deelment. ut ibi et — Lrrr ebe P- — e t ele e — 8 er gfern r Hfum Cel. accedẽtib⸗.
xlvi di. virum. er e, g't z P e Ptre grn SPr , S,e T, l e trn ſe e SPe .T (ITemporalio.
catur auarus q́s largus qᷓs pdigb.no.S. den ue. ex pte. 7 27 et ebita h e curã collis Edoꝛę· et ⸗ uãdore fru etũa ſinia
& ¶ Interdicta. ſ.an ofirmacõnẽ admimſtrares. e.no⸗ t ¶ Propte. gerẽ enĩviðᷣꝛ: qui mimã ptẽ attigerit de he⸗

reditate.ff.de acquir.hereð ſi ſeruũ. ſi quis ſeruus.
u ¶ Herere · in indicio vel extra. ff. de. v. ſi. vVba. et. . int
Necipe. de Puetib-ſie diẽ lexĩ tutoꝛe.C. ar. geſta.
tui.l.Nᷣ. y ¶ Eoipᷣo.ſꝙ ſe admimſtracõi immiſcuit.nõ
eA Autem eo q; ecit ſe ꝓcuratoꝛem· vel y con omum conſti
tui · ſi ſe non immnſcuit· hec ꝓbantur p ſuperioꝛem lite⸗
ram · er verb a cum effeetuc̃.de eleri ·non reſidẽ.relatum.
¶ Prinatos ſpo inre olim vero per ſententiã mſñi ve⸗
lis dicere ꝙ adminiſtrantes ut electi nullo coloꝛe quenk⸗
to priuandi ſit per ſentẽtiam per antiqua iura ſadmi⸗
miſtrantes queſito coloꝛe· puati ſmt ipᷣo iure.ut hicqð
ſatis michi placet. ut eintetur coꝛrectio.ut qᷓ.ccũ expe
diat · ſed primũ verius ſcdᷣm gar. et ꝓro eojꝗ·e.cupien⸗
tes · E ceterumſet ſi electus alias nullum ius habebat
ex electione.vel ei renuciauerat tenetur ad fructuũ re⸗
ſtitutionem . et alias indicis arbitrio pnmiri debet ſecũ⸗
dum guil · s e · dudum ij · —⸗ eee
, Aaeze WBre , A, Wruse ey! 2e

9

ciſẽ vſus ꝓmptũ

redddit artiſice; · et
0 . —
cuilibʒ artiſcio pᷣ⸗

bet exp eriẽtia nu⸗
tr imentũ. ff del: ij.
l.lega tis· oꝛna⸗
c ¶ Qu citius. eſt
hoc tpus ad arbi⸗
triũ bom viri.cum
lege vel candenõ
tinnetur . ff. de u.
deli . l. i. et de of. dol.
de cnlſis. et magis
in tellectu qᷓ; elocu

cõ ne certa exp mi

pt. dona aplice.
d Comode. s. e.
q Pter· xxij.q·ij.
..l.ne pos ꝓculo· ſ
aut el ecto: es fue⸗
rũt negligẽtes m
pᷣſentando.nõ no⸗

cot electo. ꝙ non

debz al rũ alteri
miqua cõdiſio af⸗
ferri.ff. de reg· int.
nõ dr er ẽ erpᷣſtuz
j e. eu piẽtes · ce
terüſet tene hodie
q i babesſer ſi
eligen tes differüt
electionẽ pñtare.
infra octo dies.
poſtquam como⸗
de poterunt. tot a⸗
liter quo ad ſe ex

cu mter vmſierſas·
ra potentẽ· ars fa⸗

.
—

H ſit· eigentvæ ꝙ; cito omo de pñ̃t clectõnẽ ele
eto ̃ ſentẽt.electus qᷓ.menſem ↄſentiat.alias Pua⸗
tus ẽ iure q̃ſto mũſi ↄdicõ pſone ipᷣm exeuſet:poſt oſen⸗
ſũ ↄfirmacõnẽ petat ᷓ tres menſes.alias electio virib
¶ Iunl.vi. poſtq;.s. e. ne ꝓ defectu: ct:c. vacuatur.
ün r mſſſe Magiſtra rerũdicit phᷣs.natu⸗

( iſpẽdioſa vacaco.
ꝙ; ericuũloſa etnã elſe ſole⸗

at amm abo non ſoſu ula 5
teſtãuir ſed enuã mg ra re

rum efficax expiẽua mam
feſtat. ¶ Cupiẽtes itaq;
com petentibus remedis
v acacõ num diumrmta ti⸗
bus obmareſhoc penuo
dercreto ſtatumuſ/ ut ſi qñ
hierit electio m aliqua ec
cleſia celebrataclectoꝛeg
electionẽ ipaʒ q; citius co
mode poteruũt elc pnta⸗
relac ꝑtẽ ↄſenſũ ipᷣuis ꝓ
curent elcũs yxro illũ ad⸗
hibere mfra mẽ em a tẽ e
pntacõis hmõi teneamr.
¶ Qué ſi eleckus ult ra 5⸗

ſentaé dutilleitinne ſi qðᷣ
ei ex ſua eęlectòe ſucat ac
qui ſitũ eLuc ſe noueit eo
ißo puatũ. ¶ Lil foꝛſan
ea ſit electe ꝑſoneo diuo.

excluſi ſũt a ꝓ ſecu cõe ꝓceſſuſ et ab ecciaſticis bñfeñjs
q milla eccia obtinẽt ꝑtrienmũ ↄtinuũ ſũt ſuſpenſi ele⸗

cto pꝑ hoe nullũ fit pindiciũ.hoc hẽs im p̃dcõ. E ceterũ.·
ee ſans ꝙ illud locũ bʒ gnaliter m omibo eectõmbo nõ

m illis tm de quibo alias loq utur dec cupiẽtes· ut ibi di⸗
eam et hoe ꝓbat pncipuũ i iis de.

e ¶ Menſem. ſubadi ↄputãdũa tpe ꝛc et die m guil.

et gar. ꝙ tot dies hẽbit iſte menñs quot habduerit ille
in quo pnᷣftata fuit electo· et ſi dies aliqͥ lapſi era: ſup⸗

Plẽtur de menſe ſequenti. et ꝓbatur h̊ apte s de ſup.ne.

p̃la.licet.vbi duo ſemeſtria faciũt vnũ ãnũ.Si em oice⸗
remus qꝙ menſis. debet. xxx. dies hr̃e iam non facerent

duo ſemeſtria integrũ annũ.ſ̊ ſolii ccc.lx. diel.ſ.xxxi eſ

, ſent. cecc.lxxij.ſñ.xx viij. cc·xxx vi.ẽ ergo neceſſario con
cludere ꝙ fieri deb et ↄoputatio ᷣm qð mẽſes oceurrũt. et
faciãt ad h.que no.ff.de diuer· et tẽ · ̃ᷣſcrip. l.ij.et idẽ in
tellige m tribꝛ menſiba daſis ad eligendu.et tribus ad

.

oſirmationẽ petendã ut ꝗ.ſequitur.

f¶ Diſtulerit.p hoc patet ꝙ n mmpeditus fuerit nõ cur⸗

rit ei tys ρσρdtus nõ defert. de ↄce · pb. q diuerli⸗
tatẽ · et facit qð m ultimo caſu inferius dicitur.

NWam ſit eccis iaꝝ

&τ Extune extremum tpus ſigmſicat. ff. de cõdic et de

mõò:ſñ is- Cſi ita. vñ uſq; ad finẽ menſig poterit exſpecta
ocip̃o/nec requiritur alia puacoms ſenten re.
tia/licʒ ubi duhiñ eſ decl an iri poſſß ſentẽtialiter illu eſſe
pPriu atũ.et addè qd dicam qᷓ. e.ↄmiſſa.
. ¶Condicõ ut ꝙ½ Pa ꝓ pibuit qð nõ oſentiret electẽi.

ut electiom de ſe celebrate
abſq; ſupioꝛis ſii licentia
ex ꝓhibicõne ſeu quaius
prouſione ſedis apoſto⸗
liceↄſentire nõ poſſitquo

caſuidẽ electus ſeu e co⸗

res ipᷣus ↄſenu endi hicẽ⸗
tiaʒ ab eius ſupioꝛe cũ ea
celeritàte quam ſupioꝛis
ipuis pnᷣtia vl ablenna p⸗
miſerit ꝑetere ſtudeant et
habere. ¶ Alioquiſi lap⸗
ſo tꝑe ꝑ eiuſdẽ ſupioꝛis pᷣ
ſentiã wil abſentiã ut pᷣmit
titur moderando hmoili
centiã eos nequaq́;ᷓ oba⸗
nere cõ tingat. electoꝛes
ex tunc ad electionẽ aliã
ꝓcedęndi liberam habe⸗
ant facultatẽ. ¶ Ceterum
quiuis electus mfra tres
menſes poſtoſenſu eleccti⸗

om de ſe celebrate pſtimim

ↄfKirmation electois ipi⸗
. . „
us petè non omitt at/qõ ſi

dẽm guil. ut glo. ſe. et electus inr

de ſe facte. vel mo⸗
chuſ.canomcus re
gularis- vel aling
fmter ẽ:qin ſme li⸗
centia ſupioꝛis cõ
ſentire nõ pnt ꝗᷓ e.
ſi relig o ſus·i.ſeñ.
Licentia aũt obtẽ
ta vico ꝙ Ha be⸗
bit menſem mie⸗
grum. illi enmmnõ
currit · mſi exquo
conſentue potuit.
·S· e · v. electus.de
cõceſ. pben · q. C.
de ann a· excep.l.i.
C. fi. accur.
¶ Celeritate . ſi
in dubm reuocet.
bom viri ar bitrio
terminet᷑. ff. d. v.
ob.lↄ tinuus. En.
de donaẽ· aplice.
k ¶ O btm ere ſi ſu
pexioꝛ illã daè no⸗
lit. die ut dica J. e.
ſi religioſu s. et vo
luit guil.mt antun
adh er? huic litere

c( dixit. q; miſ ob⸗

tineauir · puta q
ſuperioꝛ non vult
dare ꝙ el ectoꝛes

ad electõnẽ ꝓ cede

re pñt.q ſaus vi⸗
detur mquü · vn de
intelligo obtinere
inquantũ in eo eſt
ym gar. verius eſt

eſi qʒ ſibioꝑ etebat

¶ Facultatẽ.ſup le⸗ ſit eoipᷣo puatus.p extruag. bn
dicti. e. ti ſi religio ſus. m¶ Tres menſes. de d nerſis tẽ
poꝛibo.vide quod dicamꝗ e.ſi el ectio.
n ¶ Oetere. ſuff cit p etere.licꝭ nõ obtineat. exquo p eũ
nõ ſtat. In ↄfirmacoibo cathedraluivel reglarin ecciai⸗
que ex immediata ſubiectõe vl apꝓp ellacõe habẽt peti
a pa ſerua de mcolaiꝗᷓ.e:cuꝑientes· et ſcias ſᷣm guil. et
gar·. ꝙ ſufficit ſi electoꝛes petãt.S.e.cũ mter canomcos.
et. c. cũ dil ectus.et·c·dudii:m pn.et elcõ tunc mi pevonte

vit atur h̊ pena.tẽ elcũs p ſuun ꝓ curatoeẽ ↄ firmatio nẽ

petere poterit.sde ſep· cũ dilecta.ſaluo ꝙ ſemp dee.
piẽtes · ſeruetur m ſuo caſuſſed pone ꝙ amcus eius no

mine confirmationẽ petijt ſme mandato.nunquid ſuf⸗

ficit.ſic. dumõ ratü hab eat quia et m in dienſ ut.ff.de in

Diẽc. l. licet/et m ↄtractatibs.C.ad macedo.l. ul/et in ma⸗

leſicijs · ff· de vi et vi ar . li. Equotiẽs. ratib abitio retro⸗
trahitur er ↄpatur mandatoꝗᷓ.de ſen· ex· cũ quis. et · de
re.iut.ratiha hitionẽ.u bi dicã de hoc.et intelligas qð de⸗

b er ratũ habẽ ante lapſũ illoꝛe triũ menſii. ahas minha
bintio poſtea facta nõ ꝓ deſſ̊·f. rem ra ha.l.penul.

a ¶ IAuſto impedimento puta infirmi tate. viaꝛe diſcri⸗

mine. ſupioꝛis nnpedmento frequenti curie mutacõne

vel alio ſli·ff.ſ quis cauc. l.ij . g de pigno-h gmficante.

de ap. cũ parati · x vinj. di · ſ. eps:cũ ſi. Et nota h tys quo⸗

dãmõ utile . qu nõ ceſſantib⸗ nõ ofric· C de in of· teſta.

maioꝛel.s.de ſe p· ſi aut. et · e· plerũ q. b ¶ Eacuetur · di

ꝓbabant hoc tali ratione.certũ eſt ꝙ tye deẽ · cũ in cũ⸗
ctis innotuit. cũ vintoñadhuc nõ emanauerat dec· q;
Ipt vñ ex ſo lis ↄſenſibo videbatur illa hena mferẽda.
nõ erat tũc nccria alia ↄiis el ectio. h ðriũ ẽ verũ ut h
vides:et triplici ratione.pᷣmo q; illa iura pumũt eligẽ⸗
tes nõ ↄſentiẽtes tantũſedᷣo qnec nomiaco nec voto
. rũ publicatio dici
pt ↄuᷣis electio · S·

xit gar/ p ſnĩam et
ideo aliud in iſto
eaſu c ſupiori · .
mains vmeulũ co⸗ iuſto impedimento ceſſan
ſu ante. et ideo te infra HPmodi trimeſtre
diff cilius rü pitur tẽpus omſerit electio e⸗
guil. otra. qc puto adẽ eoĩpᷣo viribo vacue⸗
v erũ.cu hic dicat T4 icodem.
lia eoipᷣ o viribus tur. dgemmeodem.
vacu etur p qd ſa⸗ rꝑtuo ſancionis
tis pt,; ꝙ eſt anon oꝛaculo declaramu'
late ſmie nõ feren⸗

de. h ergo ius no
uũ. nã olm ſi poſt
p̃ſtitũ ↄſenſũ non
pꝓetebat elcus ↄfir
mationẽ. nu t

ꝙ; ſcienter in electõibo no
minantes mdig nuũ ęꝓpter
ſuffragiũm ſcrutimo pᷣſ
tũ.mſi adeo in eo pᷣſtitorĩt

h cadebat a iunre ſi⸗ exxotis eoꝝ oũis ele⸗
bi p electionẽ jam cio ſubſe qᷓtur nequaqᷓ e
roll ſivlo⸗ ligendl ptãte pueñtur. ij
oↄfirmacõnẽ petẽ⸗ c eo ꝙ indignu nominã
dã. pm ea que no. do laetes otra cõſcientias
„ 8 — 7 — 4 — 7. 7 ₰ℳ „
nnoe ehn. ſuas agũt. et dininã vin⸗
Suil p ſtatutum dickã et apoſtolice ulcõi
eſt m electione in⸗ motu.quẽ qualitas facti
tellige et in poſtu⸗ .
latione. q; eadẽ ẽ
ibi ratio de conſti.

ipſa niſi ex cauſis poſtea
— „ „ ₰
emergẽtibus impugnaé

e. in geneſi. tercio
. „ q; ſimplex nomi⸗
ſuaſenit woſſint vo nume . natio non tri buit
rito ſoꝛinidac. Id eĩ eoð. ins · S· e. ꝙ ſicut. ad
VVlli licẽ deẽmmus id qð ðᷣꝛ ꝙ añ dee·
ſtqꝗᷓ in ſcrũtimo *½ Pter. ſufficie⸗
NY. ſiaus et ele bãt oſenſus · verũ
nonnnauenrtt alque et ele tales qͥ electionẽ
ctio fuerit ſubſecuta · vel inferẽt. vñ nõ dix⸗
poſtqᷓ pᷣſtiterit electioni Zuimm ncis
5 . i m quẽq; olen⸗
de ſpo ab alns celebrate ſermt. ſed elegerit
cõ ſenſu illu ſup electõne vñ olim ſuo mo⸗

do neẽ ria fuit ele⸗
ctio.et hodie ſio.

E O E mõ adhucẽ ut lo⸗
vl mñ ei moꝝx ipᷣuis ãtea cũ hẽat illa pena.
celata de nouo pandatur fateo: tñ ꝙ pena

improbitas ſeu alicuius

dec. S. e· li. e. ti. c. ij.

alteruus atens viee ctionẽ· ut ibi dixi·
fectus q wriſir ignoꝛare in glo. pnl·
potue rit writas reueletur li lcere ⸗
ſidẽ faciat ꝓrio urameto electũ mii ex noua
1 cauſa vel noniter
ei pandita ſe ne⸗
quit oꝓponere.

tranſiato. Quid ſi poſtea ↄfirm acõnẽ petat elcũs. et eã
obtincat dic nõ poſſe ↄualeſcere qð a pnci pio fuit nul
lũ et peceat detinẽdo e atũ.nec facit freüs ſuos nofir⸗
matio ſcienter ſuiſſi facta p illu qui alias ſuo iure ofer⸗
re potuiſſ· m guil:et fac̃ qð no.s · de eta· et qᷓ cũ bone.
Erpetuo:ſñᷣ nõ ſe quatur electio nõ eſt quis ex ↄſen
ſu inſcrutimo ſa enter habito in mdignũ eligẽdi
ptãtepᷣ uatus·hoc dicit· c ¶ De

id eſt ppetuo duraturo:xx v. qi que ad ppetuã.
d¶ Oꝛaculo · i. ſenſo. C. de legi:dig& vox et dᷣ oꝛ aculũ.q;
oꝛãdo ſeu pᷣenndo impetratur. vactũ.cu.ſ.dic ego
e¶ Suffragiũ·i· ↄſenſu inſeptis re⸗ talis talẽ noĩo in p
latũ·et ſumitur ſuffragiũ. ꝓ auxilio ↄſilio ſeu ſeruicõ·xij·
q·ij·quicũ q; ſuffragio.C· de ſuffra.l.vna. s/de cele.miſ.
cũ marthe· in fi. ſ̊ nõne publicato ſcrutimio ↄpellũtur
¶ OPreſtiterint·ad electionẽ.s. e. pub licato· et· c. in e⸗
lectiom bo:/ſed dic illud verũ cũ dignũ noĩant·ſi auũt in
collacõmbo foꝛte apareat vel prius aparebat eũ in⸗
dignũ⸗tũc locũ hʒ h̊ dec. et qð h̊ ðꝛ de pcco in pſonã idẽ in
tellige de peco ĩ foꝛmã.et multo foꝛtiꝰ qninus ẽ pcẽm.

g Driuentur. idẽ intelligo 'm garet guil. de pena ſuſ⸗
pſioms a bnñfieijs· cũ ea nõ pumãtur noĩſantes i̊ eligẽ⸗

tes · S.· e·cũ in cũctis. clerici:et nota ꝙ ↄſtitutus in moꝛ

tali ei gẽ pᷣt· ſcut ⁊ excoicatus minoꝛi:s· de cle.· excõ.mi.
ſi celebrat. et intdu eligitur etiã q̃ͥ mõꝛliter peccauit· Ss. SD
inĩi. ſic̃. h¶¶ Vin deãʒ · ſic · C. de ſũ . tri · l· i· et · S ee · ubi. v·
i oꝛmid are. q̃ro qᷓ̃ fuerit rõ dubit acõis hu qui aũt
ins oↄſtõms · 9%. dicebãt quidã olm ꝙ ſcienter nomi⸗
nantes indignũ in ſcrutimo ert priuati ptãte eligẽdi ·

erp etuo:id eſt gnali vł

m ¶(¶ Serutinio.quid ſit habes. S· e. q; ꝓpter.
n ¶ ð ub ſecut a. vel ſcrutimũ publicatu q; poſt publica
tionẽ ſerutinij nõ eſt locus variatiom.s.· e.publicato. er
dic ut ibi: mſi in caſu pᷣ cedentis dec᷑.ut ibi dictũ ẽ.et ꝙ di
cit ſubſecuta.intelligas ex illis ↄſenſibo.verba eni ſut
cũ effectu intelli gẽdaðᷣ cle.nõ reſi.relatũ.ff.qꝙ.quiſq; iur.
o ¶ Celebrare .nota h̊ paria eligẽ vel eligẽtibꝰ cõ ¶i ·
ſentire. h̊ nõ ꝑ omia ut.s· de elec. ecc̃ia vĩa. ij.·

17

mſinuante ff. de interro ga ac · de etate ˖ C ex cauſa·
q ¶ Impugnaé. s· de . p tuas.C. de nõ nu · pe · l. ghali⸗

p ¶Emergen tibe et ſic nouo auxilio opus ẽ· de of. dek.

teor. et ſic nota ꝙ ſemel appꝛobatũ · nõ poſſum reproba⸗

re. et quõ h̊ mtelli gatur h̊ h ẽs· et vide ꝙ plene dixi 3.de
re.iur.qdᷣ ſemel· eſſe moꝛiba tempatus·et bom moꝛes
r. MNarn . enmm⸗ pluſqᷓ; dinitie opãtur.ff.de tu . et cu ·

da. ab Bijs. l.Icire.et decoꝛari nõ deb ẽt pallio moꝛibo in⸗

decoꝛi. c. di · ð moꝛẽ. tebat electoꝛes tꝑe electõms· pu⸗

8 (atentis i. ꝙ la⸗ ta luxurioſus eratvel adultervel

id ſimile.vñ in redibicõe erat.ff.de edił.edic·cũ lex.et·l.

ob que vicia. t Delſectus· ſciẽtie etatis oꝛdmũ vel a⸗

licuius irregularitatis · ⸗cilinõ credẽtur ut cca ea q pu⸗
u ¶ eriſily· alias de fa⸗ blice facta ſũt · vel que omes
ſciũt · x vi. di · ꝙ dicitis · de Poſtul. ̃la · c · i. cũ ſi.

xX ¶ Reueletur. qre nõ poſuit terciũ caſi.l.ſ ſup antiqs
ſup uem at p batio . ut fecit· S· ut circa. Feñdeo ut ibi di

xi bene fecit appellans nõ expᷣmendo crimẽ qð ꝓbare
nõ potenat · h h malefecit eligẽs eligendo criminoſu · lʒ
id ꝓbare nõ poſſi. cũ ꝓbatio nõ quereretur ab ipᷣo·
p¶ Juramento . · e. ut cir ca. 2

Aquando.cõtra electum a duplo maſoꝛĩ parte vel
electoꝛes ipᷣius mli a reliq̃ ꝑte pᷣt opom qð votum
extenuet · ſed id bñ oꝓponitur qð votũ anullet.ſ̊ ſcire de
bes · ꝙ extenuare votũ ẽ illud obicè qð nõ anullat pe⸗
nitus votũ.ſ̊ illud minoꝛis reddit autoꝛitatis · ſicut ego
ſiatus tu illſatus· ego in digmiate et tuſnnplex canoni⸗
cus vel hijs ſimi

lia·anullare ẽ nuil⸗
lum reddere.ut ſi
quis dicatur excõ⸗ ſ dẽ in eodẽ.
mumcatus maioꝛi . 9 m oce
vel ab honnne ſuſ otigerit duabo ele⸗
penſus. vel mei ctiombo celebratis ptẽ al
ninn en wecim⸗ in tera eligẽtiũ duplo maio⸗
. EE⸗ — . 5 * —
. wciſſ. vei biga⸗ rẽ numero mnuemiri.cõtra
mus. vel miles fa⸗ el⸗ ectoꝛ es qiu ptẽ reliquã
ens⸗ vel roem ſic excedũit ad extenuati
uxerit vel cano⸗ 3. ;
niaitronſiciane⸗ onẽ ʒeli meriti vel auctoꝛi

ritv el vo ci ſue. vij⸗
qiqu ã piculoſũ·
vel hijs limlia.

tatis ipᷣoꝝx·reliqͥs wl ele⸗
. . C
cto ab eis aliquid oppo⸗
nendi omnẽ pñti decreto

et Hec bene obici . W
poſſunt a tercia p⸗ interdicimus facultateʒ.
te hen viplo ma ¶ Soi qͥd aut opponè wo
ſoꝛẽ. ut hic · luer int qd votuʒ illiis cui
vb Cie · exced ũt in . „☛ — 1 12 -—
duplo maion nuó. oſpoitur nullũ rddet ipo
c Deli meriti · de iure id eis nõ mtelligmꝰ
Bn dic . ut · · e· ec⸗ interdẽm. dẽ in eodẽ.
cleſa n. Vauis oſtini tio feli
d ¶ Keliquis · pau , 5
cioꝛibo ſez · cis recoꝛdacõnis a⸗
e ¶ Oponendi· exã · pe.iij. pᷣ de.nr̃i ciu⸗

poſt electionẽ in⸗

ſas electõnum epᷣaliũ ſeu

telli gas· q añ be⸗ . A1 ee. -
ne ſier de iſtis col⸗ ſup ele ctiombo epo ex⸗
latio · nec hoe H. ꝓp⸗ oꝛtas no immerito maio⸗
hibetur. vñ dxit ribo cauſis ãnumerãs.co⸗
in pnᷣ. electõmb⸗ . W

celebratis · 7
notà ꝙ nũs duplo ,
maioꝛ pᷣfertur aũcti et pᷣſumiturʒelus melioꝛ· et facit ad
ea q̃ no.s.de teſti.m nia. Sꝓi aſt maoꝛ nũs eſſ h nõ in du
plo.ẽ ar· a grio ꝙ nũs nõ pᷣ̃fertur ĩ de h no · a · e · eccia. ñ.
m glo.q̃ in cipit ex hac· Et no.ꝙ in hͥ interdcõ viðꝛ caue
ri ſo lũ de electoꝛi ba.vnde viðꝛ ꝙ ↄtra electũ bñ poſſ op
poni aliquid qð ad excenuacõnẽ pꝑtineat.ſ̊ nõ ẽ verum
m guil/pꝑ lr̃am.S·q dixit meriti qð ꝓprie reſpicit electũ
ullũ d dat.pone exẽpla q̃ poſui·s. Nuid ſi aliq̃̊s
excõicatus erat ex eligẽtibꝰ an tenet electio.nõ ſi ſciẽter
ei ↄincauerũt·alias ſic· de ſen · et re inð · ad ꝓ bandũ · de ʒ

ix.qi·nos in hominẽ. et x modernos· S.eilla.
auisappella cõ indicialis vel extra deuoluit cau

ſas ectõnũ ep oꝛæ et ſupioꝛũ ad papã.ſiin ſeptis et ex

cã ꝓbabili fuerit mteriecta alias nõ· et ab ea pñt ptes

ſme puitate recedẽ pᷣus qꝙᷓ pape fuerit pñtata:et an ĩre

ceſſu interuenerit p̃uitas inferioꝛes indices añ omia de
bent inquirẽ. quã ſi reperint de ca nõ ↄgnoſcẽt · ſ̊ ſtatu⸗

ent ptibo terimnũ in quo cũ actis et munimẽtis ſe apo
ſtolico vſp ectun repſentẽt · dilecti filij· gar. H ẽbat eaʒ
¶ Cõſtitucõ· q̃ͥ meipiebat⸗ ſub rub · de electõne . guil ·

de ſep · hoſt. de ap. q tractat de ipᷣa · de accu . cũ dilcũs · er

opoſt.s· e ſtatunmnus ad fi. hodie nõ hẽmus eã.et ẽ ar.

¶ Cauſas el ectionũ·pnᷣeipales ſcʒ·

ꝙ cũvnũ ius reuocatur p aliud facien da ſit te ip̃o men⸗
tio.qð nõ eſt verũ.ut· S.e.li·de ↄſtõ.c i . ubi de h. et. xviij.
di. quonmiam-
¶ Exoꝛtas · accidẽtaliter et in ꝓ ceſſu. :de offi·lega.
i¶ Maioꝛibo. q̃ mt no· xij · di· p ceptis · s trãſlacõʒ.

m ¶ Ruaſlibz · etiz fruſtratoꝛias. et erat h ↄtra ius ↄmu⸗

—

ne. et ꝑ ̊ manebãt

gnitiones ipßaꝛx p appel⸗
lacõnes ühſlib⸗ deuolui

aſſerat ad ap·ſe.examen.

¶ Mos tũñ et temerariam
appellantiũ audatiã et ef⸗
frenatã aꝑpellati onũ fre⸗
quentiã refrenare volen⸗

tes bac gnali ↄſtõne du⸗

1⸗ 12 6*
ximus ꝓuidẽdũ.ut ſi ex⸗

tra iu diciũ in pdictis ele⸗

ctõibo vel in alns dig nita
tibo epatu maioꝛibus cele

brtis expᷣſſa cauſa mam⸗

feſte fruuola ↄtigerit ap⸗
pellari.p appellacõnẽ hu⸗
uiſmodi nequaqᷓ;ᷓ ad ſedẽ
eandẽ negociũ deuoluat᷑.
ſed cũ in electionũ earun⸗

lõgo tpe eccie vi⸗
duate. et ideo fuit

coꝛrectõe dignũ 1

in miſus fuit alex.
opi·inno.quã no.
s· de ap · ut debituſ
in ult.glo.ſua.ubi

enument caàs ele⸗

ctionũ epᷣoꝛe inter
maioꝛes cãs · h̊ ßᷣm

guilſalua pace im
nocẽ·alex.vimcẽ.et

alioꝛe id dicentũ ·
illð verius. 1c· ẽ qͥ⸗
daz ꝓtelſtatio quã
P a facit de iuj ſuo
ſc·ix. q.iij· ſaluo.
et de ſup · neg. p h.
abſurdũ eni vide
tur dicere quãlibßʒ
appellationẽ illas
cauſas ad papam
deferre . de quibo a⸗

lins qᷓ; paognoß⸗

cere nõ pt.·
n (Extna iundiciũ ·

de negoc ijs in iudicio vel idem ſi m indicio.
oxtra iu diciũ appelletur in ut? ſeqjer.
ſcriptis ex cauſaꝙ bapil i⸗ ictis. epi
que ꝓbata deberet legit⸗ p ¶ Maioribo ut
ma reputari.ad ſedẽ ipᷣaʒ archieß abe pa⸗
Pméi . . triarchatibo pᷣma
bmõi negocia deferantur aß iat bo die in
regularibo· qð dic
ut ꝗ· e. ſi poſtquã:

In ſe criptis· no.apell dumin ſcriptis· et ghaliter
verũ ſiue in indicio ſiue eẽ appellatur n cũ a diffimtia et
incõtinenti appellatur · tunc appellari p̃ᷣt viuavoceæ· ff. de

ap. l. ij. C. de ap · litigatoꝛibo · . q. vi ad fiqõms· ñ dicès

Friũ in caſu huius deè · etiã in difimtia· et adde as dica
Iᷓ/ de ap· coꝛdi · ⸗xit gar.qꝙ; h̊ ſpeciale inducit hec dee ·
¶ Prob abili · di q; ſiue a diffinitiua ſiue intorlocuto⸗
ria appdllerur q teneatur rõna bilẽ cĩm expᷣmi alias
regulariter · ſit ſecus m diffim tiua. guil. vidðꝛ tenẽ ↄtrari
um qð ſatis verũ crederẽ.ſ̊ pᷣmũ eſt tutuus
WIIegitima& ſi ẽ exp̃ſſe legitima defert negociũ ad ſe.

ap. ß nõ mam feſte fruſtratoꝛia. puta ne fiat electio re⸗

gis pᷣcibus nõ expectatis · ut dicebatur in illa oſtituti⸗

one. dilecti · velne elig atur mii doctoꝛ decretoe. velmgy

in theologia · vel bijs hia.tũe nõ defert vʒ quid in du⸗
bio. dicm guil . et gar. deferri ut illud dubui papa de⸗

cidat ·vi · q. iiij · oſus · Quid ſ app ellauit et nullã cãm ex⸗
pſſitdicas idẽ ac ſi exp̃ ſſiſi fruſtratoꝛiã ſjm pᷣdictos· qʒ

nullũ er jnutil e equpollẽt in iure · · de tra lac · inter. ff. q;
cuiuſq; vmuerſitatis · l· i · Cer quidẽ.fuit em ꝓmulgata

cõ ſtõ iſta· ut refrenaẽtur tem erarins apellandi uſus · H
jta p̃t q̊s appellare temerarie nõexpᷣmẽdo ſiẽ expᷣmẽtdo

videbatur aũt ↄtrariũ· q; in eauſa nõ exp̃ᷣſſa nichil im⸗
mutatũ viðꝛ:ergo antiquoiuri ſtãdũ eſt· C· de ap · Pcipi⸗
mus . in fi:ſed pᷣus di ctũ verũ eſt q;ꝛ hec ↄoſtõ nõ vult q;
cauſe h deferantur ad papã. miñi c expᷣſſa ꝓ babili que

ti ſũt domino pape.ct petitur de altero ꝓuĩderi. hexxv.
vi.archidy aconum ·et de hoe · g· e. ꝙ ſicut.

.

I¶ Dignitatem non eſt ergo ad ſnnplicia beneficia hoc

nõ licebat p pdi⸗
ctã ↄoſtõnẽ alex.
c¶ Partibo· p hoc

debeat reputari legitima.
a ¶ Premiſſis · eũ.l.a

2 —

viðꝛ ꝙ mſi ambe
ptes ↄſentiant nõ
pᷣt fieri renuncia⸗
tio · q verũ puto
ß guil. et gar. re nõ
integ ra ß re integ
ſolus appellans B
poterit · ad hoc de
elec. in cauſis. ff.de
re.iur.nemo:et ad⸗

bmõòi appellacõi g nuilla

cẽẽ ex ca ꝓbabili in indicio

wellatũ⸗ vel extra·

¶ Ceterũ in pᷣmſſis omi⸗

bus caſibo liccat ptibo ab

tñ mmteruemẽte prautate
recedẽ.anteqꝙᷓ; pᷣfate ſedi

fuer int pñtate. ¶ Inferi⸗

oꝛes aũt iudices quoꝛum

erat ipacauſao gmiti

extendendum.cũ ſi de eis intelligivolmſſ vel expreſſiſſß
vel generaliter locutus fuiſſ · de deẽ. ad audiẽtiãad hqᷓ.

èe.· ab eo · et̃ de v· ſig · e · i ubi ſempꝑ hoe repetitur.

partibo terminũ p’rẽpto ⸗
riũ cõpetentẽ · in quo cum
ommbo actis et mumimtis
ſuis aplico ſe oſpectui re⸗

preſentent. dẽ in eodẽ.

obiciuntur electo à

poſtulato.ſeu alias ꝓmo⸗

uẽdo ad aliqᷓ; di gratẽ eiii

dentem ſcĩ e. vl aliũ pſone

id entẽ. ſi g

defectũ opponit. H

non euidentem nõ
habet locũ pena.
ſed ſi opomt ma⸗
mifeſtüũ.id em. cum
hec ſmt ſinomma

gꝗ · de · v. ſi g. cũ olĩ.

et eſt exp̃ᷣſſum j. de
v.ſi g. c.ij. S ed po
ne pluẽs opomt
euidentes defectuſ
alterüũ ꝓbat alte⸗

ruim non.quid erit
Soluc̃.ſi defecit in

prmo.repellitur

xeg ra. et velit ſatiiſ⸗ boc prauitas interceſſerit
facre aduerſano ante omma dili genter in⸗
de ſuo mtereſſe. ad re,
huc poterit pemi⸗ quirãt et ſi eam mterceſſiſ
tere m guil. ßm ea ſe repererint ſe de cauß ip⸗
3 e . ſis nullatonus intromit⸗
nuanid mmcex exc tant · ſed prehgant dictis
tñ appellatio pre⸗
ſentata ẽ p̃e ulte⸗
rius recedere non

poſſunt. etiã ſi utraq; pooſentiat.qð pbatur qᷓ u bi dicit
anteq; p̃fate ſedi.⁊cad hoe de poſtu.bone.ij.v.nec no
cebat · de of. leg · licet. in fi:.et maxime qñ obiciuntur cri⸗
mina vel defectus · de collu · dete. ermima . xxiiij.q. in.· eece
ſolet q̃ri utrũ elcũs ſme ſupioꝛis licẽtia ſiio iuri renunci⸗
are poſſit de h̊ dicã qᷓ.e· ſi electio.· d ¶ Drauitate. ut ſi⸗
momaca pactõe vel aliqua illicita dacoe vel ꝓpuſione
vel violẽtiav el metu.xx.q:iij.pñs.ſi autelcũs ius hẽat
an liceat ei vexacõnẽ redmèẽ dic ut no.de ſimo.dilcũſij.
e¶ Appellacõne ceſſante.i.ñ appello intpoſita nõ fuiſſj.
n h i nuciacòe applloiſ. ⸗cõe omiſſa ad eoſdẽofir
e¶ Inquirãt.ꝙ ſi pmõi mqſi- mãdos vel ↄſec᷑ndos ꝓceſ

ſerſt vel alio s ꝓceſſus ĩ cã fecerĩtofrmacõ vel ↄoſecracõ
vel ꝓ ceſſus illi ſũt nulli. et ofirmãtes ↄſecrãteg ab epo

rũsfirmacõ? et oſecracõe p annũ ↄtinuũ ſũt ſuſpẽſ .e.
Fa,n fi· =viũ· et adhue hẽbit locũ expectacõ.xx.

f ¶ Perẽpto⸗ dieꝛe. ſᷣm foꝛmâ dec. S · e. c· i.ß guil· et gar.

g Mummẽtiñ· i. ꝓbacõiboainſtr̃is ſic dẽil.q; cãm mu
mũt.alias momimtis.monẽt em infoꝛmãt indicẽ quid
reſentent: ꝙ ſi nõ venerint ꝓceda⸗ facẽ debeat.
tur ad ↄfirmã dã electõnẽ. acñ appellatũ nõ eſſ.q; nõ ap

pellare appellare. et appellacõnẽ nõ ꝓ ſeq ſũt paria de

of. del. Ftu. de telt · eü vemſß .· C. de tẽ . ap. l. . f̃ lʒ nõ p oĩa
ut . de ſen. ex. hz · et · S· de eo qni mit. in poſ. cũ veniſſent.
foꝛte · ſi mter reliqua qᷓ obiciũtur ꝓmouẽt ad di
& mtatẽ obicitur enidẽs defectus ſcĩe vel pfone il⸗
lud ante oĩa examinari debebit. et ſi repietur falſũ op⸗

ponẽs a ꝙ ſecueõe negoc repelletur· et pum etur pinde
ac ſi defeciſß in ꝓbacoòne oiĩm obiectoꝛe·

G Cetera· itputa ꝙ ẽ homicida.piurus excõicatus vel
hijs ſiha que ita de facili ꝓ bari non pñt ſiẽ euidẽs defe⸗

etus ſcientie vel pſone q pꝑ ocłloꝛein pectõnẽvel exanm⸗

nacõnẽ defacili ꝓ bari pnt. k ¶ Promouendo. puta ꝑ

ſupioꝛẽ ad quẽ cuoluta ẽ ꝓtãs.vel q; plures no mina

. — . +₰ 7— . . .
defeckũ oppom contingat Uat Bm meopiſt⸗
in diſcuſſione obiectoꝛum tur electus ſi aũt ſ
illum ſtatumus oꝛdinem mul exammnati fu⸗
iöncõ mutabiliter obſeruã⸗ erint · ſi ſufficiẽs ẽ
ouencdus ſut defectus quiverus
tur electus· ſed op
ponens etiã de ca⸗
lumma pumetur.

nſi iudex viderit ip̃ᷣm ꝓbabiſi de cã a calunievicio excu
ſari· ut m aut de iudicibs.Gopoꝛtet.s de accuſac·acce⸗

dens et · .· c. i . ſ autoem opponeret nõ euidentia · fateoꝛ q;

ſufficit alterum probari ut dixi.S. c. i. et · · e· ut circa. et
de re iudi:cum. . etA. Sed nunquid iudex ex ſuo officio
talem diſcuſſionẽ facere p oteſt etiã pte nõ petente· die
ꝙ ſic m gar:quia laboꝛaẽ debʒ ut breuientur lites · ff. ſ

SZ cer.pꝓ e.l.quidã extimauer̃t·ff· de poſtu.l.quos p̃ toꝛ ff.

de ꝓ cur.l.fi iffa. inuitus · S. de excep · excepcõnẽ . hoc
idem poterit etiam ſi ambe partes expſſe renũciẽt per
iura pᷣdicta.et ꝑ · l· C· de iur · calu. l. ij. Eſed q; veremur . ſi
aũt tacite · ſcllicet int rando iudiciumet permixtim exa⸗
minãdo oppoſi cõnes tam euidentiũ defectuũ qᷓ; alias et
alie reperiũtur vere. oppoſicõnes vero euidentiũ defe⸗
ctuũ falſe· non ha bet locum pena huius canoms ꝓpter
impoſſibilitatem ſui: ad idemꝗqᷓ.e.indẽmitatibo.in fine.
Pena enim eſt ꝙ repellantur a ꝓſecucõe.ſed iſti iã ſũt

ꝓſecuti· et ſic non poteſt locũ h abere pena.nec obſtat

ꝙ nõ poſſunt renunciare exp̃ſſe. q multa poſſumus ta
cite que non poſſumus exp̃ᷣſſe.ff.de ꝓ cur.filiuſfa.ve

teram. C.de iuramẽ. calũ.l.ij. ſß q; veremur. et:·de inra ·

calum.c·i:et ſufficere debet ad repulſionem electi ꝙ ali⸗

quid inuemtur ꝓbatũ qð eũ repellat. vndecũq; cri⸗
mma claruerint. ꝛcxxiinj. qeii · ecce . et de inð · exhibita.
n (Scientie.q̃ etiã m laicis mtolerabilis ẽ.xxx viij · di · ſ

in laicis· ̊ nota ꝙ eſt quedã intrinſeca qualitas cũ qua
homo naſaitur.ſcilicet ꝙ aliquis ſit caſtus pacificus ſo
brius · et hanc quis pᷣſumitur habere donec ↄtrariũ p⸗
betur. ſic intelligitur de pᷣſumpẽ.dudum.de ſcru.c. vno ·
Eſt et quedam extrinſeca. ut literatura. et talis qualitas

no pᷣſumntur mſi ꝓbetur. et ideo ſup h̊ examinatur.cet ſie

intelli gitur hic cũ ſuis ſimiliba.De negatiua facti iuris

ct qualitatis · dic ut · vi·q/ul:accuſatoꝛ · de elc. bone. j.
0

Cõtingat · nec poterit poſteareuocareꝗ.e·t. ab eo.

oli⸗

tuſ
lte⸗
ert
tin

ip⸗
elli
itſ
u⸗

cio
die
.ſ
f.
ve

er
4

fe⸗
ter
ne⸗
it
kat
Ve
a⸗
ali⸗
ri⸗
ſta⸗
d
ga
0
;

1s
tſe
nis

¶ Ante omia.nota ꝙ cũ plura obieiũtir quoꝛ quodli

bet pꝑ ſe ſuffiẽ.illð qð facilius ꝓbari pᷣt ᷣmo ꝓ bãdũ ẽ.
b ¶ Imiciũ.videtur ꝙ h̊ ꝑs huius diſuũctiue locũ habẽ
re nõ poſſit.q; aut elcus inuenitur mſufficiẽs·⁊ tũc pe
mtus ipelleturaut ſufficiẽs ⁊ tunc repelletur opponẽs.

et. Equotiẽs.et hoc verũ de hijs que ꝑ alios oxpli cari
poſſint.ſecus in adulterio ſimlibo qͥ nõ poſſunt per a⸗
lios exp licari· C/de caduc:tol.l.vna. Ene aũtt et manda
tarius etiam excõmumeatus h erit de ſen. ex: mulie res.

ra ẽ obiectio ſi in⸗
ſufficiens repitur
elcũs.ſ̊ ſi ſuffi cẽs

rus.ſ̊ nõ ſufficiẽs

adrepulſionẽ ele
cti · et tüc alia exa⸗
mmabũtur· admit
ti tñ non debuiſſet
ad opponendũ ta⸗
lẽ defectũ. vel die

et ſic niło caũ obiectoꝛe diſcuſſio ſumet miciũ · dic ꝙ ve

repitur adhuc lo⸗ „ 2 202, 2
c Pzallo obie⸗ defcũ ipᷣo añ omia ſbiciat᷑
ctoꝛe diſcuſſio.qꝛ exanmm cuus euetus ex⸗
ſuperioꝛ inquiret amimandis alijs aut da⸗
vfbit incium aut negabit.
lolkeis ne urre, ¶Ceteru ſi Pm exam
ptionẽꝛc᷑.s · E · eũ nis exitꝰ hmõi oppõeſ do
nobis e gre inele⸗ cueit witate deſtitui oꝓpo
inta Et ·C⸗U Ae⸗ 72 — — 7 e
vel admittetur a⸗ netes ac ſecucõe caemꝗq
lius cuius iterſit talia obiecer̃t excludimꝰ
tz iſte rpellaepre et pin de pumri deẽmimꝰ
vel die htüc locũ aeſ Pæinis igeezsoe m
hr̃e cũ defectuſ op qobiecrat defeciſſent.
poſitus repit᷑ ve⸗ iãt cũ⸗ I dẽ ĩ eodẽ.

cti qͥ eleicos vel qſ⸗

libʒ alias pſonas ecciaſti
cas ad quos in aliqubuſ

ecẽis monaſterns à alns
pyjs locis ſpeckat electio

et · c vmuerſitatis · Sed nũquid huius dec᷑. pena locũ ha

bebit in pnñᷣtante pr̃ono·et videtur ꝙ non.qmia de electi⸗

ꝓ eo ; rogati ſeual indu
ccti eũ ꝓ quo rogabãtur ſi

ue inducebantur eligere
noluermt · vl oſanguine⸗
os eoꝛx· aut ipᷣas eccias
monaſteria ſeu loca cete⸗

beneſicijs ſiue alijs bo⸗
ms ſuis ꝑſe w per alios

ſpoliãdo ſeu alias iniuſte
pſequẽdo grauare pᷣſum⸗
pſerĩt ſeipᷣo facto excõis
ſniꝗ innodatoſ. de ĩ eoð

„

onẽe tm loqtur· et
nõ de pñta cõne. et
eſt penalis reſtrj
gendajꝗᷓ..e.ti.ſtatu

tũ · Die ꝙ ſi patro⸗

nus ẽ clericus vel
pſona ecciaſticalo
cũ habebit conſtõ
nec ẽ hoc odioſuʒ
imo fauoꝛ abile ec

cleſiarü fauoꝛe qui

bus ꝓpter h meliꝰ
ꝓPuidebitur. Et
dee · indefinite lo qt᷑.
indefimte intelligi
tur. et dicit clico s ·
⁊eſi autẽ pr̃onus
ẽ laicus:pena locũ

nõ Habebit.cũ cõö⸗

q̃rto.qꝙ; opponẽs
admittetur ad a⸗
lia ꝓbãdaſi ꝓ ba .
bilis ⁊ſufficiẽs cauſa eũ a calinia excuſauerit.s.e.c.i.ad
fi.ut q;tales fuerãt veriſilitudines de defectu illo qð di⸗
civel credi poterat euidens ·et ſic calummatus non fuit

c¶ Oponẽtes · no · ꝙ dicit oponentes rea m gar.
pellendos·nõ alios quoꝛe intererit ꝓ eo ꝙ deixi · · glo ·
ꝓXm Eecla ſ lucõne. dD ¶ Obiecerut.· et defecerũt
.

efeciſſent. ut· S.e. c.i ·
Clant.qui grauauerit aliquam pſonam ecẽiaſti⸗

cãvel eius ↄſangumeos· uel eccias ſeu bonaꝓ eo ꝙ eũ
ꝓ quo rogabatur eligẽ noluit · ipᷣo facto excoi catus ẽ.

g& (Cuncti.etiã epi:nee ob ꝗᷓ.de ſen· ex:ꝙ piculoſũ.q
non de ſentẽtia excõis h̊ ſuſpenſioms vinterdci loqtur.

h¶ Ecẽiaſticas.ut ↄuerſos tẽplarios:vel hoſpitalari⸗
os·ꝗᷓ lͥ nõ ſmt clerici ſũt tñ ecciaſtice pſone·x vij.q· iiij ·
i¶ Spectat · de iure ↄũi in collegiata eccia iſlquis⸗

ad collegiũ ſpectat electio · de iure pa:no bĩs. xvi.q. ul.
ↄgregacõ·ſi nõ ẽ collegiũ ſpectat ad patronũ.ð iur pa:

poſtulaſti·et h de iure oũi miſi aliud imnducatur de cõ ſue⸗

tudme · de cã poſſ: cũ eccia.Si aũt nõ eſſ ibi collegiũ vel

patronus p dioceſanũ hʒ oꝛdmari·x.q/i regenda.xvi .·

/ꝗq·vij.omes baſilice· Et hec vera quo ad electõ eʒ pᷣlati

de mferioꝛibano.s.e.cũ eccia vulterana ·die ut ibi.gar.

k ¶ Kogati. an p ces inducant ſmomiaʒ. die ut. vñj. q·
vñn. m ſuma. et · q·i · moyſes · et· S.de eta· et quali:tuam.

1 ducti.p ꝓmiſſiones:vel alio modo ·

m ¶ Conſangum eos.no.ſpecialẽ caſũ in quo laicũ peu

tiẽs excõicatus ẽ ipo iure.ad idẽ de ſen· ex · qnicũq; et de

immu.ec:quomã· ꝛzp alm facit ⁊c᷑· f.de admi.tu·ita tñ

2.

n ¶ Alios.q; qui⸗.¶geſſiſſe·ſca in maleficijs tenetur
mãdatoꝛ:ac ſi ꝑ ſe faceret · ff · de vi · etvi · ar ·l ·. i· Edeieciſſe ·

6 ) mmerali ↄſtõne ſan⸗ ſtitutio dicat cleri⸗
Beimus. vmuerſos er e ecci aſticas
— 6 1. Pionas-
ſing los qui regalia cuſto Dreßihſerint.
diã ſeu guardiã aduoca⸗ ſi. de excel ptãta.
tiomis ſeu deſenſioms titu⸗ E Sentta
2 2 144 en. ex · qmicuq;. Et
lo m eccis mõaſterijs ſeu zr Sailepi va po
terüt abſolu ere ab
hac ſenten tia. ex o
ↄditoꝛ huius cano

mis ſibi abſolueõnẽ nõ reſeruauit · de ſen. ex:nuꝑ. et ar.
pᷣdcẽ dꝑc qcũq;: ĩ fi · diuiditur · m.iiij· ptes · in quarũ p⸗
nerali. dec. ſſta⸗ ma pumt vſurpãtes de nouo eu
odiã vacãtiũ ecciarũ.et durat vſq; ibi:clericoſ.in
ſecunda.que durat uſq;ibi:illos vero:pumt clericos et
monachos hoc fieri ꝓcurantes · in tercia que durat uſq;
ibi · qui aut · pumt clericos ſe taliba nõ oꝓponẽtes. ĩ q̃r⸗
ta q̃ durat uſq; in fi.pomt qliter ſe debeant hĩ̃e hñtes
talẽ cuſtodiã ab antiquo · ſas:nam app ellacõne ſi qs
Pr¶ Vmuerſos· etv muer⸗ et ſi qua cõtinetur..de v. ſi.
ꝛlei.ff.de pac·l.tres fratres.et de ↄſtit.pecui.l.i. Gi.ar.cõ⸗
tra.q; ſi pater exhẽditat filu naſciturũ.ſi naſcatur Rilia
nõ erit exhẽditata.ff.de ven.in poſ· mit · l.i. E qritur.cõ⸗

mumter dici ſolet ꝙ in fauoꝛabilibo maſculinũ cõcipit

feminmũ:inodioſisg nõ.ſic ſoluitur.ffde vᷣ.ſig.l.i.Alij di
cũt ꝙ ſi maſculinũvbũ ꝓpferat᷑ ab hoĩe. et ẽ odioſũ nõ
ↄpᷣhendit feminam:et ſic intelligitur pᷣdeũs· E querit᷑.
ſed ſi a lege·ſue ſit odioſũ ſiue nõ femĩa ↄotinetur.ff. de
iurdic.om iu·ñi qͥs idodofredus dicebat.ꝙ etiã ſi a le
ge ꝓferatur vbũ odioſũ nõ opᷣhendit feĩam.ñ id lege
caueat᷑.dic ÿm gar.ꝙ vbũ maſculinũ ꝓlatũ a canõe.cõ⸗
phẽdit feĩas:qð ꝓ baturx vij.qiiij.h quis ſu adẽte.oↄiũ
cto.cũ.c.de ſen· ex· mulieres:qð ẽ verũ.mſi eadẽ vel alia
ↄſtitucõe excipiatur feĩa ꝗᷓ.e.mdẽmitatibo.ß ecũ eos·

S¶ Regalia.a· collectã q fit regis rõe vel impatoꝛiſvel
tributu qð debet regi · x · q· i. ſi tributũ · ſie ſo h expom de
inre pa.ptea.ij.uel.i:iura qᷓ ad impatoꝛẽ ꝑtinẽ ↄſueueĩ̃t

ut poꝛtus ⁊ vecti galia.ſ̊ illa erãt eccijs ↄceſſa· et modo
volebat ea de nouo aliqs occupaẽ ut ĩ li · feu . t · q ſmt re
galia · alias ẽ ſb · l·impialẽ. t¶ Cuſtodiã:ꝛc·qͥ ſequũt

expone ſᷣm gari.ius pr̃onatus:qð ſm vdiuerſas regis⸗
nes diuerſa ſoꝛtitur vocabulaꝗ.de iur pa.qꝙ clerici· et · e ·
pᷣterea.ijde ſta·mo.in ſmgulis:i xvi·q:vñn/pie mẽtig

et. c.frigentius: quocunq; ergo noie cenſeatur vſurpã:⸗

tes de nouo tale iis in eccijs ⁊alijs locis ꝓns et bona

vocatis.

b ¶ De nouo· ſa · xl.

anms citra 'ÿ gar.
de oſue. c. ulti · de p⸗

mũ de 9.di jn· lis·.

ipᷣoꝛ loco vacãtiũ occu
Alizo ut hoſpi⸗
talibus vel alns
quocunq; nomie

pãtes excõ cati ſüt ip o iure:

quibuſlibet alijs pyjs lo⸗
ciſde nouo vſurpaẽ conã

, — 4 ,
tes bona ecciarũ mõſteri

ſcripẽde quarta. on, va⸗
Khd-is auan d. onaut locoßn hoxy;va⸗
etiones er Hoc p ctiũ occupaẽ pᷣ ſumãt qͥn
liam que ſequitur. tecũq; digiitatis honoꝛe
uel ex enrine eo⸗ pſulg eant clericos ec ee⸗
ſeramen ecn cleſarũ monachoſ möſte
um mancipiũ vi⸗ rioꝛx et pſonas ceteras
nũ ieuntn oua lococοοαMα hoc ſieri
ni vewr que r, Suimãat eoipo excõmuni⸗
cedũt. ꝓbatur p̃⸗ catiomis ſentẽtie ſubiacè.

¶ Aos vero clericos qui

ſedᷣm xxx v.q·viij ·
c.·i.terciũ. C. de Pu⸗
bliẽ . et vec · l. i · C q⸗
tiens · qu artũ · ff · de
vi. tri. et o. l·l.ve⸗
tus ·alibi dᷣi nouũ
cuius exſtat me⸗
moꝛia:et eius otra
riũ ðꝛ vetus. ff. de
aqua plu.ar.łi.·
