in cũctis. Seinferidꝛa.q de oꝛdine nihil dixit. ⁊ g id qð ibi dicit ſi moniti non
fuerint ⁊c᷑.⁊ nõ. Inno.in pᷣdi.ꝭ.⁊ de re iudi.cũ olim.⁊ Cõpoie.ti.dudum.
ij.dicũt ꝙ idẽ iudiciũ ẽ quo ad pᷣluralitatẽ.vel allegatio fuit illa. Hoſti. Zĩ de
cre.pᷣdicta pᷣrerea.⁊ in. decre.cũ in cũctis. ꝓ qͥ facit qð no. Ber,.de his q fi a
ma.ꝑ.ca.ex oꝛe.in glo.qꝛ erat.⁊ hec opi.expᷣſſa eratã deciſa ipſiꝰ decre.ex oꝛe.
⁊ ꝓbat᷑ optĩe de ele.dudũ. ad id qð dicit᷑ decaplis.lx.di.ꝑ totũ.in qͥbo ðꝛ ꝙ
archidiaconꝰ diaconꝰ ⁊ pᷣpoſitꝰ pbꝛ dʒ eẽ.dico ᷣm Hoſti.ibi ſubaudiendum
vłſubdiaconꝰ cũ in ep̃mẽt poſſit eligi.de eta.⁊ quali.a multis.
S a cũ illegitime natis diſpeſant epᷣi in minoꝛibo oꝛdinibo ⁊ bñficio
ſine cura.dũmoõ ſit tale in quo alias diſpẽſare poſſit.in alijs diſpẽſa
tio pape requirit᷑i diſpẽſatũ fuerit cũ aliq̃ͥ qðᷣ nõ obſtãtevllo ðᷣfectu
Poſſit ad curatũ bñſiciũ ꝓmoueri pᷣtextu illiꝰ diſpẽſatõis ñ potentt duo bene
ficia inſimul obtinere.Emanauit ad declarationẽ eoꝝ q̃ nõ.S:e.tl.c.pe.⁊ vl.
Defectũ. indiſtincte intelligo.put iacet de q̃cunq; defectu ſiue ſit ſpuri
us ſiue adulterinꝰ vł naturalis. Iʒ alias quo ad ſucceſſiões diſtĩguat nec ita
de facili diſpẽſet cũ vno ſicut cũ i ſic intelligat᷑vt.S.de renũ.niſi cũ pii
5 nſone o ⁊cẽ enĩ dignꝰ venia qͥ alieno vitio labo:at. C. de natu.libe.
e
hDiſpeſatõ. nũqͥd ꝓmouẽdo diſpẽſetvið remiſſiões qᷓs dedi.s.c.pxi.
i Epᷣi.in Iꝓrium videbat᷑.S.e.litteras.vbi papa cum talibus in clericatu
a rõ ẽ qꝛ petitũ fuit a papa nã ⁊ epᷣs potat.vt no.ber:e.tici vl·
1e ¶ Canonicũ/facit quod dixi.c/pxi⸗

ſufficit attingereſicut ĩ eßo

8
4
8
e
e

ii
ch
ein
to..
munm
eo
riori
tilla
dim
ñ
diess

poſtn.
ſd

eeh
d

ſmioſt
iquo
lucte
ſi
eelet⸗
te de
nquid
tenent

ecr⸗
Ptoti⸗
debere
ne
anon
dun⸗
de
qſi
eroe
g
ndom

fi⸗
lpeſs
nn
ob
dent
ſtſon
neeh
fcän
wlbe/

AVBeneficiũ. intelligo ſim
vt. S.c. ꝓxi.nõ credo ꝙ diſp

de hoc de ele. dudum. ij.

De bigamis

pler.qꝛ in pſonatu vel dignitate etiaʒ ſine cura
enſare poſſint.ad hoc in:e.ti.de pꝛeben.c. vlti. et

m/.Cale.qꝛ nõ pat᷑nũ ĩmedietate ſupꝑ quo nõ poteſt eps etiã cũ legitimo
diſpenſare ſm Cin.S.e.ex tua. Gof, in ſu m. buiꝰ ti.S.circa aliud. Bar. brix.
lvi· di.in ſum. Ber. ⁊ Pe. de ſan. in pꝛedicta decre.ex tua.⁊ Inno.e, ti. c. vlti.
ſm Jo.qui hoc nõ.lvi.di.in ſumma.⁊.Tanin dicta decreſed dixit Uin.q;

ſi tñ eſſet epᷣs hoc facere non

ti.⁊ Hoſti.in dicta decrte
nent contrariũ ad decr. pe
nul.S.e.ti.rñdet ꝙ de illegi
timo loquit᷑ de tali foꝛte be
neficio loqui voluit hec lit
tera vel intelligas de bene⸗
ficio ꝙ habeat eccĩam cura
tã annexã.ad hocꝗ. ð pᷣbẽ.

ſupꝑ eo.vel de bñficio qð ex

pꝛiuilegio ↄſuetudine ł ſta
tuto requirat ſacrũ oꝛdineʒ
qꝛ cũ in oꝛdine talis diſpẽ
ſare nõ poſſit ̊ nec in bene
ficõ qð illũ oꝛdinẽ requirit
de ↄſti.tranſſato.i.q.iij. ſi
qͥs obiecerit.⁊.ciſi quis pꝛe
bẽdas.⁊ ẽ ſi.qð dixiið.ð re
ſcrip.ſi eo tꝑe.
n Maioꝛes. hoc intel
lige de ſeculani clerico.nam
regulari ſecus ẽ.qꝛ de iure
talis pꝓmouet᷑ ad ſacros.S.
e.ticeiilvi:di.c.ii⁊.c. naſci
⁊ hoc tenet Jo.lvi.dii ſum
ma. Ber. 8.e. c.vlti. GBof. ĩ
ſũma huiꝰ ti. in. F. circa fili

os.nec ꝑ hintelligit᷑ diſpè⸗

ſatũ in epatuar.de ſen.ex.
qꝛ ꝑiculoſum.de ↄceſ.pꝛe⸗
ben. dilectꝰ vbi de hoc per
Inno. Doſti · xij. di nos cõ
ſuetudinẽ.c ꝓxci.
o , edis ap.nec ſuffic
diſpłlatio legari:vt.S:.e.ti⸗
cipe.⁊ dic vt ibi. Sʒ quero
quare epᷣs diſpẽſat ĩ crimi⸗
nibo ab adulterio citra ⁊ ñ

diſpenſari.

aud eret. Gof.ð,de ele innotuit Ray.ĩ ſum.bui

dale ſihe gugper ipᷣm epᷣm valeet
Ad oꝛdines quoq; ma

ioꝛes vel beneficia ſuper quibus ne⸗
quit epᷣs diſpẽſare ſine diſpẽſatiõe ſe.
ap.pꝛomoueri nõ poteſt.¶ Illevo
cum quo per ſedem diſpenſatur ean
dem vt pꝛemiſſo nõ obſtante defectu

valeat ad beneficiũ etiã ſi curã aiarũ
habeat pꝛomoueri.neqͥ t pꝛetextu diſ

penſationis hmõi quã exoꝛbitanteʒ a
iuxe opoꝛtet veluti odioſam reſtringi
niſi vnicũ bñficiũ obtinere. Ideʒ
Vis cũ quo fuit ꝑ ſe ap.diſpẽ
ſatũ vt nõ obſtãte defectu nata
liũ quẽ patit᷑ad oẽs oꝛdines ꝓ

moueri valeat ⁊ obtinere beneficium
etiam ſi curam habeat animaruʒ dil⸗

penſationem aliam tacito ð pꝛedicto
defectu poſtmodum obtineat a ſede
pꝛefata.vt duo aut plura beneficia ſi
milem curam hadentia poſſit recipe⸗

re.ſi ei alias canoniceconferantur et

ea ſimul licite retinere talis diſpenſa
tio cum non ſit veriſimile ſedem ipſaʒ
cum illo pꝛedictum patiente defectũ

in defectu. ſo.faciliꝰ delet᷑ irregularitas pueniẽs ex crimĩe. purga tenĩ ꝑ peni⸗
tentiã nõ ſic in defectu. xxvi.i. deinde. vel maioꝛ ẽ irregularitas ꝓuenies ex
oꝛigine q; ex crimine.qꝛ pꝛima ex natura ſcða ex accidẽti:ſed naturalia ĩmu⸗

tari non poſſunt.vi.di.vlti.

p. Sedẽ eadẽ rõne ðico idẽ de illo cũ quo diſpenſat᷑ ꝑ epʒ vt poſſit ad mi
noꝛes oꝛdines ⁊ ad bñficiũ ſiue cura licite ꝓmoueri cũ eadẽ ſit rõ.
q. Defectu / ꝓt hoc a ſecularibo nõ depellit᷑ honoꝛibo.ff. de decu. l. ſpurij.
r Egioſaʒ.j.ð re.iur.odia.cũ ſuis ↄcoꝛ. (⁊il.gna lit᷑ſpurios Jo/an.

8 btinere, ↄcoꝛ. · de pꝛeb

— — — 7 —

S.nõ põt.ij.rñ.

. rit diſpẽſatũ eo tacito ſuꝑ pluralitate diſpeſationeʒ obtineat non valet

„ Jis cũ quo.Si ille cũ quo ſuꝑ defectu oꝛiginis in curato bñficio fue⸗

V Seqẽè.qꝛ aliꝰ nõ poterat. S.c.pxi.⁊ eadẽ rõe idẽ credo in (diſpeſatio.

epᷣo. ſi diſpẽſaũit cũ tli ꝙ poſſit ad mĩoꝛes oꝛdies ⁊ ſimplex bñficiũ pmoue
ri ⁊ poſtmodũ tacito defectu impetret᷑ diſpẽſatio ſuꝑ pluralirate taliũ bñfici

cioꝝ nõ valet diſpẽſatio ꝓpt ean

dĩ rõem.qꝛ nõ eſt veriſimile ⁊c.

x·¶Defectu:iſte defectꝰ tribo de cauſis oꝛdinũ ⁊ bñ ficioꝝ ꝓmotionẽ impe⸗
dił᷑ pꝛimo ob.oꝛdinis pᷣrogatiuã.xxvi:di.c.pc.⁊ vl.de exceſ.pᷣla:int᷑ dilectos
. de digni.l. neq; famoſus.li.xij. Scðo ob deteſtationẽ pat᷑ni criminis qðᷣ
punit᷑ in filio.vt ꝑ id puniat᷑ prxxuij.q.iij.ꝭ.ſʒ qff.qð me.cau.liſte quidẽ.
.vlti. Tertio ꝓprer incontinentiã paternã q timet᷑ in filio, iuxta illõ Sepe ſo
t filiꝰ ⁊c. vi.q.i. Svep.⁊ ideo ſtilus ẽ curie ſi prne nõ ſit ⁊c. defectꝰ aũt ẽ ſʒ nõ
culpa.lvi.di.naſci⁊ de purga.c.accedẽs.
y¶Omnes caute ponit᷑ hoc in diſpenſatione.⁊ ſuper hoc vide qð no, ber.

⁊2 moderni.S.eo.litteras.

5VDefectu nataliũ ſuꝑ quo diſpẽſationẽ habuerũt. ſʒ nõne ſublatus erat

ille defectꝰ ꝑ pꝛimã diſpeſationẽ.pinde igit᷑ debet haberi. ac ſi illegitimusi nõ
fuiſſet.⁊ ſic ẽ ʒ.ff.de edi.edic.l.qð ita.l.diiſerrũ.de reſcrip.eã te.in fi.ff. de na

tal: reſtit. l.qris.lr̃a · cũ nõ ſit venſimile ⁊c.ſoluit õ. nec ob.l.qꝛ ita.qꝛ bic de
oꝛiginis naturalis,. defectu loquit᷑ ibi ð moꝛbo accidẽtali qð faciliꝰtolliturvt
ð.dixi.c.ꝓxi.c.ferꝝ.loquit᷑ quo ad ſalutẽ aĩe ⁊ de pctĩs q purgant᷑⁊ ſ lcicieaʒ
te arle an eris. loquunt᷑ de quadã plena reſtitutõe nataliũ.
a.· ¶Sede pfata.aliꝰ enĩ dare no poſſet ad hoc facit· de pben.ſuꝑ eo.⁊ ca⸗/
nð poteſt. ⁊ cũ ſingula hoc tenet Ber. de cle. dudũ. ij. PR Bar. bꝛix.lxx. di . ſan?
ctoꝝ.⁊ Inno.ð.de pᷣben.de multa. Hoſti.autẽ dixit ꝙ in diſpẽſatõe q habet
fieni ꝓpter neceſſitatẽ vel vtilitatẽ eccie eandẽ poteſtatẽ hẽt epi poſt decr.ð mul
ta quã pꝛimo habebãt ꝑ pꝛedictũ.c.ſanctoꝝ.ſed illã q habet fieri ob pꝛeroga
tiuã ꝑſone facit ſolus papa. ⁊ ſic intelligitipe Pe.de ſamp.⁊ Ab.dictam de
cre.de multa.in fi.ſed pꝛimam ſeruat curia. ⁊ hoc in pꝛedictis iuribo.xxi:qij.

e.
J

I
fat
3

nis exer cet. vt.S. de cleri.ex.miſi celebꝛat. n

XXX

c ¶ Curã.in curato enĩ ⁊ ſimplici bñ diſpẽſat epi jm oẽsvt nõ.iĩ decre.du

D ¶Monmẽti. no. lr̃as ſurrepticias ipſo iure nõ valere
C c dic vt nõ.S,.de reſcrip.ad audientiã.ij.

(dũ.ij. de elec.

Ltercationis.bigam⸗ nudatus ẽ oĩ pꝛiuilegio clericali ⁊ aſtrictus ſe
culari ſoꝛo nec valet ↄſuetudo in contrarium:et pꝛohibetur ſub ana⸗

Sthemate ne tonſuram deferat.

yvoluiſſe ſi hocfuiſſet expꝛeſſum eidesꝭ
diſpenſare. veluti ꝑ ſurreptionẽ obtẽ
ta nulli penit eſt momẽti: ¶ Gꝛeg.
ein oci, ge, lug. Debigamis.
AAtercationis antique du
bium pꝛeſentis declaratõ
nis oꝛaculo decidentes bi
gamos ofi pꝛiuilegio cle
ricali declaramus eſſe nudatos ⁊ co⸗
extioni foꝛi ſecularis addicosꝰconſue
tudine ↄtraria nõ obſtante ipſis quo
q; ſub anathemate pꝛobibem defer⸗
retonſuravł habitũ clericalẽ. ¶ In
nocen liij. De ofticio vicgtiij·
DODmana eccleſia. ⁊ infra.

officialem alicuius ſuffra

ſententiam ex aliqua rationabili cã
pꝛofert illos qui vices ipſius gerunt
pter hoc excoicationis vinculo non

aſtringit cũ nõ cõmunicẽtob id offici

ali eidem in crimine qui eccleſiaſtice
cenſure diſtrictione pꝛo eo ꝙſuũ exer

oꝛdinibo ↄxerũt.ſecus ſi in ſacris.s.einupꝑ.⁊.c.

in pluralitate beneficiox hinuſmodi

Cum remeñ. archiepᷣs in

ganei ſui excõmunicatõis

. Altencatõis.hoc ideo dicit.qꝛ oliʒ ſup hoc erã topinioes. dicebat Hug.
igam gaudebat pꝛiuilegio clericali ⁊ cnnonis.qꝛ tenebat᷑ poꝛtare tonſurã

8.de vi.⁊ ho.cle.clericus ſi

tonſura.⁊ erat ð foꝛo ec.ar.

lxxxi.di.dictũ.⁊ ad mino⸗
res oꝛdines aſcẽdere potat
xxiuij.di.ſi quis viduam.
ij. in fi a Zrio ſenſu. ⁊. ca. le
ctoꝛ Jo. ⁊ alij. S. p.c.lxxxuij
di.quiſquis.⁊ ibi hec alter
catio.vbi dicit᷑ quiſqᷣs cleri
cus viduã aut ſecundãvxo
rẽ duxerit omni eccliaſtice
dignitatis pꝛiuilegio mox
denuget.laicali ſibi tm̃ cõi
one ↄceſſa.⁊ ꝑ illud denu⸗
det᷑ videbat᷑ nõ eſſe puatuſ
ſed pꝛiuãdus.pñs & conſti
tutio declarat.hoc ſi. C.ar
tu.l. veteris. C. ð poſthᷣ.he
re. ĩſti.l. qð certũ. Cð fur.
apil antiquos.

f Bigamos. vere ꝛ⁊ in

pꝛetatiue.vt qꝛ duas vxo/⸗
res habuit vel cũ vidua vel
coꝛrupta ↄrxit.S.ð bigamiſ
xxvi.di.deinde.⁊ hoc verũ
eſt de his qͥ ſic in minoꝛibo

nobis.

g,/¶] Omni pꝛiuilegio,qð multiplex ẽ.xvij.q uij.ſi qs ſuadẽte. 5 ð fo. ↄpe.
aen hoc quo ad ꝑſonã:itẽ ꝙ nõ vexet aliqs vexatoibo in ꝑſona vel rebo. C.

—

de epi. ⁊ cl e. l. i. ⁊. ij. ⁊. l. generali.⁊.S.de vi.⁊ ho/ cle.c. vl.⁊ iõ dicit᷑ omni pꝛi⸗
nilegio.et compꝛehẽdit etiã pꝛiuilgiũ foꝛi.⁊ hoc ſequit᷑

—

h. Addictos.id ẽ aſtrictos.C.de epi:audi.l.auditos.
i Lõſuetudine.que erat in quibuſdã locis frãcie.nõ ergo valet conſuetu

do in hoc caſu ſicut nec in illis.S.de ↄſi ue:cii:⁊eijið.de ele.qꝛ ſepe.de q̃ dicvt

viij. di. fruſtra. de conſue. c. vlti.

1. Anathemate.interminatio ẽ nõ canon late ſnĩe ꝙ ꝓbatur de iurepa.re
utð q̃ dicvt.S.ð ſagit.c.vno.⁊ ð ſimo.ſic tuis.⁊ ꝑ Jo.lxiij.di.ſalonitane·
QOmana.ſucceſſoꝛ officialis excõicati:excõicatꝰ nõ eſt.niſi in crimine
dãnato cõicet.illa autẽ q exercet illo excoicato manẽte nõ valent iuriſ
itione ſolum ab eo recepta hoc facit.
xcõicationis maioꝛis.nam excõicatus minoꝛi ea que ſunt iuriſditio

Rationabili cã alit᷑ non

deberet fieri excõicatõis ſnĩa.jde ſen.ex.cũ medicinalis.⁊ poruit eſſe rationa⸗
bilis cauſa cũ officialis epᷣi peccat in his que ſunt iuriſditionis.qꝛ idẽ eſt ↄſi
ſtoꝛiũ epi ⁊ ſui officialis.tunc archiepᷣi eos ſicut epos punire pñt·Xj.de ap.ro⸗
mana.i.rñ. Si vero officialis epi aliqd poſſideret vel faceret vt pꝛiuatꝰ.tunc
archiepᷣs eũ plus punire nõ poſſet niſi ſicut alios ſubditos epoꝝ in caſibo nõ
S.ð offl oꝛdi.paſtoꝛalis.⁊ hoc ꝓbat᷑j·de fo.ↄpe.romana.S.ij·
o QIplſius.officialis vel officialatus.nec pures.ꝙ officialis aliũ officialeʒ
generalẽ dare poſſit.ad hoc.S.e:clericos.vbi de hoc ꝑ Hoſti.⁊ Gar.lʒ ſpãleʒ
cãʒ delegare poſſit ⁊ ẽt płes.ff.ð iudi:l.pᷣtoꝛ.poſito tñ ꝙ gñalẽ officialẽ dede
rit.ſic intdũ fit de facto ille tñ excõicatus nõ ẽ vt hic ðᷣtił h ñ dr officialis
ipe officialẽ dederit ſʒ epᷣs aliũ officialẽ dedit excõunicato pꝛimo. Querit᷑ an
excõmunicatus ſit ſcðᷣs ⁊ videt᷑ ꝙ ſic.cũ lata eſſet ſentẽtia in officialẽ.ad h̊ rñ
det. Oueri ſolet quid ſi quis delegauit cãm poſtea excõicat᷑ nundqᷣd expira⸗
uit delegati ptãs.de hoc recurre. S.de offi. dele. licet. ⁊ ꝙ nõ expirat bñ facit
Tti.ꝓxiiſi is cui.Si vᷣo epᷣs ẽ excõicatꝰ.nec ipᷣe nec ipſius officialis cũeoꝛũ
idẽ ſit ↄſiſtoꝛiũ.de cauſis cognoſcẽt.qͥd & tũc fiet adeat᷑ papa vt pꝛouideat.ð

e,/li.de ſup.negligẽ. pꝛela.c.i.

o /¶ Pꝛopt h.ſe ꝙ gerũt vices officialis ex ↄmiſſiõe epi vel ipſiꝰ officialis fa
cta añ excoicatõem. vl dicvt.ð. q ¶ Ob id.ſ.ꝙ gerũt vices eius.

ſcCrimiĩe.qꝛ tũc eadẽ ſnĩa ſunt ligati.sS.de ſen:ex.ſi ↄcubine.

—

HS ¶Quli.ita oſtrue qͥ.ſ.officialis nõ artat᷑ diſtinctõe cẽſure eccĩaſtice.⁊ pꝛo
eo ꝙ ſuũ ⁊c.ꝗ ſi ideo eſſent excõicati tũc ſucceſſoꝛes eadẽ ſnia ligarent᷑ poneĩ

ſi quis iam tranſſa · .
b Duo. ex ralis diſpenſationis virtute.pꝛima duo q̃ habuit ſolũ retinere

dpoterit,. vt de pꝛeben.nõ poteſt.ij rñſo.

termis excõicauerat archieps epᷣm.monuerat officialẽ ꝙ de cauſis nõ cogno
ſceret qͥ nõ deſinebat.excõicauit eũ ſucceſſoꝛ ꝑticipauit in crimine damnato
vñ ligatus eſt.alia littcra eſt in plurali exercẽt ⁊ artant᷑ quaſi dicat eo glers

30

Liber Pꝛimus

ntes ekercit officialis officium non ligantur ſma . ,
entoceracan ,offirulimm. var licez officalis ſalengc ekebteeti
x Lũ. als tñ als talr. ⁊ dic alr.i. t pꝑ aliã cam nõ ꝑꝑ oſiclalitote
Tantum. ergo ſi ab epiſcopo ſecus. qꝛ officiali excomunicato ſi epus
omitrat tenet ↄmiſſio.vt ſuperius dio. =ð zi
35 Recipl de facto. qꝛ de iure ille iuriſdictionẽ demãdare nõ põt qͥ excõi
. ef. 6 E
catus ẽ xxuij.q.i audiuim/ de reiudi ab ꝓbanduũd o⸗; lber
a & Cligoꝛẽ. nõ eni potuit excsicatqð nõ babebat ↄmitteretiiqevij.· dalber

tumde iurepa.ꝙ autẽ. n ⸗

caſu tamen excomunicatꝰ 2ò —
vtitur iunſditione de be cent officium non artãtur. . Ea ta
lebeſentes el een men que ipſi gerendo huiuſmodi vi⸗
ces agunt eo taliter excõicato manen
te ſi iuriſditionem tantum recipiunt
ab eodem non poſſunt obtinerevigo⸗
rem? ¶ Bonifacius octauus.
IVcer in officialem epiſcopi per
commiſſionẽ officij generaliter
ſibi factam cauſarum cognitio traͤffe
ratur.poteſtatem tamen inquirendi
coꝛrigendi aut puniendi aliquoꝛum
exceſius ſeu aliquos a ſuis beneficijs
vładminiſtrationibus amonẽdi trãſ
ferri nolumus in eũdem. nniſi ſibi ſpe⸗
cialit hec cõmittantur.¶ Ybidem
Vm in generali conceſſione
nequaq; illa veniant.que non
eſſet quis veriſimiliter in ſpe⸗
de conteſſurus nec regulariter dona
re valeat. Is cui bonoꝛum admini⸗
ſtratio etiam libera eſt conceſſa.offi⸗
cialis vel vicarius generalis epiſcopi

LIRere generali com
miſſione non põti of⸗
ficialis inquirere.coꝛrigẽ.⁊
deponere ⁊ puuire ſubdito
rum exceſſus hoc diẽ. ⁊ fu⸗
it hec decre ttacta de q̃daʒ
extrauaganxi.Alexan.uij.
que incipiebat dudumvbi
quidam officialis epiſcoꝛ -t
abbatem depoſuerat.qui appellauit ad archiepiſcopum.⁊ officialis archiepi
ſcopi ſententiam confirmauit. appellatum fuit ad papam. ⁊ papa pꝛedictas
ſententias infirmauit.quod hic dicit᷑ tenebat Hoſti.de teſti.ex frequẽtibus.
c. ¶Efficialem qui interdum miſſus.Dominicus appellatur de regula. c:
ij. de fri.⁊ ma,.cii.officialis iſte oꝛdinariam habet iuriſd itionem. interponit
enim decretum in alienationibus rerum minoꝛum ⁊ emancipationibus:et
omnia que ad iuriſditionem pertinent expedit.C.de offueius qui vices alte
rius iu.op.l.ij.⁊ · de iudi.c.vl.ſed talia cum cauſe cognitionem requirant
ſcðm leges non delegantur.ff. de offi.pꝛoconſu.l:nec quicq;..iergo ſequit᷑
ex iuriſditione oꝛdinaria hoc facit non ex delegata ſcom Inno.⁊ Hoſti.qui
oc nõ.ð.eę.ti.ſua.⁊ Guil.in.Spe,.de oꝛdi.in pꝛin.Goff.contra in ſumma
iſtius ti.pꝛimum tene.⁊ adde rationem decr.ð.e.li.de ↄſue.c.ij.⁊ qð ibi dixi
licet autem negari non poſſit eos iuriſditionem habere oꝛdinariamtamẽ nõ
in omnibus recurritur ad eos ſicut ad dantes hinc eſt quod de caſibus hic
⁊ c.ꝓxi.expꝛeſſis ſine ſpeciali mandato ſe non intromittunt.nec etiã de ſpi⸗
ritualibus.vnde litteras commendacias ad oꝛdines dare non puſſunt.vt.õ
e.li.de temp.oꝛ.cũ nullus. .iinec officialis archiepiſcopi pꝛeſente vł vicino
archiepiſcopo in ſuffraganeum excõmunicationis ſuſpeſionis vel interdicti
fert ſententiamj·de offi.oꝛdi:.c.i.in fine “
dD Epiſcopi:.vel cuiuſcunq; alterius.cũ eadẽ ſit ratio.

„ —

e¶¶ Beneraliter. nõ ergo tantum valet genus quo ad ſingula quantũ ſpẽs
de hoc. xxiij.di.q;.de offi.oꝛdi.ſi ſacerdos
a ¶Lõmittantur.ſed pone epiſcopus dedit vicariũ generalẽ ⁊ in mãdato
expꝛeſſit aliquod de ipſis quod requirit ſpeciale mandatũ ſecura clauſula ge
nerali ⁊ omĩa alia que per nos poſſumus etiam ſi mandatum exigant ſpãle
queritur an talis oĩa ſpecialia poſſit.⁊ dixit offi.S.de offi.archi. ſignificaſti.
per ipſam decre.⁊ per decre.ſedes.de reſcrip.⁊ ꝑ.l.ff.ſi quis cau.l.ſʒ ⁊ ſu F.·q⸗
ſitum.⁊ per ea que nõ.de ↄmo.c.vno.ꝙ oĩa poterit quod ſatis videtur ad in

ſtar pꝛocura.vt.j.de pꝛocura qui ad agendum.S.iſecus ſi aliqnod ð ſpecia
libus non expꝛeſſum fuiſſet.vt ibi.i.rñſo. 4 pecn

UVm in generali ex generali commiſſione officialis beneficia conferre ñ

poteſt declarat nõ.pꝑ GBof. Inno.⁊ Hoſti.de pᷣben. dilecto.

cNQUeriſimiliter. nõ. inſpiciendũ quod eſt veriſimile.ↄcoꝛ. S.tiij.c. vlti. ⁊

habet hoc locum etiã vbi eſt generalitas.vt hic.⁊ vbi ẽ obſcuritas.vt.j.ð re.
Cõceſſurus.ad idemj·de pe.⁊ re.ſi eps.⁊ jde re. (iur.inſpicimus.
iutin Fnerollect ſuis ↄcoꝛ.⁊ idẽ in obligatione. C.que res pig.ob. po.l.i.
e Nec regulariter.ſcðᷣa rõ huius dicti.⁊ ideo dicit qꝛ regulariter qꝛ caſu
aliter ſecus vt ſi iuſta rõne motus donauerit vtputa magiſtro. vel ſi donare
ei ꝑmiſſum ſitvel rõne ꝑſone ipſius cui ↄceſſa ẽ adminiſtratin.vt ſi ſit filius
ſenatoꝛis.ff. de admi.tu.cũ plures..in pꝛimis.⁊.ff. de tu.⁊ ra.diſt lil. .i/et
ff. de dona.l:filiuſfa.i.rñ.ij.⁊. iij. de H̊ no.ff. de pac/l.cõtra iur.in fi.
ſ Libera.in ↄferendis bñfcijs ẽ liberalitas in cui dãdo ſed non in dãdo
ſ̃m ea q nõ. S. ðpꝛeben.relatum.⁊ cemnter cetera.
g ¶ Mõ poſſunt.in orium videbatur per decre jdeinſti:ex frequẽtibus.⁊
B.de pᷣben.dilecto.ſed illa iura nõ obſtãt.qꝛ in decre.frequẽtibo nõ dicitur ꝙ
officiales poſſint ↄferre:ſed ꝙ poſſunt ↄfirmare:⁊ hic ſunt diuerſa.vt patet ĩ

c.ſe.va.qð bene ↄfirmat ab epᷣo ↄfirmãdos.de ma.⁊ obe.cũ olim ]· de inſti.
c.ij.⁊ tñ nõ ↄfert bñficia ad ſoli epᷣi collationẽ e pectã tia.S.ne ſe. vailla. et
e.i.ti.vno.ad idẽ jde pᷣben.cũ in illis decre.dilecto. nõ dicit ꝓ appꝛobatio
ibi facta per generalẽ pꝛocura.valuerit.

hb Cõmiiſa.Nõ pꝛo his q nõ. Jo. Ber.⁊ Hoſti.ð. de ↄceſ.pᷣben. ſtitu⸗

tus. dixerũt enĩ ꝙ eps nõ põt generaliter ↄferre collationẽ alicui pCᷣbende que
nõdũ vacat.qꝛ id poſſet fieri in fraudẽ vacaturaꝝ.qꝛin.non poſſet mihi pꝛo⸗
mittcre pꝛimã vacaturã daret fratri vel amico meopoteſtatẽ ↄferẽdi pmam
2⁊ boc eſſe nõ poteſt.⁊ ſic in
telligit᷑ decre.pᷣdicta ↄſtitu

neficioꝛum collatio ipſis ſpecialiter rum ad ſe ſpectatibo bñ po

teſt. vt hic.⁊.xvi:.q.i.ſtatui
mus.⁊ ꝑpetuo etiaz poſſet
R ius ↄmitti alicui digni⸗
tati vel in genere. vtes. ð in
ſti · ecum veniſſent. vel ĩ ſp
vt. ð. de. don a. pa ſtoꝛalis
xvi ·qij .· viſis ·

ſit ↄmiſſa. O Innoceti iiij. Deoffi
cio ⁊ poteſtate ludicis delegantii
Tatuimus vt conſerua⸗
toꝛes ͥs plerũq; ↄcedimꝰ
a manifeſtis iniurijs ⁊vio
lætijs defedere poſſint s
eis committimus defendendos nec
ad aliaʒ que iudicialem indaginem
exigunt ſuam poſſint extendere pote
ſtatem. ¶ Alexander quartus.
EVia pontificali dignitate pꝛe
ditis ob reuerentiam ſacri of⸗
ficij quod exercent plurimum
deferri conuenit. ⁊ eos plus alijs ho⸗
noꝛari decet vt cum a iudicibus vel
conſeruatoꝛibus a ſe.ap. deputatis
contra eos ad coactõnes aliqs ſiue pe DHS
nas fuerit pꝛocedendum gradus er arulmus 9u
modeſtia in huiuſmodi pꝛoceſſu ſer⸗ fendit iniurchs. diu
uetur ita ꝙ eis quadam condigna re e indaginẽ nõ exercet
M◻c1ſcruato:es qꝛ ma
teria lernerok in riſto 5
. è ⁊·c.ꝓx.⁊c.vl.poſita ẽinõ
Oſeruatoꝛes delegatos eſſe. ⁊ vt dicebat Ber.de iſtis ↄſeruatoꝛibo ꝑ iura an
tiqua paꝝ vel nihil habebamus.poſſunt tñ dici ↄſeruatoꝛes epᷣi qͥ hñt ↄᷣua
re ⁊ defendereviduas.pupillos.⁊oꝛphanos ab oppꝛeſſionibo ⁊ iniurijs.ð fo.
ↄpe.ex ꝑte. B. ⁊.c.ex tenoꝛe.lxxxvij.di.c.i.⁊.ij.xxuij.q.v.admiſtratoꝛes. Sci
re debes ꝙ iſtuconſernatoꝛes interdum dantur vt aliquos defendant contra
latrones vel pꝛedones interdum contra eos qui eoꝛum pꝛiuilegia infringunt
interdum latius.vt defendãt ab iniurijs ⁊ offenſis.⁊ in nullũ dictoꝝ c aluuʒ
habent indaginẽiudicialem.vt hic ⁊ c.vl.de manitfeſtis.&̊ ſolumodo habẽt
cognoſcere ⁊ intelligere manifeſta illa que notoꝛia ſunt.⁊ ita patentia ꝙ nul⸗
la pꝛohabili tergiuerſatione celari poſſunt.vt de vᷣ.ſig.ex parte.de coha.cle.⁊
⁊ mu.c.vl.Sed quid ſi negentur offenſa notoꝛia negatione videtur fieri res
dubia. C. qui ad lib.pꝛocla.non li.l.iij.dic pꝛobationes recipiet conſerua-
toꝛ an factum ſit notoꝛinm vt ſic videat an ſua ſit iuriſditio.ff.de iudul.ſi qͥs
ex aliena.S.de reſcrip.ſuper litteris.alias enim iſtoꝛum officium eſſet inutile
⁊ ſi inueniat factum notoꝛium pꝛocedat alias deſiſtet non enim habet pote⸗
ſtatem ſimpliciter defendendi ſumpliciter iniuriam.ſed qualificatam notoꝛiã
ſed habet ergo conſeruatoꝛ vocare reum.⁊ ſi confiteatur factum.bene quidẽ.
ſi neget ſuper notoꝛio pꝛobationes recipiat.ſi autem conſiteatur factum ſʒ di
cit ſe id ſuo iure feciſſe.dicunt quidam ꝙ vlterius ſe intromittere non debet.
Alij contradicentes ꝙ pꝛobationes recipiet ſuper notoꝛia offenſa.ad hoc.S.
de elec. bone.alias facile eſſet conſeruatoꝛum officium deludere.vnde ſi vide
atur conſeruatoꝛi pꝛobabilis negacio non pꝛocedat.alias puniat ſicut noto
rium. dicebat autem olim Ber. ꝙ ſicut delegatus recuſari poterat ſic conſer⸗
uatoꝛ poſtea mutauit dicens ꝙ quia in notoꝛijs nõ admittatur recuſatio vł
appellatio.conſeruatoꝛ autem non cognoſcit de notoꝛijs ergo recuſari nõ po⸗
terit.v.de appellatio pꝛopoſuit. ⁊.c.cum ſit.dixit etiam talem conſeruaroꝛem
inuocare poſſe auxiliũ bꝛachij ſecularis.s.de offici.oꝛdina:c:i.⁊iciquoniam
72. ndmiiſtarcees. . D
IV Deendere.hoc intelligi poteſt de commiſſa ⁊ committenda pone enim
paratos ad exercitium ⁊ violentiam inferendam illis quoꝛum conſeruatoteẽ
pꝛohibere poterit excõmunicare ⁊ punire.de ſen.excõ.ſacroꝛ.j.e.ti.romana.S
caueant.in commiſſa defendet per diſtrictioꝛem eccleſiaſticam compellendo
miuriatoren vt ſatiſfaciant leſo.et etiam ſeculare bꝛachium inuocando.vt ſu
m Indaginem.id eſt cauſe cognitionem ſeu ipſius examinationem.quia
dubia ſunt.⁊ ſi de talibus ſe intromittunt penam incurrunt.de qua.j·ec.ſe
vltt vt aũt.nec valet qð agit᷑.vt.e.decre.ꝭ.vl.q eſt glo.iſtius.j.
(Qa⸗ põtificali. In actionibo ⁊ penis potificali dignitate defert᷑ exẽplii⸗
cat qð habet᷑.S.e.ſane.ij.⁊.c.paſtoꝛalis.in pꝛin.
o Pꝛegitis.i.pꝛe alijs notatis.

ab . de ſenten. excommunica.quia periculoſumi et. xi. q:
4.

q ¶Decet.inſpicimus quid deceat.ſic.S.e.lib.de electio.cum non deceat.
cum ſuis concoꝛ. . Eer ree

r. ¶ Judicibus poteſt referni hod quod ꝓ·ſequitur deputatis, vł puncta hic
⁊ dic iudletbus quibuſcunq;. quod:.jſequitur deputatis.vł puncta hi

1
ſe
N

m
I
u
ie
e
0o

ſe
ni⸗
iſo
IG

Fu
ſisde
isaie
crerea
r
viſtob
gen
zraan
„Fua
,8 ſo 4
8,S0
conen
ingant
clr
0 un
a
a
jeni o
ſema!
tinuntle
et pote
notoni⸗
equcde
vumh

ndeb ,
dhoi⸗
Geſſtke.

crroeo
Conſern
Niro
mio
fuatonn
gvonun

hneenim

fnatolek
omnand.
Ddlh
Ntou

endn
uuſaef

tali

nad
dent
mmnd

duo. Edita ẽ hec de
cre. ad declarationem

a. ¶ Ingreſſus.⁊ ſic durãte tali intdicto in eccia ſolẽnit celebꝛat inegularis
b.e Sacendotale.ſine quo potiſcale officiũ er ( efficit · de ſen. ex is cui.
ercere ñ põt.ð.de excelſ.pᷣla.ex lris.ſʒ videt᷑ ꝙ ab ipſo pᷣncipio iſti acrius qᷓ reli
punin deberent. vt. v.q.vl.pꝛeĩbyteri:q eſt lex. C.de epi.⁊ cle.lipbri.vbi
1 młto maioꝛi pena ſunt digni qͥbo cũ plurimũ honoꝛis ꝑ nr̃am iuſſionẽ
delatũ ẽ occulto reꝑiunt᷑ in crimine.lex illa loquit᷑ de illo qui deliquit in eo ĩ
quo honoꝛabat᷑ ſein ſacerdote qͥ in teſtimonio dicẽdo honoꝛat᷑ vt ñ toꝛqat᷑⁊
lõ vexꝝ tacuit vel falſum dixit. vel dic ꝙ minoꝛ pena maloʒ ẽ in maioꝛe ſᷣm ea
q̃ nõ.de cleri.vena.c.ꝓxi:
c.¶ Allit. vt. ſ.nõ ſuppoꝛ⸗
tent᷑ tanta modeſtia. vt qꝛ

iniunias vel ↄtumelioſabs beuerentia ſuppoꝛtatis ingreſſus pꝛi

ba pꝛofert in iudicem. S. mo ipſius eccleſie vel ſacerdo tale in
e nig⸗Olleatns Qutaſ erdieer miniſterium. ac deinde ab
iuae no ſeruata ſoꝛma hu officio ſuſpendantur et ſubſequenter
ſtat
ſſpecorecen ert ve aggraueturcenſura eccleſiaſtica con⸗
tenet ne ſnla. dic ſic t re trg eos niſi foꝛte alter fieri ſuaſerit ni
pꝛehendẽdus ſit iudex qu mia contumacia pꝛoteruitas ſiue cul

bãc modeſtiã nõ ſeruauit. E 5
ki ·q iij. cii.de ſen. ex. ſacro. pᷣ. Bonifaaus octau.

e ub o nn g. ſvot ad ſ. q; ſubdelegati cum delegato terto in
eDuo. idem de vno ? auſa pꝛoceſſerint delegata. ſiappelle⸗
multo foꝛti.qꝛ maioꝛ du⸗ tur ab inſis d cõgel ſſed
bitatio ẽ qñ duo ex tribus ur ab iplis non ad codelegatos
ſubdelegat q; q; vnꝰtm̃.vi qd pꝛimum delegantem tantũmodo
debat᷑ eni inſpici drie ma⸗ ‚axppellari debebit. Idem.
lioꝛẽ numeꝝ:qꝛ g̊ duo erãt contra vnum ex duobus“

ſubdelegati ⁊ tertius dele⸗ O1
garndde maioꝛ pars buiꝰ ¶ liudicibus cum illa clauſula.q

luriſditois ſubelegata ert ſi ambo intereſſe non poſſunt alter eo

nõ videbat᷑ amellandũ ad rum in cauſa pꝛocedat a ſede apoſto , ſitam commitere niſi de recuſatoꝛisꝰ

lica delegatis ſuſpitionis cauſa legiti „,

ene deleva ite⸗ſed ſs eſt
vt hic vides.cũ enĩ in h̊ ca⸗ ee
ſu diuerſis reſpectib emer ma pꝛoponatur.cauſa ipſa ſuſpitois

gat aduerſa eliger̃ debemꝰ coꝛam ſion recuſato cõiudice:ad queʒ

vno minus in ſe habetca⸗
ptionis.ff.de reg.iur.quo⸗
tiens:captioſum enim eſſet l
ſi de pari ad parẽ appellaret ad pᷣmũ q̊ appellari delegantẽ debebit. .
WVAſe. ap.ideo dictũ:qꝛ delegatꝰ ab alio nõ delegat. S: e,paſtoꝛalis.c.vl.
E.de iudi:l.a iudice. g * Duohb alijs.idẽ ſi ſubdelegarẽt illi college.ſʒð
h videhat᷑ dictũ.s.e.ſuꝑ eo.S.ſi vᷣo.ſᷣm vnã lecturã q̃ ibi amplectãd a ẽᷣqꝛ ſi
ibi quereret᷑ de eo qͥ totũ delegauerat nõ erat qſtio:qꝛ ꝑ pcedentia deciſa erat
b P Nõ in totũ.bñ dicit qꝛ ſi in totũ ſi ubdelegaſſet no eſſet queſtio qꝛ tunc
ſemꝑ appellat᷑ ad pᷣmũ delegantẽ.S.e. ſuꝑ qõnũ.S. poꝛro. VU
i 6 Lũ delegato. Nõ.qꝛ ſi in reſcri.eſſet clauſula.ꝙ ſi nõ oẽs.⁊ duo cõmit⸗
terẽt. tertiꝰ ſe excuſaret nec ↄmitteret in h̊ caſu ab illis duobo ſubdelegatꝭ ad
delegatos ſubdelegãtes appellaret̃ ⁊ nõ ad pᷣmũ delegantẽ ceſſat enĩ rõ ⁊ hoc
voluit heclfa⸗ lꝛ ¶VAb ipſis. delegato ⁊ ſubdelegati.

L¶Coõdelegatos.qꝛ appellatio ẽ ð minoꝛi ad maioꝛẽ ⁊c. hic aũt ꝑtim appel

laret᷑ ð pari ad pare qð eẽ ñ pᷣt.⁊ adde qð dixi.S.e.li.de 2ſue.c.ij.
J3 vnũ. Tres caſus ponit in qbo ſuſpitõis cã coꝛã arbitris non tractat᷑

Pꝛimꝰ cũ recuſat᷑ vnꝰ ex delegatꝭ datis cũ clauſula.q ſi nõ oẽs. Scðs.

cũ recuſat᷑ delegatꝰ epᷣi.Tertiꝰ cũ recuſat᷑ officialis.Et repꝛobat᷑ ᷣma ꝑs.qð
nõ. Inno. S e. cũ ſup. ⁊ apꝛobat qð ibi no. Doſti.⁊ Ab. Et ꝓbat᷑ olim ꝑ de⸗
ciſam ipſiꝰ decre.⁊ ipe Hoſti.ẽ.e.ſuꝑ queſtionũ./qͥ vero.⁊ ·de ap.ltima. ⁊
Buil.in Spe.de recuſa. S.vl. v.quid ſi vnus.·
n ¶Duobo. idem ſi ex plunbo. cum eadem ſit atiio.
o ¶ Uõ pñ̃t. Eſt ergo neceſſe ꝙ de ĩpotẽtia pateat anteq; collega pcedat .
Sc.pꝛudentiã.ſecus cũ ſcribit᷑vt.j.e.cũ plures.i,rñ. J
p ¶ CEã pᷣncipali.vñ nõ videbat᷑ ꝙ de impedimẽto cognoſcere deberet. qð
ſibi ↄmiſſum nõ videbatr᷑ſed ↄgnoſcit an ſua ſit iuriſditio.ff. de iudi.l. ſi ͥs

alliena:S.de reſcrip.ſuꝑ.lr̃is.ſic ⁊ hic cognoſcit an collega ſuſpectꝰ ſit vt ſic.vi

„

geat an ſit iuder ſine illo ex clauſule vigoeꝛ -—
q & Dege aplica. dẽ videret᷑ in delegatis ab alioelec obꝗᷓ. S. pxi:. qꝛ ibi.
qu ßm hãc rõem vbi vnꝰ ſolꝰ eſt delegatus.

r ¶ Legitima. recuſat᷑ iudex ꝓpt᷑ vnicã cãm.l.ſuſpitionẽ ·c. pxi. Sʒ illa er

mult cauſis inſurgit.pone excplũ.s.e.cãm q.⁊c.cũ.R.⁊.c.inſinuate de iu⸗
di. cãm q.vt lit. nõ ↄteſ.accedẽs.l.⁊.ij. de appel. ad hᷣ ⁊c poſtremo.cũ ſi.
8 OPꝛobari. bñ dicit coꝛã quo habeat ꝓbari ⁊ ꝑ quẽ expediri.ſʒ nõ dicit co

r quo habeat ꝓponi.coꝛã quo ̊ ꝓponet᷑ an coꝛã ambobo.an coꝛã altero tm̃.

ſatis videt p iſta decre. ꝙ coꝛã oĩbo ſit ꝓponẽda ⁊ coꝛã collegapbanda:Olim
aaer nno vͤecl ſuꝑ.ꝙ lʒ bonũ eèt ꝙ coꝛã oibo ꝓponeret. ſufficiebat tñ ſi
oneret᷑ im̃ coꝛã recuſando.cũ arbitri deberẽt cognoſcere ꝙ hodie poſſʒ locũ

2—

fe in delegatis datis ſine clauſula.vt.jſequit᷑. Sʒ nunqͥd medio tꝑe pẽden

te ꝓbatõe coꝛã collega poterir ipſe collega in pncipali pcedere. ⁊ videt᷑ ꝙ ſic.

qꝛ medio tꝑeille cognoſcere nõ põt.ergo ex vigoꝛe clauſt ule colllega cognoſcer
poterit. Sed dic contra.quia pꝛimo conſtare dʒ de impotẽtia anteqᷓ; ſolꝰ pꝛo
tedere poſſit.s/e.pꝛudentiã.ſed pendente cauſa ſuſpitionis ille vult intereſſe

ec adhuc apparet enim non poſſe.igit collega in pꝛincipali nõ ꝓcedet. Sed

Jo. cardi.ſentit ↄtra, ⁊ dicit medio tpꝑe eſt locus dicte electioniꝙ ſi nõ oẽs

⁊c ſed dic ꝙ expectani dz finis cãead hoc optime:ff. de excu/ tu. ldiximꝰ. circa

—

XXXI

p:in. Sed nõne honoꝛ ẽ iudicẽ eſſe.vt. 5, de ap. vt debitus 2, C. qñ puo, nõ

eſt ne. lomnẽ honoꝛẽ.⁊ maioꝛ videt᷑ ſolus iu dex eſſe qᷓ; cũ alio.ad hoc .de cõ
cel. pben. c. vl. videt ergo collega ſuſpectus in ꝓnũciãdo faciliꝰ illĩ ſuſpectuʒ.
yt ſolus iudex remanet. Sed dic ꝙ licer iudici debeat honoꝛ tñ idẽ onꝰ. vt. S
e.c.paſtoꝛalis.ibi exonerare ⁊c.⁊.ff.de mu.⁊ ho.l.vl.S.iudicãdi.vñ nõ eſt ibi
tunta ſuſpitio.qꝛ nõ pꝛeſumit᷑ qs appetere oneroſa.⁊ ideo in bis taciturnitas
nõ habetur pꝛo conſenſu.ff. de pꝛocur.l.filiuſ fa. inuitus, ⁊ dixi de hocꝗj. de
reg:iur.is qui tacet ⁊c pꝛeterea ſi male ꝓnunciat in hoc caſu nõ deeſt appella
tionis refugium e.ab ar⸗
bitris.

er vipꝛedicte dauſule debet ipſiẽ cuu 1. ¶ Clauſula. Etquo enl

Vdouo erx tribus a ſe.ap. dele⸗
gatis duobus ialijs non in to⸗
eoꝝ q no. Ber.⁊ Hoſti.sð. tum ſubdelegauerint vices ſuas.ipᷣi

*

. . . ſimpliciter dati ſunt vnus
cogintio pertinere pꝛobari ⁊ ab oo ſine altero pꝛocedere nõ po

eypediri debebit. ¶ Vbi vero non ẽ teſt. S. e. cauſam matrimo⸗
biraclanule in reſcripto debet ſu⸗ vhee m inpecuo. ergo
her hoc ad arbitros recurſus haberi. Vno ita ꝙ nõ poſſit comite
VCum autem delegatus eni copi⸗ Vali gro⸗ cdarenequennt⸗
recuſatur recuſationis cauſa coꝛam H
epiſcopo eſt pꝛobanda idem eſt ſi offi
cialis recuſetur eiuſdem, licet ab eo⸗
gem officiali neqat appellari. ¶ IJdẽ
Vgex abapoſto.ſe. datus qᷓ;uis le
gitime vecuſari valeat vt ſuſpect
poteſt licite vices ſuas committe⸗ .„

re anteq; recuſatio contra ipſum pꝛe⸗

ponat Et ſi in totuʒ ↄmiſerit recuſari
Vlteriꝰaut facta per eum commiſſio

ipugnari nequibit, quod poſſer ſi ſi⸗

bi de iuriſditione aliquid reſeruaſſet
Poſt recuſationem quoq; pꝛopo v OLum autem. boc nõ
er. Ste. ſuꝑ queſtionũ.&.
Rocedat aſſenſu. non poteſt ſed eo vo Auemyero. in vltima glo.
nte hoc poteſt etiam ſi iam recuſatö x VEpliidẽ in ſubdelega

e gem ſir pꝛobata dummogo pꝛoni⸗ to delegati pape qui deſe⸗

gauit noõ ĩ totu. vt in pdi⸗
cto. .quẽ vo. ſi ãt ipe epsre
cuſaret᷑ eligerẽt᷑ arbitrꝭ.S. ð

ap.cũ ſpãli.ſj q̃re tũc nõ addit᷑ ſupioꝛ ſic ⁊ hic.rõ.qꝛ iuriſditò oꝛdiaria fauoꝛa

bilis. Itẽ nõ ita ð facili pt hri ſuꝑioꝛ oꝛdinariꝰlʒ intdũ poſſit.ſ̊ ad ea q freqn
tiꝰ ⁊c.ff.ð legi.nã ad ea.ſic nec ſic de facili adiri põt papa.⁊ iõ ſi recuſat᷑ dele
gatꝰ ipiꝰ int᷑ arbitros oĩ g̊ caſu papa laboꝛibo ⁊ ex pẽſis ꝑtiũ voluit puidere.
a Igẽ ẽ. ſ.ꝙ coꝛã epo ꝓbabit᷑ cã recuſatõis ⁊ ̊ nõ Hoſti.ð ap.legitima

b/Apellarl:necvʒↄſuetudo ĩ Zriũ vt.S.eli.ð ↄſue. ceij. ⁊ ſic nõ ꝓlʒ q ad q̃

.—

dã ſit idẽ ↄſiſtoꝛiũ epᷣi ⁊ ſui official ñ tñ q̃ ad oĩa ad idẽ.S.ti.px.c.ij.⁊ iij. Sʒ

none appellatio ⁊ recuſatio ſunt paria.vt.S.de ap.ſuꝑ eo.ij.rñ.Dic ꝙ iſtð in

telligit᷑ quo ad modũ vt ibi nõi.ſicut nõ admittit fruſtratoꝛia appellatio. ira
nec fruſtratoꝛia recuſatio.vñ recuſo ⁊ ſi ñ quer ñ appello niſi Juer.a ꝓpello a iu

dice in quẽ ↄſenſi quẽ tũñ nõ recuſo.ĩ mult alijs ẽ diſſite ⁊ qͥ ad caſum nrjm ẽ

rõ.qꝛ lʒ de nat᷑a appellatõis ſit vt eat᷑ ad maioꝛẽ.vt dixi.S.c.ꝓrxi.nõ ſic ĩ recu⸗
ſatoe/ vt pʒ.S.i.rn.⁊ ĩ ̊ itur ad arbitros.vt.S.e.ſuſpitõis.⁊ ð ap.cũ ſpeciali
.. Ugex declarat notata ꝑ Ber. S:ð ap. ſco requiris in Srde ꝑ moer⸗
nos ibidẽ. ⁊ q gofĩ ſu. de ap. F. dubitan. ⁊ Gull.ĩ ſpe. ð recur. . vl. v. ſ

ſi is iudex.⁊ diſtiguit tria tꝑa ad ſciendũ an iudex ſuſpectꝰ omutere poſ⸗

ſit.qꝛ aut nõ ꝓpoſita recuſatio.⁊ tũc in totũ ꝑ eũ facta ↄmiſſio tenet aut eſt ꝓ

poſita.ſʒ nõdũ ꝓnũciatũ ſuꝑ ea.⁊ tũc volẽte recuſatoꝛe ↄmittere pᷣt als non

d
e

aut iꝗ ꝓnũciatũ ẽ illũ eẽ ſuſpectũ ⁊ tũc et volẽte recuſatoꝛe ↄmitrere neqͥt.
A. ſcĩo.dctm̃.qꝛ delegatꝰ ab alio non delegat.vt dixicve.ſi duo.
Aiime aliq̃s ↄco ꝛcãtias dedi.S.c. ꝓxi. f ¶Pꝛoponat in Zrü vide
bat᷑ qꝛ iefficax ẽ apð ipᷣm iuriſditio exqᷣ elidi pt.qꝛ nihil refert an aliqd ipſo iu
re inefficax ſit.an ꝑ exceptionẽ ſf. ð re.iu. lenihil inteſt. ff. ex qͥ cauĩ po ege l.

fulcim. S: ſi ĩ diẽ.ſi & inefficax ẽ iuriſditio ĩ delegãte ̊ ⁊ ĩ delegato qͥ pꝑtibo eiꝰ

fungit.ff. ð u,om. iu.l.⁊ ſi ptoꝛ. ⁊.ff.ð ofieiꝰ cui mã.ẽ luriſdi.l.iS.d mãdata
Itẽ ps iuriſditõis ẽ delegare.ff. ð iuri.om.iu.l.iije in fi.cũ ̊ alias ꝑtes iuriſ⸗
ditõis aggredi nõ poſſit. nec.iſta inſpicimꝰ.n.an delegãs cognoſcerevalue⸗

it. vt ſic demũ delegatio valeat. C.qͥ ꝓ ſua iuriſdi.l.vna.hic ẽ ſi ꝓconſul cõ

mittat cãm anñq; ingrediat᷑ puinciã.qꝛ tũc cognoſcere nõ põt,.nec delegatꝰ ab
ipo niſi tũc demũ cu ingreſſus fuit.ff.ð of. pceſul.l.obſᷣuare. S. vl. Itẽ delega
tus pᷣuenire nõ potuit diligetiã recuſatis.ad H.S.ð ap.ſepe.⁊.c.oblate. It erx
ceptio.qᷓ obſtat veditoꝛi ⁊ emptoꝛiff. ð ↄhen.emp.l.doli.Sei. Dꝛo iſta pte fa⸗

it qꝛ cã ſuſpitoõis ꝑſonã afficit vñ õᷓ ſubdelegatũ nõ ↄpetit.ff. ð diuer.⁊ tẽp.

—

Pſ⸗ crip.l.an vitiũ.⁊ ꝑſonales exceptões pſonas nõ ingrediunt᷑ ff. ð excep.lex

ceptões.vñ mutatòe pſone vitiũ abolet᷑i:q.iicito.ð ſi.pſiex trãſmiſſa. ff. vti

„

poſ.l.ſi duo..nõ videoꝛ. Itẽ videmꝰ ꝙ oꝛdinariꝰ ẽt recuſatꝰ delegat.ð fo. cõ

