uerit habitũ diſtincr. ciõ ſuſceptã diſcretiois tꝑe oꝛdinem ⸗ hibet ouerſoꝝ ꝓfeſſionẽ recipi vt diri de re. luris. q a e
Hela t ccularcs le poſt huͦc anni pbaũit ſpacio intelli añ annũ pbationis elapſũ.pie iure. ⁊ ibi vide. ? decrei· 5
glereulats de pench aer e Dersaures WMeſnbeealer cler papaliiſ⸗paeceſie ſa aar vio ae ne Di .
rici.⁊ ſi habitus ille reli giefermikatwobaſe e Ses au 5 ſemone alexader papa. iii⸗pde eni ꝙbic bonifacius gu
ioſus no eſſer. ſec loꝛr⸗ in illo qͥ añ diſcreriõis annos hĩtũ in? nr ad fem pᷣdicatoꝑ? mioꝝ oꝛdies dũ nõ dixit. öclaramꝰ. ſz di 1
cnlari de renad. e⸗ duit regularẽ.cũ eoꝝ q tũc agit plenũ taxat declarauit extẽdi.vñ nos paris rit pꝛogamꝰ.vñ lʒ eadeʒ ſi⸗
Repin cerigene ruls. I mõ habeat intellectu. Diſtinctos ʒ ſilitudieronis ĩducti. declarationem ro eſſet in alijs mendicã n
ſta. c. ij . e. lcut tuis. ſ nõ habeat intelle .iſraſerds ad aliox mẽdicantiũ oꝛdies p1 tibo qᷓ in pꝛedicatoꝛiboz m
nũquid copellitalis 9 ſeu diſſiles intelligim eẽ habit;. ſiie eandẽad aliox mẽdiqantiũ oꝛdies pj mnoribe en aſto la ns n
fiter no pciſe ſ cauſatſie nouirijs ſiue pfeſſis diſũles veſtes dẽ rogamꝰ. ¶ Inalijs autẽ religionib extenderet ad illos. niſi ſe
de velperre de Keate tur.ſiue bñdicant᷑ cũ ꝓfitentib cone ¶¶ ꝓfeſſio erpᷣſſe vel tacite fieri põt licite hien bonifa. pꝛogara ſu
.5. e.· vt cleric. qunst. ſiue etiam aliqͥd aliud fiet. qð infra annũ. ſß expſie emiſſa eti ſecula . oila prog arne⸗ 1
v¶ Ann · ad idẽ.seo. nouitioꝝ a ꝓfeſſoꝑ habitu diſcernat. ri hitunõ mutato illi religioni pciſe vides. regtc ꝛ antiq iu .
ergec. e. ut Alexander.iiij.fratribo pᷣdicatoꝛi⸗ obligat quaʒpfitẽs ẽ ꝓfeſſ.tcacite vo riſtodũ eſt. niſi qtũ reꝑi
KLgiee bug zmindeibus. facta infra pbatõis annũ ꝑ ſuſceptio mus receſſ. vxi pregu 8
ma. ſecꝰ qͥ ad hũc caſum . n'ſolũ. infra. z zelũ/ nĩarũ nem hitus q ꝓfitẽtib tm̃ dak. nõ illi t etigio⸗ nhtz gf. “ 1
de alia latẽti. de loui · Vpñtes eas lucrari dño ſollicite ſpaliter cuiꝰ hitus ẽ ſuſcept.ſed gene „ AXLicite. in mendicã⸗
rt nalee ti qꝛ ñ decer ⁊ expedit vt ↄſce raalitreligioni alicui recipiẽtẽ obigat tidetiã pot fieri. ſͥ non hn
casd:z videadibino.. ‚ci ate A ARronie nevñ ſietatis upteſit ſi cies 2 voluntartus licite. S. cgr. dial. uul
glo. ij. glo. lz ð68. puritati nõ deſit iudiciũ roõnis ne yñ n etatis up⸗ Idẽ pariſiej. 3 1 Mhutato. ad idẽ. . ve
Diſtinguut. ſed nõ ſpualis ꝓpfect querit᷑. vobis de fem 90 triduo P eueret, e paruien.· e ſicut nob. hitꝰeni non den
nercledo i nkopoſilio in vtute obediẽtie 2 lb p ) Eneliciu illi qre⸗ (caplo. facit moachũ . ſsptelſio ſ
te pfeſſus. vt. . illud ver na excõicatiõis aucẽte pñ̃tiũ diſtricti ligionẽ ſgregien kiſn velefe n goitectt, i
ri eſt dtncr ec⸗ ha inhibemne añ annũ ꝓbatõis elapſũ tionis anni alicui cõferendů a nclce iq it p lapiit
ir. y =Sèð “ nö D. j. S. * l
ens eu e iddntoe 6. ig r ee e⸗
ic itelligas lane.qð no. S ” —2 ,22 Ler Nne e . n
S e v te. In viei S. e.ſtatuimus. in illa &̊ nõ licebit.j.triduũ pẽitere.vt ĩ iſta.qꝛ nõ recipit᷑ð illa h ſtatutũ .
ber.S.r gre e⸗o dher barn SeFinbn. d voſitl eſt. b WBabits. vbinõ dAheicr gircefeſnnogtnp we deg nol ii
E . Rie i. agnoſcere debet. c BDbligatc. q̊ ad hac obligationẽ ex tacita nõ dicã dꝛñam int᷑ mẽdicã in
8 Snoſcte ſeptẽnio ĩpubes intellectũ hʒ.ſed nõ plenũ vt hic vi?ꝭ tes⁊ nõ mẽdicates.vt ⁊.e.c ꝓx.ſʒ ſic in expᷣſſa.qꝛ illa obligat illi religisi ie
b OPlen maeeten e id videat. C. de fal. mo.l.i. in nõ mẽdicãtibꝰ.i mẽdicãtibo ſolũ religioni in genere.vt ibi ⁊ hic. i
des minozante ſeesen H“ no linc rtis dieb vel foꝛmis. D tatis.maioꝛ.xiiij.in mare.xij.in feia e Scliẽs.ſecꝰſi nõintel uI
e die daerming pan wbaclonis auech d ſui oꝛdinis ꝓfeſ ligẽs.xt ſi furoꝛe laboꝛat.s.e.ſicut tenoꝛ. f ¶ Uolũtariꝰ.ſecꝰ ſi iuitꝰ Aaa
F. deiis ſolu Hdlca⸗ eerenaerergt anigats Ron oꝛdi.r ipſa a reh/ xx.q.iij.pñ̃s.S.e.cũ virũ. g Triduo.ter lata ſũt varie.no.S. e. ti. ui
lons recipe nop lioꝝ ſunt ſuſpẽſi ⁊ puniẽdi pena que ꝓ grauioꝛibi eul ad nr̃am.qͥdã dicebãt ꝙ' illud diſpẽſatiue loqbat᷑.alij ꝙ illud ſpale pri ii
tcpriacgiallis ick erer it Necre ranregka quã habuiſti.S.e.aplłicã lectionẽ alij ꝙ qͥnq; ibi cõcurrebãt ꝓpt᷑ qͥ pnia tridui locũ habuit pmũ id
e Leciſum Pdutt. qt habebar 5. cad aplicir. c ſtatuim. ſine deliberatloe itrauit. ſcõm ꝙ illect. certiũ ꝙ ſine ꝓbatõe ſuſcepit S“
b Zelh ãſi dilectiõis feruoꝛẽ ad idẽ.S.e.li.de re iudi.ad aplice.ĩ pn. hitũ ꝓfeſſoꝝ.q̃rtũ qꝛ ꝓpe puericiã.qͥntũ qꝛ.j.triduũ penituit.⁊ pſᷣ tʒ ibſi ii
edit de bap.maioꝛes.S.e.li.de elec.cũ expediat.⁊.c.cũ nõ de. gaof. 7 recitat ho. Uides ꝙ hodie ius eẽ cõe declarat᷑.ſ.q ꝓfeſſionẽ tacitã l
bn rõ eni qͥ a diſcretõe pcedit nõ dʒ deeſſe.eſt enĩ oim virtutũ Lerz greceptionebisplalo an pbatsto⸗ do nõ obligat᷑. niſi triduo E
HHSõ . vephric S. e offi. cu. c. i. . Eneficiũ.ema ( ꝑſeueret ſilis dilatio tꝑis.C. de erro.aduo.l.vl. uyr
mate. i nat. ad idẽ de decimis. q́uis. ⁊ de here.cũ ex iniuncto. nauit ad declaratõnẽ decre.sS.ð renũ.ex trãſmiſſa.⁊ eoꝝ qͥ no.ber. alt
8 Su 27a lens nõ erit oter h̊ excõicatꝰ. vt. S. de iurepa.relatũ.qð oderni.S.c.ſtatuimꝰ.⁊ io.xxvij.q.ij.ðſpõſatã ⁊.xvij.q.i.ↄſaldꝰ.⁊ po eErrt
zi eneig. f ſalonitane de ſimo. ſicur. ij. de lagit. c: vno. i ¶ Pꝛobatiõis an.p (nit hec decre.regulã.⁊.iiij.caſus exceptos. ſte
die vena⸗ z. inrerdn inuenitur de biẽnio.interdũ detriennio.⁊ de hoc hac lam credo.ꝙ ſi minoꝛ.xiiij.an.ĩgrediat᷑ religionẽ ꝙ añ fi.xv.an.bñ iod
5 ogiſeg i.cõſaldus.S.e.ad apłicam.,. ficiũ ſuũ nõ poterit ↄferri.qꝛxv.an.ẽ an.ꝓbatõis in illo.s.e.c.i.qð veꝝ Leo
Rer Perpꝛeſumatis. q eſt in fine. ẽ niſi pꝰ an.xiiij.aliqð de his q̃ ſequunt᷑ intueniat.bñficio aũt nil deꝑit ſio
1ZDranſcat. ſequebatur in antiqua ſicut de ſua volũtate ⁊c. qð eſt D

õferẽdũ.ꝗ.vt in pᷣ dec̃.S. (cũ de ꝓuẽtibo illi depuiat᷑.vt di in fi.

le
iſte igit. vᷣ. qui ſequit᷑. vſq; ibi.ſicut additꝰeſt ꝑ cõpilatoꝛes huiꝰ li.⁊ hoc ð renũ:ex trãſmiſſa.vbi tenuit collatio fcãijan.ꝓbõis,.ſʒ dic ſᷣm bo.ꝙ

ete,

uunit

„

De voto et voti redcc̃.

ibi cũ recuꝑauerat bona ſua.renũciauerat bñficio ſuo expᷣſſe in ingreſſu
vel añ ingreſſum. qð ſatis videt᷑ alias q̃re decre.illa poneret᷑ ſub ti.de re
nũ.vel dic ꝙ illa intelligit᷑ jm pꝛimũ caſum inferiꝰ exceptũ ſᷣm alios nõ
põt intelligi.qꝛ papa nò mãdaſſet poſtea illũ de nouo recepi. ſi igit᷑ bene
ficiũ tale nõ eſt cõferẽdũ ergo tꝑs nõ currit ei ad quẽ ſpectat cõferre. de
cõceſ.pᷣben.qꝛ diuerſitatẽ.de elec.c.vl.⁊ merito cu adhuc nõ vacet effe⸗

LxXVI.

ſibi de iure ↄpecit.ſ.ðᷣlegare niſi valẽte recu atoꝛe ſic dicã.qꝙ añ ꝓfeſſiõeʒ

p ſolã ꝓbatoõcʒ ipediat᷑eligẽ.niſi ð gra ꝑ caplʒ vocaret᷑.ad idẽ bã fac..e.li
ðᷣ tẽ.oꝛ.c ũ nilliꝰ.i fi.?⁊ .ðpui.c.i.iñ.vbi q iuocabilr manʒ i loco nãʒ loci
ſoꝛtitad idẽ optie.S.ę li.u ꝓcu.c.ij.duobꝰmõiiſ.pꝛio qꝛ ibi igreſſꝰrligiõiſ
intelligo ẽt cã ꝓbatõis vt ibi dixi.⁊ abſẽtia i loco remoto eqᷣpat᷑.ſʒ in re⸗
moto loco iſto eſſecabſẽs nõ deberet võꝛi ̊ nec igreſſus religionẽ Itcẽ ibi

ctabiliter nõ currit tꝑus

cũ nõ niſi a vacatiõe cur

rat.S.de ele.ne ꝓ defectu
de cõcel. pᷣben. c.ij.ſed qͥd
dices ſi ñ habebat ius ĩ
re ſʒ ad rẽ.nũ quid perit
¶ ꝓbatiõis an.ius illud
credo eadẽ rõe ꝙ nõ.⁊ in
decr de conceſ.pᷣben.ca.

vl.illud fuit.ꝓpter reuo

catoꝛiã ⁊ eius verba ad
idẽ.de pᷣbẽ.c.a pe.ſʒ nũ⸗
quid coſtituto in ꝓbatõ
ne poterit ↄf rre bñficiũ
puto ꝙ no. qꝛ dubiꝰ ẽ ſta
tus.⁊ ã fing ? ibi religi⸗
oſus quo ad pꝛiuilegiuʒ
imu ntatis de ſen exc.
religioſo.ij.rñ.⁊ ſtatudu
bius nõ ꝓmouet᷑ ad mili
tiã..de re mili.q ſtatus
ff. de li. eã qui de liberta⸗

niſiad id accedataſſenſuſ aũt ↄſtetq
vitã volueritabſolute mutare.vel ꝓ⸗
feſſionẽ expꝛeſſaʒ fecerit ſeu ſciẽter pĩ
tum receperit ꝓfeſſoꝛu. ſed interimꝰ
eidẽ beneficio ꝑ aliũ deſeruire debe⸗
bit.aſſignata ſibi cõgrua de ipius ꝓ
uentibo poꝛtione. Igdem

gione intrãda emiſſuʒ religiõeʒ
Aaliam etiaʒ laxioꝛẽ ingredit᷑ er
pfitetur in ipa.põt voto nõ obſtãte pᷣ
oꝛi. cui tqᷓ; ſimplici ꝑ ſeᷣm ſolẽne no
ſcitur ðrogatũ remanere licite ĩ eadẽ
ꝓ voro nõ cõpleto erxir eidẽ penitẽtia

„EVl pꝛius vorũ a ſe de certa reli

uẽtu ceari alias poterit ſi eoꝝ creatõ
ſpectet inſimul ad vrrumq; Boni
facius.viij.bitereñ.epiſcopo.
Be vorg ? voci tregemnpnone.
Aoog votũ debeat dici ſo
( lẽne.ac ad dirimẽdũ ma⸗
trimoniũ efficax:nos cõſu
lerevoluiſti.nos igit᷑ attẽ⸗
dentes q voti ſolẽnitas ex ſola cõſtõe
ecclie eſt inuẽta.matrimonijvero vin
culũ ab ipo eccleſie capite rex omniũ
cõditoꝛe ipᷣm in paradilo ⁊ in ſtatu in
nocentie inſtituẽtevnionẽ ⁊ ind:ſſolu
bilitatẽ acceꝑit.pñtis declariduũ duxi
mus oꝛaculo ſanctionis illud ſolum

ꝓcur̃.qͥ erat vñs li.ꝑ con
teſ.ꝑ igreſſũ religiõis a⸗
mittit vſũ litſ.ſic dicã ca
nõicũ ꝑ igreſſũ amittere
vſũ voq quã in caplo hẽ
bat. amittere dico q̃ ad
uctũ nõ qͥ ad hitũ ad ideẽ
L.ð cur fur.cũ alis ⁊ B
vm credo puto ci locũ eſ
ſe illi cle ↄcilij.qꝛ ꝓpt᷑ vo
lũt⁊ pñt q̃i iſte ſic i ꝓbõe
manẽædo iteri videat nol
le.nec ob. hec ðc.ñ eĩ ſim
plr ex iure bñficij ꝓcedit
ius eligẽdi.qð. pbat᷑ s.ð
ele.cũ ĩ cũct .⁊.c.cũ vito
nieñ.⁊.S.c.tci.e.li.ex eoqꝙ
cũ ſi.ſecꝰ credere i prno ł

i eo ad quẽ nõ de iurelcol

legij ſed iuri ſinglari ſpe
ctaret electio.

imponẽda. Naͤem.

. —6 „£ „
te ⁊ iã ꝑ hocĩduceret᷑ ad ad ſolũ abbatẽ ꝑtineat crea

religionẽ d mittẽdã. qðᷣ
eſſe nõ debet. s. de elec. q̊
rundã. xij q.ij. bone rei.
nã plãtare religionem et
plãtatã fouere debemus

g de pꝛiui.cũ ⁊ plãtare.⁊ hoc intelligo de beneficio qð ꝑ regulares poſſi
deri nõ poſſit.ad epatũ aũt in ſeculari ⁊ regulari eccleſia talis elegi põt.
,.e.li.de ele.nullꝰ ſed nũquid canonicꝰ eccleſie cathedralis qui ẽ in pꝛo
batõe habitus ⁊ regule in aliq̊ͥ monaſterio vocari debet ad electionẽ epᷣi
que tũc iminet facieda.⁊ dicamꝰ monaſteriũ eſſe in loco vicino.de q̊ ali
as vocar deberet.⁊ qn nõ apparet illũ vitã voluiſſe mutare ⁊ videtur ꝙ
ſic ꝑ iſtã decr.retinet eni beneficiũ ſuũ.ergo⁊ iura ex eo ꝓuenietia.nec ei
exeo qð ad bonũ aſpirat ⁊ vitã religioſam ꝓbat debet eiꝰ cõditio fieri de
terioꝛ xvi.q.i.ſunt nõnulli.Itẽ video ꝙ cõtrahit matrimoniũ carnale.
ergo ⁊ ſpũ ale cõrrabere poterit lʒ enĩ de vno ad reliquũ arguer̃.xxi.qij.
ſic. S. de trãſ.ꝑ totũ. Itẽ eligere pᷣlatũ eccleſie etiã epᷣm cadit in religioſũ
etiã pfeſſũ S. de ele cumana ĩmo ⁊ religioſi ad talia ſũt vocãdi.lxiij.diſ.
obeñ tibi. Itẽ video ꝙ in ſtatu libero inſpicimꝰ ſtatũ pꝛiſtinũ.ff de ſtat.
li.l.ſtatuliben.⁊ l.ſtatuliberi.a ceteris.ſic ⁊ in nouicio pꝛiſtinũ⁊ nõ ſta
tũ regularẽ.qui foꝛte erit⁊ foꝛte nõ erit ↄſiderare debemꝰ marxime cũ pᷣce
dens ſtatꝰ certꝰ ſit ⁊ ſequẽs incertꝰ.ad hoc de pe.di.vij.c.vl. Itẽ iocens
hereditas obtiet vicẽ defuncti qui ccrtus ſuit nõ heredis qui eſt incertꝰ
qꝛ licet certus ſit inſtitutꝰfoꝛte repudiabit.inſti.de here.inſti..ſeruus
alieiꝰ. Itẽ appellatõe denũciatõe.⁊ ĩ pe.nil debet innouari pᷣiudicium
appellãtis degũ ciãtis vel litigãtis.ij.qvij.appellatõe.ff.nil.inno.in ru
bꝛo ⁊ nigro s.de no oꝑ.nũ ꝑ to.S.vt li.pẽ.c.i.⁊ ij.ſic ⁊ tꝑe pbatõis in pᷣ
iudiciũ nouicij eo abſente nõ fiet electio.Itẽ dato ꝙ nollet vel nõ poſſet
venire ꝓcu.cõſtituere poterit ꝑ cõciliũ.qꝛ ꝓpter.de ele.ꝓ hac ꝑce facit.ff
de bo. poſ.er ꝑte mibł.l.vna in fi.⁊.ff.de le iij.l.queſitũ.i.rñ.⁊.ff.de fun.ĩ
ſtruc.⁊ inſtru.le.l ſeie.S.pãphile.⁊.l.pᷣdia.in ↄꝛiũ videt᷑.qꝛ in ſolitudie⁊
ſilẽtio debet ficri pbatò.ad d.xvi.q.i c.i.⁊.ij.de ſta mon.cũ ad monaſte
riũ.⁊ ex exitu clauſtri timet᷑ gericulũ.s de pe.di.v.c.iiad ſi.⁊ qui ſimileʒ
cũ alijs vitã ſuſcipiũt⁊c.de ſta.mon recoletes.⁊ talis qͥs eſſe putat᷑. q̃leʒ
babitũ oñdit de ſen.ex.ſi iudex laicus.⁊ diiſimilr viuere debet nouiciꝰ
ne videat᷑ ſeculũ mutare nõ fugere.liij.di.lege.⁊ ꝓpter diſſilitudinẽ com
putat᷑ quis in eoꝝ nũero in quoꝝ nũero in veritate nõ eſt.s ð biga.nuꝑ
Itẽ ralis quo ad imunitatẽ religioſus cẽſet᷑ de ſen.ex.religioſo.i.rñ.⁊ be
nefa lr̃a ipius decre.qua dicit talẽ nõ eſſe religioſũ cũ effectu.q d.eũ re⸗

quibit nouꝰmonachus a con⸗

ligioſũ ſed reuocabiliter ad inſtar eius qð dicit᷑ de tacite ꝓfeſſo qui peni

tet ·tridquũ.S.e.cõſtõem.⁊.c.ad noſtrã.vñ iura s.e.ſuꝑ eo.ↄſulti poſtu⸗
laſti ſtatuimꝰ.⁊.S.e li.⁊.ti.c.i.⁊.ij.dicũt talẽ redire vel remeare ad ſcłm
patet igit᷑ ꝙ ſecłm exiuerat als redire nõ poſſi.⁊ ẽ ſi.de ↄſc.di.iiij.qͥ i mr
nis.⁊ ]· de here.accẽtꝰ.dʒ ergo iſte nouiciꝰ aut i totũ dimittere.aut ĩ to⸗
tu ãplecti.ſicut pupillꝰaut oia noia tutoꝛis dʒ rata hr̃e aut oia reſpuere.
ff.de admi.tu.cũ querit᷑ ad idẽ de ↄſe.di.ij.ↄperimꝰ. Itẽ dato ꝙ in alijs
tractatib capłi abũtes nõ debeãt vocari ſᷣm ea que no.x.q.ij.hocius ⁊
dixi.S.de teſt.pñtiũ.tñ nõ põt negari qͥn dẽbeãt vocari ad receptões cão

nicoꝝ ⁊ ad ceſſatões diuioꝝ faciedas.ð.e.li.de pᷣbẽ.cũ in ecclijs ⁊ ð of.

oꝛdinãdoꝝ quis.ſi igiad electõeʒ pᷣlati ⁊ ad pᷣdctã vocabit᷑.⁊ ſic ſepe diſ
curret ⁊ quõ monaſteriũ ꝓbabit moꝛes eiꝰ.foꝛte tũc inhoneſteviuet cuʒ

cxit clauſtꝝ. ⁊ ſic infriget᷑ dec ad nrãʒ.S.c.ti. Itẽ iſte incertꝰ de ſtatu ſuo

certã legẽ dicere nõ pᷣt.ff.de teſta.l qͥ in dñi.⁊.l.ſe.⁊ ide in eo qͥ igrat an
ſit captiuꝰ.an a lacrũculis captꝰ.ff.de le.iij.l.i.i.rñ.q̊ nec electõʒ facere.
q̃ dʒ eẽ certa.S e li.de elec.c.ij.⁊ bñ facit ꝓ hac ꝑte qͥ cle.ł vo.ↄſuluit.vbi
ðꝛ ꝙ hbitꝰ ſine ꝓfeſſiõe ipedit ne ohat᷑ ad idẽ de of.dele.iudex.e.li.vbi ꝑ ſo
lã ꝓpõem recuſatõis ẽt añ cãm finitã ipedit᷑ ðlegatꝰpape facere qð aliss

a

tio monachox. eo defuncto ne

a Alſſẽſuo. tũc ei bñſi
cõ renũciat ⁊ iõ licite al⸗
teri ↄfert᷑ ⁊ ſic itelligat᷑ ð

voruz debere dici ſolẽne qᷓtu ad poſt
cõtractũ mrᷣmoniũ dirimẽdũ.qð ſolẽ
niʒatũ fuerit ꝑ ſuſceptõeʒ ſacri oꝛdis.
b σ1Aut ↄſtet ſcs caſꝰ
2 dic ↄſtet clara ꝓbatiõe
łↄpetẽtib iudcijs.S. e.
c¶WUel ꝓfeſſiõʒ.tertiꝰ caſꝰ.ĩtelligo alicui de appꝛobatõibo relicnõ ſolũ
giõibo vt·.t.pxi.c.vno. d eu qrtꝰ caſꝰ. e Seiẽter.s.e. ſicut
tenoꝛ. ⁊.s.c.pxi. fſ ꝙPꝛoſeſſoꝝ. vbi diſtictꝰẽvt dirxi. ð. e. t. . g Sʒ

iteri ꝓuidet ꝑſonis.mõ ꝓuidet eccłijs.ad idẽ.s.de elec.cũ nob oli.⁊.c.
cũ ex eo.e li.⁊ ꝓuiſio executòi mãdabitꝑ epᷣm.vt i pce.dec.cũ ex eo. poꝛ
ro.ſʒ ſpõſe ñ ẽ ſic ꝑ vicariũ ꝓuidẽdũ.⁊ iõ ibi epᷣs artat᷑.ð ↄuᷣ.cõiu.ex pub
lico.ꝓpt᷑ qdᷣ dicebãt qͥdã idẽ i ccico bñficiato ⁊ male. h Debebit.ĩ of⸗

ficqs diuis ẽt i cura.ſi curatũ eẽt bñficũ i Poꝛtõe.⁊ reliq̃ poꝛtõ ↄſer
uabit᷑ łivtilitatẽ ecclie expẽdet᷑.s.ð ele.qꝛ ſepe.ð of.oꝛ.pñti..poꝛro.nec
credo ꝙ dari debeat ipᷣi q7i pbõe.iã ei nõ bñ ꝓbaret ſi tles redditꝰĩteriʒ
hr̃et.bar.bꝛix. .dicẽs ꝙ tan.ſic tẽbat.ſ.ꝙ ille iteri debeat hr̃e fructꝰ.qꝛ
adhuc nõ ẽ monachꝰ ⁊pt reuti.hoc dixit i qõe qͥdã cłicꝰcirẽ fi.qõnũ ſuaꝝ

eiꝰqð no ber.s.eo poꝛ.l Intrãda.No.ꝙ vᷣbũ qꝛ alið ẽ religi

AN pꝰ emanauit ad declaratio(fatet᷑ tñ ibi ꝙ ↄſuetudo ſe hʒ ĩ Zꝛiũ
one pſiteri.aliud vouere de intrãdo vel ꝓfitẽdo In pꝛimo caſu nõ loqui

tur hec decre.q; tal etiã ſeculari hitu nõ mutato iã monachꝰ illiꝰreligio
nis.ðꝛ.S.e.ſicẽ nob.⁊.c.ↄſtõe.qꝛ hitꝰ⁊c.õ.e.poꝛrectũ In ſcðo cãu loqtocr
mę Laxioꝛẽ.quia de ſtrictioꝛi nõ dubitat᷑.quia etiã ſi eſſet ꝓfeſlus poſ
ſet ad ſtrictioꝛẽ trãſire.s.e.licet.ſed de pari ⁊ laxioꝛi dubitabat᷑.⁊ plus ð
laxioꝛi.⁊ ideo dicit etiam laxioꝛem.

agd ſolum Emanauit ad declarationem dec.S de elec officij. ⁊ eo
frũ que ibi no.mo. ⁊ guil.in ſpe.de ſtatu monachoꝛum. cverſicu.rxi.
p ¶Percineat.de conſuetudine pꝛeſcripta vel pꝛiuiſlegio alias de iure
pertinet ſimul ad vtrunq;.S.de his que fiũt a pꝛelatis.ea noſcitur.
q ¶Creari.ſicut moꝛtuo pꝛelato ad quem pertinet beneficij collatio
capitulum non confert.s.ne ſe.va..c.sno.quod cum iſto concoꝛdat.
r& Ad vtrũ q;. multo foꝛtius ſi ad cõuentũ tantum.et quia de hoc ar⸗
ticulo nõ dubitatur ideo fuit omiſſum.
Vod votũ. Emanauit ad declarationẽ eoꝝ que no.io.xxvij.q.i.in
pꝛin.c.i.Ber.qui cle.vel vouen.rurſus t Innocentieiſ.añ pec
⁊ non contra illos qui dicunt matrimoniũ fuuſſe inſtitutũ per hec
verba.creſcite ⁊ multiplicamini.ſed vt hic vides in paradiſo ⁊ ante pec
catum inſtitutum fuit ⁊ per illa rerba ptoplaſti.boc nuncos ex oſſibus
meis ⁊c̃.geneſis.ij.c.in fi.⁊.xxvij.q.ij.lex diuine. v Sacrioꝛdis vt
8.ꝗᷣ cle.vel vo.c.i.⁊.ij.In mioꝛib aũt licite vhitur vt.s.de cle.ↄiu.c.i.⁊
ex eo ꝙ hic eqpat ꝓfeſſioʒ religiõis ad ſacꝝ oꝛdinẽvidet᷑ ꝙ ſicpt ꝑ ꝓſeſſiõʒ
religſõis ſoluũ?᷑ſpõſalia de pniti ſic ꝑ receptõʒ ſacri oꝛdis añ carnalẽ co⸗
lã diſſoluũt᷑.ſic ⁊ alibi eq ꝑant᷑iſta.xx.q.ij.c.i.⁊.sv.de vi.⁊ ho. cle.cłicꝰ.ſʒ
iã diſputaui ⁊ cermiaui ↄꝛiũ qð chodie appꝛobatũ ꝑↄſtõʒ io.q icipit al
catõis ãtiq.ſ.ſpõſalia de pñti nõ diſſolui ꝑ receptõʒ ſacri oꝛdis ꝑ dec.ex
ꝑte.ij. S.ð ↄuᷣ.ↄiu.vbi ẽt ð h.⁊.xxvij.q.ij.deſpõſatã.nõne eĩ recipiẽdo ſa
caꝝ oꝛdieʒ vouet ſe caſtitatẽ ſeruatuꝝ ĩ ſeclo.⁊ tñ tle votũ caſtitat ĩ ſcło ſ
uãde ñ diſſoluit ſpõſalia ð pñti vt ibi Inducat g̊b fauoꝛ religiõis ⁊ meri
to.qꝛ alia ẽ cã mòachi alia cłici xvi.qli alia In ſolo ̊ cãu expᷣſſo dicamꝰ
ſeꝑari.qð eĩ ñ ẽ ſctõꝝ patꝝ decr.S.ð trãſſa int᷑.⁊ ſi diceremꝰ ꝛiũ iã hicñ
cẽt eq̃litas qꝛ iã duplici fmedio poſiʒ vir diſſoluere ſpõſalia⁊ młr vnico
qꝛ ꝓpt ſexꝰ fragilitalẽ oꝛdies ̃cipeñ pᷣt.ẽ ãt rõ q̃reh ſpale ẽ ĩ religioſis.qꝛ
moꝛtui ſũt mũ do.xvi.q.i.placuit.vñ ſicut moꝛs nãlis ſolueret ſpõſalia
ſic ⁊ iſta ciuilis ꝑmittere canõe.de conuerſa coniu.verum et c ex publi
co.que rõ deticit in clerico ſeculari.non ob,bec decre imo vorl alor ae
3

Saäri⸗ tanto durioꝛ qᷓ;to manifeſtiꝰfuit notũꝗtipx c.vno iĩ fi.

cr.S. ð renũ. extrãſmiſſa

3

66

Liber

quia equiparat iſta duo ad dirimendũ matrimoniũ poſt contractum qᷓ
ſi quo ad dirimendum pꝛius contractũ paria non ſint.immo diſparia
rationibus pꝛedictis.plura enĩ pꝛofitẽdo pꝛomittit monachus q; reci

priendo ſacrum oꝛdinem clericus.
xTacitã.que fit cũ maioꝛ ſponte ⁊ ſciens
vbi eſt diſtinctus.sS.ti.pꝛo

ctum ferret per annuʒ vt
p.c.ti.c.poꝛro.⁊.c.i.ex ꝑ

te.e.li.

Sedẽ apoſtolicam

alius eni non põt. vt.S.

de reli.dom.c. vl. ⁊. e.ti:

c.v.o.j.e.li.io.an.

3 Appꝛobatis. ergo ſi
pꝛofitet᷑ religionemnon
appꝛobatã ſi poſtea ↄtra

hit tenet matrimonium
quod verũ puto etiam ſi

quãdo pꝛofitebat᷑ credeh
bat illam appꝛobatam.

et eadẽ ratione dico.ꝙ ſi
recipit quis ſubdyacõa⸗
tum ab eo quẽ credebat
epᷣm ſed non erat.ſi poſt
ea contrahat matrimo⸗
niũ.bene tenet. ⁊ ita ter⸗
minauit bar.bꝛix.ym ti.

in qõiba quidã oꝛdiatꝰ.

a & CLontrahendumvt
S. qui cle.vel vo.rurſus
b PDebeatur. ex mani⸗
feſtatione igitur grauiꝰ
fit peccatũ.ad hoc.S. de

de pe.⁊ re.c.i.de hoe di

yt no.xxxij.q.iiij.nemo.

Alrxxi.i.di.clericus ſolus
7. S.de cele.miſ.de hoĩie.

Ericuloſo.in q̃t⸗
tuoꝛ partes diui

pit vltra facultates mo
naſterioꝛũ non mẽdicã⸗
tiũ nullaʒ recipi.⁊ cõtra
factũ irritũ decernitvſq;
ad.S.verũ. In tertia pꝛo

uidet quid iuris quãdo

moniales habent facere
fidelitatẽ vel homagiuʒ
tpalibo vel ſecularibo do
minis.⁊? qñ in eccliaſti⸗
co vel ſeculari foꝛo cãs
habẽt. ⁊ hoc vſq; ad.S. et
qm In quarta facit oꝛdi
narios executoꝛes huiꝰ
iuris de clauſura.etiam
quo ad exẽpta monaſte:
ria.pꝛoteſta do ꝙ ꝑ hec ĩ
ipᷣiſ exẽpt qͥ ad alia nihil
iuriſdictiõis ſibivẽdicẽt
d MHabenis ſimilitu
dinarie ad equũ qui lax⸗

atis habenis currit que

vult.de homi. dilectus.

¶ Uerecũdia xxx.q.v.

nec illð. ⁊.xxxiij.q.v. hec

.gdo hanc decreta.
n quaꝝ pꝛima que du-
rat vſq; ad.S. ſane ponit
cauſam conſtitutiõis.?
conſtitõem de clauſura
monialiũ. In ſcða pꝛeci

xi.c.i.⁊/ cconſtitutionẽ. vel cũ babitũ indiſti

aut ꝑ pꝛofeſſionẽ erpꝛeſſamvłtacitã

factã alicui dereligionibo ꝑ ſedẽ apo
ſtolicĩ appꝛobatis. Meliqua vero vo
ta ⁊ ſi quadoq; matrimomiũ ĩpediant
cõtrahenduũ quato manifeſtius ſũt
emiſſa tãto pꝛopter pluriũ ſcandaluʒ

2 exemplũ durioꝛ pnia traſgreſioꝛib⸗

debeatnõ tñ reſcindere poſſuntma

trimonia poſt cõrracta ¶Boni. viij.
De ſtatu regulariuin.

Ericuloſo deteſtabiliqᷓ⸗
rundaʒ monialiũ ſtatui,q
honeſtatis laxat habẽis

⁊ monachali modeſtia ſe⸗

—

ruſq; verecũdia impudẽter abiectis

extra ſua monaſteria nõnunq;ᷓ ꝑ ha⸗

bitacula ſeculariũ pſonarũ diſcurrũt
2 frequẽter infra eadẽ monaſteria ꝑ⸗

ſonas ſuſpectas admittunt. in illius
cui ſuã integritatẽ volũtateſpõtanea
deuouerint.grauẽ offenſaʒ in religi
onis oppꝛobꝛiũ ⁊ ſcãdalũ plurimoꝛũ

puigere ſalubꝛiter cupiẽtes .pñti cõ
ſtitutione ꝑpetuo irrefragabiliter va
litura ſancimꝰ. vniuerſas ⁊ ſingulas

moniales pᷣſentes atq; futuras cuiuſ
cunq; religionis ſint vel oꝛdinis in qͥ

buſſibet mundi ꝑtib exñtes ſubꝑpe

tuavin ſuis monaſterijs debere.de ce
tero pmanere clauſura a vun
li eaꝝ religionẽ tacite vel expꝛeſſe ſit
vel eſſe valeat quacũq; rõe vel cã niſi

foꝛte tato ⁊ tali moꝛbo euideter earuzʒ
gliquã laboꝛare cõſtaret ꝙ non poſſet
cũ alijs abſeq; graui ꝑiculo ſeu ſcanda

lo cõmoꝛari:monaſteria ipᷣa deiceps

egrediẽdi faculcas.nulliq; aliquatinꝰ

rõnabilis ⁊ manifeſta cã exiſtat.ac de
illiꝰ ad quã ꝑtingerit ſpeciali lnĩa.in⸗
greſſus vel acceſſus pateat ad eaſdeʒ
yt ſic a publicis ⁊ mdanis ↄſpectibꝰ
ſepate omnino ſeruire deovaleãt libe
rius ⁊ laſciuiẽdi opoꝛtunitate ſubla⸗
ta eideʒ coꝛda ⁊ coꝛꝑa in oĩ ſctimonia
diligentiꝰ cuſtodire. Sanevt hoc
ſalutare ſtatutũ ↄmodi valeat obſer

inhoneſte pſone nec etiã honeſte. niſi

imago.ſupꝛa de regulis iuris.cum virum in ie.
Abiectis.ſic.S.eli.de elec quoꝛundam.
5 Spontanea. alias non obligarent᷑.vc.xx.q.iij.pꝛeſens clericus.
5 ◻ffenſam. xxvij. q. i. nec aliqua.
i Lupientes.hic incipe conſtructum.

1: eeſentes ſed qũo pꝛeſentibs monialibus diſtrictioꝛ vita imponi
potuit. .

„7

contra id. xv. q.i.nec is.xxij · i.integritas.xx.q.iij.pñs.cũ⁊ nẽo

creſcere cõpellat᷑.lxxxiiij.di.geſta.⁊ ibi de hoc põt dici ꝙ illud ſit verũ de

regula.ſed hicad regulã nibil adi

2

jcit, ſed modus habitãdi ᷣm naturam

rei taxat᷑. Uel dic ſupꝛadicta vera in clericis ſeculariby.in religioſis qui
velle vel nolle nõ habẽt ſecus.qꝛ illis põt ſtrictioꝛ vita indici etiã ex re⸗

gula ᷣm inno.qui hoc no.de

regla.ſuꝑ eo ⁊ hoc pꝛobat iſta decr.⁊ adde

qð dixi.de re. iu. q omnes io.an.
a Portibo. qꝛ varictas locoꝝ iuris varietatẽ regulariter nõ inducit.

C. de tẽ.inte reſti.l.ſupuacuũ.⁊ no:q dicit mũdi.totius eĩ oꝛbis papa
tenet pꝛincipatũ.ix.q.iij.cũcta ꝑ mũdũ.⁊ i ꝓhemio hꝰ libꝛi cũ ſuis coꝛ.
b A Perpetua.nõ credo ꝙ decr.iſta tollit quin poſſent ſi vellẽt ad ſtri⸗
ccioꝛẽ religionẽ hũilitatis ⁊ puritatis cã traſire· s.de regula.licʒ.petita
licẽtia.vt ibi.Itẽ quin vna monialis ad regimẽ alteriꝰ mo naſterij poſ⸗

ſit aſſumi.s.e.li.de elec.nullꝰ.cũ ſuis concoꝛ.

uari. diſtrictiꝰ inhibemꝰ. ne in mona⸗

ſterijs oꝛdinũ mẽdicãtiũ aliqᷓ recipiã

turde cetero in ſoꝛoꝛes.niſi quot pote

rut de ipoꝝ monaſterio bonis ſiue ꝓ
uentibo abſq; penuria ſuſtẽtari. ſi ſe
cus actũ fuerit irritũ decernẽtes
Elerũ qn abbatiſſa vel pꝛioꝛiſſa cuiuſ
uis monaſterij ꝓ feudo.qð monaſte⸗
riũ ipᷣm tenʒ ab aliquo pꝛicipe ſeu do
mĩo cali:ſibi debebit homagiũ vel
fidelitatis ſacramẽtũ pꝛeſtare. niſi ꝙ;

p pꝛocuratoꝛẽ illud pꝛeſtet poſſit ef⸗

—„—

ficere apud eũ de monaſterio cuʒ ho

neſta⁊ decẽti ſocietate exigere poterit

eo cãu licẽter homagio facto ꝙ pᷣmuʒ

coõmode poterit ſeu fidelitatis pꝛeſti⸗
to lſactamẽto.ad ipm monaſteriũ eue
ſtigio reuerſura. ſic ꝙ in fraudẽ reſi

dẽtie ſiue moꝛe clau ralis nihil fiat
oĩno. Moꝛro ne moniales cãʒ ſeu
occaſionẽ habeãt euagãdi pꝛincipes

ſeclares ac alios dominos tpales ro⸗

gamus requirimus ⁊ obſecram per
viſcera miſericoꝛdie ieſu chꝛiſti.eidẽ ĩ

remiſſione peccaminũ nihilominus
ſuadẽtesq abbatiſſas ipᷣas pꝛioꝛiſſaſ
ac moniales quaſcũq; monaſterioꝛũ
ſuoꝛũ curã admiſtrationẽ negociave
gerẽtes.quibuſcũq; noĩbo cẽſeantur
Pp ꝓcuratoꝛes in ſuis tribunalibo ſeu
curijs litigare pꝑmittãt ne ꝓ cõſtituen
dis ꝓcuratoꝛibo qui atoꝛnati in aliqͥ⸗

„ *

bus ptibo nũcupatur. ſeu alijs hmõi
eadẽ opoꝛteat euagari. Siqͥ vero

cotra pᷣſumpſerint exhoꝛtatiõi hmõi ſtatẽ indigeriã ⁊ defectũ

—

rõnabili atq; ſctẽ obtpare nolẽtes cuʒ
ſit iuri cõtrariũ ꝙ mulieres pᷣſertiʒ re
ligioſe ꝑ ſeipas litigare cogant᷑⁊ avi
a deuiet honeſtatis.⁊ piculũ animax
inducat ad hoc ꝑ ſuos oꝛdinarios ec
cleſiaſticos cẽſura eccleſiaſtica cõpel⸗
lantur. Epis aüt ⁊ alijs platis ſuꝑ

ioꝛib ⁊ inferioꝛibo quibuſcũq; iniun

gimus ꝙ⁊ ipſi cauſas ſeu negocia q̃
pꝛefate moniales habebunt agere co
ram ipſis aut in curijs eoꝛundem.
ſiue ſint homagia fidelitatis ſacra⸗

pft. ⁊ recipi ñ ðbeãt ſi tñ fuint recepti tẽbit. qꝛ

ſemgeni erũt in clauſura.
Cc

Pꝛofeſſe. qð dic vt. s
ti.ij.c.i.⁊.c.conſtõem. ſi
ergo pꝛoſeſſio nõ erat hꝰ
cõſtõis tꝑge non tenetur.
d Honeſte. vñ nec mo
nachi ad eas accedere de

bẽt vł cũ eis colloqͥ.niſii

pñtia abbatiſſe ꝑ modi⸗
ca verba.xviij.q.ij.diffi⸗
nimꝰ.nec debẽt eſſe mo⸗
naſteria duplicia.vt ibi.
⁊ in. c. ſe.
e ¶Lauſa.ſicutĩ medi⸗
cis barbitõſoꝛibus.ſar⸗

toꝛibo carpentarijs cum

egerint ⁊ his ſimilia.
A Vpoꝛtunitate. xviij
q ij diffinimugs.
4* Abſq; penuria.nõ
nõ dixit ↄmode nã in q̃:
dã qõe defacto oppõeba
turgquaſdaz moniales

gea ꝛᷣ receptõ ñ teenebat

qꝛ facultates nõ ſufficie

bat.⁊ foꝛmatꝰ fuerat ar⸗
ciculꝰ in hec verba. Int?=?

dit ꝓbare ꝙ ex facultati
bꝰ mõaſterij ſcti petri ñ

poſſũt tot cmode ſuſtt⸗-
tari.oppoſui ꝙ intẽtõ ꝓ

bata nõ reuelabat.quia

poſſet eẽ..q nõ poſſẽt cõ
mode.⁊ tñ poſſent abſq;

penuria. iã eĩ dico ꝙ ca⸗

nõ icꝰbonoñ ð cẽtũ floꝛeꝛ

nis nõ poſſet ↄmode ſu⸗
ſtentari.⁊ tñ ð.xxv.ſuſtẽ
taret᷑ abſq; penuria Idẽ
dico de meipᷣo.nã in illa
ↄmodltate iſpicit᷑ cõſue⸗
tudo regiõis ⁊ q̃litas ꝑ⸗
ſone. Uñ iʒ nõ poſſuʒ cõ
mode ſuſtẽtari tñ poſſuʒ
ſine penuria. penuria eĩ
ſᷣm doctoꝛes hʒz in ſe ege⸗

neceſſarioꝝ hoc ergo vo
luit cõſtõ ꝙſtitute ĩ mo
naſterio nõ mẽdicãtiũ ñ
hr̃ent ncce mẽdicare ppi

nccarioꝝ defeetũ. Si ãt

ↄſideratõ antiqͥ ſtatꝰmo
naſterij Halijs mõſterijs
ciuitatis nõ pñt ↄmode
ſuſtẽtari tñ pñt abſq; pe
nuria tẽbit receptõ. hᷣ ei
ius nouũ qð receptõʒ vi
ciat extẽdẽdũ ñ ẽ ⁊ ſicob
h ¶Buſtetari.ð (tinui

ſiſti.c.i.⁊.c.auẽtẽ.ð vi.et

1 Ir (ho. cle. qm̃ vt ait

ritũ h̊ ſpãle dctm̃ vjr in ili

bꝰ mõſterijs feiaꝝ. ſecuſ

puto ĩ mõſteijs virop. l

eĩ ⁊ ĩ ilł vltra qᷓ; ſuſtẽtari

⁊ hoiʒ cetib ſe miſcert ſi⸗

2 ¶ Tgaii.i eccliaſtico eĩ ſecꝰ (bi vite ncẽria acqrer̃ pñt.ð ↄſ.di.v.nũqᷓ
HHo(qꝛ ille ð nccte illas ꝑ pcura.ad b̊ faciẽdũ admitter dz . e. b. epis

magiũ. 9.s. ð re. iu c. vl.So.p ſpũ aliba ñ pᷣſtat homagiũ qꝛ illo ẽ ſimõoia

8,.5ð ſimo.ex diligẽti.ſʒ ꝓ tꝑaliba iuriſdictõibo ł ſilibo bñ pᷣſtat᷑.⁊ ſic itelli

git h.ad h.xviij.di.ſi e pᷣs.⁊ S.e.li.ð ap.rona.

§. dz ĩ auc. quõ op.epᷣos.j.

m ¶Pꝛeſtet. ⁊ ſic iurał ppꝓcuratoꝛẽvt.lxiij.di.tibi dño.vbi ð hoc. (illð
n Eum dñm tpalẽ. o & Societate. hebit ſecũ duas l! ples ex antiqᷣs

mõachabꝛ capellãoſ ſuos⁊ icedat hõeſte.p Eueſtigio.i.ſtati Iytinuo

4 Eadelie S. d iud: miier ee. ibi pẽa ercõicatõis ĩpõit᷑ hic ñ. foꝛte

rõ fuit iudicial auẽtas ꝓpt quã ibi mag ðlinqt.io.an. r &⸗

Partibo an

glicoꝝ ⁊ noꝛmãnoꝝ ⁊ volebãt foꝛte ꝙ lʒ poſſẽt ꝑ ꝓcuratõsʒ agere.tñ illoſ

hrent ↄſtituer̃ ĩ pñtia iudic ⁊ reuelar᷑ ⁊ cauere.io.an. s

Inducat.

merito igit᷑ põit papa ſuꝑ boc legẽ dare.ad idẽ.s.de fo.cõ.c.vl.⁊ ð iure⸗

iurã.lʒ ð ſen.ex.decernimꝰ.io.an.

—= à

—

hunttnn
nimug,
Ncpennent
omnocenig
ſhcto D
Ntenin
Ccöſtnen
tnees ͤſi
anatvſteng
hbetredrr
ſe 9 tr n
keri ſcien

öfevelnbrrg
etpoſſeriß
4, ſäci iag
onoñ deinſt⸗
laßmdll
the
ſ; benuni
neiponiſt
e iſpicti
ſoöͤis ? qli
iiz no po
Retaritig
Wria. penun
toꝛeshzinſe
dſgitiz tdt
rior bor ain
ſögoſttunin
lono midicin.
eemidicar
or deſecii. G
nontiqſtuen
ilalis noͤn
erätil
aritiitelin
tibiteehti
ouiz q reachiß
rridegüfitt
Suſtitntti
12,calitiit
rbo⸗ deli
ſäledanffit
antti
möſtennn,
ltalmhiit⸗
cripſennſci⸗
pptdnn
nininſe,
ffneitt
. o 0. 1oC
nldhat⸗
1alglegin
sipothlnn
nhe

.

Sagrin
10 Pr

vrcns .

tTractari Sed nõne h
perſonaliter non trahantur

De religioſs domi.

oceſt ius commune omnium mulierum ꝙ
ad iudicium.s.de iudi:mulieres. ſic ꝙ nõ

trahantur inuite.ſed iſte non debent etiam volẽtes trahi vt ibi in. . ce⸗

teruin. ⁊ hic.

AVDeimandarent. ſupꝛa.e.li.de elec.vbi periculum.i. pꝛeterea. et.ff.

de oꝛigin.iuris.l.ſecunda.dpoſt oꝛiginem.

xPꝛimatibꝰ iſta ſũt

nomina diuerſa. tamen

igdem eſt officiuʒ.xcix. di.

c.i.io.an.
W Sua auctoꝛitate.
q uod eſt ꝓ-io.an.
Clauſura.facienda
quod eſt inra.
a & Secularis. xxiij.q.
v. pꝛodeſt.⁊ exhibebitur
non ad pꝛeiudicium. ſed
ad ea que deo ſunt placi
ta exquendum. S. de off.
oꝛdi.c.i.⁊ poſſũt ad hoc
cõ pelli.xxiij.q.v.admi⸗
niſtratoꝛes.
b Per hoc. ꝓteſtatio
quedam.ſi.sS.e.li.ð elec.
vbi periculum.ꝭ.pꝛete⸗
rea.⁊.S.de here.ad abo⸗
lendam in fi.ſaluo eo qð
habes in cle.e.t. atttẽdẽ⸗
e8. in pꝛin. io an.
Eligionum ei
pꝛima ꝑte pe⸗
tens ius anti
quum. oꝛdies
endicantes inuentos
poſt concilium non con⸗
firmatos per ipſuʒ inq;/
tum pꝛoceſſerunt de fa⸗
cto.reuocat. In ſecunda
parte que incipit ibi con
firmatos.de appꝛobatiſ
ꝛouidit.ꝙ pꝛofeſſoꝛes il
ꝛum poſſint in ipſis re
manere nullum ad pꝛo/
feſſionem recipiendo.lo
ca noua non emendo et
vetera non vendendo
ne licentia apoſtolice ſe:
irritans contra factum
2 excommunicans ſaciẽ
tes contrarium. In ter⸗
tia parte que incipit ibi
ſane.conſtitutionem di⸗
cit ad pꝛedicatoꝛes ⁊ mi
noꝛes non extendi pꝛopt
euidentem vtilitatẽ ipo
rum. nec ad carmelitas
vel heremitas.quia con
cilium pꝛeceſſerunt. In
quarta parte que incipit
ibi.ad hec concedit per/
ſonis ſingularibus oꝛdi
num ad quos conſtitu⸗
tio extẽditur.vt poſſint
tranſire ad oꝛdines ap⸗
pꝛobatos. ſed nõ cõuen

menta lites vel quicqd aliud ipᷣa per
curatoꝛes eax fiexi faciata tractari
Er quoniã parũ eſſet cõcedere iu⸗
ta. niſi eſſent qui ea executioni ðᷣbite

demãdarẽt patriarchis pꝛimatibus

uarchiepᷣis ⁊ epᷣis vniuerſis diſtricte ĩ
virtute ſancte obedietie ſub obteſtari
one diuini iudicij ⁊ in termiatiõe ma
ledictiõis ererne pcipiendo madamꝰ

quatinꝰ eoꝝ quilibet in ciuitateac dꝝ

oceſi pꝛopꝛia in monaſterijs momali

um ſibi oꝛdinario iure ſubiectis ſua.
in his vero quead romanã imediate

ſpecrãt eccleſiã ſe.ap.auẽte.abbates

yero ⁊ alij r exẽpti qᷓ; nõ exempti p⸗
lati eccleſiaꝝ monaſterioꝝ ⁊ oꝛdinũ qͥ

rũq; in mõaſterijs hmõi ſibi ſubiect

de clauſura cõueniẽti. vbi nõ ẽ iboꝝ
monaſterioꝝ expenſis⁊ fideliũ elemo

ſinis: quas ad hoc pꝛocurẽt diligẽti

faciẽda.⁊ de ipis monialibs includen
dis.qpꝛimũ cõmode poterũt puide
re pꝛocurent.ſi diuinæ ac noſtre indi⸗
gnationis voluerint acrimoniã euitd

re cõtradictoꝛes atq; rebelles ꝑ cẽſu⸗

rã ecchiaſticã appellatõepoſtpoſita cõ
peſcẽdo inuoqto ad hoc. ſi op/ fuerit
auxilio bꝛachij ſecularis. Perꝰᷣ
aüut in monaſterijs exẽptis oꝛdinarij
locoꝝ quo ad alia nulla ſibi cxedãt iu
riſdicrionẽ vel ptatẽ aliquatin attri
butã. Gre⸗xein ocilio giisli lugð.

Deteligioſis domibus.
Eiigionů diuerſitateʒ ni
mia ne confuſionẽ indu⸗

ceret.generale cõciliũ con
ulta pꝛohibitõe vetauit. Sed qꝛ
nõ ſoluũ impoꝛtuna perẽtiu inhiatõ il
laꝑpoſtmodũ multiplicationẽ erto
ſit:veruetiã pſũptuoſa temeritas di⸗

tus ed conuentum ſine licentia pape. Jobannes andree.
de Nimiam. pene nil in menſum bonum.in auc. vt determinatus ſit
nu.cleri.in pꝛin.col.i.nec in multitudine ſacrificiorum pꝛopiciat᷑ deus

xliiij.q.v.ſcriptum.de conſe.di.v.non mediocriter.⁊ melius eſt paucos

bonos qᷓ; multos malos habere miniſtros.s. de eta.⁊ quali.c.penulti.
ad idem.S.e.li.de reſcrip.c.ij. cum ſuis concoꝛ.
Cancilium.ð.e.tic.vl.

Impoꝛtuna.õ.e.li.de reſcrip.c.vl.de conceſ pꝛeben, deteſtanda. pe

ni.di.i.impoꝛtuna.in auc.vt dif.iudi.in pꝛin.⁊c.
g Pꝛeſumptuoſa.pena enĩ violate legis babet᷑ qui contra legẽ auſus
fuerit ſperare quod licitum non eſt. C.de pe.bo. ſub.l.i.in pꝛin.contra
legẽ aũt eſt abſq; licentia pꝛincipis nouũ oꝛdinẽ vel collegũ inſtituere.
vt in pᷣdic.c.⁊.S.c.c.vl.C.de colle.illi.l.i.⁊.iij.io.an.
hRepetita. ſic. C. de epi. ⁊ cle.repetita.C. ð emẽ.iuſti.co.l.i.ĩ medio
i Habitum.hoc intellige in ꝑluribus ſimul in eodẽ collegio habitan
tib ⁊ eandem religionem pꝛofitentibo.alias ſingularis perſona ſectas

non inueniẽs ⁊ ſeoꝛſum babitans nouum babitũ induere ibi poſſet ad

hoc.xli.di.parſimoniam.

lʒꝝ ¶¶ Affatim.i.generaliter. Si dicas affatim tunc ſignificabis abũde.

Affatim dicens facunde ſignificabis.
G. Mendicantes.repꝛobatur mendicitas.xciij.di.diaconi. vlti.licet

panpercav non ſit de genere maloꝛum.xv.q.i.illa.in fi.

m Peoceſſerant. de facto.

n Pꝛofeſſio.i.religio vel regula quam pꝛofitetur vnde qð ſequit veit

expoſitie ⁊ hec ſũt reperire in mioꝛii⁊ pᷣdicatoꝛibi.S.ð exceſ.pllnimil.ij
o Publicum.i.publice ſaciendũ.ad idẽ.C. de mẽdi.vali.l.vna.li.xi.

uerſoꝝ oꝛdinu pᷣcipue mẽdicatiũ ᷣrũ
nõdqũ appꝛobationis meruere pꝛinci

pii. effrenatã quaſi multitudinẽ ad

inuenit. repetita cõſtõe diſtrictiꝰ ihi
bentes.ne aliquis de cerero nouũ oꝛ⸗
dinẽ aut religionẽ adinueniat vel ha
bitů noue religionis aſſumat Cüũctos
aſratim veligiones ⁊ oꝛdies mẽdican
tes poſt dictũ cõciliũ adinuẽtos.qui
nullã cõfirmatiõem ſedis ap.merue⸗
rüt.ppetue ꝓhibitioni ſubijcimꝰ.et q̃
tinus ꝓceſſerãt reuocamꝰ Cöfir
masos auũrp ſedẽ eãdẽ. poſt idẽ tũ cõ
ciliũ inſtitutos quibo ad cõgruã ſuſtẽ
tationẽ redditus aut poſſeſſiones ha
ere pfeſſio ſiue regula quelibʒ inter
dicũt ſed ꝑ queſtũ publicu cribuerevi
ctũ ſolet incerta mẽdicitas.mõ decer
nimꝰ ſubſiſtere infra ſcripto vt videlʒ
pfeſſoꝛiba eoꝛũdẽ oꝛdinũ ita liceatĩiũ
lis remanereſi velint ꝙ nulluʒ dein
ceps ad eoꝝ ꝓfeſſionẽ admittant nec
de nouo domüu vel aliquẽ locũ acqui

rãt.nec domos ſeu loca que habent

alienare valeãt ſine ſedis eiuſdẽ licen

tia ſpeciali. ONos enĩ ea diſpoſitõi

ſedis ap.reſeruam in terre ſancte ſb⸗
ſidiũ vel pauꝑm vel alios pios vſus
p locoꝑ oꝛdiarios vel eos quiboſedes
ipᷣa cõmiſerit cõuertenda. I Si ve
