= Ra etr he ſert Ptatk expiendi nõ hi ij:q- vr biduir ff. de calum ·

Hʒ ẽfalſu. ut. s· de of. vi cũ in gnaliſin taliũ æ& collatione
p oꝛdmeʒ faciendareqritur ꝙ menſis elapſus ſit p
E5 os ↄferãt ſi pñtes ſũt vel ꝙ p gnales vicarios non
ſpãles et ꝙ habeãt ſpeãle man datuʒz bñfcia cõ ferẽdi ·
et ſic xpone.id.ſc bñficia ↄferre · ⸗tratiomb⸗ ad bñfi⸗
Wwaãuis.in bñficjjs vel impe⸗ cia p ꝓuiſionẽ uſq;
1 ad certã ſũmã penſio nõ deb etur ꝑ eccias ciuitatis
vel dyoẽ:nõ ↄpᷣhẽditur catbedraliſip eccias picieme
tropoliſ et cathedrales relique imcludũtur.fuit t racta
de exuagãti breui Reñſo.et · e. leʒ in bñficinjset emanauit

1

1

lio
na⸗
ee⸗

n

n

ad teclarationẽ eoꝛum qͥᷣ no.t· et Sᷣet mo derni.s·de eta·
et qua:accepimus.· in fi· de prebẽ · ꝓ illoꝛe · in prin opoſ-
de Rep. capitulũ ſcẽ crucis · in glo.q qõnes.Itẽ qu eri
unmrr de hac foꝛma · et. Eſe · ⸗cũ dilci · in fi ·s · de v. ſig. olim.
Sse a . Plemſſime.s.

de dona · .ff · de oſti · pn. bñficiũ : et de⸗

in nllo bñficio cathedralis eccie poterit pniteri inõ en

ꝙ nõ meludatur ecciaſergo nullũ ip̃ᷣius eccie bñficiũ in⸗

α „ S Y „

ſig. cũ cliei ſatis credo eũ h̊ ſſa ſie indiſtinete loq̃tur ꝙ;
dicit ꝙ non inc ludatur canomicatus eccie cathedraliſſi

cludetur · ad ̊ optiejj.de pnil pꝑ exempeonẽ· et. .· i. Zñ.

ℳ„
—

e

◻r
„ 0

Ccy

dbega o M

NWo -Y”hét eſe mãſuma . de reg. iur. decet· eum ſuis ↄcoꝛ.

Reſtringt ſie
S· e·li.de fil: pſb.c.

Es i:ct. ſuſq; ad cer⸗

2

Ne
— Ha ſcribit ut pui⸗

tam aliid puto eũ

deatur m petranti

a—☛ uſq́; ad talẽ ſũmã.

S—

aliud dũ ſcribit ut

d—

facienda lr̃e tñ ſupꝑ obti⸗
nendis bñfic ijs impetra⸗
te debent cum ſmt ambicõ
ſe reſtrin gu et ideo ſi ali⸗

pnideat ei de p̃bẽ⸗ õ —: 2
de eaſoefopel cui uſq; ad certã ſümãp⸗
ſũme in prmo uiden mandamus el non
eaſu SSnen de in penhõe ß in bñfeijs ex⸗
mogeſz no Ren⸗ cleſ aſticis tãtũvolumus

ioꝛi in ſcðo vero de

maioꝛi ſed non de ꝓuderimſi de penſiõe in
unneai uze ſonna nfis lris mẽtio hẽatur ex
manaatt aſ ſera⸗ pᷣſſa. ¶ Quanqꝙᷓ ſub noĩe
da .J. e.ti:cui de no.
Et cũ iſtud uſq; po ecciaxꝝ ciutats ↄprehen
mtur in lr̃is intelli datur alias eccleſia cathe⸗
g ꝙ veniat aſcẽ⸗ dralis cu tñ alicui de bene
bendo ꝙ puidea cio madamus in aliqua
tur uſq; ad ſũmã c. ecciaxꝝ ciuitatis vel dioce
librae velit ꝙꝙ Pui ſis ꝓuideri ad cathedralẽ
deatur de ſumma a „—

lx· uſq; ad.c.ſ̃̊ nõ
vltra id is · e. li . de
ar.c.i:cũ ſuis ↄ coꝛ·

ecciam quam ꝓpter ipᷣius
honoꝛẽ ſub hac gnalita⸗
te no lumus hoc caſu inelu

necß ĩ eo ꝙ magis iſti illi⸗ fertur. qʒᷣ die ut. s. de pðᷣ.·

relatũ ꝓ batur hoc

sS pone · inp etraui ꝓuideri michi ĩ eccia ſcĩ petri boñ.

nõ ẽ alia ſancti pe
tri ecclia q́; cathe⸗
4ę H draliſſnunqͥd in ea
g Je bii orſim n; puidebitur michi
ꝓiücie ꝓuideri/tunc enim Piaeur pter ilt.
cathed rales eccie includu cia quo ĩ catbedra

tur ſub tali mandato cum
uberioꝛẽ hoc caſu q; alio

impetrti gram facẽ vide⸗

S amur. dem. p lĩas ast pa⸗
N . , ⸗ Pa de cathedarali i⸗
— Lem de benekicio er tellexiſſe p iſtð.c.
cleſaſtico oſueto clericis romcieſet in PrHD G.
ſecularibo aſſignari pui⸗ oc caſu loquitur G e In d
deri mãdatur de illo debz ve en llc⸗
mtelligi qdᷣ tanto tpe ab bant qm vec alian⸗
vno wei pluribo ſecularibo allegabãt ꝙ p lite
elericis mnſtithtis in eo re⸗ g abepniden
H mãdabatur in ali
ct oꝛibo extitit contnue ac qua eccia cimtatis
pacifice gubernatũ. ut ß⸗ pᷣt ꝓuideri ĩ cathe
ſcripcõ legitima ſit ople⸗ brei anbi artepᷣo
een 2 eccis ſue pꝛuũ cie
ta etiã ſi ante vel poſt reli Trebener.

gioſi qnq; mimſtrauerĩt
m eode. ¶ Qũwro ſcribi⸗

ClpsHwWD0 QDenſione ſpa S L, E. . ee
erine ber man e diſe mãdatũ bmoi no ex tur. ut ꝓuideatur de alj g rinno. iſheint
Efmii puiden de eo ag tedit. Cxvecus aut cu ma pᷣoꝛqti alicui cleico ſecula⸗ tropolleana er cla
— Puidens p ſe non ci⸗ nqa; ,5 . .
= Porvrit reiin ere ſiẽ peg i iq Arela 26 ich an n abt e vorn . P multũ efficax vi
bñficia: quia licet , —Sr- Ers r Hrs A V õ deat. ß ſuffiẽ ſie p
ibiſit liberalitas. ateren .R
nõ tñ ẽ m colla tõ⸗ (Ni da bene,

exprini nomẽ ſci.
ſß m inferioꝛibo ſic

bh¶ Gberioꝛemſſi h G ſad e

libus eccis nõ ſo lʒ

qð credoſmiſi alit

E queratur diũſita? r rr

J. de mſti. e. ul/ et lie; in fauoꝛẽ eius h

ficio· vno · Nota ꝓ hijs q̃ no.h.s·de c poſſet ꝓprieta.
cũ eccia ſutrma.in glo:ex hoc videtur· Jo.an. W

dictũ vid eatur:inõ tñ illi fauoꝛi renũciat ꝓpter intencõ⸗

2

*

Wa—.

₰
r. =

derHſt

d

dec. ſe retulerũt ſcʒ in hijgs qui p mo erãt o

nom peq talis fuitet ꝗpter foꝛmã mãdati q̃ ſeruanda
eſt e ti· cui de non · palliũ ·de aũete ⁊ vſupal.c.i. de te
Alias ut. c.diſ.? ſtamen.requiſñſtiad ̊ dev· ſigm.

R — —— . —R— 7 — — „
Kcũ tibi. mo etiã interdũ ſolũ cathedralis ↄpᷣhẽditur. ut
de v. ſig cu clerici· de ſen. ex. æ& pi iſet hoc
EERe v. ſig . cũ clerici / len. ex. q; piculoſiſet hoc tenebat

¶ Includih ꝗ. cõpoſt m ſupradcã glo ſSʒ et tan.
videbãtur tenere cotrariũ in pdicta dec acceprmus · in
glo penilſðʒ foꝛte bonũ habuerũt intellemſi ad caſuʒ
dec. le retu ſqz in Hoy⸗ bligati puide⸗
reſobligauerat en ſe ẽus oꝛdines ↄferendo. ut.s.e.
cũ ſcdᷣm apl ad finẽ ꝓuidere vel in cathedralivel alia

ljre igitur ibi impetrate fuerũt Ir̃e iuſticie. ſed hic de lr̃is
gntie loquimur.vnde in eo caſu p ↄuᷣeʒ foꝛmã in cathe⸗

„

drali. vel alias ꝓ uid ere tenebitur.et ſic dec illa loquat

in ſuo caſu nec ſit ooꝛrecta ꝑ iſtã·ad hoc.S. e. li. de elc. eũ

*W N Exten⸗

expediat. Fdit/ Ruid ſi mandetur ſub hac foꝛma nũ⸗
quid in capellamavel manſionaria maio⸗
ris eccie cathedralis poterit ꝓuideriſetvid papa ſolũ
cano meos et ipᷣoꝛe excepiſſe prebẽdaſ ad hoc.S.e. ubi
dic · ꝓpter ipᷣius honoꝛõ.ad ſ̊.s.de ſep.ſtatutũ · et · S. de .

k ¶ Inſtitutis · & ſi de facto tantũ occupatũ eſſD ꝑ eos nõꝭ f c P b
haberet locum pᷣſcripcõ.vel ſi ibi nõ ut rectoꝛes ſed *.
vicarijvel o ducticij ſeculares clerici rexiſſent.
¶ Legitia·l.xl· annoxꝛ. de pᷣſep· de quarta. de cã poſſ cl⸗

ecẽi a. de conſuetu · c. vlti.

m ¶ Ante. in ceptã p̃ ſeripeõnẽ · h
et ante opleta · et ideo dixit · S. ↄtinue.
n¶ ̃Doſt.nõ tñ cõtinuea pacifice ſpacio.xl.aniet id eo
dicit qñq; Ala igitur admimſtntio pᷣcedẽtis tempoꝛiſ
tollitur ꝑ p̃ſcrip cõnẽ ſeqũtem ſadmmiſtra cõ autemp̃⸗
ſep tionẽ ſeqñs illã nõ tollit miſi alia mteruemrẽt qͥ iuns S
alioʒe hr̃ent pimere. Mn Fe= derPyJTern r N S T e e elee
9CPrioratun p⸗ oꝛatus eſt gnalevbũ.qð ad p̃oꝛ atũ ſceeut r Hie Mz alt uee
laremvel regula rem poteſt extendi.ſed rõne pſone im a 2. ,ed
perrãtis qui clericus ſecularis ẽſbi regularis poꝛ atus
conferri nõ potuit· ut artetur illud ſolu ad ſeculaẽs.nã
graue ẽ inexptos ꝛc.xix ·q:iij.monaſterijs · S.de elc . cũ

adnoſtram . et. c. officij·

pꝓ (veculari MNuid ſi mpoꝛe impetracõms ſecularis
erat inpetrans modo factus eſt regularis.nunquid de
tali prioꝛatu ſibi poterit ꝓuideri/ Credo ꝙ non ꝑ dec.

ſecus ſ poſt incepts.

ſelt5 frr ⸗

g 1 * en e
I1 „α- ABS
—ß= bF Sae e e
. PFrop — ſXE 96 D

N

7 ₰ * —„ —
4 ſr P . 14

gS.· e.li.de ſep· ſi eo tempoꝛe · RREpgtanvos cõ tinue
a ¶ Modu p̃miſſum · s.· ꝓx · et paciſice abvnovlłl plu

ribs inſlitutis in ipᷣo. ſonatũ cũ cura et pᷣbẽd cui ãne⸗

er eo · pr̃e ꝑp⸗ xa ẽ prochialis eccia.nõ eſt ↄotra
ciſi gnale et reprobat᷑ p iſtã Ree op 6. areer ey re:
tirpãde.E quivero · cui fauebat guil · in ſpe.t. de leg ato
ſi habeoet appꝛo
bat᷑ opiinno:⁊oſt.

— 7 U 2322— .

c¶Annexe in qui⸗

c õsä 4

a2 XUle X= r„ρ1 h Mart. 1. „— .
ð Jα Pvarin etuum.
E = I= r ut i p. ißß an ſpe

„494 .⸗ A4
qui p religioſos iuxta mo
dũ pmiſſum ẽ ſolitus gu⸗
bernari miſi hoc in ir̃is ca⸗

Rt Fi Xzes viearius vel ipe p⸗ ueatur xhſſe. Adem.
bendarius curam N eo œ lẽd
ammaʒę illius proꝛ per eo ꝙ pbedas
chie habeat de hoe 1, quibus prochiales

7

fuerũt opmiones
dinerſe ut ſequit·
vicarius eni curaʒ

eecie ſüt annexeſm quibo
ſpualem iuriſdickionẽ ſe

S· de off · vi · ex pte nẽ appꝛobata et ſic ßm a⸗
ut viearius ur wi liquoꝝ mterpᷣtacõeʒ cura
no · Gcum rectoꝛ . . 1„
ſpũalẽ iurifdictio⸗ ammax habetis ſimul ců
nem ibi habeat pſonatibo quoꝝx aliquib
3 ſuꝑ vicariũ exiſtat cura imminer aĩaꝝx in ca⸗-
q excoicare pᷣt et cia obanenstob E
ſilia facere ergo dem ecciꝗ obn etis/ wb⸗ ——
qn curã habeat ne⸗ cũ hoe gnal ↄcilio nõ ob⸗
gari non pt · S . de e⸗ uuet diſpenſacõ neceſſaria
lec.dudum.

nõ exiſtit. Idem.
ſetſic vid:i ꝙ vnus Vmecui canomcati
poſſit plures pſo⸗ aliciius eccie a ſede apo⸗
natus ebendanſtolica eſt collatus licet
nondũ ſit in ea recepius

annexa in vna ec⸗
cleſia obtinere ſme
diſpenſacoõne ſpᷣe·
vnde ↄtradicit aꝑ⸗ è
te · 8. e· li de conſue ””
c.iſʒ hic ſᷣa pluriba loquitii ut vides q. vbi dicit· ob
tinetis ( vnde pluribo canomcis eiuſdẽ ecãie de hoc que⸗
rentibo ↄoſultus papa rñdit.er ſic nõ eſt cõtra ·
crA 5 DD66 drpi eCAn lscreka ide rmutee foꝛtius ſi in d iuerſil. ad
g ¶ Nõ obuiet ſeũ enimn acceſſoꝛu Hẽat ſequi naturã pn
cipalis. S. c·li · de of. del. ſi ſup gra:. de re· iur · acceſſoꝛiuz ·
cuũ ſuis ↄcoꝛſet de pbẽda nõ ẽ cautũ ꝙ vacet/& necvaca
bit capp ella acceſſoꝛia ad pᷣbẽdã ſ ad hoc.ff. de ß · ur. .· .
vna elt viaff. quẽad.puia/ſi ↄuem.ad hq e·q; ſepeſp·
ceſſat rõ phibicms ; in eccia annexa pbende nõ te⸗ ê

e ete,s or.

cũ nõ habeat · /tio · intelligo pape de qua lo quitura ci⸗
r iganli, e de quo mentionẽ fecit alias in dig
3 1. perp etate erpben
. ſimul de iure teneri · ad H. s · e· li · de H p. grã: et qð ibi dixi·
Dicebant Inno et hoſt · S· e · extirpãdeſhunc eſſe caſuz
m quo de iure ↄinvel ſaltẽ de cuiuſſibz ſupioꝛis diſpẽſati
oneßm dinerſas opmiones quas no.s:e ti. cu jam vu⸗
du quis plures euras pabebat. Ecior⸗ inſpicitur da⸗
Vmcui. In impetracõe bñ/ ta:non pᷣſentacõ vel
receptio. Omanauit ad declaracõʒz omiũ que no.s.
te ſep · capitulũ et repꝛobatur ↄmunis opmio.

—

2

1
7

a bñ requiritur diſpenſatio ep̃iſmiſi cõ ſue⸗ ⸗

k (Collatus· longe diuerſũ eſt ↄferre·et mandare pfer
ri :a d hocs· e.li·de ſꝑ p· tibi qui.in fiiet·c·duobb.
¶ Preferẽdũ· niñ in caſu ꝗj. e.ſi clẽicuſ. G verũ·ad hoc·s.
e. li · de k p. tibi quiin fi. ſe cus ſi maioꝛ ut ꝓputa q
m ¶ Imilis· ideo dixit· omibo poꝛibo p̃feratur. ut ..
de oceſſ. pðᷣ.auctoꝛitatead idẽ in caſuꝗeq; ſepe.
n CMHipoſterto.

res mperratos ·
o ¶ Primo/apro⸗ .
decermimmus in aſſecuco/ne bana ie lertu⸗
pᷣbende iuxta ſue ꝓuuſio⸗ prius ſit nomẽ nõ
ms oꝛdinẽ omib pᷣſeren⸗ aduerbiũ ſer certe
dum qub poſtmoduʒ in ſaus ent al ſirci
n ⸗ S dicẽ ꝙ p curſu tun
pa eceia ſimilis giaeco⸗ tume p̈uemres in
ceſſa · licet iſti prnno ſius inre iam michi ac
ſias pntaueriĩt: et pᷣmoore Quihto Et ſcire de
tifuerit in eadẽ. d. a Nenig fertur.

FLEDRMSESE. impetns fertur
Pyelelcis paupibb ombo ſcdo impe⸗

R wel alijg noſtras li⸗ trãtibo in hoc caſu
vras ut eis de bñncijs ꝓ⸗

ſic p̃fertur omib⸗
in deas etià h ammaꝛxcu ec̃ ab ignoꝛãtibꝰ⸗
ra ſit annexa eiſdẽ reciꝑe oferretur poſtea.
te ongat ip̃is licet nec in ute ß poſtq;.
ſacris ſint cõſtituti oꝛdimi⸗ Bs ap. non
bus. nec de defectu oꝛ dinũ faciẽtes de defcũ oꝛ
in eiſdẽ l̃is mentio habe pmis menconeßt
4 ſien imnparant de cun
amir wteris de bncns eau eo huͦftcio Hildei
rã hñtibo licite ꝓudere · ad oꝛdies tñ ſe fa⸗
nec pᷣtextu dicti deſectus ciet⸗ pxnnis hib⸗
tua roterit puſio impug⸗ mouen tracta
nia oenta uino unpng it de oxu agãti q in
riopoꝛtebit tamut ipᷣi ac cipiebat. venabi⸗
ðð liba fratribo.alias
ſip ꝓ uſione. ei fu
it alexander.

nõ ſme miſterio dictũ.q; ↄſtõ alex.ſo lũ de ꝓaupib⸗ lo⸗
quebatur · vñ multi dicebãt ſecus in alnjs· Et declanat h
qð no ↄpoſt · de Rep · capitulũ · in glo · ꝙ qõnes · Citẽ q⸗
rit an colla cõ.Et nota ꝙ qᷓtuoꝛ requirutur imn ꝓinouen⸗
do. ſcĩa:moꝛes etas oꝛdo· In pꝛimis triba patiẽs defe⸗
ctũ aũcte lñaꝛ ſe·ap · non ꝓmouetur · mſñi fiat mencõ.s.
de eta. et q̃li.eã te · In quarto ſic ut hic vides · et ſic caute

dec. illa quartũ omiſerat · I hoc eſ exp̃ ſſum de cuna

r ¶ Mĩacura· alias enim⸗to ꝓuideri nõ poſſß. s · de Pre

ben. c. ulꝗj. e.ti· cũ in ilis. im decũ etatis · S· e · li · de H P· ſi

. n ecc exa pb te lſi defectu oꝛdmũ · ſecus⸗ eo tpeſet no. q bñ ꝓbat lite
netur reldẽ· ut · Se · SHSõ ergo ↄſtõ:de multa.h̊ lo⸗ Era

taa inferioꝛ qᷓ idem repetit ꝙ ꝓmouẽdus ad curam

niñ nõòõ eſt in ſacris defectum patitur ct a cit ad id quod

dicã ꝗᷓ. glo · ꝓx · olim de iure ↄmũitales ad talia b̃fi-
benda bi reqiurttur tio epiſn ð rgckere⸗ cia nõ porenit aſumi.s. de eta. et qli.
tudo ecciẽ aliund mducẽèt ut illa ſine diſp ſatiõe poſſmnt pterea. vodie dicut quidã indiſtincte ꝙ pñ̃t ad h.s. ð

elc. cũ ex eoꝗᷓ. de ĩſti· c. ij· et H. Sʒ nõ ſũ auſus coꝛrigẽ dc ·
p̃terea·et dico ab ea recedẽdum ſolũ in canbo in quib⸗
hoc exp̃ᷣ ſſum inuemo· ut h· et . de inſti · c j· in alijs ſalua
maneat.et hᷣm hoc intelligo de · cũ ex eo · m ſtilũ cu⸗
u¶ Opoꝛtebit. vnde ſoler expᷣm in lris⸗ rie. ita tñ ꝙ
idẽ clericus ſe faciat ſtatutis a iureac· et pſonalit c̃.
x¶ Kequirũt de iure ↄmũi ↄſuetu dmevel ſtatuto eccle

ſe·ad hoc qd dixig· de lß ſb. c.i . i. heñn.

r

f=è
=

3 =
8

2

☚

2 * *

₰J₰ 2 —

4

—
—

—

==
△d E
W =

= S
=

eN

— . — . —,— –☛☛Db — —

ſe
le
am
00
i,
36
ine⸗
t
ln
h/
19
i⸗
de⸗

RM Er⸗ reſeruat ollaca Anc nrᷣo ſub ea i
fe et ſup ea ↄferẽ⸗ oꝛma tibi direcko. negligẽter omittat et aliã
2 2 — dalia
. —☛ . .6 C. . J O ☛ — - o⸗ . 4 — J Pero I .
rexecutoꝛes ut. S/Eονſ I tee 2= E A B AedE in f.

MS“ Jerlod . ae.

a (Minre. ut in quatuoꝛ tpibo anini in ſabbato ſancto
er ſabbato medie quadrageſime·s.de tẽp· oꝛ. c.ij.et · ij ·
Mioꝛes auũt oↄferri pñt in feſtiuig diebo. ut ibi. et. e. t. cei ·

. „ „ . „ 2 .* 7 4 ₰. —
na ſeruatis antiquis pema: ut in ele · de eta et quali. ut
hbi qui:ij:Fnñhñ aut & Wodete

ſit bñficiuʒz cumtũ
Puatus eſt ipo int MM
mñ ſa cerdos fudtt ogdines quos reqtuirunt
mfra annuʒ· S· e..·. . enaene
de elec. licet canon. . collata eis beneſiciaſſe fa
miñ eſſß eccia colle⸗ clant m ꝓximmis ſtatutis a
giata· ut. 8. c.t. ſta⸗ mre tpibo ꝓmoöͤueri. Lde
inſtũ nnpednnen ver Jeũ ſuꝑ cuius ꝓiu
tü · e. ti. e ↄmiſſa · C/ ali⸗ one ap · ſeð. legatuſ

i: vel ſecũ fuẽit diſ⸗

ſatũ e.t. cũ Ex co⸗
T eü ſup. Tra⸗
cta fuit de ex⸗

trauaganti. quem⸗

m certa eccia ſuas literas

int deſtinarat mandemu'
aũcte nra m ipſa eccia m

cipicbat. dilcus fi⸗ canomcũ recipia in fratrẽ
linſ. Emananit ad ſibics puideri wptend
declarationẽ eoxdj ſibiq; pin deri cepᷣbenda
no. ↄpoſis · de ſe p· uuxta ipius leg ati otin en
en gone tiã literaꝝ talis receptuſ
prior. et gutl.mn Pmõi nii aücte mandati
ſpeti de dal egato. nõ legati ſed noſtra intel
Fuüet detenms: ligitur aücte receptus.et
Frra.. ideo eſt in aſſecucõe pᷣbẽ⸗
„d (ittens. reſer⸗ H eeSHE Per.
uauatioms. nãa lega⸗ de omibo poſt eũ eadẽ au
e ecenn, neb: tontate receptis ĩ dcã ee⸗
= ctus filias · t. Hö̊ bn cleſia pferendus. Adem.

il. de of leg. e. iñ ct W iſe alh
en⸗riij etꝗſ. e. t. ſi aplice · Aſtra ĩe ĩgitur groſe ſc miſſe fa
X e¶ Autoꝛitate no⸗ ciẽtilu cenſeri aucte ap· receptuʒ.
Jexquo ſc expᷣmitur ad hoc. s. de ſ p· cũ aliquibo im fi
eceptus. poſt impartitam auũt auᷣctem a a talis

EFñ̃ palis intelligitur ꝗ. e.ſi aplice ct. C. de ve. inre emi.
*“

l· i. ante medinm · jminoꝛi p̃ferentur etiã prioꝛibo· ut qᷓ.
¶a .nam ſi⸗ e. lonj qui. yna traeta fuit de extra⸗

Andato.· hec dec. ſatis plaꝰ uaganti alex. iin que
cipiebat ſua nobis. Ot emanauit ad teclationẽ
eoꝛc ꝗq no. ↄpoſtaul:s. de ſe p. capitulũ.in glo. q; qõnes.
Aled quid ſi in hac foꝛma. qd ptinet ſo lũ ad pñtati⸗
PN. ed n Collationẽ ſde illo igitur⸗ onẽvel inſtitutionẽ.non
Poterit talis ꝓuid ere nec ecõuerſo ꝗᷓ.e. ti· eũ in illiſ. Ecũ
ly'H5†h (vacabit intelligo ſme fraude p deè. s. e. li. de re⸗ aũt.
nunc. c.nj. jeſt rõ q dep mo ꝓidẽdũ ẽ. alias. eadẽ rõ⸗
A Uis.⸗ ne de centeſimo ad hoe · ff. de v. ob! eum qui
klis · de illo igitur nideat nevideat extigui grã. s.· e. eũ
cui ct . c. ꝓxiqdð verũ ẽ niñ in ir̃is eſ clauſula.qð duxe
rit acptadũj]. de cõ ceſ. ph.q; cũctiſet. c·ne captande.
m ¶ imul . pone moꝛtuus vel ꝓmotus eſt clericus qui
la duo biſicia velvuo clerici imul moꝛtuivel
ꝓꝓmonvel renuciauerut.nec aꝓparẽ pᷣt quis pᷣmo.ad .
SS. c. lide hep · duo bo. j. g. de ite⸗ guis mirs Eien fi.
n¶ Oꝛdin eʒ et eſt ſi⸗ . xliij diſ ſit rectoꝛ. in ſi. ff. de vſu⸗

.
7 2

²*

A ge

DuD5 (KAàQAte alias eſi in ptãte illius cui ſeribitur ſe exone⸗ B =A
Ar-

sIPr. bᷣ¶ Promoueri:qð ſi momtinõ fecerint poterũt eiſdeʒ
priuari ·s. de elecũ in ceũctiſ: Hodie impomitur noua pe

W Ir famen do , ictPſe e dHπά te ſpectäte ad col

quibo obtempatü nõ fue⸗

—

RW

fruc l. quotiens·i· ſeñ. ad hoe facit q dixi ᷓ te rẽ · iuß. in
alternatis.· er facit · ff. del. ij. eu pr. G ul. et. ff. ad trebelłl.

NT

„ — 14. — „ „ „ „„ . — do 6 . 3 D
nre, dioco tñ ꝙ itẽ eſſß iur.in oꝛdine ↄnᷣſo.ſ.qñ ſeribitaad⸗ 2

lationẽ alterius oꝛ

MV dinẽ ſeripture ſer⸗
ut alicui ꝓuideas debxnoe⸗ uãdo. ut. 8 · dixi / et
aiteriis ptinente de bene dicit dec. hic poĩa
ficio qd pᷣmo vac bit ſue veruz mtelligo c
tioneʒ ptinuerit eip quo ciut tibi prouide
ſeribitur ꝓin dere debebis am de bñfieõ ſpe⸗
¶ Cpi wero plura bñſicia memtalan eg
fpꝛſan ſpectãtia ſimul va⸗ nte ꝓ indeo aliaſ
cent . tüc ſeripture o dinẽs ſeripture oꝛ'dmem
fuare habebis ut illi ſo lũ bba⸗ don ee
piudeas de illo beneſicio cuſſſi cleicus
qð ad te noſcitur ptinre an mãdabatur pᷣ
BIcdericus , q; Iq. movacuntenegli,
mandatũ ut eide pᷣbenda bi debirã exticta ẽ

ꝓximo vacatura m certa Fiaſſi aũt ſibi col⸗

ea in canomcũ ip ius eccie pbendã· cũ nullus
recipi facès et in frẽ PbS Ei exſpectãs au
dã ſibi debitã qñ vacat pett weſea ,a/rdecla
tur qᷓ no. opoſt. de

SS CWMoſtea. ſc; Pni⸗ rE-P el e e
ſo ſibi de pᷣbẽdaſet ſ̊ eſt noua foꝛma qͥ nõ multũ Pʒ vſũ
curieſſi aut mandaſſet ſibide canomecatu ſtati puideri et
poſtea de pᷣbẽda qñ vacaret ·et puiſum fuiſſet de canem
catu.tũc idẽ qð in caſu ſcvᷣo:⸗ ¶m hoc ad compellẽdũ de e 8
r¶ Faceres · erat ergo datus⸗ quo dic ut dica qᷓ. de cell.
p̃ᷣben. ſi capitulo ·et · c. ſi ſo li· aturam:et intelligas nulli
s ¶ Debitã. ſ. pxin evaraals⸗ de iure debita. H
t ¶ Leg ligẽterſdeſ dioſus erat/ vel execrabatur liteſvel? = v. j
ignoꝛabat ins q; credebat ill pᷣbendã deberi p̊ mo re
cepto aũcte caplivel mferioꝛis a ſ̃a: Si aũt in firmita⸗
te laboꝛabat magna vel alienatus erat a mente. vel ca⸗
Ptiuatus vel iuſta c abſens et procuratoꝛem dimiſerat
qui moꝛtuus tũc eratvel hijs ſiliatunc hoc caſu p̃bẽdã
nõ pdit · ad h̊.s·e.li.de elłc. cmiſſa non enip̃t dici negli
gens qui ptãteʒ exp eriẽdi nõ habuit· ad ᷣ·s.de elec. c.
vlti · et de oceſſ. pbᷣ.ꝙ dinerſitatẽ KKuãdo autẽ dicat ne⸗
gligens arbitrio bom viri.i.iudicis relinquẽdũ eredo. ”
ff.de v.obli.ↄtinuus.cũ ita ec enim dico ꝙ ſtati ppD E
moꝛtẽ neceſſe hʒ dereans aliqʒ

oh , . e
tẽpus ſibi aſignãdu
eſt in quo deliberet an preb ẽda ſibi debeatur de iure vel
nõ ad h.s.e.li· de ↄ ſue · e · ulſarbitrabitur ergo index hoc
tpꝑs m qualitatẽ negocij pſona:e aloci:ad Hᷣ.s
u ¶ Mliã·nõ ꝙ ſi neglexi petere debitã et
alij collata K.alamns peto.ſ̊ ſi neglexi pe

42 lera, E

tamen adhuce nõ eſt alij collata dico ꝙ illã adijouè poſ
lum petere· ad hocꝗᷓ·e.ñ tibi abſenti · in fi. .
xtincta et ſic extincta debʒ eſſe ptãs executoꝛiſ.hẽ

qui ante negligẽtia impetrauerũt dictũ erat S. ꝛbinul⸗
li aln de iure debita ſupflueret ergo her la. mſi ⁊ de po⸗
ſterioꝛibus intelligẽtur ſ ſonat ergo lĩa ꝙ quãdin erat
25 1 1 2. ibi aliqus exſpectâs aucte aplica ſiue pus id eſt añ ne⸗
e e PHgligentiã impetrãs ſiue poſt ille negligẽs non habebit
pbendam. Jaũcte.pᷣfertur igitur receptis aũcte infe⸗
e¶ Cadem⸗ rioꝛũꝗᷓ. c. ꝓx. diligenter ſeruandi ſũt j.
f¶ Mandatu:cuius fines⸗.e.ti. cui de non. ß iſtud Nhᷓ
mãdati fines excedé. benda de qua ſeriptũ nõ fuit.
¶ OPro uideri . ſ. de a iure ↄmvel ſpali qᷓ. ne.ſe.va.
Pectat.quocun⸗· c· vno · de regul e.vno. cũ ſi.
Debebit idẽ diceb ant olmn quidã in caſu dec· g. e. li.
of.del · ſ ſup· ut ibi dixi · Amñſ etiã negligẽs eſß in ip̃a
tit. intelli⸗ qꝛ ⁊ tue ꝑderet inſ
=“” ber Ee illa ſic et m ſuꝑioꝛibo caſba⸗ dictum eſt. Lofaſgien 7
Biaenor Aſt Sin ſei Rptiq; bnm ſöus negiges ⸗
bengda nô ꝓpterea amittit canomcatu quẽ iam Pabue⸗
nnnt ß amittit potioꝛitatẽ in p benda reſpcũ aplicoꝛe qui
plici inre inuãt᷑· nõ aũt reſpcũ alioꝛe ut vidiſti.
ui dee/ iſta emanauit ad declamcõnẽ eoꝝ q̃ no.

Bre

minnoo. hoſt. et moderni.S.e relatũ.ↄpoſt.s.de ſEep· capi
tulũ· in glomagna . Itẽ ſi vnus pᷣmo· et ꝓbabatur hoc
olim ꝑ dec.de accuſa.accedẽs:i pꝑte deciſa et tüc pone⸗

ocouerlo. de of . del. n ſup gia · ad hoc.s. e. ſupꝑ eoꝗᷓ. de re. batur de ocel· pᷣben. eregula illaqui pᷣoꝛ eſt tpe poti⸗
nin inr. acceſſoꝛiũ. cũ ſuis ↄcoꝛdᷣſet merito eſt extincta ptãs m ¶ Antea nota ꝙ;/ oꝛ eſt iure. locũ habʒ in bijs quo⸗
cũ en foꝛma ſibi tradita fuerit x ptũ ſup vno bũfieii rum par eſt cq batur. ff· de re · iut. quotiẽs vtniuſq;.
et pᷣmovacat wer e F e Drelez f Is E eye bide py f r Ar vy et dixi de rog iut
ro a bi debito illo ᷣ⸗er d , E. e e . qui Poꝛ · ad H. g. e.
omiſſo mi ſubeſt eu cuiſſi aũt diſpar
Kpto ofe poſtmodũ in ipᷣa ecciava de pᷣbenda hmoi alteri col⸗ ſi nopeloet n
ſcinit rem ſuã agi. catura nequibit pᷣtextudi⸗ latio m illiis puicneu eo⸗ ſcy lex dicit priuile
et ſe nõ oppoſuit · cti mandati petẽ nec tu de 1 virib⸗ nõ ſubſiſtat. gia cõſiderari non
n e ſpa ſibipotens gucé cnh ⸗ qu aucte I Dem. taer en ch exae
indi. alias Xeicrſa bai . eccia ſn ι de Pul⸗crodi..
Kretum e ins ba⸗ facta eigra ꝑ p̃uis negli pp ·˖ in aliqua eccia in pnilegia et credi⸗
ae zolran. rũſi pfatus clericus fuiſſ bent in pᷣbendaꝝ aſſecuti⸗ qn bulea crocliro
malda tn diceba ee . „ — 4 9J ribo e aan rioꝛi
olm otra gpter in⸗ aũcte effectus ab im⸗ one ceneris añferri le ga⸗ bus nõ tñ filijs ex
tentionẽ mãdãtis cio canomcus m eccia pᷣli⸗ toꝝvel alioꝝ quoꝛũcũq; pᷣoꝛi matrimomo
qvolnit illũ pᷣben bataſtüc cũ remanſerit in aũcte receptis antea rar qi agunt de dote
at ſecũdã ad G. s. gentia nõ obſtanteſac p tũ legativel alterius auto⸗ n ( Speciaglboc.
dilcũs. in · et. . de o⸗ cõſequẽs rõe canomcatus rit ate ap · ſbi ſpẽaliter n iſiter. aucte ĩgitur
nec . . „ „
vuab⸗ p̃bẽdis: de uire debita eeteris p̃fe⸗ recipitim/ añcke ap· recep⸗ us del egatus ẽᷓ le
deſimt ius hĩe im ren de botere poterit pᷣ⸗ tũ eſſe dubiũ non exiſtit. galuſet ſie delega
p ma ler Hů gio⸗ bendꝗ aliã ꝙꝓximo vacatu Iwſtqᷓ; cano⸗ Ldẽ. C⸗ ne ebeul dr eſſ.
Sotgy ſel b¶ Effectus. quia dez aũcte pᷣbendas in i5a eleſia tibi otulimus et deß⸗ riũ dicebãt dicen⸗
Pa eulirve man eccia exſpectantes ſet e dẽ benda nulli alij de iure de⸗ . qy peate man
dauit oferri canõi⸗ r5 .. 1 e nitt nr datuz legato dire⸗
catum in ecca · qd dipano ꝑ te cu màdtʒ bita mibi xmme vactura ctü nõ mducit no⸗
Factũ fuit. no ſuſcepis ſup illaß per mãdauimus ꝓuderi hij uam aũctẽ ſe ſed
eglig entla eũ ad quẽ ſꝑctat in eade ad quos in ea ſpectat col⸗ veteris ptãtis le⸗
neglexit petepbe ecciaß atio latio pᷣbendaꝛa pᷣben dam gan. progatione;
dam ſibi debitã et occia pᷣbendaꝝ collatio nor bi ſ ſtmo duü ar. ff. de Pcar. ſed ſi
= F6Fc fuit alti collata. uunderi debebit ſalias facta que vacabit wi poſtmodu manente ( vnde p⸗
E FETA ümmodo: S WZ mo recep tus tali
iſtum. v· probo ꝙ aũcte legati pro⸗
ctãtibo qui impetrauerũt poſt negligentiã / nã de hijs detur/ vnde poſtponitur ſcdᷣo recepto aũcte ſpᷣe et hoc

videbatur dicẽ ↄſtõ alexexecrabiliſ. h̊ ↄtrariu eſt veruz l⸗ 6,2,

,

ut hicvides nec ob. lex · H ſi m anente / que loquĩtur cum

G! . aAle
prima iſcdᷣa ↄceſſio ſut eiuſdẽ nature foꝛme ſᷓ̊ hic po·

teſtas lega cõms ẽ ꝑ ſe:et ptãs ꝓuidendi eodẽ mõ ꝑ ſen e,
et gratioſad atavel fauoꝛ e legati vel eius ꝓ quo ſcribin
turſo ſtõ execrabilis vel lo qbatur in ſuo caſu ſpeciali·⸗

cũ ſce: ꝓuidit vltra quaternariũ numerũvel ĩ legato cock·

dinañ qui ↄferebat iure legacõniſ vel ſit coꝛrecta·s.in
fi. ꝓ h emij huius libri.⸗ grãm michi factã a ſpᷣa de c⸗⸗
Aypoſtqᷓ;.Si poſt⸗ nomieatu et pᷣbenda bonomẽ
Anorncih ignoꝛãtes ignoꝛanti pᷣbẽdam cõferüt
poſtvacantẽ nõ tenet collaco. Nota ergo ꝙ ſiẽ mſpicit

tpus date ò ad ſcdᷣo impetrãtẽ a papa · ſic eẽ inſpicitur Sr
q‚lad illũ q̃ poſtmodũ recepit a caplo etiã ignoꝛãter ·
o ¶ Contulimuſ.Muid ſi nõ cõtulit ſ̊ ↄferri mandauit ·
Dic ut ꝗj. de oceſſ. pb·ñ capitulo.et.c.ſñ ſoli·.⁊ C.
pꝓ¶ Doſtmodũ:qͥd ſi tũc tpis vacabat pᷣbenda q̃ poſt
tur de prima vacatura ꝓ uid eri ſed illa iam vacabat · er⸗
go non debetur. et ideo eſt ſtilus curie· pbendam ſi qua

ch We, ſeun == ——— = r & * Per T12 r õ

£ — — — — — -— —.

rr—

vaecat vel q pmo vãcauerit. rc Satis eredo igẽ. p rati⸗
onẽ qꝗ.ſequitur· nã eoipᷣoꝛ c.ad hocij.e·ſi bñficia.
Motugnnio ſecus nᷣ cõtuliſſent exſp eetãti aũcte

pali·s· c px. b ¶ Sacatun multo foꝛtius igitur vacã⸗
tẽ · q difficilius in
cõſtituitur in vaca
tura qᷓ; in vacãte · S. H
de ↄ cel. p̃bᷣ·nlla.s. . 2*
. ziaofiltuſtt, monuaprioignorsteo ⸗
¶ Neãuit iille tam bi Kra acta alij duxerĩt
cui ſic Hõ oferendã talis collatio in
rat ſi dimint aliq
bññciũ ꝓpter illud eeFethe
habẽdum recupat nulla obtinʒ ſirmitatẽ· nã
illud ſi ſme difficul eoipo ꝙ canomcus aücle
tate ↄogito p̃ben⸗ ap fuiſti effcus ius ad ob
dam illi deberi eã

enehdptvncha ximo
vacatura ibide n acqui
Rtũ extitit eamq; quã cito
vaeauiter quo nulli ain

ſibi dimilerit. als
ne .e.·ti · ſi bñſicia.

au venera⸗
. ili Si papa

det licentiã ſuo le⸗

toꝛitate ap. reſ Fti taili et ncleoa pdictis li⸗
ones benefaoum cet ignoꝛãtibo alteri con⸗
legacõnis ſue libe
re m manibus ſuis n gquint. Tdem.
factas ct illa b f⸗r dũ wnerabili fra⸗

cia oferendi Sodd S De no. 2
wtavade pinetor 4 ee rinr̃o.s. epo pᷣne⸗

ptãte nõ hita mẽi urmno que ad ꝑtes deſtia
tione Snomeatin e tt umus gallicanas recpiẽ

m pijs lo cũ habʒ · S. de trãſac. ſup eo. æ facit de ele. cum D
inter E.n qð ibino. ſneat alijs bñficiatis· 8· e·

b C1 doneis:et ſic nõ

ſup inoꝛdinatajj.e.ti·ĩs cui.

Dee. hanc ptãtẽ legatus nõ demãdat ex ſe et ẽe ca⸗

ſus in quo pt qͥs

p ſe qð nõpalinz
SD . ut · Ktol⸗ leg · e.
ͤ — pPenul.in fr et ẽ ra⸗
manẽ ſi ſecus ſuper hoc a Hometalurvja aul
vens ſbi ad boc executo . Canomeatu e
.GC C c a erat Pre
ſt dep naratis nq benda primova⸗
Pitmodu meœlaus va⸗ cans ſme alio de⸗
ſalli clericus canomcatum ereto· ut. S.c. ꝓxi·
et pᷣbendã quos in dicta et Ceauieur. .
lexoñ.eccia obtinebat in ele Lxon ec⸗
dicti eßi mam bo reſignal⸗ m m Cgllis. ſcz galli⸗
ſet et dicte ptãtis pᷣtextu .
eos idem epus collacois nAEgls ſa ſgono
catiipbenda.
ꝓuſionis eſeracsmsa. „ 0Falis. ſ. cano⸗
decreti pᷣdœ ꝛſanig gna⸗ As mcalis. et nulli alm
rus guillo vaſalli pᷣſbro bein r dPiren fez
otuliſſet. di cti executoꝛęs Akregita⸗ fe
collacõne nõ obſtãte pdi helmo vaſalli.
ctalr̃aꝝ nraꝝ ancte pbẽ 9 Prer. San⸗
dam neandé Sdicko amen ..EKaah 5Ee i.
rio velut hbi debita otule⸗ babebat certi or⸗
rũt quẽ dictus pᷣſᷣr occa⸗ anen annexũ nõ
ſione collacõms pꝑ dictuʒ tons niur ſe face⸗
ꝓmouẽi. s.· e. li.
eßm ſibi facte q, pᷣbendã de ele · commilſa.
ipaʒ paciſice poſſidere va Gi. 1c.
leat non pmittit ꝓpter qð èð SS
idẽ cameraruis nobᷣ ſup⸗ rE
plicauit hiliter ut pPiude
re ſibi ſuꝑ hoc de opoꝛtu⸗
no remedio dignaremur
os igitur attẽdentes
ꝙ et ſi memoꝛato eßo ßdi
ctam oceſſimus ptãtẽ pe⸗
nes nos tñ mchilominus
remanſit maioꝛ licet eadẽ Eade⸗ eſti ma⸗
et Cade Omer⸗
ptãs etiã a in ᷣdictis pter ſoreſpertu.
qð niag ſagu eande poccu⸗ t ¶ Preoccupaui⸗
paumus ptãtẽ potioꝛ ð de⸗ mus. de⸗Her.
2 nõ minſte. g. e. li. e ·
mrege cfi oßn uhouorct w amf.
m canomcas et egiti⸗⸗ del. cu plures.
mas ſanckiones p ſpeciezʒ uSanctoͤe 8· de
Fener dero gatur quãq; hep. c. i. et. e. pa ſto

* P„ „

nanen D Sdi aũcte nra relſgnaconẽ
in aliqua ecdia le⸗ ab obtinẽtib⸗ bFeta ee⸗
gacõms michi e⸗ Aefiaſtica in giſdẽ pabo. qᷓ
fert. Jercio cano⸗ R ea vellent libe in euis ma
meus ip̃ius eccie
rendceentegats nib⸗ rengnare ac bñhicia
Etiã ignoꝛãs colla⸗ ipᷣa ꝑpſoms idoneis oferẽ
tionẽ michi factã diꝑ mas lias ptãte cõceſ
arernn Sbedam ſanos poſtmodũ de oceſ⸗
cim no tonz col⸗
acõ legati h miebij Rkoe Pmoi nõ habita mẽ⸗
liaß bẽda debettir. none melao de benefac
35 intatarnu⸗ camerario dilecki filij nri
a⸗ an. wwer aci⸗ bamalo ler eardinalis
ebat /m ic do man cano meatü exoneñ. eccie
Desereeto her que in ptibo illis exiſtit · et
deberet/ alias ennn pᷣbẽ dã nulli alij de ure de⸗
. Ei acmnara bitã ſi qua tuc vacabat in
b Berentewen dicta eccia otulimus.· et ſ
natũ.sS.c. pꝓpx · bi ꝓpuidimnuſ de eiſaẽ. Pi
fbncia ſumit wero nulla talis pᷣbenda
mig häfenlarse. DVvaabit ibidẽ nos pᷣben⸗
fü athedralinz ex⸗ daʒ ꝓximo imbi vacaturã
tendatut pꝑ inferio oferẽdã dicto camerario
eaſ , ciü vacaret donacõm apli⸗
uibere noem c duximus reſeruãdam.
SAiovel cõdiuo cecernẽtes extũc irritũ et

.

lominus lrĩas gratioſas

ral. g.· de of. leg. ſtu

de ghe derog ante ſp ſeceie. vrltig Fe eius⸗

mencõ 5 nulla Rar Caſde⸗ , rer gener er zbivide
rantes c; ꝙ nos exwſto de hoe . et · f de reg.
nob de ptate pᷣdeã nichi⸗ iur · in toto · optie

ocoꝛ ꝗ·e.· quãuis · ·
Et. ij. Jo. an⸗

a ¶ De ip̃a ſ ptãte data legato valent ergo lr̃e cũ non
ſit talis veritas tacita qum expᷣſſa nlomnus lſas ha⸗
buiſß. S· e·ti. ſupꝑ lr̃is lʒ hoc in lr̃is ad bñficia nnpetratis

gnabliter nõ ſit verũ.ut ꝗ.e·ti · ſ motu.ac.

b ¶ Abſurduz. no
bonu moduũ argu⸗
mentadi ex ſeqla ”́èòMB
abſurditatis. ſics. paremus in victis ptibuſ
prioꝛem. nõ habita mencõe de ipa
e¶ Lia.· ſa nõ de⸗ q; ſoꝛet abſurdũ ſi tã late
. va ſtice ſane⸗ næra impediretur ptãs et ſi
, CE: „ — . „ bL
ſua inſticia fouet. m omib⸗ ꝓuiſonũ man⸗
ut ꝗ. de im mum · ee⸗ iſee qugeger emus in p⸗
quoma tibo ſupᷣdictis opoꝛteret
cũ ſeribitur alicui nos de ſepedicka poteſta⸗
ꝓrideri de bñficio te ſpecialẽ facẽ mentionẽ
qð pranorae vi⸗ et ꝙ; decretü noſtrum pᷣdi⸗
novaesbitin, v⸗Ctu maxime h vbijam di⸗
uncia ut. 8. e . qua⸗ ctus camerarius an dickã
us.· incertũ eſt qð renũtiacõnẽ ꝑ nos erat le
certum eſt de cano⸗ timignoꝛantes ligauerat
ma lexon. cũ ſup incerto nõ eſſet edi⸗
Tecehtzi . tũ nec ex alieno penderet
J⸗ 1* 7 ,„ „ — „
inctis. et cene ea⸗ arbitrio vel wlũtate cuiuſ
ptande ic̃· uis qui acceptandi ptãtẽ
f 4 Renbeaſſe a haberetet idcirco pillud
em eandẽ re ⸗ 5 r “
ioꝛ ſcz reuocãdi eẽ E us po et o rre et po⸗
tacite ut hic vides. teſtatẽ pᷣdictã quãtuʒ ad
SMucro· de vno pytẽ ſpeciẽ reuècaſſe que
emi eius nõ agitur Pu Pee Ee
q ſi dmmiſit pora m boe eaſuubi de lucro di
bñficia reeupat iis ccti. B. tatũ agitur et nõ de
la Safrm decã. piudicõ ep̃i memoꝛatiab
b Mdmitar. o⸗ ignorate potuit reuocari
adimat pximam nec poſt reuocacõezʒ hmõi
racõnẽ pꝑ duo lega ius p cũ in ali etiã ig no⸗
u⸗ S 8bi dvHe mtsn re reuocata t Aer
de cel· pbe.· q; eE 141 srareter
tũ ctis · de ſen. ex · i⸗ Nadielter etiã Fui kalen
index da rio ſpoſiti qui xoſt moꝛ
iC¶Berui. habes tem f onention m ⸗
qui in ꝓuincia · hie tas pecumas accipientis
em non S ,. e nõ facit licet interotrahe⸗
damno ſerui et ſie te. Fi e
ab ignoꝛãte ſeruo grüns koni oſitum re⸗
ptãs reuocatur. ie ocans uerit ignoꝛataa
mducit ad ꝓpoh⸗ = èG
k alendario⸗fi. ”

nonmdb kien⸗ .
dis· f. del · ij · qui filium. etñ ſoluentẽ ſibi et hoe ignoꝛã
¶ Nõ facit · debitoꝛeʒ/ tem liberat. ut in p.leius qᷓ.
et · f.. de ſo luẽ · ſi quis ſeruo.et.l.cũ quis. i.
¶ Reuocãs · ſic: 8.· e. l de ſ p. ſ gratio ſe.i. F· vbi de hoc

·ne ſe · vacã.c· vno · in fi.ff· loc.lijij.inſti.man. Erecte.

m ¶ Et dñi repete · adinſtar ẽt habes hoc · ff de pecubhl.
nõ ſtatim.ff.de opẽ/lega/apud aufidiũ·Et eſt hoc caſu
quoddã ſpeciale otra regulã.s.de reg · iur · c. i. f.. e · l. nl.
q; peculiũ re nõ tm vbis oↄſtituit᷑/ff · de pecułl.ñj peculi

um. ¶hv̈biſ noĩa.
et tñ vbis tollitur
t e et in p dicta
ſeruo ↄceſſerat ſtatim per⸗ enj pcedẽ dʒ xij .
init cũ m eo ſua mutaue⸗· ij. indigne. de ſen ·
rit wlũtatẽ diſcretiom ve⸗ ex · ſa cro· c ſ.

Hia ſepe ſe⸗

ſtre mandamus quatinꝰ cundus q im
. p̃fatũ pᷣſb ru mumtione p⸗ Perrauit dignita⸗
miſſa ꝓ cenſura eccia ſticci ne ßbenda F-
.— l feretur poꝛi q ſolũ
opellatis ut collatione de pᷣbẽdã mnpetraue
canonicatu et pᷣbenda pre rat ſi pbẽda digni
dickis dictũ epm ſbi fa⸗ tati? anexa. alias
orst ein 5 noEm anauit aut
ſa den la exritnocb hec dec᷑.ad declara
ante deo ameranopbe⸗ tionẽ et coꝛrectio⸗
dam ipᷣaʒ omnino dimittat nẽ eoꝛ qͥ noinno.
et eüũ ſup ea demceps nuu⸗ oſ .e. c ul.
, . . — „— . * 6
latenus inquietet. DR ſtatimuſ:cropol.

obus. ſfueritq; mandatum Ugt ebendanon
mo de pbẽdaſcdᷣs vero . atbabents ſer
de p̈benda et digmtate p⸗ . et lie di 5
Smr ⸗ ri.et ſic di cebat cõ
ſonatu vl officio cũ ſe fa⸗ poſt .· ſe de manda⸗
cuiltas obtulerit ꝓuideri to ſe ꝓnuciaſſe
quis ibon in pbecla boñ · ecca ĩ digni⸗
qus ipoꝝm pbenda que tate arp̃ſbrali· ap⸗
cũ digmtate perſonativel probata eſt autez
officio vacat ibi poſtmo⸗ a catr.r
dum debeat de iure pᷣſerri. menieofutdeclar;. *

Nos dubitacõnẽ hbmõiſo⸗
pire volẽtes pñti declamꝰ
edecõ pᷣmũ(cuſit tꝑe ante⸗

digmtatẽ habebat prebendam.

declant facit qð dixi.s · ti · ꝓx· c. vno·
u¶ Anterioꝛ· et ſie eſt iure potioꝛ.q; exquo p̃ᷣbẽda non

Pẽ.
— . 3°α . . „ „
VBia ſepe du bitat . e te ſep. capitulũ in
a multis ſi canomca? &*N Ro mas an⸗ nüe⸗
us alicuius eccie ſit colla⸗ obmo imno. er oo
tus a lede ap · ſucceſſiue du. Poſt .· qui dicebãt.

—–—

rioꝛ eui ꝑ mãdatü ſcdᷣm pᷣ⸗
iudicari aut ius ipᷣius ab

—

opfones quas ·s.

K./ lpsorsᷣ vidiſti et fuit etia
ſoꝛberi non debet exquo de bee dubitacono⸗
mtencõne mandãtis ↄtra⸗ ſtris tempoꝛibo ĩ
ria nõ apparet p̃ferẽ dum bonomẽſi eccia·
eſſe in dicta pbendaimi ad rhda tm.
vacati dig mitati ꝑſonatui in eccla ut. s · de cõ⸗
8 ¶ Gacat · moꝛte ·
renũciacõnevel ꝓ

