adepti.extũc pꝛiuamus taliter acqui

ſitis. volẽtes ꝙ tales ⁊ habitis careãt

ppetuo. ⁊ ſic receperũtilla ſciẽter ad
alia vel ſimilia nequaqᷓ; in poſterum
admittant᷑ ¶ YVlloꝝ aut filioꝑ emãci
pationẽ.quoꝝ pentes poſt emãcipa⸗
tionẽ etia pmõi apparuerĩtante ipᷣaʒ
via veritatis ad heretice ſuꝑſtitionis
inuiũ declinaſſe nullius volumꝰ eſſe

momẽti velut factã de hoĩbo ſui iuris
cũ dignũ ſit. vt pꝛopt tãti atrocitatẽ

ðlicti filij eẽ in parẽtũ hereticoꝝ deſie

rint poteſtate. ¶ Idem inquiſitoꝛi⸗

bus heretice pꝛauitatis.
ABlij vel heredes illoꝝ qui egri
tudis lecto decũberẽt petierũt
hereticos ↄſolatos vt ab eis ꝑ
manus impoſitionẽ ↄſolatiõeʒ recipe
rent pſᷣm peſſim cõſuetudinẽ eoꝛũdẽ.
ſicq; viã fuerũt vniuerſe carnis ĩgreſ
ſi.ad ꝓbandũ ꝙ ipſi defuncti cõſola⸗
tionẽ illã imoverius deſolationẽ non
ſane mẽtis effecti ſuſceperint vel poſt
ꝑditã iã loquelã.cũ tñ moꝛis ſit vt ðꝛ

apud eos.qꝙnullũ taliter ↄſolẽter.qui

non ſit ſane mentis ⁊ memoꝛiam ha⸗
beat oꝛdinatã.admitti non debent. ſi
dũ viuebant diffamati erãt de hereſi
vel ſuſpecti aut legittime conſtiterit
ꝓlane mentis exiſtentes huiuſmodi
hereticos petierunt alioquinadmitti
poterunt pꝛedicti filij vel heredes ad
pꝛobandum pꝛemiſſa.non tamẽ per
vxoꝛes et filios familiares vel de ſuiſ
aliquos. ſed per teſtes alios fide di⸗
gnos.⁊ ſpecialiter fidei ʒelatoꝛes.
Item eildem.

e Aloquin idet ſi hoc legitime non conſtat nec ipſi dum viuebant
in

mati erant vel ſuſpecti.

Pꝛemiſſa.ſcilicet ꝙ tunc non erat ſane mentis vel loquelam perdi⸗

f
brant nec habebant oꝛdinatam memoꝛiam.

Fide dignos.hec clauſula que olim erat obſcura ⁊ dubia cum deli⸗

deratione fuit immutata ⁊ bene.

Vper eo quod ſcriptum legi
eccleſia nulli claudit gremiuʒ
redeunti quodq; hi qui poſt
abiurationem erxroꝛis vel poſtq; ſui
pꝛopꝛij antiſtitis exeminatione pur⸗
gauerint.ſi depꝛehenſi fuerint in ab⸗
iuratam hereſim recidiſſe ſeculari de
cernuntur iudicio ſine vlla penitꝰ au

dientia relinquendi.cum ſcripture

huiuſmodi videant᷑ ſibi inuicem ad⸗
uerſari.quid tenẽdũ ſit per ſedẽ edo
ceri apoſiolicam poſtulaſtis ¶ Nos
itaq; inquiſitioniveſtre de fratrũ no
ſtroꝛum conſilio reſfpondemus.qꝙ ta
liter depꝛehenſis etiã ſi vt dictum eſt
ſine vlla penitus audientia relinquẽ

di ſunt iudicio ſeculari.ſi tñ pᷣmodũ

ea peniteant.⁊ penitentie ſignaĩ eis
apparuerint manifeſta. nequaqᷓ; ſũt
humiliter petita ſacramenta peniten
tie ac euchariſtie deneganda.
Idem eiſdem.
fidei fauoꝛem concedimus.vt ĩ
negotio inquiſitionis herence pꝛa
uitatis excõicati ⁊ ꝑticpes vel ſo⸗
Cij criminis ad teſtimoniũ admittant᷑
pꝛeſertim in pꝛobationũ aliarũ defe⸗
ctũ contra hereticos credentes fau⸗
toꝛes receptatoꝛes ⁊ defenſoꝛes eoꝛũ
ſi exveriſimilibus coniecturis ⁊ex nu
mero teſtium aut perſonarum tam ð
ponentium qᷓ; eoꝛuʒ contra quos de
poniturÄqualitate ac alijs circumſtã
tijs ſic teſtificantes falſa nõ dicere p
ſumantur. Igem eiſdem.
MReſidentes regimini alicuiuſ
egni pꝛouintie ſiue loci licqʒ ex
cõicati vel de facto tantũ⁊ nõ

de lure iuriſdictionẽ habentes. ac eo

rum officiales ad requiſitionem oꝛdi
narioꝛum vel delegatoꝛum ipſoꝛum
aut inquiſitoꝛũ heretice pꝛauitatis ñ
valentiũ ſine moꝛe diſpendio vel ne⸗
gocij periculo recurſum habere ad ſu
perioꝛes qui legitĩe in locis ipſis poſ
ſint iuſticiã exeqͥ.pñt⁊ dñt õ hereticoſ
credẽtes⁊ fautoꝛes receptatoꝛes⁊ ðᷣfẽ
ſoꝛeſeoꝝ iuſticiã ⁊ ſuũ offm̃ exercet̃ n“
reqͥrẽtes pmõi excõicatoſ ꝓpt᷑ h̊ ſniaʒ

Uper eo.terminan
tur que no.S.eo.ti.
9

abolendam.§. illos.

⁊.c.pen.ꝭ.ſi qui.
i ¶ Legitur.xxiij.q.iiij.
duo. 2. C. de ſum. tri. le.
vl. ad fi.
lꝛ Q Redeunti vel rede⸗
undi.hic eſt ꝙ omnibus
deliberalis.ð.e. ð reſcp.
ſedes.
L¶ Quodq;.repete ⁊ ſu

per eo quoqò ſcriptum le

gitur. ꝙ hi poſt ⁊c.
m Reclinquẽdi.vt in
pꝛedicta decr.ad abolen
dam. §. illos.

n & Sedẽ. ad quaʒ ĩ ta⸗
libus recurrendum ẽ. vt

ʒ.qui fi.ſint legit.per ve
nerabilem.

o & deneganda. qund

ergo dicit pꝛima auctoꝛi
tas intelligitur in ſalu⸗
te anime. ſecunda in coꝛ
poꝛali pena.

wN fidei. decurata ẽ

de narratione facti
que olim incipiebat con
ſuluit.

Inquiſitionis. qᷣd

non pꝛocedat᷑ per mo⸗

dum inquiſitionis ſʒ ac⸗
cuſationis vel exceptõis
nunqͥd admittent᷑ tales
teſtes videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ eadẽ

rõ.ſ.fidei fauoꝛ ⁊ odium

crimis verſat᷑ vtrobiq;.g̊
⁊ idẽ ius. de reſcrip. iter
ceteras cũ ſi.ↄꝛiũ credo.
qꝛ ab illo iure regulari
cauet᷑ tales ꝑſonas ad te
ſtimoniũ admi n de⸗
bere nõ recedã niſi ,
tũ inueniã ꝑmiſſum qui
gaccuſat vl recipit habʒ
ꝓbatões idoneas nec eſt

accuſatio fauoꝛabilis vt

inqᷣſitio.ad hoc.ij.q.vij.
ſi s epᷣs. Et verbũ iſtð

dz aliqd oꝑari alias qᷓre

fuiſſet expꝛeſſũ.ad hocð

— —

deci. ad audiẽtiã cũ ſuius

ↄcoꝛ.⁊ j·de pꝛiui.ſi papa
i.:rñſi.in fine.
r Excõicati.ſic.pxi.
tles alias nõ admittunt
mõ etiã iudices ſeclares
cẽſura eccłiaſtica ↄpellũ
tur tales a teſtimonio in
ſuis foꝛis repellere · de
ſen.ex.decernimus.
9 Participes. qd de
alijs exceptis crimibus.
antſ. tales admittaf᷑. dic

vt. S. e.li. de teſt.c.i.s.de

ↄfeſ c.i.⁊.vi.q.i.O.verũ.

q̃d ð ꝑiuris hẽbis e.accuſatꝰ.S.lʒ. ¶ Cõiectur q̃s ipᷣe iudex exami

ſuc.ab inte. cum dilectus.

lum ſoluit.liiij.di.ſi ſeruus.s.quifi.ſint legit.per venerabilem.

JIlij.vel heredes.decurtata eſt de narratõe facti ⁊ incipiebat olim ex
parte. ⁊ dic filij.licet heredes non ſint.intereſt enim eoꝛum.vt.s.ca.
pꝛoxi.heredes etiam ſi filij vel pꝛopinqui non ſint ⁊ iſtoꝛum intereſt. p⸗
ptervitandam confiſcationem bonoꝛum.vt.s.de here.vergentis e.ti.
cum ſecunduml eges.
b ¶ Non ſane.vnde quod tunc faciebant eis non debet imputari.quia
nullum maleficiũ ſine conſenſu.xiiij.q.v.ſi quid.xv.q.vi.c.i.in fi.ſed fu
rioſus non habet conſenſum.vt.s.de ſpon.dilectus.xv.q.i.illud.s. de
C Uiuebant.illi parentes vel teſtatoꝛes conſolati.
d ¶ Legitime.igit᷑ no.caſuʒ in quo ꝓbatio nõ admittit ꝓbatõeʒ ĩ ↄꝛiũ.

nãs meliꝰ ſcire poterit.ff.de teſti.l.iij.⁊ põe exẽplũ.s.de pꝛeſum.lr̃as.et
v Deponit᷑.vt facilius credat᷑ ipſis deponẽ (ↄcoꝛ e.accuſatꝰ . lʒ.
tibo infamatũ vel ſuſpectũ de hereſi.qᷓ; nõ ifamatũ nec ſuſpectũ.ad
Ken idẽtes. ðcurtata ðnarratõe fcti q cipiebat q̃ſiuiſticidẽ.ð.e.filij.
¶ Ercõmunicati.maioꝛi excommunicatione ⁊ publice.vt ſit ma
ſoꝛ dubitatio.ad hoc de re iudi.ad pꝛobandum.
3¶ Officiales. nunquid officialis excommunicati iudicare poſſit. dic
vt.S.de ſup.ne.pꝛe.romana.

aq Diſpendio.qñ ergo ſine moꝛe diſpendio hec poſſunt tunc eſſent er/

coicati eos requirendo.qꝛ cõicãs cũ excõicato.excõicatꝰ ẽ ſeruata.di.de

ſen.ex.nuꝑ · fallit hic: vbi ergo nõ ẽ caſus iſte.ergo nec fallit regula.

— —

— — —

—-
—

d

tl

N

ninen
e⸗
lor

i⸗
rle
Ancke
hhbre
dnic

Meterſg
Mtom
1.
6tdd

gungltg
Cumnin
Nter

Goro
natcor
griaſig
ndrince

Necari

Gtionefen.

Picberr

ſtonig
dal Ner
tonlsget
ltrce
ittent un
Pſic,et
1or 1 n
kytrodg
reſerihl

5lüh

reneglin
Monnsnt

Unirinan

GiniſſNm
gtnigſunel

reopithkek
hnenonet e
morablln

Er vebif⸗
uri aliaf

eſiü AOe.

ciiniciii
epeluiſ
.
catiKſen
Nöͦgdnin
Gicgſin
aſio

teſtinota e
fepelanft

ernimvs,

tiches
cisainite
adminiN

etckciin

i n

einiram

uni
clſt
tsel
blic Nan

e ſuſpeen

areppſt

ſſi
nun

ſerumndh
leregy⸗

De bereticis

av Excommunicationis. minoꝛis ·⁊ ſi intelligas ꝙ iſti eſſẽt exeõcati.

qꝛ inriſdictionẽ illã exercebãt.tũc qui cõicarũt illis in iuriſdictiõe excõi
cati eſſent excõmũicatiõe maioꝛi.S.de ſen.ex.nuꝑ.⁊.c.ſi cõcubine.ſed ſᷣ

LXXIII.

erat. So. ideo illa locum habentĩ nõ connexis ſed hic omnes hereſes
ſunt connexe.quia habent caudas ad inuicem colligatas.⁊ de van tate
conueniũt in idipſum.S.e.excõmunicamꝰ.i.⁊.ij.vnde nõ querimus an
ſit relapſus in illã hereſim in quã pꝛins fuerat lapſus.ſed querimus an

ſpeciale eſt.qꝛ illã penã euitãt.et ſi dicamꝰ excõis.ſ.etiã maioꝛis vel mi
noꝛis.⁊ facit qð dixi.S.de of.vica.s.de of.vica.romang.
b Prelibatis.ſ.excõis.vel tm̃ de facto iuriſdictionẽ habẽtibi.⁊ eſt ſi

milis pꝛoteſtatio.S.e.li.
de ſtatu regu. c. vno.
Um cõtumacia olĩ
Lici piebatoſulcatõi
d Uebemẽtẽ.no.ex bac
decr. ſuſpitionẽ vehemẽ
tẽ pꝛeſũptõem violentã.

pꝓpterx ſuſpitionẽ citatur

vt veniat rñſurꝰ. ſi cõtu
max eſt iã ðꝛ vehemẽter
ſuſpectuſ ⁊ excõicatꝰ.ſi ꝑ
per annũ in illa ꝑſiſtit iã
iſta qᷓ erat vehemẽs pᷣſu⸗
mptio trã ſit in violẽtã.
vn extũc vt hereticꝰ con
demnat᷑ vt bic Indeẽ qð
no.ber.S.de pᷣſum.lr̃as.
in glo.pe.ꝙ nõ vehemẽs
pᷣſumptõ.ſed violeẽta con
dẽnationẽ indncit.⁊ ẽ ſi.

ad hoc qð no.de ſimo in

ſinuatum in vl.gloſa.
e Reſpõdeat. ergo vt
habeat locũ hec decr. re
qͥri ꝙ hexpꝛeſſũ ſit ĩcita
tiõe vt.ſ.ð fide vciat rũſu
rus ſicut in ſnia reqᷣrit᷑;
citata ꝑs vt veniat audi
tura ſniam alias ſine ap
pel.reſciditłff.q̃ ſen. ſi ne
ap,reſci.l.i.S.itẽ cũ ex eo
1 Hereticus. ſic ⁊ i ali

is crimibo ercõicatꝰ. qꝛ
nõ venit rñũſurꝰ de crimi
ne ſi in excõicatiõe ſtat ꝑ 7

annũ poſt annũ habet᷑ ꝓ
cõuicto.xi.q.iij.rurſus.
2.c.quicunq;.

ICLrcuſatꝰ de hereſid

Aune dccr. in quat⸗
tuoꝛ ꝑtes. In quaꝝ pꝛia
ponũtur tres caſus qͥb
quis dicit᷑ relapſus ⁊ du
rat vſq; ad.ꝭ.lʒvero Ibi
ſcða in quadicit᷑ ꝑiurꝰ
in cãm hereſis certis ca⸗
ſibo teſtimoniũ ꝑhibet.⁊
durat viq; ibi ſane In ter
tia in quo ponũ? ſex caſꝰ
olim dubitari. an ad offi
ciũinqu iſitoꝝ ſpectarẽt
vſq; ad.ꝭ.religioſi ybi q̃r
ra in qua dicit religioſoſ
in hereſi delinquẽteſ gra
uiꝰ alijs punieẽdo s.

b Uebemẽs. nõ violẽ⸗

ta. de pꝛeſum.c litceras.

⁊ facit quod dixi.S. c ꝓx.
iẽ Ficcion e.iõ dicit . qꝛ

vere nõ põt dici rclapſuſ
de quo nõ conſtat an fue
rit lapſus.ſicut dicit ca⸗
non ꝙ nõpõtdici renatꝰ
qui pꝛius nõ fuit natus.
de cõſe. di. iiij. qͥ in mater

excõmunicationis incurrũt. ·nõ
tñ pᷣſidẽtibo pᷣlibatis vel officialib eo
rundẽ pꝓpterea in alijs caſibo intelli⸗
at᷑ cõceſſũ aliqͥd vłꝑmiſſũ. Igeʒ
VUm cõtumacia in ca eiſdẽ
ſertim fidei ſuſpitõni pᷣſumpri
onẽ adijciat vehemẽtẽſi ſuſpe
ctus de hereſi vocat a vobis vt de fi
de rũdeat excõicationis vinculo ꝓ eo
ꝙ parere ſubterfugit. aut cõtumacit᷑
te abſentat.p vos fuerit innodatus.
quã ꝑ annũ animo ſuſtine:t ptinaci.

erxtuc velut heretic' dẽnet & Id eiſ

Ccuſatus de hereſi velſu dẽ
ſpectꝰ cõtra quẽ de hoc crimĩe
magna ⁊ vehemẽs ſuſpitio oꝛ
ta erat.ſi herxeſim ĩ iudicio abiurauit
⁊ poſtea cõmittit in ipᷣa cenſeri debet
quadã iuris fictiõe relapſus.licet añ
abiurationẽ ſuã hereſis crimẽ plene
ꝓbatũ non fuerit contra idm.Si
aũt leuis ⁊ modica ſuſpitio illa fuerit
quanqᷓ ex hoc'ſit grauiꝰ puniendus
nõ tñ debet in hereſim relapſoꝝ pẽa
uniri. Eum vero qui in vna he⸗

reſis ſpecie vel ſecta cõmiſit.auri vno

fidei arciculoñ ſeu eccleſie ſacramento
errauit.⁊ poſtmodũ hereſim ſimplici
ter vel generaliter abiurauit.ſi extũc
in aliã eciã hereſis ſpẽm ſiue ſeccam
aut alio articulo ſeu ſacramẽto com⸗
mittat.volumvt relapſum in hereſiz
iudicari. IYlle quoq; de cenus la⸗
pſu in hereſim ante abiurationem
ↄſtiteratvel nũc cõſtat ſi poſt illa here
ticos receptet. deducat viſitet ſiue aſ
ſociet aut dona vel mũera eis donet
vel mittat.ſeu fauoꝛẽ in eis ĩpẽdat.qͥ
excuſari nõ poſſit etiã ſine adoꝛatiõe
vt verbis veſtris vtamur. merito dʒ
iudicari relapſus.cũ illũ ex appꝛoba
ta ſe pꝛius erroꝛis cõſequẽtia non ſit
dubiũ id feciſſe. ¶ Licet vero piuri
a teſtimonio etiã poſt penitẽti repel
lãt᷑ ſi tñ hi qͥ coꝛã ĩqͥſiſitoꝛibo iurates

tã de ſe q;ᷓ de alijs ſup facto hereſis di

cere veritatẽ eũ celãdo oeierẽt.⁊ poſt

2

nis.neq; ei dici i eũ regeneratio põt quẽ generatio nõ pᷣceſſit. vt ibi dicit᷑
ꝓpter vehemẽtẽ ergo ſuſpitionẽ fingitur lapſus.ita ꝙ poſt abiurationẽ
rediens fingitur relapſus.ſepe ei iura tlia fingunt.de hoc.l.di.ferrum.

l: Ex hoc.ſ.poſt abiurationẽ reꝑitur lapſus. ¶ ꝙ. Grauus. ſ. q; ſi

nunq; abiuraſſet. m. & Pena. S. e. abolẽdã. .illos qq. ⁊. S. e. ſuꝑ eo.
n Secta.multa potes videre.xxiiij.q.iiij.c. penul.
o Articulo. quos habes erplicatos. S. de ſumma trinitate firmiter.
p Simpliciter. ꝑ hec verba.puta ꝙ ſi abiuraſſet ſolum in illo.c.licet
laberetur in alio.nò diceretur relapſus.Et nota ꝙ in definita equipol⸗
let vniuerſali. ad idẽ de pꝛiuil.qꝛ circa.⁊ nunquid de vno articulo infa⸗
matus ſe teneatur de omnib expurgare.no. de conſe.di.ij.ego berenga
rius.⁊ puto hanc litterã pꝛo illa parte facere quod non tencatur.tamen
ſi id faciat valet et habebit poſtmodum locum pena relapſoꝝ vt ſequit᷑.
61 ra cari. .. de tranſac.ſi de certa.ff.de trãſac.qui cum tutoꝛiby.
i.vbi generalis tranſactio reſtringitur ad id de quo ſpecialiter actum

fuerit relapſus in hereſim poſt abiurationẽ iterum lapſus. licet in alia
ſecta dicitur relapſus r Munera. diſterẽtia eſt inter donũ ⁊ inunꝰ

modũ velit coꝛrigere dictũ ſuũ cõtra
ſe acalios ſuos ↄplices deponendo.
cũ crimẽ hmõi ſit exceptũ.ſi er mani⸗
feſtis indicijs apparuerit tales non
animi leuitate aur odij fomite ſeu
coꝛruptiõe pecũe ſʒ ʒelo fidei oꝛthodo
xe dictũ ſuũ velle coꝛrigere.ac mõ q̃
pꝛiꝰ tacuert reuelare in fauoꝛẽ fidei.
niſi alið obſiſtat.ſtari debettã õ ſe qᷓ;
cõcra reliquos ateſtatõibo eoꝛũdẽ
Sane cũ negociũ fidei.qð ſũme pꝛi

uilegiatũ erxiſtit.p occupanões alias

nõ debeat ĩpedici peſtis inqͥſiroꝛeſ he
retice a ſe.ap. deputati. de diuĩatiõi

bus aut ſoꝛtilegijſ.niſi herelʒ ſaperẽt

mãifeſte itromitrere ſe nõ debẽt. nec
puuire talia exercẽtes ſʒ eos relinq̃re
ſuis iudicib pũiendos ¶ Deqſtiõi
bus pᷣtereavſuraꝝ moꝛtis ⁊ cõtra illoſ

quibus reſtitutionẽ vſurarũ in peni

tẽtia pꝛo hereſis crimine iniunxerũt.
acilliſe ⁊ ſua ad hoc faciendũ in iudi
cio ecclie obligarũt.intromittere ſe ñ
poſſunt.ne ꝑ cauſas hmõi offendicu
lũ nego io fidei pꝛepare᷑ ¶ Sivero
pꝛo his qui in hereſi receptãdo vel ðᷣ
fendẽdo hereticos ſeu eis fauendo:iñ
tamẽ exiſtens hereticus quis cõmiſe
rit.ſub obligatiõe bonoꝝ ſuoꝝ inqui⸗
ſitoꝛibns ſe aſtrinxit ad renpiendam
ab eis penitentiã cõplenda ⁊ ea licet
iniuncta nõ tamẽ pacta deceſſit. ſi ꝑ
huiuſmodi penitentiam onus impo
ſitü fuerit pꝛoficiens ad ſalutẽ.in bo
nis ei tꝑalibus exequendũ.ad com⸗
plementũ ipſius ꝑ inquiſitoꝛes cogi
debent heredes velalij ad quos cum
ſuo onere bona huiuſmodi deueneĩ᷑t
¶ Voꝛro ſi pꝛopter huiuſmodi he⸗
reticoꝛum receptationem defenſionẽ
ſeu fauoꝛem quis ad faciendam pe⸗
nitentiam quam inquiſitoꝛes ipſi in⸗
iungere vellent. bona ſua obligaue⸗
rit eiſdem. et anteq; ei penitentia in⸗
iungeretur deceſſerit.eius heredib⸗
non eſt ſatiſfactio pꝛo extincto iam
crimine iniungenda. In eo vero

7

munus eni ex cauſa dak
donũ er cauſa ⁊ ſine cau
ſa. ff. de ver.ſi.ſi inter do

num.
Gins poſſit. puta pꝛo

pter neceſſitatẽ famis.xi
di. quieſcamꝰ.lxxx vi.di.
non ſatis.vel ignoꝛabat
illos hereticos. ⁊ ſic per
ignoꝛantiã excuſat᷑ q· de
re.iun ignoꝛantia
t Uerbis veſtris. ſuis
de re.ec.non ali.hic con⸗
ſultiſſimo.
v Igd.ſ.xeceptare dedu
cereviſitare aſſociare do
nare mittere vel fauoꝛeʒ
impendere.
x Repellankt.vi.q.i.qͥ
cũq;.⁊.s.ð teſ.teſtiõiuzʒ
y Lelando. dupler eſt

foꝛma iurandi.qð dicv

72

8.de accu.qualiter.ij.
3 Poſtmodũ er inter⸗
uallo vt ſit hic ſpeciale
fauoꝛe catholice fidei ali
as nil eſſet hic fauoꝛis vt

S. de teſti.co pꝛeterea.

a Indicijs.ſ c.s.e.ĩ fi⸗
dei.⁊ ſic ꝑ indicia ſtatur
ꝓbationi. ⁊ de hoc. S.qᷣ
fi.ſint le.trãſmiſſe.

b Aluud obſtat.ſ.q;
dictum periurium. vnö

ſi de lalſo redarguerẽtur
non ſtabitur coꝛa dicto.

de teſti. ex tenoꝛe.
a Pꝛiuilegiatum Io.
magis pꝛiuũlegiatũ an⸗
teponi.S.de of.le. volen
tes.xxi.di. deniq; . ff. de
of.pꝛoconſu.l.vl. (lij.
b. & Aplica. młtomiꝰ a
¶Saperent. ſicut ẽ cir
ca aras idoloꝛum nefari
as pꝛeces emittere.ſacri
ficia offerre demones cõ
ſulere eoꝛum reſponſa ſu

ſcipere. xxvi.q. ij.hi qui.

⁊.q.iiij.igitur vel aſſoci⸗
ant ſibi pꝛopter ſoꝛtes ex
ercendas hereticos. vel
faciunt pꝛedicta.cũ coꝛ⸗
poꝛe vel ſanguine chꝛiſti
vel in ſoꝛtib vt poſſint
habere rũſa pueꝝ bapti⸗
ſãt vel eis ſimilia.
d MWaifeſte in dubio
ergo hoc cãu nõ hñt iu⸗
riſdictõʒ⁊ lʒ alias iudex
agſcat an ſua ſit iuriſdi⸗/
ctõ⁊ ĩ dubio dicat᷑ iuriſ⸗
dictõʒ hr̃e.ff. ð iudi.ſi qͥſ
ex alica q̃ i oꝛdinario lo ⸗
quitur hictamen niſi id

mãifeſte apparcat ſe nõ introm ttit.⁊ eſt ſi.S.e.li.de cenſi.c.i...notoꝛia⁊

J. de pe. c.i.S. de of. dele.c.vl. e & Et ʒ illos q.d.mito minꝰ ſi Z alios
Oſffendiculũ plurib intẽtus minoꝛ ẽ ad ſingula ſenſus ⁊ ſepeqͥ ad
vtrũq; feſtinat neutꝝ bene ꝑagit.xvi.q.i.pᷣſbiteros.⁊.C de aſſel.nemo.
Hereticos S.S.c.t.c pen.vbi defenſoꝛes ⁊ fautoꝛes hereticoꝝ here
tici ſũt.ſolũ in fauẽte ⁊ defendẽte ſed in credente loqᷣ ibi. h. & Ad ſa⸗
lutẽ.vtputa vt fundaretvel edificaret eccłiam hoſpitale ł aliũ piũ locũ ł

faceret ſile piũ opꝰ vt in auc.de ec.ti.S.ſi qs edificatõʒ.col.ix. i e
bol ſiliboconſtiterit ila

alutifeꝝ expleri ꝑ aliũ. ſicẽ eẽt theologiã

. —

palibo hoc ðꝛ.qꝛ ſecꝰ ſi ieiunio Sie ofoni

idẽ ẽt ſi non poſſet illð ĩiũctũ lʒ
audire vel ſimilia

Tẽ
pnia

lꝛ; Heredes.xij.q.ij.epᷣs qui filios.de ſepul.c.vl.de ra p. in litteris.
lOnere.xvi.q.i.ſi quis laicus de deci.paſtoꝛalis.⁊.c.cum no ſit. C. ð
ſerui.⁊ aqua.l.⁊i.puintiali.s.de pigex litteris·
m Ertinct o.erimina extinguuntur moꝛte.vt. xxiij diſt. quoꝛundam

33 1

Liber Quintus

retin alijs ꝑ eaſdẽ if̃as delegato cõmiſſis.ad idẽ. s.e.li.de of.dele.c. vlt.
§· officiũ.⁊ eſt in hboc differetia inter iſtũ inqͥſitoꝛẽ⁊ ↄſeruatoꝛẽvt ibipʒ.

xxiij.q.ꝗ.admonere.ff. de bis qui moꝛ. ſi conſci.l.vl.exquo igit᷑ extinetũ
eſt crimen.⁊ penitẽtia non eſt unpoſita pꝛo crimine iam extincto.nõ im
ponatur vlterius.

n S Caſu.quia non fuit reincoꝛpoꝛatus vnitate ecclelſie.
o· Poſt moꝛtem. xxiiij q.ij.ſane.⁊.C.ad.l.iul.maie.l.vl.⁊ intellige 5
vſq; ad.xl.annos.nam poſtea abdicari nõ poterunt etiama romana eci⸗

cleſia a filijs catholicis.
qui illa tanto tꝑe bona
fide poſſederunt.qð vm
eſt ſi parentes catholici
putabantur.vt.s.eę.li.ð

fauoꝛẽ fidei oſtomiteits obitum ꝑ os
pꝛeſcrip.c. vl. ti.non obſtãte ꝙ auctoꝛe ipo viuente qurare. Idem eiſſdem. res. 2 etis in eos abſoluẽ
”õäs hocno wueruri teruenttre ipius moꝛ 7 Tofficiũ inqͥſitõis ð hereticos atmit Am m. le
mõ Roc condtare boir. te ꝑ ſententiã declaratũ ad cõfiſcatio in ꝓuintiã in qᷓ vobis idẽ offi⸗ cũda pte in qua eoſ iſtm
nẽ bonoꝝ poſt moꝛtẽ eiuſdẽ nihilomi I/ciu ẽ cõmiſſũ auẽte ap.poſſitiſ it in mõ examiatõiſ teſti

q & Caſtigari.ſicꝗ· ð pe
nis romann.
r & Delinquentis.nam
grauius delictum eſt g⸗
uius vindicandũ.xxuiij.
q.i.non afferamus.sõ.de
exceſ.pꝛela.tanta.⁊ in cq̃
libus delictis equales

ſint pene ·t.pꝛox.c.vno

caſu quo heredes ad ſucceſſionẽ non
debent ob hereſim ſui auctoꝛiſadmit

nus ꝓcedat᷑ & Sacerdotes inſuper
⁊alij clerici qui negociũ inquiſitiõis
inſtruẽdo citatos hereticos vel eoꝛuʒ

credẽtes de celanda veritate vel dicẽ

da falſitate ſeu eos indebite liberado
inuenti fuerit ĩpedire cũ nõ ſit dubiũ

3 erſer ant. vt ſi tꝑe moꝛtis pape non erat titius hereticus.poſtea
en Te

rit bereſim de boc poterit cognoſcere inquiſitoꝛ.

cium.diuido decre.in tres ꝓtes. In pꝛĩa in

tũ ad ea ꝗtũc nequaq; emerſerãt/in

ceefficacius adimplere. diſcretiõi vr̃eꝑ

apoſtolica ſcripta mãdam,quatinuſ
vbiq; in pfata ꝓuintia ſimul vel ſeꝑa

tnim aut ſingulariter ꝓut negocij vti

litas ſuadebit ↄ hereticoscredẽtes re
ceptatoꝛes fautoꝛes ⁊ defenſoꝛes eoꝝ

(tis.in hocti.
foꝛmat inqſitoꝛes ad de
um. vt eiꝰ timoꝛẽ hoĩm
metui añponãt i pceden
do ſimul vł ſeꝑati here
ticos ſuos ⁊ ſuos fauto

. (anediundove fidei fauoꝛẽ.⁊.s.e.accuſatus.S.lʒ.cũ ſi.mul⸗
.N

um ⁊ ĩ pſonis q̃ teſtifica

ta ſcribere debeant. vſq;
ad. .cõpeſcẽdi ibi ĩcipit
tertia in qua eos iſtruit
circa ꝑſonas ꝑ quas im
pediri poſſet vel differri
in cronis negocium.
lz: Pꝛouintia.inſpicit

— —
— –e – = — – TCW- — —

in fine. eos ipa facere in fauoꝛẽ heretice pꝛ⸗ necnõ cõtra infamatos de hereſi vel taera a ceſ ĩ ciuitate 4
s Religioſi.ſi iſti re uitatis.ꝑ inquiſitoꝛes a talib⸗ 2peſci ſuſpectos iuxta ſanctiões canonicas de 1 ocerte loen
varngt dman A l poſſunt.⁊ pena debita caſtigari.tam hominũ meru dinio cimore poſtpoſi libz pte diocelk ſue ze ſn
gionis obubꝛarione ſul ⸗ P captionẽ pſonarũ q;ᷓ; alias put cul⸗ ro ꝓcedatis SDi vero aliqͥs ex p⸗ cãs audire p tribũaliſe
cati.s.e.ti.ad abolendã pa exegerit delinquẽtis: ¶Meligio dictis heretica labe pꝛimitus abiura re Se l eloe cum z
rere. fſii eniã ſunt imurationis pena vł aliaa ta redire volueritad eccleſie vnitatez *: Seos en inuu G
cdennlatlonis. te (rauius puniẽdi:q;ᷓ ſeculares ſi inu ei iurta foꝛma eccleſie abſolutiõis bũñ niſi e foꝛma 2iniſſionis ſi⸗
Ce * . „ „ ,„ 12 . LCe r , „ — . . 1 X 4 Li
vE Seculares.ſ. clerij ti fuerit in hereſi vel conſimilibo deli fici impendatis 2 iniũgatis eiſdem icd hẽaf.z. ð of ole. cãʒ. et 8
ci vel laici.⁊ ↄcoꝛ.optie. uiſſe, Vrbanus quartus. qð iniũgi talib⸗ cõſueuit ꝓuiſo ſoler D ibiel 5.e gebbz
Beeel morclec ne. atutũ Ciuitatis caſtriville ter ne ſimulata conuerſione redeant xr. 5. diri. ? cc roͤt ibact
Be viciſtt S. pꝛorte. alterius loci.p qd negociũ ind fraudulenter ⁊ vos imo ſeipos fallen re oꝛalaralc libz vſep ii
WVatutũ directe pu Wſitionis herericepꝛauitatis di tes ſubagni ſpecielup geraãt O Ee eder Fr- ⸗ d
ulwincta aliguis e kecte vel indirecteꝰ ne in eo libere po aũ quia int graui crimine cũ multa 65 e. ſoltdu turiſate eer ge
vel uz inquiri ſe eri cedi valeat: ↄtigerit impediri.vel à obpoꝛtet cautela pꝛocedi.vt ĩ reos ſine bñt ſicẽ in ſcolaribi epis ſten
mine bereſis vel ꝙ nullꝰ mogolibet retardari nullius exiſtee Vllo pꝛoferat erroꝛe dure ac digne ſe, magfis? vocto. L.neſi ͤ
cõtra aliũ de crimine hbę firmitatis.ipᷣiuſq; ciuitatis łloci dñʒ ueritas vltiõis volumus ⁊ madamꝰ 4 bürto Kirar ibis o
reſig augeat teſtilicare i ptãtẽ capitaneũ oſules vel rectoꝛes. Vt in examinatione teſtiũ quoſ recipi 2gn oſcit. qꝛ tũc qlibz ſer ctol
3. Indirecte. puta vvꝓ quẽ vel quos eadẽ ciuitas ſeu locuſ ſuꝑ crimine pᷣdicto ipᷣmq; contingen (daris ꝑ ſen ẽ iuderx. ad h uon
nullꝰ poſſit de aliqͥ cri⸗ regit quocũq; noĩe cenſeant᷑.ad ſtatu tib⸗ opoꝛtuerint adhibeatis duas re 8 no. xy. q. rije enu
mie un i iqus. tũ hmõi loci dioceſano vel ei vicario ligioſas 7 diſcrerxas pſonas. in quaꝝ z ar o2. adbe ene gen
abaach oteſtos poſte aut inqͥſitoꝛi ſeu inqͥſitoꝛib labis pꝛe pꝛeſentia per publicam ſi commode n ᷓDi (e. ꝑ hoc.io.an.
aliquem capere vel ca⸗ fate, ſine moꝛe diſpẽdio expibendũ · poteſtis habere perſonam.autpꝑ du⸗ uino. ri. . ii.iulisꝰſicꝛ„ um
pi facere vel vt nullus ſi tale inuentũ fuerit reuocandũ om⸗ os viros idoneos fideliter eoꝛundeʒ s lſmu· ec. ckid. ad ii5 nde
niſi ſit de amilia voteſta nino. velſaltẽ eaten moderddũ.qð p depoſitioes teſtiũ coſcribantur. Aid codem vergentiso. un
dis ſmnt. aboꝛtaret illud inqſitõis pceſſus nõ ĩpediat vel conſcridendas qͥq; hmõi depoſitões Wöockh
a & Retardari.no. 7 ge aliquatinꝰretardãt᷑ p cẽſurã ecchaſti⸗ teſtiũ ⁊ ad faciendũ omnia que in cõ 2?
nerale iſtud. quod differ cã decern imcõpellẽdosꝰ*O Clemẽs miſſovobis officiũ ad ſcriniarij ſeu ta
uren aufertur. xrlih.d quartus inqͥ ſitoꝛibo hẽtice pꝛauitatꝭ. belliõis officiü ꝑtinẽt teneri diſtricte ck
ſt & Tomine.5. deelec. Æ Ealiqui dubitationẽ ſolliciraz pcipimꝰcũ ꝑvos ⁊ ſingulos vt̃i oꝛdi⸗ emut
fundamenta. excitãtes in dubiũ reuocẽt. an nis frẽs.qͥ dũ eſſent in ſeculo tabellio Sð
4 ore no mor vits ((ednofficiũ inqͥſitiõis heretice pꝛa⸗ nat officiũ habuiſſe ⁊ exercuiſſe no⸗ 3 rocedac, hodiek
ca x. E: de ce: uitatis ſollicitudini vre infra certos ſcunt᷑ ⁊ illos eti qͥba idẽ tabelliõatus pnis ebtas biliror i ee
de¶ Tale. l. ꝙ directe vplimites ab ap. ſede ↄmiſſũ expiret per officiüũ roe pfati negocij fidei fuit b pꝙ&abe generalr l ikük ta
ndlreree impedia t vre moꝛtẽ ro.põ.qͥ ↄmiſit pñti Zdaramꝰ ap. ſe.vmiſſ. 7m poſterũ ↄmittetur plt vł dic ð 5 de q̃ ſuſpe Pe,
a. Tetardentur. vnde edicto. ipm officiũ ſolu qͥ ad negocia ↄcedẽtes huiuſmodifratrib.necnõ dirn cnac ano⸗ iinn
ſtatuto denõ poꝛtandis viuẽte mãdatoꝛe incepta.ĩmo eriẽ q ⁊ alijs religioſis qbuſſiber. ſimiliter q & Eccie. gremium inis ſ
armis excipiet inqſitoꝝ ad integra ⁊ nõ cepta.⁊ qð plus eſt q; dũ eſſent in ſeculo tabellionat offfũ non claudit.s:c. ſuꝑeo. hleſui
familia ⁊ his ſimilia.nõ rG Foꝛmam. xi.q.iij. cũ werſut
tñ debit inqᷣſitoꝛes abu⸗ aliquis. . de ſen. ex. cum ſlogpn
ti cceſſione poꝛtatönis , . deſideres. fheſtrl
b Aompellendos.ſiccarmoꝛũ.vt in cle e.ti.nolentes. s ¶ Conſueuit.i.q.vij.quotiens coꝛdis.⁊.c.ſaluberrimum.de conſec. utſern
. de luriur.licet. de excep.c.vlj·de ſen.ex.decernimus. Johan.an. di. ij. ego berengarius. “ kiieſtn
TDE aliqui.ſic officiũ legati nõ expirat reintegra moꝛtuo papa.vt de tSilata.xxvij.di.ꝙ interrogaſti.i.q.i.ſicut ficti.xxij.q.v.cauete.ẽtũ Nopecic
Hof.leg.c.ij.ſic ⁊ officiũ iqſitoꝛis heretice pꝛauitatis in fauoꝛẽ fidei interdum vtilis ſimulatio.xxij.qij.vtilẽ.⁊ dic de hoc vt ibi.⁊.xxiiij.qi. np date
re integra non expiret. vthic. v Fallẽtes.mẽtiri deo pñt.fallere aũt ipᷣm ñ pñt.de cõſe.di.ij.(officij. iniciae
dErpiret.ſicut ptas deelgatoꝝ datoꝝ ad cãs.s.de of.ðᷣle.licet vndi x Lupum,.õ.de renũ.niſi.ꝭ. pꝛopter maliciam.,. ( panẽ de altari. indeni
e Incepta.de quibo nõ dubitabat᷑ ꝑ iura pꝛo (qꝙ;. ⁊c.gratũ.⁊.c.relatũ .B . Mürenv.
rime inducta ⁊ nõ incepta.qꝛ ꝑ quẽlibet iudicialẽ attñ etiã pᷣter citatõʒ Duas.·integrum enim eſt iudicium quod plurimoꝛũ ſententijs con Tltpopun
iuriſdictio perpetuatur vt dici ſolent in decr.de of.le. licet ibi vꝛi ceꝑit. firmat.S.de of.dele.pꝛudentiã.ad idẽ.xx.diſt.de quibus. ſtint de
f Non cepta.no.qꝛ ſi hoc eſſet ſpãle fauoꝛe fidei catholicevt .dicitur iſrerat ſemperenim dur graues cauſas eccleſiaſticas audiunt aclcon
ergo vbi nõ eſt fauoꝛ eius cõtrariũ ẽ regulare.⁊ ſic no.terminatã.q.not. debent elle diſcreti.S.de conſang.⁊.affi c.i. ſtatem

5.de of. dele. licet.qua querit᷑ an ꝑpetuatio facta in vno articulo ꝑpetue

a Jdoneos.ſic.s.de pꝛoba.quoniam contra folſam et dicit vt ibi⸗

octſiei
Pirbac
1ſor
dofleſ
lregeln
gohlle
Ckilegt
el hit
geigteßi⸗
en
diarieee
üͦ iuria
ſcolarhe
cto.
hita n
idiͦ ſii
2 tüceſ
ne iuce
g.N NNen
olrreftg
adbicdn
eghoetn
iiinlüt
d
rgenne⸗

octdtg M

tigicſim’
lrecſin
be el
cödeit
accud
de⸗GnmH
dit
manmdi
6 deſnas

6.
numn deN

ArCue

tlbient

iſntmts

6.
ſtias ann

l

a σ¾ Ad pꝛemiſſa per hanc litteram bene patet ꝙ tabellio facaus mona

De bereticis

de ſcendentes eoꝛum.ita tamen ꝙ hoc fiat de dioceſanoꝛũ vel in eoꝛum

chus non poteſt exercere quo ad alia tabellionatus officinm. ⁊ hoc etiã
bene patet ex extrauaganti boni.debent ſuperioꝛ ibus de offi.oꝛdi.circa
medium dec.⁊ idem ꝓbabamus olim ꝑ decre.sS.ne cle. vel mon. ſicut ꝑ
C. de ſacroſan.ec.l.antepe.xvi.q.i.O.nouarum..de epi.⁊.cle.l placʒ.
no.tñ guil.in ſpe.de ſtatu monachoꝛum.vᷣxxvijeꝙ veteres rogationcs

cõplebit ſed nouas non

aſſumet.ff. fami.her.l.a⸗

lienatiões.ff.de poſt.l.i.
F. caſü. ff. de neg. geſt. nã
⁊ ſeruꝰ.S.ſi vno ad idẽ.s
de iudeis iudei de ciuita
ti cum ſi.

b& Lanonis. s ne cler.

vel mon. ſicut te.
c Pꝛemiſſa. hoc eſt re
gulare. vt dixi. vt. xij. q.
hj.c. idigne. ð ſẽ.ex.ſacro

d. ¶ Poſtpoſita. qͥd h

oꝑet᷑. habes.s.de ap. pa⸗
ſtoꝛał.⁊ no.eę.t.vt ðbitꝰ.
e Jp̈os.ſ.queſtuarioſ
f Ffacultatẽ.h̊ vult di⸗
cere.ꝙ ſi facta ꝑ inqͥ ſito
res ↄgregatões ꝓ nego⸗
cio fidei veniãt aliqͥ ð rũ
gifalli vł alij qſtuarij⁊ ve
lint ibi pᷣdicare pñt ↄpel
li ꝑ cenſurã ec. deſiſtere.
h Aurxilio. xxiij q. v.
pdeſt.ð of.oꝛ.c.i.
g Duabo. S. ð reſcrip.
nõnulli qd dicemꝰ ð no
no deere. S.e.li.ſtatutũ.
de reſcrip.vides ꝙ iſta ð
ere. fuit clemẽtis ⁊ ſic q̊
ad boc videt᷑ iſta decr. ꝑ

illã coꝛrecta cũ ſit pꝰteri

oꝛ.ad idẽ.S.e.li.de ↄſtit.
c.i.cũ ſuis cõcoꝛ.õ.qꝛ ð
cre. illa locũ hʒ in litter:
ĩpetratis a ꝑte ↄ ꝑtẽ lʒ in
cõſeru atoꝛibo locũ hẽat
vt.S.e.li.ð of.dele.c. vl.
S.ↄſeruatoꝛes.ſʒ iſtud ẽ
quoddã ſpeciale fidei fa
uoꝛe qð nõ tollit᷑ꝑ gene⸗

ralẽ cöſtõem. lʒ poſtea ſbᷣ

ſecutã.ad hoc ·de re.iu.
generi.⁊ qð ibi dixi.io.ã
¶Bubiectis. qꝛ extra

territoꝛiũ ius dicẽti im

pune non paret᷑ de cõſti
tutõe.c.ij.v.e.li.ff.de iu.

dicik habebamꝰ . S. e. ex⸗

cõmunicamꝰ. F. ij. moue
antur.

l? ꝗ Appꝛobatas. oĩa
eĩ noſtra facimꝰ quibus
auctoꝛitatẽ noſtam im/
kareimur. c de ve.iu. e.
.i. Nled neq;.

IEDPublicum. ſic · de

pe. felicis.⁊ ᷓ..c.pꝛoxi.

NXcommiſſi. hic in

Lcipiũt decr. bonifa.

⁊ hñt qͥdã hic rubꝛi.de ĩ⸗

qſitoꝛibo heretice pꝛaui⸗

tatis. ſed nõ dʒ hic eẽ ru

bꝛi. ⁊ fuit erroꝛ ſcribenti
um ex ſupſcriptiõe ꝓue⸗
niẽs ꝗͥ putauerũt ꝙ bõi

viij. eſſet ſupſcriptõ reſi⸗

duũ eſſet rubꝛi..⁊ cõpꝛe⸗

hẽdit iſta decr.pła vtilia

ꝑ expediẽdo officio inqᷣſi
toꝝ.dat ei eis ptãtẽ com
mittẽdi citatiòes ⁊ ſentẽ
tiaꝝ denüciationes dat

ptãatem vocãdi ꝑitos cle
rũ ⁊ populum vt eis aſ⸗
ſiſtant. dat poteſtatẽ pce

bhabuerũt, ⁊exercuerũt,quibuſuis eti
am clericis ſecularibus officiũ ipſuʒ
habentibo. etiã ſi idẽ fratres religioſi
⁊ clericiſint in ſacris oꝛdinibo conſti⸗
tuti exercendi libere offici ipᷣm quo
adpꝛemiſſa non obſtũte ſtatuto aliqͥ
cõtrario canonis vel oꝛdinis quocun
qᷓ; vallato munimine poteſtatẽ. Cõ⸗
peſcẽdi pꝛeterea monitõne pꝛemiſſaꝰ
percenſurã eccleſiaſticã appellatione
poſtpoſitapꝛedicatoꝛes queſtuarioſ
vbi cõtigerit pꝛo inquiſitionis ſeu ſi⸗
dei negociocongregationẽ fieri.vłali
as eidẽ negocio quolibet ex hoc impe
dimentũ aliquod afferri.a pꝛedicatio
nis officio quod ad ipos nullatinꝰ p⸗
tinet quoꝝ tm̃ ĩterẽ tm̃ charitatiua ſbſᷣ
ſidia ſuppliciter petere.acindulgẽti
am ſi foꝛte habẽt exponere liberã vob
⁊2ſingulis veſtrũ concedimus auctoꝛi
tate pꝛeſentiũ facultatẽ. ¶ Deniq;
vt circa pꝛemiſſa plene vobis ⁊ ſingu

lis veſtrũ coertionis expedita⁊ inuio

labilis adſit anctoꝛitas. volumus vt
ea omnia viriliter exequamini ſi opꝰ
fuerit inuocato auxilio bꝛachij ſecula
ris contradictoꝛes per cenſurq eccleſi
aſticam appellatione poſtpoſita com

peſcendo.non obſtantibus aliquibuſ

pꝛiuilegijs vel indulgentijs quibuſ⸗
cunq; pſonis cuiuſuis cõditionis di⸗

gnitatis vel gradus religionis vel oꝛ
inis comitatib vel vniuerſitatibus
ciuitatũ ⁊ locoꝛũ ſpecialiter vł genera

LeN&

liter ſub quacunq; verboꝛũ expꝛeſſio
ne vel foꝛma a memoꝛata ſe, cõceſſis
vel in poſterũ concedendis.cũ ex hu⸗
iuſmodi vel alijs pꝛiuilegijs ⁊ indul⸗
gentijs nullũ vobis in tante pietatis
negociovelimus obſtaculũ interponi
⁊conſtõi de duab dietis edita in cõ⸗

cilio generali. “Statuim inſuꝑ vt

poteſtas capitaneus ſeu rectoꝛ vel cõ⸗
ſules ſeu qᷣuis alij qui ciuitati pꝛeſunt
loco alteri ad pñs aut pꝛeerint in fu⸗
tuꝝ ad requiſitionẽ dioceſanoꝝ velvi
carioꝛũ ſuoꝛũ ſeu inquiſitoꝝ heretice
pꝛauitatis iuxẽt pꝛeciſe attẽdere inui
olabiliter ⁊ obſeruare ac facere a ſuis

ſubditis obſeruari toto tempoꝛe ſui

regiminis in terris ſue iuriſdictiõi re
gimine ſubiectis cõſtitutiões contra
hereticos credẽtes receptatoꝛes.fau
toꝛes⁊ defenſoꝛes eoꝛũ ipoꝛũq; filios
⁊ nepotes a ſede a poſtolica ꝓmulga
tas ac etiã appꝛobatas que qui iura

dendi contra illos qui de ſua in aliã pꝛouintiã ſe tranſtulerunt.dat po⸗

teſtatem repetendi libꝛos ⁊ pꝛoceſſus cõmutandi ⁊ mitigandi.penas pᷣ
uandi ⁊ pꝛiustos denunciandi officijs ⁊ bonoꝛib hercticos fautoꝛes ⁊

abſentia vicarioꝛum ſuoꝛum conſilio.niſi idem ſcienter talibus benefi

cia ontuliſſet.h. d.

nQUeſtigijs.in diuerſis cõmiſſionibus quas ſuis tempoꝛibus fece⸗

TXXIIII.

rant inquiſitoꝛ ibus hereticepꝛauitatis.lo.an. ,B
o& Singulis.poſſunt enim pꝛocedere ſimul ⁊ diuiſim.s.c ꝓrxi.in pᷣnc.

re noluerit ⁊ ſeruare vt infamis ⁊tan

q; hereticoꝝ fautoꝛ ac ð fide ſuſpectꝰ2
officio ⁊ honoꝛe ſui regimis ſpolietur
nec vlteriꝰptãs capitaneꝰcõſul vł re

ctoꝛ ha beat᷑ in aliquo.aut de cetero ĩ
aliquã dignitatẽ velofficiũ publicuʒ
vlterius aſſumatur.⁊ que vt ptãs ba
liuus conſul vel rectoꝛ fecerit.nullam

obtinedt firmitatem. & Bonifa⸗

ciꝰ. viij: inqſitoꝛibo heretice pꝛauitat
L õmiſſi vobis officij ð
bitũ vtilius ⁊ vberi exeq̃ᷓ
mini, ſancte memoꝛie In
Alex. clem. pꝛedeceſſo
rum noſtroꝛũ veſtigijs inherẽtes vo

bis ⁊ veſtrũ ſingulis cõmittẽdi citati

ones ⁊ denuciationes ſententiarũ q̃s
in quoſſibet hereticos credentes rece
ptatoꝛes defenſoꝛes ⁊ fautoꝛes eoꝛuʒ
tuleritis aduocandi quoq; pꝛout ex⸗
pedierit peritos quoffſtibʒ vt vobis aſ
ſiſtat.⁊ in huiuſmodi ferẽdis ſentẽtijſ
pᷣbeantcõſiliũ oppoꝛtunü:ac eis ꝙ ſu
per his vobis huũiliter pareãt in vir⸗
tute obediẽtie iniũgẽdi.cõuocãdi eti
am clerũ ⁊ populũ ciuitatũ caſtroꝛuʒ
alioꝝq; locoꝝ.ꝓut dicto negocõ fidei
videritis expedire.⁊ illos quos in

puintia in qua nobis inqͥſitõis offici

um ẽcõmiſſuʒ.hereſeos crimẽ cõſtite
rit ↄmiſiſſe.lʒ ad alias ꝑtes ſe trãſferẽ

gos duxerit ꝓcedẽdi necnõ faciẽdi a
Abuſſibet aſſignari vobis libꝛos ſeu

q̃ternos.⁊ alia ſcripta in q̃bo inqͥ ſitõeſ
facte ac ꝓceſſus ꝑ quoſcũq; auẽte ſe.
ap.vłlegatoꝝ ei habiti õ hereticos ↄ
tinent᷑⁊ illoꝝ qͥ noſtris mãdatis obe
diẽtes hũiliter ſtãt ꝓpter hereſiʒ ĩ car
cere vł muro recluſi penã vna cũ pᷣlatꝭ
quoꝝ iuriſdictõi ſubſũt mitigãdi vel
mutãdiacũ videritis expedire.pꝛiuã
di pᷣterea vłpꝛiuatos nuciãdi digni⸗
tatibo acalijs bñficijs eccliaſticis de
dioceſanoꝑvł eis abſẽtibo vicarioꝝ ſu
oꝛũ ↄſilio⁊ officijs publicis ac honoꝛi

bꝰ q̃buſcũq; eiuſdẽ hereticos creden

tes receptatoꝛes ⁊ defẽſoꝛes ipoꝝ eo⸗
rũq; filios ⁊ nepotes plenã ↄcedimuſ
facultatẽ A¶ Sũt auũt dioceſani in p⸗
uãdo tales Inũciado pꝛiuatos bñfici
is ⁊ hmõi reqͥrẽdi:niſi foꝛte cõſtaret le

gitiĩe:ꝙ ijdẽ ſciẽt hmõiꝑſonis eadam

bñficia cõtuliſſent. tüc eni eos in his
reqrendos nõ eſſe cenſem ſed potiuſ
a ſuo iudicepuniẽdos.

Igem.

p & Sententiarũ. has
etiam cõmittunt conſer
natoꝛes ſed de inquiſito
ribus maioꝛ erat dubi⸗
tatio.quia illoꝛum mi⸗
niſterium videt᷑ electum
B. de of. dele. c.l.
Tuleritio:. vide ꝗ·
circa fi.c plenã concedi⸗
mus facultatẽ. ad hoc
