eiß oſtq;.de hoc no.ꝙ neceſſe eſt conſtare pꝛius a ppellatũ quando fie

abet relaxatio ad cautelã de excõication
obtinui in cauſa qua petebat᷑ abſolutio ad c
bat᷑ lata ꝑ ap.legittimã ⁊ eodẽ die latta fuera

pellatio.nec apparebat que pꝛimo.diceban

catus ſed debet ſine difficultate aliq̃
mox abſolui. ¶ Quod ſi dubitetur
vtrũ iuſta vel Nuſa ſit ſuꝑioꝛ niſi ex
cõicatoꝛi deferat relaxare iuxta foꝛma
eccleſie põt illã.qᷓ;; honeſtiꝰ ercõue⸗
nientiꝰ agat ſi ei deferat ĩ hoc caſu
Vbi aũt ſuꝑioꝛi competit de excõ
tione cognoſcere abſolutio ſeu relaxa
tio quãa ipſe fecerit tenet licet foꝛſitan
ſit iniuſta, quoniaʒ ⁊ contra ius litiga
toꝛis non tñ contra ius conſtitutiõis
abſoluit eniq; a ſubditis ſuffra
ganei emendas pecuniarias poteſt

archiepiſcopus pᷣm conſuetudinem

regionis exigere in caſibo in quibꝰ ei
licet eos excoicationis vinculo inno⸗
dare. ¶ Poteſt quoq; archiepᷣs be
neficium abſolutionis iuxta foꝛmam

eccleſie nonnunqᷓ; impendere ad cau

telam vtpote ſi aſſeritur in excõicatio
onis ſentennia intollerabilem rerroꝛeʒ
fuiſſe patenter expꝛeſſum ideſt aliq̃d
ſub vi pceptivłmãdati aꝑte in ea con

tineri quod cõmunitervel in ſuo gene

re eſt peccatum veluti ſi dicat foꝛte ali
quis ſe a ſuffraganeo excõmunicatũ
fuiſſe pꝛo eo ꝙ elimoſynam pauperi
tribuebat.vel quia faciebat aliquid
aliud quod in ſe bonum eſt. aut quia
non operabat᷑ id quod ſuo actu illici
tum eſt ⁊ pꝛauum ⁊ ſuffraganeus ipᷣe

aſſerat ꝙ pꝛodigna ⁊ rationabili cau

ſa vel pꝛo conſeruanda vel exequẽda
iuſticia pocilli pꝛohibuiſſetvel etiam
iniunxiſſet nam tunc archiepiſcopus
ad cautelam abſoluere poteſt eu’. J
Similiterꝰſi aliquis pꝛoponat ſeꝰ
diffiniciuam ſententiam in iudiciovł
extra poſt appellationem ex cauſa le⸗

gittima interpoſitã vinculo excõicati

onis aſtrictũ.poteſt archiepiſcopus
poſtq; ſibi de hoc conſtiterit etiaʒ pꝛi
uſcq; incipiat de veritate cauſe appel⸗
lationis cognoſcere abſolutionis illi
beneficium ad cautelam iuxta ſoꝛmã

eccleſe impartiri. Alexander.iiij.
Ecernimus vt iudices ſecula

res per cenſuram eccdeſiaſticã
Jabeccleſiaſticis iudiabus ca⸗
noſnica monitione pꝛemiſſa repellere

excõicatos ab agendo patrocinãdo
⁊ teſtificando in ſuis curijs⁊ iudicijs

ↄpellat. ¶ Greg. x. in ꝛci. gen, lug.

iure apud eñ qui iuriſdictionis pꝛeeſt expon

eque dici lata pꝰ ⁊ ꝑ hoc iã
autala excõicutiõis que dice
excõicatõ ⁊ interpoſita ap
teni ꝙ petens hoc necelſſe ha

bebat pꝛobare.ſ. ꝙ pꝛiuſ
appellatũ fuerat licet nõ
habeat neceſſe pꝛobar̃ ve
ritatẽ cauſe qꝛ ill ꝓbata
ñ abſoluereł ad cautelã ĩ
mo pꝛonunciaret᷑ nulla
ſententia pᷣ.e.per tuas.ð

of. dele. cum contingat.

⁊ ita eſt verũ ꝑ hanc litte

ram tunc ergo iudex apb⸗

pellationis abſoluit ad

cautelã qñn cõſtat ꝙ poſt

appellationẽ lata eſt ſen⸗
tentia excõicatõnis. nec
adhuc cõſtat de veritate
cauſe.

d Pꝛiuſqᷓ; icipiat.plꝰ

ergo poteſtatis hñt ĩ hac
abſolutione ad cautelaʒ
qᷓ; in inhibitione quã fa⸗
cere non poſſunt niſi pꝛi
us incipiant cognoſcere
de veritate cãe ap.inter⸗
poſita ante diffinitiuam
quod dic vt.s.e.lie ð ap.

romana.S. ꝙ ſi.

Ecernimus ſeccula⸗
rres. certũ eſt ꝙ ptãs
ecularis minoꝛ eſt eccle

ſiaſtica.S.de ma.⁊ obed.
ſolite.⁊ ei ſubeſt vt ibi. et
xcvi.di.duo ſunt.⁊ ideo
cẽſura eccleſiaſtica coer⸗
ceri poteſt vt ſequit᷑. Et
quid continet᷑ nomine cẽ
ſure habet. s.de ver. ſig.
querenti ⁊ cõcoꝛ.ad bac
decr.ð.eę.li.de fo.com.c.
ij ⁊ de iniur. licet. s. ð ex⸗
cep.c.ij.
fCan onica. xxiiij.q.i
ij. de illicita.ij.q.ij.c.in⸗
digne.sð.de ſen ex.ſacro.
⁊ ille recte dicet canõica.
de qua caueĩ.j c.x x.ij.re
ſpon.
g &ο Agendo ⁊ recòueni
endo. qꝛ ſicut nec agere
ſic nec recõuenire poteſt
.ðõ.de excep.cũ inter pꝛio
rem a defendendo nõ re
ellitvt. S. de indi. intel⸗
eximus.ratio ibi patet.
⁊ quid de impecrando vi
diſti.s.c.li.de reſcpᷣ c.i.
atrocinando. ec⸗

clèſia ergo pꝛiuat aliquẽ

interdũ ꝑpetuo interdũ
ad tꝑs offcio poſtulãdi.
⁊ cõcoꝛ s.de de her.ſi ad

uerſus.⁊ c.excõicamus

.credẽtes.s.e.li.de pẽiſ
felicis.S.quod ſi quii ad
fi.⁊ pꝛocedit hoc etiã int
dum ex alieno delicto vt
ibi.⁊ ſunt iſti ꝑtim de pp⸗
mo oꝛdine nõ poſtulãtiũ
qꝛ etiã pꝛo ſe poſtulare ñ
poſſunt in agendo. de q̊

dic vt. ij. qſti.vij. . tria.
Eſt aũt poſtulare deſide

riũ ſuumvel amici ſui in

ere vel alterius deſiderio

cõtradicere vt ibi.⁊.ff.de poſt.l.i.⁊ intellige boc non ſolum in aduoca⸗
to.ſed in ꝓcuratoꝛibus.s.de pꝛoba.poſt conceſſionem.ſi enim nõ audit
pꝛo ſe multo minus pꝛo allo.iij.q.vi.omnibo.ad boc.S/.e.dilecto.
i ¶ Teſtificando.excõicatus ergo maioꝛi intelligas teſtificari nõ pot.s
de teſti.veniens.ij.in fi.vnde ſi dicat excõicatiõis ſentẽtia nulla.in defe⸗
ctum pꝛobationũ conſueuerunt abſoluiad cautelã vt ibi vides ꝙ nõ pᷣt
teſtificari ſed nunquid excõicatus poterit teſtari.de hoc ꝑ inno. de dol.
contu.veritatis.ꝑ boſt.de excep.pia.ꝑ gar.de vſu.qusqᷓ; ꝑ guil.in ſpecu.
n u

64

Liber Quintus

tertia. Interdũ vna monitione facit tres.ſed monemꝰ te ꝙ vſq; ad diem

compendioſe.circa. pꝛin. Et videt᷑ ꝙ licet iſta mwaiclolls
ꝛohibeant᷑. extraiudicialia non. ſic. S. e ſolet. ad fi·ᷣm polt gar. reſ 3
nõ põt. qꝛ ſepatus eſt a cõione eccleſic.⁊ ſepato a colonce ecclelie nne
beneficiũ ex legibus deſcendẽs interdicit᷑.⁊ guil.ſequens.inno.⁊ ve E
ſamp.tenet.S. de excep.pia.q; põt teſtari.⁊ pe. de vndala tenuit opi. holt.

⁊ gar. ⁊ hoc ꝓpter ꝑiculũ cõionis cũ excõicato cui cõicandũ nõ eſt 2 dne

gat᷑ in auc. de pꝛiui. do.
be.mu.nõ pᷣſtã̊. . antepe
nul.⁊ actus legitimi eis
interdicuntur. vt hic. et

de inſtru. edi.S

Onſtitutionez kelicis recodd
W tionis inno.pa.iiij.pdeceſſoꝛi
lnſtgvilio n dete noſtri qui pꝛohibet pticipates
ſti. eius cui. 5·i. ar. 3.5 Excôicatis ea pcidpatiõe que ſola mi
de be crccamue. decee noꝛẽ excoicationẽ inducit. monitione
entena n. nuad inſtru (anonica non pꝛemiſſa maioni excõica
mentuͦ eofectu p ercõica tione ligari decernẽs ꝓmulgatã alit
tũ valet. videt valere. ar. excõicationis ſentẽtia nontenere ad
pꝛe. . credentes: vb. õ trollendũ omnẽ ambiguitatis ſcrupu

6icato.ꝙ ſi ſatiſfa⸗ 8
deccontempleric an, lũu declarantes decernimita demuʒ
nũ ertuc inſtrumenta ꝓ eſſe monitionẽ canonicã in hoc caſu.
ipm confecra nõ vaie er alijs rite ſeruatis eos qui monent ex⸗
1ider . . „ „2 . 2£
goteannu contt era vale, pꝛimat nominatim Statulmus d
bant licet eſſet ercõicatꝰ q; vt inter monitiones quas vt cano
alij cõtra pꝛo quiboptie nice ꝓmulget᷑ excõicatõnis ſententia
in .a iß. null il nulu,⸗ ſtatuũt iura pmitti iudiceſ ſiue moni
ſerpraknecagvoch creda tionib⸗ tribus vtantur. ſiue vna pꝛo
tur qͥ ab eis dicunt᷑ vtł c omni by obſeruẽt aliquoꝝ dieru cõpe
ſcribũt s. e. nouerit. alij tentia interualla. niſi facti neceſſitas
xr poſt v guil. deune agliter ea ſuaſerit moderanda.
qᷓ;diu eius excõicatio eſt in eod
occulta volet inſtrumen ¶ Igem in eodem.
tũ ab eo confectũ vl ſi ſit S
mikeſts nec kotel eo
bari.ar.ff.de of.pᷣſi.bar⸗ .
barius.iij q.vij S. tria. C. deteſti.l.i.s.de re iudi.ad pꝛobãdũ. ð excep.
pia. F. ſi vero. ſecus ſi ſit notoꝛia. de excep exteptionẽ. de coha. cle.⁊ mu.
veſtra. ſicut eni ibi notoꝛius cõcubinarius ſuſpenſus eſt quo ad ſe. et qͥ
ad alios ita notoꝛie excõicatus tabellio ⁊ pᷣtoꝛ publice nunciatꝰ repellit
eciam ab extraiudicialibus e.licet.
Onſtitutionẽ. Nota.valet excõicatio lata in ꝑticipãtes. niſi fuerĩt
moniti nominati. ⁊ canonica monitio dicit᷑ que habet dierũ inter
Valla.niſi neceſſitas facti aliud ſuadeat.h.d. M
nnocentij.S.e.ſtatuimas.
m Participatione. denotat ꝙ eſt quedã ꝑticipatio que inducit maio
rem.ſ. que in crimine fit s.e.ſi concubine.⁊.c.nuꝑ. eſt alia que inducit
minoꝛẽ. vt cũ quis ꝑticipat ſcienter excõicato maioꝛi in locutione oſcu
lo menſa ⁊ ſi.⁊ ab hac excipiũtur certe ꝑſone vxoꝛ filius ſeruꝰ ⁊ alij de qͥ/
bus.xi q.iij.qm multos.S.e.ꝙ in dubijs. ⁊ in. c. ſe. ⁊ m guil. ⁊ gar. ĩcur
rit quis minoꝛẽ excõicationẽ mittẽdo nunciũ vel litterã excõicato ac ſi
ille ꝑſonaliter loqueret᷑.ad hoc.s.ę li.de elec.vbi piculũ.S.nulli. ipᷣe eni
loqui videt᷑ nunciũ mittendo vel litteras.fff. de coſti pe.l. ? licet.
n Minoꝛẽ. de ipſius affectu habet᷑.iij.qeiiij.engeldrudam.. de exce
pti.a nobis. . .
¶ Non tenere. idem in ſuſpenſione⁊ interdictoe.ſtatutum. .
p Scrupulũ·hoc dicit.qꝛ ante iſtã conſtitutionẽ ſi iuder monebat ĩ
genere ꝙ nullus cõicaret. dicebat quidã talẽ monitionẽ canonicã · alij
ontra ꝙ dubiũ hec conſtitutio declarat. ä
q In hoc caſu.ſ.quando pꝛopter participationem vult participãtes
excommunicare.maioꝛi. “ .
r ¶ Seruatis ſ.ꝙinſerat᷑ cauſa ſuper qua fit monitio.⁊ ꝙ ſint pꝛeſen⸗
tes per quos poſſit pꝛobari ⁊ ꝙ ſint ibi iterualla.s.e.ſacro⁊·je. c.
s & Nominatim.ſ.pꝛopꝛijs noibus expꝛeſſis vel alijs indubitabilibuſ
circumſtãtijs que habebãt vicẽ pꝛopꝛij ois.ff.ſi cer.pe·l.certũ s de te⸗
ſti. licet.ij.S. e li.e.ti.c.ij. Idem ſi dicat mon eo filiũ.p.cũ ille vnicũ filiuʒ

habeat. ff de libe. ⁊ po.l.ij.⁊ inſti.de exhe.liberoꝛũ..noiatim.ſecꝰ ſi du⸗/

os haberet.qꝛ tũc neuter eoꝛũ monitꝰ videt᷑.vt ibi.dicũt tñ quids ꝙ hec
decr.locũ habet quãdo ſingulares ⁊ noiate ꝑpſone excõicant᷑.qꝛ tũc reaͤri
tur monitio ſpecialis.ſi aũt generaliter ferret᷑ ſentẽtia.tũc dicũt ſufficer̃
generalẽ.⁊ ſic adhuc remaneãt antiqua iura.ſed tutius eſt dicere ꝙ; ho⸗
die in genere excõicatio in ꝑticipantes ferri non poſſit ⁊ ſic ſit ſublatum
quod dicitur.e.quod in dubis.in fi. Sʒ valebit ne monitio. ſi iudex
generaliter monet omnes de collegio vel vniuerſitate. ⁊2 videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ
tm̃ valet generalis monitio quo ad omnia q;tũ ſpalis quo ad quedã.ſff.
de admi.tu.ſi duo.in fi.⁊ qꝛ ſemꝑ generalibo ſpalia inſunt.vt. ff. ð regu.
iu.ſemꝑ in generalibi.ſed cõtra eſt verũ ſᷣm guil.hec ꝑ hãc conſtõem et ſe
cundũ cũ ſi ignoꝛat noia illoꝝ de cõuentu cogat rectoꝛẽ conuentus vel
vniuerſitatis ad iudicandũ ſibi illa noia.ff.decondi.ob turpem cauſaʒ
l.iiij.t.finali.

a ¶ Statuimus.ſic conſtrue ſtatuimus quoq; vt iudices ſine munitoõ

nibus vtant᷑ ſiue vna pꝛo omnibs obſeruẽt aliquoꝝ dierũ competentia

interualla monitiões qᷓ̃s iura ꝑmitti faciũt.vt ſnia excõicationis cano
b Una pꝛo omnibus.dicit ergo iudex interdũ (nice pꝛomulgetur.
monemꝰ te pꝛo pꝛima qua finita monet pꝛo ſecũda qua finita monet ꝓ

tias in ciuitate caſtravel quelibetalia

talẽ pꝛo pꝛimo.talẽ pꝛo ſecundo.talẽ pꝛo tertio ⁊c.interdũ vnaʒ tm̃ dat
dilationẽ vt monemus te vſq; ad talẽ diẽ pꝛo pꝛimo ſcdᷣo ⁊ tertio ꝑem⸗
ptoꝛio a cõione talis ⁊c̃.⁊ hoc vltimo caſu eſt interuallũ inter monitio⸗
nem ⁊ ſententiam.
¶Competentia.hoc iudex moderabit᷑ pꝛo ꝑſonarũ ⁊ negocũj q̃litate.
. . 5S.de app.cũ ſit romana.
de of. dele. de cauſas.
d ¶ Meceſſitas.vt quia

Meſenti generali declaramus dees micnaritd vel at,

edicto beneficiũ relaxatiõis ad
cautelã quo ad interdicti ſentẽ nitiones epi.ff. de vſufr.
loca ſiue terras aliquas generaliter
pꝛomulgatas locum aliquatinus nõ
babere*. ¶ Igem in eodem. Keſenti declaramꝰ
EVicũq; pꝛo eo.ꝙ in reges pꝛĩ quidã oliʒ cõ

5 tyi . cradicebãt ⁊ pꝛo eis faci
cipes barões nohiles baliuos epar. arereoltacioe ine⸗

Avel quoſſibet miniſtros eoꝛůũ. dicrũ paribo paſſib am
aut quoſounq; alios excõicationis ſu bulare videbt᷑ ad hoc S
ð ap.ad h̊ qm̃.S.e.cũ me

ſpenſionis ſeu interdicti ſentẽtia fue⸗
rit pꝛomulgata litẽtiã alicui dederiĩt
ccidẽdi capiendi ſeu alias in ꝑſonis
ſeu honis ſuis vel ſuoꝝ grauadi eos
qui tales ſentẽtias pꝛotulerũt.ſiueq⸗
rum ſunt occaſione pꝛolate vel eaſdeʒ

dicinał.s.e.rõna.in pꝛi.
⁊.c.venerabilibus.i pn.
Te.ſtatutũ.⁊.c.is cui cũ
i. vñ ſicut excõicatio pᷣt
tolli ad cautelamvt.s e.
ſolet. ⁊.c. venerabilibus
F. ſed ſi. . pe. ⁊ vl. ſic de ĩ

ſetẽtiaſ obſeruãtes.ſeu talit excõicatꝭ terdicto videbal imo mł
cõicare nolẽtes niſi licẽtiã ipam re in to magis.qꝛ piterdictuʒ

plurimũ puniũtur non
obnoxij ſed ꝑexcõicatio
nẽ non ſic.vt.S.e.roma
na.in fi.vñ potiꝰvidebat᷑
in eo ꝙ in excõicatõe ſub
ueniendũ.qꝛ etiã plures

—

.e.is cui.õ e:c.i.Que er⸗

tegra reuocauerint.vel ſi ad bonoꝛuʒ
captionẽ occaſione ipᷣi Inie ſit ꝓceſſũ.

ligat ⁊ plura bona tollit ? qꝛ alias ſunt paria.

go fuit huius iuris ratio.repꝛobatis alioꝝ ſolutionibo quoꝝ quidã di⸗

xerũt ſic placuit greg.que repbat᷑ꝑ hoc verbũ declaramus. alij dixerũt
hoc factũ vt magis timeretł᷑ cenſura eccleſiaſtica. tertij ne finis vniꝰ ne

gocij alterius ſit ecoꝛdiũ. C.de fru.⁊ li.expen.terminato.cũ hecrõneñũ

roboꝛent᷑.dic ꝙ hoc ſtatutũ eſt ppter cõiõis ꝑiculũ.in excõicato ergo ad

alioꝝ cautelã fit hec abſolutio.ſed in ꝑticipatiõe interdictoꝛum non eſt

tm ꝑiculũ.⁊ ideo ſecus vnde etiã interdicti tꝑe quedã ſacramenta mini

rñ.⁊.c.ꝑmittimꝰ.je.qm̃.⁊.c.vl.ſed ↄ.s.de ap.ad pñtiã.vbi ad cautelam
excõicati dat᷑ abſolutio.vnde dit ꝙ ideo aliud in excõicatiõe qᷓ; iterdicto

quia excõmunicatio eſt moꝛtis eterne dãnatio. ⁊ ideo feſtinare debemꝰ
vt moꝛtuus axpᷣo ſeꝑatus ꝑ excõicationẽ reintegraret᷑ xpᷣo ꝑ abſolutiõʒ

maioꝛibus eni malis debet ſincera charitas ſubuenire.l.di. vt cõſtitue⸗
ret᷑. In interdicto aũt nõ tradit᷑ quis ſathane nec eſt ibi tantũ ꝑiculũ.et

ideõ nec tm̃ feſtinãdũ ea etiã rõne.qꝛ in interdicto volũt iura vnuʒ pati

ꝓ reliquo. in excõicatione aũt ſecus.vt.s.dixi.pᷣterea excõicatio nõ põt
ſuſpendi niſi in totũ relaxet᷑.⁊ ideo in ea locũ habet abſolutio ad caute⸗/

la. interdictũ põt ſuſpẽdi.⁊ iõ nõ ẽ neceſſaria relexatio ad cautelaʒ .S. de

ap.ad hoc quoniam.

f Cautelã.qð fit in excõicatiõis ſentẽtia tũc qñ dicit᷑ nulla. vt ſi poft
ap.legittimã ſcðᷣo ſi cõtinet intollerabilẽ erroꝛẽ.vt.s.e.venerabilibus.

cũ ſi.tertio in caſu.S.e.ſtatuimꝰ.quarto ſi dicat᷑ iuderx nõ erat is qͥtu⸗

lit ſentẽtiã.de conſue.c.iij.de pꝛiui.cũ olim. Quinto ſi a iudice ſuo lata
eſt.ſed excõicato.xxiiij.q.i.audiuimꝰ.⁊.c.a ꝑte.ſexto.cũ quis excõicatur

a delegato cõtra delegãtis intẽtionẽ.s̊.de pꝛeben.c.vl.ſeptimo ſi ab in⸗
truſo vel a iuriſdictiòe ſuſpẽſo.xij.q.ij.c.alienatiões.octauo ſi feratura
violãte interdictũ hoĩs.s.de exceſ.pla.taãta.nono vbicũq; platꝰſubditũ
excõicat ↄ pꝛiuilegia ſui tenoꝛẽ.sS.de pꝛiui.cũ ap.⁊.c.qᷓ;to. decimo ſcom
quoſdã quos ſequoꝛ in cauſa.s.de exceſ.pᷣla.cũ ad quoꝛũdã. Plures ex
his caſibo cõpꝛehendunt᷑ſub quarto.vndecimo ſi ferat᷑ a delegato impe⸗

trato ab excõicato in caſu nõ pᷣmiſſo.s.eę.li.de reſcrip.c.i.⁊ adde caſum

nonũ.s.de of.oꝛ.quia plerumq;.
g ¶ Beneraliter. quid ſit generale habes.s. de ver.ſig.cũ in ꝑtibus.qͥd
ſi ferat᷑ nõ generaliter in loca ſed ſpecialiter in ꝑſonã. dicꝙ bene poterit

fieri relaxatõ ad cautelã.ar.a cõtrario iſtiꝰ lr̃e.qꝛ ſpãliter interdicto oia

ſacramẽta negant᷑ ante abſolutionẽ.⁊ ſic idẽ qð in excõicato.
Z eſt ſi.s.de his qui vi metuſue cauſa fiunt.c.vno.e.li.
Uicunq;.oꝛiri potuit ex facto.decr..e.dilecto.⁊ dic quicũq; etiaʒ
epᷣi.nec.ob.ã.e.qꝛ ꝑiculoſũ.qꝛ nõ loquit᷑ in ſentẽtijs excõicationis

6 Reges. eſt aũt oꝛdinariꝰ regis is epᷣs in cuius dio.delinquitvl do

micilliũ habet.xcvi.di.ſi imꝑatoꝛ.⁊.c. duo ſunt.vbi de hoc.
Niſtros.ad cłicos pᷣt referri.⁊ ſic ppꝛie ſequit᷑ verbum ſuſpenſiõis

m Suoꝝ.ↄſanguineoꝝ vel familiariũ.⁊ ſic no.caſuʒ in quo ꝑcutiẽs
⁊ mandans percuti laicum excõicatus eſt.ad idẽ.sS.e.li.de elect.ſciant

cuncti.de immu.iecc quoniam.
nRn Brauandi. puta ne quis emat ab eis vel eis vendat vel bis ſimilia
concoꝛ.õ,. de pꝛiuile.quanto.de immuni,eccle.c.vl.e.li.

ma parate nec curät mo

l.equiſſimũ. interdũ eni
nec locus nec tꝑs pati
lenius deliberare conſi
lu.ff. de exerci.l.iii.rñ. .

ſtrant᷑ ⁊ interdũ celebꝛãt᷑.S.de ſpon.nõ eſt nobis. de pe.⁊ re. in te.s..

h Non habere. vnde ſi id fiat non valebit relaxatio ꝑ hanc litteram.

HWen
r hon
Adobe
flli⸗
ſchons

don
le
NG
lſel
or gd
ffeoct

ſnade

n
e

tne,
e
.
n
n
NRNen
.
Rin
ſl
isſ
ſorſ
bow
Nboe
an
NAini.
si
salti
ſantot
mdtge.
nbltbrua
ſiſxe
Aino.
Eniig
tur pon
bicnte
8e t
en
dicaetch
äplon
ClClen
1uän
ali enn
nis NIn
übetlini.
atoctgt
zum Nn
nentin
dcnut
eißſrette
naredebee
odſolet
Htügeale.
lrnnisen
catio no Ko
Noddn
Ulttle .

erabilee
derntise.
diteſhm
iscrotan
nuc
voſiſtn.
planſiki
,deannii
4i Plnee

.

De ſen.excõ.ſuſ.et intet.

oc Occaſione.quoꝛuʒ intereſt pꝛincipalirer defendere ſentẽtias ip̃as
zi . Reinregra.ra ſequẽs
cõtro

(in iudicijs.s.e.venerabilibo.ꝭ.ij.in fi.

lcit iſti vbi ðꝛ ꝙ licet res nõ ſit integra octo dies põt fieri emen
datio.põt dici ꝙ hoc locũ habet in iniuria pſonali.illud in reali.vt in pᷣ

ma ſtati ſit excõicatꝰ.in ſcdᷣa tũc qũ octo dies nõ reſtituerit.vl dic ꝙ id

qð ſeqᷣt reſpicit tꝑa iſtiꝰↄſtiõisvt ſi tꝑe iſtiꝰ ↄſtiõis pᷣtextu illiꝰlicẽtie aliq̃

erãt occupata niſi octo
dies reddant᷑ habeat lo/⸗
cũ pena.⁊ ẽ ſi.S.de re.ec.
nõ alie.hoc cõſultiſſimo
S.laici.vbi in cõpulſiõi⸗
bus iã factis dat᷑ tꝑs ad
reuocandũ in faciendis
ipᷣo facto imponit᷑ pena.
pꝛimum veriunus.
ag Octo dierũ. ſilis di
latlo tꝑis.s.de excep.pia

2. S.e.ſolet.

bꝗ Impẽſa.ſ.cũ res nõ

extat vl placʒ leſo.ſi.S.e.
lde vſur.q;q;. ff. cõmo.
ih. .1. . . 7
Arlarrant. ſi pꝛiꝰ ex
coõicati erant mõ duplici
funiculo ſunt ligati ꝙ eẽ
põt.vt.no.iij.q.iiij.ẽgel⸗
trudã.s.de iudeis. ita q̃
rundam.
de Esadem.ſ.maioꝛis
excõmunicationis.
e¶ ti.⁊ ſic mandãs ⁊
mandatarius eadẽ pena
puniũt᷑.ſic.ff. de vi ⁊ vi.
axr. l.i.·quotiens. nec ex
cuſat hic iuſſus maioꝛis
qð dic vt f de re. iu.
ꝙ quis.ff.ad.l.acqͥll.lipᷣ
Alias.i.pᷣter aliquã
kelntiag. ſeahunda le
tũc ratũ habẽſ excõicatꝰ
crit.diſtinguevt.e. cum
quis. . c
g ¶ Obtinerxe. ſi. i incẽ⸗
darijs eccleſiaꝝ ꝗ exq̊ de

nũciatifuerũt nõ pñt ab

ſoluiab alio qᷓ; a papa.s
eitua.⁊ ſi papa hoc nõ ex

pꝛeſſiſſʒ ꝑpetuo potuiſſ,-

oꝛdinariꝰ ipᷣm abſoluere
5,e, nuper.

Ii iudex laicꝰ.ſi ma
lefact oꝛ captꝰ a iu⸗

ee laico dicit ſe clericũ
huiꝰ rei cognitio ad iudi
cẽ eccleſiaſtitũ ſpectat et
ſi notoꝛie vel publica fa⸗
ma vel cõi eſtiatiõe habe

tur pꝛo clerico ſtatim fit

remiſſio.idẽ ſi pꝛiꝰ gere⸗
bat ſe pꝛo clerico ⁊ mõ ðö
pꝛehenſus fuit in habitu cl

niſi bona ipſa fuerint infia octo diex
ſpacio reſtituta.aut ſatiſfactio ꝓ ipᷣis
impenſa eoipſo ſentẽti excõicatiõis ĩ

currãt Eadem quoq; ſentẽtia ſint in

nodati omnes qui auſi fuerint pᷣdcta
licentia data vti vel aliquod pᷣmiſſo
rũ atq; cõmittẽda dari licentiã pꝛohi
bimus alias cõmittereſuo motu.
Qui aũtin eadẽ ſentẽria pmanſerint
duop menſium ſpacio.excuũcab ea nõ
poſſint niſi ꝑ ſe.ap:.abſolutionis bene
liciũ obtinere.· Bonifaci.viij.

dicens ad curiã eccleſiaſticaʒ
petat remitti. velcuria ipſa eü tanq;
ſuũ clericũ repetat.iudice illu inficiã
te clericũ.ac ob hoc minime remitten

2 Yiudex laicus malefactoꝛem
Bara detineat ⁊ is ſe clericum

dũ dubitatõnis hmõi.an ſcʒ ſit qui xe

petit clericus.ad iudicẽ eccleſiaſiicũ
quia de re eccliaſtica ſpũali vocato
tñ iudice ſeculari vł alicui intereſt co
gnitio pertinebit. Er ſi noroꝛiũ fu
exit ꝙ idẽ malefactoꝛ ſit dexicqͥ hmõi

pꝛiuilegio gauderedebeat ſtatim ab

q; alia cognitione.velfama publica.
de hoc extiterit aut ipᷣe pꝛo derico cõi
ter habebat incõtinenti etid ante co⸗
gnitionẽ de clericatu eccliaſtice curie
debet reddi. Idẽ eſſe cenſem. ſi re

us ipe ante depꝛehẽſionẽ ꝓ laico pub

lice ſe nõ gerẽs depꝛehẽſus fuit in ha
bitu clericali. tonſura videlʒ ⁊ veſtes
deferẽs clericales.nã talẽ debenus

dlericũ donecoſtat deotrario reputa
re ſicur de illo qui inp oſſeſſioneinge

nuitatis exiſtit.ſi dicat ab alio liberti⸗

nus legalis ſanrit auctoꝛitas.vr ꝓba

di neceſſitate nõ ipſe ſeqd aduerſarius

ericali.ſi aũt pꝛiꝰ gerebat ſe pꝛo laico.liq mõ

in dericali habitu depꝛehenſus fuerit nõ fiet remiſſio donec fuerit de cle
ricatu ꝓbatũ.ſed interim cõtra eũ iudex in nullo ꝓcedet.hoc dicit ⁊ de⸗
clarat decre.iſta ea que no.inno.⁊ hoſtien.s.e.vt fame.

i ¶ Repetat.ſic ⁊ ciuitas repetit ſuũ ciuẽ.ff. de rei ven.l.i.S.i.ff. ad nũc.

l. de iure. ſic ⁊ petit ſuo ciui iuſticiã fieri ⁊ violenter ablata reſtitui.xxiij
q/ij. dominus.ſic ⁊ pater repetit filiũ.qð dic vt.s.de cõuer.in e l.
⁊ miles armata militie ꝑ magiſtrũ militũ in ciuiliba ⁊ crimialib iudi⸗
cat᷑. C.de iuriſdi.om.iu.l.magiſterie.ſic⁊ cłici coꝛã ſuo iudice.s.ð iudi.

ue Indice ſeculari.qui malefactoꝛem detinet.

(at ſi clerici.

lEccleſiaſticum vide quod eſt cognitio pertinebit. 1
m Spirituali.de qua nec pꝛincipaliter nec incidenter habet ſecular
iudexſe itromittere.s.de oꝛ.cog.tuã.qͥ fi.ſi int. legit. p venerabilẽ. ⁊.c.la⸗
n Intereſt puta nduerſario qui illuᷣ fecit detineri ⁊ ꝓꝑ ma (toꝛ. cũ ſi.
leſfeis fecit puniri.⁊ ſi ſint vocãdi q̊ꝝ intereſt ſic.s.de ma.⁊ obe inter q̃

tuoꝛ.C. de euic.emp. ſundi.ſi aũt nõ ẽ aduerſariꝰputa qꝛ iudex ꝓcedit ecx

offic o.citabi᷑ iudex.vt s.ðt ⁊ ↄcoꝛ.s e.venerabilibꝰ...ij.

o ꝙ Motoꝛiũ ſacti.ſ.ꝙ nulla põt tergiuerſatiõe celari.s.de coha.cleri ·

⁊ mu.veſtra.qꝛ noroꝛie cognoſcit᷑ ꝓ clico vt archi.vel archipᷣſbiter vel 5,
ſbiter bono,.vel his ſimiles.vel ſi ẽ notoꝛiũ iuris ad idẽ.S.ð vHeſig. cũ oli
NDebeat. hoc idco dicit qꝛ ſi eſſet clicꝰ bufo vel goliardꝰ.⁊ geſtaſſet
REſſisoun nũ vel tertio monitꝰ nõ deſtitiſſet vel eſſet clłicꝰ vxoꝛ atꝰ nõ⸗

incedcs in habitu vletiã bigamꝰ vel degradatꝰ talis nõ remitteret᷑.qꝛ ꝓ

uilegio nõ gaudet.vt.S.c.li.de vi. . ho · cle. c. vno. de cle. cõiu. c. i. ð biga. .
cxxno. de pe.c ij. in fi. q Uel repete ſi. r & Aut repete.ſi. 8 & Ma⸗

bebat᷑.ſic.ff.ad mace.liuj.ff.de of.pto.barbartꝰ.s.ð iurcpa.ↄlultatoibb

t Cognitionẽ.ſ.cũ eſt fama vel cõis eſtimatio.

LXXXV.

vV Qlericales.s.de vi.⁊ ho.cle.vt clericoꝛũ. 2. c.clerici (nccria cognitõ
Reputare. vt in qͥ ſtatu repit᷑ in eo iudicet pꝛo pñti.lʒ poſſit inqri de
V. Legalis.E.de lib. (alio ſtatu.ff de iniu.cũ apud.ꝭ.ſi qͥs ⁊ j.in fi.c.
cã ea qꝗ.pff.de libe.cã liberis..fi.⁊.l.cũ neceſſitas.ff.de pꝛoba.l.circo.
34 Kompꝛobalł.hocvult dicere hi qͥ poꝛtt talẽ habitũ ſolẽt clerici eſſe.

aſtringat. ¶ Juſtũ eſt eni vt ipᷣe tal
quẽ geſtat ex habitu quouſq; appare
at aliud pᷣſumat᷑ quał is eſſe cui fert
habitũ cõpꝛobat᷑ ex ſtigmate naq; cõ⸗
ſueto fabꝛicenſibꝛ impꝛimi latitans
fabꝛicenſis agnoſcit cuſtodes aqua
rũ quos hydrophilatos nominãt que
eis infingi ſolent annotatõne ſignati
manifeſti ſunt omnib ⁊ angariaruʒ
noĩe nõ tenent᷑ ¶ Yſq; ſtatus alicuiꝰ
eſſe videt᷑in quo ipe depᷣhẽdit᷑ donec
cõtrariũ doceat᷑. ¶ Non ſic aũt volu
mus obſeruari ſi ãnte depꝛehenliõeʒ
pꝓ laico publice ſe gerebat, ac pꝛo tali
cõiter habebat᷑quis depꝛehenſionis
tpe repertus fuerit in habitu clerica⸗
li tũc enĩ reſtituendus nõ eſt quouſq;
fide ðᷣ titulo fecerit clericali.cuiꝰ eidẽ
pꝛobatõis onus incũbat ꝓpter pᷣum

ptionẽ que aduerſus ipᷣmoꝛta ẽ ex de

latione laicalis hĩtus pcedẽeti.contra
eũ tñ interim quiuis ꝓceſſus iudicis
penitus conquieſcat. IJdem.
Tatutũ greg.pape.x.factũ ad
decharationẽ conſtitutiõis in⸗
nocentiane. que pꝛohibet ꝑti
cipates excõicatis ea ꝑticipatiõe qui
ſolü minoꝛẽ inducit maioꝛi excõicatõ
ne ligari,. monitione canonicaBnõ pꝛe

miſſa in ſuſpenſionis ⁊ interdicti ſen

tentijs que pꝛo hmõi pticipatiõe ple⸗
rũq; ab caleuriſs vel delegatis iudi
cibus ꝓmulgant᷑ pcipimus in viola⸗
biliter obſeruari. decernẽtes eaſdem

ſentẽtias nõ tenerealiter ꝓmulgatas

NIcet excõmunicatois ¶ Jdẽ
ſententia poſt appellationẽ le⸗

gittimam pꝛomulgata. perne⸗
gligentiam appellantis appellarionẽ

vnde iſte putet᷑ clericꝰ ſiẽ
habitus demõſtrat. põt
qui ſimilẽ cũ alijs vitaʒ
ſuſcipiũt⁊c̃.s.ð ſta.mo.
recolentes
a Gtigmate. idẽ æ bũ
habes.xxiij.q.ij. hocipᷣm
XAgnoſcit᷑.h̊ habes
de ſabꝛicẽ.l.ſtigmata
li.xi.⁊ ðᷣꝛ fabꝛicẽſis qui
publica arma facit.⁊ in
publicis fabꝛicis ⁊ non
alibi ·⁊ dat pꝛimicerio qͥ

reponat in publicis ar,/

mamentis.⁊ ẽ ſtigma in
ſtrumentũ quo coꝝ bꝛa⸗
chia figurabant᷑ cui erat
impꝛeſiũ nomẽ imꝑato⸗
ris.facies vero non figu
rabat᷑. C. de penis.ſiqs.
⁊ ẽ ſimile huic.S.ð crim.
fal.ad andientiam.
c Signati. C. ð aq̃ͥd.
l.decernimꝰ.ad fi.⁊ ãno
tatio ẽ.qꝛ ſingulis mani
buſ eoꝝ impꝛimitnomẽ
imꝑatoꝛis.hydrophila⸗
ti aũt dicũſ ab hydra qð

eſt vas vbi aqᷓ deterl. lhy

dra aqua.philatr̃.i.cuſto
dire.ĩde hydrophilati.i.
cuſtodes aqua⁊. ⁊ eſt ſi.
de gazophilatio dicik. s.
de pꝛoba. c.i.

a ¶ Nlericali.multo er⸗

o oꝛtiꝰ ſi etiã depꝛehen
us ſit in habitulaicali.⁊
hoc denotat qð dicit q;ᷓ⸗
uis ⁊c̃.⁊ lʒ dicamꝰ ꝙ vlti
ma moꝛa nocet.ff.de ꝑ.⁊
ↄmo.reiven l.illud. hec

Vltia poſſeſſio nõ releuat

in hoc ꝙ fiat remiſſio.
fecerit.coꝛã iudice
eccłiaſticovt.s.i.rñ.⁊ ſic
ↄtinẽtia cãe diuidit᷑ ð id
B.de ſeqſt.c.i.⁊ ẽ rõ quia
natura cãc reqrit aliũ iu
dicẽ.de oꝛ cog tuã. qͥ fil.
ſint legit.latoꝛ.cũ ſi. Sʒ
detẽtꝰ in ſeculari curia q
mõ litigabit coꝛã ecclłia⸗
ſtico. dic ꝙ foꝛte relaxa⸗
bit datis fideiuſſoꝛibꝰ ſʒ
nõ ꝓpter hoc remittetq.

e.ſi clericos.in fi.vel litigabit ꝑ ꝓcuratoꝛẽ.natura eĩ facti hoc habet q
interdũ ꝑ aliũ qͥs pſequat᷑ cãʒ S.de iudic.mulieres.de ſta.regu.c.vno.ff.
de cuſto.re.l.diuus.hãc aũt fidẽ faciet ꝑ publicũ inſtr̃m oꝛdiatõis ſue. ij
qil.legũ.ꝑ teſtes etiã hoc poterit ꝓbare.s.de cle.peregri.tue. .
cQPꝛeſumptionẽ. no.qñ pᷣſumptio ẽ nõ ſufficit poſſeſſio.niſi fiat fideſ

dDInterim.i.pᷣcedẽte pꝛo ( de titulo.⁊

coꝛ.S.e li.de pᷣſcrip.c.vno.

batiõẽ de titulo cłicali.eſt ei hoc pᷣiudiciale de quo pꝛimitꝰ debet cogno
ſci vt ſciat an vt clicus ab eccliaſtico yel vt laicꝰ a laico puniri debeat.?
Pꝛoceſſus.ergo nõ ſolũ iudi (eſt ſi.C. de oꝛ.cog.l.vl.iij.q.xi.in fi.

1
l.

—

s cui in fi.?⁊ concoꝛ.S.eę.ti.c.i.

care ꝓhibet᷑ ſʒ etiã ꝓcedere ad idẽ. S.e.li.de here.c.vt inqᷣſitiõis H. penul.
Tatutum.non tenet ſuſpenſio vel interdictũ lata in participantes
non pꝛemiſſa monitione canonica. h. d. BJVJZBB
Eregoꝛiꝰ.õ.e.conſtéem. h JIn nocentiane. 8.e.ſtatuimus.
Inducit. dic vt. S. conſtöem. l? X anonica. q dic vt. S. e. ↄſtõem.
¶Alitertl. nõ pꝛemiſſa canonica monitione ⁊ nominatim parificata

a ſunt in hoc excõmunicatio ſuſpenſio ⁊ interdictum. ad idem ꝗ· e.

Icet excòicationis.E manauit ad decla

rationẽ eoꝛũ que no.io.tã.

Ks ber.⁊ moder.s.de ap.ſepe.⁊ hocdicit ꝑ negligentiã nõ pſequẽtis ð

.

bito tꝑe appellationẽ.excõicãtio poſt eã lata ñ cõualeſcit ſed poterit tũc
denunciari.⁊ debebit vitari donec de ſentẽtie nullitate docuerit.
n Etccõmunicationis.licet de excõicatione expꝛimat.idẽ puto de ſen:
tentia ſuſpenſionis ⁊ interdicti cũ eadẽ ſit rõ ad hoc.s.c.ꝓxi.⁊.s.e.c.i.
⁊e.is cui in fi..⁊.s.de ap.ad hoc qm̃.⁊ idem in qualibet ſentẽtia q̃ nul

la eſt ipſo iure ita ꝙ nõ eſſet neceſſe appellare. s.e.li.de re iudi.c.vl.quia
tũc ſi condẽnatus appellaret ⁊ nõ ꝓſequeret᷑ nõ ꝓpter boc conualeſceret

n 3 3

qꝛ ſi ẽ notoꝛiũ ibi nõ ẽ

Liber Quintus

e¶ Nodari.concoꝛ.S.e.vt fame.contra..e.vnſuerſitatis.vbi excõmu
nicationem incurrunt abbas ⁊ laici qui de ipſius mandato monachuʒ
verberabãt. ber.⁊ hoſt.ſoluebãt vt dixi in glo.pꝛoxi.quod eſt falſum vt
hic vides.alij dicunt ꝙ decr.vt fame loquitur in epiſcopo.decr. vniuer
ſitatis in abbate.ſed boc patet ſalſum per iſtam decr. que loquitur in qͥli
bet iuriſdictionem babente.vt dixi.s.in glo.ij.dic ergo ꝙ decr. vt fame.
⁊ iſta loquunt᷑ in captiõe
⁊ incluſione que de man

tentia eadam ratione, quod dico verũ niſi talis eſſet caſus quo ra
Edecrecn per ap.ſententia nulla vt lata cum falſo pꝛocuratoꝛe.ff. rem
ra. ba. l..iij.. falſus de quo vide.s. de re iudi.c.i.
o Legittimam ſi cauſa fuit vera.exquo fuit legittima ſententia ẽnul
la.S.e.per tuas.ſed niſi pꝛius appareat de eius veritate non poterit de
nunciari nulla. licet tunc poſſet fieri abſolutio ad cautelam.S.c. venera
bilibus.S. ſed ſi ex cauſa
7. F. vl. Si ergo fuit nul⸗

ſuam minime pꝛoſequentis non tati
ficetur nec etiam conualeſcatexcom
municatus tamen nominatĩ vel ſpe⸗
cialiter ⁊ expꝛeſſe.qui poſt appellatõ

la.ſolo tractu tempoꝛis
non potuit conualeſcere
5.e.li.de deſpon, impu.
c.vno.⁊. j. de re.iu.nõ fir
matur.cum ſuis concoꝛ

inipſis temeritasv

credimus excõicatione nodari cuʒ in
his niſi alias ex hopoſto errcatur
iniurias neque
at depꝛehendi. ¶ Eoſdem quoq; cle

dato pꝛelati inleun

qui crimina punire po

ſit. poteſt fieri etiam per

laicos.licet ilie nondum
incoꝛrigibilis appareat

dan. nem legituma excomunicatiois ſen ricos ſi deparendo iuri iibi fideiuſ- deridnoloamtnr. dgen
i tit in ſe laram. ſi appella⸗ ſoꝛiaz j H is loquitur. queſt
tentiam afſerit in ppe oꝛiaʒ dederint cautionem. detinere pꝛelatus clerico vel mo⸗
tionem eandẽ infratempus ag ipam non debes niſi exceſſus enoꝛmitas vł nacho pet laicum inſerri
pꝛoſequendam ab homine vel a iue aglia cauſa rationabilis eos ſuaſeritð uba ea iniurtoſenon
ſtatutum non fuerit vt debuit pꝛoſe⸗ tinendos. MIgem. luſticie voctameng lang
cutus.lapſo eodem tempoꝛe excomu I ſententia interdicti pꝛofera cum facere non debuit.
nicatus publice nunciari.a nedũ in I tur in derum . non intelligtt er orl ber ſemer
iudicialibus ſed etiam in extraiudici niſi aliud ſit erpꝛeſſum in ea i Zideo mandane? madea

alibus euitari.ac a legitimis actibus

ntarnac B terdictus populus nec eriam ecõuer
remoueri debebit quouſq; ꝙ poſt ap

toriuſ excõicati ſũtvt ibi
ſo vnde vno interdicto ipſoꝛuʒ alius

pellationem legitimaʒ excomunicat⸗ licite admirtitur ad diuina. ¶ Cete⸗
fuerit.vel alias de ipſius ſentẽtie do rum cum pꝛopter delictum domini
erit nullitate. Idem. vel rectoꝛis eſt ciuitas ĩterdicta ciues

¶clericos tue iuriſqictioni ſbᷣ
iectos pꝛopter cõmiſſos exceſ⸗
W2 ſus etiam per laicos capi faci⸗

p. & Toualeſcat. cõtra
ff. de his qui no. infam.
l.furti.vbi retronotatur

eiuſdem qui gobilen non exiſtunt
dummodo ⁊ ipſi pꝛopter dominum

f EErcedatur. ad idem

infamia condemnatꝰ de EN mpe vel rectoꝛem puniendum in eis non
furto qui ap.non pꝛoſe, 98 eos nefugiant in carcere pena de fuerint interdicti poſſunt extra ipaʒz 5.de reſti.ſpolia.olim.i.
durelie geru⸗ retro de bita poſtea caſtigandos incluſas te licite intereſſe diuinis. ¶ Cum vero in fi.⁊ hoc vult dicere ſi
benpno vel capientes eoſcem, licet nonduͦ alicuius terre populus interdicto no ntcpermictie. 2vne
equttur ynon ob. quia pareat incoꝛrigibiles illos eſſe nulla gatur ſingulares exeo perſone quss tes eum non reſiſtentem
lex illa loquitur de appbe calce pugno vel alio mõ
mie Poſt ſententi ab bercutiunt iam vidi èòè
a ſententia. hHic de a . , de facto. iſti e M .
pellatione emiſſa ante ſententiam. vnde ibi appellatio ſuſpendit effe/ cõmunicati boc ſonat littera. e ene ſunt ex SJ
ctum ſententia iam late.s. de iureiurã. venientes.hic ante ſententiã iu⸗ g. ¶ Iniuria. xvij.q.iiij.ſi quis ſuadente.⁊.ẽs.de ſen.ex. contingit.⁊ facit
riſdictionem ſuſpendit. vndeſententia poſtea lata non tenet pꝛopter iuj heclittera ad queſtionem dominicalem de illo qui fugiẽs inimicos eb
riſdictionis defectum. ” uiauit clerico equitanti a quo equum petijt vt fugere poſſit.quem cum ðͦð
q ¶ Erpꝛeſſe. interdum enim fertur ſententia excõmunicationis in pr lle negaſſet.ſibi per vim abſtulit ⁊ poſtea remiſit. an talis ſit excsmum ꝗ
ſonam incertam. v.q.i.quidam.s.de of.oꝛ.ſi ſacerdoo. catus.bar.bꝛix.in queſtione dominicali quidam cum fugere.opinio2nes
F Ab bomine. de quo dic vt no. s. de ap. cum ſit romanæ. ppoſuit.quarum vna fuit.talem excõmunicatum non eſſẽ.quia id nõ fe⸗ Jð”
s q Nunciari.no.non ſequitur iſte denunciatus eſt excõicatus. ergo cerat diabolo ſuadente.ad cautelam tamẽ ab epiſcopo abſolui potert. n
excõmunicatus eſt.hic enĩ denũciat᷑ qui foꝛte excõmunicatus non eſt/⁊ alia fuit talem excõmunicatũ ſed minus puniendum..i.diſ.pꝛeſbiteros.
facit ad.q de qua dixi.S.e.li.de excep.pia.ſed nunquid ad repellenqdum s.quod me.cã.ſacris.tertia fuit tan.quã ibt ſeqͥᷣtur bar. talem excõicaui .i
accoꝛem mvfficargrobar venunctafionen ecerin eumuͤt⸗ loerur ſec zoßteri nulla pena puniendum. 2 k
enim ꝙ non.per hunc tex.⁊ ꝑrationẽ dictam ſuperius.cum illa decret. Llericos.idem in laicis.⁊ etiam be do dicit ler. ff.
pia dicat id pꝛobari debere apertis ſuis documentis Voſt tamen not. cuſto.reo.l.diuus. . ne eodem modo dicit lex ff. de ſ
contrarium vt ibi dixi. ⁊ pꝛo parte illa facit hec decr. nam hic per talem i Mideiuſſoꝛiam.ergo non nudam tantũ.idem ⁊ multo foꝛtius ſi pi⸗ .
denunciationem vit tur a iudicialibus ⁊ extraiudiciulibo ⁊ legittimis gnoꝛa darent.cum ſit melius pignoꝛi incumbere qᷓ; in perſonam agere. ðèð
actibus vt ſequitur.licet foꝛte excõmunicatus non ſit. vt pꝛedixi.ſic di⸗ ⁊ qui ſe pꝛomiſit ſatiſdaturum ſatiſdat ſi pignoꝛa vel fideiuſſoꝛes detff·r n
cam exquo de denunciatione non dubitatur vitatur ⁊ repellat᷑ ab agen de conſti.pecu.l.pꝛomiſſoꝛ in fi. V ige
do. donec oſtendat ſe abſolutũ vel ſententiam nullam. ſed ſi volumꝰ te⸗ lꝛ Cauſa rationabilis.cũ plures foꝛte fuerint malefactoꝛes vultvnũ H”
nere pꝛimum huic reſpondetur ꝙ hic non ſie olum de denunciatione. ſed detinere vt per eum veritatem manifeſtantem alios capere poſſit. ODU
etiam de ſententia excõmunicatiouis conſtabat. ,B . ſententia. interdicto clerico non eſt interdictus populus nec ec0c,ẽs j
Megietimnam iceſter legittima ⁊ vera cauſa interpoſitam. vt ſupe, e berſo. interdteta ciuitate pꝛopter delictũ domini ciues nõ interdi⸗ 1
rius. dixl. ,B ́ cti extra ipſam audiunt diuina.interdi
v Q Alias tolle exempla que dixi.s.e.pꝛeſenti. lo intelligũtur interdicti hoc dicit.⁊ o ovto in rere de hobu, G
x ᷓ¶Docuerit.poteſt exponi ideſt doceri ceperitequia pendente pꝛobati hoſt. S.de pꝛiui.ex parte.el.i.ſuper verbo populo.ſcðm ⁊ tertiũ declsrs aee
omis articulo ab extraiudicialibus ⁊ legittimis actibus non repellitnr do ꝑber. inno. ⁊ hoſt. s. de pꝛiui ꝙ nonnullis. ene⸗ lu
et ſic ceſſabit contrarium decr.S.e.ſolet.in fi.vel dic illud habere locum m M In clerũ interdicto clero alicuius eccleſie nõ pꝛopter hoc intelligi .
