ſbyteri ex oꝛdie nõ ex cu⸗
ra compᷣhendunt᷑ conſti
tutione honoꝛij.⁊ inter⸗
dũ de ncẽte nõ habẽt fie

ri ſacerdotes rectoꝛes ꝑ

rochialiũ eccleſiaruʒ. vt
5. e.li.de elec ſtatutũ. vł

pone ꝙ annꝰ nõ ẽ elapſꝰ

vel pone ſecũ diſpẽſatũ

ꝑ decre.õ.de elec.cum ex

co.

n Roͤne. q di ſi habe;

rẽt diſpenſatiue vel alio
mõ ꝑſonatũ cuʒz illis ec⸗
cleſijs bñ tenent᷑ cõſtitu⸗
tutione vel ſi eſſent pbꝛi
tenen?᷑ non rõne eccleſie
ſed oꝛdinis.vt.s.dixi.
o Capellas.qͥd ſi vni
cã habet capellam ſi ar/⸗
guamꝰ a vᷣbis ſaltẽ due
debẽt eſſe ad hoc j· de re.
iur.pluralis.cũ ſuis cõ

coꝛ.ad hoc ð deci.ad au-
dientiã.tutiꝰ videt᷑ ↄꝛiin

tenere.ad hoc.ff. vi bo.
rap.l.ait pᷣtoꝛ.ꝭ.hoĩes.i

ſti. e.ti.in pꝛin ad idẽ.ðõ.

e.li.de elec.c.penł.i.rnſo
8.· de pꝛiuile. vt puilegia
ibi aꝑiant᷑ ecclie.i.eccle

ſia.i.di.oẽs leges.cũ ſu⸗
is cõcoꝛ.⁊.ij.q.iin pmi:
nec ob.ar.a vᷣbis. qꝛ nõ
dicit h.niſi fuerit pleba⸗
nia hñs capellas.ſed di⸗

cit᷑ ĩ plurali plebanie ba

bentes capellas.⁊ plura
litatẽ capellarũ ad plu⸗

ralitatem plebaniarum
retcrã.ar.pdi.decret. vt
pꝛiuilegia. “

p QᷓPerpetui. 5. de ca

pel.mo.c.vno.

q & Ab iplis.ſ.plebãis
rthamlte⸗ .
P

Abſq; cã rõnabili.

de capel.mo.c. vno. vbi
de hoc.

grauis.⁊ doloꝛe non va

ig e cich düͤtian,
t Ousãcũq;. dũ tñ aph/
pꝛobatã.õ.de vo.c. vno

eo. li .
v. E Uel expſſe. S. e. lib.

de regula. c.i.⁊.iij.⁊ in caſu iſto inter expᷣſam pfeſſam ⁊ racitã nõ ẽ diſ᷑/

ferẽtia.ſicut alibi eſt.S.de elec.nullus.⁊.c.indẽnitatibus. M
x Pꝛofeſſus.nã pꝛofeſſus non poteſt redire ad ſeculũ quod dic vt. S.

de regula.cõ ſulti.

AERemere. ex cq enim lʒ habitũ trãſfoꝛmare ſi iuſta ſit puta timoꝛ.Sᷓ.

de vi. ⁊ ho.clerici.

Konuent“ꝰ. alibi dat pꝛelatꝰ licentiã ſine requiſitiõe conuentꝰ.S. e.
li. de elec. ſi religioſus.ij rñ.ſed illud fauoꝛe eccleſiarũ vacantiũ.ad idẽ
S. de teſta.c.vl.⁊ illud fauoꝛe vltimarũ voluntatũ.⁊ qꝛ piũ ececutionis

teſtamentoꝝ onꝰ.

„„.

a Q Nicẽtia. ⁊ tũc poteſt oĩa ſine quibus in ſtudio cõmode eſſe nõ poſj

ſe.quod dic vt no.ij.q.vij.cũ paſtoꝛalis.de accu.ex parte.

a & Hoꝝ.ſcʒ ꝙ apoſtotat dinittendo babitu

UW pericłoſa. tracta
fuit de extrauagãti

m. vel qnia vadit adſtu⸗

rhoe
opln,
guudt
Hiog
ſoben
Hop
ens
ted
ctoꝛ.
cim
lut.

.li.
Ss
Haut.

hod
Rre

olinten
eleni⸗
ſoerar
ehet
Cencen
lemor
ſtigt⸗
talic
mis
igen
midan
glepte
cmongg
hocpten

diſbie
tinewd d
(lullse
enk iſte
ſeſmnt,
ſnee
Nt.S0
goel
cllan ſn
1 ſllei
lboeſd
8. i flei
declan
Pwſcz
vr ſheig
in adici
Gadh
vtpul
cerc
eges.ci

int

wwis a
fucrithltt
ellas e
plebantet
llas dlee
lariſad
lcbanian

cui⸗5 NH

no.
ſs Nlti⸗
enele.
i rinnn

dob el
Cntrauncit
olojenoln

dnig

ſſrsel
tͤnoe

Mets

uend GH
cii⸗1ꝛO

—Kã

ſeninn

drdd

dium ſine licẽtia.

b Ipſo facto.ſpeciale in religioſo apoſtata.qꝛ als apoſtata non eſterx
cõicatus ſed excõicandus.ſᷣm qð no.io.⁊ ber.xxiij.di.ſi quis ex clericis

PVe deſpon. impu.

t Alia.ſicut dicebat pᷣdicteus canon.xxvij.q.ij.ſi qa deſp onſauerit.et
multe alie cauſe reperiunt᷑ puta votum ſolẽene cognatio ſpiritualis ⁊ le
galis ⁊ reliqua impedimẽta.vt dixi in ſumma.iiij.li.
vx Conſenſus.puta cotracta ub infante vel furioſo.S.e.dilectus:.de

de vi. ⁊ ho.cle. ſi quis ex clericis. de apoſtatis.c.iij.
c Q Dimiſſo.qͥd ſi non dimiſerit babitũ vide ꝙ tunc doctoꝛes nõ ſint
excõiati.qꝛ hec pena nõ eſt amplianda.jde re:iurꝭein penis.dic contra.

qꝛ cõicant in crimine.⁊
ſic eadẽ ⁊ nõ mioꝛi excõi
catiõe ligantur. de ſent᷑.
ex.nuper.⁊.c.ſi concubi
ne.⁊ in h̊ poterit dici. Bᷣ
potius venire ad decla⸗
rationẽ inris veteris qᷓ;
nouũ calum ponere.

D MScienter. vbi inci⸗

derẽt in habitu nõ habe
ret locũ ignoꝛantia. ſed
vbi dimiſeraãt habitum
ꝓbabiliter poterãt igno
rare.
e & Retinere nota offi⸗
clũ doctoꝛis ſcholarem
de ſcholis expellere. 2 ꝑ
id ꝙ dicit retinere dicaſ
ꝙ lʒ doctoꝛ ſciat mona⸗
chũ habẽtẽ domũ iuxta
ſcholas doctoꝛis in do⸗
mo ꝓpꝛia audirc excõica
tus nõ eſt.iã enim inhi⸗
beri non poſſet quin ſtet
in domo pꝛopꝛia.⁊ facit
qð dixiꝗ·de re.iuris.lo⸗
cupletari. Quid ſi mõoa⸗
chus nõ vult exire ſcho⸗
las videt᷑ per hanc lram
ꝙ licite vi poſſet expelli.
ad hoc de ſen.ex. veniẽs

⁊ hoc maxime ſi vera eẽt

opinio ꝙ excõicatus nõ
gauderet pᷣuilegi o cano
nis qð nõ eſt verum ſᷣm
io.ber.⁊ hoſtiẽ.qui de hᷣ
no.xvij.q.iiij.ſi qs dein
ceps. de ſen excõ.contin
git.i. Quid ſi non põt ex
pelli exeat ſcholas do /
ctoꝛ.ad inſtar.eiꝰ qð di⸗
cimꝰ cum excõicatus in
trat eccleſiam. vt no.xi.

excõmunicatiõis incurrar ſententiaʒ

ipſoꝰfacto. ¶ Docctoꝛes q̃ ſiue ma⸗

giſtri qui religioſos habitu ſuo dimiſ
ſo legem vel phiſicã audiẽtes ſciẽter
docere aut in ſcholis ſuis pꝛeſumpſe
rint retinere:ſimiliſeoipſo ſint ſentẽ⸗
tie inodati. ¶ Idem.
Piſcopꝰ ſeu quicunq; aliꝰ pꝛe
latꝰ vel clericus iuriſdictioneʒ
obtinens tempoꝛalẽ.ſi homici
dio aut alio maleficio ab aliq̃bo in iu⸗
riſdictiõe ſua cõmiſſa. baliuo ſuo aut
alij cuicũq; iniũ gat.vt ſuꝑ hoc veri⸗
tatẽ inquixens iuſticie debitũ exequa

tur irregularis cẽſeri nõ debet.qᷓ;uis

ipſe baliuvel ali cõtra malefactoꝛes
ad penã ſanguinis ꝓceſſerit iuſticia
mediãte.naʒ licet clericis cauſas ſan⸗
guinis agitare nõ liceat. eas tñ cũ iu
riſdictionẽ obtinẽt tẽpoꝛalem debẽt⁊
pñt metu irregularitat ceſſante alijs
delegare. ¶ Bonifacius. viij.

x ſponſalibꝰ puris
⁊ ceteris etiã ſi con⸗

tatis frigiditatis re

nch itliberquartus.
De ponſalib matrimonijs

ſanguinitatis affini

deſpon. impube.lr̃as.⁊.c acceſſit.

nachũ ſacerdotẽ frigidũ

xg Diſſoluendũ.bene ̊ dicebãt bug.⁊ io.⁊ ſui ſequaces qͥ dicebãt mo

ligionis aut alia qᷓuis rõe ſint nulla.
dumodo nõ ſint nulla ex defectu con
ſenſus oꝛit᷑ efficax ad impediẽdũ ⁊ di
rimendum ſequentia ſpõſalia vel ma
trimoniũ.nõ autẽ ad pꝛecedentia diſ
ſoluendũ impedimentũ iuſticie pu⸗
blice honeſtat. ¶Quare ille qͥ ſpo⸗
ſalia pure ac determinate cũ aliqᷓ mu
liere cõtraxit ⁊ poſtinodũ cũ ſecunda
pꝛioꝛis cõſanguinea idẽ fecit.ex pꝛio⸗

rum ſponſalioꝝ vigoꝛe.quibꝰ per pu⸗

blice honeſtatis iuſticiaʒ ex ſecundis
ſponſalibo ſubfecuta minime deroga
turad matrimoniũ contrabendũ cũ
pꝛima remanet obligat a Ille vo
qui ſpõſalia cũ aliqua muliere ſub cõ⸗
ditionecõtraxerit.ſi poſtmodũ anteꝰ
conditionis euentũ cum alia pꝛioꝛis

conſanguinea per verba ↄtraxerit de

pᷣſenticũ ſecũda remanere debebit.
cum ex ſponſalibo cõditionalibus añ
conditionẽ extantẽ ſicuti conſenſum
nõ habentibus ⁊ incertis nulla publi
ce honeſtatis iuſticia oꝛiat᷑. & Boni
facius.vij
De deiſponſatiðe impuberů.
Jinfantes adinuiceʒ vel
vnꝰ maioꝛ ſeptennio. ⁊al
ter minoꝛ ſponſalia con⸗
traxerinr.ipſi vel parẽtes

7 ſiles perſonas contra
hendo cũ alique impedi
re oẽs conſanguineos ʒ
here cũ eadẽ.vt no.in pᷣ⸗
dicto.c.ſi quis deſpõſa⸗
uerit.
V ¶WMPublice honeſtatc?.
S. e ſponſaʒ. publice eni
honeſtũ eſt exq̊ cõſangui
neus meꝰ conſenſerit in

bertã ꝙ ego illaʒ habere

nõ poſſim.

3 Idẽ fecit.ſ.qꝛ ſpõſa
ſia corrarcrir. ſoon alia
vo ſunt futur

xxx.q.v.noſtrates. Un⸗
de aduerte. ſi cũ pᷣma cõ

traxerit futuro. ? poſt
modũ cũ ſcòa ↄſangui⸗

nea in ꝓhibito gradu eo
dẽ modo cõtraxit ⁊ ſecũ⸗

dam cognouit nec pᷣmã

haberẽ poterit ꝓpter affi
nitatem ſuꝑueniẽtẽ que
ſoluit ſponſalia de futu⸗
ro.vt.S.de eo qͥ cog. con
ſang vxo. ſue. veniẽs i.
2. c.ex lr̃is.ſcdðam habe⸗
re nõ poterit.qꝛ publice
boneſtatis iuſticia illuʒ
cõtractũ impedit ⁊ diri⸗
mit.vt.S.rñ ꝓx.
a O Derogat᷑.nota ꝙ lz
ſuꝑueniẽs affinitas diſ⸗
ſoluat ſponſalia de futu
ro ſuꝑueniẽs tñ iuſticia
publice honeſtat ipᷣa nõ
diſſoluit ⁊ merito. ſcða
enim ſpõſalia tollunt᷑ ꝑ
publice honeſtatis iuſti
ciq ex pꝛimis inductam

vo ſun aꝝ nuptia
rũ pꝛomiſſio.ff.eo.ti.l.i.

q.iij.ſicut apli.⁊ per modernos.ð.de ſen.ex.nupr.
f¶ Simili. qꝛ cõicant in crimine vt dixi ⁊ qꝛ conditoꝛ ſibi non reſer⸗
ſauit abſolutionem alijs indulſiſſe videt᷑ .de ſent᷑.excõ.nuper.⁊ facit

derni.S. e. clericis. vbi videbat᷑ glo.⁊ hoſti.ſentire qꝙ generalẽ vica
rium vel baliuũ poſſet dare ad talia ſed nõ ſpecialẽ. Sed ex vᷣbis ipſoꝝ
olim tenebam cõtrariũ.nam dicunt ꝙ ſi appellet in tali cauſa debet ap
pellari ad ipſum pꝛelatũ ⁊ ipſe alij denegabit. getiaʒ im eos ſpecialiter
poterat delegare. uid ergo iuris de pꝛelatis tẽ poꝛalem iuriſ ſqictionẽ
babentiby habes hic ⁊ quomodo eã cõmittere poſſint. Quid giuris de
clericis iniuris paſſis.⁊ quomodo de ipſa cõqueri poſſunt, habes..· de
bomici. pꝛelatis. l .
b Hoc maleſicio. ergo ⁊ ſpecialiter cõmittit.dicit hoſti.s.e. clericis
ꝙ; ſibi placeret.ꝙ aut daret᷑ clericis licẽtia tales cãs iudicãdi ꝑ ſeipſos
aut taliũ cauſarum poteſtas ipſis clericis tolleret᷑ cum cõmiſſio ſit cõ⸗
tra ius.f. de offi.eiꝰ cui man. eſt iur l....
i & uſticia mediãte. uid ſi cõtra iuſticiã dicidem naʒ epiſcopꝰ qui
mã dauit iuſticiã fieri nõ ẽ in culpa.ſi iuſticiariꝰ delinquat ⁊ abſit ꝙ ea
que ꝓpter licitũ ⁊ bonũ ⁊c.xxiij.q.v de occidendis.nõ ob⸗j· de homi. is
q mandat.qꝛ ibi culpa pceſſit.⁊ caſus qui culpã ſequi bene imputat᷑, ð
hoc plene de homi.ſicut dignũ.bic nulla culpa pꝛeceſſit.
I:2 &Liceat. S. e. clericis. ⁊.c.ſententiã. . ”è
IPoſſunt ̊ põt qͥs ꝑ aliũ qð non ꝑſe de ᷣ dixi de regu. iu. põt qͥs
X ſponſaſibꝰ.Emanauit ad declarationẽ eoꝝ que no.xxvij·q·ij
ſi quis deſponſauerit.ij.S.e ti. ad audientiam. ”
Puris.cõditõalia nõ inducũt publice honeſtatis iuſticiã

uod no.S.t.ſuꝑ ſpecula. V
CRataknanuke⸗ declaratõnẽ eoꝝ que no.ber.inno.⁊ mo

oNXLertio.vt ſi ꝓmiſit ducere bertã filiã ticqͥ incerta (vt dicit᷑ in fi.

ſunt qñ pꝛomiſit ducere vnã er filiab ticij ad̊.S. e.c. ex litteris.ij.
p CKonſanguinitat.ſcʒ gradũ quartũ..de ↄſang.nõ dʒ.⁊ iſte erat
caſus.S.e.ad audientis. —dMW
q Affinitatis. in pᷣmo genere ⁊ qrto gradu vel citerioꝛi.õ.de ↄſang.
⁊ affi.nõ debet.⁊ cũ talis affinitas annullat matrimoniũ qñ pceſſit.ſe
cus ſi ſecuta fuerit de eo qui cogno.cõſang.vxo.ſue.dil. cretionẽ.
P Frigiditatis.S.de frigi· per totũů⸗
a Religionis pᷣcedentis.qꝛ tũc nullũ eſt matrimoniũ vel ſponſalia
ii ſequi? tunc diſſoluit ſpõſalia.vt.ð.de ↄuer.ↄliuj ex publico.⁊. c. ij.

nõ ergo ex ſcðis pot eſſe honeſtas.que tollat pꝛimã.⁊ ẽ ſi.lvij.di.ſi qͥs.
b ¶PHbligatꝰ. niſi cũ alia nõ ipſiꝰ conſanguinea cõtraheret ꝑ verba de
pñti.S.e.ſi int᷑.vel ſuꝑueniret aliqð de his ĩmpedimẽtis qͥ dixi in ſũ cir
c Ille vo repꝛobat᷑ opi.inno.de ſpon.duoꝝ.c.i.vbi.dice ( capn.
bat ꝙ ꝑ ſpon ſalia ſub cõditione cõtracta inducit᷑ publice honeſtatis iu
ſticia.hoſti.ↄ.S.e.ad audientiã.
d ¶ Ante. ſecꝰ ſi poſt qꝛ tũc non deeſſet cõſenſus.ſed ↄtraxiſſet inde ac
ſi à pncipio pure cõtraxiſſet.
ebeelentl quic ſi Zhit per verba de futuro.nũquid ſoluta ſunt pᷣma
ſpõſalia cõditionalia. credo ꝙ ſic.ſi eni pꝛia ſponſalia inducũt publice
honeſtatis iuſticiã ꝑ iuſticiã publice honeſtatis ſuꝑuenientẽ ex ſecũdis
nõ ſoluunt᷑.vt.j.pxi.rn.ſed ſi ꝑ pꝛimũ nõ inqucitur iuſticia.puta ꝙ per
iuſticiã ſuꝑuenientẽ exſecundis bene ſe oluant᷑ pꝛima. lʒ in veritate pᷣma
ſponſalia dicenda nõ ſint exquo cõſenſus defecerat vt hic.ſi enim eſt in
alijs impedimẽtis.S.e.de eo qui cog.ↄſang.vxo.ſue.veniens.cũ ſi.vñ
poſt ſcõᷣm ↄctum ſupꝑueniat ↄditio.dico ꝙ pꝛimũ matrimoniũ ↄſuma

re nõ põt.publica eni maieſtas nõ inſurgit a die ↄctꝰ ſed a die cõditõis.

⁊ iõ publica honeſtas qͥ puenit ↄditionc hʒ mr̃imoniũ ipedire⁊ dirime
re.vt.S.i.rñ.cũ ꝑ hoc reddat᷑ inhabilis pᷣme.de iureiuran.quẽadmodũ

f OQ Conditionèẽ.hec vera intelligas niſi interueniat carnis copula. qꝛ

tunc reddita cõditione.de ↄdi.ap.de illis.⁊ ſic eſſet ibi ↄſenſus ⁊ mr̃i⸗
moniũ.vñ tum ꝓpter affinitatẽ.tũ ꝓpter iuſticiã nõ teneret mrimoniuʒ
poſtea cũ ↄſanguinea ↄctum.⁊ intellige de ↄdi.honeſta. nõ de tali q̃ͥ ha
beat᷑ pꝛo nõ adiecta.S.de cõdi.ap.c.vlti.qꝛ illa inducerẽt publicã hone
ſtatẽ ac ſi pure zcta fuiſſent.⁊ no.hoſti.s.e.ad audientiã.ꝙ ſi qͥs ſub ta
li ↄditione cõtrahat cũ aliqua.pmitto ꝙ te ducã in vxoꝛẽ ſi deo ⁊ eccle
ſie placuerit.poſtea cõperto impedimẽto.⁊ ſolutis ſpõſalibo contrahat
cũ ↄſanguinca illius tenet ↄctus.⁊ lʒ hec cõditio intelligat᷑ etiam ſi nõ
apponat᷑.tñ qñ non expꝛimit᷑conſenſus purꝰ remanet.conditiones eni

tacite nõ faciunt obligationẽ conditionalẽ. ff. de condi.⁊ dcemon.l.ↄdi
tiones extrinſecꝰ.⁊ no.de iureiuran.quẽadmodũ.tacitũ tñ ſi expꝛimat

facit rẽ conditionaleʒ.ff. deleg.i.ſi ita legatũ.s.i.vbi cõditio ſi volet po
ſita in ꝑſona legatarij facit ↄditionalẽ legatũ.⁊ expꝛeſſa nocẽt que nõ ex
pᷣſſa nõ nocẽt.ff.de reg.iurꝭ.expᷣſſa. .
Jinfantes. hi ſponſalia contrahere non poſſunt. cum etasilla
quid videat ignoꝛare. C. de fal.mo.l.iiad h.S.e.lib.de tẽpo.oꝛ.
b Septẽnio.· Nota. ꝓlz (nullus. C. de lur · veli ſ iurar

4

Liber Quartus

tñ opi.inno.⁊ hoſti.qui hoc ibi no.⁊ erat caſus ełpꝛeſſus.xxvij·qij.ler
diuina.palea eeeet. . ——”òc
1 5 Eaũ inter baptiʒ atũ.cognationem ſpiritualem ⁊c.qð eſt
„b A. Uroꝛem.nũquid de concubina leuantis pꝛiꝰ cognita.de hoc

dp fſit in eti um .J. e. puberes.
quo ad pubertatẽ ſit in ſern differẽtia in numero annoꝝn. . . p
ocneen at᷑ quo ad infantiam ſecꝰ.qꝛ vterq; infans minoꝛ ſepten⸗

nio. vt hic. ⁊. S.e.litteras.⁊.c.acceſſit. ”MW =G
i Eis.ignoꝛãtibo vel ſcientibo nõ curo.ſed aliter in maioꝛibo.vt S.

minoꝛcs. ſed goff.ibi ꝰ

qui cõcoꝛ.ber.inno.⁊ ab
bas. ⁊ hoc veꝝy ⁊ hoc ap
pꝛo bat᷑.Auid ſi puer mi
noꝛ.xiiij.an.młtas mu/⸗

lieres cognouit.⁊ mulier mi

„

parẽtes pꝛo fllijs puberibo velunpu⸗
beribꝰ plerüq; Zhunt. ipſi filij ſi expſ⸗

noꝛ.xij.an.a pluribo eſt cognita hi contra⸗

Er catheciſmum ! qui pꝛe

dqit baptiſmũ ſacramentoꝛum

q.iiij.ſiquis vnus.⁊.s.e.ti.mart inꝰ?

d ¶Suſciplentez. ſup
ple ⁊ vxoꝛẽ eiꝰ pꝛius car

naliter cognitam. xxx.

hunt matrimoniũ.quis hebes diceret tale matrimoniũ pꝛeter carnalẽ
adinuicẽ copulam non tenere. , .
p& De futuro.appꝛobat᷑ quod no.ala.tan.ber.goff.inno.⁊ hoſti.ð.eo.

a nobis.⁊ pꝛobot᷑ olim per hoc decre.S.eę.atteſtatiões.⁊.c.vl.⁊.sſ.de cõ

di.ap.ſuper eo ſepe enim extra id ꝙ ibi tacita naſcit᷑ obligatio.ff. cõmo
dati.ſi is qui cõmodatũ.ꝭ.vlti.
qꝙ Maerimoniũ. ⁊ nõ ſponſalia vñ non videbant᷑ ſponſalia.ad hoc
S.de offi.dele.cũ ſuꝑ.fr de ſpon.queſitũ. C.ſi quis alteri vel ſibi.lmul
tũ intereſt.nec matrimoniũ.qꝛ etas phibebat.ſed pꝛimũ falſum vt hic
vides ⁊ ſic no.illud generale ſi nõ valet vt ago. valeat vt valere põt.sð.
e. nobis. .
r¶ Modũ alium.vt qꝛ ſimul cobabitauerũt.vel ſe cõiuges nomina

AEt matrem. Iota nõ dixit patrem baptiʒati ⁊ eius vroꝛem immo

5⁵

dirit mr̃em ſi igit᷑ de pꝛima vrxoꝛe vel concubina vir pꝛoceet filium ille

Tu ienot filium eſt compater concubine ⁊ viri.ſed non eius vxoꝛis.vt
4

¶Spiritualem que dignioꝛ eſt q; carnalis.xxx q.iij. c.i.ij. iij. ⁊ eſt co

gnatio ſpiritualis attinentia pꝛoueniens ex ſacramenti datõnc.vel ad

id detentione.eſt etiam cognatio carnalis ⁊ legali Ala⸗
. galis de qu
poſitum. 8 quibus nil ad p

ꝗKontractũ.ſi igitleuãs ⁊ leuatꝰ.vlłleuatꝰ ⁊ filius leuãtis vel leua
tus ⁊ vxoꝛ leuantis ante cognita/vel lcuans ⁊ parentes lenati contra⸗

hunt nõ tenet matrimonium Scire debes ꝙ pater ſpirituãalis ſi copu

letur ſoꝛoꝛi filie ſpiritualis bene tenet matrimonium xxx.q.iij.c.vlt.⁊

oꝛro. xxx ·q.iiij.ſi quis in ius in vlti.glo. —
lꝛ ¶ Uerbo.q; poſt ſeptenniũ adinuicẽ vocãt ſe ſponſos. c Lognita.ſecꝰ ſi poſt fiat vxoꝛ.vel ſi pꝛius erat vxoꝛ poſt ⁊ nõ pꝛius
QWUel facto. vt qꝛ poſt carnaliter ſit cognita qꝛ
ſeptenniũ ſecũ iacet. vel . . . . entone po eſſte
s serwonſrnn beoeis niſip cohabitationẽ eox mu ſeſenſerint vel tacite. vt ſi pñtes fue in vnionem ſpiritus pꝛe 4
quid fiat verbovel facto tud ſeu als verbo vel facto ipſoꝛũ lij rint neccõtradixerint obligant᷑ et er ccdenteʒ. xxx. q iiij poſt .
de ap. dilecti.ꝛ.c.ntm.?⁊ do appareat.eoſdẽ in eadẽ voluntate eis oꝛitur iuſticia publice boneſtatis xrois ir ergo ⁊ vxoꝛ 4
ſpo. er pte. ſpponſalia hmoi q ab initio nulla erat. ſentes etiã ignoꝛates eadẽ ſponſalia quis vnus. eo.ti.ma
m QLoõualeſcũt.j.- de re P . 1. . e . P qu r
gu:iurio n firmatur. ? P lapſum dicti tpis minime conuale⸗ poſt ſciẽtes ratificauerüt raciteyel ex tinus. licernõ paſſtöes.
ircllige nboc c ſolutio ſcut . ciõ cum ſintnulla rone defec·¶peeſſe,als er ſponſalibo otractis apa vndeſtfilt alrerius ii 1
nẽ quã dixi ·de reg. ur oſenſus. publice honeſtatis iuſtici, rentib ꝓ filijs nec ipſi filij obliganf. uans alteri cuius filius n
abrancd o,uel nõ inducut, Waen z ſi pubes 7 evaenieenn, iuſticia inge ſur non en compaternac. 1
tur qðᷣ a pꝛincipio nõva ipubes vel duo impuberes noprim git. Bonifacius. vlij. s dem D☛ vt pꝛobatur. quod dic u
to interdi erpꝛclſo. bene ſuplcharp perbatanetenrde pꝛe Es l leterke tizatũ illumq baar goff. ꝙ illud qð agit „
yt bic vides. ? ibi pleniꝰ ſenti.ſponſalia eni illa que iuris inter eiũ ſuſcepit de ba ptiſmo ac in? pars coꝛpoꝛis equũ vt vnp
dirr. wit ptatione tm̃ fuerũt ſponſalia de ſutuu NAter eundeʒ baptizatũ ⁊ ſuſcipi niter Partl vamuntee
n. Inducũt.S.e. c.px. ro.lʒ verba cõſenſum expꝛimena dep entis filios ⁊ vxoꝛẽ añ ſuſceptionem nend drertonct 3
o BSubpplebat. S de ſenti haberẽt matrimoniu Zhere in carnaliter cognitã ab eodẽ.ĩmo etia; alteriꝰ tm̃ agitur. a iſta tie
Pvon. penieng Sc adl tẽderent hentes.paduentũ puber⸗ inter ſuſcipientem patrẽq; aptiʒati ſit ratio. vel dic ꝙ ſatis ure
licia ſuppleat etatẽ cõtra pñti.nec matrimoniũ qð vrmtimo⸗ ptiſmo phi iurecõſtat: que cognatio uati. Et nota ꝙ ſileuãs “
bere H marino niũ erate nõ ———— lapſũbsꝛ ⁊contrahendũ mattimoniũ impedit pꝛimo cognoucrat vcoh
4 0 5 C. . „ 7 252 – 2 — — —
tis. 2 ef pis ↄualeſcir: nin per carmis co actuů Db rem non eſt curandũ an un
⁊. c. de illis. ⁊ eſt ho ccon ieſ⸗ ta lalt eeno dücon- edenſ veorau „OExrſaez⸗ poſt compaternitatẽ coꝛ tni
tra opi. can. 2 hoſti. qui pulla ſubſecung ve glique R que de ſuſcipiẽte ſunt dicta. ſunt enã gnouerit vel non. lz gra/ 1
direrũt in p. decre. de il trahẽtes eoſdẽ cũ eiuſde yſeueran na de baptiʒanti cẽſenda. Ex ↄfirma tianus contra.xxx.q.iiij nite
ls cn ad b vr eneen volũutatis ad pubertatis tpa perue tione q́; ſeu frontis criſinatione ſpiri norandum. en
minoꝛes in qubo malij niſſe oſtiterit euident per dicru ti cõ tualis cognatio eiſdẽ modis cõtrahi ddn
cia ſupplet etatcẽ requiri; tractũ qut valuitx vt potuit non licuti tur. matrimonia ſimiliter impediẽs ſone
rur enuſc ſe ognone agebat᷑ publice honeſtatis iuſticia eſt Contrahenda ?⁊ dirimẽs poſt contta⸗ icki
rint cũ oca . A SLyſ l , e Kn
ſtare nõ poſſit exquoſſũt inducta. O Poꝛro ex ſpoſalibo que “SS cta. & Idem. . KKiga

cie
iite

bant ⁊ amplexabant᷑ vt coniuges. . ibi no.io.bene poteſt pater ſun iliam ſpirifiiaſer I, aſe e rte
& Pubertatis. ſtatim & fugere dʒ qᷓcito põt.qð dic vt.ð.de ſpon.ad licet cognatio birirnalis deun ere and deß efii er ea c 4 elnſ
id qð.⁊ repꝛobatur opi pe.de ſamp.no.S.e.ti.c. vlti ꝑ abbatẽ. per eo.non tamen aſcendit cum cautum non re erlaru Tedlccmm. .— ncen
t Poꝛro.declarat notata ꝑ inno.⁊ hoſt.s.de reſti.ſpo.ex parte. matrimonio pꝛohibitoꝛiũ eſt. s. de ſpon. cũ apus atur. dcalcrum de nan⸗
„ n filijs nõ i⸗ mandantib.qꝛ tũc idẽ eſt ac ſi ipſi contraberent 5. en. ſi baptiʒans ⁊ baptiʒatus.vel b aptiz atus ? filij baptiz on len
S.e.li.de ꝓcura.c.vlti. . tis.vel baptizatus ⁊ vxoꝛ baptizantis pꝛi Rica ef beanere potoriumn
x Lontradirxerint qui tacet hoc caſu nõ cõſentit · de regu.iuris.qͥ parentes baß tizati matzttonn um contrarenernoncng a boc lfe
tacet. cũ ſuis concoꝛ. . eo. ti. c. vlti. ⁊ non eſt ita in eo qui recipimir ad penitentiam. vt ibi no.? cte
y Sponalia. contracta ꝑ parentes. ⁊ idẽ eadẽ rõne intelligasd e q̊/ xxrx.q.i.omnes quos ⁊ eſt erpꝛeiſum j. c. vlti. in fi io e eieee Mfurn
libet alio s.de ſponſa.ad id qð.⁊.õ.de ma.cõtra.interdic.ec.c.i.qð hu⸗ ¶rontis.hoc fit a ſolo epiſcopo de conſecra di monus. 5 dec 32 nnonrn
ic bene cõcoꝛ.⁊ hoc ibi tenet hoſti.ſed inno.ibi no.còtrariũ dicens ſpe⸗ ſue.quanto. in vertice autem criſmant pꝛeſbyteri de onſe gie decon⸗ ſpperſi
ciale in patrevt noie filij p. cſentis ? nõ con tradicentis poſſit ſponſalia ſbyteris. ſine ſacramento confirmationo non ve ſe. dl liij. pꝛe⸗ nſihe
conttabere deſ pon ſed que Rarria⸗ l ſe. e nup. vique ſecꝰ in tu ſtianus.ve conſe. di v c.i. ſicitur quis verus chꝛi poſeinoc
toꝛe.ff.de ſpon.ſi puelle.⁊ nõ ob. de ſpon.ad id quod. qꝛ ibi interuenit l& Eiſdem modis. ſ. inte rmati diontz Sðõ Ponile
carnalis copula.als ſecus ſᷣm eũ.ſed veriꝰ videt᷑ quod dicit hoſti lʒ ibi lium uſcipientis.⁊ corn rratumegenuteiglentke confirmatum funfn
ber. videatur ibi tenere opi. inno. 2 decre illa nõ loquatur de expꝛeſ- gnitam ⁊ luſcipientem ⁊ parentes confirmati. parentce ccnrui⸗ c0)/½ inihn
ſo conſenſu pꝛobaĩ.qꝛ quare poſuiſſet papa ibi verba que ſapiũt tacitũ vxoꝛem ſuſcipientis pꝛius cognicam ceminrent ners confirmati er uonog
conſenſum. Itẽ nõ inuenimꝰ ꝙ paternꝰ conſenſus aliquid in cõtractu 7 confirmatum. æ confirmatum ⁊ filios cõfirmantar⸗ confirmante; Uioc
mr̃imoniali impuberis operet᷑.als qᷓ; in pꝛecedentibus caſibo. cognitam.⁊ ipſum confirmantem ⁊ parentes con firn rlch e wanit die . Naͤmtt
3. O Surgit repꝛobat᷑opi.rap.in ſum. de ſpõ.ꝗ.ponc.qð ⁊ pe.de ſamp. cere eiſdem modis. vnde. xx. ſunt caſus pꝛobibiti vnari. boc u di⸗/· ſorme
⁊ abbas.S.c.ci.c i.qui ꝑ iliud.c.dicebãt.cum ibi dicatur ꝙ pater filiũ numcraui in ſimula quarti libꝛi er boccognatione ůs (onmnh
nõ adultum põt cui vult matrimonio tradere.ꝙ ex ſponſalibus cõtra⸗ Er catheciſmũ. terminant no. xxx. q.i c.t.?. S. e. ti. citn Musiagn
ctis a patre etiã filio nõ conſentiente oꝛiebatur iuſticia ⁊ nitebat᷑ idem Ii. ꝙ cõpinitas ꝑ catheciſmũ zcta ĩpedi enn fi mant i. oor mkn⸗ Cuidii ſe
ꝓbare per decre.ð.· c · acceſſit.ad fi.que nõ facit vt ibi nota.Appꝛobatuxr theciſmus dicit᷑ a catheʒiʒo. ꝙ eſt idẽ ꝙ inſtruo. vñ aß daprilni inſtrui ſte⸗

zi⸗
nnden

oginn
Carnigt.
rni
tſun
lie
orn
hracte
Nr gii
chlte
fPaliiz
ltenne
crofne
Clllaftg
huntſſt
r ddos
nartimnen
ſunerd
loccbr
lseglitn
cömunct
öfnuntaee
Perſoniſt
NPttur, ne
Adicgir
abeein
emipiceaun
Ntaglla
nonetat
Pcuroncie
Nrcrnitdig
Alnonhhr
IN.

cpie.
ebelg
ning.

Woeig
Ccerflun:
us Nrost

darole .
Uibuenl

chänen.
ſenarion
.—
r AS
iſ Crnne
t,5,e010
,1cdiaunt

1flſbne
Abinſee
ent N
amn N
, V
nuos

„

rſed li .
uis Nmd.

Coffirnt⸗
tis galee
Conffn
confine
us N
ſboen
odnNn
zgotn
öninme
pnſni m

vn? ſolus ſit in ſacramẽ

tur que facta tenẽt,.s. c.

um. ⁊c. ⁊ coꝛrigunt᷑ opi.·

„

—

De accu. in qui. et denũ.

debent baptiʒ andi in fide adulti pꝛecipue.de conſe.di.iiij.ance.xx.
a ¶Q«,Et ianuã.xxxij. di. S. verũ. S. de pꝛeſ.non bap.c. veniens.
b Decretali.S.e. ↄtracto. c Res.ſ.cõpr̃nitas in catheciſmis ↄcta
d. O Exiſtit.ff. de iudi.vix cercis ex cauſis.ad idẽ.xv q.i.merito qritur.

e Segpat᷑.ad idẽ.S.e.li.ð vo.c.vno.S.ð iuriut.quẽadmodũ cũ ſi.

Uamuis.notat hic hoſtien.is.e.martinus.
g Unus. immo ſi vꝛh
geret neceſſitas in cathe
ciſmo ⁊ baptiſmo ⁊ con
firmatione vnus poteſt
eſſe patrinus.licet hoc ñ

fundamentũ ianuã teliquoꝝ cogna
tio ſpiritualis cõtrahit᷑ pquã contra

habeat cõſuetudo roma hendũ matrimoniũ impedit᷑ vt ex pᷣ⸗
ne de con. di. iiij· ĩ ctbe qeceſſoꝛis noſtri cle.pape.iij.decxeta
4 *

lixcolligit euidenter. ¶¶ Dicendo enĩ
ꝙtalis res vix cõtrahẽdo matrimõio
impedimẽtũ afferret velle videt᷑ qaf
ferat nã ꝙ vix fit fieri tñ dubiũ nõ exi
rã.ſic ⁊ ſpialis cognatõ ſtit Pillaã tamẽcognationẽ matrimo⸗
habet imitari naturã vy niũ poſt eã cõtractũ minime ſepatur

cognationẽ carnalẽvt.ſ. (Mnes nõ plures IJdem

h Inſtituta.de conſe.
di. iij. non plures.⁊ po⸗
tuit eſſe ratio que reddit᷑
in optione vel cognatio
ne legali qͥ imitat᷑ natu⸗

; vnus vir vel vng mulier ac
.cedere debeãt ad ſuſcipiendũ
de baptiſmo infantẽ iuxta ſacroꝝ ca⸗
nonũ inſtituta ſi tñ plures acceſſerĩt
ſpiritualis cognatio inde cõtrahitur
pꝛoxi. matrimonia cõtrahenda impediens
lꝛ Idẽ.ſ. vc plures in æetiã poſt contracta diſſoluẽs De
cofirmatioe tenere non ( zfirmatiõe inſuꝑ q;tum ad hoc ideʒ

dDebeãt. tñ ſi teneãt om̃s IA Deren
ſunt cõpatres vel cõpa: iudiciũ ẽ habendũ ¶ Ex datõe vero

to patrinꝰ ſed cõtra.xxx.
q.iiij.quod ãt.ſo.vt ibi
no. ⁊. ꝭ.c.ti.c.vl.
i ¶õtrabit᷑.ſ.cũ oĩb
2 ſic multa fieri pꝛohibẽ

rrin. alioꝝ ſacramẽtoꝝ cognatio ſpiritualł
1. Sacrameror. ipe mnequaq; oꝛit matrimoniũ impediat ł
ntie . ERE
creme vnctiõis oꝛdinis diſſoluat. onifaciꝰ octauus.

⁊ cõu gij Renaſcimur ei· Incdipit liber quintus De accuſa
in baptiſmo⁊ chꝛiſmatõ

frontis illã cõfirmat qðᷣ

nõ eſt in alijs ſacramẽt Qationibus.Ruhbeicn. 8 .
2 i p iſta ſpũalis cõtra⸗ IA MOſtq; coꝛã eo qui
hilt cõpaternitas nõ ꝑil⸗ A –ontra te ſuꝑ certis
la:z hoc no.· xx · i. oẽs, N iminibus inquiſi
2.·S.c v lſtcß. decret. toꝛ fuerat deputat⸗
ſſta eagdem crimina fui⸗
iſta ?⁊ ſequeno ”MN . n
Nemanauerunt —1 . ſti confeſſus fruſtra
ad declaratio⸗ /confeſſionẽ tuã quo min puniaris ex

nẽ decr. S. e. qualiter.i. ⁊Z
ad petitõnẽ ibi iudiciari

ea ꝓut iuſticia ſuadebit eo pᷣtertu im
pugnare contendis ꝙ ſup eiſdẽcrimi
opi. mib nõ fueras autea diffamat vlꝙ
hoſt. no.in.c.qualiter.i.
in. i.glo. vltra vns colũ⸗
nã.v.quid ſi inqſitoꝛ. ⁊ ĩ
opoꝛtcat.ſuꝑ verbo ſubi

contra te volebat inquirxere tibi tradi
ta non fuerunt.

to.v.querit᷑ ſi inqͥ ſitoꝛ.ſi

militer⁊ in ſcõo q̃liter ſu

per verbo fuerit ⁊ ſuꝑ verbo legittime.⁊ facit qð no.guil.in ſpe.ti.de in
quiſiti.S. nũc tractemus. x.ſi quid inquiſitoꝛ permixtim io an.

nLonfeſſus.nulle igit᷑ſunt ꝑtes iudicis niſivt ferat ſentẽtiã.quid eĩ

querem? dei nfamia vel capitulis exqͥ claret de crimie. xxiiij.q.iij. ecco.
De clec.ꝑ inquiſitionẽ. de conceſ.ſi ſuꝑ.ſff.de iudi.ſi debitoꝛi. Jam eni eſt

notoꝛium crimen. de coha.cleri.⁊ mulie.veſtra.⁊.c.fi.
o& Juſticia.ſ. imponẽdo penã a iure ſtatutã vel arbitr ariã. ſi nulla pe⸗
na eſt ſtatuta. S. de of.dele. de cauſis.io.au.
pFuerint.ſi infamatus nõ erat ad inquiſitionẽ ꝓcedi non debuit ve
ritatis vt in pᷣdictis iuribi.ſed ille debuit appellare ⁊ nõ reſpõdere vnde

imputet ſibi. idẽ dico de capitulis que tradi debuerũt.s e.qualiter.ij.S

debet. ſi petita nõ fuerũt⁊ cõfeſſus eſt crimẽ ſibi imputet.potuit enĩ iuri
pꝛo ſe itroducto renũciare ⁊ tũc tacite renũciat.ad hoc.ff de ꝓcura.põ⸗
ponius.ꝭ.rati.Sed hoſti.cõtra in pᷣdic.decre.qualiter.i.ꝑ.l.ff.de pcu.
filius.ꝭ.innitus ⁊ hũc dicebat caſum ipſiꝰ decr.⁊ decret.e.ti.ad petitio
nẽ nã ibi pñnte nõ cõtradicẽte illo cõtra quẽ inquirebat᷑.nõ fuerat ſerua⸗
tus oꝛdo.qui debuer at ſeruari vñ ꝓceſſus caſſari mãdat᷑.ſʒ ð alio oꝛdie

ſi ẽs ⁊ merropolitanꝰ ꝓcedãt etiã ad inqͥſitionẽ omiſſo tali articulo.ij
q.v.omnib. S.e.tioſicut olim.ſed ſi ad petitionẽ alteriꝰ cõmiſerit.tunc
pꝛius inquiret inquiſitoꝛ de infami.hoc tenet inno.s.e.ti.cũ opoꝛteat.

Quid ſi ille qui litteras inquiſitionis impetrat ſit excõicatus dixi.s. de

reſcrip.c.i.⁊c.

r Reclamãte, dicebat hoſti. in ſupꝛadictis glo. ꝙtaciturnitas habeg

tionibus inquiſittionibus ⁊ denũ

ꝑeundẽ inquiſitoꝛẽ capla ſup quibuſ
cCareat ſepultura

S be Immurand“. s. ercommunicamus. ij.
ec

Jis cui.fuerat ad petitionẽ alicuiꝰ.qꝛ ſi papa ppꝛio motucitelligat᷑
cõmittit inquiſitiouẽ criminũ alicuiꝰ.iã illũ appꝛobat infamatuʒ

LXXII.

batur hicꝓ diſſenſu ⁊ cõtradictione.quod nõ eſt verũ vt hic vides.im⸗

mo tacendo tacite iuri ſuo renũciat jde re.iu.qui tacet.⁊ dixi de hoc..e.
ti. is qui tacet. Reclamare igitur debuit ⁊ petere pꝛius inquiri ſuꝑ inqᷣſi

tione infamie.⁊ ſi hoc non fileret debnit appellare.vt dixi.c.pꝛoxi.
8 –1 Pꝛimitus.i. anteqß quereretur de veritate.io. an.
Aiequibis. non ergo oꝛdo iſte eſt ita de ſubſtantia ꝙ ei renũciareñ
ʒ poſſit fac.S. de ſer.c.vl.⁊
60 35 no.õ.de of.ðie.ð cau⸗
18.

Ydem

õ Uoniam. incipie⸗
is ci contra tecõmiſſa fue (Q◻ bat. ⁊ ſi contra ete
rat ſimpliciter inqͥ ſitio ſupꝑ cer ne de medietate decurta

tis crimibo faciẽda ꝓceſſerit te Canonibus tv 4
pᷣſente necreclamata aurquici; ſup vij ſi quis timidus ꝛvl
hoc excipiẽte infamie inqᷣſitõne omiſ⸗ obus capiculis ſequenti
ſa ad veritatẽ eoꝛũdẽ cciminum acq̃ bus.⁊ debent eſſe ſer in
dã ꝓceſſum hmõi ex eo ꝙ nõ fuit degradatione pꝛeſbiteri.
deidttamnia ꝛimitus inquiſirtum vl⸗ aren in degradarlonc dy
nitamiap quuitum v? aconi. ⁊ ita de ſubdyvaco
terius impugnare nequibis. no videtur. vt. 6. de ſer.
Gregoꝛius nonus remenſi archi

non oꝛ. miramur.
epiſcopo et ſuffraganeis ſuis. y Waclli. bene eſt poſſit

bile. ſed non facile.lex ei
. . non debet eſſe impoſſibi
Voniam epiſcopoꝛum nu — eg al .
er radatione,z 3, Pꝛo hereſi. in alijs
conſtitutus non poteſt de cnda ſeruentur antiqua
facili conuenire concedimus vt ſacer lura. quia in hoc crimiĩe
dotemvel alium clericum in ſacris oꝛ balena dee m nae⸗
dinibus conſtitutum cum pꝛo hereſi le· ac icc c· in ligel.
fuerit ſeculari curie relinquẽdus aut
ppetuo immurandus conuocatis ab
batibs alijſq; pꝛelatis et religioſis per
ſonis ac litteratis ſue dioceſis de qui
bus expedire videbit᷑ ſuus ſolus poſ
ſit epiſcopus degradare.
V¶ Alexander quartus.
Elicunq; hereticos credentes
eceptatoꝛes defenſoꝛes vłfau
toꝛes eoꝛuz ſcienter pꝛeſumpſe
rint eccleſiaſtice tradere ſepulture vi
q; ad ſatiſfactionem idoneam excom
municatõnis ſententie ſe nouerint ſbᷣ
iacere.necabſolutionis beneficiũ me
reantur.niſi pꝛopꝛijs manibus pub⸗
lice extumulent pꝛoiciant huiuſmo
dicoꝛꝑa dãnatoꝝ ⁊ locus ille ppetua
tſepu nhibem?ꝰquoq; .
ne cuiq;ᷓ laice pſonè liceat publice v aæ Relinquendue. qð
dic vt. S. de ver. ſige noui
mus. ⁊ infra de peniis.
ca. ij.

Solus epiſcopus.excludit epiſcopos ⁊ non capitulum ſuñ ad ideʒ

xv.q.vij.ſi autem.⁊.S.ſequenti.⁊.c.epiſcopus.xviij.q.ij.c.nnllam.

Micunch ſcienter.ignoꝛantia ergo pꝛobabilis bene üũlos excuſat.S.
de cle.ex.mi.apoſtolice.
vſu.quia in omnibus.⁊ qui moꝛiuntur in toꝛneamentis.s.de toꝛ.ca.i.
⁊ de hoc de ſepul.ex parte in vl.glo.Dicitur aũt ſepultura multis modiſ

f Sepulture.ſic ⁊ maniteſti vſurarij non traduntur ſepulcure.S.de
u.

xt no xiij.q.ij.S.itẽ querit᷑ ⁊.SO.de ſepul.c.pe.

gꝙ ¶Uſq;. hic Iʒ ſatiſfaciant.ſequi debʒ abſolutio vt patet per id qð ſeqᷣt
b SPꝛopꝛijs manibus. Hota caſum ꝙ poſſum per me quod non poſ⸗
ſum par alium. de hoc dixi.j.de re.iu poteſt.ſicut enim exhibuerũt mẽ⸗
bꝛa ſua ſeruire iniquitati ad iniqtatẽ ſic exhibere debent illa ſeruire iu⸗
ſticie ad iuſticiam.ſicut dixit apoſtolus.i.ad roma. vi.c.⁊ hec verba in
canone.lłxvij.di.omnes huius. V
i Q Publice.quia que publice peccant᷑ publice emẽdant᷑.de pe.⁊.rxe.c.i.
I2 Extumulent.hocverum intelligo.quando oſſa ipſoꝛum poſſunt ab
oſſibus alioꝛum diſcerni.alias ſecus.S.de ſepul.ſacris.io.an.

l qLocus.punitur res inanimata.ſic.s.de penis in quibuſdam. s. de

elec.vbi periculum.ꝭ.ciuitas.⁊ .de pe.c.vl.in fi.xv.q.i.mulier.
m ꝙ& Laice.foꝛte intellexerũt de laico ad modũ vltra montanoꝛum qᷣ it

litteratos laicos vocant ⁊ litteratos clericos.quid enim eſt dicere ꝙ ru

ralis clericus diſputãdo de fide non incidat in hãc penã.⁊ doctoꝛ decre
toꝝ laicus incidat.tñ ſufficit ita eſſe ſcriptũ.⁊ ſolũ duo ſunt chꝛiſtianoñ

genera clici ⁊ laici·xij.q.i:dno ſũt ⁊ cõcoꝛ.ad b.C.ð ſumtrinul. genul⸗
S . 4 .

72

2

Liber Qnmtus

n & uoodetur nũquid per ſentẽtiã vel ipſo iure.⁊ videt ꝙ ipſo iure .
id quo dicit laqueo.quaſi ipᷣm factũ dãnatũ illaqueet. in cõtrariũ vide
tur uia in penis benigna fieri debet impetratio.vt. / de re.· in in penis

cũ ſuis cõcoꝛ eſt igit᷑ benig
de ſentẽtie q; iã late.ergo e

quippe. Pꝛeterea ſi volui
datus vel eoipo vel ſimi
lia verba. .
o Filij. no.caſũ ĩ quo

pꝛo delicto paterno pũit᷑

filius hoc etiam ꝓcedit ĩ
crimine leſe maieſtatis.
quod eſt minus hoc cri⸗
mine quo leditur ccerna

maieſtas.S e. vergentis

⁊ ſi cõtra hoĩeſillate blaſ
phemie impunite ñ trãſ
eũt. multo magis qͥ ipᷣʒ
dñm blaſphemat dignꝰ
eſt ſupplicia ſuſtinere.in
auc.vt nõ luxu.cõ.na.i.
reſp.⁊.ꝭ.l.⁊ col.vi.nec ð
bemus illius obpꝛobꝛiũ
inultũ dimittere.qui no
ſtra pꝛobꝛa delcuit.S. de
iudeis in nõnullis. Qð
eni in religiõe diuino cõ
mittit᷑ in omniũ fertur i
iuriam. L.de here.mani
cheos.ad idẽ.xvij.q.iiij.
ſicut alias regularit᷑ pe⸗

na tꝑali non punitvnus
peꝛo alteriꝰ delicto.quod

dic vt no.i.q.iiij.in ſum
ma.⁊.xxiiij.q.iij.in ſum
ma.⁊ intelligas hoc ð fi⸗
lijs nõ infectis.Illi eniʒ
puniren: vt ipſi ex ꝓpꝛio
delicto nõ ec alieno.
pꝓ& Secundã.hoc ĩtel⸗
lige m determinationẽ
decre ſ. e.ti.ſtatutum.ij.
q Beneficiũ. large ſu⸗
mitur. de hoc dixi · .. de
re.iu.c.i.

r ¶¶ Publicũ. vt iudica

tuſ notoꝛia⁊ his ſimilia
ad idẽj.de penis felicis.
S.· ꝙ ſi quis in pꝛin.
8 Dignitates. nunqd

et pontificalis dignitas

includit pꝛo ⁊ cõtra ·de
penis felicis S. ꝙ ſi qs in
pꝛinci.
t ꝙ Pꝛiuamus. No. ſpe
ciale.quia alias ñ refert
per quem pꝛeces offeran
tur. E. de pꝛeceimpe.of.
i. vniuerſis.
v ¶Scienter.ſcilicʒ ſci
endo illos qui pꝛeces of
ferebãt eſſe tales.
x ¶ Etiam quia maioꝛ
eſt dubicatio q; ſi ante e⸗
manc pationem hoc ap/
paruiſſet.

G Deſierint. nota er⸗

go crimen hereſis pater
num etiam anteq; per ec
cleſiam fuerit deelaratũ
liberat a patria poteſta⸗
te filium.⁊ ſic interdum
paternum odium inter⸗
dum filij fauoꝛ tale vicu

nus vt intelligamus canonẽ eſſe fercnde ſen⸗
ſt hec ꝑs amplectẽda vt ibi.ad hoc ix. di.ſana
ſſet ꝙ eſſet canon laxe ſentẽtie dixiſſet ſit inno⸗

pꝛiuatĩ de fide catholica diſputare.qᷓ
vero contra fecerit excõicatiõis laqᷣo
innodat᷑ O Heretici ant credentes
receptatoꝛes defenſoꝛes⁊ fautoꝛes eo
ru:ipoꝛũq; filij ſ; ad ſcam generz
tionẽ ad nullũ eccleſiaſticũ beneficiu‚
ſeu officiũ publicu admittant᷑ quod
ſi ſecus actũ fuerit ðdcernimus irxitũ
⁊inane O Ad hec quoſcunq; viros ec

cdeſiaſticos. qui ad pces hmõi peſtilẽ

tiũ ꝑſonax dignitates pſonatus ⁊ q⸗
cunq; alia eccleſiaſtica beneficia ſunt
