nõ dubitamus quũ hHhoé nõ deliquerit
inret. s.· mm ptractandis.et.c.ſequenti · arcctoꝛ.et ideo factũ alterius ſibi nõ debebat obelle · C. de
er. W rr S, f ¶ luramentũ.dicũt quidã ꝙ olim ꝓ curatoꝛes indiffe⸗ jimof.teſta·ſi quis ſuo· vᷣſus fi · et . de reg · iur · nõ debet. er
23. ð P. renter iurabãt ff de dam. in fec · qui bona:G. penul ſed e. peẽca ſuos teneant auetoꝛes. C· de peml. ſancimus 8· de (co
fuit poſtea ſtatutũ ꝙ ſolũ pnicipales ꝑſone iurẽt .· ff. e. rAPns ꝗ fi.a ma.p· c· queſiuit. et recitat pic. B· ſe nõ memi⸗ erd.
.li. j. Eh aũt · et. S · e ti. c. iſq verũ ẽ mi p curatoꝛes ba M miſſe vidiſſe aliquẽ excipientẽ ſic in cimilibo. . „
beant ſpẽale mãdatũ ut hic. et.ff.de iur̃iut.liuſiurandũ xX ¶ Aquocũq; ecce dr̃ntiã inter crimĩalẽ cãm et cinilem
qdö a peeu ias nin dicebãt q; ꝓcuratoꝛpᷣ uati etiã cũ ut in ciuili nõ opponatur ſpoliacõ facta ab alio qᷓ; acto
ſpẽali man dato ad iurãdũ nõ admittitur ꝑ p ma iura.hᷣ re. in crimĩali ſic cũ moderacõe q̃ ſequitur. et rões infa
q; nõ expedit iura coꝛrigi ut · S. e. li · de elc. cũ expediat. ſequentur. tatur tps ꝓbãdi:qꝙ; malicioſe ſepius ꝓpo
dic. l· qui bona· nõ eſſe coꝛrectã ·h̊ loqui in caſu dee iſtinſ ſe Var,nebatm talis excepcõ ut · s · dixit ſie m ex
ſcz cũ hab ebat ꝓcunatoꝛ ſpẽale mandatũ.Alij dicebant ceæp cõne excõmis · viij. dies ſüt dati: j.de excep · pia.·
ꝙ cũ ꝓcur.p litis at factus ſit dñs lit: poterat de calum t ¶ Proponit᷑ · qꝛ dies illa nõ oputa bitur in· xviſc di⸗ vrr
ma myare · qdᷣ verũ nõ eſt mñ habeat ſpẽale ut hvid el · es in quo ꝓpomitur excõis excep cꝗᷓ.de excep· pia ſic di
Requẽs ſim ciuiliba non admittitur ſpoliacõnis eęs in quo cautũ pmittitur et in ꝗᷓ ſtẽ m indiciũ oꝑtʒ nõ⸗⸗
Exceptio facta ab alio ꝙᷓ actoꝛeſ In crimialibus ↄputatur in vicena milia paſſuũ·ff. ſi quis cauẽ.li ſic et N. .
admittitur facta a tercio dũmo do ſit de tota ſba dies pnñtacõis lraꝛcũ 9 mittitur cãꝗj.certũ tꝑs decidẽda. sye-
vel maioꝛi pte ſexcep c ꝓbari dʒ infra · xv. dies als fit gs. de ap · ſup eo. i · ubi de h. ſecus · in. x· deb⸗ q dãtur ad
odẽna cõ expen ſaie ſexcipiẽs de ſpoliacõne facta a ter⸗ appellãdũ in quiba tꝑs ſnie ꝓlacõnis cõputat᷑. ij. ꝗ· vi·
cio infra certũ tps a indice ſtatuendũ dʒ reſtõnẽ petere biduũubi de h.s·de re inð· ado ſultacõnẽ et ultio iſtoꝛ
alias accuſabitur excepcõe nõ ob ſultio ðꝛ ꝙ agẽti ſuꝑ x v.dierũ p bari poterit exceptio · ſie. ff. ad·l.iul: de ad⸗ S
rebo eccaſticisn ob · excep cõ ſpoliacõis pᷣuataiererũ ul. l. pr. Elexagĩta. et. l. is cuiꝰ. Gex ſenatuſoſultolet pt
vel ecõuerſo hãc de · quidã intitulabãt olnmn ſub ti · de petibonoepoſſeſſio ꝗᷓ. cẽteſimũ diẽ · et cẽteſmus innuo
reſt. pol. er bñ · ut kwiceſ/ ſuꝑ hoe iuns ꝓuiſoꝛiũ ema⸗ ooput atff. de ſuc · edic · l. . dicimꝰ· ſ. ff. de · V. o b.l. q añ
hpCFrequẽs·equũ fuit æs naſſe. ff. de legi· nam ad a. u¶ Aſſeruit · Eſe ſpoliatũ ĩ cinilibo ab actoꝛe ĩe⸗EKlas
i Circũſtrepit · id eſt pulſat vel ledit · et ſũpta ſunt hee mjaliba a cũq; · x¶ Alioquũ ·i· ſ· illð tps nõ/p auerit
6

—,—
d all

„.

R
1ſ

Derk ſũt h ec vᷣba
Mε ſatus accuſatoꝛem

,E&Hubſtatia.⸗

a ¶ Taxatione . de qua dieut .· S. qᷣ metus cauſa · e . ult: in

x ſuũ p exceptionẽ
ſpoliacõis rei mo⸗
Wer5 vdice et vilis ab ae
cuſacõ e repelleret.
V ſer elt ſi. qu dicit lex
ꝙ tutoꝛ a tutela ex
cuſari nõ p̃t rõne
oↄtrouerſie. que eſt
inter ip̃m et pupil

lum ſuũ mſi foꝛte
de omibus boms
aut ꝓplurnna par⸗
te bonoꝛeſit ↄtro⸗
uerſia. ff· de exeu⸗
tu. l. ꝓpter litẽ . m⸗
ſti . e. tl· E Itẽ ꝓpter
litẽ ſli cet illuc mre
aut mmutatũ vi⸗
deatur. m autẽ ut
qui ob · ſe. ha . phi ·
rel.m. En. inj. et · lin
cõid eſt ꝗb alio q;
ab accuſatoꝛe·iij.
q · i · ei · et · q · ij.· cũ
eccie.
e ¶ Tpusarbitra⸗
riũ· exquo certũ nòᷣ
ſtatuit ut.s · dixi.
CEic.· ¶ſpoliatuſ.
g ¶ Eludat:mali⸗
cijs aũt mdulgen

aecuſ.poſ.ſ. gmRi .
cãte.cũ ſuis coꝛ. S 6E foꝛte

terminũ ſtatuat.

,-=¶Eſtimamus: et

. 8

alnj eſtimare debẽe
ðs· de re iuð.in cau⸗
alae opellitur
aliquis a gẽ· ad idẽ
C. de in geñ · ma · l.
diffamari·ſ̊ nõ p̃⸗
ciſe · had hoc ut ex

cipere poſſit ut hie vides.

illos

NIir

gloque mcipit ultra quã · · ia exquo nõ ſtatutur h
Dumẽduſ/pena arbitra⸗ cta pena · de of. del· ð cauß
rf de um · deli. l. .. einterp̃tatur et expomt h̊ ̃a canoneſ
ℳ iij· q.ij.optet·et·ij. q·n. nulluſ u bi
fridiculũ eni vid ebatur ꝙ crimĩaliter accu⸗
☛KD U—l5= rſa ſr, .σn rre r Ars 5 &2π ꝗ 1 Po, Y'o b dica f. .. li. de ſep.

— = = her ſer 2 rRͤ

quas interi actoꝛ ob hoe
fecerit idiciali taxacõne
pᷣhabita odemneturali⸗
as ſi iudici equũ viſuũ fu⸗
erit puniendus. ¶ Alum
aüt ſpoli atü intelligi volu
mus m bhoc caſu cũ crimi⸗
naliter accuſatur/qui tota

ſua ſbᷣa vl maioꝛi pari j⸗

pſius ſe ꝑ violentiã deſti⸗

Set ſibi imputarl. 8. e. ſi.

K ¶ Potuerit · alias non de⸗ de elc. coõmiſſa. S. de ap. ex

inſinuatione.cũ ſi. yte

¶ Oponatur. in⸗

lligit· ö. hoc qñ inter ecciaſticas
ſonas cãvertitur ne ſit otra.S. de

que ꝓprie pᷣuate dñnr.
ecciaſtice vocãtur hi

q; pñt a pᷣuato poſſideriſres aũt
c que nõ cadũit in laicũ ut decime e

alia ſpualia. ff. del. in · l. hoclegatũſet ẽ rõ huins dicti.

agens noiĩe ecciaſtico non agit ſuo iure h̊ noĩe ceclefviſf

ſi ut ꝓcurtoꝛ agens noĩe al eno de iure ſuo nõ excipi
r Pc zane excpit ;
ſic nec hic.ad hoc.ff.de doli excep· ſi ꝓ curatoꝛ Itẽ res ee

eleſaſtice ſũt publici iuris·ſ̊ de publico ad Puatũ nõ fit
openſatio · C. de ↄpen.i· i. et. inj.

d decimas · Gccia que petit reſtõnẽ decimaʒ⸗ quas

—

„ „5, „ „ — 2 . — 7 * —0α
ſe dicit infia prochiã alterius poſſediſſenõ auditur nie, Rie, yaa
h ꝓ bet p oſſeſſionẽ õ agentis ꝙ pñt. S. de Di
b. ex lriſ. de ↄcel. p bö.⸗
ultat ſüptio que eis veriſilꝛ⸗= EAE
o ¶ AMerũt · ex hoc in/ obſtat. ſecus ſi hoc nõ cõſtaret . ul

n¶ Canomci · noie ipᷣms eecl
ex ꝑte.ubi de hoe · c ſi.

ꝙ ille decime eſſent m alterius prochia · et facit ad ea q

⸗ — „ ℳ 5
p¶Eundem Nc ·i. .S Pg *
Aerenfcnot⸗ lram? P r 2
obſtanſ Aliacõ ms exce. aut ſpoliati eſſent
cõedemeeps poterit ac⸗ a tercioius ↄine li⸗
veode Pe wo cet faceret contra

cuſari. ¶ Ad hoc ſanci

—.— — —
1. .a ααρÜctonα5 th reo
mus ut rerum prulata Snge tuc dec. locũ

ſpoliatio agenti ſu per ec⸗ bfe no puto et fa⸗
cleſiaſticis vel econtrario ſerip. c1.

nullatenus oꝓona tur

* rS& J-l 1 Ar⸗

8

65 ☛ Soe r ne

⸗
R 3
E e e

reoꝛↄtra actoꝛẽm = ͤ6,

1 . . . — bpr r & r.
MOmffacius octanus „ q (Preſumuntir. = D D DE

P decimas quas ca⸗ ⸗ ſno· ym opmioneʒz

„ - w. „ . . Ar kE 6 1 . lin.
tutu affirmat / et Fm boc lo nomci ſancli mcolai q⸗ En. „ lairas
qui canones ſano creden ſe aſſerũt infra prochiam reſtõonẽ decima⸗
i eſt mntellectu.quia nee eccie . L. derici voſſe liſſe Petẽ nõ poterat
NAneeenerren eeree „anen Sealscran
edet 4 quaduiſet eis p elicie bar. brix.no.con⸗
minncis opponẽ nos dehe elericũ ſpoliatos fuiſſene⸗ trarium. cũ laici de
muß pʒen ſpolia tus pui⸗ quaq; debent reſtitiumſi cimas mterdum
legiuſut no poſſit exui iã euidẽter docuerint ꝙ ea⸗ poſſideat defacto.
S“ X — nant (1, ſad det᷑.illã .cã m.ræ
nudatus. [Holet aut m rum poſſeſſionẽ le itime ſpondebat ꝙ dec.
ter ſcolaſticos dubitariſ aſſecuti fuiſſent/q; eas oc⸗ ipa dicit detinẽ · nõ
ſpoliatus a tercio/de ſpoli⸗ cupaſſe miuſte vriſil pſu⸗ Lieit aſſigeteſte⸗
— „ „ — — 2 — 12 8 Puto .* anc Ce⸗
acõ ne cõ tra ſuſi accuſato mütur cũ ꝓuemãt ex Pdij⸗ Facere p joſur m⸗
rem excipiat an ei tpe a infra alienã prochiam cõ⸗ ſi laicus ꝓbet ſe le
iudice debeat mau geri in ſtitutis ſitq; m amffeſtum ⸗ gitime aſſecutũ cũ
fra qd reſtõnem imploꝛet⸗ ſi aliud oſtedamr eas de h; aucfencfonckens
ſic velit exiſtéut iure cõmum ad eandẽ ec⸗ reſtõnẽ pecepab
omnez accuſationem elů⸗ cleſiã ptinere. nnoc.iin. duo pbare ſe poſ⸗
dat qð ſatis equitati et iu ODe doloa contumatia. e ileer Poliati
ri nlonn eltim amus q8 ſi . Ctoꝛ q ad timnũ in er alind poſſ
infra tꝑs mdultũ reſtõnẽ wemre ad quem dereſet alind poſ⸗
no petieritſet cauſaʒ cũ po⸗ citari aduerſariũ ſeſſioe eſſe. ff. de ac
1n d quir᷑.p oſ. ſi qͥs au⸗
tem · et eſt ſi. S. e · ex

. traſimmſſa: et qð ibi
. L e⸗ h ergo eſt pre⸗
mipcõ òtra actoꝛẽ er ius ũe ꝓ reoſpoſſeſſio ergo et ſpo

liatio ꝓ bate non aduocãt ut fiat reſtõ petitoꝛio ꝓ bato
ꝓ reo·ad ̊ de cã poſ.cũ ecciaet · c· cũ dileũs. ff.de rei vẽ.
off/ anſer idẽ vidᷣꝛ ubicũq; factũ ẽ ꝓ reo notoꝛiũ de diu oꝛ.
ſigficaſti/ ꝓprietas igitur ꝓ reo ꝓbata ipᷣm in poſſeſſio
ne defendatad hoc · ff. de ſupfi l.i. E ait · et · ff · depon. l.
bona fides.in fi· a/mala pte alibi in bona· vn.q.i.fa⸗
Tr ¶ Ocoupaſſe. m⸗ ctus.ex· S. eli.de pcut. ſi vuo.
S ¶ Oſtendatur.ut ↄpoſicõ titulus pᷣſcripconis puile⸗
giũ vel alind ſmiile· de d na. apoſtoliceꝗj.de hijs q̃ fi a p

Ctoꝛ qactoꝛ ↄtumax ↄdẽnatur m expẽſñs nec ci
atur ulterius ad ſui peticõnẽ reus mſñi caueat de

ͤi x ¶ Ad terminũſcũ indiſtincte loquatur vemendo.

Pr

r en F-vy G. de quolibet termino ſiue pemptoꝛio ſiue nõ· intelligen⸗
dũ vid etur ſiẽ et in reo dici ſolet ꝙ qualibʒ cõtumacia
etiä ante pemptoꝛiũ ↄdẽnatur in expenſis: ſolu poſt
ri = rE=„e pemptoꝛi poſſit excomuãcari·de hoc. lxxiiñ.di. honoꝛa⸗
tus · in · q. v. in ſu et. S. de ꝓcur᷑querelã:maioꝛ aut eſt cõ⸗

P ε *α Hemien⸗ Allet.
ti 6 emẽti nõ . — ,„ „
ns nor ad citationẽ aliãäã mimm

at · dic ut no. S· e. put · et · c· cauſam ·

d ¶ Legitime. qð dic ut no.ij.qyi. pᷣmis.s.æ.ti: finem.
e ¶· Admittẽdus: et ſic pumetur ĩ quo peccauit ·s · de tẽp ·

ubide hoc. ad idẽ. C.de eß· et cle · l. gnaliterſdicit autem
inno· ꝙ ſufficit ?bo cauere qð pᷣt verũ dicẽ ſeruata ſupᷣ
deã diſt inctione · B · ⸗ſcʒ.ad hᷣff.devᷣ. ob· eũ qui kalen⸗
ermino p mo⸗ diß vel die termino quocũq; quo
ad eius peticõnẽ citabitur reus.hec ẽ enĩ indiffumta le⸗
gis q̃ equipolletvłi ut dixi · S. e· li · de ele · ut circa · ſic cau
tio pᷣſtatur de pſeuerantia litis uſq; in finẽ.C. de epiſ · et
clet.aut. gnaliter. r aũt malicioſe abeſſe mſñ con
h¶ Agdeliter· pᷣſumi⸗ trariũ ꝓbetur ſcʒ ꝙ impeditus fu
erit. de re iudi.cũ hᷣtoldus.de ꝓcur᷑.querelã.ubi de hoc.
m qui · iudex appellantẽ et recedẽtẽ citare ulteri⸗
us nõ tenetur ſi vult in ca ꝓcedere· miſi foꝛſan ap⸗
pellacõm renüũciet ſet determinat notata ꝑ inno· de accu

re nõ poſſet det unatoꝛiãde dot· poſt dinoꝛ·reſti·p vras·

poꝛii.v.quid ſi quis receſſerit · ⸗ q; ſi appellaretur a di

k ¶ Grauamine . dicit ex eo⸗ fimtiuajam functus ẽ

net fa cienda eadẽ rõe · ciſic.s ·de iutiut.c.ulti.

m
a lauerit dex nõ eſ̊: et ſic appellans coõtumax non
elſſſde reuocacõne aũt attẽptatoꝛe poſt apellacõnẽ ha
bebis ꝗ. de ap. nõ ſolũ · ins fingit ꝓteſtationẽ hocipᷣo
n ¶ Proteltari · no · ꝙ= appellãdo et recedẽdo.
o¶ Ineübit. ↄlderato eo ſtatu in quo tũc erat cauſa·

pꝓ Znĩam · putaq lis ert cõteſtata et liquet de cã · vel

tumacia actoꝛis nõ vementis ꝙᷓ rei.iiij·qiij·c·· ⸗
a¶ Curauitſcũ po
tuiſſet/ vnde norne
gligen tiã vel otẽ⸗
pꝓtum . ff. de re iuð. “
cõtumaciaſad idẽ cerat no curauit vemen⸗
ů · ti · ꝓxi · c · i · ſo⸗ tr reo in exponſis pter H

factis legitime ↄdenetur

odemnabitur.ſed anone aua mmnme
openſetur tuma⸗ adnnttẽdus niñ ſufficiẽ⸗
dolo · duo · ff. .
pen.ſi ambolſſi au⸗ deliter debeat omparere.
tẽ actoꝛ nõ vemtꝰ mfacius: viij.
index fuit abſeng ra Hm quia tua inter
apis, Snne Aocutoriayrl graua⸗
ri debeat ↄdẽnacõ mine quod per te ſibigpo
die utno · in reo · s. mt illatũ a tua pñtia rece⸗
preperß ſ dir apenaeſc; goeſtari vi
rõne cõtumacie · d deatur hocipo ſe nolle co⸗
ꝓcur· auditis 7· de ram te decetero litigare ci
excep· pia · S· cu tare ad alia que poſtea
dilecti · et · c· kinẽ / et e n n
qualiter ↄtra otu⸗
ma ces ꝙ cedi debe

onr.lImas. in fi · tor. ut ſic pignoꝛa vel fideinſſoꝛ es dentur
FTr 9) Ee =S FSufficiẽ⸗ ff. manR mandatoGultiſſi aut hac da⸗

ſac̃.ad petitionẽp guil · in ſpe · de citacõe · E viſo de aefe manam Iʒ ſententia d uoꝛeteneat:tamẽ alius articulus qui
5 2

„E „Eede. ſam! αuνοcato pcedé nõ poſſunt s. de of · del.· cauſam . er · e · pru⸗
iudex officio ſuo.de of del in l̃is · f. de re in · index ſß et . * Poltunr s 6
idẽ in illo vrꝛ quo ad execucõnẽ que poſt ſnĩiam immi⸗ Pk min aſſignacõne vnus ab alijs diſcoꝛdaret · illi duo il⸗
. 1 „£

eendrnr d tkor übens azp glarer ex⸗ .lo nõ requiſito poſtea ꝓ cedẽ poſſent qð eſt abſurdi
pellãſ et fruſtra- cauſa et foꝛma· tunc ille a quo

yN)
talis eſt cauſa in qua ſnĩari p̃t lite nõ ↄteſt. qʒ dic it. S. 4
ut lit. nõ ↄt: qm. et · S· e. ꝓut · max exp̃ſſe citari debet N
4 ¶ Audien dã.ſinõ eſ ↄtu⸗ adſmam audiẽdã .alias — 4
nõ valeret ſnĩa pte abſen te. ff · q ſen · ſme ap · relcin. l.i. i
Itẽ cũ ex eo edicto·et de hoec no · s.· de of · del. oſulnit. .
¶ Renüciet. qd p̃t · jj/q; vi·ſiq́s libellos· C. de ap. ſ qs.
et tacite etiã litiga
do coꝛã indice a q 4
appellauit appella⸗ 8
in indicio facienda incũ⸗ de of · del grati . de .
but yyl ctiam ad ſententi⸗ tell. cu vemſſſt tñ
am audien dam mſiſpon⸗ mereRoduotſari .
te appellacõm ſue renũci⸗ tenetur⸗qudieut.
et nõ teneris nec ideo im⸗ no. S. de ap. mter⸗
nus q; m etuis abſentia TazD Eille dem⸗ .
, 8 Mõ tene q. ,= s—
6 . ——, r .
proceſſeris / tuus ꝗg celſus s üeban ⸗
validus reputari debe⸗ trariũ per tec ·s. de E 7
bit. Mnocentius · iin. o der cum olmm.. A
N., „ e „ ubi indices citaue
de eo qn mituit in woſſeſſi⸗ rüt app ellãtẽ quẽ
onem cauſa rei ſeruande. putabãt fruſtira⸗
BHm qui ſuꝑ di⸗Hit er torie app ellaſſeſad
„—= Ge 6.6. He &-
geitate pſonatu/ ie.3 Er li nõ ot. j
. o⸗= Br accedẽ j· ubi caãa 4,
l bñficio eccle⸗: e mdices ctaueruũt .
ſiaſtico obtimendis cium s putabãt fru⸗ .
aliquo litigat poſſeſſoꝛe. ſtratoꝛie appellaſſe.
— 4 8 po ſad idem.S· e. ꝓPut
. ubi mandat i ci⸗
tari eũ qui fruſtra

toꝛie appella rat ſ̃ die ꝙ de neteſſitate citari non dʒ ut h.
ad dec cũ olimet decaccedẽs.dic q; ibi factũ narratur.
nõ ius poniturſad dec · ꝓut.dico ꝙ ꝙ iſta ꝑte facit· cum
ibi p̊ mã det citari ad maliciã cõmcẽdã.& id de ncẽtate
nõ erit· ꝙ- cit aretur.et de ̊ ↄ ſueuit recitari.de accuſ.ac.
cedẽs. et · c. ad ꝓ eticõnẽſſ qͥq dicemus de ↄtumace· nun
quidq̃ in vno actu iudicñ fuit ↄtumax adalios actus cᷣ⸗
tabitur die eꝙ ſic ut · S. de teſti · cũ olim in fi· ubi citatur cõo
tumax ad ſniam audiendã:q lʒ in vno actu otumax ſit
nõ ꝓpterea ꝓteſtari vidꝛ ꝙ in alijs cõtumax eſſevelit ·
iz malũ otumacie ſub coloꝛe bom ſcʒ remedij appellacõ⸗
nis defendit· qð ſnnpliciter ↄtumax nõ faaat.
t ¶ Proceſſeris· alias de iure. xatis cũ cla: ꝙ ſi nõ oẽſ.
u ¶ Ealidus· quid de iudiciba⸗ ſomnes ſimul nõ ꝓnu⸗
ciauerũt.ſ̊ duo vnũ:tercius vero aliud ·illi duo volũt ꝓ
cedere ad execucõnẽ ſue ſnĩe:queritur an poſſint tercio
nõ vocatoſet viðꝛ terciũ ipᷣm nõ deb ere vocariar· huins
dec. et. S. h li.de ar. c. i. et · ff · de re iuð · duo ex tribo · cu ergo
ijipox valeat ſnĩa ergo et execucõ ſed dic ꝙ vocãdus ẽ

1
2
— ——— ——

.

—, —,. –—

—. —---—

10 17 — „ * 7 6 1 7 —,
enm ergit eſt omiba ↄmuniſita ꝙ ad illud duo tercio nõ

—
—

dentiã · & adicimusalias ſequeretur ꝙ ſi in aliqua ter⸗

-8“=ð „ =—

m qui· quando agitur de beneficio ecciaſtico
ob otum aciam rei nõ fit miſſio in poſſeſſonem

2 — ——— . „. = 2
adſnĩam lite nõ ↄteſtata ꝓ ceditur pomt beeſ⸗ ST

— —..

cec.duos caſus ſpeciales contia duas regulas Regulal⸗ .
riter enim quando agitur reali ad contumaciam rei fit pd S

„ „ 7 . “ ſo⸗ 2
miſſio in poſſeſſionem cauſa rei ſeruande · fallit in hoe⸗ N
caſuſtem regulariter non proceditur ad teſtium rece⸗

ptionem· vel diffinitiuam ſententiam lite nonoteſtata .

☚ I X„ -r er A n, ͤ c1 3 . , 2) *²
g d , e. fr g a t Se rgt

fallit in hoe caſiiſet eſt ad teclaracõnẽ illoꝛe que no.s · de

EAr dolo et ↄtu. ↄtingit · cũq; ad hoc de pᷣben· maioꝛibo · de
l ürc Cheneficio.quo⸗. v. ſig c. penul. pbenda.· veltẽ⸗
ic . cciaſtic· ſecus ergo ſi ſup tpali⸗ poꝛali bñficio
i AGAâgaασtalia poſſmt ſme mſtõne canomea poſſide
id⸗ ri nõ habebit locũ de ·¶ Obtinendis ſquid dicemuſ
4 ndi de obtentis ſpone
nad ofirmatus eſt qui
66. onem inductuſ. . ,1
ntid tandsſpoliatun, ob partis aduerſe otuma
fſii ut de cã poſ cũ olj. ciam cauſa rei ſeruande in
n et. c.· cũ ſup ſvel pe ipoꝛx poſſeſſionem ſtatni
b inn, tio ſibi facta ſoꝛti⸗ p hoc ad ea ingreſſus pa
leden atur effectũ. de cõ⸗ tere valeat vicioſul.ß lice
Eb Reſtei. at in boc caſu contumacis
dee 5 vel petit poſſeſſi⸗ ablſen na en . replente p⸗
ſolimt onẽ ↄdicone ex ca⸗ ſentia etiã lite nõ oteſtata
gtale none remtegrada diligenter examinato ne
iig⸗ ut. s. derelti ſpol. Goßne whnn ſon
fnſn ſepeſnunq̃dĩ bijs godo nne debſo ipmter
med chbo ob ↄtumac⸗ minari ¶WDmfac. vin
Ptokt: am rei ha miſnon vt lite pẽdẽte nich jnnouer·
n e hatr nn ſedns q pro⸗
Allerilt que dic i lect —
R de obtinendisſſed⸗ Pter elee des d1⸗
paltſe die ꝙ non fiet hee Vuerſas eccie pati
hit o am de untur interdi occurré cu⸗
K locũ by ti q: ago piẽtes ſtatuimus ut ſ ali⸗
dtß⸗ de obtinẽdo qð nõ
ne habeo ſez de tenta⸗
aban cõne ſaltẽ q̃ apud
ecke aliũ eſt. ff. de reiven. officiũ tẽ miſſio in poſſeſſionẽ eſt
min quoddã auxiliũ exoꝛdmariũ qð habʒ locũ ſolũ ubi defi⸗
an. cit oꝛdinariũff de mino.in cauſeiij. ijn pn/ſ h pcedi p̃t
arl oꝛdinarie iuris oꝛdine lit:nõ otiut ſequitur/et apertuis
utth hodie ꝓbaturꝑ clem:de iuð diſpendioſam. g& nõ habet
ng locu naiſgolcsürer. ctoꝛes ſic teneãt tñ ob. lra hic poſi
nurft „.5 ta que dicit ingreſſus non dicit regreſſus quaſi ꝑ id de⸗
ift 3 R tur mtelligi et p ̈bũ obtinendis.ꝙ in recupãdis nõ ba
naz beat lo eum deẽ. nullus Poſſidet. ̊ duo pone coe⸗
.. d Poſſeſſoꝛe. q̃d: lecti petũt.dic idẽ ꝓpter eandẽ ra⸗
nii⸗ tionẽ.·s · de ſep.· inter ceteras · ꝓpoſſeſſione hñ ·ß ſolum
pin e ¶ Peꝑ h̊.rõ ſupioꝛis dicti. lex canomca in ſtitutione
wdirn Sicioſus · non enĩ pñt ex⸗· ij. q/i.legum.de inſti.ex
tant frequẽtibo ꝗ de reg · iur.c.i. ff. de decur. herẽmuſſſi vẽo nõ
rbin⸗ ageretur de eccia tanqꝙᷓᷓ de bñficio· h̊ tanqᷓ; de ꝓ.riet ate.
ciobd⸗ tüe bñ hret locũ miſſio ut p batur.s.ut li.nõ cõ teſt. c. ij.
ichis de eo qui mit · c. i. S. de. v. ſg. dilecto. Faũt. S. e. li · de ar. c⸗
s qui O ¶Dntia. C. de iuð. ꝓperãdũ. cum · ij. in fi.
iono⸗ ze Riligenter oe ſp eſt faciendũ.xxx.q.ul.iudicantẽ.
epru⸗ k ¶ Debito. ut ſi liqueat vel liquere poſſit de cĩ pcedat
D ad ſnĩam m ea queno.s.de do. et cõtu: put ſet elł neceſſe
doi ꝙ conſtet de iure actoꝛis ad hoc ut ſibi adindicetur. nec
ſntit ſufficit ꝙ oſtet poſſidentem ius nõhabere ut. S. de ſep.
aſn⸗ olim. C. derei ven. l. ul. obus el ectis litigãtib al
ſionen , ſpen dijs · ſi ex du⸗ ter decedat·renũciet.vel a
S pſecutione cauſe excludatur ſi lite pendẽte cũ re
Keplle, liquo fuerit alia electõ facta nõ tenet· emanauit
mntfte, ad declaracõnẽ eoꝛxq̃ no· inno · et hoſti. g. de ar · ex pte. et
e n de elc. dudũ . ij · et de reſti. in integ · e · ij · et cõpoſ· de ↄſti. cũ
nfe

m Miſpendijs· v diſpendi ſongũ et in: ¶MMadh.

utile. ↄp endiũ breue et utile. de hoe de ſep. diſpendia.

n Statuimus.ↄſtõ iſta noua ẽ ſaltẽ in quãtũ dicit ele⸗
ctionẽ nullã maxnne nõ interuemẽte

ut. s. de ar. ex pte ſß dices nonne ſeda

electõ facta Pma

nõ aaſſatacaſſatur.s.de ele ↄnjᷣ derauimuſ Itẽ nõne ſctᷣa

»

qiubus apud ſedem apo⸗

ſtolicam vel alibi liti gãti⸗
bus ſuper electiombo de

ſe m diſcoꝛdia celebratis
aliquẽ ip̃oꝝ moꝛi vel ſuo
iuri renunciare aut a ꝓpſe⸗

cutione ip̃ius contigerit

quoquo modo excludi ad
electionẽ aliamn ir ſuper
electõne ſuperſtitis electi
pendẽte nullatenus ꝓce⸗
datur alias attẽptata cõ⸗
tra hoc electio ißo iure vi
ribo nõ ſubſiſtat. IDem

P
ſticis bñhiens qͥ oſſidẽt

lectio facta pᷣma nõ caſſata valet interdũ· ſm ea q̃ no.

. · de elc. auditiſ· ſ.
qñ p̃ma nulla erat
et eligẽtes erãt p⸗
ua ti ptãte eligẽdi.

So illa iura et que

in ilis no:locũ ha
bent qñ ſcða ele⸗
ctio fit prima non

caſſata:et nõ dũ in

litigiũ deducta. et

ſecmtelligãtur no.

.·S ·e · au ditis ſtðᷣ

c.· et ſe · loquũt᷑. qñ

in litigiu erat res

deducta.ut tunc ſe

cũda electio ipᷣo in
re ſit nulla·

0QAlibi. videba

tur holt. dram facẽ

.s · de elc. dudu. ij.

bij contra quos ?kr N

glo · nuquid in hoc
ſu · inter cãs que
ꝓendebãt in curia

ſuper dignitatibus? Cr er extra curiaʒ. ar.
onatibus wil alijs eccia? ι 7§οc de ma. et ob. p

tuas.de ap.ſi duo⸗

buſſß quo ad caſũ
nỹm nulla fit diffe
ren tia · ut H̊ vi des ·
p¶ NLitigãtibo.liti

gioſa ẽ res de euius dñio qõ vᷣtitur inter petitoꝛẽ et poſ⸗

ſeſſoꝛẽ cõuencõe iudiciaria · vel p̃cibo pnecipi oblatis et

iudici inſinuatiſet ꝑ eũ futuro reo ↄgnitis · C. de lit: aut·

litigioſa hicũt tñ quidã rem litigioſaʒnõ eſſe mſi ꝑ lit v i h nt ,

ↄt·facit ꝓ eis.s · de o ffi.delł.relatũſim autde litigions. G

tis

omnẽ et optime · .· de. V.· ſig. ex pte · ij Litis coteſtatio dꝛ
litis exoꝛdiũ· s. de of.del: ſup qõnũ· Omtencõiſj ſ̊ die cõ⸗
trap ſupdeãʒ aut'litigioſa· et ꝓbat᷑.s·ð of. del Fratü/ut
lite pendẽte. c.iſet ex hijs que no.hoſt.s · de teſt. camq; ·
ij · qñ libel.l.i.et.ij.Quid aũt quo ad hũc ti· inducat li
endentia habes in cle. e · ti · e · vno .

q ¶ Moꝛi.s· de ar. ex pee. in intes · c. ij·

r¶ RRenũciare.s · de reſt.

ele · ſi foꝛte. et · c. quãnis · et · .

sS ¶ Excludi · ut.s.eæ.li.de⸗ cupiẽtes · cꝙ ſi p.xx.et. Eſe⸗

t Electi ·

quentibo. et in caſu iſto queretur de iure ipius defuncti⸗r e Talt⸗
ut ſclatur de iure ſupſtitis· ad ᷣij a · i. in p⸗ d r eb

mis ſlicet enĩ aꝓppareat defuneto amplius nõdeberi nvonꝰ

ꝓter hoc ſequitur ſupſtitiviuẽti deberi · ad idẽ · S · de Rp·
u ¶ Lubſſtat . d ñ poſtea apareat illũ ſup olim.
n

ſtitẽ ins nõ hÿe

in iſto ſdic ꝙ non.q; qdð ab mitioꝛc̃

elc.auditis ꝗᷓ.de reg·iut᷑.nõ firmatur ſſ̊ nuquid de nouo
poterit eligi· credo ꝙ ſic. ꝓ dec ·s · de ele. ſuper eo.⸗ꝛux
bij ↄtna quos ſi bñficiatus ↄtra quẽ ſuꝑ bñficio
litigatur cedit vel decedit ſi alius lit:· pen.cũ ſuꝑp⸗

uquid ↄualeſcet digmitas vel bñficiũn

. — KX5 —
. = Sr Te eer r.

aliqua mhibicoe

d9.

r r = . De
. v=XR£ r e
ſtite fuerit elcũs nõ valet electioſſivero aliqui quoem⸗ a r P
terſit ad defenſonẽ litis velint admittiſin eo ſtatum
erat cauſa admittẽturſ Emanauit ꝗꝓpter eadẽ que.s ꝓx ·
y¶ Poſſident · iſta ergo eſt dinerſitas inter iſtum caſũ er
pᷣcedentem.q in pᷣcedenti nõdũ erant bñficia adeꝑti ·h̊ t rrn

P s P:
,

n

„ a.

5
„%
I
e
—

de electione liti gabãt.et hic bñficia iain erãt adepti·
a ¶ Litigatur.expone ut dixi·Ss:c. ꝓx · atur ↄtrame
b¶ Malicioſe.̊ fiebat iſto mõ.litigaa/ ſup beneficio
meo cũ ego nõ poſſem ↄtra aduſariũ me defendẽ renũ⸗
ciabã ut bñficiu oferretur alicui potẽᷣti qui litigã tẽ miu
ria et iure vexaret · c ¶ Hmõi/poſſeſſa.lſꝑ illũ cedentẽ
vel decedentẽ otra
quẽ litigab atur.
nita ut ſi ap⸗
Parnen illo kus

fe/nulla fiat ele⸗ litigatir lite pendente ee

nens adveritatẽ eliciẽdã hceptaſp⸗ buit aut bu oꝛ⸗⸗
tũ nõ ſolum ex uſu hoĩm din in cauſ

. ſis molito · ſß ex antiqᷓ
lege.ff.del·iij·offidiuſ· Cex diũſo.ibi.pone igitur in ere⸗

dito · c/ ad idẽ.s · de lit: cõt·c.vno.de elłc.dudũ.ij.etqᷓ. de

teſti · e pñtiũſ fint aut poſicõnes ut pꝑ ↄfeſſonẽ adüſarij
rel euetur ponẽs ab onere ꝓ bãdi ut h ·et. ff. de iuriut.eũ
qui·i. ñ.nã et ad
H̊ fint interrogati⸗
ones · ff. de int act.

20

etio alias fiat ele⸗
etio vel pᷣſent atio
poſt ſniampꝑ eos

ad quos ꝑtinet ſet
ſaetetli de. iſtam/
cũ illi quistra illos
cedentes vel dece⸗
dẽtes litigabãt · ex
eo litigabãt · qʒ di⸗
cebãt illas digm⸗
tates vel beneficia
ad ſe ſp ectare/als
nulla fieri hr̃et di⸗
latio Kone enĩ ꝙ
clericus ↄtra clicũ

eccia remoueri q;
crimĩoſus vel ↄcu

dãt vel foꝛte decedant ne
ꝓpter nouos aduſarios

qui malicioſe interdũ peti

toꝛibo ſubro gãtur litigia
in ecciaꝝx diſpen diũ ꝓro⸗
gari cõtingat ſtatumus
ut dignitates · pſonatus.
wl bnſicia hmõidonec cõ
tra ſupſtites lis ſimta fue
rit alns nullatenus ↄferã
tur nec ad ea eligatur qͥſ⸗

tes in eent, piam vel etiã pñtetur.qH i

— “ — 1 „ l. mj. j. et. i ldiffe⸗ 9.
ritũ habeatur. ¶ Gane ſi et interrogacões.
ad deſenſioneʒ ipuis litis ꝙ poſcões aſſer⸗
aliqui quoz interetit oeri⸗ tiue fiũt.ille mter⸗
auqun quomtererfl⸗ xin⸗ rogatiue. poſicõ⸗
erint ſadmitti eos millo nes a pte ille a iu⸗
ſtatu m quo ipam muene dice et Hbielns qui
. Ney dam ꝙ pohcõ nes
rint decermmus admittẽ⸗ tanti ür poſtlit:
dos. n ocentius quar⸗ ot. interrogacões
tus in concilio lugdunen⸗ añ tm quoꝛeutru⸗
h. De ofeſſis q; falſũ eſt · de int⸗
Tatuimus ut po⸗ Sa ib⸗ e di⸗
. e⸗ xi·de poſicõnibꝛ j.
ſitiones neg ati⸗ Bieſee Poſicões
uas qᷓ ꝓbari non aut ſeñ dere deb et
he S. es ps nõ aũt aduoca
. tus ſimo ſo lẽt cau⸗

ti indices tũc rñdẽ

bmarius ſmoꝛitur elericus aceuſatus litᷣ pen.cædat v elé ra tis aduocatos expellẽ ſcire tñ debes ꝙ aduocatus q̃ do
decedat ſnuquid ꝑ h̊ mmeegienrili ad q́; dectio velp⸗na/⸗ cet elientulũ falſũ ſendere tenetura dũſario illius dana
ſentacõ ꝑtinet eligẽ vel pñtaredic ꝙ nõ · ; ſtatim illo ie , reſartire q̃ ob h̊ ptulit. puta ex onere ꝓbãdi . vel amiſſi
cedẽte vel decedẽte finita eſt lisſet ſic nõ pʒ locũ hec dec· g one cauſe . l· di. ſepe. s· de miur.c· ul.ff.adl. acquil.qui oc
q̃ dicit expectãdũ finẽ litis ei oltitre ctirnine extin⸗ cidit · Eul.vñ ſoſẽt aduocati dicè clientulis · ſi hoc ↄſite⸗
guũtur moꝛte · xxiij· di·quoꝛiida·cũ ſuis ↄcoꝛſſi aut petit aris cãm pdes. nec dicũt ſi negaueris aiamꝑdes· de ſi- ¶
ĩllũ ab eccia remoueri et illã ſibi aſſignari quã dicit ad mo. matheus · in ſereteben⸗ qꝙ poſcpnes fiũt in cã et
ſe ſpectare tũc lo cũ hʒ dec· ad hoc.s · de Rp· olim. ad eas ſeñdetur ꝑ iur.cal. vel verita tis in ca pᷣſtitũſvn⸗

f ſtetur nota d iam eſſe inter collacõnẽ electionẽ er
pñtationẽ.q; hec tria h̊ ponũtur ꝓ diuſis · hẽs h̊ exp̃ᷣſ⸗
fũqj.de pᷣbẽ.cũ in illis. cũ aũt · cedentẽ vel pñtauer̃t
g ¶ Intererit puta qui eligat⸗ vel cõtulerũt /vel foꝛte
q; expectabãt p̃ᷣmã vacaturã et ſic iſtud bñficiũ velut
mõ ceſſiõevel moꝛte vacãs ſibi dicit deberi · vel ſiles p⸗
h¶ In illo ſtatu optima fuit ꝓniſioſet deelarat q lſlone.
no mno· et oſt · de indi · & wlducebãt enĩ cauſam illi be⸗
neficiati uſq; ad finẽ tpe ſnĩ e cedebãt·ſbᷣro gabãtur ad⸗
ſũᷣſarij quos opoꝛtebat de nouo citari et iudiciũ imcipiiq̃
iterũ ꝓducebant cam uſq; ad cõcluſonẽ/ et poſtea cede⸗

bãtſ terũ veniebãt alij et idẽ faciebãtſñic nõ erat litiũ ſi

ms ſet idẽ fiebat olim denouicijs electis vel pñtatisſᷣ
de illis ho die ſublata eſt dubitacõ ꝑ hec vᷣbalet cõtra

nõ dabat hoſti. aliud remediũ niſi ꝙ interpellata ſedes

ap. ſuꝑ hijſ ꝓuideret ẽt veritatẽ in quireret ſß H optimũ
datũ eſt remediũ.ut in eo ſtatu admittãtur.ac.et ſie erit
finis liti · et ↄcoꝛdat adh̊.s.e.li:de elc· ubi piculũ.ſane.
et .de excep ·pia · ſicõnũ materiã q̃ nõ hñtib⸗

de viðꝛ ꝙ ſolũ poſt lit:ↄt fieri habeãt cũ poſt lit oↄtin
retur · g · e. li. de inl. cal. e. iſß dic ꝙ qñcũq; faciende ſut ꝓ
bacõnes fieri poſſunt poſicõ esſſiue an lit: ↄt/ſiue poſt
ſnec ob · qð de iuramento dictã eſt. s. q; index ponentem
ante lit· conteſta. faciet iurare ſe credere et eſtimare ve⸗
rum eſſe quod pomit.et aduerſarium ꝙ; verum reſpon⸗
debit · poſſunt enĩ ante litis ↄoteſtacõnẽ exceptiones op⸗

pom ſuꝑ quibo facienda eſt ꝓbatio. ad cuius releuaco⸗

nem fiãt poſicõnes ſpone enĩ excipitur ꝙ actoꝛ excõi⸗
catus eſt q; pcuſſit clericũ · et ſic ab agẽdo repellendus:

ponet ipe reusſet ̊ mõ pono ꝙ peuſſiſti talẽ · Itẽ ꝙ m

tali ꝑte coꝛpis. Itẽ ꝙ cũ gladioitẽ ꝙ tali loco · Itẽ ꝙ ta
li die · ẽ ꝙ talibo pſentib. Itẽ ꝙ turbatus ex tali cau⸗
ſa peuſſiſti illũ. Item q ammo iniuriãdi· Item ꝙ ille tüc
erat clericus · Itẽ ꝙ erat in poſſeſſione elericatus. Itẽ ꝙ;
ſciebas illum elericum eſſe. Itẽ ꝙ vidiſti eum tonſiiram
et habitũ clericalem deferentẽ · Hijs ꝑ actoꝛẽ cõ feſſatis
ꝓ bata eſt excõmumicatioſalias reus hoc ꝙ bet mutan⸗

2 e excet un b⸗ dov erba et dicendo inten dit ꝓ bare.⁊c poſt lit· oteſta·
Si, Te. Jatuimꝰſcire po⸗ practicãnoua ẽt ignota vi⸗ pone ꝙ peto ab eccleſia aliquem quam contra iuma te⸗

deturſcire debes p̊ᷣ mo.ꝙ poſicõ ijm gof.ẽ dẽm

& loco interrogacõis poſitũut qð olmmmterrogatie fie⸗

P E S ,ene bat fiat hodie poſtiueſpone m termims dicebat olim
Pr * Hαα actor- querite dñe in dex. an ſit heres et ex qua pte · ho⸗

F

E

—

aſſeſ hodie etiã fint introgacões et añ lit: ↄtꝗð dic ut

die te eſſe talis heredẽ . Itẽ pono te heredẽ ex
no·..de iut · cal e.penulet poſt (. de int· act· vbieũqʒ eẽ

1. EP e ſi ſit ↄcluſũ in cã · ut · S· de fi . in ſtru. cũ johes ſvñ pt deſcri⸗
Fre *

..

Su bi ꝙ poſitio ẽ uis vboꝛæfoꝛmula mẽtẽ ponẽtis conti⸗
P pαν 5ſrα ſy a 5„ ₰ ar „α -L = ν egebe-

quiſiuit

net remoueri · dicampono ego talis iuram ento meo.qꝙ
talis habet et poſſider eccleham ſancti petri · Itẽ ꝙ ha
bet er poſſidet eceleſiam ſancti marci· Item ꝙ quelibet

eaꝛe hab et curam ammaę · Itẽ ꝙ eas poſt conciluʒ ac⸗

vel iuſtam cauſam oſtendatet idem in ſimilibus ſdci⸗
as aũt ꝙ poſicõ es fieri debent ſuꝑ ↄtentis m lib ello et
ad ea ptinentiba vel ꝑtinẽ valentibus ex ꝑte actoꝛis ad
intẽcõnẽ fundãd ãſex ꝑte rei ad extenuãda·iiij · q.in · c·i·

c ofeſſato ſuccum bit reus miñ diſpenſacnẽz? 1

erg⸗
rnn
RS
alfn
tiz
nogr⸗
deintet

voſi cöͤnen
oFacdtg
wegaſſen
lle nten
e poſccz
r flenin,
diclntqi
voſſconen
tpoſtlt
fogacie
uozeutei⸗
ſ defn
nby.5 d
1poſe
gere dbe
itachtoe
ſolatcus
tücrig;
uis
lug dann
damſ
quoe
weot⸗
hces deſß⸗
für ma
pſttüfn
ſtlitore
ngeſit)
fuepot
voſenen
mmareyen
nnhpon⸗
vnes ep⸗
lelae.,
merco,H
enht⸗
ign
o nn
ertalann
tis⸗ ſi⸗
orſumn
ccſirs
ete⸗
eonc
fainnn

— b

9 5 „ . R . . + „ . „ . „
fuit hee deẽ. de extraua.alex:quie incipiebat retuliſti.ali

fien aũt debent de facto rei. ꝙ; de facto alterius nõ cogi
tur rñdere.ff. ꝓ ſuo.l.fiſet ſũt in ſceriptis offerende indi
ci. ut videat an ſmt imptinentes inp oſſibiles captioſe
negatiueę.ſaluo eo qð h̊ dꝛ.et ſic eas rep ellat .· de hoc dicã
J.c. ꝓxſqᷓs ſi admittẽdas viderit · in actis curie ſcribi fa
ciet · de ꝓbaẽ. qm · S.e·li · de kep · cü in multis · ff · de re indi ·
l:actaſpoſtmo dũ
faciat adiierſariũ
rñd ere vel de veri⸗
tate vel de ereduli
tate habita diſti⸗
ctione an de veri⸗
tate vel de caluma
tãtũ ſit in ratũ ꝗ..ti·
px · e· nſet reſpon⸗
ſones ſcribi faci⸗
et ſic fateturvel ne
gat ereditvel nõ
creditſcũ aũt ex iu
ramento de calum⸗
ma vel deveritate
rñdet · an poſſit di⸗

pñt niſiꝑ confeſſionẽ ad⸗
uerſar ij idices admitte⸗
re poſſmt ſi equitate ſua⸗
dente viderint expedire.
GOmfacius octauus.

— vſt preſtitũ weri⸗
tatis aut calume iu⸗

cere dubito.no.s.de iur.cal.cũ cãm.in.i:glo Caueat au⸗

tẽ ponẽs a poſicõmbo ſue mtencõm ↄtrarijs ut ſ agat
petitione hereditatis vel quoꝛebonoꝛænõ dicat ſe poſt
moꝛtẽ poſſediſſe defu ſagarpubſican nõ ponat
ſe emiſſe a vero nioſa at uti poſſidetis nõ dicat adũᷣ
ſariũ poſſidere.et idẽ in ſiib⸗ Tranr poſicõms effcũs
ut is ꝗ poĩt qð pomt ofiteri dicatur ut ꝗᷓj.de iutiut. c · ul.
ubi dicã de hᷣ· et an poſitio et rñſio ad eã reuocari poſſit.
a ¶ Legatiuas·qͥ eſt rõ quare poſitio de negatiua q ali
ter ꝓbari nõ pᷣt fieri nõ poterat.breuis eſt ſo lucõ.nega
tiue quedã ꝓbari non pñt ſuꝑ quo dic ut no. Jo. vi. q.
ul.actoꝛ · B. S· de elc. bone · . et accur.ff. de ꝓba. l.ij.ſ̊ po⸗
ſitio in locũ ꝓbacõms vemt · illud ergo m poſcõne de⸗
bet admitti qdð admittẽtur in ꝓ bacõe.et de hoe no · gof
a · de ele · dudu.n.Itẽ poſicõ negatia pbari d ſi negatia
nõ ꝓ bat ut·sS. Sꝛc̃. Itẽ negatia poncõ nõ poĩt ſ̊j remo
uet et H̊ ſiue ſit negatiua explicita·puta ꝙ nõ cognoui
bertã · de frig · e. i. vel nõ fui citatuſ · de ele · bone · ſue im⸗
plicita ut pono ꝙ in electõe tm.iiij. canomci pñtes fue⸗
rüũt de cã poſ.cũ eccia.poſicõ es g& has negatiĩas iuris ri⸗
goꝛ repellit.ſ̊ equitas eas adnnttit ñi iundici videbitur.
b ¶ Põ pñt·pone.negolias ad htes de mãdato dñinn⸗
petratas · vel nego pecumã nũatã quã ꝓmiſerã mſtr̃o
ſolẽm ſpe future numeracõis.̊ ꝛſiſia ꝓbari nõ pñt m⸗
ſi ꝑ ↄfeſſonẽ aduſarij· Vgqinca doctoꝛes antiqmi nega⸗
auerſari; dieebaͤt tiuã poſicõnẽ adnnttendã m⸗
dutmcte:et qð ðᷣi ꝙ negatiua ꝓbari non pᷣt.verũ eſt ꝑ
teſtes · p ↄfeſſionẽ aut aduſarn bñ.et ꝓ batur h̊.s.de tẽp.
oꝛð· dilectus · de era · er qua. c. ul. vel arbitri.s. de pᷣ.
d¶ Judices. dmarn·del egati⸗ qm.· ff · de ar. l. i.
e¶ Poſſint.nõ quicquid ptãti indicis pmittitur iu ne⸗
ceſſitati ſubicitur.ff. de inð.l.quicquid.ad h̊.ff · de of. pſi.
l· ſepe · er l. ſe · p que viðꝛ ꝙ opcõm indicis relinquatur
peccat tñ index reiciẽs exquo poſicõ facit ad cauſamet
equitas ſuadet ·cũ equitas ſcripta rigoꝛi iuris pᷣferatur
C· de in ð. pl acuit · de furt! et ſer. coꝛ · l ſi quis ſᷣio · et equi⸗
tatẽ ſy hr̃e debʒ p oculis · ut. i . q. nn. c. i. er j. de rerũ p er⸗
mu.c.vno.ff·qui cer.lo.l:ꝙ ſi epheſi nec ſit artanda ꝓ⸗

bandi copia · xiijj · q ij ·quã qᷓ;. C.de here.ilpenul.C.de ꝓ

baẽ. hul . hin hoſt · tenetur. et ſ¶ nõ admittit poterit aꝓpel
Apoſt p̃ſtitũ. ſ reus iuſſus poſcõmb⸗ Aſan.
Apondere recuſat vel ſi cõtum aciter recedit habe⸗

butur ꝓ ↄfeſſatisſecus ſi p uſqᷓ; ſic iuſſus eſſ ↄtumax fu

erat. ̊ tũc pcedetur otra eũ tanq;ᷓ otra otuma cẽ. Vmcta

nõò ↄteſt.c.iem fi · diceſp hãc lrſam bñ viðꝛ termmata

as dilecto nia. /ſüalen cauſas expommus et · in D
gæ ¶Aut. quo a eis en de ntroq; iuratur.ut.gs.de iura⸗ꝛ⸗ j D
cal:c.i. Eul. et ſie eſt ſi. C. de v. ſig. cu quidã⸗ e rg
bb ¶Numnmentũ· no. ꝓp opione illa que hʒ ꝙ ſolũ poſt li
tẽ ↄt: ſãt ꝓponcones. ſ dicut dixi ·s. c. ꝓx · et reſp cit ghd
ↄuũiter fieri ſoler · =⸗ * a I CE
a ctoꝛe vel eins te F S/
euraroꝛe/ dicũt qui
dam ꝙ cadit ab m

ramentũ reus vel p curatoꝛ

ipᷣius poſicõibo ab aduer ſt tuta actõe. s.· de
ſario lbi factis interro⸗ ec
gatus iuſſuſq; a iudice re⸗ ſi actoꝛ ſad poſi c
ſpondere abſq; mcnabi⸗ nes en rdetur ex
li eauſa recuſet aut nolltt. vi iuramẽti et ideo
