— „ 1 .
o ¶ OQnemta ad q ſoluẽda teneb at eccia equo nomme

Ere G.
2.

e Kcii abeat

bñhciũ vacãs poſtmodũ ut noſtrũ et no · d
curã hñs aĩaꝝ annexam mgĩ̃s · c. penuſin
alicui ſimie beneſcium vl. glo. et oſt. ĩ de ·

peipit hʒ illa ſubire/ qʒ;ð dic ut.a.x.li· de of. oꝛð. preſenti ·
CGEpoꝛro Quos aũt fructus talis habẽ debeata quot
dies habeat ãanus hoe caſu dixi. s · e · li · d n htarke
p illum. ¶poꝛro.ſatis viðꝛ iſta dec. ⁊ eius ratio eſſe ſup⸗
fuaſcum mimſter deb eat expẽſas hrĩe/quare & nonva⸗

27

cat primũ exquo de ſeðo recipit ſaltẽ victum/ 8; potuit

eſſe ratio quã dixi in glo.qꝙ; non elſt.
1

ecẽie et ꝓ eius vtilitate erit ↄtracta.8. de ſo luẽ . i. E
p(¶ Je.vel aliũ q; idem iuriſ.cũ eadeʒ ſt mtio · et facit.

Vacare: . non eſt adhuc adeptus plene. ꝙ le, biu

quod dixi.s.ę · ti. ſi tibi.

—

7

feñ ſet ſic ad plenũ recepiſſe nõ vidꝛ. ad.ff. omo. l imj.
Fe de rego eel cu menerit .cf dlapſiistyes

cua poſſeſſio tradita non eſt · ff de vſur. ñ ſtipulatus· i ·

· ñſ(Et wẽ credo de dec . qghn elapi
de ↄſecrãdis ep̃is vel iam eſt oſecratus bñficia pᷣoꝛa te⸗

nebit ſi fructus epatus ex cã alteri debeãtur eadẽ racõe

ructus nõ habz ſet ſic nõ vwꝛ plenetriſ⸗/ 1
ei latus. xxi. q- n- ſi quis iam trãſla mis mnã ſ res data ſit· v-

en vacãs ↄ fenmt als bñficiato/ pone enĩ ꝙ hĩe deb eat fru⸗ cus crederẽ cũ tũc nõ de pben da ß̃ de dimidia p uidetur.
inte ctus Pmiã ſᷣmo ãno hebit fructus ſe cdi bñficij ſecü⸗ 2¶Drouideri · videq. nõ enieac. Punder no Poterit ut
l wano vacabit Pmu tunc hebit fructus pm Radbue f DPrebsda et tic de pẽſone⸗ t:eti ,uis 1,ſen.
d; durat indul gẽetia! 8 3 qro nuquid iſte teneatur mfm ãaniũ᷑ – &. CDuigéter. ff. ma dili geter. er. S. de mp. ci Dilcã.
nt ꝓmoueriſet viðꝛ ꝙ nõ ꝑ iſtud:c nec viðꝛ poſſeſſionem Acet ep̃us Edita fuit ad declaracõneʒ dee . de mul⸗
heif adeptuſvſq;quaq; &er de barree St r Tepie pPyaiſete z, h gjee Jh t a PerzEnta. S. e.tiſ ad pba
ene nec mteg reſet faẽ tionẽ eoxeq̃ no · ibi
ſen · de elc. cü in cun⸗ dem mnoẽc et hoſt.
ctiz, Fatweet alley⸗ obtinenti te cõferre otin⸗ poſſit impleri. Non enim oSienuf.s.
uptn tiue ſed pᷣriũ eredo 74 at equu e ut ꝙ diu fru⸗ Pmo' madata quoꝛx fi⸗ 1¶ Cps. vel q̃libʒ . erW. 2
8 et dico ꝙ bñ eurrit ctus ipius pcepis pᷣmum nes diligẽrer Fuari owoꝛ⸗ alius adquẽ colla N *
l tpus exqʒ uo habz no debeat reputari vacac᷑. tet debet ad caſus alios ſe ptinʒ cũ ea em E 1
cxeſtet cre de e We noͤſ. ⸗1d ̈ expſſos extẽdi. I dẽ. tmcet dalin m.= S rr- l
6 rum liberũ ꝛ pacifi⸗⸗ 1de nola⸗ dem. : eeHρEX5ρOοεctech. Ade. diſtincte ſoq uitur d, W Tae
cum·ad hoc.s · e. li. rdotali pᷣbeda P. cet epuüs bñß cluz 3 Pris ch; ad quẽ prio⸗ W plh. r ,S 6
de enuſa: Ei uideri mãdatur ſibi etiim uod cũ ammarum AErisne euirho ve⸗
Ihtaritebgzzaudec. wlẽti ſacerdotalis aucte cura tenebas boſt q; ali⸗ .α e ut. vdir. ec
cũ in cũctis · Ccum mãdati hmõi ↄferrineqͥ⸗ ud recepiſti ↄſmile ac ip⸗ k CEandẽ· ſc. s e.
vero bi ecciaſti⸗ bit. ¶ o imlit ſi in eccia ſius poſſeſſionẽ paciſicam e ec-onmiſſa
gton or boncne am m qua ſĩegre ac dimdie habuſtivl te ſtetit quo 1 Canſerre . Ei
ſtaci co ꝙ admiſtracõ; pᷣbende haletur mandetur minus haberes eãdeʒ / poſ⸗ dec ila. 8. de eke. c. r E.
an iſte p licz fructuſ mtegra olerri pᷣbeda qᷓ;⸗ ſit alteri de iure conferre. vl. e. li.lcʒ im cõfir:
bi licet cꝛnon ibi ut iit dinndia wiit eſſe ↄten⸗ bebit te non vocato cu tibi lacmboſvnde vNYwii.
rid gregis ſibi crediti tus ei de ipſa nõ poterit P foꝛſan ius poſſit o ꝑetere des ꝙ nõ facta ali
cote c tẽ quid dices inderi. ¶ dem cu mingi⸗ retinendijm poſſeſſionem quavocatione p̃t
num in prochiali eccia Arr g ſius inclucere aden. lce. ieri collatioſad i⸗
i vbi nõ eſſß aliquiſ tur ꝓuderi alicui de Pben⸗ Pnus mauceſe pale. de dem facit · · c. ti. ci ”M”Mc
nein redditus puta q; da certi valoꝛis ut ĩpᷣben⸗ an ꝓuderi Ldez. in illis . Ccũ aut ſet 2 — „ —
lunn Pa allin umete da minoꝛis valoꝛis etiam mãdatur ſimplicit bñ dicir textus de N We r.
nl Keenoneret Aovolente manclatünon depbeda ꝓxĩo vacturij ane oferre n iſt E Brc d Ne
cilr ſet non teneretur . Pe le ſers AMirds 6ler, t ). g t1 . — Laß re S rde gfes, J. AE regulare ꝙ rem
eeh retor eius pꝛ'omo . N, ſr 36 Lr a i E Hs Fi, HH ραadd collaconé mezs
tno ueriſdicã iĩ giturn D WUWUVM ſpectãtem vel ius
nulin qui tale bnficiũ re⸗ qð in ea habeo do⸗
ie cipit ſibi inputet· W narevel quocunq;
le xci:di:cleri cus victumSʒ oppones ꝙ; q ſtio nõ pcedit. alio titulo in aliũ tranſſerre poſſum detentacõ e alterius
i exquo habebat pᷣmũ bñficiu qð retinʒ ſaltẽ rõe Pmip nõ ob· ff. de re . iuñ .· qui pt. C. de hee. vel act. ven. p totum.
aͤbe, moueri tenetur. Dico ꝙ ꝓpcedit pone qꝙ; pᷣma eccia cura ff. de otrahbẽ. emp· qui taᷣnas· ad h̊. S. e. venabilis . ö.
ee ta ſit collegiata ut. · elc. ſtatutum vel ſup illa fuerit de feud. einj De poſſeſſone autẽ fiet qð ſequitur. e M
Gen⸗ diſpenſatu/ vel pone ſimpliciter nõ fecit ſe pmouert. P in ¶ Socato· nõ & remouebitur poſſe eſſoꝛ a ſua poſſeſi E N⸗
a uatus ẽ pma.nũquid et ſ cda . vñ bñ/ ꝓ cedit q̃ſtioſſi peci one vel quaſ ſme cãe co g& necone:exquo titulo poſidet
pne ale igitur ſtatuitur in hac dee ine clerici m ẽdicare cogã⸗ licʒ muſto · x vi.q iij volumus ſer ſic intelligitur de con
eſtp⸗ tur ꝙ primũ bñficiũ ſile nõ vacet.ſ ne peat aſeſmechilo ceſſ pᷣben · cũ ntis · de reſti. ſpol: in lris · de cã poſ.c. n. et eſt
fre⸗ mus ꝓmoueri tenetur . ut · 8. dixi. J exp̃ſſum. C. de reiven ·l. fi hinc ẽ ꝓ vſufructuarius vſu⸗
otut vide non. Cũ mãdatur alicui nõ ſacerdotalis vel fruetu fimto non pᷣt a quan poſſeſſone expelli.nmo coõ⸗
integravel certi valoꝛis ↄferri pᷣbẽdaſſa cerdotalis di⸗ tra eu agetur negatoꝛiavel ex caucõe de reſtituẽda re p⸗
r midiavel mions valoꝛis illi eẽ volẽtio ferri nõ p oterit ſtita. ff. livſuſfruc. pe· l. Vtifrui · i. ho. ff vſuſfruc:quẽad.
Se e hs b ¶ Lò ſacerdorali:iſtud videbatur in eius fauoꝛẽ ap⸗ ca.l.i. habʒ auũt agat & is cui collata eſt eccia ut ſibi
rmne⸗ S poſitũvt nõ ↄpellẽtur eſſe ſacerdoſet tñ in eius l eñ onẽ tradatur poſſeſſio in quo ꝓcedetur ſumarie poſſeſſoꝛe
retoꝛqtur ita ꝙ etiã ſivolet ſa ccotalẽ hr̃e nõ poterit.et vocato/C.ſi pvimvel alio modo.l:vl:inemim enmn lz r⸗
ano ein fuc ct vide q dixi de re iuf. qob gun. etiã ſuã ſua auctoritate occupare.C. vñ viſi quis in ta⸗
e. te c¶ Pmidie.ſvna pᷣbẽda dinidẽtur in duas qlibet pꝑ ſe tam.x vi.q:vi.pꝓlacuit.s.e.eũ qui .j · ſeñ.ad ſy de dmoꝛc.
E 5 8 dicẽétur integra.s.· e. m aioꝛibo· et. c.vacate iß hyna pᷣben pro Et qð h ðꝛ idem inrelligo m pᷣdcõs doctoꝛ es m
e. da dinidebatur in duas vel erãt ibi pᷣbẽde q̃ ſe vocabã omi eo caſi in quo qͥs pᷣuatus Epo iure · pone ĩ termĩs
“R tur mtegrer dmndie/ q; medietatẽ reddituũ foꝛte ha⸗ s· de elec·licʒ canon.lʒ vtilis eſſ declatio ut dixi.e.ti.cõ⸗
9 bebãt reſpectu mtegraꝛc eiter mandetur ꝓuiten deß⸗ n ¶ RKetinẽdiut ſi ſufficiẽter ſecũ diſpẽſatũ eſ̊ʒ Imnſſa.
6 D N aAr d ¶ Mtogra qd ſſmpli bédla bie ſi ille pbende dimi⸗ s. e · nõ pᷣt. velad tꝑs ho c ceſſum. ut · g .· de ſe p ſi grati
Die ſut dunſe q; ps a toto iã ſepata nõ eſt ꝑs totum. oſe· vel ex cã non pcipit fructus ſedi bñficij.s.e.tiñi tibi
1 uc de dinidia poterit ꝓuideriſut ſic alind ſit de mtegra — ceſſo · vel habz ↄvmendatã eã · s.de ele. nemo.
. De . ſerib. erer almid ſimplr ſcribẽ ad hoc ᷓ· e. ti· ei eui.ß ſj ali⸗ acui. nmpliciter· hoc nõ ſme miſterio dictum fuit

Nwz e

Er caute faciet ẽus qu talẽ indulgẽtiã h abʒ ſi bñficiũ

N R)* N ) „
eO 5 - 2. 8 „
,2 4 ₰ WH 6*; P.α ð
4 ee ——0 6 —

— r e,

NN P

as nulla eſſſ diuiſio vna p̃ᷣbẽda diuideretur in duaſ ſe⸗

ß em in lis ↄtinẽtur non ob/aliqnibaaẽ p q̃ effcũs gr̃e obso euratis · S. e· de multa · cũ enĩ in eo caſu piret ius in re.
nĩ̃e impediri valeat vel diſferri· hic ſecus: q; ptʒ ꝙ ſpᷣa multo foꝛtius ad rẽꝗᷓ.de ↄceſſ.pb·e · ul· et hoe appꝛobat au
vult ſibip̃bendã dari.oꝛdinẽ autẽ recipiet cu etatis e⸗ ele.· de ſep· grati. /lis foma etiã in ir̃is grenõ extẽdit 4C1
rit ad hoc apte et ſup hoc vidi dclaratoriã ſib bulla. fPronideri-ta/ ad hoſpitaliavelloca fimilia uteim W
a ( Zacerdotalis:ex pᷣuilegio oↄſuetudĩe vel ſtatuto ee g ¶ Cauſa mãdati. et ſic ceſſabit effcũſ· cle· e. t · ꝑ lfas · za
b Mondũ ·igitur nõ inſpicimus tps date h Melee. et que erat ca æ nullũ hab ebat bficiuz et lic ca iuſticie ð”Z
tps vacacõis ut ſi SL S —1. ſædu apf Sſpe ee ns n . n * b Petare Tycfan h'd. dnde Potiꝰ cy g ratie ut . u60
tuc elt in erate bn)· · dixi·ↄ coꝛ.ð a.· at
quidẽ:alias ſeque⸗–“––“ cũ ceſſante· cũ ſ.ð, e
An erertetſgei ſacdotalis pᷣ beda cõſeri¶ nario alteri eodẽ die idG Jrilobgeſig onn .
ae. vbinon noßt. ſi nõ d in etate tai byſici oferatur nec afa aria niiquid ich 1
inſpicitur tps quo exiſtat ꝙ poſſit ad ſacdo⸗ reat que collacõ fuerit p⸗ cxpirabit mã datũ 4
Baereeen apmondrißal exſa⸗ mofackg ritwc⸗ dci⸗. ſatoneinuern.
Dae Som cumnel ctare debebit. d. tio poſſidẽtis. ¶ ivro mas. s: e·li de elc.c Gè
bñficijs et in ipoꝛe 1 paup clericus eui neuter poſſideat is cui ſe⸗ ex eoꝗ·de regula—’“. ſb
peKoren a⸗ Acu bnñᷣheiũ nulluz haberet des ipa otulit vel legatus vünei eete a ?è?
jioꝛ idvneitas reqmi⸗ 2 ec tet ErSH uemt · ij. tüc nõ ex⸗ S
ritur qᷓ; in ſacerdo⸗ mãdabatur de bñficio ui⸗ ꝓPter oferẽtis amplioez ſpirabit mãdatus. n
talibo pbẽdiſ. S· ·· xta ſue ꝙ bitatis merita p progatiuã erit alteri pfe büficiatus non did
m illis . de elkc. epm ꝓuideri aliud anq; endus. Idem. ct. ci vifa ſmt z
ſtanten⸗ jeroka⸗ iit ꝓiuſũ eidẽ bñficiũ fuerit Vm ſingula officia Perun eer⸗ e
gr ꝙ illa ſteren alſecut? ꝓpiudere libi eps ſint ſmguls vm ttẽda P⸗ iifpäte tücſeeu.
ᷣ loquitur gnalit ciũ ceſſet ca madati/de cete ſoms et diſſolutioms ac s· de E p· poſtula u
að genus einilit ro nõ tenetur. de. euagacõis materia ſit re aſede. ſti. to.
Fui⸗l KaiſteaZ⸗ —.Ja ſede apo wil e⸗ gechere, Eatcgenng dan, 4
tia illi dee laltẽ m gato ipius vmet ab oedi da pntiꝙ hibem? echcto atere · q; aln bũſtf⸗··
alta pte & duratina &. ſe e. -Stnt , rket elsſ ns J vacſ. 2 — Peu& eet PPnn cia oferre nõ pñt.
c auct A 1grrs e r Kn L R— üw een müi hbfent ſpecialẽ f
in totu exiigui po⸗ , L, & ſ — 3 : A S r L ⸗= ſup hoc ptatemn.s. i
ne enim q omes ⸗= »Ze= . ee ”Gäl de off. le.· c.. Quid d
bende ibi eſſent ſacdotales · Ri ergo ille qͥ impetranit ſibi cices ſi papa ptulitvm et leg atus alteri· Die idẽ qð . ſe
ꝓuideri de bñficio cum curav el ſme cuna tũc nõ erat eais·· quitur ĩ ̃a vel legato ex vna pꝑte odiario ex alta · q-; 4
tis idonee ꝓ ea pꝑte q̃ de curato expᷣſſit ſunt lr̃e vicioſe i eað rõ. dẽ dico ſi ̃avm leg atus altfioꝛdĩarius tercio 4.
autẽ ſimp liciter mpetrauit ſupꝑ pᷣmo bñ̃ficio curatuʒ nõ otulerit· in arepᷣo auta epᷣoꝛ ſuis ſubditis dubitacõ nõ Ee
debebjitur. S. eecũ in illis ̊ ſecus cũ inpetro ꝓnideri de p ꝓ cedit.q; ad alterũ ſo lũ ꝑtinebat collatio. et illa ſola
bẽda.ut h̊ vides · ecis h̊ ↄg ruã etatẽ.dicẽduviðꝛ. ꝙ e⸗ i ¶. Apareat · ſi enim poſſz· apparere qͥ fuerit ¶ valuit. nen
EEee e . tate Auã dii tas·xxx. ã noꝛx· hex viñ · di. c. i · et · ij. pmo facta ille obtinebit. ut h ꝓpbetur pꝑ teſtes de hoꝛa uk
DDrre P . u— vbi eſt expſſum. ̊ hodie ſi attigerit·xxv.ãnũ ſatis ẽ in in ip̃is lr̃is dicitur de hoꝛa. et fac qʒ dixi.s.de ſp.duo⸗ t⸗
5s vſate legitia ? dec 8. de elc. cũ ĩ cũctis · et · xx viij. di· c. ul. bus. ubi jdẽ vbü habes. ₰ eſt poſſeſſiõis ↄmo duʒ.C· ſu
G. t appꝛobat cle . de era. et ꝗli. gnalemſet nõ dico ho die k¶ DPoſſidẽtis· ma gnũ de reiven·l.res alienas.inſti.
puãda interſticia tꝑm de quibo h ẽslxx vij · di. c. ij. et. iij · de interdic. Gretinẽde. de re · iu .· in pari · cũ ſuis concoꝛ · bi⸗
et p totũ Sʒ quid dicesiam erat ſacdos lcʒ nõ eſſß ine⸗ I¶ Neuter. vel vterq;· nec appet quis tũc Pmo · idẽ iut. s · ”?MM
tate legitia.nũquid debetur ſibi pbẽda viðꝛ ꝙ non.q; de Rep· duobe. ij.· En · m pnñ. m ( Prerogatiuã . ſic · S · de v0
nõ eſt in logitia erate qt requirit pec ſr. ernõ dehemus maio. er obe. p tuas. n Alteri. cii otulit oꝛdinarius. de
reſpicere qͥd factũ ſit ⁊c. ut·S.de elłc.cũ cãm.cũ ſins ↄcoꝛ. m ſingula.Reli gioſus hñs pᷣ oꝛatũ vel curatam m
bñ facitf.qñ di.le.cæ.l.pnlł.ff.qui ſatiſda.co.lł.quotiẽſ. ecciam ſi recipit ſeᷣm ſine licẽtia papeę· ip̃o iur va ſo⸗
cũſuis ↄcoꝛ· Cõtraviðᷣꝛ.exquo em ꝓmotus ẽ iam quid æat p̃mũ:qð ſi ſtati nõ dimiſerit efficitur meligibilis et 19
quernmus ceratẽ ad ꝓmouẽdũreceæpit enĩverũ oꝛdineʒ Suaturvtroq; Cadem eſt pena in hijs qui habebant a
de tẽpo. et ꝗᷓli.oꝛð.uel non eſt ↄpos primũ credo:cũ in⸗ ante hãc ↄſtõnẽ miſi in fra mẽſem alterũ elegerint⁊ alte lin
terdicẽda ſit tali execucõ oꝛdĩs ſic ſuſcepti: ut in pᷣdict. rũ dimiſerit. Prioꝛatus ecẽie vel admimſtracões vmꝰ 1
decre. vel nõ eſt cõpoſſet ꝙ nõ debz ẽe melioꝛ ↄ dicõ eiuſ monaſterij ſolite ꝑ iius monachos gubᷣnari abſq; ſe⸗ R
qui deliquit · S · e eum qui · vel etiã ſacerdotalẽ ſi tũc p⸗ dis ap.licẽtia alterius monaſterij monachis nõ omit⸗
d ¶ Mliã· nõ ſacerdotalẽ·? egerit etatẽ idneã ut. 8. dixi tãtur nec ↄmiſſa d imittãtur.qui cõtra fecerĩt ſmt pᷣua⸗ S”
pyaup.:no.paup.ꝙ nõ ſme miſterio dem puto. ſ ti ptãte oꝛdmãdi pᷣdicta ea vice · et defertur ad dy oceſa 4
eni in gia ſpãli ꝓuiſũ ſit alicuii poſtea añ vaca cõʒ nũ in nõ exẽptis:ad papã in exemptis· Recipiẽtes vel “”ðRM
adipiſcatur aliud bñficiũ nõ birt giaſbar ni deé lo detinstes ſut meligibiles ipo iure · Emanauit ad declaa⸗ i
quitun de foꝛma qua ꝓpmidetncctati paup erqᷓ eſt inſſi mtionẽ coꝛ qͥ no hoſt.S. e demulta.
cia vel quaß · de Pben · eu hm. Prouiſiõe jgitur facta im⸗ p Perſonis ·lxxxix · dil · e. i· in pnᷣ. ſcut ſm gula mẽbra e
petranti ceſſat qᷓ iuris ⁊ ſie ipius executio et facit ·e. ſi coꝛpoꝛis ſm gulos actus hñt · ut ibi · ad idem.xvi ·qi· de
epus · i. heñ · in fi ibi · p eũvel aliũac ius eni bñficiatũnõ pſbᷣross· e.ti.q; intantũC.de aſſeſſ. l.nemo. —„ c
bñficiat · S. e· q; intantũ et hverũ puto mſi adeptũ bñ⸗ q¶ Auferenda ad hoc.s:e · li de elec · ſ religioſus· i weñ · bf
ciũ ſe nõ ↄpatẽtur cũ pᷣma gĩa ſi ia hr̃et effem ut in du⸗ et · c· quoꝛuda·ct ·c.· indẽmtatibo · Eſ̃ cũ eas · de ſta reg ·
DDD

S 5 α ORWE

iin equo fuerit publicata poſt duos mẽſes oms aſtrin⸗
——— oI1. c. it. eis quan exquo fuerit publicata poſt du 3 or
bre c.vnoꝗᷓ.ne cli vel mo. emenelerit ennn es Ens⸗ gat. in aut. ut facte no. ↄſti· circa pnᷣ.ad ̊.s. de poſtuł-
taſt cerxvli⸗Fiacuit n n6 dlmatiſe qað infra 8ꝛ de eu .c.· i. et dica im fihuius li · ſup data. kK¶Eligé. ad idẽ.s.
Ben a Prioꝛatibo pt ie deme ecẽnſi p dee · · . de mlta. s· e.·referente.et · e. pterea. ¶ Extũc i. poſt mſem. .
Vgs ret rcur- A approbat ocl. vien. de ſi p. ne. pla. m ¶ Supradictis.ut ſcʒ Bant mengioncsztani; amhi⸗
hſin de elt unaum. niſer z e oPeeiuc inten pon⸗ goñ repellantur ab vtroq. n Gubnãda.· à
d regulares i:ſin ealii aut t diſſtititt imter pſona fn po monaſle⸗
d tus et pro chiales rio nõ eſt aliqs ido
ig eerge aua Bed. D neus. tüc ſatis ere
di b ¶ Abſap.: ſeð. ne aliqu monachiw re⸗ ſeu officia vmus monaſte⸗ aſſumm ad hoc..
ge nora iigioſt aln pluribo ora rnoſueta p etuſdẽ mona- te elc. ne defcu.
iui t sſ lus ſya dilpẽ tibo vel eceijs curã haben⸗ chos gubᷣnari comittãtur c inden nd.
etpy⸗ oins wa diip „. . mmenn& en ,en in f · er · · de vV. ſig.
ernt⸗ ſet · ad idez. S · e · ti · tibo aĩiaꝝ etiã ſi eade cura demceps abſqs aüct ate ſi abbateĩ fi ſatis
“ nõ poteſt · H nõ p ipos ̊ p p̃ᷣſõros ad ſedis euſdẽ alteriis mo⸗ ti tutũ eſſet aũ̃cta⸗
Gun n e eoꝛvpñtationẽ ꝑ epᷣos in naſterij monachis guber⸗ tempape requiri:
din Peſacs ncreſſana⸗ ſtitutos habeat exerceri. nãda nec actenus omſ⸗ H
a n Pervuo p vno abſq; ap · ſedis aũctate p ſa dimittãtur eiſcẽ ß ꝑ e⸗ s. de veli . w .· c. vlti.
en Fttur. Si er eſſe pſumãt mñ foꝛte vnꝰ os ad quos ptinẽt libere in fiſẽ nec diuer⸗
uſ dudu. n. vbi deß. J s ab lio deendeat oꝛdmẽtur cũ illis nõ lice⸗ ſoꝛe monaſterioꝛe
n s · e. ti · ſup eo · et · c. Eex eis ab à 10 *£ eat at pi . cü i diuerſis mo⸗ abbas eſſe ut ibi ·
e uirhande. daa wladmniceʒ ſit annexi. Rorienca d. ⸗⸗ :-Fa1ana
d CVencant wo⸗ cpratuetrs ut quicu ip⸗ ſon e drirgenong, aliceg enn,
A rne aroramtvet cetam tn⸗, Konsdfeddotnec aho, eſtento kgd⸗
ſ aim poiderte ſa⸗ t Pea W cretaſn r onalterio mi eanoire ſeculari · xvi· . i · p⸗
“ cto · q; de iure Pua ſem obtines alui rece pit monalter m noice. ſbiteros ·
*“ü tus eſt. lic .Pmũ quo ſit ſpᷣo iure pua traãſferãtur adipᷣa poꝛatꝰ P¶depẽdet · nec
biſſ⸗ eßus. tus tan ommo dimittere ca cuhnare. E Nu xa. ut.6.
C¶Noõ fecerit i h. teneatur p euz ad quẽ ꝑti officag ubͤnare. A.LSD q ¶ Canonice ut
e Kaen mnnene mnuerit libere alteri oferen wro ↄtraꝙ hibicõʒ pñteʒ ſitranſeãt ad ſtri⸗
8 Meligibilis. dum qð mſi fecerit extunc pdicta de cctero aliems e Fronem
6j4 Sſc. 6. ve elr. qſ⸗ oipo efficiatur meligibi monachis cõmiſerint vel Auſticit licctia3 1.
ad ide · · de elc. ql⸗ coipo efficiatur mengibi Rnn int ja omiſfa eavi pᷣlati requirẽ etiaʒ
quil. etᷓ. ĩß·c exa lis et tãq; abitioſus ab v⸗ dimſerint i omi a ea vi⸗ ſßnon obtineatur.
goraturigittit Pe⸗ troq; pomtus repellatur ce oꝛdmandi de pſis ſint 8s.· de regul licet. ſ
coſt na m religioñſis · et 3 Rm Pnatur. 1 oi 12 trãſiret ad laxioꝛ ẽ
na ſp; cos aſit qui pin⸗ tãte puati et de eis ꝑ di⸗ trãſiret ad laxioꝛ ẽ
eH menito ut s ipn. ¶Ciraa eos aut quu plu⸗ brelmog ſterempt,nen fne ls ei,
. ad hx vi q r alia res prioꝛatus wi ecclehas oceſanos exempta no penſat. cuͦ ſit cõtra
n olt i/: ninud h bmoi nüũc detinẽt ꝓpiude⸗ fuerint · alioqii ꝑ ſe ẽ ap. iura. . de acel. p.
. aP us ut infra mẽſez poſte; oꝛdmẽtur. Hij aũt qiu aa poſuit ſi ad pa⸗
e⸗ de multa · Diceb at us ut mira me 3 Pit ꝙ ſiſcilivrevei ſiſerpta bſü⸗ rem ex cã tranſire
iſH ibi hoſt. ꝙ in prio⸗ prys oↄſtiticõ puenerit ad ſuſcipere wel ceptep⸗ poterit de licentia
Pebatlocn we re Fieincé voluerit dmmiſſis re⸗ meli gibiles ipo iure. de AFa
ne multa. ut religio⸗ liqius eli teneãtur ali⸗ AIumm ccys dendo⸗ Krirroligfioſus fjK.
unn ſos reſpicet in hjſſ oquin extũc pems ſſᷣiace⸗ nc ſocoptio aut illud locũ hab;
in rege ant ſißckicris. CRrobi⸗ pᷣbendan vwl bnficiorum ci tmiſit ad recto⸗
4 enneei: H vn vmus infup ne oraus fllanoe immnmnerfacene- Ti Eiditlta ⸗
res poſſent bre en wl eccte admiſtratises da b ents nomek abbans inia.
n9 Potius I anltos e n. TTS. Te ll eſ g e e, pe D Ta vA Cavice. id ẽ in
iſe ds eſſent Pores. . ⸗ TSe Ee e e prima oꝛdina tio⸗
nt ſagiiete nieitt J ne · s · de ele. cu ĩ cũ⸗
dH ligo hãc dee etiaʒ äl ctig. ct. e.· cu vmtoñ. ⸗gatũ de latẽ ſi ſit ĩ ꝓpiũtia·ad hoc
nen m omib⸗⸗ anbo bet naiſtinere anis. Et aeo ctig Seap velle⸗ . c.li de ele ſ abb atez ict i ſa.
tkeſt oe weoct⸗vien eſun na Pla gg regla⸗ * Pofo iuf er ollaco noͤ tener ut . 8 ibi er vH cos ad as
H res. in fi. et hoe no entir⸗ glere ſtaruti P dec de multa. m m ecẽijs. Emanauit ad declarati⸗Aptinet. ⁊c.·
E Pene etia it z ciert utard di s de ele. ſt. onẽ eonũ qᷓ no moderm. s· de re indi· cum olim m fi.
i¶ Beruemt et ſie ſ puemat ante duos mẽſes a tpe pu x acienda:de electione eoumpꝑ quumm ß ppdi⸗
blienest. ſtatiz t itpus currẽet ſi nõ puenerit ꝗᷓ. ecẽia viduata tm habebamus in dec. q; ꝓpter. p p di⸗
blicacõis ſtatiz meppit ei pus curr. aſiepl ien 5. ctam deé cũ olim. in hibi. plena oĩm q pi tes fu eritac.
duos mẽſes adhuc tpus lan itirt, ant pem dicebãt quidã m mĩoꝛib⸗ büneij snõvocãtoſabſentes
5 „ hoc caſu religioſos ringi cũͦ alias 9 “ Principis, .
. .ð r . ρ⁵ R
Sr KrP- . . ℳ r Ee rar S. ;
èe 1 r Pls Aan
= —— , ſ r En , er n & Ir .
4

celarationẽ eoꝛum qͥᷓ

quod hic reprobãatur· vñ intelligimus ibi pñtes q ſuũt
in loco vnde debẽt vocari.C. de pᷣſcpᷣ.lon.tem.lłulti·S.de
ma.et obe. c. ul.vel ibi ↄſueiudo erat abſentes ad talia
nõ vocari ut ſequitur. elc:q; pter. ſue g ſimt in ꝓunin
a ¶ Comode. ſie · S. de⸗ cia ſiue extra ꝓuinciaʒ ſi comode
vccari pñt vocabuturalias nõ · de hoc . s · de ele · coꝛã · h

—
6
— ð

ſuetu dmi. e · ti ·ĩ ge⸗

en aEt viebant omode fieri valeat ſut vo⸗
rentur vel nõ non candimſi oſuetudo babe⸗
ſtabitur cõ ſuetudi at eos ad talia nõ wocari.
p HSõ q bie tia fieri ↄtigerit eis inſtã
nõ loquitur de el co⸗ nbus irritari debebit.
ne prelatoꝛũ.· et di⸗ . eſenn detla⸗de.
zererre 4 tal oS Bramus edicto. ſta⸗
c. h dico ꝙ o ſue⸗ ⸗ Nmuse ta⸗
tuw dat ins elig Eaf tutum ſelicis recoꝛdacõis

di. et ita be mtelli⸗? α clemẽtis ſpe pᷣdeceſſoꝛis
& d ca poſi cu ec?αρ Ei buken cdê
cleſia· Itẽ dat iuriſ⸗ nii buktis apud! edẽ
dictõnẽ indicandi p. vacatit p aliũ Peyr
romanũ põtiſiceʒz mimme

ergoaſme abſenti⸗
bus eligẽdi · de fo · oferẽdioꝗlocu habẽ in bñ

opę· cũ ↄtigat.cũ

ſ: ſtez vocatio ab⸗ ficijs q leg ati aut nuneij
ſentiũ non ẽ de ſba⸗ ſedis eiuſdẽvel quius a⸗
ens ame s de iij ad rom anã curiã vemẽ
anigin allenaror tes vl etiã reccdentes ab
„ . . . „ „ —
et alijs tractatib⸗ ipſa o btinẽ noſeütur hi e⸗
or Abent ab⸗ os in lodis vicinis ipi cu⸗
3. 4 9 1 —
rectum· vbi de hoe. modũ ſ in loo ubi eadẽ
et p dec. g · e · li · de of ; curia rendet moꝛerẽtur.
deeiteg. bi ¶ Odẽ eltſi aliqͥs curialis
b ¶ Inſtãtibe. po⸗ pꝓegrin acõis mſirmitatis
wrut && teptuz ꝓ⸗

t 3 Pp⸗ aut recreacõis ſeu alia q́⸗
acee uis eauſa ad locũ curie 8„
tificare etizã potert ⸗ cinũ ſecedẽs im hbmodi lo
ſ vollt · .· de elc.· co vicino decedat dumõ
iBi enq ſ erat adipſam cu
riam reuèrſurus eius do⸗
mialutʒz ſeu domus ꝓpria

.a E&

eſenti · Cma
nauit ad de⸗

e¶ Alij. curiales vel nõ. f ¶Mecedẽtes. dĩcebat gar.
ꝙ eũ appella conevrbis vrbs tma ſuburbia intelligãt

ff · de v· ſig. l. ij· et noĩe curie tm locum v bi curia habitat

cũ ſuis ſuburbijs mtelligẽ debebamuſ. in hijs qͥ nondũ
curiã mtrauerãt vel illicẽtiati receſſerãt.in alijs ſecus
g ¶Vicinis. ð pñs ille qui ẽ in oꝛtis.f.de peur.l.pñs.
vel qui ẽ in ꝓuincia · C· de pᷣſcpᷣ.lon tẽp.l.ul.Infra deter⸗
minabit q̃ intelligũtur loca vieeiiin.
hb Decedat ſ̊ dicebat guil. ſi receſſerat aĩo cito red eũ
diut de pe· di · i · diuoꝛcium · i ¶ Pomiciliũ · qd in plu⸗

ribo locis hĩñ̃i pt. ff. ad mumẽ aſſumpeo. 6. de gep. dile⸗

etus· njide fo. ↄpe · ex pte · ſo la dmus poſſeſſio in eiui⸗
omus ꝗpria.& licet⸗ tate ↄparata nõ faciat quẽ

mumcipẽff· ad muici.lipᷣtus· ſola.tñ qᷓ;tuʒ ad ̊ equi⸗

parãtur domuſi domicili·. Quid dices ſi eſt m domo ſibi

et alijs oni · dẽ credo ꝙ ſi him dmo ſolũ ꝓpa.ad h̊.s.
. — — . * =. . s‿os — Wror „.² er AAαα „ 2
voccẽtur ſtatur ð rt. r Drſzt eri Te Orafor Er-- vpek 2 ſcrxj — egr

de poſtulc. i. 1 res

ſis oĩm illoꝛe eſt
63. y2 1 4 . ue et q̊ inrat ſuuʒ
non eiſtat. oete „on ſinnerlli
mtelligantur vieina eide oũe non eſſe. ff · de
curie in pmiſſis q remota x.ſg ſi pupillus.
ultra duas dietas legaleſ onſiee s legat
quas boc caſu ſic ſciali: intoto e qui pp⸗
ter volumus cõputara te ſui fuͦt legatim⸗

telli gunt f. del ij.
ſi quis puos ſuos.
nec ob. xij · q. ij. qui
manunmttit · et · ff.

loco ubi moꝛatur ipa cu⸗
ria nõ exiſtunt. ¶SBan e,
ſi qius in loc ubi degit

curia ſue oꝛigims domum de in ins vo.l. ſed ſi
habẽs diẽ elaudat extre⸗ pae Famanmit⸗
ſub pᷣdicto nõ aliter ĩclu gio · ꝓbatur h ſo⸗
dantur ſtatuto ꝙᷓ ſi curia⸗ lutio · ff · e. ti. l. vuis
ſione curie moꝛ?aretur. ſoluitur.
¶ NHoꝛro cu curiã de loco ¶ Negaleſ. ym ꝗs
ad locu traſferri otingit Fyemnlia vpy⸗
ſi curiales in itinerebum s eauẽ. l. vjcena
curiam ſequẽtur eã dem. milia· ct ſi modicũ
vel in loco vñ recedit ipᷣa eia dnecß n in.
curia ſoꝛſitan remanẽtes Fetev ſig. Lin.

huũams p̃miſſum ſtatutuʒ

iz eſt ſpeale. & ipſi⸗

— — us ↄtrariũ ẽ gnale
Ertũ cũq; locus ubi deee⸗ et facit ad ea que
dunt ab ipſa curia ſit re⸗ no. s.· de ſe pt; non
motus adilloꝛx bnñſficia nulli · et que dixi · g ·
☛ extondlt. erlltatutum E
extef NMN. eum autem · de elc ·
Japlica ſede vacãte cupiẽtes i. En.

aaliquas prochiales ec⸗
cleſas vacaẽ decetero cõ⸗

te ſatis ĩdẽ puto ſi

tigerit apud i amſtatu⸗ ſbi babj continu
imus ut de cis ne ipſaruz donncilu licz inde

non ſit oꝛiundus ·

A1, J. ved ) αα 9 * ar er ,
e ad H.x.di.ſi m ad⸗
iutoꝛiũ · et optie ˖ s;
de elee · fundamen⸗
ta. Cul.de tẽp.oꝛdᷣ·c.iij.i.Neñſo.ff.ad mumẽ.eius· Culti.
C.ubi ſena.vel clat᷑.l.ſenatoꝛesnec rationẽ diüſitatis
vſteoſet idẽ dico in oꝛiũdo qui jbi ꝓriã nõ hr̃et vmuʒ.
ſ foꝛte ↄductã.cũ ea dẽ ſit ratio.ad h̊·ff.de legi · nõ pñt ·
vñ ꝙ dicit oꝛigmis ſue domum . et de dmo ꝓpriande do⸗
mo habitacõis brinrrligg p indiciu inferretur

o ¶ Moꝛareturaliaſenim/ loco vbi degit curia ſi oĩa
ñficia ibi tũc vacãtia hr̃ent ſo lũ ↄferri ꝑ papa-
aplica ſede prochiales · ſpẽale ſit in eis ꝓptercu

nm. in alns æ ius antiquũ remanet · ad idẽ. S eii de ele.

nemo⸗. et p hoe ſatis ptʒ eꝙ in alijs nõ currit menſo ſede

vacãtecurrit tñ ignoꝛãti ut.s ·e.ſtatutũdixDi.
a¶ Pe ipaꝛ· racõ eʒ hie pomt. et eſt ſ· s. e.li.de of.del ſß
is cui.et j.ne ſe · va · e vno · mf · b ¶ Afferre. ti · cc i.

e ¶ Alia. ut · S. e. ſtatutũ · et. S. c. ꝓx ·

as nõ eſß queſtio:

„ bitu · ſ. eũ deceſſit · mẽſeʒz · ali⸗ · s· ce.ſtatutum.

epus eui · Emanauit ad teclarationẽ dec.s. e ·non
iceat. er. c. ep̃s ſi.et· ccum ſcÿᷣm ax poſtolu.
m ¶ Cõmiſiſti· qdðᷣ alias facẽ ſme pena nõ poſſſj. ut. B. e⸗
li · de tẽ po. oꝛd.c.ij. Amir qꝙq pro oꝛdinatis ad minoꝛes

n ¶ Qd ſacroſ. ide

Pellat. ut no.s · e ·ti · c · ij.

no ſcribit eccia ut oꝛdinatoꝛes cõ

o ¶ Litulu. ſaltem

eui nulla · F⸗ pr̃nmonij Vnũ ſci
Ntia alicui con⸗ as ꝙ; Jo. gof · et in⸗
e poſ⸗ nocen · tenent . Z. e⸗
ſit pſoms idoneis L epus. ꝙ qᷓ;tũcunq;
n rerer apſo⸗ vacatio diutina M pieuliva ſniſup puiſe er certe ephon⸗ cheus Dabeat pi.
mis nõ exp̃ſſis nõ leat aĩabo afferre eos faciẽda ſit d aptãs ei⸗ momũ niß exp̃ſſe
expirat re mtegra ad quos ptinʒ poſſit libe⸗ dem non ob ſuã ß eius ein oꝛdietur ad titulus
ob tu ncedẽns · ſe⸗ re oꝛdiariſcõ ſtõne felicis ꝓutderi madatur gĩaz vl pr monn ſiubab⸗
cus ſi pſone eſſent actõnẽ ↄtia oꝛdia
expſie. H fe pᷣdeeeſ fauoꝛ ẽ illa quide expirat tor ad ea qdicũt-
f ¶Exp ſſõ e. mul⸗ ſoꝛis nrie bñ cijs apoᷣ nno R 9cedẽs re integ 3. Tan· er oſt· otaa···⸗·
tum & opatur ex⸗ ſedẽ ipaʒ vacãtibo p aliũ oꝛiatir dem. dicẽtes eũ ſi patri· E H
p̃ſſo pſone · et faẽ ro. wontimmnſe ofe e⸗ 7 eu 65 an nullie 5 D momu habz!t taci⸗ Sès
· c. ꝓx · et · . de off. q pon minie ofer p 8 P te ad titulũ primo
del. is cui.e.h. dis vl alia ꝗ quis traria ſoms expſſis m gne omn nij oꝛdmatuù ita ꝙ ð
oneis t⸗ s. ſuꝑ hoc edita nõ obſtãte ſiſti ut vice tua oꝛdines in Encie⸗ actõ EE ——
æe. ti · ſup inoꝛdma⸗ ego ↄſentio ꝑ pBßß. 2
ta de eg cnieecli. wlumus et de illis tua dyoceſi celebraret ãd ec.es ſialtab ſi⸗.
Legitie. ſalicet que ibide ipo romano põ⸗ ſacros oꝛdines ꝓmoueit ſud miſi qd ibipo⸗
n aa⸗ aeri. tifice viuẽte vacabüt ſi d quẽpiã̃ titulũ noõ habentẽ miur nec Pe nec
vel gnalis cõcilij. 1. exceptiue vemiret
.tsocit ppeme⸗ s p enanif ipius obiti; ei cũ in kulpa fuerit taliter pewil eeeie
.n. er de elec. ne pꝛo noõ luerit oꝛdinatũ. dem oꝛdinãdo eũdẽ tenebitur deß p oſt. de Hpt.
delectn et al te cui⸗ nulla pſonan vite necaria mĩſtrare do Peſenſaſde.
neñcia legati de la- acta ex Pfone ſit ipꝑ eũ veil ꝑ aliũ de P ¶hculpaaſie
tere qui ſüt in piũ⸗ ſ. facuit nee ſibi 1 e ſu. eſſe de et in pena.
cia coferre pft · s. gjratioſe cõceſſa facultas opetẽti bñſicio t ꝓuiſu. ut. xxx vin; dilt.
e. venerabilis · ut aũckate aplica wſſit a ¶ Siyxro certas cõmiſe⸗ eaet · xx viij. di. q⸗
deer oeres⸗ liquubo pſoms idoneis m ris eidẽ oꝛdmare pſona⸗ ſunt. litgr.
H cor. certa eccia piudere vel bñ tu qui ꝓuidẽ hoc caſu an ne Wr ine
qñ ergo eſt gratia Rcia quoꝛx collacõ eſt ad ha berẽt titulũ debiuſtita
eus uiſeribitur. ſedẽ ap· legine deuoluta liter oꝛdinato ad pᷣdicta
nan taſtne⸗ Eferre otradictoꝛes eadẽ donec Pp te bñficiatus fu⸗
puta p quo ſenibi⸗ aũctate ꝑ cenſinã ec.cõ⸗ erit oblig atus exiſtis.
tur. ut hic · 3 V peſcendo hmõi coneeſſi 0 ¶ Cis aut quibo a dyoce⸗
aecige rern. quã cũ ſpecialẽ gĩam oti⸗ ſams datur ioztia ut poſ⸗
.c. i. e. li. Adᷣc fi⸗ neat decz eſſe mãaſura non ſint a quo wluerint epᷣo
nem Abſe htn. expirat etiã re integra ꝑ ad omes ſacros oꝛdines
dicit. . e. li · de off.. obitu ocedẽtis. ¶ Secu dinãt
ð er. Pmoueri no qnu eema VB 72 : Mirihrre
dicitur q executo⸗ r= e. : S , , 2 debatur q pumiri
rum ptãs dato⸗ . C : 2 ð . 2 yberet ille qui ma
ſup gratia alicuiuſ dauit et imputaẽ

nõ expirat re mgrahen nec gẽa cũſit acceſſoꝛia ad gr⸗

tiam. B ↄtrariũ 8ꝛ. So.facti diuerſitas ſoluit otrariũ.ibi

loquitur de g̃a iam facta.hice de facienda p executoꝛes
vngde ibi dicit textus. grã ã factaac᷑. bic vᷣi. ꝓniſiõe faciẽ

da.Si ergo ̃a ↄcedat canomcatũ ꝛp̃bendã ſivacat vel
q̃ primo vacauerit nulli alij de iure debitã. et ſup hac g⸗

tia p ſe facta dat executoꝛes · hʒ locũ deé᷑. illa. ; cũ jam

ſit canonicus ⁊ iam ſit facta grtia · ptãs executoꝛe ve⸗
lut acceſſoꝛia non expiratſi papa nõ fa cit gĩam mã⸗

det fieri puta puideri michi de bñficio · hie ptãs execu⸗

toꝛ is pneipalis eſta expirat re integra S quare nõ ex⸗
ſoinat in ſup ꝓx · caſu cũ u adhuc ſ it ꝓuiſio faciẽdalSo·i⸗
biiã etiã erat facta gratia cũ ũ reſpicèt eü qui. puidẽ xebe⸗
bat non eũ cui deb eb at puideri·

ßbid debuerit q- talem elegit p alium fecit. vnde idem
ac ſi p ſeipᷣm elegi

s(¶ Alii·no · ꝓ hijs qᷓ dixi·s· e. ti · ſi paup. ¶ꝓmiſſariꝰ. l

re elericos talis ville vel loci adhuc eſt hie genus ⁊ nõös
ſpecies· vñ locũ habebũt ſupioꝛa · aliud eſt enĩ certum = 5

u¶ Predicta.ſcilicet vite neceſſaria. Far. EES
x¶ Der te. vel ꝑ aliũ.s· ꝓx.ſeñ.nec poterit ſibi indigni
tate bñficn obicẽ exquo illu dignũ ad oꝛdines reputa

y ¶ Quovoluerit·dũ tñ catholico ꝛin apta aplice ſediſ
rebellione non fuerit. S. de pᷣ ſcp vemiens ·

ſß. de reg · iur. q̃ p aliũ. Oʒ hecveravbi
mãdauit de certo ut ſtati ſequit᷑· et facit · S· de elc · ſ com⸗

t ¶Certas. et exp̃ᷣſſas intelligo·q; ſi ↄmiſiſſ ei oꝛdima⸗ S⸗ =

alind certũ expᷣſſum · fac̃ꝗde a cel.pᷣbẽ.ne aptãde . e 22 6—

0 E

uit . S. de eta. et q̃li · accepimus qð die ut ibi.

a¶Ad pmſſſa. ſ. vite necria· donec eis de ↄp etẽti bñficõ

ſit ꝓuiſũ ctrãſit talis obligacõ ad ſucceſſoꝛẽ. ut.s.e.t·
cũm aplm Auid dices ſi clericus oꝛ dinatus ſme titu⸗
lo ad ſacros ꝙmiſit epᷣo ꝙ eũ ſuꝑ hijs non inquietaret.

rnũquid tali renuciacone nõ obſtãte agẽ poterit. viðꝛ

ꝙ; nõ. exquo renuncia ut.vij · qi· q; piculoſũ ·de ele· cum

inter RGcõtra q;

ma pte ca. ex oꝛe · de of. del. gratum Credo ꝙ cum tales

indulgẽtie reſtringãtur · S. e. is cui.et · c· quãuis . ꝙ talia

bnficia ↄferre nõ poterit · c potius priuacõ e iuris qᷓ;
renũcia cõne vacẽt.qð pʒ ex eo ꝙ compelluntur ad illa
dimittẽda · ut. S. de cli. viug . e · i. S · e . de multa · et · c · licet e⸗
piſcopus.et.c eum ſmgula.ad hoc facit pᷣdicta dec᷑. ſuſ⸗

et alimenta pacto
almmétarij non tol⸗
lũitur. ff. de tranſac ·

iſtud viðᷣi ius pub
licũ qð renntti n Z
Pori e e. Faqui tribuut lic̃tiaz cei ea
otingit · et bñ ficio dare non debeãt tituluz nõ
q nõdum habe⸗ habeti · ad pᷣmſſa ſi titulũ
bat renüciare non nõ hẽant obligãt. Tde.
potuit ſiẽ nec he⸗ Samuisilbii
reditati nondũ de⸗ amus tibi nuper
. late. ff· de acquiren · n genere ptate de⸗
c EeA Bre l: gui ſubſtin. rimꝰ bnſicia ſex clicoꝝ

nu ædéni vl deceden

tiũ aũcte nr̃a pſoms ido⸗

eu Himirit n:g neis cõferẽdi.canomcatuʒ
Pr et pactũ/bar. tñ et pᷣbendaʒ quos in tua
brix. dixit q̊ verũ ſi ⸗ . ſt bdict
poſt oꝛdmationẽ eccla m qua poſt pdictaʒ

mteru emit. ſed ſi m

gĩam tibi factã mãdam⸗

oꝛdiacõe vterq; ſi , ſ. .
momacup eſß 1 do⸗ Mmus cindà ſpæcialiter ui
ponẽdꝰ.s.de himo. deri obtinebat quidà ex

c.pnłin qõn eve⸗
neriali q̃ incipit:e⸗

eiſdẽ tuis clericis nüc de⸗
functis ↄferre non potes

ſto eß s orenet · cu illip quo ſcripſim de⸗
bip̃mo loeo beãtur · nã pᷣme grali gre

Pa dat lieẽtiaʒ
oferẽedi bñficia cer⸗

to mõ vacãtiavel —
ad papã deuoluta no fecerit mẽcõnẽ. Ci⸗
ſcðᷣ 8 aliqðᷣ de bnjs nnli ratione n poſt facul⸗
conkerat ſpẽaliter tatẽ tibi cõceſſam a nobiſ
vel cõ ferri mãdet . 13 Er n
ſoss generi wro⸗ ↄferendi bñſicia tue dyo⸗
gat·ita ꝙ ſecũdo ceſhs quoꝛx collatio ẽ ad
bñß ciũ deb etur · ad ſedẽ ap.deuoluta·nos eo
bãc dec. ↄ coꝛ. S · e · —Ir
uucüi⸗ rũ aliqð ante qᷓ; tu oferas
c ¶ In ghe.ſi autẽ confera mus ſpecialiter a⸗
in ſpẽ dediſtz licen licui wl oferri mãdemus

tibi facke derogat polte⸗

rioꝛ ſpecialis.· licet de illa

ins tñ qð ad digmtatem

pſonatũ wei officiu pete⸗
vat eidẽ iuxta ̈ba dicke

reuo cationis intelli gitur
1git

tin canoĩco ↄſueus fueàt
aſſecutus ſᷣ exſpectacoe

liter poſſet dici
cedẽs moꝛtuꝰ e
de cõceſſiõe tibi facta nõ deß fſiic en
Pabita mee facta pr c in oxxxiſg.
nos collatio canomea eſt ij. Ei. Sʒ pone · iã
cenſenda. dem: chenn bñficia. v.
——— „ clicoꝝ · moꝛ iuntur
4 J is cin de canomea⸗ duo ſui clici ſimul
tii.Pbeda et digmtate. p⸗ uoꝛe alter habe⸗
ſonatu vel officio p felicſ hat —— b
rec dacõis molaixl ee pingquiins ebfanne
loſtim pdereſſoꝛ nroꝛum nũqd poterit · vi⸗
lras gra ĩaliqua eccia fa⸗ xtet diſtinguẽdu
d n ee . aut papaꝓpᷣo mo
“ 5 at ſtitucõis nore tu dedit hac gram
uocatoꝛie tpe canomcatu aut nõ. ut pᷣmo ca⸗
et pᷣbedãa.digmtati pſona ſu poſſit pĩguius
tin wi officio alicin nõ an aferre ſe g noͦ ut
nexz erat adeptus licz di⸗ dic ꝙ illud poſſet
gtatẽ ꝑſonatu ſeu offi⸗ locũ hĩe ſi poſſet
ciũ im bi exſpectaret/ gpt Drmrolguiran di,
exſpectacõ e3 hpmoi pruua oꝛũ decedẽtiuz · h h
tus non intelligituriurne. dwpms cliis no
qð in canomcatua pᷣbeda eſt Oem. vñ qð bñ
ficũv oluerit ofer

re poterit.
f¶ Idoneis · S. c. iſ
g Poſt als non
fuiſ tata qſtio ex
quo primũ man⸗

reuocatũ. ¶ Nõ ſic auteʒ vauifſgae ge⸗
ſ cnonicatũ cũ vigneon bDerogat. utꝗ.
