cauſam ob quã ſit apell atũ.S ed contra.S.e.ti .ſi duo bo.

ubi archiepiſco pus cauſam m citatione nõ expreſſit c

tamen tennit citacõſſed illud p iſtud ſi

Pplendũ eſt/ vel

citare nõ debet · ut hiciſi citauerit exp̃ſſone nõ facta te
net · ut ibi · quia multa fieria c᷑p̃m hoſt.

dilecti · m fiſqð verũ eſt quo ad par

tiã a Pellatũ fijſſe ſeu ali⸗
quid almd ſiłe ſeq; non
eſſe ꝑ appellacõnẽ ad eũ⸗
dem arepᷣm. we eius offici
alem deuolutũ negocium
ꝗponatur.ijdem mſi pᷣus
ipis ↄſtiterit cauſamipᷣaʒ
ad eos taliter finſſe dela⸗
tam phibere neillavl ne n
aexecutionẽ p cedatur
ſnie non pſumãt. ¶ A ð̊
ſi obijciatur ex miuſta cã
ſeu mius legitima añn ſen⸗
tẽniã appellacõnẽ mtorpo⸗
ſitã extinſſeet ex eo nõ eſ
ſe appellationẽ hmõiad⸗
mittendãſnequeunt pᷣdi⸗
cti archiepᷣus wil eius of⸗
ſicialis ꝓ hiberene pceda
tur in cauſamſi pus axpel
lacõ e recepta velut emiſ⸗
ſa ex cauſa ꝓbabiliogno
ſcere meipiãt de cauſa Hu⸗
iuſmo dianſitwra. ¶ Di
auũt poſt ſententiã m caſibo
a ure ꝓhibinscitpote a
ſententia ſuꝑer mam ſeſto

7RS

P—, 74 Aℳ
er notoꝛio crimme vwl de

indicem.qð die ut
¶S.e · ti · cũ ceſſante.
et .e· c. ul e deß⸗ t
catur axꝑ cllacoi re
nũciatũ tacite· vel
exp̃ſſe. s. de off. de⸗
tga r di⸗
catur ex ꝓbabili
J. ꝓx. ſReñ/vel di⸗
catur nõ appellatuʒ
in ſcriptis eo caſu
quo debuit in ſcri⸗
Ptis axellari · S. e.
c.i ſan ergo q́; de
hHys o ſtiterit prio⸗
rum indicũ nõ mm⸗
pediet officiti.
I¶ Taliter.i.taleʒ
fuiſſe apellaconẽ
q̃ deuo luat negoci
um. licʒ foꝛ te c ſit
falſa.
m ¶ Ula. ſcʒ qñ ap⸗
pellatu eſt ante ſen
tentiam;
n ¶ Zbententie. qñ
apellatu eſt a dif⸗
finitiua.

o ¶Preſumãtſpri rc**⁵
mo en debet de in⸗ Ma. y.
riſdi ctõne cõſtaree ſe,
ſet ↄogmicõ an ſit iu rud M-
dex exerciciũ inriſ⸗pverir Pn

dictioms p ceder
JS· de ſ p. ſupꝑ lris:v m⸗

ad fi mnoc.

. . ”Q”UðMU
P¶ Mmus legiti Der 1 K & b k g * 36 Ar r

.
„. üu leSx —

ma cum ea non eſt

.

in iure exp̃ſſ. afff. de

leg.nõ poſſunt· s. M⸗

e.paſtoꝛalis.ĩ pnᷣ.

ſet hoc arbitrabit

Hmo index an legitima ſit cãfet ſi male arbitretur aꝓpel
lari poterit · ff.q ſatiſda.co.l.arbitrio. et.l.ſeſſi aut cau⸗
ſaz in uire exp̃ſſaʒ negaret eſſe legitimã nõ au dietff·de
ꝓhac· ab ea pto. tibovel indici a quo fuit appellatuʒ
q C Drohibere. pᷣuel foꝛte torcõ deputato foꝛte ad ex

—

ecucõnẽ ſnĩarũ:· ⸗quo ad ↄmiſſionẽ faciendã ſufficiat

r¶ Ver. z eni⸗ ꝙ ꝓbabilis ſit cauſa· ut · S. Ccũ aũt · 2 el

bari tñ hʒveritas cauſe ap.mſi ſe offerens ꝓ baturũ co⸗

ram iudice a appellauit nõ fu erit admiſſus· ut.sS. e. in⸗
terpoſñtaet die ut ibi · & foꝛtius h̊ in non ꝓ hibitis lo⸗
. R—1.5 — — — 7 4
n ¶ Probibitis · multo cũ hẽbit · ar. a mĩoꝛi.s ·ð elłe.cũ
t¶ Notoꝛio · in quo non admittitur appello im cũctis.

i1 ¶ Interlocutoꝛiã · ergo interlocutoꝛia tranſit in rem in⸗ V 2 r R o
di catam mſi ab ip̃a ·x.dies fuerit appellatũ.·s.de ele. cöod n⸗-

tem. ſed non quo ad

½ * D eh
y, Pre P
77 77

Ger , * 5

—

vY1O/
Y e

R— ee. cuͦ ſit romana. ctc puemit. ct. e.d ſuluit ſet die noto⸗ go eitare nõ pᷣt qð verũ eſt. mi iuriſdietionẽ ſuã impe
S Ta, . õ etiã rei ne otkenat ab eo notoꝛio iuris p ofeſſt⸗ dirent ꝗᷓ. d pemſÿromana⸗ ſit expſſus in iure. s· de of·
—iE onẽ de quo ſequitur. ternatiuã nam videtur ꝙ tria cõ̊ f ¶ Hmði:cũ caſus iſte nõ⸗ onpaſtoralis
Heurrè deb eãt ad hoc ꝙ in ernnine Aliqua ca.· in illa tantũ exemptus ẽ apellãs a iuriſf.
„ aVel de quo.no.· al/ currẽ deb eãt ad He ꝙmernnme An quà a milla tantu exempul. eneai
„ nö debeat appellari · ſ. ꝙ ſit ↄ feſſus teſtibꝰ ↄuictus et ar dictione ſui indicis arepus æ& in alijs cauſis m quiba re
e,. umẽtis ſupatus/ ij. q: vi · Gſut quoꝛg· vnullus . C quo manet in inriſdittõe oꝛdinarn nullã h ptãtẽ ut h dicit f⸗
SS an reckc=–=5, hoc. . e. Poſi ⸗
ſet dnedis o.g. enĩ ipſe ſubditus
mſi omia iſta tria b 8 or
. 2 „1. Fon ãs foꝛtaſſi
ocurrt relemiatu quo quis in iure cõ feſſus taliter eximant taliter ap e inß reuſeng
eyamenl dia lij extitit ꝓmulgata vel ſimi pares C Nebet aũt ad ut ſuſpeetuz · ut · .
dicũt et foꝛte bene libdapellatũ eſſe dica tur es ab epis pfate ꝓꝛu cie⸗ c. a d beeyin⸗
ꝙ cõfeſſus in inre pñtjne ſnĩa execucõm mã ſupꝑ cauſis in qubo tpalẽ areßs in de jem
1 nnel tams ita ſit detur poſtqᷓ ognoſcẽ ce⸗ iuriſdictõnẽ exereontin⸗ ue pien
ofeſſiis ꝙ ſtandu perint vtrũ ſit recipiẽda ſi foꝛte de ↄſuetudine au p CCos · ſ arep̃oſ.
ſit ↄ feſſiom nõ toꝛ⸗ wl nõ appellacõ ab eo in⸗ priulegio ſiue re alio 1 ernbale⸗ cnt
men de en terpoſita mhibere. ¶In ſciali ſi appellandũ ad os exercet. q die 6
in ciuili ꝙᷓ in crimi⸗ alm quoq; qiu circa re de aliũ appellari. C „ ente⸗ ut j. e.li. ne ele · vel
nali miß vellet alle⸗ qua miter appellatẽ et ap⸗ tias quoq; interdicti vl : e⸗ vr a
gaẽ ſe ſe errore fa pellatudtrouerſia vertitur ſuſpenſioms ſeu excõ mü⸗ Simn p dee a de de
aſn oſſß n ge⸗ aliquid poſt eoꝝ in hibiti catioms in appellantẽ ab iic. pu. c. i ubi ð ems
ut ſiiũ coꝛriget erro onẽ attẽp tat nõ valẽt oc eo a quo appellatũ ꝓpom⸗ eenſi ens d .
rẽf ad urpik ſe⸗ caſione bpmõi iuriſdictõ⸗ tur ꝓmulgatas nullate⸗ evee egs no di.
. . 2 . . 2 2 „ . 1 . O1**
ſe ain . nẽ aliquã wndicac᷑.¶ Cũ nus nl weatis partbus im ſũma ·e · ti · de
batur que dihun⸗ wro is qu ad remenſem et de axp ellacõne legitime quo ad quẽ. v.ſed
ctiue lo quitur nec curia ſup al ua cauſa vo ↄoginto reuo cet aut denu⸗ pone · t · v · ſe
voſß nesori⸗ D cẽ appell acõis emitut mi⸗ cient eſſe nullas. ¶ Cum
10 , , „ . 5 — — „ .
nm ar coba⸗ chilominus m cauſis aln⸗ aũt ad remeñ arepᷣm ab
cleri· vña ſet in no⸗ oꝛdin arij ſui iuriſdi ctõm audiẽtia ſuffrag anei ſuiſu Cöſuedine.
wweiono anndir ſubiciatur remen. archie per aliqᷓ cã fuerit ñ ſnſam SKnpta Ras nd
eh eln e ut ‚⸗ piſco puſvel officialis ipi⸗ appellatũidẽ arops poſt valeret. s· deoſue:·
4 alias nõ pᷣindicact us nequaq iuriſdictoõnẽ de aſpellones Emtooltite cA io. Pna in 8 SRa
ofeſſto iir ainne ipᷣaʒ ĩ alijs impediãt à ab rit eà minus rõbiſẽ extitiſ feul 8.8 fo ope.
v vabes · de Euiuſdẽ oedjnarij ptãte to ſe cãʒ ad eũdẽ ſuffraganeũ ex tranſmnſſa er. e ·
uo eo q habes d& rum. de ma. F
dUd excel.pla · ꝙᷓ ſit Sue · . verum. de ma . er RZ
X „ „.α koc. A, C ſilibo. pu⸗ * ob e. ſolite·
4 Jn erCl ( onm P —/ — 1
SRen, — as Prre, A * taſſi appelletur ne , . „ B g mEExcicnconi 3.
STr . teſtam ẽtũ apiatur/ vel ne ſeriptus heres in poſſeſſionẽ in ̊ ſunt iſta paria·ad hocꝗᷓ de ſen.excomis cui · in fi.
See⸗ eri re mittatur ffde ap· recipiendis vel nõ.l.peet ul. s · e con n¶ SVocatis partibo:s· e· c. Eñ vero. nam mertta muß⸗
T G A, ſtitutis n. vel p ↄotumacẽm nõvemẽdo · ut · xxiiij. q. iñ . rũac᷑. C.ſ ꝑvimvel alio mõ · l. ul. et ocoꝛ· ad ſ·s. de of.
Rarfn , rt e e D, hd illicita. detur. ergo notoꝛius erimmoſus et cõfeſſus oꝛ.cũ ab eccleſaꝛ. aabſo luãt.et intelligo hocverum.
d (Man' in mre auditur appellãs ↄtm iuna ſupius ſi⸗ o¶ Reuocent. vel⸗ vbr periculũ non eſt in oiin
r 1 e , 1. 1 5 „. gnataſp oteſt dici ꝙ notoꝛius criminoſus appellaẽ po tunc bene poſſent abſoluere. et ſi nõ nullas nüciarere
5 teſt ſ index nõ ten etur appellom deferre. ut ĩ ↄtrarijsſad reuocareæad hoc·s.e.qua fronte.i. de ſen ex Hero. ibi
7 e — , v idẽ.s·de.ap/paſtoꝛalis/miſi expᷣmẽt cam rõnabilẽ/pu⸗ abſq; periculo- F mſquia aliud ſi a ſententia/quia ibi
r owαtaα ſe timoe toꝛmmétouofeſſuz ut ſupius dixi ſvel ꝑ erro ¶ Ante ſentenn⸗ aggreditir index ſtatim cgmiis:
Fe / rẽ.· ff · de ↄ fel. l. ul. et · peſalias & añꝙᷓ ſupioꝛ de app ellacõe nem pnᷣcipalis negocij.quod dicut no.·s · ut debitus.
ↄgnoſcat ⁊ inbib eatſpt index ſnĩam exequiſpoſteanõ im glo ·penulquis autẽ h abeat exequi ſentẽtia latã p
j.e. nõ ſol· Fapell ite appellato et indice. iſte eni aliꝰ iudicem ap· vide qð no.s ·de of.deles· paſtoꝛalis · p·
S”ůͦů eAluũ ab⸗ nõ trãſtulit ad afepᷣm cam ſuã ·et ideopᷣt q ¶ Cogmto-legitime.ſcʒ partibo preſentibo vel altem ODWMP
7 „, 1„* ,Innpliciter aduſariũ coꝛã ſuo indiceouemre et nõ coꝛã per contumaciam abſente⸗s · e. interpo nta-
, r rer P c a ſe, arepo cũ nullã hbabeat Pptãtẽ in ip̃m · de of· oꝛdᷣ paſtoꝛa V¶ Racon abilem ut peccatũ fuit in dec · coꝛdi · vel in
lis.s:eęromanain pnᷣad ̊.s.e: cũ teneamurſtales er⸗ de ut debitus · vel cauſa non eſt reperta vera· Jo:an WS

ui⸗
l⸗
die
v

1

9

1
ſ⸗

no
ue⸗
NNNN

7

nt
f.
ſ
,
⸗
ni⸗
vl
ab
ſto
hus
ri⸗
(
Anrn

e

R

a ( Komitttẽ · quid te attẽptatis videbis qᷓ.e.nõ ſo lũ⸗

obſeruantis. Et emanauit ſuppletoꝛie ad dec:s· cꝛdi⸗
PrTeE eCauſaſdebet
IW= v n aplis expri
mi cã appellacõis
et cauſa delacoͤmis C⸗

vel repulſonis s⸗
vel er . . ſup ap⸗ A Dem⸗
facilioꝛ· ocoꝛ. llacõe ac eiis c⸗
.Ec. li:de elt. cupi⸗ inſtructio facilioꝛ valeat

entes. Cad B.

e (UIle indexiſih in ꝓꝙ ceſſu haber diſtricke

S= E= N, q extra mdicium papimus ꝓꝙ ille a quo ap
=SS aplann oſueuit pellatur apoſtolos appel⸗
ASH* H&„α apelläs dieè et a⸗ ,S eſtbmis
11 57 poſtolos petoſi lantiiuxta wnore Gni⸗
“ Prquimos dare HHõ boee ite/ tri
poſſit et deb eat · buat teqntus Si vero noͤ
eli s etn exhibuerit extune ſi foꝛte
f Pf S equißtus en in aauſacporclatinſ amel⸗
debita inſtantia lo latiom renũciatũ fuerit ei⸗
co et tpe ↄgruoja⸗ us inuali dus et irritus ſit

lias pena ſequẽs

locũ non habetj.⸗ ꝓceſſus ¶ Aem es un.

Ec. ti·ab eo · ij. keñ · ⸗⸗ Om appellatiom⸗
bal rcſ e exie Aous fruolis nec iu⸗
wenegauit Orpiſe-⸗ ſticia deferat: nec ſit a iu⸗
vel infna debitü tẽ⸗ Dur
pus malicioſe vel diee deferendumſi iudex
negligẽter nõ tau⸗ imnferioꝛ aſpellationẽ mi⸗
didit 5·e · ti · ab eo. “

tacite vel exp̃ſſe · .
de telti · eu vemſſet · c alias valeret be iur̃e puta⸗qiuua
K ¶ Arritus:p oſito⸗ fruſtratoꝛia eſſß appellatio cui defe⸗
rendum non elſtꝗqᷓ.c· pr. X
Vm apellatiombo. iund ex ap.imique appellantem
Nante ſententiam remittere debet ad iudicẽ princi⸗
palẽ et in expenſis ↄ demnare:et hoc ſi pneipalis iudex
nõ detulerat appella tiom . ß ſi detulit non fiet remiſſio de
neceſſitate · In apellacò ibus interpoſitis a diffinitiua
antiqua iura ſeruentur.
m’l ĩbeferendũ·habet enim iudex iuſticiam imitari. de
v.ſRg. foꝛus: in fi et merito nõ eſt deferendũ friuole ap.
nõ emm fuit inuenta ut eſſ iniquitatis defenſio.ſed m⸗
nocentie remediũ.s.e.ad noſtrãet.e.cũ ſpeciali. ¶poꝛ⸗
ro:ſic et inramentũ nõ fuit inuentum ut eſſet miquitatis
vmculũ.s.e.li.de iuriut· e.i. cũ ſuis ↄcoi.
n ¶ Inferioꝛ:a quo appellatũ fuit ante ſententiã.
0 ittat tradere tamen apoſtolos nõ eſt deferre
ut dixi. S. e. coꝛdi ·
p ( Canomeas.s. e· ut debitus. et · c romana.in fi hoeve
rum mſi udex deferat.utꝗ.e.c.ij.im ſi·
a¶ Gadem die ea enim q;ᷓ ſententiã concomitantur ea⸗
dẽ die qua phcipale expediri debẽt: ſicut fructus et ex⸗

Tſuper . ſ index requiſitus nõ tradit apoſtoloſ et
poſtea ꝓcedit in cauſa nõ valet ꝓceſſus mſi renũ⸗
ciatu fuiſſet appellatiomi· diuide dec. in duas paræs· in
quaꝛ pᷣma pomt ius antiquũ · mn ſedᷣa penã iudicis non

penle · ff. de re indicata · pauluſ.de ſoe.xxxv. q·ix· E q⸗
ergo·alias incipit· hijs ita · et dicã . de reg iu. ot ra eum.
¶ Eandẽ.ſcilicet friuolam appellationem.
¶ Inſe · no. ꝓhjs que no/s/de renii q; in dubijs.et.c.

¶ Ke utari · pey hanc liten dicoq; ſi index detulit ap. ccrr⸗ ⸗ Pr .

e ?

fruſtratoꝛie et ſuꝑi S Z

M ꝓellatũ remiſit/eo . — rar HD
nus legitimã non admit⸗ n
tat eã appellatoꝛe nlomi⸗
nus ꝓ ſeqñte ſupioꝛ de ipᷣa
og noſeẽs cãm ad pᷣoꝛẽ iu
dicemiuxta ſanctõnes la⸗
noĩcas ſi ige difficultate re⸗
mittat eadẽ die odemna⸗

ipe ↄgnoſcit ex „N.r-

—

dren —
ta quã habebat. n⸗ Nr 6
et non ex noua de⸗
mãdationeſs i enĩ =è= „
ille refutat delaco⸗ F.

ionẽe facie n et index qualis e⸗
tionẽ faciens expenſaz netudex qualis
¶ Siero uckex admt⸗ tißz vem mi ĩe
—arn upioꝛ hoc expſſe
tat eandẽ licet tam appel⸗ ageret. ſ. ꝙ delega
latio ꝙ; ipius iudicis de⸗ rre Pachm ⸗
latio aſupꝑerioꝛe valeant uscauwſit incer
refutariiquia tamẽ uudex ut ſequitur.

ipe quãtů mſe fuit a ſe iu⸗
riſdictionẽ abdicaiut eã⸗

— „ leſet talis reatus
dem appellacõm deferens

om merito debuit ab
minus iuſte totius cauſe o ndr exciu
, —rr 2 dere mdicadi⸗C u⸗
deo ſomn ſupiaens Prate n ub ſena vel cla· .
tin uſa nec e illi cad ne⸗ ide neceſſitate igi
cæſſitate ulteriꝰrenmittẽ da tur nõ fiet ad ip̃ᷣm
— rennſſio.ff.ſolu.
ma/ſi ab hoſtib⸗
Cuff · de pact. l.

tres frẽs.

¶ Remittẽn da ad ip̃m indieẽ qui detulit ſvvoluntarie ·Derr *
auüt poſſſi ip̃e iudex ſuꝑioꝛ rᷣmittẽ ſi vellet ſet ẽ ſ.de renũ · 6 =ð e
RSErRsEre

7 „ . „ . — „— „ — oblet- 2
reaſſimit inriſdietionẽ etiã ſi fruſtratoꝛia fuerit app ella: =
tio ſz elapſo termino aſſignato et ap ellatoꝛe negligen ? r d o
te re aſſumit index iuriſdictõnẽ. s.e.ſepe vel ſatis poſ lo re r. Des
2 K. Nℳ Ur—

+☛☚

ec. ultiſet nota ꝑ hãc li'am terminatã queſtionẽ qua qri⸗ „
. 4 . . 1 — . „ „ 5 . —
turſan termim aſſignatio quã facit index a quo appella⸗ „* 2/ KR
tum eſt habeat vim delacoms /vides enĩ ꝙ ſi detulit nõ ⸗

2*

„ 2
ſet diei ꝙ dec/iſta locũ hʒ cũ appellans ꝓ equitur/ ſi eni ⸗
nõ /ꝓ ſequ eretur tũc nõ obſtate delacõe reaſſumet iudex
iuriſdictionẽ ꝑ iura pᷣdcãet p hãc lĩam q dicit ð apꝓpella
toꝛe nlonninus ⁊ ter ad hoc facit qð no·ᷣ.de ma· ↄtrac·
otna inter ec. e.ij. in⸗ iiij. glo ſpbatur hoc optime p deẽ.
:s.e.o blatein pnᷣubi deferre· etternnnũ ad ꝓſequẽdũ
aſſignare ponuntur ut diuerſaſ tẽ viðꝛ ꝙ aliter deb eat
mittere apellans quando delatũ eſter aliter qñ ſolus
terminus ẽ pᷣſxus/qð dicut no.s.de renunc·vem ẽs · in
glo.ſᷣ nõ vidi Itẽ ſi ↄtrariũ diceretur iã ſeqretur ꝙ omi
appellacõm deferretur a iure cũ ab ipo iure ipi pſequẽti
ſtatutus ſit ter minusiij.q:vi:ei qui.s.e.cũ ſit.et.c·ex ra⸗
cõneſſiẽ & ius terminũ ſimpliciter ſtatuẽdo nõ detulit.
t ſie de indice eadẽ racõne eſt dieendun.

nõ ob. ꝙ detulerat. Srr ,: Sv⸗
„ „ . . . . PPr „
Poꝛi inriſdictione 6 2 h, A

oꝛdĩaria vel delega? 56 = Sen

96 Gr, .
2◻ lS ,

—

nẽlergo ille rema⸗/ p r Pr = I F

ℳ ,6 32 „ . 0 —
u Deferẽs. et ma K, E

S10 0
—

—

v

—,—

Fs Peer ihr & T r t ri r re e, t
* r , ſPfrn n. e* — —, R R ſen o t r rCh 6 . S ſakt.

,
,Z

a ¶ Statuta ſeſt autem mtio quare aliud in app ellacõni
bus a diffimtia interpoſitis/ q; iuſte potuit index indi
care.ſihm allegata ꝓbata/et inſte poſſet ipᷣius cõtra⸗
rium index appellacoms ꝓnunciare ꝓpter nouas ꝓba⸗
cõnesC.de·tẽp:app hancdeteſti.fratermitatiss.de fi·
inſtru · cũ ioſet ideo deferendo apella cõm a diffuntia in⸗

teriecte non potu⸗
it in crep ari iudex·
ſed ſecus in appel “
latione ante diſt⸗ Saluis hijs que ſupꝑ ap
tm de mauutate in margolaaſy, ſtatuta.
dicantis / de H. S ·. er Forr r mfac. vin.
inter olita⸗ Culti. ⸗ 3 bim =
An aut ſi in dex ap'vpr Kaxy vo q ziße aefn
pꝓnũciet bñ iudie⸗ ffrxxx. dies inſtanter a⸗
tũ et male appella⸗ poſtoli peti debent. et eidẽ
teden vve⸗ mfra dictũ tpus a iudice
drogui ſentẽtiam. exhiberi · alias pᷣſum tur
no.s. de off · del pa⸗ aſpellacom ſue renuciaẽ?
ſioꝛalis Eßͤterea: appellãſ. ſi eos infra idẽ tẽ
m genl⸗ qm appel pus petẽ pᷣtermittat · etiã
at ſ apellas ſivadat aut mittat ad ap
xxx· dies inſtan⸗ pellacõz hmõi ꝓſeqndã.
ollaro ¶ Alud aũt qð ſelicis re
renunciat. ſiindex ꝛdacõis innoc · ppa · ij
modo debito requi pdeceſſoꝛ nr̃ ſtatuedũ de⸗
ſitus illos non tra⸗
dit · ſed poſtea ꝓp ce
dit nonvalet eius
ꝓceſſus.

„»ei= L „ ol ae-Cc Trigita dies. ij. q· vi poſt ap. Cul / in fi. et · C. de ap.
=—α * ſal rsn dabãtur ſolũ · v · dies · i · q. vi. ab eoſꝛ cur
nαäαt ti dies a die ſentẽtie ˖ ut ĩ ð. Eet p̃ð . l. iudiciboſqð
) verũ intelligo· qñ eſt ap ellatũ infra · x. dieſi cũ enim nõ
teneatur qus appellaè mſi a tpe ſe aentie ad hocꝗᷓ e. cõ
certacõm pone ꝙ poſt· xxx. appelletur.tũc nnpoſſibi
le fuit tpa a die ſentonticoputariſer tũc puto illos xxx.
dies a die ſcientie ↄputari:adh̊: C. de tẽp· ap. li · .
, e a er A
. . ſnũ quid dicetur inſtanter petiuiſſe· videtur ꝙ iteracões

appello apello vmea ẽ appellacõ xxxi. qn lotharius

.

ſoſuetudo que eſt optima legũ interpres 8. de cõ ſue cũ
dileetus interpᷣtatur talẽ peticõem inſtantem dici:qðᷣ
tenet guil. in ſpe. trac · libel · ti. de apellacombo. Cſequi
turad fi·dicẽs ꝙ hoc nuũqᷓ; vidit oppom et qð ſatis fa
cit qui inſtãter in ipo actu ap pellàdiillos petit/ tu die
ꝙ debet illos iterũ petere. cum textus dicat eos inſtan⸗
tera ſepius petendos.n. ꝗ· vi poſt ap. et . dicit cum de⸗
bita inſtantia. et ad hoc · de ſen / exco · conſtitucoͤnem.
in fuhodie dic ut in clemẽ. e ti. ᷓuis · i. keñ / Jud ex tamẽ
eti am nõ peteti apoſtolos dare debet · C. de ap · qm · i. q.
rvvvi. ab oo. S ed licet tune nõ det:non habʒ locum pena.
S de qua ij. nn. Pal ettur a.
Eie Vadat. Sednonneiter. arreptũ pabetur. , ap. .

g,ſ ve
Rrr Sönn 2

—a o EO Ki

Ss Anſtanter. ſic. c. di · priſca· · de renunẽ quidã ſquid r. a⸗
WTE H, μ às dicat aplos peto. et iter peto et eũ inſtatia p eto X

. ₰ 9 oonn — – A 2 E= .
, = 6 E e.ν⅝ ‚ A = S

——rE ——4060ł- t0 — 5

e.dilecti filijj:foꝛte illud hodie coꝛrectuʒ eſt per dec. ut
debitus vel licet hab eatur ꝓ appellaeõę cum tam ap⸗
pPellatũ eſt verbo: nõ h abetur ꝓ apoſtoloꝛ? peticõne.
ut hieſet fuit hoc ſtatutũ ut facilioꝛinſtructõ p apoſto
los habeatur.s.· e. ut ſuper ſet ſmile eſt vbinõ ſufficit
fa ctũ:q; requiriturverbum.S.de elec.eccẽta vſaa.·

f¶ DPecreuit. 8. e. .
ut ſuper·
g Moco: quia nõ
ereuit.ut ſi is a quo appel H
latur aplos appellãti non dicit tempoꝛe id ẽ
tribuat requiſtus. extune infra dietos xxx.
eus inualidus ſit ꝓ ceſſꝰ g ¶ Cxpreſſe· bie
tüc demu o btinet cu index fabre wol ma ufe⸗ .
o enſtnaſe ta rebelho ad idẽ

coatpe oↄgruo requiſitus
eos expſſe denegat wel in⸗
fra pᷣmiſſum tpus malici⸗
oſe aut negligenter illi
tradere pᷣtermittit. Ldẽ. v..

bihbus G ſecis.

. On ſoluz innouata e ¶Legligéter. H
. 5 - = lusaà negligetia
Npoſt appellacõneʒ a e equipartur: et fa⸗

diffimtiua ſmia interiectã cit ac eaqu⸗ dixi
debẽt ſplexceptis caſibus 8. de elec. ſ opro⸗

On ſoluz in⸗
NMouata p in⸗
dicęm poſt diſſim
tiuam ſententiam a qua appellatũ extitit:reuocãtur ſta
tim ꝑ indicem.ap· etiã ſi an aꝓpellacòneʒ fuerint inno⸗
uata.attẽptata vero ꝓp oſt aꝓpellacõnem ante diffimti
uam nõ reuocãtur·mſi primo de veritate cõſtiterit.mſi
poſt inhibicõem debito modo fcam attẽptata fuiſſent ·
Oꝛtũ h abuit iſta de ex hijs q̃ no.inno⸗et hoſt. s · e. bo⸗
ne. de of. de! paſtoꝛaliſ. ßp terea/de exeep· d il eecti ð elec·

—,—

—
—

fimtiua et ab interlocutoꝛia interpoſitaʒ ut etiã pdicti
octoꝛes dicebant · et ratio qꝗᷓ patebtit.

ille pabeantur ſolũ p vna peticõe. ſcut cum quis dicat vafi 1Caſbus ut quia contumax fuit in non vemendo / vl

Raſßi inſigis latrovel erimmoſus notoꝛiunsad hoc·s.e. ro⸗
mana· Eſi autẽ.s: e· ꝓoſuit xxiiij:q inj de illicita et ideʒ
m alis caſibquos habes · ij·q· vi. Eſüut quoxe: C. quo⸗
l. pnł et ul.s e cõ ſſitutis n In hijs igitur cſbo eſß in
ap ellatiom nõ ſit deferendu ut ĩ pᷣdictis iuribaſſed qd
dicespars aꝓpellata dicit caſum talem eſſe in quo ap⸗
pellari non ꝓotuit. et ideo talis apellacõnis obtẽtu re
uocacõnem fieri nõ debere per modum attemptatiſap-⸗
pellãs oↄtradicit/ pone in termĩis diẽ eũ fuiſſe vere vtu⸗
ma cem nõ vemẽdo/ſappellãs negat/q̃d erit ĩ dubio fiet
ne ruocacõ ſdixt ĩ hac qõne gar. foꝛe diſtiguẽdu / vtru
ꝓs app ellata velit ĩotnẽti ꝓbare illã ↄtumaciã dicens⸗

he 1 d
Pe
Rezr

*

. n

o⸗
nt
nſt
t⸗
0,
ee⸗
4
o,
ler
0,
.

l

p⸗
te
n
t
gſb⸗

= —

tde telti . v emẽs. ij ff. ut in poſlegſi is a quo.cuũ ſi alias „a i ¶ Quicegnid. in

rFwM de hoc pᷣmo con⸗
ſtare nece ẽ · ! fu⸗
ei ſoratie wel in quibo iura poſt ſ. enten⸗
*Ct Po 12 „ —
ptati vndevides tiam ꝓ hibent appellacañ
⸗ omma paſpella coms ui⸗
·s· pomit ꝑ con⸗ 0 u⸗
ſtanti ſeʒ ꝙ ſint in⸗ dicẽ pemtus reuocariſſed
nouata ſʒ dtra vi⸗ etiã ea omma que medio
detür dicerelex · ff . -
de app.· cũ ex cauſa · tpe inter ſentẽtiam et ap⸗
que icit . exrfue pellaconẽ que poſtmodũ
aun dolt i, mfra decen diũ mtpomtur
lation? cũ appellaſ ab eadẽotingit innouari
melioꝛẽ ſententiaʒ ac ſi poſt appellanonẽ eã⸗
menee gor dẽ innouata fuiſſent. ¶ Il
'rIfijbi nõ neg atur quũ lawero que poſt afp ellati⸗
R ctiaz ante reuocari onem inter poſitã ante dif
See: Poſſit q dcrdin fimtiuã ſententiã innouan
Wsta p ahas lege feni tur donec axppellacõis cau
mnouari ap. penõ. atp
m rubroꝛin mgro.
et ſic v acat ibi ·ar ·

Ered, b

A1 %

WMRau:n tatorg reuocatio. c.rõna. Eſ vero

er dia —

. Irr 1 Tn-
„
*

—
ſ

„J.

¾.

„N- & e⸗F

zfrr Ne

põdie ↄſtat c an dilacões longioꝛes expetat ſut in pᷣ⸗
mo caſu nõ fiat reuocatio: in ſedᷣo ſic.ad hoc· ff. ad exhi
bẽ · l. ij. Gibidẽ · de reſti · ſpol. lal . s · e· li · de excep. pia. s·

ſemp ↄtumax negaret ſe ↄtumacẽ· et idẽ m oſile bo.
vy⸗ſ à (Ante omia et hc nõ exp ectabitur euentus litis ut in
n, ꝓp xi· caſuſſcias tñ

pellacõmi.sS.ecim appellacõmibo. Jo. andreer= & E= ddr, Fbr r r c⸗ gr sl,
„ . —2 15 .. ſR= =. 5 – .
g euolutũ. alias mhibere nõ poſſi. ut.s·e. romana Dre r , 2 S

Eſi vero. et · Gſe · ctellige
S poſſit

1
.

ſam veram eſſe oſtiterit re⸗
uocari nõ debẽtimiſt midex
axppellacõms poſtquã ſibi
oſtiterit p aꝑpellationem

emſſam ex cauſa ꝓbabili)

foꝛe ad ſe negociũ deuolu⸗
tummhibeat canomece ui⸗
dicia quo axpellatũ extitit
ne ꝓcedatſtüc en ines d

p ipᷣm iudicẽ attẽptari nõ ne 13 t, a
. c dico ·˖ & quedã pñt iudi ver ⸗= A in, rr E
ces à quib⸗ appellatü eſt. ſicut eſt refoꝛmare poſſeſſione 3 D Se⸗
apellãti cũ ſibi turbata fuit omittẽ tñ deber articulum

S.
e.

&α — *

o vegl en, tenea: Bn Bir S
mur Itẽ ſi appellã
mimis ꝓlixũ termi
nũ aſſig nanit pt
mo derari:s.e.cum
ſit romana et c· cõ
ſuluit · et in ſi.
Cgeuſe apt aua
app ellatu e xtitit · 9
Uleducend 3. e a Y
c. iſta loqur m d, SS A r N
hHijs que ſunt atte W . A S
ptata ꝑ indiceʒſer r = Sr S d W,
hoc apparet ex eo ⸗ .

ar 2 s
e e

a ↄtrario · ſiẽ et. Cc. —S .
de eh.· et eleri · l· ouenticulã. Za tũc nõ tenẽt appellatio·
ecẽdu· ſecus ſi poſt.⸗

tiles a pncipioet in ꝓ greſſu ↄtinui et fit ipᷣoꝝ ↄputatio
de momento ad momentuʒ·qð dic ut plene no·ij.q· vi.
anterioꝛũ· c. ⸗Gᷓrepete · debent ante omia ꝑ ap · indicẽ
c¶ Innouari⸗ ꝓerius reuocariach ꝛc̃.
d ¶ Innouata fuiſſentſer eſt rõ· q; ſicut poſt appellacõ⸗
nẽ a diffimtiua mi attemptari deb; ut. s. i. Rñ ſſic nec pẽ
dente iure qð ↄpetit ↄ demnato ad appellãdũ·ſ.uſq; ad
wies thaulet enĩ a iure bñficiũ.⁊cq/de reg iur.ind

illud appellari nõ pt · S.· de re inð.ꝙ ad ↄſultacõnẽſet an
hoc habeat locũm ſnia excõis·vide qð dixiꝗᷓj.de ſen · ex ·
venerabilibuſ. poꝛroſinotabatur qð h̊ ðꝛ·ff.nil imno
ua.ap·pẽ.li.ĩ pnᷣ:in ᷣma glo·ff · dev. ſig. ſi qᷓ ꝓena.circa
iffmitiuã.ſ ab interlocutoꝛiavel graua⸗ꝙæ mediũ.
nmnne HMHmõi aũt dicti eſt ratio · q in caſu iſto appellacõ
deb interpom exp̃ſſa cã ꝓ babliimner ſufficir cãm eſſe ꝓ⸗
babilẽ. mi ſit vera · s· e.mtpoſita.in pñ ſeſt igitur nece
; pᷣus cõſtet de veritateſim euentũ litis ſcietur an at⸗
tẽptata vemãt reuocãda necneſet eſt ſi.s.de frig· frater
nitatiſmnec ẽ hoẽ ius nouũſmo ꝓ batur expᷣſſe p antiqua
iura/none emm ſp ſpᷣa in app ellacõibo añ ſentẽtiã inter⸗
jectis mã dat · ſi eſt ita · reuo cato in irritũꝛc·s· de ſep · ſi g
ficãte · er duobn. c· ſe. S.de indiẽexhibita.s:e·higmifican⸗
tibuſ. cum multis ſimilibo · ⸗
in iudex.ponit vnũ caſũ exceptũ a ꝓxĩo gnali di⸗
cto ſalinʒ caſũpoſſes addere · ſ¶qñ index ipᷣe detulerat ap⸗

.

nec ip̃ius p̃textu fiet attẽp
ut aut iſti dies v⸗

ul⸗
tum. xx viij · di · de hijs ſtüc en ꝓprie ðꝛ indicatuʒ qñ infri md At lite rela ceo Aof Pen Hes
ti oĩa de tali tercio intelligas qᷓ cũ ꝑte vel indice ũᷣl attẽ

poſt inhibicõnẽ hmoiſue⸗ . diat inpi eat
rit innouatũ eſtlicet cauſa cotomikartallcel
eadem non ſit wra per eũ⸗ attẽptaretur a ter
dem appellatioms iudiceʒ cio id ẽ qui nõ fu t
ante omma in ſtatum pri⸗ pars vel index in
— . 1- cauſa illa attẽpt⸗
modũ attẽptati a
indice ad quẽ fuit
appellatũ / ſ p ſuuʒ

ꝓriũ indicẽ cognito de cauſa ſeruato iuris oꝛdme·s.· æ.
ti.romana.Em aliũ.ff.de reiven:is a quomõ em pᷣudi⸗
cat alijs res inter alios acta ·s· de re indi.quãuis quod
eſt verum miſi ille tercius per attemptaconem illam in⸗
riſdictionẽ iudicis impediret.s · de of.dełc.inon ob. .·
ꝑę.bone.vbividetur attẽptatuʒ a tercio reuocari pꝑ mo⸗
du attẽptati · ibi enĩ fuit gnaliter apellatü ne quis ſuꝑ
poſſeſſione.⁊c et ideo moleſtans nõ potuit dici tercius
ſ potius ps appellata.Alij dicũt ꝙ illð reducitur in pri
ſtmũ ſtatũ pꝑ interdictũ vnde vi:nõ ꝑ modũ attẽp tati:et
m hoc nõ obſſdẽ⁊ ꝑ eadeʒ ium intellige ſi tercius al⸗
quid atteptat lite rela cõne vel ↄſultacòe pendẽteſſec

ptat illici tũ· nec ab eis cam cepit hpr̃e ſalias ſecuss.de
oſti.cũ/ M. in fi. ut lit pẽ.eccia.ijſði ant aliqd attẽptetur
a pte aut illð de natura ſua ẽ irreuocabile aut reuocabile
ſtbreuocabile puta p endente ap · vel lite inter duos ſu⸗
per ſponſa alius eoꝛæ cũ ea ꝑ vᷣba de pñti ↄtraxit etiam
poſt inhibicõnẽ non fiet reuocatioq; ex futuro euentu
patebit anvaleat mr momũ vel nõ·cũ ꝓpetuuʒz impe⸗
dimentũ pᷣceſſit necne ſ bñ fiet ad tpus ſepatio:et alia
penitẽtia mponetur · S.de ma.ↄtrac.cõtra inter · ec· c. i. et
ull Jivero reuocabile ſit diſtinguo.an ſit licitũvel illicc
tum ſñ illicitum ut q; ap·penð·ps ſpoliat partẽ reuoca⸗
tur ꝑ modũ attẽptati ·de ap · bone · ff. de edil· edix.· edilel·
Citem ſciẽdum ſet fit talis reuocatio⁊ reſtõ ex ſolo iu⸗
dicis officio · ut lit. pẽ · e · i · et p totũſtenetur tñ duo ꝓba⸗
re ꝙ innouatũ fuerit · et ꝙ lit· pen · vel ap · ut lit · pend. p
totũ:Si vero aliquid attẽptetur qð alias eſſͤ licituʒ. ut ſi
wrr n Shf We-⸗
☚ — Aee

ſj p=-- E- 1 1

aor P W. n e r. er ae

quis facit que de iure commum ſibi competũt · ut quia
ap:pendente collegiumeligitvel hijs ſimilia Si extra
indicialis fuit appellacõ talia attemptata nõ reuocan
tur ꝓper modũ attẽptati·ſed pendent ex eu entu futuro.
.sS. de elc· cũ mter.et· c. cõſiderauimus· C.de reiven. fi fun⸗
dũ¶ Si aut m indicõ fu erit mterpoſita.hic fuerüt opini
ones · no. de m int ·

ex literis Die tam
pᷣm gar. ꝙ ſi lite vy··

ap· pendẽte 48 vti!! n
tur poſſeſſione eo M

Oncertacõni antiꝗᷓ
Ainem imponere pre
modo quo anteml ſenti ↄſtõne volentes ita⸗
imnouãs illicitum m atimus. ut ab electiom bo
vel vlo ſuz in Pᷣm ili ſtulat ombus ſiom
diciũ ptis/ non hz Poitulatiom usqunom
bus a ꝗbuſſibʒ extrauidi⸗

lo cu reuocatio per
dins atr ae⸗ cialbo actibo in quboßt
deatur. vinj . q iij. appellatio mterpom qiuſ⸗
nõ neſmmo ccap̃ᷣm qius ex eis ſe grauatu re⸗
S a5 putans per appellauoms
ꝓ hibituz elt ut in o
pdictis mribo S1 beneſicium grauamẽ illa⸗
aũit dicit aduerſa⸗
rius aliquid mimu
3 tatũ illicite · ꝓbet

s e.bone.d iur.pr̃o.ex literis ſalias pendẽt ex futuro
euẽtii· de reſtimu.in int:·c.ij mñ ꝓ hibitio iudicis ex cauſa
mterpoſita aliud inducat.s · & p̃ᷣbẽ.inter cetera.s· de de⸗
ſpon mnpuß:ad diſſoluẽdũ·ff·ne quid m loco pu.l.ul.
Etvnũ ſciaſ. ꝙ ſi ꝑs appellans aliqð illicitum attẽptat
eoipᷣo ſe mdignã feci tappella cõms bñficio· et ꝓ cedit
index a quo appellatũ ẽ ꝑind ac ſi nõ fuiſ appellatum.
S· e·an ſit. ſm caſuũ innoc ſ ed redeundo ad textũ quero
ſi index app ellatioms ſtatim reuocat attẽptata.poſtea
ꝓnũicier male apellatũſnũquid illa reuocata reſumunt
vigoꝛẽ ipo iure Nndeo non· q; illa reuocacõ legitime
facta ẽ ad tui conem appellacõms.cum ꝓceſſus in pᷣiuſ
appellatiomis contemptum factus fuerit · et ideo tã qᷓ; le
time facta firmaa ſtabilis pſeueret. C. de adul. gcus
Aræ illa reuo ca cõ fuit qua ſi mterlo cutoꝛia.et ſic cũ ab ea
nõ fu erit appellatum tranſiut mrem iudicataʒ.S. de ełc.
cũ dilecti·de re iuduq; ad ↄſultacõ nẽ ſcum igitur ths re⸗
uocatio nõ pendeat ex euẽtu appellacõms.ſ̊ ſola depẽ
dentia app ellacõis ad reuocacõnem ſufficiat ( ut hic.et
s.de iuᷣui · vem ẽtes quicquid de apellacõne ↄtin gat

de accul · qliter⁊ quãdo· j. .
ncertacõm. Qu appellat ex:ra iudiciũ infra deceʒ
ies exquo ſciuit grauamẽ appellare debz ſpoſtea
premedium iuris communis audieturiſed nonp appel⸗
l latioms remedum · Emanauit hec dec· ad declaracõem
as el , Pr seius q no · Jo. ij. q; vi· biduum er hoſt de ap. ut debitꝰ.

„

= =
r = Tr vae r, .

4
29.e „ —
y 1

1i Ere, none mterpoſita a grau aniine iam illato.ſecus ſi ab in⸗
S, .H.ferendo. cum ex probabili cauſa timetur interp omtur

Nr e rr e E G we Al
a e a, r . s,e
t. S en e 1.— 7
2 3 ,PlIr= O⸗erſ e.
) r

P— tem

P. 36%t =EP TaαWM- innoc. g. & bone
o fr SSvα , ,⸗ Et mn .
a F „2 W c ¶ Gnauatum.nota ꝙ dec iſta lo cum habet in appella
W.-r 5
22

3 3 ,d: Br⸗ rſ amellatio · vnde aduerte ꝙ młfrax dies appellandum

W mp J —Po
Fal. c, V õ =

ſit a grauamine extra indicium.allegabatur talis raco.
ſi apellari poſſ·xi.die eadem racõneꝛ centeſim o.qðᷣ e
ſet ab ſurdum . ſbreterea. ſi quis vult dicere decurionem
legitime non creatum.non auditur miſi infra legituimum
tempus.ↄtradicat. ff.de decut᷑. imp eratoꝛes · Efl er infra
id tempus infra quod aꝓpellãdum elſt.ar.C.e.q ad ciui
lia.et.l.nonmna cõ

nes. ij .· q. vi. E. dif⸗
fimtiua v· nomi⸗
tum delide raue rit reuocari. rog ine qd emm
mfra decem dies poltquã tocien aenat
ſciuerit ſi wlit appellet. debet et in hijs in
¶ Poſt decẽdiũ wero eidẽ quibus non ꝓ fer
aditus non pateat aꝓpel⸗ t Knic Ca an
lãdi:ſed ſi pptradictionẽ tentijs · er. ij· q. vi.
debitã wi alia iiris reme⸗ anm Rice bat
dia petierit reuocari gua⸗ ut tebiiz.aaimns
mẽ eidum odo meclio tpe ꝙ in electiombus
hijs nõ oſenleit lapſus de⸗ ante et poſt etiam
cẽdj nõ Sbhiſtat. Maem. poſt mcẽ dies po

terit appellariſſed
hoc modo.quia ſi
ex legitima cauſa
2 „ mImterpomturap⸗
pellacõ ne fiat electõ. valet/&t cã pbata irritabitur ele⸗
ctõ poſtea ſubſecuta.s.de elc.ↄſiderauimuſet. S. e.ↄl i
tutiſ.jals nõ reuo cabitf᷑ut dixi.S.c.pꝛox:ipoſt elconem
et añ ↄ firmacõnẽ appellatur eẽ poſt.x.dies ne fiat ofxr
macõ et ſie poſſſ intelligi qð no inno.in dec·bone. ꝙ ex
iudi. ciu app ell atur poſt.x.dies:cũ enĩ eiudicialis appel⸗
lacõ nõ ſit alind qᷓᷓ ad cãʒ ꝓpuocacõS.e.cũ ſit: ſicut leſus
qñcũq; pᷣt ledẽtẽ ad indiciũvocari facẽ.ſic eũ p ptuoca
re ad cãm ex iudiciũ appellãdo/nõ enĩ tranſit gruamẽ
in rẽ iudicatã ñcut ſma:ut.s.e.rõna.ñ vero.In indici⸗
alibo aũt actibovel quaſincce ẽq.x dies appellari et ſic
intelli gutur leges pᷣus inductelloquũtur eni in electõi⸗
bus in quibo decretuʒ decurionũ qð ẽ qſi exiundiciale vel
pᷣſidis interpomtur.ad ᷣ.ff.qñ ap · ſit.lł.i(Sʒ decretũ ca⸗
nom coꝛæ eligẽtiũ non ẽ iudiciale vel quaſimo oĩno ex
traindiciale Expeditũ & ſit ꝑ hãc deèqꝙ a guamine ex
tra indiciũ illato ncce ẽ ꝗ.x.dies appellari.et ſic intelliga
tur. s · de elc. . i et · · ut circa. et · c. eupiẽtes. alias appella
tio nõ deuoluẽt.s.e.rõna. Eſivero Nuris aũt a lia reme
dia ꝓpter hoc nõ tollũtur· ut ſequit᷑·

factum ipſa pendẽte fuit legitime reuo catum Pronu⸗ OI & ciu erit.ẽ emm tpus vtile a pnᷣeipio.lʒ ↄtinuũ ĩ ꝓꝑ⸗
5 ciata igitur appellacõe illegitia de nouo iteru ꝓcedet:· greſſu. et de H̊ plene no·ij .q·vi.anterioꝛ. cet fit d momẽ

to ad momentũ ↄputacõ ut ibiict intelligo ſciuerit. nõ
ſolũ actũ illũ factuʒ ſ̊ ꝑ illũ ſe gauatũ.· Quid eni ſi ſciui
te electũ. et poſt.x.dies ſciui Pus michi de illo bñficõ
̃a ꝓuiderat.adhucꝗᷓ.x.dies a die ſcientie ꝓuocabo. q;

mõ ſcio me grauatũet h ſonat h̊ lſa· e Deb itã ut ſi co x
rã ſupioꝛe excipiatur vel caſſacõ petaturvol hins ſilia· dv
10.65 Lc.n. . g, - . fa. ¶ Aſſenſerit · ſciẽterꝗpter ea qᷓ.S. dixi · m enĩ tã otrari
Fiudicialibꝰ.ſue fiãt a indice ſiuie a p̃uato.s.e.i. Nſi um ↄſenſiii ſi cut erroꝛ. ff · de iuriſdic. o. ind̃. ſ. p erroꝛẽ · Et
Wmtelli ge aſſenſerit.etiã tacite · de off. del· gratü. de hijs qᷓ

fiũt a ma·ꝑ· ca· ex oꝛe.cũ ſuis ↄcoꝛ.
g ¶ Obſiſtat· o ptie cõ coꝛdat · S. e.li · de reſti. in inte · c · ij.

— f —
— = — S. — = = =
. .

me⸗

171

ellatiõhoe no. guilin ſpe. e . ti. Gqualiter auũt · ſiue interloeutoꝛiã ſiue p̃ᷣter interloeutoꝛiã inferatur.
Po In ſeriptis · ſie enĩ ẽ app ellandũ an ſen⸗ in pn· ·h ¶ Per ſe debz eni eſſe de facto ſuo certus·s · de ſ p.ah
tentiã: et a lententia ex interuallo. qð dic ut · S· e. ti. e. i.· H cxcoicato .C. de reſcin. v en. quiſquis/veritas enim cauſe
cc(Judiciſno. appellandũ coꝛã indicæ ſde hoe x Jo · i · q· apeellacõnis ꝓbanda coꝛam iudice· ap ut · S. e· roma⸗
yi. biduũ et p v· 8.e.· ſii ggeſtũ indiſtincte teneas cũm na· et. e· cũ a pp ellacõniba· Sg nõ coꝛã iudice a quo appella
mudicijſvel extra a udice app ellatur coꝛa indi ce appellã tur. ſaluo eo qð dicitur · S.· e.ti· interponta.
Avũ.·s. e. oꝛdi S· e. t r Nre &r r hͤ Seer er Sſ oi Keneriſtd ſi
ultt deb ituſ ibi coꝛ ſ AN C pareat · et coꝛã iu⸗
eodẽ indice ꝛc̃ſet h dice ipo a quo ap
a u. ſißt ims bev⸗ ellacõ quã in ſeri quã coꝛã iundice cũ ꝑ appel⸗ Hellani „ Srn
ch. . „ —, . 2. —— . 4E
i ſbarbana.n q. vi. Alare wolebas te poꝛre⸗ iuriſdictio oparẽ teneris debitur/ viðꝛ pᷣmo
u biduin vel miſ in⸗ xiſſe ꝓponis non p̃t ex eo miſi ad hoc ſolũ ut reuo ca⸗ ꝙ ſic p dec. s de of.
n ſtus metus appel⸗ oo ierka nõ fieri cönsts dias ſi eã: del. gratũ. S. ð teſti.
)ͤſantẽ excuſet · S· e⸗ cꝛã eo lecka no luerit cone ſpam audias hea du eũvemſſß/m quib⸗
Ee 84 4 „ 3 . „ 4. e 1 —
ti.c.ul ſſi vero fſiit / mcõn biliter npugne xerit faoẽdã/alias ſfins. S ꝛ: ꝙ ſi apellans
plures iudices. die a uidicea l em. oparueris et ipe mtermi⸗ pod ap pbacõ es
” uoqpter grauamẽ ouâaρααοαοαπ⅜t aiglauen⸗
Ahroponis.· g tibi ꝗp ofs illanaſpel efeu poterit extũc libm apellacom renũ⸗
ap bal. s de ocel . p· las ad do cẽdũ te foꝛe gia ca ꝓcedẽ ac ſ axplio mter ciat / Jtem h lia di⸗
Mcũ ſup qõne ſut g auatuüet ad audiedũ reuo⸗ ſita nõ hinſj̊. ¶ d. Itꝙ†q a. ſuſpen⸗
Divxl· S. E· c. inõ eit cacõn einuſclẽ ccrauamis L Uacõne beneſici. ſa ſit inriſdictio iu⸗
