fi:et.l.m ſuma. Ci.de vᷣbo · ig.ſiip quibuſdam.
¶ bona · de qbo nulla ẽ laicis attributa facultaſ.xc vi.
di.bñ quidẽ.de ↄſti·eccia · te pomit᷑.ſic·s.e. ut pᷣterite ·
d¶ Occupare in mala p? alibi in bona.v ij.qei.fa ctus
eſt coꝛnelus. S. de ꝓpeur. nõ mniuſte. et:j.de pcur ſi duo et
de ↄ9. di · v. nũqᷓ;. et ꝓprie mobilia dicũtur occuparivel ra⸗
pi immobilia dicutir muadiſepe tñ ſumtur vnũ ꝓ re⸗
liquo ·xl vjj · di · ſcut hij. xij.q:ij·quicũq;·S.de reſti.ſpolł.
ſepe. C. vñ vi . n q8 in tãtã.mſti.vi.bo.ra. Ccqnõ ſo lũ.
e ¶ Prefulg eãt.̊ aſſume lſñam in fiſeqñtis v.eoſp̃oꝛc᷑.

ſe ut deberent talia faciẽ⸗
tibo non oppoͤnũt de puẽ⸗
tibo ecciarũ ſeu locoꝝ ipᷣo
rũ ꝓpitpe quo pᷣmſſa ſme
debita odicõe pmſerint

fertur inuemũtur in crmmine · v. q. vi. pᷣſbiteri.
¶ Dro curãt · foꝛte diſcoꝛdie inter ipᷣos ſuſcitate. et di⸗

et maioꝛi pena ſunt digm quibo cũ p lurimũ honoꝛis de

cũtur ꝓ curare· ope·ↄſilio.pſuaſiõeꝛ co opacõe· de honmm⸗

ſicut dignũ·de of. de. c . i. ff · de ſer · coꝛ. l. i. Epſuadere.
COponũit. nota chicos ſe debere opponẽ ꝓ iuribo ec:
cleſie defend ẽdis·ad idẽ ꝗᷓ de rebo ec.nõ ali.h̊ ↄſultiſſmo.
p¶ Pro tꝑe· i: ꝓ ea ꝑte tpis · vel.i.ab eo tempoꝛe citra.
hibemus. cõtm g faciens ẽ trãſgreſſoꝛ canoms· q̃
canonẽ tranſgreditur ꝓ hibi cõ eʒ ↄtinentẽ.jiij. di. Cul. ſe⸗
cus ſi ↄſilinʒ tm.ut ibi. Sʒ quero·que ſit pena trãſgreſſi⸗
onis canonis · die jm gar:.ꝙ qͥ trãſgreditur canonẽ.cre
dens romanã ecciam nõ hr̃e ptãtẽ ↄdendi canões.de ta⸗
li traſgreſſiõe punitur ut hẽticus.xix.di.nulli fas.ubi
de hoec . ſi aut credit romanã ecciam ptãteʒ hr̃e ſ̊ faẽ cõ⸗
trariũ.q; ſic ei placet.ẽ pena dep oſicõis ut iinj di. Eul.
et adde h̊ qð no.s.de treuet pa·c.i. k ¶ FRundacõe· fun⸗
dans enmdotans ecãi am de dio ceſam cõſenſu.pᷣt hoe
ſtatuere ut fructus p̃ius eccie cũ vacabit.ſuos faciat
x viijqij.eleuterius · de iut pa. p̃terea · et. c. nobis ·

¶ Antiqua. p̃ſep̃ta.s· de oſue.c. ill.videtũr ergo q eõ⸗

ſuetudo quavſurpari poſſmt bona ecciarũ.et ſic onero

ſa pᷣſcribi poſſit.ↄtra id.s.de ↄſue · c· i. dic ꝙ in hoe q qᷣſ

hab eat ius pronatus cuſtodiã guardiã · vel ſila.bene
valet ↄſuetudo.h̊ in hoc , vſurp et nõ valet · ei ſie m telli
gitur ↄtrariũ · m ¶ Hmèi:ſcʒ guardiã cuſtodiã vel re⸗

aliq̃d peipꝑe diſtrictius

n ¶ Miniſtros. q
T es alterius ſaluaẽ

galia. Jo.an.

-

renatur⸗ ð feõ im
EL. Lͤ mſtroꝝ tenẽctur · ff.
inbibemꝰ. ¶Qin aüt ab nau. au. ſta.l.frn
iparu ecciarn ceteroꝛułq; Phᷣ lxxx vi·di: am⸗
loco fundacõe. vl ex an Putatiſ. et culpe re
us eſt qni maloꝛ⸗

tiqua cõſuetudine iura ſi⸗
bi hmõi vendicãt.ab illo⸗
rũ abuſu ſic prudẽter ab⸗
ſtmeãt et ſuos mimſtros
in eis ſollicite faciãt abſti

nere ꝙ ea que nõ ptinẽt

ad fructus hue redditus

quoꝝ ſe aſſerũt hr̃e cuſto

no ſtatu ofuẽt. Idẽ in eo⸗

cet canõ a dem. cõ ſiſtit in redditu
Aa Elicis recoꝛdacõm⸗ ſed non ↄuertitur
partus ancille ẽ
in redditu.ſed non
ĩ fructu·ff. de v ſufe

—

ꝓuemẽtes vacacõis tpe
nõ vſurpẽt. nec bõ cetera

utitur opa. inſti · da
obli. qᷓ ex quaſi de⸗
lie · Cſed ſi alicuiꝰ.
cir ca fi·

Redditus. ut

ſit ſilue cedue qᷓ tẽ

„2 . —„ r , oꝛe vacacoõis nõ
diã dila bi pmittãt ß m bo 1

in p ecudũ.partũs · inſti · de rerũ di · Cĩ pecuũ.ſ̊ quero

an fructus medio tempe perce ptos faciãt tales ſuos.
Ita vid etur per hanc literam quia non ꝓbhibet de fra⸗
ctibus.ſed de hijs que non ꝑtinẽt ad fructus. Tu dic ꝙ;
fructus reſeruari debent futuro ſucceſſon.s. de offi. oꝛ·
cum vos · s e.vbi periculum. ꝓuiſioms · et ꝗ.e · q; ſe⸗
Pęe.et de offi · oꝛ · vñti · Qui enĩ cuſtodiam ha vʒ cuſtodixre
deber non cõſumere · ff. ut in poſſ. le. l.is cui. qui lega⸗
toꝛe · Habeb ũt tamen ſcdᷣm guil.quãdiu cuſtodie ope⸗
ram dãt moderata cibaria· ar.xij ·qij· carit atẽ·s.de pᷣbᷣ.
extirpande.f·como · in reba. poſſunt ·ei ſᷣc nõ habet
locũ hic.ar.a contrario ſenſu.C.de ep̃ · et cleri · uenticu⸗
lam.et de condic.inſer.l.ij.
ꝑꝓ ¶ Ceten. ff. de v. ſig · l· ceteroꝛę· ð
cet. parrochialis eccleſia nemim ↄ feratut᷑ qui nõ
a ſt idoneus ſcientia moꝛibaetate · et ſi ↄferatur nõ
atagenti ·xxv·annum . non val et colla cõ ille autem cui
t alis eccleſa collata fuerit tenetur pſonaliter reſidere · et
infra annum ſacerdos fieri.ſñi autẽ ꝓmotus non fu erit
elapſo anno priuatus eſt ip̃o iure.ſuper reſidentia au⸗
tem p̃latus eius ad tempus poterit diſpenſare. Et po⸗
teſt diuidi in ſex ptes · In hac prima pomit conſtitutio⸗
nem alexandri·et ſtatuit cui debeat cõferri parrochia⸗
lis eccleſa· In ſecunda ibi decernẽtes · irritat collacõ em
aliter factam. In tercia ibi:is etiàm pomit de reſidentia
facienda.In quarta ibi·et j·de promocõne ad pᷣſbitera
m. In quinta.ibi.ꝙ ſiq· penam non promoti.In ſexta
ibi. ſup reñdentia.de iſpenſacõne reſ dentie·
q ¶ Canõ.s.e.cuũ ĩ cũctis · qͥ h̊ ĩ tribꝛ maxĩe ſuppletur qꝛ
ibi collo prochialis ecẽie mĩoꝛibo fieri ꝓ hibebatur tm

ſũt in tali ſtatu
cedi debeãt ſet no⸗
ta ꝙ omis fructuſ

1

— 6 9„² „ 1 —

Hiec irrita decermitur. miſ dicere velis· ꝙ id ſatis erat irri

— Ntäp an ſtõem. quia ſuffiat legiſlatoꝛẽ aliquid ꝓhi
e· et ſi non adiciat cõtra factũ nõ valere· C. de legi.

nnõ dubi nec fuit h pena ſuꝑfluũ · cũ clariꝰexp̃ mat.ad
iiadẽ. s· e. li. de ſum. trim ·˖ c. i. et ie imnouat et ſuſcitat illud

ins quaſi ꝑ abuſũ abolitũ·itẽ ꝑ canonẽ illũ monẽi deb ẽt

adſuſcipiẽdos oꝛ⸗
dines ꝑ iſtũ nõ.

negociũ decidi d;
cuũdũ ins qð emananit appellacõe pẽdẽte im aut. ut cũ

ſtitẽe · ul. die ut ibi. Quid de pẽdẽtibo.nũquid ad illa cõ⸗
ſtitutio Scaerret anidefi pendęeat ꝑ appellacõnem

de ap · og. m pnᷣ t. Gi. Si aut pncipaliter pendetdixit

m ius qð ert tpẽ p̃me ſentẽtie nõ ſe

hoſt. a. de oſti · e j. decidi debere ß ius qð emananit gof.

ut gregis nibi crediti di⸗

bi. et accur. C. de le⸗
gi · leges · ins qð
anñ asnnn erat · et
is üt nullus ad regimẽ vterc; allegat di
mu bi nillusac Rnat⸗ ctã aut dieß gar·
prochlalis eccie aſſumat ꝓ ſi oſtõ loquatur
mñ ſit idoneus moꝛibo ſeẽ deoꝛdmacõe nego
tiaa etatedeeernẽtes col⸗: neee uen 4
lacões de P rochialib⸗ ec⸗ de ſcp tura vel alia
cleſijs hijs quinõ attige⸗ ſolẽmtate/ vem eſt
rmt · xx v.ãnnũ decetero fa opimo Fafino en
ciendas iuribo omino co⸗ Ps Potiunt omare
„e .22 C. de teſti. teſtium.
rere. ¶¶ Js etiã qiu adhu⸗ C. de teſtam. iube⸗
iuſmo di regimẽ aſſumet mus. lxxxij. di. ꝓ⸗

poſuiſti/Si aũt cõ

itẽ p illu Puãdus
Eb lenteupcelexandroſp ij de. nro
a ( Cetera q mul edlitiis · inter cetera ſtatu⸗
ta alia ſtatuit pᷣ⸗ erit ut nullus regimẽ ec⸗
E e⸗ 5 tne cleſe parrochialis ſuſci⸗
HS tuoꝛ piat miñ· xxv· annũ etatii
tẽpibo · lxxv. di · ꝗᷓ⸗ attigerit · ac ſciẽtia et moꝛi
5 vad le ⸗ bus omendãdus exiſtat
c¶Alm. ergo non quodq; talis adreg im
pᷣmo ne fiãt leges aſſumptus bmõi. ſi mom
— ne dict tus nõ ſu erit pᷣtxoa cano
olum verbis lex n oin d Rr i
impoſitaꝗ.e.omiſ· mbo⸗ tꝑ emßſbrm oꝛdma
ſa. Epoꝛro.et dic tus a reg iminis eiuſdem
alij qui cũ effectu amoueatur officõ et alij
faciat id in quo p⸗ ↄferatur. ¶ Quia tamen
mus fuit negligẽs⸗ — II
.s. de cleri no reñ. m obpuacõe canonis me
relatũ alias remo moꝛati ſe multi exhibent
ueb er ut d negligẽtes nos periculo
Aen ſamilon noglig nai w⸗
rigere deb ebat. e lentes iuris execucõe ſup
ita cateruatim ſeqᷓ⸗ pleri pñti decreto ſtaun⸗
batur eos p ereü⸗ kr
tes multitudo pe⸗
untiũ · xl. di· R a ·
Jobhan. an.

eæ¶ Negligentiã hec omia ledit. in aut: coll. vi. de que⸗

ſo. Comia. Et nouerca ẽ erudicoõms · lxxx. di. c. mehil
[Execucone. nota ꝙ quilib; canõ qui ẽ late ſententie
p̃t dici executoꝛius · et eſt hoec verum quo ad iuris exe⸗
g ¶ Parrochialis eccie. ſed nũquid erit idẽ g cutionẽ.
m decanatu et aljs dig mita tibo de qube loqtur. Einfe⸗
rioꝛaẽt arguẽdo de ſiſibo ad ſilia videtur ꝙ ſic.cũ ſbᷣ ea⸗
dẽ ꝓhibicone manauerit ·S · de ↄoſti. trãſlato/ dicas ̊ gar.
et guil. ꝙ illis ꝑ hãc ↄſtõeʒ mchil immutatur.qð enĩ
nõ mutaturac. C.de ap· p cipimꝰ.et.C.de teſta.ſancimꝰ.
habeat & tm locũ m eccia prochiali:nec recedã a ver⸗
bis·ff.del.iij.nõ aliter.puabitur g& ĩ eis. ¶. in ferioꝛaſſtez

ſcias ꝙ nõ hʒ locũ h̊ ↄſtitucõ in prochialib⸗ collegia tiſ

vel aſſim ptis ad earũ regrmmẽq.æti. ſt atutũ/quid ñi ec⸗
cleſa olm habuit prochianos ſed nũc h̃e deſijt. die ß
gar · ꝙ nõ hʒ locũ oſtõ· q; ꝛ deficiẽtibo pſomſcolleg ij de
ſmit eſſe collegiũ ut no.ff· ꝙ cuinſq; vmi.l.ſiẽ mmcipiũ.
ſi aũt rei ciperẽt ibi eſſe pro chiam. extũc incipiet con⸗

ſtitucõ locũ hr̃e:q; facta eſt prochialiset o.reuolauit
ad a:xxxv.diab exoꝛdioquẽadmo dũ ſi de nouo fieret
aliqua ecc̃ia prochialis locũ hr̃et ↄſtõ.et ↄ coꝛ:ad hoc
hoſti.s.de chi.nõ reſi.q nõnulli. h̊ ¶ Sciẽtia · qrequirat
mn eo hẽs· xxx viij. di · q ipis · v T attigermt · xx v. annũ
i ¶Attigerint.ſuffiẽ gi hijs⸗ ſecus in epo · S. de elec. cũ
in cũctis· et n abbatiſſa .e.mdẽnitatibo· et in caſu . de
eta et qua.c.vno. tura tm extẽditur/et hʒ h̊ locũ in qᷓ⸗
F¶ ecætero: ad fu⸗ libz oſtõe p̃terqᷓᷓ in caſiba.s.de cõ⸗

ligentius gerẽ curã poſſit cirea oꝛdinacoõem
in grochiali eccia cuꝰ re⸗ Eentsne ve peelſi
r n ſo pPpone exemplü de
Sae⸗ extiterit refectere pi⸗ ſaf. ealci Eulti de
nanter teneatura mrraa ſen. et re. indi. c. ul.
nũ aſibi ↄmiſſi regiminis poteſtven eſſe o⸗
tpe numeran dũ ſe faciat kini oſ ita w
ad ſacerdotiu pmoueri. Setun non ta gat
Qõ ſi ifra idẽ tps pro⸗ ſed faciendua q; a
motus nõ fuerit eccia ſibſi lias oſtitutio de ſui
natuca non exten⸗
datur ad penden⸗
tia ꝓ bat optime

mimoꝛibo / vel in mm oꝛi b⸗

diacp hanc lſam. n

q ¶ Idẽ tpus·miſi cũ eis pꝑ ep̃os ſuos fuerit diſpenſatũ

— KW „353. 1 ofi. lega c. pD. „ „
¶ Carerẽ.· ĩp̃o inre ſi queratur an epipoſſmt ¶ in f⸗ rr .
in etate diſpen ſaẽ m ꝙ olm a quibuſdã dicebaturp·⸗⸗ EE
illã dec · de eta · et quali· pterea.et.c. indecoꝛe. Et utrũ diii¹⸗⸗·
penſatiue poſſint annũ ꝓrogare:dic ꝙ nõ.p dec.iſtãa.⸗
que ſolũ ſuꝑ reſidẽtia eis ptàtm diſpenſandi reſeruat
eo tñ ſaluo qð habes ꝗj.e.ti· cũ ex o De diſpenſatione⸗
autẽ oꝛd inum michil h̊ꝓ bibetur: vnde antiquo uri ſta⸗ *„
bitur · ſcilicz illi deẽ · Pretere ſea nũquid nò oſtitutus i··
iure omuni ad talẽ cccleſi⸗ ⸗
am eligi poteſt/et videtur ꝙ ſicquia iſta dec. nichil ex⸗ 6
igit niñ ꝙ moueaturꝗᷓannũ ſ̊ adom es oꝛdines pymo⸗
ueri poterit qᷓ. annũ ſ die ↄtra. q de dee · pᷣterea · nchil pb·
iſtã immutatur imo p iſtã qdᷣãmodo exp oniturqð ibi
dicit infra breue tpus l ¶ Is etiã:tercia pars.in qua po
nit de reſidẽtia faciẽda. m ¶ Kectoꝛ:vel ꝓpetuus vica⸗
rius in quo locũ hʒ qð h̊ dicitur circa oꝛdinẽ ꝛetatẽ· per
clemen. de of · vi. q̃ de eccijs· cuius ↄtrariũ dixit h̊ archi⸗
eſidere. ad h̊ etiã tenebatur olĩ
s · de cle.nõ reſi:relatũ. vicariũ miſi in ca ſu.s · de Pbẽ·
o¶ Perſonaliter· & nõ⸗ exſtirpãde.quã p bãc tolli nõ
eredo·m guil. ⸗dimento ceſſante. s · e. qᷓ; ſit · in fi. et eſt·
p¶ Annũ.· mpe⸗ exp̃ſſumꝗᷓ. e.omiſſa · Et eurrit iſte an⸗
nus exquo habuit poſſeſſionẽ pacificãvel p eũ ſtetit
quomimus haberet · nec currit iuſto mmpedito· utq. e ·
cõmiſſa et j.de pᷣbenllicet · .

. — „ —

ut lrarũ ſtudio mſiſtentes nõ teneãtur vſq; ad ſeptẽniũ

0
EE
N*
7

1 —

—

42

—
— N

—

*)

—

—rr

. e 2 „ er

R —
122 — Pog

N . 4 —
— EE D

Ddicu tpus reſtet de
nõ poſſe ꝓmoueri.

A p Ee 5
. 4 ,
S
(-= 8 =
. x-
7 5 — W
5„ 4
4 D ůäͤ
* . 4 *
2 =ð
(9 ,S
1 K PA
4 Q6
12
ͦ
4
6 2
8 g 2
(
3¾
„-
—
. 6
C
6
„
3

quẽ ſub hac penaqᷓ.annũꝓ moueri tenẽtur ꝗ.e · ti · ců ex
a ¶ Priuatus ipo iure · olim vero p lInſam nu⸗ (lco.
quid p oterit purgari moꝛa ãno elapſo p aliquot dies:
Dic ꝙ non. ar. hic. et de ſup · neg · p. licet. q omſſa nõ p̃t
“ Purgari · C. de ↄtra.et omntti ·ſtil.magnã·et adde qð di
xxi ꝗ..de reg · in. mo⸗

promolleri niſi ad dinẽ ſubdiaconatus dũtaxãt ad

eo.

ral et lie; tam mo⸗

omiſſ. a.nulla etiaz pmiſſ. 2

nõ ẽ puatus ꝗ.e.cõ momtione ſit pnus oſtõ⸗
miſſa· i · Reñlet di⸗ ms aũcte puatus. CDu
o ꝙ pena illins per reſdẽtia wro ut pmitti
uenegiges icn, tur faciẽda poſſit oꝛdina⸗
ta piſtã. q; ſi talis rius gram diſpeſacõis ad
vera collat⸗ i· tttẽpus facere ut cauſa
mus pmonen nolit ”M
etiã ꝗ.annũ pᷣuari
poterit 'm tenoꝛ?

ap̃ius dec et ſi qu eratur qñ ineipiat currẽ tps illi ad quẽ
ſpectat collacõ.dicãꝗ.e· cõmiſſa. No.aũt ex hac dec. q;

opellitur quis ad oꝛdines ꝑ ſubtractõnẽ bñfienj.ſed q;
inra ſup h̊ variãt diſtinguas ſᷣm gar aut bñficiũ habʒ

certũ oꝛdinẽ ãnexũ aut nõ ſi habet aut inſta eã excuſat
illũ.utp ote irregularitas in quã poſtea mcidit ſme cul⸗

pa ſua.ut q; oculũvel manũ ammſit.et tũc nec ↄpellẽduſ

eſt nec pᷣuandus ·s.e.cũ ĩ cũctis· ¶ſ ſane · Oraüt incidit
in talẽ irregularitatẽ culpa ſua· dʒ amittere bñficium et
ſie intelligitur de eta · et quali · c· i. Fas ſi ante adeptũ bñ⸗
ficiũ in illã irregularitatẽ incidit qlitercũq; · id in ꝓ⸗
mocõe ſua tacẽ nõ debuit · xxiiij · di. qñ:et · c. ul.s· de coꝛ ·
vꝛci. expoſuiſti·de renũci · mñ cũ pridẽ. pſone·Si autẽ
iuſta cã eũ non excuſat:aut eſt prochialis ecc̃ia · et tune
elapſo ãno pᷣuatus ẽ ipo iure etiã ſi nõ moꝝeatur · ut h·
aut eſt alind bñ̃ficiũ · et tunc ſi momtus nõ vult ꝓmoue⸗:⸗

ri.· p̃uandus elſt.s·e.cũ in cũctis· imferioꝛa: In epiſco⸗

ꝓ atu aũt nõ requiritur monitio. h̊ ſufficit negligẽtia e⸗
lecti ꝑ tẽpus a canone terminatũ ·c · di · e. i· circa fi/ ſ vero
beneficiu non hʒ certũ oꝛdinẽ annexũ et eccie neceſſitaſ
velvtilitas nõ exigit muitus cogi nõ debet · et pumtur
qui eũ opellit. lxxiin · di · c. i · et · . et · e. vbi iſta!/ Si aut ne⸗

ceſſitas vel vtilitas ecc̃ie requirit ut ꝓmoueatur clericꝰ

ſi ſe excuſat pᷣtextu ceriminis qð ſe ↄmiſiſſe ꝓonit aut
ſi ꝓonit alud impedmentũ in quo in cidit culpa ſua.
tũc epᷣs dz inferioꝛ es idon eos ꝓmouere.et ipᷣm clicum
ab ipo bñficõ pemitus amouerem̃ alias valde vtilis et
neẽcrius eſſ illi eccie.de eta· et qua.querisvbivero nm⸗
pedimentũu tpale pᷣtendit · puta infirmitatẽ · vel etiã ꝓpe
tuum ex deli eto ſuo nõ ꝓuemẽs ·nõ ſo lim non cogitur
ſed etiã ſi eius excuſacõ non admittitur poterit apꝓp ella⸗
re ſicut⁊ tutoꝛ appellat ob excuſacõnẽ raconabilemnõ
admiſſam.ff.qñ ap · ſit l.i · ſ quis tutoꝛq ſi volũtate
ſola renuit oꝛdmari mi pᷣtendẽs miſi quia nõ vult.deb;
cõpelli apellacõe remota ꝑ ſubtractõnem beneficij et

„

officij.lxxiiij.di.c· iij. et· iij.· Pe regularibꝰ dic. ut in ele.

de ſta · regl· ne in agro · Cantepnl· B
b ¶ Oꝛdmarius·i. ſuus ſuperioꝛ ſiue ſit epiſcopus ſiue
maioꝛ. vel inferioꝛ epiſcopo.de cleri.nõ reſi.relatũ.et ſie
iſtud mtelligunt innoẽ · et hoſt.diſpenſacõnem autem
illius.c ꝗᷓ.e.cũ ex eo·non poſſunt inferioꝛ es epiſcopis
facere.ut ibi diaam.
c¶ Ad tempus.bene dieit · quia nec papa ſup reſiden⸗
tia dat ꝓperpetuas indulgentias.et datas ꝑ pᷣdeceſſo:

Emo.prochialis ecc̃ia nõ ↄmendetur miſ oſtitut.

4

fes reuocauit. ut.S.c.li. be Rep. e · ulti · H
in etate legitima et ſacerdotio.et tali nõ mſivna.et illa
tũc demu cũ nccitas vel vtilitas exigit.tlis aut ↄmẽda
ultra ſex menſes nõ duret qð ↄtra pᷣdeã fem fuerit ẽ irri⸗
tũ ipᷣo iure · dð ¶ VBeinceps · ꝑ hoc vbũ apparet ꝙ h oſti⸗
tutio ad pᷣteritas
cõ mẽdas non ex⸗

. r tẽditur:et q; natu⸗
— 115„² ra ↄſtõms ẽ q; nõ
nmnab is id exvſeer. Reondatur adt
demeodem. rita.e 8 B. s. c px.
mo demceps par⸗ e CParrochialẽi
rochialem ecceleſam ali⸗ nsn grenmnng
cui nõ conſtituto in etate ins antiquu ſcuᷣm
legitima et ſacerdotio guil. ad h. C. de ap.
commendare preſumat p̃apnnd. ⸗.ſcy at
b⸗ ¶ Etate · tigẽit
xx v·ãani. S. c· ꝓx.
¶ Rcdcõ. ut poſ

ſit interim ißi ec⸗
cleſie in ſacerdotali oꝛdine deſeruirè· Et no· ꝙ prochi aliſ
eccia p oteſt intitulata d ari etiã non pᷣſbitero.s.c. ꝓxꝗj.
.e.cũ ex eoꝗj.de inſti.c.ij.cõmẽdari auũt nõ. et hoc eſt no⸗
uũ · quia ante ↄſtitutionem iſtam hoc nõ erat ·
g ¶ Cõmẽdare:omẽdare idẽ eſt ꝙ deponẽ · ff. de v. ſig. l.
oↄomendare.ff· depoſi. l. luciusxxij.q.ij:· ne quis arbitre⸗
tur · S· S dopoſi.c.i. Añq; accipitur ↄmẽdare ꝓ vᷣbali ho
noꝛe alicuiimpenſo: ut cũ quis de aliquo laudatur. vel

qũ amicũ ↄmẽdo ut eiverbalẽ honoꝛẽ faciã·ff · mãda·ſi
vero · Gcũ quidã ſet ea que ↄmẽdãdi cã dicũtur non ob⸗

ligãt · ff. de edił.edicſcienð.ff.de ↄtrah en · emp. ea q̃ nec
cõmẽdãdi ſui cauſa debet quis facere qð alteri noceat.
xi.q.iij.ſi quis vero/Sʒ hic de cõmenda agimus.q eſt
cuſtodia eccie alicui cõmiſſa Et pꝓrimo quero an talis
ſit prelatus:et dico ꝙ nõ ſed ꝓcuratoꝛ tantum.habʒ tñ
legitimam a dmimſtraconem.xxi.q·i:relatio ·s/e.cũ no:

bis olim · Efi · et ſic no· xxi.q/i:qui ꝓlures Sʒ nüquid in⸗

ternm dicitur vacare Dic q; nõ/quia titulus iſte eſt cano⸗

nicus · ſicut ⁊ alij.s· e. dudum · ijj. et in pᷣdicto.c ·q plures·

et hoc cũ modo debito fit ut hſ nũquid facit iſte talis
fructus ſuos die ꝙ nõ ſᷣm garqꝙ cuſtos eſt nec in ec⸗
cleſa ius habʒ/nec etiã in fructiba mſi ad colligendum
et gubernandum et ꝙ uidendum ſibi et miniſtris et qðᷣ
ſup ereſt invtilitatẽ eccleſe ↄuertendum.ſicut de viſi⸗

tatoꝛe dicitur . xi · di. o bitum et · e· cathin enß et hoc tenet
hoſt. in de · dudum .. de electõne tamen contrarium fit de

factoS ed nunquid habens cõmendam mp etrãs ec⸗
cleſiam ten etur de ↄ menda facere mencõnem / dic ꝙ ſie ·
ar. dee · de cõ cel. pᷣben. eum noſtris · et · e. literas nunquid
ad talem commendam vocabitur patronus dic ꝙ; ſic

ſcm mnoẽc̃· hoſt. et garar · x vi.q · vij·filijs idẽ in alijs

qui ex tali vmenda leduntur ff.de adop.l.nam ita · ff · de

mi.l. in cauſe.s · de offi archidi·ad h̊. fi· Si autem fue⸗
rint cõtumaces / vlterius non audientur ꝗj.qui fi.ſmt le.
platum/S ed quero:an ꝑ oꝛdmarium reuocari poterit ·

°

vel interm conferri· Et dic ꝙ nõ m gar. mſi ceſſet cau⸗

ſa ex qua facta fuent · ar · de vo · et vo · re / ma gne · ad fi·
lxiij.di . Everũ. Quid ſi ↄceſſum ſit epiſcopo ꝙ uſq; ad
certũ tps freũs vacãtiũ ecciarũ pciꝑe poſſit.s.dev.ſig ·

tua.s · e.li · de ſep: ſi ꝓpterꝗj.de pbᷣ·ñ tibi ↄceſſo· Nũq̃d ta⸗

lis indulgẽtie pᷣtextu fructus omẽdati bñficnj poterit re

tin ere/ Nõ m guil/cu ↄmẽda ius tribuat.ut ·S· dixi· di⸗⸗

cũt aũt quidã ꝙ epiſcopus ↄmendare poteſt tantum

uſq; ad illud tpus quo pᷣt aferre·ſ.uſq; ad ·vi·menſes ·

N

70

ſhis vl dic ꝙ ec illo

dã donec ſupioꝛ ꝓp⸗
uideat. ar. de ap· cũ
teneamun et de of ·
oꝛ: cum vos·

etate legitimaa in ſacerdocõ· et ex cã. et de vmca tm par
rochiali eccleſia · de h ent ãtiquoꝛe altricaco.quidã di
fC Declaramus/ cebãt eã ultra durare· quidã nõ.
beba

⸗ do oſenſu . Terciũ de ↄfirmacõne peæda.Primũ confir⸗
mat ſpᷣa meolaus cũ certi tpis adiũctõne.ſtatuẽs.q; ſi
Jocto dies exquo ↄmode poterũt eligẽtes electõ es e⸗

Sed certe hoc ſm guil. falſũ eſt ñ enĩ ſcdᷣavel tercia die

poſtvacacoem omẽdaret iam nõ dumret comẽda hec
ꝑ· vi. menſes qð tñ pᷣ̃t ꝑ hãc oſtõem ſi igitur vltia die

ſex menſiũ fiat omendaſdurabit p. vi.menſes. et hoc di

cit hec cõſtitue· Caueat tñ oꝛ dmarius ut puſq totuz
tꝑs ſiiũ labatur ↄmẽdã faciat: poſtea ſe mtromit⸗

tere non poterit.

ar. de of. del · de cau

cuſto diẽdãn ſaluã iuidẽti neeeſſit ate wel utili⸗

tate ipᷣius eccie ſuiiadẽte.
hmõi aut omendaut pre
mttitur rite factã declara
mus ultra ſemeſtris tꝑis

tuto in etate legi⸗

timaaſacdotio·

b (Enã. &+ duas

omẽdatas haberenõ licet. ſic nec duas intitulatas ſed
ꝓꝙ poſſit hĩe vnã intitulatã aliam cõmẽdata nõ ꝓhi⸗

betir imo pmittitur ut. xxi· qi:qui plures cui antiquò

inri ſtandũ eſt cũ reuocatũ nõ ſit. tiõe ecẽiſticarũ rerũ

Nccitate· iſta duo in diſpenſa⸗ attẽdenda ſüt · xj. q.
e. de pbᷣi expoſuiſti. e mõi. ſ. fcãm oſtituto im

emeſtris olĩ dubia erat lia iſta.q; quidã libri ha

tde dnac. ſancimus · Eſi quis aũt ex diuerſa. q tꝑs lat
ci.nõ currit pendẽte ↄmẽda ex cã factalſed certe mẽs
buins ↄſtõms otradiẽ alias fraus ei fieri poſſß. er pe⸗

tuo fieri· ar . diuoꝛ· qnto. Efi. et faẽ optieꝗᷓ.e. ↄ mſſſa
vel diſtingue. utrü omenda fiat intuitu eccievel plone

5 ed nuquid commenda expirat moꝛte om endãtis· die
ym guil. ꝙ nõjꝗj.de p car.c.ñi.et de ↄmo.c.vno.de dona.cũ

pientes · C. tria tpa ſtatuerat greg. ¶I[dilectus.

7

Ex. circa exp edicõnẽ ecciarũ vtilia. s· e· quã ſit. Dri

de electömbo pnñtandis electis. S cm de exhbibẽ⸗

.

lectis diſtulerint pñtare · qui culꝓabiles ĩ h̊ fuerĩt. a p⸗

ſecutione electõis in totũ ſmt excluſ· et bñfienjs q obti⸗
nent in ip̃a ecciaꝑ triẽmũ ſuſpenſi.ad que ſ J. illud tẽ⸗
pus ſe temẽ vel coloꝛate miſcuerit.illis ꝓ etuo ſmt Pua
ti· Hcᷣm p̃ ciſe ↄfirmat ut iacet. Terciũ mutat circa ofir
macõ es cath edraliũ ecciarũ vel regularium que ex im⸗
mediata ſubiectõnevel appellacõis deuolucõe habent
peęti a papa.Et ſtatuit ꝙ pdicti electi poſt cõſenſũ vel

poſt habitã de electõne noticiã.ſi ipᷣam deb ito tpenon
Otin geret pñtariq menſem iter arripiant eũdi ad ſedẽ

ap: ꝓ ↄfirmacõe petẽda & pſequẽda:cũ omibo actis
et mummentis.fimto autẽ menſe ſiue iter arripuerint ſi

ue nõ. habebũt tps arbitrariũ.ſmfra qð omode vemẽ
poſſint.cõſideratis q cirea id oſiderãda fuermt.adhue

poſt iſtud tpus arbitrariũ ha bebüt · xx. dies ꝗquos ſi
pſonaliter nõ venerit inſto impedim ẽto ceſſante vel in
ſtũ impedim entũ habuerint · j. pdi ctũ tpus ig ꝓpo⸗

m non fecerint vel ꝓpom fecer int ꝗᷓ. debitũ tpus impe⸗

dmentũ·ſed illud nõ ꝓbauerint qᷓxv.dies ad hoc aſſi⸗

qecqiud ſecus de omẽdis

t trimeſtris· quidã ſemeſtris.· et lam trimelirig Oi
cebat dñs guil. ſe habuiſſe de bulla. poterit oꝛdiari
b ¶ Dumre nuqͥ d fimtiſ. vi menſibo⸗ us eãdẽ ite rato ei⸗
dẽ vel alten ↄmedare. vidꝛ ꝙ ſic ex cãis h̊ͥ expᷣſſis.ar.C.

gnatos. velbene ꝓpo ſuerũ ter pbauerunt tebito tẽpo⸗

re tñ nõ miſerũt ꝓcuratoꝛẽ ſufficiẽter inſtru ctil. uel mi⸗
ſerũt ꝓcumatoꝛẽ inſtructũ·tñ impedamẽto cſſante qᷓ. tẽ⸗
pus debitũ pſonaliter nõvenerũt. m hons caſib⸗ vel ip o
rũ altero pᷣuati ſüt ipo iure om iure ſibi p electõeʒz queſi

to.ſñi aũt in aliquo pᷣdictoꝛe nõ peccauerũt priuacomse

penã nõ patiun.
ſed ſi ſme mummẽ
tis venerint patiũ
tur hanc penã. q;
ꝓ ip̃is ꝓducẽdis
Ddilationẽ extm cu⸗
riã non habebuat
mñſi ex inſta ca. ſta

ſpaciũ nõ duraé ſtatuẽtes

egcleſarum prochialium
actum fuerit eſſe irritum

s — tuto igitur ð aduẽ
iboure Micola⸗ mlecti tannede
ABpictes us ii. aduentu eligenti⸗
. ́”JMU um. diſtinguẽs an
l electõ vna vel plu⸗

res in ocoꝛdia vel
diſcoꝛdia fuerit vel fuerint celebrate et dicit ꝙ ſi vna ta

iũ electõ in cõcoꝛ dia fuierit eelebrata. duo de elig ent bo
ſuffi cẽter inſtructi ᷓ, ſupridictũ tpus mitti debet p ci⸗

pitulũ ad curiam ꝓ inſtruẽdo electõmis nego co:et mit⸗
tontur expenſ digmtatis· ſi bona ip̃ius ſit diſcreta. vł
de ↄibo. vel p caplin aluũde ꝓuiſis ſide illis haberi nõ
poſſint. Si aut plures electões facte fuermt.tic ꝓ qua

lib er pte nittẽtur ille due plo ne expenſs electoe vel ſ

vmca fuit electõ.cui aliqui ſe opponunt. nittantur ille
pſone ꝓ pte electi ſuis expenſñis· et ꝓ pte opponẽtium ſi
ſmt duo vel ples ſaltẽ duo expen opponẽtiuʒ ſufficiẽ:

ter in ſtructi. Et ſi electi no luerit exp enſas mimſtraé ſe
cũdũ qualitatẽ negocij mſi foꝛte ſmt paupꝑes Puati Imt

ip̃o iure omi inre ſibi ex ełectõe queſito. Si aut elig en⸗
tes ſupradcas pſonas non miſerint. etiã ſi el ectivel op
ponẽtes neglexerint vemrevel expenſas mimſtrare p⸗
uabũtur a totali caeę ꝓſecucone quo ad ſe. p uentibus
bñficioi qͥ habent in ipa eccia ꝑ triennm.ſoe veru miſ
paucitas capli eligenti vel ↄtradicẽtiũ ipos excuſaret
ſeu alia iuſta cauſa· et tüc mitt ant ꝓcuratoꝛẽ ſufficiẽter
inſtru ctuʒ. et ceſſante impedimento mittãt ſupᷣdcas p
ſonas· alias patiẽtur penam pᷣ dcãm-et ead em ſit pena

oponenti vel oponẽtibo cũ vmea eſt electõ· tñ lico o⸗
ponẽtes vel elig entes in pdictis caſibo pᷣuentur a p ſe⸗

cucõe ꝓceſſus:electis tamẽ nullũ pindicium generetur.
Ea que dicta ſut de electis eligẽtib in ↄcoꝛdia vel diſ⸗

cœꝛdia· ſaluo eo ꝙ; dicitur de exhib ẽdo oↄſenſu: et mim⸗
ſtrandis expenp:ad que nõ teneantur poſtulati. intel⸗

ligtur repetita cũ ſuis ꝓems in poſtulatis ⁊ poſtulan⸗
tibo· ſi ideo ſmt poſtulati q;ꝛ im odjmibo etate vel ſilibuſ
defectũ patiũtur.Si aut ideo poſtulentur ꝙ ſut alijs ec
cleſijs alligati:antiqua ina ſeruẽtur. Poſtulacones ta⸗
men mehilommus pendent ex gia ſicut olim. Sltimo
dicit meolaus ꝙ in omibo caſiby im recuꝑandis expenp
Aecti ⁊ eligentiũ.poſtulatia poſtulãtiũ vult antiꝗᷓ inra
i ¶ Cupiẽtes. dec iſta ẽ obſcura di ctamme et ¶Heruari.
ꝙ bomfac.dũ eſſ notarius melai fuit dictatoꝛ ĩpiius.
ideo eã p pilatoꝛes huius libri mutariꝛ clarius dictari
noluit. et ẽ vtilis valde.dũmodo qð in ea ſtatutũ ẽ non
C. de vſuẽ p ẽpto.lł.ul:Et diuiditur.in.vij.pncip ales
partes. ſedᷣm gar. In quarũ pᷣma pomt ſue oſtõis cau⸗
ſam · et qualiter.et ·.·qðᷣ tps electi cath edralui vel regula
riũ ecciarũ ·quoꝛe electõnũ ↄfirmacõ es aꝓpella co vel im

mediata ſubiectõ deuoluit ad papã vemre deb eant. et

dunt uſq; ibi· qdᷣ ſꝑ · xx· In ſecuda pomt penã elcõ

non vementium vel vementiũ ſme mummentis ⁊ durit
uſq; ibi. ad hoc. In tercia ꝓuidit & pſoms ad mſtruciõ
nẽ ceauſe qñ facta ẽ electõ in concoꝛdia· et durat uſq; bi
ſivero. In quarta qualiter mirti qᷣ beãt ꝑſone inſtructe
et opponentes vemre qñ electõ vel elecko es in diſcoꝛ dia
celebratur. et durat uſq; ibi. ceterũ: Inquta qualiter pu

mütur eligentes
ſñ dectõnẽ debito
tpe nõ pnñtãt. vel r. „
Kpl Sndennnt⸗ ecciarũ vaca cõmbo picu⸗
ine ee En en, loſis occurrere ac mali⸗
dunt uſh ibi · dem⸗ e en e⸗
q. In ſexta dicit KM naͤtiu ſubterſu ijs ob⸗
i4 un hr de Ro⸗ uare. iã ꝓunis remedns
ulacom l⸗
eu vbiper. alia ue hawenter ipare⸗
Inſep tima q du⸗ 4 riu xpieda ad Aru expe⸗
nt abmde uſq in⸗ dicõnem mdicauit᷑, vtilia
finẽ dicit quid in .
ris ſit de recupacõ rem lar ſubnmg
ne exp enſarũ. mus er ꝙᷓ felicis reoꝛ da⸗
a¶ Cupientes. te⸗ oms gg· P· x · P Ec. nr.
nßr ela de electoio pñtãdis ele⸗
tioms officio ut ctis et ioꝝ electoꝝ petẽ
s.· in ꝓhemohu do ac adhibedo oſenſu ſa
1 Sen nis cr lubriter ſtaunt in ſuo ro
draluũaregulariũ. boꝛecũ infralep t tpis mo
quarũ ↄfirma coʒ
appello velimme⸗
diata ſubiectõ de⸗

uo luit ad az. ut ꝗ. ſe qtur. uel ecã arũ oĩm ſaltẽ quo ad
ptandas electões ut di c ꝗᷓ. ceterum.
c ¶ Gacacõmbo:qualitercunq; vacau erint. fiuè p moꝛ⸗
tẽ plati ſue ꝑ ceſſionem depoſicõ em vel alio modo.cũ
eadem ſit racõ in quolibet pᷣnnſſoꝛæ. nec alterum expri⸗
matur.s.de Rp. ſuſceptum.
dD Derieculoſis · Ss.e.ne ꝓ defcũ . l.di. poſtqᷓ;. et habʒ locũ
Hec ↄſtitutio etiã ſivacatio piculoſa nõ ſit.puta q ẽ qui
ibi in ſp ualibo er tpalibo mimſtrat. lxi. di· ohitũ . et · c. ca⸗
thomenp. q; tali cã ceſſante nõ ceſſat cõſtõ.ff. de poſtalł
l.i. ſexũ ·xxxij.q: vij·tantũ: q ꝛ fina lis hHuins oſtituti⸗
onis ratio ẽ ut celerius expediantur ecciead hoc opti⸗
mæꝗᷓj.e.ſi poſtqꝙ;. Ci· er quere de hHoc. s.de renuc. poſt traſ
lationem.etlxi.di · hijs ommboalc. neophitus.·
e ¶ Malignãtiũ.p hoc ſoluitur ↄtrariũ de canone.iiij. q-
in. nullus: ubi habes ꝙ reoꝛ ẽ ſibterg ere. poteſt enĩ
reus ſubterfugere opponendo legitimas veras exce⸗
ptiones.nõ aũt malicioſas ꝛ falſas ut hic. Cõſueuit di
ci ꝙ qui habʒ ius in princip ali:cauillacõnes malicias
aduerſarij pᷣ̃t ꝑ alias repellè.et ſic poſſEi mtelligi.c.nul⸗
lus . et de Hc ·xxij qij.dũs noſteret ar.ad h.s.de ſmmo.
Cbuiare .· tolle h vbũ qð ẽꝗᷓ.ſubiũg rmus. olcũs· j.
g ¶ Iam ꝓmſis remedijs · ſꝙ fiat electioᷓ. tres mẽſes.
l.· di. poſtq;.·s.e. ne ꝓ defectu.qð fiat ĩ hijs ecẽijs de qho
hic agitur ſ certa foꝛma.s.e· q; ꝓpter. Itẽ remedijs qᷓ
ſut · s. o. c. i. et. S· e· quã ſit · et · e· di · e. i . et alna multa.S.c. ti.
p ¶ Aliaq; ſꝙ vemiat electus pſonaliter qꝗ. tpus huius
oſtitutioms· alias certa pena pumatur · et ꝙ pſone in⸗
ſtructe mittãtur· et ꝙ cto tpe pñtetur electõet pena nõ
i ¶ Expiẽtia · magiſtna rerũ efficax.s.e.quã ¶ Pñtantii⸗
ſit ad hoe · s.de ſep·ſtatutum· in prmncc ⸗⸗?
KkK ¶ Indicabit.alias indicauit ·
¶ Gtilia · et poſito ꝙ caſus imuemiretur in quo ꝓuiſio H
non repiretur vtilis ut ſi diceretur pſona nota· et electi⸗

deracõ e in pnñtandis ele⸗

omis factum notum in curia.vel ſmilis· locũ tamẽ ha⸗

bet ↄ ſtitucõ ut.s.dixi in ſmili ſuper verbo pici loſis.
non enim in cuiuſlibet plona·ac.lxi:di.mramur· .
¶ Dreſentandis.ſcʒ quã cito comode pntari poterũt.
m ¶ Adbibẽdo qᷓ menſem a tꝑe pñtacoms.
n ( 8atuit · ..· . quam ſit. .—
o ¶ Tempoꝛis · ſci⸗
licet · vin · dierũ q.

PModen
p¶ Moderacõne.

ctiõibopmanẽ volẽtesiß adictione. vor
p de trim eſtri tpe pꝰ cõ⸗ bũ moderacois di
ſenſũ ad petẽdas ↄſfirma⸗ mmucodem connet
tiões inſtituit quo ad illa⸗, tẽ tẽpus aug er ut
que petũtur vel peti debent J. Gceterũ. vel qr
a ſede ap· tẽperates ciũ m⸗ kanem Bome
. —Renr. 4. 1 m.ap⸗
teran aliquoꝝ lo coꝝ „1⸗ poſita.ideo m ode
cimitas minus exigat ali⸗ r etr.
uoꝝ diſtãtia ꝓlixiis toſ· ¶ Statuit · S · e qᷓ
guon n ſit. circa fi⸗

expoſcathac gen erali er r¶ debent. ex im⸗

in ꝓpetuũ valitura oſtöne mweckata ſubjecti⸗

. — = / g4? —
ſancimus ſut omes elecct¶ one vel appella coe
cathed raliũ vel regularuiʒ 71 quo⸗
ecciarũ quoꝛ el ectionuz mow er dafercria
locoꝛ aliquod diſ
crimen. inducitur.
qð lex abſurdu re⸗

putat. C. de temp · in intreſt.ſipuiacuaʒ · So·lex ila loqͥ⸗
tur m eo caſu cũ legiſlatoꝛ inſi pectis locoꝛe circumſtan⸗
tijs certũ tempus lmit auit.qð ad quemlibʒ lo cũ ſuffi⸗

cere reputauit. ut in tꝑe reſtitucõis petende.et ad idem
.ff. ̊ inſtitoꝛ: cũ interdu ubi locus nõ mutat cauſaʒ mſti

toꝛie actõms.ſ̊ qð hicam ſiliba dicitur in tẽpe nõ lmi⸗
tato ſed arbitrario locum habet ſcᷣm gar.s · de dolo. et
otu·cũ olim. et ↄ coꝛ.ff · de eo qʒ; cer/loco.l.ideoq;ibi: q
ſcimus quã varia ſmt pᷣcia rerũ ꝑ ſingłas cimtates.ꝛc.

C⸗ dẽſi hoc dẽm nõ fuiſſ.C.de ap · pᷣcipnnꝰ.
u

lecti.de poſtulatis videbis ꝗj. ¶demq;. Et quid de ꝓ

niſiombe · dicas idẽ iuris in illis qð h̊ in clectõmbus ſta
tuitur. Et qð h̊ de electis dicitur· etiã de ↄ firmatis im telli⸗

gas ſi a cõ firmacõne appelletur. hoc habes exp̃ᷣſſeꝗᷓ e.
n poſtq;· Cul. Et dixit h̊ gar: et guil. ꝙ hec oſto locum

non habet m electo in magiſtrum hoſpita lis vel tem⸗

pli.ſi apelletur ad ꝑapaʒtũ q ꝑ moꝛtẽ talis cath edra⸗

lis vel regularis eccia vacare non ꝛ.quia reg imẽ ecc̃ia

rum non cadit in laicos.s. e. ſacroſancta. Et quia aliud

Hoſpitale· aliud eccia.ad hoc ·s · e· ſclant · et quia milites

ſunt quos arma ſcire volumus et non leges.C. de iure
deli . l. ſancimus.C.loca et ↄduẽ·l.milites·
x ¶ Regularium. viroꝛũ inteligas in monaſterijs eni
momalui non ſibi per om ma locum vendicat hecoſti⸗

tutio ꝗj.e.indemnitatib⸗ ſed cũ eas:nec habet lo cum
hec conſtitutio in digmitatibus eccleſia rum cath edrali
um vel regularium que ſunt ſub epiſcopo vel abbate ·
vel prioꝛe ſi cut ſunt archidiacom archipreſbiteri · ſup⸗
P oꝛes vel pᷣoꝛes ſub abbatiba vel alijs prioꝛibus· per

moꝛtem enmm talium non dicuntur eccleſe viduate.q
requirit hec cõſtitutio.et eſt ſmnle quod di cimus·s.e·
c.ne ꝓ defectu · et · c. q Pter · hm guil. et gar. 4
y uoꝛg·electoꝛe.alias quarũ.ſed prima melioꝛet re

Picit electi · quod eſt · a ·

em
ſti

⸗

ie⸗
.

ta

di⸗
.
um
m⸗
nn
cdia
ind
es
re

eni
ſt
un
li
le⸗
up⸗
pet

e⸗

a Immedita ſubieetioſin hoẽ caſu ſufficit a dire lega⸗
tü de latere . qui epᷣoꝛe et arhiep oꝛe exemptoꝛ⸗ electoões
ofirmare pᷣtꝗj.e·ſ abbateʒ. Et leruã da erit hec ↄſtitutio
qʒꝝ ſatis eſt illud a p· ſe.examẽ · m gar/Guil · Hnõ termi⸗
nat · dicit emm ꝙ aln dicũt ↄtrariũ ꝑ lſam ap· ſe.Et Em
legato non ẽ diſtantia viarũ · ita ꝙ de facili poterit bre
quos vol et ſhR ym
imſtam rationẽ ſeq̃
retur q; hec deẽ · nõ
habẽt locũ in vici
ms romane curie ·
gar.etiã dixit· ta⸗
mẽ guil . fouet cõ⸗
trariũ:q; ſi eccia nõ
eſt alias ſnnmedi⸗
ate ſubjecta papoe
puta q; metropo
litanũ habz. ſi me
tropolitana ecẽcta
eſt ſciſmatica vel a
ſarracems capta.
hab ebit locu hec
oſtõis enim ꝓxmus eſt quẽ nullus antecedit.ff. de v.
ſig· l. ꝓximus. ad h.s. e. q; diligentia.et bñ facit ꝓ gar⸗
. de off · del. ſi is cui · qdð nõ credas verũ ſi ſolus archie⸗

ofirmacõnes vel infirma⸗
tiões ſad ipᷣius ſedis ex⸗
amẽ deducit mmediata
ſpiectio· vl appellacõ mt
iecta deuoluit mfra vnuz
L CrEr rrD
menſez polt oſenſuvel pꝰ
obtentã de ipßoꝛʒ electõe

piſcopus ab ip̃is pagamis vel ſciſmaticis captꝰ eſſ. ut
¶· de ſup · neg · p. ſi epᷣs· Itẽ ſcias ꝙ ſi ptes ſola volũt ate

vadut ad p̃am.nõ pꝑʒ locũ hec oſtõ.lʒ bñ facerent ñ eã
ſeruarent.iſta enĩ ↄſtõ nõ aſtringit niſ m hijs duob⸗
calibe· cuũ imm ediata ſubiectõ vel appellacõ deuoluit.
ergo in alijs locũ nõ habeat ſcdᷣm guil.et gar. vñ et ſi
xvelacõne indi cis deuoluũtur ad papã:nõ habebit lo cũ
ſcõm guil.graue em eſj tãtas penas imponẽ m illo ca
ſu non exp̃ſſo.dẽ die ̃m eũ ſi p̃a reuocat ad ſe tale ne⸗
gociũ.q; foꝛte coꝛã oꝛdinario pẽdebat.miſñ in reuocacõ
ne expmat hãc ↄſtõem velle ſeruari.et tũc nõ ex vj cõ⸗
ſtitucõms ſ̊ ex vi mandati tenebũtur ad illã ſeruã daʒ
ſic.s.de indic.quia: v.
bvbᷣ¶ Aꝓpellaco.in hoc caſu nõ ſufficit adire legatũ ſecũ⸗
dü guilet gar· miſi foꝛ ſan ptes ↄcoꝛdarent àp ellatiom
renunciãdo.de ap· ↄ ſtitutus.de offulega.ſtudiiſli.et.c.
licet · Et die apellacõ nõ mamfeſte fruſt ratoꝛia. q; tlis

nõ deuoluit negociũ ad pã.s.· . quis· et ſic nõ h locum
hec ↄſtõ que requurit ꝙ talis ſit que deuoluat. · intpo⸗

ſita in ſep̃tis· et ex cauſa ꝓbabili. ut ibi.et que puenerit
ad noticiã appellati·de ↄ ſtit.ↄ gnoſcẽtes.qð dic ut ĩ cle.
e· ti. cauſam · c ¶ Menſem. iſte menſis datur ad parãdũi⸗
ſe ad iter · ſenſũ. ſup. qñ debito tpe fuerit pntata ele⸗
„ oe 92 ctio.alias locũ habebit ſequẽs clauſula.
e oſt obtẽtam ſubau. ſcðᷣm garet poſt tꝑs in quo
debuit pñtari et quo debuit delib erare vel poſiq; delibe⸗
rauit. ab ſurdũ enĩ eſſ̃ ꝙ in hoc caſu nõ habẽt imducias
ad delib eridũ maxime.cũ de qᷓ; ſt. S. eſᷓ ſit reſeruata.
ut · s· vidiſti quõ enm vemet mñ p̃mo delibet an oſen⸗
