qua ſi ſuccubuero extũc ꝓpono talẽ.fac̃ de excep.cũ ve⸗
nenbilis · et qdᷣ ibi no · et ſe intelli gũt dcãs dec · auditis.
et.c.cũ olnn. et ̊ rexitat gof.puari in curia· ſhoc nõ col⸗
ligitur ex ipᷣis dec·et viðꝛ quidẽ vinare:vñverius dicas

aut ſut ↄtiaria q ꝓonũtur ex principio aut ex fine.
ex pneipio ſũt ↄtraria ſ̊ advnũ finẽ tẽdũt·pone caſũ in
pᷣdie· de auditis · et in dec · cũ olim. et in deẽ . poſt electio⸗
nẽ. cũ ſi tũe ꝓ om pñt in eadẽ inſtantia et vnũi nõ pᷣin⸗

icat alteri- haut ad finẽ eõtrariũ tendũt. pone exẽplũ

pdec. ſollicitudinẽ tũc imulvd in eadẽ inſtãtia nõ ꝓor
nuntur. ut dixi: ·
nec credas ꝙ in p
die · dẽ · vemẽs · P⸗
uilegiuũ in eo ꝙ P⸗
milegu ſit ↄtrariu
pᷣſeriptiom imn eo -—
pᷣſe eriptio. hte⸗
noꝛ priuilegn erat
otrarius pᷣſep tio⸗
m.p p ſep cõnẽ em
ib dabanr abba
ti plena ꝛpuma po ⸗‚
teſtas recipiẽdi oꝛdĩes a quocũq; vellet ep̃o· p p nile⸗
giũ cũ determinacõne dabatur pᷣ dicta ptãs· ſi eus ca⸗
tholicus non eſſi ac. Dicũt tñ quidã referre in vbisan

Jod ſemel placuit
mplius diſplicere
non potelt. Ndem
On debet aliquis

Icʒ di eat allego p uilegiu et pᷣſepcõnẽ et tũc debʒ audiri ·

an dicat allego pᷣſepᷣtionẽ et pᷣuilegiũ et tũc nõ auditur.
q pomt carrucã añ boues. et ſic intelligunt dec. hut ibi
piʒ p mo puilegiũ fuenat allegatũ. vñ pᷣcedẽs ratio ve⸗
rioꝛ eſt. Et nota ꝙ excepcõnẽ obiciẽs nõ cõteſtatur litẽ
.g. e: lide lit. ↄt· c.ij nec fatetur ut ꝗᷓ. e excepcõnẽ· et ad⸗
de qdᷣ ibi dieã · eto coꝛdat ad hãc regulã de ap·cũ parati.
oſeme placuit · Done caſu ĩ mrmomo.xxxij:
q. v. Hoꝛrendus de mr—iur. quẽadmodũi ff. de adul.
E Mντ à. In electo. viij. q/n. dilectiſſmmi. S. e. li:nulli. de
elec.f.de decu.l.pnłin fi. In indiceiijq.iij: offeratur · de
q poſ.cũ olim.C. de iuð.aptiſſmi. Idẽ m aljs ommbꝰ.
in ⸗ di. miltis · S.· de ꝓ bac̃· p tuas · ff. de neg · g. pomp̃ Fal
lit nterdum bec regula ex cã ſupuemẽti vel de nouo ad
noticiã puemẽti · S · e·li: de elec. ut circa er. c· nulli. g· de ex⸗
cep.paſtoealis · & que de nono emergũt imdigẽt auxi⸗
lio.s.de of.del· mñinuãte· ff.de inter · ac. de etate . E de cau⸗
a. Itẽ fallit in caſu.ff·de munet ho ut gradati . repro
vari ubi medicus ſemel ꝓbatus iterũ ᷣpro batur.et eſt
illud ſpãle ꝓpter hoĩm ſamta tẽ · Itẽ fallit im oĩbo caſibo
m quibo a mre pmittitur p emtẽ velvariareę· ſie in apel⸗
lacõe a ᷣhʒ aPeluren g. vi. q̃s libellos.de of.
del gratü · S. e. li · de elc · qᷓ; uiſ. et. c puida:et.s.de ap.intpo
ſita. In prono laico qui variare pᷣt · s· de iurpa.ꝙ aũt· et
c.paſtoaliſm cardiali qui variat in caſu ·s.de elc .· h. in
momali· s. ę· li:et ti· mdẽmtatibo. Eſi aſt. et i teſtamto
qd mutari pᷣt uſq; ad ſup mũ vite exitũ.xiij·q·ij ultuna
volutas · de cele . miſ. cũ marthe. ff· de adim . leg.l· inj . nõ
obſtat pactũde nõ mutãdo·C· de pac.l. pactũ qð dota⸗
li· ff. del. ij · R quis · in pni · Re ñ. et in libello qð uſq; ad lit
cont· mutaript · C· de edẽ · l edita· de H. de libel. oblac. c.
ij. et accuſans añ inſcripcõnẽ p emtet · de accuſa. e · lʒ. Itẽ
index mutat interlocutoꝛi ã ſuam.s.de ap. cũ ceſſante. et
dic ut ibi · ff. de re inðᷣ.qð inſſit: Itõ ĩ mdato ſocietate et

depoſito licitũ ẽ p emtere · inſti · mãdati · Crecte. s · e · li · de

.l.i. Cpenlet regulariter m ↄtractiba mnoĩatis. qð die
ut plene no · ff. de ↄdi.cã.da. et cã nõ ſe·ſ peeumiã · Itẽ pᷣ⸗
cariũ ad certũ tpus ↄceſſum etiã añ tps reuocatur · ff. de
pᷣcat.l.cũ pcarioratio qꝛ certi tpis adiectõ ẽ cõtra natu⸗
ram illins ↄtractus. Itẽ ſo luũtur ſpõſalia de futuro ꝑ ſe⸗

cuta ſpõ ſalia de pᷣſentide ſpõ. ſi inter · er ſponſalia de p⸗
ſenti p in greſſum religioms. de ↄouer · oing · ex publico.

mgreſſus religionẽ ante ãnũ vel ꝓfeſſionẽ pemitet ·

1

7

vegul.ad nĩamet ꝓfeſſus vn religionẽ etiã inuito pᷣla⸗
to ꝓfitetur in greditur artioꝛẽ·e.ti · licʒ · et a ſnnplic vo⸗

to receditur ꝑ ſequẽs mr̃momiũ.s.e·lhde vo· et voti re.

evno.ratio ibi. Itẽ a voto de certa religiõe.pfitẽda re
ceditur ꝑ m greſſum etiam laxioris.s· e.li.de reguli qui
poſtvotũ ſtẽ fallit im caſu m quo lie infnitriduũ peni

tere · · de · regulat.
al niam · et · e.· l ·
ti.ↄſlitucõ eʒin fi ·
n; ASe ſe ,! tẽ in electo qͥ cõ⸗
alterius odio Wlem. i dectom deſs
π Ine culpa dem. facte.qui ꝓpria au

unſi ſubhit e no elt cconnaie pemtz a⸗
ſe edu z. I dẽ. te vonfrmacoem. de
Aliqins pum 8 e eranſlac̃. imter co⸗⸗
. Eaeali em n

ijs igitur et ſilib⸗

caſbo quod ſemel

placuit adhuc poterit diſp icere. Et meidit in hãc re ·
gulã illud ghale:ꝙ nullus pᷣtvemre ↄtra faetum ſuũ. de
quo die ut no.lv· di · Peintrtes · de elec .noſti. et de deri.
om.aↄiuerũs fallacijſ. Et nota ꝙ hec regula non habet
locũ in hjs qͥ unprobãtur a iure ut in pdic·c. pemiten⸗
tes. lv· di. a.de pact.c· ulde fo· ↄpe:ſñ diligẽti.C. de arbi.

.l.pnł ubi licꝭ ptes pactũ faciãt de nõ recedendo ab ar⸗

bitrio. et ap · renũ ciẽt.ſlomĩus recedẽ pñt. Itẽ hʒ locuʒ
in his q ſcienter placẽt nõ ꝑ erroꝛem facti:xxx viij.di ·
qᷓ;ms · xxij·q:ij.in quibo · s. de elec · eu m cũ ciis · et de ſo lu ·
.c. ul.de ↄing: ſer.c.ij:et ul.f.de iuriſo·ind.ñ p erroꝛem.
Itẽ requiritur q; nõ placeat ſola mente hůvbo vel fa ceto ·
e ꝙ alterius mterſit· facit ꝗᷓ. emutare. et qðᷣ ibi dicam ·
n debʒ aliquis . Ponecaſũ in filio qni nõ excõicas
ltur ꝓ pccẽ̃o pr̃isxxiin·q·iijſi beres.In cõpromte⸗
tẽtibꝰ q nõ pumũtur dolo ↄpromſſarij·s· e. li · de elec · ſi
ↄpro miſſarius· Ci.idẽ · C. de inoff · teſt · ſ quis ſuo· vſus
fineʒ ubi reuocatur lex antiꝗᷓ qͥ ꝑmittebat filu exhẽda⸗
ri a ma tre ꝓpter paternũ odi ad itẽ·i:q· inj:index.de ſi⸗
mo.nobis· et .· c. ſeut tuis ·S· e.lide iniur · er dam. da. et ſi
pig noꝛacõ es · C. de peñ.ſancimus.cũ ſi. Contra j. q. vi ·
biduuũ.v.ſi adũſus abſentẽ.de cã poſl.cũ olĩi.ffde tribut·
peuratoꝛis ubi negligẽtia ut in pᷣmo.factũ ut in ſcdᷣo ·
tolus ut in tercõ ꝓcumtoꝛis noc: dño.Sʒ dic ꝙ rõne mã
dati ipe dñũs videtur id lacẽ· vnde eius odio guatur in⸗
quãtũ fines mãdati patiũtur in eo ꝙ excedit no · de of.
del eũ olim. mtelligas ̊ ut plene no.sS.ut lit nõ ot.c.i.
in fi. Ideʒ dic in hde qui giatur. ꝓ defuncto. In fideiuſ-
ſoꝛe qin ꝗuatur ꝓ pnᷣcipali ut no · de h̊ ꝑ gar. in pdic· de⸗
ere.et ſi pignoꝛacões. Itẽotra.lxx.di:neminẽ. ubi in odi
uim oꝛdmãtis d pomitur oꝛdmatus. ſ̊ ibi nõ ſoſũ fuit o⸗
diũ oꝛdinãtis ſ̊ del etũ oꝛdinati quiſe pmiſit ſme titulo
oꝛdmari ut ibi no· Itẽ ↄtia·lvi·di.p totũ i.q iiij. ¶ Item
peecato.vi.q·i·ñ quis cũ · x viq· ul. cũ miltr · xxiin · q · in ·
imn pnᷣxxv.q.ijita nosde ↄſe.viiin ſancta.ibi·perit in⸗
ſius ſepe ꝓ impio·s · de filipᷣſbi.p totũ·s · de ſpon · nõ eſt
nobil. de heret· vgentis · et · e · ti · S. . li . e . i · En· cũ multis
ſiſiba.So.triplex ẽ pena· eterna·ſpſalis vtꝑalis · qdᷣ ꝓ/
ſequẽ ut no.iqiinm ſũma·et.xxiijj.q/iij·m ſũma.ð hnſ
que fia ma pte ca· queſiuit · p ena g tpalivel ſpuali alia

ab excõicacòe ſepe punitur vnꝰ ꝓ alio · et ſpẽale ẽ et ra⸗
tionẽ vidẽ potes uel in odiũ ermmĩs puta leſe maieſtat
hẽſis vel ſciſmatiſ.ad ſ.s·e.li· de ſeiſma.c· vno/ uel ꝙ in⸗
cõtinẽtia pr̃na timetur ĩ filio·et facit e dixi · · e· ſemel
in fi. Itẽ ↄtra.ff. de inſtit ß et ſi pupillus. ceterũ. in fi. h
ibi fuit culpa ſponẽtis et eodẽ mò ſo luif · f · d of· pcoõ·
obſuaẽ · Ci· q; ibi culpa fuit ꝓcõſulſecũ ducẽtis vxoꝛ ẽ

——

1

mbo o bediendũ eſt.xi.q.in· ſ en. ex. mquiſic
ff. e: ti· ad ea. In hijs aut que ſme do lo ↄmittũtur etiaʒ
Eex officiũn parẽs excuſatur. ff.ac. l. aquil. liber hõ j ubi
t hor plene no. Et nota ꝙ ſiẽ dolo caret qui indicis ob⸗

mulieris in cà mariti pᷣnnpilarij ſunt tacite obligata.
itaqꝙ ſi ipius bona exhauſta ſũt bona uxoꝛis diſtrahũ
tür ·ſ̊ illud eſt ſpeciale· et facit ad hãc regulã ꝗ.e.dam⸗
la eũ ꝗ.ꝓxꝑ quã etiã rñdetur adotraria·s ſignata-⸗

ne eulpa · H

pomitur rega
in rgala⸗ Pons 2⸗ Jod quis mãdato
ſum rdrſans. Jfacit iudicis dolo fa
cognoſcentis · f. ere non videtur. cñ habe
ad-laquiiſ puta at parere nece. ꝛ Ldem.
toꝛ. In exemp tio⸗ —

ne pone caſu ĩ ma
iito coꝛrupte qui
a ꝓg mocõe ſme cul

pa repellitur eñ ex cauſa ꝓpter ſacramẽti defectũ .xxxnij.

di ſreuius · In clerico leproſo qui ſme culpa ꝓpter ſcan⸗
dalũ puatur eccia. de cleri. egrotua. Itẽm dño ſerin qui
noxã dedit qui ↄpellitur emendare noxã vel dare ſeruũ
ỹ noxa miti de noxa. in pnci. R egulariter ergo nullus
pPumtur ſme culpa· xvi ·q vij inuentũ.de honmmẽ · iohes ·

c. c. ul. C. de peñ. ſancimus · s.de ↄſue.c.pnłet.s·regula

ꝓx. cũ ſuis ↄ coꝛ. etẽ racõ q; pena ẽ mãſum cuſpe. e of.
tẽ no extat menſurãdũ menſura locũ nõ habet.ergo ubi
nõ elt culpa nec pena · bñ tñ ex e pumiur quis ſme cul⸗
pa·s ut lit:nõ conteſ.qm frequẽter. Sſivero. in fi. Et h
materia plus glo· nõ mdiget· ꝓ ſequẽ enĩ eã ut no.xxij.

God quis mandato.hec regula ſũpta eſt ex. l.ff.

r.til:non vidẽtur data. qui inſſu: Done caſũ in milite

qui de mãdato iudicis occidit · xxiinj· q:v·miles · In lai⸗
co vel elerico qui de mãdato ep̃i capit clericum. s · e. li. de
ſen.ex.ſi cleri cos:et in eo qui iuſſu pᷣtoꝛis coꝛrupit albũᷣ
qliui excuſatur a pen a.ff.de iuriſdic.o.iu·ſi quis id. Edoli

mali· et hecvera cũ in dex aliquid mãdat offieiũ ſuũ ex⸗

ercendo.ff. ad trebell' ſeruo· Ecũ pᷣtoꝛ· et cã quaẽ tũc ex

cuſatur parẽs eſt indicialis auctas ut ibi. Scᷣo ne ↄtra

publicã utilit atẽ nmpediatur punitio maleficioꝛx· et · ff.
ad:l.aqułit a vulneratus ſi vero nõ exercet officiũ ſuũ

nõ ẽ parẽdũ miſi in reuerẽtie exhibicõe. ff. de in ins vo ·
l. gnaliter: nam interdũ reſiſtẽ debẽt officialel · de pe. di.
ij. nemo. s. de elec. fundamenta. Cindices . C· de ap · qm ·

.. .

tct hoc verũ m atrocioꝛibs m ub⸗ potius deo ꝙᷓ homi⸗

ñs · de ſen · ex. imnquihcõi ·

tẽpat pᷣ cepto ita ecõuerſo dolo nõ caret qui indicis nõ
obtempꝑat pᷣ cepto.ff.e · ti. l. nõ pᷣt dolo carere qui impe⸗

rio mg ratus nõ obtẽp auit · Cauſe . In hijs & in qui⸗

c ¶ Eam Habeat redditiuũ⸗ bus nõ h nece Par eut
in atrocioꝛibo q ad ſuũ nõ ſpectat officiũ dolo nõ caret
ut.s. dixi · et facit de ſen· ex · vmũᷣſitatis ubi vberãs mo⸗

nachũ ſi eſt laicus licet hoc faciat de mãdato abbatis
ſui exxõicatus eſt. Et nota ꝙ dicit ꝙ habeat parere ne
ceſſe.ſicut enĩ nccitas excuſat a furto.ut de oſe. di. v. diſ⸗
cipulos·s · de furt c. in· ad h.ff. ad·l.roðᷣ.de iac.l. ij. E cũ

m eadẽ naui.ſie et a dvolo· ut h vides.·cũ nullũ malefici⸗
um ſme dolo vel lata ſaltẽ eulp a que dolo ↄparatur.xv·

qi. aliquoſde ſen. ex. e· iff. de iniur. lills. et a quolibʒ

maleficò excuſat ncc̃itas qdð intelligas ut.s · dixi· Eſt au

tẽ regula hec in argumto ad qõnẽ de eo qui ad mãdatũ

di· renouãtes ·de oſti:ↄgnoſcẽtes.et de Puiliantiq.

eæccie reddit tebitũi vxoꝛi pendẽte lite adulterij vel codh⸗

Oꝛia ſua. Pec reguia ſũpta ẽ ex·.·ff.e.ti. in ↄdẽna⸗

ione vmicuiq;· Pone caſũ in eo qui eſt imm moꝛa

ſ oluẽdi decimas q pereũt piculo ſuo etiã caſu foꝛtuito.

ex viiqi·decime/ Idẽ in ↄmodatariovel depoſitario qui
fuit in moꝛa. de cõ⸗
moð:c.vno· de de⸗
po. bona fides · Itẽ
m fure qui ſtatim
ẽ in moꝛa:.C.̊ fir.
.ſubtracto⸗Cirea
bãc tñ regulã no⸗
ta ꝙ ad ſ̊ ꝙ quis
dicatur moꝛoſus
requiritur ꝙ ſciat

Oꝛa ſua euilibʒ eſt
mociua. Ldem.
Aque ſiut a iudi⸗
Rad enis non

ſe deb ere. vel ſcre

latus fuerit a die vel homĩea ꝙ; habuerit poſſiblitatẽ
dandi:ſ habes· ff. de rebo ere.l. ꝙ te. et tüũc tonetur mo⸗
roſus de caſu foꝛtuito etiã ſi eodẽ modo fuiſſ res apud
dñm periturm.ſm accur.licʒ mar.S. ut no.ĩ dicta.l.ꝙ te-
et ꝓbatur.ff.depj cũ res· Qul.foꝛtaſſs enĩ dñs rem ven⸗
didiſſet et apud aliũ pernſſet ſ tenet..s.de comod.c.
vno.:et de depo. bona fides: Et nota ꝙ diẽ moꝛa ſua .nã
in du obo reis debẽdi altero interpellato alter liberatur
interitu ſpeciei ſ̊ interpellatus tenet᷑ f de vſur᷑.l.moꝛa.
in fi. Itẽ moꝛa fideiuſſoꝛis ſibi noci nõ reo quomĩſus libe
retur interitu ſpeciei-ſecus ecõuerſo.f.de vᷣ.ob.l.ci filiꝰ.
et·l moꝛa·et hoc q; fideiuſſoꝛ habʒ cãm a reo nõ reus a
fideiuſſoꝛe. Snũ nota ꝙ ſi debitoꝛ pᷣmo fuit in moꝛa ſol⸗
uendi et poſtea creditoꝛ in moꝛa recipiendi vel ecõtra.
qꝙ ultima moꝛa nocet. ut· fde vſur. l.debitoꝛ. et vide qðᷣ
no.de dec· cu pĩes · De moꝛa aũt ⁊ multiplici eius effe⸗
ctu plene no.ffidevſut᷑.l.moꝛa. ed nüquid moꝛa ſemd

omiſſa purgari pᷣta viði ꝙ nõ.xij.q.ij.longin quitate.
xx.q/ij: puella.de elee.cũ ĩ cũctis.ibi.elapſo tpe·de ſup⸗

plen.negli·pᷣla.licet.et.c· ul.ffde ac.et oblig.l.traiecti⸗

cie.C· de ↄotra et vmnt. ſtipumagnam. Contr q; poſſit

purgarix viñj. di. c. i ubi de hoc: et. c· dj. qm. de ſupli negli
pla.lias · de elec. ꝙ ſicut · in fi. de rebo ec. nõ alie.ſi quis p⸗
ſbiteroxde locat.et conduc.propter. in hi· et· c. potiut.

ubi de hoe . et de elec. c. ul. f.ſ quis cauc.l.et ſi poſt tres.

ff.· de pi · er como.i’i.C.de fideiuſſo:ſancimus:s.e.li.de pᷣ⸗
ben . ſ tibi · So· dic ꝙ ubi dies pᷣfigitur a canõevel lege
penã im ponẽte moꝛa purgari nõ pᷣt·pena enim ſemel

c miſſa nõ purgatur· et ſic intelligũtur pᷣma inaa bee

regula ·et hoc ẽverũ mi eadem lege vel alia vel canone
caueatur in eo caſi moꝛam poſſe purgari et penam eui

tari.·et ſic intell gãtur contraria. ex autẽ illa.cet ſi poſt
tres.loquitur de pᷣparatoꝛijs indicõꝛe im quibus moꝛa

bene purgatur ut ibi:cũ ſiiis ſi.ſ̊ poſt lit: ↄteſt.nõ pur⸗
gatur.f·de v· obli·liñ inſulã.multo & minus purgabi⸗
tur pena ſemel amiſſa miſ foꝛte fingẽtur nõ fiuſſe imn mo⸗

m.· ij.q.vi·bidułi:de re iudi:cũ bertoldus.ff. de m inte.· re⸗

ſti. l. dinus · ſieut enĩ a pena canoms nõ appellatur . S. de
ap · cõ ſuluit · in. et. c.quia nos.nec a pena legis.ut.ff.de
.v.ſig ſi qua pena.ſie nec purgatur.ut.s.dictũ eſt.et q̊

OI(1 Sar.s · e.li·de elec. cupiẽtes · c ſi p viginti

quę fiũt. Hec regula ſupta ẽ ex.l.ff.e.ti.l.factũ a
iudice. Pone caſu. lx vin.di.quoꝛæe vices ubi ſimplex ⸗
ſbiter oꝛ din esoferẽdo.criſmãdo· vgines oſecrãdo· ml a⸗
git. S. e . li · de pe · et re · indulgẽtie · vbinõ tenet mdulgen⸗
tia data ab epo ultra tenoꝛẽ ↄcilij ghalis.adidẽ ff · de
iuriſdit᷑·o.iuð.lul.ibi dicitur.extra territoꝛuũ ius dicenti
non pareatur impune.idẽ ſi ſup iuriſdictõem ſuã velit

.

ins dies Et habz hec regula locũ etiã eũ bonũ ẽ id qd

facit index: tñ exquo ad eius nõ ſpectat officiũ viribug

nõ ſubſiſtit pone exẽplũ.xcvi:di·bene quidẽ·bonũ eni
ẽ ſtatuẽ res ecce alienari non poſſe· xij:qijip totũ. de re
bus ec.nõ alie·p totũ: tñ ſtatutũ inpatoꝛis ſup hoe noͤ
valuit. q; ad eins non ꝑtinebat officiũ ut ibi:ad idẽ de
ap · dilcis. ibi eniĩ
officialis arep̃i bo
nü er equũ decreue
rat· tñ q id ad ſui
nõ ptinebat offici
um rõe appellacõ⸗
ms interpoſite ad
papã nonvaluit
qð fecit· gnale enĩ
eſt ꝙ non ſufficit
bonuz facẽ niſ et
bene id fiatx vi · „ .—.
.qi:monachi.ij.de poſtul. e. ij · ff· de re mili. . iij. Ein bel⸗
lo. et facit.xxiij.q v.relegentes·et de colluſi.c. ꝛ. et qð ibi

ſpxct ant officium viri bo
nõ ſubliſtüt. dem.
Cienti et conſentiẽti
non fit mniu ria neq;

no· et qd dicit regula.ea que fiũt a indice.alias ſ audi
nam in eo qð facit nõ ꝑtinẽs ad ſuũ offficiũ nõ ðꝛ index·

ſicut & ꝓcuratoꝛ fines mãdati nõ debʒ excedẽ ſic nec iu⸗

dex fines iuriſdictõmis et ̊ dico ſiue ſit oꝛ dimaruis ſiue

delegatus ſiue arbiterſaluo eo qð de ꝓrogacõne· no· Ss.
de of· del eg. P. et. G. Queri ſolet ſiudex qͥ de decem tãtuʒ
p̃t indicare indicat dexx:anvaleat ſnia im x dixit Jo · q
nõ.qꝙ res indicata nõ pᷣt ꝓ ꝑte tenere ⁊ ꝓ pte nõ tenere.
ff. fa. hꝛc̃. in hoc indicio · et ̊ ipᷣe no.ij.q:vi.G diffinitia.
v. cũ certa racõein fi /Ad ↄtraria ibi ſignata·xij. q.ij· ſ.
quos de ſeruis · C· de donacẽ· ſancimus. pᷣt rñderi id ſpeci⸗
ale fauoꝛ e dvnationũ.Ad dec.de ar. cũ tpe · de ̃ᷣben . dile⸗
ctus·dici pᷣt ꝙ ibi ſnĩa ↄtinebat plura capitula.vnde in
vno pᷣt tenere et in alio nõ· hie aũt ↄtinet vnũ tm· et cũ
Jo.ↄcoꝛ:accurff.de iur ·o · iu · ul · Hu· tñ et lau.tenent cõ
trariũ ſcʒ ꝙ ſnĩa bñ tenʒ in · x. et dicũt ſnĩaʒ reſcindi tm in
ſupfluo.et hoc no.exvbis illius.vᷣ · eũ certa · dũ diẽ ꝙ cõ
tra ius geſtũ viðᷣꝛet·C· qñ ꝓuo/nõ eſt ne.licerta.et pro
eis facit qdᷣ no.de donac̃· apoſtolice· et regula ꝗᷓ.e. utile ·
et qð ibi dicãa Pro Johe optime facit pᷣdicdec᷑. S. e. li . de
pe.et re:indulgẽtie. Pro hu.et lau.s.e.de arhᷣ.c. i. ff· de
arbi.l. diẽ. Eſi plures. Et facit h̊ͥ regula ꝓ hijs q̃ dixi.s.
e. qꝙ quis mãdato·Ad pᷣmũ caſu õ.xc v.di · c · i ubi p ſbri
criſmabãtſ̊ illud ad tpus a greg. fuit ſp ecialiter con⸗
ceſſum.et dic ut ibi:et tũe ad eoꝝ ſpectabat officiũ.et ſi
nõ ex oꝛdme ex demãdacõne:et vide qð de h̊ no.de oſe.
di · v. mãaus.in ul. glo:nec habʒ locũ hec regula in ſpi⸗
ri tua liba que potius depẽdẽt ex ptãte oꝛdĩs qᷓ; iuriſdi⸗
ctõms· hinc eſt ꝙ ſi epᷣs qui hoc pᷣt ex oꝛdine oſeeret a
lienã ecciam vel altare vel oꝛdinet alienũ ſubditũ qð no
pᷣt ex mrildictione·ↄſecratio tñ et oꝛdinacõ bñ tenet li⸗
cet oꝛdmatus executione careat. vi. qi. ep̃s in dioceſi.
de tempo. oꝛ· ꝙ tranſlationẽ · et dixi.s ·e.ratũ.
Ciẽti.hec regula ſũpta eſt ex.l.ff.e.ti.l:nemo vide

tur fraudare eos qᷓ ſciũt et oſentiuũt · Ddne caſũ in inge⸗

nuo qui ſciẽs et ↄſentiẽs cõtraxit mrmomiũ eũ ſua.vel
econtrarioxxix ·qij·ſi quis ingenuuset.c.ſi femina. In
elericis qui ſciẽter et volũtate iocoſa ſe ad inuieẽ pcuti⸗
unt g· de ſen. ex. c. i . Itẽ in eo qui ſciebat rem quã eme⸗
bat ſeruitutẽ debẽ. ff. de ac · em· etvẽ· l. i. in fi · Et ocoꝛdat

ad hae regulã ꝗᷓ.e. eũ qui certus. Et qð dicit hec regula

ſciẽti · die vel ſcre debẽti · ff· de edil. edice.ł.i. ſi intelliga⸗
tur. ad h·x vi · dii qdᷣ dicitis · S. de ele. ex mi· aplice. s · qd
me . ca. c. pnl · in fi · tẽ dic ſeen ti a pnᷣeipio· ſecus ſi ex pꝰ

facto . ff. de edil. edic/l. inſtiſſime .· E ul · Er nota ꝙ wlus

quẽtiam ſuũt trahenda.

malus eſt omis calliditas fallacia mach inacõ ad cireũ⸗
uemiendũ fallẽduũ decipiẽdũ alterũ adhibita ſedᷣm labe
onẽ:ff.de dolo ma.l.i.Gi.ſed ſciẽs nõ circumueiniur falli⸗
tur vel deeipitur & ſibi nõ infertur tolus igitur induet⸗
ad dlericatũ vel monach atũ nõ ðᷣꝛ dolũ paſſiis q; nõ eſt
beeeptus,xx.qiiijↄſtituit/ubi de hoc · et de ouer⸗ ↄin. du⸗
dum. in fi · Et qð di
cit hec regula non
inferri dolu ſciẽti et
volẽti verũ eſt ut
ex ẽo agi poſſitin
fertur tñ ita ꝙ na⸗
ſcitur ex eo actõ ꝓ
ercep cõ eʒ elidẽda
ff · de furt· inter o⸗
mnes · Culti · et pe ·
Et nota ꝙ hec re⸗
gula foꝛ mata ẽ co

dolus. Hdem.
NVe a iure cõi exoꝛ⸗
bitant nequaq; ad cõ ſe⸗

pulatiue nõ diſictiue. vnte hec duo oiũctim requirũt᷑

ſcʒ ꝙ ſciat et ↄſentiat.ſciẽti enĩ et non ↄ ſentiẽti bñ infer⸗
tur miuriaa dolus · xv. q/i· illudcũ ſ.Ad hãc regulã ſig⸗
natur ↄtra de ſen. ex. ↄtigit.j.ibi huius manus nnectio

et ſi nõ violẽta eñ miurioſa noſcatur.So⸗nõ ẽ inurioſa.
ꝙ; miuria fiat ipſi clerie volẽti:ut h.ſ̊ ẽ minrioſa q ſit

iniuria toti oꝛdmi clericali et ideo ibi ſequitur.cũ canon

ille c. et ibi de hoc · Itẽ ↄtia · C· de rap · Ygi.l.vna.ubi ſi ra
piovginẽ etiã volentẽ teneoꝛ.ſ̊ hoc ideo ꝙ idvolit p⸗

ſuahõoe doloſa qð plus ẽ qᷓ; violentia.ff·de ſer.coꝛ:l.i.
pſuadere- Itẽ ↄtraC.de furtet ſer.coꝛ.l quis ſeruo.ibi
ſciẽs⁊ cõ ſentiẽs agit furtia ſerui coꝛru pti · So.de rigoꝛe
et reiveritate illi ſciẽti ⁊ cõſentiẽci non fuitfacta immria.
tñ de quadã equitate agit ac hi miuria vel dolus ſibifu⸗
iſſet illatus vnde nec furtũ ibi fuit factũ nec ſeruus coꝛ⸗
ruptus:ex equitate tñ agitur de utroqꝙ;. Et facit hec re⸗

gula ad id quod dixi.s· e poſſeſſoꝛ male fidiad finẽ.

Se aiure ·Hec regula ſũpta eſt ex.l.ff.æ.ti·l.ꝙ ↄtra
rationẽ⸗ Pone cali x vi.q·i:/hine ẽ.s.de pᷣmilſane.
ff. de oſti·prin.li· in fi. Et ocoꝛ/ad hãc regulã ᷓ.e.qꝙ alie
cui:et· c.in argumẽtii potes igitur intelligẽ hãc regula;
im Puilegio ut.s.ꝙ ſmguloꝛ p̃mlegia legẽ ↄmunẽ noꝝ
faciunt.xx vi.q.njinõ exẽplo. tẽ in iure pone imvelleia⸗
no.nã regulariter quilibʒ intercedẽdo obligaturfallit
muli ere · hoe & non erahitur ad ↄſequẽtiam · et idẽ in heet
vide qð dixi⸗S.e.p̊ iulegiũ:et qð no:de pᷣuil· ſane . Et no⸗
ta ꝙ ſicut ea q exoꝛbitãt a iure cõi ad oſequẽtiaʒ trah eꝝ
da nõ ſiũt ut h̊ſic nec ampliãdaſ reſtrin gõda. ut · S· e · li⸗
te fi⸗pᷣſbi is qiu.in fiad idẽ.s.æodia. Ie licʒ fauoꝛabile

Puil egiũ amplietur ut ibi:non tñ ad ↄſequẽtiam trabi⸗

tur ut hic.Et facit h̊ regula ad qõnem qua queritur·an
frẽsheremitam vel frẽs ſancti auguſtim et aln reigio
ſi mẽdicãtes ⁊ nõ mẽdicãtełs ↄpᷣhẽdantur ↄſtõne illa ex
uagãti nouiter edita pꝓ bonifac:ſ̃am.viij que incipit.

ſup cathedrã pᷣenmnnẽtie paſtoꝛalis.q̃ habetur in clem̃

de ſepul · dudũ.m qua expᷣmũtur ſolumodo mĩoꝛ es er pᷣ⸗
Dicatoꝛes.Et quicquid alij dicãt dicẽdum eſt ꝙ nõ extẽ⸗

ditur adalios religioſos mẽdicãtes vel nõvelad ſecula
res clericos ̊ ſolum mĩoꝛes et pᷣdicatoꝛes amplectitur.

tuum q; intentio pape videtur bec fuiſſe ut ꝑverba iphᷣ⸗
us ↄſtitucõis aꝓparet.tum q; exoꝛbitãs eſt a iure cõiil⸗
la ↄſtitucõ ideo ad ↄſequẽtiã nõ trahenda nec ampliã⸗
da ut h· vult enĩ ula oſtõ dari quartã ctiã de hijs de qb⸗
de iure dari nõ debʒ ſicut de oꝛnamtis relictis ꝓ fabrica.
amuerſario·xx·xxx.a ſic de ſn gulis puta relictis ꝓ lu⸗
minaribo vęl ctis ꝓꝑſomis/de telta · ceul · de v ſi · ex pte · jn ·

Dicã ergo illa ium mutata et eoꝛfecta ꝑ ↄſtõnẽ ſolũ qus
ad expᷣſſos in ea. quo ad alios remaneant adhuc ipſa
inra:œꝛrectio em inriũ ẽ vitãda.de elec. ecc̃ia vra.ij· cu ſi.
in talib em nõ argumnus de ſilibo ad ſiliaet ↄ œꝛ. qð di
camꝗᷓ.ein p ems.et facit ad ̊ optie.s. e · li. de elec. ſtatu⸗
tũ.et de regułↄſtõnẽ. c ita ꝓnũciatũ fuit ꝑ pfundiſſmme

ſcientie ꝛbone me

moꝛie virũ do minũ
Johãnẽ de monte
murlo. er ꝑ me in
quadã qõne in qᷓ

—–

fumus ad oſulen Aungit debet ab o⸗
dum aſſumpti. ¶Nmmbo approbari. Ldem.
(Sse mer NM obſcuris mimmũ eſt ſe⸗
e Doſe, (auendum. A dem.
crãdo ab omibo ſuf
fraganeis.lx vi· di.

ci: In electõne fa⸗ ⸗
cienda ab omib- 5 “ .
canomcis · de elec.ꝙ ꝗpter. In ↄcedẽdo hauſtũ aque in
quo om es vocãdi ſut qui ius habẽt.ff. de aqua plu.ar.
l m ↄced ẽdo.ad idẽ.luij · di · c·i · vin · q/ i. licʒ.de tẽpo.oꝛ.
ſi afepᷣs · C. de aũct.pſtã.l.ul.ff. de adop.l.nã ita diuus.
nam ſi qui ledũtur vocãdi ſũt in ↄfirmacõe adopcõms
ut ibi· Et nota ꝙ dicit. id qð tãgit omes debere appꝛo⸗
bari ab omiba. ꝙ nõ valet qdð facit maioꝛ ꝑs.et ſie ẽ cõ⸗
tra.h v. di . e. i. S· de hijs qͥ fia ma p.ca.c.i.ff.ad mumici⸗
pall.ꝙ maioꝛ.So·aut cõ petit ut ſm gulis aut ut colle⸗
gio · q ꝓ ſequẽ ut no.p B. et mnoẽ de oſti. cũ omes. Fal⸗
ſit aut hec regula in caſu inſti:de re. dini · Greligioſu. Y.

in cõe. ut no.i pᷣð ·deccũ oẽs ſad id qð .s.dixi q ſufficit

qð facit maioꝛ ꝑs collegij. ↄtradicit dec. de re iuðᷣ.cũ oli
in fr ibi · plena oĩm qui pnñftes fuerĩt ⁊ c. ̊ ibi ſeᷣ auditur.
vel maioꝛis ꝑtis.nã illud dñũr omnes facẽ qð facit ma⸗
ioꝛ ꝑs·lvi.diaplica · de elec. cũ inter canom cos. in pnff.
ad municip̃·ꝙ maioꝛlinterdũ tñ requirũtur due ptes. de
elec · licet · et. e· ti · ſcptũ · eũ ſi. Et facit hec regula in argu⸗
mentũ ad id de quo o lim dubitabatur an m electõe m⸗
ferioꝛũ digtatũ vel canonicoe vocẽtur abſentes et vide
batur ꝙ nõ ꝑ pᷣdictdec· cũ olim.in fihodie ternmmnatũ ẽ
S· e· li· & p̃ben · cũ in ecẽijs· Itẽ eſt ar.ad qõnẽ an P pol⸗
ſit ſtatuere inuitis acolitis ꝙ ipᷣi ↄtineant · et hec qſtio
no .· lxxxij · di. Poſuiſti · Et dixit ibi o.q; nõ q; caſtitas
ſuaderi pᷣt nõ mperarixxxij:q/i.integritaſ. bar.Gx.ibi
S.cuins dẽm p enitus ẽ falſũ mſi intelligas de pmouen
dis ̊ iſe de ꝓmotis ec intellexit ut eius vba demõſtrãt
monachis aut ꝓfeſſis qi renũciauerũt ꝓprie volũta⸗
ti auſterio: regla poſ indici eẽ ip̃is nõ appꝛobãtibo ßm
moc⸗qui ̊ no·de regulſuꝑ eo. et eſt ſatis exp̃ſſim. g· e.
li de ſta.regulc. vno. ibi momaliba mdicitur auſterioꝛ
vita. licʒ nõ poſſit ſne oĩm volũtate oꝛdmẽ mutare · de
hns qvi meruſue cã fi·c. pnl. Et nota ꝙ; ſcðᷣm p mũ caſũ
quẽ poſin arepus de iure cõſecrãdus ẽ ab omib⸗ ſuffra⸗
ganeis:mpa tñ ſibi hoc uſurpat ſᷣm Jo.qui ̊ no.xxiiij.qᷣ

i pudẽda etli.di·qui in aliquo·-⸗ x.· l. ff. e. ti ·l· ſp.
obſcuris· hec regula ſũpta ẽ⸗ m obſcuris. et. l.

pin ipulacõibo. Pone caſũ.s. de cẽſi:ex ꝑte. ubi in du⸗
bio nõ ↄpelluũtur ſoluẽ vota ad max imã ſ ad mimma;
menſurãad idẽ. ff.delłinj.l.mĩnns ubi minns ſie in gne
legatis debẽtur mimmi. Circa hãc regulã nota ꝙ in ob
ſcuris nõ ſtati inſpicimus qð ẽ miimũ imo inſpicim⸗
pᷣmo qð eſt veriſimilius er qd plerũq;o ſueuit fieri.utjj.
Bæ· in ſpicimus cũ ſuis ↄ coꝛ.et. ff.e.ti.l.in obſcuris inſpi⸗
ci · ſi hoc ſciri nõ p̃t tũc inſpicimus qð ẽ mimmũ ut h̊ Pri
mo g inſpicimꝰ qð expᷣſſe agitur · puta.x.li.bonoñ.vę

Nod om̃es Ldem.

qð agitur tacite tacite dico. vel racoͤe rei q venditur. v.
li · vel racõne pſonevel racõe oſuetudinis. vltimo qd eſt
mimimü. ut h. et ẽ k.qð dixi.g.e.cũi ſut pꝑ tiu:Ratio huiuꝰ
regule eſt q; de mimmo nõ eſt dubiũ ſenſſſe c& ñi mtel⸗
ſexit de maximo g de mĩmo q; plus includit ſub ſe mus
Fnõ ecõuerſo⸗et ðᷣ ſ̊ dici ᷓ.je dus ſp. Alibi tñ bab es ar

gumẽta de medio⸗
eritate ſpectanda
D X .- as e ol.
+ „2 — —
Vm 5 2. cuſto. c.i. et ẽ expſ
, ꝗcs ecer ſum. ff.del. j.l.lega
oꝛari ulteriis nõ to. in ph- vbi de .
On ſcet actoꝛi qd lnes C nae⸗
xeo licitũ non exiſtit. Ehweroct. Gie.

cũ ſi. Et pᷣt diei q;
in ſpeciebo vel arti
fiens mediũ inſpi⸗
. cimuſ.ut no.ff. mã.
l.fideiuſſoꝛẽ· et ſie intelli gãtur illa iura. In quãtitatibis
autẽ inſpicimus qð eſt mimũ ut. S.dixi ut in pdic.l fide
inſſoꝛẽ.et.ff.delł.j.a pud iuł ſcio ex facto.qᷓ viðꝛ cõtra⸗
ria ad ſup̃dictà ſolucõemnã ibi legato fundo ſ duos
fun dos habebat teſtatoꝛ debetur mimus· ſi nõ awaret
de quo ſenſerit ſ̊ ibi nõ erat medi.Et a dũte q; viliſſſmũ
hoĩem habẽ nõ expedit.et ideo ſegato vel pumſſo hoĩe
medio cris debetur ut in pdic.l.leg ato.ſ vii ſimos nũ⸗
mos ha bere nobis expedit. vñ bigatinos. ut m pᷣo.
l.mĩmis:etvile triticũ.ut in p dic.l.fidiuſſoꝛẽ.et ideo in

Te. in penis · ut ibi dicã.· ſu xi. di/ c⸗ ul. v. ſepe di⸗
Em q certus. Done ca⸗ lectõnẽ tuã ꝛc.S. de ap· ſ

deb etur mimũ · Itẽ habʒ locũ hregula in pems. ut

duobo. In arep̃o qui ſciẽs illũ excoicauit qiu appellaue⸗

rnat ad ſpᷣam. ff· de ac. emp · et ven. l. . in fine. In eo qu ſci⸗

eb at rem quã h ẽbat ᷣuitutẽ debere q non aget ex em⸗

pto qᷓ; to mmoꝛis ut ibi. et facit. S. e.· ſciẽti. et qjð ibi dixi/
et no.ff.e.ti.nemo videtur.t qð i dicit · qui certus ẽ. ſö⸗
audi vel eſſe debʒ. nã nõ eſt necrium ſimguloꝛ auribus
mitimari qð eſt ublice ꝓmulgatũ·xvi.di. q; dicitis. de
poſtulip̃ la.c.i.ff.de inſti:/hßaſi pupillus⸗Licꝭ aut canom⸗
cus qui certus eſt de moꝛ te ep̃i de ĩᷣins moꝛte nõ debe⸗
at ulteriꝰ certioꝛari.uts.de elec.cũ inter vmũſas. tñ ci⸗
tari deb; ad electõnẽ facendã ut noG.in deã dec. cũ int⸗
quodverũ puto·nam q̃ certus ẽ ut hõ certioꝛatur ut iu⸗
dex.ij.q/i:multi.et interdũ certus ad huc certioꝛ atur ad
rautelã· ut in pᷣdic.c.xi.di.e.ul et cõciliũ indiſtmcte dicit
abſentes vocãdos q ſut in loco ⁊c᷑.de elec. q; ꝓpter. p⸗
terea licʒ ſciat ecciaʒ vacare diẽ tñ aſſig natii ad celebri⸗
dam electõem ignoꝛat et ideo vocãdus ẽ et dies notifi⸗
candus.ar.ff. de adul.l.denũciaſſe. Q coꝛ.ad Pãc reglaz
Cð:de ſ p:ab excõicato ·jbi.qui de facto ſuo certus ꝛc.et
de loca. et ↄ due.potuit·ibi.dies ſtatuta mterpellat ſine
alia homĩs requiſicõne.et.g. e. li · de elee · c pientes.cirea
phibi:vel poſt obtentã de ipᷣoꝛe electõne notciãnẽ᷑. Et
eſt hec regula in argumentũ ad qõem qua queritur an
is qui ingreſſus religionẽ in fine ãm exiuit ſi itrrũ eandẽ

religionẽ in grediatur an debeat hĩ̃e annũ.et ſat: g vmꝛ

ꝙ nõ.p hãc regulã. mſi ↄditio pſone vel religioms mu⸗
tata e iß. et H tonet B. brix.in qoõmbo ſuis in qõne qͥ imci⸗
Pit · Aliquis intrauit monaſteriũ.
EEn ſic; actoꝛi. Pec regula ſupta eſt ex.l.ff.e.til.nõ
debz actoꝛi:pone caſu.iijj.q:nij.eij.jbi. accuſatoꝛes ⁊ ac⸗
cuſati equa audiãtur racõne.s.de mu.pe.prudentiã. vbi
remotio ap. ꝓ deſt reo ut actoꝛi·ad hoe·C.de ꝓx. ſacro.
ſcri·m ſacris.et facit ad hanc regulam.s.ein indicijs·

et q ibidixei. Foꝛmata aũt fuit hee regula p hüc modus
q; fauoꝛabilioꝛes ſut rei ꝙᷓ; actoꝛes · vn ſi quid actoꝛi li⸗
ceæt multo magis reo qui fauoꝛabilioꝛ ẽ ut· S K¶· tiecũ ſũt.

—

ſ̊ ea racõne qua parilitas ẽ ſeruã da in iudicijs. ut im p

dicta l. in ſa eris. et · S. e· m iudicijs · intellig atur idẽ iuris
8 non licet actoꝛi· Nota tñ

E& ecouerſo ut nõ li ceat reo q
ꝙ reus maioꝛ es di
lacõnes hab er ;
actoꝛ · ut. ff. de fer ·
.l. ul. et reus habz
deliberatoꝛias et
nõ actoꝛ. ut m au⸗
offeratur. canomſa
ta · in. q · iij · Item ſi r
reus plures habʒ
oꝛdmarios:actoꝛ
eli git vnũ· ſaluo eo ꝙ de ſeolariba dicitur in ↄſtitutione
frederici · C. ne fi · ꝓ pr̃e·aut.habita·et ſic actoꝛ recuſet
alu qð nõ p̃t reus m legẽ de hoe · C. de inð. aptiſſimi · et
C. de mriſdic: oindð.lnemo· ̃m canones bñ recuſatur
oꝛd marius:xi:qi·puemt.de fo· ↄpe.ſi quis ↄtra dericũ.
ᷣm foꝛmã deè · de ap cũ ſpãli.adhuc remanet dĩa quo ad
hec.q; in pᷣ miſſo caſu actoꝛvnũ eligẽdo reliquũ ſo lavo
lũt ate recuſat qð nõ pᷣt reus imo habʒ nece cam allega⸗
re et coꝛã arbitri⁊ ꝓbare: ut m pᷣdicta dec: cũ ſp eciali.et
a pnᷣcipio habet ꝗꝓponi excep eõ de ſuſp ecto · de hoe ple⸗
ne iij. q/ in.offe atur· de re iuðᷣ. inter monaſteriũ. ex ſup⸗
uementi aũᷣt cauſa recuſauir ꝑ actoꝛẽ et reũ.de of. del· cam
que · et · c. imſinuãte.· cũ ſi · Itẽ reus de maioꝛ excicacone
excipit ↄtra actoꝛẽ ſ nõ actoꝛ cõtra reũ: de ind. mtellexi⸗
mus de excep cũ inter poꝛẽ. Itẽ magis pumtur atuma⸗
eia actoꝛis qᷓ; rei q ꝓbatur·s · de dolo er atu cam q et · S·
Lec.li.eti· actoꝛ qui et idẽ in ſiſibꝰ · Ct nota ꝙ ſireusvult
ſe onerare ſupfiua ꝓbacoe mos ei gerendus ẽ. ut: · de
bac̃.lᷣ.certa· et facit hec regula.
(Ea ↄſiliũ.hec regula ſũpta eſt ex. l.ff · e · ti · li ne⸗
mo poteſt mutare. Pone caſũ in electõne · vin. q · i · dile⸗
ctiſſimi . S· de elec · publicato· et · e· ab eo. li· vi · In eo q ſer
uitutẽ ceſſit qui mutare nõ p̃t licet nõdũ ſoeij cæeſſerint
ff. de ſerui · ru:pdi.lłp funduad idẽ.C. de neg⸗ g. l. ult. ff.
quoꝛę lega ·l.i. deſtilla igitur regula· s·e · qd ſemel.
intelli gitur m iſtã ſcʒ qñ ex mutacòe volũtat s vel pla
citi alteri mmpedimentu vel detrnnentũ aufertur ut dixi
ibi. et fallit m canbo ibi no. Itẽ fallit in ſuo herede abſti
nente vel repudiante qui re adhuce in eodẽ ſtatu manẽ⸗
te adire p̃tvel tpus ad deliber̃adũ petè.C.de repu . here ·
l. ul. ff.de in · deli · ſ quis ſuus · Et facit hee regula ad ea
uè no.S· de elee. in eaauſis ·
neri ·hec regula ſũpta eſt ex ·ł ff.e· ti. l. in toto in⸗
re. Pone caſu· xcin. di:c ul. m dyacono qui ẽ minoꝛ pᷣſbi
tero miſi in illo ſpaliic. in quo obtinet vices epi· Nẽ. g.
de of.lega:ſtuduiſti.ubi de cauſas gnoſcit deleganis ſpe
cialis nõ legatus gnalis· ff · de pen: ſanctio legũ.que no
uiſſmne certã penã irrogat hijs qui legis pᷣ ceptis non

Btare oſiliũ I dẽ,
ius nõ ßt in alteri
us detrinentu. Mdem.

obtẽpant ad eas ſpecies ꝑ tinere nõ viðꝛ quib ſpecia-⸗

liter ipᷣa legis pena addita eſt ↄ coꝛ. ff. deł. mm.luxoꝛ ẽ.¶
codicillis. s· de Ep· paſtoealiſ. Ei. et de h· e · ti: c · i. et. xxv.
q·ij.m ſũma·hec regula locũ habz in ſep.· ſu e primum
ſit ghale et ſcdᷣm ſpale ut in pCᷣs.c paſtoꝛalis. ſue pᷣmuʒ
ſpeãle et ſem gnale · ut· e· ti abbatẽ ſue eo dẽ tꝑ e datũ
ſt ghale et ſp eciale· ad hoc · s · e. li. de ſep · e · penul · Re ptũ
aĩũt ſpeciale nõ tollit puilegiũ generale · ut · e· ti · cũ oꝛdi⸗
nem.qðd eſt ↄtra.nſi de ipſo pᷣuilegio fiat mentio in re⸗
ſcriptis ut ibi· Soluerũt quidã huius regule dictũ ex⸗
tendere ad p uilegia ut ſcdᷣm ſpeciale deroget pᷣmo ge⸗

1

nerali· hoe eſt faſit q; ſemp valet muz fue ſit ghale
ſue ſpeciale ſi m ſedᷣo nõ toellatur exßh. eis; de pᷣſep. ve⸗
niens.s:e.decet:cũ ſitis ſi.racõ diunerſi

m ſpẽba.de ſap· paſtoꝛalis: et. c.ad
tra · S. de offt · del. ex
Enerip ſpellem de⸗ ciale nõ derogat
derogatur. dem.
Lus ſꝑ in ſeotinet

bene intueamur u⸗
trũq; fuerat ſpecia
le. et dic ut ibi. No⸗
tauit igitur gof.s.
regula fallit im tri⸗
Gus caſibo: In pᷣniłut te ſ p.cũ oꝛdin:et cũ genusadv⸗
micam rem refertur ut in hac dec᷑. ex pte:ot cum ſpeci ales/
l̃e nõ expibẽtur re integra ·s · de fil· pſ ex tuarũNota ex
Pac regula ꝙ nõ tm valet genus quo ad ſpẽm quãmim
ipſa ſpẽs · ad idẽ.s.de apꝑ · c· ij · S. e· li ·de ꝓcut᷑.qu ad agẽ⸗
dum. f · ſ quis cauẽ·ſ̊⁊ hi. ¶. queſituʒ· cũ ſi.de hoc:xxin · di ·
quanqᷓ;: de of.oꝛð.ſñ ſacerdos. Itẽ nota ꝙ liep pmge
neri derog etur · ut h et . S. e. li. de P bõ. dudu. tñ ſp ecies ſuh
ghe bñ ↄtinetur. xiij.q· ij. nõ extimemꝰ. et in p di ce. decre·
dudũiet optie· ff. del. ij . H legatũ:vbi gnᷣalevbü quev⸗
xoꝛis cà parata ſũt ſmgulas cõtinet ſpecies· et. R.que im
frau.cre· le ul. Ci· et· ff. e· ti · ſemp in gnaliba ſpecialia m⸗
ſunt ; Contra. ff. de conac:l. filiuſfamlſias ubi dꝛ ꝙ ſi filio
oↄceſſum eſt donare nõ pᷣt moꝛtis cã donare mñi id ſpecia⸗
liter fuerit vmmſſum.et ſic gnaliꝰbo dvnacõ· ſpẽalis do⸗
natio moꝛtis cã non ↄtinetur que ſp ẽs ẽ ut inſti:de doñ.
in pn· ct eſt ſpeãle ꝙ ibi nõ tmvalʒ genus quo ad ſpẽʒ
quãtũ ſpẽs:ut.s·dixi:et pᷣt eſſe raco ꝙ de hjs nonvidꝛ
actũ vel cogitatũ. C:que res pig· ob poſ.li:vel q qñq;
enus ut ꝓpriũᷣ attribuitur ſpeciei· f de adop· l. i.
us ſemße ſyer regula ſũpta ẽ ex.l· fr· e·ti· ĩ eo qð
lus Done caſuũ.xxiiij.ꝗ·i quis dederit ubi quidà im⸗
ponebãt pñiam · x · ãnoꝛæ· alij.vij· alij. v. et ibi canò hãc
vltimã ſequitur.· Itẽ in arbitris ꝓnuncian tib⸗ qmiibet
dinerſo numero.sS.e:li:de arbi· c· i· et ff. de ax. l. diem . Eſ
plures · et facit inſti · de buit: Cactus ubi qu actuz bab:
ſcʒ ins ducendi hoĩem vel inm entu velvehiculũ habꝛ: et
jter · ſ nõ ecõtrario· Et eſt hec regła mcõ quare in obſcu⸗
ris ſequitur mimmũ· qꝛ plus ↄtinet in ſe mius ſ̊ nõ ec⸗
