lVcto dierũ. dixit ber. ꝙ hic ⁊.S.de reſti ſpo.frequẽs.⁊.S.de excep.
pls. de qua tñ dic vt ibi dixi.⁊ vbicũq; certus terminus a iure ſtatui ſi
Keenr maioꝛ dilatio negabitur iuſta cauſa ceſſantc. ſed ſi cauſa ſubeſ-
e

t dixit eũ audiendum ex illa generali clauſula.ſiqua mihi iuſta cã ⁊c.

ma igitur dubitatiõeſic ſtatuimꝰ ob⸗
ſeruandũ.vt petenti abſolutio nõ ne

getur. huis in hoc excõicatoꝛ vel ad⸗

uerſari ſe opponat niſi eũ excõicatũ
ꝛo manifeſta dicat offenſa in quo ca

ſu terminus octo dieruʒz indulgebit

ſic dicẽti. vt ſi pbauerit qð opponit

ens pꝛeſtet᷑ emẽda.vel cõpetens cau⸗
tio de parẽdo iuri.ſi offenſa dubia p
ponatur. In ſcda vo qõne ſtatui⸗
mus.vt is qui ad ꝓbanduʒ admittit᷑
pendẽte ꝓbatõnis articulo in ceteris

que vt actoꝛ in iudicijs attẽtauerit in

terim euitet᷑,excra iudiciũ vo in offi⸗

cijs poſtulationibo ? electionibus ac

alijs legittimis actibꝰ nihilominꝰ ad
mittat ¶ Idem in eodẽ.
atuim? vt nullꝰ iudicũ pꝑti⸗
cipãtes cũ excõicatis ab eo in
locutione⁊ alijs quibus ligat

te monitionem canonicam excõicare
maioꝛi excõicatione pꝛeſumat,ſaluis
conſtitutioniboꝰcõtra illos legittime
pꝛomulgat qui in crimine pꝛeſumũt
¶Q5 ſi ex locu

in minoꝛẽ excõicatus foꝛtius indure⸗
ſcat. poterit iudex poſt monitionem

ff. ex qͥ. cau. ma.l.i. in fi.
⁊ ſi minoꝛ eſſet vel eccle⸗
ſia audiretur.etiam ſi ꝓ
bationes negligentur.J.
terminũ omiſiſſet.ſi aũt

reus ad pꝛobandũ con⸗
tra. peteret dilationẽ lõ⸗

gioꝛem dana eſt ᷣm eũ
⁊ ꝓdeſt dilatio illa acto⸗
ri.qꝛ ſi non plene pꝛoba
uerit adhuc aliaſ plenaſ
ꝓbationes inducet. C.
de tẽ. in integ. reſti. l. pe⸗
tẽde.⁊ ſic in his caſibus
audiret᷑ ꝗᷓ. dies ſtatutos
⁊ poſt etiam ſi poſtulat
per pꝛedictã.l.petende.
imo etiam poſt terminũ
ipſuʒ reo datũ per pꝛe.l.

admitteret᷑ um exfacto

illius impeditur.
m Sic.ſ.excõicatum
illum pꝛo mãaifeſta offen
n Relaxet. etiam (ſa.
ad cautelamvt foꝛmata
fuit queſtio.

o Æτmẽda. in ſpiritua
libus nõ ſemꝑ habet lo⸗
cũ ꝙ ante oĩa emẽdet er⸗
cõicatus ꝓ manifeſta cõ
tumacia vel offenſa. põe
enim aliquẽ excõicatuʒ

qꝛ nõ fecit oꝛdinari pꝛo-

mouebit᷑ ne añq; abſol⸗
netur abſit. ⁊ de bůper in
no.⁊ moder,.õ. de pᷣben.
pꝛo illoꝝ.

p Dubia. ⁊ ſic nõ oſtẽ

dit᷑ de nullitate pꝛout di
cebat. .
q Pꝛobandũ.de nul⸗

pꝛobatiõe pendęete in iu

dicijs euitabit᷑.extra iu⸗
dicium vᷣo nõ. hoc dicit

3 & A nõnullis. ſcholaſticis vel iure peritis conflictũ rationũ bñtid

ſic S. de reſti.ſpo frequens. G ⸗
a ¶ Superioꝛẽ excõicatoꝛis quod dic vt.S.e per tuas.⁊ per hãc litte⸗

ram que ſic generaliter loquit᷑. dixit ber.ꝙ quilibet iudex oꝛdinarius? S ꝓE d ertra
deleg 5 4 iudicium.reddebat ber.ſuꝑ hoc.tres rões.Pꝛima qꝛ in iudicijs nõ tol⸗

litur actio.ſed differ᷑ õ̊.e.li.de excep.pia.⁊ ſic nõ eſt multũ pꝛeiudiciuʒ

delegaiꝰ hanc abſolutionem imptiri poſſunt. Inno.⁊ alij cõtra in dele
gato dicentes ꝙ delegatꝰ etiam pape nõ abſoluit ad cautelam in gene⸗
rali cauſe cõmiſſione.delegata enim poteſtas eſt ſtricti iuris ⁊ id ſoluʒ
poteſt qð ei ſpecialiter eſt cõmiſſum.⁊ ſine quo cauſa expedire non põt.

S. de offi. dele. c. i..c.pꝛudentiã.ſed ſine abſolutione ad cautelꝗ põt cau

ſa expediri.qꝛ cum patebit ũlum excõicatum poterit per legatũ in veri
tate nõ ad cautelam abſolui.vt in.c.pꝛudentiam. ſed ꝙ delegatꝰ pape
abſoluat ad cautelam videt᷑expꝛeſſum.S.de ap ad pꝛeſentiam. ſed qui
tenet cõtra dicũt ꝙ illud fuit pꝛopter ſpecialem cõmiſſionem. vt illud
in adiutoꝛib ſecus in delegtis quaſi auditoꝛes babeãt oꝛdinariam.de
hoc de reſcrip.auditoꝛ.in cle.in.i.glo. “
a Qontradictiomis. ipſiꝰ excõicatoꝛis vel aduerſarij qui illum fecit
excõicari.vt.S.de ap.qua frontc.⁊ ſequitur.
b & Et an ante.ſecũda queſtio.
c Duiuſmodi.ſ.ad cautelam. idem puto eti
qꝛ nec compellitur hoc caſu.vt.S.e.per tuas.
d & In iudicio.ibi etiã iudici facienda eſt ꝓbatio.ff.de pꝛoba,.l.quin⸗
quaginta.S.e.li.de reſcrip.ſtatutũ..cum vo.cũ ſi.
ę Erroꝛẽ.pone exemplũ co.venerabilibus.S.põt.⁊ in alijs duobꝰ
caſt ibus eſt nulla excõicationis ſententia.⁊ in alijs quos jdicamj· eo.
pꝛeſenti. = JðMðGM
ſKeteris.iudicialibus.⁊ extra.
Allius.ſ.de pꝛecedente legittima appellatione.
h Petenti.humiliter.sS.e per tuas.de offi.dele.cũ contingat. poteſt
etiam nõ petens abſolui.ij.q.v.quanto.

ãᷓ ſi non peteret abſolui.

i ¶ Oppoonat. qꝛ periculũ eſt in moꝛa.iam enim ſic decedere poſſet cum
2⁊,pter peccatum ⁊ pꝛopter excõicationẽ quis facilius moꝛiat᷑.xi.q.iij.

epiſcopi.ad idẽ.S.de ap.qua fronte.ff.de ap.reci.vel nõ.l.vlti.
lꝛ Manifeſta.i.notoꝛia.quod dic vt.õ.de v.ſig:cũ olim.⁊.c.ex par⸗
te vbi de hoc idem in manifeſta contumacia.vt·je.venerabilibo.ꝭ. ſecꝰ

⁊ idem putarem ſi peteret abſolui ad cautelam a ſentẽtia excõicationis
canonis.⁊ diceretur caſus talis eſſe quo abſolutio fieri non deberet añ

itate.ſ. ꝙ ſnia fnerit la⸗

tionem vel ꝙ cõtineat intolerabilẽ erroꝛẽ ⁊c̃.

T ¶Accoꝛ.ſecꝰ ſi vt reus.s.de iudi.intelleximꝰ.de excep.cũ inter.S.eo.

li.de pᷣſcrip.c.i.⁊ repellit᷑a indice etiã reo non opponẽte.ð.de excep.exce
S &Extra iudiciũ. querit᷑ q̃re aliud in iudicio ⁊ aliud extra (ptionẽ

C.de pꝛeci.imꝑ.of.l.qͥtiens.qꝛ qð differ nõ aufertur.xiiij.q.vi.c.i.ſed

in extra iudicialibꝰmagnũ eſt pꝛeiudiciũ.qꝛ nõ ſine magno dãno a rebb
næjis reuocemur.ff qucad.teſta ape.il.ſed ſi qͥs ex ſignatoꝛibꝛ. Scða qꝛ

facilius interdicunt᷑ iudicialia q; extraiudicialia.⁊ ea que ſũt iur qᷓ; ea

Q ſunt facti.ff. de pe.l.quidã ſerui.Tertia qꝛ in iudicio vbi alium impe
timꝰ leuiꝰ impedire debemꝰ qᷓ; extraiudiciũ vbi nullũ impetimꝰ ſʒ tm̃

t Officijs. publicis vel diuinis.vñ exq̊ͥ de ( iuri nro innitimur

ap. cõfidit ſecure celebꝛat vt pꝛius.s.de ap.ad pñtiaʒ nr̃am. ⁊.c.dilectꝭ

v ¶ Admittat᷑.nõ ſtatim eſt efficax admiſſio ſʒ poſtea in ꝓceſſu appare
bit.qꝛ ſi admiſſus fuerit ad electionẽ.poſtea diſcutiet᷑ de ap.⁊ ſi appare⸗
bit pꝛiꝰper eum legittime appellatũ apꝓparebit illũ bñ admiſſuʒ.ſinautẽ
apparebit illũ tunc excõicatum ⁊ ſic no valere vocẽ ſuam. vel dic vt no.
8.de ap paſtoꝛalis.in glo.pe contra.j.e.li.ibi ſoluit᷑ in vlti.glo.
* atuimus exciicatio lata in ꝑticipãtes excõicatis in locutione ⁊

¶L ſili canonica monitiõe nõ pᷣmiſſa non tenet. Declarat autẽ hecde
re -e. c.ↄſtõem.⁊ ad ſnias interdicti ⁊ ſuſpenſiõis extendit᷑ e.ſtatutũ

ꝙ Ercõicatis.maioꝛi excõicatione. —;—R
3 Alijs.puto oſculo ſalutatiõe menſa choꝛo ⁊ ſilibꝰ. ſic enĩ ſcienter

cõicantes ecõicati ſunt minoꝛi excõicatione ipſo iure.xi.q.iij.cũ excoi

cato.⁊.c.qͥ cõicauerit.⁊ a quibꝰ repellãt he excõicatões habes.iij.qiiij
engeltrudã.⁊ de excep.a nobis. de cle.ex.mi.ſi celebꝛat. Sũt autẽ que⸗

dam ꝑpſone excepte que ſine hac pena excõicato cõicant. vt.xi.q.iij.qm̃

multos.de ſen.ex.qꝙ in dubijs.⁊.c.inter alia.
a Monitionẽ.canonicã.hoc ẽ regulare in excõicatiõe hoĩs vt ſemꝑ
pᷣdat monitio.vt.sS.e.ti.de ſen.exc̃ ſacro.xxiiij.q.iij. de illicita.⁊ dici
quo ad h̊ monitio canonica vt moniti exbmant᷑ noĩatim ⁊ trib moni⸗

tionibo moneant᷑ vel vna ꝓ omnibus cũ interuallo dierum niſi ncẽtas

aliud ſuadeat j·e.cõſti tutionrnn.
b Konſtitutionibꝰ.S.e.nuꝑ.⁊.c.ſi cõcubine.⁊ interdũ qͥ cõicat in di⸗
uini s excõicato excõicatꝰ eſt excõicatiõe maioꝛi.vt.s.e.ſignificauit.qð

ta poſt legittimã appella

— — — — — ⸗ -⸗-8-—

Gaſne
ultee
aſe
etence.
ternirid
ſien
.
eſceg
taon.
un
funan

nſna
be
Mniee
niſccr
fenaa

inanſ

fntero
tceehen
(Dtol
csnot
eindieig.
Ncet dH
inosren.
Oc O4
tiunca

iunie

in,n
dinnttin.
1,Nid
eſagon.
ſuz ſnni
dieel
locuna !.
tantiN N
ſelm

tgiſtu

toutic

2
6

en
trivnmme
diNdn

ſet
fuH

₰ℳ

verum eſt ſi quinq; concurrãt que ibiex textu notãt᷑. Notat aũt hic ber.
ꝙ ſi ẽus cõmunicat in crimine cuʒ cõmunicato a ſe ꝙ nõ incurrit ma
ioꝛẽ excõicationẽ.qꝛ ſi cõicans peccat in eũ quo dãnauit.⁊ ab eo ẽ abſol⸗
uendus.S.e.nuꝑ.ſed iſte ſua ſententia ſe ligare nõ potuit.ff. de ar.l.pen.
de iudi.l.iulianus tñ dixit ꝙ minoꝛi excõicatione ligatus eſt qui a iure
cõtrahit᷑alij contradicẽtes ꝙ ⁊ minoꝛ ⁊ maioꝛ excõicatio.ſ.ꝑ cõmunio

Heſen. excõ.ſuſ.et inter. LxXXIII.

epᷣo iuriſdictionẽ habere de hoc.xxv.di.plectis.S.de of oꝛ. cũ ab ecciax

8 Relaxent. qð ſi fecerint nõ tener relaxatõ cũ nec excõicantiũ nec ex

cõicatoꝛum ſint iudices.vt e.ti.venerabilibus.i.reſpon.
t ¶ Cõſuetudine.⁊ ſic cõſuetudo in talib iuriſdictionẽ dat ad idẽ.S.e.
li:de of oꝛ.romana ⁊ de fo.cõ.romana.S.i.idẽ intelligas ſi hab eret pui⸗
legiũ ſuꝑ hoc a papa.iſta eni ſũt ad hoc paria pꝛiuilegiũ ⁊ conſuetudo.ix

nẽ in crimine ⁊ in locuti
one contrahitur a iure
nona b hom ine ⁊ ho cte
net hoſtiẽ.ð.e.nuꝑ.ꝓbat
hoc ꝑ verbũ quãuis eni
⁊2 tũc ⁊c̃.qð bene facit ꝓ
pꝛima ꝑte.qꝛ abſoluitur
ab excõmunicatione cõi
cans in crimie.ergo non
eſt ſententia canonis. qꝛ

tũ cabſolueret᷑ a pꝛopꝛio

oꝛdinario.
a & Indureſcat qꝛvellzs
ſe potiꝰhr̃e cõioneʒ hoĩ⸗
num quã non habere. et
inter hoĩes eſſe grauis ẽ
pena.N. de apoſt. bi qui
ſanctam.
b ¶Participantes.ſci⸗
licet in locutiõe ⁊ ſi.
c Conſimili.ſ.maioꝛi
d ¶ Teneat.no.caſum
in quo non tenet ipſo iu
re excõ icationis ſentẽtia
⁊ fuit hoc ſtatutũ ꝓpter
epᷣos qui ſtatim excõica⸗
bant cũ participibo alioſ
dicã .e pꝛeſenti.
e / Penam.S.e.ſacro v
bi puniunt᷑qui admoni⸗
tione nõ pꝛemiſſa excõi⸗
cant ſubditos.

Uia periculoſuʒ. ⁊
ideo vitandũ.xliij.
.

quieſcamus. S. e.li.ðᷣ
ele.vbi ꝑiculũ.ff ad car⸗

canonicã huiuſmodi participãtes cõ

ſimili dãnare cenſura.aliter aũt in ꝑ
ticipantes excõicatio ꝓlata nõ teneat
⁊ pꝛoferẽtes.penã teginimã poterunt
foꝛmidare. ¶Igdem.

Elia periculoſum eſt epiſcopiſ
(rniuglel, verckeau⸗

Anem pontificalis officij quod

frequenter incũbit vt in aliquo caſu ĩ

terdicti vel ſuſpenſionis incurrãt ſen

tentiã ipſo facto.nos deliberatione ꝓ

uida duximus ſtatuendũ. vt epi ⁊ a⸗
lij ſupioꝛes pᷣlati nullius conſtõis oc
caſiõe ſnĩe ſiue mãdati pᷣdictã incurx
rant ſententiãvllatinus ipſo iure.niſi
ipis de epᷣis expᷣſſa mẽtõ hẽat᷑ ¶ Jð

Omana ec. ⁊ infra Ceteru in
tergicti ſuſpenſionis vel excõi

ecatiõis ſẽtẽtias laras ab officia
lib archidiaconoꝝ ſeuqͥbuſſibet alijs
iuriſdictõʒ hñtib ſuffraganeoꝝrxemẽ.
ecce ſõdit remẽ.at̃epᷣs⁊ eiꝰofficiales

—

„ — » — „ , — 9
omiſſis ipᷣis excõicatoꝛibo nõ relaxẽt

ſalua cõtraria ſuꝑhoc cõſuetudine ſi
quã habent. Poꝛro excõicationi ſen
tentie a remen.archiepᷣo ſuiſq; officia

lib generaliter ꝓmulgate ſubiectos

eiuſdẽ iuriſdictioni archiepᷣi tantum
ligant. ¶ Sed nec in ſpecie necĩge⸗
nere ꝓ culpis ⁊ offenſis pᷣteritis vlł pᷣ
ſentibo excòicationũ ſententias abſq;

cõpetẽti monitione pᷣmiſſa ꝓmulgẽt.

⁊ ſi cõtra pſumpſerint iniuſtasꝰ noue
rint eſſe illas. ¶ Caueant etiã ne ta⸗

les ſentẽtias excõmunicatõis ſiue ſpe

cialiter ſiue generaliter in aliquos ꝓ
futuris culpis. valet ſi tale quid fece
rint.vel etiã pꝛo iam cõmiſſis ſub hac
foꝛma.ſi de illis infra tale tps mime
ſatiſfecerint pꝛoferre pꝛeſumant. niſi
moꝛa in exhibẽda ſatiſractionevel cul
pa ſeu offenſa pꝛeceſſerit quibo meri⸗
to ad iniungend ſatiſfactionẽ hmõi

⁊ taliter pꝛohibenda ſimilia inducan

tur aut alia rõnabilis quã in ipſis ſen
tentijs expꝛimãt cauſe ſubſit.¶ In
vniuerſitatẽ vel collegiũ ꝓferti excõ
municatiõis ſententia penitus phi⸗
bemus volentes animaꝝ periculum
vitare.quod exinde ſequi poſſet cum
nõnunqᷓ;ᷓ contingeret innoxios hmõi
ſentẽtia irretiriꝰ ſed in illos dũtaxat
de collegio vel vniuerſitate quos cul

pabiles eſſe conſtiterit pꝛomulgetur.

q.iij. cõqueſtus.s. de of.
oꝛ.duo ſil. cũ ſi.

ve Gentẽtie. canõ quẽ

facit archiepᷣs in cõcilio
ꝓuintiali iſte ligat ſubdi
tos totiꝰ ꝓuitie.xviij.di.
c.vl.ad hoc de pᷣbẽ. gra⸗
ue de accu. ſicut oliʒ Sẽ
tentia aũt lata ab archi⸗
epᷣo puta quicũq; furtuz
fecerit ſit excõicatꝰ . iſta
nõ cõpꝛchẽdit ſubditos
totiꝰ ꝓuintie ſʒ ſoliꝰ dio
ce.ſue.⁊ de hac loquitur
hic nec etiã ipſi ſubditiꝙ
babiliter ignoꝛãtes ligat

vt. S. e.li.de cõſti. c. ij. in⸗

telligo tñ delinquẽtes i
dio. ipiꝰ archiepᷣi ſciẽter
illa ſentẽtia ligari.quia
iã ꝑ delictũ effecti ſũt ſh
diti.de ſo. cõ.c.vl.ð rap.
c.i.rõ aũt huiꝰdicti qꝛ ſi
cut in ſpecie nõ põt ligat
ſubditũ ſuffraganei ſui.

ſic nec in genere imo ml

to minus.ar. de reſcrip.
paſtoꝛalis.
x. O Subiectos ⁊ de H̊
demũ cũ in ſua dio.deli⸗
quũtvt.s.de conſt i.c. ij
ij.reſouon.
y Specie.excõmũico.
p.qꝛ furtũ fecit vel ſacri⸗
legium cõmiſit.
3 Benere. excõmuni⸗
co omnes qui ſacrilegiũ

bo.l.i. eij. qꝛ igit᷑officiũ

epoꝛum ⁊ ſuꝑioꝛũ cõius

⁊ generalius eſt.⁊ plureſ
grauarent᷑.⁊ tã ipſi qᷓ 3
epᷣis q; ſubditis ꝑ hanc conſtõem voluit pꝛouidere. conſiſtit eĩ iſtoꝛum
officiũ in criſmatis confectiõe. in frontis criſmatione.oꝛdinũ collatiõe
eccleſiarũ ⁊ altariũ cõſecratione ⁊ ſic multũ periculũ in ſuſpẽſiõe ipᷣoꝝ
g ¶ Superioꝛibus archiepiſcopis patriarchis ⁊ pꝛimatibus.
b afficij. ꝑ hanc litterã non credebam olim ꝙ conſtõ iſta haberet lo⸗
cum in penis ſu ſpenſionũ a beneficio.licet.ho. S.s.de ele.cũ in cũctis.
⁊ gar.e.ti.cupientes.tũ hodie non dubito ꝙ etiam in ſuſpenſionibo a be
neficio non ſolũ ab officio ingreſſu eccleſie vel ſi.locũ habet hec ↄſtitutõ
boc ꝓbat᷑ g e.li:de ele.ſi cõpꝛomiſſarius..hmõi.⁊ que potuerit eſſe ra⸗
tin ibi dixi. G
iSuſpẽſiõis ſecus in excõmunicatione. quia in illa pꝛiuilegiati nõ
ſunt.⁊ noluit eos papa in tantũ pꝛiuilegiare ꝙ tolleret quo ad eos cano
nem ſi quis ſuadente.⁊ alios ſi
lꝛ Conſtitutionis.s.e.ſacro.⁊.e.li.sð.cũ medicinalis de ſolu.c.ij. de
ele. cum in cunctis cum ſimi.
I¶ Sentẽtie.aliud eſt cõſtitutio aliud ſentẽtia.vt c.ꝓxi.i.caueant. ſi
ergo papa vel legatus vel alius ferat aliquã ſententiã ſuſpẽdẽdo contra
mꝙ Mandati.vbi ſi mãdat papa (faciẽtes hoc nõ cõpꝛehẽdet epᷣos.
ꝙ omnes pꝛclati ⁊ clerici ſoluãt tantã pecuniã ſuſpendẽdo non ſoluẽtes
infra terminũ afſignatũ.ꝑ tales ergo conſtões ſentẽtias ⁊ mãdata epᷣiñ
cõpꝛehendunt᷑.neglecta enĩ hmõi maioꝛa vident᷑ que ſpecialiter nõ deſi
gnant᷑.ff.de in iur item apud labeonem.ꝭ.hoc cdictum.
na pſis.con ſtitutione ſententia ⁊ mandato.
o De epiſcopis. Nota ꝙ caute puto remotã litterã que olim hic erat
que ſic dicebat de epᷣis ⁊ eoꝝ ſuꝑioꝛib expᷣſſa ⁊c̃.ꝑ quã dicebat hoſt.ꝙ lʒ

in ſentẽtia dicere?᷑ de ep̃is nõ cõpꝛehendebãt᷑ archiepᷣi plꝰ dicebat ꝙꝙ ſi di

ce bat de ep̃is ⁊ ſuꝑioꝛibo noie ſuꝑioꝛũ intelligebant᷑ archiepᷣi ſed nõ pa/
triarche.ad hoc de reſcrip ſedes ⁊ oĩa iura que inducũt᷑ad penalia iura
reſtringẽda.ſed dic õqꝛ nõ eſt ſuꝑioꝛẽ oꝛdinẽ epo reperire.⁊ ob hãc cauſã
papa ſe vocat epᷣm.vñ eoipᷣo ꝙ de epis expꝛimit᷑ veniũt ſuꝑioꝛes qꝛ non
inſpicimus dignitatẽ ſed officium pontificale.vt in pꝛin.c.
Habeatur. hic erat olim pius de tertu.⁊ erat quedam declaratoꝛia
illius decr.ſolet que nõ habebat rõnem vnde fuit ſublata
Omana huius decr.quinq; ſũt dicta Pꝛimũ ꝙ archiepᷣs ſentẽtias
laras aſubcitie ſuoꝝ ſuffraganeoꝝ niſi hoc habest de cõſuetudie
nõ relaxet. Scoõm ꝙ generalis ſnia archiep̃i ligat tm̃ ſubditos.Tertiuʒ

ꝙ pꝛeteritis vel pᷣſentibo culpis monitione nõ pᷣmiſſa ab eis lata ſẽtẽtia

eſt iniuſta.Quartũ ꝙ ꝓ futuris culpis vel iã cõmiſſis.ſ.niſi ſatiſfaciat
excõicare nõ debẽt niſi moꝛa culpa vel offenſa vel alia iuſta cã ſubſit Qui
tũ ꝙ in vniuerſitatẽ ł collegiũ nõ ferat᷑ excõis ſnia.ſʒi illos qͥ cłpabiles ex
r16 Archidiaconoꝝ:vel ipis archidiacõis.⁊ ſic no.inferioꝛes (titerũt

alij ſi illud impedire contingeret:ideo papa nõ tã

commiſerunt.
a Lõpetẽti.ð.e.ſacro
2.c.ſtatuim us.
b Iniuſtas.non dixit nullas.ligat ergo excõicatio lata nõ pꝛemiſſa
monitione fallit in caſu.s.e.ſtatuimus.incurret ergo excommunicatoꝛ

penam conſtitutionis.S.e.ſacro.ſalua eo qð habuiſti.S.c.pꝓxi.

cꝗꝙ Futuris.quia tractus futuri tꝑis non ſpectat ad iudicẽ.ff. de vſur.
l.i.contra.ff ſi ſer.ven.l.egi.cũ.ſi.ff.de lib.ag.l.ſi quis.ꝭ.alimenta. dic
ꝙ tractus futuri tempoꝛis non ſpectat ad iudicem ita ꝙ ſtatim det᷑ exa⸗
ctio.vel dic ꝙ lex loquit᷑ in vſuris que ſunt odioſe.ſ.q non condẽnabit

qad futuras vſuras que cõmittunt᷑ex moꝛa.alias bene pꝛouidet iudex in

futurũ.ff. de re iudi.l.in bone fidei.ſicut in alimentis.vt in pꝛe..alimẽ
ta.vel loquitur lex cũ non eſt obligatus.ſi vero eſt obligatus incõtinẽti
tunc iudex pꝛouidet in futurũ.vnde ⁊ pꝛopter pꝛeſentem contumaciaʒ
condemnat ad futuras expenſas.vt.S.de pꝛocu auditis.ſed quantum
ad caſum noſtrum expꝛeſſe contradicit.de ſentent.excõ. a nobis.i.vbi
fertur ſentẽtia excõmunicationis pꝛo futuro delicto.⁊.s.e.li.de conſti.
cij. So.dic ꝙ aliud eſt ſtatutũ ⁊ aliud ſentẽtia.ſtatutũ eni bene põt fie/
ri pꝛo futuris delictis hoc modo ſtatuimꝰ vt nullꝰ hoc faciat.⁊ qui fece
rit ſit excõicatus ipſo facto aliud eſt ſentẽtia que ſic pꝛofert᷑ excõito iam
ſi furũ fecerit ⁊ hoc hic pꝛohibe:.aliud ergo eſt ſtatutũ⁊ aliud ſentẽtiavt
pꝛobatur.S.c.pꝛoxi.⁊ dixi.s.e.c.ꝭ.poꝛro.
a & Infra tale tꝑs.eſt ergo ne coꝛrecta decr.Sð de ap.pᷣterea.ij.nõ. ſed ð
bꝗᷣMoꝛa condem (claratũ eſt quo caſu poſſit hoc modo ꝓferri ſnia.
natus in actione ꝑſonali nõ ſoluit.quatuoꝛ menſes vt debuit. poſtea

poterit iudex pᷣciꝑe vt ſoluat pcertũ tꝑs als ſit excõicatꝰ.hicei moꝛa pᷣ⸗
cC1 Kulpa. qꝛ negligentes fuerũt clerici in diuinis officijs dicẽ (ceſſit

dis poterit iudex dicere excõico oẽs qui nõ interfuerũt hoꝛis canonicis
da Offenſa.vt in cõiugato qui (hic eni culpa pꝛeceſſit caſum.
tenuit cõcubinã ſeparet᷑ ab ea ⁊ excõicet᷑ ſi vlteriꝰ redeat ad ipᷣam.S.e. ſi
concubine.Sed dices qñ erit reciꝑe caſum in quo nõ intercedat moꝛa
culpa vel offenſa.So.ſiſtatim poſt condẽnationẽ factã in ꝑſonali iudex
pꝛecipit ꝙ ſoluat ꝗ.certũ tꝑs ferendo ſententiam excõmunicationis. hic
nõ pᷣceſſit moꝛavadit adſeccleſia innẽit cłicos ſollicitos circa hoꝛas. hic
nõ interceſſit culpa.vł inuẽit clicos bñ ↄtinẽtes excõicat eos qꝛ nõ ſer⸗
eCauſe.pone exẽplũ.S.de teſt. (uãt cõtinẽtiã hic nõ pᷣceſſit offenſa.
Iſtitutis.ſʒ ibi pᷣceſſerat offenſa ꝓ ꝑte ſʒ põt poni in excõicatoꝛib qͥ ex⸗
cõicãt ↄferẽtes bñficia qꝛ pᷣiudicari poſſet ei qͥ dʒ acceptate ſ̃ᷣm foꝛmam
fj Collegiũ an vniuerſitas vl collegiũ (decr. ð ↄceſ.pben.qꝛ cũctis.
poſſint accuſari ð crimine no xij.q.ij.epᷣs qͥ mãcipiũ.⁊.S.ð ſimo.c.dile
ga Penitꝰ.ꝑ hãt lr̃am dicũt qͥdã ꝙ nõ tenet ſnia.⁊ pᷣt eſſe rõ (ctus.ij.
qꝛ vniuerſitas vel collegiũ nõ ẽ materia capax ad recipiendũ talẽ ſniam
hbaj Irretiri.intel (ber. Sdicẽs ꝙ ſi ſnia fuit lara bñ tenet.⁊ hocẽ tutiꝰ
ligas q̊ ad eccſiam ſecꝰ qͥ ad deũ cꝰ opi.nec fallit nec fallit᷑ ð ſen.ex.a nobᷣ
ig Qulpoabiles.ſiẽ pᷣlatꝰ łoſules ⁊ hmõi maioꝛel vt./ð/ð ſimo. dllece⸗ ij

—

BDecano. decanus iſte de cõſt uetudine vel

riã vel ſaltẽ poteſtatẽ

oꝛ.irrefragabili..excelſus.s.de ver. ſig.
fi. a ma.p.ca.queſiuit.de hoc.S

m Uim vi.. ð homi
ci.ſignificaſti.ij. vbi ſunt
hec verba. ⁊ ibi de hoc ĩ
glo. magna que poſſet Bᷣ
repeti.⁊ vniuerſalis pꝛo
poſitio om̃es.l.⁊c.reſtri
giturad ꝑticulares. acſi
di. quedã.ll. ⁊ quedaʒ iu
ra.ſ.ð hac materia loq̃n
tia.ber. .
n & Pꝛedictus.inpar⸗
te deciſa ſub illo infra.
oBonis. ergo licet ðᷣ
fendere nõ ſolũ ꝑſonã ſʒ
bona tñ ꝓ deſenſione bo
noꝝ nõ licet ſic ſeruire ſi
cut ꝓ defenſione ꝑſone. S
de homi.c.ij.ibi te tuaq;
e.ti.ſuſcepimꝰ.⁊ dicvt.e.
ti.ſignificaſti ·ij.⁊.xxiij.q
i. F l.⁊.q.iij.in pꝛin. 2 .
p ¶ Occupare. vt nõ ſit
geminatio verboꝝ ſpoli
are rferat᷑ ad mobilia oc
cupare ad immobilia.
qSuperius in bac
te deciſa. .
r Nimiã. reſpectu tẽ⸗
poꝛalis potentie ipſius
decani.nam potentioꝛi⸗
bus pares eſſe nõ poſſu⸗
mus.ff.ad ali.mu.iĩ cau.
fac.l.iij·

lecto.p̃ᷣlatꝰ contra poten .
to nfure ſe tueri põt. qꝛ defenſio ꝑmilſa eſt. h. d.

Liber Quintus

tiã tpalem etiã ſpirituali gladio.ſ. eccle
pꝛiuilegio habebat oꝛdina

fulminãdi cenſurõ.⁊ cõcoꝛ.s.de ap.dilectis.de of.

ex ꝑte.i.alias ſecus de his que
de of. oꝛ. cum ab eccleſiarum.

WIgem in eodem.

NYlecto filio decano aurelianẽ.
Liinfra pᷣterea cũ omnes leges

tiam ſpiritualiter gladio vicʒ vrendo

s ¶ Eccleſi aſtico. dicit

Ambꝛo. ⁊ ex nimia hũili
tate loqᷣt arma ſua ſũt
lachꝛime.xxiij.q.vl.con
uenioꝛ.gladius autẽ hic
cötinet quod cenſura,.
de ver. ſig. querenti.
t ¶ Pꝛopter hoc. ſ. qꝛ tẽ/
poꝛalis defenſio ſibi nõ
ad erat.
v Minime.no. ꝙ nõ
loquit᷑ hie de pꝛelato qᷣ
vlciſcitur qð vtrũ facere
poſſit.no.s.de maledic.
c.i.ij.q:.vij.ſi quis erga.
ſed ſolũ de eo qͥ ſe defedit
x Pꝛouocatus.i.tur⸗
batus vel cõmotus. ad
idẽ.v.de of.dele.ſuſpitio
nis.aliter ſumit᷑.õ.ð ap.
cũ ſit romana.

¶ Eiſdem.cõtra tales

ꝓdita eſt pena ꝑ conſtitu
tionẽ j.e.quicunq;.quia
excõicati ſunt ipſo iure.
niſi infra octo dices reſti⸗
tuatur vt ibi.
3 Tlicino. exgo quili⸗
bet tene᷑ vicinum ſuum
⁊ amicũ ſuuʒ defendere.
vt.xxiij.q.iij.nõ ferenda
⁊.c.foꝛtitudo. lxxxiij. di.
erroꝛ.⁊.S.e.quante.vbið
hoc. multo gᷣfoꝛtiꝰ ſeipᷣʒ
vt ſequitur.
a Sibimet. qꝛ oꝛdinã

—

omniaq; iuravim vi repeller
cũctiſq; ſe defenſare ꝑmittãt licuitvii
q; ipſi decano ſi pdiccus baliuus euʒ

bonis ſuis mũdanis iniurioſeſpolia

re vel ea violẽter occupare Pſumpſe⸗
rit. vt ſuꝑiꝰ eſt expꝛeſſuũ cõtra illi vio
lentã iniuriã ſe tueri.⁊ qm̃ aduerſus
eius nimiã potẽtiã ſufficiẽs tpalis ðᷣ
fenſio ſibi foꝛte nõ aderat.potuit ſe e⸗

eccdleſiaſtico defenſare.acrecurrexep
pter hoc ad arma ſpũalia que ſunt ec
cleſie ppꝛia.⁊ ꝓ ſuo munimine ill vti
pᷣſercim cũ dictus baliuꝰ poſt latas i
eũ ab eodẽ decano ex alijs cauſis excõ
municatiõis ſentẽtias.ſicut idẽ decã⸗
aſſeruit ipᷣm tanq; exinde ꝓuocatus
ſentẽtijs ipis ↄtẽptj honis ſpoliaſſet
eiſdẽ ꝓpter hoc poſtmodũ ipᷣe deca
nus ſententiã tulerit interdicti.tanq;ᷓ
ſpuali ſe muerone defendẽs cõtra illi
us iniuriã ⁊ violentiã ſibi ab eodẽ oc
caſione pᷣdictarũ ſentẽtiax ⁊ in iparũ
ↄtemptũ illatã Et quidẽ cũ liceat
cuilibet ſuo vicino vel ꝓximo repel

lenda ipᷣius iniuria ſuũ imꝑtiri auxi⸗-

liũ.immo ſi poteſt ⁊ negligit videat᷑
iuriantẽ fouere.ac eẽ ꝑticeps eiuſ cul
pe licuit ꝓfecto ipᷣi decano ꝓpꝛio ſibi
met ſubuenire ſubſidio.⁊ ſuãmet tpa

lem iniuriã ſua ꝓpꝛia ſpuali defenſio

ne tueri.ſicq; vtrũq; qdammõ gladiũ
⁊ tꝑalẽ ⁊ eccleſiaſticũ altex videlʒ alte
ro adiuuare maxime qꝛ bi duo gladij
cõſueuerunt exigente neceſſitate ſibi
ad inuicẽ ſuffragarxi ⁊ in iuuamẽ alte⸗
ri ſubuentione mutua frequentius
exerceri. , Idem.
Enerabilib T infra. Cetex ro
thomageñ. archiepo vel eius
officiali nõ licet excõicatis ab
archidiaconis vel alijs ſubditis ſuf⸗
fraganeoꝝ ipᷣius archiepi cũ nec excõ
municantiũ nec excõicatoꝝ ſint iudi⸗
ces abſolutiõis beneficiũ imptiri
Excõicatos aũt ab ipᷣis ſuffraganeis
vel eoꝛũ officialibs poſſunt abſoluere

charitas a ſe incipit.xxiij.q.v.ſi nõ licet.ſed videt᷑ ꝙ boc nõ licuerit iſti ðᷣ
cano. exceſſit eni moderamẽ inculpate tutele.qð facere nõ debuit.ð. de

vti nõ potuerit.quia poſt aduentũ chꝛiſti fuerũt gl ij ⁊ ptãtes diuerſe.
„ — „ Auie Cciyte 4 1 . Uerſe.
x.· di. qm.xcvi.diſti.cũ ad verũ.dic illud verũ de executione gladij tpak

in modũ iuſticie.ſed hic loquim̃ de executione ipſiꝰ gladij nõ in moduʒ

luſticie ſed defenſionis quo gladio cuilibet pꝛiuato licet vti.ipꝛimo non

e niſi iudici.⁊ ſic non ob.

Enerabilibus.excõicatos a ſubditis ſuffraganeoꝝ archiepᷣi nõ poſ

ſi ab ipis litigãtibs ad eos fuerit puo
catũ. ¶ Neutra vero ꝑtiũ appellãte
ſiqua iparũ ꝑ archiepᷣm vel eius offi⸗
cialẽ ab excõicatiõe cõtra eã lata pꝛo
reliqua poſtulet ſe abſolui.vlalias co
rã eis de ꝑteaduerſa querimoniaʒ ſi
ne appellationis interpoſitiõe depo
nat.nõ eſt in hoc ab ipᷣiſ cũ ſui nõ ſe
iudices audiẽda. Sed ſi excõica⸗

tus deponatapud eos de ſuffragãeo

vt imponat᷑ ei pena ⁊ ꝓ ſuo intereſſe
ſuꝑ iniuſta excoicatiõe querelã.audit
vtiq; debẽt eũ.ſecus aũt ſi conquera
tur deipſo vt relaxet hmõi ſentẽtia ʒ
ſe ab eo pꝛo alio ꝓꝑmulgata quoniam
tueri hac cauſam nõ ad ipᷣm ſuſfraga
neũ ſed ad eũ ꝓp quo eſt ſententia lata
ſpectat. ¶ Attamẽ ſi ſuffragane? vel
extra iudiciũ pꝛo ſuoꝝ defenſiõe iuri
um vel etiã in iudicio ex ſuo ꝓcedens
officio inquirẽdo videiʒ vel ſimileq̃d
agendo aliquẽ excõicet in hoccaſu cõ
ueniẽdus eſt ipᷣe ſuffragane coꝛã ar⸗
chiepᷣo vel eius officiali quia ipſiꝰ int
eſt defendere cauſam ſuã. ¶ Poꝛro
archiepᷣs vl eiꝰ officiales excõicatos
a ſuffrageis ſemꝑ anteqᷓ; audire cau
ſam inapiãt iu caſibo in quib eis iu⸗
rildictio cõerie iuxta eccleſie foꝛmaʒ
debẽt abſoluere vtpote ſi poſt diffini

tiuã fuerit ercõis ſentẽtia ꝓmulgata

⁊ad eos fuerit appellatũ exceptis ca
ſibi in quiba iura pꝛobibent poſt ſen⸗
tentiã appellare. ¶ Similiter ſi ſuf⸗
fragane extra iudiciũ excõiq; aliquẽ
d eĩ offenſa vel pꝛo ſui defenſiõe iur
⁊ ſuꝑ hoc querimoniã ille ꝓponat et
ilie pꝛimit iuxta foꝛmã eccleſie abſol
uendꝰ niſi ſuffragane ꝓbaturũ ſe of⸗
ſerar manifeſta offenſa excõis eũ
vinculo innodauit,. ¶ Ydem eſt etiã
ſiquẽqᷓ ꝓ pᷣſumpta cõtumacia vide⸗
licet quia citatus pꝛefixo ſibi termino
nõ compuit excõicatõe cõſtringat qꝛ

ſi ſic ligatus ꝓpoſita querimonia pe

tit ab archiepo ſe abſolui ſiue quãdo
ſuffraganeus ex ſuo ꝓceſſit officio ſi⸗
ue quado eſt ad ipſum archiepiſcopũ
ante diffinitiuam ſententiam appel⸗
latum ⁊ab aduerſario pꝛoponatur ꝙ

pone ꝙ' poſt latam diffinitiuã ſententiã x.

ſunt abſoluere.ſed excõi⸗
catos a ſuffraganeis vel
officialib bene ſi ad eos
appellatũ fuerit. hoc diẽ
in pꝛin.
e¶¶Rothomagenſi.idẽ
in alijs archiepiſcopis.
S.e.li.de pe.romana.de
of.oꝛ.romana.in fi.
fꝰ Subgitis. ergo infe
rioꝛes epᷣiſ bene poſſunt
excõtcare. qð dic. vt.ij. q
i.nemo.S.de of.oꝛ.cum
ad eccleſiarum.,.

g. ¶ Impartiri. niſi hboc

habeat de conſuetudine
S.e romana.i.rñ. in fine

h ¶Pꝛouocatuʒ.ſerua/
to tñ eo quod habesj. J.

ſed ſi ex cauſa.⁊.ꝭ.ſe.
ODe pte aduerſa.non
dicit de iudice.qꝛ tunc ſe

cus vt patet ꝑ ſequentia

lꝛ ¶ Appellatõnis. ſi eĩ
appellaſſet archiepᷣs tũc
eſſet competẽs iudex. eſt
enĩ vnus de caſibo ĩ quo
iuriſdictionẽ habet in ſvᷣ
ditos ſuffraganeoꝝ not.
B. de of.oꝛ.paſtoꝛalis.
¶Joſis archiepᷣo vlof
ficiali eius.
m Pena.s.e.li.ſacro.
2.c.cum medicinalis.

¶Debeẽt eũ. qꝛ tũc ar
chlep̃s eſt cõpetẽs iudex

ſcʒ rei.⁊ ſic vna via ꝑmitx
tił᷑ qd alia pꝛohibet᷑.qð
dic vt · de re. iu. cũ quid
o Pꝛo alio ſecus eniʒz

ſi ex officio vt patetipxi.
Dekfenſieone.vt.dᷣ.c.

ꝓxi.⁊ eſt ſi.diſtinct.ð.de
ap.cum ſpeciali.
q & Cauſam ſuã ⁊ ante
omnia ille abſoluek· de ij
niſi in caſu ibi poſito·
r¶ Foꝛmã.s.e.cum de⸗
ſideres.
Appellatum. poſt
di
poſt excõicationc.⁊ hic (
minare puto dubitabilẽ
queſtionẽ qua queritur
ex decr.nõ ſolũ an appei⸗

latio interpoſita poſt dik

finitiuã ·x.dies reuocet
ꝑ modũ attentati excõi⸗
catione medio tꝑe inter
ſentẽtiã ⁊ appellationeʒ

latã ſicut renocat alia at
tẽtata ⁊ ꝑ iſtã litterã ẽ di

cendũ ꝙ nõ imo eſt neceſ
ſaria abſolutio.De tali
enĩ ſentẽtia loquit᷑iſte.S
⁊ ꝙ ita ſit verũ patet.qꝛ
excõicatio aut ſtativalet
aut ſtatim nonvalet.ſed

dies iudex excõicat ꝑtem nõ

parentẽ. poſtea illa ꝑs nõ appellat non eſt dubiũ ꝙ bene ligat ſententia.

ir

initiuã ſententiazʒ. eer fpwone
ſcum

mi
un
1n
euſet

reſti.ſpo.olim.i.S.e.ſi vero.de homi.ſignificaſti.ij.ad fi.maioꝛ eni ẽ pe⸗
na ſpu alis.que ligat animã q; cꝑalis que ligat coꝛpus.ſicut anima pᷣcio
ſioꝛ eſt coꝛpoꝛe.xij.q.i.pᷣcipimus.ad idẽ.xi.q.iij.nemo.xxiiij.q.iij.coꝛri⸗
piãt᷑.⁊ hec foꝛte fuit dubitatio decr.ſed papa hic appꝛobat hãc defenſiõʒ
⁊ ita quocũ q; mõ licitũ eſt ſe defendere dũ mõ coꝛꝑalis leſio non intera:
marie qꝛ hmõi ſententie ſunt medicinales.S.e.c.i.ij.q.i.multi.⁊.xxiiij.
q.iij.notandum.in fi. l

b. ¶ Utrunq;.ergo duplici defenſione põt quis vti j·de re,iu.nullꝰ plu

ribus.cum ſuis concoꝛdantijs. H
c Q Sufſfragari.xxiij.q.v.pꝛodeſt.s.de of.oꝛ.c.i.tñ videt᷑ ꝙtꝑali gladio

ſpeciale ergo ſit in illa ꝙ ꝑ appellationẽ ſequentẽ non annullet᷑ſed male⸗

fecerit iudex exequendoꝗ·x.dies ⁊ excõicando cũ tolleret ſũlli beneficium

ſuris.ſ.appellandi quod eſſe non debetj.de re.iu.iudultũ.alij dicunt hᷣ

eſſe immutatũ ꝑ decnon ſolum que eſt poſterioꝛ.qð nõ credo rõe pᷣdicca

taſibus.quos vide.s.e.li.de ap.romana.j.ſi autem.

vInnodauit..e.ſolet.⁊ dabitur terminus octo dierum ad hoc pio

bandum vt ibi. .
E¶ Igem eſt. ſcilicet pꝛimitus debet abſolui.vt dicitur in fi.
a ¶ Captus.ſic.S.de pig.c.ſignificante.⁊ dicit captus intelligere pol

ſumus etiam a pꝛiuato.quis exquo venire non potuit nõ fuit ↄatumax.

eſfnlcer
mul

ülo
unlmn
em
”WMD ede.
eclen

—

4
4
4
9
4
he
der
.
e
ſit

.

ſue
hor.
glei
cuch

6
Ul
g
ſ
ſüfe
nt
n
i
1
liov/
Es

ugat
.
robe

hoon
o,ſ
furtco
Ueni
n

Lon

llan:

bontbug
ſhoerer

Punete
W
nigſ
ſeſs ſc.
ſwi ⸗
betn
Neorn
tonlis

llſn
einolis.
,grtüttn
tes ſute
V

nch l

ſecntg
atan
ne eit

ftincN
t.

ſui tan

ſlueſſei
ipoſtN

nNM

nn
nnntigt

oni he
bnd

1ben
lümnege

dſtnokm.
Desſfihe
ntiei d

ſo tene

elageg
ui⸗ L

i ltteriih
inockntt

boguitr
fü unn

Utfafe
onnere
Grgent
tſententn
li
nſaua

dicunt

ofienin
OhheſnN

gelnen

u nt

ießo .

rego nec excõicandus.xi.ꝗ.iij.nemo epᷣoꝛum.ſed quo ad reſtitutionem
expenſarũ bene diſtingui?᷑ an a iudice an a pꝛiuato captus fuerit vt in pᷣ
mo caſu non condẽnetur ad expenſas ſccundo ſic.qꝛ babet regreſſuʒ cõ
tra illũ pꝛiuatũ capiẽtẽ.ff.ſi quis cau.l.ij.in fi.⁊.l.iij.⁊ intelligas captꝰ
non ſui ꝓcuratione ⁊ dolo.vt in dicta.l.ij.ad fi.
3 mpedimen o puta valitudine tempeſtate vi fluminũ multaimpe
m

enta videre potes, ff

ſi quis cau.l.ij. ⁊. iiij. et
quod dicit de impedimm̃

to.idẽ dic ſi alia rõnabi
lis cauſa pᷣter impedimẽ
tũ ſubeſſet.puta quia p⸗
babiliter credebat termi
nũ pꝛoꝛogatũ.S.de reſti.
in inte.ex litteris.
c ¶ In iudicio. quaſi ſi
extrã iudiciũ hoc dixerit
ſecus ſicut nec nocet con

feſſio extra iudiciũ facta

quod dic vt.s.de confeſ.
c.vl.vnde ꝑ hoc videt᷑ ꝙ
ſi nuncio citanti dixerit

ſe nolle venire ⁊ nunciuſ

ſic retulerit non /pꝛopte⸗

rea dicat᷑ vera contuma⸗

cia. ⁊ facit quod dixi.5õ.
de confeſ. c. ij.
d Offenſa s. de verb.
ſig ex parte.⁊.c cũ olim.
e ¶Lutuz. iuſta erat ex
pectatio ſi vera fuiſſer s
de ap. ex ꝑte.ð.eę.li.de pꝛi
ui.cũ perſone cum ſim.
f ecendiũ. ſic.s. de
c cum dilecti. ad fi. trã
ſit igitur interlocutoꝛia

Hꝛ gẽ liudicatã ſi ꝗx dieſ ñ

fuerit appellatũ quo ad
partẽ.ſed non quo ad iu
dicẽ quod dic vt.s.ð ap.
cum ceſſante.
g io an enim qᷓ; ð
nullitate pꝛonunciet oꝑ
tet ꝙ doceat᷑ de veritate

cauſe appellationis nec

ſufficit ad hoc pꝛonunci
ondũ ꝙoſtendat ſe ex cã
legitia appellaſſe.ad idẽ

sS. de ap.interpoſita,ĩpn

cipio.
h ec debet. tamen ſi
abſoluerit tenet abſolu⸗
tio vtj..vbi autem.
i¶ Erhibere. S. e. per tu
as.S.de of.dele.cum con

tingat.⁊. c.pꝛudentiam.

lꝛ ¶ ompetit. ſi igitur
ei non competeret nõ te⸗
net abſolutio pꝛopter de
fectum iuriſdictionis v
bi compctit tenet. licet ĩ
iuſta.ſicut ⁊ iniuſia excõ

municatio.xi.q.iij.ca.i.

par eni ius dñs eſſe volu
it ligandi ⁊ abſoluẽdi.de

pe, di. i. verbum.

Conſtitutionis.ad
idem ij.q.vi ꝗ. diffinitih
ua. 2· 8. de re iudi. cum ĩ

m Innodare.excom/

municatio enim non eſt
pena ſed medicina qͥdaʒ.
8.c.i.c.ante ergo qᷓ; excõ
municet pꝛo ſatiſfactiõe
delicti ⁊ in abſolutione
vel poſt penam pecunia

rI

abſoluenduſ non ſit nec pãdi ei debe
at iudicij aditus niſi pꝛius expenſas
reſtituat et iudicio ſiſti expibeat cau⸗
tionẽ.ipſeq; reſpondeat ꝙ recte cõtu
max reputari non debet pꝛo eo ꝙ in
itinere captus vl etiã alio impedimẽ
to detentus in termino cõparere ne⸗
Ariui ue pꝛotin ſi iuxta foꝛmã eccle
1

e beneficiũ debʒ abſolunõis impen
di. ecus autẽſi contumacem ſe

confiteat᷑ vel alias de cõtumacia ſua
conſtet qꝛ foꝛte pᷣdixerat in iudicio ꝙ
minime comꝑeret.tüc enĩ cũ manite
ſta ſit cõtumacia ⁊ manifeſta reputet᷑
offenſa nõ eſt ei niſi pꝛimo expenſarũ
ſatiſfactione ac de ſtando iudicio cau

tione pꝛeſtita abſolutio impendenda
c hocipſum eſt in ſimilibus ob⸗-

andũ ſicut ſi aliquis ad certuʒ lo⸗

cũ citeturx ⁊ ille pꝛoponat ipſum non

eſſe ſibi tutũ ⁊iudex poſtea in eũ.qꝛ ñ
ꝓbauit hoc neccõparuit ſententiã ex
cõicatiõis pꝛomulget.nã ſi tũc excõi⸗
catus ipſe ad ſuꝑioꝛem appellet ⁊ añ
omnia ſe ab eo petat abſolui cũ ꝓba⸗

re coꝛam eo velit ipᷣm locũ non exiſte

re ſibi tutũ.in hoc eſt ꝓculdubio audi
endus cũ pᷣumpta ſolumõ eius cõtu
macia videat᷑.ſed ſi iudex ꝓnunciaſſʒ

locũ illũ eſſe idoneum ⁊ ſecurum ⁊ illi

non cõparuiſſet ac ideo excõicaſſet e⸗
undẽ ipſe poſtmodũ ſuꝑ hocniſi poſt

latã interlocutoꝛiã infra decendiu p
uocaſſet nullatinus audiri debet i.

Sed ſi ex cauſa legitima ſeu ꝓba

quis appellet puto quia locus nõ eſt

tutus ⁊ poſt appellationẽ hmõi excõ

municatiõe liget᷑ ac deinde cõſtet ſu

perioꝛi ꝙ ad ipſuʒ extali cauſa extitit
ꝓuocatum non tamẽ illico pꝛonunci
are debet excõmunicationis ſentẽtiã
foꝛe nullã ſed põt eã ad cautelã iuxta
foꝛmã eccleſie relaxate. ¶ Sane ſi
certũ eſt excõis ſentẽtiã eſſe iuſtamve

lut cũ pꝛopter manifeſtũ exceſſuʒ eſt ĩ

aliquẽ ꝓmulgata ſupioꝛ iuder niſi pi
culũ ſit in moꝛa excõicatũ ad excõica

toꝛẽ pꝛoꝛſus remittere debet nec dʒ

eũ abſoluere niſi excõicatoꝛ reqͥ ſitus
malicioſe illi abſolutiõls beneficiũ de
neget exhiber. ¶ Si vero conſtet
hmõi ſentẽtiã eſſe iniuſtã nequaq; re
mittend eſt ad ſuũ excõicatoꝛẽ excõi

lam imponere poterit. 2 facit ad ea que no. S. de penis.licet.io.an.

n Intollerabilem.xi.q.iij.ſi is qui pꝛecſt.?⁊ quomodo hoc intelligak.

vide.S.e.per tuas.

ſt eia ſicut ſi percepiſſet vt hominem percuteret ⁊ dicit ſe hoc ſe
ciſſe pꝛo exequenda iuſticia.vel pꝛopter delictum ſuum pꝛohibuerrt enʒ
dare elemoſinam ſicut etiam interdum. Ob hoc quis pꝛobibet᷑ ab obla
tionibus.xvij.q.iiij.c miroꝛ.Uel pꝛopter delictum illius cui elemoſinã

tribuere volebat. quia vtilius pamis eſurienti tollit᷑ q; ⁊c.v.q.v.nõ oĩs.

a Abſoluæ.alas vbi ita replicaret᷑ ðnũciarʒ ſniaʒ illã nlła.s e.ꝑtuaſ

Delen.excõ.ſuſ.et inter. Lxxxi”II.

imiliter. quod hic dicit direrat,. s. e. . ſed ſi ex cauſa.

b
