redi ·inſti.l.quotiẽſ. vel ̊ͥ nõ qͥritur an tenuerit ſſtitucõ

de filia ad filiũ ſ̊ ecõuerſo q de fcõ ᷣus deceſſit filius.

iberis.· ſufficit vnus. ff. de. v. ſg. l. nõ ẽ ſme liberis.
( C. te ↄ dic mp·lii/et ſuꝑ h̊ vide qð no · de ꝓpbᷣ. in pñtia.in
d(Eiie moꝛerẽtur.i.ad opus filie: q. d. q; hẽèdi⸗g:i glo.

tas filn directe et immediate ad filiã pueniat et ecõtra.

e¶ Daup es.· licʒ certa pſona heres inſtitui debeat et no

men ſp ecificari tũ paup erũ inſtõ vahet de paupibo lo⸗
cigorn vomicilinj ſenſiſſe mtelligitur ubi fomẽtũvmiẽs cõ

ſolacões et ſeruicia a multis recepit · C. de epiſ. et cleri. ſ.

ꝗIs ad declmãdã.et·l.nulli licèẽ.de h̊ dic ut · S.e. ti· cũ tibi.

f¶ Moꝛtuo:executoꝛibo relietis qui petebat bona teſta
toꝛis poſtmodũ ab uxoꝛe ut dixi in caſu.
8 AH deductõne.h̊ decidit qõnẽ· dicebat auũt mater

nt filins inſtitutuſ. et in dimidia eius ptis in ᷓ fuerat in
ſtituta filia . et ꝓbabat i̊ ex eo q; diceb at ꝙ ſbſtitutio
itde filia ad filuũ et de pauꝑibo ad illã erat fideicomſſaria

. 7„
12 *

ſvero m ſucceſſione mater eſſ media iam nõ filie ſ̊ pri
mo matri moꝛeretur · ſic allegabatur ꝓ pte pauperu.··

hoc ꝓbat tali mo directa ſubſtitucõ fit p hecvba.ei

bperes eſto · vel ille ei ſit heres imdirecta ꝑ verba rogo
volovel mãdout reſtituas ac ſip iſta vba alteri moꝛi⸗
atur nõ pt dici directa et pupillaris ſ ſtitucõ mo við:
mMtellcuũs fuiſſe ꝙ mater filio ab inteſtato ſuccedẽtabe⸗
rrrcditatẽ reſtitueret ſſtituto/ Itẽ dicẽdo ſme liberis:ap

fęqdeicõ miſſarie nõ pupillares intelligi debebãt ſuhſti⸗

tucões · et de filijs ad inuicẽ et de ꝓaupibo ad eos Reñde⸗

batur ꝓ pte executoꝛe et paupm qð.s.divi in glo·de fa⸗
cto⸗et glo · i. et qʒ ꝗ.ſequitur.Ad clarioꝛẽ aũt intellectum
nota ꝙ ſᷣſtitucõnũ alia directa alia indirecta ſiue obli⸗
qua· Pirectasealia vulg arisalia pupillaris: alia exem
plariſ alia Bratilo de qᷓ pone exẽplũi.ff.de vul. ſbᷣſti.

iam hoc iuxelſ.cũ teſtatoꝛ dicit duos impuberes filios
S”M michi hedes mſi
tuo: et eos muicez
ſubſtituo. hab ent

cõ tingẽt ſilioꝝ teſtatoꝛe
moꝛtuo ac dein de ſilio ſbᷣ

enĩ h Huia vba in
pſona cuiuſq; du⸗

. as ſubſtõnes · vul
ſequenter et filia ſupſtite garẽ et pupillarẽ
pubta tis abſq; deducto⸗ S · e.raynũciuscir
ne trebellianice ſiue ptis u cpnᷣ ſ̊ ad ultimã
re nature debite facienda de en⸗
— ,„ 2„ 1* Pediota
ipis paupibo bona oima quefit byjs vbis.
deferuntur. Premiſſe nãq; qñcũq; filius meuſ
= — deceſſerit · vel ſme
liberis deceſſerit ſi
lia ſit heres· h ſi fi⸗

at a milite ſiue fi⸗
at puberi ſiue pupillo iure directo valʒ qñcũq; decedat
inſtitutus ſiẽ vᷣba ſonãt·ff.de m..teſta.l.in fraudẽ· mi⸗
lel. et · l. miles ita hẽdẽ.Gi.C.de teſta.mi.l.in teſtamto.̊
verũ miñ miles hãc ſubſtitucõnẽ filio fecerit cuius ma⸗

ter eſt m medio.quo caſu valebit iure fideicõmiſſiſt iam

factus pubes filius decedat.C.de impub:et al. ſubſtit·
l.pᷣciba:ſi aũt paganus eã ꝑ ſupioꝛa fecerit vᷣba etpu⸗
pillus ille mſtitutus in pupillari etate deceſſerit iure dire
cto admittitur ſubſtituta: ubi aut iam pubes factus
moꝛitur ſubſtõ ommo extiguitur.et vemẽtes ab inte⸗
ſtato ſuccedũt in totũ · ff. de vulg · ſub.l· hijs vbis · et. l. in
ꝓ upillari· et.l.cẽturio ſi aut teſtatoꝛ ſie dixiſſ.qñ cũq; de
ceſſerit filiuſ.vel ſme liberis deceſſerit.filnã ſbſtiſtuo.vel
volo ꝙ ei filia ſuecedattũc licʒ directe nõvaleat indi⸗

recte iure fidei cõ miſſi. ff. ad trebel · ſceuola.et.l.. heredi⸗
bus · C. de inſti. et ſbᷣſti. ghaliter· Gul.Hviſo ſatis patʒ qꝙ;

ſubſtitucõ q̃ foꝛte ↄpẽdioſa dici pᷣt.admittit ſubſtitu
tos iure directo exquo inſtituti deceſſerunt in pupillaxi
etate. ſi poſt pubᷣtatẽ deceſſſſſent tũc potuiſſent locum
habere matris allegacones.

p (¶ Trebellianice. ergo q ſubſtitutivemiũt iure dire⸗
cto nõ ſideicõmiſſario· nõ habʒ locũ deductõ trebelliane
uc . argue p otrariũ ꝙ ſi locus eſſ̃ ndeicõmiſſarie ſubſtituti⸗
v hẽbat terciã et quartã in boms teſtatons ex pſona i· om bſñ detrah eretur trebelliamca liez eſſent paupes ſub
iin et ſic ſola dimidia reſtituẽda fuerat filie. Itẽ in alia dii ſtitu ti. licʒ & ceſſet falcidia in hijs q legãtur paupꝑibo vlł
middia hẽbãt etiã terciã et quartã ex pſona filie et ſic dN
5 midiã · et ſic facta ↄputacoõnevidebatur pᷣm eã reſtitucõ
faciẽda paupibe ſolũ in tribo vncijs eius ptis in ꝗᷓ fue⸗

ad pias cãs · C. de epi.et cle.ſi qͥ́s ad declinandã · et. C· ad
.l. falci.aut:. ſi mulier· Secus viðꝛ in trebelliana p hane
liam · ad .ff. ad.l. fal.l-i. Cad mumcipm̃ ſi enio ditoꝛ le⸗
gis in trebelliana id voluiſſſ ſicut exp̃ſſit de falcidia ita
de trebelliamea exp̃ſi ſ̊.de deẽ · ad audientiã.ad hꝗᷓdepᷣ⸗
nileg.ſi ſᷣa.et qð nõ ẽ ſcõiepatrũ decreto· ꝛc̃.de t rãſla · e
ij.f de publi.l.de p cio In ↄtrariũ viðꝛ in aut · de ec · ti. ¶

ſi aũt h eres.ibi.omnmi falcidia vacãte· Sʒ dixit Aʒo in ſu

ma de hre. et fal . ꝙ trebelliana ↄtinetur ſub nomie falci⸗

die. ergo nec trebelliana detrabi poterit · nã mil excipit

qui omnia dicit · de ma · et obe · ſolite. et ſatis viðꝛ ternn⸗
nari p dictũ. Eſi cõmig atur cum. Eñ quis in nomje · ubi
dicit hereditatẽ vel legatum. nec occurrit inter iſta ra⸗
tio dinerſitatis vnde idẽ ins cenſebitur· s. de tranſlac.
c. ij.s · de ſep· inter cetaras.ff · de legi · nõ poſſunt · ad hoe

W 6 r/, 4 *
tn paupibo nõ detrabi canomicã pᷣma pte qᷓ placet facit Eli gioſus. Emanauit ad declaracõem dec. S.· e. tua.
R qꝛlegitima p paupim inſtituconẽ ſilj nõpᷣuantur nam et eoꝛe qͥ plene no.guil.in ſpe/de imſtru⸗ edi · Onüc
den qui vult exhẽdato filio ecctam heredẽ facẽ aliũ querat vero. vᷣ.ſepe etiã queritur · r
SN. qᷓ auguſtmum deo ꝓpieio neminẽ muemet x vij. q· ul. 0 CRaisgiolis intelligam indiſtinete ſiue ſit mona···à· —
fſo c.ulti:et ſie etiã no· aceur · in.l·ſi quis ad declinanda: tẽ chus vel regularis canonicus mendicans vel non. etddded ——
5d in ia.l. ſ quis ad cdlauſtralibus moell =
i decimãdã· nõ erat ligo in quibus ſe. —
bat quis inſtitutus qᷓ quens me locum “—
n ebea en ſſſtituc es feẽ de llio ad in toſtamto qð ſilio impu⸗ Rebeet 24 quid r U r e
. 8 E 1 1 1 — 7 . COr £ .„ . —☛ . XV. n⸗ —9 A. PE
p omia eadẽ m Riliã. et ecõtraa de illis ad beri facit pᷣt.na teſt amẽtũ uel de muliere. unn,···
lri mytnh. q; ſiro⸗ paupes directe debẽt in⸗ bmõi pupillare paternũ quid pñt deputari
bſii Snus reſ a telligi pupillares cũ ĩſb⸗ vl pĩm pars potius ẽ cẽ⸗ xruloroa·er quia ⸗ ⸗ 4 “
. 5 — „ — Nt . 4 9 2 Z
tt mes mmuanuzfint. ſtitucõibo ſemp ſit interp ſendum. I dem. panane neg. elt
“ beres ſ ſi teſtatoꝛ tacõ faciẽda dumodo ſiẽ Eligioſus executoꝛ s· e.li·de pcur. qui
e keitun ia legern in eaſu ꝓpoſito earũverbiſ Rhab aliquo m ſua vo⸗ generaliter in fr vi
dien aapias engag er et ꝑ ſoms ↄuemat inſtitu⸗ untate ultima deputatꝰ rerute Koaen
bi, ſi no detrahat de le tis ut ſubſtitutio di recka nõ pᷣt cũvellevel nolle no non habʒ pſonam
Sne gatis ad pias de⸗ intelligatur potius qᷓ; oh habeat hmõi officiuũ ſuſe ſtãdi in indicõ.C.
elſre trahit de alijs ſie 7, 2 . „ . de pPcut. gri&6
rti omritholenn iiqua quãqᷓ; directa inter pere vel exequi mſi a ſupi⸗ 3 dot. n
f uaßuam. dum ad ſidei vmſſum ex oꝛi ſuo petita ſuꝑ 6 licẽtia guali. e. incorozu
, . „ — . — * . . S . *
k a ¶ Debite. de hjs cauſa trabat᷑. ¶ Licʒ aut et obtenta. ¶ Sane plu⸗ C. de legi.tu.l.ulti.
. 2 ₰* 4 V 12* 2 ——
. emn ctdeigo filius teſtamto ſuo mr̃em ribo a teſtatoꝛe ſnnpli ex⸗ 34* fennna f.
IT. BeC⸗R . 10* — . . „ . . . cupeſ. 2 .
to. no:ꝙ quartarũ. voꝛee uire nature debita ecutoꝛibo deputatis · vno Set. Mieng. fei⸗
mn⸗ ¶ Ecoõtra. ſc¶ de puare nõ poſſit· pater tñ eoꝝ moꝛ tuo wl ĩ remotis rxreg iut. l ij in. q. v⸗
jian filia ad fmm. . Sen 5 21 STrre Geer tdeh ee 6 „ ☚ — 7e r2 „. e ij. Gtria. Nuicqd
un Eeyxßpſſe fit p hecv⸗ reN E . optima interpres
ed boa. ſi filius meus legum bab
eu deceſſerit infra tpa pubettatis filia ſt hs. inſti. de pu⸗ les exequi poſſint · ad hoc fact hec dee.
in pillſub · i· ſeñ et expirat ſtatim cũ ad pubertatem pue⸗ pꝓ ¶ Aliquo.clerico vel laico · q rũdã· et.c. ſ religioſuß
e ſit heredẽ babere et pupillus teſtari nõ poſſit utile fu⸗ r ¶ Offtcin · hodie racõnem huius officij oꝛdi ¶lc. nlt·
vd it pupillis mo dũ inuemre ne decederent inteſtati ut in narius loci exigit a religioſis etiam exemptis· et ſi circa
nch⸗ 5pdᷣ.l.inſti. de pupil ſub· in pn dẽ dicimus de exẽplari id deliquerũt illos pumit. ut in cle.e.areligtoſus·
di⸗ lic; exemplaris differat a pupillari in hoc quia m ea ne⸗ ¶ Obtenta . Etun eꝑp oteſt. mnmeenim eſt tale officin/ ⸗ — 71 8 1. —
ceſſe ẽ certas pſonas ſ ſtitui. C. de impu er ali. ſb. l. huũa lxxx vi.di·nõ ſatis S ed videbatur otra.p.cx vi.qluimo =
Kimn mtatiſ. d ¶Ea aciéda. vide qð ẽ ꝗᷓ. vt ſubſtõ. ꝛc poſtea nachi · de poſtul.c. i ubi dicitur duo requiri·ſ. ꝙ expoſ⸗
An videas dumon . eteſtatoꝛ ſñ ſme liberis decedat alte⸗ catvtilitas monaſterij:et ꝙ abbas mpet· ꝓ iſta parte ——
dan . e eAerbic-irir⸗ “õ ꝛiatur iſtud verbü ſme libe⸗ faciebat deè· tua· s. e·ti· et exrrniagãs· Jo. Frangiapam
„ 1 is certu A Ainon nsn at certã etatẽ.n aet an puber⸗ de qᷓ fuit tractatũ ꝓx· dec. ubi quidã frater p̃ dicatoꝛ fuit
dſre tenbe . pill lia ſme liberis moꝛi pnt.g patʒ ꝙ; executoꝛ:h̊ expeditũ eſt./idem guil.m.e. G ver. ſed ſi B
le 1 corutn ari ↄuemüt bñ vba. mmo maxime t ¶ ane · G̊ tractabat⸗ aiter. cum. ver. ſe.· M
Hn P V. 2) ß tũc liberos he nõ poſſit · et video ꝙ exp̃ſſa u¶¶ Zimpliciterſme clauſula ut m̃ivel eoꝛum altervvo ⸗—
ſb . en ann efariti pupillan dümod plo ms ouem qꝙſi non omes · alias non eſſ queſtio.
pillarurt iibſti. l iin. multo potius vba q ſapiut pu⸗ x ¶ Moꝛtuo. nota ex liten ꝙ moꝛtuo executoꝛe eius off ⸗
ad i arẽ ut h̊ ad pupillarẽ ſũt referẽda:et ſie reprobatur cium non traſit in heredem/videtur enim induſtria t—
dae Wecde impu. et ali ./ ſub · l. preeibo. in glo. pnł. amicicia eius electa.ad hs. de offi· del. e ul. ff. p ſo ciol.
Nle⸗ Reroms. auterq; impubes ent et ante pubᷣtatis actõne· Emoꝛte.ff.man.l.mandatuʒ · in fiſquidam dicee.
ain terge 8 erunt · ut · s. vidiſti. æg ¶ Obliqua. ſcʒ indire⸗ bant tale officiũ tranſire in heredeʒ executoꝛis.p.l.ff..de
de ſrene ſ omiſſaria. hᷣ ¶ Interduʒ. ut. ff. ad trebel. l. ali · et ci.le. l. cum vnus. et .· l. a filio · in prin. et. l. alimentũ.
66 ſ be. 1. E vul ſuh ctmio ECEvbis · C. de impu · er al. in princi Aln diſtinguebant. an res eſſi integravel non
% A Peibus. ⸗Kñdet obiectõm q̃ fieri poſz ex eo ꝙ ſicut.s.de elec in cauſñs·C.man.l.mandatum, Auod au⸗
ddn en d n filius nõ pᷣt mrem pᷣuare debita poꝛcõe tem dixi non tranſire m heredẽ. verũ eſt niſi teſtatoꝛ ex⸗
M P 8 a matri debetur nõ ſubſtituto. Aocũ bʒ ubi preſſerit ſicut et de coompromiſſo dicimus.s.de arbic.
e e dececht ab inteſtato. ̊ iſtis filijs non ſuccedebant y ¶ In remotis/ Si ergo non multum diſtat vocabiurt
e FPo de elſtamnto ſuo·ſ̊ potius ex pr̃no· ut ſequit: er ſi n termio aſſignato nõ venerit. ꝓ eedet ſo cius ſime
141 7 Hoeelte exp̃ſſuz. f. de moff. tel . . Papmanus Ci. illo ñ autem remotus eſt necvocabitur/ ſ et m electio⸗
ſii⸗ 1 ꝛcy cieſ. impugnat teſtm qð pater filio fecit mbus. de elec · quia propter. ex· c. cum inter vmuerſas.
ve qrcla mofficioſ.· m ¶ Cenſendux ut im pd ·l. et in ti · de et · e. q; ſicut. Joh ann es andree ·

a ¶ Cõtigat.ſ. s. ne.ſe:va.c·vno.ad fi.de of.delſi is cui.

b5 ¶Exp̃ſſerit. ut quia vetuit ne alter ſmne altero ꝓcedẽt
4 Alind &g tacere alind exp̃ſſevetaẽ· ad ·de bap.maio⸗
=ð rxrxes ]]·de re· iul. is qui tacʒ · Quid & tunc fiet exquo alter
n6 vult exequivel moꝛtuus eſt.ſi teſtatoꝛ ſibi ꝓmidit ill

Wr ͤ, suabitur· alio quũ epᷣs exequatur.s.e.hñ hẽdes·.et · c · tua ·
QAQAQuid ſi abbas ſci

Fete-do l =L. a, Dics. O quota qᷓ;⸗

tad o ege hbec aſtringit/nã ulteriꝰ nõ immutẽt. Nos
Rh e e 4
Wr A quaſ omes noita emim ſi ſecus actuʒ fuerit
s lia attrahũt tles clectonẽ talõ de enr
er r zr rg dE alliciut vem firmi rone tate cermmu
tati qua contingit nullius penitus exiſtẽ ſir
medicos ꝗᷓ ſanare mitatiſ ſtatuẽtes ut hij qᷣ
debuerat ĩſirmarl · r w ſGebe , Ae l. Art
e¶Bolẽtes· ad,z·

nhcj.
F Eterne hodie trãſgreſſoꝛes excõ icati ſũt ipᷣo iut᷑. nec
ab ſoluũtur ab alio q; a ᷣa niſi in moꝛ tis articulo ꝑ cle.
de pe ijs · cupiẽtes · in fi.· ꝗᷓ reßuat etiã p enas ꝗᷓ.poſitas.
Paid.:. A ₰ι A ([Promittẽdũ · nõ enĩ facit deus differen tiã inter iſta.

2 beſarte xxyij· q· v.iram enti.

PP¶S epulſtur cũ eni ſ̊ ſit ſpuale pactõ interuemre nõ
multis moids. q die ut no . xin. q · ij · E Jtez qritur. et. S
— 2 1 r; „ . 2 „ „ „ „ 4 .
* . = ¶ Semẽdi · licʒ nõ teneat pncipale· tener ¶. e. c pnl.
I9 — Pror bitoꝛes ˖ vbi de hoe . er e· ti · cũ vtin gat. .
dAA(Eligeé pumtur & in quo deliquit · de tẽp · oꝛdi. lĩas · de
Apud quas· ſc; udi ſunt maioꝛũ ſuoe ſepulera.xiij.

Pa

„ 1 — — . . „ 6— . — . de
y3 — r r 4— 95 Pfp kc 1 ſ1t t 96 A Wa dh r 7 Ar

peuli datus exe⸗
.—,cutoe rmoaetuus *. ,
⸗ Nl⸗ er Eiz D d 3 e nnui 5 — Fem̃⸗ agente à id exequi foꝛte
Gr. 3 S e ſoꝛem.viðꝛ diſtin nolete ne volũtatẽ teſta⸗
AAguendü an fuéit toꝛis impediri vl mmium
er e, S Aanom 3 eRſn differri ngat poterit ali
neene oi us mſiteſtatoꝛ aliud ex
dici in extraneo · H preſſerit officiũ execucõ⸗
inepin 1 err ms miuncte libere adim⸗
icz n ue⸗ , 7.
rit exp ſſum tñ af⸗ pler fa· vin · .
fectõne pſone B deſe epnituf.
factũ fuerit whns Nimarũ piculis
lenr 14 et ſcandalis que
iij. põtifices. de te⸗ frequẽter ex hijs ꝓ uem⸗
ſtam· requiſiſti. unt obuare volẽtes vni⸗
AaPe uerſis religioſsa ſecula
duo. Cart er f. ribo eleries cuiuſcũq; ſta
de admi.u · derre·½ tus wel ↄdicõ nis exiſtant
H mniſ ’Ii virtute ſancte obedien
cam er pupil⸗ tie ac ſbᷣ intermĩacõe ma
loꝛum. leeclictõms eterne diſtri⸗
Einauur 3 ctiſſmme ꝓhibemus ne ali
ait afene quos ad vouẽdũ iurãdũ
onem dee . s. de pac. wl fiqe interpoſita ſeu Ali
0M 3 plerig er ter a as ꝓmittẽdũ in ducãt ut

X 0 Y WoEe-. .6 . 6 . — „
e. . 1 Bas - ð Pr e reſtituco nem. iſta

.S. de offilega ofs· i en Ly. e , in e,e à 1
Prri Ar 2 ℳ 6 re — —☚

acceſſoꝛiũ quo ad quid ſet eſt ſpẽale:ad idẽ de iuruij. de⸗

q·ij.ebrencũ.c.ſeet:s.e.c.i:in ꝓn.qð de inteſtato debet
intelligi. Quid ſi eccia iſta de qua ꝓmiſerat ſit illa ĩ qᷓ ab
inteſtato ſepeliri debebat.decłari debuiſſ q ſi dicamus
ꝙ ibi nõ debeat ſepeliri · ubi g ſepelietur.et lra dicit.non
apud illas⁊c᷑. vnde poſſſ dici e ibi ſepelietur non obhli⸗

gacõne ꝓmiſſioms ·ſ̊ ptãte iuris.ſicut cũ ex duabo ſer⸗
uitutibo remnttitur
Kem
net · a vſupal.
ſic elegerint nec apo e an r de fuit.
electas eccias ullatenus tua. In otrariũvi⸗
ſepeliri nec alibi.ne cõtra detur quod.s · dixi
votũ iuramentũ aut ꝓmiſ⸗ apud cete
ſum hmõi a ſe factũma⸗ . dliriß. m ho cilli
teriã hẽant vmiendi poſ⸗ ſempꝑ apud quos
ſmt eligẽ ſepultura. h̊ cõo⸗ elt Englern heus⸗
„3 H rum etiã ex electõ⸗
tradictõne quacun P cel⸗ ne vel ꝓmiſſione
ſante ſepeliãtur omjno a⸗ q Ppuati erũt ptã⸗
pud illas eccias apð qͥs te eligẽdi hẽbunt
ſepeliẽdi de iure fuiſſent HS eſenz
ſi alias ſepuluna nõ ele⸗ ymago. S· de pcur.
cta foꝛſitan deceſſiſſent. mieꝗ de re imn eum
1. 5 —— qui . . .
CSiwero jdẽ religioſi m (Dredcs às 12)
Vl clerici pᷣdictos in ſu⸗ Remeanrerat. no E
is eccijs wi cimiterijs p⸗ ꝓhib; dec. qn p „„“
ſupſerint ſepelire ad re⸗ ſnn eligechep b
ſtitucõeʒ tã ſepultoꝛꝛ coꝛo: ſones.
poꝛũ ſi petãtur q; etiã omi⸗ n ¶ Coꝛpoꝛg.·s·e.
um que occaſione ſepultutu⸗⸗ expart.
roilfo uenerint u⸗ oDecẽduũ iſtud
ennoEbuenen 3*. decẽdu in reſtöne⸗
libet ad eoſdẽ imn fra dece⸗ coꝛpis currit exq .
diũ integ raliter fatiẽdã panit nierit ire⸗ .
g⸗ itucone reru cren
ipſos obligatos eſſe cẽ⸗ d e ſtati currt t⸗
ſemꝰ quã mſñ fecerint ec⸗ aeo in ebono fiit
cleſie ip̃e apð qs ſepulti ZActing ettr⸗
.4 ga eimiteri iſta em conſtituco
fuerint necnõa cinnteria nõ intendit minuẽ
earũdeʒ extunc eoipᷣo ſint ß addẽ ad deè. ple
et tãdiu maneãt ecciaſti⸗ in ibi ſme aliqᷓ
peticõe dicebatur

co ſuppoſita intdcõ · donec

eeeos obligatos ad

4
2— 5 S

— —– —
o —
4

mnponit tysape⸗
nam.
eſt miuria videlicez apð quã ſepeliri debebatprochialis
eccia iam h abuit ſuã canomcã · et ſic nõ objꝗj · c. ꝓx · que
in alio caſu loquitur·ſi ergo ipᷣa eadẽ fuent eccia dmiſ⸗
ſa cui ſoluetur pena · vnde exticta videtur actõ ſicut cũᷣ
creditoꝛ ſuccedit debitoꝛi · ff. de ſo lu. ſtichus · Ga diuo.
q¶ Interdicto.æg ꝓpter trãſgreſſonẽ vmꝰ fratris eccaan
totaa cimiteriũ punietur · ſufficit ita ſctuz eſſe · et pt eſſe
ratio.q; exquo illũ ſciebant ſuũ non eſſe mueſligare de⸗
bebãt diligẽter qua electõne ad eos deueneritad h·C.
nde vi⸗ cum querebatur·
m quis. Primũ dictũ huins dec · emanauit ad de⸗
daracõ eʒ eoꝝ qͥ no · ber · et modermi.s · e.de hnjs· et apꝛo
batur op mio inno · et reprobatur opinio · hu · et b·

= — ——— — ==

—— =

aciendã non dicit cui eccie.eredo ꝙ ecc̃ie cui facaa

— —

=S — —

— — –

— —— — —

— — C- ——

—

n ¶Honoꝛẽ.ff ad mumẽ.ſ ſilſn. Eij.

aut quah caſtrenſe hẽat

minẽs g& piculũ immutat ius cõeut h̊ vides.ad idᷣ.s.e.

li · de Pcur. ſ duo. ſane · k ¶ Mulier. ̊ terminatur qð
no· hu.et io.xiij.qij.vnaqueq;. rxoluẽit· vel cũ nemie

¶ Eligat. eligere eni pᷣt cu quo⸗

ſepeliri.s.e.devxoꝛe.

m ¶ Biro. ſi verus vir fuit.ff.ad mumci.de iure. Gᷓfinali.

.E

decedat ibidẽ nõ in eccia
deẽ ville ß in ſua prochia⸗
alivel in ea potius in ꝗ ma⸗
ioꝛũ ipius ab antiquo ſe⸗
pultura extitit ſepeliri de⸗
bebit dũmõ abſq; piculo
ad ipaʒ valeat depoꝛtari.
¶ Mulier autẽ q plures
viros habuit ſucceſſiune
ſi ſepultura nõ eligat ẽ cũ
„ WM 1,2 2½ —
viro vlto cuiꝰ domciliũ
rętinʒa honoꝛẽ tumulã da.
res hilios q nequnt

anteq; ad ãnos puterta⸗

tis peruemant eligere ſe
pulturã poſſit ſi ↄſuetudo
terre id habeat quo volu
erit ſepelire. hoc tamẽ nõ
poteſt ubi ↄſuetudo hmõi
non habetur. ß ſüt cü ſuis
maioꝛibo wl in prochiali
eccia tumulãdi. ¶ Quams
. — . „ ,
autẽ filuiſſamilias abſq;
pfr̃is aſſenſu ſibi Poſſit li⸗
bẽ eligẽ ſepulturã · ꝓ aĩa
tñ ſua preter ip̃ius aſſen⸗
ſum miñ peculiũ caſtrenſe

Eno

ð

cet · Emana⸗
auit ad declacõ
nẽ · dec · . e · de vxoẽ.

tatis· ſcʒ.x j.an. jn·
muli ere · xiiij · in vi⸗
ro q dicut.s.dixi
de teſtamẽ. ei.
qꝗEligẽ· ſicut nec
alias teſtari ·ff. de
teſta.ꝗᷓ etate.aliaſ
in ꝗᷓ.ij.q.vi.Gdifti
mtiua:circa pnᷣ.C.
quãdo ꝓuo:nõ eſt
r ¶ Coſuetudo.ſẽ
ergo ↄſuetudo dat
iurdcõnẽ et ins eli
gẽdi pᷣlatũ de foꝛo
ope · eũ ↄ tingat.de
cã poſſ eũ eccia.ſic
etiã dat ius eligen
di ſepultura ut hic
CGel in prochia
li. G̊ ẽ diſucta nun
q̃ d & datur electio

ꝗqð viðᷣꝛ ꝗᷓ.de re. iut᷑.

in alterna tiuis · ca
ſuis ↄcoꝛ· Econtia
vidꝛ oꝛdmẽ ſcpᷣtu⸗
re ſeruãdũ.xliij.di.
ſit rectoꝛ.ad fi.s.e.

li · de elee · ſ quis iu⸗

ſto · Ei · et · S.· de .
mã dato:ex h̊ tutiuſ
ad ſᷣ̊.s.c. ꝓx. nec
ſemp in alternati⸗
unis ẽ electõ ut dicã
p̃ðᷣ.regla.ĩ alt na⸗

teñ hʒ ꝙ pentes uel

amici tles ſepeliũt
d altera qua volũt.
Et graue viðꝛ pu⸗

5 ——— 40α — α .

tumulis ſo lẽmiter ſepeliri.

ſemp in antiquis

Hoſt.· in ſumma huius. t. ¶

t¶Ruãuis · de H tractabat⸗ et apud quã · v.ſiv ero is.
u⸗ luiſfamilias- maioꝛ tñ pubᷣtate. er ẽ huie ſi. s.e. li ·

de ꝓ eur.qui generaliter. i. ⸗fertur ad id tpus quo ſo

obe a ¶ Sepeliri: vñ ſi inteſtatus deceſſiſſet ibi ſepiliri debuiſ⸗
liin ſet ut dixi· ·c. x.et · S. ·ti. c·i. zuel ſtetur cõ ſu etudim
hamng b ¶ Canomea ſalteʒ quarta⸗ .s.· e· cercifieari.in hijs qᷓ
non eligũt ſepeliri apud minoꝛes uel pᷣdicatoꝛ es taxata eſt
onoble quarta p exuag ã.bomfa ·q incipit ſuꝑ cathedrã. q̃ fuit
cbſet reuocata ꝑ bñdictũ.hodie imnouata ꝑ elem ·e· ti. duduz.·
Mutctur c¶ Dutaxat· q; ec D e & Re p
eunn ſi apud debitä ſf⸗e⸗⸗· „ e
hſin puſtus fuiſſet ba
ſi buiſſz proch als ab eis fcã fueit reſtõ ple
dins eccleſia canomicã ia ojm deòn aé.
eii ee e. .. naria oĩm pᷣdeõ. Ldẽ.
en d Cdomigllia · qᷣ £ Bm qꝗs cuus ma⸗
n Aerisn die ioꝛ eſ ſut ſoliti aban
e/ . s *Horre 4 2 8 7 —,
nhri ma lalſumptio. tiquo in aliqua eccia ſepe
dquos Itẽ poſſ quis eſſe liri ea dimiſſa eligit alibi
Fnan ſ. me ormieio ut ſᷣ ſepulturã canomica poꝛcõ
X dleeti relicto dicilio na⸗ Jrn r ,;
rfſen nuiget vel iter faci⸗ vimiſſe nõ debeumn crãe.
nitpti at querẽs quo ſe illi dũtaxat m qᷓ ille offi⸗
hchint collocet. ff. ad mu cia ↄſueuit audire diuma
elin mẽllabeo· inpi · et occiaſtica recipe ſacra⸗
of et.l. eius / er qd diẽ Sta. Cu 3
dear dinerſis domica mẽta. ¶ Cu ab eo q duo
WZ lns ſatis putarẽ hab; donncilia ſe collo cãſ
⸗ egnuemvno q e⸗ equaliter m utroq; ĩ loco
3,46 qualiter eſſß in du 3 eligic ſepulmta do⸗
thog abus prochbnſ ut⸗ tercoo eligie epulnira do⸗
po. puta inhĩtat quis micilioꝛx eccie hẽbũt in⸗
Pb nin mi ter ſe duidè canomcã poꝛ
znl duab omos ui. S (cdiquis antiqua
s etas habitat uue dimiſſa nouã etiã in loco
em vaatz pro- mius religioſo elegeit ſe
iiiſtd 2E Eaae Ee½ 1. eleckone Hmoõili
ſe ille due dinidant pultura.e ectõnẽ bm 6i li
„ quartam. ceet iuna ſup hoc videãtur
Fir Fide rs t eſſe diuerſa nequaq; vo⸗
„ ed †. ..4 . —„ —
ſee 4 181 se iz er⸗ lumus impug nari. U dẽ.
“ mmãtur qᷓ noxij. ¶ qui habʒ domicilm in
taar. q·ij. Gat illi · aliaſ cuntate vel caſtro quãdo⸗
ſinch ñ qʒ ad villã ruralẽ ſe tranſ
zu tatẽ. et appꝛobat fert recreacõnis cã· wl ut
ei opilau vin io e ruralia exerceat in eadẽ:
gof reprobata o⸗ no e
ddan pmionehu · et ala⸗ P 1 o ele cta ſepultunma
ſe tier B. qua enam r re r e
n hoſt. magis dice CuEE ä
fuch S qui electa: alias nõ eſſ qõ.q; apud illã ſepeliretur.s.
ils 1 x.c.in fi. quo. Quid dices auus ꝓ auus ⁊alij ab an
¶Abãàti- tiquo ſũt ſepulti in aliqᷓ eccia pr elegit ſe⸗
N 4 pulturã m alia et ibi ſepultus eſt· flius decedens inteſta
nden tus ſeßelietur in ſepulcro pris vel in ſepulero auialio⸗
ſnn⸗ rũ. Et mtelligo ut bene ꝓcedat dubitatio q poteſt ſe⸗
nnn peliri comode in utroq;. ꝓꝙ utraq; ꝑte muemes textum
xin. q · i . Cioſeph· et y· ibi ecõtra. ꝗ̊ alias eſt. E. Per iſta
aßt “ m quã etiã habuimus.S.c. ꝓx.in pñ·latis vi deretur
ſn . habendã rõnẽ antique ſepulture ani ꝓaui et alioꝛe po⸗
4. tius qᷓ pr̃ne.ad idẽ.s.ę.c. in pnci · et · c. fraterm tatẽ · vbj
He dicit patrũ alioꝛũq; pentũ· pulatiue dictũ quaſ non
t ſufficiat pr̃em ibi foꝛe ſepultũ. Itẽ vuiẽte pr̃e ſepelietur
in ſepulero auiqᷓ c. ꝓx. i ¶ hepoꝛtari·ſcqᷓ e c ulti · im⸗

x Sepulturã: q? electõ re⸗ lutus eſt a pr̃ia ptaãte.ad
B.s. dxe vxoꝛelfañ· ⸗a pntibo vel cognatis in militia
y ¶ Caſtrãe.ſcʒ qdᷣ⸗: degẽtibo donatũ eſt · uel qð ipe li⸗
uſfamilias militia acqſiuit·qdᷣ acquiſiturus nõ fuiſſ ñ
militaſſ̊.ff. de caſtrẽ · pecu.l:caſtrẽſe · ⸗liuſfa.aduocatus
Quañ caſtrenſe· ut qd acqrit fy in poſtulãdo.nã er
ip̃i aduocati militant· C.de aduo diu.iudi.l.aduocati .

a ¶ Judicare.i.ĩ vltia volũtate relmq̃re· udiciũ enĩ h ſu⸗

mitur ꝓ vltia volũtate aliter multis modis.qð dic ut
dicã ꝗde reg · iu.ijn indicijs· b¶ Lon p̃t. ff · de donac. cã.

136 oꝛtis.l.tam hijs. mit ad tedaracõnẽ eoʒe qͥ no in quibo nõ eſt ↄſuetudo ut ſoluãtur nec exigũtur nec p⸗ mpr⸗

Eli gioñ. Emana⸗ inno· et oſti .s · de excel. pla · n⸗ dicãtur nõ ſoluẽ non ſit ꝓcẽm q̃ſ ex tolerãtia ppᷣ̃a diſpẽ: i
mis miqua et oſt · S. e. ti · de vxoꝛe· er apꝛobatur opinio ſet.qð vidiꝛ poſſe ſjᷣm ea ꝗ no·s.e.a nobis.vbi autẽ exi⸗
innocentijreprobata opinione hoſti. —. gũtur ꝛpᷣdicãtur nõ ſoluẽ eſt pccẽm/que opinio et ꝑ hãc ſe⸗
b ¶ Comodenota ratione incomoditatis id pmitti qð dec. et ꝑ omia ociliaa tecreta · S· e.ti · reprobariviðꝛ.ĩ qb „ℳ
alias nõ pnnttẽtur . ſic.s·e·is qui. Itẽ c incomoditatis ſa,ttis patʒ ꝙ ipᷣa nõ tolerat h̊ ↄtradicit exp̃ſſe.ad ̊ exo.· col
alienatur res eccier r e ee. ee. D a , er xxñj · ibi decias et p
Cc. ¶ Habeãt. ſc.· S. . tardabis offerre. J Nn
J. xc. ilcn nus. Eligioñ niſ I Deʒ. ciman ſeu aliarũ rerũ ec⸗ li na. aient 8
d¶ Sepulturãz. H a ꝓprns mõaſterijſ clems debitaru ſolucõne bentur lege dina. ſo⸗
tenebat innoẽ · ſen⸗ adeo foꝛſitan ſmt remoti retrahant vel alias aĩas pſonales v ero nõ· m
oſti· · p der · S · e · de ꝙ ad ea cũ moꝛiũtur omo coꝛrũpãt audiẽnũĩ ſmo⸗ et ideo in pᷣnns nõ S
vxoꝛe. ſcʒ ꝙ talis no mſñ — . fis wal alibi 2 admittitur ↄſuetu⸗ ſ⸗
ſcʒ poſt moꝛtẽ re⸗ unt cũ elle w nolle non de cetero pᷣſumatil. imo ]P⸗ vñ ſi ↄſuetudo eſt pe
kereur aup lolut⸗ babeant ſibi eligẽ ſepului⸗: wa ope mſoꝛmetis eoſdãᷓ Plſonalesnõ mna⸗ e
m =6Ris ar znz &A! ex Rc
ingo ſicut ibi dꝛ de turã h ſüt apðᷣ ſua mona⸗ ut ad ſolucõnẽ pᷣ dictoꝝ intelligit fine ul nai
vxoꝛe. ad ẽ. · c. ſteria timiladi.¶ Beg. ꝓmpte olũtatis aĩo ſit tec.ſ̊ mnoẽ· exe⸗ ich
Pe nr een ix ·frat ribo pᷣdicatonboa mtenti ¶ Lexãa der.ii . erru ut dieiiph. nſſe
a c. p . e ; . et eius mh opmio m
Texrcel⸗ Piamaentl minoeibus. De decimis. Tatuto ppetno decla mtioꝛ et ideo tenẽ uin
iniqua. er p deẽ · de Acrecõni veſtre ramus ꝙ in dultum da eſſet. de pe. di . 6t
Pile ut Ppuilegia· mandamꝰdiſtri allð aplicũ qð pleriſq; cõ⸗ vñn· nullus· e
vbi vꝛ e illi frẽs qtius inhibetes. cædit ut noualiũ demmas S ARiaz rerum.
eligüt ſibi ſepultu a audient . 2 puta p miciarũ ob D
rs Ad ᷣmurnñdeo ne talia q audientes a dè ea poꝛce ꝑcipe valeat lRacõni enomcarü ꝗ
uffamilas iimm 2òèð 1 cx funeriboteoꝛ
ptãte virivel pfis ”ñ 22 que deb ẽtur pter
monacho · etr facit. S · de Peur. qui g naliter · Ei· Ad dec· ni⸗ ſoluebãtur quatuoꝛ gna decimarũ · S. e. c. i.· et ideo hoĩes A
ms et. ut Puilegia·dic ꝙ non loquũtur in veris religio bonis omibe abũdabantx vi· q. vij. maoꝛes nunc nec
ſis ̊ im hijs q̊ aſſumũtur im ↄfratermtatẽ· vel mtelliga⸗ vna bñ ſoluitura ideo hoĩes ad decimã ↄuᷣtũtur · x vi.q.i
tur m iſtud · ſcʒ qñũ a monaſterijs ſũt remoti. decime · et ideo deus locuſtas nõ merepat nec plagas a ſ.
QO erecõm dee ·˖ ẽ greg. ix· deciſa de exuagãti ſua q mouet · xvi · q·i· reu ertimini· et tollit fiſcus qd non acci⸗ v
Aincipiebat.grauẽ nobis. ꝓutibi pʒEt querela it xpᷣus· ut in pᷣ dic.e᷑.maioꝛes. G
ar̃epi capitili piſam puemit ad ꝓpᷣam ꝙ predicatoꝛes ex . Aĩas· al aĩos·ad hᷣ·s· e· quis · de na· ex li.ven.c.vno n
HE mſor es Pdicabãt decimas ex p̃ cepto nõ deb eri ſcribit i ¶ Hermõibo tale officiũ pᷣuiliatũ ẽ·de ſta.mo. qð dei ti⸗ di
quibo nõ opetit reciꝑe decias · ut in ele · de peñ· cupiẽtes. ĩofeſſõibo im quibs iniũgẽ debẽt ↄfitẽtib⸗ ꝙ aliena reſti de
Deciman in decimazſolucoe an deb eãtur ¶. HKñ. tuãt · nõ dimittitur pecmacꝗ· de reg. int · pcẽm · cũ ſuis na
eeeerbn pcepto an oſuetudle tollãtur dinerſe fuerüt opinio⸗ oↄ:ꝛ.ẽt ̊ faciẽdo licite ab excõicatis elemoſmas recipi
nnes antiquor-: Et dixerũt quidã quos ſecutus ẽ mnoc. unt · de ſen · ex · cüvoluũtate · Puilegiũ g illud merẽtur amit R
in glo · quã poſuit ſuꝑ iſta ſeica: ꝙ decie indiſticte debẽ tere ↄtrariũ ſuggerẽdo.xi ·qinj.pᷣuilegiũ.cũ ſmilibo.
tur .· et pſe onales ⁊ pdiales: pbãt p aũctates veteris no·. 1 ¶ Volüũtatis · volutariũ mlitẽ ſibi eligit xp̃s · xv. q.i. n
teſta. et ꝑ inma.xvi·q·i.reu ertimimi.et · e. decime. et · q · vij · nõ ẽ ꝙ cuiq;· xxxiij.q: v.tunc ſaluabitur· alias incipit.q̊ 2
quicũq;et. c.omes.et in multis caplis icũt quidà the atuto·̊ alexander in pᷣma pte pomt ſitit· in /fi· i
ologi:et ̊ ſcripſit pę·lumbardus/qꝙ pᷣceptoꝛę alia mo⸗ quaſdã declaracões cirea illas indulgẽtias in qbu y
ralia. et hec ad lĩam ſeruãda.ut nõ occides ⁊᷑ quedam aceditur aliqbo ut noualiũ pcipiãt decimas ꝓ ea poꝛcõoõe .
cerimõialiahec nõ pᷣuãtur ad lſam.ut de puri·pꝰ par. gqua pcipiebãt antiquas. Eta quibuſdã ex ip̃is decla ra 3
c.vno:quedã miſtica et h ec ſũt ſacrificõ: pᷣcepta quo tiombo duos excipit oꝛdĩes h uſq; ad. vbiibi ꝓuidet .
äüno vba ſ mens ſeruãda eſt.·et ſie di cũt m decis ut ſcz prochijs paupibo quarũ decime alijs debentur. uſq; ad
ee ſmt miſticavel partiʒ moꝛ alia ut ſufficiat aliqͥd dari CEſane · tercõ ni det circa decimas recipiẽdas ſcʒvel nõ
ecia ex vigoꝛe ↄſuetudĩs puta cẽteſnmnã vel ulterioꝛẽ vel de mambo laicoꝛæ· uſq; ad · dioceſam · q̃rto ꝓuidet circa .
Se. b ue, citerio: pt ad tz. v. di · in pn· vi · di. ul.s · e. ↄmiſſuʒ · et decias ſo luẽdas a religioſis et circea dio ceſanoꝛe ptãtem ,
c. m aliqnibo in ſi· e· c· ad aplice. cũ ſ. vʒ Hec op mio ẽ ſup hijs· uſq; ad. ¶nec ꝓ eo ubi ſtatuit nouali dcimas r
falſaareprobata b omſa in erp ociliũ ghale.s. . in a⸗ relĩgioſis nõ accreſcẽ q antiq̃s de laicox mambo habu⸗ WD
ambo ubi diẽ miegraliter decias pſoluẽdas Alij the⸗ nKeclaramus. nota q; ̊ alexãder nõ ſtatuit.¶ erüt.
ologi dicũt ꝙ hodie decienõ debẽtur qn olm inſſe ent ius nouũ ſ antiquũ declarat vnde pᷣmũ dictũ hẽbamꝰ .
dari clericis qui nl alind hẽbant ut numeri:xviij. ubi di⸗ caſũ.5. de uil:cantepenul· qdð in cipit.dudum. ur
ebatur clerloos declae pir debẽ eſſe vteros. bodievere oà Cotingit, forte uilegiovel opofcsne velfeuda⸗
pabẽt p̈ dia vñ eis kcien debẽtur. et hopinio repro⸗ tione vel pᷣſepᷣcõne vel recepcõne de mambo laicoꝛum Rn
batur.·s· etua nobisAlij dicũt ꝙ decimeĩ illis regiõib⸗ ut dicit in fi vel alio quocũq; modo iure cõmum nõ eft·

in eo ins aeiss ——— EEEEES
rta ps miſ ſorte⸗ ohemant mms uni⸗ prxt aneinora an — 8 Fn * S
ipl ꝙ debeatin cert⸗ erẽte · de p d idẽ. s. de in ant cepit dinid edietateʒ noue vtin etur · ff. r ,
ly ꝙ debe ffioꝛ·o que te tps · ad id hoe. nidiã ſi pcet . f ¶Medietate⸗ dia oti omẽ flia⸗ H“
nc, Sent arta. hbijs inſpi gantaen d l E ũ. &poꝛ cõis. 22
N =èMB Rtaet S . buiat⸗ Re⸗ ECansErs ee
bde⸗ b (Do zußtaatonnpe⸗ 4, 1 5 etliter obuiat 5CCuvere r
id aſetili,, . L r e . dere enate e EKralie aicta in.
ho. 1,15 dẽ vt dici = f 6ſe „„ rüt igioſos R.— re ſit tã
14 BT oſſidebãt 5 s eos9 ugie n. oꝛ dimũ H ptac;ra Per
fide poſſid ris nõ tere u deama? ſeñ.oꝛcin 6/ quãtü terp̃ᷣ
6nnn letatẽ in qua vetet lui deum cariu 6e hmõiq nr rũdet. 91
L rietat ſola . alm deam elaracoe rñdet tate.
fene 3 bãt ut ſo id illas nou⸗ o im⸗ deelara articulos vi (De medietate.
ente. habebãt! oſſeſ⸗ aailas . illo quo im et 108 articu —. ES Eduntur
ai Beshen, quas Netang epusr 23 õs ena Srannn
ſio vire⸗ ſ autẽ wtratũ wel o lij poſſide⸗ lcot de medie i nolu⸗ tribo tecf. ß iſtis
bioletn velmale e H wſe⸗ aranize rade Relrn
nond laeipoſſcio i⸗ bãt cũ de hoe eenor ex naslaitlied deei bus iſtius Sktn
ſina teapelegn no lla ſat nullat Emſ ſt ꝑ hmõi ceſſiõ cias anus. Pönbegi
dofe nnpegiae m qni nun ecad alias et 6 autp rochiales ecẽi er womezait
S m en. et oſt. qni tẽdit. nec cis ubi vetẽ maruprochial it ꝙ ea⸗ Epapiant in i⸗
oſt nocene dee. Eene cis u an. Onigit ꝗqᷣ „. ſg p di⸗
e eraiender t ire eilahnn⸗ rtsaigengearl aie n de
er ſe dudũi. granis. tue qñ di „„₰ ⸗ rato⸗ ũ reckoꝛ etari et midiã in an Pte⸗
ze reſti. ſpol:g rani tuc qn die ip̃i impetra ru rect oꝛes ſuſteta . . aliby t
eipiuf reſti.ſpo l. de do⸗ 6 i fuit ißi X lü⸗ tibo ogrue bi⸗ erm noual lti
ſep. c. ul. tratü o ea ſolũ⸗ ditibo ogrue ſi lia exhi⸗ lis indui
iſri . 2 „ eunmae pſo⸗ ãtüdẽ habe
ipi⸗ na mier vj iz etiã res het cone uã ipi te mo udeat p taͤtudo habe uod
neceſob ꝛeoone qua p!. 6 pñt ꝓu l TX rue. qr
pmmo⸗ et ſi ncece ſi ab⸗ moclo po hbmõi ꝑ bẽ nõ p narios et o die⸗ CCög Sbé. de
ii di dieu 55. is hmon marios et oꝛc eut. 8 de bõ. de
oteni bi dieüt ꝙ Impetraco 2 diarie 12 . icut. 3. xi. q.i.
. ſia rin enno ne cipie pwren p idez in⸗ tur tali de illaru reliquai Eart te⸗ de
m. ſeꝛcap ſi aliqua tunmms ab hijs qᷣ bus tm e mde ↄꝑtẽ⸗ cimarum
* . 4 . 838 — 5 R e 7 . m - . andree
ſob iectis · q/ ab ali⸗ ltu obtentuʒ liter uẽtibo ꝙ ex babere ſue. Jo
6* ella ſua 2 du . 5is tota chue eS 5nẽ bal „ D
i nrigbore HS decimas un Hõ
f pelha rn. wtẽs Rehaan decimarũ et ẽalia oner ebte⸗
in⸗ Rkegdaſtes non ultra medi llatenus extẽ leãt aliah ¶ Sane qua to
3 Bseians H Einonete, Te exe⸗ maOnem leat
ene⸗ dr ekcd⸗ po⸗ giaanunne neſorea elie infeudati⸗ an tcrdin ſe. =B
184. ne. deb eb g deci⸗ õne veterũ fi dari Pas- deamis d ſimlium c· i.· 2e
. 1e, dietas — cepco „ des pari nes de „ illas j. de ben . F
gcc⸗ chi me⸗ iauo P⸗ lic ſe 0 idẽ laici q; — EC.li. enſie laicuſ⸗
man ne ſum ꝙ aplic⸗ ualm de⸗ laicis et idẽl⸗ 8 ĩ feudũ Went laien
dioꝛe cte ꝑproc ci⸗ ſnmliter not hbia ſ⸗ is religioſñ 20 Pebar Kle
. npeinmiut va tere⸗ inta Fue droeh 1 ab iß wEreſtame n⸗ ade eioſßs
, in te no⸗ imas † „ EFE du ãt re K E q1 bat. N⸗
. . a pten . cim ſpediũ in teneat! ſis ei B oleba
. perec e uarẽ tẽ⸗ luũ eccian diſpẽ is licz religioñs ei gebar p inſtinn.
. cclan dilpec talis E liczʒ nez t ſe p in .
K ualia p q tracõis nü q; racõnetal tame ucz rel udacõ . ebat ſe p is ha⸗
ie nSre nnernen ſiſß/ quochq; rati iam ſe talem infe ſie de fa⸗ enui abiiſ ut
1tSnd indulti fue neesftrpe ve Kuſegrid ſe detn⸗ Ren Haehn
trn ukein ſie oſitrin noualibo que cto Hõ ipe⸗ ſie Eem iene „
bã ptẽ ill. reci 15 poſſi ent wndicari de maibo pere 5ſenſu eßi. ro⸗ 4) „ De. a4,
ar. 5 illa ſolũ ptere not do ſient wn. mas ere wel reri coſen io non pro⸗ e. „
ſtſ Pa nouananaſ ammodo ſient u lus qᷓ; aequir epᷣoꝛ lis fieti ides. e, WI grr
If. lder⸗ B acqri wi pcipi p 5 oꝛx Pe dioceſanoꝛ n Kri n Pridee „ de⸗. 60—
buſ., vierg en terie 2 dietas naih 5 ab i ſlas ant den⸗ eernstire Wa, „ 6 —
de s dr mnmegckiet⸗ iam ſiamplius aſſenſt. C. rimg poſſet F Weerelo: F. 1 Trr 2,
4 Krind mbi nmi⸗ arentebatehg ans ne mealigun⸗ de maĩb⸗ ey muG S. Rrr
madaiaze eenae inwteri dũ aſperũ ſed pii/ liter zr rellimlaranrt oneor ehna⸗ eTr r 15
340 hie h nõ e⸗ ſit dicẽdũa ũ ſi ſup de⸗ icoꝛ reci ea. iis laiz- fiunt a la· S S.
mrinn teian de tidabemg noualium ꝗq añ latera ehio fſuere ſtolica. in fi.
na turn nil egia po nou⸗— an ü tpe 0°mere apon — „
n noralibo g eab 2 me — — sin fudi Ke ebolte
ba ⸗ c lo ibo habebo ot . ð ex dil r. R— oceſſe. ,
2 1Sms d Suamẽ q ex ſſit aci⸗ e S
it edeer Fane hmõ poſſit r e
Be 3 e¶ 5 dhuc du — dulti D 8
n — quetur a . Ad ea⸗ manut Wà EHWLP r , B
declacões Ad ſugen „i
