ſic econuerſo · ſpectamus enj mciũ · ad hoe · S.e. c. i. et. e·
ſi eo tpe · S. de elec · dudũ · qd ibino·ff. de ſenat?femine·
ff. de indic.l.cecus. — W

P W , ere w L s gSSé6 mdicẽ nõ petijt
2 S . 5 veräu ẽ etia ß. B.
et oſt. cũ hoc ex certa ſcientia facit.qð intelligo ſi id im li
teris expᷣmitur ut ꝗ.de p̃ᷣben.hñᷣ motu ꝓprio ·
g ¶ Sedis.ap.quid de oꝛdinarijs· nuũquid opᷣhendũtur
et tenebuntur hac oſtitutionedic jm v· et omnes ꝙqnõ
et pᷣt eſſe ratio· ep̃i et oꝛdmarij hñt melins noticiã cleri⸗
coꝛedyoc̃.ſue qᷓ; ; a clericoꝛetotius oꝛbis.vñn ſi ecẽ ſumn⸗
pliciclico ↄmittãt oꝛdmarn tenet cõmiſſio pone enĩ
ſnmnplex chlicus excellẽs ſit decretoꝛedo ctoꝛ pᷣterea nõ itas
ab ſurdũ q; aliquis etiã ru is et pannoſus clericus ge⸗

— -– %06
6£

rat vices ep̃i ſicut eſſet ꝙ gereret vices pape. gitir ad·· = —

oꝛdin arios nõ extendatur h ecoſtitutio:et eſt ſ. qð dici
.aſenerie gen onnulli · et inferuis tangam.
intelligam hanc lſam gnaliter in omibo legatis quoꝛe
tria ſũt gha qð dic ut.s ·de of.leg.c ·penul .et j. e. ti.c i.
qð verũ puto mdifferenter · cũ ex legationis vigoꝛe coõ⸗
mittũt et idem mtelligas in delegatis· ſ.cũ ↄmittut dele⸗
gationis vigoꝛeꝗᷓ.e.c· Em nullo que q =B
i¶ Decetero.ↄſtõ enĩ nõ extenditur ad pterita.s de oſti.
c. ul.quid de pendentibo·dicam ꝗj.de elłx. licʒ canon.
k¶ Coõmittãtur.pone ꝙ fuerit cõmiſſa pars non exci⸗
pit.nunquid valet ꝓceſſus ſdicebat · G. et omes p oſt eũ 2
ꝙ tacite et exp̃ ſſe poterat ꝑs huic iuri renũciare:· Into
ductum eſt enĩ m ipᷣoꝛ fauoꝛẽ.ne ſeʒ mopprobriũ ꝓpriuʒ
cogantur ep̃i et magm clerici coꝛã rudibo et pãnoñs cle⸗
ricis litigare · et interdũ ꝓpter ruditatẽ ipᷣoꝛe ins ſuu a⸗
mittere · et facit de reglłaad a plicam · cũ ſuis cõ coꝛſß ho⸗
die ꝑ finẽ iſtius deccredo cõtrariũ: ubi imnnitur · q ipſo
iure eſt irritũ ꝛimane qðᷣ ↄtra aliqð iſtoꝛę fit/vnde neceſ-
ſariã nõ credo excepcõmis opemet facit qð dixi.s. e.c.
i · in pu/et poteſt eſſe ratiout· s ·tetigi ·q hoc vᷣꝛ nõ ſo⸗
lum in fauoꝛẽ partiũ in ductũ · ̊ etiã in fauoꝛẽ ip̃ᷣins ap.
ſedis:nevilipendatur in tali mimſtro lvxr di·in ſacerdo
talibus · cum ſi. etur· nota ꝙ verſus iſte nõ ꝓ hibet cir
¶ Nec audian⸗ q cõmiſſionẽ ſi cirea agitationem· et
idem erat in p diceta deè᷑p̃ ſenti·ſiergo extraalia loca fiat
cõmiſſio. dummodo in hijs locis cauſa audiatur ſatiſ⸗
factũ eſt huic rñſo · ſjm bᷣ.· et om es· ar.s ·e.ti · nonnulli. de
excepẽ ·olim.et . pxi · et eo ſaluo qð ibi dicitur · et ad ſ
ff.qᷓ ſatiſda:c.ſi fideiuſſoꝛ · Ei. ubi dicitur· ꝙ cui diffici
le ẽ ſatiſdare m vnã ciuit atẽ in aliã mittitur ut ſatiſdet
m Cinitatibe ciuitas muroꝝ ambitu termmnatur regu
lariter tamen et ſi m ſuburbijs audiretidem credo · ar·
J. de ſen. ex · ſ cinitas · et bñ dicit ciuitatibꝰ ꝙ in eis pſu „ e ſ
mũtur eſſe piti.ſie et ep̃i in ſolis cinitatibs ſtatuendi ſũt
Ixxx.di.ec.i.de pᷣuil: c.i:et leges er artes inreg nñjs ciuitati
bus ſut docẽdeut in ꝓhemmo · ff. Cher aut . et demgfis.
E

2 7 ” . — ,„ „ ℳ .α „ —= Poe 4 α , „R.†
ι9 &ε E Se. E p , . 5 r , een ge rn e en, 93
₰ — ☚ „ * £ — — . ⸗ 22. 7 —= „—
—E FEEEEE e ere e r„ n een H E,E
. 4 äs 160— N1 2* —⸗⸗ ð . 7 „ — P.* N , S —EE .
ſD

. „.

4 Hegatoꝛũi.q; verbũ ghᷣ aliter poſitũ · ⁊c·xix · di · c. i · 12r re⸗ .

= —
No) ⸗= J
4 —

„

c.i.et noĩe ſtu dij nõ intellr villa vel caſtrũ. de chi. nõ reñ ·

lr . 4S ubi · q̃ ſta ti ſequitur nõ refertur mi ad h̊ ꝙ dicit loeis in
smbo ſufficit en ſit einitas. ljibinõ ſint periti æ
4) = ntio q; ↄuiter in cimtatibo ſut periti. et dis que raro ac⸗
AAAunt iuri s oſulti nõ reſpiciũt· nec medentur iͦ hijs ta⸗
tü que freqntero go& Jrert ene ee
r e aurunt. in aut ut
fIme ꝓbi. ma fi. tu.
ge. C. q; vero. coll.
— vijj ar · iſj. di . erit ·
. ea, vix eni eſt ꝙ
S eciuitate vel ibi p⸗

— .: 4 E 5 E E EP,

vel locis inſignibus vbi
C, „
po ſſit oomode copia peri⸗
toꝛũ haberi · ¶ Cum vero
euiſdeʒ ciiutatis l dio⸗
ceſis fueit actoꝛa reus ex
tra ipas cauſa nõ cõmitta
tur necõ uematur aliquis
2= * 2
eoꝛũdẽm lab epo otra a⸗

ppe non habeãtur
2ðð pitij vñ ſatis ecox
copia in cintate
hrißt. f. de rei vẽ.
pvpoontifices aln eco

rrirn dicetos eꝙ ibiẽ liquẽ de ſua dioc/ vel ab a
è 235 ntio pᷣ mum liquootra eũ.ã cõtra eui
Placuit inno ce et zin. e =
. = P—* Poſi ßm expo⸗ caplin ſeu ↄtra vmiſitatẽ

nnnnne q ſequitur. ubi
uc.in quibo locis
mſigmbo t facit
BPPbaecbicj e Em nullo. jſoꝛido afliariis crali

(Comode. xxij. qi faciat: emergůt · ff. de poſtull· i⸗
1 . „ EEE c(Copia p aduocatis aſſel CTait ptoꝛ · ff. Ex q̃ca.ma.
1.. ab hoſtibe. Efi. de vi et ho · ele. cũ ab omixi.q.nj·non
tz quid ſi inter iudi ces et ꝑtes eſt ↄtẽtio ſuꝑ h̊·quia alter
dicit locũ inſignẽ et ibi copiã peritoꝛe hñi:alter negat.
quid eritdie recurrendũ ad ↄuem opĩonẽ vulgi.ff. de
ſuppel:lega:labeo.et.s.de ſpõ· ex lr̃iſſquid ſi adh uc ſuꝑ
h̊ ſit ↄtẽtio ·recurritur ad arbitriũ bom viri.fr. de · v. ob.
.l.ↄ tinuus actus nõ delegatoꝛ qui iuriſdictõm ſue fa
uent. ad h̊. C. de ar · l. nemmi. erꝗj. de p eñ dilcũs · m bBͤͦſet
in tellige bonũ virũ iudicẽ ecc̃iaſticũ illiuſ loci m imno.
hoſt. aut dixit hic recurrenduũ ad arbitriũ iudicis id eſt
bom viri.et ſic intelligitur lex· ↄtinuus· cũ ita /eligẽtur
ergo ᷣm eũ arbitri.s·e·paſtoꝛalis · et de of.del. ſuſpicõil.
mſi euidenter eſſi notoꝛiũ ꝙ ibi pitoꝝ eſß copiaad̊ de
ap.oↄſuliut :j/ego credo ꝙ; cũ index ſe oſtituit aduerſari⸗
um.tũc locũ hab eãt ſupᷣde ſ̊ ſi ↄtoncõ eſſ(i⸗ ſolũ inter p⸗
tes certe credo ꝙ iudex de q̊ ↄgno ſcè et ꝓnũciare poſſit
q; video ꝙ; ꝓnũciat an ſua ſit iuriſdictõ qʒ plus ẽ.s.e·
ſup lis et facit ꝙ recitari ↄſueuit.de ꝓbᷣ·poſt ceſſionẽ.
et facit . E px · in fi.
d ¶ Cuüvero· h̊ mcip ·⸗ ↄcilij·s.e.nõnulli.et ſũme eqta⸗

ties elt qðᷣ ſequitur· tis · q domiciliũ hñt in eadẽ ciuita
12 uuſdẽ ciuita/ tev el dioc· et ĩdẽ intelligo cũ plura
1* X½ K-

. domicilia habet qð eſſe pᷣt. ut.ff. ad miũcip̃ᷣ. aſſumptio.
huc diro ꝙ locũ habebit · Eiſte et nõ ſequẽs qð
Eiis ꝓ batur S de fo. cõpeex pte b. nec negani potvſt.
èürorſir eria alterius cintatis qaeriã ſit iſting ad. Eiſte
(E rrrequiritt vnge dicãtur iſti habes. s · de · v. ſig.
. e Pe-l, f ¶ Actoꝛ et reus. foꝛus· v.in omiim.
g ¶ Extna ip̃ as · ciuitatẽ ſeu dioceam.
(Non omittatur. hoc veru videtur niſi ad id expreſ⸗
s acceſſerit partiũ conſenſus.ar ꝗᷓ.e. Ein nullo quoq;.
er quod etiã facitvtia cũ mn illo caſu h̊ ſt expreſſum in iſto
„5„ no. ar . de deẽ· ad audientiã tamen id videtur cũ hoc ſolũ
— ſt in partiũ fauoꝛẽ induetumderegula:adapoſtolicã.

õ . . . . — — .
R—E cum ſuis concoꝛð.et licet hoc ſatis videatur rationabile
— W 9: N 4 yy * Ga. * 4,be . . S Ae , 92 ”äl R—
. Sð & 14 2 4 17 . — SSSEEO„.
ð * N — 4 . . r,. „ * 4 „ 4 3 „. . ne e
e 0Wα * e Nra e, XS 5 es SS 2 „ Ph e e y EEFEEE
4
ſ●

(ocis inſig mibo. quidã dicut ꝙ h̊ determiacõ Ctue.

ꝛrigè moderari ſtatutũ ghali!

non tamen dico hoc aſſerendo ꝑ idquod dicitur in fie·
audini tamẽ curiã id ſeru are.et tales cõmiſſiones de eu
ria emanaſſe.· adicto ponit caſus exceptos.
P Niſi:a Hõ ex eo maxĩe q; ſi in eiui⸗
¶ Abeßpo. He⸗ tatevel dioceſ ſua aliquẽ ex ſubditiſ
ſuis epᷣs iudicẽ impetraret·recuſari poſſſ ut ſuſpectus

en R e d t. 8 ut lit. nõ ot·
We Pei Ber r ir IE“ accedens-ſ.
k ¶ De ſua dioẽ. id
atatis ville à caſtri fueit a ſide aliena⸗c tuc
O etia non ninp etnat
ctio dirigẽda weln actoꝛ in ſua ut . E. pxi .
eãdẽ ciuitatẽ vi diocoſim h de ſua ideo dixit
intrare nõ audẽs aut ſui q; iſte. E. tractat
duerſarn potẽtiã meito emn alreus etes
aduer Ay Pt 31 eiuſdẽ dioẽ ſüt vñ
phoꝛreſcẽs eũ infra ipas dictõ mſalias nõ
neqatouemre ſecure. ¶ n Prie poneretur ;

IU Abaliqano cõ⸗

* – o .
his qpe aaſib- ex dicta 4 tra eu vix en mue

atatẽa dioẽ · poſſit otra p-⸗nmret actoꝛ in ciui⸗
dictos cauſaonntti nulus tatreßi uidicẽ qui
Cezmz 5 Ciet nõ faueret epo · ar.
tamẽ eoꝝ vltra vnã dieta J3.· ut lit· no cont·

aecced ens · ij . ibi et
omes erxiſtut ſub
diſtrictu. et cetem ·
m ¶ Pon audens.foꝛte gibbillmuset ibiregunt guci⸗
phi. vel econuerſo· vel foꝛte relegatus.

n (Potentiã · paritas in iudicijs ẽ ſeru ãda.ſ̊ potẽtioꝛi

bus pares eſſe nõ poſſumus. ff. de ali mu.iu di.cã fac.l.
quia etiã. in pn · ¶ verbũ · qʒ ſi di ceret ſe dubitare ubi
o¶Merito· nota⸗/ nõ eſt dubitãdũ nõ excuſatur · a. e ·
cũ ↄtingat de ſimo · et ſ qõnes · cũ n · P ¶ Eü adũſariii
q ¶ Infra ipᷣaſ.ciuitatẽ dioẽ. cuius ſut iße actoꝛ et reufſ.
Pr¶ Secure · qd in indicijs reqͥritur. ut ipᷣoiudicõ exer
cẽdoꝛæ locus ſit idoneus ⁊ ſecuruſ- als lo cũ hʒ app ellacõ
de ap. ex ptej·et tũc etiã ſi leis de cõductu baberet ſuis
mimicis capitalibo ſe exponẽ nõ tenetur. S.· ut lit.nõ ot
accedens·ij. ixit debeat. vñ dico ſiotra eᷣmvel capi⸗
s (Poſſit· nõ tulũ vel potentẽ impetro im ſua cinita⸗
te vel dioẽ· bñ tenet ↄmſſio.ex ĩdẽ ecõuerſo ſemꝑ ſaluo

recuſationis iure · copũvel eins aduerſarincontm
t ¶ Cõtra pᷣdeõs · epi capitulũ· vel vmiũſitates ve po

tentes vel aduſariũ eius qui loca itrare nõ audet·
u ¶ Vnã dietam. olim dicebamus de duab⸗ · p de · S. e.
nonnulli. quid dices ſi agitur actione real. nũ quid fi

„

et computatio a fim bus dio ceſis ubi ſita eſt res · ſecun⸗
dum ꝙ olim fiebat / et nunquid ibi erit computatio du
au dieraꝛeſecundum ꝙ olim erat · vel vmus tantum · ut
bhic ꝙ olimſie eſſet probatur .s · e. dilectuſ. ij. de fo.ope·
ex pte b videtur huic nouo iuri hodie ſtandum ultimo
de Pac materia et ſcut generaliter loquitur generaliter
accipiendum xix · di · c ut hab eatur ſolum vmus de⸗
te computatio et non duaruin · et cum determinatione ·
que hie ponitur ſſ a quo lo co computetur ſatis eſt du⸗
bitabile· pone em boñ · Z boñ · ſup re ſita mediolañ lit⸗
teras inpetrat ubi debebit impetrare. nüquid boñ. vel
mediolañ. vel loco vicino infra dietam a mediola ſc
pone ꝙ boñ · otra regiñ.ſuper re mediolañn. a impetra⸗
bit an regijvel loco vicino infra dietã · an mediolañ · vel
loco vicino infra dietã Itẽ vide aliud dubitabile. quid
ſi boñ.inpetrat ↄtra regiñ· d micilio et mutiñ· oꝛig me
an hẽbitur reſpcũs ciuitatis regin· an mutinẽſis / c rõne

oꝛigims dicatur eſſe de loco · ita ꝙ; ep̃s loci eũ oꝛdĩare et

△ —
X

Lo

.
—

cõmẽdaticias ad oꝛdĩes ſibi dar̃e poſſit ſc⁊ epiſcopuſ
domicilijq.e·h.de tẽpoꝛi.oꝛ · eũ nullus ·i.ᷣñet in lo co oꝛi⸗
gimis dicitur donnciliũ retinẽ. ff. de ſenat· pnks. atis vi⸗
detur de mente ↄditoꝛis eſſe ꝙ habeatur reſpectus loci
do micilij:non reivel oꝛigmis:et h ex eo ꝙ de loco domi⸗
cilij dicitur quus ꝓprietrahip illud verbũ trahitur. s. e·

nonnulli · qdð etiamn ꝭ & —S FT rS= .,
hic repetitur /et p è= E = 2 ,
E „E — 2— 5 S „ 9 5 .
mentẽ ↄditoꝛis id ry & SE 10 f=
credo tenendum. aà kine ſue dioc valeat oue
ad hocꝗᷓj.de ſepul. . terre!
cum quis ubi de lo miriq;̊ et in duobo ultims
. 7 — 2* 7 . —— —
co oꝛignis nõ ba⸗ canbom im perras de p deõ
betur ratio et · C. de

timoꝛe quẽ in litteris con⸗

ſcrip· lon. tempꝑ · 2: „
ſerip miſſiõis expᷣmèẽ teneatur

.lᷓ. ult ubi pro cedit

„ . .
p̃ſcriptio ut mter primo ſideʒ iudici faciat
pñ̃ftes· exquo pᷣſeri⸗ ſaltẽ per ꝓpriũ iuramentũ
bons et cui preſcri⸗ . §. „2 „„—
bitur funt en Ppuin⸗ uide r iße nullatenus m cã

ꝓcedat partes a ſua iu

cia leʒ res ſit extra necctat irtes a ſi
riſdiẽtbõne dimittẽs unpe

ꝓuinciã motat eẽ

opoſtel-n were- tratẽ cundẽ in expenſis le⸗
nonnulli · in· in · glo · H lrori pi eoͤde
Fuil.· in ſpecu · de ci⸗ LKlunmsa teri ꝑti cõdẽnet
tatione. Gi · Eca pn · ¶ Cuũ aũt actoꝛ a reus ci⸗
cydioeeſa uſalien uit atũa dioceſiũ fuerĩt di
ins vbial - „E
addimir intelligi d; uerſaru ſi ackoꝛ ĩ ciiuta
dioẽ. vomicilnj · et vl dioẽ rei iudicẽ hre re⸗
ſie diſputani et de⸗ cuſet ipᷣm non ĩ ſuaſ ĩ alia

terminaui et ſie ß⸗ Pſee N W' ι
uat romana curia bre õ
ut audini - ͤ Wlcr. W- 9
a ¶ Duobe vltimiſ · —
ſcʒ qn actoꝛ reũ in ciuitate ſecure ↄueĩre nõ pᷣt.ꝙ ciuita⸗
tẽ intrare nõ audet· vel q; timet adũſarij ſui potẽtiã.
b ¶ OPrmo.no.· er ẽ ſĩ. de elc · ᷓuis. et · c prudaad idẽ.s.
de relti · ſpol· piſams . qð dixi·s. px · m fi:iudicis eſt
c ¶ Iudici· nota ꝓ eo/ enim inueſtigare · ſi C. de fideicõ ·
.. volutatis defumcti.xxx.q.v.iudicantẽ ·
d ¶ altem.no.qꝙ ſi aliter fides fieri p̃t · pᷣmo id fieri dohʒ
ad inramtũ en recurritur ſolũ in aliaꝛe ꝓbacõnũ defem
S·de ꝓ bac̃.c ijde ꝓcur.ex inſmuacõe.f.ð iurintᷣ.a dmo
nẽdi · C. de iuẽ m bone ſdei. vno. ꝙ iummtu eſt legitia
e¶her riũ iuramentũ⸗ ꝓbacõ· fac̃ qð no·lxxij di.
apoſuiſti ad hoc de ſen. excõi.hvero.ij· de excepẽ. pa⸗
ſtoꝛalis ꝗᷓ.de elc. ut cirea · et: c. nulli . Et ad de qð dixiꝗ.de
re.iut.pᷣſumitur ignoꝛantia. tñ in abſoluẽd ↄgnoſcẽ
¶ In cã principali· ꝓcedet⸗ do taxã do ⁊ indicando de
expenſis ut ſequitur. dic ut no j.qi.in primis · de do ·
g ¶ Legitims · quod-/ et contu. finem.
p¶Cu aut s m. px. Edixit qd inr̃ cũ acto:a reuſeiuſdẽ
dyoẽ· uel ciuitatis ſũtimõ dicit Hic quid iur ſ eſſent di⸗
uerſai· de pᷣlatis aũt oꝛdinũ uel locoꝛe qui impetrãt p
mõẽbris ſuis habẽtibo uel nõ habẽtiby ſp eciales gub⸗
natoꝛes die ut i elem . e · ti · abbates
i ¶bab eren. impetrare · .
k ¶ Kecuſet no. ꝙ actoꝛ recuſat indicès · et h̊ verũ eſt in
iudice adeũdo delegato uel oꝛdĩario· vñ ſi reus hʒʒ ples
oꝛdmarios actoꝛ alterũ eligit: alterũ recuſat ſ ia adi⸗
to ſecuſq; tũc actoꝛ nõ recuſat.ſed reus bñmiſ ex noua
cauſavel nouiter ad eius noticiam puemẽte ·s · de of · del.
cauſam que et · e· inſmuãte · , ..
¶ Taxerit · et m quo deputatus ẽ iudexã ꝓx ·
m Dietã / an dieta iſta ſit ↄoputãda legaliter ſcʒ ut · xx.

ſi

nwe, 2 õG 1 r r 0r w*
nypt p 2

ut hic vid es·

miliaria ↄputentur ꝓ vna dieta·ff. ſi quis caiicõl.vice⸗
na: an vulg ariter.ſcilicet hm regioms ↄſuetudineʒ.dic
ut no · S. e · nõnulli · et .de elec. eupientes · i. ſeñſo · et ꝙ de
vulgaribo intelligi debeat ꝓbaturqᷓ.de pᷣbᷣ.pñti. Eloca.
n Remotuſ vnde ſi modicum vltra vnam dietam re⸗
motus eſhß lo ugille puta p vnuʒz miliare nõ poterit ibi

= m , M .en uento f de.
J o¶ Dredicto:? ſ.
ciiutatevel dioc. libẽ impe⸗ nin et⸗ ens
trare valeat · reuqʒ trabẽ ſis ꝛ in eadem ſunt
ad eãdẽ · dũmõ locus ad iudices inpetrati
quẽ eũ traxerit vltra vnã vel ex cã alia· vel

ſut dinerſaꝛe et in

dietã ſiẽ in caſu alio pᷣmit⸗ ciuitate rei unpe⸗

titur mimme ſit remotus. trati ſunt iudices.
¶ In mullo c; caſuupdi⸗ ce in tercia ciin⸗
. „ „ . — ate ;
oꝛxiu
ctoꝝ uidex ex eiuitatẽ vel p ( Deputatus fu
dioẽ in qiubus deputati rit. no. ergo ꝙ nõ
fu erit citet ꝑtes · nec de ca ſoſuʒ requmirur qp
ſbi omſſa ognoſcat/miſi no citetur ad locu
did exoſſi raen vltra dietã non re⸗
acdmexplſus acce eit ea⸗ motũ · ß etiã ꝙ non
rũde aſſenſus : neq; alibi citet extra locuz in
̈ infra illas/ et pſoms du⸗ quodepuatus ẽ6.
3 6 P . olim autẽ diccba

taxat deſignatis ſuꝑius

. mus de duabo die⸗
committat quomodolibʒ tis · ꝙ ſi uidex exe⸗
vices ſuas. ¶ Inſuper ungo locu maͤ de⸗

₰„—

ad locũ non remo
tü vltra duas die
tas ꝓcedere p ote
rat.de excep.olini. hodie in ſupradictis caſiba non ſic.

* . . 2 „ .
7 1 2 ſr- ryw y. — r

q ( Citet ꝑtes · et ſi citauerit nõ tenetur ire · qq; cita cõ ir⸗
rita elt ĩpᷣo iure ut in fi c et ſi ob h̊ ꝓceſſerit ↄt ra eoſ.nõ

tenet ꝓ ceſſus ut ibi. An aũt citatus teneatur ire pᷣuilegi⸗
um uel defenſionẽ alleg aturusdic ut no· inj·q/ ij. ſ eps · et

de accul. vemẽs in ul. glo.

r¶ Cxpreſſus · intantum credo inherendum huic litte
re ꝙ ſi hic interuemat ta citus conſenſus.puta q; non

opponitur exceptio · credo ꝙ nonvaleat ꝙꝓ ceſſus per
finem capituli · Ideʒ credo ſi mteruemat oſenſus reii nõ

actoꝛis v el econuerſo · licet eius tm qui conſentit videa
tuir eſſe fauoꝛ ead em ratione.cum littera
dem. Johan andree .
8 ¶ Ulas· ciuitates.ſeu dyoc.in quibo deputatus ẽ.

iſta dicat earũ⸗

eſignatis ſuꝑius.ſ.cõſtitutis in digmtatevel pſo⸗

natu vel cathedraliũ ecciaꝝcanonicis· Aprobata ẽ igi⸗

tur ꝓ hãc lſam opidᷣ· et modernox · qui notabãt in dec.
pñti· q idẽ iir̃ erat in delegatis apoſtolice ſedis qð in
legatis. In oꝛdmarijs autẽ tene qd hab esꝗᷓ de ofoꝛdi ·

ut litigãtes. er · c · ecũ epᷣus ·

u ¶ Vices ſuas:ſecus ſi audiẽtiã cõmitteret uel aliquẽ
certum articulũ.ad hoc·s· de offi. del ſuper queſtionum.

—

et dixi. s . e · Ci· V
x ¶ Inſup · quaſñ dicat.ſup̃ ꝓuidimus de pſoms⁊ locis·
quibus vm quib⸗ cauſe comimittende ſunt tractan de
nunc ꝓuideamus ad exactõnes indebitas que in iundi⸗
eijs a udicibus aſſeſſoꝛibꝰ notarijs fiebãt · de tempoꝛe
ꝓceſſus mil dixit· q; ſatis ꝑ antiꝗᷓ iura ꝓuiſũ erat.s · de fe
rijſ e· ul · de of. del. oſuluit. in aut de iudiẽ · Eſedebut.

¶ Gutis. bene dicit · quia indiciũ iuſtum vel ininſtum

non licet vendere.xi ·qin·non licet · xiiij· qv non ſane .
de vi. et ho · clicoꝛe · cim ab omm. . 2
b Puritatr.ↄſcientie ꝗj.e · Gaſſeſſoꝛem. et j.de re iudiẽ ·

cum eterm. ꝓpoteſt h pom ꝓ ſententia et etiã ꝓ om̃i eo
e ¶ Judiciũ. qð ſmaʒ p cedit · et faẽ qd dixiꝗ.de re · iu m
ndi cenl. n. q i· ſhe.
e¶ Coꝛã ipo . dele⸗
gato-
d Lullüũ mnuus. eeS D.
nota & tripler · ut Ftis a cu omi puritate

munus. a manu. lĩ⸗ uidiciũ cꝛã ipſo ꝓcedat.
gua ꝛ ab obſequio-
nõ ergo dixit ſim⸗
pliciter. munus.
dixit. nullũ munul.
ad idẽ.lq·i· fũt nõ⸗

aluid mſi foꝛſan eſculentũ
vel poculentum mera libe⸗
ralitate oblatim/qð pau⸗

nulli. . cis poſſit cſum diebus.
e¶ Mih elculentũ. e e nechlg⸗
ergo nota⸗ q de ali wl mu cu ipm ꝓpter cau⸗

ſaʒ ſibiomiſſaʒotigeit ex⸗
tra ſuum domciliũ ꝓficila
moderatas expenſas reci
pere ab eiſdẽ partibo qua

quo qð in muyeri
bus cõſiſtat etiam
vmus denarnj va⸗
loꝛ em reciꝑe non
pt mſ̃ eſculẽtũ ꝛc̃.
FP¶ Mera libemli⸗
tate · ut exactũ vel
pPetituʒ directe vel r.

mqꝗadirecte non fue⸗

rit. ad idem de ſimo.dilectus.ij.ad.fi.
aucis cum numerus nõ achcitur crederẽ arbitrio
Dom vmi relm quendũ. ha bita etiam ↄſidera cõne pſo⸗
naꝛæ ip̃iꝰ indicis recipiẽtis et ↄſu etaꝛc expenſaʒequali⸗

tate ipſius dãtis.ad ̊ de ſimo.et ſi qõ nes/et ſaltẽ duo

dies nõ vidẽtur excluſi:cũ pluralis elocucõ duos nume⸗
ro opᷣhendat · de ↄſe. di · i · H q;. ff. de teſti. l. vbi numerus.
ad hoc.ff.dev·obli.l· continuus actuſ.
p¶ Conſumi diebus ita ꝙ non ꝓducatur ad numeri
quantit atemff.de off. ꝓconſu·ſolent.in fitha enĩ xen⸗
ma non ſunt luera · ut ibi ·et.f. de offi.pᷣſiðᷣ.l.plebiſcito.
Et tolerantur iſta. q; non eſtveriſmile ꝙ propter iſta
moueretur amimus iudicantiſ de ſimoma.etſi queſtiõ el.
ad fiſcẽ ¶ ꝓmodica re nõ dat actõ de dolo.q; nõ eſtve⸗
riſile. ⁊c. de dolo . l. id eſt.et · l.pᷣ cedẽti.m fiſet de modico
non ẽ curandũ de conſe· diij· reu era:Alibi nõ diſtingui⸗
tur mier multũ modicũ.xinij.q·iij.pleriq;.et.q ulc ul.
.g. de appel de appellatiõibo · de ſimo · ex tue. inſti. de re. di.
C. gallmaxx·
i ¶ Dropter cauſam. id eſt ſuadente vtilitate vel neceſ⸗
ſitate cauſe · vñ nõ debet fingere occaſionem ut ꝗᷓ. ſequi⸗
tur.q. de indi.c.ijſet ꝑ h ſatis videtur terminari qð ſo⸗
let queri:an ſi ſcolari exiſtenti in ſtudio a deleget cau⸗

ſam . ille poſſit petere expenſas.licet ille non ſit m domi

cilio ſuo · ſed extra:non eſt tamẽ ibi ꝗꝓpter cauſam ſed ꝓ⸗
pter ſtudium:vnde expenſas non hebit per hãc lĩaʒ.
k ¶ Profſiciſe pone exemplum · . E ꝓx · de pſerip. quia
maennte. Potell. ff. ma ſi ;s:
1 ¶ Mogentas n on ꝙG mnoꝛes⸗ alias 6 ſb. l. inter cau⸗
ſas. Ennpendia: ad idem .ff.de admi.tu.cũ plures.cũ
tutoꝛ/ erunt tamen mediocres et non delicateſff.de pig.
act.ſi ſeruos. in fi.ad idẽ de do. et ↄtu.finem.et.c.ſeqñti
de eo qui mit.in poſcũ vemiſſent.de ſequeſtra.poſ.lʒ.i.ad

fiqnec credo ↄpenſandasvel deducẽdas in hoc caſu ex⸗

penſas quas domi facturus oſſi· yjm ꝙ dicere conſueui
mus mv ictoꝛe· p.l.f· ad oxhib ondũ·R xſi · Ei. ff. de peti ·
hꝛe . haſ · Eqð autẽ.ij·et · ff. de rei ven · R res q dico ꝙ in

nullüu munus vel quc qd

HSeüratio nibs hijs non deducunturſeut ep̃us viſitãs

vel conſecrans ꝓcuracõnem integrã recipit · et mi dedu⸗
cit. S.de ſimo.cu fit/et teſtis integre expẽſas pcipit.iij ·
q·iij· venturis ·et ꝗᷓ.e.pnłalias ſequeretur imnterdũ q;

mi haberet cũ interdũ tãtundem ⁊ foꝛte plus expẽdat
in domo ꝓprialpᷣterea · iam non eſſ differentia inter dele

gatum oꝛdmariũ/⸗
qui qu ando ꝓfici⸗
ſani expedieq do
7 . 5 KWw, m expen ſurus e⸗
litereũq; preſumat Pfo⸗ menr mautende
uiſurus attẽte ꝙ mißil ex⸗ man prin · C illud
penſis mo dum nequaquã tamen alnj cõtra et
excedat:inec plꝰ ab vna nota en litvra iſta
e ah ali. non diſtinguit an
Parte ꝙ ab aua exigat ˖ delegatus Habeat
cum commune gerat ne⸗ beneficia ſufficien

ociũ vtruiſq; · qd qʒ vbi tia vel non/ vnde
3 Gadcß v. dico · ꝙ ſiue habũ

cauſe ſibi cõmſſe vtilitas

det ſiue non expen
vlneceſſitas non exege⸗ ſas habebit cu p⸗
rit occalonem propter ficiſcitur ꝓpter cau
ſam:licet oſt.dixe

habendas expenſas pro⸗

. . 1GO rit delegatos pa⸗
hciſcendi extra domnciliũ 5

pe peccare ſi reci⸗
piũt exp enſas.ex
quo hab ent ſuffi⸗
ciẽtia ben eficia · et
“ hoc no.s · de vi. et
honeſta.cleri. eum ab ommi et in iſtis expenſis habebi
tur ratio nõ ſolũ victus·ſed etiamvecturat equoꝛum et
ſimilium/ Quid dice mus de delegato oꝛdmarij/ Die ꝙ nᷣ
eſt delegatus ad vmuerſtatem cauſaꝛ idem quod ĩ oꝛ⸗
dinario. ſcilicet ꝙ inchil habebit· mo oꝛdmarius ei ꝓ
udeat · Iqẽ emm eſt conſiſtoꝛiũ qᷓ.de a p.romana · et oꝛ di

narius eſt ut diꝗᷓ.de offi:· vica· licet· ad hoc.s · de of.oꝛ⸗

di.inter cetera· et in autẽt ut nulli idi. Gnulli:collac.ix.
et in aut de mã.pnᷣ · Cillud ſñ ſit delegatus ad ſpecialem
cãm.et oꝛdmarius ·et cauſam malicioſe omittit ianm/ Si
nõ malicioſeviðꝛ idẽ qðᷣ in deleg ato ſpᷣe jm innoẽ · qui
no.s.de vi.et ho · clͥi. cum ab omm/Sʒ an pene hab eant

locum in eo quein dlegato pape hie non exprimitur.
vtilis eſſet declaracõ.ꝓ eo ꝙ pene non videntur excedẽ j⸗ ,

ꝓriũ caſũ · de pe. di · i. pene .·de reg. iur · in penis.cũ ſuis da s⸗

m Recipe.no·q; nõ ſolũ exigẽ ab muito.ſj concoꝛ.· m li

2

etiam a volente recipe ꝓhibetur/ad idem ꝗ. de cẽñ.rõ⸗ rr

4 1 J T — Pr.
ualitereg no aꝛ hm leges dlegats na. Cpnlg rige

p:i ſpoꝛtulas ·ſduos aureos in pnᷣ.et duos in fi.m aut:· S
de indiẽ. Ene autẽ · coll· vi. et hoc ſi cauſa ſit maion c au ⸗ ⸗
X. D 5RS.

reoꝛe· alioquũ delegatus etiã a pnᷣcipe mi hẽbit ut ibi.
ym nos nilviðꝛ delegato dãdũ noĩe ſpoꝛtulaꝛæ cũ iſta c R

ina ſic ghaliter loqtur· t · S· dixit · nullu munus · vel quic? SHͤ,

qᷓ;ᷓ aliud · et fac.s · de vi· et ho· cli.cũ ab ommet qð ibino.
n ¶ Excedat · q̊ ſatis ſup̃ dictũ fu erat dũ dixerat modera
o ¶ Auã ab alia hoc nõ h locũ in caſuꝗᷓ.de iuðᷣ · ¶Itas.

muli eres · cũ enim teſtẽ ꝓduceẽs illu hab eat ꝓcurare. ſicʒ

ille ꝓ vtraq; pte teſteturꝗᷓ. æ.· p ferẽdo · a ſiſi ĩ indice cù
ad teſtẽ ex cãa ꝓficiſcitur · Itẽ vbi vna ꝑs abundat alia
nil hʒ. idẽ dico · ut · e · vV. hvbi. vñ ibi dixit · litigãtes in
pli. ad hoc de elec · cupiẽtes · ſiv ero.vᷣ.niſi foꝛ ſan.et fa
cit adidem · e.de · ¶dem q;. vᷣ. ut eo ·
o¶ Commune . facit · E px · in fi
p ¶ Gtilitas vel ncãtaſ.no· iſta duo paria· ad iᷣ de pſᷣ.
expoſuiſti · et ibide ̊·aliqñ nõ ſũt paria.de eo qͥmit· in
poſ. cũ veniſſent · ff. de impẽ· ĩ re. do· fac. l. nnp ẽſe.cũ dua
bus.il.ſeqñ· q¶ Occaſionẽ · eſt ſii· de inð · muli eres ½·

—

a ¶ Mo tabiliter.nota igitur dʒ eſſe pauptas:ad idẽ.s.de
uſiuĩ · cũ tu · :es pauptas nõ eſt de ghe maloꝛ?.xv.q.
b ¶ Daupe ·.i.illa. in fi/ er nota ꝙ etiã ſᷣm leges in hoc
ceaſu oꝛdmarius nõ hʒ ſpoꝛtulaſ:in autde man.pnᷣ.Eſit
tibi et magiſter in cathedrali eccia inſtitutus paupereſ
ſcolares gratis docet · de magiſtris.c·.i/ ꝗpter p auꝑtatõ

p¶ Metas ntionis · & eſt iſtud quaſ erimẽ ↄcuſſioms
ntione officij ultra debitũ exigẽ.i.q.vij.ſancimuſ.C.ad
l· inl· rep e.l· ul. findicis etiã delegati ẽ moderari ſala⸗
q ¶ Offici.nota ria aſſeſſoꝛũ et notarioꝛe·q; cũ cau⸗
ſa ſit ei miſſa.⁊c· de of.del. p̃terea · et ẽ ſi. de inð.c · ulſ vn⸗
te bñ dicebat guihin ſpe · ti · de ſalar ijſ. ij. circa fq aut

due eccleñ e vmu⸗ eſ ernt Aas c, P rcs , rpenr Et , r P eeß tura erat de fo⸗

4 rart EE vI.

tur · x.q · ij · vmo⸗ er

õäs
deb et pᷣtoꝛ de aduo L .
catis. kiw poltul. non aſſumat ß et ubi no⸗
.l.i. Caittoꝛn. tabiliter fuermt paupe⸗
e¶ Et qnq; nota res litigãtes/ec̃ ꝙ expẽb
hr̃iracõnẽ de hijs mi ꝓꝛſus exigat ab eiſdẽ
qJ raro fint ad ideʒ CAſeſtoꝛs aiit.
ff. de telta. Ho. l. nõ hielioꝛe aut. ut qnq;
ſunt. et. l. ul. cõtra faciũt aliqiu fraudulẽter
t le na 1 2. mñ eo indigeat.qð oſcĩe
o. ut no · de deſpõ · ,157,133 3. b
impubs ſitoms in relĩquatur eruſdẽ.ſbi ne
glo. penul. quaq; adiũgatalioqiun
d praudulenter- de ſuo ꝓpo ꝓundẽ teneat
vel ut partes gra⸗ eidẽ.h aũt mdigeat:ipᷣm
uent. vel alteram 1 ½
eaze vel ut amicis neutri parti ſuſpeckũ aſſu
fuiãt. vel ut luerũ mẽs ei de cõpetẽti ſalario
pcipiãt utꝗ. ſequi ꝓude moderado ab eofa
tur. vel ut ſeipſos

exonerenr qn̈ fa⸗ ciat a ptibvoũniter ꝓiudei.

X.α

of. deleg. paſtoꝛa⸗ rPre ⸗ i⸗ e e

lis.im pn.
e ¶ Indigeat.q; foꝛte nõ eſt pitus ut ↄuemt advminer
ſa puncta cauſerimanda.vel quia varijs ſuis negocijs
vel imfirmitate coꝛpoꝛis mmpeditur·
¶ Conſcientie.ſi·de renunẽ miſi cũ ꝓridem in fi.
& Kelmquatur.pꝓ hoc verbũ credo ꝙ pars nõ poſſit
referre queſtionẽ indici delegato ſeʒ dicendo ꝙ aſſeſſo⸗
re nõ eget · cum enim hoc ↄſcientie relmquatur ipᷣius er⸗
go ſolus deus h̊ et nullus alius index vei ↄgintoꝛpᷣter⸗
ea.poſito ꝙ ſũmus ſit doctoꝛ et parũ occupatus exquo
oſcientia ſibi ̊ dictat poteſt aſſeſſoꝛẽ aſſumere· ut h̊.ca⸗
ueat tñ ſibi ne ↄſcientia eius improbabilis ſit. de ſimo.
pertuas.ij · Acʒ ſi adiunxeritcũ non egeret ·

b¶ Alioquã. /n5 ꝓ ſuſpẽis qᷣ de feõ ĩ cais dãtur p pteſ.

i ¶ Zuſpectũ · tenti ſalario · ſpe etem pᷣmoꝛemuitãd⸗
Conwe⸗ etor aſſeſſo · l. vet ſalariu habe
re debz. ff. de of. aſſel·l. diẽ functo · deb; enĩ merces oſtitui
ꝓ laboꝛe · xij.q·ij caritatẽ.nec de ꝓprio bñficiũ quis fa⸗

cere cogitur · x· q· ij · Ppcarie.· et pt iuſtũ ↄſliũ vendẽ.xi:q.
.iij. nõ licet:et adde qð ibi no · et · xij . q. v.nõ ſane.

oderãdo·ſm qualitẽ cauſe et partiũ ↄdiconẽ · et fa

cundiã aſſeſſoꝛiset loci cõſuetudmẽ:ſicut de aduocato

dicimus·ff.de vat᷑.et extraoꝛð.co g.il.i.
m¶ Cõ mumter· ꝙ ↄũe gerit negociũ · S. ꝓx. et ſi dele⸗
gatus moꝛitur. vel ptes ↄ œꝛdẽt:michilominus aſſeſſoꝛ
ſalariũ ſtatutum habebit. vel habitũ nõ reſtituet.ff· de
of.aſſeſ.l.diem functo.ff.locqui opas · et.l.ex cõducto⸗/
-Citẽ ſi.ff.devar.et extraoꝛ · cog · l.i · dinus·
n¶ Lotariũ.quẽ debʒ hr̃e del egatus ut fideliter cũcta in
dicn acta ↄſeribat.s.de ꝓbaẽc·qmet vocatur ſeruus pu
blicus ꝗ. de uſur .· quãquã. et ᷣuat ecc̃ia etiã laicũ h̊ offi

cio ratione peccati· ut qᷓ. de peñ felicis · Ci · cũ ſi ·

¶Motarios. nota plures notarios aſſum ad ſcriben
dũ mvna cauſa cũh̊ nõ repiatur ꝓhibitũ · et hoc ſit con⸗
ceſſum et facit pᷣdiecta dec· quomam·

nde errr ; tnnn n re-et 1 ſ ers Pn er Dan n rr n eb:
cere non debent de .2 , „ –— e— 11 αα ſe t „E —

ro.et indicialiſaut
. . extraiudicialis :p⸗
¶ Lotariũ wro vel nõri⸗ 3 aniz uei ex⸗
Er S epcõnmboreplica⸗
os m cãſibi ↄmiſſa ſeribẽ⸗ tiombo er ſimlibo
tes q ut pfimũ m exigẽdo ſcribendis ad offi
ſalario metas rõms exce ED uni.
— etiã a gitur de⸗
dut/ ut ad ipiꝰ ſpectat of⸗ legati piinet talti
ficin prudẽter refrenet nee ſalaria moderariſc
cũ ip̃ᷣis à cũ aſſeſſoꝛe pᷣfa⸗ a gmuamimbo p⸗
to lucrũ ꝑticipet ullo mõ. tes releuare. de pe.
j an oſti di · i. nemo . ð of. de
¶ giud aut ↄtra olti⸗ lega.cũte /et cũcta

q̃ litigatoꝛes imn⸗
pediũt emendare
i·qi. emendari.de
of. dele · c · i et tales

tutionẽ pᷣſentẽ receꝑit ad
ipᷣuis reſtitucõnẽ integrã
teneatur:nulla eoꝛ qiuby

reſtitutio facienda ſuerit mprobos exacto
remiſſione ullatenus ꝓſu res pumre· C. ð of.

- fec: af. im noĩ e. vᷣ
tura eidẽ. Pro ſerendo ch E f. & ͦ etiã des,
.

—8

d = epn er rt = Wir e, frn t mus moderabit

2 2 — ĩ30%2½-
O£☛) 2 2 êõõ

S quid detur ꝓ cita
cõe · quid ꝓ termi⸗

no. quid ꝓ cteſtacõne · et ſie de ſm gulis / er in hoe in ſpi⸗

ciet ↄdiconẽ pſonaie.et cãe et ↄſuetudimis vrizer n ſibi
videbitur p alios fideles notarios faciet h̊ taxari/Si ve
fo ſit ſcriptura extraiudicialis puta inſtrumẽtũ venditi
onis · de qua agitur veldepoſñiti·vel ſolutioms vel ſimi⸗
lia.expedietur id ꝑ oꝛdmariũ loci vel deputatü illi offi⸗
cio.puta ꝓcõ ſulẽ tabellionẽ·boñ.qui ſi de certo ſalario
nõ fuit ↄuẽtũ inſpecta q̃litate cae ↄdicõe plſone et ↄſue⸗
tudme loci taxabit vel taxari faciet ꝑ viros exptos. ff.
de vaĩ.· et extraoꝛ.cogmi.l· i · et de ſimo c. i · in · q vjj · Ctria·
v·apud urbem. idem de accuſac̃.qualiter.
r¶ Prudẽter.ad⸗ ⸗dit vocabulo.et ẽ ſi.s.in ꝓhemio
8¶ Refrenet · allu⸗ opilacõis gg. et · S de homi. dilcüs.
t ¶ Kecepit·a ptiba pᷣter eſculentũ. vel pocul entũ· vel
ultra moderatas expenſas cũ ꝓficiſcitur · vel pticipan
do luerum cũ aſſeſſoꝛe vel notario. L
u ¶ Remſſſioneſiꝗᷓ. de cenſi· exigit:ad fi. et in clemen.de
pẽeti.nolentes· v.qð ſi ſecusiet ſic ẽ caſus ubi dñs rẽ ſuã
in aliũ trãſferre nõ pᷣt.qð eſt ↄtra regulã qua ðꝛ. Nichil
eſt tam naturale qᷓ; voluntatẽ dñi volentigrem ſuiã ma⸗
liũ trãſferre.inſti ·de rerũ di. Ep tradicõ eʒſquid ſi poſtqᷓ
reſtituit indexpars ſibi donet·nũquid h̊ facerepᷣt·credo
ꝙ ſie· q; H̊ q̊ nõ ꝓ hibetur.ſicut nec alia ſua bona donaè
ꝓbibetur Et ẽ ncõ quare alind in remiſſione · aliud in
donacõe remiſſio facilius pᷣſumitur fraudulẽter fieri q́;
dnacõſ facilius remitteret quis multa ꝙᷓ;ᷓ do naẽt pau
calſic alias ſñi.ff.ad vellł.ſ̊ ſi ego/ubi ðꝛ ꝙ ſenatuſcõſultu
velleianũ muli eri intercedenti ſuccurrẽv oluit nõ donan
tiideo quia facilius obligat ſe mulier · ꝙᷓ; alicuidonet /et
h eſt cauſa quare ꝓhibetur ne penamterueniat in ma⸗
trimomo:etnõ arra/q; facilius ꝓmitteret quisc.nonn
ne pene ꝙᷓ daret.x· noĩe arre.ut recitari ſolet ·s · de ſpon.
gemmadhec omia intelligo vera eſſe.dumodo ↄt ractus
iſte in fruudẽ non fiat · q; tũc nõ credo iudicẽ abſo lutuʒ

△
ad ̊·ff.de doñ.inter vi.et vx.ſi ſpõſus.circa.ff.advell. nonicũ boñ.et prouideret michi de pᷣbenda ſi qua tunc dat aſi
quamuis. Eſi eũ eſſem·et fac̃ꝗᷓ de elec · coõmſſa.cũ ſimili⸗ vacabatuel de ꝓxim avacatura.ticius a papa mpetra⸗ bCre
bus · et qð noxijij:q.inj.pleriq;:de pᷣmłqᷓ; to.ff/ de legi.l. nit ſeeundo loco eandẽ vel ↄfmilẽ gratiam m ipᷣa eccele⸗ et ceten
oↄtra:et qðᷣ no.guil.olim.in dee · de poſtul. ꝓperandũgg. ſia boñtamen pᷣuemi me in preſentacõne literarum· et MNon
. hodie non habemus. receptus fuit in canomeum. tercõ loco ego literas me⸗ ſifficit
a ¶ Teſtimomo· ad qð ne veritas oceultetur quilib et as preſentau · et auectoꝛitate ipᷣarũ receptus fui in cano⸗ no exee
cõpellitur.xiiij · q. meũ boñ. et tempe bic et dr
ij.quanq;. de teſti. recepcõis meeva-⸗ bbicapitu⸗
uemr d RM abat p̃bendavel enm
ciuilibo · in erim St e eij. pcziai Qi; po ſtea vacamt.qͥ⸗ dCrcle
aũt quid iur.no.ẽ. teſtimomoſp retextu eing tefen ereceia impet raſtia ritur cui deb eatur. ſtmaxm
ti· dilectoꝛe. aliqin alios. fraudulẽter nobis certo executoꝛe cõ⸗ an michi p̃mo im⸗ Aldecret
b· ¶ Laboꝛibo. in interdũ a iudicibowcani ceſſo.quu te in canomicũ re⸗ petranti ſecundo igfeaß
ce le no⸗ curat. ut eos laboꝛibo et cipi faceret et de pᷣbẽda ti⸗ rſentiti etdo ben⸗
ergo e inclex no expẽſs fatigẽt. aut extoꝛ biſi qua in eadẽ eccia tũc ſecungo impernm⸗ hrel
ſo ſu peẽ dʒ ſaboꝛi⸗ queãt aliquud ab eiſdem vacahat alioquũ de vaca⸗ ti pᷣmo preſentan: (pbola
DSaexhoſe ht⸗ nullũ vllatenꝰ ↄuocet niſi tura ꝓxĩe ꝓudẽt · alius ſi⸗ ſen. nir a en heree
.AUC. 8. . . — — — 112 —. „ UnmebP1 4 eßͤ pr.
finẽ. ſed etiã teſti⸗ qnodicõa ſtatus cãe re⸗ mlẽ graz p?tuã impetm⸗ anon ili eberr. kit
um ut hic⸗· quurẽt. ſed nec te mſ a p⸗ tionẽ obtinẽs in eadẽ licʒ exquo illi ante ree (do ve⸗
AErrariezt. ducẽte cõpetentes vocato priuſq tu ſuas lras pᷣſe n⸗ ptionẽ meã colla⸗ ſcrondume
el & ondicõaſta⸗ teſtimomovmẽdo ſtã tauerita in canomci ſit re auegitn ſeunai . dek
tus ut ſi petãtur doa deũdo faciat mĩſtra ceptus in pᷣbeda tꝑetue to codẽthemathbe en
ſup pneipal:. lite ri expẽſas. ¶ Rucqͥd aũt recepcõmis wi etia poſt ꝙ ante recepcoem Unſne
fibeer vatoter⸗ otra pᷣmiſſawi eoꝛxaliq vacante exquo alteri an⸗ ben aret enn angt Eünlm
mno ad ꝓbãdũ. tgeit attẽptariſit ipſo te tuam rexep coõnem col⸗ melis notificanut nnder
et orreet mien⸗ ué irrituaiane. ls lata non extitit· anteferri e interdixit ſeu ulge⸗
one ꝓducẽtis ui 5 ., 5 uocn ſ reſerua nit.et foꝛte
teſtes citentur. uel VA b n. ratam bi⸗ S 11 6 deb⸗ ☚2= auochi. decretum appoſuit.
ſi petatur ſupdia e⸗ eoepe d ſ AgrS I-Pr t re, y iP ⸗ſI cli deb ebit. an mi⸗
tona an lit ont. , E i r e eee . ächi Pus inpetran⸗
dato termino per y»yyerrn h ze f d t rei 39 „Ay ⸗ = ele n g Nert ti ſecundo p ſentan
iudicẽ ad eã ꝓbandã · et inteti one poꝛreeta· et no. ꝙ ſi ci⸗ ti· an illi ſecũdo nnpetranti · p̃us preſentanti p̃uſq; rece⸗ nn.
tauerit ↄtra hãc foꝛmãcitacõ nõ valet ipo iureqᷓ c: px. pto · ſañdetur ꝙ nmichi. Jercõ queritur retẽtis eiſdẽ ter uuenin
¶ Rducẽte ·no · liez teſtis iuret dicẽ verit atẽ ꝓ vtraq; minis poſt pᷣſentacõem ⁊recepꝑcõnem ticñ ante pᷣſenta ſchus
pte et q capla iuret habes · no · ij. q· iiij· nullã. et. g. de teſti⸗ tionẽ meã vacauerat pᷣbenda.ſ̊ in literis meis erat clau Megprl
frtermtatis · in vlł.gloet ad hoc teneatur.xijij.q.v.non ſula decreti · queritur cui debeatur· ſeñdetur q; michi.hec it oie
ſine. et celare veritatẽ ſit pcc̃mꝗ de cri.fal.ci·xi. q. iij. qſ⸗ vera ſi dlus vel nota negligentia michbi p̃us impetran: vwvder
quis · tñ ſolus ille q ꝓducit ꝓcurat teſtẽ.in vemẽw ſtͤä⸗ ti im putari non poteſt.hoc dicit ioanor
woarecedẽdo. ut het · iin · q. in. . Itẽ in eriminali · v. vẽtua·· Ek. ¶ Certo · executoꝛ emm debet eſſe certis.· ut no· h ec lĩa nneatin
