ſit de ſacto. Sed nunquid habens talem ↄmendã impetrãs eccleſiam tene
de ↄmẽda facere mentionẽ.dic ꝙ ſic:ar.decre.cõceſ.de pᷣben.cũ noſtris.⁊.c.lit
teris.Nunqͥd ad talẽ ↄmendã vocabit᷑ patronus.dic ꝙ ſic ſ̃m Inno.⁊ Ho⸗
ſti. ⁊ Bar.ar.xvi.q.vij.filijs.idem in alijs qͥ ex tali ↄmeda ledunt᷑.ff.ð adop.

l.nam ita.ff. de mino.l,in cauſe.s.de offi.archidi.ad h.S.fi.ſi autẽ fuerĩt con

tumaces vlteriꝰ nõ audient᷑·.qui fi.ſint legi.ꝑlatũ.Sed q̃ro an ꝑ oꝛdinariũ
reuocani poterit vel interim ↄferri.⁊ dic ꝙ nõ ſᷣm G ar.miſi ceſſat cã ex qua fa
cta fuerat.ar.de vo.⁊ vo.redemp.magne.ad ſi.lxiij.di.S.veꝝ.Quid ſi cõceſ
ſum ſit epo ꝙ vſq; ad certũ tẽpus fructꝰ vacãtiũ ecciaꝝ pciꝑe poſſit.v.de vᷣb.
ſig. tua.S.e.li.de reſcrip.ſiꝓpt᷑ de pᷣben.ſi tibi ↄceſſo.lũquid tales indulgẽ
tie pᷣtextu fructꝰ ↄmẽdati bñnficij potertt retinere.nõ ſᷣm Guil.cũ ↄmẽda ius
tribuat.vt.S.dixi.dicũt aũt qͥdã ꝙ epᷣs ↄmẽdare põt tm̃ vſq; ad illð tẽpus qͥ
poteſt ↄferre.ſ.vſq; ad ſex mẽſes.ſʒ certe hoc ſᷣm Guil.falſum ẽ ſi enim ſecun

da vel tertia die poſt vacationẽ ↄmẽdaret iam nõ duraret ↄmenda hec ꝑ.vi.

mẽſes qð tñ põt ꝑ hãc ↄſtitutionẽ ſi igit᷑ vltima die ſex menſiũ fiat ↄmenda
durabit ꝑ ſex menſes.⁊ hoc dicit hec conſtitutio.caueat tñ oꝛdinarius vt puſ
;ᷓ totũ tpᷣs ſuũ labat᷑ ↄmẽdã faciat.qꝛ poſtea ſe intromittere nõ poterit.ar.de
offi.dele. de cauſis.vel dic ꝙ etiã illo finito pot᷑it eã ↄmẽdare alicui cuſtodiẽ
dã ⁊ ſaluãdã donec ſuꝑioꝛ ꝓuideat.ar.de ap.cũ teneat᷑.de offi.oꝛdi:cũ vos.
a ¶ Mec tali.ſ.conſtitutio in etate legitima ⁊ ſacerdotio.
b ¶ Unã ergo duas ↄmẽdatas bhabere nõ licet.ſic nec duas intitulatas.ſʒ
poſſit hre vnã intitulatã ⁊ aliã ↄmẽdatã nõ ꝓhibet᷑ imo ꝑmittit᷑.vt.xxiiq.
iiqui plures.cui antiquo iuri ſtandũ ẽ cũ reuocatũ nõ ſit.·
c ¶Neceſſitate.iſta duo in diſpenſatõe eccłiaſticaꝝ rex attendenda ſũt.xij.
q. ij. ſine. de pꝛeben. expoſuiſtt. .
dD Huiuſmodi.i.factã ↄſtituto in etate legitima ⁊ in ſacerdotio ⁊ ex cauſa
⁊ de vnica tantum parrochiali eccleſia. .
e ¶Declaramus,.de hoc erat antiquoꝛum alteratio quidaʒ.dicebant eã du
rare quidã nõ. ſ ¶ Semeſtrꝭolĩ dubia erat ſra iſta.qꝛ dqdã libꝛi hẽbãt tri
meſtr dã ſemeſtr: Et Fam trimeſtris dicebat dũs Guil.ſe habuiſſe de bulla
g Durare. nuncq finitis ſex mẽſibo poterit oꝛdinarius eandẽ iterato eiſdẽ
vel alten ↄmẽdare.videt᷑ ꝙ ſic ex cauſis bic expꝛeſſis ar:de donael. ſanci⸗

mus.S.ſi quis autẽ ex diuerſa.qꝛ tpᷣs latera ñ.concilij non curnt pedente cõ⸗
menda ex cauſa facta.ſed certe mens huius conſtitutionis odicit alias fraus
cei ſieri poſſet ⁊ppe tuo ſieri ar. de diuoꝛ. qᷓto.ꝭ.fi.⁊ facit optime e.miſſavt
diſtingue vtꝝ ↄmenda fiat intuitu eccleſie perſone. Sed nunquid ↄmenda

expirat moꝛte ↄmendãtis.dic m Guil.ꝙ non.s,/de pꝛecaicifi⁊ de cõmo/ci
node dona cum dilectus. P de.
Toientes caſus tria tpa ſtatuerat Gre.?.circa expeditionẽ eccleſiarum

tilia.ð/e.qᷓ; ſit. Pꝛimũ de electõibo pñtandis electis. Scðm de exbi⸗
bendo ↄſenſum. Tertium
de confirmatione petenda.
Pꝛimũ confirmat papa Ili
co.cũ certi tpis adiunctiõe
ſtatuens ꝙ ſi infra.viij. di⸗

te vel ytilitate ipſius eccleſie ſuaden⸗
te. huiuſinodi autem commendaʒ vt
pꝛemittitur rite factam decaramus es exquo cõmode poterũt
vltra ſemeſtris tempoꝛis ſpaciuʒ nõ ligentes electrones electis
durare ſtatuentes quicquid ſecus d diſlulerint. puifare dui cul
commendis ecdleſiarum parrochiali leutione clecrionia in totüͦ
umacrum fuerit eirrieunel in⸗ ſint excluſi ⁊ beneficijs que

iarum vacationibus pericu⸗ crienniũ ſuſpenſi ad que ſi

( pientes eccle (re. ico. obtinent in ipſa eccleſia per
ſ

vel coloꝛate miſcuerint illii
PpPperpetuo ſint pꝛiuati. Se⸗
vundũ pciſe ↄfirmatvt iacet. Tertiũ mutat circa confirmationes cathedraliuʒ
eccleſiarũ vel regulariũ que ex ĩmediata ſubiectione vel appellationis deuolu
tione habent peti a papa ⁊ ſtatuit ꝙ pꝛedicti electi poſt conſenſum vel pꝰ ha⸗
bitam de electione noticiam ſi ipſam debito tꝑe nõ contingeret pntari infra
meſem iter arripiant eundi ad ſe.ap.pꝛo confirmatione petenda ⁊ cauſa pꝛo
ſequenda cuʒ omnibus actis ⁊ munimentis.finito autem menle.ſiue iter ar⸗

nipuerint ſiue non habebunt tempus arbitrarium.ſcʒ infra quod commode
venire poſſint.conſideratis que circa id conſideranda fuerint.adhuc pꝰiſtud

tempus arbitrarium habebunt.xx.dies infra quos ſi perſonaliter nõ venerit
iuſto impedimento ceſſantevel iuſtum impedimentũ habuerint.ſed infra pꝛe
dictũ tꝰs id ꝓponi nõ fecerint vł ꝓponi fecerint infra debitũ tᷣs impedimen⸗

tum.ſed illud non pꝛobauerit infra.xv.dies ad boc aſſignatos vel bene pꝛo⸗
poſuerunt ⁊ pꝛobauerunt debito tempoꝛe non miſerunt pꝛocuratoꝛem ſuffici
enter inſtructum.vel miſerunt pꝛocuratoꝛem inſtructum tamen impedimen

to ceſſante infra tempus debitum perſonaliter non venerunt. In his caſibus
quinq;.vt · patebit ipſoꝛum altero pꝛiuati ſunt ipſo iure omni iure ſibi per
electionem queſito.ſi autem in aliquo pꝛedicto non peccauerunt pꝛiuationis
penam non patiuntur. Sed ſi ſine munimentis venerint patiuntur hãc pe⸗
namequia pꝛo ipſis pꝛoducendis dilationem extra curiam non habebũt ni

ſi ex iuſta cauſa Statuto igitur de aduentu electi ſtatuit de aduentu eligenti
um.diſtinguens an electio vna vel plures in concoꝛdia vel diſcoꝛdia fuerit.

vł fuerint celebꝛate. Et dicit 1⸗ ſi vna tantum electio in concoꝛdia fuerit cele⸗
baata.duo de eligentibus ſuſficienter inſtructi infra ſupꝛadictum tẽpus mit⸗
ti debent per capitulum ad curiam pꝛo inſtruendo electionis negocio ⁊ mit

tentur expenſis dignitatis ſi dona ipſius ſint diſcreta vel de cõibus vel ꝑ ca

pitulũ aliũde pꝛouip̃ ſi de illis haberi non poſſint.Si autẽ plures electõnes
facte fuerint tũc ꝓ qualibet parte mittẽt ille due perſone expeſis illoꝝ eleccoꝝ
vel ſi vnica fuerit electio cui aliqui ſe opponũt mittant᷑ ille perſone pꝛo ꝑte ele

cti ſuis expenſis ⁊ pꝛo parte opponentiuũ ſi ſint duo.vel plures.ſaltem duo ex

pen oponentiũ ſufficienter inſtructi.⁊ ſi electi noluerint expenſas miniſtra⸗
re ſecundũ qlitatem negocij niſi foꝛte ſint pauperes.pꝛiuati ſint ipſo iure om
ni iure ſibi ex electione queſito. Si autem eligentes ſupꝛadictas perſõas nõ
miſerint.etiam ſi elecci vel opponẽtes neglexerint venire vel expenſas miſtra⸗

re pꝛiuabũtura totali cauſe pꝛoſecurione quo ad ſe et pꝛouẽtibo bñſicioꝝ qua
habent in ipᷣa eccĩa ꝑ trieniũ.hoc verũ niſi paucitas capituli eligentiũ vel con

tradicentium ipſos excuſaret ſeu alia iuſta cauſa.⁊ tũc mittant᷑ pꝛocuratoꝛeʒ
ſufficient᷑ inſtructũ.⁊ ceſſante impedimẽto mittãt ſupꝛadictas pſonas alias
patiẽtur penã pꝛedictã.⁊ eadẽ ſit pena opponẽti vel oppoonẽtibo cũ vnica ẽ ele
ctio.tñ licet opponẽtes vel eligentes in pꝛedictis caſibo pꝛiuẽtur a pꝛoſecutiõe
pꝛoceſſus.electis tamẽ nullũ pꝛeiudiciũ generet᷑.Et ea que dicta ſunt de ele⸗

ctis ⁊ eligẽtibus in cõcoꝛdia vel diſcoꝛdia ſaluo eo quod dicit᷑ de exhibendo
conſenſu ⁊ miniſtrãdis expẽſis ad que nõ teneant᷑ poſtulati intelligant᷑ repe⸗
tita cũ ſuis pẽis ĩ poſtulatꝭ ⁊ poſtulatoibo.ſi iõ ſint poſtulati.qꝛ in oꝛdinibus
etatevł ſilbibo defectũ patiunt᷑. Si ãt iõ poſtulet᷑ qꝛ ſt alijs eccłijs alligati ãtiq̃
iura ſᷣuent᷑ poſtulatoes tñ nihilominꝰpẽdẽt er gra ſic oli. Ultĩo ðt lico.qin
oĩbo ſupꝛadictꝭ caſibo in recuperãdis expẽſis electi ⁊ eligetiũ poſtulati ⁊ poſtu
(Ee iẽtes.decr.iſta ẽ obſcura dictamie.? (lãtiũ vlłt iura antiq fuari.

2 bonifa.dũ eẽt notoꝛiꝰ Nico.fuit dictoꝛ ipſi iõ eã ꝑ ↄpilatoꝛes huiꝰ

libꝛi mutari ⁊ clanꝰdictari voluit.⁊ ẽ vtilis valde dũmõ qð ĩ ea ſtatutũ ẽnõ
trahat᷑ ad noxã qð eẽ nõ dʒ.5õ.de deci.ſuggeſtũ. C.de vſucap.ꝓ emp.l.vl.et

diuidit᷑ in.vij.ptes hᷣncipales ᷣm Gar. In qrũ pᷣma ponitſueↄſtõnis cãm.⁊
q̃lit᷑.⁊ j·.qð tpᷣs electi carhedraliũ velregulariũ ecciaꝝ.q̃ꝝ electionũ ↄfirmatõ

nes appellatio vel imediata ſubiectio deuoluit ad papã venire debeãt.et du⸗

rat vſq; ibi qð ſi p.xx. In ſcðᷣa ponit penã electoꝝ nõ venientiũ vel venietiuʒ
ſine munimẽtis.⁊ durat vſq; ibi ad hec. In t᷑tia puidet de ꝑſõis ad inſtructõ
nẽ cãe qñ facta ẽ electio ĩ ↄcoꝛdia.⁊ duratvſq; ibi ſi vero. In qrta qli mitti
debeant ꝑſõe inſtructe ⁊ opponẽtes venire qñ electio vlł electões ĩ diſcoꝛdia ce

lebꝛant᷑ ⁊ durat vſq; ibi cetex. In qnta q̃tr puniũt᷑ eligetes ſi electionẽ ðbito

tꝑe ñ pñtẽt.vł ſi ꝑſoas ñ mittat iſtructas.⁊ durat vſq; ibi deniq;. In ſex dic

qͥd iurꝭ ſit ð poſtulatõibo.⁊ duraxvſq; ibi vorro⸗an ſeptĩa q durat ab ĩde vi

q; ad fi.ðᷣt qͥs iurꝭ ſit ð recuꝑatõe expẽſaꝝ. b ¶ Cupiẽtes tenet᷑ ad hᷣ er ce

dite ſibi diſpeſatbis offo/ꝛ.b Phemio. bll cu ſuls 9r0z, l Cacleavz

—

infra illud tempus ſe tenere

46

— .
uoluit ad papã.vt infra ſequit᷑ vł ecciaꝝ omniuin ſaltem que ad pꝛeſentan⸗
das electiones. vt dicamj· S. ceterum.

cathedraliũ T regulariũ quaꝝ pfirmationẽ aſpellatio vł ĩmediata ſubiectõ de

bibo qlitcũ n. vmortẽ plati ſiuep celſionẽ depoſi⸗
WLlacatoibo ꝗlitcũq; vacauerit ſiue pꝑ moꝛtẽ pᷣlati ſiue p ceſſion.
ſion⸗ vł alio mõ cũ eadẽ ſit rõ.in q̃libʒ pᷣmiſſox.nec altex amak ⸗ ſech⸗
u T Perickoſis. S:e ne p defectu.l. di. poſt·⁊ bʒ locum hec uſcepti

conſtitutio etiã ſi vacatio periculoſa nõ ſit. puta qꝛ eſt ꝗ ibi in ſoalibo tne

q.vij tim̃.qꝛ ⁊ finalis hui⸗
Zſtitutionis rõ ẽ vt celeriꝰ
expediant᷑ eccleſie. ad h̊ op
time .e.ſi poſtq;. Fei. ⁊ que
rit.S/de renũ.poſt tranſſa
tionem. ⁊.xli.vi.Fehis om
nibo. alg. c. neophitus.
b ¶Malignantium.
boc ſoluitur contra de ca?
none. uij. q/ uij . vbi habes pꝛede, noſter de
Yreoꝛum ? ſubterfuge ob ¶cctionibus pꝛeſentandis electis ꝛipſo
ponendo legee nate mall⸗ krum electoꝛum petendo hac adhiben

libo migiſror r duchith ccatbl uhte,n tali cauſa ceſſante nõ ceſſat ↄſtõ
ſis vccurrere ac malignantium ſub

medijs alia patentur ipſa rerum ex⸗
perienta ad eoꝛum expeditionem in
dicauit vtilia remedia experra ſub⸗
iungimus et quod felicis recoꝛdatio⸗
nis grego. papa. x.pꝛede. noſter de ele

oche 2 fallas vt bic con⸗ do conſenſu ſalubꝛiter ſtatuit in ſuo

roboꝛe cuʒ infraſcripti tem poꝛis mo
geratione in pꝛeſentandis electioni⸗
bus permanere volentes. ſed quod

ſueuit dici ·ꝙ qui habʒ ius
in pꝛincipali cauillatoes et
malicias aduerſarij poteſt
per alias repellere.⁊ ſic poſ
intelligr.c iulls c de
hoc.xxiij:q.ijdñs noſter.

ctusutr =
c. ¶ Obuliatre tolle hic
bum quod ẽ. j· ſubiũgimꝰ.
d. Jam pꝛouiſis reme
Ddiſs.ſ. ꝙ fiat electio .·· tres

ad petendas confirmationes inſtitu
it quo ad illas que petuntur vel pe⸗
ti debẽt a ſctã ſede apoſtolica tempe

menſes ·el. di. poſtq; S.e. ne pꝛo defectu.ꝙ fiat in his eccleſijs de quibo Bᷣ agik
ſub certa foꝛma.S:.e.quia pꝛopter.item remedia q ſunt.õ.e.ci.⁊.S e.qᷓ; ſit.x.
e¶ Aliacq;.ſiꝙ veniat electus pſonalit᷑ j.tpᷣs (c.di.c.i.⁊ alia młta.S.e.ti.
puiꝰↄſtitutiõis.alias certa pẽa puniat᷑⁊ ꝙ ꝑſone inſtructe mittant᷑ ⁊ certo

tẽpoꝛe pꝛefententur electio ⁊ pena non pꝛeſentantiun.
f·¶ Expiẽtia.mgfa reꝝ efficax.ðæ.qᷓ ſit:iad 5.de reſcpᷣ.ſtatutũ.in pᷣn.
g QJudicauitaliaiudicauutt. . SS 4
. 5 O Utilia.⁊ poſito ꝙ caſus inueniret᷑ ĩ quo pꝛouiſio hec nõ reperireturvti
lis. vt ſi diceretur perſona nõ. ⁊ electionis factũ notũ ñ in curiavel ſi.locũ hʒ
ↄſtitutio.vt.S.dixiiĩ fi.ſuꝑ vᷣbo piculoſis.nõ eni ĩ cuiuſſibʒ ꝑſoa ⁊c. lxi. diſt.
.¶ Pnñtandis.ſcʒ cito ↄmode pꝛeſentari porerunnt. (miramut
iꝛ: ¶ Adhbibendo · meſem atpe pꝛnñtatõis. I¶ ¶ Statuit. S. e ᷓ ſit.
m Tempoꝛis.ſcʒocto dierum.jeceterum.

n. ¶Mogeratione, ſimoderati tempoꝛis adiunctione.qꝛ vetbũ moderas
tionis diminutionẽ ↄtinet.S.ð. v.ſig.c.vl. hic autẽ tẽpus auget.vt·j·cetek·

vꝑł qꝛ penã apponit q nõ erat olim appoſita.ideo moderari videt᷑
o Inſtituit. S.e. ;ᷓ ſit: circa finem. ⸗ „
p Debent. ex immediata ſubiectõe vel appellatoe. vt ſequu k·
q ¶Nocox.ſi qo ex dr̃ia locoꝝ aliqð diſcnmẽ inducit᷑ qð lex abſurdũ re⸗
putat. C.de tẽ in integ. reſti:ſupꝑuacuã So. lex illa loqf eo caſu cũ legiſſatoꝛ
lpeet locoꝝ circũſtatijs certũ tẽpꝰ limitauit qð ad quẽlibet locũ ſufficere re
putabit. vt in tpꝑe reſtitutõis petẽde.⁊ ad luecbe inſtitu.cũ interdũ.vbi lo⸗
cus non mutat cãm inſtitutoꝛie actõis. Sʒ qð hic et in ſimilibo ðꝛ in tꝑe nõ
limitato ſʒ arbitrario locũ hʒ ſp̃ᷣm Bar.p.de do.⁊ ↄtu.cum olim.⁊ ↄcoꝛ.ff.ð
eo ꝙ cer.lo.li.ideoq; ibi.qꝛ ſcimꝰq; varia ſint pᷣcia reꝝ ꝑ ſinglas ciuitates ⁊c.
r. ¶ Ualitura.idẽ ſi hoc dictũ nõ fuiſſet..de ap.pᷣcipimus·
I Electi·de poſtulatis videbis j..deniq;.⁊ qͥd de ꝓuiſionibo dicas idẽ
iuris in illis qð hic in electionibo ſtatuit᷑. ⁊ qð hic de electꝭ dicit᷑ etiã de cõfir⸗
matis intelligas ſi a ↄfirmatõe appellet. hoc habes expᷣſſe. j.
2 dixit hit Guar.⁊ Guil.ꝙ hec ↄſtitutio locũ nõ het in electo in magiſtrum
hoſpitalis vel templi ſi appelletur ad papam.tum quia per moꝛtem talis ca
thedralis tegularis eccleſia vacare nõ dicitur.quia regimẽ eccleſiaꝝ nõ cadit
in laicos.S.e.ſacroſancta.⁊ quia aliud hoſpitale aliud eccleſia.ad h.ð.e.ſci⸗
antc⁊ quia milites ſuntquos arma ſcire volumus ⁊ non leges.de iur.de⸗
li:l.ſancimus. C. loc. ⁊ ↄduc.l.milites.

7

¶ Regulanium.viroꝛum.intelligas in monaſterijs enim monialiũ non ſi
bi per omnia locum vendicat hec conſtitutio j·e indeẽnitatibus s cũ eas
nec habet locum hec conſtitutio in dignitatibus eccleſiaꝝ cathedraliũ vel re⸗
gu larium que ſunt ſub epᷣo vel abbate vel pꝛioꝛe ſicut ſunt archidiaconi ar⸗
chipꝛeſbyteri:ſubpꝛioꝛes vel pꝛio:es ſub abbatibus vel alijs pꝛioꝛibus. per

moꝛtem autem talium non dicuntur eccleſie viduate quod requirit hec con⸗

ſtitutio.⁊ ẽſi:qð dicimꝰ.S.eic.ne ꝓ defectu.⁊ec.qꝛ ꝓpter.ᷣm Guil.⁊ Gar.
V ¶uoꝝ electoꝝ alias quaꝝ.ſz pᷣma melioꝛ.qꝛ reſpicit electi quod ẽ ſupᷣ.
x V Immediata ſubiectio.in hot caſu ſufficit adire legatum de latere qͥ epi
ſcopoꝝ ⁊ archiepoꝝ exemptoꝝ electõnis confirmare poteſt.j.e.ſi abbatem.⁊
ſãeruda erit hec conſtitutio quia ſatis eſt illud ap.ſed.examẽſᷣm Gar. Guil.
Pic nõ determrnat.dicit enĩ qð alij dicũt ᷣ ꝑ lram ſeiap.⁊ qꝛ in legato nõ ẽ
diſtantia viarum its ꝙ de facili poterit habere quos volet.ſed ſecundũ iſtam
rationem ſequeretur ꝙ iſta decre.non haberet locum in vicinis romane cu⸗
ne. Bar. etiã dixit tñ Guil. ſonat.2. ꝙ ſi eccleſia nõ eſt alias immediate ſubie
cta pape puta.quia metropolitanũ habet ſi metropolitana eccleſia eſt ſciſma

tica vel a ſarracenis capta babebit locum bec conſtitutio is enim pꝛoximeſt

um. ſub antesg cum intergum aliquoꝛum lo⸗
ſubterfugijs obuiare lam pꝛouiſis re

yalitura conſtitutioneſancim vt om

confirmariones vl infirmationes ad y⸗ Emn etlerio in b coſ
ipſius ſedis examen deducitimmedi nõ ſufficit adire legatũ ſᷣm
ata ſubiectio vel appellatio interie⸗

detrimeſtri tempoꝛe poſtconſenſum bito tempoꝛe non contigerit pꝛeſenta

prus iter arripuerint ſiue non abſq;

e. ſi poſt;. . vltl.

dum vulgares dietas. ⁊ pꝛobatur

de lucro qꝛ ĩ eo qdð finitũ ẽ niecturis nõ ẽ locꝰ.ff. ð v.ob.l. ↄtinuꝰ.
mate. Si aut modicũ reſtat de tpe vtẽdo duplomate pena euitat.pꝛeueniẽ⸗
do vo nil luceat?᷑ ꝑ pᷣdictũ. . Itẽſcias ꝓ ſi electꝰ qͥ p.x. dietas diſtabat in pnci
Oio meſis iter arripiẽs· xii die ſit in cunia nõ tenet᷑ ex citatõe illiꝰ canonis niſi

Liber Pꝛimus

quẽ nulli antecedit.ff, de vᷣſig.l.pꝛotimus. ad See. qꝛ diligentia. ⁊ bñ facit

pꝛo Garj·de offi.dele.ſi is cui:quod non credas verum ſi ſolus archiepᷣus

ab ipſis paganis vel ſciſmaticis captus eſſetvt .·de ſup.ne pꝛel:ſi epiſcopus

Item ſcias ꝙ ſi partes ſola voluntate vaqunt ad papam non habet locũ hec

conſtitutio.licet bene facerent ſi eam ſeruarent.iſta enim conſtitutio nõ aſtrin

git niſi in his duobus caſibus ſcʒ cum immediata ſubiectio vel appellatio ð

uoluit. ergo in alijs locum non habeat ſᷣm Guil. ⁊ Gar.⁊ ſi relatione iudicꝭ
deuoluitur ad papam non habebit locum ſᷣm Buil. graue enim elſet tãtas

penas vł cãs ĩponẽ in illo
coaſu non expꝛeſſo. Idẽ dic
ſecundum eum ſi papa re
uocat ad ſe tale negocium
quia foꝛte coꝛã oꝛdlario pẽ
debat niſi in reuocatiõe ex⸗
bᷣmat hanc conſtitutioneʒ
velle ſeruari.⁊ tũc nõ ex vi
Oſtitutõnis ſed ex vi man⸗
dati tenebunt ad illã ſᷣuan
dã.lic.ð.de ludi.qꝛ qͥnto.
y Ap ellario in b caſu

coꝛum vicinitas minusexigat aliquo
rum diſtantia pꝛolixius tempus ex⸗
poſcat.ac generali et in perpetuum

nes electi cathedralium vel regulari
um eccleſiarum quoꝛum electionum

Buil.⁊ Bar,.niſi foꝛſan ꝑ⸗
tes ↄcoꝛdarẽt appellatõi re⸗
nũciãdo de ap.ↄſtitutꝰ.de
offi. dele. ſtuduiſti. .c. l. 2
dic appellatio nõ manikfeſte
fruſtratoꝛia.qꝛ talis nõ de
uoluit negociũ ad papã.S

cta deuoluit.infraynum menſeʒ poſt
conſenſum vel poſt obtentam de ip⸗
ſoꝛum electione noticiam ſi eam de⸗

ri. ad ſedem ipſam ap.iter arripiant. 1 nõ hʒ lo
et extunc ſiue infra pꝛeſcriptum tem⸗ Aſtõ q requinit ꝙtalis ſit
q deuoluat.ſ.intpoſita in
ſcriptis ⁊ ex cã ꝓbabili.vt
lbi.⁊ que peruenerit ad no
ticiam appellati. de conſti⸗
cognoſcetes.qð dicit vt in

cle.e ti. cãm. 3 Wele. iſte mis dakad pãdũ ſe ad iter a Poſtoſen

ſuʒ: ſup:.qũ debito tꝑe fuerit pñtata electõ alias locũ habebit ſeqñs clauſula

b.Poſt obtentã.ſubaudi ſᷣm Garꝛ poſt tẽpus in qui debuit pꝛeſentari ⁊

qui debuit deliberare vel poſtq; deliberauit.abſurdũ eni eſſet ꝙ in hoc caſu
non haberet inducias ad deliberandũ. maxime cũ decre. q; lit. S.e, hic ſit re
uata.vt.S.vidiſti.qũo enĩ veniet.niſi pᷣmo deliberet an ↄſentire velit ⁊ quo⸗
modo deliberabit niſi tipus habeat.l.di. ponderet.tñ tutiꝰ videt᷑ ſibi et dño
Buil. vt dicamus ꝙ in hoc caſu cũ elect᷑io debito tẽpoꝛe non pꝛeſentatur ha

beat vnũ menſem ad deliberandũ ⁊ parandũ ſe ad iter.nec illius menſis di

miſſio ſit abſurda que fit ex cauſa.⁊ ne fraudi locus reliquatur ſecundũ eos
⁊ ſufficit ſic ſcriptum eſſe.ffiqui ⁊ a quibus.l.pꝛoſpexerit. Sed nonne roga⸗
tus debet recedere inuitatus fugere.⁊ ſola debet illa ſuffragari neceſſitas ex⸗
cuſandi.E.de epi⁊ cle.ſi quemq;.quomodo ergo ſe ingereret niſi inuitetur ⁊
rogetur.dicas ꝙ exquo electus eſt inuitatus ⁊ rogatus videtur ex auctoꝛita⸗
te ipſius conſtitutionis ſine nõ ambitionis hoc facere poterit. alias eniʒ la⸗

queus pararetur quod eſſe non debet.xxvij.q.i.de viduis.ð reſti.ſpo.iras.

a oticiam cenam ⁊ indubitatam.pura quia ibi pꝛeſens fuit erat foꝛte
canonicus vel homines fide digni referunt p:o certo ſic eſſe.arg. de poſt. c. i.
de cle. ex mini.illud.vel inde litteram recipit autenticam non enim cuilibet
referenti credere tenentur.ad hoc ð do.⁊ contu.cum olim.⁊ quod ibi noqͥd
Kieſ Aecton. ſed Keſer atpellatum c ꝙ ſi eccleſia non pettinet immedia⸗
e non cuntit iſte menſis imo tenetur ſeruare decre.qᷓ; ſit donec ſciuerit appe
latum ſecundũ Guil.⁊ Bar. . cenc ſit donec ſciuenit appel⸗
b.Debito tempoꝛe.ſcʒ infra octo dies poſtq; cõmode pꝛeſentari potuit ·

Ss ceterum. ⁊ ſic iſte menſis non currit. niſia tempoꝛe quo electo pꝛeſentari de

buitſecundum Bar.

c ¶ Extunc.i:elapſo menſe ⁊ deſignat extremũ tempus iſtius menſis ff. ð
condi:⁊ demõ.ſi is ad finem. Alij exponunt extunc.i arrepto itinere quod E

lſalſum per id quod ſequitur ſiue inſra ſcriptum ⁊c.⁊ ſequeretur ſecundum id
beran ginigiedo itet. tũc inciꝑet ſibi currere tpᷣs qð cẽ abſurdum.
dD ¶ Vlue nõ.⁊ ſic de arreptõe itineris nõ curat dũmodovẽiat tpe ↄpetẽti.
3 S ; ſlceen S glecke unie hẽebat domiciliũ dico o vhnget fi
et ab eo loco vbi tunc erat abſq; fraude per hanc litteram.⁊ ideʒ dico ſi extra
domicilium eſſet ſecundũ Gar.⁊ Guil. dico ſiqrns

Kommode.xxij:q.ij.faciat.ff. da vᷣ.ſig:nepos.⁊ habet iudex ̊ arbitra

ri inſpecta qualitate perſonarum elocoꝛum ⁊ te
ri inſpecta qualitate perſonarum loco. mpoꝛum ⁊ etatum.ff. de
obli.continuus.Sl.⁊ patet in pꝛin.ſe. ⁊ dico ꝙ arbitrari debet iudex aß:
äum vulgareg! de pꝛeben. pꝛeſenti.S.loca.ſi enim quod
ibi dicitur ſpeciale eſt. ergo ipſius contra regulare.⁊ quia lex debet pate cõ⸗
uenire. uij. diſt. erit. ⁊ vſui ſtatur etiam contra naturam voc.ff. le. ij.l vxo

ri in pꝛin.⁊ multũ comparmatur regionis conſuetudo.ff. de fun.i I
delanionis. S. aſinam. ⁊ in arbitratione vulgarium ſemper anegrrdlarne
perſonarumi ⁊ tempoꝛis.vt.ð.dixi.nõ autẽ arbitrabitſecundum ſingulares
que ſut cu qs vtit᷑ duplomate. ff. de v. ob. continuus.ꝭ.ij. velᷣm legales.ff.
ſt quis cau.lei.ſi habita ↄputatõe aliqͥq ſupeſt ꝓlilla dabit᷑ vna dies. ff.ð j.

ſigel. iij. ſi nõ aparẽt vulgares nõ crederẽ errani m Guil.⁊ Gar. ſi recume⸗
ret ad legales dũ tñ qlitas cqꝗe pſonaꝝ locoꝝ ⁊ tẽpoꝝ id patiat᷑.Et ſcias ꝙ ſi
electus venit añ tps ꝙ alias arbitraret᷑ iudex reſiduũ eiꝰ arbitrij nõ ꝓpt h bẽt
a dupte

e:qᷓ;uis.⁊ ſic nõ hʒ locu hec

2

nde

alias citetur a papa coꝛam papa ↄparare ſi nõ vult niſi pꝛimo labat᷑ mẽſis
⁊.x.dies quibus venire poterat.⁊.xx.quibo poſtea debuit expectari.⁊ ̊ pꝛo⸗
bat littera ſuperioꝛ cum dicit extunc ſiue infra pꝛeſcriptũ meſẽ vẽit ſiue nõ.et
beneficiũ iuris nulli eſt auferendum.xxviij.di de is de re iu:indultũ.cum
ſuis concoꝛ.nec ob.ſᷣ etiã qð dixi.o.ꝙ pꝛeueniẽdo nõ lucrat᷑tpᷣs.qꝛ illud hẽt
locũ a tꝑe qð iudex hʒ arbitrari.vñ pꝛeueniẽdo nõ arbitrabit᷑ iudex niſi tẽpuſ

in quo venit ſᷣm Gar.ſed nũc loquoꝛ de certo tꝑe ⁊ a iure limitato ⁊ de eo in

quo venit.quod alias hẽbat iudex arbitrari.⁊ ſcias ꝙ ſi electõ facta eſt in ipᷣa
ciu itate vbi eſt curia et ele⸗
ctus Eit drelenr de kengo⸗
re arbitrario nihil habebit e n . K 4
ſed menſem ⁊ illos . xx diel fraude q cito poterunt commode lo⸗
babebit m Guil. Buil. coꝛum conſiderata diſtantia petitu⸗
⁊ Bar. mõ qꝛ in tepoꝛe ceto ri ſuarum electionum coufirmatões
lnnitars ture locs:i ee vel pꝛoſecutoꝛi electiões ſuas.quib⸗
ducit. E. de rem. in inte. re⸗ Poterũt modis licitis comparere cuʒ
ſti.l. ſuperuacuã.ſed quero omnibus actis iuribus etr munimen
an iudex arbitrando dare tis ſuis et pꝛoceſſus ſuos contingen⸗
debent aliauos dies ed de tibus coꝛam nobis perſonaliter tene
na wigeur n quaſt lt antur. Quod ſi per. xx. dies poſt
Fr. dies ob banc cauſã da / lapſum ex qualitate locoꝛum mo⸗
ti ſint. ſed dic contra ſcjm. deranda tempoꝛis expectati, ſiue eli
Bar.⁊ Buil.cũ enim pꝛet᷑ =
mẽſem ⁊.xx.dies det᷑ h̊ tm̃
tp̃s qᷓ;to ↄmode vẽire poſ⸗
ſit quis impius iudet arbidiegłiꝙ p.xl. dies vel plures venire ↄmode poſſit
nec quieſcendo .nec illi.xx. ob hoc dati ſunt.ſed qꝛ iudex in peremptoꝛio
nõ multñ debet cõtra abſentem feſtinare. C. de dam.infec.ſi finita.ꝭ.ſi foꝛte
credo ꝙ ꝓpterequitatẽ illius.l.ſeruanda iſti.xx.dies dati fuerunt.ad idẽ.s.de
re iudi.cũ Bertoldus.ar. /j
eſt conrra.vt ibi dicam.
g ¶Petituri.poſt conſenſum. r’J
5 V¶ Pꝛoſecuturi.referas adlid quod dixit poſt obtentã ⁊c.qꝛ dicit ſecũduʒ
Bar.poſt conſenſum poterit confirmationem perere ſed poſt noticiã petet vt
cõpella nt᷑electoꝛes electionẽ pꝛeſentare.Alij dicũt ꝙ poſt obtentã noticiã po
veid Aeetion non pꝛeſentare ↄſentire ⁊ ↄfirmationẽ petere.pꝛioꝛ lectu: magis
placuit Har.
¶ Junbus id eſt rationibus conſiſtentibus circa factum quia papa om
nia iura habet in pectoꝛe.de ap.ſepe.C. de teſt.oĩm.S.e.li.de ↄſti.c.i.
lꝛ ¶ Munimẽtis.Di.his ꝑ que cauſa ſua muniri poteſt. vtpote cum decreto
electõis cũ inſtrumẽto appellatõis ꝓteſtationũ ⁊ ſitibo.
L¶ Coõtingẽtibo.vt diſpẽſatio ſuꝑ pluralitate bñſicioꝝ ſuꝑ natalibus ⁊ ſi:
ſi talia oppoſita ſint.ſi enim oppoſita non fuiſſent a pꝛincipio ſed modo oppo⸗
nunt᷑ foꝛte eo modo quẽ habes.S.e.ti.vt circa dico ꝙ diuinare nõ tenebatur.
⁊ haberet eo caſu dilationẽ etiam extra curiã j·e.vᷣ.electos.⁊ in caſu in q̃ͥ non

„

trabi

eſt pꝛeſentata electio habeat illa nunimẽta que habere poteſt ad alia non te-

netur.ff.de reg.iur.impoſſibilium.ar.in.ſe. ..electꝰ.ibi niſi iuſta cauſa ⁊c.

nec dico ꝙ incontinenti qñ venit debeat oſtẽndere munimẽta. ſed ſufficit

paratꝰſit illa oñdere tmino ſibi aſſignato vt ꝑ ſequẽtia patebit ſʒ guil.⁊ gar.
m. CLoꝛã nobis per hanc litterã dicit archidiaconus ꝙ electus non veni
ens apo.ſe.vacante nõ incidit in penã. Gar.⁊ Jo.mo.contra.ſ.ꝙ incidit licʒ
de equitate pena remitt i deberet.expeditũ ẽꝙ incidit per cle:e.ti.ne rõni.ĩ fi:
n. ¶¶Quogd ſi pꝛobet.xx.dies ſecunda pars quicquid dixerit hic Gar.⁊ alij
dic plenius ꝙ iſte..ponit quinq; caſus in quibus pꝛiuatus eſt electus ipſo

iuren Pꝛimus. cum iuſto impedimento ceſſante infra tempus ſtatutum non

venit. Secundus cum iuſte fuit impeditus.ſed infra tempus debitum impe
dimẽtũ ꝓponi ñ fecit coꝛã pa.Tertiꝰ cũ bñ fecit ꝓponi impedimẽtũ tꝑe debito
ſz ſtatuto tpe ñ ꝓbauit. Quartꝰcũ ſtatuto tꝑe oppoſuit ⁊ ꝓbauit.ſed pꝛocu.ñ
miſit infra illud tpᷣs ſufficienter inſtrucrũ. OQuintus cum milſit pꝛocu.ſufficiẽ⸗
tem tñ ceſſante impedimento infra tempus debitũ perſonaliter nõ venit. In
his caſibo vel altero ipſoꝝ pꝛiuatus eſt ipſo iure.ſi autem in neutro ipſoꝛum
peccauit penam nõ patitur pꝛiuationis. Ultimo ponit penã electi venientis

Ee mitttentis eo caſu quo mitrere poteſt ſine munimẽtis.⁊ ſic conſtrue hbanc
litter

—

ꝓ ſi expectati ꝑer.xx.dies poſt lapſum rempoꝛis moꝛandi ⁊ qualitate
locoꝛum contempſerint perſonaliter ↄparere ⁊ petere ſi uaꝝ electionũ ↄfirmatõ

nem vel perſecutionẽ ſeu executionẽ ſiue opponẽtes venerint ſiue non electões

de ipſis ⁊c.vſq; ibi pꝛiuatos.hec vera ſi ↄtẽpſerint nulla iuſta cauſa interue
nliente. de qua pꝛopoſita infra pꝛedictos xx.dies coꝛaʒ nobis vel alio ſeuialijs

deputando vel deputendis a nobis ſi videbitur admittẽda teneantur infra

xv.dies poſt tempus eius apud ſe.ap.facere plenã fidẽ. ſubaudi alioqͥn ele⸗

etionem de ipſis ⁊c.vſq; pꝛiuatos niſi ↄtigeret talia vel tam veriſimilia pꝛo⸗

poni.vel infra eoſdem.xx.dies ſeu pꝛedictos.xv.eo caſu tm̃ cũvt pꝛedicit᷑ fue
rint ↄceſſi ad ꝓbandã pꝛedictã cãm appoſitã ⁊ admiſſam q mento excuſarẽt
electos ipſos ab iufraſcripta.i.ſupꝛaſcnipta ſᷣm ↄſtructũ pena ⁊ ꝓpt qð vide⸗
retur foꝛſitan indulgendũ eidẽ.ſielecto.ſi intelligas pᷣſidenti ↄiunge cũ vide⸗
retur tempus ꝓlixius ad pᷣdictã ↄpitionẽ.· Inſup eo ipſo caſu q̊ Nigerit ꝓpo⸗
ni. vel pꝛo.i.⁊ admitti aliquã iuſtã cãm ad excuſandã pſonalẽ ↄpitioneʒ ele⸗
ctoꝝ niſi tũc infra idem tepus ſi pꝛeſentauerint ꝑ ꝓcuratoꝛẽ fufficient᷑ inſtru⸗
ctũ ad oĩa pꝛemiſſa electões ⁊c.hec vera iuſto impedimẽto ceſſante. ⁊ ſubdit

tũc nihilominus.i nõ obſtãte ꝓcu.miſerint niſi ipſa cauſa ceſſante ſe pñta

uerint ꝑſonalit᷑ vt pᷣmittit᷑ electoes ꝛcc.
o. ¶ Poſt elapſum.rationabulioꝛ eſt hec ↄputatio q;ᷓ illa q̃ fit ꝑ decre.ſtatui⸗
mus.s.e.vbi cõputant᷑ dies poſt aduentũ partis.quid enim ſi pars vtat di
plomate dieta iucõueniens ſequitur ex eo,ſed nõ mireris qꝛ bic maioꝛ penaʒ

de offi/oꝛdi:quãuis ibi continuatis ⁊c. ſed non

De elec.et elec.po.

ponitur vt ibi dixi in glo equioꝛl. .
P Mogeranda. vi. S. ditiſuper verbo cõmode.
q MErpectati.ſed pone ꝙ recta ↄputatioue facta in omibo reperifvnadie

—

veniſſe poſt terminũ nõ allegãs impedimẽtũ nunqͥd moꝛã purgat.dic ſcom

Gar. ⁊ Guil. cũ hec ſentẽtia lata ſita canone ꝓpt᷑ moꝛã ſtatim elapſo miĩo
omiſſa eſt pena pꝛiuatois ipſo iure q amplius purgari nõ poterit.ſicut enim
a ſententia legis vel canonis nõ appellat᷑.S.de ap.qꝛ nos.ff.de vᷣſig. qꝛ pẽa.
ſic nec purgat᷑ in ea moꝛa.cũ enim ſtatim electio nulla ſit amplius conuale⸗
ſcere non poſſet.s.e.auditꝭ
7 ] de Fur. ↄſfirmaf.⁊
gentes ſiue opponentes venerint. ſi⸗ alle d dlca ᷓ· deree lur.
ue non coꝛpoꝛaliter comparere ⁊ ſu/ r Eligẽtes.hot dicitne
rum electionum confirmationem vel qredat aliquis ꝙ veniẽtibo
pꝛoſecutionem ſeu executionem pe⸗ eligenbo no teneat electus

* IIIIN inſta* i venire. H̊ g̊ remouet.
tere nnn iuſta cauſa interueniente „ al⸗ Dſponetes. qrc pu⸗
cõtempſerint de qua infra pꝛedictos ni electus nõ veniens ex
xx. dies pꝛopoſita infra quindecim noõ venerũt eius aduerſacij
dies poſt tempus huiuſmodi coꝛam n⸗ leus aanetu gull vi⸗
nobis vel alis ſeu alijs deputando vy' dea:r᷑ vrilitas. ad h. ff. ſi qs

en ene in ius vo.l.ij.ad fi.⁊ nõ.ẽ
deputandis a nobis ſi admittenda de do. : Rrurcrvl dre ad

videbitur teneantur apuq ſedem ip⸗ uerſarijs nõ veniẽtibo ipſe
venire cenet᷑.ideo quia ĩ ip

ſoꝛum abſentia pꝛocedi pt

ſ M 838.. c.c. i. · ð eo qͥ mit.ĩ poſ.
c.i.⁊.S.vt lit.nõ ↄteſt.qm̃.⁊ etiã ceſſantibo a duerſarijs ibi locum habet iudi⸗
cis officium,.S.eicum nobisolim.cum fi. V
t Cõparere.quid ſi electus venit · tẽpoꝛa cõſtitutõis ⁊ negocio nõ fini⸗
to illicẽtiatus receſſit.nunqͥd incidit in penã illius ↄſtõnis dic ꝙſic j.e.ſi poſt
qᷓ; S.i.Sed pone nõ venit electus infra tpᷣs legitimũ nec poſt petit aduerſari
us pꝛonũciani ipᷣm in hãc ↄſtitutionẽ incidiſſe.axparet ꝓcu.electi qui dic hãc
ↄſtitutionẽ in eo locũ nõ habuiſſe.puta qꝛ nõ ꝑtinet immediate vel qꝛ appel⸗
latio nõ fuit talis que deuolueret replicatur ꝙ hoc debuit ꝓponi infra tepus
de quo dictũ eſt.S.queritur quid iuris dico ᷣm Guil.⁊ Bar.pꝛocu. audien

dũ ſi enim nõ habet locũ cõſtitutio ſatis eſt clarum ꝙ non habet locum eius

pena vel tempoꝛis artatio de hoc igitur cognoſceudũ eſt ſed pone electũ in tẽ

pus feriatum incidiſſe cuius tꝑis ſi fiat computatio non venit electus infra

tempus venit tũ poſt tempus anteq; iudex ſedebat pꝛo tribunali querituran
incidat in penã.⁊ videt᷑ ꝙ nõ.ad quid enim ꝓdeſſet veniile exquo ſi veniſſʒ ꝓ
ceſſum non ſuiſſet.Dico m ſcõm GBar.⁊ GBuileipᷣm in penã incidiſſe.debuit
enim venire ⁊ pꝛeſentare ⁊ tali tꝑe potuit libellũ offerre.ff.ð adł.miles.S.ſexa
ginta.ſi enim dicatur eadẽ rõne ſequit᷑ ꝙ dies feſti ⁊ octaue ð tali tꝑe detra
herent᷑. Pꝛeterea ex cauſa in cauſa electionis pꝛocedi poteſt tꝑe feriato.ar.S.ð
ler.c vl.vbi hoc no. Inno.nec ob.ff.ſi quis in ius vo.l.ij.ad fi.qꝛ nec ibi dici

tur ꝙ nõ ↄmittat᷑ pena.ſed qð pꝛetoꝛ ea remittere poteſt ſi vult.ſic in hoc ca⸗
ſu poterit ſivoluerit papa remittrer. ”́UUĩꝑE
v V Executionẽ.foꝛte ꝑ hec vᷣba denotare voluit electum pñtem eſſe debe⸗
re vſq; ad fi.cauſe.vt per hoc ꝙ dicit confirmationẽ notare pꝛincipiũ.ꝑ hocꝙ

dicit ꝓſecutionẽ mediũ.ꝑ id ꝙ dicit executionẽ finẽ.⁊ ẽ expſſum·j·e.ſi poſtq;
F.i. vel foꝛte loquit᷑cũ petit᷑ executio late ſententie ſuꝑ ↄfirmatõe a qua appel⸗
latũ fuit.qꝛ tũc locũ het hec ↄſtitutio.vt in pᷣ.decre.ſi poſtq;. .vlti.

x V Petere.exqno aũt ꝑſonaliter venerit ad curiã ſᷣm Bar.⁊ GBuil.etiam ꝑ

pꝛocu.ↄfirmationẽ petere porerit ſicut añ ↄſtitutionẽ hãc poterat.cũ enĩ hoc
expᷣſſe reuocatũ nõ inuenit᷑ antiquo iuri ſtabit᷑ vñ notabilit᷑ poſuit ꝑſonaliter

pꝛope verbũ ↄparere ⁊ nõ pꝛopeverbũ petere nec ob.ꝙ aduerbiũ ꝑſonalit᷑ ĩtel

ligatur repetitum. qꝛ per ſubauditiones ⁊ repetitões tacitas iura reuocãda

ns ſũüt ſʒ potiꝰ ↄcoꝛdãda.C. de inoffi· do.l.vna.⁊ e.cũ expediat.

¶ Juſta cã.puta infirmitrtis aduerſitatis maris vel hyemis vel incurſus
kTond, de excu.tu.l.ſcire.S.obſeruabunt. MV
3. M Lontepſerint. nõ facias hic dr̃am int᷑ ↄtẽnere ⁊ negligere. łʒ alias videa
tur fieri.xx. div.ſi decreta.ſiue enĩ negligat ſiue contenat punitur ⁊ pbat᷑ hoc
a Pꝛopoſita. ſi miſit nunciũ ad ꝓponendũet (.I.e. epe. Guil. ?⁊ Gar.
nunciꝰ impeditꝰ fuerit ð h cõſtet nõ nocebit ei dũmodo poſtea nõ ſit ei negli

gens. 2 ꝓbat᷑ ;j.e.v.inſuꝑ.ibi iuſto impedimẽto ceſſante.⁊ j.illos dies pa⸗

pã vł auditoꝛẽ hre nõ pᷣt. pteſtat᷑ hᷣ ne ð negligetia notet᷑ ⁊ hebit᷑ pteſtatio pꝛo
ppoſitõe.ff.de nauc fe.l.ij. Sʒ ſolet qri an ſufficiat ſeł ꝓteſtari qð videt᷑ quia
vnica ꝓteſtatio currentẽ pᷣſcriptionẽ tꝑis intrũpit jde ap.ſi iuſtꝰ metꝰ.de of.
oꝛ.paſtoꝛalis. C.de annaexcep.l.vt pfectiꝰ.⁊ vnica debiti oblatiovſurascu
rẽtes impedit. C. ð vſu.ſi ꝑ te ⁊ vnica ſolenis depoſitio impedit iã currentes
dũmõ pᷣcedat oblatio ⁊ ↄſignatio. C.de vſua.acceptã.ecõtra videt᷑ cũ apli ĩ
ſtãter petẽdi ſint.ff.de libel.dimiſ.l.vna.de ap.vt ſuꝑ ⁊ palliũ ⁊ lĩe dimiſſo⸗
rie.c.di.pꝛiſca.lxi:di.epᷣs.⁊ ſollicitꝰdʒ eſſe ad H̊.. de tẽ.ap.cũ anterioꝛibo.ꝭ.
in bis.Credo ſᷣm Oar.⁊ guil.tutũ eẽ electũ pluries pteſtari ne de negligẽt ia

arguat᷑.⁊ ſic doceat ſe agere voluiſſe qð nõ. Inno.de pᷣſcrip. ex trãſmiſſa. ad

q̃.C. de vſu.pupil.l.fi.tñ ſi hoꝛa ⁊ laco ↄpetẽtibo papã reqſiuit ⁊ e copiã ha

bere nõ potuit ⁊ ̊ legitime fuerit pteſtatꝰ ſibi tepus nõ curret donec papa co

piã ſui fecerit.qꝛ talis lʒ vnica pteſtatio curſum tꝑis impedit.ff.qñ ap. ſit. lei.
.biduũ.iᷣ.dies.⁊.ij.qvi.biduũ.⁊ ar.in.l.vt pfectiꝰ. Et ſi papa electos ad
camerã ↄſueuit admittẽ lʒ in publico nõ faciat copiã ſui ᷣ coꝛã hoſtiarijs ta
tabellione ⁊ ꝑſonia qͥ occurrcrint ꝓreſtet᷑j.de ap.ſi iuſtus.⁊ pᷣdicta.l.vt ꝑfecti
us.⁊ in ſcriptꝭ ꝓteſtet᷑.ĩ aucẽ.de tẽp.nõ ſo.pe.S.ↄſtitutionẽ.coł.vſ.
a LToys bmõi.xx.diex b Uidebit᷑ qͥd ſi dũ iudex delibetat an ſitad
mitteda vł nõ labi? tꝑs.n nuqͥd nocat electio.credo ꝙ non ſm Gar. ⁊ Buil.S
ð ap.ex ĩſinuatõe:iji qvididuũ.C.ð tẽpiap:auẽiſilis. c Bpucea

d V Der teſtes. vel aliũ legitimũ modũ ꝓbadi.de reſtiiſpo.cũ ad ſedẽ.⁊ ſi ex
parteelecti ꝓbet᷑ iuſta cã abſentie ⁊ opponens vult ↄdicere bñ audiet᷑ ne quis

ꝑ teſtes falſos obtineat. de teſti.pñtiũ/⁊ qꝛ

bare volẽti mos gered? ẽ. ff. de

pba.circa iudex tm̃ accelerare dʒ q;tũ pt. qꝛ 3ẽ huiꝰ ↄſtitutõis mẽs ſᷣm Gar.

e¶Wiſi.vel bic ẽ. v. et exc
electi ꝑſonalit᷑ ↄꝑere alias ca
ra infra comparationem.

f¶Xxv.q dant᷑ ad ꝓban⸗
dam cãm ꝓpoſitã.·ſʒ nũdd
iudex datus a papa illos
dies poterit abbꝛeuiare vel
plongare. dic ꝙ nõ ſecũdũ
BGuil.⁊ gar.cũ ſittempus
limitatũ a iure ſicut nec di
es que dant᷑ ad appellãdũ
ij.q. vi· anterio?. ⁊ q danf
ad in integrũ reſtitutioneʒ
petendã.C.de tẽp/in ite re

ſti.lſuꝑuacuaʒ.⁊ facit cle·

de in integ. reſti. ab eo.
g & Pꝛopoſito./ q eã po/
nit ðʒ hre mãdatũ als nõ
videt᷑ hic ↄſtõni ſatiſfactũ
cũ . dicat᷑ p ꝑcu:ad pᷣmiſ⸗
ſa ⁊c. ſi tũ gerẽs negociũ ſi
ne mãdato excuſat ⁊ admit
tatur ſi electus ratũ hʒ·j·tẽ
pus qð ſe debuit excuſare

credo ꝙ ſu fficit.ff. rem ra

ha.lpe.⁊ fa.quod dixit.S.

b ¶¶ Ueriſimilia.ſi auteʒ

