Jreligioſus.ſi religioſus nõ obtẽta licẽtia ↄſentit electiõi de ſe facte extra
ſuũ monaſteniũ nõ valet cõſenſus ⁊ imita eſt electio. Secũdo dicit᷑ ꝙ ſo

lus ſuperioꝛ ſine capitulo dare pᷣt cõſentiendi ⁊ tranſeundi licentiam.

5 V¶ Arbitnüũ. dependet exvoluntate illius cuiꝰimperio⁊c.
b. . Habes. xij.qi:non dicatis. et.S.equoꝛundam/j de ſepul ci vlt.
i Suamꝛ.in alijs ergo non habet locum hec conſtitutio.

li ·;upioꝛis.ſolius etiã ſine cõuentuvt infra pꝛoxi.rñ.

lI ¶¶ Obtenta, debito modoꝛ nõ ꝑ extoꝛſionẽ.vtse.quoꝛũd ã, ad idemj. de

—. —

his quevi me.ve.cã.fiicii.Et no.caſum in quo nõ ſufficit petere licẽtiã niſi ⁊

obtineat᷑ interdũ ſufficit.vt.S.de regu.licʒ. Sed qͥd ſi ſuꝑioꝛ licentiã dare. no

—

luit dixerũt Tan,/ et Ber. S. de rerũ . poſt troſſatõem in pꝛin.ipᷣm ꝑ ſuũ ſuꝑio⸗
rem cõpellẽdũ niſi hẽat iuſtã cãm vencgbdre iurepa.nullꝰſi hẽat iuſtã cãʒ

nõ compellet᷑ lxiij·di.lrãs.lxxi.di:c.ij. ⁊ iij. Sʒ qꝛ ſoliꝰ pꝛincipis pꝛiuilegiuʒ

videt᷑ pꝛiuare aliquẽ ſua re.dicũt quidã ꝑ ſuꝑioꝛẽ papã intelligẽdũ. ⁊ ſic loq

illa decre. nullus que in papa loquitur.
m ¶Non teneat.ſic.ſupꝛa.eo.quoꝛundã.
n Religioſis:mendicantibus vel non.
o Sintvaria.qꝙeni ſolus pᷣlatus illã dare poſſetvidebat᷑ ꝑ.c.lviij. diſt.c. i

ſbĩ abbas loci.de.c.nihil dixit. et. S./de renũ.poſt traſſatõem.ibi⁊ꝛ ſctĩ fridia⸗
ni pꝛloꝛe.et.S.e.ti.qᷓ; ſit.ibi ſuꝑioꝛis nil de capitulo dixit. In cõtrariũ videba

tur. S.deverbo.ſigni.ſi abbate.ibi abbati ⁊ couentui placuit ⁊c et eſt expᷣſſum
de ſtatu mo.c.ij in fi.⁊.xix.q.liijiſtatuimus.⁊ boc ᷣm litterã queeſt ibi abba

tis ⁊ totiꝰ congregatõis.ſed ſᷣm aliã que eſt ſine ac.facit in contrariũ.⁊ pꝛelatꝰ

nõ poteſt alienare res eccleſie ſine cõſenſu capituli/xij.qij.ſine. ergo nec per⸗
ſonas cum maioꝛ ſit alienatio perſone q; rerum. ad idem.xij. q.i.pꝛecipimꝰ.
et hanc ſecundã partẽtenebat jo.an.lviij.di·c.i.et Ber. in pꝛece. decret. poſt
tranſlationem in.iij.glo.pꝛima tamen hic appꝛobat᷑ non tam de iure antiq
q; de hoc nouo ob celerem eccleſiarum expeditionem.
p.¶ Tollendã interpptatio enĩ⁊ declaratio iurium ad eum ſpectat.xiiqei. F.

ð

XXII

8 leetis. n dixit eligẽqis. vñ nõ valet licẽtia da ( giꝛ dicam · . c. ꝓxi.
ta religioſo vt conſentire poſſit electioni future vel pꝛouiſioni etiam cum con⸗
ſenſu ſui ſuperioꝛis.vt in conſtitutione cle.eo.tiicum conceſſa.

I Allus religioſ. us:monachꝰin ab batẽ eligi nõ pᷣt niſi ſit expꝛeſſe pfeſſus
ad dignitatẽ autẽ epalem? in ſeculaniꝛ regulari eccłia talis eligi poterit

4

Iont

itq vij. ſaluberrimum.
b

tollẽdam et vt oꝛdinationes eccleſia⸗

rum ac monaſterioꝝ in quibus tales
electi extiterint. celerius et faciliusva
leant expediri decernimus vt ijdem
ſupioꝛes ſuis irrequiſitis ↄuentibus
electis puiuſmõi cõſentiẽdi ⁊ traſeũ⸗
di liberã darevaleãt facultatẽ ¶ Idẽ
AUllus religioſus ad abbatiaʒ
ſeu pꝛelaturam ſue vel alteriꝰ
religionis decetero eligar niſi
uerit oꝛdinẽ regularem expᷣſſe
pꝛofeſſus. e voj ſi ſecus actum
fuerit eoipſo irritũ habeatur Ad
dignitatem vero epiſcopalẽad quam

nouitij eligutur interdũ talem in ſe⸗

cularibo vel regularib eccleſijs eligi
minime pꝛohibemus. Idem.
VVnm expediatconcoꝛdare iura
iuribo ⁊ eoꝛũ coꝛrectiones ſi ſu
ſtineri valeant euitari decreta
m felicis recoꝛdatiõis Inno, pa. iij.
pꝛede.noſtri queinnuit ſub ea foꝛma

poſſe in electionibo compꝛomitti. yt

poſſit nõ poterit cõſentire.S.e.c.pxi.ꝑ qð idẽ pꝛob
ciquoꝛũda.De hoc olĩ opi.fuerũt.⁊ tractabãt de

turã alteri

hoc dicit. Declarat in pꝛĩa
Pte decre.S.eicũ cãm.⁊ ap
pꝛobat qð no.naſo.⁊ Co⸗

po.S.eocum in magiſtrũ.

⁊ appꝛobat qð ibi no.hoſ.
et Bof. et Ab. in decr. cum

cam. In ſecũda appꝛobat

qð no. Ber. de ſtatu regu.
quod ði timoꝛẽ in magna
gloſa. Cõpo.S.e.cũ cãm.
et Hoſt. devo.ꝑ tuas.
v¶Pꝛelaturã. puta pꝛio
ratũ guardionatũvel magi
ſtratum iᷣm ꝙ diuerla ſunt
noĩa taliũ pᷣlatoꝝ qͥ religio

ſis pᷣſunt.vts:e.qͥrundam

etiã hodie in admiſtratiõi⸗

bus ⁊ pꝛioꝛatibo monaſte⸗

rioꝝ habʒ hoc locũ.vtĩ cle.
de ſta. regu. ne in agro.F.
ſane.

XxVAlterius. hodie reli⸗
gioſus eligl nõ põt ad pᷣla⸗
religiõis vel ha⸗
bitꝰ.ꝑ cle.e.ti :cum rationi
y ¶Eligat᷑.eligere tñ põt
ſi tacite ſit ꝓfeſſusi.e.ex eo
ꝙ in fi⁊ in.c. indenitatibo
in pn.Mo. expᷣſſe ꝙ mona⸗

chus vel religioſus eligi pᷣt

nec hʒ poſtulari ſed pꝰ ele⸗
ctõem poſtulabit᷑ ſine ſuꝑi
oꝛis.n.licentia qui eã dare
at᷑ꝛ ꝑ decre.ð.e.qᷓ ſit.⁊. S.

hoc Inn. ⁊ DHoſti.S.de renũ.

poſt traſlariõem devoto ꝑ tuas.Cõpo.s.de poſtu.c.l gar. ð. eo. q;ᷓ ſit. ⁊ dice⸗
bant quidã quibo fauebat Inno.⁊ Cõpo.monachũ extra ſuũ monaſteriũ de⸗
bere poſtulari,nõ ob.decre.ꝑ tuas.vbi dicebãt electũ in pᷣlatũ alłs in ep̃m eli
gi poſſe alias extra ſuũ monaſteriũ poſtulari debebat. Alij dicebãt indiſtin
cte eum Agenaad decre. poſt traſlatoem.reſpondebãt illũ fuiſſe poſtulatũ

pꝛopter oꝛ

inẽ epiſcopalẽ. hodie tene eũ eligendum per hec iura.

3. ¶ Expbpſſe.ergo nõ ſolũ ſecularis eligi no poterit in abbatẽ.vtõ:eicũ ad no
ſtrã· ſed nec religioſus tacite ꝓfeſſus vt hic et .·eo.indemnitatibo. in pꝛin. vbi
in abbatiſſavel pꝛioꝛiſſa idẽ dicit᷑: tñ ꝑ tacita ꝓfeſſionẽ bene eſt quis mona⸗

—
*„

chus⁊ votũ ſolenniʒat

I·devo, cvno,nõ autẽ ſolus habitꝰſed ꝓfeſſio facit mo

nachum, d. de reg. poꝛrectũ.talem autẽ pꝛofeſſionẽ in ſcriptis facere debẽt vt
obuliet illis ſi poſtea reclamarent pꝛopꝛis ſcripturaxxvijiq i: omnes femine

„

Irritũ.olim nõ erat irritũ i

infra de regu.non ſolum

1,0 irritũ ipo iure. ſz imitãdũ ꝑ ſnĩam, S, e, cum cauſam
Mouitij:nedum tacite pꝛofeſſiet minus ſunt blct⸗ nouitij qui poſ⸗
ſunt ad ſeculũ remeare: niſi appareat eos abſolute volui

e vitam mutare. vt

c. ¶ Regularibus. quaſi diceret interdum cathedralis eccleſia ſecularis eſt.

id eſt ſeculariũ canonicoꝛũ.interdũ regularis vtroq; caſu tacite ꝓfeſſus in epi
ſcopũ eligi poterit. Sed que eſt rõ quare in cathedrali regulari eligit᷑ nõ pꝛo⸗

72

feſſus.in alijs nõ pꝛout dixerũt Lau. Uin. Tan. Gof.⁊ Compo. in pꝛe, de⸗
cre. cum cãm id eſt ꝑ excellentiã epiſcopalis dignitatis ⁊ oꝛdinis.vt eps etiaʒ
ſeculans immediate pᷣſit monachis.⁊ pꝛobat᷑ idem.s.de iudi:icãm.S. ne ſede

vacan.c.vbi monaſteriũ eratvnitũ cathedrali eccleſie foꝛte ſeclari Tamẽ Tas

cre.et Gofibi dicerũt ꝙ Batomieñ.cathedralis ecclia ibi erat regularis ſicut
et multi in anglia.ſed ber.ibividet᷑ tenere cõtrariũ in.iij.glo. vnde in cõſecra⸗

tione religioſus dicit᷑ etiã religioſioꝛ abbate:et e

pᷣs monachus ad ꝓfeſſion

recipit vt abbas.in auc.de ſanctiſepi.ꝭ iubemus.colł.ix.et ſacit ad hoc
vo.:et voredemp:ex multa.et quod no.de capel.mo.c.ij.

lata ꝑ ſequens cõciliũ quia pꝛopt᷑ hoc dicit. Et no.ex hoc pꝛin. inſpiciẽ

4

TLim expediat.foꝛma electiõis tradita ꝑ decre.S:ecũ dilecti.nõ eſt ſub⸗

„

um qͥd expedit, de pe,di. l:aliud.xi.q/i:aliud.S.devo.etvo.redemp.magne

et pꝛopꝛie excellentia vtili

tatem reſpicit.vt ibi patet. Joan.

e¶Buſtinenivaleant.repꝛehendũtur hic illi quivolũt ſuſtinere iura que pe
nitus ſunt coꝛrecta.vbi ergo apparet de coꝛrectione non ſuſtineãtur alias ſu⸗

ſtineãtur.ad idem. C. de lnof. teſt. ſi quando:et.S:eeccleſia veſtra:ij.

Decxretalem.S.eo.cum dilecti:

g . Inquiſitis.eſt ergo foꝛma iſta partim ex ſcrutinio ⁊ partim ex compꝛo⸗
miſſo vt hic patet.ſed pꝛincipalius dicet iſta foꝛma compꝛomiſſi ſed determi
nati.et ſi bene aduertatur iſta hodie eſt melioꝛ ⁊ expeditioꝛ feꝛma iudicõ meo
qᷓ; hodie babeamus.non enĩ volunt canonici libere ius ſuũ in alios trãſſerre

d ir

Liber Pꝛimus

et dare ülis poteſtatẽ pꝛeficiendi platum p foꝛmã ſcrutinij graue eſt pꝛocede⸗
re.nec omnes bene ſciunt illam foꝛmã ſeruare.immoꝛ boni iuriſte pꝛacticam

ignoꝛãtes in ea deficiunt:expedientius ergo ſeruabit᷑ iſta foꝛma.

m

5 aenitne gut ſecus ſi diceret de maloꝛi pante eligentium? cõpꝛo⸗
iſſarij illum elegiſſent in quẽ maioꝛ pars numero nõ maioꝛ capituli noĩaſſʒ

quia tunc electio eſſet nulla.S.eo:ſicnuiuii·
¶ Conciliũ.S.e.quia pꝛopter. Dicebãt ei quedã ꝙ foꝛma illa ſublata erat
ꝑ decre.quia pꝛopt᷑.et hocvidebat᷑ tenere:Moſtiin pᷣdecre in pꝛin qͥ dicebat

diuerſas electionũ foꝛmas
Vt.S.ecũ dilecti. ⁊ pꝛopte⸗
rea ibi tres tantũ foꝛme vel
ſᷣm alios due appꝛobatio⸗
nes vidẽtur ⁊ pꝛopterea ibi
dicit᷑ aliter electio facta nõ
valeat ſed cõtrariũ eſtverũ
vt hicvides.⁊ pꝛoptea iſta
eſt foꝛma ↄpꝛomiiſi ſed cũ

centa determinatoõe· vt ſuß

Dixi. ,
lꝛ ¶ Vt pꝛius.i:ſicut po⸗
terat ante conciliũ.quia p⸗
pter.cõcilium tamẽꝛ decr.
fuerũt eiuſdem auctoꝛis.

m nõ deceat. acce⸗
ens ad ſe. ap.ꝓ in⸗
ruendo negocio electiõis

ꝑ decre.cupientes.eundo
hac de cã ſtando ⁊ redeun⸗
do integre pꝛeter quotidia

nas diſtributiões percipit

fructus beneficioꝝ quos ꝑ
cipere poſſet in ipſa eccleſia
reſidendo Et no.ex hoc pn
cipio ĩſpici quid deceat qðᷣ
pꝛopꝛie honeſtatẽ reſpicit.
S.devot:etvo.redemp. ma
gne.nec eni honeſtũ eſt of/
ficiũ ſuum alicui foꝛte dã⸗

noſum .liij. q. iij. F. item in

cniminali.vᷣ.venturis.5õ.ð
reſcrip.ſtatutuʒ. in fi.ff. de

fur.l.ſi ſeruus cõis. ff. ad

cum quidã.ð.de ſideiuſ:ꝑ
uenit cum ſi.

compꝛomiſſarij ſecreto et ſigillatim

voluratibus omniũ inquiſitis illum
in quem maioꝛ et ſanioꝛ pars capitu
li conſenſerit.eligere teneant᷑ declara

mus abꝛogatam nõ eſſe ꝑſubſecutuʒ

conciliũ generale.immo poteſt in ipp

electionibusvt pꝛius ꝓcedi licite per

Elm non deceat alicui ſuum of
ficium eſſe danoſum ſtatuim⸗
vt hi qui iuxta conſtitutionẽ
licis recoꝛdatiõis nicolai pape. iij.

pꝛede. noſtni ſuper hocedituʒ ad apo
ſtolicam ſedem venerint,eã circa im⸗

minentiũ electionum negocia inſtru⸗
cturi cum tales eccleſiarũ ſuarum ꝓ⸗
ſequẽtes vtilitatẽ cenſeri debeant re⸗
ſidentes fructus beneficioꝛũ ſuoꝛum
que obtinent in illis eccleſijs quaruʒ
negocia pꝛoſequũtur et etiam alioꝛuʒ
quos reciperent vel poſſent recipe in

eccleſijs reſidendo integre quotidia⸗
nis diſtributionibus duntaxat exce⸗

ptis vecipiant. ad ſedem pꝛopterea

veniendo eandem ibidem hac de cau
ſa moꝛando.et adipſas eccleſias rede
undo.ac ſi perſonaliter in eiſdem ec⸗

cleſijs reſiderent. nonobſtantibus q⸗

rius penitere
reo ꝙ ad electionem epiſcopi

B eo qui cõtra. Js qͥ opponit euidentẽ defectũ ſcĩe vel p
Aalu ad aliquã dignitate penitere nõ poteſt. cauſam reddit.
h Pꝛomouendũ.iſta igitur tria paria cõcoꝛ.S.eo.vt circa.Et no. ꝙ dicit

dignitatem. et idem dicit. ð.eo.ſi ꝙ foꝛte.⁊ idẽ j·de ver.ſig. conſtitutiõem. per
quod apparet decre.illa ſi foꝛte.no habet locũ in alijs bnficijs. vt ibi dixi.
i ¶ Maniteſtũ.iſte enim quo ad caſum noſtrũ ſunt ſynonima. ⁊ idem deſi

knene infra de ver. ſig. conſtitutionem.
be&

VUel eius qualitas.hoc vult dicere is qͥ oppoſuit.foꝛte vult obiectum re

buſſibet cõſuetudinibus vel ſtatutis
eccleſiax ipſarum cõtrarijs ſeu pꝛiui⸗
gijs quibuſcũq; ꝑ que pꝛemiſſoꝛum
Atliis poſſet quomodolibet impe⸗
iri.

S A Igem.
B eo qui coͤntra electü vel po⸗
ſtulatũ ſeu pꝛsomouẽdũ ad ali⸗
qu am dignitatẽ inter cetera q̃
obijcit euidentem notoꝛiũ ſeu mani⸗
feſtum ſcientievel alium perſone de⸗
fectum opponit.ipſius defectus op⸗
poſitio vel eius qualitas: nequeũt po
ſtea reuocari. ¶ Cum enĩ opponẽs
ſi quod pꝛo defectu oppoſuit huiuſ⸗
modi deſtituiveritate contingat,.a p⸗
ſecutione cauſe debeat omnino exclu
dii, et puniri perinde ac ſi in pꝛobatio
neomnium que obiecerat defeciſſʒ
iuſtum eſtvt poſtq; ad oppoſitionem
eandem pꝛocedit nequeat in pꝛeiudi
cium eius contra quem oppoſuitvlte
¶Vdeme⸗

que te in pupillari conſtituto
ctate in tua ecdeſia extitit cele⸗
Deg
nonicis non fuiſtiadmiſſus de contẽ
ptu conqueri aut electiöem eandem

ta. cum ceteris eiuſdem eccleſieca

uocare. vñ cum oppoſuiſſz
euidentẽ defectũ ſcĩe vel per
ſone dicit ꝓvultiſtare alijs
obiectis ⁊ recedere ab illo.ł
nõ reuocat obiectũ ſed q̃li⸗
tatẽ.vñ nũc vult ſimplłr di
cere ꝙ patit᷑ defectũ ſed re⸗
uocat id ꝙ dixerat ꝙ defe⸗
ctus erat euidẽs illð eſtre⸗
uocare qualitatẽ tãtũꝛ neu
trũ põt.vt hicvides.
1 F Exrcludi.vtõ.e.ſi ſoꝛte
m. ¶Dekecilſʒ/ vtõ/ et. cii

na ¶ Penitere. vt ſic ſibi ñ

liceat mutare conſiliũ in al
teriꝰ detrimentũ.· de re iu.
mutare.cũ ſuis concoꝛ.ad
idem.S. de ele. publicato.
nam ⁊ quod ſemel placuit
non pᷣt amplius diſplicere

m Jutpta. no.quia ꝑ hanc literã dico ꝙ ſi talis eſt caſus quo inſtruẽs va⸗
dat non aſtrictus ꝑ decre,S.e.cupiẽtes.puta quia nõ eſt eccleſia cathedral.
nec regularis vel ſi eſt talis appellatio vel immediata ſubiectio. non deuoluit
his caſibus.cũ non habeat locum decre.cupientes.ergo nec iſtius decre. pꝛi
ulleglum ꝑ iſtam lrãm.⁊ cõcoꝛ.quod dixi.j·eiſi poſtq;/ij/reſponſo.
n ¶Conſtitutiõem.S.eo.cupientes.
o ¶Reſidentes.concoꝛ. S.de cleri.non teſi. ex parte.
b ¶ Relidẽdo.pone habet eccłia boñ.pꝛiuilegiũ ꝙ canoniciipſiꝰ ecclie ꝑel⸗
piant fructus bñficioꝝ ſuoꝝ que hñt in eccłijs in boñ:ecclia reſidẽdo.vel hʒ
ipſe quivadit pꝛo inſtruedo negocio pꝛiuilegiũ ꝙ recipiat fruct? tales. Sð. de re
ſcrip.c.vlt.hos iſto caſu percipiet.hocvult dicere litera. 3
V¶Exceptis:que nec dãtur ſtudentibo in theologia.ð.de pᷣben. licz nec dã
tur pñtibus qui nõ interſunt hoꝛis canonicis · de cle.nõ reſi.c. vno. et tʒ iſta
cõſtitutio fingat ipᷣm pᷣſentẽ nõ fingit ipᷣm diuinis officijs inteſſentẽ. habeat

ergo quod pns haberet qͥ diuinis officijs intereſſet.vt pꝛece.c.vno.qð etiam

eſt ).cũ dicat diſtributões q̃tidianas concedi hisi qui ꝑſequũtur eccleſiarũ
vtilitatem et ibi ſoluitur. .
dD Pꝛopterea. no. legẽ ꝓ inſtruẽdo negocio electõis iuxta pᷣdictã ↄſtitutõʒ
e¶VMac de cã.ſi ergo facta inſtructõeꝛ finito ne (⁊ facit id qð dixi in glo.
goclo ſola voluntatevel pꝛo alioꝝ ſuoꝝ negocioꝝ expeditõe maneret in curia.
tuũc ceſſabit pꝛiuilegiũ hocꝛ eſt huic ſile qð dicitlex ꝙnõ vere reipublice cauſa
abeſſe dicil.is qui pꝛopꝛij cõmodi cauſa in legatione eſt.ff.ex qui.cau. macd.
vere. ſed poſtes ex q̃ redire inciꝑet cõpeteret ei hoc puilegiũ. redit e de itinere
qð ob hãc cãʒ fecit.⁊ ẽ ſile huic qð ðꝛ de teſt.ð.e.li.de ĩeſcrip.ſtatutũ in ficũ
fſ. ¶ Effectus.puta eſt qꝛ ſtatutũ ↄſuetudovel pꝛiuilegiũ in ec (ſuis ↄcoꝛ.
cleſtia ꝙ quacũq; de cã qs abſit etiã ſivtilitatẽ ecclie ꝓſequit᷑ nihil ↄcipiat.qᷣd
ſi talẽ ↄſuetudinẽvel ſtatutũ iurauerit.nõ credo ꝙ tũc locũ hẽat hoc puilegiũ
qꝛ iuramẽtũ illð pᷣt ſeruari ſine ꝑiculo aĩe.s.de iureiu.ſivo.⁊ qꝛ hic nõ diſpẽ⸗
ſat cõtra iuramẽtũ.vt.S.de reſcri.cũ aliqᷣbo cũ ſuis ſi nec ob.ſi ſuſtulit ſtatu⸗
tũ vel cõſuetudinẽ qð eſt pncipale.ergo⁊ iuramẽtũ deillo ſeruãdo qð ẽ acceſ⸗
ſoꝛiũ.tolle enĩ inſtantiã.S.de iureiu.cũ ↄtingat:⁊ qð ibi no. Hec dec. bene fa
cit ad.q.de q̃ querebat olim Gar.in dec.cupiẽtes.S.e.an due ꝑſone de oppo
nẽtibus q vadũt pꝛo inſtruẽdo negocio ad cuniã.debeãt ↄtribuere ad expen⸗
ſas fiat ꝙ inter eos conuenit.ff.depo.l.i.O.ſi ↄuenerit. ſi nil erat cõuentũ dice
bat iudicis arbitrio relinquendũ penſatis laboꝛe⁊ facultatibus mittentium
et miſſoꝛũ.cum iſta decret.pꝛiuilegiet eos in fructibus ꝑcipiendis. ſatis arbi
trabitur iudex eos confene debere⸗

vbiverſat᷑ alteri intereſſe·
. de reg . iur. qð ſemel. niſi in
caſibo in quibo iura penitẽtiã variatõʒ admittũt quoꝝ aliq̃s ibi no.⁊ ẽſi.huic

ñ.eo.vt qͥs duas.qͥd dices pone ꝓmouẽdꝰↄſentit ꝙ opponẽs renũciet obie⸗

ctũ vel qlitati obiectus iudex nõ ↄſentit.nunqᷣd hoc poterit opponẽs. etvidet᷑
ꝙ nõ.qꝛ qͥs pᷣtoꝛ ꝓhibet⁊c.ff.ðe poſtu.l.ᷣqs pᷣtoꝛ.⁊ ↄcoꝛ.S.de excep.c.vl.ma⸗
xime cuʒ in huiõi electiõibo exuberet iudicis officiũ.S.de ele. cũ nobis olim.
cũ ſi. In ↄtra:videt᷑ ꝑ hanc lrãm q dicit in pᷣiudiciũ ei quẽꝛc. ⁊ quilibʒ pot
renũciare iuri ꝓ ſe introducto.S.de reiad apłicã..de legi. ꝙ fauoꝛe· .. de re.
iu.ꝙ ob grãm.ſatis videret᷑ ꝑ pꝛima iura⁊ maxime ea rõe.qꝛ ſi ꝓbet᷑ tał obie⸗

ctus ꝓmouẽdꝰſtatĩ debet repelli:ꝙ ipſe huic iuri renũciare nõ poſſit cũ iſtud

ſone Zð pmouen

ius licet ei faueat ſi nõ pꝛobat᷑ obiectus tamẽei nocet ſi fuerit pꝛobatumet ſic

videtur renũciari nõ poſſe buic iuri inuito iudice.et facit qð dixi.S. eo. ſi foꝛte
eo ꝙ. canonicꝰ impubes ad electoem nõ vocatꝰnõ agit de cotemptu. ñ

oꝛofeſſi cũ pꝛofeſſis vel couerſi laici cũ clericis electol intereſſe nõ deber
manauit pꝛimũ dictũ ad declaratõem eoꝝ que no. Uin.Lan. Gof. Ber. et

moderni.de etat.⁊ ꝗli.ex rone. Scm ad declaratõem coꝝ que no. Ber. In
no. Hoſti. de inſti. c.· ij. et Ab. S. eo. ti. in geneſi⸗

p. ¶Epiſcopi. Quid de inferioꝛibus dignitatibus ex his vulgaribo iuribus

quibus arguimus averbis .. de pꝛiuile.ſi paps.ic Rñ.in fine.cũ ſi. videret᷑
in inferioꝛibus ſecus.cum ſi de inferioꝛibus idem voluiſſet intelligi id expꝛeſ⸗
ſiſſet. S. de deci.ad audientiam. Contra puto cum ratio. cque · ſequitur ſit

generalis nec ibi repetatur de epiſcopo cum dicit ad pꝛeſtãdum in electione

ſuffragiũ ⁊ꝛc. et hoc bene pꝛobat᷑/eo.indemnitatibus in pꝛin.
q ¶ Pupillani.que eſt in mare minoꝛ.xiiij.annoꝛũ.in femina minoꝛ.xij. nec
diſtinguamus an malicia ſuppleat ſicut nec in finienda tutela.quãdotu.
veh.cu.l. indecoꝛam.inſti.qui mo.fini.tutela.in pꝛin.l.ſecus in matrĩmonio.
vts. de deſpon.unpu.puberes.vbi de hoc:ad idẽ · eo. indẽnitatibus. in pn.
eneficium ⁊ ad

r. Tua eccleſia.no. ꝙ minoꝛ. xiiij.an.dicituridoneus ad b
canonicatum cathedralis eccleſie.de hoc ſupꝛa.de pꝛebẽ:ſuperinoꝛdinata.et
ſupꝛa eo.li.de reſcrip.ſieo tempoꝛe. 2
a ¶ Kontemptu.quod alias caſſatiõem inducit et plus in electiõe nocet qᷓ
multoꝛũ contradictio.õ.eo.venerabilem.⁊.c.bone.
b ¶ JIuris ſcripti.

c Ouam mtiõis que deficiente iure ſcripto allegani poteſt. viij. diſt. ſm

ſtra.et. ix. diſt. ſane quippe.s.eo.vt quis.lex enĩ eſt omne quod ratione conſi⸗
ſtit. i. diſt. conſuetudo et ſeneca in epiſtola,.xxxvij.ad lucillũ. Si vis tibi om
nia ſubijcere te ſubijcias rationi:

dð ¶ Diſcretione iij . q; vij tria, de coꝛpo.viiex pane. C. de fal/ mo. li/et per

ſ

e

i⸗
le⸗
Ce⸗
ine⸗

detur ↄceſſiſſe ꝙ ſine decre

hanc litterã dico idem de furioſo ꝑ pꝛe.S.tria.⁊.xxv.q.i.vt ita q;. ð ſucab in
teſ.cum dilectus.ff.de in iur.l.illuq.cũ nec tales matnimoniũ carnale phere
poſſint: de ſpon.dilectus.xxxijq.vijineq; funioſus.nec religionem vouere.de
re iur:ſicut.j ”
e Suffra giũ, ff. de iur. immu. l.ij. S. impuberes. 2 dicit lex indignũ nob
videt᷑ eum qͥ ſtabilem mentẽ nondũ adeptus eſt pꝛopt᷑ pꝛiuilegia militũ ſapi
entũ hominũ iura tractare. C.de teſta.mil.l.vl/ ⁊ minoꝛes ſpoꝛtulas decuri⸗
onũ accipiũt ſuffragiũ tamẽ inter alios nõ afferũtff.de decu.liſpurij⸗: : mi⸗
noꝛes.⁊ ſi p ꝛinceps detve⸗
niã etatis minoꝛibo nonvi

to alienẽt. vt circa perfectã
etatẽ liberã adminiſtratõeʒ
habeant. C. ð bis qui ve.
eta.impe.l.eos.iſti eniʒ ac⸗
cuſare nõ poſſunt.nec teſti
ficari .ij.qi.pꝛohibent᷑iiij.
q. ii; cei. nec teſtam. facere.
i.q· vi. S. diffinitiua. ⁊ tał
etas pꝛona eſt ad malũ. xij
.i.cii.⁊ eſt hec littera ↄtra
an. et Ber. bꝛix.· qui dixe
runt in.q.dñicali que inci
pit tutoꝛ cuiuſdã: ꝙ ſi pu⸗
pillus patronꝰ maioꝛ. vij⸗
an.pñtat vnum⁊ tutoꝛ eiꝰ
aliũ. pꝛefert᷑ pꝛeſentatus a
pupillo.pꝛo eis facit.xvi⸗q
vij. decernimus.
Hi.qui.ſ.frẽs vel mo⸗
nachivel diſtinguo in his
an ſint clerici pꝛout diſtin.⸗
guit᷑ in conuerſis.vt· · di⸗
cam in glo.ij ·
g CTacite.in electis aũt
requirit᷑ expꝛeſſa ꝓfeſſio.S.
e.nullus.ſicq.e.indẽnitati⸗
bus.in pꝛin. Mouitij ergo
non admittũtur.⁊ ſic tene⸗
bat Abb. in glo. in bᷣn. all.
ad hoc. ff. de ſta. li. l. ſtatu
libeꝝ. lʒ tales gaudeãt pꝛi⸗
uilegio canonis.vrx j.de ſen.excõ.religioſo.tamẽ nõ ſuntvere religioſi.vt ibi.
hb CLonuerſi laici.de cõuerſis ergo hic loqtur.monachi ergo vel frẽs ꝓfeſſi

rationis exiſtat vt tales cum diſcretõ
ne careant ad pꝛeſtandũ in electione
ſuffragium nullatenus admittãtur.
In eccleſijs quoq; regularibus
vł monaſterijs hi qui nõ ſunt tacite
vel expᷣſſe pꝛofeſſi nõ debẽt cũ ꝓfeſſis
vel cõuerſi laici cum clericis electiõi
bus intereſſe. ¶WIgem.
poſtq;ᷓ ab electioe in cathe⸗
drali vel regulari eccleſia ce⸗
— lebꝛata fuerit in ſcriptis excã
pꝛobabili que pꝛobata deberet legiti
ma reputari.ad ſe. apo. appellatum
electõem ipſam poꝛdinaxiũ cõfirma⸗
ri cõtingat hmõi confirmatio niſi pꝛi
us fuerit canonice ab appellatiõe ip⸗

de facto pᷣſumpta.nullam obtinet ro
qui iuxta conſtitutõem felicis recoꝛ⸗

datiõis. Ni.pape.iij.pꝛe.noſtxi ad di
ctam ſedẽvenerat pꝛo electiõis ſuene

indiſtincre admittũtur.ad hoc.S. de ar.cũ olim, de ſen.excõ.canonica.xviiq.

i.generałr.xciij.di.a ſubdiacono.hodie ſecꝰqð dicvt ĩ cle.de eta.⁊ qli.vt hi qͥ
S Cum clericis.in plebibo ergovbi ſunt clerici ⁊ laici ↄuerſi nõ admittunt᷑
ↄuerſi laici.ergo in hoſpitalibo⁊ locis hmoivbi ſunt ſolũ laici ↄuerſi iſti bene
eligũt ſibi pꝛioꝛẽ rectoꝛẽ magiſtꝝ vel maſſariũ:s:de ar:cum olim. nec hoc bic
pꝛohibet᷑ et ad hoc·j.e.indenitatibus.S.p.e. ́JMMVU
1Electionibo.tale eni ius nõ cadit in laicũ.5ie. maſſana.et.c.ſacroſan.ec
couerſumvt hic quid dices in:q:facti in aliquo oꝛdine puta humiliatoꝛũ vel
in aliqua ecclia ſeculari p̃ſcripſerũt laici cõuerſi ꝙ debeãt ad electõem admit
ti⁊ vocari.per hãc cõſtitutõem clerici nolut eos admittere querit᷑quid iunis.
Dico ꝙ de iure cõi conuerſi laici ad electöem nõ admittũtur vt hic. ſed decr.
iſta nõ tollit ſpecialiũ locoꝝ oꝛdinũ.vel ꝑſonaꝝ ↄſuetudines pᷣſcniptas. S. e.
li.de cõſti. licet.q̃re illi pᷣſcripte cõſuetudini ſtari dʒ.nõ ob.ꝙ in talibo nõ vale
at cõſuetudo.S.e.maſſana.quia illð dicoveꝝ ſᷣm Inno.⁊ Hoſti.qͥ hoc no. de
inſti.c.ij.de laicis ꝓfeſſiõeꝛ habitu nõ de cõuerſis:cũ ergo cõuerſus ſit eccle⸗
ſiaſtica ꝑſona.xij.qui:c.duo.tale ius ſpũale pᷣſcribere poterir.
poſtqᷓ;. Si ab electõe cathedralis vel regulanis eccleſie in ſcriptis ex cã
ꝛobabili appellet᷑ ad papã ea pendẽte còͤfirmatio facta ꝑ oꝛdinariũ nõ
valet. Requirit decre.cupiẽtes.nõ ſolũ ꝙ electus venit.ſed ꝙvſq;ad finẽ nego
cium pꝛoſeq̃tur.⁊ hʒ locũ etiã cũ appellat᷑ ↄfirmatoevel ꝓuiſione.hoc dicit.
m ¶ Eccleſia.no.quo ad cathedralẽ eccleſiã bene erat ſtatutũ ꝙ appellatio
deuolueret eoipſo ꝙ in ſcriptis et cauſa ꝓbabili interpoſita eet.S.e.q;uis. ſʒ ðᷣ
regulari ſic nõ erat expꝛeſſum.parificate igit᷑ ſunt reglares cathedralibus. ſic
ð.eine pꝛo defectu.et.c,cupientes.ſecus in caſu.s.eiqᷓ;;.
n. ¶ Scniptis.ſicde ap.coꝛ.et de hoc.S.e.ti.q;uis:
o. Pꝛobabile. vide illud ſpeciale in iſtis eccleſijs ꝙ ſufficit ꝙ appellatõ ſit
interpoſita ex cauſa pꝛobabili licet cauſa ſit falſa.ad hocvt deuoluat ⁊ poteſt
eſſe quia maioꝛa facilius deuoluũtur. vts.de ap.vt debitus in fi.
p. Q Se.ap.ergo ſecus ſi ad inferioꝛẽ.cũ enĩ iſta decre.ponat ſuũ caſum ſpe
cialem ↄtra regulaꝗ· de ap.nõ ſolũ.ij.rñ.quo cauet᷑ pꝛimo cõſtare debere ð ve
ritate cauſe anteq; reuocẽtur attetata poſt ap.ante ſententiã interiectã.ob hoc
igitur a caſu expꝛeſſo nõ recedã ſed antiquoꝛ generali iuri in alijs ſtabo.⁊ po
tuit eẽ ratio reuerẽtia ſe:ap:etvt melius viſitet᷑ quia iſta maioꝛa de facili trãſe
unt ad papã.vt in pᷣ.decre.vt debitus in ſi.⁊ ſi appellet᷑ ad legatum nõ puto
hanc decre.locũ hjr̃e licet dici ſoleat examẽ legati ſatis⁊ examẽ ap.ſe.Sʒ viðo
ꝙ ſi appellet᷑ ad ſe.ap.nõ ſufficit adire legat niſi ꝑtes cõcoꝛdarẽt appellatõi
renũciando.de ap.conſtitutus.et de ofle:ſtuduiſti.et.c.licet:et dixi ſupꝛa:e⸗
cupientes.circa pꝛin. H
q OCLanonice.ſine aliqua pꝛauitate.vt S.e.q;uis.et.j.c.pꝛouida. et pꝛio in

gquiratur.de receſſu.vt ibi.

r.Potuit. ſufficit enĩ ꝙ appellatõ ſit interpoſita ex cauſa pꝛobabili/ad hoc

impugnare nõ potes. cũ taʒ iuris q;

ſa receſſum cũ ſit ab eo qui nõ potuit

boꝛis firmitatẽ Siyvero electus

De elec.et elec.po.

num a ſibi cõmiſſi regimis tempoꝛe

in eiſdem. ¶Alioqͥn ſi infraidẽ tps
pꝛomoti non fuerint hmõi eccleſijs

XXIII

vt deuoluatur et alias competẽtis iudicis iuriſditionẽ reuocet.
8. Firmitatem.ſi ..e. pꝛouida.et.c.ſe.et. c.vl. 7
t Si electus.appꝛobat qð no.guil.⁊ gar. S.e.cupiẽtes. S. ſi.
v. Juxta. ſi ergo talis erat electus qͥvenerat ad curiã nõ aſtrictus tamẽ il⸗
la conſtitutõe.licet ante finẽ cauſe recedat cũ nõ babeat ibi locũ conſtiturõ er
go nec eius pena.et facit quod dixi in decre, cupientes in pꝛin. ſuper verboĩ⸗
mediata ſubiectio.et.S./e.cum non deceat.
E Conſtitutionem ff. co/ cupientes.

—

gocio pꝛoſequẽdo de ro. curia ſine li⸗
centia receſſerit.anteq; hmõi negoci⸗
um ſit finitũ eius electõ autoꝛitate cõ
ſtitutõis ipſius,.que non ſolũ vt quis
veniat ſed etiaʒ ex ſui mente exigit ꝙ
vſq; ad finẽ ne ociũ pꝛoſequat᷑ eoipᷣo
viribo euacuat᷑ omnino. ¶ Cum aüt

ab elecriõis cõfirmatiõe vel facta p⸗

uiſione heum ad quẽ pꝛoprer inferio
rum negligentiã fuerit deuoluta eli⸗

gendi poteſtas.ad ſedẽ appellafĩ an- x& Mente et ita dunt
õü n yM Mente. et ita punit᷑
demcõſtitutõem pᷣdict inueniẽdo ? qui mentẽ offendit hur 4
mittẽdo et alijs que perſtringũtur in mentem erverba ff. de ur.

om.iu.lłiſiquis.ᷣ dũ ꝓ⸗
donitur. ff.ad mace. ſi iu-
lanus. 5. murui. immo pᷣ⸗
ert intentio verbis· de vᷣe
ſig ĩtelligẽtia.⁊.c.pꝛoptea.
Et in cõtra.videbat᷑ qꝛ cõ⸗
ſtitutio penalis erat ⁊ reſtrĩ
genda.ff.de pe. interpᷣtatõ
ne ſufficere ergovigebat ꝙ
venerat pꝛout cõſtitutio di
cebat.ſed cõtra.eſt verum.
iſta eni ſunc paria nõ veni⸗
re et venire et ſine licẽtia re
cedere. xi.qe iij. certum. de
iudi.c.i.ff.de excu.tu.l.ſci⸗
RSH „ re. S.obſeruabunt. videtur
etlã talis offendere verba ſᷣm ꝙ nõ ĩ. S.ꝙ ſi ꝑ.xx.ſuꝑ verbo executõem.nõ ob.

ea cõuenit obſeruari. Igdem
. „ „ R
Am ex eo ꝙ felicis recoꝛdatio
nis Gꝛeg. papa. p. noſter ſtatu
t in cõcilio lugquñvt ad regi
mẽ parochialiũ eccleſiax aſſumpti ſe
ad ſacerdotiũ ꝓmoueri faciãt infra ã

cõnumerãdũ.⁊ pſonaliterꝰreſideant

quod dicit᷑ cõſtitutõem penale nõ extendendã.qꝛ in hoc nõ extendir qð erat

de mẽte nec puto electũ puniri qui eo temꝑe quo nõ impedit᷑pꝛoceſſus cauſe

p·xx.vel. xxx.miliaria ꝑegrinatiois recreatois vel ſimili cẽ iuit extra curiã.non
enĩ receſſiſſe dicit᷑ qui ſtati eſt reuerſurus.ff. de pꝛocu.pñs.ff. de diuoꝛ.leiij et
verba ciuili mõ nõ captioſe ſunt intelligenda:iiij.diierit.ff. de ſerui:ſi cui:et hᷣ
tenet guil.et gar.in decre. cupientes. R
y.· ¶ Qino.qð hic de pena electiveniẽtis ⁊ recedẽtis ſine licẽtia dictum eſt ea
dem ratione intelligo repetitũ de pena opponentiũꝛ ꝑſonarũ inſtructarum.
3 ALum autẽ appꝛobat qð no.guil.⁊ gar.S.e.cupientesin pꝛin.
a Cõfirmatõe:in cõtra.videbat᷑.ibi enĩ nõ de meritis electõis ſed de iniqᷣ

tate iudicis agit᷑.de ap.interpoſita ad fi.ad quid ergo venirẽt ꝑſone inſtru⸗

„

cte ſed ↄtrarin veꝝ eſt.licet enĩ de iudicis iniqtate agat᷑ nibilominꝰ⁊ de meri

tis electõis.⁊ ſic neceſſaria eſt inſtructio perſonarũ.

b. ¶Pꝛouiſioni.in contrariũ videbatur qꝛ penalis erat cõſtiturio.⁊ qꝛ ſi pa⸗
pa de pꝛouiſiõevoluiſſet intelligi id expᷣſſiſſet.ſicut fecit de electiõibo ⁊ poſtula
tionibo de decr.ad audientiã. Sed cũ quotidie iura iſta parificẽt electiões po
ſtulatiões et pꝛouiſiones.Sõ.e.ſtatuimus.et.c.vt circa:quid iuris de vno ⁊ de
alio.vt hic patet.ſed poſt pꝛouiſionẽ nonvidebat᷑vacare eccleſia et ſic nec ha⸗
bere locum cõſtitutio que pꝛouidere intẽdit eccleſijs vacãtibus. vt ibi patz in
pꝛin.ſed ꝑ appellatõem ſuſpendit᷑ cõfirmationis et pꝛouiſiõis effectus. de iu
reiu:venientes.vnde merito locum habet conſtiturio.

. c ¶ Eum:quod dic.vt ſupꝛate,ne pꝛo defectu:.et.c.q;q;.
C UVm ex eo. Diſpenſare poſſunt epiſcopi ⁊ ſuꝑioꝛes cum habentibo paro

chiales eccleſias ſibi ſubiectas ꝙvſq; ad ſeptenniũ ſtudendo non tene⸗
antur ad ſacerdotiũ pꝛomoueriad ſubdiaconatũ tamẽ debent pꝛomoueriꝗ·

annũ alias ſunt pꝛiuati.⁊ illo durante ſeptenio debet in illis eccłijs idoneus

. 5 Pꝛoficiendi.de magi.cii.et.c.quia nonnullis.
o.

ponivicarius de fructibo eccleſie ſuſtinẽdus elapſo ſeptẽnio debet rectoꝛ. an
num in pꝛeſbiterum pꝛomoueri. Cauſam dedit huic conſtitutioni:quod no.
guil. ſupꝛa.eo.licet canon.in glo.ſuperverbo pꝛiuatus.
e WMLugdunenſi:ſupꝛa.e.licet canon.
fPanochialium.nõ collegiatarum.in quibus locum babet conciliuʒ in
collegiatis non:et ſic in illis nõ eſt hec diſpenſatio neceſſaria.ſupꝛa.e.ſtatutũ
g Tempoꝛe.id eſt ex quo poſſeſſionẽ. vel per eum ſtetirquo minus habe⸗
ret infra.c.pꝛoxi.de pꝛeben.licet epiſcopus:·
h. OPerſonaliter:ergo nõ pervicariũ niſi in caſu decr.de pꝛeben. extirpande
qui caſus per cõcilium mutatus nõ eſt.vt ibi dixi.et idem hodie in caſu hꝰ.c.
iAReſideant. Diſpẽſare tñ poterat ſuꝑ reſidẽtia.vt ĩ ipᷣa decr.lʒĩ fi. Jo.an.
lꝛ: · NMõ fuerit.iuſto impedimẽto ceſſante. vt hic in fi:et .·e. pꝛoxi/S.poꝛro.

lI Extunc:i.poſt illud conci:.

Acceptare:quia nolebant ſic ſtatim pꝛeſbiterani.

Partibus/in quibo foꝛte pauca ſunt alia beneficia.

d E&Hulicet igit inferlo⸗

res pꝛelati poſſint ex cauſa
ſuꝑ reſidentia diſpeſare. S.
de cle.non reſi.relatũet ita
ibi ſentit Innocẽ. Hoſti.et
BGar.ðS.eo.licet in vlt.glo.
boc tamẽ caſu nõ diſpenſa

bunt minoꝛes epiſcopis. ?2

in. S.poꝛro.idem repetitur
Sed nachuis ſolus eps ſi⸗
ne capitulo hãc ⁊ alias di⸗
ſpenſatões facere poterit.⁊
videt᷑ expᷣſſum ꝙ non/i. q.
v.c.vlt.in fi. vbi etiã de B
et. l. di. ex penitẽtibus.⁊ ad
idemꝗq· de excel.pᷣla.c. li2.8
de his.que fiia pᷣla.nouit.
etciſe. In cõtrariũ videtur
per hanc lrãm⁊ per decret
at ſi clerici·de iudi:cum in
his iuribus dicatur de epi
ſcopis nulla mentiõe facta
de capitulo. ad idez de oꝛt
ab epiſcopo qui renũ. epi:
ciiiet.ijde cle. cõiug. ſane.
ij. de cle. pu. in duel.c.i ad
idẽ j.de eta:et quali:c vno
de fl. pᷣſby.c.i.cũ multis ſi:
et hoc vltimũ credo ⁊ com⸗
munit᷑ obſeruat᷑ m Hoſti.
qui hoc no.õ.de tempo/oꝛ

Liber pꝛimus

pO Opoꝛtunitas.ſicut pꝛouidẽt iura ꝙ opoꝛtunitas ad maluʒ tollatur. vt
xvihj.qeij.diffinimus.de coha.cle.c.i.s.e.fundamẽta.·jde ſtatu regu. ci vno
l.rñin fuita ꝓuidet ne ĩ opoꝛtunitas tollat᷑ ad bonũ vt bic.⁊.S,ð magp totũ
q/ Indigere. S. de magi.c.vl. vnde de aduocatis dicit᷑ ꝙ nõ minꝰ ꝓuident
generi hũano.q; ſi patriã armis defenderẽt..de aduo.di.iucl. aduocati: et
doctaꝝ ſcia mũdus illũinat᷑.S.de here.cũ ex iniũctoj·de reliqui.cvno.
r Pꝛouidereiſed nõne ſatis erat puiſum paupꝑibo.ð. de mag. dic ꝙ ſi circa
doctoꝛes · ſed circa libꝛos ⁊ expenſas non:circa que ꝓuidit iſta conſtitutio.

abſeß monitiõe alia ſint pꝛiuati. non⸗

nullis extũc parochiales eccleſias re

cuſantibo acceptare eligendi⁊ pꝛofi⸗

ciendi.cum eis facultates nõ ſuppe⸗
tant. nec ab eccleſiarum pꝛelatis de

alijs beneficijs in pleriſq; mũdi par⸗
tipns ugerdu Piouideagciſce, ono:

tunitas ſit ſublata in grãde vniuerſa
lis eccleſie. que ad ſui regimẽviris li⸗
teratis ꝑmaxime noſcitur indigere
diſpendium ⁊ iacturam.nos ſuꝑ hoc

multoꝛũ inſtantia excitari frequenter
volentes cupientibus in ſcientia pꝛo⸗
ficere. vt fructuʒ in dei eccleſia ſuo tẽ⸗

poꝛe afferrevaleant opoꝛtunũvtiliter
pꝛouidere.pꝛeſenti conſtitutione ſan
cimus.vt epiſcopi eoꝛũq; ſuꝑioꝛes.
cum his qui hmõi ſubiectas ſibi ec⸗
cleſias obtinent vel obtinuerĩt.in fu⸗

turum diſpẽſare poſſint liberevſq;
ad ſeptẽnium litterarũ ſtudio inſiſtẽ

tes pꝛomoueri minimeteneãtur: niſi

adoꝛdinẽ ſubdiaconatus dũtaxatad

quẽ infra pꝛedictũ annũ recipiendũ.
ne ſicut a mult de xpᷣiꝰpt̃imonio ſub
limatis olim factũ eſſe dinoſcitur.a
ſtatu retrocedere valeant clericali oĩ⸗
no aſtrigi volum⁊ niſi ceperi pena

æg Khꝛiſti No. dominiũ bonoꝛũ eccklan eſſe penes xpm. de boc. xij. g i⸗ er

pedit.xvi.qſiquoniam quicquid.ð.deverb.ſigicauſa.
c Dinoſcitur. No.ex pꝛeteritis circa futura cauerixxiij.diſt, in nomine.ð

pꝛocu.Ci:et.S.e.fundamenta..digne

dRetrocedere.militãdo negociãdo vel vxoꝛẽ accipiẽdo quod poſſuntip̃i
clerici in minoꝛibo cõſtituti.s.de cle.cõiu:cii.ſed qͥ ſunt in ſacris nõ ].de vo.

e ¶ Pena.pꝛiuationis ipſo iure.

¶Eerceatur.pꝛouidit hec conſtitutio eccleſijs

contẽta in dicto concilio eoipſo pꝑcelli

¶W¶ Poꝛro ſeptẽnio pꝛedicto duran⸗

te ijdẽ epiſcopi et ſuꝑioꝛes ſollicite x⸗
uidere pꝛocurẽt.vt per bonos ⁊ ſuffi⸗

cientes vicarios ab eis in hmõi eccle

ſijs deputãdos animaꝝ cura diligen

ter exerceatur. ⁊ deſeruiat᷑ laudabilit᷑
in diuinis. qͥbus de ipſaꝝ eccleſiaruʒ

pꝛouẽtibꝰ neceſſaria ↄgrue miniſtren

tur. ¶ Elapſoyvero dicto ſeptennio

hi cum quibus fuerit vt pꝛemittit᷑ di⸗
ſpenſatũ ad diaconatus ⁊ pꝛeſbitera⸗
tus oꝛdines infra annũ ſe faciant pꝛo

moueri.alioquin extũc dictã penam

niſi iuſta de cauſa id obmiſerint ipſo

iuxe ſe nouerintincurſuros. dẽ

atutum generalis concilij lugduñ.

Ommiſſa tibi pꝛochialis ec⸗
uerit ꝙ infra ipᷣm neq̃as iuxta

ad ſacerdotiũ pꝛomoueri.non eſt niſi
tũüc demũ cum ex toto fuerit ipſe an⸗

nus elapſus cenſendavacare necpo⸗

teſt alti antea te nolẽte ↄferri. ¶ An
nus autẽ huiuſmõi qui a tempoꝛe il⸗

lo incepit quo ipſius eccleſieregimen

commiſſum tibi extitit.et poſſeſſio⸗

nem eius pacificam habuiſti vel per

e

cleſia.qᷓ;q;ᷓ tantũ de ano trãſi-

(c.vno.
et perſonis.ſic,.S.eo.cũ no
bis olim.in fi.et j· de regu.
beneficium .
g & Miniſtrẽtur. nõ enĩ

debẽt pꝛopꝛijs militare ſti

pendijs.xij.qij. canitatem
¶ Septennio⸗/ idem eſt
dẽ minoꝛi tꝑe ſi ad minus
tꝑs diſpenſatũ ſuiſſet qdð ſi

. ſtyr ſuꝑius dixci
¶ Alioqᷣn. extũc id ẽ ela
ð anno a fine ſeptẽnij.

1
i
. YO Pena/pꝛiugtionis

Ommiſſa. qᷓtuo: diẽ
Pumo ꝓad penã pᷣ⸗
uationis rectoꝛis parochia
lis ecclie nõ ꝓmoti requin
turꝙ annus integer ſit cõ⸗
pletus. Scðo ꝙ ann? ille ſ
currit iuſte impedito.Ter⸗

tio ꝙ poſt pꝛiuatõem eccle⸗

ſia eidem cõferri nõ poteſt.
Quarro ꝙnõ pꝛomotꝰſi eo
animo receperat eccliamvt
fructus anni ꝑciperettenet᷑
ad reſtitutõem ipſoꝝ.⁊ qui
ea mẽete cõtulit eccleſiã ſᷣua
re debʒ indemns.
m Borin, colle⸗
giata.S.eo.ſtatutum
n Tantum. qꝛ amodo

añte finẽ anni nõ expecta⸗

mus aliqua tꝑa ſtatuta ad
oꝛdines recipiendos.de qͥ⸗

di.dilectus in fi:magne glo.⁊ Guil.in ſpe.ti.de lega.S.antepenul. in pꝛin. ip
