ſcriptione hmõi facere debẽt fidem.
Dů ſitales pꝛiuilegio ⁊ pᷣcriptiõeaſ
ſerat ſe munitos pꝛiuilegiũ quidem

ipſum exhibeãt vt in pꝛimo hmõi cõ
ſtitutiõis articulo ſuperi eſt expᷣſſuʒ.
Etſi pꝛiuilegiũ exhibitü nõ ad plenu

eccliaſtice tam reli

r ¶ Infamia. S. ti ꝓxi.
c.vno.ꝓuidendũ fuit.qꝛ
crudeles erãt negligẽdo
famã ſuam.xij.q.i.nolo
9. M eſionẽ. metas enĩ
pꝛuilegioꝝ ſuoꝝ ſerua⸗
re debẽt. S. e. ti. i.in pᷣn.
t Securo.ad idẽ.sẽ.ð
fieinſtru.accepimꝰ. vñ ſi
locꝰ nõ eſt ſecurus lʒ ꝑti
appellare.S. vt li.nõ con
teſt.accedẽs.ij.v.de ap.
ex ꝑte.i.⁊ j.de ſen ex.ve⸗
nerabilibo. S. ⁊ hboc ipᷣm.
alia lr̃a eſt ſecreto.
vOPꝛudęætibi.S. de cõ
ſangui.⁊ affi.c.i.
x. ¶ Carentib. lij. q. v.
qꝛ ſuſpecti.vñ bonuz eſt
ꝙ de ipſoꝝ cõſenſu aſſu⸗
mant. de offi. dele, ſuper
queſtionũ.
a. MCompetentẽ. õ. de
dil. cei. als poſſet appel⸗/
lari vt ibi.⁊ ↄſideranda
ſunt circa hoc que habẽt
8· de ap. cũ ſit.
b. Q Wogerandũ:ſic.S
e.li.de ap.legittima.
Cc ¶ Impedimẽto. ſic.S
e.li.de elec. qᷓ ſit.⁊.c.cu⸗
piẽtes.S.ꝙ ſi.⁊ic.cõmiſ

ſa. §. l.

d ¶Integliter. ne pᷣce⸗
dẽtia vel ſequẽtia artẽt
articulũ de q̊ ↄtendit,.ff.
quẽad.teſt. aꝑ l.ij.S. diẽ
29 capite edenda eſt rõ.
ff. de eden. l. argentariꝰ.
edere nõ videt᷑ ⁊ apꝛoba

tur h̊ opi.inno.qͥ hoc qðᷣ

h dici no. S.ð fi.inſtru.
ↄtingit in ſi.⁊ repꝛobat᷑
opi. hoſti.qͥ ibi no.ꝛiuzʒ
ſcʒ ꝙ puilegiũ erat legẽ⸗
dũ ⁊ exhibẽdũ ſolũ in il-
lo.c.de q̊ erat qõ.nam ſi
totus tenoꝛ legeret᷑ poſ⸗
ſet lectio dare litigandi
materiaʒ ſicut editio qð
ẽ cõtra mẽtẽ ipſiꝰ decre.
ↄtingit.q dʒ verbis pᷣfer
ri.de v.ſig.intelligentia
ſed nõ ſtat᷑ huic ſed pᷣme
rõni. nec ita ex ſimplici

vtent᷑.in alijs lo

pti. in pꝛouincialib ⁊ ep̃alib concilijs vti poſſunt mitris aurifriſiat
nõ habentibus laminas aut gẽmas.⁊ ſi nõ ſunt exẽpti.albis ⁊ planis
cis vtan᷑ vt indulta permittũt.equiſſima fuit buiꝰ de⸗

—

cre.pꝛouiſio.vt.j.patebit.

hMon cõpetit.qꝛ ſunt ipſi pᷣlati inferioꝛes epᷣis. HU
Eccleſiarũ ſuaꝝ.idem puto ſi alicui inferioꝛi pꝛelato ꝑſonaliterꝓ⸗
ptor ipſiꝰ perſone pꝛerogatiuã fuerit pꝛiuilegium tale conceſſum quod
interdũ còtingit.vt.õ.de pꝛeſump.cũ in iuuẽtute.vbiꝓpter pCᷣꝛogatiuaʒ
ꝓꝑſone conceſſum fuit epᷣo oꝛnamentũ archiepiſcopale.
le Sic tñ.concoꝛ.S.e.c.i.in pꝛin.

Dignitatum.c.di.rõnis.hoc vult dicere.veniebat abbas ditiſſimꝰ

in hoc pꝛiuilegiatꝰ ad cõcilium epiſcopale.hñs pulchꝛioꝛa oꝛnamẽta ⁊
mitrã epᷣo.ita ꝙ ipſe per inſpectionẽ oꝛnatuũ videbatur epᷣs.idem in ꝓ⸗
uinciali.ibi enim in oꝛnamẽtis pꝛecellebat alios epᷣ̃os.qð ſatis erat in

decens ⁊ ſcandalizabant᷑ ep̃i pꝛouideri ergo equiter voluit.ita ꝙ ſcãda⸗

lum tolleret ⁊ pꝛiuilegiũ aliqð ↄferret.Et nota ꝙ non eſt pompoſitate
reſpuendũ.imo rõe deęfendendũ.qꝙ doctoꝛes togati variati ⁊ oꝛnati in⸗

cedãt vt ꝑ illa dignitas doctoꝛatus oppareat. ſed ſunt ſcolaſtici repᷣben
dendi qui ſibi veſtes doctoꝛib ſolũ congruentes aſſumür.„.
m Tenent᷑.foꝛte ꝓpter capellas nõ exẽptas.vel ꝓpter ꝓplm nõ exẽptũ

n Simplicibo. vt nõ ſoli non babeant laminas vel gemas ſed etiszs
nec aurifriſiatas. M

og/ Alijs. a pꝛouincialibo⁊ epᷣalibo ſinodis ⁊ cõcilijs. puta cũ celebꝛãt

lectura oꝛił litigãdi matcria ſicut ex tranſcoto.qð pluribo dieb ⁊ nocti

bus vidẽtes ⁊ ꝑlegẽtes aduocati litigia ide ſumũt vt ibi.⁊ lʒ vtraq; opi.
ſat hẽat eqᷣtatẽ.pꝛia tñ magis rõe ⁊ illo textu fulcit᷑.⁊ iõ hͥ apꝛobat᷑.

ęNXradere.ſed q̃re reus ꝓbare cõpellit᷑ ⁊ edere ꝓpꝛia inſtr̃a cõtra ſe.

id.Sð.de ꝓba.c.i..de eden.il.qͥ accuſare.dic ꝙ iſte puilegiatꝰſiue agat ſi
uce excipiat hʒ ꝓbare ex eo ꝙ de iure cõi intentio epᷣi ẽ fundata.⁊ qð diẽ
de editiõe locũ hʒ in pꝛiuata vel ꝓpꝛia ſcriptura q̃ qͥs vſurꝰ nõ eſt poꝛro
in cõi vel ꝓpꝛia ſcbtura q̃ quis vſurꝰ ẽ locũ nõ hʒ.qð dic vt no.in pᷣ.c.i.
de ꝓba.⁊.S.de fi.inſtru.g.ꝑpetuꝰ.⁊.ff. de eden.l.i.S.editiões. ⁊ in cle.de
vſur.ex grandi.in glo.vide qð ibi. (in ſequẽti.ꝭ.tractabit.
f Solũ modo.qꝛ nõ ſimul allegant pꝛiuilegiũ ⁊ pꝛeſcriptioneʒ. de qͥ
g Canõicã.xl.anoꝝ vt .ſeqᷣ cũ.t.qð dic vt.S.e.li.de pᷣſcp.c.i.io an.
h& Oρdinarijs. mirũ ẽ qũo oꝛdinarij cognoſcuntin cã ſua ↄ id.iiij.q.
iiij.c.i.G.ne qͥs in ſua cã.in rubꝛo ⁊ nigro.So. oꝛdinariꝰ bñ cogſcit de
cã ecclie lʒ nõ de ꝓꝛia.qð dic vt no.ij.q.vij.ſi qͥs erga.de cle.male.c.i.et
Tde pen.romana. Itẽ oꝛdinariꝰ dicit ſuã eſſe iuriſdictionẽ.⁊ ſubditus
bᷣ negat ⁊ bñ cognoſcit an ſui ſit iuriſdictio.S.de reſcrip.ſuꝑ litteris.ff.

de iudi.ſi quis ex aliena.Sed ad omnẽ ſuſpitionem vitandã meliꝰ vi⸗
det᷑ id expediri ꝑ delegatos vt ſequit᷑.v.e.de fo.cõpe.ſi qs ʒ.⁊.f.de iuril
dic.o.iu.l.pꝛetoꝛ.

ꝛelatum qð dic vt.S. de reſcrip.cũ non liceat.

L Ta iuſmodi canonica.ſ.nec poteſt ſubditis obedientiã pꝛeſcribere
5 .
WMunitos.⁊ ſic allegans bic duo ſimul auditur.vt.õ.de pꝛeſcrip.

7

ALiber Quintus

Er etemption?. Tria dicit hec decre. que ſatis patent. ⁊ emanauit

auditis. cõtra eo.·ti. venẽs.dic vt dixiq de regu. iuris. nullus pluriby.
¶V NPer ſe. ſine pꝛeſcriptione ·

m Pꝛedictis. S. i.⁊.ij.rñſo. V ʒ
n Annox. xl. qꝛ minoꝛ nõ currit contra eccłiam.xvi.q.iij.q̃s actio⸗

necs. S. de pꝛeſcrip. de quarast. 2
o & Uiolẽta.ſic poſſidentes cũ pati debeãt penam ergo non pꝛemiũ

e.lʒ. S. e. li de pꝛeben. eũ
qui.xvi.q.i.legi.
b O AWcarre. ſic.S. de
reſti.ſpo.olim.i.lʒ enim
iſta ſit iuſta cã poſſidẽdi
nõ dat tñ titulum pᷣſcri⸗
bendi ne ille qui pᷣcario
conceſſit ex libertate ſua
illiberalitatẽ recipiat cõ
tra naturã contractus.
ff. de pꝛeca. l.i.
q Q Zurbentk.Bh̊ ideʒ ſi
ſolum pꝛiuilegiũ allega⸗
rent vt pꝛobat᷑ in ſequen
ti.S. in pꝛin. „
r CLCõi.xvi.q.vij.oẽs
baſilice.

In eoſdẽ.nota.q̃n/

tus fauoꝛ pꝛiuilegio de⸗

betur.eſt etenim pꝛiuile

giũ ex ſe fanoꝛabile ſed pᷣ
ſcriptio odioſa.S.de de⸗
ci.tua.⁊.ca ex ꝑte.⁊ dixi
de hocꝗ· de re. iu/odia.

Piſcopoꝝ.interdi⸗
¶ctus ẽ ingreſſus ec
cleſie regularibo vel ſecu
laribus q;uis exemptis
qui ſcienter celebꝛãt vel
celebꝛari faciũt diuina ĩ
ciuitatibo vel locis inter
dictis.niſi ſᷣm permiſſio
nẽ iuris.vel excõicatos
vel interdictos publice
ad dina officia ſacramẽ⸗
ta vel ſepulturã admit/
tunt.hoc dicit hodie ag
grauata eſt pena. qð dic
vt de lepul.in cle.eos.et
in cle.de ſen. ex. ex frequẽ
tibus.
vl Cõi. de foꝛmis vi⸗/
debis·j·e.ti ſi papa.
x VIntdictis. vide cle.
de ſen. ex. c.i.

ti.cũ ⁊ plantare.
3 2 Delegatis. delegati

ergo interdicere pñt. ad
idem. S. de offi. dele. c. i.

2. Cſane. ij. .
a ¶;.⸗ Uel iure. vt. S. e. li.
de elec. vbi periculũ.. ci
uitas.⁊.S.de cenſi.q;qᷓ;·
⁊2· de pen. felicis.in fi.
G Sfficia.celebꝛans.
pᷣſente excõicato maioꝛi

—, H

—
„*

P*

per ſe ſufficiat ad exemptionẽ ſeu li⸗
bertatẽ huiuſmodiappꝛobãdã, ſed ta
le eſt ꝙ ſaltẽ cãm pꝛebeat pᷣſcribẽdi co
rã perſonis pᷣdiccis annoꝝ.xl.pᷣſai⸗
ptionẽ teneant᷑ ꝓbare pꝛeſcriptiõiſq;
ꝓbatione pendẽte. ¶ Licetoꝛqina⸗
rioꝝ intentio de iure cõi fundet᷑.tñ qꝛ
de pꝛiuilegio qð ſaltem cãm pᷣſcribẽ⸗
di pꝛebet faciũtfidem in libertat vel
exemptõis poſſeſſionenon violenta
nõ clãdeſtina nec cõceſſa pꝛecario de
qua fidẽ coꝛam eiſdẽ fecerint nõ tur⸗
bent᷑ . ¶ Si vo pꝛiuilegiũ ꝑſe ſuffi⸗
ciens qñ ſolo pꝛiuilegio ſe defendũt.

vel ſaltẽ tale qð pꝛeſcriptiõi canonice

cãm pꝛeſtet.cũ pꝛeſcriptionẽ allegant
nõ exhibuerint yt eſt dictũ.cũ de iure
cõi oꝛdinarioꝝ intẽtio ſit fundata ſua

iuriſdictiõe vti poſſit libere in eoſdeʒ

donec depᷣſcriptiõe canonica vt pᷣmii
ſum eſt fecerint plenã fideʒ. IJdẽ
Piſcopoꝛũ ⁊ alioꝝ pꝛelatoꝛum
querelis frequentibo ⁊ queru
gloſis clamoꝛibus excitati pñti
decreto duxim ſtatuendũ.ne aliqui

ſeculares aut regulares qᷓ;tũcũq; ex⸗

emptiõis ſeu libertatis ſedis ap. pꝛi⸗
uilegijs cõmuniti cuiuſcũq; oꝛdinis

religionis ſtatꝰ vel conditiois exiſtãt
ſcienter celebꝛẽt vel faciãt celebꝛari di

uina in ciuitatibo caſtris villis.niſi q̃
tenus eis a iure ↄcedit᷑ ſeu locis alijs
interdictis ab oꝛdinarijs ſiue delega

ttttis 'iidicibs vela iure autexcõicatos
VPꝛdinarijs.ſic.S..

publice vel interdictos ad diuina of⸗

ficia ſeu eccleſiaſtica ſacramẽta vel ec
cleſiaſticã ſepulturã admittãt. Qui

vo cõtra pᷣſumpſerint pꝛeter alias pe

nas a iure ſtatutas ingreſſum ecclie

ſibi nouerĩt interdictũ:donec de traſ⸗
greſſione hmõi ad arbitriũ eiꝰcuius

excõicatione vel interdicto nõ eſt irregularisꝗj·de ſen.ex.is qui. vbi de

boc.interdũ tñ lʒ celebꝛare pꝛeſen tibus interdictis.qð dic vtj·de ſent᷑.

excõ.c.vltimo.

a Sepulturã. vide cle de ſepu. eos qui.

b A iure ſtatutas.ſicut diuerſa ſunt narrata.ſic diuerſe ꝓuiſiões iu

de claratiue ad ea que no.inno. ⁊ hoſti.s.e.cum capella.⁊. c.recepi

mmuso.⁊ fuit ſumpta de extrauagãti inno.que incipiebat.ad perpetuam

Ipſa ecclia.cum altero ſᷣm ea que dixi ſᷣm ber.s.eo.c.i.⁊ ſubintelli
ltur exempta ⁊ bene.patet ꝑ hoc.c.⁊ per decre.illam.S.e.li. de pꝛeben.

ſnĩam ↄtẽpſerint latiſfecerint cõpetẽ
rexemptionẽ ecclie conceſ⸗

petuoq; oblati nõ autẽ ecclie eiuſdeʒ

pb: qui pꝛochianoꝝ curã habet quo
agd ea que ad curã eandem pꝑtinẽt nec

ipſi pꝛochiani etiã intelligunt᷑exẽpti.
Vex ſi canonici alicuiꝰecclie exrimant᷑
ipſi ſoli canonici nõ autem vel ecclia
vel alij eiꝰ clerici ſũtexempti. ¶ Si
autẽ clerici cuiuſuis eccleſie exr mant᷑
tunctã canonici qᷓ; alij clerici eximun
tur.nõ tñ eccłia niſi aliud in exemptõ
nis pꝛiuilegio expꝛimat᷑. Pacri.
Ipapa in aliqͥ pꝛiuilegio vel
ſcriptura nõ facta pꝛincipalit᷑
ſup donatiõe vel ſententia ex⸗
emptõis ſeu etiã libertat aliquã eccle
ſiã ad ius ⁊ ꝓpꝛietatẽ ro.ec.pertinere
vel oſilia verba narret.non ꝓpter Hᷣ il
lius ecclie eremptõne ꝓbata niſi de li
bertate aliter doceatur. ¶ Si autẽ
cchie vel monaſterio exẽptõis pꝛiui⸗
legiũ concedendo vel ſuꝑ ipſiꝰ exem⸗

ptione ſentẽtiãdo cũ de ipſius exem⸗

ptionis negocio ageret᷑.aſſerat ipſaʒ
ecchiam foꝛe exemptã aut eã iur beati
petri eriſtere ſiuead ius ꝓpꝛietatem
ro.ec vel ad ro.ec.⁊ ſpãlit᷑ autſine me
dio vel etiã ſimplłr pertinere ꝑ h̊ ple⸗
ne dʒ exempta huiufmodi ecclia iudi
carxi.cũ enim iurecõi oẽs eccleſie ꝑ oꝛ
bẽ diffuſe ad ro.ec.ꝑtineãt ſi id alicui
cõcedat᷑ ecclie vel de ea ꝑſniam iudi⸗
cetur.ex ̊ ipſiꝰ compꝛobat᷑ exemptio
vt pꝛinilegij nihil alias allatura con⸗
ceſſio ei cui cõceditur ⁊ ſententia nul⸗

lum aliter datura ſubſidium ecde⸗
ſie pꝛo qua fertur pꝛerogatiuã.cũ ver

ſam ipſa ecclia Zipſius monaz—⸗
chi vel canonici clerici etiã ⁊ ↄuerſi ꝑ

q;juis.i.ꝙ eximit eccłiam cathedralem ne ſub generali vocabulo eccle⸗

ſiarũ ciuitatis intelliga
tur exemiſſe oĩa etiaʒ mi

noꝛa beneficia de ecclia

vt ibi dixi.
g & Mon autem. ſubin

telligit᷑ eremptus.

hQQurã habent. vnde
tales pbꝛi habẽt inſtitui
ab ep̃is⁊ intelligunt᷑ eſſe
pꝑpetui.qꝛ nequeunt abſ
q; rõnabili cã ⁊ tunc ab
epis qmoueri.S.c.li.de
capel mo.c.vno.⁊ h̊ ca⸗
ſu ꝓpter hanc curaʒ ⁊ po

pulum nõ exemptũ pꝛe⸗

latus exemptꝰ vadit ad
ſinodum epiſcopaleʒ.5.
e.ad aplice.

i. ¶ Parrochiani. ſicue

aliud eſt clerꝰ aliud ẽ po
pulus.S.eo.ex parte.i.⁊

I. de ſent ex. ſi ſententia

i.rñſo.ſed huic.i.rñſo vi
detur ↄdicere..de vᷣ. ſi.

cũ clerici.vbi noie eccckie
cathedralis intelligitur

ſolũ capitulum nõ infe⸗

rioꝛes clerici vel cõuerſi
ſegd ibi de iuramento lo⸗

quit᷑ quod ſtricte intelli⸗
gitur nec extendit᷑ ad ea
de quibo non fuit cogita
tũ.S.de iureiu.c.penul.

iuriſdictio autẽ ita pen⸗

det penes epᷣm ⁊ capitu⸗
lum ꝙ nõ penes inferio
res clericos ·intelligat᷑ q̊

luramentum ibi ᷣm foꝛ
mã iuris cõis. ad idem

g. de iure. ad noſtraʒ.iij.
5.de vᷣ. ſig. ſuꝑ quibuſdã

lꝛ Non autem ecclia.
bene ů̊ dirxit io.⁊ ber.qui
no.S.de teſtamen.reqſi⸗

uiſti in glo.bᷣ rñdit ſiqd

legat᷑ canonicis nõ intel

ligitur legatũ eccłie ꝑ.l.
ff. de rebus du.l.ciuibꝰ.
LA Alij clerici.ſed nun
qͥd ꝑ hoc erunt exempti
cõuerſi ⁊ oblati nõ dleri
ci.ax.ꝙ ſic.xij.q.i.duo.
Contrariũ credo ꝑ hoc

quod ſtricte ſumitverba

pꝛiuilegioꝝ exemptiõis

vt ſonant. ⁊ qꝛ non repe

tit de conuerſis oblatis

vt. 5. l. rñ.ꝙ ſi voluiſſet intelligi expᷣſſiſſet.ẽ.de deci.ad audiẽtiã.ad idẽ

papa in aliq̊.foꝛmas puilegioꝝ ponit hec de (S.de ele.ex eo ꝙ.
cre.quaꝝ quedã exemptionem cõferunt quedã non.⁊ de hocno.ꝑ
inno.⁊ hoſti.S.e.recepimꝰ.⁊ per hoſti.õ.e.cũ capelle. “M
n Pꝛincipaliter.puto impetrat lr̃as pꝛelatus ſuꝑ reuocatione rei ec

ris ſi qui celebꝛãt in ciuitate caſtris vel villis niſi quantũ eis a iure ꝑ⸗/

mittit᷑ compeſcantur ꝑ oꝛdinarios.S.e.auc.ſi celebꝛant in loco interdi

cto vltra quã a iure ꝑmittitur ſcienter.ſunt irregularesj.de ſent᷑ ex is

qui.ſed ſi pntibus excõicatis celebꝛant.ſecꝰ vt ibi ⁊.s.dixi.

c V Ingreſſum.ſ̊ aduerte.qꝛ vt.S.dixi.lʒ quidã ex iſtis nõ ſint irregula
res.tñ per decre.iſtam ſuntvicini irregularitati contrahende.qꝛ ſi poſt
buiuſmodi interdictũ in eccleſia celebꝛauerint vt pꝛiꝰ irregularitatem
incurrũt.vt .de ſen.ex.is cui.ſcire debes ꝙ quidã hanc decre.⁊ eiꝰ pe/
nã dicunt locum habere tm̃ in exemptis ⁊ pꝛo eis fac̃.qꝛ multo maioꝛi
pena ſunt digni.quibꝰ cũ plurimũ honoꝛis per iuſſiones pꝛincipũ eſt

delatum reperiunt᷑ in crimine. .8 epi.⁊ cle.l.pbꝛi.⁊ eſt canoniʒata.v.
q.vlti.pbᷣꝛi.vnde dicat᷑ hoc ſtatutũ circa eos tm̃ ne pꝛiuilegioꝛũ pᷣtextu

flagitioꝝ creſcat auctoꝛitas.. de pꝛiuile.ſcoł.l.ij. li.xij.ſed cõtrarium
credo.ſ.hanc decre.⁊ eius penam habere locum etiã in non exemptis ꝑ

— — —

lr̃am que.s.dicit.qᷓ;tũ cũq; ⁊c̃.q.di.decre.iſta ꝙ vult etiã exemptos ne

dum exemptos hac ↄſtitutiõe ligari ad idem.S.de pꝛeben.c.i.cũ ſi.
d¶ Contẽepſerint.ſic.S.de ĩmu.eccle.qm̃.

cleſiaſtice male alienate.quibs dicitconqueſtus ẽinobis.t:pᷣlatꝰtalis ec
cleſie nobis ĩmediate ſubiecte ꝙ pᷣdeceſſoꝛ eiꝰ ⁊c.vñ talia verba ſolemꝰ

vocare narratiua nõ aſſertiua.vñ ſequitur.talia vba narret.ad h̊ beoz

ne concoꝛ.iij.q.vi.hoc quippe.⁊ quod ibi no.in.i.glo.
o& Pꝛobata. contra videt᷑ qð no.ber.S.de cenſi.cũ olim.in.i.glo.vbi
dicit ꝙ ſtatur publice ſcripture in qua cõtinet᷑ de finibus epiſcopatuũ
licet illa ſit fſacta ob aliud.ſed illud habeat locũ in ipſa ꝓbatione finiuʒ
que fit per argumentũ.s.de pꝛoba.cũ cauſam.⁊ cui ius còoe non eſt con

trarium ſed hic ius cõe eſt contrarium.⁊ ſequerent᷑ hoc caſu plene po

bationes.⁊ ideo ſecus.

p¶Aſſerat.nota.qꝛ.S.dixit. narret ergo hic de aſſertiuis ibi de narra

tiuis.hodie plene pꝛobant narratiue litterarũ papaliũ ſi ſunt de ſuo fa

cto.⁊ ſuper his fundet᷑ gratia vel ipſius intentio ꝑ cle.de ꝓba. litteris·

⁊ vlde quod ibi no.in glo.antepenul.
Eccleſie.S.de reſti.in inte.c.ij.de arbi:cum tꝑe.
VASBine medio..e.cum olim.

—

8¶ Debeant.optime concoꝛ.S.e.in his.⁊ nota.arguẽdũ a vᷣbis.&ᷣ.de

— — — —.— — — ☛ — WWES

= —.. —

—,ͦ, —

mſen
ls.
e
tinſten
euntgg
tuneh
norben
artgin
ne
alti
olg

hon ſ
udi⸗
Apamie
ſſanmm
cbrſſen
1N
incierck
nlign
umnit
ichte,
rowwentole
kriceintl
tencſkal
nfutog
einc ee.
tiſun
emtent
enes ſf
intclin
im wiſt
S1. a
dnoſtg
ſugube

antemcd
tio beg
ſtamentt
b berntil
nictsole
uti eckſetl
dlc
lerica. O
eunt anm
oblatnice
ti⸗gi
iatthnn
geſontt
ctenpin
7 tnot
vorſis hn
udietiti
deale aad
nrdebebt

gauticett
ninne
erbaſ

o hlnn
bationttꝗ
e oncht
aſgin

ſoſbienn
ſunrei⸗
bolimd

Sate

De inin.⁊ dam. da.

deci.ad audientiã · de quo dic vt no.xxij.o.v.humane.⁊.õ.de vᷣ.ſig pꝛo
pterea.lex tñ nõ dʒ iponi verbis ſed rebo.S.e.li.de elec.c.cõmiſſa.ad fi.
a QEt eſt idẽ.ſ.ꝙ eccleſia debet plene iudicari exempta.

b. Libertate. S. e cum olim ij. H
c ¶ Ingefin ite.qꝛ ſecus ſi poſt determinationẽ alicuiꝰcerte libertatis

conceſſe. vt · S. idem.
d Collocare in locis

enim exemptis ho cnon

poſſunt ep̃i. xviij.q · ij. lu

minoſas. S. c. li. de offi⸗

oꝛ.cũ epiſcopus.

e Moõ exiſtunt. ſed ſũt

pꝛiuilegiati.vt· j. de ver.
ſig. veniens.i.reſpõ reci

pirẽdo ergo illos in filioſ
vigdetur ullos recipere in

amoꝛẽ filialeʒ.ſicut ſub⸗
dyaconꝰ oꝛdinatus a pa
pa non in exemptionem
ſed in honoꝛeʒ intelligi?
oꝛdinatus.pꝛinceps ta⸗
men eos quos in patres
eligit nõ vult alijs ſubij
ci.vt in auẽ.conſtitutio
q de dig. coll. vi. ⁊ ſi dñs
apud acta noiat ſeruuʒ
ſuũ filium dicit᷑ ei liber⸗
tatẽ conceſſiſſe.C. de la.
li. tol.l.vna.S. ſiłiq; mõ
ſed ibi ſibi ſoli fit pᷣiudi⸗
cium. hic autẽ fieret pꝛe
iudiciũ oꝛdinario cuiuſ
iuriſdictioni potius ẽ fa
uendũ.S.e.cum perſone
xi.q.i.peruenit. vbi er⸗
go papa erpᷣmit aliquos
ſpeciales ſubiectos. ſi eſ
ſent alij ſubiecti nõ eẽnt
ſpãles ſubiecti ⁊ ideo il⸗
la verba exemptionẽ fa⸗
ciunt.vt S. ꝓxi.rñ. ſed lʒ
aliquis ſit filiꝰ non ſeqͥ/
tur ꝙ ſit ſpecialis ſubie⸗
ctus. qꝛ vnius poteſtacꝭ
filiꝰ alteri poteſtati poſ⸗
ſet eſſe ſubiectus.⁊ ideo
aliud hic aliud ibi filia⸗
tio ergo amoꝛẽ ⁊ pꝛiuile
ien de otet. ſpecialis
ubiectio exemptio eſt.
f Cenſum.non enim
oses cccleſie exempte ſol⸗
uunt cenſum. nec oẽs q̃
cenſum ſoluunt ſunt ex:⸗
empte S.eo.ti.recepimꝰ
vnde non pꝛobat hoc eẽ

X

L.de pꝛoba.ad pꝛobatõ

nem. S de offi. dele. cum
cõtingatc.

baaliquid operari debeanr cõferat
gratie ſpãlis. Exẽ idem ſi pꝛiuilegiuʒ
ↄtineat vel ipſłe papa ꝑ modũ expꝛiat
ſupꝛaſcriptuʒ ꝙ eccha ſit libera.ſeu ꝙ
potiat᷑ romane ecclielibertatẽ vel ꝙ
in hoc pᷣꝛogatiua gaudeat ſpali.aut ſi
dicat indcfinite ꝙ ecclie romane an⸗
nuũ cenſum ſoluat ad ꝑcepte iudiciũ
libertatis ſiue ꝙ ipſam eccliaʒ eximit
ab oꝛdinarij prate.vel ꝙ nõ audeat il
licepᷣs cathedra collocareaut ĩpetrã
di ſeu oꝛdiatõeʒ q;uis leuiſſim faciẽ⸗
di exercerealiquã ptãtẽ. ¶ Sihter ſi
aliqui recipiant᷑ in pꝛios ⁊ ſpãles ſb⸗
iectos cenſent᷑exẽpti.nõ ſic ſi in pꝛioſ
⁊ ſpãles filios rõane ecclie ſint ſuſce⸗
ti.tales qͥ ppe exemprti ppterea nõ exi
unt. Si vo dicatur ſimplicit
aliqua ecchia romane ecclie annuũ cẽ
ſum ſoluat nõ ꝓprer h exempta eccha
dici dʒ. Idẽ dicimꝰ ſi circa aliqua ꝑ
pꝛiuilegiũ cõcedat᷑libertas ⁊ claulula
decenſu annuo pſoluẽdo ſequat᷑ vt ſi
aliquibo ꝙ abalio q; a papa ſeu ei le⸗
gato ercõicari ſuſpẽdi aut intdici nõ
poſſint. vl aliqd aliud ſpaliter aſede
ap.ſit indultũ vel etiã dicat᷑ ꝙ in ſpe⸗
ciales romane ecclie filios ſintaſſum
pti.⁊ ſequat᷑ in pꝛiuilegio ꝙ ecclie ro⸗
mane ad iudiciũ liberratis ꝑcepte an
nuũ cẽſum ſoluãt.His enĩ ⁊ oſilibus
caſiby ſic in certis pꝛiuilegiati articuł
oꝛdinarioꝝ iuriſdictioni qᷓ;tũ ad alia
ſunt ſubiecti Licer autẽ ſic diuer
ſos pꝛiuilegioꝝ quibo ecclieac mona⸗
ſteria erimunttenoꝛes ad liniũ mate⸗
riã amputandã duxerim deſigndos
p Gᷓ̊ tñalijs exeptionũ ſi reperiantſeu

gliarũ libertatij modis vel eoꝝ effecti
ge Idem dicimus. ſi

lius decre. ſepe enim ꝗpter rebellioneʒ delinquentiũ a

„* L. X .

poſtea cõceſſiſſet aliquibꝰ celebꝛare ibiſm foꝛmã iſtius decre. habemꝰ
ergo hũc caſum dubitabilẽ ad litteram. cõtra iſtam tñ decre. vidi olim
ſeruari in ciuitate bonoñ.tẽpoꝛe generolis interdicti.qꝛ religioſi ſic pꝛi

uilegiatiad mittebant foꝛenles ad diuina.

n¶¶Pꝛiuilegiati.vt ſic accipientes ſignũ crucis pꝛo ſubſidio terre ſar⸗

bus nolumus aliquatenus derogari

Vcet vobis conceſſum exiſtat
,vt interdicti tpe ianuis clauſiſ
excõicatis ⁊ interdietis excluſis voce
ſubmiſſa diuina celebꝛare poſſitis. ad
ea tñ aliq̃s etid ſi aliunde venerint ni
ſi ſuꝑ h̊ pꝛiuilegiati exiſtant recipere
nulla rõe debetis. ¶ Cü cõcedit ſin
gulari perſone vt mõ pᷣmiſſo tpeint⸗
dicti celebꝛare valeat.vel audire diui
na eiꝰ familiares domeſtici ad audiẽ
dũ cũ ea ⁊ celebꝛandũ ſibi diuinũ ofi
ciũ licite admittunt᷑. ¶ mon ſic aut
in familiaribo alicuiꝰ conueniꝰ ſeu col
legij ẽ cenſendũ.illi enĩ niſi pꝛiuilegia

ti fuerintadmitti non debet. Hu
iuſmodi qͥʒconceſſiõe gaudere nõ põt

is cuiꝰcã ſeu culpa dolovel fraude fu

it ſnia in terdicti ꝓlata, ſeu qͥ ad perpe

trandũ delictu, cui occaſione lata ex⸗
titit pᷣbuit ↄſiliũ auxilium vel fauoꝛẽ.

Vloniã epi eoꝛiq; ¶ Idem.
ſupꝑioꝛes hñt diüſis ex cauſis

2Aa ſuis eccleſijs 2 dyoceſibo ab⸗
ſentare frequẽter. nec ſemꝑ pñt cõmo
deud ecclias accedere pꝛo miſſa cele⸗
bꝛãda vel audiẽda in ipſis.ſine q̃ eos

trãſire nõ decet abſq; ca rõnabili vllã
diẽ pfiti ↄoſtitutione indulgem eiſdẽ

yt altare poſſint habereviaticũ⁊ in eo
celebꝛareac facere celebꝛaꝛi vbicunq;
abſi; interdicti traãſgreſfſiõe illis per⸗
mittitux celebꝛare vel audire diuina.

O Gꝛegoꝛi xiin generali aci.lugð.

N6 De iniurijs 2 dano dato,
Tſipignoꝛatiões q̃s vul
gar elocutio tepᷣſalias no
Pinat⸗ in quib aliꝰ p alio

cte in hoc eſſent pꝛiuile⸗
giati vel quiuis alij.
o ¶Perſone. puta epi⸗
ſcopo regi comiti vel ba

d U
p Pꝛemiſſo.ſ.ianuis
clauſis ⁊c.
q Dommeſtici. intelli⸗
onõ ob hanc cauſaz in
raudeʒ ſumpti. vt j. de
ver ſig c. vlti.
F dmittunt᷑. cõcoꝛ.
lex.ff. de pᷣca.l.cũ pꝛeca⸗
riũ.ij.vbi ſi qs pꝛecaro
rogauit vt fundo moꝛa⸗
ri liceat de ſuis q̊ʒ cõceſ⸗
ſum videt᷑ ad idem.ff.de
vſu. ⁊ habi. l. ij. . i. 2. l. ij.
⁊.ff. de vᷣ ob l. ſi ſtipula⸗
tus fuero illud aut ilið.
ad idẽ.CL. de aduo. diũ.
iudi.l.reſtituẽde vbi ðꝛ
cõceſſum pᷣmatibo. intel
lige cõceſſum⁊ his qͥ ſub
eis ſunt.ad idẽ.ff.de cõ⸗
di.⁊ Gmno: municipij.
a M. Mõ debẽt. ⁊ c rõ di⸗
ũſitatis.qꝛ in pꝛio caſu
als builegiũ eẽ poſſet in
ucile qð eẽ non dʒ. z. e.in
bis. ſʒ in h̊ ſcõo caſu ↄuẽ
tus põt ſine familia rib
ꝑ ſe cclebꝛare dina.⁊ iõ pᷣ

uilegiũ & reſtringẽdũ. S.

e.vt puilegia vᷣſus fi.qd
dices ſi in ↄuẽtu nõ ſint
niſi tres ⁊ duo ſint infir
mi.nũqͥd tertiꝰ poſſet ce
lebꝛare cũ familiari.No
ta hoſti.in pᷣ.dec ꝙ non
nullis.ꝙ ſic. ne iutile ſit
zueg ad inſtarer qs
de ſingulari ꝑſona.S.
ñ.e.qꝙ nõnullis.in fi.int᷑

dũ.lʒ tales admittãt᷑ ad

auditionẽ dinoꝝ.tñ ꝓhi
ben? apꝛopinq̃re altari

T de ſen. ex. c. xl. penl.
Uoniã epᷣi.cũ alta⸗

( ri viatico celebꝛare

pñt ⁊ ibi facere celebꝛari
lta tñ ꝙ non violẽt intex
a Albſen (dictũ.h.d.
tare.⁊ ſi b faciũt ꝓtvti⸗

ggrauant᷑ pene.2

nõ pꝛopter hoc exempta
cenſebitur.
WMNon poſſint.de quo dic vt.s.e.ne aliqui.io.an.
ISubiecci. ergo nota. ꝙ vnũ ⁊ idem verbũ diuerſifican?ſᷣm adiun⸗
cta.ff. de cõtrahen.emp.l.ꝙ ſepe.ꝭ.veneni.⁊.ff.de v.ſig.l.qui venennm
vñ ſi indeſinite dicat᷑ ꝙ ad iudiciũ percepte libertatis ſoluat cenſum ex
empta dicitur. vt. S. S. ⁊ eſt idẽ ſi poſt cerram libertateʒ nõ ꝓpterea vltra

Eriſtat.per ſpeciale pꝛiuilegiũ.⁊ ſic facit ad titulum.

Aid intelligitur exempta vt hic.⁊ eſt ſi.s.de dona paſtoꝛalis.
Icet vobis declarat nota.ꝑ ber.inno.⁊ hoſti.S.eo.nõnulliss

m Erxrcluſio.iſtud erat qð inducebat dubitationẽ per eius contrariũ

quaſi a contrario nõ excõicatos nec interdictos ⁊ aliunde veniẽtes ad
mittere poterãt.⁊ ar. a contrario foꝛtiſſimũ eſt.S. de bis que fi.a pꝛela.
cum aplica.in ſi.ſed hoc nõ eſt veꝝ niſi ũli ſuper hoc ſint pꝛiuilegiatci.vt
.patet.qꝛ exquo locꝰ interdictus eſt.videt᷑ omnibus interdictũ ibi au
dire diuina niſi ſuper hoc ſint pꝛiuilegiati.nec pꝛiuilegiuʒ vnius alteri
penitus pꝛodeſt.ad hoc.õ.e.ſane.⁊ pᷣterea ante hãc decre.in dubio erat
tutiꝰ hoc tenere pꝛopter periculũ animarũ.⁊ ideo amplectendum crat
de homi.ad audientiã.de ſpõ.iuuenis.ſed oppono ꝙhec decre. eſt ſuꝑ⸗
flua cum hodie ſine pꝛiuilegio cõpetat tempoꝛe interdicti talit᷑ celebꝛa⸗
re de iure cõi. vt j· de ſen. ex. c.vlti.poteſt dici ꝙ iuris in conceſſione per
pꝛiuilegiũ dictum eſt idẽ in cõceſſione per ius cõe vt ibi. ⁊ ideo foꝛte ge
neraliter dixit.S.conceſſum.nõ dicẽs qualiter.vel dic ꝙ etiã per pꝛiui⸗
legiũ poſſet habere locum caſus noſter ⁊ ſubauditus pꝛime gloſule.po⸗

ne enim ꝙ papa interdicendo locũ vetuiſſet celebꝛari etiã ſᷣm foꝛmẽ il/

litatẽ ecclie cẽſent᷑ eſſe pñtes.ð.de cle.nõ reſi.ex ꝑte.pegrinare tñ ad loca

remota nõ dʒ ep̃s ſine lnia pape.de ↄſe.di.v.nõ opoꝛtʒ·ij.S.ð vo.⁊ vo.
e QCõmode.⁊ ſic dicunt᷑ tũc nõ poſſe.xxij.qij.facit (redẽp.magne.
ff. de v.ſig.l. nepos.pculo. Mon decet.inſpiciẽdũ &̊ ẽ in cõceſſiõe
pᷣuilegij qͥd deceat.ad idẽ.õ.e.li.de elec.cũ nõ deceat.cũ ſuis concoꝛ.
g& Indulgemꝰ. iſta ẽ igit᷑ iuris indulgẽtia quã hbñt epi.aliã hẽs.s.e. ꝙ

nõnulł alia. s. de pe ⁊ re.c.vl.aliã.S.e.li.de of.dele.c.ij.aliã.de ſent᷑ ex.

qꝛ ꝑiculoſum.aliã.S.de iu.calũ.c.fi.adde aliã ꝑ cle.de cele.miſ.dignũ.
eandẽ indulgẽtiã hñt pᷣdicatoꝛes minoꝛes.vt.S.e.in his ⁊ iſta indulgẽ
tia pñt vti epᷣi abſq; dyoceſanoꝝ vel ꝑꝛochialiũ pboꝝ lnia abſq; tñ ꝑꝛo
chialis pᷣiudicio vt ibi ðꝛ.cũ iſto aũt altariviatico poterit epᷣs pone va
dẽsad curiã de manc añ cãpanã diei dicere vel facere dici miſſam ⁊ ꝑge
re vias ſuas ⁊ ſic nõ ipediet᷑ in dieta.qð fieret ſi hr̃et ncce expectare diẽ
heTrãſgreſſiõe.lʒ eni poſſint (⁊ hoꝛã ſolitã ⁊ opoꝛtunitatẽ ecclłie.

celebꝛare in loco interdicto.nõ tñ alta voce ⁊ admiſſis interdictis ⁊in

erdictũ violando.S.e ꝙ nõnullis.
Tſi pignoꝛatiões. Repſalie cõtra ꝑſonas eccliaſticas concedi.
Avel conceſſe non debent extendi contrafacientes niſi reuocẽt in
fra menſem ſingulares ſunt excommunicati vniuerſitates interdicte.
hoc dicit. ſic conſtrue.etſi.id eſt q;uis pignoꝛationes ſint iure ciuiliꝓ
bibite tãq; graues legibus ⁊ contrarie naturali equitati quas vulgar
elocutio nominat repꝛeſalias.in quibus alius pꝛo alio pꝛegrauaturvt
tamen ⁊c̃. ⸗RK
lae¶ Elocutio,intelligas quoꝛundã locoꝛum ⁊ nota cõſiderãdũ qua⸗

W

90

liter vulgus loquat.ff. de fun. in. 2 . aniõis. §. alin
li. de re.eccle.nõ alie.hic conſultiſſimo.⁊.sS.de ſpon.ex litteris.i.

Liber Quin tus

in.⁊ inſtr. le.l.cũ delaniõis.S.aſinã.ð.e.

la Pꝛegrauat᷑.qð eſſe nõ debet.S.de his que fi · a ma.par.ca.q̃ſiuit. C .
de inoffi teſt. ſi quis ſuoj· de re.iu.nõ debet.cũ ſuis cõcoꝛ.non ob.ꝙ he
res bonoꝝ poſſeſſoꝝ cõuenitur ꝓ defuncto.qꝛ eadem pſona cenſet᷑ ideʒ

iuſſoꝛe qui rõne ſue obli
gationis conuenitur.tñ
cõuenietur ſeruato teno
re illius auc. C.de fide⸗
iuſ.auc.pſente.⁊ qð no.

S. de fideiuſſo.c.ij.in i.

glo. Sed qrebat h gar.
an condẽnato debitoꝛe ĩ
telligat᷑ condẽnatus fi⸗
deiuſſoꝛ.Sol.aut eſt fi⸗

deiuſſoꝛ contractus aut

iudicij.In cõtractu con
dẽenato debitoꝛe nõ intel
ligitur condẽnatus fide
luſſoꝛ ↄtractus.ſed agẽ/

dum erit cũ eo actiõe ex
ſtipulatu ff. ð fideiuſſo.

grece.S. ſi cũ fideiuſſoꝛe.

ibi eni dicitur ꝙ agiẽ cũ
vtriſq; ſi eni condenato

debitoꝛe condẽnaret ⁊ fi
deiuſſoꝛ ad quid ageret᷑
cũ fideiuſſoꝛe. ſi vo fide/
iuſſoꝛ qui interuenit in
iudicio ſi tm̃ ꝓmiſit reũ
in iudicio ſiſti cõdemna
to reo abſoluitur fideiuſ
ſoꝛ.qꝛ iã adimpleuit qð

pꝓmilit.videlicet qꝛ fecit

reũ iudicio ſtare.ff.de fi⸗j
deiuſ.grece.s.i.ſi autem
iudicatũ ſolui ꝓmiſit cõ
dẽnato reo condẽnat᷑ et
fideiuſſoꝛ ꝑ conſequens
ff.iudi.ſol.l.i.⁊ eſt idẽ di

cendũ ſi totius cauſe fih

deiuſſoꝛ eſt acceptꝰ.vt in
pᷣdic.S.ff.de fideiuſ.gre⸗

ce ꝭS.i.ad fi.. Item que⸗
rebat ipſe guil.qͥd ſi cleri

eus pꝛincipalis debitoꝛ
cuius occaſione repᷣſalie
ſunt conceſſe captꝰeſt an
habeat hec decre.locum

⁊ dicũt quidã penã iſtiꝰ

decre.locum nõ habere.
tum qꝛ hocidem grauat᷑
p ſeipſo. tũ qꝛ conſtitu⸗

tio penalis eſt ⁊ reſtrin⸗

genda.ad hoc.s.e.li. de

elec.ſtatutum. 4

in ſucceſſoꝛe ad pꝛedeteſſoꝛem.s· de ſol.c.i.C. ſi cer.pe.l.i.nec ob.de fide

pꝛegrauat᷑ tqq;ᷓ graues legibs ꝛeq̃ta
te naturali cõtrarie ciuili ſint ↄſtitu⸗

tione ꝓhibite.vt tñ eaxrum ꝓhibitio ĩ
ꝑſonis eccliaſtic s tãto ampliꝰtimea
tur quanto in il is ſpecialiꝰ inhiben
tur eas cõcedi cõtra ꝑſonas pᷣdictas
ſeu bona ipſoꝝꝑ aut quantũcũq; gene⸗

raliter pᷣtextu cuiuſuis cõſuetudinis
quã potiꝰreputam abuſum foꝛte cõ
ceſſas ad illas exrendi pꝛeſenti decxe

to diſtrictius inhibemꝰ. ¶ Illi autẽ

qui cõtrafecerint aduſus pſonas eaſ⸗
dem pignoꝛatiões ſeu repᷣſalias cõce⸗
dendo vel extendendo ad eas niſi pꝛe
ſumptionẽ hmõi reuocauerint acon
ceſſionis vel extenſiõis tpeinfra men
ſem ſi ꝑſone ſingulares fuerint ſentẽ
tiam excõicatiois incurrãt.ſi vo vniũ
ſitas ec liaſtico ſubiaceat interdicto.

Innocentiquartus.

snzbecl 2i

uintiam viſitãti. eos qui tunc

ibiv

qñ conciliũ conuocat eos qui nuncijs

ſuis quos ꝓ illo vel alias ꝑ pꝛouintiä
ipſam ſua debita ĩuriſdictiõe vtendco
tranſmittit.iniuriari pꝛeſumũt.ſi hac
occaſione ſua in his impediat᷑iuriſdi
ccio ꝓ ĩiuria huiuſmodi dũmodo exi⸗-
ſtar notoꝛia ꝓpꝛia auctoꝛitate punireꝰ.
niſi ampliꝰ ei deremeñ.eccleſie ↄſue-
tudine competere dinoſcat Sibi

na ecchia. infra. Licet⸗
autẽ remeñ.archiepᷣo ſuam ꝓ⸗

lſue familie autalijs quos xpter
hocper eandẽ puintiã dirigit ⁊ etiaz

6

ſtatum pꝛiſtinũ reuocandũ erit infra meuſem j doſen.ex.quicunq;.vel
ſᷣm guil.reuocatio re integra fieri debet anteqᷓ; ꝓcedat᷑ ad actum.als lo
cum habet pena.ar.ff.man.ſi mandaſſet.ff.ad macedo.ſi tñ.⁊.l.ſi filiꝰ.
g.de reſcrip.ex ꝑte decani.ſed ſi añ iſtam ↄſtitutionẽ cõceſſe erant vel ex
tenſe repᷣſalie contra clericos nõ hʒ locum pena.qꝛ cõſtitutio futura re
ſpicit.s.de conſti.c.vlti.nõ tamen amplius vtet᷑ illis nec eas extendet.

etiã ⁊ metropolitanis alijs in ſuis p⸗
unintijs. dũ ſic in illis iuriſdictionẽ ex

ercent. puniendi manifeſtas ⁊ notoꝛi
as offenſas tunc eiſdẽ illatas vel ſuis

etiã ſi exinde impediri iuriſdictioneʒ
p noõi non contingat. libera ſit de ntᷣa
ſpeciali cõceſſione facultas, Boni
facius.viij. bittexeñ./epᷣo.

Egradatio qualiter fieri de⸗
beat.a nobis tua frafnitas re
gquiſiuit.ſuꝑ quo tibi taliter re

Pondongs: g vethalis desradri⸗
0

ſeu depoſitio ab oꝛdinibs vel gradib⸗

eccliaſticis eſta ꝓpꝛio epo ſibi aſſiſten
te in degradatõe clericoꝝ in ſacxis cõ
ſtitutoꝝ oꝛdinibo certo epoꝝ numero
Diffinito canonib facienda.qᷓ;q; pꝛo
ptꝛij epi ſnĩa ſine alioꝑ epoꝝ pñntiadſuf

fidat in degradatione eoꝛum qui dũ
taxat minoꝛes oꝛdies receperũt.
Actualis vo ſiue ſolẽnis celeſtis mili
tie militis.i.clerici degradatio, cũ ad
eam fuerit ꝓcedendũ.fiet vt exaucto

riʒatio ei qui militie deſeruit arma⸗
te.cui militaria detrahunt᷑ inſignia .
ſicq; a militia remotꝰcaſtris reijcitut

ꝛiuat cõſoꝛtio ⁊ pꝛiuilegio militari.
¶Cieric igitur degradadus veſti⸗
bus ſacris indutin manib habens

libꝛũ vas vel aliud inſtrumẽtũ ſeu oꝛ

namentũ ad oꝛdinem ſuũ ſpectãs. ac

ſi deberet in officio ſuo ſolẽnit᷑ miſtra
re.ad epᷣi pñtiaʒ adducat᷑.cui eps pu⸗

blice ſiue ſint veſtes calix lib ſeu quis
alia q illi iuxta moꝛẽ oꝛdinãdoꝝ clexi⸗

als huius conſtitutiõis

pena locũ habebit que
late ſnie.vt patet ex ver,

bo ſubiaceat.

Omana. de veteri
B iure poterit archi⸗
epᷣs cũ in ꝓuintia ſua uiu
riſdictionẽ ſuaʒ exequi

punire notoꝛios iniuri⸗
antes ſibi nũcijs ⁊ fami
lie ſue quos mittit ꝑ eã⸗
dem ꝓuintiã. ſi ꝑ id ſua
iuriſdictio impedit᷑.als
nõ niſi conſuetudo am⸗
plius tribuat.ſed hodie
tales iiurias tũc punit
etiã ſi iuriſdictionẽ non
impediãt.h.d.
cꝗ Licet.i.licitũ eſt.
Uiſitãdiqð ſingu⸗
lis annis facere põt ſer⸗
uata foꝛma decre.S.e.li.
de cenſi.romana.etiaʒ ſi

epᷣi nõ ſint negligẽtes. e.
ti.c.vl.⁊ tolle hic qð ẽ Jq.
Apꝛia auẽte punire eos q

tunc ⁊c̃.
Alijs.quibuſcunq;
etiã ſi de familia ſua nõ
fe Illo. tranſ⸗ ( ſint.
mittit qð eſt.j.

nð.ir.q.iij.c ij.S.de offi.
oꝛ. paſtoꝛalis.
hPunire.⁊ ſic ẽ iuðx
in cã ſua.ad idẽ.xxiij.q.
iiij guiliſarius.ſed ʒ.qꝛ
nemo ſibivel ſuis ius di
cere dʒ. C. ne qͥs ĩ ſua cã.

l.vna.xxiij.q.iiij.inter

relas.⁊.q.v.ð occidẽdiſ
⁊.· liij . q· iiij. c. i.de b vide
ij.q.vij.ſi qͥs erga.⁊.S.ð

cle.maledi.c.i.Dixit hic

ber. ꝙ ſi iniuria illata pᷣ

lato ipᷣm tm̃ ↄtingit nõ

põt aliquẽ ꝓ iniuria illa
pũire. ſi vo tãgit eccliaz
vel publicã vtilitatẽ põt

idiuriantes punire imo
taſẽ iniuriã remittere poſſet.lxiij.di.ſalonicane.ad inſtar filijfamitł.qui

6S Debita . qð dic ve

ma Negibꝰ. E. ne vx. pꝛo ma.per to.ne fil pꝛo pa per to.⁊.C. vt nullꝰ
ex vi.pꝛo ali.vi.demo.i.i.eſt enim ſancius nocentẽ impunitũ relinque

re qᷓ; innocentẽ condẽnare.ff.de pe.abſentem. bene eſt tñ interdũ recipe
re ꝙ le.permittente punit᷑ aliquis ſine culpa ſed nõ ſine cã.quod dic vt
de re.iuris.ſine culpa. M
na aturali.cõcoꝛ igitur hec equitas naturalis rigoꝛi queẽ. ꝙ alter
alterius odio nõ grauetur.⁊ ꝙ qs nõ locupleterur cũ alteriꝰ iactura ꝗ·
de re. iuris.nõ debet.⁊.c.locupletari.⁊ ꝙ quis alteri nõ faciat ⁊c.i.di.
in pꝛin.S.de ma ⁊ obe.dilecti.interdũ tamen diſcrepãt.s.e.li. de rerũ
permu.c.vno cũ ſuis cõcoꝛ.
oO Eccleſiaſticis.cleris tẽplarijs hoſpitalarijs conuerſis ⁊ deo deuo
CxiIS.xij.q i.duo.S.de ſen.ex.ꝑꝛochianos.S.e.li.de elec.ſciant.
pSpiritualius inhiben:?᷑.tolle quod eſt j.pꝛeſenti decreto diſtrictiꝰ
inhibemꝰ ⁊ reddas.s.eas concedi ⁊c.ſolet eni plus timeri qð ſpecialit᷑
⁊c̃.xxiij.di q;q;.⁊.sD.de here.ſi aduerſus.
qq Concedi.ꝓ credito clcrici vniꝰ dyo.cõtra clericos alteriꝰ dyoẽ.in
qua ſit debitoꝛ conſtitutꝰ.ſeu p credito vniꝰ laici vniꝰ dyo.ↄtra laicos
⁊ clericos alteriꝰ dyo.quod grauius eſſet dicũt tñ doctoꝛes.q.c.illud
xxiij.q.ij.dñs.nõ eſſe coꝛrectũ tunc.ſ.qñ dñs vel ciuitas requiſita non
vult iuſticiã facere.ita tñ ꝙ ⁊ tunc ad clericos nõ extendani.
r Abuſam. qꝛ cõtra libertatem eccleſiaſticã.S.de iureiuran.c.i.

Ertendi.facit differentiã inter concedi ⁊ extẽdi.qꝛ ciuitas vel ſu/

perioꝛ dicitur cõcedere ille cui conceditur dicit᷑ extendere. puta qꝛ ciui
tas bonoñ.dedit repᷣſalias ciui ſuo õᷓ floꝛẽtinos q̃s ille extẽdit ↄ clicos
„2 Diſtrictiꝰ.i.diſtricte velaꝓpꝛie.ſ.ꝙ per ciuileʒ ↄſtõem inhibitũ citet
EPꝛeſumptioné.i. cõceſſionẽ vel excenſionem repᷣſaliarũ.
a Menſem. qͥt dies habere debeat meſis dirxi.S.e.li.de elec.qᷓ; ſit.qͥd
ſimenſem iſtũ ꝓceſſum fuit ad actũ.qꝛ fuit ꝑſona eccłiaſtica ꝓ alio pi⸗
gnoꝛata,nũ quid habebit locũ bec pena infra menſem.dic ſᷣm gar.ꝙ in

4 Egradatio.bñ ſciebamꝰq̃liter clericꝰ de⸗
ſfſeéie

põt remittere iniuriã ſibi factã inq;tũ ipſum tãgit ſed nõ inq;tũ patreʒ

ff.de iniur.l.i.ꝗ.vſq; adeo.iniuriã autẽ ſibi vel ſuis illatã ꝑ quã eiꝰ iuj/

riſdictio impedit᷑ poterit punire archiepᷣs ſi notoꝛia fuerit als nõ de ve

teri iure.niſi ↄſuetudo ampliꝰ tribueret.puta ꝙ etiã nõ notoꝛias ⁊ aeas

q iuriſdictionẽ nõ ĩpedit etiã punire poſſent.ↄſuetudo eĩ iuriſdictiõeʒ
tribuit.õ.de fo.cõpe.cũ ↄtingat.Sʒ mõ ino.iuriſdictionẽ ipſoꝝ pꝛogã

do huiꝰ dec̃.bñfi cio cõcedit ꝙ tales iiurias etiã ſi iuriſdictõeʒ nõ impe

