mare.s·de fide inſtru · inter ·

2

otert que iuns
4

antiquũ habʒ fir

bes idẽ ꝗ·de pact.ꝙ ex eo. n ¶ Aliosnota ꝙ per hoe

tiqencer ut pſoy. ſeuvocacõne ad aliquam
inſtituc adidẽ ·s. Eextra admiſtracõeʒ ſui
gereaſtpe nine dmtclanngen biſcodclia
. de exceſſ. latc. de ſe feã ius de cetero ac⸗
vnoj̃de deẽ · ea · in qiuratur:inec eoꝝx aliqui⸗
ſanſenpeone eum. tali electioni poſtulacõni
tonnert. prouiſiom aut vo catiom
b ¶ Mendicantiũ.· quoquo modo valeat cõ⸗
mẽdicãtes qui cer? 3
tas poſſeſſõ es vel

redditus habere
nõ pnt · ſed ꝑ queſtũ publicũ eis victum prebet incerta
mendicitas ꝗᷓ de relig. donn.c.i. Auid ſi mẽdicans ep̃s
poſtuletur ad archiepᷣatũvel ep̃atũ aliũ· S atis puto eũ
ſub hac ꝓhibicõ e includi·q; h ſit eps· nlominus eſt de
oꝛdine mẽdicantium ·
i ¶ Dꝛamis · in illis emim h mi noni iuris ſtatuitur.
Rk¶ Diſcoꝛdia· Quid ſi opponatur aliq̃d qðᷣ votũ diſcoꝛ⸗
dantiuʒz nullum reddatputa quia tales erant ꝙ ſi con⸗
ſenſiſſent electioni huic · et eum alijs elegiſſent· non va⸗
leret electio.ut exoommum cati ſuſpenſvel irregulares
Nunqnid tũc poterũt cõ ſentire.S atis ered erem ꝙ ĩ eo
caſu nõ obſtaret hec cõſtitutio.ar·sS.eſi quã do·et po⸗
ne exemplũꝗ.·e· ex eo.et hoc ante omnia videretur exa⸗
minãdum euius euentusc · g.e.ſñi foꝛte · et hoe maxime
cũ ſuperioꝛa dicuntur notoꝛia· et probacões parate of⸗
ferẽtur:ad hoe· s. de reſti · ſpoł-litteras · ff. ad exhi · l. ij. et
alij ↄtradicentes ſimpliciter debere haberi rationẽ nu⸗
meri · et ſup hoc vide qdᷣ dicãꝗj.e·indemnitatibo· Ei. Pe⸗
elaratum elt ꝙ; h ſimpheiter inſpicitur diſcoꝛdia · etꝗ· ¶.
ꝓx:minoꝛitas·que cõſiſtunt in factonon in fictõe vel

verbũi dico ꝙ cirea mẽdicãtes vocatos ad admimſtra⸗
DNUℳ es ſui oꝛdis nõ
hẽbit locũ iſte. E
h ſtabitur uiribus
entire etian i ana ns.
mmitrvl poꝛs genea⸗ tz minoꝛ ps eſß ſa⸗
liũ eoꝛũdeʒ ad id acceſſe⸗ moꝛ:tñnõ poterit
rit inia wloſenſuſ. ¶ Cir⸗ rler 4 lens
ca religioſos quoq; alios ti ut. g. Pre. Edixi
cuiuſcuq; odicoms vel ſta⸗ ꝙ ſi maioꝛ ꝑs p̃ua
tus exiſtãt volumus hoc ta eſſß ipo ine ita
puariſut nec ipi electiom⸗ ꝓvotarecideret
XFPIKX in! in mĩoꝛẽ ꝙ tüc po
bus poſtulationbo puiſi tit oſenti· q nõ
ombo aut vocatiõiboſa mi ẽ elcũs a minoꝛi p
“ . SIas te imo a toto capi⸗
noenp enmrvad Pla tulo · fac qð no · de
ones quaſlibʒde ſe factis ſtukgratü.
q hocipſo ꝙ a minoꝛi par⸗ p ¶ Auaſlibʒ · ſiue
te ꝓceſſerint nulluʒ ꝓꝛſus nioech Hule
tribuãt ius eiſdeʒſuũ au⸗ rits-ue danu
) e cn ecc̃iaꝛe · et ſic gnali
deat pᷣſtareoſenſu etiaz ſi⸗ oꝛ eſt ꝓ hibicõ h̊
ſup hᷣ aſſenſus vel Inĩa ſii⸗ ad age Fs,
an nteruenertt lato mimſtracõ es ꝓpij
¶ Los em gquiequid con⸗ oꝛdis nõ ↄprebẽ⸗
trapᷣmiſſawe eoꝛx aliqð a dat · ut rõ · in p · e.
quoquã otigerit attẽpta⸗ poſta ſit gnalioꝛ
1 mno de . ad nõ mẽdicãtes.
nommno decermmus ir⸗ pmũ teneo · et ſi ſ
ritüũ et mane. I dem. d voluiſß exp̃ſſil⸗
quis duas electi⸗ ſet · ut fecit S. ꝓx.
nes de ſe mm aliqua Cad Fde teci. ad
4 audiẽtiã · de Pu ·

eecia celebratas ꝓ ſeqtur ſi pa. i. Fen. in fi ·
. ſino ut
r¶ Prelatoꝛũ · · S·
ſi mochꝰ? re
ctoꝛ prõchialis ecc̃ie eligatur in epᷣmvel pᷣlatũ a mino⸗
ri pte nũo· nuquid poterit ↄſentire vel acqretur ſibi ins
S atis viðꝛ ꝙ nõ.p lraʒ qͥ ſupius dicit · cuinſcũ q;ↄ dicõiſ
velſtatus exiſtant.lʒ enĩ mi hẽat cũ nl ſit one.xvi · ꝗ · ·
ne ꝓ cuiuſlibʒ · tñ negari nõ pᷣt quũ mõchus vel religio⸗
ſus exiſtat · xvi · q. i. de mõchis. in fi · tio id nõ ↄualeſce
S ¶ Inane · ſigitur ſupuen èt ↄfirma⸗ ret cũ a pncipio
Ißt nullũ. S. e. auditis· cũ ſi · as elcõnes ꝓ ſequipe
T qs duas.nõ p̃dt elcũs du tẽdoꝰ firmacõʒ ex illiſ.
et ſi pteſtetur ſe ↄtẽtũ · altera ꝑ quã ↄſequi po ſſit ſue in⸗
tẽcõis effem.ncẽ̃e & hʒʒ altera eligẽ.qꝗᷓ elcã ad alterã redi⸗
u ¶Pual. Ad q̃d de fcò fuert due elcões re nõpoterit ·
fcẽ de eodẽ· foꝛte fuerat elcũs ab eis ad os ptinebat ꝓo
iuẽ · et q diceb atã tps elapſũ fuerat id elcũs a ſuꝑioꝛe
ex iuẽ deuoluto · et vtrãq; ꝓpſeqbat᷑ uel foꝛte fuerãt aliꝗᷓ
otẽptiĩ pᷣma · cũ qͥbo poſtea. ꝓceſſitꝶʒ ẽ ad ſedᷣaʒ· uelaliqᷓ
ſolẽnit aſ omiſſa fuit ĩ pᷣma ·q reſtaurata extititĩ ſcdᷣa
ſ dices ad q̃d & iſta beſtia ꝓ ſeqtur ñᷣ ſcdᷣaʒ.foꝛte aliqui
de his qui fueraãt in p ma fuerũt ↄtẽpti in ſedᷣa· vñ caute
faciebat ſi id de iure fieri poſſ vtrãq; ꝓſequẽdo· ſed eſſe
non poteſt ꝓpter rationem que ſequitur. 4

fi
t

n
bls

9
a⸗
terſt
ſent
ered
hu
ſta
eri⸗
epo
Eno
wip
rap⸗
0de

ſue
eal
ni
nalt
66
g.
ach;

dhe⸗
e
loor
eg
ſß⸗
ſi⸗

pr⸗

¶ Anſimul nec etiãm diniſim ut in fine patebit.

b¶ Exvnaſi eni pᷣma vahut ſedᷣa nõvaluit.ſñi ſcdᷣa va

luit & pᷣa nõ valuit. Inõriũ vid ebatur uts·de ↄcel.pb·
poſt electionẽ· vbi ꝓſequebatur hoñduplicẽ cõceſſio⸗
nẽ archidiaconatus ̊ nõ ob.qꝛ ibi nõ dicitur ꝙ fuerit

admiſſus.ſed ꝓſequi vnã eleetionẽ quã multiplici iure

potuerunt facere
elrgentes. ut ſi qui
eligant ↄfuetudi⸗ J
re Sferipen Euift inſmmul. et o firmation ẽ pe
Hb bitaue ioſ ſech tat ex eiſcũ nõ mñ ex vna
hB duas vel plures ipᷣaꝝ valeat uis habere.
clectões. dinerſas mratiomoſonũ nõ putamuſ
ſeautpbibitẽ. ez ſiſe otentu eſſe veille al
idẽ eſt qð lexdi. ten p quã ſue intẽtioms
renict woli. oſequi poſſit effectũ in in⸗
tudmi pᷣualet.vrij. 1 Rir. or .
di frultra et erem itio proteſtetur. opoꝛteat
pliſañponenda ẽ- ergo eũu ne cü ißi s eecle⸗
ix. di. ſana quipe · fſie l ſui aduerſarij ſi quẽ
. STexz. 8 habet diſerimine in ineer⸗
eis aiug.¹ vagenn eligẽ quacſe
e4 Eerti: ohr quivelit ex illis.et ofirma
mation. . H
f¶ Proteſtetur. er⸗
go mi opatur ꝓte⸗
ſtatio·p ctrarium

enim fem ꝓteſtacõni videtur obuiaẽ q̃s die iit. xx vij.

di. c· iede cõ ſti · c. m· de el ec· cumana.cũhi ponẽtil · S· e⸗
8 cc̃ie.ad quã electus ẽ· ⸗alias ſe op⸗ cupientes·
duerſarij. coel ecti vel⸗ et .e.c. ul. ⸗fidei · ff.de e⸗
b agetur.qð nõ licet . ff. de iur fil. l. ita⸗ den. l. i. Ce⸗
dere · ff· de int! ac · de etate. Enichil · g. ein electõmbo. S. e.
li · de kep · eũ m multis ·ad h de ap.c:ij.cũ ſi.ar.ð ꝙ liceat
m incertovag ari · ff. de rei ven. q̃ de tota: incerte . ff. cõ
mum diui · et m nõ omes. Eſi incertũ · ſ ſ ecialia ſut · q
die ut no · de libel. ob. c· ij. Et facit dec· iſta ad queſtionẽ
quã amo diſputaui: anvaleat alternatiua appellacõ· ſ.

apello ad archiep̃mvel ad ſ̃am.ſup ; dic ut ibi dixi⸗

]. de offi· del. e is cui · SEnon meurrit penã ſß ſufficit qꝙ
i ¶ Eligere · ꝓpponẽdo⸗ alterã eligat/et ſic tenetur eligẽ
ut in actioniby dici ſolet/aut eniĩ ſũ certus q̃ͥ michi com
pętit actõ et tũc eligere debeo.ff.de tribut· q in heredẽ.
CCcligere/aut incertus.et diſtingue tũciq; aut ſũ incer
tus ꝑ inris impitiã:et tũc mchilominus eligere debeo.
quia pitioꝛ es oſulẽ debui/et ignoꝛantia inris non excu⸗
ſat · ut · i · q/ ii · notãdũ q.de re.iur.ijgnoꝛãtia ff de ũ. et
fac:iglregula/aut pꝑ erroꝛẽ fa eeſe tũc ſubdiſt ingue.
aut erat erroꝛꝓprij facti:aut aliem aut eius in cuins

locũ ſueceſſiſſi ex erroꝛe ꝓprij fa cti tic eligere debeo qx

in ꝓprio facto intolerabilis eſt ignoꝛãtia.ff. ad vellł q;⸗

₰-

ꝓÿIſi ꝓpter erroꝛẽ facti aduerſarij tũc non teneoꝛ eligere

ff· quoꝛę lega.l.i.qꝙ autẽiſi ꝓpter factũ eius ĩ cuius lo
cũ ſucceſſi eli gẽ teneoꝛ · ff· de re · iut . qui ĩ alterius · in fi.et
ꝗ· de reg · in · ig qui in ius ſet adde qð dixijꝗj.de re iuðᷣ.ab
bate. in princi. . et eſt rõ qꝛ ſibi ſũt cõtrarie.ut.s.vidi⸗
k ¶ Remincia?é.2 ſti. et ẽ ſ· C. de furt.l· i ibi enĩ agendo
mãdati aprobat fem ſerui · agẽdo furti reprobat · et ðᷣo
vna Aecta fit alteri pindicium.ad idẽ.C· ſi ſeruus exte-
ſe mã · emi.l. vna ubi ſi ex peculiaribo numis ſeruus ſe

— „

mãdauit emi et emptus eſt dñs agit exvendito ad pᷣ⸗

ciũ · ꝛ ex illo pᷣcio nõ opetit emptoꝛi libemcõ vel agit
mandati ad mãeipiũ · ſed vna elcã ſibi pᷣindiciũ facit imn

alia ea race qua ſuprã ad itẽ. C. de codicilłl. ul.f. teł ij.

*

cum filius. varijs C. de pac.mter emp. et vẽ.lł cõmiſ⸗
i pt mutari emdariacoꝛrigi ſiiẽ
placet.uſq; ad litẽ ↄteſtatã·ij.q. viij·libelloꝛe. C. de edẽ.

ſoꝛie · ꝙ Eðꝛ ꝙ edita act

l.edita.verũ ẽ in hijs m quibo vna nõ tollitur p electi⸗

onẽ alterius · ut haim p̃dictis ↄcoꝛ:ut no·de libel. ob · e·

ij.m glo.magna.ĩ
fi·De bac tñ mate
ria plene no.ff · de

tionẽ petere tantummodo ebur un her.
ex eadẽ regreſſum ad ali⸗ electio. ſi e⸗
am cuiꝑ clectionem alte⸗ lectus nõ cõ⸗
rius renũciare ſibiq; is ſentit. ve Poſt eo
ex ea non competere pꝛo⸗ moꝛit᷑ uel ꝓpt oc⸗
ſiteri vi detur nullatenus eultũ ſui viciũ ele⸗
hbabiturum. I dem. ctõ caſſat eli gẽteſ
ad eligẽdũ extune

Jelectio ex eo non

ſoꝛtiatur effem quia mſi circa id egerĩt

elcus ↄſentire recuſat · uel fmudhellen er er⸗ de
irpaaſes 1 34 3 * termmnat Hec dee.
⸗R cõſenſu enenr in aoeagebeturper
uo aut diem foꝛte clau⸗ hoſt. et opoſt. S. e.
dit extremuz · ſeu propter ne defcu· p vinẽ.
et ab.s.· ̊ ma.et o⸗
be.cũ olim.

m ¶ Effectum- ofir
macõnẽ.ſ· S.c· ꝓx.
Si enim cõ firmatus eſſſ ct caſſaretur ↄfirmacõ.dic utꝗᷓ.
e.ſi firmationẽ vel ↄſecrationẽ ſi talis ẽ electus.s.e.

cũ in cũctis.s · de accuſ.ſup hijs · P oſenſũ ſme aũcte ſu⸗

n ¶ KRenunciat.an electus poſt⸗ perioꝛis poſſit renu⸗

ciaẽ electiõi de ſe facte fuit cõtẽtio inter dctoꝛes.Et di⸗

xerũt Jo.ᷣ.inno.peð̊ ſamp.et ab.s.de trãſla.inter coꝛ⸗

poꝛalia · ꝙ p̃t.gof.et hoſt· ibi tenent cõtrariũ.dixit igi⸗

tur hᷣ.et mnoc̃·de reſtiin inte. c.ij · ꝙ poſt conſenſũ et an
te ↄ firmationẽ ſufficit renuciare in manibo eligentium

Tu die hin guil.qui h̊ no.s.eę.cqᷓ;uiſ.ad fiꝙ nõ ↄfirmatꝰ
aut renũciat electõm puſq; negociũ ad ſuperioꝛis defe
ratur examen aut poſt· pᷣmo caſu hoc ei licet · S · e · cu mt
canonicos · de trãſla.inter coꝛpoꝛalia.de reſti.in inte.e · ij.
vij.qi⸗q; ꝑiculoſũ.Sidelatũ eſt· aut ꝗpoĩtur tale quid
otra electũ·qð electionẽ nullã reddat · et eligẽtes ꝓote⸗

ſtate puat eligendi.aut nõ· im pᷣmo caſu licet teneat re

nũciatio quo ad ip̃ᷣmnõ tamẽ quo ad ſup erioꝛẽ · quin

facta renũciacòne poſſit ſup ꝓpoſitis veritatẽ inquire⸗

re· et ſ de ipis cõſtiterit eligere ac ꝓuidere.ac ſi ꝓnũci⸗
atũ eſſ · de ſup· ne. p̃̃.licet · alias ſibi poſſ illudi.s· de po
ſtul. bone · i · Enec nocebat · et cerimia vndecũq; ꝛc᷑·xx⸗
iiij.qiij· ecce · de collu. c. i. R cut qñq; de iur defuncti qritur
ut ſeiri poſſit de iuẽ ſupſtius.s.de ar. ex pꝑte · Itẽ ſcdꝰ ac
cuſatoꝛ de pᷣoꝛis pᷣuaricacõe docẽs admittet᷑ff · de pᷣuatr᷑.
l·in · C· de accuſ ſi quis honncidij. In ſecundo caſu tenet
in totuʒ renunciatio· in nullo enĩ pᷣiudicatur ſupioꝛi co⸗
ram q uo queſtio pendet · puta ſi dicatur ꝙ electõ facta
ſit ↄtra foꝛmã cõcilij.q; ꝓter.ego dico ꝙ etiam ſi nõ ſit
delatũ negociũ ad ſupioꝛẽ. vel etiã ĩ ſedᷣo caſu diſtinctõ
oms.cũ delatũ ẽ·ſet non oponitur id p qð ſmt priuati.
licet teneat renunciacõ quo ad eleetũ·ſm opi· er ſeq⸗
ciũ.quã credo verã eſſe.tñ in nullo caſu ten ebit quo ad
ſuperioꝛis pᷣindiciũ·nã etiã ſi pcẽm ñt in foꝛma·ha bet
ſuperioꝛ tũc ꝓuidẽ· ut.s· e· quãqᷓᷓ · di co g breuiter · ꝙ in
ommi caſu ante ↄfirmationẽ tenet renũciatio quo a de⸗
lectũ ·quo ad ſuperioꝛẽ in nullo caſu fit ſibi pᷣindiciuʒ/p

itegrũ tps hẽbut

erant ptãte eligen⸗

bebuüt integrü tps.
vel tm qð ſuperat ·
Dico qꝙ inregruz · p

m integ re fſtituiſ⸗
tcelliguntur. ij . q. iij ·

imta bac ptt inducta: ar e-tiab eo. e
Oecultu · dẽ ſi ꝓpter ſupuemiẽs delictumvel faetuz.

pone ꝙ peccauit in dec · S. c. ;t · vel in dec eupiẽtes ul
m decqje.ñ religioſus redibit ptãs adæleõtes.cũ in cul

. giſfent ptas cigendiné rediret ad eos ß ad ſupioꝛẽ de

uolueretur m di⸗
ſtinctõnẽ det᷑. S·.

tps deb erẽt habẽ·
ſcienter eleger̃t in⸗

oecultũ eins viciumirrita
tuir elcoꝛes qui iã fecerãt
qð ſpectabat ad ipᷣos in⸗
fra iuris terminũ eligẽdo
habebüũt a diſſenſu renü⸗
ciacõne moꝛte wel irritacõ
ne pᷣdãs ac ſi vacatio no⸗
ua eſſ tpus integrum ad
elcõnem aliam celebran⸗
d. dumõ mil fraudulẽter
egerint inmiſſis: Ide.
Ireligioſus cuius

dignñ ita ꝙ Puati

di. pp de gĩa eos re⸗
ſtituer · nuquid ha⸗

hãc dec. et p dee · de
ma: et obe · cũ olim ·

notandũC. de ſen ·

ſeadplationẽ aliqiaʒ ex⸗

ecciam celebrateſii ſuperi⸗
oꝛis qui dare ipam valeat
non petita licentia et obtẽ⸗
ta preſuũ pſerit conſentire

fcõ viribo vacu etur oĩno.
¶¶ Qua wro vtru religi⸗
oſis oſentiẽnbo elcõmbus

õ

emonici eligamus talẽ qni diſſentiet: ct ſx a die Hiſſen⸗

ſus adhuc hẽbimus tres mẽſes. æt ſiẽfrandẽ faciẽto re⸗
piebãt ſex mẽſes hr̃e ĩ catbed ralibo vl res aribavl in ĩ

ferioꝛib ãnũqð eẽ nõ dʒ·s:eauaricie· a dieo ꝙ q fau

dẽ allegat eã ꝓbare dʒ · f· de ꝓbac àtiẽs · Eq volo. Nõ S

bãtc dee q̃ fa ꝓ hijs qno pꝓ mnot et oſt· de ap· ex rõe.
die qs fueit impe
ditus de ãno awpel
hẽbit mtegrũ anũ
ſit.ij.q. vi. ei qui · et
m aut de hjs a in
ficio reſtõms ei ſöᷣ
uemretur· tunc nõ
Hẽbit mſ tm tpul
bvus caub. ma in⸗
. bus · Cf ibi de S P
cos plemus vidẽ
QAmppoteris.

tra ſin mona ſteriũ vl ſuã

cõſenſus ſie pᷣſtimis nõ te⸗
neat et in penam pſũptio⸗
is illius clectio eadẽ ipᷣo

religioſus.

— . . = „=
Jarbitriũ non ex ſua de ſe factisa ad pᷣlacõnes ⸗
Si religioſus non

palſ.l.i· et ita no· vi ·
cũvellevel nolle nõ babe⸗I aad q́s electi fuerint traſe⸗-⸗

et ab. in pð · deẽ · de
ma.et obe.cũ oli

imim pmo caſu.
c(Renũciation e⸗e
ſcʒ poſt oſenſů⸗

. dnegra brrin
menſũ im cathedra⸗

. liba vel regularibꝰ⸗

moꝛitur:ad canom

rioꝛ videtur. qui

at ß ex illius quẽ vice cei
ſuß caput ſuñ poſuit et cu⸗
ius impio ſe ſubꝛecit wolũ
tate dependet electiom de

ecẽijs.s-ene pccck..
feetu. In minoꝛibo ſex mẽſes · de cõceſſi p̃bẽ · e ·ij. Et idem
intelligo repetitum in mẽſe qui datur ᷣe ad elcõem bñ

ficioꝛi in curiavacãtiũꝗ de b̊. ſtatutũ. er intellige hãc

ec. in hs qui de iure ꝓprio hñ̃t eligẽ· ſecus ſi ex in
deuoluto. hm ea q̃ no ᷣtan. et hoſt. S.· e · ne ꝓ defectu · qui

dicũt negligẽtes eſſe priuatos tãtũ in pᷣma elcõne que
occurrit. vn m hoc ſrarchiepᷣs ad quẽ ex iur̃ deuoluto

ſpectat eligere · eli git ꝛ eleũs diſſentit vel renun ciat vel

cos redibit electõ. ſed goff. intellexit

7 .

negligẽtes priuatos in tota illavacacõe.ſ pᷣoꝛ opi· ve⸗

rioꝛ v ia ſi culpa ex delieto ꝓuemẽs prima elcõ

ne tm̃ pumtur.s.e.cũ vintoñ.multo foꝛtius hec erit cul

pa qᷓ ꝓuerit ex negligẽtia· eũ mimis puniri debeat ne⸗

gligẽtia qᷓ; dolus· S· e nichil eſt. de cri· fal ad falſarioꝛe·

? ¶ Aliã· eadẽ rõneidẽ dico in tercia vin quartaſi ſecũ⸗
dus vel tercius diſſentit renunciat moꝛitur vel occulto

ſuo vicio eaſſatur æt idẽ in vlterioꝛibo. Nõ igitur tẽpa q
dãtur in expedicõnibo ecciaꝛe vacãtiũ·pᷣmo dãtur tres

můiſes el eõꝛib ad eligendũ ·vel ſex hm diſtinctõeʒ. s· e ·

ne pꝓ defectu. deocel. Pb· c. i.· ꝛ uata foꝛma iſtius dec. ad

pñtãdũ datur tps ꝙ; citius fieri pᷣt. et adhuc. viij. dies
.· c. ꝙᷓ ſit · et. c cupiẽtes.ĩ phᷣ· et · E ceterũ · ad ↄſentiẽduʒ

—

datur vnus mẽ elcõ ſi litatẽ hʒ ↄſentiẽdi · alias quã⸗
tũ index arbitratur ad petẽdã cõ firmacõnẽ dãtur tres
mãẽlſes.s · e· qᷓ;ſit· ad ↄſecracõʒ alij tres · c · di. qm. er .· hexij ·
di. c.ñj. et ſi dʒ palliũ petẽ h̊ faciat a tpe ↄſecracõis infra
alios tres můlſes · c· di. e. i · In cauß autẽ regulariũvel ca⸗
thedraliũ·qᷓ ex immediata ſubiectõne vel appellacõne
deuo luũtur ad ſpᷣam · ſpua dec · m colai. S· e · cupiẽtes.·
f¶ Fraudulẽter· pone invltima die triũ mäſtu;

z dixerut

ſt. cũ iura ſuꝑ hoc ſmt va⸗
ria dubitatur interdũ·noſ

ere, * obtenta hiecẽtia cõ⸗
undi a ſuis ſupioꝛibo.ſme ſentit elcõm de ſe
frim̃ ↄhlo licẽtia dari poſ⸗ facte extn ſuũ mo
2naſteriũ non valet
oſenſus · et irrita ẽ
electio.ſcdᷣo dicit
ꝓꝙ ſolus ſuperioꝛ
ſme caplo dare pᷣt
oſentiendia trãſe⸗

unqdi licentiam. 8 ¶ Arbitriũ · depẽdet ex volũtate il⸗
lins cuins imperio nc.⸗
pH¶ Habeat. xi· qi · ni

—

pul c. ul. i C Huã. ĩ alijs & nõ

pʒ locu becoſtò. e ( Hupioꝛis:ſoliuſ eẽ ſme ↄuẽtu ut j.
ꝓx. Nñ · ta · debito moͤ et no p extoꝛſontẽ.ut.g··quo

Obtẽ? rũdãa. ad i ꝗᷓ de hns qvime: ve. c·i· Et nõ ea

ſũ im quo nõ ſufficit petere heẽtiã nᷣa obtieaturinterdũ

ſufficit. ut· S.de reguł h. Sʒ qd ſi ſupioꝛ li cẽtiã daẽ nolit
Dixerũt tã. ct· G. s.· de renũ· poſt traſſacõnem . in pn· ĩᷣm
p ſuũ ſupioꝛẽ ↄpellẽdũ·n hẽat iuſtã cam denegandiꝗ · de
it᷑ pa. nullus.·ſi h inſtã cim nonopelletur.lxiij· di. ſias.
xxi · di · c. · et . i · S ꝙ ſolius pnᷣcipis pᷣuilegiuvidetur.
Syuare aliquẽ re ſua dicũt quidã p ſupioꝛeʒ papã intel⸗
ligẽdũ et ſic loquitur illa dec nulluſqͥ m papa loquit᷑·
m (¶ Nõ teneat · ſic · S· e. quoꝛudam.
n (Keligioſis men dicãtibovel nnBöö.
o (¶ Smtvaria. ꝙ eniſolus p̃latus illã dare poſſſ vide⸗
batur p.c.lviinj. di.c. i. ibi abbas loci de capło nl dixit · et
s. de renun. poſt traſlacõ em . ibi: et ſancti fridiam prio
re. ct. S. e.ti · q; ſit. ibi.ſupioꝛismil de caplo dixit. In vriuʒ
videb at ·s · de v. ſi. abbate · ibi · abbatin ↄuentui placuit ·
c᷑ et eſt expᷣſſuʒ de ſta.mo.c.n.ĩfi:a·xix:q inſtatuimꝰ.

et hoc ſm lam qͥ eſt ibi abbatis ac totius co gregacoiſ

Hßm aliã que eſt ſme ac.facit in ↄtrariũ· et pᷣlatus noßt
alienare res eccie ſme ↄſenſu caph·xij:qij· ſme· & nec p⸗
ſonas.cũ maioꝛ ſit alienacõ ꝑſone ꝙᷓ; reꝛc· ad idẽ· xij.qi·
ðpᷣcipmius. et hanc ſecĩũdam ꝑtem tenebat ĩo.lvinj. di.
prima tamen bic aprobatur non tam de iure antiquo
te hoe nouo · ob celerem eccleſarum expeditionem ·

l

ſe

ſo
eßt
wil⸗
ſe⸗
lt
quo
a
rgit
lit
n
jde
ſas⸗
Ntr

ut⸗

ſde⸗
it,e
ni⸗
Fiß
utt⸗

i
ößt
leb⸗
or
1
l⸗
au⸗
m.

a (Tollendã. interp̃tatio tña declaricõ iuriũ ad eũ ſpe
ctat.xi · q:i. Eex hns · de ſen. ex. inter alꝛa · C. de legi. l. ul ·
et hab es etiã de hoe ·s · de poſtu · cci ··
b (Tales· lreligioſñi q̃ nõ hñt liberũ arbitriũ tranſeun
divel oſentiendi. ⸗pꝓlicatione huius verbi qð hic ha
A¶ Electi· ex multi: bes no· ꝙ religioñ pñt eligi· et dicã
J· c: ꝓx.

d (Electis nõ di⸗
xit eligendis· vn⸗
denõ valet liectia ad hmõi dubitationẽ tol
data religioſo ut cOWE—
oſentiẽ poſſit ele⸗ lẽdã.et ut oꝛdinac es er⸗
ctõi futuẽ vel ꝓui cleh axx ac monaſterioꝛuz
ſoxrnele:et cu in quibo tales electi exti⸗
conce 19. terint celerius a faciliis
valeant expediri decerm⸗
Hluse ensio mus ut ijdem ſuperioꝛ es
in abbats engi n6 ſuis irrequiſitis conuen⸗
pt miñ ſit expreſſe tibus electis humſmodi
ꝓpfeſſus· ad disn ↄſentiencha trãſeũdi libe
n ſeeulatter regu ⸗ M dare valeãt facultatẽ.
lari eccia talis eli⸗ VBllus religi⸗Ldẽ
gi potentt · hoc di⸗ ſuſ adabbatiã ſeu
e derlart n latura ſue vl alrenus re
cũ cauſam et repro ligiomis de cetero eliga⸗
bat qð no.naſo · et tur miſi antea fuerit oꝛdi⸗
2hoſt. s. e· etĩ ma nẽ regularem expᷣſſe ꝙfeſ
. ũ. ba . „ „
Se Pirt er ſuſ. qð ſi ſecus actũ fuerit
gof. et ab · in dee · cũ eoipᷣo irritum habeatur.
cãm. In ſecũda ap⸗
probat qð no.ᷣ.
de ſta. regu · qðᷣ dei
timoꝛẽim magna

glo.cõpoſto.s · e.cũ cãm.ẽt hoſti dev oto.pꝑ tuas.
PC¶ Drelaturã puta pᷣoꝛatüũ guardionatüvelmagiſtra
tũ · ſjm ꝙ din erſa ſũt noĩa tali pᷣlatoꝛe quireligions pᷣ⸗
ſunt ut.sSe.quoꝛũdã:ad idẽ.s.e.fundamenta ſeda ho
die m admimſtracõmba⁊ pᷣoꝛatibo etiã mamialibo ha

bet h̊ locũ.ut in cle · de ſta. regu.ne in agro. Eſane.

g ( Alterius.hodle religioſus eligi nõ poteſt ad pᷣla⸗
tura alterius religiõis vel habitus.p cle.e.t. cum rõm.
hbEli gatur. eligẽ tñ p̃t ſi tacite ſit ꝓfeſſuſq.e.ex eo ꝙ.
m fi. er. c. mdẽmitatibo·in pnᷣ.Nota expᷣſſe ꝙ monachuſ

ctionẽ poſtulabitur.ſme ſuperioꝛis enĩ licẽtia qui eam

dare poſſit nõ poterit ↄſentire.s.c · ꝓx·pꝓ qð idẽ ꝓbat᷑
et p dee · 8.· e · qᷓ; ſit· et · · e·quoꝛundã.de hoc olim opmo⸗

nes fuerũt · et tractabãt dehoc Innoẽ· ethoſt.s.ð vᷣnũc̃.

poſt trãſlacõʒ·de voto ·ꝓ tuas.ↄpoſ.s.de poſtulac.c.i ·
gar · .. e· q;ſit · et dicebant quidam quibo fauebat inno⸗

cẽ· et ↄ poſt· monachuʒ extra ſuũ monaſteriũ debẽ po⸗
ſtulari nõ ob· de· ꝑ tuas.vbi dicebãt abbatẽ electũ in

poſtulãdũvel ĩ epᷣm eligi poteratalias ex ſuũ mona⸗
ſteriũ poſtulari deb ebat· Alij dicebãt indiſtincte eum
eligendũ. Ad dec· poſt tranſlacõem.rñdebant illũ fuiſſe
poſtulatũ ꝓpter oꝛdmẽ ep̃alem.hodie tene eũ eligenð.
p hec ium· Fnon ſolũ ſecularis eligi non poterat ĩ ab
¶ Exp̃ſſe. batẽ.utS.e.cũ ad nram.Sʒ nec religioſus
tacite ꝓfeſſus· ut h.et ᷓ.e.indẽmtatiba · in pn · vbi in ab

batiſſa vel pᷣoꝛiſſa idẽ dicitur·et tñ p tacitã ꝓfeſſionem

bñ quisg monachus etvotũ ſolẽmſat .devoto.c. vno

rij ſecretoa ſigillan wolun⸗

non aũt ſolus habitus h pfeſſio facit monachũ. a. de

regula/poꝛrectũ· Calẽ auũt ꝓfeſſionẽ ĩ ſeriptis facẽ deb ẽt
ut obuier illis ſ poſtea reclamarent ꝓpria ſcriptura.xx
vi .ꝗq·i · omnes femine · i.q·vij.ſaluberrimũ.

k ¶ Nrritũ · olimnõ ert irritũ ipo inre · h irritandũ p ſen
tientiã · . e·cũ cam. I ¶ Nouicij. nedu tacite ꝓfeſſi· et mi⸗

nus ſunt obligati

nouicij qui pñt ad
ſeclin ᷣmeaẽ.i ap
Zer S Sh paẽ᷑at eos abſo lu
¶ Ad digtatẽ vo epalẽ „, tevoluiſſevitã mu
ad quã noucn eligũtur m⸗ tare ut ꝗ· de regul.
terduũ talẽ in ſecularibo vel nõ lali. m Che⸗
egłaribo eccis eligi mim⸗ ularibo. qn dicẽet
reg lar bi de ng u interdu cathedra⸗
ephibem Ndẽ. lis eccia ſecularis
Im ex pediat ↄcoꝛ⸗ ẽ·i · ſeculariũ cano⸗
dare iura uuribus et ooꝛuz ncte re⸗
B 3„. aris · vtroq; ca
coꝛrectiones ſi ſuſtineri Ritacite Pfeſus.-
valeant eiutari · dec retalẽ epm · eligi poterit
felicis recoꝛdatioms inno⸗ 6 r er aie
—.. 5 . rali reglari eligi⸗
cẽtn ſeerendcteſſoen uarno bfeſſuon
noſtri · que innuit iib ea alijs no. put dixe
foꝛma poſſe in electionby rit lau.vinẽ.tan·
opronntti · ut ↄpromiſſa⸗ Sofet cõpo ſtula.

m pᷣdicta deẽ. cum
cauſam.j.p excellẽ

tatibo omium imquſitis il⸗ tiã epiſcopalis di
lũ m quẽ maioꝛa ſamoꝛ s &n olnle
õ .—11t t eps etiã ſecula⸗
capituli conſenſerit elige⸗ ris immediate p⸗
re teneantur · declaramus ſit monachis · et p
batur idẽ.s · de m⸗
diẽ · cauſaz. . ne ſe⸗
de va. c. i · vbi mõ⸗
ſterium erat vmtu

cathedrali ecẽcie. foꝛte ſeculari.tñ tã· et gof · ibi dixejĩ̃t · q;

bathoĩeñ.cath edralis eccia ibi erat reglarisſicẽ̃ et mul
te in anglia·ſed hᷣ·ibividetur tenẽ cõtrariũ ĩ tercia glo.
vnde im ↄoſecracõe religioſus dicitur·et religioſioꝛ ab⸗
bate. et ẽus monachos ad ꝓfeſſionẽ recipit ut abbaſ
in aut·. de ſanc . eis · Cinbemul. et facit ad hoc ·s· de vo.

et vo · red em: ex multa · et qꝗð no · de capelł.mo.c.ij.

m expediatfoꝛma electionis tradita pꝑ dec· s.e.
ũ dilecti · nõ ẽ ſblata ꝑ ſequẽs conciliuʒ · q ꝓPpter.

boc dicit Et nota ex hoc principio in ſpiciẽdũ quid ex
pedit · de pe · di · aliud . xi. q :i:aliuds. de vo· et vo · redẽ ·
magne.et ꝗꝓprie expedientiav tilitatẽ reſpicit · ut ibi pꝛ·

o¶ Zuſtmerivaleãt · rep̃ᷣhẽdũtur hic illi qui volũt ſu⸗
ſtinere iura que pemtus ſũt coꝛrecta vbi ergo apparet
de coꝛrectione nõ ſuſtineãturalias ſuſtineãtur.ad idẽ
·C. de mof · teſta · ſi qñ. et · S· e· eccia vña · ij. .
p Deetalẽ. S · e t· cũ dilei.· iſta partim ex ſcrutinio · et

q ¶ Inquiſtis.eſt ꝙ& foꝛma?: pt ex ↄpronnſſo.ut h̊ pa

tet. ſed pncipalins dicetur iſta foꝛma cõpromiſſi· ſ̊ de⸗
termĩati · Et ſi bñ adutaturiſta hodie ẽ melioꝛ et expe⸗
ditioꝛ foꝛma indicõ meo quã hodie habemus non enĩ
volũt canonici hibere ius ſuũ in alios tranſferre· et daẽ

illis ptãtẽ pᷣficiendi pᷣlatũ.p foꝛmã ſcrutinij graue ẽ ꝓ⸗
cedẽ. nec oẽs bñ ſciũt illaʒ ſuare imoꝛ b om iuriſte pra⸗

ctica ignoꝛ ãtes in ea deficiũt exp edientius ergo uabi
tur iſta foꝛma. r ¶ Capituli · nõ q ſecus ſi diceretur de
maioꝛi pte ęligẽtiũ· et ↄpro miſſarn illũ elegiſſent quem

maioꝛ pa mia nõ m ioꝛ capl nois ſ· q; tũc elactio eſſet

. 4 S

nulla.s. e. ſi cui. cprer. vierbat enĩ quidã:q; foꝛma
a ¶ Cõ cilm.s.eæ illa ſlata erat ꝑ dec. q; Pter. et H̊ vi⸗
debatur ten ere hoſt. in pð.dee · in pnᷣ· qui dicebat diuer⸗
ſas elcõmim foꝛmas· ut.s.e.cum dilciet pᷣterea.ibj tres
tm fome vel m alios due apꝛobanividẽtur.et pᷣterea

gocio elcõms. iuxta p̃dic.ↄſtõem.&et facit ad id qð dixiĩ

K ¶ Hac de cã· ſi & facta inſtructõne fimto Algloſa. ij.

negocio ſola volũtatevel pro alioꝛe ſuoꝛenegocioꝛ ex
edicõe maneret in curia.tũc ceſſabit pᷣulegiũ hoc. et ẽ
uic ſile qð dicit lex · ꝙ nõvere reipublice ca abeſſe di⸗

ibi de:· alhter electõ fcã nõ valeat· S ed ↄotrariiverumut

Hic vid es · et prete⸗
rea iſta ẽ foꝛma co⸗
promſſi· ſed eum
certa determna co⸗
ne. ut. g.· dixl ·.
b ¶ Gt prius:i· ſẽ
poterat ante ocili⸗
um. qꝙ gptcõciliũ
tn dee · fuerüt eiuſ⸗
dem auctoꝛis.
m nõ dece⸗
t· accedens
ad ſe· ap. ꝓ in ſtru⸗
endo nego cõ elcõiſ.
p deẽ · cupiẽtes · eun⸗
d Hac de cauſa ſtã⸗
do et red eundo ĩte⸗
gre preter quotidi
anas viſtributio⸗
nes pcipit fructuſ
bñficioꝛe quos ꝑ⸗
ciꝑpe poſſſ mipſa
eccia rendendo. Et
nota ex hoc pn ci⸗

pio in ſpici quid de⸗

ceat qð ꝓprie hone⸗
ſtatẽ reſpicit.s · de
vo.et voredẽ.ma⸗
gne.nec em ẽ hone⸗
ſtũ officiũ ſuuʒ ali⸗
cui foꝛe damnoſũ.
jij · q: iij. Eitẽ ĩ cri⸗
nmnali . v. vẽturis·
.s.·de ſe& p. ſtatutũ.
in fi· f.de furtl.ſñi ſ⸗
uus communis.ff.
ad velleia.l.ij. Ci ⸗·
LC.de admi.tu·cum

abrogatã nõ eſſe ꝑ ſubſe⸗
cutü ↄciliũ gnale . imo pᷣt ĩ
16

1

ip̃is eleckioibo ut ⸗
cedi licite ꝑ cande M ce.

noſiitʒ Natuimus ut loij qᷣ

„ D „
iuxta oſtõem ſelicis recoꝛ

dacõms meolai e. iij pᷣ⸗

deerſſoꝛis nri ſup boc edi⸗

talad aplici ſedẽvnerit.
eã circa eminentiũ elecłio
nũ negocia inſtructuricũ
tales ecciaꝝ ſuaꝝ ꝓſeqñ
tes vtilitatẽ cenſeri debeãt
reſdenteꝶ fructus bñ⸗
ſicioꝝ ſuoꝝxꝗ obtinẽt m
illis eccijs quaꝛxn egocia

cſequũtur. et etiaz alioꝛꝛ/

qs recipentvel poſſent re
cipe in dictis ecẽijs reſs
an tegre quotidiamſ di
ſtribucõibo dutaxat e te

ptis rcipiãt ad ſedẽ ꝗpter

m non deceat ali⸗

citur is qᷓ ꝓgprij ↄmodi cã in leg acõne ẽ.ff. ex quibo cau.

eavmien do eãdẽ· ibidẽ
hac de cã moꝛando.et ad
ipᷣas eccias redeũdo ac ſi
pſonaliter ĩ eiſdẽ eccis re
ſiderẽt/ nõ obſtãtibo qᷣbuſ

ma ·. l. nõ vere · ſed

p oſtea exq redire
mceipet opetẽt ei H
p uilegiiũi.redit eni
m itinẽ qð ob hãc

Cãm fecit · et eſt ſile

Huic qð dicitur de

telte. S. e.li.de ſep.

ſtatutũ.in fi cũ ſuiſ
ↄcoꝛ ·

libz oſuetudibo vl ſtatutiſ 1CEortus. puta
puilegijs ꝗbuſcũq; per q ꝓeſt ſtatutu oſue
Pmſſoy e 6 uo⸗ tudo vel puilegiu
P ercus poiz que in eccia q quacũq;
modolibʒ imꝑediri. Lde. de cauſa quis abſit
eo qu otra electũ etiam ñ tilitaten
.1 Pi. eccie ꝓſequatur uᷣl
eſtulai ſuch . pcipiat · Rnid ſi
moue uad aliqua dig⸗ talẽ conſuetudinẽ
tateʒz inter cetera que ob vel ſtatutu iuraue⸗
icit euidẽtem notoꝛiũ ſeu ſit. no eredo tec
e r. jig. ſ. lo cũ habeat h̊ pri
ccaνWn+waανπaαsρ leu uilegiũ · ꝙ iuramẽ
mamfeſtũ ſciẽtie vel aliũ tũ illud ſeruari po
pſone deſeckum oppomt . teſt une piculo an
P., mes⸗d mrlumn.
ipius defectus oppoſitio vẽo. et hnoͤ diſ
vel eius qualitas neque⸗ penſat otra iuram
unt poſtea reuocari. Cum tuũut · · de ſy pt· cũ
enim opponẽs ſi quod de nliguibocm ſyis
dfectu oppoſiit hmõi de⸗ ſit ſtannu vel oſi⸗⸗
ſtituiwritate ↄti gat a pſe etudmẽ qð eſt prĩ
cucõne cauſe debeat oĩno cipale. orgor inm⸗
mentum de illo ſer
uando qðeſt aecel⸗
ſoꝛinz. tolle en im⸗

ſtãtiã.s.de iutiur.

quidam .s.de fideiuſſ puenit · eum ſi. .
d Juxta nota q p hãc lñʒ dic ꝙ ſi tlis ẽ caſus qm⸗
ſtruẽs vadat.non aſtrictus ꝑ dec.cupiẽtes.puta quia
nõ eſt eccia cathedralis nec reglaris.vel ſiẽ talis appel⸗
latio vel nimediata ſbiectõ · nõ deuoluit hijs caſiba. cũ
cũ nõ habeat locũ dec· eupiẽtes · &nec iſtius dec. puilegi
um ·ꝑ iſtã lrãm.et ↄcoꝛ · qð dixiꝗ/e.ſi poſtq;.ij.Neñ.
e¶ Cõ ſtitutionẽ· S. e. cupiẽtes ·
¶ Helſidetes· ↄcoꝛ. s· de cli · nõ reſi. ex ꝑte.
g CReſndẽdo·pone pʒʒ eccia boñ puilegiũ ꝙ canomci
ipᷣius ecc̃ie pcipiant fruetus bñficioꝛe ſuoꝛe qͥ habẽt in
alijs eccẽ̃ijs mn boñ.eccia reſidẽdo· vel ppʒ ipſe qui vadit
ꝓ inſtruẽdo negocio uilegiũ ꝙ recipiat fructus tles
.Ss.de ſꝑ p.c.ul:ho s iſto caſiu pcipiet · Hvult dieẽ lma.
hp¶Exceptis:q nec dãtur ſtudẽtibus in theologia.s.
de pb.l. nec dãtur pᷣſentibo qui nõ mterſunt hoꝛis cano
nicis · S. de cli· non reſᷣ.c.vno. et lʒ iſta ↄſtitucõ fingat
ip̃m pᷣſentẽ nõ fingit ipᷣm diuinis offic ijs intereſſentẽ.
habeat & quod pñs hr̃et qui diuinis officijs nõ inter⸗
eſß. ut in pðᷣ.c· vno.qð etiã ẽ contra · cũ dicat. diſtributi
ones quotidianas ↄcedi hijs q ꝓſequũtur vtilitatẽ · et
ibi ſoluitur. i ¶ Propterea.nota legẽ ꝓ inſtruẽdo ne⸗

cum contigat · et qd ibi no. Hec deè· bñ facit ad queſtõ⸗

nẽ de qua querebat olm gar. in deè. cupiẽtes. an due p⸗
ſone de oponẽtibus q vadunt pro inſtruẽdo negocio
ad curiã deb eãt cõtribuè ad expẽſas.fiat qð inter eos
ↄuemt · ff. depo. l. i · Eñ cõuenerit · Si mi erat ↄuẽtũ dice
bant iudicis arbitrio relmquẽdũ pẽſatis laboꝛe ⁊ facul
tatibo mittẽtiũ miſſoꝛ.cũ iſta dee· P uil egiet eos ĩ fructi

Bus pcipiẽdiſ. Satis arbitrabitur index eos coferre de⸗

eo qui cõtma. Is qui oꝓpomi euidẽtẽ de⸗/ ¶ bere.
fectũ ſcĩe vel pſone cõtra ꝓmouẽdũ ad aliquã di⸗
gnitatẽ·penitere nõ p̃t: cãʒ reddit. m ¶ Dromouẽdũ.
iſta g tria ſũt pia.ↄcoꝛ.s.æ. ut circa. Et nõ diẽ digtatẽ
ct idẽ diẽ · g .· e. ſi foꝛte · et dẽ ꝗ. de v. ſi. oſtõʒ. p qð aꝓpaẽt ꝙ;
dec.illa.ſñi foꝛte · nõ hʒ locũ m alijs bñfieijs ut ibi dixi .
n ¶ Mamfeſtũ. iſta enĩ quo ad caſu nỹ̃m ſũt ſmomma.
et idẽ deñgnãt. ut . de v. ig. o ſtõʒ. o ¶ Gel eius quali⸗
taſ· hoc vult dicẽ. is qͥ oppoſint foꝛtevult obiectũ reuo⸗
care vñ cü oppo ſiiſſ euidentẽ defem ſcĩe vel p ſone dicit
vult mſtare alijs obiectis ⁊ recedẽ ab jillo:vel nõ re⸗
uoct obiectũ ſ qualit atẽ. vñ nune vult ſimplr dicẽ q;
Patitur defcmſ̊ reuocat id qð dixerat ꝙ defcũs erat eui
des · iſtud ẽ reuocare q̃litatẽ tm.et neutrũ p̃t ut h vides.

dirj
lii

b ¶ Pefeciſſ · S · e. ti. . i· Dus detrimentũ j. de re. iuů ⸗

Wataiaace foꝛe. ⸗cæat mutare ↄſiliũ ĩ alteri⸗
¶ Pemtere ut ſie ſibi nõ li

re · int. ꝙ ſemel . mi in caſtbo m quibus iura pemitẽtiaʒ et

variacõem admit
tũt quoꝛũ aliquos
ibi nota · et eſt ſmmi⸗
le huic . S.e. ut q̃s preſsz. 1; R.
duas Quid dices rluha vunitipina
pone ꝓmouenduſ . inꝓ bacõe omm queo
õ vecerat defeciſſet · iuſtũ eſt
nens renuciet ob⸗ ,1 tre Snt
jectui vel qualita⸗ uewſc;ad oipoſionez
ti obiectus · in dex ean demꝙcec it. nequeat
non oſentit. nũq̃d in puui diciũ eius otra quẽ
oc poterit opo⸗ oppoſuit vlteruis pemtẽ.

nerns . er videtur ꝙ mr V t
n quos tosp Teog a Tae.
hibet · c· f.. de po elcoõnem epi que te

Qulan.l.quos p⸗ in pupillan cõſtituto eta⸗
erot .aoeopent te in tua eccia extitit eele⸗
electiombo exube eccie canomqcis non fuiſti
ret indicis officiũ ·
Ss.· de elec · eũ nob ·
olnm . cü ſi. In ↄtra⸗
müvideturp pbiirrrrrrrrrs
lmam que diẽ in p̃indiciũ eius ↄᷣtra quẽac.et qnilibʒ pᷣt

renũciaẽ iuri ꝓ ſe introducto.s.de regu: ad apoſtolicã.
C. de legi·q; fauoꝛꝗꝗ.de re.uir · ꝙ ob gram · ſatis videret᷑
x pᷣma ia.et maxie ea ratiõe· q; ꝓbetur talis obie⸗
etus. ꝓmouendus ſtati dʒ repelli. ꝙ ipe huic inri renũ
ciare nõ poſſit· cũ iſtud ius licet ei faueat ſi nõ ꝓbatur

obiectul: tñ ei nocet ſi fuerit ꝓbatũ:et ſic videtur renũci
are nõ poſſe huic iuri inuito udice.et facẽ̃ qð dixi.s·e.

ſi foꝛte. æcanomicus impubes ad electionẽ nõ vo
eo ' catus nõ agit de cõtẽptunõ ꝓfeſſi cũ ꝓ⸗

feſſis· vel ↄ uerſi laici cũ clicis electiõi intereſſenõ debẽt·
Emanauit prmũ dictũ addeelaracõnẽ eoꝛe que no:vi
cen.tã· gof. Gᷣ.et moderni.de eta.et qua ex ratione.Se⸗
cundũ ad declarationẽ eoꝛe que no·G. et mnocẽ.et hoſti ·
de inſleee. ij· et abbaſ . eet· ĩ gen eſ · tatibo ex Hhijs vulga
d (Epi. quid de inferioꝛibo dig/ ribus iuri b qubo ar
gurmus averbis ꝗ . de pᷣnil· ſi ppa. · rñſo.in fi.cũ ſi.vide⸗
retur ꝙ in inferioꝛibs ſecus.cũ ſi de inferioꝛiba idẽ volu⸗
iſſet mtelligiid exp̃ ſſiſ.s.de deẽ· ad audientiã. Contra
puto.cũ racõ·c.que ᷓ.ſequitur ſit gnalis.nec ibi repeta
tur de epo cũ dicit ad pᷣſtandũ in electione ſuffraguim·
atc et hoe bene ꝓbaturꝗᷓ·e·indemmtatibo · in pn.
e¶ Pupillari·qͥ ẽ in mare mĩoꝛ·xiiij.anin feĩa mĩoꝛ xij.
nec diſtigunmus. an malicia ſuppleat · ſicut nec in fim⸗
engda tutela.C. qñ tu.uel cu.l.indecoꝛę · inſti · quibꝰ mo.fi.
tu.in pnᷣ.licet ſecus m mr̃momo . ut.s.de deſpõ· impu.
uberes ubi de hoc.adidẽ ꝗᷓ.e·indẽmtatibo· in pnᷣ.

Qua ecc̃ia.nota ꝙ minoꝛ.xiiij· an. ð᷑ꝛ iqoneus ad bñ
ſiciu.etiam ad canomcatũ cathedralis eccie · de hoe . g · de

pben.ſup moꝛdina ta et.S.e.li · de Re p. ſi eo tempoꝛe·

g& ¶ Cõtẽptuqð alias caſſationẽ mducit · et plus in ele⸗

ctiõe nocet. qꝙᷓ multoꝛe ↄtradictõ.s · e· venerabilis · et. c.
bone⸗ 8 ſeripti · que deficiẽte iure ſepᷣto allegari pᷣt

i ua⸗ pe · S. e ut quis · lex enim ẽ ome qð racõne cõ⸗

atiomſ· ½. vin · di · fruſtra. et · ix · di · ſana quip⸗

ſiſtit.i · di · conſuetudo.et ſeneca: Si vis tibi omnia ſbice

mutare · cũ ſuis cõcoꝛ:ad
idẽ. s. de elec. publicato:nã et qð ſemel placuit nonpᷣt
amplus diſplicere· ubi verſatur alterius intereſſej. de

re.te ſubicias rationi.

7
.

ſubicias mtion · Ete coꝛ. viel. ex pte . d
k Miſerecde · ii. · viij · Etria?·fal . mo.l· i. er p Hane ljaz
dico idẽ de furioſo/ p pᷣdẽm. Etria · et · xv.q.i.ne jtaq;·

de ſuc. ab intelt · eũ dilcüs · ff. de iureiur.l.illud.cuũ nec ta⸗/

leſ mrmonmiĩ earnale ↄtahẽ pñ̃t · de ſpoõ· dileũs. xxiij. q.
vnj.neq; furi oſus.nec religiõʒ vouere· de regula.ſc.j.

¶ Zuffragiũ. ff.
iur immun. l. ij. E.
H HW mnprb enas Gr di⸗
admiſſus de een BSeis videtur eũ qui
riaut elconem eandeʒ in⸗· ſtabilem mentem
pug narę non potes · cim nondũ adeptus ẽ
tam iuris i raioms exi⸗ Ihterpuleglam
ſtat ut tales cum diſereti⸗ę nũ iumtractare.C.
one careant ad preſtã duᷣ de teſta. mili · l ul ·
in electione ſuffragiũ nul⸗ Lt minoꝛ es ſp oꝛtu
. E curionu aca
latenus admittant n piat.⸗kuſfwagtü ca⸗
eccns quoq; regularibuſ men int alios nõ
vlm on aſterns hin q non ferir. Ft decur.
ſit taate wl expſſe feſſ cc ar ſ gemerps
no debẽt cũ ꝓfeſſis wel gu⸗ det veniam etatis
ſi laici cũ clericis elcõmboy minoꝛib nõ vide⸗
mur oceſſiſſe ꝙ ſme
becreto alienet · vel
