h ¶ Simpliciter.no.nõ recedendũ averbis legis.vi.q.iij:ſcriptũ.de decre.
ad audientiã.ff.de exer.lei.S.ſi is qui nauẽ.ff.de le.iij.l.non aliter
i. O Lugð.S.e. vt circa. . ,
la ¶ Et ſe.repete credere.conſtitutio enim illa nõ veritatem quenit. ſed calũ⸗
niam excludit.vt ibi dixi in glo.ſi autem.

—

L. ¶ Illavel ea.ſed cõtra ſi duo pꝛoponũtur etiã copulatiue que ad vnũ finẽ

tendũt.ſu fficit alterũ pꝛobari.s.de iud i.exhibita.niſi ſuꝑflua ꝓbatiðe ſe one
raret aſtringẽs ſe advtrũq; pꝛobandũ.ð.de pꝛoba.licet.ff.de pꝛoba.circa.et
ſm hoc etia copulatiua diſſoluitur in diſiunctiuã.ff.dever.ſig.ſepe.xvi.q.iij
placuit.idem eſt ergo pꝛoponere copulatiuevel diſiunctiue:cũ vtrobiq; ſuffi⸗
ciat alterũ pꝛobari.vt per pᷣdicta iura pꝛobat᷑.⁊.S.de reſcrip:inter ceteras. rñ
deo obiectio ſupꝛadictavera eſt.quia quoad ꝓbatioem bene ſufficit alterum.
ſed nõ quo ad obiecta.noluit.n.illa cõſtitutio pꝛobatiõis pꝛouidere ſed obie
ctionibo.ſ.ꝙ nihil calumnioſe opponeretur.ideo voluit ꝙ ſimpliciter ſuꝑ om
nibus iuraret᷑ſi enĩ iuratvera eſſe que ad victoꝛiã ſufficiant. iam iſtud iura⸗
mentũ omniũ obiectoꝝ maliciã non excludit.immo ex decẽ obiectis.ſivnicũ
quod ſufficeret eſſeverũ.reliqua falſa ſatiſfactũ eẽt illi iurameuto. ⁊ concoꝛ.j.
a ¶ De eiſdẽ:ſi expꝛeſſis vel obiectis in appellatõe. (e.vt quis duas.
5 Vi cõtra:qui cõtra certã perſonã ne eligatur appellat conſtitutiõem vt
tcirca ſeruare tenet᷑ decre.iſta tracta fuit de glo. Gar, poſita in decr. vt cir
ca.ſuꝑ vᷣ appellari.⁊ Guil.ſuꝑ vᷣ.facta⁊ appꝛobat᷑ hic ipſoꝛũ opinio.
c CLertã:ergo ſecus ſi cõtra incertã.puta ne fiat electio niſi canonica.vel fi
at contra tenoꝛẽ pꝛiuilegioꝝ eccleſie.s.c.cõſiderauimus.vel ne fiat de aliquo
excõicato vel homicida vel his ſimilia.tunc enĩ nõ habet locũ cõſtitutio.⁊ rõ

per ſe paret.ſi enim ante electõem.et cõtra incertã ꝑſonã appello ꝑ tevides ꝓ

contra foꝛmã electiõis nil obijcerevel expꝛimere poſſum cũ adhuc nõ ſit fctã
2 qð nõ eſtꝛc.de deſpon.impu:.ad diſſoluendũ idẽ in ꝑſona.cum eniʒ nullã
exꝑꝛimã perſonẽ que ↄtra illũ poſſum expꝛimer.
d. ¶ Mominato intelligo hoc ſiue ſit pꝛopꝛio noĩe.puta ne paganus de mn⸗
tinavel appellatiuo.puta ne filius.P.vel ne archidiaconꝰ. vel ne pꝛimicenꝰ.
vel his ſimile.vel alia certa circũlocutõ.ad hoc.ff.de rebus cre.l.certum.ð.ð
e ¶Eligatur. vel poſtulet᷑ de pꝛouiſione nõ erat dubi (teſti. licet ex quadã
tatio.quia expᷣſſum erat in ipſa decre.vt circa.vt iam dicã.quid ſi appello ne
ad electõem admittat᷑ eodẽ modo credo diſtinguẽdũ vtrũ cõtra incertã. puta
ne aliq excõicati irregulares ⁊c.⁊ tũc nõ tenear.aut ↄtra certã.⁊ tũc tenear cõ
ſtitutõem ipſam ſeruare per hanc decre.
f. ¶ Ad ſedem apoſtolicã.repete q̃ dixi.ð.c.pꝛoxi:
ꝗ ¶ Fiat electio dubitatõis cauſa fuit.quia in decre.vt circa.dicebat᷑ quãdo
appellat᷑ ↄtra electũ.ſed hic nõ appellat᷑ cõtra electum ſed cõtra eligendum.
⁊ ſic nõ videt᷑ habere locũ cõſtitutio:ſed ſecus eſt.vt bicvides:⁊ ſic dicebamꝰ

poſſe pꝛobarenõ eſt ſuꝑ obiectis vel

tionẽ felicis recoꝛdatõis gregoꝛij pa⸗
pe.x.pꝛedeceſſoꝛis noſtri editã in con
cilio generali lugduñ.iurauerit expſ-⸗

Niber pꝛimus

dlim p illã litterã que ibi eſt pꝛouiſio faciẽda vel facta.quia ſicut in faciẽda p⸗
uiſione ſeruanda erat foꝛma in appellatõe.ſic⁊ in facienda electõe,cũ illud. c.
illa uncerea idem.S.e.c.le⁊· c/ſi foꝛte· j· e.ſi poſtq;ᷓ.
h ¶VUt circa.S.e.ti. 1
i ¶ Facta ſcias ꝙ ita intelligebant curiales decre.illã cũ eadem rõ ſitvtrobi⸗
cq;.⁊ no.ꝙ ſicut hec decre.determinat decre.vt circa.ita dicoꝛ determinani de
cre.ð.e.c.iinam licet ibi dicat᷑ electõem.poſtulatõem vel pꝛouiſionẽ factã ſer⸗
uata iſtius diſtinctõe.idem dicã in facienda ꝑ hãc decre.vt ibi etiam dixi Et
ſic ſeruat curia⁊ facit quod
no. GBuil.in decre. vt circa
in glo.no. ergo.
h Pene. vt nõ valeat ap
pellatio.nec audiat᷑ etiã ſu

E expꝛeſſis:ðic/pꝛoxi⸗

tecoꝛdatiõis gre.x.pape pᷣdeceſſoꝛis
noſtrivt circa edite in cõcilio lugduñ
ac ſi electioneiam facta eum cõtinge
Nerahpeegre alloauin nõ obſeruans
pene conſtitutiõis eiuſdem ſe noue⸗
rit ſubiacere. a. 38 Idem.
AIMurp foꝛmã ſcrutinij ad ele⸗
ctõem ꝓceditur.eſt ꝑvnũnpꝛo
nuncianda ? facienda cõis ele
ctio ſᷣm canonica inſtitutaſſic ⁊ ꝑ vnũ
debet fieri cum ꝑ foꝛmã pꝛocedit᷑ cõ⸗
ꝛomiſſi q;uis in arbitris cõpꝛomiſ⸗
arie er iend ionnoe ab fi om
nibo ſit pꝛonũciatio faciẽda.alioquin ⸗ . =
a pluribo cõpꝛomiſſarijs facta ſimul Durcu b ſoema . ſics

id eOPeommti 11 ꝛomiſſum eſt in ples
electõ eoipᷣo viribo ñ ſubſiſtar Vdẽ vxr eligant pvnũ facede eſt

Tatutũ felicis recoꝛdatõis gre gargis Pronnciatto, ſicut
go. pape. x. p̃deceſſoꝛis noſtri 8 qnao pPeedit , ſoma ſeru⸗
is quiad parrochialiü ecclia-⸗ tini aliter electlo facta non

αS . Aur tenet.oꝛtũ autẽ habuit hec
rũ regimẽ aſſumit ꝓmouẽdis ad ſa⸗ decr.ex his que noꝑ Inn.

NHoſt.? Cõpo.ð.eęiqꝛ vᷣpter
Knen Ichatebir.
22 — m foꝛmã.no. ꝙ iſta de
cre.locũ habet in his elect õibo in quibo debz foꝛma ſeruari vecr aur pꝛopt⁊
ciin geneſi.⁊ ſjm Ber.qui hoc ibi no.in pꝛia.glo.⁊ Inn.⁊ Cõpoſ.in pꝛia de-
cre.illa locũ habet in electõibo epoꝝ vel inferioꝝ plateꝝ qui pᷣſunt collegio. er
ꝑ quoꝝ moꝛtẽ eccleſia dicitviduata.in alijs nõ. Hoſti:autẽ uͦlã intellexit etiã
in quocũq; beneficio vel canonica cuiꝰelectio ad plures vt ad collegium pti⸗
net.vt ibi no.circa pꝛin.pꝛimos ſequoꝛ ſᷣm hoc ergo dicemꝰ ꝙ bᷣ qʒ bic dicit
de cõi pꝛonũciatõe habere locũ in his in quibo ſeruanda eſt pᷣdicta foꝛma In
canonijs vero vel beneficijs alijs ſecus.quia ibi ſufficient ſinglares cõſenſus
quod veꝝ eſt ſi ſunt capłm.ſi cõſenſus pꝛeſtẽt in caplo als ſecus hſᷣm Ber. qui
no:in decre.in geneſi.in glo.ſuꝑ vᷣ.cõis⁊ ibi etiam de hoc ꝑ Inn. ⁊ Poſti.
n. ¶ Pervnũ ꝙ ergo dicit decre.quia pꝛopt᷑.vtis collatõe habita eligat intel
ligitur ꝑ iura poſtmodũ ſubſecuta ꝑ vnũomniũ vice. Notabat tñ ibi Hoſti.
licet hoc ſeruaret curis. tamẽ ſatis erat ſi omniũvno oꝛe ſᷣmo pꝛocederet ad
hoc. C. de epiſ.⁊ cleri.l.quoniã venerabilis.ibi ab oĩbus vno oꝛe dãnaret᷑ ⁊c᷑
Nec ob.ſᷣm id decre.in geneſi:quia ibi ſingulariter nõ vno oꝛe cõiter elegeräart
ſed hoc eſt falſum. vt hicvides.⁊ ꝗ dicitvnũ:ſi querat᷑ ꝑ quẽ. dic ꝑ eum qui
habet pꝛimã vocem.vel eũ cui capiim cõmiſerit.ſed ſi capitulũ vel illi qui con
ſenſerüt nõ cõmittat hec expꝛeſſe alicui.vnꝰ pñtilv alijs facta collatõne eligat
vice capitulivel cõſentientiũ.⁊ ſatis eſt.quia rathabitio ⁊ taciturnitas man⸗
dato cõparant᷑ ſaltem iure appetibili? meritoꝛia.ſicut eſt ꝙ electionẽ cano⸗
nicã pꝛouideaf eccleſie.ff. mãda. ſi fideiuſſoꝛ.⁊.Cmãda.l.ſi fideiuſſoꝛ. ſecꝰ
in oneroſa,vbi requirit᷑ expᷣſſus cõſenſus.ff. de pꝛocu.l.filiꝰ.S.inuitũ.ᷣm In⸗
no.q hoc no.in decre.in geneſi.et Cõpo.in decre.quia pꝛopter.
o¶¶ Eõmunis.ſed nõne ſufficiut ſingulares cõſenſus.ff de ſer.ruſ.pꝛe.l. per
fundũ.ff.cõia pᷣdi.l receptũ.ff.deaqua plu.ar.lſi autẽ.ſo.leges iſte loquunt᷑
de actu ꝗᷣ diuiſionẽ recipit. nec eſt ibi cõia collegiatoꝑ.ſed ſingulanũ.qð dic
vt no.ð.de conſti.cũ oẽs.ſed hic de negocio loquit᷑ quod diuiſionẽ trãſinuta
tionem vel omiſſionẽ nõ recipit.et ideo ſecus. ff. dever. ob.li ij.
p ¶́ Inſtituta. ð. eeti. in geneſi. ðM
q¶ ¶ Debet ſieni. et pꝛonuciationis electio.vt dictum eſt. S. .
r. Comp:omuſſi.⁊vtrobiq; faciẽda eſt ꝑverba ſingularis nũeri. vt . de re.
iudi.cum abvno.dicebat decre.quia pꝛopter.qͥvice oĩm ecclie viduate pꝛoui
deant.vndevidebat᷑ ꝙ omnes haberẽt ꝓuiderequod verũ eſt. ſed vnus oim
vice pꝛonũciare⁊ electionem facerevt hic
¶ Humana.ff. de arbi.l. itẽ ſiynus. S.itẽ ſi plures.vbi dicit᷑ ꝙ, aut omnes
ſententiã dicãt aut nullus.tñ ſᷣm nos vnus alijs pᷣſentibus ⁊ mãdantibo ſen
tentiã perverba tamẽ pluralis numeni porerit recitare.⁊ idẽ in pluribꝰ iudici⸗
bus .de re.iudi.cũ ab vno.⁊ etiã no.ff.de arbi.l.ſicuti.
&e⸗ ubſiſtat.ratio quia tot vidẽtur eſſe electiones quot ſunt numero eligẽ⸗
4* Tatutũ.decre.ð.e.licet canõ. in collegiatis par (tes.vt.S.eo.in geneſi
— rochialibo eccleſijs ⁊ aſſumptis ad ipſaꝝ regimẽ locum nõ bʒ. Et no. q;
decre.cum in cũctis.ponebat de dignitatiboꝛ beneficijs curatis ⁊ parrochia⸗
libus eccłijs decre.ergo licʒ canõ.ſolũ ð parrochialibo dicẽs eccts ad digni

tates extendi nõ debuit.pᷣcipue cum cõſtitutio ſit penalis.vt ſequitur.

v/ ¶ Statutum.S. e. licet canon.
H¶ VParrochialiũ.que dicãtur parrochiales.dicvt dixi.ẽ.ᷣeo.licet canon.
a. ¶ Pomouendis ad ſacerdotũ:hoc verũ niſi in caſu. Stet:cum ex eo.

1

„

6

r
ee
rer
dit
de
1
der
tiä
ti⸗
llt
n
as
gni

ntch
dſti⸗
tod
kii⸗
erut
gui
hH

n⸗
no⸗
ſes

per
uni
die

e
mii
ein

nes
ſen
icis

ige⸗
6

De electione xxXI

b Inſia annũ numerandũ a die quo poſſeſſionẽ pacificam habuit vel ꝑ

eum ſtetit quo minus haberet··e.cõmiſſa. .i.de pᷣbẽ.licet.ij. nec currit iuſte

im pedito.vt in pꝛedicta decre. commiſſa.
¶¶Alioquin.iiſi ſe nõ fecerint infra annum ꝓmoner.
d ¶ Pꝛiuati intelligas integro lapſo ãno.qð dic.vt e.cõmiſſa.i:rñſo.
e¶ Quog ſtatutũ. ſ ¶ Reſtningi:nã odia reſtringi ⁊ fauoꝛes ⁊cj. de re.
iurodia.cũ ſuis chcor⸗ de libe.et poſt hu.locũ quidã.⁊ benignioꝛ interp
tatio faciẽda eſt in penis·j.de reiur:in penis.cũ ſuis cõcoꝛ.
. 4 Declaramus. hic olĩ
fu crat etiã declaratũ ꝑ q̃n⸗

dꝗ extrauagantẽ Alexanð

de qua dixi⸗.e. ;uis ꝛ c. cerdotiũ infta annũ alioquin eiſdem
qq;ᷓ/q incipiebat dilettii. ecclijs ſint pꝛiuati quod cũ ſit penale
b & Kollegiatas.nota er reſtringi potius cõuenit qᷓ; laxari. de
g aut ſt une ibi plures ve claramus ad collegiatas ecclas etiã
gali in pꝛimo caſu locum ſialias parochiales extiterit. aſſum
habebit decre. hec in ſeun ptos ad earũ regimen nõ extendi.ſed

7

do aſn bocvxde quod antiquaꝰiura ſeruari debere potiꝰ in
no. er.eel. Cili· e lurepa⸗ eiſdem dem.
poſtulaſti. Si querat᷑ quõ e . .. H
hoc cognoſcet᷑ quia eſt ibi ui eligendi ptas data fue⸗
rit ſub hac foꝛma vt ipſeſecre

rectoꝛ vt caput. ⁊ canonici tlub hacte .
vt membꝛa. ſupꝑ his tamẽ to ⁊ ſigillatim votis ſinguloꝝ

vile quod no. 8 excel.la. de pitulo exqſitis et in ſcripnis re⸗

dilecta Ged q̃ro pone ꝙ ec e
cleſig ſult coliegrata nnnos dactis illũ eligat in quẽ plures de ca

ſinit ibi eſſe collegiũ. quid pitulo partiũ cõparatione minoꝝ cõ

erit. habebit ne locũ hec de ſenſerint. licet coſentientes maioꝛem

ICS — . . „ — 2 „—
i neient dſain partẽ toti capituli nõ attigant ipᷣeq;

collegi. ff. ad munici. ſi facto huiuſmodi ſcrutinio ⁊ in ſcript

municipiũ.ad hoc.S.c.i. xedaccto iuxta traditam ſibi foꝛmã euʒ

. nno Aede e ſni⸗ in quẽ non maioꝛ pars,.ſed Hlures de
neracius elſe delt . 8 . — .
ſivnũ anhhollmta reman dicto capitulo qᷓ; in quẽqᷓ; alium dixe

ſit in grege. ff. ð le. icl ſi gre kantvota ſua duxerit eligendũ.tales

ge. ar. cõtra. xixiqeiij. queſe electũ pꝛeter foꝛmaʒ quas generale

neb hchr baſtoꝛalls en conciliu ſeruare ſtatuit in electioniby
giü deſinar iot aſſe pata ca celebꝛandis. decernẽs eas ſi aliter fie
nonicoꝝ moꝛte.locũ bʒ de rent nõ valere,.fuerit attẽta.robur nõ

cre.quia alij habent ſubſti obtinetfirmitatis W Igem

tui:2 ſi hoc nõ faciãt hi ad

quos pꝛimo ꝑtinet infra ð
bitũ tempus ad ſuꝑioꝛem
deuoluet.⁊ ſic de ſingulis vſq; ad papã et ius collegij bene remanet in vno.
quod vt no.S.de poſtu. gratum. Si autẽ deſtruat᷑ collegiũ ſuꝑioꝛis autoꝛita
te.puta quia hoc facit ex cauſa.tũc non habebit locũ decre. pone exemplũ de
no.ope.nun/c.ij:et ibi de hoc ꝑ Inno,et facit quod no. Lau⸗:et Jo. xvi/q.vij.
et hic diximus.

„

IIEccleſias ſeculares.nã hodie ſecus in regularib.quod dic vt in cle. de
ſtatu regu.ne in agro. S.ceterum⸗ l .
lr 4 Antiqua iura.S.e.ti.cum in cunctis..inferioꝛa:et de hac compulſiõe
oꝛdin

um plene dixi.S:e.licet canon.in fi.

Actis voluntatibo ſinguloꝝ illũ eligat in quã nõ maioꝛ ꝑs capituli ſj plu
res alioꝝ comꝑatõe ↄſenſerãt.nõ tenet electõ.cũ pᷣter foꝛmas cõcilij fuerit ce⸗
I CLui.idem ſi pluribus.cum ratio.c:ſemper remaneat:et de⸗ (lebꝛata.
ber iſta decre.iungi cum decre e. cum expediat.

ee cõpꝛomiſſarius ᷣm traditã ſibi metã ſcrutatis⁊ in ſcriptis reda

m Foꝛma que nõ eſt de pᷣmiſſis.immo ꝓhibita.vt.e.quia pꝛopter.et. e.
ti:eccleſiaveſtra.per hanc enim erat reperire electum non a maioꝛi parte totiꝰ

capituli pꝛefici eccleſie.
n ꝓ Secreto.idem eſt multo magis ſi nõ ſecreto.quia tũc eſſet obuiã conci
liui pꝛopter.et ſemper locum habet ratio finalis. —R
o De capitulo. idem ſi non eſſent de capitulo.ſed vocem haberẽt vt ſupꝛa
de cauſa poſ.cum eccleſia ſumina.et ſupꝛo eocumang.
p ¶ IMinoꝛũ,puta cum ex. xij. canonicis.v.cõſentiũt invnũ.iiij. in aliũ.iij.
in ꝗliũ electus igit᷑ a.v.electꝰeſt a maioꝛi ꝑte comparatione partiũ ſed non a
maioꝛi parte capituli.quia.v.non ſunt maioꝛ pars de.xij.
q ꝓpſeq;.in quem tradita eſt poteſtas huiuſmodi. ,
rV lon malioꝛ ꝑs ergo a io ſi eligeret illũ in quẽ ↄſenſiſſet maioꝛ ꝑs vale
ret electio ·e. cũ expediat.q; illa foꝛma ꝑ ↄci.ſubſeqns ſublata ñ videt᷑. vt ibi
8. Pꝛeter.no.iſta duo eqͥparani pᷣterꝛ cõtra.ſi.de fide inſtru. paſtoꝛał. Sʒ

nonne noĩatus a maioꝛi pte alioꝝ cõparatiõe.ex quo placuit oĩbus ꝙ ipſe eli

geret. eſt noĩatus ab oĩbus. vndeꝛ in electoe ro. pon. ſeruantur interdũ bec
noiatus a minus q; a duabo ꝑtibo de cõſenſu oim habeat᷑ ro.pon.vt no. Cõ

pol. S.e. licet et Guil.ð.e.vbi piculũ:.dic ꝙ iura voluerũt certas ſoꝛmas ſᷣuari

et licet omnes cõſentiant.ſi nõ ſeruãtur foꝛme.nõ tenet electio. cardinales nec
artãtuy nec facto ſeruant foꝛmas.ſed ſufficit ꝙ due ꝑtes ↄſentiant.s.eo. licet.

t ¶Lonciliũ.S:e.ti:iquia pꝛopt᷑.Et aduerte ꝙ ſicut dixi.S.e.ſicut. cum iſta
decre. fundet᷑ foꝛmis cõcilij.dicam ꝙvbicumq; nõ habent locũ ille foꝛme. nõ
habeat locum iſta decre. Si igiturin dignitatibus ꝑ quas viduate nõ ſunt
eccleſie ſeruaret᷑ hec foꝛma vel beneficijs vel canonijs.non viciaret᷑ electio ſu

quo vide quod dixi ibi. Joan. v Non valere ipſo iure. B
x g- Firmitatis.et ſic etiam eligentes Pilhan debente vice poteſtate eligen⸗

b . Oculos.Eſt oculus mẽtis qͥ purus eſſe debet. yt hic. vi.q.i. cũ multi⸗
Ro 2

b Diltiõi. xij/q.i.nõ dicatis· ¹
Miſſa.⁊ ſic nõ ſunt apti regno dei Lu.ixic·⁊.S. devo. etvo. re. c. magne

24

di.vt ſupꝛa eo.quia pꝛopter.
NQloꝛundã oculos.decre.diuide in quatuoꝛ ꝑtes. In pꝛia ponit cõſtitu⸗
tionis cãm.In ſecũda cõſtitutiõem circa mẽdicantes. In tertia cõſtitu⸗
m circa nõ mendicantes. In quana decretũ.Et dicit in ſumma.ꝙ ex vo
catione quocũq; modo ſacta in diſcoꝛdia de religioſo mendicãte ad platurazʒ
extra adminiſtratõem ſui oꝛdinis.nõ acquirit᷑ illi ius.nec ↄſentire poterit eti
am deplati licentia. idem devocatõe facta a minoꝛi ꝑte nũero ad quãlibet pᷣ⸗
lationem de religioſo non mendicanteet ſecus factum irritũ decemit.

Voꝛunda vculos ſic vitiũ am⸗
bitionis excecat ꝙ quaſi ſuep⸗
feſſionis immẽoꝛes qua cõtem
dtis vonoꝛibo abiectis diuitijs ſpꝛe⸗
tiſq; delitijs arbitriũ pꝛopꝛiũ ſubiu⸗
garũt alterius ditioni retro reſpiciũt
ad aratrum manumiſſa dũ pꝛecipitã
ter ruunt in litigioꝛũ anfractus⁊ cau
ſarũ ſtrepitibus ſe inuoluũt et extra
adminiſtratões pꝛopꝛij oꝛdinis ſoliũ
pꝛelature cõſcendere moliũtur electõ
nib poſtulationibo ſeu pꝛouiſionib⸗
de ſe in diſcoꝛdia celebꝛatis impꝛoui
de pꝛeſtãdo cõſenſum. pᷣbendi aſſen⸗
ſuma ſuo ſupꝑioꝛe nõnunq; extoꝛta li
centia potiuſq; obtẽta, exquoanima⸗

rũꝛ eccſeſiaꝑ diſpendia noſcimꝰ pꝛo⸗

ueniſſe.⁊ pꝛouẽtura maioꝛa in atea

yeriſimilr foꝛmidamꝰ. Wolentes

igit huic peſti ſalubꝛi remedio obuia
repᷣſenti cõſtitutione ſancim.vt nul⸗
li religioſo pꝛedicatox minoꝛũ here⸗

mitarũ ſancti auguſtini aut quoꝛũli⸗

ber mendicantiũ oꝛdinũ ex electione.
poſtulatõe, puiſiõe ſeuvocatõe ad ali
quã extra admiſtratõʒ ſeu oꝛdĩs pꝛela

oculus coꝛpis qᷣ debet eſſe pudicus.vt. xxxij.q.v. q viderit. Eſt oculꝰ ad⸗
miniſtratõis qui debet eſſe pꝛouidus.xciij, diſt·diacõi.i:et.ij. et. viiq.i.oues
et ſupꝛa de offi.archi.ad hoc. c ¶Eccecat.ſic.sð.eo.auaricie.
dD Immẽo: es. mẽs auida potẽtie nec abſtinere nouit a vetitꝭ. nec gaudere
cõceſſis.nec exhibere pietati ↄſenſum.xlvij.d.viꝑ. ⁊c· de ↄceſ.pᷣbẽ,deteſtãda
cꝙ PHonoꝛibus.xxvij.q.jij.ſcripſit.de ſtatu reg. ea que.

—

a Diuitijs, i.q. i. . ver. reretio ei pꝛioꝝ moachatui eſt Zeia, de ſtatu reg.

—

e. tiiſi religioſus. (cũ ad monaſteriũ.in fi⸗

Litigioꝝ q a monachis vel religioß ſunt penitꝰeuitãda.S.eo. de ſin. cel
Inuoluuͦt.et ſic oues cõuertuntur in lupos.ſupꝛa ( cum ſuis cõcoꝛ.
renun.niſi cum pꝛidem.S.pꝛopter maliciam.
f¶ Solium/ſupꝛa eo.fundamenta.ꝭ.ne autem. in fi.
g.E· Electionibꝰ.ergo eligi poſſunt.quod dicyvt dicam infra.eo.nullus.
h ¶ In diſcoꝛdia.intelligo in diſcoꝛdia fieri ſiue due ſiue płes celebꝛate ſint
electões ſiuevna tm̃ aliqbo ex his ↄdicẽtibo ad q̃s ſpectat electõ. vtõ.e. cupiẽ

1 ¶ Supioꝛ. cuiſolilnia als ſufficit ·e.ſi religioſus.ij.rñ. (tes. F. ſivo
lꝛ Extoꝛta.⁊ ſic nõ valeret ſi de hoc ↄſtaret.8.de buile.cũ olĩ.ij.ſic nec ↄfeſ
ſio extoꝛta. v.qð met cã.c.ꝑlatum.xv.q.vi.c.iinec abſolutõ j.qð metꝰcã/ciii
nec licẽtia extoꝛta pᷣiudicat repetẽti cõiugẽ.s.de conuer.cõiu. accedens.
I Diſpendia vitãda.ð.e.cupiẽtes.S.de fi.inſtru. qð ſuꝑ his ·j. de vſuris.
vſurarũ.de cõſti. c. ij. de ſepul. cel· m Maioꝛa.ſi de collu in tantum.

—

n In anteaoccunendum ergo ſuit.dẽ ſer non oꝛ.c.i.de pꝛocu.c.i:

. —

o ¶Pꝛedicatoꝝ.no.ſꝑ pᷣdicatoꝛes pᷣmitti:cũ ſuis ↄcoꝛdan. qꝛ antiqͥoꝛ fuit

ipᷣſoꝝ inſtitutio.ad idem.5S. de exceſ.pꝛela.nimis.ij.de pꝛiuile.in his j· de ex⸗

ceſ.pʒela.c.i.j.de deci.cii.in ſuꝑicriptiõe cum ſimilibo.⁊ de reli. do. cii.
p Mẽdicãtiũ.mẽdicãtes q cenas pſonas vel redditꝰ hre nõ pñt.ſʒ ꝑ que
ſtũ publicũ eis victũ pᷣbet incerta mẽdicitas j.de reli.do.cii. Quid ſi mendi⸗
cãs epᷣs poſtuletur ad archiepiſcopatũ vel epatuʒ taliũ.ſatis puto eũ ſub hac
pꝛobibitiõe includi.quia licet ſit es:nihilominꝰeſt de oꝛdine mendicantiũ.
¶Oꝛdinis.in illis enim hic nil noui iuris ſtatuitur.
Diſcoꝛdia.qͥd ſi opponat᷑ aliqͥd qð votũ diſcoꝛdãtiũ nullũ reddat. puta
tales erãt ꝙ ſi ↄſenſiſſent electõi huicex cũ alijs elegiſſent nõ valet electõ vt
excõicatiiſuſpẽſivel irregulares.nunqͥd tũc poterit ↄſentire.ſatis crederẽ ꝙ in

eo caſu nõ obſtaret hec cõſtitutõ.ar.S.e.ſi qñ.⁊ pone exiplũ e.ex eo.⁊ hbocañ

oia videret᷑ ecaminandũ.cuiꝰeuẽtus ⁊c Se.ſi foꝛte.et hoc maxime cũ ſupꝛadi⸗
cta dicũtur notoꝛia⁊ ꝓbatões parate offerũt.ad hoc.S.de reſti.ſpo.lrãs.ff.ad
exhi.l. iijꝛet alij Zdicẽtes ſimpłr debere haberi rõem nũeri.⁊ ſuꝑ hoc vide qð

—

dicã e.indẽnitatibo. .i: Declaratũ ẽ hodie ꝙ hic ſimpli inſpicit᷑ dürozdis.

ℳ—

ius antiquum bhabet firmar
t ¶ Pꝛioꝛis. ſᷣm ꝙỹ in diuer

ALiber Pꝛimus

et: ſ. S pꝛoxi .minoꝛicas.q conſiſtũt in facto ñ in flctionevel iuris effectu. vt in
8. ¶ Acquirat ergo confirmatio peti non poterit q (cle.eo.titiquod circa.
e.S.de fi:inſtruinter.· , .
ſis oꝛdinibus diuerſa ſunt pꝛeſidentium nomis

et habes idem infra de pac.quia ex o .
v. ¶ Alios.no.quia ꝑ bocverbũ dico ꝙ circa mẽdicantes vocatos ad admĩ

ſtrationes ſui oꝛdinis nõ hal
x ¶Numero.no.ꝙ licer mi

ſentire ꝑ hanc littera credo

tamen. vtõ. 5. pꝛoxit dixi ꝗꝙ

ſi maioꝛ pars pꝛiuata eſſet
ipſo iure.ita ꝙ vota recide⸗
rent in minoꝛẽ ꝙ tunc po⸗
terit cõſentire.quia non eſt
electusa minoꝛi ꝑte immo
a toto capitulo. facit quod
no. de poſtu.gratum.
y ¶.Ouallibet. ſiue pꝛo⸗/
pꝛij oꝛdinis ſiue alterius ſi
ue ſeculanũ eccleſiax· et ſic
generalioꝛ eſt phibitio bec
uo ad pᷣlaturas qᷓ; S. ꝓxia
Ai ↄtra ſcʒ ꝙadminiſtra
tiones pꝛopꝛij oꝛdis nõ cõ
pꝛehendatvt ratio capituli
in pꝛin.c. poſita ſit generali
oꝛ ad nõ mendicãtes pᷣmũ
teneoꝛ ſi papa id voluiſſex
pꝛeſſiſſe. vt fecit ðᷣ.pꝛoximo
Head hoc ð decimis ad au
dientiam. infra de pꝛiuile.
ſi papa.i:rũſo.in fi·
3 Minoꝛ numeroevts

a ¶ Pꝛelaroꝛũ.quid ſi mo
nachus rectoꝛ parochialis

bebit locũ iſte. S·ſed ſtabit᷑ iurib antiquis.
noꝛ ꝑs eſſet ſanios tñ nõ poterit electoi huic con

turam in diſcoꝛdia deſe facta ius de
cetero acq̃ratur neceoꝛũ aliquis tali
electiõi.poſtulatiõi pꝛouiſioni.autvo
cationi quoquo mõ valeat cõſentire.
etiã ſi magiſtri aut miniſtri vel poꝛis
generaliu eoꝛundẽ ad id acceſſerit li⸗
cẽtiavel cõſenſus ¶ Circa religioſos
quoq; alios cuiuſcũq; cõditionis vel
ſtatus exiſtant. volumus hoc ſeruari
vt nec ipſi electionibi.poſtulationib⸗

pꝛouiſionibo.aut vocatiõibo a minoꝛi

pte numero ad pꝛelationes quafſibʒ,
de ſe factas. que hoc ipſo ꝙ a minoꝛi
parte ꝓceſſerint nullũ pꝛoꝛſus tribu⸗
antius eiuſdem.ſuũ audeãt pꝛeſtare
cõſenſum etiã ſi ſuꝑ hoc aſſenſus vel
licentia ſuoꝛũ interuenerit pᷣlatoꝛũ.
Nos enĩ quicquid ↄtra pᷣmiſſa vel eo
rum aliqð a quoq; cõtigerit attẽrari.

ſatis videt᷑ ꝙ non ꝑ literam

elapſum fuerat idem electꝰa ſuꝑioꝛe ex iure deuoluto. ⁊ vtrũq; zoſeguebat⸗

oĩno decernimus irritum et inane.
quis dua s electiones de ſe
in aliqua ecełia celebꝛatas pꝛo⸗
ſequa t᷑ inſimul et confirmatio

eccłie eligatur in epiſcopuzʒ
vel pꝛelatũ a minoꝛe parte
numero.nũquid potenit cõ
ſentirevel acqretur ſibi ius

—₰„

que ſuperius dicit cuiuſcũ
q; cõditionis vel ſtatus exi
ſtant. licet eĩ nil habeat. cũ
nihil ſit comune.xvi:q:i.ne pꝛo cuiuſſibet.tamen negare nõ poteſt.quin mo⸗
nachus vel religioſus exiſtat.xvi:qii.de monachis in fine.
bInane.ſi igitur ſuꝑueniret confirmatio.id non conualeſceret cũ a pꝛin⸗
cipio ſit nullum.S.eo.auditis.cum ſimili.
Tquis duas. nõ poteſt electus duas electões pꝛoſeqͥ petendo/ ↄfirma
¶ nionẽ ex illis.etiam ſi pꝛoteſtet᷑ ſe cõtentum altera per quã cõſequi poſſit
ſue intẽtionis effectum.neceſſe ergo habet alteram eligere qua electa ad alte⸗
ram redire non poterit. “
d ¶ Duas. ad quid dẽ facto fuerũt due electiões facte de eodeʒ. foꝛte fuerat
electus ab eis ad quos pertinebat pꝛopꝛio iure:et quia dicebat᷑ iam tempus

vel foꝛte fuerant aliqui cõtempti in pꝛima cũ quibo poſtea ꝓceſſum eſt ad ſe
tundã.vel aliqua alia folenitas omiſſa fuit in pꝛima qͥ reſtaurata extitit in ſe
cunda.Sed dices.ad qͥd ergo iſta beſtia pꝛoſequit᷑ niſi ſecunda. foꝛte aliqui
de his qui fuerũt in pꝛima fuerunt conteti in ſecũda vnde caute faciebat ſi id
de iure fieri poſſetvtrqꝗq; pꝛoſequẽdo.ſed eſſe nõ poteſt ꝓpter rõem.qͥ ſequit᷑
a Inſimul.nec etiam diuiſim.vt in fi.patebit.
b· ¶ Exvna.ſi.n.pꝛima valuit:ſecũda nõ valuit.ſi ſecũda valuit ergo pꝛima
nõ valuit. In ↄ.videbat᷑vt ð.de cõceſ.pꝛebẽ.poſt electiõem. vbi pꝛoſequebat᷑
duplicẽ ↄceſſionẽ archidiaconatꝰſed bene ob.qꝛ ibi nõ dicit᷑ ꝙ fuerit admiſ⸗
ſus ſed pꝛoſeq vnã electiõem quã multiplici iure potuerũt facere eligẽtes vt ſi
qui eligãt cõſuetudine pᷣſcripta et pꝛiuilegio ſpeciali nõ eſt pꝛobibitum.vt ibi
ſed hic duas vel plures electiones diuerſas pꝛoſequi pꝛobibitũ eef.
c ¶ Rationi:que idẽ eſt quod lex.idicõſuetudo.⁊ ↄſuetudini pꝛeualet.viij

di.fruſtra. et exemplis anteponeda eſt, ix. di.ſane quippe. ⁊ de hoc ꝗj· eo. ex eo.

d CLontentũ.ſi.S.eo.is qui· e ¶ Effectum.id eſt confirmationem.
¶ Pꝛoteſtet᷑.ergo nil opꝑatur pꝛoteſtatio.ꝑ ↄtrariũ enĩ factũ ꝓteſtationi vi⸗
detur obuiare.qð dic.vt.xxvij.di.cei.de ↄſticum ¶),de ele. cumana cũ ſi⸗
3 VWEecleſie.ad quam electus eſt. .
¶ Agduerſarij.coelectivel als ſe opponentis.S.e.cupiẽtes.⁊ .eo.c. vlti·
i ¶ Lagekt.quod nõ licet.ff.de iu.fiſ.l.ita fidei.ff.de edẽ.l.i.S.edere.ff.de int
ro.ac.de etate. .nihil.S.e.in electionibo.s.e.li.de reſcrip.cũ in multis. v. de
reſcrip.ad hoc de ap.c.ij.cũ ſi.ar. S liceat in incertovagari.ff. de rei ven. 4
de tota. S. incere. ff. cõmuni.di.⁊ ſi nõ oẽs.S.ſi incertũ.ſed ſpẽalia ſunt.quod
dicyvt no. de libel. ob. c.ij. ⁊ facit decre.iſta ad queſtionẽ qua anno diſputaui
an valeat alternatiua a populo.ſ.appello.ad archiepiſcopũ vel ad papam.ſu
per quo dic vt ibi dixij· de offi. dele. c.ſi is cui.
lꝛ ¶ Eligere.pꝛoponẽdo ergo nõ incurrit penã ſed ſufficit ꝙ alterã eligat⁊ ſic
tenet᷑ eligerevt in actionibo dici ſolet.aut eni ſum certꝰque mihi cõpetit actõ ⁊
tunc eligere debeo. ff. de mibu. ꝙin heredẽ.ꝭ.ᷣeligere:aut incertus⁊ diſtingue.
tũc.quia aut ſum incertus ꝑ iunis imꝑitiã ⁊ tunc nihilominꝰ eligere debeo.
quia ꝑitioꝛes cõſulere debui⁊ ignoꝛantia iunis nõ excuſat.vtiiiqliij. /notan

erant poteſtate eligendi.papa de gratia eos reſtituit.nun

dũꝗ⸗·dereg.iu.ignoꝛantia.ff.de iu.⁊ facig.l.regula aut ꝑ erroꝛẽ facti et tune
ſubdiſtingue.quia aut erat erroꝛ pꝛopꝛij facti aut alieni aut eius in cuius lo⸗
cum ſucceſſi.et ſi ex erroꝛe pꝛopꝛij facti eligere debeo.qꝛ in pꝛopꝛio facto into⸗
lerabilis eſt ignoꝛãtia.ff. ad vell.l.qq;.ſi pꝛopt᷑ erroꝛẽ facti aduerſarij.tũc noõ
teneoꝛ eligere.ff. q̊ le.ll. .g ãt. ſi ter factũ e in cuiꝰlocũ ſucceſſi eligere tene
oꝛiff. de re. iu. que in alteriin fl. ⁊ · de re. iu.is qͥ in ius ⁊ adde qð diłij· ð re.
l Renũciare.⁊ eſt rõ quia ſibiſunt ↄꝛie.vtõ.vidiſti (iudi.abbate in pꝛĩ.
et eſt ſi. C. de vſu.l.i.ibi enĩ agẽdo mandati appꝛobat factũ ſerui.agẽdo fur⸗
ti repꝛobat.⁊ iõ vna electa

fit alteni pᷣiudiciũ. ad idem
nem petat ex eis. cum nõ niſi er vna van er re lemaſt eml t.
ipſarum valeat ius habererationi cõ numis ſeruus ſemãdauit
onum non putamus,xetiã ſi ſe contẽ⸗ emi ⁊ emptus eſt dñs agit
tum eſſe velle altera per quã ſueintẽ⸗ exyendito ad pcium.quia
tionis conſequi poſſit effectum in ini elienanovelsckt ma⸗
tio ꝓteſtetur.opoꝛtetergo eum ne cůũ dati ad mãcipiũ.ſʒ vna ele

ipſius eccleſie vlſui aduerſarij ſi quẽ
habet diſcrimine in incerto vagetur.
eligere quã pꝛoſequi velit ex illis.et

cta ſibi pᷣiudiciũ facit ĩ alia
ea rõe q.S.ad idẽ.Ede cõ
di.l.vl.ff.de le.ij. cũ filꝰ.

he varijs..de pac.int᷑ emp.
confirmatiõem petere tantummodo xven.l. cõmiſſoꝛie. Quid
ex eadem.regreſſum ad aliam cui ꝑ dicit᷑ ꝙ edita actõ pᷣt muta

ri emedari⁊ coꝛrigi:ſic pla⸗

electionem alterius renüciare. ſibich eoj afe Nraieg vige

ius ex ea nõ cõpetere ꝓfiteri videtur

PEXEα— libelloꝝ..de edẽ.l.edita.
nullatenus habiturꝗ. M Ydem. verũ eſt in his ĩ quibo vna
Helectio ex eo non ſoꝛtiatur ef no tollik p electlöem alten⸗
ectum quia electus cõſentire vt hicr in pdictis cõcoꝛ. vt
„ ſe lpoſt cõſenſum renũ no. de lib. ob. c. ij. ĩ gle mag
recu at. vel polt colenſum renu in ſi. de hac tñ materia ple
ciat iuri ſuo.aut foꝛte dieʒ claudit ex, neno.ff. de trib/ in bere/
tremum ſeu pꝛopter occultum eius demSeeligere.

vitium irritatur.electoꝛes qui iam fe
cerant quod ſpectabat ad ipſos infra

iuris terminũ eligendo habebunt a

diſſenſu renunciatiõe moꝛte vel irri⸗
tatiõe pꝛeqictis ac ſi vacatio noua eẽt

D0 electio. Si electus nõ cõſentitvel poſt cſenſum renũciat vel moꝛit᷑ vei
P

ꝛopter occultũ ſuivitiũ electõ caſſat᷑eligentes ad eligendum ex tũc inte
grum ts hebũt.niſi circa id egerit frauduleter ⁊ determinat hec decre.quod
tangebat᷑ ꝑ Hoſt.⁊ Cõp.S:e.ne ꝓ defctũ ꝑ Uin.⁊ Ab.sõ.ð ma.⁊ ob.cũ olim.
G Effectũ.cõfirmatõʒ.S.c.ꝓxi.ſi enĩ confirmatꝰ eſſet⁊ caſſaret᷑ ↄfirmatio.
dicvt · j. e.ſi cõfirmatõem vel cõſecratõem ſi talis ẽ elect S.e. cũ in cũctis.sv.de
o ORenũciat.an electus poſt cõſenſum ſine ſuꝑioꝛis au (accu. ſuꝑ hil.
toꝛitate poſſit renũciare electioni de ſe facte fuit cõtentio inter doctoꝛes⁊ dixe
runt J0.ber. Inno.pe.de ſamp.et Ab..detrãſia.inter coꝛꝑalia ꝙ pᷣt Goſ.et
Hoſti.ibi tenẽt 2ↄ.Dixit igit᷑ ber.⁊ Inno.de reſti.in inte.c.iji poſt cõſenſuʒ ⁊
ante cõfirmatõem ſufficit renũciare in manibo eligentiũ.tu dic ᷣm Buil. qui
hoc no.S.e.q;uis ad fi.ꝙ nõ cõfirmatꝰaut renũciat electiõi pꝛiuſẽ;negocium

ad ſuꝑioꝛis deferat᷑ examẽ.aut poſt.pꝛĩo caſu hoc ei licet.S.e.cũ inter canonis

cos.detrãſl.inter coꝛpalia.de reſti.in iuteg.c.ij.vij.q.i.q; ꝑiculoſum ſi dela⸗
tum eſt.aut pꝛoponit᷑ tale qͥd ↄ electũ qð electõem nulla reddat⁊ eligẽtes ptã
te pꝛiuateligẽdi.aut nõ.pꝛĩo caſu licet teneat renũciatio quoad ipᷣm nõ tñũ qͥ
ad ſuꝑioꝛẽ quin facta renunciatiõe poſſit ſuꝑ ꝓpoſitis veritatẽ inqᷣrere.⁊ ſi de
ipſis cõſtitenit eligere ac puidere acſi pꝛonũciatuũ eſſet de ſup.ne.p.licet als ſi⸗
bi poſſet illudi.ð:de poſtu.bone.ij. S.nec nocebat.⁊ crimĩavndecũq;⁊c.xxiiij
q.iij. ecce. de collu.c.iiſicut qũq; de iure defuncti qrit᷑ vt ſciri poſſit de iure ſu
Pſtitis.S.de ar.ex pte. Item ſcðs accuſatoꝛ de pꝛioꝛs pꝛeuanicatõe docẽs sd⸗
mittit. ff. de pua.l.iij. .deaccu.ſi quis homicidij. In ſcðo caſu tenet in totũ
renũciatio.in nullo enĩ pᷣiudicat᷑ ſuꝑioꝛi coꝛã quo q̃ſtio pendet. puta ſi dicat

welectio ſctã ſit ð foꝛma cõcilij qꝛ pꝛopt᷑ego dico ꝙ etiã ſi nõ ſit delatũ nego⸗

cium ad ſuꝑioꝛẽ. vel etiã in ſcðᷣo caſu diſtinctõis cuũ delatũ eſt.ſ.⁊ nõ opponi
tur.id ꝑ quod ſint pꝛiuati licerteneat renũciatio quo ad electũ ſᷣm opi. ber.et

ſequaciũ quã credoverã eſſe tñ in nullo caſu tenebit q̊ ad ſuꝑioꝛis piudiciũ.

nam etiã ſi peccatũ ſit in ſoꝛma hʒ ſuꝑioꝛ tũc pꝛouidere.vt.S.e.qq;. Dico
bꝛeuiter ꝙ in olĩ caſu añ ↄfirmatoem tenet renũciatio qͥ ad electũ.qͥ ad ſuꝑioꝛẽ

in nullo caſu ſit ſibi pꝛeiudiciũ.ꝑ iura pꝛo hac pte inducta.⁊ ar j.e.tit. ab eo.
p ¶ Occultũ.idem ſi pꝛopt᷑ ſupuenies delictũ vel factũ pone ꝙ peccauit in

decfe.ð. eo. ; ſit.velin decre.cupientes vel in decre jeo. ſi religioſus. redibit
poteſtas ad electoꝛes cũ in culpa non fuerint.et ideo dicit de occulto. quia ſi
ſcieter elegilſent. poteſtas eligendi nõ rediret ad eos ſed ad ſuꝑioꝛẽ deuolueret
ſm diſtinctionẽ decre.S.e.q; et ſic nõ pꝛocederet queſtio quantũ tempꝰ de
berẽt habere.quia nullũ. Sed pone ꝙ ſcſẽter elegerũt iro t ꝙ pꝛiuati
lt abebüut int
tempus vel tantũ quod ſuperaretdico ꝙ integrũ ꝑ hanc decre.⁊ dDenere
maioet obedi:cum olim.quia integre reſtitui intelligunt᷑ij.q.iij: notãdũ.C.
de ſen. paſ.li.⁊ita. Uin. Inno.⁊ Ab.in pce.decr.de ma.⁊ obe/cum olim.
a. Diſſenſu.vtõ in pꝛimo caſu.

b. ¶ Renunciatione.ſcilʒ poſt conſenſum,

ckvd
ein
equot
Wolim
irmario⸗
1,5,0
ſugbi
eordir⸗
Boſe
nſiz
ulleqvi
Clum
Canon⸗
ſidau
itts 6
noͤn
re, tdde
ctals
e lufeſt
ocise
intotl
ſdicil
iͦ nepe
0 oppon

Hai,
Di
Adſugel
l v⸗
ðZ
o,Nibi

gul
lau

iinen
ugiin
biring
nnn⸗
nelchi

nolcn⸗

De elec.et elec.po.

ex his. de ſen. e. inter alia. C. de legi.l vl. et habes etiã de hoc.ð.de poſt. cei⸗
q ¶ Talesſreligioſi qui nõ hñt liber arbitriũ trãſeũdivel ämrechel, 8
rElecti/ex mitiplicatõe huiꝰverbi qð hic habes.no.ꝙreligioſi poſſunt eli

c¶¶ Integrů.ſtriũ menſiũ in cat hedralibovel regularibo eccłijs.S.e.ne p de
fectu:in minoꝛibo ſex menſes.de cõceſ.pᷣben.c.ij.⁊ idem intelligo repetituʒ in
menſe qui dat᷑ pape ad electõem beneficioꝝ in curia vacantiũ.jde pꝛebẽ. ſta
tutum⁊ intellige hanc decret.in his qͥ de iure pꝛopꝛio hñt eligere. qꝛ ſecus ſi

ex iure deuoluto ſᷣm ea que no. Ber.tan.⁊ Hoſti.S:/e.ne ꝓ defectu. qui dicũt

negligẽtes eſſe pꝛiuatos tantũ in pꝛĩa electõe que occurrit.vnde ym hoc ſi ar⸗
chiepiſcopꝰad quẽ ex iure deuoluto ſpectat eligere eligit⁊ electꝰ diſſentit vł re

nũciatvel moꝛit᷑ ad canonicos redibit electio:ſed Gof, intelletit negligẽtes p⸗

uatos in tota illavacatiõe.

ſed pꝛioꝛ opi.verioꝛ videt᷑.

quia ſi culpa ex delicto ꝓ⸗
ueniẽs ex pꝛima electõe tã⸗

tum punit᷑.S.e.cũ vintoñ.

multo foꝛtius hic enit cul⸗
pa que pꝛouenit ex negligẽ
tia cum minꝰ puniri debe⸗
at negligetia ;ᷓ dolus. S/e.
nihil eſt. de criifal: ad falſa
rioꝛum.

d Ali am.eadẽ rõne idẽ

dico in tertia⁊ in quarta.ſi
ſecundus vel tertiꝰdiſſentit
renũciat moꝛit᷑ vel occulto
ſuo vitio caſſat᷑ et idẽ invl⸗
terioꝛibꝰ. No.igit᷑ temꝑa q̃
dãt᷑ in expeditiõibo ecclaꝝ
vacantiuʒ.pꝛio dãtur tres
mẽſes electoꝛibo ad eligen⸗
dum.vel ſex menſes ſᷣm di
ſtinctiõem. S.e. ne pꝛo defe
ctu:et de conceſ, pꝛeben.c.

Hhe⁊ ſeruata foꝛma iſtiꝰ dec.

ad pñtandũ datur tempꝰ
q;citiꝰ fieri poteſt. ⁊ adhuc
octo dles.S.te.qᷓ; ſit.et.c.cu
pientes in pꝛin.et.S. ccterũ
ad cõſentiendũ datur vnꝰ
mẽſis electo ſi libertatẽ ha⸗

bet cõſentiendi alias q;tuʒ

iudex arbitrat᷑ ad petendã
confimatiõem dantur tres
mẽſes.S.e.qᷓ; ſit. ad conſe⸗

tempus integrum ad electionem ali⸗

am celebꝛandã, dummodo nil frau⸗
dulenter egerintin pᷣmiſſis. ¶ IJdẽ.
I religioſus cuiꝰ arbitriumꝰ
non ex ſua. cum vellevel nolle
non habeat ſed ex illius queʒ
vice dei ſupꝛa caput ſuũ poſuit ⁊ cu⸗
ius imperio ſe ſubiecit voluntate de⸗
pendei electioni de ſe ad pꝛelatiõem
aliquã excra ſuum monaſteriũvel ſu⸗
am eccleſiã celebꝛare ſui ſuperioꝛis q̃
dare ipſam valeat nõ petita licẽtia et
obtenta pᷣſumpſerit cõſentixe conſen⸗
ſus ſic pᷣſtitus non teneat et in penaʒ
pꝛeſumptiõis illius electio eadem ip
ſo facto viribo vacuetux oĩno. Quia
vero vtrũ religioſis conſentiendi ele

ctionibus de ſe factis et ad pꝛelatio⸗

nes ad quas electi fuerint tranſeun⸗
tia ſuis ſuꝑioꝛibus ſine fratrum con⸗
ſilio licentia dari poſſit.cum iura ſuꝑ
hoc ſint varia dubitatur interdum.
V¶Nos ad huiuſmodi dubitatõem

cratiõem alij tres.c.di:qm̃.⁊.lẽxij diſ.c.ij et ſi debet palliũ petere hoc faciat

a tpe cõſecratõis j·. alios tres meſes.c.di:c.i.In cauf ãt regulariũ vel cathe⸗

draliũ ꝗͥ ex immediata ſubiectiõevel appellatoe deuoluũtur ad papam ſerua

decre. Ilico.ſupꝛa:eo:cupientes.
e ¶ Frauduleter pone invltima die triũ menſiũ ⁊ 2
lem qͥᷣ diſſentiet.⁊ ſic a die diſſenſus adhuc hẽbimꝰtres mẽſes.⁊ ſic fraudẽ fa

ſiũ dixerũt canonici eligamꝰ ta

cientes reꝑiebant᷑ ſex mẽſes habere in cathedralibovel regularibo vł in inferio
ribo annũ qð eſſe nõ dʒ.S.e,auaricie. ⁊ dico ꝙ q fraudẽ allegat eã pbare de⸗
bet. ff. de ꝓba.quotiẽs.ꝭ.qui dolo.lo.ergo hãc decre.q ſacit ꝓ his que no.
ꝑInn.⁊ Hoſt.de ap.ex rõe.que ibi no.ꝙ ſivna die qͥs fuerit impeditꝰ de ãno
appellatõis ꝓſequẽde hẽbit intege annũ ꝑ pᷣ.decr.et.e.t.cũ ſit.ij.q.vi.ei qui⁊
in aucten.de his qͥ ingre.ad ap.in pꝛin.S.i.ij.et.iij.colł.viij. Sʒ ſi bñficio re
ſtitutõis ei ſubueniret᷑ tũc nõ habebit niſi tãtũ tꝑs q;tũ amiſit.ff.in qui.cau.
ma:in inte.reſti.l.ab hoſtibo.S.fieibi de hoc ꝑ eos plenius videre poteris.
