ſuꝑueniẽtẽ impetrationẽ ſine pꝛogatiua illud ꝑdere nõ potuiſſet.⁊ ẽ ſi.

8.ð eo qui cog conſang.vx ſue diſcretionem.
xg Qui tenebat.accipe infra illud afferente vacare alias pꝛoponente.

expirat. Secus aut ſi vſq; ad ap. ſe.

que ſimul nequeãt de iure teneri hr̃e

IIII.

y Eiuſdẽ.ſ.qui tenebat. 3.– ecundus qui ð ceſſione dixit.
a Mon moꝛte.no. ergo quod aliud eſt cedere aliud decedere.ad idẽ P
de pᷣbẽ.q;uis tibi.⁊ infra ð vᷣ.ſig.c.vl.ſed none renũ ciãs qͥ ad eccłiam ha
ber̃p moꝛtuo.vt.vij.q.i.ꝭ.ecce in quibo.ſicut ⁊ vir ab vxoꝛe ſudicio eccie
ſeꝑatus quãtũ ad ipamꝓ moꝛtuo reputat.xxiij.q.ij..i.⁊ ſicut ⁊ mona⸗
chus moꝛtuꝰreputat᷑ mũdo.xvi.q.i.placuit.ij. So.dicit lex ꝙ ꝑfecciões
ðJMẽͤ iuris vᷣitas nõ confundi
tur nec delet᷑.C.ð iu.do.

de intentõne mandantis aliud appa in rebo. in pein. lz igikre⸗

An 1t ! nũciãs q̊ ad ipᷣaʒ eccłia
reret expꝛeſſe Si duo ſuꝑ eodẽ bene fingat zaennd ti morti⸗
ficio litteras impetrẽt pꝛimo eoꝛuʒp us nõẽ᷑. nec idẽ eſt poia i

eo qð moꝛtuo.nã talis ð
nouo poſſet ad eccleſiaz
reaſſumi.s.ð rnũ.ex traſ⸗
miſſaqð in moꝛtuo eſſeñ
poſſet.bñ ergo dicit ioh.
qꝛ no.in pᷣdic.c.placuit.
xvi.q.i.ꝙ nũ qᷓ; moꝛs ci⸗
uilis naturali cõꝑat᷑ niſi
in caſib expᷣſſis in iure.
ad hoc optie.ff. ð vᷣ. obl.
ex ea ꝑte.ꝭꝗ.inſulã.⁊. ff.ð
do. in vi.⁊ vxoꝛẽ.l.ſed ſi
moꝛs.cũ aũt licet alias ĩ
bñficijs larga fiat interpᷣ
tatio in lr̃is beneficiali⸗
bus q̃ ambitioſe reputat
fiat ſtricta vt · ð pᷣbend.
qᷓ;uis.i.intelligimꝰ ſtri⸗
cte de naturali moꝛte ꝓ⸗
ut vᷣbũ ſonat. ⁊ adde qð
dica .. ð pᷣben.qᷓ;uis.ij.
bę Pꝛoferri.no.ergoq;
, illa regula q̃ ðt qui pꝛioꝛ
eſt tꝑe potioꝛeſt iure.ad qð facit infra.e titu qui.⁊ de pᷣben.eũ cui intelli
git᷑ cñ vtriſq; par eſt cã.vt.ff.de re iu quot vtriuſq;.⁊ dicã infra delreg.
lu.qui pꝛioꝛ.Si aũt potio: eſt cã poſterioꝛis poꝛ erit in iure.vt hic.⁊ in
fra ð pᷣben.hi qͥ.⁊.c.ſia frede.ff.ð bui. cre. l. builegia. . po.ĩ pi.ha.l.vi
Ratia.licet ignoꝛãs beneficiũ ſibi collatũ in impetratione alteriꝰ
illiꝰ mẽtiõem nõ fecerit valẽt lr̃e alteꝝ tſ eliget ſi ð iure ſił teneri nõ
Sede ap.idem ſi ab alio.⁊ facit ad hoc ifra ð of.leg.c.vl. (poſſint.
c ¶ Wicioſa eſt enĩ gratia vicioſa ꝗñ in impetratiõe beneficij ſubticetur
atiqð beneficiũ quatũ cũq; modicũ.vt infra de pᷣben.ſi motuꝓpꝛio.niſi
foꝛte ꝓpo ſuo motu papa beneficiũ cõferret vt ibi.hinc eſt ꝙ expᷣſſio bñſi
cij diſpenſatõeʒ nõ oꝑat᷑.ſed hoc ſolũ ꝙ littere ſurrepcicie nõ dicuntvt.e.
d Antea. quia ſi poſt nulla fuiſſet dubitatio. (ti.nõ põt:in fi.
e ¶ Ignoꝛãti. idẽ intellige ð ſciẽte añq; acceptet vel rata habeat collatõ
nẽem eàdẽ.cũ ei ante hoc bñficiũ ſuũ dici nõ poſſit nõ neceſſe ẽ de ipᷣo fieri
mẽtionẽ.infra ð pᷣben.ſi tibi abſentiet no.ex hac decr.⁊ illa ꝙ beneſicia
eccłiaſtica licite cõferunt᷑ abñti ſikem ꝓcur.qͥ ↄſtituit᷑ etiã abſens.vt ĩfra
de ꝓcu.lIʒ. ⁊.ff. ð pcu.l.i.in fi.ſed hic foꝛte ꝓcu.pñs hñs mãdatũ ad talia
ratũ habuerat ⁊ acceptauerat ꝑ id qð dicit in fine retinere.vl dicꝙ i bñ
ficijs vł lr̃is ad bñficia impetrãdis nil debet taceri qð poſſit mouere ani
mũ ↄcedẽtis etiã de tali beneficio añq; acceptet debʒ facere mẽtionẽ. ad
hoc.S.e.in noſtra.⁊ infra ð pᷣben.qᷓ;uis.i.⁊.c.ſi motu.maxie cũ hẽat ius
ad rẽ.ifra ð ↄceſ.pᷣben.c.vl.⁊ in pᷣdi.decr.ſi tibi.
f¶ Meſcires diuinare ei nõ tenebat᷑ quia ad hũanũ nõ ẽ.s.vt.ecc.be.vt
g Utrũq; tñ.ſ.impetratũ a papa ⁊ collatũ ab eßo. (noſtrũ.io.an.
hbᷣ & De iureteneri.ſed que ſũt hec bñficia qpñt ſimul de iure teneri ſuꝑ
hoc vide in ſpe.ti.ðlegato.ꝭ.reſtat.v.illud aũt.Poſſet dici ſᷣm inno.qͥ h
tenet ð ele.dudũ.ð pᷣben.cũ iã dudũ ꝙ habere pła bñficia nõ curata ⁊ q̃
de bſue. vl ſtatuto reſidẽtiã nõ requirãt nõ ẽ peccatũ necõ iura. ⁊ ð tlib
bic poſſet intelligi.vł poſſet dici ſm gof.q hoc no.S.ð cle.nõ reſi.c.iij. ꝙ
de iure põt qͥs hr̃e ples pᷣbẽdas quaꝝ altera ꝑſe nõ ſufficit.allegat.e.tit.

illius obitũ qui tenebat.ſecũdo vero
pceſſionẽ eiuſdẽ ipſum pᷣponente va
care. ſcðs cum beneficiũ ipᷣm ceſſiõe
cũ moꝛte vacauerit. debet pꝛimoi ipi
us aſſecutione pꝛeferri. ¶ Idem
DͤBatia quam ſuꝑ beneficõ a ſe.
te impetraſſe pꝛoponis vi⸗
cioſa reputari non debet q;uiſ
de alio beneficõ ab epo tuo antea tibi
abſenti ⁊ ignoꝛanti collato nullã cum
tꝑe impetratiõis neſcires feceris mẽ
tionẽ vtrũq; tñ ſi talia ſint beneficia

non potes.ſed eligas quod ex eis ma
lueris retinere.
¶ Zdem.

cõquerẽte. qð facit etiã contra.⁊ de pᷣben.cũ teneamur. vel dic ꝙ loquit᷑

de beneficijs vnitis annerxis vel dependẽtibus.illa enim ſimul poſſunt
de iure teneri.ſed hec lectura nõ ꝓcedit ꝑ collatiõeʒ eĩ vniꝰ haberet vtrũ
qʒ.⁊ ſic nõ fuiſſet neceſſaria alteriꝰcollatio vñ dici poſſiʒ opi.innoc̃.vᷣm
eẽ quã ſeq̃t ↄſuetudo quã papa ſcit ⁊ tolerat.vł ſaltẽ opi.gof.ar.s.e. ſi g⸗
tioſe.ar. ꝓ ⁊ 3ʒ ð pᷣbẽ is cui.vl dic ꝙ ̃a iſta loqt᷑ ð his bñficijs q ᷣtextu
ↄſuetudis vłſtatuti ſuꝑ hoc ex cã facti ſił teneri poſſint.Ad pᷣmũ ð ↄceſ.
pᷣbẽ ex ꝑteĩ fi. Ad ſcðm ð ↄſti.cũ oẽs.⁊ ẽ ſi.ð iure.s.vt lit.pen.c.i.ð elec.
cumana.ad fi. Ad pᷣmũ /j·ð ↄſti.c.i.⁊.sv.ð ↄceſ.pᷣb.lr̃as.So.illud ſpã⸗
le in duobus beneficijs in vna ⁊ eadem eccleſia ſecus in diuerſis.vndevi
dentur facere pꝛo ⁊ fac qð no. hoſti.in pꝛedic.decre.litteras.in glo.non
obſtante.in fi.
i ¶ VMon potes de iure cõmuni.diſpenſatiue tamen poſſet. Et ſi querat᷑
guem diſpenſari poſſit. vide quod no.lxx.di.ſanctoꝛum.xxi.q.ij.ſiqͥs
iamłtranſiatus.de elec.dudum.ij.de pᷣben.de multa.de conceſ.pᷣben.lit
teras. 2]· de conſue. c.i.ioran.
l: ¶ Eligas.ſic⁊ oli dabat electõ ei qͥ duo bñſicia cnrata hẽbat. ð. ð pᷣbẽ.
referẽte.⁊.c.pᷣterea.bodie ſecus.e.ti. de młta.ſʒ nunqͥd electo vno re in⸗
tegra penitere poterit ⁊ aliud eligere.ar. ſic.ij.q. vi. ſi qͥs libello.sẽ. de
elec/ in cauſis.ð iurepa.cũ aũt.quod facit᷑ etiõ.⁊ ¶ð of.ðle.qᷓ;uis.et ꝓ

õ

Liber Pꝛimus

de pꝛocur.q;uis.⁊ ..de reg.iu.mutare.cum ſi.ar. .xxxij.q.v.hoꝛrẽdus.
de lereiur ueadtnon Leenll de reſcrip.⁊.c.ij.⁊ j·.de re.iu. ꝙ ſemel. cuz
ſuis concoꝛ. So.ſatis videret᷑ ꝙre integra poſſit mutare conſiliũ ⁊ ali⸗
ud eligere ꝑ pꝛima iura.ad hoc.j· de pꝛeben.ſi tibi abſenti. ff. de adop. le.
5 l. ij. riũ tene ꝑ pᷣdictã regulã ꝙ ſemel.ad hoc· c.pe.in fi. ð poſ c.l.
. Uãuis is cuius. Si reſtituat᷑ quis ad gratiã reuocataʒ ſine alteri
piudicio intelligit᷑ reſti⸗
tutus. vnde alteri añ re

Kiturlons lenpecrantip/ Clamuis is cuius gratiam
0 . —— — . ,
m 1 BGratia cõceſſa foꝛ Pqua mẽdabat᷑ in certa ecclia
te a Nico.iiij: vel Celeſti opuideri ſibi de beneficõ pꝛoxi
no. y. meꝰ vacaturo ꝑ nos fuerat reuocata

n ¶ Pꝛouideri.nec ad/ reſtituatur a nobis denuoad eandeʒs.

huc pꝛouiſuʒ erat nec ad – e 9 .
poſſeſſionem deuenerãat n0 tamen ei cui poſt reuocationem ⁊
vnde habebant ius.non ante reſtitutionẽ pᷣdictas ſimilis ĩ ea⸗
inre ſaren de conceſſ q eccleſia gratia facta fuit niſi hoc ex
b & Pꝛorime vacaturo pꝛeſſe dixerimus anteferri debebit.

quod ſolus papa facere ci talis reſtitutio vbi aliud nõ expꝛi⸗

põt. de cõceſ. pꝛebẽ.ceij.

VReuocata.tenoꝛe,z iudicio alieni WIgdem
uius reuocatoꝛie cõſti⸗ 7 EHD
tutionis non habemus. PAJYeotempoꝛe quo tibi de bñfi
ſeg de ipa fit mentio . ð cio cum cura vel ſine cura mã⸗

pbẽ.c pe.⁊ añpe. ⁊ ð ↄceſꝰ
pꝛeben.c.vl.reuocatoꝛia
illarum nico. incipiebat
pꝛidem ad apicem.illaꝝ
celeſti.olim celeſtinus.⁊
capitulo dubum. . —“
q . Poſt reuocationem.idem ⁊ multomagis ſi ante reuocationem.
r. Similis ſcilicet de beneficio pꝛorxrime vacaturo.
8Expꝛeſſe dixerimꝰ. hoc enĩ papa facere pᷣt.ad b dep̃ben. ca. penul.
Cum talis.ecce ratio ⁊ aduerte quia in cõtrariũ videbatur ex eo q;
reſtitutio eſt pꝛioꝛis ſtatus reꝑatio⁊ reſtitutus in pꝛiſtinum ius recedit
ar.xv.q.vi.nos ſanctoꝛum.⁊.c.iurans.⁊.s.de ele.quia diligentia.ij.q.
iij.O.notandum.in fi.⁊. C.de ſen.paſ.l.i.reſtitutio enim hoc operari dʒ
vt nec pꝛoſit nec obſit quod euenit.ff.ex qui.cau.ma.il.i.i.rñ.ſed contra.
eſt verum vt hic ⁊ ſic pꝛo parte hac debuit queſtio terminari per decret.
de renun.extranſmiſſa.⁊ de ſimo.ex inſinuatione.⁊ concoꝛ..de remiſ.
pig.l.vl.vbi ſi de voluntate creditoꝛis debitoꝛ pignus diſtrahit ſi iterũ
deueniat ad ipſum debitoꝛem res illa diſtracta non renaſcitur hypoche
caria quam habebat a pꝛincipio.actio eni extincta ⁊c̃.de conſe.di.iiij.q
ris.ff.de ſolu.qui res.Saream.Ad contraria reſpondetur ꝙ bic nõ eſt
vere reſtitutio.immo quedam noua conceſſio per pꝛedic.iura.⁊ not. qꝛ
decr.facit in ar.ad queſtionem dominicalem. an ſcilicʒ epiſcopꝰ inuito
patrono reſtituere poſſit pꝛeſbiterum per ſe depoſitum. ⁊ determinauit
gof.de renun.ex tranſmiſſa.in fi.ꝙ no.per.l.CLQ.de nup.ſi vt pꝛopõis.qj.
vbi dicitur ꝙ in matrimonio reſtaurãdo per filiã poſt diuoꝛtium requi
ritur conſenſus patris ſicut a pꝛincipio a contrabendo.In cõtrariũ fac

damus pꝛouideri.ad obtinen⸗

de renuncia.poſt tranſſatiõem.de iude.iudei de ciuitate.⁊.c.cõſuluit de

his que fiunt a pꝛela.cum apoſtolica.vij.q.i.eos.⁊ node hoc xxiij.q.iiij
nabuchodoſoꝛ.in pꝛin.dicebat hoſtien.gof.eſſe veram cum reſtituit᷑ ab
inferioꝛi ſecus ſi a pꝛicipe per iura ſuꝑius pꝛo reſtituto idutia.bar.bꝛix.
in dominicali.q.que incipit ſacerdos aliquis fuit.dixit ꝙ ſi depoſitꝰ ap
pellauit infra decẽ dies reſtitui poteſt inuito patrono alias non. Tan.
dixit ꝙ ſi epiſcopus pꝛeuenit in reſtitutione patronũ ꝙ valet reſtitutio
alias non quod appꝛobat hoſti.in pꝛedic.decr.ex tranſmiſſa.⁊de elec.in
notuit.⁊ facit qð no.S.de conſtitu.cum acceſſiſſent in vl.glo.
2Intelligitur concoꝛdat ..e.c.ij. =
eo.in litteris ad beneficia impetratis inſpicit᷑ tꝑs date vnde per
,D1llas beneficium curatum obtinere nõ poterit. qui licet nũc ſit ma
ioꝛ illo tempoꝛe minoꝛ erat.
b Si eo.coutradicit ad decre.de pꝛeben.ei cui pꝛouideri.ibi ſol.
c ¶ Tum cura.niſi hoc fuiſſet expꝛeſſum de curato pꝛouideri non poſſʒ
B.de pꝛeben.c.vl.⁊ j.de pᷣben.cum in illis.
dD¶ Idoneaʒ ſcilicet.xxv.annorum.s.de ele.cum in cunctis.
e ¶ Effectus.ſpectamꝰ ergo initiũ.⁊ facit.S.de ele.dudũ.i.⁊ qð ibi no
nec firmaĩ tractu tꝑis.qð ð iure ab ĩitio ñvalebat ð re.iu.nõ firmat᷑
f¶XQLum tꝑe date.ſic no.inſpiciẽdũ tꝑs date ·ſic.s.e.eã te(cũ ſuis ↄcoꝛ
⁊ e.tibi qui.⁊ de pꝛeben cum cui. . “
g Idoneꝰ ppter defectũ etatis ⁊ idẽ dici poſſet de defectu oꝛdinũ. ar.
8. de eta.⁊ quali.pꝛeterea.ſed ẽ falſuʒ vt . de pꝛebẽ.ij.p cłicis pauꝑibo.
be urã aĩarũ.In his que ad curata beneficia pmouent᷑ reqrit᷑ maioꝛ
idoneitas q; in alijs.⁊ ideo ſi mãdat᷑ pmoueri de dignitatibo ꝑſonatibo
vel beneficijs de cura mẽtione nõ habita.de curatis dignitatibo ꝑſona
tibo vel beneficijs non poterit pꝛouideriꝗ/ de pᷣben.cũ in illis.
iBeneficiũ.qꝛ poterat dubitari ne illa inutilis adiectio.ſ.cũ cura vi
ciaret in totũ reſcriptũ.ſ.ꝙ nec etiã de ſimplici poſſet ꝓuideri.ideo anne
ctit qdð ſeàt?᷑.⁊ ſie no.vtile ñ vitiari ꝑ ĩutile.infra.ð re.iu.vtile.cũ ſu.ↄcoꝛ.
lꝛ¶ Sine cura.qꝛ ex ſe curã nõ habet.ſi aũt haberet annexã pꝛochialeʒ
⁊ curatã eccłiaʒ· dicvt dicã ĩfra.de pᷣbẽ.ſuꝑ eo.l ¶ Tũc.ſ.tꝑe ĩpetratõiſ
m Etatẽ.ſed q ẽ idonea etas in beneficio ſine cura videt᷑ ꝙ maioꝛ.xuiij

mitur.intelligatut fieri ſine iuris pꝛe

qum curatum beneficium idoneam

adi lla dicat᷑ idoneus.s. de pᷣben.ſuꝑinoꝛdiata. vbi hoſti. hoc tenet in ca
nonijs ꝓpter maturitatẽ cõſilij.qð requirit᷑ in illis.nã ibi pueri nõ dicũ
tur idonei ad beneficia obtinẽda.certũ aũt ꝙ infãs dicit᷑ vſq; ad.vij.an.
puer aũt de.vij.vſq; ad.xij.vel.xiiij.an.xxij.q.v.pueri.⁊.C.de fal.mo.l.i
7 dixi.s.in pꝛohe.cirea fi.ſed vt ibi no.ber.dici ꝑõt ꝙ pueri ibi dicuntur
minoꝛes ſeptẽnio ⁊ iſti dicunt᷑indigni.ſeptẽnes aũt ⁊ maioꝛes ſeptẽnio
dicunt᷑ idonei.cũ enĩ ta⸗
L les poſſint oꝛdiari. xxvi
non habeas etatem. tibi licet nunc le
gittime effectus ſis etatis auctoꝛita⸗
te litterarũ huiuſmõi cũ tpe date ipa
rum adhuc non eſſes idoneus de be
neficio curã animax habente nequa
q;; poterit puideri. ¶ Beneficium
aüt ſine cura cũ ad ipſum ſufficientẽ
tunc etatem haberes. per eas licite
poteris obtinere IJdem.
pꝛoptertua debita perſol⸗
uenda fructus b . Renoꝛme cti. ⁊ dicã infra de elec. lʒ
pꝛim amn quein tus vaca dt canõ.⁊ de eta · ⁊.quali.c.
dioceſi.tibi nõ obſtãtibꝰ quibuſliber vno.
conſuetudinibo pꝛiuilegijs vł ſtatut n LZicite. id dicuntur
pã noſtra ĩpediri poſſet ↄceſſio. vſi; Da. N licere⸗ nolſumm
ad qͥnquẽniũ ð ſpali gratia ↄcedimꝰ Bprꝛopter tua. papa
Cõceſſit ẽo bonoñ.

ficijs intitulari.ar.de pᷣ⸗
ben.cũ ſcðᷣm.ad hoc opti
ma facit.infra ð ele.ex eo
ꝙ. ⁊ hec vᷣba intelligo ni
ſi eſſent talia bñficia que
ſacꝝ oꝛdinẽ ex pꝛiuilegio
ↄſuetudine vel ſtatuto ł
alio modo reqrerẽt.⁊ fac̃
qð dicã infra de fi. pᷣſb. c.
i.i.rñ.⁊ ꝓbat᷑ expᷣſſe infra
de pᷣben.ei cui pꝛouideri
An hodie diſpẽſent epᷣiĩ
etate.no.s.de ele.cũ dile

debitoꝝ onere grauato
pꝛiuilegiũ ꝙ fructus beneficioꝛum pꝛimi anni vacantiũ in ſua dio. per⸗
ciꝑet.⁊ erat hec gratia vſq; ad quiquẽniũ duratura appoſito ĩ pᷣuilegio
ꝙ ñ obſtarẽtↄſuetudies bᷣuilegia ł ſtatuta ꝑ q ſua poſſʒ ipediri ↄceſſio va
cabat qðdã beneficiũ cuꝰ redditꝰpꝛimi anni de pꝛiuilegio ↄſuerudine k
ſtatuto ſpectat ad fabꝛicã eccleſie vel aliũ vſum vel aliquã ſingularẽ per⸗
ſonam.queritur cui debeant᷑ huius beneficij redditus pꝛimianni. Rñ⸗
detur ſᷣm vnam lecturã ꝙ debentur fabꝛice vel illi vſui vel ſingulari ꝑſo
ne D lin conceſlione facta epiſcopo aliud caueretur expꝛeſſe.vel dic vt·
p ¶Tua debita.ad idem ·de pꝛeben.ſi tibi.ij.
q ¶ Fructus.no.qꝙ non debet retinere beneficia ſed fructus.vnde vt di
xi.s.e.ſi gratioſe.in hoc caſu vacant beneficia.vnde is ad quem pertinʒ
electio infra tꝑs ſtatutum neceſſario habet eligere.⁊ facit quod no.ber.
de masidrio: quſs nullus.⁊ pꝛobatur hoc ſatis j· de pꝛeben.ſi tibi con⸗
ceſſo.
r. ¶ Pꝛimi anni.quid dices computabitur ne annus iſtea die fructuũ
colligendoꝛum.an a die vacationis vel moꝛtis.credo a die vacatiõis cõ
utari.vdne non credo hic ſeruari legem de vaſallo que dicit ꝙ ſi vaſalł
us decedat poſt auguſtum ⁊ ante calen. Marcij.quod ad dominnum
pertinet alioquin ad vaſallum veleius heredem.vt in li.feu.ti:lex regni
c.ſi vaſallus.ſed credo ꝙ a die vacationis vſq; ad annum quicquid ob⸗
ueniet baneficio ⁊ ſeꝑatum erit a ſolo totum erit huius pꝛiuilegiati.cõ⸗
paro euim huncpꝛiuilegiatum vſufructuario qui fructus ſeparatos et
reconditos ſuos facit.ff.de vſufru.l.laboꝛibus.s.iulianus. alias ĩcipit
ſi fur.ſᷣm moderationem decre.jde of.oꝛ.pꝛeſen.ꝭ.poꝛro.⁊ facit quod
ibi dicam ⁊ dico ꝙ annus iſte habebit tricentos.lxv.dies.vnde ſi vaca⸗
uerit eccleſia pꝛima die menſis ſequenti anno pꝛima die eiuſdem men⸗
is finitus ſit annus.⁊ facit quod dicam infra de elec.q; ſit.⁊ ſi eſſet biſſe
xtus illi duo dies cedunt ſibi pꝛo vno.pꝛo vno enim computanturvt.s
de ver. ſig.queſiuit.ff. de ver.ſig.cum biſſextus.ff.de diuer.⁊ tem.pꝛe.l.ij

licet ſit ar.contra.ff. de ſta.libe.l.cum heres..ſtichus ſed illud in pẽis

vel odijs que ſunt mollienda.de pe.di.i.pene.j.de re.iu.in penis.⁊ facit
quod no.in pꝛedi.decr.queſiuit.lv.di.c.ij.
8& Uacabunt.moꝛte renunciatione depoſitione tranſlatione vel quo
cunq; alio modo.Quid ſi permutatione videtur quod ſecus per decret.
infra de reb.permuta.c.vno.ſed contrarium puto quia negari non po⸗
teſt quin pꝛopter permutationem vacet.⁊ equit as in eo ſolo caſu iuris
rigoꝛi pꝛefertur.quia in hoc ſcripta reꝑitur in alijs non.non enim ex il⸗
taſes alt caſu eſt regula danda. .
c¶ Impediri.ſecus ergo ſi differri ⁊ licet intendat per clauſulam non
obiimpedimimenta tollere dilationes tamen tollere nõ intendit licet ex
dilatione impediri poſſet vtꝗ dicam. M .
v¶ Quinquẽniũ.factum narrat.idẽ enim ſi in citerioꝛi ⁊ vlterioꝛi tꝑe.

xSpeciali gratia.qꝛ de iure futuris ſucceſſoꝛihꝰ conſeruari debebãt

ve in vtilitatem eccleſiarum expendij.de elec.quia ſepe.⁊ de offi.oꝛdin.
pñti.⁊ intelligo hane gratiam ⁊ illam qui ſequitur ᷣm moderationem
illius decr.pꝛeſenti.ꝭ.poꝛro.ſ.ꝙ hoc ſolum intelligatur de illis fructib
eccleſiarum vacantium que ſolutis debitis ſiqua ſunt ⁊ his que neceſſa
ria fuerint pꝛo ſeruitoꝛibus ⁊ miniſtris ⁊ aljs incumbentibus oneribꝰ
vſq; ad nos redditus reperta fuerint ſupereſſe.

5Concedim?ꝰ an legat de latere ſimilẽ grãʒ dare poſſit tractauit.io. ð
deo in.q.ſuis.in pꝛi.⁊ guil.ĩ ſpe.ti.ð legato.S.nũc tractemꝰiĩ fi.⁊ ðꝛ ꝙ da
to ꝙ ex cauſa hoc poſſet beneficium tamẽ vel dignitas debet cũ aliquo

ij. di. de his. ergo ⁊ in bß“

9
106
uo

um effectü illa clauſula pꝛiuilegij nõ obſtatibꝰ qbuſſibet cõſuerudin

emolimẽto conferri.qdð eſt verũ vt dixi.s.in glo.pꝛoxi.⁊ in glo.no. quia

no.etiã ber.s.vt ec.be.vt noſtrũ.in vl. glo. ꝙ eps ex iuſta cauſa ad tꝑus

poſſet fructus alicuius beneficij remittere ꝓbat ꝑ dec. S. de vᷣ. ſig. c. pen.
que etiã facit ↄ.cũ id fuerit impetratu a papa.ſed põt dici ſic fuiſſe de fa⸗
cto. ad hoc.S. de fi pꝛel.lras. vel illud im gof. in fructibo omniũ beneficõ
rũ vacantiũ vſq; ad certũ tꝑs vt hic etiãein vno aũt beneficio ⁊ eius Pÿ
uentibꝰ cõuertendis ex
cauſa in vſuʒ pᷣlati ñ erit

neceſſaria licẽtia pape xptontſanig* a!
c̃ eps cũ capitulo poſſit intentionis noſtre nequaq; exiſtit ſi
fructus hmõi eccleſie tue fabꝛice vel

ſuppꝛimere dignitatẽ. et us hi
ꝓpter neceſſitatẽ poſſeſſi alteri vſui ſeu cuicunq; ſingulari per

ones alienare.multo foꝛ ſone de ſpeciali conſt uetudine pꝛiuile

tius ꝓuentus percipere. .
8 erentonno⸗noee gio vel ſtatuto foꝛſiſan debeantur. ꝙ

ad meentione ſcribentis eis ꝑ conceſſionem ipſam niſi hoc er
pꝛeſſe caueatur in eapꝛeiudiciũ aliqð

Kaurrengh fa .c, ie⸗
de ↄceſ. pben.c.vl.⁊.x
de vecr. exmulcipiici ei Generetur,. Idem.
J Tatutum quod circa iudices

ſimt. 1
a ſe. ap. deputandos nupꝑ edi

b. Alteri vſui. puta .
menſe capitali dimus cum quedam contenta

c Statuto.no.ꝙ oĩa

pꝛinilegia cõſuetudines

vel ſtatuta quacunq; ir .
mitate vallaca conceſſa capitulis cõuentibꝰ vel collegijs cathedraliũ re

gulariũ ⁊ conuentualiũ eccleſiarũ ſen ſi ingularibꝰearũdẽ pſonis. vel bo
na eccleſiarũ iparũ vacantiũ a ꝑꝛelatis dimiſſa vel tꝑe vacatõis obtinẽ

tia poſſint ſurriꝑe diuidere vel in ſuos vſus cõuertere ſunt hodie reuo⸗

cata ⁊ caſſata ꝑ decrj· de elec. qꝛ ſepe. ⁊.c. ſtatutũ in cle, que tñ in alqs be
nericijs locũ nõ habet. vyt·· de of. oꝛ.pꝛeſenti.in fi.
d. Lonceſſionem ipſam.ſibi factam.

ęg Etpꝛeſſe:ad idem.s.e.cum aliquibus.⁊.c.ſuſceptũ.⁊.c.q;ᷓuis.

tar Sꝛeiudiciũ aliquod. niſi iſtud verbũ eſſet ita generale. iſta decret. ſic
poſſet inteiligi ꝙ ex ea nil ſequeret᷑ abſurdũ.ſ.ꝙ fabꝛica vel vſus ille vel
alie ſingulares ꝑſone ſic pꝛiuilegiate habeũt redditus ſcði anni.iſte autẽ
pꝛiuilegiatus habeat redditus pꝛimi anni.⁊ ita bene cõſequit᷑ ſᷣm hoc 8
1
pꝛiuilegijs ⁊c. Alij dicũt illa fabꝛica.vel alij hoc cõtenti habebũt red⸗
ditus pꝛimi ieg. papw nõ intẽdit eis derogare ſed ſe oli ſi ucceſſoꝛi. iſte
aũt pꝛiuilegiatus habebit redditꝰ ſcoi quii bi eſt pꝛimꝰ alas quo ad ſuc

ceſſoꝛẽ vel beneficiatũ.⁊ ſictertiꝰ erit pꝛimꝰ ⁊ ſic nullũ pᷣiudiciũ etiaʒ ex
gliqua dilatione generabit᷑ fabꝛice.ſed ſᷣm hoc poſſet impediri conceſſio

qð eſt contra tenoꝛẽ ipſius gratie.pone eni ꝙ in anno quito quo finiri ð
bet gratia vacet beneſiciũ ſi fabꝛica pꝛimos redditꝰ habeat eps nihil ha
Benis remn quid oꝑabit᷑ illa clauſula nõ obſtãtibꝰ ⁊c. cũ ſucceſſoꝛi ſine
clauſula illa pᷣiudiciũ fieret.vñ pꝛima lcc.magis mihi placet⁊ magis eſt

amica littere. vt dicamꝰ ꝙ iſta erat dubitatio dec. an h iſtã concenſioneʒ

ſic factã.ſ.nõ obſtãtibꝰ qᷣbuſcũ q; ⁊c videret᷑ derogare ipᷣi fabꝛice vſui vł
ſingulari ꝑſone vt exq̊ ex iluꝰ pꝛiuilegij vigoꝛe redditꝰ pꝛimi anni habe⸗
re nõ — nil habeãt ⁊ papa reſpõdet ꝗ habebũt redditus ſecũdi
anni quaſi ille cis ſit pꝛioꝛ vt illa clauſula no obſtantibus non ſucceſſo

rem ſed pꝛiuilegiatum tantum coadiuuet. —
Tatutũ.licet hec decreta.ꝑ ꝑagraphos alias d iuidat. eã tñ in qua
tuoꝛ ꝑtes diuido pꝛincipales.Pꝛima durat a pꝛicipio vſq; ad.i. in
ſuꝑ ſcõa abinde vſq; ad. ꝓferendo. tertia abinde vſq; ad.S. quicqᷣd. q̃r
ta vſq; ad fi. In pꝛma ſtatuit in quibꝰ ꝑſonis ⁊ in quibꝰ locis cãe a ſed.
ap. vel legatis vel delegatis ipius cõmitti debeãt ⁊ tractari In ſcða ꝓpui
det᷑ circa actiones que fiebãt in iudicijs ab ip̃ᷣis delegatis. aſſeſſoꝛibo vel
notarijs cãe ⁊ apponit᷑ pena.In tertia pꝛouidet᷑ circa vacatiões teſtium
ad iudiciũ que ſepius malicioſe fiebãt ⁊ cauſa fatigandi teſtes vel ab eiſ
aliqᷣd extoꝛquendi. In vlcima diſcernit ſic caſum ⁊ irritũ quicquid fue
rit factum contra pꝛedicta ſtatuta.

g Statutũ.loquit᷑ de decr. ſua extraua.ꝗ incipiebat ſtatuimꝰ. refoꝛ⸗

mat etiã decr.iĩno.iiij.e.t.pñti.quam hodienõ habemꝰ⁊ decr.s.nõnulli

) Se: an legarid vel delegatis ab eis vt patebit.
3 Quedã ibt nõ diſtinguebat an actoꝛ⁊ reus eſſent eiuſdẽ ciuitatis vł

dio. vel diuerſarũ Itẽ addit᷑ ꝙ de expᷣſio cõſenſu ꝑtinet extra locũ quo de

putatus ẽ poſſit iudex cognoſcere ⁊ ↄmittere.ſi referas ad decr.pñti.ſᷣm
illã poterit fieri ↄmiſſio inſtitutis in collegiatis honoꝛabilibo⁊ in cathe
draliby eccłijs. vñ ſm eã videbãt᷑ poſſe cãe cõmitti mãſionarijs ⁊ qᷣbuſcũ
q; puilegiatis in taliby eccłijs qð erat abſurdũ.bic aũt ꝓnidet᷑ ꝙ ſolł ca

nonicis cathedraliũ eccłiaꝝ fiat cõmiſſio.

lꝛ¶¶ Lõti vtilitati q̃ in legibꝰ ↄſtituẽdis attẽdẽda ẽ.iiij.di. erit.⁊.ð.in/p
IDredebat᷑. ⁊ erat ſine dubio reſpectu hoꝛis tis. chemio hulus li.

m Erpientia ad idẽ j· de elec.q; ſit. . ff. de leg. iij. legat . S. oꝛnatricibo

n Ad norã. ? ideo nõ debuit iudicari repꝛehẽſibile.ſi Im tom varieta⸗
tẽ. variet᷑ ißm poſitiuũ ſtatutũ.lxiij.di.. vᷣm.xxxv. i.c.iꝗq· de ſen.exc.c.

vl. in pꝛin.S. de ↄſang. ⁊ affi.nõ debet.cũ ſuis ↄcoꝛ.ſic⁊ puilegiũ cũ ten

dit ad noxã reuocationẽ vł moderationẽ a pꝛincipe recipit..ðᷣ deci:ſug
geſtũ ſ. de pꝛiui. c. i.?.c. auctoritate.⁊.c.ſe. o & Sanction e. ſanctio p
pꝛie dicit᷑ cui adijcit᷑ pena. qð dic vt no.iij.di. in ſumma. 53. N)eliꝰ
laud abilioꝛẽ aũt qͥ rẽ remẽdat qͥ pꝛiꝰiuenit.C. de ve. iur.eũ.l. l. Lſz neqʒ
rꝗ KRefoꝛmãdũ. eo q nõ totũ ſz pꝛo pte coꝛrigit ills ſtatutũ vtꝗ. videb
r Dignitate dignitas ſumit᷑ multi modis.qð dic vt no.io.iiij.di.deni

q;. ⁊ vin. ⁊ ber. s.de cle. nõ reſi.c.iij. hic ad lr̃am ð eccłiaſtic dignitatiby
intellige.⁊ no.mirabile.qꝛ pntomitti cãe maioꝛibꝰ.xx.annis.vt.sS.ð of.
dele cũ viceſimũ a quacũq;.⁊ etiã mioꝛibo a papa vt ibi.⁊ .ff. de re iudi.
qdã ↄſulebãt. Sʒ certũ ẽ ꝙ q ẽ dignitate vlł ꝑſonatu dʒ attigiſſe ſaltẽ. xx
v. annũ.a.ð elec.cũ in cũctis.⁊ ſic videt᷑ ꝙ mioꝛibꝰ.xxv.an.ñ pñt cãe cõ
mitti.his dico qͥ nõ attigerit So.ſi cãe nõ pnt ↄmitri niſi ꝑſonis in dig
nitate vl pſonatu oſtitu
tis.cũc ꝓcederet obiectõ
in eo qui pꝛo communi vtilitate ĩere bicns nlten eundi,
debantur inducta.ſicut experientia in qbꝰ no reqrit᷑ tãta ce⸗
docuit tendere dinoſcantur ad noxai vtꝓbatł j de ele. er eo. qð

ſanrõ ne pꝛeſenii.quam irrefragabili ⁊ diri. s .· e. ſi eo tpe. lic
xõ ne pꝛeſenti.quam irrefragabi eele geeer. viis

ter obſeruari mandamus ſu dẽtevti eciã ꝙ diſpẽlatiue pt ali⸗
litate in melius duximus refoꝛman⸗/ qjs hje dignitatẽ vł ꝑſõa
dum. ¶ Sancimus igitur vt nul⸗ tũ etiã mioꝛ.xxv. an. per

ſa niſi Pianitare! diſpẽſatiõeʒz pape vel epi
lis niſi dignitate pꝛeditis aur perſo: pmũ ptʒ. ſcom phatj. de

br. § e
natũ obtinentibus ſeu eccleſ. iarü ca⸗ era. ? quali. c. vno.
thedralium canonicis cauſe aucte sa& Preditl.l. alijs di
lẽ̃aꝑ ſe.ap.vł legatoꝝ ei dẽ ð cetero mmeig.c el dignitas qdas
pᷣeminẽtia in eccleſia. vt
s,.de vᷣ.ſig. uis.
ta Obtinẽtibꝰ. idẽ ð ol
ficialibꝰ epoꝝ pᷣncipalibꝰ ⁊ foꝛaneis ⁊ de pᷣoꝛibo religioſis ↄuẽtualibus
clauſtralibꝰ.dic vt in cle e.t.⁊ ſi pncipalis. v. CLathedraliũ.ſufficit
ergo ꝙ ſit cathedralis ⁊ ſic ſublatũ ẽ qð olim hic ↄtiebat᷑ð ecclijs colle⸗
giatis honoꝛabilibꝰ. lʒ adbuc hodie ĩ alio ſit ↄpatio. vt J. de ele. qꝛ ſepe.
alibi eqͥparãtur cathedrales ⁊ regulares.sS.ð elcc.non ꝓ defectu.
x Canonicis habẽtib⸗ igi᷑ꝑpetuũ bñficiũ in eccłia cathedrali ſine di⸗
gnitate ꝑſonatu ⁊ canõica de quo loqͥturjt.pxi.c.i.nõ poterit cã ↄmit⸗
ti cũ de his nõ erpᷣmat. Item ſcias ꝙ licet iſti canonici ðlegati poſſint cõ
ſeruatoꝛes tñ dari nõ pñt.cũ decr.vlj· de of. dele. eos nõ expmat.ſʒ vt.S.
dixi canonicꝰ pᷣt eſſe maioꝛ ſeptẽnio ꝑ decre. de ele. ex eo.ñ dixi ð hoc. s.e.
ſi eo tꝑe.ſi cõmittat᷑ cauſa tali canonico.nunqͥd dicemꝰ lr̃as valere vide
ꝙ ſic. qꝛ iſta decr.vl.de hac materia hoc ſolũ reqͥrit ꝙ talis ſit eccleſie ca⸗
nonicus.ergo huic ſtabimꝰ.ſed cõtra credo ⁊ dico ꝙ ſi tali impuberi cõ
mitteretur cauſa niſi appareret de certa ſcientia pape non teneret᷑ com⸗
miſſio ⁊ idem dico ſi committatur ab alio qᷓ; a papa minoꝛi.xx. per pᷣdi.
decr. cum viceſimũ..quam non dico nec credo coꝛrectã per hanc.quod
eni nõ mutatur⁊c̃. C. de teſta. ſancimus.⁊ coꝛrectõ iuriũ eſt vitanda.s.
de ele. eccłia.⁊ ¶·de ele. cum expediat.in pn. nec iſta decr. ðt hoc ſufficiat
ſed ꝙ hoc reqᷣrit᷑.vñ nõ cõtradicit alias eadẽ rõne dicendũ eſſet ꝙ dũmõ
ſic canonicus cathedralis eccłie vł in dignitate vł in ꝑſonatu.nõ poſſit
repeltt p̃textu exceptiõis excõicatiõis infamie inimicitiaꝝ ł alia iuſta cã
qð eſt abſurdũ.⁊ eſt ſi.qð notabo. .·ð ele.licet canon.Et no.ꝙ dicit cano
nicis olim dicebat inſtitut vñ videbat᷑ ꝙ cui lʒ iſtituto in cathedrali ẽt
mãſionario poſſent cãe ↄmitti.qð hodie ꝑ decr. hãc ſublatũ ẽ.no.ergoꝙ
ꝓ dignitate ⁊ loco pᷣſumit᷑p aliquo.q̃nto enĩ qͥs melioꝛib pᷣeſt tãto ma⸗
ioꝛ ⁊ ſanctioꝛ ẽ.i.eſſe pᷣſumit.in auc.de ð fen.ci:ad fi.i.colũ.ꝭ.nos igitur
col.iij.lxi.di.miramur.lxiij.di.metropolitano.s de pᷣſum. cũ in iuuẽtu
te.xxuij.di.qñ de magc.i.⁊.c.qꝛ.⁊.c. ſuꝑſpe.cum ſi. ⁊ ſi tꝑe date qͥs eſſet
canonicus tꝑe pñtatõis nõ puto ꝙpcedere poſſit nõ ſic ecõuerſo.ſpecta
mus eni iitiũ.ad boc.s.e.c.i.⁊.c.ſi eo tꝑe.s.de ele.dudũ.⁊ qð ibi no.ff ð
ſena femine. ff. de iudi.l.cecus.⁊ hoc habes ĩ glo.fi.in cle.gratie.e.t.
y CLauſe. hec ſine iuriſdictiõe non committuntur.s.de . dele. pꝛete
rea.non ergo pꝛohibet quin audientia illiꝰarticuli vel mera executio cui
libet clerico committi poſſit. .
Litterarum.pone pape in litteris vocat aliquem ſimplicem clericũ

nunquid valebit commiſſio ſecundum ber. ⁊ omnes hic ꝙ non habʒ hic

locum talis exceptio ex qua papa ſcienter committit qꝛ facitz facere po
teſt contra conſtitutionem iſtam. ad hoc optime.s. de pꝛiui:cum olim.
ij. v. iterim. ⁊ no. ſᷣm Inno. ſi cancellariꝰ ↄcedat iudices⁊ hoc conſtat
nõ habet locum hec exceptõ.quare eni iputari debec tti q̃ talẽ iudicẽ nõ
etijt qð vᷣm eſt etiã m ber ⁊ hoſt. cum boc ex certa ſcia facit.qð ĩtelligo
ſi id in l̃is exᷣmitur.vt.jł.de pꝛeben.ſi motu ꝓpꝛio.
ag Se. ap. quid de oꝛdinarijs nunquid compꝛehenduntur ⁊ tenebun
tur bac conſtitutione.dic ſecundum bern. ⁊ omnes ꝙ non. et poteſt eſſe
ratio. quia epiſcopi⁊? oꝛdinarij habent melius noticiam clericoꝛum.dy
occ.ſue.qᷓ; papa clericoꝛum totius oꝛbis.vnde etiam ſi ſimplici clerico
committant oꝛdinarij tenet commilſſio.pone enim ꝙ ſimplex clericus ex
cellens ſit decretoꝛum doctoꝛ. pꝛeterea non eſt ita abſurdum ꝙ aliquis
etiã ⁊ rudis pannoſis clericꝰgerat vices epiſcopi ſicut eſſet ꝙ gereret vi⸗
ces papeigitur ad oꝛdinarios non extendatur hec conſtitutõ.⁊ eſt ſim.
quod conſueuit di ci.s.e.nonnulli.⁊ iferius tangam.

vAenrorum qauie ver bum generaliter poſitum⁊c.xix.di.cii. intelli
obanc litteram generaliter in omnibus legatis quoꝛum tria ſunt geꝗ

nera quod dic vt ſupꝛa de off. legato. capitulo penult.⁊ . eodem.ti.c..

quod verum puto indifferenter cum ex legationis vigoꝛe committunt.
⁊ idem ĩtelligas ĩ delegatis.ſcilicet cum committunt delegationis vigo⸗
re je.c.S.in nullo quoq;.
De cetero. conſtitutõ enĩ non extenditur ad pꝛeterita.õ.de conſt.c
quid de pendentibus dicam.j· de ele.licet canon.

rem ipins.ap. ſe. ne vili/

Liber Heimus

d ¶ Tommittantur.pone q.fuerit cõmiſſa ꝑs nõ ercipit.nunqd valet
pceſſus.Dicebat ber.⁊ oẽs poſt eũ ꝙ tacite ⁊ expꝛeſſe poterat ps buic iu
re renunciare.introductũ elt eni in ipoꝛum fauoꝛẽ.ne.ſ.ſi in obpꝛobꝛiuʒ
ꝓpꝛiũ cogant᷑ ep̃i ⁊ magni derici coꝛã rudib 2 pãnoſis clericis licigare.
7 interdu opter ruditatẽ ipoꝝ ius amittere ſuũ.⁊ facitde reg.iu.ad apo

vel foꝛte relegatꝰ x ¶ Potẽtiã.pitas ĩ indicijs ẽ ſeruãda ſʒ potẽtioꝛib

ꝑes eẽ ñ poſſũꝰ.ff.dẽ alie.iu.mu.cã.fa.qꝛ etiã in pᷣn. VV Merito no.

vᷣbũ.qꝛ ſi diceret ſe dubitare vbinẽ dubitãdũ ñ ercuſat᷑ s.e.cũ ↄtigat.ð
ſimo ⁊ ſi qſtiões cũ ſi. ʒ Eũ aduſariũ. ae¶ Infra ipas citatẽ ⁊ di
oceſim cꝰ ſt ipe reꝰ⁊ actoꝛ. b Secure. q ĩiudicijs reqͥrit᷑ vt ipᷣoꝝ iu

ſtolicã.cũ ſuis concoꝛ.ſed hodie ꝑ finẽ iſtiꝰ decr.credo ↄ.vbi innuitur ꝙ

ipſo iure eſt irritũ ⁊ ina⸗
ne quod contra aliquod
iſtoꝝ fit.vnde neceſſariũ
nõ credo exceptiõis opẽ
⁊ facit quod dixi.S.c.c.i
in pꝛin.⁊ põt eſſe rõ vt.s.
tetigi.qꝛ hoc videt᷑ nõ ſo
lum in fauoꝛem partiuʒ
inductũ.ſed etiã in fauo

pendan?᷑ in tali miniſtro
lxi.di.in ſacerdotibꝰ cuʒ
ſimimilib.
e ꝗ Nec audiant᷑.no.q;
H. iſte nõ pꝛobibet circa

cõmiſſionem ſed circa a⸗

gitationẽ ⁊ idem erat in
pdi.decre.pꝛeſenti.iſi er⸗
go ertra tlia loca fiat cõ⸗
miſſio dũmodo ĩ his lo/
cis cã audiat᷑ ſatiſſactuʒ
eſt huic rñ. ᷣm ber. ⁊ om
nes.ar.S.e.ti. nonnulu.
de excep.olim.⁊. j.S.pxi.

cõmittantur nec audiant᷑ alibi vel in

ciuitatib vel locis inſignibus. vbi
poſſit cõmodecopia peritoꝛũ haberi
¶ Cu vero eiuſaẽ ciuitatis ſeu dio
ce. fuerint actoꝛ ⁊ reus extra ipſas cã
nõ cõmittat nec cõueniat᷑aliquis eo
rundẽ.niſi abepo cõtra aliquẽ ð ſua
dioceſi velabaliquo contra eum aut
contra eius capitulũ ſeu cõtra vniũſi
tatẽ ciuitat ville autcaſtri fuerit actõ
dirigenda.vel niſi actoꝛ eandẽciuita⸗

tem ſeu dioceſim intrare nõaudens

aut ſui aduerſarij potentiã merito
hoꝛreſcens eum infra ipſas nequeat

cõuenire ſecure In his quippe caſi⸗

dicõꝝ exercẽdoꝝ locꝰ ſit idoneꝰ⁊ ſecurꝰ.als locũ hʒ appellato.ð ap.ex ꝑ

bus extra dictasciuitatẽ ⁊ dioce. poſ

ſit cõtra pᷣdictos cauſa cõmitti.nulliꝰ
tamẽ eoꝛũ vltra vnã diet a fine ſue
dioce, valeat cõuemiri.ſed in duobus
vltimis caſibus niſi impetrãs depᷣdi
cto timoꝛe.quẽ in litteris cõmiſſionis
expꝛimere teneat᷑.pꝛimo fideʒ iudiciꝰ

27

faciat ſaltẽ p pꝛopꝛiũ iuramentũ.iu⸗

er ipſe nullatinus in cauſa ꝓcedat.

ſed ptes a ſua iuriſdictione dimittẽs
ĩperrãtẽ eũdẽ expẽſis legittis altex
ri parte condẽnet. Cuʒaũt actoꝛ ⁊

reus ciuitatũ⁊ dioceſufueritdiuerſaꝝ

ſiactoꝛ in citate dioceſ.rei iudicẽ ht e
recuſʒ ipᷣm ñ ĩ ſua ſj ĩalia citate l dio.

x*

te.i.⁊ tũ c etiã ſi lfas ð cõ
ductu hr̃et uis iimic ca
pitalibꝰſe exponere ñ tẽt
S.vt lit.ñ ↄteſ.accedẽs.ij
c ePoſſit ñ dixit dẽat.
vũ dico qp. ſ. epᷣm ł capi
tulũ lpotẽtẽ ipetret᷑ ĩ ſua
citate ldio.bũñ tʒ ↄmiſſio
⁊ idẽ econũüſo ſꝑ ſaluo re
d Lõ (cuſatiõis iure
tra pᷣdictos.epᷣm łeiꝰ ad
uerſariũ j caplʒ łeiꝰvni
uerlitates p otẽtes ł ad
uerſariũ eiꝰ qͥ loca ĩtrar
e VUnã dictã (ñ audet
oli dicebamꝰ ð duabꝰ. ꝑ

dec. S.e.ñnulli Sʒ qͥd di

ces ſi agat᷑actõe reali:nũ
qͥd fiet ↄputatio a finibꝰ
dio. vbi ſita ẽ res fʒ ꝙ olĩ
fiebat.⁊ nũqͥd erit ibi cõ
putatõ duaꝝ dietaꝝ ßʒ ꝙ
oli erat ł vniꝰtmvt h̊ ꝙ o
lĩ ſiceſſʒ ꝓbat.s.e.dilectꝰ

et eo ſaluo quod ibi dicitur ⁊ ad hoc.ff.qui ſatiſd.co.ſi fideiuſſoꝛ.ꝭ.i.vbi

dicit᷑ ꝙ cui difficile eſt ſatiſdare in vna ciuitate in aliã mittit᷑ vtſatiſdet

ſCiuitatibus ciuitas muroꝛũ ambitu terminatur regulariter tñ⁊ ſi
in ſuburbijſaudiret ides credo.arj·de ſen.ex.ſi ciuitas.⁊ bene dicit ciui
tatibus quia in eis pꝛeſumũt᷑ eſſe periti.ſic ⁊ epᷣi in ſolis ciuitatibo ſtatuẽ
di ſũt.lxxx.di.c.i.de pꝛiuile.c.i.Et leges ⁊ artes in regijs cĩcatib ſũt do
cende vt in pꝛobe.ff.S.hoc aũt de magi.c.i.⁊ nomine ſtudij non intelli⸗
gitur villa vel caſtum.de cle.non reſi.tue.
5 ¶Loas inſignibus.quidam dicũt ꝙ hec determinatio vbi q̃ ſtatim
equitur non refertur niſi ad hoc ꝙ dicit locis inſignibꝰ ſufficit eni ꝙ ſit
ciuitas licet ibi non ſint periti.⁊ eſt ratio.qꝛ cõiter in ciuitatibꝰ ſunt pe
riti.⁊ eis que raro accidũt iuriſcõſulti non reſpiciũt nec medenĩ ſʒ is tĩ
que frequenter occurrũt.in auc.vt ſine pꝛohi.ma ſfi.tu.ge.ꝭ.qꝛvero.col
la.vij.ar.iiij.di.erit.ff.de legi.nã ad ea.vix eni eſt ꝙ in citate vel ibippe

noõ habeãt᷑ periti vñ ſatis eoꝝ copia in ciuitate haberi põt.ff.de re.vendi.

que religioſis.vij.q.i.pontifices.Alij ſũt cõtradicẽtes ꝙ ibi eſt eadẽ rõ.
pꝛimũ placuit inno.⁊ hoſt.ſᷣm hoc expone qð ſequit᷑ vbi ⁊c.i.in quibo lo
cis inſignibus.⁊ facit pꝛo hac ꝑteje.S.in nullo.
h ¶ ounnode.rxij.q.ij.faciat.
ILopia pꝛo aduocatis alſſeſioꝛibo cõſiliarijs ⁊ alijs que emergũt.ff.ðᷣ
poſtu l.i.S.ait pꝛetoꝛ ff.ex qui.ca.ma.il.ab hoſtibꝰ..fi.de vi.⁊ ho. cleri.
cũ ab omni.xi.q.iij.non licet.quid ſi inter iudices ⁊ ꝑtes eſt contentio
ſuper hoc.qꝛ alter dicit locum inſignẽ.⁊ ibi copiã peritoꝝ haberi.alt᷑ ne
gat quid erit.dic recurrendum ad cõmunem opi.vulgi.ff.de ſup.le.la⸗
beo.⁊.S.de ſpon.ex litteris.quid ſi adhuc ſuper hoc ſit᷑ contentio recur⸗
retur ad arbitriũ boni viri.ff.de ver.ob.l. cõtinuus actus.nõ delegato⸗
rũ que iuriſdictioni ſue fauerẽt ad hoc.C.de ar.l.nemini.⁊ j.de pe.dile.
ctus ſᷣm ber.⁊ intelligo bonũ virũ iudicẽ eccliaſticũ illiꝰ loci ſ̃m Inno.

hoſt. aũt dixit hic recurrendũ ad arbitriũ iudicis.i.boni viri.⁊ ſic inte

ligit᷑ex cõtinuus.ꝭ.cũ ita.eligent᷑ ergo ᷣm eũ arbitri.s.e.paſtoꝛalis.⁊ de
of.dele.ſuſpitiõis.niſi euidẽter notoꝛiũ eẽt ꝙ ibi ꝑitoꝝ eſſet copia.ad bᷣ
de aptcõſt uluit. ego credo ꝙ cũ iudex ſe ↄſtituit aduerſariũ tũc locuʒ ha⸗
beãt ſupꝛadicta Sʒ ſi cõtentio eſſet ſolũ inter ꝑtes certe credo ꝙ index de
hoc ↄgnoſcere ⁊ ꝓnũ ciare poſſit.qꝛvideo ꝙ ꝓnũciat an ſua ſit iuriſdictõ
qð pl eſt.S.e.ſuꝑ lris.⁊ facit qð reciaare cõſueuit.de ꝓba.pꝰ ceſſiõem. et
lꝛ ¶ Eum vero.hic incipit coꝛrigere ⁊ moderari (facit .· S ꝓxi.in fi.
