£B Riuilegiũ pſonale.hec regula fũpta eſt ex rium.
lege. ff.e. l uilegia quedãa· et. l.in omibo cauſiſ.po
ne caſu. vñj. q · i. Petiſti. de aucte et uſupal.c. ij. C. de leg · le
ges· in fuad idẽ.ff·de oſti.pnl.i.in fi.ff.de cen.l.etatem.
in fi. er: ff. ſo · ma.l.maritus.et.l.ſe ubi hẽs mariti ẽneꝰ
ↄdẽnatur m ſolidũ nõ habita rõne ne egeat cũ marituſ

odẽnaretur inqᷓ;tũ facẽ p̃t habita rõne ne egeat. Itẽ in

pſonali ᷣuilegio.qð datur pñi pr̃0ono et mlitiut ↄdem
nentur in quãtũ facẽ ꝓñt qð cũ pſona extin guitur. ff.de
reg· iur.l.ſũt qui in id:et.l. pr̃onus·et.l.itẽ miles.Et no⸗
ta ꝙ dieit ᷣuilegiũ ꝙ ius ↄmũe ad vnã pſonã directũ
ad omes extenditur.lxi· di.miramur.de re iuð. in cauñs.
ff.de iut.et facigno.l.regula. Gul.er idẽ in ſeptis dire⸗

ctis ad ꝑſonas q; cũ pſomis extinguũtur. s. de of. deleg.

qm·ſic et pacta pſonalia pſonas nõ trãſgreduũtur. g. de

trãſac de cetero. et. c. vemẽs.ff. de pac. iuriſgentiũ.· Epa
etoꝛ-er cõpromiſſum nõ extenditur ad heredes miſi de
ipᷣis eaueatur. s. de arbi·c. ul. Et intelligitur hee regula

de Builegio pſonali id ẽ pſone a ceſſo.jdẽ ſᷣ eſſ pſonale

ex pte ↄcedentis. ut.S.eli.de ſep · ſi gratioſe. Prinilegio

rum ergo aliud pſonale aliid reale· ut.s.de pᷣfũpẽ.mã⸗
data:ſi aüt ſnnpliciter ↄcedãtur an dicãtur pſonali a an
realia dic ut no.xx v.q.ij.in ſũma · x vi · q · poſſeſſones.
er . 8.· de inſti · cũ vemſſent · Et qðᷣ dꝛ h ꝙ Pmilegiũ pſona⸗
le extiguitur cũ pſona· intelligas idẽ m reali ut ſcʒ exti⸗
eta re extiguatur pᷣnilegiũ · x vi.q· vij.q̊ diximuſ. de v. ſi.
abbate · in h. ff· qn di. uſu. ce · l.· uſufructu. qð dic verũ qñ

ipᷣe resvel loea puta eccia ciunitas vel loca alia ſacra vel
ꝓppana deſtruũtur ſupioꝛis aũcte ſᷣm Jo.et lau.qui hoe

no. m pᷣdic.c.et h diximus· ad hoete oſe. di. i placuit. de
no·opis nunc· c.ij·et in pᷣdic· l.uſufructu.nõ & ulterius

vocãdus erit aliquis clericus illius eccie vel mũiceps il

lius loci:ſi aut deſtruatur ab hoſtibo retinet oĩa ſua pui⸗

legia et remanẽt ibi derici. vij.q.i.paſtoꝛalis· xix. q· ijj ·

qui ſemel · Idẽ ſi aũcte ſupioꝛis trãſferatur ad aluũ locuz

vel alijvmatur.x vi · q.i. et ipis .· er · c. ſe. de relig · do. q; mo
naſteriũ. ff· de ↄtrab en. empẽ.l.ede.pᷣm innoc.quiad̊ᷣ

bñ no · s · de no · op e · nüci. e. nj. et liez H dicatur uilegium

tũc extingui cũ extin guitur pſo na.interdũ etiã añ exin

„*

ealũmante · ff. de acti. l. . ad h. xx v. di. c. ul. s. de elec. ſup

glutur ut eũ abutitur ̃ uilegio q tũc mètur extigui.xj.
q· in:puil egiũi.et in caſibo ibi no.et.xxij.di.c.renouan⸗
tes. et de oſti · eũ acceſſiſſent. et de pᷣnile.accedentibo. et de
deci. ſuggeſtuz/Ad aut qð ðᷣꝛ hie qꝙ Puilegiũ ſequitur
ꝑſonam ↄtradicit.s.de vſupal.ex tuarũ.So. Puilegium
inteterminate ↄceſſum pſonam ſequitur pciſe ut h. pmi⸗
legiu aüut vſuſpal⸗
lij oceditur eũ det⸗
minacõne loci et
tpis video eẽ locũ
pſo nam non ſequi⸗
tur · tenoꝛ eni ᷣmle
gioꝛũ attẽdendus
eſt et ſeruãdus.g.
te ᷣuil:poꝛro.et.c.
recepimꝰ. vel die
. vt ꝗj. dieã · Cõtra de
Snilantiqua·xxi · di. demiq;· ff. de off. pcõſu. l. ulti. ub⸗ p5
ſente maioꝛe mmoꝛ nõ vtitur pᷣmilegio.S o.ſp ẽale ẽ ob
ſipioꝛis reuerentiaʒ· et dic ut · S. uel die e ſequitur pſo⸗
nam ſemp habitu licʒ nõ actu.hñc eſt ubiad tempus ſuſ
enditur iuriſdi ctio.lxxxi.di.ſñ quis.uel ob reu erẽtiam
Pioeis: g de off. lega· volẽtes· uel ob certam cauſam.

W☛Memel malus I dez.
Famares malus.
Atum quis I dem-.

C· de cur · fuĩ.l.pnł.Ei ·de hoc dicamꝗᷓ. e.ꝙ alicui
Emel malus · Pone caſuz m ſemel piuro.xxij.q.v.
paruulũ.in ſemel ↄtũace.s·ð pᷣſũp.ſcribã.in ſemel

eo.· ff. de decur. l. s hic & ſumitur eũ qii ſemel malus
fuit ſemꝑ malũ eſſe· et p̃ᷣt hoc dici pſũptio homĩs qꝛ cõ⸗
tra hommẽ ſie pᷣſumitur·pt et dici p ſumptio facti ρ ex
ſemel facto ſie p ſumitur· p̃t dici pᷣſumptio iuris quia
ius ſic pᷣſumit ex facto ut h̊ vides · et ĩ iuribo.s.ſignatis
de quib diuer pᷣumpcõmb⸗ ꝓ ſequẽ vt no.p lo.l.di.
ferrũ · et. liiij·di:fratermtatẽ.p vKᷣ.de ſpon.is quip aecur.
ff. qꝙ me.ca·l.nõ ẽ veri ſmile H̊ gv ides ꝙ pᷣſunnitur ex
p̃ᷣternito circa pñs ꝛ futurũ interdũ pᷣſumntur ex Pñti cir⸗
ea pᷣteritũinterdũ circa pñs · interdũ circa ſunmrũ·qd pſe
quẽ.ut no.xliiij di:multis·xxxiiij.q·i.eũ ꝑ bellicaʒ.de p⸗
ſuptſeribãin pᷣdic.c.is qui.Licʒ autẽ ut.S.dixi.̊ poſ⸗
ſet dici pᷣfũpcò iuris nõ eſt iuris et de iure. admittit en
ꝓbacõ em m otmriũ · er ꝓpbato ꝙ pemtuerit ulteriꝰma⸗
lus nõ dicetur.l.di. ferrũ· de ↄſe· di. inj. c. n· de Hp. eam te.
de teſti · teſtiomũ.ff. de edilł: edic.qꝙ ita.ſaluo eo qdð dꝛ.s.
de heꝛe. ad abolendã · Eillos q;. gͤ · e · li · e. ti. ſup eo.Nota
igitur ꝙ qui ſemel fuit bonus ſp pᷣſumitur bonus.lxi.
di:miramur · et · S. de pᷣſũp · mandata.et prima facie quiſ
pᷣſunntur bonus.xi:qin.cũ in cunctis.de pᷣſũp:dudum.
ff.delł:ij cũ pater · Ero go·qͥ aut ſemel malus ſp pᷣſumi⸗
tur malus ut h· et. ff · de re mii · nõ omnes.Ga barbaris.
C· de ſuſcepꝑ·et archa.l.hñ aliquid et ꝓ cedit hec pᷣſũptio
tũ ex pᷣſum ẽtis natura coꝛrupta·tũ q; huana natura p⸗
na eſt ad dlicta.xij.q.i.om̃is etas.in aut:de monach.
ſivero hijs:coll.i dẽ in ſimili quilibʒ pᷣſuitur paup q;
nudus natus·xl vn.di.ſeut hij. C.de ꝓbac.l.ex pſona.
ff. de magiſtra. ↄue.l.i. Eſi magiſtratus.ubi tñ ꝓ batur
ſemel eſſe ſoluẽdo adhuc idẽ pᷣſumtur . et ſie intelligit
lex.ff.de ᷣuiłcre.l.ſi ereditoꝛes:in fi.Qu eritur aũt q̃re
quis pᷣſumetur vtutibo plenus⁊nõ dinitijs · vide p. bB.et
hoſt.de ſcru.c.vno.Et nota ꝙ h̊ pᷣſũpcõ imterdum tran
ſit ad filios · ꝙ qui pr̃em incõtinẽtẽ habuit incõ tinens
pᷣſumitur · et ob hoc illegitius nõ ꝓmouetur. lvi. di. per
totũ· et metuitur crimen parẽtis in filio.x vi/q ·i· ſ quis
cũad hͥ.s:eliide hereę.ſtatutũ.de ſeiſma.c.ꝛad hoc.ff.de

edil.edic·ꝙ; ſi nolit/alias ſi ſeruus. qui mancipia

pAtũ quispone caſũ.ix.qij c.i.S.& · li· de ſen · ex. eum
Auis . Hñ. ff. de negg · ſi pupilli · Gſed ſi ego. vbi ſ

Ha.l.penl.imputatur eni

liber homo geſſit negoeiũ filij vel hm peculiare tmm . otẽ

placõne ipᷣius ratihabitio ſequẽs pr̃is vel dni mil ope⸗
ratur. ꝙ p ratib abicõnẽ nõ tenetur ultra id ad qð pᷣus
tenebatur ſeʒ ad quãtit atẽ peculij· Contradicit ad pãæ
regulã. lx. ꝗ.ij lug duñ.x vi.q·i· c. ul. .· de elc. ; ſiẽ · de hnſ
que fiut a pla:cum nos ·de iure pa. cura· In hys inribug

habʒ quis natũ qðᷣ
ſuo noie nõ eſt ge⸗
ſtum. So. dixerut 1
n g n un habere nonßt qs iyſus
hbabẽ ꝙ meo no⸗ noĩe non ẽ geſtü. dez ·
mineno eſt geſtu AAtihabitionẽ retro
ꝑ iuma pdcã ut no. rabi.a madato nõ
de relti · ſpo· cũ ad
ſedẽ. in glo· penb. ð
ſ hec ſoluc extir⸗
pꝓatur ꝑ bãc regu⸗

Finr. Alij vixert hoc fallẽ in ſpalibo in quibo mtũ ba⸗

Beo qd meo nomie nõ eſt geſtũ p iura pᷣdicta· et hoe no.
in pdeã de· ꝙ hẽ.· in glo · ſc patʒ · vel die ꝙ in. c·lug duñ.
HEiit o dmacõ facta nome ꝓryepiet ſpes m eo poſita

ꝙ ratũ hr̃et ut bi no· Serius dic ꝙ oꝛdinacõ facta a nõ
Prio ep̃o bñ tenet quo ad oꝛdinẽ liq nõ quo ad execu⸗
tionẽ . s · de tẽpo · oꝛð · q/ traſla cõnẽ · S. e· li · e · ti · c · i . er · ij · ibi
igitur ep̃s ꝓprius nõ ratificauit collacõnẽ oꝛdins quo

ad oꝛdmẽ q& no erat ncce ſ executionẽ illi diſpenſatiue
otulit quã nõ habebat. Alia etia ium no ꝓrie loquũtur

te ratib abicõne ſ de quodã nouo oſenſu que ſut valde

diuerſa er ſup hoc vide qð dica ꝗ·enõ firmatur. Itẽ con
tra. C- ad maceòl· ul · ubi ratũ habet pr̃ ↄtractũ filij ſuo
noie nõ geſtũ. S o. dupliciter pᷣt eſſe geſtũ meo noĩe.vo
caliter ut · S.c. li de ſen. ex. cũ quis ct realiter ad mei pin⸗
ſu fit in mei pᷣindiciii ff· ad maceðᷣ.l. iet H poſſum ratum
bre ꝙ qð ius ibi reprobat ꝑ diſſenſũ aprobat p con⸗
ſenſũ. An aut vnus index poſſit ratã hr̃e ſam latã per

„ „

aliũ · idie ut no · ix · q · ij. c. i. de hijs q fi a pᷣla:cũ nos/de of.

del eg · p rudẽtiã in glo.ij.in fiet p bᷣ· brix · in gqönevene⸗

riali: q mcipit: ep̃s mutiñ. de materia huins regule ad

de quod dicam ꝗc· ꝓx · ſuptaẽ ex.l.ff.e.ti.l.hoc

Atip abicõnẽ.hec regla iure· C.dei ecit · et. l. ſemp

qui Ci · Pone caſũ in indicijs · nj. q. vi · no ſo lẽt. S . e· li . de
iuẽ iut. c. ul. ff. de indiẽ· licet m maleficijs: Se li de ſen. ex.

cũ quis·i ſeñ in ↄtractiba. C.ad maceð.l ulet habʒlocũ
hec regula in caſu·S· c· ꝓx ſcꝭ qñ meo noĩe geſtũ eſt qꝝ

tũc rat hr̃e poſſum et ritihabitio retrotrahitur et man
dato ↄpabitur. Sꝙnũ nota ꝙ ſi infra certũ tꝑs teneoꝛ ali
quid facè et alius id fecit noĩe meo infra id tꝑs quo id
facẽ deb eba debeo illud ratũ hr̃e alias ratibabitio nõ.ꝓ

„.

delſ. ij. q: vi:nõ ſolẽt · ibi· ꝙ; mox reus ratũ hr̃et.ffrẽ ra.

ĩtüe culpa tacite renũcia coms
ar. ↄtra. S· e li de pben. ſtibi. j. hec autẽ regula fallit in
caſu.ff. de hijs qui no.infa.l.quid ergꝗo.in pnᷣ ·nõ enĩ no
tatur im famia pater quinõ iuſſit filiũ ↄtrahè cũ mulie⸗

re que erat infra tꝑs luctus licʒ poſtea o ſenſerit vel ratũ

habueritratio q; ibi ſpectatur mitii ut ibi· vel eſt ratio
q li cet ratibabicõ equiparetur mandato uth̊ nõ tamẽ
luſſui ut ibi iuſſus eni neceſſitatẽ imponit·mãd atũ non.
ut · no· ex.l· ff. ꝙ mſſi l. i · ſi ego quero.et.ff. q; cũ eo.i·i.

ct.l.ſi mãdatoꝛ nec opatur madato quo ad ſpẽm actõiſ
q; datur actio neg · g ff. de neg· g ſi pupilli. E ait p̃toꝛ·

ubi mãdã do datur actõ mãdati ff. de ꝓcur.l·licet · C ea
oblig atio. ↄpatur aũt quo ad effectũ. et ideo nõ dixit ꝙ
ratipabitio ſit mãdatũ ſᷣ qꝙ; mã datospatur Itẽ fallit m
caſu·ff. de of. ꝓrõſu · et leg. · obßuare · m ſi peſul enim

d ¶ Actoꝛi· S.· ff · de in dic. ſ quis ·

dãd leg atũ anteꝙ; in gredi atur pum aã miagit ñ au

poſtq; mgreſſus eſt dationẽ illã rat habuitvalet nõ
tñ retrotrabitur ad totũ tpus ſ̊ ad id ti qn ingreſſus ẽ
ꝓiuũciã ut ibiracõ ratihabicõ oꝑari nõ pᷣt mſi quod
poſſi mãd atũ exp̃ſſuʒ. Itẽ fallit.ffde aequi·hꝛe:qᷓ michi
bona.Guſſumubi ratihabicõ tutoꝛis in a denda hẽdi⸗
tate mãdato non
ↄꝑaturet eſſ ideʒ
muemre in omibe⸗

„ łʒ'—ü7 e in quibo deñ derre
eſt dubiũ gart. tur miciũ. et Kc nõ
NDm ſut partiu iura eſt cõtra x vi · q ij ·
Nbſcura reo fauẽcd Epoteſt. Fie as⸗
. S ab inicio · et ꝗe no
elk potius ꝙᷓ actoꝛi. Ide. firmatin · a i. di⸗
g. qui ma.ac·poſ.

inſup· Itẽ fallit in caſu.. de ſe p. nõnulli ubi de hoc.· et.
ex ꝓte decam in fi ubi noõ valet ſeptũ mpetratũ ſme mã

dato licz ille cuius nomĩe impetmtũ eſt poſtea ntũ ha⸗
beat et hoc facit ins acquiſitu illi ↄtra quẽ facta eſt un⸗

petraco quod auelli ab ipo inuito nonp̃t ad hH. 8.· · li. de
Alec · ab eo qui ↄtra· et eſt h· huic regule in eo qꝗð dicit ꝙ;
ati habi cõ retrotrahitur qð dicit lex ꝙ appdlãs ↄdẽna
natus de furto ſi nõ ꝓſequitur appellacõnẽ retro notat
infamia- vidꝛ em ratã babereſmaʒ f· d hjs qᷓno mfa.
Al. furti· Olm dubit ab atur an idẽ ĩ excõicacõe poſt ap ·
lata.·ſ̃ dic ut · Sc.· li · de ſen · ex · licet· Et ſcire debes ꝙ ſi fa⸗

ciens odẽnatus eſt ꝛ⁊ ſatiſfecit ſentẽtie nõ agitur ampliꝰ

tra ratũ habentẽ ad mtereſſeſ̊ ad penã bene. f · de v·

ect vi · arma.l.i. quotiẽs · ff· de admi. tu.l. tres tutoꝛes · ff⸗
de iuriſdi.o.mdi.l.adeo· aAa ſũpta eſt ex.l· f· e. ti ·

Em ſůt ptii· dec regu:l.fauoꝛ abilioꝛes. Done
u. iij · q. ix. indicas s· e· de f· inſtru inter di lectos · ff · de

C

acti-et obligac arnianus. Hec autẽ regula ver eſt miñ̃

actoꝛ fou cat fauoꝛabilẽ cam puta mr moni libertatis
teſtam ẽti velꝛotis·tic enĩ fallit regula fauẽdũ ẽ acto
ri.xxxnj.q·i·ſi quis accepit· S de ꝓbac.ex lris ff. de ma⸗
numſl.anpnl-Et hʒ h̊ regula locũ nõ ſolũĩ ſmia ferẽda
ut · S· h̊ etiã im iam lata puta a duo b⸗ oꝛdiarijs vno ab
ſoluẽte ⁊ altero ↄdẽnãte· tenet enĩ ſnia ꝙ reo lata mſi in
ſupra dictis raſibo · s.de re inð. c · ul. ff.ð re iuð ·int pares-

Et nota ꝙ dicit obſcura· ſi enĩ certũ eſſ reũ eſſe obn oxiũ

pumretur· q culpa eſt relaxare vimdictã. xx viij. di · qiia

9

ſunt et hor dico cũ eſt certũ indici ut indici ſetus ſi ut

deo. de off.oꝛdᷣ·ſi ſacerdosvel uthomim. in . q· vj. in di⸗
obnoxiũ abſoſuituridem ſi dubiũ ut ̊ videsſanctius
eſt enĩ nocẽtẽ abſoluẽ q́; innocentẽ ↄdẽnare· ff. de pems

abſentẽ. et ſic in re dubia fertur certa ſnĩa· cõtra · xi· q·in.

graue · de ſpon. de muliere · ad hoc · C. de traãac ut ſn fu . h
Pic nõ eſt dubiũ imo certũ ꝙ exquoactoꝛ non ꝓ bauit

clare reus deb; ab ſolui · vi· qul. actoꝛ ut ec · bñf- ut nr̃m·

Cde ꝓbac̃ actoꝛ·ſic.no B.de ſpõ· iuuems· et vide qð de

triplici ambiguitate no. xxxin · di. c. ulti ·

c¶ Reo. ſic dicto a re q petiturvel ſuꝑ qua inpetitur s·

. — „

ſti.ſpol.cũ ad ſedẽ ·in glo · i· in fi. In ſũma igitin nota ꝙ
in obſcuris potius ſauetur reo qᷓ; actoꝛi mñ fauoꝛ cauſe

aliund in ducat ut.S· dixi · hinc eſt ꝙ cũ ſemiplene ꝓ ba⸗
muit a ctoꝛ et talis cauſa in qua nõ ẽ deferẽdũu iura
puta ermnalis vel famo ſavel ardua · C. de ꝓbaẽ · ſcam

ramentũ

ℳBB

¶dev· ſig. foꝛus ·
intencoõne· ubi ambiguã o7onẽ actois in ſuivtlitatem
inter pᷣtamur.S oillud in phcipio litis in quo fauetur
actoꝛi.bic im fine in quo fauetur reo ꝗð die · ut no · de re⸗

.

ix.ncce.S.· de ind.

arb:ñ cũ dies Eſi

4
— — — — — —
——— L

1

deferẽdũ a ctoꝛi.de inriur · c ul.nec intelligas bãc regulã
in obſcuris ꝓbacõib inductis a reo qꝛ illas interpᷣta⸗

Niudieni po
ne caſu in· g. .

nouit. et · S· e. li · de
ſe ptis . ſtatutu. E⸗
mſup. et· Eſe. ff. d.

aceeptio pſonarum

Bneeronjauen. Bnoꝛrãtia factinon
noꝛes amns ne uris g.
rnr eſe deenſo iurig excuſat. Idẽ,
nocẽdi. C. de ſta · et

magi.l ul. ad hoe S
ro.Signãtur ↄotra⸗·
ria ad hãc regu

. .

biliſſimus. xxiiij:qi.quiotrapacẽ.s· de of. deleg· ſane · j.
S. e.li·de of · del· c. n. er de ſen. ex . q; piculo ſũff. de pemſ.·
aut facta.C· de mõ mulc. eos. in fi et · S· de ſimo ꝑ tuas · j.
ubi de hoc. So · in pems defertur di gntati pſone. ut ibi ⸗
et de H̊ de trã ſac·c.ul.ar/oↄtia.g.de iuriur:cu quid ã.dic ut
ibi. dẽ in ſedẽda aſſurgẽdo.xciijdi:nõ opoꝛtʒ:et no.ij ·

.q. ix. c. ul. In iidieijs aut vel ſnia nõ eſt hnũda pſona:⸗

accep ut h̊ in eis enĩ equalitas eſt ſeruã da. C·de pxi·
ſacro.ſeri.l.in ſacris: Id em in pnĩe exhibicõne· xx viq

vjij ſacerdos.in pn. In fide xpᷣi ſuſcpienda: de oſe. di.
iinj.nec quenqꝙᷓ· Et in alijs ſacris· de rõ ing. ſer . c i. et m
pauperũ recep cone eũ ſuffic poſſumuſ. xlij.di. qui eſca⸗
mus · et in alnjs opibs pietatiſ. x vi.qi.ſi cupis.hoc ergo
quod dicit m iudiens:ſoluit ↄtrmria. Et nota ꝙ mdiciũ

interdũ pomtur ꝓ eo qᷣpᷣ cedit ſmam ut h̊.· et. ij. qi. ñeut
ſme indicioctc m pᷣnmis· Interdũ ꝓ ↄdẽnacone de oſe.
din.timoꝛẽ:Interdũ ꝓ di ſcrecõ e. jn · q. vn . Ctria. Inter⸗
dum ꝓultima volũtate.s·e.li:de ſepulc: penł Et nota

ꝙ licz index utinõ debeat mindicns 2 ccepeõne plona⸗
rum ut h̊. et in ↄcoꝛ.tñ utile ẽ m arbitrarijs indicẽ grati⸗

nam o ſtõnis: de re n cũ eterm. S. e. li.

vmato ignoꝛãter a ſim omacoi.q:i. ſi qui a imomacis.

collatũ · S.e.li.ðᷣ phiſi bnñficia.ſile e.li.ð̊ ſep· g ia. In eo qᷓ
locat militi credẽs eũ paganũ:ff. locati· l.ſtignoꝛãs.no
enĩ diſciplmã ↄtẽpſit qͥ militẽ ig noꝛauit ut ibi. In igno⸗
ratia umis pone caſũi qiiij. notãdũ infi.s.· e. li· de ̃b.
Hec regula nõ mdiget gloſis cũ eius materia plemſſiẽ
habeatur.i:q/im. Enotandi:m textu er glo.xxxvin di.
in ſuma. et de hoc die ut ibi. Vnũ no.· ꝙ cu queritur de coõ⸗
demnacõne expenſare dicimus ꝙ in pneipali cĩ ꝓbabi
lis erroꝛ excuſat a ↄdẽnacõ eiij.qin.c:p aulũ. de elec. c. i.
i fr s.e li:h̊ m cã appellacõis mdiſticte victus ↄdẽnat
victoꝛi in expẽſis n.q:viomimodo·s.de ap· ſepe.C. de

ap. eos.G ne temere· Ratio auũt huiis dmñ iuris colli-

gitur ꝑ hãc regulã. in phᷣcipali onĩ cã eſt erroꝛ facti.qʒ

m ea ex ꝓba cõiba q̃ in feõ ↄſiſtũt ꝓceditur.ſ̊ m appei⸗

lacoms cã ꝓ ceditur ex actis pᷣ oꝛis cauſe · vnde ibi eſt er
roꝛ iuris er ideo nõ excuſat a ↄ dẽnacòe ut h̊ · et ideo no.
inno. ethoſt. S. de do. et ↄtu. finẽ· ꝙ ſi m cã ap.non ꝓ cedi⸗
tur ꝑ ſola antiqua acta ſ̊ inducantur/pbacones nouep.

reus · Si aũt talis ẽ cauſa in qua ſit dferẽdũ deferri debz
reo mſi ex circuſtãtijs pſonaꝛet cãe videatur iudici illö

murↄtm ei de ꝓb acẽ lit· qdᷣ dic ut dicã ꝗᷓe: otra aum.·

N. iudicijs non eſt

— —
*
— K
—
— . . .

lã.·xl.dic.i.xl v.di.eũ btũs· xc vij.di. no⸗

*

quas ꝓnũ cietur tüc ꝓbabilis erroꝛ bñ excuſatvietum a

demnace ꝗð verũ putoeet vid: caſus pd ce dee. g.· e. li.

de elec. cii. in fi.Ad pᷣmuũ dicti⸗ hauiius regule ſi Stur ↄotra⸗

rinm:xxxiiij. q. ij. in lectu. ubinmmpomtur pñia ꝓ babilit

ig noꝛqti factu illud ad cautelã ſtẽ ö. de coſe. di mij qui

bis ubi ig noꝛãter rebap tiatus oꝛdinari non pᷣt lud

ſpeciale et pumtur
ſme culpa ſbeſt tñ

Mm quis in ius ſue⸗

cecdlit alterius iuſtaʒ ig⸗

Pm quis nm

ignoꝛãtie cãm ceſetur b̃e. Aius. Becregu⸗
3 NDia reſtringi Ide. la ſumpta eſt ex.l.

ct fauoꝛes cõuemt rius. Pene ca ſum.

xvi:q.in.ſ ſacdo⸗

ſum ibi notatum.
et de iurpa . eufa. et

F· dep oſi· l.i. in fi. et.l.ij ibi enĩ heres vendẽs rem depo⸗

ſitam credẽs illa eſſe defuncti nõ tenetur ad rem ̊ ad p̃⸗
cum. quod aut m hac regula vᷣꝛ verũ eſt ſi c io ſucceſ
ſoꝛe agatur: ſecua ſipe agat q; certii ebuit eſſe de fa⸗
cto ſuio cũ ad indiciũ ꝓuocat ut in pdicl.qui in alteriꝰ.
et eſt ſi· q; deliberatoꝛie dantur reo nõ actoꝛ qr certus

debz eſſe ad indiciũ ꝓuocãd. de h dicaꝗ. e. nõ licʒ · cũ etiaz

ſi agat,ꝓp babilis poſſ eſſe ignoꝛan tia. Intelligitur aũᷣt
hec regula gnaliter de quolibʒ ſueceſſoꝛe ſiue ſit ſimgula
ris ſue vmuerſalis/de quibo dicã ᷓ.e. is q in ius vo. qvi⸗
derur ð: ſ non elt & ibi loquitur de iure h de facto.vbi &

qu erétur de pᷣſep̃cõne in qua ſufficit bona fides.qð dic

it. S. eli: de p ſcp. c:i. pſcribẽt ſueceſſoꝛ bone fidei qð nõ
pcribet pᷣdeceſſoꝛ cũ mala fide.ubi auũt reqreretur titulꝰ
ſi minſtũ titulũ habuit pᷣ deceſſoꝛ talẽ qui non det cãm Pp⸗

ſeribendi ſuceeſſoꝛ qui eodẽ iure vtitur nõ p̃ᷣſcribit. ff. dd

diſ et tẽp. pſcp· l. eũ heres: Et adũte q regula iſta ve⸗
mt exẽplificatiue ad pᷣcedẽtẽ/ig noꝛ ãtia facti pbabilis

„

excuſat ut ibi· et ſi m ius ſucceſſit alterius ut B.

ia reſtringi. Done caſu in pmo dicto.xxxv. q ijj.
quod ſeripſi ubi pulegiũ odioſuũ de ↄtrah ẽdo ſcʒ in F§⸗
du ꝓ hibito reſtngitur·s.ð dec:tua:·jiubi decime noualſui

nõ aecc reſcut laicis pnᷣtbo tecimas m feudi et. S. e. li. de

hi pſbite. c· i:et ul. In ſedᷣo pone.x vi. q·n c. i.S·e. li. de P⸗

uileg licet. n. Henñ. C. de ſen. paſſ. et reſtitu.li.que canomi⸗

lata eſt. ij. q: in:/ m fi et ↄ con ad hanc regulã. x vi. qiij. G
potſt. S.· c· li de Puil. ne aliqui ff. de libᷣ. et poſtu.l. cũ qui
dam. ſi g& ins vel pᷣnilegiũ odioſuũ ẽ reſtñg endũ eſt.ſi fa⸗
uoꝛabile amphãdũ ut/s.ſi fauoꝛabile odioſi ut mace
domanũ ampliatur pacto ꝙ illi iuri nõ p̃t renũciari:.

ad maced ·̊ih pater. in fi. Itẽ extẽditur nõ ſo lũ ad' pe⸗

cumã ſ̊ ad rẽ aliã datà in fraudẽ.ff· e.ti·ſ̊ iulianꝰ. Emu⸗
tui · et. l. in · Ei. Et p hãc regulã ſoluũt ↄtrariũ dec. de deẽ.
ex pte.in. ad dec e.ti. eũ oↄti gat.in dec.enĩ ex pte · erat fa⸗
uo ſc p nilegiũᷣ.etideo ↄceſſis decis intelli gutur etiã cõ
ceſſa noualia. h̊ in dec cũ ↄting at:erat odiũ ſe; pᷣſeripcõ:

s.· de pᷣſcpᷣ· vigilanti ·et ideo licʒ pᷣſepᷣſerim decias nõ vi

deoꝛ p ſcpſiſſe noualia poſtea mſurgentia ut ibi. Et faẽ

ad qõnem quã no.oſti.s.de p̃ſepᷣ.cũ ex officij.de pᷣlato

qui pᷣſcripſit vm̃tacõnẽ ⁊ nuũqᷓ; fuit ꝓcuratus modo petit
Pꝓcuracõem an ſit audiendus.·et dicit ꝙ non. p̃ſepᷣtio e⸗

nm odioſa eſt ideo vnũ ſme altero acquiri pᷣt ꝑ eã · nec

aunc ẽ viſita cm annexa ꝓ curaco ſ̊ ius còe fauoꝛa bile
et ideo viſit acòm que de iure cõi fit ãanexa eſt p curatio.
ut hłᷣi odia igitur reſtgẽda fut vñ alterius odio quis

.

grnu ari nõ debʒ ꝗ· e· nõ debz · et adde h̊ qð ibi dicam:

cauſa ſcʒ miuria p.
miſacramenti vel

.ff. e. ti. l. qui im alte

.tes · ſc ᷣm terciũ ca⸗

Ecet ceſſum. pon ecaſũ · xx v. q· n · c.i. et · . . · li. de
ot cui nulinin aut coll· vi . oſtõ · qͥ de dig · in fi
ubiſfiliuſfa p di gtatẽ ſbi delatã factus ſui iuriſ di gtatiſ
ſue admiſtracõe fimta rmanet ſui iur adᷣ. s · e · li. ð Pui.
rxc. i. m Pn:plegi SE pnepis ſũt p petua hoc veruũ eſt in
0

realibapſonalia eni extin guutur cũ pſonis:qð dic ut di
Idẽ dieo de Puile⸗ .
gio ad tpus dato —
Poneraſuwhg. ampliari. Ldem.
tua. . c · li · de ſopt. C) Erur oerſſium a pn⸗
ſi ꝓpter · et licʒ hoc — rre 1à Pn
expmatur de pnci cipe bñficiũ eſſe maſurũ.
pe dẽ m bnfiers dultü a iure Idem.
alioꝛe xn qn. ſe⸗ M
piſcopus · de mſti ·
cũ veniſſent · pñt .
eni epi dare Puile

gia.de rẽ indi cũ intervos. de hoc · xx v· ꝗ· j. in ſuma · Et
nota ꝙ Puileg in debeat eſſe ppętuũ ut h. extiguitur tñ
AIpter abuſũ delictũ · negligentiã · ↄtrariũ factu.et ſupue.
mens enoꝛme p̃udiciũ· qð dic ut no.xxij·di.renouatel.
xi.q·inj.pᷣuilegiũ.de deẽ. ſuggeſtum. vnũ dico ꝙ ab ipo
pncipe vᷣba pᷣmilegnj interpᷣtanda ſũt ſta ꝙ alteri enoꝛ⸗
me pᷣmdicin nõ afferãt. s. de. v.ſig quid ꝑ nouale. ſi au⸗
tẽ ex poſt facto ſupuemat pᷣindicium· pone caſũ pꝑ dec.
ſuggeltũ. H cũ ſit neceſſe directe vemre cõtra vba Puile⸗
In crederẽ ꝓponẽdã pnᷣcipi qõnẽ de pᷣ ulegio qð de no⸗
uo tẽdit ad noxã et ↄtra illð nõ debere ꝓPa aũcte vemiri
yIm lau.:qui i̊ ſentit xx v·qi:in fiet ᷣ m pᷣdctec ſug⸗
geſtum mul- glo. ⸗lus ᷣm quoſdã pᷣt puilegiũ in al⸗
b¶Phcipe.qui ſo⸗ terius pᷣiudiciũo ferre·ix.q.iij.nuũc
vero . et e le ·s· de ↄcel. pb · ꝓp oſuit · C. de quadriẽ. p̃ſepᷣ.
pn a ʒenone. qð non eſtveru.ut no.xxv.q. ij.in ſũma.in
c¶ Manſurũ et omm malicie er diminucom ↄtra 4 pnᷣ.
trariu:m aut ↄſtitutio.q̃ de dig:libᷣ:in fi:colla.vi. Et no⸗
ta ꝙ hoc vbu decet · qdð pomtur in hac regula quatũ ad
ipᷣos ſubditos neceſſitatẽ inp oꝛtat quatũ ad ibᷣm pn⸗
cipẽ honeſtatẽ · ĩ e enĩ pᷣuilegiũ ꝑ ſe ↄceſſum diminuere
vel moderari⁊ etiã in to tũ tollẽ pᷣt.pᷣmũ ꝓbatur · S. e. li ·
de deci · c. ij. de ſta. regul.c. vno.de Puil.c. i.et.c.ne aliqui:
et. ciſe: ſcdðᷣm ꝓbatur·s·e.li. de elec. q ſepe. de immmu. ec·
clericis de ſen. ex.ceul.i fuad h.lxiij.dic. verũ. C. de le⸗
i· digna vox.· ⸗Po ne caſũ m li cẽtia nubẽdi data
Eaduſti ainre.? ab apko. xxviñj di de bijs in äno
dato ad ꝓ moconẽ ſacerdotij.sS.·e.li.de elec ↄmiſſa.in q́̃⸗
drimeltri tpe dato ↄ demnato in pſonali actõne ad ſol⸗
uendu.f· de re indi:l.iiij.ſi quis ↄ dẽnatus.Còtra.s · de re
inð.qð ad cõſultationẽ.s.de ap · cũ ſit.et.c· oblate.ff · de
re nð.liij cũ ſuis ſ. So.quoddã ẽ mris bñficiu qð nõ pᷣt
alicui auferri ut in ducie·x. dierü ad app ellanduũ:ij:q·. vi.
anterioꝛũ· inducie.ij· annoꝛ⸗ ad petendãâ reſtõnem.s· e.
li. de in integ. reſti · c. et iſtud verũ eſt in iſtis et alijs in⸗
ducijs que dantur a lege ſme tacito vel expᷣſſo nnnmiſte
rio indicãtis Auoddam qð ſme cauſa auferri nõ p̃t et
ſic mtelligatur h̊ regula.ſ̊ cu cauſa ⁊ cĩ ↄg mta bñet no.
de hoc plene in dicta dee. eü ſit. et illud verũ in inducijs:
que licʒ tur a iure interuemit tñ in eis tacitũ vel exp̃ſ⸗
ſum mimſteriũ indicãtis · ut mm delibenitoꝛijs·xx dierum
ct ſiln ba. A & h dicit ꝙ bñficin iuris nenmm ẽ auferen⸗
dvum. intelligas ab hoſe et ſme cauſe ↄg micõne alio enĩ
mre inter du tollitur alterius iuris bnficiũ: pone exẽplũ
m ſolẽniter vouẽte qui nõo trahit.s.e.li.devoeet vo. re.
.cvno· In ↄtumace imnõ vemẽd. In notoꝛio crmĩoſo
et in ter cio appellãte qui nõ audiũtur appellãtes · xxiiij ·
q · ij · de illicita. de ap . ꝓPoſuit: er. c. ſua nobis · C. ne liee ·

NOn ſr matur tractu

mvna veadł ca ter.ap. ꝑ totũ. ſ̊ vbiius aufert velꝑmit

tit hoĩem auferre ceſſat regula ſicut ẽ videre in pre qui
a iure habʒ vſuũfructũ in bonis aduẽticijs filn. C. de Ho.
q li.l.cũ op oꝛtʒ.et · l. ul.et tñ aufertur ꝓpter relmquẽtẽ ea
cõdicõ e ne ad ꝓrem vſuſfructus puemat in autẽ. ut li
ma · et a.m pnᷣci · Itẽ a lege datur marito admĩſtracõ bo
è noꝛũ pafernalinz.
et tñ pᷣt auferri p
mulieris ꝓbibico⸗
nem. C. de pac. cõ.
q fint ꝓ mittẽte le⸗
ge p homiem fieri
nõ videẽtur ſ̊ potiꝰ
p legẽ ymittentẽ·
Et elt Hec regula
ꝓ ceri co eſecto qͥ
Sfirma coõnẽ æbot
petere ꝗ.tres mẽſes· ut.S.de vlec· qᷓ ſit· poſt pᷣſtitũ oſen⸗
ſum ut ibi. ep̃s enĩ ei mãdat ꝙ petat ↄfirmacoeʒ ꝗ·mẽ⸗
em. videtur eni ꝙ nõ poſſit ̊ mãdare · ex quo eni eodẽ
vel alio iure nõ cauetur ꝙ ̊ poſſit · æS bñficium illi electo
mdultũ tollẽ nõ poterit p hãc regulã ·et ea que: s· dixi ·
Vn firmatur. Hec regula ſũpta eſt ex·l.ff·e· ti l. qð

ab micio pone. caſũ · i. q/i. pncipatus ubino oua⸗
leſcit ſmmo macus in greſſus . S · e. li . de ſep· li eo tẽpe · vbi
ſpectatur impꝑ etrãtis etas quã babebat npetracoms
tpe. ff · de v. obli · mter ſtipulatẽ · Sſacrã ubi nonvalet hi⸗

bñ̃ᷣſiciũ non elſt alixui au⸗
feren dum. dem.

tpis qð de iure ab initio

beri homĩs ſtipulacõ licʒ poſtea fuus fiat ad : dẽ.sS· e

li. de ſen. ex. licet.ff. qui et a qui. malib·l. ſ fuo. ubi liber⸗

tas data ſeruo ali eno nõ valet. lic: poſtea efficiatur ſer

uus meus.ad idẽ inſhi quibo nõ eſt pmiſfa. teſta. Cp⸗
terea ubi teſtamentũ furionvel mpuberis nõ vaß lie;
poſtea æfficiatur maioꝛvel ſane mẽtis. cõ coꝛ.ad Hᷣ·xvi.
q · in .· Vpt . v. ꝙ ab micio ·. s · de lec.auditis · cũ ſi. Nota g&

ex hac regula mtiu ſp ectã dũ alibi habes de fine · H. p⸗

ſequẽ ꝓcardũ.ut no.s.de elec· dudũ · Item nota quod
a pncipio nullũ eſt ipo iure tractu tpis nõ roualeſcere·
ſecus aut ſi nõ eſſ̊ nullũ ̊ ãnullãduʒ · S· de poſtul. bone .
nj de ele · ꝙ ſicut. Expᷣſſe õ· xij··ij·ſi qua & rebo. xvi · q· i⸗
c. ulti· de hijs qfi· a pla:eũ nos· et ibi deh de vegulſigm⸗
ficatũ. de iure pa:cura:de deſpon im pu. de illis de comg·
ſer. ꝓpoſuit.ff· de riti nup.l.ſi qs in ſenatoꝛio.C d nup.
et h ↄtra. In hins omibo dicitur ꝙ cõualeſcit qðᷣ a ꝑłci⸗
pio nullũ erat. So· ad.c.h qua de rebo.dic ꝙ non ob. m
Jo.cui ibi no ꝙ otactus factus p clericos vacãte ſede
tenet ipo iure ſ reſtituitur eccia · SZʒ hug · ibi tan. gof. er
Be ne ſe.va. c·i.dicũt ↄ trariũ·ſ·ꝙ nõ tenet ipo mre ·et
dicũt ibi reſcindi quãtũ de facto ꝓceſſit · et ꝙ pᷣt poſtea
pab eri ratũ dici t eſſe ſpẽale fauoꝛe eccie. vel die g nali⸗
ter ad illud et ad omia ſup dicta cõt faria ꝙ; illud qð ab
imcio nullũ eſt non firmatur ſolo tractu tpis ut h ſcut
em tpus nõ eſt modus inducẽde obligacms. x· in ·
q; ↄpgnounmus.de cenſi puemt · C. de pac. ſi certis ams ·
nec tollẽde.s. de pᷣ ſep · cam . ff. de ac. et ob. l. obli gacẽ nu ·
Eplacæt · ſc nec repande ut h· ad idẽ.fj.de ſer · ex poꝛ.ljſ̃
minoꝛ.ſ̊ nouo ſubſequẽti ↄſenſu inte vdu tacito interan

expſſo ſublata ci impednmẽti bñ. ut p oõtraria ꝓbatur

ad hoc.C. ſ ma. fax.ra. ha.l.i ex· ij. ꝓbatur ̊ optie.s· e.
li. de deſpon. nnpu. c. . valẽt ex ſubſeq ẽti cõſenſii ex
nüc nonut ex tuc · ſi ff · de offt · ꝓ cõ ſu . l. ob̃uare · in fine.
pecia le tñ viðꝛ: ſᷣm hin ↄt ractu minoꝛis ubi nõ tenet
tractus mi tutoꝛvel curatoꝛ ibiſt pñs lic: poſtea cõ⸗
ſentiat.inſtide auct.tu. ¶tutoꝛ. ff.e.ti·l· obligari. Itez in
electõne que ſi nulla ẽ ſubſequẽtiↄſenſu nõ cõfirmatur
te elec. auditis · m. B· qui ſ no.s ·de re· ec· alie · vel non ·

—

—=—— — — —

— — — — —

dudi.im glo·magna in f- ſ̊ adhuc ob. et ſo lueõiↄtradi
eit pᷣðᷣ.dee· s· de iutpa. cura· ubi etiã tractu tpis cõfirma⸗
tur qðᷣ ab mtio nõ valebat.ſo/jbi nõ fuit ſolus tractus
tpis h̊ bona fides cũ tꝑe legitio qð pᷣſeripcõnẽ induxit

et facit qð dixi · S·e· cũ quiſ.vel fuit illud ꝓpter ſcandalũ
vel fuit ibi etiã tacitus cõſenſus epi ut ibi no· Itẽ ſolu⸗

tioni ↄtradicit.s·.
de eo qui duxit in
ma:quã pol p ad-
bfrogi N ſubſiſtit. ¶dẽ.
vinente p̃ma mo En ẽ ſme culpa qui
ma prima ex no⸗ rei que ad eum nõ pꝑtinet
uo conſeſu eonfir ſe immiſce.
mari non poteſt · “
So · illud eſt gter
impedim entũ per
petuũ ſcʒ adulteriũ . . .
cũ ſpõſaliba de facto. ut.s· e. ti · e. ul. lieʒ & ſupueniat ca⸗
ſus ſcʒmoꝛs pᷣme a quo potuenat cũ ſcdᷣa mrm omũ im⸗
choari remaner tñ imp edimentũ pᷣdictuʒ Wter, qð no⸗
uus ↄſenſus nõ pᷣt indueẽ mr̃momũ cum ſcðᷣ a ·et ibi de
hoc.illa & que de nccitate deſderãt initiumvel qͥ ideo nõ

valẽt q; ſubeſt in eis pꝑpetuũ impedimentũ.nec tractu

tpis· nec nouo ſubſequẽti ↄſenſu cõfirmãtur ut h̊ et ibi.
ſ̃ ea que de nccitate nõ reſpiciũt miciũ nec ſubeſt in eis
ppetuũ ſ̊ tpale tm impedmẽtũ ·et ſinõ ſolo tractu tꝑiſ
ↄſirmãtur ut h̊ tñ ſublato impedimẽto nouo ſubſequẽ
ti ↄſenſu interdũ tacito mterdũ expᷣſſo bñ:ut in cõtra⸗
rijs· et ſic ſo lucõnẽ intelligo ſuipradictã. 4
IJoneſt ſme culpa.Hec regula ſũpta eſt ex.l.ff.e.t.
il.culpa eſt. Done caſuũ in clerico iaciẽte lapidẽ et ceco ſa
gittãte.l·di.clerico.xv·q/ i. Gut itaq;. In monacho ciro
jeo.s.de homic·tua ·i·Feñ · Scire enĩ debʒ qdᷣ ſuũ nõ eſt ad
alos ptinẽ. C. vñ vi· cũ querebatur. Si hec regula vera

eſt.ergo ẽ culpa gerẽ aliena negocia. et ſie ẽ S. ff.de ne⸗

gocẽ · ge.l.ij.et ꝑ totũ:ubi.pdita ẽ actõ gerẽti ex impro⸗
bitate enĩ nõ debuit actõnẽ ↄſequi ·xxn.q.iiij·ſi ad pec⸗
catuũ.s·de cõſue.c.ꝓnłff.de furt:itaq; fullo.So.officiũ ʒ

debz homo hoĩ · xxiinj ·q:ij.c.ij.s.de teſta.cũ m officñs·jbi

pmo loco· ⁊c̃· ff. de ſer · expoꝛ · l.ſeruus · Et nota ꝙ gprie
oquẽdo inter deũ et hominẽ eſt reli gio· in deẽ. in ramenti
religio · xim.q.iij. vnuſquiſq; inter pᷣlatũ et ſeditũ obe⸗
diẽtia · n· q.vi:qui ſe ſcit.inter maioꝛẽ et mĩoꝛẽ reu erẽtia.
S· e · li · de of · del · c. j. mter pr̃em et filiũ dilectõ . v.q. v.nõ

oſculatur. inter ↄſan gneos pietas inter dñũm ſeruũ ſer
niciũ.inter pronu et lib ertũ obſequiũ · inter hoĩem et ho

minẽ officiu: nõ pᷣt g diciad eũ nõ ptinere.nã vides q;
olim appellãs ꝓ cõdẽnato hẽbat biduũ ut in ꝓpria cã
nõ triduũ ut m aliena.ff.de ap.nõ tm.ff.qñ ap·.ſit·l.ij.
ad ᷣ.ij:q· vi.nõ ſolet· Exemplificare potes hac regulã
etiã in mꝑito medico:et in indice qii p impitiam male
indicauit qui tenetur actõne in factũ quãtureligiom in
dicãtis videbitur equũ ·ff. de var.et exoꝛ:cog.l.ſi iudex.
inſti. de obli. q̃ ex quaſ delie· in pnñᷣ · q; inpitia culpe cõ
paratur ·i · q. i · nõ eſt putanda · in fi·xxix · di . c· ul. s. de eta ·
et quali.ad aures·de homiẽ · ua· ff· e · ti · l impitia.ſi ergo
eſt i culpa ſe miſcẽdo & ten etur de caſu · ꝙ ſp ſi caſu cul⸗
pa pᷣuemit tenetur quis de caſu · de homiẽ p ſbrũ. er · c. cõ

tinebatur et · c. ad audien tiã · et · s · e · li · e. ti · c. ul. de ho c. l·

di · de hijs · S· de homẽ · ſeut dignũ · in glo ·penuład hãc
regulã ↄcoꝛdat.a.·de ſen·exppendnnus.
PEVilus pluriba· Hec regula ſupta ẽ ex.l.ff.e.ti · l. ne
mo ex hijs.Pone caſum.xxiiij ·qi ·quiſquis ubi negat
aug · qð dicebat vincẽtius eũ facẽ di cẽs · ꝙ poſito ꝙ id
verum eſſet id facit ex cauſa·de pᷣſcrip·auditis · ubi alle⸗

S N Pllus IDem.
¶ypumibo vti defen⸗

g& atur exẽpꝑ cõ et pᷣſepᷣcõ·C.de tranſac.interpohſtas.ubi

dicitur trãſa ctõnẽ non tenere. tü metu interpoſita · tüi
q facta cũ puo ꝓ rio.Et qð dicit defenlõibo. intelligas

etiã ↄtrarijsxin. q·ij · in pn· ubide hoe . ff. de excepẽ. l ne⸗
mo.miſi foꝛte ſpecialiter ius mpediatur.ut in pᷣdic.l.ff.

ꝑti.lnemo ex hijs nnpedit em ius interdũ contrarias

. defenſones ꝓpom

Pone caſu.ff. ð no⸗
pᷣtoꝛ·ibi.cent⅓
noxali negãs pbun
hĩr̃e in ptate con⸗
nictus de mẽdacio

hſonibus probibetur.
Dem. tenetur in ſoliduʒ
SS nec penitẽ pt · Jdẽ
in cuétu de pau⸗
pie · ff. ſi q̃dru.pau.
fe.di.l.i. E int duʒ.

—

Idẽ in eo qui negat peeumã mimeratã ↄinctus de men⸗
dacio nõ p̃t dicẽ ſe ſoluiſſe.C. de non nu pec.atẽ.jð qui
Priã · Idẽ in eo qui negat ſe ſociũ amittit Builegiu vt
ↄuematur mqntuũ facẽpt · ff. de re inð.ſ hoc ita.i. Idez

in eo qui negat ſibi pecumã ſolutã ſi ↄuincitur de mẽda⸗
cio amittit pᷣuilegiũ p quod aduſarius cõpelleb atur ꝓ
bare indebitũ ̊ ipſe ↄpellitur ꝓbare debitũ. s. de ſoluẽ.

is qui ·ff· de ꝓbacũ de mdebito.in pnᷣ. Itẽ impedit.ff. de

reiven.lłulti: C.qui po.in pi.ha.autẽ.ſᷣ poſſeſſoꝛ.nã cõ⸗
uentus reiven vel pig negãs ſe poſſidere cõuictus de
mẽdacio ↄmodũ poſſeſſioms amnttit ut ibi.er aquilia
inficiacõne creſeit in duplũ.ff/ad·l.aqmiłhl.ij.et heres qᷓ
negat legatũ ↄ nictus nõ recurrit ad ſo ſẽmt atem iuris

ut dicatur teſtamtũ nmpfectũ.inſti.de fideicõ· Hiedi. ul.

Itẽ impedit inſti. de fideicõ ·ſi. Eß ꝙ et in auten. do triẽ.
et ſe · ſtudiũ·et. illud actoꝛ.Duas aũt electõnes quis
ſimul ꝓſequi nõ pᷣt necvna electa redire ad alterã.S.e.
li. de elec. ut quis duas. et facit.s.de re indi: cuolim.An
autẽ quis pluribo actõnibovti poſſit.noxin.qñj in pnᷣ.
dereli · do · cũ dilectus et ꝑ innocen. et hoſt. de reſti. in inte·
oſtitutus · et plene.fr.de tribut·q; m heredẽ . Eeligẽ ¶iq
autẽ ex titulo duplicato non agatur.s.de fi.in ſtru.inter
dilectos.C.de ↄtra:emp.cũ res ·tñ bñ excipitur.s.de cõ.
p̃ᷣben. poſt electõem.de reli.do·conſtitutus.et.c.cũ dile⸗
ſlla duo:puilegiũ p̃ᷣſcp tio.p quoꝛ vnũvidebatur re⸗
cedi ab altero ut ibi patʒ · Sʒ nõne otraria allegans non
auditur .ut·xxiijq/ vij:quod aũt.in pnᷣ.ð ap·ĩollicitudi
nem · in fi· C. de furt! et ß. coꝛrup. l.i. Auidã indiſtmete di
xerũt allegãtem ↄtraria nõ audiriꝑ pᷣdic.dec᷑.inter dile⸗
ctos · ſ̊ obſtãt ſup dicta iura· Aln dixerũt.ſ. G. naſo.tan.
et gof.recitando ꝙ illud pꝑ locũ in actoꝛe in eadẽ in⸗
ſtantia iudicij·nã ſecus in diuerſis · ff.de inof· teſta. l. pa⸗
pmianus· Eſ nec impub eris· in reo aũt nõ hab: locuʒ
ut.S. ꝓbaui · Si huic opi.ðdicit pᷣdiedec᷑. vemẽs·nam
ibi erant mutue peticõ nes · et ſup eo ſup quo ſe defende⸗
bat abbas nõ aſditur ibj allegas rrraißſcroem ſcz
et Puilegiũ· et ideo dixerũt ꝙ nõ auditur allegãs otraria
in eadẽ inſtãtia iudicij ut m ↄtrarijs ſ̊ m dinerſis bñ.et
ideo dyxit lex · ꝙ qͥ pᷣmo egit de inofficio ſo ⁊ ſuccubuit
poteſt poſtea dicẽ nullũ.ut.C.de mof.teſta·l.ↄtra maio⸗

res · ſ̊ hnic ↄtradicũt.de pᷣſcpᷣ.auditis · et · c.cũ olim.ubi

in eadẽ inſtãtia ꝓponũtur.vñ dixerũt alij ꝙ ſub cõditi⸗
one licʒ ꝓonere ↄtraria putaꝗpono talem exce põʒ in
