
dere reſtituẽdo ibi

uſpẽſus eſt vſq; ad trienniũ.

b Donec ipſis igitur reſtituentibo ipſo iure ſine alis ſentẽtia reſtituti erũt

eccleſijs vacãtibo capitula ↄuẽt col⸗

poteſt electus exquo confirmatus li⸗

Vt no. Jo. lexxi.di. ſiqui. xvi.q. viij/ſiquis deinceps ? ber. . ð matrimonio
contrac.contra interdic.ec. de muliere. Sððð
c ¶.Plene. etiã vſq; ad ouũ:iij.q.i.reintegranda.
d Reſtituerint.nõ credo bic cautionem ſufficere.iam enim hoc fuiſſet ex
Peſſum .8 vſur. ceij ad hoc.S. de decre.ad audientiã. ſic etiam excõlcatio
manifeſta offenſa vł ↄtũacia nõ ſufficit cauere.j· de ſen. ex. venerabilibus.
E ¶ LCoõſuetudinibo.multũ vigebãt he ↄſuetudines in ribo gallicanis.⁊ ꝑ
banc decre. ⁊.ð/e/cũ nõ deceat potes exẽplificate i ir. e.li· de ↄſti.cii.
dixi. MD
M ichin nitate puta cõfir⸗
orzS,n . 92„ matione inferioꝛis a papa
to feumatione ſe. ap. autali quacũ vel poitione pene e
q; firmitate vallatis que oĩa quo ad ſimulibus.

hocauctoꝛitate apoſtolica reuocamꝰ
caſſamus ⁊ irritamus.ac nulliꝰdein⸗

cceps volumꝰeſſe firmitat. ¶ Ydem

MOnſtitutio feilcis recoꝛdatio
nis Gꝛe. pa. p. n. edita in conci
lio lug. foꝛmã exrpꝛimẽs ſecũdid
i ab his q in elecaionibus poſtulatõ
dẽéataut pꝛouiſionibo ſeopponũt niſi
nibus appellari locũ ſibino vendicat
ſolum cum in eis extra iudicium ap⸗
pellatur. quando vero in iudicijs in
huiuſmodi negocijs appellari contin
git. anterioꝛa iura cum peream im⸗
inutata non fuerint obſeruari opoꝛ⸗
Saupꝛocui (tet. ¶ Ydem.
ratio ſeu adminiſtratio cathedra⸗
lis eccleſie plena ⁊ libera in ſpiritu
alibus et tempoꝛalibus a ſe. apoſto.
cui ſoli hoc competit eſt commiſſa.
Poteſt alienatione bonoꝛum immobi
nium dumtaxat excepta omia que iu⸗
riſdictionis epiſcopalis exiſtẽt que
bere exercere illa qͥppe q miſteriũ ↄſe 4 e Sluaulgen hur
x E erin 91 ullegia vl ſtatuta. in alijs
cartiois expoſcũt niſi fuit eps ꝑ alios aüt eccleſijs nõ ſt reuocata
5baicta puan tñ dʒ qð dꝛj-
M DSe ofſ, oꝛ. pnᷣti.). poꝛro. 2 10
Mä ſtaum ſequit᷑ quo ad B.
S6 nſtitutio. declarat decre. vtcirca dicẽs iy ſoli in extraiudicialibus
M bellationibuslocum habet habuit oꝛtum bec decre ex his qͥ no. guil.
8. eo. vt circa. in glo. nõ ergo er Gar. ibidem in glo. ſed nunquid.vbi dicebãt
contrarium eius quod hoc dicitur.ſ. ꝙ vtrobiq; decre. illa locum habeat all.
decre.S.e.qᷓ;uis et generalem rationem decre.ſcilicet vt via malicijs pꝛeclu⸗
datut. Sed magis habemus parata remedia in iudicio q; er iudicium.210
maio: fuit extra iudiciũ adbibenda cautela ⁊ decre.q;uis in alio caſu loquit᷑
MW Konſtitutio. 5. e. vt circa. alias ↄſtitutio alias ↄſtitutum.
b Negocijs.electionũ poſtulationũ aut pꝛouiſionum.
c. Anterioꝛa. de ap. vt debitus. ⁊ ·e. ti⸗coꝛdi:⁊.e.cii.cũ mille ſi⸗
d ¶am conſtitutionem. vt circa.

Scui.⁊ libera. nõ.ar. pꝛelatꝰ habet liberã ⁊ generalez. et hoc nõ. Jo.
V.qiij.c.vl.in fi.magne glo.alibi nõ.orium.xij:qi.c.vl.pꝛo pᷣma parte
facit. vij.q lic. i xvi.q.i.vt tꝑis.xxi.q.i.relatio.⁊.s.e.cum nobis.olim in fine
ſiue dicatur habere liberam ⁊ generalem ſiue genera lem ⁊ non liberam. ſiue
econuerſo donare non poteſt niſi heat ↄſuetudo ⁊ mod ica.de dona.ceterum
g. Spiritualibus,.poſſunt igitur dare litteras ↄmẽdaticias ad oꝛdĩes J.
de tem. oꝛ. cum nullus. S. pe.⁊ puto iſte adminiſtratoꝛ diſpẽſationẽ decre.
cum ex eo. v. e. ti. facere poſſit per hanc decre. MM
h O Soll. pꝛeterq; in caſuj· de ſup.ne.p̃.eccĩa cathedrali.
i ¶ Immobilium. puta ꝙ mobilia ⁊ pꝛecioſa poſſit in caſu licito alienare.
de his enim queſeruando ſeruani non poſſunt non eſt dubium. C. ð admi.
tu. lex que. ſi voluiſſet papa ꝙ alia mobilia alienare non poſſet. hoc generali
ter locutus fuiſſet. ſicut fecit.S. e. c,. nihil eſt in fine. ⁊.S. de accu.c. vlt · . c. pxi.
iſi vero aliquid enim debent verba operari.j. de pꝛiui. ſi papa.i.reſpon.ĩ fi.
⁊. 8.de deci.ad audientiam. C., de codicilłſi idem.ad hoc verbum iſtud qðᷣ
Tſequitur.dumtaxat.⁊ ſic no.ex hac decre.⁊ ex pꝛe.decr.nihil eſt c.pximo
adminiſtratoꝛem eccleſie va,ſiue datus a iure vel ab homine immobilia alie
nare non poſſe.
h. Confirmatus. que ſunt iſta nõ. .e.trãſmiſſam. dubitari ſolet an iſtiꝰ
adminiſtrationis officiũ expitet moꝛtuo papa ⁊ dixit Cõp.S.e.cũ nobis otiʒ
ad fi.ꝙ nõ expirat oꝛdinariã enim habet poteſtatẽ.ad hoc.ff.de iu.om.iudi.
l. ⁊ qꝛi⁊ · de of. le.c.ij. No.etiʒ ibi ꝓ eoipᷣo ꝙ papa dat adminiſtratoꝛem vłvi
ſitatoꝛem ec.cathedrali ſi poſtea canonici etiam ignoꝛanter eligant epiſcopũ
non tenet electio quaſi papa dando viſitatoꝛem ad ſẽ pꝛouiſionem reuocaue
rit ⁊ ſic dicit ꝓꝛonunciatum in cunia.ſed non bene pꝛobatur iure.

—

I. Expediri.concoꝛ. vij.q/i.pontifices.⁊ ſicmandat quod per ſe nõ poteſt

e Brltenun coꝛrectionẽ iunũ euitãd.S.ecũ expediat.cũ ſuis ↄcoꝛ.
. .

quod dic vt.:e:ſuffraganeis Ziðde tranſla. cii⸗

Liber Pꝛimus

genitatibo. diuide decr. in. vij. ptes. In ᷣma ponik oſtonis cã. ⁊ Oſtõ

₰* 72 7

. circa pſonas eligetes 2 eligẽdas ĩ mõſterijs monialiũ. In ſcða ibi ſane
põtt qͥd iuris cũ ĩ ipſis mõaſterjs plures fuerint electe in diſcoꝛdia ꝑ foꝛmaʒ
ſerutinij. In tert ia q incipit ibi ceterũ.ponit quid iuris cum electe ꝑ foimam

ↄpꝛomiſſi aliq ꝑs ſe oponit. In quarta ibi poꝛo.declarat an decr. vt circa

—

⁊ decr.cu piẽtes. ð. e. tihẽant locũ in cauſis ipᷣaꝝ electionum. In qnta ibi po
ſtremo.ex cõicat aduocatos ⁊ alios vocatos ꝓ dictis electõibo qᷣ diſcoꝛdiã ſe
minauerint vł exoꝛtã nutrienit. In ſexta ibl · ð·Dicta fit ãpliatio ↄſtõnis ad ca

nonicas nõ ꝓfeſſlas ⁊ que

bñt ꝛiũ. In ſeptima ibl·

ad hᷣ.fit quedã ꝓteſtatio et
antiquoꝝ iuriũ ſaluatio.
Et pma ꝑs ̊ dicit monialł
n eligit niſi pegerit. xij/ an.
⁊ ſit facite vi expᷣſſe ꝓfeſſa.
nec eligit niſi ꝑegerit·c xxx.
an. ⁊ fuerit expſſe pfeſſa.
n AQue. lemonaſteria⸗
b )1„ —
o Diſpẽdia.S:e: pter.
p ¶Affectãtes.ðter cu⸗
pientes. 2
q Duogecimũ. qr tut
dicik pubes . de deſpõe lpu.
uberes. ⁊ idẽ ẽ in viro. qꝛ
aß pubertatem ad eligen⸗
dũ ñ admittit᷑.D.ex:co qð.
r¶Peregerit. ſic.S.e. cuz
in cũctis ꝗ·de eta.⁊.qua c
vno.S.ð of.dł.cũ viceſimũ

8 OTacite idẽ ĩ mõſte⸗/

rijs viroꝝ. S. e/ex eo.qð in
fuiS.eiauaricie.⁊.cifunda⸗
męeta:. pinde.
t Alijs pꝛofeſſis.
Vy Pꝛioꝛlſſaʒ.idẽ ſi alio
cnc nole vocet᷑ ad hoc.
x Bubernak. . 5 ſtare.
c.l.⁊ ꝑ hãc lr̃am puto ꝙ in

pꝛioꝛiſſam vl ſuppꝛioꝛiſſam

clauſtralẽ bñ poſſit aſſumi

minoꝛ.xx:an.⁊ de talibo.S.·

deſta. mo.cũ ad monaſteri
um.v.pꝛioꝛ aüt.
y Fligat eligi ꝓhibet.
ſed nõ poſtulari. ſic in epo
q . idẽ tys nõ eligit. S e.
cũ in cũctis.ſjʒ bñ poſtulat
S.e.innotuit.⁊ puto ꝙ de/
beat poſtulari a papaꝗj· ð
eta quali:.c.vno⸗

faciat epiſcopos expediri. Idem.

ndenitanby monaſterioꝝ monia
liũ q̃ oño frequẽter ꝓptelectões in

diſcoꝛdia celebꝛatas in ipſis gran⸗

ia in ſpualibo ⁊ tpalib⸗ düpẽdia pa⸗
tiunt᷑occurrere deſiderabilit᷑ affectã⸗

tes ſtatuim vtcu in eis fuerit electõ
faciẽda.nulla monialis miſi.xij an. pe

„

gerit pfeſſa fuerit tacite yel expꝛeſſe
ad eligendũ cũ alijs admittat᷑ nec in
abbatiſſam aut pꝛioꝛiſſa ʒ vbi ꝑ pꝛio⸗
riſſam monaſteriũ gubernatur dece⸗
tero eligatur aliq̃. niſi.xxx an. ↄpleue
rit. expᷣſſe pfeſſa fuerit oꝛdinẽ regla⸗
rẽ. Sane ſi ad electionẽpꝑ foꝛm ſoru

tinij ꝓcedat᷑ votis in diuerſa diui⸗
ſis electões ples in diſcoꝛdia celebꝛa

ri ↄtĩgat ea qa duabo ptibs nüerofue

rit celebꝛata. exceptõeſeu ↄtradictiõe
aut appellatõe quacũq; ꝑtis alteriuſ

E

ñobſtate p ſupioꝛẽpꝛi tñ ex officio p

pᷣmiſſa.ſi alias inuẽta fuerit canoni⸗
ca cõfirmet᷑ ⁊ ↄfirmate electe abbatiſ
ſalextiterit bñdictio impendatur·
Silaũt nulla earũdem electionũa p⸗
tib fuerit celebꝛata duabus.tũc non
obſtante ꝙ ſit publicatũ ſcrutinium

⁊ ad eleciionem pꝛoceſſuʒ poſſint mo

5 VXriceſimũ.olim abbatiſſa debebat eſſe ſekagenaria. xx.q.i. iuuẽculas.
ſed nõ vtebamur ullo iure ſʒ ꝑ decr.S.e.cũ in cũctis. Sintferioꝛa.eligebat᷑ qꝗ at⸗

tigerat. xxv/an.nũc aut impo
in abbatibo locũ hr̃e nego.vt in fi.c.

a ¶Expſſe.nõ ꝗꝙ in eligete ſufficit ꝙ lit tacite ꝓfeſſa qð fit cũ maioꝛ ſciens

ſita ẽ certa meta/quã l in abbatiſſis ſeruemus

⁊ ſpote ſuſcipit habitũ ꝓfeſſoꝝ . annũ ⁊ triduo ꝑſeuerat.vel cũ ſtat ĩ religiõe
vltra annũ bis modis fit tacite pfeſſio.a H vex in religionibo nõ mẽdicatib·
ꝓbat᷑ h.S.de reg ad nram.⁊.c.ex ꝑte.⁊ ·e.ti.ↄfirmationẽ. In electa requirit᷑

expᷣſſa ꝓfeſſio.vt hic.⁊ idẽ ꝑ oĩa ĩ monaſterijs viroꝝ.vt.Sᷣenullus.⁊.ca:ex eo

b . Sane. ij. pars. c ¶Diuiſis. qð ſi eſt nõ ẽ nouũ nec (quod in fine.

epꝛehẽſibile. lxiij. di. noſſe. c.vl. ⁊. viij.qei nec nouũ.
d. ¶Duabus.ſi. Se:ſi quando.

e WNo obſtat. h intelllgo.niſi opponat᷑ id qð eligẽtis votũ nullum reddat
ita ꝙ nõ remanẽt due ptes ·ar. S.e. ſiqñ. pone enĩ ꝙ opponat᷑ ꝙeligẽtes ñ ſunt
tacite vel expᷣſſe pfeſſe vel nõ ſunt puberes.S.ꝓxi.rñ.vel ꝙ in monaſterijs nõ
mẽdicãtibo ſũt aliq recepte qrũ nõ valet rrecptio e ſta.mo.c. vno. S. ſane.

dico tales exceptões admittedas:ad h̊ de offi de

ex pte.ij. ⁊ facit qð dixi.S.

eiquoꝛũdaʒ. vbi q̊ de duabo ꝑtibooſtat.nec o õit᷑ aliqd qð illas minuat.ali

qua nõ ob.exceptio. ſic intelligas hac lam. Alij Zdicentes Hᷣ ſpale in caſu

mño excõicate ſuſpẽſe ⁊ intdicte⁊ ſiles pſone ⁊ eligetes ſciẽter indignamiad

—

mittent᷑⁊ ↄputabũtur in numero.ſed q nõ ſunt ꝓfeſſe vel mioꝛes no.qꝛ non
faciũt numeꝝ.qͥdã vo dicũt exceptionẽłexcõſcatõis bñ admitti ↄ eligẽtes.qꝛ
excõicatio puat voce ⁊ numero.ij.q/i.nomẽ.ibi.de nũero ccllenaven, ſuppu⸗
mere vel deler ⁊c· ſz ſciẽter eligẽs indignã.lʒ puet voce ñ numero.⁊ iõ non oh

ut ſpectatad ipᷣm diligẽti examĩatiõe

—
„*

nõ ſñ collo ĩ electõibo monialiũ vt

moniali Fe. c. Kt at.
bʒ. ſ b nõ ẽ vetꝑ· vt ibi · dicã in glo. võ erx hᷣ itẽ
ſpãlia ſtatuta in his electõibo. id no ob. qꝛ pᷣ
bit. YJℳl obſtabit ꝙ lĩa vt nũero. itẽ qꝛ jm bni

pena puatois in eſs locũ ũ
d facir finis: cvbi ðꝛ multa
ter illð ſt ſpãlia młta.vt. .· pate
hil eẽt q ad H̊ nouũ in electoibo

monialiũ.qꝛ id erat ſtatutũ.S.e.ſi qũ/ꝑ qð.c.ex pn.⁊ lfi. ⁊ ꝑ decr.S·e. inſcptũ

inqtũ ĩ ilł ðꝛ ꝙ ↄ duplo maioꝛẽ ꝑtẽnũero põto
bari vr ꝙ votũ nullũ ↄputet᷑ĩ nũero.⁊ ſi dicam⸗

bijci id qð votũ ãnullat. po
vota taliũ ↄputari.młto ſoꝛ

tius vota ↄtẽptoꝝ · vñ iã ĩ cais ſuccubui:⁊ iudicio meo nõ ſolũ vtił ĩmo 1 ne

niales que in aliam vellinalias direxe

rant vota ſua licite percõſenſum an⸗
teq; ad actus diuertantextraneos
omni pꝛauitate ceſſante ad illaʒ acce⸗
dere.que ab alijs maioꝛem partẽ con

uentus numero facientibus eſt ele⸗

cta. ⁊ ſi per acceſſuʒ huiuſmodiad du
as partes perueniri poterit.illis que
antea in eam conſenſerant computa⸗

tis confirmetur et benedicatur acſi
duas partes ab initio habuiſſz vtin
caſu pꝛoximo eſt pꝛemiſſum. ¶ Ve⸗
rum ſi que fuerint moniales que poſt
qᷓ; in pꝛemiſſis caſibus.confirmata
er benedicta extiterit.ac poſſeſſione
ſue adminiſtrationis fuerit aſſecuta
voluerit in modum denunciationis
vel accuſationis vt a dignitate deijci
atur adepta.pꝛoponere aliquid con⸗
tra ipſam eis per pꝛedicta pꝛoponen⸗
di minime ſitſublata facultas ¶ Di
vero ad illam quea maioꝛi parte vt pᷣ
mittitur eſt elecra noluerint alie acce⸗
dere moniales.velſi acceſſerint non
tot tamen quot cum alijs pꝛius ĩ eam
ↄſentiẽtibs faciat duas ptes ſupobie
ctõibi ꝑt alti ſiq fuerit ⁊ ſup alijs q
tali negocio ſunt ex officio inquirẽda

pleneſine ſtrepitu iudicij ⁊ figura ꝑ

ceſſaria eẽt declaratio.⁊ iig
dico circa decr. S.e.qrũda ·
vbi hec oĩs intelligãt᷑ repe /
tita recepi ꝙ ſᷣuat curia.ꝙ ĩ
iſta decr. ⁊ dec.qrũdã.pci
ſe ſtet᷑ nũeroelta ꝙ nõ hẽat
rõ excõis ſuſpẽſiois.irregla
ritatꝭ ⁊ alioꝝ q reddũtvotũ
nullũ.⁊ audiui boñ.papaʒ
ſic in ↄſiſtoꝛio dixiſſe. vide
Icle.e.ti.qð circa.⁊ qð ibi
nõ.Quid dicemꝰ ſiĩ cõcoꝛ
dia vł a duplo maioꝛe ꝑte
ſit facta electio erit ne ð ne⸗
ceſſitate ꝙ fiat ꝓclamatio
ſm foꝛma decr.vltĩe ·e.ti.
ita ꝗalr ñ valeat ↄfirmatõ
Et ꝓcedit dubitatio iſta.
qꝛ exq̊ eo caſu nõ admittik
aliq exceptõ.vt h ad qͥd hʒ
fieri ꝓclamatio.puto ↄriũ
cũ illa decr. ĩdiſticte loat. A
terea poſſʒ eẽ moniales il⸗
las ñ eẽ pfeſſas.łñ eẽ etatꝭ
ltĩme.⁊ iſte ſaltẽ exceptões
ñ pñt negari àn admittãt᷑
cũ nũeꝝ diminuant. vt. v.
dixi· It foꝛte ð ↄſuetudĩepᷣ
ſcpta ł puilegio ñ ad ↄuen
tũ.ſ̊ ad alias ſpectat eligẽ
fiat ergo citatiovt ad h ſci
atur vel foꝛte tenent᷑ eliger
8̊ certo loco.S.ð ↄſue.cũ di
lectꝰ.⁊.ð vᷣb. lig. ſi abbate
It᷑ qᷣd dicemꝰ ĩ mõaſterijs
qᷓ ꝑ mares regunt᷑.ſt eni
dã mõſteria monialiũ.q̃ ꝑ
poꝛẽ regũt᷑ ⁊ moniales eli⸗
gũt ſibi illũ poꝛẽ. iſta talia

möſteria ſè mihi nota. he

bit ne locũ bec decrĩ taliba

electõibo. ⁊ ꝑ n. c. vbi ðt ſtatuimꝰ vt cũ ĩ eis fũit electõ ſaciẽda ⁊ ꝑ ſinẽvbi diẽ
l. Scvl ĩ pn.ĩ dbuſſibʒ mlieꝝ mõaſterijs ⁊c vr ꝙ ſic. ſatꝭ credo ꝙ inq;tũ decr.
iſka ĩſpicit eligetes ⁊ factũ eaꝝ ẽt ĩ talibo electõibo hret locũ bec decr. puta ꝙ 7
tũc eligeẽtes ſint pfelſe ſint etat ltimi poſſet accedẽ collłoem ʒeli⁊ meriti omit⸗
tere ⁊ his ſilia ·ſʒ inq;tũ ↄſtõ inſpicit electã.puta q; ſit.xxx.ãnoꝝ ꝙ ad miſtret
añ ofirmatsez electa a maioꝛ i pte. ⁊ his ſilia. ſoꝛte illis locñ nõ hũt ⁊ iudicio
meo circa et eẽt nccria declaratio. a & Offo erq examiĩare bʒ ⁊ ſupplere

I his cãis ẽt ð facto.S.e.cũ nobᷣ oli.⁊ ibi ð h̊

58 H. . ð poſtu. bõe.i.⁊. xxcviij. dð. pꝛi

Vt. i
C

7

b ¶Diligẽti.S.ie.nihil.⁊ ð pᷣbẽ.gque.nemiĩ eĩ cito d uſ
WDiligeti. S. e. nihil. gue. nemi e manũ ĩ
Fußj di.. lxxviij. di. 5F. qͥd ẽ cito.S.e.cũ nob,eFer,l. 5
Canon ica:ex foꝛma debita ⁊ ꝑſoa idonea.vñ ſi eẽt

onẽ (uſc

cũĩ cũctj.ð fi pſ.ꝑ totũ ł conupta. xr. q/i.iuuẽckas. als ĩdigna ñ Ainnabit⸗
d ¶ Abbatiſſa. Nõ ꝙ poꝛiſſe ñ bñdicunt ſʒ abbatiſſe.2 nligentibo recipe
bñdictõeʒ ·ãnũ a tꝑe ↄſirmatõis ĩponit᷑ pena ꝑ ↄciliũ vieñ.ð ſta. re. attẽdẽ⸗

2 Earudé:ad qs pceſſuz fuit p foꝛmã ſerutinij

ſtatuimꝰ.

A Pꝛoceſſi u. ̊ ẽ 7ͤ iura.S.e.publicato.ſʒ ẽĩ H caſu ſ päle,vrr Sgaene⸗
ctõe ſũmi põtificꝭ.ð.e. lʒ.ð vitada. g ¶ Diuertãt. nõ ſic ĩ electoe pape.qꝛ
ẽt poſtẽ d iutert cardiales ad alios actꝰ pñ̃t accedẽ.ſʒ b ſecꝰ ⁊ pt eẽ rõ qꝛ ma
ioꝛ ↄſtãtia ẽ ĩ viro qᷓ ĩ mliere.⁊ qꝛ in electoereqrunt᷑ nccrio due ꝑtes ſʒ hicnõ
neceſſario ⁊ adde rõem ipᷣi decr. lʒ ð vitãdĩ fi. h Extraneos ſic, Se. qꝛ
ꝑpꝑ.⁊.c.cũ poſt petitã.⁊ eſt. ſiqdð ð teſte.ðꝛ.S. ð teſti.co. pᷣterea. i MSmi

uitate.vt ſimoniaca dationevł aliq pactõen illicita t.
de minoꝛiꝗ·e. ca. .ſi qua.ſi. S.e.quis.⁊ ·c. pxi·

coactõe vł extoꝛſiõe.
lꝛ ¶ Maiotem ſecus

ſtat talis exceptio. ſuꝑioꝛis tñ offm̃ his caſibo nõ deficiet.vt ſequit᷑. ego iam
bis in iudicijs conabar defendere.ꝙ eligẽtes ſciẽter indignã tanq; ſuſpenſel
inegulares repellant᷑. ⁊ votoꝝ ſuoꝝ nõ habeat᷑ ↄputatio.ita ꝙ ſᷣm ̊ electio a
minoꝛi ꝑte numero poſſit valere q̊ enĩ ad illã electionẽ dicã illas in numero
nõ ↄputãdas vt vitet antiquoꝝ iuriũ coꝛrectio.ſi enĩ ita ſimplicit᷑ ſtamꝰ nu⸗
mero. qᷣd dicem ſi.xij ſunt moniales.vij.nolunt eligere.inſtat finis termini
alie. v. eligũt. quare non valuit electio ſacta ab ipis.v. Quid ſi papa intdixit
vij monialibo ne eligãt. qre nõ valebit electio facta a.v.ſi hoc ẽ ĩ intdicto ho
miĩs qre nõ erit in intdicto iuris nõ video. Itẽ pone aliqᷓ moniales elegert
alternatiue ↄditionalit᷑ vł incerte.ita ꝙ vota eaæ trãſferant᷑ in alias.s.c.ij.di
cemꝰè ne voces altiꝰ ꝑtj.lʒ foꝛte ſit minoꝛ nũero nõ valere.Ex his ⁊ ſilibo rõni
bo vr ñ hri debere rone votoꝝ illaꝝ q elegerũt ſcient᷑ indignã:ſʒ ) H facit.q ſi

CLõputatꝭ ille enĩ diſſentire nõ porerũt cũ de illis cautũ nõ ſi
B Putatz ue emn l 0 illis cautũ nõ ſi
m Buicat ſi fuerit abbatiſſa.vt.S.pxi.S. in fi. vtuͦ no iite

n Ab initio.j· de regiur.ratihabitõe.cũ ſuis ↄcoꝛ. Z

o. Pꝛemiſſum.ſ. ↄdictõe exceptõe vła e ptis alteni? nõ obſtãt
miſſa tũ vlligeti indſiroe eroffö uo hoc emebns alen ns obclae Hh
p ¶ Talis.ſ.q ab initio vel ꝑ acceſſum habuit duas gtttes.
n Poſſeſſionem/a qua nõ impedit᷑ als qͥs poſt ↄfinmatõeʒ niſi crimẽ cũ
mia opponat᷑. S. de accu.accedens. B
r O Facultas.ſicS. de conceſ.pꝛebẽ.poſt electionẽ in fi.⁊ de el. conſtitu⸗
tus.in fi.Et ſic nõ ꝙ dat᷑ actio cui denegat᷑ exceptio.contra r l dereg iur

elte

uitus Secui damus. ſed eſt ſpeciale et adde quod dixi· de regu. iur. qui ad
86 wech gn agendum⸗

lterius. ſcilicet minoꝛis.
t Inquirenda.ſ:de foꝛma electionis ⁊ aſona electa,

nege
i
boptz
ece
o
dege
eöne⸗
Unuto
eſen⸗
mmeti
nirtk
dd

ialss 6
jeig
ceptos
iminit
t pt.8,
tudie
d uen
atlg
dbe
nk aige⸗
e cüdl
labbate
ſtenis
ſe enq

iän

ales d
ſcatrla

niphid
Fti dec
putagt
itlomut
dmiſtret
ludicio
1ſuppler
vizdg
(⸗
ata Sn
Nimnbi
ipneh⸗
ſraniß
ſuwin,
iia
Geprhegt
ingn
hhn
Kagn
omn eu
ſe

Gani

gui
mns

v. Strepitu iudich.ſic. õ. de accu. olim. vbi de bᷣ vtxy legotꝰ vel iudex in⸗

ferioꝛ poſſit ↄmittere cãm decidendã ſine iudicioꝝ ſtrepitu ⁊ qͥd impoꝛtetver

ba iſta. vide qð dixiij. de here. c. vl. a Intenm. hac cã pendente.
b Auctoꝛitate.nõ nonũ caſum Bacrer rbi electa añ ↄfirmationẽ
adminiſtrat.aliũ hẽs.5.e.nihil.⁊ aliũ.s.e.lqʒ de vitãda.xxiij.di.in noĩe. aliuʒ
caſum ſᷣm quoſdã in imꝑatoꝛe vt ſola electõe admiſtret.vt.xciij.di.legimus.

c 7. Libere. vt. S/e.cũ nobis oliʒ.ĩ fi. ⁊.S.c.ꝓxi. d Q Rebo ſtrictiꝰloaͤt G

e¶¶Recipiat.ↄuẽtꝰ tñ reciꝑe potit ſᷣm diſtinctionẽ ne ſe.va: (S.ec. xi.
civno.⁊ de regic· vl.

De elec.et elec. po.

XXVI

b Expectare. õ electio facta ꝑ foꝛmã ſcrutinij a duplo maioꝛi pte etee⸗
ctio facta ꝑ foꝛmã ↄpꝛomiſſi cui minoꝛ pars ↄuẽtus ſe opponit ſũt paria.qꝛ ĩ
eis ſtatim fit confirmatio Sdictione partis alterius vel exceptionee vel apel⸗
latione non obſtante.⁊ poſt poſſeſſionem adeptam vtrobiq; admittitur accu
ſatio vel denunciatio. Item electio facta a maioꝛi parte per foꝛmam ſcrutinij
⁊ facta per compꝛomiſſum cui maioꝛ pars ſe opponit ſunt paria.qꝛvbiq; de⸗
lert ↄfimmatio ⁊ interim admiſtrat exceptꝭ qbuſda caſibo.ſʒ electio facta pꝑ foꝛ
mã ſcrutinij a minoꝛi ꝑte ↄuẽtus.⁊ facta ꝑ foꝛmam ↄpꝛomiſſi cui duplo ma

f¶A mĩoꝛ ꝑte. adůte ð
cre.iſta bñ detminat quid
iuris qñ facta ẽ electõ a du
plo maio:i ⁊ a maioꝛi eta
minoꝛi.qͥd dices in quarto
caſu cũ electões pares vo⸗
ces habeãt numero. nun⸗
qͥd alea poterit ꝑ acceſſum
ratificaricredo ꝙ nõ acce⸗
dat:ad ̊ qð nõ.s:e. ecclia
vra.ij. ad fi.⁊ hᷣ credo pᷣci⸗
pue iſta rõe electio facta a

miĩori ꝑte a quãcq;ũ digni

ta te nulla ẽ ipſo iure ð reli
gioſo q̃cunq;. õ.eiqrũdam
Tſtati ſequit᷑ hec igit᷑ ẽ rõ
qre ꝑ acceſſũ ratificari non
põt.qꝛ qdð a ſui pꝛĩcipio ſic
nullũ fuit rractu tꝑis non
ↄualeſcit ·de re:iu.nõ fir⸗
mat᷑.cum ſuis ↄcoꝛ.⁊.S.e.
auditis.ſed electio facta a
media ꝑte etiã nullã ẽ.S/e.
q: ꝑꝑ.⁊.ceccĩa vra·i.⁊.ij·
g&̊ ꝑ acceſſum ratificari nõ
potit pᷣterea publicato ſcru
tinio ⁊c.S.e.cipublicato.ſʒ
iuriũ coꝛrectio ẽ vitãda. ð.
e.cũ expediat.ab illo igitur
iure nõ recedã.niſi inq; tuʒ
ecpᷣſſum inuenio.ſjz»s electõ
ne fſacta a ma.par.inuenio
expᷣſſum ꝙ aget᷑ ꝑ acceſſuʒ
hũc igit᷑caſuʒ nõ extẽdam

ag bj· in fi . c· dicã g ſcoõm
ð minoꝛẽ ꝑtẽ illã q nõ eſt

maioꝛ ita ꝙ acceſſus hri ñ
poſſet.
6T. Optinere. S. e. qjrũdã
W

Ibßi electo vł noĩat

ſupioꝛẽ inqͥrat᷑ pꝛimitꝰ. añqᷓ; Zfſirmet
eadẽ electio.vel etiã infirmet᷑.ſj intim
pñtis ↄſtõis auctoꝛitate ꝰin ſpũalib⸗
⁊ tꝑalib libere admiſtretſic tñ ꝙ ð re
bymonaſterij nil penit alienet nec ali
quã ĩ monialem reepiat quoquo mõ
Si qua vo a mioꝛipte ↄuẽtus nũero
noĩata fuerit vł electa,ex noĩatõe ł ele
ctõe hmõiq̃s eoipo ꝙꝑs miĩoꝛ eas fe⸗
cerit vires aliqe nolumobtinere ĩpᷣi
ius aliqð qũolibet nõ q̃rat᷑necad eaʒ
ab alijs ꝑ ↄſenſuʒ in h caſu valeat ac⸗
ceſſus hr̃i.Vt aũt cũ ꝑ dictã foꝛmã/
cedit᷑ faciliꝰin hmõimonialiũ electõi
ba ad ↄcoꝛdiã veniat᷑. decernimꝰ autẽ
vt non ʒeli ad ʒelum nec meritiad me
ritum ſed ſolum numeri ad numerũ
fiat collatio in eiſdẽ. Ceteꝑ ſi per foꝛ⸗
mã compꝛomiſſi fueritĩ electoe pceſ⸗
ſuʒ ⁊ electe ꝑs aliqᷓ ſe opponat ſi mioꝛ
ipſiꝰ vt in ſoꝛma ſcrutinij ſtatuitur
ↄfirmetur eadẽ electio.⁊ eidẽ bñficõ

— T.r

mEuImpẽdat᷑.ptis eiuſdẽ odictõe vł exce⸗

zuane aut axppellatõe qualibet nõ ob⸗
.

ãte ß ꝑ hoc denũciãdi vel accuſãdi

eã poſtmodũ ſibi via mime ſit pᷣcluſa
ſi maio: ei donec deobiect ⁊ alijs vt
ĩ eadẽ foꝛma ſcrutinij pᷣmitttiturx fue⸗

o a minoꝛi ꝑte. i Lollo.nõ. ꝙ ex H̊ ⁊ ſupioꝛi⸗

bo repꝛobatã illã opinionẽ illoꝝ qͥ dicebãt.S.e.qꝛ ꝑꝑ in bᷣn.ꝙ decr.illa in mu
lieribo locũ nõ hẽbat.qͥbo licebat ignoꝛare iura.ff.ð iur.⁊ fac.igno.l.regła.et
ꝑ hãc lr̃am q ðt colłonẽ ʒeli ⁊ meriti in hmõi electõibo nõ hr̃e locũ.dicũt qui
dã ꝙ monialis eligẽs ſcient᷑ indignã nõ ẽ puata ptãte eligẽdi quaſi pᷣnato ex
colloe ꝓcedat.ſʒ certũ ẽ ꝙ tꝑe decr.S.e:icũ in cunct in electõibo nõ erat neceſſe
colłones fieri:qꝛ adhuc nõ emanauerat decr.qꝛ ꝑꝑ.⁊ tñ tũc ſine collatõibus

eligẽtes indignos erãt pᷣuati ptãte eligẽdi:gᷓ̊ bñ infert᷑ ꝙ ex collonibo pᷣuarõ ñ

rit inqᷣſitũ ↄfirmatio. Ilinfirmatõ dif

ferat iz intim vt pᷣdicit libere admini
ſtret, niſi foꝛſan ps opponẽtiuz extitit
duplo maioꝛ tũc eni adminiſtrare ip
ſam nolumſz litis euẽtü potiꝰexpe⸗
ctare · Poꝛro ſi in hmõi electionum
negocijs ↄtigerit in illis dũtaxat caſi

by oppoſitões iuxta pᷣmiſſa fuerit ad⸗

mittẽde ad ſeap.appellari.axpellan

tes foꝛmã ↄſtitutõis felicis recoꝛdatõ

nis. Gꝛe. pa.p.n. edite in ↄci.lug. di
ligentiꝰſeruare teneant.¶ Sed cuʒ

eas ꝓpt ſexus verecũdiã ſueq; ↄditio

nis ſtatũ nõ deceat necipᷣis expediat
publico cetui demõſtrari aut extra
ſua monaſteria euagari nolumus ꝙ;
electe vel etia eligẽtes aut appellãtes
ſeu he Z q̊s appellatü fuerit ad eãgeʒ

ſedẽ pſonalit᷑ venit quoquo mõ.

Sed ꝓcuratoꝛes ſufficiet inſtructos

iuxta oſtitutionẽ pie memoꝛie.Nico.

pa.iij.p.n.ad ſedẽ ipam tranſmittãt

p eos electionũ ac appellationũ ⁊ po⸗

ſtulatõnũ ſuaꝑ pſecutoꝛe negocia pꝛo
ut iuſticia ſuadebit penã in dict cõ
ſtitutõe ↄtẽtã ipo iure ſi H̊ nõ feceritĩ

curſure. Hoſtremo vi qs ad diri
gẽdas ĩ hmõi electõibo mõiales eaſs

ioꝛ ꝑs conuentꝰ ſe opponit
nõ ſunt paria:.qꝛ pᷣma non

valet ipᷣo iure.nec ratificat
ꝑ ↄſenſum.ſcðᷣa poſſet va⸗

lere. ſz non admiſtrat electõ
iy litis euẽtũ expectat · Si
qrat᷑ qre ius diũſum ĩ foꝛ⸗

ma ſcrutinij ⁊ foꝛma ↄpꝛo⸗

miſſi ſatꝭ pʒ ꝑ ſe.ſoł.qꝛ ĩ ſe

quẽti caſu ocs cõſenſiſſevi⸗
dent᷑ in eo ꝙ cõpꝛomiſerũt

qð non ẽ in pᷣmo.ꝑ foꝛma,z—z—

enĩ cõpꝛomiſſi ẽtvnoꝰdicẽ
te ꝓcedi nõ potuit.S.eoqꝛ
ꝓpt᷑. Equa igit᷑ fuit rõ ĩ eis
diuerſum ius ſtatusss

eO D Poꝛro.quarta pars.

dODPꝛemiſſa.ꝛ nõ ĩ ele
one q ꝑ foꝛmã ſcrutinij
alpncipio vł ꝑ acceſſum fa⸗

ů repiæàa duab prito nec
in electõe qfactafuit p foꝛmã cõpꝛomiſſi.cui maioꝛ pars ſe opont.⸗
e. Ald ſe.ap.no.ar. ꝓ opinione Buil.durã.qꝙ decre.vt circa ñ hẽat locuz—

niſiin appellatõibo inepoſitis ad papã.ſ’üj Znü dixiſeqndo GBar.in pᷣ.decx
ellat ſit pap . in p. decr. vt
irca. ſ.q; in oĩbo appellatõibo locũ heat. ⁊ dico e decre. iſta reſpicit. c. ſequẽs

loquit᷑ de decre.cupiẽtes.q̃ locũ nõ hʒ niſi in appellatõibo ad papã intpo⸗

ꝛmꝗ:ſeꝙ expmat oĩa ⁊.ſingula q̃ in foꝛmã vel pſonã intẽdunt ( ſitis

—

obijcere⁊ ſingularit ⁊ clare.S.e:pcuratoꝛ.⁊ ꝙ iurẽt m foꝛmã ibicõtentã.⁊ eſt

v 4/ Pꝛemi

pcedit ſʒ ex electõe.vt.S.e.ti.ꝑpetuo.nã vt ibi ðꝛ ẽt ſi poſt collationẽ nõ ſequa

tur electio nõ bʒ locũ pena- lꝛ & Lerex.iij. pars. Lõpꝛomiſſi.qͥd
ſi ꝓcedat᷑ ꝑ foꝛmã.õ.e.cũ dilecti.⁊.c.cũ expediat.hẽbit ne locũ qð hic ðꝛ. vel
an qð ðꝛ in ſuꝑioꝛi ꝓxłĩa ꝑte.credo ꝙ locũ hẽbit ꝑticula huiꝰ decre.qꝛ foꝛma
illa potiꝰ ↄpꝛomiſſi ẽ qᷓ; ſcrutinij.vt ꝓbat᷑ ꝑ ipᷣam decre.cũ expediat.⁊ dico ꝙ
illa foꝛma nõ ẽ foꝛma ꝑ ſe.ſj ẽ qᷓdã ſpẽs foꝛme ↄpꝛomiſſi.ꝙ hoc ſit verũ ꝓbat᷑
ex eo ꝙ oẽs alie foꝛme ſublate erãt ꝑ decr.qꝛ ꝑp.ſi gilla fuiſſet ꝑ ſe ſoꝛma.ne⸗
ceſſario eẽt ↄcludere illã fuiſſe ſublatã.ſʒ nõ fuit.qꝛ ſpẽsẽ foꝛme ↄpꝛomiſſi.vt
dixi.ſicut ⁊ cõpꝛomittit᷑ ad aliã certã metã.⁊.ecũ in veteri.⁊ faq.e.pxi.S.poꝛ⸗

ro.⁊ H̊ ꝓbat tex ipſiꝰ decr.cũ expediat.ibi in electõibo ↄpꝛomitti. Jo.

m ꝙ Si minoꝛ. ſatis credo.vt dixi in ꝓxi:pteidẽ de media.vt ſᷣm h̊ dicamꝰ
minoꝛẽ ꝑtẽ ulã q̃ maioꝛ nõ ẽ vł neceſſanio eẽt ĩ H̊ pũcto declaratio vł ſtanduʒ
n Coõſirmet᷑.adũte.qꝛ in caſu iſto ⁊ in caſu.ð.e. .ſane.⁊. .ſe. (antiqͥ iuri
nõ credo ꝙ añ ↄfirmationẽ miſtrare poſſit⁊ ẽ miſerabile.qꝛ ſi ẽ electꝰ a duplo
maioꝛi ꝑte.g a maioꝛi.gvr ꝙ añ ↄfirmatõʒ admiſtrare poſſit.e.S.ſi vᷣo. Item
ſi mioꝛ ꝑs opponit mito foꝛtiꝰvr̃ ꝙ admiſtrare poſſit q; qñ ſe maioꝛ ꝑs oppo⸗
nit.vt.jſequit᷑ſʒ nõ mireris.qꝛ in iſtis caſibo nõ differt᷑ ↄfirmatio ꝑꝑ obiecta
⁊ iõ nõ admiſtrabit añ ↄfirmationẽ ſʒ in illis differt᷑.⁊ iõ añ ↄfirmationẽ ad
miniſtrabit iuns ꝑmiſſione.⁊ ꝙ hoc ſitveꝝ ꝓbo.qꝛ ꝙ electꝰ añ ↄfitmationem
adminiſtretẽ ↄ iura. S. e.qualit᷑.⁊.c.noſti:a quo iure antiqͥ dico nõ recedẽdũ
niſi inq;tũ ꝑmiſſuʒ inueniã.in alijs ius antiquũ ſᷣuabo.vt in fic.ad hoc.s.
de tranſſa.c.vl.vbi ad maioꝛẽ trãſire ꝑmittit᷑ ſed nõ ad parẽ. .
o Q At in foꝛma·jexponit.ibi ꝑtis eiuſdẽ ⁊ꝛc. p Statuit᷑.ſ.qñ a pꝛin
cipio vł ꝑ accſſũ electa ẽ a duplo maioꝛi ꝑte.S.e.ꝭſane.⁊. SOc.ſe.
q ¶ SGñdictio.ſi abbatiſſa fit.v.e.ſane.in fi.· r An Eiuſdẽ.ſ.minoꝛis
numero. Ae Nõ obſtãte. expone vt. S. t ¶¶ Pꝛecluſa. S.e. .. veꝝ⸗
ik. 8. e. F. ſi vo. x Differat hec ẽ grõ qre admĩſtrat.vt. S.
dixi· y nterim.nõ.pꝛo his que.s.dixi · .
& Pꝛedicſt. in dicto. S.ſi vo.ſ.ꝙ bona nõ alienet nec aliquã in monialem
recipiat quoq̃ͥ mõo,. s Euètũ:qͥ dubiꝰ ẽ/ff/ ð peculio qð debek

pena ꝓ ſuꝑ nõ expᷣſſis nõ audiant᷑ niſi ex certa cã.vt ibi patet.

Aug. S. e. vt circa. Jo. an-· b Sed cũ eas. F. i
uges irca. J0.ane. §S.iſte tractatꝰ fuit ex gl.
gar. poſita. S.e. cupiẽtes.circa pꝛin.ſup.vᷣ regulariũ.vbi dicebat gar. wiis
credebat de mẽte ↄditoꝛis nõ fuiſſe eꝙ femine irent ad cuniã.videbat᷑ tñ ꝑ ver⸗

„

„ 1

ba ꝙ ire tenerent᷑ qꝛ in maſculino pp̃hẽdi ninũ ij.ſi ita
. tenerent᷑.qꝛ in maſculino genere ↄpᷣhẽdit᷑ femininũ.ff. de le.ij.ſi ita
xvij.q.uij.ſi qͥs ſuadẽte ↄiũcto cũ decre, de ſen.ex. mulieres. Itẽ ꝑ iun anrie

in abbatiſſam electã ꝑſonalit᷑ ſuã electionẽ ꝓſeqͥ poterat.S.de reſcrip.cũ di
atiſſam el onalit᷑ ſuã te p. cũ dile⸗
cta.⁊ ꝙ nõ fuerit illa mẽs ↄditoꝛis ꝓbabat ꝑ decre.s.de ſen.ex. de monialib

xxviij.q.ij.pnicioſam.de coha.cle.ꝑ totũ.de ſta

„ .

colan decoPaclern ror mo.c.vl. S. fl.
iEEUerecũdiã. Mõ melioꝛẽ ↄditionẽ muliexad idẽ · de iudi.młieres. In

quibuſdã vᷣo deterioꝛ ?.qð dic vt.s.de pe.⁊ re.c.noua quedã.

lꝛ. ¶ Statũ. regularẽ. ſ. ⁊ ſic duo ↄcunũt. l Deceat. m honeſtatẽ.

m xpediat.ſm vtilitatẽ. 3. de vo. 2 voreimagne. .
n Euagari.j·de ſta.reg.c.vno.⁊ ↄcoꝛ C. ð his qͥ vee:ĩ pe.l.ij. cupientes

o ¶ Apeellatũ.qᷓ venire tenebãt᷑ m foꝛmã decr.

p Perſonalit᷑ in hoc

g̊ ſolo.ſ.ĩ pſonali aduẽtu locũ nõ hʒ decre.cupiẽtes.alias do bñ.

a Sufficient᷑.l. cũ oibo actis iunib ⁊ munimẽtis ad cãm ſpectãtibo.ð/e⸗

ti. in decre. cupiẽtes. S ſi p. xx.

r. Lonſtitutonem. S.e cupientes.
83 Penã:ſeq electe ſi . tps debitũ ꝓcuratoꝛẽ nõ milerint ſint puati oĩ ius

re ſibi per electionẽ queſito.ſi aũt miſerint ſed nõ cũ actis iuribo ime
„ » „ prY. 21.0 1 — 7 munimet
ſufficienter inſtructũ pꝛo illis exhibẽdis alibi qᷓ; apud ſe.ap.niſi ex iuſta a
ſa dilationẽ aliquam non habebunt eligentes appellantes vel opponẽtes quo

ad ſe a totali ſunt excluſe ꝓſecutõe pꝛoceſſus.ita
diciũ generet hec ⁊ alia habes in pꝛe.decre. cupiẽtes.

— „

t Doc nõ fecerint.ſ.pcuratoꝛẽ nõ miſerint vel nõ ſufficient inſtructum

ꝙ per hoc electis nullũ Piu⸗

v Poſtremo.v.ps. x æ ¶Puta religioſi viri.lxiij.di⸗obeũtibo.vł conſi
liarij vł aduocati vł diſcreti viri ad hoc vocati 2 q dicit hi dic vel he. quia

ſi religioſas vel diſcrerag mulieres ad hoc vocarent.ipſe tenentur hac conſti
tutione: facitr d diri .5. ptl. egeneral .. onſtis
¶ Deinceps reſpicit enim futuus.

„

r

26

b. W Supꝛadicta. B. vi. pars.

Libet pꝛimus

, M'Nutriri M iſta duo pia e.ad idẽ ð puicũ a plantare. in hain⸗
a Subiacerec lõ nouũ caſum in quo qͥs excõicatꝰ ẽ ipſo iureꝛ credo ꝙ
ei tales poſſunt abſoluerexcũ papa ſibi nõ reſeruauerit abſolutionẽ.S. ð ſeẽ⸗
cx.nuꝑ.⁊ adde qð dixi:S:e.ſciat cuncti

c ¶ Appꝛobatis. de re.do.religionũ.

dD Q Pꝛouinciaꝝ. vt in theutonia.⁊ vide qð no. Jo.xij.q· vl·c. vltl. ⁊ ber. de

mo.⁊ obe. dilecta. in glo. pe.
edant pt facti impo

non pꝛodeſſe.

Agd hec.vi.⁊ vl. ꝑs·.

* 3 8
6S In mult.vt ĩ elecrõe

ↄfirmãda exceptõe aliqua
nõ obſtãte in admiſtrando

añ ↄfirm ationẽ in receden
do a ↄſenſu poſt publica⸗
tũ ſcrutiniũ ⁊ ſecutam ele⸗
ctionẽ in mult alijs ·
1α Eirtr alias exiſtit
le ¶ Firmitate. qð fauoꝛa
bile ⁊ expediẽs ẽ.Stecũ ex⸗
ediat. . L
Rouida:. C.ſi oꝛdina

rius poſt receſſum ap

pellatõis interiecte ad curi
am in cauſis electionũ epiſ
copatuũ nõ inqͥſito an pꝛa

uitas intuenerit. ꝓcedit cõ

firmat vel cõſecrat. pᷣdicta
nõ tenet⁊ ipᷣe a bepoꝝ ↄfir
matõe ⁊ ↄſe:ẽ ſuſpẽſus per
annũ · e.ti/ q;uis S.
m ¶Lug.Sieitiq;uis
n. Voõceſſit.qꝛ id pꝛꝰ ꝑ
alex. phibitũ fuerat · vt ibi
o W¶Uel ex. latioꝛ (dixi⸗
ẽ iſta decre.⁊ illa. v. ee ti⸗
qᷓ;uis.qᷓ; illa.Sv.evt eirca.q
locũ hʒ ſolũ in appellationi
bo extra iudiciũ int᷑poſitis
S.e. ↄſtitut. .
p ¶ Ald ſe.ap.in alijs ſe
cus cũ cautũ nõ reꝑiat᷑.
q VBSupiox archießpo⸗
rũ priarchaꝝ ⁊ bᷣmatũ⸗
r. Deferunk ns fruſtra⸗
toꝛie nõ deferũt.ve/q;uis.
ener ibi.
8 2*

Paries: ̊ alta pars
tm̃ hoc nõ poſſet.qð dicyt

dixiũð.e.q;uis.⁊ ſequẽtia.
expone etiã vt ibi expoſui⸗
a. WUex. ij. pars.
b Abutẽtes. ⁊ ſic pui⸗
legiũ vel ↄceſſionẽ amitter
dernernt vr.S efiubtue
rũ.de ſen/ex.c.cũ illoꝝ.⁊.c
ↄtingit.xiiquiij.bᷣui.cuʒ ſi⸗
c. ¶ Pꝛefata.ſ.an in illo re
ceſſu interuenerit pꝛauitas
d WAIIegocijs. ſ. (nec ne.

e BSupꝛa. dicit. ſ. in pᷣma pte. c.

ſſibilitatẽ cũ nõ ꝓfitesnt?᷑ ncce ẽꝙ eligat 2 cligãt

deinceps contigerit enocari.ab his
pꝛoꝛſus abſtinedt p que inter eas ſu⸗
per faciẽdis ipſis electionibus oꝛiri
poſſit diſcoꝛdia vel extoꝛta nutriri ali
as eoipſo excõicatõis ſnĩe ſe nouerint
ſubiacere ¶ Supꝛadicta ſiquidem
nedũ in monaſterijs in quibo ſũt mo⸗
niales viuẽtes ſub aliqua de religio⸗
niby appꝛobaris ſed etiã ĩ illis vbi ſt
iuxta quarũd ꝓninciaꝝ pſuetudinẽ
mulieres q nec ꝓpꝛijs renũciãt nec ꝓ⸗
feſſionẽ faciũt regularẽ.ſj viuũt vt in
ſecularibo eccleſijs canonici ſeculares
volumꝰ ꝑ oĩa obſeruari eo ꝙ ſupꝛa di
citur dũtaxat excepto vtnõ eligãt᷑ nec
eligãt nõ pꝛofeſſe.cũ in ipſis hoc locũ

ſibi neqat vendicare.ꝑ hoc tũ eaꝑ ſta

tũ oꝛdinẽ ſeu regulã nolum nec intẽ⸗

dim appꝛobare.Ad hoc lʒ pᷣmiſſa qui

in multis a iure cõi diſcrepare noſcũ
tur. circa electões in qͥbuſtibet mulie
rũ monaſterijs faciẽdas excertis cau
ſis rõnabilibo ſpecialiter duxerimſta
tuenda intẽtionis tñ noſtre nequaq;ᷓ
extitit ꝑ illa quo ad electiones in alijs
viroꝝ monaſterijs vel qͥbuſuis eccle⸗
ſijs celebꝛandas aliqͥd ĩmutet᷑ ſʒ iura
pᷣcedẽtia in ſua oĩno remaneũt firmi⸗
PBouidẽda (tate? Sdẽ.
conſideratione generale conci
liu lug .ↄceſſit vt ab axpella⸗
tionib. mn iudicio vel extra iudiciũad

ſe. ap', in electionũ epoꝝꝑ ⁊ eox ſupioꝝ

negocijs infiectisꝑ quas ad ſedẽ ipᷣaʒ
eadẽ negocia deferunt᷑ pces nulla int᷑
neniẽte pꝛauitate recedere valet, añ
qᷓ; ipi ſediaxpellatões eedẽ fuerint pᷣ⸗
lentate,ſed inferioꝛes iudices quoꝝꝑẽ

dñi octauiani ipſieccie epi biduũ canonici de reſeruatõe timẽtes elegerũt
bone me. dñm ſclatã frem ſuũ.poſtmodũ Boni.papa audiẽs de moꝛte.o.
reſeruauit inhibuit ⁊ decreuit poſt triduũ audiuit de electõe facta de domio
ſclata pᷣdi.ſatisratũ habuit ſed ab inſtatibo iuriſpit qſiuit an ad ipᷣm archi⸗

epᷣm ipſiꝰ electõis ſpectaret confirmatio qð h

„

detminat. ⁊ terminant ꝑ hanc

n. Cathedralis.qd de inferioꝛibo.vr ꝙ ĩ (decre.qᷓ no.S.c.ĩnotuit.in fi.
eis locũ nõ hẽat. 9: ſi de eis voluiſſet intelligi illõ expᷣſſiſſet.ð.de deci.ad au⸗
diẽtiã:⁊ ad ̊ faciũt oĩa.ar:q̃ inducũt a vᷣbis. vr ꝙ idẽ ſit in alijs.cũ eadem

appellatõe ceſſante negocioꝝ cognitõ
eoꝛũdẽ ſi in hoc pꝛauitas interceſſerit

añ oĩa diligent inquirant.⁊ ſi eã inter

ceſſiſſe reꝑperint ſe nõ intromittũtvlla
tenus de eiſdẽ.ſʒ pfigãt ipſis ꝑtibus
pemptoꝛiũ minũ ↄpetentẽ,.quo cum
actis⁊ munimẽtis ſuis aplico ſe ↄſpe
ctuirepñtent. Vexcũ nõnulli ↄceſſio
ne hmoi abutẽtes ſuã inſiqͥſite pᷣfa⸗
ta omiſſa cognitõnẽ in eiſdẽ negocijs
eint᷑ponãt ad ofirmãdas electões ⁊ cõ
ſecrãdos electos temet ꝓcedẽdo.nos
ſuꝑh̊ expᷣſſ ꝓuidere volẽtes cõfirma
tões ⁊ ↄſectoes hmõi acqͥſcõq; ꝓceſſ
alios quos inqͥſitõe pᷣmiſſa nõ habita
ↄtigerit de cetero ĩtalib negocijs cõ⸗
teẽtari decernim nulliꝰpenit exiſtere
firmitat ⁊ ↄfirmates ⁊ ↄſecrãtes eoſ
dẽ vt in eo in quo peccauerint puniã⸗
tur ab epoꝑconfirmatõe ac cõſecratõ
ne per annum continuũ ipſo iure fo⸗
re luſpenſos Ydem.
BYeo tpe q̊ pꝛouiſionẽ alicuiꝰ
eccie cathedralis ex quauis
ecauſa diſpoſitõi ſeu oꝛdinatõi
ſe. apoſto. reſeruamus inhibentes ne
ad electionem vel pꝛouiſionem facien
dam in ea quomodolibet pꝛocedatur
⁊ decernẽtes ſi ſecus ſuper hoc a quo

qᷓ; ſcienter velignoꝛanter attentatum

extiterit irritum et inane.ſi vero iam
ad electionem foꝛſitan ſit pꝛoceſſum.
in ipſa pꝛeſenti conſtitutione ſancimꝰ
ꝙlicet reſeruantio inhibitio ⁊ decre⸗
tum hpmõi non afficiant electionem
vel alia que pꝛecedunt. afficiunt ta⸗
menyt effectu careũt ea que poſt mo
dum ſubſequuntur. Ydem.

ſit ĩ eis rõ. ideʒ ius.et ẽ ſi·
qð dixi.S. Eex leo qð ſatis
põt dici ꝙ eſſet ſtandũ lĩe.
vt in cathedralibo tm̃ locũ
hẽat decre.nec ẽ veꝝ qð ſit
eadẽ rõ.qꝛ cãe epatuũ ſunt
merito ↄnumerade de ma
ioꝛibo cauſis:Se⸗q;uis. in
pꝛin.qð nõ ẽ in alijs.⁊ iðo
lʒ iuriſditio pape ſit pꝛiua⸗
ta tñ ꝓpẽ᷑ maioꝛitatẽ ſuam
deferen?᷑ ad papã.infenoꝛi
bo vo qͥ nõ ſic ↄnumerant᷑
maioꝛibo ſufficiet pᷣuentio
vñ exq̊ pᷣceſſerat electio re⸗
ſeruationẽ pot᷑it qcqd faci
endũ ĩminet ꝑ oꝛdinatõeʒ
expediri.alias graue eẽt ꝓ
Apt᷑ reſeruationẽ ꝗᷣ electiõe
alicuiꝰ bñũciati ſequit᷑. ne
ceſſe cſſet als ꝓ ↄſirmatoe
papã adire.nec hic eq para
