is concoꝛ. excepto compoſt.qui tenebat in torũ cõtra
iſtum. Ein dee . S. e. in cauſis · in fi dicebat enim im ̊ ca⸗
ſu ad ſupioꝛ em poteſtatem deuolui cũ vice capituli cöo⸗

promnſſarij predicti fungantur ·

i

— —

—

—

a ¶ Ignoꝛãter· hie olim erant opmionelſ.et bᷣ. tenebat

hanc opmionẽ ꝗ hie approbata ẽ · . e· cãm · et ĩ pᷣ. deẽ .
oſtitutus.de ↄceſſ.pbᷣ. Et eadẽ rõe hoſt. ibiꝛ opoſt· e · ti.

in cauſis. in fi· di cebãt ↄtrariũ ꝑ tec.s ·e· eum terra.q̃ dec.

nõ ob. et intellige eã ut ibino · ſtẽ illa rõne hoc dicebãt
ꝙ iſti ↄpromiſſarij fungũtur vice capli·ſed capitulũ es

detur. nec iſta dec. contradicit.q; de ptãte eligẽdi loqui⸗
tur ut patet in ip̃uis pn. ⸗lias pena ſuſpenſionis locuʒ
n Eligitur.ſcienter q;a⸗ nõ bʒ· ꝓff· ð dolo· eleganter.
Senemit erich. a m. d babeſ? C:de inoff teſ ſi qs
ſuo.m fi.C· de peñſancimus ꝗj.de iniur. et dã da.et ſi pi⸗

caſu poſſi iterũ eli⸗

et · l.pauluscũ ſi:

c (¶ cẽter. bñ di⸗

d aata enbitur
enm ntihabitio re⸗

tro cõpatur man⸗

tionẽ · cum ſuis cõ⸗
coꝛ · et bñ poterant

hjr̃e ratuʒ· quia ſuo

nomine id erat fa⸗

ctũ.als ſecuſut in ðÿ
p̃ ð.dec· cũ quis ꝗj·de reg·iut.ratum qunuis.
e ¶ Habuerit · m quo caſu deuoluitur ꝓniſio ad papã·
qν habebũt liberũ tpus ac ſi noua eſſva

g· e· quãqᷓ.·

gere · r iſte cõpꝛo
miſſariuſ. ſed nõ ẽ .
verũ it h vides. ignoꝛanter cũ ſuo ſit fun⸗
indice ſiue bñ ſiue ctus ommcio engenen po⸗
male ſemel indicã⸗ teſtas mſia ſPi ſeienter e⸗
te w off olihufis leckõeʒ talẽ rata babue⸗
wre in iudex.· krint iibere reutitur ad eoſ

de. ¶ JRẽ ht c eligit ido⸗

neũ. ß̃ electus remut con⸗

C 2 on⸗
raua et vſentiẽ. oro eo eaſu cũ
cipio ſi ignoꝛãter nmac. 1 An ⸗
elegiſſent nõ hret ſcilicet indignus eligitur
locũ Kenn coneiuln ab eode ↄpromittetes qͥs
ita nec h ignoꝛan⸗ . „ 1
ter ttificent · illius odio nõ ↄuemt pᷣg

uari nequaqᷓ; mi ſicut p⸗

mittitur ratů habuerit pu

můtur. ß ipe ut pena ſiuum

. .Po C ., iu. — . — ,„
baecmerefeee. auctoꝛẽ teneat a bñſicijs
et.l. ſp qu · Ciq de ecciaſtixis trienmio ixta
ſen . ex. cũ quiſ et) . later ocil.ſuſpedit᷑ ipᷣo iu
de re. in · ratihabi⸗

re. ¶ Hmõi q;ᷓ pena nec in
epo ſi ad eligẽdũ ſiat cõ⸗

f ibere catio ut . S · · ſi electõ·ſide ma.⁊obe. cũ olĩ.
oſdẽ ꝓbabamus ̊ olĩ ꝑ de · de renũ. poſt trãſlati⸗

onẽ.m fi na ibi nõ valuit el ectõ vel poſtulatio facta p

gnoꝛationes· etꝗde reg iur.nõ debʒ et die ut ibi .

p Premittit · E
nſi vero.
Ceneat :8. de
roiniſſarnis ſic ecca Hñs qᷓ f-a ma.p.
pro miſſ⸗ aruis ſic wccte ca.q̃ſuit.cum ſuis
cũ de uire nullã ſententiam concoz-
ſuſpenſioms mceurrat.niſi ragr dalties
46 5 umipa eccia ob tiet
deipo expſſa mento ha. ur ſau ſeut.
eatur.· nec ĩ alioꝝ ꝙᷓ epo 8 (¶Cõcilm c cũ̃
rũ et ſupioꝛx ipoelecti: im cuncti.
ombo cũ peccatur ĩip̃is ve⸗ t Po inĩ. apro
icat ſib tovu. Aeſtrincti⸗ batur in hoc opi.
tur etiã dicka pena ſolum no. s. · innotuit · x
ad ea beneficia qᷓ ſic pec⸗ opi.mno·s· e eu:
— r 2 cũctiſ.et reproba⸗
cans milla obtinet vcci. tur opꝑi:tanquam
quã taliter eligen do ſpũ no bñ in det . imno
aliter noſcitur offendiſſe tuit · qui dicebat ꝙ
ECt idẽ in llius benek⸗ requirebatur na.
1 — pꝑ dec.S.e.quiſquiſ-
ens eſt cenſendu. qiu ali⸗ ſed nõ ẽverum ut
cuius electiõz poſtulacõʒ bic ptʒ. et de illa
aut ꝓuſionẽ impugnãs alio eeoari.
in ꝓbatione deheit etus ðdꝛ teneb at hoſtiẽ ·
qð obicit in pſona. I . de elc · cũ in cũctis.
— et · · e. tit· cuſam·
m fi ⁊ dic hmõi. ſ.
pena ſuſpẽſionis.

. p tri miuzʒ abñficijs · ſpior 6.p id qð ſtatim ſeqᷣtur ·

x ¶ Elig endi.ep̃m vel

caʒ. et ide ſi epᷣs eli gẽt ꝓPo iu᷑.

¶ Cõpꝛomiſſariꝰ.s.e.⸗ ut q; hʒ vocẽ in elcõne patri⸗
archevel arep̃ivel altẽius ep̃i qꝛ eadẽ rõ · ¶ die peccãa

te. ſcʒ in eligendo ſciẽter jndignũ. a

reꝗ. de ſen. ex ·

q piculoſũ:Nota q; licet hoc teneret hoſt.in ſup̃dcis

ↄpromiſſariũet nlominus ſpᷣ̃a mãdat ꝙ opromittẽteſ
eligant. H¶ dem fit. ſcʒ ꝙ electio libẽ ad eoſdẽ reuti⸗
tur oompronnttentes·· ‚fũ renũciat · vel diẽ claudit
CEligit. opꝛomiſſarius. extremi. s e electio.
kk ¶ Loneũ . s. e.cü in cũctiſ ⸗B ſĩdcẽ glo.bᷣ.et repio

¶ Reniit · vel poſt cõſen⸗ batur opnmo oſt. q̃ in hoe

m ¶õſentire· apꝛobãtur⸗ pũᷣcto dicebat õriu.inpᷣð.

dec. cam. in furõne p eũ in ſuꝑpioꝛi caſu reddita:et vba

cum effectu ſuũt intelligenda·s· de cli nõ reſð.relatum et
capitulũ poſſz ipe q ipius viceʒ gerit ·xciiij.di.c.i cũ
ſ.Sʒ hoc ẽ falſuʒ ꝓpter ſupioꝛẽ rationẽ.q; functus ẽac.

Et qð diẽ iſte · Get · px · quo ad ſcvᷣm caſũv erũ intelli

gaſ miſi alind caueretur in mãdato puta ꝙ poſſit eligè
ſemela pluries. ꝛc᷑.et ita terminauit bar · Gx · in queſtõe
ſua dñnicali qͥ incip· quidã dederũt ptãtẽ · vnde dicebat
damaſus in pᷣðᷣ.dec· cam. vbi electõ defertur a iure p̃t ſe
pius fieri ⁊ variari.ſed vbi ab hominevnica elcõne con
ſumitur ptãs · ff. de v.ob· eü q̃ certaꝛ · Gulti · Nõ ob. m

eum. ff · de opti. .l.ij .· vbi electõ delata ab hominevnica
elcone nõ conſumitur. q;; ibi non fuit exhibita tota fa⸗

mlia in qua debebat fieri electio. diſtinxerũt quidam

an deturptãs ꝓnidẽdi an eligendi.ut in primo caſu ite⸗

rũ poſſit elige,in ſecũdo non·q diſtinctõ ſatis equa vi⸗

g (¶ In pſonã: ꝙ; a bñficijs eccia

glo. et gar. in dee · cupiẽtes · S· e. Eceteruʒ · tñ olim dubi⸗

tabatur.idᷣo q; dec. illa. q piculo ſũ. viðᷣꝛ de ſui mẽte m⸗

telligẽda de ſuſpẽnſombus ab officio vel coherentibuſ
officio puta ingreſſu eccieꝛſilibuſ. ibi. ꝓpter executio nẽ
põtificalis officijac̃.ðʒ laudetur deus⁊ dñs bomfaciꝰ
qui dubitationẽ illã michi ſuſtulit ꝑ hãc lĩam· et potu
it racõ eſſe ꝙ ſpualia ſme coꝛpoꝛalib din eſſe nõ pñt · q̃
Hñt ſe ut ↄnexa · i.q/inj.ſi quis obiecerit · et · e. ſaluatoꝛ · et
eſ̊ verecundũ epᷣos mẽdicare · S. de renunẽ · ad ſupplica⸗
tionem.· ⸗cõtra · S. e. quãqᷓ́;· in fi· ibi ſoluitur·
b¶ Locũ.: giturdicebat holt · in deẽ. eũ in cũctil · ꝙ ſu
c¶ Keſtu⸗ ꝓ hoc puncto ncẽ̃ria erat mterpᷣtatio:foue
bat tñ ↄtrariã opmmonẽ.q; indefimte loq batur ↄciliuʒ
et q; ↄſtõ illa fauoꝛ abilis videbatur ecẽ̃ijſ ↄcoꝛdat au
tẽ ad hunc · Es.e.cupiẽtes. Gceterũ. Et nota penas re

ſtringẽdas ꝗ.·de re · iuy. in peniſ. ubide hoc
d ( aliter.ſ ſcienter indignuũ. fendit ecciaʒ q vna ſo
e(¶ Spealiter qugen eralẽ of-la ẽ xxiiij.qi.loquit᷑·

f¶ Offendiſſe· quãtum in eo fuit h conatus nõ habuẽit

effectũ. nõ tñ fuit volũtas ſuis terminis ↄtenta · et 180

pumẽda · de pe · di · i. co gitacõ · ſticis triẽmo eſt ſuſ⸗
penſus · illis ſcilicz qᷓ
m ipᷣa eccia obtinet ut hic vides · et ſie declatur dec· Pᷣ ma

i lius ti · eirea fi et ſic ẽ aliquis ſuſpenſus a bñfieõ ĩ vna
eccia non in ala.ſic· S.e⸗cupientes · Gceterũ ꝗj.de offi· oꝛ·

ſi canomci ·de rebo ec.q̊ ↄſultiſſnno: Quid ſi in hijs caſi⸗

bus eligẽs ul opponẽs nõ bʒ in illa eccia bñfeiũ.die ꝙ
pena exoꝛdmaria pumri poterit · S. de accuſ. ſup hjjl. de
indeis· ad liberãdãa.C.de ſepul⸗vioilłulłm fi:cũh.

o¶ Poteſtatẽ· puta q; alias nõ erat index · v Alegitime
app ellatü erat ab ipo · vel papa mbibuerat ᷓj.de ap.nõ

ſolũ· vel erat excõicatus pbᷣlice index. de re iuð·ad ꝓbã
dũ·vel ante cõfirmacõnẽ reſeruauerat p̃ eatũjj.e.ſñ eo

tpe.vel hijs ſilia.et ꝓpt ̊ nõvaluit ipᷣo inẽ ↄfrmacõ.

p ( Propter ſ̊ · ꝓpter caſſacõnem ſc; confirmacõnis.

—

das · ſi ↄtra certã pſonã appellatur.s..qui ↄtra certã.
c¶ Hecetero· extẽditur g ad futura.de h.s.e.licet canõ-
d ¶oꝛmã. S.e·q; ꝓpter. aut cõ p̃hẽdẽt elẽm et eli gẽtes
e¶¶ Perſonaſ. m pl dixit· .s. e. ut cca· ⸗reputo qõnẽ
P¶ Emglariter · et Ldareb⸗ ſatis ſo lutz⸗ quã o lim foꝛ
mabant guil-et gar · in dec. ut circa.· S. eſan.ſ. ſufficiat op
ponẽti dicẽſoʒpono hom cidiũ piuriũ ſmoĩaʒ ſet dꝛco

p hãc lſam ꝙ; nofad quid enĩ in ꝓ curatoꝛio ſic ſm glarit

et elare fieri deb eret expᷣſſio/ ſ in appellacõe ad idè fieri
nõ debẽt ſet de h dixi in ipᷣa deè ut cerca m glo.quid æ.
¶ peciale· nota ꝙ; nõ tm valet genus quo ad ſpeciẽ
quãtũ ſpẽs.de ſ̊ vide.xxiij.di.q;qᷓ;.s·de of.oꝛ.ſñi ſacdoſ.
h¶ Mãadatũ.nõ credo ꝙ in caſu iſto locũ habeat dee il
laq de ꝓcur᷑.qͥ ad agẽdii.q; caſus iſte eſt ſpãlis in quo
ſemp requiritur expſſio · Idẽ credo in mrimomo otrahbẽ

dut e t. c ul. =bñ dic alias eni nõ ꝓuideretur malicie

i ÜaHιa8lH1Üi poſß en' eẽ æ, peuũtoꝛ credit eavera eẽ q̃
nõ credit dñs. ꝓcuratoꝛ g& iurat in ammã dñ̃: nõ ĩ ꝓpaʒ·
Sup hoc dic ut.lxiij. di.tibi dño.et de int. calũ. ptractã⸗

dis · de ſacfo aũt calũnie dicã . de int · calũ. c. i. n. Eñ.
k (Eſſe. repete credũt ſata ↄfirmacõe vel caſſa nüci⸗

ↄfirma cnẽ· caſ, ata ꝗꝓpt defem iuriſdictõis vel

macõ ꝓpt unis oꝛdinẽ nõ ſeruatũ.et iterũ papa de ele⸗

ctione mãdat inquiri p dec.s.de re G arbaiſvbi

caſſata eſt ↄfirm acõ ꝗpter defectũ iuriſdictõms. ſterũ
de electõne queritur. ⸗caſſaretur electõ ſeruãdũ ẽ qð di
A Glectionis · ſi aut⸗ citur.s.e.quãq;.et.c.ſi electio.
uris ſolẽnitatẽ.s.e.q;uis.et ꝗ.e puida · veruʒ. et
ᷓe·c. ulti· ¶ Johannes andree.

Molémtatẽ omiſſam nõ ꝓter i el ectõ caſſata die
tur. et ꝓbabatur qð h̊ ðᷣꝛ.s.de pbᷣ.cũ iã dudũ.maxime p
mtegramq; ibi ↄfirmatus fuit d ectus.et caſſata cõfir⸗

oponebatet ſi ↄtra electionẽ erãt obiecta. dicatur fa⸗
cta caſſatiovicio electionis · ſide ſo lẽmitate ommſſa tunc

locuũ habeat h deé. In dubio dicatur vicõ ſol ẽnitatis fa

eta caſſatioꝰ firmacõis· ad h̊.ff. de ſuſpec . tu . H en. Ei · et
fac̃ qð ibi no.ad idẽ · ff · de excep.rei indi·ſi ex teſtõ. ff. de

peñ ·ſi pñs· et ꝗ·de re · iut · in pemiſ et facẽ qð no·l. di . e. i . et
de cõſti · ex lis · Cõſulte tñ faẽ̃ iudex ſi expᷣmt ad inſtltar

eius qͥ remittit᷑ de exercitu · ff. ð hijſ q no · in fa. l. i. et · ij. et

fac ad ̊ qð no · movᷣm..e.ſup eo.et hvẽa dicãt᷑ cũ iudex
caſſi ↄfirmacõʒ tmſecꝰſi ↄfirmacõʒ electõʒ.q; tũc non

ẽ dubitablis h̊ qſtio· cathedrali reglarivel collegia⸗
BGia. Zivacante⸗ ta eccia:ſin glares pſone caphivł
ↄuentus occupant bona a pᷣlato dimiſſa.vlvaca⸗
cõnis tpe obuemẽtia donec plene reſtituant ab officio
et quibuſcũq; bñfic ijs ſũt ſuſpẽſi nõ ob.pᷣuilegijs ↄſue
tudmibo vel ſtatutis qᷓcũq; firmit atevallatis ſet ad uer
te q dec. iſta nõ pnᷣcipaliter facit ad titulũ·ſ̊ q; vacãte
ecẽ̃ia cũ nnminet electio faciẽdaſi cꝛnomci videãt bo⸗

na vacãtis digmtatis ſibi deberi.difficultates ing erüt

et tardius eligũt·.ivᷣo h̊ puidit · et ſ c eẽ electiom faciẽ⸗
de ꝓuidit· idẽ dico de dee · · e. ſcãt · et · e. gn ali. et fac̃. S.e.
vbi piculũ · ¶ ꝓuiſiõis · ꝛius ſuꝑ hoc ꝓdire.ff · de legi ·
8Sepe. debuit igitur⸗ nam ad eaꝗj. de reſti. ſpo · fre⸗
quens ſi. et . ſi de pb. qꝛ ſepe · et de ſ de deſpõ . impu ;
lias · in glo.pnl· . .- —
t ollegintis. alijs nõ hʒ locũ hec deè illaᷓ. de of.
oꝛ·pnti.et q̃ dicũtur collegiate ecc̃ie.dixi.s ·e· ſtatutũ

u¶ Sacãtibo.pnᷣcipali p̃ lato·ꝑ cuiꝰmoꝛtẽ viduate dicũ

tur. S. e·ne ꝓ defcũ · er. e. q pter. ⸗qui ſunt de collegio
x ¶ Earũdẽ.nõ ꝙ ad extraneos · et⸗ non extẽditur hec

conſtitutio · ut hic vides · ꝛteſtari potuiſſent.dica ᷓ. de

y ¶ Diniſſſa de quibus an⸗ of · oꝛ· pnti.

ocuratoꝛad q ¶ Canomca · ex
appellandum. pſoms foꝛma·s .
ker pie ocurtoꝛad aſpel electomsꝗpter tebitã ur⸗ b Unfirmari · imo
ut circa ß deẽ · illa o andũ otra eleckio⸗ ris ſolẽmitatẽ in ofirmati⸗ iterũ petitur eiuſ-⸗
cu nõ pm appella⸗ Mem poſtulacõnẽ aut pui one ipa omiſſamvel ex eo tẽ electõis ↄfirma
t a ſonònõ aliter doneus de q; quu ↄfirmaiut ↄfirman⸗ 2bitondi .
ſtituco/& nec iſta. eetero reputenirquam ſi di nõ habut ptãtvʒeaſſa⸗ bitus or do· Et ſie
licet alias dicamꝰ oĩaque in foꝛmã obicẽ vel ri ſeu eaſſama irritã nuncei⸗ nota ex hac de ·
ae ven Plonas etꝗpter que ap⸗ ari anigeit no apter oe p⸗ pnnpalens edtᷣ
ena negocia indi⸗ pellaè intẽdit ſmg lariter cedẽs electõſ ſit alias ca⸗ rij lʒ acceſſoꝛiũ ſeqᷓ
cio admimſtrat · ff · et clare in euis curatoio noĩcatelligitur mfirmari. tur pꝓncipalis na⸗
de. pcut. Lß ad ne⸗ ſmt expſſa habeatqq; ſpe⸗ ia ſepẽ con⸗ II d. io de Hõ
ann aleen e ciale mãdatũ iurandi coꝛ tingit q; cthedrali⸗ Kaaltm
dict apellacn. poꝛaliter in eoꝛx ammas/ us et reglaribo ac colle⸗ ſuis ↄcoꝛ. Sj qd di
inteilgo ad quẽcũ quoꝛx ꝓ cũtoꝛ exiſtit ꝙ; giatiſ eceijs vacãtibo capi⸗ rur apacten
grcrargfen ges we ipᷣi credũt expᷣſſa hmõive tula ↄuẽtus collegiaaſin⸗ Arine 63 vale,
bus appellacõmiby rna eẽa ſe poſſe ꝓbaẽ gulares earũdẽ plone bo⸗ lectionis.clarũ ẽ ſ
dixit illã dec . locũ okirmatiõez dẽ: na a platis ipaꝝ dimiſſa gpter ſolonitatez
hfe licet guil . cõ⸗ Rrſ E.er fr ) Beh. D .e , r ans õ „π omiſſam · er h Ecla
e aceses du debẽ inſpici qᷣd

me
nz
pbi

16.
ls.
ca⸗

int
auuſ⸗

ni
rde

tſe

Wo⸗

na⸗
Nlſ
un
4 di
tey
ſat
en

lii⸗

te;
cla
wwi⸗
1
tune
6 ſa

le
ar
ne
de

non
1a4

hv.
aci
fcio

ſei

a ¶ Expẽdi · ut.s·e.cupiẽtes.et de off.oꝛ.pñti.poꝛro ·
b ¶ Reſeruari.lxxv · di· quomiã quidãxij.q m.non lice⸗
at. ct. c. illud et fiet hec reſeruatio ꝑ yconomũ ſi eũ h ẽ̃at
ut in dictis iuribo · vel ꝑviſitatoꝛẽ eccie ſi quẽ habʒ.s.
e. is cui · et de ſup · ne · · eccie · er ſup H̊ adde qðᷣ no.io·in
pᷣð.c.illud.xij.qij.· Sed ꝓone vacate ſede certũ eſt ꝙ ca⸗

pitulũ ſuccedit m
mriſdictõne · S. de
ma · et obe. cü olim ;
et ꝗ..e · ti. . vno · er de
mſtit. e . ij. mii eſſet
datus viſitatoꝛ a
P5 ꝗj..·e· is cui.raco e

wl vacacõis tpe obuem⸗

entia ꝗᷓ in vtilitatẽ deca

ecciaꝝ expendivvl futuriſ

is inniſcherio⸗ deberet ſucceſſoꝛibo ſideli⸗
unt pura ey dẽ⸗ ter refuarioccupãt mter
natione vel ſigillo ſe diui düt ſurripiũt dila⸗
vabmotnſni. icaediſſipare oſumũt ĩ
exquo copetit eis ctura nos ipoꝛxauſus re
inriſdictio· ergo et pᷣmẽ ac ipᷣaꝝ ĩdemtatibo
nis! iun ci3 P zang wlcre eernm ,
ſoꝛius ẽ. de re · iur · ut bi qun p̃miſſa deceter⸗
acceſſoꝛu · cũ ſius pᷣſüpſerint eoip ſo ſmt et
Heen Rfartepolu tãdiu maneãt ab officio
rnnec mutili. 16 t bn ſicijt qiubuſcũq; ſuſ
Archidiaẽ · contra Pen idonec Ppiene reltitu⸗
qð ẽ hodie apꝛo⸗ erint qucqͥd de boms p⸗
hatup enseti⸗ ceperĩt ſup dictis nõ ob⸗
in glo bic pz. ſtaubo quibuſlibzʒ pranle
ac. ecciarum gijs wl mdulgentijs aut
aenu egela: otrarijs cõ ſuetudimbo vel
d ¶ Maneãt. quia ſtatutis iuramẽto ofirma
noõͤ dmittit peẽm cõe ſedis apſie aut alia
ñ reſtituatur abla⸗ quacũq; firmitate valla⸗
un de rogit un tis ᷓ oĩa quo ad h̊ aũcte
peccatum . cum ſu⸗ qgolag U
is 9coꝛ. .
p¶ Officõ ꝓude⸗
bitur autẽ ꝙ de fru⸗

ctiba ipᷣoꝛx officietur eccleſia.s · e· cũ ex eo · ¶poꝛro. et · .
de ap· Puenit./ quibuſ⸗ cũq;: aliud in caſu.s·e.cupiẽtes.

bnficijs⸗

—

Eceterũ · et.S · e.ſi ↄpromnſſariuſ.pnł:

e
ervlti · Si queratur q̃ eſt ratio quare ibi ſoluʒ a bñficijs

ipᷣiuns eccie ſuſpenſus ẽ.hic vero ab omibe qͥ etiam ex⸗
tra illã ecciam Hʒ.breuis eſt ſolutio·q; h̊ ab officio ſuſ
penſus eſt· ibi vero non. cum g ab officio ſuſpẽſus ſit
et ab omibo officijs dicitur eſſe ſuſp ẽſus.lxxxi .di.eos.
de cli. ex:mi.latoꝛes.et guioꝛ pena bñ debnit Hh apom.
cum poſſit ſtati ſibipuidẽ reſtituẽdo ·ibi ſuſpẽſus ẽ uſq;
ad triẽmum. f nec · ip̃is i gitur reſtituẽtibo ipᷣo iur
ſine alia ſentẽtia reſtituti erũtut no·io.lxxxi · di.ſi ꝗ.x vi.
q · vij· ſ quis dein ceps· et bᷣ.s.de mr̃imo · ↄtrac· cõtra in
terdic · ee · de muliere.
8 ¶Dlene · etiã uſq; ad ouũ · iij. qi.reintegrãda.
h¶ Reſtituerint. nõ credo hic caucõnẽ ſufficere · jã enĩ
hoc fuiſſet expᷣſſum · ſi cut .de vſut᷑.c.ij ad hoc.s.de dec.
ad audiẽtiaʒ · ſic etiã excõicato ꝓ mamifeſta offenſa vel
otumacia nõ ſufficit cauẽ ꝗᷓ.de len.ex · venabilibo·
i ¶ Cõſuetudmibo· multũ vigebãt hee ↄſuetudines in
ꝑtibus gallicams · et ꝑ hanc dec · et · S· e. cũ nõ deceat · po⸗

* 9

ers exemplificare id qð ðᷣꝛ. sS.e·li. de oſtit. c · i. ut ibi dixi.
k ¶ ir mitatepꝓuta ↄ frmacõ e inferioꝛis a papavel ap

pohnicõnis pene.vel hijs ſimiibo.

I¶ Oia·indulgẽtias pᷣuiliavel ſtatuta · in alijs autẽ ec⸗

7

cleſij

aplicareuocamus caſſa⸗ vian ele
musa irritamus ac nulli⸗ buit oꝛtũ h dec. ex
us deinceps eſſe volumꝰ hijs q̃ no guilhel.
krimtatis. Ndem. ð ·e. ut circai glo·
nota g. et gar. ibi⸗
Onſtitucõ ſeliciſ re⸗ dem in glo ſed nuũ
coꝛdacõnis greg oꝛij ſpᷣe quid. ubi di cebãt
pᷣdeceſſoꝛis nr̃i editaĩ cõ⸗ eörarin eius a 5
cilio lugdunfoꝛmã expᷣ⸗ dicg dee ill Aoenin
mẽs ſᷣm quãab hijsſqui hebat. allegabant
electõmbo poſtulacõibuſ de · s. e. ᷓmſ· ĩ ge⸗
debeat appellarilocũ ſibi is pcludatur. ſed
nõ vedicat mii ſolum cũ in magis hab emus
eis extra uidiciũ appella⸗ antz e mneci .
tur añ wro in iudicio in dicit er wo maior
hmõinegocns appellari fuit extra indiciuʒ
otingit an teriòa mra cu ibzn e eril3
p eã immutatanõ fuerĩt r ocnmtur.
obfuari opoꝛtet. Idem. n ¶ Cõ ſtitutio . 8.
cui ꝓcuracõ ſeu adim⸗ :c· ut circa. alias ↄ⸗
mſtracõ cathedralis eccie ſiitues alias aſti⸗
plenaa liemiſpua oRegocijs. ele⸗
et tpaliboa ſe. ap:cui ſoli ectionũ poſtulatio
hi opetit ẽ omiſſaptalie⸗ mum aut promfo⸗
nacõe bonoꝝ immobiliũ pAnterioꝛa de
. — ap. ut debitul erqj.
— e · t. coꝛdi · et · S· e. e.

q ¶ Eã · conſtitutionẽ · ut circa.

r¶ Immutata · nota coꝛrectõnẽ

cũ expediatcũ ſuis ↄcoꝛ.

7

58nõ ſũt reuocata pᷣdcã.puari tñ dʒ qð vꝛꝗᷓ· de of· oꝛ·

pñti.poꝛro · ⁊idᷣo ſtati ſeqt᷑ à ad

nſtõ. deckat

det᷑. ut circa.di cens

q ſolũ in extraiun⸗

i. cũ mille ſi.

iurium euitãdam.s · e.

S cui: et libera. nota ar. q; p̃ᷣlatus habet liberam et

g nalẽ·et hoc.no io. v. q.in· c. ulti · in fumagne glo.
alibi no· ↄtrariũ.xij.q·i. e. ul. Pro pᷣma pte facit.vñj.qi ·
c.i.x vi ·q.i.et tempꝑ oꝛis ·xxi.q/i.relatio.et.s·e.cum no⸗
bis olm. in f ſiue dicãtur hr̃e libera ꝛ gnalẽ ſiue gnalẽ
et nõ liberã. ſue econũſo.donare non poteſt mſi hẽat
conſuetudo⁊ modica·de donac · ceteru
d ¶ Spũᷣalib.pñnt g dare ſas ↄmẽdaticias ad oꝛdines

J.de tẽp· oꝛ· cũnullus. Epnuł et puto ꝙ iſte admimſtra⸗

toꝛ diſpẽſacõʒ dee · cũ ex eo. s·e.· ti. facere poſſit ꝑ hanc
u¶ Soli · pterq;ᷓ in caſuꝗ· de ſup. ne · pla · eccle⸗ 4. dec ·
ſi e cth ed rali· ⸗liũ· puto ꝙ mobiliaꝛpᷣcioſa poſſit ĩ ca

x mobi ſu licito alienare.de hnjs enim q̃ ßuãdo

uari nõ poſſunt nõ eſt dubiũ · C. de adim · tu. lex q.ſ vo
luiſi papa ꝙ alia mobilia alienarenõ poſß.h̊ gnalit
locutus fuiſſ ſicut fecit · S. e· e. michil ẽ · in f· et · · de accuſ.
c.ulꝗᷓ.c.ꝓx· ¶ſivero · aliquid enmi debẽt verba opari.
ꝗᷓ de priuilſi ſpᷣa ·i· Eeñ · in n et · S · de deẽ · ad audiẽtiã · C. de

8 858 1 – - EEEEEEE . —2 * 4 —= R 9„ eG& W₰G

codicil.ſ. idem ad hoe verbumiſtud quod ſequiturj.

dumtaxat · et ſie no · ex hac dee · et ex pᷣð.dee · mchil eſt. et
Jᷓ.c.ꝓxadmimſtratoꝛem eccie vacantis ſfiue datus a
iurevel ab homine immobilia alienare non poſſe.
a ¶ Cõfirmatus· que ſũt iſta vides · nò.s.e.trãſnnſſam.
Dubitari ſo let aniſtius adminiſtratoꝛis officium expi

tpus nõ eligitur s. e cũ in cũctis. ſed bene poſtulatur

ðS. e· innotuit.et puto ꝙ debeat poſtulari a papajj.de
exa. et qua.c.vno· aabbatiſſa deb ebat eẽ ſexagenaria
o ¶ Triceſimũolĩ ·xx·.q·i.inuẽculaſ.ſed nõ vtebamur

illo iure. ſed ꝑ dec·S.e:cũ m cũetis.inferioꝛa · eligebat᷑
que attigerat ·xxv·amũ⸗nũc auũt imnp ofſita ẽ certa me⸗

fuelt tacte wl expſſe ead e⸗
ligẽdũ cu alijs adnnttat
nec in abbatiſſam aut pri⸗

ta · quã licet in ab⸗
batiſſis ſeruemus
in abbatibus lo⸗
cuʒz habẽ nego· ut
. in fr e ·

ret moꝛtuo papa·
et dixit ↄpoſt · 8 e
cũ no bis olmad .
fi.ꝙ nõ expirat·o AE
dmariã enĩ bz po⸗ dumtaxat ex ceptaomia
teſtateʒ· ad Hᷣ.ff. de que mriſdictõms epᷣalis
iurdiẽ. o · indi. l. et exiſtũtlet que pᷣt electus
q· ct ꝗ. de of· lega · exequi ofirmatus libẽ ex
.c.i. Nota etiã ibi · rcè Il miſt
ꝙ eo ipoꝙ dat ercẽé Illa quuppe q miſte⸗
admimſtratoꝛẽ vlł riũ o ſecracõis expoſcũti
vn 1: gie⸗ fuerit epᷣus ꝑ alios faciat
catharahn⸗ , 2
canoĩci etiã igno⸗ * eßoſex fedmi. Lde.
ranter eli gãt epᷣm Madẽmtatibo mona⸗
non tyne⸗ ierte⸗ ſterioꝛꝛ momalumꝗ fre⸗
quaſi ſᷣÄa viſitato⸗ r. 2
rem dando ad ſe ꝓp⸗ quen tergp ter. electõnes
uiſione rellocaue⸗ in diſcoꝛdia celebratas in

7—7 —

ipis grãdia in ſpnaliboa
tpalibo diſpendia patiũ⸗
eMorruror⸗ den derabili

rit · et ſic dicit ꝓnũ
ciatũ in curia.ſ̊ hoc
nõ ꝓ batur bñ iure
bExpediri.con⸗

coꝛdat. vij. q. . põ ter affectãtes ſtatuimus
ngers emen⸗ ut cũ ĩ eis fuerit electio fa
re 4 „ 1— . . . .
as wiene: g.eluf⸗ ciẽda nulla momalis miñ

fraganeis · et. s. de xij: annũ pegeita ꝓfeſſa
tranſac. c· i.
dẽnitatibo·
mido dee . in · vy.
Partes. In prima ponitur ↄſtõis cauſa.et ↄſtõ circa p⸗
ſonas eligentes eligendas im monaſterijs monialiu.
In ſecũda ibi ſane.ponit quid iuris cũ in ip̃ᷣis monaſte
rijs ꝓłes fuerit electe in diſcoꝛdia ꝑ foꝛmã ſcrutinij· In
tercia que incipit ibi.ceterũ pomit quid iuris cũ electe
pfoꝛma ↄpromiſſi aliqua ꝑs ſe opp omt · In quarta ibi
poꝛro.declarat an dec᷑. ut circa· et.cupiẽtes.s.e.ti.habe⸗
ant locũ in cãis pᷣax electionũ. In q̃nta ibi poſtremo.
excõicat aduocatos t alios vocatos ꝓ dictis electioni⸗
bus qui diſcoꝛdiam ſeminauermt.vel exoꝛtã nutriue⸗
rint. In ſexta.ibi.ſupradicta.fit ãpliacõ oſtõms ad ca⸗
noĩcas nõ ꝓfeſſas.et qᷓ hñt ꝓpriũ.In ſeptia ibi:ad ſj.fit
quedã ꝓteſtacõ ·et ãtiquoꝛu inriũ ſaluacõ.Et pma ps
h diẽ· Mo ĩahs nõ eli git· ſᷣ pegeritxij.ãnũ.et ſit tacite
vel expᷣſſe ꝓfeſſa.nec eligitur n pegẽit.xxx.ãnũ.et fuẽit
exp̃ſſe keſſa. 4 d ¶ Que· ¶. mo ſteria. e(Diſpẽdia.s.
c. q Pt· f ¶ Affectates. 5· e. cupiẽtel · ſpõ · impu. pu
g ¶ Duo decimũ:q; tũc pubes ðꝛ.de de-⸗ beres. et idẽ ẽ
in viro.q; añ puſᷣtatẽ ad eligẽdũ non admittitur·S. e.
h Peregerit. ſic. S·. cũ incũctis ꝗqᷓ. de eta · et qᷓ. ex eoqꝙ.
.c.vno · s · de of · del · cu viceſnmnũ .
i ¶ Tacite. idẽ in monaſterijs viroꝛe.s.E ex eo ꝙ. in fi.
K (Alijs ꝓfeſſis. IR alio quocũq; noĩe vocetur.ad hoc
¶ Prioꝛſſam.i. ðs/eauaricie.et.c.fundamenta· G
prouide. bernatur.de ſta.reguł.c.vno.Et ꝑ hãc ſiam
m Gu⸗ puto ꝙ in prioꝛiſſamvel ſubprioꝛiſſam clau⸗
ſtralem bñ poſſit aſſumi minoꝛ· xxx.an · et de talibo. g · de
ſtamo.cũ ad monaſteriũ· v·poꝛ aut. lari ·ſic in epᷣo.
n¶ Eligatur. eligi p hibet ſed no poſtah qui infra idem

oꝛiſſam vbipꝑ pᷣoꝛiſſaʒ mõ⸗ S
ſteriũ gubernatur de cete⸗ ſittacite ꝓfeſſa.
ro eligatir aliqua mi tri⸗ qð fit cũ maioꝛ ſci⸗
ceſmu ãanũ opleuerita ex⸗ ne Fontjan⸗
p̃ſſe ꝓfeſſa fueit oꝛdinẽ re⸗ m uſahit habi⸗
gularẽ. ¶ Saneſi ad ele⸗ duo pſeuerat. vel
ckionem per foꝛmã feruti⸗ cũ ſtat in religiõe
ni datvotis in d⸗ uierm anie ijs wo
ſa diuiſis elcõnes plures ſo· et ho veru re⸗
in diſcoꝛdia celebrari otin⸗ ligi annn ms-
aties ib catibꝓbatur hoc
gat:ea que a duabo ptib derit ul achne

nuo fuerit celebrata/ exce⸗

— 4*2 ſtrã. et · c. ex pte · et
peõne ſeu otradictõe aut

Jᷓ.e.ti· cõſtõnẽ · In

appellacõne quacũqʒ ptis elc requiritur ex⸗
alieren nohobſtaerer p̃ſſa feſſto ut h.
—235 . et ide pꝑ omia ĩ mo
ſuperioꝛẽ pruis tamen ex naſterijs viroꝛum
ut. S. e.nullul. et. c.
ex eo qð · in fi

q ¶ Sane. ſecunda
r¶ Piuiſis· q nõ ẽ nouũ nec rep̃ᷣhennbile. ¶ pars·
liij. di. noſſe. et · c. ul. vin · q · i · nec nouũ ·
8 Duabo. ſi. S. e. ſ quãto · ⸗oꝓponatur id qð eligẽtis
t ¶ Rõ ob· h intelligo· mſi⸗ votũ nullum reddat · ita q;
non remanent due ptes · ar · S· e ·ſi qñpone enĩ ꝙ oꝓpo⸗
natur ꝙ elig ẽtes nõ ſũt tacite vel expᷣ ſſe ꝓfeſſe · vel nõ
ſũt puberes · s· ꝓx · Eñ.vel ꝙ in mõſternjs nõ mẽdicãti⸗
bus ſũt alique recepte quaꝛe nõ valet recep cõꝗᷓ·de ſta.
mo.c.vno. ſane·Dico tales excepeõ nes admittẽdaſ.

ad ſů̊ de offi · del · ex pte. ij. et facit qð dixi · S .· e · Zͤrũdã · vbi
Ede duabo ptib⸗ ↄſtat · nec aliq̃d opponitur qð illaſmi

nuat.aliq̃ nõ obſtabit excepcõ·et ſic ĩtelligas hãc lĩaʒ
Alij ↄtra dicẽtes ̊ ſpãle in caſu nr̃o · ꝙ excoicate ſuſpẽ⸗
ſea interdicte ſiles pſoneet eligẽtes ſcienter indigna
admittẽtur· et ↄ putabutur in nũo · h̊ ꝗ nõ ſũt ꝓfeſſe vel
minoꝛes nõ·qy nõ faciũt nuùm.quidãvẽo dicũt excepti
onẽ excõis bñ admittiↄtra eligẽtes.q; excõicatio pri⸗
uatvoce etnuᷣo · i· qnomẽ · ibi.de nuũo colle gaꝛe eius
ſuprnnẽ vel delẽꝛc. ſ̊ eligẽs ſciẽter indignã leʒ pᷣuetur
voce nõ nuo.et ideo nõ ob·talis exceptio · ſupioꝛis tñ
officiũ hijs caſibo nõ deficiet ut ſequitur.ego iã bis ĩ in⸗
dicijs conabar defendẽ ꝙ eligẽtes ſciẽter mdignã ſuſ⸗
penſe et irregłares rep ellantur.et votoꝛe ſuoꝛenon ha
beatur cõputatio·ita ꝙ ſ̃m electio a minoꝛi pꝑte nũo
poſſit valẽ.quo enĩ ad illã electionẽ dicã illas indo nõ
cõputã das.ut vitetur ãtiquoꝛe iuriũ coꝛrectio · ſñi eni ita
ſnnpliciter ſtamꝰ numero.quid dicemus ſi.xij · ſũt mo
miales ſeptem nolunt eligere.inſtat fims ternnmi.alie
quq; eli guůt quare nõvalebit electio facta ab ipis · v.

50
6
ati⸗

dal⸗
vwbi
m
li

pti
us

jiti

&Quid ſ̊ papa interdixit· vij monialid ne eli gant.q̃re
nõ valebat electõ facta a · v· ſ hot eſt interdieto hoĩs q̃ᷓ

re nõ erit m interdcõ iur᷑ nõ video· Itẽ pone aliqᷣ mo .
males elegerũt alternatiue dieõnalitervei incerte ita
ꝙ vota eaetranſferãtur in alias·s·cij·di cemus nevo⸗

ces alterius ptis ; fote ſit ninoꝛ numero nõ valẽ Ex
pns ꝛſlibo meõm⸗
bus videturnõhñi
ñ
gerut ſcienter indii⸗ hcrnin ſpectat ad ip̃m
gnãa. S; otia h faẽ di ligen examnace pre⸗
qe ſhno ſit collo in miſſa ſi alias inuẽta fueit
eleõmbus moma⸗ canonica ofirmetura ofir⸗

liũ. ut . e·e · Eut au⸗
tẽ · & pena priuacõ⸗
ms locuʒ in eis nõ
babet · Sʒ hoc non

mate elcẽ ſi abbatiſſa exii
terit bñdictõ impendat᷑.
Si aũt milla earũdẽ ele⸗

erutbezist. ctionũ a ptibo fuerit cele⸗
Itẽ otra id facit i· brata duabo /tũc nõ obſtã
mert. vbiriean te ꝙ; ſit publicatũ ſerutim⸗
multa ſpalia ſtatu⸗ 4 ad elco ,ii
ta in hijs elcõmb⸗ n elcõnem ꝙ ceſſuz
Sedid nõ obſtat. poſſmt moĩales que in a⸗
Krr ilie ſunt liamv in alias direxerãt
pãlia multa. ut ꝗj. awtaſua licite poſenſz
patebit. tẽ obſta⸗ e heid poſonſam
bit ꝙ lrã dicit · nuo. Aanteꝙ ad actus duiertat
liem ar hm hoc ſl extraneos omi prauiate
duoma. ceſſante ad illaʒ accedere
miali id ert ſa que abalijs maioem ptẽ
tutũ·s . an qað ouẽtus numero faciẽtibo
c·ex prin: et fi p
dec. g. e·ſcriptũ·mnmn⸗··

quãtũ in illis dieit·

2 D —

cqꝙ ↄtra duplo maioꝛẽ pꝑtẽ nuᷣo p̃t obici id qdᷣ votũ ãnul⸗
lat.ꝓbari viðꝛ ꝙ; votũ nullũ oputetur in nũo:et ſi dica⸗

mus vota talu cõputari:multo foꝛtius vota ↄtẽptoꝛæ.

vnde iam in cauſis ſuccubui.Et iudicõ meo nõ ſo lũvti⸗
lis moancẽernia eſſB declatio · et idẽ dico cca dee . s · e. aͤrun
dam ubi hec omnia intelligãtur repetita. Recepi ꝙ pᷣ⸗
uat curia ꝙ in iſta de· et de· quoꝛũdã.pciſe ſtetur nuo.
ita ꝙ non habeatur ratio excommunicacpms ſuſpẽſio

nis irregularitatis et ahoꝛum qͥ reddunt votũ nulluʒ. et
audiui bom.ſpᷣam ſic in ↄñſtoꝛio dixiſſe.vide in ele.e.ti ·
qð circa · et qð ibi no·. Quid dicemus ſi in cõcoꝛdia vela

duplo maioꝛi ꝑte ſit fcã electõ.erit de nccitate ꝙ fiat ꝓ

clamatio pᷣm foꝛmã dec.ultimejꝗj·e. ti. jta ꝙ aliter nõ va⸗
leat ↄfirmacõet ꝓcedit dubitacõ iſta.q; exquo eo cãu
nõ admittitur aliqua exceptio ut h. ad qͥd hʒ fieri pꝛo⸗

2— „

clamacõ.putoõriu cũ illa dec.in diſtincte loꝗᷓtur.pᷣterea
poſſ eſſe moniales illas nõ eſſe ꝓfeſſas.vel nõ eẽ etatis
legitie · et iſte ſaltẽ excepcões nõ pñt negari quũ admit
tãaãtur.cũ num dimimuãt ut . S. dixi · Itẽ foꝛte de ↄ ſuetudie

p̃ſcpᷣtavel pᷣuilegio nõ ad ↄuẽtumſ̊ ad alios ſpectat

eligẽ· fiat ergo citatio ut et h̊ ſciatur. vel foꝛte tenẽtur
eligere de certo loco . s. de cõſue.cũ dilcũs. de v. ſig. ſ ab

bate. Itẽ qͥd dicemus in monaſterijs qͥ pmares regũt᷑

Sunt enĩ quedã monaſteria momaaliũ qͥ reguntur per

prioꝛẽ:et momales eligũt ſibi illũ ꝓrioꝛẽ· et multa talia

monaſteria ſunt michĩ nota· habebit ne locũ hec dee.
talibe elcõmbo. et p pñᷣ.ce.vbi dicit. ſtatuimus ut cũ in
cis fuerit electio facienda. etp fi. vbi dicit in· Gul.ĩ pnᷣ.
m quibuſlibʒ mulierũ mõſterijsac.videtur ꝙ ſic.S atis

eſt pᷣm ſſum. ¶ JWerũſ q
fuerĩt momales que poſt⸗

eredo ꝙ inquãtum dec : iſta inſpicit eli gẽtes et factum
eane·etiã in taliba elemibo horet locũ deẽ · puta ꝙ tunc et

eligentes ſint ꝓfeſſe · ſmt etatis legitime:poſſent accede

re:collacõnem ʒelia meriti omittere:et hijs ſimilia ſed

inquãtũosſtõ inſpicit eleãz puta ꝙ ſit· xxx. ãnoꝛe ꝙ; ad⸗

miniſtret antẽ ↄfirmationẽ elcũs a maioꝛi pte· et hjs
nia:foꝛte ĩ illis lo
cũ nõ habẽt et in⸗
dicõ meo cirea hoc
necaſſaria.

„

eſt electa. et l ꝑ acceſſum

bmòi ad duas ꝑtes pue⸗ a COfic exquo
mri poteit illis q antęa in exannnare habet
eam ↄſenſerant cõputatiſ et ſuplere in hijs

cauſis etiaʒz de fcõ.
.S.e.cũ nobᷣ oli.et
ibi de h· s. de poſtu
la · bone . et. xx viij·

di priuſcF5z.
b Fri ligenti. s. e.
mẽehil . er de pb. ⸗

conſirmetur et bñdicatur
ac ſi duas partes ab imtio
habuiſſ ut in caſu ꝓximo

qᷓ; in pᷣmſſis canbo talis e nemm eni clto
cõſirmataabñdicta ext⸗ manũ nponẽ.

ut. xxiiij. di· Ci. le⸗
.s· e · eu nobil . et .

terit ac poſſeſſionẽ ſue ad⸗
mimſtratiõis fuit aſſecuta
woluerĩt in mo dũ denũci⸗

e.c. ulti·.·

erENG c ¶Canomeca ex
ac nis vl accuſacis uta foma xbtan pſ
digtate deiciatur adepta na nonea. vñ ſi eſß
Aponere aliqͥd otra ißam leneme nata. 5.
eis ꝑ pᷣdictaꝗponẽdim⸗ pſoͤr p totum vel
Imnme ſit ſublata facultas. cꝛrupta.xx.q· i.
.MẽM inuẽculaſ.vel aliaſ
indigna.non ↄfir

mabitur.

d0bbatſlans. ꝙ prioꝛiſſe nõ bñdicũtur ſ̊ abbatif⸗
ſe.et negligẽtibo bñdictõem recipe infra annũ a tpecõ⸗

firmaconis impomitur pena pꝑ ↄciliũvieñ ·de ſta regla.

attendẽtes· ſtatunmmus.

e ¶ Earudẽ:ad quas fuit ꝓceſſum pviã ſ. erutinij.

f¶ Proceſſum ·hoc ẽ ↄtra ura.s.e.publicato ·h̊ eſt in H̊
caſu ſp ẽale ut ðꝛ in fi · I dẽ in elcõne ſummi pontifſicis·
S. e· licet de vitäda. U
g (Dinertant · nõ ſie in elcõne pape · ꝙ etiam poſtquã

„ —

dinerterũt cardmales ad alios actus pñt accedere.ſed

hic ſecus.et poteſt eſſe ratio · q; maioꝛ oſtãtia ẽ in viro

qᷓ; m muliereet quia in elcõne pape requiruntur neẽrio

due ptes.ſed hic nõ neceſſario· et ad rationẽ ipᷣius det.
licet devitãda · in fi. äl
p ¶ Extraneos · ſie · . e · q gpter · et . e. cũ p oſt petitã· et
eſt ſimile qð de teſte ds · de teſti. co · pterea.
i ¶ Omi puitate. ut ſimõiaca dacõne vel aliqᷓ pactõe illi
cta. vel coactõe vel extoꝛhõe · l. s · e· qᷓ uis. etꝗ · c · ꝓx ·
Kk¶ Maioꝛẽ. ſecus de minoꝛiꝗj..e · e· Eſ q̃ ·

¶ Cõputatis · ille enim diſſentire non poterunt . cũ de

illis cautum non ſit · s
m ( bñ̃dicatur.ſi fuerit abbatiſſa· ut.s:px. in fi·
n ¶ Ab mitio . ]..de re · iu· ratihabicõnẽ· cũ ſuis ↄcoꝛ·

oDremiſſum.ſ. õᷣdictõne excepcõne vel appellone p⸗

tis alterius nõ obſtãte.pᷣmiſſa tñ diligẽti inquiſitio ne
ex officõ ſuo hoc fuit pmriſſun.
p ¶ Tlis ſ. qᷓ ab micõvel p acceſſum habuit duas pꝑtelſ
qDoſſeſſionẽ· a q̃ alias nõ nmpeditur q̃s poſt cofir⸗
macõʒ n erimẽ cũmfamia opponat᷑ s · de accuſaccedẽlſ.

a acultas · ſi.s· de ocel.p̃ben. poſt eleetionẽ.in ſi· et
de ap: cõſtitutus·in fi·Et ſic nota ꝙ datur actõ cui dene
gatur exceptio· ↄtra id ff · de re iur · muitus · Ceui damꝰ.

nibo no h abere locuiz. di cůt quidã q; momalis eligens
ſeenter mdignã non priuata ptãte eligendiquaſip̃
ua tio ex collacõne ꝓcedat · ſed certũ eſt ꝙ tpe dec.s.e.

ſ eſt ſpãle·et adde qð dixiꝗ.de reiutequi ad agendũ.

o Alterius minoꝛis. c

quirenda.ſ de foꝛ electi⸗

oms:et pſo na electa · d( Strepitu iudi cnj.ſic·S.de ac⸗

cuſa.olm. vbi de
hoc. utrum legatꝰ
vel index inferioꝛ

poſſit ↄvmttere cain

ſam decidẽdã ſme
indicõ ſtrepitu·
et quid impoꝛtent
vꝓᷣba iſta.vide qð

dixi ꝗ]. de hẽtiẽ · e. ul.
e ¶ Interim. hac cã

pendente.
F(¶ Ancte.nota. no
uũ caſu h et . Ece⸗
terũ.vbi electa añ

ↄfirma cõnẽ adm⸗

ꝑ. michil é alm.s.

ECc.lł de vitan da·xx⸗

nj. di · in noje · aluũ ÿ
quoſdã m imꝑato⸗
re.ut ſola electiõe

admiſtret · ut · xciij ·

di. legrmnuſ ·s e⸗
¶ Uibẽ. ut⸗ eũ no vᷣ
oli.m fi:et.S.c ꝓpx.

ebus· ſtricti⸗

us lo quitur ẽ · S · ·
.c.· Px·

¶ SBiwro ad illam que
a maioꝛi pte ut pᷣmittitur

eſt elcã noluerint alie ac⸗

cedẽ momales vel ſi acceſ
ſermt · nõ tot quot cũ alijſ

pruis m eã ↄſentientibur
faciãt duas partes tũc ſu
per obiectibo ptis alteri9
ſi qui fuerint.et ſuper alij

que in tali negocio ſũt ex
officio inquurenda.plene

4 7 . —7
ſme ſtrepitu iudicn et l⸗
gura per ſupioꝛem inquu⸗

ratur bmtus anteqᷓ; ofir⸗
metur ea dẽ electõ vel etiã
infirmetur · imterim pre
ſentisoſtitutionis aucto⸗

rita te. in ſpualibatpali⸗

bus libe admiſtret.ſie tñ

cũ m cũctis · in electiombo nõ erat nece collationes fieri
qꝙq adhuc nõ emanauert dee. æ Pteret tñ tũc ſme col

lacõibo eligẽtes indignos erant pu

a minoꝛi pte ↄuẽtus nume⸗
ro nominata ſuerit wel ele⸗
cka.ex noĩatiõe vel electõ⸗
ne hmõcdl quas eoipᷣo ꝙ;
ps minoꝛ eas fecerit vireſ
aliquas nolumus obtinẽ.

ati Ptãte eligendi.

E& bñ inferturꝙ ex
collacõmb pua⸗
tio nõ ꝓcedat · ſed
ex electiõe ut · . e.
ti · ꝓetuo· nã ut ibi
ðꝛ etiã ſi Poſt col⸗
lacõnẽ nõ ſequat᷑
electio · nõ hab; lo

cũ pena.
o (¶ Leteru · in · ps⸗

„ — 21. .
ip̃iius aliqdð quomõlibet 2—
nõ queratur. nec ad eam San prommin

ab alijs poſenſu in hoc ca⸗

ſu valeat acceſſus haberi.

p foꝛmaʒ·s· e. cum
dilecti · et · e. cũ ex⸗

¶ VPt autem cum per di⸗ pediat.hẽbit ne
ann m! cl m⸗ locũ qðᷣ h̊ dicit᷑ uel
cam foꝛmaʒ ceditur fa⸗ an qð dicitur in ſi
ciluis in hmõr momaliũ e⸗ perioꝛi ꝓxnma p⸗

lectiombo ad ↄcꝛ diã w⸗
matur.decermmus ut non
zeli ad ʒelũ.nec meriti ad
meritũ. ſed ſolum numeri
ad numerũ hat collano in

te · Credo ꝙ locuʒ

hab ebit pticula h̊
q; foꝛma illa poti
us cõpromiſſi ẽ qᷓ;

ſcrutinij. ut ꝓbat᷑

p ipᷣ am dec.cũ ex⸗

1 Feevie gue⸗ de rebo monaſtern mi
8 tn reapepote⸗ . 1! 10 1
rit m diſtinctõnẽ Pomtus alienet nec aliqᷓ;
j.ne ſe · va · e · vno · m momalezʒ recipiat quo⸗

et de regla · c · ul ·
k K minon pte
adute dee · iſta bñ
qñ facta eſt electio a duplo maioꝛi et a minoꝛi·quid di⸗
ces in quarto caſu:cũ electiones pares voces habeãt
nũo nũ quid altera poterit ꝑ acceſſuʒ ratificari · eredo q;
nõ. accedat ad ̊ qð no.s.e.eccia vra.ij.ad fi.et ͤ̊ credo
pcipue iſta nce· electio facta a mnoꝛi pte ad quãcũq;
