bita mechia omnis illicitus concubitus pꝛohibetur.xiiij.queſtione.v.

penale.xxxij.q.iiij.meretrices.⁊ cui pꝛohibetur eccleſie comunio ⁊ eius

ſtipẽdia pꝛobibita intelligunt᷑.de ap.paſtoꝛalis.in fi.ad idem.ſff.de ſer.
expoꝛ.l.cui.Et concoꝛ.ad hanc regulam/j.e.acceſſoꝛium.
Auralis locutio. Pone caſum de conſe.di.i.hoc quoq; ibi dñs vo⸗
biſcum. duos numero compꝛehendit.item.S.e.li.de pꝛebẽ.is cui.
S.i. vbi beneficioꝝ nomine duo tm̃ beneficia continentur. itẽ per legeʒ⸗
ff. de ma. teſta.l. libertas.ꝭ.poſt annos.nam ſi legeł libertas ſeruo poſt
annos. de duobꝰ intelligatur. Item ſi pꝛomittitur vel legatur poſt di⸗
es.de duobus intelligitur.ff. de v. ſigni.l.inter illam.ꝭ.ita datam. itẽ
per.l.ff. de teſti. vbi numerus. vbi ſunt hec verba.⁊.iiij.q.iij.vbi nume⸗
rus.contra.ff.de op.lega.l.i.vbi dicitur.ꝙ ſi alicui legata eſt ſeruoꝛuʒ
optio.tres eliget. Speciale eſt in fauoꝛẽ vltime voluntatis.vt ibi potiꝰ
ſequamur quoddam medium q; minimũ.q;ꝛ ad minns de duobus in⸗
tellexit. exquo dixit in plurali.⁊ foꝛte de pluribus ſequamur ergo quod
dam medium. ⁊· ſic optet tres.vel dic vt ibi no.ꝙ ibi legatꝰ fuerat equꝰ
vel ſeruus quem ſᷣm teſtatoꝛis elegerint.quos ſeruus legatarius opta
re debeat.tunc optabit tres ſeruos qui eligent ſibi equũ vel ſeruũ lega
tum. ⁊ ideo tres.qꝛ duo de facili diſcoꝛdaret.viij.q.i.nec nouũ.S.de ar
bi. c.i.ff. de arbi.item ſi vnus.S.p:ꝛincipaliter.⁊ ꝙ hic dicit ꝙ pluralis

locutio eſt cõtenta duoꝝ numero. ⁊ veꝝ eſt regulariter.⁊ vbi eodẽ vel

alio iure nõ adicitur numerus. vt in pꝛedicta. ·vbi numerus canoniʒa
ta.iiij. q.iij.in cauſis igitur? inſtrumentis regulariter duo teſtes ſuffi
ciunt.intexdum tñ vnus ſufficit.vbi.ſ.nulli fit pꝛeiudicium. de conſe.

di. iiij.placuit. Et multi ſunt caſus in quibus requiruntur tres ad mi⸗

nus. Pꝛimus in depoſitone pecunie.in auẽ. de fi.inſtru.S.ſi quis igitur
vultc. colł.viij.item quando imperitus litterarũ contrahit in ſcriptis.
C. ſi cer.pe.l.vl.in inſtrumento de q̊ fit comꝑatio.C. de fi.inſtru.l.Qñ
pater legittimat filium naturalem in inſtrumento publico. in auẽ. vt li
ccat ma. ⁊ a.S.ad hec.colł.viij. Quando mulier fatetur ſe pꝛo interceſ⸗
ſione aliquid recepiſſe.C.ad velł antique.uando quis vult infirma
re teſtamentũ quod facit poſt tranſcurſum decenij. /Rde teſta. ſ. ancimꝰ
in inuentario. C. ad.l.fal.auẽ.ſed cũ teſtatoꝛ.in pꝛiua ca ſcriptura vt ſi

dem faciat.C.qui po.in pig.ha.l.ſcripturas.Itẽ quinq; requiruntdũ

contractus excedit libꝛam auri in ciuitate.C. ſi cer.peiauc.ſed nouo.⁊
in codicillis ⁊ donatione cã moꝛtis ſiliter quinq;.C. de dona. cã moꝛ.
l. vlti.item in teſtamentis cõiter ſeptem.in teſtamento tamen ceci octo
C. qui teſta.fa.poſ.bac conſultiſſima.aliquando qͥnq;. vt in teſtamen⸗
0 5

Um quid pꝛohibetur. Pone caſum in pꝛohibito a carnibus quiꝓ

33

. Aliquando ſufficiũt duo vel tres vt in teſtamento facto int filios
dfeſone⸗ .de teſta.hac conſultiſſima.item interdum reauiruntan/
decim teſtes. C. de pꝛoxi.ſa.ſcri.l.vnainterdum plures.ij.q.iiij. hroſt
7 c.ſequen.Et no.id quod hic dicitur de plurali locutione.non henl
locum in pꝛonominibus.vt nos vos veſter ⁊c.nam vnus pꝛelatus ſer
bit. ⁊ ei ſcribitur hoc in

plurali.⁊ papa ſemper ð L
ſe ſcribit ſic.Sð. de cri.fal. Oputari nõ debet ei per quez
5Wourari nõ debet non ſtat. ſi nõ faciat qð per eum
Pone caſuz in eo qͥ uerat faciendum. Idem.
ebet aſpellacionẽ pꝛoſe Cceſſoꝛium naturam ſequi cõ

qui infra annum cui nõ
imputatur . ſi per eũ nõ
ſtetit.ij.q.vi.anterioꝛũ.
in eo qui debet ꝓmoueri
ad ſacerdotiuʒ infra nr
u cuſnon currit annu . —⸗
ipſeſt iuſto iĩpedimẽto deten to ꝓmoueri nõ potuit..e.li.de elec. cõmiſ
ſa.d.i.in eo qͥ rẽ emit ſub pacto leg cõmiſſoꝛie ſ. ꝙ ſi infra terminũ pᷣciũ
ſolutũ nõ eſſet res foꝛet interempta ⁊ emptoꝛ in termino ſoluere volẽs
ſi non habuit cui ſolueret ſibi nò imputatur. ff.de.l cõmiſſoꝛia. in fine
ad idem.xliiij di.epheſijs.s.de co qui mit.in poſ.c.ij.vbi de hoc. ⁊ facit
C.de condi.inſer.l.vlti.⁊ no ꝙ dicit per quem non dat.qꝛ non ſufficit
velle niſi ad opus pꝛocedat quantũ in eo eſt. S. de eo qui mit in poſ.c.i.
Impoſſibilitas ergo facti ſicut a pᷣncipio annullat obligationem.S.e.
nemo poteſt. ita ⁊ ex poſtfacto elidit vt hic.ſi nõ tenetur quis aliquid ſa
cere infra certum tempus nec per cum ſtetit licet nõ imputetur. tamen
poſt tempus tenetur.de do.⁊ contu.cum dilecti.ff.de arbi.l celſus.Cõ
ſulo tamen ꝙ ſi poteſt infra tempꝰ de impotentia pꝛoteſtet᷑.ij.q.vi.poſt
ap· ad hoc de ap. c.vlti.⁊. C.de iure empbi.l.ij.in fi.cum ſuis cõcoꝛ.ad
id qð dixi.ꝙ poſt terminũ tenetur.contra.s.de ſpon.ſicut.ff.de le.iij.l.
ea tamen adiectio.So.vt no. in pꝛedi.decre.ſicut.⁊ vt dixi.s.eo.nemo

gruit pꝛincipalis.

W Idem.

poteſt.⁊ concoꝛ.ad hanc regulam de elec.vl.c.vbi tempus datũ ad eliꝰ

gendum non currit ei qui nõ poteſt eligere niſi erquo in moꝛa ſuerit pe
tfendi licentiam ad idem de concelſ.pꝛeben.qꝛ diuerſitatem. quid dices
de eo qui ſua culpa incidit in caſuʒ ꝓpter que poſtea facere nõ potuit qð
er eü fuerat faciendum. Uidetur pꝛimo ꝙ ſibi ſit imputandũ.qꝛ regu
lariter quis de caſu tenetur qui ſequitur culpam.l.di. ſepe.⁊.c.ſtudeat
de eta.⁊ qualit.c.i.⁊ quod ibi no. fa.lxxxvi.di.nõ ſatis.⁊ qͥ ma.ac.poſ.
c.i.⁊ quod ibi no.⁊ ſi.ff. quod me.cau.il.ſi mulier. vbi metus illum non
excuſat qui ſus culpa incidit in metum. In contrariũ videtur per pꝛe⸗
dicta iura de elec.c.vlti. de conceſ pꝛeben.qꝛ diuerſitatem.ar.de pig. ſi
gnificante.ibi in captione ⁊c̃.de ſpon. veniens.ij. Sed caſus eſt ſ pecia⸗
lis.⁊ dicit lec ꝙ qui iniurioſe vel libidinis cauſa inimici vel meretricis
fregerit oſtia ſi fures nõ ab eo inducti poſtea res aſpoꝛtent nõ tene? fur⸗
ti.ff. de fur.l.verum.⁊.l.qui iniurie.in pꝛin.pꝛeterea depoꝛtatus ſi non
potuit pꝛocu.dimittere bene reſtituitur ⁊ tamen culpa ſua abſens erat
ff. de mino l papᷣ. Item debitoꝛ ꝓpter inopiam excuſatur cedendo bo/

nis etiam ſi ſua culpa in illam inciderit. de ſolut᷑. odoardus.ff. de dolo.

nam is. Satis videtur dici poſſe ꝙ imputanadũ ſit illi pꝛopter iura pꝛi
mo inducta. DHinc etiaʒ dixit lex non debere ſuccurri ei qui in neceſſita
te ſe poſuit.ff. qui ſatiſda.co.l.ſi fideiuſſoꝛ.vbi dicitur ꝙ ſi reus non po
teſt ſatiſdationem dare vbi conuenitur.⁊ in alio loco eiuſdem pꝛouin⸗
cie dare velit.ſi ſatiſdat o neceſſaria erat audiendus ẽ ſi voluntaria nõ
qꝛ ipſe ſibi neceſſitatem impoſuit.ad ideʒ.ff.ſi quis cau.l.ij. S. ſi quis ta
men vbi dicitur ꝙ qui in iudicio comparere debebat ſi quid eſt quod ei
imputetur tempeſtate vel vim fluminis pꝛetendere nõ poterit.ar.ad hᷣ
de ele. cum veteri.Ad iura in contrariũ inducta reſpondeo ⁊ dico ꝙ de
cre vlti.de ele.⁊ decre,.de conceſ.pꝛeben.qꝛ diuerſitatem loquuntur de
quadam pena canonis pꝛodita ſolum contra negligentes vnde ibi cul⸗
pa ſine negligentia non punitur hoc ſatis pꝛobat ipſa decre. qꝛ vel die
ꝙ ſi ex culpa imponitur aliqua pena vt ſuſpenſio. vt in pꝛedicta decre.
qʒ vel depoꝛtatio.vt in.l.pap.tunc culpa illa vlterius puniri nõ debet.
ad hoc.xiij.q.ij.c.vlti.de iudi.at ſi clerici als enim ſequeretur ꝙ ſuſpen
ſio idem eſſet ꝙ pꝛiuatio.⁊ depoꝛtatio idem quod bonoꝝ ademptio qð
eſſe non debet. Ad decre.ſignificãte dic ꝙ foꝛte ſine culpa ſua erat in ca
ptione.⁊ ibi etiam eſt alia ratio.ſ.ꝙ pꝛimo pecunuiam miſerat per euz
quem fidelem nuncium credebat. Ad pꝛedictam.lverum.⁊.l.qui iniu⸗

rie. dico ꝙ verum eſt ꝙ non tenetur furti. tameniconuentus de iniuria

tenetur emendare damna per illos fures illata.qꝛ qui occaſionem dã⸗/
ni ac deiniur. z2 d̊. da. c. vlti. Ad hoc quod dicitur de inope. dico gim
poſſibilitas caſus hoc inducit.

Eceſſoꝛium. Hec regula ſumpta eſt ex. l. ff. e. ti. cũ pꝛincipalis.⁊.l.i

nihil dolo. S. cũ pꝛincipalis. Pone caſum in pꝛincipali deſtructo.
qꝛ dicitur deſtructum ⁊ acceſſoꝛium.rx vi.q.vij ⁊ hoc diximus. Item ſi
cauſa pꝛincipalis.ſ.matrimonij.cõmittitur. ſic⁊ acceſſoꝛij.ſ.dotis. de
do. poſt diuoꝛ. reſti.de pꝛudentia. tem ſi non tenet cõtra ctus nec ipſiꝰ
acceſſoꝛium. C. de legi.non dubium concoꝛ.de fo. compe. ſi diligenti.

eoffi dele. pꝛudentiam.ꝭ.vi.in fi.de fi.inſtru.inter dilectos.ad l. 8. .

li.de reſcrip.c.i.⁊.c.pe.⁊ optime per decre. S. de of. dele. ſi ſuper gratia.
vbi poteſtas executoꝛum datoꝝ ad gratiã non pit re integra moꝛte con

cedentis ſicut nec gratia.qꝛ poteſtas illa acceſſoꝛia eſt ad gratiam. ⁊ de

reſcrip.cum ex officij vbi ſicut nõ pꝛeſcribitur viſitatio nec pꝛocuratio
ratione viſicationis debita. contra.s.de iureiuran.debitoꝛes.⁊.c cum

Liber Quintus

to ruſtici.vt in municipũs ⁊ villis vbi eſt bominũ raritas.C. de teſta. contingat.vbi de boc. ⁊. S. e.li.e. ti. licet. vbi tenet a cceſſoꝛ um ? non yn

cipale.So.illud pꝛopter anime periculum quod eueniret ſi nõ ſeruare
tur iuramentum.⁊ dic vt in pꝛedi.decre.cum contin gat. Item contra
H. de epi.au.auc.liberi furioſi.vbi tenet legatum ⁊ non teſtamentum
vel heredis inſtitutio. So.illud ſpeciale in odium ſilioꝝ qui contem⸗
pſerunt patrem.vt no.ber.in pꝛedi.decre.inter dilectos. ntem cõtra.
. de deluil. pig.l.intelli⸗
gere. vbi ſublata ꝑſonali

Vi tacet conſentire videtur. ſed die vt ibi. qꝛ non fue

5 . Igem. faat ſublata pſonalis pa⸗
Squi tacetnõ fatetur ſed nec vti maiseitahe ga het o⸗
. ollitur ſpacio xx
q; negare vigetur. hbypothecaria ſpacio xi.
. T Igem. . . annoꝝ ⁊? ideo ſublata ꝑ
ſpicimus in obſcuris ꝓẽ ve ſonali tempoꝛe adhuc re
e7 manet hypothecaria per
x.an. C. de pꝛeſcriptio.
R— . xxx.an l.cum nouiſſimi
ſecus ſi pacto vel alio modo vt.5. dirxi. Itẽ contra.C.de pꝛedi.mi.l.⁊ ſi
is. vbi qui deſierat eſſe curatoꝛ vendidit rem minoꝛis.⁊ ſic nõ tenuerat
venditio valet tamen obligatio de euictione.So.lʒ nõ tenuerit vendi⸗
tio quo ad pupillum vel minoꝛem tenuit tamen quo ad illum curato⸗
rem olim.⁊ ideo cum quo ad ipſum tenuerit pꝛincipale.non mirũ ſi te
net acceſſoꝛiũ. Item conera. C. ſi aduer.ven.l.i.⁊ auc. ſacramenta. die

xt.S. item.ff. qui.mo.vſufr l.qui ramẽ.in pꝛin.⁊.l.pꝛe.ff.de fideiuſſo.

l.generaliter.ſed illa ſunt ſi pecialia. Itẽ no.ac.C.de pac.l.pacta que cõ⸗
tra.ꝙ in pactis que fiunt pꝛeter legem tenet acceſſoꝛium ⁊ non pꝛinci⸗
pale.in his que fiunt ſᷣm legem vtrũq;.in his que cõtra neutrum.Con
coꝛ. ad hanc requlam. ff. de pec.leg.l.ij. ⁊.ff. de penn. leg.l.ij. vbi dicitur
ꝙ perempto pꝛincipali perimitur acceſſoꝛiũ.

ma. l.ij. F. voluntatem. vbi dicitur. ꝙ pater agens de dote filie de
ius voluntate videtur agere ſi filia nõ cõtradicat.Et nota.ꝙ qui ta⸗
cet interdum conſentit.vt hic ⁊ in ſupꝛadictis iuribus votum emittit.
xxvij.di.c.i.⁊ ſimilatur.lx.di.ſi foꝛte impunitatem pꝛomittit.xliij.diſt.
ſit rectoꝛ.offert.xx.q.ij.c.i.occidit.xliij.di. epheſijs. eſt contumax.lxv.
di. c. vlti. interdũ nec conſentit nec dicit c. pxi.⁊ dic vt ibi ſtati dicq.

G Titacet. Pone caſum.liiij. di.ſi ſeruꝰ.ij.ẽ. de pꝛeſump.nõne.ff. ſo⸗

75

., ꝓꝙtacere eſt quoddam mediũ inter expꝛeſſam voluntatem ? expꝛeſ
ſam contradictionem. Pone ergo caſum in eo cõtra quem fertur ſentẽ
tia qui tacens nõ habetur pꝛo conſentiente nec pꝛo contradicente infra
x.dies.infra quos ſemper appellat. ij. q.vi.anterioꝝ. Item ponein pꝛe
lato qui tacet ex cauſa.puta bꝛopter ſcandalum.S.de pꝛeſcrip.nihil p⸗
deſt. de cogna.ſpi.ſuper eo.de iureiur mulieri. Item pone ſᷣm accur in

E S qui tacet.Hec regula ſumpꝛa eſt ex.l ff.e.ti. l.qui tacet. Etno.

rributoꝛia.nam ſi ſeruus cõtrabit domino cõtradicente tenetur de pe
culio tiñ ⁊ deducitur quod debetur dño.ff. de pecu.ſi quis ſeruũ.ꝭ.etia

ſi eo erpſſe volẽte tenet qð iuſſu in ſolidum. ff.quod iuſſu.l.i.vbi auteʒ
ſcit ⁊ racet. tenetur tributoꝛia ⁊ ſic non inſolidu. nec deducitur ſibi de⸗
bitum. ff.de tribu.l.i.ꝗ.ſcientiam.ff. de exercito l.i..ſed in his. Pꝛima

regula fallit.xxvij.di.c.i.liiij.di.ſi ſeruus.xx.q.ij.c.i.s.de pꝛeſump.nõ⸗
ne, S. de iura. calũ.c.vlti.in fi.S.e.li.de confeſ.ſi poſt pꝛeſtitum.ff. ſolu.

ma l.ij. S. voluntate.ff. de lib. agnoſ.l.i.ꝭ.penam. ff. loca. Iteʒ queritur
aui pꝛo impleto.⁊ vbicũq; tacitum pactum inducit a lege. ff. de pact.
qui in futurum. Secũda fallit in eo qui tacet verbo ſed cõtradicit fa
cto vel ſigno.lxxiiij.di.c.i.Item in epiſcopo qui tacet cõmonitus a vici
nis epiſcopis qui habetur pꝛo contumace. lxv.di.ſi foꝛte. Iteʒ in his in
quibus requiritur expꝛeſſus conſenſus vt in adulto qui cathetiʒatur.
de conſe. di. iiij. cum pꝛo parnulis ⁊ in ſeruitutei mponẽda.ff. de ſer. vꝛ.
pꝛe.l.initium.⁊ in ꝓcuratoꝛe conſtituendo.ff. de pꝛocu.l.filiꝰ.g.initiũ.
⁊ in furto.ff.de fur.qui vas. S.vetare.⁊ ſoluendo matrimonia ff. de ri.

nup.in eo iure.s.deinde.⁊ expꝛeſſe debet teſtatoꝛ nomen heredis dicere

Cde teſta. iubemus. Item in caſibus no.ij.q.vij.pleriq;.quid ergo in
his dices. nũquid tacens habebitur pꝛo conſentiẽte an pꝓ contradicẽete.
So.dicunt quidam ꝙ regulariter tacens habebitur ꝓ conſentiente. fa

cit ad hoc.. regula ꝓri.fallit in caſibus ſupꝛadictis.vel dic ſecundo -½
aut eſt tale factum quod fieri nõ poteſt me pꝛohibẽte. Pone caſum liiij

di. ſi ſeruꝰ. ⁊ tunc taciturnitas habebitur p conſenſn. Fallit in caſibus
ſupꝛadictis. aut eſt tale quod fieri poteſt me contradicente. Pone caſuʒ
ff. de contraben. emp. rem alienam. ? tunc taciturnitas non obeſt. nam
dicit regula iuris.culpa caret qui ſcit ſed pꝛohibere nõ poteſt. ff. e.l. cul
pa.ſᷣm io.qui hoc no.xxvij.di.c.i.⁊ ber.de pᷣſump.nonne.vel dic tertio
ꝙ in facto cõcupiſcibili honoꝛabili ⁊ meritoꝛio taciturnitas habetur

pꝛo conſenſu vt in pꝛimis iuribus. In facto autẽ ꝙ; nõ eſt concupiſcibi

le honoꝛabile ⁊ meritoꝛiũ ſed oneroſt um.neceſſarius eſt expꝛeſſus cõſen
ſus ·ſic eſt ꝙ quis aſſumic ꝓcuratoꝛis officium ꝙ res ſua ſeruiat.vt in
ſecũdis iuribꝰ ſm inno. qui hoc no.in elec. in geneſi. quod veꝝ puto h̊
addito ꝙ vbi ius in penã ſtatuit quem tacentem haberip conſentiente
vel confeſſo ſic habebitur licet factũ ſit oneroſum. exemplifica ꝑ decre.
de lura.calũ.c.vlti.in fi.⁊.S.e.li.de confeſ. ſi poſt pꝛeſtitũ.cum ſi. Con/⸗
coꝛ.autem ad hanc regulam.i.ff.cõi di.l.ſabinꝰ. vbi ſocius patiens ha
betureꝓ conſentiente q;tum ad hoc.qꝛ non agitad demolitionem.⁊ ſic
quo ad hoc habetur pꝛo conſentiente.agit᷑ tamen ad intereſſe. ⁊ ſic quo
ad hoc babetur pꝛo contradicente.⁊ veritate conſiderata tacens nõ lo⸗
quitur.⁊ ſic nec ↄtradicere videtur.huiꝰautem veritatem videre potes
per ſolutiones ſuperioꝛes ſił iunctas.

remanet hypothecaria.

—ä — , — - — — — h

onl
thn:
ſidlie

ninefg.

teſſe
gli
mneni.
tie
kuineth⸗
iſtnide
et En

ſenui

cenn
poſein.
lp. i
INn
nenen

ſeniſe
hldn

ſurſex

his gn

tſunng
nf A

zguurin

fdeggn
Irncſeth
tuse.
gnbien
ethan..
deſen e.

ſinti

inffden

Wenen
iete
rndi
nnonetn
ſant⸗
aſunli
aaſtrs
Voneaig

ſenta

De regnlis iuris

ſpicimus Hec regula ſumpta ẽ er.l.ffe.ti.l.in obſcuris inſpici.

.Pone caſum in viro qui contraxit cum vidua ⁊ longo tepoꝛe ha

bitauit cum ea illa dicit ſe incognitam in hoc obſcuro pꝛeſumit᷑ cogni⸗

ta.quod eſt veriſimilius.xxxiij.qi.ſi quis acceperit. Itẽ cancellata vel

obſcurata littera nominis pꝛeſumitur ibi illam litteram fuiſſe de qua
eſt veriſimilius.de fi.inſtru.inter dilectos. Itẽ in dubio veriſimile ẽ fi
liũ ĩiuſte exheredatũ.C.
de inoff teſo au⸗ nõ li
ceat parenti.hic autẽ re⸗ rviſymilis .5. S,=
pete quod dixi.S.e.ti.in riſimili⸗ vel quod P lerũq; fieri cõ
obſcuris. ſueuit. Igem.
+ S 6 i lus. Hec X.
gula ſumpta ẽ ex. l. . i Debehbi
ne caſum in pacto.qꝛ eo/ elunnturigno BH J em
geʒ vtetur ſucceſſoꝛ auo rantia vbi ſientia nõ pꝛobat᷑.
aͤereloꝛer iſ icten cupletari nõ de ¶ Idem
ſherlno. Irem conneni ber aliquis cum alterius iniu

ſucceſſoꝛ per reſcriptum ͦñs 11
impetratum coner⸗ pꝛe⸗ ria vel iactura. & Igem.

deceſſoꝛem.S.de fo.com
pe.dilecti. de bᷣ de reſch.
ſignificauit. Item pone
in herede quimnõ vſucapit quod nõ vſucapiebat defunctꝰ.ff. de diuer. ⁊
temp.pꝛeſcrip.l.cum heres.quod dic vt dixi.S.e.cuʒ quis in ius.heres
enim ſucceſſoꝛ eſt iuris. Hec regula fallit.ff.de pꝛoba.l.pꝛocula.vbi il⸗
la pꝛocula fideicomiſſum.quod compenſare potuiſſet cũ teſtatoꝛe.cum
heredibus nõ compenſat. Item fallit vbicũq; moꝛte defuncti cõfirmat
donatio.ibi enim nõ penitet heres.C.fami.her.il.filie. Iteʒ in caſu.ff.
ad.l.fal.repetun. Item fallit in conuentionibus vbi ex perſona ſucceſ⸗
ſoꝛis mutatur foꝛus.hinc eſt ꝙ clericus etiam in ciuilibus ⁊ patrimo⸗
nialibus conuenitur coꝛam ſuo iudice.xij.q.i.nullus epiſcopus.deſo.
compe.cum ſit.⁊.c.ſi diligenti.Item fallit in caſu.S.e.li.de iurepatro.
c.vno.vbi accleſia que ſuccedit laico patrono habet ſex menſes cum ta
men ipſe laicus ſolum quatuoꝛ habeat. Item legatarium legatũ acce⸗
benre non poteſt pꝛo parte.⁊ pꝛo parte reſpuere ſi tamen decedat pluri
us relictis heredibus vnus heres pꝛo ſua parte poterit acceptare ⁊ al
ter pꝛo ſua reſpuere.ff.de le.i.l.legatarius.Et eſt ratio huiꝰ regule qua
re eodem iure vti debet qꝛ plus iuris habere nõ poteſt.qꝛ nemo plus iu
ris ⁊cj·e nemo poteſt.cum ſi.minꝰ non.qꝛ heres cenſetur eadem perſo
na cum defuncto.ſucceſſoꝛ cum pꝛedeceſſoꝛe.patet ergo idem ius vtri⸗
uſq;.Et nota.ꝙ dicit eo iure.qꝛ non eo pꝛruilegio ex ſui perſoua ſi per⸗
ſonale fuerat pꝛedeceſſoꝛis pꝛiuilegium.vt.S.e.pꝛiuilegium. cum ſuis
concoꝛ.idem dico de pacto perſonali.s.de tranſac.de cetero.⁊.S. de pᷣ⸗
ben.niſi.cum ſi.⁊ facit hec regula ad ea que no.de pꝛeben.tuis.
Reſumitur ignoꝛantia.Pone caſum.lxxxij.di ꝓpoſuiſti.in fi.ſᷣm ꝙ
ibi tacet littera. de ſen.ex.ſi vᷣo.ij.⁊.ff. de pꝛoba.il.veriꝰ.contra.xvi
di.ꝙ dicitis.i.q.i.ſi qui a ſimoniacis.ix.q.i.oꝛdinationes.xxxiiij.q.ij.
in lectum.S.de elec.innotuit cum ſi.in quibus iuribus dicitur ꝙ non
pꝛeſumitur ignoꝛantia ſed potius ſcientia. So.dic vt no.de poſtu.c.i.
in.iij.glo.de cõſti.c.ij.vt in pꝛedi.c.lxxxij.di.pꝛopoſuiſti.ꝙ circa ea que
publice fiunt pꝛeſumitur ſcientia niſi pꝛobetur ignoꝛantia circa ea que
fiunt occulte pꝛeſumitur ignoꝛantia niſi pꝛobetur ſcientia vt bic. Et ſci
as ꝙ hec regula vera eſt in his que quis ſcire vel indagare non tenct᷑.in
his autem que quis ſcire vel indagare tenetur habet locum ſicut in eli
gendo pꝛelato.lxi.di.c.ij.viij.q.ij.dilectiſſimi.de ele.cum in cunctis.⁊
ideo ibi pꝛeſumitur ſcientia niſi pꝛobetur ignoꝛantia.vt.e.ti.innotuit
Ad hoc eſt ꝙ dicit l.q; magiſtratꝰ tenetur de idoneitate tutoꝛis vel cu
ratoꝛis quam nominauit inquirere ⁊ ideo imputatur ei ſi idoneus nõ
eſt. C. de magi.conuen.l.pe.⁊ per totum.⁊ illud quod hec regꝗula dicit
pꝛeſumitur.eſt autem huius virtutis hec pꝛeſumptio. vt trãſferat onꝰ
pꝛobanqòi in aduerſarium.vt.õ.dixi.⁊ idem eſt in alijs caſibus qui no.
vi.q.vlti.acroꝛ.S.vt eccle.bene.vt noſtrum. Itẽ no.qꝙ ignoꝛancia tribꝰ
modis pꝛobatur.Uno modo per ſacramẽtũ.⁊ ſic pꝛobo in veritate me
ignoꝛaſſe.de ſen,.ex.ſi vero.ij.de excep.paſtoꝛalis.S.e.li.de elec.vt circa.
⁊ tunc demũ admittitur pꝛobatio hec cũ eſt pꝛobabilis.vt no.in pꝛedi.
c.pꝛopoſuiſti. Secundo quãdo pꝛobatur id exquo neceſſario ſequitur
me ignoꝛaſſe puta me nunc anniculum vel furioſum iij.q.ix.iudicas.
de ſucceſ.ab inteſta.cum dilectus. Zertio quando pꝛobatur id exquo
nõ neceſſaria ſe veriſimiliter ſequitur me ignoꝛaſſe.puta me tũc abſen
tem fuiſſe.⁊ hoc dicere voluit io.i.q.i.ſi qui a ſimoniac.⁊ licet in facto

pꝛopꝛio pꝛobabilis interdum ſit ignoꝛantia.vt.xxxiiij.qij.in lectum.ꝓ

babilioꝛ tamen in alieno ff.pꝛo ſuo.l.vlti quod dic vt no.i.q.iiij.ꝗ.no
tandum.⁊ qꝛ ignoꝛantia iuris pꝛecipue naturalis non excuſat.qð dic
vt no.in pꝛedi:ꝭ.notandum.de tali ignoꝛantia nõ loquitur hec regula
cum ibi er ſit pena ſcienti ⁊ ignoꝛãti.xvi.q.i.ſi cupis.C. de in ius vo.
yj.

Scupletari.Hec regula ſumpta ẽ cx.l.ff eo.ti.l.in iure nature
one caſum.xvij q.vlti.c.vlti.s.de dona.apoſtolice.vbi nõ dicat᷑ mo⸗
naſterium cũ iactura cathedralis eccleſie.ff. de condi.inde.l.naturalit᷑.
in fi.⁊.l.ſe.vbi ſi pupillus accepit mutuũ ⁊ locupletioꝛ inde factus ſol⸗
nit.nõ repetit.⁊ emens a pupillo ſine tutoꝛis auctoꝛitate ſi ex ſua pecu
nia locupletioꝛ factus eſt pupillus.cum poſt pubertatem agentem exce
ptione repellit.C.de vſuca.pꝛo emptoꝛe.l.vlti ⁊ cõcoꝛ.xcix.di.ecce.xij.
q.ij.bone rei.xi.q.iij/ſi qͥs vero.xiiij.q.v.deniq;.xxij.q·ij.pꝛimũ.in pᷣn.

S qui in iusP ſucceditalterius eo

ogdia.cum ſuis concoꝛ.
CLtus legittimi.Hec regula ſumpta eſt ex l.ffc.ti.actus legittimi

C.:de epi.⁊ cle l.ſi quis phꝛ.⁊.S.de penis.ſuã.vbi ſunt hec verba.⁊ ideo
pꝛiuilegimm interpᷣtamur ne alteri enoꝛme pꝛeiudicium afferat. de ᷣ.
ſig quid per nouale.ix.q.iij.nunc vero.xxv q.ij.de eccleſiaſticis.de con
ſue.cum olim.in fi.cum ſi.hec regula fallit in pꝛeſcriptionibus ⁊ vſuca
pionibus vt per te vides.⁊ in excep.non numerate pecunie que ſi infra
debitum tempus non oꝓponitur.locupletatur petẽs cum aliena iactu
ra.C.de non nu.pecu.l.
in contractibus. Iteʒ in

p enis bent gnioꝛdeſt interpꝛe cxpenſis factis in re alie

, na.ff. de do. excep.l.pau
tatio facienda. lus.ſed vbi Sontrorran

4 SJdem. iuris nõ poteſt dici iniu
Ctus legittimi conditionẽ nõ ĩa xxiij.q. iiij. qui pec⸗
recipiunt neq; dien. ¶ 1c· Quic ergo hic dicit
c punt nec; ,„„ iniuria vel iactura. ex/
ADdem. poone vel pꝛo 2. ſic. lxrrx⸗
Emel deo dicatum non eſtad vij. diſtinctioͤe. c.l. de fo⸗
vſus humanos vlterius trãſ-⸗ compe. diligenti. C. de

v. ſig.l.pe.⁊ ideo etiam pᷣ
. ferendum, . Bdem. di.l.iure nature.ſf.e. 4

vnde hec ſumpta fuit.di
xit detrimento ⁊ iniuria
⁊ cautiꝰ. cõcoꝛ.ad hãc
regulam.ff. de ſer.ru.pᷣ.l.imꝑatoꝛes.in fi.vbi aqua de publico flumie
ita damũ duci ꝑmittitur ſi ſine alcerius iniria id fiat.ad idẽ.ff. de ſer.
vꝛ.pᷣ.l.fiſtulam.C.de ſer.l.vlci.in fi.cũ ſi.ex quibus ꝓbatur ꝙ etiam in
meo facere nõ debeo quod noceat in alieno. Contrarium tamen ꝓbat᷑
ff de dã.infec.l.fluminũ.ꝭ.vlti.l.pculus.ff.de aqua plu.ar.l.i.S. deni⸗
qʒ;ʒ dici ſolet cum facio aliqͥd in meo.exquo alij noceo aut imitto in aliè

nũ vel opꝰ facio ⁊ tunc nõ licet.vt.ff.e.ſi ſer.ven.l.ſicuti.S.ariſto.⁊.l.te

ſtatrix.aut non imitto.nec opus facio in alienũ ⁊ tũc aut id dolo facio
vt noceam alteri ⁊ tunc pꝛohibeoꝛ.aut nõ facio dolo ſed eo ſolo ꝓoſito

vt mihi ꝓſim.licet ꝑ id alij noceam ⁊ tunc ꝓhibeoꝛ.ff.d aqua plu.ar.l.i

§. deniq;.cum ſuis concoꝛ.⁊ facit ad hoc quod no.xi.q.iij.ſi quis vero
de aucto.⁊ vſupal.c.iij.⁊ ꝙ dicit hec regula iactura intelligas enoꝛmi.
nam pꝛiuilegium bene affert iacturam licet enoꝛmẽ inferre non debeat
de h.xxv.q ij.reſcpta. de v.ſig. olim.ad h̊.C.de pᷣci.imꝑa. offe.i.qͥtiẽs.
* Nenis hec regula ſumpta eſt ex l.ff.e.ti.factum cui.ꝭ.in penali⸗
bus. Pone caſuʒ in iudice qui ita pꝛonũ ciauit temere accuſaſti ca
lũniatoꝛem nõ pꝛonunciat.ij.q.iij.ꝭ.notandum.Pꝛiuatꝰ a collegio do
ctoꝛum nõ ꝑpetno.ſed tempoꝛaliter pꝛiuatus intelligitur. de conſti:ex
litteris.utoꝛ remotus non expꝛeſſo an pꝛopter an ꝓpter culpaʒ. remo
tus intelligitur ꝓpter culpam.ſff.de ſuſpe.tu.l.hec enim..i.concoꝛ. de
pe. di. i. S.pene.S.e.li.de elec.ſtatutum.eff. de pe ſi pᷣſes.⁊ ex hac regula ⁊
eo quod dixi eſt ar.ꝙ in dubio pᷣſumitur ceſſatio electionis facta nõ vi⸗
cio ꝑſone ſed electionis modo.⁊ ſic addi poteſt ad decre.de elec. ſuꝑ eo.
vt ibi no.ꝑ compo.nam etiam iudicepnunciante ꝙ vim feciſti de pᷣua⸗
ta intelligitur.vt in pᷣdi.ll.ſi pᷣſes.⁊.l.pe.Et nota.qꝙ hec benigna inter⸗
pᷣtatio fit in multis.Pꝛimo ꝙ ex multiplici pena expᷣſſa eligimus mitio
rem.l.di.eos.xxiiij.q.i.ſi quis dederit. Item qꝛ ſi verbum põt impoꝛca⸗
re penam ꝑpetuam ⁊ tempoꝛalem.eligimus tempoꝛalem. xxrxiij q.ſiij.
non opoꝛtet.ij.ſaluo eo quod habes.l.di.c.i.⁊.s.de conſti ex litteris.ꝑ
ber.⁊ moder.⁊ ꝑ accur.ff.de poſtu.puto..i.Item qꝛ de penis nõ argul
mus ad ſimilia.qꝛ pene nõ excedunt ꝓpꝛium caſum de pe.di.i. pene.
Item vbi eſt tale verbum puniantur puentur intelligimus ꝑ ſententiã
non ipſo iure.de ele.c.quia ꝓter.niſi ibi eſſent verba que aliud ſaperet
puta ipᷣo iure vel eoipſo.Sõ:.e.li.de elec.qᷓ; ſit.in fi.licet ibi gar.cõtra. ſed
pmũ credo iᷣm guil.Item qꝛ in dubio mitioꝛem caſum eligimus.ſff.de
ſuſpec.tu.l.he enim.⁊.S.dixi.An iudex poſſit penas moderari.no.ij.q.
bic.ocnnaumn glo.que incipit.vt tertia.
b. ¶ Benignioꝛ. dicit canon. Illa dignioꝛa ſunt imitatiõe que ſunt ex⸗
cellentioꝛa pietate.ix.di.c.vlti.
c & Interpᷣtatio.de multiplici interpᷣtatione vide quod no.xi q.i.ꝭ.ex
his omnibus.⁊ de poſtu.c.i.
dO acienda.ratio.qꝛ odia reſtringi ⁊ fauoꝛes cõuenit ampliari.e.e.

5„

vt emaãcipatio acceptilatio hereditatis aditio ſerui optio tutoꝛis

datio ⁊c̃.per quam exemplificari potes hanc regulam. Item exemplum

pone in ſententia que nõ debet ferri ſub cõditione.ij.qvi.biduũ. Item
electio vel poſtulatio nõ dʒ fieri ſub cõditione.S.eo:li.de elec.in electio

nibus.Itẽ matrimoniũ nõ ↄtrahitur in diẽ.xxxij.q.ij.ſolet queri.S. de

ↄdi.ap.c.vlt. .xviij.di.c.vl.lxxxvi.di.tanta.x.q.iij.vnio.in fi.in quib
excõicatur qͥs vſq; ad duos mẽſes.So.ibi ſnmit᷑ excõicatio ꝓ remotio
ne a ſacramentis.excõicatio enim dʒ eſſe ꝑpetua.x.q.i.qꝛ ſacerdotes.ex
ponimꝰ tñ ꝑpetuam.i.donec penituerit.xxvij.q.i.de viduis.i.rn.qꝛ
contumacia fert᷑.facit.S.de ↄſti.ex lr̃is. Item õ.S.de elec cum in veteri
vbi eligendi ptãs in certum tẽpus fertur.So.electio eſt ille actꝰ legitti
mus q non recipit diem.vbi non põt canon ſibi aliquẽ in pᷣlatum vſq;
ad feſtu in reſurrectionis vt hic.ſed poteſtas eligendi nõ eſt actꝰ. ⁊ ideo

datur in tempꝰ vt ibi.nã ⁊ ꝓcu.datur ad tempꝰ.S.e.li.de ꝓcu.ſi quem

ſub ea.hinc eſt ꝙ etiam de iure cõi tꝑa ad eligenduʒ ſunt taxata. de ele.
ne ꝓ defectu. de conceſ.pᷣben.c.ij.S.e.li.de iurepatro.c.vno.cum ſi.Itẽ
contra.vij.q.i.paſtoꝛalls.sS.de fil.pꝛeſby.veniens.vbi pꝛelatura eccle⸗
ſie dari videtur ad tempꝰ.ſo.vtlibino.in vlti.glo. Item contra. un ms
0o †

W . .

rimoniũ licet nõ recipiat diem vt.S. recipit tñ cõditione. de ccne
Pner eo.So.veritate inſpecta nondũ eſt matrimoniuũ neererne⸗
nit purus cõſenſus vt ibi patet.ĩmo nec ſpõſalia.vt.S· c. ſtt r⸗ a. en.
in fi. Itẽ contra id quod.S. dixi de donatione tutoꝛis.inſti.qui da. tu.

„ —— . ϑ
poſ.S.ad certum.vbi tutoꝛis datio diem recipit. ſo. qð.S·dixi babet lo⸗

cum in tutoꝛe dato a iudice.ſecus ſi a teſtatoꝛe.vt in pdi.ꝭ. Item ad id
3.ff.ð tute.l.muto.i.pe⸗ .

nult᷑.vbi datur a iudice 5
On pꝛeſtat impedimentũ qð

ſub conditione ſi ſatiſſe
derte lia larſüedeg J de iure non ſoꝛtitur effectum.

rit pura eſt ⁊ facit qð ha⸗
NVilicer quod ẽ plus, licet vti

bes. . de ele. ſignificaſti
Et nota. ꝙ ſicut hi actꝰ
q; quod eſt minus. Q Jgem.

nõ recipiunt cõditioneʒ
vel diẽ. ſic nec diſunctio
nem vt in pꝛedi.c.in ele . .
ctionibꝰ. ⁊.e.ti.vt quis n
duas. Itẽ nota ꝙ regula

iſta indiſtincte loquitur de actibo legittimis qͥ non recipiũt coõditionez

nec diẽ lex autem ſtrictiꝰ dixit. Actus legittimi qui conditiont᷑ a en⸗
piunt ⁊c̃.q.d.aliqui ſunt qui recipiũt ⁊ aliqui non.⁊ noaunur ipſs.. 3
actibus qui nõ ſunt ſunt cõtractus ſed quaſi.ↄtractus eni bene b 4
unt conditionem. ff. de contraben. emp.l hec venditio.⁊ lserie pote
ſolui id quod.s.dixi de matrimonio ſ̃m lau.gof.⁊ ber.qui b no.devon

di.ap.ſuper eo.in pꝛin.⁊ facit jc.contractus.

OAG E mei deo dicatũ Bone caſum. xij. q.ij. nulli.s. de relig do.ad hec.

ff. ve reli.⁊ ſum. fu.l ſi quis ſepulchꝛũ. .i.ad idem.xix·q.iij.qui ſe⸗
metl. de conſe di.i.ligna ⁊. c.veſtimenta. de fo.cõpe.conqueſtus. deren
permu.mancipia.C. de ſacroſ⸗ an.eccle. auc.pᷣterea.⁊ baberloci ne⸗
gula nõ ſolum in re ꝓpꝛia ſed etiam in uliena conſecrata.vt ſi auriſa be .
babebat calicem quẽ epiſcopus cõſecrauit amplius nõ legderur auri
ci calix ipſe ſed eius eſtimatio.⁊ eſt caſus ſpecialis in quo Bud ule
ſua.xiiij.q.vi.comꝑimus.⁊ quod dixi in calice idem ẽ in qualibet ſen
animata ſecꝰ autem in animata puta in ſeruo.⁊ ſicnõ eſt contra. liiij.
di. frequens. ⁊. c.ſe.ratio eſt quam ibi no.iohᷣ.in pꝛedi.c. ornperin
2 ber.in pꝛedi.decre.de reli.do.ad hec.qꝛ res animata.ſ. homo de iqt ꝑ
mittendo ſe conſecrari.inanimata vo non.⁊ eſt ſi.vij.q.i.epiſcopus
d yoceſi.⁊.ff.de acqui.poſ.ſi rem mobilẽ.⁊.l.pomp.in pᷣn⁊ hoc quo
dicitur intelligas in eadem ſoꝛma.qꝛ ob redemptionẽ cabrine:umn ge
vꝛgentia debita calices ⁊ vaſa alia eccleſt iaſtica vendi poſſunt etis ai
conflata tñ ⁊ minuta.x.q.ij.̊ ius. Item no.qꝙ dicit dicatum. q; bona
eccleſie nõ dicata vel conſecrata bñ tranſeunt ad bumanos vſue ⁊ etiã
ſerui eccleſie venduntur vel donantur laicis etiam ad ſeruiendũ i.g.
hj. eccleſiaſticis.ar.cõtra.de rerim permu c.iij.dic vt ibi. Itẽ no. ꝙ Ri
cit ad vſus.qꝛ nõ ſolum in dominiũ laicoꝝ ſed nec etiam in vſum trãſi

re debent res deo dicate. ad idẽ de ↄſe.di i.veſtimenta.ne vltio que bal

chaſar ⁊c.vt ibi.

g I Humanos.i.ſeculares.i.ſeculaꝛiũ perſonarũ.ad idem.i.di.c.i.xij

q.ij.quediuinis ⁊ bumanis.de teſta.cũ eſſes hoc di co.qꝛ ad vſus cleri⸗
coꝝ bene poſſunt reduci.de conſe.di.i.ligna. Alibi ſumitur vumannz
pꝛo bumili.l.di.cos.xxiiij.q.i.ſi quis dederit cxxiij.q·ij latoꝛẽ.in ft.
Tranſferendũ.adde quod dixi.s.e.pꝛiuilegiůüũ.
EOn pꝛeſtat impedimentũ.Pone caſum in matrimonio gað non te⸗
net qð non pꝛeſtat etiam impedimentũ ſecundo.xxxi.q.ij ſi ven. in
electione que nõ tenet.S.de elec. congregato.in ſtipulatiõe que nõ tenet
ff. de vᷣob. ſi dari ſtipuler. Uides tñ circa matrimonium ꝙ ſponſalia qᷓ
ſunt nulla ꝓpter affinitatem vel conſanguinitatẽè pꝛeſtant impedimen?
tum in ↄſanguineis alterutrius ex publice honeſtat iuſticia. rõ eſt.
publice honeſtatis iuſticia inducit᷑ ex ſolo conſenſu.vñ exquo ſunt ali⸗
qua ex cõſenſu licet als ſint nulla.inducit᷑ publice honeſtatis iuſticia.ſi
autem eſſent nulla ex defectu cõſenſus nõ inducitur.S.e li.de ſpon. c. i.
ſicut ⁊ impedimentũ affinitatis inducitur etiã ꝑ illegittimũ coitum.x⸗
xxv.q.iij. de inceſtis.Circa electionem etiã vides ꝙ electio que nulla ẽ
ſecundam impedit.S.de ele.auditis.quod nõ pꝛoſequoꝛ. ſed dic vt ibi.
Item in denũciatione noui operis que ſiue fit iuſta ſiue iniuſta impe⸗
dimentũ pꝛeſtat futuro edificio.s.de no.ope.nun.c.i.ff.eo.ti.l.i.in pᷣn.

Idem etiã in ap.que ⁊ ſi ex falſa cauſa ſit interpoſita dum tñ pꝛobabili

tali que ſi foꝛet ꝓbata debeat reputari legittima.ea interpoſita nihil eſt
innouandum.ij.q.vi.appellatiõe.tẽ in litteris pape per mendaciũ im
petratis quelz ſint nulle q̊ͥ ad iuris effectum pꝛeſtant impedimentum
alijs impetrandis ſi de eis mentio nõ fiat.s.de reſcrip.ceterũ ⁊.c.ex ꝑ⸗
te.ſᷣm gof qui hocno de deſpon impu litteras.ſed ber.in hoc vlt.õ.S.
de reſcrip.ex tenoꝛe.in glo.i.in fi.ꝑ decre.de ↄfir.vti.vel inuti.bonc.Et
no.banc regulã verã niſi in penã aliquis pꝛohibeat᷑.hoc dico ꝓpter ma
leficia que nõ ſoꝛtiunt᷑ effectũ a iure ⁊ tñ impedimentũ pꝛeſtant ꝓmouẽ
dis.l.di.c.i.ij.et.iij.interdũ matrimonio. hendo.iuxta ea que no.xxiij
q · ij. .. qᷓq;.⁊. S.de pe.⁊ re.qui pbꝛm.⁊ eſt ſi quod no.C. de legi.non du
biũ.habet᷑ enim ꝓ infecto qð contra iura fit.x.di.vides.vbi de hᷣ.⁊ . e.
qͥ contra ius.⁊ ibi dicã.⁊ ꝙ dicit nõ ſoꝛti᷑ effectum. dic a pncipio vel ex
pꝛimo facto qð dic vt dixi.S.e.nõ firmat. . .
Ui licet. PHec regula ſumpta eſt ex.l.ff.e ti.non debet cui plus licʒ
quod minus eſt non licere.⁊ fallit hec regula in caſibꝰ ibi no.Po⸗
ne caſum. Pbꝛ in miſſa conficit coꝛpꝰ xpᷣi quod maiꝰ eſt. bene ̊ põt bñ⸗
dicere ꝓpłm qð eſt minus.xcv.di.ecce. Itẽ conceſſis decimis laboꝛum
qð maius eſt ⁊ noualiũ qð minꝰ eſt.s.de deci.ex ꝑte.iij. Item cui cõceſ⸗
ſum eſt teſtari⸗puto filiofamilias in peculio caſtrẽſi ꝗ̊ͥ ⁊ donare cã moꝛ

Niber Quintus

*

tia.ff. de dona.cã moꝛ.l.t bis.cõcoꝛ.xrij q.i.pꝛecipimꝰ. cui cõmittũtur
aie ⁊ res e clie.⁊.S. de dote poſt diuoꝛ.reſti.ꝑ veſtras. cui cõmittit vxoꝛ
coꝛpus bñ hot cõmittere dotẽ. Et no.ꝙ iſtud ẽ vnũ bꝛocardum cui licʒ
plus ⁊ minꝰ.Aliud qð lʒ maioꝛi ⁊ minoꝛi.xcv.di.illud ſuꝑfluũ.aliud
negãdo cui nõ lʒ minꝰ nec maiꝰ.de ſen.ex.cũ illoꝝ.⁊ qð no licet ĩ mioꝛi
nec in maioꝛi.de elec.cũ in cũctis.vbi de bᷣ.õ ad hãc regulã.S.e.li.ð pᷣb.
cui de nõ ſacdotali. So
illud tgeirſo:ma mada⸗
- 8. „*„1ε kti. 2 codẽ mõ rũde ad.c
Ui pꝛiozeſt tempoꝛe potioꝛ ẽ c. ti. cũ in illis. §. vl. ? fa.
iure. Idem. 5

Vi ſentit onꝰ ſentixe debet cõ⸗ enn SH ,
. pale
modum ⁊ econtra. . dem. ꝓpter vnionẽ.⁊ ſic etiam
Nre communi potioꝛ eſt cõditio rndetad.i ff. ð admi.tu.
cũ q̃ri. Nã pupillꝰ põt
ois noia qᷓ̃ fecit tutoꝛ re⸗

ſpuerc.ſed non quedã re
ſpuere ⁊ quedam appꝛobare.Item cõtra de tranſac.c.vi vbiꝑmittitur
tranſire ad maioꝛẽ dignitatẽ ſed nõ ad minoꝛem. Soł.vt ibi no.in glo.
penul.Item .xxxiij.q.ij.latoꝛẽ.vbi põt excõicare ſed nõ oblationẽ da⸗
re.ad idem.xxij.q.iiij.miroꝛ.Itẽ j.de toꝛnea.c i.de rap.c.ij.vbi cõcedit᷑
penitentia ⁊ nõ ſepultura.Solu vt no in pꝛedi.c.de toꝛnea.qꝛ regula⸗
riter eſt qdð hic dicitur.niſi a minoꝛe ꝓhibeatur ex cã vel vt cõſulatur vi
uis vt ibi vel ob aliã cauſam. Itẽ ad negatiuaʒ. .xxxvi.di.qui eccleſia⸗
ſticis.⁊.i.q.i.ſiiqui epiſcopi.vbi qui iniuſte oꝛdinẽ contulit pꝛiuat col⸗
latione illius oꝛdinis ſed nõ mineꝛis vel maioꝛis ſᷣm ber.lʒ hugo 3. ſed
dic vt.s.pxi.dixi.Plus ergo qualitate includit minus.ſed nõ ſemꝑ vc
ſicut plus quantitate noͤ ſemꝑ includit minꝰ. vt. . dixi.e.ti.plus ſꝑ.
Ui pꝛioꝛ eſt DHec regula ſumpta eſt ex.l.ff e.ti.quotiens vtriuſq;.
Pone caſum. In iure ceſſiõis ⁊ ſubſcriptiõis.xvij.di c.vleibi pꝛe⸗
ponitur poſt oꝛdinatus in aſſecutione pꝛebẽde qui pᷣmo umpetrauit S.
e li.de pᷣben.eũ cui.Ex duobꝰ emptoꝛib vel donatarijs pꝛeponitur in
rei venditione ille cui res pꝛius tradita fuerat.C.de rei vendi.quotiẽs

in pꝛin.⁊ in fi. Sed quare in hoc vltimo caſu pꝛefertur ille cui fuit pꝛi⸗

