ſe inſolidum iuriſditionem habet.⁊ tunc poteſt alter alteꝝ pꝛauenire.S.de fo.
ↄpe/c.pe.⁊ nos,S.de appella.vt debitus.aut nõ inſolidum ⁊ ꝑ ſe.ſicut in ca⸗
pitulo vel ſyndico.vel ſi qui audiũt cãm pꝛeſbyteri diaconi ⁊ ſubdiaconi in
in his caſibus omnes citariſdebent.⁊ ſi due partes ſunt pꝛeſentes ſufficit.ff.
ꝙ cuiuſq; vniuer.plane de decre.ab oꝛ.facit.l.iij.niſi in pᷣdictis caſibo.vbi cer
tus requirit᷑ numerus.xv.q.vij.ſi aũt.⁊.c.felix.de re iudi.nõ põt.aut ſunt de
legati.⁊ tũc ſubdiſtingue:aut ſunt dati ſimpliciter.⁊ tũc vnus ſine alio nõ ꝓ⸗
cedit.5S.de offi.dele.cã mrimonij. aut cũ clauſula tũc iteꝝ ſubdiſtingue.quia
aut cũ clauſula iſta vos vłalit᷑ veſtrũ aut cũ illa. ꝙ ſi na oẽs ĩ pᷣ caſu tene qð
hẽs. S.e.li.ð of. dełcũ płes. In ſcðᷣo qð hẽs.S.ðᷣ of.delł.pꝛudẽtiã. Sʒ q̃res qᷓ
re ius diſũ int᷑ arbitros ſimpłrdatos ⁊ ðlegatos ſimpłr datos.vt ꝑ ſuꝑioꝛa
patuit.dic ꝙ ius qð minꝰ dictũ ẽ a ꝑtibo ſupplet lex.ſic alias.ff.e.ti. Jtẽvnus
S.pꝛincipalit᷑. Judices aũt maioꝛi maturitate creant᷑ vt.S. de reſcrip.ſtatntũ
⁊ ideo ius in eis ſupplere nõ vult.Itẽ in iudicibo rigoꝛ attendit᷑ qꝛ clementio
res lege eſſe nõ debent.in auc.de iudi..opꝑtet.colł.vi.arbitri aũt pꝛout viſü
eis ẽ ꝓnunciant ⁊ plerũq; eligunt᷑ amici ⁊ pñt viles eẽ ⁊ iõ ius magis circa il
los ꝓuidere ⁊ ↄſiderare voluit.vt.S.in pᷣn.decre. L

ris eſſe ambiguũ. Judex delegatꝰ nõ hũs ad b̊ ſpãale mandatum
a . nõ põt ↄpellere partẽ vt ꝑſonalit᷑ coꝛã eo compareat niſi ex rõ

q Ambiguum.ambiguũ eſtvbi opiniones ſunt ⁊ iu (n ebill cã⸗
ra varia vident᷑.S.de ſen:ex.inter alia.
r ¶ Von videt᷑: nec eſt. S.de ar.queſitum.
s Delegatũ a Zo ſenſu videt᷑.ſecꝰ de oꝛdinario.xxv.di:qlis.ð his qᷓ fi:
a pᷣla.cũ apłica.Sed idẽ in oꝛdinario ſᷣm ber.nõ enĩ põt ↄpellere ꝑptes coꝛazʒ
ſe venire ꝑſonalit᷑ niſi in ſequẽtibo caſibo. C.de ꝓcu.l.vl.⁊ iõ de lpo dictũ nõ
fuit.qꝛ de ipſo nõ dubitat᷑ ꝑ pdi.lſed de delegato pape dubitabat᷑ qͥvideba
tur poſſe idẽ qð papa qͥ ad illã cãm.libeꝝ enĩ ẽ cuilibet ꝑ ſe vł ꝑ pcuraroꝛẽ rñ
dereC.ð his qͥ ad ec/ↄfuil.pñti. S:cũ auũt.ff de pcu.lii· ð iure calũ ci vlti.

rit ſpeciale

nire videatur.totalem eo caſu rema⸗

de pcu. qrelã.bñficiũ aũt iuris nemini auferendũ ẽ vt.xxvijj.di.de his de
re.iur.indultũ.cũ ſuis ↄcoꝛ. Ar. pſonalit᷑ citatꝰ ꝑſonalit᷑ venire teneat᷑.s.ð
do. ⁊ ↄtu.cũ dilecti.Dic ꝙ illud obtinet in papa.vt ibi nõ.⁊ ſic ẽt.S.de ma.
⁊ obe.ðumil,de dila.c.vl.⁊ hñt hec locũ ĩ cauſis puatoꝝ.In cauſis vᷣo eccle
ſie collegij vel vniuerſitatꝭ de neceſſitate intuenit ſindicus.de iu:calũ:in per
tractãdis ⁊.c.ſe.ſcõm Ber. .
t ¶ Vpale.qꝛ tũc ſiẽ papa id p̃t.⁊ ipe ſili.ð.ðᷣ pcuc.pe.cũ ſuis ↄcoꝛ.
y. ¶ Judicio.de e iudiciũ nõ dubitabat᷑/ ⁊ ẽ ſiteili: de re in inte. ceij⸗

Vris eſſe ambiguum nõ
videtur iudicem delega
tum quo a ſe.apoſto,. man
datum ad hoc non recepe

k.

iubere non poſſe alterutrã

partium coꝛam ſe perſonaliter in iu⸗
dicio comparere niſi cauſa fuerit cri⸗
minalis vel niſi pꝛo veritate dicẽdaꝰ
vel pꝛo iuramento calumie faciendo
vel alias iuris neceſſitas parres co⸗
am eo exegerit perſõaliter pꝛeſentari.

Vlieres Bonifacviij.
quas vagari non ↄu enit, nec
. . viroꝛum cetibus iĩmiſceri au
auctoꝛitate litterarum ſe.ap.vel lega

toꝛum ipſius aut alia quacunq; ad iu

dicium perſonaliter euocari vel trahi
inuitas cauſa ferendi teſtimoniũ aut x & Tmnminalis intelli⸗
alia qualibet que in iure non expꝛimi gus criminaliter intentata
tur pꝛohibemus Sed cum neceſſa ſienim decrimine agitur
linm füerit teſti „e E ciuiliter bene interuenit p⸗
rnium fuerit teſtimonium earüdem curatoꝛ. 5. de pꝛocu tue. ð
iudex in expenſis partis pꝛoducẽtis eccuſa.ſuper his.vñ tũc ꝑ
ſonaliter venire cõpelli non
poterit. Si autẽ criminali

EeErintentatur pꝛochratorſ
interuenit, niſi in ca ſibus nõ.ij.q.vi.ſi quãdo.⁊.5õ.de accu: venlens Sed qᷓ

rebat hic ber.ſi admittatur pꝛocuratoꝛ in cauſa criminali an valeant ea que

facta ſunt cum eo.Et videtur ꝙ ſic ſinon opponitur exceptio. C. de
racre i tCAd ꝛocur.
ita demũ.ff. de ꝓcura.filiuſfamilias. S.veterani.⁊lea qͥ fiunt cum falſh pꝛocu

ratoꝛe valeant per conſenſum.ff.de iudi:licet.ff.rem ra. ha.l.iij. S.cfalſus. Sʒ

contra videtur. quia contm legem actum eſt.ff. de publi.iudi.l pe. 5. ad cri⸗
men.⁊.v.q.iij.in criminalibo.dicebat ber.ꝙ valet quod cum eo actum eſt
h pꝛima iura.ex quo non fuit obiectum. Judex tamen talem pꝛocuratoꝛem
ex officio ſuo poteſt ⁊ debet repellere.5.de excep.exceptionem. cum ſuis con⸗

—

coꝛ.⁊j/de accu.cum.p.nec ob.ſi iudex debet repellere ergo non valuit iudi⸗

cinm. vide inſtantiam in excõmunicato per pꝛedictam decre excetpionem ꝗ·
dFe pia.cũ ber. coꝛ.Guil.in ſpe.de ꝓcu. d.i.vᷣ.ſj pone in cã tali.
92

Dicenda.puta pꝛeſtando iuramentum de veritate. quod ſolum olim .

pꝛeſtabatur in ſpiritualibus.hodie ſecus.j.de iur. calũ.·cil.in fi· ⁊ difent in eo

a iuramento calumnie.quia per illud reſpondetur de eo quod credit et eſti⸗

mat. N.de iu.calum.l.ij.S.ſin autem per iſtud i ſtate rñ
tur vl littera ſonat. de nrranb vmomentum de verltate rde
O Kalumnie.quod pꝛincipales perſone pꝛeſtare debent. C. de iura. calüũ.
quc.pꝛincipales.⁊.ð.de iura calum.in pertractandis.quod verum eſt niſi p
pꝛocuratoꝛ habeat ad id ſpeciale mandatum·j de iuracalum. c,. vl. in quo ca
ſu dicam ꝙ delegatus pꝛincipalem ad iurandm compellere non poterit. cuʒ
ibi tunc no ſit iuris neceſſitas de qua ſequitur niſi foꝛte pꝛincipalis iuſtioꝛ ſit
q; pꝛocuratoꝛ ⁊ natum cauſe hoc requirat vel ſcit melius veritatem.vt. C.de
pꝛocura.l.vl.⁊ facit ad hoc.ð.de pꝛocu:ſi quẽin fiiel.

Daraador mulieres perſonaliter ad iudicium quacunq; cauſa in
eſt

Eiure non expꝛeſſa inuite trahende non ſunt.ſed ſi neceſſarium ſit ipſarũ
timonium in cauſa iudex expenſis pꝛoducentis interdum ibit. interdum
mittet.⁊ iudec fraudulenter vadens excõicatus eſt. Mulieres religioſe etiam
volentes extra monaſteriũ ſuũ ex aliqua cauſa perſonaliter ad iudicium tra⸗
hi non poſſunt.quod contra pꝛedicta fit eſt iritum. Iſta decre. bonifa.extra⸗
Bagans erat.qꝛ edita añ ↄpilationẽ huius.vi:libꝛi·
. V. Immiſceri. periculoſa ẽ enim ſexuũ ↄmixtio.xviij.q. ij.difinimꝰ.

„

Traxꝝ.generalit intelligas.puta qͥbo cã qmittit ſi enĩ ſpãli
enefh munlſe⸗ ücbi doſe ſaus ad haentee pri. Palit rpꝛeſſum
Eegatoꝝ vel delegatoꝝ. multomag ad h.S. dereſcrip. ſtatutũ.
eAllia puta oꝛdinaria vel dalegata ad eo. . b Kanutü.
Inuitas.volentes ꝗ̊ pñt.⁊ ĩ h differũt religioſi. vt·.ſequitur.

Eppꝛimu nł.õ.c pri. h Iõ melioꝛẽ conditionẽ mulierum q; ma

Lium.ad idem.S.de ſenexconi.mulieres.⁊.c.ea noſcitur.s. de pigno:ex lris.

Interdũ eſt. deterioꝛ:qð dic vt nõ. ð. de pe. ⁊ re.nouaiquedã:ad h.ff.ð re.iur.
lij⸗ nterdũ par vtriuſq; cã.⁊ ð his nõ.in ſpe.de ꝓcu. S.i.
i ¶Neceſſarium.quia non ſunt alij qui veritatem ſciant. vel non ita bñ ſci⸗
unt. xuij.q /ij. ;q;. la ¶ Pꝛoducẽtis.uijqiij: vetunis.S. ele de reſcp.
ſtatutum. ? C. de teſti· quoniamſicut ergo pꝛoducens tenetur expenſis

ntdl
htentant
agir
eniton
nne
Ntüe
pellinon
ininell
Cunataf

Nren ge

eproenr.
lopnan
us G
. ad i
ctumen
natdenn
ſuis coy⸗
uit iudh
onen
jtali.
umolin
ferines

tet eſtt ?

tateride

ura cali⸗
neſtniſo
in quo
oteriti n
Ziuſtioſt
net,

aalain

nſtigedn

giolaun
ſciummm
Dniinem

nim.

etſn

t⸗

le zu
cumq,,
foörin

vtiſin
lach
Gis

De foꝛo competenti XI.

miniſtrare teſti.pꝛoducto ita ⁊ tabellioni vel iudici qͥ ad eas vadit.vt hᷣvides
a Igdoneam/pꝛeſbyterum vel aliumvirum honeſtum coꝛam quo lurent.
Tlbi etiam enit tabellio.⁊ citabitur pars aduerſa.vt vadat viſura eas lurare·
vt.S. de teſti . ceij.

b Jure pꝛohibẽte vt in criminali criminaliter intentata.vt in auctẽ. de te

ſti. 5. ⁊ qm̃9.bec oĩa. ⁊. C. de fi inſtru.auc.apud eloquẽtiſſimũ “ð’

patrimonialibus tractamus in quibus id locum babet. C. de bo. que li. nõ
oper.⁊.l.cum non ſolum.⁊.j..in fi.c nec imperatoꝛis.vel alterius iudicis ſeeu·
laris,. cum ſpiritualis ⁊ eccleſiaſtica ſit cauia.xcvi:di.bene quidem.S.de iudi.

at ſi/⁊ de ar. ↄtingit.ar.ff.ad trebel.ille a quo.S.fi·⁊.l.ſe.

v. Agd lites ad hoc. de cura in li.dan.p totũ.S.ð cur.fur. l.i. in pꝛin.
xBHuiuſmodi.ſ.ſpirituales quaſi de tempoꝛalibus non dependentib

c & Accedat.expenſis pꝛoducentis.vt.ẽinõ enim in
habere decre. S.e.li de rſcriptis ſtatutum. Seinſuper.

d erſone.puta epᷣus
vẽl ſuperioꝛ ꝓpt reuerentiã
ipſius pontificalis officij
ad mulierculꝗ eos ire non
decz/ ad H.õ.ð of.oꝛ.cel. e·
e¶Poſſit.puta rõ (li·
ne infirmitatis vel foꝛte lo⸗
ci in quo moꝛat᷑ mulier vel
alia ſimilis. H
Mittat.tabellionem

vel perſonã idoneam:vt di

ctũ eſt.ð· Jo. an·

eaſdem tabellionem autaliam perſo

nam idoneam ad eas traãſmittat vl ſi

»

foꝛte talis caſus occuxrerit quo iure

7

pꝛohibentereceptio teſtium alteri cõ

mitti non poſſit. iudex tũc pꝛopt᷑ hoc

ꝑſonaliter ad alias accedat aut ſi ta⸗
lis ſit perſone iudicantis conditio ꝙ

id per ipſum non deceat fieri vel non

poſſit mittatur ad eas pꝛouiſio ꝙ ca⸗
ſus huiuſmodi videlicet vt iudex va⸗
dat pſonaliter nõ fingatur nec fraus

interueniatin hac parte. Alioquin fi⸗

ctoꝛ huiuſmodi vel fraudatoꝛ ipſo fa⸗

ctoſententiam excõmunicationis in⸗
currat. ¶ Ceterum femine reiigio⸗
ſe pꝛeſertim que debent ſub clauſura

moꝛari extra ſuum monaſterium vel
dauſuram non vocentur ad iudiciuʒ
vel trahantur er quauis cauſa perſo⸗
naliter etiam ſiad hoc voluntas acce⸗

deret earumdem Dicimus quoq;vr

igdpſo iure ſit irrituʒ ⁊ inane, ſi quid cõ

Fingatur, vt iudekt

poſſet dñam viſitare facie/
bat eã noĩari in teſtt·
b Incunat non reßuat
abſolutionẽ. alijs ↄcedet
de ſen: ex nup/

i ¶ Moꝛari. vt· · de ſta⸗

tu regu. ccvno.

tra pꝛemiſſa otigeritattẽtari: ¶ Idẽ

Aannum quartũdecimũ tun
—

peregiſti etatis in beneficiali⸗
bus ⁊ alijs cauſis ſpiritualib
necnon ⁊ dependentibus ab eiſdẽ ac
ſi maioꝛ.xxv annis exiſteres ad agen

dũ ⁊ defendendum per tevel per pꝛo

curatoꝛem quem ad hoc conſtituẽdũ
decreueris admitti debebis Si

in hoc caſu credo locum

ſe intromittere non debeat:ar.· pꝛoxi.reſpon.niſi foꝛte ratio ne perſone. puta

ſi clericus eſſet.

yvero infra. xiiij. annũ exiſtas p te age
re aut defendere nõ poteris ſuper ip
ſis ſed vel per tuũ epiſcopũ vel poffi

cialem eiuſdem ⁊tibi curatoꝛ dabitur

ad lites puiuſmodi exercendas, aut

tuipſe ſi maioꝛ infante fueris cum au

ctoꝛitate alterius eoꝛũdem pꝛocurato

rem ad eas poteris deputare.¶ De

legatus etiam ap.ſe.⁊ ſubdelegat ab
eo tibi ſi non habeas curatoꝛem dare.

valeant vel auctoꝛitatem conſtituẽdi
pꝛocura pꝛeſtaread illas cauſas vl li⸗
tes dutaxat que coꝛam ipſis fuerint
ventilande. In huiuſmodi quoq; li⸗
tibus fiue cauſis qᷓq; iu poteſtate pa
tris exiſtas nec alias abſq; ipſius aſ⸗

ſenſu in iudicio regulariter eſſe poſſii

eius cum de his ſe intromittere non

hẽat nequaq; reqͥri debebit aſſenſus
VInno. iiij. De foꝛo ↄpetenti.
1. Omana eccdleſia, et infra
nec appellationis articulo

pꝛetermiſſo nec alias eti⸗
am cum minime appella⸗
m extiterit remenſis archiepiſco⸗

pus vel eius officiales de cauſis deri

coꝛuʒ tanq; iudices licet in ipos ijdẽ
clerici de facto conſentiant abſq; dio
ceſanoꝛum ſuoꝛum voluntate cogno⸗

ſcant. ¶ Neq; fuffraganeoꝛuʒ remẽæ
ſis eccleſie ſubqitos ipſoꝝꝑ delegatõe,ʒ

y. Infante.i.ſeptenio. S5
de deſpõ. impu.lras. et. c.
acceſſit.mĩoꝛ enĩ etas igno
rat qͥb videat.C/ð fal. mo.
l.i.in fi. Sʒ dices quã cãaz

ſpuũalẽ põt tractare miuoꝛ ĩ
fante.matrimoniũ enizvel

ſponſalia Zhere nõ pot. vt
in pꝛedi:iuribb bñſiciuʒ ec⸗

cleſiaſticũ hre nõ põt.vt nõ

3, de pꝛeben. ſupinoꝛdina⸗
ta q̃lis g̊ erit hec cauſa foꝛ⸗
te diſpenſatõe pape adeptꝰ
ẽ bñficiũ de qᷓ agitvl defen
dit vel foꝛte repetit vel ab
eo repetunt᷑ vſure.vel dici᷑
natus de illegitimo matri⸗
monio deoꝛ: cog.tuam. v

3 & Alteniꝰ epilcopi ſ. ył
Kaaka P phſext.

a. VAb eo delegato oꝛdi

narij nõ dicit quaſi oꝛdina

riꝰ huiꝰ delegare nõ poſſit
ad hff. ð of cõ.lenec qᷣc⸗
q;.ybi decreto. ⁊ ſuꝑ hvi
de qð nõ.S.ð reſti.ĩ ĩte. c

le Lã. vñ nec ſeruare te

nent ur decre.nicolai ͥ ald· .
pſonalẽ ↄpitionẽ. vt. c,li de ele. indenitatibo. F. ſed cũ eas.

¶ Eoꝛũdem.nõ ꝙ non poteſt quis renunciare iu ſuo.ad idem.S. de fo.

ↄpe.ſi diligentie ⁊ qð ibi nõ.⁊ de ſen.ex.ↄtingit.multos tales caſus quere ꝑ
accur. C. de pac.ſi quis in conſe cribendo.⁊.ff, de pac.l.pactum inter heredes
2 per Bof.de regu.ad aplłicam ſepe etiam pꝛocurarent moniales ſe ad iudi
iu euocari vt clauſtrũ exirent.ad idẽ.S. de ſen.ex.relatũ. B
annũ.maioꝛ.xuij.an.per ſe ⁊ pꝛocuratoꝛẽ poteſt agere ⁊ defendere cau

am ſpecialem. minoꝛ. xuij.an. per ſe nõ agit ſed pꝛocuratoꝛem vel cura⸗

toꝛem datum auctoꝛitate oꝛdinarij eccleſiaſtici iudicis.⁊ ctiam delegati dati
ad cauſas illas filiuſfami.ſine patris aſſenſu agit cam ſpũalem.G̊ dic.Cma
nauir. hec decre ad declarationẽ eoꝝ qᷣ nõ. Ber.S. ð re. ſpo.ex parte.⁊ ð eta.
quali.ex ratione. Inno. Gof. Hoie.ti:c.iudeoꝝ.⁊.sS.ð ꝓcu.accedees.
n & Quartũdecimũ in mare. hoc intellige in muliere.xij.⁊ ſic intellige pꝛe⸗
di, decre. de reſti:ſpo.ex parte. ⁊ pꝛobat᷑S.e. li. de elec indenitatibus:i. rñ.ð ·
de deſpon. impu. continebat᷑. Jo an. ððDMB
o Spiritual bus. puta matrimonio ⁊ ſi.

p Dependẽtibo. vt dote qᷓ depẽdet a mrimonio,de do,/poſt düreſti · celije

q & xxv. ſine curatoꝛe ſicut maioꝛ.

rDebebis in matrimonio hoc erat expꝛeſſum in pꝛedi.decre.ex parte

ſed quia quidã dicebãt id ſpeciale in carnali matrimonio.iðo emanauit hec
lata ↄſtitutio.ſed ꝙ idem eſſet in ſpirituali pꝛobatur per decre, de ele:dudum
i de regula. poſtulaſti.⁊ hoc ſacit quia huius voluminis cõpilatoꝛes de tu
telis ⁊ curis non poſuerunt tanq; de materia nobis non multũ neceſſaria:⁊
aduerte quia quod dicitur quidam tenebãt indiſtincte. Inno.dicebat ꝙ de⸗
bebat dani curatoꝛ ſcõᷣm quod in.ðvᷣ.ſe.de minoꝛe.xuij: dicitur. Do.autẽè ſuo
capite ⁊ quadã ſimilitudine diſtinguebat inter maioꝛes.xvij.an.vt tunc ha⸗
beret locum pꝛima opi quia talis pꝛodire poteſt in publicũ.iij.q. vij · F. trla.
ad boc.S:e.li.de pꝛocu.qui generaliter.in ſi.vł.xviij.ßm ea q̃ no.S.ð of.del.
cũ viceſimũ.⁊ minoꝛes.xvij.vt tunc habeat locũ opi.Inno.⁊ hãc viam me

diam dicebat tenendã. ar. deof. dele. querẽti.hec nõ. de eta.⁊ quali:indecoꝝʒ.·

2 in ſũ.eiuſdẽ ti.ꝭetas.ſj repꝛobat᷑ hec opi.vt hicvides.Jo:an.
8 Hõ pote is. H tenet ber. de eta. ⁊ quali, exmone. in vl. ti . glo.
t ¶ Eiuſdqẽ. non enim ſufficit imo nec vequint᷑ patris auctoꝛitas: nõ em de

M dee val . ſevicalz
. M 2. WEuratoꝛẽ: ſoꝛte gũa⸗
liter vl ſpalit᷑ ab oꝛdinario datũ. c . Pꝛocuratoꝛẽ.cũ ẽ maioꝛ eptanoe
d. . Uẽtilãde.delegatũ enĩ eis cã ⁊ oĩa delegata vidẽtur (vt./S.vᷣ/pxi.

ſine qͥbo cauſa ⁊c.de offi.dele.pꝛeterea:.

NHmoõi.ſ.de ſpũalibo ⁊ dependẽtibo
f ¶ Regularit᷑.⁊ B hʒ locũ etiꝗ in maioꝛe.C/de bo.q li.cũ oꝑtet.⁊.l.cũ nõ

ſolũ.⁊ hᷣ ẽ veꝝ ſuo noie.ſecꝰſi ſit alteriꝰ ꝓcuratoꝛ.5õ.e.l.de ꝓcu.q gnalit᷑.ij.rñ.

⁊ff.de mino.cũ mãdato.deo aũt dixit regularit᷑qꝛ caſualit ʒ.ſicut ĩ caſtrẽ
ſi peculio in qͥ etiã ↄ pr̃em agit.ff.de iudi.lis nulla. Itẽ cũ impetrat veniam

etatis.dũmodo ſit maioꝛ.xx.Cde his qͥ ve.ea.ſpe.l.ij.⁊ in momẽtanea poſ⸗/

ſeſſione.C.qͥ legit.ꝑſo.l.vl. Itẽ cũ agit de thoꝛo violato.ff.de adul.ſi maritꝰ.
gel.iul. 2 Reglcho de libero hoĩe ethibendo.ff.de li.ho.exhi.liij —
̈m canonẽ videt᷑ qð indiſtincte ↄ queraf filiꝰ de pre.S.de ſpon.nõ.c.ij.q. vij
querit᷑ vbi de h.⁊.xxiij.quij.ſi eccle. Itẽ in caſu.ff.de iudi.ſi longiꝰ In his ⁊
ſimilibo minoꝛ ⁊ in ptãte ↄſtitutus agit.
g Vẽat.hʒ eniĩ locũ illa regula in primonialibo.vt.S.dixi
Omana pꝛetmilſſio lʒ ꝑ ar. ad archiepᷣm cã deuoluat᷑ ⁊ de ea cogno⸗
rN ſcere nõ poteſt niſi pꝛius de appellatoe cognoſcat etiã ꝑtibo ↄſentien⸗
nibo ſine volũrate ſuffraganei:qꝛ in hoc caſu ꝑinde eſſet,ac ſi ſinevo⸗
nntate ſuffraganei ꝑ ſimplicẽ querelã cognoſceret qð nõ põt facere.ve.li. ð
offl· oꝛꝛ c. l. ⁊ ſic fraus fieret illi ↄſtitutõni.⁊ hoc intellige cũ appellat᷑ añ ſniam
Nã qñ appellat᷑a ſnĩa iudex appellatõis ſtatim de pꝛincipali cognoſcat.de hᷣ
ð. de ap. vt debitꝰ. in glo. pe.⁊ ꝑ ho. appꝛobat᷑ opi.Hoſt.qͥ no·e.li.ð ap. coꝛ
di.ꝙ illa decre.locũ hʒ ſpecialit᷑ in papa.in archiepo eni locũ no hʒ vt hic vi⸗
des.ſic etiã ſoluit᷑ in riũ illius decre.ad iſt ſatis tñ videt᷑ ꝙ in quolibet ĩſfe
rioꝛia papa locũ etiã habeat decr.illa qͥ ꝑ ſimplicẽ querelã poſſit adinit et ſic
põt intelligi opi. Inno.vt ibi dica.
i. Extiterit.⁊ ſic addit᷑ ꝑ ſimplicem qrelam.
l Remeñ. vel alius quilibet.de of.oꝛ.cil. · e. l.
l¶Clericoꝝĩ laicꝭ ſecꝰ.qꝛ puatoꝝ ↄſẽſus. C. ð iuiom:iu:/pᷣuatoꝝ.·
m ¶Judices.bñ ðt.qꝛ tanq; arbitri h̊ poſſet ẽt ſine eoꝝ ↄſenſu ſic qliber
alij.cñ bᷣ phibitũ nõ ſit.ad bᷣ ð ar.c.cũ tpe.⁊c.dilectctt.
n De facto.qꝛ de iure nõ pnt in iudicẽnõ ſuũ ẽt. ecclaſticã ꝑſonã ⁊ ſi als
pᷣĩlit iuriſditõi ſiue ꝓpꝛij epi ſi ꝛſetire lnĩa.te:ſignificaſti.vbi ðꝛ ð H̊e Jo/ane

40

Niber Gecundus.

Guſcipere. bene pötarchieps com vel excutlont ſententie delegare lub
6 Sechnenr ſbop,ſed ad alia ſuſcipienda illos inuitos ↄpellere po
teſt. nec poteſt ↄpellere illos vt ferãt tiſtimoniũ in cauſis ad ipᷣm ꝑ appellatio

nẽ deuolutis niſi in his caſibo aliud inducat ↄſuetudo.
fraganeo vt ſubdituʒ ↄpella
caſibo. ⁊ de B. S.de of. oꝛ. pa

qd gᷓ fiet mãdabit ſuf

imoniũ ũ ſa illa ſicut ĩ alijs
tad teſtimoniũ ferendũ in cauſa ille ſicut ĩ alijs
ſtoꝛalis idẽ ẽ in qlibet iudice vt ſi de alia ciuitate

. ãe ad indicè loci mi ipiat ⁊ ad iudi cẽ at⸗
etant᷑ teſtes iudex cãe ad iudicẽ loci mittat vt teſtes recipiat ? ac lud
keſratges remittat. de fi:inſtruil.iudices.Et nõ ꝙ noᷣ eandẽ iuriſditionem

hʒ iudex in acceſſoꝛio quaʒ
in pꝛincipali.ſed illud quia
in ſubditos fuffraganeoꝛũ
iuriſditionẽ nõ hʒ.vt ĩ pᷣne.
decre. paſtoꝛalis. .
p Pꝛecepta. vtqꝛ ali⸗
quem citari mãdat.vł his
ſimilia·
q ¶ Coõſuetudine.ↄſuetu

do ergo in his iuriſditionẽę

tribuit ad idẽõ.e.l. de offl.
oꝛ.c.i.de fo.ↄpecũ ↄtigat
hee.l.de ↄlſue.c./iij. cũ ſi.
r ¶ Officiales. llcet enim
ĩepᷣm iuriſditõnẽ habearũ
cñ in officialẽ.vt.S.ĩ. fi·c. ðꝛ
8 Salarijs. taxata erãt
olim iſta ſalaria ꝑ decre. ð

oſtu ꝓperandũ.quam ho
gee nõ habemus ⁊de iſtis

ſalarijs babes. de ſuffra.l.
vna.Emãda.ſalariũ. ⁊ q̃
actoe.petant᷑. C.mãda.li
¶vliglefft eil: ſalariũ Jo/an⸗

VW Pꝛocuratoꝝ, 3 pcu⸗

ratoꝛis offm̃ debet eſſe gra
tuitũ.⁊ ſi aliqdrecipiat cõ⸗
tra bonos moꝛes facit.⁊ re
demꝓptoꝛ litis eſſe cenſetur
C. de pꝛocu.litẽ. Ct mã.ſi
ʒ licitũ.ffimã:ſi vero nõ re
munerãdli. F. vl. ſz leges ille
loquunt᷑ qũ paciſci yt ha⸗
beat certã pꝑtẽ eiꝰ de q̊ͥ ẽ qõ
qð illicitũ ẽᷣ vt hic de ſala⸗
rnio loquit᷑ qdð dat p remũe
ratione laboꝛis qð licitũ ẽ
vt h⁊. ff.mãda.l:ſalarium
v ' auſis ily enĩ iuniſdi
tionẽ hẽant in cauſis nõ tñ

ſuſcipere vel ſententias et pꝛecepta

exequi.aut in cauſis per ap.deuolu⸗
tis ad eos teſtimoniũ.niſi aliud ĩ his
tribus de conſuetudine obtineãt per
hibere compellant. ¶ Nec etiam ſuf
fraganeoꝛum ipſoꝛum officiales aut

archidiacões.archipbros⁊ alios infi

erioꝛes pᷣlatos ſuſfraganeis eiſdẽ ſbie
ctos dũmõ aliud eisel ↄſuetudo
ſi tribuat ne ſbditos fuffragãeoꝝ ipᷣo
rum ſuper ſalarijs aduocatoꝝ et pꝛo⸗

curatoꝝ in cauſis que in remenſiven

tilantur curia cogant querelantibus
in ſua pꝛeſentia reſpondere· ¶ Con

trahentes vero aliarum dio.ſuꝑ con

tractibus initis in remenſi dioce.ab
eiſdem niſi inueniantur ibidem tra
here coꝛam ſe non debent inuitos li⸗
cet in poſſeſſionem bonoꝛum que ibi
habent etiam cuʒz alibi copiam ſui fa⸗

ciunt ſi eoꝛum auctoꝛitatecitati cõpa⸗

rere contẽnant.poſſint miſſionem fa
cerecontra eos.vlſi foꝛte malicioſe ſe

ipſoa occultet ne citatio perueniatad
eoſdem decernere faciendam in poſ-

ſeſſionem bonoꝛum que in alia etiam

dioceſi obtinexe noſcuntut.ſed tũc lo⸗

ei dioceſanus ad denunciationem ip
ſoꝛum faciet huiuſmodi miſſionẽ.
Nec clericos ſuos mittant ad ſuffra⸗

ganeoꝛuʒ ſuoꝛum dio.pꝛo iniendis v

recognoſcendis contractibo coꝛaʒ ip⸗
ſis.nec eoꝛũdem ſuffraganeoꝛum ſub
ditos compellant coꝛã le occaſione hu
iuſmodi iuri ſtare. Neq; põt archie⸗

ſ 20 iniendis.i:faciẽdis vel incipiẽdis.

ſop archießi ⁊ sfficialis. e. M Facilat. ad idẽ See poſtulaſti.·

g ¶ Recognoſcẽdis.tãgit ↄſuetudinẽ frãcie vbi fiũt tales recognitiones. et

ↄcoꝛaad h.S.deiurepa.relatum.

h OPVmoõi.qꝛ.ſ.inierũt vel rercognouerũt ↄctũ coꝛã illis.

ℳ.

¶ fficiales.lʒ enim idẽ ſit ↄſiſtoꝛiũ epᷣi ⁊ officialis ſi i.vt de ap. roma⸗

722

. a.nõ tñ iuriſditionẽ hʒ in officialẽ epi.vt.ð.e.c.S.ij.⁊.ij.·

piſcopus ipſe in ſuoꝑ ſuffraganeoꝛuʒ
officiales ⁊ ſubditos pꝛo eo ꝙ vocati
ab ipſo nolunt querelantibus in ſua

pꝛeſentia reſpondere eccleſiaſticaʒ ex

ercere cenſuram. ¶ Bonifa. viij.

Ecularez iudices qui licet ip⸗
. ſis nulla competat iuriſditio ĩ

2Phac parte perionas eccleſiaſti⸗
cas ad ſoluendum debita ſuper qui⸗
bus coꝛam eis contra ipſas earũ ex⸗

hibẽtur littere vel pꝛobationes alie in
ducuntur damnabili pꝛeſumptione

compellũt a temeritate huiuſmodi

per locoꝛum oꝛdinarios cenſura ecce
ſiaſtica decernimus compeſcendos.

Vm. C. lacus IJdem.

quantitatem quam pꝛo eo te fi

mentum a ſe pꝛeſtitum temere veniẽ

do ipſum coꝛaʒ eccleſiaſtico iudice ad

cuius foꝛum ratione iuramenti cau⸗

ſe huiuſmodicognitio noſcitur perti⸗

leiuſſoꝛio nomine obligaueras te ſer
uare recuſet indemnem contra iura⸗

ulares iudices. Judex ſe cularis q vult clericũ pellere ad debita etiã

liquida ſoluẽda ꝑ eccĩaſti⸗
cũ iudicẽ deſiſtere ↄpellat

fulit tracta de fide decre. ex
trauagãtis qͥ incipiebat.qꝛ

nõ 2ungit.
lWNulla. obſequẽdi eĩ ẽ
eis neceſſitas non auctoꝛi⸗
tas imꝑandi.xcvi.diic.i.ð
ↄſti.eccia.⁊ de re. eccle.nõ
alie/cũ laicis.cũ ſi-
m EZccleſiaſticas:etiaz
ſi oꝛdinẽ clericalẽ nõ hant
vt religioſi ⁊ ↄuerſi:xijq/i⸗
duo ſunt.

ꝛo quo ſoluiſti certaʒ pecunie

nere de iure poteris conuenire vt ip⸗

ſum monitione pꝛemiſſa per cenſu⸗

ram eccleſiaſticam ꝙte ſuperpᷣdictis

vt tenentur ſeruet indemnem pꝛeuia

ratione compellat. O Vnnocẽiiij. in
conci.lugqu. Delitis conteſtatione.

defenſionis cuiuſſibet pꝛĩ
ipalis cognitionem nego

ↄtigẽt añ litẽ ↄteſtataʒ

obiect niſið re iudi.trãſacta ſeu finita

eeptionis geroptoꝛie ſen .

n Eis. ctanbo tugiclt⸗
0 pſõaꝝ ecciaſtica.
P.Danabili 2 (rum.
bec Zeccĩaſticã libertatẽ.
· de immuniieccle.c.vl/ et
q ¶ Loͤpellut penk.
de facto.⁊ ẽ 2 bonoñ.qᷓ
hñt ſtatutũ ꝙ oĩs ↄctus fa
ctus cũ rectoꝛe eccie valeat
2 ꝙ ptãs teneatur illud exe
cutioni mandare.
r. VEõpeſcẽdos. ↄcoꝛ

in pſonas rone ſalarioꝝ ip ⸗
ſoꝛũ cũ illa ſit cã.arg. . C. de iudi.pperandũ..pculdubio.vbi ðꝛ ꝙ ꝑꝑ ſala
riũ ad uocatoꝝ nõ dʒ cauſe fieri dilatio.ſʒ illð in oꝛdinario loquit᷑.
x Rñdere.nõ. ꝙ rone zctus nõ ſoꝛtit᷑ s foꝝ 2.S:.e.c.vl.cũ ſuis ↄcoꝛ.
Sol. bec de Zctu loquit᷑ inito in ciuitate ſuffraganei.puta cũ bonoñ.qͥ ap⸗
pellauerat ſecũ duxit aduocatũ rauennã.⁊ ſit ↄctꝰ rauene inuitꝰ non fuerat.
vel dic ꝙ locũ hʒ qñ ibi nõ inuenit᷑ vel dic veriꝰ qð de ↄctu loquit᷑ quẽ quis
celebꝛat.vt viatoꝛ.⁊ ũc ibi ↄueniri nõ poſſit.duꝝ enĩ eſſet vt quocunꝙ loco
nauiget vel delat? ſit rũdere teneat᷑.ff. de iudi.l.heres abñs.Sinã woice ve⸗
nit.2 hec vera niſi ſe ibi ꝓmiſerint ſoluturos.tũc enĩ ſuſcipe ↄpellerent᷑ iudiciũ
cũ ibi .⁊ vbi domiciliũ habẽt valeãt ↄueniri.ff. de iudi.l.heres abſens. .. Itẽ
ſciendũ.S.e.dilecti.ibi eĩ Zxiſſe videt᷑ vbi ſe ſoluere obligauit.ff de act.⁊ oli.l.
Sxiſſe ⁊ Sctů nõ vtiq; eo loco intelligit᷑ qͥ negociũ geſtũ ẽ.ſʒ q̃ͥ pecunia ẽ ſoluẽ
da. . de rebo auc. in qoſtl uij. ⁊ hic repꝛobari vident᷑ due opi:doctoꝝ leguʒ
q̃ꝝ quidã dixert. ꝙ rõne vctꝰ viatoꝛ rñdere ↄpellit᷑ ſi ↄueniat᷑ pꝛiuſq; inde di⸗
ſcedat. Alij directe dixerũt Z.ſ. 5 ↄueniri nõ poſſet pꝛiuſqᷓ; inde diſcedat ſed
poterit ſi illuc poſtea reuertat᷑. He opiniones nõ tolluntcũ dicat᷑ indiſtincte
ꝗ rũdere nõ cogit?᷑ nec obſtat.ff. de iudi.lł.ij.S.oẽs.⁊..plane.vbi ꝓbare vidẽ
tur iſte opi:.qꝛ in roma ſpaleẽ qð ibi dicit᷑ cõis eſt oim pᷣma.ff. ad munici.
y AXotra hẽtes. dixit hic Bar. bꝛix. glo. poſitã.S. e. c. vl. (roma. x. S.e. c. vl.
ſuꝑ vᷣbo ↄctꝰ intelligendã ſᷣm ꝙ dicit᷑ in iſto. . Et intellige iſtũ.S. in ↄtractu
quẽ qs celebꝛat tanq; domiciliũ hñs vt cũ ibi ꝑ gulã hẽat vł armariũ.alias
3 W Alia ꝝ de ꝓuinciavel extra ꝓuinciã. Odiceret.ð. S.pxi:
A Inuitos.dicebãt enĩqdã ꝙ remitti debeãt ſicut in criminibo cũ 5 pe
ficient᷑in auctẽ.vt oẽs odiebat.inde coll.v.in ſcðᷣa colłone. In delicti aũt id
ſuat᷑ in auc.vt nulli iudi.ꝭ.ſi ds vo.⁊.ꝭ.ſe.colł ix.Alij dicebãt ꝙ ſi aberat la

titãdi aĩo iudex vbi reꝑiebat᷑ tenebat᷑remittere.als dñt poſſideri bona expedi

tũ eſt vt hic vides.· bA Eoꝝ:archiepi vel officialis.
E¶Noſcunt᷑ ipi Zhẽtes.dicebat qdã ꝙ nullo caſu iudex hoc decre potat
r h repꝛobat᷑ opi:⁊ ð ̊ ꝑ DHoii ſi um,erti. eijt . Yẽ rone Zhẽtes.

de iuriur.c.lʒ ð except c i
de ſen: ex. decernim.
Am. Claicus.Rõne iuramẽti laicus vt illud ſeruet coꝛã iudice eccłia⸗
ſtico ↄuenit᷑. Tracta fuit hec decre:de extrauagãti clemẽtis q̃ ĩcipiebaet
ua nobis no bilis vir henricus.e.ti · =
t. OSoluiſti.an ſideiuſſoꝛ qͥ ſoluitvſuras illas a debitoꝛerepetat. Dicvt nõ
8.de fideiuſ.c.iij.⁊ añ ſolutionẽ agit fideiuſſoꝛ ↄ creditoꝛẽ vt ipᷣm a fideiuſſio
ne abſoluat in caſibo.S.de fideiuſ.c.vl.⁊.c.ↄſtitutus. .
v Obligaueras.olim erat in optione creditoꝛis auẽ vellet ↄuenire debi⸗
toꝛẽ vel fideiuſſoꝛẽ hodie nõ.qð dic.vt.S.de fideiulſ.c.ij.in.i.glo.
xIndeẽnẽ.⁊ ſic ſtiebat danũ vñ pᷣmũ merebat᷑ qð eẽ nõ dʒ.ð.ð fideiuſ.c.
y OJuramẽti.cxij.q.i.c.vl.ẽ.ð iudi.nouit.vᷣ.poſtremo.ð ele.(h.vbi de b.
venerabilẽ.⁊ idẽ in alij s criminibo eccĩaſticꝭ qᷓ nõ.S.e.ti:cũ ſit S
3 Pꝛemiſſa. que ſe mꝑ cenſurã bʒ pᷣcedere.xij.qij.indigne.xxuij.q.iij.ð il
a. ¶ Tenekt.eæ tribo tenebat᷑ ð iure cõi ⁊ pacto ⁊ vin ( licita.ð ſenex:facto
culo iuramẽti ex vltimo coꝛã eccĩa ↄuenit᷑.vt hic vides. Jo.an.
Fceptõis .ꝑẽptoꝛia litꝭ ↄteſta.nõ ĩpedit niſi ſit de re ſemel finits
ES Perẽpto.de ꝑẽptoꝛijs ⁊ dilatoꝛijs dic vt nõ.de excep.in.c.exce
ptionẽ ĩ pᷣma gl.⁊ ẽ ꝑẽptoꝛia q intẽtionẽ agẽtis ꝑimit vt pactũ ð ꝑpe
tuo ñ petedo ⁊ exceptõ doli mali ⁊ iuramẽtũ ð ñ agẽdo ł accuſãdo.ff.ð exce.
li.. iij.ð.ð accu.veniẽs.Jo.an. dD. Defeſiõis.draʒ fac int᷑ erceptõeʒ ⁊
defẽſionẽ.pactũ eĩ ð ñ petedo ſiue iuramtũ ipo iure tollit naturalẽ obligatoeʒ
ſic nũeratio ſʒ ñ ciuilẽ ipo iure.ſʒ ope exceptõis illã elidit.ff. ð ſol.ſtichũ. S.na
turał.ĩſtitu.ð excep.ꝭ.pᷣterea.Defeſiões ꝓpꝛie dicũt᷑ qͥ ipo iur actõeʒ tollũt yt
ſolutio acceptillatõ.q ſolutõe eiꝰqð debet᷑ ⁊ acceptilatõe oĩs obligatõ tollitĩ
ſti.qbo mo. obli.tol.ĩ pᷣn.⁊. S.itẽ ꝑ acceptilatoeʒ. It᷑ renũciatio dici pᷣt defẽſio
ð renũ.ſuꝑ h.vij.q.i.q;ᷓ piculoſũ.ð ele.cũ int᷑. hmoi eĩ defẽſiões ñ pꝛie dlcũt
exceptões cũ ñ excludãt actõʒ.qꝛ nlla ẽ ibi actõ.ff.ð excep.lqʒ large exceptões
dicũt᷑ qꝛ excludũt agẽtẽ ſᷣ ʒ ber. e ¶ Obiectꝰ.i.oblectio. Judicata
e liudi.leyl. g. ¶ Trãſacta.C. de tranſac.cauſas. —
b. ¶ Finita /ſufficiebat boc dicere ꝗ omnia compꝛebengit, vt dixi in

i

mna⸗

i
aſti⸗
delat
bg

ſei
Uctorg
clö
eni

sgin
bint

fae

iudicht
ccciaſtia
1 (rum
ibertate⸗

dee

bonofi,
ſo ctns
Acie voler
hrilludge
ei „
d8: O
gepio

um.
dice eeckin
qicpicbn

Dioſtii
aficeiuſſt

eniredchi

üceut
N deß

tuiſaitl
ſencg

Aſnin
tſagi 6

glecblgti
ſici
nn

. ol
Bg 9

le,N N

.

tioni.⁊ qꝛ de ſua natura ↄteſtationẽ pꝓcedit vt dixi.S.c. ꝓxi.·
r Pꝛoponat᷑ſimplicit᷑ ⁊ ſolũ in modũ exceptõis.vt.j.dicã.
8 Facta. dicebãt quidã ↄ ⁊ videbat᷑ opi.pꝛobari ꝑ decre.de do.⁊ ↄtupꝛo
ut. de ap.cũ cãm. vtrobiq; videt᷑ ↄteſtata lis p exceptionẽ pꝛeſcrip.de excep.

De iuramento calũ:

pꝛin. ⁊ dicit iudicata dic cum ber. ab eo cui ſiudicandi ius fuit traſacta bo
R tranſactio teneatur.ff, de pac. tres fratres.finita per conſenſum vł

longo ſilentio. Et ſumpta fuerunt hec verba.ff. ad ſe. contra tertul.l.i. S. vlti.

de vᷣeſig. ſi trãſacta.⁊.liſe.⁊ ꝙ dixi finita conſenſu poteſt intelligi per iuramẽ⸗/

tum delatum a parte parti:quia tale iunamentum maioꝛem habet auctoꝛita

tem ; res iudicata ff.de iureiuran.liij.s.de iureiu. ⁊ ſi xpᷣsibi oẽs ↄtrouᷣſie

ꝛ⁊c f poſt tale iuramentũ nibil eſt querendum.fenon erit. , dato ad hoc
acen vemens, merfto ergo iſtã conteſtationẽ impediũt obligatio enim ſemel
extincta ⁊cjff. de ſol . ꝗͥ res. .
geaream. de le. di: uijueg i
1. Edetemt igrd gs Stipint ngatoelitie contaſtanont
nec intẽdit papa lites ſo non impediat nec retardet licʒ dicat
. ta 8 ,
as h ſus ſuſeita ſende ohiectoꝛ ereſcriptum non fuiſet ob⸗

p.de reſcrip.nonnulli. ⁊ re⸗ . fun
nptüifpenhari tacito de re tentum ſi que ſunt inberngſpon,
iudicata a qua nõ eſt apel ta ſuiſſent expoſita deleganti Bo
latum non tenet. Clen . eeYoblato ab actoꝛe (nifa. viij.
ſci.non poſ.l.impetrata. et 8 8 er toper
t tranſactis a lite receditur libello er harte rei exceptop
C. de tranſac.fratris tui. ? inprorn pꝛoponatur ateq; ꝑp
lecauſas. de tranſac. cl. IJt ſitis conteſtatio intelligitur eſſe facta
benad me Ne rad eded immo ea non obſtante niſi ſit de illis
raninõ debet. ideo iſta lit. exceptionibus que litis conteſtatõeʒ
ↄtel.impediunt. Sed pox- impediunt fieri opoꝛtebit eandem.
ne dicitur ꝙ ſententia non Bonifaci?. viij⸗ Be iuramẽto ca⸗
tenuit.puta quia iudex nõ decalum (lumnie.
fuit qui eam tulit.velꝙ; trã /
ſactio dolo facta fuit.c vel
non fuit iure finitum ne⸗
go ium nunquid audien⸗
qus eſt. Et dic ꝙſᷣm Ber.
vt patet per pꝛedictas.l.ff. ð
ad tertul.lei: in ſi.ff.de vᷣ.ſig. tranſacta.quia pꝛeiudicialia ſunt iſta ⁊ pꝛiꝰtra⸗
ctanda.de oꝛ.cog.tuam. Sed pone oppoſita eſt res iudicata vel tranſactiovt
P ſinita eſt res ⁊ de buiuſmodi bene conſtat quomodo pꝛonunciabit iudex
ſuper pꝛincipali non poteſt pꝛonunciare.quia ſuꝑ eo non eſt actum nec ſuꝑ
eo lis conteſt.S.vt lit.non conteſt.per to.⁊ de qua re ⁊c.ff.de iudi.de qua re.
de cauſa poſ.cum eccleſia.⁊.c.ſe.Dic ſᷣm ber.ꝙ non nunciabit ſuper pꝛincipa
li ſed ſuper excep.rei iudi.hoc modo quia data fuit petitio petit talem rem ta
lis a titio.quã dicit ad ſe ꝑtinere ⁊c.cui fuit excipiendo rñſum. ꝙ cũ aliavice
ſuꝑ ipſa petitione iudicatũ fuerit cõtra ipᷣm non eſt vlteniꝰ audiẽdus ↄ ſentẽ
tiaʒ a qua nõ fuit appellatũ. Judex ↄteſ.lite.ſuꝑ illa exceptõe ita ꝓcedet qꝛ cõ⸗
ſtitir ꝙ ſuꝑ eo qð.c.petit ei obſtat res iudicata a qua nõ fuit a ppellatũ.diffi⸗
nitiue pnuncio ipᷣm ſuꝑ illa petitione nõ eſſe vlterius audiendũ ſibi perpe⸗
tuũ ſilentiũ imponendo.ad hoc de accu.veniens.in fi.vel poterit dele.dicere
keonuncl lr̃as nõ valere. In his tribo caſibo ſᷣm ber.tntius videt᷑ pꝛoponere
as excep.li.ↄte.qꝛ tũc a pꝛincipali debito obſolueł᷑ i Litigatoꝛ.reꝰ.ſ.
hle ¶ Im pediat.ergo per talem exceptionẽ non fſit li.ↄteſ.alias non require⸗
reęetur am impediret vel nõj·c. ꝓxi:
l¶ Dicat exceptionẽ peremptoꝛiã opponẽdo vt nõ ſequat᷑ abſurditas de di
latoꝛis q venit ante litẽ ↄteſtatt. .rMB
m A Obtentũ.nõ ꝙ pemptoꝛia int᷑ dilatoꝛias ꝓponẽda nõ ẽ.qꝛ aliꝰ ẽ ipᷣarũ
affectus.altera differt altera ꝑimit.in ꝑemptoꝛia enĩ habet ꝓcedere actio cui
opponat᷑ ipſa exceptio.ff. de excep.l.ij.ber. Scias aũt ꝙ oĩs exceptio perẽpto⸗
ria q̃ perimitlr̃as ⁊ gram opponit᷑ ⁊ añ lit.ↄte.⁊ poſt, ſi lras tm̃ añ li.ↄte. C.
nakeZungte Hᷣ vide ꝑ Inno.⁊ Hoſti.S.de reſcrip.ↄſtitutꝰ.

dqa in pꝛimo litis exoꝛdio

n Expoſita.videbat᷑ riũ.qꝛ eadẽ rõ.⁊c.sõ.de reſcrip.ſuꝑ lris.in fi.ſñfDon
veꝝ:quia ſecundum id iam omnis peremptoꝛia exceptio veniret in viʒ di
latoꝛie.⁊ ſi de replicatione dixiſſet nibilominus litteras habuiſſet.vt ibidem.
recitari ſolet.
. J oblato ꝑ exceptionẽ perẽmptoꝛiã non fit li.conte.Emanauit decr.hec
ad declarationem eoꝝ que no. Gof,de ele.dudũ.ij de do.⁊ ↄtu.put

. . F = lli .
2 que ibi Hoſti. ⁊ Ab.de ap.cũ cãm.de excep.cũ venerabilis.⁊.s.ca.pxi. et

Buil in ſpe.de li. ↄteſ. nũc dicamꝰ.v.ſj nunqͥd ꝑ exceptionẽ.
ße Libello.quieſt de ſubſtantia iudiciarij oꝛdinis.iijiqiij:offeratur.ð.ð
q: ¶ Peremptoꝛa.de dilatoꝛia non ſic dubitabat᷑.qꝛ ꝑ eã nõ rñdet ſic peti⸗

cũ venerabilis ꝑ exceptionẽ ꝑmutationis.de teſta.rainuciꝰ.ꝑ exceptionẽ an⸗
nalis pꝛeſcriptois vſucaptõis ⁊c. Itẽ inſtituta actõe ⁊ oppoſita pemptoꝛia ex

ceytione videt᷑ eſſe iudiciũ.ff. de int᷑ ac ſi filiꝰ.S. exceptõibo. Sʒ Zriũ eſt verũ

⁊ h tenebãt oẽs ſupꝛadicti doc.ꝙ optime ꝓbatlex dicẽs.ꝙ qͥ vult exceptõem

Doli mali opponere q ↄpetitex traſactõe an lit.ↄteſ.facta ꝙ incidit in ranſac.
aß lit. ↄte. id facere dʒ.ff. ð ↄdi.inde eligant᷑.S,pe. Itẽ ꝑ li.ↄte.oꝛdinat᷑ iudi⸗

p pemptoꝛiã exceptionẽ deſtruit᷑ ſz eadẽ res duos effectꝰorios nõ põt parere
xxvi.di.deinde.Sð.de bap.maioꝛes.ff.de ſolu.qͥ hoĩem.pbat᷑ idẽ expᷣſſe.s.p⸗
xi.ſi eni ꝑ ꝑemptoꝛiã exceptionẽ nõ dʒ impediri vł retardari litis ↄte.q̊ ꝑ eaʒ
nõ ſit.allas nõ ꝓceſſiſſet qõ.Ad ↄria rñdet᷑ ̊ mõ.aut reꝰdirecte rñdet libello

pulta cũ petunt᷑ ab eo.x/ex cã mutui dicit ſenõ teneri ⁊ petita fieri nõ debere.

cũ pactũ de nõ petẽdo ppetuo ſibi factũ fuerit.⁊ tũc facta ẽ lit. ↄte.⁊ ſic intelli
gunt᷑ oria, aut ſimiplicit᷑ excipit de pacto de nõ petẽdo pᷣſcriptõe vel alia ꝑem
ptoꝛis ⁊ tũc nõ intelligat᷑ facta. vt bic. Idẽ ſi excepiẽdo ꝓponeret ſe non teneri

nia ſeu de veritate dicen⸗

XL.1

aar ühetlo e? eo ꝓ factũ fuerat ſibi pactũ denõ petẽdo ⁊c ad ᷣ de deci.du
dũ,⁊ in iſto caſu ſolemꝰvocare exceptionẽ mẽtionis excluſionẽ.ſʒqñ ꝓponitur
poſt li.ↄte.vocat᷑ octõ is excluſio.ff.ð excep.liijĩ pᷣn.Et h̊ adde qð dixij· de
de re. iur. exceptionẽ. Impediũt.vt.S.c.pxi.
S. Opoꝛtebit.de neceſſitate iuris.quia alias pꝛoceſſus babitus poſt ta⸗
exceptione m non vslet cum lis conteſ.non eſſet.s.vi lite non conteſ.per
fotum.ſicut nec ꝑ poſitões et reſponſiones fit li ↄte./ð.de elec:duduʒ ·ij / / de
lit. conteſ.c.vno. Jo/an.

