en non in ald clerico poſſ ſi aliũ chicũ p⸗ ſtea piculo vel impedimẽ⸗ moens Bielrd.
en ſuſpenkonuz ss & . L -RL, AIt 3 nmnpedmieti
uel interdictoꝛęef⸗ cuſſiſß. Kuãaus aütis o 1 monſe illia quohys ab eo a quo alias
fectus bñ ſuſpẽdi ” non poterat ſi cel⸗
tur p apellacõnẽ — ſante mpedimen⸗
ſequentẽ mi eſſet —,.ã ôòꝗM to ſe non pñtat cũ
caſus m quo dãnatũ publiee interelſſ ſta ti pĩri:ff.e. ↄ⸗ comodẽp̃t ei a quo alias abſolui debebat recidit in eãꝗ
ſtitutũ ·/ ¶ uid i ſuſpenſione a bñficiode h̊ ꝑmno. et oſti· dem ſmam. ſdẽ in ab ſoluto qui ſe debz alicuius oↄſpectui
in pdie· dec. ad h̊ qin pſacieimn in or ſuſpẽnho pC̃ſentare· ſi hoc non faciatt
ne ecciaſtica nõ ſuſpẽdat aꝓpellacõ oſti·diſtinguit aut ¶ Canonis multi ſut caſus in quibo ẽ quis excõicatus
ſuſpẽditur a bñſicio et tüc euũ ipᷣm bñficiu ſpuᷣale ſit vera aμ cäoοσN/%⁄. quidã ſc; xxxij inducũtur p ↄſtõnes huius
elſt ͥ opiniolaut ſuſpenditur a pcepcõne bñficñj de qua l ſexti libri quos h̊ omes oꝛdiatim enum erabo · Primus L
oſtat ꝙ ẽ tpalis et tũc bñ ſuſpẽdet appellacõ eius effe⸗ ſte elec · ubi piculu· Enulli. S cdᷣus· e. c. ſi pᷣmiſſa. Ter⸗ DK
ctumſſdem ſcᷣm eũ ſi dicat ſuſpendo te a ßbevda ſeaif cius.e. ti ſciãt cuncti. Quartus· e.ti · ghali · Quintus · e . ti.
ſi dicat ſuſpẽdo te a canonia ꝙ ula ſpualis eſſa tis vidẽ gfundamenta. Ec ſi ſecus ˖ S extus.e.ti·in dẽmitatbus· G.
tur p hãc dec: ꝙ ſuſpenſio a bñfiœ bñ releuetur p appel⸗ poſtremo· Sep timul · de of · del. e ul. ¶ps vero.Octauuſ
laconẽ ſequente; cu h̊ dicat ab officio et ab ingreſſu ec⸗ .s. de hijs q vi metuſue cã fi.c. ul.Nonus de iudic · mulie⸗
cleſenẽc ſ idẽ eſſ m ſuſpenſõe bñfien ̊ expᷣſſſſ̃· puto res . Decimꝰde re inð.ad aplice. in fi. Vndeciꝰ. s · de re. ec.
igitur ſo lũ in hijs mereſpuũᷣalibo p que legatur aia dec. fnon alie · H oſultiſſmmo· laici · Duodeciꝰ.e.c. in ſi· Verci Nr
hanc locũ habere. Odeclarat dec. a. e· cü illoꝛe .· v. uſdecius de re· d. c. vno. Auartuſdeciꝰde cẽſi · quãqᷓ;. ¶q̃ e
Veligioſo· Prima ps⸗ ꝙ ſ clericũ· S cdᷣa repro bat vero. Autuſdeciꝰde inmu. ec. clłericis· nos igit᷑. in fi.

„ „. —☛

q no.innoẽ· et abbas ·s· de reguł. ſtanimus · et apꝛo⸗-⸗ Decimuſſextꝰ.e· d· v. latis · in fi. Iſti duo hodie ſut ſ
bat qd ibi no.oſti et. S. c· ij. =peuſſit. S. e. puemt/uel eſt ⸗ Liaß p cle · de mmmu · ee · qm. Decimuſſep tius · e· ti.· qm · d eci⸗

P , er e ſe e 5 —R& „☛
—R —— ☛☚ –— .
„ i“; 2AI, 35 „ FrE
ern , r e n =

d ¶ Eo caſu . puta q lemt⸗ debilis /vel delicatus. S. e. mſoctauus · e.ti· c. ulti· Decimuſnonus.s· ne chi. uel mo.
muleres. et. e. ea noſcitur uel eſt eger vel in moꝛtis arti⸗ c. ij. m pñ· Niceſmmus . e. c . . fißexi · de Hꝛe · c · ij . i. Rñ xx ij· e.
culo.s:e.qꝙ de hijs vel habz mimiccias capitales · S. e. .ac. n. Een · Sʒ potius credo illũ Lanonẽ ferẽde ſnie ut ibi di 65
de cetero ide; in ſilibo· b eu⸗ p deẽ · p dic · cũ illoꝛe v⸗ xilxxinj. e ti· ut inquiſ cõms · in fiſexiiij. de ſcil. c. vno ·. v.
ęe¶ Exbiberiſotrariũvi bi ðꝛ ꝙ ſi clericũ peuſſerit ſe⸗ omemſxx v. e· e. v. et ulomius ſxx vi. de homẽ. ꝓ buami Er
cular nõ mĩ p ſedẽ ap. ut ſenndalũ euiterur ab ſolueis ad fiſe vij· de miut· et dã · da · c vnoſxxviij. ð¶ peñ feliciſ.
bñficin poterit ꝓmẽriſvñvidebat᷑ ꝙ indiſtincte mõa⸗ Ephtiſxxix·e·c. ad fixxx.s ·e:q̃cũq; ſduo aũt inducũtur
chus peutiens clericuʒ abſoluẽdus eſſ a ſo lo pᷣa ꝓpter pꝓbãce c. qui de iure veteri nõ erãt. ut no · s. e . ð cetero ſca ſun,
ſeandalũ qð eſt cũ monachus elericũ pcutit cu dig nioꝛ ſus quẽ hpabmmus · S· -· ꝓxiet quẽ hab ebnnus ꝗj.c px · X
ſit cetus cericoe x vi.q/i·legi:ſ textus ille ſane debet in ſũt decl aratoꝛij veteris iuris anõ nouo iure ꝓmulgati. et
tolli gi m determĩacõnẽ huius dec, nec etiã ꝓp eo q mõa ideo meer eos non oputãtur quuds inta tales aſus ex n
chi ſũt debʒ eoe ↄdicõ eſſe deterioꝛ.xvi·q.i:ſunt nõnulli. preſſos ſet duos tacitos inductos xꝑ cleſnotauiẽje · ti · in L
m hiEt puto ꝙ ſi monachus non hʒvnde vadatet mo⸗ m ¶ Negitim aliꝗᷓ exẽpla poſui. s.c px. glo · ẽ ſcẽdu. .
1 ðòðð

—A„
.
7

— — H — 2
? ê”ä
ðẽ

, —.

—

— — ———

———

—

mmnnoẽc. ibi dixit ta⸗

a ¶ decermmus. nõ dicit declaramus. er ſie ſuo tpever
fuit opinio gof· ᷣ.et oſti·qui dicebãt eũ nõ recidẽ. dice
bat tñ oſti · H p̃textu multi illudũt cenſure vnde puiden⸗
dum eſß · modo igitur eſt puiſum.

b ¶ Igem · ſcʒ ꝙ m ſnĩam recidant ipᷣo iure.

¶ PHec · ſqʒ duo ſupius dicta.ſpñtare p nĩarijs · et ſatil⸗

facẽ miuriã paſſiſ.
m quis · de
larat ⁊ appꝛo
barnob loeeſſantibus abſolui debe⸗
p bᷣ.et modernos. bant ꝙ cito omode poteĩt
· e· mulieres · Et otẽpſerimt pñtaẽ mãda⸗
dr ibemum ipius ſup llis y qui⸗
meo mãdato tam bus ex coicat fuerat iuũ⸗
nomſe meo factã liter recepturiſſſatiſfactu

ratã habeã excõi⸗
catus ſum.ſecus ſi
meo nomie nõ ſit

facta. Et p hãc de⸗·
ere · exẽp lificamus vl/

2

ſi quis mandauit

ri put iuſticia ſuadebit de
cermm Ime ſic cẽſure illu⸗
dant ecciaſticom eandeʒ

N. „ . „* l
ratũ quis · et reglaʒ⸗ We. Aeſtn mmus dehns

ra tibhabiconem. KE

e ãadato:qͥdꝛ

qubo cu a lede ap. wl le⸗

gatis ipᷣuis abſolucõnis
bnficiũ a quibuſuis ſentẽ

clericũ verberari „ S e
er poſtea añ manu tys oſequũtur miũgitur.
um miectõem re⸗ ut oꝛdinarioꝝ ſuoꝝ wla
uocauit mandatũ. lioꝝ quoꝛũlibʒ ſuſcepturi
demuũ mãdatariꝰ 2: —5
peuſſit anqᷓ¶; reuo⸗ pniam ab eiſdem ſe oſpe⸗
catio ꝑuemret ad chuu repntenta paſſis m⸗
N. bae 1ne vi iuriã ſeu hijs qiubo ꝓpter
tur tenere. B. S. e. .1. „ TP. .
muli eres. talẽ eſſe hoe obligati exiſtũt ſatiſ
excoicatum · ad qd factõnẽ exhibeãt opoten⸗
dñ faane un ĩbi tem ñi hec cũ primũ omo⸗
eũ allegata. et Ae 8
ẽ p eadẽ ium ibj d poterut non curauerint
tenet oſti. eſt tñ ar.

otra. ff · de acquirĩ ·
pꝛe. ſi quis bona·
ad finẽ et · S. eeli · de

dimplere. Ideʒ.
¶Wn mua abl. q; tuo

5 excõicatü nõ eſſe tenetur tñ de eulpa de qua alias pu⸗
mri poſſit. canõ enĩ dolũ reqrit.bar.Gx. fiqõnũ ſuarũ

vyvenecrialu in qõne q incipit · aliqͥs mãdauit ·dixit ꝙ ta

— „

lies quo ad. deũ nõ tenetur tñ quo ad ecẽiaʒ excõĩcatus ẽ.

retro ſieut alie ſnĩe.s.ę.licʒ.que ſtati ligat aiit nõ ligat.
nec ſuſpendit effeectũ ſuũs.de ap
dixi.sS· e venerabilibain glo.p

¶Cõparni: ut ᷓ de re. iur mtibabicõnẽ et die ut ibi.
hkac Non ſit facta. puta innmieus imimicũ ſii cleneuz p⸗
cuſſit· eg o gaudeo foꝛte illũ poſtea recœptor illi onico·
¶ Geſtuᷓ de reg.
inr. rmatũ qniſ . et die
ut ibi ·

madaochans jnicit in

clericũtuo noĩe violẽtas Cꝰ

ſi hoc ratuʒ habueris/ex⸗ Mma mater
cõicacõ em latã a canone cia coꝛrigit h ec
„Henn — ſdec in quibuſdam
mcuctãter in currisſcũ ra⸗ ius vetus ut j. pa⸗
tihabicõ retrot rahatur et tebit/ Et h diẽ te
mãdato debeat opari. Si. interdicti etiã ſam

wro imectio eadetuo no⸗

mme nõ ſit fact atuc lic; cõicati quinõ mſ
pecces ratã habedo eãdẽ mmortis altiel
22 »rase admittẽtur vel cãʒ
no n enct ter mocſet wien⸗ bederũt interdicto.
coms ulluis vmculo inno qui nõ admittũtur
daris cũ quis ratũ habere mſ ſatiſ faciãt vel
qat qð eius nomĩe nõ Sucant Put pßr.
— Lo 115 eſtu. Id teʒ illo tpe miſſe
etgeltu. Maem⸗ et alia ᷣma officia
Mma m'j ecẽia ple⸗ ſub pena diſtribu
rũq; nõnulla racõnabilit enetſet Bus m
oꝛdinat et oſulte q ſuadẽ⸗ aruis cau ſapiane
te ſbiectoꝛx vtilitate poſt⸗ ſme excõicatis ꝛ in⸗
modum oſultius ac racõ⸗ terdictis et ſomtu
nabilius reuocatĩ meliuſ⸗ Anan ariiict qilat
ad ee in àno alte cũ cam⸗
ue commutat. ¶ Pane a Pamsſianuis ap-
nr̃is dudu fuit pᷣ deceſſo⸗ tis eiehere pñt.
mni ti i et excluſis excoica
rib⸗ oſtitutũ ie m terris tis interdictos ad
ſeu locis ecciaſtico ſuppo mittẽ/ ita tñ qy bij
litis interdicto nullactis Apter quoꝛæ exceſ⸗
ſum latũ eſt nõ ap⸗
ꝓPinquant altari.
m ceteris ſeruãdũ
eſt interdictũ ſet re

uocta ſũt pᷣuilegiavltra id qbuſcũq; ↄceſſa.hoc dicit ·
Et pᷣt dinidi in ꝗtuoꝛ ꝑtes In pᷣma pᷣmittit phemium
uſq; ibi:ſaneſibi ſcdᷣa.m qua tractat de ſacr̃o pñie quõ et

Ppaſtoꝛalis· er facit qð
oſt diffmitiuã.

ad pniam admit⸗
tuntunmſi ſmt ex⸗

= tin oteplacone huito.
vel ameus tuus clicũ qui tibi miuriã realẽ vel verb alẽ

quod verũ videt᷑ f ¶ Clici.lſarge ſunntur. ut · xij. q i·
onomie · puta tui ↄtẽplacõne ſuitoꝛ duo ſut.

intulerat ꝑcuſſit quẽ tu poſtea ratubabẽdo receptaſti

et magis amicũ habuiſti/ſ quid dicis retẽto ̊ themate
AAh iulle amicũ vel ſeruitoꝛẽ talẽ nõ receptauit vel illum ex
purulit nec ꝑ aliqᷓ exterioꝛa p̃t apparere ꝙ ratũ babuẽit 6

t̃ mveritate ratũ ha bʒ in coꝛde.dixit oſti.s.e.mliereg.

aalẽ quo ad deũ eſſe ligatũ non tñ quo ad ecẽiam mlitã⸗

OðOð — „ . . 2„ 4
tem ꝗ non indicat de occultis· de ſmo.ſiẽ nobis · et. S.· e. a
b (Murris ex ratihabicõne p̃dicta.dico nobis . ij.

ergo eu excõicatũ ex nũe ſcʒ exquo ratũ habuit nõ extũe
quo fuit facta im ectõlicʒ ꝗ. dicatur ratih abjcõnem re⸗
trotrahi q ſatis trahitur ad tꝑus anterius/cũ ex facto
anterioꝛi higat licʒ ex nũc: nec enĩ ſentẽtia excõis trabit

quibs ſit expibendũ tpe mterdicti·uſq; ad. Gadicimuſ.
ibi tercia:ubi tractat quõ ᷣna officia ſmt illo tẽpe cele⸗
brnãda.uſq; ad. ceteris ibi quarta aultima· in qua quo
ad cetera uari pᷣ cipit interdemap̃uilegia oria reu ocat. ”äl 53,
n ¶ Coõmutat · ꝙ ſcᷣmvarietatem tym ſtatuta expecdit
variari·s· de ↄſaſſę · et affi.non debet. et optie.lxiij. di.·.
CEverũ.nam etiã pᷣuilegiũ reuocatur cũ tedit ad noxi.
s· de deci:ſuggeſtũ/ Et nota ꝙ raro inuemes et foꝛte nu⸗⸗
ꝙᷓ ſaluo eo qð dixi.s.de hꝛe ↄtra xpᷣianos.q conſtitucd
bomfacij reuocet ius antiquũ qiũ vᷣba expᷣmat que hoc
denotent ut vides h·et. s · de ſep· ſtatutũ. s. de ↄ cel · p bẽ · c.
ij.de cenſi· felicis lieʒ G̊ͥ non ſit ncce. ut.s.e.li.de ↄſti⸗c.i.
eſt tñ vtile · vñ nõ debemus eſſe faciles ad dicendũ per
ſuas oſtitucõnes vetera iura eſſe coꝛrectavbiid non ex⸗
primit/q; ſi h intendẽt in illis expᷣſſiſſet· ut ĩ iſtis ad hoc
s · de cele · imſ . cũ marthe . vᷣ. Johes.cũ ſuis ocoꝛ.

aca utis pmittebatur en baptiſma puuloꝛepe⸗
nitẽtia moꝛ iẽtiũ et viaticũ ↄfirmacõ in fronte.s.de ſpon.

oon eſt nobis. de pe. ct re· ꝙ in te. s. e. ſeñſo/ pmittebar⸗

N 4 ν 1 à )

,„—— 6„ r2 o

e . 1
. a . S 2 ,2; 2 2 , .
PPiam oari poſſzu eucariſtiaſ vy nc ci
niteẽtiã intelli gatur .· · de pe et re · ꝙ in teſðʒ die vtra nã

lie: eo caſu ꝑ pmiam intellig 6tñ in
pliciter eucariſtiaſnã iſta ẽ regula a canone traditaſ;

¶ Admittãtur ſed nüin talibo ſams poſt Qad fi.

. „ ,,?
lis dieb in ecens a mona

. etiã ofectõ criſmatis: s · e. qmet celebracõ niſſe ſemel in
ſeptiana ꝓ cõficiẽdo coꝛpe xpip infirmis· s. e. pmitti⸗
mus ſten er etiã mt momuũ otractũ tꝑe interdicti cũ tene
at et otractum ab
excõicato maioꝛi.
JS.de eo q̃ duxit m
en Peeſ A canboa ſacramentis exce
eni illud ſit ſaer̃m ptis vᷣina celebrẽtur offi⸗
non tñſic ofertur ciavl nimſtrẽtur ecciaſti
gia p illud ſiẽ ꝑ a⸗ ca ſacra ¶ Quiawro ex
lia · de Hi. q; i· quie⸗ iſtri te ſmsz 7
ric. diſtrickõe hmoi ſtatuto⸗
b ¶ Inſurgüt/ e rũ excreſcit ĩdeuo cõ pli.
omibo Hijs fuitHpullulãt heſes et jnhimta
mdendũ ·s · de oſti · bieulza aſaz mſirerüt/ac
c. i. de ſepul. ci. picula aĩaꝝ miurgut/ ac
Audiui de quo da ecẽijs line culpa eaꝝ de⸗
lo co in marehia .£ bita obſeqia ſbᷣtrahut
tanto tpe ſteterat en
interdictu e facta cu frĩbo ntis delibe meone
relaxacõne hoĩes habita ſup hijs dingẽeti.
iuine loci · xxx · ett ocedimus ꝙ tpᷣe interdi
xl· ãnoꝛe qu nucy ti⸗ ze ilpe pta⸗
audinerãt miſſaʒ 2„* Hvĩe wl a m àa) ie.
deridebat ſbrĩos tinõ tmmodo moꝛietes. i
ehriren a. a enã vinẽtes · tã ſam etiaʒ
e¶ Sme eulpa· gd ꝙy infirm ad pniaʒ ꝗᷓ ꝓpt
regulariter eſſe nõ . iſi m 29 ra Pt
debet · de re · iu · ſme Pꝓymtate afacilitate bom
culpa.· cũ ſuis ↄcoꝛ · num ad ecãdũ ſũme ne
4 e Poe ceſſaria e ſicite admittãt
cxeplu⸗S⸗ECele 2 a — 4 „.
lee · vbi pi culü · du tam excoicat non fue⸗
ciuitas. de cẽſ · ỹ⸗ rint quos admitti pᷣterq
quã e nn unt. ĩ moꝛtis articulo nolumꝰ
ees de 4d candé. (Illis ena c⸗
e¶ Sam vide ꝙ; pter quoꝝ culpã dolu vel
veriſcatur h̊ fala ffraudẽ lata eſt ſnĩa inter
opmio quã poſu dicti vel qui ad ꝓpetrãdũ
erat gof · s · de ſpo· — aren
non ẽnobis in fi. delictu cuius occaſõe ip⸗
vbi dicit txtus· ſum interdeme latũ pᷣbu⸗
pma miẽtiu dice erut auxiliũ ohiluiʒ wel fa⸗
bat goftet etia vi 77 ” .
uo/qm nulli dene
ganda ẽ pnia· alle 8
qudã · de pe · di · ul. e · ul. ꝓp hauit ꝛ ſuo tpe falſũ dixit h
Hodie ꝑ hãc de· fit verũ. FZuus ẽ curſus ad voluptatem
¶Ad p eccãdũ· q ρc er nàâtura mitatrix ẽvicoꝛc.
xx.q.inj. ꝓclmus· et omis etas ab adoleſcẽtia ꝓna ad
malũ.xij· qi· omis etas· er natuma huana facile labit᷑ ad
delicta · im auten · de monach̊. C.ſ vero Ppijs.·colla.i/vñ eſt
ſia ſcdᷣa poſt naufragiũ tabula qua ſuſtimemur poſt
ca ſũ de pe · di · i . poſt naufragiũ ſet poſt baptiſmũ qui
labpfus fuerit in pcẽm ꝑ eã repatur.S.de ſũ · tri· firmiter.

aa videtur ꝙ ſic cũ ip̃a ꝑ pe⸗

m intelli gatur viaticũ iit ibiſnõ tñ immn

nulli penitẽti ẽ denegãda in moꝛte viatieũ.l.di. p emiten⸗
tes. in filicʒ igitur eucariſtia ut viaticũ eo tpe ꝑmttat
i. hijs qui ſũt m via huius ſceuliinõ tñ ſams repio per⸗
mſſumſet ſic antiquitati ſtaboa dicã ꝓbibitũ · C. de ap ·
PE. Hj. ꝓx · in fi ubi dict ſolumodo.
¶Articulotuc em ip̃i pemtẽtes ab ſolui poſſent a ſa⸗
cerdote etiã ſi tale
elß excõis genus

Fhon poſſent ab
ſint talcs ꝙ id facc vale ¶Idonezgnon

ant prius ſauſfecerint vel

de ſatiffaciẽdo y doneã de⸗ vel fideleſſoꝛes C.
derint caucõnẽ aſ ſatiſfa⸗ 8 C enerend acl
cere nequnt vel hmoi cau⸗ idẽ. g. de ona inter
tionẽ pᷣſtare iurauerĩt p vict vx. gvas.C.
cũ poterũt ſatiffacẽti àad ⸗ 8n dle auten.
ſatiſfactõnem hmoi ꝑ eeu
Vl eos qu facẽ ißamde—
bent et pñt pᷣſtandã da⸗ .

bunt oſiliua auxiliũ ac iu⸗
xta poſſe ſuũ ſideliter labo l 3
mabunt nonẽ pñie bñficiũ ad eaqᷓ no. depe·
anqten⸗/ dc ec igitur ſi is ꝓpter c

tũc etiã quo ad iſtos vel ins culpã latũ ẽ in⸗
alios qui circa hoc mĩme terdictuʒ ſa tiſfacẽꝰ
obi c vult tolletur inter

deliquerũt vbi ciiutas vel
locus alius ſeu vmuſitas
interdicti exiſtũt fadẽda
eſt relaxarõ interdictuß
eſt eis ſolumodo iniugẽ⸗
da pñ̃ia ſalutaris. ¶ Ad⸗
njcimus pterea ꝙ ſingu⸗

dictüu ſt non ꝓpter
eius culpã ̊ alteri
us iß e pꝛũttur. eiꝰ
ſatiſfactio non re⸗
qritur.S· e·ſi ſnĩa-
Ciſſi aut culpabi⸗
lis fuit puta ↄhii⸗
arius vel auxiliari⸗
us licʒ tolla tur cau
tio ⁊ iniũ gatur pe⸗

w õ „ „5Ti
ſterns miſſe celebrẽtur et mitẽtia non relaxa⸗
bitur interdictum⸗

alia dicãtur dina officia

5 . 5 m¶ Ecẽijs: nõ itel⸗
ſicut pᷣus ſubmiſſa tamẽ ¶Eecijs. nõ

ligas de eceijs int⸗

wcela ianius clauſis ex⸗ dictis ſß ſtis in lo⸗
cõicaus ac interdictis co interdeõ qð pꝑʒ

8g. Ci. ibi terris ſeu
locis.ad ideʒs · de
v.ſg·cũ in ptbus·
õſc etiã lo quitur· s ·
de pe· et re. ꝙ in te de puileg · q nõnullis · ibi cũ ↄmune

terre fuerit interdictun.
n ¶ Monaſterijs ct noĩe eccaꝛe intelligũtur monaſteria
.lnm. di . CHac ancte · etim determiat p ſeqñtia-
o (icut pus · B ſta⸗/ de nõ interdictiſvi dẽtur a otra⸗
p ntdictis· Auid

io ꝙ eis pnñtibo poſſit celebrari
ſ die otrariu qe mterdeõ loco omibo interdẽm intelligi
tur ibi audire vtma miſi ſup h̊ ſit p uilegiati · ei videtur
exp̃ᷣſſum. g.e.li. de P uil· lez que dec. etiã videtur ſupflua
piſtã · h die ut ibi dixi · in phᷣmo ſi dec illa intelligeretur
deuilegio iur cõis puta dato hodie x hãc deẽ · ibi eſſet
q ¶ Nibuũtur · et illis tm nõ alns tribin debent Neaſul.
et ↄſuietudo ↄtraria nonvalet · S· e · li · de cli.non reſ· in ec⸗
cleſavel pᷣbenda .c· vno ·

„
7„

nudãʒ h̊ pig noꝛa

vox. de elec.
erosanad det ungen
Stsn nſemn z mnoẽ. qui s vos in os filios

i 9, *

iuriſdictõms de qͥ

2 ☚
eE, S S
ren fe
„ —,—èrè deſertũ „
e 12 9 „ “?“? loeus dſeatun eſſt t alia Seilegia
r aAr o — e 8. et quis . ſent illi da declar
11 2, ne⸗et oſſent ue
52 4 eccie roma qſ di ceet poſ eſt enĩ quedã iudi⸗
„ Lecit vba. ꝗ̊ᷣ iſta non ſuũt . ua nõß
ie coné quertiũ eevipahuiſ⸗ ere ie gfenhi⸗
minatã altrica eõ ini⸗ que eſſen mec arbie .
ie nota terminata mposms ann ief Rdne Aente ue djen ſ.
ömisn ſtü aſſun t celebriu .— mtelligii
a nbeönn tnr eccna e ſit ce Ws gicren
d ẽſo lẽn loꝛioſe. goz em teno⸗ 6. ſi mulier · et
ano irgimns gloꝛioſe ſſis que ↄtra Fa. GC. ſin
ſumafſumpesis. H wocelne ſtõms nulli E
di . aen- nõ igi⸗
rriweig pus kihez et cĩpams taz winnuaifaani E 5Catere. n le⸗
ut H vnæes RKEPA 5 un Rgaft. tur re et
tan da e te excluns/ canomeci ſumus ſußt lari de latere
feſtiui lebrari 6 pulſatis /et tã cane vo ibet tã ſecu atos d dé6. 8.
rit ceiebr⸗ fe opuliat 2,„, 5 uiby buſti 14 dobe⸗ 83 108- ad i e⸗5
boten vigilia f ne i eciaꝛm q . qin ibo ſuffie reliqu c.pnl⸗
da viſpas er F Nerici occiax tidia⸗ ỹ regularibo ſuf imodo ai lega Eynl.
eebaee es quotidia n rbe mtercictin a E Sn
ſtiadve doffici⸗ ſtribucõn is interſut emtere t ſu ct. s · e . t · c. i li
c quo ad ogic ditet is mionſut at ut tpe lebrent ſi vba ali
apir esedi aanomcis tri ntfußc, dictis. Imn ficacõne rud opantur o:
Srewwon cane no wnerit ſuß di⸗ Bawante ſigmf 6 abbare.
inct ered dr of officia ibucõnes eaſdẽ Deve es et infra trabbate. ſatil
mueſe adwelpe Amanr man zne⸗ * Knee puile⸗ 1 Uhteraig att
c awol W ittãt ſic ini iw ſ ; 18 ma Wern les et idẽ in ſi J.
Rn el diei iclu anmtt . ate ſi vim . niſpeale . Puto idẽ it qad⸗
iue Dele n extate gniſp li⸗ P 1illa ſit qdᷣ
o⸗ 5 nr. — . ma interdictu
ſue/op oſt ve 8 no adeẽ ios eccie ro dictos dam interdg métur
eliqua p ffiens n natalis rios e . dictos imn tinẽtur
Fema astaft non it⸗ tatiby weron les, WP s recepimus? lligi ſb ris cone cẽ
Pnbane feſtiuut cpethecoſtes osos! sno mielligt ſub appella uerẽti
. e,; Kore nina Bdes dni paſce a⸗ ms virgims frẽs os briein ꝓprios eechierd
Tm iquẽt. t aſſumpcõr ſent ipos ex illo fuiſſe ſe y drita g. gi⸗
V S 1 20 et al 2* ulſen et ſpO cie lios fui igo etiã oꝛ
igir ccauerũt q; tianns ſolẽmter ce recepto wl legatoa . id ulfne alidui
no pec eccauert öma officia ſ. 6 ꝓrſu⸗ ro. põtifi ce wl to intckh * ut ibi b; locuʒ
E. Pe, into na ſbe⸗ gauexredine ad enn laté deſtina oqᷓ; non FFe n ebon
r Iye et mert Pac Ima ſi 6 inter 1 — El -. ri a qu lũ in religie Sule iuiz
dalemhar Uin excluſis bo ob reuerẽtiã Vel excõicart 8. ¶lu oceſſuz ẽ p el
1 W. . 0 2 W 2 elamu . ne lociv
otra racõ alio pu iſſis· quu „. jtatu et ut aleãt der Bmſſis intel tale racõ eickem
et erat ip̃i ad h 5mis effectuz fa ligimus qn cultus fueri eos.
aln Puileg iuita ebus p nic tam ꝙ illi ſcdðᷣm m tate de⸗ babitatus v ia⸗
nðboeelebia icti . uo*Hι exceliumi cen is: ns vel ſarracer ⸗
ſenr kiſe⸗ rͤiee AP bmo, HcN taite rſenis ois ⸗ dein dnen e
interdir ſilia wrciclu! nus appre m taube⸗ oitruc vo ſu ſez qñ füuerit. ſ.
e altart Nerenns cre fratribo Kinerue aè nlins eent
Hhi⸗ in quont. S mmterdez a ſeu z alru⸗ gaudẽ ut. Emceris e ſez
hee oda gnali⸗ buacõ em in ibo m⸗ alibtate lutij m⸗ oterg me fuẽit
raucetüktn oſpi is ſur hel oboꝛe dura n inungond is dio ce⸗ Rabilatus vel en
Vſegee ne fne⸗ ſtituta in ſuon⸗ ibo qbul⸗ hil ab ipis Kpepog. tus 8. 56. de
tataricze⸗ aduẽtu turis nõ obſtati s mo⸗ ð J Derrntus 6,. b̃
oꝛũ iocũd apie õ js ecẽns que ſcᷣm puie 2⸗ iuð.
ano api uilegij inibo rel qaue inter⸗ re
lemd mano aie⸗ ns Hiule edinibo relgi oxigique e gint in edas.
pane vna etri naſterijs ecciaſti lexãdri nY com up⸗ 1 Rrctia a 4.
ebeabana orbo ſo m regulari dielo ſeu Smioas bmol. petita crasilof.
et. de Pniles· laribo oeec quas in at ptãtez ut . V. ne. e
ullesi gern, cis ſecut⸗ tis a nõ exẽptis mqu⸗ pale it prates welecnrle⸗
vetlea wn eſſiõe Yboꝝ
Nae pb o E
non otuerar ize.
no

dilcüs ſube⸗
ima et 8 der f· oꝛð · di iper
bus plene no d ne Pter e e
ergo leg
runt er

atup. e
i ut ſequitun
iuilegium alexandri ut ſequ

—
Ker e ,
2

0

8. A.A 2 .
.

*

*
. 2 2
. . . „
. 5 . .
4 S

a ¶ Sede aplica alias ſufficit licentia dioceſani desſe.

di.i.nemo.ct ↄcoꝛ.ad hᷣ.s.de pᷣuiliaũcteubi quo ad ho

diſtin guitur inter loca exemptaꝛnõ exempta.

b¶ Petita intelli⸗
gas robteta ↄfi

dẽter ai Boſhe⸗ .
lent & illã ob tine vtita a ſe-aphlica licẽtia 92½
Gee eenut. frrirdaſ⸗zencakieztiag⸗
romana. v. ſivero ſtruendi eaſq; cũ ſuis ple
c¶ Examinandi. bibo ꝑ ſiios chicos idone
ne ad aĩaruregnmè os gubᷣnẽt qui racõe ple⸗
ꝓmouetur in ei briñ examĩandi epis pſen
gm cũ ̊ caſu ꝓmo nexamianen epis plen
toꝛi mferatur pe⸗ tẽtur vt ab eis cura recpi
eer mevi ant aĩaꝝ cũ plebes epis
elt · eſt enĩ ars ar⸗ õ A
tium regimẽ aĩaꝛ⸗ ſmt ſubiecte . ¶ Ceterum
.s. de eta. et qli. cũ dicti fratres detĩas de la

T. dioceſanis eßiſ

e ¶ Hubiecte · cõ⸗ . .
coꝛ.s. de pben . in bus excolũt à alijs boms
lateran eñ · et · . de ſibi a deoo pſtitis duẽtibu⸗ 1
nonacbiaee . chicoz ordſa ſunſ cinbo.
g. de Puil cum et qrtawe tercia nullatenuj
plãtare · Gcũ in ec⸗ exigatur cũ integtate p⸗
deſe Etalesre⸗ ſoluãt ſalua mqderacõne
oꝛes ſic inſtituti „ e.
ſũt ppetui nequeũ⸗ vcili g naliſ. In alnſ eoꝛ
tes abſq; c roͤna⸗ poſſeſſiombo iure cõi ſeu
bilr remoueri. S· e· quolibet alio eccijs pro⸗
li.de capel· mo.c· ·

fRonmis · vñcũq;

ꝓuemãt licite tñ reßuato. ¶ Derdeclacoz
acqᷣſitis · de H. xxiiij· aut hmõdi nolumꝰdeſen
v in ſüuma a de ſiomibo alijs ſeu iuribo p⸗
Ld aniſ⸗ B ium derogarii.
eis ſc oꝛdinis ſui. nſum Fookin.

b¶Derſoluãt. H
in quo ſüt iſti pᷣni
legiati quo ad ̊.
noͤne iſti frẽs de in

ye ſũt pᷣuilegiati ꝙ nõ teneãtur ad decimas laboteno⸗

boribo a noualiboſuis qs
ꝓprijs maniby aut ſũpti⸗

chialiboſi dioceſano epᷣo

ualuã.s. de deẽ · ex pte . j· ſũt eni iſti de quibo h ̃a loquitur

templarij hoſpitalarij iberoſolimitam qui cũ tib eriacẽ⸗
ſi epᷣo qoõnem habebant ſuper diuerſis articulis in qua
cauſa ꝓ duxerũt pᷣmlia ſupius dicta: S ciẽdum eſt ꝙ iſti
fratres laici ſũt ex oꝛdĩe q; oꝛdinẽ clericalẽ nõ hñt.qui⸗
dam erx eis ſüt milites ˖ S. de ſen. ex. canomca. alij ſüt ele⸗

rici. Iſti igiter frẽs de laboꝛiba ⁊noualibo que colũt ſol⸗

uẽt decimàs ſi biip̃is · i· clericis fratrib⸗ oꝛdis ſui qui cle⸗

rici de hijs decis ep̃o nõ dabũt quartã quã alias de inre

cõi debẽt hĩe · de off · oꝛð · o qᷣrẽte.de pᷣſcp · de qrta. eſt em

quartade lege dio ceh.s.de of· oꝛ.ↄqrente/a qua in illis

ſut exẽptiut· Ss. vidiſti: Si igitur bñ aduertis pꝑ hec ſua

Hul egia Mi obtinẽt pᷣus in eo ꝙ exquo ſüt ꝓprnaſpe⸗
ci ales eccie romane filij ab io ep̃o interdici vel excoi⸗·

cari non pñt· Itẽ ꝙ racõne ecciarũ ꝑ eos ↄſtructarũ ĩ lo
cis deſertis michil lege vioc.d ebẽt epo· Tercõ ꝙ gpter
eas excoõicarivel interdici nõ pñt. Quarto ꝙ ſo lum per
ſuos clericos eas gubᷣnãt. Quito ꝙ decias laboꝛe no⸗
ualiũ que colũt clericis ſui oꝛdĩs et ſe ſibipp̃ᷣis ſoluunt ·
Sexto ꝙ de ulis decis quartã epᷣo nõ ſoluut.
¶ Ounalis · s. de deẽ · nup · . ꝙ de poſſeſſõibo q̃ſitis poſt

„ *
OW

conciliũ ſoluãt deeimas

ꝙ bacõne oĩm defeciſßin

illo qᷓ mamifeſtũ defectũin

viſu audinia alijs coꝛpo⸗
reis ſennibo necnõ et ĩ me⸗
moꝛia:a etiã mtellcũ oppo⸗

mit electo locum hĩ̃e ae 3 ſupioꝛẽ ·s · de pᷣ⸗
quo ad intẽtionẽ oſtituccoõo amieg eu olin de re
„ „ „ . lltu:⸗m mto⸗c· n. q
ms ipᷣius mamfeſtũa eui⸗ ſi non app ellatur a
dẽs idez ſupponẽ declamꝰ fſia p̃textu pᷣuile⸗
oterus c cos cu⸗ Fioꝛe de nouo rep⸗
¶ Ceteruz canomecos eu BesoS engennct.

iuſuis ecelehe qu ſtatu⸗
tum fecerunt ſolemmiter

(In alijs.ſ. quas alijs colẽdas tradũt vel ab alij s co⸗

k
lendas recipiut vel dequubo añqᷓ; fierẽt noualia magm
ꝓuentus ꝓueme⸗
bant vel q ſunt ip⸗
ſoꝛ quo ad pᷣme⸗
tionez le · re · gg· p̃ e · P de uſ ee ieern Emi
eeſſoꝛis nri edita in ocili · eas poſſidit ornet
lug dᷣlut ſi foꝛte inter ce⸗ pone hñtes eas p
tera qᷓ obiciũtur electo à biheonn.
poſtulato ſeu alias mo⸗ tc ſiez er o.o d
uẽdo ad aliquaʒ digm⸗ be nouale. ad ki.
tatẽ euidẽtẽ ſcĩe vel aliũ p⸗ e acquiſitis poſt
ſone defectũ oppom otin⸗ Pu ixenr s.
gat de illo vᷣmtus ogno⸗
ſcatur et ſ opponẽtẽ muẽ⸗
tum fueit deſtitui writate.
a cauſe illius ꝓſecucõe to⸗
taliter ſit exeluſus/a alias . ;—
pinatur ac ſi m obiectoxx 1¶ Oer teclacoõnẽ.

nota vbu ſi aget·

de exẽpcõne exẽ⸗

ptio nõ ꝓbaretur·

et ꝓnũciactur ↄotra
opponẽtem bñ fiẽt

p̃mdiciũ ſaltẽ quo

ad eũ lieʒ non quo

ſnĩa.s.ðᷣ re.iud .int

monaſteriuz. et. c.
ſͤᷣoꝛta.ſ̊ ̊ nõ diff.
nmitiue pnũciat ſed
declarat quodãmõ
interlo quẽdo quid

nnpoꝛtẽt verba pᷣuilegij vnde lieʒ ꝑ illud pᷣ mlegiũ quo

fũt recepti in fihos nõ ſſt exempti ſihiñt alia pᷣuilegia
exempcõnis bñ ſũt exẽpti vt dixi in pn inon enĩ ꝓnũci⸗
at illos exptos vel non ſ declarat quid illa vᷣba Ppᷣmle⸗
gn impoꝛtẽt. Idẽ in alijs caſibꝰ de quibo · S .· dicitur ·

Onſtõnem. Prmmo declat mamfeſtũ euidẽs eẽ ſi⸗
nomma er idẽ ſigmficare quo ad eaſũ dec. de elec · ſi koꝛte

Scdᷣo declarat ↄſpiracõ es ⁊ oiuracõnes qui inrauerũt et
ſtatuerũt de nõ recipiẽdo aliquẽ in canonicũ ad manda
tum pe donece poſſent reſiſtẽ. Tercõ declarat tale ſtatu⸗
tum deteſtabileillicituz multis ex cauſis· S cda ibi.cete⸗
rum.tercia ibi.ſtatmitũ q; Et declart pᷣmũ dictũ.ut. s · di⸗
xi.dec. g. e · li · de elc · ſi foꝛte · et ip no · gar · et guil. —
n ¶ Lugduneñ·s. e·li de elec. ſi foꝛte. cuintz vba ad lĩam ᷓ.

ſecũtur uſq; ad vᷣbũ · in illo· ubi pomt declaraxõnẽ et hec

omiavſq; ibi expone.ut ibi dixi. =”M
o ¶ Defeciſſ ut · S. e. li de elec. c · i · oſtitucõ. ſi foꝛte · loq⸗
P amfeſtũ · videbatur g· q; batur in euidẽtia non
mamfeſto ⁊ alind viðᷣi euidẽs ⁊ aliud mamfeſtũ· Euidẽs
eni eſt qð ſy palã ẽ et euidẽter apparʒ · ar.i.qi·ut euidẽter ·
et.S. de aceuſ. euidẽtia · ff.· ð otrahẽ · emp · l ea ꝗᷣ.qð enĩ ẽ in
eui dẽti mulla pᷣt tergiuſacõ e celari·ðᷣ coha.chᷣ· mu . c · ul.

— . —☛ — — =. — – CL

◻e

——
—

—

s. de of. et ordl iarij· Gctũe.li/ Maifeſtu vero aliq pba

cõne indigꝭʒ·xi.qiij· eo.de q̊ no.ij.q.i.maĩfeſta.s.de

habicleiet mu. vña· Sz otrariũ ẽ verũ phãc ↄſtõnem ee

mento.nã oſtitucõ.ſñ foꝛte· requirit ꝓbacõeʒ examiĩis
. —„— - . „, — m
euidẽti defectu et ꝓꝑ batur mamfeſtũ.g.de elec. b one· j. C.

ſi mi ·ſe.ma ·di.l.nj/ibi:mñ palãa euidẽter ex inſtrumto

rum ꝓbacõnerc.
er p · Hec duo vidẽ
targnomma se:
ti · cũ olnn namaf äsl
opp onatur euidẽs 4 iuramẽto firmarunt /q;
efectus ſcienon erciam ſuã et ſeipos otra
Rlsanſaes omner imprtrites cmoi⸗
nem Rerte zami catuʒ ipᷣius eccie deſende⸗
n fieri examia Am Pins cccie .
cõne aũt ſ fiet ctũ rẽt vſq; ad ius wyl ſnĩam
guil. e fkorre. dni ſp̃e wi ſpealis mã dati
ſi obiciatur ð e⸗ euiſclẽ / et ꝓomũuibo expẽ⸗
illratus et ideo re⸗ o capiciſ ſciila r „3
pellẽdus lic; non tek Piari ſigillato eadẽ
dicatur euidẽter vl enko ſieret et ꝙ qᷓ diu
manifeſte in exox⸗· aliquis de canomcis eiuſ⸗
ma: &œ idẽ eſt ver et oppoſicõe wellet pᷣdeõ
boꝛæ ſenſus ꝛ ideo modo ſbire aln canoicino
f. ad.l. aquil ild. in canomauz nec hfe ꝓ ca⸗
et ad h̊ faẽ inſti.de nomc in capnulo we ex⸗
excu.tu· ¶ ſilt eauam tnma capitulũ impetrãtem

qui lĩas neſcitꝛc̃.

Konſpiratoꝛes oiurato⸗

et foꝛmule pboꝛ? — weS
hodie ſũt ſublate · res otra ſanctã romanaz
inſti. de v. ob. ¶i. ecciaʒ aclibtateʒ obediẽ⸗
C de foꝛmu. e inm⸗/· tiama aũctatẽ ipius de⸗
petra.act:ſłᷣla.l.i· ð . PnSRNE.
er niet vba nõ de⸗ mmus et eoſdẽ tanq; cõ⸗

bẽꝛ ᷣualẽ ſenſuiiß

eeõtna · · e. ti . intrl⸗
li gẽtia · et · e · p tea ·

intelligamus SHe⸗

nidẽtem mamfe⸗

ſpiratoꝛes ac ↄiuratores
ſe vᷣm ſanctõnes canõicas

pumẽdos. ¶ Statutum
bato et ſingulis eius pſo
ms libᷣtatẽ obediẽtiã eidẽ
eccie romane debitã ex⸗
hibẽdi ſaltem vſq; ad ſen
tẽtiaʒ a pontificũ romano⸗.
ruʒz iudiciũ ſcu ſpeale mã⸗

datum liquido mterdicit
ꝓmptü ſuturoꝛ guami⸗
nũ expẽſarũ diſerimẽ in⸗
gerẽs otralegiuas ſan⸗
ctiones laudabile vo tũ
execratiũ lites vetat/miu
ſtam litẽ mouere oↄpellit

imque ↄtrouſe ſeu liti ce

dendo bonã ſidẽ ſeu oſaẽ⸗

tiaz agnoſcẽ ꝓhibʒa adi⸗

git ad peccãduʒ oſpira⸗
cõeʒa ↄumacõnẽ otinere
otra libᷣtatẽa aũctate ſe⸗

dis aplice mamfeſte ac

alias deteſtabile pꝛſuſq;
illicitũ reputamꝰ. dem

Gomkfa. vin.

infia

diſtriput yel erto mo ad eap itulus vocẽtur puta
P talẽ cipanãvel alio mõvel ꝙ certis tpibus etiã non
vocativemt ad eapiin vel hijs nilia ſatis p̃t dici ꝙ ſu⸗
ad hoc.S. d ſep. edoceri ·S.· de oſtitu ex lris. ff. q cuiuſch
vmuerkl.l· i. j. ssäs
e ¶ Predicto mõo.

ſcʒ cum procurato⸗
rio capituli et cõi⸗

bus expenſis.

q·i. ↄiuracõnuz. et
cↄſpiracõnum et

ec ſequeñ et eſt pe

na taliũ depoſico.

vt biegm; oſpim/

toꝛes repellẽtur ab
accuſacõ e denücia⸗
tione et teſtimõio
otra cos otra quo
oſpirauerũt mij. q⸗
iin:cõſpiratoꝛes.
s:de accuſa· qliter
er qn et · e. cũ opoꝛ⸗
teat. de ſmo. lcet
hely · et. c. per tuaſ.

uel vnu iurare/ con⸗

ſpiraẽ ſimulvel in
idẽ ſpirarecredo

autẽ qy p̃ latus qui

tulũ facte anctem
interpoſuiſß eadẽ
pena pumiretur/o⸗
mma eni mia faci⸗
mus quibo aũcteʒ
mnptimur · C. de ve.
iut. enucli.l.i. ultra
mediũ . et. S · e. li. de
p̃ᷣben. ſñi cum · et · c. R
apo ſtolice p hã e
dec · ꝓ batur ꝙ pꝑ in
ſtrumentũ ꝓpbatur
crimen/ ꝓducitur
enmn publicum m:
ſtrumentuz in quo

ſum cuius. ꝓbac euidẽtiꝛmamfeſto lie, id in exepes⸗
nis foꝛma nõ expᷣmatur alias ſequẽtur ꝙ ſi dic electuʒ

cecũ · exquo nõ addo euidẽter vel manifeſte nõ pet lo⸗

cum a ſtitucõ qdð eſßß abſurdum „
à ¶ In viſii: vñ oculo carẽs nõ ꝓmouetur.lv. di. ñ euã⸗

b Intellectu · ᷓ ſiue mẽoꝛia ſiue intellcũ careat· ¶ gelica

—

nõ ꝓpmouebitur ad digmitatẽ·xxxix. dipetrus.

c ¶ Intẽtionẽ ipſus · qſ dicat interdũ bñ ſũt diuerſa. ut
dixi.s · in glo· videbat. in piᷣ. Jin fi videbatur ꝙ canõ
d ¶ Statutũ.ex ̊ ꝛ ex eo qð dꝛa mcipoſſint facẽ ſtatuta
dumodo aſias ſint licita. ſolet dici qꝙ; capituluʒ ſme epᷣo
ſtatuta facẽ non pᷣt qͥ tãgant gnalẽ ſtatũ eccie vel tan⸗
gant epᷣmvel eius inra.ſc intelli gatur de ↄſu etu.cũ con⸗

ſuetudis·s· de hijs qͥ f a pᷣla:nouit/eſt enĩ pᷣlatus caput
a quo nõ licẽt mẽbrũ recedẽde pᷣſepᷣ.cũ nõ liceat.et hec
vera etiã ſi caplin talia ſtatuat cũ ardiacono ſuo vel p⸗
poſtovel alio qui poſt ep̃m pᷣſt caploſñ vero ſtatuat
ſup hijs qͥ non tãgũt ep̃m vel ſtatũ eccie ſ̊ ſua ſmglaria
negocia puta ꝙ. certis modis quotidianas obuẽcoes

cõtinebatui ꝙ tales canõici tale ſtamtũ fecerint p qðᷣ
babitur illos eſſe cõ ſpiratoꝛes:ad idem · S.eæ.li · de inre⸗
iuran.cũ npoſicõiba.ij.q·vi: diffmitiua:v. uullus.s.
de hijs qͥ fi a pᷣla·quãto ·in fi.
g (Libertate. exhibendi:quod eſt infra.
h¶ Laudabile votũ.s·de ſmdice· vno/ vndenec dolum
facit qmi rem deſerit ut litem effugiat.ff.de alie· mu.ind.
Hſa ſac. Item ſies · in fi et magnũ ẽ comodũ a lite
recedẽ ꝓpter qð indebitũ ꝑ tranſactõnem ſolutum non
repetitur · C.de trãſa cti l.jij· f·de ↄ di.inde.in fũma.
i ¶ Adpeccãdumad quod ſtatuto ↄſuetudine vel inra⸗
mento aſtringi non poſſumus · de ↄoſue. c. pe· ervl. xxij·
¶q ·iiij· in malis · et · e· ſi aliquid.et ꝑ totumꝗᷓde reg.iu .nõ
elt. et. c. in malis · a. e.li· de iur iur.ci.
Ent qui ſeminat.ne crederet aliquis hanc cõſti⸗
Autionem eſſe ſublatam ideo ſie deciſe hic ponitur
ut habeatur ꝓ reſeruata.et de ea loquatur ꝓhemiũ hu⸗
ius li. in fi ut ibi dixi · et qꝛ ſic deciſe vemt ſub bulla et
qꝙ infra etiam ꝓhibetur gloſari ꝓhib icõm parebo

„

aꝓpellacõ celle ſignificet h habetur.
¶ Legato. intelligo ghaliter. ſieut g naliter loquitur.
exquo alind nõ expᷣmitur · ct ẽ ſi. qð dixi·S.de E p· ſtatu⸗

tu. i· Reñ. in glo. q; vbuz · ꝛqtur ꝙ iterduũ ſũt ĩſtituti pe⸗

inilegiũ · exẽptis cællis alicuins monaſterij qiid

oPropterea. Re.S.
tüm . ¶mſup · de indiẽ. mulieres · et de renuc. e. ij. ner affe⸗ 3
ctata tutela nnmuitatẽ nõ p̃ᷣbz. C· de hijs qᷣ ſpõ· mu. . .

.„

p ¶Cõtinue i inili mõ intelligendu eſt vbu Crln. et · jj ·
.ff. deßuit. ſi eui · de ↄ. di. v· nũ qᷓ;. ſicut ⁊ fuitus v᷑ꝛ cõtinua

ſc. S. tẽ elec · e. o fficij. S. e. li · de ſap. ſtatu⸗

Cõmoꝛãtes large los tuo interdũ ad tꝑus interdu et aqua quotidiana.ff. de puit: vr.p di.l.foꝛamen ff. de
ad ſolã moꝛã ibi aqua co. et eſti · l.i.
trab ẽdam.de ſta. Ecy aũt · et fluuiuſ
mo-een acf. S dicitur innis q
li. de tẽpo· oꝛ . eũ . n pfſos ponatus eccias veal ñq; exareſat. ff.
Eecn ailemu monaſte ſſod boe K.
pel. mo.c. vno. h ‚ri0 tuo oceſſuinut apllas ab oααατο ν ô ò J ,q (Tiuss. de cle.
quo 3 alänm mõachi ſiue frẽs in cellis ela6nun aliquocß et v ra rter ar .
non eſt ecurandu admo i ſe S ſdẽetes tmin celli egrotaret ßuire in⸗
. iren lhebndteebabos, las ias poes een gtur teſta.
le defendat. qð eſt nho Ha itãtes ab alio ꝙ as pashoc e loca lecre⸗ libe cum heres ·
in fi et iterũ repete a ſᷣa vl eiꝰ legato excoꝛ taſ ſolitanaq ab hominũ ſtichus nec ſumo
ondiarende⸗ . cari à ſuſtedi del ip̃e celle ſepata ouictu ſut ad ↄtẽ⸗ ie⸗ nge qn
tes tantum. 2 E11, —„ 6ν n ß Gre ã p ſuis ꝓprns
aan itahcto ſufpom non ol hfacdna teo vacdaß ſhen irr voiſ abee
p̊ facit ad tiitluʒ ſint nõ frẽs ĩ poꝛatibo ec⸗ aliter deputata defendat. ſe ad ß. .e li de P⸗
r E li, . cleſns ſeu capollis eiuſdẽ . t nobis Ldem. Ben fſentia . H
f (¶Hecreta ſoli⸗ 32 2 . fr abi ñſicut iudex ꝓꝓt
2 tariacella dicatur moaſtern omoꝛates aut ̃ſiere anaſtinbi ꝓria negocanff.
a celãdoa occultã — E r rnr er rtee ferre pᷣt dimittẽ
d. et ſit H̊ caſu lo⸗ re , N cauſam. ff. de indi ·
cus ſolitariꝰ talẽ 3 L = lI.ſi longius.
vitã ducẽtes digni ſũt ↄuemẽti honoꝛe. xvi.q· i. qui ve⸗ Nonelt nouũ vt aliquiba ſpecialiter enumeratis ge
reet ad has cellas religioſ etiã mẽdicãtes de pᷣlatoꝛæ li 5 neralis clauſula ſubſequatur que omia ↄp̃phẽdat·
cẽtia trãſire pñt· S· e li · de exceſ · p. e vno.alias aũt large ut xlix.· di · p totũ xxiñ · q. v· de occid ẽdis · S· de ꝓbaẽ qm
ſumẽdo dicimus cellas qͥ ſunt etiã infra clauſuram mo⸗ otra. S.· e li de ꝓ cur. qui ad agendũ/ff· ad·laquil. ſ puuſ

naſterij · vñ ex c puta ꝓpter infirmitatẽ monachi diſ-⸗ ſeruũ· EGinquit lex · in fi. C. de ſacroſanc · ec. l. gnali· dcir⸗ .
