gei ad hoc og ar. de fo. ↄpe. ꝓ.oſuiſti. ff. de iuj. o.iud. t ¶ Incõ ferẽdis· dixit de plumlitate bñficioꝛe que o bti⸗
ee⸗ , cũ quedã h Ppmuverius m guil.et ꝓbat pluralitaſ. diũu nebant · hie dicit de hijs que obtinere volunt. ⸗
dicit odinarij in pli . ⸗to. iſtud excuſat ne tpus currat u ¶ Oſtẽdatur ·qᷓñ ꝗp ter iuris trãſgreſſionẽ ſit inabiltrs
(Nuſto inpednnẽ⸗ .s. de eler. ne ꝓp deß⸗ ectu · et. e . ꝙᷓ ſit. ad bñficiũ obtinendũ.s.de pᷣben.cu ſam dudum.
ullam vel mi⸗ dite de tranſlac· inter coꝛ · ff. ꝙ cu⸗ habita renũciare ſivult de nouo aliud obtinè. nec vnũ .
inſe vniuerſi.l.i · et id eo bñ ſequitur.ceterum. —ʒ— pt in aliud pmutareet lz potuerit duo vel tria qᷓ habe⸗
PWennue aͤ oꝛdi ario moderatũ. ꝛdicẽ titulũ poſ⸗ bat diſpenſa tie retineremõ nõ pᷣ̃t de nouo hbĩre mſi vnũu
i ¶Exhibere · ̊ otra nemo opellitur⸗ ſeſſionis ſue. C· de mſi aliud dicatur in diſpen ſacõe et eſt racõ·quia odioſe
Peti·hꝛedi.l.c gi ·ij. q. v. i. ad hoe dieas ꝙ in hijs que ſunt tales diſp enſa cõn es · ut dixi · et ꝑ batur exp̃ᷣſſe hoe
pñt de ure ↄũi poſſideri verũ eſt iludſj m alnjs ſecus. bodie ꝗᷓ de p̃ben. non poteſti. ii.

a ¶Aliter idẽ diſp enſacõne nõ obtenta vel obtenta ſ accuſac· cũ dileett. /dbe off. deleg. ſtatuimus. i.
a, primo nõ renũciat habitis cũ nõ extend atur diſpenſa⸗ PMahcie. ſi. 8.⸗ zsdẽm penas. ſmias. inramẽta pꝓmiſ⸗
. tio ad tot bñficia · „pñtib plum bñficia eum curavel qQPredcã inter⸗ ſiones vel obligacõnes alias.
. b(Talibo. id eſt⸗ di giitates vel pſonatus vel alte⸗ rCU ibemus. ſ · eſt qd dicit lex ꝙ dña accuſata de ad
4 rum cu aſtero. ne reuocata dec de multa. vbi dꝛ q; pri⸗ ulterio nõ p̃t manumittẽ ſeruos ſuos · et h ideo ut per
¶ Lullius. ẽ⸗ mũ ſile vacat ip o iure · ſ̊ tener ſcdᷣi colla⸗ ipos veritas in quiri poſſit.ff.qui et a quibo ma.li.non
ob 0 h dicitur ꝙq nõ⸗ S Wrc „ —. fi.l.pſpexit. .
en tenet poſteriois 880Lententis. di⸗
RlR collacõ · q ꝓmpturrruu h hu o bhůc ca ſu ſpecia
WN . . „ 7 —;„„ 7„P m qu 2
e eſt iura Zeo⸗dare talibo facta collationul⸗ ¶ Nos buic malidene en in dio ſia ex⸗
i n8.8. , 6 1 orgis 5
erchm erpeciat. lius penitus ſit momenti. tali p̃textu ĩ eccijs mona⸗ tenet ipo iub. et ad⸗
die m gar· qꝙ deẽ. mfacius. viij. ſterijs et locis eiſdẽ jnqui doendu ad alios qͥ
7 3 „ 3°% . — . . — „ — 1 .
9 demulta loquitur l. ake⸗ Baia pleriq; pᷣlati ſitio ꝛ rectõ ſeu refoꝛma entar ſolet e.d
ne unen dohnn bati⸗N nõÿ ſme multe teme⸗ tio cũ faciende fuerint a diez e. Es Pro⸗
qð erat de iure ↄni? ¶e ritaãns au dacia ſuis ſbdi leant im pedirdoccurrere ſenti.
e⸗ hic loquitur de illo tis aliqñ interdicunt ne cupientes p̃dicta et eoꝛx Anrig i.
ſt r vin ipoꝝ ſu pi oꝛib 4 ap. ſe. le quodlibʒ atteptari de ce⸗ nec ac deſſorenrd. &
j5 ls one⸗et quuno gatis wl mnqiuſitoꝛibo ad tero diſtrictius inbitemꝰ reg. iur. acceſſo.
abilis ad aliud ob maqurrendu coꝛrigenduʒ Decernẽtes aũcte aplica luis oroꝛſerma⸗
g en eiſ uſ dile ectt reſoꝛmandũ in eoꝛx ec⸗ quiequid otra pñtẽ mhi⸗ bee ad Far vomt
8 t “ greſſoꝛ cano S cleſnſmõ ſternjs ſiue lociſ bitionẽ atteptatu extiteit/ veritas reuelari.⁊
num ut dixi et ad; a ſede deputatis eadẽvel mullius pemtus exiſté ſir⸗ 2 Cꝛ. S. de telti. co.
. de in clementi. de p⸗ alnijs qubuſcunq; pſoms nitatis nec quẽqᷓ; ſenten⸗ ¶ · ult ſexpedit en
. ben. ſi plurel et 9dG d p̃deõn vale⸗ tijs iuramẽtis ꝓmſſiom Poca ti eſſe
ibino m glo.ſim P quas ad pdc vale⸗ tys uramens pminom⸗ nota. ff de intint.
, tellgas:·· at noticiã puemireſtatuz bus obligacõmbowl pe⸗ eũ qui . Ei.
Siekerus eeecciarũ monaſterioꝝ ſeu ms hmõi obligari quoli⸗ Arentoees.
. Peipitppnep⸗ ſ . 79 8
„ ii Geiitin meerl locoxvſuoꝝ pſonarũa re bet wl aſtringi. ¶ Prelu⸗ Umpumta. q
e qt ne ſtatũ ecẽiaxe rum ipoꝝ mſmuẽt vil ex⸗ ptoꝛes aũt eoſdẽ.ne ipoxx eſſe noͤ debet · S. e. ſ
un et pſonarũ ſupioꝛi⸗ ponãtſm ip̃os l ſecus oge temeritas quoquo modo canomciin fi. .
5 bus inqͥ rẽtibo ma ne »p Jin D ſuſtæ . . ſupior⸗ 5p ¶ Cõdigna intel
5 Maj etid rint excõicacõms ſuſpen⸗ trãſeat impumta a ſupio pCodigna. inte
mifeſtẽt.nec eos ad 2 EHEen P „EEE ligams arbitmria
ig celãdũ iuramẽ⸗ ſomis wil interdicti ſentẽ ribo we legatis ſeu mnquii exy quo certanõ ex
tis ꝓnnſſiombus tioas ꝓferentes eoſq; ad toꝛibo memoꝛatis amm: Snmturde of · dee.
niigaſie poc celãdũ iuramentiſ ꝓ⸗ aduerſione cõdigna pci⸗ deeaus . ae.
m⸗ HEE . „ — „ —— . . . L1. xI. S E.
gant · decermt alt nnſſionib⸗ et obligacõm⸗ pimus caſtigari Dem. ſicano nici. in fi.
be ꝓ otna factũ fuẽcit bus alyjs atz pems mehi litigãtes releuẽt ¶ Precip mus. et
in ritumet maneet fſominus aſtrmgentes. a laboꝛiboa expẽſis ñſi ſp̃e p̃latus nõ fa
de ſnĩ as uramẽta p⸗- deꝛrEE S -l, eſe . X 2 cciat h̊ peccat.quia
d miſſio nes vel pe⸗ — „*— —ES ◻ — 4 14. P * 2 qðᷣ pcipitur mpa⸗
nas nõ ligare· er Frerd er ee, ſr ) rh ,. tur.qð nnpatur ne
* ſũptoꝛes pᷣceipit cco „ . —„— . . ceſſe eſt fieri. xiiij.
. digna pena a ſupꝑioꝛiba eiſdẽ pumiri.h de· olim erat ex⸗ 6 q · i· qʒᷣ pcipitur·de v.ſig. in hijs.et ſut culpe.xxvinj.di.
5 trauagans et mcipiebat.ad audientiã noſtri· NT iitigantes · em anauit h; deé ad declara⸗ ¶ α ſut.
e¶ Pleriq ut potes videre · g· d accuſac̃.olnn · Ationẽ illius vbi · S. e. c. i. V. nec ꝓ eo ⁊cbi dicebat
4 f ¶ Auda cia. de hocꝗ de v. ſ g· ↄoſtõnẽ. ij. Reñn. et eſt auda⸗ in genere ſuffra ganeoꝛe ſuoꝛe · et de qubo nõ dicebatur
4 cia qma tacere veritatẽ moꝛtale pcẽm eſt· xi. q./ in. quuſ⸗ et eoꝛe qᷓ ibinotat hoſt. dere debʒ index. ut. S. de dolo. ſi
quis. de õ reddebãt ſuſpectoſs. de teſti. a ¶ Expenſis· ad ̊ mtẽ⸗ nem.cũ ſuis cocoꝛ pone de
4 ¶ Interdicũt · HH ißo oſtitutis · et ſe oſtẽdit miquam oſenſu ptiũ arepᷣus audit vel cõmittit cãm extra loca. de
cauſam kouere .· ut ibi et · S. de teſt · oo. puenit. et. C. de po⸗ qubo ðiꝗᷓqro an qð a giturvaleat/etvidꝛ ꝙ ſic.q; cũ ſᷣ
Dd ſtul. nidendu. et ·. i . q. vñ. VEverũ · v. ſ quis aut-· ius ſit in fauoꝛẽ litigantiũ introductũ illi renuciare pñt.
bRuptonbo pone g&radus in arppᷣſro circa ep̃m·epᷣo de regulład aplicã · cũ ſi.ad .s. de ſap.ſtatutũ.G ĩ nullo.
16 cirea arepm. et ſic de ſin gulis · alijs ↄmittẽ vices ſuas. ſet hoc ſatis verũ puto dumõ ipevel delegatus eius ha
i ( Inquiſitoꝛibo · qui nõ pñ̃t⸗ s.·de off. deleg. c· ulti · beat licẽtiã epi illus diocẽ ut ĩbi ꝓ tribunali ſedẽ poſ⸗
¶Corrigendu crimina · ⸗ ovnaſteria ↄphẽdũtur· ſint ſiſta em fuit ꝓpibicõnis racõ ꝙ arep̃s nõ p̃t ingre
i 1 efoꝛmãdũ.ſ.moꝛ es. . . liiij·di· hac aũcte. di ſuffra gan ei ſui dyoc ut ibi aliquid agat vel iudicet
⸗ . ens.quae appellacõe⸗ abus ipᷣoꝛe ſupioꝛum le⸗ mſi in caſibo cõ ceſſis· S.c.i/Si aut ca bonome deferatur
n ¶Derſoms. puta familiari⸗ atoꝛe vel inquiſitoꝛx. equũ nõ elt · q ꝓpter illã poſſit mutine ſedere.S autem
. 0 ati ad q tales tenẽtur · abita diſtntõne ym mutiñ. eps oſentit · et ipe ptes ſatis credo ꝙ; poſſit. ali⸗
“ dup icẽ foꝛmã iuramenti · de qua vel quib habẽs S. de as non. ut · ix · q· ij · c . i. n · et · ij. ff. de of. p̃ñ:l.iij·ff. de iur.o.

Bog

ind.l. ul. et facit de off.lega· nonitet que ibi no. etiã pluries poterit ut/s.de cenſ. cum venermbilis · et· x⸗

¶ Statunnus. vidᷣ: ꝙ noua ſit ↄſtõ alias dixiſſ inno

2 I viij ·q·ij.viſitandi ·et.c/non ſemel· eũ ſi.·
aaamul.s. de treul. et pa·c. ij ubi mnouatur ꝙ ſtatum emt ¶ Der aliũ.qᷣviſitans p̃dicare debet · x·q i· placuit ꝗ de

cenſi c.i.̊ officiũ pᷣdicãdi nõ deleg atur ut/s.de of.del.c.
ul. ꝙ viſitacõ delegari vel demãdari nõ pᷣt.i die ᷣm gof.
inno⸗et modernos quih̊ no in dec inter cetera.s. e.· aut
hoc ptinet iu oꝛdi

u eni ſiẽ legatus in qualib pte pumcie pt ſedere ſie

3 1 „ „. . . „ —₰ * .
ðõ N ſ xvxiiij q· in. ſ quis rompetas er· c Paternarũ.videba⸗
eeet arehiep us poſ. apter macnẽ quã dixy 8· x glo ;

ℳ

—ʒ
„—
⸗— 2

CcI0O l.an. ut · 8 de C1 deſerantur ad ißm ali⸗
efue c ul de cj poſ · ter

eũ er cta nec ſuſfice · bi q; maqpria aiutate
ret pᷣſcrip cõ:x. an. vl dioceſ aut m eis in ꝗ;⸗

. 7 2 P=SS 2„ .
hm eꝙ in Pini ſu·Brus aſpellatuz extint. l
noexn. di fuen ⸗ auſe mpe oſſtere dinoſcu

doet dixi · s cl. de tur audiat vyl etiã audien

oſue. c· ul. liei. das omittat niſi ſibi alunid
as no. Jo ix. qi· En bac partr. Dem.
in ſüma et B· . e·

ti:paſtoꝛalis ſet ad Aubi ei à inre pnnttiitur fa
uerte · qe mierdum . pmmtu

2

ognoſcit afeßus

vt delegatutz ſůe illi habeat m alns neceſſ
ut sαreraga tanbeo ere/ bij tñ qui

ci ꝙ eo mo Et ſ. js e,, r f rr

„

pſoms poſß dele⸗

.

gare quo quiba delegati pap e. qd dic ut.s t ſep. ſta⸗

tutũ. et ideo nõ dixit ſimplłr deuoluũtur.ſ̊ dixit iure me⸗

¶ Vel dyoc ſatis ꝑ hãe lſam termmatuũ ¶tropolicioo

erat qð dixi⸗ij.e:cũ epᷣus. cũ cauſa ꝑ ap.defertur.
d ¶ Aꝓxpellatũ extitit · H/ runtur cauſe metrop olitico
e¶ Pmoſcuũtur· cũ defe⸗ inre alias ꝙᷓ p appellaconem.
¶ Cõmittat.no·qð nõ pᷣt ꝑ ſenęc pꝑ alii·S.e.c.i.ſic ecq
ilerſo q p̃t ꝑ ſe et ꝑ aliut ſbi.etꝗᷓde re. iut.pᷣt. vbi de i
¶Coͤſuetudſe . ſc.s. e. c. i · v·n aliud ſic igitur iz ↄſuetu⸗
do pᷣt indueè ut ahbi pom⸗ omittere ꝛ audire ſic etoſen⸗
ſus diot᷑.loci ꝛꝑptiũ oſe
ctũ et conſue udo in dote lucrandavel dvnacõne ꝓpter
nupẽ ut · s· de dote poſt di. re.c. ulti ·. Quid dices.clericus
agit ↄtra ep̃m ad metropolitanũ debet queſtio deferri.
xiq·i:ſi qͥ cũ cleri nõ vult vel nõ pᷣt ↄmittere in ſua ci⸗
uitate nũquid poterit audire vel ↄmittẽ ex ciuitatẽ ip̃i
us epiſᷣmid qð ðᷣꝛ·S.xælide G᷑ p:ſtatutũ.cũ vero/et ſa⸗
tis id videretur ꝑ dictuʒqð verũ puto:ſi de ↄſenſu ꝓ⸗
cedat ep̃iillus m cuius dioe: cà auditut dixi. s. glo.ij.
b¶ Darte· no·ſ.m audiendovel ↄmit do ex lo ca pᷣde
de fo· ↄpecũ ↄ tigat · S.e.li.de ↄſue.c.iij.C.de eman.l.i.ęx
epᷣus. ſi ep̃s cũ pᷣt ſuã dioẽ viſitat pelfiet:S. c.i.
aluũ hʒ illi m neceſſarijs ꝓndẽ: viſitati autem in vi
etualibo ꝓmdebũt ipᷣivicario viſitanti et nõ epᷣo.hoc di⸗
cit· Emananit aut dec: iſta ad dedlaracõnẽ eoꝛg qͥ nooſt.
.8· e· inter cetera· ſuꝑ vbo.ſubmini ſtrẽt. er guil. er gar ꝗj.
de cenſi· exi git · ſup vbo ninp enſo· q̃ omes tenebant qu

¶ Dermittit᷑· ſ.cũ id pſonaliter exequi non pᷣt AWör
VIm

s de of · oꝛ· inter cetera. et ſemel in ano · x. · i · deer
q uo· c· ſe· et de of· adia:mãdamus miſ ex ca/cE tũe

7 7„ „2 7 „
ciat ꝑ aluũ viſtari licʒ ipe

ſ S—S
*EfPEA

nſus. ut.S.dixi ſiẽ eͥpantur pa⸗

4 “ — —* 5 4 ſNatis vid eoatur el⸗ ie⸗ 8 . 90000° ogαν O s oE 2 . E 665 72 hME E PL, Z, 5 2 — — 4
„ Ag ſe aſtõ iba vel eiꝰs⸗ . . „ rr Pr =S A. D= 2 =eg Sel , e: ed = DPe=E— nario. et tüc bñ de⸗
⸗ r antiqua qͥ idẽ ẽ P⸗ Sor z ſ. e . 1 3 2 e , 1 — e es ee =“ mã datur ut mhi: et
= S ne „ſtanmus ne archioßs viſitztur mimſtrare ten⸗.· aut ure ela54.
ðòð 2 „ . 6 2 2 . TPE R 1 . — — . . . ☛☚ 2 6 .1
kkegitme beret e⸗ Quſas q p appellacnem tur expenſas victuali vi⸗ Doaatur ut in otmnio
[ßlſcripta·ſ. ſpa⸗ vvl alias mre metropoliti htanti cũ m aplin non kt mImſi h aberet ad id

mag nũ ſi ab eo metantur· ſaeciale Neiat
carnalia ꝑ quẽ ſpnalia ſe⸗ Is cui· ct. c· ulti·.
mmamwr. ¶ Idem tam en K vices ;
epᷣus cũ ꝑſonalter nõ vi⸗ nn de⸗eus /.
& te lli⸗ vicario⸗
ſitat mi proꝛſus ab hijs ꝗ⸗ (Drouidere. et

pillũꝑ quẽ viſitat fuerĩt fFfec mtellig deb; de⸗
viltatj exigẽ terit aut SS cre· illa imter cete⸗

*

bebit. Dem. — mn ubi dꝛ epi ip̃is

Nrorr SI . . ₰. .
oerr er vicarys eu imn digu
PHm eps tota ſua er mt ogrue necel⸗

AJep̃s ſuã dioceſmm⸗ proypoc. uiriſdictionem o: ſaria ſubnmimſtrẽt

dmariam noſcatur habere ſez ut parẽt ſibi e⸗

gquos veſtes et fa⸗

dubiũ non exiſtit quin n· mmliã et alia opoꝛ

, 42
E .

quolibʒ loco ipᷣuis dyoẽc.· numa p̃ter victua⸗

—1 ſexl ia. et ſic intelli ge⸗

vbat oſt. Innocm⸗

—

Zr victualibo er tune
Lecũ vietu alia ſme

ſcandalo p vicarios a ſubditis hri nõ poterãt· pᷣmave⸗

raut ̊ vides:nec p hoc ſedᷣam reprobo.
pꝓ¶ Sictualiũ· mvictualib⸗ eni tm debʒ recipi ꝓpcuracõ
qð dic ut ꝗ. de cenſi · ci. neet / ij · ix. e. et hab es hoe idẽ
¶ Vutanti · illivicario⸗ s · de pᷣſerip. eũ ex offi⸗
P¶ Aplm.paulum i·ad choĩ · cij⸗ et .de ceſi c.iij.ad fi⸗
8 ¶ Debebit de hoe querebatur in glo⸗/de quibo m pnᷣc·
c.dixi :et videbatur ꝙ exquo iure cõcedente ꝑ aliz ſol⸗
u ere poterat debitũ ad qð ſubditis tenebatur ſuũ debi
tu m recipe poſſet.ar.s.de excſigrmificaſti.ſ. put dicebat
tec/cũ venerabilis.s/de cen.tũc demũ epᷣus ꝓeuracõnem
habebit cũ acceſſeritacſi & nõ accedat mittat non
hẽbit ipe · h miſſus ut H̊ vides:nõ enĩ ferendus eſt q̊ lu⸗
crũ am plectitur ac. C· de caduẽ.toll.l⸗vna.Gpro ſc do.et
ad quẽ ſpectat onus ꝛc.xij.qlncaritateʒ:et.c⸗quicũe; · et

MGm eps · in⸗ et ꝑ aliũ pᷣt epᷣus ꝓ tribunaliſedere

c.ectiaſticis: quolibi loco dioc nõ exẽpto· p ſe

et lib ere exequi que ad ip̃ius ſpectt officium.

t¶ Eps · idẽ eſt in legato cirea ſuã lega ceʒ · S. de of. leg.
nomt · id m arepo circa ſuã ꝓpriã dioc·s.e. ut litigan⸗

exg· ſed nõ quo ad ꝓuinciã. ut ibi. et · S. ec.· ie et · ix. q. nj · e

u¶ Tota. ita ꝙ nullus aluis in tota ip̃a di⸗ uij.· et · in.

oceñ ſub eo iuriſdictõnẽ habeat in ꝑte aũt bñ.qð dic ut

no · xx v.di pleetis· et facit qᷣ no⸗oſt · de of.arpᷣſt.c. ul.

x¶ Habere · ita ꝙ intentio ſua fundata eſt de cõmuni
iure · ira ꝙ qui dicit ſe exemptũ h hoc oſtendẽ.e. di. cõ⸗

era moꝛẽ·qð dic utꝗᷓ· de pᷣuł cũ pſone.

p ooſhoneſto tñ maxime cuũ tractat cauſas ſpũᷣales

s.· de ap. qua fronte.· gnoſcendñi locũ exemptũ.vide
¶ Exempto.ad co⸗ ꝗᷓ de Ppᷣuil/ſi ia. et bñ dicit non ex⸗

.

empto q in loca exempto cathedn collocare nõ p̈t ut

m⸗
tune

Wve,

1
G
n⸗

,
.
b⸗
e

1

mdri exerceat ut ex pſſe ꝓbaum. x viñj. . ij. lummoſo.
liũ · qð enĩp̃t ꝑ ſeꝛpꝑ aliũꝗ·de re · iut. pt · et die ut ibi
08 edere. 51 requiritur in ↄgmeõne et deciſione cau⸗
ſaru.ij. q/in. E ſpaciũj. de re· indi · c. ulti⸗
¶ Epe tantes. ut. 8· . ſig · ſup areueleyin⸗ fi·s

04 Exeg rint. ali⸗ . 8 .1 Klrr =
as nõ debz ecos deti⸗ ð
nere. ſde parend „ — . d , V S. he ad
mri dedermt fide⸗

iuſſoꝛiã cau c:efm 1o wlſit , tribunali ſedere
de ſen. ex. ſi cle⸗ auſas ad ecciaſticu foꝛu

cos in fi. 2
H l ccci aſticaſ cu earũ ex
nus inicẽ allquẽ Pre exegerint ca pe ac arceri⸗ 3

noõdebet epus. lxx⸗ de put aẽ necnõa cetera qᷓ
x vi· di. nõ liceatt
C. de epe et cli. aut· Seeg,
ſed neq; a de i ine
mandato pfiites
excõmucati nõ fit⸗

bre exercẽ. Ldeʒ. egE⸗
¶Naãuis ſuꝑ ceſſaco⸗
bus a dᷣnis qᷓ a caplis =

Ppoabita diligenti⸗ ac epo

aut ſtatus exiſtat. p
ad ipᷣius ſpectãt officũ ii cums iniuriavel offenſaz .

tionẽ et deliberacõnem de

cauſa et illoꝛe iuriũ foꝛma nõ ſeruata-

n ¶ Regulari. reprobata eſt ergo opmio dñj guil.dut.
qui no.s.e.ſi canonici:ꝙ dec · illa nõ hab ebat lo cũ in re⸗
gularibo·ſ̊ ſolũ in ſecularibo.q; dicebat cmome ut ibj

o¶Conuentu . intellig as ꝙ ſibi vẽdicet ius cel⸗ dixi ·
Knner ex⸗ õ aliot ne ne⸗z. e·ſi aanoma in

yꝗ31

Ced attẽ⸗
22 Ptentur. eſtꝗ..

q¶ Prout ſüt · ſcʒ
5e t piicia. g· de elee ·

„ —
r „2 . t 9 . — 6. GH

cio euo daie et likezass⸗ =

(peckates audire pſonas alioue quocũq; cleric ſi⸗ coꝛã. ubi de hoc. er
„ auelaico cumiſcunq; digm⸗ 2

vñ . q.i.fa ctus eſt
coꝛnelius. In hijs
S aũt vocacõmbo de
ter Aꝗqliiã remoto loco
fiãtſtatur vſuetu⸗

eadeʒ videtur ceſſatio fas dini. ut. e. ti · eũ in⸗

R teor vmuſag. et. c.
ciẽda poſt pdickas vwoca⸗ X. vone . nj. ßan vocẽ

r.
. tur vel nõnon ſta⸗

tatis pemmẽtie e co dicõis

eeen erar Duenubus nue wleg, ys ceſſando habitã requuñto Z ni emn m
dericss er, eclariũvel reglariũ eccia⸗ rrogatã miuriawlof⸗ veru. p de 5 de⸗
f(Carcer.quith ru muldotiens ſme cauſa e fenſam emẽdet aliquate ben. cu in ccis · vñ
mſnaae rõnabili attẽptãtur ma⸗ mnus attẽptentur neq; tuc E ead ſi fiii⸗ ee⸗
mterdu eſt pena mfeſta ſatiſ a felicis reco: elia ſi emendã inde! babu⸗ 1 aied na vocn⸗
3jj. de pems. qỹuis. datioms innoc. terdo et erĩt wl p eos ſteterit qauo 3 aerer gte
gs non⸗ Fregoꝛio decemo pᷣdeceſl⸗ minus habrãt opetentẽ. ag hac ceſſacõnẽ
g (Officin oꝛdi⸗ ſoꝛibus nris manauerimt ¶ Di aut pmſſi 16 fuatis . = wbctunt. p
nes celebrare. vir⸗ mſtituta. Rua tamé poſt capitulũ collegiiwl ouẽ Wbn pur lam⸗ Ctzw.
Emer eeiag di⸗ illa eſt plerũ qᷓ compium tus alicuuus eccie ad. cella ra ex hac lia ꝙ in
P ¶Libẽe ac ſi eſß ceſſationes eaſdẽ irrõna tionẽ eãdẽ duxerint peerꝛ e ctanis ee⸗
im ꝓpria eccta vel biliter eſſe feãs. Nos ad den ndũ extune infra vmus , mlond dr eten⸗
Falcnnain tam npmeoſu eiutandum menſis ſpaciũ ps vtraqdq N. Abſentes alias qre
e gn piit abuſu eadẽ ſtatuta cũ in⸗ vigelicet hin qui ceſſant. D hirift⸗ et ꝓut ſũt m
ABiuinis ceſſare. fraſcripta moderacõe in et illi etiã gter quoꝛ far 4 atad fa⸗
cũ ceſſare voluer t ſuo wlentes robore ꝑdu ctũ a diumis ceſſatur miſi er.j. Hius Poerresn.
vo cabũt abſentes rare de fratrũ nfon 9 Plo di SPins o
ſicut ſi mmmmeret ſtrictius inh * ſuꝑpuemẽte ↄcoꝛdia mer edetib pñtiũ:
tae faciẽda· cũ diltrictius inbibemuſ. ne eos ceſſatio illa ceſſet iter S . eaibe Peons.
nub adne 32 ſeculari wel regulari cà⸗ 6 S⸗ rrini at per ſe vel paoᷣ cura⸗ ccdẽ deb; tmetace
ien ceſſare re⸗ pitulo lo collegio ſeu Zutu ꝛes id oneos cum muni⸗ genn alienacõne

SR 2. quirent Pus Lum
Bnr Sotm quẽ ceſſant. ut ipe min wecatis omibog⸗
irro gata offenſaz ut ſut 5 electoͤnis nego⸗

90
E „

S emenget ſi fece . *
rit nõ ceſſabũt. al X Ges e
War oqum ceſſare po
= terũt · jta ꝙ a ceſſa
e tioneꝗᷓ. menſemvtraq; ꝑs et ceſſans et ↄtra quẽ ceſſatir
25 . A iter arripiat eundi ad papã velꝑ ſe vel ꝑ ꝓ curatoꝛem
7 ſufficiẽter inſtructos miſ jnterim interuenerit 2coꝛdia
inter ĩ os· et ↄtinuatis djetis qᷓ; cito poterũt ſe coꝛã iᷓ
pᷣſentent · er vtraq; pte bie vel altera oↄtumaciter abſen⸗
te papa diffmiat negociu et culpabiles pumat:et ſi i ps
cſſans ſup dicta nõ ſeruet ceſſatio nõ ſeru etur⸗
nnoc. ij.s.e·irrefra gabili. ceterũ.
1¶Gregoꝛio tecimo.s.eſi eanomci.
m ¶ Nacnabiliter. jd eſt ſme manifeſta et racõnabili

b

b * , gFr

eccie euiuſciſqh eeſſaces mentes et actis adnego⸗ Pperua immobili⸗

—

unm reruz ecãe de
ciũ ipᷣm ſpectãtibo ad ſe. rebo ec. non ali du⸗

an weuacli contmnuatis „ dum. Jo o·an.
H ec. li de ele omiſſa.
Cannus . erꝗj. de p⸗
en. licet.

Extunc. id eſt poſt eæſſationẽ. ein menſe . die ut dixi

enſis guot dies ↄputãtur⸗ .S. e. li. de elc . qᷓ ſit.

x¶ er arripiat.datur & dilatio ad itor arripiendũ. et
poſtea tẽpus arbitrariũ ad ſe pñtanduũ.ſc.s.e. li · de elc ·
cupientes ſ̊ vnũ nota· q in dec. cupientes · ſiue arripue⸗

rint iter infra menſem ſiue non debʒ poſtea ireꝛ poſt tẽ⸗
pus arbitrariũ exſpectatur p.xx.dies.ſ̊ hic exquonon

arripuit iterꝗ. menſeʒ hñt locũ pene debite · nec poſt⸗ ar

bitariũ tps exſpecta tur · qꝙ gpter hoc ↄpellatur omi
py C Continuatis. nõ credo die⸗ ficiſciet nũq; quieſcẽ

quis en impius in dex arbitretur ꝙ; p· x.. dietas debẽt
vemre nõ qui eſcẽdo.et ͥ ꝓbatur du dicit ẽᷓ cito poter̃t.
et illud dicimur poſſe qð poſſumus de inre et como de.
xxij:q:ij:faciats· ff. de v. ſg. nepos ꝓculo. et de hoe dixi
g · de el ec. cupientes . in pᷣ ma p ticula ſupverbo comode.
a ¶ Partibo. quarũ aſſercõe pãdutur merita cauſax.s·

cio ꝙ tractẽt · Qu⸗
to· ꝙ de ceſſando

fenſa pter quam eccia celebretur. IDe em.
ceſſant· S exto q;
ſit rõnabilis · Sep e entip ibemus
timo ꝙ ante ceſſa edcõ ne eßi vel eo⸗

ℳ —
2 2 2ð

tionẽ inſtrum ẽto
publico vel patẽ⸗⸗ 2 =
tib⸗ lrñis autẽtico ſi Pede Pe ⸗
gillo mumtis · cauſam ceſſacõnis expᷣmãt · O ctaun illð
mſtrum entũ vel lĩſas tradant ei ↄtra quẽ eeſſant.Nono
ꝙ requirẽt illũ q emendet ↄpetenter iniuriã vel offen⸗
ſam ꝓpter quã ceſſare volũt · qd ſi nõ fecerit tũe locũ ha⸗
bet ceſſatio · poſt ceſſationẽ debet vtraq; pꝑs iter arripe⸗
re ad ſedẽ.apꝗᷓmenſem ꝑ ſevel p. pee ſtifltctentrn m⸗
ſtructos ex tũc oↄtinuatis diebs hʒ tpus arbitrariũ quo
ↄmode poſſit ire· omibo hijs nõ puatis nõ ſeruetur ceſ⸗
ſacõ · et habeãt locũ pene. .·S· c. ſi —R et pter illas ar
itraria ſũm põtificiſ. ut z /cone de bonis digm
Reſenti · pᷣmo ponit ↄſtitu⸗ tatũ.uel ecci arũ vacã⸗
tiũ nõ occupandis ꝑ eos ad quos collatio pñtatiovel
cuſtodia ptinetſmſ de ſpeciali iure id eis opetat ſer con
tra facientibꝰ penã impomit/ cdᷣo oſtendit de qubus
bonis intelligatur cũ de ſpeciali iure id alicui ↄpetit/ter⸗
cio decretalẽ. q ſepe · . e · li. de elecldicit nõ eſſe coꝛrectã.
SCuberies⸗ archi epivel patriarche.
H

cciaſtice.in ſecularnibo nõ poſſz he locuz pena in⸗

ferius poſta · ⸗vacare etiã debẽt ſi ſmt manualia non
. Waͤtby. demenſa ſed hñtia bona diſcreta · et m

si

ſd aphicam nõ ſeruante

deliberent. n non ſeruetur ceſſacõ. ße ea 22 6 leginme ſeu alia cuſa r⸗ ra⸗,
. ſit mamfeſta of nõ. obſtãte ut pᷣus in ipa ⸗ =

cſuetudme iam pᷣſceripta

(coõnabilih eiſdẽ cõpetere STle
dDinoſcatur/ alioqui epi et

3 rr 20 Sror 9 A
. ar Br aS, E P⸗ksr T : e

e E

5 = a.

hijs habet locũ hee oſtõ· ut in elem · e. ti. de ſup · ne · ̃ la

quia regulares · que deermmat · ꝙ aĩd. h ꝓlixe no⸗

k¶ ¶ Qmbuſcũq;. m z̊ differt a deẽ · q ſepe ·. s · e · li · de ele.
ur atebitꝗjᷓ.in fi· ter hecaſequẽtia magna eſt drñtia
Coll latons m/ 3 3j. de p̃ben. cũ in illis ·
todrs de ele.· ghali · er. lxin. di. ſi in plebiby.

de reſti· in integ · lti e Be an Sis 7 . e * mſti · eum vemi⸗
ex lris· 2ð i, e entl.· de ap · bone
b ¶ Dena woente W . õ R m(Rehuari /per
. P iconomũ ſ ẽ in e
xxx vii·di qu ea · dietis qᷓ; cito ↄmode pote rum m ſupio?es aut abbateſ⸗ c⸗
de of. lega mſ ſpe a*α☛ cleſia (vel eu qᷓ cu⸗
cians. rũt ſe aplico ↄſpectui re⸗ ſeu qunus aln regulares ea e ſtodiam bʒ qð die
c¶ Et mamfelta. pᷣſentent ut ptiby pñtibo Wl ſeculares pᷣlati aut ec⸗ ut dixis. de ele · q;
. e. irrefra gabili. aut vna pñte nõ wmente clelaſtice quecũq; pſone · ſepe et nota e
d ¶ Ceſſando. ſcʒ . b o er⸗ Acit reſeru ariſp Sc
ut vocetur abſen altera vel mittẽte examĩa⸗ vacãti digmitan Per⸗⸗ enimvid de illiſ
tes delib erent ꝛre⸗ to negocõ apud ſedẽ eã⸗ „ſonatibe poꝛatibo vel ecei nõ poſſunt decedẽ
quirãt p uſcᷓ fiat dem pars que culpabilis qubuſcũq; ſibi ſubiectis tes teſtari de h no⸗
ceſſaco. inucta fuerit in pmiſſis p ſeu ad cllation oꝛdina⸗ kauent gar. de re⸗
e¶ Mittendo. ſcʒ ueta fuerit in pmiſſis p eu ad collationẽ oꝛ 22 bus ee. non alie.
iter arripiendoq. ter alias penas a dds ca⸗ tionẽ pñtacõnẽ vl cuſto⸗ Acõ ſultiſſimoſſet di⸗
men lendes nombo inſtitutas ſi roma diã ptinẽtib⸗ eoꝛundẽ bo⸗ ſigrebarglue d di⸗
rũt ↄtinuãdo· nõ no põtifici videbitur expe na monetib⸗ conreckori⸗ de Pecu cli.ſi quis
igitur im ſfũma ad dire pena docente ↄgno⸗ bus vel mmiſtris in ipis ſane. in ter clericuz
loe ꝙ fiat ceſſacõ ſcat quãtũ ui exceſſerit que inuẽta ſue vacacõis ißoꝛ· ntẽ admimiſtrati
neceſſe eſt hec int: ceſſatiom facte rõnabilr tꝑe obuemẽtiaſ in utilita onẽ er non hñtem.
uemire. pmo ꝙ q̊ nã clericus admi⸗
ceſſant hoc habe cauſam dedit wi q ſme rõ⸗ tẽ eoꝛundẽ ex pendivel ſu niſtracõnẽ habẽs
ant de ↄſuetudmie nabili et mamfeſta cauſa turis debent ſucceſſoꝛnbus qᷓ diu vinit ꝛ ſanus
uel alio iure ut eſ/ eceſſaut. ¶ Darte mſuꝑ ndeliter reſeruari occupa eſt t vnare mo⸗
ſare poſſmt. ſcðᷣo Fad ſante ſuöſ. ſus ſi . derate tñ. S· de dona.
qꝙ vocẽtur abſen iumis ceſſante uPicr. re aut in vſus ſuos cõuer⸗ ceterũſcõ parãt enĩ
tes ad tractandũ ptatam in ceſſando q; iỹ m tere quo quo mõ pᷣſumãät ceũ vſufructuario
de ceſſacõne.· Ter vemẽo ſiue mittẽdo ad mſi de ſpeali bᷣuilegio wvl e

2 ein 3 moꝛte
nange⸗ vſufra⸗
cctuar ut in p dcã
c.ſ quis ſane.et

s·de dona· ↄſulta⸗

eoꝛ ſupioꝛes ab in greſſu

fruc. finitur ſpo⸗
ercie ceteri vero ab officõ

ſt ergo dü vluit
volũtatẽ ſuã face
re dumõ modera⸗
te don et cu mci pit
ineirmari ↄparatur vſuarioſet i ita a mch, habet niſ vſuz
tmelemoſmã tñ facẽ pᷣt.s §· de teſt. ad ſteſtari non. e. ti·
cũ m officijs · cũſiſ di vero ſit elericus non hñs admini⸗
ſtaroneſh pſonaliter⁊ ſimpliciter bñficiatusi imn vita
mim moꝛte patur vſufructuario quantũ ad faciẽdũ fru⸗
ctus ſuos let de ip̃is pñt teſtari:ecc̃ia tñ ſuccedit eis in
iſtis ſi deccedãt ab inteſtatos · de teſta. reldeuſ⸗ batur ſa⸗
tis iſta diſtinctio.s · de teſta · requiſſti · ea er cõ ſuetu⸗
do ghalis quaſivbiq; eã zarpꝛobar ſe er qðᷣ dictũ ẽ de cleri⸗
co ſimplſr bñficiato ꝙ facit Fuar ſe s ſuos intelligendũ

AE ₰ J

20 AS

6 e

è õ

eſt de pceptis et reconditis ſalñj vero ꝑ iura allegata ad
ecciam ptinebůüt · de hep · ſ Pterꝗ. de p̃ben. ſi tibi ocel⸗
riuilegio.s·⸗ ſo · et. S. de v. ſi g. e.penul.
eęgitime· xl· annoꝛe ſpacio ·S. de ↄ ſie. c. ul.
Eauſ puta onere imp oſito in fundacõne · xviij.q.
ij· el euth erius · et. c. ſeruiciũ · de iut pa. pᷣterea. vel ſtatu⸗
to. ut in pᷣdicta dec.quia ſepe. Firié c. n· et ſi ſie ſuſpen⸗
q ¶ Gccie.ad idẽ. S.e.li ·de off. ſus celebraret in eccia

irregularis eſ· utꝗᷓ· de ſen· ex· is cui· ſecus ſi extra ecciam/lat⸗
g4 — 2 De

. sfere

ut ibi dicam. .
S 9 6 — Se I
F e PoL

— — —,—,., —

— — .2 ——— — ———U

.0-—

—— J ,— „ —

ſutu
en⸗
d4

aot
9 ℳ.
.&6²

miſſa tpe moꝛtis

te ᷓ.de ſen · ex. v e⸗· 2 us dei .
et faẽ. . de re id. na ↄpetere ſupdc boc de
eum aliquibo. ff. de illis boms ſoſũ debʒ jntel⸗
P Get.n eſt. ligi q ſo luus debitis ſi qᷓ
„ .ſu . „ ,
ſit de o 8 n. ſint et d* hijs que fuerint
oſt. de v. ſig. c. pe. neceſſaria ꝙ ſeruitoꝛibus
f ¶ Sup deã. ſ. di et miiſtris ac incũbenti⸗
bus oneribouſq; ad no⸗

Alum ſeu is ad quẽ
epᷣalis iuriſdictõ tũc tpis
noſcitur ptinere hins qiu⸗
bus poſſet eps ſi vuie ret
ab excõicacõms ſnia ſiue
,„ X, 6 2
iuris nue ho mĩs fuerit ab⸗
ſo lutioms bñficiũ imparti
ri. miñ ci fuerit a ſedè apo⸗

et ob uemẽtia tpe . . 6 e ,
ararome. uos redditus ſuppoꝛtan ſtolica ſpecialiter interdi⸗
¶ Pebitis ad q̃ digogrue reſeruatis ex cca poteſtas. GOmfaciꝰ

— 7—’— . . obh „⸗ .
remanet eccia ob pis repta fuerint ſupeſſe „vim. Depachs—

. 3 (
ligata er ſueceſſoꝛ ee

a ¶ Ceteri. in ferioꝛes ep̃is · quibuſcũ q; ut.s. de elc. qx pꝓ ¶ Juriſcictio. circa tempalia et ſpũ alia: vel ſaltẽ circa
bü Officioꝛ bñfcio.dic⸗ ſepe.nõ ſic m caſu de elec. eu⸗ ſpũnaſia. ut.s. detpi ·oꝛ.cũ nullus.e.li:Jo.an.
pientes. Eceterũet.c.ſi ↄp romiſſariuſ.in fi · et racõ· q; q ine tpis· vacante ſede · coe abſo luit eps · ſi ab⸗
hic ab officõ ſuſpenſus eſt. ibinon.ut dixi in p̃dcã dec· uriſa aualib/ iur excica ſolucõ nõ ſit ſumo põ⸗
quia ſepe · /a.kes igitur reſtituepne nõ erit neceſſaria ti areſeruata. 8. de ſen ex. nup et dixi . S · de elc. ſciãt cũ⸗
c¶ Quouſ ahqua abſolucõ ut no · Jo. lxxj· di. ſi qui s ¶ Pomims · puta ip ius ep̃imoꝛtui· vel ſui vica⸗ Eſeti.
er. x vi.q:vij·ñ qas — π 3 6 A — g 6 e Re, 3 5 9 ₰△ 26. 2 6 3 7 55 1 rij. vel delegati · qu
vemecrps.· e ö. de e . e We n een e deen bͤ eut · 8. de of. ele.
mr̃i. ↄtrac· otra i prudentiã · vel in
er gic er de muniẽ. et bñficio tam diu eoſp o cum habere cenſemus no⸗ferioris p̃lati. qᷣ
no ſufficit cauro; nouerſt ſe ſuſpẽſos quo lumus in aliquo deroga⸗ c ab ecciarum
iam enim ß finſh uſq; reſtitucõnẽ fererĩt de ri nifacius. vij· t¶ Imptiri· hoe te
Negitrv- f6aictis. ¶ Poꝛroubi ex De maioꝛitatea obediẽtia. 6 Bi Sof eo
.C⸗r. „„ 1. . 2 —— — 7 . „ . . * 5 C
dev. ſig · ex par⸗alia de cauſa rõnabili ſibi vacate pᷣt capitu epus antr damna⸗

ti · vbi dicebatur
q; moꝛtuo epᷣo ſuc
ceſſoꝛ d bebat ex⸗
cõmiũcatum ꝑ pᷣde
ceſſo ẽ abſo luere
vñ dicebat ꝙ capi
tulũ id nõ poterat
ſßz falſũ eſt. ut vi⸗
des ad hoc de hẽti.
ad abolendã.s.e
cũ olmm.S.e. li. de
ſup· ne. pᷣla.c.pe.
et ulti. et de in ſti· c.
ij.cũ ſi.ad illud.c.

2.. 1 — cSſ eßs die ꝙ ibi ðꝛ
ſicut heres filius ¶ Gane oſtõnt qua ſu⸗· Actu cu re ctoee ſucceſſoꝛ potẽit
adpaternalut·s. perius ſpẽaliter edidimꝰ prochialis eccie¶illü abſoluẽ ß non
v ſaluei ſe Otra capitula collegia et factũ a wobis ne aliquos = ib⸗ eys ſolũ
icit lex/ꝙ ſ mu ⸗ cerra 1 üfa cęèé debeat. et pt
erwlir d ſenin oↄuentus ſeu ſmguſares p v certos ipius eccie par· edie caolnvAvi
dotẽ doiſſe vidꝛ ꝙ ſonas bona cathedralum rochianos recipiatis ad ſitatoꝛ ſucceſſoꝛ.cũ
ve aſuet ere wl regula riũ ꝗ coollegia⸗ ecciaſticã ſepulturã omino in iuriſdictõne ſuc
lenoie bi de, tarũ ecciarũ vacãtiũ occu ſeruare debetis quanqᷓᷓ ſe⸗ pertun olegnuch
bẽt Pus ipid eccie d pãtes p oſtõnẽ pntẽ quã pulama libera ſit monaſte batur.
bita ſolu Eafes m digiitatibo pſonatib⸗ rio vro ab ap · ſe. indulta u¶ Ei. eaplo. vel
eius ſitiẽtib⸗ alioſ poꝛãtiboa eccii zIIi L . iuriſdictõnẽ ep alẽ
zrrigare no Nber poꝛãtiboa ecẽ̃ijs alijs lo et illi apud wos eleg erint babeng.
Cde uit pᷣſes · xC Fe ap. von cre
b ¶ Oner bo. fab⸗ ece erioꝛẽ poſ⸗
ce hoſpitalitatis — . . . „ſe et facit qð dixi.
recepcõnmis legatoꝛe et nuncioꝛe.ſe· ap.et reliquis ſi.xxi. .s · de ſup ne.· p̃la. e .· ulti · et in aut · de defen · cui. interim
¶q.i.c. i. de pb. de mochis ·˖ de p̃ſcripiacced ẽteg. de cenſi.cũ colla.iij· et dixi · s ti · ꝓPx. c.· i· .
inſt nua. /nus s · de · elec · quia ſepe. ctũ monachi hñtes liberã a ſe· ap.· ſopulturaz.
¶ Edidi D ares pſonaſi aru ecciarũ de quib⸗ loq̃tur ſi paciſcãtur de nõ recipiẽdis aliquibavel certis
¶ ingu⸗ ipa. dee . quia ſepe · ut ibi dxi · prochiams ecẽie alicuins cõpellẽtur pactũ ſer⸗

acantiũ· pnᷣcipalip̃lato·⸗ derog ari.Soł jn eo cy

uare. nec illos ſepelire poterũt licʒ a

pud eos elegerint

m ¶ dero gari·ſ̊ ĩ quo poterat/ bic reſeruãtur ↄſuetu⸗: ſepeliri. cũ p pactũ p̃uilegio renũciauerunt. Qmanauit
dies · Puilegia et ſtatutaibivero reprobãtur.et cx H ad declaracõem eoʒ q̃ no.inno.et oſt.de ſepul. c.i.
eredidiſſi foꝛte aliquis derogatũ fuiſſe. 3¶ Pactũ · quid ſit pactũ habes · S. de vbo . ſ g· pactũ.
Piſcopali.capituluvel is ad quẽ admimſtratio a ¶ QCertos puta maſculos vel tales de tali vmo.
ptinet vacãte ſe. eos abſoluet qs abſo luẽ poſſ b Mibera· h̊ mducebat dubitac em. exquo eni habe⸗

es ſiviueret.mſi a ſede ap.id fuerit interdẽm. edita fu⸗
it ad declaracõnẽ eoꝛeq̃ no.s.e.hns que.et reprobat qð
tenebat gof · a. ne · ſe · va. ila. ms vel ſciſmaticis ca⸗
n ¶ Sacite idẽ ſi ẽs a paga⸗ ptus eſß · ut. s. de ſupp.
ne. p·ſi epᷣus · ꝓuta viſit atoꝛ datus a p̃a.s·e· li. de elec.
0 ad quẽ. is cui · vel ab archiepo. in caſu.g.ę.ji.
de ſup· ne · pla · c. ul. vel electus ad hoe p capitulũ.

b ¶ glegerint · qd poterãt etiã

bãt liberaʒ videbatur ꝙ omes ſepeliri poſſent non ob⸗
ſtante pacto·ſ̊ nõ eſt verũ.ſiẽ et ille qui liberã habʒ nõ
donat. ut. S.· de of. vica. c· ul · et de ele. is cui · cũ ſi. et. C. de in
of. teſt. ſ qñ· in piᷣ et eſt rc huius·c.q p pactũ Pulle⸗
gio renũciauerũt ut ſequitur. ſr mius religioſus el⸗
ern ſet locus e ectus ꝙᷓ; di
miſſus ut ꝗde ſepul·c·ij.m fiſed ex virtute pacti hmõj

electio pdicta caret eſſectu· et no · ſz tale pactũ inter ee

C. de pac. pactũ.

leſias mitu valeat non tñ valeat pactũ ꝙ prochianus

ꝓmittit vel obligatvel unat ſe ſepulturã elcũrũ · uel ele⸗

ctã nõ dimiſſurũ ꝗᷓ de ſepul.c.i·ad hor · S· e· P leriq;. —
a¶ derogetur. ſi pactũ ſecutũ eſt pᷣuilegiũ nõ eſt dubiũ

. q; nõ obuiat puilegiũ quo ad illa quibo dero gatũ eſt ꝑ
pactũ er ẽ caſus

g.de pᷣ ſepᷣ.cũ olm.
ſi aut Puilegiu le⸗
cutũ fuerit cõpoſi⸗
cõnẽ nõ valut ↄtra
Spohcõʒz exquo in

ſepeliri cũ dictũ pactum

madulto bnbſderogour.

. „ 0¾ — „
illo facta nõ fuit Wãuie pa- dezʒ.
md emnentia'nr⸗ . ũi pr̃i factũ a nilia
te der ex Miitn⸗ du ſupun tradebatur ut
ci.omi & caſu ſuã⸗ „ 2r.
dũ eſt pactü · dote ↄtẽta nullũ ad bona
Kamui pa⸗ paternareg reſſum ha be
ctü factũ pri Por m H
a filia du tadeba- ret improbet lex lis.
otenta nullu habe dolo pſtito firmatũ fuerit
bit ad bonapater⸗ ab eadẽ omino ſeruari de
rauerit id ip̃a filia bebit cuno Ygatm eter⸗
ommo ſeruare te⸗ ne ſalutis diſpediũ nec re
nebitur.

düdet m alterius detrinẽ
tum. Ldem.
Maa ex eo fratteſ
pᷣdicatoꝛes et minoꝛes et

c ¶ Quanis tolle
lex cimlis impro⸗

bet qð ẽꝗ. .
d Contenta ißa
filiia.

e Umprob et. q; ue dono⸗
elt de futura rc ect pacta.· cũpᷣlatis capitu
1 noea hneſt dr ſ lis rectoꝛibo et pſoms ec
cedẽdo ſiue de nõ ſu e.
cedendo nõ valet cleſiarũ ciintatu aaſtroꝝ
ßm leges. C. de in⸗ villarũa locoꝛx in quuby
of · teſta. ſi qñ. Ci · domus ſeu habitacõnes

eoꝛʒ exiſtũt ſuꝑ uribo p⸗

ð in dotali. et. l. ule.· „,A „
dotali · cũ ſi. cũq; articulis ab eis vel e⸗
WMHex enilis. pre oꝛũ anteceſſoꝛibo inita ſi⸗
dicta.C.de colll. ae facla ßu.
pactũ wotali. H mi ue facta ßuare recuſant
rũ quare m leges et ea eo pᷣtextu infringe⸗
nonrale faie Po⸗ re moliũtur.q; mgri aut
bivaleat pactũ mimſtriv pons gnaliũ
ne pater filio ſu⸗ ſeu ꝙꝓuicialm eoꝛude non
el 1 a parẽ. affuit ↄſenſus m ipᷣis nec
.l. i. Cſi vel parẽs: 5äl
S0. nõ ita Eebetur appꝛobata p ipſoꝝ gna⸗
pĩ̃i hereditas fiiij lia wel ꝓuicialia capla exti
ncut pr̃is filio · ff ·
de mof. teſta. nam
et ſ velverius nõ “èMƷMs . .
vi pacti repellitur h̊ ꝓpter delictũ. ꝙ pᷣ eũ emãcipacõis

recepit · ut · C. de op · li · l. i qu ã uel aliter ut no·ĩ pᷣdea.l.
baswvian inramtũ ꝑ metũ extoꝛtũ obliget dic pactũ
ut no · o·xxij:q·iij· inter cetera· et · xv. q· vi.aũ cteʒ. et Bᷣ.

g. de iufiuỹ. ſ vero · et · S · me. cauabbas iſta lia. et.s.
de mriut.cũ 9 tin gat.etꝗᷓ.e.li.e.ti.lʒ.faciunt ꝓ illa opi.qꝙ;

nõ obliget · ri debebit. apꝛobata eſt igitur opi.pla.

* — 5 „ N —„
alij mẽdicãtes ↄpoſicões

HB accur:ibi ↄtra perl· C. de legi. et coſti·non dubiñ et . C.
de nup aut. ꝙ eis ſi gnata ſup· l mpialis p de turpi in⸗
ram ento loquiturqua aũt rõne ſcòm leges tenet ↄtra⸗

ctus puberis ſi inrauit qui alias nõ tenet· C. ſi adſus

ven.aut:ſacia. eadẽ rõne tenere debʒ pactũ iſtud iuratũ

et idem m caſu ·S.de iuriuĩ · cu ↄtingat · et vid e quod ibi

crrut multa in diuerß mü⸗

di ptibo inſurgũt ſcanda⸗

la. et ipoꝛx fratrũ quos de⸗

cet puritatẽ omimodã m

ſuis o bſeruare actibo et

abſtiere ab hijs ꝓpenl⸗

us p que poſſit alnjs exẽ⸗

plipnicies gnari fame de⸗
trabitur plur imũa honoꝛi
