ꝓponat cam legitimã q ad
ius nõ tñ q̊ ad factũ. ⁊ vłt

ꝓbare · tpᷣs debitũ audiek

qꝛ plena ꝓbatio pꝛeſũptio
pferẽda ẽ.ff.ð his qͥᷣ/ ſũt
ſui.l.filiũ:⁊ pone exemplũ

pᷣm Bar, qꝛ valde potens

homo dicit ſe ab impoten⸗

te detentũ vl coꝛã iudiceĩ⸗

pꝛeſſionẽ paſſuʒ.ff.qð me.
cã nõ ẽ veriſimile.

i. & Pꝛeſidẽtis ſũmi poti

ſcis vel alteriꝰ ab eo dati.

l Snitone ſohalit faciẽdã.
Aſidera
n

eptio ab eo ꝙ dictũ erat ꝙ debeãt ·

dãt a iure ſuo.⁊ verũ ẽ niſi ⁊c.⁊ hoc ꝓbat litte

ſam facere plenam fideui niſi vel in
fra eoſdem.xx.dies ſeu pꝛedictos.xv.
eo caſu tantum cum ad pꝛedictaʒ cau
ſam pꝛopoſitam vt pꝛedicitur et ad⸗
miſſam pꝛobandam conceſſi fuerint

talia et tam veriſimilia pꝛoponi con⸗

tingeret que et in iudicio pꝛeſidentis
electos ipſos ab ifraſcripta pena me⸗
rito excuſarent et pꝛopter quod foꝛſi⸗

tan videretur eidem ad pꝛedictaʒ cõ⸗

paritionẽ tempus pꝛolixius indul⸗
gendum. Inſuper etiaʒ eo caſu quo
ad perſonalem electoꝛum comparitõ
nem excuſandam aliquam iuſtaʒ cau
ſam pꝛoponi contigerit.vel admitti
niſi tunc infra idem tempus iuſto ĩ⸗
pedimento ceſſante per pꝛocuratoꝛẽ
ad pꝛemiſſa omnia ſufficienter inſtru
ctum.et nihilominus.ipſa cauſa ceſ⸗
ſante vt pꝛemittitur ſe perſonalit᷑ pꝛe⸗
ſentauerint electiones de ipᷣis factas
eoipſo viribus vacuantes ipſos om⸗
niiureſi quod eis per electionem hu
iuſmodi queſitum eſſet decernimus
eſſe pꝛiuatos electos vero qui ſeſine
actis iuribus et munimentis ſuis et

m Uel pꝛo et.

o AXps:.infra quod debuit electus ꝑſonalit᷑ ↄparre.
p ¶ Impedimẽto.⁊ ſic in pena nõ incidit ſi iuſtũ ĩpedimẽtũ aduẽtũ ꝓcu.ĩ
pedluit credo ſᷣm Gar.ꝙ ſeruet᷑ illeſus ipo iure ſine aliqͥ reſtõis auxilio per
hãc lram.ſi aũt electꝰ tꝑs nec venit nec miſit ⁊ aduerſariꝰ pñs petat ꝓnun⸗
ciari ipᷣm in ↄſtõem hac incidiſſe.iudex in h̊ caſu bñ faciet nõ multũ accelerã
do.maxime ſi ſit ſpes de vicino aduẽtu.S.de do.⁊ ↄtu.cũ dilecti.ſz ſi pceſſe⸗
rit iudex ⁊ electꝰ veniẽs ꝓbat impedimẽtũ ꝓpt᷑ qðᷣ necvenire nec mittẽ potuit
reſtituere ↄ ꝓceſſum.S.ð re iudi.cũ Gertoldꝰ.ff.ð dã.infec.ſi finita..ſi foꝛte.

2

Pꝛocuratoꝛẽ.ſpales caſus cũ alias in arduis impeditꝰ nõ ↄpellat᷑ pcu

ra.ↄſtituẽ.S/de pꝛocu.querelam.vbi de hoc⁊.v.qiijſi egrorääͤt,.·
r Pꝛemiſſa.oĩa.ſ ꝓponẽdũ ⁊ ꝓbãdũ iuſtã cam abſentie ⁊ petendã confir⸗
mationẽ ⁊ ꝓſequenda elcctionẽ.⁊ ſic nõ.ꝙ ꝓponẽs cãs abñtie dʒ hr̃e manda

„

8MW Hihilomin? l,nõ ob. q; ꝓcuratoꝛẽ milſit.

(tũ.vt. ð. dixi.

t Xã impedimẽtippt᷑ qdð alias ꝓpt᷑ quã electꝰ ſe pſonalr pñtare nõ potuit
v Pñttauerint.dato ſibi pꝰ ĩpedimẽti ceſſatõem oi tꝑe qð a pᷣncipio hac
ↄſtõe dabat᷑ vñ hebit mẽſem ad ſe parandũ ⁊ tꝑs arbitrariũ ⁊ adhuc.xx.dieſ

⁊ h voluit dicere ſuꝑioꝛ lĩſa vt pᷣmutir̃ qð dico ð mẽſe ꝓ dat᷑ ad iter intelligo

cũ tale fuit impedimentũ qð nõ ſolũ iter ſʒ pamentũ etiã ipediuit ᷣm Gar.
x „. Pꝛluatos.⁊ ptineat ꝓuiſio ad papã ᷣm GBar.cũ mes ditoꝛis fuiſſevi

deat.exq negociũ eèt in curia ꝙ papa ꝓuidere deberet: alias nõ eẽt celerꝭ eccle
ſiaꝝ expeditio ex ptãtꝭ ſue plenitudine papa põt facẽ qð vult ſʒ de iure creldo

3.2 dico ꝙ ſi canonici deliqrũt ĩ pſonã vł foꝛmã tũc locũ hʒ decre · eiq; qᷓ;ᷓ ſi
aũt nõ deliqrint electio reuertit᷑ ad eoſdẽ .e.ſi electio.ne dicã Zriuʒ in bᷣ caſu

cũ nõ repiam expᷣſſuʒ nec ꝑ ſubauditões ſũt iura reuocãda.vt dixit.S.e. S. in
lo. exq̃ͥ aũt. Si aũt iudex datꝰ a papa ꝓnũciat electũ incidiſſe ĩ hãc ↄſtönem

iↄſtat eũ nõ incidiſſe vł ẽ dubiũ admitteret᷑ e appellatio.ſi aũt ↄſtat eũ in⸗
cidiſſe nõ admittet᷑.qꝛ a pena leg vel canonis nõ appellat᷑.õ.de ap.qꝛ nos:ff

de vᷣſig. ſi ꝗ pena.ſᷣm

uil. 2

ar. Et ſi elect puatꝰ hac ↄſtõe opponat ſe al

teri electo vt vnꝰ decapło admittẽdꝰ vr.qꝛ excluſꝰ ab illa pte vñ libe it
tit ab illa ꝑte.vñ ltimiiff.de ſuc.edic.lei.qᷣbo.qð lnrellino vexꝝ bean
in alio capiti ſatiſſactũ ẽↄſtõni.qꝛ ꝑſone inſtructe miſſe ſũt puatꝰ ẽ enĩ ſoluʒ
iure ſibi qſito ꝑ electionẽ.vt dicit hec lrĩa.
y Pꝛemittitur.ſ. in caſu in quo mittẽdo ercuſat᷑.
3 Mo caſu.ſ.qñ veniũt vel mittũt ſine actis.

—

a ¶Ex iuſta cã vt qꝛ inſtim detulit ⁊ miſit. vel aliq de nouo opoonunt. vt

dixi.S. in glo. vt diſpeſatio. q ẽ glo.vl.S. in ꝓxi.pte.

b . Ad ec tertia ꝑs poſt

; dixit ad ad tenenk electi dicit ad qui tenent ele

Liber PPꝛ

ergo nõ alibi niſi foꝛte iuſta cauſa ſuaderet. e. vᷣtelectos.·

mem aliam obtinere.

pitionẽ pſonalit facidã. l V Pꝛolixius. arbitrarium. bita tä
lderatõe impedimẽtua qualitatis negocij.
¶Luiciſ.cũ iſta cã ꝓponitur admittitur ⁊ ppa=.·

imus

ctoꝛes TR die ad hec.i.pꝛeter hec ·

c ¶ Electionibo.vt foꝛmã decre.qꝛ ꝑꝑ ſi fuit obbuata 2 qri dʒ diſtincte ð qᷓ

libet ipſiꝰ decre.articulo.de quo in dubiũ reuocat᷑

d.· ¶ Eligẽtibo.vtꝝ excõicati maioꝛi ab hoĩe ſu

ſpẽſi.puati a canone.hi enĩ eli

gẽ nõ pñt.S/e.cũ in cũctꝭ.⁊.cicũ intR.de ↄſue.cum dilectꝰ.cũ ſi:idẽ ð alijs

que circa h̊ fuerint in dubiũ reuocata.

e¶ Electꝭ.inqͥret᷑ circa hoc ð his qᷓ hbẽs. ð. e. cũ ĩ cũctꝭ⁊.xxv.di.vſq; ad·xlix

¶ Pꝛemiſſa electoes electoꝛes ⁊ electos·

pꝛoceſſus ſuos contingentibus per⸗

ſonaliter vel per pꝛocuratoꝛem vt pꝛe

mittitur pꝛeſentauerint ea volumus

ex contemptu cõſtitutionis huiuſmo
di eo caſu pena percelli.vt pꝛo exhi⸗

bengdis illis alibiq; apud ſedem ipſaʒ

niſi ex iuſta cauſa non poſſint dilatio
m aliam obtine Ad hec vt
diligens inquiſirio ſuper electionib⸗

et eligentibus et electis ac alijs pᷣmiſ⸗
ſa contingentibus plena infoꝛmatio
poſſit haberi quam infoꝛmationẽ per
Roctracdes qui vt plurimum con⸗
ſtituuntur abſentes pꝛoceſſus igna

ri curſus cauſarum non ſentit de faci
li pꝛouenire de ipſis electoꝛibus due

perſone ad minus ſuper negocio ipo
vt de electis pꝛemittiturꝰſufficienter

inſtructi qñ electionẽ cõcoꝛdem eẽ cõ

tigerit infca idẽ tempus per capitulũ

in expenſis de bonis ad pꝛelatum ip⸗
ſius eccleſie decuius electõne agitur

pertinentibus ſi ſint diſcreta alioqͥn

de cõmunibus vel per m capitu
lum aliunde pꝛouiſis.ſi de ipſis diſ⸗

cretis vel bõmunibus tũc haberi nõ

verli inſuper.

g. & Plena. p hãc l̃am ⁊

ſequenteʒ dico 'm Bar. 2
Guil.ꝙ ſi mittãt᷑ canonici
q̊ tñ nõ interfuerunt nego⸗
cio ꝙnon ſufficit ⁊ · dicat᷑
ex ioſis electoꝛibus ⁊c.

a. Abſentes. qð aliss eſ
ſe poteſt. · de pcu. l.
b. Pꝛouenire.⁊ lʒ ꝑ talẽ
ꝓcu.poſſet inſtructio ꝓuẽi
re nihilominꝰ veniunt he ꝑ
ſone ſᷣm Buil. ⁊ fac qð di⸗
xi in bᷣn.ſuꝑ vᷣbo ꝑicłoſis
debent vel alias apparere
pcuratoꝛiũ ab eligẽtibo hĩe
c ¶Due pſone . he pſone
qũo trãſmiſſi ſint.ar.S. de
here.cũ ex iniuncto.⁊ ſi iſte
perſone non venerint ele⸗
ctus vult tñ plenã inſtru⸗
ctionẽ facere per alios ſuffi
cit quo ad ſe ſed nõ q̃ͥ ad e⸗
lectoꝛes.qꝛ penã incurrent
T·e.Sceteꝝ. Etſi ꝑſone in⸗
ructe venerint ⁊ añ iſtru⸗
ctõnẽ cauſe deceſſerũt poſt

q; ſciuerint h̊ eligentes te⸗

nent᷑ alias perſonas mitte
reij·tm̃ tpᷣs q;tũ ſuperiꝰeſt
taxatũ:alias ꝓpt᷑ nouũ cõo⸗
tẽptũ penã incunẽt. licet a

pꝛincipio negligẽtes nõ fu

lſſent ad inſtar eiꝰ.qð dicit
de electo.ð.eo.S. pꝛoximo.

e¶Coõcoꝛdẽ.lʒ qdã dicãt electõem ↄcoꝛdẽ q a maioꝛi ꝑte capituli facta eſt

tu dic m Guil.⁊ Bar.ↄcoꝛdẽ qñ oẽs nſentiũt nemine diſcrepãte. Ile enim

intellect? ẽ 5 ſignificationẽ vocꝭ.⁊ ꝓbat᷑ ̊.j.S. ꝓxi.⁊ .·e.quoꝛũdam.
f ¶ Idẽtꝑs jqð electꝰ dʒ pſonalit᷑ ↄparere.⁊ ſi electus ſit remotioꝛ q; elec⸗

—

toꝛes ſufficit ꝙ ꝑſone inſtructe veniãt.·

es ſufficit ꝙ plonelitructe venig qð electꝰ remotioꝛ veĩre dʒ ᷣm Buil.
⁊ Bar. ſi aũt electꝰ eſſet pinquioꝛ dico eligẽtes hre mẽſem ⁊ tpᷣs arbitrarium

⁊. xxdies.ad impoſſibile eniʒ nõ obligantj.de re.iu.nemo.cũ ſuis concoꝛ.⁊
vᷣba ſunt ciuili mõ intelligẽda.ff.ad exhi.l.pe. Et dico ſᷣm Guil.⁊ gar.ꝙ ſi in
cu ria ille ſit ꝗᷣ eſt electꝰ vltra motes habebũt ꝑſone inſtructetꝑs ad veniẽduʒ
qð hret electꝰ ſi eſſet in eccia ⁊ curreret a die eis notificati ↄſenſus exhibititu
tius tñ eẽt ꝙ cũ mittũt ꝓ ↄſenſu mitterẽt etiã ꝑſonas inſtructas ̃ᷣm foꝛmam
huiꝰ decre.tñ iʒ hoc nõ fecerint nõ incidũt in penã.qualit᷑ enim artani dedent
ad ꝓſecutionẽ cauſe donec ſciãt an electus ↄſentiatIdẽ dico ſᷣm eoſdem ꝙ ſi
duo ſunt electi quoꝝ vnus eſt in curia alter in eccĩa.ille qͥ eſt in ecclłia ſtatim
poſt ſi uu ↄſenſũechibitũ artat᷑ hͥ tꝑe.cũ enĩ decre.iſta dicat poſt ↄſenſum ⁊c.
ſtabim textui nec dicemꝰ ꝙ habeat vel poſſit expectare ↄſenſum alterielecti
Sebenis nereſſenc⸗ ⁊ moderatis.vt in ſe.S.
BDiſcreta.ſi aũt aliqua ſint diſcreta aliqua communia fiãt de diſcretis
pertinentibus ad pꝛelatum ſi ſufficiunt. alias qnod deeſt per hanc litterã de
cõmunibus ſuppleatur.ſed ſi de bonis eccleſie plus recipit vnus qᷓᷓ alter da⸗
bit ne tm̃ vnꝰ ſicut aliꝰ.dicas ſᷣm gar.ẽ triplex genus expẽſaꝝ. In expenſis qᷓ

ſiũt ex cauſis vel negocijs generalit᷑ ad rotã ecciam ptinẽtibo fit ↄtributio ſe⸗

cundũ facultates.vt qui plus habet plus ſoluat.de cenſi.ſopite.⁊.c.cũ inſtã
tia.ſicut in naui iacture ſummã ꝓ pꝛecio reꝝ diſtribui oꝑtet ⁊ que plures res
ↄſeret.ff.ad.l.ro.ð.lac.li.S iacte ſũmã. Alie ſt expẽſe ꝑtinẽtes tm̃ ad bõa diiſ
ceta puta ad dignitatẽ te ð illis bõis diſcretꝭ fieri dñt expẽſe dũmõ ſufficiãt.
In expẽſis vo qͥ ptinẽt ad boa cõia ð cõibo fieri dñt hᷣ ſat ꝓbat hec lr̃a ſcom

¶ Alioquin.i.ſi bonõ diſcreta non ſunt.

(Bar.

lꝛ· ¶ Aliüude.ↄpẽtmutuũ cũ maãifeſta ſitĩ q̊ eccievtilitas.x.q.ij.pcane. xij.
2 de. Ih eũ mãifeſta ſit ĩ h̊ eccievtilitas.x.qij.pᷣcane. xij.
q:iij ↄmode.vl ſiia omode fieri ñ ta dio.clicꝭꝗ cha ritatiuũ petũt auxiliũ.ff.
de cen. cũ apls. .phibemꝰtractat᷑ enĩ ſubditoꝝ ſalus.lxi.diimiramur.

E Doſſint ↄmode.ff.de vᷣſig.nepos.

m ¶Inſtructi.inſtructe debet dicere cum ſupꝛa dicat perſone. Gar.
n Traſmittaãtur.nõ ergo ſuſſicit eos eligere niſi trãſmittãtur.ſi ergo eleci
ꝛimo nolũt ire alios eligant ⁊ trãſmitrãt. illi autẽ electi qui venire noluerint
ac pena tanq; culpabiles puniant᷑j.ꝭ. ceterũ quod enĩ fit a maioꝛe ꝑte ca⸗
pituli minoꝛ pars ſequi tenet᷑ niſi rõnabile qͥd oñdat.de his quea fua ma.p.
caecile vnde venire tenebãturiad idem iij:qljnulli:vij:qeiiqꝛ froter. xvii qñt.

— — ——

—.

0
i,
6

e
e

te
eH
hfi
de⸗

in
tmn
doſt
t

te

ſt
(o/
t a

dict
mor

h
emim

elec
uil.
ium
f01,2
ſiin⸗
lece;
itiſeu
morm
edent

ngi

hun
n 1
lecti

lets
cäde
er da⸗
nſs
nioſe
inſ
tes
00
Ficiat⸗
ſcönt
(S
ne.N.
lüͤ

Nam
grecs
nai⸗

De elec.et elec.po.

nos autẽ fratres.et quod ibi notatur.

o Sivo.iiij.ꝑs ponit qᷣ

p. ¶ Due plone. cõꝑeant qð eſt j·⁊ ſi iſte ꝑſone ſe ad

d iuris de miſſiõe ꝑſonaꝝ quando electõ facta eſt

(in diſcoꝛdia.

uerſarios in iudicio ↄſtituant nihilominꝰinſtruere pñt.cum ⁊ infra dicat᷑ ꝙ

opponentes inſtruunt nec ſunt iſti ꝓpꝛie teſtes ſʒ inſtruunt cam cum actis iu

ribus ⁊ munimẽtis⁊ ꝑ eos inſtruetur papa vł auditoꝛ in factiveritste.
q. OPlures electiones. et intelligas ſiue ſint due ſiue płes dũmõ oẽs ſuas

1r eceſſarijs.qͥ ſunt ille quibo nõ factis res ꝑitu⸗ (ꝓſequãtur electiones.·

ra erat vel deterioꝛ futura.
vtiles que melioꝛẽ cãm fa⸗
ciunt deterioꝛẽ eſſe non ſi⸗
nunt. ff. de vᷣſigel. impen⸗

ſe.⁊ dico ꝙ ↄditione ex hac

decre.electi nõ tenebuntur
ad vtiles cuʒ de neceſſarijs
tantũ dicatur. ſed actione
neg. geſtoꝝ bene. ff. ð neg.
ge. ſed an vltro.s. de ꝓcu:
cum pꝛo cauſa.
S8 ¶Kontẽpſerint. ſed an
teneatur offerre an ſuffici⸗
at ꝙ paratus ſit ſoluere du
bitat᷑.⁊ videt᷑ ꝙ teneatur of
ferre. Cde cõtrahen.et cõ.
ſtip.magnam. ff. de leg. cõ
miſ.l.ſi fundus. ad ſi. vbi
dicit᷑ ꝙ offerre tenet᷑ alias
in penam incidit. ec.S. de
loc.potuit ar. Z.ff. quoꝛuʒ
leg.l. fi. Fel. vbi dicit᷑ ꝙ ſuf⸗

ficit ſi ꝑatus ſit ſatiſfacere

nec tenet᷑ offerre.ſed moꝛaʒ
petendi nõ facere.ff.de oꝑ.
li.cuʒ patronꝰ.ff. de dam.
infec l.iiij. F. hec aũt ſo.di
co ſᷣm guil. ⁊ gar. ꝙ ꝑ iura
vVltimo allegata.⁊ ꝑ decre.

poſſint ad omnia inſtructi plenarie

tranſmittant᷑. ¶ Si vero in diſcoꝛ
dia electio vel electiones ipſe pꝛoceſ⸗
ſerint. tunc due pſone ad minus de
parte qualibet.cu ſintplures.vel de
parte electi cũ electio vna ꝓceſſeritin
neceſſarijs ⁊ moderatis expenſis ele⸗
ctoꝛũ quas ſi electi exhibere cõtemp⸗
ſerint niſi foꝛſan ipſos facultatũ im⸗
potẽtia pꝛo qualitate negocij excuſa⸗
ret. omni iure ipſis ex tali electõe que
ſito pꝛiuẽtur et quãdovnicus eſt ele⸗
ctus.cui aliquis vel aliqͥ ſe opponũt
in expenſis ipſoꝝ pꝛopꝛijs eo caſu taʒ
opponẽs q; opponẽtes hmõi.ſi duo
tantũ vel ſi plures.duo ad minus ex
ipſis opponẽtibus in expẽſis ipſoꝛũ
opponẽtiũ plene vt dictũ eſt cũ actis
et munimẽtis inſtructi cõpareãt vt ꝑ

de iureiu. bꝛeui. et ·de ſen.ex.cum medicinalis.S.exemplũ.⁊ ꝑ litterã iſtam
que dicit cõtempſerint ꝙ ſufficit ſi ſoluere ſit paratus.⁊ cõtraria loquũtur cũ
ſtatuta eſt dies que interpellatur. M
t ¶ Impotẽtia. ⁊ tunc expẽſas dare tenẽtur electoꝛes.vbi enĩ ius poſtulatũ
excuſat incũbit hoc onus poſtulãtiboꝗj.S.p.a ſimilivbi ius excuſat electũ in⸗
cumbit onus expenſaꝝ electoꝛibo et ſatis hoc patet j· .pꝛoxi.&ᷣ.vel ſi ꝑſonas
et idẽ dico ſi electi pñt ſed nolũt has expenſas ſoluere pᷣalle.ver.

hoc
x O

vV O Puuẽtur. pꝑ ſentẽtiã. vbi enĩ vult decre.hoc ꝙ ſit canon late ſentẽtiet bñ
en i ⁊ hoc feciſſet ſi bocvoluiſſet.S.de deciiad audientiam.
nicus. ſi ergo ſunt plures electi.dico ꝑ hanc litterã.⁊ ꝑ illã ·F. pꝛoxi⸗

opponẽtis vel opponentiũ cũvnicus eſt elect? opponẽtes venire no tenent᷑.
iſta enĩ decre.nõ cõpellit alios venire niſi electos poſtulatos ⁊ ꝑſonas inſtru⸗
ctas ⁊ opponẽtes cũ vnicus eſt electꝰ.averbis ergo nõ recediimmo vᷣbis edi
cti deſeruiã.ff. de le.iij.nõ aliter.s.de reſcrip.ſuſceptũ.⁊ hoc intellexit guil. et
gar.de his opponẽtibus qᷣ ſunt de electioꝛibo ꝓ illis.n.veniũt⁊ pſone inſtru⸗
cte.ſed ſi aliqui ſunt opponẽtes pᷣter electoꝛes.puta dio.clerici vel alij quoꝛũ
interſit ipſivenire debẽt.ſed eadẽ rõe q̃.s.dici poſſet ꝙ in eis locũ nõ habeat
hec decre.ſed illa.S.e.ſtatuimus. V .
a ¶ Ooponũt. in foꝛmãvel ꝑſonã aliquid obijciẽdo.s/eiciii··

b D Opponẽtes.dixit guil.et gar.ꝙ ſi archiepᷣs vel ep̃s ſe opponit ꝑſonalit
venire nõ tenetur.ꝙ qꝛ durũ eſſet ꝙ occaſione hꝰoppoſitõis ſuam eccleſiã yel

pꝛouinciã derelinqt. et ideo ſufficit ſi pcu.mittat ſufficiẽter inſtructũ tãq; iu⸗

ſta et ronabilis cauſa eũ excuſet.j.. S.pꝛoxi.vᷣ.vel ſi ꝑſonas.⁊.].e.S.penult. vbi

nõ aſtringit pſonałrvenire ecclie alligatũetiã ſi poſtulatus fuerit.·

c & Duo. ad minus ſi autẽ.x.ſunt opponẽtes ⁊ diuerſa crimina opponunt

vtpotevnus adulteriũ.alins homicidiũ ⁊ ſic de ſingulis ſufficit duos mitte⸗

re ſufficiẽter inſtructos ſᷣm guil.et gar.cum hec litera nõ diſtinguat. ⁊ ſic ſatiſ

factum dicemꝰhuic cõſtitutioni ⁊ incõueniẽs eſſettot opponentes cõpelli ve⸗

nire ⁊ electũ per tot diſtringi.ff. de exer.act.ꝑ plures.licet ſit are.qꝛ ſi plures ðᷣ
vno crimine accuſant magis idoneꝰeligitur a pᷣtoꝛe.ſi autẽ de diuerſis oẽs ve⸗
nire tenẽtur nec admittit᷑ vnus ꝓ alio.ff. de accu.ſi plures.C.de accu.l. q de
crimine.ſed illud.quiavbi criminatr de crimĩe agit᷑ nõ pᷣt ꝓcu:interuenire.ſed
hic agitur ciuiłr.⁊ ideo ſecus.de accu.ſuꝑ his.
D Gpenſio.d uas ſi dare noluerint.⁊ ita nullꝰ venit tanq; culpabiles pu
niantur⸗·.S.pꝛoxi.vᷣ.vel ſi perſonas. .
e Inſtructe.reſpicit illud due perſone alias inſtructi.⁊ reſpicit illud duo
ex opponẽtibus ⁊c.⁊ an illi duo cõtribuere teneãtur dixi:je.cũ non deceat.

¶ ompeantur.jidem tꝑs·j·qð electivenire tenẽtur vt intelligat᷑ repetitũ.
5.deap.ſecũdo reqris.⁊ ſi electus obijciat opponẽti ꝙtꝑa nõ ſeruauit⁊ opo
nens idẽ obij ciat electio pꝛĩo diſcutiet᷑ de iure opponetis tanq; de pᷣiudiciali.

C. de adul.qm̃.s.de oꝛ.cog.tuã.pꝛius enĩ ꝑſone opponẽetiũ diſcutiẽde ſunt
xxiij.di.illud. de accu.c.i.⁊ ſimul devtroq; cognoſcere nõ debet.s.de iudi.ex

hibita.ſᷣm guil.et gar. Dico tamẽ ꝓꝙ iudex excluſo cõtradicente ex officio ſuo
cognoſcetvtrũ electus tꝑa ſeruauerit.S.e.cũ nobis olim. qͥd ſi opponentes a

pꝛincipio nõ venerũt.jtꝑa ſed poſt.⁊ ſe petãt admitti ad ea que de nouo ꝓue
nerũt nunqd admittetur videt᷑ ꝙ ſic.S.e.cũ circa.S:alioquin.S.e.cii.õ.qͥ ma.

acpoſ.cũ in tua.⁊ ne ꝑ ſurreptoem⁊c̃.S.e.cũ dilecti. S. nos vero.ſed dic cõtra
bãc decre. que excludit eũ a totali ꝓſecutõe pꝛoceſſus⁊ qᷣ ↄtra te calũniatꝰ ẽ
nec de illo. nec de alio crimine te excuſat.ff/ de accuiſi cuinij.q· xe ſi accuſato⸗

rũ.nõ ob. decre. vt circa punit᷑ eni ibi qui nõ ełpꝛeſſit ſed erpꝛimere nõ potuit
ꝙ ignoꝛabat.hic autẽ punit᷑quia cõtempſit, decre.autẽ ſtatuimus non ob. qꝛ
ibi nõ pꝛiuat᷑ pꝛoſecutõe ꝓceſſus ſed in hoc punit᷑. ꝙ in eiꝰabſentia pcedit᷑.ve

niẽs igi
ſpecia
g Inſtrui. ita ꝙ finiripoſſit.

Fir adnnnrer in eo ſtatu in quo cã reperiret᷑. dicamꝰigit᷑ hoc ꝑ decre. iſtã
introductũ.nõ ob.decre.cũ dilecti.qꝛ officiũ iudicꝭ ñ deficiet.vt in pᷣ.

(decre.cum nobis.

h Inſfoꝛmani. quando non eſt tale quid pꝛobatũ.per quod negocium de

i ¶ Alijs. circũſtantijs:quid enĩ ſi ꝑ iſtos infoꝛma

pꝛemiſſas ꝑſonas vel negociũ plena⸗
rie inſtrui. vel ſedes eadẽ valeatĩfoꝛ⸗
mari an eccleſiaru vtilitate penſata 2
glijs inſpectis circũſtantijs

ijs inſpe ſuꝑ habẽ
dis aliquibo pꝛo hoĩbus ſeu danm⸗

cijq; alijs ſit alibi faciẽda cõmiſſo vel

eq̃tate ſuadente ꝑtes potius apud ſe

dem ipſam in ꝓbatõibo ⁊ alijs ſint ar
tande Cetex ſi eligentes electiones
ip ſas cõcoꝛditer vel in diſcoꝛdia cele⸗/
bꝛatas.infra.viij.dies poſtq; ↄmode
poterũt electis pñtare diſtulerint ip
ſos qui culpabiles in hoc extiterint q̃
ad ſea ꝓceſſus ꝓſecutõe totalr exclu⸗
dẽtes oĩbus bñficijs ſuis q in ipᷣa ec⸗
cleſia de cui electiõe agitur obtinẽtꝑ
trienniũ cõtinuũ extũc inchoãdũ vo
lumus eoipſo foꝛe ſuſpẽſos ad q ſi in

(cidi poſſit.
tur iudex.ꝙ; ꝓbatões de fa
cili poſſunt haberi ĩ curia
vel nõ. niſi magna difficul
tate hic inſpecto vel cõmiſ⸗

ſionẽ faciet vel ad ꝓbatõe,ʒ

faciendã in curia compel⸗

let Bar.
lꝛ O Alibi. ad qͥd fiet iſta

cõmiſſio cum electꝰꝛ oppo
nẽtes ducere teneãtur oĩa
munimẽta. dic illud veruʒ
de pꝛobatioibo ꝑ inſtra fa⸗
ciendis. ſed iſta ↄmiſſio fit
rõne pꝛobationũ facienda

rum ꝑ teſtes quos ad cuni⸗
am ducere eſſet difficile. de

fideiuſ. conſtitutus.ij. q/ij
cevl. Gar.et Builiet idem

poſſet intelligi ſi haberet ꝓ

bare p inſtra que ſecũ du⸗
cere nõ potuit.puta pꝛiuile
giũ quod alteriꝰerat nõ ſu⸗

ume nec illð hre potuit vel
impeditus fuit aduerſariũ

quo minus habere poſſet

fra illud tẽpus ſe ꝓpꝛia temeritate y vel ſi. ad hoc de fi. inſtru.

contingit. et.c. accepimus

de teſtu co/ꝑuenit.i. Guil⸗

EArrande. ⁊ teſtes cõpellendo ad curiã venire.S.de tel. co. c. ij.

m O CLelum.v.ꝑps. n. ¶ Electões:ſcias ſm Gariꝙ hoc qð hic dicik ha

bet locũ nõ ſolũ in electioibo cathedraliũ eccleſiaꝝ vel regulariũ de quibo hic
loquit᷑ decre.ſed⁊ in oĩbus alijs electõibo quia.s.in pꝛin.decre.Nicolaꝰ coꝛ⸗
roboꝛat quod ſtatuerat Gꝛeg.cũ hac tꝑis moderatõe. Gꝛegautẽ de qualibʒ
electõe loquit᷑.ſic in qualibet electõe locũ habebit moderatio. 2.
o Octo dies.et ſi exiuerit competẽti tẽpe ad pnñtandã electõem excuſabũt᷑
pꝛopter ſuꝑuenientẽ caſum.ſi autẽ exiuerũt eo tꝑe quovenire poterat vtendo
duplomate.impedimentũ ſuꝑueniẽs nõ excuſat eos.ff.ſi qs cau:l.ij. S. ſi qᷣs
tamen.S:e.cum inveteri.ſᷣm Builet Gar.· G .R
p ¶ Electis.ſi autẽ pñtarẽt generali ꝓcu.electi nõ ſufficit.qꝛ tꝑalis heredi⸗
tas ꝑ talẽ nõ acquirit᷑ ff.de acqͥ.he.ꝑ ꝓcuratoꝛẽ.multo minꝰſpiritual.nec ma
trimoniũ camale ꝑ talem cõtrahit᷑jde ꝓcu.c.vlt.ff.de ritu nup.generali. er⸗
go nec ſpũale quod eſt verũ niſi electus ratũ hret ·qð ſibi debuit pꝛeſentari.
ff.rem ra.ha.l.p.Si autẽ pñtetur ꝓcu.ad hoc ſpẽali ſufficit ꝑ eade iura:ad B
5.de pᷣben.accedẽs.xxxij.q.ij honoꝛãtur.Cde acqui.pol.l.i.cum ſi ·

q Qui culpabiles.ſi g̊ igret᷑ qͥd erit.vr ꝙ nullꝰ ĩcidat ĩ penã qꝛ ſanctiꝰ ẽ⁊c.

ff. ð pe.abñtẽcc.ar. S.qꝛ ſi ples pcuſſerĩt.⁊vnꝰſolꝰletabit᷑⁊ igret᷑ qs.oẽs ð oc⸗

ciſo tenẽt᷑.xxiij.q.vl.ff. ad.l.aqᷣł itẽ mala.S.ſjD ſi ples.· So. lapſus tẽpis ꝓbat

oẽs culpablłes niſi Saliqͥ oñdãt.puta ð ſua diligẽtia.łꝙ miſert ⁊ miſſus fuit
iĩpeditꝰł negligẽs ſᷣm Gar.ñ tñ vr ꝙ negligẽtia miſſi excuſet eligẽtes·j.e. ſi ↄp
miſſariꝰ.i.rñ.niſi hic dicas ꝑ hbũ culpablłes ñ ob. .qꝛ cũ ſunt plłes⁊ vnꝰ
deliqͥtꝛ alt᷑ ñ tũc hʒ locũ.lłilla abñtẽ.ſʒ cũ oẽs deliquer̃t ſʒ ñ eqłr tũc hẽant lo⸗
cũ iura ꝓ hac ꝑte inducta.nec enĩ p̃t aliqs ĩnocẽs appellani.vtĩ.l.abſentẽ ſᷣm
BGBuil.⁊ gar.hic autẽ oẽs pñtare debebãt niſi pbet᷑ʒ.dicam omnes in culpa.

r ¶ Totalr.ꝑ hãc lrãʒ dico ꝙnec electõʒ altiꝰ ptis potert ĩpugre als nõ ceſ⸗
s Excludẽs.⁊ ſic excluſi ſunt ipo (ſent totałr excluſi.ad B.e. . opponẽtꝭ
iure.⁊ ſi cũ eis de facto ꝓceſſuʒ ẽ ſi poſtea excipiat᷑i medio cãe ð tali ꝓceſſu ſe
iuuare ñ poter̃t.iudex tñ ex illo ꝓceſſu poſſʒ aĩʒ ĩfoꝛmare cũ caſus ſit iſte ĩ q̃ ꝓ

,. Bñficijs.ñ ꝗ̊ officijs2 merito.põe eĩ (cedit ex officõ ſuovt plies.ð.dixi
ꝙ fuiſſent oẽs culpables qͥs ĩterĩ officiarʒ eccłaʒ.⁊ ſi nollẽt iſti ĩteri officiare ꝑ

puatõʒ bñficioꝝ ↄpelleret eos eps.ſi cãʒ rõbile ñ alleget. ð cle.ñ re.int᷑ qᷓttuoꝛ
vel ſaltẽ ſivult eos ob młtitudinẽ ſuſtiere.ſᷣm guil.⁊ gar.ð ipoꝝ bñ ficijs faci

et eccie deßuiri. ð cleiñ re.c.p.⁊ ð ap.puẽit.ij.⁊ ſi hac ſuſpeſione durãte vacat
eccia eligere pñt als decr.cũ ĩ cũctꝭ.S.e.tñ puaſſʒ eos ſpalł hac ptate.ad hᷣe.
ti.cũ vintoñ.eligi ãt ñ pñt medio tꝑeĩ illa ſaltẽ eccia ĩ ꝗq ſuſpẽſi ſunt m Gar.

v ¶In ecca ipa.no.ſuſpẽſuʒ a bnficio ĩvna eccia. (⁊ guil.ð.e.t.ꝑ inqᷣſitõ.
ñ ꝓpt᷑ h̊ ſuſpẽſuʒ ĩ alia.ad idẽ je.ſi ↄpꝛomiſſariꝰ ĩ fi.⁊ j·ð re.ec.ñ ali.bᷣ ↄſultiſ⸗

ſ.mo.⁊ꝗ]· ð of.oꝛ.ſi canõici.ſecꝰĩ excõicato łab officio ſuſpẽſo.iiij.q.v.qͥſqͥs.vij
q.i.ſi qͥs pbꝛi. a ¶ Ex tũc.ſ.pꝰpᷣdcõs.viij.dies. b Guſpẽſos·ẽ g̊ ca
nõ late ſnĩe.ſic.S.e.cũ ĩ cũctꝭ.⁊ ſi epᷣs eẽt qͥ vocẽ hr̃et.puta ĩ elcõe metropolitãi
euitat hãc penã cũ de ipᷣo ñ caueat᷑ expᷣſſe j·de ſen.ex.qꝛ ꝑiclłoſuʒ⁊ ·e.ſi ↄpꝛo⸗
miſſariꝰ.S.hꝰpenã ãt ſu ꝑioꝛẽ ñ euitat.ſ.vt totalr a ꝓſecutiõe ⁊c. Et ſi qrat᷑ an

epᷣs talłr ſuſpẽſus poſſit abſoluere dðm ẽ.ſᷣm guil.⁊ gar.ꝙ ñ ar. decr.S.e.c. lx·

ibi nulla ⁊c.⁊ S.ð teſ.tã lrs.ibi donec nrãʒ mereãt᷑ ⁊c. facti eĩ qõ in arbito eſt
iudicãtꝭ pene vᷣo pſecutõ ⁊c.ij.qłiiij.S.notãdũiff. ð aboli.li.S·ij. lã ei ſi dice⸗

ret᷑ Z. illuderet᷑ hꝰ canõis pẽa⁊ ſiqð ĩcõueniẽs eẽt.ñ ob.ðcrinuꝑ.S.ð ſẽ.ex.qꝛ

loq? excõicatõe ſʒ gar. vbi mag vᷣti᷑ picm⁊ iõ faciliꝰrmouet᷑.qꝛ nullꝰvſʒ ad
certũ tꝑs ex:icatiſʒ doec ſatiſfaciat łcaueat. de vᷣ. ſig: ex ꝑtetvñ vere loquẽdo

c liij

48

ibi pena nõ remouet.ſed quod ius ſt atuit adimplet᷑ Sed quid dices ſi electõ

nõ fuit pñtata temꝑe debito elect poſt noticiã iter arripuit. fecit expenſas po
ſtea pñtatur ſibi electio:electus repetit eã minus cq nonicũ nõvult ↄſentire. q

ro nundᷣd electioꝛes teneant᷑ ei ad expenſas quas facturus non fuiſſet ſi ipſi

—

debito tꝑe pñtaſſent. Dico ſic Sm Gar.et Guil.alias electo ꝑ ↄſtitutõem hac
laqueus pararet᷑ad hoc.ff.de perũet cõmo rei.ven.l.vl. .de iudi. ſancimꝰ
et ꝗ·de ofoꝛdi.ſi canonici.i.rñ.et.dciii. D
c Allio coloꝛe. puta qꝛ ſe ingerũt de alicuiꝰſuꝑioꝛis autoꝛitate. vel põe exẽ

plũ.S.eo. auaricie.⁊ quod

dißi de ſutioꝛi intelligasq

id nõ poſſit concedere:

Perpetuo.ĩtelligebat

O
2 fuiſſet appoſitũ.exqᷓ
eni pꝛiuatur ꝑpetuo pꝛiua
ti intelligũtur. C.de pꝛe. Pv⸗
uus.l. di. caiiqð dicvts. de
conſti:ex lInis.⁊ ꝑ hanc lite⸗

ram ꝑpetuo dico ꝙ ſi eßus

ipſis pꝛiuatis ea veller de
nouo ↄferre non poſſet. ad
idem.ð:.e.cũ in cunctis. et
c.lʒ canõ.⁊.ciauaricie ⁊ me
lius e.ciↄmiſſa.O:poꝛro.

e VUel ſi.viſo qualłlr pu⸗
niant᷑ eligentes ſi electoem

tꝑe debito nõ pñtant.eſtvi
dendũ qualłr puniũtur eli⸗
entes ſi ꝑſonas nõ mittũt

lſtructas.et hic aſſume qd
ſequiturꝗ· ſcilicʒ deſtinare

neglexerint.

f. ¶ Ut pꝛemittitur.in. F.

ad hec:et in.S.ſivero.

g. ¶ Electi/ jed ad qͥ˖d dñt

venire pſone inſtructe. ex

nõ venit nec mittit electus

cum ex eo pꝛiuatus ſit ipo
iure. Reſpõdeo vt inſtruat

papa ſuꝑ toto negocio. et

foꝛte poſſibile eſt ꝙ electu
quis nõ venit impeditꝰfuit
ad veniendũ ⁊ mittendum

“

alio queſito coloꝛe ingeſſerint.illis ip
ſo iure ꝑpetuoꝰſint pꝛiuati.Ael ſi per
ſonas inſtructas vt pᷣmittit᷑etiã ſi op
ponẽtes vel electi mittere vel venire.
ſeu expẽſas miniſtrare cõtemnãt. de⸗
ſtinare neglexerit niſi eos capituli vł

ↄtradicentiũ paucitas ſeu alia iuſta

et ꝓbabilis cauſa euidẽter excuſet in
quo caſu pꝛocuratoꝛem ſuſ̃iciter in
ſtructũ mittere, et nihilominꝰ ceſſan

te cauſa dictas pſonas dirigereteneã
tur.et a totali quo ad ſe ꝓſecutione ꝓ

ceſſus.et a pꝛouẽtuũ beneficioꝛũ que
in eccleſia ipſa obtinent. ꝑ triennium
continuũ perceptiõe pꝛiuẽtur oppo⸗

nẽtis vel opponentiũ cũ vnicus ẽ ele⸗

ctus cõtumaca ſimili pena plectẽda
nihilominus tamẽ in pᷣmiſſis caſibo

quibs eligentes vel opponentes qu-

ad ſe pꝛoceſſus pꝛoſecutõe pꝛiuãtur.
elecus per hoc in ꝓſecutioneſui iuris

nullu pꝛeiudiciũ genere᷑. ¶ Deni⸗

q;; cum ad poſtulatiõeʒ cõcoꝛdẽvel di

et ſic non pꝛiuatus.ð/eo.iᷣinſuꝑ et ſuꝑ hoc ipſovtilis eſſet inſtructio et ſup

De elec.et elec.po.

eo tpe.⁊ mõ qͥ ab ea recedere nõ poterũt j.e.ab eo.S.e.qᷓ;uis. ⁊.c. ſtatuimus⸗
t Plectedaargue ſm gar.⁊ guil/ꝙ nõ eſt canõ late ſmie qͥ ad hoc et dixit
gar. ꝙ iſti opponẽtes ꝑ modũ ðnũciatõis pũt dicere electõʒ nullã.ar.S.ð ac.
venies ⁊ c platoꝝ.ſj ꝑ modũ oppõis vel exceptõis ñqꝛ a totali ꝓſecutioe ⁊c.

officiũ tñ iudicis non ceſſatvt pluries dici.
v ¶ Mibiloĩnꝰ.i.ñ obſtãte ꝙ illi excludũtur.

x Pꝛemilſis.ſcũ eligetes excludũt᷑.qʒ electionẽ nõ pñtauert.vłꝑſonas ĩt
ſtructas ñ miſert.⁊ ec cũ opponẽtes puniũt᷑.qꝛ hãc decr.ñ ſᷣuauerũt. Jo.an.

ſcoꝛdem ꝓcedi cõtigerit.et aliqui pa⸗
tientes inoꝛdinibovel etate defectum
vel his ſimiles poſtulẽtur non qͥ alijs

ecchijs alligati liberũ non haheãt ſine
noſtra pꝑmiſſiõevolatũ circa quos ta⸗
liter alligatos nihil de veterisiuris

obſeruãtia immutamus poſtulatos

hmõi et poſtulates eoſdẽ ea modera⸗
ta diſtrictiõe pſtringimus.vt eo ſal⸗
uo ꝙ poſtulati hmõi nec ſuis poſtula

tionibo pꝛeſtare conſenſum necvt de

electis dictum exhibere expẽſas aliqͥ

bus teneatur.ſed poſtulãtes ipſi con

coꝛditer vel diſcoꝛditer expẽſas ipᷣas

perſonis talibs ſubminiſtrẽt poſtula
tos inueniendo ſi non diſſenſerint et

poſtulaãtes in mittẽdo pſonas inſtru
ctas vt in cõcoꝛdi vel diſcoꝛdi electõe
pomnia vt ſupꝛa pꝛemitti᷑ modera⸗

to pᷣmiſſa ↄſtrigat: negligẽteſ ſtatura

ibigẽ ſilis pẽa ꝑcellat nec ꝑ hoc ꝙ de
poſtulat ꝓ celeri eccaꝝꝑexpeditõe ſta
tuit᷑ poſtulatiões ipſe minꝰ depẽdere

a Pꝛiuant᷑.ſup.vlł pua
ri mãdãt᷑ ꝓpt᷑ caſũ pᷣcedẽtẽ.
b Mullũ pᷣiudiciũ.⁊ ita
exiudiciał negligẽtia eligẽ⸗
tiũ nõ nocet huic electo,ſed
nũqͥd ꝓceſſuseligẽtiũ hĩtꝰ
ipᷣos nocebit elcõvł alijs
qͥ in iudicio ñ fuer̃t.dic ſᷣm
gar.ꝙ elcõ ſciẽti pᷣiudicabit
Igrãti ñ.iij.q.vi: hec qppe
8.de do. ⁊ ↄtu.cũ olĩ. S.de
re.iu.qᷓ;uis.alijs ãt q̃ꝝ int
eſt nõ qꝛ ſint elctĩ ſʒ a?łꝛ no
cet⁊ ſcietibo ⁊ igrãtibvvt in
actõe pplari ðꝛi qᷓ ꝓceſſus
3vnũ pᷣiudicat alijs ec ig⸗
rãtibo niſi doceãt ð colluſi
one l de ꝓpo inteẽ.ff. ð ac.

ſicut. ff. ð iureiu.eũ qᷣ. F. in

c. Dẽiq;.vi. (pplaribo
ꝑs⁊.S.plene dixit qᷣlr debe
ant ſe hre eligẽtes ⁊ eleĩ ⁊ eẽe
opponẽtes mõ vult dicere
qlłr ſe debeãt hr̃e poſtulati.
d. & Et aliqui. et (gar.·
pꝛo id eſt vel pꝛopꝛie.
e¶ Uel etate.qͥ patiat᷑ in
his defcem̃ collige.ð.e. cũ ĩ

cũct⁊.c.lʒ canõ.S.de eta.?⁊

qli.pᷣterea.cũ patientiby ãt
defectũ ĩ oꝛdibo diſpẽſant
epᷣievt ĩ p̊.decr.pᷣterea.⁊.e.t

tuã ĩ ep̃atibopapa.ð of.le.

trãſlatõʒ.de excel.pᷣla.ſic

alijs occurrentibus. B = .
h Miniſtrare:et miniſtrabũt tũc electoꝛes.quia ipſi tenent᷑ mittere miſ⸗
ſi ſuis ſtipendijs non debẽt miniſtrare.xq.ijpꝛecare.ſed exquo electi contẽ⸗

nunt miniſtrare expenſas pꝛiuati ſunt.ad quid ergo veniũt perſone inſtructe

dic vt dixi ſuper glo.pꝛoxi. .
i ¶ Neglexerũt.aſſume cõtra lrãm et a totali quo ad ſe⁊c:que eſt· j.
he & Eos.negligentes et opponentes.
¶ Tontradicentiũ paucitas.quomodo hic cum nõ pñt eſſe paucioꝛes q;
vnus vel duo qui tñvenire tenẽt᷑.S.S.pꝛoxi.rñdeo qꝛ no ſunt alij ꝗ ecclie de⸗
ſeruiãt niſi cõtradicẽtes qͥ ſunt t pauci ꝙ ſi mitterẽt nõ eſſent qͥ depuirẽt eccie
ſed nõne ſunt electoꝛes foꝛte oẽs ↄtradicũt puta cũ ſuꝑioꝛ ꝓuidit.ſed illi ſunt
paucivel electoꝛes infirmi ſuntvel moꝛtuivel abſentes ſunt ita ꝙ nulli eccłie
deſeruiũt pꝛeter cõtradicẽtes.⁊ illi ſunt pauci.ſed quot dicemus paucos hoc
relinquã arbitrio iudicantis.ſi reuocet᷑ in dubiũ alique eni eccleſie indigent
pluribꝰſeruitoꝛibo aliq paucioꝛibo⁊ ſic nõ pñt elocutoe expꝛimi.ff. de ſol. ratũ
et quia reſpectiue qᷓdã dicũt᷑ pauca⁊ multa.xlv.d.diſciplia inſti. de iur. pſo.
m. ¶Allia iuſta.puta incurſus hoſtiũ infirmitas.nimia paupꝑtas (Fakfi.
ad hoc.s..ꝓxi.ibi facultatũ ĩpotẽtia.vel eſt obligatꝰeccłſie cathedrali vt eps
n Pꝛobabiłj· tꝑs iudicis arbitrio (vel archieps. vts. dixi. Guil.et Bar.
taxandũ ꝓbãda ex quo bicnõ determinat᷑fm Guil.⁊ Bar. ff. de iur. deli. lii⸗
o Pꝛocuratoꝛc etiã extraneũ qui nõ ſit de electoꝛibo nec de opponẽtibo vt
declarat ſequẽs litera ibi dicras ꝑſonas dirigere teneant᷑. GSar.
p. O NMihilominꝰ.ſi vᷣo anteq; ceſſaret ĩpeqlmẽtũ eſſet negociũ in curia ter⸗
minatũ nõ credo ꝙ pſonas dirigere teneant᷑ cũ iã inſtructoivlteriꝰnõ ſit locꝰ.
ad quid ergo manibus ſumptibo ſevexarenc ff. de in of. teſti. lit i.
949

Pꝛiuent᷑ ſentẽtis.⁊ pꝛiuabit eos papavel iudex ab eo datꝰ ⁊ hoc idem

facere poterit es ꝓpꝛiꝰ qͥ dʒ canones obſᷣuare⁊ a ſubditꝭ facere obſᷣuari.⁊ ſa⸗
croꝝ canonũ eſt miĩſter. xxi.di.S.i.⁊ iõ nõ credo ſᷣm Gar. ſi in iſto triennio ſe
ingeſſerĩt ꝙ ſint pꝛiuati ꝑpetuo.vts.in alio caſu.exqͥ repetitũ nõ ẽ cũ ſit pena
lex? reſtringẽdũ.iudex tñ ex eo poterit eos punire.ſʒ qrit᷑qre in pᷣ. caſu pꝛiuãt᷑
ipo iure.⁊ hoc ꝑ ſnĩaʒ dixit Gar.hoc iõ.qꝛ papa reputauit eos apliꝰ deliqᷣſſe
⁊ qꝛ hoc iã q̃ſi iudiciũ.⁊ ibi qi extraiudiciale.⁊ iõ foꝛte iudex ñ eet ita patus
r ¶ LCoõtumacia.vt qꝛ ñvenit cũ ſint vnꝰvel duo.vł qꝛ duos ex (iblvt hic
ſe ñ mittũt cũ ſint płes.ſʒ nõne ex iſtoꝝ repulſiõe poſſʒ ſeqͥ iniqᷣtas.pone enĩ
electũ indignũ.ſo.lʒ iſti repellãt᷑ officiũ iudicis ñ qᷣeſcit.ſicutꝛ vbicũq; piclm
aĩe vertit᷑.ſupplet.S.e.cũ nobis.de excep.exceptõʒ.vbi publica offendit᷑ vtili⸗

tas vt in milite ꝓcu.C.de ꝓcu.l.militẽ de his q ↄſtãt ſibi tãqᷓ; iudici.ð poſ.

pᷣla.bone.i.vbi de hoc.⁊ ſupplet ea qͥbo omiſſis nõ valeret pꝛoceſſus.ð li ob.
Cc.i.de li. ↄtꝭc.vno.cauere ec dʒ ne ſibi illudat.ff. ð iu.ſi p̃toꝛ.⁊ nein vanũ ꝑ⸗
tes vexẽtur.S.de of.dele.ſuꝑ queſtionũ.S.poꝛro.ad fi.

S Pena. excludũt᷑ ̊ a ꝓſecutiõe ꝓceſſus⁊ bñficijs ꝑ menniũ pꝛiuabũt᷑ ſʒ

iſti opponẽtes qre puniũt᷑ in bñficijs. nõne a ſua oppõe ſine pena deſiſtere
pñt ĩtellge En Banr Builbic de ill qͥ in ſua oppõe ꝑſiſtũt vłrecedũt ab ea

vntre cũ patiẽtibo ðfectũ ĩ etate qͥ ad epᷣ̃atꝰſolꝰpapa diſpẽſat.S.e.t. cũ nobᷣ oli
Seſi.q ad dignitates tene qð hẽs·j·de eta.⁊ ꝗᷓc.vno. qͥad ꝑꝛochiales eccłias
¶Siles.vt illegitime nati.S.eeinnotuit. (tene qð hẽs.Seo. licʒ canon.
g. Poſtulenk intelligas iſtũ. S. indiſticte.ſiue imediate ꝑtineãtvel appellet᷑
ſiue nõ.qꝛ exqͥ nõ pᷣt aliꝰdiſpẽſare q̊ͥ ad hoc ĩmediate dicẽt ꝑtinere. Itẽ cũ po⸗
ſtulat᷑ ad regłares ecclłas ⁊ appellatũ eſt vł imediate ꝑtinent eccłie. vł talis eſt
caſus in ꝗᷓ nõ pᷣt aliꝰ q; papa diſpẽſare.qꝛ⁊ tũc q̊ad hoc ĩmediate ꝑtĩere dicẽt.
hAlligati.vt epi archiepᷣivel ſiłes qͥd in alligatꝭ inferioꝛibo eccłijs.puta
abbatibo exemptis.olim erat dubitatio an tales deberenteligivel poſtulari qᷓ
terminata eſt ·e.ſi abbatẽ.ſ.ꝙ debenteligi.⁊ ſic nõ habet locũ iſte.S.
¶W·¶Nra.nõ ergo loq?᷑ de his qͥ ſunt talibo eccłijs alligati ꝙ ſufficit altiꝰlnĩa
l ¶ Deveteris.ſeruẽt &ᷓ illi decr. S.e.c.i.Et exqͥ poſtulati in hoc caſu nõ tenẽ
tur ad hoc ius ſeruãdũ ꝓpter eq̃litatẽ ſeruãdã.in iudicijs dico ꝙ nec opponẽ
tes venire tenẽt᷑.ſʒ ſufficit ꝙ ſeruẽt ipʒ ius ãtiquũ.nã⁊ etiã pꝛiuilegiũvnius ꝑ
tis ſepe ad aliã extẽditur..de fruc.⁊ li.expẽ.l.vl.5õ.de mu.pe.c..··
¶ Doſtulatos.hmõi ſcʒ patiẽtes defectũ in oꝛdĩbovel etatevel his ſiles.
m ¶ Mogderata.hoc dixit ob id quod ſequit᷑ vt eo ſaluo ꝛ.
n ¶Konſenſum.ſʒ exqͥ ↄſentire no dñt qñ incipiet eis curreretps. Rñ.Sm
guil. etgar.qñ deliberauert de nõ diſſentiẽdovł rñderint ſe nõ diſſentire.vnð
dixit guil. ꝙ epᷣs poſtulat ad eccaʒ ſic dz rñdere nec ↄſento nec diſſentio.ſʒ in
hoc me volutati dñi pape ſuppono ad h.viij.qi:ĩ ſepturj qð . mẽſem facere
dñt. S. e. q;ᷓ ſit Et dico ꝙ poſtulatõ dʒ pñtani poſtulato.als qlr deliberaret de
diſſentiedo vel ñ diſſentiedo.⁊ ſi poſtulãtes negligẽtes fuerit in pñtando pu⸗
nient᷑ vt electoꝛes p literã que ſegrur.r negliges ſtatuta ibidẽ ſuis ⁊c.
o ODictũ eſt. S. F.ſi vo. p ¶ Alliqbo.vt pſonis inſtructis velalijs.
q. ¶¶ Submiſtret. e,. d. ßuata.q.s, dicta ĩ eligẽtibo.ſ.an ſit celebꝛata in ↄcoꝛ⸗
Pr ¶õ diſſenſerint nõ mediũ int᷑ cõ/ (dia.an in diſcoꝛdia.ſᷣm gar. Jo/an.
ſentire et diſſentire.ſ.nõ diſſentire.cõcoꝛ · de re.iu.is qui tacae.
8 Inſtructas. ? dic m gnil.⁊ gar. lʒ hic textꝰnõ expmat ꝙ eẽ opponẽtes te
nẽt᷑ vre qꝛ ꝓpt᷑ parẽ roeʒ habuit ꝓ expᷣſſo.ad G.S.ci.⁊vt circa.⁊ eadẽ ẽ ibi rõ
t Pꝛemittit᷑ in. S. ad hec. ⁊. F.ſivero. (ſcʒ eccleſiaꝝ pꝛouiſio.
v / Negligẽtes. ſ. poſtulates ⁊ poſtulatos negligẽtes inveniẽdo vel mittẽdo
¶ Silis pena.inq;tũ eẽ pᷣt.electꝰeni pᷣuatꝰẽ iure iã ſibi acqͥ ſito.poſtulatus
autẽ ſolum ſpe gratie quã habebat.⁊idem dico in eligentibus. H
y. & Mec ꝓ hoc.ne credat aliqͥs ꝙ qꝛ poſtulati cogũt᷑ ad veniẽdũ habeãt ma,⸗
5 & Pꝛo celeni. nota hic mẽtẽ ⁊ cãʒ huiꝰↄſtitutõis (ius ius.hoc hic remouet
a Bfa. ſ. illa generali de qua ðꝛ.5.de reſcrip.ſedes.⁊c.nõnulli.⁊.c.vlt. et
8.de toꝛne.c.ij.⁊ hoc ſi poſtulatio ↄcoꝛs fuitvel ſaltẽa duabo ꝑtibo facta.in qͥ

caſu ſm quoſdaã poteſt peti ↄfirmatio. S.e.cũ monaſteriũ.⁊ c.officij. Sefi · et ſt

