cõnũ eadẽ oſtõ locu habʒ Bberndaz limm
autẽ hmõi recep tiul⸗ b itur.ß ſ a⸗
tra mimerũ diſtribucõ es nomco ſtatutꝰ ẽ
et alia ut cmnoĩci de nume t nfic. Toſitn
ro exiſtẽtes ſie tpe dicte ques ſkarrun n⸗
reuocacõis habebãt q; p telligitur ctus nus
ceſſionẽ wei deceſſuz illoꝛ & tioni. ad de
qui erat intra numerũ ex dicuit Gons
vigoꝛe pᷣoꝛis g re mi am⸗ teris vidẽ ꝑ inno-
plius aſſequi expectabãt S. e. ti. ex pte· et p
niſ diſtributionn ſeupau onoſt w ugtzpi
ſuas augmentü cũ fſoꝛſan Citẽ quid S mz
eſſ eccia in qua cmomeo⸗ dat aliquẽ Moſt.
rũ nõ aũt poꝛtionũ nume⸗ aüt in Eeter 5
habeb atur/quãtoq; inter tus num erus cano
pautioꝛ es cuiuſius eccie nicoꝛe nee pᷣbẽda⸗
bNWM—¶ 5
ires hent oſſint ſnglon, urpbendavahs
pcipietium poꝛtionesad vel ꝙᷓ pᷣmů ſe fa⸗
iſtos el eos qui ꝑ literas cultas obtulerit et
5,—2— non ob. corto ca⸗
facul atis dickoꝛxpdecel⸗ noñ. ac. valet· ſep⸗
m nroꝛvm aliquarum tum Jequitur ennn
ſoꝛum nr̃oꝛ in aliq . ſequi

4ſe SeptαοNbwe re hrergn, 5R .

2*ABEr-i, Aerlr e & Da, mtendat puidere

certus numerus ẽ

foꝛtius in ecia in q̃ᷓ

nõ eſt certus q magis ẽ imp etrabile. allegat de deci · ex

* „

parte.iij· qui fi · ſmt legi.per venerabilem. de tranſlac.c.

—

ulti nec obſtat ꝙ talis ſtatim canomicatum et preben⸗

dam habebit. et quia ſi hoc durum ſit obediendum eſt

de Kp. ñ quando nec obſtat ꝙ non
vacat.quiaillud ſi vacat non fuit a P
onem conditionalem reddat vel ut impedmẽtum m⸗

extabit conditio ſi

poſitum ut recepti⸗

ducat.facit. s.de ſe ptis.conſtitutus.ſeci ut im bedanen⸗
tum remoueat ſ̊ quod eſſet.et que cauſa vubitatioms

.

— –

—

55äsõ

c
rebt
ica.
ſen⸗
non
o⸗
ſtai
me
iſta,
E⸗
end
t D
Ntif
nig
tur
cat
tal

tollende in ſp tis inſerũ tur ius eius non ledãt nec mã⸗

patü impedient.ff. mãda. qꝛ de mutua.ff.de mii.tella.ſi

mtſmles nec ambitioſũ ẽpauperẽ clericũ ſibi bnficiũ m⸗
petrare. de eta . et quali.tuã ·de pᷣbẽ.cũ ſedᷣm/non ob · dee ·
ex pte· et dec. dilecto · lieet in tali eccia in qua nullus ẽ
numeras lat ociliũ locũ nõ hʒut ibi · ꝓuſio tñ malis lo
inj cũcta p mudii ee , Sr. 2 4.
er. c. p ꝑnᷣcipalẽfa
ieur e⸗ ecciaꝛ canomcos erãt re
. nuria eccie ſi tãta ecptilicer pbed 46 wlalia
ſit ꝙ nõ ſufftciat bñficia ex xect arẽt cõſtõ⸗
glunib no Iter nẽ certũ eſt nõ extẽdipᷣfa
cũq; ſed ꝙ; quilhbʒ 2 WWeeI. ,
honelſte de ſua poꝛ ta. ¶ Unill 15 Wro qultra
cõne viuere poſſit numeru aũcte pᷣfata in a⸗
ßm oſuetudmẽ ꝓ liquaecciaꝛcmomcor
uincie vel m eadẽ iã recepti q;tũ ad capitu⸗
eccia ã tiquitus ob . . 77,
. ſeruata.· s. de inſti · lũ et ad choꝛũ ac diſtribu
P c. i. et.i. cõnũ pcepcõnẽ quotidi⸗
a ¶Porcõnes. de anaꝝn plemtudmez iurig
oſti· cũ.M. m pn. —e ..
b¶ IUos tales canomcituc hẽbãt ß in eiſ
p vacaconẽ mire⸗ digtates pſonanis pben⸗
niit unß pertio⸗ das poꝛcõ es wi alia bñſ
tncte aa vanturtin cxiſtenb⸗
ags reditur aliũ ca de numeroexpectabãt 0
ſn reuoratgeia ſtõnẽ pᷣfatã locũ beroe
ehadtane e, bmo exprctzeis dubin
r erſtis eig ac qitoſ no exiſtit. ¶ Sane m hnſ

aAaias ptinebat re⸗ qᷓ ſuꝑ cano meatibo pbediſ
Er cep tio.nec cautuʒ

tur dra mter huc caſũ er pxi. ibi exſpectabat tm̃ au⸗
gmẽetũ poꝛ cõis hic certã pᷣbẽdã vel poꝛcõnẽ dãdã ſo⸗
lũ hins ꝗᷓ erit de numero ad illã igitur exp ectacõnẽ re⸗

erat mn lris illis ꝙ

tur ꝑ dictũ anñceſ⸗
ſoꝛẽ nim ſeu eins
auũcte factas con⸗

. ſſas ſeu conmiſ⸗

ſag. 1c.

—

cü aliqnibo.·
fCExiſtit. iſta igi

di im 5 lict Z, 34
xi jin p dicta dec .

et digtatibo prochialibo

facere poſſent H quibuſcunq; a dictis pðᷣ.
DUw d 2 S nris lĩas inpetrar̃t (etiã ſ
vba ipius reuoca⸗ P executoees llor fa cke
toꝛie qͥ ſcpſñᷣ m p̃ð. fuerit re?uacõnes decreti
c. ſi is cui ibi dici⸗

intwſicões. varnq; peeſ-⸗
ſus et etiã ſi eadẽ bñſicia
tũc vacabãt et ꝑ impetra⸗
trs petitũ fuerat ab execu
toꝛibo ꝙ eis illa cõ Krrẽt.

EPrefata. rõ q; OH
ʒuauau ſit ïoz poti :· no tñ ipoxx benefczτνva
ficũ.ſ̊ recipientũi cntin collacõnes tũc tꝑiſ
anctate receptiut r e rr. Pr e con, Fih s.e, aCesr

N vNAH E
– õ ₰

— . 7 .
7 AMſr õs

uocatoꝛia nõ extenditur ad iſtà ſic. p me non ſtat c.
CESrit facte no. cõtra regulã qdðᷣ⸗ .s. de eo qui mitti.
m poſ.c:jj nbi de hoc nã p me nõ ſtetit quin fieret miehi
latio/ſed pꝑ executoꝛẽ et tñ reuocatoꝛia locũ hj. Et eſt
iſte exco gitatus caſus ꝓpter reuocatoꝛã que reuocaut
ome iuns Aris9 peti nẽ ad rã nõ in re ius hẽbã er ſe⸗
pius hẽs ſile ꝙ nõ ſufficit qͥd petẽ miñ obtineaum.s.de

——

renũ.qnid ĩ.· et· e.li.de elłe.ſi reli g?oſuis. cũ ſimilibo.
7 ad em. Emananit ̊ dc ad declarationẽ· dec. s.
c.

.—

lla. et aq declaracõnẽ et coꝛ U
gaof. inno: et hoſt. de ↄ cel. pben. q; diuerſitatẽ. ””MV 1
i Moꝛtuo.idẽ ẽ ſi quocũq; alio mõ vacet ſedes renũ⸗ . , 7
Qace et depoſñcõne vel quouis mõ ad ſ̊. vjj.q-i. Cecce vvVhHPleE ſe .

½ 229 Lere⸗ 2 F„ —
72 † „ 9 r ErEE „ 2 Fr
32 24 „ 91-⸗

rr Por, „

erãt fa ctoloca babz con⸗
ſtitucõ ſupradictaut oẽs
bmõi gratie quan racõ e
tũe nõ ermt ad collationẽ
ꝓpeeſſumEt ſie per ↄſequẽſ
ius in re non fuerat ipſis
impetrantibo acqiuſitum)
intelligantur pemtus re⸗
uocare om facius. vnj.
Ne ſede vacante aliquid
mnouetur. Rub.
ad epm et capi⸗
tulũ ↄmiutor pti
neat collacõ p bendarum
moꝛtuo epᷣo wi a bnlcio⸗
rum collacõe ſuſpenſo. po⸗
terit eapitulũ va ãtes con
ferre pᷣbendas·etiã h epᷣs
intereſſe habeat in collati⸗
one hmõi ut platuſ. ¶ Idẽ
poterit epᷣs ſi capitulũ ab
ipᷣa colla cõe ſuſpendi cõ⸗
tigat wlſmgulariter oẽs
de capitulo maioꝛis excõi⸗
catioms vĩculo imno dari.
¶ Cu wro ad ſolũ epᷣm pᷣ
bendau ſpꝑeckat collatio
cum oſilio ſui capituli vxel
alſenſu deſuncto epiſcopo
vl ſuſpenſo mſi eßs in pe⸗
tenda relaxacõ ne ſuſpeſi⸗
oms hmõ i ſit in moꝛa capi

NaE ERr — g Ne —*
7

tulũ ſe noßt mtromttere

re pᷣ bᷣdã cũ ↄſenſu capli ſi ſũt.xx.ca
ant nõ valet collacõ q nõ hʒ maioꝛ

vocẽ ĩ caplo ut aanomicus tũc dicẽètur facta ab. xji.et ſic
a maioꝛi ꝑte caplłi de cõceſ.pᷣ ben.poſtulaſtis· Inter iſta
aũt duo ſcʒ ↄſili et aſſenſũ eſt magna dña qʒ; dic ut no/
de arbj. eũ olm. de elec. cum in veteri ·

q¶Pih.iſtud miñ vemit exceptiue a

r¶ In maꝛa. ſi ergo ſit m moꝛa bñ poterit ſe itromitte ꝛia 2 ſalt
re ca pituſũ,ſ̊ quero nũquiq capimilũ hoe caſu ſtatim ex⸗
quo ep̃s fu erit m moꝛa poſſit oferre·vel an poſt moꝛã

rectõnẽ eoꝛq̃ ibino.

m quiba xxxiij·q·

.*

ij.in pn.
kSuſpéſo pone
ꝙ; peccanit m dec.
/d 566. grauc. 3 .
ECtiã ſ · hoc di cit E
et hoſt. qͥ dicebant⸗: l = r e
ꝙ ſi es interent g el⸗ 20
in capitulo ut canoſ g= E
—— „SEα ee
euis nõ nnpe hne⸗ rS
batur capitulũ cõ⸗ A.
ferre min hicut Per ☚ / reſ
moꝛte alterius a= 5
nomci · ſi ait ut p⸗ vE r
latus eo moꝛtuo ↄ *2 2 W
ferre nõ paterant er 5,, 8
n5 elt verü ue h vi 16 K
des. [Wũo. .α 6 e. t e
m C Prelatuſ. int⸗ Ei g nr e Sre
du enj elt ut cano⸗
meus de ↄ cel pbẽ.
poſtulaſtiſ. de B.
cũ in eccia.de ap.a

collacoe⸗3.· e. li.
n C Smglariter. B rne

dixi q caplim vm⸗
uſitas vel colle gi⸗
um excõicari nõ dz
3. de len. ex roma⸗
Eivmüͤſita e.
Qaro:is. ſi eni 7 & Jebn ede ⸗
minoꝛis cligẽ poſ
ſent . de cle. ex. mm.
ſi celebrat. ſuſpenſi
aut vel maioꝛi ex⸗
cõſcacõe ligati nõ
eligüt nec eligut·
ut de elec · cũ mter.
et de ↄ ſue cü dile⸗

etus.ubi de ho. l
PpP C Aſſenſi.; dis r *

xit opoſfeſſe de m A Eas e-
re cõr in iß is pbẽ⸗ Ph en
dis cathed ralis ectegann n
cleſie. ut no·s · de e· Mhes 5 5 &α
lec cũ ecc̃ia vulte⸗
rana · ſcire debel ꝙ
cũ ep̃s habʒ ofer⸗
nonici. et. x. cõ ſenti
ẽ ptõ capli.ſ ſi hr̃et

ſuſoenſo: Jo·

—
petendi ſex menſes habeat expectare · et vidꝛ ꝙ exquo cxcci aʒ. dcũs vero.7. i ¶Aduſo. ad peticõnẽ ipius rco⸗
fuit in moꝛa p etondi abſolucõnẽ demũ poſt ſex mẽſes k ¶ Eñdit.ↄteſtãdo litẽ et fac̃ qð dixi de lit ↄt.c.ij. ris.
nõ añ oferre poſſit· q; añ ꝙᷓ; fuit m moꝛa nõ currit tpus (õ deb ere nec adindicari ut in deciſione dixi. et pj ĩ f
poſtea mcipit currẽ·de ↄceſ.pᷣ bẽ.q; diuſitatẽ. de eęlec. c. nam ſia.· c.de oꝛ·ↄg· cũ dilcũs. m ¶ Proferẽs:archi.
ullſi ep̃us ſmmpliciter ſme ↄſenſu capſi hr̃et ↄferre.lo cũ excipiẽdo ↄtra intencõnẽ actoꝛis. n In mediũ.id ẽ m

viðꝛ a orio iſtius

hab eret qð.S. dixi. hde oſenſu caph habʒ ↄferre: vnd ¶uudiciũ ubi eſt mediũ mter actoꝛẽ et reum.
lr̃e q ſtati exuo = —R boatur vale de bjs

fuit in moꝛa ca pi⸗ . que fi. ap̃la.c.ij. et
e .„ . „ . „ „ * . 1. 36 4
.— Fen bogſie nipers de eiſdẽ HBbivwero de ſpe⸗ Vdũ.et infra. di⸗ 6 6 vtte
hiliũ et cõ ſen ſũ · ve⸗ ciali alicuius eccie ↄ ſu etu us wro ardia⸗ ma fᷣuata nõ fuit.
rũ puto qð prius dme avl ſtatuto beneſicio⸗ conꝰdex aduſo rñ⸗ nec cauſa ſuberat
D KKandieznn rũ collatio ad aliquẽ cum dit illas decias illi ecciere enar bat ercia ut
. . 4 . — 4 —☚ 7 „ — „ „ „ NRN am „
vitοQναο‿ ſliio epi noſcitur punꝗ. ſtituinõ debe ꝓpferẽs me⸗ 5
cẽtiã nõ petnt ff. ſublato epᷣode medio cii diũ oꝛdĩacõnẽ quãdã ep̃i
areukn. Eeo⸗ cõ hluim nequeat tũc pti dulm eñn. deoſenſu capituii ⸗ niſt
feſtim: nõ tn ama⸗ o nõ eit c va⸗ ſui ſcãm inter alia otinẽ ẽꝭꝗ P. ¶ Cenues.· inſta
innr abé mnõ cit ꝓpter oe vua⸗ ſui feam inter alia otinẽẽBicebamr aula h
pᷣtacõ.ff. de dna. catis bñficij colla cõ dißfe⸗ gqoð idẽ eps attẽdẽs ꝓuẽ⸗ non apparnit ver
inter virũ et ux. ſ renda. nec etiã ſi egeit in tus ardiaconatꝰdulmeXñß. ut dꝛ in fi. Sʒ nun⸗
id as · E ſñ qs hm remotis. ita ꝙ non poſit ageo ſoꝛe tenuesa exiles quid dices iſtã in⸗
opas·nec calumm ins oſenta in b —, — r e ſtã cãm indiſticte
oſa.s. de priml.m ißpius p̃ſentia in breiu hf̃i ꝙ; nõ ſufficiebãt ad enis alias finih ume
bijs ff. ad exhi.l. quia in petendo wel exſpe⸗ onera ſuppoꝛtãda pᷣfatas yvena certe hc.s · de
e Pitr ckando euis conſilio poſ decimas archbidiaconatui 8. erbaluiſti ;
& h bonꝰin dex · fr. . ä . etiã cap ellas po
de iut. deli. l. i. R au⸗ ſet vacana h neige per⸗ memoꝛatooceſſit · et infra. ann ectere ob hãc
tẽõ malicio ſe nnpe culum immnnere. kLI ð¶Q́ꝛ m oeceſſione bmõôi Ppdi⸗ cauſam ut ibi dici⸗
digrn ne petè po nocentius quartus.- cta eecia cũ vacaret legi⸗ Er geßs En de co⸗
ſnſt ſubueitur ei · & „p Bon enenn —,— 2 E1 enſu capii ſui po⸗
non elt in moꝛa· de De reb⸗ Ecſie n 1 inang ſio caruit defenſoꝛe q hbi eieſt ecciaz et res ſu
ccl.pᷣẽ.poſtula-⸗- r wo r e 4—, ””” as ex inſtaꝛ hone⸗
ſtis. mñ ipße Hpeu . . ſta cauſa alteri da
raret ff. ſi qs cauẽ· . R re. de hijs qͥ fi ·a pᷣ⸗
l:ij. Eul de of. del. paſtoꝛalis · ¶fi· a ¶ Pbi vero. fa cit la·c· in. et. c. paſtoꝛalis:ſ ↄtradicit exp̃ſſe·xvi.qi.ecele⸗
ad ea q̃ no· oſt.ðᷣ elłc · c· ul·ĩ fi vmc. ⁊ ↄpol.ð ↄſti:c. ul.i fi ſie · ubi dicitur ꝙ antiq̃ eccie decimis puari nõ debẽt ut
b ((Ciũ ↄſiho· Auid ſ cũ oↄ ſenſu · IJdẽ viðꝛ cũ eadẽ ſit rõ nouis oꝛatoꝛ ijs tribuãturp qð ·c indiſticte dicebat hu
viacatioms diutine in ̊ caſu er ad ſᷣ.s · p̃ᷣ· ſiaplica· et go ꝓꝙ eps muito ſacerdote nõ potent de inrevmus ec⸗
aliqñ ↄſñiliũ pomtur ꝓ oſenſu· de of. del. venerabili de cleſie alteri dare ſ̊ nõ eſtverũ ut ibi no et de h ꝑ bᷣ · de re⸗
fo.ↄpe.c i. Cõtrariũ credo. q; cu Haber eligẽ de cõſenſu li. do. oſtitutuſ/ dic & ꝙ · e. illud loquitur qñ inſta cauſa nõ
nõ ſic liberã hʒ ptatẽ ſicut cũ de oſilio . vnde minus abʒz ſßbeſt. vel t lo qui qñ ipᷣa ecc̃ia m nullo ſbi habundat
expectare ̊ caſit ꝙᷓ illo · dico tn ꝙ nõ curret ſidi tempus ad ſᷣ.s.de pbẽ·cũ cauſam· ꝓ iſta pte facit de ec edi.ad au
cũ nõ poſſit eligẽ · de ↄcel. pbẽ · q diͤſitatẽ. de ele cut. dien tiam . . et · c· tua ½ ſtẽtacõnis archiðᷣ⸗hoſpitali⸗
p̃hterea ponamus in reqſñ cõ e oßili ab ſentiã t ddiEcb 4 A¶Onenm. ſcʒ cõ grue ſu/tatis et ep aliũ iuriũ.s.de p̃põ.
one . ad h̊.·s.de arbi · e. i. e . li · q; in oſenſu eſſe nõ Pt · et fa⸗ de monachis · Sone hmõi · facta ſcʒ de decimis eccleſe
cit ꝓ hac pꝑte qdð dixi de ſep · h ꝓ te· aut dꝛ xxinj . q im. r (¶ In ↄceſſi⸗ tũcvacantis ſecus ſi ↄcederetur vel vm⸗
¶ Medio.i.de hac vita et expone⸗ h aut vitaet qua? retur ip̃a eccia vacãs.qð dic ut in clem · e.ti·ſi vna.

deiſcatur media ibi no. d Ab eo ſile de Rep · ſi gratioſe. ([(Eccleſia.· que agebat et nota qð nõ ſolũ in cath edra⸗

ęe¶ Remotis · arbit rariũ erit H̊ terminare ᷣm ↄſiderati: liecẽla locũ hab ꝙ ſe.va.c ſ̊ etiã in mmnoꝛibo eccleſijs
onẽ tpis q̃ ſequitur ꝗᷓ. ⸗caſum. s.de of.del.ſñi is cui. e.li · t t offioꝛdi. eumvos. Johannes.
¶ Immin · pẽs ſileʒ no. ꝙ difficultas pᷣ ſta cois red t( Pefen ſoꝛe.ſi igitur eccleſia carẽt pᷣlato debet epiſco⸗
dit obligacõnẽ mutilẽ · Cõtra id. ff. de · Y· ob .· l. ij. Ei . Itẽ· Pprus ſibi alium deputare defenſoꝛẽ vely conomũ quires
nec ſeruatur foꝛma q inert collom. ꝙ nõ valʒ qð agitu·· eius colligat conſeruet et gubernet. lexv. di. quomam
ff. de arbi. l. parui. So· l in ↄtractib grauis vel inpoſ⸗ ᷑ .quid am.et de of. oꝛᷣ · cũ vos.C. de epiſ et cle · omms ·

4

ſibilis modus vel ↄ di c viciet cõtractũ. ſecus in ſpiiali⸗ berc mebhilomimis et ad huius officiũ ꝑ tinet excutere et
bus . S· de odi · ap. c· ul.reicitur g nec rem inutilẽ reddit tdenunciare iudici quare fiat alienatio · et ſi fiat ꝓpter ſol
ſtẽ piculũ vacacoms q̃ imminet inmutat ius qð alis uenqda debita an pecuma poſſit haberi aliunde an de
eſ̊ ſeruandũ.ſñc ꝗ.de teſta. c · ij. e · li · de of · del· ſ is cui · ffructibo ſatiſfieri poſſet aut de mobili bus et an potius
dũ ꝓpetua alienac facta rebs eccie vacti/½ eyxpediat obligare ꝙᷓ; diſtrahẽ: an de minus utilis poſ⸗
õp̃cedẽte tractatu et ſme iuſta cauſa nõvaler · ſeſnoms precio liberari poſſet. et caueat iudex ne talis
(Et ꝗ intelligas ꝙ quidã rectoꝛ cuiuſdã eccMie poſſet coꝛrumpi.ff. de rebus eoꝛ magis. G nõ paſſmm.
495 dioẽ · dulmen petebat ſibi er ecẽie ſue reſtitui et adindi⸗ et · Gſequẽ hijs omm bo conſideratis defenſoꝛ diſtrahẽ
airi decias q́s ardiaconus dulmeñ. pcipiebat in ſuap⸗ poterit et nichilominus epiſcopus ſuã interpomit au⸗

rochia q̃ de inre et ↄſuetudme antiqᷓ ꝑtinebãt ad ipſam

. — . 5 — õ
w dc E r
1 . 4 e = 5 7
. . 2 2 Sõäs 4 2„ t .
5 — . S —ðð . E„ .
5 — 2 ä 7 7 R—
72 —R 1 — 2 ð
9 —4 . . N õ .
Se 3a. SE — .
. =S . 4 1 — 2 ——
₰ △☛.- 4 — — . — W *
— SS – Ar „ 2. 2
☛—
5
*

o (Caphli.p ̊ vide

toꝛitatt · g. e. ti · c· i· de hijs qͥ fia pla· cũ apoſtolica ñ vẽo

—

e eps rẽ mꝗſe ſue alienet h̊ faciat deↄſenſu capli ſui et af⸗ 7 Oc oſultiſſimo.Dinide hãc dec. in qᷓtuoꝛ ptes.in ꝗᷓ
in epus aũctẽ interponer. ad h. ix. q iij c. ij· xc vi. di. bñ qni rü pᷣma q dumt uſq; ad. otractus· ꝓppibz ſubnnſ
reh. dẽ. circa fi.m hoſt · qð no.de hs q̃ fi· a pla.tua.et de⸗ fonẽ ecciate ſuoꝛeimmobihũ bonoꝛe vel mrium fieri lai
H a (CTractatus· m⸗ bet dili gẽter fieri er utile eſt ſepinſ cis abſq; oſenſu capituli et licẽtia ᷣe · In ſcdᷣa uſq; ibi · et
aid facẽ ne decipi poſſint · de ꝓba.tereio · ibi · quotiẽs c. hnlominus caſſat cotractus quacũq; firmitate vallatos .
See . Soh dubitari nüquid valeat ↄ ſenſus canoĩcoꝛenõ ba⸗ otrn h de cetero faciẽdos · In tercia uſq; ibi: ex cõtracti⸗
cn e lau · ꝙ nõ. Ad. l·ff. faciẽtes clericos MR
in deßm rul. . p fun⸗ ,—.— ic⸗ di bla⸗ r
e vinglis iet idẽ ten et erat deputari. qe eẽ tracta et ſm gulos Platos eccle⸗ op ellẽt. in quarta 7
hoſt. i deã dec. tua. tus ſolẽnis adiligẽs qui ſias nbi omſſas bona im/ uſſq; ad frp̃ cipit la
er awꝛohare viele⸗ in talibo oceſſiõibo ꝓpetu⸗ mobilia ſeu iura ipaꝛ lai⸗ eas een e
wolie⸗ ei nau⸗ 18 alienacõnibo rerũ ec⸗ cis ſub mittere ſubi acere valt ultra debitiz
dmis /gof de hjs cleſialticaꝝ exigitur non ſeu ſupponẽ abſq; capituli nõ uſurpare. etpe
iuch ana Pl z̃ apli⸗. fuit hĩtus in eadẽ oꝛdĩa⸗ ſui ↄſenſu et ap · ledis liccc:· nã AFt no. rrd rr ee r
cia pntie. chn et ocrſſon ſpam p⸗ tia ſpecialinõecdẽdo bo⸗ As e muto co⸗ PD
enn . trana iz mueatur ſerñ cũ euidẽs necitas q⸗ na ipᷣawel ura! emphiteo⸗ lio fcõ.ñ cfieri de⸗
H in electõe ꝙ regqn re lieri debeat wel utilitas ſim ſeu alias alienãdo in bent ma xxxv
in niar eis dent nõ ſubeſſ de fratrũ nroꝛx foꝛ ma et caſib a iure voſ eg. en er de
“ eus in alienacõe . e. oſlo decermmus nõ va⸗ ſis · H cõſtituendo vel reco: qs eccijs val⸗
6 % ti. cũ vol · xjj . · ij. ſn lexe deãs decimas ipfſi ec⸗ gnoſcẽdoſeu ꝓſitẽdo ab ddeaſulitur.
i qua de reb⸗ et ad ceſie tãc ptinẽ 5 lt 5 oꝛibo b(Bmuͤſos. et fe
voſfß 8 Folnnß cleſe tã q; ptinẽtes ad eã illis ea tanq; a ſupioꝛibo beem os:et!
6 HF ocoꝛ. q olm h; ſententäali diudi ſe ſeu abist 36 minas opᷣhendit
d do.6 anirit ſententialiter adiudicare ſe tenere ſeu ab ip̃is eadẽ Wwehor ojri s tde e⸗
dic ſpẽale erat m elle. curateſ. ¶ Meg oꝛius · x. in aduocãdo ꝓut in qubuſ⸗ lec. gnaiu.?.
e, eratmallivoſten. ci. Fnali lugduñ. dam partibo vulgariter n giaſher 1„ 2 Sch r t
4 n onaleſeehab de c oſultiſſmno ꝓhi dicitur auoyer · vl ipſos tiſia inquibuſ
Ppe elec. auditis im ali nõ oſu euerũt taleſ
laße cipio nonvalet cõ . äl nõ extenditur lʒ tã
ocde⸗ ualeſcit ſub ſequẽti ↄ lenſu ex nũc non ut er tüe. Dici p̃t. mobilia qᷓ; mmobilia ꝓhibeãtur ahenari.s· e.c. i. mſi q̃
W ꝙ ubi non p ceſſit tractatus vera ſit pᷣma opĩo ut h.ſ̊ñ ſeruãdo pᷣuari nõ pnt.C· de admtulex q̃ Auẽit h̊ gar.
itbu bceſſerit et deliberauerũt alienare ſmgulariter oſenti⸗ nũquid clericus bñficiatus faciat frcuũs olter teſtariꝰ 1
eea ant valeat oſenſus et locũ hẽat ſcdᷣa opilſ qrit h̊ ᷣ.nũ Tonare poſſit.dixi de H.s.de of.oꝛ.pnti. ⸗inter immobi ·
·, quid ſolenitas legis.̊ ius poꝛrectũ.in aliena cõne rerũ K ¶ Jura: nota iuravel mcoꝛpalia pom⸗ lia bona. eni
ſun cccie locũ hʒ.et dixit· G· ꝙ; nõ de nccitate dũmõ ſeruetur in utriſq; idẽ ius ſtatitur.ad ̊. C.de lõ. tẽ. ̃ cp · l. ullim⸗
ndet faoꝛma. xn. q/ij.ſmeinõob.ꝙ ſit in cpatũ in canonibus coꝛpalia en p ſcribi habẽt ut immobilia ut ibi adides
Ad q; alnj canoñ · de eo nõ faciut mẽtionẽ: et fuit ꝓoſitum ut ( C. de ſacroſan.ec· iunbemus.ij. G i. ⸗ecciaſticoꝛe dnium ·? 2
pitlt ſclretur affectus pncipũ ad ecciaʒ. hoſt oↄtra ꝓpter rõnẽ ¶ Ip̃ aꝛ ·¶ecc̃iaꝛeet ſic no bonoꝛe⸗ penes ecciam eſſed ⸗
de65 ſupᷣdcãam.ſ̊ tata ſolẽmtas in deſuetudinẽ p uſu cõtrariũ de quo dic ut no.xvi.qi.cul.xij.qi.exp edit.dev.ſ·ſt c’,i⸗⸗⸗
cclce abijt i. di· leges Diſmxerũt auũt h̊ mnoc et hoſt. in⸗ m Suponẽ· ꝓ eodẽ ponũt᷑:vel ſmglis ſm gla referas·
yn⸗ ter decretũ auctatẽ et ↄſenſũ ſiue collaudationẽ d ecretũ n ¶ Cõſenſu-iſte reqritur regulariter in alienacõe· et eẽ ”
eſt ſentẽtia qᷓ index ↄtractũ futurũ iuſtũ foꝛe decermit aũ phter bãc ↄſtõnẽ requireb aturin ̊ caſu. et ̊ eſt insnoo
cn ctẽ ſuã interponẽdo vel aliquẽ in poſſeſnonẽ mittẽdo n (Spẽali nõ ſufficit hoc caſu gnaliſ.⸗ uua ſtatutũ. q;
cis vel mittẽdqũ declarãdo · ff · de d ã. infee · ſi fimta· Ciulket. E. in talib ſubmſſionibo mains piculũ vtitur.et ideoo cau⸗
ſi foꝛte · et interp omitur añ ↄtractũ · ff. de reba.e.l.magis tiusg ꝙᷓᷓ in alijs alienacõibo ẽ agẽdũ·xlij · di. quieſcamuſ-
Dlſco⸗, Enõ paſſim, et· ſe. Auctas eſt auctoꝛabilisoſenſus de ele. ubi piculũ.ff· ad carbo.ilʒ.iiet q; qdã ſeruitus erat
hirih qui cõpetit ſibi ex publico officio vel legitia admiſtra⸗ et ut laici qᷓ ſepe vexabãt vel vexari ꝑmittebãt eccias
dmmam cõne· ſiẽ ſũt tutoꝛes et curatoꝛes.ff.de aũct·tu· Cõſenſias ut eis fierẽt tales ſbmiſſiones vidẽtes illas ulterius fii
66 ait ſiue collaudacõ ẽ multoꝛe volũtas ad quos res p⸗ nõ poſſe deſiſtãt a talib ad ̊.s.de ↄceſ pᷣhᷣ.deteſtäda.eh
tureet tinet ſimul iuncta · Et dicut quidã ꝙ in alienacõe rei ee⸗ ↄcedẽdo:.quidã male mtelli gẽtes dicũt ̊ phissc
rl lleſiaſtice nõ requiritur decretũ de quo.s. dictũ ẽ·ß cauſe beri emphiteoſmm et alios ↄtractus a iure pmiſſosſecd —
Ionn ogme. anctas epalis et »ſenſus cleri . jnõ ita leditur nõ eſt verũ.etꝗ. poſita diſuctiua ſ̊ huie intellectuicon ⸗⸗=?
od e d(Perpetuis. no. ꝙ in tpalibo in quibs eccia. ſuffileat tradiẽ nec ẽᷣſumẽdũ ꝛc᷑. s.de elec eccia vña.ij s·e.li. · ti· ⸗
tiAs 5ſſus et tractatus m foꝛmã · xn· q/ij. ſme· hm 6. alienari.foꝛma et cañ bo alias a iure bmnſſts ſeck phib ert
iſin, c¶ Preſertim. eece terciũ ꝓpter qð nõ valuit ↄ ceſſio. ſubmiſſiones fieri · p ¶ Alienãdo vẽdẽdo pmutãdo·
he d¶ Ccãe.nõ foꝛmatur ſnia in pſonã pñi·de hoe · a· de ele. q ( Caſibo.caſus habes notatos.xij.q.i in ſũma.
e¶ Pertinentes. de iure cõi.s· de deẽ· eũ otin⸗g querelam. r ¶Aduocãdo id eſt tanq; ab aduocatis reco g noſcẽd.
vo gat · et. c. cũ in tua/ↄtra · e· ti · dudũ · dic ut bi · eo. walliemme l
„e . 2 ℳ =α 6 „ r . 9.
7

2 (Yõ mochcũ ad modicũ g ts pñt vo eari in pronoſ 1 ¶ Ex cõtractibe· nuquid debeat obſuari in ↄtractib⸗ a
vel defenſoꝛes q tũe in modico tꝑe non eſt piculũ · ff. de licite factis anectit. Pactiũ fuit appoſitum in cõtractu
iuð.ſñi debitoꝛi Poteſt aut dici modicũ tꝑs infra x. ãnos o¶ ege.ut ſi lexvillud ſeruetur alias fiat qð exigit uq̃
vel ßm guil. er gar. relmquitur iudicis arbitrio exquo h̊ natura otractus · et ſic ↄtractus ex ↄuẽtione legẽ accipi⸗ ſa
nõ determinatur inſpecto ſtatu eccie et mnmmnnentipe⸗ unt ꝗ]de reg· iut.ↄtmactuscũ ſuis ↄcoꝛ. Aß
riculo et cõdicõne ꝑſonax· ut · · de of. deleg · de cauns · ff· ꝓ ¶ Secus:uſurpandoↄtra naturã vel pactũ appoſitũ. i
de int . de. l i . in fi (Kltituédo. er if
b uramenti nõ ſic nõ ſufficit a & e
en debz eſſe vmcu S uamimbo abſtinẽ un
jüũ miqnitat: e:s. de patronos vel aduo catos egerãt eccias et bona ec⸗ miſ uſurpata relti nen
e¶ Becutũ ꝗ. de re. ceccla lea nox 4½ C ena Ca is mn ſa ta 12 J. de re. int pcẽm. t
ef acre ſonneum ꝓpetuo aut ad tꝑs nõ mo ter m ſua libtate dimittãt cet. non ob⸗ n
,, , D3 ruis ocon. diciũ ſtatuẽdo.Cõtractuſ Illi vero qin decetero pᷣla⸗ Mãtib expe⸗
. ((Dreſcribédi. C. z . “ 3 1- la ctacõ mbo bñficio ſtſt
=èU de agri. et cen. quẽ⸗ aut omes eua uramen pe⸗ tos velꝑ ſonaſeaſdẽ adta rũ pmutatio fieri ſ
admodũ. in ſ li. ne vel alteruiſ cuiuſlibʒ ſir lia faciẽda ↄpulerint u⸗ p̃t· Pota ꝙ qui ex
e eſt hů kale mitatis adiectione valla uuſcũq; ſmt odicõms aut pectat pᷣmã vaca⸗ . ii
aeetmſſengeim tos quos de talibo aliena ſtatus excõis ſmt ſnĩa in⸗ Fnniz a. rne ð
wmimirerminug tiombo ſme hmõi licẽtiaat nodati. ¶ Ex otractibſus quos dixi:s w .
inſtus titulus det oſenſu otigerit celebrari pᷣterea ſuꝑ pᷣmſſis hmõi ben. ꝙq ſepe. etr d ᷣ
an Flentsne et quic qͥd ex eis ſecutũ fu licẽtiaa oſenſu interuemi⸗ e ſo
diligẽt · ff · de do lo. erit decermmus adeo V⸗ enti bo hactenus miis l cludit mo ĩicludit
eleganter. et · C. de rib⸗ ommo carè ut nec ui quos in futuruũ imri otige⸗ ciuit atẽ ad idẽ.lx⸗
. ſfee!: vna- ofn aliqð tribuãt nec pᷣſcri⸗ rit ſeu occahone iloꝛ ſai⸗: in di · ſan ekoꝛx· s e
Cyps 13 EPY ,; 9 . 1. 2 — 31 „ — — — . . . „ . J .
igtegecueone⸗ bedi etiã cãm paret. (Et a ultra id qdᷣ ex natura cõ mlus deſefde or. .
„ „ „α . . „ . . Pe N⸗ .
et dicit gar. ꝙ et a nlominus pᷣlatos qiu ſe⸗ tractuũ ipoꝝ vl adhibi⸗ ov́: cũ epus. ad ſ̊ .
Bisci eſt Haen cus fecerint ipo facto ab ta in illis lege pmittitur ff. de ſer · expoꝛ· cui .
abſoeor. offiao et adnumſtracone aliqd nõ uſurpẽt. qui vro Bart nſ .
(Adqmiſtracõe. clericos etiã qin ſcientes ſecus egerit mii legitime in ſeptis ad lites 4
tspalin ſoluẽ · ſ otra mhibic nẽ pᷣdictaʒ momiti ab hmõi uſur pati⸗ loquitur q ſũt odi
quoꝛuüdam. aliqd eſſe pᷣſuptũ id ſupi⸗ one deſti rellituẽ oſalet includatur
ptum fuit ex aano⸗ oꝛ denuclare neglexermt ena que ta iter ui urparat lis. ad h̊ de. v.ſñg.
ne · i . q· vn · qua p⸗ àapceepoe bñficiox q m, eoipᷣo ſnĩam excõis incur⸗ eũ derici nõ ob.s·
pwe:aaut collein eccia obtinẽt ſie grauata rat et ex tũc ad ſupponen⸗ de pbẽ . ꝙᷓ uis · · q; i
G!. qmn mepe ine triẽmo ſtatuimus eſſe ſuſ dũ terra ipoꝛz ſi opus fu⸗ ibi eſt ambitio·
. —, . . — - „A — 17 „ 7 4
nomu clerieus er⸗ penſos. ¶ Laic vro q pᷣ⸗ erit ecciaſtio interdicto
gSo vidi Platum latos vel capitula eccia libere ꝓꝑ cedat. QWoñ. viij. W
miwe Bae ſeu alias pſonas ecciaſti⸗ Deo rerum pmutacione “’
nõ fecerit pumitur cas ad ſͤmſſiones bmoi eet in tua dyoc · O
ut heet ſi iuraſſß nõ faciẽdas hactenus opu⸗ aliqui aũcte ap. t ¶ Aũcte aplio
accuſare mich ilo⸗ lerũt mñi poſt ↄ ꝑetẽtẽ mo biſ õñ idẽ puto et mullo uu
rte . It 3 0 nhciaꝓgxio va⸗ Nae. 15 ſlo
minus denunciat · meõnẽ remiſſa ſubnmſſi me Oed e foꝛtius ſi exp ectãt
de iut iu · quẽ ad⸗ cone em anbemnn atura expectent. illos tñ aũcte reſeru acoõis ar
modũ · in fiſet non ne quã ꝑ vim w metũ ex⸗ qu ſm foꝛmam uiris ſua leg atoꝛe vel recep K
obſtate ꝓmiſſiõe =JðGD tionmis capituli.
obediẽtie a ccuſat u ¶ Proxio:ĩidẽõ et u
de accuſac̃. ex pte. multo foꝛtius pu⸗· A
1 Sic Ffuara.ad ictes. Gcetert a,c Boromilin⸗ HZ to ſi expectarent n
ide . s.e · l · de ec. cu pietes · Eceteruet. c. mopronmnſlari? quã ducerẽt acceptãdã.nã plus afficitur pᷣbẽda ꝑ iſtã M
rr a n Lal la a ¶ Triẽmo · ſi rereas tã ad diſp Saconplatoje t inſ. g ſam ᷓ p ill nechi arde oceſ be ſoli. ad i. “ ſi
ðèðð kR Hactenus · idẽ m guil · et gar· ſi poſt P clericoꝛc. x¶ Juris. S.e.queſitũ. tellige ut mĩoꝛa maioꝛa bñfi⸗ nent
üiiſſta oſtönem infna duos menſes a tye publicacõms in y ¶ bñ̃ficia.q̊ͥ large in? cia digtates et pᷣbẽdas ec ↄop⸗ hn
uuut-ut acte no- aſti,.im mica m pin ds veru puto mm hoendatclii; ſi ſtus daton . c6ca b:c-j6 tr..
BBBas hoc ſauermt ad hoc. 8.. li. de ̃ben. cũ ſm ula. ſig.tua.qð optie eẽ ꝓbaturꝗ.de reg · iut · c· i. ubi dixi de H on
””ñ i ¶ Cõpetentẽ · trmã · xxiiij. a · in. de illicita · de ſen. ex. ſa⸗ Collarõnẽ. quid ſi nõ ſpectat ad collacõnẽ ad ofir i
cro mũñ facti nccitas alind ſuaderetꝗᷓ. de ſen ex. ↄoſtõnẽ. macõnẽtm. Itẽ q̃ d ſi ptinẽt ad collaconẽ ſui ꝛ altvenꝰ v-⸗ pil
m Cmuttat tolle qdᷣ eſt . excõis· nc· in iſto igitur ea⸗ ſmtilla m diũᷣſis dio ceſib. In hijs qõmbo pᷣmo viðꝛ ꝓ ſop
, fn neceſſaria eſt momtio ·̊ m ſequẽti non · nõ habeat locũ h̊ de· rõ. q; ꝓmutationẽ nõ poſſimus mt

M ...J . . ,

⸗ vacẽt bñficiadeberẽtur ergo expectãti pri⸗ oꝛ cõne iurẽ nature debſtam puafe potemt licet filius
ned nsäse ſepᷣ Hdtonamktofnerrensnoßß, Ber as ultimas alle⸗
nrn 4 n ule⸗ nõ debeãtur. Eſt Stenẽda regula miſi m eap⸗ gacões ꝓnũciauit papa bonailla deferri paupiba abſ⸗
jeng tavuit ꝙ no edea ap. p̃cipimus. et ſic nõ vid etur caliqua deductõne tercievel quarte ptis. hoc dicit · vn
aer i qviciata ropitur C. ap. Hcipim la non vici etur d ſie ſumma. In ſideicõmiſſarijs ſubſtitucoõmibo locum
a l̃ recedẽdũ et mſi aſus mutetur regula non vici d ½ Paber nartagteguctiorn enecligen enenm
ſ . ad ̊ faciat · S· de pbẽ:cũ in illis · ubi aliud ẽ dicẽ ad eo dabes quartazr etſuctio in dir anen terptari de
i acsnem aſindad Pem birertas dů
ataz Sfematian? 3 mogdo ↄuenmiãt v⸗
d c ul ubialind eſt bñſiaa in eadẽ dioẽ ad alias mĩme reſignaſſent bis e pſoms in
dn iedeta mi colla oͤnẽ ſpeckatiap⸗ ullatenus impediri. QO⸗ Impuberes..
peen kalterius. atig mutarę wolẽtes libẽ ac ſi⸗ m. vin. de teſtamentisa nlia mor xyean.
an 5pt dici otriinm. e ne faude in manibo mis yltimis voluntatibus. fr de v. ſig pu pii
difein vic Sut e. ma relgnge nolumdoc⸗ NDeA pr hiliũ et hiliã luſC. qn tu. vel eu⸗
la vbapotus aaſione pmſſa equitaem hñs impubẽs e eſſeteſit.l ind rv⸗
aoc factũ vid: narmri pferẽtes in hac pte rigo⸗ uxoꝛe ſiiã ĩre cor. Fi miit henn
ing Fiunis diuerſtas rrheirca faciendâ pmutati ta ſiliu wro in ceteris boĩ admatrimommtun
Ba nonemicetecn onẽ bñficioʒy hmõi que ſuiſ vmuſalẽ hẽ deſ mſtiant/ nönrſeamus ioo.
erſpectäs Kadc h. aänoage ai⸗
. . 6, qua pub eſeẽ Pol⸗ *
“ ut teneat pmuta⸗ e 2 ft.eg die ut. nede R—
ſoN. cõ erit nece ꝙ int⸗ Ur0 *
Noen jat ſen deſpon · impu. pu⸗ „ DW
uemat illoꝛecoſen . . yeſo Pu h U
nit ſus qui hñt eligẽ · ad hi de offt arehi. ad h. in i. In ſeᷣo b ¶ Vxoꝛẽ.puberẽ intelligas : nitra ipoꝛe l: be. 2EE
iln caſu fiet in mambautriuſq; liberareſignacõ.vel quilibʒ faas dubitacõ nõ ꝓ coſſiſſß. et hocpatet in ſlia de ss
6H⅓ in mamb⸗ ſui ei · vel alter alten omttet qð melius vi⸗ 10 Cen Fmienie geſt ac ina feaiſß inliat 4 —
dn detur. ad h. de ſen. ex · cũ alloꝛe. nec vreo quare aliud in ca inofficioſo · nũc aũt nõ poſſßz agẽ niſi ad ſup em ſtarl. . e
dof. ſib iſtis qᷓ ĩ expᷣſſo.Inſpiciamus æ& ſolu an licite fiat p quid deeſſ poꝛtiom iure naturè debite· C. d mo . enm
mutac et p exſpectacõnes nõ impediatur. ſᷣ dicat dc. ommodo. ct. l. ſee et. l. qm. nou ella. et. · an an n
pni ad ſ̊ facit finis huius.c. a ¶ Libere· ut ſimoma vite⸗ ynucus m pn·S eire debes ꝙ in certa re inſti cxxdd
ſobg tur de pact· cũ pridẽ. minis. p dee · g. e · li · de renũ . c. i.ſ. betur loco legatarij ita ꝙ creditoꝛibo non tenetur. e
aHq ¶ Fraude-pone iter⸗ C pmutatur bñficiũ qdᷣ ſpera⸗ hꝛe. inſti · l quotiẽs · et hoe eũ ais vriuerſalieꝛr mſtt⸗ ⸗
m boatur in ꝓximo vacaturü p̃cludatur via exp ectãti. tutus . ſi enim nullus alius inſtitutus eſt in totũ s e⸗ ““
ſitoch c¶Reñig nãt. ct ſi reſignata ↄferantur alijs q; pmutare heres · ff. de hꝛe. inſti. li. Eñ Efunddo: Rita ailis i
Hauan volẽtibo nõ valet collaco. ut m clemẽ.e.ti.c. vno. . res · Si aũt plures inſtituti ſut in certis reb⸗ t nu urb
bean d ( Rigoꝛi · ſic. C. de indð. placuit · C. de fur. et ß. coꝛ.l. ſi qᷓs us vmuerſaliter ꝓ virilib⸗ erũt heredes mſi m aln ubi⸗
„. ſeruo de s.· de traſac · e · ul. Feo qð.s·dixi · nã inſpicit ̃ Büſrinner eltr mair Niig Rrrlen . ——— —=
b, eC MAm me. iſtudg facit p⸗ q; mi depit exp ectãti quia ſi alterius. et. l. ſe. quid quo ad filiã ſufficeret ega . ſe 3 etey
„ ℳ% alias nõ reſ gnaſſet. a⸗fuit h ee dee · de exuag ãti mno. in ꝑk ¶ Inſtituit · nun⸗ fuerũt op mones tre e A”
VV!Dpater.tractae q mopit iohnes fringiapam.- 3ä3
Jet foꝛte mmis fuit deciſa. Et ſic pone eaſuʒ· Johes ſit inſtitucõ.m aut ut cũ de ap· ↄg.· Calind q et. E c. .
frangiapam habebat uxoꝛẽ noĩe ſarracenã et ex ea fili tẽ. coll: viij· et. C. de mo f.teſta.aut.nò liceat dicẽtes · l. cC. L

um et filiũ impubẽg petrũ er philippã· in extremis poſi de mof . teſt. l. omimodo · et· l· cũ queritur.et autẽ. nouiſſ⸗

tus adidit teſtamẽtũ · et filiã ſibi hẽdẽ inſtituit ĩ certa pe ma. p autẽ ·illã.poſterioꝛẽ eſſe coꝛrectas· Aln ble
cunie quãtitate. filiũ vero in ceteris boms ſuis et uxori dictas. let ꝑ dec. raynũcius. ubi mehil ðꝛ ꝙ altocha fu⸗
H vſũfructũ quoꝛũdã bonoꝛe ſuoꝛe ſub certo tenoꝛe reli⸗ erit inſtituta. Azo diſtinxit. an teſtatoꝛ voluerit ſolenm ”MVF
Pa quit et adiecit ut ſi decederet filia ſme liberis moꝛeret ter teſtari ut q; vocauit teſtes vij. ſignacula et ſoſe ne⸗ e e .
filio ſi filiis ſme liberis decedẽt moꝛ eretur filie. ſ autem ones rog amt et tuc ẽ nece ꝙ in aliͤ mſtituat · ut in ſuffe⸗
t uterq; ſme liberis decederet paupes heredes mſtituit cũ de ap · og/ aut nõ ſo lẽniter ß̃ nücupatue et tũ de 1 li⸗
s executoꝛes teſtamẽto reliquit. Moꝛtuus eſt io hes ip̃ e te cit quocũq; relinquat titulo ut in antiquis · · vn name.
R ſtatoꝛ demü moꝛtuis ẽ petrus filius adhuc impubes. alij ꝙ ſirelinquat m teſtamẽto neceſſe eſt iure in
N. et demũ ſilia etiã impubes ipa ſcʒ matre ſupſtite contra relinqui. ſi in odicillis ſufficit quocũ q; einal unt
dis quã agebãt executoꝛes. et ab illadnavel eius peurato⸗ lo et de hͦno . C. de mof. teſta. autẽ · nouiſſnma/ Aln nele.
6sp re petebãt coꝛã papa bona q́ fuerãt teſtatoꝛis ifilie. ſbᷣ m canones ſufficit quocũq; relſquat gieuloruein ve⸗
gint quibꝛ et bona ſfiln ophendebant · dicebat. peur. dñe q; mynüũcius · ſecus ym. l et hoc ibi tenet hoſti. ut talis r .
ſ ſubſtitucõ facta de filio ad filiã. et de fili a ad pauperes mcioſa ſubtilitas euitetur · Alij diſtin guüt qε aut t fili⸗
1 fuerat fideicõmiſſaria.vnde in ſubſtõe filie ad filiũ de⸗ toꝛ inter filios tantũ teſtatur · aut inter extraneos er in⸗
biß bebat deduncere terciã iut᷑ nature debitã filio et quartaʒ os ſimul inſtitutos · In primo caſu ſufficit quo cun re
8 treb elliam cã. JItẽ in ſubſtõne paup erum ad filiã ꝓ reſi⸗ liquat titulo ut in antiquis.l· q; et inter pog unp a⸗
d duo noĩe filie eaſdẽ terciã et quartã habebat. Pro pte ſnmplex et plana volũtas ſufficit dumodo de 5 zrſefi⸗
rf Vero executoꝛũ allegabatur q; ſubſtitucõ erat directaa reat.C. e. ti · hac ↄſultiſſmma. Gex impfeõ. et. C. nlieui 4
ſr pupillaris. et ouemebat talis ſubſtitucõ ꝑ ſons et ver et aut ibi ſig nata· In ſedᷣo caſu ſc; cũ extraneos ſtitutt b.
ol. bis. vndenõ habebat lo cũ quartai deductõ:ſtẽ ꝙ; pa nõ ſufficit quo cũch relinquere tinilo mi nat in! mum
er ter in teſtamento qʒᷣ faciebat im puberi filio · matrem et ſie intelligitur autẽ · cum de ap · dedut · a.dixi pr

0 V A
P 5

2 4

5

VPprarebat teſtatoꝛ ẽ etiã puberi ſubſtituere voluiſſe · vnde

O
„

—ee
6 „1
——

tutius · t ideo tenẽdũ vidᷣi de pedi · vñj. nullus. et vbñ il⸗
lud relm quit in dec · raynũcius.nõ videtur pom ꝓprie ut
pt, etiã ex inſtõne adiecte: cdẽ in dc mayn aldus.
a ¶ Iegauit de facto ut dixi in aaſi-legauert vſufructũ
quoꝛundã bono et altero ſo ũ ſuꝑſtite ex ſina auge⸗

bat in teſtamẽto legatũ vnemme ſuꝑſtiss adhuc aug e⸗

*

hec puella non fuerit inſtituta beres inp̃mo gradu tñᷣ

fuit mſtituta in ſedᷣo ·ſ.ꝓoſt moꝛtẽ filnj et ſic ei pupillari
ter ſubſtitui potuit vel dic ꝙ ſi ex liberiſ vnus ẽ ex cer
ta re alter vmuſaliter mſtitutus uterq; ẽ heres licʒ alter

nõ teneatur ad credita vel legata ·et ſie intelli gatur h. er

.sS.c.·ray nücius:ſecus ſi nõ ex liberis:q; tũc inſtitutus m

batur · et ex h etiã
ut patz mmtegnan —
allegabatur p pau . .
pes ahar et uxoꝛi aliqua in ſuo te⸗
mnten . — ₰△+. 1 22 .
anteferri ut ſi decedẽt ſillia ſme libe
beEide flig w⸗ ris bona eiuſdẽ eidẽ filio.
rerẽtur qð ẽꝗ. Sed õ ſ2
cõtra iſta filia nec et ſ iße abſq; liberis obi
exhbẽdata erat nec ret hiliug eiuſdẽ bona pᷣ⸗
inſtituta . q in cer fate ſilie moꝛerentur. xpi
Aeucadapd Dnauhnes ſſtimcdo bees
lariter pt ſoſtitui · ſ utrũq; ſne liberis moꝛ
ut inſti · de pupill. =
Eſti. ¶nõ ſolũ · ff ·
de vulg. ſubſti. l. H
ſñ̃ plures.So.li cet

certa re habebatur loœ legatarij: ut· s. dixi. et. C. de he⸗
