wlũ an. ꝓpter culpã:remotus intelligitur ꝓpter cuſpam
weſeſper:lelß emnm. Ci. o oꝛ · de pe · di i. C. pene. g. e.
li.de elec · ſtatutů · ff. de peñ ſi pᷣſes· et ex hac regula et eo
qð dixi · eſt ariꝙ m dubio pᷣſumitur caſſacõ clectõis fa⸗
eta nõvicio pſone ſ̊ el ectõms mõ.et ſic addi pᷣt ad dec.
de elec. ſut eo⸗ut ibi no ꝑ ↄpoſt.nã etiã in dice ꝓnüciãte
vim feciſti de puata mtelli gitur ut in pᷣdic.liſi p ſes.et.l.
penul et nota ꝙ h̊ bemgna mterpreta cõ fit in multis.
Primo ꝙ ex multuplici pena expᷣſſa elignnus mitioꝛeʒ
I. di. eos xxiin· q· i. ſi quis degerit · Itẽ q ſi verbüͤ pᷣt im⸗
Poꝛtare penã ppetuã ⁊ tpalẽ eligimus tpalem. xxxinj.q:
ſti · ex lr̃isp· HO.et modernos et pꝑ accuxr · ff. de poſtal: pu⸗
to· Ci⸗ Itẽ q de pems nõ argummꝰ ad ſilia q; pene non
exedũt ꝓũ caſii.ðᷣ pe.di.i · pene. Itẽ vbi eſt tale ver.
bu:pumatur puẽtur.mtelligma p ſnĩaʒ nõ ipo iure de
elec.· c.q ꝓpter:miſi eſſent ibi vᷣba que alind ſapent pu⸗
ta ipᷣo mrevel eoip o·g. e. li.de elec.q; ſit.m fi. licʒ ibi gar.
otra. ſ p mũ credo ſ̃m guil. Itẽ q in dubio nmtioꝛẽ caʒz e⸗
lig mus · ff · de ſuſpec · tu. l. h ee emm et. s.· dixi· An ind ex
poſſit penas modemri:no:ij.q/in⸗: notãdũm glo que
meipit · ut tercia. dicit eanõ. NHa digmoꝛa ſũt inmita cõ
c ¶ Hemgnioꝛ: ne que ſuũt excellẽtioꝛa pietateix· di. c.
d ¶ Iauterpᷣtacõ de multiplice interpᷣtacõevide (lulti.
qð no·xi:qi.ex hins omiba:et de poſtulci.
e ¶ Hauẽda.raco. ꝙ odia reſtringia fauoꝛes ↄuemt am

—Weeeeeheee .

iari.se: d˖aa. cu ſuis ocoονe.₰.R
us legitim. Hec regula ſupta ẽ ex.l˖.ff. e.ti. ſ. a⸗

etus legitim ut emãcipaco acceptilacõ hẽditatig adi⸗
tio ſerui optio tutoꝛis datioꝛc̃.p qnã exẽplificare po⸗
tes hãe regulã· Itẽ exempꝑlũ pone in ſnia que nõ dobet
ferri ſub odicõne. ij·q vi. biduũ.Itẽ electõvel poſtuſa⸗
tio nõ debʒ fieri ſub ↄdicõe · S: e.lide elec· in electõmbus.
Itẽ mr̃momũ n ↄtrahitur in diẽ.xxxij.q:ij· ſo let que⸗
xq; ij· vmo/i ſ in quibo excõicatur qius uſq; ad duos
menſes: So.ibi ſumntur excõ icacõ ꝓ remoeõne a ſacra⸗
mẽtis excoicacõ eni debʒ eſſe etua·x.q.i.q ſacerdoteſ.
expommus tñ ppetuã · i:donec p emitueritxx vn. · i . de
vidins · i.Reñ.q ꝓ ↄtũacia fertur.Facit.s.de ↄſti.ex lr̃is.
Itẽ cõtra s ·de elec:cu inveteri/ubi eligẽdi ꝓtãs m certũ
tpus ↄfertur. o·clectõ eſt ille actus legitimus qui non
recpit viẽ vnde nõ pᷣt canomecus ſibi aliquẽ eligè in pᷣ⸗
latũ uſq; ad feſtũ reſurrectioms ut h̊ ſ ptas eligẽdi nõ
eſt ille actus et ideo datur m tpus ut ibnama peuratos

ut ibi patet. imo

.Ee.li. de ſpon. c. i· in

e Cranſferendũ:adde qð dixi:s· e · Puilegiũ.

datur ad tẽpus· S. e. li de ꝓ eui.ſi quẽ ſub ea. hinc eſt ꝙ
etiã de iure, coi ad eligendu tpa ſunt taxata · de elec · ne
defectu · de ocel. pben. e. ij.S· eeli · de iut pa · e. vno. cũ ſi. Itẽ
tra. vij. ꝗ i.paſtoꝛalis · S· de ſi· pſbi. vemẽs:ubi platuna
ecẽie dariviðꝛ ad tpus·So· ut ibi noin ul . glo· Itẽ con⸗
tra. q mrimomũ licet nõ recipiat diẽut · S. recipit tam
cõdicõnẽ.de ↄdiẽ·

appo. ſup eo · So ·
veritate mſpeeta
mu ubi nõ interue⸗ non reep uin. ; diem
mi purus ↄſenſuſ Md

nec ſpõſalia ut· s. aduſus huanos ulteri⸗

eontnad us tranſferendu. Idem.
id qð ſupra dixi de

dacõne tutoꝛis in⸗ . =

ſti· qui da · tu .· poſ.
CE ad certũ. u bi tu
toꝛis datio diem recipit· So· quod.s·dixi locũ habet in
tutoꝛe dato a indice ſecus ſi a teſtatoꝛe ut in pᷣdic. E Jtẽ
ad id ↄtraff. ð tute-l.muto⸗pnłubi datur a iudice ſuᷣ
ↄdicõne ſi ſatiſdederit villa ſi ſatiſded erit pura eſt· et faẽ
qð habes. s. de elec. ſig mficaſti · Et nota ꝙ ſicut hj a⸗
etus nõ recipuũt ↄdicõnẽvel diem ſic nec diſiũctõnẽ. ut
in p dic. c · in el ectõmbo · et · . ti · ut quis duas· Et nota ꝙ
regula iſta indiſtĩcte loquitur de actibo legitis qui nõ re

ciput cõdicõnẽ nec diẽ. ex aũt ſtrictius dixit. Actus

legitimi qui ↄdicõnẽ nõ recipiũt.⁊c̃.q.di:aliqui ſũt qui
recipiũt et aliqui nõ.et lo quitur ipᷣa lex in actib qui nõ

ſũt cõtractus ̊ quaſi:otractus eni bñ recipiũt ↄdicõnẽ
ff. de ↄotrab en. emp·l. Hec ven dicõ.et ſic etiã pᷣt ſolui id

2.

q8· 6.
9₰

dixi de m̃imonio · m lau· go f· et vᷣ. qui hoc no.de
di · apo · ſup eo · in pnᷣ.et facit . e· ↄtractus.
mel deo dicatũ. Pone caſũ.xijq.ij.nulli.s.de reli

doad h ec.f · de reli · et ſũp. fu. l. ſi qͥs ſepulerũ.Gi.ad idẽ.

xix. q.iij.qᷓ ſemel · de oſe · di · i. ligna · et· c· veſtimẽta. de fo.

ↄpe.ↄqͥſtus· de re pmu.mãcipia.C.de ſacroſanc·ec.aut·
pᷣterea · Et habet locũhec regula non ſolũ in re ꝓpria ſᷣ
etiã m aſiena cõſecrata. vnde ſi auri faber h ab ebat ca⸗
licẽ quẽ epus ↄſeerauit amplius nõ reddetur aurifici ca⸗
lix ipſe ſͦ eius eſtimatio · Et eſt caſus ſpẽalis in quo pri
uatur quis re ſua.xiiij.qvi. comp erimus · Et quod di⸗
xi in calice idẽ in qualibʒre mammata. ſecus aũt in ami⸗
mata puta in ſeruo:et ſic nõ eſt ↄtraliij.di.frequenſ.et
c.ſe.ratio eſt quã ibino · Jo:in pᷣdic.c. cp erimus · er Bᷣ.
in pdic · d.de relig:do· ad h q; res aĩata ſc; homo delin⸗
quit pꝑmittẽdo ſe ↄſecrari inaĩata vero nõ.Et ẽ ſi. vñj. q·

i. epus in dioẽ et. ff. de acqui. poſſi rẽ mobilẽ.·ct. l. po⸗

poñ . in pnͥ. Ot hoe qð hic 8ꝛ intelligas 1 cadẽ foꝛma.q;
ob redẽpcõnẽ captiuoꝛe vel urgẽtia debita calices erva
ſa alia ecciaſtica vendi pñt etiã laicis ↄſata tñ et minu

ta·x. q.ij. hoc ius · tẽ nota ꝙ dicit diatũ · q; bona eccie

nõ dieata vel oſecrata bñt rãſeũt ad hi᷑anos uſus et etiã
ſerui eccie vendũtur vel donãtur laicis etiã ad ſeruiẽdii
Kxij.qij.ecci aſticiſar.ↄtra·de re. pmu · c · ijj · die ut ibi. Itẽ
nec etiã m uſũ traſire debẽt res deo dicate. ad idẽ de cõſe.
di.i.veſtimẽt a:ne ultio que Baltaʒar:ac. ut ibi.
b Humanos i:ſeculares.i·ſeculaniũ pſona ad idem
i. di· ci·xñ·q n- qui dᷣnis ⁊ buanis · de teſta.· cũ eſſes. hoc

dico. qx ad uſus clericoꝛæ bene pñt reduci · de ↄoſe.di.i. li⸗

gna. Alibi ſumitur hũanũ ꝓ huili.l·diieos·xxiiñj · q· i. ſi
quis dederitxxxiij.q.ij.latoꝛẽ · in fi · ” J

»

— 2
2₰

On p̃ſtat impedi⸗
mentum qð de iure
nõ ſoꝛtitur effectũ. Ldẽ.

Emel deo dieatũ nõ

ſſtat mpedim ẽtũ. Pone caſũ inmrimomo qpᷣ
V.Inõò tem. qð nõ preſtat etiã impdimẽtuz ſcdᷣo xx⸗
xi qj. ſivera. In electõne que nõtenʒ S· de elc. ↄ grega⸗

to· In ſtipulacoõne que nõ tenet · f.. de v. ob. ſi dari ſtipu⸗
ler. Vides tñ cirea mr̃momii ꝙ ſpõſalia que ſũt nulla

Ipter affmitatẽ vel ↄſangmitatẽ pᷣſtant impedimẽtum

in ↄſangneis alter
utrius ex publi⸗
ce honeſtatis iuſti
cia· racõ eſt q pu⸗
blice honeſtatil in
ſticia in ducitur ex
ſo lo ↄſenſu vñ ex⸗
quo ſũt aliqua ex
conſenſu lic; alias
ſmt nulla inducitur
publice honeſta⸗
tis iuſticia. Si autẽ

eſſent nulla ex de⸗

fectu cõſenſus nõ

inducitur. æ· li. de ſpon. e · i· ſeut impedimẽtũ affmita
tis mducitur etiã ꝑ illegitimũ citũʒ· xxxv. q·in· de mee⸗

ſtis-Cirea electõnẽ etiã vides ꝙ electõ que nulla eſt ſe⸗

cundã mpedit · g.de ełcauditisqð nõ ꝓſequoꝛ.ſed die

ut ibi. dem in denuciacõne noui opis que ſiue ſit inſta

ſiue minſta mmpedimentum pᷣſtat futuro edificio.s.de

no.ope.niici.c.i. ff·e · ti. li · in pnᷣ. Idẽ etiã in apellacõne.
queaſi ex falſa cauſa ſit interpoſita dũ tñ ꝓbabili tali

ꝗ ſi foꝛet ꝓbata debeat reputari legitia ea interpoſita

nichil eſt innouãdum.iq/vi:appellacõe. tẽ in ĩis pe
p mendaciu impetratis que licʒ ſmt nulle quo ad iuris
effectũ pᷣſtât inpedimẽtũ alijs inpetrãdis ſide eis mẽ⸗
tio nõ ſatsde Eep.ceterũ · et · c ex pte· ſᷣm gof.qui ̊ no.
de deſpon · impu. lias · Sʒ bᷣ· in hoc ul. ↄtra · S. de ſep. ex te⸗
noꝛ e· in glo.i:in fi·p dec· de ↄ fir. uti.vel inuti.bone.Et no

ta hãc regulã vera niſi in penã aliqs ꝓ hbeatur.hoc di

c. ꝓPter maleficia que nõ ſoꝛtiũtur ęffectũ a iure et tamẽ

imp edimẽtũ pᷣſtant ꝓꝑ mouẽdis·l.di · c · i.n· et. jj. interduii

matrimonio ↄtrahendo iuxta ea q noxxxiij:qij. Ehoc
quanqᷓ;· et·s· de pe. et re. qui pᷣſbiterũ.et ẽ ſi .·qð no·C. de

legi· nõ dubiũ · Habetur eni ꝓ infecto qð ↄtra iura fit · x·
di· vides ubi de hox· et .e· que contn ius· et ibi dicam.

Et ꝙ di cit nõ ſoꝛ titur effectũ.dic a pncipiovel ex poſt
facto.qð dic ut dixi.s.e.nõ firmatur.
i licet. Hec regula eſt ſũpta ex.l.ff.e.ti.nõ debz.
cii plus licʒ quod mmus eſt non licere Et fallit becre⸗
giila in caſib ibi.no. Pone caſũ pᷣſb iter in miſſa cõficit
coꝛpus xp̃i quod maius ẽ.bene æ pᷣt bnñdicere pʒlm qð
eſt mius· xc v· di.ecce · Itẽ ↄceſſis decimis laboꝛeqð ma
ius eſt et noualu qð eſt minus·s.de decii ex pꝑte · m· ſtem
cui ↄ ceſſim eſt teſtari puta filiofamilias in peculio ca⸗
ſtrenſi:& et donare cã moꝛtis· ff.de donac᷑cã moꝛtis.l.tã
hijs.cõcoꝛdatxij.qi.pᷣcipimus ·cui ↄmittũtur aĩeꝛ pe⸗
cume diſpenſande etiã ·s/de dote poſt dinoꝛ· reſti pvĩas.
cni ↄmittit vxoꝛ coꝛpus bñ pᷣt ↄmittẽ dotem· Et nota ꝙ;
iſtud ẽ vnũ brocardum.cui licʒ plus et minus· Aliud qð
licʒ maioꝛi et mmoꝛi·xcv.di·illud ſupfluũ-Alind negan⸗
do. cui non licet minus nec maius · de ſen. ex. cũ illoꝛc. et
quod non licet m mmoꝛi nec in maion.de elec.cũ in cun⸗
ctis/ ubi de hoc· Contra ad hãc regulam.s·e.li.de pᷣben.

cui de nõ ſacerdotali:. S o.illud facit foꝛma mandati. Et

eodem modo rñde ad·c.e.·ti · cũ in illis. Eul. et facit qð
dixi · S.c ·plus ſemꝑ · Item ↄtra de oſe · di. i. cpernmus.
ſ6ÿñzůillud ſpeãle ꝓptervmonẽ.et ſic etiam rñdetur ad.l.ff.

de admi ·tu:cum queriturnã pupillus pᷣt omia nomma

ꝗfecit tutoꝛ reſpuẽ.ſ̊ nõ qᷓdã reſpuẽ quedã appꝛobare

— — —& —

cm.· Itẽ ad nega⸗

Item a tra & triſae. c. uł ubi pmmititur trſire ad maioꝛẽ
digmtatẽ ſ̊ nõ adminoꝛẽ. Solue ut ibi no: in glo. penł.
Itẽ ↄtia· xxxinj.q.ijlatoꝛð.ubip̃t coicare · nõ oblacõnẽ
dare ad idẽ. x vij· qiiij. miroꝛ· ſtẽ ð de toꝛnea · ci. de rax
c.iubi ↄceditur pnia ⁊ nõ ſepultum.ſo ut no.in pᷣdie
c. i.de toꝛnea q regulare eſt qð bic ðᷣR mi a ninoꝛe ꝓ⸗
hib eatur ex cã · vel .
ut cõſulatur vinis
ut iby vel ob aliãa

mnus. Ldem.

tiuã ð· xxx vi · di ·

ecciaſlicis · et· i qei· Di prioꝛ eſt tꝑepa
ñn qin epi: ubi qui tioꝛ eſt ure. I dem.
e ecinegene⸗ Vi ſentit onus ſen⸗
ſie illius ordis ſed como dum ete⸗
nõ maioꝛ is vel mi
nons ſm bar.licet

bugootmß dicut
qualitate m cludit minus i̊ nõ ſemꝑ uts fic plus quꝗͥ
utate nõ ſꝑ includit mnus. ut dixi.s· e· ti· plus ſp.
Sipa eſt tpe. hec regula ſũpta ẽ ex.l.ff.e.ti.quo
tien utriuſq;. Done caſu in iure ceſſioms et ſſepᷣcoõms
xvn · di. e ul · ibi pomitur pᷣus oꝛdin atus in aſſecucõe p
bẽde qii pᷣmo nnpetrauit · S. e.li. de p ben. eũ cui · Ex du⸗
obus emptoꝛibo vel donatarns pomitur in rei vendica⸗
cöne cui pus tradita fuit. C. de reven· quotiẽs · in pnct
mfi. Sʒ quare in qultimo caſu p̃fertur ille cui fuit pᷣmo
res tradita et nõ ille cui pᷣ mo vendita vel dnata quod
eſſe deb eret m hãc regulã. So. hec regula locũ habʒ in
hijs quoꝛeutriuſq; par eſt cã ut in pdic:il.quotẽs.ff. e.
ti·ſ̊ poſt vendicõnẽ quis remanet dñs:vẽdẽdo & et tra
dẽdo ſc ðᷣo potioꝛ ẽ cauſa ſcᷣ ut ibi hoc pbatur· C. de he
re‚ uelac: ven.l.qui tibi tenetur tñ pon ex empto quãti
ſua intereſt ut ibiß ꝑſſas ſᷣales quis ſtatim eſt canomi⸗
cus et ideo in eis attedinmus datã. ut ſm pdic.dec᷑ eũ cui·

eſt ferdus qui luerũ amplectitur onus aüt ſu bire reeu
ſat. C. de cadu.tol:lvna: ꝓꝑ ſecuto in fi. Conco· ad hbac
tegulam.vn.q:iibi.xij:q:n.caritatem. cũ ſuis concoꝛ ot
Je mcm. ff. ò peri. er œ. reiven. l.id qd p̃t. Et nota q
bec regula fallit interdu raone etatis vel pſone. inter⸗
dum raeneę nature atraetaiũ interdũ ex ſp eciali pacto.
Prnnũ patꝛ. C. de
legi · tu. l. ul. ĩ fi. ibi
emm mmoꝛes lic:

tont JI dm. ad tutele gruamẽ
1 en non vemãt ſu ccel·
re ↄmum potioꝛ eᷣ homs emolnnẽtũ

nõ amittũt:et imſt.

Scditio ꝓhibentig. Nde.

ern euũ qui legez legeen in ubi
Hie . — . ici textis · p lerũ/
dicẽ potuit aptius e ꝙ vbi ſucceſſionia

. eſt emolimẽtũ ibj
ect onus tutele eẽ de
het . deo aut dixi
l Z mus perũq;: qꝝ ſi
a femina impubes manumittitur ipa ad hchtateʒ vo
catur cũ alius tutoꝛ ſit· Scm patʒ ex.l.ff. pꝓ ſo cõ.l. de il⸗
lo:et:l.non o b eam.ibi enĩ no fit ↄpenſaco emolnmnẽti.
quod ſocius atmulit ſo cetati damno qð intulit:mmo eo
nõ obſtãte damnũ emẽdare tenetur er ẽ racõ ut dixi na⸗
tun otractus. ↄtmhitur enĩ ſocietas tin ob lucrũ. Verci⸗
um patz. ff de pac.do·l.fannilie.C.fam:oer.l.liextad ᷣ
/ e.lude pac.ic.i:et ul. Itẽ fallit ubi ex q qs ꝓhibetur
ab emolumẽto licq onus habeat ſicut im indice q̃ mehiij
a ptibo deb; exigẽ mſi expẽſas moderatas cũ phiaſcif-
pꝓ cauſa nee tũc illa ſi ꝑtes nota biliter paupes ſuũt: s · e.
ide He p. ſtatutũ:Ginſiip· et. E ſe. et idẽ in ſilibo. Et ocoꝛ
Pe hãtc regulã ea dẽ deé. SGaſſeſſoꝛẽ.
NRre cõi:Pone caſu m duob ↄiugatis quoũ vno
vouere volente ꝛaltero ꝓhibẽt potioꝛ ẽ cå ꝓbib ẽtis.
xxxiijq· v· ci: Itẽvno ꝓbibente ne pcedatur ꝑ viã co

Hn Promiſſi potioꝛ ẽ ip̃ius ↄdico de elec· ꝙ ꝓpterabi: in te

et fac qð no · de ſpõ. c. ulti. in· i.glo.Et nota ꝙ hec regula i, ommu. Itẽ duobo hñtibo cõ em pietẽ alter nõ p̃t deſtru⸗

„

locu habʒ in ↄtractibo et in hyjs que duoꝛe voluntate de

N 4„

pendẽt ſ̊ in legibo et ↄſtõmbo que pendẽt ex vmus v e E

yjere ⁊ reficẽ altero ꝓhibẽte. ff.de huit vr.pᷣ.parletẽ.et fuii⸗

u erãt hec vba legis. f ↄmũi di.l. ſabinꝰ.et ibi de H. Et fal⸗

. 1 „- 2 —„ ⸗ —— . . „» „„ „ „ — . „„
luntate reuocat poſterioꝛ pᷣoꝛẽ. Jdẽ im teſtamẽtis eadẽ Ppnte⸗ lit ̊ regła in canbo ibi no. Primno qñnon mterelt ſoci

de cauſa ꝙ ex vmus volũtate dpendẽt. ad pmũ:de ↄſe. ⸗
dii·c. vaſa·de cogna. ſpi.ec.i.ff. de legi.non eſt nouũ:ad
ſcdᷣm· xinj.q/ ij. ultima volũtas. ff.delłj.ſi nmchi · Ad pri⸗
mũ ↄtra·xxxiij:q nj.hocipᷣm· in fier.l.di.dño ſancto.ubi
dðꝛ ꝙ potius ſtamus anti quo inri qᷓ; nouo.Sʒ dic ut ibi
ct. s.· dixi: Hee regula in hns locũ habʒ que par ius ha⸗
bent. nã Puilegia ↄſiderantur nõ ſolu ex tpe ſ ex cauſa.
ff de pml. cre· l. pPiilegia· hinc ẽ q receptus aũcte apo
ſtolica pᷣ fertur omibo etiã ante receptis alioꝛe aũctate.
¶· E.· li . de Pᷣithij qui. Et creditrix dotalis p fertur in qui⸗
buſdã anterioꝛiba credito:ibo non tñ fiins ex pᷣoꝛi mi⸗
momo q agũt de dote materna.C· q po.m pig ha. l. ul.
et ibi de hoc ; et plene ꝑ aʒo· im ſũma e.ti· S
Gi ſentit onus Hec regula ſũpta eſt exil.ff. e. ti.l.
m naturã cuiuſq; rei · Pone caſuũ in clerico qui ꝗꝓpter lap
ſum det ruditur in monaſteriũ ad pnĩaʒ ꝙ res eius pfi⸗
ciẽt monaſterio.xviq.vi:de la pſis ad ide.·s.de ſepui c.i.

ibi ſint ↄſolacõnũ ſo cij ꝛc᷑.et· C. de furt· ei icoꝛ. l· ulti.
.Gſ cii m ſecũda:ubi oↄ modatarius ſi furtiue ab eo ſur

ripiatur res ↄ modata et a gens furti ↄſequatur penã a

fure penã ipᷣam nõ reſtituit dño ne ſt damno tàtümo⸗/

do deditus qui rẽ ↄmodatã accepit ſ liceat etiã luerum

ſperare· In ſedᷣo dieto ibi ·ſ. ecõtra · pone caſũ in patro⸗
no qni defenſare debz ecciam. x vi.q:vijfilij. s· in clerico qᷓ

officiare debʒ ecciam:de pᷣbẽ.ſigmficatũ · Et dicit lex nõ

puta q; meruſtarevult ve depingẽ. ff. de ßui ur. P1. ⸗
dam y berus. parieteʒ· velvult ſcalas iuxta parictem
æſt ut opus fiat.ff. ↄm di. l.ſi edes Item qñ edificiũ reſ
ceret. C.te cdi. pua ſ ut pomſ. etff de dam. infeciß edi
bus. 1. m reficiẽdo. Item religioms fauoꝛe ut ſi ibi ſepe⸗
liri velit. utff. d relig. n plures . vel in cõe ſepulchru a⸗
lium mittẽ· mſti de re dii⸗Greligiofi. v. in ↄmune⸗ Itõ
cũ donatoꝛ rẽ co em habʒ cũ vonatario.C. de do nac. ſan ei⸗
mus:Enę autẽ· accur. Et ſeire deb es aliqd omũe ut ſin⸗
gulis aliquid ut collegio ut tætigi.S. ę. ꝙ omnes. & ba⸗
d Mrohibẽtis, q vo⸗ il. ſi parietẽ. ff. de buit: vr. p̃di.
Pann eũ⸗He? regula ſũpta ẽ ex.l.ff. e.ti.l, in cotra⸗
enda vendieõ e. Pone ca ſuĩ dicto teſlis cuins im⸗
terp̃ tacõ fit ↄtra p ducenteʒ.s. de ꝓphacẽ in pñtia. Item
ꝓ · l. ff. de contrahen emp:l.la beo vbi obſcuritas pacti
nocet venditoꝛi qu legẽ aptius dicẽ potuit.ad idẽft.
de pac.l. veteriba ubi plene de hocContra. ff de indiẽ.
quis mtenepne: ο. illud in indicis in otractibo. Jged
adhuc ↄtra.s. e.cũ ſiit obſcum.h̊ ibi ſo lui. Itẽ ↄtraff. de
otm hen · emp· ſi ita diſtrabatur illa aut illa res quã ele⸗
gerit vendito hec erit empta. ſo. verba illa fuerũt di⸗
cta ab emptoꝛe.vel natumile ẽ in alternatuus ꝙ ſit debj
toꝛis electõꝗ e m alternatiuis · cũ ſuis ocoꝛ· Iteʒ . e. A.

ſi m empeoͤne. in pn. ubi ſi m empeõne fundi dictũ fue⸗

rit acced ſtichũ ſeruũ accedit ille de quo venchtoꝛ intel
lexit. So. hoc in pneipali illud in acceſſoꝛio ſ h mehil ẽ

vñ die ibi vba plata fuiſſe ab ẽptoꝛe Itẽ . ff. de ſer ur.
pdi · ſi ſeruitus ibi ne lumim b officiatur intelligitur de
ſtibo et futuris. Hibinõ elt obſcuritas ̊ ghalitas ad

idem.de pᷣuileg· q
circa. ubi gnaliter
remittẽs decimas .⸗ . .
Sssriee imerbend fagealt
ſen eztob. (( Wneſt obligatorin
·eũ qm· ubi intel⸗ c tra bonos moꝛes

ligũtur kalendep / Pſtitu iuramentu.
me ad volũtatẽ ſti „
pulãtis· So·muti⸗
lis ecſᷓ ſtipulatio
ſi ad voluntatem
debẽtis qui de ulti⸗
mis mudi kalẽdis

intelligeret et dieet · ẽ otra ff. ti l in a biguis ubi ſta

tur aĩo pferẽtig · So· illa in teſtamẽtis ſe ptis et legibo. ut
ib ino· bic aut in ↄtractibs· Stigitur plene liqueat hec

materia lic; ipᷣa tractetur · de ſpõ ex lr̃is ·j· ff.de Pac.l.ve⸗

teriboſtu tñ nota q; obſcuritas vel ambiguitas aut ap
pomtur in ultimis volũtatibaut in conuentiombo fa⸗
tris in indicio ãut in ↄfeſiombo/aut in ↄtractiba et pa⸗
ctis aut m ſentẽtijs · Si in ultis vo lütatib ſb diſtmgue ·
q auta ſtat de volit ate expſſevel tacite. ſi expſſe illa ſer
uatur. qεο nl eſt qð tm debeatur homibo qᷓ;ᷓ ꝙ; ultime vo⸗
lũtatis liber ſit ſtilus · xiij.q/ij uluma volũtas · de teſta.
offieij de ↄodi. ap· in ma · c. ij. C. de ſaero ſanc . ec . liſ ſ con⸗
ſtat tacite ut p ↄiecturã illa ſuatur.ad h ·xx vi · q: vi· qui
recedũt.de teſta.requiſiſti. ff·del· j. ſi ſeruus pluriũ.in fi.
mi dictavoluntas turpis eſſet · ut. ff. de ⸗ di:mſti. l·qui⸗
dam. vel alias ↄtra ius. Pone exẽplũ .s · de teſta · tua . er
c.raynaldus.in fi ff. ad.ſfal.ticia·q; pᷣuata diſpoſitis
teſtatoꝛis· ⁊ c. de teſta requiſiſti.ff. del j.l nemo pᷣt/ðinõ
oſtat ex pᷣſſen ec tacite ſtetur vbis teſtamẽti·ad hoc. xx⸗
ij. qn. is aut de cele · mil in quadã·de ſponex lr̃is.· j.ff · de
exer. l.i· Eſi is qui nauem. ff.deleg. inj· l.non aliter · di aut
verba ſue mins larga.ſeq̊mur bemgniuſimimimũ · ff.
tæliij.l. mimis· s.· e · in obſcuris · cũ ſuis ↄ coꝛ. er ſie eſß he
redis electio⸗C.de ↄdi.mdęe:.l.ſi quis ſerun. ff. del. ·. lega⸗
to.et lex.ff. e.ti.ſ do mus· et· l.qiu duos. loquitur cũ hẽs
f gnaliter. Sivero nõ appareat que ſps ſit bem gmorvł
mnoꝛ neutra tenetur. fl. de telt. tu. l. duo ſut. ff. de manu⸗
miſtel.l eũ ex pluribo·ff de lib. et poſt· nominatiz. Si qᷓ
ratur ad quẽ ſp ectat mdagatio· Dic ꝙ ad indicẽ. C· de fi
deicõ.l. vo ſuntatis deſun cti· Pim indicijs ſit ambigui⸗
tas ſit mterpᷣtatio ꝓ ꝓferente · ratio debitoꝛ ſemper
neg aret ſe de hoc ſenſiſſe · C. de an · excep · l. ul. in fyff. de v.

ob. inter ſtipulantẽ· Gi ar. ff. de tribarl. illug. Ci · et. ff · de
eo qò cer 10.l. nõ utiq; . damus: et hoc in litis exoꝛdio
de hoc te reſti ſpo.cũ ad ſedẽ. Sivero in ꝓbatiombo ſit
ambiguũ mterpᷣta ba mur ↄatraꝓ ducentẽ · de ↄdi· ap· p
tu as.de ꝓbac· in pñtia · de teſti · eu tu . de fi. inſtru. inter. in
ſñiſdeb et em ꝓbacones eſſe clare · de pᷣſcpᷣ · auditis ſſaluo
co ꝙ poſſent teſtes obſcure deponẽtes mterdũ iterũ in⸗
terro gari · de telti · eu clamoꝛ· qð dic ut ibino. In ofeſſio⸗
mbus ſi confiteatur mæeertũ certificare cogitur · ff · de con
pelſ.l.certum . alio quin accipietur quod magis expedier
aduerſario ut ibi:et· ff· de mter. ac. de etate. E mchil. ad
oec.·s.de aceuſa · cũ dilecti . et. S. e. li. de o fel. e· ij. In ↄtracti
bus aut eſt certü de oſenſuu aut diſſenſu aut eſt dubium
IAnn pmo ſtatur ei qð ſenſerüt · ff· dere · du · l.in ambigua.

rpetit qð feſti ere opoꝛtet

Olo facit qiu I dẽ.

de ſpon. c: i. In ſcho milvalʒ· xxvij.q ij· ſufficit· xxx. q·inj.

oↄtrah en. ænp lm vendicnibo. et ibi errornõ ſolũ coꝛ⸗
Poꝛis h̊ e materie vendic nẽ inpedit: mchil enitam
otrariũ o ſenſui ſicut erroꝛ:ff.de iut.o.in.ſi ꝑ erroꝛeʒ f. de

iudi:lij. Et errare eſt aliud ꝓ alio ꝓutarexxx vin dy qᷓ⸗
uis.et · xxij qn m

quibo· nõtñ omis
vrroꝛ mr:moiũ m⸗

ſone cõdicõms.
quoi dic ut.xxix.
-i. Ci t ĩ ſuma.
tenet etiã pignus

eundem. dem.
n eſt in moꝛa qui

Eregadeleginmaſe

e S cũ obligatur es pꝓ
Ai · In tercio caſu.
ſcz cũ elt dubu ſb⸗

diſtingue. autbt

äͤ valere m vmus
intellectũ tm aut ſm vtriuſq;. Si ſm vnũ tãtum valeat
Hm quẽ valere pᷣt · ff· de vbo. ob. l .quotiẽs.Et habʒ hoe
locũ etiã ĩ ↄtractu mr̃ moniali in foꝛo indiciali.In foꝛo
aiit aĩe ſtaretur ei qͥ diſſenſiſſi in tali dubio.ut· s·ð ſpõ.

tua nos. Si ym vtriuſq; intellectũ pᷣt valere.valeat qð ẽ

ſcuriset de v. ſig. abbate ct· S.e· inſpicimus· cũ ſuis oo⸗

la dᷣꝛ. ff. de v. obli.I. quicquidet· l· h quis ex pluribo fun⸗

Dis . Et hec vera cũ neuter dolũ ↄmittit· ſi aut alter doluʒ
oↄmitt at ↄtra eũ fieret interpᷣtacõ·xxij·q v. Eex hñ s· et
.c.quacũ q; Si vterq; tũc ad cm ſi gficacoem recurref᷑
vt in dicta dee. ex lr̃is ubi de hHoc. et· xxij.q; v. Eſi erge ·

et idem repetatur in mramtis ut ipi no. In ſentẽtns ſuiſ

inter pᷣtari poterit pᷣ ſes ꝓuicievel ꝓ curatoꝛ ceſaris. ff · de
ap· ab executeꝛe. in pi minoꝛ nõ C. de ſen· ex pvrecil.i.
vbi de h. ff.de re iuò.lindex.functꝰ ẽ em offico ſuo ſiue
in interlocutoꝛiaqð dic ut no.de ap.cũ ceſſante de fru⸗
ctibo tñ expẽſs ſiplẽ pᷣt eadẽ die · ff. de re iuð · l. paulꝰ.
et. S⸗e.li.de ap.cũ appellacõmba.et de ̊ no.xxx v· qix. ¶
q ergo-alias mn capit. hijs ita· in. i. glo · xi.qi. ¶ex hijs.
de poſtulł.c.i.c ibi de multiplici interpᷣtacõne· De legi⸗
bus nò eſt dictũ q; eis mchil obſcurũ ẽ.vel ambiguũ
iiij. di · c. erit. et in ꝓphemio dectaliũ· C· de no · C. ↄopo. m p
ma ↄſtõne:ibi.erit lex certaa breui p̃ᷣmõ e ↄſcripta.ſi tn

ambiguitas vidẽtur in eis eſſe recurritur ad condẽtẽ· q;

cũ vemſſent. de ſen . ex. inter alia. C. de legi lul. et idẽ m
Huilegijs que ſũt leges pᷣuate ꝑ eadem iuz.
On eſt obligatoꝛu- Hec regula ſuimi potuit.ex.l.
fff. e. ti.lↄtractus q̃ dã ·v.excepto · p quã pone exẽ⸗
ut ibi. Itẽ pone in eo qui iurauit prem occidev el ſimile

quid facẽ·xxij.q:iiij·c· i· et ꝓ totũ. In eo qui inuit vxoꝛ

et ſilios expellẽ. de iur̃iur. quĩtauallis et pꝑ.l.ff. del j. ñ qͥs
mquilmos· in fi. ubi qð ſcriptũ ẽ m teſtamẽto cõtna bo⸗
nos moꝛes inramentũ nullius eſt mom ẽtiad idẽ · ff. de

pac · do. l· ↄ uemnre ubi pactũ ne cũvxoꝛe agatur rerũ a⸗
motarum nonvalet q; pillud muitãtur mulieres ad fu⸗

randũ.Nõ eſt ergo pᷣciſev era regula que dicit ꝙ iuramẽ

tũ ſuandũ ẽ ſip̃t ſme interitu ſalutis eterne ſuari:s.· de
miĩiu ſivero.nã ſi ẽ ð bonos moꝛes non obligat ut hi

in ſup deis iuribo. dẽ ĩ quolibʒ temerario · e.t· Rc. ⁊· c·tua

nos et qñ vi vel wlo pᷣſtiti ẽ. s . e. li. ð iufiur · l. qð dic ut

s.q; me.cã. abbas· et·xv.q.vi.c.ij. Et fac ad hac regulã

J.e·ĩ malis:et habuiſti idẽ de impoſſibili·s..nemo pᷣt.

pedit i̊ erroꝛ ti p

„

“
D

7
1

Pon tenet ergo turpe pactũvel cõtra bonos moꝛes. 8.
be pac.c.ul.g nec inramẽtũ qð acceſſoꝛiũ ẽ.et facit.s.e.
acceſſoꝛiũet vide qð ibi dixi · Et nota ꝙ deb emꝰ rebo uti

eo mõ ad quẽ ſũt mſtitute ut xxij ·.q:ij· hijs autẽ.h inra⸗
mentũ nõ eſt inſtitutũut ſit iniquitatis vin culũ/xxij.q.
jiij imter cera· & miquitatẽ nõ vinculat vel obligat· ut

hie vides.
lo facit. hec
regula ſumpta ceſt
ex · l. ff. e. ti · l· m cõ⸗
demnacone · Edolo
facit · Pone caſũ
in uſurario qui nõ
petit uſuras a debi
toꝛe ipᷣas eni reſti
tuẽ cogẽtur · xiij ·
q · iij · nullus. ad
idẽ de iu u. debito
res.i·ſeñ.ad idẽ.ff.de doli excep·.l.dolo:ubiherede dãna
to a debitoꝛe debitoꝛ nõ p̃t ex teſtamẽto agẽè er doli mali
excepcõe uti pᷣt· Et ibi etiã ſũt hec vba . Duo aũt notã⸗

R uus cõceditur nõ

eſt m cuis diſpen dium re
toꝛquendum. dem.

tur circea bc regulã. Prnno ꝙ; hic vᷣi locu habere qñ re
ſtituen da eſt res ei a quo petitur. om odatarius eni re⸗

Petit rem a fure quã reſtituẽ eã opot; dno · C. de furt. er
Fr cvr. lu E ſed cũ: Vir ſo luto mrimomo petit dotẽ
ſocero quã uxoꝛi et eius liberis eũ reſtituere opoꝛtet· ff.

ſo.ma.ſi ſocer. Glucius·idẽ m uſurario qui uſuns repe

tit quas alijs ſoluit· ſi nõ ẽ ſo luẽdo pᷣſtita caucõe de ip⸗
ſis reſtituẽdis:et a quo pcepit · ar.de reſti · ſpo · olim. ij. et
nò.de uſur. qꝛ fruſtra· I cdᷣo nota hanc regulã nõ habẽ
locũ in poſioene indiens ſ̊ ĩ petitoꝛijs· et hoc etiã no.
gSof. de of.del · venerabiliet b de reſti . ſpolm lriſ et p ba
tur·ff.quoꝛelega.lłi· in pnᷣ.ubi ðiꝛ ꝙ hẽdi reſtituitur qð
legatoꝛenomine pᷣter eius voluntatem per legatarios
poſſidetur.inj.qi.c.ij · de oꝛ· cog· c · ul. et m p̃dic· dec. in li⸗
texis · et. c. ſeiet. C.de rei ven·oꝛdinarij: cũ ſuis ↄcoꝛ. et.ff.
de iudic. ſide vi · Jo·. H
On eſt in moꝛa hec regula ſũpta eſt ex.l.ff.e.ti.l.

dño qui nõ requiſiuit infra triẽmũ ſeruum ſuũ fugitiuũ‚ʒ
monachũ factũ.ðꝛ em fuiſſe in moꝛa qð ẽ verũ mſi tue⸗
ri ſe poſſit excepcõe legitia puta lõgiquitate loci x vij
q ·ijſi quis mcogiitus· Itẽ pone in clericq qui nõ dꝛ in
moꝛa ſoluẽdi quartã decimaꝛeſi tutus eſt excepcõne pre
ſcripcõms ·S. de pſcrip· de quarta. Itẽ pone p.l.ff.ſi cer
pe. l. lecta eſt· Eß cũ ſoꝛtis· ubi ſut hec vᷣba. ubj ille qui
tutus erat excep cõne dilatate ſoꝛtis ꝑ terciũ pactũ non
dicitur imn moꝛa:ex ſic non vemũt uſie ut ibi ad idẽ ut
lit. nõ ↄt.qm ſi vero aliter · in fi. Potes etiã exẽplifica
re ꝑ ea que dixiis e.nputarinõ & bʒ. Qtnota ꝙ; ut di
xi.S.· e. moꝛa ſua cuilibʒ ut quis dicatur moꝛoſus nece ẽ
ꝙ ſciat vel ſcire debeat ſe debere. ß ille qui tutus eſt exce
pcoͤne legitima neſcit ſe deberevel neſcire debʒ ergo nõ
eſt in moꝛa· Itẽ nota ꝙ dicit excepeõne legitima que
cũ eſt oblig atus iure naturali et ulif obſtat excepco
puta pactũ de nõ pe·. vel ſmnlis vel eſt obligatus iure
naturali tm. Et facit qð circa indebitũno · i.q.ij in fi· et
de ſo luc . is qui.et mteiligitur excepcõ illa legitima quẽ
replica cõne nõ eliditur:pone exẽpſũ.debebas michi.x.
tibi fecip actũ de nõ petẽdo · ̊ p metũ vel furoꝛistpe hoc
feci tũc excqᷣpcõ pacti nõ eſt legitia ꝙ eliditur replica⸗
tione furoꝛis vel metus.ei id eo dicèris in moꝛa fuiſſe.et
idem in bo. poonomeis qui m fauoꝛẽ etc̃ie cõ
Vod ob gĩaʒ ſtitutus eſt ecciam vacantem gra⸗
are nõ debet · xn. q.ij·earitatẽ. Itẽ pone p dc/ de reg.ad
apficã · In religi ombo nõ mẽdicãtiba· p dec · e · ti · nõ ſolu.

— ————,, —.— 95— R
.
„

BDod ob gfam ali

Z· e. li · et · c. ſe. JItẽ pone p.l.C.de pcut᷑.nõ eo minus. vbi
ſna ꝓ minoꝛe lata quiſme curtoꝛe cãm egit bñ tonʒ. vñ
dicit ibi texmis. minoꝛibo etas in dams ſubuemre nõ in
reb⸗ ꝓ ſpere geſtis obeſſe cõſuieuit et habes idem.C. de
legi·l.ꝙ fauoꝛe.ff.de legi.l.nulla iuris raco.et ꝓ ſequè ut
vi vtro biq; et facẽ̃ in aut.de illuſtri:et qui ſup illos ſũt.

collac.v. ubrlicet
cõceſſum ſit clariſ
ose
*Alus exoſiobu⸗ aSre bolnne
. odo fraudulentũ agũt ſi volunt nec
non fuerit obligatur. cogẽpᷣt aduſariuſ
Dem. minoꝛẽvti bñficio

grũ ſibi oecſſo cõ⸗
. tra contra ctũ · ff. de
. mino.lſñi index.Cõ
kra. 8. e. li . de ̃ ben. cui de non ſacerdotali So-jillud facit

.foꝛ ma mãdati·et facit qð dixi ·S.e·plus ſemp. Itẽ ð· S· de

mu .pꝓe:prudẽtiam ubi cłla.appellacõne remota mpe⸗
trãtis fauoꝛ e apoſita m leſhonẽ retoꝛqu etur ipᷣius.So.
ibiquia id locum habʒ cũ pnᷣceps aliquid ocedit ad im⸗
ſtàtiã petẽtis hoc cum motu ꝓprio.puta mĩoꝛibus.vel
eccleſns · It ſic etiã rñdetur ad de · de oſti · eũ omnes . ff · y
quiſq; iur ·l.i.et ꝓbatur.e.ti · l·in et facit opumæe ad bãc
ſoluco em:.s.e.lide pᷣbẽ/ſi motu ꝓprio: tẽ S.iſ.de mr᷑ᷣ. au.
ãnu.l.n· ubi lata ſnia ꝓ me ſup mgenuitate perdo ius
anulo ſ̊ hoc nõ inducit ſna ſ̊ tacita in ea renũciacõ:
q; eli gẽ vnũ ex ↄtarijs alteri renũcio·s.de ełc. ut qͥs.
C. de furt· ki · Itẽ ↄtra. C. de qõm bo· l. pᷣd em· v. puus pro
dñno nõ toꝛquetur.So·nõ poſſ toꝛqͥri ꝓ dño quin etiam
toꝛ qretur ↄt ra eũ·q Pvtraq; pꝑte teſtis dicẽ iuratv crita⸗
tem · Itẽ cõtra. C. de indeis · li die ſabbati · ubi pᷣcipitur ꝙ;
iudei nõ ↄuemãtur nec duemãt in ſolẽmtatibo ſuis.So-
ſpeciale eſt ꝓpter feſtiuitatẽ. uel poſſD dici ꝙ ↄceſſio illi
us pmlegn non ſtetit in fimba ꝓprijs. Itẽ ↄtra.ff. de pi.
et ↄomo.rei veml ſi vina. ubi in fauoꝛem emptonis vma
ementis excepta fuerunt acida et mucida et tñ ipᷣe em⸗
ptoꝛ illa inuito vẽditoꝛe habere nõ poſſj.So:ibi nullus
fauoꝛ ſ ius cõe· hic auũt de gĩa vel fanoꝛe loquitur qð ẽ
ꝓrie ↄtra ius cρο1â accur- Jtẽ ſignatur otra. ff. auc.
tu:lłobligari. Ehẽditatẽ · et inſti · de attil. tu. Eneq;. vbꝛr
dicitur ꝙ pupillus nõ pᷣt adire h ereditatẽ etiã locupꝑ le⸗
tem ſme tutoꝛis aũctate: So·m hijs quibo certũ eſt odi⸗
tionẽ pupulli effici melioꝛẽ valet factu a pupillo etiã ſi⸗
ne tutoꝛis auctate ut ſi feratur ꝓ eo ſnĩa ut in.l. non eo
mmus· In hijs vero quiba certũ ẽ ↄdicõnẽ pupilli.dete⸗
rioꝛem ↄſtitui ut ſi alicui ſe obliget vel actõnẽ cedat fa⸗
etum ſme turoꝛis aũctate nõ tenet:Cde aũc . pſtan. l. ij. er
imj . In hHijs vero quibs dubiũ eſſe pᷣt an pupilli ↄdicõ c&
ſtituatur melioꝛ vel deterioꝛ ut in hẽditatis adiectõne qͥ
poteſt hr̃e latentia onena factum a pupillo ſme tutoꝛis
aũctate nõ tenʒ. ue in dictis ↄtrarijs et ̊ fauoꝛe pupilli
ne onerib⸗ implicetur · ff. de aequi · hdi.l.moꝛeet.l. pu⸗
Pillus · Et hec regula habʒ veritatẽ in ſui ↄtraris ſeʒ ꝙ;

pena vel odiũ non debʒ ouerti in pᷣmũ · xvi.qi.legi:s.de
en. ex.· ſiv ere · cũ ſuis ↄcoꝛ. ff.del:j·ſi puus pluriũ.Gq̃ au

Vllus ex ↄſiho: Pec regula ſũpta ẽ ex.l.ff. tem.
Ne.ti.l.oñilij. Racõ huius regule colligitur ex cano⸗
ne. xx iiij·q iqð pᷣcipitur.ex deè· de ar· cũ oſi.ex.k ff.man
el· ij· im fi p quã exẽplificare potes et ibi de h̊.nullus eni
tenetur ↄſilu ſequi imo exploꝛareꝛdeliberare debʒz apbð
ſeipſũ an ſibi expediat necneut in pᷣdie:iuriba.hñᷣ auteʒ
oↄſiliũ ſit fraudulẽtũ bñ obligatur cõſulens licʒ duret ra⸗
tio ſupᷣdicta et ̊ racõne fraudis· exemplifica pꝑ canonem

—
lxxx vi. vitãta. s · de renũ. ſane f.. de dolo: ꝙ ſi cũ ſcires.
Nota igiſur et breniter cirea h/aut oñliũ datur cirea cõ⸗
traetũvel quaſñi. aut cirea maleficiũ vel quaſi. Primo ea
ſu ſubdiſtingue:aut tale ↄſiliũ nõ eſt frrudulentũ et tũc
nõ tenetur ut hain ſupᷣdẽis iuribo.ff. de dolo · eleganter:
in fi. aut eſt fraudulentũ et tũc tenetin actõne de dolo ißi
cui cõſiliũ dedit · ut
in pᷣ dic·el.ꝙ ſi cum
ſcires ubi ille gni .
wloſe michi coſi Nceptionẽ obicẽs
luit er foꝛte ſui lu⸗ 5vich „ͤE.
eri ca mutuare debi⸗ no videtur de intecõ
toꝛi nõ aonee te⸗ ne aduſarij oſñiteri.
tur michi actione roe otra iug dé.
de dolo · ad itẽ. ff. de HL ra ius Idẽ.
pfſenet l · ij. In ſe⸗ ——

cũdo caſu.ſ.cũ da⸗
tur circa mal eficiũ 2
tũe tenetur ↄſulens nò tñ illi eui ̊ illi etra quem cõ ſiluũ
dedit.nec tunc tenetur actõe de dolo eius malefieij no⸗
mine.nam ſi ↄſulluit occidi homicida eſt.l.di.ſᷣ quis vi⸗
duam de homẽ· ſeut dignu. ſi cõ ſuluit ſeruo ut fugeret

vel furtũ facèt tenetur furti vel ſui coꝛrupti. ffde · coꝛ·

l.i. Epſuadẽ. Si aut ↄſu luit ticiũ michi miuriã facẽ tes·
netur nmichi actõe miuriaxg de pe. di· i. nõ ſolũ · ff. de iniiu2/
rijs.l.non ſo lũ. Idem ubicũq; cadat m nomẽ maleficij.
Jpᷣi aut cui dedit cõſiliũ non tenetur · ſum q; ſcire deb eat
id ſbi nõ expedire:ut.s·dixi. tum quia ex improbitate
ſua nullus ↄ ſequitur actõ eʒ/ff·de furtutaq; fullo. Diffe⸗
rentia elt ergo mter mandatüũ et ↄ ſilii:nã mãdatoꝛ obli
gatur m ãdado.h̊nõ cõſulens cõſulẽdo.ff. mãda.lłijet
BC.mende⸗ EGtria genera ubide ho.
¶ Urcepeõnẽ obiciẽs. Done caſu · S. de pſcp illud. ff.
de excep.l.nõ utiq;· et habes hec vᷣba·s.de excep· cũve⸗
nerabilis · Et pſequẽ hanc materiã ut ibinoEt aduer⸗
te q; mirabilis videtur hec regulanam ſi ego excipio
de pacto de nõ petẽdo videoꝛ ↄfiteri debitũ fuiſſe·ſi dico
interrũpi pᷣſcpᷣ cõnẽ videoꝛ fateri te pᷣ ſepᷣſiſſe:ſi dieo cõ
tra te pᷣſcripſi· ergo pᷣmo id tibi tebitũ ert qð pᷣſcriphᷣ
et ſic actoꝛ mil amo do debẽt cogi ꝓbare ß excipiẽs tm.
et facit ad h̊.s.de trãſac:pterea · ij· Et ideo dixerut quidã
hic lo qui te excepcõne nõ nu.pecuet ſilibs in quibo reꝰ
ii fateturut no.in dcã.l.non utiq;.h̊ ſcdᷣm ̊ michiviðꝛ
hec regula ſuꝑflua. et ip̃ius nulla dubitacõ· Die g ꝙ hu
ius regule ra cõ triplex eſt · Prima.qꝛ licʒ dicã feciſtipa⸗
ctüũ de nõ petendo p oterat eſſe ꝙ illud nõ eſſſ vere debi⸗
bitumvel naturaliter tm velnullo modo · Itẽ licet dicam
interrũpi · foꝛte nõ erat cõ pleta pᷣſepᷣcõ imo ſ̊ dicẽ vite⸗
oꝛ ꝙ opleta nõ fuerit dicendo me mterrupiſſe.v el ſi cõ
ꝓpleta fuerat ſme titulo fuerat ⁊ bona fide · Idẽ in alijs ex
cepcõmbo. S cðᷣ a qp excep cõnẽ nego me debẽ ſi ꝑ ip̃aʒ
de intencõ ne actoꝛis dicerer ↄfiteri ea dẽ excepcõ duos
oↄtrarios effectus haberet qð eſſe non debet. ff. de ſoluc.
qu hominẽ. Gult· et de bap· et eins eemaioꝛes: cũ igitur
p excepcõnem negem intencõnẽ aduerſarij nõ eſt con⸗
gruũ me per ip̃ am dici fateri · Tercia.q; reus pᷣuilegi⸗
ãatus ẽ ut ꝓoſſit ꝓ onẽ duas excepcõnes etiã ↄtrarias
ut dixi. S· e · nullus pluribo. ſieut exp̃ſſe dieẽ poſſet. ne
go te pᷣſcrip ſiſſe et poſtea ſi pᷣſepſiſti mterrupivelnego
me ꝓmnſiſſe et poſtea pactũ opponẽ de non petendo ſie

dicendo.tuã pᷣſcripcõnẽ interrupi.vel pactũ de nõ petẽ

do feciſti.uel hijs ſmilemtencõ nẽ aduerſarij nõ fatetur
cũ adhuc dieẽ poſſit nõ ꝓnmnii.nõ pᷣſep̃ſiſti·et ſic de ſm⸗
gulis · tutius tñ eſ ip̃i reo ſic dicere · nego me ꝓmiſiſſe
et poſito ꝙ ο miſerim michi pactũ de nõ petẽdo feciſti
er ſe de ſmguliſ ad h· xin · q· ij· i pinet no· m pdic · de· cũ

venabilis. et in pdic. Lnõ vtiq;· Zʒ ꝙ hec ſoꝛma vᷣboꝛ⸗
docz mentiri vbi oſciẽtiaa veritas eſt in ↄotrariũnõ ẽ am
plectẽda.cũ pᷣus alas demũ lmguas opoꝛteat fieri eru⸗
