pe. ſi qs 2. ⁊ ð appel.cũ ſpali. Itẽ lʒ iudex ſit ſuſpẽſus dũ tñ nõ recuſet᷑ tenʒ eiꝰ

ꝓceſſus vñ tnia tꝑa diſtiguẽs hec decre. altercationẽ det᷑minat.
. V¶eqbit. ĩtellige cum cepit ſubdelegatꝰ vti wpriuse el. 2
Dõ poſſʒ.ſerecuſari ⁊ facta ↄmiſſio ĩpugnari. i ¶ Aliqd qðᷣcũq;
ſit is ad idẽ j.c.ij.exq̊.n.ſibi aliqͥ p rẽuauit ſaltcẽ ĩ rẽuato iudex remanet Jc
ð ſuſpitõe ſubdelegati hʒ cogᷓſcẽ. Itẽ reuocat ad ſe iuriſditionẽ.S.eiſi uꝑ qonũ.
ff.ð iudi iudiciũ. vñ adhucrecuſani pt ⁊ ↄmiſſio impugnani· hkRecu⸗
ſatoꝛisnõ eſt ̊ neceſſani oↄſenſus aduſarij bʒ eni dlegatꝰ hs legen alechre
ei

Liber Pꝛimus

poſſit. impedit aũt in H ex facto reruß- ant. volẽte ergo illo hoc potenit ſi ad
erſarius contradicat.S.eti. c. vlti . 82
edun ea.ᷓ nõ ſunt paria aliqd eẽ ꝓbatũ. ſm pbats eẽ iudicatũ:
m Ertuncl.exquo pꝛonũciatũ fuerit illũ eſſe ſuſ Her t 1. Sͤre iudi.lludc
Deſierit. S·e. in lis.⁊.c.ſignificauit.⁊c venera 1 Eon WM inc
o Aſſeſu ·cũ eiĩ ibiſdeſinat iuniſditio nõ ẽ qd ꝓroget. s ee Pee e
Tãuis. Declarat notata. S:eſuꝑ qõnũ. Sſivero in la pe i
etiã noꝑ modernos ⁊ Builein Spec ti le ereſtat vltra mediũ.⁊?
plene in ſum / e. ti. . delega
ri.V.ſed nundqd pot reuoca
re ⁊ hoc dicit. Delegat ſub
delegatus etiã in totũrein⸗

tee⸗ cam relſlumare b't eriz cumillius aſſenſu poteſt fieri cõ⸗
q Sede aplica. qꝛ dele⸗ (2 Vaãuis (miſſio ꝑ eũdè¶ IS

ciarum non fueritſuper ea ¶ Extuc

arꝰ aliꝰ nõ põt. glicui vices. tuas in caſu tibi

nnntetrn .a ſe apoſto. delegata in totum

erat ſic dubitandũ ĩ eo caſu
videbat᷑n. ĩ totũ ↄmittẽdo
ita eẽ officio ſuo functqð
reſumere nõ poſſet.ad b.S
cpxi·in fi cũ ſuis 2ↄcoꝛ. et
boc ditit LCan.⁊ Ber.olim
ſecutꝰ eſt. eũ ſʒ poſtea mu⸗
tauit. vt pʒ ex ſupꝛadictis

go⸗ kcü delegatus (uiſſe Idẽ.
Uſus qualitcũq; ad Ydeleg 3Jͤ
iſb cnn vrulc, 62 quotiens eum brde ehige⸗
tit. tibi cõmiſeritvices ſuas po
teris eo rebus humanis exemtpo cuʒ

riſditione vſus fuerit commiſſio hu⸗
iuſmodi per te reuocetur ab ipſo. vel

et tunccenſeatur abeſſe. comiſſum ti⸗

bi negociũ. dũ tamẽ illo viuente iuriſ⸗
ditione vti ceperis libere diffinit.
dẽ poteris qñ tibi vices etiaʒ ſub ea
oꝛma ↄmiſit donec eas duceret reuo

1 ¶ g fficaciter. vides eni
in caſu ↄuerſo.pone ꝙ mo
rit᷑ ſubdelegans reintegra. ”ü
certũ eſt ꝙ ſubdelegatuiis S
pcedet.S/ e. I ergo patet ꝙ adhuc efficacit iuriſditionẽ nõ habet. retinet dele
gatus etiã ptaãtem ↄpellẽdi niſi malicioſe ſeipᷣm ⁊c.S.e.paſtoꝛalis.Aliud er⸗

.

go ẽ in pꝛocuratoꝛe qui habet mandatũ ad ſubſtituẽdũqꝛ dando ſubſtitutũ

qui mandatũ ſuſcepit. amplius reintegra neqt cam reaſſumere. aliud in dele
Se vides.⁊ ẽ expᷣſſũꝗ·ð ꝓcu.isq ⁊ qͥ ſit rõ diũſitatꝭ ibi dicã.

ſetur etiã ſententie pꝛolatio niſi ante

J delegatꝰ. Si delegat? ſubdelegauit.quotiẽs abeſſet vł donec reuoca⸗
ret.⁊ moꝛtuꝰ ſit re nò integra ſubdelegatus pcedit ⁊ ſemꝑ de ſubdelega⸗
tò ad delegatũ qui ſibi aliquid iuriſditionis reſemauit appellari debet etiam
poſt ſnĩiam. hoc dicit.ↄppꝛobat pꝛimũ dictũ nõ.ꝑ Inno.⁊ Hoſti.S:eilʒ vndi
cq;.in pꝛinci· x elegatus.ap.ſe.vtSRc/pxi. èécä
y e Abeſſe. idẽ dicebãt pꝛedicti doctoꝛes ꝑ.l.ff. de vᷣ.ſig. lein lris. i. vbi
dicit᷑ ab eſt ea res que in reb humanis nõ eſt.ſed non ↄuertit᷑.eſt ergo de ſi⸗

ghificatõe vocabuli a qua recedendũ non eſt niſi vbi res aliter eſſe ſalua non
poteſt. ff. de le. ij non aliter. immo tunc vere ⁊ ſinaliter abeſt.ſinõ reuerſurus

Vti.qualitercunq; etiã litis ↄteſ.S.e.telatũ.⁊.clicet.
ña Igẽ.ſemiſſum tibi negociũ libere diffinire. . D
b Reuocandas:reuocare iuriſditionis eſt. ff. de iudici:iudicium ſoluitur
retinendo ergo reuocãdi ptãtem aliquid de iuriſditione retinuit.
C LComittiirepꝛobat lectura Inn.⁊ Ab.qui nõ.S:e.ſi pꝛo debilitate ꝑ
talem cõmiſſionem non tranſferebat᷑ ſententie pꝛolatio.qꝛ per illam clauſulã

donec duxero ⁊c̃.videbatur ſententiam retinuiſſe vt illa clauſula aliquid ohe
er

raretur.quod eſſe deber.ff.de leiſiquando quis vxoꝛi ad idem · de pꝛiui
ſi papa.iirñ in fi. ↄriũ tenebat ibi Hoſticuius opinio hic appꝛobat᷑ lec ob.
quod dicitur ꝙclauſula debet aliquid operari.ſatis enim operatur.quia ruo
care poterit delegãs qð ſimplicit vel totũ ↄmittẽdo nõ potuiſſet. Itẽ qꝛ ex vi
goꝛe clauſule illius ad eum appellabiturvt dicitur in fi. c. B
d NMoꝛte. qd ſi delegatus vſq; ad ſue volũtatis bñplacitum ſubdelega
uerat. Tideret᷑ ma facie ꝑ decre.S.de reſcrip.ſi gratioſe.ꝙ illo moꝛtuo expi⸗
ret iuriſditio. Cõtrariũ videt᷑ p hãc decre.ad B.S.de bap.maioꝛes. C. devſu
fruc.Liambiguitatẽ.· ec ob.illa decr.q̃ in odioſis ⁊ reſtgẽdis loquit᷑ hic ãt
fauoꝛabile puto.meliꝰ ẽn.hũc iudicẽ ꝓcedere qᷓ; nouo ⁊ incognito cam dele⸗
gare. ff. de vaca: mune.l. ptoꝛ. . vl. ar. xix. qelij monaſterijs. ⁊.S. de renũ.c. i.
licet hocvideat᷑ venꝰad idẽ.ff.loca.l.uij. ðèMU
? Tin. hic repꝛobat᷑ opi. Lan.ꝗ dicebat delegatũ ſibi reſeruare nõ poſſe
tm̃ executionẽ ſnĩe ⁊ repꝛobat᷑ opi.Ber.⁊ Inno.q dixerunt.ꝙlʒ executionem
reſeruare poſſit. ſi tñ appellet᷑ a ſnĩa nõ appellabit᷑ ad eũ ſed ad pᷣmũ delegantẽ
ſup hoc vide qð nõ.S:e.ſuꝑ qõnũ.ꝭS.poꝛroin glo.ijiapꝛobat᷑ aũt opi. Hoſti.

ui hoc quod hic dicit᷑ ibi nõ.⁊.S.equere.
m plures. declarat ⁊ appꝛobat no.p Hoſti,Se.pꝛudẽtiã.i.rn.
g Foꝛma.iſta foꝛma eſt beneaduertenda.aliud enim ẽ cũ ſcribitur
cũ clauſula.ꝙ ſi nõ oẽs.vel ſi ambo.qꝛ tũc iuriſditio dat᷑ ↄditionalit᷑.·tũc igit᷑
vnꝰ vel duo iuriſditõe vti poterũt.cũ ↄſtiterit de ↄditõe ⁊ ĩpedimẽto teriij vel
college alit nõ valet qð agit᷑s e pꝛudentiã.in pᷣn hic vero iuriſditio dat᷑ ale/

Ext. ea fuerit reuocata omitti neij; moꝛ⸗
enim cũ oĩno iuder eſſe deſierit nulla

cõmiſiſſe noſcaris.ſi tñ anteq; ille iu⸗

cum rebus eximi contingat humanu
cauſam ipſam reſumere poteris cum
iuriſditio exquo ipſa vſus non extitit

us nons⸗ für aut alia conſimili iudices vel exe⸗
nõ cenſeatur in eum efficaciter tranſi

candas. Nam talis ↄmiſſio ꝑ quã cẽ⸗/

natiue.vñ quilibet ẽ iudet inſolidũ vigoꝛe alternationis .·de reg.iur.in alter
natiuis:cũ ſuis ↄcoꝛ.dicebãt tñ quidã in caſu nro ↄrüũ ⁊ tali roe cũ ðꝛ ĩ lris
vt oẽs vel duo vł alter ⁊c.videt᷑ papa intellexiſſe:q ſi oẽs volũt ⁊ pñt ꝓcede⸗
re oẽs ꝓcedãt.⁊ ſi nõ oẽs duo.⁊ ſi nõ duo vnꝰ.ad hoc.ff.de admi.tu.lqͥdas
decedẽs. papiniauus.⁊ gradus diſiũcte interdum ↄſiderant᷑ ᷣm oꝛdinẽ ſcri
pture.ff.ad trebel.l.heredes.S.fi.ibi tñ ex certis ↄiecturis aparebit intẽtionẽ
ſcribẽtis fuiſſe talẽ.ad idę.ff. de le.ij.l.cũ pr.S.pe.⁊ ʒ.· de pᷣben.mãdato.s.de
ele. cipei⁊ ſi dicat᷑ lm h̊ nõ erit differentia int hanc clauſulam ⁊ clauſulam
. lam.ꝙ ſi nõ oẽs/ Rñdebãt
ĩmo erit quia per hãc clau⸗
ſulam ſufficit requirere.ſed
ꝑ clanſulam ꝙ ſi omnes ne
ceſſe eſt de impotẽtia con⸗
ſtare. vt in decre. pꝛudẽtiã.
⁊ eis facit.qꝛ papa liben

teomittẽtis expirat.exquo res ſtegra
non reſiſtit. Ad eum quoq; qui vices
ſuas omittit donec reuocet,.vel qͥ exe

n⸗ eere f, 3, . tilus ↄmittit cãs tribus ẽ;
cutionem ſnie tm aut quicqͥq aliud è duop. duobus q vntc⸗
iuriſditõe ſibi reſeruat nõad delegan ſi.ſed grũ ẽ ver. vt h pʒ
tem pꝛimum appellari debebit/ etiaz vñ noõ ſunt iſte alternatiue

ſi poſt ſniaz ſuerit appelladu. V¶ VYdẽ
Vm plures.ſub illa foꝛma vt
omnes aut duo vel vnus eoꝛũ

mandatũ apoſtolicũ exequan

oꝛdinis ſʒ pᷣſtatõis.⁊ eſt re⸗
gulare.nec põt negani quĩ

tũ pape ſit adimpletũ.ff. ö
ſoł.q res.S.aꝛea.in fi ⁊ in
pᷣdicta regula in alternati⸗
cutoꝛes a ſe.ap. deputari contingitip uis ci ſuis ↄcoꝛ
ſoꝛũ quilibet iniunctuʒ poteſt libere
adimplere mandatuũ. Poꝛro vno eo⸗
rũ negociũ inchoante ↄmiſſum alij
nequibunt ſe vlterius intromittere ð
eodẽ niſi vlł infirmitate vel alia iuſta
cã illuũ ↄtigeret ipederi aut ſi nolletvł

malicioſe ĩ eo ꝓcedere recuſaret. YJu

riſditione vero ꝑpetua mãdatoꝛe vi⸗
uente pervnum eo caſu quo poteſt ex
iudicibus delegatis.perpetuata in⸗
telligitur ad omnes. ¶ Igem.
„*

¶Conſimili.vt ſi dicat᷑ ꝙ älibet eoꝝ inſolidũ ꝑ ſe iudicate ⁊ exe poſſitt
Aplica.idẽ ſi ab alio.ẽn.q̊ ad ̊ͥ eadẽ rꝗõ. —⸗⸗=
n Libẽ.i.ẽt ñ reqͥſito collega ſili mõ expõimꝰ ſllud libere.qð hẽt.s.de p.
mlta.vt pʒj· de pᷣben.licet epᷣs.
IAUno eox.idẽ credo de duobo vł de oĩbo q ſimul inchoauerunt quo ad
quid ſi omẽs inceperũt oẽs finiant niſi ex cà vt ſequit᷑
m.¶Inchoatiue.qualitercunq; etiã ſi lis nõdũ ſit ↄteſ.coꝛã eo.S.e.gratũ.
⁊.c.G.⁊. S.e.q;uis.⁊.j.e.ſi a ſubdelegato.alið in ꝓcur.qͥ ðꝛ occupaſſe litis cõ
teſ.vt ſit melioꝛ eiꝰ ↄditioꝗde ꝓcur.ſi duo.

n equibũit.ecce aliã driam int᷑ clauſulam.ꝙ ſi nõ oẽs ⁊ clauſulamvos

vẽl alter.qꝛ pᷣmo caſu qnando vno impedito pꝛocedit alter ceſſante impedi⸗
mento ſimul pꝛocedunt:ille enĩ impeditus poſtea veniẽs ⁊ cũ aliovolẽs ꝓce⸗

dere admittitur.
E3 De eodem ſic in pluribo ꝓcura.datis inſolidũ.ff.de pꝛocu.l.pluribus.
f. manda.l creditoꝛ. S duobus.S.de ꝓcura.non iniuſte e.li:e.ti.ſi duo.als
ſequi poſſet perplexitas.ſi quilibet per ſe pꝛocedere vellet.quia eodem foꝛte t
poꝛe ad diuerſa loca citarent.S.de reſcrip.c.vl.vbi vnꝰ excõicaret alter abſol?ꝰ
neret.de reſcrip.ſi ↄtingat.⁊ ſic impedirent.ſicut vſufructuarijff.de vſufruc.
l.quotiens.⁊ neceſſe eſſet ad ſuperioꝛem habere recurſum.S:eic.ij. ⁊ ſic cõotra
iura ſuperfluis fatigarentur laboꝛibus.tutioꝛ ergo ⁊ melioꝛ fuit hec impetra⸗
tio vt res valeret non periret:ð.de verbo.ſigni.abbate:ad idem:ff.deadmi⸗
ni:tu. decreto. ad fi ·
p. Illnm, ſcilicet inchooanten·
q ¶ Recuſaret.tunc rrgo poterunt alius vel alij pꝛocedere.non ſic in prox
cura datis inſolidum/quia non occupante ⁊ poſtea impedito alij nõ poſſũt
pꝛocedere niſi dictum fuiſſet in conſtitutione.ꝙ non fieret melioꝛ conditio oc
cupantisj· de pꝛocura.ſi duo.⁊ quod dixi de legato impedito colligam hoc
caſu pꝛocedere poſſe verum intelligo.niſi ille qui inchoauit ſubdelegatuʒ da
ret.ar.pꝛedi.decre.ſi duo.puto etiam ꝙ cum collega pꝛopter impedimentum
inchoantis pꝛocedit.ipſe inchoans ceſſaute impedimento ſuo cauſam reſu⸗
mere non poterit niſi ⁊ ille impediretur vel pꝛocedere nollet:ad inſtar eꝰ qðᷣ
de pꝛocura.diximus in pꝛecedenti decre.ſi duo
r Quod poteſt.vt quia ſcriptum erat cum clauuſula:.quod ſi nõ omnes
et oollega etiam acta perpetuationis impeditus non poterat intereſſe.vel ſcri
ptum erat cum clauſula.vos velialter.et patet per hanc litteram.ꝙ ſi iudex
ceſſerat.cum non poſſet per illum actum non ſit perpetuata iuriſditio. vnde
per hanc litteram et per decreta.pꝛudetiam terminaui queſtionem de legato
dato in diem.vel ſub onalnicnd aue foꝛte volentibus partibus ante diem
vel conditionem fuerat vſus iuriſditione.deinde moꝛtuus fuerat delegans
an per illum actum perpetua eſſet iunſditio.nonne iuriſditio vni ſub condiꝰ
tione mandatur per clauſulam.ꝙ ſi ambo et ſi anteq; conditio ſuperueniat ꝰꝓ
cedit nihil reputat᷑ egiſſe.S.e.pꝛudẽtiũ.ĩ pᷣn.& ſi ille actꝰhabet᷑ ꝓ nlło nõ eſt ꝑ.

petuata iuniiditio ⁊ ſic ꝑpetuatõs indurẽ nõ potit.vñ ſatꝭ eſt ibi caſus.Jtem·

ſi alter ſolꝰ pcedat mangga

pokt
de Pe
adad

egatß
lna 6
lamyos
impeci
dlis dee
lurtbus⸗

lduo aG

mſonet
ſerabech

epſuf ⸗

ſic com
inpem
deadmi

ſein d
no goſt
ngide
n
dinenun
ſan ein
ſarc

min?ꝰ eſſe de iuriſditõe ſub

tionẽ.qᷓ; in alias nulla. ve⸗

=☛

De of.et po. iu. de.

er conditionali demãdatione nondũ eſt attributa iuriſdicio. ſed ſpes iuriſditõ

nis ſicut ex conditionali obligatiõe ſola ſpes eſt in debitũ iri. inſti. de ver. ob.

S. ex cõditionali.ergo quod añ conditõem fecit.vt pꝛiuatus fecit nõvt iudex.
Ien ſi pꝛoꝛogat᷑ iuriſditio poſt tẽpus.requirit᷑ ꝙ actoꝛ reus ⁊ iudex cõſentiãt

ñde iudi.lij. facit quod no. S.e. . et. S. in pꝛin. vl. glo. er quod recitat. S⸗
e, de cauſis.ita arguẽdo de poſterioꝛe ad pꝛius in pꝛeuetione reqͥretur conſen⸗

ſus iudicis.ſed iſte iudex nõ erat cõditiõe vel die nõ veniente vt dixi ſicut ſta?⸗

tu lib. qui agit medio tẽpoꝛe facitvt ſeruꝰnõvt liber ff, de ſta/ libel⸗ ſtatulibe?
Iteʒ video ꝙ terminus hoOz
minis nõ pᷣuenit᷑ ð. de ap.
oblate.⁊ foꝛma mãdati ex⸗
acta diligetia ſeruãda ẽ.ita
cei renuũciare nõ põt .· de
pꝛebẽ.cui de nõ. Item pen

cantibo. C. de dila. ſiue ꝑs 200c Helen
ad queſtionẽ bene cte. F. tur cõcedentis.ſic nec eniã re integra

den obilecn ſie⸗ Evecn ſi
i.?⁊ demon.l.multũ.ff. de veluti habere pᷣdicte acceſſoꝛi⸗
1,2 4 uam veluti habere pᷣdi
b 4 .„— . . . „ 8
ba eneſ ve vo⸗et. arn noſtraz ſequi cögruit pꝛincipalis
vno. nã vides ibi ꝙſponſa negratiã eãdẽ vel reddi quadoq; om
nullal — vublie nino inutile vel ianus viͤbeti iin tem
eſtatis iuſticis. ⁊ tamẽę pus longius cuʒillius diſpendio cui
ſpon. cõditionalia non. qꝛ P . 2 e AAIS
en dgen coſenſuz n? Kacta extitit oifferri tingat Idẽ
habet· a ſimili dici· adpuc Jis cui cauſa licet pꝛopꝛio no
mine nõ expꝛeſſo a ſede fuerit
apoſtolica delegata ſubdelega
m eſt tmẽ qoͦ Hoſti no .õẽ Uerit no in totum vices ſuas alicui.a.
eilicet ad ppetuatiõe, in ſubdelegato huiuſmodi ſi delegatuʒ
riſditionis nõ requint᷑ l ipᷣm excomuni

cõditione delata ante cõdi

cari.aut de medio tol⸗

xaerve de urenceten li conringat impedimento tali dura/
noſtro cũ no poſſit ppetua te ad ſedem ipſam.ne abſolutionem
ri qð nõdũ eſt ſicut necre⸗ vl ſucceſſoꝛẽ expectando illius pꝛeiu
naſci qd nondũ eſt natũ.d qicari litigantibo vel cauſa plus debi
cõſe.diiiijque in mat᷑nis
nec relabi qui nõdũ eſt la⸗ HZ
pſusꝗ· de here/ accuſatus.

W„ ſuꝑ gratia.executoꝛ ſuꝑ gratia facta datus a papa moꝛtuo papa etiaʒ

re integra gratiã exeqtur. Et declarat hec cõſtituto que no,. Gof.⁊ Hoſt.
de reſcrip.coſtitutus.in pn.⁊ Hoſti.S:e.qm̃·et.c.licoe.
8 facta iſtud eſt qð ſoluit ↄ. de decre. de pᷣben. ſicui. vt ibi dixi in vlt. glo.
Quam. S. poteſtatẽ datam executoꝛibo ſuꝑ ipſa grã ſic facaa.
d ¶Puncipalis: ad idẽ · de re.iur:acceſſoꝛiũ cũ ſuis cõcoꝛ.huiꝰ Zꝛiũ vide⸗
bat᷑.qꝛ iura inducta.SD.e.indiſtincte dicebat poteſtatẽ dele.pire re itegra moꝛ
te madatoꝛis·S:e relatũ.gratũ.licet. cũ ſi,ſed executoꝛ babʒ delegatã. qð pa⸗
tet quia tractatus ipſoꝝ ponit᷑ ſub iſto ti.vt dixi.ð/de reſcrip. tibi d. ergo eoꝝ
poteſtas expirarevidebat᷑.⁊ nõ ob.ſi dicat᷑ illud reſcriptũ eẽ executoꝛiũ gratie.
quia ſi reſcripta q̃ cauſe cognitõem cõmittũt pereũt re integra moꝛte cõmittẽ
tis.multofoꝛtius videbat᷑ in executoꝛijs grãꝝ cũ faciliꝰ via extraoꝛdinania q;
via iuris cõmunis tolli debeat.et ſi dicat. ꝙ gratia poſſet eſſe inutilis recunre
tur ad oꝛdinariũ.ſicut in caſuꝗ de pᷣben.ſi clericꝰ. :veꝝ.ſed cõtrariũ eſt veꝝ.
⁊ ratio ſequitur.
e¶Inutilẽ puta qꝛ grãz bẽbãt ↄ oꝛdinariũ, ⁊ nouos executoꝛes nõ ĩpetrat.
ſTongiꝰ.qꝛ neceſſe hʒ adire papam ꝓ cõſequẽda iuſticia pꝛo nouis exe⸗
cutoꝛibu s impetrandis.

—

delegatꝰ excõicatꝰ vel moꝛtuꝰ eſt alios caſus ponit ·e.ſi a ſubdelegsto.

h ¶Non erxpᷣſſo als nõ erat dubitatio.ſi enĩ nõ fuiſſer expᷣſſum:lucceſſoꝛ nõ
ſuccederet in delegatione.s.eo.quoniã abbas r’J’
i¶Nlon in totũ. hoc dicit.qꝛ alias nõ eẽt dubitatio.ſi. n. delegat/ ſubdele⸗
gaſſet in totũ indiſtincte appellaret᷑ ad pꝛimũ delegantẽ.S.ecſuꝑ queſtionuʒ.

Sed quãdo aliqᷣd ſibi reſeruat appellari dʒ ad ipᷣm delegatũ ſubdelegatẽ vt

. S is cui cauſa. Declarat no.ꝑ Inno.⁊ hoſt.S.eo.licet in ſi.et duos caſus

onit. qbo de ſubdelegato nõ in totũ appellał ad pꝛimũ delegãtẽ.ſecum

h. Excõicari.maioꝝ excõicatiõe. minoꝛi.n. excõicat bene exercet ea qᷓ ſunt
luriſditionis.ſupꝛa.de cle:ex:mi.ſi celebꝛat: nele

¶Medio.i.ð hoc mũdo.qð q̃re dicat᷑ mediũ.vide.xxiij.q.iiij. hec ãt vita
m Durante. Mota qꝛ ſublato impedimẽto id eſt illo abſoluto vel ↄfirma

to ſucceſſoꝛe.ad pꝛimũ delegantẽ appellari nõ dʒ.⁊ ſi dubitaret an ipe ſubde

legãs eẽt abſolutꝰ.credo ꝙ teneret appellatio alternatiua ꝓpter ꝓbabile dubi
umad bhoc.S: e.li.de poſtu.c.vno.ſicut etiã pꝛopt᷑ dubitatõem pꝛobabilem
foꝛmat actoꝛ libellũ alrernatiuũ.ff.quoꝝ lega.S.qͥ aũt.als nõ credo maxime

ß̈m canones. ꝙ liceat alternatiue appellari.ne liceatvagari⁊c.s.eo. li. de elec.

vt quis duas.ad idẽ bñ facit.e.ti.c.ij vbi nõ tenẽtvota alternatiua. ſᷣm cano
nes dixi.qꝛ ᷣm leges non appellat̃ad imꝑatoꝛẽ omiſſo medio.⁊ ſi appellaret

imꝑatoꝛ remittit ad eũ ad quẽ debuerat appellari.ff.de ap.limꝑatoꝛes.vnð

ſi appellet᷑ ad impatoꝛẽ vel ad pꝛeſidẽ tenere poſſet ap.ad pᷣſidẽ pᷣdicta ratiõe
ſed ᷣm nos appellari põt ad papã omiſſo medio.S. de appel.dilecti.c. vlti. et

Aad legatũ.. de offi.lega.c.i.vnde ſi appellas de epo dicat ap ello ad archie⸗

piſcopũ vel ad papã:nõ puto appellatoem tenere.niſi alteꝝ eligat infra id tẽ⸗

JJ ſuper gratia Ccuiq; ab ap.ſe.
factatexecutoꝛes fuerint depʒu
tari equũ eſſe cenſemus.vt ſi
dente dilatioe iudicis ofi⸗ cut ipſa gratia licet nondũ ſit in eius
ci quleſcit./ de ab. ſigniſi executione pꝛoceſſum moꝛte nõ pimi

perimat᷑ executoꝛibus data poteſtas.

XXXII

us infra qð poterat appellari.5. de poſtu.c.i. .fi ne cũ diſcrimĩe appellati
lceat ſicyvagari.ff.de iniur l. pᷣtoꝛ.ſed Guil.foueat cõtrariũ in Spec.ð appel.

S.nunc tractemꝰ. ver.ſed pone aliqᷣs.er. vᷣ.qͥd ſi dicat.bñ ãt facit hec decre: et
illa.j:e.ſi a ſubdelegato ad queſtionẽ. no.s.de foꝛo cõpetẽ. ſi quis cõtra cleri⸗
cũ.in glo.ij.ſiad quẽ appellet᷑ de delegato recuſati.⁊ dicebãt Uinc̃.⁊ Tan.ꝙ
appellare poteſt ad archiepᷣm nõ ob.decre.dilecticũ hic iã ꝑ recuſationem

ſublatum ſit mediũ pꝛo quibo in argumen.ſaciũt iſta iura.

nDPꝛo:ꝛogari.circa quod debent iudices ꝓuidere.s.de dolo.⁊ cõtu.finẽ .

de offl oꝛevt litigantes:

to pꝛoꝛogarivaleat. volum appellari
Barbitris qui ſᷣm foꝛmam iu
ris vt de pꝛopoſita contra iudi
cem'ſuſpitionis cauſa cogno⸗
ſcantvel qui cu de reuocatione ambi
gitur literarũ iudicibꝛ nequeũtibo in
vnam ſententiã cõcoꝛdare ad concer⸗
tatiõem huiuſmodi ſopiendã a parti
bus eligũtur.eſt ſi grauauerũt ad ſe.
ap.appellandum. Igem.
Scui ab ap. ſe. cõmittit᷑ certe ꝑ⸗
ſone ꝓuiſio de bñficio in certa ec⸗
deſia dio. vel pꝛouincia facienda.
poteſt alij cmittere licitevices ſuas.
¶ Sed ſinõ expꝛeſſa certa ꝑſona co
mittatur eidẽ.vt alicui pſone idonee
de certa eccleſiavł beneficio debeat ꝓ
uidere.quia circa eligendã ꝑpſonã eiꝰ
induſtria tũc videtur electa.pꝛouiſio
nẽ ſibi ↄmiſſam alteri demandare nõ
poteſt.niſi foꝛma cõmiſſiõis habeat
vt per ſeyel per alium idvaleat expe⸗
gire. Iaem.

B arbitis.appꝛobat
quod no. Ber.ð.eę.ſu

ſpitionis.circa pꝛin.in glo.⁊ Buil.in Spe. de ap.S.nũc tractemus.xvᷣ. ſ05.æd

quẽ: Et bꝛeuiter dicit ꝙ ab arbitrig iuris appellat᷑ ad papam.
p¶ Juns.vbi ſunt iura videbis ·⁊ iſta eſt rõ quare debet appellari ad pa⸗
baguct cũ iſti arbitri ᷣm iuris ſoꝛmã ſint electi ad ipᷣm ius a quo poteſtateʒ
abẽt opoꝛtet appellani⁊ ſic ad papã qui eſt lex animata in terriss

—

p¶Judicem.delegatũ pape.S.e.ſuſpitionis quod intellige.vtsõ/eo: ſi otra

vnũ:⁊ idem ſi recuſet᷑ oꝛdinarius.ð.de ap.cum ſpeciali.
. Eõcoꝛdare.nec ſibiinuicẽ deſerẽtibo.S.de reſcri.paſto.talis.in pꝛine
a Bꝛauauerũt. ſiue in ſentẽtia.puta qꝛ iniq ꝓnũciant illũ ſuſpectũ. q;ꝛ ſu⸗
ſpectus ꝓbatus nõ eſt.vel ecõuerſovel ante ſentẽtiã puta nimis bꝛeuẽ dilatõ
nem dado.s.de dila.c.i.qð eſt ipſoꝝ officiũ.SD.eo.ſuſpitſois. ZD
b Aoppellãdũ. . C. de ar.llijiq.vi:a iudicibo in qbo ðꝛ ꝙ nõ appella⸗
tur ab arbitris.So.ſunt quidã arbitri qͥ ↄpꝛomiſſarij vocãtur ⁊volũtate ade

unk et ab iſtis nõ appellat᷑ et ſic loquãtur ↄꝛia. Sunt alij qͥ de neceſſitare iu

ris habẽt aſſumi.de quibo loqtur hec decre.⁊a talibo bene appellat᷑ vt hic et
ſic etiam poſſet intelligi lex illa. de iudi.l.vlti.et hac ratiõe puto hanc de⸗

cre.locum habere in arbitris electis ad audiendã cauſam quã mouet epiſco⸗
pus contra ſuum ſubditum.cum etiã illo caſu de neceſſitate eligantur arbi⸗

tri. xi. queſt.i.ſi clenicus.et de hoc ſupꝛa.de offi.oꝛ.imeſragabili.in glo. p. ſic
etiam magis fauet lex ei qui neceſſariam ſatiſdationem pꝛeſtare debet qᷓ; ei qͥ
voluntanam quia pꝛimũ ſi ibi ſatiſdare non poteſt alio loco ſatiſdare permit

tit.ſecundum non.:ff.que ſatiſicoil:fideiuſſoꝛ ad idem:C.:de rebus cre. gene

raliter in firñ.

S cuiſumpta fuit de etrauag:que incipiebat queſiuit a nobis et de⸗

darariſta decret:et ſeq decre. vlti.ſupꝛa.eo.ti.S.is autem. et in ſumma
diclt ꝙ executoꝛ datus a papavt ꝓuideat perſone ſubdelegat niſi habeat ſpe
ciale mandatum et cauſam reddit.
de Ap. ſe.ſpeciale enim eſt delegati a pꝛincipe ꝙ ſubdelegare poteſt. C. ð
iũdi:a iudice.ſupꝛa.eo.c.paſtoꝛalis.et.c vlti.·

t in cle. eo. cit iudices.
Pꝛouincia.ergo non requirimus ꝙ beneficium ſit certum ſufficit ꝙ ſit
certa perſona licet incertum beneſicium vt ſubdelegare poſſit in hoc caſu non
habet locum decre. vlti/ſupꝛa. eo. ti·
e Non poteſt. et ſic intelligat᷑ſupꝛa eo.c.vlt..vlti. Is enim cuius indu⸗
ria eligiturnon ſubdelegat et ibi plene de hoc⸗ ⸗
L bs ber, alium.ergo quod de iure communi non poteſt ex poteſtate cõmiſ⸗
onis

. Pꝛouiſio.etiam ſi cõmittatur ei ꝙ inquirat de illius vita et conuerſatio
„V
f

poterit ad idem.infra ca: vltimo.ꝭS.vices.et faciunt bec ad/q: quam di

ſputaui an delegatus ab alio q; a pꝛincipe habens ſpeciale mandatum
ſubdelegandi ſubdelegare poſſit et credo ꝙ ſic.q uis ſicut iſti non habent

a lege ꝙ ſubdelegare poſſunt:tamen ſi ad hoc haberent ſpeciale mandatum

e liij

22

Liber pꝛimus.

nt ſic dicam g licet delegatus ab alio q;ᷓ a pꝛincipe nõ habeat hoca
ve dee loquent᷑ Wraratame Thabet hoc ab hoĩe ſubdelegare poterit. ad

„

hoc optime facit.·j· de pꝛocura.ciiij.rñ. vbi pꝛocuratoꝛ ad iudicia añ li: cõteſ.

nõ ſubſtituit ex poteſtate legis niſi eſſet dat

le mandatũ ſubſtituere poteſt.ad idem.S.e.ti/C. vl. vbi pꝛocuratoꝛ datus ad

in rem ſuã tamen ſi habet ſpecia

matrimoniũ cõtrabendũ nõ ſubſtituit niſi habeat ſpeciale ⁊ cõpꝛomiſſarꝰ da
tus ad eligendũ nõ elegitvnũ nomĩe ſuoꝛ aliũ nomie dni ex tãte legis tamẽ
ſi habeat ſpeciale.hoc poteſt ex ptãte hoĩs.S:eo⸗/ li. de ele/c. p. ·poꝛro: ad hoc

—

etiã facit. ·ti.pxi.c.i.⁊·S· te

qWui ꝑ aliũ.⁊ in regula põt
quis. ſtabo igit᷑ regule cuʒ
cõtra.nõ reperiã ⁊ dicit lex
ꝙ ñ refert an ipᷣe oꝛdo decu
rionũ elegerit an is cui oꝛ⸗
do ipᷣe negociũ dedit.ff.q
cuiuſq; vni.leitẽ eoꝛum. S.
ſi decuriones. ad hocx fac.
. de reſcrip. cũ aliquibo.et
. de pᷣben. hi qui.ij · m̃ et
inſti. de attili. tuto. Fe ſ q
lure veterl·
Satuimus is cui ali
quid certo loco expe⸗
dienduũ cõmittit ex iuſta cã
ſcʒ ex iniurijs violentijs il⸗
lud expedire potit extra lo⸗
cum hoc dicit. Et nota ꝙ

ZTatuimus vtis p quẽabapo.
ſe. certo loco inquiſitio fieri.vel

ĩpꝛopter potenriãvel maliciã illius
contra quẽ inquiri debʒ ſiue pꝛocedi

ſeu fautoꝛũ eiuſdem nõ poſſit hoc exe

qui eo loco ſecure.ne ipſe cõmodum
ex dolo vel fraude repoꝛtet ad id exe⸗
quendũ locum alium eligat idoneũ ⁊
ſecurum . ¶ Igem faciat ſi alia ra⸗
tionabilis cauſa ſubſit.pꝛopt᷑ quã in
loco decreto ꝑfici nequeat cõmode.
quod mandat᷑ ne tali pᷣtextu impedi⸗

ri contingat mandatũ apoſtolicũ vel

quicqͥd aliud expedire mandat᷑

etatis idonee.S.e.cum viceſimũ.vel e ipᷣe pꝛimꝰdelegãs reuocauerat delega⸗
tũ ſubdelegantẽ.ff.de iud.l.iudiciũ.vel ꝙ ipſe delegatꝰretulerat.S. de ap.inti
maſti.vel ab eo fuerat legitime appellatũ.S.de ap.vt debitꝰ.hec⁊ ſilia coꝛam
ſubdelegato opponũtur ꝑ q̃ delegatũ negat᷑ iuriſditiõem babere.

Ad ipſum.delegatum ſubdelegantem.

dð Qui:ſic appellando ad eũ quem negat iudicen.
. Kõtrarius.ſibiipſi.et ſic nõ audiẽdus de ap.ſolicitudinẽ in fi. C.ð fur.
lucũ ſiiet hoc eſt mirabile qꝛ ſi iſte delegatꝰnõ ſubdelegaſſet coꝛã ipſo potuiſ

. Idem.
Ac cõſtitutõe ꝑpetuo valitura
ſancimꝰ.vt cõſeruatoꝛes qͥ ali⸗
quibo. vta manifeſtis iniurijs

etviolẽtijs tueãtur eoſdem.plerũq; a

ſe.apo. cõcedũtur.decetero deputari
nõ poſſint niſi epiſcopivł eoꝝ ſuperio
res aut abbates ſeu dignitates vel ꝑp⸗
ſonatus in cathedradilibo vl collegia
tis eccleſijs obtinẽtes.nulluſq; depu
tati ſibi ↄſeruatoꝛis eẽ valeat cõſerua
toꝛ ¶ Nec aliquis regibi⁊ reginis qͥ
ſicut digniratis altitudine peminent

ſet ꝓponi exceptio ꝑ quam
negaret᷑ eũ iuriſditionẽ hĩr̃e
et ſuꝑ ipſa poſſet ꝓnũciare
S. de reſcrip. ſuꝑ lris in fi.
ff. de iud.ſi qͥs ex aliena:tñ
ſi coꝛã ſubdelegato ꝓonat᷑
et pꝛopter hoc appellet nõ
appellabit᷑ ad delegatũ. ſa⸗
ad pꝛimũ delegantẽ appe
lando.n.fungit᷑ vice actorꝭ
et in agendo nõ licet cõtra
ria ꝓponere quod tñ licet in
excipiendode re.iu.nul⸗
lus ad hboc.S.de excep.cuʒ
inter pꝛioꝛem⸗

546

dicit ſtatuimus quaſiĩnu⸗ Igem,

in loco extra locuʒ expediri
nõ poterat vt foꝛma maãda
ti diligẽter ſeruarek.· de pᷣ⸗

2 Lilferri AXY
rguntebaeveche er c VJaſubgelegato cui delegatus
miſſum erat expediendum „ non in totũ cõmiſeratvices ſu⸗

as ex eo fuerit appellanduʒ.qꝛ
exceptõem coꝛã ſe pꝛopoſitã ꝙ antec;ᷓ

ſic pᷣꝛogatiua gratia ipſos cõuenitan—⸗ ⸗ n — 2
teferri.dũtaxat exceptis deinceps cõ Sacs ſude gueze

ben. cui de nõ.: fit ergo hoc

de lure nouo. .
he Ap. ſe. quid ſi ab in⸗
ferioꝛi oꝛdinario fiat talis
coõmiſſio cũ eadẽ ſit ratõ.ſa
tis videret᷑ idẽ ius.ff. de le.
nõ oĩm.S.ð traſia.int᷑ coꝛ.
ſed cõtra.puto vt iſtud ver⸗
bũ aliquid oꝑetur. ad hoc
S.de deci: ad audientiã.et
I.de pꝛiuileg.ſi papa. nec
eſt eadẽ ratio qꝛ nõ ſic defa
cili de legato pape pervni⸗
uerſam oꝛbẽ recunit᷑ad pa
pam ſicut ad oꝛdinariũ de

pꝛouincia vel dio: ſua po-

teſt recurri⸗ Hinc eſtetiã ꝙ

per eüyel per ipᷣm delegatũ in aliquo
pꝛoceſſum fuiſſz delegans viã fuerat
vniuerſe carnis ingreſſus admittere
recuſauit.nõ ad delegatũ cum iuriſdi
ctionẽ negetur habere,.ſed ad delega⸗
tionẽ pori appellari debebit Idẽ
fiet in alijs caſibo in quibo delegatus
iurxiſditionẽ habere negat alias ſi ap⸗
pellari deberet ad ipᷣm eſſet appellãs
quiſicſateri videret eundem iuriſdi⸗
tionẽ habere qð ante negauerat, con

trarius ſibiipſi⸗

ſeruatoꝛẽ habeat eũ qui ſub ipſius iu
riſdictione domino vel diſtrictu eccle
ſiaſtico vel tempoꝛali cõſiſtat. ¶ Cõ
ſeruatoꝛes autẽ hmõi exxra ciuitates
ſeu dio. in quibs fuerint deputati cõ⸗
tra quoſcũq; pꝛocedere aut aliquos
vltravnã dietam a fine dio.eoꝛũdem

trahere nõ pꝛeſumãt.¶ Uices quo⸗

q; ſuas citationibo et ſentẽtiaꝑ denũ⸗

clatiõibo dũtaxat exceptis quas per

alios valeant exercere. nulli cõmitte⸗
re poſſint.niſi hoc eis ↄpetierit ex be
neficio literaꝑ ſed nectunc niſi infra
ciuitates ſeu dio.in quibus deputa⸗
ti fuerint ⁊ perſonis tantũ que ſuperi
us ſunt expꝛeſſe ¶ Vt autẽ conſerua

de extrauag. ale. q incipie⸗
bat qꝛ de coſeruatoꝛibꝰ.
g W¶ Tueantur, de hoc. õ
BObtinẽtes. ecce vna
differẽtia inter delegatũ et
cõſeruatoꝛẽ. quia delegatꝰ
poteſt eſſe canonicꝰ eccleſie
cathedralis cõſeruatoꝛ nõ.
et in hoc cõſtituto ale.ĩmu
tatur queid permittebat.
Kõſeruat᷑:ecce alia dil
ferentia qꝛ eius qui eſt mi-
hi iudex delegatus poſſuʒz
eſſe delegatꝰſaluo iure recu
ſatõis ſed in cõſeruatoꝛe ſe
cus vt hiciqð intellige etiã

ſi nõ opponat᷑ exceptio per

fine huius capituli.
l. VExceptis. eſt ſi · de
pꝛiui.ne aliqui:

delegatus pape recuſet᷑ co⸗
ram arbitris quia ibi difficile eſſet recurrere ad papã delegatus oꝛdinarij nõ
ſed recuſat coꝛã oꝛdinario.S.e.ſi contra vnũ.S.cum autẽ.ii igit᷑ delegatus oꝛ⸗
dinarij in loco exequi nõ poteſt inſinuet oꝛdinario qui ſuꝑ hoc ſua delibera⸗
tione ꝓuideat vel expᷣſſe cõmittendo eidem ꝙ extra locum ſtatutum id poſſit
vel alio modo.
¶Aliud.puta pꝛonũciatio monitio denũciatiovel his ſimilia.
m ¶Allius cõtra quẽidem ſi pꝛopt᷑ aliã iuſtam cauſamvt dicit᷑ in fine⸗
n. MSecurum locus ergo nõ ſolũ debet eſſe ſecurus partibꝰs. de ap. ex pat
te.lſed etiã iudicivel inquiſitoꝛivt hic.debet etiã eſſe iUÖoneus. quia nõ in ta⸗
berna vel loco inhoneſto expediri id debetvt hic.
o& Cauſaietiã ſine dolo ⁊ fraude eius cõtra quẽ id imminet expediendũ⸗
p. Eommode.xxij.qij. faciat.ff. de vᷣ.ſig: nepos pꝛoculo.
q ¶Diſferri. ꝓuideri igit᷑ debet nõ ſolum ne impediat᷑ in totum ſed etiaʒ ne
nimiũ differatur.et concoꝛ.S.eo.ſi ſuper gratia in fi .
Ja ſubdelegato.quãdo a ſubdelegato nõ in totũ appellat᷑ quia non ad⸗
mittit exceptõem per quã denegatur etiã delegatũ habere iuriſditiõeʒ ad
puimũ delegantẽ appellabitur.hoc dicit.
8 Non in totũals nõ eſſet qſtio.vt dixi.S.e.ſi duo ex tribus.⁊.c. ſi is cui
t. ¶ Pꝛoceſſum.qͥ dices pone papa dedit delegatũ ille ſubdelegauit nõ in
totũ demũ⁊ anteq; ſubdelegatus incipiatvti moꝛit᷑ delegãs.ſ.papa nũquid
delegatus vel ſubdelegat pcedere poterit ſatis credo.qꝛ ſu bdelegare eſt iuriſ⸗
ditionẽ delegare.ex q̊ͥ ſubdelegauit ꝑpetuatajſit iuniditio.et hic ſonat hec lrã
que dicit in aliquo ꝓceſſum.S:e.ti.⁊ li.cũ plures.dũ dicit inchoãte.⁊.S.eo.lʒ
dũ dicit vti ceꝑit ſic⁊ retinere ptãtẽ reuocãdi eſt iuriſditiõis.S.e.ſi delegat?ꝰ.ij⸗
Rñ.Sed pone ꝓꝙ omiſſa hac exceptiõe cuʒ competit pꝛocedat᷑ tenet ne pꝛocei⸗
ſus:de hocvide ſupꝛa.de teſta.cu mveniſſet.
a Igẽ fiet.ſ.ꝙ nõ appellabit᷑ ad delegatũ ſubdelegãtẽ ſʒ ad pᷣmũ delegãtẽ
b·Alijs caſibo.puta qꝛ dicit reſcripiũ ĩpetratũ ab excõicato.S.eo.li. de re
ſcrip.c.i.vel ipᷣm delegatũ ſubdelegãtẽ excõicatũ.ð.de re.iudi.ad ꝓbãdũ vel
delegatũ nõ eẽ talẽ qualẽ reqrit cõſtituto.S.e.li:de reſcrip.ſtatutũ.i.rñ.vł cõ⸗
miſſionẽ ad eũ factã extra locuʒ de quibo ibi ðꝛ vel reſcriptũ impetratũ eſſe ꝑ
urreptõem ita ꝙ nõ valet ſuata diſtinctiõe decre.ð.de reſcrip.ſuꝑ lrĩs. vel ⸗
pſe delegat? ſubdelegãs eſt ſeruꝰvel infamis.ð,.de reſcrip:ſciſcitatꝰ vel nõ eſt

lV Eccleſiaſtico.ð. vt lit.
non conteſt accedens.i.

mOAel tpali. vt lit. nõ coteſ. accedẽs. j.et eccetertiũ. qꝛ ſaluo iure recuſatõ

nis ſubditũ mihi poſſum impetrare delegatũ cõſeruatoꝛẽ nonvt hic.
n ¶ Mon pᷣſumat.idem in delegato eo ſaluo qꝛ delegatꝰ de expᷣſſo conſenſu
partiũ hoc bene poſſet.S.de reſcnip.ſtatutũ.S.in nullo qð in coſeruatoꝛe non
credo quia ſi hocvoluiſſet hoc addidiſſet hic ſicutibi fecit ⁊ boc maxime dico
per finem huius capituli.
o ¶ Kõmittere. Guil.no.cõtrariũ in ſpe.tit.id eſtad fi.ſed nunqͥd conſer

uatoꝛ. vbi dicebat ꝙ ↄſeruatoꝛ ſn eo in quo iuriſditionẽ habʒ vices ſuas alijs

cõmittere poterat.⁊ ecce quarta differẽtia inter iſtum ⁊ delegatũ a pꝛincipe qͥ

poteſt in totum et in ꝑtem cõmittere.ð.e:et.c. vyl.

P. ¶. Litterarum ad idem.ſ upꝛa:eo.is cui.in fi·
ꝗ· ¶Uec tunc,ſcʒ cum hoc cõpetit eis ex beneficio literarum.
r ¶Superi.ſ. in.lemm:et idem in delegato qꝛ ſubdelegatus talis eſſe debet

cui poſſet delegari:S.de reſcrip.ſtatutum.S.in nullo.in fi.

8¶ Metu pene.ad idẽ.S.de elec.cũ in cũctis.devita⁊ ho cle.vt clericoꝛuʒ.

tSciẽter.ſi ignoꝛãtia eẽt iunis vel craſſavel affectata. idẽ eẽt . de rege iur.

ignoꝛantia.S.e.ll.det emp.oꝛ.eos.õ.de clam.de ſpon.cil.

v.Officio.⁊ a beneficio qð eſt eiꝰſequela.xxxij.di pᷣter hoc.lxxxi.di. ſi qui
E.¶ Suſpelſi.Ecce qntũ ſpale in ↄpᷣuatoꝛe.qð nõ eſt in delegals u dato

delegat intromittat ſe de eo qð nõ eſt ſue iuriſditõis nõ ꝓpterea locũ hʒ pena
yIncunat, nota nouũ caſum qͥ qs excõi (cũ in illo nõ inueniat expſſa.

catus eſt ipſo iure.alios nota j· de ſen. ex. eos.
3De expenſis.ad idemj:de immu.ec.quoniã.in fi.

a. ¶ Quoꝛũcunq;:q.d. ſiue ſint dati ad coſeruatioem pꝛiuilegioꝛũ vł ad de
fendendum a manilſeſtis iniurijs vel alio modo.vt dixi.sS.eicii. Jo/an.
b NNJolo iure. vnde ſi poſtea pꝛocederet in non exceptis ꝓpceſſus eẽt nullus
ad idem in fuc.⁊ ſcðᷣm opi. Gof. Inno.⁊ Bar.bꝛix. hic eſt alia differentia.
ſed ſm ber.et hoſt.hoc ſecus.de hoc.õ.de teſti.cumveniſſet.

c AVExpirare.ſaluo eo qdð ðꝛ. S.cũ ples in ſi.ſ.ꝙ ſi płes eẽnt ↄbuatoꝛes qad

negociũ ceptũ pvnũ ꝑpetuata ſit iuriſditio qᷣad oẽs. Et nota ꝙlicet ptãs exe⸗
cutoꝛis dati ad grãm non pereat re integra moꝛtuo papa.vts·e.li/ſiſuꝑ gra⸗
tia. tamen poteſtas conſeruatoꝛis pꝛiuilegioꝛũ in quibus cõtinẽtur gratie bes
ne poterit quoad non cepta moꝛte concedentis vt bic,

enit
pier
. 1
N

V
le
Nn⸗
gim
bet,
ladſ
Kmi-
hoſi
rercat
toeſe
ti
o per
Fde

cuſan

ſſenſu
enon
e dico

conſr
s alis
uni

debak

kornz
geiun

i Kiqui
dato g

gene
aplu⸗

tedde
iln
fnutn
1
utn
ſoſe
nmie

d. Edita.S.de reſcrip.ſtatutũ.in hoc ergo comꝑant alij de legoti et con⸗

Deofficio legati.

quis pꝛimo cõtulent tenequod habes de pᷣben. ſi a ſede.
Egatos:extrauagãs fuit eiuſdẽ cle.et incipiebat ex ꝑte.Et appꝛobat hec

uatoꝛes licet diſcrepent in quinq; ſupius enanatis.lſeqꝛ canonicus eccleſie ca
thedralis poteſt eſſe delegatꝰſed nõ cõſeruatoꝛ.Secũdo qꝛ eius qui eſt mihi

cõſeruetoꝛ:cõſeruatoꝛ eſſe nõ poſſum.Tertio qꝛ eius cui ſum ſubiectus eccle
ſiaſticavel temꝑali iuriſditiõe cõſeruatoꝛ eſſe nõ poſſum. Quano quia conſer

—

uatoꝛ nõ ſubdelegat niſi ᷣm foꝛmã hic poſitam. Quinto. quia cõſeruatoꝛ ex⸗

cedens metas ptatis ſue ſuſpenſus eſt ab officio. hec patet ex tex. Sextũ ady-
didi:Sin gloeidẽ in delegato. Septimũ ſ̃m opi.in glo:vndeſi. .

e¶VOQino. ergo ſine allq
ope exceptionis ⁊ faciat qð
dixi.S.de reſcnp:celiet. eit.
ſtatutum in ſi ·

(arg nechn legart nõ
cardinales ſine ſpecia
li mãadato iure legatõis be
nelicia cõferre nõ poſſunt.
ſed legati cardĩales hoc be
ne pñt.et pꝛimo ponit In⸗
no. pꝛohemiũ ad dicenda
vſq; ibi pꝛoinde. ſecundo
ponit ſtatutũ delegatis nõ
cardinalibo.vſq; ibi ꝙĩ fra
tribo ibi ponit de cardina⸗
libus vſch in fi.
g Pace. ad hoc pꝛohe⸗
miũ cõcoꝛ. pꝛohemiũ huiꝰ
li. et infra. de reſti. ſpoli. fre
quens:

h ¶ Legati. tria genera le
gatoꝝ diſtinguit hec decr.
et licet quoad quedã nõ ſit
in illis imꝑitas vt dixi S.ð
refcrip.ſtatutũ:i.rñ.in glo.
quia verbũ tñ quoad alia
eſt imparitas.ſ.in excõica⸗
tos abſoluẽdo. vts.e.c.pe.

toꝛes limites ſibi tradite poteſtatis.

quos frequẽter excedunt metũ pene
diligenter obſeruẽt decernimus yt ſi
de manifeſtis imurijsviolẽtijs ſcien⸗
ter ſe intromiſerint.ſeu ad alia q̃ iudi
cialem indaginẽ exigunt ſuã extende
rint poreſtatẽ. eoipſo ꝑ vnu annuʒ ab
officio ſint ſuſpenſi . ¶ Pars vero
que hoc fieri pꝛocurabit ſententiã ex⸗
cõmunicatiõis incurrat a qua nõ poſ
