penſat abbas cũ eo ut habeat ſuã cellã e cõe dꝛꝛmito⸗ co poſt ſaicas o poſitas ueßmirasmarrtiantnnise
rium tñ infra mõaſterij ſepta.xx · qiiij· c.ul.et de tali by- gulas ↄp̃ᷣbendunt pomitur h̊ ſꝛica ghalis ad materias
cellis B; pᷣuilegiũ nõ intelligitur- g ¶Cõͤnictu. i. coivi⸗ vmuͤſas de regulis iuris. Si queratur quare in pncipio
b ¶ Cõtem plandũ · de vita ↄtẽplatua actiua dꝛ ¶Ictu:

oↄpilacõis nõ poſuit bomfaẽ hãc Reicã.cũ ſepe pimtta
8. de renũci. miſi cũ pridẽ: ad fi. . tur clauſula gnalis ſecutis poſtmoduʒ ſpẽbus · ut · S. de
cut nobis pᷣnilegiato aliquo ut poſſit ↄferre bñ ꝓbaẽ. cũ heicis ſe · de re. ec · nõ alie. de regula. cũ heicis ſe.
ſRcia clericoꝛeſuoꝛ· qd appellacõ clericoꝛe ſuoꝝ tdeſignet T.. de puit: cũ ſeicis ſe. Poſſi dari coloꝛatiua ſenſio.q& dq

¶ decedẽtiũ nuq̃ꝗ talis poſſet ↄferre bñficiatlondit.· vltimo dicuntur melius m Soꝛie ↄmẽdantur de 9· di. n.· li⸗·
ſuoꝛe clicou cedẽtiũvel decedẽtiũ in curia romana· Itex quido· Eſt aũt vera ſolucõ ideo hũc oꝛdinẽ obbuatũ ut·

oñdẽtur ins nõ ſumn ex regła ſ̃ reglaʒ ex uire. ſi eni ꝭ pnñ
eipio poſta fuiſ foꝛntã credẽt aliq̊s ꝙ ius ſeqñs regu·
las ex regulis ſumẽtur in fine igitur pomtur ut a pare⸗
at ex iure qð pceſſit regulas ſumi · fr. e. li. (Sigendu ẽ
igitur ᷣmo quid ſit regula. vñ dicatur. ꝗliter oſtituatur.
et qʒ ſit eius officiĩ et qͥ ip̃ius ſit ptãs· S ctᷣo vidẽdũ eſt
quidſit ius vñ dicatur. et quõ hͥ ſumatur. Tercõ.qᷓ lmt
hee iuris regule ſmgularitera clare eas ꝓſeqñdo vide⸗
bimus. Circa ᷣmuz reg ula ym Fmaticos eſt multoꝛe ſi⸗
miliũ collectõ· Lex aũt deſcribit regulã eã eſſe que rem

nũquid poſſit ↄferre bñficia elericoꝛe ſuoꝛe alio mo va
cantia · dixi . S. e. li · de Pben. qᷓ;uis · . ꝛintereſſent vinis
I¶ Reſtert. ex ſola reſdetia ſi nõ- nõ peipent quoti⸗
dianas diſtribucones · vñ nee iſti peipit · S · e · li . de cler.
ns reſ · c i · et ſup h vide qð ibi dixi m glo:nota ꝙ ſi quiſ.
m Reſpõ demus ·p h viðᷣi ꝙ iſta dec· ſit veteris inris
declaratoꝛia nõ noui ꝓmulgatoꝛia licʒ ar · S qᷓ. du dic. vo
. lumus· Et q; ſit declaratoꝛia patʒ q;ꝛ tractat de vᷣbi ſigi⸗
cacõne ad hᷣ.s · e. c · ij . ſeñ · i.· in fi. nec bñ occurrẽt nœ qre
hoe eſſ ius nouũ ⁊ nõ vetuspᷣterea pᷣnilegiũ pᷣus fuerat

— — —, ——

ſa er reſtringenda ſũt talia indulta.s· e.li · de pben . quãů⸗

oceſſim poſtea pᷣmuilegianis ↄſuluit ſᷣam cirea plegi
um pus ↄceſſum ſic ẽ ſenſũ pꝑ qð patʒ q; a ↄceſſio net

pone ↄceditur ei pᷣmilegiũ ut cũ

uis . j· quod nõ eſt in dee · cũ tibi ·

2
o . d,„ & .

legn etiã anteq́; emanaſſ h̊ dec. Puilegiũ ſic erat intelli⸗
cllericis ſuis ſup pluralitate bñficõꝛe curatoꝛe vel dĩgta
tum diſpeſare poſſitvel eis ↄferre ius advacaturas vel
nfnmnlia et bñ dicit in hijs ⁊ ſili bo. q in alijs caſib diſſis
miliba appellacõ clicoꝛomes ſbiectos clericos ophen
dit · S. ni· cũ tibi et p̃t eſſe racõ ꝗx h de puilegio lotur
odioſo ꝙ& p pᷣmu tollebatur ptãas ↄferẽdi bnficin ei ad
quẽ oꝛd ario iure ſpectabatp ſevᷣm mĩuitur cultuſ dini
nus et nõ debuiẽs eccie recipit ſtipẽdiũ bene g& ambitio

que eſt breuiter enarrat · ff. e. l.i. Dicitur ait regula quia

regit vel noꝛmã recteviuẽdi pᷣbet · et ab hac regula q vᷣꝛ

noꝛma recte vinẽdi dicitur regularis · dicitur etiã regula
eo ꝙ recte ducit nec alioꝛſũ trahit quaſi a regavel regu

2.

la que ĩdẽ eſt ꝙ certitudinis foꝛma · ſcut eniĩ p regulã no

nit ſcriptoꝛ modũ recte ſcribẽdi. ſecatoꝛ modũ recte ſe⸗
candi et ſic de ſm gulis · ita p has regulas modum recte
indicandi cognoſcimus· ad hoc · in· di · regula.Eſt autẽ

regula latine idem quod canon grece· in· di. c canon Ct

*

dicitur regula proprie quaſ regulanter vera quamuis
patiatur excep cõnes in ſe. Que an contineãtur ſub re⸗

gula fuerunt opnriones que no tãtur ff. e. l i. et facit aðᷣ

no. iij · di regula. Subtilitatib⸗ tñ circa hoc onmſſis bre⸗

uitera groſſo mõ ſic dioo ꝙ quo ad ptãtẽ vboꝛ qͥ in ea

ꝓferũtur vmuũſalitervel ſaltẽ inde ̃nite affrmãdo velne
gãdo ↄpᷣhẽdit excepcõ es·alias nõ dicẽtur excep cõ. ſiẽ
h dicerẽ omis hõ currit excepto equo ticij.hec eni nõ ẽ
excepcõ.q; equus nõ ↄpᷣhẽdebatur ſub illa ꝓpoſicõne
omis hõ.ſ̊ ſi dicerem om̃is hõ currit excepto ticiotũe
a ẽ excepcõ q ꝓ oſicõ omis hõ bñ ↄpᷣhẽdebat ticũ
tollitur g ticius v⸗

tute excepcõis quo
àa4 materia d
fit ſermo . ut ſcz di - .
catur non currẽ. ſic grcõſe oceſſimus vt bñ
quo ad iuris deter hcia clicoꝝ tuoꝛcedenti⸗
mina cõeʒ excep⸗ um vel decedẽuũ poſſis cõ
on aß hehen erre q ho clia pben⸗
nmcõ · et plus ẽ ĩ ex⸗ daꝛxſuaꝝ fructus pcipi⸗
cepe eqᷓ; regula ant ac ſi ſſuis ecẽijs pſo⸗
wes⸗ einn e nalit reſidẽnt.verũ q; du
las ſub vbis regu bitas quu clericoxx tuoꝛx
le ↄp hendebatur aſpellacõe debeãt oↄtineri
a is crerpebin breui rñdemꝰ oeaculo
egule cõig „Li: .
ee tollamn. C(o⸗ llos in hijs ahlibo caſib⸗
ſtituitur aut regła L
ut · s· dixi pverba
que de ſui natura

omma ↄp̃hẽdant · i p ſigna vmũuſalia affirmatiua q̃ o⸗
mma opᷣhẽdüt . S· e · ti · omis res· et · c· de feat. ff.e.l.omiſ.
diffmi cõ · et · l.omes actõ nes.et.l.omia fere.et.l.omia q̃⸗
cunq;· Itẽ pꝑ vᷣba negatiua q̃ vmuſaliter negando exclu⸗
düt omma. ut ꝗ.e· nemo p̃t j. et · i . et j. e. nulliis. j. et. ij. et
ff.e.l·nemo.et.l.nullus·. Itẽ ꝑ vba imdefimta que ſimpli
ꝓlata equipollẽt vmuſalibo · xix. di. c · i · s · de Puil. qꝛ cir⸗
ca. C. de Hhꝛe. ven.l. ul.et ideo omes regule paucis excep⸗
tis tradũtur ꝑ ſigna indefinita affirmatiua vel negatiua
ut. S. e. et . e. et · ff. eti ſatis a paret · Officiũ autẽ regule
elt plures ſiles caſus ſil iungẽ clauo racõms.ut.ff· e. ti.
l.i. Aue ſit ptãs regule anſcʒ cõſtituat ius de nouo.an
antiquũ recitʒ dubitatur.Et videtur ꝙ ius de nouo nũqᷓ;

oſtituat.qð iureipᷣo facto pbatur · Jure.ff.e.l.i.facto.

q; in octogitaocto regulis qᷓ. poſñitis non ẽ vnã etiã ſo⸗
lam muemre q ius de nouo oſtituat ut in ꝓſecucõe pa⸗
tebit · Ccõtra videtur qꝛregula cathomiana de nouo ſta⸗
tuit ꝙ legata que ſũt inutilia racõne legantis tm.vel ra
tione legantis legatarij · vel legatarn er eius a quo le⸗
gatũ eſt pᷣſtandũ.vel racõe rei tm· vel mixta racõone rei
legate et pſone legatarij tractu tpis nõ oſtituã tur etiã
ſi c mpedimẽti remoueat· ff. de reg· eatho · l. i. m pñ er
ff. del.j.l.cetera. Ci · ergo ip̃a regula ↄſtituit ius dnouo
ad hoec faciũt infimta ima in quibo ꝓᷣa indicat ex regu⸗
lis · ut · S. de cõſti. c · i. de Ke p c· i · er · · paſtoꝛalis.de iudic.
nouit. S.de fo.ↄpe.ſi dili gẽti.de fide mſtru.iter dilcs.
ad fi:et de p̃ ſũpẽ dudũ.ð excep·cũ venerablis/de regła.
ad aplicã · de ↄſang et aff. e ul. cũ mille ſilibo. ex quibus
videtur ꝙ ius ſumatur ex regla. ubtiliter dixerunt do⸗
ctoꝛes ꝙ tres ſpecies caſuũ eſt ↄſderare. Quidã ſũt jam
determiati et millis regula nõ ↄſtituit ius inuemt iã
oſtitutũ · Itẽ ſũt quidã excepti a legis determĩa cõne. et
m illis ſimir regula nõ oſtituit ius q nõ elaudũtur ſͤ
regule determĩacõe.· Auidã ſũt in quib ẽ eadẽ eq̃tas qᷓ
eſt in canba a iure determĩatis nec tñ repiũtur ĩ iure po⸗
ſiti · et in illis regula facit ius ꝓpter idẽptitatẽ racõis nõ
patiẽtis ius ſimiliũ caſuũ eſſe dinerſũ.Aptius dici poſß
ꝙ aut ↄſtitucõ iuris p̃ᷣcedit tradicõem regule et regula
de iure iã ↄſtituto quaſi materiatũ de materia ꝓducit᷑et

tũc ꝓprie habʒ locũ diſtinetõ ꝑdictoꝛe caſuũ.ut videlic;
in iam determĩatis ꝛ exceptis nõ faciat ius.in non deter⸗
mmatis in quibo ẽ eadẽ racõ ius ↄſtituat.ſ̊vbi non eſt
ius oſtitutũ ante regule diſpoſicõʒ ſ̊ muemtur ſola ſim⸗
plex tradicõ regule tũc ipᷣ̃a regula eſt ius vel iuris oſtõ
et nõ ab alio a oſtituẽte ꝓ cedit.et ita pᷣt intelligi pdi⸗

cta lex ꝗᷓ de reg. ca⸗
tho · ꝓbatur hů ſatiſ
R p antiquas reglaſ.
olumꝰ ĩtelligi ele⸗ ð · e · ti · quas veri⸗
nios olum? nelligi l⸗ tate inſpecta eſt in
ricos qin P te no ſut qnt uemie pceſſiſſe iu⸗
proptereavl recepti ſine ris tradicem· vi⸗
fraudea ſictõne qualibʒve ee maiorip⸗
. . „, . vHiſut cre.
ri iu clerie famliares exi alex. in. ſut me in
ſtut et m tuis expẽſis cõti⸗ titulis maxie poſt

ocilia antiq̃ᷓ. ut de
ſep · de renũ. eĩ du⸗
abus Kicis · ſe · de

nue domelſtici omenſales .
etiã ſi quos ex illis aliqñ

ꝓ tuis gerẽdis negocnjꝰ off. vica. cũ duab.
abeſſe ongat. ¶ Vmfac. ſeicis er hiie
it E. j vi metuſue ca fi. cũ
.vijj. De reg iuriſ duabe ſer5 wio e
otu . cũ duabo ſe. et
multis alijs · et tñ
om es regule.s· e.

ti. p̃ceſſerũt alex.iij · excepta vl.qͥ fuit lucij.iij. qui ipᷣm ſe

cutus ẽ vt ex crom ca dectaliũ oꝛdinacõ e ſatis apparet.
Siigitur pᷣma regula · S.e.ti· exẽplificetur ꝑ dec.s · de ſpõ·
p̃terea · j· ſcdᷣa ꝑ dec.et ſi qõnes · de ſmmo.tercia ꝑ dec · de vo
to · magne · et ſie de ſingulis · dico e regule ille dicta iura
p̃ᷣeeſſerat · vñ regularũ diſpoſicõ nõ potuit ex ipᷣis iurib⸗
ſumi que nondũu erant.imo potius videtur determĩacõ

ipᷣoꝛ iuriũ facta ꝑ regłas ·ad h̊ faciũt oẽs ille dec.· ſupiꝰ

allegate in ba ſpᷣa ꝓnũciat ꝑ reglas· ego tñ nõ recedo
a verbis legis · et dico ꝙ ꝑ regulã nõ ſtatuitur ius h̊ ex

iure ſumitur regula alias nõ video quõ poſſi dici regla

iuris· ſicut enĩ in regła ligm vel ferri nec̃e eſt illas mate⸗

rias p̃uemie lignũ ſcʒ vel ferrũ ad io ut ex eis diſponat
regula ſic in regula iuris nece eſt ius qð eſt ibi materia

pᷣuemſſe ad ̊ ut regula poſſit inde diſponi ei tũc ꝓprie

loquitur dicẽdo de regulis iuris·alias dicẽ debuiſß de in⸗
re regularũ · et ſi dicatur ꝙ in caſiba non expᷣſſis a mre v-

bi ẽ racõ ſilis regula facit ius h̊ eſt ſme regula aliq̃ ꝑ iu⸗
ra qͥ hoc volũt.de ſep.inter ceteras.de trãſila: inter coꝛpo
ralia.ff.de legi:non pñt · cũ ſi. Et ſi obiciatur de regula ca⸗
tho. dico ꝙ nõ ꝓe ðꝛ regula nec inter regulas pomiur

ff. e.ti. Et ſi dicatur ꝙ aliq̃ regule pᷣ ceſſſſe videãtur iu-

ris expſſam tradicõnẽ.dic ꝙ ius qð eſt idẽ ꝙ racõ. ut
.i. di. ↄſiietudo·ix · di:ſana quiꝓppe:ab exoꝛdio racõnabliſ
creature pᷣ ceſſerat.v.di ·in pñ.vel ſaltẽ diſpoſicõe ↄdẽ⸗
tis regula ius p̃ ceſſit.vidẽs eni foꝛmatoꝛ regule ſie eſſe
debere de iure qð in eius ſaltẽ mẽte ſedebat foꝛmauit re⸗
Flaa egater ti regula ꝓ iure.nõ tã ex oꝛig ine qᷓ; ex

na:et potioꝛ ẽ eius cã ꝓ quo facit regula: ha bet eni

adũuſarius nece oſtẽdẽ racõeʒ quare ĩ illo caſu regula nõ
loꝗtur et facit qð dicã ꝗᷓe.vtile.¶ Qd ſecũdiũ ᷣ queritur
quid ſit ius · er vñ dicatur · et quõ h̊ ſumatur:dicẽdum eſt
breuiter ꝙ ius ẽ ars bom ꝛ equi c ff.· de iuſti · et iure · in
phnᷣ· Et ðꝛ a inſticia ut ibi· et. s · de v. ſg· ins aut quã ſum⸗
mũ in rebo bonũ elt colẽ. xij. q.ij.cũ deuotiſſnmma· Jus au
tem eſt ghale nomen hñs multas ſpẽs · i· di · ius gale ·
cuius ſpẽs diuidasa ſbᷣdinidas vt ibi ꝑ totũ et · ff· et in⸗
ſtitu. de inſti · er inure · p totũ .· Qumitur aut ̊ ꝓ nro inre ca⸗
nomco nõ aut ꝓ ciuili · ut ꝓbaturꝗ·e·im ſcda regula que

.*

₰△ eE 0
7

te iure ciuili nõ ꝓ cedit.quod dic ut ibi dſcam. Cerc au⸗
tem oe diate has regulas ẽ videre· pᷣmo autẽ p̃ᷣmã·
In eficiũ ecciaſticũ· Pone caſũ · x · c · xvi.q· vñj. ñ qs

demeceps.s.de inſti · ex freqñtibo.ff. de decur · l herẽmus

modeſtinus Sup rõne aũt huins regule fundatur dec᷑.
S· e.li.de eo qui mit · in ꝓpoſc.eũ qui.q; ꝓceditur cũ agit᷑
de bñficõ eccia ſti
co ĩ abſentia ptis
lite non cõteſtata.
nec fit miſſo ĩ poſ
ſeſſonẽ eã rei ßuã
de. qꝛ ſic ſme inſti
tutione canõica bñ
ficiũ obtinẽt. ↄ ſide
ratur igitur in bñ⸗
fic ijs mſtitucõ ca
nomca nõ antiqua
poſſeſſio.et ſic no 2 .
ta caſũ in quo nõ currit pᷣ ſc cõ.· dẽ eſt in mr̃imomio car⸗
nali.xxiij.q. v·qð deo.s.de ↄſanget affi.nõ debʒ. et idẽ in
alijs caſibo qui no.xvi.qiij· clerici.et· s.de pᷣſcp.cũnon
liceat · Sumntur aũt h̊ bnficii largo mõ ut ↄpᷣhẽdat di⸗
gmtates pſonatus eccias omes cũ cura ſme cura qͥ cũ
titulo hñtur·ſe.i.qiij.ſi qͥs datoꝛ ·s.de ocel.pben.nulla.
ff· de ſer · expoꝛ.l.ſeruus· Sumitur autẽ interduʒ ſtricte
ut diſtinguatur a pᷣbẽda·xijiq/ij:alienacõ es.de cõ cel.
pᷣben·. ex pte · alias includit pᷣbendam .i.q.iij·c.ulti.de vᷣ.

ſticũ non pᷣt li⸗
cite ſme inſtitu
tione canõica

ſ&. tua. alibi ſtricte ſumitur ꝓ ſolis ſmmplicibo bñficjs

ſime cura.s.de p bᷣ.c. ul.et.e.ti·cũ in illis.s.e.li.et ibi ratio
patʒ in lra. Quüigitur in bñficio quolibʒrequiratur cano⸗
mea inſtitucõ ut h.videndũ eſt qͥd ſit inſtitucõ. Inſtituẽ
aut eſt ius canõicũ ĩ ecciavel ecciaſtico bñficõ tribuere.
qð dice ut no.s·de inſti · aũctate· er iure cõi ad epᷣ̃um ſpe⸗
ctat.x vi.q.vij.nullus omimo.de hꝛe.cũ ex imiũcto.in fi.
non. ob · de of. archið· ad hec:q; inſtitucõ ibi ſumitur ꝓ
muelſtitura et ſie intellig atur deè · de inſtit· cũ vemſſent et
qd ibino:vjdetur etiã ꝙ capitulũvacãte ſede inſtituere
poſſit.ar.vij.q/i.põtifices ·de hꝛe:ad abolẽdã.S.ẽ.li.de
tẽp.oꝛð.cũ nullusar.S.xxiiij ·di.pᷣſbĩi .· lxxi.di.fratermi⸗
tatẽ.ne ſe.va.c.ij.dic ut no.s.de ma.et obe.cum olimcet
termĩatur h. g. e li de inſti c. vno· Inter collaconẽ autẽ
pnñtacõnẽ ꝛinſtitucõnẽ magna ẽ drã · ut. S.e.li.de ᷣben ·
cũ m illis · Gcũ autẽ. dictõo poſt negatiuã poſita ut h̊ͥ
b ¶ Es poteſt.hec⸗ nec̃itatẽ impoꝛtat:cũ aüt affirma⸗
tiue pomtur nccitatẽ nõ inducitad ᷣmũ.ij.qi.c.i.s.de
acecuſa.de hjs· ad ſcdᷣmiiij.qiij. Itẽ in crimĩali.vᷣ.pa
ter. de pben . de multa. in fi:de ap:oblate.ad fi.ff.de arbi.
qu etiã.et ideo dic lex ꝙ vbũ poteſt nccitatẽ nõ nmpoꝛ
tat. ff. de ſel ſepe: ſo- diemur voſt⸗ e qð licite
c¶ Licite· ſuꝑabũdat ·id enĩ⸗ poſſumus.xxij.q.ij.faci
at/ubi de multiplici potẽtia · et · .. de ſe p · ſciſcitatus.per
ber: et ꝑ mnnoc̃·de ocel.pᷣben accedens. =èZ
d¶ Obtineri:ↄtradicit huic regłe.·a. de iur̃ pa.cura. So.
ibi nõ pᷣſeribebatur eccia tã qᷓ; bñficiũ ſůut ꝓp etas. Iteʒ
nccitatis cãvel pietatis v el ca ſmmpẽſi obſequij ſme cano

mea inſtitucõe poſſider quis eccaſtios ꝓuẽtus nec ee
eo canomcus vel bñficiatus ꝓe ðꝛ·xij.qnj. quicũq; ſuf᷑⸗

fragioxviq/i:poſſeſſiones · et ·qiij· clerici · et. c. ſi ep̃us.
s:de mgr̃is:qmeodem mõ rñdetur ad.c.xxxij.di:ſi qui
vero · x ij.q:i ·q; · l. di. ſtudeat · de cle. pug.in du · henricus.
tẽ ar. ð.s · de elee · in geneſi. s.de iur pa.ↄſultacõib⸗.v⸗
bi poſſeſſio dat ius eligẽdi et pᷣſcpᷣtio.s ·de cã poſ.cũ ec⸗
clena ·So.pꝑ poſſeſſionẽ acquiritur iuns eligẽdi⁊ pñtãdi
ꝙ ꝓcedit ex nr̃is actiboff.de acquit.poſ.l.i. Inſtitucõ
autem ꝓ cedit ex actibus alioꝛe que ad hoc ut valeat

En efſiciũ eccta

dʒ eſſe canonica ut h̊. in qua pᷣcipue quatuoꝛ requirũtur.

S q; pſona ſit qͥ inſtituẽ poſſit · x vi.q: vij nu llus.

cõᷣo ꝙ inſtitutus ſit talis ꝗᷓ poſſit inſtitui de inſti · c. n.
q;nõ laicus. ut ibi.vel ipᷣeidẽ inſtituẽs.e · ti · c. ul. TCercõ

ꝙ illius bñficij inſtituco ex iure ꝓPovel deuo luto vel de⸗
legato ad inſtituẽtẽ ꝑtineat · e· ti:c. jn · Auarto ꝙ ſᷣuetur

foꝛma oſtitucõms
illiꝰ. . e·li · ð elec. c.
vigtnota ̈ hec
btineri Adem. regula ẽin argum⸗
eba dem tum ð elericũ qui ẽ

min quieta poſſeſſi⸗
one bñfien ſui · et
etitur ab eo titu⸗
us poſſeſſiõis ſcʒ
inſtitucõ ꝙ teneaf
illã oſtẽdẽ. nãalibᷣ
tus eccie licʒ ſit in
qu aſi poſſeſſõe libᷣtatis.ꝓbat manumiſſionẽ ſuã.xij.
.q.ij.c.lon ginqͥtate.et.c.ſe.Et H̊ ꝓbabat det᷑.de ap pſo⸗
nas. in pte deciſa · ubi de ̊ ꝑ launãn poſſidẽs ꝓ hẽdevel
poſſeſſoꝛe cogitur ꝓ bare titulũ. C. de acquit.poſl.cogi
ad h̊ facit qð no · de do· et ↄtu · ↄtigit:in glo.vl.circa me⸗
diũ. In cõtrariũ viðꝛ ar · xx·q.i·quẽ ꝓgemtoꝛ es.s.de re⸗

. Mlſoſto: malefidei
vVllo tẽpe non pre⸗
ſcribit. Bem.

—

gular.vidua:et in pᷣdic.l cogi.ijiq· v· Ci. et ꝓ H̊ facẽ q

no. innoẽ · de ꝓcutr᷑. ex inſmuacõe · Et vöᷣ. opoſt. de ſep· ca⸗
pitulũ.in glo·v. E Itẽ queritim an executoꝛ· v.̊ ſeᷣm h.
Prnnã opi.tenebãt mel.et v.yſ· p inra pᷣdicta.Jo:et la.

no.c.di.otra moꝛẽ.qꝙ clericus hñs duo bñ ficia co gitur

dicẽ titulũ:hñti aut vnũ ſolũ ſufficit poſſeſſionẽ oſten⸗
dere. ar. ad H.s.e.li.de pᷣſepᷣ· c.i· et de off. oꝛ d. e. li. c oꝛdina
rij. Dici pᷣt pᷣmã ptẽ veram cũ epᷣus ex ſuo officõ vult vi
dere inſtitucõnẽ dlerici · ꝓbatur de pᷣben. dilecto. ut ec.
pñfi.c.vno:Scðdᷣam cũ alius agit foꝛte dicẽs ſe ius he
in pᷣbẽda tũc actoꝛ qdð aſſerueratꝛc · vi.q/ul.actoꝛet in
pᷣallegato · c· vno. ut ec · bñ · et. C. de ꝓbac.l.actoꝛ.et hoe
ꝓbatur ex hijs q̃noinno.et pᷣ.cõ poſt.in pᷣdictis.glo·

et ꝑ oſti. et de hoc de ſmo. licʒ hely. ſup vbo .· offien ſui de

ſſeſſoꝛ male fidei· Pone caſũxxxiiij.q·ij. bitũ.

virgo · S. de pſcp · e. ulti · hec regula 'm leges vera

Eſt in pᷣ ſepᷣcõne.x.vel⸗xx.ãnoꝛę · C. de p̃ſcpᷣ.lon.tẽ · aut·

male fidei · in pᷣſcpᷣcõne aũt·xxx.uel ·xl.ãnoꝛe nõ reqrit

bona fides.xvi·qiij. Cp̃t.s · de pᷣſcp · vigilãti · C. de pᷣſc.

xxx.uel.xl.an.cũ notiſſmmi.mſivelis dicẽ leges eſſe co⸗
rectas pꝑ pᷣ dict.dec.de pᷣſcpᷣ.c·ulti:ubi de hoc ·qd quidam

ab hoꝛrẽt dicẽtes ſp̃am nõ poſſe tollẽ leges mſi quo ad
ſuũ foꝛũ.Alijvero dicũt ſpᷣa indiſtincte quo ad vtrũq;
foꝛũ poſſe leges tollẽ · de H·x · di. o ſtõnes· ð teſta.cũ eſſes.
In hijs aũt tenẽs mediũ credo ꝙ ſᷣavbinõ habʒ tpalẽ
indictõʒ nõ poſſit tollẽ legẽ quo ad foꝛũ ciuile n ĩ hijs
in q̃b vᷣtitur piculũ aĩe cũ ptãtes diſtincte ſmt.xc vi · di ·
cũ adverũ x.di.qm.ubi de h· et q̃ fi ſint le.cãm. i. in pijs
aũt ĩ quibs piculũ aĩe vtitur quo ad vtrũq; foꝛũ tollit le
gẽ · ꝓbatur ſ̊ de indi · nomit · de pſep · c. ul. de ſecũ · nup · c ·
Pnb. et ul · S. e · li. de fo· ↄ pe · e. ul . de int iu. c. i · de excep · c.
ij· de ſen · ex. deẽ nimꝰ . nã ĩ hjs leges ſacros canõ es jmi⸗
tari nõ dedignãtur.s·de uidiẽ̃ · clici.ĩ autut nõ lux · õ na·
coll. vi. in aut ut cle · apð ꝗp· e. Eſi vero ecciaſticũ.ex q̃⸗
vus ſatis poſſ inferri idẽ de iure canõico cirea hoc qð de
iure ciuili.S ciẽdũ ẽ aut ꝙ ſᷣm nos nõ ſolũ ab imcio ſ̊ im
qlibʒ ꝑte pᷣſcpᷣ cõis debʒ pᷣſcribẽs etiã ag noſcere bonaʒ
fidẽ ut h. er ĩ ↄ coꝛ · ĩ hijs aũt in qbo etiã ᷣm leges require
batur bona fideſ ſufficiebat ab micõ bonã ſidẽ agnouiſ
ſe. ut ĩ p̃ð · Ept · et. l. cĩ notiſſmi · ſ aut qu eratur de eo qui
opleta pᷣ ſep̃cõe incipᷣ hr̃e malã fidẽ an teneat᷑ rẽ reſtituẽ

—= — – — — —

— — —- —

— —¾ 12 rr„ — — — — —,.O.

8.

D — — — — — —

dic ut no. xiiij. q.vi.c.i·et · xxxiiij· q ij· ſ virgo· et. s. de p⸗
ſcrip· vigilãti · Nõ ſo lũ aũt in pᷣſepᷣcõne requiritur bona

ñdeſ. ut h·̊ eẽ titulus qᷓ det cim pᷣſcnibẽdi.ð h.x.q.iij.q;·
x vi · q.inj.dilcõ · de pᷣſep·ñ diligẽti · ar · . e · ti· de q̃rta. et · e.

ad aures · et · c· ul. ubi nõ fit mẽtio de titulo.ſo.dic breuit

ꝙ ſi ius cõe velpᷣſũptio nõ eſt otra poſſeſſoꝛẽ ſufniẽ bo⸗
na fides· alias nece

eſt allegari tirulu
er ꝓbari miſi allege —
tur pᷣſcripcõ taãti ———— . —
tpis cuius ↄtrarij Ne poſſeſſione p⸗
nõ ſit mẽoꝛia · S· e. criptio no ꝓeedit

li. ð pᷣſcpᷣ.c:i · Quicd
autẽ ſit pᷣſcripcõ ⸗
quid vſucapio · qᷣ
in eis requirantur · „„ .
quig eoꝛ effectus·plene.no·x vi.q·iij· in fũma.quõ int:
rũpatur.e.c. Ep̃t · v· hde pᷣſcpᷣcõibo. et · s · de pſep̃ · e. illd·
a ¶ Ndei.multis modis ſumitur fides·qð die ut no·s· ð

R C⸗

xl annos requirũt ut in pᷣdic· poteſt.etſ̊ no. Jo. xvj.
q · ij.c.i. Et qð dicit regula de poſſeſſione intelligas vei
de quaſi poſſeſſione qꝛ mœꝛpalia nõ poſſidẽtur ſ̊ quaſi

poſſidẽtur .ff.de vſuca · l. ſequitur. ſiviã · ff. de aeqmiren⸗

e ¶ KBreſcripcõ:nec vſucapio · ff · de vſuca. l. in · er. l. me.
f¶ Ron ꝓ cedit· p̃⸗
ſeripeb verbuz elt
iuris parit enim a⸗
ctionem vel excep
tionẽ ex tpe · et ex
ea acquiritur domi
mũ etiaʒ directum
ᷣm martinũ · Jo. ð
.. acirca pnci. Eſuca⸗
pio aũt eſt acqniſiœ do minij ꝑ ↄtinuaconẽ poſſeſſiomg

Eeratum ¶ Dem.
non dimittitur mii

. —
8
„

R.

. tpis lege diffmiti.ff de vſuca.l.iij. ex quibo ſatis patz mn

hide catho· m ſeica·et. xxij.q/i · monet.hic ſumitim p ↄoſco⸗

enna ſic.xx viij · q · i · Cex hijs · de p̃ᷣſep · e · ul. L
b¶ Vllo tpe:potes facẽ pũetũ ante ꝛpoſt · et ſic habe⸗
bis duos mtellcus · Primus ẽ ꝙ nulla antiqᷓ dierũ poſ⸗
ſeſſioꝛ c·s · de ̃ᷣſep · vigilãti · S cdᷣus ꝙ nullo tpe pᷣſcpᷣcõ
ms debz agnoſcẽ malà fidẽ ·s · e.c· vl. ꝛhʒ rei aliene non
¶ Preſcribit · ſi S poſſidẽs ↄoſciẽtiã⸗ pᷣſcribir · . x vi .q.
iij . placuit ut qucuũq;·s · de p̃ſep · e. i. ibi · pſcribit qui cer⸗
tus ẽ rem nõ eſſe alienã. So·illud ſpẽale in fauoꝛẽ fidei
catholiee ſicut alia.ut·jj.q· vn·ñ hẽticus.s ·e.h· de here.
x· i. et: iij. C. de epi · audi:l.nemo· cũ ſi· pᷣterea ſatis videt᷑
ſuã ↄſciaʒ purgaſſe ꝛbonã fidẽ agnoſcẽ qui verũ dñm
requiſiuit · ar ꝗᷓ.e· ſcienti · eũ ſuis ↄcoꝛ: et ſie acte canonis
excuſatur · ſie.ff.de noxa.l:et ghaliter. vbivſucapit qui
ſcit ſeruũ alienũ qͥ ſibi ab alio bone fidei poſſeſſoꝛe fue⸗
rat datus ꝓ noxa·exquo verus dñs requiſitus noxam
emẽdare nõ vult. Itẽ õ·s · de iur pa· cura.So · ut ibi. et · x⸗
vi.qiij.ſi ſacerdotes ·in.i·glo·ultra medu.qð etiã vidꝛ
i queratur quis dicatur bone fidei poſſeſſoꝛ ⁊ ma
e· die ut no de pᷣſep· ſi diligenti · m glo penul.
jne poſſeſſione.Hec regula ſũpta ẽ ex lege · ff · e.t ·

gqui m huitute ẽ.p quã etiã pᷣt hic pomi caſus·et · p.c.x vi

qiij.poꝛro·et.s.de pᷣſcp.cãm que.pᷣuus cũ ab alio poſ-⸗
ſideatur nõ poſſidetvt in pᷣmo caſu.hẽtieus ꝛpaganꝰ.
ut in ſcdᷣo.laicus ſpũᷣalia ut m tercõ.S ciendũ eſt auteʒ
ꝙ poſſeſſionũ alia iuris· alia facti.alia iut᷑ ⁊ facti.et h ec
interdũ hʒ plurmmũ iuris mimuʒ facti.interdũ ecõtra.
qð ꝓſequẽ vt no.s·de ↄ ceſ pᷣben.cũ nr̃ig · et. C. de acqui.
poſ̃l.i.ut g currat pᷣſep̃ tio debʒ qͥs poſſidere de fcõ et de
mre · de facto planũ ẽ q qui nõ poſſidet nõ pᷣſcribit· et

debz poſſidere ꝓo noĩe nõ alieno alias ille pᷣſcribẽt eu⸗

ius noĩe poſſidet.xvi.q·iij. clerici.de reſti.ſpol: cum ve⸗
mſſet · in fi de p̃ſep · ſ dili gẽti·ff· de acquit.poſ ꝙ meo.de
bet et poſſidere de iure.q; ad pᷣſepᷣcõnem requiritur ciui
lis poſſeſſio·i.ꝙ talis ſit p ſonaĩ quã cadẽ poſſit hmõi
poſſeſſio ut ꝓbatur ꝑ iura inducta.in pñᷣ·glo.ad ſ etiaʒ
xiinq·i· in pn.et qð ibino·et de ꝓbac.ex lris · in fi · ff · de
vſuca: ſme poſſeſſione.̊ dico q; laici de facto interduʒ
poſſidẽt decimasa ſpunᷣalia/ut no.bar.x.xiiij.q/i.ĩ pñᷣ.
mglo:magna in fi· ad ̊.s.e.li·de reſti.ſpoład decias · nã
ut ibi patʒ aliud ẽ poſſidẽ alind legitie poſſdẽ· Et no⸗
ta ꝙ hec poſſeſſio facti debʒ eſſe ↄtinua qſi interrũpat᷑
poſſeſſio interrupta ẽ pᷣſcripcõ · xvi · q. in· ¶pt. de p ſep.
illud. C. de pᷣſep̃ᷣ.xxx · vel.xl.an.cũ notiſſmi · Si tñ fiat in
terrupcõ ciuiliter puta p litis ↄteſtacõnẽ ſᷣm canõ es vi⸗
r ꝙ ãmodo nõ currat pᷣſcpᷣtio ꝙ pᷣſumitur titubaẽa
malã fidẽ habẽ·h̊ leges q̃ de mala fide nõ curãt nouos

tio regule q̃ ↄtrariũ patitur de lège dicẽte ꝙ captus ab
hoſtibo vſucapit · ff. de vſuc .· l. iuſto. Eul. mebit poſ⸗
ſidet cũ ab alio poſſideatur · ff. de acquit.poſ.cũhẽdes.
E im pijs ·ſ̊ lex intelligit ꝙ vſucapit pꝑ ali quẽ pẽbat
in ptàte tpe quo captus fuit vñ rediẽs poſtimimo re⸗
cuperat ꝓtãtem quãa eius fictõnev idetur otinuaſſe et ſie
vſucapione domimũ queſiuiſſe ſed ſiꝑ ſe poſſidebat p⸗
dit poſſeſſionẽ.et lieʒ poſtimmio redeat fictõ poſtlimi
nij nõ extẽditur ad poſſeſſionẽ que o ſiſtit in facto.et ſic
nee ad vſucapionẽqᷓ ex poſſeſſone pcedit.ff.de capti.et
poſtłre · in bello· fa cte.et de vſuica.l.ñ is qͥ ꝓ emptoꝛe.
vbide hoc · Itẽ opponitur · ignoꝛãs poſſeſſionẽ nõ que⸗
rit · eũ aĩmus ſit de ſalibo· C· de acquir.poſſ.licʒ.ff.ð acqᷓ.
poſ.l.quẽadmodũi et tñ ignoꝛãs pᷣſcribit.ff.ꝓ ſo luto
il.ij. Ecelſus· So·ignoꝛãs pꝑ ſe poſſeſſionẽ nõ querit· tñ
bene pᷣt ignoꝛãs querẽ numiſterio filij vel fui quẽ habʒ
in ptate ut in ↄtrario et ſicvſucapeut ibi· Itẽ opponit.
de deẽ . g · de d · er ↄtu · otin git · ibi enip̃ſcribit ãnaliter ille
qui nõ poſſidet ·h̊ pᷣt illud dici ſpẽale in o diũ illius ↄtũa
cis qui nõ pꝓmittit actoꝛẽ ingredi poſſeſſionẽ ſm decre⸗
tum indicis cã rei puãde.vel iam miſſum expulit ne ſit
melioꝛis ↄdicõis ↄtumax ꝙᷓᷓ obediẽs ut ibi.nec debent
ſtulti melioꝛis ↄdicõms eſſe qᷓ; periti.xvi.qi.legi·S.e.
li.de pᷣben · eũ qui bñficiũ.ff.ꝙ vi. aut clam.l.ſeruus.vel
aliter ibilo quitur de quodã tpis lapſu qð habʒ aliqueʒ
vſtituẽ poſſeſſoꝛẽ tm hic aut loquitur de quo dã tpis la⸗
pſu quod ꝑ pᷣſcripcõnẽ inducit domimũ · ut· S.dixi.ot ſio
non ob. vel die ꝙ canõ fingit illũ poſſidere in oduũ illius
cõtumacis · ut.s · dixi · ad hff.de bo.auct.iupoſ.l.qnis.
ſepe enĩ iura fingũt ex cauſa qð nõ eſt.l.di.ferrũ.vbi de
hoc · de tranſla. inter coꝛpꝑalia· C.de rei vx.act.l.vna.circa

ppñ . et de hoe . s · de ſpon · is gaiin.
Eccatũ nõ dimittitur.hie p omitur ꝓ regula verbuʒ
Aauguſtini qðᷣ habes · xiiij · q . vi. c. i. et · S· de vſut. cũ tu. et

p hoc potes ponẽ ca ſũi·p · l·ff. ð vſuca.l.ſeqtur.qð auᷣt
It nota ꝙ eſt pcẽm.deli ctũ. et erimen · et inter hec ſcᷣm
auguſtinũ hec ẽ gſa q pcẽ̃m eſt idẽ ꝙ pᷣ̃uus actus.deli
ctum vero bom dſertio quaſi derelictũ.ernnẽ vero eſt
peẽm graue accuſacõe⁊ danacõe digninnt- lexxi di⸗
c. i. in ſi · de Hno. de pe. di · i· ſpcẽ̃m. Að aũt ðᷣi in hac re⸗
gula verũ intelligas ſi illud ablatü reſtitui pᷣt ut in pᷣdi⸗
ctis iuribo.ſñi aũt reſtitui non pᷣt reſtituenir eius extima⸗
tio etiã ſi res illa caſupierit ſme culpa ſua q; ipᷣo inſtãti
fuit in moꝛa.ad ̊ ·xvi:.qi.decime·s·e · de mmoðᷣ.c. vno.
C.de furt ſubtracto.Si aũt nec extima cõnẽpᷣt ſoluẽ q;
euidẽter eſt mops tũc bñ dmittitur pcẽ̃m remanet tam
obligacõ er ſi poſtea ad pinguioꝛẽ foꝛtunã puemiret te⸗
neretur. ar ·xx vi · q; vi:ſi quisS · de ſoluẽ · odardus.ff.de

e.
—

ceſi bo.l.is qui. Nota tñ ꝙ imops qui debʒ ex cõtractu.
ſu fricit ſi boms cedat.C.qui bocederepoſ.lʒ.ul. Inops

qui dʒ ex maleficõ caſtig aturverberibo/xij.q/ij.fraterni
tas.qdᷣ ergo:s.dixi ꝙ; tenetur ſi puenerit ad pinguioꝛeʒ
foꝛtunã verũ dico ſi penas cꝛpales paſſus nõ fuit· al
ſecus ut no.hᷣ.pᷣm laude homiẽ · ſcut dignũ · Ceos· in · iij ·
gloſa-
a (RKeſtituatur
qð dicit de reſtitu⸗
tione intelligas nᷣ
ʒs cui faciẽda ẽ re
ſtitucõ liberaliter
remittẽt ꝙ ſatiſfa
ctũ intelli gitur q̃⸗
litercũq; ſatiſfaci⸗
at.ff. qui .mo.pig
v el ypo.ſoll. Itẽ

non datur mii coꝛrecto.

——

liberatur. in phᷣff.de accu. ſ rẽ. Gſatiſfaetũ.lʒ ꝓprie ver⸗

bis mbẽendo aliud ſit reſtiruẽ aliud remittẽ · ſt. de v. ſig.
ſi cũ p̃toꝛ et. l.plus ẽ.et.l.reſtituẽ. Et qð dico de rennſſi⸗
one verũ mtelligo niſ ĩ caſibovbi remiſſio non liberat.
ut.· S. de Ke P. e li:c.ſtatutũ· Eſi quidẽ.et · S·de cenſi.exigit.

in fi · Reſtitucõ aũt iſta faciẽda ẽ ei a quo fuit extoꝛtũvł

cius hẽdibo ſi extãt·x vinj.di·q mde vſur.cũ tu.C.de ſol.
muuto· Cuius aũt expẽſis nitti debeãt ad eos ſi ſmt re⸗
moti· no . iij ·q i. h notã duũ.et in pᷣdic.dec᷑.cũ tu.et tene
qð ibi no.oſti:pijs auũt nõ extãtibo ſoluetur paupibus
ut bi. et eis extãtibo paupibo ſoluẽs nõ libemtur q o⸗
nus nõ rennttiuir ⁊c.xiijj.q· v· foꝛte. de iur iut · eã te. f. de
oↄſti · pe. ¶ſi vero· et ex pᷣſſum ẽ de homiẽ .· ſcut dignũ. ¶
eos.Et qðᷣ:s.dixi reſtituẽdũ ei a quo fuit extoꝛtũ intelli⸗
ge ſi fieri pᷣt · lvero neſcitur a quo.pone caſũ de iudeis
c.cũ ſit· paupꝑibo erog abitur ꝓuidẽtia ep̃i ut ibi.teʒ di
o id verũ cũ turpitudo verſatur ex pꝑte recipiẽtis tmſi

vero ex pte vtriuſq; er trãſfertur dmmũ · nec repetitio
op etit nec reſtituetur dãti ̊ paupib erog abitur.xiiij.

q·v.nõ ſane. vel ecẽie ſi ibi facta eſſet muiria.s.de ſimo.
e Hoe · ar · · S· e · ti vemẽs · ſo · ut no · in p dic.det᷑.de H.i. q.
inj. ſi quis datoꝛ· De h̊ pone ꝙ ſi ſupelt ille a quo extoꝛſ
excõ iratus cn cſt nuquid ei debeo reſtituẽ.ſupꝑ H vide q8ð
no.xv. q- vi nos ſcõꝛc· et · S de hꝛe. c. ul· ſatis poſß dici
deponẽdũ m edem ſacrã. ar. C. de iuſ. emphi.l· n.
b ¶ Ablatũ · Pone nichil abſtuli ſ̊ iniuſte damnũ dedi
exquo michil ad me puemt · Ideʒ teneoꝛ enĩ dãnũ palſ⸗
ſo· alias nõ õ xij.q. ij. ſi quis de clerios.
de minr · et dã · da. c. i · ff de eiec . et ef. l. ul. tenetur etiã he⸗
res meus licʒ ad me vel adipᷣm michil puenerit ex male
ſicio m canones:qð dic ut no.xij.qij.epᷣus qui filios.
de ſepul. c. ul · Hm leges oↄtra:C. ex delie · drfun. in quã he.
cõ·l.vna.Hec regula ſic expoſita nõ patitur inſtãtiam-

adde qð dicã ꝗ.c· ꝓx ·
Eccativema. Colli gitur hec regula ex.c.xxiiij.q.ij.

Alegatur.s· e.li.de ſcaſma· c· vno · C. de hꝛe. mamch eos . per

que pones caſũ· Ad huius aũt regule euid ẽtiã ſcire de⸗
bes ꝙ pccoꝛ nõſolum delmquit in deũᷣ ſ̃ᷣ etiã in ecciam.p
ↄtricõnẽ aũt q̃ ↄtritio virtus vocatur deletur pcẽ̃m quo
ad deũ et ꝑ pñiam ſuſceptã a ſacdote oñditur deletum.
quo ad ecciam de h de pe. di. p totũ.licʒ tñ p ↄtricõnẽ
deletü ſit quo ad deũ · tñ adhuc de crimie accuſari pᷣt· xx⸗
xiij.qij.admonere ubi de hoc · et de a ccu. de hijs.ad hoc
ff.de edił edie.l.quid ſit fugitiuus · ſi g& ſemel conteritur
et pemtʒ vlterius nõ cogetur pemtẽ.ſi in iudicõ accuſa
tus abſoluitur ulterius non poterit accuſari niſi in caſ⸗
bus no.ij·q:v·.habʒ h̊ ꝓpriũ:et in pᷣdic.c.de hijs · vrmiſſi⸗
ones g que fiut ab eccia ↄferẽtib ad hoſpitale pontes
vel alla pia loca nõ ꝓſunt mſi ooꝛrectis · ð quibo die vt

4

plene no · & pe. et re.ꝙ autẽ.Signatur ↄtiriũ ad kanc
regulã ·iiij·di· demq;ibi enĩ datur venia nõ cꝛrecto.ſed
ibi expomtur vemaiimpunitas.loquitur g hec regla
de venia eulpe nõ pene qð patʒ dũ dicitpeccativema.
ꝓpter ſcandalũ enĩvitãdũ interdũ relinquũtur p cca in⸗
punita ·l.di.ut ↄſtituẽtur/xxiijq·iiij.quidã.cũ ſi. ꝓ quo
libʒ igitur moꝛtali
debet᷑ duplex pe⸗

Nareterna exalia.
o poteſt . de ve diiñ pcem
En mie arm dauid.venmia tꝑalł
d inpoiſiblle ob⸗ interdũ in hac vi⸗
ligari. Dem. ta datur nõ cone⸗

cto ex cauſa · er ſic
. loqtur otrariũ in⸗
4 terdũ ſmecã.x vij.
S q·i.ſi qua. eterna
autẽ non · et dicit hec regula. Itẽ ↄtra·de pe.et re.q q̃⸗
dam . ete.officij.ubi datur pñia nõ coꝛrecto.h̊ dic ꝙ li⸗
cet ibi np onatur pnia nõ tñ datur remiſſio· et ideo pe
mtẽtia illa inutilis ðᷣi quo advitã eternam . de pe.di· ij.
ad fi.et di.v.falſas:merito autẽ datur pecvema coꝛre⸗
cto.q; coꝛrectõnẽ necrio habʒ doloꝛ pcẽi pᷣcedẽ.nãvt
diẽ augꝰ · in canone · quõ gaudebis te foꝛe coꝛrectũ mſi
pᷣmo te doleas fuiſſe puerſũ·xxiij.q.vij.c.ul. Coꝛrectus
autẽ vlterius pcc̃oꝛ dicẽdus non eſt.l.di:ferrũ .xxxij·q.
.i :apud mſcricoꝛdẽ. gula ſũpta eſt ex.l.f.e. ti.
o potelt.hec re⸗ .lnnpoſſibilii · S cire debes

ꝓ impoſſibilitas ꝓpᷣe triplex ẽ · iuris · ei facti.et nature.
De pma pone caſu·liiij· di alberti.de pac · c. ul.ffde vbo.

ob.l.inter ſtipulãtem.Gſacrãſtipulacõ enĩ rei ſacre vel

liberi homĩs nõ tenʒ ut ibi.de ſcdᷣa ibidẽ · et. f.de vᷣ. ob.

.lgnaliter · et.l.ſe·nõ enĩ tener ꝓmiſſio ſi id ꝓnntto qð
mp oſſibile elt de facto· ut mõtes alpium vltra mare de⸗
ferre·ff.de ſta.li:l.cũ heres · Ci. Itẽ ſi dare ꝓmitto ꝙ na
tura dari eſt mpoſſibileut ſolẽ lunãſtellas.vel facẽ
quod natura imp oſſibile ẽ fieriut celuʒ aſcendẽ vel di⸗
gito tãgere.ff. de v· obli · l. ſ ſtipuler. i·et · j. Reñ. Huius
aũt regule racõ ſatis pat: q;ꝛ omis obligacõ aut in dã⸗
do aut m faciẽdo ↄſſtit · ff. de v. ob. l. j.in pn. h̊ qð nõ eſt
nec eſſe pᷣt dari vel fieri nõ pᷣt.g ibi ↄſtitui nequit obli⸗
gatio. Itẽ obligacõ actõnẽ parit · ff. de ꝓcur.licet. ea.
H qð nõ ẽ nec eſſepᷣt obligacõ em parẽ non pᷣt aſie nee

actõnẽ· Itẽ actõ eſt ius pſequẽdi in iudicõ qð nobis de

betur . mſti ·de act · i. Feñ · deb ere aüt ẽ de alio hĩe · ſed qð
non eſt nec eſſepᷣt de alio baberi nõ pᷣt gᷓ ibi non ẽ actõ
et ſie nec obligacõNota tñ ꝙ hec regula locũ habet in
mr̃ momoaultinns volũtatibaaſingulis cotractibo. in
ſnĩs er pᷣ ceptis · ff · que ſen · ſi ap · re. l. ul · i · et · ij. Reñ. in cõ⸗
feſſi ombo.ff.de intact.l.ↄfeſſiombo · er ad.l.aquill.inde
neratius. Eul.et.no.s · de vfel.c/ ul. Itẽ in legibo ꝛoſtõm⸗
bus que debent eſſe poſſibiles · iiij · di. erit · Eſt tñ in hoe
dĩa ꝙ mnpoſſibilis ↄ dicõ appoſita in ↄt ractu viciat cõ⸗

tractũ ut in pᷣ alł.legibo · et. f. de acti · et ob. l. nõ ſolum. et

inſti · de inuti · ſti · Ennpoſſibilis Inteſtamẽtis tñ et ma⸗

erimomo ob ip̃oꝝ fauoꝛẽ ha betur ꝓ nõ adiecta· de cõ⸗

ditio . ap · c. ul · ubi de h. et · C. de in ſti. er ſubſti. · rep̃hẽdẽ⸗
da . Et qð diẽ hec regula de nnpoſſibili intelligas etiam
hͦ de turpi. et de H dicã ꝗᷓ.e·nõ ẽ obligatoꝛuũet.c.iĩ malis.
e ¶ Obligari· etiã iuramẽto · q tem erariũ eſt · xxij·. · in · p

totũ. et · S· de intuir · ſeut . et · S.· de ap · qõ ni. nec obligatur

eẽ naturałr. vñ diẽ lex · ff. e · t· impoſſibiliũ nulla ẽ obli⸗
gacõ.vmuſale igit᷑negatiuũ o ẽm obligacoem denegat

nec ↄmittitur ſtipulacõ pene ꝓnniſſe · f · de v · ob. l · ſi hõ

moꝛtuꝰ Nota & ꝙ ſi bonome oſtitutus ꝓnnttã cẽtũ ho⸗
die rome tibi daturũ q npoſſibile ẽ ꝓmiſſuʒ nõ naſcit

— —

—*

obligac ut het ẽ expᷣſſum inſti · de v. ob. Eloea. pterq;
in caſu· ff. de. V. ob · l. ul. ſiinter eos.ſcʒ qñ ſtipulatoꝛ es
ꝓmiſſoꝛ: boñ.cõſtituti. notificauerãt diſpẽſatoꝛibo ſuis
rome ↄſtitutis ſtipulacõnẽ eo die foꝛe futurã mãdãs ꝓ
miſſoꝛ ſuo diſpenſateeiut ſoluẽt ſtipulatoꝛi ſuo ut re⸗
cipet ea die.ar · S.a.de dolo et otũa· cum dilecti:ff. de arbi⸗
celſus. ff· man.l.ſi

mãdato.ij. Epau⸗

lus rnudit die· So. .

ibi eſt vnũ mãda⸗ gtfo, ſenat
tum duo poſſibi⸗ lagin pſonale
lia ↄtinẽs ⁊ ideoo ad plonam ſeqiutur er
utrüq; obligatur extinguitur cũ pſona.
et ſi deficiat P muz — d
tenetur ad ſecũdũ . —
Haũt vna eſt obli I.
gacõ tm tota im⸗

poſſibilis vel ad minus pᷣmũ impoſſible ex quo ſequi
tur ſcdᷣm·pᷣ.ↄtractus ſũt volũtarij.C.de ac.et ob.l. ſicut.
indiciũ aut redditur in inuitũ · ff. de. v.ob. inter ſtipulã⸗
tẽ. Eiet ob hoc etiã notauerũt gof.et hoſt.i deã dec.cũ
dilecti · ꝙ ſi index citet aliquẽ eo die quo impoſſibile ẽ
eũ ↄparere qðᷣ nõ eſt omino inutile mãdatũ mo lieʒnõ
teneatur cõparẽ in die ꝓpter impoſſibilitatẽ tñ tenetur
oparere poſt diẽ. ei pᷣt eſſe huius ratio pnᷣcipale eſt
ibi ꝙ vematacceſſoꝛiũ ꝙ veĩat tali die· er phᷣcipale nõ
viciatur ꝑ acceſſonũ ſ̊ potius ecõtraut dicãjq. e.acceſſo
