4 ra de. rũ intellig ẽtiã ſc⸗
N

9

a ¶ Exẽptis.i · de ĩis decimis vẽl decis exẽptoꝛęe pᷣ dio.

b¶ Jure · · . ex Pte. j·

ip̃i laico nõ acereſcebãt noua⸗

c Carudẽ. ſcut eni⸗ lia· ut.S.· e· tua · j· ſie nee ip̃is reli⸗

gioſñis qui a laicis pceperũt.ad idẽ · S.e·cũ ↄtingat· Ar.

ↄtraꝗ. de iut̃ pa.c.i. Soibi res a laico donata mutat na⸗

turã m null ius pindiciũ · hͥ eſſi p̃iudiciũ eccie prochiali·

a ſe factãſ aut p
totum x v·an· poꝛ
tat habitũ v bi nõ
elt diſtictus intel⸗
ligitur pfeſſus miſ
tata ſit ndiſtictõ
q; viuẽtes eü eis ſi
mii habitum du⸗
antur. Si maioꝛ.x⸗
iin· ãms ingredit᷑
ſi poꝛtat habitũ ꝑ
annũ qtücũq; hit
indiſtictus intelli
gitur ꝓfeſſus:. In
fine declarat qᷓ ſint
habitus diſtmcti;
e¶ Annũ · ↄoſũma⸗

tum nõ ſufficit

incepiſſe. qðᷣ dit
ut. S. e· ad nr̃am.
f ngrentur
tolle qð ẽ ꝗ. libe⸗
re poteſt.
ge gequeti. ſcʒ in
xv.an · ſic · xx· q. i.
hbGel. reaullꝗ.
pete. eo ↄpletoꝛ c·
¶ Drius. ſez ante
Xiiij⸗ annum.
k ¶ Exp̃ſſe. et ſie re
probatũ ẽ qðᷣ no·
io· xx· q · i ilu d.et

Z

ſionẽ fecent ante·
ibi moꝛã trahẽdo

poſt.xiiij · ã nu vi⸗
detur eã ratã habẽ
ar · de deſpõ · impu ·
lĩas.et.c .acceſſit.
hoſt .· aüt qͥ hãc vi⸗
dit dee . in dee. ſi gfi⸗
catũ. tenebat. q ð h

I¶ Sequẽtẽ.ſ. ¶vꝛ.

x v. etatis ſue·

m Videtur · ecce

ergo quartũ caſũ·

B·s · e. ſi gficatũ · q

15- Prles Sr S 7 DX c, 9t Sr — P 3 t , 5

as mſi de rebo exẽptis a⸗
gat exhibeãt milticie eõ⸗
plemẽtũ. ¶ Ceterũ ijdem
religioſi tã exẽpti ꝙᷓ; non
exẽptiſde terrisa poſleſñn⸗
ombo acqͥſitis hactenus
et amodo acquurẽdis deci
mas integre ſoluãt illis
ecẽns qiub eedẽ poſſeſſi
on es et terre pᷣus fuerant
decimal es mi ſup hoc ſpe
ciali iure vel p inlegio ſimt
můiti. ¶ Lec eo ꝙ foꝛte
in alqͥbe prochijs omes
maioꝛ es decimas ſeu ꝑtez
illarũ acquirũt de manibo
laicꝝ poſſunt ꝓ eadẽ vel
ſii woꝛcõe ſi de nouo poſt
modũ fiãt noualia in eiſ⸗
dem petẽ wl pcipe noua⸗
lui decimas eoꝛudem mſi
aua racõnabilis ꝑ quam

— .

tumdecimũ ãnu ut mona⸗
chus efficiatur ingredit
mñſ eo ↄpletoꝓ feſſiõʒ fa⸗
ciat in ſequẽti · xxl habitũ
religiõis ſuſcepiat qͥ dari
ꝓhlitentibo oſueuit ſeu p⸗
feſſonẽ aſe pᷣus factã ra
tam expᷣſſe habeat libere
pᷣt infra ipſu ſequẽtẽ ãnu

qui monaſte diu regularem cũ coꝛxq̃
tüc agit plenũ nõ habeat

v

poſt.xiinj.g ãnũ bñ hʒ ratã ꝓ feſſionẽ factã añ illð ſj nõ
eoipo · h tũc temũ cü lapſus fuerit ãnꝰ.xv.et in ipo poꝛ⸗
tauerit habitũ diſtinctũ. ecapellania ſeclares clerici · et
n ¶ Cõmunẽ. ut huiores⸗ K hitus ille religioſus nõ eſß ß

foꝛte ſeculariũ cłerico id eſſi ꝑ epᷣm coꝛrigẽdũ.de teſta.

c · ij.s·e·ſicut tuis Sʒ nũquid ↄp ellitur talis ꝓfiteri.nõ
pciſe h eauſatiue ·

5 l — .
Srm e. M.) NRu B, —— ut vel ꝓfiteaturv
Far un Wr eree X err, Rary e e e e rägeres exrattt⸗a ei
. grcderycigiges prochialiũ ecciarũ ad re ad ſeculũ remeare. ¶C d ————— hoe
exit. mſ ipo. xv. ql eõem reckoꝛũ earũdeʒ ſi ꝑ totũ ſeqntem annum o¶Annu ad ideʒ
ãno ꝓfeſſionẽ fece de ipis religiob ſup decis mmonaſteropmanſert S8s.c ex ptrr.
6 . 87 H 42 —= 25 KE! N al .
rve Pab itn pef quas habet vel eos habẽ ubi ꝓfeſſo et nouicioꝝ pafa etuche
kxpſſe mra abu⸗ aeinger aue quidẽ alias ſut habitus indiſticti p- Rmavel foema. ſo⸗
erit pfeſſionẽ pᷣul ad ipᷣas ſpꝑectauerũt ecc̃i⸗ feſſonẽ ꝑ hoc feciſſevel ſᷣ cus quo ad hũc ca

quã pᷣ̃us fecerat ratã ha⸗ ſum de alia latenti

binſſe videtur/ mñ tãta in⸗ t ua loauttrr 3.
7 „ —„— ,1 2 „ . m E· C· l.
diſtinctõ ibi habitus ha⸗ eos quiet vide q
beatur · ꝙ et ꝓ feſſi et noui ſ nain glo. ij · et
enà atr omunég vitꝗ glo.·licʒ erggo.
en ac etna aln vmunẽ vitã 30 Dinguntut.
cũ eis ducẽtes ſili penitus znoneib: recipi·.
habitu mduãtur. ¶ Qui en 1 habitũ ᷣdat⸗
ſł rtudecimiu Pfelſis videtur ta⸗
anfniſ, ſu reli⸗ at. 14 altr pfeſſus uts.
annũhabitũ religioms güuci veru eſt an
aſſumpſerit hi ꝑ annũ illũ diſtinctus eſt ha⸗
eſtauerit ex tũc religio bitus. ubi vero nõ
g 5 eſt diſkictus ſecuſ.

nẽ aſſumptã pᷣſumitur ve⸗
raciter eſſe ꝓfeſſus vbi p⸗

ut h vides · et ſic in
telligas ſane qð

feſſi a noucnjs diſſmilitu no. ber . · e. ex pte ·
dine habitus mime diſti⸗ aaak. .
guũtur etiã ſi alijdeg ẽtes atanmmuß.
cũ eis ſiibo veſtibo coutã⸗ r¶ Etiã ſi · ꝓpter ſ
aduerſatur illud qͥ

tur qm cũ iã hie 24 diſere verd. g ionena.
nonis ãnos puenerit qd poſitum elt.
agat ag noſat et id eo ſu
ſceptũ diſcrecõnis tꝑe oꝛ . T
Fe . uz. maioꝛ
dinẽ poſtq hüc am ꝓba⸗ .Zien unpubel

hoe facẽ valeãt cauſa ſb⸗ ueit ſp acõ intelligitur fir mtell ectũ hab; ſed
be regularibo atranſeũtibo cus aũt miullo qͥ ante diſ⸗ ds menorabe ſey⸗
dicebãt ꝙ hpfel·⸗ 24 religionem. eretionis ãnos habitũ in⸗ videat · C. de falſa

mo .l.i · ——

intelleckũ. ¶ Diſtinctos
ch ſeu diſſmiles intelligi⸗
mus eẽ habitus ſiue noui
ens ſiue ꝓfeſſis diſſnniles
veſtes dentur ſiue bñdicã
uir cũ ꝓſñitẽnbo ↄcedũtur

–— — 2
Nr P D SI
„ 1 GEC 6

1 A r

7 a; u ¶ Aliud.ut quia
p quodnoucoꝝ afeſ⸗ mis · vel certis die⸗
Loꝛ habitu diſcernatur. bus vel foꝛmis ·

4 „ »
agnoſcere debz..

ððõ
õ S. e⸗ r D Rr,
. S= » b r E

r⸗

lößns on ſolum. Predicatoꝛes et minoꝛes infra annũ p⸗
ſpopon vacõnis quẽquã ad ſui oꝛdinis ꝓfeſſionem recipe
lencig nõ poſſuntquod ſñ̃i fecerint receptus alligatus non eſt
roch⸗ eoꝛe oꝛdmi et ip̃ᷣi a recepcõne ꝓfeſſionis alioꝛe funt ſuſ
Anſtr penf pumiendi pena que ꝓ grauioꝛ ibo culpis eis con
rfi,md ſueuit inſligi · Excipit dee· iſta a regula quã Habuiſti· 3.
ſinr e.ad apiiam. : 1 ra d N P P SH cs el 25
dallrel b ¶ Et . deciſuz 1 * Z1 * ,AEi tv
ki⸗ fuit· quia Habeba r’M
uihr garegie act⸗ phia. UAem fratribus pᷣdica⸗
d d& ielum . quaſ bi toꝛibus et minoe bus.
lectõnis feruoꝛẽ n ſolũ. et infra. liez
ne Srpſe eas lucrari dño ſollicite
hita bExpecit. de upiatis /quia tñ derot or
latrnt ba maicrc. g. expedit ut oſaẽtie puri⸗
utirß C li. de ciec cũ ex. tati nõ deſt iudicũ ra cõi⸗
dec t. pediat.et · c. cũ nõ . — ;
Riec ceat. ne vnde ſpũalis ꝓ fectus
lone e¶ Kõnis ·racõ e⸗ queritur ſalutis diſpẽdiũ
d. ne per⸗ biſere⸗ ſubſequatur vo bis de fra
Culittr. 2 —„— „ „* 2D
bet deeſſe. eſt emm tru nroꝝ oſilioĩ ] tute o⸗
idit ommůũ virtutũ ma bediẽtie et ſᷣ pena excoi⸗
nrtu. en dlerers va . cacõis aũcte pñtiũ diſtri
mec ctius inhibemone añ an
nn fSubſequatur. nũꝙ bacõis elapſuz qui ẽ
da, ad idẽ de dec.quã⸗ maxime in ſubſidii fragi
Kon uis · et de h er. cum es 6
ſn eriniürto. litatis hũane regłariter
on ſes er t anenn fionẽ vri oꝛdims ſeu renũ
Ane Rercnaug t.8. ciacõnẽ in ſeculo faciẽdã
nd de int. pa · relatuz · 2 32 .
enbt qs dic ut no.lxxij.· rece nec oſtitutuʒ infra
n di · ſalomtane · de hmõi annũ aliquatonus
n de ſabi. impedire quo mius infa
h ¶ Annũ interdũ ipᷣm ad aliã religiõʒ quã
“l muemtur de bien⸗ maluerit tranſeat vellmſi
mo ⸗ interduͦ de tri maioꝛ tamẽ quatuoꝛ deciʒ
. ennio · de hoc die js exiſleg o
run ut no· xvn· q eo anms exiſtẽs pfeſſus ſit
ſalꝗꝰ.s.eęad apo tacite vl exp̃ſſe.aut euidẽ
ihſe ſtoliam. ter oſtet illuz vitã wliſ⸗
eo EAeapere. pre ſo mut⸗ aef FFoal
i ſumatis q fh. e mutare qðᷣ tñ nõ preſu
d k ¶Tranſeat. ſeq⸗ mtur miñ clan ꝓbatione
6ℳ% batur mantiqua vel competennbo indicij⸗
e euiriſte ſginn. o. oſtedatunomino ad ſecu
.gujlequid uſey lũ redeat ſiẽ de ſua volun
eibbi. ſieut ad ditus tate ꝙ ceſſerit pᷣſumatis.
eſtp cõpilatnge
Huius li:et ne a⸗ de d e⸗ H Een
aliqui credẽnt
talis nõ poſſßre· ”MVMc
dire ad ſeculu.q; ſolum dicebatur ad religionem. ac.
.“ ¶ OQð tñ · ad decla cõeʒ eius qð hẽs · S. e · oſulti et. c. ſta⸗
en ſe e⸗ m ¶ Indicijs: ut ſibñficio renũciauit.uel de QMumus.
6 e ſ boms JPrins vbo re diſpoſuit vel ſinnlibꝛ modis
gte . n ¶ Kecipe · ſalicʒ ad ꝓfeſſionem ꝗᷓ. annum ꝓbacõmis.
o Veſtro oꝛdini:nota ꝙ ꝓfeſſio tacite vel exp̃ſſe feã

ſad fratrũ pᷣdicatoꝛa mi⸗

claruit extẽdu vnde nos

nõ mutato illi religiõi pᷣ⸗
ceptionem hab

b ¶ Infra pbacõis. S de illa tacita qͥ ſit ꝑ lapſu ãm non?
loqmiturß

J. annũ ꝓbacõnis nõ obligat oꝛd ini obligat tñ ſeligi⸗
p ¶ Suſpẽſos. dixit hoſt· ſupioꝛ qui non aom ut.s.
peccauit poteſt ipᷣm abſoluere.ar.de ſen.ex · nuper·
q ( Et inſup. no · ꝙ quis multiplici pena punitur. ratio
q; alterm ꝑ ſe nõ ſufficieb at.ut nos·de ius.at ſi elici·ĩ fi.
T ¶ Cõſueuitipᷣa ↄſuetudine inſpectavel oꝛdinacõib⸗

D ,, T. zKg

FaA

7 66 r

¶ arõ ſi foꝛte otrab anẽ

niam ꝓhibicõem quen;
recipe pᷣſumpſeritis decer
nmus eũ qui taliter rece⸗

ptus fuerit nullatenꝰ ve⸗

q̃ ſũt ᷣm regulam-
Onſtitucõnẽé.
S. C. prox.
¶ Declanit. eius
declaracõnem ho⸗
die nõ habemus.
u ¶ Inducti.s. de
tranſla.inter eoꝛ. de
ſept᷑.inter ceteralſ.

ullaten? w C ad.l fal.l. vlti·
ſtro eſſe oꝛdim alligatii. x CProrogamus.
voſq; a recepcõe quoꝛũ⸗ pᷣma face iſta deẽ.
AA= viðꝛ facẽ ad qõnẽ
libet ad ꝓfeſſionẽ eiuſdẽ ua fitin an oſio
dims foꝛe ipᷣo facto ſu⸗ ſup eathedrã exua
ſpeonſos · et inſup pene ſbi⸗ gans bom faci. ꝗ
ciendos ꝗᷓ fratribo ipius Habetur i clede ſe⸗
gene 085 9 8 Sipmt prul.dudũ: extẽda⸗
oꝛdinis culpis infligi tur ad alios mẽdi
rauioꝛibo conſuelit. cãtes qꝙᷓ; pdicatoẽſ.
Onſtitucõnẽ mnoce 3 9trariu ꝓnũcia
Atianãqgue ꝓg hibz co⸗ u ut dixi qᷓ de reg.

uerſo ꝛ ꝓfeſſionẽ recipi
añ annũ ꝓbacõis elapſu)
pie memoꝛie alexãder ſp
quartus pᷣdeceſſoꝛ noſter

noꝛũ oꝛdin es dũtaxat de⸗

paris ſmnilitudine racõis
mduccti declaracõnẽ eãde
ad alioꝝʒ mendicantiũ oꝛ⸗
dines ꝓro gamus. ¶Q In

alns autẽ religiõibo ꝓfel⸗

ſio expſſe evel tacite fi eri

pt licite infra ãnũ . ß expl⸗
ſe emſſa etiã ſeclari hĩtu

ciſe obligat quã ꝓfitẽs ẽ
ꝙfelſus.tacite vero facta
mfra ꝙ bacõ mis anũ p ſuſ⸗
tion itus qui

pitur de illa h̊ ſtatutũ ·
c ¶ Habitus · H̊ ubi di⸗

inr.q a iur·et ibi vi
de · et dec . iſta fac ꝓ

hac pte dico em
ꝙ h̊ bonifa.nõ di⸗
xit deckamus .·. ß di⸗
xit ꝓrogamuſ. vñ
Brat me eſſß n a⸗
noꝛibaſtñoſtõ illa S Ir,
LAr 15 E — .
nõ extẽdẽtur ad il⸗ 2 & Pads,⸗
los mſi h ꝑ bomfa. al os . — .
prorogata fuiſſet. 56 F er
vñ alexãder decla⸗ W.· g

uit · ß bomfa ciꝰ p⸗ = t D T. Ned-

rogauit ut vides.

iuri ſtandũ eſt niſ

maquãtũ ropimus
receſſuʒz ut m pð. re

gula dixi.·

x ¶ Keligiombuſ.

ſcili cet non mendi
eantiuum.
3¶ Licite ˖ in mẽdi⸗

ctibo etiã p̃t fieri
ÿ nõ licite. ut. s. c.

prox. —.
a ¶ Mutato ad idẽ

s· e·ſic no v · habi⸗
gle. S · e · ti. Poꝛrectũ.

de qua · S· e · c . i. Equi vero.et.S.· e· ex pte.in il⸗
la gͤ nõ licebit infra triduũ pemtereut in iſta.q nõ re.·
ſſtincti ſunt hĩtus ꝓfeſſoꝛe a no⸗
uens⸗ut. g .c de f.

. O ⸗ Te . SSs „
regule & antiquo — ees r P en

obannes. „ n n

ð

6 H

a ¶ Obligat. quo ad hâc obligacõnẽ ex tacita nõ dicã
onam inter mẽdicãtes anõ mẽdicãtes · ut · · e.· c. ꝓx · ſie
m exp̃ᷣſſa qꝛ illa obligat illi religiom in nõ mendicãtibo
in mendicatibo ſolũ religiom in ghe ut ibi · et hie·
b Etatis.maioꝛ.xiiij. in mare.xij·im femma.
c¶ Sciẽs · ſecus ſi nõ intelligẽs ut ſi furoꝛe lab oꝛats ·e
ſicut tenoꝛ ð
cus ſi inuitus·xx.
.qiij ·pñs:s·e.cũ
virum.
e¶ Triduo.termi
nata ſũt varie no⸗
tata.s·e. ti: ad no⸗
ſtram.quidã dice⸗

2

proſitentibo tin datur.nõ
illi ſcialiter cuius hĩtus
elt ſuſceptus ß gnaliter
religiom alicui recipiẽteʒ
bãt ꝙ illð diſpẽſa obligat ſi etatis apte ſit.
tiue loqb atur. alij· ñ ſaẽsa wlũtarius ac tri
illð ſpẽale ꝓpt Rwre E , eſrr e .
quũ q; ibi bcurrerãt er— E
ꝓpter q pñia trlri
dui locũ habuit · P mũ q ſme deliberacõne int rauit · m
qg illectus.terciũ cyÿ ſme ꝓbacõne ſuſcepit habitũ ꝓfeſ⸗
ſoꝛũ:quartũ q; ꝓpe puericiã.quũtũ ꝙ ꝗᷓtriduũ pemtuit
et h ten er ibi gof· et recitat oſti.Sides ꝙ hodie ius eſſe
omũie declłatur ſeʒ ꝙ p ꝙfeſſionẽ tacitã factã ꝑ recep cõʒ
habitus ꝓfeſſoꝝ ꝗᷓ annũ ꝓbacõnis quis nõ obli gatur
miſi triduo pſeueretſRilis dilacõ tꝑis.C.de erro.aduo.ij.
Eneficiũ · Em anauit ad decłacõʒ dec. s. ðᷣ renũ · ¶ ul.
ex tranſmiſſa.et eoꝛ q̃ no·bᷣ.et mo derm.s·e.ſlatui⸗

* „

mus et iox vñn.q · ij · deſpon ſatam. et · x vij Kq·i.cõſaldus.

c᷑᷑ pomt ſů dee · re gulã ·et · iij · caſus exceptos · .
(Droba onis aninp hãac lĩam eredo ꝙ ſi minoꝛ · xiinj·
aaAams ingrediatur religionẽ ꝙ ante finẽxv.ãm bñficiuʒ
Hſii nõ poterit ↄferri· xv. ãnus ẽ ãnus ꝓbacõms in
or S 3 Aillo.s. e. c.i.qðᷣ verũ ẽ niſ poſt anũ·xiiij·aliqð de hijs q̃
Prn⸗ ſecütur interueniat · bñficio aut mi deperit cũ de ꝓpuenti
bbrasglli deſeruiatur. ut dꝛ in fi· cta dec.s · de renu. ex
o 5(Coferedum. ↄtraut in pᷣdi: tranſmiſſa. vbi tenuit
3 2 A⸗ ſ eecolla cõ fa ctaqᷓ. ãnũ ꝓbacis.· ʒ die m olti · ꝙ ibi cũ re⸗
H8 cupauert bona ſua renüciauerat bñficio ſuo exp̃ſſein

Ri,ngreſſuvel ante ijgreſſum qðò ſatis við: alias qre dec᷑.

NrE.

— 7

ð

üuAUulla ponẽtur ſub titulo. de renſiẽ vel die ꝙ illa mtelligit
EWE woeE

ſm p mũ ca ſũ in feriꝰ exceptũſſᷣm alios nõ pᷣt intelligi.
e a nõ mandaſeſh poſtea illu de nouo recipiſſi igitur
bficiitale nõ & ↄferẽduʒ g&tps nõ currit el ad quẽſ
rP Pa 31 — bnneau n ereduz g 2 no currit etad que pe⸗
SSAf ſd ectat oferre.· de vcel· ben. ꝙ diuſitatẽ · de elec · c. ul er me⸗
3 rito cũ adhuc nõ vacet effectualiter non currit tpus.cũ
non mſi a vacacõne currat · S · de elec. ne ꝓ defeetu · et de
oceſ. pᷣben.c.ijSʒ qͥd dices ſi nõ h ab ebat ius in re ̊ ad
rem · nüquidp erit ᷓ. ꝓbacõnis ãnũ ins illð. Credo eadẽ

reuocatoꝛiã ⁊ eius vꝰbaad idẽ de pbcañpenul⸗
ↄſtituto in ꝓbacõne poterit ↄferri bñficiũ:puto ꝙ nõ·

legiũ nnmiũtatis ꝗj.ð ſen·ex.religioſo ·ij· ſañ er ſtatu du
bus nõ ꝓmouetur ad militiã.ff. de re.mili.q̃ ſtatus.ff.
de li · ca · qui de libertate. et iam p hoc inducẽtur adreligi⸗
onem dimittendã qð eſſe nõ debʒ.s.de elecquoꝛũdã· xij.
q·ij.bone reii nã plãtare religionẽ iplãtatã fouere de⸗
bemus. . de Pmil · eua plãtare/et hoc intelligo de bñficio
qdᷣ x regulares poſſideri nõ poſſit ſad epatũ aũt in ſe⸗
culari ⁊ regulari eccia talis eligipᷣt.s · e.li · de elec. nullus ·
8; nuũ quid canonicus ecie cathedralis qui ẽ in pbacõne

racõne ꝙ nõ · et in dee · de o cel. pᷣben. c. ul. illud fuit ꝓpter
S§ʒ nuqa

ꝙ dubins elt ſtamis iam fingitur religioſus ad ui⸗

902 0

habitus ꝛregule in aliquo monaſterio vocari d bet ad
el ectõ em ep̃ᷣi que tũc immimet faciẽdaſet dicamus mo⸗/
naſteriũ eſſe in locovicino de quo alias vocari debẽt. et
ꝙ nõ apparet illü vitamvoluilſe mutare/ et viðꝛ ꝙ ſic.p
iſtã dee · retinet enĩ bñficiũ ſuũ æ er iura ex eo ꝓuemẽtia ·
nec enĩ ex eo ꝙ ad bonu aſpirata vitã reli gioſa: ꝓ bat

E doebet eins coditio
„ S . Reri deterioꝛ.x vi.
Fi wnenonnul.
—„— L „ Itẽ vid eo ꝙ otra⸗
duo * ſeueret. Ndem pa⸗ Hit mfurzoms car⸗
rinenh capitulo. N— nale ergoꝛſpũᷣale
Eneficiuz illius qui otrahẽ poterit. li⸗
reeligionẽ ingredi⸗ ſ arcezrk.
„ 2 , — 3 xxi⸗
tur nõ ẽ infra ꝓb cõis an⸗ geij ſieut . g. rral⸗
num alicui cõferendum. lac.p totũ Iteʒ eli⸗
. ” è gerep̃latum eccie
—PE EE etiäa ep̃m cacht re⸗
ligioſũ etiam pfeſ⸗
ſum · s. de elc euma⸗

na.imoareligioſi ad talia ſũt vocandi.heiij · di · obeütib·
tẽ video q; ĩ ſtatu lib ero inſpicimus ſtatũ pᷣſtinũ.ff. de
ſta · lib· l. ſtatulib erũ· et · l. ſtatulib eri a ceteris/fc in no⸗
uicio pᷣſtinũ et nõ ſtatũ regularẽ qui foꝛte erit ⁊ꝛ non erit
oↄſiderare debemus maxie cũ pᷣcedẽs ſtatus certus ſit et
ſequẽs incertus · ad hoc · de pe · di · vñj · c · ul tez iacẽs he⸗
reditas obtinet vicẽ defuncti qui certus fuit nõ h eredis
qui eſt incertus · ꝙ; licʒ certus ſit inſtitutus foꝛte repudi
abit · inſti · de Hꝛe · inſti · Cſeruus alienus ſis appellacoe⸗
denüciacõnealit pen·nil debʒ innouari in pᷣ indiciũ ap⸗
pellãtis denũciantis vel litigãtis · ij ·q. vi:aʒpellacõ e.ff.
mi inno.in rubrovm gro·s·ð̊ no.op.nũci·p totũ ·s · ut li·.
pen · c. i. et · ij ſic et t ꝓbacõnis in pᷣiudiciũ nonieij · eo
abſente nõ fiet electõ Itẽdato ꝙ nolletvelnõ poſßve⸗
nmire ꝓcuratoꝛẽ oſtituẽ poterit ꝑ ↄcilu.q ꝗpter.de elec.
ꝓ hac pte fac ff. de bo poſſ.ex teſ.mii:l.vna.ĩ fi. ct · ff.
delii . lqueſitũi·i.Feñ.er.ff.ð fun·inſtruc.et inſtru.le.l ſe⸗
le. Pam phile · et. l. p dia In ↄ trariũviðꝛ. ꝙ i ſo litudi⸗
neꝛſilentio debet fieri ꝓbatio· ad idx vi.q·i.c.i · et. ij . de
ſta.mona· cũ ad monaſteriũſet ex exitu clauſtri timetur
piculũ· de pe · di · v.· c. i. ad fi et qui ſimilẽ cũ alijs vitaʒ ſu⸗
ſcipiũtac᷑. de ſtamo.recolẽtes et talis quis eſſe putatur
qualẽ habitũ o ſtẽditꝗ·de ſen· ex · ſi iundex laicus et diſſi
mliter vinẽ dz nouicius ne videatur ſeculũ mutare non
fugẽ · liij · di · legẽ er ꝓPter ſimilitudinẽ ↄputatur quis in

eo numero in quo numero in veritate non ẽ.s. de bi⸗

gams ·nup · Itẽ talis quo ad nmmmtatẽ religioſus cẽ⸗
ſetur · de ſen . ex · religio ſo . i . Eeñ · et bñ fa cit lña ip̃ius det·
que dicit talẽ nõ eſſe religioſũ cũ effectu.quañ dicèt eũ
religioſũ ſ̊ reuocabiliter ad inſtar eius qð dicitur de ta⸗
cite ꝓfeſſo qui penitet ꝗ triduũ.s.e.ↄſtõnẽ · et · c· ad no⸗
ſtram. vñ iura.S.e.ſup eo.ↄſulti·poſtulaſti: ſtatunnus.
et · S. e. li · c · i · ei· i. di cut talẽ redire vel remeare ad ſeculũ·

patet igitur ꝙ ſeculuʒ exiuerat alias redire nõ poſſet · et

eſt ſi · de oſe. di . iij · qui m matermis · et . de Hꝛe . a ccuſatus.
debz & iſte nouicius aut in totũ dimittè aut in totũ am⸗
plecti ſicut pupillus aut omia nomina tutoꝛis debʒ rata
abere aut omia reſpuere· ff · de admm · tu . cũ queritur · ad
i dẽ.de oſe · di · i .· oom. ernnus/ Item dato ꝙ in alijs con⸗
tractib capituli abſentes nõ debeãt vocari ſevᷣm ea que
no.x · q.ij.ᷣ ius·et dixi ·S· de teſti · pñtiũ · tñ non pᷣt negari
qu debeãtv ocari ad recepcões eanõicoꝛead ceſſacõ es
dᷣnoꝛæ faciẽdas · S.e·li · de b · cũ ĩ ecẽijs · et de of.oꝛ · ꝙᷓniſ.

c
znon
u

isci⸗

ci
ta⸗
no⸗
us⸗
Gli⸗
ct⸗c
tus⸗
nam⸗
. ſat!
r
o
t
gn

we⸗
ul.

‚b ¶ Aut o ſtet. ſc

Si igitur ad electõ eʒ pᷣlatiaad pᷣccãvocabitur. et ſic ſe⸗
pe diſcurret quõ monaſteriũ ꝓbabit moꝛes eius foꝛte
tũc in voneſte viuet cü exibit clauſtrũer ſic infringetur
dec. ad nr̃am . S. e. ti Itẽ iſte incertus de ſtatu ſuo certam
legẽ dicẽ nõ p̃t · ff. de teſta . l. qui in iudiciũ.et.l.ſe/et idem

„

m eo qui ignoꝛat an ſit cap tiuus · an a latrüculi s captus

ff. xliij.·l. i. ſen. ⸗ er e e Bee e r et ee 2*. ,αorconc. er

tiom mãdabitur p ep̃m. ut in pᷣ deè.cũ ex eo .· ¶Po:re.
ſß ſpoͤſe nõ ſie ẽ ꝑvicariũ ꝓ uidẽdũ.et idoo ibi tps artat
de ouer. oin· ex publico. ꝓpter qð dicebãt quidã.idẽ in
ebebit.

clerico bñficiato.et male. h it. in officijs di 9 .G
ums:etiã in cura ſi curatuũ eſi bñficiũ.⸗ turvel ĩ vtilitatẽ·

. 5 S „ —. v.o

S

. ecsne. e reliqua poꝛcõ puabi⸗ eccie expẽdetur. 4

êä

4A 15 —
§ nec electõeʒ faco he een Ye Pſ 5 2

qd eſſe certa · S. e.
p alare, mſi ad id ip̃ius accedat
cli uel vo. ↄſuluit · aſſenſuſ aut o ſtet vitã
ubi dꝛ qy hitus ſi⸗ Wwlueit abſolute mutare
ne ꝓfeſſõe impe⸗ wl ꝓfeſnonẽ expſſaz feer
dit ne cõtrahatur rit foa ſe 6rer biti e
ad idẽ ·s · de of. del· lae⸗ 1. lt⸗ recepit
index · e. li. vbiper ꝓ feſſoꝛ i intor eidẽ bñ⸗
ſeli Pobcn re⸗ he p aliũ deßuire debebit
cuſa cõis etiã a 4½ . „„
cauſam fimtãnn⸗ aſſigta ſibiↄgrua deipig
peditur dlegatꝰ cꝓuẽtibo woꝛcõne. Idem.
lir laer s aiias NWipſt wotů a ſe de
ibi de mre copetit ofs ,is HE R-
ſcʒ delegare mſ vo rta religiõ e intrã

aemiſſuʒ reli gionẽ aliã
enã laxioꝛẽ in gredit᷑ ct ꝓ

lẽte recuſatoꝛeſſic
dicã ꝙ añ ꝓ feſſio

éꝑ ſolã ꝓbaconẽ misn⸗
areiear obſtät Poricui taͤc ſnn⸗
caphnvocaretur. plici ꝑ ſedᷣm ſolẽne noſcit
ſae iae vi. Rotian derogatü manè licte ea
lus · ifi. etq. de puil· / dem . ꝓo to tñ nõ opl eto
c.i. in fi. ubi.qᷓ re⸗ erit eidẽ pñia imponẽda.
koElirr. n ad ſolũ ab⸗IL de.
ſotaturſacl i 5 § b ate puneat crea⸗
time. s · e. li. de peu · tio mõchoꝛꝛ eo defuncto
c ij.duob mois n eqbit nouus moõchus a

pmo.qꝙ ibi mgrel⸗

p, . »
ſus religioms: m⸗ dueru creart alias Poteit

telligo etiã cauſa E P9 r.

. „ „
⸗SEEESErr l

vixi t abſentia in
in loc remotoequipantur.ſ̊ſi in remoto loco ille eſſet
abſens nõ debẽt vocari & nec ingreſſus religionẽ tem
ibi ꝓcumtoꝛ qᷓ erat dñs ſitis ꝑ at:p ingreſſum amuittit
vſu litis / ſic dicã canoñ.p ing reſſum amittẽ vſum vo cig
quã in caplo habebatamittẽ dico quo ad actũ noõ quo
ad habitũ/ ad idẽ. C.de cur.fur.cũ alijset ᷣ verü eredo.
puto en locũ eſſe illi clauſule.ↄcili q ꝗpter- volũt pñt
⁊c.qᷓ iſte ſic ĩ ꝓbacõe manẽdo intermn videat nolle nec
ob · H c.· nõ eni ſimpſi ex iur᷑ bñficij p cedit iug eligẽdi
dqð ꝓbatur.s.· de elc.cũ ĩ cũctis.et.c.cũᷣ vintom eñ. et. g· e.
lie. t· ex eo ꝙ. cũ ſi. Secus crederẽ in patrono uel eo ad
quẽ nõ de iure collegnj ß iure ſm gulari ſpectaret electõ.

r 2 enſus · tüc em bnficio renũciat. et jdeo licite alte⸗

ri confertur. et ſie intelligatur dec. ex tranſmiſſa·
dus caſus.et dic cõſtet. clara ꝓpbacõne

—.—

uel otela maicns. . . no ſo lu telligo a licui de ap
c ¶ Vel ꝓfeſſionẽ. tercius caſus. in⸗ probatis religio⸗

mbus. utqt. ꝓx·c.vno · d¶ geu. quartus caſus.
e¶ Hcienrer. 8.· . ſcut tenoꝛ.et. S. c. px.

§ mternn· ꝓpnidit pſomis mõ ꝓuidet eccijs ad ideʒ

z.· de elec · cu nob. olmm. et. e. eũ ex eo · e · li Et ꝓuiſo execu⸗
— 32 1ͦ . D.

◻☚

25 — α. — n de. 2 * In ſcðᷣo caſu loqui

AvOtee 2Ser opt R ½ r i ſLre Jα S de ofoꝛdi:pñti. C.

poꝛroſneccredo q;

2ſe . dari debeat ipi qui
2 5= . 2
1 e . 00 ſx ctet mſi eſt jn ꝓbacõ eliam
mul ad vtrũq;¶ 3 Omfa. eninon bñ pbarer
octauus biteren.epᷣo. ſi tles redditus · in
Pe wotoa von redepcõe. teri fe⸗ Hr bru⸗
4 cõt ra dicẽs ꝙ t. ſic
Dod vwti debe⸗ tenebat. ſq ille in⸗
at dici ſolẽne ae terĩ debeat hĩe fru
ad dirimẽdũ ma einche t. 15
rcax nos ↄſu reunßvo efee⸗
. . 2057 tiß dixit ĩ qõe
lere woliſti nos igitat⸗ quidã clicus.circa

tẽdẽtes q; wti ſolemitas f. geni man ſaio
r cie & nssS. tur tn ibi ꝙ ↄſuetu
ſola aſtoe eecie emue⸗ y ael di ur
ta.mrimonij vro vmciilũ —Eͦ

Ci.:.2 „ V vi poſt. ema
ab ipo eccie capite rerum Anauit ad de⸗
oĩm oditoꝛe ipᷣm in padi⸗ clacõʒ eius qd no.
S . , -6 †£ „ . B. g. e· Poꝛrectii. e

—0.

tur decre·
¶ Laxioꝛem. qr de
ſtrictioꝛi nõ dubitatur.q; eẽ ſi eſci pfeſſis poſß ad ſtri⸗
etioꝛẽ trãſire · S. e·lieʒ.ᷣ de pari et laxioꝛi dubitab atur. et
ꝓlus de laxioꝛi:et id eo dic.ec̃ laxioꝛẽ. m¶ Pemitẽtia.tã
to durioꝛ qᷓ;to maĩfeſtius fuit notũ J. ti. ꝓx.c. vno.jin fi.
JTad ſo lũ.Gmanauit ad declacõ eʒ dec. s. de ele· offi⸗

cij. et eoʒe que ibi no.mod ermet guil.ĩ ſpe · de ſta·

o ¶ Dertin eat.

—

de iure ptinet ſimul ad vtrũq;.s. de hijs
q̃ fi.a pᷣla.ea noſcitur. tuo pᷣlato ad quẽ ptinet bñ fienj
p ¶ Creari:ſicut moꝛ⸗ collacõ caplin nõ vfert · S. ne. ſe.
va·c.vno.qð cũ iſto ↄcoꝛdat· lad ouẽtũ tm.et q de iů
q ¶ Ad vtrũq;· multo foꝛtius ſi- articulo nõ dubitaba⸗
tur ĩdeo fuit omiſſum. Nauit ad decfacõnem eoꝝæ q no.

vod votũ. Ema⸗ jo· x vij· qi · in pñet · c. i et B. qui 2
nnocẽtie· an pec̃m·momüũ fuiſſe inſtitutũ p hv⸗

ba.creſcite ꝛmultiplicamimi·̊ ut H̊ vides ĩ padiſoꝛante
peẽm inſtitutũ ſiut et ꝑ illa v̈ba ꝓthoplaſſi. nunc os
ex oſſiba meisaꝛc · geñ · ij. e. in fi· et · xx vñj.q·ij. lex dinine· er
t ( acri oꝛdmis· ut.s.e.qui clici vel vo.c.i.et.ij In mi⸗ 34

noꝛibo auũt licite ↄtrahitur. ut. · de chi· oin. c. i et ex eop
hic equiparat ꝓfeſſionẽ religiõis ⁊ ſacrũ oꝛdinẽ videt — ,„—

ktridanot

tuẽte vmonẽa in diſſolu v̈bü. q alind ẽ re⸗ , Y
bilrans acecpir pnn⸗ de⸗ onechnter ali N
— 1— 5 v
claradũ duximus oꝛaclo vel pftreo In 5
ſanctõis illᷣ ſolu wotũ de⸗ mo caſu nõ loqtur
bere dici ſolẽne quãtũ ad 6 er ge tia ctiã ſe
. „ „27 1 culari Hituno mu⸗
poſt o tractũᷣ mrmomi di tato iã monachus
rmen dũ qð ſolẽniʒatũ fu⸗ illius religiõis dꝛ
erit ꝑ ſuſcepeõnem ſacri Rse nolie⸗ et r.
, oſtõnem. q hĩtus.
is⸗ te
voeciits aut cpeſſonem rengnint.

1 . ol 155 1 Prr HJ„. ½¾
mona. v. xxi: oſuetudme pᷣſcp ta vel pᷣuilegio aliaſfſ ⸗ wmnr

4 *

ꝙ ſicut p. ꝓfeſſionẽ religionis ſo luũtur ſpõſalia de pñti
ſicap recepcõnẽ ſacri oꝛdis ante carnalẽ copulã di co ·
ſica alibi equiparãtur iſta · xx · q· Nc.· det· g. de vi · et honel.

cleri.clerieus/ſ̊ iam diſputaui terminam ↄtrariũ qð eſt

hodiẽ appꝛobatũ xꝑ ↄoſtõnẽ jo.qᷓ incipit.altricacõms an
tique. ſeʒ ſpõſalia de pñtinõ diſſolui ꝑ recep cõ ein ſacri

turalis ſoluẽt ſpõlalia ſic et iſta ciuilis pmittẽte canone.
de ↄu · oin . verũ · et · · ex. pub li co que racõ deficit in cleri⸗

co ſeculariinõ ob.h dec· imo potius 2ο*ε. equipat i⸗

ma que durat uſq; ad. ſan e. pomt cãm ↄſtõms.

Huanan ꝗtuoꝛ ptes diido hãe deẽ· in qi aꝛe pᷣ

Acoſtõnem de elauſura momalm in ſeðᷣa p̃cipit vltra fa⸗
cultates monaſterioꝛe nõ mẽdicãtiũ nullã recipi et cõ:
tra factũ irritũ decermit uſq; ad. E verũ · In tercia ꝓum det
quid iuris qñ momales habẽt facẽ fidlitatẽ. uel homa⸗

. cularibus dñis et

oꝛdis P dee . ex pte honα‧¹ν WW x F. RefPrnt 5 ðð =– ⸗ð — 1 7 Alæ Wr= *. ☚£ ſadgre i tp alibovel ſe⸗

ij .s· de vuſ . oin · .
ubi etiã de e n in veaico el
xx vij ·q· ij po⸗ — . . * „ Ü e 19 eculari 0 cas
ſatam/ nõne enim ch fact . ſuſte ctas adimttut uin habẽt et ſo uſq; ad
recipiẽdo ſacrũ oꝛa alicui de relgiomdo p ſe⸗ cuiſuã intveg ritate volu⸗ CEet qua · In q̃rta
dinẽ vouet ſe caſti de ap· appꝛobatis. ¶ Re⸗ tate ſpõtanea deuouerut fac oꝛdinarios ex⸗
tatẽ puaturũ in ſe⸗ liqua vero vota et ſi qñq; rauẽ offenſaz religiöis ecutoꝛes huius in⸗
culo er tñ tale vo⸗ e e, 2 d 8 „„ 2 ris quo ad clauſu
Run caſtitatis iſe⸗ mrimonin im pediãt otra oppꝛob riũn ſcandalũ plu⸗ m et quo ad exem
culo ßuãde nõ diſ⸗ hendũa qᷓ;to mamifeſtius rimoꝝ ꝓuidere ſalubrit pta monaſteria p
ſofnir Polena ⸗ ſũt ennſſa tãto ꝓpter plu⸗ cupiẽtes pnti ↄſtõne ppe⸗ pRend p hᷣi ip⸗
Eß5fauor relis⸗ riũ ſcandaluũa exẽplũ du⸗ tuo irrefragabiliter vali⸗ na alin mtsud
gionis im erito.· q rioꝛ pñia tranſgreſſoꝛibo tura ſancimus vmuͤſas et dictioms ſibi ven
lin 5 monechi debeatur. nõ tñ reſcin dere ſmgulas momales pntes irabe z. in
i xvi · q; . . - T - ¶ VHabens · ſili⸗
alia in ſolo & poſſunt matrimoma poſt atq; futuras cuiuſcũq; relr. ag egun
caſu exp̃ſſo dica⸗ . otract mfac ˖ viin · Floms ſit vel oꝛdĩs m ꝗq⸗ qiu laxatis habe
mus ſepariaye⸗ DO Slh tegul buſlib et mun di ptibo exi⸗ ms currit ſwult.
Para aſt⸗ 5 CEniculoſo et dete ſtẽtes ſõ ꝓpctua ĩ ſuis ma x eei aſe .
tis. 1c. 8. de traſla. ſtabni quarũdã naſterns debere decetero xx· q/ v. neciilld· et
inter erſi dicẽmuſ momaliuz ſtatui/ pmanere clauſuralita q; xxxiij · q· v· H ima
B aſians . q̃ boneſtatis laxatis ha⸗ mulli earu rengione taa⸗ Ebiectis. ſc.
jam duplici reme bems et monachal mode te vel expᷣſſe ꝓfeſſe ſit vl .e. li · de elec .· quoꝛũ⸗
dio polß vir diſſol ſtia ſexuſq; ver ecũdia im- eeoſſe val eat qcũq; racõne dam.
uere oneie e pudenter abiectis extra vel eauſa nin foꝛte tãto et
ntor ſexus fragi ſua moſteria nonuc Per tali moꝛbo euidẽter earu
ſitatẽ oꝛdĩes recite babitacła ſeclariũ ꝑſona aliquã laboꝛare cõ ſtaret
non Ha e P rũ diſcurrũta freqnter in qð nõ poſſ cũ alns ab S1
tio quare h. fr, rr, &S moaſteia eis ryi K ( Spontan ea · a
elt in reli gioſs ax- fm eai moͤaſteia P ſonal grauipiculo ſeiſca al lieoas nõ obligarẽt
moꝛtii ſüt mudo; , 7 4 . — ot⸗ , bcorf -Pr H 5⁵7,N vt · xx. q· ij. pñs
xvi. qi placui. . clericus.s.de regu
vnde ſiẽ moꝛs na . la · cu virum · in ft·

¶ Offenſam · xx vij. a · i nec aliqua ·

. „

mCupientes h mcipe conſtructum.
n Prefentes ſed quomodo preſentibo monialibus di⸗

ſta quo ad dirimendũ mrmomũ poſt ↄtractũ qh quo. ſrictioꝛvita inpom potuit otraid· xv· q/i. nõ t yxij·

ad dirmẽdũ pᷣus 9tractũ paria nõ ſmt imo diſparia rõ?⸗
nibus pᷣdictis plura em pꝓfitẽw ꝓnnttit monachus iÿ

—

ferret ꝑ annũ. ut · e.ti · ex ꝑte · et · c. i . e. li·

27

— 0

et. e. ti. E· vno ꝗ. c. li. 1 c·

c¶ Awꝛobatis ergo⸗ batã ſi poſtea ↄ trabit tenet ma

0. au 0

trumomũ. qᷣv erũ pPuto etiã ſ qñ ꝓfitebatur credebat
Hillã apꝛobatã Et eadẽ racõne dico ꝙ ſi recepit quis ſbᷣ
via conatũ ab eo quẽ credebat epm ſnõ ert. ñj poſtea

3 9½ Oieomnmgh; . att me
ctus · .ti. Pxc · · et ·c. oſtõem. vel cuͦ habit indiſtinctũ ¶iicis ſecularib⸗ m religioſs quivelle vel nolle nõ hüt

edẽ aplicam alius eni nõp̃t · ut . s · de reli· w. c. vl.

WAI. q.i.mtegritas- xx. q. ij. ps umrneno ereſcẽ cõpella⸗
aem ꝓpf n nonacht DPn, mr. lexiinj. di geſta et ibi de 5. Potelt dici ꝙ illud verũ de
recipiẽdo ſacrũ oꝛdinẽ cleric⸗ ſpõte ſciẽs recipit ha E regula ß hic ad regulã mechil a dicitur E modus habitã
Kacitaz fit cum maioꝛ⸗ bitũ ꝓfeſſoꝛe vbi ẽ diſti⸗ E.

drpm naturam rei tax atur ucl die ſupradictavera in cle⸗

. „

ſecus. q illis pᷣt ſtrictio vita indici etiã ex regula ſcdᷣm

imnoẽ · qui no · de regul· ſupꝑ eo ſet H pber iſta deẽ ſet ad⸗

7

ſi pfitetur reli gionẽ non ap ꝛo⸗ deqas dixi de re · iu · q; omes. as varierei regula

artiba · ꝙ lo coꝛe varietaſa/ riter non inducit.C. de
empo.imm inte S. reſtitiu l. ſipuacuã/ Et nota ꝙ dicit mu⸗
di. totius eni oꝛbis ma tenet pncipatũ·ix q·iij· cuncta ꝑ
mundũ·et in ꝓhenno Huus li·cũ ſuis ↄcoꝛ.

otrabat mr imomũ bñ tenet er ita termĩauit · bar. . yom /nr erpetua nõ credo ꝙ dec iſta tollat qn poſſent ſi

.

tan in gõmibo. quidã oꝛdimatus

ebeatur ex mamfeſtacõ e igitur Fuiꝰ

.

i · de H dic ut noxxxij·q:iiij nemo · lxxxi · di· celericus ſo⸗

4ℳ
17

5„

.

t peẽm. X

d õtrahẽdũ· ut · · qᷓ cli. vel vo. rurſus. aaßa
Pe · et re · ·

vellẽt ad ſtrictioꝛ em religionẽ ũilitatis puritatis ca

tcranſire. s de regulatr᷑.licʒ · petita licẽtia · nt jbi. Item quũ

vna momalis ad regimẽ alterius monaſteri poſſit aſ⸗
ſumm. S· e. li. de elec. nullus · cũ ſi. ſp en erũt in clauſum.

lus: et:. de cele, miſſa homme NA Drofeſſe. quod die ut. ·ti n. c. er. c. conſtituconem.

—T

r
n.
nſa⸗,
tco⸗
uder
omna
ſe⸗
ſeet
woyel

gad
1rta
6 ex⸗
us in⸗
auſi
exem
rap
np⸗
quo⸗
liuriſ
ven

8. ſli
ſequi

blit⸗
5,e
ma

ſe⸗9.

uoſ

.4,4
arit
s
gu
ab⸗

bisdDe
NIH
pau
veriade
lbiri
in
ang
fegtn

4

Cnced

ſert

tir6d

rY1a
Ilai, cu eis collo

eb bCauſa ſi eut

babe

ctus.
/x⸗

ule
dict

ſi ergo ꝓfeſſa nõ erat huins oſtõnis tẽp oꝛe nõ tenetur.

oneſte.vñ nec monachi ad eas accedẽ debẽt vel
uimiſi ĩ pñtia abbatiſſe et xꝑ modica vᷣba·x⸗

viij. qij· diffmimus · nec debẽt eſſe monaſteria duplicia
ut ibi. er in · e · ſe fin megieis. barb ienſoꝛ ibo Rn oeſbus

carpẽtarijs cũ egerint et hijs ſiſibo ·

c¶ Opo:ꝛ tumta te⸗ 2 . „ Pene ſtrs aA A E

5,„„

R, nuria: no· nõ dixit
omogenã in ꝗᷓ d

☛

gůÿne de fcõ oppo:

neb atur otna q̃ſdã
momales ꝙ eaꝛe
recep cõ non tene⸗
bat q facultates
nõ ſufficiebãt / et
fõꝛtus fuerat arti⸗
culus in Hybam⸗
tẽdit ꝓbare ꝙ ex
facultatibʒ mona
ſtern ſancti mco⸗
lai nõ pñnñt tot co
mode ſuſtẽtariop
poſui ꝙ intẽcõ ꝓ⸗
bata nõ releuabat
q poſſß eſſe ꝙꝙ nõ
poſſent ↄmodeet
tñ poſſent abſq;
penurialiã em di⸗
co ꝙ canõieꝰ bo⸗
noñ.de centu ſloꝛ e⸗
nis nõ poſß ↄomo⸗
de ſuſtẽtari · et tñ de
xx v· ſuſtẽtaretur
abſq; p enuria⸗ 8
dico de meipo nã
in illa moditate
inſpicitur ↄſuetu⸗
do regionis er q̃li⸗
tas pſone vñ licz
nõ poſſuʒz ↄmode
ſuſtẽt ari tñ poſſuz
ſme penuria pe⸗
nuria eni ßm deri⸗
uatoꝛes hʒ in ſe e⸗
geſtatẽ indigẽtiã
et defectũ necrioꝛe·
Hß gvoluit oſtõ ꝙ;
oſtitute im mona⸗
ſterio nõ mẽdicã⸗
tiũ nõ haberẽt ne⸗
ceſſe mẽdicare ꝓpt
neceſſarioꝛe defe⸗
ctũ Si aũt ↄſidera
to anti ſtatu mo
naſterij vel alijs
monaſterijs ciui⸗
tatis nõ pñt ↄmo
de ſuſtẽtari tamẽ
pñt abſq; penuri⸗
a tenebit recep cõ
Sᷓ eni ins nouũ qð
recepcõ em viciat
extẽdẽdũ non et
ſic obtinui.

.

omoꝛarimonaſteria ip̃a
deinceps egrediẽdi facul
tas:nulliq; aliquatenus
mhoneſte pſone nec etiã
bo neſte mi rõnabilis et
maiĩfeſta cauſa exiſtat. ac
de illius ad quẽ ꝑtinuerit
ſpeciali licentia ingreſſus
vel acceſſuſ pateat ad eaſ
dẽ ut ſie a publicsamü⸗
danis conſpectibo ſepate
omino buire deo valeãt li
beruis· et laſciuẽdi opoꝛ⸗
tumtate ſublata eidẽ coꝛ
da ſuaa coꝛpoꝛa in omm
ſanctimoma diligentius
cuſtodiẽ. ¶ Sane ut hoc
ſalutare ſtamitũ ↄmoduiſ
valeat obfuari diſt ricti⸗
us inhibemꝰ ne ĩ mõſtei
is oꝛdmũ nõ mendicãtiuʒ
aliq recipiantur decetero
min ſoꝛoꝛes miñ quot pote⸗
runt de ioꝝ mõſterioꝛ⸗
boĩs ſue ꝓuẽtibo abſq; pe
nuria ſuſtẽtariſi ſecus a⸗
ctũ ſuerit irritũ diſcernẽ⸗
teſ. ¶ Nerũ qñ abbatiſſa
wl pᷣoꝛiſſa cuiuſuis mona
ſtern feudo qdᷣ mona⸗
ſteriũ ipm tenʒ ab aliquo
principe Kudno tpali ſibi
debebit homagiũ wel ſideli
tatis ſacramẽtum pᷣſtare
iſi ꝙ p ꝙcuratoꝛemillud
pᷣſtet poſſit efficẽ apð ecũ

de monaſterio cũ honeſta

et decẽti ſogetate exire po
terit eo caſu licẽter hboma
gio facto ꝙ; primũ omo⸗

R

de poteit ſeu ſidelitatis p

ſtito ſacr̃o ad ipᷣm mona

ſteriuz eueſtigio reuſura

—— 4 A eE1
P reYe e . hee re

2 4 – ℳ— e „ „
NſMſ————rfrEEEE E EEEEEEFEEwEEe

Besse Sèl .

— ͤ

Sor, Pr 2ò ☚☛

e¶ Huſtentari. de inſti. e. i. et · c. au etẽ. de vi. et ho. cle. n
f¶ rritũ.̊ ſp ẽale dictũ vidꝛ ĩ talib monaſte⸗glut aitt··⸗⸗⸗
rijs feiarũ.ſecus puto in monaſterijs viroꝛe lieʒ eni etin—
illis ultra q; ſuſtẽtari pñt recipinõ tebeãt · ſi tũ fueriit ⸗···
receptitenebit · q; et hoĩm cetibo ſe miſcere et ſibi vite 2—
neceſſaria acquirerè pñt ·de oſe · di . v · nunquã. Rre

§ ϑ² ℳe 6 2 7 — 902 4 NooLD— DZ

ſie ꝙ in fraudẽ reſdentie
ſiue moꝛe clauſtralis mi-⸗
chil nat omino. ¶ Poꝛ⸗
ro ne momiales cauſaʒ ſeu
occaſonẽe habeãt euagã⸗
dipncipes ſeclares ac ali⸗
os dños tpales rogamꝰ
reqrimus aobſecramus
p viſcera miſc die ihu xp̃i
eiſdẽ mi remiſſionẽ pꝑecca⸗
minum nichilominus ſua⸗
dentes q; abbatiſſas ipᷣaſ
et prioꝛiſſas ac momales
quaſcũq; monaſterioꝛum
ſuoꝛꝝ curã admiſtracõnẽ
negociave gerentes qui⸗
buſcũq; nomimbo cenſeã⸗

tur pꝓꝙ curatoꝛes in ſuis

tribunalibo ſeu curijs liti⸗
gare ꝑmittãt ne pro cõ⸗
ſtituendis ꝓcimatoꝛibo qᷣ
atoꝛnati in aliqiubo ꝑtibo
nũcupãtur ſeu alijs hmõi
eaſdẽ opoꝛteat euag ari.
Di qwro otra pᷣſumpſe⸗
rint exoꝛtacõi hmõi racõ

nabili atq; ſancte obtẽpe
rare nolẽtes cũ ſit iuri cõ⸗

trariũ ꝙꝙ mulier es p̈ ſertiz
religioſe ꝑ ſeipᷣ̃as litiga⸗
re co gãtur / a via deuiet ho
neſtatis:et pi culũ aĩmaꝛx
inducat:ad hoc ꝑ ſuos oꝛ⸗

dmarios ecẽciaſticos cẽſu⸗

