idẽ repetas in fi.cuiuſſi⸗
bet. .
r Erpedierit.ſic S̊.c.i

⁊.c ꝓxi:S. verum.⁊ e.c

vl. lo. an.

a & Pꝛocedendi. quid

in caſu conuerſo in eo.ſ.
qui alibi crimen hereſis
commiſit ⁊ modo eſt in
pꝛouintia huius inquiſi
toꝛis dic ꝙ poterit co⸗
gnoſcere.quia vbi inue⸗

nitur quis de crimie.C.

vbi de cri. agi.opti.l.i.⁊

ſcſᷣm hoc eſſet reperire.

ꝙ interdum duo inqui⸗
ſitoꝛes cognoſcerent.po
ne peccauit in rauenna⸗
ti ⁊ tranſiuit ad medio⸗
lanũ ſᷣm hoc rauennas?z
mediolanenſis poterit
cognoſcere. nec eſt mirũ
vt.j.e.c.per hoc.
b Quibuſſibet. ſiue

ſint ſp̃i ſcribẽtes łalij ad

quos quomocunq; ðᷣue
nerint dicta ſcripta.
c ¶ Uel mutandi.regu
lariter.S.ff.de re iudi · .
paulus.⁊.liacta.S.i.⁊.
de of. dele. in litteris. fũ
ctus eſt enim iudex offi⸗
cio ſuo iudicando bene ł
male.vt ibi.
dO Vonoꝛibus.no.in
ea parte qua pꝛiuat vel pᷣ
uatos denũ ciat dignita
tibus eccleſiaſticis ⁊ ec⸗
cleſiaſticis beneficijs re
quirit᷑ concilium dioce⸗

ſani vel eo abſente eius
vicarij quia ſicut inſtitu

tio fit eis autoꝛiʒantibꝰ
ſic etiam debet ſieri deſti

tutio.de inſti.ex frequen

tibus.de herc.cum ex in
iuncto.in fi.ſed cum pꝛi
uat officijs publicis et
bonoꝛibus non requiri
tur conſilium eoꝛum vt
patet ex oꝛdinatione iſti
us littere.⁊ ideo quia ceſ

ſat in illis ſuperioꝛ ratõ

eVEScienter.ſi.õ.e.ca.
ij. Fad hoc.⁊.j.c. ðcreuit
7 pꝛeſumemus ignoꝛar̃
niſi pꝛobentur ſcire ·de
regu.iu.pꝛeſumitur. ff.

de pꝛoba.verius.qꝙ ſane intelligas.vt not.in dicta regula pꝛeſumitur.

f Puniendos.⁊vnde debet᷑ pena non venit pꝛemium.ſn de le.i. ſi ſex

nus plurium . . qui autem.x vi/q.i.legi.cum ſi.

14

Aiber EnnIns

Ontra chꝛiſtianos redierint. pꝛius foꝛte fuerant iudei poſtea facti
ſunt chꝛiſtiani. iſti dicũtur redire bi qui nunq; fuerãt iudei.ſed ſe
chꝛiſtiani.illi dicuntur tranſire.

xxiiij.q.iij. ſed q.⁊.ff.qð met.cã.l.iſti quidẽ.ſi enĩ ex vnica filia nepotẽ
haberet ⁊ ille nõ includeret᷑ nõ puniret᷑ in filios.idẽ videt᷑ de mẽte.iõ ne
quis ducat filiã heretici ĩ vxoꝛẽ.ſicut enĩ vir infidelis ſaluat᷑ ꝑ muliereʒ
fidelẽ.ſic ⁊ dãnari poſſet.ar.de diuoꝛ.gaudemꝰ. Uñ qͥ emit mãcipia de

h Infantes.ſ.minoꝛes ſeptennio.vnde videbant᷑ nõ obligati ad fidẽ.
quia etas illa ignoꝛat ouid videat.E.de fal.mo.l.i.vnde nec ſpõſalia ta
les cõtrahere pnit.S.e.li.de ſpon.c.vno.ſed ↄꝛiũ eſt verũ qꝛ tali ſacramẽ

to obligati ſũt etiã igno⸗
rantes.S.de bap.maio⸗
res.de conſe.di.iiij q̃ris
ſicut ⁊ punitur etiaʒ iq̊⸗
ranter rebaptizatꝰ.eadẽ
i Abſolutce. ergo abſo
lute coactus non recipit
ſacramentũ baptiſmi ſʒ
conditionaliter metu
moꝛtis coactꝰ bene.xlv.
di. de iudeis.ð. de bapt.
maiores coacta eni vo/
luntas voluntas eſt. xv.
q.i.merito querit᷑ Eſt ãt
abſoluta coactio cũ qͥs
renitens inuitꝰ ⁊ recla⸗
mans fertur ad fontes.
2 cũ verboꝛũ pꝛolatione
immergit.⁊ eſt ſi. l. diſ. p
ſbiteros.ð.qð metuſ cã
ſacris.
lꝛ Judeos. non ergo
poſſunt iſti ſe iuuare per
pꝛofeſſionẽ quã contẽpſe
rũt.C. de apoſta.l. hi qͥ
ſanctã.licet alias infideł
non recipiat᷑ ad teſtimo⸗

um. S. de teſt. c. i.

lE Pꝛocedẽdũ erit ne
ꝑ iſtud capłm canon ille
coꝛrectꝰ.i.q.iiij.iudei.v
bi dicit᷑ ꝙ bona iudeoꝛũ
deuoluũtur ad catholi⸗/
cos filios.ſed bõa here⸗
ticoꝝ ſunt ↄfiſcata j·co.
cũ ſcm qꝛ coꝛrectio iu

riũ ẽ vitãda.dicẽdũvide

tur ꝙ nõ vt iſtud.c loq̃t
de pena ꝑſonali.nõ ð dã
natiõe bonoꝝ maxime

qꝛ hec noua iura qñ coꝛ⸗

rigere intendũt hoc erpᷣ
müt. s. de ↄceſ. pᷣben. C. ij
I. de ſen. ex. c. vl. Z videt᷑

cũ aꝑte dicat eos puniẽ/

dosvt hereticos.ergo eo
rũ bona nõ deuoluũt᷑ad
filios j.e.cũ ſcòðm qð tu/⸗

MOntra chꝛiſtianos qui ad ri⸗
tũ trãſierĩt vel redierint iudeo⸗
rũ:etiã ſi hmõi redeũtes dum
erãt infates aut moꝛtis metu non tũ
abſolute aut pᷣciſe coacti baptiʒati fu
erũt:erit tãq; cõtra hereticos:ſi fuerĩt
de hoc cõfeſſi:aut ꝑchꝛiſtianos ſeu iu
deos cõuicti.⁊ ſicut cõtra fautoꝛes re
ceptatoꝛes ⁊ deſenſoꝛes hereticoꝛum

ſiccõtra fautoꝛes receptoꝛes ⁊ defen

ſoꝛes taliũ eſt pcedendum. Jem.

Ecreuit felicis recoꝛdationis
inno. vapa lin pnte⸗ hereſi
maritoꝝ vxoꝝ catholicoꝝ doteſ

nõ debeãt cõfiſcari qð intelligẽdũ fo
re cẽſemꝰ niſi foꝛte mulieres ipᷣe cuʒ
viris matrimonia cõtraxiſſent quos
ereticos tũcſciebant. Mdem.
Tatutũ felicis recoꝛdatõis in
no. ⁊ alexan pᷣdeceſ.noſtroꝝ ne

ptatoꝛes defenſoꝛes ⁊ fautoꝛes eoꝛuʒ

ipoꝝqꝙ; filij vſq; ad ſecundã generatõ
nẽ ad aliqð beneficiũ eccleſiaſticum
ſeu publicũ officiu admittũtur qð ſi
ſecus actũ fuerit ſit irritũ ⁊ inane pꝛe

mũ ⁊ ſcᷣm gradũ ꝑ paternã lineã cõ
pꝛehẽdere declaram/ꝑ maternã vero

ad pꝛimũ dũtaxat volum hoc extẽdi

Hoc ſane de filijs ⁊ nepotib he⸗
reticoꝛũ credẽtiũ ⁊ alioꝝ hmõi qui ta
les eſſe vel talis etia deceſſiſſe ꝓbat᷑.ĩ
telligendum eſſe videtur.nõ aut illo⸗
rü quos emendatos eſſe cõſtiterit.et

videlʒ heretici credentes rece⸗

oꝛigine ſolet querere.ff. de edil.edic.qð ſi noluit.ꝭ.mãcipia. ſed de iure
ſecꝰ ẽ vt in pᷣdic.decr.vbicũq;ꝗ·de penis niſi vbi aliud cauet᷑ vt hic.⁊ bñ

reincoꝛpatos eccleſie vnitati.⁊ ꝓ cul⸗
pa hmõi ad mãdatũ ecclie penitẽtiaʒ
recepiſſequã ipi vel i ꝑfecerũt vlł hu
militer pſecutioni eius inſiſtunt vel
ati fuerint ad recipiẽdã eadẽ/ Jð
Nquiſitoꝛes hererice pꝛauitat ab
apoſtolica ſede ſeu alio vel alijs qͥ⸗
buſlibet deputati de hmõi crimie
inquirere cõtta epos nequeũt.aut ei

us pᷣtextu pcedere cõtra eos. niſi in li
teris commiſſionis apoſtolice ꝙ hoc

poſſint ↄtineat᷑ expꝛeſſe ſi tamẽ inqui
ſitoꝛes ipſi epos vel alios ſuꝑiores pᷣ
latos ſciuerint vel iuenerint circa cxi
mẽ hereſeos cõmiſiſſe.aut eos ð hoc
diffamatos exiſtere vel ſuſpectos.id

tenebuntur ſedi apoſtolice nunciare

Idem.
Er hoc ꝙ negociũ heretice
Epꝛauitatis alicui vel aliqui
bus abapoſtolice ſedis generalit in
aliqua pꝛouintia ciuitate vel dioceſi.
delegat᷑ dioceſanis epᷣis.quin et ipſi

aucroꝛitate oꝛdinaria vel delegata ſi
babẽt in eodẽ procedere valeat nolu

mus derogari. Vlerũ vt dictum ĩ
quiſitionis negocium efficacius meli
us vtiliuſq; pꝛocedat concedimus ꝙ
ꝑ epos ipſos ⁊ per inquiſitoꝛes de fa

cto eadẽ inquiri valeat cõmũiter vel
diuiſim. ſi diuiſim pꝛoceſſerint te⸗

neantur ſibi inuicẽcommunicare ꝓ⸗
ceſſus. vt per hoc poſſit meliꝰ veritaſ

inueniri.⁊? niſi hoc caſu inquiſitoꝛes

facit.ff.de ſenat.l.libꝛos
vbi dicit᷑ ſenatoꝛes voca
ri debere ipᷣos ſenatoꝛes
⁊ filios eoꝝ⁊ nepoteſ na
tos ex eis nepotes vo ex

filiabo nati ſenatoꝛes nõ⸗

dicẽl.ſed pr̃is ſui condi.
ſequentur.
a Pꝛimũ ⁊ ſcõm gra⸗
dũ.i.filios ⁊ nepotes. et
hoc patet etiã ex.S.ſe. ⁊.
g.e.vt cõmiſſi.ad fi.⁊ eſt

caſus q̊ filiꝰ punit᷑ ppter

delictũ pr̃is.de hoc dixi
8 .EC. C. j *

b ÿᷓ Uolumꝰ. 5. dixitö
claramꝰ. hic dicit volu⸗

mꝰ. qꝛ inqᷓ;tũ pũit deſcẽ
dẽtes ꝑ maſculinũ ðcla⸗
rat ius vetꝰ. inq;tũ deſ⸗
cẽdẽtes ꝑ femininũ. ſta⸗
tuit ius nouũ.ad idẽ.ð
penis vbicũq;.⁊ bñ facit
hec lra ad queſtionẽ qua
q̃rit᷑.an filij illegittimii⸗
cludãt᷑ hac ꝓhibitõe ⁊ vf
ꝙ nõ.qꝛ nõ ſũt in pr̃iſpo
teſtate.inſti.de nup. circ
fi.ſʒ ꝙ ꝑtãs nil oꝑet᷑ pꝛo⸗
bat hec lr̃a q punit deſcẽ

deẽtes ꝑ matnꝗ lineã pꝛi⸗
mi gradꝰ. cũ tñ filiꝰĩ ptã

te mr̃iſ nõ ſit.⁊ hoc equũ
ne plꝰ habeat luxuria qᷓ;
caſtitas.in auc.de reſtit.
⁊ ea q̃ pa.in fi.col.iiij.lʒ ĩ

terdũ ſecꝰ.õ.de biga. qꝛ

circa: vᷣm ẽ tñ ꝙ iſti alio
capite ꝓhibent᷑ ⁊ a ſuc⸗
ceſſiõe.vt.S.q filij ſint le⸗
git. ꝑ venerabilẽ i fi.⁊ ab
honoꝛiba.lvi.di. ꝑ totũ.
gs.de fi.pꝛeſb.per totum.
c NEſſe.nũc qꝛviuunt.
dDReincoꝛpoꝛatoſ qꝛ
lapſi fuerãt ſimpłr nõ re

lapſi de q̊ dic vt.s.e.ac⸗

cuſatus.
e Inſiſtunt.ad boc.s

cG
R ſicvac⸗

ütenue

Ecreuit.in ↄmiſſionibs ꝑeũ factꝭ ſupꝑ heretica(s.e.li.ð ↄſti. c.i.io.ã
pꝛauitate. n & Conuilſcari.vt ſic mulier mariti odio nõ grauet.j⸗
de re. iu. nõ debet cũ ſuis concoꝛ.qꝛ nec vxoꝛ pro marito ↄuenit᷑. C.ne
vx.pꝛo ma.in fi.in cã pᷣmipilarij.C.in qᷣ.ca.pig.ł hypo. .l.ſacris
o Zũc.ſ.tꝑe contractus.ergo ſi tũc ignoꝛabãat licet poſtea ſciuerint
non habet locũ pena vt ſic inſpiciat᷑ initiũ..de emp.⁊ ven. cũ dilecti. pᷣ
ſumũ tur aũt ignoꝛare niſi pꝛobentur ſcire.ff.de pꝛoba.verius.de boc.s⸗

Sa regu.iu.p:eſumitur.io.an.

tiꝰ videt᷑ nec neceſſe ẽvt noua let naf p̃cedentẽ illis faciat mẽtionẽ.

Tatutũ.innocentij. Si loquat᷑ de quarto habebamꝰ id in cõmiſſi

onibo g eum factis. vt dixi. S.c.pꝛoxi.ſi dicamus de tertio poſſet lo

qui de decr.ꝭ.e.vergentis.⁊.c.excommunicamus.S.credentes.
q Alexandri quarti.s.e.quicunq;.S.heretici.
r Inane. hucuſq; durat antiqua ↄſtitutio modo ſequit᷑ declaratio in
qua declarant᷑ no per hoſti.S.e.vergentis.⁊ hãc declaratõm ſic itelligo
Si titius fuit hereticus receptatoꝛ fautoꝛ vel defenſoꝛ ⁊ habuit filium
⁊ filiã vterq; ipſoꝝ ſubiacet phibitiõi.⁊ ſi ille filiꝰhebeat filiũ.ipᷣe nepos
ex filio ꝓhibitioni ſubiacet.ſed ſi filia habeat filiũ nepos erx filia nõ ſub⸗

lacet huic phibitioni. Itẽ ſi mulier aliq̃ ẽ heretica ⁊ habeat filios.ſoli fi⸗

ſij includunt᷑ hac phibitõe. ſed nepotes ex filijs ñ ⁊ hoc inttdit hec decla
ratio.Et hoc ſcðᷣo caſu cum mjr fuit heretita intelligas verũ ſi pater fuit
catholicꝰ vt eiꝰ reſpectꝰnon habeat᷑ ⁊ facit in hocõ id qð no.acur.C.ad
l.iu ma.le qͥqͥs.vbi dicit ꝙ eadẽ ẽ pena cũ mir ↄmittit crimen le.ma.
ad deſcẽdẽtes ſicut cũ vir. Eſt tñ ſciẽdũ ꝙ vbi alias non caueret᷑ ð deſcẽ

dentib ꝑ materiã lineã.illi nullo gradu ↄpꝛehẽdũt᷑ ꝑ ſniam iuris łboĩs

vt · de penis.xbicũq;.ſʒ ꝙ filij etia filiaꝝ includerẽt᷑ videbat᷑pbari ꝑ de
cre.s.de pẽis in quibuſda.S.ſacri.vbi punit poſteritates.⁊ .·ti.ꝓx.c.v⸗
no.⁊videbãt᷑ illi puniri ⁊ ꝑ verba ⁊ ꝑ mentẽ.ꝑ verba qꝛ ſũt deſcẽdẽtes et
a vᷣboꝝ ſignificatõe nõ ẽ recedendũ.ff.de le.iij.l.nõ aliter.⁊ dria agnitõ

nis ⁊ cognitiõis hodie ſublata videt᷑ vt in auc.col.ix.de beredi.q ab ite.
defer · ⁊ de mẽte idẽ videbat᷑.qꝛ voluerat conſtõ punire hereticũ in filijs.

de tẽ. oꝛ. ex tenoꝛe.⁊.s.ð foꝛ.c.vl. f᷑¶ Parati.cxq̊ nõ ſtat ꝑeos nõ debʒ
eis iputari.de hoc.s.ð eo qui mit.in poſ.c.i.⁊.ij.

Inquiſitoꝛes.inqſitoꝛ pape ſuꝑ hereſi ſine ſpãli mãdato nõ inqᷣrit

otra epm ſed ſi eũ culpabilẽ ſciuerit nũciabit pape.

hOQuibuſſibet de quibs minꝰ dubitał᷑.. i Apoſtolice. lota bac

lr̃am. nõ dicit in lr̃is ↄmiſſiõis aplicevel alioꝝa qͥb ðputati fuerint ᷣm
ꝙ dixerat in pꝛi.ꝑ qð omiſſũ vr ꝙ inqᷣſitoꝛſðputatꝰab alio qᷓ; a papa etiã
ſi habeat expꝛeſſũ mãdatũ inqrere nõ poſſit ↄ eᷣm.⁊ lʒ antiq̃ iura dicãt
ꝙ ſinodꝰ audit cãm crimĩalẽ epi lʒ diffinitiõem pape reſeruet.iij.q.vi.ac
cuſatꝰ. ⁊.c.ſe.v.q.iiij. duodeci tñ cõmittere nõ poterũt in hoc caſu.⁊ iſti

inqſitoꝛes nõ poterũt inqrere.etiã vt inſtructã remittãt cãm.s.ð ap.cõ

ſtitutꝰ.qꝛ nõ ſolũ diffinitio ſʒ ꝑceſſus ⁊ inqͥſitio ẽ ipᷣis interdcã ꝑhocc.
lꝛ:¶ Expꝛeſſe.quãtũ cũq; igit ſintverba expᷣſſa generalia putavt inqͥret
poſſit ↄ quoſcũq; cꝰ cũq; ↄditõis dignitatꝭ aut ſtatꝰ.nõ inqͥreret epos

niſi id expꝛimat᷑ ergo ecce pꝛogatiua epoꝝ.ad idẽ j.ð ſen.ex.qꝛ ꝑiculoſũ.

lINAunciare qᷓ;cito poterũt ꝓpter ꝑiculũ qð ex facto poſſet inſurgere.

Er hoc generaliter bñ dicit qꝛ ſecꝰ (cõcoꝛ.s.e.li.ð cłicis ̊.c.vno.

eſſet ſi fieret de certis crimib ⁊ ꝑſone ſpãlis ↄmiſſio.qᷓ;tũ eĩ ad il⸗

lã cãm pᷣiudicaret᷑ oꝛdiarie ptãti.vt.s.de oꝛ.leg.ſtuduiſti.qꝛ generi.per

ſpẽm⁊c.j· de re.iu.generi.cũ ſuis cõcoꝛ. n Delegata ſi habent.foꝛte
hñſ delegatã ab hoie qð accidit ĩ oꝛdiario.ñ tñ tũc c papa ſibi ↄmittit

crimẽ ſecꝰ ſi eũ mouet ſuũ officiũ excitãdo qð dic vt.s.ð of.oꝛ.lʒ.⁊ gfue.
vel bñt ðᷣlegatã a iure.ſicut ẽ videre ĩ hoc crimie ſuꝑ exẽptos.s.e.t.abo⸗

oDiuiſim.ſic ⁊ płes inqᷣſitoꝛes cõiter ⁊ diuiſim ð hoc cri (lẽdã in ſi.
mie ↄgnoſcere pñt.s e.vt officiũ.ſaluo eo ꝙ ðꝛe.ð multoꝝ.in clemen.
pTeneant᷑. Nota ꝙ nõ dicit poſſint.vñ nõ relinqͥeoꝝvolũtati.cum
q Ueritas inueniri.ad qð elaborare iudex ð(ius hoc nccti ſubijcist
bet. xiiij.q ij q;; s.de ꝓba.qm̃.õ.ſed qͥd dices ſi ꝓceſſus iſti ĩueniãt᷑eſſe

n. che tpi ſderabüit: qvo pximloꝛs loquãt᷑ ⁊ ꝑ ipoꝝ dctã ſe iudices i“-
teſt. l.iij.ix.di.ego ſolꝰ. ſi ãt eᷣs ſᷣm ſuum

foꝛmabũt.S.ð teſti.i nr̃a.ff.

pꝛonũciare vult ꝓceſſũ inqͥſitoꝛ ᷣm ſuum qð iuris ſequitur.

emumm.

ſnoobe

ſlee
glahe
eulen
1 lar⸗
ſſͤctti
Araſbs
Puunbe

fiſite,
annen

loglit

Nlh⸗
Alante
Lh⸗
ulchu

Gecetes
1aucg
muset
ſpius
pllail
Clctolie⸗

Rerot/

lulecin
bargyet

HNune

munaer

kumhe⸗

„

Miſigin

ſellidete
e.

Brin

umntconee

icpocn
emhin

Unlen

ucmwat

WW
uinnchi

ei
bl
Nir
l 4
lin
e
Mlene
DotIn
tone⸗
icant.

ſn
cporge
ſt⸗
0 u
un
Neboen

ad
Ncte
pütdi
lnize
inſnie
iadti
Gtfnn
nſtenien
llegnin;
brien .
irußfin
denuect
hnllope
punir
mmilnein
ütßflcle
itaborgi
tarlonnt
aucden

tniiin
gene
,c fillijſ
nit
ſb perton
nücqrinn
corpornt
tſimptrrin

untad boe⸗
Peos ho⸗

uonö inen

Nlrſlorke
munfunn
ſochahrut
2 nmnd
inbocatbek
tcinoͤdip⸗

ntertigd n

ſapotaſeſtt.
inarmrie
oſerinſufr
ckcefen
ſio öötien

igegnint

aſͤbobenkt

po ſbi

hraiitn
nop inn r
oprolinn
vencen ſli

ifiann,
dctiſelie
iteßsf
guiton⸗

a Weferendum. ad idem. . de reſcrip. paſtoꝛallits.
b Sentẽtia.licet ergo de vnius delicto inquirat ꝑ plures. etiã diuiſiʒ

vnica tñ ſentẽtia fertur.⁊ ſic nõ ob.S.de of.le.licʒ.ff.nau.cau.ſta.li.vpboi
dicit ꝙ de delicto vnius ſepius nõ querit᷑ qꝛ illa loquũtur quãdo iã pꝛo
aunciatũ eſt quod dic vt no.ij.q.v.habet hoc pꝛopꝛiũ.⁊.sS.de ac de his.

De hexeticis

LXXV.
8 KFarnomodo ſdem pꝛincipaliter vel in cidenter cõcoꝛ. 8. de oꝛdi.

cogtuã.sS qui ſi.ſint legit.latoꝛ cũ ſi.alias tamè cognoſcit index incidẽ
ter qð non cognoſcit pꝛincipaliter.C. de iudi.quoties,s.de reſti:inte.c.

pe.cum ſuis concoꝛdantijs.

1

de E

cRemittat.quid iuris.alias cũ iudices diſcoꝛdãt.babet᷑.ð.de re iu.

c.vl.io.an. S
d Mura coia. S. eꝗ· hoe
cC. ti.
fOiꝛdinationeos. ⁊ h

volumine non inſertas.

du mõ non his conſtõib

cotrarias e.c.vl. in fi.
ſunt eni ibi reſeruate. et
de his loquit᷑ phemiũ hꝰ

ti.in fine.

Linquiſitionis pꝛi
mo appꝛobat ⁊ ſer⸗
vari pcipit leges canoni
bus non contrsrias per
fredericũ cõtra hereticoſ
pꝓmulgatas,. ſecũdo pꝛe/

cipit rectoꝛes locoꝛum

parere inqſitionibus oꝛ
dinario. vel alteri coꝛuʒ

inueſtigatione captione

cuſtodia ⁊ punitione he
reticoꝝ et fautoꝛũ ſuoꝝ
eoꝝ ꝓclamationibo kap⸗
ellariorub nõ obſtanti
us ita tñ ꝙ de illo cri⸗
mine ſit mere eccleſiaſti⸗

ciũ nec iudicet nec cogno

ſcant cõtra facientes ⁊ ñ
parẽtes ⁊ eoꝛũ fautoꝛes
excõicat quã ſi per annũ
ſuſtinuerint vult eos vt
hereticos condemnari.

H. d.
g Leges. quaſdam le

ges has fertur ꝙ clemẽs
ub bulla redegerat. ſed
eas aliter non habemus
quo ad verba.habemus
tñ quaſdã auc.frederici.
de quibo eſſet foꝛſitan in
tellexit hic bonifacius.
L. de epᷣa.audiẽtia auc.
ſtatuimus ſignata ſuꝑl.
iubemus.E. ð hexe.auc.
credẽtes.auc.ſi vero dñſ
⁊ auc.gaʒaros. habeba⸗

mus etis olim quãdam

ipᷣius conſtõem in.v.cõ⸗
pila.qᷓ.incipiebat hac e⸗
dictali.alias hacdecreta
li.⁊ erat ſub ti.de cõſtit.
⁊ eadẽ cõpilatio qᷓ incipi
ebat gazaros. ſub tit. de
hereticis.

b & Tunc, hoc dicit. qꝛ

poſtea receſſit a deuotio
ne romane eccleſie.ꝑ in/⸗

nocæé.iiij.inconc.iſuit ð

poſitus ob certas cauſaſ
8. e.l.li.de re iud.ad apo
ſtolice.
e¶ Quatinus. ergo ali
gs non appꝛobat qꝛ non
fenent concoꝛ. x. di. c.i.

in ſententie pꝛolatiõe dioceſanis vel
ecõtra duxerint deferẽdu p vtroſq; ſi
mul ſentẽtia pferatur in qua ferenda
ſi nõ cõuenerint.ꝑ vtroſq; negocium
ſufficienter inſtructũ a ſe. qap. remitta

turSiue aut oꝛdinaria ſiue delega⸗

ta epi poteſtate pꝛocedt illu in ꝓce⸗
dendo modũ obſeruẽt quẽ inqu iſito
res poſſũt et debẽt ꝑ iura õiavel per

ſpãles cõceſſiones ſeu oꝛdinationes

ſe. ap. obſerurre. WWdem.
Zinquiſitionis negociũ con⸗
Jn hereticã pꝛauitateʒ ad dei
gloꝛiã ⁊ augmẽtũ nidei noſtris
thib pſperet leges quaſda p frederi⸗
cũ olim romanoꝝ impatoꝛẽ tũc in de
uotõe romãe pᷣſiſtẽtẽ eccleſie ꝓmulga
tas quatin dei⁊ ſancte eccleſie ſue ho
noꝛẽ ꝓmouẽt ⁊ hereticoꝝ exiei mimũ
pſequũt᷑.⁊ ſtatutis canonicis nõ obſi

ſtüt appꝛobãtes ⁊ obſeruarivolentes

vniuerſos ſeculi poteſtates⁊ dños tẽ
poꝛales ac ꝓuintiarũ terraꝝ ciuitatu
alioꝛũq; locoꝝ rectoꝛes quibuſcunq;

dignitatibo vel officijs aut noib cen

ſeant᷑.requiximꝰ⁊ monem vt ſicut re
putari cupiũt⁊ haberi fideles.ita pꝛo
defenſione ſidei dioceſanis epᷣis ⁊ in
quiſitoꝛibus heretice pꝛauitatis a ſe.
ap. deputatis aut in poſtex deputan
dis Pareateinron chaeherketee credẽ
tiũ fautoꝝ receptatoꝝ ⁊ defenſoꝝ ipo
rũ inueſtigatiõe captione ac cuſtodia

diligẽdi.cũ ab eis fuerint requiſiti.vt

pfatas pſonas peſtiferas in ptatem
ſeu carcerẽ epᷣoꝛũ aut inqͥſitoꝝ dictoꝝ
vel ad locũ de quo ipᷣivel aliqui ex eis

mãdauerit infra eoꝛũdẽ dñoꝝ ptãteʒ ł

rectoꝝ diſtrictũ ducãtvl duci faciat ſi
ne moꝛaivbi ꝑviros cathoticos apᷣ⸗
fatis epᷣis ſeu inqͥſitoꝛib vel eoꝛũ ali⸗
quo deputatos ſubarta ⁊ diligẽti cu
ſtodia teneãtur.doneceoꝝ negocium
ꝑ eccleſie iudiaũ terminet.vtq; de he
reſi a dioceſano epo vel inqͥ ſitoꝛe ſeu ĩ

quiſitoꝛibo ↄdẽnatoſ pfati pttis dñi

facit quod no.xxxvij.di ſi quid veri.xix.di.capitulo pꝛimo.
l? Rominibus concoꝛdat.S. de elec. ſundamenta.e. li. .
f rvidcles.quis.i.fidelis qui non doleat fide leſaq de pꝑe felicis.ad finẽ

tpales ſiue rectoꝛes vel eox officiales

ſeun nuũcij ſibi relictos ſtati recipiãt in
dilate niaduerſiõe debita puniẽdos
nõ obſttibo appellanonibo ſeu ꝓdla

matiombo pdictoꝝ nequicie filicꝛu cũ

tã ſecũdũ oꝛdinatione † de.noſtroꝛuʒ

qᷓ; ᷣm legẽ impialẽ appellatõis ⁊ pꝛo
clamatiois beneficiu expꝛeſſe ſit here
ticis ⁊ ccedẽtibo.ac eoꝝ receptatoꝛib-
fautoꝛib dfenſoꝛibꝰĩterdictũ 70

hibemꝰ?quoq; diſtrictiꝰ ptatib dñis

tꝑalibo ⁊ rectoꝛib eoꝛidẽq; officiali⸗
bus ſupꝛadicris ne ipi de hoc ccimĩe
cũ mere ſit eccleſiaſticũ quoquomõ

cogneſcut vel iudicẽt ſiue capios p:o

ecdẽ crimĩe abſq; dictoꝝ epoꝝ ſiue in

quiſiteꝝ aut ſalté alteriꝰ eoꝛũdẽ licen

tia vel mãdatoa carcere liberent.aut
executionẽ ſibi pꝛo hmõi crimĩe a dio
ceſano vel inqͥſitoꝛibo ſeu inqͥſitoꝛe in

iücta pꝛõpte ꝓut ad ſuũ ſpectatoffici
unm facere ſeu ĩplere detractẽt. vel als
Dio,qut inq̃ſitoꝝ iudiciũ ſententiã ſeu

ꝓceſſum directe vel indirecte ĩpedire

pſumt. Si quis vero de pꝛedictis

poteſtatbus dominis tẽpoꝛalibus
rectoꝛibus vel eoꝝ officialibus ſeu ba
liuis cõtra pꝛedicta fecerit aut pꝛefa
to fidei negocio ſepefatis dio,.epiſco⸗
po vel inquiſitoꝛibus incumbenti ſeu

opponere foꝛte pᷣſumpſerit vel ipſum
galiquatin impedire. necnõ ⁊ que ſci

enter in pꝛedictis dederit auxiliũ cõ
ſiliũ vel fauoꝛem excõicatiõis ſe noue

rit mucrone ꝑcuſſumquã ſi pannuʒ

animo ſuſtinuerit pertinaci. extũc ve
lut hereticcondemnet Igem.
.Elm ſm leges ciuiles nefarias
nature cõtrarias inceſtas nup
tias cõtrahẽteſ eoipᷣo ſuaꝝ dñi
um reꝑ ꝑdant.⁊ młx hũanã legẽ trãſ
grediẽs.⁊ pᷣſertim parentibꝰ ſuis non
cõſentiẽtibo.raptoꝛis nuptias eligẽs
bona oia que per legem ſibi obuene⸗

rat a raptoꝛeac alijs cõſoꝛtibo raptus

ipo iure amitrat certoq; cãu ðᷣferant᷑

nuſen ognoſcant. Nota ꝙ licet regulariter de qua re iudex cognoſcit ꝓ
ciare debeat.ff, de iudic.de qua re.S.de cã.poſ.cũ ſuper.tamen hoc

fallit interdũ: ſicut cum

delegãs reſeruat pꝛolati

oncm ſententie.S.de off.
dele.ſuꝑ qu eſtionc. ſino⸗
dus cognoſcit de cã cri⸗
minali epiſcopi ⁊ non ꝓ
nun ciat.iij q.vi.accuſa⸗
tus.2. c.ſe.v.q.iij.duode
cim.idẽ in caſu S. de re/
ſcrip.cũ cõtingat.vbi ad
ſui inſtructiõem de iuril
dictione cognoſcitꝭ qui
ſuper illa pꝛonũ ciat. hic

tamẽ vtrunq; expꝛeſſexve

tatur.ſ.cognitio ⁊ ꝓnun
ciatio.quia iudex huius
rei non eſt capax.⁊ ↄcoꝛ.
de ſen. ex.ſi iudex.
a MIndirecte. ad idẽ. S
c.ſtatutũ.i.io.an.
b WSelent. ignoꝛãtes
ergo non ligatconſtitu⸗
tio.ad idẽ.S.c.ij.in pꝛin
ci.⁊.c.vt cõmiſſi.in tfi.et

c.vt decreuit.

c Percuſſũ.not.cano
nẽm late ſentẽtie.⁊ quia
nõ reſeruat abſolutiõem
pape.oꝛdinarius ab ſol⸗
uere.poterit.S.de ſen.ex.
nuper.
d ondemnetur ad
idem.S.e.cũ cõtumacia.

Um fm leges. bõa
rrericos ipſo iur
ſit confiſcata.qð ꝓbat᷑
triplici ar.legali.ſed appᷣ
henſio bonoꝛũ nõ fieri ðᷣ
bet ꝑ dñm ſecularẽ. niſi
prius ꝓnunciatũ fuerit

ſupꝑ crimie ꝑ iudicem ec⸗
cleſiaſticũ qui hoc poſſit
INature contrarias

in quib ſexus perdit foꝛ
mõ.⁊ ſcelꝰ eſt tale ꝓnon
pꝛoficit ſcire venus mu⸗
raĩ in aliaʒ foꝛma.C. ad
lit l.cũ vir.⁊ omniũ car⸗
naliũ criminũ peſſimũ ẽ
vſus contra natura. xxx⸗
ij.q.vij.adulterij.⁊ ſi to⸗
tus mũdꝰ vteret?᷑ illovicõ
nõ excuſat.e.cã ⁊ queſtio
ne flagicia.
g Eoipᷣo./ pꝛopter boc
facit ad ꝓpoſitum.
h & Perdãt. C. ð inceſ.
⁊.l.ſi quis.ff.e.ti.l.ince⸗
ſte. ⁊.inſti.ð nup.ꝭ.ſi ad
uerſus.

iEt mulier. repete et

cũ ſm leges ciuiles muli
er ⁊c̃.quare hoc dicaʒ vi

debis .⁊ dic mulier ingenua.C.de rap.v.l.vna S.⁊ ſiquidẽ.in ancillis

eni ⁊ libertinis non habet locũ pena maloꝛum.vt ibi.

*

Humanã legẽ.¶C. de rap.vᷣgi.l.vna.bene dicit humanã.iciuilem.

lꝛ
qꝛ ſm canonũ legèe ſecus.rapta eni ſᷣm nos licite contrahit cum raptoꝛe

m & atholicos vnde non per iudcos hereticos vel paganos qui quo

ad pꝛedicta ſuſpecti ſunt.⁊ eſt ſi g.de iude c.pe.
n Uel eoꝛum aliquo hodie.dic vt in cle.e ti.multoꝛũ.S.ſane. ⁊.ꝭ. ſe.
o Indilate. Nota q ſentẽtia lata ſuꝑ crunine ſtatim dilatiõe poſtpo⸗
ſita mãdata eſt executioni.qð idẽ pꝛobat᷑ ij.q.i.ſicut de pe.di.i.ada. fal/

lit in caſibus no.xi.q.iij cũ apud quis iuris de alijs ſentẽtijs latis ſuꝑ

erſonalibus vel realibus actionibus. no. s. de of. dele. querenti.

g Pumendos gud ſi inquiſitoꝛ ⁊ oꝛdinarius diſcoꝛdat in mandato

qꝛ vnus mãdat puniri per ſe condẽnatũ alter mãdat relaxare per ſe ab/
ſolutũ.ſatis videtur ſuperſedendum donec conſulat᷑ papa.s.c.pꝛoxi
q Dꝛdinationem. de oꝛdinationibus loquitur inno. alex. 2. cle. que
ſunt reſeruate · c. vlti.

—

1

1
5.

Weupertalem. ilius frederici quam non babemus ſed appꝛobata ẽ
in pꝛincipio.10 ·qn. ́”MB

ſi dꝛioe diſſenſno trãſeat in conſenſum.xxxvi.q ij.tria.⁊.c.ſe.⁊.s.ð rap.
c.pe.⁊. vl.
1 Konſoꝛtibus. delicri vt qnia comitati ſunt raptoꝛẽ in euaſione vel
rapina vt in pꝛedicta.l.vna.C.de rap.virgi.l.vna.S.penas autem.
m Ipſo iure pꝛopter hoc facit ad pꝛopoſitum.⁊ habes hoc in aucten.
de rap.nup.qui rap.nu.in fiicolla.ix. .
nAn ertoq; caſu.cum parẽtes mulieris.nõ ſuꝑſunt nec alter eoꝝ vel ſi
ſuꝑſunt ipſi velalter.ↄſenſerũt talibus nuptijs hic caſu bona deuoluũ
tur ad fiſcũ.vt in pᷣdicta auc.de rap.nu in fi.ſed nunqͥdde iure canonico
habebit locũ hec pena cũ ſᷣm canones licite cõtrabatvt.s dixi no.io.xx
xvi.q.ij.de puellis alias.s.quibo ꝙ pena iſta locũ nõ habebit ſᷣm cano⸗

nes ſᷣm quos ceſſat interdictũ.niſi cũ ſponſa alteriꝰrapit᷑ xxxvij.q.ij fia

tutũ.⁊ accedat qð no.ij.qiij. notãdũ,in fi de ſecundis nup.c. pe.⁊ vl.
m

35

Liber Q

et km hoc bene diri. ð. repete. ⁊ cñ m leges ciuiles.qꝛ fm canones dera: .
ſed ſatis videt᷑ ꝙ licet ym nos teneat matrunonin pena negne abeat 5
cũ in his que nò eſſet de tꝑali iuriſdictiõe eccleſie cũ nõ iug 1 Facrer 5
lucro captando nõ de diuinatione ſui patrimonij.? pena 1 a ſibi 8 g
obueniat quare lex eo ꝙ cõfert pꝛiuare nõ pot.⁊ accedat q i 1 e ere⸗
iu.c.ij.ſecus foꝛte in pena de qua in pᷣdicta decr.vel de ſecũdis nup · ibi

nintus

qna cauſa. vel eam committere de plano ſummarie ſine ſtrepſtu? fign/
ra iudicij ⁊ videt᷑ ꝙ non.abſurdũ enim eſſet dicere ꝙ minoꝛ legẽ maioꝝ
tot vigilijs ⁊ laboꝛibo ad inuentã tollere poſſit.de elec.eccleſia veſtra.ij

xxi. di. inferioꝛ. C. de of.teſta.ſi quando licet.ſucceſſoꝛ conditoꝛis.qui

pari fungitur poteſtate.illam tollere poſſit ff.ad trebel. illi a quo.s.tẽ⸗
peſtiuum.s.de elec.innotuit.S.e.li.de conceſ.pꝛeben.c.ij ⁊ ipᷣe idem con

enim pꝛiuat lex eo ꝓnon
contulit.io.an.
o & Illicitas. vt is q de
fert arma ferꝝ ⁊ lignami
na ſaracenis de iudeis.
ita quoꝛundam.
p & Smittens. hoc hz
locũ in pꝛiuato.ff.de ve/
ctigali.l.ſi.O. diuꝰ. in mi
lite nõ vt.E.e.vt.l.iij. et
habes hoc qð hic dicit.ff
e.ti.l.cõmiſia.C.e ti.le.
oĩm.l.ſi quis.cum ſimi.
WBona hereticoꝛum
ſecus in bo nis ecclarum
in quibo in titulati erant
ipᷣi heretici.vt in clem.e.
ti.volẽtes.poſt pꝛi.io.
r & Brauiꝰ. ergo ſunt

grauius puniẽdi xxuij.

q.i.non afferamus.
8 Qua pdicti. ſ. cõtra
hbens nefarias nuptias.
rapta qua cũ raptoꝛe 29

xit trãſuehẽs illicitaſ ſpe
cies vel rerũ vectaꝝ pꝛo

fectionẽ omittens.
? iure determĩa⸗
tũ ſit ergoꝙ olun dubita
baf ꝑ decre.S.e. excõica⸗
mus.i.ij.rñſo.vbi dice⸗
bat᷑ ita. ꝙ bona daͤnato⸗
rũ ſi laici fuerint cõſfiſcẽt᷑
intelligamꝰ ergo cõfiſcẽk
ipᷣo iure vt hicvides ⁊ i⸗
telligo ipᷣo iure cõfiſcata
a tꝑe cõmiſſi criminiſ.N.
e.ti.l.iiij. idẽ dico in cri⸗
mine le ma.ff. de dona.

l. donationes iecus eſti

alijs criminibo.ff. de do

natiõe.l.poſt contractũ„

⁊2 puto cõfiſcationẽ hãc
locũ habere.etiã ſi iũlle ca
tholicos filios habeat ⁊
iſte textus nõ diſtinguit.
ſuꝑ hoc tñ fuerũt opi.no
ta.s. c.ti.vergentis.
vꝗꝙ Declarationẽ. quaʒ

hodie non habemus.

xꝙ Eccleſiaſticã. ſecula
ris eni ſæꝑ hoc eccleſiaſti

co crimine iudicare non

põt.s.c ꝓxi.ꝭ.penul.

in fiſcũ, aceti illicitas ſpẽſ traſuehẽs

—

— — — „ 2 Hr
aut rerũvectarũ pꝛofectõnẽ omittẽs

earũdẽ ſpecierũ ⁊ rerũ ꝓpꝛietate hboc

ipo puenit᷑⁊ fiſco reru ⁊ ſpẽrũ dictaꝝ
ꝓpꝛietates acquirat᷑ bona heretico
rũ que grauius hoꝛribiliꝰ ac deteſta⸗
bilius qᷓ; pdicti delinquũt.ipſo iure
de fratru noſtroꝝ cõſilio decernimus
cõfiſcata. ¶ Confiſcatiois tñ hmõi
executio vel bonoꝛũ ipſoꝛũ occupatio
fieri non debet ꝑ pꝛincipes aut alios
dños tꝑales iuxta gregoꝛij pape pᷣde
ceſſoꝛis noſtri declarationẽ antecq; p

eypm loci vel aliã pſonã eccleſiaſticaʒ

que ſuꝑ hoc habeatptãtẽ ſnia ſuper
eodẽ crimĩe fuerit pmulgata IJIdẽ
Tatuta queda felicis recoꝛda
tionis inno.alex.⁊ clemẽs.pᷣde⸗
eceſſoꝛum noſtroꝛum quibuſ⸗
Adam dedaratis ⁊ additis recẽſẽtes.
cõcedim ꝙ in iquiſitõis heretice pꝛa
uitatis negocio ꝓcedi poſſit ſimplix⁊

de plano ⁊ abſq; aduocatoꝛũ ac iudi⸗

cioꝛũ ſtrepitu f gernhe
tñ ꝙ ſi accuſatoꝛibavel teſti
reſiſiterueniẽtib ſeu deponẽtib pyt
potentiã ꝑſonarũ. cõtra quas inqᷣrit᷑.
videãt epᷣs vel inq;̃ſitoꝛes graue peri⸗
culũ iminere.ſi cõtingat fieri publica
tionẽ nominũ eoꝛundẽ.ipoꝛũ noĩa nõ
publiceiſed ſecxeto coꝛã dioceſano epᷣo
vel eo abſente ipᷣius vicario. qũñ inqᷣſi

toꝛes pcedũt.qñ vero ꝓcedit epᷣs.co

rã inqͥſitoꝛibo ſi haberi cõmode poſſit
copia eoꝛũdẽ.ac nihilominſiue epus
ſiue inquiſitoꝛes ꝓceſſerint. aliqͥbus
alijs pſonis ꝓuidis ⁊ honeſtis viriſq;
peritis quas ad hoc vocari.⁊ eis ꝑ to
tũ ꝓceſſum ſup quo deliberanduʒ eſt

ſerioſe manifeſtariac integraliter ex.

lbo in ca be

plicari.⁊ de ipoꝛũ cõſilio ad ſentẽtiaʒ
vel cõdẽnationẽ ꝓcedi volumꝰ. expꝛi
mãt᷑ ſicq;nõ obſtãte.ꝙ illiſõ qͥs hmõi
depoſuerũt.noĩa eoꝝ nõ fuerint pub

licata. adhibeat᷑ ad cognitionẽ iudic

inſtruẽda plena fideſ depoſitionibꝰte
ſtiũ eoꝛũdẽ. ⁊ vt eoꝛüdẽ accuſatoꝛũ et
teſtiũ periculis efficacius occuxrat᷑.⁊

cautiꝰ in inquiſitionis negocio ꝓceda

tur.pñtis cõſtitutionis auctoꝛitate ꝑ
mittim ꝙ eps vel inqͥ ſitoꝛes ſecretũ

poſſint indicere illis quib vt pᷣmiſſũ
eſt ꝓceſſũ hmõi explicabũt.⁊ in eos ſi

arcana conſilij ſeu pceſſus ſub ſecreto
ab eiſdẽ epᷣo vel inqͥſitoꝛibo patefacta

per eoꝝ licentiã alijs patefecerint ex⸗

cõicatiõis ſnĩiam qᷓ; ex ſecreti violatõe
ipᷣo facto ĩcurrãt ſi eis expeditvidebit
ꝓmlgat᷑.ſic tñ ꝙ ĩqͥſitoꝛeſepᷣi lepᷣos ĩqͥ
ſitores ñ excõicẽt hac ð cã.ſʒ ipᷣi ex iũ
cto ex nunca nobis ſubvirtute ſancte
obediẽtie diſtricto pᷣcepto ad ſecretũ
hmõi nent. MC eſſante vero peri
culo ſupꝛadictò accuſatoꝛũ ⁊ teſtiũ no
mina. ꝓut in alijs fit iudicijs publicẽ
tur. Cererũ in his oĩb pᷣcipimus
ta epos q; inqͥ ſitoꝛes puꝛã ⁊ pꝛouidaʒ
intentionẽ habere. nead accuſatoꝛuʒ
vel teſtiũ noĩa ſuppꝛimẽda.vbiẽ ſecu
ritas piculũ eẽ dicãt.necĩ eoꝝ diſcri⸗
mine ſecuritatẽ afferãt.vbi tale picu

lũ ĩmineret.ſuꝑ hoceoꝛũdẽ aſciẽtias

onerãtes. Conſtões vero oꝛdina⸗
tiones ⁊ madata alia pᷣdec.noſtroꝛuʒ
in negocio heretice pꝛauitatiſfacta cõ
ceſſa ſeu etiã cõſulta rñſa que conſtõi⸗

bus ſupꝛadictis ſuper eadem editis

pꝛauitate non obuiẽt. in ſuo volumꝰ
roboꝛe permanere.
¶ Bonifacius octauus.

ditoꝛ qui condidit.S.e.
li. de reſcrip.ſtatutum.ꝭ.
i.c.pꝛeterea regula dicit

beneficiuʒz iuris nemini

negare debere. .· de re. iu.
indultũ.xxx viij.di.ð his
in cõtrariũ ꝙ poſſit vide
tur.qꝛ legatꝰ omnia põt
que papa ſpecialiter ſibi
non reſeruat.gerit enim

vices eius ⁊ ſi eſt de late

re maius oĩbus poſt pꝛi
cipẽ imperiñ cenſet᷑ habe
re.s.e.li.de elec.ſi abba⸗
tem. Item legatus quan

do ſibi videt᷑ m equita-

tem pꝛocedit.s.ð traſac.

cC. vl. 2 dicit aplus in cꝰ

locüũ videtur eſſe legatuſ
omnia mihi licent.xi.q
l.aliud.ad idem.ſff.de of
fi.pconſu. ſed in aliã i fi.
Dici põt ꝑ iura pꝛius al
legata.qꝙ inferioꝛ a papa
etiam legatus iuris ſolẽ
nitates quo ad hoc tol⸗
lere non poſſit in caſib⸗

non expꝛeſſis.vnde con⸗
cra inferioꝛes non ſeruẽ

tes pꝛodita ſunt appella

tionũ remedia.ij.q.vi.ꝑ
totũ.de appel.per totũ.
ſolus autẽ pꝛinceps pot
lus alterius auferre.co⸗
gnoſcat ergo ⁊ cõmitcat

ctiã legatus oꝛdinẽ iur

ſeruato ad hoc.sð.de ver.
ſig.ſuper quibuſdam.de
iureiurã ad noſtram. iij
2. c.ego.M. ad hoc. ff. de

of.pꝛoconſu.il.necq cq;.

h. de plano. ⁊. F. vbi ð cre
tũ.legatus non habet.i
ſtar pꝛo conſulis.ẽ.ð of.
le. c.ij..li.⁊ ꝓconſul.ea
que cõia ſunt pꝛeſbiteriſ
ſeruare debet vt iu pꝛed.
l.nec quicqᷓ;.in fi.nec in
generali de mãdatõne vi
detur mandatum quod
ſpecialiter mandaturus
non fuiſſet.S.e.li.de offi.
vica.cũ in generali.· ð re
iu.c.in generali.⁊ ð lega
tus a papa in cauſa ſibi
delegata maioꝛ eſt lega⸗

. Tatuta. in pꝛĩa pte
„ vſq; ibi iubemꝰ.concedit in negocio inquiſitionis heretice pꝛauita
is pꝛocedi poſſe ſimpliciter ⁊ de plano In ſecunda dicit quid iuris.ſi ex
publicatione nominũ accuſatoꝛũ ⁊ teſtiũ ipᷣis piculũ imineret ⁊ quod

ſi immineret fictiones vitare pꝛecipit.ne dicat᷑ ꝑiculũ vbi nõ eſt vel eco⸗

uerſo. In tertia ibi conſtitutiones ſtatuta pᷣdec.ſuoꝝ ſuper hoc negocio
edita.his conſtitutioniba non aduerſa coꝛroboꝛant.
zg. Quedam.alias quondam.alias qnedaaum.

PPoſſit.nõ dicit ꝑ quos.intelligo ergo ⁊ ꝑ inquiſitoꝛes deputatos a
bana ꝑoꝛdinarios ⁊ per delegatos.ad hoc.S.e.ti.ꝑ totum in fi.

figura.diſtinxerũt moderni qui no.iſtã materia.S.de accu.olim.iĩ

2 hoſt.guil.in ſpeculo de inquiſ leione f. nue tractemꝰ. v.quid igit᷑.
ſi aſt det᷑ poteſtas ꝓcedẽdi ſimpliciter de plano ⁊ ſinc iudicioꝝ ſtrepitu.
an addat᷑ ibi illud verbum ſine iundicioꝛũ figura. Ut ſcrmo caſu omnem
iudiciariũ oꝛdinẽ ſeruare teneat᷑ in libelli oblatione in exceptõnibus di
lationiba litis conteſ.iuramẽti ⁊ teſtiũ receptione ⁊ ſentẽtie ꝓlatione et
alijs.ſed oꝑabunt᷑ illa verba ꝙ ſi aliquid omittat᷑ non ideo vitiabi pꝛo⸗
ceſſus ⁊ magis poterit partiũ aduocatoꝛũ ⁊ teſtiũ vtilẽ ſtrepitũ refrena
re tñ omittere non poterit litis conceſ.vel aliud ſubſtãtiale quod etiam
de conſenſu partiũ omitti nõ poſſet vt no.S.de of.dele.de cauſis.s.e.l.

de re iudi.c.vl. In ſecundo caſu quando additur ibi ſine figura vt hic.

nullum oꝛdinem iudiciariũ ſeruare. tenetur ad hoc.C. de lati.libe.tol.
l.vna.S.ſimiliq; mõ ij.tũc non.ſufficit ſententia q;uis omiſſa ſolẽnita⸗
te.vt pꝛobat᷑ ⁊ no.C.quoꝝ.le.l.vna.hodie dic vt in cle.de ver. ſig. ſepe.
⁊ vide quod ibi no in quinta glo. Sed dubitari ſolet an inferioꝛ a papᷣ
etiam legatus in caſu alias non permiſſo a iure poſſit cognoſcere de ali

iudiciariũ obſeruare.s.de iudi.exhibita de libel.obla.c.ij.⁊. iij. de liti
. X i. „ * be . 6 16
conteſta.c.vno.cum ſimilibus. 7 7 n. de
Wrenrem culum. timetur moꝛs vel detruncatio ipſoꝛum vel filioꝛum vł
rentum ſuoꝛum vel deuaſtatio ſubſtantie ipſoꝛum vel his ſimilia.

dar Abſente. ergo dio.pꝛeſente coꝛam officio.non fiet.niſi foꝛtevt coꝛi

oneſta perſona de qua ſequitur ad idem.S.e.vt commiſſi..S.eę.li.deof
fi.oꝛ.c i.in fine.de tem.oꝛdinan..cum nullus.ꝭ.ij. S

Jo. andre.

¶Pꝛomulgare. vbi ergo non fiet talis pꝛomulgatio. licet iudicatur

ſecretum reuelans excõmunicatus non eſſet.
g Epiſcopum.ſlc s.e.li.inquiſitoꝛes.

hJudicijs.s.de accuſa.qualiter ⁊ quando.ꝗ. debet.⁊ tradi debẽt no

miua cam dictis.vt poſſit ⁊ de falſo arguere.⁊ ſe plene defendere. vt ibi

tamen ſi hoc omitteretur parte tacente.non puto vitiari pꝛoceſſum. ad

hoc.S. e.l.de accu.c.i.⁊.ij.
Dicant.ſimile.s.de reſcrip.cum contingat.

Conſcientias.ſic.S. de li. de reſcriptis ſtatutum. S.aſſeſſoꝛem.

Permanere.non obſtante eo ꝙ in buius ſexti libꝛi , M
Dermanere-nono ibꝛi volumine inſerte
on ſunt. ſunt enim reſeruate per bunc textum ⁊ de he his exemplifics

quod dicitur.õ.in pꝛohemio buius libꝛi ad fi.vt ibi etiam dici.

„

3

to. de of.leg. ſtuduiſti. et oꝛdinario.. de of.le.ſane.ij. ⁊. tñ tenet᷑ oꝛdinẽ

Nancen poſſitↄmode.xxij.q. ij. faciat bomo. ff. de ver. ſig. 1. nepoo

Nie
dſirnt
nneke
unß

Kdeln
ati
nſite⸗
lc
gllaln
mcguin
ein
Muone
ſelgn
lannie
W
Ginnif⸗
nuue
enonugn
Bsiurisſg
adbeen
ſrinci⸗
ltee
eno.
hunewt
luin,
Nelei
Pinee
sguſerrge

Go SNn.

1 Cdtie.
Ubociden
guibuſcing
odnoſrn
ſulrs
ononbi
onſlsste
gonſt
ſonrgedir
eberytiugt⸗
tß niie!
enmidgton
ſdatumn g
mandarun
sellden⸗
Gnonlft
eriun
N in d
mainckie

imten

jni

waflun
lbisſni

iſſütrtaen

li 5el

N

leaer olen

fnin.6
in⸗

ſſeſonm

heamß
m d⸗

telga.

De bereticis

D ſuccidendos.in pꝛima ꝑte ponit arengã.vſq; ad vᷣ.videlicet.in q̃

dicit ꝙ columnenſes iacobus ⁊ petrns olim cardinales ⁊ filij ioohs
nis fratris· ſ.dicti petri diutius expectati noluerunt ad coꝛ redire.ſed ĩ

pꝛofundum maloꝛum deſcendentes ſua aggrauabant delicta.quareva
rias penas tulit in eos quas ad certitudinẽ pꝛeſentium? memoꝛiam fu
turoꝛum hic inſerit. Secundo ponit penas quas pꝛotulit in ipſos iaco

bum ⁊ petrumvſq; ad vᷣ.
contra natos.Ibi tertio
ponit penas quas tulit
contra filios z poſteros
dicti iohannisvſq; advᷣ.
omnem. Ibi quarto im⸗
ponit penas his qui de

