me colũne.paratus ab anniculo doceri.xxiiij.q.ix.c.i. Aſſcribatur igil
inſufficientie mee quicquid in hoc oꝑe repꝛehẽdenqũ eriſtit.me tñ red/
dant aliqualiter in his excuſatuʒ cognoſcende veritatis affectus. ⁊ nõ
debilis amoꝛ quẽ coꝛde gero fixum ad ſtudiũ.⁊ ſtudentes quibo attra⸗
boꝛ ⁊ abſolute appelloꝛ manũ ad calamũ mittere. licet ad h̊ inſufficiẽtiſ
ſimũ me cognoſcam. Si quid autem ibi fuerit nota dignũ ⁊ vtile. pꝛiꝰ
diuine potentie.ſcðo reuerẽdiſſimo patri ſub cuiꝰvmbꝛa quieſco.⁊ do⸗
ctoꝛ ſedeo licet indignꝰ. dño guidoni de abavſio archidi.bonoñ.ex cuiꝰ
ſcriptis et dictis que non in gloſas recipio ſed in textum. et marime
lectura per ipſum ſuꝑ libꝛo decretoꝝ nouiter cõpilata infraſi cripta col

legi. Et licet oĩm peritoꝝ huius iuris dicta vel ſcripta ſuo iudicio pu·

tem eſſe ſũmuſſa.vt quod apꝓpꝛobat appꝛobarum ⁊ qð repꝛobat habeat

a ſingulis repꝛobatum.ſiliali tñ audaciabuiꝰ operis ſcripta ſue coꝛre⸗

ctioni ſubijcio.⁊ ꝓfiteoꝛ me tenere quod appꝛobat.⁊ tñ tenere quod re⸗

pꝛobat.Et ſiqua in hoc oꝑe ſuis dictis vel ſcriptis eſſent contraria ha

bere cogito illa pꝛo nõ ſcriptis.⁊ per hoc cunctis pateat me repꝛebendi
nõ poſſe.vt.xxiiij.q.i.hec eſt fides.de ſum.tri.dãnamus.in fi.
er

Onifacius epᷣs.ea ratione motus qua in pꝛincip o ſecundi
tertij quarti ⁊ qͥnti libꝛi decre. Querere non ſolemꝰ de his.v.
el.vi.que ſunt in cuiuſſibet libꝛi pꝛincipio attendẽda.ſed in
pꝛincipio voluminis ſufficit queſiuiſſe in pᷣncipio huius.vi.
libꝛi.lz non idem ſit anctoꝛ querere pꝛetermittã. vt ſic bꝛeuitatis cã ad
ea ſufficiat remiſiſſe qua in pncipio gre.compilatiõis per ber.no. fne⸗
runt.Et licʒ antiqua ſit rethoꝛicoꝝ altercatio an ſalutatio ſit ꝑs eple.
id eoꝝ diſputationi ⁊ ſolutionirelinquens hoc pꝛobemiũ in quatuoꝛ
diuido partes. In quarum pꝛima ſalutatio ponit᷑.vſq; ibi.ſacroſancte
In ſecũda exoꝛdium.v q; ibi ſane.In tertia narratio.vſq; ibi vninerſi⸗
fati.In quarta concluſio.vſq; ibi in fi. Pꝛimo igitur dñs bonifaciꝰ do⸗
ctoꝛẽs ⁊ ſcholares moꝛantes bonoñ.ſalutat ⁊ bñ dicit.Scðo exoꝛdien
do dicit ꝙintendit ſollicite circa cõmoda ſubditoꝝ ⁊ voluntarie labo⸗
rat.⁊ interdũ totis noctibꝰ vigilat antiqua iura declarando ⁊ noua cõ
dendo. vt ipſoꝝ ſcandala tollat et lites repꝛimat. ad quod ſe tenere fate
tur ex officio diſpenſationis ſibi credite.co ꝙ pꝛecſt ſancte romane ec⸗
cleſie.que adeo pꝛelata fuit cũctis eccleſijs.⁊ effecta totius oꝛbis magi
ſtra.Tertio narrat ſe a multis requiſitũ inſtanter vt elucidare deberet
que extrauagantibo editis poſt compilationẽ grego.ix.ab epᷣo vel alijs
ro.pon.teneri ⁊ que refutari deberent.⁊ que fuerint auctoꝛes ipſarum
QQuod efficere deſiderans ꝑ tres noĩatos in littera extrauagãtes ipſas
fecit diligentiꝰ recenſeri quarũ multe reſecate fuerũt.qꝛ tpales vel iuri

contrarie vel ſupflue. reliquas in meliꝰrefoꝛmatas cũ vtilibus conſti-

tutionibo ꝑ ipſum nouiter editis mãdauit in vnũ libꝝ redigi ⁊ ſub de⸗
bitis titulis collocari. Illũq; libꝛũ vult adiungi qnq; libꝛis decretaliũ
⁊ vocari ſextũ cum ſenariꝰ numerꝰ ſit perfectus. Dicit demũ.q iõ non
mandauit has cõſtitutiones in compilatiõe grego.ſub ſuis titulis po
ni.qꝛ opoꝛtuiſſet multos libꝛos deſtrui ⁊ nouos ſieri· cũ maximis la⸗

boꝛibo ⁊ expenſis.uarto cõcludẽdo mandat ipſis doctoꝛib ⁊ ſchola
ribꝰ ꝙ ipſum libꝛũ mature cõpoſitũ.queʒ eis ſubbulla traſmittit. affe⸗
ctuoſc recipiãt illo vſuri i iudicijs ⁊ ſcholis.⁊ pᷣcipit v lteriꝰnõ recipi⸗
ant nec pꝛo decretaliba habeãt aliq̃s ↄſtões ro.pon.editas poſt cõpila⸗
tionẽ gre.ix.qͥ in ipᷣo ſexto libꝛo inſerte vel reuate nõ ſint.b ðtꝓhemiũ
0 Wonifaciver p̃deceſſoꝛibꝰ ſuis eiuſdẽ noĩs lʒ ipſe fuerit octauꝰ.cre

do ꝙ vnicam decre. ba⸗
buiene newe keeſumn.
15, S s nullus.Et dicit bonifa⸗
dictionem. ciꝰ q̃ſi bona faciẽs.⁊ ve

Acroſancteꝰromane eccleſie reẽ conſonãs nomẽ rei.
quam ĩperſcrutabilis diuine ꝓuteſſe dʒ. xxi. di. cleros
diſpoſitiõe incõmutabili pꝛetulit ec igit᷑ imo optimũ opꝰ fe⸗
cleſijs.⁊ toti oꝛbis pꝛecipuũ obtine/ cit nĩm ius cano.illumi
re voluit magiſtratũ regimini pꝛeſi, nando. æn declaraniões
dentes ſolliatamur curis cõtinuis,. ? ro nooz ve ſ ſeaent
aſſidua meditatione vꝛgemur vt iu⸗ Sed ſolent iuuenes du
xta credite nobis diſpenſatiõis offi⸗ bitare q re mutetur no

cium ſubditoꝛũ cõmodis in quoꝛum meingerloneng vbi⸗

pꝛoſperitate vtiq; pꝛoſperamuriu⸗ bita ſit. C. de mu. no. l. l.

hic eni pꝛius vocabatur
benedictꝰ.modo bonifa
cius eſt nominatus.in⸗
nocentius quartus pꝛius ſimbaldus. gregoꝛius decimus pꝛius theo:
baldus.celeſtinꝰ.v.pꝛius petrꝰ.Reſpondet ſ̊ fieri ad oſtendendũ ꝑ mu
tationẽ nois factam mutationẽ hois.cũ enim pꝛiꝰ eſſet purꝰ hõ tũc vi⸗
cem veri dei gerit in terr:.s.vt ec.bñ.vt nr̃m.vel iõ qꝛ ois actio xpᷣi nr̃a
eſt inſtructio.S.de ele.ſignificaſti.ij.q.i.deꝰ oĩpotens.ſed in ꝓmotõe pe
tri mutatũ eſt ſibi nomẽ cũ pꝛimo vocaret᷑ ſimon.xxi.di.in nouo.ſj—ꝝl ro.
pon.vicẽ petri gerit.s.qͥ fi.ſint legit.pꝑ venerabilem.vñ ad eiꝰ inſtar pꝛi
menũ mutandũ ẽ nomen.Pꝛeterca equũ fuit mutationẽ fieri.qꝛ poſiet
ꝓmotus turpe oꝛiginale nomẽ habere.Pone exemplũ.sS.de elec.ꝑ inqᷣſi
tionẽ.vñ nõ eſſet equũ ipſum illo noie vocari.lex autẽ de mutatiõe no⸗
minis fraudulentia intelligit᷑
b Epiſcopus ante cõſecrationẽ ⁊ coꝛonationẽ ſic ſcribit᷑. Bonifaciꝰ
electus epᷣs.⁊ adde qð dicã in fi.li.ſuꝑ data.Et quare ſevocet epᷣm cum
ſint in ecclłia dei dignitates epᷣali maioꝛes dubitari ſolet.dic.ix.oꝛdies
in eccłia.xxi.di.cleros.⁊.xxiij.di.epᷣs.et.c.ſe. ſtoꝝ aute oꝛdinũ epᷣalis
eſt maioꝛ.q;ꝛ nullũ ẽ ipſo inuenire maioꝛẽ vel parẽ.non g̊ a dignitate ſʒ
ab oꝛdine volẽs nũcupari ſe vocat epᷣm ⁊ ẽ cõtra theologos.q dicũt ſo
lũ ecẽ.vij.oꝛdines.dicũt enim ꝙ epᷣalis ⁊ pſalmiſtatus nõ ſunt oꝛdines
ꝓ eo ꝙ certũ officiũ circa cõfectionem euchariſtie nõ ẽ illisloꝛdinibi de
putatum.nos iuriſte ꝑ iura pᷣdicta.de hoc.s.de pur.c.quotiẽs.
a. ¶MSeruꝰ ſeruoꝝ dei.nõ ſimplicit᷑ſe dicit ſeruũ ſed ſeruũ ſeruoꝝ dei.
qſi de his q̃ ſunt forꝭ nihil ad eũ.ij.q.i.multi.vel qꝛ bis nõ ſeruit qͥ deo
nõ ſeruiũt, ſed illos iudicat.his aũt qͥ ſeruiũt.vt j de offi.leg officij.vł
dic ſeruoꝝ dei.ſ.apłoꝝ petri ⁊ pauli.quoꝝ vices gerẽdo ſeruire ipſis ðꝛ
vel ex nimia humilitate h̊ dicit ſᷣm qu negat ſe vlem papam.xcix.di.ec
ce.⁊ ſubmittit ſe iudicio ſeculari.ij.q.vij.nos ſi.⁊ volutarie purgatiõi
hj.q.v.mandaſtis.vel dic vt no.in ꝓbe.i.gre. l
b Filijs qͥs papa vocet filios.⁊ qͥs fratres.dic vt.ðᷣ.de cri.fal.qᷓ; Gᷓui
Et lʒ aliquis epᷣs eſſet in ſtudio boneñ.ſcholar vel doctoꝛ non ẽ ꝓptea
reſcriptũ vicioſum.qꝛ generaliꝰ inſpicimꝰ.nec eſt curandũ de modico
de ſe. di.ij. reuera.S.de ſimo.⁊ ſi queſtiões.
c Docctoꝛibo. doctoꝛ ðt a docendo ⁊ dʒ eſſe cautꝰ ne pferat tacẽda.vel
dicenda recirat.xliij.di.ſit rectoꝛ.in pᷣn.⁊ dʒ ſeipſum ⁊ vba ſua ſᷣm audi
entiũ capacitatẽ ⁊ ingeniũ coaptare.viij.q.i.opoꝛtet.qͥ enĩ ea docet que
ab auditoꝛibo intelligi nõ valent.nõ eoꝝ vtilitatẽ.ſed ſui oſtentationeʒ
facit.xlvi.di.S.vl.nec dʒ eſſe arrogas ſed humilis.de ma.⁊ obe.c. vlti.
nã hʒ boc pꝛopꝛiũ doctrina arrogantiũ.vt humiliter neſciant ꝓferre q̃
docẽt.⁊ recta que ſapiũt recte miniſtrare non pñt.xlvi.di.c.i.⁊ docto⸗
res vniuerſitatẽ faciũt.S.de conſti.ex lr̃is.
d Schholaribo.a ſchola dictis. Pꝛiuilegiati autẽ ſi ſcholares in his
quæ haben?᷑.ff fa.her.l.ea q̃ pater.⁊.C.ne fi ꝓ pa.in ↄſti.habita.
e Bonoñ. quid de alijs.dic vt no.inꝓhemio grego.cõpilatiõis.
f Cõmoꝛantib.multi moꝛant᷑ qui parũ ſtudẽt.⁊ hos foꝛte curialit
g ¶ Bñdictionẽ.ꝑ benedictionẽ pꝛclati (repᷣbendere voluit ſm hoſti.
deuote ſuſceptã venialia remittũt᷑.ad hec.i.q.i.dictũ.⁊ c.maledicã.⁊.c.
ſe.Siẽ ꝑ generalẽ ↄfeſſionẽ ⁊ oꝛoeʒ dñicã.de pe.di.iij.de q̊tidianis.per
aquã benedictã. de ↄſe.di.iij.aqu ʒ. Per elemoſinã ⁊ ieiunia.de pe.di.
iij.ſane cauendũ.Et ꝑ euchariſtiã deuote ſumptã.de ↄſe.di.ij. cũ omne
Per vnccionẽ extremã.õ.de ſa. vnc.c.vno.od pn. Per deuotã pectoꝛis
ꝓtunſionẽ. de pe.di.i.tres ſunt actões.fᷣm hoſti.qͥ hoc no.de pe.⁊ re.ois
⁊ qð dixi de remiſſiõe venialiũ intelligas veꝝ in eo qͥ non eſt in moꝛtali
yvt no de pe. di. i. ꝑfecta.in vlti.glo.moꝛtale eni ſine veniali põt dimitti

„7

ſed nõ ecòuerſo.qꝛ moꝛtale opponit᷑ charitati.veniale feruoꝛi charitac.
ſublato vo pꝛioꝛi tollit᷑ poſteriꝰ ſed non econuerſo.
Aicroſancte. eoꝛdium ⁊ iõ ſacroſancta dicit᷑.qꝛ ↄſecrata fuit mar
tyꝛio apłoꝝ pe.⁊ pauli.xxi.di.qᷓ;uis.xxij.di.c.ij.j.de ele.ſundamenta.et

1Impfcrutabilis. vñ o altitudo diuitiarũ ſapientie (de reliq.i.
⁊ ſciẽ dei q;perſcrutabilia ſunt iudicia eiꝰ.⁊ inueſtigabiles vie eius.ad
Ro. xi.⁊ de pe.di.iiij.ſi ex bono.
lꝛ A Incomutabili.xxij.q.iiij.incõmutabiliũ.ð·de ſumi tri.firmiter.
8

—

3

iꝗg .Pertulit. per illa verb
vel paſce oues meas.de elec.

Liber Rꝛimus

a. tu es petrꝰ ⁊ẽ xxi.di.iein nouo.⁊.c.ſequẽ.

ſignificaſti.

me Magiſtratũ.xxij. di. c. i. ⁊.ij.S. de ſum. cri c. danam .ad fl. S de b
nann de ero ſan cc) iubaen cet Iti.pri.cdno —R—
n & Diſpenſatiõis.xliij. di.diſpenſatto. z em e i
3 Zmodis in his pᷣcipue quibo aiarũ ſaluri co nſulit de pᷣben. c.l·

de cõſti. c. vl. cum ſi.·
. Pꝛoſperamur · de
0 le. offlcij.
qJugi.i.continuo.
Fx Laboꝛes.ideʒ dicit

impatoꝛ in auc. vt diui.

ius ſubſch. ha. glo. que ẽ
in pᷣn.colł.vi.ij.
g n omnes. in auẽ.
vt iudici ſine q̊q̊ ſuffra·
in pꝛin coll.
t Foꝛmas. . de vete.
iure enu.l.ij. S. ſed qꝛ di⸗
uine. ü
vDeclaratione. vt. ·
de elec.ſtatutum.de pꝛe⸗
ben.qꝛ ſepe.cũ ſi.
x./ Juriũ.nũc antiquo
rũ innouatione verbuʒ
clementis de pᷣben. c.i
cum ſi.

y Poſſibile hoc dicit

qꝛ natura ẽ introductũ
plura eſſe negocia qᷓ; vo⸗
cabula.ff. de pᷣſcrip. v. l.
natura. .
¶ Sane. narratio.
Aà Pꝛouide. CL. de no.
co.cõpo.in pꝛima ↄſtõe.
b Ttilit.di.iiij.erit.
c Ab eo. vt · de reſcp.
c.i.de teſti.c.i.⁊.ij.de de
ci.c.i.de here.c i⁊ de re⸗
ſtiein inte.ccii.
d Alijs.vt per te· vi
18.

. Gucceſſiue. ⁊ ſicut

cceſſiue ſic oꝛdiate po⸗

ni debuerũt vt ex oꝛdina

gi quãtũ nobis exalto cõceſſum fue⸗

xit ſollicitudinis ſtudio intendamus

Amplectimur quippe volũtarios ꝓ

iðpop qͥete laboꝛes ⁊ noctes qñũq; traſ⸗

imus inſomnes vr ſcãdala remouea⸗

mus abipſis. Et qs humana natura

nouas ſemper depꝛoperãs edere foꝛ⸗
mas lites quotidie inuenire conatur
nũc antiquoꝝ declaratione nunc vo

nouop editione iuriũ pꝛout nobis ẽ
poſſibile repꝛimamus.

Sane cũ
poſt volumen decretaliũ a fe. re. gre.
pa.ix.pꝛe.n.tam ꝓuide qᷓ; vriliter cõ⸗
pilatuʒ nõnulle ab eo zab alijs roma
nis põtificibus ſucceſſiue ſuꝑ diuer

ſis dicerentarticuł edite decxetales.

de quarũ aliquibus an decretales ex
iſterent. earũq; auctoꝛibus dubitaba
tur ſollicite in iudicijs ⁊ in ſchol. ,
Nos ad apicẽ ſummi pontificat ſu⸗
perna diſpoſitiõe vocati ſuꝑ hoc cum
inſtantia reqͥſiti a multis ambiguita⸗
tem.incertitudinẽ hmõi diſpendiuʒ

plurib afferentẽ oĩno tollere ac elucc

dare q de decre.ipſi teneri queue de
berẽt in poſterum refutari gra ſuffra
gante ꝓ diuina vtilitate publica de⸗

tione ipſarũ quis pꝛioꝛ fuerit pateat.vt in ᷣᷣma conſtitutiõe.C. de no.

C. de ſecun.nup.l:.i.ad idem xlvi.di.c.i.ibi ne elatis moꝛibo ⁊c.⁊. v.de

vi.⁊ ho.cle.vt clericoꝝ

CTitulis. Nota rubꝛicas eſſe auctẽticas.ad hoc de pe.di.i.s.hec au

ſiderabiliter affectãtes pꝑ venerabiles

frẽs nt̃os guillin archiepᷣm ebꝛeduñ.

⁊ berengariũ epᷣm bitereñ.ac dilectuʒ
filiũ mgẽm richardum de ſenis ſan⸗

cte romane eccle.vicecancellariũ iur⸗

ytriuſq; doctoꝛẽ decretales hmõi di⸗
ligentiꝰ fecimrecenſeri.⁊ tandẽ pluri
bus ex ipſis cũ vt tꝑales aut ſibiipſis

vel alijs iuribo contrarie ſeu oĩno ſup

flue vigerent᷑ penitus reſecat reliq̃s
quibuſdã ex eis abbꝛeuiatis ⁊ aliqui
bus in toto vel in parte mutatis mul
tiſq; coꝛrectionibo detractionibo ⁊ ad
ditionibꝰ put expedire vidimꝰ factis
in ipſis vnũ libꝛũ cũ nõnullis nr̃is cõ

ſtitutionibo in quibo ad coꝛrectionem

mor ſubditoꝛũq; quierẽ multa ſtatu
unt᷑ ſalubꝛia fruct vberes deo ꝓpicio
i domo dñii allatura ⁊ plurima ĩ iudi

cijs ⁊ extra frequẽtata dubia decidũ⸗

tur redigi mandamꝰ.⁊ ſub debitis ti

tulis collocari. Quẽ libꝛũ quinq; li⸗

bꝛis alijs dicti voluminis decretaliũ

annectẽdũ cẽſuimꝰſextü nücupari.vt

igẽ volumẽ ſenariũ.q nůs eſt ꝑfectꝰ
libꝛoꝝ illo adiuncto numerum cõpꝛe
bendens perfectam in rebus agẽdis

tẽ.Sõ.ae ſe.va.c.i.vt ec.bene.c.i.ff.quiſq; iur.l.i.ꝗtem nota rubꝛicas de

eberder quod collige ſcriptoꝛem quiꝓmiſit tex. ſcribere illas ponere

c ☛ Uolumen, decreta⸗

lium.

de Perfectus. vt. xxxv
q.iiij.c.vno. Sex.enim
etatibus mundi genera

tio ⁊ hois ſtatꝰ finitur.

vt ibi. Pꝛima enim etas
in hoie eſt infantia q̃ du
rat vſq; ad.vij. an. Se⸗
cunda puericia vſq; ad
xij.vel ad. xiiij. Tertia
adoleſcentia vſq; ad.xxv
Quarta iuuentꝰ vel viri
lis etas vſq; ad quinq/
ginta. Quinta ſenectꝰ vſ
q; ad.lxx. Sexta ab in⸗/
de.⁊ dicitur ſeniũ aliaꝝ
etatũ terminus.C. de ſa
crsſanc.eccle.vt inter di

uinũ. Sic ⁊ ſex genera⸗

tiones mũdi.Quarũ pᷣ⸗
ma vſq; ad noe. Secun⸗
da vſq; ad abꝛahã.Ter⸗
cia vſq; ad dauid. Quar
ta vſq; ad trãſmigratio⸗
nem babylonis. Quin⸗
ta vſq; ad aduentũ xpᷣi.
Sexta vſq; ad finem ſe⸗
culi.Eſt aũt ad hoc ſi.S
de conſang. nõ debet. de
conſe.di.iiij.de trin. ſed
lz bone ſint iſte ſimilitu⸗
dines nõ tamen inferũt
ipſum ſenariũ numeruʒ
foꝛe perfectum. vnde dic

Ffym ariſmetricos quatuo: eſſe generationes numeroꝝ. Pꝛima que inci

co.cõpo.quod in huiꝰ libꝛi cõpilatione bñ ſeruatur.vñ ſi que decre.gre
go.ix.ponuntin ti.ille ſunt pꝛime bonifacij.ſemꝑ ſuntvltime.In decre
talibꝰ tñ eiuſdẽ auctoꝛis dici ſolet ꝙ hic oꝛdo nõ ſemper ſeruatur quod
ſolet ꝓbari.õ.de off archi.ad h.⁊.c.vt nr̃m.et.S.qui fi.ſint le.cãʒ.i.⁊.ij.
fu Auctoꝛibi.ſicut erat in decre.grego.ix.j.de reſti.in inte.c.i.quam
quida attribuebãt alex.iiij.⁊ idem in ſimilibꝰ.
g Apicẽ.idem verbũ habes.xl.di.nõ vos. ibiſquis eni ſanctũ dubi
tet.quẽ apex tãte dignitatis attollitur.ałs extollit.vt.ſ.de ↄceſ.pᷣbẽ.c.
he A multis.me teſte fuit ſuꝑ hoc requiſitꝰ ab vniuer ¶vlti.in pᷣn.
ſitate bonoñ.ꝑ nuuciũ ſuũ ad h miſſuʒ diſcretũ virũ bone memoꝛie do
minũ iacobũ de caſtello manſionariũ bonoñ.qui homũcio erat.i.ꝑuꝰ
hõ coꝛpoꝛe.⁊ intelligas ꝙ magnꝰ fuit in huiꝰ iuris ſcia.cũ ꝓponeret co⸗
ram papa bonifacio ſtans. Boni credens genu flexũ monebat eũ vt ſur
geret. ⁊ tũc fert᷑ poꝛtuenſem.ſ.fratrẽ math.de aqua ſpꝛeta dixiſſe ad pa⸗
i¶ Diſpendiũ.coartandũ fuit j.de reſcpᷣ.c.iij. (pã zache? eſt.
lꝛ Teneri.ſ.inſerte in h̊ libꝛo vel reſeruate.
l¶ Refutarli.ſ.q hic inſerte vel reſeruate nõ reperient᷑.vt .in fi. ꝓhemij
m Oublica.iiij di. erit.in fi. Jo. an. .
n Uicecancellariũ.cũc.nũc dyaco.cardinalẽ ti.ſcti euſtachij.

o Doccoꝛem.hi erãt gloꝛioſi nõ ſolũ doctrina legũ ſed etiaʒ exꝑientia

rerũ.⁊ tales debẽt eſſe iuris cõpoſitoꝛes.. de no.cõpo.in pᷣma ↄſtõne
p Huiuſmodi.ſ.editas poſt volumen grego.ix.
Contrarie.qð in iure reꝑiri non dʒ.vt.s.inꝓhe.grego.ix.⁊.C. de
Abbꝛeuiatis. vt ẽ videre in decre.grego.ix (vet.iure enu.l.tãta.
Ide deci.c.i.q per longioꝛa vba extrauagabat᷑ ⁊ incipiebat grauẽ nob
8 In toto. vt patet in decre.inno.iiij.q incipiebat gra/ (cuiꝰ cũ ſi.
uè nimis.q per bꝛeuia verba ponitur.ne cler. vel mo.c. ij. 2 ꝑ decre. que
olim incipiebat. ſicut dilecti.que ꝑ bꝛeuia vᷣba poniturꝗj.de ele.ſtatutũ
⁊ in decre j·de teſt.c.i.que olim incipiebat Johan.frãge pa.ex traua.in⸗
no.iiij · maxie in tex.⁊ milte ſunt ſi. t Mutatꝗj.de reſcp.ſtatutũ.
v Koꝛrectionibi.vt j· de here.quicũq;. ad fi.vt ibi dicq.
x¶ Detractiõibo.vt j.de reſcrip.c.i.ad fi.⁊ de teſti.c.ij.ad fi.aſduplicit᷑
de ſen.ex.qꝛ periculoſum.vt in his oĩbus dicã.
Additionibo.vt p de regu.nõ ſolum.vt ibi dicã.idem eſſet videre ĩ
decre de pᷣben.ſi pꝛo clericis pau.⁊ de cõceſ.pᷣben.ne captande.vᷣ 13.
⁊ in decre.executoꝛ.v.põt tñ.habito reſpectu ad antiquas vnde tracte
3 Cidimꝰ.S. de ↄſang. nõ debet. (fuerut.
Coꝛrectionẽ moꝝ·qꝛ hoc ſolũ bene agit᷑ vt vita hoĩm coꝛrigatur.
xxiij.q.v ꝓdeſt.⁊ imꝑatoꝛ dicit legib nr̃is moꝛes intendimꝰ coꝛꝛigere.

pit ab vno.⁊ durat vſq; ad.x.⁊ dicit᷑ iſta numeroꝝ monadicoꝝ.a mo⸗

na quod eſt vnũ.xvi.q.i placuit.ij.qꝛ ab vno incipit. Scða dicitur de

cadicoꝝ a decadẽ quod eſt decem. ⁊ durat vſqʒ ad centum Tertia dici⸗
tur centedicoꝝ.⁊ incipit a centum vſq; ad muüᷣle.Quarta dicitur mille

dicoꝝ a mille incipiens ⁊ durat vſq; in infinitum. Ex his quatuoꝛ ge⸗

neribus numeroꝝ eſt reperire alios perfectos paucos tamen alios im
perfectos.Ex imperſectis eſt reperire alios diminutos alios abundan
tes.dicitur autem numerꝰ perfectus qui conſtat vel reſultat pꝛeciſe ex
omnibus partibo ſuis aliquotꝭ ſimul aggregat. Eſt ergo videndum q̃

ſint partes aliquote.q̃.ſ.aliquotiens ſumpte reddunt ſuũ totum pꝛeci

ſe.i.nõ plus nec minus.vide hic in ſenario qui eſt pꝛimus perfectoꝛum
⁊ ſolus inter monaticos perfectus nam ſexvicibꝰvnũ ſex ſunt.ter duo
ſex ſunt. bis tria ſex ſunt. Abinde non ſunt partes aliquote.qꝛ quatuoꝛ
aliquotiens ſumptũ faceret.viij.vel plus.ergo omnes partes aliquo⸗

te ſunt hic vnũ duo tria.ſed vnũ duo tria faciunt ſex.ergo ſenarius nu⸗
merus eſt perfectus ſm diffinitionẽ ſuperioꝛem que habet ꝙ numerus
perffectus reſultat pꝛeciſe ex omnibus partibo ſuis aliquotis ſimul ag⸗

gregatis.vide in alio numero perfecto. in genere enim decadicoꝝ aliꝰ
7 ſolus numerus eſt perfectus.ſcʒ.xxviij.tolle partes.ſcʒ dimidiã ⁊ cir⸗
ca.ff.de verbo.ſigni.nomen.qꝛ vltra dimidiam non eſſet reꝑire aliquo
tas.vt..dixi.xiiij.eſt pars aliquota.qꝛ bis ſumpta facit.xxviij.xiij.xij.
xi.x.ix.viij.non ſunt partes aliquote de.xxviij.qꝛ aliquotiens ſumpte

non inferũt pꝛeciſe ſuum totum.ſed plus vel minꝰ. Nam xiij.bis ſum
ptum facit.xxvi.ter ſumptũ facit.xxxix.⁊ ſicplꝰvel minꝰ.⁊ ſic de ſingułl.

vij.eſt pars aliquota.qꝛ quater ſumpta infert ſuuʒ totum.vi.⁊.v.non

ſunt partes aliquote.iiij.vero eſt pars aliquota.qꝛ ſepties ſumptuʒ in⸗

fert ſuũ totumtria non eſt pars aliq̃ta.ſed duo ⁊ vnum bene ſunt par

tes aliquote.qꝛ.xiiij.vicibꝰ duo facit.xxviij.⁊.xxviij.vicibus vnum fa⸗

cit.xxviij.ergo reſtat ꝙ omnes partes aliquote de.xxviij.ſunt. xiiij.vij
iiij.duo ⁊ vnum.ſed ec his aliquotis ſimul aggregatis reſi ineat breciie

totum.quia.xiiij.vij.iiij.duo ⁊ vnum faciunt.xxviij.ergo ſᷣm diffinitio

nem ſuperioꝛem.xxviij.numerus eſt perfectus.⁊ ſic etiam de alijs perfe
ctis.omputaui autem de iſto vt melius intelligeretur dictum de ſe⸗

nario.Ex imperfectis dixi ꝙ alij ſunt diminuti de quibꝰ ſolet poni ex⸗

emplum in octonario.tres enim ſunt partes aliquote de.viij.ſcʒ. iiij. ij

⁊.i.ſed.iiij.ij.?⁊ vnũ faciunt.vij.⁊ ſic eſt imperfectus diminutꝰ.vide in

quaternario cuius due ſunt partes aliquote.ſcʒ duo ⁊ vnũ.qꝛ bis duo
quatuoꝛ.quater vnum quatuoꝛ.ſed duo ⁊ vnũ faciunt tria.ergo ẽ qua

ternarius numerus imperfertus diminutus.vide in nouẽ.cuiuse tiiã⸗

due tm̃ ſunt partes aliquote. ſcilicet tria et vnum. ſed tria et vnum

faciunt quattuoꝛ. ⁊ ſic eſt imperfect
danti ſolet exemplũponi in duodena

De Conſtitutiombus

miter. circa pꝛin. de conſe.di. vl. C. de ſum trin. in epiſtola inter claras.
Sed opponitur trinitas eſt vnum vniuerſoꝛum pꝛincipium. vt.S e.fir
miter. ergo non eſt ibi eternitas.quia eternum vere ſine pꝛincipio ſine fi

us diminutus. In imperfecto abun
rio cuiꝰaliquote ſunt.vi.iiij.iij.ij.⁊

i Sed iſti aliquote ſimul aggregate reddunt pluſq; totum ſcilicet· xvi.

ergo eſt imperfectus abundans.vide.

in. xx. cuius partes aliquote ſunt.,

iij. i q; totum. ſcilicet. x
v.llij. ij. et. vnum. que ſimul aggregate reddunt pluſq; totum ſcilicet.
xxij. ⁊ ſiceſt numerus imperfectus abundans hec late clare ⁊ computan

do poſui vt bene intelli⸗
gatur hoc quod non eſt
de materia iuriſtarum.
a Mec ſine antipopho

ra.,rñdet eni tacite que⸗

ſtio ni.qua queri poſſet q̃
re non mandabat iſtas
decr.poni in antiqua cõ
pilatõe. Gregoꝛiana ſub

ſu is titulis.

b ¶ Pꝛedeceſſoꝛũ.inno

cẽ.lij. ⁊ gre. x. ſcripſerũůt
eni hi in pꝛo bemijs ſuis

doctoꝛibus ⁊ ſchola ribo
vt decr. quas mittebant
ſub ſuis titulis put expᷣ⸗
mabakt in ipſis inſeri fa⸗
cerent. vnde quidã facie
bant ipᷣas ſcribi in fine ti
tuli cõpilationis grego.
⁊ iſti ſeruabãt mãdatũ af
fectu qͥdã faciebãt ð eiſvo
lumina.⁊ iſti non ſerua⸗
bant mandatũ vt hic pa
tet
c Pꝛomulgabant. le⸗
ges inſtituunt᷑ ci ꝓ mu⸗
gantur.iiij. di. S. leges.
d & Infinitos, omnes
ſcilicet ante huius libꝛi
compilationem.
e ¶ Laboꝛibus.no.ma
ximos laboꝛes eſſe in li⸗

bꝛis ſcribendis.⁊ eſt con

foꝛmam tribuat.⁊ in moꝛibus diſci⸗
plinã. Nec ſine cã moꝛẽ pꝛede. noſtro
rum qui cum conſtitutiones aliques
pꝛomulgabãt nouiter eas mandabt
ſub antiquarum ſerie ſituari.omiſim⸗
in hac parte ſeruari. hecenim fecimꝰ
ne infinitos libꝛos deſtrui⁊ alios nõ
ſine maximis diſpendijs laboꝛibus ⁊

expenſis de nouo fieri opoꝛteret. i

AVniuerſitati veſtre igitur per apo
lica mandamus quatinus libꝛum hu
iuſmodi cum multa maturitate dige
ſtum quẽ ſub bulla noſtra vobis traſ

mittim pmpto ſuſcipiẽtes affectu eo

vtamini de cetero ĩ iudicijs ⁊ in ſcho
lisꝰ. nullas alias pꝛeter illas que inſe

runtur.aut ſpecialiter reſeruanturin

eo decxetales.aut conſtitutiones a qͥ
buſcunq; noſtris pꝛede.xo.pon. poſt
editionem dicti volumiuis pꝛomul
gatas recepturi vlterius.aut pꝛo de⸗
cretalibus habituri. Gregoꝛius

nonus in generali cõcilio lugdunẽſi.

Be ſumma trinitate ? fide ca⸗

tra ſcholares qui ſemg

dum ſunt in ſtudio faci⸗
unt ſcribi libꝛos dum la

.II.

ne. Solutio eſt pꝛincipium principians n ncipiatui
„Dor on pꝛincipiatum vt referatur
pꝛincipium ad res creatas non ad ipſam dinitnlcaren. M

WVgeli ac deuota pꝛofeſſione
ſaremur. ꝙ ſpirituſſanctus
eternaliter ex patre ⁊ filio nõ

tanq; ex duobus pꝛincipijs ſed ranq;
ex vno pꝛincipio non duabus ſpiratoõ

nibus ſed vnica ſpiratione pꝛocedit.

Mec pꝛofeſſa eſt hactenus pꝛedi⸗
cauit ⁊ docuit poc firmiter tenet. ⁊ p
dicat. pꝛofitetur ⁊ docet ſacroſancta

romana ec.mater omniũ fidelium et
magiſtra hoc habet oꝛthodoxoꝛũ pa⸗
trum atq; doctoꝛum latinoꝛum pari
ter ⁊ grecoꝛũ incõmutabilis ⁊ veraꝰ

ſentẽtia. Sed quia nõnulli ꝓpter ir⸗

refragabilis pꝛemiſſe veritatis igno
rantiam in exroꝛes varios ſunt pla⸗

pſi. ¶ Nos huiuſmõi exroꝛibus viã

pꝛetludere cupiẽtes hoc ſacro appꝛo
bante cõcilio damnamus⁊ repꝛoba

mus omnes.aqui negare pꝛeſumpſerft

eternaliter ſpiritumſanctum ex patre
⁊ filio pꝛocedere, ſiue etiaʒ temerario
auſu aſſerere ꝙ ſpirituſſanct? ex pa⸗
tre ⁊ filio tanqᷓ; ex duobꝰ pꝛincipijs ⁊

nõ tãq;ᷓ ex vno ꝓcedat. ¶ Boni. viij.

14 E&t filio.confunditur bic erroꝛ grecoꝛum dicentiũ ſpiritumſanctu;

a ſolo patre ꝓceder̃ Mo
uebantur auctoꝛirxate e⸗
uangelica.Jo.xvi.ibi ſpbi
rituſſanctus qui a patre
pꝛocedit. Item in ſimbo
lo apð eos hec dictõ ſim
pliciter cõtinetur qͥ ex pa
tre pꝛocedit. Nos addi⸗
mus filioq;.ad idem.lex
L. de ſum.tri.l ij.vbi di
citur ſpiritumſanctum
quem ex ſummo rerum
parente ſperamꝰ ⁊c. Sʒ
ad hoc ⁊ ſimilia reſpon⸗
detur ꝙ expꝛeſſio patris
non exciudit filium. im⸗
mo potius includit cum
ipſoꝛum opera inſepara
bilia ſint xx viij.q.i.ſic ei
de conſe. di. iij. c. vl. vnð
cũ pater ⁊ filius ſintvna
eſſentia ſubſtãtia ſeu na⸗
cura.vt in pᷣdic.decr.fir⸗
miter.non poteſt ab vno
ſolo pꝛocedere nec ſumꝰ

excõicati:vt dicebãt gre
ci addendo in ſimbolo fi

lioq;.quia illud potiꝰ eſt
declarare qꝙ; addere. Et
adde quod no.decr.ð cõ
ſe. di. v. c. pe. Sed obijcit᷑
ad hanc conſtitutionem
ꝙ ſit ſuperflua.ex eo ꝙ h̊
idem dictum fuerat.S.e.
firmiter. ibi ſpirituſſan/⸗
ctus parit᷑ ab vtroqʒ ⁊c.
ſed die ꝙ hic expꝛeſſiꝰmo

boꝛare deberent ad ſtudiũ laboꝛibus enim talibus ? expenſis parcẽduzs

eſt de do.⁊ contu.finem. f „ Uniuerſitati.concluſio.

õz fieri d .⁊.xxxv.q.ix.apłice.⁊.s.ð reſcrip.adaudiẽ
.α

inla alias non credit᷑ mãdatũ pncipis vt.xcvij.di.nobiliſſi(tiã.i.
mus.vbi de hoc.⁊.C.de man.pꝛin.l.vna.

S e cetero.conſtitutio ergo reſpicit futura.quid de pᷣcedentibo dicaʒ
Ide ele

.licet canon. Quando incipiant ligare conſtitutiones huius ſe⸗
xti li. dicã in fi.li.ſuꝑ data, lI· Scholis. B pone vt no.in ꝓhe.grego.
lReſeruantur.ſicut decr.exijt qui ſeminat reſeruata.j·de ver.ſig.⁊ cõ
ſtitutiones edite ſuꝑ negocio heretice pꝛauitatis non contrarie conſtitu
tionibus huius li.vtijde here.c.vl.in fine.Item poſſet dici de reuocato
rijs.de quibus · de pꝛeden.c.pe.⁊ antepe.⁊ de conceſ.pᷣben.c.vl.io.an.
m Uoluminia.ſcilicet compilationis grego.ix.⁊ ſic vides hodie per
hunc finem.qꝙ decr.de fi.inſtru.paſtoꝛalis.non habet locum in decr.edi
tis poſt compilationem greg.ix.⁊ ante hunc libꝛum.ſed poſſet habere lo
cum in decre.bonifa.editis poſt compilationem huius.vi.li.⁊ in omni
bus per eum vel eius ſucceſſoꝛes edendis.
nDe ſum.tri.Huius.vi.li.rubꝛice iudicio meo cõtinuande nõ ſunt.
ratio quia ᷣm hoc ꝙ occurrebant aliqua addenda.mutanda detrahben/⸗
da vel coꝛrigenda.ſic addita mutata detracta vel coꝛrecta fuerunt habi⸗
to reſpectu ad compilationeʒ antiquam.⁊ ipſius rubꝛicam hoc oꝛdine
retento.ſi nil in titulo valebat adderevel mutare illo omiſſo trãſibat ad
ſequentes.vnde ſᷣm rei veritatem decr.huius li.in cõpilatione antiqua

debebant ſub ſuis titulis collocari ſed omiſſum fuit ex cauſa.vt.s.inpèł

hemio. ver.nec ſine cauſa.de iſtius tñ rubꝛice cõtinuatõne ⁊ materia dic
no. ber. g. e. ti. M
deli.erroꝛe grecoꝛum qui dicebant ſpiritumſanctũ ꝓcedere a
ſolo patre extirpato per canones.de coſe.di.v.c.pe.⁊ vl.Adhuc
quidẽ in erroꝛes alios inciderunt. negantes ſpiritũ ſanctũ eter⸗

nalit er pꝛoceſſiſſe a patre ⁊ filio.alijs dicentibus ꝙ ab vtroq; ꝓcedebat

non tanq; ex vno pꝛincipio ſed tãqᷓ; ex duobus pꝛincipijs ⁊ duabꝰ inſpi

rationibus. Grego.x.in generali cõcilio lugdunenſi.Pꝛimo ponit con

feſſionẽ ſuã quam etiam dicit ſancte romane eccleſie catholicoꝛũ patrũ
doctoꝛũ grecoꝝ ⁊ latinoꝛũ obſeruantiã.ſ.ꝙ ſpirituſſanctus cternaliter
a patre ⁊ filio ⁊ tanqᷓ; ab vno pꝛincipio ⁊ vnica ſpiratione ꝓcedit demuʒ
repꝛobando dãnat omnes qui pᷣmiſſa negare vł ↄꝛiũ aſſerere pᷣſũpſerit.
0 4 fideli.s.firmiter.⁊ de here.dubius.⁊ eſt ſimile.C.de his qui ad ec
cleſiam conſu.l.fideli.⁊ dic fideli quo ad mentẽ.deuota quo ad exterio⸗
res actus quaſi diceret humili.ad hocde immu.ec.decet.
PpPꝛofeſſione ideſt confeſſione. D
q ·E ternaliter. nam eſt pater generans. filius naſcens.ſpirituſſanctꝰ
ꝓcedens pariter ab vtroq; abſq; initio ſemꝑ pariter ac ſine fine.ðvᷣ.e.fix⸗

dum pꝛoceſſionis aperit dicens ꝙ non tanqᷓ; ex duobus ⁊c̃. pꝛeterea hic

damnãtur aſſerendo vel negando contrarium ſentientes.

86 T Docuit.Nota ꝙ in his que ſunt de fide catholica ⁊ eiꝰ articulis ne
ceſſario teneri debemus ⁊ ſequi quod tenet ⁊ ſequitur romana eccleſia.

alias eſſemus heretici.e.ti.c.i.⁊.ij. Sed in alijs non habemus neceſſa⸗

rio ſequi⁊ tenere quod ſequitur.niſi ſequatur ⁊ doceat.xi.di.nolite vbi

de hoc. xi.di.nouit.xcxi.di.aliter.de conſe.di.iiij.de trina. In vna enim

fide nil officit ſancte eccleſie conſuetudo diuerſa.vt ibi.
aq Firmiter.p.e.firmiter. .
b ¶ Fidelium.de his que ſunt foꝛis nihil ad nos.xi.q.iij.inter verba.ij
q.i.multi.de diuoꝛ.gaudemus.licet ab eis erpediat bonum habere teſti
monium. vt ibi.⁊.viij.q.i.licet ergo.s.de ſacra.vnc.c.vno.ꝭ.ad exhiben
dum.xi.q.iij.non ſunt.xij.q.i.nolo.
cꝙ Oꝛthodoxoꝛum.ideſt catholicoꝛum.
d Patrum.xv.di. ccti.

eg Doctoꝛum. quoꝛum eſt oꝛdo pꝛecipuus in eccleſia.s. de here. cum

ex iniuncto.s.cum igitur.⁊ per doctoꝛes pꝛedicatoꝛes ⁊ pꝛelatos intelli
gas. xliij. di. c. i. “́́Jd R
¶ Latinoꝛum. vt auguſtini.hyeronimi.ambꝛoſij.gregoꝛij.xx. di. de li

bellis xv.di.ſancta ·de reli.c.i.
Kaegrenferen aliquoꝛum.vt Johannis chꝛyſoſtomi.Cyrilli. Athana
.

ydimi.⁊ ephiſini concilij patrum. greci enim contrarium dicunt.
vt.s.dixi.Uel dic ſecundum Guil.ꝙ in hoc generali Lugdu.conci.gre
ci quod hic dicitur fuerunt publice pꝛofeſſi ⁊ ſimbolum cum adiectione
filioq; ibi publice cantauerunt de mandato imperatoꝛis⁊ eccleſie greco
rum vtimam coꝛde credant.xxiij.di pſal.
b Uera:alias poſſit in melius commutari.xxxv.q.ix.apoſtolice, ⁊.c.
equenti. ð
i ¶ Ignoꝛantia.que cunctoꝛum erroꝛum eſt mater.vt.xxxviij.di.igno
rantia. neex his excuſat ignoꝛantia. nam ignoꝛans ignoꝛabitur vt ca⸗/
dem diſtinctione. qui ea.ad idem.xvi.q.i.ſi cupis.xxij.q.ij.in quibus
2.c.ſequenti. MMMVM
lꝛ ꝗ¶Pꝛecludere.vt.lxxiij. di.erroꝛ.s.de ſpon.inter opera.
lν Damnamus. S. e. damnamus. ⁊ dic damnamus ⁊ repꝛobamus.i.
repꝛobando damnamus.
m Aſſerere.ð.dixi negare.quid ſiquis nec negat nec aſſerit.ſed taces
ſic ſentit.videtur non teneri.iquia tacere eſt pꝛeter iſta duo.xxij.q.ij.ne

quis ·de regu.iu.is qui tacet.⁊.ff e.l.qui tacet.Solutio.licet non ex v⸗
bis.tamen ex mente iudicatur hereticus.de hereti.c.i.xxiiij.q.iij. here⸗

ſis.⁊ capitulo hereticus.⁊ deus audit in coꝛde.vt.xvi.qii.ꝭ.ſi ergo.et

Icet. Noua conſtitutio pꝛincipis tollit pꝛimã cõtrariã Enio
J. erpꝛimat ſpãles cõſuetudines ⁊ſtatuta rõnabilia nõ to H
oℳW Romanus. vocant᷑ interdũ epi maximi boͤrilces. rvief i. cadenae
cleros. ſolꝰ vero papa ſummꝰ vel romanus pontifer appellat rbic.rr.
hj.di. in nomine .ti. pꝛoxi.ſi gratioſe. de ſen. ex. ſi ummus l iaferig
pa Jura.no. er hacllittera ratiõem.quare aliud in iur
ptis. vt pꝛimũ ius tollat
ꝑ ſcom contrariũ.ſed nõ
pꝛimũ reſcriptũ ꝑ ſcðum
niſi de illo fiat mẽtio/s.
de reſcrip.certum.
q Habere. C. de teſt.
l.omniũ xxiij.di.pꝛete
rea.⁊exxx.qiiij.qð autẽ.

econſtirutionihus.
Icet ro. pon. qui iura om̃ia
in ſcrinio pectoꝛis ſui cẽſeat
abere conſtitutionẽ condẽ
7 do poſterioꝛẽ.pꝛioꝛẽ q;uis de ipa mẽ⸗
g cchaneiſrie. de donend faciat.reuocare noſcatur qꝛ
hibuerat. ſoł vt in pᷣdi · c. tamẽ locoꝛũ ⁊ perſonarũ ſingulariuʒ

pᷣterea notatur. conſuetudines ⁊ ſtatuta cum ſint fa⸗
r¶ Pꝛioꝛem. poſterioꝛi cxi in facto conſiſtant.poteſt pꝛoba
Directe contrariam. .

cRenoare. de cöſe. blliter ignoꝛare ipſis du tamen ſint

di. i. c. vaſa. delcog. ſpi c. xg r. ri en
E dele l non en noud, uiter editam niſi expꝛeſſe caueaturin
legibo ergo cõ . ain mEXDeeite rin
Aaihan vltine idẽ in te⸗ ipſa non intelligitur in aliquo dero⸗
ſtamentis. xiij. q ij. vltia gare⸗ ¶ Igem.
volũtas.de cele.miſ.cuʒ .
marthe. ff. de le. i. ſi mihi
rõ eſt vtrobiq;.qꝛ vtrrũs 2 .
pendet ex volũtate vniꝰ tm̃. In his aũt que pẽdent ex volũtate duoꝛum
dic vt diri ꝗ· de re. iu. qui pꝛioꝛ.⁊ ꝙ ð teſtamẽto dixi.qᷓvltio ſtamꝰ.itel
ligas eciã ſi in ipo de pꝛio nõ fiat mẽtio ſallit in caſibo.ſ.ſi pꝛimũ teſtamẽ
tũ factũ ſit inter liberos.C. de teſta.auc.hoc inter liberos.⁊ cũ ipᷣe teſta
toꝛ legẽ teſtandi ſibi dirxit.ſi fecero aliud teſtamẽtũ nõ valeat.quia tunc
ſcòm faciẽdo opoꝛtet vt faciat mẽtionẽ pꝛimi.ff.de le.iij.l.ſi qs in pꝛinc᷑.
Noſcat᷑.eſt ʒ.ff. de reſcrip.nõnulli.de eta.⁊ quali.eã te. s. de capelt᷑
mo. ex ꝑte · de erceſ.pla.c.vno.⁊. xxv.q.ij. reſcripta.⁊.l.omnes qͥ ẽ.C. ſi
cõtra ius.vel vti.pub.l.vl.⁊ ibi de hoc dic pᷣdicta iura nõ eſſe cõtraria.il
la eni de reſcrip.datis cõtralegẽ loquũtur.que non valent.niſi in ipſis
fiat mentio de lege.⁊ maxime cũ ibi cadit erroꝛ facti.vt in.c.nõnulli hic
de ſecũda lege loquitur que pꝛimũ tollit directe contrariã. licet de illa ñ
faciat mẽtionẽ ⁊ potuit eſſe ratio. quia maturius ⁊ deliberatius fit leg
pꝓmulgatio q; reſcripti ↄceſſio.ad hoc. s.in pꝛohe.huiꝰ li.in fi. In reſcri
pto etiã dicimus. ꝙ ſi conſtaret de certa ſciẽtia pꝛincipis valetet reſcri⸗
ptũ cõtra ius elicitũ.vt in cõtrarijs no ſed pꝛima facie pᷣſumit᷑ ꝑ impoꝛ⸗

hec vero iubemus.⁊ in auc.de iudi.ꝭ.aut omnes Et ſi reſcriptũ cõcedit
aliquid contra ius iã in eo mutat nomẽ reſcripti.⁊ dicẽdũ eſt pꝛiuilegi
um. iij.di . pꝛiuilegia.de ver.ſig· abbate. Itẽ cotra quia antiquioꝛi iuri
ſtandũ eſt. xxxij.q·ij. de hoc ipᷣm.⁊.l.di.dñno ſancto.in fi.dic vt ibi in glo
ſa penulti. n nia diuerſitatis ratio. . 5
xSingularin.no.quia per boc patet ꝙ generalẽ conſnetudineʒ bene
tollit noua conſtitutio pꝛincipis ⁊ merito.qꝛ illiꝰ legis ꝓmulgatio als
ſupflua ⁊ inutilis eſſet.ſed inſingularib ſecꝰ.qꝛ licet lex nõ babeat locuʒ
bononie.habeat locum mutine.padue ⁊ locis alijs. S=
Cum ſint ratio rõnis. z Facti nõ eni reuocat.qꝛ ignoꝛat. Ig⸗
norare aũt qꝛ ſunt facti.⁊ puto ꝑ hãclr̃am terminatã queſtionẽ illã qua
qritur an noua conſtitutio reuocet ſtatutũ epᷣi cõtrariũ.quo ſoluʒ caue
bat ius cõmunc pone in termi.decr.deeta.⁊ qualiepᷣterea.q q;tũ ad pꝛe
ſentatiões patronoꝝ eſt hodie reuocata per decr.· de inſti. c.qj. Nunqᷣd
ſublatũ erit ſtatutũ epi. quo illud ſimpliciter cauebat᷑ qð dicit decr. pᷣte⸗
rea.Eodẽ mõ põt poni exeplũ de decr.s de cõceſ.pᷣben. accedẽs.ad, dec.
e.ti.c ij.⁊ decr.de cenſi.romana.⁊.c.exigit.ad decr.e.ti.felicis.dico aũt
ꝙ ſicut ſublatũ eſt ius cõmune.ita ⁊ ſtatutũ qð ſimplłr ↄtinebat ius cõe
cũ illud nõ ſit facti.nec cõſiſtat in faccto.iĩmo ſit iuris.⁊ ↄſiſtat in iure.⁊
facit qð no.inno.hoſt.⁊ moderni.S.de reſcrip.c.i.vbi no.qꝙ de reſcripto
vel pꝛiuilegio qð ſimplłr cõtinet ius cõe in ſcðo pꝛiuilegio vel reſcripto
=OWòèWJMWB nõ eſt neceſſe fieri metionẽ.⁊ ſi contrariũ diceremꝰ.iã epi poſſent tollere
ptãtẽ in ſummo põtifice tollẽdi iura in dio.ſuis ſtatuendo ſimplr q iure
cauent᷑.Itẽ pꝓbo id euidẽtiſſima rõne. Iſta decr.eqͥat iſta duo ↄſnetudi

ſet inutilis. dicaʒ enĩ ꝙ licet reuocatũ ſit ius cõe.tñ ↄſuetudo pſcripta q̃
. ſeruatũ fuit ius cõe reuocata nõ ſit eadẽ rõne q̃ id dicimus de ſtatuto.
⁊ id eſſet abſurdũ.Itẽ nõ poſſumꝰ dicere ꝙ ſtatuta cõtinẽtia ius cõe ſint
ſingulariũ pſona qð reqrit hec decr. Itẽ ſi papa tollit ſuã conſtõem qð
eſt plꝰ multo foꝛtiꝰ cõſtõem inferioꝛis idẽ dicẽtẽ qð ẽ minꝰ.ad hoc optie
facit de fi. inſtru.paſtoꝛal.vbi dicit᷑ ꝙ ſi decr. extrauagãs ↄſonat iuri coi
