IAatinoꝛe ut au guſtim.iero.am bro· et greg. xx.di.de te.a. de capel.mo.ex pte de excel. pla. e. vno. et. xxv. q. *
nbellis· xv. di· ſancta ꝗ. de reliquijs. c. i. Fpta ct.lomes.q̃ eſt.C.ſi ↄtia ins vel uti.pu.:.ul. et
☛●
. △ S

. 5 e, ſee e. 2 , e 1. „ ne, »ſas 5) srie 1 b= r e⸗ Nr, gr
α☚ — de⸗ 2 ⸗ ob. R. „ . 2 3 £ 2 ee⸗ 5„ r 2 V 2bP S ESe Deelnr Trc 3 Srr , PDeE S A ϑ
PeE . 19 Fo 0%°2 ⸗ 8 E ee , Be n h e
„, Swe, e . K ir „ B⸗ſ pe e S eee Sr „ 5 P E
*K⸗ — Een ie D e u 5 r— er en —R]Raerrrrr S lpr
2 ₰R̃SN EEEE N M — N ſ ri be uEn N. O2 S H EH g rr re re H2 . ee 4
6 —„. . eleNWr . 4 2 , „„ n 3 . *, 9 oHh 4
d 6 A2 12 5 ☛N 2 V 92 - y NPE2 N* P= ð X ⸗ ARE r. ð 4 9 yp hrerrne DBr = 5 4. 4 4 ℳ06 — 9 “
3 1 6 5. , D 37 4 5„ 2 „2 , e SH,S 4 N„ „ 6 .* c tr “ 2— 4- Pes ,, 4. 5. /5 9 4 ſir ., 2 PriE e 1 õ “
„ „ 1 A. 2 EEE 3 7 Sll . . H — . . 3 . . . „ — 2 . ₰ — . . 4 52 4
. 2 èäl D e , er, S . B , P Y ru e e —* rer , r I.
S er . r r. EO 2ðð ſ. * . r w eY „* Art H— — S? , SE . 8 . . . .
7 =DD ali⸗ 8 hec dicit decretalis · Jo. an. D
e etq zum nonelſe aen de re⸗ alias ſecus her dicit
VPide hoc dic p̃dieta ium non eſſe cõtraria Naenter e ¶ Ig noꝛare S. ut ec. benefi· ut noſtrum.
EFfrip tis datis ↄtra legẽ lo quutur que no valent ſq; ↄſuetudimibʒ et ſtatutis · err
õ . eie ime cũ ibi cadit erroꝛ fa⸗ f ſis ſchoſue cöſi önabilis ſit. necne.
eis fiat mentio delege et max me cuibi cadit erro tol⸗ ationabilia utrũ cõ ſuetudo rõnabilis t. neene. “
iuil ut im. c. nonulli h de ſcva lege lo quitur. que pma tol⸗ relmquẽdũ eſt indici cũ nec certa regula tradi po ;. ym
AAitt directe ctraria h de illa n ſacia mentibne ool qu no in ſuͤma de oſue. E quid ſit ouetucko . v. D
„ iteſſe ratio · q; maturius et deliberatius fit legisegnan 2- 4 cõ ſuetudo eſt uſus /et bñ dicit rõnabilia · qhoc ſo lũ qᷣ
1 gatio ꝙᷓ ſ pti cõceſſo · Ad hoe · s · in ꝓ hemio huius li⸗ . rõnabile eſt defen⸗ .
„ 7 briad fi. In ſapto vit cccia xxiii-di.
EEtia dicimus di c · ul. et · lxxxi.di.ſi
— ſE A r ſ S iſi zna⸗
c. Taſe entia neinams quna tamen locoꝛvet pſo⸗ ligitur nen deroga⸗ bits aut fnercie
leret ſeptũotraius ſn,,ſa riſj oſſiontait Fre. Dem. „,ne pone exempla
am bein cts nan ſuar . T aian pieulis ob⸗. zr oeu e n r
rns notatur 6pri nesft ſtatuta cũ ſint facki Knetiie pſtatata e⸗ H. iij /s. de ↄ ſie. cum
nmnag facie ſumit et in facto oſiſtãt pᷣt ꝓba uetur lentetnplta kasl dilcũs /et facit qd “
— pimportunitatez 1L. En orũcũq; oꝛdĩari la Dicã ꝗ.. de elec · ex eo
PPpnmnpoꝛ piſ du tů quorucuq; o⸗ 3 x
r obtentü vu expe. binterngnozae n dutn s c aninolumus ignor vi
EEcari ſolet ſe da iun⸗ lſut ronabpes oe tis g „m ea tia iCCxpſſe de co⸗
ko Inaut. ut mulli ſe nouiter editã niſ erße vimgw⸗ ſie ſupĩa ſue. c · i· et · i de elec ·
6 = Tr , 2 ie⸗ hec voro ſ eatur mipbano intel cralla no uerit a E(E. ſepe · et · c. cũ nõ
Madu e caueatur mipa no mtel/ Wiepe⸗ et c.
ubemus. tm aut ißan ðððBUMWã teceat/ in quibo re⸗
. 2 NA 4 indicib⸗ · Coẽs —— 7 1„ . . . . . Uuocant Ar etia Pm⸗ .
22 ,. Seailt et ñ Reptũ 4 legia et ſtatuta de

5 — & „Eοdit aliqud ortateeee . de quã ᷓ de pe. et re. c. mde bi⸗
n as kann lcomutde noms p⸗i at dieenan uilegii elennsſeeepno r eenn un Fto neaenen es
— , „ f. „ . ₰ .„. 5 . 2 * 6 „ 4 — 82 . 1 —
uulegia de v. .3n, N.l. virduo ſemeto⸗ ink‚i. Petztia exsla cu illan eſſent rona bilia qd veru pt vi
aneiiſor v gmnguland, no N I cihodie m ins veſiſtit bes exi pla ve cra:c daut kn cni
er I es*, ie ut jbi penul. zmgillarnoſn E r ie in. di⸗ mcle ;
—E . dic ut bdim. 0 P 32 E e, ero are⸗ ↄtm. H. de ſepul.viola.l.inj. anr⸗ n cie
2ðèGUB 24 5”e H Nalex multis modis intelligitur. ut ibi noet
Loollit noua oſto pncipis V Eͦ . ibe Sʒ inquãtũ dicere vid eturqꝙ oſue⸗
Euu lz lex nõ heat locu bonon/ U; EE iCi o/ intendit/ut no. G· ſe intelligerẽ illã le⸗
AAAioie anh6. e er heen die kaeaan gens weieimſtn P toralis in glo iimfiuc loiucb an
5 1 . C. 4 4 . . 2 1 — .
=è 6 cpurop Pae lram termiatã qõnẽillã qua queritun an C probatur p hãc dec reprobatur aũt h opio hoſt/qiu cõ
ur ius oↄie pone in termims dectal. de eta. et qua. Pre⸗
ͤ 1 rrea que quãtũ ad pᷣſentacões pronoꝛ ẽ Hodie reuo⸗

. 2 15 —„ cata p dec qᷓ. de inſti. c· ij/ nuquid et ſublatũ erit ſtatutũ e

—

pec dec᷑ edita fuit ad declaracõnẽ H. ſpãle⸗
Adeè. de ſen · ex· a nobiſ.j.et eius ꝙ ibino · Et euis ſut
duo dcã mũ ꝙ; ſtatuta oꝛdmnarioꝛenõ ligant ꝓbabili⸗

aole nef augerneer ee aisnrtien leraietiee oirtehnse
2 Ann bgm dee nſ romana ct cezi git ad n(entẽtijs · que ligãt alamait locũ habeat pxima ma
A 13 vekter iifelicin, Dien ale ſicut ſublatũ eſt ius ↄue ita tio. idẽ in alijs enrerts ben e tpales infernie pol fe⸗
5o 68 4 “ Dr „ 72 „ „ — 1 2. . . 5 4 cgs ꝙ mmca pah tatuto no
⸗, De et ſtatutũ qð ſnnpliciter cõtinebat ius ↄũᷣe cũ illud non de dee · aboꝛ · fa · l. ul/ ubi habes ꝙ; P

. . nale . . uri in ia⸗ . ignoꝛãs. ſſcẽs tm/ ad h̊.C· de teſta: iubemus · in
it facti necoſiſtat in facto imo ſit iuris et ↄſiſtat in iu⸗ ligatur ignoꝛãs. ſſcẽs tm/ ad hᷣ.C de teſta i 3
?ä re et facit qd no:mnoc. et hoſti· et moderm ·s. de ſe p. c. fi et pᷣt dici ꝙ in hoc ꝓuidetur aĩaba ſaltẽ ꝓpter peceatũ

—

EEiubi no. de ſyp to vel uilegio að ſmpłr cotinet ius mobdientie qdᷣ eſt max imũ.viij.q.iſaõci· vel de hs

EE 4 e. . Por . jxit?“ ns nõ ert dubiũ ꝑ dictã legem.
r . 1 r 2ueſn eo Pilegior e apto Srefrai mend S ergoſlacuns mn ũ vel leguʒ
ütLiionéet ſi strariu dicemus“ otatià &αi gnaSo ergo lran Anonn vetaecg
Pr⸗ 1 ſumo pontifici tollendi iura in dioẽ.· ſuis ſtatuẽdo ſmmn⸗ . non loquitur que ab ommnſo ſar er cuno diri bben s.
ne ſſta e. equipat iſta duo ↄſuetudines et ſtatuta p ¶Oꝛdi- .8.de o ꝛ eſ kelé- a auob tmone,
emmmgularia. ßiam ſequétur ꝙ oĩm iuriũ coꝛrectio vel mi . ꝗq ¶ gsnoꝛãtes ↄtra.no.hm pde dec a no d ſetmoue⸗
2 iieiE tato eſſet inutilis dicam enĩ ꝙ licet reuocatũ ſit ins ců⸗: batur ex eo /q; incidebat in facti nbnnnn erqm
E 7muue tamẽ oſuetudo hſcripta qua ſu atũ fuit ins omu⸗ ca iuere phitafactdo ſet que debnemr nacc ebi
dve reuocata nõ ſit æadẽ rõne qua id dicimus de ſtatutt culpa pᷣ cedit nõ excu armetes 3 rrci oſt le.
Ed eſß abſurdũ Itẽ nõ poſſumus dicẽ ꝙ ſtatuta otinẽ rupma: que e ignoꝛare ꝗ Tali arti P„1tc.
⸗ Se. na ius ↄũᷣe ſmt ſmgulariũpſonaꝛ qð requirit hec dtee. i · de cle · ex. m aplice. Ignoꝛ atia & alia facti:alia iuris.

fſs ſ va tollit ſuão ſtonẽ qd eſt plus multo foꝛtius o ſiuris aut ↄuis aut ſm gularis·ſtatutũ eni epi ius facit

„

. ₰ — „ „ „ . — 2r= 1 — 2 . „. X 17 9 72 7* 1 — . .
V Ae ſtitu conẽ inferioris idẽ dicetẽ ad̃ eſt minus ad ßͤ optie inter ſubditos qð tñ noliar ſablliter ignor be⸗ ut
icit de f in. paſtoꝛaliſſubi ð ꝙ ſi dec. exuagãs ↄſonat 8 Statuto mo. epm facẽ poſſe ſtatuta ad idem chic.
iinri ain iudicari debz hm ip am · q; ins eſt Icẽ ergo dica 8. Px gen gde maie ope cuia vevertietlegatus in
mlocali ſtatuto ꝙ ſi ↄtinet ius ↄũe·ſublato iure tollitu ꝓuncia ſua. 8. de o leg. c ul. et D a tatuta ppetiia
“ ſtatutũ qð ius oũe eſtſ igitur o ſuetudo et ſtatutũ ſmgu etiam poſt obitũ ve receſmuti mana.⸗ Eraucant ub!
. laria ſint etoſiſtant in facto et ſmt rõnabilia nec expᷣſ⸗ t ¶ Comiſerint: ↄtra J. de ſen. ex. rom Ken en 8
ſe reuo centur eis nõ dero gatur x oſtõnẽ nouiter editaʒ dicitur ꝙ; ꝓ futuris ,lictis excomuicati rideb; o. .
——— e e e , hen, eX à2 e r P 1 1 e h er rereI . 4. in bo⸗ſ r e FE v eggan aeſ
erPſe, T.- 35 r. — Hr,O e . 35= d 2 2* 7 3, Cr Y. I. ſa 1. N-N. 2 ſ Br, d e N , — Er
„ 4 . è aſ Ade —oy - rrar. ☛RG †66 „ 2, 4 5 —JE 22) 31— 4 eELr4 7 —
R er e tet ei n r Ne m rn en er e , Tn e ſa e R A e r D
, o e 7 ere 1 o. 3,P, 3 0 gr 2 2-9 „ 7 r e - r . ved, . el ⸗
—, T,. rer r , P t 7 P Dd, onr n ſrr er , e aa „e!

èð è * Bre , 2 32 6 2 P
. . 7 . 428 – . — ð 0„α ℳℳ ◻— . . Er- — — “ 2 ☚ 6„ . * „* — 82 2
re 2 1 5 4 . 3 8 2K pbeS 13. e p q W UF d/ õ 9 . X P O Llg 1 „α21 5 g
E. ,‚ſt 2 E. *E *σ2 A = 3 * r gn, e

————— „„ rh, e e e e re. „d=er 5 —

— rKE rPr 9219 92 r SH 7 * „
. h M ſt 6*² g.. - o . ◻
, e 63 A Pſen, A . e h a o⸗
6 er P S „ — e E

tra hũc textũ notauernt in ſũma de ↄ ſuetu · Eet de vtute ·

r Je aſar oledP
dH H A, SGh S ſ A , bd e D A P I. A ee- te⸗ .·ͤſwre 1c, Sn P — 5
Sſe ſuſt ad pD A T E Ari o, c, O AAr de P 77. =

—

Y r, S r re e r ole e e er e g r de, er r E H Pt
Fos S i, wller 2= re — — e — £
. * * *°Ly, p“ α „ 7 9, 0 Gε — b' „ te a 8 en n

s

NE

5 „

ðð

cg.αι1

2 I.

de s. de mu tu · pe · c. i· de oꝛ. oog · cũ dilectus · q; hic eſſe nõ

r A

„

dus X ——— ₰μ – 3 — X 4 . 416..
EKptũ et pſonã repulit excõms vigoꝛe coꝛã ipᷣo delega⸗
Aret cõuentio eſt pncipa recõu entio acceſſoꝛu ſublato
2pncipali et acceſſoꝛiũ ᷓ· de reg. iut. acceſſoꝛiũ· eũ ſuis co⸗

α

T1

A-

ſi dieat excõico te ſi tale q̃d feceriſ qð ibi phibet/ aliud
Kamuen Haie fa cẽ excõicacõʒ fulminãs qð h̊ ꝑmittitui
Eg & en ex · a nobᷣ.j/ vel h ibi ꝓ hibeatur ferri tñ lata
eener ut ibi no. B. vel ſi dicatur cgiſtud omiſerit ſit pter

ritũ nullũ ↄtrariuqtðᷣ pᷣus dixi tene et adde qdᷣ ibi dicij
a (furtumquod o ρſ

— 2 xN Ar h g dh o oe r , bke . R dt ve r E e N e dee ut ſ⸗ nõvaleat
Auene inmito dño 1 ð Pr W r d er ,Kpi. nec peæſſuſ
mudulolaet am⸗ 5 2 „. R p ipᷣm Habitus ni
mo luerandi inſti. . SViane viſtopi auo õ no pore⸗, ñ impesratũ fuerit
de ob. q̃ ex qᷓi delic.· momesgqin furtü cõmſe⸗ atur mpune Meg. ix· 12 †Cſup ca excõicacõis
m pñ · et. furtum rmt excõmiũcacõms ſen Pſſo de hpt. H H E&ε vel awellacos et
aüt et .· C. placuit. tentia ꝓmulgatur ſubdi iure reſcriptu wl Pn Hiet in awr ſuninſ ⸗ .
et ꝓ hibitů etiã de i eius ſi , ſins 2„ .. u⸗ TEP. allegatis. In ſcðo E EE
ogo xiin a-v. iieius furtum extra iphus hHeeſſus per ihm raabi t qu poimpe
Penale et in ſcöa dioc. omittentes mmime abitus nonvaleat · l ab⸗ m tra cõnẽ excõicatul⸗ R
ꝓ hibicõe obtiner ligari noſcũtur· cũ ex ter excõmumcato ſuꝑ aliõ fuit locũ haby dec. we rr
ut no· xxxij q vi· MV 2 RE EO. “ J prudẽtiã.C. ſexta· 5„ P ,
quid in omibo. Magat coꝛã oꝛdia P ie ſnn
a (dyoceſm. n— MD rio.tũe tria tpa di⸗ 5 . E
qua tota uiſdictionẽ hʒ oꝛdinariã e in quoliber ipius ſtingue ym vetena inna nõ tenebat ꝓ ceſſus cũ ipo babi D E
loco nõ exẽpto p̃t ꝓ tribunali ſedere ꝗᷓ. de of.oꝛ.cũ eps tus /s.de excep.excepcõnẽalias no video quare ibi fie „ H
b ¶ Cãũ ex. rõ.et no·de omibo rõnẽ reddendã.qð dic ut ret ↄd emnaco exp enſaꝛe ſi tenuiſ ꝓceſſis ut etiam ibi · ⸗
8s· de ſp.ñ quando. vox lega· nouit · f.· de iuriſdicti· no/: poſtmodũ ſtatuit greg. in deriit huius dee / q; tene⸗ Set. ,
c ¶ Lerritoꝛu ſuũ· s.de/ om. iud.l uliet ẽ territoꝛiũ vm ret ꝓ ceſſus habitus cu excõ icato· ſi reus eũ ſcienter ad ⸗ =
uerſitas agroꝛ int ra fines cuiuſq; ciuntatis q; ab eo di⸗ miht alias nõ em moderna vero iuratenet ꝓceſſus c ⸗
ctũ quidã aiũt ꝙ mg atus eius loci intna eos fines ter⸗ locũhabʒ dec· Pia· et ſie nec coꝛrigitur nec coꝛrigit Si q⸗

rendiid eſt ſũmouẽdi ius hñt: ff. de. v. ſig. pupillus. E
territoꝛiũ .

e.id eſt ſme pena id eſt non parens ex eo
. n Par

(Impu- penam non patitur.
ſo mre, ergo ſme exceptoms ope et ſic falſam puto

opi:tã · et innoc.no.s ·de of · del · prudentiã · Gſexta· et BGᷣ.
H Pc. no. s.· e· ſuꝑ lr̃is. in glo.hic queritur.er guil.du.no.in
6 pe.ti.de Hpti pñta cõne · Eracoõne autẽ impetrantis ·˖ v.
R quid de ꝓceſſu · qui omes dixerüt q; ꝓceſſus ha bitus p
᷑AIllias impetntas ab excõmũicatovalet/ſñ nõ oꝓponatur
PE&αHxcepc- et hoc diro territus cũ ſup̃ dicti omes excepto
tã34. hãc viderint decſvndevel nõ põderauerũt hoc vᷣbũᷣ
oiß¶po iure.poſitũ in pncipio h vel hãc dec. putauerũt eſſe
. cꝛrectã ꝑ decpia:/qð nõ credo cũ ꝑs illa que coꝛrecta ẽ

roemota fuerit ut ꝗᷓ. di cam. a /bas et ſatis hic pu⸗
f ¶ Eptũ s. e. dilectus filius⸗/ to termnatã queſtionẽ
guna queri ſo let utrũ reus actoꝛẽ quẽ excipiendo cõtra

to recouemre poſſit et patʒ ꝙ nõ/ ſi enĩ nullũ eſt ſ ptũ

ℳ

coꝛðᷣ· Itẽ ca ↄuencõms et recouẽcõnis ſimul ſũt tractan

oſſ. Itẽ ouentio ẽ expᷣſſim recouentio tacitũ ſublato

igitur exp̃ſſo et tacitũ·C· ſi reus.vel accuſa.mo.fu.l. ulti
2 aafacit ỹ no. de ele · ain · qd a te · et h tenuit tã et B. Hx · in

qõne veneriali · que in cipit · actoꝛ ↄuemebat reum.

aceſſus nuguid e coꝛrecta eſt dec. pia j. de excep.
ubi ðꝛ ꝙ ceſſus hĩtus cũ excõicato tenet donec opp ona
atar exceptio et ꝓoſtmodũ ipᷣo abſo luto reaſſumatur
eauſa in eodẽ ſtatu. So.nõ ẽ ooꝛrecta imo potius coeri⸗
geretur iſta p illã eũ illa ſit poſterioꝛ: eſt enĩ innoc.iin.er
hec greg · ix. · ti · ꝓx · c · i. H̊ neutra p alterã coꝛrigitur· ſ in
diuſis caſbo loquũtur nota p̃ mo igitur falſaʒ eſſe 1

monẽ modernã.ᷣ.no.in dec.pia·in glo·ſ̊ mirũ et in pdi
eta dec· dileũs.in glo.ſc viðꝛ· et in det᷑. de of. del. prudẽti⸗
am. in glo · ſic vidꝛ et in glo · ſecus eſſ. in qiubo dixit re
criptũ ab excõicato impetratũ valerepoſt ſuã abſolu

alinds ferre in aliuẽ exogis iſam p ſuhmo telietot

pe S. t D —AX 00 – Farr ee Gon „α
j —ñäs . —
eſt contrectaco re byS/ ſ/ = P P ſ

r, — H Karg g.:Der AWapr.]

tionẽ e vera ẽ ipſius opi.ãtiqua: ut ꝑ pᷣdeãs glo.axpa⸗
ret. et de eta · et qua.cũ bone/et de cle . ex · mi · ꝓpoſuit. Cir
ea hãc igitur materiã ſic diſtingue aut excoicatus ma⸗
lioꝛi agit coꝛã delegato aut coꝛã oꝛdmario. In p̃ᷣmo caſu
ſubdiſtin gue p aut erat excõicatus tpe imp etrati hep⸗
ti aut poſtea ſint excõicatus Inpᷣmo caſu ſubdiſtin cti
onis lo cũ haber H

2

ratur que ſit rõ diuñ iuris et dicatur ꝙ excõicatus impe?aſ⸗
trãs pecauit ſein gerendo ↄunom hoĩm.nõ valet hec re

ſpõſio cũ eadẽ rõ ſit in oꝛdiario· Si dicatur ꝙ hec ſit u⸗
tio · ꝙ N ptũ mp etratũ fuit tali veritate taceita qᷓ ex-pſſa
literas no habuiſſ. nõvalet etiã hec rñſo.q; tũc ſ ptuʒ
habzʒ elidi exceptiomis ope:nõ ipᷣo ime.s.e.ſup lris/et
hoc notat bnᷣ:s·e.ad audi entiãij vnde ſatis mmãdum

viðꝛ:ꝙ ſi agam coꝛã oꝛdinario:tenet pceſſuset ſi ab o

impetro delegatü nec ſeptũ valeat nec ꝓceſſus q pᷣt eſ⸗
ſe rõ/ ꝙ iuriſdictio delegata ſumit mitiũ ex pſona agẽ
tis et im petrantis · et ideo cũ vicioſũ fuerit pncipiũ·i. q.
i.pnᷣcipatus/nec ᷑ ptüvaleat nec ꝓceſſus. Oꝛdinaria
aut iuriſdictio ab actoꝛe agẽte nõ incipit et ideo ibi ſe⸗
cuis Itẽ iuriſdictio oꝛdinaria fauoꝛabilis extraoꝛ diaria
odioſa:ut.s.æ·ad hoc· Itõ qñ ꝓceditur cꝛã oꝛdmario.
vel deleg ato impetrato añ excõicacõnẽ ẽ in aliquo quid
imputetur reo. quidexcoõicacõne deb ebat excipe ſi ſce⸗
bat alias inueſtigare deb ebat / ̊ ut plurimũ deleg atum
impetrat actoꝛ: abſente reo et ideo nõ valet inpetracõ
nec ꝓ ceſſus habitus ip̃ᷣius inpet racõms vigoꝛe ut ſ.
Hijs ergo rõnibe et excõicati odio ſpãle dicatur q m
caſuv eritas ſuppreſſa ipᷣo iure viciet ſeptũ et p ceſſuʒ ha

bitum per illum. ansioe: excõicacõne. S.de excep ·
hb ¶Excomücato.⸗ A no bis ꝗᷓ:e.ti·pia.

¶ Mioquid ſi exeomiũcatus impetnt lĩas inqinſirõſs
notauit gof·de of.del· prudentiã.in glo.colligitur.q; bñ
valent lre · et hoc ideo quia fama ibi habetur accuſato⸗
ris loco ut.s:de accuſa:qualiteret lic pmouẽs meptus
apareat mchilominus valet Nptuü et ꝓcedetur p jllud
de accu:cũ opoꝛteat ubi idẽ tenẽt innoẽ. et hoſti/ad hoe
qñ excõmucatus ſo lu mimiſteriũ pᷣbuit nec noĩatus fu⸗
it in l̃is idẽ guilłim ſpeẽ̃.de inquiſi. Ei. v. q̃d ſi m ſa.all.
mno. et oſt. C. de Pci ·mpa.of. l. i. et · l. vmuerſis. et. ff · de
inof . teſta · poſthumus. Ci · et. l. ſi ps · Eul/ nõ eni refert
ym eos a quo et quo tpe fuerit nuciatũ.ff. de peti.here.
litẽ veniũt: a quo⸗etff. de euic.ſirem · Eul. Per hanę
liam credo ↄtrariũcũ in odiũ excõicati ſit hoc mductum

—

—

bitrariaq eque reſtrñgi potuit ad plus et minus ſpol⸗ .
ſet reddi ſimilitudinaria quã habes· s, de cõſang: non
debz dico tñ hm Bᷣ ꝙ ſuꝑ re indiuiſibili puta iucicõ cõ⸗

nulle litere valeant miñ hie otente / nec puto tutũ a li⸗
tena recedere et ad hoc optime facit ſi excõicatus ꝓ
alio lĩas impetrat ad agẽdũ nõ valents· de ꝓba · poſt

ceſſionẽ. Et bene refert mterdũ ꝓ quẽ pᷣ ces offerantur. mum di · famil. Htẽ et finnlibo poſſunt p ghalem clauſu
. de heret · c. ij. Einj. Ad dec· cũ opoꝛteat · neſponde ut ibi lam ultra quatuos euocari ad indiciũ/ Ite om es ultm il⸗
na ſm io. in glo.pnl:p̃ᷣterea nõ ẽ inimicus ita pſona ꝙ⸗ los quatuoꝛ qui ins habẽt in re pnt agẽ et defßendẽ ꝓ iu
hibita ab imnpt222— è”M 2 re ſuo coꝛã illo in⸗
trando ſicut excõi⸗. dice ar. s · de re in⸗
catus/ vnde agit p 5„ „ vien ſub s de dil⸗
minria q no 2rr N. 12 1.. ſuper eo · ar ꝗ.
Fanmtia n excõmumcacõnis xl ap⸗ lem clauſula qiidã aln eelrecef. . 4
de indiẽ · intellexi⸗ pellacõms articulo fuerit q frequẽter m ir̃is nfis ſ-·.··· .
mus · iij .· ꝗq; vi . om⸗ impetratu. Nnocẽ.iiij · ſerit vltra tres vel qᷓtioꝛ
44 . „ „ 7 ½ . — „ , 4 ⸗ 2„” „ — 5
ni amf. concilio lugdun. %indiciii nõ trabãt quo
eſen, excg.: a S Im in multis uiris αr noĩa ĩ pᷣmo citatoio ex⸗
cuſſ. articulis in fimtas repro⸗ pmat impetratoꝛ ne locus
b (Apwellacõms. betur / ꝓuide duximꝰ? ſta⸗ fraudi foꝛſitã relmqt ſi eir
*½ Sexceecai: Nen fi . ⸗ neapeſſirlie vaan⸗r e eirn
ter. et · c ſigmifica⸗ mencaufut p iia genena⸗ da ea Hinitr illoꝛ quos intẽdit
uerũt. et. c ul.· “ cõuemre ꝑ claulu⸗
c ¶ m petratü et lam ſet debet exp ſ /
ſicmipicier tAunnn o mactis ſertei
date vel impetracõnis· ad idẽ. s· e. eã te et . e. tibi qui. de pꝓbᷣ·quoniã en ſe dieeru fauicaſe⸗ imno an⸗
de pbᷣ. eũ cuiſſequebatur aũt olim h̊ in fitalis lia ꝙ coꝛã bet citacõne illoꝛe debeãt omia nomina exprim. Saris

„

eo actũ eſt / coꝛam oꝛdmario ſmiiliter irritũ eſt cenſen⸗
dũ miſi foꝛntã qui ↄuemitur ſciẽter admiſiſß eũdẽ reme⸗
ta fuit: q reuocata ꝑ dee pia ut dixi s glo·nuquid æ.
Vm ꝓ cl auſulã quidã alij pñt ſoli quatuoꝛ ↄuen⸗
riquoꝛe noĩa in pᷣmo citatoꝛio expᷣmãtur me vari⸗

ationi ſit locus· FeiApiipea arte reli · donn · e . ul et . e. t·

e¶ In multis. ex/ religionũ.s.de teſti · cũ cãm · et · c.· ſigf⸗
Sen ff. de tel ki. l. i. in fi Itẽ im relictis ꝓ redemp cone
cap tiuoereſtngitur in fintas.C.de ſacroſan · ec · ut mnter
diumũ . Itẽ reſth gitur ſeueritas cũ multitudo ꝓ eccauit.
de cle. ex. latoꝛes·cũ ſi · Itẽ nõ oneretur heres min fimtũ fi
deicõ miſſum ſo luere: ff. del ij· fideicõmiſſa. ñ quisx.
tẽ nõ valet ꝓ miſſione ulla exceptio deſerti iudicy obi⸗
ciatur ꝓuta ꝓmitto ꝙ ſi ꝑ caſũ foꝛtuitũ inpeditus fue⸗
ro ꝙ coparere nõ ꝓpoſſim nõ obnjciam de caſu. ff. ſi quis
cau.l .ß et ſi quis · ¶queſitũ. tẽ in ſtipulacõne dãm mfe

cti nõ debz quis eſſe m infimtũ obligatus· ff. de dã. infe.

i. qui bona · Eul. Itẽ legarũ qð nõ pt ſciri ex teſtamẽto.
Gute lego cẽtũ ei quẽ mchi ticius noĩauerit nõ vah.ff.
iure fiſ-l. ita fidei: et merito repro batur infinitas ;

poteſt dici ꝙ ſufficit exprimi in citacõne euis qui pᷣmo

citaturet ſerib antur in actis ut.s·dixi hm hoſtvel m
B. ſatis eſt ꝙ ſcribãtur in actis ſlicet in primo citatoꝛio
non ſcribantur quia iam ceſſ⸗ at variatio/qðᷣ ſatis credo.
qua ſi hec litera dicere vchit ꝙ antequã fiat cit ationo⸗

mina exprimenda ſint illo quatuoꝛ et credo tutius ꝙ

fiat hec exp̃ᷣſſo in pᷣma citatione que fit autoꝛitate ſep
ti· etiam ſi fiat de expreſſis in eo licet alij ↄtra dicentes
ꝙ ſufficit ꝙ fiat m prima citatione alterius illoꝛe qua⸗-

tuoꝛſſed m hoc non eſt plene fraudibus ꝓuiſum Et ſi
queratur an de non expᷣſſis ↄuemre poſſit priuſqᷓ con⸗

uemiat exp̃ſſum eſt dicendũ ꝙ ſieq; donareliberareet

remittere poteſt miſi foꝛte in fraudem ex pſñſiſſet ſm foꝛ

mam dec· s.· e. ſed es Et hoc tenet bar in queſtionex ene⸗
riali:que incipit aliquis imp etrauit · Sed pone quatau⸗

oꝛ expreſſit ꝓoſtea mutat vnam ex perſoms/velnenni
nem expreſſit/ poſtea alterum conuemt. mchil excipi⸗
tur/queritur anval eat iudicium / Ot videtur ꝙ ſie quia
pec exceptio dilatoꝛia eſt ſut diciↄ ſueuit de excepeo m⸗

bus duare diet uc s· e nõnulli tem multa fieri p hibẽ⸗

multitudo eſt anomby mimiea ·s· de Pbẽ. q; int antu t et tur ic.de regulad apo ſtolicamſco nt ra dico m G̊ᷣ/ ñᷣ
oneroſa mi babʒ honeſti m aut:de referẽ.ad ſi colli ij/ et nomina in primo citatoꝛio vel im actis fuerunt exp̃ſſa
de hoc habes plures ↄcoꝛ.de eta· et qua· e penul. perinde eſt ac ſi in reſcripto fuiſſent expᷣſſaſi non fue⸗
f¶ Prouide:quia ꝑ ghalit atẽ iſtã dero gabatur iuriſdi⸗ rũt expreſſa tpe debito/ permde eſt ac ſnon fuiſſet ibi
etiom oꝛdinarie cui ꝑ hanc ↄſtitutionem ꝓuidetur. „Oclauſula/vnde cum ſe pta nõ extendantur ad alias res
g ¶ Der ghalẽ clauſulã.p̃ter expᷣſſos eni poterũt qua⸗ vel pſonas · de of. deleg . p.et. g/ dico ꝙ etiam ſinon exci ·
tuoꝛ ouemri.· Alij s · e. paſtoꝛalis. et.c. radulp hus et piatur nonvalet in dieum.
bCKuidam idẽ intelligo de qualib er ↄſimli clauſu v ¶ Lomina et ↄgnomina/vel certas circũlocutiones
laſut ſi dicatur.ticius et nõnulli hoĩes ciuitatis boñ / vel s · de teſli. licet ex qua damCt. ff. ſ cer · Pe.l. certũ ut eui⸗
ſimili mo do· dẽ ſi dicatur honnnes talis lociſnam aut tetur equiuocatio.sS.e.ſigmimficante.et.cqu nõnulli.
ↄuemet eos ut vmuerſitatẽ et tune omnes habentur lo 3 – n ecurrendi eſt .de renu · c.· . eaſi.
covmus aut ut ſn gulos/et tũe ſolos quatuoꝛ pᷣter ex: p(Ca ſalicet nominaa.
pᷣſſos poterit ↄonemre ut hic m innocon. q ( Poſſet. impetrato· èMl
¶ Frequter ct ĩdeo ꝓmidendũ fuit· ff de legi· nã ad ea. r Gariari nota variacõn em et in coſtantiã reprobari
et ·de reſti· ſpo. frequẽs· hodie aũt h̊ clauſula nõ eſt in alibipmittitur/ qð die ut plene dixiꝗᷓ. de reg. iut. qð ſe⸗·
k In literis noſtriſſquid de literis epiſcopoꝛe uſu. mel. Et nota p hãc a p lſas ghales adobtinenda
die leeunqum Hoſtis ꝙ non extenditur ad ae At viſca er quo aliquid ſp eciſicami ſi ſuccũbat ad aliud
Xx v. Di qualis. . . trãſire non poterit q; perinde eſt ac ſi in reſcripto fuiſ⸗
¶ Gel quatuoꝛ olim trah baan ier eteſii en eim. ſet expreſſum illud beneficium quod opta eg 6 il.
ce-ſig micauerut et de cleri. ex m. latored di qu ertuur pPreben. qn cunctis q; ſane intelligaspmid quod ba⸗
que ſit ntio quare reſtricta fuit ad quatuor/ dic ꝙ ar⸗ bes-c. ti-ne eptaneee.
●
* £

eſ g pr N, 5 e e De, 3 20ſEL
p o BS =WB 2 F= e S=S
. — 42 — = =
— 257. èð 46 ð 2.d. D .
E er BeE E 5 EeSSa. r

Iſpen diaf ſi actoꝛ ↄtra reũ ſup pluriba pſonalib⸗
lias impetrat ad diũſos nõ valẽelr̃e nec ꝓceſſus
earet reo ↄdẽnabitur in expẽſs ſet idẽ in reo ↄuemente
vel recõuemente actoẽ eodẽ dunãte iudicio hoc dicit.
vocatur aũt diſpęndiũ longũ er mmutile⸗ cõpendiũ autẽ
breue et utile ad idẽ de accuqualiter et qñ:ij. 34 h.
Rua ꝑp oſſumꝰ
da. idẽ. ⸗8. m phe:
huius ſeer ee
Xlin.di · ep he js.
Pi-irul. ſpondia D
vera lia er loqutur 7 tes 5 qᷓ poſſumuſ induſtri

i⸗e , iien cartaẽ ſtatutũ fe. re. gg.

R

bant. nnocẽ. ſpeꝛ· ix.· pde · n. ſup hoe editu a
e tet nſale. — iãtes/ deẽ nimus utſi qſ
. plts H otra aliũ plures pſonaleſ
a meo ꝙ ⸗
it ꝙ pcſſuſnõva mouẽ wlueit qoõnes nõ
leatſet in eo ſtatu⸗ a4 diuſos iudices ade 2-—
. it de reo nã h in dee · oſdẽ ſup omibo hmõi ꝗ
oͤnnli exp̃ſſa ſtiõio lras ſtudeat i inpr⸗
¶ Perſonales. ᷓ q̃i tmare ui wro contrarii
ſecus in realibus fecerit omi ↄmodo careat
xxv · di. qhis ff. d lraruʒ nec ꝓceſſus habi⸗

inð · ptoꝛ et p̃t eſſe
rõ diuer tatis: q
pſon ales alterius
nature ſunt qᷓ; rea
les et facilius ex.
pediũtur ꝙ ſepius inde inſtr̃m velſcriptura. ar. ff. de
edẽ.l.ñ legatũ et ↄuins pue ſuũt pſonales qõnes.ręaleſ
vero magne Itẽ mvna peticõe ꝓ plurib pſonalibl a
ctõibo agẽ Et, cuinſlibz aſſigna ta ca/ C. de anna· excep.ſ
ex multis. S.de libel · ob· c.· ul. om B/ verioꝛ õ rõ ßm moder
nos qre aliud in pſonalib⸗ alind in realibo q due vie⸗
te q olĩ da bãturpꝑ dec. S: e mnõnulli vel vna q̃ datur ho⸗
die p dee ꝗᷓ. ſtatutuũ fuata i ip̃ᷣius modemcoesputãtur a Hy
mb dioẽ ubi ſ ta res qn agitur reali s · e· dilcus · t S„
tingẽt ꝙ& ꝙ quis nõ poſh ↄuemiri ſup pluride⸗ reali
rã eodẽ indice cũ res eſſent abi muicẽ remote ſhi in blon
lib⸗ oↄputantura fim bo dioc ubi hz domicili vñ ſup o⸗
mnib⸗ ad vnũ iudicẽomodius impetnãtur eniſi o⸗ HZ
alind qᷓ; in allis H Foꝛte illa rõ ceſſat odiep de . e · ſtatu
tũ et dic ut ibi dixi in.· Ecũvero.m glo.oli dicebamus.
ſ ¶ Suꝑ omibaq ſi reus appellauerit tſupvna pſonaliſin
= dex nõ poterit ꝓcedẽ m alia pᷣma nõ finta /cũ ſuſpeetꝰ
2ðð illi ſs · de eap. ad hec ſi in vna & nõ eſt ↄmodius agere
mab vng qᷓ ſub diuerſis ſet ſic daãnoſa videtur cõſtõ bec
actoꝛiſðʒ pᷣt dici hm bncr maquitas indicis qu ppera
rteſe nõ facit ꝙ reus ꝓpter h̊ coꝛã alio iudice poſſit
trahi/ et ibi imputet qui talẽ obtinuit indicem/ et exſpe⸗
a ctet actoꝛ donec appellacõms cã ſit ſimt q ſ ꝓnũciata

tus valeat p eaſdẽ reon

hitis p eaſdẽ m Innoẽ ⸗vmaleat ꝑ eaſdẽ in h zmplias “ .
k ¶ Ommũiũ. alias ommi. / uit ſtatutũ/q; nonnulli

r¶ Niaſ foꝛte eſt talis cã q nõ 5 adit in ogmcon Edelegati

teſt ſuũ expedire negociũ·

lis au:Eipommr ſenden, de ind. c.i.

ar
8; po??
¶Proceſſus babitus. ne ꝓceſſum fuit coꝛã G S Pa
indiciboet mchil exceptũ nüquid valebit ſnia vel Peeſ⸗⸗⸗
ſus videtur ſic ꝙ hoe bñficiũ ẽ pſonale ꝑ qð Ra alk

— —„

teri nõ Bindicnan & ngii ad aphe 6 verius ẽßm B.
q ꝓceſſus nõ a
p bãc liam al⸗ 5 Pl
vidẽtur addẽ h; 5
ſtitucõ illi dee. quia e⸗ S

2 0ο

fr Ee 7

ret
S ia
2A

—

eum pꝑ ipſas fatigauerit 1 Br wat
õnulli et hoc idez . v
in expenſis legitimis odẽ tenet inno. er dieceit Se
nan dus. ¶ Beus quoq; ſi p curi obſuari. C vr⸗ 1
codem uidicio durante. 5 mexpefe rer irt
actoꝛem ſibi obnoxiũdi⸗ ⸗ 2 .
Negitimis. den⸗ e
xerit reconuetioms bene⸗ lo⸗ die ut. . q. i m
hcio vel lcαn„ρ⁵ otra Bisd et e W
nez. ẽghale d ⸗
eũ lias impetraẽ malueit ut fatigaͤs aaner⸗ S „ t
de uiẽ ſuo bʒap 6 eoſdẽ ſariũ ĩe ẽſs Uu⸗ 2*
P epens pu⸗ P⸗
iundices expiri mſi eos ut watur. s de pems ⸗
ſuſpectos poterit recuſaẽ Auͤm Ept- ger⸗
Knalit pena ſi contra boc fe o CDurte aualit
celt puniedus-(Zoñ. viij. Hab eat fieri recõ⸗ We
maliqu d reapi. uẽtio· no. g. de mi =è = 62
ẽai⸗ aliquẽ ĩ anoicũ pecen. obete
4 p ¶ Obno xiũ. ettã Ca 1 WJ,

actione reali B. en, 3,.
q ¶ Gel ouẽcoõml. · · ⸗ ¶ ¶ 4
ere pomt duo⸗ e 2 1,
verbaſs qꝑ ſ reconuemiatur actork na et eadẽ ſententia 2 Ke E.
debz cauſa terminari ſi ouematur tüc p̃t Pus ternmina ai r n SAr⸗
prima ꝙᷓ; ſcdðᷣ a/ ꝓbatur h̊.sde mutu.peti.c.i.de oꝛ· ogetd s. „
H dilcus vel oꝛte utroq; caſuvna ſnia termĩandu ẽ 6. Et!⸗ = P
ſp eodẽ durãte iudicio coꝛã eodẽ indice agen du/ quo fi
mto coꝛã alio q; tũc nõ poſſi reus agẽ coꝛã pᷣmo delega 2 . r,
to/cũ finita ſit iuriſdictio quãtũ ad ↄgnmicõnẽ. de of. =
querenti An autẽ coꝛã oꝛdin ario recõuemire poſſit eur Lr⸗ 7
dem cogein mnde indicio dubitatur et videtir ꝙ ſic?⸗ Fe rr 45
cũ h̊ dicat lia lĩas maluerit immpetrare / vñ ſoli de delegan Neen deos S, B .
to loquivideturſß quia eadeʒ ratio eſt utrobiq;idẽ iusꝭ⸗ e r g
videtur eſſe debereym e vel foite non eſt eadẽ racõq Pe: S n
inriſdictio oꝛdinaria fauoꝛabilis et extraoꝛdinaria odi⸗ *
oſa · er ideo aliud in oꝛdinario dici poſad hoe facit qdᷣ õ 2. 2.
tenet mnoẽ . s · c. ulti. 2

. Ta. s;
Pr 5 „*Fle ₰ϑ
ſme Pai mãdato pape.vi. q· iiñj . ſ ep̃s · .· de ofir. uti · vels e. 2 SS
inuti · c . it et · i · · de reſti · in integ · e penłfalias em quare⸗ —*
oneraret ſe in ̃is impetrandis/qui per lĩas actoꝛis Po= 9
ecoõuencõ e reus fit actoꝛ⸗ ,; a
8¶ Experiri · i. agere q; in⸗
2 — 7
t¶ Recuſare ab mitio añquã in eos oſenſerit hm B vele . Ea A.

S

2 — ,*
=
coꝛ. S.· de cã pol. Paſtora⸗ I E E

fuerit iuſta a ctoꝛ poſtmodũ ſtudeat indicẽ impe⸗ ex ſiij 4 S
⸗ ementb cã.de of.del· mſinuante/ et pendẽte ſu sra de D P
S etrare alias ſi fuerit ininſta ꝓ cedet in alns Et idẽ e⸗ eõnis ↄgiitione: iundex nõ ꝓcedet in erkientionis u , — 7
eTi, tn de alns impedimentis re nõ intega. ſa impetratus p reum. q; ſi cont rariũ di iceretur facile ſ
e ¶ Rueſtioni bo et ſic ad eoſdẽ nõad dindrſos deb; ſet deludẽ huic oſtõm m inno centi.· “M
PST ias impetrare etiã vna lite fimta ᷣm 64 li eet quidã con u ¶ Imili pena · ſupius expᷣſſa in actoꝛe· ſ. ut lĩis careat
7 = ctes y hecoſtitucõ er illaiq; nõnulli intelligũtur peeſſis nõ valeat et in expenſis ↄdẽnetur. p quẽ auteʒ
112 5 ſn actux trahit reũ ad diuerſos in di ees velvjna pendẽ⸗ (Ner talis ↄ demnatio.no.s · e.ti · c. ul.
K. S⸗ te coꝛamvno. Ne cꝛã deleg ato cõueniat ſup vna. maliquibo· fuit tracta de exuaganti alex que
de g uhl petrare ſq̃d id oꝛã oꝛdiario ſupꝑ alia teß⸗ 8:ce. c. inci ieb at. otingit · et h dicit · ꝙ receptus p lias faculta
ul. in gioſa. eld Sutsdo! ſcʒ plurib⸗ lr̃is q ſi vmcis tis ſrad recipientes ſpectabat receptio is poꝛet nõ pa⸗
⸗ ¶ ecerit.cũ effectu⸗ tmutsturt bñvalebit peæſſus ba penücte intelligitur eſſe receptusmiſi in Iſris alind eſſet
Dr e . = W r =. r veS. — r ih , ſ ar ⸗- P p r rr— pg Re H Pi&‿ E
3 . r, 2 . α% 2 — R
T W E,er Pig e , gr SY Te „

—

exp̃ ſſum Si aũt receptio nõ ſpectab at ad eostũe apo⸗
ſto lica aucte ðꝛ receptus Sʒ ante om ma quero ad quid
exp ediat ſciẽ qðᷣ diẽ h dec.expedit . ꝓpter id qð habes
de p ben. hij qui auete· et de ↄcel. pben · c · ul . v. vel eos
Emanauit auũt ad declaracõnẽ eoꝛeque no · mno. et oſti ·
de lr̃is facultatiss· de pᷣbᷣ·relatũ:et opoſt·s·e · caplin· ul⸗
tra duas cartaſ. v. Rd

quid ſi pp · et. v. ſed
bone ꝙ abbati
¶Einſdẽ ecce· alicui9 eccie nõ obſtãtibo
ad quã recipitur. . ſdẽ? rtie Hukiis dſie⸗
e¶ Coͤſu etudibo. eniſde ercciepiumns odſue⸗
que ſeruãde ſuũtꝗᷓ. tudibovel ſtatutis.uram⸗
dEe n ereie. to ↄfirmacõ e aplica wel qᷓ
õ cũq; firmitate alia robo⸗
pli eccie poſſe enn 2,2
facè ſtatutũ dumõ ratiſpꝑ nras lraſocedĩꝰ fa
ſelctl ur . dev⸗ cultatẽ.ſi canomcoꝛvrece
18. oſtõnẽ. ubi de ptio alias in ipᷣa eccia nõ
hoc et cõ coꝛ · · de 6 Eere
oſti. cũ omes. ſpectat ad eos quibo hu⸗
c ofrmacõon? iuſmõi ire dirigutur. ß ex
aplica quid opere eai viribo ĩcipiũt ptãtẽ.
tur ↄfirmationo· ſis q recipi aucke aplica
s. de ↄ cel . pbẽ. q; dmoſcit eẽ rceptus ¶ SDi
dinerſtate. go noichn eenta
Krmmtate ali. veo canoĩcon freptio ar
pꝓuta vĩculo pene
cui ſe ſtatuentes
ſpontanee obliga

uerũt.vel foꝛte p ſupioꝛẽ ip̃is ſtatutis apoſita vel co⸗
firmacõne leg ativel alterius ſupioꝛis vel ala ſimnli.
RsI—α††τConcedimus facultatẽ no.vbũ:q; ſi pᷣciperet/ſom̃i
. caſu diceretur aplica aũcte receptuſ/ Et noſꝙ; p hãc foꝛ⸗
gS- mã cũ dirigitur eis ad quos ſpectat collatio qᷓ h voca⸗
iur receptio nõ ðꝛ grauata ecciaſadeo ꝙ locũ hẽat dec ·
: e m ãdatũ:et ꝗ ·e.c.pnł.in fi ; aliud ẽ ↄcedẽ faculta⸗
tẽ et alind pᷣcipe · xiiij · q;i. ꝙ pᷣeipitur: ad idẽ.s.de ar.cũ
olm.ff. man. l.ij · m fi· ᷓ receptio nõ p inſtallacone.
g (¶ Receptio/ſumitur⸗ ꝓ collacõe q ius ↄfert.ad idẽ
J.de p̃bcü in ecẽijs · dam eni eccijs canomicoꝛerecep⸗
h Mdeosſin quibuſa tio et pbendaicollatio ad ſo⸗
lunm ſpectat epᷣm vel latũ/im quibuſdã ad ſolũ capitu⸗
lum vel ouentũ in quibuſd oiuter ad utrũq; hoc ꝓpba⸗
tur. 8.· de el ec. cũ eccia ꝗᷓ.ne ſe· va·c. vno.de reg.c.ul.
i¶ Ptãtem.illũ recipiendi in canomecũ
k Ad eoſdẽ.tm intelligo qd ſi ꝛuter ad eos cet alios.
adhuc idẽ credo qð in pᷣmo caſu cũ iſti ptãtẽ recipiãt ex

iuribo lraʒe nã qð pᷣus facẽ ſoli nõ poterãt mõ pñt.Et

de oui nullus recte dicit/ meũ ẽ. xij. q.i· Eul. et · q. ij. qui
manumittitur et ar.· ff. de ß. ur. pðᷣ.l.ſi parietẽ·ibi.q; vo⸗
lens non ſolũ dñs eſt et facit ꝗᷓ.de pᷣ ben cũ jn illis. m fi.
m ¶ Recepꝑ tuſſſi ergo poſtea recipiatur alter aũcte ap.
ſedᷣs et nõ pᷣmus prmov acantẽ pᷣbendã hẽbit. ut ]j. de
pbẽ.hij qui. ofuit additũ qð nõ erat m exua:dec᷑. ↄtin
n Mil · iſtud⸗ git. tũc & lʒ ad eos ptineat recep cõ apſi
o ¶ Ancte nia. ca ðᷣꝛ aucte receptus. Hßb· ſ motu
o ( Cxpᷣſſe.ſic ᷓ.e.duobo. in fi. et: j. de⸗ ꝗprio· in fi.
Is ntio ſe ſeptũ papale qð ↄcedit ꝓ moto reten⸗
tionẽ pᷣmoꝛebñficioꝛe uſq; ad bñplacitũ p̃e extiguitur
mortuo a/ſecus ſi ibi dicatur uſq; ad bñplacitũ aplłice
ſe mec intelligitur tale Hptũde bñficijs pᷣus nõ canom⸗
ce detẽtis h dicit habuit aũt oꝛtum h̊ deé ab eruag anti
e ſatiſfaciater

clemtis qᷓ icipiebat ut peticõi tue
ibi el emẽs nõ diſtin guebat ſ̊ ſnpliciter dicebat ꝙ ſi

R
2
4

.*) —

152 4
— r riz, ſ ,. .
5t o A4. -

2 5 Sn

ac ſ̃̊ repiẽtiũ cẽſetur aĩũcte
receptus:miſi ꝙ eũ aũcte

ut bñſicia que tẽpoꝛe tue

vacent.

ubi ðᷣi ꝙ locacõ vel pcariũ p te michi oceſſum q diu vo⸗
les obitu tuo finitur ad h ſignatur ð.·s.· de p̃ca. c. ul. et · ff.

ðð
. ſrPat e

papa bãc geam oceſſerit uſq; ad ſue volũtatis bñpla⸗

citũ ꝙ ꝑ eius obitũ nõ expirabat gĩaſar.legis dicẽtiſ. q;
uſuſfructus relictus michi quãdiu ticius remã ſerit ĩ fu⸗

roꝛenõ extinguitur moꝛtuo ticio pᷣuſqᷓᷓ ad ſanã mẽtẽ re⸗
uertatur ꝓ eo qð uſq; adome tpus vite mei uſufructu

arij poterat ſi michi ſuꝑuixiſſ nõ fieri ſane mentis C. de
“ “ V uſufruc.l.ambigu
itatẽ ſic vidᷣꝛ dicẽ⸗
dü in caſu ꝓpoſito
qꝛ ſü'ñi ſuꝑpuixiſſet
Poterat nõ mutaſ
ſe volũtatẽ & non
expiret g a Vrba
nra recipent ĩnr̃is litteris 195 H
zmur expſſe. Ldem. , Moterat lec, exhi
xp — * rabat in ſua exua⸗
groſe tibi a rõno gãti q̃ incipiehat.
tiſ ee ooncedatur Hi7caoie
Pα vomfacius diſtm

. 1 RPNI:
ptineat ad eoſdẽ.nõ apli⸗

„E guendo veritatem
chmocong. obtin es poſſis exprimmt et decla⸗
uſq; ad ſue volũtatis bñ⸗ rat qðᷣ no· alk s.
e JI ſ et ; de pᷣcar. c. ul et vm⸗
plgan retine· Hiuꝰ 8 x* en. de elec. dudu.
eiꝰ obitu ꝑ quẽ ipuis bn⸗ iij.in ul. glo ſet al⸗
placitum oĩno exſiguitur bas ibidem.
eo ipo expirat. ¶ Secus r ¶ Gfoſe in hoe
M . fuit gratia & plu⸗
ł— n bñficia ſimul te⸗

nẽ nõ poteratvn⸗
de ſi Pmüũ curatũ e⸗
rat et ſcdᷣm euratũ poſt receptã poſſeſſionẽ ſcdᷣi ſtatim
vacat pᷣmũ·xxi:q.ij.ſi quis ram /s.de pᷣbẽ · de multa vel
exquo p eũ ſtat quo minus poſſeſſionẽ hr̃er ꝗᷓ.de pᷣbẽ.
licet. ijmſi in caſuꝗ. de b. ſi tibiſi p mouebatur in ep̃m

