HaII48_fol_1
author: Bonifatius VIII., Papst

4 7 17 .
ℳ 7 D “
2 — —
7„
17
*
N 125 11925584 021
us Tübingen .
3
.

E rrLErLErErErcEcrcreereee . . — — - . . . — 4 . .

W☛R ð

*

S

Rubꝛice pꝛuni libꝛ.

E ſumma tri

nitate ⁊ fide catholica. fo.ij
De oſtitutionibo fo. ij ·

De reſcriptis fo.ij.
De conſuetudine x.
De poſtulatione pꝛelatoꝝ xi.
De electione ⁊ electi poteſtate xi.
De renunciatione xxvij.

De ſupplenda negligentia pꝛelatoꝝ xx viij.
De kenckpoeibus oꝛdinationũ ⁊ qualitate

oꝛdinandoꝝ. xr viij.
De etate ⁊ qualitate ⁊ oꝛdine pꝛeficiendo⸗
rum xxix.
De filijs pꝛeſbyteroꝝ xxix.
De bigamis xxx.
De officio vicarjzj cxäKxrx.
De officio ⁊ poteſtate iudicis delegati.xxx
De officio legati xxxiij.
De officio oꝛdinarj xxxiiij.
De maioꝛitate ⁊ obedientia xxxvi.
De pactis xxxvi.
De pꝛocuratoꝛibus xxxvij ·
De his que vi metuſue cã fiunt xxxviij.
De reſtitutione in integrũ xxxix.
De arbitris xxxix.
Liber ſecundus eiuſdẽ ſexti.
De iudicijs . xxxix.
De foꝛo competenti xl.
De litis conteſtatione .
De iuramẽto calũnie xli.

De reſtitutione ſpoliatoꝝ xli.

Tabula tituloꝛũ
De dolo ⁊ contumacia Elij.
De eo qui mittitur in poſſeſſionẽ cauſa rei
ſeruande. xlij.
Ut lite pendente nibil innouetur rlij.

De confeſſis xliij.
De teſtibo ⁊ atteſtationibus xliij.
De iureiurando xliiij.
De exceptionibus xlv·
De pꝛeſcriptionibus xlv⸗
De ſententia ⁊ re iudicata xlvi.
De appelationibus xlix.
Liber tertius.
De vita ⁊ honeſtate clericoꝛum lij·
De clericis cõiugatis lij.
De clericis nõ reſidentibus in eccleſijs vel
pꝛebenda lij.
De pꝛebendis ⁊ dignitatibus lh.
De clerico egrotante lviij.
De inſtitutionibus lix.
De conceſſione pꝛebende ⁊ eccleſie non va⸗
cantis lix.

Ne ſede vacante aliquid inouetur lxij.

De rebus ecdleſie nõ alienandis lxij 4.

De rerum permutatione lxiij.
De teſtamẽtis ⁊ vltimis voluntatib xiij.
De ſepulturis lxiiij.
De decimis lcii ij.
De regularibus ⁊ tranſeuntibo ad religio
nem lxv.
De voto ⁊ voti redemptione lx vi.
De ſtatu regularium lxvi.
De religioſis domibus lxvij.
De capellis monachoꝛum lxvij.
De iurepatronatus lxvij.

De cenſibus exactionibus ⁊ pꝛocurationi
bus lxviij.

De conſecratione eccleſie vel altaris lxix·

De reliquijs ⁊ veneratione ſanctoꝝ lxix.
De imunitate eccleſiarum ⁊ alioꝝ locoꝛũ
religioſoꝛurm lxix.
Ne clerici vel monachi ſecularibus ſe ne⸗

gocijs iĩmiſceant lxx·
Liber quartus
De ſponſalibus ⁊ matrimoniis lrtxi.
De deſponſatione impuberũ lxxi.
De cognatione ſpirituali lxxi.
. Liber quintus.
De accuſationibus inquiſitionibus ⁊ de⸗
nunciationibus lxxij.
De hereticis lxxij.
De ſciſmatcicis lxxij.
De homicidio lxxvi.
De vſuris xx vij.
De exceſſibus pꝛelatoꝛum lxx viij.
De pꝛiuilegijs lex viij.
De iniurijs ⁊ dãmo dato lxxx.
De penis

is lxcx ·
De penitentijs ⁊ remiſſionibus lxxxi.
De ſententia excõmunicationis ſuſpenſio

nis ⁊ interdicti lxxxij.
De verboꝛum ſignificatione lxxxvij.
De regulis iuris lxxxviij.

Finie

Irca lecturam arboꝛis diuerſis olim diuerſum moduʒ
tenentibꝰ Jo. de deo hiſpanus poſt illos lecture ipſiꝰar⸗
boꝛis nouũ modum aſſumens per ſuas meretricas re⸗
gulas ipſius intellectum niſus fuit aperire.ſed pꝛopter
multitudinem regularũ ⁊ verſuũ obſcuritatem aliqui⸗
bus notum ignotum alijs ignotum ignotius reddidit
Attendens igitur ego iohannes andree inter decretoꝝ doctoꝛes mini
mus ⁊ indignus inuentionẽ arboꝛis ex co fuiſſe. vt habentibꝰ materiã
conſanguinitatis ⁊ affinitatis ignotã nota.⁊ habentibꝰ notam ex ocu
loꝛum inſpectiõe notiſſima fieret.antiquoꝝ ſcripta reuolui.⁊ pꝛout ex⸗
pedire credidi compilaui. Pꝛimo querens ad vtrãq; arboꝛem ad quid
fuerit inuentio arboꝛis neceſſaria. Secundo an ſit auctentica.Tertio
ad qͥd in volumine decretaliũ repetita que olim fuerat in decretis. Pꝛi
me queſtionis ex ſuperiꝰdictis patuit ſolutio.pꝛobatio enim ad oculũ
als vincit.inſti.de gradi.S.agnationis.xxvij.q.i.nec aliqua.Er oſten/⸗

ſione enim facti quedam melius percipiuntur q; elocutione. de donat.

aplice vᷣſꝰ fi. Hinc eſt ꝙ agroꝝ mẽſio ſubijci᷑ oculis.xvi.q.iij.in inter.
de pꝛeſcrip.qꝛ indicante.C.fini.regun.il.iij.ventris inſpectio.an muli
er ſit pꝛegnãs.ff.de ven.inſpi.l.i.in pꝛin.Locoꝝ pudicitie inueſtigatio.
an mulier ſit virgo.de pꝛoba.ꝓpoſui.an arta de fri.⁊ male. fraternitatj.
vel aliter impedita.e.ti.ex litteris. Iniurie an ſit atrox eſtimatio.ff.de

fer.l.ij.⁊ littere papales an ſint vere vel falſe.de crimi.fal.licet. Ad ſecũ

dum dic.ꝙ arboꝛ auctentica eſt quod patet ex canonibꝰxſidoꝛi ⁊ alexã/⸗
dri.xxxv.q.v.c.i.ij.⁊ vlti.Ad tertium dic.qꝙ qꝛ in decretis de cõſangui
nitate ⁊ affinitate tractatur.vtile fuit ibi arboꝛeʒ ponere.⁊ qꝛ in decre⸗
talibus eſt idem tractatꝰ ⁊ in hoc volumine vtile fuit repeti ex eo maxi

me qꝛ nemini venit in dubium.id ſatis eſſe validum ſatiſq; famoſum.

quod repetita lectio.pꝛobat.C.de emen.iuſt.co.l.vna.Itẽ ex eo qꝛ an⸗
tiqui canones circa materiam illam multũ fuerunt coꝛrecti.vnde expe
diens fuit ſ̃m ſtatum nouoꝝ iurium antiquam arboꝛẽ decidere.
Einde adarboꝛem conſanguinitatis ſpecialiter deſcendamus
Et pꝛimo queritur quid ſit cõſanguinitas.⁊ vnde dicat᷑. quid
linea. quid gradus. Secũdo queritur quomodo arboꝛ foꝛme
tur.⁊ quare ſic foꝛmetur.⁊ quare ſic punctetur. ⁊ interſeremꝰ
regulas per quas cognoſcuntur gradus. Demũ ponemus quedam no

tanda. ⁊ quaſdam queſtiones Ad pꝛimũ dico ꝙ conſanguinitas eſt at
ms tinentia perſonarũ ex eo pꝛoueniens.qꝛ vna deſcendit ab altera vel am

be ab eadem.vel eſt vinculum perſonarum ab eodem ſtipite deſcenden

tium carnali ꝓpagatione contractũ quod ſatis eſt idem. Dicitur auteʒ
conſanguinitas quaſi ſanguinis vnitas a con ⁊ ſanguine.qꝛ de cõmu⸗
ni ſanguine deſcendunt.x quo ad pꝛohibitionem coniugij nõ diſtin⸗
guo an tales ↄſanguinei ſint pꝛoducti ex vxoꝛio coitu vel ex foꝛnicario.

quod eſt expꝛeſſuʒ.ff.de pꝛoba.per tuas.LQinea vo eſt collectio perſona

rum ab eodem ſt pite deſcendentiũ gradus ↄtinens ⁊ numeros diſtin
guens. Et eſt triplex linea.ſ.graduũ deſcendentiũ aſcendentium ⁊ colla
teralium.vtꝗj. patebit.⁊.ff. de gradibꝰ.l.i.⁊.l.iuriſconſultꝰ.Gꝛadus eſt

habitudo diſtantium perſonarum qua cognoſcitur quota agnationis

vel cognationis diſtantia due perſone inter ſe differũt.⁊ dicuntur gra⸗
dus ad ſimilitudinem graduum ſcalarum vel locoꝝ pꝛocliuium. quia
ita gradimur de pꝛoximo in pꝛoximũ.ff. de gradibꝰ.l.iuriſconſultus.ꝭ.
gradus. oꝛmatur autem ſic arboꝛ pꝛimo vide cellulas aſcendentiuin
ſecũdo deſcendentiũ.demũ collateralium. Aſcende ſuper cellulam va⸗
cuam que remanſit ideo vacua.qꝛ non potuit nomen pꝛopꝛium habere

cum alie cellule exceptis his que per genitiuũ nominant᷑ ſumant no)

men ab ipſa.uomodo enim poſſemꝰ illam cellulam nominare quaʒ
dicimus filium patris fratrem tratris patreʒ filij ⁊ ſic de ſingulis.⁊ es
alij vocant ioachim alij pꝛotheum alij truncuʒ. Nos autem a nomine
pedelli noſtri vocemus eam petrucium. Et ſcire debes ꝙ competenter

ille cellule medie aſcendentium ⁊ deſcendentium diuiderentur directe
per medium vta latere dextro illarum cellularum ponerentur nomina

marium.vt abauus pꝛoauus ⁊c̃.a latere ſiniſtro nomins mulierum vt
abauia ⁊c.qꝛ poſiti a latere dextro deſcendunt a maribus ⁊ econuerſo.
Supꝛ:a cellulam vacuã eſt cellula hec continens pater mater.⁊.S.vnũ

punctum rubeum.⁊ vnum nigrum. Supꝛa illam ẽ cellula auꝰauia.

continens duo puncta rubea. ⁊ duo nigra. Supꝛa illam eſt cellula pꝛo⸗
auuopꝛoauia habens tria puncta rubea. ⁊ tria nigra. Supꝛa illam eſt
cellula abauꝰ abauia habens quatuoꝛ rubea ⁊ quatuoꝛ nigra. Deſcen⸗/
dendo ſub cellula vacua habes filium filiam.⁊ habet vnũ punctum ru⸗
beum ⁊ vnũ nigrum. Sub illa habes nepotem ⁊ nepteʒ ⁊ duo puncta
rubea ⁊ duo nigra. Sub illa pꝛonepotem ⁊ pꝛoneptem ⁊ tria pũcta ru
bea ⁊ tria nigra.ſub illa abnepotem ⁊ abneptem/⁊ quatuoꝛ puncta ru⸗
bea ⁊ quatuoꝛ nigra. Anteq; ad collaterales tranſeamꝰ ſcire debes ꝙ
punctoꝝ numeratio eſt numeratio graduũ habito reſpectu ad cellulaʒ

vacuam.⁊ puncti rubei denotant computationem ſ̃m ius canonicuʒ.

puncti nigri ſ̃m ius ciuile ⁊c̃. onitur autem computatio canonica in
ſuperioꝛi parte cellularum.ciuilis vᷣo in inferioꝛi.vt detur intelligi ex/
cellentia iuris canonici ad ciuile.⁊ marime quo ad hunc caſum qua in
ſtruimur in matrimonijs quelicite contrahi poſſint necne.⁊ cum ma/
trimonium ſit ſacramentum ecceſie in co pꝛecipue lex mino: eſt cano⸗
ne.õ.de ſecun.nup.c.vlti.⁊ penul.Uides autem ex punctatiõe pꝛedicta
ꝙ in computatione aſcendentium ⁊ deſcendentium concoꝛdat vtrũq;
ius.qꝛ in eis ſemper perſona addita perſone per carnis pꝛopagationeʒ
gradum adijcit. Ad inueniendum autem gradus inter eos ᷣm vtrũq;
ius tolle hanc magiſtralem regulam. Aſcendẽtiũ ⁊ deſcendẽtiũ. quot
ſunt perſone de quibꝰquerit᷑ computatis intermedis.vna dempta tot
ſunt gradus inter eas. Si igitur vis ſcire quantũ diſtat abauꝰ a petru

Pꝛo lectura arbo.cõſan.

cio vtroq; computato.⁊ intermedijs quinq; ſunt perſone.deme vnam
gato⸗ ſunt gradus.Idem dico de ipſo.p.ad abnepotem.qꝛ eodẽ mo⸗
o erit reperire quinq; perſonas.⁊ ſic quatuoꝛ ſunt gradus.Si velles
ſcire quot diſtet abauus.p.ab abnepote.p. inuenies ibi nouem perſo⸗
nas computato.p.⁊ ſic octo erunt gradus.Scias autem ꝙ iſte.p.non

habet cotam ſuam computationẽ in arboꝛe. Scis enim ꝙ quilibet ha

bet duos parentes.iiij.auos.viij pꝛoauos.xvi:abauos. ⁊ ſic ſemꝑ aſcẽ
dentes duplicantur. Unde impoſſibile fuiſſet tot ꝑſonas in arboꝛe ſcri
bere.Quero autem an inter aſcẽdentes ⁊ deſcẽdentes pꝛohibitio copu

le coniugalis excedat quartum gradum. ⁊ dicit goff.in ſumma de con⸗

ſanguini.⁊ affi.S.item q;tum.ꝙ non.per decr.nõ debet.eo.ti.que gene
raliter loquitur. Alij cõmuniter contradicentes inter aſcẽdentes ⁊ de⸗
ſcendentes perpetuam eſſe pꝛobibitionẽ dicũt.⁊ quod de quarto gradu
dicitur in collateralibus locũ habet.ad hoc.xxxv.q.iij.pꝛogeniẽ.⁊ duo
bus.c ſequẽ.in quibꝰ dicitur.qꝙ olim nõ ſolum vſq; ad ſcm gradum.

ſed etiã inq;tum noticia erat parẽtele extendebatur pꝛohibitio.Exquo

ergo certũ eſt altcrũ deſcendentẽ ⁊ alterũ aſcendentem perdurat pꝛohi
bitio.ad idem inſti.de nup.ꝭ.i.ff.de ritu nup.l.nuptie.⁊ hoc veꝝ puto
Ad collaterales trãſeamꝰ ⁊ ad fratrẽ ⁊ ſoꝛoꝛem.⁊ cauſa bꝛeuitatis ꝓſe

quẽdo ſolum partẽ mediam arboꝛis ad modum vecilli.qua intellecta

reliqua intelligit᷑qð per ſe pacet. Dicamus de fratre ⁊ deſcendẽtib ſub
cellula fratris filius filia.exc ũla fratris nepos neptis.ex illa fratris pꝛo
nepospꝛoneptis.⁊ frater.p.⁊ cũ.p.in pᷣmo gradu ſᷣm canones. in ſcðo
ſ̃m leges.eius filiꝰ in ſcðᷣo ſᷣm canones.in tertio pſᷣm lege s.nepos in ter
tio ſᷣm canones.in quarto ſᷣm leges.Fratris ꝓnepos eſt ipſi.p. in q̃rto
ſm canones.in quinto ſᷣm leges.⁊ ſic debet eſſe vtraq; punctatio. ⁊ iſti
ſunt collaterales ad.p.Et᷑ nũc de cellula patris fecimꝰ ſtipitẽ.⁊ fac cõ⸗
ſequenter ſtipitem de auo.cxc co patruꝰ amitta.ex illa frater patruelis ⁊
amitinus ſoꝛoꝛ patruelis ⁊ amitina.ex illa hoꝝ filius filia. exc illa hoꝛũ
nepos neptis.patruꝰ eſt.p.ſcðo gradu.frater patruelis etiam ſcðo gra

du filiꝰ in tertio.nepos in quarto ſᷣm canones. Per leges autẽ patruꝰ

in tertio.frater patruelis in quarto,.filiꝰ in quinto nepos in ſexto. ⁊ ſic
debet eſſe vtraq; punctatio. Poſtea fac pꝛoauũ ſtipitem.⁊ habet filiꝰ pa

truũ magnũ.amitam magnã.auũ ⁊ aulã.auũculum magnũ ⁊ mater⸗

teram magnã.illos nõ pꝛoſequimur.Ex cellula patrui magniꝓpioꝛ ſo⸗
bꝛinꝰ ꝓpioꝛ ſobꝛina.ex illa hoꝝ filius filia ex illa eoꝛundẽ nepos neptis
⁊ qꝛ.p.diſtat a ꝓauo quẽ nũc feci ſtipitẽ cio gᷣdu g̊a patruo tertio.⁊ ꝙ;
a ioꝛi ſobꝛino fſcio. et a filio ſtio.⁊ nepote qᷣ exit lineã eq̃litat q̃rto ſᷣm
canões.ſᷣm leges vo diſtat.p.a patruo magno q̃rto a ꝓpioꝛi ſobꝛino qͥn
to.⁊ a filio ſexto ⁊ a nepote ſeptio.⁊ ſic dʒ eſſe vtraq; p ctatio. Mõ fac
abauũ ſtipitem cũ tribꝰ filijs ſ. pꝛopatruo pꝛoauo ⁊ pauunculo.deꝓ⸗
auunculo nõ pꝛoſequoꝛ.Ex cellula pꝛopatrui otur cellula hoꝝ filius
filia.ex illa hoꝝ nepos neptis.ex illa eoꝛundeʒ ꝓnepos pꝛoneptis.Iſti
oẽs ſunt cũ.p.in quarto gradu.qꝛ.p.diſtat a ſtipite in quarto gradu.⁊
ex illa linea nullus exit lineã equalitatis ergo oẽs ab eo diſtãt · quarto
ſᷣm leges.pꝛopatruꝰ diſtat.v.filius.vi.nepos.vij.ꝓnepos.viij.⁊ ſic de⸗
bet eſſe vtraq; punctatio.Nũc videndũ eſt quibꝰ regulis gradus illoꝝ
collateraliũ cognoſcantur.Collateralium equalis linee vnã trado re⸗
gulã ſᷣm canones. Collateraliũ in linea equali.quoto gradu qᷣs diſtat
a cõi ſtipite.toto diſtant inter ſe vel ſibi attinent.hoc ſᷣm canones.Ex⸗
emplum pone cũ facis abauũ ſtipitem inter.p.⁊ pꝛonepotẽ pꝛopatrui.
nam illi ſunt in linea equali.quilibet diſtat a ſtipite quarto gradu.&̊ in
ter ſe quarto.fᷣm leges vo aliter eſt.⁊ ſic dicimꝰ regulam collateraliuʒ
in linea equali q̊to gradu qͥs diſtat a cõi ſtipite toto duplicato diſtant
inter ſe vel ſibt attinent. Uides ꝗ̊ ex ſuperiꝰ dictis ⁊ ex punctatione ꝙ; P
dicti.p.⁊ pꝛonepos ꝓpatrui diſtãt.viij.⁊ inſurgit illa diuerſitas.qꝛ ſᷣm
leges quclibet ꝑſona gradum facit in collateralibꝰ. Unde duo fratres

ſfaciunt duos gradus.ſᷣm canones vo due perſone faciunt vnũ gradũ.
vndeſ pater in cellula fratris eſt cũ.p.in pᷣmo gradu ſᷣm canones in ſe

cundo vᷣm leges.ſed cõputatio eoꝝ ob aliud fit q; noſtra.xxxv. q.v.c.ij.
bene ergo dicitur ſᷣm leges. q in equali linea collateraliũ ſiue linea ſit
paris numeri ſiue diſparis.nõ eſt reꝑire diſparem gradũ.vide in linea
paris numeri ſecunda vel quarta.diſpar numeri pꝛima vel tertia. In
pꝛima ſecundus gradus.in ſecũda quartꝰ.in tertia ſextꝰ.in q̃rta octa⸗
uus.qð nõ eſt ᷣm canones.qꝛ in equali linea diſparis numeri habemꝰ
diſparem gradũ.qꝛ in pꝛima pꝛimũ.in tertia tertiũ.in quinta quintũ.
⁊ ſic de ſingulis. ũc reſtat videre de collateralib in linea incq̃li. de qͥ
bus traditur talis regula ſ̃ᷣm canones. Collateraliũ in linea inequali
quoto gradu remotioꝛ diſtat a cõi ſtipite.toto diſtãt inter ſe. Exemplũ
pone faciendo abauũ ſtipitem. p.⁊ filliꝰꝓpatrui ſunt in linea inequali.
cõputemꝰ ꝗ̊ a remotioꝛi.ſ.a.p.ſʒ.p.diſtat a ſtipite quarto gradu.q̊a fi⸗
lio ꝓpatrui quarto.⁊ idem in deſcendentibo vſq; ad lineã equalitatis.⁊

hoc eſt qdðᷣ dicimꝰ ꝙ perſona addita ꝑſone vſq; ad lineã equalitatis nõ

creſcit gradus.qꝛ ꝓpatruus filiꝰ eius nepos ⁊ pꝛonepos oẽs diſtant q̃r
to a.p. Sed aliter ſᷣm leges ᷣm quas talẽ regulam tradimꝰ. Collate⸗
ralium in linea inequali quot ſunt perſone ſtipite dempto.tot ſunt gra
dus vñ.p.a ſtipite diſtat quarto.a ꝓpatruo.v.a filio.vi.a nepote.vij a
pꝛonepote.viij.⁊ ſic quelibet perſona facit gradũ. VUides ex ſupꝛadictis
ꝙ p.non poteſt ↄtrahere cũ aliqua de arboꝛe Diſtat enĩ a ſummo.ſ.ab
auo.ab imo.ſ.a nepote.ab extremis collateraliũ.ab omnibo his quar⸗
to.a medijs citerioꝛiꝑ ouod ſatis patet ꝙ cũ nullo põt ↄtrahere.Sed
ſi extremꝰ in collateralibus.vtputa ſi pnepos ꝓpatrui vel pꝛonepos fra
tris pꝛocrearet filiam poſſet.p.cũ illa ↄtrahere.licet autem contrahbat᷑
in quinto gradn.remanet tñ cõſanguinitas.phibitio enim que per ius
poſitiuũ ꝓceſſerat potuit tolli.ſed naturalia ſunt ĩmutabilia.v.diſt.in
pꝛin. Scire debes ꝙ cõiter dicunt doctoꝛes ꝙ abauus⁊ ꝓauus ⁊ alius
° 2

XSa r G

II.
eꝛiidlpyne
pos ꝓnep.
VII

coꝛul l ne
pos neptis

dolll,

ſi diceretur ꝓpatruus ⁊ vxoꝛ p

Sciendũ eſt etiam ꝙ in collaterali
gula affirmando ⁊ negando ego ⁊ tu
et ego poſſum accipere filiam tuaʒ. ergo tu mes

poſſum accipere filiam tuaʒ. ergo nec tu meam. Affirmatiua pcecn
linea equali quarti gradus. Negatiua in tertio vel citerioꝛi.ſed in linea

inequali hoc nõ pꝛo cedit affirmand j
to alter in tertio vel citerioꝛi qui eſt in tertio vel cit. e,/
re cũ filia eius qui eſt in quarto gradu ⁊ non econuerſo. vnde ꝓpatru

huiꝰ filius ⁊ nepos contrahere pnt cũ filia.

pos nep.

fratlpne

ſunt bigami dicentes. ꝙ ſi nõ eſſentbigami nõ poſſent filij eoꝝ coniun
gi. cum eſſent fratres. ſed de hoc non multum curo. qꝛ eadẽ ratione ſic
dſer de alis cellulis duplicibꝰ ꝙ pſone earũ eſſent bigami. vnde finga⸗
. mus ꝑinde ac ſi in qualibet duplici cellula haberemꝰ. iiij. perſonas. ac
ꝛoamita ⁊ maritus.vñ duplicatio poſita
fuit vt noia demõſtraret in vtroq; ſexu.nõ vt eos coniuges denotarer.
bus equalis linee bene ſequit᷑ iſta re
ſumꝰ conſanguinei in linea equali
m. et negatiue ego non
Affirmatiua ꝓcedit in

un

pꝓpatruꝰ
pꝛoamita
V
pWlut
us filia
VI
II L
coꝛundẽ ne⸗ Wrobꝛin⸗ palluns
pos nep. ꝓpioꝛ ſobꝛina amita
ITI ff piuelvel
bon it, omiln⸗fotor pa ter
us filia trnelis ł amitia
VI II II
boy ki frih fii
us flia us filia
V III
rlole,
pos nep.

.

—

Arboꝛ conſanguinitatis

o vel negãdo.qꝛ ſi vnus eſt in quar
erioꝛi põt contrahe⸗

p.ſed non econuerſo.Demũ

„

2

q]ueritur an collaterales quoꝝ vnus eſt in quinto ⁊ alter in pꝛimo.pu⸗
ta filia.p.⁊ pꝛopatruꝰ poſſint adinuicem contrahere.dicit hoſti.ꝙ nõ.
⁊ hoc no.S.e.ꝙ dilectio.⁊.c.tua.in ſumma huius tituli.de conſang..
nũquid.in quinto ⁊ pꝛimo quod per ſua argumenta nititur pꝛobare ſie
ſcʒ pater ⁊ filius vna perſona cenſentur. C. de impu.⁊ alijs ſubſti.l. vl⸗
ti. Sicut ergo non cõtrahit cum ſtipite.ſic nec cũ filijs ſtipitis.bene fa⸗

trarium tenet ber.quod colligitur ex glo.quã ponit.S.e.ti.c.vlt.⁊ ray.
2 lohᷣ.de deo. ⁊ hoc eſt veriſſimũ.quod pꝛobant verba regule poſite.s.c.

ſcendit a ſtipite.Pꝛeterea aut dicis ꝙ eſt inter eos pꝛohibitio aſcenden
ẽ filũ.p.nõ deſ cẽdiſſe aꝓpatruo.Eeſt g̊ phibitio collateraliũ ſʒ certũ ẽ ꝙ

deo. Jo. an.

AUns
Abauia
UIII

IiIn

NlHAHI
ꝓpauus ꝓauunculus
ꝓpauia pinatertera

II vV

w. „I “H
partmagn' Auns auficilamagn bOt
omic: aon Auia matctera magna us filia

u III VI

iter auß Alus pio: Plein⸗ corlle nen

Mater matertera ꝓpioꝛ ſobꝛina pos neptis
1 UII V VII

Soꝛ02 ſoblin⸗ bon lhi eorun pne
ↄſobꝛina us filia pos pꝛonept/
II IIII VI VII *
Filius . ſoꝛollo fi bol kitt eoNliiene
Filia lius filia us filia pos neptis
noe dro he pollii ne⸗
Neptis pos neptꝭ pos nept
ꝓnepos ſo pne
Pncpcis pos ꝓneptis
d Ae.
abneptis
IIII

cit pꝛedicta decretalis tua.vbi fratres videntur poni pꝛo ſtipite. Con⸗

c.vlti.dũ dicit ibi deſcendentiũ ab eodem.ſed certũ eſt ꝙ pꝛopatruꝰ de⸗
tium⁊ deſcendentium aut collateraliũ.De pꝛimo patz negãdo.qꝙ certũ

iſti diſtãt qͥnto.qͥd igit᷑ impediat iſtos collaterales contrabere non vi/

D arboꝛem affinitatis ⁊ eiꝰmateriam trãſeamꝰ. Et pꝛi⸗
tmo videndũ eſt quid ſit affinitas.⁊ vnde dicatur. ⁊ qũo
ipſius genera inſurgãt.⁊ gradus cõputentur.deinde ar

—,,—

nes. ſed ſᷣm leges eſt peimitas pueniẽs ex nuptqs. Et requiritur m le
ges.ꝙ legittime ſint᷑ nuptie nõ interdicte vt cõtrahatur affinitas.ff.de
gradi.l.nõ facile..ſciendũ. Et dicatur affinitas quaſi duoꝝ ad vnũ fi
nem vnitas.co q; due cognationes diuerſe ꝑ nuptias ſᷣm leges.vel per
coitum ſ̃m canones copulant᷑.⁊ alter ad alteriꝰ cognationis finẽ acce⸗
dit.vt in eadem.l.S.affines. Sed ꝙ per foꝛnicarium coitũ ⁊ inceſtuo⸗
ſum ſᷣm nos cõtraba?᷑ affinitas.patet de eo qui cog. cõſang.vx.ſue.c.di
ſcretioni.et.e.ti.c.penul.ſed conſideratio legis fuit circa hereditaces et
tutelas deferendas.⁊ ne quis cogatur aduerſus affinẽ teſtimoniũ dice
re.ff.de gradi.l.iuriſcõſultꝰ.in pꝛin.⁊.ff.de teſti.l.iij.⁊.iiij.q.iij. .item
in criminali.vᷣ.item.l.iulia.Sed canon quo ad matrimonia pꝛohiben
da conſiderauit vnionẽ carnis que inſurgit ex copula.⁊ eſt videre ſᷣm pſᷣ
concurrere poteſt attinentia ↄſanguinitatis et affinitatis.vt ſi quis
cognoſcat conſanguineã ſuam.oẽs cõſanguinei vtriuſq; ſunt vtriq; af
fines.Scias autẽ ꝙ affinitas eſt perpetuũ impedimentuʒ quod durat
etiã moꝛtua perſona qua mediante contrahit᷑.xxxv.q.x.fraternitatis.
Nec oꝛitur affinitas ex pollutiõe extraoꝛdinaria.que fit extra clauſtra
pudoꝛis.xrxv.qliij. ertraoꝛdinaria. ⁊ adde quod ibi notatur. Et inſur⸗

zir affinitas ex coitu interaum cũ publica honeſtate interdũ ſine. ⁊ vpu

lica honeſtas interdum ſine affinitate.vt ſi cognoſco vtoꝛem vel ſpõ⸗
ſam. hic impedimentum eſt publice boneſtatis ⁊ affinitatis.ſic cogno
ſco non ſponſam bic affinitas ſola eſt.ſi ſponſaʒ nondũ cognoui. ibi ſo
la publica boneſtas.hoc dico.qꝛ ſi moꝛtua eſt vxoꝛ tua vis ↄtrabere de

diſpenſatiõe eccleſie cũ conſanguinea ſua ⁊ eccłia diſpenſat ꝙ poſſis cõ
trahere cũ illa nõ obſtante ꝙ ſit tibi affinis tali gradu per diſpenſatioęD

nem adhuc cotrahere nõ poteris.qꝛ licet ſublatũ ſit impedimentũ affi⸗
nitatis.nõ tamen ẽ ſublatum impedimentũ publice honeſtac. Debes
ergo facere expꝛimi ꝙpoſſis cũ tali cotrsbere nõ obſtante impedimẽto
publice honeſtatis.pꝛo eo ꝙ deſponſaſti conſanguineaʒ eius in quarto
radu. ⁊2 nõ obſtante ꝙ; eſt tibi affinis in quarto pꝛo eo ꝙ dictam deſpoõ
atam carnaliter cognouiſti.?⁊ tunc matrimoniũ ꝓcedere poterit. Ge⸗
nus affinitatis cognoſcitur ꝑ hanc regulam.ſed nõ gradus.pꝑſona ad⸗
diea ꝑſone ꝑ carnis copulam mutat genꝰſed non gradus. Iſto modo ſi
is qui eſt mihi in ſecundo gradu conſanguinitatis cognoſcit mulierẽ.
illa eſt mihi ſcòðo gradu affinitatꝭ ⁊ pmo genere.ſi alius eã cognoſcit il⸗

le attinet mihi ſecũdo genere affinitatis ⁊ ſecũdo gradu,ſi ille aliãs mus

lierem cognoſcit illa actinet mihi tertio genere affinitatis ⁊ ſecũdo gra
du. Sed qꝛ ſolum pꝛimũ genus hodie habet ꝓhibitionem. ⁊ qꝛ.b.plene
tradidit.S.de cõſang.⁊ affi.nõ debet.Hic circa hoc nõ inſiſto.ergo ſi ꝑ
ſona mibi cõſanguinea contingat ſibi aliam perſonã carnali copula ꝑ⸗

ſona iuncta eſt mihi affinis pᷣmo genere affinitatis.ſi attinens mihi p⸗

mo genere affinitatis carnali copula ſe alteri commiſceat. ille attinet
mihi ſecundo genere.ſiaffinis mihi ſecundo genere aliquã cognoſcat.
illa eſt mihi affinis tertio genere.ſed eodem gradu.Eſt igitur videre de
gradibus.Certum eſt affinitas nõ habet hodie pꝛohibitionẽ niſi in
pꝛimo genere.⁊ in illo vſq; ad quartum gradum.ſed affinitas nõ habet
ſuam ſpecialem computationem graduũ,.ſed computantur gradus aſ
finitatis ſ̃ᷣm gradum conſanguinitatis.Si ergo cõſangnineꝰtuus co⸗
gnoſcat mulierem ſi vis ſcire quoto gradu affinitatis attinet tibi mu⸗
lier illa.vide quoto gradu eſt tibi conſanguineus tuꝰſᷣm regulas quas
tradidi in ꝓxima arboꝛe.⁊ quo to ẽ tibi conſanguineꝰ.toto mulier ẽ ti⸗
bi affinis ⁊ ſemper in pꝛimo genere. Nunc foꝛmemus arboꝛem ⁊ in me
dio arboꝛis ſunt quatuoꝛ cellule.⁊ in pꝛima ſuperioꝛi ponitur pꝛimus
gradus.in ſecunda ſecundus in tertia tertius.in quarta quartꝰ gradꝰ
Et de bis pꝛimo queritur quare ponant᷑ in medio fratis ⁊ ſoꝛoꝛis.Se
cundo quare nõ expumant attinentiam. dicendo pꝛimus gradus affi⸗
nitatis.⁊ ſic de ſingulis.Ad pꝛimũ dic hoc fuiſſevt detur intelligi ꝙ af
finitas oꝛitur ex còſanguinitate ⁊ ꝙ ab vtroq; ſexu virili et femineo af⸗
finitas contrahatur.Ad ſecundum dic attinentiam fuiſſe expꝛeſſam.⁊
illa cõputatio graduũ ad conſanguinitatem ⁊ affinitatẽ referatur. Un
de ſoꝛoꝛ ⁊ frater ſunt in pꝛimo gradu conſanguinitatis ⁊ fr̃ vir vxoꝛis
ſunt in pꝛimo gradu affinitatis.⁊ ſic de alijs. Deinde a latere dextro di
cte.lince ponitur alia linea quatuoꝛ cellulas continens. In pꝛima ſcri
bitur frater. In ſecunda fratris filiꝰ. In tertia fratris nepos.In quar⸗
ta fratris pionepos. Ad doꝛſum huius alia linea continens alias qua
tuoꝛ cellulas.in quarũ pꝛima ſcribitur vxoꝛ fratrꝭ olim relicta.in ſecũ⸗
da vxoꝛ filij fratris.in tertia vxoꝛ nepotis fratris. Alatere ſiniſtro ſunt
alie quatuoꝛ cellule.quarũ pꝛima ſoꝛoꝛ.ſecũda ſoꝛoꝛis filia.tertia ſoꝛo⸗
ris neptis.quarta ſoꝛoꝛis ꝓneptis. Ald doꝛſuʒ harũ ſunt alie quatuoꝛ
pꝛima vir ſoꝛoꝛis olim relictus.ſecũda vir filic ſoꝛoꝛis.tertia vir neptꝭ
ſoꝛoꝛis. quarta vir pꝛoneptis ſoꝛoꝛis. Ponuntur etiaʒ alie due cellule
vna a latere detro cõtinens relictus relicte fratris.a ſiniſtris relicta
relicti ſoꝛoꝛis.que ſᷣm omnes ponunt᷑ ad decoꝛem ⁊ ad demonſtrandũ

genera affinitatis. que hodie ꝓhihitionẽ non habẽt. Adhuc habes du⸗

os lineas reflexas quari yna qꝛitur in cellula fratris ⁊ terminat᷑ in cel
lula viri ſoꝛoꝛis in qua ſcribitur pꝛimũ genus affiniratis.Item alia li⸗
nea reflexa que oꝛitur in cellula ſoꝛoꝛis.⁊ terminetur in cellula vxoꝛ fra
tris.in qua idem ſcribitur.irca b̊ quero quare in cellula vxdꝛ fratris
à„„. J

Pꝛo arboꝛe affimtatis

boꝛẽ foꝛmemus.ponemꝰpoſtea quedã notabilia ⁊ quaſ
Vdam qões. Eſt antem affinitas perſonarum ꝓprimitas
ex coitu pꝛoueniẽs omni carẽs parentela.hoc ̃ᷣm cano

ſcribitur olim relicta quod nõ ponitur in alijs cellulis inferioꝛibꝰeiuſ
dem linee.⁊ dic hoc factum fuiſſe ꝓpter cellulam que ponitur ad doꝛſuʒ
illius.quaſi dicat.frater habuit vcoꝛem moꝛtuo fratre vxoꝛ ab eo reli⸗
cta contraxit cum alio viro. illa demum moꝛtua iſte relictus a relicta
fratris vult contrahere cum ſoꝛoꝛe nquuid poteſt.olim non poterat.qꝛ
erat ſibi in ſecundo genere ⁊ pꝛimo gradu.hodie vo poteſt.idem ſit repe
titũ q̊ ad cellulam viri vroꝛis. Ad cognoſcendum ergo gradus affini⸗
tatis ⁊ genus tam per fonnam arboꝛis q; ex pꝛius dictis.⁊ tolle hac ſo
lam regulam magiſtralem. Per carnalem copulã viri ⁊ mulieris inter
conſanguineos mulieris ⁊ virum.⁊ inter conſanguineos viri ⁊ mulie
rem contrahitur affinitas pꝛimi generis eiuſdem gradus cuius eſt cõ⸗
ſanguinitas.Quare dicatur in regula per carnalem copulã viri ⁊ mu⸗
lieris ⁊ nõ viri ⁊ vxoꝛis.collige ex his que in pꝛincipio dixi.Inter cõſan
guineos mulieris ⁊ virum ⁊ conſanguineos viri ⁊ mulierem ideo dixi
qꝛ inter virum ⁊ mulierem non contrahitur affinitas ſed ipſi ſunt affi⸗
nitatis cauſa.Item inter conſanguintos viri ⁊ conſanguineos mulie/
rismon eſt affininitas.vnde duo fratres contrabãt cum duabus ſoꝛo⸗
ribus.pater ⁊ filius cum matre ⁊ filia. Sed eſt affinitas inter ↄſangui⸗
neos mulieris ⁊ ibſum virum.⁊ conſanguineos viri ⁊ iplam mulierẽ.
S.de conſanguini.⁊ affini.ꝙ ſuper his. Pꝛimi generis quare dixerim.
etiam ex ſuperioꝛibus patuit eiuſdem gradus cuius eſt cõſanguinitas
vide hoc in arboꝛe. nam frater ⁊ ſoꝛoꝛ ſunt in pꝛimo gradu conſangui⸗
nitatis.maritus ſoꝛoꝛis eſt fratri in pꝛimo gradu affinitatis ⁊ ſic vxoꝛ
fratris ſoꝛoꝛi.⁊ ſic filia ſoꝛoꝛis eſt filio fratris ⁊ ipᷣi fratri in ſcðo gradu

conſanguinitatis. maritus eius in in ſecundo gradu affinitatis ⁊ ecõ⸗
erſo. ⁊ ſic in reliquis. Inde vir ꝓneptis ſoꝛoꝛis attinet fratri ⁊ omni⸗
bus deſcendentibus qui ſunt in arboꝛe quarto gradu affinitat. ⁊ hoc

ideo.qꝛ toto gradu conſanguinitatis attinet pꝛedictis ipſius pꝛoneptꝭ

qqui ſunt in arboꝛe.ideo dixi.qꝛ ſi pꝛonepos fratris haberet filiũ ille ex
cederet lineam equalitatis.⁊ ſic attinet quinto gradu ſᷣm regulas tra⸗

ditas in pꝛoxima arboꝛe. oſt hoc notandum eſt ꝙ illud pꝛeciſe non ſe

quitur.ego ⁊ tu ſumus affines ergo filius quem pꝛocreo eſt tibi affinis

Nam interdum filius meꝰ mutat genus artinẽtic:quia ego ſum tibi af
finis.⁊ ipſe conſanguineus.interdum nil attinet tibi.interdum mutat
radum.interdum nec mutat genus nec graduʒ.exemplum ſi ego ⁊ tu

ſumus affines per appoſitionem mei.qꝛ ſciiʒ contraxi cum conſangui/
nea tua.ſi ex dicta conſanguinea tua filium pꝛocreo. ille eſt tibi conſan

Fuinerts non affinis.ſed ego maritus conſanguinee tue ex alia muliere
ilium pꝛocreo.ille nec eſt tibi conſanguineus nec affinis. Si vo tu cõ⸗

ſanguineus vxoꝛis mee ſilium pꝛocreas.hic filius non mutat genus at
tinæetie.qꝛ tu pater es mihi affinis.⁊ ipſe affinis.ſed ſi tu ⁊ vxoꝛ mea era
tis in equali linea vel inequali.⁊ tu eras remotioꝛ.qꝛ tu eras in tertio.

ipſa in ſecundo vel pꝛimo.tunc ipſe filius mutat graduʒ.qꝛ tu pater es
mihi in tertio gradu affinitatis ⁊ ipſe mihi in quarto. Si vo tu ⁊ vxoꝛ
mes eratis conſanguinei in linea inequali.ſed vxoꝛ mea erat remotioꝛ
vt qꝛ ipſa in tertio ⁊ tu in ſecundo.tunc filius tuus nõ mutat genꝰ nec
Edũ.qꝛ tu mihi affinis ⁊ ipᷣe affinis.tu in tertio gdu ⁊ ipſe in tertio gra
du.Itẽ nota ꝙ iſtud etiã non ſequit᷑.ego ⁊ tu ſumus affines. ⁊ ego non
poſium accipere filiam tuam.ergo nec tu meam.qꝛ ſi habeam conſan⸗
guineam tuam in vxoꝛem.tu bene potes contrahere cum filia mea quã

habui ex alia muliere.quia affinitas nõ contrahitur inter conſanguine

os viri ⁊ conſanguineos mulieris.ſed inter virũ ⁊ conſanguineos mu

lieris et inter mulierem ⁊ conſanguineos viri vt dixi.⁊ pꝛobatur.sS.de

conſanguini.⁊ affini.ꝙ ſuper his.Sed ego non poſſum contrahere cũ
filia tua.niſi foꝛſitan illa ecederet quartum gradũ.vt quia efſet in qͥn⸗
to.⁊ eſt ſimile ſᷣm qð dixi.s.in pꝛoxima arboꝛe circa finem. Munc que/⸗
ritur an affinitas inter aſcendentes ⁊ deſcendentes habeat perpetuam
pꝛohibitionem.an extendatur tm̃ vſq; ad quartum gradum.Et ſi tene
remus opinionem gof.de qua dixi.õ.in arboꝛe pꝛoxima circa medium
diceremus ꝙ vſq; ad quartum gradum tm̃. Sed tenendo contrariam
opinionem.dicemꝰ ꝙ pꝛohibitio ſit perpetua.Dicit enim textus ꝙita
abſtinere debemus a conſanguineis vxoꝛis.vt a pꝛopꝛijs.S.de cõſang.

⁊affi. c.i.xxxv.q.iij.de pꝛopinquis.⁊.c.equaliter.Si ergo inter cõſan⸗

guineos aſcendentes ⁊ deſcendentes pꝛohibitio ectenditur in infinitũ
ergo inter affines.⁊ ad idem inſti.de nup.ꝭ.affinitatis.⁊ dicit lex.q; ta
les affines aſcendentes ⁊ deſcendentes habentur loco parentum ⁊ libe
roꝛum.ff.de gradi.l.non facile. .⁊ retro.in fine. Eodem modo poſſet
foꝛmar? queſtio de affinibus.quoꝛum vnus eſt in pꝛimo gradu alter in
quinto.ſicut in conſanguineis dixi.S.in arboꝛe ꝓxima in fine. An au⸗
tem liceat diuerſis tempoꝛibus habere in vxoꝛes duas cognatas. ſcilʒ

vcxoꝛes duoꝛum fratrum.⁊ an coniũctiolim in gradu pꝛohibito hodie

permiſſo ſimul manere poſſint.de hoc vxide no.S.eo.de conſanguini.et
affi.ca.non debet. Ultimo queritur ad vtrãq; arboꝛem. an pꝛohibitio
conſanguincoꝛum vel affinium cõiungendoꝛum pꝛocedat ex ꝓhibitio⸗
ne diuina an ex humana.⁊ quare facta fuit pꝛohibitio.Bꝛeuiter ſcias.
ꝙ; olim pꝛopter neceſſitatem frater habuit contrahere cum ſoꝛoꝛe.⁊ cõ⸗
ſanguinei cum conſanguineis.vnde tunc in collateralibus non erat p⸗
hibitio.hoc fuit a pꝛincipio generis humani in filijs ⁊t nepotibus ade.
hoc etiam fuit poſt diluuium in nepotibus noe.In leuitico vero pꝛohi
bite fuerunt fere duodecim perſone.quas vide nota.S.de reſtit᷑.ſpo.lit⸗
teras,.⁊ de diuoꝛ.c.gaudemus. Demũ ius poſitiuũ canonicum pꝛohi⸗
buit conſanguineos ⁊ affines pꝛimi generis coniungi in ſeptimo gra⸗
du ⁊ citerioꝛi.que pꝛohiditio poſtea vſq; ad quartum gradum eſt reſtri
cta.s.e non debet.reuocatis etiam quibuſdam alijs pꝛobibitionibus
3 5

hibitionis ſumitur.xxxv.qi

.

Melictus re vrxoꝛ fratris

licre fratris

olim relicta

vxoꝛ fi⸗
lij fris

vxoꝛ nepo

tis fratris

yroꝛ pꝛo⸗

neptis

Arboꝛ affinitatis

t ibi patʒ ·Reuocatio vo fuit er cauſa qne ibi ponitur.. 5. de teſti. c lzʒ
bineeBerocll patet.ꝙ pꝛohibitio partim pꝛocedit ex iure diui⸗
no ⁊ partim ex poſitiuo. Unde in ſecundo gradu equalis linee collate⸗
rales contrabere poſſunt a iure diuino ſed non poſitiuo. Ratio vo pꝛo
.F. i. ⁊. c. i. fuit enim pꝛopter charitatẽ am⸗

Fiater

fratris

filius

fratris
nepos

fratris ꝓ

nepos

Pꝛimus
gradus

Secũdus
gradus
Tertius
gradus

Auart*
gradus

Soꝛoꝛ

ſoꝛoꝛis

filia

ſoꝛoꝛis
neptis

ſoꝛoꝛis
ꝓnept

pliandam. Nam ſi contraherem cum ſoꝛoꝛe idem eſſet pater ⁊ ſocer ma
ter ⁊ ſocrus vir frater ⁊c̃. Sed ſi alium habeo patrem alium ſocrũ nu⸗
meroſius ſe charitas pꝛotẽderet.in qua vniuerſi fideles.⁊ pꝛecipue ſtu
dentes continue perſeuerent per gratiam eius qui eſt benedictus in ſe⸗
cula ſeculoꝛum amen. .

vir ſoꝛoꝛis telicta reli
olirelict ceſoꝛoꝛis

vir filie
ſoꝛoꝛis

vir nept
ſoꝛoꝛis

vit pꝛone

pt ſoꝛoꝛis

ð ”“ 1
— D . 4 4 R ͦ
.. . .

Liber ſextus decretaliũ. 1

Uia pꝛepoſterus eſt oꝛdo pꝛiꝰ humana ſubſidia petere.vt illis
delicientibus diuini auoꝛis gratia poſtuletur. de conſe. diſt. i.
omnis. in fi. Jdcirco ego iohannes andree bonon. in omnibꝰ
iuuenis inter decretoꝝ doctoꝛes lʒ minimꝰ.tñ indignus cupi⸗
ens huiꝰ operis mei foꝛe pꝛincipium ad innocationẽ bonoꝛem⁊ laudẽ
noiſs ieſu chꝛiſti.qð quando recolo flectere debeo genus ſoltem coꝛdis
I de imu. ec. decet. pᷣus
33 un inq;tum poſſuʒ
umiles poꝛrigo pꝛeces feni= g liher derretalum.
denor ⸗ * rog⸗ S Incipit ſextug liber decretalium.
nis demerit ſui ſola cle

mentia me ſui celeſt VYnifacius
irrigui vel regni gratiaʒx *Hiſconus?*
influst ſcientie ⁊ eloquẽ ſt iſco rtio
tie ſupplendo defectum eru leruo
augendo ingenij modu⸗ rũ dei dile⸗
lum? memonie u ti⸗ ctfilijs do⸗
tatem vt poſſim ſcriptu ii
rarum huiꝰ libꝛi verita⸗ ctoꝛibus
tem pandere.erroꝛes ſu ſcholarib
gare. enignata reſerare. vniüſis bo⸗
nqdos ſoluers obſenro noñ. cõmo⸗
dilucidare. ⁊ dubia de⸗/ . ssü
clarare j·. de reliqul ti rantibꝰ ſalutem ⁊ apoſtolicam bene⸗
Uel vt ſic conſeruetur ⁊
augmente?᷑ ſcientia.vir⸗
tus ⁊ gratia in meipſo.

„

vt iuxta verbum pſal.cũ de virtute ambulẽ in virtutem. de pe. di.ij. d

ſancta. plantet?᷑ edificet. roboꝛetur ⁊ cõſerueturhuiꝰiuris ſciẽtia in mẽ⸗

tibus deſiderantium auditoꝝ.xxiiij.q.i.aduocauit.in fi.vt per eã ipſo⸗
rum honoꝛifica ⁊ ditata ſint coꝛpoꝛa.ð.de pꝛeben.de multa.in fi. ipſo⸗
rũq; coꝛpoꝝ mẽbꝛa reddant᷑ iuſticie ſeruitura vt.xlvij.di.oẽs.vt ſic eru
dite ſint aĩ ⁊ adeo picte induteq; iuſticia beatitudinem mereantur. de

pe.di.ijilla aĩa.⁊.c.ſequen.ſit autem hoc opus memoꝛiale ꝓuectis.iu

nenes inſtruat.cũ paribo conferat.⁊ deſides ercuſſo negligẽtie ſomno.
ꝗ· de bomi.pꝛo bumani.aſſiduos ⁊ vigilantes reddat ad ſtudiũ.vr ſer⸗
mo meꝰ ſcintillam amoꝛ huius ſciein eis inueniẽs in illam fluat ⁊ nu
triat. ⁊ cum creuerit flãmaʒz digniſſimã faciat. de pe.di.ij.ſi ſermo.Lau
dantes igitur hoc opꝰ melioꝛibo rõnibus roboꝛantes.⁊ merito repꝛe⸗
hendẽtes amplectoꝛ. detrabentiba antem nõ reſiſto.ſed velut agnus co
ram tondente nõ aperiam os meum. de pe. di.ij. ſi enim inquit. ad fi.p
