiſſis.ibi
onit de in ſequẽtib cle⸗
ricos vł religioſos fami
liares pape vel cardina⸗
liũ vſq; ad.S.ſi quis.ibt

Hvbi dicit nihilominꝰ ba
vti debere ⁊ hanc conſti⸗

tutionem etiam facere obſeruari.⁊ cõtra facientibus penam imponit.
3 Pherente. ad idẽ de iura.calũ..c.i cum ſi.
P

etractis.ad idẽ.õ.e.in pꝛohemio hu

is libꝛi.

mii Sacrilegij.qð ranto maius cenſetur quanto perſona que patitur
Zioꝛ eſt. de pe di. i. aut facta. . de epi. ⁊ cleri.l.ſi quis in hoc.?⁊ e.ꝭ·
pꝛemiſſis.de multiplici ſacrilegio tractatur.xvij·q.liij .. ſacrilegium.

.c.ſequen.

b ardinalem.5 percutientes capiẽtes vel banniẽtes epiſcopos ꝓ⸗
ulſum eſt hodie per cle.de pe.ſi quis ſuadente.

—

c Percuſſerit.hoc intelligo in illo qui nõ
fendendo tũc enim ceſſaret pena.de homici.

vᷣo.nõ enim tũc peccat cũ auẽcte le

iure hoc facit. qꝛ non ſe de⸗
ſignificaſti.ij. de ſentẽ. ex. ſi
8 id faciat xxiij.q.iiij.qͥ peccat.

d Socius. cu enim cõmitteret᷑ par facinus pari pena puniet᷑.C. de
epiſ.⁊ cle.l.ſed quẽq; in fi.ſed de hoc.ij.q.i.notũ.⁊.S.de offi. dele. c. i. ð.

de ſen.ex.quante.xxiij.q.vlti.c.vlti.

—

Ratum habuerit. intellige hoc ſi eiꝰ contẽplatiõe vel noie ſit factũ

r j. de regu.iuris.ratũ quis.⁊ de ſenten.ex.cũ quis.ij.rñ.alij ↄdicen
tes hoc ſpeciale ꝙ pena habeat locũ in ratificante lʒ nõ fuerit ſuo noĩe

eſtũ ſed credo ſtandum regule.

Fauoꝛẽ᷑.nõ nudum nec ſimplicẽ.qꝛ de illis oſtendet ·.illud.
Receptauerit.pari enĩ pena ſunt puniendi peſſimi receptatoꝛes ſt
ne quib delinquẽtes diu latere nõ pñt.ff. de recept.l i.C.de bis qui la.
occul.l.i.⁊.ij.niſi eſſent ↄſanguinei vel affines.ff.c.ti.l.ij.
Damnentur. ⁊ ſua regulariter contra. quia bona damnatoꝛum
nſeunt in heredes ⁊ non in fiſcum. C. de bonis damnatoꝛũ. auten⸗

tica bons, ſed bic ſallit in boc crimine leſe maieſtatis L. ad. leiuli. ma.

l.quiſqs.eſt canoniʒata
vi /q.i.S.vcꝝ.⁊ in crimie
hereſis. S. e.lib.de here .
ſcom.⁊ in caſibo ibi poſi
i Q Diſponãt. illi nõvo

catis etiã ſi de facto poi

ſiderẽt.s.e.li.de pᷣben.lʒ
ij.⁊ hoc ſonat vᷣ libere.
ſupꝛa poſitũ.
l; Rectã.de collatera
libo enĩ tractat.j..ceteꝝ
IPontiticalẽ.als eni
tales nõ includebant᷑ ni
ſi fuiſſet de ipſis expᷣſſuʒ
G. de cõceſ.pᷣben. dilectꝰ
ad idẽ.ð.e.li.de here. in⸗
q̃ſitoꝛes.⁊ j.de ſen.ex.qꝛ
periculoſum.
m ¶Virili.intelligeba
tur niſi aliud fuiſſʒ expᷣſi
ſum.S.c.ꝓrxi.
n Beneficiũ.ð digni
tate.S.dixerat hic de bñ
ficio dicit idẽ.

o/ & Inſecutiõe de per⸗
ſecutione ⁊ captione nõ

erat dubiũ ſed de inſecu

tione hic ſpecialit᷑ ſtatui

tur hec pena- .
p ¶ Uicinarũ.que ſint
locavicina dico iudicis
arbitrio quo ad bᷣ relin⸗
quẽdũ.⁊ poſſent dici vi⸗
cina.nõ diſtantia vltra
duas dietas vulgares.
S.ð reſcb.nõnulli.vel le
gales.S. e.lib. de pꝛeben.
pꝛeſenti.S.loca.vł nõ di⸗
ſtantia vltra vnã diem.
Hg.e.li.de reſcrip.ſtatutũ
velꝗ. ꝓuinciã.S. deelec.
coꝛaʒ arbitret ergo in ̊
bonꝰ iudex.
q ¶ Articulo.ſi. xvij.q.
iti.ſi quis ſuadente. de
offi.oꝛ.paſtoꝛalis cũ ſi.

r ¶ Et idonee.ſ.per pi⸗
gnoꝛa vel fideiuſſoꝛes.
man.l.ſi mandato.S.
paulus rñdit.als verbũ
cautiõis nudam pꝛomiſ
ſionez continet. E. de v.
ſig ſancimꝰ. ſed ſi h̊ caſu

ſufficientẽ cautionẽ da⸗

re nõ poſſi dabit iurato⸗
riam.vel cauebit ſub hy
poctheca ſuarũ rerũ. C.
de epi.⁊ cle.auc.genera/
liter.⁊.ff. vt lega.no.ca⸗
uea.l. filio. in ſi.⁊ fac qð
dixi. S. e. li de vſu. c. ij. et
qð no.õ. de dote poſt di
uoꝛ.reſti.per veſtras.
a Ultra mare.⁊ ſi xpᷣi
ani nihil haberent vltra
mare eẽt hec pena i aliaʒ
cõmutãda.ſf de inter.et
re.l.relegatoꝝ.S.i.i.xñ.
ff. ad.l,pom, de parici.l.
b. Pꝛoſequat᷑.iiij.q.
c. Q Acquiſitis.qꝛ pꝛiꝰ
acquiſita erant confiſca

ta.
d¶ Giplici fauoꝛe.nu⸗
dum conſilium vel ſim⸗
plicit᷑ fauoꝛ intelligitur

illiꝰ qui ad maleficium
faciendũ nihil adij cit.

Poſſet extendere.qᷓ⸗
Qdam iudicatio.ſi.S.e.li.
de reſcrip.c.fi.:.namꝰ pꝛe

Liber Quintus

uenitur ipſius:fiſci vel reipublice do⸗

minio applicetur. vt ex illis nil tranſ⸗

mittat ad poſteros: ſed potius cũ ipo
quodãmodo dãnenturꝰ ſua. ¶ Si
qua vo feuda locationes officiumvel

—

beneficium ſpirituale vel tẽpoꝛale ab

aliquibus eccleſijs obtinet ſit eis ipo
iure pꝛiuat:que ſic libere ad ecccias
reuertantur. ꝙ eccleſiarum rectoꝛes

de ipſis pꝛo ſua volũtate diſponant,

¶Qõ ſi quis pꝛedictoꝝ filiũ vel fi

lios habeat:nepotẽ vel nepotes ꝑ re⸗

ctã lineam deſcẽdentes.beneficiatuʒ
ſeu bñficiatos quouis bñficio.etam

ſipontificalẽ adeprus veladepti fue
rint dignitatẽ ſint eis ipſo iure pꝛiua
ti.ſpe ꝓmotõis oĩno ſublata. QNul

li pꝛeterea taliũ filioꝝ atq; nepotũ ex

virili ſexu deſcendentiũ ab eiſdẽ ali⸗

cuiꝰ aperiat᷑ ianua dignitatis aut ho⸗

noꝛis ecdeſiaſtici vel mũdani.ſeu ad
alicuiꝰloci regimẽ ſit aſcenſus. ſit eis
oſtulãdi negata facultas.ſit notoꝛie
iudicat' ⁊ quodlibet aliud officiũ ſeu
miniſteriũ publicũ interdictũ.in iudi
cijs eoꝝ aſſertio contra quẽq; nihil fi
dei.nihil credulitatis inueniat.vt ad
teſtimoniũ pꝛoꝛſus reddant᷑ indigni
ſit eis ad oꝛdines aſcẽſus inhibitꝰ. ſit
ad beneficiũ vel officiũ eccliaſticũ de
negatus aſcenſus.⁊ vt magis famoſa
ſit eoꝝ infamiaad act legittimos.nul
lus eis pateat aditꝰ nulla poꝛta pan⸗
dat᷑ eiſdẽ ſuꝑ aliquo pꝛemiſſoꝝ oĩ ſpe

diſpẽſationis adẽpta. ¶ Pꝛeſenti ni

hilomin adijcim ſanctioni vt ex inſe
cutiõe pᷣdicta ſicut ex iniectõe manuũ
violẽta ipſo facto excõicatõnis ſniam

ds incurrat ⁊ t inſecutoꝛ q;ᷓ alij ſupꝛa
dicti tãti mali participes q; diu in ſua

cõtumacia ꝑdurarint ſingulis diebꝰ
dñicis ⁊ feſtiuis pulſatis cãpanis et

cãdelis accenſis ꝑ oẽs illius loci ecde

ſias in q tantũ facin fuerit attẽtatuʒ
necnõ ciuitatũ ⁊ dyoceſum vicinarů
excõicati publice denũcientur necab
alio q; a romano pontifice poſſint ab⸗
ſolutionis bñficiũ obtinere niſi dũta⸗
xat in moꝛt articulo oſtituti. ¶ Cũ
autẽ fuerint abſoluẽdi pꝛimo ſufficiẽ⸗
ter ⁊ idonee cauet ꝙ inferende pene
patebũt.⁊ auxiliãte dño pniam pera⸗
gent iniũgendã.deinde ꝑ oẽs illiꝰlo⸗
ci ecclias pꝛincipales vicinoꝛũq; loco
rũ diebus dñicis ⁊ ſolẽnib incedant
nudi coꝛã ꝓpło femoꝛalia tm̃ hñtes: et
ferulas deferẽtes in manibo:cũ qui⸗
bus ꝑ eaſdem ecclias publice fuſtigẽ
tur ituri poſtmodũ vltra mare ⁊ ibi⸗
dẽacturi pnĩam ꝑtres annos ad mi⸗
nus.necexinde poſtmodũ reuerſuri
abſq; ſedis aplice licẽtia Hiileee
rũ cũ talis gratiam reconciliatòis me
ruerit bũficio abſolutionis obtẽto.in
dulgeat᷑ ei licẽtia.vt ſuã ⁊ ſuoꝝ iniurxi

am pꝓſequat᷑ ⁊ debitoꝝ illoꝝ que con

tracta fuerint de poſtmodũ acqͥſitis

tepetitio nõ neget. ¶ Ilud autẽ nõ
duximus omittẽdũ quod ſi qͥs fuerit
inpᷣmiſſis nudo ↄſilio aut ſimplici fa
uoꝛe culpabilis.iudex in talẽ penam
metiat᷑ ⁊ culpa vt ſᷣm ꝙ exceſſus exe⸗
gerit vindicta pcedat. Ceterũ qꝛ
dignũ eſt vtnefandi rõe flagitij vltio⸗
nis ſeueritas ampliꝰ extẽdat᷑.⁊ ꝓpter
enoꝛmitatẽ culparũ plagarũ modus

exuberet.nec penis ſolitis cõtenteret᷑

ſtatuimus vtad collaterales frẽs vi⸗
delz nepotes ⁊ ꝓnepotes taliũ poſſit

ertẽdere penas in hmõi ntᷣa ↄſtitutio

ne ↄtẽtas circũſpectio romani ponti⸗

ficis: put circũſtantie rõnabiles ſua⸗
debũur. O
ſuimꝰ annectandũ.vt ſi quiſquã aliqͥ
pᷣdictoꝝ exceſſuʒ quẽq; de clericis vel

¶ Pꝛemiſſis etiã dignü cen

religioſis nr̃e familie vel cardinaliuʒ

afficere foꝛte pſumpſerit. ꝓpoꝛtionet᷑

pena delicto: ita ꝙ vindicra ex eq̊ ex⸗
ceſſu reſpõdẽte.ab offenſa noſtroꝝ co
bhibeant᷑ deiceps man temerarie foꝛ⸗
midine vltiõis q̃̊s dei vel ntᷣa ſeu fra
tr noſtroꝝ reuerẽtia nõ coercet·

Sis vo p ſe vel per aliuʒ occiderit

cardinaleʒ qð abſit:vel dederit cim
moꝛtis vltra quã pꝛemiſſa ↄtineãt:ſic

in eũ ptãs iuriſdictõis inſurgat.ſicxri

goꝛ vltiõis inſiliat. ꝙ cõtra vite ſubſi
diũ moꝛtis ſolatiũ ĩuocet.viuẽs pene
nõ culpe vindicte ſpeculũ nõ offenſe.
E Ver hoc ̊z ſecularib ptãtibo nõ
adimimꝰ facultatẽ vtendi legibo ta
les qs aduerſus ſacrilegos catholici
pꝛincipes ediderũt.q̃s enim loc regi
minis poterit eſſe tut.qͥs rectoꝛ ſecu

ritate gaudebit ſi romana ecclia: que
oĩm eccliarũ diſponẽte dño caputeſt
⁊ magiſtra caſibo iſtis ſubijcit᷑ ſi eiꝰ fi⸗

lij ſpales hmõi p ericulis exponuntur
quẽ ecclie filium.quẽ fidei ʒelatoꝛem
ↄtumelia taãta nõ tangeret ⁊ ↄfuſio tã
aſpa nõ moueret poꝛro ſi fili eſt dole

lebit ſi fidelis matre fidei leſa ledetur

d Quapꝛopf ſi pꝛinceps ſenatoꝛ cõ
ulpoteſtas vel aliꝰ dñs ſiue rectoꝛ cõ
tra pᷣſumptoꝛes pᷣdictos pñtis ↄſtitu
tionis tenoꝛẽ nõ fecerit obſeruari tam
ipſe qᷓ; officiales ipſiꝰ infra mẽſeʒ poſt
quã res ad noticiam eoꝝ ꝑuenerit.eo
ipſo ſnĩaʒ excõicatõis incurrãt.e/Ci
uitas vᷣo quis alia pᷣter vꝛbẽ q̃ talia fa
ciẽti vel facientibo ſeu pꝛeſumẽtib in

his cõſiliũ vel auxiliuũ dederit aut fa-⸗ ¶
uoꝛẽ.vel infra mẽſem ſaltẽ taliter de⸗

linquẽtes ꝓuttati facinoꝛis enoꝛmi⸗
tas exegerit ⁊ facultas ei affuerit nõ
duxerit puniẽdos pontificali ⁊ ſupꝛa

ſit eoipſo dignitate pꝛiuata⁊ nibilo⸗

In⸗

minus remaneat interdicta.

nocentius quart in cõcił lugduñ.

wpepenitentijs T remiſſio⸗

Bmana ecclia ⁊ infra. Que⸗
E ſtoꝛibo autfabꝛice remẽ. ecclie

ter hanc permiſſionẽ pa

pa eodem modo id pote

rat.cum non habeat im
perium par in parem..
de elec. innotuit
f Aliquo pꝛedictoꝛũ
ſcʒ in ſecutionis captio⸗
nis aut percuſſiõis aut
ſocietatis hoꝝ criminũ.
g CcLoercet. S. de vi. et
ho.cleri.vt clericoꝝ.
h Cauſam. pꝛoximã
nõ remotã.quod dic vt

5ᷓ.de homi. de cetero. de

teſti . ſicut.
i Adimimꝰ, concoꝛ.
C. de ſacroſan.ec.l.pla⸗
cet.in fi .· vbi pꝛimo ꝑ ec⸗
cleſiaſticũ iudicem. Se
cundo per ſecularem qͥs
punitur.⁊ ſic in caſu no
ſtro ꝓpcer criminis hoꝛ⸗
roꝛem. eſt enim regulari

ter ſecus vbi criminali⸗

ter agitur.g.de accu. de
his. vbi de b. ij. q. v. ha⸗

bet hoc pꝛopꝛium. ſund
enim paria aliquem eſſe
abſolutum vel condem/
natuʒ.⁊ ſoluiſſe.ff. de erx
cep.rei iudi.ſi quis cum

totuʒ .S.plane. ⁊ facit ſᷣ
decre.ad id quod no.S.
de ludi.at ſi cłici.in glo.
pe. Jo/an.
lꝛ q Pꝛiuata.ſi.xxv.q ij
ita nos.⁊.S.e.li.de elec.
vbi periculũ.ꝭ.ciuitas.
Excipitur auteʒ ciuitas
romana ab hac pena. ſi
enim ipſa in hoc punire
tur pꝛiuarent᷑ etiam infe
rioꝛes eccleſie cum totiꝰ
oꝛbis epiſcopꝰ ſit roma
nus pontifex. ⁊ pꝛeterea
bi pꝛomptioꝛem habe⸗
mus iudicem.ſ.papam

qui huic rei poteſt adbi
beri remedia⁊ penas im
ponere.ad hoc optie.C.

de his qui ad eccle.conꝗ⸗

fu.l. vlci. in pꝛin.

ad opus ſabꝛice

dari ſolent remiſſioes.?KF
ideo de his queſtoꝛtbus
in h̊ titulo poſuit.cuiſ

autez teneatur ad opus
fabꝛice. dic vt. S. de ecck.
edi.c.i.⁊.c.de his.ſed cũ

quarta fabꝛice ⁊ clerico

rum ſubſidia nõ ſuffici⸗
unt.fieri ſolet ad pꝛedi⸗
cta ſic̃ ⁊ alia pia loca ele⸗
moſinaruʒ collectio.ad
hoc.ð.e.li. ð ſta. regu. c.
vno/ad fi.

Omana. fabꝛice.
qꝛ conferentibuſ

ſicnsn
Metſactt
gosoi⸗

cine

elldett

. g

uetzeſes

bacen

nboceon.
nlceni
ſieunt
ſtn

fr. e
tloꝛen

emn.d

iargenu
Hboccpe.

ſadectel

OP .

b Hoc. ſ. qo reſiſtunt vel valere nolunt.

¶ Poreſtatẽ. ſicut nec pñt ſoꝛaneos officiales ſtatuere pter citatio; tie⸗
üͤüngreſſu eccliez öinis eſt ſuſpẽſus. ⁊ relaxabit illa ſnia per ſupioꝛẽ biq;
difficulrate ⁊ condẽnabi?᷑ latoꝛ in expeſis ⁊ als pena ↄdigna ſi ſic ſuſpẽ⸗

nes faciendas.vt.s.e li.de offi.oꝛ.romana.
d. ;Ypſoꝝ. queſtoꝛum.

De ſen.excõ.

ſcriptis ̊ faciat ⁊ cãm excõ icatiõis cõſcribat.⁊ requiſitꝰexemplũ ſentẽ
tie rradat.j.menſem.qui fecerit ⁊ pᷣdicta nõ obſeruauerit ꝑ mẽſem ab

5

e Pꝛouintie.quaſi velit notare ꝙ indulgẽtia nõ poſſit his qui ſi ubie⸗

cti nõ ſunt. qð dic vt.õ.e.ti.quod autẽ.

Moonere. ⁊? remil/
ſionũ ⁊ indulgẽtiarũ lit

teras co ncedere.vt.S.e.
nr̃a. ⁊ ẽ caſus in q̊ archi⸗

epᷣs iuriſdictioneʒ hʒ in
ſubditos ſuoꝝ ſuffraga⸗
neoꝝ.alij no. S. de offti.
Remeñ. vel (c. ij.

aliꝰ qlibet.S.e.li.de offi.

oꝛ.rõana.in fi.S.ti.ꝓxi.
c. i.in fi.
h. O Beneralis. S. e. cuʒ
er eo. ⁊ ſi exteſſerint non
valent e.c vl.

B epũs ſubdito.pu
AR ta archdyacono ar
chiphᷣꝛo abbati pꝛioꝛi vł

ſilibus perſonis qᷓ ime⸗

diate ſubſũt epᷣ s.qͥd di⸗

ces de inferioꝛib.puta

laic ꝑꝛochianis certeꝑ⸗
rochie nũquid illis epᷣo
põt lniaʒ dare vt ſibi cõ
feſſoꝛẽ eligãt videt᷑ ꝙ nõ

p.e oĩis.de pe.di.vi.pla⸗
cuit.de ꝑꝛochijs nullus
dic Z. qꝛ quilibet ð dyo.
õt recurrere ꝓ peniten
tia ⁊ ad ꝓpꝛiũ ſacerdoteʒ
2 ad epᷣm vel archipbꝛm
cathedralis eccłie qui q̊
ad bᷣ eſt vicariꝰepᷣi.vt.s.
de offi. archið. officium.
vñ credo ꝙ ſufficiat alte
riꝰ lnia.ſ.vel epᷣi vel ꝑꝛo
chialis ſacerdotis.
le ¶Igdoneũ. qͥ ſciat cir

2

cũſtantias cõſiderare ⁊ d

remeñ.archieps ſeu ei officiales cirä

di ſuffraganeoꝛũ ipſi ecclie ſubditos
quos ijdẽ queſteꝛes ſibi reſiſtere aut

nolle pere d xerint:vt ſuꝑhoc õpare

ant coꝛã ipſis nequaq; rribuãt pratẽ
ſuꝑ benigna vo ipſoꝝ receptiõe ac ſᷣ
uentione ipſi fabꝛice facienda:pñt eoſ
dem ſuffraganeos ⁊ alios rpᷣi fideles
remeñ. ꝓuintie charitatiue monere'.
WIn cõcede idis z indulgẽtijs nõ
acc dat remeñarchiepᷣs ſtatutũ con
cilij generalis. ¶ Bonifaci. viij.
Yeps ſuo ſubdito conceſſecit:
yt ſibi poſſit igoneum ligere
confeſſoꝛẽ. ille queʒ is elegerit

„

in caſib quidem epo ſpaliter reſerud⸗

tur nullã hʒ penit poteſtatẽ.cũ in ge⸗

nerali cõceſſione illa nõ veniãt qᷓ¶ non
eſſet qͥs veriſiliter in ſpecie ↄceſſurꝰ
¶ NRulla qʒ põt ↄſuetudine introdu

ci. ꝙ aliqͥs per ſui ſuꝑioꝛis lnĩam cõo⸗
feſſoꝛẽ ſibi eligere valeãt.qui eũ poſ⸗
ſit ſoluere vel ligare. Q& YJdem.
Adulgentie que ab vno vel pluri
bus ep̃is in ecchiarũ dedicationi⸗
us vel alijs qᷣbuſcũq; caſib cõcedũ⸗

iuerſis medicamentis vti ad ſanandũ egrotũ

h.e.omnis.de pe.di.vi.qui vult.de homi.ſicut dignũ. ”
eſcruan.ſed qͥ ſunt iſti caſus dic ꝙ abſoluere excõicatos maioꝛi

Eexcõicatiõe nõ cõpetit ſimplici ſacerdoti ſed epo.vt.s de ſen.ex.nup.im

ponere pnias blaſphematoꝛib dei ⁊ ſcõꝝ.S.de cle.ma.c.ij.ſoꝛtileg.s.
de ſoꝛtie.c ij cõmutatio qᷣrũlibet votoꝝ.vt.S.de vo.et vo.re c.i.diſpo⸗
ſitio male ablatoꝝ incertoꝝ vel certoꝝ qn nõ extant hi quibo faciẽda ẽ
reſtitutio.s.de iudeis.cũ ſit.vnia mr̃imonioꝝ clãdeſtine ↄctoꝝ ⁊ inter⸗

dictũ eccłie ꝑ ep̃os ſolet ĩponi.sS.de clãdeſ deſpon cũ inhibitõ.⁊ de ma

trimo.c. j interdic.ec.c.i.⁊ vlti.Solẽt epᷣis reſeruari pnie oim publi⸗
coꝝ enoꝛmiũ criminũ oppᷣſſionis filioꝝ er ꝓpoſitovel ex caſu cuiuſcũq;
ho micidij falſi teſtimonij vel falſi inſtfi periurij inceſtꝰ coꝛruptõis mo⸗
nialiũ coeũtis cũ bꝛutis ⁊ his ſilia ad hoc.l.di miroꝛ.⁊.c.in capite.xx⸗

Lõceſſurꝰ.vt.j.de regu.iuris.in generali.cũ ſuis cõcoꝛ.ad idẽ.sẽ.

ml gi quicũq;.cũ ſi.caſibi.vt no.hoſti.in ſum.huiꝰ ti..ↄfitẽdũ ſit.

KConſuetudine.ẽ enĩ oneroſa eccleſqs.ideo

(e.li.de offi.vi.c.vl.

nõ valet. S. de con ue.c.ij.ex ea frangit᷑ ecclłiaſtice diſcipline neruꝰ.S.de
cõſue cũ venerabilis.etiã eſſet hoc ↄ⁊ obedientiam pᷣncipis pᷣſcribere qð

eſſe nõ põt.S.de pꝛeſcrip.cum nõ liceat.
ou Eligere epᷣi ⁊ archiepᷣi et ſuꝑioꝛes et i

.

nferioꝛes ab ep̃is exẽpti hñt

a lure lniam q; idoneũ ↄfeſſoꝛem ſibi eligunt qͥ põt eos ſoluere ⁊ ligare.

ꝑ Ligare.ideo dirxit.qꝛ cuicũq; volo poſſum con⸗

(S.e.ti.c.vlti.

freri pctã mea petendo etiã ſalubꝛe aĩe ↄſiliũ. ſed ille non põt ligare vel
ſoluere vt hic vides.ſic dicimꝰ de laico in nccte ꝙ; poſſumꝰei ↄfiteri.ſed
ipſe non põt ſoluere qꝛ nõ hʒ claues.de pe.di.i.quẽ penitet.⁊ no.de of.

Nndulgentie.declarat opini onẽ nota.S.e.ti.cũ

ex eo. ⁊ repꝛobatopinio io.⁊ ber.ibi no ⁊ appꝛobat᷑ opi.hoſti.
MTalibꝰ. ad pia opera.puta edificationẽ vel reꝑationè eccleſie. reſe⸗

ctionẽ vel edificationẽ pontiũ vel viarũ.ſuſtẽtationẽ hoſpitaloꝝ vel ſi.

qꝙ lõ obtinẽt.qͥd dices nũ quid ſaltẽ in eo ꝙ poterãt dare tenebit in

dulgentia videt᷑ ꝙ ſic. qꝛ regularit᷑ vtile per inutile nõ viciat᷑ de re. iu.
vtile. ibi vide ar de h̊ pꝛo ⁊ cõtra.pᷣterea hec ẽ quedã liberalitas.⁊ in li⸗

beralitatibo vel donationiby dicimꝰ ꝙ tenent ꝑ ꝑre vſqʒ ſ.ad legittimũ
modũ ⁊ in reſiduo nõ.vt.C.de dona l.ſancimꝰ.xij.q.ij ſi q̊s de ſeruis
5p̃ᷣfterea bicagimꝰ de re ſeꝑabili.ſ.de numero dierũ vbi nõ viciat᷑ vtile ꝑ
inutile.ff. de aqua qti. ⁊ eſti.l.i.O. trebatiꝰ.⁊ hoc veꝝ puto. Alij contra
dicẽtes indulgentiã in nullo tenerce.qꝛ qͥ pꝛiuilegio abuti? ꝑdit illud.xi

q.iij.puilegiũ.cum ſi.ſed nõ eſt ven ꝙ qui abuti? pꝛiuilegio ꝑdat illud

ſed mereg? ꝑdere ſic dicit.c.vñ pᷣncipis erit eſtimatio qð dic vt no.in⸗

Beneralis. 5. de deci. ſuggeſtůꝗ. (n ggeſtuü
Um medieinalis. Judex ꝗᷣ excõicat ſuſpendit vel interdicit in

(no. ð. de deci ſuggeſtũ

(oꝛ.paſtoꝛalis.

ſi celebꝛãt vt pꝛiꝰ ſunt irreguſares.nec abſoluunt ab alio qᷓ;a paopꝛ.
x Moꝛtalis.vt.ij.q.i.multi.⁊.xxiiij.q.iijinotandũ.

tur vires nõ obtinẽt ſi ſtatutũ exceſ⸗

ſerint cocilij generalis . Ynno. iiij

in cõcilio lugduñ.

De ſentẽtia excõicationis ſuſpenſio⸗

Vm medicinalis ſit excõ
municatõ nõ moꝛtalis di
ſcplinãs nõ eradicãs.dũ
Iſiis in quẽ lata fuerit nõ
cõtẽnat caute ꝓuideat iudex ecclia⸗
ſtic'vt in ea ferẽda oſtendat ſe ꝓſequi
qð coꝛrigẽtis fuerit ⁊ medẽt Quiſ⸗
quis igit᷑ excõicat.excõicatoeʒ in ſeri⸗
ptis pferat ⁊ cãm excõicationis expᷣſ⸗
ſe cõſcribat ꝓpter quã vx õicatio pfe
ratur.exemplũ vo hmõi ſcripture te
neat᷑ excõicato tradere infra menſem

nis ⁊ int

ſi fuerit requiſit.ſuꝑ qua reqͥſitione

fieri volumꝰ publicũ inſtẽm vel lẽas
teſtimoniales ↄficiſigillo auctentico
conſignatas. Si quis aũt iudicũ
hmõi ↄſtõis temerariꝰ extiterit vio⸗
latoꝛ ꝑ mẽſem vnũ ab ingreſſuecclie
dinis officijs nouᷣit ſe ſuſpẽſuʒ. Su
ꝑioꝛ vo ad quẽ recurrit᷑ſniaʒ ipſe ſine

ſtea excõicare.ſed nũquid hec ↄſtõ locũ habet

ſus in quibo ſcbtura reqͥ

v X.õdẽnat. 2 tũ cat
plius ex cõtemptu ligat᷑
xxiiij.q.iij. notandũ xi.
q· iij. S. cũ g̊.⁊.g e.ti.per
tuas. creſcit igit᷑ hõ ꝑ me

ritũ obedientie parẽdo
inique ſnie.viij.q.i.iciẽ⸗

dũ xi.q.iij qiud q̊
a & Koꝛrigẽtis.ſiue ple
ctẽdo ſiue ignoſcendo h̊
ſolum bñ agit᷑ vt vita ho
minũ coꝛrigaꝛ. vt.xxiij.

b Medẽtis.ſanabit
⁊ medebi q̃ntũ in ſe erit
als nõ erit quid ſibiipu

tetur. xliij.di.epheſis. cl?

vij. di. c. xl. faciat igi ꝙ
ſnĩa ſit ixſia ex aĩo ex oꝛ
dine ⁊ ex cã de qͥbus di⸗

cit᷑.ð.e.ſacro.
cC & Ercõicat. ſuſp ẽd t

vel interdiciteo.c. .⁊
heceadem. UMU

d Scriptis.nota c:⸗/

rit᷑ ⁊ de his plura dixi.ð

eæ.li.de cen. clii.
e OCauſam.vt qꝛ ꝑpem
ptoꝛie citatꝰ coꝛã nobis

renuit cõparere ⁊ de iu⸗/
ſticia rñſurꝰ vel qꝛ iuũ ꝰ

vt .talẽ diẽ. c. ticio ſol)/

ueret ad q;ᷓ ſibi ex cõ de⸗
poſiti tenebat᷑ qð facere
recuſauit.idcirco ⁊c̃.⁊ ẽ
h oꝛdo retrogradꝰ. qꝛ pᷣ⸗
mo dʒz cãʒ expᷣmere⁊ po⸗

cũ excõicatio fer ↄ incer⸗

tam pꝑſonã.vr.v.q.vi.quidã.⁊.S.de offi.oꝛ.di.ſi ſacerdos. dicũt quidã
ꝙ nõ.ad hoc.s.e.li.de elec qͥ contractã.ſed tutiꝰ eſt tenere ↄꝛiũ.tum qꝛ
hec ↄſtitutio generaliter loquif.tũ qꝛ certã ꝑſonã lʒ nõ expꝛeſſam ligat
ſentẽtia que tñ poſtea expꝛime:.ad hoc eo.romana.S.caueãt. Et nota
er hac lr̃a duas diuerſitates inter ſnias excõicationũ ⁊ alias diffiniti⸗
nuas.qꝛ vtraq; dʒ fieri in ſcriptis.ſed ſi diffinitiua non ferat᷑ in ſcriptis
nõ tenet. de re iu.c.vlti.ſentẽtia autẽ excõicatiõis lʒ nõ ſit facta in ſcri⸗

vides.

¶DPꝛopter quã.⁊ lʒ falſa ſit cã ligat tñ excõica
ſacro. de abſolutione.dic vt.S. de offi.oꝛ. ex ꝑte.

ptis tenet.ſed locũ hñt pene que ſequunt᷑. Itẽ in diffinitiuis nõ eſt ne:
ceſſe expꝛimere cãm..de re iudi.ſicut.ſed in ſnia excõicatiõis ſecꝰ vt bᷣ

tio. xi.q·iij.c. i.⁊ ij.ð.e.

g¶ Eremplũ totale.als nõ eſſet exemplũ ſed ꝑs.
i Ercõicato ꝑ hoc videt᷑ loqui cum excõicatur certa perſona.fateoꝛ

hoc ad traditionẽ exempli.

Requiſitus.als ergo non habebit locum pena que ſequitur. ⁊ eſt

ſimile.s.eo.lib.de aꝓpel.vt ſuper.⁊.c.ab eo ⁊ intelligo ꝙ requiſitio fiat
loco ⁊ tempoꝛe competentibus.ar pꝛedic.c.ab co.⁊ s de ele.cum in ve

teri.⁊ intelligo menſema die ſententie non a die recuſationis. ſic.ij.q.

vi. F. diffinitiua.v.iudicibus.⁊.c.de appel.l.iudicibus.ſi autem requi

ratur poſt menſem non habet locum hec conſtitutõis pena ſed nihilo⸗

minus illam darc tenetur ſicut ⁊ cctera acta
ad hoc de do ⁊ contu.cũ dilecti.
Attẽtatio.iſta ſunt paria.S.de fi.inſtru.c.ij.ad idem.s.e li.de of
182.

cauſe.de pꝛoba.qm̃ cẽ tra

i :. ſi canoniei ſed nũquid ſufficerent teſtes. videtur ꝙ ſic. C. de fi. in
inſtru.l.in exereẽdis.S. de fi inſtru.cũ ioonnes.dic illud regulare ſed hᷣ

ſpeciale ſicut ⁊ alia que dixi.S.de cenſi.c.i.

2

Judicũ quoꝛũ cũq; vt etiã ſacerdotes excõ

icantes hic ſeruare debe

t. S. de offi.oꝛ.cũ ab eccleſiarũ.pena tñ ſuſpenſiõis de quajſequit᷑ in

epis locũ non hʒ.vt e qꝛ periculoſum.

Temerariꝰ.nũqͥd requirit᷑ ꝙ ſit in dolo.qð videt᷑ ꝑ hãc lr̃am. ad
hoec:ff.vi bo.rap.l.ij.O.doli mali.dic ↄ.qꝛ ſufficit ꝙ in negligentia ſtul⸗
ticia vel fatuitate h̊ fecerit.ad idẽ.ff.de iudi.eũ queʒ temere.⁊ eſt ſi.S.e.

52.5. de ſpon. nõ eſt nobis.

a Ingreſſu ecclic. de bac ſuſpenſione hẽs ·c. is cui:⁊ adde qðᷣ dicã †.

li. ne cle. vel mo.c ij. ⁊ per lr̃am iſtas puto ꝙ ſi excõicatoꝛ nõ fuit in aliq
culpa puta nõ crãt neẽria ad ſcribẽdũ ⁊ periculũ erat in moꝛa. credo ꝙ;
nõ hẽat locũ pena.ad h̊.ff.ð vſufr.eqᷣſſimũ. indẽnitat:b⸗
MWenſem.aquo lapſo ipſo iure reſtitutꝰ eſt.lxxxvi.di.ſi quis mo⸗

⁊ S. de ele.indẽnitat:ha.iĩ ſi:

p Supioꝛ. iſtud ſatis babebamꝰ.·e/ſacro. (e. 18 4.

92

Liber Quintus

q Difficultate.ſ caurionis exigende vel remiſſiõis faciende.
rDPena. ſic.S.de vſupal.niſi ſi pecialis.xviij.di. in. Si. qui ea.

8 bſeruari. ?ſiciſta tria ſunt paria. ? habes ſi. in e. ti.is cui,ad id?ę .
ctus.de conſue.cũ dilectus.de elec.cũ inter

S.de ap.ad hec qm̃.⁊.c.dile dilectus. de elec. cũ
4 dicto vel ſuſpenſiõe etiã a ſpiritualibus ꝓ

R.cũ ſi.⁊ intelligas de inter

lata.ſecꝰ ſi interdiceret᷑tingreſſus ciuitatis vel pomerij.ᷣff. de ſer. expoꝛ.

cui pacto.ff.de interdic.

et rele per to.ſᷣm moder

nos.qui de h̊ plene no.ĩ

p.decre.ad hec qm.
1r ¶Sicut pꝛius.quaſi
in officio ſuo agẽs vt di
cit canon.xi.q iij.ſi quiſ

epᷣs in cõcilio quod veꝝ

eſt in quocũq; officio ca
tcando. ⁊ in quibuſcũq

hoꝛis officiet eccleſiam.
vt in pᷣdic.canone.⁊ con

coꝛ. S. e.li.de re iudi.cuz

cterni.

v ¶ Irregularitatẽ. qð

ergo in antiquis canoni

bus ſtatutũ erat de excoõ
municatis extẽditad ſu

ſpenſos.·ri.q.iij.ca.ſi qͥs
epũs damnatꝰ.⁊.c.ſi qͥs

cpᷣs in cõcilio.⁊.s. de re

iudi.cũ eterni.

x Gumũ. Nota calũ

ſpãliter reſeruatum ro.

—

5. alios habes de offi.
eg. ꝙ tranſſationẽ. ⁊ de
exceſ.pꝛela.ſicut vnire.

difficultate relaxa n6 lectoꝛẽ excõica⸗

to ad expenſas ⁊ omne intereſſe con⸗
demner. ⁊ als puniat animaduerſio⸗
ne condigna:vt pena docente diſcant
iudices q;graue ſit exommunicatio⸗

nũ ſententias ſine maturitate debita

fulminare. Ethec eadẽ in ſuſpenſio⸗ ſi ꝓbauerit q opponi
nö relaxetur ſentẽtia. niſi pꝛiꝰ ſuffici⸗

nis ⁊x interdicti ſententijs volinn ob⸗
ſeruari. ¶ Caueant autẽ eccleſiarũ

pꝛelati ⁊ iudices vniũſi.ne pꝛedictaʒ

penam ſuſpenſiõis incurrãt qm̃ ſi cõ

tingeret eos ſic ſuſpenſos diuina offi
cia exequi. ſicut pꝛi irregularitatem

nõ effugient iuxta canonicas ſanctio
nes.ſuper qua nõ niſi ꝑ ſummũ pon
tificem poterit diſpenſari. Jdẽ in
eogäem.
Bler a nõnullis in dubiũ re
uocari.an cum aliquis ꝑ ſupe
rioꝛem abſolui poſtularad cautelam:

dü in ſe latã excõmunicationis ſentẽ

petit abſolui ad cau
telam dicens excõicatio
nis ſententiã in ſe latam

elſſe nullam abſoluet᷑ cu⸗

iuſq; ↄdiccione non ob⸗
ſtante niſi dicatur ⁊ pꝛo

betur octo dies excõig

catos ꝓ manifeſta offen
ſa qui pꝛobat ſe excõica
tum poſt appellationem

Glet a nonnullis. q

tiam aſſerit eſſe nullam.ſine contradi
ctionis obſtaculo mun ei debeat ab⸗

ſolutionis impẽdi. Ran ante abſolu⸗

tionẽ huiuſmodi is qui ſe offert in iu

dicio pꝛobaturũ ſe poſtap.legittimaʒ

excõicatione nodatũ.vel intolerabilẽ
erroꝛem in ſententia fuiſſe patẽter ex
pꝛeſſum ſit in ceteris excepto ꝓbatio

nis illi articulo euitãdus. In pꝛi

. 16
. parti. lpans excoicatione minoꝛi an⸗

participare danato. Mρα*
tione ⁊ alijs quibus participãs labit

ſatiſfactionẽ.vt.S.de offi.dele.c.vlti.O.pars vero.⁊.s.de cenſi.qᷓ;;.in
fi.⁊ de imu.ec.qm̃.in fi.⁊ de heret.quicũ q;.in pꝛin.cũ ſuis ſi.
