ſet. ſt innodatus ·
. vel eoipo uel ſmi⸗
4 39 liavba.“ Sarßr- AP/⸗?
E ; = be eA¶ NUn nota caſuz
m quo pro delicto
paterno pumtur
„ a, e 28 „Hnilins ſů etiam ꝓce⸗

e

Nern õ

oxtumelent a proiciãt bu
uuſmo di cꝛpora danato⸗
ruet locus iſte ppema ca⸗
reat ſepulama. ¶ Inhibe⸗
mus c;. ne cuiq; laice pſo⸗
ne liceat publice vel pri⸗
uatim de nde catholica diſ
putare. qin ro⸗ otra fece⸗
rit excõis laqo mnodex᷑.
¶ WMeretici autẽ credẽetes
receptatoꝛes defenſoẽs et
fautoꝛes eoꝛvipoꝛũq; h⸗
invſ⸗ q; ad ſcam m gen
tionem⸗ ad n
cü büf ciu ſeu officiñ ub⸗
licũ admit ttantur. Siſe⸗
cus actũᷣ icit wern mnnu⸗
irritũ a inane. ¶CAd boc
quoſcunq; viros ecciaſti⸗
os qu ad pᷣees hmõi pe
ſtilẽtiuz pſonaꝛ digmia⸗
tes pſonatus a quecũq; a
lia Ckeiaſtiea a bñſcia ſunt
adepti · ex nüc priuamus
taliter acqiuſitis volen⸗
tes ꝙ tales a habitis ca⸗
reãt ppetuolet ſi receperũt
illa ſaẽteriad alia welſilia

era
ullu ecctaſti⸗

6)=

dee ss re=e t E nr,. Hopfte. Wfec, Feler n, pPerns· felicis. Ccy n

fEfFide nõ incidat in Sõ Po ei n rr ey 5õ

de hoĩbo ſui iuris / eum vig⸗
num ſit · ut ꝓpter tãti atro⸗
citatem delictiſfiln eſſe m
parentum hereticoꝛz delie⸗
riit ptãte Adem malto⸗
ribo hetice prauitatis.
in vel heredes illo⸗
rũ qui dũ in egritu⸗
dins lecto decuberẽt peti⸗
erunt heèticos cõſolatos·
ut ab eis p manus impo⸗
ſtionẽ cõ ſo lationem reci⸗
poerẽt ſcom peſſmam oſue⸗
P cudmé eoꝛudemſic q; viã
fuerunt vmuerlſe carms in⸗
greſſi ad ꝓbandũ ꝙ ipſi
deluncti ↄſola cõ nẽ illam
mo wrlus deſol acõeʒ nõ

ſane mẽtis effecti ſuſcepe⸗

rint; vel poſt pditam iam
lo quelam cu tamẽ moꝛis
ſit ut dicitur apud eos ꝙ
nullũ taliter oſolẽtur qiu
non ſit ſane mentis et me⸗
moꝛiam habeat oꝛdmatã
admtti non debent i dum
vuidbant diffamati erant
de hereli we Cini a le⸗

ñ quiſ.in ph.
kC Prinamuſno.

eriajſi ſilnvel ꝓPin — eEen
qui nõ ſint. o⸗

ſp eciale.q; als nõ
refert ꝑ quem pre⸗
ces offerãtur. C. de
pᷣciimpa offerẽ. l. W

vmuerlſ.
¶ Sciẽter . ſci ẽdo tol
illos qmi p̃ ces offe D
rebãt eſſe tles · ut
m ¶ Ctia. q maioꝛ En
eſt dubitatio qᷓ; ſ ſfſep
ante eman cipatio
nem hic apparuiſ erge
ſet · Jo⸗an. trt
n Dehlierint .· no. iſi
ergo qꝙ; erimẽ hHe⸗
rehs paternũ etraz ,.
anteẽc p ecciaʒ fu⸗ 2 „ 1
erit declaratũ libe⸗ 2
mt a patria ptate Hor
fi! iũ et ſc Nter au⸗ er .G
Paternũ odinʒim? 2* A . rn ſn
terdũ filn fauo: tle RZð
vinculũ ſo luit. li⸗ .
j. di· ſi ſeruus 5. q̃
fi.ſmt le.per vene m
rabilem. ſt
Ilivel here⸗
des. decurtata ẽ de
narracone facti. et

incipiebat ojj. ex PEi- 4
Parte et die · filj. li 2
cet hedes nõ ſnit.·
intereſt eni coze

er- b

teige

=

Err . 5 maieſtgtis a⸗ e tãtur. ¶ Iloꝛx ait Rſio⸗ mentis eriſtentesma En oͤem
E us hoc ermůe zria cens ut. S. de WSZ
1 1 Eie annin . Gur rerna rum emaeihaedne quo hereticos petierũ draliee Peregi vergetia
. ð 7r maeſtas. 8· c· ver⸗ paretes po emãcipacõʒ admitti poterũt pdicti e. ti. ßm leges · 2C. Aui
FFaeantis ct ſi conta. otia bmoi apparuerit ãte lij wel heredes ad ꝓbãdũi pCV 6ſane: vnde ⸗ . R he
. Homies illate blaſ⸗ ipſam a via writatis ad p̃miſſa non tñ ꝑ vxoꝛes ge farichitei eiſ ei
2ðèð Pbed nren heretice ſupſticõis minuz filios familiar es· wil de ſu. mnullu ienen. ſe
êsõäü romacis aui ipfuᷓ declmaſſe.nulliuſvolumꝰ is aliquol ß p teſtes alioſ ſmeoſenſu· xiin · q. ſe
dum blaſphemat eſſe momẽn. wlut factaz fidecd gnos ·et ſpeclaliter ſi qd · xv. q· vi. ſo
dignus elt ſuppli⸗ . B = *. ⁵ανυd .h S Dre WSe5 c.i· in fi h̊ furio ſuſ uur
cia ſuſtinere· in au/ ⸗ eE,d e Feg: 2 r aS wl Wrnöſrs s s non habz cõſenſu qm
tẽ. ut non lux.ↄ. na rrr⸗ Im es: ut · S. de ſpon. dile⸗ gqlla
· ſa ñ ·et · Ci. colla. . e ctus · xv· q.i· illud. ſü⸗
vi nec debemus illius opꝛobriũ inultũ dimittẽ. ni⸗ .S. de ſuc. ab inteſ. cũ dilectus q ¶ VBinebãt illi paren⸗ ad.
pbn deleuit · · de indeiſ in nõ nulliſ. Qð emireligiõe di tes vel teſtator es oſoſari. r Tegitime. ĩgitur no · caſũ ng
uma omittitur in oĩm fertur minriã · C. de Hꝛe. mamche imn quo ꝓbacõ nõ aannttit ꝓbacõnemin otrariũ. ktiz
os· ad idẽ. x vij · q. iij. ſcut/ alias regulariter pena tẽ pa⸗ Cilgun id eſt ſi hoc legitime no aſtatnec iph dũ uſt
li nõ pꝛũtur vnul. pꝓ alterius delicto. qð dic ut no · i· qeiinj. vꝓinebant inkamati erantv el ſuſp ecti · C

1
et⸗ Ae6 Ps TE* U* 1r, 1 bo; ð co ſ.Pr „ r r ſ 0) ſ 6 S 7

r νααπ Res d ſ Pt * 6 f⸗ 6 —ä tos y g. 4Prre AEBro ſer 2 ez EN T-r 9 Se

—
aſe ð
rN O*!

. α n (Participes· quid de alijs exceptis ernmib⸗ an ſcilicz

m tlib

credo. qꝙ ab illo in⸗
re regulari quo ca
uetur tles plonas ?
ad teſtimomũ adeß

a ¶ Premſſa. ſ. qꝙ; tũe nõ erãt ſane mentis vel loquelam

ſedes·
f uodq;: reꝑpe⸗
te et ſup eo quod
ſeripenslegiur. qp

hy
naß di⸗ ut
m pdicta deé· ad
abolẽdã. Gillos ·
bp ( Sedẽ. ad quã
recurrẽduʒ
elt air auif. ſmt
1C Beneasaſc. qðᷣ
ergo diẽ pruna au⸗
toꝛitas intelli gitur
in lalute aie · ſcða ĩ
coꝛpah pena·
fidæi: dectir⸗
tata ẽ de nar⸗

nesne facti· ꝙ; oh

iebat. o ſuluit ·

G 1 quaſicõie

ſinõ 5 cedat b mo⸗

dum inquin nconis.
äßß accuſa cõis vel ex⸗

cep cõis nüqd ad⸗
mMittentur tales te⸗
ſtes / videtur q ſie.
q; eadem racõ ſc:
fidei fauoꝛ ⁊ odiuʒ
crimmis verſatur

vtro bjq; E et idez

ius · de Ep. mtor ce⸗
teras. cũ ſiſotrariuʒ

mitti nõ deb ere nõ

recedã niſii ĩmneytuz ⸗
muemã pnnſſum.
qui g accuſat vel

excipit habeat ꝓ⸗
bacõnes i idon eas ·
nec ẽ accuſatio fa⸗
uoꝛabilis ut mqui⸗
ſitio · ad h. ij. q; vij.
ſi quis eßs ſet ver⸗

bum iſtud debz ali⸗Vl
quid opari alias S ee s lor

quare fuiſſet expᷣſ⸗
ſũ . ad hoc de deci.

tenẽdu ſit ꝑ ſe

vdiderãt nec habebãt oꝛdmatã memoꝛiã
dignos. h clauſula que olim erat obſeurar du⸗
bia cũ deliberacõne fuit mutata⁊ bñ;
vGp eo · Terminãtur que no·s· eti:ad abolendaʒ
Cillos · et. e. penl· Eſ qui · d
ſta. et · C. de ſum. trim. l· ul.ad finẽ
Aſt ꝙ ommbe dꝛ li⸗ 5. . e
beralis. S. e. de ſep: α☚n

d (Te Aitur xxiyj.q:iiij·duo
edeunti bine

e 52 2 W,.
. õ

fidei ʒelatoꝛ es. I dẽ eiſdẽ.
up eo ; ſeptü legit
eecleſia nulli claudit
remiũ redeũti qocz bij

qpoſt abumacõnẽ emors

wl poſtq ſe Aprij antiſti⸗
tis examinacõne purga⸗
uerint.ſi de henſl fuerint

m abiuratam hereſim inci

diſſel ſeculari decernuntur

uidicio ſme vlla pemtus

audiẽtia relinquẽdi. cum

ſeripture pméivianr

ſibi muicem aduerſariq d
e en
apliemm poſtulaſtis Mos

itaq; mquiſicõi vr̃e de fra⸗
trũ nroꝛx oↄſilio rudemus

ꝓ talit deß hels tiaz ſi ut
dictũ eſt ſme vlla pemtus
audiẽtia relſĩquẽdi ſmt iu
dicio ſclaruſ tñ poſtmo⸗
du pemteãt et pnñie ſigna
m eis apparuerit mamſe⸗

ſta nequaqᷓ; ſunt humlit

petita ſacmẽta pnie ac eu⸗
cariſtie denegãda. Ideʒ.

dimus ut in negocoin
cõms beuce p pᷣutatis ex⸗
cõicati et pticipes wl ſocij
crimĩs ad teſtimomuad⸗
nittãtur pᷣptim in ꝓbacõ⸗
nũ aliaꝝ deſectũ ↄtra he⸗
rencos credẽtes fautoẽs
ĩicep kanege et denſoreo
ht

ad audiẽtiam. cũ ſuis ↄcoꝛ. et ]. de uil. ỹ Pa. i. Re ñ.in fi.

m Excõicatiſꝗᷓ. c. ꝓpxſtales alias nõ admnttũtur. imo
etiã indices ſeculares cẽſura ecciaſtica ↄpellũtur tales a

teſtnmõio in ſuis foꝛis repellereꝗᷓ.de ſen· ex · decermmꝰ.

Iſidei fauoꝛẽ eaeiſce

ſrla 9
—/²

NARRR 5 ph H . Byt, 9.

„Ba –—
6 er a G,

tales admittãtur.dieut · S. e.li.de teſti.c i.s.de cõfeſ. e.· i.
Quid de piuris habebis ꝗj.e. accuſatus.
o Comecturis; quas ipᷣe index exammans
melius ſcire poterlt. ff· de teſti. l. ij . er pone ex Pluͤ. s. de
bpſũpẽ.lias· et ↄcoꝛ ꝗ.e.accuſatus· licet.
p¶ Depomt ut facilius credatur ipᷣis dep onẽtibo ↄtra

mfamatũvel ſuſpectü de era de bereh Fotnm non infamatum

3„.1. ——

vVij. q.i · Cverũ.

+ 6 + ☛☚

E

eoꝛx · ſi ex veriſlibo ↄiectu⸗

ris a ex numero teſt in 4
pſonaꝛx tã deponẽtiũ e⸗

oꝛũ cõtra quos depomtur.

qualitate ac alijs circum⸗

ſtantijs ſic teſtiſicãtes fal⸗

ſa nõ dicè pᷣſumãtur. Tdẽ
Rehdẽtes Qciſdeʒ.
regimj alicuius re⸗
gm. picie ſiue loci. licet
excõicati wel de facko tin⸗
et nõ de iure iuriſdickiõez
habẽteſ ac eoꝛ officialeſ
(ſad requiſicõʒ oꝛdiarioꝝ
wel deleg atoꝛ i ipoꝛ/ aut
inqſtoꝛx hetice pᷣiutatis
nõ valẽtiũ ſme moꝛe diſpe⸗
dio vl negocn piculo re⸗
eurſuũ habẽ ad ſupioꝛes ꝗ

legitime in locis ipis poſ⸗
ſint iuſticiã exeꝗpoſſunt

et debent otra heticos cre⸗

dentes fautoꝛes recepta⸗
toꝛes a delenſoꝛes eoꝛũ iu⸗
ſticiã et ſuum officiũ exer⸗

cere nec reqrentes hmõi

excicatos ꝓptor hoe ſen⸗ ſent xcomaarone
tentiã ex cõicacõms mcur⸗ mp Erect. .en,
rüt. nõ tamen p̃hidentibo bineſſed hoe ſpeci
prelibatis vel officialibus ale Kaen e
. nNam entantſet ne
eoꝛundem ꝓp terea m aln/ dicamus· excõms.
caſibo intellig atur ↄceſſuz ſcz etiã maioꝛis vel
aliqdvel ꝑmſſuz Idẽ eiſdẽ. minoeis · et facẽ q
SG motũacia in c p⸗ diyi · S. de offi. vica.
6 romannaa
m fidei ſaſpitiom p̃ P⸗ x¶ Prelibatis. ſeʒ

“ np e⸗ adicarwpemte;

m contumacia · olim incipiebat.conſultation. x) ⸗

VGehemẽtẽ . no· ex hac

tem · pſũpeõ em violẽtam . ꝓpter ſuſpicõnem citatur ut a⸗
vemat rnſurus · ſi ↄtumax eſt iam dꝛ vehemẽter ſuſpe⸗R⸗
etusſet excõicatur ſi ꝑ annũ m illa pſñſtit.iam iſta qᷓ̃ eratꝛl..

IS

licz. D 4 2 68 r

R4

nec ſuſpectum.ad
idẽ. 8. e. filij ·
eſdetes · de⸗
Zeurtata nar
cõne facti:q̃ in ci
piebat. ſiuiſti.
r ¶ Excò ſca ti ma⸗
ioꝛ e excõicacõ e· er
publice ut ſit ma⸗
102 dubitaco: ad 5
de re indi:ad ꝓbã⸗
dum.Jo.an.
S ¶Officiales nuũ⸗
quid officiales ex
cõicati iudicaẽ ꝓoſ
ſntelene. 8· E· li.
de offtvj. ca1. ) , — 8
t (Diſpendio/qn b„
ergo ſine moꝛe diſ
pendio h̊ poſſent
tic eſſent excõicati
. eos requirẽdo.
dↄuiiicãs excõicato
excõicatus ẽ ſpua⸗
ta diſtictõe de ſen.
ex. nup er/fallit h.

vVvbiergo nõ elſt ca⸗
ſus ileß nec fallit
. eula-
u ¶ Excõicacõmiſ. 7** r .1
minonis et ſi intel⸗ 1 721 õ
ligẽs ꝙ iſti eſſent 1
ereolentim iurildi⸗ 1 -
ctõnem illam exer

cebãt/tue qui ↄni⸗
Acarüt illis ĩ iuriſdi
ctione excõicti eſ

excõ icatis· vel tin
E de facto iuriſdictõ
nẽ hñntibo. et ẽ ſim
liſ. ꝓteſtacõ · s. e.li.
de ſta. reg. c· vno.
— ðð
dec. ſu ſpitionẽ vehemẽ⸗ & 1 S
— e

E g. .
d ſoſ Prrrr

3

4
= W err r D r

r g 7

r

₰ —

*
5

E r E

mine ſi in excõica⸗

—

e nee . e
Ma lv Ar —. „ R*

. repimir lapſuſ· g Grauul. ſeʒ

vehemẽs pᷣſumptõ tranſit in violẽtam:vñ extũc ut he⸗
ticus ↄ dẽnatur ut h. Inde eſt y no · b.· g · de pſũp · las · in
glo.pnł. nõ vehem ẽs pᷣſũpcõ hviolẽta oõdẽnacõem
mducit · et ẽ ſiad ̊ qð node ſmo.inſmuatũ :in ul.glo.
a ¶ Reſp õdeatergo ut locuz habeat hec det. requirit
expᷣſſum ſit in citacone ut ſcʒ de fide vemat rnſuruſ

ſẽꝛin ſnĩa requiritur ꝙ citata fuerit ꝑs utvemat audi⸗

¶ Rimpliciter. p h̊ vba puto ꝙ ſi abiuraſſſ ſolũ in illo

Opitulo h laberetur in alio nõ dicètur relapſus.Et no⸗

ta: ꝙ indeſunta equipollet vmũſali· a d idẽ de pᷣuil q; cir⸗
* nũqͥ d devno articulo mfamatus ſe teneatur de omi

bus expurgare.no ·de ↄ:di·ij. ego berengarius:/et puto

hanc literã pꝛo illa pte facẽ ꝙ nõ teneaturtñ ſi id fa ei⸗

at valer · et habebit p oſtmodũ locũ ꝓena relapſo x.ut

tura ſniam:alias ſi rur s Pi rrie . , SHαα☛s ſi α. n En h Her Pl Ft.

ne appęllacõe reſci⸗ mlerſr s . ,* ee e rhn g . —α*α

ſ
ap re ki & ean ſi ſuſpectus de heren voca⸗
bHeret tus a wobis ut de ſide rñde
cõi catus. no ve⸗ rè ſbͤ torfu . 2 otũ a⸗
mit rnſurus de cri⸗ Pare n Sit a dtua

tor ſe abſentatp vwos fue⸗

cõ ne ſtat p annum rit mno datus quã p ãanũ
— 1 „ — „ == —
poſt zna hbabetur aĩo ſuſtĩeat pꝑtinaci extũc
P Raäcro.xe: q-..- vlut herencus ↄdenetur.
rurſus et⸗c·quici. 2 P 12
ben ſdiuide de heſi wel ſuſpectus
crem atio ps. otra quẽ de hoc crnmiem
m qua pma po⸗ 2 Ss ſulpic
nũtur tres aſuſ q · Enaa whem ẽs ſuſpieõ oꝛ
bus quis 8 relap⸗ ta erat h héſim in uidiicio

ſus · et durat uſ;

ms neq; emm dici en⸗

m eũ reg natio pᷣt quẽ ghacõ nõ p eeſſit ut ibi e/ Pter
ab⸗

vehemẽtẽ g ſuſpĩeõ em fingitur lapſus ita ꝙ po
mrationẽ rediẽs fingitur gbpilil ſeve enĩ ium talia fin
gut/de H. l . di · fer rũ · f e ſꝙ poſt abiuraconẽ
qꝙ; ſi nunqᷓ; abiuraſſ ·
¶Pena:s: æ: ad abolẽdã· Gillos q;:et . S· e. ſup eo ·
¶ decta · multas potes videre · xxiiij. q· iij · pni:·
PArticulo· quos habes exphcitoſs · de ſũ · tri. firmit.

P-

approbati a ſe pruis erro⸗

H*ε s 3 n, E En 1t Fri n
es Sarn Ve a .. , Pi ,ſr W ναο * Pin

„ .
vl munera eis donet ve

mittat ſeu fauoꝛem eis im⸗
pedat q excuſaĩ nõ poſſi

ris ↄſeqñtia nõ ſit dubiũ
,4 9 .
id feciſſe. ¶ Licʒwro piu⸗

equitur.

dicarl otra
C · de rriſac⸗f de e⸗
. . 5. ta:ff. de trãſac.qui
euius lapſu in hereſm an cnatoribo. E . ub
te abunacõnem oſtiterat gnalis traſactõ ⸗
vel nüc oſtat ſi poſt illa he⸗ ſtngitur ad id de
reticos receptet deducat ua Paliter
viſitet ſiue aſſociet dona babẽt in non one⸗

xis (h oẽs Here⸗

ſes ſut onexe quia

Pũñt cudas ad m⸗

0 ng 3 uicem cõligatas
etiã ſme adoꝛacõ elut bil de vamtate ↄuem
dicari relapſus cũ illu ex vnde nõ querimꝰ

an fit relapſus il⸗
lam hẽſim m quã
Pus fu erat lapſus

ſß quermmus an fu

ſecunda: in qua ðꝛ tit in ipã ceẽſeri debz qdam ria teſtimoĩo eepꝰ pniaʒ erit relapſus ĩ he⸗
q purus in ca he⸗ iuriſ hictõe flapſus licʒ ã⸗ repellãturiſ tůhyj ꝗ eoꝛã reſim Gemel g la⸗
reſis certis calbuſ te abuiracõʒ ſuã hẽß ẽmẽ mſ toꝛibo inates tam de pſus heſim poſt
teſtiomu p hibʒ et 1. lene pbac n fiit eõt ſe de alis ſup facto pe⸗ ab iuracõem iteruz
duratulgibi⸗ſand. ꝓplene ꝓbatũ nõ fuit cõtra ecq de alnjs ſup facto be lapſis licz in alia
Pi Ercia. in qua ipᷣm (iaüt leuisa mo⸗ ſis dicẽ witatẽ eã celãdo ſecta dwnir rela-
onũutur ſex caſus Dic cio illa ſuit &α , 4 DIt rI⸗ us . Jo· an⸗
ad offieium mqui⸗ cut grauius pume⸗ gẽ dictu ſuu otna le ac aiu mter donu munꝰ.
ſtoꝛũ ſpectarẽt uf⸗ dus nõ tñᷣ dz in heſm rela os ſuos oplices deponẽdo⸗ munus eni ex cau⸗
q; ad. Greligioliſi⸗ pſoꝛũ pena pumri. ¶ Euz Cũ erimẽ hmõi ſit exeepti ſa datur. donum ex
bauata n roqin vna beſis ſre ſi ex mamſfeſtis indics finenr ost
wlman ſtes graui⸗ Avl ſecta omiſit aut i vno apparuelt t ales nõ amm o Lõ poſſit pu⸗
us alijs pumẽdos: ſidei articulo ſeu eeccie ſac⸗ leuitate odij fomite ſeu ta ꝓpterneccitateʒ.
dA eme n0 mẽto errauta poſtmo dũᷣ coꝛrupcõe pecume ß zelo frna:rlipramm:
ſas. rfari ag d⸗ bereſm ſimpliciter vel ge⸗ ſidei oꝛthodoxe dictũ ſuuʒ nõ ſatis veligno⸗
xi· S:c. ꝓx neralit abiuraut ſi extũe velle coꝛrigẽ/ ac mo do qᷓ rabat illos htcoſ
¶ſictõne ideo di⸗ m alia etiã heſs ſpecie ſi⸗ prius tacuerat reuęlaè in er ſe p isnor atiaz
Drdapee us ſecka aut alio aniculo fauozehideimſi aliid ob⸗ Mfignoriaa-
nõ oſtat an fuerit ſeu ſamẽtoꝰmittat wolu⸗ ſiſtat ſtari debet tam con⸗ p Serbis vfis.
lapſus ericite mus ut relapſu in hereſnn traſe qᷓᷓ contra reliquos Rra. ragno alr⸗
. . . . we 1 .
enatus auenon „, mclicari. (Ale quoq; de atteſtatiomibo coundem. a v.receptaé
fuit natus:de a· di · deducé viſtare aſ

ſo ciare donare mnt

. tẽ vl fauoꝛẽ impẽ
¶ Kepellãtur vi:qi.qcũz· et. C. de teſti.teſtiomũ.¶dẽ.
8(Celãdo.duplex ẽ foꝛma iuradi.qð dieut · S. de accu
qualiter · j. ẽ. t¶ Poſtea · ex intiuallo ut ſit h ſpeciale
fauoꝛe catholiee fideialias mil eſſ̃ ͥ fauoꝛil.ut · S. de teſti.
cogen. pᷣterea· ſc·S. em fidei. et ſicꝑ indicia ſtatur
u ucliciſs⸗ bacõmi.et de h. S. qui fi . ſint le. trãmiſſe ·
x ¶ Alind obſiſtat ſ. qᷓ; ̃dem piuriũ · vnde ſi de falſo re⸗
darguerẽtur non ſtabitur eoꝛ dicto · de teſti · ex tenoꝛe ·

—

—

— - ᷑— —

— — ,,— „ —— — — 6

tno⸗

e

R 4

leri p aliũ. ſicüt eſſi choologiã audirevel ſi ſimilia.
P

* lr̃is ·
C Edes xij. · i. epᷣs ꝗᷣ filios. de epl. e· ul de rap·. 1IrIS

aſtoꝛ alis ECt. C.
¶¶ Onere · x vi. q · i. i anis is deaen non ſit . C. de
èð R a ſeruit et aqua .l in
Ar zolroles⸗ mulro nnuralh n /äü us e- See r 2 n riPe prouiciali S.· de pi⸗
2 Sar S vern αα rrnn * P bo. d6 e . ex lr̃is.
ch Sapent ſicut ẽ S nn . g gnor .
lto cire⸗ asydolorus 8 3 rn enn⸗ hereti coꝛꝝx recaptarvg w⸗ ranetatan,
L22 2₰ 2 n
. nepbaries Bfca ¶ Dane cũ negociz ſi⸗ fenſionẽ ſeu fauoꝛẽ ad fa mrmorte ut · xx iij.
vit nttene 14 mate co, dei qð ſüme pruulegiatũ ciendã pnĩam quã imqrt⸗ di⸗ ſao mdnm ne
h orecoz reſpon exiſtit ꝑ occupationes a⸗ htoꝛes imuũgere ind⸗ re Mebe Hijn au
we⸗ ſa ſuſcip 8. lias no debeat nnpediri pe tona ſua obligauit ei . moꝛ · ſibi conſci·l.
4 rdrſagern⸗ a ſe.a, ap. deputati de dim⸗ tur deceſſerit eius heredi⸗ extinctũ „6
ſüf⸗ die . E! 10 et pemtẽtia
48 ercedas beticos natiombo/ aut ſoꝛtile jjs bus nonẽ ſatiffactõ 3 ⸗= mni oſta pro cri⸗
dicta iu⸗ 16
ddH v el faciüt ß ſan— miñ hereſim ſaperent mam extin coi iam crimine in mine iam extin eto
Siinezgan in loꝛ⸗ ſeſtointromitté ſe non de⸗ genda. ¶ In eo wro dn nõ mponatur vl
8 re re talia ex⸗ uccelno⸗ terius.
i N S bent nec pumre talia ex quo heredes ad . reſim n CCaſi. ſe; q nõ
a Kſa vapij ſiha. ercẽtes · ß eos relmquere nem non debet ob be fuit remcoꝛpatus
es aa nl, m ſuis iu dicib pumendos. ſii auckoꝛis admtmqnon vmtati grale. tem
c9 vc Ramel Po vi. CPoſt moꝛtem.
„ e d or ekaln, de queſtiomief Armi⸗ obſam ſeeer xrniiia n ſane n.
6 et in j. ⸗ Poc t nter⸗ iul. maie
““ licet alias vyvſuran(motis ſi uente wend⸗ ) er Ec-Cackll. en e
I8 noinſe noſcat an los qiub⸗ reſtitucõnẽ v i uemẽte ipſius moꝛtep ſta.l. ul et inte ise
3 make⸗ Bntelctio⸗ rarũm pemtẽtia * hereſis ſententiam n 65 uſqq; erae Gdien,
166G mtiſchetenu às ex eſna⸗ adtoc,faciendi 1 morte ciuſdem mechilomi⸗ 7 2= eecte
‚ ff. de in . igarunt . acer⸗ = a filijſ catholici
MR alie errurſ 3 iudicio H dus proch ieref 4 tãto tpe bo⸗
“„ nario loꝗ 5 tromtteé ſe tes miup na fide poſſedorut.
cO tam mſi id mnam. H z cauſas hmõi offen⸗ Neroaiuzwanig⸗bme m⸗ averum eſt ſi pa
enn felte an a et eſt . dichiſi ne egocio ſidei . Ppa⸗ ſtruẽdo citatos lerorne rötes tlnel pu⸗
ale⸗ mtronntat. ,, ceclan—₰⸗ bantur. u
ſi S. e.· li. d ren Fre retur. (ürrop bs Vl eoꝛx credẽtes de Ja fal⸗ ii de preſeript: c.
. c or. ome. in Hereſi receptando dawritate vel dicen i be vlti. Jo.an.
e Pen. c’. S ſeu eis m debite 1 Impedire.ma
i din ande. fendẽdo hereticos te ſeu eos P UMmpe
, dlc enn . illos. 1 tñ exiſtens ſita zinuci fierint impe⸗-— mfeſte. vel nõ ma
e¶ Etiã otrail us fauendo non rando inuẽ bui ec mieelte. vummot
8 q. d. multo min lereieu s quis oↄmiſeit ſb dire (cũ non nlit du bi es ifetle rarm
, Kotra Künceu obligacõe bonoz ſuo ipſa facere in fauoꝛẽ here⸗ ſe onzan.
f CHffen 9 lige p uſito⸗ ſtigari.hc ꝗᷓᷓ.
pluribo mtetus mi⸗ inquiuſtonbo ſe al ſtrinxis tice p̃uitatis ꝑ mqi aan Srana.
ſ⸗ de eſt ad ſmgula adrcapied ab eis pem⸗ res a talibo opeſei poſſint. Delindſitis .n
nſus et ſep e qau licet es aſtigari 1. 8O delictũ eſt
ſenſus et ſe ea a 8de
ad vtrũq; feſtmart tẽtiaʒ et ↄplẽdã et de— pena Wohbie ple na⸗ SFru ſdici dum
it 2 Hti . 4 . 2 1
xvi · l nne⸗ ceſſit . ſi p bmõi pnñiam . Falinaput eu bacege⸗ 16⸗ Frinin t ex.pl.
eleng den nus impoſitü fueit ꝓficiẽ nt delinquẽtis. ¶Heligi. tãta. in equalibo
saens.: vᷣ. de⸗ ad ſalutẽ in boms eius tẽ⸗ 1 etiam ſunt immuracõis delietis adles int
.* C0 A: 3J. Pxl⸗C⸗ P 2
fenſores 2faurocs oꝛalibo exequẽdũ ad cõ pena wla alia grauius s⸗ ho. k.
V hẽticoꝛe hẽtici ſüt. P ſius p inqᷣſto⸗ di ꝙᷓ; ſeculares ſii. muẽ⸗ n ligioſi iſti
. So · nõ in fauẽte et plemati Ple Edes vel menedt hereſiwl oſimili 84 janeur betii
defendet ß m cre⸗ Ares ogi ben dre ſuo 2 aneſe F– Mranne ſene dicẽi reli
1 dente loqᷣtur jbi. EE aln ad quoſ cü one bo deliqui e ioſi.ſ̊ rehigi oms
bAlaluterut r lo 4 bmodi vaenerunt. uartiuis. bübmeoe fuſcati⸗
t puta ut fundare „e dohn R ter Ebmedi gu⸗ 2 ſ , irner Pet ad abolen⸗
p vel edificaẽt ecca,z epo. igpter a , Ee Y. äs. i· c.
. eaievaiid ä dam
pij locũ.vel facẽt s
le ñile piũ opus · ut in
auten · de ec. ti. ñ
4

off-

lix. t illa pe⸗
nis edifica cõʒ· col us vel ſlbo oſtiteri
Kerkze icic miũ ctü ni⸗ 1 ergiferu; ex⸗
nitẽtia · i

ecus ſi ĩeiumo vigilijs oꝛacoi

u õ s. e · tic. p

x eeanes. ſ. clerici

Pxri .

er F. 97

8. =?
„ eori r
ir /— e

— 1 Ar .
S .
— — -
—Er- —— —

a-
–— ——— „»„ Ng“
eſ 9 e rr -—
7 ßeſte 2 — — — A Sa — Nurr *. 1 72 e= P —
5 “ Frat — — — — 2 M2a —†
ens . 2 ,— e= ge H
„
— 3 ⸗ + —
„

* 9r Be. e
„ ς& 2e s , 8
2 *† „

,◻ 6 — —,0 2 4 . 0 ⸗ “”
—w D I 7 —
4 9. MWa
War A. 5 ſr ſ p ſu ſo
„₰D SS „ 5 Sl KR — 4 e
92 „ ◻⸗- ost- D =
db. —— — 4* ſMex: — — 5 — — 7 * — —
—R. 1 .— 2 77 R *
3 1 * 70 o . — S . S
— P ſ r rr „/ 4 O 22°
. „.
— E— — „
ſe⸗

tutũ. directe. puta ne alis eiuis illius loci aceu
ari poſſitvel ð eũ mqͥri ſuꝑ erimĩe heñsvel ꝙ nullus
ↄtra aliũ de ermie hieſis audeat teſtificari vel hijs ſiha.

3

b ¶ Indirecte.pu⸗ SRar nrr DP. . Pſac n
¶ 1 Le Pil. 11„ P sr— g 7 7„

m ¶ Mõ cepta·nota q; ſi hoe eſt ſpẽciale fauoꝛe fidei ca⸗
tholice. utꝗ · ðꝛ.ergo vbinõ eſt fauoꝛ eius ↄtrariũ eſt re⸗
gulare . et ſie no · termiatã qõem no ·s · de of · deleg · licet.

Tr- T rn P n r eat- r,,5 Rn equa qu eritur an p

p¶Cõpellendos.
ſic. S· de iurinr. c. li⸗

latum ꝛc· .1. VI-
h & en e PaA

g J. .
r enn . N var./
*⁶ 'emn Dl 7 7 pꝑ iura ꝓxime imdu⸗

,C ². pocb b ah e
non dubitabatur

retardentur ꝑ cenſuram
ecciaſtica decermmus cõ⸗

r. T S e G
1† Pr P

cta.et no. incepta.qꝙ p quẽlibʒ indicialẽ actũ etiã pter

infamatos de hereh vel ſu⸗
ſpectos iuxta ſanctio⸗

ta ut nullus poſſie P— n i * ' F i⸗D ret Det ,t, Si r Er Peruaco facta ĩv⸗
de aliquo crnnime no rtinilo Watcte
lus alius ꝙ;; ptãs ſtri vel ville vel alte⸗ toꝛe inceptammo enã quo ſis. ad ide. s. e. li . de
poſſit aliquꝰẽ cape rius locip quod negoa⸗. ad integra et non cepta of. del! e. ul. Coffl⸗
vel lun faci 4 um mquiſicõis herencepᷣ⸗ et quod plus eſt quãtum pum Feſt ingvn
karmihapegtil pof iutatis directe wl imdire⸗ ad ea que tune nequach romrolatato⸗ eut
ſit arma poꝛtare· cte ne in eo libere ꝓcedi emerſerant in fauoꝛem fi⸗ ibi patet.
vel hyjs ſiſia. valeat oↄtigerit impediri deipoſt cõnnttentis obi⸗ “ morlerit. ut
ec. . vl quõlibʒ retardari nui⸗ tum perdurare. dez eiſ. enr n the Pnd.
q diſffertur nõ au⸗ lius exiſt firmitatis ipſi⸗ m. poſtea ſenſerit he
Barrg vire ſch eiuitante locidñm T akeran inquiſi- ret
e öpoteltaté capitaneũ⸗ oſu⸗ c ms contra hereticos in 5 rere⸗
A rrenang, les wel rectoꝛes ꝓ quẽ vel prouincia in qua wbis e de.e.
ram vitandaʒ·de ſᷣ quos eadẽ ciuitas ſeu lo⸗ idem officium eſt cmſ⸗ ¶ aceuſatus · Clicet.
PEne crent. cus regitur quocunq; no⸗ ſum auctoꝛitate apoſtoli⸗ õ
ndiecte mine ceſeantur ad ſtatutũ capoſſitis efficacius adim⸗ ncho becre. in
impediatvel retar hbmõdi ſoci dioceſano wvl plere diſcretiom veſtre ꝑ tres ptes· Inpᷣma
det. Jo. an. eius vicario aut inquuſito apoſtolica ſcripta manda,- nemat inan o⸗
g erarcenenr. riſeu inqiuſitoꝛibus labis mus quatenus vbiq; in⸗ n 5 itorem bomimuß,
poꝛtandis armis pᷣfate ſme moꝛe diſpedio prefata proumnciaſmul ⸗ metui anteponere
excipietur mquih⸗ exhibendum et hſi tale in⸗ l ſeparatim aut ſm gua⸗ 38 in ꝓcedẽdo ſimul
fon famila Pne uentũ fu erit reuocandum lariter prout negocij vtig ,lſan en
bent induiſtores ommno vl ſalteʒ eatenuſ litas ſuadebit/ otra here⸗:P toꝛeset etiam cos
abutio ceſſe poꝛ⸗ moderandũ ꝙ ꝑ illud in⸗ ticos credentes recepta⸗ abſoiidocii ere
ag deyfe eitioc ho quiſicõms ꝙ ceſſus nõ im toꝛes fautoꝛes et defenſo⸗ vſchibi 9 erc v
lentes. pecãturel aliquatenus res eoꝛum mecnon cõtra ibi ſcvᷣa ꝑs in qua

cos inſtruit imn mo

do examinacõis te

rrhvePpolendos emens in. nes anonirs bominuum iifeinke
mmus. Jo.an- mquiſitoꝛibo heretice pᷣui metu diuino timoꝛtpoſt⸗ beãt uſh ad . Eco⸗
Ealiqui. Siẽ tatis. poſito procedatis. ¶ i peſcendi ibi inap
Kerretnr⸗ Ealiquipubitatio⸗ wro aliquis ex predictii mſtmuit cſra vſo⸗
gra moꝛtuo ſpa ut nem ſollicitã excitãtes in heretica labe primitus ab⸗ nas p quas mipe⸗
g. de offi · lega ·. c. i · dubiũ reuocẽt an officiuʒ iurata redire voluerit ad diri poſſet vel dif⸗
cofket heſte⸗ inquiſicõms heretice pra⸗ eccleſie vmtatezʒſei iuxta o nie
tis in fauoꝛẽ fidei iitatiſ ſollicitudmi vſtre foꝛmam eccleſie abſolu⸗
re imtegn nõ expi⸗ mfra certos limites ab a⸗ cõms beneſiciũ impedatis/
ale Picet. ſt poſtolica ſede omſſuʒ ex⸗ et iniungatis eidẽ quod
ptãs deleg aroꝛuzʒ piet er moꝛtem romam mũgi talibo ↄſueuit /pro⸗
datoꝛe ad cãs · s· de pontincis qui cõmiſit pñti uiſo ſollerter ne ſmmulata . .. e
of · del licet vndiq; · declaramus edlicto ipſum ouerſione redeãt fraudu⸗ q¶ Promncia · in ⸗· p
et · c· gratuz · et.; c. re⸗ officin non ſolum quo ad ſpicit factũ q; idẽ

lenter⸗ et vos imo ſeipos lu hR ciuitate dio c vl

õõ

7

—

ſ—„α.

alio certo loco.
r ¶Vbiq;· ſic oꝛ⸗

„

dinarius ĩ qualibʒ

Pte dioẽ ſue pᷣt cauſas audire ⁊ ꝓ tribunali ſedere · s · e ·

citationem iuriſdictõ ꝓpetuat ut dici ſolet in dec.de of ·
del · licet · ibi. uti cepit· Jo·an.

ſi · de of. oꝛð · cũ ep̃us:ad idem de of.lega·nouit.
s (I epatim · regulariter cõtra· niſi ex foꝛma omiſſiõis

734
S
* ℳ
e
g

4

*

–— ⏑ –—–—

—=nℛEnnm

—— — — —

— — —

—

ap
os
ſo⸗
pe⸗
f⸗
ns

/ “ R

if
1,
e⸗
,

& id h abeatur·s de offi. del cauſam. et. e. ei plures. s. e.li.

ze⸗ e5 ze hoẽ ſpeciale fauoee fidei ut eęfficaciuſac ut s · dixiſet
equipantur in hac pte oꝛdniarijs quoꝛ⸗ quilibz P ſe p⸗

ſan
igrrdt eelereß pt. ff. de of.
. We⸗ ꝓcõ.·l. qð de oꝛdi⸗
v. fe, n narijs intelligitur
Kr⸗ qui in ſo lidu iurdi⸗
ctõnem habẽt ſiẽ
elſt in ſcolaribo epi
ſcopis mgris⁊ do⸗
ctoꝛi bo· C. ne fil. ꝓp
pfre· autẽt· habita·
ſſecus in hijs q́ non
habẽt in ſolidu ſic
elſt cũ ũ capitulũ cog⸗
noſcit ꝙ; tũc quili⸗
bet ſmgularis p ſe
non ẽ indexſad hoe
qd no.xv.q·.vij.e⸗
piſcopus nullius.
tet de off. oꝛ. irrefra⸗
ga bili · et ↄ coꝛ· ad
Pancdec. . e. pꝑ h̊.
a C(Diumo. xi :q.iij
iulianul. ſc. .. e. li.
de mmmum. ec. cleri⸗

gen tiſ ;
BDrocedatif ho⸗
die reſtricta ẽ ptãſ
mqquiſitoꝝ in qui⸗
buſdam per cle. e.
ulton.
Labe. ghaliter
. va nmplicitervel
die ea de qᷓ ſuſpe⸗
ctusv el conuictuſ
erat · de h dixl · S. e.
accuſatus. Cti.·
d¶ Ecẽie · que non
claudit gremiũ.s·
e. ſup eo.
eAFermarxiq in ·
cũ aliqͥs. S.. de ſen.
exrvx. cũ deſ deres.
f ¶ Cõ ſieuit · i. q.
vij. quotiens coꝛ⸗
dis . et. c. ſaluberri⸗
mil · de · di. jj. ego
berengariul.
g£ Qëimulata. xx⸗
vij. di · qð mterro⸗
gaſti · i. q· i· ſicut fi⸗
cti · xxij. q v. cane
te/Eſt tñ interdum
vtilis ſimulacõ. x⸗
xij · q · ij · vtilẽ · et die
e ut ibi · et. x⸗
xiiij q · i· officij.
allẽtes · menti⸗
ri deo pñt · fallere
autẽ ip̃m nõ pnt.
de oſe . di . i . panẽ de
altari · Re

cis ad idẽ.s. eæe. ver⸗

fallentes ſub a⸗ ſweeie/
lupñ gerat. Veriſen! in
tam graiu crimĩ ecũ mul⸗
ta opoꝛtet cautela peedi.
ut in reos ſme vllo ꝓferat
erroꝛe dure ac digne ſe⸗
ueritas vlcõnis volumꝰ

et mã damus ſut in exami
nacõne teſtuim quos reci

pi ſupꝑ crimĩe pᷣdicto i ip⸗

ſuq; tingẽnbo opoꝛtueit

adhibeatis duas religio⸗

ſas et diſeretas pſonaſ im

quaꝝ pñtiaꝑ publicamſi

comode potelſtis babẽp⸗

ſonam aut ꝑ duos viros
idon eos ſideliter eoꝛũdẽ

depoſicões teſtiũ oſcriban

tur. ¶ Ad cõſcribẽdas q;

buiuſmo di de pontiones

teſtiſta ad fagali omia
que in cõmiſſo vobis offi⸗

cio ad ſeriniarij ſeu tabel⸗

lioms officiũ P tinẽt tenel

diſtricte pᷣcipimuſcũ per

vos fuermt requiſiti omeſ
et ſngulos wiſtri oꝛdinis
fratres qui dũ eſſent in ſe

culo tatellionatus offici⸗

um habuſſe aut exercuiſ

ſe noſcuntur et illos etiam

quibo idem tabellionatus

officium ratione pᷣfat ne⸗
gocij hdei fuit ab ap. ſede
omiſſum a in poſterũ com
mittetur ocedẽtes huiuſ⸗

modi fratribo necnõ a a⸗
iijs religinſis quibuſlibet

qui ſmiliter du eſſent ĩ ſe⸗
culo tabellionatus officiũ
babueruta exercuerunt .

Lup ũ.s.de renũ· mſñ. ꝓpter maliciã.
ESrali integ rũ emm eſt indiciũ qð plurimoꝛ⸗ ſnĩs cõ
firmatur. s. de of. del. prudẽtiã · ad idẽ.· xx.di · de quibo.

B Diſeretas. ſemb e emm qui graues cas ecciaſticas au⸗
dviũt debẽt eſſe diſcreti. S. de oↄſang. et affl c · i·
m doneos ñc.s. de pbaẽ. qm dtmafaleze die ut ibi.

gquibuſuis etiã clericis ſe⸗

cularibo officiũ ipᷣm habẽe⸗
ti bus etiã ſi ijdẽ fratres re⸗

ligioſiet clerici ſmt in ſa⸗
cris oꝛdini bo cõ ſtituti ex⸗
ercẽdi libere officiu ipſi
quo adpmnſſa:nõ obſtan⸗

te ſtatuto aliquo ↄtrario
canomis dvl oꝛdinis quo⸗

cũq; vallato mummiĩe po

teſtatis. ¶ Conpeſcendi

p̃tterea momcõe pnnſſap

cenſuna eccial ticam appel⸗

latione wſtfoſita. p clica⸗

toꝛes queſtuarios vbi cõ⸗
tigerit ꝙ inquuſicõmis ſeu
nidei neg ocio ↄgregatio⸗
nem fieri w alias eide ne⸗
gocio quõlibet ex hocim⸗
pedimentü aliqð afferri a

pᷣdicacõnis officioð a 4

2

ipſos nullatenus ptinet.
quoꝛx intereſt tm carita⸗

(dua ſublidia ſupplicit pe

ſtere ac indulgẽtiaʒ ſi ſoꝛ⸗
te habẽt exponliberam
wobis et ſmgulis vr̃m cõ⸗
cedimus aũcte pñ tium fa⸗

cultatẽ. ¶ Demq; ut circa
pᷣmiſſaplena wobis a ſm⸗
gulis vr̃m cobertiõis ex⸗
Reclitan maolalents aſſit
aũckas/ volumus ut ea

omia viriliter exequanni⸗
miſ opus fuerit muocato
auxilio brachij ſecularis.
otradictoꝛes p cenſinã ec⸗

cleſiaſticam appellatione

poſtpoſita oↄpeſcẽdo nõ ob⸗

ſtatbo aliqiubo piulegij
vel meinſgatij qutbuſez

dpᷣmiſſa/p
Paclunm bñ patet/

ꝙ tabellio factus
mõ chus nõ p̃t ex

ercere quo ad alia
tabellionatus of⸗
ficiũſet h etiã bene
pat ex exuagãti
boni. debẽt ſupio⸗
ribo.de of.oꝛ.circa
mediũ dee et idem
ꝓ babamus olm
p deẽ · S. ne ch· vel
mona. ſicutip·l.C.
de ſac.ſanc.ec.l.añ
penljxvi.q/i. Eno
Naruln C· de epie⸗ et
cleri.l. Pla cet

tat tn guiłk i in ſp
tde ſta. mo · v. Ev⸗
ij qveteres roga

cõn es ↄplebit. ſed

nouas nõ aſſumer
.Jff. fam· hꝛc. l. alie⸗

nacõnes : ff. de po⸗
ſtu. l.i. Ccaſu ff. de
neg · g. nam et ſer⸗

uus· ¶ſivno adi⸗

dem. s de indeiſ i. in⸗

dei de cimtate. cũ ſi.

o ¶ Canomſs. ne

cłli. ul'mo. ſcut te.

p Premiſſa. hoe

regulare. ut. xij.
z. n.·c indigne. ð

ſen. ex. ſacro.

d geba ita.
quid i̊ opetur ha⸗

bel. s· de ap · paſto

ralis. et no.e. ti · ut
debjtus.

r ¶pos; ſezʒ que⸗

ſtuarios.

80 acuiltats boe

vult dicẽ. ꝙ ſi fa⸗
cta p inquiſitoꝛes
ogregacoeꝓ ne⸗

gocõ ſidei vemant

aliqui de rũgiualli vel alij queſtuarij etvelint ibi p̃dica⸗
re poſſunt compelli p cenſurã eccleſaſticã deſiſtẽ⸗
t ¶ Auxilio · xxiij. q· v. ꝓ delt · de offt · oꝛ. c · i⸗

Srarag gin rion ad idẽ. 8. e. li.

e Nr, bed gſe, 12. de oſti. c. i. cum ſiis
ð 1 Ezr, 2ocoꝛ ſcõtrariũ dico
Ger . 771 q; decre· illa lo cum
P ae ⸗ 9 E, „Pabz im l̃is impe⸗
2 rFr &r ) a)⸗ , een ſtratis a pte ↄtra p⸗
e derer PS gn tomlicz in oſerua⸗
urr=s N = 1 b .
W⸗ I= r 2S, aαtoτb locuz babe⸗
atſut · Se· li de off.
del. e. ul. Ccõ ſerua⸗
toꝛes ſ illð et qð⸗
dam ſpeciale fidei
fauoꝛe qg non tol⸗
litur ꝑ gnᷣ alẽ cõſti⸗
tu cõemlcʒ Poſtea
ſbſecutã. ad Hᷣᷣ de
reg iur.generi . et
quod ibi dixi;
b ¶ Zubiectiſ quia
ex territoꝛmm ins
dicẽti mipune nõ
Harenn de cõſti · e ·
gS· c.li · f. de iuriſ.
on. iuð.l. ul. et hoc
qð hic ðꝛ babeba
mus . S. e· excõ ica⸗
mul.ij · Emoneant᷑·
c¶ Approbatas.
omia emm nĩa faci
mus quibo aũcteʒz
imptimur. C. de ve⸗
iur. e. l. i. C. ß neq;.
d ¶ Dublicũ. ſic
de peñ · felicis. et .
9 C· Px·
T Smiſſi· hic
Amapuitt dec ·
bomfacnjſhabent
quidã h̊ rubricã · de
mãſitoꝛibo hẽtice
Puitatis et non dz
i eſſe rub caſet fuit
erroꝛ ſcribẽtiuʒ cx
ſupſcrip cõne ꝓue
mẽs qui putaueĩr̃t
bomfa. viij. eſſß
ſupſerip cõſreſidu⸗
um eſß rubrica Et
oph enclit iſta wer.
plura vtilia pro ex⸗
p ediendo officio
mquiſtoꝛum [dat
emm eis ptãtem
omittẽdi citacões
et ſnaꝛe denũciacõ⸗
nes dat ptãtẽ vo⸗
candi pitos: clerũ
et plin ut eis aſſi⸗
ſtant dat ptãtẽ p⸗
cedẽdi gᷣ illos q d

trãſtuler̃tidat ptã⸗

ſua ĩ aliã ꝓuciã ſe

tẽ rep etẽdi libros

ad Dũabo.s.de ſep· nõnlliſe d dicemus de noua dee.
6.c· li.ſtatutũ.de hep /ſvides ꝙ iſta dee. fuit clemtis. et ſic
quo ad hoc viðꝛ iſta det·p illam coꝛrecta cum ſit poſte⸗

pſoms cuiuſcunq; ↄ ditio⸗

ms digmtatis vel graduſ
religiois vel oꝛdims comi
tatiboil vmuũſitati bo ciui
tatũa loœτν–ſpecialit vel
gnaliter ſub quacũq; ver

boꝛũ expᷣſſione vel foꝛma
a memoꝛata ſe.ↄceſſis vel

m poſterũ erd vdis cum
ex hmõi wj alns Pmlegi⸗
is vl in dulgẽtijs nullum
vobis im tãte pietatis ne⸗
gocõ velimus obſtaculuz
mierpom oſtitucõne de
duabo dietis edita in oci.

gnali. ¶ Statuimꝰ inſuꝑ

ut ptãs capitaneꝰ ſeu re⸗

ctoꝛ vel ↄſules ſeu quiuis
aln qui ciiutati pᷣſut vel lo
c aſteri ad Pſens àpfue⸗
rint in futuruũſa d reqſicõ⸗
nem dioceſanoꝝ vel vica⸗
rioꝝ ſuoꝛ /ſeu inqntoruʒ
heretice prauitatis iurent

pciſe attendẽ min olabilit᷑

et ↄſeruare ac facere a ſu⸗

is ſubditis obhuari/toto
tpe ſui reg minis in terriſ

ſue juriſdictiom regimi⸗
ſubiectis/ↄſtitucõnes cõ⸗
tra terettcos credẽtes re
ceptatoꝛes fautoꝛesa de⸗
fenſoꝛes eoꝛũ ipᷣoꝛũq; fili⸗
os anepotes a ſede aplica
ꝓmulgatal ac etiã appro
batasſq qiu iurare nolue
rit et uare ut infamis et

tanq; heręticorum fautoꝛ

ac de ſide ſuſpectus / offi⸗
cio a bonoꝛe ſui reginĩs
ſpolietir nec vlterius po

teſtas capitaneus conſul

l rectoꝛ habeatur in ali⸗
quo aut de cetero in aliqᷓ

digmtatẽ wl officiũ pu⸗

ex ꝓceſſus/omutã di mitigãadi penas/pᷣnãdia p̃uatos
nun ciãdi officijs ꝛhonoꝛibo heticos ezd et de len⸗
dentes eoxʒſita tñ ꝙ hoc liat de dioceſanoꝛe vel ĩ ĩeoꝛe ab

blicũ vlteriis aſſumatur.
et que ut ptãs baliuus o⸗
ſul vl reckoꝛ fecei⸗ nullã ob
tineant firmitatẽ. Wom⸗
fa. vii — hereti⸗
ce prauitatis.
Tcõmſſſi vobis of⸗
ficij debitü/ vtilius et vbe⸗
rius exequanimſcẽ me⸗
moꝛie inn oc· alex. et clem⸗
tis pᷣdeceſſoꝛx nr̃oꝝ vſti⸗
gus inherentes vo bis et
veltra uſinguls9 omttengi

rr,

ſen tia vicarioꝛe ſu⸗
oꝛũ ↄſilioſmii ijdẽ
ſciẽter talib⸗ bifi⸗
cia otuliſſent· hoc
dicit.

f Eeſtigijſĩ di⸗
uerſis comiſnõib⸗
quas ſuis tpib fe
cerãt inqſitoꝛibus
heretice ᷣuitatis.
g ¶ Zingulis· pñt
enim ꝓcedẽ ſimil
er diuihm. S· c ꝓx.
in prin.

bSmaze. has e⸗ 14*

tiam onmnttut oſer Lr .
atdros ſß de mſi⸗

tgrib⸗ maioꝛ erat
citae önesan deniciac es 7 bitacõ· q illoꝛ⸗

ſnĩaꝝ/quas in quoſlibet E
hereticos credentes rece⸗

ptatoẽs defenſoꝛes fau⸗-
