¶ ntingit. plati canonici rectores ⁊ officiales locoꝝ qͥ iurãt ſtatuta ⁊ c/
2 ſuetudines loci vel eccĩe ſeruare pᷣtextu talis iuramẽti nõ obligatur ad il
licita impoſſibilia vel oboiamia cclaſ aſtice iterarle er ad ea debet intẽtio
ſua referri. Jolan.· b. & Lonſuetudine.ad b.S.clernicus. 2ð
c/Accedũt.in qͥ acceſſu antiqs eccie ↄſuetudines ſeruare debent . vt.ð/ð

dD Recipiendis.ad hoc vocari debent abſentes · de pꝛeben: cũ eccleſijs.

e. Scripta.poteſt ſin⸗
PAe ſingulte rererre.
Cliuitatiboqᷓ muroꝝ
ambitu terminantk.· ð ſen·
ex:ſi ciuitas.
g Poteſtatibo.qui gla
dioſvtuut᷑ ad malefactoꝛuʒ
vindictã ⁊ laudẽ bonoꝛum
de homicidio poſtulaſti.ð
ma.⁊ obe.ſolite.⁊ tunc mi⸗
niſter eſt dei. vt. xxiij· qeve
miles.⁊. c.ſequẽti·
b E Clauſa. in hoc erat
moꝛbus.⁊ ſi iurãt ſolũ ſer⸗
uare ſtatuta.edita ad eden
da ſacro tenenł.vt/ð/etl/ce
penulii⸗

tuarij excõicati ſunt. ſi ĩfra
duos mẽéſes ea de ſtatutis
Deleri nõ fecerint.vt ⁊ qui
tales ↄſuetudines vel ſta⸗
tuta ſeruare faciũt.vt.ð.de
ſen. ex.nouerit.ad Hj·ð im
mutec.c iij uij.2. v·
α Uiculũ.ð.e.q;to. xxij
q uij.int᷑ cetca.ad h·j· ð re.
iunein malis.⁊.cinon ẽ obli
gatoꝛiũ.Sed de appellatõ
tionibo dicit᷑ õ.ð ap.ad no

ſtram.⁊.c.cũ ſpeciali. Jo.an.

niſi ↄſuetudo eſſet in vrium:vt ibi.

ros ſe ſtatuta ipſoꝛum locoꝛum dau⸗
ſa iurauerint nullatenus admittatux
Qulia vero in ſtatutis ⁊ conſuetu
dinibꝰ ſupꝛadictis interdum aliqua
reperiuntur illicita.ſeu impoſſibilia
vel obuiãtia eccleſiaſtice libertati ne
ſub tali generalitate iurandi ſiccurã⸗

tibus peccandi occaſio pꝛebeatur cuz
iuramento non fuerit. vt eſſet iniqui⸗
tatis vinculum inſtitutum ac gene⸗
rali conſtitutione animarum pericu⸗
lis obſiſtere cupientes pꝛecipimus a

quibuſcunq; ſcientibus contineri in

pꝛedictis conſuetudinibus ⁊ ſtatutis
illicita impoſſibilia vel libertati eccle⸗

ſiaſtice obuiantia iuramenits huiuſ⸗
modi aliquatenus non pꝛeſtari. Et
talia iuramenta ea intentione facien
da vel facta.vt etiam illicita vel ĩpoſſi
bilia ſeu eccleſiaſtice libertati obuian
tia obſeruentur.cum etiaʒ ſub tali in⸗
tentione pꝛeſtari non poſſint abſq; di
uine maieſtatis offenſa decernimꝰin

huiuſmodi illicitis impoſſibilibꝛ ſeu

libertati eccleſiaſtice obuiantibus nõ
ſeruanda quinpotius pꝛo aĩarũ ſalu⸗

te ſi ſub foꝛma pꝛedicta vel ſimili ali⸗

quos ignoꝛantes pꝛedicta illicita ſeu
impoſſibilia vel libertati eccleſiaſtice
obuiantia iurare contigerit ad obier⸗
uanda dũtaxarlicita poſſibilia et non
obuiantia libertati eccleſiaſtice iuran

Obſiſtere. ad B. S. ell. de ↄſti . c.ij· de ſepul. cal. caſiit·

Ceyv

Impoſſibilia:ad h̊ nullus põt ſe obligare.S.de pac./c.vl.de ↄdiiappo.

m ¶Intẽtione. dicit ů iuramentũ illicitũ ⁊ a ĩo ſic ⁊ ſnĩa excõicatõis.S.de
ff.de re. iur:impoſſibiliũꝗ

1
1 tuas:⁊.c. ſacro. vbi de bexl.q/ iij F. cũ ergo.

de re. iu.nemo põt.Et intelligo impoſſibilia

de iure vel de facto. vt dixi in pᷣdicta regula nemo põt.
o NMaieſtatis.quã peius ẽ offendere qᷓ; tepoꝛalẽ.vt.s.de bere. vergẽtis
2· de iĩmu. ec.de clericis. C. de hereimanicheos.
p. Declaramꝰ. declaratio igit᷑ antiqᷣ iuris ẽ.⁊ ̊ ius nõ.ber.ẽ.de his q fi
a ma.ꝑ.ca.c.ijin glo.vl.⁊ DHo.S.c.in glo.pe.vñ dabat ibi ↄſiliũ ho.ꝙ iurãs
ſic diceret. iuro ſeruare ſtatuta ⁊ ↄſuetudines iuſtas poſſibiles ⁊ honeſtas q̃
de facto ⁊ iure ſeruani poterũt.⁊ multiplex ẽ impotẽtia.vt nõ.ſu pᷣ de reſcrip.
ſciſcitatus.poſito tñ ꝙ in genere iuret.ſit tñ ſᷣm ius cõe int᷑pꝛetatio iurameti
⁊ ꝓbat hoc ſatis ꝑ decre.SD.eiad nr̃am.iij.⁊. S.de vᷣ.ſig.ſuꝑ quibuſdã.dic g̊
bꝛeuit᷑ ꝙ aut qs expᷣſſe iurat ſtatuta illicita impoſſibilia ⁊ inhoneſta.⁊ tũc eo
ſpſo largo mõ piurus eſt.ſic. S.e.ſicut noſtis.aut generalit᷑ iurat ſeruare con
ſuetudines ⁊ ſtatuta.⁊ tũc diſtingue aut tũc ſciebat ibi ſtatuta eſſe illicita ⁊ il
la ſe obligamæx ſeruare in mentẽ gerebat.⁊ tũc idẽ qðᷣ.S.aut neſciebat nec id ĩ
mere gerebat ⁊ tũc non peccauit ⁊ ſolũ ad licita obligat᷑ ⁊ hoc in pᷣdi:iuribus
ad idẽ.ff.de tranſac.qͥ cũ tutoꝛibo.ꝗ.vl.ff.de ↄdi:idem ſi ꝓcuratoꝛ.quaſi ĩ fi:
ff. de ↄdi.inſti.ↄditiones.⁊.liſe.· S
LIe mulieres ꝑ eccleſiaſticũ iudicẽ oꝛdinaniũ loci ↄpellit᷑ iudex ſecula⸗
ris ec:cen.ius canonicũ.qð ad pꝛouiſionem animaꝝ ſtatutũ eſt ſerua
re. Et fuit nacta hec decre per compoſitoꝛes huius libꝛi de extraua:que inci⸗

7

val. aui vero contingit.
Donationũ.de his dic vt. S. de do.poſt diuoꝛ.re.nuꝑ.

c. O Pꝛopꝛio. intelligo ſiue iurent per ſe vel per pꝛocuratoꝛem cui ad ̊ ſpã⸗
le mandatũ dederintadihoc:.lxiij.ditibi.⁊ ibi de hoc de iuca.c.vlti.⁊ pcur.

cvlti:cum ſimi.

d & Mon vi.ergo iuramentũ metu extoꝛtũ nõ obligat, de quo dic vt. S. qdð

metus cã abbas.⁊i/Eiſi vero⸗

. Dolo. quẽ qͥ allegat pbare debet ſaltẽ ex ꝑſpicuis indicijs.ff. de pꝛoba.

tiẽs. Seqͥ dolo. l. ð olũ.S.e.li. de renũ.c.ij.

f¶ Canonico. vt. ð. e. cum contingat. vbi idet de iure ciu
Cano t. 8. ecum contingat. vbi de hoc ſecus videt᷑ de iure ciuili
de fun. do. llex iulia. inſti quibus ali licet vel non.in pꝛin. C. de rei vxo.

acelevnica. . fi·

Seculares. qui in hac parte mtione piurij cui cãm dant ſunt de fo ee,

8S. liudi.nouit.S.e.li.de fo.ↄpec. vl.
b. ¶ Obuliare.ð/c. ꝓxiicũ ſuis ↄcoꝛ.

tium referri debet intẽtio. ¶ Decla⸗

ramus quoq; iuramenta ſub huiuſ⸗
modi generalitate qualitercunq; ⁊ ſb
qualicunq; verboꝛum foꝛma pꝛeſtita
vel pꝛeſtanda ad licita poſſibilia et li⸗
bertati eccleſiaſtice non obuiantia tan

tum extendi ipſoſq; iurantes ad alia

per pꝛeſtationem iuramẽti huiuſmo⸗
di non teneri.
Vcet mulieres que alienatõni
o bus dotium donationü pꝛo

pter nuptias conſentiunt non contra

uenire pꝛopꝛio iuramento firmantes
ſexruare iuramentum huiuſmodi non
vi nec dolo pꝛeſtitum de iure canoni
co teneatur.quia tamen quidam iu⸗
dices ſeculares eas contra pꝛefatas
alienationes audiunt.qᷓ;uis eis con⸗
ſtet legitime de huiuſmodi iuramen⸗
to nos animarum periculis obuiare
volentes eoſdem iudices ad ſeruan
dum hoc ius canonicum per locoꝛuʒ
nimus cnmpellendos. ¶ IJdem..
Vm ĩimpoſitõnibus ſuper ele
ctionis negocio poſt iuramen
tum in cauſa pꝛeſtitum a te da
kus ſeu reſponſionibus quas ad poſi
tiões tui aduerſarij feciſſe dinoſceris
reperiat᷑ ↄrietas manifeſta tibi tanqᷓ;
periuro niſi iuſta cauſa ⁊ ratõnabilis
te excuſet.ſuper ipſa electione perpe⸗

oꝛdinarios eſer erceltſten Zcer

reuocabit pꝛo poſſe. p oſtea iudice nõ auctoꝛiſante ↄſenſit ⁊ iurauit nõ Zueni

re.qͥd erit. Dic ſᷣm Ho.qͥ hoc nõ.ð.e.cũ ↄtingat.ꝙ vᷣmũ ſeruabit ad hoc.S:.e.

Bonifa. uij.

¶Eanonicũ.ſi ti.pꝛo
xi · c.ij · de ſen. ex. decerni⸗
mus.facit.ð.e.li.de pactis
cih. de fo.ↄpetẽ.ciij 7 pa?5
pa tollit legẽ etiaʒ quo ad

foꝝ ſeculare.ð q̃ dic vt dixi

de re. lur. c.ij. Jo. an.
lꝛ ¶ Cenſura eccłiaſtica
qͥd ↄtineat᷑ eꝰ noĩe.bẽs/ð

1CKopelledos eni ſupe
rioꝛ eccĩaſtica ptãs.⁊ iõ co⸗
ercet ſecularẽ. vt.xxiij. q.v.
adminiſtratoꝛes.S.ð ma.
⁊ obe. ſolite.qͥ fi ſunt le.per
venerabilẽ.cũ ſi. Quid di⸗
ces ſi mulier iurauitñ alie⸗
nare dotẽ vel donationem
ꝑꝑ nuptias nec alienatõni
⁊ſentire niſi ex ronabili cã
⁊ auctoꝛiʒãte.⁊ ſi cõſenſerit

eã te. ⁊c.intellecto.⁊ in auc, de nõ ali.ꝭS.ſctiſſimas.colłix.ſed ʒ.S.c.tua nos
Soibi pᷣmũ iuramentũ illicitũ.⁊ ideo ſcdᷣm pᷣmo pᷣiudicat hic pꝛimũ licituz

2 ideo derogat ſecundo.

niſi ronabilit᷑ excuſet᷑ velut piurus a ↄfirmatðe repellit. Idem ſi ᷣ fece⸗
nit ꝓcuratoꝛ ipo mandãte vel ratũ habẽtevel nõ inuocante. hoc dicit habuit
oꝛtũ hec decre.ex his que nõ.Hoſtiið.de fieinſtru.cum iohãnes.ſuperverbo

vnica tantum venditio.

(Aa in poſitionibo. Electꝰ poſt ſacrm ponẽs vel rñdens IZria directe

d Elecõis idẽ videt ſi agat de iam obtẽto cũ piuriũ no ſoli impediat ſ
etiã deijciat.S.e.tua nos.⁊.c.qrelã.de fideiuſ.pꝑuenit. ped 5
c. ¶. Poſt iuramentum. quia tunc faciende ſunt poſitiones.ð. de ↄlel. ca. ij.

et ibi dixi ⁊ eo.ti.c.ij.

d. ¶Datls.nõ ad q ueſtionẽ quã diſputaui an ꝑ inſtrumentũ pber cnimen
* c ꝓbat᷑. hic enĩ ꝑ ſcripturas actoꝝ apparet eũ poſuiſſe ↄria ⁊ ſic ꝑiuriũ.de

S.de ma.⁊ obe.cũ ĩ eccleſijs.⁊ ꝑ modernos de accula.ſi uꝑ bis.ad ide j·de

e¶QManſſeſta.euidẽs ł notoꝛiaXj.ð vᷣ.ſi.ↄſtõnẽ.
f 7. Periuro.ꝑiuri ſũt infames.v.q.i.infames.
B.cquerel

( v.ſig c. ij.

et eccleſias regere nõ merent

uerela. nec ad teſtimoniũ admittunt᷑ etiã poſt peenitentiam.xxij/q:vꝑ

uuli.de teſti:teſtimonium.

g ¶ Juſta cauſa:vt vnũ excontrarijs dictis multipliciter põt intelligi.ð.h

occuſa.cum dilecti.vel pꝛobare vult ſe eraſſe in altero de contrarijs maxime
vbi poneretur vel reſponderetur de facto alieno.vbi tolerabingeſtenos am
luo.l.vl.S. de confeſiex pante.S.e.li.de reſti.in inte.c.vl.in ſi. Sed qͥd dices
nunqd poſitio vel reſpõſio ad ipſam reuocari poterit.Et videtur ꝙ nõe Nlaʒ
volat emiſſum ſemel in euocabile verbũ .xluij. di. F. wi. in fi. de pbatis pertu
as.C. de non nume.pecu.l.gñaliter. Econtra vid etur ꝙ reuocani poſſit. xxx

hj.qꝛi.apud.de pe.di.iidiuoꝛtium, de vᷣ.ſig.nã ⁊
Dirit Jo.de deo ſi data ſit poſitio in ſcriptis non

ego.ff.de diuoꝛ.ſi penituit.
poteſt reuocari.alias poteſt

ad hoc de electis ſcriptum.de conteſ.ex parte:quod Guil abhoꝛtet in ſpe. tl⸗
depoſitlonlbus. Fvl. e Item ſi ponens dicens exquo in iudicio pꝛopoſita

— — — —— — — —— —, m. e, -—5

— — – – — —

os eni inn
tas,2150
trii. G
5,5nn
funtlooe
uragirſick
ldonotmmn
net alienten
Ernabli
rlicoſalel

De exceptionibus

.

eſt ſiue in ſcriptis ſiue nõ reuocari non poterit ꝑ pꝛedictã decre. erx par
te. de li.contj.c.vno.de elec.dudum.ij.doceret de erroꝛc.vt.s.dixi.Sa
tis videt᷑ ꝙ ſicut teſtis a periurio excuſat᷑ ſi incontinẽti ſe coꝛrigit vt.S.
de teſi.co g. pꝛeterea.ſic ⁊ ponens vel reſpondens eadẽ rõne.
b. Debebit. nec pꝛopter boc coelectꝰ confirmabitur.ij.q.i.in pᷣmis
ã. de reſc ip.olim.S.e.l.vt li.pen.c.i.⁊.ij. C.de rei ven.l.vlci. Et ſic no

.XIL. V

x Si quis.vel ſi qua.ff. de ver. ſig.l. i.⁊ dixi. S. e.l. de elec. generali.
y DOpponit.intelligas in vi dilatoꝛie · quod ꝑ ſuꝑioꝛa ⁊ inferioꝛa ꝓ⸗
batur.ſi enim in vi peremptoꝛie ꝓponatur. vt ſi dicatur electus ex com
municatus excõmunicatione maioꝛi.vel ab excõmunicatis electꝰ.tũc
dabitur competens dilatio.qꝛ hic perit ius opponentis oppoſitiõe nõ
pꝛobata.⁊ ecòuerſo.vbi autem differtur non perit.ad hoc.s.de pꝛocu.

O

ta ꝙ nõ inſpicit᷑bic pꝛin⸗
cip iũ.de quo nota.S. de
elec.dudũ.i. Nam nõ ſo
lum antiqua crimina re⸗
pellũt electos.g.de tem.
oꝛ.c.vlti.ſed etiam noua
pꝛobatur hoc ideʒ.S. de
reſcbᷣ.olim.S.c.li.de elec.
vt circa.ſicut ⁊ noua cau
ſa non ſolum antiqua iu
dicem repellit.de offi.de
le,/ inſinuante.
i ¶ Igem. ſcz qꝛ ibi ſilẽ
tium imponctur.
lꝛ ¶ Exrpꝛeſſe.ſi ergo de
dit mandatum ponẽdi?
reſpondendi poſitionibꝰ
generale. ſed nõ expꝛeſſit
vt ſic. ⁊ ſic reſpõderet vel
poneret.vt.S.e.l.de iur.

ca.c.ij.ij.reſpon.infi.tũc

licʒ pꝛocuratoꝛ ponat vel
reſpondeat cõtraria.do⸗
minus nõ deierat. niſi in
caſibus ſequentibꝰ.⁊ cõ⸗
coꝛ.optime.S.e.li.de cle.
ſi cõpꝛomiſſarius.
ORatuũ habente. ⁊ ſic
in maleficijs locũ habet
ratihabitio expꝛeſſa ⁊ ta⸗
citaj·de ſen.excom.cum

tuũ ſilẽtiũ imponi dehebit. Idẽ
fiet ſi te expꝛeſſe mandante vel etiaʒ
ex poſtfacto ſciente acratum hhaben⸗
te.ſeu nõ reuocante poſitões. aut re⸗
ſponſiones buiuſmodi ↄtrarias tuo

noie tufecerit pꝛocuratoꝛ. & IJn⸗

nocẽ.iiij.in cõcilio lugduñ. Se exce⸗
a conſideratio⸗ ptionibus.
nie ſtatint mater exclia. ma⸗
ioꝛis excõmunicationis exce⸗
ptio in quacũq; parte iudicioꝝxoppo
ſita lites differat ⁊ repellat agentesꝰ
vt ex hoc'magis cẽfura eccleſiaſtica
timeatur ⁊ comunionis periculum
euitetur.contumacie vitiũ repꝛima⸗

tur. ⁊ excõmunicati dum a cõmuni⸗

bus actibꝰ excluduntur ruboꝛeſuf⸗
fuſi ad humilitatis gratiam ⁊ recon
ciliatõnis affectum faciliꝰ inclinent᷑.
iz hoĩm ſuccrxeſcẽte malicia qð pꝛoui

quis.⁊ de regu.iu.ratihabitionẽ.vbi de hoc.
m Nomine.als ratum nõ poſſet habere quod ſuo nomine factũ nõ
eſt..de regu. iu.ratum quis.vbi de hoc.
Ja conſideratiõe.Sex ſunt dicta buius decre.Pꝛimo ponit aren⸗
gam ⁊ ius antiquũ ⁊ conſtitutõnis cauſam. Secundo dicit ꝙ reꝰ

qui contra accoꝛem de excõmunicatione excipit. vt ipſum repellat ab
agendo debet ipſius excõmunicationis ſpeciem ⁊ nomen excõmunica⸗

ſum eſt ad remedium.tendit ad no⸗

xam dum enim in cauſis eccleſiaſti⸗
cis frequentius hec exceptio per ma
liciam oꝓponitur.contingit interdũ
differri negocio.⁊ partes fatigari la
boꝛibus ⁊ expenſis pꝛoinde qꝛ moꝛbo
iſte quaſi cõmunis irrepſit.dignum
duxumus cõmunem adhibere mede
lam. ¶Si quis ĩgit᷑ excõicationeʒ
opponit .ſpeciem illius ⁊ nomẽ ex⸗
communicatoꝛis expꝛimat ſciturus
eam vemſe deferre debere in publi⸗
cam notionem quam intra octo die
rũ ſpacium die in quo ꝓponitur mi⸗
nime computato pꝛobare valeat aꝑ
tiſſimis documentisꝰqð ſi non pꝛo

bauerit iudex in cauſa pꝛocedere nõ

omittat reum in expenſis quas actoꝛ
Bob hoc diebusꝰ illis ſe feciſſe docue

rit. pꝛehabita taxatione condem⸗

ex inſinuatiõe. Et dic op
ponat coꝛam quocũ q; iu
dice oꝛdinario vel delega
to eccleſiaſtico vel ſecuia
ri.vt.ð.dixi.nec intelligo
dilationem huius decre.
locum babere. vbi negat
iuriſdictio.vt ſi dicat᷑ im
petratum reſcriptum per

cxcõmunicatuʒz. S. c. l. de

reſcrip.c.i.ibi enim non
pncipaliter de actoꝛis ꝑ⸗
ſona vt hic queritur. ſed
de iudicis iuriſdictione.
⁊ ſic decre. dilatio locum
non habet. .
3. Speciem. hoc ideo
dixit.qꝛ duplex eſt excom
municatio.altera autem
ab agendo repellit.ſ.ma⸗
ioꝛ.altera non.ſ.minoꝛ.
iij.q.iiij.engeldrudaʒ.S.
de ſen. excõ.ſi quẽ. vbi de
hoc.nõ ergo ſufficit in ge
nere.aliquid pꝛoponere.
quando qᷣlibet ſpecies ge
neris illum nõ ſequitur
effectum.ad quẽ pꝛoponi
tur.qꝛ non licet cum alte
rius dãno in incerto va⸗
gari.S.eo.li.de reſcrip.c.

hj. de elec. vt quis duas.ff de iniu.pꝛetoꝛ.edixi.ſecus vide᷑ quando que
libet generis ſpecies ſufficit.ff.de peti.here.item veniũt.S.a quo.ff. de

admi.tuto.quidam decedens.ꝭ.fi.

7 —

a & Momen. pꝛopꝛium ⁊ appellatiuũ vel ſalteʒ nomen dignitatis ſic
dDicit lex ꝙin tanto crimine de dolo.ſ.non opoꝛtet vagari.ff. de dolo.ſi
cx dolo.ꝭ.fi.⁊.l.ſe.Nlomen autem ideo debet expꝛimi fſᷣm ber.vt ſciatur
an ſit oꝛdinarius.an delegatus.qꝛ ſi eſt delegatus excõ municatio illiꝰ

toꝛis expꝛimere.⁊ egm infra octo dies pꝛobare.als iudex ꝓcedet in cau
ſa ⁊ illum in expenſis condẽnabit.Tertio ſtatuit.ꝙ ſi iterum obijciant
⁊ pꝛobetur eadem vel alia excõmunicatio actoꝛ expellitur.ſed que acta
ſunt valebunt. Quarto ꝙ vltra duas vices hec exceptio non opponat᷑.
niſi ex cauſa.Quinto ꝙ ſi opponitur poſt rem iudicatam. impedit᷑ exe⸗
cutio.ſentẽtia nihilominꝰ valet. Sexto dicitur ꝙ iudex puhlice excom⸗
municatum reo nõ opponente ex ſuo officio debet ab agendo expellere
b Conſideratione. quadruplici.vt ſequitur ibi.vt ex hoc ⁊c.
C Statuit.ð.e.exceptionem.
dD Maioꝛis.expꝛimatur ergo ipſius ſpecies.vt .ſtatuitur.

eDHppoſita. qð ſieri poteſt non obſtante lapſu peremptoꝛij ad po-

nendas dilatoꝛias aſſignati.vt in cle.eo.ti.excõmunicationis.
f ¶ Differat. Nota ꝙ iſta decre. locum habet ſolum cuʒ opponitur ex
cõmunicatio in vi dilatoꝛie.vt . dicam.
g Agentes. ſed non defendentes. S, de iudi.intelleximus. ⁊. S. e.ti.
cum inter. cum ſimilibus.
Lanr hoe. eſnonat auaruosconſiqerarlones illiꝰ iuris.
— atur.ligatur enim quis magis ex contẽptu.xiij.q.iij.ſ.ſi
go. B. de lenecrcom per tuas. 3 .
ſꝛ Periculum.quod eſt tam in excõmunicato qᷓ; in cõmunicãte. de
cle.ex.mi.illud.eo.ti.ſi i celebꝛat. cũ ſi.
I Contumacie.ob quã ſolaʒ excõmunicatur quis ab homine.xi.q.
iij.nemo epiſcopoꝝ.
m & Cõmunibus. olim erat duplex littera. alia ciuilibus. alia cõmu
nibus. Et intelligas cõmunibus nõ ſolum iudicialibus ſed etiã extra
iudicialibus. vbi de ipſoꝝ vtilitate agatur. crũt igitur inter bomines
⁊ coꝝ carebunt ſuffragijs.C.de apoſta.hi qui ſanctam. in ſpiritualibꝰ
autem nõ eſt dubium eos repelli.qꝛ talium capaces non ſunt. de eta. et
quali. cum bone.de cle.excõ.mi.poſtulaſtis.cũ ſi.⁊ hoc ſᷣm hoſti.innu⸗
it littera hic cõmunibus. q.d.omnes actꝰ qui aljs hominibꝰ ſunt con
munes excoõmunicatis ſint interdicti.vbi de ipſoꝛũ queritur vtilitate.
nadegnod dlenm ede en crcomn derernunus.
alicia.que ſemꝑ creſcit.xij.q.i.omnis etas.xx.q.iij.pꝛocliuꝰ
o Pꝛoniſum rv. die icet. S cfus Fr. dll. roclius.
p O& Norxam.i, delictum. de hoc.S.de regula.conſulti.in glo. ij.
Ecclcſiaſticis.⁊ tñ etiam per ciuilem iudiceʒ debet admitti talis
cpi 4H ſktar aem que ſequitur.vt.j.de ſen.ex.decernimus.
contra id.s.de do.⁊ finem.ff.ſi cer.pet.l.quidan
— contu.finem.ff.ſi cer.pet.l quidam
9 ¶ Fatigari. id.s.de appel.vt debitus..e.li.de offi.oꝛ.vt litigãtes.
t¶ Ir repſit.i.latenter inuaſit.C. de epi.⁊ cle.repetita.
v Megelam. nota ꝙ medicamenta moꝛbis ⁊c̃.ad hoc.l.di.vt con⸗
ſitu eret᷑.s.de iura.cal.ceterũ.in aut.hcc co nſtitutio. Inno.ↄſti.in pᷣn.

exhibeatur.ſine iuriſdictionis delegatione.non ſtaretur tali excõomuni
cationi.de offi.dele.cum in iure.ſed in oꝛdinario hoc nõ requiritur.Et
per hanc litteram videtur ꝙ non ſufficiat opponẽti pꝛobare ꝙ actoꝛ ſit

denunciatus excõmunicatus. Lamen no.hoſti.sõ.de offi.dele.pꝛuden⸗

tiam.qꝙ credit ſufficere ad excõmunicationẽ pꝛobandam denunciatio⸗
nem pꝛobari.Sed contra hoc eſt littera apertiſſimis documentis.et
adde quod dicam.j.de ſen. excom.licet.
b. Rem.i.excõmunicationem.
c NMNotionem.i.iudicialem noticiam.Nomen autẽ notionis ad eos
pertinet qui iuriſdictionem non habent. ſed habent de quauis cauſa

notioncm. ff. de re iudi.ait pꝛetoꝛ.in pꝛin.Lamen nomine notionis ac

cipere poſſumus ⁊ cognitionem ⁊ iuriſdictionẽ.ſf.de ver.ſig. notioneʒ
vnde expone notionem.i.cognitionem.⁊ ſumptum fuit hoc verbũ.C.
de pꝛoba ſciant cuncti.ber.ij.q.viij.ſciant cuncti.
d OEScto dierum. licet enim pꝛobationũ copia non debeat onguſta⸗
ri.riiij.q.ij.qᷓ;q;.qꝛ tamen iſta exceptio malicioſe frequenter opponeba
tur.⁊ eſt odioſa ideo reſtringenda fuit potius qᷓ; laxanda.S.de deci.tua
in fi de re.iur.odia.cum ſuis concoꝛ ad idem.S.e.li.de reſtitu.ſpo.fre
queus.⁊ 7.de ſen.ex.ſolet.ſi ergo nõ habet pꝛobationes taceat.ij.q.vij.
pleriq;.etiaʒ ſi ſit epꝑiſcopus.vi.q.ij.ſitm̃.⁊.c.placuit.Nota tñ ber de
len · ex· ſolet. ꝙ licet ſine cauſs maioꝛ dilatio nõ debeat dari in hoc caſu
tñ cauſa cognita maioꝛ dari poterit ex illa clauſula.ſi q̃ mihi iuſta cau⸗

ſa ⁊c.ff.ex qui.ca.ma.l.ij.in fi.ſed pꝛimũ verius videt᷑ cuʒ nõ pereat ius

aduerſarij·ar.S.de ꝓcu.ex inſinuatõe. Sed queres q̃re nõ dant᷑ hic.xv.
dies ſicut de reſti.ſpo.ſrequẽs.Dic ꝙ in dilatiõibꝰ q dant᷑ a iure volun
tas eſt pꝛo rõne.ſiceni poterat.xv.vel x.vel etisõ minꝰ dare.⁊ facit quod
etiã recitari ſolet.S̊.de reſcrip.c.ſi qñ.ff de legi.l.nõ oĩm.vel dic ſm ho
ſti.hoc ideo ſtatutũ fuiſſe.qꝛ de excõicatõe hois ſolet ⁊ debet fieri inſiru
mentũꝗj·de ſen.ex.cũ medicinalis.ſed de ſpoliatiõe nõ.⁊ ideo nõ eſt mi⸗

rũ ſi longioꝛ ibi data eſt dilatio.ad hoc.ff.de pigno.l.contrabitur. in fi.

Sed quarc ſaltẽ in excõicatiõe iuris nõ ſtatuebant᷑.xv.dies de q non ſix
inſtrumentũ.imo ẽ neceſſe ꝓbore fſactũ.Dic ſᷣm eũ ꝙ idem factũ diuer⸗
ſis mẽſuris metiri non dʒ.⁊ quod de vno dicit᷑ de alio intelligi dʒ. . de
conſti.tranſlato.maxie cũ circa pᷣncipale nõ fiat pꝛeiudiciuʒ actoꝛi.vel
e ¶XLomputato.ſi.S.e.li.de reſti.ſpo. (dic veriꝰ vt pmo dixie

frequens. ⁊ ibi vide cõcoꝛdantias de hoc.

f Apriſſimis.i.indubitat ⁊ claris. C. de pba.ſciãt.ij .q.viij.qͥſqs.⁊
g Documentis.i.inſtrumẽtis vel teſtibo.s.de teſti. (c/ſciant.
co. puenit. ff. de fi. inſtru. l. i.
h. Quod.i.quã excõicationẽ.
i Actoꝛ.oꝛiginalis. ”MU
II Diebus illis.quibo pꝛepoſita fuit exceptio quouſq; pcedit:᷑ in pꝛin⸗
19 Tsxatiõe.iuramẽto pᷣmiſſo.de h̊ de his Ccipali ve pcuro. auhit⸗

öööööö cäl õs

que vt etuſve cã. c. vltimo.

Sechndus TLiber

m ondemnãs. intelligas hoc nil erroꝛe ꝓbabili excuſarct᷑.· vt. S.
de ſen.excõ.ſacro.S.e.li.de elec.c.i.inii. . . . .
n Secdoe⸗ ꝑ ſnĩam non finiti. ad differẽtiã eiꝰ qð ſequit᷑. ſed ſi poſt.
0%
P

dice.S. de re iudi.ad pꝛo⸗
bandũ.Olim ꝓceſſus ha
bitus cuʒ actoꝛe excõica⸗
to non valebat.vt.S.e.ex
ceptionẽ.als quare fieret
ibi ↄdẽnatio expenſaruʒ
⁊ ibi de H. Contra.s.e.li.
de reſcriptis.c.i.vbi pꝛo
ceſſus habitꝰ cum actoꝛe
excõicato ipſo iure pꝛeter
aliqð exceptiõis auxiliuʒ
nõ tenet. Hoſti. intellexit
decre.iſtam in occulto ex
cõicato. Sed tu ſolue vt
ibi plene dixi. ſ. ꝙ decre.
hec locũ hʒ in ꝓceſſu habi
to coꝛã oꝛdinario vel co⸗
ram delegato qñ excõica
tus fuerat actoꝛ poſt ipe⸗

trationẽ illa autẽè quado

actoꝛ crat excõicatꝰ tem:
poꝛe impetrati reſcripti.
q Duas vices ſic in re
pꝛobationibꝰ teſtiũ.S.de
teſti lʒ.iij.in appellatiõi⸗
bus ⁊ dilatiõibo.S. de ap

pel.ſua nobis.ff. de dils.

I. vlcima.

r Emerlſerit.ð. de of.
dele. inſinuãte. ⁊ facit qð
dixil.S ti.pxi.c.vlti.

„.

veniẽs.ij. ð. de reſti. ſpol ·

lr̃as.S.pterea.vñ dicitur.

ſi isa quo.i.rñſo.
t Superueneri

ces hec non oppona

antiqua.

ꝛobet᷑. infra octo dies.vt.S. Jo. an.

Duraturis. eti ſi cũ publice excõicato fuerit actum. lʒ ſec in iu⸗

nans . Wi vo poſtmodũ inſtatia
durãte iudicij ⁊ pꝛobatõis copia ſuc
cedente de eadẽ excõicatione vel alia
excipiatitex ⁊ pꝛobet᷑ actoꝛ in ſequen
tibus excludatoonec meruit abſolu⸗
tionis gratiã obtinere.his q pꝛeceſſe⸗
rũt nihilominus in ſuo roboꝛe duxa⸗
turis .· WMꝛouiſo Aer duas vi
exceptio pꝛeter⸗
qᷓ;ᷓ ſi excõicatio noua emerſerit vel eui
dens ⁊ pꝛõpta ꝓbatio ſuꝑuenerit de
. ed ſi poſt rẽ iudicatã
talis exceptio ꝓponat᷑ executioneʒ im
pediet.ſed ſentẽtia que pᷣceſſit nõ mi⸗

nus robur debitü obtiebit. Eo tñ

ſaluovtſi actoꝛ excõicatus ſit publice

R iuder nouerit qñcũq;.⁊ ſi de h̊ reꝰ

nõ excipiat iudex ex officio ſuo acto⸗
rẽ repellere nõ poſtponat. Woni⸗
m quidã ſecu⸗ faci.viij.
larcs iudices dũ coꝛã eis exci⸗
piẽ, de re per eccliaſticũ iudi⸗

bodie conſtat hodie agamꝰ. ff. vt in poſſ. lega⸗

t. 2 ſi opꝰ fuerit fidẽ de hoc faciet iuramẽto.S e. li. de

elec. vt circa.ꝭ.ſuꝑ buiuſmodi.⁊.S.e.paſtoꝛalis.vel dic ꝙ nõ eſt neceſſa
rium iuramentũ etquo ꝓbationẽ offert hoſtienſis.
v Antiqua. iã bis ꝓpoſita.vel dic etiã non ꝓpoſita.
x Erecutionẽ iĩpediet.no.qꝙ merꝰ executoꝛ debet admittere exceptio

1

nem excõicationis. Idẽ de alijs qui no.s.de re iudi.ꝙ ad cõſultationẽ.
Obtinebit.ſ.ac ſi ille tꝑe ſententie excõicatus noò fuiſſet.

3Sit publice. Hoſti. allegat hanclram ꝓ ſe ad ꝓbandum ꝗ decret᷑.
iſta loquit᷑ de occulto excõicato.ſed ego dico ꝙ lr̃a iſta facit ſolũ diuiſio
nẽ inter occultũ ⁊ publicũ quo ad officiũ iudicis nõ quo ad alia ſupꝛa⸗
dicta.ſupplet enĩ iudex de iure ⁊ de facto notoꝛio nõ occulto.ij.q.i.·qñ
autẽ.C.qui ⁊ aduerſus qͥs in inte.reſti.l.i.de h.sð.de poſtu.bone.ij. In

*

cauſis autem electionũ ſuppler indiſtincte de facto. vt. xxviij. di. pꝛiuſq;.
vbi de boc.⁊.S.de elec.cũ nobis olim. ””
a ·Excipiat.hoc foꝛte timoꝛe ↄdenationis expenſarũ de q̃ dictũ ẽ.S

b 7 —

BS8. pꝛoxi.reſpon.

d

m quidã.exceptio re
et in foꝛo ſeculari ⁊ ecõuerſo. .
Cognitio.⁊ ꝓnunciatio.qꝛ lʒ regularit᷑ de qua re iudex cognoſcit.

KRepellere.ſi duret iudiciũ ſi autẽ eſt finitũ ab executiõe poterit ab

i iudicate ꝑ eccliaſticũ iudicem admitti de⸗

ꝓnunciet.ſf.de iudi.de qua re.s.de cã poſ.cuʒ ſuꝑ vbi de hoc in glo.vlti.
tñ interdũ cognoſcit qð non ꝓnunciat.pone exemplũ.s.de reſcrip. cuʒ
contingat. In auditoꝛe.S.de teſ.raynuntiꝰ.Itẽ in caſu.v.q.iiij.duode⸗
cim.iij.q.vi.accuſatꝰ.cum ſi.
e Eonſuetudine. Nora ꝙ cõſuetudo dat iuriſdictionẽ.ix.q.iij.con⸗

queſtus.S.de fo.compe.cũ

compe.romana.cum ſi.

ↄtingat..e.l. de offi.oꝛdi.romana. ⁊ de fo.

fMe iure. de iure cognoſcit eccłiaſticꝰ iudex inter laicos.vbi hʒ tem

faci octauus.

e na ſint cõ ſtitute dyocſeltime

ipſum faciat hmõi pᷣſcriptiõis titulũ

poꝛale dominiũ.de iureiuran.veniẽtes j:ne cle.vel mo.c.vlti. Item in
matrimonialibꝰ ⁊ ſpiritualiba cauſis.de oꝛ.cog tuã.S.qui ti.ſint legit.
cãm.⁊ in eccłiaſtiq crimininibꝰ vt no.S.de fo.cõpe. cũ ſit..e.li.de fo.
cõpe.c.vlti.tẽ cũ cauſa delegat᷑ ꝑ iudicẽ ſecularẽ.i.de rapto. in archi⸗
epiſcopatu.Itẽ per recõuentcionẽ.iij.q.viij.cuiꝰ in agendo. Item int᷑ lai
cos q ſunt de familia ecclłia ſᷣm quoſda.lxxxix.di.iudicatũ.vel vbi laicꝰ
iuder eſt negligẽs.S. de fo. cope.ex tranſmiſſa.⁊.c.lłʒ ex ſuſcepto.vbi de h̊
Et qð dicit de iure ſupple vei puilegio cõceſſo ab eo qͥ illud cõcedere poſ
ſit. P⸗ eni tria equipant᷑.c.di.ↄ moꝛem.de offi.oꝛ.duo ſimul.
Juriſdictiõis. qd papa pati nõ debet. vxtꝗ. de imu. ec.c. vlti.
hH Admitti.ſ.vbi eſt idẽ coꝛpꝰ ſiue eadẽ qᷓntitas.idẽ ius ſiue cã petẽ
di.⁊ eadẽ conditio ꝑſonarũ ⁊ ilieq abſoluit᷑ poſſideat tꝑe ſnie.als enim
exceptõ rei iudicate nõ obſtat.ff. de excep.rei iudi.cũ querit᷑.⁊.l.ſe.⁊.l.
ſi rẽ meam.⁊.S.ę.ti.aduſario.⁊ põt ꝓoni hec exceptio añ litẽ ↄteſtatam
Se l. de li.ↄtc.c.i.vbi de hoc. ⸗ G
1.

Compellant᷑.ſic.s.ti.pxi.lʒ.de fo.cõpe.c.ijjde ſen.excõ.decrnimꝰ8

lz. Judicata.eo caſu qͥ de ↄſuetudine vel de iure ad iudicẽ ſecularem
cognitio ꝑtinebat.vt.S.in coſu ↄuerſio vidiſti. J

1 MWMnduciũt.in his eniĩ canon tollit legẽ.S. de pᷣſcp.c.vlti.S.ti.ꝓxi.lʒ.
m BSupioꝛes.nõ eni compellunt᷑ ꝑ ipſos ſeculares qui tnlerũt ſniĩaʒ

qꝛ minoꝛ in maioꝛẽ ⁊c.xxi.di.inferioꝛ.de ma.⁊ obe.cũ inferioꝛ.cũ ſilibo

Minoꝛ aũt eſt luriſdictio ſecularis qᷓ; eccliaſtica.de maio.⁊ obe.ſolite
cvi.di.ſi imperatoꝛ.Jo:an. L

n Webita arbitraria exquo certa nõ ſtatuit᷑de offi. dele. de cauſis.ff.
de iure deli.l. i.

cẽ iudicata.in caſu quo ad eum perti
net cognitio de oſuetudine vel de iu⸗
re. recuſent excipiẽtes audire in dero
gationẽ iuriſdictiõis eccliaſtice con
temptũ.decernimꝰ vt ꝑ cenſuram ec⸗
cleſiaſticã ab iniquitate coerceanthu
iuſmodi ⁊ ad admittendã exceptionẽ
eandẽ vbi als de iure debet admitti
a locoꝑ oꝛdinarijs cõpellant. Wi⸗
milixer eccliaſtici iudices ſi coꝛã ipᷣis
excpiat de re per ſecularẽ iudicẽ iu⸗
dicata .exceptionẽ ipſam admittant
in his que aiax periculũ nõ inducũt
ꝑſuperioꝛes ſuos niſi fecerint aĩad⸗
uerſione debita Laligaͤgt. So ni⸗
De pſcriptionidꝰ.
iſcopũ q ecchas? decimas iſcopũ. in pꝛeſcrii
ab eor epetis ꝓponit liqd¶ in ¶Kioniby ſufficit bo
na fides vbi ius cõe vel
pᷣſumptio nõ eſt pᷣſcri
bentẽ.als debet allegari
titulus ⁊ ꝓbari.niſi ſit pᷣ
ſcriptio cuiꝰ ↄꝛij nõ exi⸗
ſtat memoꝛia.hoc dicit.
Tracta fuit hec decre. ð
quadã extrauaganti gre

pᷣſcpᷣſiſſe allegare opoꝛter cũ ius cõe ᷓ

⁊ Pbare, nam Iłʒ ei qui rem pꝛeſcribit

go. incipiebat venerabiliũ. de q̃ facit mẽtionẽ ber..de pꝛeſcp. ſi diliꝗ/
genti. in vlt᷑ glo.in fi.ad cuiꝰ declarationẽ etiam emanauit ⁊ eoꝛũ q̃ ibi

no Nadernt. . . .
e. Eccłias. q̊ ad ꝓpꝛietatẽ ⁊ iura epiſcopalia.

SDecimas.i.quartã decimarũ.que debet᷑ ep̃o.õ.eo.de quarta vel
pꝛopꝑꝛie.S.de elec.qm̃.

WRepetis.alteri epiſcopo loquitur vt patet per ſequentia.

9 Pꝛoponit. per exceptionem pꝛeſcriptiõis nõ fit litis conteſtatio.

quad dic vt dixi.sS.e.l.de litis conteſta.c.ij.

? ·NConſtitute.⁊ ſic ius cõmnne facit pꝛo actoꝛe.xvi.q.vij.omnes ba⸗
Klicgge. ve quarta.⁊ de deci.dudum. N5àẽł
v ,— Keglerune ſl pacio.xl.annoꝝ. Minoꝛ enim nõ currit contra ec
n.

cleſiam.xvi.q.iij.quas actiões.S.e.de quarta.

x ¶ Opoꝛtet. neceſſitatem impoꝛtat.ad idẽ.iij.q.ix.nõ opoꝛtet.lʒ ali⸗
bi honeſtacem denotet. xxv.q.i.c.i.vbi de hoc.

Titulũ.circa allegationẽ ⁊ pꝛobationeʒ tituli fuerunt opiniones
antiquoꝝ.⁊ tales pꝛius dixit iohᷣ.circa coꝛpoꝛalia neceſſe eſſej allegari⁊
pꝛobari titu.ſed nõ circa incoꝛpoꝛalia.Sed cõtradicit ſibi decre. ſi dili
genti.vt ibi no.ad decre.dudum. de elec.reſpõdebat etiã vt ibi no.Alij
diſtinxerũt inter coꝛpoꝛalia q̃ habent continuã cauſam⁊ que non.vt in

pꝛimis nõ requirat᷑ titulus ſed in ſecũdis ſic.S.e.auditis.ff.ſi ſeruitus
ven. ſi quis diuturno. Alij dixerũt.aut qͥs agit ex Freſeriprlone. dur exj/
cipit. Si agit.vt.xvi.q.iij..põt.⁊.C.de pꝛeſcript.

— . xxx:annoꝝ. ſi quis
emptiõis neceſſe habet titulum pꝛobare.ſi excipit.vt.s.de pꝛoba.ex lit⸗

teris.tũc non habet neceſſe titulum pꝛobare.tum qꝛ nemo cogit᷑ dicere

titulum poſſeſſiõis ſue.ij.q.v.ꝭ.i.C. de peti.here.l.cogi.tum qꝛ nõ pio

bante actoꝛc abſoluit᷑ reus.vi.q.vlti.actoꝛ.vt ec.bene.c.vno.L.de pꝛo

ba.actoꝛ. Alij dixerũt ꝙ quocũq; modo quis pꝛeſcriptionẽ obijciat ſi⸗

ue agendo ſiue defendendo tenet᷑ titulum pꝛobare. vt.S.e. ſi diligenti.
Alij dixerũt ⁊ hec fuit opinio goff.in ſumma huiꝰtituli.ꝙ nõ eſt neceſ⸗

ſepꝛobari titulum.niſi quis poſſideat pꝛo herede vel pꝛo poſſeſſoꝛe.C.
de peti. here. cogi.vel niſi ſit pꝛeſumptio cõtra poſſeſſoꝛẽ.C. de pꝛobat᷑.
ſiue poſſidetis.vel niſi ſe ad hoc obligauerit.vt.s.e.de pꝛoba.licet.⁊ in

hoc caſu intelligebãt.i.de deci.dudum. Alij dicebãt ꝙ olim ſufficiebat

bona fides.per decre.sS.e.ad aures.hodie requirebatur ti.s.e.ſi diligẽ⸗

ti.his omnibus opinionibꝰ reſecatis tene qð no.ber.⁊ moderni.S.c.ſi
diligenti.quoꝛum hic apꝛobat᷑ opinio. Sed obijcio ꝙ decre.iſta⁊ eius

diſtinctio potius ſit de verbo qᷓ; de re.quod eſſe nõ debet.õ.e.li.de elec.

cõmiſſa. .poꝛro.ſᷣm hoc enĩ omni caſu neceſſe erittitulum pꝛobari.cũ
pꝛeſcriptio ſemper ſit contra ius ⁊ ſic cõtra pꝛeſcribentẽ ſemper reſumẽ

dum. Sed obiectio nõ eſt vera.nõ enim eſt cõtra ius.ꝙ aliquis in fun⸗
go meo ſeruitutem acquirat.immo potius pꝛeter ius.licet enim ſit cõ⸗
tra ius meum.non tamen cotra ius commune. vt pꝛobaretur de ſerui

tutj. E. ⁊.ff. imputetur igitur mihi ſi fui negligens ⁊ remiſſus.s.e.vlo⸗
lenti. Item voluerunt quidã dicere ꝙ nõ eſt contra ius ꝙ vnus epiſco⸗

pus in dyoceſi alterius ſibi acquirat iura epiſcopalia.ſed ꝙ archidya⸗
conus vel inferioꝛ epiſcopo ſibi acqᷣrat epᷣalia. hocẽ cõtra ius.⁊ iõ ſine
titulo nõ pꝛeſcribi:.ad boc.c.di.ↄ moꝛem.de exceſ.pꝛela.accedentibus

₰

— —— — — ————

ſer

ltbot
ie
en

eeon.

lilſti

noe

edict.
decre d
ntige
ſidli⸗
S

artaN

vnesbi
ontrr
ter hulf
Pinionss
ulegunt

re
dino⸗A

noſleea.

ſſewim
e,urg
.. cs

obe alt

ogkdien
n enoe
Ldep
obicif
jdiligens.
öcknec
ſeſor ,

deytob.

,licet,1
ſuficen
eſidli⸗
hemi6
eſturcli
elidect
nobanie
Parti
lisiuht

interdum ratione perſone.
ber.S.de pꝛeſcrip.cum non

De ſen. et re indi.

Sed pꝛimum quod de epᷣo dicitur falſum eſt vt hic vides.ad hoc iij q.
vi.per totum.ix.q.ij.per totum.dic iudicio meo ⁊ ſic bꝛcuiter interduʒ

„

ius cõmune vetat ne pꝛeſcriptio pꝛocedat.⁊ hoc facit interdũ ratiõe rei

⁊ hos caſus habes notj.xvi.q.iij.clerici.ct ꝑ
liceat de his nibil ad nos. Interdũ ius cõ⸗

munc facit pꝛo petitoꝛe ⁊ contra poſſeſſoꝛem vt in exemplis hic poſitis

2 in decr.dudũ.de deci.
⁊ tunc eſt neceſſe allegat
⁊ pꝛobare titulũ vt hic.
ad idem.xciij.di.illð.ne
mo enim debet vti illis
oꝛnamentis niſi pꝛobet
a pꝛincipe hoc ſibi fuiſſe
conceſſum.C. de veſti. ⁊
aurea. l. nemo. C. nulli
licere in fre.l.vna.li.xi.
ad hoe mach.xi.vbi an⸗
thiochus dedit ionathe
poteſtatem bibẽdi in au
ro.⁊ eſſe in purpura.⁊ fi
bulam auream ferre. ſic
ctiaʒ intelligatur.c. di.

3 moꝛ?ẽ. quodverum in

telligo tam in excipicte
vt hic⁊ in pꝛedictis iuri
bus q; in agẽte.ad hoc
S.de re.ſpol.ad deci.eo.
li. Idem ſi eſt pꝛeſũptio
contra ipſum pᷣſcriben
tem. vt hic.x.qiij. quia
cognouimus.C. de pꝛo
ba.ſiue poſſidetis.pone
cxemplum.S.e. ſi diligẽ
ti.ibi enim ex confeſſiõe
ipſius archiepiſcopi pi⸗
ſani inſultabat pꝛeſum⸗
ptio cõtra ipſum.vbi ve
ro ius cõmune vel pᷣſũ⸗

eccleſiaſticam. ſi ſibi non eſt cõtrariũ
ius cõmune:vel cõtra eũ pꝛeſumptio
non habetur. ſufficiat bona fides vbi
tamen eſt ei ius cõmune cõtrariũ.vel
habetur pꝛeſumptio contra ipm bo⸗

na fides non ſufficit.ſed eſt neceſſari

titulus qui poſſeſſoꝛi cauſam tribuat

pꝛeſcribendi niſi tanti tpꝑis allegerur

pꝛeſcriptõ.cuius contraria memoꝛia
non exiſtit. Idem.
¶qui exigentib⸗ cuſßi⸗ vel ex
ceſſibo ab eiſdẽcõmiſſis bonis
Aquea romana vl ab alijs tenẽt

ec leſijs ſint p ſentẽtiam vel ipſo iure

„

pꝛiuati ſtatuimus.vt in appꝛehẽdẽ⸗
aͤs vel occupandis poſtea quãdocũ⸗
q; bomis eiſdem nullꝰlicet leges bũa⸗
ne ſup hoc alia tpa ſtatuere videant

ipſis ecdeſijs tꝑis lapſus obſiſtat niſi

contra ipam romana ec.cẽtenaria vt
cõtra eccleſias alias quadragenaria
pꝛeſcriptio legittime ſir completa
Sipoſt moꝛtem hereticoꝛum qui

lici putabantur bona paterna cõtra romanam⁊

bit ſpacio.xl.an.⁊ idem in extraneis.

XIL. VI.

alias eccleſias pꝛeſcri

e enent.in feudum vel alio modo.vtꝗ. dicam.

ſma,.c.vno.

dum viu erent catholici putabanturꝰ
bona ipſoꝝ a catholicis eoꝛũ filijs vel
nepotibus aut extraneis quibuſcũq;
ſpacio. xl. an. fuerit bona fideſ poſſeſ
ſa.ſancimus eos ſuper bonis hmiuſ⸗

mogi: etiam ſi ad romanam puenire

deberẽt eccleſiam in hoc caſu nõ eſſe
vlterius moleſtandos quanq; illi q̃ꝝ
bona fuerant. nunc decegantur. here
tici extitiſſe. L
Innocentius quartus in concilo lug
dunenſ.
Be ſententia et re indicata.
Vin eterni tribuual ludi

quẽ iniuſte iudex cõdem⸗
atteſtate pꝛopheta nec
dãnabit eum cum iudicabitur illica
ueant eccleſiaſtici iudices.⁊ pꝛudent᷑
attendãt:vt in cauſaꝝ ꝓceſſionib nil

vendicet odium ꝰvl fauoꝛ vſurpet. ti
moꝛ exulet pꝛemium,. aut expecta-⸗

tio pꝛemij iuſticiam non euertant

cis illũ reum non habeat

f Ver ſententiam.quia pꝛopter ingratitudinem reuocata fuit donatõ

ã̊.de dona.c.vl.C.de reuo.do.l.vl/ad idem,.S.de peñ.ad aures ‚/de ſci

g Joſo iure.pon e exẽ
ꝓlum.S.de peñn.in qͥbuſ⸗
dam. licet ibi quidaʒ di
cant contrariuʒ. ſʒ eos
per ſententiam ibi puã⸗
dos.ad idem.S.eo.li.ð

elec. vbi ꝑiculũ.S.ipᷣos

inſuper.⁊.c.fundamẽta
h. ꝙ li ſecus .· ð pe.felicj.

2.8. de ſen. exc. grauẽ. ad
finẽ.i li.feu.de feu.ñ alie

imperialem.S. pꝛeteres

h ideãt᷑.vt in au ct.

de ſan. epi. ꝭ.· ii quis ra⸗
puerit ad fli.ti.per vnaʒ

colũ.col.ix. vñ. fuit tra

ctum.xxvij.q.i.ſi qͥs ra⸗
puerit.vbi dicitur ꝙ bo
