icut ex ꝑte.⁊.S.põt.tñ additus fuit.Et emanauit ad declarationẽ
eoꝛu m que ꝓrima. òV .
b Pꝛouintia.idem puto de ciuitate dyoce,. vel ecclia pter eandẽ ra⸗

vel ad ſuũ executoꝛem pꝛouiſionem reuocare.⁊ ſic per conſequens oꝛdi⸗

nario adimere:ad hoc de et noſtrum.licet vbi dat ſolum ad cõpel-

lendum tunc poteſtatem ad ſe non reuocat nec adimit.ĩmo potius pe⸗
nes ipſum permittit dum vult ipſum ad pꝛouiſionem compelli.

p ¶ Illoꝛum.nũ quid requiritur ꝙ ſcripta directa executoꝛibus pꝛe

ſententur capitulo an ſufficit ꝙ pꝛeſententur ipſiꝰ capituli littere.id eſt
ſibi directe.licet ſit cautius ⁊ illa pꝛeſentari.puto tamen ſufficere ſi ipſi
capitulo pꝛeſententur littere ad eum directe.hoc verum ſi de intentio⸗
ne pape per ipſas patet litteras.puta qꝛ in litteris directis capitulo di
citur noueritis nos.t.mandaſſe vt vobis negligentibus mandatũ no⸗
ſtrum exequi nõ poſtponat in hoc caſu vel ſimili credo ſufficere.ſi he lit
tere fuerint pꝛeſentate.Si autem per litteras capituli de datiõe execu⸗

toꝛis ⁊ ꝙ ſit ad pꝛiouidendum.nõ apparet.tũc credo neceſſarium execu⸗

toꝛum litteras capitulo pꝛeſenta ri.hoc videtur ſenſiſſe compoſt. in.vᷣ.
ſupꝛadicto.⁊.v.ſequenti. .
q & Capitulo. Nota.qꝛ ſi fit pꝛeſentatio litterarum capitulo ⁊ poſtea

vdcet ⁊ tunc vacabat.pꝛebenda iam eſt affecta.etiaʒ anteqᷓ; executoꝛibꝰ

ſue littere pᷣſentent᷑ hoc ſanat hec littera. MZ
r Jactam.quero quo modo fiet hec pꝛeſentatio capitulo.requirat il
lũ qui hʒ conuocare capłm vt ipſum ↄuocet.vel ꝑ ſonũ campane.vel ꝑ
aliũ modũin eccleſia ſolitum.ſi aũt ſe includerẽt vel impedirent.ne fie⸗
ret pñtatio.perinde eſt ac ſi pñtatio eſſet facta.ad inſtar eiꝰ qui latitat
vel impedit ꝙ citare nõ poſſint.S.vt li.nõ conte.quoniam.s.poꝛro.po
terit etiam compelli per executoꝛem ille qui habet conuocare capitu⸗
lum vt ipſum conuocet vel ipſe idem conuocare.licet pꝛimum tutius

De

o
l.
din
le
trage
Gnnſ
.

ed⸗
grege⸗
igkont
ngo
llini
teleſtn
Cic
Nr
3Wlere
gredle
1t, A
nopino
gwamht
ophede
n oſte
alumen
erumi⸗
eteſrpe
agna.,
0 Et hoe
cinlüm
apitulod
ncanon’
lamcon
rineretel
toꝛeac
ſolazon
Ns cap
Rebec
gigentee
termmini
n me reen
gam Ctr
hapitul⸗
rit.
tudineols
0.
decteig
umtin..
votmpt
gemras
gbensont
m adcöbtn
potinoſe
pelͤ
oribno ſn
lurereidc
fficereſih

riumnetad

mnpoßt f

wloreſe
cxeanoßd

ginen i

ulmm
hon
cure apnn
mum wni

c in caſu. S. de reſcri
afficitur vt hic.

ſit. ad hoc de offi. dele. p̃terea. Si autem aliqui venerint aliqui nõ. dic
cſufficit pᷣſentare decano vel ei qͥ ibi eſt maioꝛ.⁊ his canonicis qui cuʒ

eo ſunt pᷣſentes.ad hoc vt capitulo adimat᷑ poteſtas vt hic dicit᷑. nec re
quirit q ꝓbet ꝙ maioꝛ pars pᷣſens ibi fuerit.in edictis enim citationi⸗
bus ⁊ denũciationibꝰ vniuerſitati faciendis ſufficit ꝙ in loco congruo

coꝛã maioꝛibo ⁊ alijs ibidẽ inuentis publice ꝓponan:.xvi:di.qð dicitis

h.de poſtu.c.i.⁊ in h̊ cõ⸗
coꝛdant doctoꝛes.S. de

oarmalellftate boberee tione ſeu reſeruatiõe bñficiũ pꝛo quo
pꝛobare ꝙ maioꝛ ꝑs ibi tibi conferẽdo ſcriptũ extiterat adeo

uerit pis. põe ꝙ maio: eſt affectum ꝙ de illo altari facta col
pars nolit cõuenire.qui ſatio nõ obtinet firmitarem. Im⸗

alia cõue/ . , 7 . .
nec ben al ne mo ſicaplin infra terminuͦ com peten

veniũt fiat pntatio ⁊ ſj tẽ ſibi a executoꝛepꝛefixum manda
is ſt ed qul co? ei apoſtolicum ei pꝛote directum. in
atio ꝑtinet ad duos hſu cxrtſʒ fr S ſcagim: R
taad km 2 ad capltuli Gtu poterit noõ durxriirnaiingler a
nũquid per pᷣſentatione excũc in ipſum executoꝛẽ poteſtas ꝓ⸗
alteri factã adimit vtri? uiſionis huiuſmodi tranſferat.⁊ exe⸗

q; poteſtas. dic ꝙ ſicᷣm ipſe canonicatũ incontinẽti po⸗
coõpo. equi hic no. in pᷣdi. cutoꝛ ipſe canonicati 3

b. H. Ite quid ſi colla⸗ Lerit tibi dare ac pꝛebendam etiã ſine
o en. poteſtas ad, alia capituli vocatione vel monitone
mittit vni ſine ͥ aliꝰ con ſi vacat.vel cum obtulerit ſe facultas

ſerxe nõ poteſt ̊ᷣ⁊ Asert W Igdem.
iris Nel augteibotimpe VY ſoli voꝛdinario pꝛote benefi

dito alij pcedere nõ pñt. Qciando executoꝛe nõ dato vel
5. de offl. dele. vno. f. de oꝛdinario ⁊ executoꝛi vt eũ ad facien⸗

arbi.ſi in tres.⁊.l.ſeq̃n. dene ſo⸗
ad hocfacit ler qͥ dicit q dum qð mandatur compellat aut ſo⸗

ſffficit denũ ciatio facra li executoꝛi vt tibi faciat de canonica⸗

vni ex illis qui habẽt do
mũ cõem.ff. de no. ope.
nun.l.de pupil.S.ſi plu⸗
rium res.

e KConkferẽdo.ſecus ſi fuiſſet ſcriptum de eo qð duceret acceptandũ

S.·e qꝛ cunctis.⁊.c.ne captande. Jo.

„ .

t. Affectũ.Iʒ ſit affectum. nõ tñ habet ius in dignitate vel pꝛebenda

vt archidyaconꝰ vel pᷣbendarius dici poſſet.ſed habet ius ad eã.vnde ⁊
reuocatoꝛia ibi locũ haberet e.ti.c.vlti.Jo.an.
V & irmitatẽ.Contra.S.e.li.de reſcrip.tibi qui.i.rñ.in fi.ibi nõ ſcri⸗
beba ?᷑ capitulo.ſed ſoli executoꝛi.qui etiã partim erat ad cõpellendum

part im ad ꝓuidendũ. hic vᷣo ſcribebat᷑ capitulo ⁊ executoꝛi ad ꝓpuiden⸗

dum.⁊ ideo plus operat᷑ hic q; ibi ſimplex pñtatio litterarũ.Jo.an.
x ¶ Competentẽ.als poſſet appellari.vt.S.de dilatio.c.i.⁊ ſic nota exe
cutoꝛe m pᷣfigere terminũ.ſi.ð.de pᷣben.ſi tibi abſenti.
V O Poterit.vt exnũc recipiantin canonicũ.cum poterũt ꝓuidebunt
de pꝛebenda.
3 O Ertũc.excremũ tempꝰ deſignat.ff.de condi.⁊ demõ.l.ſi is.ꝭ.cum
ita.⁊ hoc intelligo de executoꝛe qui hoc habebat in mãdatis vt capitu⸗
lo negligẽte exequeret᷑. Si autẽ ſimpliciter eſſet datꝰ.puta qꝛ ſoli execu⸗
toꝛi eſſet ſcriptũ tunc nõ haberet neceſſe negligentiam expectare.⁊ facit
quod dicã·c.ꝓxi.
a. Uocatiõe.hoc tenebat compoſt.in pꝛedicta glo.v.ſed qͥd ſi poſtqᷓ;
executoꝛ · Et lʒ de canonicatu hoc ſatis videtur.tñ de pꝛebenda contra⸗
riũ videbatur.qꝛ licet capłm fuerit negligens in vno non in alio.qꝛ di⸗
uerſa ſunt mandata.vnũ de recipiẽdo.aliud de cõferẽdo.ad hoc de do
lo ⁊ contu.cũ dilecti.ſed exquo fuit negligẽs in vno iã pꝛeſumit᷑ in reli/
uo.ad hoc de pᷣſump.ſcribã.⁊ optime.S.e.li.de do.⁊ contu.eum qui.
J ſoli oꝛdinario.emanauit ad declarationẽ decre.s.de pᷣben. dile
ctus.ij.⁊.iij.⁊ eoꝝ que ibi no.per ber.⁊ modernos⁊ eoꝝ que plene

no.compo.S.de reſcrip.capłm in glo.magna ad pꝛinci.⁊ ad coꝛrectio⸗
nẽ ꝓ parte eoꝛum que no.õ.de pꝛeben.c.vl.Et hoc dicit in ſũma. Si ſo
li oꝛdinario vel ſoli executoꝛi ad compellendũ vel oꝛdinario⁊ tali execu

toꝛi ſit ſcriptũ per pꝛeſentatiõeʒ talis mandati nõ afficitur pᷣbenda niſi
in litteris eſſet decretũ.aut executoꝛ ille inſinuaſſet ⁊ interdixiſſet ma⸗

xime cũ decreto.vel rõne mandati iã eſſet facta receptio ad canonicatũ

In his caſibꝰ vel ipſoꝝ altero affecta eſt pꝛebenda. ita ꝙ collatio alteri
facta nõ tenet.
c ¶ Eꝛdinario.per oꝛdinarium intellige illum ad quẽ collatio ꝑtinet
⁊ in hoc caſu intellige.s.de pᷣben.dilectus.ij.
d Compellat.ſecꝰ ſi fuiſſet datꝰ ad ꝓuidendum..c.pximo.
e IPꝛouideri.de hac foꝛma notas.de reſcrip.abbateʒ.sS.de pᷣben.ꝓ
illoꝝ.de conceſ.pꝛeben. cum noſtris.

f Duniendus. de pᷣben. dilectꝰ.ij. de offi.dele.pꝛudentiã.S/adijcimꝰ

g Adimitur. rõnem dixi.S. c ꝓpxi.
hb CLontra iplam. ⁊ tũc etiã ante pꝛeſentationem litterarum affecta

„.

p.tibi qui.ꝭ.quinimo.als nec per pꝛeſentationem

1 ¶ Inſinuãs. S.e.qꝛ cunctia.S.ex parte.

Il: Interdirxiſſet. Nota repꝛobata in opini o.ber.no.õ.de pꝛebẽ.c.vlt᷑
vbi dicehat ꝙ executoꝛ datus ad cõpel lendum non poterat interdicere
Compoſt. cõtra in pꝛedicta glo.allegabamus decre.qꝛ cũctis.ꝭ.ex par

haberer & Idem.

PVe cõcel. pꝛebẽ ⁊ ec. LXI

te.ſed in pꝛouiſoꝛe loqui?᷑.ſed illud vicinũ eſt mandato.vnde ſatis mã⸗
datum intellgitur.S.de elec.in cauſis.ff.de iudi,.ſoliiã tamen.i.in boc
. Q Jam receptꝰ.tũc enim negociũ puiſionis faciẽda de pᷣbẽda poſt re
cepᷣtionẽ vacante eſt deuolutũ ad papã.⁊ ſic.c.ademptũ.vi.q.ij.dudũ.

de apeel. vt noſtri. de offi. lega. licet. de pꝛebẽ. inter cetera. vbi negocio

permutationis pᷣbende ad papã deuoluto nõ valuit collatio oꝛdinarij
. B de pꝛebenda que permu
tari debebat.
a & Tunc eni. ſcilic; in

tu ⁊ pꝛebendavel alio beneſicio in ceer bis crib caſibus, vel al⸗

ta eccleſia dyoceſi ſeu ꝓuintia pꝛoui⸗ tero eoꝝ.ſ. cũ erat decre/

derimãdatũ apoſtolicum ſit directů tum. cu exccutoꝛ inbibu

ger talem pꝛeſentationẽ mandati oꝛ ic vol uz lam facta erat
dinario ipſi factã, licet ſi contra faciar prioe

puniend' exiſtat. ei tñ poteſtas ſic nõ

adimitur conferedi quin teneat alte⸗

ri facta collato ab eodem. niſi non in

gratia tibi facta decreuiſſemꝰirritũ⁊

inane.quod fieret cõtra ipſaʒ. autere b & firmitatẽ. Ad ple⸗

cutoꝛ huiuſinoqioꝛdinario ſuam inſi nã abaeue incag nem e
nuans poteſtatẽ, ne alteri cõferret be mo videndü eſt de erpe,

nekficium de quo tibi eſt ̃m tenoꝛẽ hu ccantibꝰ qiuis alteri pfe⸗

iuſmodi mãdati apoſtoliciꝑꝛouiden⸗ ratur.ſcdᷣo que gfe pben

— . . . das afficiãt. Ad pꝛimũ
quũ interdixiſſet eldem.pꝛeſertim cuʒ diſtingue. aut vterq; ex⸗

interpoſitiõe decreti. vel niſi tu iuxra pectar auẽte ap. aut alẽ
dictu mandatun eſſes in canonicuom tm aut neuter. In pᷣmo
iã receptus.tũc enim pꝛebende colla caſu ſubdiſtigue. qꝛ aut

. , L vytt riq; collatꝰ eſt canon⸗
tio alteri fꝗcta firmitatẽ galiquam nõ catus a apa. aut vtriq;
mandat᷑ conferri.aut al
teri eſt collatꝰ.alteri cõ⸗
ferri mandat᷑.Si vtriq;
collatus eſt cañ.a papa

ſi apparet quis bmo impetrauit iũllepꝛefert· quantũcũqʒ ſecundo impe

trans pꝛimo ſuas pꝛeſentet litteras ⁊ pꝛimo recipiatur.de pꝛeben.·.e.li.
eum cum.⁊ ſic debef intelligi de reſcrip.c.ſancte crucis.hoc fallit in ca⸗
ſibus in quibꝰ pꝛefertur ſecundus impetrans. Pꝛimo ſi pꝛimꝰ fuit ne⸗

gligens petere pꝛebendã ſibi debitã. S.e.li.de pꝛeben.ſi clericus..veꝝ
de reſcrip.tibi qui.in fi. Scðo quãdo debetur dignitas ſcðᷣo que habet
. Reebendam annexam.S.de pᷣben.qꝛ ſepe. Lertio quando ſecũdus ex ſe

abuit pꝛerogatiuam.s.de pꝛeben.c.penul.Quarto quando ſecundus

nõ ex perſona ſua ſed er perſona tertij impetrãtis ſuper pꝛimũ pꝛeroga/
tiuam habect j.c.ꝓxi.Quinto ſi vacauit ſacerdotalis pᷣbenda.⁊ ſecundꝰ

eſt in etate ⁊ non pꝛimꝰ.S.de pꝛeben.ei cui.quod tamen ſane intelligas
pꝛout ibi dixi. Idem putãt quidam in caſu decre.e.ci.ſi pauper. ſed dic
vt ibi dixi.hoc cum apparet quis pꝛimo impetrauit. Si autem non ap

paret ex data vel alio modo quis pꝛimo impetrauerit.aut alter pꝛeue⸗

nit in pꝛeſentando.aut ambo concurrũt.ſi alter pꝛeuenit ille pꝛeſfertur
ſi autem ambo concurrũt.ille vel illi vel ipſoꝝ maioꝛ pars ad quos col
latio ⁊ receptio ſpectat.alterum eligere tenentur.ie ille ſolus admittet᷑.
vel alteri pꝛeferetur niſi papa vtriq; voluerit pꝛouidere.vt.S. de reſcp.
duobus.ij.rñ.ſi autem neutri collatus ſit canonicatus. ſed vtriq; con⸗

ferri mandatur aut conſtat quis bᷣmo impetrauit aut nõ. Si non con

ſtat.tunc dic vt.s.pꝛoxi.dixi.quando vtriq; collatus erat per decre.de

reſcrip.duobus.ij.rñ. Si conſtat.aut mandatur vtriq; pure conferri.

aut alteri ſub conditione.alteri pure.aut vtriq; ſub conditione.Si cõ
ſtat quis pꝛimo ⁊ mandatur vtriq; pure cõferri datis exeeutoꝛibus ad

pꝛouidenduʒ ſi pꝛimus pꝛimo pꝛeſentauit.⁊ pꝛimus receptus fuit.hic

nulia queſtio.ſi vo ſecundus pꝛimo pꝛeſentauit.⁊ pꝛimo fuit receptus
adhuc indiſtincte in pꝛebenda vacante poſt receptionem pꝛimi.vel etiã
anteſi adhuc non erat collata.ſecundo pꝛefertur pꝛimus impetrãs. de
reſcrip.tibi qui.i.rñ. Si autem tempoꝛe receptionis pꝛimi iam er at pᷣ⸗
benda collata ſecundo.aut in litteris pꝛimi erat decretum.⁊ tunc indi
ſtincte pꝛebenda illa pꝛimo debetur.S.e.li.de reſcrip.tibi qui.& quinĩi⸗
mo. Aut nõ erat decretum in litteris.⁊ tũc aut executoꝛ inſinnauit re
ſeruauit ⁊ inbibuit maxime cum decreto.aut nõ.In pꝛimo caſu pꝛebẽ⸗
da vacans poſt reſeruationem ⁊ inſinuationeʒ collata ſecundo.pꝛimo

⁊ non ſecundo impetranti debetur.vt.e.c.O.idem quoq;.in ſecũdo caſu
potietur pꝛebenda ſibi collata ſecundo impetrans.pꝛimo pꝛeſentans.

vt.e.ti.tibi qui.i.rñ.in fi.Qð autem dixi pꝛimo impetrantem pꝛeterqᷓ;
hoc vltimo caſu pꝛeferri.intelligas ſane.vt etiam pꝛeferatur ſecundus
in caſibus quos.S.pꝛoxi parte nocaui.Si vᷣo mandatur alteri ſub cõ⸗
ditione alteri pure conferri.ſi pꝛima eſt pura ſecunda cõditionalis.idẽ

quod. S. Si vo pꝛima gratia eſt con ditionalis.puta vt ꝓuideatur ſi ac

ceſſerit cõſenſus capituli ſi ſecundus pure impetrãs pꝛiꝰqᷓ; conſenſus
accedat a papa vel executoꝛe ſuo obtineat canonicatum.pꝛefer᷑ pꝛimo.
als pᷣferetur pꝛimus.s.de reſcrip.ſiꝓ te.Si vᷣo vtriq; mandat᷑ ſub con

gitione conferri.puto in hoc caſu ꝙ qui pꝛimo ad ꝓuiſionem ⁊ cõditio

nem ꝑuenerit.ille pꝛeferatur in aſſecutiõe pᷣbende tũc vel poſt vacantj.
ar.pꝛedi.decre.ſi pꝛo te iam emim dies date ad diem conditionis refert?

ad hoc S. de ap. pꝛeterea de voto licet. de conditio.ap.ſuper eo Di ve⸗
ro non appareat quis pꝛimo ad conditionẽ pᷣuenerit.ſatis eſſet ſeruan⸗

.

dum quod dtcitur.S. de reſcrip.c.penul. Si autẽ canonicatꝰ alteri col

Liber Tertius

latus c.alteri conferri mãdat᷑.aut ptimo impetranti collatꝰ eſt.ſcðo vᷣo
cõferri mandat᷑.an ecõuerſo aut ignoꝛatur.quis eme impetrauerit.in
pmo autẽ caſu dubium nõ eſt pᷣmo impetrantẽ pᷣferri.de pᷣben. eum cui
In cðo adhuc pꝛimus impetrãs pꝛefertur ſcõo.õ. de reſcript.tibi qͥ.de

pᷣben.ſi aplice.ad fi.qð verũ

bus mandat᷑ cõferri ſecũ
dũ pᷣmo pferri. de reſcp.
tibi.qui.i.rñ.in fi.ſi autẽ
nec ex data nec alio mõ

apparet qs pꝛimo impe⸗

trauerit indiſtincte tũc
pꝛefert᷑ cui collatꝰẽ cano
nicatus.S.de reſcp.duo
bus.i.xñſo. ſi vᷣo alt᷑ tiñ
ap·auẽte expectat iſte ſi⸗
ue ſit pꝛimꝰ ſiue ſcòðs pꝛe
fert inferioꝝ legatoꝝ vel
quoꝛũcũ q; aucte receptꝭ
vel erpeccantibi.S.e.li.
de pꝛeben. hi qui.ſi autẽ
aliqᷣs eſſet receptꝰauẽte
legati habẽtis ſpãle mã⸗
datuʒ a papa aucte pape
receptus intelligitvt ibi

ij.rn.interdũ etiaʒ rece⸗

pti ꝑ litteras facultatis
intelligunt᷑ recepti auẽte
ap quod dic vt.S.e.li.de
reſcrip.cũ aliquibꝰ. Si
autẽ aliquis expectat au
ctoꝛitate legati.ſcõs vo
au te pape. demũ impe⸗
tret pꝛimꝰ ↄfirmationeʒ
2 exccutoꝛes a papa ad/

puto.niſi in caſu in q̃̊.sð.dixi ex duob qui⸗

Vtoꝛitate martini pape pꝛe⸗
de.noſtri quodã ad pꝛebendã
pꝛimo in parmenſi eccleſia va
caturam nullialij de iure debicam in
eiuſdem eccleſiacanonicũ recepto. et
alio a nobis in eadeʒ eccleſia ſimilemꝰ
gratiã adepto ſecundo.tertius dein⸗

de auẽte noſtra in ipſa parmẽſi eccle⸗

ſia in canonicũ ⁊ in fratrẽ recipit᷑ cum

pꝛerogatiua gre ꝙ omnibus pꝛedeceſ
ſop noſtroꝑ auẽte nõ autem nt᷑a rece⸗

ptis in executiõe pꝛebende debeat añ
ferri.poſt hec autẽ quedam vacat pꝛe
benda in eccia memoꝛata querit᷑ qͥs
eoꝝ alteri pꝛeferat. ⁊ ſᷣm quẽ oꝛdineʒ

pꝛebendas aſſequi debeãt tres pꝛedi
cti. Cum igitur extenoꝛegfe ter⸗
tio a nobis cõceſſe apparet euidenter

nos voluiſſe pꝛimo tertiũ.⁊ ſecunduʒ

„

interdicat pꝓuto affici pꝛebendam.S.e.qꝛ cũctis.ꝭ.ex parte.⁊ ſic erit iſta

differentia quando ſcribitur ſoli executoꝛi ad compellendum.⁊ quan⸗
do ſoliad pꝛouidendum.quia pꝛimus vt afficiatur pꝛebẽda babet inſi
uare ⁊ interdicere vt hic.ſecundo ſufficit ſi inſinuet.vt in pꝛebendis

3 rationem diũſitat collige ex his que dixi.S.c.pꝛoximo.in glo.ij.

Utoꝛitate martini. Pulcher caſus iſtius decre.ſimiles illi quem

tertio anteferri. decernimꝰ ꝙ pꝛimaʒ

ſecundus ſecundã tertius ⁊ terti pꝛi

mus debet obtinere pꝛebendam/als
foꝛma mandati minime ſeruaret eli⸗
cet enim exꝑſona ſua ſecũdus pꝛimã
obtinere nõ poſſet.ex pſona tñ tertij q̃
pꝛimũ ſuperat illam habet ſicut cõtin
git in ſucceſſiõe illius quiab inteſta⸗
to relictis patre in adoptiua familia
oſtituto matre atq; fratre decedit.in
qua ſucceſſione pater ex ſe matrẽ ex⸗
cludit.ſed qm̃ talem patrẽ agnatus
materq; vincit agnatũ.mat᷑ patri nõ
ex ſemetipſa.ſed agnati ꝑſona in ſuc⸗
ceſſione huiſmodi anteferf. ¶ Idẽ.

Vloniam ex conſtitutione no⸗
ſſtra per quam paulopoſt pꝛo
motionẽ noſtra ad ſummi põ⸗

tificatus apicem omnes collationes

habuiſti. S. de pꝛeben. c.

penult᷑./Et emanauitad
declarationẽ ⁊ coꝛrectio
nem eoꝛum que no.com
oſt. S. de reſcrip.capitu

uz in glo magna.S. itez

ſi duo recepti ſunt. ⁊ bꝛe

uiter dicit. c. ꝙ ſi tres ex
pectantes ſunt in vna ec

cleſia. vnus auctoꝛitate
martini.alter auctoꝛita

te bonifacij. tertius eiuſ

dem auctoꝛitate euʒ pꝛe⸗
rogatiua. vr pꝛeferatur

omnibus pꝛeceptis non
auctoꝛitate bonifacij pᷣ

bẽdas hi conſequentur
hoc oꝛdine.qꝛ pꝛimã ha
bebit ſecũdus.ſecundaʒ

tertius.tertiam pꝛimus
quod pꝛobat᷑ ar. legali.

b¶Warrinli. ita foꝛte
fuerat ð facto vel ſtudio

puc pꝛefert᷑ ſcðs. ſed ille

pꝛimus pꝛefertur omnibus poſt ſuam confirmationem impetranti⸗
bus a papa. S. de p eben. ſi apoſtolice.⁊ ca.ſi eum. ſi vo neuter expectet

auæcte a lica aut vterq; ex reſeruatione legati.aut vterq; ex receptõe ca⸗

b aut vnꝰ ex receptione capi. alter ex reſcruatiõe legati pma dubitatio

odie nõ pꝛocedit.qꝛ aut vnꝰ ⁊ idem legatꝰ fecit reſeruationẽ.⁊ tũc nõ

valet ſcðòa nec eius pceſſus.⁊ decre.vt.S.de offi. lega. pñti..ceterũ.aut
pᷣceſſoꝛ fecit pꝛimã ſucceſſoꝛ ſcõam.⁊ adhuc nõ ꝓcedit queſtio. qꝛ exqͥ ad
collationẽ iam vacantiũ ꝓceſſum nõ erat expirat reſeruationes⁊ decre
ta finito lagatiõis officio.vt.ę c.i.rñſo. ſi terc auẽte capłi expectat de
equitate deberet᷑ pꝛimo pᷣbenda.ſi tñ capᷣ.eam cðo vel neutri.ſed alteri

tertio cõferat. tenet collatio. qꝛ capᷣ.ius ad pꝛimã vacaturã dare nõ po

tuit. ſed papa ſolus.S eo.c ij.⁊ de hoc.ð.de pꝛeben.relatũ.ꝑ inno.⁊ ho⸗
ſti.⁊ dicũt quidam qꝙ tales receptiões nõ valent hodie ꝑ decre.s.e.dete
ſtanda.qð nõ credo vt ibi dixi.ſi vo vnꝰ expectat ex receptione capi.al⸗

ter ex reſeruatiõe legati.puto ꝙ ſiue ſit pꝛimꝰ ſiue ſecũdus.illi ꝓ quo re

ſeru ata eſt a legato debet᷑.qꝛ tũc poterit reſeruare pꝛebendã nulli debitã
vt. S. de iurepa. cũ dilectꝰ. iſta autem nulli eſſet debita.qꝛ vt dixi capłm
ius ad vacaturã nulli ↄferre potuit. ſuper ipſa tenuit reſeruatio lega/⸗
ti. Et ſi cõtra illam inhibitionẽ reſeruationẽ⁊ decretũ alteri conferatur
nõ valeat.vt in pᷣdi.decre.cũ dilectus.s.de offi. lega. pñti.i.rñ. iden⸗
dũ eſt de ſecũdo.ſ.que gratie pᷣbendas afficiant.⁊ dic bꝛeuiter ꝙ ſi papa
cõtulit cano icatũ.ſtatim affecta ẽ pꝛebenda que tũc vacabat. vel q̃ pꝛi
mo va cabit nnlli alij de iure debita. S. de pꝛebẽ.ſi poſtq;.⁊.c.dudũ.ita
ꝙ ſi etiam ab ignoꝛantibo ⁊ ignoꝛanti cõferan?᷑.nõ valet collatio vt ibi
ſi autẽ nõ contulit canonicatũ ſtatim.ſed mãdauit ↄferri.aut manda⸗
uit cõferri pꝛimã quã acceptaret.aut pꝛimam que vacaret.in pᷣmo caſu
nõ eſt affecta pꝛebenda.quantũ cũq; fiant inhibiciones reſeruatiões et
decreta.niſi pᷣmo fiat acceptatio.vel ipſiꝰ vacantis vel pꝛime vacature
vel ex cã ſecunde vel vlterioꝛis.vt.S.e.qꝛ cũctis.s.pe.ad fi.certã autem
⁊ expꝛeſſam anteqᷓ; vacet talis acceptare nõ põt.vt.S e.ti.ne captande.
⁊ ſi talem acceptet.per talem acceptcationẽ pᷣbenda non afficitur.vt ibi.
Si autẽ de canonicatu ⁊ pᷣbenda ſi qua vacat.vel que pꝛimo vacabit ꝓ
uideri mãdauit.aut mãdat ſolũ illi ad quẽ ꝑtinet collatio.aut ſolũ exe
cutoꝛi vt cõpellat.aut illi ⁊ executoꝛi vt cõpellat.aut illi ⁊ ececutoꝛivt
uideat.aut ſoli executoꝛi vt puideat.ĩ pᷣmis tribo caſibo ꝑ pñtationẽ lr̃a
rã nõ afficit᷑ pbẽda niſi in tribꝰcaſibꝰvel alto ipſoꝛũ.Pꝛio ſi in gra erat

„—— rre.—

decretũ tũceniĩ ſtati per pñtationẽ lr̃arũ ẽ affecta pᷣbẽda vt hic.Itẽ ſi nõ
erat decretũ.ſi auẽte illiꝰ gre in canonicũ fuerit receptꝰ.tũc ꝑ receptio⸗
nem affecta ẽ pꝛebenda.vt h in fi.Itẽ cũ executoꝛ inſinuauerit⁊ interdi
xerit marime cũ decreto.⁊ hos caſus habes hic. ⁊ ſic intelligant᷑ decre.
de pꝛebẽ.dilectꝰ.ij.⁊.inj.in caſu quarto.ſ.qñũ ſcribit᷑illi ad quem ptinet
collatio dato executoꝛe.vt puideat hic ꝑ pñtationẽ litterarũ factã col⸗
latoꝛi afficipbenda ita ꝙ collatio poſtea alteri facta nõ tenet.sS.c.ꝓxi.
⁊ ſic intelligi debet.sS.eo.ꝓpoſuit.qð quidã veꝝ putant niſi executoꝛ ille
ꝓnunciaſſet ſe executoꝛẽ nõ eſſe ꝑ decre.ð.de pꝛebẽ.dilectꝰ.iij.qð veꝝ nõ
puto.nã affectio pᷣbende q̃ per pñtationẽ erat inducta tolli nõ põt in pᷣ
iudiciũ impetrãtis ꝑ executoꝛis iniquã ꝓnũciationẽ.vñ ibi ſcᷣam opi⸗
nionè teneo vlt.glo.ſi executoꝛ datus fuerat ad puidendũ.vt.S.ca.pxi.
dico tñ tutũ impetranti.qꝙ ab illa pnunciatiõe appellat in quinto caſu.

1

qñ ſoli executoꝛi ſcribit᷑ vt ꝓuideat.hic ꝑ ſolam inſinuatonẽ executoꝛis

2 notificationẽ eiꝰ ꝙ vult pbendam ꝑillam poteſtatẽ ↄferre.etiã ſi non

“ . . ſe hoc dixit. qꝛ in expe⸗
ctantibus auctoꝛitate nicolai vel cele.non pꝛocedebat dubitatio ꝓpter
reuocatoꝛiam bonifacij.de qua dicitur:ca.pꝛoxi.⁊.g. de pꝛeben c.pe⸗
nul. antepenul. —
c. ¶ n. cũ nulla pᷣꝛogatiua.vt patet per inferioꝛa.
d ¶ Pꝛeferat᷑. in illa pꝛebẽda.
e ¶ oluiſſe.voluntas i
ben.cui de nõ. cum ſi.
f ¶ Pꝛimam ſecũdus.contrariũ dicebat compoſt. in pꝛedicto loco in

ſimili vel eades queſtione que talis eſt.pꝛimus receptus fuit ꝑ litteras
Eeneraleor ecundus per ſpeciales.tertius per ſpeciales cum hac clauſu

a ꝙ deberet pꝛeferri omnibus recept in eccleſia auctoꝛitate generaliũ
litteraliũ querebat.ſᷣm quem oꝛdinem deberent pꝛedicti pꝛebendas aſ⸗

ſequi.⁊ dicebat compo.qꝙ tertius excludebat pꝛimũ.ſed qꝛ pꝛimꝰexclu⸗
debat ſecundum.qui ſecundus poſtponebat tertium ex perſona ipſius

ſecundi.ſi nõ ex ſua.pꝛimus debebat habere pꝛimam. ſecundus ſecũd
tertius tertiam ſᷣm regulam.ſi vinco vincentem ⁊c̃.ff. dediuer.⁊ tẽp.
pꝛeſcrip.l.de acceſſionibus.ad hoc.S.de offi.lega.dilectus.ſed hocẽ fal

ſum vt hic vides.⁊ ſatis hic patet per conſiderationem intentionis pa

pe.vt dicit littera.intentio enim eins fuit ſecundũ pꝛeferri tertio ⁊ ter⸗
rium pꝛimo.⁊ ſic ſeruetur oꝛdo.⁊ ſic etiaʒ fallit ⁊ locum habet regula il
la.ſi vinco ⁊c.dc qua no.xxiiij.q i.rogamus.⁊ fallit ctiaʒ illa regula in

caſu.l .poſite.ff.ad tercu.equiſſimũ.ꝭ.ſi ex filſo..de na.li.auc.licet.

in aucten.de equalitate do.S.his col.⁊.ff.qͥ po.in pig.ha.l.claudiꝰ felix
g ¶Seruarentur. que tamen diligenter eſt ſeruanda.S.e.lib.de pꝛe⸗
ben. cui de nõ cũ ſuis concoꝛ. .
h. CLontingit ponit caſum legis.ff. ad tercu.l.ij.S.obijcitur.v.ſed ſi
ſit agnatus.als eſt ibi.ꝭj.
1 erra ltirn adoptato vt ſequit᷑
lꝛ: Fratre.nõ ↄſtitutis in adoptiua familia ⁊ de carnalibꝰ intellige.

BParer carnalis conſtitutus in adoptiua familia. vnde deſijt eſſe

agnatus.
m Agnatus.ſ.frater. Tres ergo ponit regulas.Pꝛima ꝙ pater car
nalis adoptatꝰ excludit matrẽ carnalem. Secunda qꝛ mater excludit
agnitum:qð hodie ſᷣm iura.C.⁊ auẽ.locũ non habetc.Tertia ꝙ agna⸗
tus excludit patrẽ carnalem in adoptiua familia conſtitutum.pone er
go patrem pꝛimũ impetrantẽ.matrem ſecundum.agnatũ tertium cuʒ
pꝛerogatiua.⁊ ſic neelgeer ſic nota ꝙ in aſſecutõe pꝛime pꝛebẽde ter

tius nocet pꝛimo.⁊ ſibi qͥ ad illam nõ pꝛodeſt.tñ ſibiꝓdeſt in hoc. qꝛ ci⸗

tius ſuã conſequitur.⁊ eſt ſimile vxoꝛ legittima excludit naturales nõ
legittimos.qꝛ als ſi non eſſet ꝓles vel vxoꝛ legittima ſuccederẽt in dua
buùs vncijs.⁊ tñ ipſa vxoꝛ excluditur ab agnatis.C. vnde vir ⁊ vxoꝛ.lii.

ſed ſi ipſa nõ ſupereſſet naturales excludunt agnatos in duabo vncijs.

bec pꝛobant᷑.C.de na.li.auc.licet.⁊ in auẽ.qui.mo.na.effi.legit.ꝭ·.ſi qͥs
00 Voniã.Emanauit declaratoꝛie ad reuoca (autẽ.colla.vi.Jo.
toꝛias de quibꝰ dixi.5. de pᷣben.c.penul.⁊ antepenul.
bᷣ Conſtitutiõe.a pᷣncipio dũ erat neapoli foꝛte vnita fuit cõſtitutõ
po

modũ fuerũt due.vna ſuꝑ gratijs nicolai.alia ſuꝑ gratijs celeleſti.

vt dixi de pꝛeben. ſi is cui. „.
c Poſt. ſ.vi.lꝛalendas ianuarij.vt ibi dixi.i.quinto die exeunte decẽ
bꝛi.⁊ ſuꝑ hoc vide qð dixi in fi.huiꝰ libꝛi.sõ.data.
d Apicem.ſic.S.in pꝛobemio buius libꝛi.ꝭS.ſone. ⁊.xl.diſ.nõ nos.

git ipſius ſeruanda eſt ⁊ mandatum. de pꝛeß

lice

cit
bit
aus

nypme
etone
Auctcnin
miusetl
nellipd
Meeferann
Ceptison
oniſucji⸗
ſacuenn
Rinihn
8ſecunin
amplinne
rlgi

nlinnſ
1o e kde
Auin ae
bitntoge
Mebenc

tum. Ne

dlcto loen
t Plitnen
n hacclan

e genere.
chendact⸗

apümerc
erſona ipin
wundusſecſ
dediuer ii⸗
s ſedhocit
ntentionteg
rntertiotn
habertegtel
zlategu
aeliauck

1l., daudfa .

5.. lb deſe
biſetdr
mlibeinit
vnedeſſel
ima)ent

moreracht
LortudiN

icurumn Ne

urütmnbe
ime gtrit
geſtinbocal
ie nwaurtil
ccorütnn

gevrtn,
ndoo

cfi egt i⸗

„

b ¶ Locũ babet. habes igit pꝛimuũ caſum declaratoꝛium.ſ.in bis rece
ptis vltra numeꝝ expectantidꝰ poꝛtiones vel pᷣbendas.
c SA Huiuſmodi.ſ.auẽte nicolai vel celeſtini.

dD Deceſſum vel depo
ſitionẽ vel iur pꝛiuatio⸗
nem.de elec.cũ in cũc.

de dolo ⁊ contu.veritat⸗

e ¶Diſtinctcio.nũqui
impetrans in tali ecclia
vt ſibi ꝓuideatur de ca⸗
nonicatu ⁊ pꝛebenda. ſi
vacat vel quã pꝛimo va⸗
cauerit vel ſe facltas ob
tulerit.in cali eccleſia re
cipiet᷑ per has litteras.⁊
dicũt quidam ꝙ non.qꝛ
conditio nõ eſt extitura.
qꝛ ibi pꝛebẽda nõ vacat
nec vacare poteſt. de pꝛe
ben. dilecto. qꝛ etiã talia
reſcbta vt ambitioſa ſũt
reſtringen da. de elec. du
dum..de pꝛeben.qᷓ;uis
i.Alij dicũt eꝙ ſi ſimpli⸗
citer ſcribatur vt recipia
tur nõ obſtante certo ca
nonicoꝝ numero ſed nõ
adij ciatur ꝙ pꝛouideat᷑
ſibi de pꝛebenda ſi vacat
vel quã pꝛimo vacanerit
tunc ſtatim recipiet᷑ etiã
ſi numerus canonicoꝛũ
ibi ſtatutus non eſſet.qꝛ
illud non ob.nõ minuit
ſed addit ſ.ꝙ ſtatim reci
piatur licʒ ibi certus ſit
numerus.ſed exquo ad/
ijcitur de pꝛebenda ſi va
cat ⁊c.patet ꝙ de tali ec⸗
cleſia nõ poteſt intelligi
vt ſuperius dictum eſt.
Tertij dicunt ꝙ ſi nõ eſt

diſtinctus numerus ca

nonicoꝛum nec pꝛebẽda
rum.tcali impetrãti non
pꝛouidebitur. ſed ſi nu⸗
merus canonicoꝝ ſtatu
tus eſt vt in queſtione pᷣ
poſita⁊ in caſu noſtro.ꝑ
conſequens ſtatutus in
telligitur certus nume⸗
rus poꝛtionũ.ad hoc de
conſti.tranſlato.⁊ idem
dicunt ecõuerſo. hoc po
teris videre per inno.õ.
eo.ti.ex parte.⁊ per com
poſt de reſcrip.capitulũ
in glo.magna. §. itez qᷣd
ſi papa mandat aliqueʒ.
Hoſti.auteʒ in pꝛedicta
decre.ec parte dicit indi
ſtincte. ꝙ etiam ſi nõ ſit
certus numerus cano⸗
nicoꝛum nec pꝛebendaꝝ

ꝛouiſiões reſeruatões ⁊ cõcefſiones

Me ſede

Pꝛocedat xi. ·i. . cr hie. de ſen. ct. inter alia. . de legi.l· vlt. ꝛ⁊ de
multiplici interpᷣtatione habes in pᷣ̊.ꝭ.ex his.⁊ de po.c.i.

up canonicatibo dignitatib pſonati⸗

bus pꝛebẽdis officijs poꝛtionibo pꝛe⸗
ſtimonijs eccleſijs pꝛochialiby rurali
bus ⁊ alijs quibuſcũq; bñficijs eccle⸗
ſiaſticis vacaturis.quocũq; noĩe cen
ſerentur ac etiaʒ ſup canonicatib ſub
expectatione dignitatũ vel aliox quo
rũcũq; benefidoꝝ in quibo ius nõ eſ⸗
ſet queſitũ in re h;ad rẽ/ a felicis recoꝛ⸗
dationis nicolao papa.iiij.⁊ celeſtino
v, pꝛedeceſſoꝛibnoſtris factas ſiue cõ
ceſſas auẽte ap.in fratrũ noſtroꝝ pꝛe⸗

cauimꝰ caſſas irritas ⁊ vacuas nũcia
uimus.⁊ nulliꝰfoꝛe decreuim firmi⸗
tatis multe dubitatiões inſurgũt.vt
vñ pꝛefate cõſtitutiões reuocatoꝛie ꝓ
ceſſit editio interpᷣtatio eis quoq; ꝓ⸗
cedat pñti declarandum duxim ſan

ctione in illis qui editõis tpeſupꝛa eis illa coferrent, non t ipſor benenin
cCiop vacantiũ collationes tũctempo

dicte vltra ſtatutũ numerũ erant per
eoſdes pᷣdeceſſoꝛes canoniciſub expe⸗
ctatione pᷣbendaruʒ vel etiã poꝛtionũ

eadem cõſtitutio locũ habet. ¶/ Si

aũt huiuſmodi vecepti vltra numeꝝ
diſtributiões⁊ alia vt canonici de nu
mero exiſtẽtes ſic tpe dicte reuocatio
nis habebãt. ꝙꝓpꝑceſſionẽ vel deceſſuzʒ
illoꝝ que erãt intra numerũ ex vigoꝛe
pꝛioꝛis gratie nil ampli aſſequi expe⸗
ctabant.niſi diſtributionũ ſeu ꝑtium
ſuarũ augmentũ:cũ foꝛſan eſſet eccle
ſia. in qua canonicoꝝ nõ autem poꝛtio

nũ numervel pꝛebendarũ diſtinctioꝰ

habebat᷑quãtoq; inter paucioꝛes cu
iuſuis ecclie diuidunt᷑ pꝛonent: tato
maioꝛis fieri poſſint ſinguloꝝ pcipiẽ⸗
tiũ poꝛtiones :ad iſtos vel eos queꝑ
lẽ̃as facultatis dictoꝝ pᷣdeceſſoꝑ nĩo
rũ in aliquarũ eccliaꝑ canonicos erãt

recepti.lʒ pꝛebẽdas vel alia beneficia

expectarẽt:conſtitutionẽ certũ eſt nõ

etiam ſi in reſcripto caueatnr ꝙ alſſignetur pꝛebenda vacans vel quam
pꝛimũ ſe facultas obtulerit.⁊ non ob. certo caſu ⁊c· valet reſcriptum.ſe
quitur enim ſᷣm cũ ꝙ ſi papa intendat ꝓuidere in eccleſia in qua certus

numerus eſt. qyeſt minꝰ impetrabile. ꝙ multofoꝛtius in eccleſia in qua
non eſt certus ꝙ magis eſt impetrabile. allegat.S. de deci.ex parte.iij. q

fi.ſint legit. per venerabilem.de tranſſa.c.vl⁊ in cle.litteris.de reſcrip.
in glo.fi.nec ob.qꝙ talis ſtatim canonicatum ⁊ pꝛebendaʒ habebit.⁊ qꝛ

ſi hoc durũ ſit obediendum eſt. de reſcrip.ſi quando.nec ob. ꝙ non exta

bit conditio ſi vacat.qꝛ illud ſi vacat nõ fuit appoſitum.vti receptionez

conditionalem reddat ve

Lvt impedimentũ inducat.facit.s.de reſcrip.

conſtitutus.ſed vt impedimentũ remoueat ſi quod eſſet ⁊ que cauſa du
bitationis tollende in reſcriptis inſerun: ius eius non ledant nec man
datum impedient.ff.mãda.qꝛ de mutua.ff. de mili.teſ.ſi miles.nec am
bitioſum eſt pauperem clericum ſibi beneficiũ impetrare. de eta. ⁊ qua
li.tuã.de pꝛeben.cũ ſecundum.nõ ob.decre.ex parte.⁊ decre.dilecto.qꝛ
licet in tali eccl eſia in qua nullus eſt numerꝰ lateraneñ. concilium lo⸗
cum nõ habeat vt ibi pꝛouiſio.tamen papalis locum habet. ad hoc.ix.

q·iij. cuncta per mundum.
bit impetranti penuria eccl
qualitercũq; ſed ꝙ quilibet

2. c.per pꝛincipalem. fatetur tamen ꝙ obſta
eſie ſi tanta ſit ꝙ nõ ſufficiat pluribus non
boneſte de ſua poꝛtione viuere poſſit fᷣm cõ

„*

va ali.

LXII

ſuetudinem pꝛouintie vel in eadem eccleſia antiquitus obſeruatam.ẽ.

de inſti. c.i.⁊.ij.

f ¶ Poꝛtiones.de conſti.cum.M.in pꝛin.

Iſtos.tales qui ꝑ vacationẽ nil recipiũt niſi poꝛtionũ augmẽtũ.
h Uel eos.tacite eggreditur alium caſum quẽ reuocatoꝛia nõ com⸗

pꝛebendit.

erxtendi pꝛefatã. Inillis vo quivl
tra numerũ auẽte pꝛefata in aliquaꝝ
ecchiax canonicos iaʒ recepti: q;tũ ad
capitulũ ⁊ ad choꝛũ ac diſtributionũ

perceptionẽ quotidianarũ plenitudi

nẽ iuris canonici tũc habebãt. ſed in
eis dignitates ꝑſonat pꝛebẽdas poꝛ⸗

tiones vel alia beneficia que dant᷑ m̃

exiſtentibꝛ de numero expectabat con
ſtitutionẽ pꝛefatã locũ habere tõe hu

iuſmodi expectatiõis dubiũ non exi⸗

ſtit· ¶ Sane iu his que ſuꝑ canoni

ſentia oĩno caſſauimirritauimꝰ ⁊ a catibo pꝛebẽdis⁊ dignitatibo pꝛochia

libus velalijs ecclijs ſeu bñficijs qui
buſcũq; a dictis pᷣde.ntis littexas im
petrauerũt.etiã ſi ꝑ executoꝛes illoꝛũ
facte fuerint reſeruatiões decreti int

poſitioens varijq; ꝓceſſus ⁊ etiã ſi ea

dem bñficia tunc vacabant.⁊ ꝑ impe
trãtes petitũ fuerat ab executoꝛibꝰ.ꝙ

ris erãt facte.locũ habet cõſtitutio ſu⸗

pꝛadicta.vt oẽs huiuſmodi gre quaꝝ
rõne tunc nõ exatad collationẽ pꝛoceſ

ſum.⁊ ſic ꝑↄſequens ius in re nõ fue

rat ipſis impetrãtibo acquiſitũ intel⸗

ligant᷑ penitus reuocate. Bonifa
cius, vijſe “M
ſege vacãte aliqͥd innouet᷑. RMubᷣ.
.Z'adepᷣm ⁊ caplin cõiter
pertineat collatio pꝛeben⸗

darũ,moꝛtuo epo vel a be
neficioꝝ collatione ſuſpen

ſopoterit caplin vacantes oferre pꝛe
bẽdas.etiã ſi epᷣs intereſſe habeat in

collatione hmõi vt pꝛelat. ¶ Idem
poterit eps.ſi caplin ab ipſa collatiõe
ſuſpendi ↄtingatvel ſingulariter oẽs
de caplo maioꝛis excõicationis vin⸗
culo inodari.
pᷣbendaꝝ ſpectat collatio cũ ↄſilio ſui
capituli vel aſſenſu. defuncto epᷣo vel

Hoſti. de conceſ.pꝛeben.qꝛ diuerſitatem.

Cü vo ad ſolũ eᷣm

i Facultatis.conceſ⸗
ſas eis ad quos alłs per
tinebat receptio.nec cau
tum erat in litteris illis
qꝙ auctoꝛitate apoſtoli⸗

ca id facere poſſent.h̊ᷣ di⸗
co per decre.S. de reſep·

cum aliquibus.⁊ ꝑ ver/

ba ipſius reuocatoꝛie.qᷓ
ſcripſit in pꝛedicto ca. ſi

is cui.ibi dicitur per di⸗

ctum acceſſoꝛem noſtrũ

ſeu eius auctoꝛitate fa⸗

ctas conceſſas ſeu com⸗

miſſas ⁊c.

lꝛ Pꝛefataz. ratio qꝛ

non ſunt ipſoꝛum ponti
ficum ſed recipientiũ au
ctoꝛitate recepti.vt dixi
in pꝛedic.decre,cum ali⸗

quibus.

Eeriſtit.iſta igiturẽ
differentia inter hunc ca

ſum ⁊ pꝛoximũ.qꝛ ibi ex
pectabat tm̃ augmentũ

poꝛtionis.hic certã pꝛe⸗
bendam vel poꝛtionem
dandam ſolum his qui

erant de numero ad illã
igitur expectationem re

uocatoꝛia non extendit᷑
ad iſtam ſic.
a Erant facte.Nota

contra regulam qð per
me non ſtat ⁊c.S.de eo qͥ

mit. in pol.c.ij.vbi de h.

nam per me noõ ſtetit qͥn

fieret mihi collatio. ſed
per executoꝛem. ⁊ tamẽ
reuocatoꝛia habet locũ.
⁊ eſt iſte excogitatus ca⸗
ſus pꝛopter reuocatoꝛiã
que reuocauit omne ius

ad rem.ſed per petitionẽ

ad rem non in re ius ha
bebam. ⁊ ſepiꝰ habes ſi⸗
mile ꝙ non ſufficit quid
petere niſi obtineatur.ð

de renun.quidam.⁊.eo.

li.de elect. ſi religioſus·
cum ſiłibus.

Jad epiſcopũ
Emanauit de
cre.ad declara
tionem decre.
G. e.illa. ⁊ ad declaratio⸗
nem ⁊ coꝛrectionẽ eoꝛũ

que ibi no. goff.innocẽc.

c ¶ MWoꝛtuo.idem eſt ſi quocũq; alio modo vacet ſedes renũciatiõe
⁊ depoſitione vel quouis mõ.ad hoc.vij.q.i.Secce in quibus.xxxiij.q

ij.in pꝛincipio.

de Suſpenſo.pone ꝙ peccauit in decre.S.de pᷣben. graue.
e Et etiã ſi.hoc dicit ꝓpter dũm inno.⁊ hoſti.qui dicebãt ꝙ ſi epᷣs in⸗
tererat in capło vt canonicꝰ pꝛopter moꝛtẽ eius nõ i mpediebat᷑ capitu⸗
lum conferre niſi ſicut ꝑ moꝛtem alteriꝰcanonici.ſi autẽ vt pꝛelatus eo
moꝛtuo conferrenõ poterat.nõ eſt verum vt bic vides.
f Pꝛelatus.interdũ enim eſt vt canonicꝰ.de conceſ.pᷣben.poſtulaſt
de pᷣben. cũ in eccleſia. de appel.a collatione.ðv.e.li.
g. ¶ Sin gnlariter. hoc dicit qꝛ caplm vniuerſitas vel collegium excõi
cari nõ debet· de ſcn.ex.romana.S.in vniuerſitatem.
MWaioꝛis. ſi enim minoꝛis eligere poſſent. de cle.ex.mi.ſi celebꝛat
Suſoenſi ant vel minoꝛi excõicatiõe ligati nõ eligũt nec eligunt᷑. vt de
¶ Alſenſu. hoc dicit cõ (elec.cũ int.⁊ de ↄſue.cũ dilectꝰ.vbi de b.
poſt. eſſe de iure cõmuni in ipſis pꝛebẽdis cathedralis ecclie.vt no.s.de
elec cum eccleſia vulterana. Scire debes ꝙ cũ epᷣs hʒ conferre pꝛeben/⸗
dam cum conſenſu capituli ſi ſunt.xx.canonici.⁊.x.ↄſentiant nõ valet

