bipoſe⸗
hrien
toglienh,
pfioe
fergtt
dereſt ſe
ſiqtih
ſiſor
ſtoenin
tyiigfi
rreloabe
rlind
depbei
denon n⸗
lirr ewn⸗
gfiani
rrßſ de
pedid
RN i
lof
ſdteh⸗
,ſdelie
oſnſotte
rettoenid
Ac
d cſt
lileatn
s dicß
ue fad
vroN
Seſen
trahn
breign
enore
lifun
elhe
taraſi
Wlinſimn

ocit
erunst
rin
cron

Yercio ſtatuit ꝙ ſi ſterũ

, .

alia excõica tio actoꝛ repellitur. h̊ que acta ſũt valebůũt ·
uarto ultra duas vices hbec excepeæ non opponatur
mſi ex cã. Quinto ꝙ ſi oponatur ꝑ oſt rem indicatã in⸗

peditur executio ſnia tñ nichilominus va· dexto dicit
index publice excõicatũ reo no opponẽte ex ſuo offi⸗
cio debet ab agen
do repeller e·
Fößeneone
uadruplici · utꝗ· , 15
euitur ibi · ut ex parbe iudiciox oppoſita
hoc · et cetera. lites differat et repellat a
vCstanir gre⸗ geutes ut ex hoc ag eẽ
xcepconẽ. .. G.
¶ Maions· expᷣ⸗ ſura ecciaſticatimeatir et
matur & mõins ſpe omumoms piculũ eiutet

cies ut ꝗᷓſtatuitur
d ¶Owoſita: as
fieri pᷣt nõ obſtan
te lapſu pemptonij
ad ꝓponẽdas dila
toꝛias alignati ut
in cle. e. t· excõis ·
e¶ Differat · no · q⸗
iſta dee · locũ hʒ ſo
lũ cũ opponitur ex
cõicacõ in vi dila⸗

toꝛie ut ꝗ· dica.

defen dẽtes . s · de m⸗
diẽ· mtellexmmus·
et. S· e · ti eum inter.

otumacie viciũ repᷣmatur
et excõicati du a mumbo⸗
actibo exeludũtur rubo⸗
re ſuffuſ ad huilitatis g⸗
tiã et recõciliacõms affe⸗
cũ faciluis inclin entur ſᷣ
oĩm ſuccreſcẽte malicia
qð ꝓruſuũ elt ad rem edui
tendit ad noxã · dũ enĩ im
cauß ecc̃iaſtitis fre quẽti⸗

cũ ſimilib⸗· ES. aſſignat qtuoꝛ oſideracõ es illins inris

g& (Gt erx⸗

i ¶ De iculu. q

cãte. de cle · ex · m. illud.æ.ti·ſi cel ebrat.cu ſi.

- r. li gatur enĩ quis magis ex otẽ ptu.xi ·
q · ij · Eſñ ergo. et · Ecũ ergo · · de ſen · ex.
eſt tã m excõicato qᷓ; in ↄmũialx tuaſ ·

—

k Contumacie; ob quã ſolã excõmũi catur quis ab ho

—

mine. xi. q m· nemo epᷣoꝛ /uplex lia alia ciuilibo· a-⸗

I Communmbo· olm enat⸗ lia cõmũi boſet mmtelligas
ouibo nõ ſolũ iudici aliba · etia extraindicialibe · ub de

ipᷣoꝛurilitate agat᷑ert igitur inter ho es eoꝛe carebit
ſuſfragns· C. de apoſta· bij qmi ſcãmſim ſpnalibꝰ aũt nõ

ẽᷓdubu eos repelli ꝙ taliũ capaces nõ ſũt. de eta · et ꝗli ·

cũ bone · de cle. ex · nn. poſtulaſtiſ. cũ ſiſet H ßᷣm oſt · nnu⸗

at ſſa h. omunibo. quaſi·d. omes actus qui aljs honnby
ſit ↄmunes excõmiicatis ſmt jinterdicti· ubi de poꝛeq̃
ritur utilitate· et adde qð dicã de ſen · ex · decermmus ·
m alicia · q ſp creſ it · xij.· q i· omis · xx · q;/ in ꝓclinus

„

Vrouiſũ·el v di. licet · B. s. de regla ·. ↄoſulti · m glo.

o¶ Noxã id eſt delictũ· de⸗⸗

Ecci aſicis. ct tñ enã p⸗ mitti talis exceptio · et ſer⸗
uani foꝛma que ſequitur utjj. de ſen. excõ decermmus.
differri tra illud eſt. s · de do · et otu · finẽ. · ſi C· pe· l.

quidã extimauerũt·
1¶ Fatigari· cõtrail⸗

z⸗lud.s· de ap · ut debitus · · e · li · de
of.oꝛ ·litigantes.

6 ¶Irrephit. id eſt latenter mualuit · C de eßis · er ele . re⸗

edelã.nota

t
ad hoc.l· duut cõſt tueretur·s · de iut. cal: cererũ · in aut · H

oſtõ.inno ↄſti.m pn

medicamenta moꝛbisvc·

ta⸗-

,.ff. de. v. ſi. l. · et dixi · S· e · li. de

u (Si quis· ve ſi qua⸗ electi.gnali.

x Owomt. mtelligas invi dilatoꝛie · qdᷣ p ſupioꝛa et

fnferioꝛa ꝓbatur. ſi eni m vi pẽptoꝛie Ponatur ut ſi di⸗

7

catur electus excõicatus excõicacõne maioꝛi. vel ab ex⸗

cõmũicatis Acũs tũe da bitur opetẽs dilatio.q h̊ͥ perit
ins oponentis opoſicõne nõ ꝓbata · er ecõuſoſibi aut

ciuilẽ indicẽ debet ad łen

differtur nõ perit · ad hoc. . de peut᷑. ex infnuationeſEẽt ⸗ D
dic o ponat coꝛa quocũq; indice oꝛ dinario vel delega⸗ . Rrn a E
to ecẽiaſticov el ſeculari · ut· S. dixi nec mtellig o dilat o 6 n . P

nẽ Huins dee . locũ hĩre ubi negatur inriſdictio ut ſi di ca⸗
tur inperratũ ſeptũ p excõicatũ · S · e. li · de ſep · c. i ibi enĩ

nõ pnᷣecipaliter de actoꝛis ꝑ ſona ut j queritur ſ̊ de indi⸗

us bec exceptio per man⸗
ciã opponitur cõungitij⸗
terduᷣ differri nego cia et
partes fatigari laboꝛibo
et expenſis ꝓinde q moʒ
bus iſte quaſi ↄomums ir⸗
repſit dignũ dux mus cõ

munẽ adhibere medeljã.

¶ i quis igitur excom
miicationẽ ofpomt ſpeci⸗
em illuis et nomen excom
mucatoꝛis expmat ſcitu⸗
rus eã rem ſedelerre debe⸗
re in publica notionẽ quã
intra octo dierũ ſpacium

here · ſtẽ vemůũt · Ea quo · ff. de admi · tu · quidã decedẽs e
omẽ· ꝓprium et apellatiuũvel ſaltẽ nomẽ Cm. S. r „
dignitatis · ſic dicit lex · ꝙ in tãto erimine dedolo ſeʒ nõ rare fe ,
opoꝛtet va gari ff. de w. ſi ex wolo · Efi. et · · ſe Nomẽ aut r —
Poναα5bS, ut ſciatur an ſit orciarius ande- Pin
legatus. q; ſi ẽ delegatus· er excoicatio illius exhibea tur
acõe nõ ſtaretur tali cx cõicacõ⸗
. ſ in oꝛdmario hoc non requiritur
ctphãc liam viðꝛ qꝙ nõ ſufficiat owponẽti pꝓbaẽ ꝙ actoꝛ
ſit denũciatus excõicatus· tñno.·
tiã. ꝙ credit ſufficẽ ad excõmũicacõnẽ ꝓbandã denũci⸗

„.

ſine iuriſdictioms del

ni. de of · del cum iure

acõnẽ ꝓbariſſ otra hẽlia ꝗ·
de qð dicãa · de ſen. ex · licet.
a Remid excõicacõnẽ.
b ¶ Notionẽ. id eſt indicia⸗

quauis cauſa nocõnẽ. ff. de re iud. ait ptoꝛ· in phſtñ noĩe
nocõnis accipe poſſumus et ↄogmeconẽ et iuriſdictionẽ

2 —

.ff. de v. ſi g notionẽ vnde expone nocõnẽ id ẽ oↄognicõ⸗
nemet ſüptũ fuit hoe vᷣbũ · C. de pbaẽ ſciant cũcti · B· ij · =
bationum copia nõ debeat ⸗, Pr ee
c artari.xiiij · ꝗ· i · quã ᷓ · tam ve 7*
9

.q.viij· ſciat cuncti · ni p
e¶ Octo dierũ · licet⸗

nen

iſta exceptio malicioſe frequẽter opponebatu
oſa ivᷣo reſtngẽda fuit potius ꝙ laxãda · dedeẽ · tua. ſi·

Jj. de re. iut.odia · cũ ſuis co coꝛ. ad idẽ · · e ·li · de reſt · ſpol·
frequẽs etꝗ · de ſen. ex. ſolet ſi & nõ hʒ ꝓbacõ es taceat
8· vi · ꝗ. ij · R tiñ er e. pla aur⸗

„ 4—

No · tñ B de ſen · ex · ſolet. ꝙ

bõ nõ debeat dari in ̊ caſu tñ cĩ ↄgnita maion vari po e⸗

terit exilla clauſil.
ca .ma.l · i· in

terat · x v · vel · x · vVe

ij · q· vñ · pleriq; / etiã ſi ſit eß

a. ſ qua m
fiſß p mũ verius viðꝛ cũ nõ pereat ins a g⸗
uerſarij· ar. S. de Peuĩ. ex mſinuacõe/ſ erea aunne nõöS M
dantur h· xv. dies ſiẽ de relt · ſpol· frequẽs / die 7 „ 8
tiombo que dantur a iure volutas elt ꝓ rõne · ſic enĩ po r r
letiã minus dare · et lacit q recitari A

)„ ä ,
„**α+ „ e

cis iuriſdictione et
ſic dee · dila cõ · locũ
nõ habet .
dixit. ι& duplex &nr d ede = r.
excõmuicatio· alte⸗ 2 Fe 4α2
3 2 R
ra aut ab agendo? n
repellit· Imaioꝛ al
tera nõ. · mĩoꝛ· in ·
q· ij ẽgeldrud.
S. de ſen. ex · ſ quẽ
ubi de Hmnõ ſuffi
cit ingne ahnquid
ꝓonere · qñ queli
bet ſpẽs gnis illũ
nõ ſequitur effectũ
ad queʒ ꝓ omtur
qe nõ licet cũ alte⸗
rius dãno in incer
tovagarli·S· e li.
Rept·c · ij· de ec · ut
quis duaſff. de i⸗
iuß · ptoꝛ edixit ſſe⸗
cus viðꝛ quãdo qͥ
libet giis ſpecies
ſufficit. ff. de peti⸗

„

„

õ

3

hoſt.s · de of. del. prudẽ⸗

aptiſſnnis documẽtis etadd —
lem noticiã nomẽ aut nos ,
cõis ad eos ptinet qᷓmriß ⸗ al- —N.

dictionẽ non hñt. h̊ hñt de Rer Ar.

batur er odit

—

Tre

licet ſme cauſa maioꝛ dila⸗

ichi inſta ca · c. ff. ex qm⸗ )

tio. ad ſʒ.

—

de alio intelligi dz

verius ut po djixi.

☛

ↄcoꝛdãtias de hů.
= b ¶ Aptiſſimis. .
e) Ie sn indubitatis et cla
ris:C. de pbᷣ. ſciãt.

et. eſciant.
No , Ar. ¶ Vocumẽtis.i.
r 7 inſtris vel teſtib⸗
ff.de fi ·mſtru.l.i.
d ¶ RNð: i. qua ex⸗
cõmumcaconẽ.

—.

bus ꝓPoſita fuit
exceptio quouſq;
ꝓceditur in pnci⸗

t Yie, de s n,, &F (Diebo illis. qui

„ N„. 4 WBV
eypr Sr

Sʒ tu ſol
tus fu

m Duas vi

dixi · S. ti. ꝓx.c.ul. 2

hoc ideo ſtatutũ fuui

excomũüi cacõne mri
fit inſtr̃m. imo eſt
nece ꝓbari factũ
die m eü ꝙ idem
factũ dinerſis mẽ⸗

e ¶ Actoꝛ· oꝛigĩalis.

Cõdẽ⸗ cuſaretu

die agamus.ff. ut in

.

ſuris metiri nõ de⸗
betſet qð devno dꝛ

8 · de ↄoſti · trãſlato.
maxiĩe cuũ circa pn⸗
cipale nõ fiat pᷣin⸗
diciũ actoꝛivel die

a ¶ Qõputato· ſi.
S· e · li. ð reſti.ſpolł.
frequẽs.et ibi vide

. q. vin · quiſquiſ

ſſe.

ſolet.. de Rep. c. ſi qũ.ff. de legi.l.nõ oĩm/vel die ßmoſti.
q; de excõicacõne hom̃is ſolet et
debet fieri inſtr̃m ꝗqj. de ſen. exicũ medicinalis/ſ de ſpolia
coõne nõ. etideo nõ eſt mirũ · ſñ longioꝛ ibi data eſt dila⸗
ff. de pignor.l. cõ trabitur. infiſg quaẽ ſaltt m
5 5 nõ ſtatuebãtur xv. dies de qug nõ

4. .7

— 6 4.

die m quopomitut mini⸗
me hputato ꝓbare vale⸗
at aꝑtiſſimis documentis

qð h non epbauerit iudex
in eauſa ꝓcedere nõ omit

tat reuʒ inexpenſis quas

achoꝛ ob hoe dieb illiſ ſe
Keiſſe docuerit p̃habita
taxacõe ↄdemnãs. ¶ Si

vero poſtmodũmſtantia

durate mdicij et ꝓbacõiſ
copia ſuecedento/ de eadẽ
ex cõicacõnewlalia exci⸗
priatur iterum et pbetur a
ckoꝛ in ſequẽtibo Exclucl
iur donee meruerit abſo⸗
lucõis gratiã obtinẽ· hiny

H

que pceſſerunt nlominus
m ſuo roboꝛe duraturis.

rouiſo ꝙ; ultra duiaus

vices hec non opponatur

pPali.ꝭᷣ ꝓpcu.auditiſ.
y e. „„ $LCaxacoe ium
= E el, mẽto vbmiſſo · de h.
C 2, de bijs qvi metuſ .
773 ve ci. c. ul. mãs-intelli

liũ nõ tener/hoſt. intellexit dee . iſtãai

ices ſiè in reprobacõni⸗
n ¶ Emerſerit. s. de auar. et facit qd bl. ulti.
te
Drompta 8. ias.· Ep̃terea. vñ dicit· hodie oſtat.
hodi poſ.lega.ſiis quo · i. ſeñ. ,
PRupuenerit. et ſi opus fuerit de hoc ñidẽ faciet inra⸗
mato g olli de eke ut grea Eſup bmoi et se. paſtoral
vel die ꝙ nõ eſt neceſſariũ uimamentũ exquo ꝓbacõne,

exceptio pᷣterqꝙᷓ ſi excom⸗

edn .
mumcac noua emerſerit

gas hoc mſi erroꝛe ꝓbabili ex
nut. 8· de ſen. ex. ſacro. e. li. de ele . .
11 ¶Judien p ſmam nõ fimiti ad dĩam eius qð Ci.mft.
h ſeqitur . ſed ſi poſt.
r l a k robetur ᷓ octo dies. ut.s.
Dumtmis etiã ſi cũ publice⸗
olim ꝓpceſſus habitus cũ actoꝛe excõ
ut. s:·enexcepcoͤnẽ als q̃re fieret ibi .
et ibide hoe otra s. e.li · de Fep. c. i. ubi ꝓceſſus habitus
cũ actoꝛe excõi cato ipo iure pᷣter ali

excõicato fuerit actũ
tz ſecus in indice. gs. de
re iud. ad ꝓbandum-
icato non valebas
ↄdẽnacõ expenſa

qðᷣ excepcõis auxi⸗
mocculto excõicato.

ue ut ibiplene dixi:ſ. ꝙ dec · hec locü bʒ in porſ⸗
ſu babito oꝛã oꝛdinario. vel coꝛã delegato qñ excõicaa⸗
lent actoꝛ poſt imp etmconẽ illa autẽ qñ actoꝛ e⸗
rat excõicatus tpe impetrati hepti.

bus teſtiũ. s. de te⸗
ſti. li cet. ijj. in ap⸗

vemiẽs.ij.s. de reſti.ſpoł:lite

2
a*

cc. licet ex ſuſcepto. ubi de ſ
Puilegio oceſſo ab eo qui

let oſli. Aiam bis p oſita. vel die

q Mntiqua⸗⸗
1Exceuti⸗ b

is. idẽ de a⸗

catus nõ fuiſſß.

tEit Publice. hoſt alleg at hãc lẽm p ſe ad ꝓbandũ

wl audẽs et pmpia pba·

tio ſupuenenit de antiqua.
SPz ſi poſt rem iudicatam

talis exceptio ponatur

execucõnẽ impedietiß ſen

tẽtia que pᷣceſſit nõ minus

robur debitum ob tinebit.
ſeo tamen ſaluout ſi actoꝛ
excõmüũcatus ſit publice .
ß et ſi de hoe reus nõ exci
piat iudex ex officio ſuo
actoꝛẽ repellẽ nõ woſtpo
Aati

res iud

ices dum coꝛã eis e: ſtimoe sdénaodia
excipitur de re ꝑ ecciaſti⸗ oxp enſatc· de qua
cũ iidicẽ iudicata in cꝛſu
in quo ad eũ ptinet og i⸗

tio de oſuetudſe wi de uire)
reuſent excipi ẽtes audiẽſ
derog acõʒ iur̃dcis eccia
ſtice totẽptũ decernimus

Em quid. æxceptio ri indicatep echaiten indi,
E admitti deb:in foꝛo ſeculari. uerſo. “
¶ Cogmitio. et pnũciatio. licet regulariter de qua r

mfa⸗ vin. e ie bi

Pmquidã ſecula⸗·u ¶ Excipiat. ſorte

ꝙ dee. iſta loquit
de occulto excojca⸗
to ogo dico ꝙ li
tera iſta facit ſolũᷣ
diniſionẽ inter oc⸗

ad officiũ indicigs

Pradicta ſſupplet

eni index de inre et
de facto notoꝛio.

adũ:quos in inte.

Poli cs e
Poſtulł.bone . jjm
ufis aure gectin

nuũ ſupplet imdiſti⸗
cte de fa cto ut xx⸗
vin. di · priuſq;. i⸗

7 elec· cũ nobᷣ olnn.

x ¶ Repellẽ ſi du.

ret indiciũ · ſ aut ẽ
finitũ ab execucõ⸗

ne poterit abſtine

re.S. ꝓx.ſeñ.

et ecouerſo.

iudex ↄgnoſcit ꝓnũciet. ff. de iuð · de qua re. S. de ca pol.

cü ſup. tñ interdu ↄgnoſcit

qi nõ ꝓnũciat.pone exem

plum.s.de ſep.cũ ↄtingatmauditoꝛe.s. deteſta. raynũ

cius. Itẽ in caſu. v.q· iimj. du

uodecim.iij.q. vi. a ccuſatus.
¶ Conſuetudme.no. q; cõ ſuetudo dat iuriſdi⸗

ſſß.

ctionẽix.q.iij.conqueſtus.g.de ſo. cõpe. cũ contingat.
ð · e · li. de of. oꝛð.roma na · er de fo. ↄpe · romana.· cũ ſi.
e inreſde iureo gnoſcit ecciaſticus iudex inter lai⸗

s · ubi haber temp oꝛ ale domimũ
J ne cleri. vel mo· c. ul. ſtẽ in mmn

cauß. de oꝛ. g. tuã · qͥ fi. ſmt le . cimſim

de infiur. vementel . .
omalibo et ſpualiby
eccia ſticis cemim b⸗

ut no · s· defo. ↄo pe.cũ ſit g. æ. li · de fo. o. c. ul. Itẽ cũ cã dele
gatur p indicẽ ſecularẽ. S· de rap· arep̃atu. Itẽ ꝑ recouẽ⸗

cnẽ · ijj. q· vinj. cuius in agendo. Itẽ
de famlia eccie ßm quoſdã.

mter laicos qui ſũt

lxxxix.di. indicatũ ſvæl ubi
laicis index eſt negligens. s. de fo. ↄpe: ex trãſ

iſſa er

et ꝙ dicit de inxe. ſupple vel
iſtud cõcedẽ poſſit iſta ennn
tria equiparãtur.e.di. contra moꝛẽ. de of.oꝛ. duo ſimul..
e ¶ unſdictionis.quod papa patinõ debet. ut ·denm
mu · ee. c· penil. äl G

11 etia nõ poſta
one imp ediet.no.qꝙ; meruas executoꝛ d⸗

bet agmittè excepcnẽ exco
injs que no. s. de re inð. q; adoſultationẽ.
8Obtinebit. ſ. ac ſi ille tpe ſnĩe excõi

cultũ et Publicuzʒ ꝗ

nõ quo ad alia ſu,

hoc. et. g. de

E

i5pos ſeculares qi

idẽ ius ſiue cau ſa petendi ⁊ eadẽ ↄodicõ ꝑſonax · et ille qᷓ

a ¶ Admitti · ſeʒvbi eſt idẽ coꝛpus ſiue eadẽ anrilſeih
abſoluitur poſſideat tꝑe ſnĩe· alias enĩ exceptio rei in⸗

dicate nõ obſtat · ff. de excep:rei iudi.cũ queritur .et.l.ſe.

et. l. ſrem meã · et · S. e· ti · aduſarioſet pᷣt ꝗponi hec exce⸗

ptio añ litẽ ↄteſtatã et poſt · · e li. de lit· t· i· vbi de hH ·

bᷣ¶ Cõpellantur.
ſic.s · ti · ꝓx · licet. de
fo. ↄ pe · e . ij. · de ſen ·
ecennnnn urt cenſinã ecc̃iaſticã ab
6C gietaee di⸗ miꝗtate coherceãtur hu⸗
ſu quo de ↄſuetudi⸗ c aE. E Pu„
ne vel de iure ad in⸗ iuſmodiſ ad admittẽdũ
dies ſeculareẽ co? excæpcnẽ eandẽ bi ali
mtio ptinebat · ut . r 2 Tan e
.s· in ca ſu cõuerſo as de ure debet admitha
vigiſti. J locoꝛx oꝛdinarijs ↄpellan
d ¶ Unducũt. ĩb’s tur. ¶ Sijmiliter ecciaſti⸗
en eanon tollit l⸗ ci iudices ſi coꝛã ĩis exci
gem . S. de pᷣſep. e · . de ſeclarein⸗
ul. S. t. Px · licet · piatur re eculare i⸗
e¶ Supioꝛ es mnon dicẽ iudicataexcepcõnẽ

em copellutur per ipam adinttãt in hijs qꝗᷓ
aĩaꝝ piculũ nõ mducũt ꝑ
ſupioꝛes ſuos mñ fe rit
ammaduſione debita ca⸗
ſtigã di Omfaaus o⸗
ctauuſ. de pᷣſcripti om be

tulerunt ſnĩiam. q;
mimoꝛ in maioꝛ em.
cᷣ.xxi · di · inferioꝛ ·
de ma · et obe. cũ in⸗
ferioꝛ.cũ ſi·/ Minoꝛ
aũt eſt iuriſdictio
ſecularis qᷓ; eccta⸗
ſtica. de ma · et ob ·
ſo lite · xc vi · di · i· . .
imperatoꝛ· arbitraria · exquo certa nõ ſtatuitur ·de of·
¶ebita⸗ del de cauſis · ff · de iure dell · l. ·
Pile vpũ · in pᷣſecripcõibo ſufficit bona fides · ubi
ms ↄue vel pᷣſũptio nõ ẽ ↄtra pᷣſecribentẽ.alias
debet allegari titulus ⁊ ꝓbari· mi ſit pᷣſep co cu
iusↄtrarij nõ exiſtat memoꝛia·hoc dicit ſtracta fuit hec
dee. de quadaʒ exuaganti:greg.que mcipiebat venera⸗
bil.iũ · de qua facit mentionẽ · B. S · de pᷣſcpᷣ.ſi diligenti . mn

ul.glo· i fiad cuius declaracõʒ ecẽ emanauit · ⁊ eoꝛe q̃ ibi

no: moderm. iad ꝓprietates et uira epiſcopalia.

(Eccias. à eſt quartã decimacᷓ debetur eo.s.

111Decimas;

.æ. de quartalvel ꝓprie.s · de deẽ · quomã.

¶NRepetis · alteri epo lo quitur ut patet ꝑ ſequẽtia.

S

¶ Propomtpꝑ excepcõnẽ pᷣſeripcõnis nõ fit lit. cõte⸗
ſtatio · qd die ut dixi · s· e. li.de lit.ↄteſt.c.ij. Jo.andree.
m (Conſtitute. er ſic ius ↄuũᷣe facit ꝓ actoꝛe· xvi · q.vij.
omes balilice · S. e.de quarta.et de deẽ· dudum.

InNegitime .ſc; ſpacio · xl· annoꝛeſmmoꝛ emi nõ currit

otra ecciam · x vi · q. ij . quas actiones.s.e.de quarta.
o¶ Opoꝛtet · neceſſitatẽ impoꝛtat·ad idẽ.iij:qix.nõ o⸗
poꝛtet. licet alibi honeſtatẽ denotet · xv· q · i. e. i · vbj de H·

pꝓ Citulũcirea allegacõnẽ et ꝓbacõnẽ tituli fuerũt o⸗

pmones antiquoxæ et tales q; Pmo dixit Jo. circa coꝛ⸗
palia ncce eſſe allegari⁊ ꝓbari titulũ.ſ̊ nõ circa ĩcoꝛpa⸗
iaſſ ↄtradicit ſibi dec · ſi diligẽti:ut ibi.noſad deẽ᷑. dudũ.
de deẽ. rñdebat eẽ ut ibino Aln diſtixerũt inter coꝛpalia
q̃ hñt ↄtinuã cãm qͥ nõl-ut in pᷣmis nõ reqͥratur tituluſ.
ſß in ſcdis s.e.auditiſffñ ſuitus vẽ.ſi qͥs diuturnoſalj
dixerũt aut quis agit ex pᷣſcripcõe aut excipit ſi agit
ut · x vi. q.in · E poteſt. ⁊.C. ð pᷣſep·xxx · an · ſi quis empti
onis neceſſe habʒ titulũ ꝓbaẽſſ excipit ut · · de pbaẽ.
ex l̃istũc nõ hʒ neceſſe titulũ ꝓ bare/tũ q; nemo cogi⸗
tur dicẽ titulũ poſſeſſioms ſue.ij. q· v· Ci . C. de pe · he. l

cogiitũ q nõ ꝓbãte actoꝛe abſo luit reiſ vrq/ulactoꝛ!.
ut ee.bñ · c· vno. C.de ꝓbac᷑.actoꝛ aln dixerũt ꝙ; quo cũu⸗
q; mõ quis pᷣſcripcònẽ obiciat ſiue agẽdo ſiue defendẽ⸗
do · ten etur tituluũ ꝓbare ut · S. e.ſi diligẽti aln dixerũt et
hee fuit opimo gof.in ſũma huius ti · ꝙ nõ eſt neceſſe
ꝓp bari titulũinin quis poſſideat ꝓ heredevel p poſſeſ
ſoꝛe · C. de p et. h·
cogiſvel miſ ſit p
Fnts Stra Bogef
FP. N n en fſoꝛem. C· de ac⸗
Piſcopuqu er⸗ Sßue poſhdciisr vr
clehab deamasmſ ſe ad hocobni

uas ab eo repe?gauerit · ut · S· de

tis ſpointlicet in ua ſmt bas lielt:e in hc
. — „ 5 * die
oſtitute dyoc ſe legitime etã E duchiezſand
pᷣſeripſiſſe allegare opoꝛ⸗ dicebant ꝙ olum
tet cũ ius oũᷣe otra ipᷣm fa ſufficieb at u5 Hu⸗.
ciat pmoi pᷣſcripeõms li⸗ Paaicg reijri R
culũ et pbareſnam licet ei tulus. s.e: ſidilig
qui rem pᷣſcribit ecciaſti: tiſhijs omibo opi⸗
cam ſi ſibi nõ eſt cõtrariũ mombo reſecatis.
zem eäbſi tene quod no.·et
ius ↄũevel oõtra eũpſum moderm.s. c.·ſ di
ptio nõ habetur / ſufficiat ligẽti quoꝛeh ap⸗

bona ſides vbi tñ eſt ius ꝑgrobatur onim ..

. . . d obici E.
ↄũe otrariũvel habetur p⸗ iſta obleio der⸗
ſuptio otra eubona ſides ctio potius ſit de
MMẽ vᷣbo qᷓᷓ ð re.qð eſ⸗
ſe nõ debet · S. e. li ·
de ele· cõmiſſa. E

poꝛro.ſm hoc enĩ omi caſu neceſſe erit titulũ ꝓbaricum
pᷣſcriptio ſit ſyotra ius et ſic ↄtra pᷣſcribentẽ ſꝑ pᷣſumen
dac bbirrns nõ eſt vera · nõ eni elt otra ins qꝙ alius in L
fundo meo ſeruitutẽ acquirat nmo potius pᷣter iusllicet
enĩ ſit ↄtra ius meũ nõ tñotraius ↄue ut. ꝓbatur ðᷣ puitu
te. C. et· ffim putetur igitur michi ſi fui negligens et re⸗
mſſus.s.e.vigilanti Itẽ voluerũt quidã dicẽ q; nõ eſt
otra ius ꝙ vnus epᷣs m dioẽ alterius ſibi ac qunat epa
liaſß ꝙ archidyaconuſvel inferioꝛ epo ſibi acqͥrat ep̃a
lia hoc eſſet ↄtra ius/et id eo ſme titulo nõ pᷣſcribitur.ad
hoc ·c.di · ↄtra moꝛẽ.de exceſ. pla· accedentibo iß pmũ qð
de epo ðꝛ falſu eſt ut hbicvides·ad hociij.q. vi:p totũ.
ix.q-njp totũ dic indicio meo et ſic betereintra iuſ
ↄũe vetat ne pᷣſcriptio ꝓcedat.et hoc facit interdũ rõe
rei mterdũ roe pſone.⁊hos eaſus habes notatoſ xvi.
q·inj. clerici. et · p H·s· de p̃ſcpᷣ.cũ nõ liceatde hijs mehil
ad nosi Interdũ insↄmune facit ꝓ petitoꝛe et ↄtra poſ
ſeſſoꝛẽ ut in exemplis hic poſitis et in dec. de deẽ · dudũ.
et tũc ẽ neceſſe allegare et ꝓ bare titulũ ut h·ad itẽ· xciij.
di illud ſnemo enim debz vtiillis oꝛnamẽtis mſñi ꝓ bet a
pncipe hoc ſi bi fuiſſe oceſſuʒz. C. dev eſti · et aura.l·nemo.
C. nulli licere ĩ fre.ſ.vna.li·xi· ad hoc macha · xi. ubi an
tio chus dedit ionathe ptãtẽ bibere in auro ⁊ eſſe ĩ pur⸗
pura fibulã auream ferre ſic etiã intellig atur. c.di. cõ⸗
tra moꝛẽſqð verũ intelligo tam in excipiẽte ut h et ĩ pᷣ⸗
dictis iuriba ꝙᷓ; m agentead hoc· s. de reſti· ſpol: ad deci
mas.e.liſde ſi eſt pᷣfũptio cõtra ipᷣm pᷣſeribentẽ ut h · x ·
.qiij.q; ↄgnouimus· C· de ꝓba. ſue poſſidetis · pone ex
emplũ.sS.e. ſi diligẽti· ibi eniĩ exofeſſone ipᷣius atep̃i pi
ſam inſultabat pfũptio cõtra ipᷣmſubiveroius ↄũevel

p̃ſũptio nõ eſt ↄtra ĩm pᷣſcrib entẽ bona fides ſufficit
ut hicvides/ pone ĩ termimis· p̃ᷣſcripſit eccia dmu mea
vel aliã rem meã· ego repeto rem illam quã ſe iã dicit

”

2— 7 . R
— 2- 1 TS yyj ⸗ 1 — Z

eccleſia p̃ ſeripſiſſeſeſt ne intentio mea iure ↄſii fundata
certe nõ ſ̊ ergo pᷣſeribenti ſufficiat bona fides/q li cet
ila pᷣſcriptio ſit ↄtra ius meũ:nõ tñ ↄtra ius ↄue mota⸗
biliter enĩ ſp hab es hocvbũ ius ↄ mũeſſecus eni in iure
puatoſpone ergo pᷣſcripſi ↄtra pᷣuile giatũ/ᷣuilegiatuſ
agit otra meſoppono p̃ᷣſcp eõnẽ habebo ne neceſſe ꝓ⸗

+–

bare tituluz/ certe

nõ r ille nõ iure dicam. N A eY.
ou 6 ſpn hindae . . 4 ¶ Der ſmam. vt
asn otra e gu⸗ nõ ſufficit h eſt neeeſſari⸗ quadiagenaria pᷣſcripcõ znter nnn
* 1 3 7 „ , cat⸗
otm me pſer pſo⸗· us timulus q woſſeſſoꝛ ein⸗ logitime ſit oplta. I Si wnac: de wna⸗
Et ßſ⸗ ebae a ſam tribuat pᷣſeribedi.m⸗ poſt moꝛ tẽ hereticoꝝ qin c.ul.C. de reuo.d.
AE aae ſi tanti tpꝑis allegetur pre dü viuerẽt catholia puta⸗ n⸗ ad idẽde pe·
* fundat merntions ſeripeõ cuius ↄtrarij me⸗ bãtur bona ipoꝝ a catbo⸗ in ann vn dr ſa⸗
ſuã de iure aüiſtuũe moꝛia nõ exiſtat. dem. licis eo fiins w nepoti⸗ g ¶ lꝓſo iure· po⸗
L õ ba qui exi gẽtibo cul⸗ bus aut extraneis quibuſ⸗ ne exemplũ.s· de
ſmſi ſuptio facꝰ =-Plis wtcxCeTR &². cũq; ſp ac. xl. annoꝝ fue⸗ ibi quidã dicant
at otra iõm/et hm ciſdẽomiſſis bonis q a ro rint bona hide poſſeſſaſan⸗ otmarin ſ. eos p ſen
hHoc volſewus di⸗ mana vel aljs tenent ec⸗ cimus eos ſuꝑ boms hmõi tentiã ibi pᷣuãdos
cere n vna ee⸗ - 1 115 . ic.g. d ſz w of
deſia en tircimal cleſns ſint Hiniaͤm wl ipo etiã a romana eccia in hoc RS .
ab alia eccia quas ure priuatiſtatuimus ut, caſu nõ eſſe ulterius mole⸗ inſupfer. nndn⸗
Poete ibr ſuf⸗ m atphend edis wl oce u⸗ ſtandosſquãqᷓ illi quoꝛx mẽta. ſi ſecus ·
ciatgſenbenbo pandis poſtea qñeũq; bo bona fuerũt nũc detegant . de peñ felicis ſet
hnciat pᷣſernibẽn bo ns eiſdenullus lic; legeſ „— — - .8s. de ſen. excõ. gra
nã fidẽ ꝓbare ms Ei e mii us licz ege Pp etici extitiſſe. Innocẽn⸗ uẽ.ad fum li. feud.
Rius oimlefadnt hũane ſuꝑ h̊ alia tpaſta⸗ us.nij⸗ in cõ cilio lugdun. defeuð. nõ ali. im⸗
trſic ſorte polßin⸗ tpis lapſus obſiſtat miſ — AXmeteritribiui: ſumili bd.
ſct ie koꝛt Polum⸗ traiba enteha⸗-= r pVigeantur. ut
auros m illos qniu ria vl contra eccias alias⸗ E n/ rat CEſi quis rapueri
Dirũt ꝙ p illã deẽ · S PS eum 0 babrat 4 Krli-pvna woli
ſufficiebat olĩ bo⸗ nam. coll⸗ix. vnde
na fides ſet fac ad fui
fuit t ractu⸗xx vñij.

tribuat ad hoc.sS. e. vemens. ꝙq qd meũ ẽ ex vna cauſa.
⁊c. de fi. mſtru:mter dilcõs:. ̊ aliqualis titulus dat cãm
p̃ᷣſcribẽdide quo die ut:isS:e.ſ diligẽti · id qð dixit de ti
iſ.iſtud mſi vemi exceptiue ad- tulo non ad id
qd dixit de fide.q nõ ꝓdeſ talis p̃ᷣſcriptio eũ mala fi⸗
de. nulla enm antiqua die poſſeſſio.⁊c·s·e.vigilãti · ee
c¶ Memoꝛia. no. ꝓ hijs qᷣ no· P io: et hoſt. s· de c. ul ·
S. ſig. ſuip quibuſdã. ↄcoꝛ· ff. de ꝓ bac̃.ſi arbiter. lxv · di·

babitur tanti tꝑis pᷣ ſeriptioſdico m oſti:q̃ ̊ no.de · v.
ſig. qud p nouale:qð dicẽt teſtes p̃ſeribẽtis ſi talẽ ba⸗
bent ↄſeiam ꝙ ſp viderũt et audi erũt ita eſſe nec vn qᷓ;
viderũt vel audierũt ↄtrmariũ et qð ↄuᷣis eſt et ſp fuit o⸗
piio ꝙ ſic fuerit. et nõ extat ↄtrarij vel micij memoꝛia
ſi aut ð̊ q̊ aduſariis ꝓ bare vellet · teſtes ſuiſſi de ipoꝛe eſ
ſet oſcĩa peberẽt dicẽ ꝙ viderũt tali tpe Zriu. et audier̃t
a ſuis ſiipioꝛiba cõtrariũ fuiſſe/ qͥd g& ſi utra q; ꝑs ꝓbat.
tüc 5ͤferentur teſtes magis idonei. et qui dicut aptioꝛa
8. x ſt. m na. v. de tſer ſic illi qᷓ dicũt ſe vidiſſeↄtrariũᷣ
deh erẽt pferri: cũ alnj ſatagãt negatiuã. viiq · ulti · a ctoꝛ.

.l. loci. Gul. ubi ðꝛ ꝙ ſi dmus mea que eſt iuxta te et ſeiü⸗
deb; ſeruitutẽ ſeyo altius nõ tollẽdiſte muito altius tol⸗
lam.nam licet nõ hab eã ius tollẽdi ꝓpter ſeruitutẽ ſey
tu tamẽ nõ habes ius ꝓhbibẽdi.ſupᷣdeã vera mſi ſit tãti r⸗
tꝓpis p̃ᷣſcriptio.ac. ut ſe quitur · ⸗quiritur ꝙ ſit iuſtus ti⸗ .
a ¶ Cauſam tribuat. nõ eni re⸗ tulus talis qui dñum

1—*
.
—0-

mos antiquus ·ff. de aꝗᷓ; co: et elti . h iure · ductus aqᷓ·

el eſijs mioꝛi illa ſpacio.e.ãnoꝛe ↄtra romanãvel. xl. cõ

6

eũ ſuis ſiliby. Ratibo. Driuatis ipo iure vel p ſnĩiam
qui exigen/ hoĩs qᷓ tenet a romana vel alijs ee⸗
tra alias nõ p̃ᷣſcribitſfilij aũt h ẽticoꝛe qui catholici puta
bãtur bona pr̃na ↄtra romanã et alias ecẽias pᷣ ſcribũt
ſp acio · xl.anet idẽ in extraneis ęæ¶ Tenẽt. in feudũ
uel alio m out5.

r0 * 6* . „ —„ ‚ͤ „ . . „„
PF⸗ eylt · vbi ðᷣi ꝙ bona cotrůpentis mapientis vel ſollicitã⸗
2 .4

tis momi alem vẽdicari debẽt monaſterio.ſ̃ ſĩ poſt cri
men no tũ fuerit neglexerit eecia ꝑ annũ petẽtuc axphi⸗
cãtur fiſco · et fac.ff.de duier · et tpali.pᷣſep·l.in omibus.
et q ibi no. æria.xvi·q·iij·nemo · de p ſep. ſi diligenti. et
i ¶ Cenvna⸗ ccũ no bis:et ibi noqualiter ꝓ betur tlis
pᷣ ſcripcõ.· dia genaria·x vi:q:iij:quas actões·s. dep⸗
k ¶ Qua⸗ ſerip:de quarta · et. cead aures · e ſmilibo.
¶ Negitime.s. e. ꝓx. ducãtur tpa ſciſmatũ vacatio nĩ
m ( Cõpleta. ut ſub⸗ hoſtilitatuʒ: et ſmmilia · S.· e . c. i. et
c.ex tranſmiſſa:et.c.cũ nobis · ⸗ pᷣſepᷣtio lo cũ non bʒ⸗
n¶ Dut abãtur.in alijs igitur- adſ̊.s.de p̃ſuüp · nõne ·
CKat gligs bñ dieit ꝙ ſecus ſi eſſent hẽtici · illi enmm
nl pnt poſſidẽ·xxiij·.q: vnp totũ:v iij. di.quo iure·g nec
p̃ſcribẽ.q; pᷣſepᷣcõ ſme poſſeſſionenõ ꝓ cedit.s · de ꝓbᷣ.
ex lris S.e·cãm. ff.de vſuẽ· ſm e p oſſeſſiõe.de re.iut · c. i.
pꝓ ¶ Quibuſcũq;:dũ tñ catholicis.ut.s · ⁊toꝛẽ fuiſſe ca⸗
q¶ bona fide.credebãt pr̃emvel teſta⸗ tho lieuʒ · er ſie
iuſto titulo mipᷣoſeoꝛꝝ bona trãſiſſe· /quadragenaria
r In hoc caſu:no:ſp ẽalẽ ca ſũ m quo⸗ pᷣſeriptio currit
otra rõnã ec·et fungitur vice aliarũ ecciarũ. ſic olĩ oms
eccie gaudebãt pᷣmilegio eentũ ãnoꝝ.C.de ſacroſan ec ·
ut mter ᷣmũ: ⸗quo eccia vult bona vẽdicare · ſi refera
8 Caclktpe tur ad vᷣbũ detegãtur. uel tũc . tpe moꝛ
tis ſue · ſi re piciat vbu extitiſſeſalias ẽ m lia nueꝛclariꝰ
t ¶ Heretici ſ̊ nõne tales dãnã tur. et ip oꝛ memoꝛia eti
am poſt moꝛtẽut het· xxim· q.ij · c· ul · et. · de here · ſi qᷣs

7 „
. — rn 4
u

eoͤtl
ſon

epᷣus · & et bona intelli gũtur eſſe damnata. cũ ſint accel⸗
ſoꝛia ad ꝑſonã.C.de boms pᷣſcpᷣ.aut: bona. et facit qð
no · de clerl. oin. qd a te So.ſpẽale ẽ in hoc caſuꝓpter bo
nã fidẽ ipoꝛe catholicoꝝ heredũ qui tantitpis Txl:an·
p̃ᷣſcriptuʒ ſbi dñi queſier̃t alias locũ h aberẽt õriamã

“ M

¶ Alius. moyſi. exo xxxij et hs idẽ. xi: qin. ſẽmope:
u ꝛdmariug: fallit in ep̃is qui aliqua ſiſpennhonis

cnoms pena nõ aↄpᷣc„ endutur:mi de ip̃is caueatur ꝗ· de
ſen. ex. q; piculoſui· et · S. e. li:de elec.ſi opromiſſarius. E
pmõi. digys. ſic· s. de accuſa· c. ul. et ſic crudelis elt e⸗

E, P r ,

et ſi aliã rem eccaſtic pᷣſcriptibilẽ bona fidetantotpe x¶ Pro⸗ tia ſi ↄſcjĩe ſue ↄfidat xij:q; imolo.

c. ulti · de · V· ſig: foꝛus.· id faciens erroꝛe vel wlo.e& in
e¶ udex. humanus·⸗ eo ꝙ male indicat nõ ẽ index.cũ
nõ ſit in eo inſticia.xxiij.q.ijc·i. aq.inj.et ſi ad tpus.et
¶ Condemnat. fuit ̊ ſũptũ.xi.⸗ eſt ̊ ideo: q; indiciũᷣ
dei mmtitur veritati qꝗ nec fallit nec fallitur.indiciũ hoiſ
opĩiom qᷣ fallit et fallitur de ſen: ex. a nobis·ij.
¶ Propha:dauid m pſalmo.noli emulari.
en ee us. id eſt cu fiet indiciũ de illo: et ſut
llieid eſto tra illũ.⸗ hec verba/xxiiij.q:iij.non in pe⸗
EꝑE Ecciaſtici. ſeculares nõ ligat cũ nec pena infe⸗ tuũ.
rius poſita illos ligare poſſit · er facit · S. e. li. de elec: m⸗
demmtatihom fi. ⸗cuiq;.s: de pba. qm contra falſaʒ.
¶ Proceſſibo quibuſ⸗ ⸗teſti:qutẽs. lxx vidi odio-
m ¶ Qdui. Puati.s· de⸗ .xxiij.q:iin. duo ſta.
n Cuertat· hec enĩ quatuoꝛ bhuanũ ſolẽt puertẽ indici
um ·xi ·:q:iijquatuoꝛ:et veritatẽ in teſte.s.de teſti:quoti⸗
ens: et · e· licet ex quadã. afferamus:qu eni recte indi⸗
. oebtatera. xxiinj· qi.n ò cat ſtateram in manu geſtat.
xlv. diomis ꝗ́.et ita ma gnũ indicabit ut paruũde in⸗
diẽ · no uit · h in p ems deferatur digmtatiaꝛpꝑ ſone · S. e. li.
de of· del c · ij. ne ſc et ↄtrabentes iuſtas menſuras et
PHibrami⸗ pondena debẽt hre. s. de ẽpẽ.⁊ venð.c.ij.
q (Concipiẽdis:quo ad ſepᷣturã et ꝓnũcia cõnẽ ipaꝛs
VCFerendis·q̊ quo ad ꝓlacõnẽ vᷣbalẽ ad ̊ qᷓ.c.ul.
8¶ Deũ: a quo ſiẽ indicabũt iudicabũtur.C.de indi · rem
nõ nouaʒ.et remetientur in qua menſura fuerint menſi
ut de pe et: re· ci ex eo⸗: Johannes andre-:

ti ſuecedat·adhoe.s/de ofdel⸗ ab arbitris: et eadẽ rõne
dixit hoſt. ꝙ nõ credit hãc penã in auditoꝛe vel in me
ro executoꝛe locũ hr̃e cũ et hij non ſmt indices.s ·de of.

del ſup qõnũ · Ei · et · verũ. itũ qð requiritur ut locum

b ¶ Gelꝑ ſoꝛdes.h̊ eſt quar: habeat p ena hec. et dici

tuir fieri ꝑ ſoꝛdes ſi p̃ce pᷣ cio:timoꝛe:vel odio index coꝛ

¶ Officij. qg de bñficio· dixit oſt . ꝙ ꝙ pene ſut reſtrin
gẽde h̊ ad bnficia nõ extẽdit·ſi onĩ P H voluiſß id exp̃ſ⸗
ſiſſ̊. de deẽ · ad audiẽtiã ·in ſuſpenſõe auũt hoĩs poſſ hðĩe
locũ ꝙ ſuſpenſus ab officio et a bñficio.hniꝰdircẽ no.
otrariũ io·xxx ij · di pᷣter hec. et facit qð dixi.s:e.li:ð elc.

rupius ſit.ct ideo de hijs fecit ſupius mentionem.

qqy ſepe:et qð no.de ap.paſtoꝛalis.in fiplemus in cle.
de peñ: cupientes : choandũi.s eli de ele. cupientes. G

dD¶ Annũ.ex tũc m⸗ eeterũ ·qͥ d ſi ãnus fuerit biſextiliſ.
dic ut no:lv.di.c.ij·s.de : ve ſig.queſiuit · ⸗:..ul:et imfa⸗
Coõdẽnandus.C.de pe. iu · qͥ ma udi.: nns ẽ. ut ibi.
ff.de uð.· ſi filuſfa.er iure auteticoꝛe ↄdẽnatur in triplü
ñ ciuilis ſit cã.ſi ẽmĩalis ꝓpumtur in ↄfiſcacõe ꝓprie ſbᷣe·

et ĩ exiliũ mittit᷑: in aut.ut li.in exoꝛ·li.iurẽt· Eñſ qͥs aut.

ſi aut ꝑ imprudẽtiã index male indicauerit · tenetur ex q̃
ſi maleſicio mquantũ bonũ ⁊ equũ viſũ fuerit indici.ff.
de var· et exoꝛðᷣ .ↄg.l.ul:inſti.de ob.q̃ ex qſ delic.in pnᷣ.
f ¶ Diuims officijs·nec dixit de bñfieijs ᷣm hoſt.

p¶ Aqua irregularitate. alias a quo:ſ.laqueo:
¶ Per fumũ · elt enj de caſbo reſeruatis: ut · xi. q· ijj · ſi qs

poſſediſſent pᷣſcpᷣ⸗ yAEt ctm: nota t viſe E V,
ſiſſent & et iſta bo⸗ ſta duo ſic opu⸗ ris T z 3
na p̃ſeribent. lata.utrũq; eni re K BR. Bof, 2
Ein eter⸗ quẽ iniuſte iudex odem⸗ impiũ uidicaret· ſi qs au⸗ Quiritur ut locum r d Pn
m. index qꝗᷓ ſtaäte⸗ gsSsSs—Wv — ciiaſti 1„»„1 hab eat pena non . S⸗
otna iuſtici⸗ napttel ãte pha nec da⸗ tẽ iudex ecciaſtieus oꝛdi enĩ ymoſcĩam ſmm⸗ Alad n Fit!
am etotra ↄſciam mnabit eũ cũ iucicgbiger narius aut etiã deleg atus pliciter indicaẽ dʒ H Ha R 7
aliquid in edicis illie cau eãt ecciaſti iudi⸗ fame ſue ꝓdigus et ꝓprij Snkaunar: ea
miamfecerte vel . ces aprudenter attẽdãt pſecutoꝛ bonoꝛis otra c⸗ bn ta. he in cſ. ai.
Sꝛdes ↄdẽnãdus ut ĩcauſa ꝓceſſibus iil ſeſam et otra iuſticiã in q⸗ indicet: s. de off de
2 . . .p. „— „ „
eſt pti leſe in exti⸗ vendicet odiuim vxel fauo⸗ uamen ptis alteruis in iu leg. paſtoꝛalis. G
mane is ea vſurport timoꝛ exule bre , Dicio quicq; fecerit p gaz eren en ee⸗
et petuo ſi medio mi aut exſpecta „bin Ael. p ſoꝛdes ab execucõe cæ terciũ qd requi⸗
tpe ingenat ſe diui⸗ inſticiã nõ euertat. ſ ſta⸗ offien p annũ noueit ſe ſuſ⸗ ritur ut locũ habe
ſi e- —.]M— en eler .„,PBltq⸗ P . — — 7„
ms mſi ſ cum ipo tera geltent m nambo la⸗ nſu ad extimacõnẽ liis at pena:·
m R x
diſpenſet. endat dang libka a ¶ In indicio:q̃d
dienſert ces aſpendãt equo libła parti quã leſerit mehilo⸗, AKer nce
dei ſu. mmex ut jĩ omibo q in cuuf minusodẽnãdus. ¶ cl bpec pena ißo lo⸗
His imealics agenda ſuermt ptim in mrus ey ſi ſuſponſione du⸗ eu bab ebit die ſe⸗ = f,
lons quo ine read ꝛciplecſis ſentetns afe⸗· mante danabiiiter mngeſſe ndr r edfade , n
ditur. velvbi p tri⸗ rendis pᷣ oculis habeant rit ſe vᷣnnis irregularitati⸗ et delegato tm Hca⸗e! e d. 33
buna ſechot neey ſolũ deu illius jmitãtes ex laqueo ſe muoluet ſᷣm ca⸗ uetur u eſt hee pH⸗s P E
tur vie vns. emplii qui querelas ppli nomÄas ſanctiones a dua anda pe outpe
foꝛus. tabnaculũ ingreſſus ad nõ mſi ꝑ ſumũ pontikcem ne ꝗ de reg iu. m
db eum a reat.· dñnm referebat ut m eiuſ poteit liberari ſalius alns ens Weſtvern
nõ eni qui accuſa- SS ſt. ſi ſit arbi
tur ſtatim reus eſt teropromiſſarius
hᷣ quia uincitur eri⸗ ſecus ſi in locũ oꝛ⸗
mmoſus · xv. q. ul. dmarijvel delega⸗

. rg h-

epᷣs damnatus · et. c. ſe. de ſen. ex.· eũ illoꝛe· et de de eleri ·
ex.mi.clerici · ⸗nec mireris ſi de vno delicto plures pe⸗
a ( Infligunt:: nas volumus irrogaridignũ eſt eni
1cet ita ↄtinua:et faẽ ꝙ no· de. inð · at ſi clici · m glo.pe.
b ¶ Tot. . indiciũ. iuſticiã · officij debitũ·hũana natunã
qt prmu ẽ coꝛruptus·et ſic nec deũ timet nec hoĩez
reueretur.et facdcit

g.· de cri. fal. c· i.
eC Ruluplice .
ſic ſit apꝛobata il „☛R eiu jeibi
loꝛe dñ oꝛ do ctoꝛ⸗ ſtamb⸗ gue iug us
legti opio à dioo, malg uiqitibo enae im⸗
bãt in pᷣallłl.om es geruta meugut dignum

ꝓ enas lo cũ hr̃e.

eſt eni ut ꝗ m tot pᷣſumit
aplice deẽ.

offendere pena multiplici

dec pᷣt dinidi ene 64
m ꝗtuoꝛ pnᷣcipaleſ caſtigetur. Dem ſacro
paes Ben vnit pnte cõcilio ad memoꝛiã
tit diſſen ſionẽ · qᷓ 1 vrS
erat inter ecciam et ſemp terna. SS
fredericũ inꝑato⸗ „ apli digmtati
rem et oblacones et im ra. ſane eu durm guer

p ecciam ſibi fcãs
In ſcdᷣa q incipit.
ibi · licet. dicit ob

ra ↄmotio nõnullas ꝓ⸗
feſſioms xpᷣiane ꝓuinciaſ

lacões nõ fuiſſe re⸗ diutius afflixiſſet nos ad
ceptas p eũ: et q⸗ fredericũ pᷣcpuũ pncipeʒ
tuoꝛ q̃ faciebãt ad Sõ
depoſ cõnẽ eius e⸗ ſeeular em hmõi diſſenſio
nument. et quintũ ms et tribulacõmis acto⸗
q8 kacebar ad P⸗ rem a ſelicis recoꝛdacõis
uacone regm ſnici⸗ romnoe Re 5 Joe
lie· In tercia q̃ mei greg ono Pa ge rndre
pit. ibi. nos itaq⸗ nro ſuis exceſſibo ana⸗
Smpomrab in thematis viculo mnoda⸗
pio fideles abſol⸗ / ſpeales nücios et ma⸗
nit fouẽtes excoi⸗ tũ ſp die⸗ ieos ic
eat.dat li cẽtiã elcõ⸗ ne quͦckaus viros ae

ndt icet wnerabiles frẽs. Jo.
ceſſoꝛẽ ſultimo ꝓ⸗

albañ.et h.ſabineñ.epoſ

te tatur ſe puiſuu c.-
regnoñcilielc no ae dilectũ ſitiũ guilſin. ba
ta pᷣ mo.· ꝙ in ſup⸗ fſiilice xij aploꝝ p̈ſorum

ſeripeõne di ſacro
Pñnte ↄcilioad me
moꝛiã ſempiternà ”M
qð dicit de cõ cilio potius eſt ad honeſtatẽ q́; ad neceſſi⸗
