illos cedẽtes vel decedẽtes litigabãt, ex eo litigabãt. qꝛ dicebãt illas dignita

tes vel bũficia ad ſe ſpectare.alias nulla fieri habeat dilatio.pone enim ꝙ cle

ricus agit petẽs ipᷣm ab eccĩa rẽoueri.qꝛ criminoſus vel ↄcubinaniꝰ.moꝛitur
clericus accuſatus/liepen. cedatvel decedat nũquid ꝑ h̊ impedient᷑ illi ad q̊s
electõ vł pñtatioꝑtinet eligere vl pñtare.Dic ꝙ nõ.qꝛ ſtatim illocedẽte vł de

cedẽte finita ẽ lis.⁊ ſic nõ hʒ locũ hec decr.q dicit expectãdũ finẽ litis cũ ſi. upz-

ſtite ⁊ cnimina extinguũtur moꝛte.xxiij. di 9
IIß 2 moꝛte xxiij Die quoꝛũdam cum ſuis cõcoꝛ. Si ãt
petit ill ab eccia remouen ⁊ illa ſibi aſſignani quã dicit ad ſe ſpectare tũc lo⸗
cum hʒ decr.ad hoc de reſcrip.olim.

t. Pnñtetur. nõ. differentia eẽ int collectionẽ. electionẽ. ⁊ prtationẽ qꝛ bec

tria hic panuntur pꝛo diuerſis. hẽs hoc expᷣſſum j. de pᷣbẽ.cũ ĩ illis s.cũ autẽ
v V Intenm. puta quieligunt credentẽ vł pñtaueruntvł cõtulerunt.vl ſoꝛ

te.qꝛ ecpectabat pmã vacatur ⁊ ſiciſtud bñficiſvelut modo ceſſionevłmoꝛ

te R ih dicit debeni vel ſimiles pſone.
x n illo ſtatu optima fuit pꝛouiſio.2 declarat que nõ. Innoi
Fnill . noi⁊ Doſti.s
de iudi.quia.v.ducebant enim cauſam illi beneficiati S finem. tepoꝛe

ſublata eſt dubitario per hec verba. ⁊ contra hoc nõ dabi . iũ
Dlale 1 nõ dabit hoaliud remediũ
nic lauod perinterpellata ſe. ap. ſuper his pꝛouideret ⁊veritatq; inquireret.ſß
ic optimũ datum eſt remedium vt in eo ſtatu admittantur ⁊c ⁊ ſic erittinis

=S,W — —, — — £z60, – — —D,WSJ—e—-ß

— — =

donu
inn
e indſen
ig
llig 8
Nuds..
loannn
Kina
„Gczecl ih
igen
nid
kdrin
rit R
itecte
deteſtian
lbeliaj,
endetabe⸗
dwo.

Sarage
Ure deſeſt

chuls, 6
ncraſe

in caſu ie
fſlus dein
re ſupſtint
umis !
cte ampti
ſpdim.
ere,nuneri
.rie
duo poriti

cedit velden

Ctioi old

uinquo en

nti⸗ginhee
cicigis ern
(dent
omed agtß
fenretur elin

bot⸗,
us fuͤtelechl
ſci li d
llas dignin
neenimg
nard moriun
ienklliad
loceditetn
ilins ei in
co,.1
pelmneiih

gtioni,g
ilisſcün
—

ccſſioneſtm

mnoitiſte
Afnentie,
tdenoroch

ncnſonet
(0 ali

gah

in credito ⁊c.ad idem.S.ð

liti. ⁊ concoꝛad hoc.S.e.l de ele. vbi periculum.5S.ſane.⁊ .de excep.pia:
Tatuimus circa poſitionum materiam que non habentibus pꝛacti
cam nota ⁊ ignota videtur.ſcire debes pꝛimo ꝙ poſitio ſcdᷣm Boſ.
eſt dictum loco interrogationis poſitum.vt quod olim interrogati⸗
ue fiebat.fiat hodie poſitiue.pone ĩ terminis.dicebat olim actoꝛ.querite dñe

ludex.an ſit heres ⁊ ex qus parte.hodie dicitur pono te eſſe talis heredẽ. Iteʒ

pono te heredem exaſſe. Sed hodie etiam fiunt interrogationes ⁊ ante lit.cõ
teſ.quod dicvt nõ.de iu.ca:c:pe.⁊ poſt.ff/de inter,acvbicunq;.etiam ſi ſit cõ
cluſum cauſa.vt.ð.ð fi.in⸗

ev nanes. Pss⸗ .
ſeribi ꝙ poſitio eſt bꝛeuis tu in quo ipſam inuenerint decerni⸗
Penpenctio mmnenokn mus admittendos. ¶ IYnno. iiij. in
veritatem eliciendam con⸗ conci lugduñ. De confeſſis:
cepta. Habuit autem boc D Tatuimus vt poſitiones
verbum oꝛtum non ſolum negatiuas que pꝛobariñ

ex vſu hominũ diu in cau
ſis in olito.ſʒ ex antiqua le⸗
ge.ff. de leg. iij. offidius. F.
ex diuerſo. vbi pone igitur

poſſunt niſi per confeſſio
nezʒ aduerſarij iudices ad
mittere poſſit ſi equitate ſuadentevi

lit. conteſ. c. vno. de ele. du
dum.ij.⁊.j.de teſtiic pñtiũ

2 .

Fiunt autem poſitiones vt per confeſſionem aduerſarij releuetur ponens ab

onere pꝛobandi.vt hic.⁊.ffde iureiu.eum qui:i.rñ.nam ad hoc ſiunt interro
gationes.ff.de inter.ac.l.iij.⁊.uij.Differunt autem poſitiones ⁊ interro gatõ
nes.quia poſitiones aſſertiue fiunt ille interrogatiue poſitiones a parte ille a
iudice.Et dicunt quidam ꝙ poſitiones tantum fiunt poſt lit.conteſ.intero⸗
gationes ante tantum.quoꝛum vtrũq; falſum eſt.de interrogationibus.S.di
pi de poſitionibus j.dicam. Ad poſitiones autem reſpondere debet pars.nõ

autem aduocatusmo ſolent cauti iudices tunc reſpond entes aduocatos ex

pellere. Scire tñ debes ꝙ aduocatus qui docet clientulũ falſum rñdere tenet
aduerſario illius dãna reſarcire que ob hoc ꝑtulit. puta ex onere pꝛobandi
vl amiſſione cauſe.l.di.ſepe.s.de iureiu.c.vl.ff.ad.l.aquil.qui occidit. .vl
ti.vnde ſolentaduocati dicere cliẽtulis.ſi hoc ↄfitearis cãm ꝑdes.nec dicũt
ſi negaueris aiam ꝑdes.de ſimo.mattheus.in fi. Scire debes poſitiones
fiunt in cauſa.⁊ ad eas rñdetur ꝑ iur.vel calũ.vel veritatis in ca pꝛeſtitũ.vñ
videt᷑ ꝙ ſolũ poſt lit. ↄteſ.fieri habeant.cũ poſt lit.ↄteſiuret᷑.s.e.l.de iu:cał.
cii.Sed dic ꝙ qñcunq; faciẽde ſunt pꝛobatões ſieri pñt poſitões ſiue añ lit.
ↄteſ ſiue poſt.nec ob.qð de iuramẽto dictũ ẽ.S.qꝛ iudex ponentẽ añ lit.ↄteſ.
faciet iurare ſe credere ⁊ eſtimare veꝝ eſſe qð ponit et aduerſariũ ꝙ veꝝ rñde⸗
bit.pñt enim añ lit.ↄteſ.exceptões opponi ſuꝑ quibo faciẽda eſt pꝛobatio.ad
cuius releuationẽ ſiant poſitiones.pone enim excipit᷑ ꝙ actoꝛ excõicatus eſt
qꝛ pcuſſit clericũ.⁊ ſic ab agẽdo repellẽdus.ponet ipſe reꝰ ⁊ hoc mõ. pono ꝙ
pcuſſiſti talẽ.itẽ ꝙ in tali parte coꝛpoꝛis. Itẽ cum gladio.item ꝙ in tali loco.
itẽ ꝙ tali die.itẽ ꝙ talibo pñtibo.itẽ ꝙ turbatus ex tali cã ꝑcuſſiſti illum. Iteʒ
ꝙ aĩo iniuriandi. Item ꝙ ule tũc erat clericꝰ.itẽ ꝙ erat in poſſeſſione clericatꝰ
Itẽ ꝙ ſeiebas illũ clericũ eſſe.item ꝙvidiſti eñ tonſuram ⁊ habitũ clericalem
deferentẽ.his ꝑ actoꝛẽ ↄfeſſatis ꝓbata eſt excõicatio.alias reus hoc ꝓbet mu
tãdo verba ⁊ dicẽdo intẽdit pꝛobare ⁊c.poſt li.ↄteſ.pone ꝙ peto ab eccĩa ali⸗

quẽ remoueri quã cõtra iura retinet.dicã.ego pono talis iuramẽto meo ꝙta

lis habet ⁊ poſſidet ecciam ſancti Pe.Itẽ ꝙ habet ⁊ poſſidet eccleſiam ſancti
Mar. Itẽ ꝙ quelibet eaꝝ habetcurã aĩiaꝝ. Item ꝙ eas poſt concilium acqui
ſiuit hoc confeſſato ſuccumbit reus niſi diſpenſationem vel iuſtam cãm oſtẽ
dat.⁊ idem in ſimilibus. Scias autẽ ꝙ poſitiones fieri debent ſuꝑ contẽtis ĩ
libello ⁊ ad ea pertinentibo vel ꝑtinere valẽtibo ex parte actoꝛis ad intentionẽ
fundandã ex parte rei ad extenuandã.uij.q:uij.c.i.Fieri autẽ debent ð facto
rei:quia ad factum alterius non cogitur reſpondere. ff. pꝛo ſuo.l.fi.Et ſũt in
ſcriptis offerendi iudici, vtvideant an ſint imꝑtinetes.impoſſibiles.captioſe

negatiue.ſaluo eo ꝙ hic dicitur.⁊ ſic eas repellat.⁊ de hoc dicam j.c. pꝛoxi.

quas ſi admittendas viderit in actis curie ſibij ſcribi faciet.de pꝛoba.qm̃.õ.
e.l.de reſcripicum in multis.ff, de re iudica.l. actaiad illas poſtmodum fa⸗
ciat aduerſarium reſpõdere vel de veritate vel crequlitate habita diſtinctõne
an de veritate vel calumnia tantum ſit iuratumj·ti.ꝓxi:c.ij.⁊ rñſiones ſcri⸗
bi faciet ſic.fatetur vel negat.credit vel non credit.Cũ autẽ ex iuramento de
calũnia.vel de veritate reſpondet an poſſit dicere dubito.nõ.S.de iu.ca.cuʒ
cauſa.in.i.glo. Caueat autem ponens a poſitionibus ſue intentioni contra
rijs.vt ſi agat petitione hereditatis vel quoꝛũ bonoꝝ non dicat ſe poſt moꝛ⸗

tem poſſediſſe defuncti ſi agat publicana.non ponat ſe emiſſe a vero d omio

ſi agat vti poſſidetis non dicat aduerſarium poſſidere.⁊ idem in ſimilibus
Eſt autem poſitionis effectus vt his qui ponit.quod ponit confiteri dicat
re lueiu: c vlvbr dicã de hoc.⁊ an poſitio vel reſponſio ad eam reuo⸗
cari poſtit.
b Negatiuas.Que eſt ratio quare poſitio de negatiua que aliter pꝛoba⸗
ri non poteſt.fieri non poterat. GBꝛeuis eſt ſolutio.negatiue quedam pꝛobari
non poſſunt:ſuper quo nõ dic vt nõ Jo.v.q.vl.actoꝛ.ber.S.de elec.bone.i.⁊
accur.ff.de pꝛoba.l.ij.ſed poſitio in locum pꝛobationis venit.illud ergo ĩ po
ſitione debet admitti quod admitteretur in pꝛobatione.⁊ de hoc nõ.Bof.ð.
de elec. dudnm.ij. Item poſitio negatiua pꝛobari debet ſed negatiua nõ pꝛo
batur.vts.ergo ⁊c̃. Item negatiua poſitio non ponit ſed remouet.⁊ hoc ſiue
ſit negatiua explicita.puto ꝙ non cognoui bertã.de frig.c.i.vel non fui cita⸗
tus.de ele.bone.ſiue implicita.vt pono ꝙ in electione tantum quatuoꝛ cano
nici pꝛeſentes fuerunt.de cauſa poſ.cum in eccleſia.poſitiones ergo has ne⸗
Saguns iuris rigoꝛ repellit.ſʒ eqtas eas admittit ſi iudici videbit᷑vt hic.
C on poſſunt,:pone nego litteras ad lites de mandato dñ impetratas.
vel nego pecuniam numeratam quam pꝛomiſeram inſtrumento ſolemni et

Deconfeſſis

calumnie iuramentum reus
nibus ab aduerſario ſibi factis inter⸗

abſq; rationabili cauſa recuſet aut no

XIL.III.

ſpe future numemtiones.hec ⁊ ſimilia non poſſunt pꝛobari niſi per confeſſio
—— ,B .
d Agduerſarij.dicebant quidam doctoꝛes antiqui negatiuam poſitioneʒ
admittendam indiſtincte.Et quod dicit᷑ ꝙ negatiua pꝛobari non poteſt.ve⸗
rum eſtper teſtes ſed per confeſſionem aduerſarij bene.⁊ ꝓbatur h.S.ð tem.
oꝛ.dilectus.de eta.⁊ quali.c.vl.Joan. G .
e. Sus ices oꝛdinarij delegati vel arbitri.S. de pꝛoba:qm̃.ff.ð arbi.l.i.
O Poſſint:non quicquid iudicis pꝛoteſtati permittitur iurꝭ neceſſitati ſub
ijcitur.ff. de iudi.l.non qͥc⸗
4 . quid.ad hoc.ff.de offi.pꝛe
lerint expedire. Bonifa. viij. el.le. per
bo ſt Gorictaif W tꝑ ꝙ optioni iudicis relin
quatur.peccat tamẽ iudex
reijciens exquo poſitio fac̃
ad cauſam.⁊ equitas ſua⸗
det.cum aquitas ſcripta ni
goꝛi iuris pꝛeferatur.C. ð
ludi:.placuit. de fur.⁊ ſer.
coꝛ:ſi quis ſeruo.⁊ equita⸗
tem ſemper habere dẽt pꝛe
oculis.vt.uij.q.uij.ci.⁊ꝗ·
de re ꝑmu.c.vno.ff. ꝙ cer.
—ê mo.l.ſi epheſi.nec ſit artan
da pꝛobandi copia.xuij.qij.q;q;. C.de pꝛobail.vl.ſᷣm Hoſti tenetur. ⁊ ſi ñ
adgmittat poterit appellari.
poſt pꝛeſtitum. Si reus iuſſus poſitionibus reſpondere recuſat vel ſi
ðcontumaciter recedit habebuntur pꝛo confeſſatis.ſecus ſi pꝛiuſq; ſic iuſ
ſus eſſet contumax fuerat.ſed tunc pꝛocedetur contra eum anteq; contra con
tumacem.Tracta fuit hec decre.de extrauagan:alex.que incipiebat retuliſti
glias dilecto filio. Jo.an.
a. Aut quo ad ſpũales cãꝗs exponimꝰ ꝓ ⁊ in eis enimin vtroq; iuratur.
Vt.St de in.ca:ciiSFevl.2 ſic Eſt i. C.ð v. ſig. cũ quidã.
b. Juramentũnõ.pꝛo opinione illa quehbʒ ꝙ ſolũ poſtlit.ↄtel.fiãt poſitõ
nes. Sʒz dic vt dixi.S.cpxi.⁊ reſdicit ꝙ ↄmunit᷑ fieri ſolet.
c. ¶ Reus. qui de actoꝛe vel eius pꝛocuratoꝛe.dicunt quidam ꝓcadit ab ĩ⸗
ſtituta actione.Sð.de iura.calum.c.vl.sv.C.de iure calum.il.ij.S.ꝙ ſi actoꝛ ad
poſitiones enim reſpondetur ex vi iuramenti.⁊ ideo pena iurare nolentis hic
ſolum habeat quod non credo.ſed dico vt dixi.S.in pꝛoxi.glo.ꝙ hic reſpicit
quod cõmuniter accidere ſolet ſiue p oteſt.ſ.quia actoꝛes pꝛobare habent. et
ſic poſitiones facere.ſed idem econuerſo cum actoꝛis ⁊ rei equa ſit conditio .
de reg. iur. non licet.cũ ſimilibo.
d& Pꝛ ocuratoꝛ ipſiꝰ.nõ.pꝛocuratoꝛis contumaciam poſt lit.cõteſ.dño no
cere de hoc.ð.vt li .nõ ↄte.c.iein fi.
e ¶Juſſuſq; a iudice.per hanc litteram bene videt᷑ terminata illa antiqua
altercatio qua queritur.ſi iudex citat partem vt veniat reſpondere poſitioni⸗
bus ⁊ citata venire non vult an poſitiones habeant᷑ pꝛo confeſſatis.Et lʒ qui
dam dixerũt ꝙ ſic.puto ꝙ nõ:ecce enim quod tex.dicit iuſſus a iudice ⁊ ne cre
dat aliquis ꝙ talis iuſſus factus per nuncium ſufficeret pꝛemittit interroga⸗
tus·ille igit᷑ licet ſit iuſſus per nũcium nõ per iudicem ⁊ hoc conceſſo nõ tam̃
eſt interogatus a iudice quod requirit hec conſtitutio.vnde ⁊ ſubmittit᷑ve
rũ ſi anteq; reſpondere ſit iuſſus.ſic dixit.i.ab ipſo iudice interrogatione pꝛe
miſſa.maioꝛem ergo reputauit contumaciam illius qui intereogatur a iudi⸗
ce.⁊ ab eo iuſſus reſpondere nõ vult q;ᷓ illius qui citatus per nunciũ vel litte
ras etiã hoc expꝛeſſo venire nõ vult. ́;.
f Rationabili cauſa.puta ſi poſitio ſuperflua eſſet vel imꝑtinens que pꝛo
bata nõ releuaret. C. de pꝛoba.ad pꝛobationẽ.xxx:q.vl.iudicantẽ.vbi ad rei
veritatem ⁊c.o.de offi.archidi:vt nrjm.vel obſcura.uij.di.erit.de ſpõ.demu
liere. C.detranſac.vt reſponſum. vel generalit ff.de le.ij.ticia.iſ rnſo. Item
ſi ſit de facto alieno vt dixi.ð:c.ꝓxi. Item ſi ſit captioſa.puta que detegat per
iurium reſpondentis non eſt admittenda.puta pater conuentus iurauit nil
eſſe in peculio.tutus eſt igitur exceptione iurſiurandi a parte delati niſi pꝛo
rebus poſtea queſitis poſtea inpoſitione dicuntur aliqui res fuiſſe in peculio
tempoꝛe quo iurauit.per hanc detegitur periurium eius.vnde reſpõdere nõ
cogit᷑ff. de iureiu.l.duobus.S.fiinulli enim inijciendus eſt laqueus.xxvij.q
ideviduis. Item ſi ſit multiplex:vt pono ꝙ poſſidestalem eccleſiam ad tale
monaſterium pertinentem.vel pone ꝙ ticius filius.p. debet mihi. x.vel his
ſimilia.poſſet enim alterum eſſe verum alterum falſum.⁊ ideo petitur expli⸗
cari.vel ipſe idem explicet dicendo vtrumq; falſum.vel vt hoc verum hoc fal
falſum vel poterit ſimpliciter poſitionem negare ẽt ſi alteꝝ verum ſit.ff.de re.
du.ſi is qui ducenta..vtrum.iij.q.ix.pura.ix.di.ſi ad ſacras.vnde videtur
ꝙ ad multiplicem poſitionem bene reſpondere teueatur cum habeat ſupꝛa⸗
dicta remedia:ad hoc optime.jti.pꝛoxi.pꝛeſentium.Conſueuerũt autem ad
uocati dicere pono hec.ei ſinõ credis ↄiũctiʒ pono diſiũctim ad quam tamẽ
reſpõdere nõ compellit᷑vt quibuſdam videt᷑ per iura ſupꝛadicta.non enim
ponit vt debet. Item ſi poſitio ſit iuris vt pono ꝙ impubes poteſt condere te
ſtamentum vel his ſimilia.⁊ ad id non compellit᷑reſpondere.cum enim ius
quis pꝛobare non cogat᷑ſed factum.ergo nec ponerecũ ſuccedat in locũ pꝛo⸗
bationis.S.e.c.pꝛoxi:ergo tanẽ;ᷓ ad ſuperflua non cogitur reſpondere.Item
ſi ſit impoſſibilis vel contra naturam.vt ſi ponit virginem peperiſſe.vel pa⸗
trem iunioꝛem filio.xxvi:q.ij.cũ g̊ ad hoc.S.de confe.c.vl.⁊ quod ibi nõ.ff.
de inter. ac.l.confeſſionibus.⁊.l.le. Item ſuper crimine eius contra vuem fi
unt non admittuntur poſitiones.de pe.di.i.nõ tibi dico.he.ergo ⁊ ſimiles ſt
rationabiles cauſe pꝛopter quas reſpõpere non teneatur. Item ſi pꝛocuratoꝛi
fiunt poſitiones ſuper aliquo emergenti de quo pꝛobabiliter non imputetur
dño ſi nõ inſtruxit pꝛocuratoꝛem bene habebit pꝛocuratoꝛ inducias ab con⸗
Tulendum dominiũ.ſecus in pꝛincipali ſuper quo a pꝛincipio inſtrui debuit
g

—

vel pꝛocuratoꝛipſius poſitio⸗
rogatus iuſſuſq; a iudice reſpondere

lit ſeu cõtumaciter ſe abſentet. haberi

ſi.l. ſepe. 2. l.ſe.per que vide

932

2⁊ idem iuris de obſcure rñ

Liber Becundus

iſdem.ſ. quibus rñdere nõ vult.⁊ ꝑ hanc litterã dico ꝙ ſi quibuſdam
— poſtes alijs reſpondere noluit ille quibus iam reſpondeat nõ
habebuntur pꝛo confeſſatis ſi eas nagautrit pena enĩ alteriꝰ nõ dẽt extendi
c. de bis que fuia ma.par.ca.c/queſiuit:. 22?”
5 Pe aonkeſſo nunanld ipio iure aut per ſententiam.videtur ꝙ ꝑ ſente
tiam m ea que nõ.S.de iura calum.c.vl. dicebat tan.ꝙ tacens non habeba
tur pꝛo confeſſo nec pꝛo rogante per regulamiff/de reiiu:qui tacet.⁊· eiti/is

5.rlana calſ in ptractãdis. vbi de hoc Inno.⁊ Doſti.
g.A

q dixi.qͥd & fiet ̃m eũ com

pellit᷑ rñdere ꝑ excõicatõnẽ

in poſſeſſionẽ miſſionẽ c⸗ debet ſuper his de quibus in eiſdem

tione pignox mulcem Hoſitionibus interrogatus extitit p
r lit. ñ cötel. poſitionibus in 8 extitit
li igik. ff. ſi qs iuſ. diſt. l. gere ſic iuſſus fuerit eum contumaci⸗
yna. Tfacr im ho de dee tfer abſentari contingat. tunc pꝛo con
bone en ben ded feſſo non debet haberi ſed eſt alias cõ

tra eum tanq; contra contumacem
ut ratio dictauerit pꝛocedendum &
Gꝛegoꝛius.ix.in conci gene. Lugð.

vt hic vides/ad hff.de in
terro.acde etate.ꝭ.qᷣ tacuit

dente niſi declaret.vt.e.l.F

ihil. bic dicit babe, Deteſtibus Zatteſtattonibus.
furpeodnfeſſo intellige ſi Egiatoꝛes per quos ſce⸗
ſet ſibi vtilis haberetur ꝓ

negante. vt. ff. del inter:ac·

. „ „
l.nõ alienũ. ⁊.l de etate. F. contra ſceleris eiuſdem

leyſq; ad vi. In introgato quctoꝛes in deteſtationem criminis
n ewargin dousi admittuntur ſi non agatur crimina⸗
nõ credo in qͥp ſa . in ne
nentiꝙ by intentũ ſuũ· iter.ſed ciuiliter ? emolumentũ exin

ge non fuerint aſſecuti· ¶ Idem.
Reſentium auctoꝛitate man⸗
damus.quatenus in cauſa q̃
inter abbatem ⁊ conuentum

.„
6.¹

ERatio dictauerlt. qd dic vt nõ, 5 de do. 2 3tu. pꝛout.
diatoꝛes,.ſocius in crimine ſimonie admittitur in teſtem ſi ſit ſoci⸗
us criminis tantum ⁊ agatur ciuiliter alias non. Iſta decre.⁊.ſe.fue
nt gregoꝛij ⁊ deberent eſſe in antiqua compilatione vlcime in tl. Et
per hanc decreta.moderationem recipiunt glo.ille Jo. ⁊ ber.uij.q.iij. Se item
in criminali.vᷣ.liberi.in.i.glo quam quidam non habent,.⁊ de teſti.veniens
2⁊ in glo.pe.qui indiſtincte dicebant ꝙ in hoc crimine ſocius criminis tantuʒ
admittebatur in teſtem. criminis vero ⁊ numeris non. diſtinctio enim illa lo
cum habet cum ſolum agitur ciuiliter.ſi enim cniminaliter ſociꝰ etiã tm̃ cnimi
nis repellit᷑.vt hic vides.ad h.s:e.teſtimonio.
Mediatoꝛes.qui pꝛoſenere dicuntur⁊ ſalarium quod eis datur dicit᷑
pꝛoſeneticum.ff. de pꝛoſeneticis.leii⁊.ij.⁊ ſi in ſpiritualibus ſalarium recipit
vel aliquam pꝛomiſſionem commodi tempoꝛalis ſimoniacus eſt.ð ſimo.cũ
cum eſſent.⁊ tunc non admittitur etiam ſi ciuiliter agatur hic in fi⁊.5.c ve⸗
niens.i.infamis eſt.i.q:i.ſi quis epiſcopus.⁊.qeiij:ſi quis pꝛebendas 2 bene
ficijs pꝛiuandus,/S. de ele. per inquiſitionem ⁊ deponendus.ð ↄfel:ciij de ſi
mo. nõ ſatꝭ ibi vel ↄſenſent./ e
Per quos:iiquoꝛum miniſterio. V .
cPlerumq;.ergo non ſemper.quia interdum ſine mediatoꝛe inter ſe con
p 4gyne ſimoniaci.de ſimo.de hoc.⁊.c.veniens.cũ ſi.
dD AAd teſtimonium.nota ꝙ ad pꝛeſumptionem faciendam bene admit⸗
titur ſed non ad pꝛobationem.uij.q iij Sitem in cniminali:. vᷣb. liberi. quod
dr no. xv.q.ihemini.de confeſ.c.i.de teſti.veniẽs.
i. Et nota ꝙ dicit teſtimonium.quia circa accuſationem nibil bic ſtatui⸗
tur.ſed ſtatur iuri antlano. riin pꝛimis.in fi.xv.q/iiji:ſane.de ſimo. tãta.
⁊. cilz heli.⁊.c.ꝑ tuas.⁊ ei qð nõ.ij.q.vij.in ſum.
K Auctoꝛes.cum interdum etiam per alios conuinci nõ poſſiut.ad hoc

5. de teſti co. c. vlti, vr ad detegendam coniurationem linducuntur ſocij et

iursti:.
f᷑·¶ CLriminis.alias tanti criminis.⁊ concoꝛ.i.q.vl.c.vl.õ.de ſimo.tanta.⁊
c. licet heli.vbi cum ad inſtar cniminis ⁊c ⁊ per hanc litteram credo banc:de⸗
cre.eſſe ne igendarm etiam de mediatoꝛe qui non eſt emendatus de crimine
alias quid eſſet ſpeciale in hoc.vt.S. e.teſtimonium.vel poteſt dici de emen⸗
dato debere intelligi ⁊ bene eſt ſpeciale.ꝙ mediatoꝛ admittat᷑ vtj dicã.
5 Nriminaliter.ð:.e.teſtimonuün.
VKiuiliter. lota ꝙ regulare eſt ꝙ in ciuilibus mediatoꝛ de conſenſu ꝑ⸗

tium admittcatur ad teſtimonium.alias non.in auc.de teſti:5/qm̃ vero.coł.

vij. Et nota ber,.de te.co.dilecroꝛum circa pꝛin.glo.hoc tamen admittitur eti
am parte contradicente.qð intellige m diſtinctionem decre.de ſimo.per tu⸗

agt⁊.c.licet heli. B
i.Aſſecuti.vides quid iuris in hoc excepto cnimine.ſ.ſimonie. Sed qͥd

de alijs excepris. De crimine leſe maieſtatis.dic vt.vi.q/i.S.verum. decõfeſ.

cii.De crimine hereſis.dic vtj·.de here.ſi fauoꝛem.Sʒ aduerte mirabile enĩ
eſt quod dicit hec decre.ꝙ ſocius criminis repellatur in criminali.criminis ⁊
umeris in ciuili.ſi enim qui petit ipſum a teſti m onio repelli.dicat ſociꝰ mi⸗
ni in cnmine fuiſtinon egemus vltenus teſte:quia ex bac confeſſione punie⸗

mittiturad teſtimonium

dus eſt. de confeſ.c.ij.nec permittit canon vellex ꝙ dicat hoc non feci qꝛ mę

dacium vel aliud peccatum non permittitur. xxiij.qi:qui peccat.⁊. ff.de tri⸗
bueillud.ð.penul.Sed dic ꝙ poteſt in genere dicere.nõ potes teſtis eſſe.qꝛ
cõmiſiſti hoc crimen:quod me offero pꝛobaturum. ⁊ ſic repelletur.quia par
delictum repellit teſtem.S.e.perſonas.cum diſtinctione decre.de ſimo.liq; he
li.⁊c.per tuas..vel dic pꝛeciſe ꝙ exceptionem obijciens non fatetur j de reg.

inr. exceptionem.⁊ ibi dicam.vel pone ꝙ opponatur criminis ſimonie exce⸗

ptio contra teſtem ⁊ ille pui pꝛoduxit dixit eum qui pꝛobat fuiſſe ſocium. et
ſic contra ſe non ſatetur. ſʒ
ßm tene.qꝛ ⁊ bic videtun fa

ſancti Nicolai andegauenſis. ex vna terireſte ſuũ ſimonisců.

parte.? pꝛioꝛem ⁊ conuentum de pal
digeñ.licoñ.dioce.ex altera ſuper eo
ꝙ ijdem abbas etconuentus ſe ab ip
is pꝛioꝛe et conuẽtu de paldigeñ.poſ
ſeſione ſubiectionis eiuſdem pꝛioꝛa⸗
tus aſſerunt ſpoliatos ſuper irritan
da quadam compoſitione olim inita
inter partes.⁊ rebus alijs vertiturab
eiſdem abbate ⁊ pꝛioꝛe nomine ſuo.et

in animas conuentuum eoꝛumdem.

vel maioꝛis⁊ ſanioꝛis partis ipſoꝛum
recepto iuramento de veritate dicen
da iniungas dictis abbati⁊ pꝛioꝛi vt
tam ponendo qᷓ; reſpondendo dicant
veritatem quam ſuper poſitionibus
tibi ſub bulla noſtra tranſmiſſis ipſi
ſciunt ⁊ per illos intelligunt in quo⸗
rum animas iurauerunt. ¶ Pꝛeter
ea ſigillatim ſuper quolibet articulo
in qualibet poſitione contento facias

Belentium · bee decre. eſt pꝛactica. ⁊ per aduocatos optime ſcitur.⁊ pe

nit modum remiſſionis curie ⁊ dat modum ſuper queſtionibus iurã⸗

di.⁊ dicat per quem iurare debeat. dat modum reſpondendi.⁊ modũ teſtes

pꝛobatoꝛios repꝛobandi ⁊ repꝛobatoꝛios iterũ repꝛobãdi.hoc dicit.
1 Eonuentum. dic vr S dereſerip, edoceni:
m Ex vna parte.⁊ actoꝛes.
XAx altera.⁊ reos.vt pater per ſequentia

„

o T Poſſeſſione.i.quaſi poſſeſſione.quia de incoꝛpoꝛalibus agebatur.ff. ð

vſuca.ſequitur.ꝭ.ſi viam.⁊ ð hoc.ð.de fo.ↄpe.conqueſtns.Et nota ꝙ h̊ age
batur poſſeſſoꝛio.⁊ tamen iuratur de veritate.quod eſt contra id quod nõᷣ.

ber. ð. de iu. calũ.c.ij. in glo. in fi.⁊.ð. de reſti.ſpo.litteras.ſed non pꝛohibet

bielumr. hodie curandum non eſt per id quod babes.ã.e li.⁊.e.ti.cil
o⸗ T

Cõpoſitione.ſi amicabilis fuerat valere poterat. Secus ſi fuiſſet trãſas

crlgß. de tranſac.ſuꝑ eo.de hoc de pꝛebẽ.niſi eſſet.
q Rebus alijs.commiſſio facta cum hac clauſula nõ extẽdit᷑ ad maioꝛa.
a vt.5. de reſcrip. ſcõs. L
1,
P

Abbate ⁊ pꝛioꝛe.vtraq; eniʒ pars petijt poſitionibus ſuis per eos qui

zincipales erant ⁊ melius veritatem nouerant reſpondeni.⁊ ideo ſuper his
ſcripſit papa rothomageñ.archiepo vt ſequitur.ad hoc.vt.s. de iu.cein ꝑtra⸗
ctandis.ffde pꝛocu.ſi actoꝛ.

8 Conuentuum.i.ſinguloꝛum de conuentu vel maioꝛis partis.quia cõ

uentus ſicut vniuerſitas non habet animã ·j:de ſen.excom. romana. F. Vltl⸗

Nora ius nouum vt pꝛelatus iuret in aĩam ſuã ⁊ fratꝝ vel maioꝛis ptis.oli
ſolus pᷣlatus pᷣſtabat hoc iuramentũ.⁊ de hoc.s.de elec.dudũ.ij.Et nora ex

hac littera ꝙ confeſſio ſoliꝰ pᷣlati nõ nocet eccie.qꝛ nec etiã ↄfeſſio minoꝛis ꝑ⸗
tis cũ dicat vel maioꝛis ⁊c.⁊ facit ð his q̃ fia ma.ꝑ.ca.c.i.

–

1t. ¶Ipop.idẽ reſidentiũſjm Juno.ad hoc.x.qij.hoc ius poꝛrectũ.hoſti.j
dices abntes vocãdos ſi pũt ↄmode vocaride elec:qꝛ ꝓpt ſacit p eo de pie

ben/cũ in eccleſijs.ſʒ opinionẽ Inno.credo verã ꝑ decre.e.li.de offioꝛ. quã
uis.ibi ut ſũt in electõis negocio ⁊c. Si enĩ in oĩbo tractatibo vocãdi eſſent
abñtes nõ video.quare expꝛeſſiiſſj de negocio electõis.pluſq; de alijs tractati
bo. ſpale ̊ videt᷑ in electõibo ⁊ exceptõibo ⁊ in caſu ipſiꝰ decreqᷓuis ꝙ debe⸗
arhaͤbutea vocan. alias nõ.x.q.ij.boc ius poꝛrectũ.
2 Lenadoen etiã ponẽs oria ꝑiurus ẽ ·.ti.pxi:c.vl.

xATraſmiſſis.qͥ bo nil opponi poterit cũ ſint examinate ⁊ appꝛobate ꝑ pa

pam.xxxv.q:ix.aplice.C.de teſta.oĩm.⁊ Hͥ ẽ qdj·. ſequit᷑ nlla pꝛoꝛſus ⁊ꝛc.
„W Illos.qꝛ tractabãt illas cũ ↄuẽtu.ſi ainſei pᷣlati ẽ Iria rñſioni ↄuentꝰ

dicat ex ꝑte ↄuẽtus.ſʒ ſic ego credo vel dico ad h.ff.de admi.tuto quotiens.

keunim Ho. Si aũt eſſet in iudicio tanq;ᷓ pᷣlatus.hẽs de b.s.de poſtula.
bone,ij. de pᷣſcripec. vl. luij. di. gñalis. Sʒ in caſu pᷣmiſſo cui rñſioni ſtabit᷑
dic ꝙ rñſioni ↄuetus cũ pᷣlatus hoc rñdeat vt pars ↄuẽtus ⁊ maioꝛi pati ſit
ſta ndum.vt.ð.dixi:

a M Pꝛeterea. alias poſtea alias pᷣterea.qᷓſ dicat dicimꝰ qñ m̃dendũ ẽ poſi

tõibo volumꝰinſtruere iudicẽ qũo heat facere rmderi.⁊ iõ dixit ptera..·
b. ¶Sigglllatim. qꝛ poſitio hñs plura mẽebꝛa in vno falſa in alio vera poſſi
eſſe,⁊ ſic copulatiua poſſet negani vt dixijõ ti ꝓxi.c.vliff. de re du li is qͥ du

S= ☛ /☛ ☛ — — , myU———

n
eicn

be
leg.
ce⸗

4

iwap⸗
us lura⸗
lü teſtes

Nanin
lag
quod 3
pohibe
tlCl.
biſſeni

dmasion

esui
ſuper b
cnn

1s, nic⸗
nil U
is Pns/
Etnoſg
ninorts

tͦ hoſti
coſſdeyt
ffüoꝛ. u⸗
Nuchchi
listme

wbaten
Nſus 14
ſoin
oquotiaß⸗

De inreirando

p Et ali oꝛum.foꝛte obijciebatur aliquibus nõ crimina ſed alia per q̃ im

centa. S.vtrum. ⁊ ponẽs dẽt ponere certũ. ⁊ rñdens rñdere certum.ff. de Rteſ.
e omnis diſiunctiua eſt incerta.ff. de vᷣ·ob.levbi. S.qui illud.ff.ð iu⸗

reiu.pꝛetoꝛ edixit.Squid autem.
c ¶ Sufficienter. ſcilicet ſi

gillatim ꝛ clare reſponderi ⁊ ſi reſpondere nollent

haberentur pꝛo confeſſatis.S.ti.pꝛoxi.c.vl.

. „ 7

d ¶ontradictione.rat ionem dixi ſuꝑ 8
eEDuia ſciat. ꝙ ſi titubabat hebit diẽ ad deliberaudũ.ff. de pe.here.ſi de

m dixi ſuꝑ ᷣbo tranſmiſſis.

bitoꝛ.⁊ ſi pᷣſumptio ẽ de malicia pᷣt iudex exigere iuramentũ ab eo ꝙ malicio

ſe hoc non petit. ð· e. li . ð iu
ra ca. c. ij in fi·ſi auteʒ aim
ſuũ ad aliã ꝑtẽ applicar ne
ſcit.non poterit dicẽ neſcio

vel negatiue rñdere.⁊ ſi q
ratur ſi talis viuat dicat n

credo.nõ ſequit᷑ ꝓpterea qꝛ

credat ipᷣm moꝛtuũ ſecũdũ

nno. ⁊ ho.tũc enĩ tituba⸗
bat nõ credens hoc vlt ulð
f ¶ Inquiras: qd ſi ſindi
cus ↄfiteat᷑ cõtrariũ eius ꝙ;
pꝛelatꝰ ↄfeſſus fuerat licet
alij aliter dixerũt. dic ſcõm
ber. potiꝰ ſtandũ cõfeſſioni
pꝛelati ⁊ capituli qᷓ; cõfeſſio

ni ſindici qui nõ iurauit. ſi

vero ↄcoꝛdet cũ pᷣlato eius
ↄfeſſio adiuuat.
g O Articulis. articulus
vocat᷑ pars intẽtionis cõti⸗
nẽs id qð actoꝛ ꝓbae intẽ⸗
dit.⁊ facit.ð:de teſti· veni⸗
Ensehe

b MPꝛoducendos.iura

tos tñ alias teſtimoniũ ip
ſoꝛum ñ valeret etlã ſi eẽnt
religioſi . ð. de teſti.nuꝑ.ni⸗
ſi iuramentũ remitteret a ꝑ
te vt. ð.e. tuis.
i

Aleius.l.ſãcti nicolai

lhe Pꝛoductos.coꝛã pa⸗
pa vel iudice ab eo dato:et
ſic nõ ꝙ ↄteſtata erat lis.a⸗

partibus ſufficienter ad inuicem rñ⸗
deri nulla pꝛoꝛſus ab eis ſuper ipſis

poſitionibus contradictione recepta

Sine luramento autẽ a ſyndico

vtriuſq; partis quid ſciat de huiuſ⸗
modi poſitionibus vel credat inqui⸗
ras. ¶Teſtes etiam quos ſuperar⸗
ticulis ſub eadem bulla trãſmiſſis ꝑs
dictoꝛum pꝛioꝛis ⁊ conuentus duxe⸗
rit pꝛoducendos ad repꝛobandos te

ſtes partis alterius in cauſa pꝛĩcipa⸗
lipꝛoductos quoꝛum nomina ĩ eideʒ
articulis cõtinentur:vſq; ad ꝛalẽdas

mnouembꝛis pꝛoximo futuri examĩes

„

ſcᷣm partis aduerſe interrogatoꝛia

quetibi ſub eadem bulla tranſmitti⸗
mus diligenter pꝛimo tamen in pſo⸗
nam cuiuſſibet teſtis a pꝛedictis ab⸗

bate ⁊ conuentu pꝛoducti facta ſigilla

tim ſpecificatione criminũ er alioꝛuʒ

obiectoꝛum ſibi in eiſdeʒ articulis cõ⸗

tentoꝛũ. ¶ Si vero dicti abbas ⁊ cõ
uentus aliquos teſtes coꝛam te pꝛo⸗
duxerint contra teſtes ab eiſdem pꝛio
re ⁊ conuentu pꝛoducendos iuxta ar
ticulos quos ipſi abbas ⁊ conuentus
tibi ſuper repꝛobatione teſtium ꝓdu⸗

ctoꝛũ pꝛioꝛis ⁊ conuẽtus in eadem ꝓ⸗

quxerint reapereac eos vſq; ad dlalẽ⸗
das febꝛuarij pꝛoximo futuri diligen

ter examinare pꝛocurxes.ſimili ſpeofi
catõne criminũ ⁊ alioꝝ que contra te

pediebantur teſtes eſſe puta erant vel fuerant aduocati vel pꝛocuratoꝛes.

q Xonuentus.oꝛiginales actoꝛes.

XLIIII

r ¶ Rꝛoducendos.ad repꝛobationem teſtium pꝛoductoꝝ in pꝛincipali.
8 Pꝛoximo.intelligebat᷑ ſi nõ fuiſſet appoſitũ.ff.ð vᷣ/ob.cũ qͥ lꝛalẽdis

t QExaminare.ſᷣm interrogatoꝛia pꝛioꝛis ⁊ conuentus ſpaldig.vt.S.in pꝓ⸗

rkimo caſu diccum eſt.

ſtes eoꝛumdem pꝛioꝛis ⁊ ↄuentus ob
iecta fuerint obſeruata .pꝛius tñ pꝛe⸗
ſtito iuramento h pꝛocuratoꝛe dictoꝝ
abbatis ⁊ conuentus ꝙ ad hocex ma
licio non ꝓcedat. ¶ Inno. iiij. in ge.
ODmana eccia (cõci. lugdu.
infra in appellationis ca his
ui appellantis pꝛocuratoꝛ vel
aduocatus in pꝛioꝛi iudicio fuerat nõ
recipiaturin teſtem. Neq; indiſticte
ipᷣi appellanti pꝛeſumptioneꝰ faciente
pꝛo eo deferatur ⁊ iuramentũ.ſj tunc
cũ inſpectis perſonaꝑ⁊ ipſius cãe cir

cũſtantijs id fuerit faciendũ Nico.iiij

e iureiurando.
DNntingit in nonnullis ec
cleſijs de earũ conſuetudi
.nevbſeruari. ꝙ ipſarũ pꝛe
lati cum pꝛimo ad eccleſias ipſas ac⸗
cedunt vel cum derecipiendis ibidẽ
nouis canonicie agitur,.nec pꝛelati ad
mittuntur neccanonici aliter recipiũ
tur in ipſis niſi iurent ſtatuta ⁊ ↄſue⸗
tudines ipſarum eccleſiarum ſcripta
et non ſcripta inuiolabiliter obſerua⸗
re. ¶ Inter laicos etiam multis ci⸗
uitatibus caſtris ⁊ terris in ſuis po⸗
teſtatibus rectoꝛibus vel officialibo
aſſumendis conſuetudinis moꝛibus
irrepſit.ꝙ poteſtates rectoꝛes ⁊ offici
ales huiuſmndi ad poteſtarias recto

rias officia eadem niſi pꝛius ſeruatu

ſt ¶ Simill. de qᷓ dictuʒ
eſt.S. ꝓxi.ᷣ.

xX VEbſeruata. hos autẽ

teftes nõ licebit vlteriꝰpꝛio
ri ⁊ ↄuẽtui repꝛobare.vtiõ
de teſti lʒ dilectus

5„Juramẽto. ſed quare
exigitur iuramentũ a ꝓcu⸗

ratoꝛe abbatis in hac rep:o

batione.⁊ non in pꝛima re
pꝛobatione quã facit pꝛioꝛ
cõtra pꝛincipales teſtes ab

batis. Go.potius pꝛeſumi

tur ꝙ bᷣ facit abbas ex ma⸗

liter regulariter nõ valet te⸗
ſtium receptio.ð.vt litcon
ↄteſ.in rubꝛo ⁊ nigro.Et ſic nota ꝙ lʒ ſtatim poſt lit.ateſ.iurandũ ſit de calũ⸗

nia vel deritate dicenda ſᷣm ꝙrequirit cã faciẽde poſitiones añ ꝓbationes.ii

tñ hoc emiſſum fuerit adhuc ꝑ ꝓbatões fieri poterit.ad hoc.ð.eili.ð iura ca.
ciichic enim poſt teſtes receptos ⁊ ð vᷣitate iurat᷑ ⁊ fũt poſitöões. .
l Nomina.ne eſſe poſſit variationi locus.ð.e.li.de reſcrip.c.ij.⁊ ↄtinebã
tur iſto mõ. Intẽdit talis pꝛobare talẽ teſtẽ adulteꝝ ꝓ eo ꝙ talẽ vxoꝛẽ talis pu
blice in ſuã tenuit ↄcubinã.⁊ hoc ꝓbare vult ꝑ.a.b.c. Itẽ intẽdit pꝛobare ꝙ
t.ẽ ꝑiurus.qꝛ deiernuit coꝛrupta talis cã.⁊ hoc vult ꝓbare ꝑ.d.e.ł.⁊ ſic ð ſin
gulis:qꝛ vnus teſtis neſcit oẽs articulos intẽtionis.ſed interdũ alceꝝ tm̃ ⁊ ſi
vellet alios q; noĩatos inducere vel eos trãſponere nõ credo ꝙ poſſit im Ho.
ff.mãda.l.diligent᷑.⁊ ð.de reſcrip.cũ dilecta j.de pᷣben.cui de nõoo.
m CLalẽdas.⁊ nõ vltra.S.de pꝛoba.licet.nec pñt iſti delegati termĩos ꝓ

rogare niſi partes ambe in pꝛorogationem termini conſentirent.ð.de offi · de

le. de cauſis.·
n I. Interrogatoꝛia.introgatoꝛia ſuntique facit pars teſtibus pꝛoductis cõ
tra ſe.⁊ dant᷑ ſuꝑ articulis de quibus pꝛemiſſum eſt ⁊ foꝛmãt᷑ jm circunſtan
tias cauſe ⁊ Pſonsꝝ ꝓductaꝝ.vt in dicto.c.licet. Sii.ð.e.cũ cauſam.i.⁊.c.per
tuas.vnde datis articulis petit pars terminũ ad danda interrogatoꝛia qͥ ter
minus tam hic ⁊ pꝛedictis iuribo dari debet q; conſuetudine generali que ẽ
optima ⁊c̃ff. de legi.ſi de intpꝛetatõe de ↄſue.cũ dilectꝰ.⁊ fiunt int᷑rogatoꝛia
hoc mõ.Si dixerit teſtis verũ eſſe quod in pꝛimo intentionis articulo conti
netur querat᷑ ab eo quomodo ſcit ⁊ ſi ibi pñs erat ⁊ ad quid ibi erat ⁊ ſividit
potuit enim pꝛeſens eſſe nõ vidiſſe. Itẽ quo anno mẽſe ⁊ dieid fuit factũ. Itẽ
in quo loco qua domo qua ꝑte domus.⁊ an domus illa ſit terranea vel ĩ ſa
lario.⁊ q erãt iſti pꝛeſentꝛs. Itẽ ſi cognoſcit illũ de quo ſpecificatur ⁊ cuiꝰ eſt
etatis ſtature ⁊ coloꝛis ⁊ his ſimilia m quod faciunt ad factũ.⁊ hec interro⸗
gatoꝛia de ↄſuetudine nõ dant᷑: de iure parti aduerſe ne poſſit ſuꝑ his ĩſtrue
reteſtes ſuos.ſed iudex ꝑ ſe vel ꝑ aſſeſſoꝛẽ examinat illa.⁊ ſi qua reperit ſuper
flua vel impertinẽtia illa reſecat. hic autẽ nõ habebitlocũ refectio cum fuit ap
pꝛobata ꝑ papã.vt de articulis ſuꝑius dixi ·
. = pecificatoꝛe nota pꝛo ſpecificatione obiectoꝛum:ad ideʒ.Sie,li, delele⸗

—,— —

licia q; pꝛioꝛi qͥ pmorrepꝛo

bauit teſtes ſuꝑ pᷣncipalip

ductos q̃ſi ꝓuocatus velit vlciſci ⁊ iõ ꝓpt illã pᷣſumptionẽ hᷣ exigit᷑ iuramen
tũ ſi de reſtiſpo.lr̃as ſᷣm ber. Sʒ dic ꝙ h̊ ẽin ptãte iudicis ꝑ pᷣdi.decr⁊ ꝑic.

iu.ca.c.ijin fi.S.e.l.vñ ⁊ in pma potenit exigere ſi ſibi videbit⁊ in ſcða omit

tere ſi ſibi videbit᷑iſte aũt neceſſe hẽt mãdanũ pape ſeruare.
p. ¶ Pꝛocedat.hẽbant olim quidã hic plus de textu quidã nõ.ſicertum no
bis ſub ſigillo tuo ⁊c. Joan.
Omana.duo ſt huiꝰdecr.dcã ⁊ bꝛeuia.⁊ idcirco eã nõ ſũmo.
Appellatõis.fuit cã dubitatõis.qꝛ alia videbat– cã ap.a pᷣncipali
pꝑ aliũ iudicẽ ⁊ aliũ ꝓcuratoꝛẽ ⁊ aduocatũ qͥ frequẽter in ipᷣa intueniũt qꝛ ñ
tenet pcura.⁊ aduocatꝰ pᷣncipalis cãe defendere cãm appellatõis.vt nõ.S.ð
ꝓcu.nõ iniuſte.⁊.ij.q.vi.S.poſt ſcdam.⁊ fa.qð dixi.ð.de iu.ca.c.ij.i.rñ.ſed
nõ ẽ alia. vł Izʒ ſit alia q̃ͥ ad qd tñ ꝓcuratoꝛ vel aduocatꝰ in pncipali in cã ap⸗
pellatõis debẽt teſtimoniũ nõ ferre.ne nẽo res ſui officij ſoꝛte Zriũ aſſererent

veritatꝭ ſicut ⁊ aduocatꝰ neqͥ t eſſe iudex ne effectõis nẽo ⁊. C.de aſſeſ.l.⸗ nẽo.

in fi.Et iudex in cã qua iudicauit nõ dʒ eſſe teſtis.ij.q.vi.ſtatuẽdũ.vbi de Hᷣ
qð intel lige hm deeminationẽ decre.ð.c.dilecto.⁊.c.cum a nobis:.in vno ꝗet
eo eodẽ officio qͥs duplici officio tã ſuſpecto fungi nõ dʒ.de cle.cõta.diuſis
ff. ad trebelł.ille a q.S.tepeſtiuũ. ij.q.i.in pᷣmis.de vᷣ.ſig.foꝛus.cũ ſiein teſteʒ
g̊ młto foꝛtiꝰ nõ recipiet᷑ talis in pᷣncipali ꝑ iura pᷣdicta.
C ¶ Fuerat.ſi g illũ ꝓcuratoꝛẽ ↄſtituit ſʒ nõ recipit mandatũ teſtificare potit
S.eł/dilecto. Idẽ in aduocato ⁊ de hoc etiã nõ.ff.e.l.vl. G
d ¶In teſtẽ. intelligas ꝓ iſto appellante.nã ꝓ appellato bñ recipiet᷑ ſecũdũ
ber.⁊ modernos.tũ qꝛ rõ ꝓhibitois ceſſat.tũ qꝛ no inuenit᷑ phibitũ ⁊ edictũ
de reſtibo ꝓhibitoꝛiũ.ff.e.ti.l.i.⁊ in iſto caſu qñ ꝓcuratoꝛ vel aduocatꝰ appel⸗
lantꝭ deponit ꝓ appellato.dico ꝙ deponet etiã ꝓ appellãte.qꝛ iuart ꝓ viraq; ꝑ.
te dicere veritatẽ.ad h.S.e.de teſti.in.c.iiij.⁊.iij.⁊.C.de queſti.lł.pꝛidẽet di⸗
xiij·de regiur.qð ob gram.qͥd de ꝓcuratoꝛibo ad negocia.dic ſᷣm ho. ĩ ne⸗

gocio qð ꝓcurauit de ↄſenſu partiũ põt admitti.ſicut ⁊ iſte.⁊ ſicut mediatoꝛ

in auc.de teſti.S.qm̃ vᷣo.colł.vij.in alijs admittet᷑ etiã ꝑte inuita cũ nec ꝓhi
e ¶ Pꝛeſumptõe.puta qꝛ hʒ vnũ teſtẽ.s.de ꝓcu:ex inſinua (beat. ffeetlel⸗
tione.xxuij.q.iij ſi hes.ff.de do.pᷣleg.l.theopõpus.
ſ. ¶ Perſonaꝝt⁊ipſi cãe qð dic vt nõ.ð.de iureiu:civl·

. 1

pꝛeben. dilecto.

Liber Becundus

