poſt ↄſecracõʒvel poſt decurſũ tꝑs de ↄ ſecradis epiſce⸗

pis vacabũt pᷣoꝛa bnfici als.de elec.cũ in cũctiſeſt ergo
gratia ſut donec volũtas eius durmerit bñficia ip̃a no
ano põtifice/qui ſo lus ſub ↄdicõne etad⸗
8¶Aro⸗ tẽpus ſicvult p̃t bñ̃ficia et pᷣlaturas cõferre. e 1
vn·qi:paſtoꝛalis et de fi.pſbᷣ. vemẽs et in hjs qᷣ vult · ⸗
eſt ꝓ rõne voluntas/mſti ·de iur.na.Eß qð pn cipi ſaliust⸗ Sgpr
auũt h nõ pt · i.q.ij.quam pio.vij.q.i.quauis.lxx.di.ſan⸗

ctoꝛc.lv.di.pᷣ cepta nec enĩ moꝛiba noſtris exp edit tẽ⸗
poꝛales habere filios· ff.de adopẽ.l.queſitũ. nec actus

legitimi cᷓ· de reg. iur. actus.· = 1 r der Dee ,. kus=r ſon
t ¶ beneficia. large pomitur. et nota ꝙ dicit benef ciatv t,

non dicit fructus beneficioꝛeut qᷓ.de pᷣben.ſ tibioceſſo m

hoe dico ut denotem ꝙ h beneſñicia nõ vacent.ibi tamẽ E E
vacant ut ibi dicam. * Li;

2 romoesms forteineßm. Avrs:elirris ubiv
xue. ſcʒ romam põtificis et cõ⸗ clauſiulã mſi p nos mſt Al

Tẽ.nõ intelligitur digmitas.ſ̊ pſona ſcribentis.

.„-
„

y¶Per quem · ratio Fne ſe · va.c.vno.m hiſretiã er 5=

xtinguitur/ↄcoꝛ. mina moꝛte extinguũtur xx iij.
di. qruũdã.et j.de Hꝛe.accuſatus. Gſivero.ĩ ipteri ĩ aſ =
ba nõtis in dcõ.equoꝛũdã·et·xxiiij.qł.ij.ĩ ſũ. ↄcoꝛ.ff.
a ¶ Expirat/expirãte igitur ppᷣ expirat h̊ gĩalet⸗ loc̃.l.ijij

de pca · cũ pᷣcariũ · Ciubi ðꝛ ꝙ pᷣcariũ nõ fimtur moꝛ te cõ⸗
edentis · ſ̊ ibi ſmmplłr factũ fuerat pᷣcariũ nõ adiecta a⸗

liq̃ odicõe vel tinĩo ut no.m p̃ᷣ dec ul · de pca. tẽ 5 no⸗

ne volũtas ſpᷣe durẽ intelligitur donec mutata ꝓbet ſde
bap · et ei· ef. maioꝛes et pꝰ moꝛtẽ xx v.di q̃liſſ illa ĩ bijſ
q ſalutẽ aĩe reſpiciũt Itẽvalde dicit pᷣð·l. ãbiguitatẽ.

. —

2

1 ar yrt e

.49 Er

„/R 2 wpEteee Frt — Vy ie

2 „— . „ —

—

2

5 E= 7 54

S

D= g ,F S7 2 2, TaA W Lr Aii 23, . W dr ,A lz 12 2,. 1 1
2 RW v . ððõ , 8⸗I, , 6
*
. C. de uſufrue. p que ium tenebat abbas o imionẽ ele⸗ ſeruanda de pᷣben.eui de nõ. ñſi tali ↄferri reſi⸗
mentis · S. de elec · dudũ . j · infi ß in. l. illa ẽ fauoꝛ q̃ ãpli⸗ o¶ Expᷣſſe q; expᷣſſit ſe velle⸗ gnacõne vel quocũq;
andus is odiũ·qð eſt reſtᷣgendũ ut hic in ñi / velve mõ vaeauerit et facit.s · e· j. et .de pᷣben . ſi motu ꝓprio.
rius redire vel nõ redire ad ſanã mentẽ nõ erat in volũ⸗ p ¶ Primo/ ex h̊ videbatur debẽ p̃ferri · utjj. e. tibi qui.
tate moꝛientis ſed H reuocare et nõ reuocare gratiã erat. et ]ᷓ· de pb. eü cui h nõ irace licet ille poſterioꝛ ſit tẽ⸗
in voluntate moꝛientis exquo ergo adiecit donec vo⸗ poꝛeſiure tñ eſt potioꝛ eo ꝙ verũ dixit pᷣmus aũt falſũ.
lã pinde ẽ acſi di⸗ SðJYMUMNWd . ſet eadẽ racõe dico
xiſß donec moꝛiar ꝙ poſito ꝙ nulluſ
mſ Pus reuocaue⸗ . ſcðᷣo impetrauertt
nud aehuchade eie eerinaanrbna eſed anen sae,⸗
eſt e ſcribit perſo atü graocedatur pᷣdicta no p rſigcõʒ vacaueit 6 6P tranti qui falſũ ſie ð
na alind cũ ſcribit tuc enm q ſedes pa non moꝛteln de intẽcõe mãda⸗ exp̃ſſit michil en
ED pla moꝛtur. durabit ꝓppetuoñ tis aliud apparẽt expᷣſſe. 24 ſata impern⸗
ne alind cũ ſcribi⸗ a ſucceſſoꝛe fueit ruocata CDi duo ſup eoð bñhiecd pabuiſſjn beneft
tiur dig mitati s de retexti wero talis co⸗ lras mpetret/ pmo iloꝝ p ciomuſp ſupue
ale e. ceſſiomsq debet cũ ſit am illiꝰ obitũ q tenebat/ſcdᷣo m̃ tẽ im petracõ⸗
alqei⸗ 2 Pun ne bitioſa reſtñ giea ſolů be vẽo pꝑ ceſſiõʒ eruſdẽ ipm p l dens pote
b ¶ Moꝛiturſſiſe neſicia qᷓ canomee obtineſ ponẽte vacac ſeðs cũ bñ⸗ iſß. er ẽſi.s. de eo
x ij·q· Dainere nõ ppotes licite retinẽ. ¶ Igẽ ficũ ipᷣm ceſſõenõ moꝛte Feſan ur. ſuedi
ennn pt elie nula · à ſceptü ab ap. ſe. — pige emntn 11 creconem.
xxiiij·q·i · pudena c r 2 6. wacan deinſoz pmol uis q ¶ Qui tenebat.
da dñs ea o⸗ Pire J⸗ madatuut ab auqʒ aſſe cucõ e pᷣferri. De m. accipe ills aſſerẽ
mint xxi i ies m&,, bñfien qd obtinz reſie atia quã ſup bnſfi⸗ · tovacare alias ⸗
adſinem. —– rcepta ip̃m altei ofera ap.i ſ--ponente . z.ſ. q te
2 UDerpetuo /id E E aſſi n adi e ſe doe vrioln rope 7 Einſas., nebat
ỹ wnec vixerit ille Hae a n ete ꝓpoms vicioſa repu⸗ s Scdus. qu de
ei fuit gia oceſſa / tes ſi ille atea ꝙꝙ,ᷓ reſignet tari nõ debet: q; uis de alio cſſione alias ceſ⸗
ad idẽ.ff.ꝓ ſocio: . ä ſacõe dixit·
xl.i. ubi de hoc · Et t Mõ moꝛteva ca.
nota ꝙ ſieut prini⸗ . Nota ergo· ꝙ ali⸗

legium pſonale ex ꝑte eius eui nõ ↄceditur extinguitur
cũ pſona ut · vij . q· i. petiſti · ſc p nilegiũ pl-onale ex pte
ocedentis extinguitur cũ ip̃ oↄcedẽte ut h̊ et ſie de utro⸗
p̃t intelligi. .·de reg. iu puilegiũ ut ibidixiipPuilegiuz
aut reale ex pteocedẽtis cũocedẽte nõ extinguitur ut h̊
d ¶ Reſtringii quia odia reſtñgi et fauoꝛes ↄuemt am⸗
pliari ꝗ.de reg inr.odia:cum ſuis ↄcꝛ:
e¶ Pbñficiamo·p h̊ qð h et·s · in pn.dicit bñficia in plu⸗
mnhlviðᷣ ꝙ quis ſimul plura poſſit hr̃e bñficia. de h̊ dicã
f ¶ Conomce mi enĩ noui iuris in bñficijs .c. ij.
illis tribuit h diſpenſa cõß vetus ſeruat et ꝓrogat· et
. ꝓNbatur h.s.de elec.dudũ.ijin fiſicut de innouacõne di

ci de priuil. ex pte· et · e· q intentioms .
VEſceptũ: vacatio ꝑ moꝛtẽ et vacatio ꝑ renuntiatio
nem ſüt diuerſa · et ideo in l̃is ad bñficia impetra
tis vno expᷣſſo nõvemt reli quũ.h̊ di cit. &ẽ manauit aũt
aa declarmcõnẽ eoꝛeque no· hoſt.s · de of. del. ex pte · ·
bᷣ ¶ Apliaa ſe idẽ ſi ab alio qui h mandare po ſſ̊. puta
legato qui id hoc hr̃et ſp eciale mandatũ ſalias ats
hocvõ p̃t ut ꝗᷓ.de of. lega:c.pnł. ꝓbibemus.
i ¶ Alreriſexpᷣſſo velnõ expᷣſſio.nõ curo licet interdũ ſit
differentia · ut ꝗj. de of. del. is cur etꝗ · de pᷣben. is cui ·
R ¶ Nle.· qui beneſicium obtinebat.
¶umams· ar. ↄtra ꝗᷓ de of.deleg ſi delegatuſi. heñ/So
lutio de ꝓpria fignificatione vocabuli ab eſſe dicitur qui
non eſt mrebus bumams · ff. de · v· ſig · in litteris. Efina
iſnan ſic in ꝓpria ſigmificacõne dicitur renunciaſſeiutꝗᷓ.
cam qui moꝛtuus eſt eũ renũciatio ſit voluntaria ſilla
cactaſdeo ſeeus et ſtrictiſſne fit interpretatio in re⸗
ſcriptis ad beneſhciajᷓ.deprebẽ · quãnis ·j.et concoꝛ.ad
hanc. ff. de lib er. et poſthu · l· omodiſſnne.
m ¶ Cum non.ntio.
n. ¶ Der moatẽ e inbijs fma mandatidilig enter eſt
32 = r . E . . arg Kr,

äl

r α. 6„ α☚ſ ſ, r oe ⸗ h ary er b'r 36b — er
ä ,D r
e. W. N BSe N S EE E X. RE: T Fe, A rr
— F ir E —— —R K —*° = 4*¼ S SS — 4 — 5 2 1 f, *
W n ee, A= π☚σ 6 e A E.νn e o . en rper⸗ e
. E re = „EE 4= AS Y EE .
fESE d Wi . p d „ j— „ et / „
●
1

inj.q.ij. E icſicut et monachus moꝛtuus reputatur mm⸗

us tñ motuus nõ ẽ nec idẽ ꝑ omia in eo qð in moꝛtuo.

pa beneſicin ↄferret. ut ibi/ binc eſt ꝙ exp̃ſſio beneficen

ud ẽ cedẽ alind decedẽ ad idẽꝗj.de pᷣb · qᷓuis tibi · et .· de
v.ſig.c.ulᷓ nõne renũciãs quo ad ecciam bẽtur ꝓ moꝛ
tuo.ut.vij·qi.Gecce in quiba ſiẽ et vir ab uxoꝛe mdico
eccẽ̃ie ſepatus quãtũ ad ipam ꝓ moꝛtuo reputatur.xxx⸗

do. x vi · q/ipla ceuit · ij/ So · dicit lex ꝙ ꝑ fictionẽ iuris ve⸗
ritas nõ ↄfunditur nec deletur. C. de iut. wẽ . in rebĩ pn·
Iʒ igitur renũciãs quo ad ipam eccẽiam fingatur moꝛtu⸗
nam iterũ de nouo poſſ ad ecciam reaſſumide renũc̃ ex
trãſnnſſa qd ĩ moꝛtuo eſſe nõ poſſibñ dixit · io . q nee
p̃dcõ.c.placuit·x vi.q iq nuquã moes cimilis naturali
opaturin in caſiba expſſis in iure ad ̊ optie. ff. de v. ob.
ex ea pte · Cĩ inſulã · et · ff. ð dona · intervi · et ux · l. ̊ ſi moꝛſ-
üuteli alias in bñficijs larga fiat interp̃tatio in lris
e ficialibo qᷓ ambicioſe reputãtur fiat ſtrictaut ꝗᷓ. de p̃⸗
ben. quãus · j intelligemus ſtricte de naturali moꝛte · ꝓ⸗
ut vbũ ſonat.et adde qð dicãꝗ.de pᷣben.quãuis· n.
u¶ Dreferri mno. & ꝙ illa reguſa que diet prioꝛẽ tẽpoe
potioꝛẽ inè ad qð facitꝗe· tibiq· et de Pbᷣ· eũ cuim lli⸗
gitur eum utriuſq; par elt cauſa ut · ff .· de reg.· iur. quotiẽs
utriuſq;. et dicã ꝗᷓ· de reg · iut · qui prioꝛSi aũt potioꝛ eſt
cauſa poſterioꝛis potioꝛ erit in iure ut h et ꝗ. de ben ·
hij qui· et. c. ſ a ſede.ff.de priuił:eredi.lłpᷣuilegia · C· qui
o.in pigno· habe.l. uli.
atia licet ignoꝛãs bñficiũ ſibi collatũm impeta H
tione Hürrinsallunsm entionẽ nõ fecerit valent lre al⸗ Aalrtn t
terũ tñ eli getñ de inre ſimultenerinõ poſlſmt. B g P
y ¶ Sede ap idẽ ſi ab alio et facit ad ſ̊ ꝗ.de of· lega. c d e, ti
Vicioſa eſt eni snv cio pan in imp etracõ⸗ ulti. ⸗ X e⸗
ne bñfieñ ſubticetur aliqð benefi ciu quantucuq; modi⸗
cũ · ut .de p̃ᷣb· ſi motu ꝓprio niſi foꝛte ꝓPo ſuo motu Par

Fr rD
„, 2 &α .

8 6

₰Ü₰ —
„2r 2
2 .—

dpiſpenſationẽnon opertur ſ hoc ſolũ ꝙ ir̃e furrep

a ¶ Antea. q; ſi poſt nulla fuiſſD dubitacõ. acceptet/⸗⸗

⸗ hẽat collacõnẽ eãdẽ:cũ enĩ añ h̊ bnficiũ ſuũ dicinõ poſ⸗⸗

p̃o fiẽi mẽcõnẽ de pᷣbᷣ.ñ tibi abſenti. Et

. ſit nõ ẽ ncce de

gſI - 4

ᷓtali bnficio añquã acceptet debʒ facè mentionẽ ad hoe
.S. e· in noſtra.et ꝗᷓ/ de p̃ben.quãnis.j.et.c.ſi motuimaxi⸗
mnme cũ habeat ius ad remꝗ. de ocel.pᷣben.c. ul.et in pdi⸗
eta dee · ſi ttii.. vtenebatur/ q; id huanũ nõ
c¶ Leſcès̊mare enĩ nõ⸗ elſt.s.ut ec.bñ· ut nr̃m.
*CEtru tñ ſ·impetratũ a papa et collatũ ab ep̃ᷣo.
e ¶ de iure ten eriſſß q fut hec bñficia que nõ pñt ſimul
de inre ten eri ſup hHoc vide ĩ ſpe.· ti · de legato. Greſtat. v.
illud ant Poſſet dici ym innocqui hoc tenet · de elec. du.
dũ · de b· cũ iam dudũ) q habè plura bñficia nõ curata
et que de cõſuetudme vel ſtatuto reſdentiã nõ requirãt
nõ ẽ peẽm nec otr iuraſet de tanbʒ h̊ poſß intelligi Vel
poſſſ dici. m gof qui ̊ no.s.de ele.nõ reñ· c· imd de iu⸗
re pᷣt quis hr̃e plures pᷣbẽdasſquaꝛe altera p ſe nõ ſuf᷑⸗
ficit allegat.e.ti · oquerẽteqð fa· eẽ ↄtraet de pbẽ: ci te
neanmr veldie⸗ ꝙ loquitur de bñficijs vmtis annexis.
g pudetz aſfll⸗ eni ſimul pñ̃t de iure teneriſß H lcunn
nõ ꝓ cedit p collacõnẽ em vmus hret utrücqhf⸗ et ſc nõ fu
iſſet neceſſaria alterius colla cõ vnde dici poſſ opĩonẽ
inno. vera eſſeſ quã ſequitur ↄ ſuetudo quã ip ſeit et to⸗
lerat vel ſaltẽ opi·gof.ar.s.·e·ñ oſen p et ↄotraq de
p̃ᷣbẽ ·is cuiſvel die.· ꝙ lraiſta loquitur de hijs bñficijs q
ptextu cõſuetud inis vel ſtatuer up hoc ex cã facti ſimu
teneri pñt Ad pᷣmũ de ↄoceſpᷣbẽ.ex ꝑte.in fi adſᷣm de cõ
ſti · cũ oẽs ſet ẽ ſimile de iure · S. ut li · Pen. c.· i g.· de elec. cu⸗ .
mana:ad fi Ad pᷣmũ cõtraꝗde oſue. c. is. de ocel · ̃bᷣ. li.q
teras So· illud ſpeciale m duobo bñficijs invna et eadẽ
eccia ſecus in diuerſis vnde vidẽtur facè ꝓlet fa qᷣ no.

hoſt.im pᷣdeã dec.lias in glo.nõ obſtantemfKif.
LB e ¶NHõ potes de iure ↄii diſpenſatiue tñ poſſ et ſi qra⸗

7
—

EY , Br⸗ tur ꝑ quẽ diſpenſari poſſit vide qð no lxx. di ſanctoꝛæ.
5 , 3= Bixxi. q ij. ſi quis iam trãſlatus · de elec · dudũ · ij · de ̃ᷣbẽ · de
Al. Wter Sz8. multa. de dccl. ben. lias. er ᷓ de oſue.clii.

Wiz T FGligasſic er olim dabatur electõ ei qui duo bñficia
Die ſeeus. E. ti. de multa/ Sz nuquid electo vno re mteg ra
, B , S penitere poterit etaliud eligẽ ar. ꝙ ſe. q. vi ſ qs li⸗
47 ð bellos.s.de ełc.in cãis.de iure pa·cũ aut.qð fac̃ eẽ õ̊ etꝗjᷓ.
Lveof. lega qis er ] te peur · ᷓnis et de re. ini. mutaẽ.

S

2
E .1 ð

. 1

= .
—

2,
ZaK K La r J., 2

S
—4 . „

9

rrn U= nt⸗ ͤ b AIgnoit:-id intellige te ſaẽte, añ quz⸗ velratam⸗ A

G I r e PS 2 .1. & e g e de. . —,
r r, We- . YS, 4. De rF . (

* ☚ n be Er *
7 „ 5 3279 —
2 3%* r ,

4 . cũ ſ ar. ↄtra xxxn.q-v. hoꝛrendus.· de iutiut. quẽadmo⸗
cie nõ dicutur ut.ẽe.ti.non poteſt.in fi⸗ꝰci/bqʒ P tr r t dedu gee.li de ſep · e. ij. et.de reg· int. ꝙ ſem el.cũ ſuiscoꝛ:

o ſatis videretur ꝙ re integra poſſit mutare rõſiliũ et

ſenti· ff. de opẽ· lega ·.l·ij · Contmriũ tene p pᷣdiectam regu
lam.qð ſemel.ad hocꝗ.e.c.penul.in fi.de poſtułc· i ·

nota ex hac dee et . Sauis is. Si
illa ꝙ bñficia ec⸗ veſtituatur q̃ſ
cleſiaſtica licite cõ⸗ . Nad gratiã reuoca⸗
ferutur aoſenti Si bñſicio ab ep̃o tuo antea tur in certa eccia pudei ſi tam:ſme alterius
mile in peuratoꝛe ibi abſentia icrnor iti a 1 eenn pᷣindicio intelli gi⸗
qui oſtiruitur etiaz tibi abſentiaignoꝛãti co bi de bñſicio ꝓxime vaci⸗ tur reſtitutus · vne
abſens ut . de p⸗ lato nullã cutpe impetra⸗ mirop nos fuerat reuoca⸗ de alteri ante relti⸗
i g: i . tioms neſciès feceis mẽti ta.relſtituat a nobᷣ denuo ener ern
. T⸗ * 3 † 4 ₰— —☛ . —. — „☛ — . 10 .*
eurtoꝛ pſens Ba⸗ onẽ. Vtrũq; tam ſi talia ad eãdẽ nõ tnſei cui poſt b¶ Gratia. oceſſa
bens mandatum ſmt bñſicia 4 ſimul neque reuo caco ne et ante reſti⸗ foꝛte a nolao . iin
24 rlar dem ba⸗ ant de iure tenei bỹre non tutionẽ pᷣdickas ſimilis in vel õ
uent et accepta⸗ ßß eli cr⸗ gi ra . Fuismiſ roni eri· nec
uerat/ pid qð dicit potes ße ligas qd ex M . =ð eade eccia 81 feã fuit miſi ad eYuiſu erat
in firetinẽ / vel die malueris retinere. dẽ. Br hoc expſſe dixeimusãte⸗ nec ad poſſeſſiõeʒ
uig inb en koi QMRans is cuius g ! ferri debebit / cũ talis reſtõ dateneren vn ha⸗
vel ir̃is ad bñfcia AS cu midahzer ,6 al erarmim,n) bebant ins nõ in
impetmicliom de ap qua mãdaba⸗ vybi aluidnõ exprimitui rs ſed adre, de von
ber taceri qd pol⸗ . N t el. 1re fet. cel.p ben. c. ul.
ſit mouere ammü .— ðèUMU K ¶ Proxime. va⸗
er 6,-d. vcedentis etiã de caturo·quod ſo luſ
10 —

apa facere pt · de ↄcel. pᷣben.cii..···
ſ. eocaeer renoes diens reuocatoꝛie ↄſtõnis nõ ha⸗
bemus. ſed deipᷣa fit mentio ꝗ..de pᷣben.c· penul.et an⸗
tepenul.et de concel. pbẽ· c.ul.reuocatoꝛia illax nicolai
incipiebat. pridẽ ad apicẽ · illa Celeſtim. olim celeſti
nus. et · c· dudum ·

m ( Poſt reuocationẽ idem er multo ma gis ſi ante re-

uocationem · n Svimul. ſ. de bñficio ꝓxĩe vacaturo·
o¶ xpreſſe dixermuis.hoc enĩ papafacere poteſt ad
hocꝗᷓ.de pᷣben.c. penul.
p Cum talis ecce ratio et aduerte. q; in contrariũ vi⸗
deb atur ex eo quia reſtõ eſt prioꝛis ſtatus rep aratio/et
reſtitutus in priſtimum ius recidit ar·x v.ꝗvi.:nos ſan⸗

ctoꝛe· er. c· iuratos ·et · . de elc · diligẽtia · i · q· in· no⸗
tãdu.in fi. et· C. ſen.palſ.łi reſtitutio enĩ ̊ opari debet ur

nee ꝓſit nec obſit quod euenit ff. ex quibo cau.ma l·ii.
fañſed cõtrariũ eſt verũ ut hie et ſie ꝓ parte hac debu⸗
it queſtio terminari ꝑ dec · de renunc · ex tranſunſſa er de
ſimo· ex infinuacõne ct ↄ coꝛ:C. de remiſ.pig. l ulſubiſi
de volũt ate cereditoꝛis debitoꝛ pignus diſtrahi teh teruz
deueniat ad ip̃m debitoꝛẽ res ila diſtractanõ rnaſcitur

ypothecaria quam habebat a principio actio enĩ ſe⸗

mel extincta.ꝛc. de con · di. in. queris. ff · de ſoluẽ · qui res.

FCareã /Ad contraria reſpondetur ꝙ hic nõ eſt vere re⸗
ſtitucõ ĩmo quedam noua conceſſio per predicta iima.
et nota quia hec deè· facit m ar.ad queſtionẽ d mimea⸗

leman ſcili vrebiſ⸗ copuſ muito patrono reſtituere poſ⸗
e

ſit pᷣſbiterũ p

ponis ·ij ubi dicitur ꝙ in matrrmomoreſtaurando per

filiam poſt diuoꝛciirequiritur cõ ſenſus patris·ſieut a

principio in contrahendo In cõtrariũ facit de renunẽ.
poſt tranſlationẽ de indeis iudeide ciuitate et · c. con ſii⸗
luit de bijs q̃ h a pᷣla· cũ ap oſtolica: vij.q/i.eos et nota

de H.xxiij.qiiij.nabuch odonoſoꝛ:in pñᷣ diceb at hoſti ·

opĩonẽ gof.verã cũ reſtituitur ab inferioꝛe:ſecus ſia pn
cipe· p ſupins ꝓ reſtituto mducta:bᷣ brix· in dñica:

li qõne q̃ incipit · ſacerdos aliquis fuit /dixit: ꝙ ſi depo⸗

ſituſ appellauit infra·x· dies reſtitui p oteſt inuito pr̃ono

3

r G 3

Ar — 15 —,
E, e B I A S S
Er 2 ⸗ D1 0α 2 9 D lh ErE

Prmg e ge —— . 1
R, g. Dr0 E B. -

— .
Z y he ο αα

poñtum et determinauit gof. de re nü⸗
ciaẽ·ex tranſimſſa·in fi:ꝙ non per .l. C.de nupẽcẽ. ſut ꝓ⸗

. EA rg. Se,
s A A H ,„,—. 46 3- / S 8
i EF d S 2

s

— e— s 6 9 O 5* erCr 4

R .

—

alias nõ tan:dixit ꝙ ſi ep̃s p̃uenit in reſtitucõneę pr̃onũ᷑̊
valet reſtituco alias nõ/qd aprobat hoſt in ð. tec.
ex trãſimſſa.ct de el ec imnotuit · et facit qð nos· de cõſti ·
ſiſſent ˖ in ul. glo. ttratis inſpiciturtẽ⸗
¶ Intellig atur· ↄcoꝛ ꝗᷓ. e. eij pus date. vñ p il⸗
eo· in l̃is ad bñficia impe⸗/ las bñficiũ curatũ
rit · qui licet nuc ſit
maioꝛ illo tpe mi
noꝛ eat.
e ¶ Zi eo· contradi
citad hãc dec . de

intelligatur hei ſine iuris
piudicio aliem. dem.

p ben. ei en puide· Jeo tpe quo tibi deꝛ?
d ¶ Qũ aua mſi 2 HIIA1 e
fuiſſet expſſumde AIne cura mãdauimuſ pui
umto prigerind. Enad ob tin endũ curatũ
poſſ.s · de pᷣbẽ · . beneſi cinidoneã nõ habe⸗
ul. et · de p ben · ca ciiidoneã nò abe

bas etatẽ. tibi licet nüc le

gitime effectus ſis etatis

e ¶ doneã (xx⸗

v. annoꝛc.s · de elc · auctoꝛitate lrax bmõicu
cũ in cüctis. 61 ,E
aerus. pe. eſies donch asbaßen.
ctamus & mtit . a elſes idone ———
facit.s · de elec. du⸗ cum aĩaꝛx habente neq̃⸗

IA 2)

nec firmat᷑ tractu &e⸗

.E SEα⅓ „. . „m
beneficio cu cua wl P= Mc etatẽ babes p eas lici

uſq; a
— „1— . „„ 4 7 , nuG 4 — * ⸗ aauitu nez? er- 8
924 —e P „62. P, . r ☛☚£ a e 535 8 kt + G 2 Nr

vacantiũ in ſua dioẽ.pcipet.ct erat ̊ͥ gra uſq; ad ququẽ
mu duratunm appoſito in puilegio ꝙ nõ obſtarentoſue⸗
tudines pᷣnilegia vel ſtatuta ꝑ qᷓ ſua poſſſ impediri cõ⸗
ceſſio· VYacanit quo ddã bñficiũ cuius redditus p m an
m de pulio oſuetuce vel ſtatuto ſpectqt ad fabricẽꝭ ec·
deſie vel alu uſũ:vel aliquãſmgularẽ pſonaʒ.qu eritur DW
üEüin deb eatur bumſ S d.

84 „ 4 — . /
bñficij redditus 5Pord& n N e;
mi ãni.rñdetur ßm & Srcge
vnã lcũur q; debe⸗ r r

uam poterit prouidexi. q; deb⸗ P W,
e atenim eifneei⸗ ir fabnie vel illi⸗ 4h. Si,
— AeEnee . EeN⸗ vſui · vel ſmgula⸗ ⸗ r S N
mna cü adipᷣm ſufficientem ripſone miſm S r e WBor
Anone fackn eß⸗ E A
— 12 alind caueretur exx i wwann,
ſoluẽda fructus br⸗ qCua tebita ad T = e⸗, , S
loH—.πα&α&HααπαπιαGHοH.dde HB. ſi tib. R⸗
neſicioꝝ pm ãm q in tua ⸗⸗ 2Azarms ſi f r PerPre
vacabũt dioceſi/tibinon nůön bz retinẽ bñ ſ , Ze S

1 e dn r gn 7 r
obſtãtibo qᷣbuſlibʒ oſuetu cia h fructuſ. vnde ag — 2 E.

q̃ nra impedi poſſſ oceſſio.
d qiũquẽmi de ſpãli

ſe. in h̊ caſu vacant d lRt r e,

„ „ 7 . 2. 77 4
quẽ ptinet electio·.⸗ DDTPP.

tpis q wuneab 4 2” 7 OS et faẽ ꝗð no. de . E Y.
minan ehieheß, leler. cii ſ : masiſtris, ο nö⸗, E 6
· de reg · u · non nrmatur.cu fuis ↄ coꝛ. l 0c, ur ſa tis qᷓ. de Hben. ſᷣ tibro ceſſo. Pe⸗ I rn
reg u non rci ſuis cooꝛꝛ77ꝛ. nullis · et pbatir h̊ ſatis ꝗ· de pben.ſᷣ tibꝛo cefſo. E e
Gi tye bate ſie no inſpiciendũ tꝑs date. ſie. c. ci rumanniſqnid dices ſcõputabitur ne anus iſte a. we E, ,

te · et e · tibi qui · et de bᷣ. eu cui. xet idẽ dici poſſ de de⸗
hb ¶ Udonęuſ. ꝓpter defem õ diapoſſed
eta · et qli. P. h̊ Hẽ falſũ. ut . de pb. ſi p clericis paupibꝰ.·
i ¶ Cun aĩat.in hijs qui ad cunmta bñficia ꝓ mouẽtur
requiritur maioꝛ idoneit as qᷓ; in alijs et deo ſi mãdatur
ꝓuideri de dignitatibo pſonatiba vel bñficijs de cura mẽ
tione nõ habita.de curatis di gtatibo pſonatibo vel bñ⸗
niens nõ poterit ꝓuideriꝗᷓ. de pbᷣ.cũ m illis.
kPñficiũ· ꝙ potemt dubitari ne illa mutilis adiectõ
ſ. cũ cuna viciaret in totũ ſe ptũ · ſcʒ ꝙ nec etiã de ſinplici
poſſi ꝓmderi.jdeo ãnectit qdðᷣ ſequitur· et ſic no· utilenõ
viciari pꝑ mutile qᷓde reg.iur.utile.eũ ſuis ↄ coꝛ.
¶ Zme cina.q ex ſe curã nõ hʒiſi aut hr̃er ãnexã par⸗
rochialẽ er curatã ecciam.dic ut dicã qᷓ.de phᷣ.ſuꝑ eo.
m ¶ Tuc.ſ. tꝑe nnpetracõis. bñnhei ſine curaviðꝛ q;
n (Etatẽ ſ̃ q ẽ idonea etas in maioꝛ.xiinj ad illa dica⸗
tur idoneus:s. de pᷣbᷣ· ſup inoꝛdimata ubi oſt. tenet in
cnonijs ꝓpter maturitatẽ oñilij qd requiritur m illiſ: nã
ibi pueri dicutur nõ idonei ad bñficia obtinẽda certuʒ
aut eſt ꝙ infans dᷣꝛuſq; ad·vnan. puer aũt de · vj. uſq;
xij. vel. xiiij· annos xxij·q. v. pueri:et · C. de fal. mo.l. ijet

dixi · S.. in/ ꝓ he.cirea fi ut ibi no· B· dici pᷣt ꝙ pueri ibꝛ

dir ninoes ſeptẽmo et iſti dicũtur indigm ſeptẽnes
Aui et majoꝛes dicũtur idonei. cũ enĩ tales poſſint oꝛdgi
nari·xx vnjdi · de hijl. & et m bñficñjs intitulari.ar.depb.
cũ ſᷣm. ad h optie fac̃ꝗj.de elc·ex eo ꝙ et h̊ vera intelligo.
nñ eſſent talia bñfcia qᷓ ſacrũ oꝛdinẽ ex pᷣ uilegio ↄſiteti
dine vel ſtatuto vel alio mõ requirerẽt et fac qð dica ꝗ.
de fi. p ſb. e · i. i.· ſeñ er p batur expſſe . dep b ei cui puid e⸗
ri· An hodie diſpenſent ep̃iin etate/ no. de elc. cũ dil ecti ·
et dicãꝗ· de elec . lz eano n. et de eta et qua.c. vno-.
o¶ lcite · id dicimur poſſe qð licite poſſumus:xxij.q.ij.
Npter tua· pᷣa ↄceſſit ẽᷣo boñ debitoꝛe¶ faciat.
nẽ Fuato puilegiũ · ꝙ fructus bñficiopmi àm

—e2 ☛* Pofſet u ES ☚ — “ “ä J
— ſ D TP-T Sr Srer- 2 1o rt.- 2 kAe NW
M * B ₰ℳG 1* — 2 d

*22 7

— . . 4 — „ WZäl 5
G* P * X = Sh-6 rot A leg. ₰ .S, r réürz b e UV W o F- 4 — e „. AEN Ne — L —— Aim
D rbe „r- 2 d e 0 API: Aà . e r nie ee en a . e n ,
S ee E ar &.) 0 — . S- deyſ er „ EGE 2 eS e „ D A. . 4 4 ſ
„ —. S yrj * 9 SES Po —— 3 — — 1— „* —.0 20 * P * 4 De- 46, = b) — — b el. 4 Sre — CAR E — — 5 — 2

rr P . e e ſe e. e =ðð

☛ dN cLrr Pods 4 r ð,
„

. lib.l.cũ heres. Eſtichuſſ llud in pems vel odijs· ſüt

4 ——° 4 A 9

„ ₰ „ „— 4 . èQ22 4* 7 4 — 7 „2 . 4 . — 1 „ “ 2 — . — — . —
ie l — 1d e e ne e e. e . 1 N ba e A 2 ee n e 4N 2 en e
O* —᷑ – 2O l e 4en „ 6 Ly

die fructuũ colliger a diev⸗ vel moꝛtil -
ſeredo a die vacacõis ↄputari ſvñ nõ credo h̊ buari legẽf
devaſallo que dicit ꝙ ſivaſallus decedat poſt auguſtũ .
et an kalẽdas maren:qð ad dñm ptinetalio qu ad va⸗
ſallũ vel eums heredẽ ut m li.feu·ti· lex regm. c hvaſal⸗
lus ſß eredo ꝙ a die vacacõms uſqʒ ad annũ/ quicquid
obuemet bñficio et ſepatũ erit a ſo lo totũ erit huius P⸗
uilegiati cõparo enĩ hũc pᷣuilegiatũ uſufructu ario qui
fructus ſepatos et recõditos ſuos facit· ff. de uſufruct.
l.arboꝛibo. Ginlianus alias mcipit · R fur. m modera-⸗
cõnẽ tñ decq de ofioꝛ:pſenti · Epoꝛro· et facit ꝙ ibi dicz
ſet dieo ꝙ annus iſte habebit trecentos. lxv. dies/ vñ
ſi vacau erit eccia pᷣma die menſis ſequẽti ano.pma die
eiuſdẽ menſis fimtus ſit annuſjet faqð dicam ꝗ. de ele.
quã ſit et ſi eſſet biſextus illi duo dies cedut ſibi ꝓpvno.
pꝓ1vno en oↄputãtur.ut ·s · de x ſig· queſuit· ff. de. v. ſ&:
cũ biſextus · ff. de diner · et tẽ · · l. licet ſit ↄtm.ff de ſta.

gendox an a dievacacõis vel moꝛtil. 1

molli enda.de pe.di i:penejj. de reg.iurin p ems:et facit
qð no.ĩ pᷣð.dec.q̃huit.et·lv ·di · c · i · ſcõe trãſtacoe: vb
t Vacabat moꝛte · nũ ciacõe depo. ͤcunq; alio mõ.
ud ſi pmutacõe/viðꝛ ꝙ ſecus pꝑ dec ꝗ·de rerup nuc ·⸗
vnoſſ otrariũ puto.q; negari nõ pᷣt quin ꝓterpmuta⸗

cõnẽ vacet ſetequitas in eo ſolo caſu iuris ri goꝛi pf 5)
tur. in quo ſcptarepitur · in alijs nõnõ enĩ ex illo ſpecia
li caſu eſt regula dada. ydifferri:et intendat p clau⸗-
n ¶ Impediri ſecus & ſi? ſulã non ob impedrmenta
tollẽ. dilacõnes tñ tollẽ nõ intẽdit licet ex dilacõnenn⸗
pediripoſſetut: diaam. I
x ¶ Kuinquẽmũ factũ narrt · idẽ enĩ de citerioꝛiet ult?·
rioꝛi tmpoꝛe. tia · q de iure futuris ſucceſſoꝛboↄua
y¶ Spẽali gra ri debebant. vel inutilitatẽ ecciaꝛc ex⸗
pendi j.de e ee. q; lepe. et de of. oꝛ· pñti :er intelligo ac

giam er illam que ſequitur ym modemcõnemillins df. =

—,——

A . 2 — . — — B . .*
bor —— 5 2OO SELE n dey. N5 3 §. S
P . WSDS 4 „Nt.⸗öρ Pen e ee e re
. Kaor 7 * SES £ —— 1 — — “ 2 65 5 4 * 5 „ „2 =

6„ . g. Ster 34 SW — E — — ₰)
JRrrr ₰ Xr & E „XnA „ —— 3 . . ſ— ᷓ‚

. .

ay, e e

4 N⸗

r6
21 rt

† . – 5 α5⁵ Nerrinn, 49 2— „*
2 10 1 1 R

p̃ſenti· Epoꝛro.ſ.ꝙ hoe intelligatur ſoli de illis fru eti
dus ecciaie vacãtiũ qͥ ſolutiſtebitis ſi qua ſũt.et ſojs qͥ
neceſſaria fuermt ꝓ pᷣuitoꝛibo et mnniſtris et alijs incũ⸗
bentiba oneriba uſq; ad nouos redditus repta fuermt
a ¶ Concednnus- an legatus de latere ſi⸗“¶ upereſſe .

ilem gratiã dare poſſit tractauit Jo⸗ de teo mn qombo

„

ſins in pnᷣ⸗er guil. & ß f r e ee, et

m ſpe · ti. de leg · 2

nunc tractemus?

mbe ene da⸗ gja oce dimus mitẽtionis
ro er eauſa hoe Rnre nequaq exiſtittſi f
poſſet · benefieium AMNr. e nequà exit ru
tamen vel digm ·⸗· cdus hmõi ecelehe tue fa⸗
ra bi brice wel alteri vſui ſeu cui
ri.qðᷣ eſt verumut n q; ſingulari perſone de⸗
Gin S1o.0 nia legio vel ſtatuto foꝛſtan
Porar eni b ue debeztur eis p oceſſos
ec. bñfi ut noſtrA. ⸗ õ
inul. glo. eßus ißazmſ boc expſſe aue⸗
ex iuſta cauſa aad atur in ea pᷣu diciũ aliqo
tpus poſſet kru⸗ fgeneretur. Idem.
etus alicuius be⸗ Ta t ti qs circa in⸗
1

,U,„ . . 629 2 .
nefien retinere ꝓ⸗ Fe S Lars ia, Liacrsle rl.

8

–

.
— .
ſeret. vnde pᷣma leetum magis michi placet. er magis
eſt amica lr̃e ut dicamus· ꝙ iſta ent dubitatio dec an ꝑ
iſtã cõ ceſſionẽ ſie factã · ſcʒ nõ obſtantibo quibuſcunq;·
⁊c. videretur dero gare ip̃i fabrice uſui vel ſm gulari p⸗
ſone. ut exgqus ex illius Puileg ij vig oꝛe redditus primi
amm bre nõ pnt· aplius mil heant et ſpa rñdet ꝙ Pẽbüt
*Preas , . eo 7 „ r2 redchtus ſcei qua⸗
„ 4 . = 8 . 6 „ y= ſille eis ſit pmus .
ððẽ 2 . ae e SL tialanlans⸗ .
dices a le. ap. deputados obſtatib⸗ edic⸗
5 477, EEH ceſſoꝛẽ hͥ puilegia⸗
nup edidimus cũ queda tũ tantũ coadiu⸗ 4
cõtenta m eo que ꝓ ↄmu⸗ uet. jo an·· 1
t3 Sõ li α
m vtilit ate credebãtir m2- fatutũ lieet
zucta ſcut expientiador / PwenPan
ducta heut expiennadocu graphos aliter idi
1t tendere dmoſcuntur ad uiga tur. eã tñ m drrn, Ri
noxam ſanctõe pñti quã ne⸗ nie. kerſe
irrefra gabiliter obPßẽuani dumt a pnipio ul. 1
mãdamus.ſuadẽte vnilita q; ad· & inſup· ſex
te in melius duximus re⸗ eũda abinde uſß⸗

foꝛmãdũ: ¶ Sãacimꝰ igi⸗ ad. . ꝓferẽdo.ter

aun —E cia abmde uſq; ad
tur ut null is n digmtate Eqnic qd. q̃rta uſ

4

W riE FEE i fwwheE e .

id fuerit inpetta

—.

—

tũ a papa. ̊pt dici ſie fuiſſe de facto. ad hoe · . de f pſtz
lras. vel illð jᷣm gof.in fructibꝰ omniũ benęficioꝛe va⸗

cantiũ uſq; ad certũ tempuis ut h̊ etiã. in vno aũt bñficõ

et eius ꝓuentibo cõuertendis ex cauſa in uſum p̃ᷣlati nõ
erit neceſſaria licentia pape:qꝛ cũ ep̃us cũ capitulo poſ

fit ſuprimè digmtatẽ et ꝓpter neceſſitatẽ poſſaſiones

alienare.multo foꝛtius ꝓuentus percipe.

b (Intentionis · no· ad intenconẽ ſcribentis recurrẽdũ

fac.s. c. ij. et . de ↄcel. p · e . ul · er · S · de deẽ · ex multiplici . cůu
c¶ Alteri. uſui puta menſecapli · Jꝓꝓſuetudinis et ſi.

d Itatuto · no. ꝙ omia pᷣuilegia/ ſtatuta quacũq; fir
mitate vallata oceſſa capitulis ↄuẽtibo vel collegnjs ca⸗
thedraliũ regulariu er ouentualiũ ecci aꝝ ſeu ſmgu larib⸗
earũdẽ pſoms · ut bona ecciaipᷣaꝛe vacantiũ a pᷣlatis
dimiſſa.vel tpe vaca cõnis obuemiẽtia.poſſmt ſurripe.
dinidẽ vel in ſos uſus ↄuertẽ ſũt hodie reuocata et caſ/

ſata·p dec.de ełc.quia ſepe: que tñ in alijs bñficjs lo⸗

cũ nõ habet · ut de of. oꝛ · p ſenti.in ſi · nnehs oe
f¶ Exp̃ſſe·ad idẽ.s·e.cũ aliquibꝰ. quãäunis.
g Preiundiciũ aliq mñiſtud vbum eſſ ita ghale.iſta

7

de. ſie poſſz intelligi ꝙ ex ea nil ſeqͥretur abſiirdu. ſ. ꝙ

fabᷣca vel uſus ille vel alie ſn glares pſone ſi e uilegi⸗
ate habeãt redditus ſcdᷣi anm. iſte aut pᷣuilegiatus ba
beat redditus pᷣm.etita bñoſequetur hm h̊ ſuũ effectũ
illa elauſula pᷣuilegij nõ obſtantib quibuſſibʒ ↄſuetu⸗
dmibo puilegijs ac· Ahij dicunt ꝙ illa fabrica vel alij hH

ptenti h ẽbũt redditus p̃ᷣmi anni: ꝙq; p̃a nõ mtendit eis
terog are ſed ſoli ſucceſſoꝛi· iſte aut puilegiatus habe⸗
bit redditus ſctᷣi qui ibi eſt pᷣmus alias quo ad ſueceſ-⸗

ſoꝛẽvel bñficiatũ ·et ſie ibi ter eius erit Pmus · et ſic nulluũ
p̃ᷣindiciũ etiã ex aliqua dilatione genemabitur fabrice ſ

m hoc poſſi impediri ↄceſſio ad elt cõtratenrẽ iius

gr̃e. pone enĩ ꝙ in ãno quinto quo fimri dʒ gra. va cet
beneficiũ ſi fabrica pᷣmos redditus habeat/epiſcopus

mchil habebit · Itẽ quid opabitur illa dauſula· non ob⸗

ſtantiba ẽ cum ſueceſſoꝛi ſme clauſula illa pᷣiudicium

en Erb e Pn Ee,.
1 Roe 7

„—0 . P — emoi r

5 ⸗ tuit quibo pſonis

eeeet in bo locis cae
— PEey . a ſe . ap. vei legatif
vel delegatis ipius ↄmitti debeãt et tra ctari. In ſecuda
uidetur circa exactiones qᷓ fiebãt in indicijs ab ibis
delegatiſ. aſſeſſoꝛibꝰ velnotarijs auſe · er appomtur pe⸗
na. In tercia ꝓuidetur circa vocacõ es teſti ad indiciũ qᷓ
ſepius malicioſe fiebãt. et cauſa fatigã di teſtes · vel ab
eis aliquid extoꝛ quẽdi. In ultima decernit caſſum et irri⸗
tũ quicquid fuerit factũ ↄtra pᷣdicta ſtatuuua.
i¶ tatutũ. lo quitur de dec. ſua euaganti que incipie⸗
bat.ſtatumus.refoꝛmat etã dec · innoẽ · iin · e· ti · pnti· qua
hodie nõ habemus. et: dee . · e. nõnullii.
k ( Se. ap. lega tis v el del egatis ip ins ut . patebit
I Quedãa.ibi em nõ diſtin guebatur an actoꝛ etreus
ſent einſdẽ ciuitatis vel dioẽ. vel diuͦſaꝛe · tẽ additur p
de expᷣſſooſenſu ptiũ ex locũ a deputatus poſſit index
ognoſcè et ↄmitti ſi referas ad dee pñti · jm illã poterit
fieri ↄmiſſio inſtitutis in collegiatis honoꝛabilibo/et m
cathedraliba eccijs.vñ ᷣm eã videbãtur poſſe ccomit
ti mãſionarijs et quibuſcũq; bñficiatis in talibe ecẽns ·
qð ent abſurdii.h̊ aũt ꝓuidetur ꝙ ſe oli s canoĩcis eath e⸗
draliũ ecãaꝛæ fiat ↄmiſſio. bus ↄſtituẽdis attẽdẽda ẽ
. m ((Coi utilitate·q̃ in legi iiij: di erit. et· S.· m. pbe· hᷣ
n (¶Credeb ãtur · et erat ſme dubio reſpcũ pᷣ oꝛs tpiſ. li.
o ¶ Expiẽtia · ad idẽ ꝗ de elc. ᷓ ſit. et · f · del · in · L. legatiſ · C¶
oꝛatriciby. vet ideo nõ debuit indicari reph en bile ſi
p (Ad noxãa:·Fmtꝑm varietatẽ varietur im poſitm̃
ſtatutũ. lxiij· di E veru · xxxv · · i· c· i· de ſen. ex. e ul ·ĩ p

.g. de ↄſang nõ dy cũ ſiis cõcoꝛ· ſic et puilegiũ cũ ten dit

ad noxã reuocationẽ vel moderacõnẽ a pncipe recipit
q ¶ Sanctoe. ſanctio prie cui additur pena. q dic
r¶ Melius · laudabilioꝛ eſt aut qui no.in dim luma
emendat eo qui pus mueĩt· C. de ve in. enu. l. i. E neqh⸗
s ¶ Kefoꝛmandũ eo ꝙ nõ in totũ h̊ ꝓ pte coꝛrigitur il⸗
lud ſtatutum ut ꝗ. videbis
t (dignitate digmitas ſumitur multis modis qð dic
ut e. fornij di deniq;· et vincẽ. et b· S. de cleri. nõ veſidẽ.
c iij. bic ad ſſam de ecciaſticis dignitatibus intellige ·

.
6⁶

Et nota mirnbile · ꝙ pñt omitticauſe maionbo/xx.an⸗
nis ut · S. de of. del: cũ viceſimũ.a quocũq; et etiã mĩoꝛib⸗
a pa ut ibi ·et.ff· de re inð. quidã ↄ ſulebant.Sʒ certũ eſt
ꝙ qui eſt in digmitate vel pſonatu debʒ attigiſſe ſaltem

xx v.annũ.s.de elec.cũ in cũctis.et ſie videtur q mino.

e¶ Qauſe · hee ſme iuriſdictiõe nõ ↄmittuntur.. de of.
del. terea/ nõ ergo ꝓ hibet quin audientia alicuius atti
culi vel men executio cuilibet el erico ↄmitti poſitt. 2ðè

f ¶UIñne. one F in lr̃is vocat aliquẽ ſmmplicẽ clericus.
miquid valebit commiſſio m h̊.et omes die ꝙ nö ha⸗

ribo. xxv · ãnis nõ poſſint cauſe omitti · hijs dico quinõ bet hic locũ exceptio exquo iᷣa ſcienter ↄmittit q; fas
attigerint· Soluco PePrin, FEE E n rr , e at et fach pt cõtra
ſcauſe nõ poſſent .r , , oſtituconẽ iſtãad
Ormntti ma! pſonis Pe EP 1– 7191. r , PEEE X— * LAhe 40 4 * r . 2 7. ☚ Hoc optime.s.de
in di jtatevel 2 12, 2 „7„ Ja⸗ 9 2„ HDHñðõ 14 6. „,
e preditis aut perſonatim rarum ſedis apoſtolice xvil Frk en nn . d.
tũc p cederet ob⸗ obtinentibo. ſeu eecleha⸗ legatoꝛum euiſdem de ce⸗ IFm inno. nſ anon⸗
ſeerio. pñt eram rum cathedralium canom tero comittãtur.nec audi· larius ex ſe dat iꝛ
mrehyegalih.· 3s cauſe autoritate lite⸗ antur alibi qᷓ; in eiuitatib dicdes et hoc oſtat
age . * . 12 3. „ . Z 7 F. . 21 840 429 * .α . „ * oS, N — . . ₰
F. 712 ar P Pe X*. 2 6 Yae, E Putari dʒ pti q ta⸗

ꝓbaturꝗj. de ele
Eyx e0 c⸗ er dixi · 8. . Pittekr 6 . *k Ruaejz EL
ẽe · ſ ęꝑx eo tꝑe·et ſie obiectio nõ ꝓ cedit. Dien etiã ey diſ.
penſatiue pᷣt aliquis hr̃e digmtatẽ vel pſonatũ etiã mi
noꝛ · xxv.animis pꝓ diſpenſacõnẽ pape vel ep̃i. pᷣmũ patʒ
ſcðᷣm ꝓbaturj.de eta.et qua.c.vno.
a ¶ Preditis · i.pᷣ alnjs dotatis · eſt enĩ digmitas quedam
p̃ᷣeminentia in eccleſa· ut · S. de · v. ſig. quãuis.
b ¶ Obtinentibo · igẽ de officialibo eß oꝛepncipalibo &ᷣ
foꝛaneis· et de prioꝛibo religioſis et clauſtralibo die ut in
cle. e. ti · et ſ phcipalis · ſit cath ed raliſ:et ſic ſub la⸗
e¶ Cathed raliũ ſuffiẽ g&s tũ ẽ qð olm h;̊ ↄtineb atur de
ecẽñs collegiatis honoꝛabilibus lʒ adhuc hodiem alio
ſit cõpatio.ut qᷓ.de elec.q; ſepe.alibi eqniparãtur cathe
diales et regulares · s.· de elec . ne ꝓ delectu.
d ¶ Canonicis · habẽtibo iĩgitur ppetuũ officiũ in eccia
cath edrali ſiue digtatepſonatuet canoma. de quo loqᷓ
tur.J.ti· ꝓx. c.iinõ poterit cã ↄmitti. cũ de hijs nõ expri⸗
mat. Itẽ ſcias ꝙ ſʒ iſti canomici deleg ari poſſmt. oßuato
res tñ dari nõ pñt cũ dec.ulꝗᷓ.ð of.deleos nõ expᷣmat.
Hut. s. dixi canomcus p̃t eẽ maioꝛ ſeptẽmo. p de. de ele.
ex eo. et dixi de H. Ss. e.ñ eo tpe.ſi vmttatur cᷓ tali eano⸗
m. nuiquid dicemus lĩag valẽ.viðꝛ ꝙ ſic.q; iſta dec. ul
timade hac materia hoc ſolũ requirit. ꝙ ſit talis ecẽie
canomcus · g huic ſtabimus.ſed cõtrariũ credo et dico.
ꝓ ſi tali impuberi cõmitteretur cauſa mſi apareret de
certa ſciẽtia ̃e nõ tenẽt ↄmiſſio.et idẽ dico ſi comitta⸗
tur ab alio q; a a minoꝛi·xx.p pᷣdeãm dec᷑᷑ cũ viceſmũ.
quã nõ diœ nec credo coꝛrectà p hãc.qd em nõ murat.
⁊c̃. C. de teſta. ſancimus. et coꝛrextio inriũ vitanda.g · de
elec· eccia.et ᷓ.de elec.cũ expediat.in pn.nec iſta dec· di⸗
cit ꝙ hoc ſufficiat.ſed ꝙ hoc requiritur.vnde nõ cõtra⸗
dicit alias eadẽ rõne dicẽdũ eſ q dümõ ſit canomcus
cath edraliſ eccẽie.vel in digmitate vel pſonatunõ poſſit
repelli pᷣtextu excepcõnis.excõis· infam ·mmimiciciaꝛe
vel alia iuſta cã qd eſt ab ſurdũ ·et eſt ſi:.qd notabo qᷓ.de
elec.h canõ.Et nota ꝙ dicit canomcis.olim dicebat in⸗
ſtituus. vñ videb atur ꝙ ciuliber inſtituto in cath ed rali
ctiã mãſionario poſſent cãe ↄomitti·qð hodie p dec. hãe

+ Xz

õhlatũ ẽ Nõ & ꝙ ꝓ di gtate er lo co minre aliquo.
an

quãto enĩ quis melioꝛibo pᷣeſt tãto maioꝛ et ſanctioꝛ eſt
i:eſſe pᷣſumitur · in aut:de defen. ciui · ad finẽ ᷣme colune.
Enos igitur.colłiij.hei · di. miramur. lxiij di. metropoli
tano · s · de p̃ſůp· eũ in inuentute. xxinij · di · qñ de mag ſigs.
c.et · c · q; · et .· c. ſup ſpecula.cũ ſiſet R tpe date quis eſſet
enomcus tꝑe pñtacõis nõ puto ꝙ; ꝓ cedẽ poſſit.non
