in fi. c.⁊.v.de iudi.dilecti.
de in inte. re. cõſtitutꝰ. vbi
ð hoc ꝑ Inno.⁊ ho.⁊ ꝑ ho
ſti. de elec. querelã. Alij di
cũt.ꝙ hic⁊ in ſilibo nõ fuit

obiectũ.qꝛ bñ fuiſſet repyul

ſa talis petitio pꝛopt᷑ rões
allegatas in pꝛin.glo. ⁊ ſic
rel enepeegicce decr. cõ
ſtitutus. lĩ dicũt. vbi
actoꝛ incertꝰeſt ex facto alie
no. ⁊ nil ſibi põt imputari
tũc admittit᷑ alternatiuꝰ li⸗
autẽ nonnũq;. alias no. et
ſic ſoluũt contraria.Rafre.
et Inno. dicũt ꝙ vbicunq;
quis pꝛobabiliter dubitat
nõ ſolũ rõi alieni facti.ſed
etiã pꝛopꝛij pᷣt in eodẽ libel
lo plures ꝓponere actiões.
nec cogit᷑.eligere etiã ſi ſe ñ
ↄpatiant᷑. ⁊ ſic intelligatur
decre cõſtitutꝰ. alias ſi nõ
eſt ꝓbabile dubluz eligere
cogit᷑ff.de tribu. in here

nefac,.illa donaſſe.vł mãdaſſe donari ⁊ adde ꝙ dixi.ð. e. le de ele.

vt qs duas, Alij dicũt
licet iſte libellꝰ videat᷑ ꝛ .
nð eſt. quia reivdi.⁊ publiciana nõ ſunt ↄꝛia.ſed diuerſa.cũ ad eũdeẽ finẽ tẽ⸗
dant. cũ autẽ tendũt ad diuerſum finẽ.tũc habẽt locũ Sↄꝛia.et hoc tenet Buil.
in ſpe.vtset ſuꝑ hoc adde quod dixi j·de re:iur.nullus pluribo.

n. ¶ Largitione.ſed per hec non habebat lo cum vendicatio cum non dicak
ꝙ traditio ſecuta fuerit. C.de rei.vendi:.lłſeruũ.vbi emptoꝛ nõ traditum ſibi
pꝛeſentem vendicare non poteſt.ad idem. E.de here.vend.qui tibi.ff. de rei

ven.ſi ager. Sed dicillud verũ in pꝛiuato.ſecus in eccleſia. C.de ſacroſan.ec.
vt inter diuinũ.⁊.S.de cõſuetu.ciij vbi de hoc:et ex hac expꝛeſſione ſuccubu⸗
it abbas vt patehit infra.
o O Pertinere.hoc verbum late patet.ff.de verb. ſig. verbum de ſide inſtru.
inter dilectos

P ¶Allegabatur.ſecunda pars. Pꝛopoſitum pꝛimo fuit pꝛo parte hoſpita

rioꝛum.ꝙ auus ipſius regis caſtrum cumarie cum ſuis finibus infra quos
erat locus de roſellis.pꝛius hoſpitalarijs contulerat reſpõſum fuit per mona
ſterium ꝙ talis donatio nonvalebat.cum facta fuiſſet eo tempoꝛe quo res do
nata erat in poteſtate hoſtium non in dominio donatoꝛis.⁊ pꝛo hac parte fa
cit quia liber homo.fundus hoſtium.et que natura ſieri non concedit in ſti⸗
pulationem venire non poſſunt.ff. deverb.ob.liber bomo.et.liſi ſtipuler etſi
aliquid alicui ſit relictum.quod pꝛopter qualitatem relicti haberi non potu⸗
it. non tenet legatum.licet interdum eſtimatiõem habeat cum diſtinctione le⸗
gis ff. de le. iij · fidei commiſſa. .ſi ſeruo.Contra hanc allegationẽ monaſte⸗
rij allegabat hoſpitale.vt ſequuur. H

. Uigoꝛem.ſcilicet adueniente conditiõe vt ſequitur et requiritur ad hoc
de act. emp.et ven.l.vlti et legatum quod non valet ſi legetur ſub condi⸗

ctione.nonvalet condictiõe adueniente.ff. de le.i.cetera in pꝛine ff. de condi.

et demon.qui heredi.in fiieo.liqui ſub conditione.·

r. · Matura vel qualitas.quia res donata non erat liber bomo vel res ſacra

vel religioſa vel ineſtimabilis.ff. deverb.ob.inter ſtipulantem. S. ſacram. re⸗/

ges enim qui ſpiritualia poſſidere non poſſunt.nec illa poſſunt donare: et re⸗
cipientes ſunt ſacrilegi.xvi:q.vijiſi quis deinceps.

8.1 Laudabile.quaſi diceret.nec ex virtute conditiõis debuit infningl do⸗
natio:quia erat laudabilis et honeſta.

t¶ Mox. C.de ſac.ſan.ec.vt inter diuinũ:et ð.dixi.iniiij.glo.
v¶ Ipſos. ſcilicet chꝛiſtianos. .
xV Multum. bonus aduocatus hoſpitalarioꝛũ pmo cõfirmauit ſus ek
ſcðo impugnat ius monachoꝝ duplici rõeEt hec ẽ pꝛĩa:dicebat hoſpit.

dẽ.S.eligere vbi plene deh

decncs
g
naogle
npnlntt
zatpl
86 hoet
bianng
Fdubtet
ſacti ſ
codelbcl
e gctiöen⸗
tläſiſen
teligen
lasſ n
ig gen

lenedeh
le decke
dicuing
deal b,
difini ie⸗
net G⸗

won dien

ditumn
ſcoſen
eſuccubut

fgeinſn .

teboſpin
infta gvos
it pernons
equoesd
bacponrſi
cCir in n
ſtipuleral
non ponr
tinctionel
ne morut

tin ade

r ſub Cnl⸗
f. dens

onlltuſun
benn.d
Donun,En

Lufng

lo⸗
utbui
ueß

De ſen. et re.iudi.

monachi nõ oſtendũt donatõnẽ regis vt in libello dixerũt. dicebant monachi
ſatis eſſe quod oſtendebat donationẽ factam a rege monaſterio populeti. et
ab ipſo monaſterio populeti monaſterio de bone acreſpondebãt hoſpitala⸗
rij id multũ diſtare vt.ſequitur.

a & Donauiſſe. benedicebat. quia ex nullo verbo poſite in donatione facta

monaſterio populeti patebat fuiſſe hancvolũtatem donãtis ꝙ locus de roſel
lis daret᷑ monaſterio de bonefac:et ecce qð ſequitur cum illa⁊c.

72

b & Non valebat.ad boc de eciediiad audientiãt ij:vbi de hoc: de deſpon.

impu.ad diſſoluendum.⁊
xxxij.q:ij quod nõ ſoꝛma⸗
tu Joan.
VAccidit.⁊ ideo alia in
terpellatiõe opus eſt. ff. de
iudi.nõ poteſt.et.l.ſolemꝰ.
Judex ergo non poſſet ex
alia donatione pꝛonũciare
ex qua actũ non fuit vt in
pdic:l ſolemus:
d ¶ Pꝛo pte. vero altera.
ſcʒ monaſterij de benefa. et
bec eſt tertia pars ⁊ bene al
legaſſent hic mõachi ſi res
donate nõ ꝑtinuiſſent ad
regnũ. quia nil diſponere
potuiſſzz. ſed quia adregnũ
ptinebant licet illa nõ poſ⸗
ſiderer ius quod in eis ha⸗
buit dare potuit.ff. de fun.
do. ſi ſundum maxime ſub
cõditione. vts. ⁊ ad hoc ob
ligare potuit ſucceſſoꝛẽ vel
male allegabant ex eo ꝙ cõ
ditionalis obligatio bene
aſtringit ſucceſſoꝛẽ inſti. de
ver,.obli. Stex conditionali
Kegoba vecrum.
e e

epata.bonoꝛum ſe

paratio nõ habet locũ niſi
in certis caſibus.not:ff.de

ſepara. l.i. Joan-.
1 Inreo⸗quich ſi rem pe
titã tpe litis cõteſ.poſſide⸗
at. ſed tempoꝛe ſentẽtie ſine
dolo deſijt poſſidere. abſol
uitur.ſi vero temꝑeli. cõte.
nõ poſſideat et temꝑe ſen⸗
tentie poſſidet condẽnatł᷑ ff
de reiven. ſinsurẽ. Fei et. ff.

ad exhi.ltigni.S.ſi quis ẽ

de excep.c.penulti. Sicut
ergo ex cauſa ſupuenienti

poſt li · conte· abſoluik vl cõ5

demnat᷑ reus.ſicvidetur in
actoꝛe vt ex cauſa pꝰ lit.cõ
teſ.ſuꝑuenienti ſibi debeat
reus cõdemnari:ſed hoc ñ

eſtvenũ. vt· · patet. et eſt rõ

qui agit ex certa cauſa ma⸗
xime poſt litis ↄte. mutare

illam nõ poteſt nec aliã al/

legare.cum ſuꝑ alia conte⸗
ſtatio non ſit facta.et ita ex
cauſa illa ex qua actũ ẽ de⸗
bet lerri ſententia ſed reus
qui cõueniebat᷑. ſi nõ poſſi

debat tempoꝛe li.cõte. hoc

dicere debuit. ⁊ fuiſſet ab⸗
ſolutus.ſi id cõſtituiſſet ĩ⸗
putet ergo ſibi qꝛ tacuit. ff.
ad exhi.tigni.S.ſi qͥs.⁊. .

ceterũ.⁊ de hoc.ð. de exte.

c penulti.
Sed ad hoc.q̃rta ꝑs

in ꝗᷓ rñũdetur ad duo pꝛoxi

me dicta.
b V Xeter. mdet ad ſcõʒ
de quo diperat in. .e poꝛro
Josagn.

S Spãli. in libello erpſ

ſa. vt e puta ex cauſa do
natiõis facte a rege Jo.an.
le ¶ Poſtea.i. poſt li/ cõte.

ex pꝛedicta cauna.
☚ Alia.puta qꝛ petebat

res ex cauſa donatiõis mõ
petit ex cauſa venditois ſoꝛ

MHec pꝛo eo ꝙ noluit et ſtatuit. vt edi

ficaretur ibi monaſterium. poterat⁊
debebat intelligi. eum pꝛedicta vel
eoꝛũ aliqua conſtruendo monaſterio

donauiſſe cum illa potius ſua.vide

tur intentio.vt quia pꝛefatü monaſte
rium populeti tot et tantoꝛũ bonoꝛuʒ
largitiõe ditabat.abbas etcõuentus
ipſius ꝓ ſua ſuoꝛũq; ſalute monaſte⸗
riũ cõſtruere tenerẽtur.pᷣſertim quia

monaſterio qð nondũ erat aliqua fie
ri donatio no valebat. ¶ Pꝛemiſſa

vero cõceſſio facta monaſterio de bo
nefac. ab abbate ⁊ cõuentu monaſte⸗
rij populeti nullũ pꝛoꝛſus ei videbat᷑

afferre ſuffragiu. ꝓ eo potiſſime ꝙp⸗

litem cõteſtatam ⁊ pceſſum iudicij fa
cta fuerat. ſicut clare patebat ex iſtru
mento pꝛefato.vnde cũ ius ſi qð in pᷣ
dictis ipſi monaſterio de bonefac. ex
Oceſſione huiuſmodi cõpetebat.in iu
dicio minime deduxiſſet.qꝛvideri nõ
poteſt illð veniſſe qd poſtmodũ acci⸗
dit pꝛonũciarivtiq; ſuꝑ petitis nõ po
terat ex eadeʒ. Pꝛo parte autẽ altera

dicebat ꝙ cum rer ipſe ſua pbitate ac

ſtudio ab infidelibꝰ loca cõquiſiuerit

ſupꝛadicta donatio aui vel patris ip

ſius pꝛius facta de illis cũ ad cultũ ſfi

dei puenirẽt regẽ eudẽ quo ad hec ſic
per euʒ poſtmodũ acquiſita obligare

nõ potuit cum ſua pꝛopꝛia facta eẽnt

⁊ viderẽtur ab alijs bonis heredita⸗
rijs ſeparata ¶Poꝛro pꝛefata cõ⸗

ceſſio facta monaſterio de bonefac.a

monaſterio populeri. licet poſt acce⸗
ptum iudiciũ cauſe q; pceſſum inter⸗
uenerit ꝓdeſſe tamẽ⁊ valere debebat
cum ꝓ actoꝛe qð de iure ſuo ex cauſa

idonea q;uis ſuꝑueniẽti appareat.ſa

tis ſufficerevideat᷑.ſatiſq;ʒeſſe ſi pꝛout
ſeruat᷑ in reo interſit ipſiꝰ tꝑe ſentẽtie
pꝛoferẽde. ¶ Sed ad hoc pars ve⸗

ſtra reſpõdit ꝙ cũtam ſupꝛadictiaui

donatio qᷓ; locoꝝacqͥſitio pꝛemiſſoꝛũ

fuerint nomie regni facte. memoꝛatꝰ

erdonarhon ſeruare hmõi tenebat.
¶ Cetepꝑ pꝛedicta monaſterij popu
leti conceſſio monaſterio de bonefac.

auxiliari nõ poterat in hac ꝑte. qꝛ cuʒ

quis egit ex aliqua certa ⁊ ſpeciali cã

et poſtea ſiue alia ſiueſimilis ei quã

expoſuit accidit. videri nõ poteſt illã
in iudiciũ deueniſſe.cũ iudex tũc pꝛo
ſpicere ac attendere debeat diligẽter
an ex ea oĩno eadẽ q̃ pꝛius expᷣſſa exti
tit.vtpote q̃ tunc etiã cõpeteret acto⸗
ris intẽtio ſit fundata. Secꝰ autẽ

cũ egit vel petijt in genere nulli certe

vel ſpecialis cauſe faciẽs mentionẽvi

te lacte poſt litis conte.

m Sills. vt cum peteret᷑ ex cauſa donationis facte a rege.mõ ſit fides de
donatõe facta ab alio. puta mõaſterio populeti vt hic allegabat᷑ ergo ſilis cã

XLVIII

ſed ab alia ꝑſona⁊ alijs locoꝛ tꝑe:et his que comitatur cauſam.·

n XTunc,ſq; tempoꝛe litis conte. Jo.Kñ. an«
o Obnoxiũ. talis generalis libellus in ꝑſonalibo actõibo nõ dʒ admitti.
ſer ſi recipiat᷑: ſibi ĩputet reus qᷣ cam nõ fecit expmi ĩ li⸗
ad mittit᷑.ff.de excep. rei.iu.

S.de li/ob.c.vlti tñ va

bello. de anna:exiſi ex multis.in realibo cõiter

delicet qꝛgeneralr foꝛte pꝛopoſuit ali
quẽ obnoxiũ eſſe ſibivel ad ſe iure do
minijvel quaſi rem aliquã pertinere.
tuncenim hic pᷣcipue eſt inſpiciendũ
iudici an ſufficiẽter vel minime de iu
re vlł intentione cõſtet actoꝛis.vnde ſi

de hoc ex cauſa etiã poſtmodũ accidẽ

ti liqueat. poteſt et debet iudex etiã ſi
appareat minꝰ iuſte a pꝛincipio foꝛe
actü.ſuũ exinde animũ infoꝛmare.qͥ⸗
niam ſi petitũ fuerit indebite nõ ob
hoc tamen minus valuit.et tenuit iu
dicium ſubſecutũ. Nec illius acta vł
geſta pꝛopterea minꝰ valida extitet᷑t-

nec etiã iudexipſe cognita taliter veri

tate pꝛonũciare in contrariũ poſſ cũ
libera cõſcientia⁊ ſecura.¶Non/p
deſſet etiã multũ reo.ſi tũc foꝛtein ip
ſum ex huiuſmodi ſuperueniẽti cau⸗
ſa condẽnatio non ferret᷑ c mox allo
inſtituto iudicio ſoꝛet ex illa merito
condẽnandus vnde et ſi actoꝛi ſuã ex
ſuꝑuenienti cauſa intentiõeʒ ſufficiat
fundauiſſe. cũ egit aliqua cauſa ſpeci
aliter nõ expᷣſſa.ſecus tamẽ eſt ſi cer⸗

tam et ſpecialẽ in ſua petitõe ſubiũxe
rit.niſi poſtmodũ intentiõeʒ ſuã ex ea
dem ꝓꝛſus quã pꝛius expᷣſſerit? tuncꝰ

etiã cõpetenti cauſa fundarit Quare
cum mẽoꝛatus abbas monaſterij de
bonefa.pꝛopoſuerat ſepefatũ locum
de roſellis cũ ſuis terminis ad ipſum

monaſteriũ ex pꝛedicti regis largitõe

ſpectare.nec de aliqua facta ipſi mo⸗
naſterio ſuꝑ hoc ab eodẽrege ↄceſſio
ne docuerit oſtẽderit aut donationeʒ
quandã fact illi de his ab abbate et
conuẽtu monaſterij populeti.q nec ĩ
ſua petitiõe fuerat expᷣſſa.nec etiã an⸗

te facta.nullũ pꝛofecto cõmodũ ex ea
repoꝛtare debebat Pꝛefatus igitur

cardinalis pᷣmiſſis om̃ibus et alijs qᷓ
hincinde fuerũt pꝛopoſita diligenter
auditis ac vtriuſq; partis meritis eq̃ᷓ

iuſticie lance diſcuſſis pꝛudẽter attẽ⸗
cqit id quod pᷣdicti abbas ⁊ cuentus
de bonefac.pꝛopoſuerunt intentionẽ
videlʒ actoꝛis ex his que poſt li.con⸗

teſt. accidunt poſſe fundari. eaq; de⸗
bere in iudicium deuenire. tunc lo⸗
cum habere ſicut cõgrue allegatuʒ eſt

ſupꝛavidelicet quando ex certa et ex⸗

geſſ cauſa ſpecialiter non eſt actum
Er his enim que poſt inchoatum

iudicium eueniũt. quãdo cauſa fuit
expoſita ſpecialis. nec debʒ necpoteſt
iudicis animus ad pꝛoferẽdam ſen⸗
tentiã infoꝛmari.quia cum certe cau
ſefacta eſt mẽtio. vtpote donatõis vel
venditõis aut alteri ſpecialis opoꝛtʒ

dẽ.ꝭS.actiões.⁊ de hoc ple⸗
ne. S. de li.ob. c. ij et. ff. de
edẽ.lie Jo.an..··
p m̃.⁊ ſic ꝓximũ di⸗
ctũ tribo rõibo ꝓbat Jo.an.
Judiciũ:ac ſi iuſte pe
tijſſet dũ iuris oꝛdo ſeruet
in iudicio qͥ ſeruari debʒ.⁊
ſentẽtia tenet ) eũꝛ ꝓ eo.li⸗
cet feratur ↄtra ius litigato
ris niſi fuerit appellatũ. ij.
q·vi.S.diffinitiua.⁊.v.eit.
cũ inter vos.
rNec etiam.ſcvᷣa ratio
8. Lõoſcis. ſi ei generatr
dixerit eũ obnoxiũ.⁊ illum
iudex tꝑe ſnĩie obnoxiũ re⸗
perit ſi eũ abſoluerit cõtra
ſciam iudicaret.⁊ in hoc ca

ſu ex abſolutoꝛia ſentẽtia p
petuo⁊ ex oĩ cauſa ꝑpatur e
ceptio rei iudi.ſed nõ ſic cẽ

ex certa cã petijt.qꝛ tũc tan
tũ ex illa ca patur exceptio
de cauſa pol.c.vlt. et dixi ð

in magna glo.

tO IIõ.ꝓdeſſet:tertia rõ.
v. ¶Judicio. videt᷑ hic ꝙ
ſi iudex cõdẽnet reũ ex ſuꝑ
ueniẽti cã eedẽ ꝓbatões ha
bite in pꝛĩo iudicio valeãt
in alio inſtituto ex eadẽ cã
cõtra.tenet᷑ qꝛ noua ẽ cã et
nouũ eſt iudiciũvñ cũ ſint
li.nõ cõteſ.recepit.q;tũ ad
hoc non deberet valere iuẽ
illã regulã teſtes recepti li.
nõ conteſ.nõ valent. Suꝑ
hoc poſſʒ foꝛſan dici vt tra
ditur.S. de teſti. pñtata.C.
erl. vlt. bern. vel dic gꝗ gene

ralis illiꝰ negatõ q ſe negat

obnoxiũ intelligit᷑ cõteſ. li.
ſuꝑ oĩ obnoxitate etiaʒ po⸗
ſtea emergẽti. vel dic ꝙ he
verba ſunt allegatõ pantis

nec ponunt ius.

a Egit. realivel pſonali
vl dixi ſuꝑ ᷣbo obnoxium

cWAnte. ſcʒ añ petitõeʒ
vel litẽ ſuꝑ ea cõteſ.

de Pꝛefatus. igitur quin
ta pars.

e Diligenter. xxx. q. v.

cat vlti· ⸗=
f. Lance. S. e.t. cei.
g Altrẽdit repetit quaſ⸗

dam et allegatiotbus.

b. ¶ Spolis. vt ĩ caſu nĩo

Tempꝰꝛ locꝰ hicvult
dicere ſi peto rẽ ex cã dona

tiõis. licet de tꝑe ⁊ loco nõ
adiecerim:quia cum dona
tionẽ neceſſario cõcomitat᷑
tempus ⁊ locus mihi nõ ꝓ
den.ſi paſt.li.conteſ. mihi
donet᷑ eadẽ res cũ ð cta do
natõe opoꝛtuerititelligi cer

tis locoꝛ tꝑe facta: Si aũt

4

Liber Becuudus
ſeg . 5 le cõtel. i⸗ iro fertur p g. . Electione. de hoc dic vtõ dixi. de ele. ſicut cũ. e. li. Sed qͥd dices ↄpꝛo⸗
iure dominij vel quaſi . hoc etiã ſi poſt. li · cõteſ. iug acquiro fe 64 tione. vts. dixi, de ele. ſicut cũ. e. li. ces 2pꝛo⸗
ſein etarin ſe de re vengeſ autẽ i. Rñ. ⁊.5. iicũ enim nullas ſpecialis do⸗ miſſum fuit in tres vt deberent eligere qui ſecedẽtes in ꝑtem poſtea redierunt
minij cauſas expſſerim nõ ſunt ibi cõcomitãtie certoꝝ locia tepis.⁊ ideo non dicentes ꝙꝙ cõcoꝛdauerũt et cõmiſertvni electõem⁊ pꝛonũciatõʒ illius de quo
Sis au locovel tempoꝛe dominiũ aute ſententiã peruenerit ad me. cõcoꝛdauerãt qui elegit ticiũ.alij duo reſiſtũt dicẽtes ꝙ nõ de illo ſed deſeipo

l ¶Lenſeret. ſcʒ donatiovelvenditiovel alia cauſa expꝛeſſo merito cenſetur fuerat cõcoꝛdatũ:queni᷑ an debeat illis duob credi.Et Hoſt.qui hanciq.di

inualida.quia in dubio regulatur pꝛonũciare cõtra actoꝛem. S.de ꝓba. ex lit cit fuiſſe de facto in eccłia lugð.plene eam tractauit.s.de ꝓba.iij.⁊ dixit ibi ſe
teris:cum enim nõ ſit pꝛobatavenditio certis loco⁊ tꝑe facta.⁊ ſic fit dubiuʒ

fact inter cardinales obtinuiſſe credendũ eſſe illis duobo.tũ quia magis credẽdũ
an ante li. cõtel. vel poſt fuerit facta ſuccũbet.et ſic inualidũ eſt pꝛobare actoꝛi eñ duobo q;vni.et qꝛ duobo credi onec ↄꝛiũ ꝓbet᷑: vt fraus euitet᷑ alias q

cauſam ſine tẽpoꝛe.Et no⸗
ꝙ per hãc literã ꝙꝙ tabellio
in inſtrumento debet appo

ba.quoniãibi loca deſigẽn
doꝛc. ad hoc:ij.q.viijlibel
loꝛum. C. de raben. 2 cõ
mitten.ſtip.l/optim:S. 5
teſti·ex tenoꝛe. S.qui fii ſint
le. per tuas. Tideo ꝙ teſt
deponit de loco. S.de teſti.

incepti iudicij tempus attendi.vt li⸗

iuſmodi que ſunt ſolicite attendenda
et ſine quibo cauſa vacua et inualida
cenſeretur?. Sed cũ eſt in genere abſ
qᷓ; alicuius cauſe declaratõe petitum
nõ ſic opoꝛtetaccepti iudicij tempꝰin
ſpici qꝛ nõ requirùtur nec ſunt opoꝛ

mandato noſtro pꝛehabito fratrũ no

firmamus.
¶ Bonifacius octauue.
Im vbvno arbitroꝛuzvel
iudicum ꝰalijs pꝛeſentib⸗
et mandantibus ſcripta
utentia recitatur. habet᷑

pꝛonunciaret ſꝑ poſſet ius

ſuũ ſubtrahere illi in queʒ
cõiter concoꝛdaſſent ⁊ qꝛ fa

loun cdicnnt loum quedo ↄgnoſcatur an tic interfuerit ſtroꝛi conſilio vos duxit ſentẽtialiter Noineni, agenne
ſolum de conſuetudineag gctoꝛis pꝛopter illa que ſpecialem oo abſoluendos. QHos igitur cardia qñm. 2 quia ĩpoſſibile? alio
ponit cum in lurecautum mitãtur cauſam.⁊ neceſſario adeſſe lis eiuſdem ſententiam ratam haben mo pbarl in au⸗ aſt eni
ſon it. Sed drecrn bae debent velut locus tempus et hi tes eum auctoꝛitate npoſtolica con? tfan baett reaſl C

ↄſpiratoꝛi.S. de teſti. co. c.

vl. Itẽ cũ de ↄſcĩa alicꝰ q̃ri
tur.credit᷑vni ſoli.ſ. qꝛ alit᷑
ꝓbari nõ pᷣt.de homi.ſigni
ſicaſti.vifi. ⁊ ad hoc bñ fa
cit ipſa dec/ tertioꝛ ſic dixit
intelligendã dec. cũ dilecti

cũ cauſam ier in iunb lu tuna nec attendi poſſunt huiuſmodi poerindeacſi ſimul eſſer abomniby re deaetdellteres Didno
eraleſer ſenn te comitantia in hoc caſu et licet aliqunuu citata. Opoꝛtet tamenvt is qin reci⸗ ⁊ de ppꝛijs. In ca. vide
ſtium de fi inſtru.e cum Jo bus curioſis qui de his que nõ mul⸗ tat nonvtatur verbis ſingularis nuzę⸗ batr᷑ſ. ꝙ crededi eẽt tentio
annes. Ce,tl in ereredtas tum expediũt ſepe diſceptant alirer meri ſed pluralis, vt dicat Hos tales cha duolbp ad d offic
ergo er tabellio conſenbere foꝛſan appareat quãdo actũ eſt cauſa iudices vel arbitri pꝛonũciamus ſeu debputato ar f.ſimel fal.

debet locum pꝛeterea ſoꝛte
confecit inſttumẽtũ loco qᷓ
non potuit⸗

1 Tomitantia. ſcilic; lo

aliqua nõ expꝛeſſa vtilius tamẽ vide
tur negociatã expediri compẽdio. qᷓ;

per quandã exactam ſubtilitatẽ lõo euidentius vnica et cõmunis eſt ab monijs gareg n ir.
diſpendio pꝛoꝛogari pꝛeſertim cũ nꝰ vnovice omniũ et ſiue per cõpꝛomiſ? bum. de elec. c dilectl de
Hꝛovtili 5 cötra iuri i. accu.cũ dilecti.· Itẽ videtil
nulla pꝛovtilitate cõmuni cõtra iuris ſum ſiue per ſcrutiniũ pꝛoceqatur ele liteſtiñcani de pꝛio ſacto ꝛ
aſperitatẽ ex equitatis maſuetudine ctionis pꝛonũciatio per verba ſingla ſicnõ ſunt teſtes idonei.

tolerari noſcãtur vnde idem cardia⸗
lis conſiderans ꝙ ipſi abbas et cõuẽ⸗
tus de bonefac. nõ pꝛobauerũt largi
tionem ſuꝑ his regiam legitime ſibi
factam ex qua ſpecialitervos impete
revidebãtur.ab huiuſmodi eoꝛundẽ

ſtatuimus in hunc modũ licet ſecus

in electiõe ſeruetur in qua vt cenſeat

ris numeri facienda. dem.

ſi ſentẽtia dimfimtiua poſtq
ſcripta fuerit debeat a iudice ñ
ab alio deſcripti recitatione ꝓp⸗

erxri aliaſ nec nomẽ ſententie merea

tux habere nec ab ea ſit appellare ne⸗

mo. di. lel.S. de teſt. cog. p⸗
terea.necvidet᷑ credẽdũ du
obꝰcũ videant᷑ in ſuis teſti

itẽ in crimĩali vᷣe itẽnullus
idoneꝰ. ſñ⸗negari nõ pᷣt qn

iſti duo poſſint ꝓbare faltẽ
diſſenſum tertij.ſ. ꝙ ipe ter
tiꝰ pnũciãs nõ ↄſenſerat in
illũ.nec de illo fuerat oꝛdi⸗

4 0X ndee e natũ.cõſiliũ tñ eſt tutũ ad
cus et tempus. abbatis et couentus impetitione de ceſſe epiſcopo tamen quem bpeopter has fraudes euitandas ꝙ
m Diſceptant. quod fa öPßi ↄpꝛomiſſarij hebãt ta⸗ .
ciendum nõ eſt. S.eo.li: de bellione⁊ ſcribi faciat pub⸗ cn
Rnumpeeiſ de het,c,ſieF Mlinär getali digeid ſin licũ inſtrm quõ debeur 3
enmunih 4 = — — oꝛdinãt de tali eligẽdoꝛ cõmittũt illi ſociovt eligat⁊ ꝓnũciet aut ipſi eidẽ ſcri⸗ he
VEypꝛeſſaiſcʒ quod quãdo actũ eſt cauſa etpꝛeſſa.vt Veniat cocomitatig bant ⁊ figilla onn tvt ſcriptura ⁊ ſigillũ oorene nn aſerert,Lgvi alo, .
tempus et locus.⁊ licet foꝛte de iure ſtricto id verum eſſet de equitate dicam berrimũ.xxvij.q:iioẽs femĩe.C.de nõnu.peciauc. ↄ qui pꝛopꝛiã. Querebat lſ
cõtrariũ.ff.ad.l/acquili ita vulneratus ad fuet equitas ſcripta nigoꝛi pfert etiã ibi hoſt.an ipſi cõpꝛomiſſarij.exqͥ deliberaſſent⁊ cõſenſiſſent in aliquem inl
de iudi.placuit ar. bo.de ſimo. licet heliet. c.ꝑ tuas Jo an. poſſent mutare volũtatẽ. Et dixit ꝙ nõ quia vicẽ capituli tales obtinẽt. vñ te⸗ n
o. ¶Pꝛoꝛogari/ ad hoc. S. ell deof le. ſi is cui. ⸗ lis cõſenſus habet ſaltemvim ſcrutinij publicati.ẽ.de ele.publicato. L ſi⸗
p.¶loſcatur.pone exemplũ jde rerum ꝑmuta.c: vno dc. h Bingularis.nõ. ꝙ ad qſtionẽ qᷓ fuit de facto.Ep̃s ↄpꝛomiſſariꝰ ad eli⸗ Iin
¶ Huiuſmodi· quaſi diceret. ſi er alia cauſa agant rei iudicate non obſta⸗ gendũ abbatẽ rõe dignitatis ſic locutꝰeſt in płali.Mos talis epᷣs boñ.ↄpꝛo⸗ ſio
bit ſententia. ð. de ree iudi examinata. C. de pe/ here. hen eduas: ff. de except. miſſarius ⁊c.ponebat᷑ ꝙ nõ valebat electõ.qꝛ facta ꝑverba plłalis nũeri.ñ cre bon
regnae lure. F. i.et. lan eandem. do hoc nocere.qꝛ hicvere eſt vnica⁊ cõis ex qͥ fit ꝑvnũ ſolũ.nec bʒ locũ hec de ii
1 Aos igitur. vi⸗pars, . cre.vt ꝑ tevides.Quid dices in collatõibo hẽebit ne in illis locũ hec decr. vtrſi ii
Vm abyno.ſi pluribꝰiudicibovel arbitris vnus alijs pꝛeſentibꝰet man ad plures ſpectat collatõ.neceſſe ſit eã fieri abvno⁊ ꝑ verba ſingularis nume
dantibo per verba pluralis numeri ferat ſententiã tenet ſententia.electio ri.nõ credo.dico enĩvt dixi.s.de elec:ſicut cũ ⁊vbi nõ habet locũ decr. qꝛ pt uyß
autẽ pꝛonũcianda eſt per verba ſingularia hoc dicit. Dubitatio decre. huius nõ habebit hic locũ.ſed in collatõibo nõ habet locũ decr:qꝛ ꝓpt᷑. ergo nec iſta nio
ſuit ex eo/ quod dicit lex ꝗ er plunbus arbitris aut omnes debent ſententiaz ad idem ·de pꝛebẽcum in illis.et quod dixi.S.de elec.c.vlti. Joꝛan. huin
dicere aut nullus.ff. de ar.litem ſivnꝰin.S. lte ſi plures.ſed ſatis omnes vidẽ T ſi ſentetia diffinitiua. ota ꝙ ſecꝰde interlocutoꝛia. ſed buic cõtra.s. Neſe
noncete pune elgs Düctbuse agnodtibuis ꝑ verba pluralis numeni CH£ de pꝛoba:qm̃ cõtra falſam. So.interlocutoꝛia bñ dʒ redigi in ſcriptꝭ.vt nn
b Jugielil, oꝛdinant Red tcur. ff. de ar. l. ſiuuuii 5 ibi.ſed nõ eſt neceſſe ꝙ pꝛoferat᷑.vel recitet᷑ de ſcripto poterit ergo iudex inter⸗ et
I 4 , . . . „ „ . — „ „„ „ Aes
differentia ſuptare ti⸗cevlti, Seerli de anee tum d⸗ 9 ſenau nare⸗ r wichk in ſcriptis.ſed alias nõ credit iudici:niſi id pateat per ſcripts
cEt mãadantibus.ergo ſi olij pꝛeſentes eſſent ſed non mãdarent ſecus.et la ¶ Pꝛofenn. Quid ſi iudex nouit᷑ excecatꝰeſtvel neſcit legere cũ tales iudica
ſuffel a ſle n ben. f. ula a quibo.lpꝛolpelt. vi i ſenptu eſt ꝛ ſi taag repoſſint ff de iudic cec'vbi de boc. C,de iudi lcen. Bor vel deleget aux
turnitas nõ habet hic pꝛo madato et ſacit de regu. iuris qui tacet et qð ibi ſe diffinitoem alteni. vel faciat p aliũ legi petitoõem ⁊ allegatões ptiũ PſeiDynm
hiti nec eria in ſentetiſs Pceclit ratihabitio ſcut in aliſs actibo, de boc ix. l. ab alio inſtructe pferatverba diffinitols auſe ldeno el ab oluor vl loeiur
ij.c. i.S. de his que ſi:a pᷣla.cũvos,. caute ergo facit is pꝛo q lata eſt ſentẽtia ab ptãtes italie.qð tñ hoſt. nõ appꝛobat.in ſumma:e.t. S.qliter. Judices tamen 4
vno ſolo recitata.ſi de mandato alioꝛũ poſſit fidẽ facere ſicut de ſentẽtia.⁊ fz debent eſſe literati et hab lriã 5 de S fflcl. 5
cit quod nota. S, de of. deleg. cum in iure. crattet habere penittia canonnm. s. de cõſang. et aff cii ff.
d e Scnipta. quod dic,. vt c. pꝛoxi . erele egerin R .gl ſtacutl. C. deſent, Bire eec
renetfabereſ⸗gunk Raekne õ gnlaris glerl , appellatio,ner ob Rre ra ba chEerfirganneg eterenoreern, *
. Ale⸗§. 8 eꝝ intelli WE .= K. ,. — e . ſſirs
qui tamẽ hec voentonniii llivlces ſuon no ſollt n reci ao ſec cna 6 Kuenie k. de veleg ſane .gele. c. c ih ve hereri inquiſſtoꝛes
pꝛonũciando.tũc eniĩ ille verbis ſingularis numerivteret᷑. Interdũ tamẽ ver⸗ aahi ,de , . neliah lĩ. lenmcun ⸗ ſtri. ⁊ qui ſuper 15
bum opoꝛtet hon eſtatẽ deſignat.xxv.q:iic.i:vbi de boc. al, tyye len. expenicu. recit. l ij. ⁊ in auct, de illuſtni. ⁊ qui .
EEStatuimus.per hoc enim verbum ſtaturo bene ꝓfertur diffinitius ſen⸗ cos ſunt. /Hnclmeigl lcolla. v babes ergo caſinn in quo iucer no ter ld⸗ 8 i
entia ſupꝛa, deverſig⸗in bꝝis. ſe ſententiã. Sunt et caſus in qbovalet fentẽtia ſine ſcripto vt cũ bꝛeues ſun
S J cauſe et maximevilium penſonarũ.Et bꝛeuis poterit dici duoꝝ aureoꝝff. de .

S

,.
linſee
fle
le
ſ
dun
1ſent
Nen
Ydned
ſki
Gone
ei in
icefti
de
c
hui
ts e⸗
üdlen
DNni
wrobet
gllne
an
Nn nöſts
rid
tiekg
Aanan
ofüemg
fjeſttuai!

Uitanden

tijbebe
iacicnen
wodcter
riglatit
,
ntinglig
brinini
t.
nilaral
ie
lsnücnfe
chäͤbn
ibedent
gllnun,

,.
Aburon
ſnnn,
cuce
cetaüd
gtest n⸗

cctitsi
ldetg
grünte⸗
boltaft
ciun

cellie
is ſmm
a5
tiic⸗

G
e ng6

gs per cle. de ver. ſi. ſepe

tafict⸗ 4

Deappellationibus.

do. l.q idẽ.⁊.l.p.i.fi. Inſpiat᷑ ãt q̃litas ꝑſonaꝝ⁊ relinq̃t iudic arbitrio.ff.
Deiur. ðlibe.i.i.S.ð of.dele.ð cauſis.vl inſpiciat᷑ↄſuetudo loci vl foꝛi.xi.

diſ. cõſuetudis. Item cum eps de cauſa ciuili iudicat inter clericos ſi u19

98. xi.q.i.ſi quis cum clerico.⁊ hoc habes. C. de ſen.ex peri.re.auc.niſi.
Item in caſu.ſ.cum pꝛeſes depoſito officio conuenit᷑ vt reddat ad mini⸗
ſtrationem in auc.vt iudi.ſine quoquo ſuff. ꝭ.neceſſitatẽ.col. Iteʒ cum
papa per ſe pꝛonunciat.
valet ninn ſententia liꝰ
et no it eã i . „ . „ =– „ „
prio aple enim ioln Lem dignitatis pꝛerogatiud amplioꝛi con

legibus. C. de legi. diẽ lUenit honoꝛe fulgere ſententiam ab
gi. dig

vox. ⁊ quia eius pᷣſentia eo ferendam licebit ad inſtar illuſtri
omnẽ ſupplet ſolennita

7 7 . *
tem. L. de reſta.l. omn? Un perſonarum palum recitare.

um. Item m quoſdam Sententiam qua ſcriptam edi a iu⸗
valet ſententia lata ãc ice litigatoꝛibo non tecitari. vel quã

matrimoniali ſine ſcri⸗ pꝛo ipſo ſtando non ſedendo pꝛoferri

elicn 2bocvderor Cotingit nullius eſt penitus momẽti
ibi videre ber.⁊ Jo. gof. Innocẽtiꝰ iiij.in cõcilio lugduñ.
⁊2 Inno.ſed hoſt.intelli⸗

Deappellationibus.

git ꝙ ibi bene fuerit ſen nn
tentia lata in ſcriptis.ſʒ Dꝛc nobis ẽ lit minu
nõ publicis. ⁊ hoc tene⸗ ere ⁊ a laboꝛibus releuare

s per ſubiectos Sancimus igi
Aee diecon ſpe. de tur vt ſi qs in iudicio vel
valck: vel die diltinvnen ertra ſuper interlocutoꝛia vel graua⸗

dũ n iudex pꝛocedat er Mine aliquo ad nos duxerit appellã
officio an in figu rauni
cij.vt pꝛimo caſu teneat

ſententia ſine ſcriptura. re
in ſecundo non. vel an pꝛocedat in figura iundicij vtraq; parte pꝛeſente.

an altera contumaciter abſentevt in pꝛimo valeat. in ſecundo non. et

boc dixit veriſſimũ.allegat.S.vr lit.non conteſt.c.i.⁊.c.qm̃.Item ſcom

Jo.⁊ Lau.qui hoc not.ij.q.i.in pꝛimis in fi. De conſenſu partiũ poteſt
ſententia ferri ſine ſcripto.ſed ber. ⁊ hoſt. contra vt.s. de of. dele. de cau⸗
ſis.fatetur tamẽ ibi hoſti.ꝙ partes bene poſſent iudiciario oꝛdini renũ
ciare.ita ꝙ nec locus eſſet libello nec pꝛolationi ſententie.⁊ de plano in
quireretur veritas ⁊ mandata ſua daret.vel alitervt ſibi videretur oꝛdi
naret. ff. de of. pꝛocõ.nec quicqᷓ;. ꝭ.de plano.⁊.C. de temp.ap.l.fi.ſed q;
iudicando ⁊ pꝛonunciando omittatur ſcriptura dicit fieri nõ poſſe. Et
dant doctoꝛes conſiliũ ꝙ iudex in ipſa ſententia dicat in his ſcriptj.C.
de teſta. auc. hoc iure. C. de fiiinſtru.contractus.⁊ dicunt quidã aliter
latam ſententiam non valere. C. de ſen. ex pere.l.ij. ⁊.vlt. quod non eſt
verum ſufficit eni ꝙ in ſcriptis feratur.vt hicar.C.de teſti.l.cum anti⸗

o Edi.non cures ſi aperta ſit vel clauſa. ⁊ babes hoc de ſen er peri: re

cit.l.i ax. .jtitu.pꝛoxi.appellatio ibi ſoluitur.io.an. B
pP Stando. in caſibus in quibus pꝛocedirur ſimpliciter ⁊ de pl ano ſi
ne ſtrepitu ⁊ figura iudicij. dic vt in cle.de ver.ſi.ſepe.circa fi.glo.
ge Benengo.ſegercen⸗ debent iudices non ſolũ cũ diffinitiue pnun
ciant.ſed etiã cũ res queagitur plenã cognitionẽ deſiderat.ff.quis oꝛ.
in bo.poſ.ſer.l.ij.ꝭꝗ.dies in auc.vt ab illuſtri.⁊ qui ſuꝑ eos ſunt.s.ſanci

mus igi? coliv.in auc.de iudi.ꝭ.ſedebũt.colla.vi.xxiij.q.i.paratus. ibi
ſedes me iudicare.⁊c.iij.q.iij.v.a pꝛocedẽte.Quid ſi ſedebat in alta tur

ri vel palatio ⁊ partes erat inferius.dic ꝙ valet ſentetia.potuit eni tu⸗
tionẽ ſibi loci pꝛouidere.ſi foꝛte timebat.ar.s.de ſpon.cũ locũ.de elect.
bone.i.ff. de acqui.poſ.l ꝙ meo.S.ſi venditoꝛc̃.⁊ ar.C. vbi ſena.vel cla.
l.iij. ante mediu. ad hoc. S. e. li.de of. dele.c ſtatuimus.⁊. j· de here.c.vl.
et idem poſſumus dicere de eo qui ſuꝑ equũ ſedendo tulit ſententiaʒ.ſ.
ꝙ ſententia valeat. licet nõ videot᷑ ſedere videt᷑tñ quaſi ſedere.ff. de ſer.
ru.pᷣ.l.qui ſella de homi.dilectus.⁊.c.ſignificaſti.Alij ↄ.C. dc ſen.⁊ in

terlo. pꝛolatã.ij.q.vi.ꝭ.diffinitiua in pꝛin.talis enĩ non videt᷑ ſedere ſed

baiulari.. de of.cius cui man.eſt iur.l.honoꝛati. Et nota quod dicit᷑

de ſedendo intelligunt. doc. ꝙ iudex in ſede ſua ſedere debeat ⁊ nõ ſtare.
vnde quid ſi in culo doleret ꝙ ſedere nõ poſſet. Item quid ſi in ipᷣa ſede

nec ſederet nec ſtaret ſed iaceret. ſatis foꝛte fuit de mente iuris ꝙ ſedere
intelligatur ſi ſit in ſede ſua de plano iudicando quocunq; mõ ibi moꝛe
tur.tamẽ pꝛimũ tene.quia minime ſunt mutanda que interpꝛetationẽ

certam ſemper habuerunt. ff. de legi.l.minime.

¶ NMometi. ita ꝙ neceſt appellare neceſſe.S. pꝛoxi.rñ.
debet in ſcriptis ⁊ cauſam expꝛimere ⁊ apoſtolos petere.ſi vult⁊
petit appellatus pꝛincipales per ſe vel per pꝛocuratoꝛes inſtrn/⸗
ctos ſuꝑ pꝛincipali accedere debent ad papam. in appellatõnibo a ſentẽ
tia diffinitiua interpoſitis nil mutatur. demuʒ appellanti ⁊ appellato
conſtitutionẽ non ſeruantibo imponitur pena.Et poteſt diuidi decret.
in.iiij.partes. In quan pꝛima ponitur conſtitutionis cauſa. In ſecũda
conſtitutio.n tertia ipſius declaratio. In quarta non ſeruantiũ pena

₰ Oꝛdi.nobis appellans ad papam in iudicio vel extra appellare

bMoinime ſic. ff. ſi cer. pe. quidaʒ eſtimauerint.in fi.de reſcrip.non⸗

nulli. de do.⁊ con.finem.cum ſuis concoꝛ.
c ¶ Subiecctos. . in ꝓhe. hꝰ libꝛi.⁊ de of.le c.ij. ⁊ de of. oꝛ. vtlitigãtes.
d Uel excra. hoc debet intelligi quãdo extra iudiciũ appellatur tñ a
iudice quod patet per id quod de apoſtolis ſcquitur ſ̃ᷣm Inno. ⁊ hoc ꝗᷓ.
vᷣſic. his que in appellatõibo. ibi eni exeipitur ſed alias non eſſet vera

exceptio ſi nõ includeret᷑ ſub pꝛece.ff ð penu.le.l· nã ꝙ. F. fi · ⁊ 'm hoc qð

.XL. IX.

infra dicit interlocutoꝛia ad actum iudicialem referasquod dicit gra⸗
uamine ad actum extra iudicialem referes.tameu per iudices illatum.
Sed alij contradicentes cum appellatur extra iudiciũ etiã ſi non a iu⸗
dice ſeruari daberc.ar e.concertationi.ad id qð dicitur de apoſtolis.
Riqdetur id locũ habere quãdo in iudicio appellat᷑ ad id qð ðꝛ de v.his
qui Rñdet᷑.ꝙilla non eſt exceptio imo determinatio vel pꝛoteſtatioque⸗
dam.⁊ hoc eſt tutiꝰ.⁊ te
net hoc ber.S.ð elec. cõ⸗

dum cauſam appellationis in ſcript äl

uſſignare ðpꝛoperer petat aplos s taius nouũ appeilanteé
ei pꝛecipimus exhiberi Inquib ap ab interlocutoꝛia deve
pellationis cauſaz expꝛiimnat, ?ꝛcurap re n erpri an pellare,
pellatio non ſit admiſſa.vel ſiappel⸗ dom lierpoſttr a diſtint
lationi foꝛſan ex ſuperioꝛis reuerẽtia tiua ex interuallo. vſq;
ſit delatum. Poſt hoc appellatoꝛi ſe ad. x. dies. tüc enim eit
36 F appellandũ in ſcriptis.
cũdũu locoꝝ diſtanti pſonaru neo ab ſiincotineti appellet
cij qualitatem tempoꝛe ꝑſecutiõis in ſuſficit viua voce appel
dulto ſivoluerit appellatus: petierit lari ff de appel. l. ij. 7. ij.
pꝛincipales perſone ꝑſe velꝑ pꝛocu⸗ .vi. ad ſi.ied ab interlo
ratoꝛes inſtructos cu mũdato odagẽ cxinternallo oppellan⸗
du.⁊ cũ rõnibo ⁊ munimẽtis ud cam dũ eſt in ſcriptis.·vt hic.

ſpectantibus accedant ad ſe ap.ſic pa Et dicit gof. ⁊ hoſt. poſt

rati.vt ſi nobis viſum fuerit erpedire nona bielnauclen wg
finito appellationis articulo vel de appellat cauſam cur op
pellat debet expꝛimere ĩ
appellatione ſed per ve⸗
tcra iura ſufficiebat di⸗
cere appello ab iniqua interlocutoꝛia ſicut in diffinitiuis ⁊ induxerunt
ad hoc. . de elec. cum dilecti. de teſt. ſignificauerunt. v mandamus.S.
e. dilecto. ⁊. c. dilecti.⁊.c.ex parte. Sed ber. contradicens hoc nouũ non
eſſe dicens. ꝙ in illis decr. bene expꝛimebatur cauſa appellandi. ⁊ cum
ber. credo per decr.S.e.vt debitus. Item dixit gof. ꝙolim extra iudiciũ
non compellebatur quis cauſam expꝛimere. vnde ⁊ quo ad hoc iſtð ius
nouũ dixit Sed ber. contradicens ꝙ ſᷣm antiqua iura bene tenebat᷑ qui
extra iudiciũ appellabat cauſam expꝛimere.⁊ de hoc no..e. cum cauſã
in vl. glo. x. c. ſc.in vnica gloſa. Iſiud ergo ſolum dicit ber. hic quo ad h̊

ius nouũ induci.qꝙ in ſcriptis appelletur in iudicio⁊ extra. Cauſa autẽ

ideo expꝛimitur vt videat iudex cui poꝛrigitur appellatõ an iuſta fuerit
vtſſic appellantẽ admittat vel repellat.vnde ſemper papa in cõmittẽdo
appellationes a grauamine in terpoſitas ſcribit ſi eſt ita.
a. Ad nos. maxime pᷣm quoſdã ſm hoſti.in his que de nouo inducit.
hec conſtitutio iocũ non habet niſi in appellation bo interpoſitis ad pa
pam cũ hoc hicexpꝛimatur ⁊ cũ ſit penalis ⁊ ſic reſtringenda.⁊ ꝙ ſolum
de appellationibo interpoſitis ad papã intelligatur.ſatis pꝛobarur ꝑ de
cre.de fo.com.romana.i. Rñ.vbi habes ꝓarchiepᷣs de conſenſu partiũ
nõ pᷣt ð cã ↄgnoſcere appellationis articulo pᷣtermiſſo ergo neceſie eſt di
cere ꝙ dec.iſta loquatur in papa.Sed ſᷣm pꝛimãẽ opinio. poſſet dici ideʒ
in quolibet alio iudice oꝛdinario que per ſimplicẽ querelaʒ cognoſcere
poſſit vt legatus.c.i.de of.le.ſed archiepᷣs per querelã cognoſcere nõ pᷣt.
⁊ ideo pꝛimo eſt ſibi videndũ on appellatio deuoluat.
b Appellandũ.vᷣbo.quia adhuc hbodie ſᷣm hoſt. poterit facto appellat̃
drg. eminimus. ꝛ. c,ſuggeſtü. vc. hoc ſicut de hmõi.sS.de ap. vt de⸗
itus. .MM
c O In ſcriptis.iſlud ſpeciale in appellatione ad papã interpoſita. Alij
cõtra ⁊ facit pꝛo eis.S.de pꝛoba.qm cõtra.Ad quod dicit hoſt. ꝙ licet ñ
fuerit in ſcriptis redactũ poterit fides fieri. Sed nũquid quelibet ſcri⸗
ptura ſufficiet.dicit Inno.ꝙ ſic.ſatis enĩ eff ꝙ foꝛma q̃ appellatum eſt
in ſcriptis pꝛobari poſſit.Expeditius tñ eſt ⁊ melius ꝙ ſcriptura ſit pu
blica vel autenticũ ſigillũ.S.de fi.inſtru.c.ij.⁊ facit.v.e.li.de elec.vt cirẽ
