autem in hac regula dicitur.verũ eſt ſi cum ipſo ſucceſſoꝛe agat. ſecus ſi
ipſe agat qꝛ certus debuit eſſe de faeto ſuo cũ ad iudicium pꝛouocat.vt
in pꝛedicta.l.qui in alte
rius.⁊ eſt ſi qꝛ delibera⸗
toꝛie dantur reo ſed nõ
actoꝛi.qꝛ certꝰ debet eſſe
ad iudiciũ pꝛouocando
de hoc dicam.· j. e.nõ lics
cum etiam ſi agat pꝛoba
bilis poſſet eſſe ignoꝛan
tia. Intelligitur autem
hec regula generaliter ð
quolibet ſucceſſoꝛe ſiue
ſit ſingularis ſiue vniũ⸗
ſalis.de quibo dicam ꝗ·.
e.is qui in ius que vide
tur ↄtra ſed non eſt.qꝛibi loquit᷑ de iure hic de facto. vbi ergo quererek
de pꝛeſcriptioue in qua ſufficit bona fides.quod dic vt.S.e.lib.de pꝛe/
ſcrip.c.i.pꝛeſcriberet ſucceſſoꝛ bone fidei quod nõ pꝛeſcriberet pꝛedeceſ
ſoꝛ cum mala fide.vbi autẽ requireretur titulus ſi iniuſtũ titulum ha⸗
buit pꝛcdeceſſoꝛ talem que nõ det cauſam pꝛeſcribendi.ſucceſſoꝛ qui eo⸗
qẽ iure vtitur nõ pꝛeſcribit.ff.de diuer.⁊ tem.pꝛeſcrip.lłcũ heres.⁊ ad/
uerte.qꝛ regula iſta venit exemplificatiue ad pꝛecedentẽ.ignoꝛantia ſa
cti pꝛobabilis excuſat vt ibi.vel ſi in ius ſucceſſit alterius vt hi.
C Dia reſtringi.pone caſum in pꝛimo dicto.xxxv.q.iij quod ſcripſi.
Mi pꝛiuilegiũ odioſum de cõtrahendo.ſ.in gradu pꝛohibito reſtri
git. S.de deci.tua.i.vbi decime noualium nõ accreſcunt laicis habenti
bus decimas in feudum. vt. S. e.li.de fił.pꝛeſby.c.i.⁊ vlti.In ſecũdo po
ne. xvi.q ij. c.ij.S.e.li.de pꝛiuile.licet.ij.rn.C.de ſen paſ.⁊ reſti.l.i.que
canoniqʒ ata eſt.ij.q.iij.in.fi.⁊ concoꝛ.ad hanc regulam.xvi.qiij. . põt
ʒ.e. li.de pꝛiuile.ne aliqui.ff.delibe.⁊ poſthu.l.cum quodã. ſſi ergo ius
vel pꝛiuilegium odioſum eſtreſtringendũ jeſt.ſi fauoꝛabile ampliandũ.
vt.S.ſi fauoꝛabile ⁊ odioſum.vt macedonianũ ampliatur pacto.qꝛ il⸗
lli iuri nõ poteſt renunciari.ff. ad mace.ſed ⁊ ſi pater.in fi. Item extendi
tur nõ ſolum ad pecuniam ſed ad rem aliam datam in fraudẽ ff.e.ti. ſi
iulianꝰ.S. mutui.⁊.l.iij.S.i.⁊ per hanc regulam ſoluit ↄꝛiũ dec̃. de de/
ci.ex parte.iij ad decre.e.ti.cũ contingat.in decre.enim ex parte erat fa
uoꝛ.ſ.pꝛiuilegium.⁊ ideo conceſſis decimis intelligunt᷑ conceſſa etiam
noualia.ſed in decre cum cõtingat.erat odium.ſ.pꝛeſcriptio.v.de pꝛe⸗
ſcrip.vigilanti.⁊ ideo licet pꝛeſcripſerim decimas nõ videoꝛ pᷣͤſcripſiſſe
noualia poſtea inſurgentia vt ibi.Et facit ad queſtionem quã no hoſti.
ñ.de pꝛeſcrip.cum erx officij.de pꝛelato qui pꝛeſcripſit viſitationẽ ⁊ nũq;
fuit pꝛocuratus modo petit ꝓcurationẽ an ſit audiendus.⁊ dicit ꝙ nõ
pꝛeſcriptio enim odioſa eſt.⁊ ideo vnũ ſine alcero acquiri põt per eam.
nec tunc eſt viſitationi annexa pꝛocuratio.ſed ius cõmune fauoꝛabile.
⁊ ideo viſitationi que de iure cõmuni fit annexa ẽ ꝓcuratio vt ibi.odia
igitur reſtringenda ſunt. vñ alteriꝰ odio quis grauari nõ debet e.nõ
debet.⁊ adde hic quod ibi dicam. Jo·an.

(.) cnca lertum. Done taonmid .
£½

Em quis in ius ſuccedit alte⸗
rius iuſtà ignoꝛantie cãm cen⸗
et habere. ¶ Idem.
Dia reſtringi ⁊ fauoꝛes cõue⸗
nit ampliari. Idem.
Ecer conceſſum a pꝛincipe bñ
ficium eſſe manſurù. Idẽ

cC.i.⁊.ij.v.e.li.de pꝛeben. ſi⸗

cut nuila.in auc.colł.vi.conſtitutio que de digni.in fi.vbi filiuſſa
milias per dignitatem ſibi delatã factus ſui iur̃ dignitatis ſue admini

ſtratione finita remanet ſui iuris.ad hoc.s.eę.li.de pꝛiuile.c.i.in pꝛin.
pꝛiuilegia ergo pꝛincipis ſunt perpetua.⁊ hoc veꝝ eſt in realibus.perſo
nalia enim extinguunt᷑ cum perſonis.quod dic vt dixi.S.e.pꝛiuilegiũ.
F Rao dico de pꝛiuilegio ad tempus dato.pone caſum de v.ſig tua S.e.
i. de reſcrip.ſi pꝛopter.⁊ licet hic expꝛimatur de pꝛincipe nidẽ in benetfi⸗
cijs alioꝝ.xij.q ij.ſi epᷣs.de inſti.cũ veniſſent. poſſunt enim epiſcopi da
re pꝛiuilegia.de re iudi.cum inter vos.de hoc xxv.q.ij.in ſũma.Et no.
ꝙ licet pꝛiuilegium debeat eſſe perpetuũ vt hic.extinguitur tamen ꝓpter
abuſum negligentiam contrariũ factum ⁊ ſuperneniens enoꝛme pꝛeiu
dicium.quod dc vt no.xxij.di.renouantes.xi.q iij.pꝛiuilegium.de de
ci.ſuggeſtum.vnde dic ꝙ ab ipſo pꝛincipe verba pꝛiuilegij interpꝛetan/⸗
da ſunt.ita ꝙ alteri cnoꝛme pꝛeiudicium nõ afferant.s.de vᷣ.ſig:quid ꝑ
nouale.ſi autem ex poſtfacto ſuꝑueniat pꝛeiudiciuʒ.pone caſum per de
cre ſuggeſtum.de deci.hic cum ſit neceſſe directe venire contra verba pᷣ
uilegij crederem ꝓponendã pꝛincipi queſtioneʒ de puilegio.quod de no
uo tendit ad noxam. ⁊ cõtra illud non debereꝓpꝛia auctoꝛitate veniri.
ſ̃m lau.qui hoc ſentit.xxv.q.i.in fi.⁊ ber.in pꝛedic.decre.ſuggeſtum. in
vltima gloſa. —
h Pꝛincipe.qui ſolus ſᷣm quoſdam põt pꝛiuilegium in alterius pꝛe/
iudicium cõferre.ix.q.iij.nũc vo.⁊.c.ſequen.S.de cõceſ.pꝛeben.ꝓpoſuit
L.de quadri.pꝛeſcrip.bene a ʒenone:quod nõ eſt veꝝ vt no.xxv.q ij.in
ſumma.in pꝛin. S
i¶ Manſurũ.⁊ omni malicie.⁊ diminutioni contrarium in auc.cõ⸗
ſtitutio que de digni.libe.in fi.collł.vi.Et nota ꝙ hoc verbum decet qð
ponitur in hac regula q;tum ad ipſos ſubditos.neceſſitatem impoꝛtat
⁊ qᷓ;tũ ad ipᷣm pꝛincipẽ honeſtatẽ.ipᷣe enim pꝛiuilegium per ſe conceſſuʒ
diminuere vel moderari ⁊ etiam in totũ tollere poteſt.pꝛimũ pꝛobat᷑.S
e.li.de deci.c.ij.de ſta.regu.c.vno.de pᷣuile.c.i.⁊.c.ne aliqui.⁊.c.ſequẽti
ſcdᷣm pꝛobatur.e.li.de elec.qꝛ ſepe.de iĩmu.eccle.clericis.de ſen.excõ.c.
vlti.in fi.ad hec.lxiij.di.rerũ.C.de le.digna vor.·

Quintus

lo. xxviij.di.de his.In anno dato ad pꝛomotionem ſacerdotij.S.

bernan a iure.Pone caſum in licẽtia nubendi data ab apoſto⸗

e.li. de elec. cõmiſſa. In quadrimeſtri tempoꝛe dato condẽnato in pſoꝭ
nali actione ad ſoluendum. ff.de re iudi.l.iiij.ꝭ.ſi quis condẽnatus.cõ
tra. S. de re iudi.qð ad conſultationem.sS. de appel.cũ ſit.⁊.c.oblate.ff.
de re iudi.l.ij.cum ſuis ſi.So.quoddam eſt iuris beneficiũ quod non
poteſt alicuilauferri.vt
inducie decem dierũ ad
appellanduʒ xij q.vi.an
terioꝛem. inducie qua⸗
tuoꝛ annoꝛum ad peten
dam reſti tutionem.S:e.
lib. de in integ reſti. c. i.
Et illud verũ eſt in iſtis
2 alijs inducijs.que dã
tur a lege ſine tacito vel
expꝛeſſo miniſterio iudi
cantis.Quoddaʒ eſt qð
ſine cauſa auferri nõ po⸗
teſt.⁊ ac intelligat᷑ hec re

gula. ſʒ cũ cauſa ⁊ cauſa cognita bene.⁊ no.de hoc plene in dicta decf.
cum ſit.⁊ illud veꝝ in iudicijs que licet dentur a iurc. interuenit tñ in
eis tacitum vel epꝛeſſum miniſteriũ iudicãtis vt in deliberatoꝛijs.xx.

Nadultũ iure benficiũ nõ eſt ali⸗
cuiauferendũ.

WMIdem.

On firmatur tractu tẽpoꝛis.
uod de iure ab initio nõ ſub⸗

dierũ ⁊ ſimilibus.qð ergo hic dicit ꝙ heneficiũ iuris nemini eſt auferę
dum.intelligas ab homine ⁊ ſine cauſe cognitiõe alio eni iure interdũ

tollitur alterius iuris beneficiũ.pone exemplum in ſolẽniter vouentt.
qui nõ contrahit.sS.e.li.de vo.⁊ vo.redemp.c.vno. In cõtumace in nõ
veniendo. In notoꝛio criminoſo ⁊ in tertio apellante.qui nõ audiunt᷑
appellantes.xxiiij q.iij. de illicita.de appe. ꝓpoſuit.⁊.c.ſua nobis.C ne

liee. in vna ⁊ eadem cau.ter ap.per totum.ſed vbi ius aufertvel permit

tit hominẽ auferre.ceſſat regula.ſicut eſt videre in patre qui a iure ha⸗
bet vſufruc.in bonis aduenticijs filij. C. de bo.q; li l.cum opoꝛtet.⁊.l.
vlti.⁊ tamen aufertur ꝓpter relinquentẽ ea conditione ne ad patrem ꝑ⸗
neniat vſufructꝰ.in auc.vt li.matri ⁊ auie in pꝛin.col.viij. Item a lege
datur marito adminiſtratio bonoꝝ parafernalium.⁊ tamen poteſt au
ferri per mulieris ꝓphibitionem. C. de pac conuen.l.hac lege. Sed iſta
que fiũt permittente lege ꝑ hominem fieri nõ videntur. ſed potius per
legẽ permittentem.Et eſt hec regula pꝛo clerico electo qui confirmatio
nẽ debet petere infra tres mẽſes. vt.S.de elec.qᷓ; ſit poſt pᷣſtitũ cõſenſuʒ
vt ibi epiſcopꝰ ei mandat ꝙ petat confirmationeʒ infra menſem. videt
enim ꝙ nõ poſſit hoc mandare exquo eni in eodẽ vel alio iure no cauet᷑
hᷣ poſſit.g̊ bñficiũ illi electo indultũ tollere nõ poterit ꝑ hãc regulã ⁊
Onfirmat᷑. Hec re ła ſũpta ẽ ex.l.ff e ti.l.qð (ea q̃ͥ.S.dixi.io.an.
ab initio. Pone caſũ.i.q.i.pᷣncipatꝰ.vbi nõ ↄualeſcit ſimoniacꝰin

greſſus.S.e.li.de reſcrip.ſi eo tempoꝛe.vbi ſpectat᷑ impetrãtis etas qui
habebat impetratiõis tempoꝛe.ff. de verbo.obli.inter ſtipilantem.ꝭ.ſa

cram. vbi no valet liberi hominis ſtipulatio licet poſtea ſeruus fiat.ad
idem.S.e.li.de ſen.ex.licet.ff.qui ⁊ a qui.ma.li.l.ſi ᷣuo. vbi libertas da
ta ſeruo alieno nõ valet.licet poſtea efficiat᷑ ſeruus meus. ad ideʒ inſti.
quibꝰ nõ eſt permiſ.fa.teſta..pꝛeterea.vbi teſtamẽtũ furioſi vel impu⸗

beris nõ valet.lʒ poſtea efficiat᷑ maioꝛ vel ſane mẽtis.ↄcoꝛ:ad hoc.xyi.

qiiij..põt.vᷣ ꝙ ab initio g de elec.auqit cũ ſi. Nota ergo ex hac regu⸗
la initiũ ſpectandũ alibi habes de finc.ſed pꝛoſequere hec bꝛocardũ. vt

no g de elec.dudum. Itẽ nota quod a pꝛincipio nullũ eſt ipſe iure.rnra
ctu tempoꝛis nõ conualeſcere.ſecus autẽ ſi non eſſet nullum.ſed annul
landum.S.de poſtula bone.ij.de elec.ꝙ ſicut.Expꝛeſſe cõtra.xij.q ij. ſi

qua de rebus.xvi.q.i.c.vlti.de his que fi.a pꝛela.cum vos.⁊ ibi de hoc
de regula.ſignificatũ.de iurepatro.cura.de deſpon.impub.de illis.de
coniu.ſer ꝓpoſuit.ff.de ri.nup.il:ſi quis in ſenatoꝛio.C. de nup.⁊ ſi cõ⸗
tra. In his omnibus dicitur.qꝛ cõualeſcit qð a pᷣncipio nullum erat.
So.ad pꝛedic.c.ſi qua de rebꝰ.dic ꝙ nõ ob.ſᷣm io.qui ibino.qꝙ contra⸗
ctus factꝰ per clericos vacante ſede tenet ipſo iure.ſed reſtitui᷑ eccleſia.
Sed hug.ibi tan.goff ⁊ ber.extra ne ſede va.c.i.dicunt cõtrarium ſ.
nõ tenet ipſo iure.⁊ dicunt ibi reſcindi qᷓntum de facto ꝓceſſit.⁊ ꝙ põt
poſtea haberi ratũ.dicũt eſſe ſpeciale fauoꝛe eccleſie vel dic generaliter

ad illud ⁊ ad oĩa contraria ſupꝛadicta.ꝙ illud qð ab initio nullũ eſtnõö

firmat᷑ ſolo tractu tꝑis.vt hic.ſicut enim tempꝰnõ eſt modus inducen

de obligatiõis.x.q.iij.qꝛ cognouimꝰ.de cẽſi.peruenit.C.de pac.ſi cer⸗

tis annis.nec tollende.S.de pᷣſcrip.cãm.ſf.de act.⁊ ob.l.obligationũ.
S.placet.ſic nec reparãde vt hic.ad idẽ.ff.de ſer.expoꝛ.l.ſi minoꝛ.ſed no
uo ſubſequenti cõſenſu interdũ tacito interdũ expꝛeſſo ſublata cã impe
dimẽti bene.vt ꝑ contraria pꝛobat᷑.ad hoc.C.ſi ma.fac.ra.ha l.i.⁊.ij ꝓ
batur opinio optime.S.e.li.de deſpon.impub c.i valent ꝗ̊ᷓ ex ſubſeque
ti ↄſenſu ernũc nõ vt extunc ſi.ff. de offi ꝓcõ.l.obſeruare.in fi. Specia
le tñ videtur ſᷣm ber.in cõtractu minoꝛis vbi nõ tenet cõtractus niſi tu
toꝛ vel ꝓcuratoꝛ ibi ſit pñs.licet poſtea cõſentiat inſti.de auctoꝛitate tu
toꝛis.ꝭ.tutoꝛ.ff.eo.ti.l.obligari.Itẽ in electione que ſi nulla ẽ ſubſeq̃n
ti cõſenſu.nõ ↄfirmat᷑.s.de elec.auditi s.ſᷣm ber.qui hoc no.õ eo.li.de
re.eccle.alie.vel nõ.dudũ.in glo.magna in fi.ſed adhuc ob.⁊ contradi⸗
cit pꝛedic.decre.ẽ.de iurepa.cura.vbi etiã tractu tꝑis confirmat᷑ qð ab
initio nõ valebat.So.ibi nõ fuit ſolus tractꝰ tꝑis.ſed bona fides cum
tꝑe legittimo.qð pꝛeſcriptionẽ indurxit.⁊ facit qð dixi.sS.e.cuʒ quis.vel
fit illud ꝓpter ſcandalum vel fuit ibi etiaʒ tacitus conſenſus epᷣi.vt ibi
no.Item ſolutioni cõtradicit.s.de eo qui dux.in matrimo.quaʒ pol.ꝑ
adul.ciij.vbi matrimoniũ cõtractum cũ ſecũda viuẽte pꝛima.moꝛtua

ntpot⸗
ſc
Nlut⸗
ffde.
nt
Pinflie
fanne

r
ſces⸗

ſnrinin
lottrn
Nlende⸗
nenteni
nongn
hi
reignr

en

Umnern
hoand
ſobist
nlen
Malheh
porrat
d Parene
Jemit
nenpockn
ge. Gete⸗
Choren
Confrnt
ſitücar
enſennl
lurenien
Phäcnt
6. dirilet
ſimon
tls en
llanen
ruusfu!
bilibene
cdide
loſipclin
aadhoen
verheeſg

bꝛocurct

oiunn
n,ſedan

Tibide
bdellen
enuott
gulluenet
Noegrconn

tnikutt

ömnnunt
tſthtt
iegnant
onblich
cusſnin
deſeſt
Obllgprek.
nlnaitn
blarciin

Phaliet

Sarſhie
ri e
cnonit
cotent
luiſii
män
20
ei
nufre⸗
Allet
lactt

De regulis iuris

baui.Sed huic opinioni. contradicit pᷣdic.decre. veniens.nã ibieranr

pꝛima ex nouo conſenſu cõfirmari nõ porteſt. So.illud eſt ter impedi
mentũ ꝑpetuũ.ſ.adulteriũ cum ſpõſalibo de facto.vt..e.ti.c.vlti.licet
ergo ſuꝑuenit caſus.ſ.moꝛs pꝛime.a quo potuerat cum ſcða matrimo⸗

niũ inchoari.remanet tñ impedimentũ pꝛedictum ꝓpter quod nouꝰ cõ

ſenſus nõ põt inducere matrimoniũ cũ ſecũda.⁊ ibi de b.illa ergo que
de necte deſiderãt initiũ.vel q̃ iõ nõ valẽt. qꝛ ſubeſt in eis ꝑperuun impe
dimẽtũ. nec tractu tꝑis
nec nouo ſbpᷣſeq̃nti cõſen

ſed ea que de neceſſitate

ſu cöfirmant vt hicx ibi 2 Qn eſt ſine culpa qui rei qͥ ad

nõ reſpiciunt initiũ.nec eum nõ pertinet ſe ĩmiſcet.
ſubeſt in eis perperuum Wwd —— Idem.
ſcnrenereiimpedlewen Vlli pluribus vti defenſioni⸗
poꝛis confirmant᷑ vt hic nibus pꝛohibetur, Idem.

tñ ſublato impedimẽto
nouo ſubſequẽti conſen
ſu interdũ tacito inter⸗ H
dum exp:eſſo bene vt in contrarijs.⁊ ſic ſolutionem intelligo ſupꝛa⸗
dictam. .
n eſt ſine culpa. Hec regula ſumpra ẽ ex.l.ff.e.ti.l.culpa eſt. Po
IR caſu m in clerico iaciente lapidẽ.⁊ ceco ſagittãte.il.di clerico.xv
q.i..vt itaqʒ.in mõacho cyrrugico.S.de ho.tua.i.rñ. Scire eni debet
ꝙ ſuũ non eſt ad alios pertinere.C.vnde vi.cũ querebatur.Sed hec re
gula vera eſt. ergo ẽ culpa gerere aliena negocia.⁊ ſic eſt õ.ff. de ne. gel l.
ij.per totum. vbi pꝛodita eſt actio gerẽti.ex impꝛobitate en ĩnõ debuit
actionem conſequi.xxij.q.iiij.ſi ad peccatum.S.de cõſue.c.penul.ſff.de
fur. itaq; fullo. So. officiũ hoc debet hõ homini.xxij.q iiij.c.ij.ã. de te⸗
ſta.cum in officijs.ibi pꝛimo loco ⁊c.ff. de ſer.expoꝛ.l.ſeruꝰ.Et nota ꝙ;
ꝓpꝛie loquendo inter deũ ⁊ hominem ẽ religio.in decre.iuramenti reli
gio. xxij.q.iiij.vnuſquiſq;.inter pꝛelatum ⁊ ſubditũ obediẽtia. ij.q.vi.
que ſe ſcit.inter maioꝛcẽ ⁊ minoꝛem reuerẽtia.S.e.de offi.dele.c.ij.inter
patrẽ ⁊ filium dilectio.v.q.v.nõ oſculatur.inter cõſangnineos pietas
inter dñm ⁊ ſeruũ ſᷣuitium.inter patronũ⁊ libertũ obſequiũ.inter ho
minẽ⁊ hominẽ officium.nõ poteſt ergo dici ad eum nõ pertinere.nam

vidgdens ꝙ olim appellans ꝓ condẽnato habebat biduum vr in ꝓpꝛia cã

non triduũ vt in aliena.ff. de appel.non tm̃. ff. q ap.l.ij.ad hoc.ij.q.vi
nõ ſolẽt.Exẽplificare potes hãc regulã etiã in imperito medico ⁊ in iu

dice qui ꝑ imperitiã male iudicauit.qui tenet᷑ actionẽ factũ inq;tũ reli

glone iudicãtis videbitur equũ.ff.de vari.⁊ extraoꝛ.cog.l.ſi iudex. in⸗
. de obli que ex q̃ſi delic.in pᷣn.qꝛ imperitia fulpe comꝑatur.i.q.i.nõ
eſt putanda.in fi.xxix.di.c.vl.S.de eta.⁊ quali.ad aures.de homi.tus.
ff. e.ci. l.imperitia.ſi ergo eſt in culpa ſe miſcendo ergo tenet de caſu. qꝛ
ſemper ſi caſum culpa pꝛeuenit tenet᷑ quis de caſu.de bomi.pbᷣꝛm. ⁊.c.
cõtinebatur.⁊.c.ad audientiã.⁊.S.e.li.e.ti.c.vl.de boc.l.di.de his.ᷣ.
de anſcue dignũ.in glo.penul.ad hanc regulam cõcoꝛ.ð.de ſen.ex.
pendimus. ,
MOUluus pluribus. Hec regula ſumpta ? ex.l.ff.e.ti.l.nemo er bis.
. Pone caſuʒ.xxiiij.q.i.quiſquis. Fbinegae ang a dicebat vin. eũ
cere dicẽs.ꝙ poſito ꝙ id verũ eſſet id ſacit ex cauſa.de pᷣſcrip. anditj.
vbi allegatur exẽptio ⁊ pꝛeſcrip.C.de tranſac.inter poſitas.vbi dicitur
tranſactionẽ non tenere.tũ qꝛ metu interpoſita.tũ qꝛ facta cũ ſeruo ꝓ⸗
pꝛio.⁊ ꝙ dicit defenſionibo intelligas etiã contrarijs. xiij/q.ij.in pꝛin.
vbi de hoc.ff. de excep.l.nemo.niſi foꝛte ſpãliter ius impediat᷑.vt in pꝛe
di.l.ff.e.ti.l.nemo ex his.impedit eni interdum contrarias defenſiocs
ꝓponi.pone caſum ff. de nox.lłquotiens..pᷣtoꝛ:ibi conuentꝰ noxali ne
gans ſeruũ habere in poteſtate cõuictus de mendacio tenet᷑ inſolidum
nec penitere põt.Idem in cõuento de pauꝑie.ff.ſi quadru.pau.fe.d.l.i.
h. interdum. Idẽ in eo qui negat pecuniã numeratam cõuictus de men
dacio nõ poteſt dicere ſe ſoluiſſe.C.de nõ nu.pecu.auc᷑.cõtra qui pꝛiã.
Idẽ in eo qui negat ſe ſociũ amittit pꝛiuilegiũ vt cõueniat᷑ inq;;tum fa⸗
cere põt.ff.de re iudi.ſed bᷣ ita.S.i.dem in eo ꝗ negat ſibi pecuniã ſolu
tam ſi cõuincit᷑ de mendacio amittit pꝛiuilegiũ per qð aduerſariꝰ com
pellebat᷑pꝛobare indebitũ.ſed ipſe cõpellitur ꝓbare debitũ.s.de ſolu.is
qui.ff.de ꝓba cũ de indebito.in pᷣn. Itẽ impedit.ff.de reuic.l.vlti.C.qͥ
po in pig ha.auẽ.ſi poſſeſſoꝛnam conuentꝰ rei ven. vel pigno.negãs ſe
poſſidere cõuictus de mendacio cõmodũ poſſeſſiõis amittit vt ibi.⁊ aqͥ
lia in filiatiõe creſcit in duplum.ff.ad.l.a cqui.i.ij.⁊ beres qͥ negat lega⸗
tũ conuictus nõ recurrit ad ſolẽniratẽ iuris vt dicatur teſtamentũ im
perfectum. inſti. de fideicõmiſ. bere. 5. vl. Ite impedit inſti. de fideicõ. li
er., 5. ſed qdᷣ. ⁊ in auc. de trien.⁊ ſe.S ſtudiũ.⁊.S.illud acroꝛ.collł.iij. du
as autem electões qͥs ſimul ꝓferre ꝓſeqni non põt.nec vna electa redire
ad alterã.S.e li.de elect᷑ vt qui duas.⁊ facit.s.de re iu.cum olim. An
autẽ quis pluribꝰ actionibus vti poſſit no.xiij.q.ij.in pꝛin.de reli.do.
cum dileciꝰ. ⁊ ꝑ inno.⁊ hoſti.de reſti.in inte.cõſtitutꝰ.⁊ plene.ſff.de tri⸗
bu.ꝙ in heredem.ꝭ.cligere.lʒ autẽ ex titulo duplicato nõ agat᷑.ꝗ. de fi.
inſtru.inter dilec.C. de cõtrahen.emp.cũ res tñ bene excipit᷑.õ.de con
ceſ.pꝛeben.poſt electionẽ.de reli.do.conſtitutꝰ.⁊.c.cũ dilectus.In illa
autẽ decre.de pꝛeſcrip.veniẽs.ſił pꝛoponebant᷑ illa duo.puilegiũ ⁊ pꝛe⸗
ſcriptio.per qͥrũ vnũ videbat᷑ recedi ab altero.vt ibi patet. Sed nonne
contraria allegas nõ audit᷑.vt.xxiij q vij.qð autem.in pn.de ap.ſollici
tudinem.in fi.C. de fur.⁊ ſer. coꝛ.l.i Quidã indiſtincte dixerũt allegã⸗
tẽ contraria nõ audiri ꝑpꝛedic. decre.inter dilectos.ſed obſtãt ſupꝛadi
cta iura.MMij dixerũt.ſ.guil.na.tan.⁊ goff recitando ꝙ ulud hʒ locum
in actoꝛe ⁊ in eadẽ inſtantia iudicij.nã ſecus in viuerſis.ff.de inoffi.te⸗
ſta.l.papinianꝰ.ꝭS.ſed nec impuberis.in reo autẽ nõ babet locũ vt.s/p

.XCI.

mutue petitiones.⁊ ſuꝑ eo ſuper qͥ̊ ſe defendebat abbas nõ auditibi al
legans cõtraria pᷣſcriptionẽ.ſ.⁊ pꝛiuilegium.⁊ ideo dixerũt ꝙ nõ audi
tur allegans zꝛia in eadẽ inſtantia iudicij vt in contrarijs. ſed in diuer
ſis bene.⁊ ideo dixit ꝙ qui pꝛimo egit de inofficioſo teſtamẽro ⁊ ſi uccu⸗
buit.põt poſtea dicere nullum.vt.C. de inof̃i.teſta.l.cõtra matoꝛes.ſʒ

L buic cõtradicunt.de re⸗

Vod ſemel placuit ampli di⸗ olim. vbi in eadẽ inſtan

. tia ꝓponunt᷑.vñ dixerũt
ſplicere non poteſt. alij ꝙ ſub conditione li⸗

cet ꝓponere cõtraria.pu
taꝓpono talem exceptio
nẽ in q̃ ſi ſuccubuero ex⸗
tũc ꝓpono talem. facit ðᷣ
excep.cũ venerabilis. et
qð ibi no.⁊ ſic intelligũt
Iictã decre. audit. ⁊. c.
cñ olim ⁊ hoc recitat gof.ſernari in curia. Sed hoc nõ colligiter ipſis
decre.⁊ videcur quoddã diuinare vñ verius dicas.ꝙ aut ſunt ↄꝛia que

„ em . .
On debet aliquis alteri odio
pꝛegauari. Igem.

ꝓonuntur ex pꝛin aut etx fi. Si ex pꝛin. ſunt cõtraria ſed ad vnũ finem

tendũt.pone caſum in pᷣdic.decre.auditis.⁊ in decre.cũ olim.⁊ in deẽ.
poſt electionẽ.cũ ſi.tunc poni poſſunt in eadẽ inſtantia ⁊ vnũ non pꝛe
iudicat alteri.Si autẽ ad fi.contrariũ tendunt.pone exemplũ ꝑ decre.
ſollicitudinẽ.tunc ſil vel in eadẽ inſtantia non pꝛoponuntur vt diri.S.
nec credas ꝙ in pꝛedic.decret.veniens. puilegium in eo ꝙ pꝛiuilegium

ſit contrarſum pꝛeſcriptioni in eo ꝙp̃ᷣſcriptio.ſed tenoꝛ pꝛiuilegij erat

cõtractus pᷣſcriptioni ꝑ pꝛeſcriptionem.ibi enim daba?᷑ abbati plena ?
pura poteſtas recipiendi.oꝛdines a quocũqʒ vellet epᷣo.ſed ꝑ pꝛiuilegiũ
cũ determinatione dabat᷑ pᷣdicta poteſtas ſi epᷣs catholicus nõ eſſet ⁊c᷑.
dicunt tñ quidã referre in verbis.an.ſ.dicat allego pꝛiuilegiũ ⁊ pꝛeſcri
ptionẽ ⁊ tunc debet audiri.an dicat allego pᷣſcriptionẽ ⁊ pꝛiuilegium⁊
tunc nõ audit.qꝛ ponit carruca añ boues.⁊ ſic intelligunt decre. ſed vt

ibi paret. pᷣmo pꝛiuilegiũ fuerat allegatũ. vñ pꝛecedens rõ verioꝛ eſt. Et

nota.pꝑ excepcionẽ obuᷣciens nõ conteſte?litẽ.S.e li.de li.cõti.c ij. nec fa
tetur vt.j.e.exceptionẽ.⁊ adde qð ibi dicam.⁊ cõcoꝛdat ad hãc regulam
de ap.cũ parati. H
Uod ſemel placuit.Pone caſum in mr̃imonio.xxxij.q.v.hoꝛrendꝰ
de iureiur̃.quẽadmodũ.ff de adul.ſi vxoꝛ.in fi.In electo.viij.q.ij.
dilectiſſimi.S.e.li.nulli.de elec.ff.de decu.l.pe.in fi. In iudice.iij.q.iij

offeratur.de cau.poſ. cum olim. C. de iudi.apriſſimi. Idem in alijs oĩ⸗

bus.iiij. di.in iſtis.S.de pꝛoba.ꝑ tuas.ff.de nego.ge.pompᷣ.·ij. fallit inꝰ

terdum hec regula ex cã ſuperueniẽti vel de nouo ad noticiã ꝑueniente.

S.e.li.de elec.vt circa.⁊.c.nulli.ã.de excep.paſtoꝛalis. qꝛ que de nouo

emergũt indigent auxilio.ã̊.de of.dele.inſinuãte ff.de inter.act᷑.de eta⸗
te. S. ex cã. Item fallit in caſu.ff. de muñ.⁊ hono.vt gradatũ.ꝭ.repꝛoba
ri.vbi medicꝰ ſemel ꝓbatus iteꝝ repꝛoba:.⁊ eſt illud ſpãle ꝓpter hois ſa
nitatẽ. Itẽ fallit in oibus caſibus in quiba a iure ꝑmittitur penitere vł

variare.ſic in ap.a qua lʒ apellanti recedere.ij.q.vi.ſi quis libellos.de

—

offi der gratũ. S. e. li. de ele.q;uis.⁊.c.puida,. ⁊.s.de ap.intpoſita.Item
in parrono laico qͥ variare põt.S.de iurepa.qð auteʒ.⁊.c.paſtoꝛalis.in
cardinali qͥ variat in caſu.S.de ele.lʒ.in moꝛali.S.e.li.e.tiindẽnitatib
S. ſi aũt.⁊ i teſtõ qð mutari põt vſq; ad ſupᷣmũ vite exitũ.xiij.q.ij.vl.vo
lũtas.de cele.miſ.cũ marthe.ff.de adimẽ.lega.l.iiij.nõ ob.pactũ ð non
mutando. C. de pac.l.pactum.quod dotali.ff.de le.iij.ſi quis.in pᷣnc.i.

rñ.⁊ in libello quivſq; ad lit.conteſ.mutari poteſt.C.de eden.l.edita.õ

hoc de libel.ob.c.ij.⁊ accuſans ante inſcriptionẽ penitet.de accu.c.licʒ
Item iudex mutat interlocutoꝛiã ſuam.S.de app.cum ceſſante.⁊ dic vt
ibi.⁊.ff.de re iudi.quod iuſſit. Item in mandato ſocietate ⁊ depoſito li
citũ eſt penitere.inſti.mandati.5.recte.S.e.li.de pꝛocu.c.ij.⁊ pe.ff. bes ſo
cio.ſed ſi ſocius.i.vl.ff. depoſi.l.i.S.pe.⁊ regulariter in contractib ino
minatis.quod dic vt plene not.ff de condi.cau.da.⁊ cã.non ſe.ſi pecu⸗
niam.Item pꝛecariũ ad certum tꝑs conceſſum etiam ante tempꝰ reuo
cat᷑.ff. de pꝛeca.l.cum pꝛecario.ratio quia certi tempoꝛis adiectio eſt cõ

tra naturam illius contractus. Item ſoluũtur ſponſalia de futuro perꝰ

ſecuta ſponſalia de pᷣſenti.de ſpon.ſi inter.⁊ ſpõſalia pñti per ingreſſum
religionis.de cõuer.coniu.ex publico.⁊ ingreſſus religionẽ ante annuʒ
vel pꝛofeſſionẽ penitet.de regula.ad noſtram.⁊ pꝛofeſſus vnam religio⸗
nem etiam inuito pꝛelato pꝛofitet᷑ ⁊ ingreditur artioꝛẽ.e.ti.licet.⁊ a ſim
plicivoto receditur per ſequẽs matrimoniũ.s.e.li.de vo.⁊ vo.redempt.
c.vno.ratio ibi.Item a voto de certa reiigione pꝛofitenda receditur per
ingreſſum etiam regule laxioꝛis.S.e.li.de regula.qui poſt votum. Item
fallit in caſu quo licet infra triduũ penitere.S.de regula.ad noſtram. et
e.li.e.ti.cõſtitutionem in ſi.Item in electo.qui cõſentit electioni de ſe fa
cte.qui pꝛopꝛia auctoꝛitate penitet ante cõfirmationẽ.de tranſia.inter
coꝛpoꝛalia.ſᷣm ber. In his igit᷑ ⁊ ſimilibo caſibꝛ quod ſemel placuit ad⸗
huc poterit diſplicere.t incidit in hãc regulã illud generale ꝙ nullꝰ po
teſt venire cõtra factũ ſuũ de quo dic vt no.lv.di.penitentes.de ele.no⸗
ſti.⁊ de cle.cõiu.diuerſis fallacis. Et no ꝙ hec regula non habet locum
in his que impꝛobant᷑ a iure vt in pꝛedic.c.penitentes.lv.di.s.de pac.c.
vl.s.de fo.compe.ſi diligenti.C.de ar.l.penul.vbi licet ꝑtes faciant pa
ctum de non recedendo ab arbitrio.⁊ ap.renunciẽt.nihilominꝰ recede⸗
re poſſunt. Item habet locũ in his que ſcienter placent.⁊ non ꝑ erroꝛeʒ
facti.xxxviij.di.q;uis.xxij.q.ij.in quibo..de ele.cũ in cũctis.⁊ ðᷣ ſolu.c.
vl.de cõiu.ſer.c.ij.⁊ vl.ff.de iuriſdi.om.iu.ſi per erroꝛẽ. Item requirit
ꝙ nõ placeãt ſola mente.ſed verbo vel facto.de ſpõ.tue⁊ ꝙ alteriuſ inter
0

ſcrip auditis.⁊. c. cum

87

ſit laelt ſ.e mutare.⁊ quod ibi dicam.
to patri s.xxiiij.q. ij.ſi habes.In cõpꝛomittentiby qui nõ punian

10 ESn debet aliquis . Pone caſum. i

ur dolo cõpꝛomiſſarij S. c. li. de elec. de
et teſtar . q̃s ſuo.verſus finẽ. vbi reuocat᷑ lec antiqua.que ꝑmittebat

filiũ exheradari a matre ꝓpter paternũ odiũ.ad idem.i.q· iiij.iudei.de ſi
mo.nobis.⁊.c.ſicut tuiſ
S.co.li.de iureiur̃. ⁊ da.

da. ⁊ ſi pignoꝛatiões.. . Ine culpa niſi ſubſit ca non eſt

de penis ſancimꝰ. cũ ſi. ern .
a bidug vd ad; (. A. iauis hunienaun⸗
uerſus abſentẽ. de cauſa Idem.
poſ. cũ oim Fdecri: Vod gui mandato facit iudi
curatoꝛis. vbi neglige . b15 r.
Nia. vt in pꝛimo. factum cis dolo facere nõ videtur cũ

vt in ſecũdo.dolus vt in
tertio ꝓcuratoꝛis nocet
dño. Sed dic ꝙ rõe mã⸗

iple dñs vi d facere. vñ eius odio grauat᷑ inqᷓtũ fines mãda/⸗/
ati iple dñs videtur id facere. vñ eius odio grauat᷑ inq;tũ fines moda/⸗
akkone in eo qð excedit.no.de offi. dele. cũ olim. intelligas h̊ vt ple⸗

ne no. S. vt lite nõ ↄte. c.i. in fi . Idẽ dic in here qui grauat ꝓ denncr.
in fideiuſſoꝛe qͥ grauat᷑ pꝛo pᷣncipali.vt no.de b per gar⸗ in 5 i deor⸗
ſi pignoꝛationes Itẽ cõtra lxx.di.neminẽ. vbi in odiũ oꝛ iiorie 3 .
nitur oꝛdinatꝰ. Sed ibi nõ ſolum fuit odiũ oꝛdinantis.ſe delleti⸗
dinati qui ſe pmiſit ſine titulo oꝛdinari.vt ibi no. Itez contra.lvi.di.ꝑ

h. i. q. ſij. S. itẽ u. cũ multe. xxiiij.q.
totũ.i.q.iiij..itẽ peccato.viqi.ſi quis cũ.xv.q.vl.cũ n
iij. in .tri⸗ Kirebe nos de ↄſe di. i. in ſancta ibi perit iuſtus ſepe pꝛo
impio.. de fil.pꝛeſby.p totum S. de ſpõ.nõ eſt vobis. de here. vergent
⁊. S.e.ti.c.li.c.qͥ.cũ multis ſi. Solu.tripler eſt pena.eterna ſpũalis ⁊ tẽ

.Bebe So':1PWna. d. xrtiij. geiij. in ſüma. de
oꝛalis.quod ꝓſequere.vt no.iq·iiij.in ſũma.⁊.xxiiijq. ih. d
is que . md⸗ dra guen iuit. pena ergo tꝑali vel ſpuali alla ab excõi⸗

catione ſepe punũ vnus ꝓ alio. ⁊ ſpeciale eſt.⁊ rõnem videre potes · vel

in odium criminis puta leſe maieſtatis hereſis vel ſciſmatis.ad h.S.e.

li.de ſciſma.c.vno.vel qꝛ incõtinentia paterna timet?᷑ in filio.⁊ facit a .“

ri.S. e. ſemel. in fi. Itẽ j. ff. de inſtitu ſed ⁊ ſi pupillus ceteru. in
t ſen iln peeyonetls. eodem mõ ſoluit᷑.ff. de offl. cõſul. ob
ſeruare. .i. qꝛ ibi culpa fuie pconſulis ſecũ ducentis vxoꝛc᷑. Itẽ contra
T. in quiby cau. pig ta Z.l.ſatis.vbi bona mulieris in ca mariti pmi⸗
pillari ſunt tacite obligata.ita ꝙ ſi ipſiꝰ bona erhauſta ſunt. bona vro

ris diſtrabuntur Sed illud ẽ ſpeciale ⁊ facit ad hanc regulam c do/

.

nũ.qð quis.⁊ ibi dicã.⁊ ſatis cõtinuarur hec regula cũ ꝓxima.t qus

ſam! k ad ꝛia.S. ſignara. o ſere
lvi. di. ſatis peruerſum. S. de ↄſti. cognoſcẽtes. f. ad. ! acqui.ſi pu⸗
atoꝛ. in eremptione. pone caſum in marito cosrupre qul a gmmorione
ſine culpa repellitur tñ er cã prer ſacramenti defectũ rxxiiij. di ſi en.

In clerico lepꝛoſo qui ſine culpa ter ſcandaliũ pꝛiuatur ecclia.de cle.
egro. tua. Ite in dño ſerui qui norã dedit qui cõpellit emendare noxs.
vel dare ſeruũ ꝓ noxa.inſti. de noxa. in pn. Regulariter ergo null? punt

ur ſine culpa.xvi.q.vij.inuentũ.de bomi.iohãnes ⁊.c.vl.E. de penis
mrnge e were pr. 2. S. regula ꝓxi:cũ ſi nis cõcoꝛ. eſt rõ qꝛ pena ẽ
menſura culpe. de offi. dele. ſane. ij. de trãſac.c vl.de homi ſicut dignũ
vbi autẽ nõ erat menſurandũ menſura locũ nõ habet. ergo vbi nõ ẽ eul
pa nec pena. bñ tamen er cã punit᷑ quis ſine culpa.ð.vt li.nõ ↄtcłqm̃ fre
quenter.ꝭ.ſi vo.in fi.Et hec materia pꝓlus glo.non indiger. pꝛoſcaucre
enim eã. vt no.xxvij.di.reno uantes.ᷣ·de 2ſti. cognoſcentes. de pꝛiuit.
U1 . . ð . „ . = . .
cod quis mãdato.Hec regula ſumpta ẽ ex. l.ff. e. ti. l. nõ videntur
DdData. §. q iuſſu. Pone caſu; in milite qͥ de madato iudicis occidit
xxiij.q.v.miles. In laico vel clerico qͥ de mandato epᷣi capit clericuʒ. ð.
e. li. de ſen. ex.ſi clericos.⁊ in eo qui iuſſu pᷣtoꝛis coꝛrupit albũ qui exen
ſatura pena.ff.d iuriſdi.om iudi.ſi quid id. S. doli mali. ⁊ hec vera cuʒ
iuder aliquid mãdat officiũ ſuum exercendo. ff.ad trebel.ſeruo.. cum
ptoꝛ. Et cauſa qᷓre tũc excuſatur parens eſt iudicialis auẽtas vt ibi. le⸗
cundo ne cõtra publicã vtilitatẽ impediat᷑ punitio maleficioꝝ.vt ff. ad
l.ꝑ acqui. ita vulneratꝰ. Si vo non exercet officiũ ſuũ nõ eſt parendũ. ni
ſi er reuerẽtie echibitione ff. de in ius vocan.l generaliter. nã interduʒ
relſiſtere debẽt officiales.de pe.di.i.nemo v.de elec.fundamẽta.5S. iudi⸗
cces. E. de ap. qm̃.⁊ hoc veꝝ in atrocioꝛb in quibo potiꝰ deo q; homini
bdus obediendũ eſt ri q iij ſi dñs.de ſen.ex.in qſitioni.ff.e.ti. deeen
pis autẽ que ſine dolo cõmittunt᷑ etiã extra officium parens excuſał ff.
ad.l.acqui.liber bõ.ij.vbi de h̊ plene no.Et nota ꝙ ſicut dolo caret qui
iudicis obtemꝑat pᷣcepto.ita ecõuerſo dolo nõ caret qui ludicis no ob
tempat pᷣcepto.ff.e.ti.l.nõ põt dolo carere qui imperio magiſtratꝰ non
obtemperauit.

=

aq CLu habeat redditiuũ cauſe. In his g̊ in quibus nõ hʒ neceſſe pa⸗

rere vt in atrocioꝛibꝰ q ad ſuum nõ ſpectat officium dolo non caret.vt
ñ5.dixi.⁊ facit de ſen.ex.vniuerſitatis. vbi verberãs monachũ ſi ẽ laicꝰ
Iʒ hoc faciat de mandato abbatis ſui excõicatus eſt. Et no.dicit ꝙ ba⸗
beat parere neceſſe.ſicut eni neceſſitas excuſata furto.vt ð ↄſe. di.v. di.
ſcipulos.. de fur.c.ij ad hoc facit ad l.ro.de iac.łl ij.S.cũ in eadẽ naui.

ſic ⁊ a dolo.vt hic vides.ci ergo nullũ maleficiũ ſine dolo vel lara ſaltẽ

culpa que dolo compatur.xv q.i.aliquos.de ſen.ex.c.i.ff.de iniur.l.il⸗

lnud &a q̃ibet maleficio excuſat neceſſitas qð intelligas vt.s. dixi. Eſt

autẽ regula hec in argumẽto ad qõnem deeo qui ad mandatũ eccleſie
reddit debitũ vxo:i pendente lite adulcerij vcl conditiõis.de hoc no.xx/⸗

Liber Quintus

n filio qui nõ excöical pꝛo pecca⸗

.ſ. cõpꝛomiſſariꝰ. . idem. . de in⸗

xiiij.di.ſi cuꝰ.⁊ de cõiu.ſeruo poſuit.

(1 Siꝛa ſua. Hec regula ſumpta eſt er.l.ff e. ti. in 2denatiõe. . vni

cuiq;. Pone caſum in eo qui eſt in moꝛa ſoluẽdi decimas. qꝛ pe⸗

tario vel depoſitario qᷣ fuit in moꝛa.de cõmo.c.vno.de depo. bõa fides
Idẽ ĩ fure qͥ fur ſtati ẽ i moꝛa.ff.ð fur.l.ſbᷣtracto.Cirẽ hãc tñ regulã no.
ꝙ ad bᷣ ꝙ qᷣs dicat᷑ mo⸗
ſo erechri⸗ ꝙ ſciat ſe de
1. 2 ere vel ſcire dẽat ꝙ int
N habeat parere neceſſe. . Pellatus fuerita dieret
VSꝛa ſua cuili⸗ Q Idẽ, boie ⁊ ꝙ habuerit poſſi⸗
bet eſt nociua GW Idem bilitatẽ dãdi.hoc habes

„1 . r ſ; Jor ff. de re. cre. l. ꝙ te. ⁊ tũc
Aque ſiunt a iudice ſiad eius tcenelmoꝛol? de caſu foꝛ
rnõ ſpectãt officiũ viribus non tuitu.etiã ſi eodẽ mõ fu⸗
iſſet res apud dñm peri⸗
tura ſᷣm accur.lʒ mar. ꝰ

vt no.in.d.l.

ter liberat?᷑ interitu ſpeciei.ſed interpellatꝰ tenex᷑.ff. de vſur.l.moꝛa. in

fi.Itẽ moꝛa fideiuſſoꝛis ſibi nocetnon reo quo minꝰ liberetur interitu

ſpeciei.ſecꝰ ecõuerſo.ff.de ver.ob.l cum filiꝰ.⁊.l.moꝛa.⁊ hoc qꝛ fideiuſ⸗

oꝛ habet cam a reo nõ reus a fideiuſſoꝛe. Uñ no.ꝙ ſi debitoꝛ pᷣmo fu⸗
it in moꝛa ſoluẽdi.⁊ poſtea creditoꝛ in moꝛa recipiendi vel cõtra.ꝙ vlti

ma moꝛa nocet.vt.ff.de vſu.l.creditoꝛ.⁊ vide qð no.de deci.cũ hoies.
De moꝛa autẽ ⁊ multiplici eiꝰ effectu plene no.ff.de vſu.l.moꝛa.Sed

nũqͥd moꝛa ſeł ↄmiſſa purgari pᷣt.⁊ viðꝛ ꝙ nõ.xij.q.ij lõgiqᷣtate.xx.q.ij

puella.·ð ele cũ i cũctj ibi elapſo tꝑe.ð ſup.ne.pᷣ.lʒ.⁊.c.vl.ff.ð act.⁊ ob.
. traiecticie. .ð ↄhẽ.⁊ cõmit.ſti.magnã.Cõtra ꝙ poſſitpurgari.xviij
di. c.i.vhbi de h̊.⁊.c.di qm̃ de ſup.ne.pᷣ.lr̃as.de elec ꝙ ſicut.in ſi.de reb

ec.nõ alie ſi quis phᷣioꝝ.de lo.⁊ ↄdu/ꝓpter.in fi.⁊.c.potuit.in fi.vbið
hoc.⁊ de elec.c.vl.ff.ſi quis cau.l.⁊ ſi poſt tres.ff.de perie⁊ con.rei ven.

l.i.C. de fideiuſ.ſancimꝰ.S.e.li.de pꝛeſby.ſi tibi. So.dic ꝙ vbi dies pꝛe
figitur a canone vł lege penã imponẽte moꝛa purgari non põt.pena eni

ſemel cõmiſſa nõ purgat᷑ ⁊ ſic intelliguntroma iura ⁊ hec regula. ⁊ h̊ eſt
verũ niſi eadẽ lege vel alia vel canone caueat᷑.in eo caſu moꝛã poſſe pur

gari ⁊ penã euitari.⁊ ſic intelligant᷑ cõtraria. Lex aũt illa ⁊ ſi poſt tres
loquet᷑ de pꝛeꝑatoꝛijs iudicioꝝ in quibo moꝛa bene purgat᷑ vt ibi cũ ſu⸗
is ſi: ſed poſt li.cont.nõ purgat᷑ ff.de v.obli.l.ſi inſulaʒ. multo ̊ minꝰ
purgat᷑ pena ſeł cõmiſſa niſi foꝛte fingeret᷑ non fuiſſe in moꝛa.ij.q.vi·bi

duũ.de re iudi.cũ ber.ff.de in inte.reſti.l.diuꝰ.ſicut enĩ a pena canoniſ

nõ appellat᷑.õ de appel.cõſuluit.iij.⁊.c.qꝛ nos.nec a pena legis.yt.ff.de

2

v.ſigſi qua pena.ſic nec purgatur.vt.ð.dictũ eſt.⁊ hoc no.gar.ð.eo.li.

de elec. cupiẽtes.d.qꝙ ſi ꝑ.xx.

Aque fiũt. Hec regula ſumpra ẽ ex.l.ᷣff. e.ti.l. factũ a iudice.. Pone

ne caſum. lxviij.di.quoꝝ vices vbi ſimplex pbꝛ oꝛdines conferen⸗
do criſmando virgines conſecrando.nil agit.õ.e.li.de pe.⁊ re.indulgẽ
tię vbi nõ tenet indulgẽtia data ab epiſcopo vltra tenoꝛem cocilij gene

ralis.ad idẽ.ff.de iuij.om.iu.l.vl.vbi dicit᷑ extra territoꝛiũ ius dicẽti
nõ pereat᷑ impune idẽ ſi ſupꝛa iuriſdictionẽ ſuaʒ velit ius dicere. Et hʒ

beeremul locũ etiam cũ bonũ eſt id qð facit iudex.tñ exq̊ ad eius nõ ſpe

ctat officiũ viribus nõ ſubſiſtit.pone exemplũ xcvi.di.bene quidẽ. bo
nũ eſt eni ſtatuere res eccłie alienari nõ poſſe.xij.q.ij.per totũ.de re.ec.
nõ alie.per totum.tn ſtatutũ imperatoꝛis ſuꝑ hoc non valuit.qꝛ ad eiꝰ
nõ ꝑtiebat officiuʒ vt ibi.ad idem de ap.dilectis.ibi enim officialis ar
chiepiſcopi bonũ ⁊ equũ decreuerat.tñ qꝛ id ad ſuũ nõ ꝑtinebat officiũ
rõne appellationis interpoſite ad papam nõ valuit quod fecit.genera⸗
le enim eſt nõ ſufficit bonũ facere niſi ⁊ bene id fiat.xvi.q.i.monachi

22

⁊ de collu c.i.⁊ quod ibi no. Et quod dicit regula ea que fiunt a iudice:

ałs ſubaudi.nã in eo ꝙ facit nõ ꝑtinens ad officiũ ſuũ nõ dicitur iuder

ſicut ergo ꝓcuratoꝛ fines mandati nõ debet excedere ſic nec iudex fines
iuriſdictionis.⁊ hoc dico ſiue ſit oꝛdinariꝰ ſiue delegatus ſiue arxbiter.
ſaluo co qð de pꝛoꝛogatione no..de offi.deleg.P.et.G.ui.iſolet.ſi
iuderx qui de.x.tm̃ poteſt iudicare iudicat de.xx. an valeat ſententia in
x.dixit iohꝙ non.qꝛ res iudicata non poteſt pꝛo parte tenere ⁊p parte
nõ tenere.ff.famił.her.in hoc iudicio.⁊ hoc ipſe no.ij.q.vi.. diffiniti⸗
ua.v.cũ certa rõne.in fi Ad cõtraria ibi ſignata.rxij.qij.ſi quos de ſer⸗

uis.C.de dona.ſancimꝰ.põt reſponderi id ſpeciali fauoꝛe donationũ.

Ad decre.de ar.cum tempoꝛe.de pᷣben.dilectus.põt dici ꝙ ibi ſentẽtia
cõtinebat plura capitula.vnde in vno põt tenere in alio non. hic auteʒ
continet vnũ tm̃.⁊ cum iob.concoꝛ.accur.ff.de iuriſdiom.iudi.l.vlti.
