8¶ Se crete.lxxxi.di.clericus.xviij ·q.ij.in decima·
t ¶ Inſtantis. puta aduocati.vel iuris periti.vel religi
oſiviri. vel tabelliones.·
u ¶ Incurrat· no· canonẽ late ſnĩe· aliũ hab es :.e.c.qð
ſi· Alios hmoi iur᷑ noui notaui ꝗᷓ.de ſen ex. eos.et cũ non
reſeruauerit ſibi abſo lucõnẽdicamus ꝙ; oꝛdmarins ab
ſoluere poterit.ut dicã ̃.e.ſciant cuncti.

H

rbitrio·ut

exire. ut. g· et .

c¶ Camer. ſicꝛ in

a ¶ Competens · ita ꝙ; nullus per eã intrare polſit vel

bᷣ¶ Quibo. ſalicet quinq; diebus.

clericis collegia⸗
taecathedralium
vel regulariũ ec⸗
cleſate ꝗᷓ.e.q ſepe.
et fuit hoc ſtatutũ
q; foꝛte ꝓpter hec
Habenda eſſent in
ꝓuidendo tardio
res.
d CCõmiſſa· p pa
pã cuiuns moꝛte nõ
erxpirat officiũ ca⸗
merarn ut in clem.
Eæ.ti ·ne romam · ¶.
eo tamen.
æe¶ Relſeruã da ſie
ᷓ. e · quia ſepe · er de
of · oꝛ· pñti ·
¶ Untromittãt
ſ5..de Heret· accu⸗
ſatus. ¶ſane · et · ¶
ſe · An collegiũ car
dinaliũũ ſede vacã⸗
tepapali poteſta⸗
te uti poſſit. dicam
Jᷓ.de ſciſma.c.i.ad
h · et eſt expedi⸗
tum hodie ꝙ non
mſi quãtũ h̊ cõ ce⸗
ditur. vel miſ circa
ſubſtitucõnem ca
merarij vel pem⸗
tentiarioꝛũ defici⸗
entiũ . qð die ut in
clem̃· e·ti · ne roma
m. ubi etiã termi⸗
natur hanc cõſti⸗
tutionemvel eius
partem tunc p col
legiũ alterare non
poſſe.
g& ¶ SZingulis. licz
alias dicere cõſue
uerimus qð fit a
maioꝛi parte dici
fem fuiſſe ↄ coꝛ dit᷑
lvi. di · apoſtoli⸗
ca · er de elec · eũ mt
canom coſ. et· f· ad
mumcip̃· ꝙ maioꝛ;
niſi minoꝛ: ps inſtã
cauſam ↄtradicti⸗
onis oſtendat · de
hijs que fi a ma.
literam que hoc h
exprimit dico oẽs
eſſe debere concoꝛ

p ¶CLeleritetf · ſci⸗

licet ſuſpenſo ele⸗

ccionis negocie·

aliqua feneſtrã cõpetens

dimittatur · p quã eiſdem

cardĩalibo ad victũomo

de necẽria mimſtrẽur. ſ̃ p
ℳ₰ℳ . 3 „ „
eã nulli ad ipᷣos patẽ poſ

ſit ingreſſus. Herũh qð

abſit mfra tres dies poſt⸗
qᷓ; ut pᷣdicitur oclaue pre
fatũ ndẽ cardmales intra
uermt.nõ fuerit ip̃i eccie

de paſtoꝛe ꝓuiſũ ꝑ ſpaciũ

quiq; dierũ immediate ſe
quentiũ ſmgulis diebus

tam in prãdio qᷓ; in cena
vvno ſolo ferculo ſmt con⸗

tenti · qiubo ꝓuiſione non
facka decurſis extüc tãtü⸗

modo panis vmũ naqua

miſtretur eildẽ donec e⸗
adẽ ꝓuiſio ſubſequatur.

¶ Prounſioms q; bmõi
pendente neg ocio dicti

cardinales mehil de came
ra pᷣe recipiant.nec de a⸗
lijs eidẽ eccie tpe vacati⸗
oms obuementibo vnde
cũq;: ſ ea omia ipa vara⸗

cõe durate ſub euis cuiuſ

ſide et dili entia camera
eadẽ eſt ↄmiſſa cuſto dia

maneant · per eã diſpoſiti⸗

om futuri pontiſicis reſer⸗
uanda. ui aũt aliquid
receperint ten eãtur extüc
a recepcõe quoꝛũlibʒ red

dituũ ad nos ſpectãtium

abſtinere donec de recep
tis taliter plenariã ſatiſ⸗
factionẽ impedãt.(¶ ide

q; cardinales accelerãde

ꝓuſiom·ſie vacẽt attẽtiuſ
qỹ ſenequaf de alio ne⸗
gocõ intromittãt · niſi foꝛ
ſan necitas adeo urgens

mcidẽt ꝙ eos opoꝛteret
de terra ipius eccie deſen⸗

Et nota ꝙ deſderatur celertas. de hoe dixiiᷓ e c ·ul.

i ¶ Infirmitatis alia ergo neceſſitas nõ excuſat-

E ¶Exire. ſi aut omnes exirent ſimu

dẽda· vel eius pte aliqᷓ p⸗
uidere vel niſi aliquod tã
grande et tam euidẽs pe⸗

riculũ jmmineret · ꝙ, omibo

et ſm gulis cardinalibo pᷣ⸗

ſentibo ↄcoꝛditer vidẽémir

Sgg , —
illi celeriter occurrendũ.
¶ Hane ſi aliqus ex pᷣ⸗
dictis cardmalibo oclaue

p̃dictũ ut ſupra expᷣmitur

nõ mtrauerit aut intrans
abſq; mamfelta cauſa in⸗
ſirmtatis exierit · ipo mi⸗
mme requſito.nec in euiſ⸗
dem electiomis negocio

ulteriuis adnnttendo per
alios ad eligendũ ſubſti

tuen dũ pontiſicẽ libẽ pce⸗
datur. Siwro infirmta⸗
te ſupuemẽte igẽ cõclaue
aliquẽ ex eis exire cõtin⸗

gatũip̃ᷣa etiam mfirimta⸗
te durate poterit eius ſuf⸗
fragio nõ requiſito pcedi

ſedſi ad alios poſt ſamta
tem ſibi redditã ſeu añ re⸗
diere wluerit· vel etiam ſi

alij abſentes quos ꝑ decẽ

dies diximus exſpectan⸗
dos ſupuenermt re integ

vicz anteqᷓ; eidẽ eccie ſit
de paſtoꝛe ꝓuiſum.m eo⸗
dem negocio in illo ſtatu
in quo ipᷣm inuenerint ad⸗

mittãtur premiſſa tam de
elauſura quam de ſeruien
tibus cibo et pou et reli⸗
quis cum alijs ſeruaturi.

. ¶ Porro ſi quãdo roma⸗ HS

tem pᷣ dictam in qua erat

ciũ ſua clria reſdens.cõti
gerit ab hac lucemigra⸗

re teneantur cardmales
in ciuitate in cuius terri⸗

toꝛio ſeu diſtrictu idem

*

lnec ſueceſſue . die
ut in clemẽ · e · ti. ne
romam⸗ poꝛro.
¶ SLamitatẽ · Q uid
ſicardinalis ꝓpter
infirmit atẽ nolẽs
incluſus ſtare re⸗
nüũciet voci ſue nũ⸗

Ig valeat renicia

tio ⁊nunq d rediẽs

admittet᷑ hoſt. eui

de fcõ otigit ple⸗
ne notauit hãc q̃⸗
ſtionem.s · de renũ
ci:miſi cũ pridẽ.G
Pter maliciã. di⸗

cẽs finaliter. q; pe
mitẽs et rediẽs ad⸗

mittẽdus ẽ. de Hijſ
aut que medio tẽ⸗

poꝛe facta ſüt cõ⸗
queri nõ poterit
qõ ſatis ̊ term
nak ſequentia·
m ((Gi

delicet.vj⸗

de miabilẽ expoſi
tionem huius ver

bi re integra. Ali⸗
ter expomtur. S. e.
im cãis. ubi de h.

oInuenerint · ſi.
J. ut lit·pẽ.c.ij.ĩ fi

Motu .· pone ear
dinalis abſens ve
mit poſt diẽ octa⸗

uui a die incluſure
ita ꝙ cardiales m
cluſi tüc nõ hẽbũt
niſi panẽ vmuũ t a⸗
quã · ut dẽm eſt.s.
nuũiq; d iſte ſupuemi

ens ſtatiopellitur
ſuſcipe ipᷣoꝛe vitã

et viðꝛ ꝙ nõ q; nõ

oↄſti · e= ij. die ſecus

p hãc lſiam. et ꝑ il⸗
lã ſupioꝛẽ.ĩ eo ſta⸗

tu.⁊c·ad ̊ de ſtatu

regu . recolẽtes · er
ſepe ſme culpa qͥs
puntur ex cauſa
qð dic utꝗj. de reg ·

p ( Caria. et erat

oꝛdin atũ de ipᷣa cu

ria trãſferõda:-ali⸗
—283 Fmpma loco

remãſiſſ audi ẽtia

flirn icaꝛe l ſuſp ẽſa
ibi celebmẽtur ele⸗
ctõò ut ĩoſtõe clem.

ne rõm⸗EG ſane · i fi.

ꝗq (Cerritoꝛio ſiue

viſtrictu. Auid ſit

territoꝛuũ dixi B de

con ſti. e . ij · quo ad
hunc caſũ ponitur
ꝓ dio ceſi ut ele⸗
men. e. ti. ne roma⸗
hi. E ſane · et p er
banc literam pu⸗
to ꝙ; ſi moꝛiatur in
mari. card males
debeãt vuemrem

ciuitate p quã lo⸗

cus ille maris di⸗
ſtrin gitur. ad hoe
Pflluf. Gtvrriteiti⸗
ffede indiẽ · inſule
it alie. et ſi non di⸗
ſtringatur per al
quã cimtatẽ·dice⸗
rem in vicimoꝛiid
faciendú ad h. g.
de oſue.cũ olim. ff.

de. v. ſig⸗ notionẽ·

Ci ·ad hocꝗᷓ.e.E
ibi.in alia vieimo⸗
ri. er cetera ·

a ¶ Interdicta. no-

cy in loco interdi⸗
cto non poteſt ele
ctio celebrari mſi
velis dicere h ſpe
ciale in electione
rom am põtificis
et poſito etiã ꝙ; imn
tali loco celebret᷑
nlominus valz qe
nulla exceptio ad⸗
mittitur. ut · g. dixi⸗
b ¶QTeneatur. ut
ffde oꝛig. inr. l. ·

Epoſt oꝛiginẽ · e
ꝗ. de ſtatu regu · e.

vno⸗Cet qm.
2Clcbda. m
viſtinctionẽ ſupe
lins factam.
reſumãt . q;
24 ent excoica⸗
ti. ſicut et in ſe de⸗
fendẽdò modũ ex
cedens:qð dic ut

g. de reſdi · ſpol· o⸗
lim · j. in fi. ernota
caſũ in quo laicus

autoꝛitate canoniſ
poteſtatem haber
in clericum contra
id- xẽe vi · di. bene
quidẽ de ſenexcõ.
ſivero.
¶ Pateãt · S. de en
cel. pla. inter dile⸗
ctos 5..de reg · iur ·
infamibo.
f rinatos.ſe
5.e f undamenta⸗

pontifex obijtouenite niñ

iſit foꝛſan interdcawl con⸗
tra ecciam romanãâ ĩ apta

rebelliõe pſiſtat· quo caſu
in alia vicimoꝛiouemãt. qꝗᷓ
ſimiliter nec interdeõ ſbᷣ⸗
iaceat: nee ſit ut pᷣdicitur
apte rebellis. ¶ Inhac
etiã ciiutate tam quo ad
exſpectacõnẽ abſentiũ. qᷓ
quo ad habitacõnẽ omu
nem clauſina et cetera oĩa

in domo epiſcopali wl a⸗
lia qualibet eiſdẽ cardma

libus deputanda eadem
obſeruẽtur q ſupius obe⸗
unte dicto pontiſiee m ea

in qua cuũ ſua curia reſ de⸗
bat ſut expᷣſſa. ¶ Prerr⸗
ea q; parũ ẽ iura odere m

ſi ſit qui ead meatur ad⸗
nciédo ſancimus ut dñs

alnq; reckoꝛes a offcialeſ

ciutatis illius in qᷓ roma⸗
m põtiſicis eleckõ fuerit esᷣ
lebrandalaũcte noſtra et

eiuſdẽ aſcprobare oeilij

poteſtate ſibi tradita:pᷣ⸗
miſſa omia et ſngula ple

ne ac miuolabiliter ſme

fraude ac dolo aliquo fa⸗

ciant obſeruari· nee cardi

nales ultra q; e; premitutur

artare pᷣſumãt. voup hnỹ½

autẽe taliter obſeruandis

ſtatim audito ſũnn ponti

ficis obituicoꝛam clero et

populo vmuerſo ciuitatis

ipᷣius ad hoc ſpẽaliter cõ

uocãdispᷣſtent coꝛpoꝛali
ter iuramentu. ¶ Ko ſiß⸗

miſſa diligẽter nõ obfua

uermt: 5 fraudẽ in eis vel

circa eaomſerĩt euiuſcũq;
ſmt p̃ pᷣeminẽtie odicõms à
ſtatus omi ceſſante pᷣuile

gio eoipo ſnĩaʒ excõꝛcati⸗
oms ĩcurrãt · et ppetuo ſmt
infames nec vncỹ eis poꝛ
te dig mtatis pateãt. nec

ad aliqð publicũ officiuz

admittãtur. ¶ os inſuꝑ

feudis et boms ceteris q

ab eadẽ romana vel qui⸗
buſlibet alns eecleſjs ob
tinent ipo facho decermi⸗

mus eſſe priu tos · ita

ad eccias ipᷣas plene ae⸗

libere reuert àtur achmim⸗

ſtratoꝝ earũdẽ Fecciarar
bitrio ſme otradictõe ali⸗
qua d ſonencla. ¶ Cui⸗
tas vero pᷣdicta non ſolũ
ſit interdicło ſuſpoſita. h
et põtificali digtatepua⸗
ta. ¶ Ceterũq; cu arbitri⸗

vl moꝛdmatus capti⸗
uat affectus vel ad certi
qd obligacõis cuiuſq; ne

ceſſitas adigit ceſſat el⸗

ctio du libertas admit
eligẽdi:cardmales eoſdẽ
obſeerates p; viſcera miſe⸗

ricoꝛ die dei nri p aſpſonẽ
ſui pᷣcioſ ſanguims obte

teſtamur. ut penſantes at
tetius qd eis imminet cũ

agitur de creatione vica⸗

rij ihu xpi· ſucceſſoꝛis pe⸗

tri rectoꝛis vniuerſalis er
clehe Frogis dñia dircko
ris om puate affectõms
in oꝛdiacõ e depoſta e et eu
iuſſlibʒ pactõis ↄuẽcõnis

obligacõis necitate nee⸗
nõ odictia intẽdimẽti cõ⸗
tẽplatione ceſſantibo non

in 8 reciprocẽt ↄſderacõ

nis intuitũ vel in ſuos non

q̃ ſuà ſũt querãt · nõ como⸗
dis pᷣuatis intendãt ſed

nullo artante ipoꝛxim eli⸗

gendo midieiũ miſi deo pu
ris et liberis mentibo nu⸗

da electõis cõſcia vnlita⸗
tẽ publicã libẽ ꝓſequãtur
omi onatu et ſollia tu dĩe
put poſſibiltas patitur.
idacturi timodout eo⸗

rũ mimiſteio acreletur uti⸗

lisapneceſſaria totius mü

di ꝓuiſio idoneo celelter

eidẽ eccleſie ſponſo dato.

¶ Mu aüt ſeeus egerint

(EEch ſi ſeciis. gide

peñ. in quibuſdã:

et: · e. ti. felicis·

g& ¶ C ontradictõ⸗

ne · Preſcribi tamẽ

Por unt. qð die ut
de pᷣſeripẽc.c.ij.
. redicta. im 4
ym ſuperioꝛem di
ſtinctionẽ erat ele
ctio facienda.
i ¶ Priuata. ſcꝗᷓ.
de peñ · feliciſ. ĩ fi· et

xx v. q i· ita nos⸗

ap tiuat · i. ꝗ⸗
ſñ captiuatu fac et
tencet.

¶ Certũ · prita ta⸗

ie em eligendũ.
lectõ. gueli⸗

era debet eſſe. cũ
abbers
P

i de ſpõ· cum

ndsSua ſunt. de ee

ſi.cũ apklus.·
0G Peiſibilitas.
ultra Polle ne⸗

mo. xxij. q · ij · faci⸗
atj· dereg. int. ne⸗
mo.s. de pac . c. ul.
pꝓ ¶ Idoneo · tenẽ⸗
tur ergo cardma⸗

les ydoneũ elige⸗

re.licz dicamus q;
nullla exceptio ad

mittitur cõtia ele⸗
ctum in duab⸗ pri
bus ˖ s. e. li cet. qd
ergo ſi laicũ illite⸗
ratum uxoꝛatũ eli⸗

gant de hoc vide
Aixxix. di. ſi quis
pecunmſa⸗

Lõ

„ —

Graui·filit & guis offenſa · xxiiij· · i ·nõ afferamus.
arere · concoꝛ j. de of.oꝛ.quia pleriq;

õä
c

d ¶ BHumana C. de nupt

aut. ꝙ eis · ff · de obſe.l. null. ff.

deljſi quis mquilmos ·ff.de pac · iũgentiũ· ¶gnaliter.
e ¶ Oꝛacõms · xxiij.q.viijin qualibʒ:alias ẽ ſub· Eqᷓ⸗

uis · ibi ſciẽtes ma⸗
gis religiom bo qᷓ;
offieijs et laboꝛe
coꝛpis vel ſudoꝛe
noſtrã rem publi⸗
cam otineri ·
eſt quã p mũ.·
¶ Circũſtantie.
puta quia timetur

de zizama magna

diſcoꝛdia mter car
dmales ·
i Ueiumoꝛre· ad ᷣ
cõ coꝛ · de vo · et vo ·
redem mag ne · et
vigihaꝛc exercici⸗
um. ut hi ·
Tcirca ap⸗
pellãtes ↄtra
ęl ectio nes poſtu⸗
lationes v el ꝓuiſi⸗
ones oĩa que obi⸗
cere intendũt con
tra pſo nã vel foꝛ⸗
mã tenentur expri
mẽ et inrare ꝙ cre⸗
düt illa veralet ea
poſſe ꝓbaẽ ſuper
nõ exp̃ſſis ißi vel
agdherentes nõ au
dientur mſi deno⸗
uo emergãtvelp⸗
uemant vel ſupue
mat ꝓbãdi facul-
tasſſuꝑ quo unaẽ
deb ebut ſtatutum
innoc/editũ cõtra

diuine ſubiaceãt ultiomi.
eoꝝx culpa mñi graiu ꝓpt
boc pacta pemtentia nul

latenus abolenda. ¶ Et

nos mchllominus pacti
ones ↄuentiones ↄdicta
et ntendimenta omma ſi
ue iuramenti hiue cumiſſi⸗
bet alteruis fueit vmculo

firmitatis innexa. caſſa⸗

mus ritamus et viribuy

*4 2 —ͤͦ F, —
decermmus ommo cre⸗

re.ita ut nullus ad illa ob
fuãda quomodolibʒſta
ſtrictus · nec quiſqᷓ ex eo
rũ trãſgreſſione notã ve⸗
reatur ſidei nõ fuate· h̊ nõ

mqdig ne laudis titulũ po⸗

tius nereatur. cũ lex etiã

Humana teſtetur deo ma⸗

gis trãſgreſſiones humſ
modi qᷓ;ᷓ uriſiuradi obſ⸗
uacõ es acceptaſ. ¶ ina

vVero ſidelib non eſt tam

de ſollicita quan tum cuq;
muentione fidendũ qᷓ; de
inſtantia oꝛatioms humi

¶ Electiones.no·hic très modos

tangi quibo puide⸗

tur eccijs · ſi c. S· e· e· quoꝛe primi duo ptinent ad ſdi⸗

tos · alius ad p̃latos · qui eoipᷣo ꝙ ꝓnident cõfirmant
qð eſt verũ ſ eodẽ iure ſpectat ad illos eligere er cofir⸗

mare. heiñ · di.m ſmodo.ff. de aũct.tu.l.ij. ſecus ſi diuer⸗
ſo · et ſic intelligitur. s. e. cũ inter caꝛnomcos ubi de hoe·

ces fundantur addominũ
apud eũ deuotis oꝛatiomi⸗

bus inſiſtatur. ut ipe qduun

concoꝛdiam facit m ſubli⸗
mbus ſuis ſic efficiat eo⸗
rũdẽ cardmaliũ coꝛda imn
eligendo ↄ cꝛdia.qꝙ ꝓiu⸗
ſio celer concoꝛs et utilis

ꝙꝓut amman ſalus exigit

et totius oꝛbis requirit u⸗
tilitas ex ipᷣoꝛ vnammi⸗
tate ſequatur. ¶ Et ne tã
ſalubre pñtis ſanctioms
edictũ ignoꝛãtie negligi

p̃ᷣtextu cõtingat diſt ricte

pᷣcipimus· ut patriarche
archiepi epiſcopi et alnj

ecciaꝛx pᷣlat· ceteriq; qui⸗

bus conceſſum eſt ꝓponẽ
verbũ dei · cleru et po pulũ
ꝓpter h̊ ſpẽaliter frequẽ⸗
tius ↄ gregandos in ſuis
ſermomb ad ſupplicũp⸗

cum ſuffragia ꝓ celeria ſe
lici exitu tãti negocn fre⸗

quentan da ſollerter hoꝛ⸗

tentur. et ipßis eadẽ auto⸗

et de fi. in ſtru . inter
m iã malicijs.
Jc · ꝓx · de Eep · ſe⸗
del. et. c.· plerũ q;.S.
qui ma ac. poſ.ſi⸗
g mficãte. ff· de rei
venim funddo.

n ¶ Poſſibile. non HDM

en omib hominũ
maleijs viã pclu⸗
dere poſß · vi · q · i.
ſi omia malas enĩ
hominu volunta⸗
tes ad plenum co⸗
hHibere non poſſu
muſſxxxi.q·i.hac
ratione · in fite ml e⸗
mim ẽ ꝙ homo ſe⸗
mel deditus mali⸗
cie nõ admueĩatũ

aut· coll: vi . ut Hij

qui ſe ob.ha· per·
idemff. como ·ad
eos. ff · de p ſep · v.
natura. C. mã.l.ab
anaſtaſio.
uerbialiter pom
ſie de pe · dii. picu⸗
loſe . et eſt periculũ
in ſpualibo et tpa⸗
lib. S. e ne p de e⸗
etu. l. dj. poſtqy· et

P igmtatu. de

quibus idẽ in dici⸗

non ꝓbantes que lis et deuote ſpera du hu⸗ ritate nõ ſolũ oꝛacõ nũ fre um eſt babencir.-
obiciũt in pſonã . . s · e · ti· duaü · ij · et
vel foꝛmaz in ſuo ic adicimus ſanctiom · ut quentiã ſed obſeruãtiam ·.s.de p · de multa.
roboꝛe ↄſeruatur · in omibus ciuitatibo ce prout circũſtan tie ponſan eer taſti
41 nrt rci riſq; locis inſigmbus ubi de ſuaſermt ieunimoꝛ imdi pEi 2 ni
Keranepanatſcy primũ de mem oꝛati põtiſi ee Ias in eodẽ. offepſil.iij igitur
ibi/ed icto⸗ m qua cis obitu certitudo claru⸗ Tcirca electiones ſite ſiber unmli⸗
pomt oſtitucõms erit a cleroa populo ſolẽ⸗ poſtulacõ nes et ꝓinſiões bnkhcio nwallet
cauſam. Scdᷣa uſq; Popu — Po! Sõ cumnde⸗ ſiue ſup alio. locũ
ibi alioqtu et po⸗ mboo eo obſequns eele⸗ ecciaſties viam maliens paber hec dec · di⸗
mi ibioſtitucõnẽ. bratis ſingulis diebo do⸗ pprout eſt poſſibil epreclu ci enim ſolerſch in⸗
ſencia uſch ibum⸗ nec de ipᷣuis eecie puſtd»e damuſne diutius piculo⸗ nta⸗ namiſt⸗
fſß aliquidet ponit . . . —. 2/— is lã trade
ibi· penam nõ ob⸗ in dubitanter rumoꝛ ptu⸗ ſe vacẽt ecciewel Gnna re mtendlentis ea⸗
ſeruantis ↄſtõnẽ. lerit veritatẽ humles pᷣ⸗ um dig nitanm et alioeũ pollet vmuerſali ·
Kuarta uſq; ibiſſu . . indefinita oũis lo⸗)
per hmõiũ qua fa cutionis nõ ſm ee
cit exceptionem· , . riſtas / vel m loi⸗
Quinta uſq; ibi.illa ſaneiin qua de iuramento ponit ſu⸗ ceos indiffinita equipollet vmuerſali m materia neceſſa

per excepcõne pᷣſtando.Sexta ibililla ſane· uſq; in fi. in

. ria ut homo eſt ammal. ꝙ omis homo. in materia e
qua coꝛroboꝛat domim innoc · dee ·

cõtmgenti ſecus· ut homo currit ergo omis homo· non

——

eęlectione

ſequĩtur ſ̊ ↄtra ꝙ etiã m inma indefinita nõ eqmpolle⸗

at.ſi lego alicui omne marmoꝛ · vid eoꝛ legaſſe et ſtatuaſ
marmoꝛeas· et ceteras ſpẽs ex marmoꝛę fcãs.ff.del. ij.

heres meus. Gi et de au. et ar. le. i et tñ ſi legetur mar⸗
moꝛ indefimte ſub legato còphenditur ſalarudis mate
ria.et nõ ſpẽs de marmoꝛe factaff.delij·l· queñtũ. il⸗

lud foꝛtaſſe. JItem
ſi lana in defimite
legetur·tincta non —
Snenn m leg ato ecciaſticoꝛ bñ ficioꝛ ꝓui
ff.delłiij.l.ſi cui · in , „T1, 4XW
pn. et ſi legatur. o⸗ ſio differat. ¶ Caicto p⸗
mms lana etiã tin⸗ petuoꝓ in demuſut ſi qu
cta cedit legato do aliqin eleckõmbo poſtu
ff. de au et ar · le.l. latiombo ſon
pediculiſ. Ela beo · atiom wl pinſombus)
ergo mierin: 5 ſe opponũt ꝓponẽdo ali⸗
equipollet vmuer aua otra electiom
ſali. tẽ alind quã⸗ Retite ens alne
d tranſigitur ſup acons eHn.s orma
ghnali petitone· a⸗ aut pſonas eligẽtiũdel e⸗
iid qũñ ſuꝑ mdekßi⸗ lectiſiue illius cui erat ꝓ
mia ut nota · s de
trã ſac · c. i. ſed die ? ¶
qñ non eſt eadẽ
ratio et con ditio/

ꝓter aliquod accidens ommũ particulariũ in vniuer⸗
o cõp̃ᷣhenſo eindeſinita non equip olletſ ut patet m cõ
trarijſ· Nam tinctun lane et ſpẽs marmoꝛis nõ ꝓcedũ

xipᷣa oꝛigme.ſed ex accidenti hoĩs opatione· et poſſet
m

maioꝛis extimacõnis eſſe ̃m additũ tincture vꝗ ſpe⸗
ciei ꝙᷓ p̃m principale.ſed qñ ommũ pticulariũ eadẽ eſt
ratio ꝛ ↄditio ut prius·q non variantur ꝑ accidẽs licet
foꝛte ſit ibi imparitas ex oꝛigme puta ꝙ alia lana me
Alioꝛ er nopilion Roeime ie imn marmoꝛe:tuc indefim-⸗
ta negatie vel affirma tie ꝓlata equip ollet vm
. ff. del i ſ pluribo · et. l. ſtea tennpſing qur uenan
à¶Derpetuo i:. gnali:ſic s.· e. maſſana. er ſunt ) im fi⸗
pec ſigna ↄgnoſcende gnalis ↄſtõis.cũ edicti vo cabu
lo nũcupatur ut hic. ſi ittehi venerabili cetui · ſi pre⸗
cipitur ꝑ omes populos diuulgari ſep̃tura publice p⸗
cedente.ſñi dicatur idẽ in melibe obfeſnng dir hlirn.d⸗
non apellenm gnalis ſi mbetur exp̃ſſe ad omes ptine⸗
re. hos modos habes. C. de legi. L. in. E.
b ¶ Aliqni:quoꝛe intereſt ut q; canomci prochiami vel
tur. ff. qdᷣ me. cau.l.metũ aut pᷣſentẽ· Samm aduertendũ.
Dixit gar:ꝙ; romana curia quemlibʒ cleri cum de dioceſi

vel de ciuitate a dmittit ↄtra electũ ep̃m. ſiue beneficia⸗

tus ſit· ſue mde oꝛiundus ſivult o bicere m plonã.otra
fomã aut nõ mſ'i canonmcos admittit. .
c¶ Preponendo aliqua· ſi ergo que oponuũtur nõ ſune
talia:ſed directe reſpiciũt ius eccie vel opp onentis pſo⸗

ne Raſtõ iſta nõ artat · ut i clem.e.ti.ↄſtõnem .i.Reñ.

,d lamſut q; ſeruata nõ fuit foꝛma deẽ qꝛ ter in

aera foꝛmã poſtulacõms obici p̃tꝙ nõ ẽ
coꝛs vel ſaltem a duabo partibus celebrataſet hoe qñ

Svnus poſtulaturſet alter eligitur.s.c.ſcriptũ/vel ꝙ po

ſtaulatus eſt qui debniſſm eligi s.ti · ꝓx.c. vno ſota puiſi
onẽ pᷣt opom ꝙ adhuc nõ ſit puidendi ptãs ad ſupe⸗

rnioꝛẽ deuoluta vel ꝙ p lias ſurreptici as ſit facta ꝓui⸗

ſo ſde ſep · ſup lr̃is. q; ſũt excõicati maioꝛiwel ab ho⸗

eA Eligentiũ ut ·¾ mine ſuſo enſi g· e cũ inter · de cõſu⸗

cũ dilectus / vel prinati a anone ut qꝛ ſcienter elagerũt
. indignũ e.cũ in cũctis (vel ſunt in fames quibo ſũt a⸗
ctus legitim mterdicti. ff. de re. inttaetus dſeg eligẽ eſt

a etus legitimus ꝗj.de ſen.ex.ſolet.ad fi:

¶ Electi. puta de ectus etatis ſcientie et nataliũ·s. e· cũ
in cſietiſ. Obiectoꝛe adt defectuũ examna cõ fiet· ut tra di
tur ſte/ſi foꝛte · q&ᷣ igiturhic de ꝓpuiſione dicitur repe⸗

gFacien ſa.⸗ titũ mtelligatur m poſtulace et electõ
ne fa ciendis qð iuris eni in vno et in reliquo.et h̊v erũ

ſi ↄtra certã pſonã
app elletur ne eli⸗
„ gatur vel poſtule
„ tur ſi aũt cõ tra m⸗
uiſo facie ndaſiue fact n certã hmõioſtõis
et ꝓpter otigelt appella foꝛmã nõ eſt necel
ri appellãtes in mſtro pu⸗ ſe ſeruare qᷓ.e· qᷓ cõ
ico ſeu lr̃is ſup appella⸗ tra certa.
ico ſeuſf “ 5 b ¶ Appellari ad
e ↄectisoa Ungiua papã Fuil. Et
expᷣmãt q̃ m ſoꝛmã inten⸗ eſt ratio · q appel a
dũt o bicẽ vel pſonas cõꝛã nanes rpoſir⸗
—— 22 C 3 4
pſoms autẽticis aut per⸗ ſueuerut porlare
ſona que ſuꝑ bo e teſtimo⸗ negocia ecciaꝛe. de
mum perhibeant verit ati⸗ ap · ſepeſet ad ea
= q̃ frequẽtius acci⸗
dunt. c. ff. de legi ·

nã ad ea. Ctiſta ↄ
. ſtitutio viðꝛ ſuip⸗
plere illã. S· e · ſtatuimus · ꝗ exp̃ſſe de ap.interpoſita ad

papã loquitur . ar.ad hocꝗj.e·is qui · et. c. ſe tu die ſcðᷣm

gar. ꝙ h̊ deè· locũ hʒ etiã im apellatiombo ad mferiores

mterpoſitiſ.cũ ghaliter loquatur et ſic ſit gnaliter intel
ligẽdaxff. de of · pfil · p ſes · xix· di · e . i · ff . ꝙ me. cã. metum
aũt. ſam ma duertendũ.ff · de publiẽ · de Pcio) pᷣterea o⸗
ſti·imtelli git illã dec·s. e. ſtatumus ſicet ibi expᷣmat ad
nos etiã m app ellacõ mbus ad mn ferioꝛes interpoſitas
qð facit ꝓ hac pteſtamen id nõ puto verũ ut ibi dixi.Rᷣ
autẽ dee m garlocuũ habebat ſiue m indicio ſiue extra
indiciũ appellaretur. qd nõ eſt hodie verumnon em lo⸗
cum habet miſ in appellacõmbo extra iudiciũ interpoſñi
tis ut declaratum eſt ᷓ.e con ſtitutio.

*

¶ Publico. facto ſcilicet p manum tabellioms· quod

ſhtt pub licum inſtrumentum.no.s·de fi· mſtru·c.ij · et die

publico. · ſup appellatione confecto.
k ¶ Literis teſtimomaliba· ſailicet ſigillo autẽ ico ſigil⸗
latis ꝗ.de ofri.oꝛ·ſi canomci.et m dec.cũ medicinalis ꝗᷓ· de

ſen. excõ. vel die ꝙ ſufficit ſi p ſuam vel alterius priua⸗

ti manum fuermt litere conſcripte probabitur tàmẽ ta

iis ſcriptura per teſtes tamen m guil.prioꝛ imtellectuſ

Hualet · ei ideo dietum eſt de literis · quia in pleriſq; lociſ

ulſus tab ellionum non habetur · ſed mſtrumentoꝛelo co
hHabentur offici ali litere.

¶ Om na et ſm gula.quid ergo ſi dicat el ectum periu⸗
rum vel homicidaʒ vel excommuincatũ nũ quid ſufficit
talis expreſſio· de hoc fertur tpeiohãams vmcolai mul⸗

tum diſputatũ · et d uerſe decla racõn es facte dicũtur ſup
Hoc et viðᷣꝛ ꝙ ſatis h̊ ſufficiat· quia quodlib et piuriũ vel
homcidü repellit ſed dic ↄtra p hanc literã alias qua⸗
re fieret hec verboꝛe geminatio· et ꝓ batur h̊ ſatis S

excepẽ pia er melius e. ꝓcuratoꝛ· et in clemẽ.· cõſtitu⸗

ſideret · et tutũ eſt ꝙ iuret ꝑ hunc modũiuro ommaiſm
m (Coꝛa. h ſit vſiculus.· refertur enĩ ad inferioꝛanõ ad

fſuperioꝛa. Coꝛam aliquo aũt fieri drcitur qð fit eo ſeaien

te et m ligente licet no oſentiente / ff· de ver. ſg. coꝛã ·
ſed et h̊ eius teſtmmomũ requiritur ut ꝗᷓ.dicim ·

—
F

—

b

a ¶ Coꝛp oꝛali· p h̊ dicas ̃m guil.et gar. q; fi iuret pñte
textu euã gelioꝛe· et nõ tangat· ꝙ; huic oↄoſtõm ſatiſfactũ
nõ eſt. er ůe papã mcolaũ m h̊ interlocutũ dicũt · ſi autẽ
euangelia tãgeret pede vel eubito· ſi manus hʒ nõ ſuffi⸗
cit · q ſmgula membia ſingla hñt officia · lxxxix · di · ſm⸗

gula.s · de heret · cũ ex miũcto.facit enĩ ↄtra gnalẽ oſue

tudinẽ · que ẽ opti⸗
ma interp̃s lesuz
s · de ↄſue · cü dile⸗
jY 2 „ „ 1
nagrap⸗ coꝛpoꝛali pᷣſtito iuramẽto
pellat. q̃ro an tene er edunt ea q ſic expri
atur tã gẽ ſacra· di⸗ mut eſſe vra · et ſe poſſe P⸗
ſc ghaliter intel nentes ꝙ;ᷓtpe afpellacõiſ
ligẽda · xix · di · c. i. mterpohte/ vel po ſtmo du
ff· de of. .l· in. Itẽ adherentes eiſdẽ/ obiciẽ
Pmlesin en deen di aliqua que nõ fuermt⸗
vñp ſtud tollivi in hmõiſris wl inſtrumẽ⸗
detur · ac ſi ins elß
gs. de oſti. l · cũ ſuiſ
ocoꝛ. guil·ↄtra di⸗

cẽs · ꝙ ep̃i tangerenõ tenentur · xi ·q.i.nec honoꝛe.C. de
ep · et cle · aut · ſ index · g. de mr. cal. e. ul. et h credo verius
hz opi. gar. ſit tutioꝛ· et faẽ qð dicaꝗ.c. ꝓx· hẽ̃ eni ꝑ illam
dec. nõ tollũtur illi ſpãles caſuſ in quibo qs adnimiſſtrat
añ ↄfirmacõnẽ de iure veteri· ſic et p iſtã ſlatũ nõ credã
illũ caſũ. in quo quis tangẽ nõ tenetur.ſ in ep̃o. ꝓcede
ret h̊ dẽm ſi puilegiũ ep oꝛ eſ̊ gnale.et tũc rñdẽtur ad

otraria infra ſignata.qð ponũt caſus ſpales · ſ̊ q; ꝑ iura

ſupius allegata et ꝑ autde ſanetiſ.ep̃is.collix.Eß nul⸗

li potius · ꝓbatur iſtud ſp ãale mn inramẽto teſtiũ pᷣus ꝓ⸗

rogatũ ad iuramẽtũ calume ꝑ pᷣð · dec. ul.de iur. cali · ibi.
ſmt in dicẽdo teſtimomo·ꝛc᷑· dicã ꝙ in alijs tangẽ tene
tur· ad hi.q; vij· quo tiẽlj·g· de infiur. ego. N.· in fi· de pur.

to · pone ꝙ vno die app ellauit. ſe⸗ q rabili.

quenti die ſurauit. queritur an ſit huic oſtõm ſatiſfactũ.
et dixerũt guil. et gar. ꝙ nõ. et ſie di cebãt fuiſſe declara⸗

ca. quotiens. Epoꝛro · in ph et in fuet de ſen · excõ. vene⸗
4 Dreſti

tũ ꝑ mcolau · et ar · ad h.· f · de dã · infec · qni bona. ¶ñ qͥs
ſtipulaturus · et · · de elec · q Pter · in quibo hẽs ꝙ ſtipu

laturus de dãno infecto · oodẽ tpe dʒ imrare et ſtipulari
als nõ ẽ ei cauẽdũ · et pu blicaco ſerutinij colla cõa electõ
inſimul fieri debẽt nõ ex interuallo. vñ h viðꝛ fuiſſe oſti⸗
tutiomis mẽs ꝙ incõtinẽti ſuꝑ oppoſitis in appellacone
inretur. ad idẽff.de teſta · h eredes palã.fi. Itẽ ym eoſ⸗
dem dicas et bene · ꝙ ſi appellans dicat · ſic offero me Pa⸗?
ratũ iurare omia et ſm gulac. nõ eſt huic oſtitutiom ſa⸗
tiſfactũ. ꝙpſtitutio iſ ła iuramentũ exigitnon pollicita
tionem. ad idem.C. de uſur· acceptam. ubi dicitur ꝙ ali⸗

ud eſt ſoluere.alind eſſe ꝓparatũ ſoluè.ad idẽ.s. v eo qui

nit in pol c. i. tẽ hm eos ut plene et in omiba huic cõ⸗
ſtitucõi ſatiſfiat.p mo ipᷣe tabellio fidẽ faciat in inſtru⸗
mẽto de ſaer̃o.faciat etiã fidẽ de tactura licet em durũ vi
deatur ꝙ ob hoe nõ valeat aꝓpellacõ ſi aliter ꝓbari poſ
ſt tactura· tñ ſi c fertur ꝑ micolaũ fuiſſe declaratũ·
c¶ Probare. ſi aũt dicat ſe eredẽ poſſe ꝓbare ea qᷓ ſuf⸗
ficiat ad victoriã cauſe ſue nõ ẽ huicoſtoi ſatiſfactũ·nec
valz appellacõ ꝗ. e· is qᷓ. Auid ſi ap ellãs quedã ꝓbauit
ex oppoſitis iuratis qͥ bñ ſufficiũt ad victoꝛia caule ſue
et quedã nõ ꝓbauit· uid erit. dicũt quidã eum ſuecum
beread h̊ de ꝓbaẽ · licet · · Itẽ q;. et ita dꝛcũt quidã mi⸗
colaũ interlocutũ. Cõtrarium tam en eſt verũ. q; oſtitu
tio iſta intendit ut videtur ſo lam calunia execludere · nõ

enim iumt ꝙ; ſmnt vera· ſed ꝙ credat a vera · ſie etiam in
ſe aſtringit ad utrunq; ꝓbandũ.vnde mos gerendus
fuit · ff. de pbac. · circꝛa·
Cliadnin3 eſi nõ exp̃ſſerĩt omia que intendũt oꝑ
pon?· Alin exponũt ꝛmale · alioquũ ·i.ñ nõ inauerũt. vñ

di cũt ꝙ pena iſtiꝰ
oſtitucõis eſt ſolũ
. H ꝙ ſi nõ iurat nõ au
tis expſſa ptãtẽ ſibinoue Pors pngerbf
vmt interdictãmñ aliq ſi nõ ſeruat oſtitu⸗
poſtea foꝛſan emerſelt vel tionẽ in nullo valʒ
ſup antiqius ſuꝑuenerit wellaesn ẽ expl
ꝓ bãdi facultas aut aliqᷓ bi ctia virant or,

antiqua in opponentiũ no

„ 1 „. „ 1 . — „
ticiã de nouo puenerimtiq ſtitucõnẽ. in fi
olI38 Xig t5. e ¶ Adherentibe.
peie ellacis te dixit gar· ꝙ adhhe
poꝛe emſſeveriſmiliter rentes debent ſer⸗
uare hãc ↄſtõem
ut pnᷣcipaliſ.alias

non audirentur-a⸗

lias emĩ non pᷣclud eretur via malicijs quod intendit il⸗

la cõſtitutio:ad hoc:je· auaricie · et ita dicit papã mco⸗
laum interlocutũ.S ed guil.contra.qð potius credo.cũ
hec cõſtitutio nulla quantũ ad hoc de adherentibo mẽ⸗
tione facta dicat aꝓpellantẽ iurare debere . et erimĩa ſpe
cificare . Adherentes ergo quãdiu appellãs ꝓſequetur
negociũ ad hoc nõ tenentur · ar.de deẽ · ad audientiã n ee
ſit tutum nec honeſtũ cogi multitudinẽ ad iuran du · Illo
vero defuncto· vel ꝓſequi omittente:ſi ipᷣi velint ꝓleq.
bene iurabunt et ſp ecificabut · et ſeias ꝙ nõ adnmntten⸗
tur ex virtute axp ellacoms adherẽteſ. miſi infratempus
quo appellaſſe debuiſſent appellationẽ exp̃ſſe ratificaue⸗
rint. et dixerint ſe adherere velle · ij · q/ vi · non ſolent · ff.
rem ra.hail bonoꝛum·

FExp̃ſſa. ſmgulariter ut eſt dictum.

nterdictam. Alius auũt qui nõ appellanit nec adhe
ſit poterit ſe oponere· nõ pᷣt tamẽ ꝓ ſequi in cauſa illa
ꝓ mtereſſe iut᷑ articulos nõ ſpecificatos quod dic ut in
clemẽ. eeti · c ſtitucõnem. et ſie debet intelligiꝗ.. e. ſi foꝛte ·
ibi. aut dabit miciũ. c. vel ſupioꝛ ex officio ſuo inqui⸗
ret F. ne electus foꝛſan criminoſus aſcendat ad apiceʒ
xxiij. di. qui epiſcopus · Quid ſi appellans qui deficit in
ꝓbacõne obieetoꝛe vel cuius app ellatio rencitur.offert
ſe paratũ ꝓbare incõtinenti electũ excõ mum catum. Dic
ßm guil. et gar · ꝙ nõ admittetur tanq; pars · quod die
ut in clemen. e.ti ·ↄ ſtitucõnem · Emſuper · Nam etiam ꝑ
modum quer̃ele non aud etur.ut ibi·ſed ſuꝑerioꝛ ex of
ficio mquiret de hoe· et hoc ſi prob acõnes ſũt in prom⸗
pto.alias nõ.ſc en retar̃daretur cõfirmatio · taceat er⸗
o.ij.q.vij.pleriq;.vi:qij.ſi tantum.
Emerſerit. ut ſi de nouo homicidiũ ↄmiſt vel aliud
i¶ Antiquis tune notis ſed non oppoſ⸗ ¶ moꝛtale·
tis ſi vero fuiſſent oppoſita cireumſtantijs omiſſis non
audiretur volens illa exprimere etiam cum iuramento
quod ſequitur ut in elemen. e.ti· cõſtitutionem . ij · Reñ · et
que eſt ratio ibi no. Jo·an.
k ¶ Zuxuenerit · cũ enim ab mitio ꝓbandi non habu⸗
it facultatẽ exprimere non debuit · · q/ vi · pleriq;· non
ſie in caſuj.e· nulli. ut ibi dixi. .
¶ Geriſimiliter. ut qnõ ↄſueuerãt multã familiarita
tẽ hr̃e cũ iſto elcõ.ẽt qͥ opponũtur non erãt publica et in
fcõ alieno eſt ꝓ babilis ig noꝛãtia · ff. ꝓ ſuo.l· ul.gar.

bat h̊ clem. e. ti · cõ

„

— r, r. 5
F R—= rr
S n e ene aeic, . 6 P Pr Fin r 1
Ur, er e, — er, Paes Ur; = ſ —
15„ Certe Peré;, 2. — 4
ARS21 3 = rl.

„ FD Lr r e ze.
4 — „ —

— r ,, D e 19 X r r Wies e
— 5

,

„
a ¶ Ignoꝛãtia ut in ultimo eaſu quo de ĩgnoꝛãtia dᷣꝛ.
b Zupuem ente. ut in ſedᷣo caſum primo ergo caſu no
inrat mſi ut excludat calumã ut ſequitur
e¶ Per ꝓpriũ.nota ignoꝛãtiã ꝓbari ꝑ iramẽtũq/e.nul⸗
li. et ideo ↄp ellũtii iurare q debueruũt ab imitio querẽ.
et quia pᷣſumuntur malicioſe hͥ opponẽ: alias quilibʒpᷣ
ſumitir ignoꝛans ee,

ſti:et. c. qualiter. æt· s·de p ben. cumiam dudum.
bpAfraudibo. fiebat fraus quaſñ de otractu ad cõtractũ
et hol p hibitu ẽ.qð ꝓſequere.ut no. xijnj · q. inj . pleriq;.
ð· de Puil· quãto · et. .de legi.ↄtra. ⸗
¶Ecciaꝛg· oĩm.cũ indefinite lo qjtur⸗
E. Ln, r F r. Alicettet idẽ eſt m hu. et io. in imp eratoꝛe· qui h̊ no.x eiij·
1 Sih, Ddi⸗legimus alnotra.s.e. venerabilẽſet in caſii ᷓ. e. indẽ⸗
Ne mtaribo. E. vero. et. Eceterũ ſet in ul⸗ tramõtano cõ coꝛ⸗
lar P- = Ee E electo immediate ſbieet dño ̈e e.S e. nᷣl ad fi.
ge= Sa =S Ingerẽ. vocari em debẽt a deo ta qᷓ; aarõ · S· e. q̃liter ·
Dit I¶Indulgendũ.s.· c. px. ff. de rei ven. in fundo.
„ yI. Nanus · i. late.ic·s. de aceuſac. h. pe fr ibi
eeer ] de iniun. et ſi pig noꝛacel. ibi diſtrictius/ſ dico . q;
adem ꝓniſũ ent ex mente prioꝛũ iuriũſvel die ꝓprie. q
pec oſlitutio latius et clarius exp mit It lim irri
OèSèãèͤůð utio latius et clarius expᷣmit Item olim irri⸗
aabatur electio · hodie aliter eſt utqj. ſequitur.
E ,ne n¶ Cõfirmetur · et tũc a ſut
. naſimſſamſet ẽ rõ qᷓre elci añ cõfir⸗

Cöfirmen dmimiſtrabit qjiuriſclictõis
Lr -r, g, . õ q odinis ut. S. e.t
2* E1 2 Fr rr Wy — 2 2 An Hg Ner

1

*

niſim papa · 8. e.

.
7
e
4

potius

OD

—AS —
NL, r

S .

— 5 06° 2 g7„ õ 7 pr ,
P h E E ee F re, , er ,
E.* S„S, ₰ 2 7
4 — õ + — Kè 4. — v. õ
72 es e- , rreE 5 — F

pe ,A E ge,t Ar N.r — S De, Prr

ver

2* r 2 22 6* Dm NrD
o EOe êä er er 3 EE r, 1 “

4 „⸗

₰

2 * P y rr —

mationẽ nõ adminiſtrãt quia alias de ↄfirmatione noſᷣ
curarentmaxime hij cui non habent conſecrari/et etiã
ofirmatio mehil oparetur ſi admimiſtra cõnõp eleetõnẽ
haberent / Itẽ ſi ↄtigeret electõnẽ caſſari nõ pñt ſic de fa
eili remoueri/quid dices de electoↄfirmato a cuius o fir⸗
macõne eſt appellatũ:nũquid ſi admimſtrabit appella⸗
coe pẽdẽte meur⸗

tur. ubi de H dixi. et putatũ et termina
e bae mn ayna 1 gnoꝛare potuerintſ etiã hibẽte nõ licet ſe ante ofr⸗ tmolim bon ad
dixit guil. q; gna⸗ . el X61 b „ mimſtratoꝛ talis
lis pdatoꝛ no p̃⸗ ignoearmt. ¶ Bup bu⸗ macone eiectons ceiebna⸗ incur ſat penãp.l.
Rapir . ſaeim e iuſmõi aũt ignoꝛãnaaſu⸗ te de ipis admimſtracõni ff· de min et ho . lre
cialis habẽs ad nemẽe ⸗ ecciaꝝ ad quas vocantur us. eü otra quẽ.
hoc mandatũ bn. õ ban⸗ in 5 eie Rbitac er h mu talis eſſet
ſic dicit ſe obtinu⸗ din idẽ p ꝓprin pᷣſtadũ coꝛ gerero am noy tacc apellatio que nõ
iſſe · ad h·ff. de int⸗ poꝛaliter faciũt iuramẽtũ. curatoꝛibo ſeu yconoms teneret · et ſic intel⸗
unri hc adiciẽdo m iuramẽ omitti pcunãt. ¶ Cu itaqg ear de ap· con⸗
to. C. 2— . — * 1et K6 N 9 ⸗
.l. m pecreniarhhe. eodẽeꝙ ad ea ꝓpbãda cre no ſit maliens hoĩm m. ul .n
ad hᷣᷓ e. pcuratoꝛ. dunt ſeſufficientes ꝓba⸗ gendunos latius ꝓiuidẽ o Uconomatus
8 4. Frauit⸗ 8. c. tiones habé. ¶ Illa ſane volẽtes hae gnali oſtöe namus ani res
ponitur pena te- queſſelieis recoꝛclacõmos ſanemus ut nullus de e. nada ma hanmn c,
ciẽtis in ꝓbacoe· mnoc.ſpa quartuscõtra tero admimſtracõnẽ dig⸗ de ſacroſan. ec. l. iu
pena nõ ſuantis nõ plene ꝓbantes ea que tatis ad quã electus ẽpᷣ⸗ bemus in pů ·
bac Pna m 3 5. in ſom wi pſona obiece uſq; ceelebrata de ipo ele⸗ Proc taroni
ricieelectus rat ſtatuit/ in ſuo volumꝰ ckõ ofirmetur / ſub ycono⸗ dẽ ex dec s.· ce. cũ no
añ afirmacoͤnẽ ad:ꝰ Wroboẽ pman. & ĩ eoð. matus vel ꝓcuracõms no bis “ fi.
miſtrare nõ dz p ſe HoAicie rorasg & mine: aut alio de nouo q⸗ q ¶Coloꝛ:e.· quicũ⸗
vlp ali torit vel Snäteambedmg ſiw wlobeſmihialibo xdi cneſle pue⸗
in ptẽ ſ oͤcũq; co⸗ anade ambicoms poͤꝛalibo pſe ali vicaria.cõmenda
loꝛ e. qͥ ð fecerit ip̃o probitas aliquoꝛx am tẽpoꝛalibo ꝑ ſe vl per aliũ aſtaldionatuſ. vl
ins Braa ſinr mre mos occupãtes eos ĩ illã pro parte we in totũ gerẽ bicsbat ſe facé ich
ex elgetõne qſto. temeritatẽ impellũt/ ut ꝗ wl recipe aut illi ſe immi⸗ uvt canomein m o⸗
(Cecitas.nota . rrr ſ slnnactomnes Uoſ pi:lau·qui no.hoe
auarũ appellari ce ſibia ure interdcã noue⸗ re pnanat omnes mio s. æ· qualiter.·
rũ et ãbicio ſũ . e. rint exqiuſitis fraudibu⸗ q̃ ſecus fecerint iure ſi 1d; ¶UIn ſpuͦalibo. ut
21 3.0 2Cc S — — 2 1 5 E 62
u eundi excecůr uſurpare conẽtur. ¶ Nõ eis ꝑ electionẽ quemmtim eenears ab,
eni iſta ammos ut õs fuerit decernẽtes cobop oluere interdice⸗
agenda nõ videãt nulli ſqiadẽ ad reg men s ecopop re.pemtẽtias miñ⸗
er a p hibitis non ececiayelecki. q; eis uẽ ꝓ uatos. Idem in eodẽ. ge.ẽ. ct ſilia· s· de ex⸗
