ul.eqʒᷣ dicit de ſciẽte pᷣciſe ſit verũ h qð dicit deignoꝛãte
poſſ eſſe verũ in ignoꝛãtia fa cti ſeʒ qneſciebã ilũ taleʒ
eſſe h ignoꝛãtia iuris qua ſe ciebam illũ talẽ eſſe Higno⸗
rabam ꝙ ius poſteros eius dãnatet ſecuſ. ad h ꝗqᷓ. de re⸗

gubł iut᷑ iuris ignoꝛãtialſed et in ignoꝛãtia facti videtur

ↄtra · ſicut ſi q́s eredẽs ↄtrahẽ cũ libera ↄtrahat cũ pua ·

t̃ filij ſũt ſerui dñi ancille ibi nõ eſt mirũ ſi ignoꝛatia

non excuſat ꝑ quã ipᷣi dño fieret pᷣindiciũ ſi excuſaret. ſ

hiec nulli infertur iudiciũ et ido ſuſtin eri p̃t illa lo lutio

—

—

—E—— —⸗ — — — —

DW R . M R Pa-
ſ
N Clicis in p pᷣma pte punit bomifar inſequẽtes capi⸗ AQqui Amt. SF eni eü imitetur patr facinus paripe⸗
A4 entes aũt peutiẽtes cardinales et eius cerimis foci 8 § ocius: na punietur. C. de epi · et ele ·l. h quẽẽỹ. i fi.
⸗ –os uſq; ad. ꝙ ſi quis ubi vimit eoꝛeſilios et nepotel. er de i i. rnoti. ct · 8· be of · del e. i. S · de ſen ex. quante.
in et uſq; ad. Epn⸗ U xxjij.q- ul.c. ul.
1 ti· ibiipſis in ſecu⸗ l . = Atkaui habmit.
. eida pen; addit M SSð . iinnte ſgs boe ſe
, uſq; ad.cũ autẽ· — AE. 12 2 . otẽp acone velno
. ubrpomt aua ſa⸗ ds e⸗ reoꝛdatioĩs hus ſefetmipueier w⸗ mineſit factuͦ ue
4 tiſfactõz cũ abſol⸗ onoꝛn ie teren p⸗ mimo applicetur ut ex illis tere. int. ratũ qiuſ.
uẽtur facẽ debeãt decel. ni veſtigijs inhen⸗ mi traſmnttat ad poſteros etjᷓ te ſen ex. cũ q̃ſ
4 grie Fah o ⸗ ws quibuſdlam acldinioer ſ potius cu ipo quodãmo⸗ e gle fe.
uſch ad. Cilluch u⸗ detractis de omui frin no⸗ do dantur et ſua. Di qua pena habeat loci
bitractat de nudis ſtroꝛ oſilio haci in ppetu⸗ wro feudalocacõnes of⸗ m ntificãte liqz nõ
5l ſia ija vej ſim⸗ um valimra oſtõne ſanci⸗ ficiũ vel bñficiũ ſi puale vel Heære ſuo ie ge
ken anen mus utke quis demeeps in tꝑale ab aliqiubus ecẽns. Ra Hero aduz
ad. Ceceterd ibi⸗ ad boe ſacrilegn genus ir⸗ obtin et ſit eis ipᷣo une p⸗ . uoꝛé. nõ nu⸗
collaterales pmit⸗ repſerit ꝙ; ſancte romane uatusſque ſic libere ad ec⸗ dů nee ſinplicẽ qe
iaaeaser eccie cardinalẽ hoſtiliter cleſias reuertatur q ecẽi⸗ ecni oſtẽdetq· .
miſſi act ß. fuerit inſecutus vel peuſſe arum rectoꝛ es deir pſis ꝓ k ¶Receptauenit.
de in ſequẽnbo gleri rit aut ceperit wl ſociꝰ fu⸗ a oluntac- “l pan eni pena ſunt
onel eligdoſe 5 erit facetis aut fieri man⸗ ¶ Qoõ ſi quis pᷣdi ctor Pn jedi ſareet ar
zrinalieiſn a diauaulerit vel factũ ratu ha⸗ Rliũ vel Rlios bate eat ne⸗ euio welin qus
Eſi quisibi po⸗ buerit aut oſfilium dederit potẽ vel nepotes ꝑ rect am diu latere no pnt
nit te otciden tibꝰ⸗ wi fauoꝛem aut poſtea re⸗ lmeã deſcẽdẽtes bñſiciatũᷣ ff. de prredtat: l· i
Folpen 6 ceptauerit wel defenſaue⸗ ſeu bñficiatos quoius be⸗ 1.. A fem ſ
ſlominus ptãtes rit ſeieter eũd em ſicut re? ficio eẽ ſ põtiſi cale adep⸗ eſſent ↄſan gnei vl
Eesllares em le crimĩs leſe maieſtatis pe⸗ tus vel adepti fuerint di⸗ affmes · ff. r.elel jj·.
gali bo cõtra tales ¶Danẽtur et ſua.
uti debere et hane menn gaſems, dilhclaews gitatẽ ſint eis Sipo iure 5 regulariter )· q;
7 oſtituconẽ etaã fa⸗ mcehilominus et banmtus uati ſpe ꝓmocõis ommo. bona damnatoꝛũ
cere o buari et co ñt mteſtabilis ut nec teſta ſublata. ¶ Lulli ß bterea trãſeũt in heredeſ
tn 2kagenttop pe⸗· menti liberam hab eat fa⸗ taliũ filioꝛ atq; nepotum ba in ſſca. E
E nperentes. ctionem nec ad alicuius ex vrrili ſexu deſcendenti⸗ ß or fallir in boe
ad ide.s ·de iur. ca. bona ex teſtamento vel ab um ab eiſ⸗ dẽ alicuius ape⸗ crimine leſe maie⸗
i. cũ ſi· ctis. ad inteſtato vcetur/ q̃tenus riatur ianua digmitatns Rane. rn l. in iã
e. Wernets 97 ab omm ſucceſſione repui aut honoꝛis ecciaſtici vel ornda lear
ins librl · ſus publicaq; repulſa con mudam ſeu ad alicumis lo v erũ · et in crimimne
d (Lacri ilegn a ſuſus minus muemat ſue ci regimẽ ſit aſcenſusiſit héſis. 8. el. de he⸗
tãto ma gis eſſe cẽ retic. cũ ſcdᷣm.et im
l malici⸗ ſucceſſoꝛẽ fãt ba⸗ eis poſtulã di neg ata fa⸗ cakbo i poſein.
. patitur maloꝛ ẽ.de itacõnes eius deſerte/ et cultas ſit notarie iudica⸗ maDiſponãt illiſ
pe. di · i. aut Herk⸗ ut nõ ſit qui eas m habitet tus et quodlibet aliid of⸗ nanrocins End 15
C.· de epi. et cle.l dentur cũcka pſius ediſ⸗ bli⸗ de facto poſſide⸗
ſi quis m hoc· etjʒ. a p ſius ed ſiciu — pu rent. s · e. l· de bẽ.
e. Eß mſſil. de mi⸗ cia in ruinam. et ut Petue cũ interdictũ ĩ ui iens e⸗ licz. j. erß ſonat
tiplici ſacrilegio notã a infamie ꝓpetua ruina oꝛũ aſſertio otra quẽquã bü libẽ · g · poſitũ.
etaare vi. q- teſterur nullo tempoꝛe re⸗ nichil ſidei michil creduli nan E rola
e.euchte.. uz. parentur. Nullus ei debi⸗ tatis muematut ad teſti⸗ clara⸗ Eeeteruũ.
¶ Card nalẽ. eo ta reddẽ nullus rñdere in moniũ ꝓrſus reddãtur in- Pontificalem.
tra Partisten capiẽ iudicõ teneatur quicqiud digm. ſit eis ad oꝛ dimes nn E itales 5
tes vel banientes ectiã nis muemtur in includeb antur mniſ
epos ꝓuiſũ eſt ho⸗ E ylbg zf de, pr , Alernſus inhitirue Ktas, Pa-u⸗fuiſſßz ip̃is expᷣſſũ
Z die p cle. de peñ · ſi e⸗ 2 plv R Fr H r J Pr Mι v ! — g de cel. pPre. dile .
T= S, W6 H* „ Prr ex e - reN, RRa sa — li.
ns ſuadente. PErs „ Terterf er- = — PTrrg. 6 21* 9 — e- . Rctus. ad idẽ. 8 8:·e. 1¹ .
ercuſſerit. BFK— Er E 2 ₰ ac e H. rSHa1, , FgbeAAch yp h 427 de heretiẽ · inquiſ⸗
telligo in illo quinõ uaneß kache ge n e defen dẽdo.tũe toꝛes· et · de ſen. ex. quia p eri culoſiũ. 4
en⸗ Brplen de honnẽ · ſigficaſti. ij. de ſen · ex. ſye⸗ P liimtligebaun m⸗ aliud ic fuiſſet expſſim s c.
ro.nõ enĩ tũc peccat cũ aũete legis id faciat xxiñj. iiij. proximo .

*

al eneßeiie. de
digtate. s. dixerat 2
h de ñficõ d diẽ idẽ

peuſſone et capti

one nõ erat dubiũ
ſß de in ſecucõne H
ſpecialiter ſtatuit
pena-
e¶ Gicinaꝛe que

ſmt locavicina.di⸗

co iudicis arbito

quo ad i̊ relmquẽ

dum et poſſent di
ci vicina nõ diſtan
tia ultra duas die⸗
tas vulgares S. de
ſap.nõnulli vel le
gales S. e. de pᷣbẽ.
pſenti. Eloca/vel

hs diſtantia uitn .

vnã · S· e. li. de Rp·
ſtatutũ vel mfra p
uinciã· S. de elec. co
ra: arbitretur ergo
inß bonus index
d ¶ Mriculo: n x⸗
vn · ꝗ·iin · ſi ꝗs mng⸗
dente . S. de of. oꝛ ð·
paſtoꝛalis· cũ ſi ·
e¶ Et idonee . ſcʒ p
ravelſaes
iſſoꝛes.ffmãda·
I. ſi mandato · C
paulus ſendit ali
as vᷣbu. Santonis.,
. nudã pnnſſione;
otinet · C de. ſic.
ſancimus q ſi Hᷣ ca

ſu ſufficientẽ cauti

onẽ dare nõ poſſß
dabit mratoꝛiam
vel cauebit ſub y⸗
potheca ſuare rerũ
C. de eß. et cle · au⸗
ten. gnaliter.et.ff.
ut legano. ca. l. fi-

lio. in fuet facit qð B

dixi. 8. e. li. de uſut ·
c.ij.: et qð no.s · de
dote poſt diunoꝛ re
ſti. pvrfas·
(Eltra mare · er
ſi xp iam imchilba
berent ultra mare
eſſet hec pena in
aliã ↄmutãda. ff.
de inter. et re. l· rele
gato· i. Reñ. ff. ad
I· põp. de parrici⸗
l· pena-
roſem:nnx.
iin. vneo
Trnßnis⸗ a
pus acquiſita erat
ofiſcata.

büflſtvel officiũ ecciaſti⸗
cũ deneg atus accelſus · et
ut magis famoſa ſit eoꝝ
mfamia ad actus legiti⸗
mos nullus eis pateat a⸗

ditus nulla poꝛta pãdat᷑

eildẽ ſup aliquo miſſo⸗ 4

rum omm ſpe diſpenſacõiſ
adempta. ¶ Pnti mchi⸗

lomnuſ adicimus ſancti

om ut ex inſecucõne pdeã

ſicut ex iniectõne manuũu

violẽtanpo facto excõi⸗

cacõms ſnſam quis incur⸗

rat et tam inſecutoꝛ qᷓ ali
ſupdẽi tãti mali ꝓticipes
q; diu in ſua otũacia ꝑdu⸗

rarint ſm gulis diebo dni⸗

cis et feſtiuis pulſatis cã⸗
pams et cãdelis accẽſis ꝑ

omes illuis loci eccias m

quo tantũ facinus fuerit
attẽptatũ necnõ ciutatuzʒ
et dioceſũ vicina excõi⸗
cati publice nũciẽtur Nec
ab alio qᷓ; a romano ponti
ſice poſſmt abſolucõ is bñ
Keiito obtin niſi dütaxat
moꝛtis in articulo oſtituti

¶ Lü aut fuerit abſolus⸗
4 dipmo ſufficietera ido⸗
neecaueãt q inferende pe
ne parebũt et auxiliante

dño pniam pagent miũ⸗

gendã deinde ꝑ omes il⸗
ſus loci eccias pnaipale⸗

vicinoꝛüq; lo oꝛ diebus

djñſicis et ſolẽmbo incedãt

nudi coꝛã pplo femoꝛalia
tm hñtes aferulas deferẽ

tes in mayibo cũ quib⸗ de

aſdẽ eccias publice ſu
gẽnun ·turi poſtmodi uͤl⸗
tra mare et ibidẽ acturi pe

mtetiã ꝑ tres ãnos ad

nus nec exinde poſtmoð
reuſuri abſq; ſedis ap. li⸗

cẽtia ſpãli. ¶ Werũ cũ ta⸗
lis giaz recõciliacõis me
ruerit bñneio abſolucõij

obtẽto indulgeatur ei li⸗

cẽtia ut ſuãa ſuoꝛ iniuriã

ꝓſequatur et debitoꝛꝛ illo⸗

rum que cõtracta fuerint
de poſtmodũ acq̃ſntis re⸗
petitio nõ negenir. ¶ A⸗
lud aũt nõ duximuſ omit

tẽdũ· ꝙ ſi quis fuerit in pᷣ⸗
miſſt nudo ↄſilio vel ſnn⸗

plic fauoꝛe culpabilis iu
dex in talẽ penã metiatur

ex culpaut 'm ꝙ exceſſꝰ

exegerit vmdeã ꝓcedat.
¶ Ceterũ q; dignü elt ut
nephãdirone flagicn ul⸗

tionis ſeueritas ampilus

extend atur et ꝓpter enoꝛ⸗
mitatez culpaxrplagaꝝ
modus exubẽtnec pems
ſolitis otẽtetur ſtatuimus

ut ad collaterales frẽs vi
delicz nepotesa ꝓnepoteſ

taliũ poſſit t extẽdẽ penas

min bmõi nraoſtõne cõten

tas circũſpectõ ro.pontifi

cis ꝓut circũſtãtierõnabi⸗

les ſuadebũt. ¶ Premi⸗
ſis etiã dignũ cenſumus
anectẽdũ ut ſi quuſq/ ali⸗

quo p pᷣdeõpexeeſſuũ qué⸗
de clicis wel religtoß nie

ſhmilie vel cardĩalui afficẽ
foꝛte pᷣſupßit ꝓpoꝛcionet᷑
pena delicko ita ꝙ vin deã

exquo exceſſiurñ dẽte ab

offenſa nf̃oxcohibeatur
deinceps manus temera⸗

rie foꝛmidĩe ultioms ꝗᷓ qSs

dei wl nia ſeu frin nĩo e⸗
uerẽtia nõ cohercet.
q̃s wro pꝑ ſevel ꝑ alii oki
derit cardĩalẽ qdᷣ abſitvel
dederit cãm morti, ultra
qỹ ̈ Pmiſſa contineãt ſien m
eum ptãs uuriſdictõis in⸗
ſurgat ſic rigoꝛ uluioms
innliat qdᷣ otra vite ſubli⸗
diũ moꝛtis ſolaciũ muocʒ
viuẽs pene nõ culpe vm⸗

dicke ſpeculũ nõ offenſe.

C Timplici faue
re.nudu coſiluũ vel

ſimplex fauoꝛ in⸗
telligitur illius qui
ad maleficiũ faciẽ
duũ michil adicit.

¶ Poſſit extẽdẽ ·

quedã indicacõ.ſi⸗
.JS.· e.li de ſ᷑pt᷑.c·ſi.
nam et p̃ter hanc

pmiſſionẽ ᷣa eo⸗

dem mod id pote
rat cũnon babeat
imperiũ par ĩ pa⸗
rem.s · de elc inno⸗
tuit.
1((Ali uo pdi dicto
rum. in ecucoõnis
capcõis · aut peuſ⸗
ſonis aut ſocieta
tis hoꝛe crimmũ.

m obh ercet. S·
devi . et ho · eleri · ut

clericoꝛe.

n (Qauſam. pri⸗

mam non remota
qð die ut · s · de ho⸗
miciide cetero · ð te
ſtib⸗ · ſcut.

oAdmninus.cõ⸗
coꝛ: C.· de ſacroſan.

ee.l. placʒ·in fi ubi

pmo ꝑ ecc̃iaſticuz
mqdicẽ ſcdᷣo ꝑ ſecu
larẽ qs pumtur. et

ſic in caſu nr̃oꝗpt
erimĩs hoꝛroꝛẽ · ẽ
en regulariter ſe⸗

cus ubi crimiĩaliter

agitur . S. de accu.

de hijs · ubi de hoe
an. v · hʒ H ꝓPri
um . ſüt eni paria
altenes eſſe abſolu
tũ vel cõ dẽnatũ et
ſoluiſſe · ff. de exce⸗
ptio · rei inð. ſi quiſ
cũ totũ · Gplane · et

facit h ec decre ad
id qð no·s · de iuð ·
at ſi clerici.in glo⸗
ſa peml.

ex eolet ſi exceſſe⸗
rit nõ valz ꝗ.qe. c · ul.

epus.ſubdito puta aᷣdiacono aĩp̃ſſᷣro abbati
pPoꝛivel ſimilibe pſoms q̃ immediate ſubſut ep̃is
uid dices de inferioꝛibo putalaicis prochiamis certe
Poeni⸗ nũ quid illis ep̃ᷣ s poterit li cẽtiã dare ut ſibi co
eſſoꝛẽ eligãt videtur ꝙ; non.s:e/om̃is · de pe.di · vi . Ala

uus.s. de oſiie· cũ veneſabilis · et iã eſß H otra obediẽtiã
pſeribẽ qð eſſenõ p̃ts·de pᷣſcrip.cũ nõ liceeeaat···

. „ ₰ P. „E 2
△
a ¶ Priuata. ſi. xxx v. q·ñj:ita nos ·et · S. e.li. de elc. ubi pe⸗ cuit/ de proch · nullus / die cõtra/ ꝙ quilib; de dioẽ· p̃t reꝛ
riculũ. Gcimitas. Excipitur aũt cinitas romana ab hae currẽ ꝓ pnia et ad ꝓpriũ ſacerdotẽ et ad ep̃m vel archisß
pena·ſi em ip̃a in hoe pumretur pᷣuarẽtur etiã inferioꝛeſ p̃ſbiterũ cathedralis eccie qui quo ad hoc ẽ vicarius eß·
ecc̃ie cũ totius oꝛbis epus ſit romanus põtifex. et p̃ter⸗ ut.8.· de of. archiß/officiu. vnde credo ꝙ ſufficiat alterii·
eaibi pmptioꝛẽ pabemus indicẽ ſc ĩ am m huic rei u8 licentia ſez vel ep̃ivel ꝓrochialis ſacerdotts. —
Btaadbi⸗ remedia et penas imponẽ ad optie· C. de ¶ Jdoneũ·qui ſciat circuſtãtias ↄſiderare et diuſs me ee K.
8 An ad ce cOoo. ſ nomt r — — — — Sr 2 e 2GX dicamentis uti ad . . — ) * 42
f. Omana fa * ꝑe: omis .de pPe. didd.
brieni ¶ Per hoe q; ſecularibus rit nõ duxerit pumẽdos SH S.
a4 opus fabrice ptãtibo nõ adimimus fa⸗ pon tiſicali et ſuß ſit eoipo m ¶ R ebu ãtur · S
dari ſolẽt remiſſi⸗ cultatẽ vtẽdi legibo otra digtat pᷣuata et nlominꝰ ſunt ĩiſti caſus. dic
aeienep⸗ tales qᷓs aduũſus ſacrile⸗ remaneat interdicka. gaale excõi⸗ n , S
ti poſuitſqius au gos eatholia pncipes edi. Mnnoc iii· in oci· lugöð. Lcone no copenat AS
E teneatir acd ap? derut quis en locus regi Dubemteths aremſhof: ſumpliciſacdon D D
fabre⸗ die ut. mims poterit eſſe tutꝰ.qͥs Omana eccia et epo. ut.s ·ð ſen·xx.
ezeet ai guarta rectoꝛ ſecuritate gaude „ „ infra. Queltoꝛibe ne In Bana pe⸗ r G r eL
fabrice ⁊ el ericoꝛe bit i romana eccia q oim Daüt fabrice remẽ⸗ matoꝛib⸗ i cö⸗ 4
ſubſidia nõ ſuffici eccia diſponente dño ca⸗ ſis eccie remenſis archi⸗ rũ· 8. de chimaleöðöd. —
ane n lolee P put ẽ et mgra· caſib iſtis epᷣus ſeu eius officiales ci „ S⸗ eom⸗ * a er
nic . „ 7 . . „. 2 2 l. *) or 2 PNPX r
pia opa elimo ſma Pien I, 1 eius Hii ſpẽales tandi ſuſma ganeox ipi⸗ mutacõ quoꝛũlib; .
rü collectõ ad hoc hmõi ꝑiculis exponuntimr us eccie ſ ditos quos ij- votoꝛe. ut· S. de vo
S · e · li · de ſta regul· quẽ eccie ſilii quẽ ſideiʒe dem qſtoꝛ es ſibi relſtere to ⁊ vo· re · c. i/ Diſ⸗
Lc.vno/ad finẽ. latoꝛẽo lia tãtà nõ ta poſicõ male abla
Porſc; o reſi atoꝛẽotumelia tãta nõ tã aut nolle parere dixerint. lore incertor vel
2OEe Ws. — —„ — —„ —
ſtut vel parere no geret et ofuſio tã aſpa nõ ut ſup hoc ↄpareãt coꝛã certoꝛe qñ non ex⸗
d¶ Ptãatẽ. lene⸗ moueret. Poꝛro ſi filius ẽ ip̃is nequaqꝙᷓ;ᷓ tribuãt po⸗ tant hij quiba faci
ſcut nec Pñt foꝛa⸗ dolebit ſi ſidelis matre hſi⸗ trſtatẽ. Suꝑ benigna ve⸗ enda eſt reſt0 6.
neoſofficiales ſta dileſa lec r⸗ 2nHIee⸗ iudeis.cũ ſit DHem
tuere pter citacõ dei leſa ledetur. ¶Qua⸗ ro ipovrec peõe ac ſöůuẽ etentia mr̃imomo⸗
nes faciẽdaſ.ut.s. ꝓpter ſi pnᷣceps · ſenatoꝛ. tione ipᷣi fabrice faciẽda rum clãdeſtme cõ 5
e.li. de of · oꝛ ð· ro⸗ oſul.ptas vxl alius dñs ſi⸗ pñ̃t eoſdẽ ſuffraganeos tractoꝛe vel cotna
mang. uc reckoꝛ otra bſupt li BiR del 2 interdictũ eccie ꝑ
E? (Porꝛ. q̃ ſtoꝛũ · uc ectoꝛ otr'a puptoꝛes et alios xpihdeles reme⸗ epos ſoker unpo⸗
fProuncie qſi pᷣdictos pñtis oſtõms te ſis ꝓuincie caritatiue mo⸗ m. s. de clamde de⸗
H veltt Roraregenn noꝛẽ nõ fecerit obſeruari nere. ¶ In cõ cedẽcdlis q;ᷓ won enm bibico:
ulgetia non pnt RH 1* P . . , et de minnomon⸗
bija ᷣ ſubiectinõ tam ipi qᷓᷓ officiales ipiuſ mdulgẽtijs non excedat e. vem nnarclir.
ſüt qð dieut · S· e. infra menſem poſtquã res remen.archieps ſtatutu, ecr. c. i.et ul/ Solent
tiie. q at. ad noticiãa eoꝛv puenerit ocili qn‚alis. n. wviy. eßis reßuari pnĩe
84 chaner hanl⸗ eoipᷣo ſnĩam excõis incur epᷣus ſuo ſubdito amin puberee⸗ m
gẽtiaꝛ lĩias ↄcedẽ rat. Ciuitas wro qu eins geeſſerit ut lbi poſ⸗ oppreſſionis ſilio.
nit. 8. e. niat et ẽ caſo alia pᷣter urbem quetalia ſt idoneũ eligè ↄfeſſoꝛem rü ex Poſito vel
in quo areps iuriſ⸗ facienti vel faciẽtibo ſeu pᷣ⸗ . ille quẽ is elegerit in caſi⸗ ex caſu ciinſcunq;
ganeoꝛeſalij nos. auxilui dederit aut fauoꝛẽ refuãtur nullã babz pem⸗ ſtrumẽti piurij in⸗ — A
. gr. dehe. wl mfra menſem ſaltẽ tal tus ptãtẽ cũ in gnali con⸗ eus anunchie eF
Remenks / vel ter delin quẽtes SHut tann ceſſione illa non wm1 cũ brutis et hijs ſi ¶ 14RNH èS
alius quilibz. S. e. facinons enoꝛnntas exe⸗ nõ eſß quis wriſilr in ſpe⸗ milia · ad hoe. l. di. et DN E
li · de of.oꝛ.rõna.in gerit et facultas ei affue⸗ cie oceſſurũs. Lulla q; muwoꝛ · et. c.· in capi⸗ 4 4

„ R —2 dye 2 £ 3 Soe I. 0 1 2 6 5 3 5
SE E P. Per . Ben) re e —ρσ. — r e en ee Pet.

o (Cõſuetudine· eſt enĩ oneroſa eccijs ideo nõ valʒ.s · /⸗
de ↄſue. c. ij. et ex ea frangitur ecciaſtice diſcipline ner: ⸗

n (¶Conceſſuruꝶz.

of. vica. ec· ul.·

te. xxxirj.q·ñj·qui⸗s⸗⸗

E ee or AIt
α „ „
õ
ee N— .. 7

01.

0 Paſt ꝛal- K, —144 —
„ Sen⸗ götic te aliquis Pter ſui ſupio⸗ 2

darat opi · no. erls licetiã ↄfeſſoꝛẽ ſibi eli⸗

Ss· e. ci· cũ ex eo ſet ¶ N gere valeat qui euz poſſit
approbatur opĩo WIdulgentie qᷓ ab vno
holt. vl pluribo ep̃is in eccia⸗
val anbe vin rum dedicacõmba wl alne
yteoné vel ropatio⸗ qubuſcũq; canbo ocedu⸗

tur. vires nõ obtinet h ſta?

ns eccie refection?
tuti excelſerit o Gn

a errſeert S J7 e vel odificationem

êõ — S O„
AV 72 ₰ 1 Trr Pontiuvelviaram . viier,, „ ,„
. — — ent. .
fſtentacöns ho⸗ nnocent:iiij.in concilio

äs ſpitalioꝛe vel ſimi⸗

re “ . tin etiqᷣd Dices nu⸗ 4
Ali . Et 7 D dd ſaltẽ i 20 200 4
1. e r - indulgentia: vidꝛ
ce e er e ſ
ð Fr b ee „utile P mutile non
e

E eeee viciatur ꝗj. de reg.
᷑AuAuf utile. ubivide

3 2 74 ?

iugð. De ſnĩa excomo.

Pm medicina⸗
lis ſit excõicatio
Mõ moꝛtaliſ diſci
plmãs nõ eradicãsdũ tñ
is m quem lata ſuerit nõ
cõtemnat caute ꝓpuideat

ren, Hteorea Hec qdã * e
liberalitas er mii e
vdeoenlitatibovlwo⸗ .
nacömbo dicimus ꝙ tenẽt ꝓp pteuſq; ſcʒ ad legitimim
moqü ct in renduo nõ ut.C¶· de donac. l· ſancimus. xij.q.
üii. ſi quos de ßniſpterea h agimus de re ſeꝑabſi.ſ. de nu
WmBerxo dierüubi nõ viciatur utile p inutile. fr. de aqua co.
et eſti.l.i. Otrebaciuſiet Hᷣverũ puto Alij ↄtra dicẽtes in
dulgẽtiã in nullo tenere qui pᷣuilegio abutitur pdit

illud.xji ·q.iij. Puilegiũcũ ſiſ nõ ẽ verũ e qui abutitur p q ¶ Exemplũ totalealias nõ eſſ exemplũ. S
= uilegio pdat ill licʒ mereatur ꝑdẽ·ſic dicit.c· vñ pnᷣci⸗ r TCnptn vidᷣ loqui cũ excõicatur certa pſona
pis erit eſtimacõ/q; dic ut no·innoc de deẽ · ſuggeſtů. Ffateoꝛ q̊ quo ad tradicõnẽ kxe li. bit locũ p ena qᷣ ſeqᷓ
ffCGñalis.· S. e. cũ ex oo. z ᷓ excõicat ſuſpẽdit Requiſitus alia s & nõ habe⸗ tur et õſi. S· e · li · ð ap·
G Em medicinalis iud exs vel in terdicit ĩ ſeptis 12* ut up. c.ab eo:et intelligo ꝙ reqniſitio fiat loco et tẽpe
faciat et cãm oↄſcribat et requiſitus exẽplũſrñie opetetibar · · c. ab eo. et. S. de el ec · cũ in veteri. er intel⸗
tradat mfra menſeʒ. qui ↄtra fecerit ꝑ mẽſem ab ingrelſ⸗· ligo menſem a die ſmie nõa diereg niſicõmiſ.D ſc.ij ·q· vi.
ſu eccie et ᷣms ẽ ſuſpẽſus· ex relaxapitur illa ſma ꝑ ſi⸗ CEdiffimtiua · v. indi cibo · et · C. de ap.l.in dicib⸗.hñ autem
pioꝛẽ abſq; difficultate et ↄ dẽnabitur latoꝛ in expẽſiſ et requiratur poſt menſem nõ habʒ locũ h̊ cõ ſtõnis pena
alias pena digna ſi ſic ſuſpẽñ cel ebrat ut pᷣus fut irre⸗ ſ nlomnus illã dare tenetur ſicut et cetera acta eauſe · de
gulares nec abſo luũtur ab alio q́; a papa· ꝓ bacẽ̃.qmotraad ſ de do. et o tu. cũ dilecti · .
h¶ Moꝛtalis · ut. ij .· q· i · multi · er · xxiin·q.in notandu. ⸗ t¶ Autentico · iſta ſũt paria · S. de fi. inſtru·c.ij ad idẽ·s·
(Conteẽnat. et tüc amplius ex ↄ tẽptu ligatur.xxiiij.q· .c. li· de of· oꝛð· ſi canomci· Sʒ nuũquid ſufficiẽt teſtes. vi⸗
e in · nota dũ·xi · qiij· Ecũ ergo .et · S. e·ti · p tuas· creſcit igi detur ꝙ ſic . C. de fi· inſtru. l. in exercendis ·s · de fið · inſtru ·
uur homo p meritũ obediẽtie parẽdo mique ſententie cũ oh ãnes· Dic illud regulare. ſed hoc ſpeciale ſicut et
yyi qi. ſciẽdũ·xi· q·ij · quid ꝙ&æ. ⸗Uue ignoſcẽdo ſ̊ ſoluʒ alia que dixi · S· de cenſ · c. i. .
k ¶Coꝛrigẽtis · ſiue plectẽdo ſi bñ a gitur ut vita ho⸗ n ¶ Nudicũ·quoꝛũcũq; · ut etiã ſacdotes excõicãtes hoc
minicoꝛrigatur ut · xxiij. q. v. pdeſt. — ßuare debeãt. S. de of· oꝛð.cũ ab ecciaꝛ· pena tñ ſuſpẽ⸗
1 MWedẽtis· ſan abit et medebitur ꝙᷓtũ in ſe erit als nõ ſonis de quaꝗᷓ. loquitur in epis locũnõ habutꝗ e· x.
erlt quid ſibi imputetur.xliij · di c. epheſijs · xl vij · di. c. u¶ TCemerarius nũquid requiritur q; ſit in dv⸗ piculo ſi
uull. faciatigitur ꝙ ſma ſit iuſta ex ammo ex oꝛdine et ex lo.viðꝛ: ꝑ hãc lſſamad hoc.ff. vi bo · rap · · ¶ dolimali.
— — f
è S, . 5 — —„NT —1 . .
e . J 5 . * 4 2 . .
4 , 3 „. . 8 4„ 2 9 „ yy 6
. r 2 2 S 4 ,2

5 . „ - .— 0 .
„ 11 1,2 L 4 Ar-ad P.ꝓp Ct Otima „ – . O◻* Prrr. P 2- G
—8 r . ſerenn Pr Proeer .
7 — 2

—

ð

a ¶ Aligẽ ep̃i et atep̃i et ſupioꝛes er inferioꝛes ab ep̃is cauſa de qubo dicitũr.s· e·ſacro.
exempti hñt a iure licẽtiã ꝙ idoneũ ↄfeſſoꝛẽ ſbi eligũt m¶ Excõicat · ſuſpẽdit vel interdicitꝗ·e. e · Get hee eadẽ.
qui p̃t eos ſoluẽ et ligare · S· e· ti. e. ul · poſſum cõfiteri n¶ Fcriptis· no.caſus in qb⸗ ſep̃tura reqritur:et de hijs
batigare. wo diit q cuicũq; volo⸗ peca mea petẽdo plene dixi. S. e. li de cen · c · i · citatis coꝛã nobis renu⸗
oti ſalubre amme oſiliũ ſ̊ ille non pᷣt migare vel ſo luere o ¶ Cãm ut q pemptoꝛie⸗ it ↄpere et de iuſticia rñſu⸗
ut hie vides · ſic dicimus de laico in nccẽitate ꝙ poſſumꝰ ruis vel q; iuſſus ut infra talẽ diẽ eentũ ticio ſoluẽt.ad
p̃t ſoluẽ ꝙ non hzʒ . ti tenebatur qð fa
claues de Pe. di. i · cere feuſauit idcir⸗
quẽ pemt etno. pt cõſuetudine introduci iudex ecciaſticus ut in ea ac et hoꝛto ro

Rr . trogradus ri
ferenda oſtendat ſe pro⸗ mo deb; cim expri

ſeqiu qð coꝛrigẽtis fuerit ¶ꝛ mere er poſtea ex

et medẽtis. ¶ Quuſquis coie gel 6 nid 18
1 Fitur. excicat excon ⸗= na lel⸗ cũ excõicacõ fertur
tionẽ in ſcriptis ꝓferat et cõtn mcertã pſo⸗

-——— —/ — . — —☚ „
cauſam excõicac ms expᷣſ nam ut . *. uſ⸗
ſe cõ ſcribat ꝓpter quã ex· ſi ſacerdol dicũt ꝗ

cõmumcatio ꝓferatur. Ex· dã ꝙ non. ad .·s.
emplũ vero hmõi ſeriptu⸗ e.li · de ele. quivtra
re teneatur excõicato tra⸗ certz ß tunus ote
dere infra menlem ni uerit oſtitucõ ghaliter
requiſitus ſuper qua re⸗ loquitur tũ q cer⸗
quſitione ſieri volumus taloes ſe ns
publicum mſtrumentũ vel que tñ poſtea ec;
lras teſtmomales cõſici metur. ad hᷓj. e·ro⸗
ſigillo autẽtico conſigna⸗ ana c. znent
OE e & aſs i⸗ Et nota ex hac lia
tas. C aius aüt uidi⸗ duas diuhſitates in
cũ hmoi conſtõnis teme⸗ ter ſmias excõica⸗
raruis extiterit violatoꝛ cõnũ et alias diffi⸗

-ðð Prer èõ „ P 6 mitiuas q; utra q;

⸗ . –
õ — 1; ðò

deobz ferri in ſcpᷣtis
H ſi diffimtiua nõ
feratur ĩ ſcpᷣtis nõ
eenet. de re iud. c. ul ſmia aũt excõis licʒ nõ ſit lata in ſeri
ptis tenet ̊ locũ hnt pene que ꝗj.ſequũtur· Itẽ mn diffini⸗
tiuis nõ eſt neceſſe expᷣmẽ cãm · S. de re iuð. ſieut · h in ſen
tẽtia excõis ſecus ut h̊ vides. Aſi ceã hig at tñ excoicatio
p¶Propter quãet licʒ falſa⸗ xi. ꝗ· ij · c · i · et · . S· e· ſa⸗
cro.de abſolucõne dic ut.s· de of oꝛðᷣ· ex pte ·

e.êòẽ L
6 * „7 na .
. . . =Wð”
. R . 4

*

Die otra q= ſufficit ꝙ in negligẽtia ſtulticia vel fatiita⸗ eug etiã ſ̃e nõ abſoliut ad caũtelã ex ghali cãe omiſſio

— —

— ⏑n ⏑☛n; ☛m e —

— —

—

e, Fere e! b Ungrelli eccie.
dDdebac ſuſpehone

habes ꝗj. e. is cui.

vel remiſſioms fa
ciiieoenge.

te hec fecit· ad idẽ:ff.de iuð· eu quẽ temẽ et ẽ ſi. sie.li.ne
cle. vel mo · c. ij. et ꝑ hãe lrſam puto ꝙ ſi excõicatoꝛ nõ fu
it in aliqua culpa puta nõ erat neceſſaria ad ſeribendũ
et piculũ erat in moꝛa credo ꝙ; nõ habeat locũpena ad
hoe. ff. de uſufrue · equiſſmũ · er . S. de elc indẽnatilo. in fi⸗

ſu eeciea vmi s nonerit ſe

ſuſpenſu Vupioꝛwro ad
quẽ recurritur ſnĩam ipaʒ

do eẽte diſcãt udices qᷓ g
ue ſit excõicacõnũ ſenten.

dt Siẽ p̃ᷣus quaſi officio ſuo agens ut dicit canon. xi.
eAq. 1j. ſi quis ep̃us in ↄcilio/quod verũ eſt m quocungq
officio cantando et in quibuſcunq; hoꝛis officier ecciam
ut mpᷣdic:canone.et ↄcoꝛ. S.e.li.de re ind.cũ etermi. B

ne/deleg ata eni ptãs ẽ ſtricti iuris a id ſolũ pt qð ei ſpe
cialiter eſt omiſſuz et ſme quo cã expediri nõ p̃t.sS.de of.

deleg. c. i · et. e prudentiã

pᷣt c expediri quꝛ cũ patebit illũ

gatũ inveritate nõ ad cautelã a

dubiũ reuocari an cũ

ali quis ꝑ ſupioꝛẽ abſoluu
poſtulat ad cautelã dũ in

bmõiis qui ſe offert in iu

nerabilibo. poteſt et in bijs duobo⸗
cica cõms ſnia et in alns quos dicã
8Ceteris iudicialibo er extra.

ſ ſme abſolucõe ad cautelã bñ
excõicatũ poterit ꝑ dele
bſolui ut m. c. pruden⸗

2 (¶Menſem quo tiã ꝙ delegatus
luapſo ipo inẽ reſti⸗ . „ ſᷣe abſoluat ad
wutis Fidi ſe M Srl victeur er
qnis amodo et· s· enſem vnüu ab inareſ Oler a nonnullis p̃ſſum. a. de apel.
Eſoöno bvobis. p menſem vnũ ab ingreſ⸗ Olet a nonnullis in ad pſtiã Fqin te⸗

nẽt cõtrariuũ dicut
5. illud fuit ꝓter
ſpẽalẽ omiſſioneʒ

et adde qð dicãꝗ. ⸗ nat acd cautelade õäse
e. is an 1 ſme difficultate relaxãſ la ſe latã excõicacõis ſniam Fel nd in aniieo
c¶ Supioꝛ iſtud toꝛe excõicato ad expen⸗ aſſerit eſſe nulla ſme ↄotra · gatis: qua ſi audi⸗
Rrs babemus. s. ſas et ome intereſſe odẽ⸗ dictõis obſtaculo munus tes habeãt oꝛ⸗
er n aliſh⸗ ltate. . netet alias pumat aiad⸗ ei debeat abſolucõis impi· diariã. deß de ſep·
Wikktelltate:, ſion r 1, KnS —. — „ Auclitoꝛ. in cle. in
aaucoms exigede uerſione ↄdigna ut pena ditet an ante abſo lucõnę ii. glo.

n¶ Cõt radictõis.
ipius excoicatoꝛiſ

caſibo eſt nulla ex⸗

Ie · pñti·

e¶ Dena. ſic · s. de . õ . dicio baturũ ſe poſt ap. vel adũſarij qui il
uſupal. mſi ſpãliſ. tias ſme maturitate debi⸗ legitimã exconcaconen o⸗ lũ fecit excõicari.
xxx viij · di.· qui ea. ta fulminare et hec eadem datũ vel intolerabilem er⸗ ut. s· de ap · ꝗᷓ fron
f S ſuſpeſionis et mterdci ſen foꝛẽ in ſnĩa fuiſſe patẽter Kueur. .
tia et habes hqj. e. tetns vo lumus obßu⸗ ri. expᷣſſum ſit in ceteris ex⸗ . Zanelio.
ti· is cui. ad ĩdẽ. s.· ¶ Caueãt auũt eeciaꝛp⸗ ceptoꝓ boms illius arti⸗ p ¶ mõi-ſe, ad rr Tr e
ne lel ens. . a tia iud iees vmuſi ne p⸗ culo euitãdus. ¶ In pri⸗ deta⸗ e pue A
cũ dilectus de ele. d cha wenã ſuſpenſi omſ in ma igitur dubitacõne ſi ſolui e ad⸗
cũ inter. R. cũ ſi / et curratiqm ſi otiget eoſ ſic ſtaanmus obßuãdũ ut pe liuis Fran ur e⸗
intelligas de inter⸗ ſuſpeſos vᷣma officia exe⸗ tenti abſolucõ nõ negetur ptuus.
bus plata ſecus ſi nõ effugiãt iuxta canom⸗ AVl aduſarius ſe opponat eſt pbaco ut. ff. de
interdiceretur in⸗ cas ſanctõnes ſup qua nõ miſi eũ excõicatũ ꝓ mamife⸗ ꝓbac·l. qhquagi⸗
denerie: müt imd Hoeſios weeir ſta oiet offenſa. Ijnus s Elso d
F. expor oui pacto diſpeſari. Ldẽ in eodẽ. caſu terminus octo dierũ ſmilibo⸗ c
ff. de interð · et r ⸗ l S
p to· ᷣm modernoſ
ꝗᷣ de pleneno·in r ¶ Erxroꝛẽ. pone
p̃dic.dec ad h̊ qm. exemplum ꝗj.e.ve⸗

— —D

t ¶ Ulius. ſcʒ de p cedente legitima apellacone.
. *g7 . „ — — 3 „— — 4 7 M.
u ¶ Detenti:humiliter. S. e p tuas. de of. deleg. cũ continnm =

gat/poteſt etiã nõ petens abſolui.ij.q.v.quanto.

5pPF ¶ Urregularitatẽ. qdᷣ g& in antiquis canombo ſtatutuʒ

eernt de excoicatis exteditur ad ſuſpẽſos.xi.qiij.c.ſ qs

2

eeoßs danatus. et. c. ſi qs ep̃s in ↄcilio. er· S.· de re iudᷣ.cũ e⸗ x¶ Oponat.q piculũ eſt in moꝛa.iam em ſic decedere F re rli
ISũumũ. no. caſu ſpãliter puatũ ro.pon.alios term. poſſi cũ et ꝓpter pcẽm et ꝓpter excõicacõnẽ qͥs faciliuns õ

rar A S le E er e ,Lt. 21 D alndn ſ.⸗ M
habes de of. lega. ꝙ traſlacõnẽ et de excel.pᷣ la.ſiẽ ĩiure. moꝛiat.xi:q.in.epi.ad idẽ.s.de ap.q̃ frõte.ff. ð ap.reci. Ar H

let a nõnullisqui petit abſolui ad cautelã dicẽs vel nõ· l. ul· Ata.i.notoꝛia·qð dic ut · S.de v.ſi cũ olim. ore D =
excõicacõmis ſnĩam in ſe latã eſſe nullã abſo luetur x Manife⸗ et. c. ex pte ubide H. Jdẽ in manifeſtaotu A 1rY
cumſqᷓ; otradictõe nõ ob.miſi dicatur et ꝓbetur infra o⸗ macia utꝗ.e. venerabilibo · Eſecus· et idẽ putarẽſ pettt S
cto dies excõicatus ꝓ manifeſta offenſa· q pbat ſe ex. abſolui ad eautelà a ſnia canoms et diceretur caſus tali
cõicatũ poſt ap ellonẽ ꝓbacõe pẽdẽte in indicijs euita eſſe quo abſolutio fieri nõ debẽt añ ſatiſfacti oneʒ ut· s· —

bitur ex indiciũ edicit. /ePiti⸗ ↄflictũ ra cõnũ de of. del . c. ul. Epsvoro ers.de cẽſi.quãqᷓ;.in fi. et de nnmm66·· ·
ñti

1 Anoõnulliſ. ſcolaſticis vel⸗/ ſic.8 · de reſti. ſpo. muni.ec:qm.in fi. et de hẽti· quicũq;.in pnᷣ.ᷣcũ ſuisun.
mm ¶Supioꝛẽ. excõicatoꝛis · qʒ dic ut · s· e· p frequens.· ¶ Octo dierũ.dixit hiqꝙ hic et. g · de reſti · ſpol frequẽs.··· ·⸗ —
mnas et p hãc lſam qͥ ſic gnaliter loquitur dixit h·q; qui 8 g V

as ac in H. c er · S· de exeep. pia e qᷓ tñ die ut ibi dixi) er ubicũq; cert N= 2 ,.
libʒindex oꝛdmnarius et delegatus hãc abſolucõnẽ im⸗ tnnnus a iure ſtatuiturſi petatur maioꝛ dilatio negabi
vtiri pñt · Imo·et alij ↄtra in delegato dicẽtes ꝙ delega tur inſta cã ceſſante ̊ ſi ca ſubeſſz dixit eũ aucheduex. illa ””UM
R R r E ee en loenn enn * ,14 E 262 9 — Serre

FI = S ete e ern e e. d rtn de n .
— „ n P

. 3442 äss
orto A. , 2* orfe e 72 8 2* 4 72.α— 1 y 14 61 5F 5 —

ı
ghali clauſula.ſi qua iuſta cãnc̃.ff· ex quib⸗ ca. ma.l. i. iinn·tione nõp̃mſſa nõ tenet· Declaratur aũt ſ dec. ꝑ dec. e. 6
fiſet ſi minoꝛ eſſi vel eccia audiretur etia ſi ꝓbacõnes ne⸗ c · oſtõnẽ· et ad ſnias interdictia ſuſpenſonis extẽdit e
glig Eter in fra terminũ omiſiſſ aut reus ad ꝓban dum K S 74 . .e.ſtatutũ. ¶ Excõicatis.maioꝛi excoõicacõne. . vsg
otrariũ petẽt dilacõnẽ longioꝛẽ danda ẽm eũa ꝓdeſt em ¶¶Alns. puta oſculo.ſalutacõe.mẽſa choꝛo ei ſiibꝰ. Sj

dilatio illa actoꝛi q hi nõ plene ꝓbauerit adhuc alias ſſic enĩ ſcienter ecõicãtes exoõicato ſũt excõicati minoii·· irr

plenas ꝓbacoõnes inducet · C· de tẽp · in inte reſti . l. pettc⸗ excoicatione ipo iure · xi. q· iij· cũ excõicato. et. c qui oii⸗ uau
Rcſe n Ds c — W. Va teT ReA T „ucrie eaasd
l audiretur in⸗ — ESr P rr e . repellãt hee excõ⸗ 9
fra dies ſtatutos . „ mũcacões habes one
pI . α „ „7„ * — „„: . inj. zinj. A
eleche oe indulgebituin ſic dicenti. in lo eucõne et alnjs quubo 53 4 Ade eeale n e⸗
. . . ₰ 1 92 2. * * ſey
tendeſimo eẽ poſt ut ſi ꝓbauerit qo oppomt ligatur pueipas excoca⸗ nobis · de elerl ex ·
ternnnũ ipſuz ro no relaxetur ſnĩa miñ pus cõne minoꝛi ante momeo⸗ mi · ſi celebrat. Sut 8
datnb H ſufficiẽs pᷣſtetur emenda nẽ canomcã excõicare ma uerae one .
e E, 3 4 . „ EAnobe *£ . 1
Ulius impeditur. vel cõpetens cautio de pa⸗ ioꝛi excõ icacõne pᷣſumat. bac pena excömu 1
a Zic. Lexcõica⸗ . rẽdo mriſi offenſa dubia ſaluis ↄſtõmibo otra illos miũeato ↄmiiicãt. d
TEilenn ch. mamfe⸗ ꝓponatur. ¶ Inſcðᷣavero ſime ꝓmulgatis qui in eri utc.xi.q. . am mul e
. ł. . . „ . „ 1— ₰ „ „ „2 . n. cx⸗ G .
aoffenſa. queſtione ſtamimuſut is mĩe pᷣſumũt ꝑticipaẽ dã⸗ tog Tlei e d h.
6 ¶ HKelaxetur. eẽ e⸗ 71* 1 ,, LanLAE , dubijs. et. c. inter bi
ad cautelã ut foꝛ⸗ qui ad ꝓbandũ admittit nato/ꝙ k ex loxucõ eq alijꝰ alis. un
’manre ut ſio. pedẽte ꝓbacõis articulo quibo pticipãs labinir in &rLrrn r H
e. e i Br Tel, H in ceteris que ut actòꝛ in moꝛẽ excõicatus foꝛtiꝰ in⸗ J,
” p eP e, . „ „2 HU. „ „ . „ O we. SoNS
7 2 locũ ꝙ añ oma e⸗ iudiens attẽptauęrit in⸗ dureſcat poterit iidex pꝰ E— S
mẽdet excõicatus terim euitetur extra iudi⸗ momcõnẽ canomcã hmoi ————-——E = 3
ꝓ manifeſta otũa rm wro in offi ARis foſtu piciväates oſli dan 2 r
ciavel offenſa po umwrom oncsonta pticipãtes ↄhili danare ee⸗ =ð’ ſo
mücatũ · q; nõ fe⸗ alns legitinis actibo mi⸗ tes excicatio ꝓlata non H
ſe d nani⸗ chilominus admittatur. tenedàt et ꝓferetes penã le
ne erun ablt. —– atuimus ut Idẽ. gitimã poterũt foꝛmidare
et de hoc p innoet nullus iudicũ ptici⸗ dem eodem. S
modernos · S. de p⸗ pãtes cũ excõicatis ab eo C Ma piculoſu eſt m — 3
ben. Pillogc. e & r, 5ſes Kre d S nonioona⸗ .
d Dubia. et ſic P= ρ E 23 eA ſ; I Arer ”M nomeã. S5 eſtregla
nõ oſtendit de nul =”M . re in excõicatione
litate ꝓut diceb at . . honnims ut ſpce DR
2 ¶ Probandum · de nullitate ſcʒ n ſnĩa fuerit lata poſt dat momitio-ut de ſen. ex · ſacro · xxiiij. inj. de illicita. Et J
v. legitimã appellacõnẽvel ꝙ otineat intolembilẽ erroꝛẽ vꝛ quo ad hoc momiio canomea ut momti exprimatur .
eAr ctoꝛ · ſecus ſi ut reus · 8. de indi · intelleximus.de ex⸗ nomĩatim et trib momcõmbo moneãtur vel vna oi⸗ (
cep · cu mter . S· e. li. de ſep · c · i et repelletur a indice etiaʒ bus cũ interuallo dierũ niſi ncc̃itas alind ſuadeat ·e· cõ WS
. reo nõ opponente. S. de excep· exceptione. ReoNCoõſtõmbe. s. e. nup. et · c. ↄcubine · ¶ Ntitutionem. fe
E E e g ¶ Extra iudi ciũ.qritur quare alind in indicõ et aliud ⸗/ et interduũ qui cõicat in dims excõicato excõicatus ẽ ex⸗ 6
”MM Eyẽx in diciũ alaeb B· ſuꝑ ſ̊ tres rõnes· Prrna in⸗ ica cõemaioꝛi ut.s e.ſgmficauit. qðᷣ verũ eſt ſi quũq; ſi
2 iundicijs nõ tollitur actõ ſů differtur. .· e. li · de excep · pia.⸗⸗ dcurrãt qͥ ibi ex textu notatur Notat aüut h B· ꝙ ſi epᷣus tl
et ſic nõ eſt multũ pᷣiudiciũ · C. de pci ĩim · of· l. quotiẽs. oiñcat in crimĩe cũ excõ icato a ſe· ꝙ nõ incurrit maioꝛ? 14
qð differtur nõ aufertur.xiinj.q vicii ſ̊ in eæmdicialibd excõicationẽ. qʒ ſic cõicans peccat in eum qui damnauit
magnũ eſt pᷣindiciũ ; nõ ſme magno dano a rebo no⸗ et ab eo eſt abſoluendus.s.æ.nup · hiſte ſua ſma ſe liga 1
ſtris reuocamur. ff. quẽad teſta.api. l. ſ̊ ſ quis ex aſig⸗ re nõ potuit · ff. de arb. l. pnliff · de i . l. in ianus. tñ dixit
toꝛibo. cdᷣa: q; facilins mterdicũtur indicialia ꝙᷓ exiu⸗ ꝙ minoꝛi excõicacõne ligatus eſt que a iure otrabitir
dicialia et ea ꝗ ſũt iuris ꝙᷓ ea ꝗᷣ ſũt facti·ff.· de peñ. l. qui⸗ Alij ↄtra dicẽtes ꝙ et minoꝛ et maioꝛ excõica cõ ſczp cõ⸗
dam bui. Jercia q; in indicõ ubi alis impetimus leuug muũonẽ in crimie et locucõe otra hitur a iure · nõ ab ho⸗ .
ipediri debemus qꝙ; ex indiciu ubi nullũ nmp etimus B mine. et hoe tenet hoſti · .. e. nup · ꝓ bat h̊ pvbũ.quãuis
tm iuri nro ne vel dinis · vñ exquo de ap⸗ enim et tucc q̈ bñ facit ꝓ pma pte q; abſolmitur ab
, r, ve, mn ler t r 6 P ¶Offiens publi⸗ pellatione cõfidit ſecure celebrat excõicacone ↄ mũicãs in ernmme . & nõ eſt ſniacanoms ·
e : 3 Aut Pus.s.de ap · ad pntia nram. et. e.· dilectis· . cq tũüc ab ſoluẽtur a ꝓprio oꝛd'ario· ons hoĩm quã nõ 4
ð ¶ Qmittatur · nõ ſtati eſt efficax admiſſio ſ̊ poſtea in p ¶ Indureſcat· q videt ſe hr̃e ↄii? xpfe et inter hoe e
ꝓceſſu aparebit q ſi admiſſiis fuerit adelectionẽ po⸗ eſſe grauis eſt pena· C. de apoſta.hij qui ſanctaã. 6
ſtea diſcutietur de apellacõne. et ſi apparebit pus p eu⸗ q Darticipãtes·ſci in locucõe ꝛ ſiſbo · v ¶ Cõſili. ¶ma
