ſone facit ſolus papan ſic intelligit ipe pe.de ſamp· et eo recepta ho c fecit · nã excõicatus minoꝛi ea que ſũt
ab.· dictã dec de multa. in fi ſ̃ pmã ſeruat curia.et ̊ mp/pGxcõis maioꝛis. inriſdictõ is exercet · ut. S. de cle⸗
dictis iuribo · et · xx v · q· ij. R quis iam tranſlatus. ri⸗ excõ m. ſi celeb rat· aliter nõ debʒ ferri excõicacõis .
e¶ Duo· ex talis diſpenſationis vᷣtute pᷣma duo q̃ ba⸗ ð önabili cauſa.- ſentẽtia ᷓ de ſen· excõ· cum medi⸗
buerit ſolũ retinere poterit.ut ꝗᷓ.de pᷣben.nõ p̃t.ij.deñ. 7A. 1. önaiher eſſe rõnabilis cauſa cũ officialis epii/ —
fCurã: in cumto eni et ſmnplici bñ diſpenſant eßi hm⸗ copi peceat in hijs que ſunt inriſdictõms: quia idẽ eſt
omes ut no· m de dudũij.de ele. cias po iure nõ va econſiſtoꝛiũ epiſcopi et ſui officialis.tunc archiep̃i eos
Momenti nota las ſurrep ti⸗ lere:de hoc dic ut no. Reut eos pumre poſſunt ꝗᷓ. de apella ciby. romana..
3. de ſe p· ad aeiani . uinlanis eſt oimn pBui Ffeñn. Si vero officialis epᷣi aliquid poſſideret vel face B
. — Ltricationis.bigamu legio elericali et aſtri⸗ ret ut ᷣuatus tunc archi epᷣus eũ plus pumre nõx oſß
ectus ſeculari foꝛo:nec valetↄſu etudo in otrariũ. miſ ſieut alios ſubditos ep̃oꝛem caſiba no.s ·de of.oꝛd.
et hibetur ſub anathemate ne tonſurã dferat· paſtoꝛa lis:et ̊ ꝓbatur ꝗde fo· ↄpe·romana· Eij. et ul.
= S N—— . e⸗ 7 „ — B 11 ☚ — yͦ * 4 r d . 2 * 8, 1 — rnr-5 1 .
rr rer * „ . — 7=. r N 5. WrL— 2ð — 1 W g. — — S
SS W◻. * . . „* 7. 2 15 . 42 — „ 3 , bEe 4 PL= Pr. 3 P ☚ — Prr (69 r 5 ⸗
e e 2 . 4 3 ſen PH He.n, E e e „ ben 7 1. Sare SnE Ee
1. 4— — . P . 5 555 4 EN * — EeE 2 E Hes „ re 2 5 Sr e yrerr „EE EEEEEE — — 2 ð
ffffffmf re 6 Y=—E EEHEEEEE — ES eeh rLe by eS „ el 9
„ E— —rr , t. .
ee ee, D ð ͤReWe, 72 — , Wn Err E ð ð ⸗ , Nas, es e

—õ

. n e laee r — .. — „„ vur 54
2 (]pfius. officialis vel offieialatus nec putes e of⸗ heila. c ij e fni gi. er ma. e·i tofficialis iſte oꝛdinaria ha
r - , ficialis aliũ officialẽ gnalẽ dare poſſit.ad h̊.s.e. eleri⸗ bet iuriſdictionẽ interpomt em decretü im alienacoõmby
cos · lz ſpãlem cauſam delegare poſſit et etiã plures. ff. trrerũuũ mmoꝛũ et emãcipacõ mbo et omia que ad iuriſdi
8„ P Rt iud. lcũ ptoꝛ poſto tam officialẽ gnalẽ dederit T ctonẽ ꝑptinent expedit. C.· de of. eius quivi ces al.iu.o p.
fcut interdum fit de fa cto.· ille tñ excõicatus non eſt. ut l. j⸗et . de iuð.c /ul.̊ talia cũ cauſe ogmconeʒ reqnirãt.
e bpie dicit ſvel hnõ dieitur e iße officialis officialez; t⸗ RñFmleges nõ delegatur ff. de of. pcon.l· ne⸗ quice. Ei.
derit. h epus alium ⸗ ergo ſequitur ꝙ ex
oficaeit e e .s RrdrA AinaYA nA — A iiſclickione oedi
W. cõmuũ cato primo *6 3. N . F D r * DS 7 6 6 . naria 6 facit n on
uoriunn en Lus cauſa ꝙ fertillos q̃ vices — ghaliter ſibi feãm cauſa rd da gata em m
4 cũ lata eſſet ſma in cmiut ocams vm eulo nö/tñn mquren di coꝛrigendi· guil in ſpe. de oꝛdi
, cial 4 ʒaſtrmn xit cũ nõ omiũcent aut pumendi aliquo xex AManio inpi gore-
i⸗ Rñder. Ruen ſolß αο⁵ d officiali eidẽ in cri⸗ceſſus ſeu aliquos a ſuis otra m ſuma iſtiuſ
quid ſi quis delegg Orge enele E ee ., ti. Pmiul tene et ad
v— uit cauſam poſteg meiineſqui ecciaſtice cenſu ybñſicijs vel adminiſtra code rationẽ de. s. .
excõmiũcatur. nü⸗ere diſtrictione p eo p ſu⸗ mb am ouẽdi tranſferri Dir deo ſuetulc. ij. et q
1 , daic exbiraeeg um exercent officiũ nõ ar nolumus in eũdẽſm li ſbi ihaür nes⸗
ul rrecurre. g · de of · de⸗ iE⸗ tan turſea tnꝗ ipig eren⸗ ec ſpecialiter om ttatur riſe dictõneʒ hre oꝛ
‚ lesg. li cet. et ꝙ non do hmoi viceſagůtſ⸗ eo ta HRE m in gnali Ldẽ dinarian ti noin
’RMU rj expwret bh facit f. liter excõ mucato manẽ⸗ Aoceſſione nequad ani Kectertitur
i6 ſis aiſ ve⸗ teſi iuriſdictõnẽ tm reci⸗ illawmãt ꝗᷓ nõ eſſet g ad eon hc ad dan
ro eßs elt excoõmu⸗ n⸗ nc em recz⸗ na E mar ne Am tes · h inc ẽ ꝙ ðᷣ caſi
br it meams Necſßenoe piũt ab ęodẽ nõ pñt obti weriſinnliter in ſpecie con bus hh et . c. pxi.
.. e e ißins ficialis nere vigoẽ. ¶ nif. vij.ceſſurus ſnec regulariter Erpfñs ſine ſpecia
.„ eoze e ſt ofſto o ſſeer in officialẽ epdonare valeat is cui bon imancato ſenon
uky um tecauß cogno ⸗ omiſſionez offien ũ admiſtratio etiã libera ntromittunt ner
„ ſet quid ergo tic ominonez o en/ ru admiitratio etia libera etiã de ſp iritualibꝰ
D et. adeatur P: ut vnde lſas cõm en⸗
K,. PpPprui geat. s. e. li. de daticias ad oꝛdi⸗
uü e APſupp. negli·dii1. l .ôùẽ’ nes dare non poſ
Ü a (Propter . h ſcꝙ gerũt vices officialis ex cõmiſſio ſut · it.· S · e. li · de tẽpi. oꝛ · cũ nulluſ · Ci. nec officialis archi
b a ne epſvel iins officialis facta an excõicacõnẽ. vel die ep̃i pñte vel vicino archiepoĩ ſuffraganeũ excomuũca
cIOb id · ſ. cilicz ꝙ gerunt vices eius · Cut. s. tionis interdictivel ſuſpenſoms fert ſentẽtiã .de of.
„. (Crimine qꝛ tüc eadẽ ſmia ſũt ligati.s.de ſen. excõ. oꝛ.c.i.in fi. Säl cuiuſcũq; alterius cũ eadẽ ſit ratio
oecubme · Pſi ruie. qui ſch officialis nõ artatur diſtri⸗ Epiſco? raliter · non & tm valet genus quo ad ſm⸗
AWOun ita- ctione conſure ecitaſtice ei p eo q, uuz et EBane gule auneri ſp ecies · ͥ h. xxin. di. quãquã.
eeter ergo ſi icleo eſſent excõicatitũe ſucceſſoꝛes eadeʒ de of oeaſ ſacerdos· /Pone. ep̃us dedit vicari gnaleʒ
mmia ligarentur · pone in tmis· excõicauerat archiepß̃us Coͤmittantur. ß⸗ er ĩmã dato expſſit aliqð de iſtis
eßm monerat offi cialeʒ ꝙ de cauſis nõ ognoſ. cet. qᷓ nõ qð requirit ſp eciale ſecuta generali cla. et omma alia q
delinebat excõmuũcauit eũ ſucceſſoꝛ participauit in cri⸗ per nos poſſumus etiã ſi mandatũ exigãt ſp ẽale que⸗
8 mine damnato. vñ lig atus ẽ. alia lia eſt ĩ pli exercet et ritur an talis omia ſpecialia poſſit. et dixit oſt· . de of.
in artãtur quaſ dicat eo ꝙ vices erentes exercẽt officia archis eſig mficaſti.p ipᷣam dec. et p dee · ſedes · de ſy p. et
ſi⸗ lis officiu nõ ligãtur ſnĩſa. fC 1. ſ. vicarij officialii. per.l.ff. ſi quis cauẽ· haſ · Equeſitũ · et per ea que no. de
u g ( Sicel.officialiſ. ſaltẽ nüc exco icati · eliter· id eſt etiã ↄmo.c.vno·ꝙ omia poterit · qʒ ſatis videtur ad inſtar
Tum alias tñ · alias talit· et die ta⸗ ꝓter aliã cau⸗ ꝓPcur. ut ꝗᷓ. de cur· qui ad agendũ. Ei. ſecus ſi aliqðᷣ de ”
. ſam nõ ꝓPpter officalitatẽ cſecus. q excoicato officia⸗ ſpẽalibo nõ fuiſſet exp̃ſſim ut ibi.i. heñ· m⸗ or⸗ Pol E⸗ WBſerd .
I i ¶ Tantũ ergo ſi ab ep̃ᷣo⸗ li ſi ẽus alij omittat tenet m in gnali:ex gnali ↄomſſiõe officialis bñficia
Et omiſſio · ut ſuperius dixi · /de iure ille iuriſdietionez de⸗ Vne non p̃t . declarat no . p gof. innoc. et oſt. de P
k ¶ Kecipiũt · de facto q⸗ mandare nonp̃t qui excõ⸗ r ¶ Heriſmuliter · no. mſpicienduũ qð eſt ben. dilecto.
le mmcatus eſt. xxiin.q·i· audiuimus · de re inð · ad ꝓbãdũ veriſile.ↄcoꝛ.s·t·ij.c.ul·et hʒ ̊ locii·et vbi eſt gnalitas
b Gigoꝛ ẽ · nõ enĩ potuit excõmuicatus qð nõ habebat ut h. etv bi eſt obſcuritas· ut ꝗᷓ. de reg.iur· ijn ſpicimus.
ↄmittẽ · ·q· v. day btũ. de iure pa. ꝙ aũt. in caſu tñ ex⸗ t ¶ Conceſſurus:ad idẽ ꝗᷓ de pe. et re. h ep̃us· etqj. de reg.
cõmiecatus vtitur iuriſdietõeꝗ.de heret. p ſidentes · et ẽ iur.in generali·cũ ſuis ↄcoꝛ. et idẽ in obligacõe.C.que
G ecialis caſus in odiũ herehs.o an. res pign.ob. poſ.l.i. S
1 ceet. ex gnalio miſſione nõ poteſt officialis inq́⸗ uMec regulariter.ſcdᷣa ratio huius dicti.et ivᷣo dicit re
i, rere coꝛrigẽ deponẽ et pumre ſᷣditoꝛ exceſſus ·hoc diẽ gulariter.q; caſualiter ſecus/ut ſi inſta racõe motus do
et fuit hec dee. tracta de quadã extrauaganti alex.iiij.q̃ nauerit · ut puta mgr̃o.vel ſ donare ei pmiſſum ſit vel
mcipiebat.dudũ . vbi quidã officialis epᷣi abbatem de rmcõne pſone ip̃ᷣius cui ↄceſſa eſt adminiſtraco. ut ſi ſit
05 poſuerat qui ap ellauit ad archiepᷣmaofficialis archi filius ſenatoꝛis.ff. de admi.tu.cum plures Cin pmis · e
1. ep̃i ſentẽtiã ↄfir mauit· appellatũ fuit ad ſpᷣam·et Pa di⸗ ff. de tu et ra. diſ.l. i· Gi · et. ff · de dona. l. fi liuſfam. .· ſeñ · ij.
ctas ſententias infirmauit· qdᷣ hic dicitur tenebat oſt. et · ij · de hoc. no. ff. de pac. l.ↄtra iur· in fi.
6 de inſti · ex frequentibo. H x Iiben ingferendis beneficijs eſt liberalitas in eui
n fficialẽ. qui interdũ miſſus dincus aꝓpellatur de re⸗ dando ꝓiᷓ nõ in dando ᷣm ea que no ·s. de p ben ·relatũ .

et. c. inter cetera. /ĩ cõtrariũ videbatur pꝑ deè.s. de inſti.
aMõ poſſunt· ex frequentibo ·S. de ben · dilecto · ſed
illa imma nõ obſtãt· ꝙ in dec.ex frequentibo· nõ ðꝛ ꝙ of⸗
ficiales poſſmt ↄferre.ſ̊ ꝙ pñt ↄfirmare · et h ſüt diuer
ſaut ptʒ in capitulo.ſede v acãte · qð bñ ofirmat ab epo
ofirmandos: de ma. et ob· cũ olimꝗᷓ de inſte c · ij. et tamẽ
non nſer⸗ ben⸗
ficia ad ſolins epi⸗ edd
Fopicolationen
ſpectatia. · ne ſe · eſt cõceſſa officialis aut
va · illa et ·. e. ti · c. — lis ebite
vno.ad idẽ ꝗj.de Pp⸗ vicarius generans epit
ben. cũ m illis · de. neficia oferre nõ poſſunt
Dilecte nõ biere miſ beneficioꝝ collati o ip
A als, beuk. ſis ſpecialiter ſit comiſſa.
valuerit. nnocentius quartus.
De off e aptate michcis

bCconnlan⸗
ta bijs qᷓ no· Jo r ⸗ 2 dlegati⸗
A Tatu⸗ . 28
WWM imus ut ofuato⸗

B. et oſt. s· de ocel.
pᷣben. ↄſtitutus · di⸗ ate
nõ poteſt cõ ferre R „es quos pj era⸗
P q; ocedimus a mamfeltiſ

xerũt eniĩ qꝙ epᷣus = J

ons alicuins pᷣb en·iniurns et violetis delen⸗
de que nõdũ vacatdere poſſint quos eis cõ⸗
qma id poſſᷓ fieri t Amittimus deſendedos nec
m fraudẽ vacatum. S ——e,
rum. g em nõ poſ⸗ ad alia que iudicialẽ in⸗
ſet michi pmittẽ dag inẽ exigũt ſuam poſ⸗
Sm veevd nn⸗ ſmt extendẽ poteſtatem.
omeo poteſtate; Mlexander . iiij.
coferendi pmà et
hoc eſſe non pᷣt et
ſie intelligitur pr⸗z⸗ Sèêð
dicta dee · ſtitutus · in fyß gen eraliter committẽ collati⸗
onẽ beneficioꝛe ad ſe ſpectãtiũ benepoteſt ut het.xvr.
quſtatuimus· et ppetuo etiã poſſß hoc ius cõmitti ali⸗
cui digmtativelm genere . ut · S.de inſti. eum vemſſent ·
vel in ſpecie · ut· S de donac̃· paſtoꝛalisxvi·q.ij· viſis ·
NJatuimus ↄſeruatoꝛ a mam feſtis defendit min
P D rijs er indicialẽ imdaginẽ nõ exercet·
S . 2 e Conſeruatoꝛes ꝙ materia ↄſeruatoꝛũ in ti ·
iiito hic. et J.c· Pxi · et · c· ul ·poſita eſt.nota cõſeruatoꝛ es

.

—

delegatos eſſe icr ut dicebat bᷣ·de iſtis ↄſeruatoꝛibo ꝑ in
e rũ vel mchil habebamuspoſſimt tamẽ

7
3

* „ . 7„
PA6 —
7
5

ra antiqua paru vęl mehł
dici ↄſeruatoꝛes ep̃i qui

duas pupillos et oꝛphanos ab oppreſſiombus et min⸗

/

hab ent o ſeruare et defendẽ vi⸗

%
rijs · de fo · ope. ex pte. b. er · c· ex tenoꝛe. lxxx vij. di. c. i· er
E. xxinj. q- v. admimſtratoꝛ es ð cire deb es ꝙ iſti ↄua⸗

50, WD toꝛes interdu dantur ut aliquos defendant cõtra latro⸗
anes vel pᷣdones Interdu ut defendãtotra eos qui pᷣui le
aa infringüt. Interdũ latius ut defendant ab in iurijs
. g. eroffenſis. et in nullo dictoꝛũ caſuũ hñt indicial inda⸗
FFmem ut h. et ]. e. e. ul. de mamfeſtis & ſolumõ hñt co⸗

gnog ſcere er intellige mam feſta illa que notoꝛia ſũt ita⸗

vriaiatẽtia ꝙ nulla. p babili tergiuerſacõe celar poſſunt.·
uitt te v. ig ex pte. de cohi cleri· et mir e ul; I; quid ſi ne⸗
getur offenſa notoꝛia nega coõne videtur fieri res dubia
2 cipiet ↄſeruatoꝛ an factũ ſit notoꝛiũ ut ſic videat an ſuaf
IFt iuriſdi ctio ff · de iu ſi qͥs ex aliena.s.· de ſep · ſup lris ·

1 3 alias enĩ iſtoꝛe officiũ eſſet inutile:et ſi inuemet factum

äl notoꝛium ꝓ cedet alias deſiſtet nõ em m habet poteſta

eaeenm defendendi ſimpliciter miuriã /ſed qualificatã no⸗

onrns

= 4 e - fter- 1. ₰ Der er * . „☚–9 Kes 22 ₰½ Kſsln — 5H„ 3 4 ₰ 2R—̃NWS g= 0 2 „ d ℳ₰ 3 d — J₰ ʒR 2 „ 2 34
9 EEE S yr „„ girr = ——- 2 A W’ EErE S Y õ 4 SS ☚ 77 „ EEE —
—„ 1 „ 7 7 * . „2 — . 2. 0 — N. 5 „ 77 .— 5 . — .
W T 5 9 „ . = — AP — en, , gent , 4 X. G re P m S re
* . . 2 — 4 4 ⸗ . 7 ” N—e h f fffff * S 0 2 — 5855: Die D
SHHEE —S— „* Pées A 2 —– —No 0 „ M = Y 2 . . — EEEEEEEH 3 S EEEEE 7 5 = —
* 2 =è — N— ð KA r re 5 7 E / Be , — e T — . G 5„„ .
„ * èS 6 . . —1 5 — . 4 — ——— . * . „ 2 E —
. A: R m ◻ 34 „°ν . . 1. SES. 9% 9—„ Pr. „ 2*² 9 ro ErE bie ₰ — = 2 ð
s * — — ) H , – oen 2 . = /. „ — 29
e 2 — . F „ „D —= 8* —„„ 2 — rS 1
„ – 5 We -. — 2 Vi⸗ 5 —57 . ß38029= 3— — J. Y ry» — . „* SWα Soe * . —„
4 . — ſ eher sſn Eee ee E ,ee.

* ArrIf 4— a. R,E EEEE FEEEEE
— 1. —— õl *
—

P + —– — R☛ ros, 2* r

e prt Nor e g

=èMU 2—⸗ 2 . .
=ð 1 S4 — l

* v . 99 . . 2 2 8 5 5 *⸗ »2 e 1 . y. — =E- èòè è 2 V; . „ d⸗ 9* , —
. E2 5 Z 7 „5„ õz NR⸗ 42 e 5 eade £ eEEEE 4₰ „ err .
. — — — — ͦ pez . 4 —-G y — – — N 5 – . . 4 „ . —= —— s * ☛ .
5 * p 2=ð —EE . 2 *) = 4 g ES * ☛R „62 „& ccc fffů êðð ,
—EEE 4. —— — „. — — . . ℳ —„ 7
7 „* 4 . „. . 623 „ ₰ „ 4 .—— „ er 1 . =S

471e. ö= Rr Dn e, L,d, r r. 22

Eα⅜ Holsn 2ðð

D1 14. E n on potelt.S. de exceſſ: pla.ex literis· ſed videtur qꝙ ab

7 6

toꝛia ſez Pab; ergo ↄſeruatoꝛvo care reũ·et ſi cõ fiteatur
factů bene quidẽ· ſi neget ſuꝑ notoꝛio ꝓbacõ nes reci⸗
piat· ſi aũt cõfiteatur factũ.ſ̊ dicit ſe id ſuio iure feciſſe.
dicunt quidam ꝙ ulterius intromittẽ ſe non deb et. alij
otra dicentes· ꝙ bacoͤnes recipiet ſup notoꝛia offen⸗
ſa ad hocs.de elc.honealias facile eſſet ↄ ſeruatoꝛum
EEEEEEE EEEEEF n he , r =— officium deludere.
vnde ſivide atur cõ
ſeruatoꝛi ꝓb abiliſ
dig⸗ neg atio non ꝓce⸗
d H„ dat aliaſ pumatſi
tate Pditis ob reue ecut notoꝛum/dice
rẽêtiã ſa cri officij qd exer⸗ bat ait olmm b.

. T r. , HeO
cent plmũdeferri ouemt? ſie del eg atus recu

,— Auri poterat ſie er
et eos plus alns honoꝛari eoſeruator poſtea
decet ut cum a iudicibus mutauit dicenſ. qꝙ
vl conſeruatoꝛi bo a ſede n Nororis non
as: admittitur recuſa
afoſtolica deputatis oon . tio nec appellatio.
tra eos ad coactõnes ali
quas ſiue penas fuerit ꝓp⸗

c ſeruatoꝛ aut nõ
cognoſcit mſi e
„ — notoꝛijs· & recuſa
edenc Tmdus o nõ poterit · de
deſtia in hmoi ceſſu ſer⸗ iaxp· Moſint ct . c.
ueturita ꝙꝙ eis qua dã cõ⸗ cum ſit / dixit etiam
2 kalem cõ ſeruatoꝛ ẽ

di Eti ra
dignag euorenaſi p immuoeare poſſe au
uns ingrellus primo ipns lui brqchij ſecula
eccie wl ſacerdotale inter ris.s · de of. oꝛ · c· i ·
dicatur mĩſteriũ ac demde et. e. quomã · t. xx⸗
ab officio ſuſpen dãtur t v admſmſtm
Aecme e S S E d(Pefendere hoc
ooMoMtelli gi potelt de
miſſa et cönntte⸗
a pone enim paratos ad exercitũ et violentià mferen
dam illis quoꝝ eſt conſeruatoꝛ ꝓhibere po terit excõ⸗
mumcare et punire de ſen excõ· ſacro. etꝗᷓ. eti·romana.
Ccaueant. In cõnnſſa defendet ꝑ diſtrictõnẽ eccleſia⸗
ſticam ↄpellendo iniuriatoꝛes ut ſatiſfaciãt leſo · et etiã
ſeculare brachi muocando ut ſupius diii.
e¶ Indag mem·id eſt cauſe co gmeõnem. ſeu ip̃iuns ex⸗
ammaconẽ. quia dubia ſũt · et ſi de taliby ſe mtromittãt
penã incurruntde qua .æ. c ul. Eut auteʒ.nec valet qðᷣ
agut · ut . e. decre · Eulti · que eſt glo· iſtius.

Pia potſficali

.

Gia ponti in coactiomba etpems põtifiali dig

ati defertur. exemplificat qdᷣ habetur · S · e · ſane · i ·
et.c. paltoꝛ alis.in prin. Iohannes an. .—
g¶ Preditis: id eſt p alijs dtatis .
p Officij.ↄcoꝛꝗᷓ de ſen. ex. q; piculoſũ.et · xi · q· iij · abſit ·
¶ Decet · inſpicimus quid deceat · ſic · S· e.· li. de elec. cũ
nõ deceat. cũ ſuis concoꝛðᷣ.

k ¶ Iudicbo poteſt referri bic qð̃ ſequitur deputatiſ
vel pucta hiĩc·et dic in dicibꝛ quibuſeunucß
¶ Ingreſſus. et ſi durante tali interdicto in eccia ſolẽ⸗

niter celebrat irregularis efficiturꝗᷓ de ſen. ex · is cui ·
¶ Sa cerdotale ſme quo pontificale officiũ exerceri

ip̃o pncipio iſti acrius q reli qui pumri deberent ut · v.
,y. ul. p ſori. qᷓ eſt lex · C. de epᷣ. et · ele ·.l · p ſbri. ubi ðꝛ ꝙ; mul
to maioii pena ſũt dig m quibo cũ plurmũ honoꝛis per
nſam iuſſionẽ delatũ eſt cculto repꝛũtur in ernnm eilex
illa loquitur de illo qui deliquit in eo ĩ quo honoꝛabat
ſe; in ſacerdote qui in teſtimomo dicẽdo honoꝛatur.ut
non toꝛqu eaturet ideo verum tacuit vel falſum dixit ·

2
õl

gber,

lnr

non
euſa
Ato⸗
ltf
ide
aſ
gN
8
nam
atort

“

cula
c.·
⸗
ian

ye
ſt&
ntti⸗
ren
xco/
na
ſſia⸗
etla

ex⸗
ttit

ds

ne⸗q.

bt
l

R hec · det · ad de⸗

vel die minoꝛ pena majoꝛ eſt in maioꝛe· hm ea q̃ no.

de clerici · vena. c · i. ſtporte ten tanta modeſtia ut q;
a ¶ Aliter. ut · (nont iniurias vel cõtumelioſa verba ꝓ⸗
fert m indicẽ·S.de peñ · dilcũs.quid ſi index nõ ſeruata
foꝛma huius dec.ſtatim excõicet vel ſupp engat epᷣmvel
ſupioꝛẽ· tenet neſententia. dic ꝙ ſic· h rephẽdendus ſit
xi. q.· ii ·c ·· · de ſen · älä
BBace ubſequẽter aggrauetur
0 cenſura ecelehaſtica otra
eos mſi foꝛte aliter fieri
ſuaſerit mmia cõtumacie
ꝓtuitas ſiue culpa Gom
facius octauus.

claracõnem eoꝛe
que no.ᷣ·innocẽ ·
et oſti . · e· ſup que⸗
ſtionũ · Eſi vero· ad
finem.

ce¶ Duo. idem de — duo ex tribo a ſe⸗
Vno er multo foꝛa· dwaplica delegatis duo⸗
tius · quia maioꝛ eſt . ete e B OI⸗
dubit acõ qñ duo bus alijs nõ ĩ totũ ſubde⸗
ex tribo ſub dele⸗ legauerĩt vices ſuas ipi⸗
gant. ꝙ an vnus q; ſu bdelegati cu delega
tm. videbatur eni to tercio incauſa peeſſe⸗
inſpici debere ma⸗ to teſcio m cauſa ꝓce d⸗
ſoꝛẽ numerũ · quia n delegata ſi appellet
E duo erãt ſetge⸗ ab ſp̃is nõ adodelegatoyp
leSa e naior ſed ad pmũ delegantotã
ps buius iuriſdi⸗ tumodo axꝑpellari debebit
ctionis ſub delega⸗ HWZ
ta erat · nõ videba⸗
tur app ellanduũ ad
pᷣmũ delegantẽ. h

ſecus eſt ut hicvides.cũ enj in hoc caſu diuerſis reſp D
ctibus emergant aduſa.eligè debemus qð minus ĩ ſe

hʒ capeõis · ff. de reg· iur. quoc. captioſu aũt eſ ſ de pa⸗

riad parẽ appellaretur. ad pᷣmũ igitur appellari delegã⸗
tom hehit· o ſtolira. ickoo dictũ. q; delegatus ab a⸗
d¶ Aſede a? lio non dlegat.s.e.paſtoꝛalis.et.c.ulti⸗
C. de indic· a indice · ſi ſubdelegarẽt illi college · ß de
e¶ Puobo alnjs · idẽ⸗ vi debatur dictũ.s· e· ſup. Eſi ve⸗
ro· ym vnã lecturã q̃ ibi am plectẽda eſt· ꝙ ſi ibi qreret᷑
de eo qui totũ ſᷣdelegauerat nõ erat queſiio·q; p prece
dentia deciſa erat · bene dicit. ꝙ ſi in totum ſ delegaſſj
f¶Nõ in totum.⸗ nõ eſſet queſtio.q; tũc ſp appellatur
adpᷣmũ delegantẽ · s.e.ſuꝑ qõnũ articulis · ¶p oꝛro.
g ¶ Cũ delegato.no · q; ſi m reſcripto eſſet clauſula ꝙ ſi
nõ omn es et du oomtterẽt. tercius ſe excuſaret nec cõ⸗
mitteret. in caſu iſto ab illis duobs ſubdelegatis ad de⸗
legatos ſubdelegãtes appellaretur et non ad pᷣmũ dele
gantẽ. ceſſat enĩ ratio · et ſ̊ voluit hec litera
p ¶ Ab ip̃is · delegato et ſubdelegatis·alias eis.
i ¶ Condelegatos. q; appella cõ ẽ de mmoꝛi ad maioꝛeʒ
⁊c̃. hic aũt ptim aꝓpellaretur de pari ad parẽ qð eſſenõ
Pt. et adde qð dixi:s · e·li.de ↄſue. c· ij. quibo ſuſpicõig
lTotravnũ · Vres cauſaſ pomt.im⸗ cauſa coꝛã arbi
tris nõ tra ctatur. Primus cũ recuſatur vnus ex de
legatis datis cũ clauſula.ꝙ ſi nõ omes.S cgᷣus cũ recu⸗
ſatur deleg atus epᷣi. Cercius cũ recuſatur officialis et re
probat pᷣa ꝑs qð no.inno.s. e.cũ ſup · et aprobat qð
ſbi no. oſti. et abb as · er pbabatur olm p deciſam ip̃imſ
dee . et iße oſti · . e. ſup qõnũ . Equẽ vero · er ꝗ.de ap· legi
tima . et guil. in ſpe· de recuſa. Gulti. v. quid ſivnus.

CDuobo · igẽ ſi ex pluriba cũ eadẽ ſit atio .
m (Nõ poſſint · eſt ergo neceſſe ꝙ de impotentia pate⸗

£☛☚5

n ¶ Cauſa pnᷣcipali.vnde nõ vidobatur ꝙ de impedi⸗
młtoↄg noſcẽè deberet qð ſibiomiſſum nõ videbatur.ſᷣ
ognoſcit an ſua ſit iuriſdictio.ff.de iudiẽ.ſi quis ex alie

—.. 4 .

C.

„ 1L do (HHegeapoſto⸗
N x duob iudicibus esapoſte
cũ illa clauſula ꝙ ſi amo mn delegatis ab a⸗
mntereſſe nõ poſſmt alter io erob Zc px.
eoꝛ mcauſa ꝓp cedata ſe⸗ g. e Ste n,
de apoſtolica delegatis ſuſ us ciegalu-
de apoltolica 3 egatis ſu ſo lus ẽ deleg atus
picis cauſa lecitima ꝓpo PLegitima. recu
natur cauſa ipa ſuſpi comy anir uclex pter
cꝛam nõ recuſato oiudi cet ꝓpter ſuſpicõz
ee ad quem ex vi pᷣdicte J.c ꝓx. ſed illa ex
elauſule debet ißius cauſe meltz cauß n⸗
cogmtio Pertinereꝙ b t .s. e· cauſaʒ qͥ· er. c.
et ab eo ex pꝑediri debebit. cũ. Ret. c. mñnuã⸗
vbiwro nõ eſt dicka elau te. de iud. cãm qj. ut
ſula in reſcripto debet ſux Utens ot accedten
Hoc ad arbitros recurſus et · c. poſtremo. eũ
ſimlibus

quẽ exp ediri ſ̊ nõ dicit coꝛã quo habeat ꝓpom coꝛã N

bonũ eſſß ꝙ coꝛã omibo ꝗp onẽun · ſufficicbat tñ ſi oꝛçꝛ
nerenir ti coꝛã recuſando. cũ arbitri deberẽt ↄgnoſce⸗ D.ð
re:q Hcdie poſſ lo cũ hre ĩ delegatis datis ſme clauſu ⁊ ⸗
a. ut j. ſequitur S; nuquid medio tꝑe pendẽte pbacs

nõ omes 1c.

ꝙᷓ cũ alioadh̊ ꝗᷓ.de ↄceſſione pᷣben · c. ul videtur & col⸗

muitus. et dixi de hoc 6ꝗ. de reg· int. is qui tacet.preterea

¶ Clauſula.exquo enĩ

— ☚

at anteq collega ꝓcedat.s·e ꝓrudentiaʒ. ſecus cũ ſeri⸗
hitur ut ꝗJ.e. cii plures· j. REnñ. ”òD

na · S.· de he p. ſup lris · ſic etiã h cognoſcet an collega ſuſ⸗
deat an ſit iudex ſi
ne illo ex clauſule

q ¶ Drobari bñi
dicit coꝛa quo pa⸗ S. e t re.
beat ꝓbari et p er ,S L. P. 1J 2
„ * 5 R 4 1 15 34
quo g& ꝓponetur an coꝛã ambobo.an coꝛã altero tm ſa⸗ 13,2 Dr. 0
tis videtur ꝑ iſtã dec.q; coꝛã omibo ſit ꝓonẽda et raet ESE

collega pbãda oljm dicebat imnocẽ ·s·e cũ ſup. ꝙ lic⸗ 2 S .

— „* —

r ⸗
ne coꝛã collega potentt iße collega ĩ pncip ali ꝓcedẽagt⸗ errer
etvidetur ꝙ; ſie·qmia medio tꝑe ille nõ pᷣtↄ gnolcẽè. er⸗ e Di g.

go ex vig oꝛe clauſule collega ↄgnoſcèẽ poterit/ſed dic Hnæ
otra q; pᷣmo cõſtare dʒ de impotentia anteq; ſolus Pa
ced ere poſſit · s · e. prudentiã ·ſed pendẽte cauſa ſuſpi E E,
cõisille vult intereſſe.nec adhuc aꝓparet eũ non poſſe.
igitur collega in pnᷣcipali nõ ꝓ cedetſſed io.cardᷣ.ſentit
ↄtra · et dicit ꝙ medio tꝑe eſt locus dicte electõm.qð ſi
vie qꝙ ex pectari deb et fing cauſe.ad hoc
optime.ff.de excu.tu.l.diximus.circa Piſgn öne hono:
eſt iudicẽ eſſe.ut.s ·de ap. ut debitus · et · Cqñ non eſt ne.
ꝓuo .l.omnẽ honoꝛẽ.et maioꝛ videtur ſolus iudex eſſe

lega ſuſpectus in facilius ꝓnuciãdo illũ ſuſpectũ ut ſo
lus index remaneatiſ dic ꝙ iz indici deb eatur onõ n
id eſt onus. ut.se paſtoꝛalis· ibi. exonerare.⁊cet. ERde
mu.et ho.l:ul. iuchcandi:vnde nõ ẽ tãta ſuſpicõ.quia
nõ pᷣſumitur quis apꝓpetere oneroſa et ideo in hijs taci
turmtas nõ habetur ꝓ ↄſenſu.ff. de ꝓcur.filiuſfami.E

ſi male ꝓnũciat in hoc caſi non deeſt apellacoms refu⸗
gium ꝗ.e· ab arbitr. mpliciter dati ſũt vnus ſme
ĩi altero ꝓ cedere nonp̃t · S· e. cau⸗
ſaʒ matrimonij:ex · c· vno.impedito ergovno ita ꝙ nõ

poſſit ↄmitterẽ alij ꝓced ere nequeut · vero. in ul. glo.
a ¶Cu aut. H no. B. S · e· ſup qõnu . Equẽ⸗ et oſtanbidem ·
bᷣ¶ Epr idẽ in ſubdelegato delegati p̃e qiu delegauit
ũ ut in pdeõ· quẽ vero:ſi ant ipe epus recuſa

nõ in totu Ec aüt iß
retur elig erentur arbitris· de ap· eu ſpãhſ̊ quare tune

d¶ Apellari · nee
hhhh —— .

r e eye e cõt rariũ · ut. S· c · li⸗ riuus aut fack 1 P eũ omſ⸗

recuſatio ſũt ꝑia.uts.deap.ſupꝑ eo.ij ſeñ die ꝙ iſtð in⸗
telli gitur quo ad mo dũ ut ibi.no · id ẽ ſẽ nõ admitritur
fruſtratoꝛia appellatio ita nec fruſt ratoꝛia recuſacõ. vñ
recuſo et hõnon grauertñ nõ appello mſi grauer· ap ello
a indice in quẽ ↄſenſi.quẽ tñ non recuſo· m multis alijs
eſt diſſiłe· et quo ad caſũ nr̃m ẽ rõ: h ſit de natura ap⸗
pellacònis ut eatur ad maioꝛẽ ut dixi·s· c. ꝓx.nõ ſie m
recuſacõne utʒ ·s · i· Ren.et m hoc itur ad arbitros ut.s·
e · ſuſpicoõͤms · et de ap · cũ ſpãli · de ap · ſcdᷣo requiriſ. in
Sdex.decla at notata ꝑ ᷣ. glo · penul · et pmoder
nos ibið· et ꝑ gofi ſũma de ap· Gdubitari. guil. ĩ ſpe⸗
de recuſaẽ · Culti · v ·ß quid ſiis index· et diſtinguit tria
tpa ad ſciendũ an iud ex ſuſpcũs ↄmittẽ voſſit· ꝙ aut
nõ eſt ꝓpoſita recuſatio et tũc m totũ ꝑ eũ facta ↄmiſſio
tenet aut eſt ꝓ oſita ſ̊ nõdũ ꝓnũciatu et tũcvolente ro⸗
cuſatoꝛe ↄmnttẽ pᷣt. alias nõ.aut iã ꝓnũ ciatũ ẽ illũ eſſe
ſuſpectũ · et tũc etiã vo lẽte recuſatoꝛe ↄmittẽ nequit·
F ¶ Ap · ſe ideo dictuʒ · q; delegatus ab alia non delegat
ut dixi · · e· ſ duo. /quas ocoꝛdãtias · dedi.s.c.ꝓxi.

NMegitime. ali? m oõtrariũ vi debatur. q inefficax
or = ſelt S . 5 1P ¶ Droponatur·⸗ elſt apP ud ipm iuriſdictio exquo e⸗

Udipt. q ul refert an aliquid o iure inefficax ſit an ꝑ

sl

nõ aditur ſupioꝛ ſiẽ et hic rõ q; iuriſdictio oꝛdinaria fa
uoꝛabilis. Itẽ non
ita defacili hri pᷣt
fſupioꝛ oꝛdinarius·
liq interdũ poſſit · baberi. ¶ Cũ autẽ delega
ß ad engrr frequẽ tus epᷣi recuſatur recuſati
tius 1 C de legi ; , „1
nam ad ea ſiẽ nee oms cauſa coꝛã epo eſt ꝓp
ſic dekacili adiri pt banda. dẽ eſt ſi officia⸗
Fa eohrrn . lis recuſerur eiuſd ez ſicet!
ea arbierol ad im ab eodẽ officiali
omm g caſu ſa la⸗ neꝗat appellari. LDem
boꝛibo et npenſis SE dex ab ap · ſe. da⸗
Panct. * i 8quãus legite
e¶ Iaẽ eſt. (ꝙ oo⸗ recuſari valeat ut ſuſpe⸗
ram o pbab ctus pt licite vices ſuas
uſa elirg. r onmitté anteqꝙᷓ recuſacõ coc
S””ů . legitima. trai pſuʒ ꝓponatur et ſim
E I Are , totü ↄmierit recuſari vlte

⸗ feit omſſio hmonp tore

cono ſeere valuerit. ut ſic demuz del eg atio valeat. C. qᷓ
5S ſua iuriſdic:il.vna· hine eſt ꝙ ſi ꝓ cõ ſul cõnittat cau⸗
am anqᷓ; ingrediatur ꝓuciã: q tüc ↄ gnoſcẽ nõ p̃t.nec
delegatus ab ip o.mſi tũc demũ eũ ingreſſus fuerit · ff. de
of. pcò ſu:ob ſuare. Gul. Itẽ de egatus pᷣuemre nõ po⸗
tuit dili gentiã recuſantis a d̊ ·s. de ap· ſepe: et: c. obla⸗
te. Itoz exceptio qͥ
obſtat vẽditoꝛi et
emptoꝛi· ff. decon⸗

traben. empel. wli
cit.· ꝙ cauſa ſuſpi⸗

ꝓpoñità mittè miſ de reeu
4 Mm⸗ ₰
ſatoꝛis ꝓcedat aſſenſunõ

teſt ſed eo volente hoe coms pſonã affi⸗
pᷣt etiã ſ iam recuſatio ea⸗ i vn atra ſub⸗
. atü nõ cõpe⸗
dem ſit pbata dmolo cti,wnidr 2u⸗
ꝓ nũciatũ nõ fueit ſuꝑ ea· pſerip.lan viciuz ·

△⬤ 25 — . J . le
extune em cu omo udex et ꝑ lo nales excep

eſſe deſieit nulla eẽ ci ill. ceneg bione ns
allehſut hieri en ⸗ ⸗ „ crerperes⸗
vamns cude. 1de. vngde mutacoep⸗
licuii v lone vicu aboſer
Aalicui vices tuas nm one er
PA§* iii. q⸗i, cto. de fil ſ.
rã tibi a ‚ap dlegatam exr tra ſmſſa ff. vti
totuũ omiſiſſie noſcaris ſi ſ poſſ̃ ouo. Cnõ vi
anteqᷓ ille iuriſdictõe vſuſ deoꝛ. Itẽ videmug

cq oꝛdmarius etiã
recuſatus dlegat

de conſue · · ij ahe ſio impugnari neqiubit. uocetur ab ipol eu reba de fo coͤpe · ſi quis
Sr r E S Er Sno glicz qud 34 qð poſſ ſ lbi de uuriſdi⸗ exmn contingat hüams eoͤtra et de ap · cum
— r= E 2. . G 1 3 EE V 6 — ◻1 . „ — ) . .
õ ¶ Poſtreuſacoͤnemch teris cu unſdictõ exquo noõ reeuſ tur tenet
4 ad omia-ad idẽ. . 9 P 7 . zir. P 2 64 Nr r- 1 9 = ⸗ 2. . eius ꝓceſſus · vnde
e e E ia tradilligue
nõne apellatio er hee dec · altricacõ⸗

nem determinat- ztellige cũ mmeepit ſubdelegatus vti
i¶ Lequbit . in⸗ inriſdictõneꝗ.c ꝓpx.
( po ßſ. recuſari· et facta ↄnnſſio impugnari.
¶ Aliquid qd cunq; ht illud ad idẽꝗj.c.ij· exquo omm
ſibi aliquid reſerua mt ſaltẽ in reſeruato mudex remanet.
Itẽ de ſuſpicõne ſubdlegati hab⸗ »gnoſcere. Itẽ reuo
ctt ad ſe uriſdictõnẽ s· e· ſup queſionũi f.de imdiẽ · u⸗
diciũ.vñ adhuc recuſari pᷣt et omſſio mipugnari.
mRecuſatoꝛis/non eſt ergo neceſſarius ↄſenſis ad⸗
ũſarij. habʒ eni deleg atus ̊ a lege ut delegad poſſitem
p editur aũt in h̊ ex facto recu ſantis· volẽte g illo h̊ po
terit et ſi aduſarius ↄtradicat · S · · ti · c· ultt
n ¶ Sup ea & iſta nõ ſũt paria.aliqd eſſe ꝓbatũ · et ßm
ꝓbata eſſe indicatũ · ꝓnũciatũ fuerit illu eſſe ſuſpẽm
Extunc i· exquo⸗ et.cſig mficauit. a.·c vene rabili⸗
d dſierit. S. e. lris.·2 ·. de re in di . lindex ·
q ¶ Aſſenſu·cũ eni ibi deſinat iurdictõ nõ ẽ qͥd ꝓroget:
de quo die · ut. g · e · P · et · g · Z· ſup qõni Eſ vero/in
BGãus decl arat no · ¶ glo · pʒ · et. S . e· venerabili in
glo · pnul. et ul et ibi etiã no · p moðᷣnoſ. guil ſpe ·
ti.i. Greſtat: vltra mediũ · et oſt· plene m fũma.. 1. C.
delegari · v. ̊ nund pᷣt reuocaẽ· Et h dicit. delegatus ſub

2 rpir 5 E. * e ?. ⁹ . 7 . » . 4 4 ½ 11 1 4 6 F
d. d.— ü ff. de reg iur. l. mich il interelt. ff ex quibo ca. delegãs etiã in totũ re mtegra · cam reaſſumẽ pPotent ·
DEe e e d, , in połe.l.fulcimulſ. Eſi m diẽ. ſi & mefficax elt iunriſd ietõ 81 Tede ap/ ꝙ &legatus alius nõ pt · ¶dex· vnde võ
. = 4 Voyy» rrin delegãte · S er in delegato qui ptibꝛ eius fun gitur. ff. t ¶ In totu *& i reßa aſſ· remanebat iu⸗ erat ſic dubita⸗
Pn, Ele iuriſdi . om · in · let ſi ptoꝛ. et. ff. de of· eius cui mã ẽ int. dü m eo eaſu videbat enĩin totu omttẽtita eẽ offieõ
16 7 1- l · i. Equi mãdata. ẽ ps iuriſdi ctõms eſt delegare . ff. ſuo functꝰ ꝙ reſumẽ nõ poſſi· ad B.sS.c. ꝓx.in ficu ſins
le⸗ , —2 de iu die · o · in . ·. inj./ in ficũ & alias ptes inriſdictõms ag cꝛ et dixit t. et B. olm ſecutus ẽ eũ ſ̊ poſtea mutamt
2 r Sa at /Eredinõ poſſit, & nee iſta mſpia mus eni an elegans utz p ſidðᷣ glo· u ¶ Vſus· ꝗqlitcũ q;ad ide s. e vn gich
ees n e A e Ea e PeS s Se r r g . e.
1, L r = & ſe, „ 4. 9* , r s e ⸗ E 0 „ S 1 5 r R rII
2. 27 “WD S — 1. õ „ , r * Rer 2S r- fFr ee & 29 r O rrer ſn. Wynj o , e r B 2 l.
. ? — E P, , e Srr eer⸗ A er Ser Y & De ſent d2. e⸗ gt
ð * c rr, 4 D, es Bar Pr it n k , 1 2 Pr ,

ot Eers ee n , ,:

H.
S . 7
4
e 0 efficneiter vicles enĩ in ca ſu ↄuerloſp one q́; moꝛi⸗ ¶ Tantũ · hie reprobatur opinio tan.qui d cebat de⸗
tur ſubdelegans re mteg ra.certuʒ eſt ꝙ ſubdelegatus legatũ ſibi reſeruare nõ poſſe tm exeuepneʒz ſmie et re⸗
⸗ nõ ꝓ cedet · · e· licetſ& patet q; adhuc effica citer iuriſdi probatur opmo bᷣ. inno· qui dixerũt ꝙ ſʒ execucõnẽ
le ctionẽ nõ h retinet etiã delegatus ptãtẽ ↄp ellendi mñ reſeruare poſſit.ſi tñ appelletur a ſentẽtia nõ aꝓpellabi⸗ r
06 malicioſe ſeip̃ᷣmc᷑ s e·paſtoꝛalisAlud g eſt in ꝓeu⸗ tur ad eũſed ad pᷣmũ delegantẽ ſſup h̊ vide qd no· S. e.·
ſe ratoꝛe qui hʒ mandatũ ad ſubſtituendũ · q; dad ſubſti ſñupꝑ qõnũ.poꝛro· in gloij approbatur aũt opi · oſt. q̃
dn mtu qm mandati e . n . T r Jeg J. wi rSer, , N,„.hve qõ hic vicitur
dl ſuſcepit. amplins ⸗⸗ ibino · et; · eque⸗
in fewregr eauſamn slll UM nventi·
ſ ma kut an unn⸗ ipᷣavſus nõ extitit.nõ cẽ⸗ pirat exquo res ſntegra
ſ z ne ſtexpſ⸗ ſeatur in eũ efficaciter trãſ nõ exiſtit. ¶ Ad eũ q;ᷓ qui
pe⸗ ſuqᷓ de pcur. is qui · iſſe. T Dem vices ſuas ↄmittit/ donee ( Em plures.
dp ean⸗ ſe mco din⸗e delegatus quotiẽſ reuocet vl qui execucõnẽ obd anera
en M delegatus m ſerit vices ſuas potels iuriſdictõne ſibi reſeruat b¶ Iama: ita fo ?
KadeleFaui g⸗ eo rebo hũanis exempto nõ ad delegantẽ pᷣmũ ap⸗ ina⸗ b adueenè
. tieng abellet, Ve cũ et tũc cenſeatur abeſſe pellari debebit euã li poſt a aliud en eſt ce a
d nec reu ocaret et „ „„ 7. . ſcribitur cũ clauſi⸗⸗ CePr d r
e moꝛtuus ſit re non omiſſum tibi negoeiũ · dũ ſententiã fuerit appellan⸗ la. q; ſi nö omegs.
de mtegn· ſubdelega tamen illo viuẽte iuriſdi⸗ dum. LDem velſi ambo quia
tus ꝓcedit et ſp de ctõne vti cepis libere dif wm plures ſub illa tüc inriſdictio da⸗
ſubdelegato ad de⸗ ßm e . ſo 1 tur cõ dicõnaliter.
ovi legatũ qui ſibi al⸗ mre. ¶ Iaẽ poteris qñ ꝛmaſut omnes aut duo tũc igiturv nus vlł
me qud iuriſdictõms tibi vices etiã ſub ea foꝛ⸗ vel vnus eoꝛ mandatum duo iuriſdictione
1 geſernanit 2peln maonnſit doner eas duee aplicuũ exequâtur aut alia e Sõ
uum aprobat pmü di⸗ miſſio p quã cenſetur enã 2 ſe. ap · deputari õtingit/ tercnvel college.
le⸗ nm. no inne ſneꝓlacõmiſi antea fue⸗ ipoꝝ quulibʒ mũctũ pᷣt li aliter nõ. valet qdᷣ
utn et oſti · · e · licet vn⸗ R c . . agitur. s. e. prudẽ⸗
Ric in ph. rit reuocataomitti nequa tere adimple mandatuz. uͤnein pi Bvera
rd e¶ Delegatus. ap. qua moꝛte omttets ex⸗ oꝛro vno eoꝝ neg oau iuriſdictõ datur al
uis ſe. ut. s. c. pxnmis. % * W SS—nnatiue/ vnge 6.
⸗ Mbftide di⸗ P lſibʒ eſt iudex in ſo
3t cebant pdictioyyy. lidũ ex vigoꝛe alt:
ctoꝛes · · · ff. de. v. ſig. l. in lr̃is.· Vi. vbi dicitur abeſt ea nacõnis ꝗ dereg: iur in alternatiuis.cũ ſuis ↄ coꝛ dice⸗
res que in rebo hſᷣams nõ eſt.ſ̊ nõ auerrue eſt Ede ſe⸗ bant tñ quidã m caſu noſtro ↄtrariũ. et tali racõne cum
um grficacõne vocabuli:a qua reced endũ non eſt· mſi vbi dicitur in literis ut omnes vel duovel alter·⁊c᷑. videtur
net.⸗ res aliter ſalua eſſe nõ pᷣtyff. del. ij . nõ aliter · imo tüs ve⸗ Ha intellexiſſe. ꝙ ſi omes volunt et pñt ꝓcedẽ omes p
uo re et finaliter abelt ſcʒ nõ reuerſurug · eteſt. S. e· relatuʒ. cedant et ſi nõ omes duoſet ſi nõ duo vnus.ad hoc.ff.
⸗ e¶ Vnu. qualitercũq; etiã citra lit: co⸗ et · e. licet · Jo. an. de admi tu.l.quidã decedens · papimmianuset gradus
f ¶ aẽ· ſq; ↄmiſſum tibi negociũ libere diffimre · vißücte meereliz oſicteraätier bm eedenem ſenpnie fras
34 gCR euocãdas · reuo care iuriſdietõms eſt. ff de inð. 1. trebelł·l.heredes · Cfinbi tamẽ ex certis ↄiecturig appa
ten idiciũ ſo luitur. retinẽdo & reuocãdi ptãtẽ aliqd de in⸗ rebat mtencõnẽ ſeribẽtis fuiſſe talemad id em.f· delłi.
p riſdictõ ne retinuit · v5atrn lcũra inno· et ab. qui no.·s· e. cuũ pater. Cpenulet ꝗᷓ. de pᷣben.mandatols · de elc. c. pe
e¶¶ Cõmitti. repro! ſi debilitate · P talẽ cõ miſſionẽ nulſet ſi dicatur ꝙ m hoc nõ erit differentia inter hane
in non triſfereb atur ſie p ſacõ. q; ꝑ illa ckam wnec duxe clauſulãr clauſulã/ꝙ ſi nõ omes ſendebãt imo erit
en ro.ꝛc videbatur ſniam retinuiſſe: ut illa cla aliqd opa⸗ per hanc elauſulã ſufficiat requirè·hp elauſulã.· ꝙ ſi nõ
bili⸗ retur q eſſe dʒf- deljj.ſᷣ añ quisvxoꝛi:ad idẽ . de pui, om̃ es. neceſſe eſt de impotẽtia cõſtare. ut in tec pruden⸗
ſi papa.j·ſeñ·in fi Contrariũ ib tenebat oſti.cuius opi tiam ſer ꝓ eis facit ꝙ pᷣa libentius cauſas cõmittit tri⸗
et mo h approbatur · nec ob · ꝙ dicitur ꝙ clauſula debʒ ali⸗ bus q́ᷓ; duob.· duob⸗ q; vm. ut ibi ſß otrariũ eſtverũ. ut
quid operari · ſatis enĩ opatur. qꝙ reuocare poterit dele patet/ vnde nõ ſüt ite alternatiue oꝛdinis ſed pſtati
li gans qð ſimplicitervel totũ ↄmittẽdo nõ potuiſſet Itẽ oms Leſt regulare nee pᷣt negari.quin ſi alter ſolus. ꝓ⸗
