ſed ſi teſtatoꝛ fecit multa
detrahat de legatis ad pij

a MDebite. ð his quar⸗/
tis dic vt no.S.e.raynũ/
cius.in glo.no.qꝙ q̃rtaꝝ
b. & Ecõtra. de filia ad
filium.
C Pupillares.que ex⸗
pᷣſſe fit ꝑ hec verba.ſi fi⸗
liꝰmeus deceſſerit .tem

poꝛa pubertatis filia ſit

heres.inſti.ð pupil.ſub.
i.rñ.⁊ expirat ſtatiʒ cum
ad pubertateʒ ꝑuenerit.
vt ibi. Fuit autẽ inuẽta
hec inſtitutio.qꝛ cũ mul
tũ pꝛoſit heredẽ habere.
⁊ pupillꝰ teſtari non poſ
ſit.vtile fuit pupilł mo⸗
duʒ interuenire ne dece⸗
derent inteſtati.vt in pᷣ⸗
dic.l.inſti.de pupil.ſub.
in pn. Idẽ dicimꝰ de exẽ
plari lʒ exemplar⸗ diffe⸗/
rat a pupillari in h.qꝛ ĩ
ea neceſſe eſt certas ꝑſo/
nas ſubſtitui.C. de im⸗
nitatis.
dD ¶ Faciẽda.vide qð ẽ
Tyt ſbᷣſtitutio ⁊c.poſtea
videas dũ modo ⁊c̃.
e Uerbis. dixit teſta
toꝛ.ſi ſine liberi decedat
alteri moꝛiat᷑.ſed iſtud
verbũ ſine liberis certũ
eſt ꝙ nõ deſignat certaz

etatẽ.nã ⁊ ante puberta

ee bon filiꝰ⁊ filia ſine li
eris moꝛi pnt.q̊ patʒ ꝙ
ſubſtitutõi pupillari bn
cõueniũt verba.ĩmo ma

xime pupillari.cũ tũcli⸗

beros habere nõ poſſit.
⁊ vide ꝙ expᷣſſa vulgaris
hʒ tacitã pupillareʒ. dũ

modo ꝑſonis cõueniat.
ff.de vul.ſubſti.l.iiij.multo

l.pꝛecibus.in glo.pe.

De ſepulturis

deo ꝓpicio neminẽ inueniet.xvij.q.vlt.c.vl.⁊ ſicetiã nota accur.in.l.
ſi quis ad declinandã. Itẽ in ipſa.l.ſi quis ad declinandã.non erat qᷓs
inſtitutꝰ qᷣ trebellianicã detrabere poſſet.nec eſt ꝑ oĩa eadem rõ in vtra
.qꝛ ſi rogatꝰ reſtituere non detrabit trebellianicã in vanũ fuit heres.

egata. inter alia quedã ad pias cauſas.⁊ ſi nõ
as, detrahit de alijs.⁊ ſic nõ erit heres ĩuanũ.

peribꝰ bona oĩa deferunt Pꝛemiſſe
nãq; ſubſtitutiões facte defilio ad fi⸗
liam ⁊ ecõtra⁊ de illis ad paupes di
recte debẽt intelligi pupillares cũ in
ſubſtitutꝛonibꝰ ſemper ſit interpᷣtatio
facienda.dũmodo ſicut in caſu ꝓpoſi
to earũ verbis ⁊ perſonis cõueniat in
ſtitutis vt ſubſtitutio directa intelli⸗
gat potiq;; obliqua qᷓq; directa in⸗
terduʒ ad fideicomiſſuʒ ex cã trahat᷑.
Licet autẽ filiꝰteſtamento ſuo matrẽ
poꝛtõe iure nature debita pꝛiuare nõ
Foiſit pater tñ in teſtamẽtoquod fi⸗
io impuberi facit põr.nam teſtamẽ⸗
tũ huiuſmodi pupillare paternũ vel
paterni wog hoeins eſt cenſenduʒ.
Eligioſus executoꝛ ab aliquoꝰ
miinmnm ſua voluntate vltima depu
tatus nõ põt cũ velle vel nolle nõ ha⸗
beat hmõi officiũ ſuſcipe vel exequi:
niſi a ſuꝑioꝛe ſuo petita ſuꝑ hoclicen⸗
tia ⁊ obtenta. Sane pluribꝰa teſtato
reſimpliciter executoꝛibꝰdeputatis.

*

vno eoꝑ moꝛtuo velin remotis agẽte

aut id exequi foꝛte nolẽte:ne volunta

tẽ teſtatoꝛis impediri vł nimiũ defer

riotingat:poterit aliꝰ niſi teſtatoꝛ ali⸗

ud expꝛeſſerit officiũ executiõis iniũ⸗

cte libere adimplere ¶Bonifacius
octauꝰ. B ä

potiꝰverba q̃ ſapiũt pupillare.vt hic ad pu
pillarem ſunt referẽda.⁊ ſic repꝛobat᷑ qð no.accur.E. de ĩpu.⁊ ali.ſub.

MNDerſonis· qꝛ vterq; impubes erat.⁊ ante pubertatis tempoꝛa de/

ceſſit.vt.S.vidiſti.

g ESbliqua.ſ. indirecta vel fideicõmiſſaria. .
h¶ nterdũ. vt.ff. ad trebel.l. ſceuolo.ff. de vul.ſub.l.cẽturio. .vᷣbis.
C. de impu. ⁊ ali.ſub.l.pꝛecibus.
i Licet autẽ. Reſpõdet obiectioni q fieri poſſet ex eo ꝙ filiꝰ non põt
matrẽ pꝛiuare debita poꝛtione.ꝗᷓ poꝛtio illa matri debet᷑ nõ ſubſtituto.
lꝛ Poſſit.T.ad tercul.l.matri.ſed illud locũ hʒ vbi filiꝰ teſtatvel de

cedit ab inteſtato.hic iſtis filijs nõ ſuccedebant pauperes ex teſtamẽto

ſuo.ſed potiꝰ ex paterno vt ſequitur. H l
¶¶Pot. eſt expꝛeſſum. ff. de inoffi.teſta.l.papinianꝰ.ꝭ.i.vbi dicitur. ꝙ

mr non ipugnat teſtamentũ

qð pater filio fecit querela inofficioſi.

m Q¶Cẽſendñ.vt in pᷣdi.l.⁊ inſti.de pu.ſub.ꝭ.liberis.ff. de vul.⁊ pub.
ſubſti.i.que plures libꝛos.in fi. .
Eligioſus. Emanauit ad declarationẽ decre.S. c.tua.⁊ eoꝝ q̃ ple/
UN no.guil.in ſpe.de inſtru.edi..nũc vo.v.ſepe etiã queritur.
n Religio ſo s intelligã indiſtincte ſiue ſit monachꝰ ſiue ſit regular/
canonicꝰ mendicans vel nõ.⁊ de clauſtralibꝰ intelligo in quibo ſequẽs
rõ locum hʒ. Sed quid de mioꝛe.xxv.an.de muliere.nũquid pñt depu
tari executoꝛes.⁊ qꝛ maloz: vvj angig poc peurare negocia.S.e.lib.de

Pcura.q̃ generaliter.in fi.vide

ꝙ poſſit eſſe executoꝛ. Contra.qꝛ nõ ha

bet perſonã ſtandi in iudicio.C.de pꝛocu.exigẽdi.ad b.S. de eta.⁊ qli.
eindecoꝝ. . de legi.tu.l.vlti.Idẽ de femina. ff. de pcu.l.neq; femina.
L. e.l.alienã.ff.de re.iur.l.ij.iij.q.vij.S.tria. Quicquid ſit de iure cõſue

tudo optima interpꝛes legũ hʒ ꝙ tales exeqͥ poſſint.ad hoc facit hec de

cre. Jo.an.

o Aliquo. clerico vel laico.

p MNorn habebat. . de e

catis j.ti.pꝓxi.c.vlti.

lec.quoꝛundã.⁊.c.ſi religioſus.xij.q.i.nõ di

3 Officiũ.hodie rõem huiꝰ officij oꝛdinariꝰ loci exigit a religioſis
etia

gioſus.

cxeptis. ⁊ ſi circa id deliquerit illos punit.vt in clemen.eo.ti.reli⸗

P Obtẽta./q̊tũc põt miſericoꝛdic eni eſt tale officiũ.lxxxvi. di. nõ ſat

Deſepulturis.
.: ererhenlis ⁊ ſcan⸗
dalis que frequẽter ex his
prꝛouemiũt, obuiare volen
tes vniuerſis religioſis 2
ſecularibclericis cuiuſcũq; ſtatꝰ vel

conditiõis exiſtãt, in vᷣtute ſancte obe

dientie:ac ſub interminatiõe maledi
ctionis eterne diſtrictiſſime pꝛohibe
mus.ne aliqͥs ad vouendũ iurandũ.
vel fide interpoſita ſeu alias ꝓmittẽ⸗
dum inducant. vt apud eoꝝ eccleſias
ſepultura eligant.vel iã electam vlte
rius nõ ĩmutẽt. Nos enĩ ſi ſecus actũ
fuerit elecnionẽ talẽ decernim nulliꝰ
penitus exiſtere firmitatis. Statuẽ⸗
tes vt hi qui ſic elegerit necapud ſic
electas eccłias vllatenus ſepeliri nec
alibi.ne cõtra votũ iuramentũ aut p⸗
miſſum hmõia ſe factũ materiam ha
beant veniedi poſſint eligere ſepuliu
ram.ſed cõtradictiõe quacũq; ceſſan

te ſepeliantKñ omnino apud illas eccle⸗

ſias apud q̃s ſepeliendi de iure fuiſ⸗
ſent. ſi als ſepultura nõ electa foꝛſitã
deceſſiſſent. ſi vo idẽ religioſi vel cle⸗
rici pdictos in ſuis ecclijs vel cimite⸗
rijs pᷣſumpſerint ſepelire. ad reſtitu⸗
tionẽ tam ſepultoꝑ coꝛpoꝛũ ſi peran⸗

tur qᷓ; etiam omniũ.que occaſione ſe⸗

pulture illoꝛuʒ peruenerint quolibet

Si teſtatoꝛ ſibi puidet illud ſeruabitur.alioq

LXIIII.

ſed videbat᷑ per.c.xvi.q.i.mon achi.ðpoſtu.c.i.vbi dicit᷑ duo requiri
ſcʒ ꝙ expoſcat vtilitas monaſterij ⁊ q abbas imꝑet. ꝓ iſta ꝑte faciebat
decre.tua.S.e.ti.⁊ extrauagans io h.frangipani.de qua fuit tracta ꝓxi.
decre. vbi quidã frater pꝛedicatoꝛ fuit executoꝛ hocexpeditũ eſt.
8 ane.hic tractabat idem guil.in.e.S.v.ſed ſi alter.cũ vᷣ.ſe.
tSimpliciter.ſine clauſula.vt ipſi vel eoꝝ alter vel ꝙ ſi nõ omnes

als nõ eſſet queſtio.

vV Moꝛtuo. Nota ex

lr̃d.q; moꝛtuo executoꝛe
eiꝰ officium non tranſit
in heredẽ. videt᷑ enim in
duſtria ⁊ amicitia eiꝰele
cta.ad h.S.de offi.dele.
c.vlti.ff.p ſocio.l.actiõe
S. moꝛte.ff.man.l.man⸗
datũ.in fi.qͥdaʒ dixerũt
tale offm trãſire in here
dem executoꝛis.ꝑ.l.ff. de
ali. ⁊ ci.le.l.cumvnus.⁊
l.a filio.in pᷣn.⁊.l.alimẽ
ta.in pᷣn.lij diſtingue⸗
bant an res eſſet integra
vel nõ.ſicut.S.de elec.in
cauſis.C.man.l. mãda
tũ.Qð aũt dixi.nõ trãſ⸗
ire in heredẽ. veꝝ eſt ni⸗
ſi teſtatoꝛ expᷣſſerit.ſicut

de cõpꝛomiſſo dicimꝰ2

S. de arbi. c.vlti.qͥd autẽ
tunc fiet dixiꝗ· in glo.vt
quia.

x Jn remotis.Si er⸗

õ multũ diſtat voca

bit.⁊ ſi in termio aſſigna

to non venerit pcedet ſo
cius ſine illo.ſi aurem re
motus ẽ nec vocabitur.
ſic ⁊ in electionibus. de
elec.qꝛ ꝓpter.⁊.c.cuʒ int
vniuerſas.⁊.c.ꝙ ſicut.
¶ Contingat. ſi.ð. ne
le.va.c.vno.ad fineʒ. de
offi. dele. ſi is cui.
3 M. ſerlt. vr qꝛ ve⸗
tuit. ne alter ſine altero
ꝓcederet. Aliud eſt g̊ ta⸗
cere.aliud expᷣſſe vetare.
ad bᷣ de bap.maioꝛes q.
de re.iur.q tacet. Quid
̊ tunc fiet exq̊ alter non
vult exequi vel moꝛtuꝰẽ
n epᷣs exequat᷑.S.e. ſi here

des. ⁊. c.tua. Quid ſi abbas ſancti ꝓculi datꝰ eſt executoꝛ ⁊ moꝛtuꝰ eſt.
nũ quid bᷣ officiũ tranſibit ad ſucceſſoꝛcẽ.videt᷑ diſtinguẽdũ.aut fuerit ꝓ

pꝛium nomẽ expᷣſſum.necne.s.de offi. del. qm̃.qð ſatis poſſet dici in e

traneo.ſed in ꝓpinquo videt᷑ ꝙlʒ nomen nõ fuerit expꝛeſſuʒ.tñ affectiõe
ꝑſone hoc factũ fuerit.vñ nõ tranſeat ad ſucceſſoꝛẽ.ad B.xij.q.iij.ponti

fices.de teſta.requiſiſti.

3 σAdimplere. eſt ſi. S. e. li. de pcura. ſi duo. ꝗ.ſaue.⁊.ff.de admi.tu. de

creto. F. vlti.⁊ ẽ his ſpeciale fauoꝛe teſtantiũ cauſarũ 2 pupilloꝝ.
Nimarũ periculis. Emanauit ad ſu
dpleriq;.⁊ ꝓpterea que ibi in fi.no.ho
itutio hec aſtringit.nã q̃ſi oẽs ſibit.
ciũt.vt infirmitati qua coͤtingit medicos q ſanare debuerãt infirmari
bęæ Uolentes.ad b.S.de offi.le ga.officij.

ylerioneʒ decre.ð. de pac.
l.di.quot ⁊ q̃ntoꝝ aias cõ

lia attrahunt ⁊ tales alli

Eterne.hodie trãſgreſſoꝛes excõicati ſunt ipſo iure.nec abſoluunt᷑

7

ab aliq̊ qᷓ; a papa.niſi in moꝛtis articuli

—

reſeruat etia penas poſitas.

o.ꝑ cle.ð penis.cupi.in fi.que

de Pꝛomittendi.nõ eni facit deꝰ dꝛñam intiſta. xxij. q.v. iuramẽti.
e epulturã.cũ enim ſ̊ ſit ſpũale pactio interuenire nõ dz. i. q. ij. qᷓ;
pio.de pac.pactiões.Sumit᷑ auteʒ ſepultura multis modis. qð dic vt

no.xiij.q.ij.itẽ querit᷑.⁊.S.e.c.penul.

f S. Ueniendi.lʒ nõ teneat pᷣncipale.tenet acceſſoꝛiũ q̊ ad qͥd.⁊ eſt ſpãle
ad idẽ.de iureiurã. debitoꝛes.vbi de h.⁊.e.ti.cũ cõtigat (p.ca.q̃ũuit
ge Eligere.punit᷑ ̊ in qͥ deliquit.de tempo.oꝛ.lr̃as. de his q̃ fi. a ma.
R. Apud qᷓs.ſ.vbi ſunt maioꝝ ſuoꝝ ſepulchꝛa. xiij.q.ij. ebꝛon.cũ.c.
8

e.c.i.in pn.qð de inteſtato dʒ intelligi.
milerat ſit illa in qᷓab inteſtato ſepelire debea
dicamꝰ ꝙ ibi nõ dẽat ſepeliri.vbi ̊ᷓ ſepeliet᷑.
vñ poſſet dici ꝙ ibi ſepeliet᷑ nõ obligatiõe pꝛ

cũ ex duabꝰ ſeruitutibo remittit᷑ altera.alte

Cuid ſi eccłia iſta de q̃ ꝓ
t. declarari debuiſſʒ. qꝛ ſi
⁊ lr̃a dicit nõ apud illas⁊c.
ouiſiõis.ſed ptãte iuris.ſiẽ
ra remanet.ad bᷣ de vſupal.

ex tuarũ.ff.de ſerui.vꝛ.pᷣ.ſi domꝰtua.In cõ.videt qð.s.dixit.nec apud

12.7

electas eccł

ias vllatenꝰ ſepelire.pᷣterea ſᷣm pᷣ ſp illi apud qͥs ẽ ſepulehꝛũ

maioꝝ etiã ex electõevel ꝓuiſiõe.qꝛ puati erãt ptãte eligẽdi habebũt ob
tẽtũ.qð eſſe nõ dz. xxxiij.q.v.bec imago.S.de ꝓcu.tuejj· de reg. iu.cũ qd
eaͤletos 3e ſic induxerũt nõ ᷣ phibet decre.qͥn poſſit eligere.ſed

oꝛpox.ð.e.ex ꝑte.

(ꝓhibet inductiões ⁊ ꝓmiſſiõcs.

12 2

A

Decendiũ.iſtud decendiũ in reſtitutiõe coꝛpoꝛis currit.exquo peti
ti fuerit. ſed in reſtitutiõe rerũ credo ꝙ ſtatim curra
fuit additũ ſi petant᷑iſta ni ↄſtõ nõ intẽdit minuere.

Liber Tertius

t. ⁊ iõ in rebꝰ non
ſed adderead de⸗

cre.pleriq;. ſi ibi ſine aliqua petitõe dicebat᷑ eos obligatos ad reſtitutio

nẽ iſta imponit tẽpus ⁊·

apud quã ſepeliri debe⸗
bat ꝑꝛochialis eccłia iaʒ
habuit ſuã canonicaʒ. ⁊
ſic nõ ob ꝓc.ꝓxi.que in
alio caſu loquit᷑.ſi ̊ ipſa
eadẽ fuerat eccłia dimiſ
ſa cui ſoluet᷑ pena.vñ ex⸗
cincta videt᷑ actio ſicut
cũ creditoꝛ ſuccedit de⸗
bitoꝛi.ff. de ſolu.ſtichus
F.a diuo.

n. ¶ In verdicto. pter

tranſgreſſionẽ vni fra⸗
tris eccłia tota ⁊ cimite
riũ punietur.ſuſficit its⸗
ſcriptü eſſe.⁊ põt eſſe rõ.
qꝛ exq̊ illum ſciebãt ſuũ
nõ eſſe inueſtigare debe⸗
bant diligẽter q̃ rõne ad
eos deuenerit. ad bᷣ. C.

vñ yi. cũ quereboat.
Um quis.pᷣmũ di⸗
cũ hunꝰ decre. ema

nauit ad declarationeʒ;
eoꝝ q̃ no.ber.⁊ moder⸗
ni. S. e. de his. ⁊ axpꝛoba
tur opio innocẽ.⁊ repꝛo
bat᷑ opinio hu.⁊ ber.
p Sepeliri. vñ ſi inte
ſtatus deceſſiſſet ibi ſepe
liri debuiſſct. vt dixi. S.
c.ꝓxi.⁊.ð · c.ci.· c. i·

q Tanonica. ſaltim
qrta vel'ſteł ↄſuetudini.
G̊.eo.certificari.in his qͥ
eligũt ſepeliri apud mio
res vel pᷣdicatoꝛes taxs

ta eſt qᷓrta ꝑ extrauaga.

bonifacij q incipit ſuper
cathedra.que fuit reuo⸗
cata ꝑ benedictũ. hodie
inouata ꝑ cle.e.ti.dudũ
rA Dütaxat. qꝛ etiaʒ ſi
apud debitã ſepultꝰ fuiſ
ſet. habuiſſet ꝑpꝛochialis
ecchia canonicã.ð.e.c. l.
fe Do micilia.qð eẽ po
teſt. de reſcrip. dilectꝰ. ij.

g. . . —, „ „
faciendã.nõ dicit bal ecclie credo ꝙ eccłie cui facta ẽiniuria valz

ad eoſdẽ infra decendiũ lintegraliter
faciendã ipſos obligatos eſſe cenſe⸗

mus quã niſi fecerint ecclie ie apud

q̃s ſepulti fuerint. necnõ cimiter

„

rundẽ extuc eoipſo ſint taͤdiu mane
ant eccliaſtico ſu poſita iterdicto·ꝛ do

nec ab eis fcã reſtitutio plenaria oĩm
pꝛedictoꝝ. ¶ Idem.
Em qͥs cuiꝰ maioꝛes ſunt ſo⸗
liti ab antiq in aliqᷓ eccleſia ſe⸗
peliri. ea dimiſſa eligit alibi
epulrura. canõica poꝛtio dimiſſe nõ
debet᷑ ec lie ſed illi duũtaxat in qua ille
officia ↄſueuit audire diuina ? ecclia⸗
ſtica recipere ſacramẽta. ¶ Cü ab eo

qui duo hʒʒ domicilia ſe collocãs euli⸗

terin vtboc in loco tertio eligit ſepul
tura. domicilioꝝ ecclie habebüt inter

ſe diuidere canonicã poꝛtionẽ. Siqͥs

vntiqua dimiſſa noua eriã in loco mi

nus religioſo elegerit ſepulturam ele

ctioneʒ hmõi łʒ iura ſuꝑ hoc videant᷑
eſſe diuerſa nequaqᷓ; volumꝰ ĩpugna
Idem

Saqui hʒ domicilium in ciuitate

vel caſtro qñq; ad villam ruralem
ſetranſfert recreationis cã. vel vr
Curalia exerceat in eadẽ.ſi nõ electa ſe
ultura decedatibidẽ. non in eccleſia
dicte ville.ſed in ſua pꝛochiali.vel in
ea poti in qᷓ maioꝝ ipſi ab antiquoꝰ
ſepultura extitit ſepeliri debebit.dũ⸗
modo abſq; ꝑiculo ad ipſaʒ valeat de

f. aq munici.l.aſſumptio. Itẽ poſſet aͤs eſſe ſi⸗

ne domicilio.vt ſi relicto domicilio nauiget vel iter faciat querẽs q̊ ſe
collocet. ff.ad munici.l.labeo.in pꝛin.⁊ l.eiꝰ.⁊ ꝙ dicit hic diuerſis do⸗
micilijs.ſatis putaret eſſe equũ in vno ꝙ equaliter eſſet in duabus ꝑꝛo
chijs vtputa inbhabitat qͥs domũ in ↄfinio duarũ mochiarũ vel duas

due diuidãt quartam.

domos ↄiunctas habitat que ſunt in duabꝰ pꝛochijs vt eadẽ rõne ille

t¶ Dinidere.ſi.S. de teſta. relatũ.ij ad fi.

V Si ꝗs.bic terminant᷑ que no. xiij. q. ij. F· at illi.als incipit nũc qri
tur. 2. S. fraternitatẽ. ⁊ appꝛoba?᷑ opi.lan.vin.io.⁊ goff. repꝛobata opi⸗

bu. 2 ala. L. ⁊ ber. quã etiã hoſti.magis dicebat iuri conſonam.
S qui.nõ electa.als nõ eſſet qò.qꝛ apud illaʒ ſepeliet᷑.S.c.ꝓxiĩ fi.
Ab antiq̊ͥ qͥd dices auꝰ pꝛoauꝰ.2 alij ab antiquo ſunt ſepulti
in aliqua eccłia.pꝛ eligit ſepultur in alia.⁊ ibi ſepultꝰ eſt.filiꝰ decedẽs
lchꝛo patris vel in ſepulchꝛo aui ⁊ alioꝝ.⁊ in
telligo vt bñ p cedat dubitatio ꝙ põt ſepeliri cõmode invtroq;.ꝓ vtraq;

inteſtatus ſepeliet᷑ in ſepu

ꝑte inuenies textũ.xiij·q· ij .· /loſ
lam quã etiã habemꝰ.S.c.pꝓxi.in pn.ſatis vi

Saioſeph. ?. v. ibi ecõtra.que als eſt S. p iſtã

.

deret᷑ habendã rõem anti

qui ſepulture aui ꝓaui ⁊ alioꝝ potiꝰ qᷓ paterne.ad idẽ.s.e.c.in pᷣn.⁊.c.
fraternitatẽt vbi dicit patrũ alioꝛũq parentu copulatiue dictũ q̃ſi nõ
ſufficiat patrẽ ibi foꝛe ſepultũ. Itẽ viuẽte patre ſepelit᷑ in ſepulchꝛo aui

Tc.pꝛoximo.

c ¶ Depoꝛtari. ſi .· e. c. vlti.ĩminẽs ̊ periculũ imutat ius cõe.vt hic vi

des.ad idẽ.S.e li, de pe.ſi duo.S. ſanae.
d O Mulier. hic terminat qð no·hu.⁊ io.xiij.q.ij.vnaqueq;.

e Eligat.eligere eni põt
f& Uiro.ſi verꝰ vir fuit.
5 Honoꝛẽ.ff.ad mu nici.l.filij.S. ij.

R

cũ quo voluerit vel cũ nemine ſepeliri.ð. e. ð
ff. ad munici.de iureiur..fi·

(vxo⸗

cet. emanauit ad declarationẽ decre. s. e. de vxo. ij. rnſo.
¶. Pubertatj. ſ.xij. an. in muliere. xiiij. in viro. qð dic vt. S. dixi

lꝛ & Eligere.ſicut nec als teſtari.ff. de teſta.qua etate als (de teſta. c/i.

in qua.ij.q.vi.. diffiniti
* ..onſuetudo.ſicut ̊ᷣꝰ

ua. circa pn.E. qñ ꝓuo.nõ ẽ neceſ. l. ijj.
ſuetudo dat iuriſdictionem ⁊ ius eligẽdi pꝛe

bus

latũ.de fo.cõpe.cũ contingat.de cã poſ.cũ eccłia.ſicetiã dat ius eligẽdi

ſepul turã.vt hic vides.

mꝗ¶ ¶Uel in pꝛochiali.hicẽ diſiũcta.nunqᷣd
re.iu.in alternatiuis cũ ſuis cõcoꝛ ecõtra vi

8Rdat electio qð videt᷑j· de
detoꝛdinẽ ſcripture ſeruã⸗

dum.xliij.di.ſit rectoꝛ.ad fi.S.e.li.de elec.ſi quis iuſto. d. i. 2.ð. de pbẽ.

mandato.⁊ hᷣ tutiꝰ.ad h.ð.c.pxi.nec ſꝑ in alte

poꝛtari. ulier autẽ que plures vi⸗
ros habuit ſucceſſiue.ſi ſepulturã nõ
eligat eſt cũ viro vltimo. cui domici⸗
liũ retinet⁊ honoꝛẽ tumulanda.
Igem in eodem.
Ncer pat᷑ minoꝛes filios qͥ ne⸗
queũt anñq; ad annos puberta
tis pueniãt eligere ſepultura; poſſit.

ſi cõſuetudo texrxe id habeat qͥ volue⸗

rit ſepelire.hᷣ tñ nõ põt vbi ↄſuetudo
hmdi nõ habet᷑.ſed ſuntcũ ſuis maio
rib velin pꝛochiali ecclia tumulãdi
Quãauie aut filiuſfamilias abſq; pa
tris aſſenſu ſibi poſſit libere eligere ſe
pultur ꝓꝛo aia tñ ſus pꝛeter ipſiꝰ aſ⸗
ſenſum niſi peculiũ caſtrenſe aut q̃ſi

caſtrenſe habeat aliqͥd iudicare non

poteſt. ¶Q Igem in eodẽ.

Eiiioſi niſi a tpꝛijs monaſte⸗
rijs adeo foꝛſita ſint remoti ꝓ

ad ea commoꝛiuntur cõmo⸗
de poꝛtari non poſſit nequeunt cum
velle vel nolle nõ habeãt ſibi eligere
ſepulturaãſed ſũt apud ſua monaſte⸗
ria tumulãdi.
lcatoꝛibꝰ ⁊ minoꝛibo.
ecimis

Odiſtricti inhibétes neta⸗
e lia q audietes a decimarũ
ſeu aliap verũ eccleſijs debitari ſolu
tione retrahãt.vel als aĩas coꝛrũpãt

ꝛegoꝛiꝰ ix. fratri⸗

Cetioni vèe mandam?

rnatiuis c electio. vt di⸗
cã in pᷣdic.regula in alt⸗
natiuis.ↄſuetudo tñ hʒ
qꝙ parentes vel amici ta
les ſepeliunt in altera qᷓ;
volüt.⁊ graue videt᷑ pue
rũ.viij.dierũ ſꝑ in anti⸗
qͥs tumulis ſolẽniter ſe⸗
peliri.
n & Quãuis.de boc tra
ctabat hoſt. in ſũ. hᷣ ti. ꝭ.
⁊ apud quã.xv.ſi.vᷣo is.
o & piliuſfamilias.ma
ioꝛ tñ pubertate.⁊ ẽ hu⸗
ic ſi g.e.li.de ꝓcu.q gene
Sepulturã. qꝛ ele⸗
ct᷑io refert᷑ ad id tempus
q̊ ſolutꝰ eſt a pꝛia ptate.
ad bᷣ.S.e.de vco.i.rn.
q areſe ſ. ꝙ a parẽ
tibus vel cognatis i mi⸗

litia degentibꝰ donatũ ẽ=

vel ꝙ ipſe filiuſfa. mili⸗
tia acquiſiuit qð acqᷣſi⸗
turus nõ fuiſſet niſi mi⸗

litaſſet.ff. de caſtren. pe.

l. caſtrenſe.
¶ Quaſi caſtrenſe. vt
qð acqrit filiuſfa.aduo⸗

catꝰ in poſtulando.nã ?
ipſi aduocati militant.

LC. de aduo.diuer.iudi.
l.aduocati.
8 udicare.i.in vltia
võéluũtate relinquere.in⸗
diciũ enĩ hic ſumi? pꝑ vl⸗
tima voluntate.⁊ aliter

mulc modis.qð dic vt
dicã .de regu. iuris. in

iudicijs.

1 Tlõ põt.ff. de dona.
ca moꝛ.l.tã bis.

audientiü in ſermonib vĩis vel alibi⸗ eno. inno. ? hoſti.
5.de exceſ.pᷣla.nimis ini
qua. bogien k ctl de
. vxo.⁊ appꝛobat᷑ opi.in
no.repꝛobata opinione boſtt. „ 1 17
x¶ Cõmode. Nota rõe incõmoditatis id ꝑmitti.qð alłs nõ ꝑpmitteret
ſie. . eeis qͥ. Itẽ cã incõmoditatis alienant᷑ res eccłie.xij. q·ij.terrulas.
¶ BHabeẽãt. ſic.S.ti/ꝓxi.ec.vl.cũ ſuis cõcoꝛ.

Sepulturã.boc tenebat inno.ſed hoſti.q ꝑ pdecre.S.e.de vꝛoꝛe.ſcʒ

ꝙ talis electio ad illud tempꝰ.ſ.poſt moꝛtẽ refer: qui ſolntus eſt monæ
chus a iugo vt ibi dicitur de vxoꝛe.ad idẽ.S.c ꝓxi.i.rñ.⁊ hoc etiã ꝓba⸗

bat ꝑ decre.pᷣ.de exceſ.pꝛela.nimis iniqua.⁊ ꝑ decre.de pᷣuile.vt pui
äü . de pᷣuile. vt puile⸗
gia. vbi dicit᷑. ꝙ illi frẽs eligũt ibi ſepulturas. Ad pꝛimũ ee licer
vxoꝛ vel filiuſfa.ſint ĩ ptãte viri vel pꝛis.nõ tñ intm̃ quin aliquid babe

ant ⁊ velle ⁊ nolle.qð nõ eſt in monacho.⁊ facit.s.de ꝓcu.qui generali
ter. tei. Ad decre. nimis ⁊ vt pꝛiuilegia.dic ꝙ nõ loquunt in veris reli⸗
ioſis.ſed in his qͥ aſſumunt᷑ in confraternitatẽ. vel intetligat ̃ᷣm illudᷣ
cʒ qñ a monaſterijs ſunt remoti.io.an.

E — .

Iſcretioni.decre ẽ grego ·ix.deciſa.de extrauagan.ſua que inct
pieuat.grauẽ nobis ꝓut ibi patet ex querela archiepᷣi ⁊ caplłi pi
— ſani ꝑuenit ad papã. ꝙ pᷣqicatoꝛes ⁊ mioꝛes pᷣdicabãt decimas
ex pᷣcepto nõ deberi.ſcribit grego.vr ſequit᷑ bodie puiſum ẽ cõtra oẽs re

ligioſos quibꝰ nõ cõpetit reciꝑe decimas.vti penig cupiëtes.
Prczon nde vt in cle.de penis.cupiẽtes
Decimarũ in decimarũ ſolutiõe an debeank ex pᷣe ſuetudi
ne tollant. diuerſe ſuert antiquoꝝ ſnie.⁊ dixerũt Seton enc
no.in glo.quã poſuit ſuꝑ iſta rubꝛica.ꝙ decime indiſtincte deben:.⁊ ꝑ
ſonales ⁊ pᷣdiales ꝓbat ꝑ auctes vete.⁊ no.teſtamẽti.⁊ ꝑ iura.xvi.qi.
renertimini.?.c. decime.⁊.q.vij.quicunq;.⁊.c.oẽs.⁊ in multis caplis.
Dicũt quida theologi ⁊ h ſcripſit pe.lombardus.ꝙ pᷣceptoꝝ alia moꝛa
lia.⁊ hec ad lr'am ſeruãda.vt non occides ⁊c̃.queda cerimonialia.⁊ hec

nõ ſeruant᷑ ad lr̃am. vt de pur poſt.pꝑ.c.vno.quedã miſtica.⁊ bec ſunt

ſacrificioꝝ pꝛecepta.quaꝝ nõ verba ſed mẽs ſeruanda ẽ. ⁊ ſic dicũt in

decimis.vt.ſ.ſint miſtica vel ꝑtim moꝛalia vt ſufficiat aliquid darix

decima ex vigoꝛe cõſuetudinis.puta cẽteſimã vel vlterioꝛẽ vel citerioꝛẽ

partẽ.ad h.v.di.in pᷣn. vi. di. F. vl. S. e. cõmiſſum. ⁊.c.in aliquibꝰ.in fi.
7. c. aplice.cũ ſi:Sed hec opio eſt falſa ⁊ repꝛobata ꝑ oia iura.⁊ ꝑ ↄciliũ

Eligioſi. emanauit
d declarationẽ eo
rũ ꝗ

— — — — —

——— —

bu⸗
ſe

ec
e.

te
nl

aiit exigunt᷑⁊ pᷣdicantur

dgabis offerre. Hoſt. no.

⁊ ſic intelligit᷑ f.ipſiꝰ de
cre. Sed hocinnocẽ. exe
crat᷑ vt diti in pn.⁊ eiꝰin

ga eſſet. de pe. di. vij. nul

ſoluebant᷑ qᷓtuo: genera

hoies bonis oibus abũ
dabant.xvi.q.vij. maio
res.nunc nec vna bñ ſol
uit᷑.⁊ iõ hoĩes ad deciaʒ
conũ tunt᷑ xvi.q.i.decie
⁊ lõ dñs locuſtas nõ in
crepat.nec plagas amo⸗

pit xp̃ᷣs.vt in pᷣdic.c.ma

ad h.õ.e.qᷓ;uis.de na.ex

lationibo diſpuratõnib⸗ gei⸗ etate ru nona,
xel in ofeſſion bo. in qut ii cõpꝛehendi nolumꝰ vel cõſtringi.
Ebiautẽ ꝑhmõi cõceſſiões deci⸗

tentibo ꝙ aliena reſtitu⸗

generale.ẽ.e.in aliquib.vbi dicit integralit᷑ decimas ꝑſoluẽdas. Alij

theologij dicũ ꝙ hodie decime nõ debent. qꝛ olim iuſſi erãt dari cleri⸗
cis qui nihil aliud habebãt.vt Ilui.xviij vbi dicebat᷑ clericos ꝑte deci

marũ debere eſſe ↄtentos. hodie vo hñt pᷣdia vñ eis decime nõ debenẽ
⁊ hec opi.repꝛobat᷑.s.e.tua nobis.Alij dicũt ꝙ decime in illis regioni⸗
bus in quibo nõ eſt ↄſuetudo ꝙ ſoiuant᷑.nec exigunt᷑ nec pᷣdicant᷑ nõ ſol⸗
uere non ſit peccatũ. q̃ſi OUJJG
extollerãtia papa diſpẽ⸗
ſet.qð videt poſſe ſᷣm ea

bo ⁊ ope infoꝛmetis eoſdẽ.vtad ſolu⸗
ii

que no. S. e. a nobis. vbi renehteane pᷣſumatis.ĩmo ver

nõ ſoluere eſt peccatũ. q pꝛedictoꝝ pꝛoõpte volũtatis nio

e evecke oid int intẽti. Slexander. nij.
repꝛobari videt᷑ in quib LCatuto p petuo declaramus'
ſatis parʒz ꝙ papa nõ tol & * indultũ illud aplicu q8 ple

riſq; concedi?vt noualin decimas ꝓ
ea poꝛtiõe ꝑcipere valeant qua vete⸗
s offerre. Hoſt. res eos ↄtingunt ud illas noualiũ de
Ecen aldiub dia cimas q̃̊s tpe illo quo impetrarũ vel
es e debẽt lege do 0 e rſj erriri r- lafe; eſ; l.
uina.pꝑſonales vᷣo nõ. et obtetu exunit 5 r indultu alij p oſſie
l5 in pmis nõ admitti? bant cũ dehoc in ipſo merio nulla fi
iõ in pmis nõ admitti . , ee⸗
2ſnetudo.in ſcðis vo ſi arnullaten ſe extendit nec ad alias
anſ gterudoet ʒſona etid niſi in his tm loc vbi vereres tüc
elart no vebenat qñ dictu indulrũ impetratũ fuit. ipſi
ipetratoꝛes habebant.⁊ ꝓ ea ſolumo

ad b̊ Exo.xxij.ibi decĩaſ
⁊ pmitias tuas non tar

lerat ſed ↄdicit expꝛeſſe.

hBopi rurioꝛẽ io renẽ⸗ iuſmodi ꝑcipiebant antiqs. Sta
tuim pterea ꝙ idẽ indultũ obtenruʒ

c F. Aliarũ rerũ.puta ? ab hisque tpe lpetrationis totalit᷑ ve

hn lriaru oblarionũ ca. teres peipiebant decimas. vltra me⸗
tmrd cr unerio 20 4 gietaté decimarũ noualiũ nullaten? .
debenẽ ppter ſuas lauda exxendat᷑.qꝛ nõ eſt veriſile. ſi tunc de
biles aſuetudines deſi plena ⁊ integra pcepriõe vetex fuiſſet
mo ad audientiaʒ. olim /expſſum. ꝙ aplica ſedes pariter ſilr

noualiũ decimas in tã graue pꝛochia
liu eccliarũ diſpendiu indulſiſſet qð⸗
ꝙᷓ; rõetalis indulti ſiue impetratiiaʒ
ſiue impetrãdi deinceps nõ poſſit in
noualib:que modo fiẽt vendicare⁊
acqᷣri vel pcipi pluſq; medietates de
cimarũ ipſoꝝ noualiu.etiã ſi ampliuſ
in veteribꝰhabebat᷑cũ nõ ſit dicendũ
aſperũ ſed piu potius ⁊ benignũ ſi ſu
p dcimis futuroꝝ noualiũ ò pꝛochia
liu eccharu grauamẽ qð ex diſtrictõe
indulri bmõi poſſit accidere talit᷑ ob⸗
uiat᷑ Meligioſos tñ ciſtercieñ.⁊ cartu
ſieñ.oꝛdinũ ſtatuto.⁊ declaratiõe hu
iuſmodi qᷓ;tũ ad hos duos articulos
vide ʒ de medietate decimarũ noua⸗

—

decimarũ S. e c.i.⁊ ideo

uet xvi.q/i.reuertimini
2 tollit fiſcus qð nõ acci

10 ⁄8.
d Alias. alias aĩios.

li.ven.c.vno.
e BGermonibo. tale of
ficium pᷣuilegiatũ eſt de
ſtatu mo.qð dei timoꝛẽ
fQAel alibi.puta ĩ col

bus iniũgere debent ↄti

„
„

— . ,
ant qꝛ non dimittit᷑ pc naru pꝛochiax ecclias adeo grauari
carũ ⁊cde re iu. pcemm. cõtingit ꝙ earũ rectoꝛes de ipſarum
cũ ſuis cõcoꝛ.⁊ h̊ facien
do licite ab excõicatꝭ cle
moſinas recipiũt.ð ſen.
ex cũ voluntate.puilegiũ q̊ illud merent᷑ amittere g ſuggerendo.xij.qꝗ.
g Uolũtatis.voluntariũ militẽ ſibi ele (iij.pꝛiuilegiũ.cũ ſuis ſi.

git xpᷣsxv. q.i.n ẽ qðᷣ cuiq;. xxxiij q.v.tũc ſaluabit᷑ als ĩcipit qͥ ſitit.ĩ fi.

Tatuto. hec aler. in ᷣma pꝑte ponit q̃ſdã declarationes circa illas
indulgentias in quiby cõcedit᷑ aliquibo vt nouaculũ ꝑcipiãt deci⸗

mas ꝓ ea poꝛtione q̃ ꝑcipiebãt aontiquas.⁊ a quibuſd ex ipſis declara

tionibo duos ener oꝛdines hicvſq; ad.S.vbi.ibi ꝓuidet ꝑꝛochijs pau
peribo quarũ decime alijs debent᷑ vſq; ad.S.ſane.tertio ꝓuidet circa de
cimas recipiẽdas vel nõ de manibo laicoꝝ vſq; ad.S. dyoceſani. q̃rto ꝓ
uidet circa decimas ſgluẽdas a religioſis ⁊ circa dyoceſan oꝝ poteſta⸗
tẽ ſuꝑ his vſq; ad.ꝭ.nec eo.vbi ſtatuit noualiũ decimas religioſis non
accreſcere qͥ antiq̃s de laitoꝝ manib habuerũt.
i &ͤDeclaramꝰ. nota. qꝛ hic aler. non ſtatuit ius nouũ ſed antiquũ de
clarat vñ pꝛimũ dictũ habeamꝰ caſum j.·de pᷣuile.c.añpenł.qð incipit
lꝛ &Lõtingũt.foꝛte puilegio vel cõpoſitiõe vel feudatiõc vel (dudũ.
pᷣſcriptione vel receptõe de manibo laycoꝝ vt dicit in fi. vel alio quocũ
q; mõ iure cõti nõ eſt repire ſilr ꝙ debeat᷑ certa pꝑs niſi foꝛte in epo q iure
cõi petit quartã. S,de offi,oꝛ. cõquerẽte:de pᷣſcrip, de quarta,

De decineig

LXV.

¶Tẽpoꝛeillo.ſicia bis inſpicit date tempꝰ ad idẽ.ẽ. de reſcb.eã te, et

c. ſi eo tꝑe e.li.de elec.dudum.i vbi de hoc.

m Poſſidebat.iure ſuo ſuo tãqᷓ; ſibi debitas.tũcnõ debet iliis obeſ⸗

do poꝛtiõe qᷓ ipſi tꝑeimperratiõis bu

ſe pꝛiuilegiũ h̊ tacito impecratũ.s.de pꝛiile.dudũ. dem põt dici ſi bo
na fide poſſidebãt ſedꝓpꝛietatẽ iuris nõ habebãt.vt ſola bone fidei poſ-
ſeſſio vires pꝛiuilegij ipediat.Si autẽ eſſet violenta vel male fidei pol/

redditibꝰ ↄgrue ſuſtentari ⁊ cõmode

iura epalia echibere nõ pñt. puideat᷑
ꝑ locoꝝ oꝛdiatios ⁊ oꝛdinet᷑ talit ꝙ eiſ

dẽ rectoꝛibo tm̃ de illaru relinquatp
uentibo ꝙ exinde cõpetentẽ ſuſtenta⸗
tionẽ habere ⁊ epᷣalia iura ſoluere va

leant aliaq; onera debita ſu poꝛtare.

V¶Sanecq; uis foꝛte a religioſis exẽ⸗
ptis ⁊ alijs fiãt infeudatiões de deci⸗
mis detẽtis a laicis.⁊ idem laici ꝙ il
las ab ipſis religioſis in feudũ teneãt
recognoſcãt.nõ tñ Iʒ religioſis eiſqeʒ
poſt talẽ infeudationẽ vel recognitio
nẽ ſic de facio pſumptã hmõi decias
de manibo laicoꝝ iploꝝ acqrerevel re
ciꝑe abſq; dyoceſanoꝝ epoꝝ aſſenſiꝰ.
Illas aut decias intelligim poſſe ta
litera religioſis de manibo laicoꝝ re⸗
cipi vel acqͥri que añ laterañ.ↄci.ipᷣis
laicis in feudu ꝑpetuo fuere conceſſe
Dypyoceſani vo pꝛochialiũ eecharũ ad
reqͥſitionẽ rectoꝝ earudẽ de ipſis reli
gioſis ſuꝑ decimis q̃s hñt vel eos ha
bere cõtinget. que qͥdem als ad ipſas
ſperquerũt ecclias. niſi de reb exem
ptis agat᷑ exhibeãt iuſticie cõplemen
tũ. Cetex idẽ religioſi tã exẽpti qᷓ; nõ
exempti de terris ⁊ poſſeſſionibo acqͥ⸗
ſitis hactenꝰ ⁊ ãmodo acqͥrendis deci
mas integre ſoluãt illis eccjs quib.
eedẽ poſſeſſiões ⁊ terre pꝛiꝰ fuerat de
cimales niſi ſuꝑ ̊ ſpali iure vel pꝛiui
legio ſint muniti.¶ ec p eo ꝙ foꝛ⸗
te in aliquibo ꝑꝛochijs oẽs maioꝛes ð
cimas ſeu paxtẽillarũ acqͥrũt de ma⸗

nibꝰ laicoxy.pñt ꝓ eadẽ vel ſili poꝛtõe
ſi de nouo poſtmodu fianr noualia in

eiſdẽ petere vel pcipere noualiu deci
mas eoꝛũdẽ ,niſi alia rõabilig ꝑ quã
hoc facere valeat cã ſubſit. MVnno⸗

H eunius i „
De regularib?? traſeun⸗

Ab'ag religionem.

quartũdecimũ annum vt

rationibꝰ pꝛĩe ꝑtis.ſed iſtis duabꝰ declaratio

Sani monaſteriuz ante

ſeſſio vires pꝛinilegij noõ

impediret ſᷣm inno.⁊ ho
ſti qui ᷣ̊ no.in pᷣ.decre.
duduũ allegãt de reſtitu.
ſpo grauis.de pᷣſcrip.c.
ylti.de dona. inter vi.⁊
vxo.⁊ ſi ncce.ob hoc etiã
ibi dicũt ꝙ ſi abbas im
petrat pᷣuilegia exemptõ
nis ꝓ ſe ⁊ capellis ſibi ſvᷣ
iectis ꝙ ſi aliqᷓ capella
ſua ab alio monaſterio
bona fide ab alio poſſi⸗
dea?mpedient᷑ vires pᷣ
uilcgij als n ꝑ eadẽ iura
n ¶Hec ad alias. ſcdᷣa
ẽ declaratio.pone debe⸗
bat᷑ mihi medietas deci
marũ antiquoꝛũ pᷣdio⸗
rũ certe ꝑꝛochie. ipetra⸗
ui vt ꝑciperẽ ꝓ ea ꝑte no
ualia qᷓ ⁊c. tꝑe imperra
tiõis nõ in tota ꝑpꝛochia
ſed ſolũ in certa ꝑte. põe
circa riuũ ꝑcipiebã par⸗
tẽ illã decimaꝝ in ulla ſo
lũ ꝑte recipiam noualia
nõ in vlterioꝛi.
o Et ꝓ ea tertia decla
ratio.pone debebat᷑ mi⸗
hi dimidia decimaꝝ cer
te ꝑpꝛochie ſed nõ dabat᷑

niſi tertia ipetraui puile

gia de noualib ꝓ ea ꝑte
⁊c̃.ſolã tertiã in nouali⸗
bug habebo.
pe& Statumꝰ. ſequen
tur adhuc due declara⸗
tiões.ad eaꝝ intelligen⸗
tiã ſcias.q aut ille q im
petrat tale indultuʒ ꝑci⸗
piebat integras decias.
aut plus qᷓ; dimidiã aut

minꝰ in ᷣmis duobꝰ ca

ſibꝛ. ſ. cũ integrã vel plꝰ
qᷓ; dimidiã ꝑcipit in au⸗
tiqs pᷣtextu bᷣ pꝛiuilegij
noualiũ ſolũ habebit di
midiã ſi ꝑcipit dimidiaʒ
vel minꝰ antiquoꝝ tan⸗
tũ qẽ ꝑcipiet noualiũ.
q & Medietateʒ. noĩe
poꝛtõis dimidia ↄtinet᷑
ff. de vᷣ. ſig. nomẽ filiarũ
F. poꝛtiõts.ff. de vſufru.
eti .
r uia nõ eſt rõ. taʒ

ũ non ſit. diceret
is quare fit.
De medietate. bñ qᷓ
cõpᷣhendunt᷑ trib decla
nibo iſtiꝰ. S. ſtatuimꝰ. nõ

cõpᷣhendunt᷑ ⁊ ̊ intẽdit.ſi ẽ̊ ꝑcipiãt integrã vel plꝰq; dimidiã ĩ antiqᷣs
⁊ in noualibo pᷣtextu talis indulti tantũdẽ hẽbũt.dns io.an.
a Kon grue. qð dic vt S. de pben. de monachis. xxi. q.i. c.i.

?/llarũ. decimarũ ꝑꝛochie ſue.

b
c Oncra.legatoꝝ nũ cioꝝ ſe.ap.collectarũ ⁊ ſiliũ.ad idẽ.õ.e.li.de pᷣ⸗

d Alſenſu.laicꝰ habebat decimas q̃s religioſis dona

(ben. c. i.

re volebat.fingebat ſe ꝑ inſtrumentũ ab illis habere in feudũ. vt ſic q̃ſi

eNLaterañ.de pꝛiuile.cũ ⁊ plantare.

reſtiruerer ipſas ciſde ſine ↄſenſu epᷣi ſ talis fictio nõ ꝓderit.vt hᷣ vides

f¶ Perpetuo.ſecꝰ ſi ad tempꝰ.⁊ cõcoꝛ.de his q̃ fi.a pᷣla.cũ aplica in fi.

g· Exremptis.i.de ipſis decim vel decimis exẽptoꝝ pᷣdioꝝ.
ſi laico non ac

b Jure.S.e.ex ꝑte.i. i ¶Earundẽ.ſicut enim ip
creſcebãt noualia.vt.S.e.tua.ſic nec ipſis religioſis qͥ a laicis pceperũt
ad idc.ð.e.cũ ↄtingat.ar..j de iurepa.c.i.Soł.ibi res a laico donata
mutat natura in nullliꝰ pᷣiudiciũ hic ſieret pᷣiudicium eccłie ꝑꝛochiali.

ad hoc. S. .l. in fi.

qui.ſi minoꝛ.xiiij.an.ingredit᷑ religionẽ.in.xv.anno lib erii

lz 5

65

Liber. Tertius

ne aliq crederẽt ꝙ tał ñ poſſet redire ad ſeculũ qꝛ ſolũ dicebal ad religio

: S, tu it. vel expᷣſ . e94! . im?* .
ind eſſionẽ fecerit vel habitũ pfeſſoꝝ recepit. vel exp F önẽ eiꝰ F. e. ↄſulti. ⁊.c. ſtatuimꝰ. (nẽ ⁊c. 4
ntdre⸗ maſſon dete ale kcg: ſait dn ton ansnandr 1 Sth vent bnietein reni SdeE ve bõis ꝓpꝛijs vboꝛ ze diſpo⸗ hi
biti. vbin ẽ diſtincr, inrelligit gfe niſt tan⸗ anrnreat ſi poꝛtat Recipere.ſ.ad pfeſſionẽ an ꝓbatiõis ¶( luit vel anid⸗ modis. l
uentes cũ eis ſili habitu indnan n lat it Pelluo. In fine decla⸗/ UVfo oꝛdini.lo.q; ꝓfeſſio tacite vel expſſe facra:anni dele e n i
habitũ ꝑ annũ rücch iit inclſti cr intelligit Agacordi tñ obligat religioni.vt.S· o. Sueloe.d beceng 4
rat qui ſint papiuudindi unctt. rr 24 . . „ . ſlega vlaz ubſaluere⸗
ntcicerineepiſſe. qð monach'efficiaturi ingredit niſi eo q̃ eſt maxie in ſubſidiũ ſtagilitatis bu ar. de ſen. ex. nuper. 4
dic vt.S.e.ad nr̃am. cõpleto pfeſſionẽ faciat in ſequẽti vel mane regularit inſtitur quẽcqᷓ ad/p⸗ Etinehn. Mordrc
m Ingredit᷑.hic tolle *pirũ religionis ſuſcipiatqͥ dari pfitẽ feſſionẽ vri oꝛdinis ſeu renciationeʒ l nitera ſe nh luſft 1
eeuenti lin. xx. tibo oſueuit ſeu ꝓfeſſionẽa ſepꝛi fa ſeculo faciendã recipe . neccõſtirurü ccat. vr.5 Heiudiẽ⸗ ac
ſi Er. a i. ll. (plero c. ccã rataʒ expſſe hẽat. libere põt infra infra hmõi ãnũ aliquaten ſoediee ericiin f. t
o Uel. repere eo cona ipſum ſequẽtẽ annu ad ſeculũ remea min infra ipſum ad aliam religionẽ a on neutt ia eo
pe Par anrigſ i re. Qõ ſiꝑ totũ ſequentẽ annũ in moa quaã maluerit tranſeat. vel niſi maioꝛ drehlo amge
aci ent qd io.· no. xcxi· q. naſterio pmãſerit. vbi ꝓfeſſoꝝ ⁊ noui xiiij.annis exiſtẽs pfeſſ⸗.ſit tacite vel . entione e. ſ
i. illud. ꝛ ber. 5.e/ſignifi tiop ſunt hir indiſtincti.pfeſſioneʒ ꝑ expᷣſſe aut euigent oſtet illã vitã volu cꝓrimo. „ 4
catü. q dicebat ꝙſi pfel S feciſſe. vel ſi auã pꝛi fecerat raram iſſe mutare. qð rñ non pᷣſumit᷑ niſida s & Declarauit. eiꝰ de
ſgr icr ib wa eade habuiſſe videt niſi tanta indiſtinctio ra ꝓbatõe vel cõpetẽtiby indicijs oſtẽ afarlone bodie nõ ba⸗ .
. 1 4* 5 — „ — 4 4 7 „. — —
do poſt riiij an. videt ej5 ibi habit; hẽaf/ ꝙ ⁊ pfeſſi ?⁊ nouitij⸗.ac gdat᷑.oĩno ad ſeclim redeat. ſicut de ſua 1nuctis b detraͤh N
ratã habere ar. ð deſpõ. etiã alij cõem virã cu eis ducẽtes. ſili volũtate pceſſerit pᷣſimatis. ¶ ðð ſſaã int coꝛpoꝛalia. derej in
ipu. lias vc cdo penit hitu induant. Qun vo poſt ſi foꝛte ð hac nr̃am ꝓhitõem quẽqᷓ; re ſcrip.int᷑ ceteras. C.ad
i: aurẽ q banc vidiꝛde,· pem buen a aPri religionis ci e'pᷣſumpſeritis. decernimꝰeũ qui l.al. lylel.
cre.in decre ſignificatũ. q̃rtũdecimũ annũ h giol 4 bſ I8. l i: neſie v* O ꝛorogamꝰ.pꝛima ti
rSequentẽ. xx ctat extuncreligionẽ aſſumptã pᷣſumit᷑ ve oꝛdini alligatũ.voſq; a receptõe ùrü⸗ cere 4 anemn d neri 4
. 2 , H * 2 ſei 1 . o 1 1 0 9
s Uidet᷑ ecceg̊ quar racit᷑ eſie pfeſſus.vbi ꝓfeſſi a nouitijſ liber ad ꝓfeſſionẽ eiuſcem oꝛdis foꝛe 6 dfacij haͤbe
tu taſum poſt. ciij. an. diſſilitudine habit mime diſtinguuk ipſo facto ſuſpeſos inſup pene ſubij in cle de ſepul. dudii. er L
gbñ hʒ rata pfeſone f ſetiã ſi alij degẽtes c eis ſilibꝛ veſti ciẽdos.qfribo ipſi oꝛdis/p culpis in? tẽdat᷑ ad alios mendicẽ .
caoñliud. no egit⸗ E qm̃ cũ i hicad diſcretrõ fligi guioꝛib ↄſueuit. ¶ Boifa. vin. tes q; pᷣdicatoꝛes ⁊ mnio
ſz tũc demũ ců lapſ?ꝰ fue bus coutan „qm ci ia e* Seerearrtz rres. ⁊ videt᷑ ꝙ ſic per hãc .
rit an. xv. ⁊ in io poꝛta nis annos puenerit qͥd agaragnoſcit s Mnſtitutõnẽ imoccti fi q; p * ſtam. Sed .. pnuͦciane z
