li. de ↄſue.c.vlti. arbitra

bit ̊ iudex h̊ tẽpꝰ ſᷣm q̃li
tatẽ negocij ꝑſonaꝝ ⁊ lo
ci.ad h.S.ð elec.cupiẽtei
V¶Aliã.nota. qꝛ ſi ne
glexi petere debitã ⁊ alij
collata ẽ aliã nõ peto.ſʒ
ſi netleri petere debitaz
tñ adhuc nõ eſt alij colla
ta.dico ꝙ illã adhuc poſ
ſum petere.ad h.j· e. ſi ti⸗
bi abſenti. in fi.
Exticta.⁊ ſic exticta
dz eẽ ptas executoꝛis.ſiẽ

ecõuerſo.de of.dele.ſi ſu

ꝑ gra.ad hoc.ð.e.ſuꝑeo
..de re.iu.acceſſoꝛiũ cũ
uis cõcoꝛ.⁊ merito ẽ ex

tincta ptãs. cũ eni foꝛma ſibi tradita fũit preſcp.ſuꝑ bñficio tm.ſ.pᷣmo
vocaturo ſibi debito.illo omiſſo nil ſbeſt reſcp·ad h.S.ð of. del.ex ꝑte.i.

i aucte ap. recepri exq̃̊ ſicerpꝛimit᷑ ad hoc.s.de reſcrip.cũ alidqbꝰ in fi.
b Receptꝰ.poſt impartitã enĩ auctoꝛitatem a papa talis gra papa⸗

lis intelligit᷑/ eo.ſi apłice.⁊. C. de vete.iu.enu.l.i:an medium.

i ¶ Eadẽ.nam ſi minoꝛi pꝛeferent᷑ etiam pꝛioꝛibo.vt je. hi qu.
. .)Andato.hec decre.ſatis plane tracta fuit de extraua. alex.iiij.q̃
A. Z incipiebat. ſua nobis. ⁊ emanauit ad declaratõnẽ eoꝝ que nota:
cõpoſt. S. de reſcrip.c.in glo.qꝛ queſtiones.ꝭ.ſed quid ſi in hac foꝛma.
Collationẽ. de illo igi quod pertinet ſolũ ad pꝛeſentationẽ vel in
ſtitutionẽ nõ poterit talis ꝓuidere nececõuerſo.j.·c.ci.cũ in ilł.S.cũ aũt
m Qacabit.intelligo ſine fraude.ꝑ decre.S.e.li.de renũ.c.ij.

n Illiꝰ eſt rõ.qꝛ de pmo pꝛouidendũ eſt.alłs eadẽ rõne de cẽteſrrmo

ad hoc.ſf.de v.ob.eũ qui calẽdis.de illo igi᷑ puideat᷑ ncvideat᷑ extingui
gr atia.S.e.eũ cui.⁊.j.e.c.pxi.qð veꝝ cſt niſi in litteris eſſet clauſula qð
duxerit acceptandum·j.de cõceſ. pꝛeben.qꝛ in cũctis.⁊.c.ne captãde.
o Simul.pone moꝛtuꝰ vel pꝛomotus eſt clericus qui habebat illa
duo beneficia.vel duo clerici ſil moꝛtui vel ꝓmotivel renũciauerũt nec
apparere põt quis pᷣmo.ad hoc.S.e.ili.de reſcrip.duobꝰ.
p A Sꝛdinẽ.⁊ eſt ſi.q.de elec.ſi qͥ iuſto.ꝭ.i.in fi.xliij.di.ſit rectoꝛ.in
fi. ff. de vſufr.l.quotiẽs.i.rñſo.ad hoc facit qð dixide re.iur.in alter
natiuis. ⁊ facit. ff de leg.ij.cũ pater. S. vlti.⁊.ff. ad trebel.l.heredes..ſi.
⁊ vide qð no.ð.de reſcrip.cum dilecta.
q. W¶Agd te. als eſſet in ptãte illiꝰ cui ſcribũ ſe exonerare. dico tñ ꝙ idẽ
eſſet ſuris in oꝛdine conuerſo.ſ.qñ ſcribit᷑ ad alteriꝰ vel tnam ⁊c̃.qꝛ tũc
eſſet ſi ſił vacent puidebit de ſpectãte ad collationẽ ẽ alteriꝰoꝛdinẽ ſcri⸗
pture ſeruando.vt.s.dixi.⁊ expone.ad te.i.ad tui collationẽ.⁊ qð dicit
decre. hic ꝑ oĩa venꝝ intelligo.cũ etiã tertie perſone ſcribit᷑.puta mihi vt
tibi pꝛouideã de bñficio ſpectãte ad collationẽ talis aut talis.nã tibi de
bpmo vacante puidebo als ſcripture oꝛdinẽ ſeruaboeadẽ ratione·

1 J dericꝰ.ſi clericꝰ cui mandabat᷑ puideri de pꝛebenda pᷣmo vacãte

negligit perere pꝛebendã ſibi debit extinctaẽ gratia: Si autẽ ſibi
collatꝰ fucrit canonicatꝰ tũc habebit pꝛebẽdã dũ nullus ẽ ibi expectãs
auẽte ap.Et declarant᷑ bic ⁊ coꝛrigunt᷑q̃ no.cõpoſt.de reſep.mandatũ.

exq̊ igit᷑ ſciuit rẽ ſuã agi.⁊ ſe nõ oꝓpoſuit ſibi iputet dere iudi.q;uis.als
ſeqref᷑ q ius haberet in pluriba pꝛebẽdis.qð ẽ abſurdũ.qdã tñ dicebãt
olim 9. ꝓpter intentionẽ mandatis.qͥ voluit illã pꝛebendã habere.vñ ſi
nõ hʒ pꝛimã habeat ſcðam.ad hoc.S.e.dilectꝰ.iij.s.de conceſ.pꝛebẽ.cũ
ſuꝑ.nec dicit᷑ius habere in duabꝰ pꝛebendis. qꝛ deſinit ius habere in pᷣ
ma.⁊ hoc putauit hoſti.in pᷣdicta glo.magna equũ.
a ¶Effectꝰ.qꝛ papa ↄtulit vel madauit ↄferre canonicatũ in eccleſia
b Megligẽtia.qua neglcxit petere pᷣbendã ſibi de· (qð factũ fuit.
bitã.⁊ ſic fuit alteri collata. c Dũ modo ꝑiſtud verbũ ꝓbo. qð
nõ pꝛefer᷑ expectantibo qͥ impetrauerũt poſt negligentiã nã de his qͥ añ
negligẽtiã impetrauerunt dictũ erat.S.ibi nulli alij de iure debita.ſuꝑ
flueret ̊ hec l̃a.niſi ⁊ de poſteri oꝛibꝰ intelligeret᷑.hoc ſonat ̊lt̃a.qꝙ qᷓ;
diu erit ibi aliqs expectas auẽte ap.ſiue pꝛiꝰ.i.añ negligentia impetras

d ¶ Eadẽ auẽte.pfert᷑ igi᷑ (ſiue poſt.ille negliges nõ habebit pbẽdã.⸗
receptis auẽte inferiox.c.pxri. e & Mandarũ. cuiꝰ fines diligent

ſeru ãde ſũt e.ti.cui.denota.ſʒ iſtud eſſet mãdati fines excedere.io.an.
f & Spectat.qͥcũq; iure cõi vel ſpãliꝗᷓ ne ſe.va.c.vno.de re.c.vl.cũ ſi.
Pꝛouideri.ſ.de pᷣbẽda.de q̃ ſcriptũ nõ fuit. h & Debcbit. ideʒ
dicebãt oli qͥdã in caſu decre.S.e.li.de offi.dele.ſi ſuꝑ.vt ibi dixi.io.an.
i Sublſiſtat. intelligas niſi etiã negligẽs ceẽt in ipa petẽda.qꝛ ⁊ tũcꝑ
deret ius ĩ illa ſic ⁊ in ſuꝑioꝛib caſiby dictũ ẽ. Nota igit᷑ ꝙplenioꝛ ẽ gra
ſcði reſcpti qᷓ; dmi.Scdᷣs negligẽs in pᷣbẽda non ꝓptea amittit canoni
catũ.quẽ iã habuerat ſed amitit potioꝛitatẽ in pᷣbẽda reſpectu aplico⸗
4 rũ qui duplici iure iuuant᷑.nõ aũt reſpectu alioꝝ vt vidiſti.

q. decre.iſta cmanauit ad declaratõnẽ eoꝝ q̃ͥ no.hoſti.⁊ moderni

5.ce.rleatũ.ber.cõpoſt.s.de reſcp.c.inglo.maã.S.itẽ vnꝰ pmo. ꝓbabat᷑
h olim ꝑ decre.de accu.accedẽs.in ꝑte deciſa.⁊ tũc ponebat᷑ de ↄceſ.pᷣbᷣ.
1 & ntea. ota ꝙ regula illa qᷣ pꝛioꝛ ẽ tꝑe.potioꝛ ẽ iure.locũ bʒ ĩ his
qruũ par ẽ cã.qð ꝓbat᷑.ff.de re.iu.q̃tiens vtriuſq;.⁊ dixi ·ð re.iu.qͥ pᷣoꝛ.
ad h.S.e.eũ cui.ſi autẽ diſparẽ eõ.nõ hʒ locũ regula vt hic. hinc eſt ꝙ lex

dicit pꝛiuilegia conſiderari.nõ tam expte q; ex cauſa.ff. de pꝛiuile. creꝭ

di.l.pꝛiuilegia.⁊ crcditrix dotalis pꝛetert᷑ quibuſdã creditoꝛiba etis an⸗

.

terioꝛibꝰ non tñ filijs ex pꝛioꝛi matrimonio.qui agũt de dote materna
C.qui po.in pig.ha.l.vlti.vbi de hoc.
m ¶ Specialiter. auctoꝛitate ergo hui ſpecialis mandati fungi po⸗
tius delegatꝰ q; legatus.⁊ ſic delegatis auctoꝛitate videt᷑ eſſe receptus.
Sed tempoꝛe alexandri quidã contrarium dicebant dicẽtes ꝙ ſpecia⸗

pꝛedicta poteſtate nõ habita mentione canonicatũ ⁊ pꝛebendam ſi va⸗
cat vel quã pꝛimo vacauerit in aliqua eccleſia lega tionis mihi cõferat.
Tertio canonicus ipſius eccleſie renũciat ⁊ legatꝰ etiã ignoꝛans colla
tionẽ mihi factam confert tibi pꝛebendam pꝛedictam nõ tenet collatio
legati.ſed mihi illa pꝛebenda debetur.

le mandatum legato directũ nõ inducit nouã auctoꝛitatẽ pape ſed ve⸗

teris poteſtatis legatiꝓ
rogationem.ar.ff. de pᷣ⸗
ca.ſed ſi manẽte vnde p⸗
mo receptus tali aucto⸗
ritate legatiꝓꝛogata re⸗
ceptus videt᷑ vnde poſt⸗
ponitur ſeeũdo recepto
auctoꝛitate pape.⁊ hᷣ vi⸗
debat᷑ dicere conſtitutio
alexã.execrabilis. Sed
cõtrariũ eſt verum vt h̊
vides. nec obſtat lex.ſed

ſi manẽte.que loquitur

cũ pꝛima ⁊ ſecunda con
ceſſio ſunt eiuſdeʒ natu⸗
re ⁊ foꝛme. ſed hic ptãs
legationis eſt per ſe ⁊ po
teſtas pꝛouidendi vel cõ
ferendi auctoꝛitate apo⸗
ſtolica poſtea cõceſſa eo⸗
dem modo per ſe.⁊ gra⸗
tioſa data vel fauoꝛe le/
gati.vel eiꝰ pꝛo quo ſcri
bicur.cõſtitutio execra⸗
hilis.vel loquebatur in
ſuo caſu ſpeciali.cũ ſcilzʒ

ditvlt ſi y. S ke e Pet . mandat ex ſe.⁊ eſt caſu
mngnnerg Netin e, terepotuiſti,? ideo pdict licetigio noſtra que eandem pocqipauim po in quo poreſ don it
gato cardinali qui cofe- rantib alteri ↄferre neqᷣuit?· Jgẽ teſtatem potioꝛ debet eſſe cõditio. eo nõ per alium. vt. S. de of
eeurelecheantoctet AVUldum venerabili fratri nẽ̃o pᷣſertim ꝓPem canõicas ⁊ legitiimas ga -Denulennfüre
. .„GY⸗ * 5. — . – „ — — . .
bemij hui⸗ ibꝛl. epo paleſtrino que ad puͥr ſanctões p ſpẽm generi derogat õ catura. veibt. Jo.an.

gratiam mihi factã

apapa de canonicatu et
pꝛebẽda bonoñ.canoni⸗

gati vel alteriꝰ auctoꝛitate ap.ſibi ſpe
cialiter in hacparte cõceſſa fungen⸗
tis recipit᷑auctoꝛitate ap. receptũ eſ⸗

uſe dubiü no exiſtit. ¶ YIgem.

YIpoſtq; canonicatũ in aliqua

MBecclia tibi cõtulimus.⁊ de pꝛe

benda nulli alij de iure debira inibi
pꝛoxime vacatura madauim pꝛoui⸗
deri.hi ad quos in ea ſpectat collatio

pꝛebendaꝑ, pꝛebendam que vacauit

ibi poſtmodũ motu pꝛopꝛio ignoꝛan
tes tibi gratiã factã.alij duxerũt con
ferendã.talis collatio in tuũ pꝛeiudi⸗
cium attẽtata nullaʒ obtinet firmita⸗

tẽ. nam eoipſo ꝙ canonicꝰ auctoꝛita⸗

teap.fuiſti effect ius ad obtinendum
pꝛebendã ꝓximo vacatura ibidẽ tibi
acquiſitũ extitit.eandẽq; q;cito vaca
uit.exquo nulli alij debebat᷑, iuſte pe

MRtes deſtinauim gallicanas re
cipiendi auctoꝛitate ntᷣa reſignatiõeʒ
ab obtinentibus bñficia eccleſiaſtica

in eiſdem partita qui ea vellent libe

b Auctoꝛitate noſtra.hoc foꝛtificabat dubiũ quaſi exquo auctoꝛi⸗

eos idem epiſcopꝰ collationis pꝛoui

ſionis reſeruatiõis⁊ decxeti pꝛedicto
rum foꝛſan ignarus guilielmo vaſalli
pꝛeſbytero cõtuliſſet dicti executoꝛes
collatiõe non obſtãte pꝛedictam litte
rarum noſtrarum auctoꝛitate pꝛebẽ⸗
dam eandeʒ dicto camerario velut ſi⸗
bi debitã contulerunt quem dict pꝛe
ſbyter pꝛetextu collationis per dictũ
epᷣm ſibi facte ꝙ pꝛebendaʒ ipſam pa
afice poſſidere valeat. nõ permittit.
ꝓpter quod idẽ camerarinobis ſup⸗
plicauit humiliter.vt ꝓuideri ſibi ſu⸗
ꝑ hoc de opoꝛtuno remedio dignare⸗
mur. OHos igitur attendẽtes ꝙ et
ſi memoꝛato epᷣo pꝛedictam conceſſi⸗
mus poteſtateʒ penes nos tñ nihilo⸗
minus remanſit maio: li; eadem po

teſtas etiam in pꝛedictis ꝓpter quod

ð genere ĩ derogate ſpecie mẽtio nul⸗
la fiat. Conſiderãtes quoq; ꝙnos ex

poſito nobis de poteſtate pꝛedicta ni

hilomin litteras gratioſas daremꝰ

tate apoſtolica hoc facie

bat in ſecũdo mandaro.
de illa pᷣma poteſtate mẽ
cio fieri deberet.als eniʒ

ſi poteſtate oꝛdinaria h

faceret ſatis videbat᷑ du
bium terminatũ..e.ti.
c.ꝓximo. .
¶Beneficia.ſumitur

hic beneficium large. xv·

ad beneficia eccleſtaruʒ
cathedralium ectendat᷑.
vt per inferioꝛa patʒ ar.
ↄtra.S.e.q;ulis.
d & Libere. non enĩ pa
ctlo vel conditio in his
locum habet. S.de tranſ

acꝗ.ſuper eo. et facit de

elec. cuʒ inter.r. ⁊ quod
ibi nota. =
e ¶ Idoneis. ⁊ ſic non
pueris vel alijs hñficia⸗

tis. S. e. ſup inoꝛdinata.
eo.ti.is cui. Jo.an.
f ¶NPoteſtatẽ. hancpo

teſtatem legatus nõ de⸗

g Xanonicatũ. ⁊ lit
affecta erat pꝛebẽda pꝛi⸗
mo vacans ſine alio de⸗

creto.vt.S.ca.ꝓxi.⁊.j.ſe-

ci hoc ignoꝛãtes ⁊ igno⸗ den trt . Riiint ken 10115 Hee quitur.
rati pꝛebendaʒ conferüt rxe in eꝰ manibus reſignare.ac bene in dictis ꝑtibus non habita mẽtione b ¶Que lexoneñ. eccle
poſt vacantem nõ tenet ficia ipſa perſonis idoneis ↄferendkſi de ipſa.qẽ foꝛet abſurdum ſi taʒlata ſia ⁊c. Jo⸗ꝛen.
Hõ d per noſtras litteras poteſtate concel noſtra impediret᷑ poteſtas, ſi in o⸗ 1, Iig . gallicanis
te quo ad ſecundu impe ſa. Nos poſtmodũ de conceſſiõe bus ꝓuiſionũ noſtrarum litteris q̊s catur pꝛebenda.. .
trantem a papa, ſic etisz huiuſmodi nõ habita mẽtiõe nicolao concederemus in ꝑtibus ſupꝛadictis l Zalis.ſ.canonicatł᷑ 4

inſpicitur quo ad illum

de bonefac, camerario dilecti filij nti

opoꝛteret de ſepedicta poteſtate ſpe⸗

T nillłi alij de iure debita

i are hit T.tit ſctilaurentij in damaſo pꝛelb- glalem facerementionẽ, ⁊ decretuʒ Saroißt altectmaraſaitt . 1
o ontulimꝰ. quid teri cardinalis canonicatũ lexoneñ. noſtrum pꝛedictum. maxime hic vbi n & Pꝛel byteri. gunllal
ſi non eruit ſed conſer eccleſie que in partibus illis exiſtit. iam dictus camerariꝰante dictam re mi vaſalli. 11121212
coneel pꝛeben. ſi capitu,; 2 pꝛebend nulli alij de iure debiim nunciationem ꝑ nos eratlexoñ. effe⸗ o Pacifice. ſi igiͤpe. n
lorrec. Amilt. ſiqua tuc vacabat in dicta eccleſia c ctus canonicus, ſtatim ignoꝛantes li hendababent cer da ſ4
p Poſtmodũ. Quid tulimus.⁊ ſibi pꝛouidimꝰ de eiſdem gauerat.cum ſuꝑ incerto nõ eſſet. nec ſe facere pꝛomoueriS. .
ſinge nempoꝛis anbae SDi vero nulla talis pbenda vacabat ex alieno penderet arbitrio vel volun li.de elcc.cõmiſſa. h. i. ⁊ẽ ci
Rirt collarg. vicler g re; ibidẽ nos pbẽdã ꝓxio inibi vacaturã tate cuiuſuis.qui acceptandi poteſta b Tasden. . maloret
neat collatio. qꝛ manda conferendã dicto camerario cũ vaca tẽ haberet. ⁊ idcircopillud etiam ex⸗ 4 & Preo “ ecen. 4
batur de pꝛima vacatu⸗ rat donationiaplice duxim reſeruan pꝛeſſiſſe videmur nealiꝰ poſſet ↄfer⸗ ſic. ů. de pcu.nõ iniuſte.
babuert ola a ca decernétes extunc irritu inane. re. ⁊poteſtatẽpꝛedictam q;tumad p S. clc.tt ſi. duo. ? de oꝛ⸗ H
vt. cſi clerieus .1. ſi.S. . ſi ſecus ſuper hoca quoquã continge ſentem ſpeciẽ reuocaſſe quein hoc ca l en uren. z de 4
? ideo elt ſtilus curie. p/ Eret attẽtari certis ſibi ad hoc executo ſu vbi agitur de lucro dicti guilelmi reſcrip. en vecvaſtorat. bl
bendam ſ ai cabae ribus deputat· Cuüq; poſtmodũ ti agitur? non de piudicio epiſcopi de offi lega. ſtuduiſti. .
rir 22 Gants crego ide; nicolaus vaſalli clericus canonicari mẽoꝛati abignoꝛute potuit reuocari. Ide ree iu. generi. ibixi
groem ꝗ ſequit ni o; 2 pꝛebend i: quos in dicta lexoñ.ecle necpoſtreuocationẽ hmõi ius peuz de de hoc. e.. deresu. 8
1port ad oc ſe.ſi bene, ſia obtiebat, in dicti epiſcopi manibꝰ in aliuʒ etiam ignoꝛantem in rereuo⸗ cor e. uto.t.dh rniſ n
kicig:a 21. ꝛoprio ge reſignaſſer⁊ dicte poteſtatis pꝛeteuu cata tranſferri ad inſtar etiam ſerui s Belpari poreſta, 8
ſe S rtic . te data legato. valẽt ̊ lit
“ contuliſſent eroc/ tere cũ non ſit talis veri
M . inꝰ lras habuiſſet.S.e.ti.ſuper lr̃is.lʒ hoc in lr̃is ad beneficia im⸗
. uſe⸗ nacstutom mnlro ꝛtlrergo vacantem. qꝛ difficilius ius conſti petratis generalit᷑non ſit derg entn ol elide ninram.
ſeueur nce ura q; in vacante.S. de conceſ.pꝛebenda.nulla.S.eę.ti.di nota honi modũ argumentãdi ex ſequala abſurditatis.ſic.s.de excep.
5.·rt. .. . “” v. I Ioſtra.papa nõ debet iuſticiã ſuã negligere qui (cũ i ioꝛ.
alequiuit TMlarginen cui ſic collatũ fuerat.ſi dimiſit aliquod be/⸗ Giids in ſüa uſtiche Sner rrg definneee ke gin⸗ aul Cen tater loc⸗
8 un eoheer ulnd habenguʒ recuperat illud.ſi ſine difficultate co⸗ 168 Incerto.ſicut cũ ſcrihitur alicuipuideri de beneficio qð pᷣmo va⸗ 4
en Sa n. ami laeben eã ſibi dimiſerit.als non.je.ti.ſi bencficia cabit in ciuitate.vel qdð pꝛimo vacabit in ꝓuintia.vt.S.co.q;uis. incer
4 . auſtol 1 1. Si papa det licentiam legato ſuo recipiẽdi au tũ eſt ꝙ bñficiũ ipetrans ſit habiturꝰ.ſed hᷣ̊ certũ ẽ de canõicatu lexoñ. ſ
ctoꝛitate apoſtolica reſignationcs beneficioꝝ legationis ſue libere PAAcceptandi.vt j.de conceſ.pᷣben.qꝛ cũctis.⁊.c.ne captãde ⁊.· “

n manibus ſuis factas. illa beneſicia conferendi. Secundo papa de 5Reuocaſſe.lʒ enim eandẽ retinuerit poteſtateʒ ⁊ tamen maioꝛẽ ſ-

N
en.

nen
ſgce
lrn
en
ene
;
i
den⸗

nier
y
fing
encn,
tr

noin
nbe
Netrngf
feted.
icto

ſenen
Pffion
chfnet
ſan.
haneye
n
ckaan
ſooſen
tode
ltinfiri
paodn
lon
ti ae
ehicenn⸗
lealon
prierpt

neñ ed

licanis
l.canon
g.
cnonidl
Ure debin
tl factnt
mopadel
terl,gul

ſiigton
Crthoꝛdt
nöten

nonerid e.

piſſaſi
emaſon
dreſpeen
cupouipi
noͤinit
DuorNe
Ures.
tionessd
ehuſen
. ſoukt

nenemn

f.deng

reuocandi etiam tacite.vt hic vides.

De pꝛeben. et dig.

a. ¶ Lucro.de damno enim eius non agitur.quia ſi dimiſit pꝛioꝛa be⸗

.

nefici

a recuperat illa ᷣm foꝛmam decr e.ſi beneficia.

a ¶ Ad inſtar. coadiuuat pꝛoximã rationem ꝑ duo legalia argumenta,
ce pꝛeben.conceſ.quia cunctis.de ſen.ex.ſi laicus. .
b Serui.habes hoc. ff. ſi cer.pe.l.eius qui in pꝛouintia. bic eni non

agitur de damno ſerui. ⁊
ſic ab ignoꝛãte ſeruo po⸗
teſtas reuocat᷑ ſic ĩducit
ad pꝛopoſitum.
c Calendario.i.nomi
nibus faciendis.ff. dele.
ij.qui filium.
d ¶Mon facit debitoꝛẽ
tñ ſoluentẽ ſibi ⁊ hoc ig⸗
noꝛãtẽ liberat. vt in 4.
eius qui.⁊.ff.de ſolutio.
ſi⸗ quis ſeruo.⁊.l.cũ quii
§. .
e Reuocans.ſic.S.e.li.
de reſcripti.ſi gratioſe.
i.rñ.vbi de hoc j. ne. ſe.
va.ca.vno.in fi.ff.loc.l.
iiij.inſti.manda.ꝭ.recte
f ¶Et domini.rpete ad
inſtar.⁊ habes hoc.ff. de

pecu.l.non ſtatim.ff. de

op.leg.apud aufidiũ.Et
eſt hoc caſu quoddã ſpẽa

le 5 regulã.s.de re.iu.c.

i.ff.e.l.nihil.quia peculi
um reñ.tm̃ verbis conſti
tuitur.ff.de pecuł.peculi
um. . ſi verbis noia ⁊ tñ
verbis tollit᷑ vt hic.⁊ in
pꝛedicta.l.non ſtatiʒ.io.
g Pꝛemiſſa. ſemꝑ eni pᷣ
cedere habet.xij.q.ij.in⸗
digne.ð.de ſen.ex.ſacro.
cũ ſi.

5 Uia ſepe ſecundus

gqui ipetranit digni⸗
tatẽ ⁊ pꝛebendã pꝛeferet᷑
pꝛioꝛi qui ſolũ pꝛebẽdaʒ
impetrauit ſi pꝛebẽda di
gnitati eſt annexa. alias
nõ. Emanauit aũt hecð

cre.ad declarationẽ⁊ coꝛ

rectionẽ eoꝝ que no.ino
cẽ.⁊ hoſ.s:.eę.t.c.vl.⁊.S.ð
ma.⁊ obe ſtatuimꝰ.⁊ cõ
poſt. de reſcrip.c.in glo.
magna.S.vnũ caſumt
repꝛobata ẽ opinio ino.
2 eõpoſt qui dicebant. lʒ
ꝛebenda non eſſet anne

ra dignitatẽ habentẽ pꝛe

ſe de mãdato pape ꝓnun
ciaſſe in bo.eccleſia in di

accipientes nõ facit.licet inter cõtra⸗

calendario pꝛepoſiti qui poſt moꝛteʒ
dñi pꝛeponẽtis mutuatas pecunias
hentes moꝛs dñi pꝛepoſitũ reuocãs
fuerit ignoꝛata.⁊ dñi qui peculiũ ꝓ⸗
pꝛio ſeruo conceſſerat ſtatim perimit
cũ in eo ſus mutauerit volutatem. et
diſcretioni veſtre mandam. quatinꝰ
pfatũ pᷣſpyterũ monitione pꝛemiſſa.
ꝑ cenſurã eccleſiaſticã cõpellat vt col⸗

latione de canonicatu ⁊ pꝛebẽda pꝛe⸗

dictis p dictũ epᷣm ſibi facta.que nul
la extitit non obſtãte dicto camerario
pꝛebendã ipſã omnino dimittat ⁊ eũ

.

ſupꝑ ea deĩceps nollgtensin zun.
ʒ3

Viaſepe duditak
multis. ſicanonicatus alicu⸗

us ecclie ſit collatꝰ a ſede ap.

ſucceſſiue duob:fueritq; mandatũ pᷣ

mo de pꝛebenda ſcdᷣo vero de pᷣbẽda

⁊ dignitate pſonatu vel officio. cum

ſe facultas obtulerit pꝛouideri quis
ipᷣoꝝ in pᷣbenda que cũ dignitate per⸗
ſonatuvel officiovacat ibi poſtmodũ
debeat de iure pᷣferri. Nos dubi⸗
tationẽ hmõi ſopita volẽtes pñti de
claramus edicto.pꝛimũ cũ ſit tẽpoꝛe
anterioꝛ cui ꝑ mandatũ ſecundũ pᷣiu
dicari aut ius ipᷣius abſoꝛberi nõ de⸗
bet exquo de intẽtione mãdãtis cõtra
ria non apparet pᷣferendũ eſſe in detã

pbenda:niſi vacanti dignitati pſona⸗
tui vel officio ſit annexa.nã ſi eſeran
nexa ſecũdus cui debetur dignitas ꝑ
ſonatLofficiũ pᷣferet᷑i ia. Idẽ.

Em ĩn illis, quibo ben eficia cu

rãaſarum habẽtia cõmittunt.
Kmaioꝛ q;ᷓ in his qᷓ ad alia pmoz3u

lita. c.pe.ad hoe.s. e.graue.⁊.c.ſe. ⁊. S.e. c. i

LX

v MIntentionis.ad quam recurrendum eſt vt.S.eic.vl.⁊.S.de deci. ex
multiplici vbi de hoc.Illa autem intentio ⁊ ratio que fuit delegantis ð
bet eſſe ⁊ delegati.S.de reſcrip.ſuper literis in fi.
x Cura.etiam ſi in literis pꝛouideri mandetnr ꝙ animarum cura nõ
negligatur.ſi qua imminet dignitati.quod dic.vt in cle.e.c/ſi dignitatẽ

uẽtur idoneitas requirat᷑ intẽtõis
noſtre nequaq;ᷓ exiſtit. vt cũ aliquib
de eccleſijs pſonatibo dignitatibo vel

glijs beneficijs quibuſcuq; de aĩaruʒ

4*.

cura mentione nõ habita. pꝛouideri
mandam.ipᷣis de his quibo hmõi cu
ra iminet.poſſit aut ðbeat pꝛouideri.
¶ Illis vero pꝛo quibo ſcribimꝰ vt
pꝛouideat᷑eiſdẽ de ꝑſonatibus vel di
gnitatibo etiã ſi cura habeãtaĩarũ ad
collationẽ pꝛouiſionẽ pꝛeſentationẽ ł
diſpoſitionẽ ſpectantib quoꝛũcunq;
ꝓuideci nequibitde pꝛelaturis ꝑſona
natibo vel dignitatiby ad quos ſeu q̃̊s
per electionẽ bi qui eis ha bẽt pᷣfici aſ
ſumũtur. Cum aurinter collationem
pꝛeſentationẽ ⁊ inſtitutionẽ diſerẽtia

magna eſſe noſcatur ſi cui de benefi

cio ad alicuius collatiõe ſpectãte pꝛo
uideri mandet᷑. deillo quod ad ei pꝛe

ſentationẽ vel inſtitutionẽ ꝑtinet pꝛo

uiderinon poterit.necetia econuerſo.
erpꝛeſſo enĩ vno caſuũ pᷣdictoꝑ man⸗
datũ ſuꝑ hoc factũ.quod debet de ſui

natura reſtringi ad alios extẽdi non

debet. Sivo de beneficio ad aliquoꝝ
collationẽ vel pᷣſentationẽ ſpectãte nõ
adiecto cõiter vel diuiſim pꝛouiſio in
iungit᷑ faciẽda in beneficio qdð ad col⸗
lationẽ vel pꝛeſentationẽalteri ipᷣoꝛũ
tm̃ ptinet adimpleri nõ põt. Sicuti
ſi de beneficio ſpectante ad collatiõeʒ

vnius pꝛouiſio iniuncta fniſſet imple
ri nõ poſſ in beneficio cui collatõ ad

eũuũ ſil cũ alio ptinẽt. ¶ Ydẽ
Itibi abſenti per tuũ epᷣmꝰ
conferat᷑ beneficiũ.licet ꝑ col

latõez hmõi donec eã rataʒ habueris

li.reſpon.
Pꝛouideri.hinc ẽ ꝙ
cum patientibus ðfectũ
in etate diſpenſant epᷣi in
dignitatibus non cura⸗

tis.ſed in curatis non. S“

e.li.de eta.⁊ quali.c.vno
⁊ eſt ſi. de fi pꝛeſ. c.i.⁊ eſt
hoc pꝛopter beneficioꝛuʒ
impetrationeʒ que dici
ambitioſa ⁊ reſtringẽda
5.e.q;uis.cum alias no
mine beneficijdignitateſ
⁊ beneficia includant᷑.vt
8. de ver. ſig. c. pen. Quid
ſi papa ſimpliciter man⸗
dat pꝛouidere quod reqͥ
rat iacrũ oꝛdinẽ videt᷑ ꝙ
non ar.huiꝰ.c.ad hec.s.
e.li. de fi. pꝛeſ. c.i. Sʒ dic
3ꝗᷓe.ti cui ad idẽ.s.e. ſi
pꝛo clericis.niſi pateret᷑
in eta.deſectum.ita ꝙ ad
illum oꝛdineʒ pꝛomoue
ri non poſſet.vt ibi.⁊.S.
e.li.de reſ.eo tempoꝛe.
3 Electionem. electio
igitur non concluditnr
ſub verbo pꝛouiſionis ł
diſpoſitionis. cum inter
iſta tria ſit differentia.et
facit quod ſtatiʒ ſequit᷑ ⁊
eſt ſi.S.e.li.de of.leg. ð li
beratione.rñ. i.⁊ ſac qð
dixi. s.e.li.de elec.c.vl.⁊
Ic.pꝛoxi.ij.rñ. in glo.ſʒ
nonne.
a Eis.i.pꝛ elaturis ꝑ⸗
ſonatibus vel dignitati⸗
bus.

b Eſſumuntur. ctiã ſi
inhibeatur in literis ne

elec. elegant. vt in elem.
e.ti.ſi dignitatem.ij.rñ.

AMoſcatur. hincẽ ꝙ

capitulũ vacante ſede nõ
cõferat beneſicia.que ſpe
ctant ad collationeʒ epi⸗

ſcopi.s.ne.ſe.va.c.ij.?.

e.li.e.ti.c.vno.⁊ tñ tunc
inſtituit inſtituendoſ ab

epiſcopoꝗe.li. de inſti. c.

i.s. de ma. ⁊ obe. cũ olim
2 idem vides in generali

ferri. ⁊ ſic dicebat cõpoſ. ð

gnitate archipꝛeſpiterali:iappꝛobata eſt antem opinio hoſtien.

IDubitatur.⁊ merito fuit declaratio eoꝛum facienda.ſic.S.e.li.ð elec.
quia ſepe.s.de li.non conteſt.quonimam.Dubitabatur autem pꝛopter

varias opiniones quas.S.vidiſti.⁊ fuit etiam hec dubitatio noſtris tẽ/
poꝛibus in bo. eccleſiis. Ilꝛ & Pꝛebenda tantum.

l Officio.perpetuo in accleſia. vt.s. de conſue.c.i.

m ¶ Uacat.moꝛte renunciatione vel pꝛomotione illius qui dignitatẽ
habebat ⁊ pꝛebendam.
n Declaramus. Mota quia ius nouum non facit ſed vetus declarat.
facit quod dixi.S.ti.pꝛoxi.c.vno.
o. Anterioꝛ. ⁊ ſiceſt iure potioꝛ. quia exquo pꝛcbenda non eſt annexa
vuſe Mo a0 hoc eſt par cauſa.ſecus cum eſt annexa.⁊ facit quod di
p Pꝛeiudicari.gratia enim ⁊ facta intelligitur fieri ſine alieni.iuris p
ludicio. S.e.li.de reſcrip.q;uis.
q ¶ Apparet.quia tunc ſecus e.c.pe.⁊ de conceſ.pꝛebe.auctoꝛitate.
r. Annexa. erquo enim habet vnum connexoꝛum ⁊ reliquum habere
debet. de conſtitu. tranſſato.ad hoc.ð.e.ti.ſuper eo.habes igiturvnum
caſum in quo ſecũdus impetrans pꝛimo impetranti pꝛefertur. aliuʒ ba
huiſti. S. e. ſi clericus.alium e.c.penul. alium de conceſ- pꝛeben.c.penlł.
Interdum habes ꝙ vacat pꝛebenda.⁊ ille qui expectat pꝛimam. illã nõ

2

vonſequitur. vnum caſum habeg.Sie.ti.c.ij.in fi.aliumj.e.cum in eccle
a.tertium.pe.ti.cui.quartum.j.de re.per.c.vno.quintum.S.de renun
cla. c.ij. ⁊ alium habes in cle.gratie. de reſcriob.
VUm in uüllis. Declarantur hic aneno. per ber inno. choſt. F. e. c. vl.
0

lt s. e s,dereſcripc m glo. magna. ſcrip.c.in glo.magna.ꝭ.ſed quid in bis.

Requiratur. eſt eni

ars artium regimen animarum. 5. de eta. 2 q⸗

—2—

vica. S. de inſti. et frequentibus. 9. e.li.de of.vica.c.vl.
b Adiecta.exquo papa non adij cit alterũ tantum grauare non intẽ

dit.x hoc intellige ſecundum determinationem quam habebis e.ti.c.

vl. ⁊ fuit hoc ſumptũ ex quadam extrausganti que incipiebat cõtingit
interdum ſicutte ⁊c. ”
CAlio.abſurdum enim eſſet illum grauari de quo papa non ĩitellexit
In contrariũ videbatur quia ad collationem ſuam ſpectat. licet ⁊ alte⸗

rius.nam ⁊ qui iurat ſuum non eſſe.iurat ⁊ ſibi cẽ mune non eſſe.ff. de

ver.ſig. pupillus.i.vl.⁊ qui legat ſeruos ſuos.⁊ qui in torum ⁊ qui in
parte ſui ſunt. videt᷑ legaſſe.ff. de.l.iij.l.ſi quis ſeruos.ſed hoc facit con⸗
traria intentio pape.idem eſt ergo dicere ad collationem talis.⁊ ſolius

talis. . ₰W
. . . r. ⸗ — . . 6 4 —
Inibi abſenti. beneficium mihi collatũ ante diſſenſum meum alteri n &σ r
conferri non poteſt.niſi terminns mihi datus ad conſentien dũ eſſi /.

elapſus?e tunc etiam poſt terminum antcq; alteri conferatur potero cõ

ſentire. Emanauit hec decr. ad declarationem coꝝ que no. inno.? hoſt. .
2 moderni.s:e. accedens ⁊ hoſt. in ſum. de inſti. . quis inſtitui ſcieba-

mus enim ꝙ abſente poterat beneficium conſerri ⁊ abſens inueſtiri vt

ibi.ſed dubitabatur an medio tempoꝛe poſſet collatio reuocari. quod
hic terminatur.⁊ quod dicit abſenti idem ⁊ multo foꝛtius ſi pꝛeſenti.qͥ
foꝛte deliberare velle ſe dixit.

* 2 ,Aℳ. „ . „ . „ .
CE piſcopum.factum ponit non ius.quia idem ſi per alium.
Habueris.acceptando vel conſentiendo vel ratum babendo ſi ne⸗

Fog oium geſto⸗ vel pꝛocuratoꝛ generalis fuerat inueſtitus de ipſo ſed ſi

pecialis ſtatim dici debuit ſuum.quod dic vt not.e.accedens.ad bocff
de ne. ge. ſi ego. ff. de acqᷣ. poſ.qui abſen.

1

bſificiũ.nõ facta mẽtiõe de illo beneficio goccupatſ tenebat. ꝙ lf̃e ſi va

. ; =— . .
Acquiras.ſecus in legato ſ ciet qꝛ tũc acaͤrik dominũ legatoꝛio

ignoꝛanti. licet cõmutabiliter.ff. de ter
di.⁊ demõ.l.legata.per que iura dicebant quidã q
qð habes.s.de elec. cũ inter canonicos. ?.c. publi. ad
ſemel cũ ſuis cõcoꝛ. Alij dicebant ꝙ ſi ſcõopꝛius flere
cõſentiret bene tenebat collatio ꝑ·l· C. de rei ven. lquo

fi. vbi dicit᷑. ꝙ ſi res vẽdi⸗
ta fuerit duoby ille poti⸗
oꝛ eſt cui pꝛius fuerit tra
dita.⁊ vide qð dixi · de
re.iu.qui pꝛioꝛ. Tertia
opinio erat.ꝙ aut ſecun

dus ſciẽter recipiebat be

neficiũ aut ignoꝛant᷑.in
pꝛimo caſu non tenebat
collatio in ſcðo ſic. tenet
tñ cõferẽs pꝛouidere pꝛi
mo in equalẽti beneficio

ad hoc.S.e. inter cecera.

. de re. iu. par.paſto.fac
ad hoc diſtinctionẽ de
coceſ:pꝛeben. qꝛ cunctis
ff. de vſu. l. ſtich.
h Alius. puta legatuſ
de latere qui cõfert bene

ficia vacãtia.S.de off.le.

c.ij.iſtud aũt cõferre po⸗
terit.qð licet vacet tñ nõ
eſt libeꝝ. vt j· ſequitur.
1Perſonã. ſed nunqᷣd

poterit alteri ſub cõditõ

ne cõkferre .ſ. ſi ille non ac
ceptauerit.no.S. æ.li.ð e⸗
lec.c.ij.⁊ .dere.iu.actꝰ.

ſicut beneficiũ nõ vacãas

nõ cõfert᷑ cũ cõditõne qñ

vacabit. S. de cõceſ. pbẽ.

c.ij.ad hoc.sS. de reſcrip.

paſto. Sed nunqͥd põt ð

illo oꝛdinare nõ cõferen
do ꝑſone. ſed alias puto

viuẽ do vel religioſuʒ lo⸗/

cũ cõſtituẽdo non niſi ſiẽ
poſſet poſt acceptionem
cũ eadẽ ſit rõ.S.de ecc.e⸗
di.nõ audientiã.ij.S.e.ex

de le. ij. cũ pater. F. ſurdo. facit.ff. ð cõ⸗

hoc · de re. lur. qo
t traditio.vel pᷣus
tiẽs.in pꝛin.⁊ in

ius in ipo beneficõ vt tuũ dici valeat
nõ acquirasipᷣe tũ epᷣs vel quicunq;
alius de ipo beneficio niſi conſentixe
recuſes. in pſonã alteriꝰ oꝛdinare neq;
bit. quod ſi fecerit/ eius oꝛdinatio fa⸗
cta de beneficio nõ libero. viribo non

ſubſiſtet. Sʒ ſi es notiſicata tibi col

latiõe ad cõſentiedũ terminũ cõpetẽè⸗
tem aſſignet: niſi cõtra ſenſeris. potit
eo lapſo beneficiũ libere cui viderxit

ſit terminus pꝛeſtare coõſenſum.? ex
ipſo nõ poterit aliter oꝛdinari-.

tuc de ipſo noõ poterlt atere
RElm qui beneficiü cui 25
animar cura imminet vi oceu

pat. ſeu ſeſcient iniuſteitrudit

in eo decernim ipo iure ſoꝛe pꝛiuatũ
benficio qð cũ cura ſili pꝛimit obtie⸗
bat nõ deq;. vt ſtultꝰ melioꝛ qᷓ perit⸗
dditõis exiſtat. vl ꝙ iuaſoꝛ eo qiuſtei
gredit᷑. puilegio gaudeat potioꝛi. An
ſupꝑ vt violẽtia que auctoꝛitatevelye

*

rius temeritate pꝛopꝛia occupare di⸗

gnitates ꝑſonatus aut alia quecunq;
ecchiaſtica beneficia nõ verentur et ſi
nõ virtutis amoꝛe pene ſaltẽ foꝛmidi
ne a ſue temeritatis audacia refrenẽt

eoipſo ius ſi qð in dignitatib) pſonati

ð hic dicit᷑. itẽ per id

fſcʒ vnus mmẽſis.S. e.li. de

bfficio iur. poſſit ep̃s di

bea bñficijs occupatiſtlex ad ea ipᷣis
foꝛſitã cõpetebat amittét. SYdẽ.
Acui concedit᷑ vt auctoꝛitate

poſuiſti xij.q·ij. ante pe.
⁊ etiã tũc ſecũdario fit oꝛ
dinatio in perſonam.
l: Lerminũ. ſʒ nonne
ſtatutꝰ eſt terminꝰ a iure
infra quẽ cõſentire debʒ·

– ſua vel alia eccleſia pꝛouidere
alicuialiud beneficiũ ſufficiens obti⸗
ler z it. nec viger e de / neti puidere nõ põt niſi pꝛio ille bñſi

minuere. de re. iu. idul
tũ.cũ ſuis cõcoꝛ Dic de/ èMð
cre. illã loqui in electis qui adbuc hñtis cõfirmationẽ petere.iſtã in his

A. poſſit vniperſone idoneei

leãt.ne ſit melioꝛis cõditiõis ⁊c.vt hic.ad hoc S.e.qᷓ;uis.⁊ ſic intelligit᷑

J.e. ſi motu.⁊ idẽ etiã ſᷣm id dici pᷣt decr.nõ pᷣt ·e.ſ.ꝙ ſi aliqs hẽbat plu⸗

ra beneficia.⁊ qᷣbpvnũ erat occupatũ.⁊ tacito ð illo ſuꝑ alijs impetrauit

ciũ qð obtinet oĩno dimittat vel niſi
conceſſione hmõi ſit expꝛeſſuʒ ꝙ aliaſ

beneſiciate valeatpꝛouidere pione.tẽ
enĩ pꝛouidere poterit vnicũ dutaxat

beneficiũ obtinẽti. dũ tñi illi cura non
immineat aiax. ¶ Si vero coceſſuʒ

fuerit. vt pꝛouidet᷑illi valeat.quealia

7

beneficia noſcit obtinere.hmõiplura
litas debet ſolũ ad duo beneficia ſine

libere cui vident t cura reſtringi pꝛouiſio quoq; facta ʒ
expedire cõferre. ¶ Anteq; tñ ipʒ cõ pmiſſa eoipᷣo viribo ñ ſbſiſtat. ¶ J

tul erit tuũ poteris nõ obſtate lapſ.

MBbenelicia que pſe. ap. cofe
Rtunt. aut decreto interpoſito
Preſeruãt interdũ cõtingat ab

g ud quos alias ptinet collato eoꝛũ

hi
dẽ aliquib hmõi collatiõem ſeu reſer

uationẽ ignoꝛãtibo defacto cõferri.et

beneficia queilli tenebãt aut ea. poſt

pᷣdictoꝝ adeptionẽ dimiſſa p eos alijſ
aſſignari .ne talis ignoꝛatia eis cum
ſint ſine culpa. pꝛeiudicialis exiſtat.

ſtatuimus:vt ſi ipᷣi de collatiõe ſeu re
ſeruatiõe pꝛedicta poſtea certioꝛes ef
fecti ſublata difficultate quacuni; oĩ
no dimiſerit bñficia ſicſibi ð facto col
lata ad beneficia ſua pꝛioꝛa collatõe q̃
buſcũq; ꝑſoniſfacta de ipis nequaq;

obſtãte libere reuertãtuxr, ¶ Alioqui

redeũdi ad ea ſi difficultatẽ adhibue

rint in alijs dimittedis ſit ipis penit

interdicta facultas. Euũdẽ qͥ; modũ
in dimittẽdo recepta ⁊ recuꝑando di

miſſa quo ad oẽs alios quifoꝛſan oc⸗

caſione pᷣdicta ſua dimilerint benefi⸗
cia.⁊ dimiſſa ꝑ alios fuerint aſſecuti

quibs ſit collatio in his aũt nõ eſt ſtatutũ certũ tꝑs.⁊ facit.c.pꝛoxi.pꝛo

bat᷑ ⁊ hoc ꝑ id qð ſequit᷑.nã in decr.ꝙ ſit lapſo termino pꝛiuatus eſt ipſo
iure.nec poteſt vlterius conſentire.bic aũt etiã poſt terminũ conſentit.
dummodo res ſit integra vt ſequitur.
l A Lapſo. quaſi diſſenſiſſe videat᷑.ſic.s.e.li.de ap.ab eo.vbi etiã iſta po
nũtur vt paria. Et per hãc lr̃aʒ videt᷑ idẽ dicẽdũ ſi diſſenſerinc.ſ. adhuc

re integra poſſit cõſentire qð vm eſt cõferẽte in eadẽ volũtate manente

dqod hoc.S. de pꝛocu.licet vbi de hoc dixi.io.an.

m onſenſum ad hoc.ff. de op.leil.mancipioꝛum.
Um qul. qui vi vel iniuſte occupat ſcõᷣm beneficiũ curatũ puatus
ſt pꝛimo.qui aũt ſi beneficiũ aliqð occupat eſt ipſo iure pꝛiuatus

ire qð in illo vel ad illud habebat. Emanauit hec decr. ad appꝛobatio

nẽ ⁊ declarationẽ eoꝝ qui no.hoſt.e.ti.de multa.

— —

o Eura.alias nõ haberet locũ pena decr.s. e. de multa. ſi ergo haber
eccleſiã curatã. ⁊ poſtea violenter occupet ſimplex beneficiũ nõ vacatb/

mũ.ſed ꝑdit ius.ſi qð habebat in ſcðo.vt.pꝓxi.rñ. Sed qͥq ſi habet cura
tã eccleſiã.⁊ vi occupat pᷣbendã vel ſimplex bñnficiũ cui eſt annexa eccłia
curata. nũquid vacat pꝛima. Dicꝙ nõ. ſed locũ habebit ſequẽs Rñ.hoc
dico ꝑ decr.S.e.ti.ſuꝑ eo vbi ergo eſſet pꝛiuatꝰ pꝛĩo ꝑ iuſtã receptionem

ſecũdi.erit etiã pꝛiuatꝰꝑ iniuſta alias nõ.⁊ eſt ſi.qð dicimꝰde bigamia qᷓ

inducit᷑ g mrimoniũ qð nõ tenet eo caſu q̊ incurreret᷑ ſi matrimoniũ te⸗
neret.alias non.s.de biga.nup.io.an.

p /Scienter. ignoꝛãter igił nõ tenebit pena.ad hocꝗ.e.ti.ſibñficia.qð

q ¶Obotinebat eadẽ rõe que hic ponit᷑ in pena ðᷣcr.ð młta.(ſuis ↄcoꝛ.
dicz idẽ de decr. cũ iniũ ctꝰ.s.de elec.ſ.ꝙ ſi aliqs ſciẽter.⁊ iiuſte ſe faciat
in epᷣjm cõſecrari puta lit.pen. ꝙ vacẽt pꝛioꝛa beneſcia ſua. ac ſi canõice
cõſecratus fuiſſet.⁊ ſic etiã is audiui in curia foꝛte factũ ꝓpter rõem que
ſequit᷑.⁊ eadẽ rõe videt᷑ ꝙ ſi aliqs iniuſte detinẽs beneficiũ ipetrat aliud

deignaraen facti verũ intelligo ſecꝰiĩ igrãtia iuris ð r.iu.igrãtia cum

ꝑ omnia ðcernim obſeruãqdũ Jð

piſcopo.hec queſtio pꝛimi dicti. SIèGM
a Igonee.⁊ ſi nõ apponatur hoc idem intelligo.s.de elec.cauſam que

r Eriſtat. xvi.q.i:.legi epłam in pꝛin.ff. (diſpẽſatõnẽ.diſpẽſatõ ñ vlʒ.

qð vi aut clã.·l. na · ⁊ Fuꝰ. ff. de iur. faciignoꝛ.l.regula.ꝭ.añnpenlł. nec ex

delicto qͥs facit cõditõeʒ
ſuã melioꝛẽ.ff.de donat.
inter vi. ⁊ vx.l. iij · F. i. de

ſen. ex. ſi vere.nec melioꝛ

dz eſſe ↄtũaciũ qᷓ; obedi⸗
entiũ ↄditõ.s.de poſt.c.
i.ð dolo⁊ cõtu.cõtingit.
s ¶ Uiolenti.no. ꝙ lati
us loquit᷑ ꝑs pꝛia q; hec
ſcdðᷣa.qꝛ loquit᷑ hic ſolũ in
violẽto non in alio ſe in⸗
iuſte intrudẽte.vt in pꝛi⸗

ma pte⁊initit᷑ iſte.s.rigo

ri iluiꝰlegis.C.vnde vi.l.
ſiqs in tantã ⁊.xvi.q.vi⸗
vt placuit.
Verenkt vereri ðberẽt
cũ ſine iuſto ti.illa ðtine

re nõ poſſint nec eos iu⸗

uat antiq̃ poſſeſſioj.ð re
gu.iu.c.i.cũ ſuis cõcoꝛ.
68. M foꝛmidine.ilxij. diſ.
docẽdꝰ. de elec.cũ i cũct
de vi · ⁊ ho. cle. vt clicoꝛũ
ad idẽ.C.de einẽ ꝓpin.l.
vna accedat qð ðꝛ.oder̃t
peccare⁊c.⁊ vocat᷑ talis
timoꝛ ſeruilis qͥ ꝑſe pᷣmi
um nõ hʒ niſi qꝛ ſolet in
ducere filialẽ⁊ ẽ timoꝛ ſer
uilis ſᷣm greg in quo vi⸗
uit peccãdi volũtas. ⁊ ſe
qu eret᷑ opꝰ ſi ſparet᷑ ĩpũi⸗
tas ⁊ ꝑtinet ad ſuũ. Ini
tialis reſpicit amoꝛẽ pꝛe
mij ⁊ ꝑtinet ad mercẽna
nariũ.filialis reſpicit of/⸗

feſã⁊ ꝓpꝛie ad filiũ ꝑtinz

x¶ LTaliter. ſ. violenter
facit ꝓ eo qð.s.dixi⁊c.

VAd ea. dĩ̃na eſt inter

ius qð cõpetit in re⁊ qð
cõpetit ad rẽ.vt videbis

—

bat bic opi. hoſtien.
no.S.e.ti.c.vlt.in fi.
⁊ repꝛobat᷑ opi.inno.ibi
no.⁊ cõpono.ðS.de reſcp.
cũ adeo in fi.⁊ fuit de ſa⸗
cto in mediolañ.archie⸗

I.de cõcel.pꝛeb.c.vl.
DBe cui cõcedit᷑. appꝛo
qua

s. de reſcrip. cum a deo.ad hoc de pꝛeſump.c.vl.

b¶ Suſficiẽs.ergo ſi nõ ẽ ſufficiẽs ſecꝰ ẽ.ad hoc.s.de reſcpᷣ. poſtulaſti

Quid aũt veniat in hac ſufficiẽtia no.S.ꝑ io.xxi.q.i.ci.⁊ ꝑ ber.s.e.ti de

c õ põt.ꝛiũ notabãt dicti doctoꝛes.⁊ mouebantilla rõe. (mõachiſ

qꝛ boc caſu nõ fiebãt gra pꝛouiſo ſʒ puidenti.nec poterat ßm cos ꝓuiſuſ
hoc caſu ambitoſus dici. cũ ad ſui inſtãtiã nil fuerit obtẽtũ.s.e.ꝙuis.j-

c.ſi

notu Sʒ Zꝛiũ eſt vᷣm. qꝛ bñficiatꝰ idoneus nõ eſt.S.e.ſt uꝑ inoꝛdiata

⁊ iure cõi beneficiatus bñficiari nõ mãdat᷑.s.e.c.quia in tantum.
