ſtatutũ generał acilij..e.nõnulli.⁊ ſũme eqᷣtatis eſt quod ſequitur.
IEiuiſdẽ ciuitatis.qꝛ domiciliũ habet in cadẽ ciuitate vel dio.⁊ ideʒ
intelligo cũ pla domicilia hñt qð eſſe põt.vt.ff.ad munici.aſſũptõ.quia

ad huc dico ꝙ locũ habebit.ꝭ.iſte ⁊ nõ ſequẽs qð ſatis ꝓbat᷑.s. de fo.cõ.

ex ꝑte.b.nec negari põt.lʒ etiã iſte ſit alceriꝰ ciuitatis qui etlã ſit iſtiꝰ.qð
nꝙ Accoꝛ ⁊ reꝰ.vñ dicãt᷑ iſti hẽs.S.de vᷣ.ſig.foꝛꝰ.vᷣ.iĩ oĩ. (S. iſte reqrit.
0 Ahr ipᷣas.ciuitatẽ ſeu dioceſim. p. ¶ MHon ↄmittat᷑.hoc vi vi
det᷑ niſi ad id expᷣſſus acceſſerit ꝑtiũ ↄſenſus.are.ꝭ.in nullo q̃q;.qð etiã
facit õ.cũ in illo caſu hoc ſit expꝛeſſuʒ.in iſto nõ.ar.de deci.ad audiẽtiã
tñ id vide? cũ hoc ſolũ ſit in ꝑtiũ fauoꝛẽ inductũ.ð reg.ad aplicã.cũ ſuis
ↄcoꝛ.⁊ ſʒ hoc ſatꝭ videat᷑ rõnabile.nõ dico tñ h̊ aſſerẽdo ꝑ id qð ðꝛ in fi.c.
audiui tũ curiã id ſeruare.⁊ tles ↄmiſſiões de curia emanaſſe. q ꝙq Ni
ſi a geuerali dicto põit caſus exceptos. r
maxie.qꝛ ſi in citate vł dioc.ſua aliquẽ ex ſubditis ſuis epᷣs iudicẽ impe
traret.recuſari poſſet vt ſuſpectꝰ vt.s.e.lit.nõ ↄteſ:accedẽs.i. oq De
ſua dioce.idẽ ſi de aliẽa.qꝛ etiã tũc nõ impetrat in ſua vtj.S pri. ſua
iõ dixit qꝛ.S.iſte tractat tm qñ reꝰ ⁊ actoꝛ eiuſdẽ dio.ſũt.vñ dico niſi als
nõ ꝓpꝛie poneret᷑. t Ab aliqͥ Z eũ.vix eĩ inuẽit actoꝛĩ citate epᷣi iudi

cẽqͥ nõ voueret ep̃o.ar.S.vt lit.nõ ↄteſ.accedẽs.ij.ibi.⁊ oãs iciſtũt ſubdi

ſtrictuꝛc̃.v Mõ audẽs. foꝛte gibellinꝰz ibi regũt guelphi łecõuerſo

28ʒ—
—

Ab epo hoc eqᷣſſimũ ẽ exeo

ij.⁊ de fo.com.ex parte.B. videt᷑ huic nouo iuri hodie ſtandum vltimo
de hac materia.⁊ ſicut generaliter loquit᷑.generaliter accipiendũ.xix.di
ſtinc.c.i.vt habeat᷑ ſolũ vnius diete computatio ⁊ nõ dnaram. ⁊ cum ð
termiatione que hic ponitur ſed a quo loco computet᷑ ſatis eſt dubita⸗
bile. Pone enim ꝙbonoñ contra bonoñ.ſuper re ſua medio.litteras im
petrat vbi debebit impetrare nunquid bonoñ.vel medto vel loco vici⸗
nc infra dietam a medio. Item pone ꝙ bonoñ.contra regiñ.ſuper reme
dio quo impetrabit.an regij vel loco vicino infra diteam.an mediolani
vł loco vicino infra dietam Item vide aliud dubitabile.quod ſi bonoñ.
impetrat contra regiñ.domicilio vel mutineñ.oꝛigine.an habebitur re
ſpectus ciuitatis regineñ.vel mutineñ.cum ratione oꝛiginis dicatur eſ
ſe de loco.ita ꝙ epᷣs locieęum oꝛdinare ⁊ commendaticias ad oꝛdines ſi
bi dare poſſit.ſic ⁊ epiſcopus domicilije li.ðᷣ tempo oꝛdinan. cuʒ nul
lus.i.rñ ⁊ in loco oꝛiginis dicitur domicilium retinere ff. ð ſenat.l.pe.
ſatis videtur ð mente conditoꝛis eſſe ꝙ habeat᷑ reſpecrus loci domicilij
non rei veloꝛiginis.⁊ hoc ex eo quia ò ſoco domicilij ðꝛ quis pꝛopꝛie re
trahi per ilud verbum trahatur.s.e nonnulli quod etiam bic repetit᷑.
⁊ per mẽtẽ conditoꝛis id credo tenendũ.ad hocꝗ.ð ſepul.cum quis vbi
ðᷣ loco oꝛigis nö habetrõ ⁊.C. ð pᷣſcp.lõ.tẽ.l.vl.vbi ꝓcedit pᷣſcptio vt int
pñ̃res exq̃ pᷣſcribẽs ⁊ cui pꝛeſcribit᷑unt in pꝛouĩtia.qʒ res ſit e puitiã no
tar etiã compoſ.in decre nõnulli.in.ii.gio Guil.in ſpe. de citatõe.s.i.
circa pᷣn. ꝙ dvoceſanꝰ alicuiꝰ vbi aliud nõ additur intelligi dʒ dyoc.do
micilij.⁊ ſic diſputaui ⁊ detmiaui.⁊ ſic ſeruat romana curia.vt audiui
fO Suobus vltimis.ſ.qñ actoꝛ reũ in ciuitate ſecure ↄuenire nõ põt.
qꝛ ciuitatem intrare nõ audet.vl qꝛ timet aduerſarij ſui potentiam.
g OQ Pꝛimo.no.⁊ eſt ſij.de elec.qᷓ;uis.⁊.c.puida.ad idẽ.s.de reſtit.ſpo.
hbJudici.no.ꝓ eo ꝙ dixi.S..pxi.in fi.iudicis enim ẽ (piſanis.
inueſtigare.ſi.C.de fideicõ.l.voluntatis defuncti.xxx.q.v.iudicanteʒ
i¶ Saltem.no.qꝛ ſi aliter fides fieri põt.pꝛimo id fieri debet.ad iura
mentũ enim recurrit᷑ ſolum in aliarũ pꝛobationũ defectum.S.de ꝓba.
c.ij.de ꝓcu.ex inſinuatione.ff.de iureiuran.admonendi.C.de iureiur.
in bone fidei.
lꝛ: ¶Per ꝓpꝛiũ iuramentũ.no.qꝙ iuramẽtũ eſt legittima ꝓbatio. facit
quod no.lxxxij diſ.ꝓpoſuiſti.ad hoc de ſen.ex.ſi vᷣo.ij.de excep paſtoꝛa⸗
lis ·de elc.vt circa.⁊ c.nulli.⁊ adde quod dixi .de regu.iur.pꝛeſumi?
1 dn cauſa.pꝛincipali ꝓcedet tñ in abſoluendo.co- (lignoꝛantis.
gnoſcendo.taxando ⁊ iudicando de eʒpenſis.vt ſequitur.
m& Negittimis.qð dic vt no.ij qi.in pᷣmis.de do.⁊ cõtu.ſinẽ.
NCum autem.S.in pꝛox.S. dixi qͥd iuris cũ actoꝛ ⁊ reꝰ eiuſdẽ dyoc.vel ci
uitatis ſunt.mõ dicit hic qͥd iuris.cũ ſunt diuerſarũ De pꝛelatis autẽ
oꝛdinũ vellocoꝝ qui impetrant ꝓ membꝛis ſuis habentibꝰ vel non ha⸗
bentibus ſpeciales adminiſtratoꝛes vel gubernatoꝛes. dic vt in conci
lio vieñ.e.ti.abbates
o& Dabere.i. impetrare.

p Recuſet.no.ꝙactoꝛ recuſat iudices.⁊ hoc vem eſt ĩ iudice adeñdo

delegato vel oꝛdinario.vñ ſi reꝰ piures habet oꝛdinarios actoꝛ alteruʒ
eligit alterũ recuſat ſed in iã adito ſecus.qꝛ tñc actoꝛ nõ recuſat ſed reꝰ
bene.niſi ex noua cã.vel nouiter ad eiꝰ noticiam perueniente.S. de off.
dele. cauſam.⁊.c.inſinuante.
a Trarerit.⁊ in quo deputatꝰ eſt iudex j.s.pꝛoxi.
b¶Dietã an dieta iſta ſit cõputanda legalitervt.ſ.xx.miliaria compu
tent᷑pꝛo vna dieta.ff.ſi quis cautio.l.vicena.an vulgariter.ſ.ſᷣm regio⸗
nis cõſuetudinẽ.dic vt no.õ.e.nõnulli.⁊ .de elec.cupientes.i.rñ.⁊ qð
de vulgaribꝰ intelligi debeat pꝛobat᷑.de pᷣben.pꝛeſenti.S.loca.
c Remotꝰ.vñ ⁊ ſi modicũ vltra vnã dietam remot?ꝰ eſſet locꝰ ille. pu
ta ꝑ vnũ miliare.nõ poterit ibi fieri cõuentio.ff. de vᷣ.ſig.l.iij. 2

—— —5 ——

. –—. — —

nul
llii
ik.
bi
int
no

.i.

o.

6.
ez
ra
.
Nr⸗

1
1

te

SHREER

du
ſo⸗

Dereſcriptis

d OPꝛedicroꝝ ſcʒ cũ actoꝛ⁊ reus ſunt eiuſdẽ dyo.⁊ in eadẽ ſunt iudices ſpe⸗
trati:vel ex cã in alia.vel ſunr diuerſaꝝ⁊ in ciuitate rei ĩpetrati ſunt iudices er⸗
e¶ Deputatfuerit.no.ſi·ꝙ nõ ſolũ reqͥi᷑ ꝙ nõ ci ( govel in tertia ciuitate⸗
tet᷑ ad locũvltra dietã nõ remotũ:ſed etiã ꝙ nõ citet extra in q̃ͥ deputatꝰ ẽ. olim
autẽ dicebamꝰde duabꝰ dietis.ꝙ ſi iudex exeñũdo locũ qͥ deputatꝰeſt veniat ad
locũ nõ remotũ vltra duas dietas ꝓcedere poterat.de excep.olĩ. hodie in ſup⸗
ſ W CLitet ptes.⁊ ſi citauerit nõ tenẽt᷑ ire ( dictis caſibo nõ ſic. vt hic vides:
qʒ citatio irrita eſt ipſo iure.vt in fiici⁊ ſi ob hoc ꝓceſſit cõtra eos.nõ tenet pꝛo
ceſſuscvt ibi.An autẽ cita
tus teneat᷑ ire pꝛiuilegiũ vł
defenſionẽ allegaturꝰ, die
vt no.iij.qij.eps. ⁊ de ac⸗
cuſa veniẽs invl.gl.
g Erpꝛeſſus in tantum
credo inberẽdũ huic e. ꝙ
licet intueniat tacitꝰ cõſen⸗

libere impetrare valeat.reũq; trahere
ad eandẽ.dũmodo locus ad quẽ eũ tra
xerit vltravnã dietam ſicut in caſu glio
pꝛemittit᷑. minime ſit remotus* Q In
nullo quoq; caſuũ pꝛedictoꝝ iudex ex⸗

ſerbuo thdo vad valent tra ciuitate ſue dyo. in q deputntus-
pꝛoceſſus ꝑ finẽ.c. Idẽ cre⸗ fueritcitet ꝑtes:nec de cauſa ſibi cõmiſ⸗

ſa ↄgnoſcat niſi ad id expſſus nccefferit
eatxundẽaſſenſus. neq; alibi qᷓ; infra il⸗

do ſi interueniat cõſenſus
rei⁊ nõ actoꝛis vel ecõuerſo

ler me urn an en, las r pſonis duntaxat deſignatis ſupi
ne cũ lra iſta dicat earũdẽ. us ↄmittat quõlibetvices ſuas ¶ In
b¶ ¶ Illas ciuitates..ſeu ſuper vt gratis ⁊ cũ omni puritate tu⸗
di nauttoehur e diciũ coꝛam ipſo pꝛocedat. nullu mu⸗
ſtitutis in dignitatevel prr nus vel quicq̃d aliud niſi foꝛſan eſculẽ⸗
ſonatuvel cathedraliumec tumvl poculentũ meraliberalitate ob

cleſiaꝝ canonicis.appꝛoba
ta eſt igit᷑ ꝑ hãc litterã opi.
Ber.⁊ modernoꝝ qui no⸗
tabant in decre. pñti.q idẽ M
iuns erat in delegatis a ſe.ap.qdð in legatis. In oꝛdinarijs autem tene qð ha⸗

beege offi.oꝛdi.vt litigantes.⁊ in.c.cum epiſcopus.
2

latũ.quod paucis cõſumi poſſit dieb⸗

„

Uices ſuas.ſecus ſi audientiã cõmitteretvel aliquã certum articulũ. ad
hoc.S. de offi. dele. ſuper queſtionũ.⁊ dixi..e. Jll· . .
L¶Inſupꝑ.quaſi dicat.õ.pꝛouidimꝰde ꝑſonis⁊ locis quibo.⁊ in quibo cauſe

comittende ſunt? tractande.nũc pꝛouideamꝰ ad exactiones indebitas que in

iugicſta⸗ a iudicibo aſſeſſoꝛibo notarijs fiebant.de temꝑe pꝛoceſſus nil dixit.
quia ſatis per antiqua ium pꝛoceſſum erat. S.de ſer.c.vl.de of.dele.conſuluit
m Bꝛatis.bene dicit qꝛ iudiciũ iuſtũ (in aucten.de iu.S.ſedebũt.colł vi
vel iniuſtũ non licʒ vendere.xi.q.iij.nõ licʒ.xiiij.q:v.nõ ſane.de.vi.⁊ bone cle.
e.·¶¶ Puntate cõſcientie e. S. aſſeſſioꝛẽ. ⁊ · de re.iud.cũ eterni (cum ab om̃i
o. Mugiciũ poteſt hic poni pꝛo ſententia. ⁊ etiam pꝛo omni eo quod ſententi
am l wcl quod dixiq.de re:iu.in iudicijs.ij.q:i:ſicut.
p.· ¶ Coꝛam ipſo.delegato.idem in cõſeruatoꝛe j·de oſ.dele.c.vlti.·
renn muuus.no.qꝛ triplex eſt munꝰ.a manu a ligua⁊ ab obſeqᷣo,.nõ er
dixit ſimpłr munus. ſed dixit nullũ munꝰ ad idẽ.iiq:ieſunt nonnulli.
r. ¶ Niſi eſculentũ.ergo no.quia de aliquo quod in muneribus conſtat etiã
vnius denarij valoꝛẽ reciperenõ poteſt niſi eſculentũ ꝛ7. —
8 era liberalitate. vt exactũ vel petitum directe vel indirecte non fuerit.
ad idem de ſymonia dilectus.ij.ad fi. Joan. MDUD
t ¶ Paucis.cum nũerus nõ adijcitur.cred erẽ arbitrio boni viri relinquendũ
habita autẽ conſideratiõe perſonarũ:ipſius iudicis recipientis. ⁊ conſuetarũ
expenſarũ qualitate.⁊ ipſius dantis ad hoc de ſymonia.⁊ ſi queſtiões. ⁊ ſaltẽ
duo dies nõ vident᷑ excluſi cũ pluralis elocutio duos numero compꝛehendãt
de conſe. diſt. i. bic quoq;.ff. de teſti.l.vbi nũerꝰad hoc.ff. dever.obli.l.conti⸗
v. ¶ Conſumi diebus.ita ꝙ nõ pꝛoducat᷑ad numeri quanti (nuus actus.
atem. ff. de of. pꝛocõſul:ſolent in fi. TCalia eĩ excuſare nõ ſunt lucravt ibi:⁊jff.
de of, pꝛeſi.lᷣ plebiſcito. ⁊ tolerãtur iſta. quia nõ eſtveriſile ꝙ pꝛopter iſta mo⸗
ueret᷑ anim iudicantis de ſymonia ⁊ ſi queſtiones.ad fi.ſicut ⁊ pꝛo modica re
nõ datur actõ de dolo,.quia nõleſt veriſimileꝛc.ff. de dolo.l.id eſt.⁊.l.pᷣceden.
in ſi.de modico nõ eſt curandũ de conſe:di.ij.reuera. alibi non diſtinguit᷑ in⸗
ter multũ et modicũ.xiiij.qiij.pleriq;. ⁊.q.vl.c.vl. j.de ap. de appellatiõibo.
de ſymo. ex tue.inſti.de rerũ.di.S.gallinarum.
xPꝛopter cauſam.i.ſuadentevtilitatevel neceſſitate cauſe. vnde non debet
ngere occaſionẽ. vt infra.ſequit᷑ ſimile j·de iudi:c.ij ⁊ per hoc ſatis videt᷑ter⸗
minari quod ſolet queri:an ſi ſcholari exiſtenti in ſtudio papa deleget cãm. il
le poſſit petere expenſas.licet ille nõ ſit in domicilio ſuo. ſed extra nõ eſt tamẽ
ſbi pꝛopter cãm ſed pꝛopter ſtudium.vnde expenſas nõ habebit ꝑ hanc literã
⁊ Spe.de ſala. F. i. quid ſi alicui: H
y. ¶ Pꝛoficiſci.pone exemplũ.sS.S.pꝛoxi:de pꝛeſcrip.quia indicante.
5 roemeeznwucß minoꝛes poteſt.ff. man.ſiquis alłs eſt ſub.l. int᷑ cau
ſas. S. impedia. ad idẽ. ff. de admi.tu.cũ plures. 5. cũ tutoꝛ. erũt tamẽ medio
cres ⁊ nõ delicate.ff. de pig.acti.ſi ſeruos.in fine.ad idem de do/⁊ cõtu.finem
⁊.ciſe, de eo qui mit.in poſ.cum veniſſent.de ſequeſtra.poſ.c.i.ad fi:nec credo
compẽſandasvlł deducendas in hoc caſu expenſas quas domi facturus eſſet
ſm dicere cõſueuimus in victoꝛe ꝑ.l.ff.ad echibendũ ſed⁊ ſi· Sei/de peti: he
redi.ſed⁊ ſi.S.ꝙ autẽ.ij.⁊.ff,. de rei.ven. ſi res.quia dico ꝙ in pꝛocuratiõibus
bis nõ deducũtur.ſicut: epiſcopus viſitans vel conſecrãs pꝛocuratiõem inte⸗
gram recipit⁊ mil deducit.S.de ſymo.cũ ſit.⁊ teſtis integre expenſas percipit.
uij.q:iij:venturis.⁊ .·e.S.penul.alias ſequeret᷑ interd um ꝙ nil haberet.cũ in
terdum tantundem ⁊ foꝛte plus expendãt in domo pꝛopꝛia. pꝛeterea iam nõ
eſſet differentia inter delegatũ ⁊ oꝛdinatũ qui quãdo pꝛoficiſcit᷑ expendit que
domi expenſurus erat: vt in aucten: de man. pꝛin. Seillud tamen alij cotra Et

no. ꝙ litrera iſta non diſtinguit an delegatus habeat beneficia ſufficientia vel

non. vnde dico ꝓſiue abundet ſiue nõ ẽxpeuſas habebit. cum pꝛoficiſcit᷑ pꝛ

pter cauſam.licet Hoſti.dixerit delegatos pape peccare ſi recipiũt expenſas. ex
quo habent ſufficientia beneficia.⁊ hoc nota.5. de vita et hone.cle. cum ab oĩ
2⁊ in iſtis expenſis habetur ratio nõ ſolum victus ſed etiã vectuarũ equoꝛum ⁊
ſimilium. Quid dicemus de delegato oꝛdinarij. dic ꝙ ſi eſt delegatus ad vni
uerſitatem cauſarum idem quod in vniuerſario.ſcilʒ quod nil habebit. immo
oꝛdinarius ei pꝛouideat. Idem eniĩ eſt conſiſtoꝛiũ de ap.romana. ⁊ oꝛdinari
us eſt. vt dixi .· de offi. vic.
licet ad hoc:S.de offi.oꝛdi:
inter cetera.⁊ ĩ auct.vt nul
li iudi.S.nulli coll.ix ⁊ ĩ au
cten.de man.pꝛin.Sillud.
ſi ſit delegatus ad ſpecialẽ
cauſam.⁊ oꝛdinariꝰ ei cãm
malicioſe cõmittendũ. Si
non malicioſevidet᷑ idẽ qðᷣ
in ðlegato pape ſᷣm Inno.

vel niſi ipſum pꝛopter cauſam ſibi com
miſſam cõtigerit extra ſuũ domicilium
pfſiciſci moderatas expenſas recipe ab
eiſdem ꝑtibus.qualitercũq; pꝛeſumat
pꝛeuiſurus attẽte ꝙin ippᷣ expenſis mo
qũ nequaq; excedat nec plus abvna p⸗
teq; ab alia exigatcũ cõe gerat negoci⸗
umvtriuſq; ꝙq; vbi cauſe ſibi cõmiſſe l⸗ ed an
vtilitas vel neceſſiras nõ exegerit occa habeant locu in eo d in de
tun⸗ Xii „legato pape hic expꝛimun
ſionẽ pꝛopter habẽdas expenſas pꝛofi⸗ tur. vtilis eſſet declaratõ ꝓ

cum ab omni. ſed an pene

ciſcendi extra domiciliũ non aſſumat. eo quod penenõ vident ex
ſeq ꝛvbi notabiliter fuerint pauperes Fder fene me ge.
. — 7 Le* ** *
litigantes etiq pꝛo erpenſis nil pꝛoꝛſus nis eum tmin eoncor.

exigat ab eiſdẽ ¶Aiſeſſoꝛes autvt qñ⸗
q; mcit aliqui fraudulẽter niſi eo indi
geat quod cõſciẽtie relinqtur eiuſdem

a Mecipere no. quia nõ
ſolum exigere ab inuito ſed
etiã a volente reciꝑe pꝛohi⸗
betur. ad idem.j.de cenſi.
romana.§. pe.
b & Qualitercũq; no. qꝛ

ßm leges delegatus habet ſpoꝛtulas.ſ.duos aureos in pn.⁊ duos in fieĩ auz

ct:de iud. S.ne autẽ colł.vi.⁊ hoc ſi cã ſit maioꝛ.c.aureoꝝ: alioquin delegatus
a pꝛincipe nil habebitvt ibi ſᷣm nos nilvidet᷑ delegato dandũ noĩe ſpoꝛtu laxr.
cũ iſta littera ſic generałi loquat᷑⁊.s.dixit nullũ munus vel quicq; aliud.⁊ fac
ʒ.devi.⁊ ho.cleccum ablomni:⁊ quod ibi no.
c ¶ Excedat. hoc ſatis S.dictũ fuerat dũ dixerat moderatas. HM
dQuã ab alia.hoc nõ habet locũ in caſu·jde iudi.mulieres. cũ enim te⸗
ſtem pꝛoducẽs illũ habeat pcurare.licʒ ille pꝛovtraq; ꝑte teſtet .e. S. pꝛoferen
do.a ſimili in iudice cũ ad teſtem ex cauſa pficiſcit Itẽ vbi vna ꝑs abũdat alia
nil hʒidẽ dicovt j·eo.ᷣ.ſed vbi. vnde ibi dixit litigantes in plurali.ad hoc de
ele cupiẽtes.S.ſi So.vᷣ niſi foꝛſan.⁊ fa.ad idẽ eadẽ decre.S.deniq;. v. yt eo.
e.· Mommunefacit infra..pꝛoxi in fi. ð
f. ¶ tilitas.vel neceſſitas.no.iſta duo paria.ad idem de pᷣben.expoſuiſti.et
in re.do.facit:l.impenſe cum duabus:l.ſe.
g Q Occaſionẽ eſt ſi /de iudi.mulieres.
h Motabilr. no. igitur debet eſſe pauꝑtas.ad idẽ.S.devſu.cum tu
i ¶ gaupes.pauꝑtas nõ eſt de genere maloꝝ.xv.q:i:illa in fi.⁊ no. ꝙ etiã ſᷣm
kaen in hoc caſu oꝛdinarius nõ habet ſpoꝛtulas.in anc.de man. pꝛin.S.ſibi.
coliij ⁊ magiſter in cathedrali eccleſia inſtitutus pauꝑes ſcholares gratis do
cet.de magiſtris.c.i.⁊ pꝛopter pauꝑtatẽ due ecchevniunt᷑.x.q.iij.vnlo.⁊ pau⸗
pꝑibus ꝓuidere debet pᷣtoꝛ de aduocatis.ff. de poſtu. le.i.S: ait pꝛetoꝛ.
lꝛ ¶ Ut quãdoq;.no.hre rõem de his q raro fiunt.ad idẽ.ff.de ſta.ho.l.non
ſunt.⁊.levlti.S.ff.de legi.nã ad ea. So.vt no.de deſpõ.impu.lrãs.in glo.pe.
l. Fraudulẽter.velvt ꝑtes grauentvel alteram earum.velvt amicis ſeruiãt.
velvt lucrum percipiantvel pticipentvt .ſequiturvel vt ſeipos exponerent qð
facere non debent.de offi.dele.paſtoꝛalis in piin· “
m. ¶ Indigeat.quia foꝛte nõ eſt ꝑitus.vt cõuenitvniuerſa pũcta cauſe riman
da.vel quia varijs ſuis negocijs vel infirmitate coꝛpoꝛis impeditur.
n. ¶ Conſcientie.ſi.de renũ.niſi cum pꝛideman fi.
õ hocverhbũ credo ꝙ pars nõ poſſit referre queſtionem iudici
delegato. ſ. dicẽdo ꝙ aſſeſſoꝛe nõ eget cũ enĩ hoc cõſcientie relinqtur ipſiꝰ. ergo
ſolus deꝰhic⁊ nullus aliꝰiudex vel cognitoꝛ.pᷣterea poſito ꝙ ſummꝰiit doctoꝛ ⁊
parum occupatus exquo cõſcientia ſibi hoc dictat poteſt aſſeſſoꝛẽ aſſumere vt

ibi de hoc. aliqñ nõ ſunt paria.de eo qͥ mitein poſ:cum veniſſet.ff. de impen.

hic caueat tñ ſibi ne cõſciẽtia eiimpꝛobabil ſit. de ſimo.per tuas:ij.

p ¶ Alioqn.ſcʒ ſi adiunxerit cum non egerit.· S
Suſpectũ:. no.ꝓ ſuſpectis qui de facto in cauſis dantur per parte
r. ¶ Competẽti ſalario.ſpe etenĩ pꝛemioꝝ inuitãdus eſt aſſeſſoꝛ. C.de aſſelſ. l.

qͥ hoc no.S.devi.⁊ ho. cle-·

lii⁊ ſalaniũ habere debʒ. ff. de of. aſſel. l. diẽ functo. dʒ enĩ merces cõſtitui ꝓ la,⸗

boꝛe. xij.q. ij. cartatẽ:nec de ꝓpꝛio beneficiũ qͥs facere cogit᷑ x.q.ij.pᷣcarie. ⁊ pᷣt
iuſtũ cõſiliũ vendere.xi.q.iij.nõ lʒ.⁊ adde qð ibi no.⁊.xiiijiq:vinon ſane.
8Mogerando. m qualitatẽ cauſeꝛ ꝑtiũ ↄditõem⁊ facundiã aſſeſſoꝛis et
loci cõſuetudinè:ſicut de aduocato dicimꝰ.ff.devar.⁊ extraoꝛ. cog.l.i
t ¶ Kõiter.quia cõe gerit negociũ.S.S.pꝛox.⁊ ſi delegatus moꝛit᷑ vel ꝑtes con
coꝛdent.nihilominꝰ aſſeſſoꝛ ſalariũ ſtatutũ habebitvel habitũ nõ reſtituet. ff.
de of. aſſeſ.l.diem functo.ff.loc.qui oꝑas.⁊.l.ex ↄducto.S.itẽ ſi.ff. de va. ⁊ ex
v. ¶¶ Notariũ.quẽ debet habere legatus.vt fidelitercũ (oꝛ. cog.l.i. diuus
cta iudicij acta cõſcnbat.S.de pꝛoba.qm̃ ⁊vocãtur ſeruus publicusXj devſu.
q;q; ⁊ pꝛiuat eccleſia etiã laicũ hoc officio rõe pcti.vt .de penis feli. ⸗ cũ ſi.

F.¶ otanos.no.ples notarios aſſumi ad ſcribẽdũ invna cauſa cuʒ hoc nõ
reperiatur pꝛohibitũ.⁊ hoc ſit cõceſſum.⁊ facit pᷣ.decre.qm̃.
y Q Metas rationis.⁊ eſt iſtðᷣ quaſi crimẽ cõcuſſiõis rõe officij vltra debitũ
exigereil/q.vij/ſancimꝰ.C:ad.ljiułirepꝑe.lvlti. b

dicialis.pꝛimo caſu puta in excepti

quia cũ cauſa ſit ei coõmiſſa⁊c̃.de offi . dele. pterea. ⁊ el
dicebat. Guil. in ſpe.ti. de ſalarijs. .ij. circa fi. au

Liber Pꝛimus

terã.ſi enĩ dicet pars babeo teſtes vltramarinos. ⁊ ſudex dicit paratus ſum ile⸗

ʒ ¶ Officiũ. no. iudicis etiã delegati eſt moderari ſalaria aſſeſſoꝝ ⁊ notarioꝝ

ſt ſi de iudi.ce vl. vnde bñ
ſcriptura erat de ſoꝛo ⁊ iu
onibo replicatõibus⁊ ſimilibo ſcribẽdis ad

officiũ iudicꝭ coꝛã q̊ agit᷑ etiã delegati ptinet taliũ ſalaria moderari. ⁊ a graua

ini di.l. deo
minibo ꝑtes releuare.de pe.di.l nemo/⁊ Ae.
res impediũt emendare.i.q:i.emẽdari.de of · dele. c.el. ⁊

ffi. dele. cũ te. ⁊ cũcta que litigato
tales impꝛobos exacto

5 imꝰ
res punire. E. de of.pfec. aphꝛi. in noĩeverſus fi, S/boc etis decemim modera

bit᷑ ergo qͥd detur pꝛo cita⸗
tõe qͥd pꝛo termino.qͥd pꝛo
cõteſtatõe⁊ ſic de ſingul. et
in hoc inſpiciet ditiõeʒ ꝑ⸗
ſonarũ ⁊ cauſe ⁊ ↄſuetudĩs
foꝛi.⁊ ſi ibi videbit᷑ ꝑ alios
fideles notarios faciet hoe
taxari. Sivero ſit ſcriptura
extra iudicialis puta iſtru⸗
mentũ venditõis de q agl
vel depoſitivel abſolutiõis
vel ſilia expediet᷑ id ꝑ oꝛdi⸗
nariũ locivel deputatũ illi
officio puta ꝑ ↄſulẽ tabelli
onũ boñ.qui de certo ſala⸗
rio nõ fuit ↄuẽtũ inſpecta
qualitate cauſe conditione
ꝑſone ⁊ cõſuetudine loci ta
xabitvł taxari faciet pviros
exꝑtos.ff.de va.et extraoꝛ.
cog.l.i.⁊ de ſimo.c.iiiij. qe
vij Ftria. Heapud vꝛbem.
a Pꝛugenter. ad idem
de accuſ.qualiter.i.

b ORefrenet. alludit vo⸗

cabulo.⁊ eſt ſi ̊. in pꝛobe.

cõpilationis.Gꝛeg.⁊ ð. de
c¶ Recepit.ſ. a ꝑtibus pᷣ
ter eſculentũ vel poculentũ
velvltra moderatas expen⸗
ſas cũ ꝓficiſcitvel ꝑticipã⸗
do lucrũ cũ aſſeſſoꝛe vel no
dRemilſiõe. ſi (tarnio

ſibi nequaq;ᷓ adiungat. alioquin de ſuo
pꝛopꝛio pꝛouideriteneaf eidẽ. ſi autẽ in
digeat ipʒ neutri pti ſuſpectũ aſſumẽs
ei de cõpetenti ſalario pꝛouide modera
do ab eo faciat a partib cõmuniter pꝛo
uideri Notariũ vero vel notarios in cã
ſibi cõmiſſa ſcribentes vt plurimũ in
exigendo ſalario metas rõnis exceqüt
vt ad ipſi ſpectat officiũ pꝛudenter rxe⸗
frenet nec cu ipſis aut cũ aſſeſſoꝛe pꝛefa
to lucrũ ꝑticipetvllo modo. Si qͥd
autẽ contra coſtitunõem pꝛeſentẽ rece⸗
perit ad ipſius reſtitutõem regat⸗
neat᷑ nulla eoꝝ quibꝰ reſtitutio faciẽda

fuerit remiſſione vllaten pꝛofutura ei⸗

dem. ꝓferendo quoq; teſtimonio pꝛete
xtu cuius alique alios fraudulẽter int⸗

dum a iudicibovocari pcurãt eos labo⸗

riboꝰ? expẽſis fatigent.aut extoꝛqueũt
aliquid ab eiſdem. nulluvllatenus con⸗
uocet. niſi quãdo cõditio ? ſtatus cauſe

requirerẽt ſed nectũcniſi apducẽte cõ⸗

etentes vocato p teſtimonioveniendo
Rando⸗ redeundo faciat miniſtrari ex⸗
penſas . quicqͥd autẽcõtra pꝛemiſſa vł
eoꝝ aliquid cõtigerit attentari. ſit ipſo

ſtando.quod ſi facere nolit cauſam nõ differret.

los citare et expectare.depone ſalariũ pꝛo expenſi

teſtis in eundovenlendo vt

õõ nouũ.quiavt ſuꝑius dixi in multis. c. ſupioꝛiby
valebat olim pꝛoceſſus.ſi non opponebatur exceptio.hodie ſecus per hanc lit
teram.quia nullum eſt exceptionis remedium opoꝛtunum. J .

bi qui.quia decre.eſt aliquãtulũ obſcure dicta. vide caſum litteralem.

recipi faceret.⁊ de pᷣbẽda tibi.ſi qua in

eadẽ eccleſia tũcvacabat.alioqͥn de va⸗

catura ꝓxime ꝓuiderer alius ſileʒ gra⸗
tiam poſt tuã impetratõe obtinẽs in ea

dẽ licer pꝛiuſq; tu ſuas lrãs pñtauerit.

⁊in canonicũ ſit receptus in pꝛebẽda tẽ
poꝛe tuereceptõis vel etiã poſt vacante
exquo alteri ante tuã receptiõeʒ collata
nõ extitit añferri nõ debʒ. ¶ Idẽ quo⸗
q; ſi ante receptõem tua in canonicum
vacauiſſet pꝛebẽda ꝑ ꝓceſſuʒ tui execu
toꝛis qui eiad quẽ pꝛebẽde collatio ꝑti
nebat.notificauerat ꝙ eam volebat per
hmõi poteſtatẽ ↄferre aut interdixerat
ne cõferret eandẽ ſeu illam ſue reſerua⸗

uerat collationi.pꝛeſertim cũ interpoſi

tione decxeti affecta tũc enĩ tibi et nõ al
teri debet pꝛebẽda huiuſmodi aſſigna⸗

ri.¶ Quinimo ſi ante receptionẽ ⁊ pñ

tatõem etiã tua pꝛebẽdavacauit.idem
erit cenſendũ.ſi in hmõi gratia tibi fctã
ðᷣcretũ a nobis fuerat irritũ ⁊ inane qð
contra ipam cõtingeret attẽtari. ¶ In
pꝛedictis itaq; caſibo debes tu pꝛeben⸗
dã vacantẽ potiuſqᷓ; impettatoꝛ vltimꝰ

¶Egoimpetraui grãm in eccleſia boñ/dato executoꝛe mibi ꝑ papã vt face

ret me recipi in canonicum
boñ.⁊ ꝓuideret mihi de pᷣ⸗
benda ſi qua tũc vacabat.
vel de ꝓximovacatura. tici
us a papa impetrauit ſecũ
do loco eandẽ vel cõſimileʒ
grãʒ in ipſa eccleſia boñ.tñ
pꝛeuenit me in pꝛeſentatõe
litterarũ.⁊ receptus fuit in
canonicũ tertio loco ergo li
teras meas pñtaui⁊ auto⸗
ritate ipſaꝝ receptus fui in
canonicum boñ. ⁊ tꝑe rece
ptionis meevacabat pꝛebẽ
da.vel poſtea vacauit.que
nit᷑ cui debeat᷑ vel deferatur
mihi pꝛimo impetrãti.ſecũ
do pñnitanti ⁊ ſecundo rece⸗
pto an illi. Ticio ſcðo im⸗
petranti⁊ pꝛiꝰrecepto. Rñ.
ꝙ mihi ⁊ nõ illi debet᷑ ex qᷣ
illi ante pñtatõem meã nõ
erat collata. Scðo quenik
pone retento eodẽ themate
ꝙ ante receptiõem meã va⸗
cauit pꝛebẽ.⁊ executoꝛ meꝰ
notificauit aut intdixit ſeu
reſcruauit et foꝛte decretuʒ
appoſuit cui debebitur an
mihi pꝛimus impetrãti ſe⸗

cũdo pñtanti an illi ſecun

do impetrãtipꝛius pñtan⸗
ti pꝛiug qᷓ; recepto. Rñ.ꝙ

de cẽſi exigit ad fi.⁊ĩ cle.
de he. nolẽtes. vᷣ. ꝙ ſi ſecꝰ. ⁊
ſic eſt caſus vbi dñs rẽ ſuũ
in aliũ trãſferre nõ põt qd
eſt cõtra regulã qͥ ðꝛNlihil
eſt tam naturale qᷓ; volun⸗
tatẽ dũi volẽtis rem ſuã in
aliũ trãſtferre. inſti. de rerũ ”s
di.5§. p traditõem Ouid ſi poſtqᷓ reſtituit iudet pars ſibi donet nund hoc fa
cere poteſt credo ꝙ ſi quia hic hoc nõ ꝓhibet᷑.· ſicut nec alia ſua bona donare
pꝛohibet᷑.⁊ eſt ratio qre aliud in remiſſione aliud in donatõe remiſſio facilꝰ pᷣ⸗

iure irritum etinane. Idem.
bi qua graniã in biterẽ. eccleſia
ipmpetraſti a nobis certo execu⸗
toꝛe cõceſſo qua te in canonicum

ſumit᷑ frauduloſe fieri q; donatio.quia faciliꝰ remitteret qs multa q; donaret

pauca.ſic al.ſi.ff.ad vellei.ſed ſi ego.vbi dicit᷑ ꝙ ſenatuſcõſul.velleianũ mulieri
intercedẽti ſuccurrerevoluit non donãti.ideo qꝛ facilꝰſe obligat mulier q; ali⸗
cui donet⁊ hec eſt cauſa quare ꝓhibet᷑ ne pena interueniat in mnimonio ⁊ non
ara.quia facilius ꝓmitteret qͥᷣſ.c.nole pene q; daret.x.noiĩe arre vt recitari ſo⸗
let.S.de ſpon:gẽma.het oĩa intelligo vera eſſe dũmodo cõtractus iſte in frau⸗
dem nõ fiat.quia tũc nõ credo iudicem abſolutũ.ad hoc.ff.de do.invi.⁊ vx.ſi
ſponſas.S.circa.ff.ad velł.q;uis.S.ſi cũ eſſem⁊ facit.. de ele.cõmiſſa cum ſi.⁊
quod no.xxiij.q.iij.pleriq;.de pꝛiuil.q;to.ff.de legi.l .⁊ qð no. Guil. olim
in decre.de poſtu.pꝛoperandũ.Gꝛe.xiquam hodie nõ habemus.
Teſtimonio.ad quod neveritas occultet᷑ quiliber cõpellitur.xiiij.q.ij. qᷓ;
ᷓ: de teſti. co.peruenit.⁊ boc in ciuilibo. In criminalibo autẽ quid iunis.no.e.
bLaboubus. in eundo 2 redeundo. (ti. dilectoꝛum.
Expenſis.no.ergo ꝙ iudex non ſolum parcere debet laboꝛibus ⁊ expenſis
pantium. vt.S.de do.⁊ contu.ſinem. ſed etia teſtium.vt hic.
Ertoꝛqueant.ſi. S.e.ti.ccvl. ſ
eongditio et ſtatus.vt ſi petãtur ſuꝑ pꝛincipali:.li.cote.⁊ iurato de calum
nia⁊ dato termino ad pꝛobandũ⁊ poꝛrecta intentõe ꝓducentis. tũc teſtes citẽ⸗
curvel ſi petãtur ſuꝑ dilatoꝛia ante li.cõte.dato termino ꝑ iudicem ad eã pꝛo⸗
bandã⁊ intẽtõe poꝛrecta⁊ no.ꝓ ſi citauerit ↄ hãc foꝛmã citatio nõ valet ipᷣo iu⸗
Aꝓducente.no.licet teſtis iuret dicereveritatẽ ꝓvtraq; ꝑte et (re·j· c. px.
q̃ capitula iuret hẽs.no.ij.q.iiij.nullã.⁊.SD.de teſti.fraternitatis in vl.gl.et ad
hoc teneat᷑.xiiij.q.v.nõ ſine.⁊ celareveritatẽ ſit peccatũj de cni.fal.c.i.xuiqe iij.
quiſquis.tm ſolus ille qͥ pꝛoducit ꝓcurat teſtẽ inveniendo ſtãdo ⁊ recedẽdo. vt
hic. ⁊.iiij.q.iij..itẽ in criminali.v.venturis. C. de teſti.l.qm̃. C.de ap.l. eos
SF.quis autẽ.⁊ ad hoc cõcoꝛ .de ele. cũ deceat. ⁊. S. devo.⁊ vo.re.magne.
EEExpenſas cõſueuerũt aduocati ſua doloſitate ⁊ impentia neſciẽtes aliter
partes iuuare dilatões iuris petere ad teſtes vltra marinos vel extra puinciam
pꝛoducẽdos.iiij.qiij.ſpaciũ.potent iudex ſi de malicia pᷣſumebat.ſ.vt id fierʒ
cauſa pꝛotelãdi negociũ ſacramẽtũ exigere.ſzʒ ſi iurabat᷑ videbat᷑ danda dilatõ
conſueuerãt iudices aliter ꝓuidere ſᷣm foꝛmã decre.de fideiuſ.cõſtitutus.ſ.ibi
coõmittere receptõem teſtiũ recepta cauſatõe ab illo ꝙ vadat vel mittat ad vidẽ⸗
dum illos iurare.ſuꝑ quovide qð ibi no:bodie puto melius ꝓpuiſum ꝑ hãc ht

obtinere.dũ tñ dolus tibi non poſſit vł terzteres menio-
notabilis negligẽtia imputari Idẽ tionẽꝛ receptõem ticij ante
NHIYvpꝛo te alicui directa fuerĩt ſcri biebigg. nei voraerat.
Optanoſtravt tibi de canonicatu? a erat ela deereii. Mueri⸗
pꝛebenda eccleſie bitereñ.ſi ad tur cui debeałreſpondet ꝙ

mihi . hec vera ſi dolus vel
nota negligẽtia mihi pꝛius
öüümpetranti imputan nõ po
t ¶Certo. etecutoꝛ eni debʒ eſſe cert?. vt no. bec litera habet (teſt. hoc dicit.

eni delegatã quod patet:.quia ipſius materia in illo ti.ponit᷑· de of. dele. ſi ſu

per.ſicut de còſeruatõe dicimꝰ.e.ti.c.i.⁊.vl.Sed delegatus debeteſſe certꝰ.s.
e.ad hoc. ſicut et arbiter et tutoꝛ.S.de arbi.innotuit.ff. de teſta.tut.l. tutoꝛ in⸗
certus.ergo⁊ huiuſmodi executoꝛ.⁊ pꝛopter hoc dixit certto =
¶VPꝛoxime.hoc intelligitur.ff.deverbo.obliga.l.eũ qui halendis.niſi aliud
diceret᷑ in litteris expꝛeſſevel tacite puta quã duxerit acceptandãa.·j·de cõcel.pꝛe
ben. c.i.⁊ intelligit᷑ hec clauſula⁊ pꝛecedens de pꝛebẽda nulli alij de iure debi⸗
ta cũ talis cõceſſio ſine alterius pᷣiudicio fieri debeat.S.e.q;uis.⁊ .· de pꝛeben.
tũ in ececleſia.⁊.c.ſi poſtquã.hec vera niſi aliud diceret᷑ puta qꝛ haberet pꝛero⸗

gatiuam·j· de conceſ. pꝛeben.c.pe.

Pꝛoulderet.non dixit cõpelleret. ⁊ ita alius eſt caſus decreꝗ· de cõceſ. pꝛe
benda.ſi ſoli.de hac tamen materia diſtingueꝛ ſubdiſtingue. vt ibi plene dixi.
n Receptus.videbał᷑ ergo ſᷣm cõmunẽ lecturã illius decre. capitulũ ſancte
crucis.ð.eo.tit.que habebat ꝙ illud pꝛius ibi poſitũ eſfet aduerbiũ ꝙ ille pꝛiꝰ
pꝛeſentãs debebat conſequi pꝛebendã.ſed abſurdũ erat ꝙ iſte ſcðs pꝛecunen⸗
do lederet ius pꝛimi.vt hic.⁊ .de pꝛeben.eum cui.vbi de bo.
o Eiitit.ergo ſi pꝛius erat alteri collata.ſecus quod intelligas verum cum
determinatione ſequentiũ.ſed hoc non haberet locum. ſi canonicatus pꝛius ei
collatus fuiſſet.vt.j· de pꝛeben.eum cui:et.c.ſi poſtͤ. =

Ante receptiòem:et poſt pꝛeſentatõem.vt bene pꝛocedat caſus ſcilicet qð

ra dicitur de notificationeꝛc.⁊vt differat a ſequenti. B
q I Pꝛebenda. tolle quod eſt infra affecta per pꝛoceſſumꝛ .
¶Morliſicauerat.ſed ad quid neceſſaria eſt notificatio cum ſufficiat pꝛeſen⸗
tatio.vt.j.de conceſ.pꝛeben.ſi capitulo.So.ſufficit pꝛeſentatio facta ei ad quẽ
ſpectat collatio.vt ibi.ſed non executoꝛi.vt hic.⁊ iõ ðꝛ ibi capitulo. ipſi factam
8. ¶Pꝛeſertim. id eſt maxime.
t¶ Pecretũ.decretũ ergo pape afficit etiã ignoꝛãtes ]· de cõceſ.pꝛeben.c.i.
v. ¶Pꝛedictis.i.quãdo pᷣbendavacaret tge receptõis vel poſt. ſed pꝛimꝰ iam
erat receptus licʒ ſcðᷣo.vel qũ pꝛimꝰnondũ erat receptus.ſed executoꝛ ſaltẽ noti
ſicauerat.vel quãdo pꝛimꝰnõdũ pñitauerat ſʒ in lr̃is eius erat decretum.

Dolus . de renũcia. x. ij.· y. V Megligẽtia·· de pꝛeben. ſi cleriuus.
J pꝛo te. Si pꝛimo ſub cõditione pꝛouideri mãdat᷑.⁊ ſcðs pure ipetrans

pꝛiuſẽ; veniat cõditio a papavel executoꝛe ſuo canonicatũ obtineat in aſ
a ¶Alicui executoꝛi.⁊ eadẽ rõne idẽ cre (ſecutõe pᷣbende pꝛĩo pfert hoc dicit.
do ſi ſcriptũ fuiſſet ipſi capło.vt poſſent ſivellẽt apłica autoꝛitate reciꝑe aliquẽ

Aptins
inoͤho
.dicht⸗
leſiſu.
en5.
orind

ſialind
eſh
redebe
peben⸗
t ned

octſgt
cne dieh⸗
ſoncte
lleni
Curren⸗

eman
glus
lucs

.

Nntn
D
un

n
gintt
e.
r
uns
riis
cdict.
lcte

De reſcriptis

in canonicũ et fratrẽ.vtõ.e.cum aliquibo.quia omne ius impetrantis fert᷑ ad
diẽ conditõis.ſcðᷣs igit᷑ pꝛimo canonicatũ obtinuit.pᷣferni ergo dʒ j.c.pꝛoxi.
b Scnpta noſtma/ꝑ buius tenoꝛis.vel ſimilis ſcripta ecchiam nõ puto gra
uatã,ita ꝙ locũ habeat decre.ð.e.litteris.⁊.c.mãdatũ⁊.c.abbatẽ.⁊ ·c.pꝛoxi.ĩ
firatio quia ꝑ boc mandatũ nõ grauãtur.ſed eoꝝ volũtati relinquũtur.et ali⸗
ud eſt ꝑmittere.⁊ aliud percipereiij.di.omnis autem lex.xiiij.qiiquod pꝛeci⸗
pitur.õ:de arbi.cum olim.ff. man.lij.in fi J
c. Si ad id.conditio fuit, ⁊ ad buius cõditõis tꝑs mandatũ reſert᷑ ⁊ decre⸗

tum.ſi quod ibi erat inſer⸗
tum:·vt in cle.j.c de cõceſ. pᷣ⸗

ben.cũ ei quẽ.i.rñ.⁊ eſt ſi g

de ap. pꝛeterea devo. ⁊ vo.
re.lʒ.ᷣ.ſciturus.⁊ de cõdi:
ap.ſuꝑ eo.inſti.dev᷑.ob.SF.
ex.conditionali.⁊.ff. qͥ po.
in pig.ha.l.potioꝛ.i.rñ. li⸗
cet ſit᷑ ↄtra e.l.ij.rñ.⁊.ff.de
Piculis.⁊ co.rei ven. quod
ſi pendente.vbi dies cõdi⸗
tionis trahit᷑ ad diẽ obliga
tiõis.ſed ibi nõ erat in po⸗
teſtate ↄtrahentis pꝛĩo ſub
cõditione cõtractũ cõditio

nalem poſtea pure cõtrahẽ

do reuocare. ſed hic ſecus.

tiam etiã in totũ tollere

ia in poteſtat e.
Adenne aur odinonalem 7 ² Elobus ſuper pꝛofeſſiõe ſumili
ſibi facienda in eadẽ eccleſia lite

ſivoluiſſet . de conceſ.pꝛe⸗
benc · penul/etvlel/

id accederetepiſcopiꝰ capituli ecdleſie
pꝛelibate aſſenſus autoꝛitate apoſtoli⸗

ca puideret.⁊ alter poſtmodum impe⸗

trans qui ex collatõe apoſtolice ſedis v

executoꝛis ſuꝑ hoc deputati ꝓuiſiõe p⸗
uſcq; epi capitli pꝛedicto aſſenſus ad
pꝛouiſionẽ tibi accederet faciendam ca

nonicatũ obtinuit bitereñ.licet tuinter

ueniente poſtea pꝛedicoꝝ aſſenſu di⸗
ctipꝛioꝛis mãdati autoꝛitate in canoni⸗

cũ ipſi eccleſie ſis receptus. in pꝛebẽda

vacante tibi merito antefert. ¶ Ideʒ

ras a nobis vobtinẽtibꝰ vna die

certis eis executoꝛibo deputatis.ſi non

appareat quis pꝛimo impetrauerit ex

pꝛouidere.

pꝛeben.ſi a ſe.ap.

c.· ¶ Di non appareat.ſic · de pꝛeben.ſi a ſedeꝛ dico apparere poſſe p ipᷣas li
teras.puta ſi diceret᷑ in eis data die tali ante tertiã.in alijs diceret᷑ poſt velpe⸗
ras.ſed hoc nõ eſt invſu poteſt etiã apparere per teſtes per quos ꝓbare poterit
ſuam petitõem pꝛimo ea die lectã et admiſſam ꝑ papa. vel ꝑ confeſſionẽ ꝑtis
alten poterit apparereꝛ facit.S.de re.ſpo.cũ ad ſedẽ.⁊ ·de cõſel.c. i.
dD OQuis pꝛimo.quia ſi de hoc appareret ei deberetur. S.e.t. ⁊ J· de pꝛeben.

e ¶ ui ſoli.vt infra ſequitur.

bis canonicatũ nõ extitit aſſecutus.licʒ

pꝛiuſcq;ᷓ ali eis ad quos ſpectat canoni⸗
coꝝ receptioꝛ collo pꝛebendaꝝ.ſuas pꝛe

ſentauerit lrãs.⁊ ab eis in canonicũ ſit
receptus Siyero neutri eopvel vtriq;
canonicatũ cõtulimus tũc exquo in gra
tia ſunt equales qͥ is pꝛtimo pñtauerit
erit potioꝛ in pꝛebẽda.Oð ſi foꝛſan am
bo ſimul in pntando cõcurrat hiad q̃s
vt pᷣmittit᷑ ſpectat canonicoꝝ receptio⁊
collo pꝛebedaruvel eop maioꝛ pars ex
eis alterũ quẽvoluerint eligere tenean
tux quo electo alius oĩnoñ careat impe⸗
tratis niſi ex tenoꝛe litterax ipſius expᷣſ
ſe appareat ꝓvtriq; ipſox voluerimus
e. dNͤIgem.
Elia ꝑ ambitioſaʒ impoꝛtunita⸗

(eum cui:et.c.ſi poſtẽ;.
MIn pꝛebenda tunc vel
poſteavacante.
g. QSpectat de cõivl ſpe
clali iure.vt. S.di.c. ꝓxi.
bh. Receptus. Non er⸗
go in hoc caſu inſpicitur
pꝛeſentatiovel receptio.S.e
tibi.⁊ ſubau.hic⁊ alter om
nino careat impetratis ni⸗
ſiꝛc. vt in fi.⁊ ita ſubau. eti
am in. ſe.
Pꝛo pᷣſentauerit.no.
ergo caſum in quo ſtat᷑ ho
die pñtationi in litteris ad
beneficia cõcoꝛ. in litter de
iuſticia.S.de ap. vt debitꝰ.
l Concunrãt.no.qꝛ pꝛi
mo inſpicit᷑ coequalitas in
data. demũ in pᷣlentatione
ſed ſi omnia tunt paria tũc
locus eſt gratiſicationi.⁊ fa
cit pꝛo opinione Gof.no.S
de luð.cilc& concoꝛ: ad hoc
ff. loc.ĩ naue in fi.ff. ad ſil.

eiſdẽis eoꝑ cui canonicatu cõtulim eſt.
in pꝛebenda pꝛeferẽdus alteri qui a no

8.5 Egiſroola woeulearl quos de iure cõmuni ꝑtinet canonicoꝝ receptio
*

de cõceſ.pꝛeben.poſtulaſti.de bis que fi.a pꝛela.nouit.⁊.c.qᷓ;to de elec.cũ ec⸗
cleſis.⁊ ibi de hoc.⁊ tũc debẽt abſentes canonicivocari ꝗᷣ ſunt in loco.vnde ad
electõem epiſcopi foꝛentvocãdi.j· de p:eben.cũ in eccleſijs. niſi eſſet cõſuetudo
in cõtrariũ vt ibi.de cõſuetudine autẽvel pꝛiuilegio interdũ ꝑtinet ad alterum
tantũ pꝛedicta receptio.vtꝗ·ne ſe.va.c.vno.de regulari:c.vlt.⁊ intelligo cõſen
tire capitulũ ſi cõſentit maioꝛ ipſius ꝑs in hoc caſu:arj·c.ꝓxi:cum ſuis cõcoꝛ.
A. Aſſenſus.pone moꝛtuꝰeſt epiſcopus vel impeditus its ꝙ cõſentire nõ po
eſt⁊ canonici cũ eo.nunqͥd executoꝛ ſtatim poterit cõferre: videt᷑ ꝙ ſic ar· ne
ſe.va.c vno.in faad hoc.S.e.ſi gratioſe.ſed cõtrariũ credo.hic enĩ ſub certa foꝛ
ma tradita eſt executoꝛi poteſtas.quã tranſgredi nõ poterit · de pꝛeben.cui de

