talẽ admiſerit ſuꝑioꝛ dicet᷑ facere gratiã.⁊ ſi nõ admiſerit facit iniuriã.ff. de aq
quo.⁊ eſt li..penul. Si autẽ non ſit facta in cõcoꝛdia vel a duabo ptibus et
ex cauſa dependet grana ſpũali.S.ti.pꝛoxi.poſtulatiõem.et.c.bone ᷣm gar. ꝗᷣ

hic pꝛoſecutus ſuit quandã mareniã extraneã de attẽtatis quam videbimꝰ j⸗

de appel,non ſolum,.

ẽ —

= —–

le
ſe
oli
86
.

06
eſt
⸗
nig
iq̃

ne
ne

no
zin
ter
tde
pu⸗

b peno. vß par in qua qꝛ ſuptadiremt electos a eligfres poſtulaton ee

De elec. et elec.po.

poſtulãtes teneri ad quaſdã expenſas faciẽdas dubitan aliquis vty poſſent
poſtea recuperare. ideo addit quod ſequitur. Gar. ””MR
c heienat ne dabit᷑ conditio ex boc canone ad repetitioʒ ipſaꝝ.quia
nulla

hic noua obligatõ. ff. de

ↄdi.ex lege.l.vna.qð ei ſtatutũ iã erat hic obſ

uani pᷣcipik. potiꝰergo dabit 'm GBuil/ er Bar. cõdi.ex decre.vt pᷣterire. ,e.
d Q Eligenriũ.i.quas ſecerunt eligentes in pꝛoſecutioe electionis. ⁊ ſic ex⸗
e ¶ JZudicabit. ſed quid eſt iuſtũ vel quid iudicat eqtas ca (pone ſeqntia

„*

nonuʒ. Rñdeo ᷣm GBar. ſi
electio vel poſtulatio facte
ſunt in cõcoꝛdia pñt eligen
tes vł poſtulãtes expenſas

facere de bonis ꝑtinentibꝰ

ad pꝛelatũ. ⁊ ſi de ſuo fece⸗
rint recuperare poſſunt fa⸗
ctas. ſupꝛa eodẽvt pᷣterite.
⁊ ſupꝛa eodẽ capitło. S. ad
hec.vel iudicis officiovł cõ
ditione pᷣdicte decr. et hoc

intelligo ſiue obtineat ſiue

nõ ſiue dignũ elegenit ſiue
inaignũ duũmodo ignoꝛãt᷑
ſufficit enĩ ꝙ nõ fuerunt in
dolo. ff.ð bo.aucaiud.poſ.
l.pᷣtoꝛ. S.ij.ſi autẽ electio in
diſcoꝛdia fuerit celebꝛata.⁊
maioꝛ pars pꝛoſequat᷑ ne⸗
gociũ electõis.dũmodovti
liter incipiat pꝛoſeqͥ expen⸗
ſas habebit. nõ tamẽ ſuffi
cit ꝙ ſine dolovt in caſu pᷣ⸗
cedenti.ſed eſt neceſſe ꝙvti
liter.ff. de nego. geſ. ſed an
vltro. minoꝛ autẽ pars ita
demũ habebit expenſas ſi
obtinet quia apparet ꝙ vti

liter cepit indicium pꝛoſeꝗdq

Inn.tamẽ dixit ꝓꝰ cũ facta
eſt electio in diſcoꝛdia illa
pars habevit ab eccleſia ex
penſas de qua poſtea fue⸗
rit diffinitũ ꝑ capłm ſuper

hoc cõuocatũ iterũ. hoc tim

quod de expẽſis dictũ eſt.
cum electio facta eſt in di⸗
ſoꝛdia.dic t Gar. non ſer⸗
uari. ſi eĩ obtinet electꝰ ſibi

ſtolos 7 pꝛedicntoꝛes patẽter inſinu⸗

intelliganka grẽa qᷓ; antea depẽdebãt

¶ Poꝛro in ſingulis caſibo ſupꝛadi
ctis in recuꝑandis velreddendis ex⸗

penſis digeinin elector poſtulantiuũn

⁊ etiam poſtulati illud ſeruari decer⸗
nimus qð iuſtũ fuerit ſeu equitas ca
nonum iudicabit
Andamenta militantis eccle

cememoꝛans ꝑ montes apo

at quibꝰ cota huiuſmoi edificij fabꝛi
cõfident᷑ innititur que firme baſes ec
cleſie ſuꝑ fundamento.pᷣtoꝛ quod ne⸗

mo alið ponere poteſt eſt quod ieſus

xpᷣs.veluti ſummo anglari lapide ſo⸗
lidãtur.vtveritas q̃ antea legis ⁊ pꝛo
phetax pᷣconio vehebat᷑ papoſtolicã
tubam in ſalutẽ vniuerſitatis exiret
ſicut ſcriptũ eſt in omnẽ terraʒ eriuit
ſonus eoꝝ⁊ in fines oꝛbis terre verba
eoꝝꝛ Huiꝰautẽ muneris ſacramẽ⸗
tum ita dñs ad oĩm aploꝛũ voluit of⸗
ficiũ ꝑtinere vt ĩ btõ petro aploxom⸗
niũ ſummo pꝛincipaliter collocaret.
vt ab ipſo q̃ſi quodã capite dona ſua
velut in coꝛp omne diffunderet.hũc

ſatiſſaciat. deteſta. relatũ. S.nomine.ſivero ſuccũbit nõ repetit expeſas. quia
ſuũ negociũ egit. C.de neg.geſ.li.⁊ de ſtatu.⁊ ima.l.vlti. Idem de poſtula

ISdem

ſie in mõtibus ſanctis pꝛophe

Cc ¶Innitur. eſt enĩ pꝛeci

„

vel ad perpemuũ i

n ſenatoem. vel rectoꝛemvibis rome quocũq; nominevoce

turipſa rectoꝛia. Item nullus alius pꝛerer pꝛedictos aſſumi poſſit ad ipſius

ciuitatis regimen vltra annum hec vera niſi ſpecialis interueniret apo.ſe. licẽ

tia ꝑ ipſius ſedis litteras expꝛimenda. Tertio cõtraſacientibus penã in
õ E us ⸗
nens ſtatuit ꝙ nomĩantes vel eligẽtes vel aſſumẽtes. nomĩati welelccai alluin
pti ſi cõſenſerint.et eis obedientes dastes auxilium.cõſilium vel fauoꝛem ip⸗
ſo facto ſint excõmunicati et ipſi aſſumptivel electi exquo conſenſerint. vel ſe

de regimine intromiſerint.ſint cum ſuis poſtenis

enim in cõſoꝛtiu indiuidue vnitatis
aſſumptũ id quod ipſe erat dñs volu

it nomĩari dicẽdotu es petrus.⁊ ſuꝑ
hanc petrã edificabo eccliam meam
vt eterni templi ſtructura deo ediſi⸗
cante cõſtructa mirabili munere gra
tia dei in petri oſiſteret firmitate cui
ſaluatoꝛis noſtri mirãda pꝛouiſio bea
tũ paulũ in epatu gentiũ ꝑ dexteras
ſocietatis adiun xit. iſti ſunt ꝑ quos
euangeliũ rome reſplenduitiſti ſunt

eius patres.veriq; paſtoꝛes. iſti ſunt

quivna die pꝛo meritovno loco p glo
ria ſub vno pſecutoꝛe pꝓ parili virtu⸗
te cõpaſſivꝛbẽ ipſaʒ gloſo cruoꝛe mar

tirij xpᷣo dño ↄſecrarũt iſti ſunt qui il

lam in hãc gliam ꝓuexerũt.vt ſi gẽs

ſancta.ppls elect ciuitas ſacerdotal

regia ꝑ ſacrã btĩ petri ſedẽ caput totiꝰ
oꝛbis effecta. Neautẽ ipſa mẽ ecclia

in cõgregatõe ⁊ paſtura fideliũ tpali

bus careret auxilijs qͥn potius ippᷣad
iuta ſpũalibus ſemꝑ pꝛoficeret incxe
mentis non abſq; miraculo factũ eſſe

cõcipitur.vt occaſionalit᷑ conſtantini
monarche a deo puiſa. ſed curata ba

ptiſinalibo fomẽtis ĩfirmitas qndã q̃

in perpetuũ pꝛiuati omnibo

feudis.pꝛiuilegijs.immu⸗
nitatibus. vel gratijs ⁊ ho
noꝛibus.que a romana vel
alijs habent eccleſijs. et hi

ag quos illa pertinẽt de io

ſis diſponendi liberam ha
beant facultatem. Itẽ ſta⸗

tuta pꝛecepta ſententie con
tractus. ⁊ omnia que fece-

rint tanq; ſenatoꝛes vel re⸗
ctoꝛes vꝛbis irrita decernit
et vacua iudices et tabelli⸗
ones qui patrocinãtur ta⸗
libus vel inſtrumenta con
ſcribunt.iudicatus ⁊ tabel
lionatus pꝛiuat officijs. p̃ᷣ
cipit etiam ꝙ a ſupꝛadicta

excõmunicatiõis ſententia
pꝛedicti non poſſint abſolꝰ-
ui ſine licentia domini pa

pe ſpeciali Quarto dicit ꝙ

romani oꝛiginevel ibi inco

le ad vnum annumvel tem
pus bꝛeuius bene poſſunt
in ſenatoꝛes romanoſ aſſu

mi.licet ſupꝛadictoꝛum fra

tres ſint filij nepotes aut
ſub comitatus vel baronie
nomine extra territoꝛiũ vꝛ⸗

bis iuriſditionem perpetu
am. vel tempoꝛalem obti⸗
neant.dummodo non ſint

tante pꝛeeminẽetievel poten

tatus ꝙ cum perſonis ſuß

pꝛohibitis merito debeant

numeran.

b & Pꝛopheta. dauid pſal.lxxevi.quod incipit fundamenta.

— „

puus in eccleſia pꝛedicatoꝛũ et doctoꝛum oꝛdo de

to intelligas ꝑ eadẽ iura.⁊ hoc nõ intelligas in caſu illius decre.ẽ.e. nihil. qꝛ
ibi electus adminiſtratõem habet.ſi autẽ aliqs ſe opponit aut ꝓſeqᷣtur ius ꝓ
pꝛiũ puta dicens ſe cõtemptũ.⁊ tũc nil repetat.quia ſuũ negociũ egit aut de⸗
git de iure tangẽte eccleſiam dicẽdo ꝑſonã nõ idoneã vel foꝛmã nõ ſeruatã.⁊
tunc ſi ſuccũbit nil repetit quia inutiliter excepiſſe pᷣſumit᷑ff. iudi.ſol.l.tamen
S.antepenul.ſi obtinet recuꝑata capitulo.ar.s.de ꝓcur.cũ pꝛo cauſa:et 5.8
re.ec.non alie.ad noſtrã.⁊ ſic litis terminꝰdeclarat negociũ expẽſaꝝar. ad hᷣ
C.de iudi:rem nõ nouã. victus etiã condẽnaturvictoꝛi in expenſis. ⁊ ſi non
eſt ſoluendo reſtituit᷑ actio aduerſus capm Hec autẽvera inter ſeculares qui
pꝛopꝛiũ habẽt ſi ãt ſit ſingularis qui nõ hʒ pꝛopꝛiũ.tũc etiã ad ꝓſecutiõʒ cau
ſe expenſas habebit alias cũ ipſe nil habeat ꝑiret ius ſuũ⁊ eccłe.s. de accu.

cr parte:et.c penul.et de his vide per GBer. Inno. ⁊ DHoſt. . eo. vt pꝛeterite.
nroumeigai ein⸗ q̃ localis eſt in quatuoꝛ ꝑtes diuido.quaꝝ pꝛi⸗

ma duratvſq; ad. S. pinde.ſcdᷣavſq; ad.ꝭS.ꝙ ſi ſecus.tertia vſq; ad.S. vt

aute.quarta vſq; ad fi. In pꝛima autẽ ꝑte poni?᷑ cõſtitutõis cauſa ⁊ oꝛigo. In
ſecũda ponit᷑ cõſtitutio. In tertia pena traſgreſſoꝛũ.In quarta queda cõſtitu

tionis moderatio. Quarũ pꝛima ſubdiuidit in alias quatuoꝛ ptes. pꝛĩa du⸗
ratvſq; ad. S.ne autem.ſcðavſqʒ; ad.S. decet tertiavſq; ad.S.digne.q̃rtavſq;

a fi ipſius ꝑtis In pꝛima autẽ ꝑticula dicit Nicolaꝰet ꝓbat autoꝛitate pſal.

noſtrã militantẽ eccłiam fundatã eſſe ſuꝑ apoſtolos ⁊ pᷣdicatoꝛes.quoꝝ fun
damentũ et ſolidatio eſt in xpᷣo ieſu.hoꝝ autẽ pᷣcipuus fuit beatus Petrꝰ cui
ſuperna dei pꝛouiſio beatũ Paulũ adiunxit:qui duo ſub vno ꝑſecutoꝛe eodẽ
dieꝛ loco ciuitatẽ romanã ſuo gloꝛioſo cruoꝛe martirij xpo dño conſecrarũt.
Secũdo dicit ipᷣam eccł am diuino miraculo tꝑalibo adiutã auxilijs. dũ ſcʒ
Conſtãtinus ĩꝑatoꝛ ipſi eccłie in ꝑſona beati Silueſtri quarto die ſui baptiſ
matis donauit ciuitatẽ romanã vt ibi collocata Petri ſedes gauderet plena⸗

na libertate. Lertio dicit decẽs eſſe omnẽ materiã ⁊ modũ tolli p quos metꝰ

⁊ terroꝛ aliqs imminere poſſit ipſi põtifici romanovel ſuis fratnibo in cõſilijs
ſibi exhibẽdis.⁊ alijs negocijs romane eccleſie que imminẽt pꝛo tpe faciẽda.
2⁊ in creatiõe pontificis.⁊ incipit lrã.d.quadã in pꝛomotõe cardinaliũ cũ oc⸗
currerẽt. Quarto dirigens mentẽ ſuã ad vꝛbẽ ad memoꝛiã reducit multa di⸗
ſcrimina.magnaq; ꝑicula que ſuſtinuitvniuerſalis eccleſia pꝛopter ꝑegrina
regimina.et ſenatoꝛes incognitos que pᷣfuerũt ipſi ciuitati romane.⁊ maxie
temꝑe coꝛradini. In ſecũda ꝑte pꝛincipalivolens circa futura ꝑicula exhibe⸗

re ſalubꝛe remediũ ſtatuit ꝙ nullus imperato:.rex.pꝛinceps. marchio.dux.co
mes. aut baro.vel aliquis alius qui ſit notabilis pꝛeeminẽtie dignitatis. po
teſtatis vel excellentie.frater filius vel nepos ipſoꝛu poſſit aſſumi ad tempꝰ.

D 3 Iſti. ſcilicz Perrus et Paulus.

here cum ex iniũco. —,
dð ¶ Baſes. id eſt columne⁊ dici ſolent columne ex petra duriſſima.

c. ¶ Ponere poteſt.i.ad coꝛint.iij.iiq:iicum paulus.de pꝛeſbite.non bapti.

veniens.

1 Aintea in veteri teſtamento.
6 Pꝛeconio xliij. diſt. ſit rectoꝛ. .
h Sidebatur id eſt quaſi vehiculo ducebatur et tranſfundebat᷑ in oꝛbem
Tubam. Eſa.lvijiclama ne ceſſes:quaſi tuba exalta vocem tuam. xliij

ſit rectoꝛ. Jo. an.

lz O Scriptum eſt pſal. xvij celi enarrant.
¶NMVMuneris.pꝛedicandi.
m ¶ Summo.ad miniſtratione.lxxx.di:in illis in fi.ibi inter apoſtolos nõ

fuit par inſtitutio.ſed vnus pꝛefuit omnibus nõ aũt meritis.ne obſtet .· vbi

Dicit ꝙ ꝓ parilivirtuteꝛc.ij.q/vij.paulus:.et.xxi.diſt.in nouo⸗
n QρHunc beatum Petrum. ”s
o AVnitatis ipſi chꝛiſto pvnionem charitatis.et gre..deſum tri.damna
mus.de conſe.diſt.ij.in chꝛiſto pater. Et nota quia vnitatẽ in militanti eccle
ſia eſſevoluit.dum ſupervnum fundauit.xxiiij.q:i.loquitur.ſciſmatici autes

conantur hanc ſcindere.j· de ſciſma.c.vno.

a ¾) Joſe erat.ſcilʒ Petrus. iuxta id petra autem erat chꝛiſtus.

b Sicendo. ath. xvi et. xxiiij.q; i.loquitur.xxi.diſt.in nouo.
CNPetram a ſoliditate fidei ſic dictus.l.diſt.fideliox.

d ui petro. e A Miranda.vt in ꝓhemio huiꝰli:et j· de reliqc.l.

f ¶ Dexteras ꝑ dexteram pignus pacs et teſtis fidei ſolet dari als dicitur

manus dextera quaſi dans extra. vnde illa manu ſolẽt poꝛrigi dona.

Reſplendult.ſj p euangeliſtas eluxit · de reli etvene. ſan cei Jo an.
Una die. vt ad chꝛiſtum pariter peruenirent

lL ¶ Uno loco.ne alteri roma deeſſet.

I¶Uno perſecutoꝛe.vt equalis crudelitas vtrũcq; pſtringeret. .q. vij. beati

vbi ſunt hec verba.⁊ dic perſecutoꝛe.ſeceſare nerone.xxi.diſti.quis. et adde.
m ¶ Parlli ⁊ ſic petrꝰpaulovtute nõ pᷣfuit. vts.dixi.⁊ dic ꝓ cbic go bino.

parilivtute.ſcʒvt ꝑennẽ vᷣtutẽꝛ ↄſtãtia ð ꝑſecutõʒ ĩ paſſiõe videãt᷑ habuiſſe.
n Lonſecrarũt :· de reli.gloꝛioſus.xxi.di.quis.xxij.di. c. ij. .
o Illã ciuitarẽ romanã. p ] Bens ſcã. dic ſancta aploꝛum effectu.

q ¶Mater. ij. q.vi.ad romanã.· depꝛileantiqua.·⁊ ᷓ· de penis ſelicis
1. g Incrementis xpiij q⸗vepzodeeelt.

413

8 onarche. id eſt pꝛinewdliis.e
tW Xgeo.qui omnia que ſiunt aut iuſto iudicio facit:iaut permiſſo ſuo its
fieri ſinit.xxviiqv.nec mirum. .
v ¶urata.medicum.n. ſevocat Luce.v.c.ſed non ſanis. ſed male habenti
bus opoꝛtunũ.de pe.di.iij.adhuc perfidi inſtant Jo.

72

x V Firmitatem. iuxta illud Pauliiij.ad coꝛ.xi.cum infirmoꝛ. tũc foꝛtioꝛ ſum

5.de renũ.niſi cum pꝛidem. S.alia.plerũq; enĩ infirmitas coꝛꝑis foꝛtitudinꝰ

coꝛals augmentat.vt ibi:Et dic firmitatẽ ꝑ auxilia temꝑsaliũ.vts/patet.·
vV

vV Satrapis:·id eſt ſapi
entibus:.vnde ſolebantvo⸗

cari ſatrape pᷣfecti pſaꝝ: et

ipſoꝛum pꝛincipes.

5
oꝛibus et ditioꝛibus de po

pulo vnde opes diuitie di

cuntur.

a Pꝛagmaticũ pꝛagma

idem eſt quod cauſa.

b Wonarchiã. monar

chia dicitur a monos qð ẽ

vnus vel ſingularis. ⁊ or⸗

chos quod eſt pꝛinceps vł
pꝛincipatus quaſi vnus et
ſingularis pꝛincipatus.
c. ¶ Declararet. babes ple

nius in illa palea.xcvi. di.

conſtantinus:
d. O Arbitrãs. cõſtatin?ꝰ.
e¶Abi rome.ſcilicet.
V Feleſtis.xi.q.iij.iulia⸗

nus.in fi.alibivocatur rex.·

vt in pꝛohemio decre⸗

3 4 ewone⸗
„Terrenus. qꝛ de terre

ſtribus et ſecularibo tantuʒ

habet diſponere. xcvi. diſt.

bene quidẽ.S. de conſtitu:

Eec .

locum.

timatibo Aq̃ſi meni

*

l Nomini. et in bac ⸗

te papa nõ eſt homo.ſʒ dei
vicarius.vt·j.ſequit᷑. xxxiij
q.ije quos de expᷣſſiusð/
de tranſla.to.
¶ Decet.no. inſpiciendũ
quid deceat ſic.ð de vo. ex

vo. redemp. magne. circa

pꝛin·j·de ĩmu:ec./ decet. et
e.cum non deceat:
m ¶Fratres ſuos. no· J
quãdo papa permixtun
cardinalibus loqtur vocat
eos fratres vt hic et ·de of
fi.le.ciicum ſi.ſed cum ſpe

cialiter epiſeopos cardina-

les vocat fratres. reliquos
n ¶ Ipſius.ſcilicʒ romani
pontificis.

o ¶ Tlacillare. vt. xxxv. q.

pꝛiuiłex oꝛe in pꝛin.
p. ¶ Contingeret.quia nõ
compellit᷑ habʒ enĩ in ſe ce

leſtis et terreni imꝑij iura.

xxijtdi.cei.
5 Wrorum cardinalium
r. Uicarij dei.ð.e.t. vbi
periculum.S. ceterũ. vt ec.
bene. vt noſtruz. de trafla.
quanto.cum ſi.

5. MElectio. facienda q

eſt· .⁊ eo modo quo dicit᷑.
8,eo.vbi ꝑiculũ Jo.an.
t. ¶ Regimine. ſecularivt
patet per ſequentia.

vQObauxit.q̃ſi de men

te ſubduxit.

x.· ¶ Sbliuio.que quãdo⸗/

q; fallit.xxiiij.di· pᷣterea.

y Peregrina. pꝛohibita

iij.q.vi.peregrina. et.ci ſe⸗
quente.
a. ¶ Meniũ.id ẽ ediſficio⸗
rumi:et pꝛopꝛie dicũtur me

ſi adijceret ipſi ecclie firmitatẽ q q̃rto
die ſui baptiſmatis vna cũ oĩbo ſatra
pis ⁊ vniuerſo ſenatu optĩatibo etia⸗
⁊ cũcto pplo ĩꝑſona beati ſilueſtri ſi⸗

bi romana ↄcedẽdo vꝛbẽ relinqns ab

eoꝛ⁊ ſucceſſoꝛi e ꝑ pꝛagmaticũ ↄſtitu⸗
tũ diſponẽdã eẽ decernẽs ĩ ipavxvtri
uſi; ptãtis monarchiã romanis põti

ficibo declararet nõ iuſtũ arbitrãs vt

vbi ſacerdotij pᷣncipatũ ⁊ xpᷣiane reli

giõis caput ĩpatoꝛ celeſtz iſtituit illie

ĩꝑatoꝛ trenꝰ hẽat ptãtẽ qn magis ipa
petri ſe deꝰ in romano iaʒ ppꝛio ſolio
collocata libertateplena in ſuis agen
dis ꝑ oĩa potiret᷑.nec vlli ſubeſſʒ hoi
ᷓᷣ oꝛe ðino cunctis dignoſcit᷑ eẽ pᷣlata.
VDecer naͤch ipi romano põtifici ꝑ
frẽs ſuos ſacrxoſcẽ romane ecclie car⸗
dinales qͥ ſibiĩ executiõeofficij ſacer⸗
dotał coadiutoꝛes aſſiſtũt libera puẽi

re ↄſilia.decʒ ipiꝰ nullo mõ vacillare

iudicia.vt frẽs ipᷣos nullꝰſeclaris prã
tis met ext᷑reat.nullꝰtpałfauoꝛ abſoꝛ
beat.nullus eis terroꝛ imineat.nihil
eos a veri cõſilij ſoliditate remoueat.

q̃n cũ ꝑ ipᷣm romanũ põtificẽ in qͥbui

cũq;negocijs ↄtĩgeret eoꝝ peti ↄſilia

in ↄſulẽdo ꝑoĩa liberi eidẽrõano põ⸗

tifici in oĩbo q ꝓ tꝑe ĩminẽt libere ↄſu

lat⁊ aſſiſtãt ipaq; rõani põtificis vica
rij dei q̃ ſuis tꝑibo occurrerit electio

⁊eoꝛũdẽ cardinaliũ cũ expedierit ſa
ciẽda ꝓmotio.inoĩ libertate ꝓcedãt.

Q¶ Digne itaq; advꝛbẽ ipᷣaʒ eiuſq; rxre

gimẽ aciẽ nt̃e ↄſideratõis extẽdimus
vt felici ducta regimĩe pꝛeſerueta no
ijs optatꝭ ſemꝑ ꝓficiat incremẽtns.
uqᷣd obduxit obliuio qvꝛbi qᷓ in

colis nota diſpẽdia intulerut hacten
pegrina regimia nũqͥd nõ hec deſtru

—

ccio meniũ deſoꝛmatio ꝓueniens ex

6

ruinis luce clariꝰmãaifeſtãt nũqͥd nõ
hec fidelin ↄtracta depoſita nũqͥd nõ
hecipſavenerãda dei tẽpla pᷣſidentis
manu ſacxilega diebynt᷑is nefarievio

lata ꝓclamãt.qͥd plura, nõne ipſiꝰ vꝛ⸗

bis retroactis tpibo ĩcoꝛrupta diſtan

tia ſub regẽtis eo tꝑe nefando ſubuer

ſa regimie ipᷣaʒvꝛbẽ ſpeculu fidei tan

ta reſpſit infamia.vt a mreſua roma

na eccla filia pᷣdilecta deuiare ↄpulſa

quõdã coꝛradinũ.qͥ de venenoſa radi
ce frederici quõdã romai ĩpatoꝛis co⸗

lubꝛi toꝛtuoſi iuſto ipſiꝰecclie iudicio

repꝛobati ꝓdijſſevidebat᷑ in regulum

qͥq; ad exrerminiũ romãe mt᷑is eccie

manifeſtis indicijs vnacũ ſuis fauto
riby aſpirabat.⁊ in cõtẽptũ dei et ſue
mxis acipſi vꝛbis oppꝛobꝛiũ patẽter

recipet,. xecepto faueret, conſtituẽs ſe

De elec. et eiec.po.

nia ediſicia muroꝛũ ciuitatis.dicta ab eo ꝙ ciuitatẽ muniant.⁊ interdũ abu
ſiuę dicũtur om̃ia publica edificia ciuitatum⁊ interdum pꝛiuata a menio me
b D Ex ruinis.hoc maxime fuit tempoꝛe bꝛancaleo (nis id eſt edifico cas.
nis de andulo ciuis bonoñ:/qͥ ciuitatè romanã multꝭ ruinis reddidit Sfoim?

c VNon bec pꝛoclamant.quod eſt infra.

d.Depoſita. ferũtur hec fuiſſe tpe Henrici fratiis regis caſtelle.
e ¶Speculũ.ciuitas romana.xix.di.e numero filia pꝛeelecta.

ſ ¶Repꝛobatiꝗ de reiudiiad apoſtolice.

ꝑ hec tã patẽtis hoſtis ſue mr̃is eccie
filiã adiutricẽ.hoc ipᷣi rome pᷣſtiterũt
ſenatoꝛes incogniti.hoc pᷣſides ĩpꝛo⸗
uiſi. vt gloſa ciuitas redderet᷑ in glia.
ſua ſtabilitas vocaret᷑ inſtabilis ſueq;

coõſtãtie antiqta ſoliditas linguis ho⸗
minũ vocaret infirma. ¶ Pꝛoĩde of
ficij nti debitũꝰ circa hmõi tã ꝑiculo⸗

ſos euentus ad libꝛã moderamis eri⸗
gẽtes tãte ſubuerſiõis occaſiones ita

ſalubꝛis remedij appoſitiõe pᷣdicimꝰ

ne illoꝝ qͥ ipam rẽpublica laudabilit᷑
hacten gubernauer᷑t.videamur gliaʒ

„

ſuggillareyl merita q̃ ill apud infalli

bilẽ ſcientẽ oĩa retributoꝛẽ de iã p⸗

latꝭ q̃ſita laboꝛibo ſalua ꝑſiſtãt.¶ Et

ergo circa regimẽ ipᷣm talis adhibeat᷑
in oibo cũ diſcretõe ſolertia ꝑ quã ipſi
romãe eccle plena libertas q in oib⸗
p oĩa ſibi debet᷑ optata ꝓueniat. vitẽt
iã exꝑta ꝑicula:⁊ roman ppłs ab opp
mẽtiũ ptectincurſibo ſedeat.ſedẽdo
q̃eſcat in pulcritudinẽ pac ĩtaberna⸗
cułfiducie ⁊ tpaliũ reqͥe oppulẽta de

ffrratꝝ nroꝑ ↄſilio hac irrefragabili⁊ ĩ
ppetui valitura ↄſtõe ſancimꝰ vt qñ⸗

cuũq;⁊ tiẽſcũq; ſenatoꝛis electõvl al⸗
teri qcũq; nole cẽſeat᷑ qͥ qcũq; mõ vł

dqcũq; titulo ipi vꝛbis dẽatpeſſe regi⸗

mi.ĩ poſteꝝ ĩminebit. nullꝰ ĩpatoꝛ ſeu

rex ranoꝝ aut aliꝰ ipatoꝛ vłrex. pꝛin
ceps marchio dux. comes aut baro
qcũq; alteri notabil peminẽtie. potẽ
tie ſeu ptatis excellẽtieł dignitat exi
ſtat. ft.fili vel nepos eoꝑ ad tꝑs vł in

ppetuũ ſeu qͥuis aliꝰvltra qnale ſpa⸗

cuu quis mõ coloꝛe cã ꝑ ſe vl aliã pſo⸗
nã quõlibʒ ſubmiittẽdã in ſenatoꝛẽ. ca

pitaneü.patriciũ aut recoꝛẽ vł ad eiꝰ
vebis regimen ſeu officiũ noĩet᷑ eligat
ſeu als ec aſſumat᷑ abſq; licẽtia ſe. ap.
ſpalt ꝑipiꝰſedis lrxãs ↄceſſiõʒ licentie
hmõi expᷣmẽtꝭ ¶ Qð ſi ſec factũ ſue

rit noĩatõʒ.electõʒ.⁊ aſſumptõs hmõi

decernimeẽ nullaſ.ac carere oĩ robo
re firmitat.⁊ ñ ſolũ noĩatoꝛes electo
res⁊ aſſumptoꝛes.vex ec noĩati elc⁊
aſſumpti ſi hmõi noĩatõi. elcõi ſeu aſ⸗
ſumptõi ↄſenſerit. aut ſe de illis q̃libʒ
mõ intromiſer̃t ĩtẽdẽtes ⁊ obediẽtes
eiſdẽ.⁊ ĩ hoc oẽs dãtes ipp noĩatoꝛib⸗
electoꝛibo⁊ aſſumptoꝛibo aut nomĩat:
electis vel aſſumpt auxiliũ ↄſiliũ łlfa
uoꝛẽ publice vel occulte cuiuſcũq; di
gnitat vel peminẽtie ↄditõis aut ſta

Pextiterit eo ipᷣo ſentẽtiã excõicatiõis

incurrãt acnihilominꝰipſos noĩatos
electos ſeu afſumptos ſesern oſtitu
tionem pᷣſentem pꝛedictis nominatio
ni:electõi vel aſſumprõi cõſenſexint

n .

g Konſtituens ipᷣa ciut

tas vromana. .
h ADebitum · de effl. ð

le.
i Periculoſos.xxiij.di.¶

nomine dominli:et.ð. e.tit.
Pol perlculum.
lꝛ MRemedij huius no⸗

an⸗
Dieh panem.
m MScientem.oĩa. vxxij
Ddil. exubeſe cant.xxiiij „e iije
uando.
Auotiẽſcũq;. poſituʒ
ne quis crederet ſolũ in pꝛi
ma electõe ſenatoꝛis hãc cõ
ſtitutionẽ locum habere.
o Nomiĩe.ðS.e.auaricie.
xiiij.qiij.pleriq; S.ð ſimo.

e 4
p V Alius imꝑato: puts

grecoꝛum Jo.an. .
q ¶VPunceps.quaſi pꝛi-
mũ locũ capiens.⁊ pᷣt eẽ di
gnitatis et oꝛdinis hoc no

r Marchio. in li. feu.

ti.qͥs dicat᷑ dux marchio

comes capitaneꝰ vel valuaſ

ſoꝛ habes ad lrãm hecvᷣba
qͥ a pꝛincipe de ducatu ali

quo inueſtitꝰ eſt dux ſollto

moꝛevocat᷑.quivᷣo de mar⸗
chis marchio Dicit᷑ ãt mar
chia.qꝛ cara id ẽ collcã ⁊ iu
xta mare pleꝝq; ſit poſita.
qvero de comitatu aliquo
inueſtit ẽ comes appellat᷑
qᷣ vᷣo a pncipevł ptãte aliqᷓ
de plebe aliꝗ de plebis ꝑte
fuerit inueſtitꝰis capitaneꝰ
appellat᷑ q ꝓpꝛie maioꝛ val⸗

uaſſoꝛ oli dicebat᷑.q vero

capitaneis antiqͥt feudũ te
nent. valuaſſoꝛes ſunt qͥ a
valuaſſoꝛibo. valuaſſini.i.
minoꝛes valuaſſoꝛes appel

loner.
8[Perpetuũñ.i. vt ad he
redes trãſeat.vel.i. donec
vixerit.ad idẽ.s.e.li. de re⸗
ſcatloſe r. en ſo. lei.
t Lrãs.no. caſum in
ſcptura reqͥrialios nota⸗j·

de cẽſi. rõana. S. poſte35.

v WExpꝛim̃tes.ſic . detẽ
po.oꝛ.cii.⁊ de ap.coꝛdi .ð
ſen.:excõ.cũ medicinalis

E A Intendetes.ideverbi
S periculũ/ Fecetex
tlee

5„ ODignltatis. etiam ſ
epiſcopi fuerit. ec obſtat
de ſen.excõ.quia periclło
ſum que in ſententia e xcõ

non loquitur.

3 Incunant et abſoluẽ

tur a ſolo papa eo. tcon

temptoꝛes. Jo/an.

6

10
1

bo

gll
to
er
n

u.

—

Liber pꝛimus

s. ¶Liberam etiã illis nonvocatis · de pꝛeben. licet epiſcopus.et hoc intelli

3 ſaluo eo quod dicit᷑· de pꝛeſcrip.c/ij. Jo.an.
¶ Bloꝛiari ſupꝛa de poſtula.cii·

c ¶ udices.id eſt aduocati.⁊ loquitur ad modumvulga riũ.ꝑ id quod dici
u had ortnanvel pꝛopꝛie ponitur. èrHꝗ”ỹꝗƷẽMẽ DW
d. ¶ Moꝛs iſte caſus ſemper excipitur.ſic.vij.q.iiij.ſi quis ſuadente.et.s.

e ¶ Patiantur olim etiã romani ſpecialia (de offi.oꝛ.di paſtoꝛalis.ij. rñ.
habebant pꝛiuilegia.vnde Paulus aduerſus iniurioſos ſe romanũ ciuem te

ſtabat᷑ x.di: ſi in adiutoꝛiũ
f ¶ Excludat.ſicut ergo ci
uis romanus ſenatoꝛ ipſiꝰ
ciuitatis eſſe poteſt.ſic⁊ pꝛe
toꝛ. C.de of.pꝛetoꝛ.liij. ali
as non poreſt qͥs pꝛeſidere
vel aſſidere in pꝛouinciavł
ciuitate ſua ſine pꝛincipis
licentia. C.ð cri.lacri.l.vl.
ff. ex qui:cau:ma.il.hi qui.
et.l.ſe.⁊. C.de offl/ aſſel: l.

in conſiliarijs:

₰ anq; canonicis ca⸗
edralis eccleſie ipſo
iure vel ꝑ ſentẽtiam pᷣterqᷓ;
in caſu negligẽtie eligendi
ptãte pꝛiuatis ad papam
ius deuoluit᷑ eligendi in in
ferioꝛibꝰ eccłijs Sn ad ꝓ⸗
imũ ſuꝑioꝛem deuoluitur
,d. Emanauit ad decla⸗
rationẽ eoꝛũ que no. Ber.
h.e.bone .j.invlt.glo.⁊ mo
derni.S.e. cum in cũctis.⁊

cine pꝛo defectu.vt.jclari

us dicam. Et pꝛimũu dictũ
huius decr.fuit ſumptum
ex decre. Alexan.dilecti.in
fi de qua facta fuit mentio
g.eo/q;uis.
h A iure.ð.e. ne p defe
iAEathedrali.et (ctu.
idem in hoc caſu ſtatutum

eſt de regulanbo. vt ibi. ⁊ ö

inferioꝛibo omnibo.ð.de cõ
ceſ.pꝛeben.c.ij.ſed licʒ quo
ad caſum negligentie ſint
hec paria.nõ tamẽ quoad
aliꝰcaſus.vt·j· in fi:patebit
leᷣe O Spectat. quocunq;
modo ſiue iure cõi ſiue pꝛi
uilegio vel pᷣſcripta cõſuetu
dine.S.e. cum ecclia. de cã
poſ.⁊ ꝓpꝛie.cũ ecclia.cũ ſi:
l¶ Debitũ triũ menſiũ.l.
di. poſtq;.S.e.ne P deſe ectu
ſaluo eo quod dicit᷑ · de pᷣ
ben/ c.ij. et. iij.
m M Aliũ. a caſu negligẽ
tie.⁊ ſic aliud eſt eẽ in negli
gentia. alið in dolo. ꝓbat
iĩdem·j.c.ſi cõpꝛomiſſari ſi
cut ⁊ alið eſt remitti invno
qᷓ; in alio. ff. de his qͥ no.

infa.l.i.⁊.ijiad idẽ.ff. ð ſu

ſpe.tu l he ei.Sc. t.ſuꝑ e.

aut ſe quoquo modo illis ingeſſerint.
⁊ eox poſteros in perpetuũ om̃ibus
feudis.pꝛiuilegijs libertatib.immu
nitatibo.gratijs⁊ honoꝛibo.que a pꝛe
dicta ſeu alijs tenẽt eccleſijs.cenſemꝰ
eſſe pꝛiuatos,. ita ꝙ illi ad quos eoꝛuʒ
collatio cõceſſio ſeu diſpoſitio ꝑtinet
reſumendi ea, autretinendi.cõceden

di ſeu cõferendi alijs.ſeu de ipſis eti-
am diſponẽdi. pꝛoutad eos ptinet li⸗

beram habeant poteſtatẽ.⁊ ne taliter
nominati electivel aſſumpti de ſua ꝑ
tinacia velcontemptu valeant gloꝛia⸗
riᷣ nos quelibet mãdata.pꝛecepta.oꝛ
dinatiões et ſtatuta que fecerint.om⸗
neſq; ſentẽtias quas tulerint.⁊ quic⸗
quid penit in cõtractibo⁊ obligatõib⸗

ſeu quibuſcunq; alijs vꝛbis noĩevł tã

qᷓ;ſenatoꝛes capitanei? patricij aut re

ccoꝛes vel officales ipſius egerint ir⸗
rita pꝛoꝛſus ex nüc⁊vacua nüciamus

Judices vero et tabelliones qui ſup
bis aut eoꝝ aliquibus contra pꝛeſen⸗
tis conſtitutiõis edictum patrocina⸗
ricvel inſtrumentaconficere foꝛte pꝛe
ſumpſerint.iudicatus et tabellionatꝰ

officijs ſe nouerint eſſe pꝛiuatos con⸗

temptoꝛes quoq; ſeu violatoꝛes pꝛe⸗
miſſoꝛũ vel aliquoꝛum vel alicuius eo
rum ab huiuſmodi excõmunicatiois
ſententẽtia pꝛeterq; in moꝛtis articu
lo abſolui nõ poſſint.niſi ꝑ tomanum
pontificẽ vel de ipſius petita⁊obtẽta

licentia ſpeciali non obſtantibo aliqui

bus pꝛiuilegijs indulgentijs.conceſ⸗
ſionibus conſtitutiõibus.conſuetudi
nibꝰ⁊ ſtatutis quacũq; firmitateval⸗
latis que in pꝛemiſſis omnibus nolu

mus aliquibus vel alicui ſuffragari.
ſed om̃ia quo ad alia decernimus nõ

tenere. ¶ AVt autem ciues romanoꝝ

qui ex ipſa vꝛbe naturalẽ duxiſſe no⸗

n ¶ Eligũt hoc intellige ſiue ſimul⁊ ſemel eligant ſiue ſeparatĩ. S.e. ti. bone

dicimꝰ ſi autẽ pꝛopt᷑ crimẽvel indignitatẽ bonoꝝ poſſeſſionẽ amittit applicat
ſiſco.nõ ſequẽti in gradu.ff de his quibovt indig.l.claudius. ⁊.l. mulierẽ. et
C. e.ti.l.hereditas.ſicut ergo ſuccedit fiſcus ꝓpt᷑ delictũ vel indignitatẽ nõ ꝓpẽ᷑
negligẽtiã.ſic⁊ cunia in pꝛimo caſu nõ in ſcðᷣo ſuccedat. Ut igit huiꝰ iuris oꝛi
ginẽ ſcias veritatẽ ſcire debes de antiqͥ iure⁊ diſpoſitõe eccłe ptãtes cõferendi
epat ad papã ptinere.xxij.d.c.i.oferẽdi at inferioꝛes ecclas ad epos. ſzhec re

gula fallit in caſibo qᷓ pꝰmodũ a iure fuert expᷣſſi Coluert eĩ iura ꝙ in cathedra

libo ſibi eligerẽt canonici/ð.eicũ ecclia:in interioꝛi

ſcunt᷑ oꝛiginẽ aut quiuis alij qͥ in ipᷣa
eiuſue territoꝛionõ aduene ſed conti
nui habitatoꝛes extiterant quo ad ho
noꝛes ipſius vꝛbis vt regimen gratio
ſis functionibo potiatur. nõ intendi⸗
mus ꝙ pñs cõſtitutio tales excludat
quin advnum annũ duntaxat.velad

aliud tempus bꝛeuius nomĩati adip
ſius regimen ⁊ officium eligi valeant

ac aſſumi.etiã ſi pꝛedictoꝝ pꝛincipũꝛ
alioꝛum fratres filij nepotes exiſtant
aut etiam ſi extra vꝛbem ⁊ ipſius ter⸗
ritoꝛium ſub nomie comitatus baro⸗

nie ſeu cuiuſcũq; alterius tituli in bo
minibus vel locis aliquibus iuriſdi⸗
tionẽ ſeu poteſtatẽ aliquã temꝑalem
yvel perpetuã obtinerẽt.dũmodo pꝛe2

dicta iuriſditiovel poteſtas extravꝛbẽ

er territoꝛiũ pꝛefata conſiſtẽs non tã⸗

tepꝛeeminẽtie vel notabilis potenta⸗

tus exiſtat ꝙ eaʒ obtinẽtes eius occaz⸗-
ſionevel cauſa cum alijs exdluſis a di⸗

cto vꝛbis regimĩevtpꝛemittit᷑pꝛeſen⸗
tis conſtitutionis oꝛaculo rationabi⸗

liter inãcludt᷑. ¶ Bonifacius octauꝰ

Vanq; in caſu negligẽtie

cleſia cathedrali vacante
ſi ꝑ eos ad quos ſpectat.

non fuerit electio de pᷣlato infra tem⸗
pus debitum celebꝛata.eligendi po⸗

teſtas ad ſuperioꝛẽ pꝛoximũ deuolua
tur hoctamẽ nõ eſt adcaſum aliumꝰ
extendendũ.igit᷑ ſi electoꝛes in huiuſ⸗
mõi ecclia vel ipſo iure.cũ eliguntiſci
enter indignum velꝑ ſentẽtiã.cũ foꝛ⸗

maã traditam in generali concilio non
obſeruãt. eligẽdi ptãte pꝛiuẽtur non

7

ad dictũ ſuꝑioꝛem ſed ad romanũ põ
tificem poteſtas eadem deuolueturx
Secus autẽin inferioꝛibo eccle⸗
ijs eſt cenſenlůꝗl.. MIgem.

ſit ſtatutum a iureꝰ vt ec⸗

bo etiã collegiatis canonici⸗

xvi.q vVl.cõ n egatio. S. eiCcèe
ie⁊ ſtatuta fuert eis tꝑa.s.

e.neꝓ defectu. ⁊ de coceſ. p

ben. c.ij.l. di. poſtẽ; Gcias
tamen ꝙ pꝛimo emanauit
conſtitutio illa nulla.de cõ

celſ.pꝛeben. q; decre. illa ne

pꝛo delectu. Olim ergo eti

am poſt decre. nulla. ſi ca⸗
nonici cathedralis eccleſie

non eligebant epiſcopum
debito tempoꝛe deuolueba
tur etiam in hoc caſu negli

gentie poteſtas ad papam

vt ſupꝛa de conceſ.pꝛeben.

dilectus. Sed poſtmoduʒ

ſtatutum fuit in illo ca⸗

ſu.ſcilʒ negligentie bene de

uoluatur ad ſuperioꝛẽ pꝛo⸗

ximum. vt in c. ne pꝛo defe
ctu:.in hoc ergo caſu ſerua

bimus illud ius ſed ad ali

os non extendimus.vt hic
vides. ſed antiquo iureſta

bimus.refert tamen Com⸗
poſ. pluries ſuis tempoꝛi⸗
bus tractatum fuiſſe ꝑ pa⸗
pam. ꝙ hec poteſtas archi
epiſcopis conferretur etiaʒ
in his caſibus,ſed f naliter
deliberatio in contrariũ re⸗
ſedit. vt hicvides et ſuit ra⸗
tio.quia pꝛompti eſſent ax

chiepiſcopi ĩ caſſandis ele

ctionibus.vt pꝛouiſionum
poteſtas rediret ad eos fue
rat etiam olim iſta opinio.
Uin.ſupꝛa.eo.innotuit. et
ſequuntur eam Innocen:et
VPHoſti.in decre.cum in cun
ctis.et ſic ſeruabat curia ã⸗
te iſtam conſtitutionem. et
ſemper intelligas hec vera
cum omnes ſcienter eligũt
indignum ſiue ſimul et ſe⸗
mel ſiue ſeparatim. vt ſup.
dixi.ſi autem aliqui eligũt.
tunc deuoluitur poteſtas
Agendt ad alios ipſo iure
vel per ſententiaʒ cum pec⸗
cant in foꝛmam. vt in de⸗
cretali.quia pꝛopter. ſacit
ſupꝛa eo.ca.ij. Sed pone
pars eligentium peccauit

eligendo ſcienter indignuʒ

remanſit ergo iuriſditio in
alios.illi non elegerunt in⸗
fra tempus debitum quid

erit in caſu iſto.nunquid deuoluetur electio ad archiepiſcopum vel ad pa⸗

ilicet quidꝗ olim dixerit S.ſ.Laurẽ.ſj hic eſt tenẽdũ vt ibi no.in vl.glo.⁊ idẽ
o Sciẽter.ſecus ſi ignoꝛãter.quia tunc ad eos redi (ibi no.moderni oẽs
ret electio.⁊ a die ceſſationis tempus integiũ paberent.vt/e.ſi electio-
p Indignum. S. e:c. cum in cũctis: q ¶ Benerali 2cilio. S. quia pꝛopt᷑
r. Dictũ ſupioꝛẽ.ſcʒ ptimũ sS. ¶ Eadẽ.eligẽdi ł ꝓuidẽdiĩ ipᷣa cathe.ecca
t Deuoluet᷑. vt plene ſcias hãc materiam⁊ huiꝰiuris oꝛiginẽ ſcire debes ꝙ;
Ber.in quadã ſua antiq glo:quã hodie nõ habemꝰꝑ decre.s.e:neꝓ defectu
no.S:e.bone.i.invlt.glo.ꝙ; quãdo canonici eligebãt ſciẽter indignũ in cathe⸗
drali eccłia ꝙ eligẽdi ptãs ad ſuꝑioꝛẽ ꝓxim deuoluebat᷑rñdẽs ad decre. bõe.
ꝙ ibi nõ erat alius ſupioꝛ q; papa.ſʒ poſtmodũ cãcellata illa glo. in ſui addi⸗
tiõe quã ibi poſuit.dixit ↄ.⁊ opinio eiꝰhic appꝛobat᷑dixit.n. ꝙ qꝛ in decre.cũ
in cũctis papa in inferioꝛibo expᷣſſit.ad q̊s eligẽdi ptãs deuoluat᷑. ⁊ in cathe⸗
dralibo tacuit dedit intelligere.ꝙ ad epᷣm in pᷣdictis eccłijs eo caſu ptãs de⸗

uolni deberet. ⁊ hoc ibi tenet Goff. Clin. In Siũ videbat᷑. qꝛ qſi paria videt᷑

nõ eligere j.debitũ tꝑs vel nõ eligere idoneũ.ad hoc de trãſſa.int᷑ coꝛpalia. ſʒ
ſi illi nõ elegiſſent ad illũ ſupioꝛẽ deuolueret᷑ ptãs.ꝗẽ.⁊ ſuꝑ hocvide qð no.
Inno. S.de cõceſ.pᷣben.cũ nris.ſʒvts.dixi.⁊ .patebit alið in vno.alið ĩ alio.
2 merito.nã dicit lex ꝙ ſi s negligẽs fuerit in peteda bonoꝝ poſſeſſiõe infra
centũ dies locũ facit ſeqnti in graduiff. de ſucce cdic. lii. Stdecretalis/ 2· F qð

pam.dico ſcðᷣm Bernar.et Compoſ. qui hoc no. ſupꝛa eo.cum vinto. cum
pars non peccans fingaturvice capituli.vt ibi.et ſupꝛa.eo.dudum.ſi capitu

lum negligat ad ſupenoꝛem deuoluitur electioper:ci ne pꝛo deſectu: ſic ⁊ hic
cum finaliter culpa fuerit in negligetia. V

a. ¶ Secus.in hoc ſecus.quia in inferioꝛibus vtroq; caſu deuoluit ad ſu⸗
perioꝛem.et eſt eadem ratio quam ſupꝛa. dixi ad epiſcopum ex diſpoſitione
antiqua pertinebat eccleſiarum.ſeu dio.diſpoſitio redit ergo res ad ſuaem na
turam/xxxv.diſtin.ab exoꝛdio. No.ergo ꝙpena decre.cum in cunctis habet
locum in inferioꝛivus dignitatibus ab epiſcopatibus:et eſt expꝛeſſum ſupꝛa
eo.dudum.i.contra infra eo.ſi compꝛomiſſarius.S.huius.So. ibi loquitur
de pena illa ſuſpenſionis a beneficijs per triennium. que non habet locum
niſi in epiſcopoꝛum et ſuperioꝛum elecrionibus.de qua loquitur decret. cum
in cunctis.S.clerici ſane.ſed hic loquitur de alia pena. ſcilicʒ pꝛiuationis po⸗
teſtate eligendi.de qua loquitur ipſa decret. cum in cunctis. in ſi· Sed cum
pena ſuſpenſionis a beneſicijs ibi repetita non ſit in illis lotum nõ babebit.
vt in contrario dicitur.

b.e In inſenoꝛibꝰ quibuſcũq; ab epᷣatibus etiã in regulanbo olim tũ eurla

20

ſeruabat cõtrariũ interdũ in regul arib:quia cũ decre. illa ne pꝛo defectu eqᷣ⸗
paret cathedrales ⁊ regulares.ſicut in cathedralibo.ð.dictũ eſt ita videbat᷑ in

regularibo dicendũ.ſed nõ eſt ita nec habet locũ ratio reddita.Sv.pꝛoxĩo.rñſo

quia ſufficit nõ denegari dioceſano han c ptãtẽ cũ in ſua dioceſi omia poſſit
quod nõ eſt in archiepis: ⁊ ſuꝑ hocvideſõpo.s.e.ne pꝛo defectu.ad fi. Ap⸗
pꝛobat᷑ autẽ hec glo. Jo.⁊ Hug.xvij. q.ij·c.i.q ibi no. q epᷣs oliũ inſtituet in
abbatẽ cum monachi indignum eligũt.⁊ quod no.ipᷣe ber.in pꝛedicta decre.
bone.in glo. vltima.

8 qui.conſtitutioni vt
Eittan ſatiſfecit ap⸗
pellans qͥ diſiunctiue iura
uit ſe credere oppoſita eẽve
ra.vł que ſufficere deberẽt
ex eis eoꝛũ habuit hec de⸗
cre.ex glo. Gar. poſita ð.e.
vt circa.ſuꝑ vᷣ.ꝓbare⁊ glo.
Buil.ibidẽ poſita ſuꝑ ver.
le poſſe.et hic ipſoꝛum ap⸗
pꝛobatur opinio.

cti ꝑſonã aliqᷓ obijciẽs ad ſedẽ apo
ſtolicã appellauit.coꝛpali a ſe pᷣſti
to iuramẽto.ꝙilla q̃ in appellatione
ſua expᷣſſerat.vl ea que de ipſis debe
tent ſufficere.vera eſſe credebat et ſe

T cõtra electõis foꝛmã vl ele

. — 5 ,„ 8 — = —
mnrl Expꝛeſſis hmõi audiẽdus cũ nõ ſim⸗
zor aekde ge gtel pliciter ſicuti tenebat᷑ iuxta conſtitu⸗
in cu pſonã facta eſt ꝓui⸗
ſio cum decre. illa vt circa.
hec om̃ia equiparet.vñ qðᷣ
in vno dicit᷑ intelligat et in
alijs repetitũ.⁊ idẽ etiã in⸗
telligas de eligẽdo.ſi ð cer⸗

ſa ſeu obiecta ſe credere vera eſſe erſe
poſſe pꝛobare.ſed indeterminate illa
tã pſonã appellet c. ꝓxl. vbl ea qͥ dẽrẽt ſufficere ð eiſdẽ ¶ Ytẽ
e Mbijcies, excempla ve Vicontra certã noĩatam p⸗

bi 1 Die . — .2 *
dwecina boſſune⸗ . onã ne ab alijs eligat ad ſedeʒ

1 p. ãteq; fiat electio duxerit ap
Ad ſe . ap. iſta litera vi andu. debz p omnia in appellan⸗
facere pꝛo Guil.ᷣ no.. go ſeruare foꝛma conſtitutõis felicis
decre. vt circa.ꝙ decre.ipſa

babe locũ s i zpe
tionibꝰ interpoſitꝭ ad po⸗ Rʒ
pã ſed Tenrmfls credo.vt ibi diti m Gar.cũ decre.illa indiſtincte loquatur
g Audiendus.no. ꝙ iſta decre declarat que ſit pena nõ ſeruãtis conſtitu
tionẽ illam vt circa.ſcʒ ꝙ non valet appellatio.dicebant eniʒ quidã ꝙ illa erat
pena non iurãtis ꝙ ſuper nõ expꝛeſſis nõ audiretur.ſuꝑ expꝛeſſis vero bene
p illumv.alioquin.qui eſt ibi.ſed hoc eſt falſum vt hic patet.quia nõ iurans
alio modo qᷓ; debuenit nõ auditur etiã ſuꝑ expꝛeſſis.⁊ illeiᷣalioquin. exponi
debet. vt ibi dixi · . . . .Z
