libet de bonis ecdeſiaſticis pꝛelatoꝛũ

ipſox vel eccleſiarũ ſuarũ quomodoli

bet faciẽda penit abſtinentes rõem

nõ ſolũ in diſtricto examine.ſed ⁊ pla

tis eiſdẽ ſi ſane mẽtis extiterint acca⸗
pitulis eoꝛundẽ.ſeu etiã ipſoꝝ pꝛela⸗

tox ſucceſſoꝛibꝰ ſi hoc antea non fece⸗
rint.plenariam reddituri. ¶ Ceterũ
qð de ep̃is pꝛemittitad ſupioꝛes etiã
platos eſſe volumꝰ⁊ intelligimꝰ refe⸗
rendum. Bonifacius. vlij.
Be inititutionibꝰ.
Tſi caplin ſede vacante
bñficia quead collationeʒ
epᷣi pꝑtinent cõferre nõ poſ
irpꝛeſentatos iñ a patro⸗
nis põt admittere ſi ſint idonel ? eos
inſtituere in beneficijs ad q̃ fuerint p
ſentati.łʒ ad epᷣm ſi ſupꝑeſſet admiſſio

inſtitutio hmõi ꝑtineret. Idem
ineodem.

N] Vis ad quẽ rectoꝛis pᷣſentatõ

in aliqua pꝛochiali eccleſia no

ſcitur prinere quẽpiam nõ conſtitutũ

in ſacris pñtet ad eam.ipſum dumo⸗

do als ſit idoneꝰ⁊ infra tempꝰa iure

ſtatutũ ad oꝛdines quos ipſieccleſie
cura requixit:valeatpmoueri decer⸗
nimꝰ admittendũ. Innocentius
quartꝰ dicto filio ſuo andree capella⸗
no noſtro.

BDe conceſſiõe pꝛebende ⁊ ecdeſie nõ

vacantis.
AVia cuctis infra ppone
batur itaq; ꝓp parre tua.
ꝙ cũ pꝛedicta pꝛepoſitura
dũ vacabat nbi p euʒ qui
conferre potuit ipſam collata fuiſſet:
collatio hmõi canonica exiſtebanma⸗
xime cũ nulla ꝑ pꝛioꝛem ipſum que il

vt.S.e.lib.de ma. ⁊ obe.
c.vno.

Jis ad quẽ.quodẽ

V decre. g. de eta. ⁊ q̃

li.pꝛeterea.de diſpoſitõe
olim fieri poterat. eſt H̊
hodie ius cõe.qð veꝝ in
telligo in hᷣ ſuo caſu. ſc
cuʒ pñtat᷑ quis ad recto⸗

riam eccleſie ꝑꝛochialio

per patronũ. Dic auteʒ
vt dixi.S.de pꝛeben. ſi ꝓ
clericis pꝛuperib?Põg
a & Statutũ. S. de ele.
licet canon.

Uia.ſi mãdet᷑ali
ui ꝓuideri de di

(Wze vacatu⸗

ra quã duxerit acceptan

daʒ. ⁊ vacat digtas quã

añ acceptationẽ oꝛdina
rius confert. tenet ipſiꝰ

collatio.etiã ſi xecutoꝛ
impetrantis añ accepta
tionẽ fecerit reſeruatio⸗
nẽ inbibitionẽ ⁊ pꝛoceſ⸗
ſus ſuper pꝛimavacante
Cõtra hunc caſuʒ ſtilus
curie adinuenit.qua ſta

tuit terminũ acceptãdi.

inhibens ·..illum colla⸗
tionem fieri cũ decre.qð
dic vt in cle.e.ti.cum ei

c Et infra. ſub h̊ inꝗ⸗
fra inteligas factũ. ſcʒ
innocẽ.dedit gr̃am dꝛa⸗

coni ſuꝑ pꝛima pꝛebẽda

vel dignitate ſine cura q

vacaret in eccłia carno⸗
teñ.qua duceret acceptã
daʒ dato ſibi pꝛioꝛi quo⸗
dam in executoꝛem ⁊ in

litteris ſuis erat decretũ. pꝛioꝛ ille acceſſit ad eccliam carnoteñ.q runc
vacabat ⁊ ibi capło in quo erat ſubdecanus gratiã publicauit.⁊ cõtulit

m. eſt utoꝛis officiũ ea facere que ꝑtinent ad offi
ciũ eius cui depuratꝰ eſt.
g Woluerit. nõ eſt ergo idẽ tacere qð contradicere.qꝛ ſi cõtradicit ca

pitulũ coadiutoꝛẽ nõ dat.ſi tacet ſec? vt in ꝓxi.caſu.ad hoc facitꝗᷓ· de re
gu.iur.is qui tacet.vbi dicã de hoc.Et nota ar.ad hᷣ.qꝛ coadiutoꝛ non

datur inuito.ad hoc.vij.q.i.ſcripſi.⁊.c.q̃liter.⁊.c.q;uis.S.ecce.ſed hoc

eſt falſum.qꝛ inuito dat᷑.ad hoc de ec.edi.ad audientiã.in fi.⁊ nota.S.e.

ex pte.in vlti.glo.Et iura illa nõ in coadiutoꝛe ſʒ in ſubſtituto loquunt᷑

ibidem illi.d. dignitatẽ ſine cura vel pꝛebẽd que ibi pᷣmo vacaret quax
duceret acceptandam.inhibens ne quis veniret cõtra ſuam collationẽ
⁊ pnuncians irritum ſecꝰ factũ.Poſt hoc pꝛepoſitꝰ noꝛmanie in vltra⸗

marinis partibꝰ deceſſit pꝛiꝰ electo ⁊ confirmato ſubdecano ipſiꝰ eccle

ſie carnoteñ.in epiſcopũ carnoteñ. ppoſitura autem illa erat dignitas
ſine cura in eccłia carnoteñ g.ſancti euſtachij cardinalis in partibus it

qui nõ datur inuito. coadiutoꝛ autẽ in caſu iſto ꝑ cap'm inuito epo nõ

nõ datur.ałs autẽ per eum ad quẽ pertinet bñ datur inuito.vt dixi.ſed

bic ap.auẽte datur.ſed hoc caſu nõ dabit᷑.qꝛ capłm in ̊ caſu mandatũ

nõ habet a papa ad quẽ datio eius pertinet.vt in pᷣn. —
h Pꝛoximo. ſcʒ quando demens eſt epiſcopꝰ ⁊ neſcit vel nõ põt expꝛi

mere quid velit.

i Circũſtantijs.aliter enim ad veritatẽ ꝑuenire nõ poſſz.xxiij· q.viij.
occidit S.de teſtibꝰ.cũ cauſam.

—

tu

le q Mogeratos. ad idem.e.ci.de rectoꝛibꝰ.⁊.c.ſequen.nõ enĩ cogun
ur ꝓpꝛijs militare ſtipendus x.q.ij.pᷣcarie.xij.q.ij. charitatem.

IAbſtinẽetes. ad idẽ. 5. de elec. nihil eſt. ⁊. ..li.e.ti. is cui.⁊.c.idẽnita
tibꝰ. .ſi vᷣo. ⁊ in tellige de alienatiõe ĩmobiliũ vel mobiliũ pꝛecioſoꝛum

als mobilia que ſeruãdo ſeruari nõ pñt alienare poterunt ad inſtar.tu
de admi.tu.lex que tutoꝛes.io.an.
ſi capitulũ. Emanauit ad declarationẽ eoꝝ que no.S.de ma.
7 obe.his que.⁊.c.cum olim.
Epᷣi.ſolius qð dic vt j·ne ſe.va.c.vno.
0 oſſit.vt.S.ne ſe.va.c.illa.Sed obijcies.ſi põt cõfirmare qð
eſt plus.quare nõ conferre.Sol.eſt falſum ꝙ cõfirmare ſit plus.qꝛ qui
coõſfirmat nõ donat. de fi.inſtru. inter.ſed qͥ confert donat.S.e.li.de of⸗

top. ¶

Ton

p Pꝛeſentatos.qͥ de electis ꝑ clericos ad quos ele (fi.vi. c.vlti.

ccio ſpectat. dic idem.ſed de illis erat expꝛeſſuʒ in pᷣdicta decre.cũ olim

lis legatꝰ ſupplicauit epᷣo.vt dignitatem ſuam conferret andree nepoti

dDññi pape.epᷣs ille cõmiſit illi cardinali vt cõferret.quod factum eſt.pꝛi⸗

oꝛ autem ille executoꝛ dꝛaconis audiens dignitatẽ illam vacaſſe.cõmi
ſit cuidã archipbꝛo.qꝙ illum dꝛaconem qui ipſam dignitatẽ acceptauit

deberet de ipſa inueſtire.qð factum eſt modo inter.d.⁊.a.ſuper hac dii

gnitate queſtione ſuboꝛta.partes fuerũt coꝛaʒ papa.⁊ pꝛimo allegauit
a.vt ſequit᷑ hec patẽt in deciſa.⁊ ex his que ſequent᷑.Et diuide in ſex ꝑ⸗
tes. In pꝛima que durat vſq; ibi dicebat aũt.ponit᷑ an.petitio. In ſcða
que durat vſq; ibi.ex parte ponit᷑.d.defenſio. In tertia que durat vſq;
ibi ſed extitit.ponunt᷑ replicationes an. In quarta que durat vſq; ibi.
econuerſo.ponunt᷑ duplicationes dꝛaconis. In quinta que durat vſq;
ad.S.nos nãq; ponun triplicatiões an. In ſexta ꝓ an. ſententia bec fer⸗

tur.
Pꝛedicta.in deciſa ſic j. de rebus eccle.nõ alie.dudum.
c cabat.notabat factum partis alterius quaſi diceret.illi.d. fu⸗

it collata pꝛebenda per executoꝛem ſuuʒ anteq; vacaret.ſed mihi vacãs

collata fuit.

f q Potuit.ſ.per epiſcopũ ſeu eius auctoꝛitate.vt.S.dixi.interdũ etiazʒ

ſolus eps talia confert. interdum cum capitulo ſᷣm diuerſas ↄſuetudi⸗

nes.quod dic vt no.de elec.cũ eccleſia vulterana j·ne ſe.va.c.vno.⁊ bñ
dixit qui poterat.qꝛ alłs coilatio nõ valuiſſet.qꝛ pꝛo non dato habetux
quod ab ulo dat᷑ ⁊c.de iurepa.quod autẽ ibi de boc.
Pꝛioꝛem ·qui fuerat executoꝛ dꝛaconis.vt dixi.õ.

S

.LIX.

de ma. ⁊ obe.ideo de pñ̃tatis ſolum hic dixit.⁊ poterat de pᷣſentatis du

4

Tiber Tertius

a O Certã.exdſſam vel nõ expꝛeſſam.puta pꝛimã que vacauerit.

Poſſet.· Nota ꝙ aliqua pceſſerat.ſed nõ talig que impedire poſſer
erat rõ.qꝛ fuerat facta añ acceptationẽ.vt patet. v. ſub iunctůũ.

i ¶ Pꝛemiſſe. in deciſa impetrate per illum.d.a pꝛioꝛem executoꝛem

ſuũ. Jo.an.

lꝛ ¶ Publicate. vñ per hoc videbat dignitas affectata. vt c. ſi capitu⸗
lo · ſed nõ eſt veꝝ hoc caſu.vt ibi dicã.
¶Eſſet.ſic.s.de reſcõ.

eam te. ⁊ licet h̊ͥ nõ igno
ret.nõ tamen ignoꝛabat
collationẽ per pꝛioꝛẽ fa⸗
ctam añ vacationẽ ⁊ ac⸗

ceptationẽ non valere.?

ideo iſte allegatões igno
rantie parũ ꝓſunt.
m ¶ Sine cura. ⁊ ſi bñ
fuiſſet adiectũ de tali in
telligendũ erat.vt.S.eo⸗
li.de pᷣben.cũ in illł.i.rñ.
n & Uidebat᷑. male in⸗
telligentiby. ſubtilit᷑ aũt

intuentibo hoc non vide

batur.S. de trãllat.inter
coꝛpoꝛalia.ꝭ.i.
o Allegabat?. pꝛo par⸗
te ipſius.d.ad coꝛrobo⸗
randũ exceptionẽ vel de
fenſionẽ ſuam.

p flon poſſit. vt. de

pꝛiuile.voletes.talia tñ

„

puilegia non exrendunt᷑
ad ſentẽtias oꝛdinario⸗
rũ niſi in caſibo vt ·e.ci.

ne aliqui.
q MSüliter. pan valet
hec ſiłitudo.qꝛ alia ratõ

reſoꝛmat paetũvt patet

· F. er parte.
r. épꝰ?. quòd ẽ duo⸗
rũ menſium a tꝑe publi⸗
catiõis.poſtea vᷣo nõ va⸗

lebit ignoꝛantis allega⸗
re.in auẽ.vt facte.nota.

conſti.circa bᷣn· colla. et
B.ne cle.vel mo.ſuꝑ ſpe⸗

cula.⁊ hic adde qð dixi ĩ

fi.ſuꝑ data in vl. glo. lo.

8 W Pꝛiuilegijs. hec al⸗

legatio intelligit᷑ ſᷣm re⸗
ſponſioneʒ aduerſe ꝑtis.
ꝓe. S.. ex ꝑte.⁊ poterat eſ⸗
e ratio.qꝛ conſtitutões
ſunt penales. et ſic ex ſe
odioſe.pꝛiuilegia gratio
ſa.⁊ ſic fauoꝛabilia.ad vᷣ

· de re. iu.odia. ſed licet

hoc pꝛobabile videatur
hym pᷣdictũ..debet intel

ligi.
t V Boecialc. quaſt ſᷣm

intentionẽ allegãtis lit/

tera pꝛo.d. directa pᷣuile
giũ eſt cenſanda ·⁊ ſic nõ
requirat᷑ epiſcopi ſciẽtia
ſed non eſt ita vt ſequi⸗
tur. Jo.an.

v· Abſentẽ. contuma

citer.als contra.iij:q: ix
per totum.

x ¶Depoſitionis. ide;

in inhibitione ſuſpenſio

ne vel excõicatione.vide

tur ad hoc de do. ⁊ con⸗
tu.veritas.in fi. .
y ¶ Ualebat. he voerũ

lſet ſi de certa pᷣbẽda vł

dignitate mandatuʒ fu⸗

iſſet vel in caſu iſto poſt

acceptationem ⁊ hoc nõ
aduertit allegatoꝛ.

lam impedire poſſet : inhibitio pꝛeced

ſiſſet. ¶ Dicebat autẽ pars altera ꝙ

pꝛemiſſe littere ſede carnoteñ, vacate
fuiſſent in capitulo publicate acpꝛe⸗

fatus epᷣs tunc de caplo ipſo eſſet ibi⸗
qᷓ; pꝛeſens exiſteret:ignoꝛare nõ potu

it mandatũ aplicum ſuꝑ conferenda

memoꝛato. D. pbẽda vel dignitate ſi
ne cura qu ipᷣe duceret acceptanda
cũ pꝛimo in ecclia ipſa pꝛedicta vaca
ret alij fuiſſe directũ. ⁊ ſicꝑ cõſequẽs

facultatẽ ſibi eſſe ſublatã cõferẽdi hu⸗

iuſmodi dignitatẽ. ꝓpter quod vide⸗
bat᷑ ꝙ nec ꝑ ſe nec ꝑalium pᷣfatam pᷣ⸗
poſiturã curam nõ habentẽ animaꝑ
annerã.que pꝛimo poſt madatũ ipᷣm
in ecclia pᷣdicta vacauit:potuerit ali⸗

cui perſone cõferre. pꝛeſertim cuiam

dictus pꝛioꝛ eodẽ publicato maãdato
mox pᷣfato.D.pꝛebendãa vel dignita⸗

tẽ curam huiuſmodi nõ habẽtẽ.quaʒ

pꝛimo in eadẽ ecclia vacare continge
ret cõtuliſſet:necals eriã pꝛout allega
batur ꝓdeſſe poterat ipſius epᷣi igno⸗
rantia in hacꝑte.nã ſi alicui a ſe.aplĩ
ca concedat᷑.ꝙ excõicari non poſſit.lʒ
id foꝛſitan ſu ignoꝛet epᷣs non tñ pꝛo⸗
pter hoc eiꝰligatur ſnia ſi quã ꝓferat
in eundem. ¶ Sillter ſi alicui cõfe⸗
rẽdi pᷣbendã aliqnã tribuatur a ſede
ap.poteſtas.ex hipſo videt᷑:ꝙ ſitepo
conferẽdi tunc eã penit interdicta fa
cultas. ¶ Nec obſtaret ſi foꝛte obijce
retur.ꝙ lex ſeu conſtitutio vel mada⸗
tum nullos aſtringunt niſipoſtq; ad
noticiã ꝑuenerint eoꝛundem.aut niſi
poſt tempus infra qð ignoꝛare mini
me debuiſſent. qꝛin pꝛiuilegijs ⁊ in⸗
dulgẽrijs ſeu cõceſionibus ſpalibus
ſecꝰ exiſtit.in quiba ſufficit ꝓad illoꝝ
quib concedunt᷑ noticiam ꝑueniant.
vt patʒ cũ indulgetur alicui ꝙ excõi⸗
carinõ poſſit ſicut ſuperius eſt expꝛeſ
ſum.⁊ quidẽ cum tribuitur alicui po
teſtas conferẽdi pᷣbendam videtur ꝓ
culdubio ei concedi aliquid ſpãle.
Adijciebat᷑inſuꝑ ꝙ cũ ſententia arcet
etiã ignoꝛantẽ.qm̃ ſi cõtra pꝛelatũ ali
quẽ abſentẽ depoſitiõis mnia pꝛoferat
ctus quos iniuitignoꝛant᷑ poſtea vt
pꝛelatꝰ nullũ roburobtinẽt firmitatꝭ.

⁊ in ſupꝛadictis litterꝭ irritũ decerni⸗

mnus ⁊ inanequicq̃d ſuꝑ hmõi pꝛebẽ⸗
da vel dignitate ↄ noſtrũ ↄtigerit at⸗

Aim ſuã habẽt.pꝛiuilegium enim datũ alioui ſtatim vim ſuã ha⸗
et cũ pꝛeuenerit ad illum cui cõceditur.ad hoc facit lex dicẽs.ꝙ ſi ſcri
pſiſeruo meo vt in libertate moꝛeret᷑ non ſtatim liber eſt ſed tunc cũ lit⸗
tera ad ipſum ꝑuenerit.ff.de acqui.poſ.l.qui abſenti ſeruo.in pꝛin.ſed

nõ ſic cum datur alicui poteſtas conferendi pꝛebendam.vt.j.iᷣ.non ſic

agutem ⁊c̃.

b Incertõ.ſicut cum dicitur.pᷣbendam cõferas quã duxerit acceptã

dam. vt in caſu noſtto.
c Adimatur. S. de pꝛcben. dilectꝰ.ij.

d ᷑t irritũ.nota ꝙ executoꝛ qui habet poteſtatẽ conferen di põt in⸗
terdicere collationẽ ei ad quẽ ꝑtinet de iure.⁊ reſeruare ſibi collationeʒ

tẽtari mandatũ.collatio quã ideʒ eps
poſt tale nẽm decretũ.ſiue illud igno⸗
rauerit ſiue nõ.de pꝛefata pᷣpoſitura

pꝑ ſe velꝑ alium fecerat non valebat.

V¶ Er pte vo tug extitit replicatuʒ.
hoc deillis pꝛiuilegijs ⁊ indulgentijs
eqͥtate ſuadẽte dʒ intelligi q̃ vim ſuaʒ

hñt.mox cũ ad illos quibꝰ concedunt

pueniunt.ex quoꝝ tenoꝛe liquido no⸗

ſci põt.ꝙ talis circa ea fuerit intentio

cõcedentis.vtpote cũ alicui concedit
ꝙ excõicari nõ poſſit.ex hoc enim eui
dent᷑ apparet.alijs ipᷣm excõicandi ad
emptã eſſe penitꝰfacultatẽ.nõ ſic autẽ

ſi alicui cõferendi pbend ſiue certã ſi
ue incertâ tribuat᷑ poteſtas.nõ enim

tũc eſſe videt᷑ tribuentis intentio vt ꝑ
hoc ei ad cui donationẽ pᷣbenda ipſa
ꝑtinet cõferẽdi poſſibilitas adimat᷑.
niſi pꝛi ille ſibi notificet.ꝙ eaʒ velit ꝑ

hmõi poteſtatẽconferre aut ei collatõ

nẽ interdicat illiꝰ.vel poſtq; ipſi noti

ficauerit talem ptãtẽ foꝛe ſibi conceſ⸗

ſam vacuũ decernat ⁊ ircitũ ſi ſecꝰ de

ipſa pᷣſumat.qꝛ cũ illi nõ amplioꝛ de

ptãs qᷓ; ipſe romanꝰ pontitex hẽat in

hac.pte.ſicut ꝑ eam quaʒ obtinet ipſe

ro.pon.facultas cõferẽdi beneficium
vel pᷣbendã.niſi ſuã inſinuet volunta
tẽ.alicui nõ aufert᷑.ſiliter ⁊ per eaʒ que
taliter illi ab ipſo cõceditur.ei ad quẽ
ipſiꝰ pꝛebẽde ſpectat collatio pꝛiuſq;
inſinuet ille ſibi ꝙ velit eã concedere.
vel etiã cõferat ſi foꝛte vacet.ptãs nõ
tollit᷑cõferendi.niſi foꝛſan ꝙ ipſaʒ cõ⸗
ferre nõ poſſit.expꝛimat᷑ in conceſſiõe
hmõi poteſtatis.tũc enim lʒtalem cõ

ceſſionẽ foꝛtaſſis ignoꝛet.ſua tñ colla—⸗

tio.ſi poſtmodũ pꝛebendã ipſam con
ferat.nihil valet.cũ ſatis ſuꝑ h̊ conce
dẽt intẽtio agſcat᷑.ſiẽ cũ indulget᷑ ali
cui ꝙ excõicari nõ valeat.vt in ſuꝑio⸗
ribus ẽ pᷣmiſſuʒ. ¶ Subiunctũü etiã
extitit.ꝙ cũ memoꝛato pꝛioꝛi ꝑ pᷣfataſ
lt̃as madauiſſemꝰ.vtmemoꝛato.D.
pᷣbendã vel dignitatẽ ſine cura quam
acceptandã duceret ſi vacarettũc.vel
quã pꝛĩo vacare contingeret in ecclia
pᷣdicta.cõfertet.idẽ pꝛioꝛ ꝓuidendi ei

de pᷣbenga vel dignitate ipa. niſi poſt

acceptationẽ ipſi nõ habebat aliquã
poteſtatẽ.vñ cuʒ ſepedicta pᷣpoſitura
fuerit tibi añq; illa idẽ. D.acceptaret
pꝛefati epᷣi auẽte collata. huiuſmodi

bendo ne contra pꝛohibitionẽ ſuam aliquid diſponatur de illa pꝛieben

7 decernere irritũ quod

poſtea fieret.ſicut ⁊ lega

tus de iurepa.cũ dilectꝰ
⁊ nota de hoc de pᷣbẽ. c.
vlti.⁊ ſic habes hic tres
caſus.in quibꝰ pᷣbenda
afficitur. de his videbis
Fe.ſi capitulo.⁊.c. ſi ſo
li. Jo.an.
e Quia cum uli. opti
ma reſpõſio.⁊ ſᷣm inno.

papa eni pᷣbendas oẽs᷑E

dignitates conferre põt

.. de pᷣben. c. ij. ?⁊ẽ tamen
illi ad quos collatio ſpe
ctat.poſſunt illas cõfer⸗

re niſi pꝛiꝰpapa inſinuet

illis ꝙ nõ conferãt cum
decreto.ſic per talem po
teſtatẽ datam executoꝛi.
nõ aufertur ei ad queʒ ꝑ
tinet conferẽdi poteſtas

niſi in litter id dicatur.

ſcʒ ꝙ conferre nõ poſſit.

f. Illi executoꝛi.

cifice.io.an.

g. Ab ipſo.roma. põ,

b ꝙ Subiunctũ p par
te ipſius an. cui ſcribiX᷑.

1 V Poſt acceptationz.
intelligitur autem accoh)
ptare petendo per exeeu·

toꝛem ſuũ ſibi cõferri be

neficiũ quod poteratac
ceptare.vel recipiẽdo il⸗
lud ſibi pꝛeſenti collatu
vt in cle.eo.ti.cuʒ ei qus

„

iij.rñſo.

lꝛ Acceptaret nota
quãdo ſcribitur ſub hac
foꝛina quam duterit ac
ceptandam decernentes
irrituʒ ⁊ inane.executoꝛ
ante illam acceptatione
nil poteſt facere.⁊ ſi feceo⸗
rit nõ valebit.tãqᷓ; ſuper
incerto ꝓlatum.ar.ff.cuu
iuſq; vniuer.l.item.. i.
Si vᷣo papa mandet ali
cuiꝓuideri de pꝛebenda
quam duxerit acceptan

daʒ ſine clauſula illa de/
cernentes. tunc tenebit

collatio illiꝰ ad queʒ de
iure ꝑtinet anteq; ei ninuuũQũ
cietur de acceptatione.
Si autem papa mãädat
alicui ꝓuideri de pꝛeben
da quaʒ acceptauerit ceiäö
clauſula decernẽtes.tũc
acceptatiõe facta ſtatim
executoꝛ interponit au/

ctoꝛitatem ſuam.pꝛohi⸗

da, decernendo irritũ ⁊ inane quicquid poſtea duxerit ſaciendũ.cũ hoc

per illam ſoꝛmã ſit ei conceſſum nec valebit ꝓuiſio tunc facta ab eo ad
quem pertinet illius pꝛebende collatio.etiam ignoꝛante huiuſm odi ae

ceptationem ⁊ decretũ.ber.
Lalis.ſ.quã duxerit acceptandam.

B

Ptateoni

temad
per exca
(öern
poterner

ciptin

nti oolri
.zcilt

er hotih
Urſubhae

duteritꝛ

ernente
eecn
ccptarae
cre⸗Tſiſee
ttich une
umarfid
rlitenſ
mancei

deſtebnaun

rit occenen
Hſvlanlode
tunctencnt
ad uen
ntcchclni

Ceptutiene

pn nün
hent

dptnene
ernetebk
fuctoſtnn

erholt
Gamn gihn

cilokn

a Referri.licet igit᷑ dicat᷑ in litteris.decernẽtes ⁊c.nihil operat᷑ de⸗
cretũ pꝛiuſq; fiat acceptatio.ałs decretũ eſſet ſuꝑ incerto pꝛout fequit᷑.
papa enim nõ vult ꝙſtatim aſſumat illud decretũ ſuũ vigoꝛem.ſed tũc
cũ acceptauerit tũc valet.etiã ſi ille ad quem pertinet collatio ignoꝛaue

rit acceptationẽ.qꝛ tũc decretũ ſumit vigoꝛẽ ⁊ ligat ignoꝛantes vt hic ⁊

8̊.de pᷣben.dudũ.ſecus eni eſt in caſu vel decreto.qð ehibet aliquid fie⸗

ri.⁊ quod cõtra factum
fuerit caſſat.qꝛ ſtatim li⸗

gat. xxxv.q·iij. cõtradici
mus. S. de elec. qꝛ ꝓpter.

.aliter ⁊c̃.qñ non appo
nit᷑ clauſula illa decernẽ
tes.ſepe locũ habet regu
la illa.multa fieri ꝓhibẽ
tur.facta tñ tenent de re

gula ad aplicã ſm ber.

b OAſtrinxiſſet.cõcoꝛ.
cle.e.ti.cũ ei quẽ. ij.rñſo
c Er aduerſo.ſ.ex ꝑte
dꝛaconis.
d.e Q Archipꝛel byterũ.
cui pꝛioꝛ qui erat execu⸗
toꝛ dꝛaconis cõmiſerat
collationẽ pᷣpoſiture.vt
patʒ in gra. ⁊ dixi in pn.

? Legat. ponit tenoꝛẽ

legis.ff.de op.lega. ſi cũ
optio.io.an.
f ¶ Ceditq; ille.ſ.ſeruꝰ
manumiſſus vel aliena⸗
tus anteqᷓ; legatariꝰ ele⸗

gerit. legatariꝰ ergo pog
terit illum ſeruũ manu⸗

miſſum vel alienatũ vẽ⸗
dicare ſi voluerit.foꝛſitã
ſeruꝰ ille alijs ſeruis me
lioꝛ erat ⁊ heres legata⸗
rio electionẽ auferre nõ
potuit.eodẽ modo vide⸗
bat᷑ ꝙ epũs nõ potuerit
auferre electionẽ iſti dꝛa
coni.⁊ ſic collatio archi
pꝛebꝛivalere debeat.hoc
intẽdit hec allegatio.ſʒ
non eſt vera ber.

3* Ultis.cõis reſpon
lo aduocatoꝝ noſtri tẽ
por ad.l.infoꝛciati.ſpe⸗
ciale in vltimis volunta
tibꝰ. Sed dicãt quare.
vnde admirãdo dicebar
hoſti.Dñe dñs noſter⁊c.
ſi in vltimis volũtatibo
hoc locũ habeat. multo
foꝛtiꝰin beneficijs in qui
bus eſt adhuc plenioꝛ in
terpꝛetatio faciẽda.S.de
dona. cũ dilectus. Sed
nõ aduertit ꝙ iſta nõ ſũt
talia bencficia. q̃ ſic lar⸗
ge ſint interpᷣtãda.vt no
tauerat de elec. dudũ. et
hẽs.S.de pꝛebẽ.qᷓ;uis.i.
hb. YVFuturus.vt lego ti
cio vnũ fetum naſciturũ
de grege quẽ eligere vo⸗
luerit.⁊ fuit hui? mãda⸗
ti foꝛma ſimilis huic le/
gato.dum dicit.qui pꝛi⸗
mo vacauerit.quã duxe

rit acceptandam.legatum

collatio talis mãdati noſtripꝛetextu
etiã ſi pꝛius illud eps ipſe ſciuiſſet nõ
poterat vacuari.noſtrũ autem in hac
parte decretũ ad pꝛebendã ſeu digni
tatem quã pꝛedict.D.acceptaret re⸗
ferri debebatalioquin ſuꝑ incerto fu

iſſer editum:nec aliquem aſtrinxiſſet

Sed extitit ex aduerſo reſponſum ꝙ
et ſi pꝛefatꝰ pꝛioꝛ iam dicto.D.pꝛebẽ
dam vel dignitatẽ huiuſmodi cũ va⸗
caret añ huiuſmodi acceptationẽ cõ⸗
ferre nequiret. Idẽ tu. D.pꝛebendaʒ
vel dignitatẽ talem licite poſſet ⁊ libe
re acceptare quare pᷣdictus epᷣs pꝛefa
tã pꝛepoſiturã cum nõ pꝛiꝰ eumrequi
ſierit:an acceptare vellet eandẽ cuiqᷓ
cõferre nõ potuit.quinĩmo ipſi colla

tio cũ idem. D. ppoſiturã ipſam poſt

modũ acceptarit irritari debet. ⁊ con
ceſſio ꝑ iam dictũ archipꝛeſbyterũ ſi⸗
bi facta debet ſtabilis pmanere. ſicut
cũ legat᷑ alicui vnꝰex ſeruis quem ele
gerit vel optauerit:⁊ heres añ optio⸗
nem vel electionẽilliꝰ manumittit ali

quẽ vl alienat ex illis: pꝛofecto manu
miſſio vł alienatio irritat ceditq; ille

legato ſi legatariꝰeü duxerit eligẽdũ.
G Econtra vo pꝛo parte tua ꝓpoſitũ

extitit: id in vltimis volutatibo te⸗

net:necpᷣmiſſa in legat futuris quẽ⸗
admodũ in extantibꝰ hñt locũ.qꝛ nec
etiã ad oprandũ ſeu eligendũ ex illis
ſicut ex iſtis põt termin aſſignari:et
Kuis ineſſet cõditio quoddãq; incon
gruũ videret᷑ſi qũ madaret᷑ alicui de
bñſicio qdᷣ duceret acceptãdũ in aliqᷓ

ꝓuintia qᷓ; pꝛimo illud vacare contin
geret puideri.opoꝛteret ipſum in ſin

gulis bñficijs poſtmodũ inibi vacan
tibꝰpꝛogata nõ abſq; periculo foꝛſitã
ipſoꝝ collarione reri. vñ cum ſepep
fato pꝛioꝛi fuiſſet iniũctũ:vt dico,. D.

pꝛebendã vel dignitatẽ quãacceptan
dã duceret ſi vacaret in ecccia memo⸗

rata:vel q; cito contingeret eãvacare:
ſibi auẽte.ap.conſerret.⁊ ita eidẽ. O⸗

de pᷣſenti eſt. lego tibi vnum de ſeruis meis

quẽ elegeris in his a tẽpoꝛe adite hereditatis intelligat᷑ rei legate domi

niũ fuiſſe legatarij.vñ nec

ſeruũ legatũ ſub condi.heres manumittẽdo

facit liberũ.ff. de manumiſ.l.ſeruũ.

i I Illis. legatis de futuro.ibi nõ poteſt ad eligendũ terminꝰ aſſigna⸗

ri vt ſequitur.ſed in legatis de pñti bene aſſignatur terminꝰ legatario
ad eligendum.aſſignabit enim pꝛetoꝛ ſibi terminum vt eligat.quod ſi
tnõ fecerit heres poterit ſeruos vendere.ff. de opt. le.l.mancipioꝝ⁊.⁊.l.ſi
ibi.in pꝛin. ⁊.l.ſi oꝑtio.S.vl.ad hoc facit de reſtitu.ſpo.frequens.
lꝛ: Incongruũ e. executoꝛ.
¶VPericulo.in beneficijs ergo leditur reſpublica in legatis puata in
quibus ⁊ teſtatoꝛ quã vult legem ſine alicuiꝰ iniuria põtimponere..
de ſacroſan.eccle.l.i.io.an.

m Tales.iſ.ſine cura. . . .
n Alcceptaret.nõ qꝙ ille pꝓ quo ſcribitur ſub hac foꝛma põt acceptãẽdo

ſine pꝛeſentia ⁊ collatiõe executoꝛis impedire collationem epiſcopi.qð

De cõcerpꝛebẽ ⁊ ec.

LX.

eſt verum ſi eſt ibi clauſula decernẽtes ⁊c vt ſuperiꝰ dictum eſt. ſit ergo
vigil ille pꝛo quo ſic ſcribitur.vt oꝛdinariũ ĩ acceptãdo pᷣueniat.ad idẽ
Te. ne capcande.in fi.⁊.ff.de his que in frau.cre.l.pupillus.in fi.
o Caulſa.ergo ſine cauſa nõ poteſt.vt dixi:je.ne captãde. et vna acꝭ⸗
ceptata nõ poterat aliam acceptare.ff.de opt.lega.l.a pud aufidium.ni
ſi fuiſſ et deceptꝰ. vt qꝛ debebatur alij ⁊ ignoabat.vel pꝛo dignitate ſim

circa futuras ſiue vacaturas pᷣbẽdas

vel dignitates tales ipſi ecclie optio

data eſſet nõ poterat ꝑ hoc memoꝛa⸗

ti epᷣi in illis qñ vacarent collatio ipe

dirxi:niſi foꝛſan cũ aliquã ex eis vaca⸗
re cõtingeret illã ipſe.D. pꝛiuſq; eaʒ
cõferret epᷣs acceptaret. vel eti niſi
añ vacationẽ alicuius ipſarũ vacatu⸗

rarũ ex his pꝛimã vel ea omiſſa ex ali

qua ca vlterioꝛẽ duceret acceptandã
qꝛ taliter acceptatã epos poſtmoduʒ
cõferre non valexet. ¶ NHos itaq; tã
tuis qᷓ; pfati.O.,rõnibus pleniꝰ intel
lectis.qꝛ ſepe dictam pᷣpoſiturã ad te
nouim ptinereipſam tibi habito fra
trũ noſtroꝝ conſilio adiudicare cura⸗

uim ipſi.O. ſup ea perperuũ ſiletiũ
imponẽtes. MBonikfaci; viij.

abſtinere neſciẽs a vetitis.nec
22gaugere debito mõ conceſſis“
digne plerũq; officiũ exatat pꝛeſidẽ⸗
tis.ad ea que iuſta fuerãt ↄſideratõe
conceſſa.tũ in abuſum ea vergere cir
cuſpicit diſœetiõe pᷣuia reuocanda
Sane licet oli fuerit canonica cõ⸗

5 obllure iniquoꝛũ ꝑuerſitas

Nirutioe decretũ ꝙ hi qui ꝓmittunt

aliquibꝰ de bñficijs eccleſiaſticis.cuʒ

poterũt.vel cũ facultas ſeſe obtulerit
ꝓuidere.ꝓmiſſiões ſuas facultate ſe

offerẽte debeãt adimplere. qꝛ m̃ ſicut
experiẽtia docuitꝑ ꝓmiſſiones hmõi
q̃ per impoꝛtunitatẽ nimiã.ꝑ quaʒnõ
concedẽda multotiẽs concedunt᷑ ⁊ ꝑp

ambitiõeʒ impꝛobã vt plurimũſextoꝛ

quent᷑.apit᷑ via ſubtali palliatõe ver⸗
bop ad ꝓmittenda danabilitcõtra la
terañ.cõcil.bñſicia vacatura. moꝛis

aliene votũ ingerit᷑. ⁊ eccleſijs ac pᷣlatꝭ

⁊ ꝑſonis eccliaſticis grauamina plu⸗

rima inferunt᷑. Nos malis huiuſ⸗
modli ⁊ aĩarũ periculis occurrere cu⸗

piẽtes ꝓmiſſiones eaſdẽ ⁊ alias quaſ
cũq; quouiſ modo aut foꝛma verboꝝ
de ceterofaciẽdas.ꝑ quas directe vł

indirecte aperiri via valeat ad bene⸗

xxiij. di. Pq;. ſ.c. pri·
rerũ.de elec.qᷓ; ſit.cum ſuis cõcoꝛ.

plex beneficium accepta
uit.
pNNouumus.ipſuʒ er
go mouit iuſticia nõ car
nalitas. ⁊ eſt hoc cõtra

quoſdam hypocritas. qᷣ

vt videatur iuſti ꝓnun⸗
ciant cõtra ſuos.
Kurauimus. qꝛ col

latio tibi facta pꝛeuenit

acceptationez dꝛa conis
*Eteſtanda. ois pꝛo
miſſio ꝑ quam darz
via ad beneficia vacatu⸗
ra ẽ repꝛobata. Emana⸗
uit hec decret. ad coꝛre⸗
ctionẽ dec.S.e.accedens
7 ad declarationem⁊ ap
pꝛobationeʒz eoꝝ que ibi
tangebant inno. ⁊ hoſti.
Conceſſis. fuerũt
hec vᷣba ſumpta de cano
ne.xlvij.di. virũ catholi

cũ.ibi dicit mens auida

potẽtie.nec abſtinere no
uit a vetitis.nec gaude⸗

re cõceſſis.nec adhibere

pietate ↄſenſũ.nã⁊ vt di
cit canõ.mẽs cupiditati
alligata cito ðᷣuiat a vᷣo.
lxxxiij.diſt.nihil.⁊.xcvi.
di. bñ qͥdem. ⁊ alibi oiim
maloꝝ radix ẽ cupiditaſ
xl vij.di.ij.qꝛ radix.ad hᷣ

de ⁊ſti.nõ ↄ cupiſcentis.

CWE&! Reuocãda. ad ̊ op?
time.lxiij.di. S.xeꝝn. S. ðᷣ
ↄſan.⁊ af.nõ dʒ.de deci.
ſuggeſtũ. vbi ⁊ puilegiuʒ
reuocat᷑cũ tẽdit ad noxã
dD Decretũ.S.eę.ti.acce
e& Facultas. an (dẽs.
tiquis iuribo generalioꝛ
viſa fuit hec foꝛma qᷓ; il⸗
la cũ vacabit.qꝛ multis
caſibo põt ſe facultas of⸗
ferre.ꝙ nõ ẽ moꝛs cano⸗
nici expectãda. ſʒ vt dice
bat hoſti.in dec.accedẽs
etiã põt bnficiũ pᷣᷣmoꝛ⸗
tẽ vacare.puta renũcia⸗
tione depoſitõe pᷣbenda
rũ diuiſiõe ⁊ ſilibns mo
dis.vñ vtrobiq; videba
tur mala intẽtio eſſe poſ
ſe. vñ voluit dicere ꝙ vo
lũtas ibi erat ꝓ rõne.ſed
hec lr̃a ſupᷣ poſita.iuſta
fuerũt ↄſideratiõe ⁊c̃.ðt
Zꝛiuʒ.vñ opoꝛtet dici ꝙ
rõe generalitatis licebat

oli. qð ſpãlit᷑ ⁊ expᷣſſenon

licebat.ad h̊ de offi.oꝛ.ſi
ſacerdos.i⁊ qð ibi no.et

fE Expientia.que ẽ efficax magiſtra

Koõcedunt᷑.S.de reſcrip.c.vlt.eę.li.⁊.S.de pur. cicũ in iuuẽtute · de
reli.do.c.i.C.de pe.bo.ſubla.l.i.li.x.⁊ ẽ ibi impoꝛtunitas ambitioſa et

vt no.S. c.accedens.

(nõ ambitioſa.vt dixi de reſp. c. vl.
i Foꝛma.verboꝝ.puta cũ in genere ꝓmittitur ecclłiaſticũ bencficium

l:¶ De cetero.ad pᷣterita q̊ nõ extendat᷑ hec ↄſtõ.tũ qꝛ nõ eſt iuris vete
ris declaratio.ĩmo coꝛrectio tũ qꝛ de pᷣteritis nõ caue: in ea. ad hoc..
e.li.de ↄſue.c.i.de offi.dele.c.penul.ad fi.ad b.xxxij.qiiij dixit ſara. de

IIndirecte.nũquid oĩa indiſtincte reuocata dicent᷑

(ↄſti. c.ij.

per que via paret᷑ ad vacaturas.ſicut receptiões canonicoꝝ.⁊ ſ ic ſit re⸗
uocata decre. S. de pꝛeben. relatũ.de cõceſ.pꝛeben.cum ſuper.⁊ reſerua⸗
tiones de iurepa.cum dilectus.Dico ꝙ nõ. Unde bꝛeuiter dic ꝙ aut re

cipitur quis in canonicum ſimpliciter.aut recipitur ⁊ pꝛomitcitur ſig

bi de pꝛebenda cum ſe facultas obtulerit pꝛouideri:aut non recipitur·

“

Liber Tertius

ſed ſolum pmittit᷑ ſibi de pᷣ?ẽda pꝛouideri.cũ pꝛimo vacabit. aut pmitc⸗

titur puideri de pᷣbenda cũ pꝛimo ſe facultas obtulerit vel cum poterit

vel ſimpliciter in mo caſu valet receptio. ex cuiꝰ virtute debet habere
pᷣbendam. qð eſt veꝝ niſi ſit ibi expectãs aucte pape.S.de pᷣben. hi qui.⁊
cdo caſu etiã debet habere pꝛebendã nõ ex virtute ꝓmiſſionis ſed ex vir
tute receptiõis.⁊ ſic intelligant᷑ contraria.relatum.⁊ cum ſuꝑ. In ter⸗

tio caſu.ſ.cũ nõ recipit.
ſed ſimplicit᷑ puideri ꝓ/⸗
mittũ de pᷣbenda cũ va⸗
cabit.non tenet ꝓmiſſio
vt.ð.e.ex tenoꝛe · ⁊ ca.ij.
Si vᷣo non recipit᷑ ſed ꝓ
mittitur pꝛouideri de pᷣ
benda cũ poterit.ꝓmit⸗
tens ſᷣm iura antiqᷓ obli
gatus erat.ſᷣm bec noua
non vt Hvides. Et ꝙ ꝑ bᷣ
vbũ idirecte nõ ſit reuo⸗
cata expectãtiũ recepto⸗

rum pꝛouiſio ꝓbatur ex

eo.qꝛ vitanda eſt q;tuin
fieri põt iuriũ coꝛrectio.
F.e.li.de elect᷑.cũ expedi⸗
at.cum ſuis concoꝛ.bic
autem nil de expectatio⸗
nibus. ſed ſolum de pꝛo

miſſionibꝰ. dicit᷑ e etiaz
q̃druplicatum ẽ in textu

⁊ ſic hoc ius coꝛrectoꝛũ
nõ habilitemus. Scðo
qꝛ hodie videmꝰ confir⸗
mationes receptionum
emanarea curia ſic oliʒ
lʒ a quibuſdam audiue/⸗
rim.ꝙ tales cõfirmatio
nes non concedit cancel
laria ꝑ foꝛmã iuſticie.ni
ſi eas papa cõcedat ꝑ foꝛ

manm gracie. Bed certe

his rationibo.⁊ ꝑ foꝛmã
iuſticie ſalteʒ iudiccs cõ
cedi deberent.ſ. cũ clau⸗
ſula ne iane canonici ⁊c.

Tertio qꝛ eadem rõne ſe
queretur reſeruatiões le

gatoꝛuʒ ſublatas. qð eſt
falſuʒ.S.e.li.de offi. leg·
c.iij.⁊.iiij. Concludo er
go bꝛeuiter. vbi ex ſola ꝓ
miſſione qͥs expectat.nõ

valet ꝓmiſſio vt hic. ſed

vbi ex receptiõe vel reſer
uatione ſecꝰ. vt in pᷣdiccꝭ
iuribꝰ.qꝛ caſus illos nõ
tangit hec decretalis.

ficia vacatura auẽte ap.penit repꝛo

bamus ⁊ omnino viribꝰvacuamus.
⁊ decernẽtes per eas vel ipſarum ali
quam ad pꝛouidendũ alicui nullum
deinceps quomodolibet obligari.
Ecaptande aliene mentis oc
aſio ex benignitate gratiaruz
dis aplice tri buat᷑ declara⸗
dum duximus,.ꝙis qui abeadẽ ſede

vt ei pꝛouideat᷑ de pꝛebenda dignita⸗

te vel perſonatu autalio bñficio in ali
qua ꝓuintia dyoceſi vel ecclia.quem
ſeu quod duxerit acceptandũ.certis
ſibi ſuꝑ hoc executoꝛibo deputat gra
tia noſcit᷑ eſſe facta ʒ in genere pꝛimũ
erſonatũ dignitatem pꝛebendaʒ ſeu
beneftcil in eadem pꝛouintia dyoceſi
vel ecclia vacaturũ aut ſcᷣm ſeu vlte
rius ſi rõnabilis cauſaꝰſbᷣſit valeat ac

ceptare:certũ tamẽ ⁊ expꝛeſſum pꝛiuſ
q; vacet acceptare nõ poteſt. qð ſi fe⸗

cerit etiã ſi per executoꝛes ei ſᷣm acce
ptationẽ huiuſmnodi facta fuerit reſer
uatio inhibitio varijq; ꝓceſſus acſen
tentie ꝓmulgate:tã acceptatio ipſa qᷓ;
ꝓceſſus virib careant nec aliquã ob⸗

tineant roboꝛis firmitatẽ. Immo ni⸗

ſi acceptatoꝛ ille dignitatẽ pꝛebendaʒ
pſonatũ ſeu beneficiũ taliter accepta
tũ ⁊ reſeruatũ percollationẽ vel inſti⸗
tutionem poſtmodũ factam de vacã⸗
ti iam adept vel ius in ipſofueritac

qquiſitũ:per eũ ad quem eiuſdem per

ſonatus dignitatis pbende aut bene

m ¶ Etas.ſ.pꝛomiſſiones.
J Ecaptande. babens lr̃as ap.ſedes ſuꝑ pꝛimo beneficio dignitate
Avel pꝛebenda.quod duxerit acceptandum certũ acceptare non poõt
ſed pꝛimũ quod vacabit.vel ex cauſa ſecundũ.vel vlteriꝰ poterit acce⸗
ptare reſeruatiões pꝛoceſſus ⁊ decreta cõtra boc facta nõ valent. ⁊ fuit
tracta bec decre,.de decre.extrauaganti.e.ti.que incipiebat.licet ałs au

——
* *

tionẽ. ad hoc.5S.e.c.pxi.

tionẽ. ad hoc. xi. 2 pꝛoxi. rñ. Sed dic cõtra. vt hoc verbũ infe/
riꝰ etiã repetitum aliquid oꝑet᷑.s.de deci.ad audientiam⸗j·de pꝛiuile.ſi

papa. . i.⁊ in ſi·ad idem.s.eo.qꝛ cũctis.S.pe.nec eſt eadem rõ cum gra
uius ſit totã pꝛouintiã impediri qᷓ; dyoce.vel ecc lam.vi.q.iij.ſcitote.

ad hoc.S.e.li.de pᷣben.qᷓ;uis.i.⁊.ij.rñ.

i ¶ Expꝛeſſe.rõne ergo expꝛeſſiõis hoc nũc poterit.ad h̊.S. de offi.del.

ficij collatio ſeu puiſo pertinet:dictis
acceptatõne ac executatoꝝ pꝛoceſſib⸗
inde ſecutis nequaq; obſtantibo deil
lo vocte libere poterit alij pꝛouideri

recutoꝛ ſuper pui⸗ MIcdẽ.
ſione alicuiꝰ a ſe. ap. per gene⸗

Arales lr̃as in aliqua pꝛouintia
deputatis pꝛelatis ⁊ alijs:ad quos be
nef̃icioꝝ in eadẽ pꝛouintia ſpectat col
latio ne ad pꝛouiſionẽ aliquoꝝ pꝛoce⸗
dant donec illi pꝛo quo ſcribit᷑ſit ꝓui⸗
ſum.non põt generaliter inhibere ni⸗
ſi expꝛeſſe in ipſis litterꝭ facultas hu⸗
iuſmodi inhibitõis cõcedat. ¶ Po
teſt tñ deſeruationẽ ⁊ eiſdeʒ inhibitio⸗
nẽ facere ſpecialẽ de pꝛimo.vel ſi hoc
illi ex bñficio compertat litterarũ deſe
cundo vel vlterioꝛi bñficio inibi vaca
turo eidẽ derico conferendo. ¶
autẽ contra talẽ reſeruationẽ ⁊ inhi⸗
bitionẽ ab eo ad quem beneficij reſer
uati collatio ꝑtinebat fuerit attẽtatuʒ
nõ tenet. Idem.
Acapitulo alicui eccleſia cuʒ
æ ad ipſuʒ cauonicoꝝ receptõ ac
pᷣbendarũ collatio pertinebat vt te in
canonicũ reciꝑet:⁊ tibi de pꝛebẽda ſi
tũc vacaret inibi ꝓuideret:vel cum ſe
facultas offerrenac executoꝛi que eo⸗
dem caplo negligente mandatũ apo⸗
ſtolicum exequat᷑ directa fuerint ſcri
pta noſtra pꝑ ſolam illoꝝ pꝛeſentatio⸗

nem capitulo ipſi factam abſq; alia

etiam executoꝛis inſinuatiõe inhibi⸗

c.vlti.S.vices.⁊ de pꝛo⸗
cura.c.i.⁊ vlti.io.an.
lꝛ ¶ Huiuſmodi.ſ.ge⸗

neralis.de qua.S.dixe⸗

rat.
¶ Talem. ſ.ſpecialem
de qua dixit in ꝓxi.rñſo.
nã quod fieret contra ge
neralem valeret.cum u⸗
la non teneat.vt.S.dixi.
ad hoc.p.c.ꝓximo.

capitulo.hic dei⸗
minatur decre.S.e.
pꝛopoſuit.⁊ coꝛrigit᷑ opi
nio glo.ibi no. in glo.q̃

incipit Inno. in fi. in qꝗͥ

glo. dicit ber. ꝙ celeſtinꝰ
llle fecit iniuriaʒ.cũ col⸗
latio pꝛebende per capi⸗
tulum ſibi facta valeret
potuit tñ id facere ð ple

nitudine poteſtatj. Ap⸗

pꝛobatur autem opinio
inno.ibi no.⁊ quam ibi
recitat hoſti.⁊ opi.pe.de
ſamp. ⁊ abb. qui poſue⸗
runt in illo.c.caſum ſᷣm
iſtud.c.⁊ compoſt. etiaʒ
dicebat hunc verum in⸗
tellectum.S. de reſcript᷑.
capłm in Ho magna⸗d.
ſi vero oꝛdiario.Et hoc
dicit decre. hec in ſũma.
Si mandet᷑ capitulo vt
me recipiant in canoni⸗
cum ⁊ pꝛebendam confe
rãt cum id pertineret ad
eos dato executoꝛe ad ꝓ
uidendum per ſolaʒ pꝛe
ſentationem factã capi⸗
tulo affecta eſt pꝛebẽda.
⁊ executoꝛ negligente ca
pitulo infra terminũ ꝑ
eum ſtatutum me reci⸗
pere ⁊ pꝛebendam cõfer
re non vocato capitulo
id exequi poterit.

n ¶Pertinebat.de ſpeciali pꝛiuilegio vel pꝛeſcripta conſuetudine als
ſecus.S.de elec.cũ eccleſia“ti.pꝓxi.c.vno .de regula.c.vltimo. .V
o requatur. iſtud eſt quod ſoluit contrarietatem ꝗpxi.decret᷑.qꝛ
hic executoꝛ datus fuit ad pꝛouidendum ibi ad compellendum tm̃.Et
ſi queras.que ibi ſit ratio huius diuerſi iuris.Sol.eſt in pꝛomptu.qꝛ

in pꝛimo caſu cũ dat papa executoꝛem ad pꝛouidendum videtur ad ſe

diuimꝰ.⁊ vᷣ.licet in genere additꝰ eſt.⁊ emanauit hec decre.ad declara⸗
tionem decre.S.e.qꝛ cunctis.ꝭ.penul.in fi.⁊ eoꝝque ibi no.inno.⁊ ho⸗
ſti. ⁊ que no.cõpo.de reſcrip.capłm verſus finem.in.ꝭ.Itẽ queritur q̃li
ter fiat ⁊ qñ fiat acceptatio.io.an.
0 Tribuatur.contra concilium laterañ.⁊ contra decretalem pꝛoxi
mam.S. Jo. an.
p Quam. ſ.perſonatum.ałs quam.ſ.pꝛebendam vel dignitatẽ.
q Quod.ſcʒ beneficium. .
r Executoꝛib.ſiue ad pꝛouidendũ ſiue ad compellendũ non curo.li
cerꝗłs diſtingua?᷑ ·c ꝓxi. l
a. & In genere. ? ſic lz in genere qð nõ licet in ſpecie.⁊ interdum ẽ econ
uerſo.qð dic vt.S.de offi.oꝛ.ſi ſacerdos.xxiij.di.qqᷓ.

b xã ſubſit. Nota & ꝙ ille p quo ſcribitur de pꝛebẽda acceptãda põt

pꝛimũ acceptare.ſed nõ vlrerioꝛem niſi ex cã.vt.S.e.qꝛ cũctis.ad fi.⁊ ·
c. pxi.Sed que põt eſſe cã.ſoꝛte pꝛima debet alteri.vel dubitatur an de
beatur.ad hoc xxiij.q.i.quid culpat᷑.ad fi.
c V Careãt.Nota ca ſũ i q̊ ſnia ex.ñ ligat alios. videbj. de ſen. ex. pñti
d Talit᷑.ſ.certũ ⁊ expᷣſſũ vel ſcõᷣm vel vlterioꝛẽ ſine ca. Jo.an.
e MIn ipſo. ſuꝑ b vide qð habuiſti.S.de pᷣben.ſi is cui.⁊.c.ſeqꝗe.c.vl.
fDPꝛouideri:non ergo neceſſe habet expectare ꝙ ille gcceptet vel ſibi
terminũ ad hoc concedat.vt.s.e.qꝛ cũctis.S.penul.
ecutoꝛ.fuit tracta hec decre.de extrauagãti que incipiebat.e.ti.
