re.S· q fi:-ſmt legi benef. non ba ecrunt
mas viro ge we ac 10 bauerunt
His wpomt de lo⸗ =

Je wſt
de l

de mandato nr̃o phabita
fratru nroꝝ conſilio vos
duxit ſnĩaliter abſoluen⸗
dos. ¶ Los igitur cardi⸗
nalis eiuſdẽ ſnſam raram
ha bẽꝶs eam auctoꝛitate
apoſtolica confirmamus.
nlalus. viil
Vm ab vno arbitro⸗
rum xl iudicũ aljs
phnᷣtiboa maàdãtibo ſepta
ſentẽtia recitatur habemr
pinde ac ſi ſmul eſſet ab
omibo recitata. ¶ Opoꝛ⸗
tet tñut is qu recitat nõ
vtatur verbis ſmgularis
numeri ſ̊ pluralis ut dicat
Nos tales iudices vl ar-
bitri ꝓnũciamus ſeuſtati
imus in huc modũliez ſe⸗
cus in electione Ffueturin
quaut cẽſeatur euicłẽtius
vmcaa omũis ẽ abvno vi
ce ommuſue p compro⸗
miſſum ſiue ꝑ ſcrutimum

e loc nõ adieeerim & ei wnacnẽ neeeſſario comi⸗ pereditaꝶ · f. de excæp:rei indi:ñi mater. r e.l. ⁊an tadᷣ.
teni tps et locus nichinõ ꝓdeſt ſi poſt lit ot. michi b ¶Nos igitur. vi. pars . Audifibo vel arbitris ⸗
donetur eadẽ res cũ de certa do nacõ opoꝛtuerit intelligi Em ab vno · ſi ex plibo⸗ nus alns pñtiboꝛ mãdã
certis loco et tpe feã ſSi aũt rem peto iure dñij vel quaſi tibus p vᷣba plumlis numeri ferat ſniam tenet ſnſa. ele⸗
h eꝛa ſipoſt litz oteſtat ins acquiro fertur ꝓ me mnia⸗ gtio ant pnũcianda eſt p vba ſingularia.ſᷣ dicit/ Dubi⸗
f.de rei ven.· ſi aut · i Heñ ꝛer · it ecu eni nullas ſpẽalis do⸗ tatio dt᷑.· Huius fuit ex en ꝙ dicit lex ꝙ ex pluribo arbi
nunij cãs expᷣſiſſet = tris aut omnes de
nõ ſuͤt ibio eonmitã èð HS bent ſnĩam dicere
nie certoꝛe loci et „ — .V aut nulluſ.ff.t ar
n quo loco vel. Pase Ao- wt 3 Tamſeyx . ures ſß ſatis o⸗
epe dommü ante et neceſſario adeſſe debẽt adtam ex n iaſpeei⸗ J mnes vidẽtur dicꝭ
4 ſmiĩaʒ puenerit ad wuti locus et tps et bu⸗ aliter vos mpere videbã⸗ cũ vnus alſijs pñti
5ss attẽdẽda et ſme qui bo var bats et guẽtus impxticõe/ verba plunalis nu

meri ſnĩam dieit ſſ
idẽ tenebat accur.
k Judicii odia
rioꝛe vel dlegato
rũ:fit igitur h̊ equi
paracõ mtoer iudi
ges ⁊ arbitros:ad
delegatoꝛ.·licet in
tordũ ſit gandis
pia. g. e.ti · e. ul.s. e.·
li · de arbic. ij. cũ ſi

¶ Et maàgan tib⸗.
ergo ſi alſj pntes
eſſent ̊ nõ manda
rent ſeeus: et ſuffi
cit ita eẽ ſepᷣtũ.ff.q̃
et a ͥ boelp ſpexit.
vi. qein·ſeptũù eſt.
Ct ſic taciturntas · / S
noͤ hab etur h proꝛ Ef:
mãdato.et fa cittc x⸗
de reg· iur.is qui ta
cer· et qo ibi dixi.
nec en m ſentẽtjs
ꝓcedit ratih abi T
tio ſiẽ in alijs a cti⸗ Ppr .
bas,: de H. x. q. ij. e ri= d.
Plaics noſica ute
facis ꝓ quo lata
eſt ſnia ab vno ſo⸗
lo recitata ſi de mã

ſupius allegatis ſe̊ par eſt ꝓbatio inſtrt̃oꝛeet teſtiũ de ſi.
mſtru.cũ oh ãnes:C.e.tiim exercẽdis. et tabellio co⸗

ſceribẽ debz locũſh foꝛte o fecit mſtt̃m loco nõ potuit. er Se
b ¶ Cgmi ãna. Elocus et tpus. elk. a. erſi de renuc. c.i e Evsgulanis num eri pnuciaret Habẽét locũ. Gille. ſtez ſi plu⸗

¶ Di cept t· cdᷣ faciẽdũ non? J. de beret: c. ij. C. de ſũ ⸗
d Exb ſa.Ldẽ oðᷣ ẽ qñ actũ è cà expᷣſſa ¶ tri:l.nemoN

„

ut vemat ocomitatia tꝑs et locus · et lʒ foꝛte de iure ſtri·⸗ caâdo tüc'enille vbis ſmgularis numerivtétur

dato alioꝛe poſſit fidẽ facẽ ſiẽ de ſna:et fat qð no · s · de
off. del· cu m iurę · im ¶ genpta.qð dievtᷓ. c px.
oꝛtet nctitatom impoꝛtat:alias enj ſi ꝑ vᷣba ſm⸗

res:q verũ intelligas mſñ college qui tñſ poſſent com
⸗Mmſiſſent illi vices ſuas nõ ſo lũ mrecitãdo ſ̊ etiã m ꝓnu
J

nter⸗

—— . .

eto id verũ e ̊ de equitate dicamus Svriũ. ff.ad.l. aqui Ne zeα, Dum tñverbũ opoꝛt; honeſtatem deſignat. xx v. q vc · i⸗

*

it a vulneratusad fu et equitas ſcpᷣta rigoꝛi p̃fertur.· & E—K Statunng.p 5 eribu ſtatuo bñ ꝓ fert qubi de hQ.·

de z.placuitar/bonũ.de ſmo·h hely.et · e. p tuas.
e¶ Prorogavi ad ·s. e li · de of. delſi is cui.
(¶Moſean ur: pone exẽplũꝗqᷓ de rerũ pmu.c.vno.⁊c᷑.
g Pmòſ. qu a di ſi ex aſia cã agat rei indicate nõ ob
ſtabit ſententia · de nð · examnata. C· d pet. he edit⸗

diffmitiua ſnia:s v. ſigm hijs · Aſec,ſic eũ · e.lih q d
fu t m tres ut deb erẽt eligẽ qui ſecedẽtes m ptẽ poſtea
vedierũt taliter di cẽtes ꝙ; ↄcoꝛdauerãt ꝛomſer̃t vm e⸗

lectõeʒ ꝛ ꝓnucia cʒ illiꝰde ꝗᷣ c coꝛdauerãt qͥᷣ elegit tini

ta.
lov⸗
id
lle⸗
ubi⸗
Abj

r.
n0,
dic
ti

n
itſß
lr.
N

qui

.—

5„
a⸗

rvl
—

Alij duo reſſtũt dicẽtes nõ de illo ß de ſeio fuerat „
coꝛdatũ· Queritur an debeat illis duobo crediſet hoſtiꝗ

hãc qõnẽ dicit fuiſſe de facto in eccia lugð plene eã tra

ctauit · S. de ꝓba · tercõſer dixit ibi ſe inter cardinales ob

tinuiſſe credendũ eſſe illis duobaſtum q; magis creden
dũ eſt duobo q; vm et q; duo bo creditur donec contra⸗

rium ꝓbeturſet ut
fraus euitetur.ali⸗
as qui ꝓnũciaret . HH
EnPade ärun Deu ſameledmo gnd
quẽ ↄuᷣiterↄ coꝛdaſ dauop verba im ularis
ſent et baco⸗ numeri faciẽda. LDem.
nũ faclfa⸗ nõ elt T ſi ſentontia diffi⸗
anguſtanda-s ut d O
lit nõ ot qmet a nnua poſtq ſcripta
impoſſibile ẽ alio fuerit debeat a indice non
modo ꝙbari in ů ab alio de ſep ti vcitaco e
caſu etiã imterdum

* ꝓferri aliaſ nec nomẽ ſen
Hetico creditur. C. & P = g — r a e
de het. qm multi. 2. °°%⁄ 2 A

7

im filer cõſpiratoꝛi
.S.de teltia co· e ul·
Itẽ cũ de cõſcientia alicuius queritur creditur vm ſibi.f
q; aliter ꝓbari nõ poteſt.de hom. ſigmficaſti.v. filet
ad hoc bene facit ipa de · tercio ſet ſic dixi intelligendã
de. cum dilecti.de elec. ut illi tres vel duo deponat. et de
oſenſibo alioꝛ et de ꝓrijs ſin cõtrariũ videbatur ſiꝙ ere
dendum eſſpD tercio tanquã a du obo ad id officiũᷣ depu⸗
tato.ar.ff. ſi meſ.fal.mo·di.l:i.s.de teſti. co.pᷣterea:nec
viðꝛ cred endũ duo bo cũ videantur in ſuis teſtimonijs
ſmgulareſ.iij: :ix: pur. de elc · cũ dilecti.de a ccuſ. ciũ dile⸗
cti Itẽ vid ẽtur illi teſtificari de ꝓprio facto et ſie nõ ſunt

teſtes idonei:C. de teſti. l. omibo. inj. q:inj. E itẽ m erim a⸗

li. v· itẽ nullus id oneus ſ negari nõ p̃t qu iſti duo poſ
ſint ꝓbare ſaltẽ diſſen ſu tercij. ſcʒ ꝙ ip̃e tercius
ans nõ oſenſerat in illinec de illo fuerat oꝛdmatuſ o ſiliũ

tñ eſt tutũ ad has fraudes euitãdas ꝙ ipio promiffarn
habeãt tabellionẽet ſcribi faciãt publicũ mſtẽĩm quõ
del berat et oꝛdmãt de tali eligendo et ↄmittũt illi ſo cio
ut eligat er ꝓnũcier ſaut iiidẽ ſcribãt ap̃gilla aponãat
ut ſePtura et ſigilli obuictotrariũ aſſerẽtii·q;vnj ſalubö⸗

rvnmnſi.·xx vij ꝗ.ieomes feine. Cde nõ mu. pe· aut: otra qui

ꝓPriãſꝗrebat eẽ ibi oſt an ipᷣi ↄpromiſſarij exquo deli

beraſſent et oſenſiſſent in aliquẽ poſſent mutare volũ⸗

tatẽ et dixit ꝙ nõ. q; vi cẽ capituli tales o btinẽt. vñ ta-

lis ↄſenſus hʒ ſaltẽ vim ſcrutinij publicatisS. de elc.· pu⸗
a ¶ S i gularis:nõ queſtio fuit de facto op̃u
opronn ſſirius ad eligendũ abbatẽ rõne digmtatis ſie
locutus eſt in plurali. Qos.t.epᷣs bonoñ. opromiſſ ari9
ꝛc oponebatur ꝙ nonvalebat electio· q; facta pvba
pluralis numerinõ credo nocęreq hecvere eſl vnmjca

E Snt er cõis exquo fit ꝑ vnũ ſolũ· nec hʒ locũ bec dc ut p te
avides ſqind d'ces in colla m bo. p abebit ne millis lo⸗
7· cu hec dee: ut ſ ad plures ſpectat collatio n eceſſe ſit eã
lafieri ab vno et ꝑverba ſmgularis numeri nõ credo.di⸗
E. vr. nõ habebit hie locũ ſm collacõmbo nõ haber
locũ dec. q ꝓter. ergo nec iſta· ad idẽqᷓ.de pᷣben. cũmil⸗

eni ut dixi · g· de elec. ſcut cũ. ꝙ ubi nõ h locũ des. quia

lis. er qð dixi.s.de eſec c. ulti.
Tſ ſententia di fimitiu aſno:quia ſecus de interlo⸗
toꝛiaſſed hHuie cotra.sde ꝓpbac.quomam contra

falſam. So.mterlocutoꝛia bene debet redigi in ſcriptis

ut ibi. ſed non eſt neceſſe ꝙ pferatur vel recitetur de lcp⸗
to. poterit & index mterloqui.et poſtea interlocutoꝛiꝗ
illã tabellio rediget m ſcriptis· nec eſt etiã de necelſita⸗

„Hentiã ab eo ferendã lice⸗ canonũ:s. de ↄſan.
bit ad inſtar Aluſtriuzʒ p⸗ et affi· ci.
d¶ Eecelſe.ij:· q/ i·

E. ErD g a s Ee AS ASS mnRmis crl

nuci⸗

8 Ilicato.

te ꝙᷓ redigatur in ſcriptis ſed alias nõ credetur indici⸗
mſiid pateat ꝑ ſcripta actoꝛe: ut ibi. ohãnes an
c¶ Proferriſꝗd ſi index nouiter excecatus eſtwel neſcit
legẽ· cũ tales iudicare poſſmt · ff. de iuð.cecus: ubide h. C.
de iudi.l· certii So. vel deleget cauſe diffmicõʒ alteri. vel
fa ciat ꝑ aliũ legi peticonẽ et allegacões ptiũ et ꝑ ſeißm·
ab alio mſtructus Er= r Pn tret
ferat vᷣba diffmi „, * t,
coms zuſe vn⸗ 2 Ben a, S
dẽno vel abſoluo.· d9 tm d nrn
ut faciunt ptãtes Ae,
italie/q tn oſt.nõ
apꝓpꝛobat ĩ ſuma.
e. ti qualiter ſin⸗
dices tñ debẽt eſſe
ſati et ̃e pitiam)

tentie mereatur hᷣenee
ab ea ſit appellare neteſſe.
CEßo tñquẽ gpter digm⸗
tatis pᷣrogatiuã amplioꝛi
ↄuèmt honoꝛe fulgereſen

ſonarum ꝑ aliũ recitareę.

r n Sd ſtatutis C deſen.
Ff· de ar. l. nõ diſtĩ⸗ſer u= e R
guemus. ¶cꝙ ſi · S. e · ti. enſnec confirmaretur talis mia p
ap:nec ob:ff.rem ra·ha.liiij · falſus:qð dic ut no/s·e.
e¶C Cõuemt. s · de of · del.· ſane . ij. S e:li/e.ticimꝗ de geci.
here.mquiſitoꝛes.et:c.ulꝗ.de puilic.ultiꝗ.de ſen:ex.quia
piculoſũ ·cũ ſi. ⸗C.de ſen.ex pireci.hijet ĩ autde illuſtri.
F¶ Uuſtriuʒ et qui ſuper eos ſũt. ſancimus igitur.
coll. v. hẽs & caſũ quo index nõ recitat ꝑ ſe ſiam ſüt
etiã ca ſus in quibo valet ſnĩa ſme ſcriptoſut cũ bre
ſut cau ſe et max mie viliũpſonarũ · et breuig poterit di⸗
ci dnoꝛ aureox.ff. de dolo.lid eſtet · l. p̃ce:m fi:mſpicia Rolnr S
tur aũt qualitas pſon arũ ꝛ reliquatur indieiſ arbitrio. E ſMU
ff.de iur deli⸗l.i·S. de of · del. de cauſis · uel inſpigatur on . . srs
ſitetudo locivel foꝛixi. diiↄ ſuetudmi s= ſte cũ eps de ci
cimili indicat inter clericos ſuosxi:q:vñ quis cu clerico
et hab es.C.de ſen. ex pi:re:aut:mſiſſtẽ ſ caſu·ſ. cũ prez
ſes depoſito offico ↄuemtur ut reddat adminiſtratio⸗
nem . in aut ut ind ces ſne quoquo ſuffrag · neceſſita
tem / ſtẽ cu a pꝑ ſe ꝓnũiciat.valet enĩ lieʒ non tulerit eãꝰ
in ſep tiſ ĩ e eni ſolutus ẽ legibo. C.de legi:digna vox:
et q; eiꝰ pnñtia oẽm ſupplet ſo lẽmtatẽ. C. de teſta. l. oim.
Atẽõ m quo ſdã valet ſnia lata in ca mrimomaliſme ſepᷣi
to · p dee · S· de telti · al brieus.et hoc viꝛ ibi tenere B· Jo·
goff. et innoſß Hoſti· mtelligit ibi bene fuexit ſni a la⸗
ta in ſep tis.ſ̊ nõ publicis ſet h̊ teneas ꝑ clemde v·ſig. 9% r r,
ſepe.circa fi vel dicit diſtinguendũ an uidex ꝓ eedat ex gbrter d⸗ —
offecõ· an m figum iudieij ſut m pᷣmo caſu teneat ſnĩa ſidt Ne z er ..
ne ſcriptura in ſcdᷣo nõ.vel an ꝓ cedat in figura iudien zer A
utraq; pte pñte an altera ↄtumaciter abſente ut in Pmoł Iu Ah
valeat:in ſcõᷣo nõ:et oc dixit veriſſmii allegat.S ut li⸗ = Hj f —
tenõ ↄt.c.i.et:c.qm( ſte ſm lo.et lau.qᷓ H̊ no n:q;i: m P A H d
mis · in f de ↄſenſu ptiũ pᷣt ſnĩa ferxri ſme ſeriptoſſů b er E 7.
Hoſt.oↄtra· ut· S de of del.de cauſis ffatetux tñ ibi hoſt.
ꝓtes bñ poſſent indiciario oꝛdmni renũciareita qq nee Se. U. os & . n
locus eſ libello nec ꝓlacom ſententie · et de plano inqui . EE
reretur veritas et mà data ſua daret · vel aliter ut ſibi vi * EnCiz. ð
deretur oꝛdin aret⸗Ff.de of. ꝓ cõ.nec quicqᷓ. ¶de plano⸗-y
et. C· de tẽ · a p l.fiſſed ꝙ iudicãdo et ꝙnũciando omntta
tur ſeptura diẽ fieri nõ poſſeſet dãt do ctoꝛes ↄ ſiliũ ꝙ in⸗
dex in ipᷣa ſententia dicat in hijs ſeptis. C,de teſta· aut ·
he iure. C.de fi.mſtru.contractus :et dicũt quidã:aliter
latam ſnĩam nõ valere.C,/de ſen. ex pi.re · l.ij· et ul.quod
non elt verũ · ſufficit enĩ ꝙ in ſcriptis feratur ut H:arx. Ce
be teſti ·l.cũ antiquitas· fi.

. „

—

2 S y c T. = = u, k, he,
f f fF Ele EE . P i, 3 he BgeZerli A
E — u . ᷓ ==S — 7 5. 1// — 6 „ W Se= —— „ 24 = Wmy. 2 &; . y ſ 7r ſonig.
r r , ern e. n e, W Be e Dd c Mr ey r . . . rde A r en r el,1
gr 9 õ 68 d — 1,; 4 , 14 W= = 7 . 2 „ 1, . 4
4 =☛’ Kr I- — eEH ALe; Pe eEE è 4 * Ze

¶ Interloeutona· nota ins nouũi appellantẽ ab interlo⸗

à ¶Cdi. nõ cures ſ a talt vel cłauſa· er Habebis H. C. . 9i⸗
cutoꝛia debere in ſcriptis app ellaret equiparatur appel⸗

de ſen. ex piereci.l ·i Ar. 9 tra:j. ti px · apellacõ · ibi ſoluit᷑.

¶ Stãdo· in caſbus in quib⸗ ꝓceditur ſnnpli citer · ddo lacom interp oſite a diffmitiua ex interuallo.uſq; adx.
planoſme ſtrepitu er figura iudien. dic ut in elem de vge ſaag: bies ſtune emm ẽ appellandum in ſcriptis · ſed ſi in conti⸗
ſig ſepe· circa fi· gio⸗: ⸗enim debẽt indices nõ ſolũ cum/ , Nenti arp leam ſuffieitvina voce appellari ff· de appel. ;
e¶ Sedendo.ſedere⸗ diffimitie ꝓnũciãt.h etia cu res dl E ai. ſjeet · . q· vi/ ad iſß ab interlocutoꝛia in ↄtinẽtiex in⸗ E
agitur plenã cõg⸗ 4 teruallo app ellãdũ
eonẽ del derat · ff. eſt in ſeriptis ut H
daomevooonrf. HH Et Sarrrece
ſer.l. i. . dies. in en ge Dẽtẽtia quã ſeriptã ech bus releuare ſubiéos. Eer holt. voſt eü e
qu ſupeos ſũt. YnHα7 αααποαοαιονα Sanamus girut uuß inducitur
ſancimꝰigit coll. a recitari cel quãch ißo ſtã ſi quis mn iudicõ uel extr··aui appellat aulaz
t do nõ ſedẽdo ꝙ ferri otin⸗ ſuꝑ interlocutoꝛiaxel gra⸗ vpa vela be
ede xXXIVeAt’ . — 2 2. . —R . merem 2 al Nen⸗
patus ibi ledes me gi nulluis pemtus ẽ mo⸗ uamie aliquo adnoe du⸗ laceneſſe vote⸗
indicaẽ. ⁊c.iij·q· iij⸗ me I EZnocen tius. im. xerit aſppellandũ cauſam rm una ſufficiebat
2„ P⸗ . . „ . —„ . „ —
Ppaai va e ,/De appellatiombo· appellacõms in ſepᷣtis al⸗ Pinre aelo ab
— H =D‚rg 3, nedgen D nobis li petat maqua mterlocuto
Te 2. alta turri vel pa⸗ C Oꝛ 4 nobis litos ſignare deproperet petar ria neut in diffmi⸗
a ;, led r n a— inferius Dic gρvaà =èð . ad hoc.s · de elec .· cũ
fes S Vct ſnia · potuit em “ dilecti de telti · ſig⸗
rN aaA Br *αúi ιm ſibilococc . . .. . YV ficauerunt· vman⸗
e“⸗ pudẽ·ſi foꝛte timebat· ar. s .· de ſpͤeü locũ ðdᷣ ecc.bone.·j⸗ bamꝰ.s.e · dilecto · e· dil ecti. et. · ex pte/S ed vᷣicontra di⸗

f. de acquir · pol. l. ꝙ meo · E. ſi vẽdi toꝛẽ:et ar.C. ubi ſe⸗
na.vel cla·l.i · añ mediũ ad F. S. c. li.de of. del · e· ſtatui⸗
mus · er ]· de h etiẽ · e. ul ſet idẽ poſſumus dicẽ de eo qui ſupꝑ
equũ ſedẽdo tulit ſentẽtiã · ¶ ꝙ; ſnĩa valeat.lłʒ enĩ nõ vide
atur ſedẽ tñ quaſi ſedẽ.ff.de h·ruſ/ pdi. l:qui ſella · de ho⸗
miẽ dilectus et c. ſigmificaſti. Alnj ↄtra. C · de ſen · et inter
locu· ꝓlatã · ij· q· vi · Ediffumtina m pnſtalis em nõ vivꝛ
ſedere. ̊ baiulari.C· de of· cui ind · l. honoꝛati Et no · q;
dicitur de ſedẽdo intelligũt doctoꝛes · ꝙ index in ſede ſua
ſedere debeat et nõ ſtareſvñ ſi m culo doleret ꝙ ſedẽ nõ
poſſ · quid ſi in ipᷣa ſedæ nec ſederet nec ſtaret · ſed iace⸗
ret. ſatis foꝛte fuit de mẽte iur.ꝙ ſedere intelligatur ſi ſit

cens hoc nouum noneſſeſdicens ꝙ millis deẽ ; bñ expᷣ⸗
mebatur cauſa apellandi:et cum bᷣ.credo per dec᷑ · S.e·
vt debitusſ tem dixit goff · ꝙ olim extra indicium non
coõpellebatur quis cauſam exprinè. vnde et quo ad ̊
iſtud nouũ dixitſded ᷣ· cntra dicens:ꝙ ſᷣm antiqua
mira bñ tenebatur qui extra mdiecium appellat cauſaʒ ex⸗
primẽ·et de hoec no · s · e. cum eauſam · in glo · ulti · et · c ſe.

m vm ca glo ſtud ergo ſolum dicit⸗ Hquo ad hoe
uis nouum induciſq; m ſcriptis appellatur m in dicio. et
extra Cauſa autem ideo exprinntur. vt videat index
cui porrigitur apellacõ ſan iuſta fuerit ut ſic appellan⸗
tem adnnttatvel repellatſvnde ſemp ſp̃a in committ⸗ ele⸗⸗

m ſede ſua de plano indicando quocũq; ibi moꝛeturſ tn; w apellacones a grau amĩe interpoſitas ſcribit ſi ẽ ra r-
primã tene: q; mime ſũt mutãda qͥ interpᷣtacõnẽ certà c o⸗ K (Adno s. maxime ſm quoſda amſp̃m hoſt. in hijs que
ſp habuerũt · ff. de legi · mime · D ¶ Momẽt· ita ꝙ nec⸗ xj Ade nouo inducit hec conſtitutio locum nõ hab et mſi in
cit app ellare neẽe · S · ꝓx · K · ad papã imn udicõ vel e If 5 „ aꝓpellatiom bus interpoſitis ad papam ſcum hoc hic HD”
ꝛdinobis appellãs? appellare debz in ſep tis exprinmnaturſet eum ſit penalis et ſie reſtringenda et ꝙ; .
et cam expᷣmẽ ꝛap los ꝑetẽ ſi vult et ſi petit ap⸗ ſolum de ap ellacõmbus mterpoſitis ad papam mtel⸗
ellatus pnᷣcipales ꝑ ſevel ꝑ curatoees inſtru ligatur/ ſa tis ꝓbatur per decre. de fo. compe-romana.

ctos ſup pnᷣcipali accedẽ debẽt ad p̃am in appllonib⸗

ip pnᷣci i· Neñubi habes ꝙ arehiepiſco pus de conſenſu ptium
à ſmia diffuntiua interpoſitiſ. mi mutatur demum appel⸗

ze nö non poteſt de cauſa cognoſcere appellacõms artieulo
lãti et apxp ellato ↄſtõ eʒ nõ ſeruãtib interpomtur pena pretermiſſo ergon eceſſe eſt dicere ꝙ decre· iſta loqua⸗ E
Et t diidi de ·m · ii · ptes. In qua: pᷣma pomitur con⸗ tur in papa· ded ᷣm primam opinionẽ poſſet dici 4* HD
ſtõnis cauſa. In ſecũda oſtõ. In vercia ißius declaratio⸗ in quolibet alio iudice mdmario qui pꝑ ſmmplicem que⸗⸗
In quarta nõ ſeruãtiũ pena· ⸗quidã extimauerũt.im fi. relam cognoſcere poſſit · Sed archiepiſcopus x que⸗ 8
¶ Amuere .· ſic . ff. n cer. pe⸗ de ſe p· nõnulli · de do . et cõ relam co gnoſcere non potelt · & meo primo ẽ ſibividẽ⸗
tur fm cũͦ ſuis ocoꝛ. hemio buius li et de of. lega „ „ Dum an appellatio deuoluat.
Tupieees in⸗ Caj. et de of. oꝛd ut litigantes. raé: 1¶Appellandũ v̈bo q; adhuc hodie pᷣm hoſt. poterit

ð Eele. hoc dʒ intelligi qñ ex iudiciũ a ꝓp ellatur · tñ a * n facto appellare.ut.s·e·mennmmus · et. c. ſu ggeſtum · er
Wr 3 os 3 Ty ndice. qð patet ꝑ id ꝗð de aplis ſequitur m imnoõ ad c.a d hec.ſcut de hoc ·s · de ap · ut debitus ·
EE hoc . v. Hys ᷣ in appellacõmbo . ibi eni excipitur.ſ̊ ali⸗- vr, m ¶ In ſcriptis.iſtud ſpeciale in app ellacõne ad papãà
a& as nõ eſſD vera excepo ſi nõ ineludétur ſb p̃cedẽtibo · ff. c do⸗ 3 in contra:et facit pro eis.s. de probaẽ

pr .
u e 4 de Pe ie jnterpoñta/ cit. 5. .
b n .Kde penu. le. l nã ꝙ⸗ Ek· et hᷣm H qdᷣimfna di cit interlo eu⸗ quomiam contra. Ad quod dicit hoſtꝙ ſicet non fuẽit

.*

. 2 . rau&ε⁰na. ad act iudicialẽ referas · ꝙ dicit uamĩe ad acta⸗

id act referas ˖ ꝙ di amiĩe ad actũ- E in ſcriptis reda etum poterit fides fieriſ S ed nunquid
ie da . õ exindicialẽ referas tñ ꝑ indicẽ illatũ. Sʒ alij ↄotradicẽteaſ lrarih⸗ ueli bet ſcriptura ſufficit. Dicit inno ceñ · ꝙ ſie· Satis e⸗
7 . Wcũ appellatur ex indiciũi etiã nõ a indi ce hßuari debere. ar. r Nunm eſt ꝙ foꝛma qua appellatum eſt in ſcriptis probarn
Fn Wſe S 1 ꝗ.e.ↄcertacõi· adid qð ðᷣ de aplis hſeñdetur id locũ basc P poſſit:Expeditius tamen eſt et meluis ꝙ ſeriptura ſit
*1 3. Irr Poræ auano n iudicio apellatur. adid quod v: de. x. prubliea vel autontieum ſigillum. s. de fi in. c · j · et Facit
5. Fe . 5 bijs : ſañdetur ꝙ illa nõ ẽ exceptio inmo determina⸗ s · e·li · de elec · ut eirca.
FEF ⸗e tio vel ꝓ teſtatio ucaͤſer hoe eſt tutius · er tenet oe · B· n ¶ Deprop eret· id eſt feſtmer vel valde peret · prepoſt
de ejee cnſdermuimus:n gloe αovr α.n RgS, is gugreh Er indic properandum

rlo⸗
peb
lx.
dnti
p
*m⸗
ai
th
rech.
ig
no⸗
19
uſa
eber
pe,
dete⸗
dat
ab
cuto
ſfmi⸗
renut
leecl
ſg⸗

man⸗

ndu
Ee
ſon
aß
ua
zey⸗
ſe⸗
we
90, 8
nder

pela
mitti
ſien
ſs Se
nfi m
bic
t
mdel⸗
mana⸗
ptun
fnclo e⸗
aide
mque⸗ 1
qle⸗
i

ſtum 6

6 b Cxbiberi q

a ¶ Detat a poſtolos· inſtãter et infra.xxx.dies j.e· at
de eſhns petro er
milll. vVna⸗ff. de · v.
ſig · l. dmiſſoꝛie · nõ exhibeantur et poſtea index in
G& ꝓcedat mſi appellacõm renũcia⸗

eo· ut in cle. ᷓuis. e · ti et nõ intellig

a
paulo.ſᷣ de lñis d miſſoꝛijs · f· de l vm

— . „ . 4. *— ⸗ W 7 1y 5 Pr Sch E e „„ òG

; zt/quod eſt offiein mdicis ij vi⸗ad finem.
ſſet

. .* .

.
2O0
„7*

jri⸗s.:: to. &t 8 u⸗c. fi. elec. cupie es. B. E. li.
miri/s:de tiic. fide e entes. B. e. li⸗
K ¶ Emito. p apꝛobac nẽ vel p caſſacõnẽ appellaconig

¶ Gmiſſb.quod nò po

mana-u ſen. m 4

oſſet arch iep̃us.s.de fo. ↄpe. ro⸗
ntiqtasreuerẽda.s, de trãſla.q̃nto.

Pr 2 .

pe llatus non contradixit ut hie.
b ¶Per ſe.nõ datur o

vnde iſtudvel qð ſeq

tum eſſ. muahndus eſt pcſſus ꝗ· e· ut ſuꝑſqð ẽ yexe ſi de⸗
bitis loco mõ er tẽ

poꝛe requiſitus eoſ —
erkne nes at vl b „,„I tr ‚ elle ar
infnm debitu tps ne exhiberilin aui I
gligẽter vel mali⸗ . diben in mib⸗ afp ella,
cioie tradẽ pᷣtimt⸗ oms cauſam expmatet

iuit ꝗe. ab eo · n. Reñ.
v αα☛ε et n) mndex tra⸗

ferre · S· e· ti · dilẽis ·
ad fiſqðᷣ verũ ẽ qn
tradit admiſſoꝛi⸗

cur appellacõ nõ ſit admiſa⸗
ſadvlſi appellac mi ſoꝛſan

dendo apoſtolos . .. D se O
viðꝛ appellacõde ex ſupioꝛis juerẽtiꝗ ſit de

„

latüſſfoſt boc appellaton⸗

ſᷣm ſo coꝝx diſtãtiã pſona⸗
ru et negocij qualitatem

os vel reu erentia⸗ en du 1
les ſſecus ſi refuta⸗ thech ſecue indulw ſi
toios ut ſequitur wu erit aſpellaus er e⸗
ſic nec ternmm da⸗ tierir pncipales n —„
tio hʒ vim delaco⸗ erit pnepa es pſone ꝑ
ms ut dicã · e ti. ſevl ꝑ ꝓcuratoꝛes mſtra
cu apella com bo · ctos cũ mandato ad agẽ
e¶ Awellacõms. du et cũ rõm bo er mummẽ
er tũc ſequẽtia ve⸗ ad dm ſpeckanbo acee
muͤr eepoßrieſc Ri ad ſe.apiſic parati ut
auſam ob quàaap ñ̃i noſ̊ viſi fuerit expediẽ
pellatũ fuit. „ xpꝑdiè

d¶ SZupioꝛis. non

fimm afpellacoms articu

pri. e. . f Acelto⸗ a indice a quo ẽ appellatũde quo
cũ

die ut. g· e. ti . c

ut ˖ 3 e.t tromana. hoc gerat m mente mſ
etierit · q; non ſufficit⸗
I v. obli. l. quiequid aſtngende ſet nota ꝙ ym inravetera
h aut recipieb atur appellatio a indicevel a pte ſaut non.

nec ſtatuebatur ter minus In ſedᷣo caſu ſufficit mittere

hoc exprimat oꝛe ff. de

ꝓcumtoꝛẽ ad imp etrãdũ et ↄtradi cẽduſm pᷣmo dz mit⸗

tere ꝓcuratoæẽ ad ꝓſequẽdâ cim apellacõms ſſD de pn⸗

cipali mi dicebatur p

7

antiꝗᷓ iuaſhodie aũt ſᷣi ̊ petit ap

pellatus tenetur mittẽſnõ ſolũ bſen uẽdã cam appel

lacõnis ·ſ̊ etiã pncipalẽ ut h̊vides
nas euitare volueritet ſie

—

rog atſſß ↄtra. S. e · qu front .ubi hocviðꝛ eſſe in optio⸗
ne appe lãtis g o.quidã exponũt ibi ſi maluent aduͤſa —
rius ſei appellatusAlnj dicũt illud coꝛrectũ p iſtuq/
ꝙ dee illa dat opcõnẽ appellanti ad quẽ apꝓpellare .
non anvelit pncipalem cauſam ad indicẽ appellacõms

lvidesiſſi hbums oſtõmis pe
addit ſolũ iſta oſtõ er nõ de

de erre ſvel dic ꝙ ibi datur opeõ an velit coꝛ eo ad quẽ
appe lamt litigarevel del eg atũ impetrare er hoe eü ap⸗

ti.ſed aꝓpellantis.

¶ Mummentis id

ptio ut pſonã trahẽ poſſit ſ cãm
uitur nõ refertur ad ptãtẽ apꝓpella
ẽpuilegijs et mſtrumẽtis et omi⸗
bus bijs pꝑ que poteſt eauſa mu⸗

P P P ,

U
x

Statuit · ſ appellãg m eis ap ellacõms cam nõ te? Ni

foterit et debebit hjs que

m appellacõmbo a diffmi⸗
tiuis ſnĩs mterpoſins an⸗
tiquitas ſtaunt nõ muta⸗
tis. ¶ (õ ſi appellatoꝛ ꝗᷓ
pᷣmiſſa ſũt nõ obſᷣuet repu
tabitur nõ appellãs ad pᷣ
oꝛis iudicis redibit exa⸗
men in expenſis legitimis
odemnandus di aũt ap
rellatus ↄtẽpſerit hoc ſta
tutũ m eũ tanqꝙ; in cõtuma⸗
cõẽ tam m expenſis qᷓ; m cã
quãtuʒ a ure p mitutur P⸗
cedaturſuiſſtu ẽ eqinde ut
in ea una inſurg ãt quu ins
et uidicẽ a partẽ eludit.

uP1o „- „ roze Eler „ . — . teſt facẽ q̊.e.cũ a
dixit ppe et ſe no. loyxl de ptin vwoluntate o⸗un⸗ A Egiti aſuſpicme, pellacombo Kn.
, is ie. miſo peedamir in nego⸗ al ca contra iucheẽ aſſl m Ko:an⸗
& Delatu ſolet fi icipali quãtiũ & n — et arbitris à ptiboE (Contépſerit.
Senmdebioeu oi⸗ ee pneipaii quci & mire gnata Noerders abd e ad bſenit.
taubatpens g. ⸗ lati reſdeat irevel

gitur p̃m ᷣ.cũ appellatus hoc approb
coꝛ ſiipioꝛe cauſam ꝓſequiſſi igitur poſteanõ ſeruaue
rit ̊ ſtatutũ.id ẽ ſi nõvemat inſtructus ut d bet/cõᷣtra
ipᷣm tanqᷓ; ð ↄtumacẽ ꝓcedetur tã in exp enſis qᷓ; m eau
ſaſet qualſiter ꝓ cedatur ↄtra ↄtumacẽ reuv el actoꝛẽ.lit:
9t: vel nõ ↄt· vel quaſi ↄtel.ꝓlene no.de do⸗ et otu. put.
TV¶ Procedatur.piillũ ad quẽ eſt appellatuʒ·sS. e.· ſepe. et
c p tuas.nec eſt mirãdũ ſi tales taliter pumũtur.inſtũ
us. S. e: imn phei et
t ¶ Iudicẽ·qᷓ apellacoõnẽ recepit et tininũ aſſignauit.
¶ Partẽ · quev emt inſtrueta coꝛam ̃̊a
eluir derenrobatur- 3 ali.mu.in.cau.Ffa.c.i.de
polſtula:pᷣ·bone.ij. nec nocebat.f.de indi.ſi pᷣ toꝛ.
gitimaindex qui recuſatur ſtatuit cõpetẽs tpus
rbitris ad finiendaʒ cauſam quo elapſo ſi fimta
lit nõ fuerit ſmm pncip ali ꝓcedit. ECmanauit ad ſupplecõnẽ
dec. S. de off · de! ſuſpicoms. ſe nõ du bitatur quin ha⸗
¶ Negitia/de veritate cau⸗ beat arbiter cognoſcẽ.ſed
quis ↄgnoſcet an cauſa ſit legitima. dic ꝙ idẽ arbiter ·
ut no.g. e · cũ ſpeciali.im tercia glo⸗'ſtn, Frſſr P A

a ( udicẽ.oꝛ dmariũ. vel delega

elt et cevma. 8.

li. de of · del· ſuſpicõms ſi aũt

pello ab imq̃ ſen⸗-: E me r

ti ad appellacõem
ꝓſequendam. e.
ti . eum ſit. rn pPf, n A

id eſt ſi cauſam ap
pellacoms nõ cex⸗

veint. ut hie dꝛ.
p Condemnan⸗ &⸗
—,— — —

babet demnacõ⸗

tũ Pa.s. e. cũᷣ Pecia⸗ — ſ E J
. B̈ delegatus eßi vel eius rire,
officialis vel eſſent plures deleg an cũ clauſula. ꝙ ſi nõ 2
omes · et vnus ex hns recuſetur tũc nõ itur ad arbitros =y

neatur expᷣmere · F vejr⸗ = 1r r d2,
ſufficiat dieẽ. a p⸗dd⸗ zn
„ 7„ „ 71 „
tentia⸗ et index de⸗y A H E,
bet appellacõm der len, , S*H
ferre· et p̃t ſtatue⸗·
re termnũ app ellã

o ¶Premiſſa ſiit ⸗ Oz-

pᷣſſit m ſcriptis e
aplos non petit.
et inſtructus non ker Dr. — -

JB .0„5° ,
dus non dixit cõös ⸗ V. A
denanis vnde di: r es pr, E eP es
xit Hoſ le/ ÿ index K.1. IPe
pꝓrmcipalis cauſe

nem facere/ ſß die
ꝙ etia index appel
lacõms ipᷣam po

amt. ſ. ꝙ volebat

0— , — —
Price 495 *. 9 tg

acta coꝛã arbitris acta negociu finiat· ad ̊. s.de teſti. õ

de minoꝛiad maioꝛẽ.⁊c᷑.ſi aut appellatur de officiali ad

,. ,R quod dice ut no.s· e · li · de of. del ſi eõtra vnuſer coꝛã ip ſo to ep̃i.ad epᷣm nõ adarepᷣm appellatur miſi aliud eſſi de
N. Lr. in dice qui recuſatur dãdus ẽ lib ellus recuſatoꝛius.s·e. o ſuetudiĩe · terciũ ꝙ arep̃us cãm apellacõis ad ipᷣm m⸗
ſoecũdo requiris· C. de indi. apertiſſimi · . terpoſite nõ dʒ cõ mittẽvel ꝑtes citare mii ĩ appella cõe
E . P, S, ,vall Foꝛmã iuris· S· e cũ. ſpẽali ſer nõ debẽt eſſe laiei tales ꝙ babilis cã ſit expᷣſſa:quartũ·ꝙ ſi negetur p ap·nego⸗
urbitri. æ cu hab eãt teſtes ↄpellẽ alia facere que pti⸗ cin deuolutũ nõ inhibebit arepᷣs iudieẽ pnᷣcipalis cau⸗
2 P e, De Fe ent ad hũc articulũ talis ſpualis iuriſdictio nò cadẽt ſe ꝓcedẽ niñ Pus de deu olucõe oſtiterit · qntũ q; ſi ðꝛ ex
eY rzn eos m Bᷣ. ad iniuſta cã appella⸗
uDI. .xcvi. di. bñ quid. tũ inhibere nõ pt.
1e S-Te- de inð. decernimus · e= mſi prius recepta
EP ezoIte non debẽt eſſe ſm foꝛmaʒ iuris electis ꝗ́ infra quẽ inidẽ cõuemãt ap ut ꝓbabili in⸗
r E ) Sa ſuſpecti alias poſ⸗ .2 ſoſcz , tercino cotditer ad cipiat ↄ gnoſcẽ de
ſaut indies de ia ognoſcat ſepe oin l tercind ꝛditer aduo auſeveritateſox⸗
recuſari · Itẽ nec de ipis in idẽ ↄouemre cet cu quo am bo vel alter tũ · ꝙ lz dicatur ap⸗
bent eſſe Sl holentuibo nec terciũ ad⸗ eoꝛx eiuſdẽ ſuſpicõms ne batn eiſiiniin⸗
moti ·˖ S· e· ſco re eſy, e — 272 al. iu⸗
ris · et. c· cũ ſp ali uocãtibo cũ quo am bo wel 1 ociũ tinjare pcirẽt: alio. e re exquo ↄognoſcẽ
Itẽ debẽt eſſe in lo⸗ alter eoꝝ ꝓcedãt ad de⸗ quũ iudex extüc in pncipa⸗ ßß cepit. pt inhi
cis peerabanbi ciſioneʒ ip̃ius negocij ut li negocio ꝓcedẽ nõ omit vereneſin⸗ raa⸗
oſſit hr̃i copia - — 3 õm mãdetur · ſe
Pericord s⸗ e · li · de tenentin iud ex chlerar ex Omana at. Is timũ ꝙ aĩepᷣus in
er bCognoſcat. et tra ipos·quã ipᷣi tũ ꝗpter fragan eoꝝx remeñ · ecci mbibicon ſuã S
SSH ꝓriciẽt ff. deind. odiũ tum ꝓpter fauoꝛem ſuoꝛũq; officialiũ qͥ gnali cã p ap. delata ad
de qua re ˖ S· de ca Ri-7—— Pii wielſit. wrde aub acki Prꝛi ipᷣm aliqd mnouã
pol.cũ ſupꝑ · et infra ptu diutius vipendut. ter de caup ad poꝝ ſoꝛu tẽ iurdi ctõeʒ exer
patet. quaẽ cauſa ipa plus debi tinẽtibo eoꝝ vices ſup⸗ cere nõ pt: Octa⸗
¶Proferat. q to ꝓrogata nõ ꝓ ceditur plẽdo ↄog noſcũt vnũa idẽ ui. ꝙ aleps ampel
t a. de of.· del ſuſ⸗ ad ↄgmcõnẽ negocij pñᷣ᷑ cõſiſtoꝛiu ſiue auditonũ ſc maliis Zußa
picõms: dog enegocypn., Oiu torui nue aucuton iurdictõne ep̃i nõ
ee e d 1 d ¶Odi aueant „ (cipalig. ¶ Roletes igit ſit cenſendũ ab ißis of⸗ bt eximere. Nono
Fnr PiPſes ale,, tales arbitri iuris Pρ moâ bmoi necelſaypam „Kicialibus non ad dickos drg ab eis dcau
e ſo⸗ a pena:S. t. Px·ci. adhibé edela ſtatumm r ;ſu ffraganeos ne ab eiſ⸗ 18 aindo wr dicto
licet arbitri ↄpro 2 0 Sn lr . ſeißas . nẽ tpalẽ hñt. de in
miſſarnj illa timere ut ſpᷣis arbitris ꝑ indicez dem ad ſeipᷣos interpom re debet adarfep̃m
nõ hẽant ut ibi di⸗ opetes tminus pᷣfigatu apeellatio vid eatur. ſeld appellari miß ſpẽa⸗
ecl Vilipen⸗ xl: = n b e r H P E Aleis aliud imdu⸗
dũt. et ex eo mag en Wn S J. Ne re d d N RNh, at . Pecimo. ꝙ cen
ligãtur · S.· de ſen ex· wpn e . ſuram eccleſiaſticã
per tuas· . . . . „ „ ʒʒ in appellãtem ꝓla
F¶ Ipa· recuſacõmss · mariũ vel delegatũ tam p epiſcopũ.archieps feuoeare nõ poteſt. mſ par⸗
g C Moꝛbo. S· e⸗ li .de excep. Pia · 9 ↄtma. s· de of. del. ſu tibꝰ vocatis. et de c legitime oↄogito⸗Vndecimo et ulti⸗
p¶ Der iudicẽ ip̃m recuſatũ oꝛdi? ſpicõis.So.iſta coꝛ mo ðꝛ ꝙ exquo ar̃ep̃us ꝓnũciauerit male appellatũ añ
rigit illã ym B. et ſic · o· reuolauit ad·a· id eſt q̊ extremũ L ſentẽtiã ſtatim debʒ cauſam ad ſuffraganeũ remittere·
iunus ad illud q olim erat an dee · ſuſpicõi · ß̊ die ꝙ deẽ . M⸗⸗ vegt (Gualiter. nota ꝑ ãc lĩñam ꝙ officialis eſt oꝛdinari⸗
iſta nõ coꝛrigit illã · illa en de · loquitur in termĩo ptib.us nõ delegatus et ſie eſt reprobataopĩo gof. qui no
aſſignãdo ad ꝓbãdũ id ẽ pꝑti qͥ ſuſpiconẽ vult. ꝓbare. n gin ſüma de of. vi. E Itẽ dubitari·ꝙ officialis ep̃i lega
quẽ nõ qui recuſatur ſ arbitri aſſig naẽ debẽt· ut ibi:iſta tus eſt nõ odmariuſ et ob ſ̊ dicebat de ipᷣo ad ep̃ᷣm &⸗
loqtur in tin ĩo aſſignato arbitris ad cim fimẽdã quẽ ſe appellãdũu· et ̊ idẽ videb atur tenere ̃ ·S. ne · la. vi
nõ arbiter h iudex recuſatus debet ſtatuere. ſu. c.ijin glo · i· vbi dicit ꝙ eps non pᷣt de iure oꝛdĩariũ
i ¶ Cõpetẽs . ꝙ ſi minus ↄpetentẽ timũ aſſi ret locuſ dare. ß ſolu pnceps vel lex ſ̊ dici poſſ ꝙ ph̊ nõ negat
eqſ̊ apellacõm·s. de dila.c.i· no nõdum ſit ꝑ ipſos ne officialẽ eſſe oꝛdmariũ ꝙ dici poſſ( ꝙ hʒ a lege vñ iße
4 k ¶ Alioqu ſſi elapſotmi/ gociũ terminatu. v. brix/ er inno·et hoſt.et oẽs no.officialẽ oꝛ dmariũ eſſe
r ſ n : E. ¶ OQmittat · viðꝛ ꝙ coſtõ iſta ſit miqua· ſic ꝓbo·pone cp exh deõ neceſſario ↄcluditur h. et ꝓba h ut dixi ·s · de
e. e c idex in veritate ſit ſuſpeũs ſuſpicõe q ꝓpomitur cõ⸗ of. vica. lʒ. ad . S de of. vica.ſua.in autde iuð· circa pnᷣ·
S Er ” tra ip̃m · arbitri fauoꝛe ptiũvel ptis non fimut nego ciũ coll. vi. mnõ tñ ꝑ oĩa ut.s.de of.dełſi ↄtravnuũ.Gulti ·
S S Frm tmĩo· index ꝓcedit ön phᷣcipali et ſic inutiliter pom o ¶ Idẽ.⸗ Ffraganeos · etiam ſi ↄſuetudo eſſ ꝙ apellari
22 ſ —. tur recuſacõ· quõ æ fiet cũ h ↄpellatur coꝛã indiee ſuſpe PC¶JZußf/ poſß ad eos · ut · · d e ↄſie . c · i . e· l· et vide qðᷣ
=èð icto reus litigare dicũt quidã ꝙ ꝑs petet a iudice ut ſm q ¶ Ad ſeipᷣos:qð eſſe nõp̃t· apellacõ eni ẽ ibt dixi.

tri nolũt ꝓnũciare vel male ꝓnũciãt app ellãdũ ẽ ad pa
pãa.S · li· de of. del de arbitris · ptes ſic et · xi. eius dcã.
Omana. ouius dec. xi.ſüt . O BPmũ ꝙ de officiali ei
nõ ad epᷣmſ ad atepᷣm apellat᷑ ſcdᷣm ꝙ de ſubdi

ſentata: vſi male ꝓnũciauerit appellet/ vel die ꝙ ſi arbi

epᷣm nõ apꝓpellatur de minoꝛi ad maioꝛẽ mo de eodẽ ad
eũdẽ et ſic non poteſt dici appellatio · .
r¶ e iure.· ꝗ d. de ↄ ſuetudie poſſFi ſecus in duci.ad hoc
Jᷓ ce· ꝓxi:et hoc tenent moderm. quod eſt falſuʒ·ut · s · de
conſue · c. ij . vbi de hoe · Johannes andree·

⸗
N.

„☚ — — — —

— — — —. ,☛

⸗

8

co

zu⸗

2 =

22 X

yecitahit nec ↄmittet
mſſone q—&Gοα

—

a ¶ Curiã miſi appellare veller ad papã ad quẽ omiſſo
medio appellatur .ij.q.viad romanamet · c. quiſquis· et

oꝛd.· cu ab ecciaꝛe. c
d¶ Cõ ſuetudme.

que dat iuriſdicti⸗
onẽ · s · de fo · cõpe ·
cu cotingat · S· e . li.

oꝛd.romana · et in Hg
caſu poſſumus in⸗

telligere · · de Pbẽ.

referẽte · de no · op.
nu ſigmricãanbus:
dẽ ſi ꝓuilegio cu
iſta ſunt paria ·ix·
.ꝗ· in oqueſtus· s·
de of. oꝛðᷣ.duo ſilł·
m. Cdeb er ·
e¶ Ruiꝓ tempo
re quaſi di. iſtud
nõ eſt ins ſpeciale
et plonale qð ex⸗
tinguatur cũ pſo⸗
na:mo ppetuũ eſt
ðs· de trã lact · de ce⸗
tero.et m alijs ar⸗

chiep̃is etiã ſeruã⸗

du eſt. S. de of· oꝛ ð·
romana:ad fi.
f ¶ Diffimtiuam.
q; in apellacoõm⸗
bus a diffimtia nõ
eſt neceſſe cauſam
exprmere ut dixi
. e coꝛdi.aſic ibi
nõ ha beret lo cum
qð ſequitur.
Citent. er ſi ci⸗

tauermt unpune

non paretur. ff. de
iurdict.o. inðᷣ.l. ul⸗

et ̊intelligas ubi⸗

cunq; quis citatur
ab aliquocet con⸗
ſtat ꝙ citatus nõ
eſt de inriſdictõne
citã tis · nõ tenetur

idem in legato · de of · lega · c · i. ubi de hoe · et . ij. q · vi. c. ijj.
ſecus pſᷣm .l.ff.de ap· l.mpatoꝛes
b ¶ Prelatis · qui uuriſdictõnẽ hñt quod dic ut. 8. de of·
uriã remeñ.de quas · dixit.

de mre ad remeñ. eſt curi

am axpellãduù. ¶ Ab ar⸗

chidyacoms vero alnſq;
inferioꝛibo p̃latis ſuffra⸗
ganeis ſubiectis eiſdem
et eo officialibo ad ſuf⸗
fraganeos iplos debet et
nõ ad eãdẽ curiã omſſi
diclis ſuffraganeis apel
lari mi aliud remeñ. eccie
de cõ ſuetidine cõ petat in
bac ꝑte. ¶ Cũ ant ad pᷣ⸗

fatam curiã ab eoꝛundem

ſuffra ganeoꝛx ul ſuoꝛx of
ſicialii audientia fuerit
appellatũ remeñ.atepᷣus
„ .
qiu tpe fuerit vel offici⸗
ales ipᷣmis nullatenus in

appellatioms cauſa inter⸗
poſite ante diff nitiuã ſen⸗

tentiã citent ptes nec etiã
alns illã vmttãt appella⸗
is euiſdẽ cauſa ꝓhabi⸗
li ſeu legitima nõ expᷣſſa.
¶ i wvro wocatis ꝑti bo
vel nullatenus aut nõ i⸗
fra· x · dies poſt mterlocu⸗
toꝛiã wl diſfimtiuã ſentẽ⸗

pl. ua comp arere mſi cauſa talis m citatoꝛio exprim atur. per
a quã appareat illum iuriſdicti oneʒ hab ereſi vera ſit illa
WBua& cau ſa. ff. qui ſatiſdare co.l. ſi vero.ff. de fert.l.i/ in dubio

melus eſt cõparere · xxiij · q.i. quid eulp atur. ff. de inð. ſi
quis ex aliena· et adde quod no ·in.q:ij.ſi epᷣus · de accu⸗

ſac.vemens.

p¶ Cxp̃ſſaſdupliciter poteſt intelligi ·ſ. ꝙ archieps mi

ſivideat in app dllatione expᷣſſam ꝓbabilẽ cauſam nec

6.

el dic exp̃ſſa. m citatoꝛio vel in co⸗
ne vel citacõne expᷣmet pbabiẽ
