Fxxv.ff.e.ti. minoꝛ.C.de his quive:e.impet.l.ſi.C.e.ti.l.exigendi·
Jduovel plures.Emanauit hec decr.ad declaratõem eoꝝ q no. Jo.ij.q.
vij .Sifoꝛma. ⁊ Ber. ð.e.tci.nõ iniuſte⁊ acc.ff.eo.ti.lplunibo⁊ Inno.⁊ Ho.

S.c,: in noſtra.et guil.in ſpe.e.ti. S.ratõe autẽ.v.qͥd ſi duo.⁊ vᷣ.ſe.

b 1 Simul.quia ſecus ſi diuerſis temꝑibo.ff. e.lſi quis tamẽ..fiet..eo.
nð iniuſteet hoc ideo quia dãdo ſecundũ videt᷑ pꝛimũ reuocarevt in pꝛedi.iu
ribus.et hoc eſtverum niſi expꝛimat ſe nolle pumũ reuocare.ff.de le.iſi quis
nnbcdd hoc ·e.ſi quẽet hoc verũ intelligo etiã ſi ſecũdus pꝛocuratoꝛno
t ſuſcige mãdatum/ariltinſti:qui mo/te,inſir. Spoſtertoꝛe: vbi dicik ſcᷣm

gutẽ. vᷣ.ſed cũ dato ſecundo.

De pꝛocuratoꝛibus.

teſtamentũ numpit pꝛimũ.licet ex ſecũdo teſtõ aliquis heres factus non ſitvł
eſſe noluerit.ſic et hoc ar.pdictoꝛũ iuriũ:et hic tractat Guiliin ſpe,eo.ti.S.rõe

c¶Inſolidũ:.aliquid oꝑatur ſed nõ ꝑ omnia qð ſonat.vt infra patet.
d. ¶ Admitti.aliud in executoꝛibo vltimevolũtatis.vt.S. de teſta.c.vl.in fi/
et in pꝛocuratoꝛibꝰdatis ad iudicia ſpũaliũ cauſaꝝ.vt.je.S.ſane.⁊ in tutoꝛi⸗
bus.ff. de admini.tu.decreto.in fi.⁊ in his de benignitate lecus eſt receptum
vt ibi. Et eſt ratio dicti:qꝛ hi duo cenſent᷑ pꝛo vno,.ð/eoeli,de eleic/ pe/ Fel. Eſt

ergo hoc neceſſe ꝙ vtq; ad
mittatur ſicut in iudicibo
datis ſine clauſula.ſupꝛa.
de of. dele cauſam matri⸗
monij. Sed quid dices ec
ce vnus ↄfitetur et alter ne
gat:quid erit. Super hoc
fuit diſſenſio. dicũt quidã
ꝙ facta eſt li.conte.⁊ ſtatur
cõſeſſioni quod ſic pꝛobat᷑.
ſi dominꝰ pꝛeſens eſſet ⁊ cõ

fiteret᷑ et negaret.ſtaret᷑ con

feſſioni que cõtra eũ eſt. ff.
de inter. ac.de etate. .ier⸗
go idem in his qui ꝑſonaʒ
dhi repᷣſentant. Alij dicũt
ꝓ eligere poteſt dominus.
vtrũ ſtetur negationi vł cõ
feſſioni.ar.S.ð re.iud:.duo
bus.et. f. de re,iu. duo iu⸗
dices.Tertij dicunt⁊ foꝛte
melius ſᷣm Innoc. ꝙ ꝑ talẽ
reſponſionẽ nõ fit li.cõte.ſʒ
pꝛocedendũ eſt cõtra dñũm
tanq; contra contumacẽ ꝓ
eo ꝙnõ miſit pꝛocuratoꝛes
inſtructos:.de iura:ca: in ꝑ
tractandis:pꝛima opi. pla
cuit Hoſti.S.e.in noſtra mi
hi placetvltima.quia con⸗
feſſiovel negatio vnius ſo⸗
lius etiã altero nõ reſiſtẽte
non valet. vtõ.in pꝛin. mł⸗
tominus altero reſiſtẽte.ad
hoc.S.e.li.de ele.c./pe. S. ſi
autem. Et pꝛopter euitãda
hec dicebat Ber. ð.e. nõ in
iuſte. qð ſatis erat equũ ꝙ
ſiue adijceret᷑ inſolidũ ſiue
nõ ſemꝑ iudex eligeret ido
neioꝛẽ. ad hoc. ff. de accu.
ſi plures.ff.de admi.tut.ſi

duo pꝛocuratoꝛes ſimulinõ
adiecto inſolidu mdeputẽtur
vnus ſine altero nõ debebit ad
mittiſecus ſi ſint inſolidũ conſtituti.
ſed tũcillius melioꝛ erit conditio.qui
ꝑlitis conſtetatiõem negociũ pꝛimitꝰ
occupabit.· Poſt occupatiõem autẽ
huiuſmõi alter ſe intromittere nequi

bit vlterius.cum ille litis dominꝰſit

effectus.niſi dictum in cõſtitutiõe fu
iſſet ꝙ non fieret melioꝛ cõditio occu⸗
pantis.tũc enĩ ſi eũ qui occupauit in
firmari moꝛiabſentari vel alias impe
diri cõtingat aut ſi ꝓſequi foꝛte nolit
poterit alter ſuſcipe ac ꝑficere negoci
um ab alio inchoatum dum tamẽ ab
alio nõ fueritalius ſubſtitutus.naʒ ſi
ſit is pꝛeferri debebit eiſdem. Ceteꝝ
vbi nullo ſubſtituto alter ſuſcipitne

gociũ pꝛoſequenqũ is qui occupauit
pꝛimitus ipᷣm teſumere poſtea impe

dimento ceſſante nequibit niſi foꝛſan
illuz cõtingeret impediri. ¶ Sane
in electionũ poſtulationũ ꝓᷣuiſionũ ⁊
alioꝛũ ſpiritualiũ negocioꝝ cauſis cũ
talia celerioꝛem expeditioneʒ exigere
dinoſcãtur.vt volumꝰſpecialiter ob⸗
ſeruari.vt ſi plures pꝛocura.ſimul in
eis fuerint non inſolidũ deputati iu⸗

plures.ſed non eſtverũ niſi in caſu ·eo..ſane.Uin: autem dicebat ob pꝛedi

XXXVIII

¶ECelerioꝛẽ. de hocvide quod dixi ſupꝛa.e.ſide ele. c. vlt.
.¶ Specialr.no:ergo ꝙ fauoꝛ aliquid inducit cõtra ius poſitiuũ qð haba
iſti. S. in pꝛin.decr. Et᷑not. ꝑ hanc lrãm repꝛobatã illã opi.qua videbat᷑equa.
er. S. e.·nõ iniuſte.ꝙ ſiue eſſet cła inſolidũ ſiue nõ iudex poterat eligere. ſed
non eſt verũ niſi in ſpũalibo. vt hicvides.⁊ focit p illa opi.ff. de popu.ac.l.j.
ſed nõ ob.quia ibi plus tangitur vniuerſitas qᷓ; pꝛiuata perſona. et ideo fuit

electio magiſtratus.

vꝰNon inſolidũ·ſi en inſolidũ nõ eẽt ſpeciale. quia omni caſu iuder elige

qgexne pꝛopter eoꝛum concurſum ne
gocia eagem intricari contingat ido⸗
neioꝛem ex ipſis eligere valeat et ille
ſolummodo pꝛoſequãtur habe atq;
quicquid cum illo ſic electo factum ex
titerit.plenam roboꝛis firmitatẽ. nec
ad pꝛoſequenqũ alius aqmittat᷑ poſt
modum.niſi pꝛout eũ qui non occu⸗
pat negociũ.cenſuimus poſt occupa
tionem factã ab alio ſuperius admit⸗

Neet is qui pꝛocutatoꝛ ↄſtitui
tur ab abſente. dixerit pꝛeſen⸗

atatũ ſibi ſuſcipere nolle mãda⸗
tum.hoctamẽ nequaq; obſtante q;
qiu conſtituẽs in eadẽ perſtiterit vo⸗
luntate.ipᷣmacceptare poterit quan
docunq; placebit. Igem.

I quemſub ea foꝛmma quotiẽs
–

ideo licet tractes eam poſtmodum ꝑ

teabeſſe contigerit.conſtitue⸗
ris pꝛocutatoꝛem ad eam non

te ipſum.pꝛocuratoꝛem ipſum dino⸗
ſceris reuocare. quinĩmo pꝛocuratoꝛ
idem pꝛocuratoꝛis aſſumet officium
quãdocunq; te contigerit abſentare.
¶ Secus ſi ſimplicitera tefuerit cõ
ſtitutus. tunc eni ſiue ante litem cõte
ſtatam. ſiue poſtad cauſam ipſam ve⸗

ſtituens in eadẽ perſeuerauerit voluntate.

ret ſi ambo ↄcurerẽt ⁊ ſimł
occuparẽt ad hoc ſupꝛa de
elecic.penul. S.i.
x Intricari. vt ex cõtra⸗
rijs reſpõſionibo. parat igi
tur viã expeditioni negocij
ꝓuidet dño abſenti:occur⸗
rit partiũ laboꝛibo ⁊ inutili
bus expenſis. ad que om⸗
nia tenet᷑ iudex.ð.eo.li.de
offi. oꝛdi. vt litigantes:. de

relſcrip.ſtatutum

y Igdoneioꝛẽ.ff. ð aceu.
ſi plures.ff. de admi. tuto.
ſi plures et videt᷑ idoneioꝛ
magis honeſtus.⁊ qui me
lius merita cauſe nouit.S.

de luramen. calũ. in pertra

ctandis.
2 Admittendũ.ſcʒ quã
non dedit ſubſtitutũ.et
nõ poteſtvel non vult pꝛo⸗
ſequi:

Icet.pꝛocuratoꝛ qui re
nuit acceptare manda
tũ penitere poteſt q;diu cõ

ctam cauſam pꝛocu.tales non admittendos Sed vera eſt eius opi.in caſu.S
eo. li. de ele. c.pe. Siſi autem.alias nõ vt hicvides.
F Secus,ſcʒ quia.tunc vnus admittet᷑ ſine altero.
AAZitis cõte.quia tũc demũ agere videt᷑.ff. rem. ra.ha.liamplius.ad hoc
8.de of. dele. relatum. ⁊ de. vᷣſig. ex pte. ij.et cõcoꝛ.ff.e.lipluribo. Interdũ aũt
dicit᷑ quis occupare.quia pꝛĩo ad ſentẽtiã deuenit.vt in auc.de pecł.⁊ in no⸗
riali.ff.de pec.ſivero.ff.de noxa.ſi quis a mitis.quia nõ pꝛeſumit᷑ quis aſtri⸗
ctus.⁊ ideo ibi anre ſententiã nullꝰ occupare videt᷑ ar. Cde ac.⁊ ob.l.negan
tes.Et delegatus cũ clauſula.vos vel alter veſtrũ occupat ꝑ quãlibet incho⸗
antẽ iudicialem.S.de ofſ:dele.cum plures.aliquãdo nihil opatur occupatio.
ff. de dã.infec.ſi finita..iulianus,.ff.vt in poſ.legato.l.is cui.S.qͥ pꝛioꝛ. vbi
omnes equalr in poſſeſſionẽ mittũtur.licet ꝑtes ſibi faciãt ꝑ concurſum.
g Q Occupabit. in bona ſignificatõe.ſic.vijiq:i:factus eſt Coꝛnelius: alibi
in mala.S:e:li.de ele.generali.vbi de hoc.
hDominus.S:e.c.i.cum ſuis concoꝛ. J
i¶ Occupãtis.:et nihilominus cõtra voluntatẽ domini melioꝛ fiet ipſiꝰ oc⸗
cupantis cõditio.quia ſtatũ iuris ĩmutare nõ potuit in totũ. ad hoc.S.de te⸗
ſta.requiſiſti.et.c.tua.ff.de le.i.linemo.ſi ergo nõ valet in totũ vt agit valeat
pꝛo ea ꝑte et eo modo quo valere.põt ad ideʒj· de deſpon.impu.c.i.S.i,⁊ de⸗
tenminatũ eſt hoc qð dubie tractabat Guil.in ſpe:e.tit. S.ratiõe ãt.ᷣ.quid ſi
le V Inchogatum ſi.S.e.li. de of. dele. cum plures. (dictũ fuit.
15 Pꝛeferri.eſt enĩ cõſtitutus ab eo qui potioꝛ eſt clauſula nõ ob. vts. vidi⸗
excludet ergo illum cum vices potioꝛis gerat, ad hoc/xciij diſti / ci vlti⸗. et.
Fciiij.di.c.icj. de pꝛeben. hi qui.
m. Subſtituto.ab occupante.unquid hunc reuocare poſſit.dic vt diti
ſupꝛa.eo.tit.is qui.
n. ¶ Alter. collega datus cum eo inſolidũ. oe JIpſum. negocium.
p ¶CLeſſante.ar.cõtra ſupꝛa.eo.li:de elec. cupiẽtet. S. ſi ⁊ · de ſen. excom.
eos qui,. vbi ceſſante impedimẽto tenet᷑quis ad hoc ad qð pꝛius tenebatur-
ſed hic ſam alius occupauit et eo caſu quo potuit. vnde nec virtus clauſule H
operatur.vt vides.
q. ¶ Impedin:,etruncille aſſumet. nec iſte ſubſtitutum dare poterit cum li⸗
tem non fuerit conteſtatus.ſupꝛa.e.c.i.S.i.
Cauſis.ſecus in negocijs etiam ſpiritualibus.vt patet.ð.de ele/ ca⸗ pe⸗
Seſi autem/quod eſt contra:et ibi dii· 4l.M

b·Pꝛocuratoꝛad iudicia vł negocia ñ curo.cũ nõ diſtiguat. ⁊ eadẽ rõ fit
c¶ Abſente. pᷣſens igit et abſens quis põt conſtitui ꝓcuratoꝛ (vtrobiq;.
vt hic et.ff. eel.l S. de cõfir. vti.vel inuti.cum dilecta.
d ¶ Buſcipe. ꝙ ſi ſcieter illud ſine ꝓteſtatõe recipit dñm qᷣ pꝛo eo debite ca⸗
uerat ſuꝑ incluſis in ꝓcuratoꝛio defendere cogit᷑ vt cle.e.tiic. i⸗
e¶Molle. de nolle er velle quomodo alterũ extenſiuũ.alterum non.vide qð
no. ff. dever. obli. ſi quis ſtipulatus ſit.
¶Obſtate.⁊ ſic no.ſpãle ↄ regulã.jde re.iur.qð ſemel.cũ ſuis cõcoꝛ.
gQuãdiu.ſi ergo mutaſſetvolũtatem.vel cauſam agendo vel aliũ pꝛocu
ſato:em dando ſecus eſt vt dixi.s.c. ꝓxi:/in pꝛin.ad hoc jc.pꝛoximo.
h Ipſum mandatum.
Placebit.ar. ↄtra.ffide ſuc,. edic.li.S.qͥᷣ ſemel.vbi ſi ille qui eſt pᷣmi gra⸗
dus dixerit ſe nolle ſuccedere.ſtatĩ ius deuoluitad eum qͥ eſt ſecũdi gradus.
ſed ibi erat ad quẽ e renũciatione ius deuoluebat᷑ hic ad nullũ alium q; ad
dſñim ipᷣm pꝛocuratoꝛẽ conſtituentẽ. vnde ſatis dici poteſt. ꝙ de quadã pꝑſeue
rantia volũtatis et equitate ille nõ deſinit eſſe ꝓcuratoꝛ.vel ſi deſinit iure per⸗
mittete reaſſumere poteſt, et foꝛte ſtatutũ fuit ne cõtingat pꝛopter pcur. defe⸗
ctũ negocia pꝛotelari ad hoc,. S. c. pꝛoxi. Credo tamẽ pꝑ pdict.let ꝑ hanclite⸗
ram qdiu⁊c, ſi dũs dixiſſet cõſtituo talem qͥ ſi renuerit talẽ cõſtituo. nõ habe
re tunc locũ hac decre.Et no.ar.ꝙ ſi electus pñtata ſibi electõe renuat cõſen⸗
tire. adhuc electoꝛibo in eadẽvolũtare manẽtibo poterit aſentireals nõ.quod
verũ eſt.quia a pꝛincipio renuũt et quaſi inuiti trabũtur. viij·q/i. epiſcopatũ
et:c.in ſcripturis. Jo.an.·
Jquẽ ſub ea:dominꝰdans ꝓcuratoꝛẽ quotiẽs cõtingit eũ abeſſe cãʒ tra
ctando ꝓcuratoꝛẽ nõ intelligit᷑ reuocare.ſecus ſi ſimptr expᷣſſe pꝛoteſtet᷑.
ipſum reuocare non intendit.vel alias hoca ppareat ex pꝛobabilibus con
iecturis.Decret.iſta appꝛobat quod no.per nno.et Hoſti:ſupꝛa. eo.ci peti⸗
tio.et vide quod not.ff.manda.qui mutuã.ꝭ.non ideo.
b. Abeſſe. ſub hac ergo foꝛmã poteſt dominꝰ pꝛocuraroꝛẽ dare. ſic et dele⸗
Gaue gade ſubdelegatum pape ſupꝛa.de of.dele.ſi delegatus.eo.li·
Alſumet. ſi. C. de cur.fu.l. pe.ff. manda.qui mutuã.S. nõ ideo Jo, an.
ð ¶ Secus.:ſcilicʒ quia non aſſumet.et infra declarat quare.
EV Ante litem.tunc reuocat᷑ſine cauſa et inuitus.vt ð.e.c.ij. cũ ſuis Zcoꝛ.
Siue poſt. ad hoc.. c.n iniuſte.ff. e plunib.ff mãda.qᷣ mutuqj.ns
eo minꝰ ſed cõtra.S:eiciij vbi poſt litẽ cõte.pꝛocuratoꝛ ñ reuocalk.So ada
k iiij

Uber paimns

ccaſum addendũſq; ꝙ pꝛocuratoꝛẽ poſt lit.conte.a ſe nõ reuocat
denne det aliũ daccemmg dees ſi cauſam tractat bene. Sed ad hoc con⸗
tradicit nis ipſius decreque dicit adeſſe poteſt ſed nõ tractare. ⁊ eſt erpꝛeſ
ſum. Ciel.pꝛocuratoꝛibo.vbi habes ꝙ poſt cõteſtatõem a pꝛocutoꝛe factam
nõ habet domin poteſtatẽ ꝓſequẽdi negociũ.dic ergoꝛ verius ꝙ decre. iſta 2
dicta lura loquutur. quãdo dño poſt lit. cont. nõ cõtradicit litis ſſumptio
vt legitꝛ no. ff/ e. ti · qui omnia. a ideo illa litera que eſt v · e. ti/ e.li. ce ij. ibi ipſo
nolente ſoluit cõtrariũet ita etiã tenẽt pᷣdicti doctoꝛes in decre. petitio.ð.er ſi
autem cõtradicit᷑ tunc locũ
habet decr. illa ꝙ cauſa co

. . . DHDH e. y»
gnita reuocabit allas non nias. non vt ipſi pꝛocuratoꝛi aſſiſtas
1 Alſſiſtas. quod põt ſeq vt cauſam tractes eandẽ tractan⸗

ſeg deimat do ipaʒeum reuocare cenſeris.niſi di
te. ſi ſuſoecetaa.. (as erpeeſſe ꝙ ipſuʒ vis in officio pꝛo⸗
b WManere. ad idemꝰ curationis hoc no obſtante manere
e duo or vſa vel niſi no animo reuocandihocfa
pderetur. de boc ſupꝛa.de ciqs,ex aliquibo appareat cõiecturis.
tunl eum. Mrke. Pſiforn liains umnmimerar arri
cumana. ꝛ xxvi./ decitlus in quo tu noſti meliꝰ veritatem
in —— acto aut ſiit pꝛocuratoꝛ ipſe infirm vl foꝛ
ſitan ſe abſentet. ſeu auicguld alls de
cidat pꝛopter qð ipſi cau
ſentia ophormd. WIgem

idoneus ad matrimoniũ con

tum habuerit ſpeciale. ¶ Et q;uis
alias qui cõſtituitur ad negocia pꝛo⸗
curatoꝛ aliũ dare poſſit:in hoc tamẽ
caſu pꝛopter magnũ quod ex facto tã

arduo poſſet ꝑiculum imminerenon

oterit deputare alium niſi hoc eidẽ

& Aeccidat puta qꝛvin Poteriecelnen,: .
6 1s Brcn pecialiter ſit cõmiſſum. ¶ Sane ſi
I ponuna pone po pꝛocuratoꝛ anteq; cõtraxetit a domi⸗

curatoꝛ nõ habebat mãda
tum iurandi de calum. vñ
opoꝛtuit venire dominũ. 2
iurare infra de iura:calum. c. vlti· dW .
QRaocuratoꝛ. Tria dicit. Pꝛimo ꝙ pꝛocuratoꝛ ad cõtrahendũ matrimoni
1 um debet habere ſpeciale mandatũ.ſecundo ꝙ talis pꝛocuratoꝛ non ſub
ituit.niſi ad hoc mandatũ habeat. Tertio ꝙ ſi talis ꝓcuratoꝛ reuocatus eti⸗
am igno:anter contrahit non tenet matrimoniũ.
n ¶Igdoneus.an ꝑ pꝛocuratoꝛẽ poſſit cõtrabi matrimoniũ. de hoc nõ du⸗
bitat᷑ ꝑ canonẽ. xxxij.q.ij.honoꝛãtur.sS.de cõuer.cõiu:ex parte.ij.⁊ qui cle.vel
vo.civeniẽs.ad idem de matrimonio cõtrac:c.ij.ff. de ſpon. ſufficit. et.l.vl. er

ff.de ritu.nup.mulierẽ.omnes enĩ contractus qui cõſenſu cõtrahũtur int᷑ ab

ſentes contrahũtur.ff. de cõtraben. emp.l.i.Sieſt autẽ.ſed cõtra.ſupꝛa de ſpõ
ſa.du. c.i.ibi coꝛde tamen et oꝛeꝛc̃. Sed dic ꝙ ſatis dicit᷑ oꝛe conſentire qui ꝑ
Proeutese cõſentit infra de regu.iur.qui ꝑ aliũ. Sed an pꝛocuratoꝛ ille de/⸗
eat ad boc habere ſpeciale mandatũ dubitabat᷑ dicebamꝰautẽ ꝙ ſic ſicut et
in alijs caſibus quos notaui.ſupꝛa.e.li et.tic.qui agendum.ꝭS.vlti.et ad hoe
facit ſupꝛa de deſpon.impu.cii:et inſtide nup.Si.et expꝛeſſum erat. ff. ð ri
tu.nup.l.generali et.l.mulierem. .
a &à Zontrahendũ.nec ad cauſam matrimonialẽ agendã.vt dixi.ſupꝛa.eo.
qui ad agendũ.S.vlti.ſᷣm Uin.ſed ad hoc contra.ſupꝛa.eo.accedens.ſed ſol.
vt ibi not. Ber. in fi. vlti. glo. H
b. Specisle.ſed nũ quid ſi habʒ generale cũ qbuſdã expꝛeſſis clauſula ſub
ſecuta:.vts.e.li.etti.qui ad agendũ cõtrahere poterit,.videt᷑ ꝙ ſic ꝑ illud.c. ſed
cõtrariũ credo.vt ibi dixi.dico enĩ ꝙ illa clha generalis qͥ ſeqᷣtur ſpecialia expᷣſ⸗
ſa ſiłia includit ſed nõ longe maioꝛa vt eſt in caſu nro.nota.enĩ tale cõcedi de
bet. et hocvoluit hec lſitera.ad hoc.xij.di.nos cõſuetu.S.de reſcri.ſedes.C.ð
diuer.reſceip.lii.ff. devi.tri.et oleo.l.vl.in fi:et ad hoc facit finis huiꝰ.c. maxi
me cum requirat᷑ ſpeciale mandatũ:et de expᷣſſa ꝑſonavt ſtatĩ dicã.⁊ ſic du⸗
bitatio nõ pꝛocedit. Sed qͥd dices nũquid ſufficit ſpeciale mandatũ ad con
trahendũ vel reqritur ſpeciale de certa ꝑſona et expᷣſſa.etvidetur ꝙ nõ requira
tur expᷣſſa ꝑſona.ar.S.e.cl.et.ij.rñ.Sed die cõtra ꝑ.l.ff.de ritu.nup.l. gene⸗

rali:ad hoc.S.de arbi:.innatuit cũ ſuis cõcoꝛ.etque no.xxix.q.i.in ſumma..

c Poſſit.libere⁊ quãdocũcq;.S.e.cii:.in fi.et.ff.manda.ſi pꝛocuratio.
d Deputare.⁊ ſic fallit illa regula.ad idẽ.ff.de ritu.nup.generali in pꝛin.
e & Cõmiſſum.ↄcoꝛ. S:e.cil.ij rñ.Sõ.de offi.delega.is cui.⁊.cevl.S.vices q̊ʒ
f¶ Sane.hoc qð ðꝛ hic notabat Jo.lxiij.dilſ.tibi dño.et. xxx.q.v. ne illud.
g ¶ Contraxerit.matrimoniũ dicit᷑ cõtrahi ꝑ mutuũ cõſenſum.⁊ eſtverum
in hoc caſu.ſecus in matrimõio ſpũali:quia exq clerici eligerũt licet adhuc ñ
ſit ꝑ mutuũ electi cõſenſum matrimoniũ ſpũale cõtractũ. tamen penitere nõ
poterunt.ſupꝛa de elec. publicato.et.c.cum inter canonicos.et facit ad hoc de
rtranſia.inter coꝛ.
hb & Reuocatus.velveritus ne cõtraheret. Quid ſi iurauerat dominꝰ nõ re⸗
uocare vel penitere idem licet piurus ſit.et de eo ſibi debeat penitẽtia ĩponi.ð
ſpon/ſicut: dic. ſi int in ſi/defuit eni ↄſenſus·q⁊ ſic ide iurꝭ cũ eadẽ ſit rõ Jo:an.

etua ſit pꝛe

acuratoꝛ nõ aliter cenſetur aautſ
mat am interdicti p vim
trahendum ꝙ ſi ad hocmãda

EIgnoꝛarxẽt.ſpeclale in hoc caſu cũ alias reuocatõ ꝓcuratoꝛis ad negocia
ad ipſum pꝛocuratoꝛẽvenire debeat.de quo dic.vtsõ.de reſcrip.ex ꝑte decani
De reuocatione ꝓcuratoꝛis ad iudicia dixi ſupꝛa.e.ciii
Exiſtit.ar.contra.ff.de diuoꝛ.l.ſi peniteat. reuocatũ eſt ergo mandatũ

licet mandatarius hoc ignoꝛet.q;; agat ne ſine culpa ſua damno afficiatur

ff. man.ſi vero non remunerãdi.et.l.non mandaſſem.
i¶ Mequiuit.xxvij.qꝛij. cii:et.ij.et ꝑ totũ.de ſpon.cũ locum.⁊.c.tua.⁊ ð de
ſpon:impu.c/i.Et hec eſt ratio quare furioſus nõ cõtrahit quia nõ poteſt cõ⸗
ſentire. xxxij.q:vij: nec et.
pide ſpõ.dilectus.
no fuerit reuocatus cõtractum poſt⸗
modum matrimoniũ ab eodem licet
tam ipſe qᷓ; ea cum qua contraxit re⸗
uocatiõem huiuſmodi penitus igno
rarent nullius momenti exiſtit cum
illius conſenſus defecerit ſine quo fir
mitatem habere nequiuit.
¶ Gꝛego. x. in concil. generalilugd.
bis que vimetuſue guſa fiüt.
Bſolutionis benefici⸗
um ab excõmunicatio⸗
nis ſentẽtia vel quacũ⸗
q; reuocatione ipſius
aut ſuſpẽſionis ſeu eti⸗
nint vel metũ extoꝛ⸗
ta pꝛeſentis ↄſtitutõis autoꝛitate om
ninoviribo vacuamus. Ne autẽ ſine
vindicta violẽtie creſcat audacia eos
qui abſolutõem ſiue reuocatiõem hu
iuſmodivivel metu extoꝛſerint excom
municationis ſententie decernimus
ſubiacere.

NWVIVGꝛegoꝛius nonus/ municatiõis ſuſpẽ
Hſionis vel intdicti·
Abſolutio vel reuocatio ꝑ
vim extoꝛta nõ tenʒ. Secuũ

do dicit ꝙ extoꝛquẽs excõicatus eſt ipſo iure.huius dec.fuit dubitatio. quia
regulariter que ꝑ metũ fiũt valent⁊ obligãt qð dicvt no.xv.q.vi.autoꝛitatẽ.
⁊.S.e.cabbas.fallit in caſibovbi no.ad qͥs adde iſtũ.⁊ qꝛ ſicutiiuſta excõica

tio ligat.ſicvidebat᷑ de iniuſta abſolutione.de pe.di.i.verbum.

„

—

metũ compellere.qꝛ ſentẽtia paſtoꝛis ſiue iuſta ⁊c.xi:q:iij.ci.bᷣm Guil. ⁊ gar.
V
dlci abſolutio ſolẽnis qua fit iuxta foꝛmã eccleſie reuocatio verbalis ſine ſolen

nitate.velvbi tenuit excõmunicatio locũ habet abſolutio. vbi nõ tenuit reus

catio vel refert᷑ reuocatio ad abſolutõem ad cautelam. ”MU
p ¶¶ Buſpenſiõis.· intelligo in indiſtincte vt loquit.i.ab officio ſiue a bene⸗
ficlo ſiue ab ingreſſu eccleñe infra de ſen.excom.is cui.
q Interdictiiſta tria ſunt paria.quia ola ſub eccłiaſtica cenſura continẽ⸗
tur et ſecum trahũt executõem.vñ ſeqns appellatio nõ ſuſpẽdit eaꝝ effectum
S.de ap.paſtoꝛalis.et.c.ad hec.quoniã infra.de ſen.excõ.is cui. ⁊ in ſcriptis
ferri debent infra de ſen.excom.cũ medicinas.S:et hec eadem.

r ¶ im.vis eſt maioꝛis rei impetꝰcui nõ poteſt reſiſti.ff/e.l.i.in fi.⁊.l.ij.et

quot modis ſumat᷑ et quot actiões vel interdicta inducat.no.S. e.ad audien
tiam. Metus autẽ eſt trepidatio metis inſtantis vel futun periculi cauſa. ff.

„ „

e.l.i et exigitur e pꝛeſens ſit metus licet futurũ ſit periculũ:ffeo.limetũ.ij.Et

quis metus excuſet.no.ſupꝛa.e.dilecti.

98. Extoꝛta.ſic nec ſubditi electi a pꝛelatis debent tranſeũdi licentiam extoꝛ

quere.ſupꝛa.e.li.de ele.quoꝛũdam. Jo.an.
t Uacuamus. ipſo iure hic vacuatur quod fit per metum.alibi per actio⸗
nem quod metus cauſa:alias p conſtitutiõem pꝛincipũ.alias ꝑ iudicis offi⸗
ciũ.quod dicvt no.S.e.cum dilecti.Quid in excõicatione ꝑ vim vel metũ ex⸗
oꝛta.videtur ꝙ idem ſcilicet q ipſo iure nonvaleat.quia parius eligendi ⁊ ab
ſoluendi dominus eſſe voluit.de pe.diſt.i.verbum.ad hoc.xi.q.iij.iniuſte.

ſed dic contra m Guil.xi.qiij: quatuoꝛ.poteſt tamẽ ꝑ exceptioeʒ eligi vt ibi

no.ar.ff.de fureinterdum.S.i.
v ¶ Creſcat.nam ſi negligenter ea que maleꝛc. xxxv.qixiloci.ſupꝛa de vi.⁊
hò:cle.vt clericoꝛum. Uv
x Ertoꝛſerint.ſi ergo metum intulit ſed iudex abſoluere noluit. non babet
hec pena locum.quia verba⁊c.ſupꝛa de cleri.non reſi.relatum.cum ſuis con⸗
coꝛ.et optime ſacit.ff. de in ius vo.l.quis.alias tñ puniet᷑ inferẽs ꝓ qlitate ðᷣ
licti:ff.ad.l/squi.l.itavulneratus. Jo⸗n. S
y¶ Excõmunicationis.not. excõmunicatũ amplius excõmunicari. quod
dic vt notatur.iij.q.iiij.engeldrudam.et de iudeis ita quoꝛundam.ſi autem
non ipſe excõmunicatus ſed alius metũ inferat nõ excõmunicatus erit.⁊ tũe
non ſumatur pᷣdictum ar. Sed nũquid hoc caſu ipᷣe excõmunicatus interdi
ctus vel ſuſpenſus incurrit hanc penam.dic ꝙ ſic ſi madauit vel eius nomie
loctum ratum habuit ſup:atde elec:ſciantjde ſen:excõicum quis.nec dicaʒ

Bſolutionis. exc

n ¶ Excõicatiõis. etiã iniuſte humiłr.debebat enĩ abſolutõem petere nõ ꝑ

Reuocatoem. differentiã facit inter abſolutõem⁊ reuocatiõeʒ. Et poteſt

— ——

— — — —— e,s — — — —,.

- —— ——2

eis
ſuſo
tdlcii
ato,
Sai
quis
lcate⸗
ccoſca
ion
19
oet
neſolen
it end

bene⸗

Cntnd
efeewmm

nſones

aliſe
daucdien
ehe
n
cract

Ncsoff
lmnaig

quo leſa fuit.vt in cle:e.ti.ab eccia.no

S 2„% %

iſtos penam euadere. licet abſolutoꝛ poſtea tm̃ habeat illud quod ab initio
coactus fecerat.quia ſtatim ab initio ligati fuerũt. abſolui tñ poterũt ꝑ ſuũ

oꝛdinariũ. cũ ↄditoꝛ canonis ſibi ñ retinuerit abſolutonẽ .ð ſen.ex.nup.⁊ di
xi.ẽ.e.li.de elec:ſciant.⁊ in hãc penã incidit qͥ ꝑ penã amiſſionis reꝝ ad hoc
compellit ipᷣm excõmunicatoꝛẽ. vt.ð.eiciabbas.
ubiacere Quid ſi copulit ꝑ vanũ metũ de quo timere non debebat.
nunquid tunc locũ habet bec pena. Dic ꝙ, nõ bm gar. qꝛ talis metus non in
ducit renieuflone necpꝛie appellat metus .·ff/ eil metũ · cũtlſer ꝛ clenec timoꝛẽ.
Et quis ſit iuſtus metnõ
p.e.cum dilecti.ille g metꝰ

qui putatur iuſtus ad re⸗ Dereſtitutignein integrum

uocandum ea que per i en tegren..
fiunt. ille ———— Ecleſia que ad retractan⸗
tionis inducit alias nõ. dum ſententiam vel con⸗

actum per beneficium
reſtitutionis in integrum
poſtulat ſe admitti.ſi quadrijẽnij ſpa
tium poſt ſit lapſum.⁊ negligent᷑ omi
ſerit. non eſt ad beneſicium huiuſmo⸗
di admittenda niſi pꝛeuaricationis
vel fraudis manifeſte pꝛobetur ſuper
hoc interueniſſe ↄmẽtum aut alia ra

tionabilis cauſa ſubſit que ſuperioꝛẽ?

moueri debeat ad idem beneficiũ cõ⸗
vcedendum. Bon
Jaduerſus confeſſionem i iu⸗
dicio a ſe factam leſa ecclia bñ
iciun reſtitutõnis in integrum infra

quadriennium ab ipſius confeſſiõis

tempoꝛe computandum petere negli
genter omittat.non ẽ niſi aliquid ra⸗

Tdeſia.que eccleſia poſt quadriennũ nõ admittitur ad petendum re
ſtitutionem contra ſniam vel zctũ niſi rationabilis aliqua cauſa hec
adeat. Olim extr auagabat᷑ de cre iſta.⁊ quidã intitulabãt eã elex.
alij greg.ix.⁊ eius fuit.vt hic vides excepto fine qui ſuperadditus fuit.vt ibi
dicam. Emanauit autem ad declarationem eoꝛum que no:in glo: ⁊ omnes
antiqui ⁊ moderni.S·e.cel. sõä
a ¶ Eccleſia.que fungitur iure minoꝛis facti maioꝛis ⁊ iure rei publice qð
die vt nõ. eti/ Cel· —
b Sniam. Ciſi aduer.xẽ.iu.lel· ⁊.S. etñ er lris .
c ¶¶Eõtractũ C.ſi aduer. rẽ iu.li..ſi aduen. do.lii. Idẽ ſi aduerſus cõſeſ/
ſionẽ ·c. pxi.vel aduerſus ꝓbationẽ miſſã.S.e.cũ veniſſent.⁊.c.auditꝭan ãt

ʒ3pſcriptionẽ reſtituat᷑ eccia. dicvt.S.e.auditis in glo.antepevel ↄ lapſũ tꝑis

exquo leſa ẽ⁊ tũc reſtituat᷑ infra quadrienniũ a tꝑe leſ ionis.ſʒ ad idẽ tpᷣs tm
ti ab eccia.nõ tamẽ ꝙ qn eccia Z atractũ reſtitutõeʒ
petit.maiꝰ ẽ ſuũ pᷣuilegiũ qᷓ; minoꝛis in hH.qꝛ ſi minoꝛ iurat nõ vᷣuenire nõ re⸗

ſnituit᷑. C. ſi aduer. reni ven.auc.ſacra pubeꝝ. Si ãtpꝛelatꝰ iurat nõ repetere
vel Zuenire in Zctu dãnoſo ecclĩe ſic iurado deierauit.⁊ eccla eodẽ petente vel

alio ex iudicis officio reſtituit. xtrxv·qix. qð qs.de re, eccie nõ alie.ſi quist de
iureiu.ſicut.⁊.c:intellecto.de inſti.cũ veniſſent.

d ¶Beneficiũ reſtitutõis. qꝛ ſi ꝑ viã iuris cõisſecꝰ vt ſi diceret ſnĩaʒ nul

lã Zct nullũ fuiſſe. vel in caſu. j.c. pxi. Et ſcire dẽs ꝓꝙ ſi pſtet reſtitutio qᷣlʒ re⸗
cuperat qð pꝛiꝰ ſuũ erat.ff. de mi.qð ſi minoꝛ.S:reſtitutio.⁊:l.infra vtile. C.

de repu.l.vna.⁊. Cſi aduerſus vſuca.l vna.
e¶ Dusdꝛiẽnij ſpaciũ.qð dat᷑ minoꝛi facto maioꝛi qð oꝑtet.ꝙaſſumat ⁊
finiat cĩm qð dic vt ðꝛ in cle:e.ti ab eccĩa. C. de tẽ. in inte.re.l.petẽte.⁊.l. fi.
ff. de mino.l.papᷣ.exuli.niſi ꝑ iudicẽ vł reũ ſteterit.vt in. d. l. petete. in fit et ſic
poſſent intelligi ·S. e.tũ er lris.⁊.S.de ec.nõ alie.ad nr̃am.vt·.j/ dicã.

TI egligetr. nõ delictũ pᷣlati in omittẽdo pᷣiudicare eccĩevt nõ.xviiq.vi.

Tepᷣm. de hoc dicã de reg. iur. delictũ.

E qmittéda, repꝛobata ẽ & opi.ala. ? guil. na. ⁊ gof nõ. 5.e. ca. ⁊ ipſe

gotl. in ſum. huiꝰ ti. oputatio. ⁊. ·qñ aũt. ꝙ ec indiſticte poſt quadrienniuʒ
reſtituit᷑ eccia. ꝓbãt ꝑ de cr. pᷣdictã.ð.e.c.iubi ſemꝑ dẽat illeſa ⁊c.⁊ p.c.e.ti:

tũ ex lris. ⁊. S. de re.ec.nõ alie.ca.ad nr̃am. AAppꝛobata ẽ ãt opinio. lin. ber.

Jo. Inno. ⁊ Doſti.? Ab.ꝗq oẽs dixerũt õ. Ad iura in Iriũ allegata. rm. vt in
b Pꝛeuaricatõis.pᷣuaricatoꝛqͥ coꝛupt⸗ in totũ ab accuſa(ipis ſuriba nõ.
tõẽ deſiſtit. ffad turpillł.l.i.ij.q.iij.S.notãdũ:ſʒ hic nõ ꝓpꝛie ponit᷑.qꝛ de tali

—

non loquit᷑ ſ puaricatoꝛ qſi varicatoꝛ q ex vtraq; pte 2ſiſtit qͥnĩmo er altera

ſic iſti fingũt exteriꝰſe bñ admiſtrare.⁊ tñ ſpoliãt vel dãna inferũt.vł dic pᷣus
ricatõis quo ad ſuĩam fraudis quo ad ↄctũ
.i· Maniteſte.i. euidẽt.alſic ẽ nomẽ ⁊ caſus genitiuivł ẽ adbiũ ⁊ etpone
li· DPꝛobet᷑. qꝛ qͥ dolũ allegat ⁊c.ff.vᷣpba.qͥtiẽs.ꝭ.qͥ dolo.(mãi feſte. i. clare
LI Lõmentũ.i.deceptionẽ vel occultũvł malicioſũ tractatũ.⁊ h̊ caſu lʒ pe

tẽs eccia reſtitutõeʒ fuerit in culpa ille ↄ quẽ petit᷑ fuitĩ dolo ne bñſiciũ illud

peteret᷑ ꝓq̃driẽniũ ⁊ dolus culpe p̃ponderat.ff.ad.l.adl. Itẽ ſi obſtetrix.i ſi.
m Alut alia.poſſibile ẽ q iſta vᷣba fueñt GBre.tñ ĩ exua.ſua q̃ vtebamurñ
erãt. vñ credoqꝙ addita fuit ꝑ boni⁊. ẽſi.⁊ ð pᷣbẽ. dilectꝰfiliꝰ. G. in fili·
Lã. vt.ð.eęti:tũ ex lris.vel dixit ille platꝰ male ↄhẽs tãto tꝑe.vñ tunc

n
nõ curnt pᷣſcriptio/xvi/qiiij:ſi ſacdotes:vt tenet Inno in/ decitũ tex llis:kmłx

De arbitris

Bonifa. viij.

XXXIX

tas nouas mutatões pᷣlatoꝝ hũit ecciĩa vł eminẽtiſſimũ fuit dãnũ ipſius.

adũᷣſus oↄfeſ.eccia ↄfeſſionẽ q̃ leſa fuit admittit᷑qdriẽniũ ꝑ bñſficiũ

reſtitutõis in integꝝ poſtea non niſi per viam iuris comunis declarst
qð nõ. Inno. Hoſti. moderni.S.e.ti:auditis. ̃ðð
p ofeſſionẽ g̊ ↄ ↄfeſſionẽ dat reſtitutio.ff.de Ofeſ. cerex. S. pe. Sʒ cõtra
aut ↄfeſſa ẽveritate Z quã nõ dat᷑ reſtitutio.aut falſitatẽ.⁊ ꝓ 3pbato ñ nocet

2eſſio.vt.jſequit᷑ nõ ẽ g̊recurrẽdũ ad exoꝛdinaniũ exq oꝛdinoriũ ↄpetit.ff.·
de mino. in cãe ij. So/ dixit Hoſti/ꝙ poſſit eẽ ꝙ falſitas ↄfeſſa ꝓbari ñ poſſlſ,-

vñ expedit reſtitutionẽ da⸗
ri. vel dic ꝙ fuit ↄfeſſa nõ ꝑ

tionabile appareat.quod aliud ſuaſe niſz leſio. vel fuit feſſa tpe
rit faciendum ad hocpetendum vlte quonõ debuit. vel lata eſt
rius admittenda.2. Bibi vero peryvi eeelots. vr oi⸗
en cine reuocatlonis erroꝛis cã. Idẽ ſi ſnĩam enz
quem in facto pꝛetendit.vult aduer vłaſiã leſionẽ/ vt. dixi /s/c
ſus ſuam confeſſionem eccleſia ſe iu⸗ pꝛoxi:
rare hoc quandocunq; poterit do⸗
necnegodum ſit finitum. ¶ Boni⸗
fa.viij De arbitris.
Jex trib arbitris te duo
ain decem ⁊ tertius in q̃nq;ᷓ
condenent debet ſenten⸗
tia pꝛeualere duoꝛum licet cumvnus

iin. xv. alius in. x. tertius vero in qͥn⸗

q; pꝛonunciant illius q̃ dixit de ſum⸗
ma minoꝛi cum in illa omnes concoꝛ
dqes exiſtt.ſnia efficax cẽſeat᷑. ¶ Jð

T queſlionibus que pleriq;
WPPVter arbitroꝛũ volũtariaʒ ſeu

malicoſam abñtiã remanent

4 . I iudicio.ideo dic ꝙ exiudiciũ facta ñ nocet.qð dic vts.ð pſeſ.c.vl.
r. A ſe.vel a ꝓcuratoꝛe.S.ð re iudi.ſuboꝛta.ð ↄfeſ:ci vl.vel ob aduocato
Dtzabgere ,de anen cãm.,de cenſi:olim .
8. NLela.enoꝛmit᷑.qꝛ ꝓ leui leſione nõ dat᷑ reſtõ.vt.5S.de re. ec:nõ alie cipe.
A e 1 er .
ff. de in inte. reſti.liſcio illð.ſr.de mĩo⸗/ſi ex cã. i,r. in fi⸗ dere erns alic cepe,
1 rege. 3 pger dir Se.
CLoõputandũ. in h̊ differt minoꝛ a maioꝛe.qꝛ etiã poſt ſnſam ·. qdrie
„DoaNn H oufere mino: e! niamꝗ. q̃dr
niũ reſtituit minoꝛ 5 ↄfeſſionẽ maioꝛ nõ niſi añ ſniam 4 oſtẽſo derſoter.
x. Uegligẽter. ſecꝰ ſi puaricatõe vł aduerſarij fraude.vt.Sc. ꝓxi
yBoõnabile. vt dixi · /c. ꝓpxi. z & Aliud.ſ. õrium. .
4 In facto.qui nemini nocet.ff. de iudi.⁊ fa.ig.lerroꝛ.dũmodo pꝛobet
negocio nondũ finito.S.de ↄfeſ.c.vl.⁊ hic erroꝛ aũt iuris nõ excuſatffſ.ð iu:
⁊ fac/ ig. lyij. ⁊. cũ qs.⁊ de boc·j.de re iu.ignoꝛãtia.
õ liaud 5 daren ſuũ venire hoc eſt rõne erroꝛis.qꝛ nil
im contrar erroꝛ:ff. de iu /om. iuel. ,ſic ⁊ i im
e rart. om.:iuil.ſuꝑ emoꝛẽ ſic ⁊ in matrimo⸗
c oterit.⁊ ſic vna via admittit᷑ ad id a quo alia pꝛohib ꝛmã i
Poten vna via a⸗ et.qꝛ ꝑ foꝛmã iu
ris cõmunis admittitur ad id a quo pꝛohibetur ꝑ ärunionte RKerriam
ſrunerdum deconera per foꝛmã ſera eamunir repellitur ⁊ per beneficiũ reſti
utionis ttitur. S.e.ti. coꝛam.vbi de hoc ad hoc 3.j·
ſuizgcoge ſolue vt ibi diri. zde regꝛiuncum dad
tFinitũ:quocũq; modo puto ſententia vel tranſaction ic vt di⸗
Tdeli. ↄte.c/exceptõis.⁊ huic decre.ↄcoꝛ.ð ap. ↄcertatõi. as die wr dichz

. 0 ex tribo.ſi ex ibo arbitris duo concoꝛdant in ſumma tenet illoꝝ ſnĩa.

ſi Sltorda tenerſnla de ſumma minoꝛi.
, uoꝝ. ſi qui condemnauerunt in.x.⁊ quidamdi ntrarii. ar.
eius quod ſtatim ſequitur ⁊ hoc tenebat Bu in adeenec nariinr
hic repꝛobatur opinio.quia illud verum cum omnes dicunt de diſpari ſum⸗
ma.⁊ ſic repꝛobatur quod nõ. Accur.ff.e.ti.l.diem.ꝭ.ſi plures. ⁊ appꝛobat᷑
opi. Pla.que placuit Guil.quando duo pꝛoteſtantur ꝙ non conſentiunt in
minoꝛi ſumma.Et quod dicitur hic de tertio ꝙ contemnat in minoꝛi ſũma
dicas idem ⁊ multo foꝛtius ſi condenarent in maioꝛi quia tunc maioꝛi ẽ du
bitatio. vt. s. dict. Idem ſi abſolueret vel nil pꝛonunciaret. vt .e.pꝛoxi. et per
hoc dicemus idem in tenmino ſolutionis faciende.vt ſi duo aſſigntiij mẽ⸗
ſes aliꝰ vnũ tenet dilatio duoꝝ. ſi oẽs diſcoꝛdãt tenet minoꝛ. N
Licet cũ vnp boc ſumik f, eci . ſiples. h. O Winoꝛi.ſ. de. v
rit.⁊ .de re.iu.pl ſemp.vbi de h̊ ⁊. ff. ð re.iu eo qð plꝰ.⁊ ĩ obſcur mĩ
ſeqᷣmur.j/ð re.iu.ĩ obſcurꝭ.qð dic vt ibi.Quid ſi Aeobrnnn
lta 2denat ĩ xv/ nõ aſentit ĩ mioꝛẽ ſũmã ſʒ qdã ↄriũ dicãt ſati credo aabue
tenere ſnĩam in.v.cũ illa ꝓteſtatio ĩpoſſibilis videat᷑ ⁊ videat᷑ ſibi ↄriꝰð ↄſti.
queſtionibus. Si ex mibus arbitris vnus nolitera (cum. M.

.
minando vel diffiniendo negocio intereſſe duo pꝛocedere porerunt ac

pñs eſſet circa iudices aũt antiqua iura ſeruent᷑
b Malicioſam.vt ſeruirent.ſ.parti e o quã vi
dunbere Yo an lep nieox que eos elegerat quã videbant
c Impona᷑ ad qqð pꝛouidere dʒ iudex.5. de do. ⁊ ↄtu. finẽ. f. ſi
qdã.Et nõ. ꝙ hec deſiderat᷑ acceleratio,qð dic vt diri 5 de ele. cevl. nedal⸗

erroꝛẽ. vł nõ põt erroꝛ ppaꝰ

ſnĩa tñ ẽ adhuc infra qdris

„

Liber Becundus

d e Electꝰ. ſimplicit. qꝛ ſi eſſet ibi cluaſula vos vel alt vrm vel e ſi nõ oẽs
nõ ꝓcederet decr. dubitatio.ſicut nec in iudicibo.ſicut dicã inſu
eæ ¶Legitime.ꝑ las ſuas vl nunciũ lr̃atoꝛie deſtinatũ vel ꝑiuratũ nunciũ
ð dic vt.S.de of. dele. pꝛudentiam. ⸗
1 Diffiniẽdũ.cũ.ſ.ↄcluſũ ẽ no. reſtat niſi ferre ſnĩaʒ. ð.er ð fi· iſtru. cũ dile
W¶Impedimẽto.ꝗ tũc ſtabimꝰ legi cũ hʒ impedimentũ legitimũ (ctus.
qð reſcrib ere dʒ collegis.vt in pꝛedi:decre:pꝛudentia:de legato dicimus vel
ars id coꝛam eis pꝛobare debet.
WAuos.decernimꝰto
talẽ ptatẽ ⁊c. qð ſequtitt. .
ul din indeciſe. filius celeri⸗iponar ſtatuim⸗
vnus 1 bona ena iuit legiai Vt ſi er tribus arbitris a partibus ele
ↄſideratio.ꝗ voluit ꝙ pien ctis eoꝛum aliquis ab alijs legitime
tia a dictio no nocerct ſIrequiſitus ad examinanqum vel diſ⸗
ſicabſentia. ar ſouan ileſfiniendum vna cum eis negocium ſu
pñs fuiſſet traxiſſet alios i no in ioſe J.0, E ſſũ
pteẽ ſuq.·⁊ ſi cũ dicimꝰ ꝓ per quo in ipſos extiterit copꝛomiſſũ
aliquis tenet᷑ ↄſiliũ reqrere non curauerit ceſſante impedimento
2 no ſe vt nõ. /et cu oll ſegitimo conuenire duo pꝛeſentes pe

,e i roni Deeen⸗ . „ .
1 diel decne El ernc nes quos ꝰ licet lex ciuilis aliud inue

; Idictio.S.de elece vene⸗
rabilẽ:ꝛcbone. Sʒ decre.
iſta voluit illũ fingere pñtẽ
⁊ Zdicentẽ vt:· ſequitur ex
ↄſideratõe equitatis q po⸗
nitur in pꝛincipio.⁊ ſic di⸗
uerſo reſpectu vtriuſq; bo⸗
na fuit ↄſideratio ⁊c⁊ ẽ ſie
qð nõ.S.de iureiu.cũ ptin

nere decernimus poteſtatem poſſint
malicioſa ſeu voluntaria illius abſen
tia nonobſtante dictum examiĩare ne
gocium.⁊ libere dim̃nire.ſicut poſſeẽt
illo pꝛeſente nec volente cum eisvnaʒ
ſententiam concoꝛdare. vt ſic ipſius
abſentia pꝛeſentia repleta diuina eũ

at.ð.ð Tſcrip.c vl. Sʒ qͥd NDeel
Bictes nundd ſaruabit bee reputari faciat pꝛo pꝛeſente Cir⸗

tpali uriſditione ecclelrſie Unmutarit. Expllicit liberpꝛimus.
qð dicvt dixi.· ð re iucci Incipit ſecundus de iudicijs,
le ¶ Poteſtatẽ. ſi npꝛomit Inno, iiij: in ge. conci. Lugdun.
tentes dixiſſent. qð ſi non
oẽs ⁊choc poſſent duo et
hec decr. ſupplet ac ſi ipſi d
xiſſent.⁊ ẽ ſi Cde rei vx.act.l.vna.circa pꝛin. —H”òèðñ
E¶LZibere. vñ ſi nolit intereſſe ecaminationi:non tenent᷑ ipᷣm in ſnia voca⸗
reꝑ hanclr̃am.ariad hocj· de do.⁊ ↄtuma:qui.ſed dic eum ad omnia citan
dũ:arg:eius quod ibi dicam ..
m. ¶ Diuina.ad hoc C. de iudi:pꝛoperandũ.S.eũ autem heremodicium.
BS.de do.⁊ ↄtu.veritatis:cũ ſi:j/de eo qͥ mit in poſ.c.voo.
n. ¶ Pꝛeſente.ꝑ hoc dico ꝙ non eſt idem in duobus arbitris quod hic dici
tur in tribus:. qꝛ ſi ex duobus vnus ſe abſentat malicioſe alter non poteſt ꝓ⸗
cedere:qꝛ in tribus duo ſunt maioꝛ pars.S.c pꝛoxi. Pꝛeterea ille abſens ha⸗
betur pꝛo pꝛeſente ⁊ contradicente.vt hic vides.ergo neutrius valet ſententia
Z.de re iudi:cvl.nã tunc valet ſententia pꝛeſentiũ in hoc caſu qñ valeret eo
vdicentealias nõ ꝑ hoc dico etiã ꝙ ſi compꝛomiſſo hoc actũ eſt ꝙ non vale⸗
at ipᷣoꝝ triũ arbitroꝝ ſententia.niſi omẽs concoꝛdent.ꝙ nõ habebit locũ de⸗
cre iſta eadem ratione:vnde tunc locum habet decre:icum ſimpliciter ſunt aſ
ſumpti.vt.S.dixi.
o Lirca iudices. pꝛoteſtatio quedã.vel tacite queſtionis reſponſio. circa
eos ergo dicit ꝙ aut ſunt oꝛdinarij aut delegati.ſi oꝛdinarij.aut quilibet per
