berihoĩes quos bona fide poſſidemus ut puosinſtip exn eo ex ſua ſtipulacõe mſi eã recipiat de oꝛdĩarñj mã⸗
quas plo · no· ac. p torũ.ff. de acqᷣ re.do · . ac quirit S; nu dato · et idẽ viðꝛ dre antiq̃ lex ff.rẽ pu·ſal.fo.l.ij. ibi. ꝓ⸗ Ans
quid ꝓcuratoꝛ dno abſents hãc pſonalẽ obligacõnem fecto dicemus buũ publicũ aps p̃toꝛẽ ſtipulari tebe. “D
acquiret et videtur ꝙ ſie ſq ꝓcuratoꝛ qd ex re dmacq⸗ n ¶ Idonee moĩe idonee pigꝛa vel fideiuſſoꝛes intellige H
rit dno acquirit· ff. de ꝓcuĩ.l ꝙ pαπαπ otariu vſde .ff. mãdatiſi mãdato tien fialias vbũ eauecis nudã —
tur /ſi enim curto ꝓ pecuma dñi qaã mutuat ſideiuſ⸗ PVmiſſionẽ deſignat · C. dev· ig · ſancimus / ſi aut pigno⸗
ſoies Rerane acqᷓret ꝑ ſonalẽ otm fideiuſſo ẽs n n vel fideiuſſoꝛes dare non pᷣt iiret ſe pignoꝛavel fide⸗
dñſis ſit pᷣnlegiata pſona. ff. ſ c. Pe.l. ſi pecumiaʒ· Item ſi inſſoꝛes dare nõ poſſe ſ̊ ſe facturũ qð cauetC. de epe et
ppcumtoꝛ ſtipulatur de euictõe.nõ acquirit. f. d acqui. cli. aut: ghaliter· S de dona · inter vi. etvx· p nins · inſti. de
poſſeſſ.l poſſeſſio q́. Cet ſi poſſeſſo Dixit h̊gar. ſic di⸗ ſatiſdat: Cß hodie de ſen. ex. c. ul. Cillis etia maxĩe 4
ſRin guendũ/aut cur.ſtipulatur m indicnjs aut ĩ otra⸗ gqg̃ ſic ell verihle eũ ſeꝭ aliã daẽ nõ poſſ. eſß cũ loluentes Hr
ctibusſſi imn indicijs ſpacquirit dno. abſentivtilẽ. ff. de vſuras habeãt actòônẽ ad repetenduʒ quare ſic ſollici: KD“*
ꝓcur· ſi ꝓcuratoꝛ ſi m cõt ctiba. aut pñte dño aut ab⸗ tus fuit bic ſ̃a puidere illis ꝑ caucõis remediũ Svo· idᷣo “WV
ſente ſi pñte acquiritvnlẽ. ff. de v.ob · ſ peuntoꝛi Pſen⸗ ut bf̃ent plura auxilia. ff de liberaclega.l iij Itẽ q ma⸗
ſ abſente au ex re dñi ut q; ſtipulatur penſionem gis ſut ſecuri p ſidiuſſo ẽs vel pignorm ff. qui ſatiſ cl.
Somus dñ · tüc acquirit dño vtilẽ· f · de pcuĩ · l. ; cuaα Sattpenstainfauozs ilon qᷓ;tũ in odiũ vſurarioꝛx · N

nt

Et ſcire deb es ꝙ ſi recepta hmõi eaucõnenomine eoꝛ⸗

auene Oeic vioes de codicillis vitetur valeãt diu

ine S rü inereſt inus mamffel uras repetit non ſa enĩ ſũt·C.de codicil.l.ſi idẽſet cõſtitucõ penalis ergo
äs reitringéda aeli de okr⸗ſtatuti npbibieis natoribiis
re er ſoluere illis a quibo iſte petitoꝛ extoꝛſerat/ Et idem minoꝛa petẽ nõ ꝓhibẽtur . ff. de huis expoꝛ. lcui.qui fi·
r ¶ m guil. et gar.ſᷣ nõ eſſ mamfeſius et hoc ꝓbari poſſ ſint pyenabiæ GrapfPie vtna hm guil. et gar. et H
1/o gatorel. uurerii ſi aũt iſte uſurarins qu ñie ſatiſde⸗ pꝓtʒ ex ꝓn· ubi dixit mu ama voiſrat a⸗ F. irer
f dit vualuit tenebi codicilli ſut teſta⸗
tur ex ſatiſdacõne HM nti Etis
Ea ack;ange Ceterüißreeegtat: wrie al we ſatiſfadlo Rarseng ag,d
n⸗ tur. S⸗e cum tu / er ij Autu. Ceterun receptan⸗ cerint vl de latiaoedo aliud. mſtitu de te⸗
teng periton eſnotoei⸗ vſuraxx ſit qᷓtitas mam⸗ ꝓ ſuaꝝ viribo facultatůᷣ ſta. in pñ ff de iu.
aſ us uſurarins etiaz feſta illam ſp in caucõ ep⸗ pſtent ut pᷣmittitur y do⸗ codicil.l. cõficiũt.
ian ee victg erprim wlumnsgs. mneamcaueönem. Ceſta⸗ 2:1 nerſtgeo⸗
vſi ossd Ferx officõ Alioqii aliam recip netis menta c;̊ mamſeſioeum ſtitucnẽ hac m i
e⸗ ſuo iundex eü repel⸗ caucõnem hmoi arbitrio x- vſurarioꝛuz aliter fa cka Adud et e id de
ler. . de Eere: moderandã. Jpe tñ ſcien⸗ non valeãt ſed ſint irrita ea in nee.
4 ſurſquos phibj.· ter non minoæẽ q wriſmi plo iure⸗( Wmffacius erimẽ ecãaſticũ
GH ſecus ſi notoꝛiꝰ vel liter creditur mo deretur viij. De exceſſibo platoꝝ. protuit ſa irntare
nt marfeltꝰnõ eſßß. ect ſi ſecus fecerit ad ſatiſ⸗ VmA ſᷣditoꝝ e Ia deſta mẽta laicoꝛ
en ab ¶ Alioquin. i. ¶ Omes autẽ religioſos res mnores er, nRiebat durior odi
— — ctitas mamfeſta et alios ꝗᷓ mamſeſtos v⸗ religiok alij mẽdicãtes mn d eraerore erir
n ð non apparet et ſa⸗ ſurarios cõtra pñus ſan⸗ eiuitatibo caſtris vill 82 bun “ babere⸗
per A. Hõ eeriaſt⸗ ac ama fe⸗ abiäeg. . ut e.
et exp ſſio et mode cam auh luerint adimtte domus vel loca de nou m mi habet en ma⸗
5 rc qua lo qui⸗ ſepulturã pene m lat:.ↄcil⸗ cipiũt ſeu ol ſuſcepta di⸗ ne H s rmni
3 ariſ Ker⸗ otra vſurarios ꝓmulga⸗ mittüt ſe ibidem ad al meahbo⸗ aedo md.
3 to tẽpe ille uſinas te ſtatuimus ſubiacere. WMes traſterẽtes diuerſa ſcan⸗ nouit · 8.· ꝗᷓ fy ſmt le
8 exercuit et quantũ ¶ Nullus mamfeſtoeum dala qñq; ꝓuemãt et fre⸗ gi pvent᷑abilẽ.s.
⸗ nue Habin bom vVſurarioy teſtamontis in quẽtes elamoꝛes ad ſedGd; el ergäner
,. ſet reto feneasn ternt aut eos ad ofeſſiõęʒ aplicã pferatur.os ſuꝑ ſtamtü fec poſtea
Br cepit et ſup h cõß⸗ admittat ſiue ipᷣos abſol boc ꝓuidere volẽtes hoc cauit · Dixit H gar.
,4 rbinn im nd uat miñ de vſuris ſatiſfe⸗ ꝓpetuo ꝓhibemus edicto egtrmeu
L R wſerit. . . matur. cũ ſuis con
a eeerete eractos an eurialis feneratoꝛ hee coꝛ:ſatis viðꝛ ſufficerè ſi ante moꝛtẽ auit cũ teſtamentũ
et ſiles cireuſtantie ſut cirea hoc ↄſi derade et 'm eas ma moꝛte firmetur.s. de cele miſ cũ marthe nec ob.regula.
m. gis vel minus arbitridũC. de bo. qᷓ li.cũ opoꝛtet · Ei·x⸗ nõ firmatur. qᷓ de ſolo trctu tpis loquitur ut ibi dixi.
Imn . xrj.q. v.hoc viðꝛ. æſui maliciã pti leſe reſarti tenetur vVm ex eo Mendicãtes nõ pñnt acquirẽ noua lo
n =ð eneat: Ptier⸗ C. ſtu· vel ell. imter · Letiãet facit (Aa ad babitandũvel antiqua alienaẽvel muta
S„ t: ſitz ſuã. S. e. li· de re ind. cu eterni. inſti· de obli. qᷓ ex quaſ re abſq; ſp ẽali heẽtia ᷣe que de hac ꝓhibicoe

faciat mentionẽ In acquirẽtibo tñ loca h emitica vi⸗
ta ducenda ceſſat ꝓhibitio. hoc dicit etermĩatur au⸗
tem ̊ deé·s· e mimms · ij · i · v. ad hoc·

—EKEa zr= Celic. in pn et ni nullã quãtitatẽ moderatur tenetur in to
S W tũ nãa renidui ↄmemoꝛacõ totu admittit. C. de hẽ. in ſti
4 Be. ij · f.de. vſig.l. ceteroꝛe/caute E& faciet ſi in caucoe cer⸗
A E e -

tã veriſmilẽ expᷣmit quãtitatẽ et adicit ꝙ etiã ultra il⸗ i Mendicites Hn dicutur mendicates quibovictũtri⸗
lud ſatiſfiet inquãtũ ↄſtabit eũuſurae rõne teneri. biut mecerta mẽdfritas/et qui redditus aut poſſeſſiões
4 ¶ Dene ſupple ſtatute in lat.ↄci:edito ſup.contra uſu ex regula vel ↄſtitucõnibo habere nõ pñts.e.li.de reli⸗
d⸗, mnarios· hoc dico q; ̊ non habʒ locũ pena cõtra uſurari⸗ gioſ do · e. vno · et quo ad caſũ dee noſtre in omib⸗ men⸗
os ſtatuta ſed habʒ locũ ꝓena ſtatuta in recipiẽtes eos dicantibo idem ins. ↄ coꝛ. S· e · li · de regul. oſtitucõnẽ qui
4 àd oblacõnes er ecciaſticã ſepulturam. enim ſimilẽ cũ alijs vitã ſuſcipiũt ſfimilẽ ſentiãt in legi⸗

ę¶ Subiacere. hodie ſũt excõicati ip̃o facto nõ obſtã⸗

tibo excepcõmboa vel pᷣuileg ijs ꝑ dle· de ſepul.eos qui

vus diſciplinã · s de ſta.mo.recolentes.

K ¶ Ad habitandũſnota q; de locis acquiſitis ad h abi
tandum tantũ fit h bibitio ergo alias qꝙᷓ; ad habitan⸗
dum bene pñt loca acquirere ſ̊ quõ exquo ſũt mendi⸗
cantes.dic ut·s · dixi de relig · d.c· vno· nnr
ISeandala· bene ergo fecit ꝓuidẽdo q; ſui officij eſt
ſcandala remouere. sS. e.li. de of·lega. ci. e E
Arr L 4 Aa on ze 6 èð n esn ,

„

Irr ses F (Abſoluat. etiã ab alijs pccis · xxiiij.q·ij. leg atur.qðᷣ
e Se All, ad ofeſſionẽ debẽt admittiut.s· dixit nec di
„ Entd mittitur peẽm · ⁊cꝗᷓ.de re.iur᷑.pccẽ̃micaueãt reli gioñ qᷓ
ereebg⸗ interdũ de pᷣda plus ꝙᷓ de aĩa ſolliciti ſfſlt.
S¶ Aliter facta·ſ( nõ facta ſatiſfactõe nec pᷣſtita idonea

S pem ee s.furina ergo o opendit hec ↄſtitutio.oli
ib

en
b (Huffragari. E& Pa priuilegiit ſuũ reuocari mo demri

eꝙ hib itũ licebat. ut. s·e·mmis · ij. v·ad hoc·

in totu tollẽ pt licet deceat eius puilegiũ eſſe manſuruz.
ꝗᷓ. de reg.iutr.dcet. ubi de h· oet ꝑ quẽ nõ trãſferatur do⸗
c ¶ Alienacõms· intellig mmü cu ſie large lodieu-

cobercẽtur.sS:e:quãto:et ip ſolet taliũ pᷣuilegia decurta⸗
m ¶ Excedãt·s· epoꝛro et · e. p atẽtib ¶¶ re. S· e. dilecti.
ne Ppuilegiũ amittẽ mereantur.xiq· in· pᷣuilegiũ.s· e. a.c. tu⸗
ax limites enĩ traſgrediendi nõ ſũt ·s · de ſepul · ci.
n¶ Aut rei ·. hec vyera ſi ↄtractus ſit initus vel maleficiu
faetũ i in loc nõ exempto et res litigioſa nõ exempta.

ſlib et. I patebit.
Dikeſcr n ec. d hec tria ſu
nõ alie. nulli. et. C. ”ü . veſ nenera⸗
e eenee vedemeepealinis ala⸗⸗ Deaulegio reehens en nste ü
terdu ſinnatur ſo⸗ liqui de pdictis quubuſeu incdulſit ic integre obler⸗ q xẽpti equi⸗
lum ꝓ eo ↄtractu q; ſuꝑ hoc pᷣuilegns mu⸗ uari ut tet illa alnnon n6 infri⸗ parentur nõ exem
quo trãſfertur do⸗ mii exiſtãt que ip̃is cõtra gant et et ipli eius lmmtes ptin naitjete e
Rlntein Kin tenoꝛẽ oſtõms pñtis nul⸗ nõ excedãt declaracõe ir⸗ hargon onirtiso
Ncergonete e de latenus volumus ſuffra⸗ refragabili diffimmus q; de hoc obicit et lol
iure coi in he p· fie⸗ garn aliqua ciuitate ca⸗ quatauc ſic exẽpti gau ir 1 dir⸗ nen⸗
neons neguo ſtro villa ſeu loco quocũ⸗ deãt libertate nlominus em Ine wuncilih luͤt
de cõſti. c. i. in glo·. q; ad habitanduſdomos rõne delicki ſn ſue⸗ tractus exẽpti ut iudex do
que meipit · eſt co⸗ Al loca quecũqʒ de nouo aut rei de qua otra ipos 84 Pabteno verer KHW
derer notr. o recipe ſeu ba ckenus rece gitur rite pñt coꝛã de dinec rem ſetddt
die trãſgreſſoꝛes pta mutarewl ea vendicõ oꝛ diarijs ↄuejri et iliqo, tm ille ?vnus mo⸗
ſũt ipſo facto ex⸗ ms / ꝓmutacõnis donaco⸗ ad hſuãini ipis iuriſdictõ dus ſoꝛtiẽdi foꝛuz
cõicati p ele · de pe⸗ nis . à cuiuſuis alienacõis nẽ ꝓut ius exigit crete⸗ Ur ſe ſ ſave erul. 4
hnei titulo quõcũq; ĩ alios traſ⸗ re. ſeũqiud ergo carẽt o⸗ e n ctus aut res litigi⸗ 8
ſüt digmon uemẽti ferreß ſumãt abſq; ledis mninoin hijsomodo libta⸗ roſa ſmt ĩ lo co exẽ⸗
honoꝛe. xvi. q i. q ap. liccẽtia ſpẽali plenaʒ et tis nõ utiq;⸗ q; nec coꝛã oꝛ ,pto Sanldebie ex
taies ſublint eo expſſam faciẽte de ꝓhibi dinarijs ipſis dumõ ſit in · rlteus deiiquere⸗
ibi no · et pñt here ti one hmõi mentionem ſi loco exẽp omiſſum d delin S. Don.nöne pumre⸗
mite alias nõ reli⸗ ſecus õ decer⸗ ctũ vel otracłꝰ mitus ires r indiceʒ boñ.
gioſi habere ꝓpri⸗ nẽtes ſp boct tñ eis 4 vitã lingioſa· neen ubi dor domicilin pate Banue g eg
n rle⸗ ſ ii. Cco⸗ duxerint hemiticã ſeu ſo⸗ hñt ſi alibi demquant vel exẽp to ut ſe ile
8 Licctia nota litariã eligendam de ma⸗ otrahãt ã res ipaoſiſtat als nõ ẽ de iuriſdi⸗ .
ꝙ religioſus men ioꝛũ ſuoꝛx licẽtia⸗ qum cel⸗ ↄuemri pũt aliqtenus ſux coe liet eR 6
nis e⸗ . 6 las mãſiones ſeu habita⸗ iſtis neq; domicilio pte⸗ ſc exeprul auu
nma eligere. cula in heremo ſiue locis xtu locoꝛ dioceſam ſi ubi de iuriſdictõe no ẽ
AWDropiquo- „* ubi nõ ſit hminũ habita teliquerũt wel otraxerũt a rone Kliere⸗ winriſ .
E Kakh x⸗ tio de pinquo poſſmt ac⸗ res ipa oßſſtit illi areel Zeiéi otna chect e.
pti vel puile⸗ qiuurè ac mutare nõ intel⸗ tur rennttedi gos illucxvll Een at r re .
giatiut nõ teneãf᷑ ligimus intdẽm. I nnoc. p ipis ut illic rndeat mum⸗
m eet. S quarf. de Buiegne Ee nlPſi nilnendt. 9W₰ ¶Crpptoß diet Di 7
cõtractus aut rei Olentes libertatem Saluis nilominus caſib⸗ B. ꝙ monaſlenrio — 3
ſ hec ſint mitavel quã nönullis ap. ſe⸗ alijs in quibo eoo epoꝛz exẽpto ecc̃ia cimi⸗ G

WIn
ſita in loco nõ ex⸗ * G Preie oer ke poaf Arlans F e Peſ 2 der⸗ Kior „ ſer EsKräfüenatnene ;
empto ouenutrt geD NrN art e r S ſteriũ atria oꝛtus ⸗ ꝗa

coꝛã oꝛdinario ſed E ⸗ . aree q ſũt iux ecc⸗ i

rõne do micilij né. . . am ntelligutur ex 1 5 7
Monaſterio Huil egiato ut ei eius monachin quocũq; in⸗ ermpta xij q· i.necrſſariaere. nulla · xvij · q· ii. diffum⸗ H u
terdi ci ſuſpẽdivel excõicari nõ poſſmt ceſſat im illos oꝛ mus . er · c. di · ↄſtitumus · S· de immu.. ec · c · i· et de eẽſi. c. i. ”UJ?ðZM
dinarioꝛeiuriſdictio quoad illa mi ill monachi mitte⸗ r¶ Inſtituta ut. S· de hẽ . ad abolẽdã· m fi. S. c. li: de pb.
rẽtur ad pᷣoꝛatus ſbiectos oꝛdinarijs q; tũe etiã licet u⸗ e . à ſta-regußc. vno m fr Jdẽ ſi capellas haberẽt nõ
trobiq; ſmt monach oꝛdmarij etiã quo ad pdicta illos exemp tass e.ex oꝛeet · e· cũ capella· ſic. s · de aſue. cum 4.
indi cẽt quãdi ibi manẽt ·hoc dieit · Determinat aũt h de niter vos ·s.· de ſen · exxõ · mulli. et . . autoꝛitate. ſ⸗
ere· diffuſe notata · vi · q · i · cꝛ ul · et · S · e · ti .· tu aꝛe · 8 ¶Et idipſuͤ. ſc; qo dictũ ẽ de exẽptis · t ¶ Illos. non (
. aer Sacc p q vba dicatur data exẽptio videbis j 5. exẽptos ſ̊puilegiatost tmut ſequit · Kpad t. qꝛ h a5
e. ti. ſ Paſe et ꝓrie ap·ſe.eſt eximẽ.x vi·q·i · frater · ix.ꝗᷣ. D , u¶ Certoiiltð ſoluit Sriũ de de. S · de⸗ certus iudex da⸗
Infrin gãt. iſti ſeuenitate eccialuca⸗ Estiſnune vero. Prr Nae fiemt a ſp ibim ſcertus quẽ impatoꝛ ducet eligendu. (
r- S ⸗ S r „* - —= 9 = BD— F zt

4
tu⸗

i⸗
Pta

a
to.
S
bil
xem
ſcte
N ch⸗
do
ſol
En
en
füͤt
xd
i
ſci,
iet
mo⸗
eig
lll
7,
g⸗
i⸗
n⸗
eret
mnre⸗
bo⸗
ete
lici

di⸗

s
de
riſ
tun⸗
ie

,E
.

WS e. ti· ne aliq; din ſcʒ interdietũ ſuſpẽſonẽ ⁊ excõica⸗⸗ , mde
= 5°¾ b (CKi Ruztuag cõnẽ quatũ ad alia lalua maner iuniſ⸗ ſ

e dietio licet S iſta
i-— exereè nõ 6 poſſmt
h Ks oꝛdinarij pnt tñ
cauſas eoꝛaudire
r AER ſi nõ pa
yreãt in poſſeſſionẽ

Pr

cKeſñdeant ad
ſtem. S. e. ꝗ n. Et LC.

cũ capellaEt nota
lram. q; Riirẽt ilic
cauſaviſ tancivel
cauſa ſo lacijvel ut
viatoẽſillos quo
adiſta non cober
cent oꝛdiarij.ff. de
ind. hes abſens.

1,
ℳ
Wſſ 4
/

Z on poterit ·
D de diuerſis.

qu aplicus totius oꝛbis ẽ dñs.g.dẽ
Fa ope. c. ul · et · S m ꝓ hemio huius libri. eü ſuis coꝛ:
4 Luaſi mrem. ij. q: vi:ad romanã·xix · dj· in memoꝛiã
*. 4 qᷓi ideo dixit q; eccia iã gemtũ natura gigiit ꝑ gam
vnde debz dici renatus · ideo dixit q̃i.

d Dependẽ. co⸗

coꝛ. S. e. li.de ben.

cuũ ſm gula. et ſi. de
bben extirpande.
Cq veronec ob.
decre. de elc. oſtitu

pendẽtia et talis? ¶

“R ergo poſt i ruo

he¶ Mudi. bñ dicit.

.47.
.

Srreik herin facẽè.·

4 ☛ 1
uãdm. in oꝛã —— Wy

tacõ hice im modũ grenpnilegnj qð etiã aꝓpaẽt ex titu⸗ 2
o et ex lia qͥ ſequitur.ap. Puilegio· telligas ſane m! rn

r Peats⸗ ibi in modũ ſeptict iuris ↄũis facta fuit inter
n eos aũt · iſtud qð ſequitur in⸗

determiacõnẽ de.

nriſclictöm Beſſe car

baptiriaſtininGee.

pm decermmus circa illoſ
ne,, ube⸗ iboutno ſi ſb vno 6*
to idice teneãtur de ſe cõ
qu erentibo rñdere apſid-
Piulegio ẽ oceſſum. In e⸗
os aut quibo ne interdici
ſiſſpedi vel exicari a quo
qᷓ; valeãt a ſede apoſtoli⸗
ca ſt in dultüſſient ſi ſut reli
gioſi qᷓ iq; plures m quoꝛum
Puileg ijs ↄtin etur ne qſ⸗
quã epᷣs wel larchieps mo
naſterioꝛum ſuoꝛ mona⸗

tis . qᷓ lo quitur cũ⸗ end ulla cã: ullo w loco
monaſteria non A
ſüut annexa nec de 7

intercicẽé ſuſtendẽvel ex⸗
cõmũicare pſumat ijdẽ oꝛ

cacoõnẽ eoꝛe epᷣ̃us quo adpdictai in eos iuriſdictionè u uti
Kera⸗ romana habʒ ſtudiũ gha⸗

er eius puilegia · hoe dicit·

q; mater ꝓprie que

om munẽ debz enĩ eeeiis un dr erit parit.
r. aut et · 8 in hemio huinslibri.

i Sidelicæt.iſtud poſſi vemire expoſitiue ad utrũq; q̃⸗

ſ̃i dicẽt.dimni·i.can omci . huam .·.i. ciuilis . H melius ẽ ve⸗
niat expoñtiue tm advbu huamii.poſitiui:ſ.canomcix
ciuilis · dicit ðim intellig atur ꝓpe de ſacra pagina.
ede de eãdẽ nuquid mtelligemus qdðᷣ hͤde ſe. ap · dicit

late nt oß hedat eẽ eloc vicina ꝑ duas dietas leg alel. ꝓp

ſit incõuem ẽs aliquẽ ſic
utrobiq; locũ hr̃e mõehi
ſca vnũ alteri ſbᷣ eſſe monalte
rio wel ab iñ ipon noſcitur de⸗
pendé rõne tñ eoꝛudẽ pᷣ⸗
oꝛatuũ dicti oꝛdinarij ſua
iuriſdictione in ip̃is etiam
quo adpmiſſa q̈duu mo⸗
turi in illis licite uti pñ

udi ꝑtibo multi ι
fluãt ad ſedẽ apficã quai
matrẽ. osſad omunem
tã ipſoꝝ qᷓ; anoꝛ ommi
ↄmodũ et ꝓfecłũ paterna
ſollicitudĩe inten detes ut
ſit eis moꝛa hmõi fructu⸗

oſapꝛndemus ꝙ jbidẽ d de 1

Habepitocer mon E d fmnarij iuriſdictõne ſuam cetero regatur et vigeat
utriuſq; plati ele⸗ TE alam adiſta ubicuqʒ illi ſuudiũi iuris vm et huüam
ctõne ſi ẽ aReceur 3 f
alias ↄuẽtus elige⸗ fuerit pomitu exercere nõ canomeci vicʒ et cimlis. VYn
ret · xvi. qeul. e ul. * nñt. iñ foꝛſan ipi mona⸗ de wolumus et ſtatumus
s · de elec · c · i. S chiad monaſterioꝝ ſuo⸗ ut ſtudẽtes ĩ ſcolis ißis e
ſe⸗ enahmi⸗ rum prioꝛatus oꝛdimarijs nes ſedẽ eãdẽ talibo pᷣui⸗
. excõicacõnẽ et in⸗ eiſdẽ ſubiectosut velg e⸗ legis omino litatibo et
rgdieri ſet mtelli⸗ rant eoꝝregim evel i m dei⸗ im muũtatibo gaudeãt ꝗᷣ q⸗
gas h̊ qñ p̃oꝛatus tanquã ꝓprij locoꝛ ipſo⸗ in
ille tale Puilegiũ qu⸗ F⸗ 5 ki⸗ bus gaudẽt ſtudẽtes
nõ habz nec ex ſe rum monachi reſideãt ſu⸗ ſcolis ubi generale regit
nec ex ſupioꝛi mo erint deſtinati . tüc em et ſi ſtudui ac rcipiãt integre
lenole malns . libere poſſmt ad eadẽ mo ꝓpuẽtus ſuos ecciaſticos
Plogiüch m ab naſteria reuocari ac tã il⸗ cut illi. Hlex.i iuu.
chiſüi et Ppoꝛatuũ loꝛ qᷓ ipſoꝝ prioꝛatuum Bbates quos apo-
5 . .. ſibi ſubiectoꝛum a monachi reputẽtur · cu nõ ſtolicaa ſedes in exhibicõe
: quo ꝙᷓ excvicari c. Par e e 3 es ecrt I L ſe P e P Perr E 5- rr . Ves
eag.n . er er

S „ dr — — J *E „ 2° H, Fe

o enſ

gaudét fraus

ut de · S.· e · li. de Pb.

Pñ̃tij nõ eredo. ß in
telligã p ſedẽ cini⸗
tatẽ vel locũ ubi ẽ
cumcũ ſuis ſbur⸗
bijs tm ad ̊ de
ſen. ex· ſi ciuitas:a
lias ſeqretur ꝙ eu
riavelſtudio exi⸗
ſtente bonoñ ſtu.
dẽtes ymolevł mu
tine gauderẽt pᷣni
legio /qð eſſet ab⸗
ſurdũ/s.de clet.nõ

. 2 reñ· tue/ ꝓrogatio
. r⸗
ti.ſuiũ ſp ẽalẽ caliiʒ

igitur illiiſ dc· pñ

Boſtrigat/ Et puto
7 viterbĩr ſtudis
viterbijver mẽte cu
rian pmanẽt gau
debit puilegio hoe
curia recedẽt ceſ
ſabit gaudẽ “ et
ego ſtu dẽs Vonen
gaudeo Puilegio
fadijter cras tol
leretur boñ. ſtudi⸗
um vel eins Pmile⸗
gia gaudẽ ceſſarẽ

no ob. pcicta tec.
pñti. Cſane. q; ij

odiũ.h fandere bo
rum diüͤſa eſt raco
3.de re . iur. odinm.
cum ſuis cõcoꝛ /di
vero aliquis exi⸗
ſtẽs in curia p im⸗

petracõne faciẽda

vel ibi ꝓ curatoꝛvł
aduocatus exiſtes
in fraudẽ ſcolas in
traret ut huius cõ
ſtitucoms bnnicio
6
e derit · S · de renũ·

c· nj· ci ſuis cõcoꝛ
ſiẽ nec vẽ cã rei Pu

blice abeſſe de qui
agpry como di in

legacõneẽ· ff. ex qui. a.ma. rsve ee ibi ne⸗

et q no· moderm de mgfr̃is.cul.
ee aotzdtams diſtri⸗

bucombo excepas.

8· de mgr̃is · c. ul. S. de
pbẽ. licʒ · ille eni nõ dãtur etiã pñtibo q qnõ mterſut dnni

eS. Eli · de ele. nõ reſiðᷣ.c.vno. nec intelligas ꝙ de ure cõi
. exiſtẽtes ĩ iſtudio pcipiãt coꝛpus pᷣ bẽde ſaluo qð de ſa⸗

cra pagina dicimus. ̊h intendit dieè ſi er diſpenſa⸗

cõne ↄſuetudme vel ſtatuto eccie exiſtẽs in ſtudio pᷣt p⸗

WMKy

pe pᷣbendã hoc poterit ſtudẽdo in curia.
bates. dicit qus mtelli gatur Puilegii⸗ q babet

quidã abbates de ppid bndicẽdo er quibo poſſmt abba

bus hoc pᷣmlegiũoceſſiim eſſ cu eadẽ ſit racõ · iſta aũt de
erc.ol m mter exuagantes imcipieb at· qm nõnulli.

tes oferre tonſurã. ⸗bie de abbatbo exp̃mat idẽ inteti⸗
a ¶ Abbates licet⸗ ligo de Poꝛibo arp ſris vel alns q⸗

in domo ſua cuilibʒ hq; nõ erigẽdo ibi altare nec unſſaz

o .
re. Cm ecẽnjs · et · S.

p ↄfeonẽ.

2* 6 ſ
rv e rc, n dh. e m
P= 9 RE 10 „— — / — „ „„9
beadrr S, e dicendo ſit nomẽ

nem exhibẽt etiaʒ
pᷣſbri ſinplices · x·
ev · di · c· ecce ego

d ¶Alibi. extra
eccias ſibi pleno
iminre ſubiectaꝗg;

q; & gnaliter loꝗᷓ⸗
tur P nilegiũ hßnõ
poterit mi id in p
uil egio ſit expᷣſſuʒ

in quiſitoꝛes·
¶ Cõuolauerĩt.
ut ibi cõuͤtãtur et
fiant monachi.

—

8£ E os oret, e Paitſ

vẽ eßa⸗
lem hĩr̃e nõ poſſet

epus laicũ nõ ſue

ſie nec iſte abbas

S E n, SP-r b Pleno inre ſez m

q p̃uatã bñdictõ⸗

e¶ Exß ſſo. ᷓ tũcũ⸗

er. —, 3
S An re Ple / FGeuan ealẽbue t ſteroꝝ ſuoꝛx
dixit

dos poterit eleria r= , r e
re alias nõſſẽ eni

er qua. cũ ↄtigat et hoc mtelli

ſpuᷣaliba et tpalibe · S· e eñ et plãta

¶ HHolẽnẽſſcʒ quã

bñdictõms ſuꝑ ꝓplin ſpe⸗
ciali ᷣuulegio miůgmuit
in ecẽns qᷓ ad eos ꝑtinent
pleno iure qñ in eis dina
officia celebrant pñt poſt
miſſax ſolẽmia et veſſperti⸗
nas ac matutinas laudes
bñdictõnẽ ſolẽnẽ ſup po⸗
. . k.
pulũ elargiri · Alibi autẽ
publice aut ꝑ vias ciuita⸗
tes caſtra et villas popu⸗
25 lis et plebibo bñdictõnẽ

c. ſ. S. e·l· de hre. ·⸗ fFa cẽ vel imptiri nõ valeãt

2

mImſi hoc eis expᷣſſo aplio

SHilegio ſit cõceſſum nec

ouſis et qiu

ad illa cõuolauerint et in

„
7

ren alia facè q ſuͤt lem iuriſdictionẽ obtinẽt
eßalis oꝛdis ſñ ig primã clericalẽ oferre to⸗
loco habʒ iuriſai⸗ leno pᷣfate ſediſ mdulto
X . „. — .
bet hĩe epus etiã I- dis apſde frm no⸗
puros laicos nec ſtrovoſiio ſtatujmus
ouerlo s nec couͤte⸗ oꝛatoꝛia vel capellis in lo⸗

—

—

m¶Nõ exẽptis ſicut eni ſi anglicus in ciui⸗ celebrido 1
tate boñ⸗ veller ecctam erigẽ h̊ͥ nõ poſſſ ſme dioẽ.· licen⸗
tia. ſic nec exẽptus habita ↄpacõne ut dixi · S· c· i ad i dẽ
deoſe · di . i. nemo edificet·m aut de ec · ti. Eſ quis autvo
luenit · coll. x · in aut ut nullus fa· oꝛa · do. coll. v.
n Coͤſtructis tol
le qð ẽ ꝗ·. eelebrẽt
vl faciãt celebrari
1 „ 2: 5 v, 1 „ . 06 terdicti · ho⸗ 4
cis nõ exẽptis ſine dioee⸗ ic⸗ ED
ſanoꝝlocoipolicen⸗ exempti violãtes 4
tia exepti cõ ſtruẽ nõ pᷣſu⸗ ghale interdictuʒ
mant neq; in ſie oſtructis aſer pamre enms
nec tꝑe mterdicti caſi bo mülcati ſint p de.
expᷣſſis m mure dut axat ex de excel. pla: ex fre
cepiiscelebrẽtwel faciant e⸗
„ „ 2 2 98.6C.
cælebrari ᷣmaſqð ſitalia iᷣ Exdeb ti⸗ “
2 ut primlegia · ei:
pᷣſumpſerint ab hins per ꝙ nonnullis. 8. de
iocoꝝ ipſoꝝ oꝛdmarios ſen. ex. pmittimul.
cõpeſcãmir et ſi quas ꝓpter Ndie dic ut . de .
E ſen. ex. c. ul.
hoc exẽptoꝝ ipoꝶcõ ſer⸗ q¶C(oõpeſcantur.
uatoꝛ es imm eos ſnĩas ꝓtu⸗ ecee & ꝙ exptis
lerint illas pemitus reuo⸗ ꝓpter deli ctũ in lo
co no exempto co

camus. ¶ Inbibemus in⸗
ſupne in lo cis etiã exem⸗
ptis hoc ipi exempti facè
audeãt miſi ſup hijs licẽ⸗
tiam xel puilegiũ habeãt
1 „
ſedis ap · ſpẽale. ¶ Cau⸗
ſas q; ſiue lites ꝓprias ſu

oꝛũ hbominũ nterdtrue

miſſum ſubeſt oꝛ⸗
dinario. S. c. · *

3 l 'H 8 3 4 14,

Ruοοaαπ c n ,
ſeruatoꝛes enĩ pᷣui

videlicet tantum ad ipos giog ad bucea⸗
Lomines ptinẽt njdẽ exe⸗ ſũ iundictõnẽ ſuaʒ
bon * , X eyxtende nequeunt

ptiſuo nomine hue ut a-⸗ cũſe ad bũe caſum

ctoꝛes ſiue ut deſenſoꝛes?E5pmlegia nõ exten

. .P *1
aliquatenus no aſſumãt.

dãt.g.c.i.nec ſe in
tromittẽ pñt mñ

. rr; 3 ae Ee⸗ 6 Ba Pi xedes y/ SS r 93 .2 8— S Z . .
õ E E i P , P;, Was ne e wſes T α de mamfeſtis inin⸗
2 7. . . 4. 1
derr.r * — Der- S 6 rijs. S.e.li.de of.de⸗
lega.c.i.et ul.

inriſdictõmis oꝛdi⸗

„

nare nõ p̃t abſq; li cẽtia ſui epi ·S · e.li · de tẽpo· oꝛ ð. c · ult·

talẽ poterit oꝛdinare·

onſurã.· ↄfertur em ꝑ ip̃am clericalis oꝛdo.s · de eta.

eßm determinacõnẽ illiꝰ

te abbate bñdicto· et pᷣſero ſaluo eo qð hẽs de ſup· ne.

3C SHedis aplice ſiẽ eps eſt dioẽ · in loc nõ exẽpto
* irl. ut · S ſc et ſᷣa eſt dioẽ · in loco exẽpto/puto tñ ꝙ hoe ca⸗
Iu ſufficẽt licẽtia legati de latere.arꝗᷓ. de v.ſig · vemẽs · in
ph · et · S. de elc · ſi abbatẽ/et ad h̊ facit qd dixi.s· de ele. cu

piõtes · circa ph · in

glo. in hoe caſu · t¶ Cauſas c· et fa

pᷣla· c. icet pñt tales abbates oferse etiã ſupioꝛes oꝛdi⸗
nes uſq; ad lectoꝛ atũ incluſnie.lxix · di. c. i. et in p̃ gi · e · cũ
¶ Indulto· puta ꝙ hñt pᷣuilegiũ eꝙ quoſ⸗
cũ q; etiã nõ ſõditosvolẽtes ab eis oꝛdĩari clericare oꝛ⸗
dinare poſſint·tenoe eẽ pnilegioꝛe ſuabitur · s.e.poꝛro.
Stoꝛitateſexẽp ti m locis nõ exẽptis oꝛatoꝛia vel
pellas ſme dioceſanoꝛe licẽtia ↄſtruẽ nõ pñtnee
In exẽptis ſme licẽtia ſᷣᷣe nec pñt exẽpti aſſumẽ cãs ꝓ·
as ſuoꝛlib eroꝛæ hoĩm in ſe etiã ſi illi ſmt ſun cenfualcf S5
¶Oꝛatoꝛia· oꝛatoꝛia debẽt eſſeid qð vbũ ſonat dicit
.Im· di. c ul et pnł Et iſta publica oꝛatoꝛia ſme dioceſa

pẽtur. 8· de cenſ· c. ul. · · e.patẽtib/ uatim autẽ oꝛara

—. 1 .
ↄ tig at·. ſ.

ni licẽtia nõ ↄſtruẽt in loco nõ exẽptonde hijs oatonijs er⸗

E

cit iſte · Ead ea q̃ no.inno· et hoſt · S.· de ap. dilectis ·
e ar 11 ¶ Proprias / palã eſt illã ꝓpria cãm eſſe cuius dãnuz
vel emolimẽtũ ad aliquẽ ſuio noie ptinet · ff · qñ ap · ſt · ..
ci. ij. ꝗ· vi.biduũ· v.palam. OOJ”èDñü
earaein ſernis en ſecus · et in H nulla dubitatio. “
u ¶ Pertinẽt / dicebãt innoc · et hoſt. in pᷣ dicta dec. ꝙ ſi a
liquis turbat cultoꝛẽ agri mei vel oolonos meos cõtia
illu datur michi utile interdi ctũ uti poſſi et etiã actõ in
iuriaꝛaß in inuriã meâ illud factũ ſit.ar.ff.de vi.et vi ar ·
l. vim facit · ff · de ac · emp · et ven . l· qui pendẽte· et. ff· de⸗
po.il.i.Efſi quis tabulasde furto tñ eis fcõ dñs nõ agit
ñſbi en ſub diti imputẽt quinõ bñ cuſtodierũt nec in ufi
axeſi nõ ſit ſem in miuriã dñi h̊ ꝓpter ſpecialeodiũ ſbditi

ubditi agé nõ p̃bt ut ei ſatiſfieret cũ nee iſtud eius pnci⸗
pratliter mterſit nec ſit ein 8 pcuratoꝛ/alioqiũ cadẽ mcoõe
uuuuss ſubiti remittẽ poſſſiſti aut exempti foꝛte neduni
aoaoaoꝛ em cãm aduſari oꝛcilloꝛe ſuo hoĩm redderẽt aſſume⸗
bhant in ſe cãm ut actoꝛ es vel rei quod nõ licet eis etiã ſi
illi ſmt eis cenſua
les · i. certü cenſum
ſoluẽtes ꝙ nõqpt
e on ſerti: etiã ſi ſmt ipis dicti homi⸗
aliqui· pri⸗ “Z nes cẽ luales / cũ idneq̃q́;
uilegiũ ſᷣe ꝙ quis licitũ ſit eiſdẽ. emens
excvicari ſuſpendi E aliqiu de m⸗ iin.
vel mterdicnon dultis aplicls ohide
poſſit nõ extẽdit 4 ulus ap ics ol
ad ſmas oꝛrdmari tes alios ſidentius in ſuo
günin talg Euile⸗ iure moleſtẽt et oꝛdiario⸗
gi it ocaſum re⸗ rum iuriſdictõnẽ cõtẽnãt
gib regimſvel ip ien EE e
ſoræ filijs vel reli⸗ piter et eludant omes in⸗
gioſe lora wil o⸗⸗ dulgẽtias a iulegia qui
dim. .H dicit ; Et o⸗ . iar; -
lim dee iſta exua⸗ buſcüq; ſmgularido plo⸗
gãs ert et incipie ms ecciaſties vl ſeculari
bat.qma uali⸗ bus cumſcũq; ſmt peminẽ
tate·alias · Qm. ie dictatis odicõis
b¶ Caiuſcũq · in⸗ dar ger no acieb el ſa
fra moderabitur i⸗ tus ꝙ mterdici a quocuq;
ſtud verbu. vel excõicari non poſſit ·
4 agcncen nec terrevel eccie ipoꝛꝝʒ ee
vel legato de latẽ eleſiaſtieo interdo ſuppo
Ide. v·ſig · vemẽl. n ſub quacũq; foꝛmawr⸗
ſan zaͤs pri⸗ boꝝ cõ ceſſalillis p que re⸗
milegiũ intelligun⸗ ißß, 2EK=
tur pre hn qui ſũt gibo er regims eom q; ſi⸗
rceptiĩ ſpẽales fi⸗ ijs necnõ et religioñs q⸗
li ronnane ectie buſcunq; nõ pſonaꝛxti h̊
ut ibi h aut mſpe⸗ mu pranlent —
ciales ſbiectos tũc edin vrklegiaal
ft exẽpti j. e ſi pa ocoꝛ ratione in hoc im⸗
pa.: Ehmmliter. munitas hmõi cõceditur
2 (ocolſa tolle dũtaxat exceptis de frin
qð ẽ ꝗ.de fratrũ no 2 ſili H
ſroze. tteredleas nrᷣomoſilio ad oꝛdinari⸗
ſußp. illiſ · et tolle qdᷣ oꝛũ ſnĩas et ꝓceſſus edi⸗
ꝗᷓ·důutaxat excep cto ꝓpetuo ꝓhibemus ex⸗
tis p que ꝛc· „Vtendi E 77
eA¶ Rilns · eſt h. qd — Pe
pabel.s.e.·li·de of.¶ Taplice ſedis be⸗
Elour. e mgtas qꝗ nõnullis abba⸗
gaaresrer. tibo alijſq; platis quibus
e . i · Ein eos · et ſie nl⸗
CEloquatur de pii R
ulegio cõ ceſſo religioſis nõ ꝓpter pſonã ̊ ꝓpter locum
vel oꝛdinẽ ut ſi ꝛ.do pᷣdicatoꝛe vel minoꝛe ſit in hoe p̃ni
(N legiatuſvel monaſteriũ ſaneti ꝓ culiñ aũt religioſus a⸗
* Aliquis ſue pᷣro gatiua pſe one hĩet hů̊ pᷣuilegiũ ſecus eſß.
NV aplice ſedis / mferioꝛes pᷣlati quibo ꝑ p̃uilegiuʒ
eceditur uſus mitre ſi ſut exẽpti m ꝓmncialibo er
ep̃aliba ↄcilijs uti pnt mitris aurifriſiatis nõ babẽtib⸗
laminas aut gẽmas erſi non ſũt exẽpti albjs et planis
utẽtur in alijs locis utatur ut indulta ꝑmittũtEquiſſi⸗

6

aQAiſtud habuerunt ꝓ indubitato ꝙ dñs in indicõ noĩe

e. c. i· ſi principio ·

eæ ſi talesquid iuris cũ allegat utrũd.... u2ð

—
9 —* E Eben NN 4

ert negligendo famã ſuã.xij.q-i .nolo. V
8¶Leſñionẽ· metas enĩ pᷣuilegioꝛeſuoꝛe ſeruare debẽt. S.

—

S „

. SSPrE R
ma fuit huius dec · ꝓuiſio ut ꝗ patebirt.
h(¶Nõ opetit · q; ſit ip̃i pᷣlati mferioꝛes eßfis.
i ¶ Ecdiae ſuai idẽ puto ſi alicui inferioꝛi plato pſona l
liter Per ip̃ᷣins ꝑſonep̃rog atiuã ſuerit pᷣiulegiũ tale
rõceſſum qð interdu ↄtingit ut·s.de pᷣſũp.cũ in inuentu
te:ubiqpter pᷣrogatiuã plo neo ceſſum fuit ep̃ᷣo omamẽ
tum arch jepale.
Kk ¶ Sic tñ. ↄcoꝛ. s.
4 pn.
n e er rià r Digmitatũ.c. di.
2 ,0 1.
te cocelnit in eccia ſua veĩebat abbaſl di
gloꝛiã et honoꝛẽ ꝙ mitra tiſſmus ĩß Ppuile⸗
et aljs pontiſicalibus uti Suts aelllun
poſſint puideat ne in de ola wenamäkamn
ſeandala oꝛiantur ſic tm tr epo ita ꝙ ipſe
ipi pᷣuillegiati ſuoꝝ pᷣule⸗ 1 mi erkon⸗ Pene.
I, 3 . — uũ videb atur epñ
gioꝝnõ fruſtrẽtur effcuũ Idẽ m. ꝓꝛũciali ibi
et ex maioꝛitate ac decoẽ eni ĩ ornamẽtis pᷣ⸗
maioꝛi oꝛnatuũ maioꝛitas Alebat alias ebi
i ea Krif copos qð ſatis c⸗
a esz vie⸗auefen mnt mdeces et ſcan
nroꝛvco lio pñti decreto dalizabã tur ep̃i
ſtatuimus ut abbates et uidẽ g&& equit volu
alij quibo mitre uſus ẽ ab it ita ꝙ ſcãdalum
cadé ſede coceſſis ? tollẽet et Puilegiuz
eacle lecie cocelins oxem aliqð conferet · Et
pti quid ẽin ꝙ iuncialibus nota ꝙ nõ ẽ pom
conailnsa epalibus ſmo⸗ Pohrav reſpuarin
H morone defendẽ⸗
dis quubo nonulli eoꝛn⸗ du ꝙ doctoꝛes to⸗
tereſſe tenẽtur nitris tm⸗ gati variati 0zna
modo aurifriſiatis nõ tñ ti incedãt ut p illa
aureas vel argẽteas lamm aisamargintten
nas aut gẽmas hntibo uti laſtici rehẽdẽdi
poſſit. ?õ exẽpti vẽo ſnn Ani ſibi veſtes do⸗
plicibo et albis ac planis g e gruẽ
utãtur In alijs wro lo ma Jenẽtur forte
exeptis et no exeptis m⸗ Pter capellas nõ
tris liceat illis uti ꝓut cõ xnptanval pt
ceſſa eis ab eadẽ ſede in⸗ R Smpliclteeut
dulta pmittũt. omfac. ni non Habe
m pſone vmj. ant laminas vl gẽ
Aecciaſtice tam reli⸗ mna H nor auniffi⸗
„*„ „ℳ₰- 20 13‧ .2 .
gioß ỹ ſeculaẽs plura p⸗ o ¶ Aiijs. a pricia
fumãt q̃ pſis ifamiã pa⸗ libo epᷣalibo ſmo⸗
7 „ „ — — 4 —*“ 3
riũt et alijs inferũt lenonẽ Dis puta cũ cele⸗
brit in ecẽijs ſuis
vel alienis.
p¶Dermittũt · in
JMD— ſſpicledus eſt git
ceno pᷣnilegioeet ſeruãdus ꝗᷓ.c· ꝓx· S.e. poꝛro.
(A Smꝑſone. In p̃ma pꝑte demõſtrat quid iuris cum
qnis ſolo pnilegio ſe dicit exẽptũ. In ſedᷣa ibi.Si
auittqnid inris cũ ſuꝑ ̊ pᷣſcpᷣ cõnẽ allegat · In tercia.ibi. d

Integ raliter.
ne ̃ cedẽtia vel cõ⸗
fſequstia artẽt arti⸗
cLculu de quo otẽdi⸗

a ¶ Securo.ad idẽ.s· dẽ fi. inſtru aecepimus. vnelẽ ſi lo⸗
eũs nõ eſt ſecurus licet ꝑti apellare· s· ut li nõ ↄt· acce⸗
dens . ij. de ap · ex ꝑte. · er . de ſen . ex · venerabi liba · Eet
hoc ip̃m· alia lĩa ẽ ſecreto · b Drudẽribꝛ. s. de cõſan · es
¶ Carentibo· ii · q v. qꝛ ſuſpecti · vnde bonu ẽ af. e · i.
ꝙ de iß oꝛe oſenſu aſſumãtur · de of · del· ſup qu eſtionu ·

d¶ Coõpetente. s·
de dil. cc i. alias poſ
ſet appellari ut ibi
er anerzdla fer n pᷣtextu exẽpoõnis wel liber
ee tatis quã aſſerũt ſe hr̃e oꝛ
AE¶⅝Moderiduſic dinarioꝛ coꝛrectiones et
. e li · de ap · legiti oꝛ dinationes ſubterſugi
fA Ampe⸗ ma. entes ac eoꝝ ſoꝛũ ſiue mi⸗
dimnẽto ſic · S· e. li· „ 35 * vo in⸗
de elc. qᷓ; ſit. et · e. cu diciũ declinãtes. nos vo⸗
piẽtes · Equid ſi. ett lerntes ſupꝑ hoc de ſalubri
c. ↄmiſſa.Ci ·

remedio ꝓudere ſtatui⸗
mus ut hy qu ſe aſſerunt
p pᷣulegia ſeu mdulgen⸗
tias aplice ſedis exẽptos

*T* ca d.teſ. a — . 7
gcdi em. er 2 lo oꝛvodinarijs reqin⸗
a capite edenda ſiti hmõi priulegiave in⸗
eſt ratio. fr de edẽ. dulgẽtias quibo ſe dicuͦt
Eea ee foꝛemumtos ißis oꝛdina
et . edẽ nõ vidꝛ· rns in loc ↄgruo et ſecu⸗
Et appꝛobatur H ro à aliquibo prudẽtibe vi
Fog oſatarne⸗ ris omi ſuſpicõe carentibo
La Rai-benis in . adp̃ p dictos oꝛdinarios
otingit · in fuet re⸗ deputatis infra terminum
vbaen vnn opereme facki aualita⸗
ſcʒ ꝙ Huilegiũ erat te ipioꝝꝝ oꝛdinarioꝛx vel
legẽdĩ exhibẽdu delegatoſioꝝ arbitrio
ſolu ile. a moderan dũ iuſto impedi⸗
eemn HH mẽr ceſſante oſtendẽ ac
poſſ lectõ dare li ad legẽdum integraliter
tigãdi materiã ſiẽ exlebere necnon de articu
ecc a ene is de quubo otrouſa fueit
Fien debz vbis p⸗ tranſcriptũ tradẽ tenean⸗
kerri· de · ſig · intel tur. ¶ Hi autẽ ad fundan
bErig ßne ſarir dam intẽtionẽ ſuam ſuper
* 2? 1, 4 , „ 1
nec ita ex ſnnplic bmon libᷣtate ſolumodo
leũra oꝛitur litigã⸗ pᷣſcriptionem canomcam
di materia ſicut ex .. .
trãſeripto · qð plu
ribo diebꝛ et nocti⸗
bus vid ẽtes er ple

gẽtes aduocati litigia inde ſumũt ut ibiie licʒ utraq; o⸗
pnmo ſatis hab eat equitatẽ pᷣma magis racõone et illo
textu fulcitun et idᷣo h̊ appꝛob atur. ⸗ↄp ellitur et edẽ Pa

b ¶ Tradẽ· ſ̊ quare reus ꝓbare?⸗ inſtrumẽta ↄtra ſe · ð
id.S. de ꝓbac.c·i. C. de edẽ. l· qui aceuſare. dic ꝙ iſte pᷣui⸗

legi atus ſiue agat ſiue excipiat habet ꝓbare ex eo ꝙ
de inre ↄui intentio ep̃i eſt fundata · et qð dicit de editi⸗
one ocũ h ʒin pᷣuata vel ꝓpria ſepᷣtura qua quis uſurus
nõ eſt·poꝛro in ↄin vel ꝓpria qua quis uſurus elſt lo cum
nõ h abz qð dicit · ut no · m pᷣdꝛc · c · i. de pha. s.de ſi · in ſtr

t · ppetuus · et · ff. de ecd . . ·. Gedicõnes · et in cle deuſul.

ex gradi· in glo. vide g. oi-/allegat Puil egiũ et pᷣ ſepᷣ

i ¶ Solumodo· q; nõ ſimul/ conem de quo et ſe. Etna⸗
¶ Canonicã: xlãnoꝛæ ut ꝗ· ſequitur cũ titulo it.
gqð die ut · S.c. li. de ̃ ſcrip · c· i· ꝛoꝛdinarij og noſcũt ĩ ca
I¶ Oꝛdinarijs: mirũ eſt quõ/ ſua ð id·iinj ·q. iiñ . c · i. E

ne q̊s in ſua ecã · in
rubro et nigrolſo.
oꝛdin arius bñ co⸗
duxerint ofp onẽdam eiiſ:· Fn gr de n eedie
dem oedinarijs vel delega⸗ die ut no · ij · q vij.
tis ab eis viris prudenti⸗ hqs ergade eleri·
bus nõ ſuſpectis de pᷣſcri⸗ male. c. i· et · de pe
. rrLE mis romana· Iteʒ
ptione hmõi facè debent oꝛdlarius Die ſia
ſidem. ¶ Qõ ſi tales pri⸗ eſſe iuriſdictönẽ et
8 . „ —
ulegio et peripcõne aſſe crene iz negat et
rãt ſe mumtos pᷣmlegiũ e groeit an

ſua ſit mriſdictõ. ꝗ

quidẽ ipm exhibeant ut in de ſep. ſup lris · f.

primo hmõi oſtimcõms vius 1s ex ane
. peßſ. nat ſ ad omnẽ ſu⸗
rnlol lupu expß „ ſpiconẽvitandam
um. £ thpulegmex⸗ melins vidꝛ id ex⸗
bhibitũ nõ ad plenum ꝑſe pediri p delegatoſ
ſufficiat ad exemptionẽ tſegtun Flo.
ſeu libt atem huuſmo di a⸗ d aniſch enn
cõprobandãß tale ẽ ſal⸗ o. iud.l·pt o·
tem ꝙ cauſam pᷣbeat pre⸗ m ¶mòõi:canoni

ca ſcʒ.nec pᷣt ſbai⸗
tus obediẽtiam p
ſcribẽ cõtra p̃ᷣlatũ

ſcribendi coꝛã pſoms p?
dictis ãnoꝝ xl. pſeripc⸗

nẽ teneãtur ꝓ bare pᷣſcri⸗ die ut 3. de p⸗
ſe znends ſcrip· cii nõ liceat.
bo niſch p bacõne pdẽ n¶ Munitol. et ſie
elicz oꝛe marioꝝ mieno allegãs hic duo ſi
