H pena miare nolen
qð nõ credo· ſ̊ die
ut dixi · S. j¶ ꝓx · glo.
ꝙ hie reſpicit qðᷣ

piitet accidere ſolet·ſ. qꝛ aetoꝛes ꝓ bare hũt et ſie poſ⸗
cõnes facꝭ .ſ̊ idẽ ecõuerſo· cũ actoꝛis et rei ſit equa odi⸗ .
tio .de reg · iur.nõ licet · cũ ſilibs. v oſt litẽ. ↄt· dño no⸗ cn
k ¶ Procur.no. ꝓcur.cõtumaciã⸗ cere.de hoe · S ut li te
I¶ Nuſſuſq; a iu⸗ illa antiqua altricatio.qua q̃ritur ſi in
dex citat ptẽut vemat rñdere poncõmbo.et citatav em
re nõ vultſan poſicõnes habeãtur ꝓ ↄfeſſatisſet lʒ qui⸗
dã dixerĩt ꝙ ſie · puto ꝙ; nõ ecce enĩ ꝙ textus dieit · iul⸗
ſus a indiceet ne credat aliquis ꝙ; talis iuſſus factus p
nũciũ ſufficeret /p mittit mterro gatus:ille ig tur licʒ ſit
uiſſus pꝓ nũciũnõ ꝑ iudicẽ et hoc ↄceſſonõ tn eſt mterro
gatus a indice.q requirit hec oſtõ.vndęe· et ꝗ.ſubnnt⸗· ”M
titur.verũ ſi anteq; rũdere ſit inſſus ſie di verit ſ· ab io vou
indice interro gacone pᷣmiſſaſmaioꝛẽ ergo rèputãt cõ⸗ ri
tumaciã illius qui interrog atur a indice· et ab eo iuſſius ð
rñdere nõ vult q; illius qui citatus ꝑ nũciũ vel lĩñas etiã
hoc expᷣſſo vemre nõ vult. ta ſi poſitio ſupflua eſſet ·
m ationabili cauſa.pu⸗ vel nnptinẽs que ꝓbata
nõ releuaret · C· de pbac ad ꝓbationẽ/xxx.q· ul.indicã⸗
temibi:ad rei veritates ac᷑·s.de of archið.ut noſtrum.
vel obſcura ·iinj. di erit · de ſp õ. de muliere · C· de trãſac. ut
rñſũvel gnalisff · del. j. ticia.i.Reñ·. Itẽ ſi ſit de facto alie⸗
no.· ut dixi · S. c· ꝓx · Itẽ ſi ſit captio ſa.puta que detegat ꝑ
iuriũ ſeñdentis nõ eſt admittẽda.puta pr̃ couentus iu⸗
rauit nil eſſe m peculio.tutus ẽ igitur excep cõe iuriſiurã
di apte delati · mſi ꝓ rebo poſtea q̃ſtis · poſtea in poſiti
one dñr alique res fuiſſe m peculio tpe quo iurauit per
hãe detegetur ꝑiuriũ eius vñ rñdẽ nõ co gitur.ff.de int.
iur.l·duobo.finulli em miciendus eſt laqueuſ.xx vij·
q·i.de viduis · Itẽ ſi ſt multiplex ut pono ꝙ poſſides
talem ecciam ad tale monaſteriũ pꝑtinentẽ.vel ꝓono ꝙ;
ticius filus.p.debet michi.x. vel hijs ſimilia· poſſ̃ enĩ
alterũ eſſeverũ alterũ fal ſũ.et ideo petetur explicari.vel
ip̃e idẽ explicet dicẽdo utrũq; falſũ.vel hocverũ.̊ fal⸗
ſũ· vel poterit ſunpſr᷑ poſicõnẽ negare · etiã ſi alterũ ve⸗
rum ſit. ff · de rebo · du. ſi is qui ducẽta. OAutrã · in. q· ix · pu⸗
ra.ix.di:ſi ad ſacras.vnde viðꝛ:ꝙ ad multiplicẽ poſiti⸗
onem bñ Reñdere teneatur cũ habeat ſuõ deã remedia ·
ad hoe optime ꝗ.ti. ꝓx.pñtiũ · Con ſuerũt aũt aduoca⸗
ti dicẽ pono hoe· et h nõ credis ↄiũctim pono diſiũctĩ.
ad quã tñ ſeñd erenõ ↄ vellitur p in ſupᷣ deã·nõ enipo
nit ut debet · Itẽ ſi po ſcõ ſit i᷑ ut pone eᷣ impubes p̃t
odere teſtam entũ vel hs ſihaet ad hoc nõ cõ pe.litur

—ẽð
.
” Wõ

õä ei = — * rr ter. S F-

Ceu, - r Ne rr „—h 77

ES

V ſ.

reſpõ dere cũ enim ius quis ꝓbarè nõ cogatur.̊ factũ

go tanꝙᷓ; ad ſupflua nõ cogitur rñdere Itẽ ſi ſt inpoſ⸗
ſibilis vel ↄtranaturã ut ſi pomt vᷣg mẽ peꝑpiſſe. vel pa
trẽ filio uim oꝛẽ.xx vij.q.ij.cũ ergoad hs.de ↄfel. c. ul·
et qð ibi noff· de int. acti. lↄfeſſiombo · et · lle./ jtem ſup
erimine eius cõtra èèðÿM
EPPTE ESDEE qué fuerit nonad-
PKaRttiui poſicdes
1 n P . S M 2), de Po. di. i. nõ tibi
4 dico bhee et ſles

7.

paleri debet ſuper hijs de

äl cau quibo in eiſdẽ poſcõmbo
ſemn enaer c mterrogatus extitit ꝓ cõ
e neatur! teᷣ Ia Ers-⸗
PPp auabosſſiüt po Mlſo. ¶ Herũ ſiañqᷓ r⸗
hces ſup aliquo dere ſie iuſſus fuerit eũ cõ
mmergene de quo tumacit abſentari ↄotigat
ꝓ bably nõ impu⸗ F. „ SEen dr ri E 5
liur dño ſ non n· e ꝙ feſſo no dz hñ ß ẽ
ſtruxit p curatoꝛẽ alias ↄtra eũ tãq; ↄtra cõ
bñ hab ebit pcura tumacẽ ꝓut ro dictaueit
to inducias ad oᷓ ꝓcedendũ.¶ Meg. ix. in
S Pr r , er in phein ali ſip/ va. gna lug . de teſtil
õ a pnᷣ cipio inſ trri . 4
debuit. · de in · cal. ⸗A Ediatoꝛes per
im p tractãdiſ. ubi erd .
rñdere nõ vult · et
p hãc ſaʒ dico ꝙ ſi

quibuſdã rñderat ⁊ poſtłèa alijs rñdere noluit ille quibʒ
iam rñderat nõ hẽbutur ꝓofeſſatis ſi as negauerit pe⸗
na eni ulteriꝰnõ dʒ exbedi:ac de hijs q̃ fi.a ma·p.c:q̃ſinit
b¶ Proofeſſo.nũqͥ d ipᷣo inẽ aut ꝑ ſnĩaʒ. viðꝛ ꝙ ꝑ ſmiam
vm ea qᷣ no·S.de iur. cal c.ulſdicebat tan.ꝙ ta cẽs nõ ha
bebatur ꝓofeſſo nec ꝓ negãte ff.ð reg iuĩ ·q tacet et ꝗ.
e.ti· is qui tacet · jbidixii q d & fiet ᷣm eũ ↄpelletur rñ dẽ
p excõicacõnẽ miſſionẽ in poſſeſſonẽ capcõnẽ pignoꝛũ
mulctã.et hijs ſilia·s.ut lit.nõot.tueet· c.qm.f· de ven.
inſpi.l.i.igitur.ff.ſi qͥs ins:di:.l.vna .et facit m hoſti.
de elc. bone. v. ↄtra legatiſ hodie ꝓ cõfeſſo hri debzʒ· ut
HG/;vides.ad ̊.ff.de int act · de etate · E q̃ tacuitſer idẽ iur

ſa· als ſi eſio ſibiutilis hr̃etur ꝓ negãte.·ut.ff.de int. acti.
l.nõ alienũ.et. l:de etate· Ci. uſq; ad:vi:in interrog acõi⸗
bus ꝓcedat q̊ in poſcõmbo nõ eredo in quibo ſatis ſit
ponenti ꝙ b intentũ. Joie ut no. g · de do · er rõtu · ꝓut.
Aacõ dcãau erit· qð xeius in crimĩe ſimome admit
Gdiatoꝛes ·ſo⸗ titur m teſtẽ ſi ſit ſocius crimis
tm· er a gatur ciuiliter. alias nõ ſta dec. et ſe qñſ
uerũt greg et deberẽt eſſe m antiquaspilacone
ultie in tiſet ꝑ bãc dec. mo deracõnẽ recipiũt glo. jille· Jo.
et GB. jiij.q.iij. E Itẽ in crimĩiali.vᷣ.liberi · in.i.glo.quã qui
dã nõ hñt · et de teſti · veniẽs. jim glo· penulł·qui indiſtiĩ⸗
cte dicebant.ꝙ in ̊ ermie ſocius crimĩs tm admitte⸗
batur in teſtẽ. crimis vero et muneris nõſdiſtin etio en
illa locũ h ſoluũ cũ agitur ciuiliter.ſñi emĩ eémialiter· ſo ciuſ
ectttiã tm crimĩs repellitur ut h̊ vides· ad h̊.s.e.teſtiomũ.
rra TCr ElT,e QNediatoꝛes qui ꝓſenete dñr· et ſalariũ qð eis dat᷑
2G n ,: ꝓſeneticũ.ff· de ꝓſenet · li· et · iſſet ſi in ſpualibo ſalariũ
ZP= T W I— 2 α ecipit vel aliquã ꝓmiſſionẽ ↄmodi tpalis ſnnoniacuſ

ſh
& nec ponè?᷑ cũ ſuccedat m locũ ꝓbacõms.S.æ. c· px. er Mr

de obſcuẽ rñdẽte mii deelaret · ut · e.l. E mchilſ et qdð Hic
dieit qð h abetur ꝓ ofeſſo.intellige ſi ↄfeſſio eſt damno⸗

—
ErE

— ——

Fagde ele · p inquiſicõnẽct dep onẽduſ.de o fel c·ij.de ſimo.

7„

M no ſatis · ibi. vel inoſ mſcan ſme mediatoꝛe m⸗

¶ Per as · i · aͤrü mĩſterio · ¶ter ſe ↄoponũt ſmomaci· de
86 erach no ſy quia⸗ ſimo.de h̊. et. c. vem ẽſ. cũ ſi.
h ¶ Adteſtmomũ nota ꝙ ad pᷣſũpconẽ faciẽdã bene
adinttẽur ̊ nõ ad ꝓbaconẽ · iij. q iij. E Itẽ in crimĩali
„. libei. q dicut
no · xv· q. ij nemĩ.
de cõfel · c. i. de teſti.
venienſ. jſet no q
diẽ teſtĩ omũ eir

mie plerumq; committitur

ad teſtimomũ cõtra ſcele⸗ Qaaccuſaconẽnlß
ris eiuſdẽ auctoꝛ es in de⸗ ſtatuitur · ſtatur
teſtacõnẽ crimims aduit im vml in i y
tuntur ſi nõ ag atur crimi⸗ qiij ſane.de ſimo.
naliter h̊ ciuſiter. et emo⸗ tata · et. e. lh heli · et
limentum exinde non ſue⸗ 16 e . i 35
rint aſſecuti. Idem. Palre Paet de H p.
Reſentiũ aũcte mam ¶ Auctoꝛes · cu m.n

damus quatenus in gi trdin en alios
cauſa q inter abbatẽa cõ⸗ 4 F.s. de telti. co.

uentũ ſancti mœlai and 2c. ulti ubi ad dete⸗
gaueñ.ex vna pte et prio. gendã ↄinracõneʒ
rem et ouentü de paldig. mducutir ſocij a
Tem ouen P ad S⁴½ iurati- o:an.

as tanti ermims:
oſ:. 1. q. ul. c. ul. g:
de ſimo.tanta· et. c.lieʒ heli.ibĩ.cũ a dmſtar c minis ſet x
bãc lram credo hãc dec intelligendam etiam de media⸗
toꝛe qui nõ eſt emendatus de crimie.alias quid eſſſi ſpe
ciale m ᷣ. ut.S.e.teſtiĩ omũ.vel pᷣt de emẽdato intelligi:
et bñ eſt ſpẽale ꝙ mediatoꝛ ad mittatur ut ꝗ.dica
¶ Crimmaliter.s· e· teſtmmomuũ. o:·an.
m ¶ Ciiliter. nota q; regulare eſt ꝙ in ciuilibo media⸗
toꝛ de ↄſenſu ptin admittatur adteſtimomũ.alias non:
öin aut · de teſti . qm vero. coll. vij. et no. B. de teſt. co. dile
ctoꝛe.circa.pn.gloſh tam e adnnttitur etiã ꝑte ↄotradicẽ⸗
te . q intellige m diſtinctionẽ dee · de ſmo. ꝑ tuas · er · c. i
n ¶ Aſſecuti.vides quid iur̃ in q̊ͥ excepto crimĩie (Meli.
ſcilicet ſmome.ſed quid de alijs exceptis de ermime le
ſe maielſtatis · dic ut. vi.qi. E verũ · de o fel. c: i. de crimi⸗
ne hereſis · die ut ꝗj. de here: in fauoꝛẽ ſ̊ aduerte:mirabi⸗
le enſ eſt qð dicit hec deè. ꝙ ſocius erimims repellatur
m erminali criminis er muneris in ciuili ſi eni qui petit
ip̃m a teſtimomo repellidicat ſocius michi fuiſti m eri
mine nõ egemus ulterius teſte. q; ex hac ofeſſione pu
miendus ðẽ de ofel.c.ij/nec pmittit canon vel lex ꝙ dicat
hoc nõ feci:q; mendaciũ vel alind peẽm nõ permit ũt.
xxin:qijij.qui peccãt.et.·ff.de tributillud.Penliß die
ꝙ p̃t in gñe dicẽ nõ potes teſtis eſſe. q; ↄmiſiti ̊ crimmè
qð me offero pbaturũet ſic p ellẽtur.q;ꝛ par delictũ re⸗
Panit teſtẽ. s · · pſo nas · cũ diſtin etione deè: de ſimo . licet
Heli. et · e · p tuas (vel die p̃ciſe ꝙ excep cõnẽ obiciens nõ
fatetur ꝗj. de reg iur. excepcõnẽ ·et ibi dicaʒ vel pone ꝙ
oppo natur erimĩs ſimonie excepcõ ↄtra ſte er ille gu
ꝓgduxit dicit illũ q bat fuiſſe ſociũ et ſic ↄtra ſe mi fa⸗
tonmir ſ ym tene. q; et ̊ viᷣꝛ fateri teſtẽ ſuu ſimomacũ
ceſentiũ· h̊ de. eſt practica et px aduocatos optime

i 4 .1 ü ſcitur.et pomit mo dũ remiſſionis curie.et dat mo⸗
P C A N 2.1t de ſimo. cu eſſent. et tũc nõ adnnttitur etiã ſi cimliter di ſup poſicò bo inrãdi.et ꝑ quẽ iurari debeat dicit · dat
D X a . e Pe ag atur ut hic mſeere garaneg a nfamis Ad 4 modu rndendi.et modũ teſtes ꝓ batoꝛios reprobandi
I M= Ar⸗ , 1, R quis eus ct: q in ſ qmis Pbe las: et bnicis puduis reprobat mios iteri reprobandi hocvieat. u,
Lebdes de e e , n r Npr V i r vX Arre, , 9 , h, „ 2.Brgt, ienaleht E, e

—

☚π

., .,

— ——

knein
dcbzer
foniign

ſraͤriige

arſchen
tqnof
mling
ne⸗dſn
ch heſie
pfſ inſi
uuſar 5
ti p a
n poſſn
„deteſticn
Abiadden
Dinmcine
fur ſoef D
0,n.
nmns al⸗
eymmino⸗
lle leg⸗
nins,
demedia⸗
ndeſpe

innO

diei

ſymelt
glias no⸗
ſt cwd
otadis
16 ℳ
⸗
minele
polan
upen
ſtimnen
ſioreyt
edi
rnnti
eni
licüte
mnoler
ciens
pone⸗

vr
es

20 Conuentũ. dic ut. s· de ſep· edo eeri..
vb ¶ Ex vnapte · et a ctoꝛes. /tet ꝑ nſequentia··
¶ Ex altera· et reos ut pa poſſeſſione.qꝝ de inceos⸗

dDoſſeſſione. id eſt qua/ paliba agebatur. ſ de uſi

hic ageb atur poſſeſſoꝛio et tñ inatur deveritat qd elb

cõtra id qð no·̃ᷣ.
de iut. calum c. j. in
glo · i. in fi · et · S.de
reſti ·ſpol lras ſſed nndſ dioc. gr al er f.
nõ p hiber bic in- linwñ.dioc. ex altem ſup
rarlet hodie curaã⸗ co ꝙ ijdẽ abbas et ouen
du nõ elt · p id qdᷣ tus ſe ab ipſis pᷣoꝛe er coõ⸗

babes . g· e · li . e. ti.

e¶ Compo głe . i.
ſicõne.ſi amicabi⸗

uẽtu de paldig. poſſeſſio⸗
ne ſubiectioms euiſdẽ p̊
1

lis fuenat valẽ po⸗ oꝛatus aſſerũt ſpoliatoſ.
. ——— „ Q
e ce et, ſup irnitaha quacl oon
acti · ſup eo. de hoc cõne olm jmta mter par⸗
f en mſellent tes a rebo alns wrtitur ab
eH 8. ⸗ ſis . *. 1
miſſio HD cũhae ſeiſcle abbate er poee no⸗
clauſula nõ exten⸗ mie ſuo et in aĩas cõuen⸗
ditur ad maioꝛa. tuũ eoꝛũdẽ vel maioꝛis et

. . Wei
ga die ut a de ſp. ſamoꝛis ptis ipoꝝ recep⸗
g ¶Abbateß oꝛe to urameto de veritate di⸗

.

utraq; eni ꝑs petijt cenda miungas dẽis ab⸗
Pofeymbo luͤnd bati et prionut tam ponẽ
eos qui piᷣcipales Sed N -8 e,,
erãt · et melns ve⸗ do ꝙ rnd en do dicat veri⸗
ritatẽ nouerant re⸗ tate qua ſup po tiombu⸗
bogerite en ſu⸗ tibi ſbᷣ bulla nia traſunſſiſ
per hijs ſcripßit diſpiunt n
Fa oimbomagef. ſciunta p illos mtelli⸗
ut ſequitur adhoe
s · de ura· calum. jn
pertractandis ff.

de ꝓcurat ſi actoꝛ.. EGuloꝛede ↄuentu vel maioꝛis p⸗
g ¶ Coõuentuũ · id ẽ ſm⸗ tis ꝙ conuentus ſiẽ vten⸗
tas nõ hʒ amimã ꝗᷓ. de ſen. ex.romana.Gul.ſic no ius no
uũ.ut pᷣlatus iuret in aiam ſuã a fratrũ.vel maions ptis
olim ſolus pᷣlatus pᷣſtabat hoc iuramẽtũ. et de hᷣ de ele.
dudũ·ijſet nota ex hac ſia ꝙ ofeſſo ſoluis pᷣlati nõ no⸗
eet eccie q; næc etiã cõfeſſio minoꝛis pꝑtiscũ h̊ dicat vel
maioꝛis· c et facit de hjs que fr a ma· p.ca· c·i.
i ¶ Ipᷣoxe ibidẽ reidentiũſm imno· et ad h̊.x.q.ij. G̊ ins
poꝛrectũſoſti: cotra dicẽs abſentes vocandos ſi pnt co⸗
mode vocaride ele · q; ꝓpter. et facit ꝓ eo ꝗj. de pᷣbẽ. cü in
eccijs ſ̊ opi onẽ mnoc credo verã · p dec᷑.s · æ. li.de of.oꝛ.
grauis · ibi ꝓut ſut n elertõis negocio.⁊c᷑.Si em in omi
bus traetatibavocãdreſſent abſentes· nõ video quare
exp̃ſſiſſet denegocio electõis plus ꝙᷓ; de alijs tractarib⸗
Ppẽale g in electiombo et receptiombo et in caſu ipſus
dec:quauis· ꝙ debeant abſentes vocari alias nõ · x. q.ij.
hoc ius poꝛrectũ. yvonẽs Sria piurus ẽ qᷓ.ti px·c. ul.
Danege. eccc tuerit cu ſint exa⸗

WTraſmiſſis quibo mi opompo⸗ minate er apꝛob⸗
SEKA 5 ed

pap xxxv·q ix. apliee C. de teſta · omiũ · er hoc eſt
að ſequitur.nulla pꝛſus.ac. /cũ ↄuentu ſi aũt ſcia pᷣla
m Allos. ꝙ; tractabãt illas/ ti eſt ↄtraria reſpohom

ultus dicat ex pte ouentus ſic dico· ſ ego ſic credo vel
dico,ad hocff. de admitu.quotiens. Oſicut m oſti. Si

aũt eſſet in indicio tanqᷓ; pᷣlatus·habes de hoc.s.

re ſet imn indido tanꝙꝙ; plat s: de po-
Nul bone · ij · de pſe· e· ul. liij di. gnalis ſ̃ in caſu pmſ⸗

o eui rñſoni ſtabitur.die ꝙ; ſeñſiom ouẽtus cũ p̃latus
Hh; rñdeat ut ꝑs ↄuẽtus et maioꝛi p
n¶ Preterea alias poſtea alias pᷣterea quaſi dicat dixi

ti ſit ſtãdũ:.ut.s · dixi.

Dyl= D ſrr krD r
* - P w DD=

Prr— R
. ern g,

mus ꝙ ſendẽdũ eſt poſcmbo⸗ volumus mnſtruẽ iudi⸗
cem quõ ha beat facẽ rñderiet ideo dixit p̃terea·
Eigillatim q poſicõ hñs plura membram vno fal

runt. ¶ Preterea ſigilla⸗
tim ſup quolibet articulo
in qualibʒ poſicõ ne otẽto

facias a ptibo ſufficienter

ad in uucẽ reſpõderinulla
proꝛſus ab eis ſuꝑpioſis
„ 3KN——
poſicõmbo contradicti⸗
one recepta/ſine uramẽto

aũt a ſindico utruiſq; ptis

qd ſciat de bmoi poſcom⸗
bus vel credat mquras.
¶ Teſtes etiã quos ſup
articulis ſᷣ ea bulla tranſ⸗
miſſis ps dcõꝛx prioꝛis et
cõuentus duxerit ꝓduxen
dos ad reprobandos te⸗
ſtes ptis alteruis m cauſa
pneipali ꝓ ductos quoꝛx
nomina m eiſdẽ articulis

.· in fi · Si aũt ammmũ ſiũ ad aliã ptẽ applicaẽ neſcit tũc⸗
poterit dicẽ neſcio.v el negatiue rñdereſut ſi queratur i

ſa.in alio vera · poſ

ſet eſſe. er ſic co pu

lata poſſent nega
ri ut dixi.s.t ꝓx· c.
ult. ff. de re. du. ſi is

3qꝗᷓ ducẽta· E utrũ.
et ponẽs deb; po⸗
nẽ certũ et rñdenſ
rũdoere certũ ·. fl · de
ↄfeſ.certũ ſet omis

diſiuctina ẽ incer⸗

taff.de. V·ob.l. u⸗

bi. Equi illð ff. de
iutiut. pᷣtoꝛ edixit ·

. aut.
pꝓ¶ Sufficiẽter. ſ.
ſigillati et clare re
ſpond eri et ſi r̃dẽ
nollẽt pñtur ꝓ cõo⸗

rõnẽ diri ſupver⸗

bo.traãſmiſjis. J
r ¶ Quid ſciat rr= Prg
ſi titubat habebit m ED
diẽ ad delibendſi. Pr ⸗
rdpe-P bi
toꝛ · et ſi pᷣſũptio ẽPnn n
de malicta porteſt , . ☚.
index exi gere iua ꝛn & n

mẽtũ ab eo ꝙ ma⸗

licioſe nõ petit.

talis vinat · dicat nõ credo·nõ ſequiturꝗpterea ꝙ cre⸗
dat ipᷣm moꝛtuũ ᷣm innoet oſttũc enĩ titubat non ere⸗
dens hoc vel illud. ITmdicus ↄfiteatur ↄtrariũ eius qðᷣ

8 ¶Inquiraſ.q̃ͥd ſi- pᷣlatus ↄ feſſus futerat·licʒ aln aliter

dixerũt.dic iᷣm Hᷣ̊ · potius ſtandũ ↄfeſſiom pᷣlati et capi

tuli qꝙᷓ; ſm dici qui nõ iurauit.hñᷣ vero oↄcoꝛdet cũ pᷣlato eiꝰ
c feſſio adinuat. xculꝰ vocat᷑ ꝑs intẽcõis ↄtinẽs id qð
t¶ Arciculis· arti- actoꝛ ꝓbaẽ mtẽdit.et faẽ · Ss. de reſ ti.
vemens . ij· cendos.iuratos tñ.alias teſtmmomiũ ip̃o
uDrodu⸗ rũ nõvaleret eẽ ſi eſſent religioſi·s.de teſti.
nup · mſi iamentũ remittẽtur a pte · ut.e.ti · tuis ·

x Alterius.ſeʒ ſancti mcolai.

dice ab eo dato/ E

y¶ Productos· coꝛã papa vl- ſie noꝙ ↄteſtata erat
lis · alr regulariter nõ val; teſtiũ receptio.s.ut li.nõ ↄt᷑.

in rubro et ni gro er he nota ꝙ licet poſt litẽ ↄteſtatam

iuran dũ ſit de calũ

a vel de veritate dicenda hᷣm ꝙ reqͥ⸗

rit qᷓ et faci ende poſicõnes ante ꝓ bacõnes ſſi tñ hoco⸗
miſſum fuerit adhuc poſt ꝓbationes fieri poterit· ad
hHoc.S.e.·li.de iut. cal.e.i.h̊ enipoſt teſtes receptos deve⸗

23¶ſNomina.ne eſſe poſſit vari⸗

facõm locus. 8. e. i. de
ſep. c· iler ↄtineb tur

iſto modo. intendit talis ꝓbare talẽ teſtẽ adul rũ.·
eo ꝙ; talẽ uxoꝛẽ talis publice in ſuã tennit cõ cubimã et

hoc vult ꝓbar p a.b.e· Itẽ intendit ꝓbare ꝙ .t · eſt pin

rus.q; deierauit eoꝛruptus in tali cã· et hoc vult ꝓbare

per . d. e .· f. et ſie de ſmgulis vnus teſtis neſcit omnes
⸗, r k Reicilos mtencõms · H fereln alterũ tm ſet ſivellet ali⸗
è os ꝙᷓ noĩatos indueè vel eos trãſponẽ · nõ erew eꝙ poſ
ſit im hoſti:ar.ff. mandati·l:diligẽter · et · S · de hp. cu di⸗
lecta . de pben· cui de nõ · g · de ꝓba:licet nee pñſt iſti

bauit teſtes ſup pnᷣcipali ꝓduectos quaſi ꝓuocatus ve
lit uleiſci· et ideo ꝓpter illã pᷣ ſũpcõnẽ hoc exigitur iuma⸗
mentü : ſi de reſt. ſpol ſas. ym B.̃ dic ꝙ hoc eſt in pt te
iudicis ꝑ pᷣdcãm dee · et ꝑ · c · de iu. cal. · ij . in fi· S·e li. vñꝛ
in p ma poterit exigẽ ſi ſibividebitur.et in ſcdᷣa omntt⸗

2ð
=ð by lom — =*

a ( Kalendas. et nõ nltra delegati terminos ꝓp rogaè

b¶ Interrogato⸗
riaſmterrogatoꝛia

ſüt q̃ facit ꝑs teſti

bus ꝓ ductis otra
ſeſet dãtur ſup ar⸗
ticulis de qubus

pmiſſum eſt ſet foꝛ
mããtur ſm circum⸗
ſtantias cauſe et p
ſon aꝛ ductaꝛ-

ut deõ . c· licet. Ci ·

.6· · cũ cãm . · et. e ·
p tuaſſvnde datis
articulis petit ps
termiiu ad dãda
interro gatoꝛia· qᷣ
termmnus tã hetß
dictis mribo dari
debz qᷓ; ↄo ſuetudme

gnali q̃ ẽ optia:ac.
ff. deleg · ſi ð inter⸗

ptacõe · de 2 ſue · cũ

—=

dilectus ſet fit in⸗
trogatoꝛia q̊ mõ

ſi di xerit teſtis ve⸗

rũ eſſe qð in pᷣmo

otinẽmir uſq; ad kalẽdas
nouẽbris ꝓxiĩo futuri ex⸗

amin es m ptis aduſe in⸗
terrogatoꝛia q tibiſp ea⸗
dẽ bulla traſunttimus dili
gẽter.pᷣmo tñ m ꝑſonã cũ
mſlibz teſtis a pᷣ dcis ab⸗
batenouẽtu ꝓdu ctiffcãſſi
gillatim ſpeciſicacõne eri
minũ et alioꝝꝝ obiectoꝛx

ſñſbi m eiſdẽ articulis ↄten

toꝛx. ¶ Bivẽodẽi abbaſ
et ↄuẽtus aliqs teſtes co⸗
rã te ꝓduxeritotra teſter
ab eildẽ pᷣoꝛe et ouẽtu ꝓ⸗
durẽdos iuxta articulos
qs dci abbas et ↄuẽmis ti
bi ſup reprobacõe teſtiũ

ꝓ ducton pᷣoꝛis etↄuẽtuſ

m eadẽ ꝓ duxerĩt/recipe

ñ ſibividebitur.iſte aũt neceſſehʒ mandatũ ſp̃e ſeruare.

examĩare ꝓ cures ſili ſpoci⸗

„„ - ⸗ &Gò nWn.
arij ꝓxĩo futuri gälter

ficacõe minũa alioꝛx q̃ cõ
tra teſtes eoꝛũdẽ pᷣoꝛis et

oↄuẽts obiecka fu erſt obſ

uatapꝰ tñ pᷣſtito iuramto
a ꝓcuratoꝛe d cõabbatiſ

et ouẽtus ꝙ ad h ex mali⸗

cia nõ ꝓ cedãt. Annocen.
imin gnali ↄcil.lugð.
Pnanarecnam fra.
aſpellacõis cauß

qui appellãtis ꝓcuratoꝛ vl

aduõtus ĩ poꝛi uidic ſue
rat nõ recipꝛaum m teſtẽ.

¶ Meq; inchſtĩcte ipi ap⸗

pellãti pᷣſũpcõ ne faciẽte ꝓ
eo deferatur ec iuramtũ ·

tüc cũ inſpectis pſona et

ipᷣius cauſe circũſtãtijs id

—

miſ ptes ambe m m ¶ Procedat· ha
5ſentirẽt. 8. plus de textu · qui⸗
of · del. de cauſis · dã nõ · . ceterü no⸗

bis ſub ſigillo tuo
Omana. 1
duo ſüt huꝰ
deé. dcã et BGBuia. et
idcirco nõ ſũmo.

o ¶ Apellacõms.

ſfuit cauſa dubita⸗
cõnis.ꝙ alia vide
batur cã apꝓpella cõ
nis a phcipaliſ p⸗
pter aliũ iudicẽłt
alinz ꝓ curatoꝛẽ bt
aduocatũ qu fre⸗
quenter in ip̃am⸗
teruemũt/qꝙ; nõ te
netur ꝓcui. vel ad
uocatus pnᷣci paliſ
cauſe defendẽ cau⸗
ſam app cllacoõms.
ut no. S de ꝓpeur.
nõ minſte. et · ij · q ·
vi. C poſt ſcdᷣaʒ.
et facit qð dixi· s.

ſß nõ elt aliaſvell;
ſit alia quo ad qᷣd

. f Droducẽdoſ ad reprobati⸗

i ¶ Sil. de qᷓ dẽm ẽ. s.· ꝓx · v.
btarn on aũt teſtes/ teſti.licet dilectus.

intẽcõms articulo A eρ1q ad klas febru
d tinetur queratur

2ðèðB

ab eo quõ ſeit et ſi

ibi pñs eratet ad quid ibi erat:et ſi vidit potuit pñs eſ⸗
ſe et nõ vidiſſe. Jtẽ quo anno menſe et die id fuit factũ.

Itẽ in quo loco · in vmo·qua pꝑte domus.et an domus il⸗
la ſit tranea: vel in ſolario.et qui erãt ibi pñtes . Itẽ ſi co

gno ſcit illũ de quo teſtificatur et cuins eſt etatis ſtature
et coloꝛis ꝛ hijs ſilia im ꝙ faciũt ad factũſet h mtroga

toꝛia nõ dãtur de iuẽ pti adũſe ne poſſit ſup hijs inſtru
ere teſtes ſuos · ſ̊ iudex ꝑ ſe vel ꝑ aſſeſſoꝛẽ exa miat illa

nota ꝓ ſpecificatione obiectoꝛ? · ad
c ¶ Specificacõe· idẽ.S.de elc· ut circa·
ð¶ Et alioꝛe. foꝛte obici ebãtur aliquibo nõ cmĩa· h alia

p q̃ͥ impediebãtur teſtes eſſe puta ꝙ erãt vel fuerãt ad

uocativel ꝓcuratoꝛes m cãꝗj. c· ꝓxi · vel ꝙ erãt minoꝛes ·
S hijs ſilia; on em teſtiũ ꝓducto⸗
e ¶ Cõuẽtus:oꝛigĩales er reaſan in pncipali.
ucẽ . nõ uicß appoſitü. ff·
g roxmo. intelligebatur ſi⸗ de v. ob. eũ qui kalis.

¶ Examĩare. hm interrogatoꝛia pᷣoꝛis et ↄuẽtus ſpal⸗

dig. ut. s· m. ꝓx · caſu dictũ eſt. nõ licebit pᷣ oꝛi et ↄuen⸗
tui reprobare. ut. g. de

ramto. ſ qᷓre exigitur inramtũ a ꝓpcuratoꝛe abᷣtis

. ,

uerit faciendi iclin 1tu peut. vel aduo⸗
* catus in pncip ali/

nõ dobẽt teſtiomiũ ferre ne mem oꝛes ſui officn foꝛt cõ⸗
trariũ aſſererẽt veritatisſſiẽ et aduocatus nequit eſſe in⸗

et ſi ꝗᷓ repit ſupſlua vel nnꝑtinẽtia illa reſecat ſſR̊ aut non
Hab ebit locũ reſecatio · cũ fuit appꝛobata ꝑ papã · ut de
articulis · s. dixi ·

dex ne affectõis ſue memoꝛaẽ· C.de aſſel.l.nemo.m fiet

ſindex in cauſa qua indicauit nõ debet eſſe teſtis i · q· vi.

ſtatuendũ · ubi de hocſqð intellige ſᷣm deter minacoõnem
dec. s · e. dilecto. et · e. cũ anobis/m vno et eodẽ neg ꝰ⸗
cio quis duplici offcio tam ſuſpecto fungi nõ debet. de

det᷑.cõing. dinerſis.ff· ad trebelłille a quo. tompelſti⸗
uumſij . q. . in primis de . vᷣ· ſig. foꝛus · cũ ſi m teſtem ergo
multo foꝛtius nõ recipietur talis in pncipali ·p ium pre
dicta. I ergo illum ꝓcuratoꝛẽ ↄſtituit· ſed nõ reci⸗
p ¶ fuerat pit mãdatũ teſtificeari poterit · g· e. dilecto ·
idẽ in aduocato.et de ᷣ etiã no. ff. e. l ul. /na appella:
q¶ In teſtẽ · intelligas ꝓ ipo appellãte·⸗ r.
ßm bᷣ.er modernosſtũ ꝙ rõ ꝓb icms ceſſat/tũ ꝙ non
repitur ꝓhibitũ et edictum de teſtibꝰ ꝓhibitoꝛui ẽ. ff.

E. ti · · iſet in iſto caſu qñ. ꝓcur.vel aduocatus appellãtis

depomit ꝓ appellato.dico ꝙ deponet eẽ ꝓ appellãte. q
iurat ꝓ utraq; pte dicẽ veritatẽ ad hᷣ.s · e · de teſti. et. C. de
qõmbo.l.pᷣdẽ· et dicãꝗ de reg · iur. qðð ob gram/qd de ꝓ⸗
curatoꝛibo ad nẽgocia · die ᷣm hoſti. ꝙ in negocio qð ⸗
curauit be ↄſenſu ptiũ pᷣt ad mitti ſiẽ et iſteꝛ ſiẽ mediatoꝛ

— . „ . ,„„ — . *
Ser: ma in aut. de teſti · Cqm vero. coll: vij. In alijs aut admitte

—

—

. . .— „ . — V. *
. 5 roeE aD 2 tur etiã pte inuita.cũ nec ꝓ hib eatur . ff · e · l. i
mi hac reprobacõe et nõ mp̃ ma reprobacõe quã facit?. Hr
E

¶ Preſũp e · puta q; bʒ vnũ teſtẽ. s. de peuũ. ex inſi⸗

.. . 27 —- 2 . —2.— . — 5 77 7 —2. 2 .
poꝛ ↄtra pnᷣcipales teſtes abhᷣtiſ. So · potius pᷣſumitur νρtαεnuacne. xxiii q jnj. ſi heres · ff.de do. p̃leg.l.topõꝑus·

wꝙ hoe faciat abbas ex malicia qᷓ; p oꝛ qui primo repro⸗ 8¶ Perſonarg · et ipius cãe qð dic ut no. s. de iuru · e · ul ·

cauſa appella comſ

+ — ,— -⸗ —

to bñ recipiet᷑

– S=

ſamn⸗
ur n

567 li⸗
baont
eſnan
dalth⸗
R
tnin
ſglon⸗
ninr 1
füthe⸗
r Binne
10 füm.
elicn;
ſadubier
raliavſd
apelac
apaliſp⸗
zidicet
cumtorit
un qufte
mipafn
ti noͤ
in vel
phipeſl
ndica
lacpms
de pauf.
t ſſeg
ſtſedaz
6 dirl 1
ſazle
luogtl
ve r
pſpt
vellninf
forc
nit ſet
oinfie
nacöyen
deſi⸗
öödhed⸗
enpet
ſtmen
piunpe
d hoͤfee⸗
e⸗ dilet⸗
apel
nans
1 ie
mif 6
ſe⸗

nelin
atn

8
. A

D

naen

Ontigit · p̃lati canonici rectoꝛes et officiales lo⸗
coꝛe qui iurit ſtatuta et ↄſuetudin es loci vel ec⸗
cleſe ſeruare pᷣtextu talis inamentinõ obligã⸗

tur ad illicita mpoſſibilia vel obuiãtia ecc̃iaſticeliber
tati · ſ̊ nec ad ea debet mtentio ſua referri ·

noꝛe· de homcið.

poſtulaſti · de ma⸗
er ob · ſo lite · et tüe

mimſter elt dei ut
xxiij ·q: vmles.
et · c. ſequen tibo.
bACuſa: in hoc

erat moꝛbus / er ſin

inrãt ſolũ ſeruare
ſtatuta edita ad e
denda ſacramento

nõ tenentur. it. g.

E.ti · C. penul.

i¶ Libertati· et ůo
ſtatutarij excõ mui⸗
cati ſut ſi infra du⸗
os můlſes ea deſta⸗
tuutis del eri nõ fece 4.
rint · ut et qui taleſ

ↄſuetudĩes vel ſta⸗
tuta ſeru ari faciũt

ut g. de ſen. ex· no⸗
. uerint · ad hocjᷓ. de

immu . ec. c. in iin

ij. q · iin · inter cete⸗
rmad h̊ꝗᷓ. de re · in.

in malis et. e. nõ ẽ
obligatoꝛm· ß de
apella cõib⸗ 82‧˙6.
deap ad niam. et
c.cii ſp eciali.
1C¶MH.6Obüſtere ad 166
z eli Woſti. c ijꝗj. . de ſepul c ·i.cũ ſi: iti ex animo. ſie
ntẽcõe · ð̊ ergo inramentũ
. * reS tuas · et · c. ſacro. ubi de h· xi . q· ij. cum ergo.

mcu⸗ et⸗v⸗.
xXx.

b ¶ Conſuerudmes. ad hoc· S:e:clericus.
¶ Accedunt · in q
acceſſu antiquas
ecẽie ↄſuetudjnes
leruare debent ut . —
.g. de. B. dilco. pd Oe Jureiurado.
d ¶Kecipiendis ?arn7 Ontinglit in non
24 voeir bor 8 nullis eccijs de
a ern mhes cax oſitetudie obſeraari
ſuetudo eſſVm cõ⸗ ipſaꝛxplati cu pmo ad
.H“ ut ibi · eccias ipas accedunt wyl
ſucna hugls re cũ i de recipiẽcis ibidẽ no
ferre. ius canoĩcis agiturnnec pᷣ
¶CEiuitatibe. que lati a dmittũturnec cano⸗
V mikambitnter mci aliter recipiũtur mip
ex. ſi unran. ſismſi uirẽt ſtatuta etoſu⸗
g Ptãtibusqu etudiesi ipaꝛx ecclaxx ſepᷣ
Sdio ee ad ta erno ſeta⸗ muiolabſr
amicts b . obbbuare. r laicos

eẽ in multis cui taibee⸗
ſtris et terris m ſuis ptã⸗

tibo rect oꝛibo wł officiali⸗
bus aſſumẽdisſpoſuetudi⸗

ms moꝛbus irrepſit qdᷣ

ptaãtes reõꝛ esn officialeſ
hmõiad ptãrias reõꝛias

et officia eadẽmñ pᷣ pᷣus ᷣ⸗
uaturos ſe ſtatuta ipoꝛ

locoꝛx clauſa iurauerint/

nullatenus admittantur.
¶ Kuia wro in ſtatutis et
ↄſuetudmibo ſupᷣdcis mt
dũ aliq̃ piũtur illicita ſeu
impoſſibila vl obiuantia
ecciaſtice libertatiñne ſub
tali gnalitate unãdi ſic iu
rantibo peccãdi occaſio pᷣ⸗
beatur/ cũ iuramentũ nõ ſu
erit ut eſſet miquutatis vĩ

culũ inſtitutuz Pac gnali

oſtõnelaĩa pi culis obſi⸗

ſtere cupiẽtes pcip mmus
à gibuſeu ſaencilv o

et ſnĩa excõis.g.

poſſibilia. ad ̊ nullꝰpt ſe obligare. de pac · c. ul ·

Maicſtatis.
cis · C· de hereti. mamicheos·
pPp (declaramus. declaratio⸗

de cß a . eru. ff. dere. intampoſſibliũi ᷓ. ðͤre. in. nemo

Ptcr intalligo impoſſiblia de int vel de feoͤ ut dixi ĩ pᷣde

regla nemo p̃t· aquã peius eſt offendẽ q; tꝑalẽ ut· s.

aineri in dictis oſuetudi .
mbo er ſt atutis illicita im⸗

poſſibiliavel libᷣtat eccia⸗
ſtice obuiãtiaiuramenta
hmõi aliquatenus non pᷣ⸗

ſtariſet talia iunmenta ea
intẽ cõne faciẽda vel facta
ut etiã illicita vl nnpoſſibi

lia ſeu ecciaſtice libtati ob

iuiantia obhuẽur. Cu eriaã
ſb̃ tali intẽcõne pᷣſtari nõ

poſſint abſq; ðme maieſta
tis offenſadecermmus i in
Hmõi illicitis im poſſibili⸗
bus ſeu libtati eelaſtice
obiuãtibo no obpuanda
qnpotius ꝓ aĩ aꝝ ſalute ſi
6 bimap dcl ſiſi aliqs

ienrne pᷣde illcita ſeu

poſſibiliavel libtati ee⸗
dehaſieco buãtia iurare
otigerit ad obſuãda dũ⸗

taxat licitaa poſſibilianõ

obuiantia libtati ecciaſti⸗
ce uiratiũ referri debʒ intẽ⸗
tio. ¶ Beclaramus cq; iu⸗
ramenta ſub hmõi Cali
tate q̃litercũq; et ſᷣ qᷣlicũ⸗
qᷓ; Yboꝝ fſoꝛma pᷣſtita vel

pᷣſtada ad licita poſſibhſa

kerlibtati ecciaſtice nõ ob⸗
uiantia ti extendiſipoſq;
iurãtes ad alia p ſtard⸗

nẽ iuramẽti hmoi nõ tene⸗

ri. GOmfac. viij.

enanonib⸗ dotiũ et donati⸗r⸗
onũ ꝓpt᷑᷑nuptias ↄſentiũt

eet mulieres q ali⸗ ⸗=E T

dehre. vgẽtis. et . de inmu. ec. eleri⸗
igitur antiqui iuris eſt.et
hius no . B. s · de hijs qᷓ fi⸗

unt ama. ptæ.ca.i.
in glo.ultiſet hoſt.
e. c. m glo· penul.
vnde dabat ibi cõ

hiliũ ſoſti·ꝙ iurãs

ſie diceret iuro ſer⸗
uare ſtatuta ↄſue⸗
tudiĩies iuſtas poſ⸗
ſibiles et honeſtaſ
que de facto et de
iure ſeruari poter̃t
Et multiplex ẽim⸗

potentia ut.no.s.

de ſep. ſciſcitatus.

ppoſito tñ ighe
inret · fit tñ ᷣm ins

v uᷣe interpᷣtacõ in

rnamenti et pbatur

hz ſatis · p dec· 8 e.

ad niam. iij er. S. de

v. ſ. e. ſup quibuſ⸗
dam ſdie ergo bre
uiter. ꝙaut qs ex⸗
p̃ſſe iurat ſtatuta
illicita nnpoſſibi⸗

lia et mhoneſta. et

tunc eoipſo largo
mõ piurus ẽ. ſic. ·

e. ſiẽ nr̃iſ aut Fna

liter inrat buare cõ
ſuetudmes 1ſtatu⸗
talet tüc diſtingue

ſaut tüc ſcieb at ſta

tuta eſſe illicita. et
illa obligaturuz ſe

puaẽ in mẽte gere⸗

bat · et tunc idẽ qð
s ſaut neſcebat.
necduũ in mẽte ge⸗
reb at.et tunc non
peccauit i ſolũ ad

A 9 R R
D 4 7

— —
re S 2
AA 3r H

licita obli gat ut

h. et in p dẽis iuri⸗
busſad idẽ· ff. de

trãſac. q̃ cũ tutoꝛi⸗

bus. ECul. ff. deodi.

inde ſi pcuratoꝛ · ꝗqi

in fi:f· de ↄdi inſt.

odicões · er · l. ſe.
cet muliẽs.

p ecciaſticuin

VSa SMπ dice oꝛdiarium

loci cõ pellitur i in⸗
tdex ſeculariſ ec. cẽ.

ius canoĩcũ qð ad

Pꝓuiſionẽ aĩa ſta

tutũ ẽ obſeruare⸗et fuit tracta 6 deẽ. pppoſitores huius

libri de eẽuaganti que incipiebat. qu nõ ↄtingit·
rDonationu. de hijs dieut · s. ſe wr polt. dinorc. reſti.

nuper. Jo. an.

.

r y

Sge) Mre= ter
t. , ZPis a ¶ Proprio.intelligo ſiue iurent ꝑ ſe ſiue p cunmtoꝛẽ·
cui ad hoc ſpeciale mandatũ dedermtad hoclx iij.di. ti
b ¶ Nõ vi. ergo inuramentũ metu extoꝛtũ nõ obligat de qᷣ
die ut. s· qd me·cã abba s· et · S. e · ſi vero ·

e¶ Dolũ:quẽ qui allegat ꝓbare debʒ ſaltẽ ex ꝑſpicuis in

tur eius no mie habes
err e r i àCompellendos eſt em ſupioꝛ ecc̃i aſtica ptãs et idᷣo
P ern P . 1
ma.· et obe. ſo lite · qui fi. ſmt le. p ven erabilẽ. cũ ſi. Quid
dices ſi mulier inrauit nõ alien aẽ dotẽ vel dona cõnẽ ꝓpt
rr. Sr 6 U *να tias nec alienacoi ↄſentire niſi ex rõnabilicã et au⸗
” teoꝛ ante indice ſi ↄoſenſerit renocabit ꝓp poſſepoſtea in
dice nõ autoꝛizãte ↄſenſerit et iurauit nõ ↄtrauemreſ qͥd
erit die m hoſt·qui hoc no.s.e.cũ otingat.ꝙ; Pmũ ſer
uabitur · ad Hoc · S· e. eã te · et. c. intellecto · et in aut · de nõ
p mũ iuramentü illicitũ·et ideo ſcdᷣm mo pᷣiudicat hic

mü licitũ · et igeo derog at ſcðᷣo.
Em poſicombo dens poſt ſacrt̃m ponẽs vel re
ſpondẽsotraria directe.miſi rõn abiliter excuſetur velut

toꝛ ipo mãdãte vel ratũ hñte vel nõ reuocãte.̊ dicitſpa
iohes · ſup vbo. vm ca tmvenditio.
IEectionis·i dẽ viðꝛ ſi agatur de iam obtentocũ piu
riũ nõ ſo lũ impediat ſ etiã deijciat · S.e·tua nos.et·c· q̃⸗
relã.de hideiuſ.puemit. tũc faciende ſũt poſcõnes.s.
m Poſt iurimẽtũ.qꝛ/ de ↄfel.c.ij. et ibi dixi· et. e. ti. c. i.
A Pm MHRatig no-ad qõnẽ quã diſputaui an ꝑ inſtrumẽtũ
E Nhe WiT ꝓ betur crimen · ꝙ ſic ꝓbatur.h̊ enĩ ꝑ ſcripturas a etoꝛ⸗
apparet eũ poſuiſſe cõtraria:et ſic piurũ.de h̊.s.d ma.et
obe: cũ in ecẽns· et ꝑ modernos.de accuſa.ſuꝑ hijs.ad
br zir . en e nt re

y cohercet ſecularem.ut.xxiij.q. v.admim ſtratoꝛ es.s.de

—◻„π

pinrus a ↄfrmacõne repęllitur. Idẽ ſ hoc fecerit ꝓcura

buit oꝛtũ hec dee· ex hijs que no.hoſt.s.de fi . inſtru.cum

Em r 9 5 2 32 ‧¾—*

idẽ ꝗᷓ. de v. ſig.c.ij. tẽs vel notoꝛia ꝗ.de v. ſig. o ſtõn·
Mamfeſta- eui ,ſuũt infames. vi. qi. in famel. et ee
p¶ Deriuro.p iarecl eſias regẽ nõ debẽt. g.e.querelã.
nec ad teſtnnomiũ admittũtur etiã poſt pnĩam.xxij.q.
v. paruuli.de teſt.teſtnmomũ. Jdireis multipliciter pt

PY (Juſta cã. ut vnũ ex ↄtrarijs? mtelligi. s. de accuſac. m
quotiẽs · ¶. qui do⸗ vult ſe erriſſe ĩ al⸗
d. G. nõ ↄtrauenire ꝓprio iura⸗ ſicões tui aduerſarij feciſ⸗ imenbiy Aeraur
S:· e.ciũ cõtingat · mento ſirmãtes pᷣuare iu⸗ ſe dinoſeceris repiatur cõ⸗ de facto alieno u⸗
ub u. ſecus vie ramentũ hmon non vi nee trarietas mamſeſta tibi bitolerabilis er⸗
lia · inſtit: quibus o teneãtur. qꝛ tñ quidaʒ ſa rationabilis te excu⸗ S. e· li. de reſt. in imn
ali. licet vel nõ · in iudices ſeculares eas cõ⸗ ſet ſup ißa electione ppe⸗ teg · c. ul. in fiſß qd
vEme Gß. tra pfatas alienacões au tuũ ſilentin impom debebit. Reio wulaſfg ac
e¶ Seculares. qui diũt quãuis eis cõſtet le⸗ ¶ Jaẽ ſiet ſi te expᷣſſe m⸗ ipam reuocari po⸗
pac pte rõnepin⸗ gitime de hmmoi iramẽto dante yvl etiam ex poſt fa⸗ teritſet vidꝛ ꝙ nõ.
iudi nouit. S. c. li. are wolentes eoſdẽ iudi⸗ teſeu non reuocante poſi⸗ vbum. xliinj di. E.
de fo. ↄpe · c· u ces ad ſeruandũ hoc ius tiones aut reſponſion es ul. in ki. de pbaẽ p
f ¶Ohuiare. gie. camnmcũ ꝑ locoꝛodina⸗ hmòi contrarias tuo no⸗ as Ce non nu.
Eanom,nos conſun oreiaſti de. minegtuus ferit eun. De Susnn lcen
mile ꝗᷓti. ꝓxi:cijj · cermmus oↄpellẽdos. dð de toꝛ. Nnoc.iiij. in cõcilio poſſit· xxxij.di. a⸗
Itde ſen ex are A n in poſitiom bo lugð. e exxepeonib⸗ pud · de pe. di i di⸗
nin 5 itee up electõnis tuene lJa cõſideracõne e ege Kz 1n3
fo. cope. c. i. et ſie godo poſt iuramentuz in ſtatuit mater eec⸗ pemtuitidirit l0.
Pa tollit legẽ etiã cauſa pᷣſtitũ a te datis ſeu cleſia ꝙ maioꝛis de deo. ſi data ſit
dixiꝗ· de re. iut . c. ij · . as p̃t. ad ſ.de ele.
h¶Cenſum eccia⸗ ſcriptũ · de cõ fel. ex
ſtica.quid cõtinea⸗ pteſqð guil. abhoꝛ
.s · de · v. ſig. querẽti. Jo.an ·

r t in ſpe. t- de poſi cõnib⸗. Cul. v. Itẽ ſi ponẽs · dieẽs ꝙ,
,exquo in indicio ꝓpoſita eſt ſiue inſcriptis ſiue nõ reuo
, νcari nõ poterit ꝑ pᷣdeãz deè · ex pte. de li · ot. c .· vno · de ele ·
dudi.nj.mſi do cẽt de erroꝛe ut.s.dixiſſatis vidꝛ ꝙ ſiẽ te⸗
ſtis a ꝑpiurio excuſat ſi in cõtinẽti ſe coꝛrigat · ut · S· ð teſ ·
lIco.p·ſicꝛ ponẽs vrñdẽs:eadẽ rõe· /A mabieheg i.,
ebebit · nec ꝓpter ̊ coelcũs cõ⸗ pmis.S.de ſp.o⸗
lm. S.· e.li. ut lit:pen.c.i· et. ij. C. de rei ven. lulſſic nota q;
nõ inſpicitur h̊ pnhcipiũ · de quo no.s· de elc. dudũ·j. nam
nõ ſolũ antiqᷓ crimia ĩᷣpellũt elcõs ·s · de tẽ. oꝛð. c. ul.ß eẽ
noua. ꝓbatur h.s · de E p· olim. S · e · li. de elc. ut circa ſiẽ
et noua nõ ſoliũ antiꝗ̃ ca indicẽ repellit.de of.del inſinu⸗
ante · S ¶ ẽ. ¶ ꝙ; tibi ſilentiũ inponetur · .
t( Exp̃ſſe.ſig dedit mãdatũ ponẽdi rñdẽdi poſ cõib⸗
gůale ß nõ exp̃ſſuz ut ſic et ſic rñderet vel ponẽt · ut. S e ·
li.de iut᷑.cał c.ij.ij.Nn.in fi.tũc he pceuratoꝛ ponat vel re⸗
ſpondeat gria dñs nõ dei erat miñ in caſibo ſe· et ↄ coꝛ. op
time.S· e. li de ele· ſi 1 promiſſarius · acũ h ratibabitio
u¶ Ratũ hñte: ſic ꝛ imaleficijs lo⸗ exp̃ſſa et tacita .
de ſen. ex · cũ qͥs:et de reg · iur. ratih abicõnẽ · ubi de hoc.
x ¶ Loĩje · als ratũ nõ poſſſi hr̃e qdð ſuo noĩe nõ ẽ geſtũ.j.
de reg · im . ratũ · ubide H. ſex ſũt dcã hꝰdet᷑. pᷣmo pomt
Ja oſideracõe·⸗ arengã et ius antiquũ er oſtõiſ
An.5 cðᷣo dicit ꝙ reus qui ↄtia actoꝛẽ de exci⸗
cacõe excipit ut ip̃ᷣm repellat ab agẽdo dʒ ip⸗
excõ is ſpẽm et nomẽ excõicatoꝛis expᷣmẽ et eãꝗ·o cto di
eęes. ꝓbaẽ · als iudex ꝓcedet in cã ꝛilli in exp e odẽnabit

R

—

