tur ĩ eo ſtatu q́ cã repit᷑: dicamꝰ igitur h̊ ꝑ deciſtã ſpãłſr
intro ductũnõ ob.dec · cũ dilci.q; officiũ indicis nõ defici
et ut ſn pᷣ dcã deẽ. eũ nobᷣ · e ¶ Inſtrui · ita ꝙ fimri poſſit.
e ¶ Infoꝛmari qñ nõ ẽ tale q̃d ꝓbatũ p qð negociũ deci
f¶ Alns circũſtãtys·qͥd em ñi ꝑ iſtos mfoꝛ⸗¶ poſſit.
matur iudex ꝙ ꝓba cõnes de facili pñt hr̃i in curia.uel
nõ · miſi cũ magna difficultate h̊ mſp ecto vel omiſſioneʒ
faciet· uel ad/ ꝓbacõnẽ faciendã in curia ↄpellet gar.

DH torir! ðÿ gar· ꝙ h̊ qð hic
lectis pntac diituleritip Sfitur by lociinon
ſos qͥ culpabiles in h ex⸗ ſolũ in electiom b⸗
titerint quo ad ſea p cel⸗ Sehed lt cotnarr
3 auter et regulariu ð qui⸗
ſus proſecucõe totaliter eſanane
deẽ · ham omib a⸗
lijs electõm by qr

.s. in phᷣ.dec᷑. nicolaus coꝛro boꝛat qð ſtatuerat. gg · cũ
pac tempoꝛis moderacõe · ge · aut de qualibʒ electione
loquiturſie in qualibʒ elecſone locũ hab ebit modera⸗
1¶O cto dies · et ſi exiuerur t cõ petentitẽpoꝛe adltio ·
pñtandã electõnem excuſa buntur ꝓpter ſupuementeʒ
caſim. Si autẽ exiuerũt eo tempoꝛe quovemre potent
utẽdo duplomate.nmꝑ edmen tũ ſupuemẽs nõ excuſat
ri.ᷣm gar.et guil. tẽ preſentarẽt generali ꝓcuratori e⸗

m ( Clectis.h au⸗ lecti nõ ſufficit. q; tpalis hereditas

per talem non aequiritur · ff· de acquit᷑ᷣ.hereð.p ꝓcumto
rem.multo m mus ſpual s. nec mr̃momũ carnale per
talem cõtrahitur ꝗj. de peur. c. ulti · ff. de ritu nup · genera⸗
li. ergo nec ſpnale.qð eſt verum mſ electus ratũ habe⸗
ret inf a id tpus mfra qð ſibi debuit pñtari · f· xrẽ ra. ha·
l.pnł. Si autẽ pñtetur ꝓcuratoꝛi ad h̊ ſpeciali· ſufficit ꝑ
eadem iura· ad hoc.s · de preh en. accedens·xxxij:q· ij·
honoꝛantur.C.de acquit᷑.poſſ.l.i cum ſi.
n ui culpabil es ſi hoe ignoꝛetur quid erit.videtur
ꝙ nullus mcidat in penaʒ:ꝙ ſanctius eſt · ⁊c· ff. de peñ ·
abſentem ar. ↄotra ꝙq; ſi plures peuſſerint · et vnus ſo lꝰle⸗
caliter et ignoꝛetur quis omes de occiſo tenentur.xxin.
q ultic ul.ff.adl.a qultem mela. Cſed ſi plures·.So.

lapſus tpis ꝓbat om es cuſp abiles n ↄtrariũ aliqui o⸗

ſtendãt· puta de ſua diligentia· uel qꝙ; miſerũt · et miſſus
ſuit mpeditus vel negligens ſᷣm gar. nõ tñ videtur ꝙ/
negligentia miſſi excuſet eligẽtes ꝗ ..e. ſi ↄpromiſſarius.
.i· R̃.n ̊ dicas ↄtra p h̊ vbii culp abiles · nõ ob. Sriũ. qe
cũ ſũt ples ⁊ vnus delmt et alter nõ tunc hʒ locũ.l·illa
abſentẽ ·h̊ cũ om es deliquer̃t ̊ nõ equalitr · tũc hẽant
locũ iura ꝓ hac ꝑte mducta.nec eni pᷣt aliqs imno cens
appellari ut ĩ.l. ab ſentẽ · m guil.et gar.h̊ aut oẽs pñta⸗
re deb ebãt. mſi p betur ↄtrariũ dicã om̃ es in culpa.
o ¶ Lotaliter. per hanc literam dico ꝙ; nec electionem
alterius partis poter̃t nnpugnare.alias nõ eſſent to⸗
taliter excluſ. ad hocꝗᷓj·æ· v·oꝓponentis·

non

obe ⸗

rxi⸗
.50
uui 0
ſſus
ur9
fus⸗
it
ane
cens

pit?

„
nem
tto⸗

aàa ¶ Excludẽtes·et ſic excluſi ſũt ipᷣo iure · et ſi eum eis de
fa cto ꝓceſſum eſt.ſi poſtea excipiatur in medio eauſe de

tali ꝓ ceſſu ſe iuuare nõ potert· Judex tamẽ ex ill o ꝓceſ
ſu poſſet ammũ infoꝛmare.cũ caſus ſit iſte in quo ꝓce⸗

”ƷM

gquo enĩ priuãtur ꝓpetuo priuati intelligũtur.C de peñ.
puus.· l. di· e. i.· qʒ dic ut. s · de cõſtit. ex lris . Et p hãc lite⸗
ram.ꝓpetuo:dico ꝙ ſi epᷣs ipᷣis ᷣuatis ea vellet de nouo
oferre non poſſſ.ad idẽ.s · e.cũ in cũctis · et · c. licz canon.

dit ex officio.ut pluries.s ·dixi. erito.pone enim c fu⸗
PAPähcus nö officis et mel fſſent omes euſpabi

7„

les · quis inter
officiaret ecciam.
cet ſi nollent iſti of⸗
ficiaẽ interim per
puacõem bñ̃fico⸗
rũ opellẽt eos epᷣs·
ñ cam rõnabilẽ nõ
allegent · de cli. nõ
reſið.mter · iiij uel

exeludẽtes oĩbo bñfiehs
ſuis que in ipᷣa eccleſia de
cuius electõne agit obti
nẽt trienmũ otinuũ extũc

et · c. auaricie.et melius ꝗᷓ.e.omiſſa. poꝛro.
h¶ Sel ſi· viſo qualiter pumantur eligentes ſi electõ eʒ

tpe debito nõ pre⸗

ſentãt · ẽ vid ẽ dũ q̃ᷓ

liter pumüũtur ſi p⸗

iic⸗
AAa

¶ Alio oloẽ. pu⸗

ſaltẽ ſ vult eos ob inchoandũ volumus eo⸗
nere .·.H guil. er gar. ſ in fra illud tempus ſe ꝓ
de ipoꝛe bñfienjs fa ia wmorttate lali .
ciat eccie deſeruire pria te meritate vlalio qꝗ
de ch· non reſ· c · · ſito co loꝛe ingeſſerĩt illiꝰ
et de ap · Puemt . ipo ure ppetuo ſint pᷣuati.
er ſi hac ſiſpenſio ,
ne durãte vacat ec⸗ vl ſi pſonaſ inſtructaſ ut
clcha eligere pñnt. pPmnttitur etia ſi opponen⸗
aer en n eel e tes vel elecki mittẽ wvel ve⸗
¶S·e.tiinoO Puaſſet Pro. Wis: —25 20
eos ſpecialiter hac mre · ſeu expenſas miſtra⸗
ptãte.ad h.e.ti · cu
vintoñ ſeligi autẽ
nõ poſſunt medio

tempoꝛe.in illa ſaltẽ eccta in qua ſuſpenſi ſunt· m gar.
et guil. S· e. t· p er mquiſcõnẽ ſſũ a bñficio mm vna eccle⸗
¶ In eccia.ipᷣanota ſuſpen ſia nõ qpter h ſuſpẽſũ in
alia. ad idẽꝗᷓ.eſi ↄpromiſſarius · in ſi· et · de re · ec · nõ ali·
tz ↄlultiſſmmo. et ꝗᷓ. de of · oꝛ · ſ canomci · ſecus in excõicato
vel ab officõ ſuſpẽſo ·iin · q · v. quiſquis . vi · q · i· li qͥs p̃⸗
ſbiter. d Extũc. poſt predictos octo dies ·
e¶ Zuſpenſos· eſt ergo canon late ſnieę·ſic.S.e· cũ in cũ⸗
ctis·et ſr ep̃us eſſ qui vocẽ hr̃et·puta in electõe metro⸗
polis · euitat hãc penam.cũ de ipᷣo non cauetur exp̃ſſeꝗᷓ.
de ſen. ex. q; piculo ſũ · et.e ñ cõpromiſſarius· ¶uius
penã aũt ſupioꝛum non euitat · ſcilicet ut totaliter a ꝓ⸗
ſecucõneaꝛ? Et ſi queratur.an ep̃s taliter ſuſp ẽſus poſ⸗
ſit abſoluere.dicedũ ẽ ᷣm guilet gar.qꝙ nõ·ar.dec · S. e.
c.iibi · nullã c· et · S· de telti · tã lis · ibi. donec nram mere
anturc᷑. facti enĩ queſtõ mm arbitrio ẽ indicantis.pene

vero pſecucõac.in.q/iiij· notãdum ff· de a boll · i. En ·

jam enm ſi dicẽtur ↄtrariũ illudẽtur huins canõis penaa
ſłũ.qð incõuemẽs eſſet · nõ ob.·dee · nup. s · de ſen· ex. q;.
loquitur in excõicacõ e· ᷣm gar ubi mains vertitur peri⸗

cului.et ideo faciliꝰremouet:q; nullus uſq; ad certũ tꝑs

exe icat᷑· ſ̊ donec ſatiſfaciat vel caueat · de v. ſi. ex pte · vñ
vere loqũdo ibi pena nõ remouetł·ſ̊ qdðᷣ ius ſtatuit ad
impletur. Sʒ quid dicesſſi electõ non fuit pnñtata tꝑe de

vito.eleũs poſt noticiã iter arripuit.fec̃ expẽſas·poſt

ea pᷣſentatur ſibi electio·eleũs repit eã minus canomcã·
non vult oſentire· Quero nũ quid electoꝛ es teneãtur ei

ad expenſas quas facturus non fuiſſi ſñ ip̃idebito tem⸗

poꝛe pñtaſſentDico · ꝙ ſie ſjm gar·et guil:alias elcõ ꝑ
ↄſtõnem hane laqueus pararetur· adhoc . ff · de pi · et cõ⸗
mo· rei ven.l.ul· C. de in diẽ· ſancimus· etꝗj.de offt.oꝛ · ſ ca⸗
nomci ·i· Feñ · et · Ci · ſta qʒ ſe ing ert de alicuiꝰ ſupioꝛis
a aũcte · uel pone exemplũ.s.e.auari⸗
cie. et qd dixi de ſupioꝛe intelli gas qͥ id nõ poſſſD ↄcedẽ.
g ¶ Derpetuo · intellig ebatura ſi nõ fuiſſ appoſitũ:ex⸗

re otemnãt deſtin are ne⸗ ſonas nõ mittunt
lexerĩt. mſ̃ eos capituli mſtnne a Erhie
glexerit. min eos capituli aſſume qð ſequit.
wl ↄtradicentium pauci⸗ J. ſez teſtinare ne⸗
tas ſeu alia iuſta et ꝓba⸗ glexerint
bilis c euidẽter excuſet ſaer m
ĩ quo caſu ꝓcuratoꝛẽ ſuffi⸗ ſi vero.
cienter inſtructũ mittere EEleett Fad q
et mchilomĩus ceſſante cã debont vomre pſo⸗
Sſ ee ne ĩſtru ete exquo
dictas pſonas dirigẽ te⸗ nõ vemt nee mit⸗
neant᷑: et a totali quo ad tit eeen cũ ex ẽᷣo
—R Puatus ſit ipᷣo iure
ſeplecucone ceſſus eta Rücooutinitrua⸗
uetuu bni coHτ½ q eccta tur ſ ſup toto ne⸗
ipᷣa obtinent ꝑ trienmuz Focio ort pol⸗
inun peepcõne puetu ibile q elcus ꝗ
otnun peep Puetur nõ veit impedituſ

fuit ad vemẽdũ et
mittendũ.et ſic nõ
. .. . Buatuſ.s.e.v. in⸗
ſup.t ſuꝑ hocipo utilis eſſ inſtructõ.et ſuꝑ alijs occur
¶ Mmiſtrare et mmiſtrabũt tũc elcõꝛes. q; g rentibꝰ.

ipi tenẽtur mittere · et miſſi ſuis ſtipẽdijs nõ debẽt mim

ſtrare.x.q:ij.pᷣcarie·ſ̊ exquo electi ↄtẽnũt mimiſtrare ex

penſas·p uati ſũt.ad qͥd gͤnmut pſone mſtructe.die

ut dixi · S· glo · ꝓx. Caſſume h liam.et a totali quo ad ſe.
mMeglexerint · ꝛc. qͥẽꝗqᷓ. I5 dicẽtiuʒ p aucitas.quõ
n (Eol. eligẽtes o ponẽtes⸗ hic cũ nõ poſſit eẽ pau
cioꝛes qꝙ vnus vel duo qui tñ vemre tenentur.s · E¶ ꝓx ·
ſe ñ deo· q; nõ ſũt alij qui eccie debuiãt ñ õ dicẽtes q ſunt
tã pauci ·ꝙ ſi mitterent nõ eſſent qͥ deſeruirẽt eęcc̃ie· h nõ
ne ſũt elcoꝛes · foꝛte omes cõtradicũt.puta cũ ſupioꝛ ꝓ⸗
uidit.ſ̊ illi ſit ꝓauci.vel elcõꝛes infirmi ſuũt · vel moꝛtui
vel abſentes. ita ꝙ nulli ecc̃ie deſeruiũt pᷣter gᷣdicẽtes · et
illi ſũt ꝓauci·ſß quot dicemꝰ paucos.hͥ reliquã arbitrio
indicãtis ſi reuocetur imn dubi· aliqᷓ enĩ eccie ꝓplibꝛ mdi⸗

gẽt ſuitoꝛiba· aliqᷓ paucõꝛibaa ſie pᷣt elo cucõne expᷣmi.

ff.de ſo łratũ.et qreſpectiue qᷓ dã dicũtur pauca⁊ multa
xlv.di · diſciplina · inſtit!· de iu · p. Gfi.
o ¶ Alia inſta.puta incurſus hoſtiuʒ infirmitas:mimia
pauptaſ.ad hs· E ꝓx ·ibi.facultatũ nmpotẽtia · uel ẽ ob

ligatus ecc̃ie cath edrali:ut eps vel arepus · ut. s· dixit

¶ Drob abilis ꝗᷓ. tꝑs indicis arbitrio ¶guil.et gar ·
meanii PLancka exquo hic nõ determinatur ßᷣm Sal.
gar . ff. de iu. delib · l. i· extraneũ qui nõ ſit de electoꝛib⸗
rorumtoz6: cti nort opponẽtibo ut declarat ſe⸗
quens lĩaibi dictas pſonas dirigẽ teneãtur.gar.

rV ¶ Nich ilominus · ſi vero añqᷓ; ceſſaret impedimentuʒ

eſß negociũ in curia terminatũ·non credo q; pſonas di
rigere teneatur.cũ iam inſtructiom vlterius nõ ſit lo c⸗
ad q̃ͥd inanbo ſũptib ſe vexarẽt · ff · de moffi · te. l · i.
5¶ Priuẽtur · p ſniam.et pᷣuabit eos papavel index ab
eo datus. et H̊ idẽ facere poterit epᷣus ꝓprius qui debet
canões obſeruare eta ſubditis facere obſᷣuari.et ſacro⸗
rũ canonũ eſt miniſter·xxi·di · Gi · et ideo nõ eredo gar.

20
. —
* ℳ.

SE

ꝙ ſi in iſto triennio ſe ingeſſerint ꝙ ſit pfiuati eiſo
ut.s· e. m alio caſu·exquo repetitum non eſt cum ſit pe⸗
nalereſtrin gendũ.mdex tñ ex eo poterit eos pumre.
Sʒ queritur quare m pᷣcedẽti ca ſu pᷣuantur ipᷣo iure. et h
p er ſententiam.dixit gaxr·hoc ideo.quia papa reputa
ut eos amplus deliquiſſe: et q; h̊ eſt ſã quaſi uudiciũ:ct

S /ꝓlene dixit qualieer᷑ bebeãt ſe habere eligertes er e⸗
lecti et etiã oponẽtes.modo vult dicẽ qualiter ſe d be-
ant hab ere poſtulãtesa poſtulati:gar
h¶ Et aliqui et ꝓ id eſtvel ꝓprie.

i ¶ Velctate. qui patiãtur in hijs defectũ collige · g. c. cũ
in cũ ctis · et·c· licet canõ:side eta:et quali· pᷣtereacũ pa⸗

ibi qſ extra iidi⸗

ciale.et id eo foꝛ te
index non eſſßſta
paratus ibi ut hic. 3 ¾ &
Contmnen. ofpon'ns wlotponcdun-
ut qma non vemt cuvmcus & ecis ntuma⸗
cum ſunt vnus vel cia ſili Pena plectẽda m⸗
de vuos chilominus tñᷣ in pᷣmiſſis
cum ſunt plures · H caſbo quubo eligẽtes wl
nonne ex iſtoꝛe re⸗ oꝑꝓponẽtes q ad ſe p ceſ⸗
pulſione poſſz ſe⸗ ſus ꝓſecucõe puãmir elci

qui miquitas po⸗
ne enĩ eleetum m⸗

pꝓ boc in ꝓſecucõe ſui iuriſ

dignum . So. licet nullum piudiauz genere
8 repelläur of⸗ tur. ¶ Demq; cũ ad poſtu
ficium iudicis nõ Scr i5
niolclt. ſeut ꝛub⸗ lacõ nem cõcordẽ vel diſ⸗

cuq; periculum a⸗

mime v ertitur ſup⸗

plet · g · e· cũ no biſ.
de excep.excepti⸗
onẽ. et ubi publi⸗

coꝛdem ꝓcedi cõtigerit

et aliqiu patiẽtes in oꝛdi⸗

mbus v erate deſychuwl
bijs ſiles poſtulentur noõ

ꝗ aliis ccc̃ijs alligati libe⸗
rũ nõ hẽant ſme nia pmiſ⸗
hõe wlatũ ·circa quos ta⸗
liter alligats il de vete⸗
ris iuris obpuantia immu
tamꝰ.poſtulàtos hmoõi
poſtulãtes eoſdẽ ea mode
rata diſtrictõne pſtringi⸗
mus ut eo ſaluo ꝙ poſtu⸗
lati hmõi nec ſuis poſtula
cõibo p̃ſtaẽ oſenſi nec ut
de elas dickuz eſt exhibe⸗
re ex pẽſas aliqiubo tene⸗
ãtur.ſ̊ poſtulãtes ipᷣi ↄcoꝛ⸗

tientib' aüut deſem
in oꝛdmib⸗ diſoen
ſant epiſco pi.ut m
pᷣdicta dec.pterea.
et · eti · tuaʒ · m cpi⸗
ſcop al papade

offiilega.c trãſla⸗

tionẽ. ð exceſ pᷣla.
ſicut vmre.cũ pati
entibo dekectum in
etate quo ad epᷣa⸗
tus ſolus a diſ⸗
pẽſat.s ·e · t.cũ no hᷣ
oli.Efiq ad digm
tates tene qð ha⸗
bes j.de eta. et qli.
.c.vno. quo ad p⸗
rochiales eccias·
tene qð habes.s.
e. licet canon.
k ¶ Smiles . ut ille
gitime nati · S. e. in⸗
notuiit ·

ca offenditur vtili
tas. ut in miite ꝓ⸗
curatoꝛ e· C. de pro⸗
cura.l.militem.et de hijs que conſtant ſibi tanqꝙᷓ; indici.
de poſtula· pᷣla.bone.j· ubide hoe · et ſupplet ea quibo o⸗
miſſis non valeret ꝓ ceſſus · de li. ob. c. i.de lit: cõteſta.c.
vno. cauere etiam debet ne ſibiilludatur · ff · de indic. R p⸗
toꝛ·et ne inuanũ pꝑtes vexẽtur.s.de offi ·del. ſuper queſti⸗
onum·. poꝛro·ad fi.
b ¶ Dena. excluduntur ergo a proſecucõne ꝓceſſus · et
beneñiens ꝑ trienmũ priuabũtur.Sʒ iſti oꝓꝑponentes qᷓ
re pumuntur in beneficens nonne a ſua opoſicõne ſme
pena deſiſtere p oſſunt·intellige ſm gar.et guil. hoc de
illis qui m ſua oꝓpoſicone perſiſtunt vel recedunt ab ea
eo temꝑe vmodo quo ab ea recedere nõ poteruũtij.e ab
eo · S. e.quamuis ·et · e. ſtatumus.
c¶ Plectenda. argue m gar.et guil. ꝙ non eſł'canon
late ſentẽtie quo ad het dixit gar.ꝙ iſti opponẽtes per
modũ denũciacõis poſſunt dieẽ elcõnem nullã.ax.s· de
accuſ· vem ẽs · et . e · pᷣlatoꝛ·ſed ꝑ modũ opoſicõms vel
exceptioms nonquia a totali ꝓſecucõne.ac.officium
tamen indicis non ceſſat. ut pluries dixi.
d Michilommus. i · non ob. ꝙ illi excluduntur.
e ¶ Prennſſis ſ.cũ eligẽtes excludũtur.q electõnem nõ
pᷣſentauerũt vel ꝑſonas inſtructas nõ mi ſerũt.et etiam

cũ opꝓponentes pumũtur. qꝙ hãc de?. nʒ ſeruauerũt.

f (¶ Priuãtur. ſupple vel pᷣuari mãdãtur ꝓpt ca ſũ p cedẽtõ

g& ¶ Lullũ p̃indiciũ · et ita eiundicialis negli gẽtia eligẽ⸗
tiũ nõ no cet hic electo.Sʒ nũquid ꝓceſſus eli gẽtiuʒ a⸗
bitus ↄtia ipos nocebit electo vel alns q m uidicõ nõ
fuerũt · Die jm gar.qꝙ electo ſciẽti pᷣindieabit.ignoꝛanti
non. iij . q· vi · h quippe.s · de do. et vtu. cũ olnmm. . de re iuð.
qꝙᷓnis alijs aut quoꝛe interẽ.nõ q; ſint e e ti.ſ̊ aliter no
cet et ſciẽtibꝰ ꝛignoꝛãtibo.ut in actõne ꝓplari dRi in qᷓ ꝓ⸗
ceſſus ↄtra vnũ pᷣindicat alijs eẽ ignoꝛantibs.i doceant
de colluſone · uel de ꝓprio intereſſe.ff. de accuſ. ſi cui. ff. de
iuriuſ.eũ qui · in popularibo. h ¶ Deniq;· ſexta ps et

dit vel diſcoꝛdit᷑ expẽſas

ſtulari.que termmata eſtꝗᷓ ſi abbatẽ· ſcilicet

¶ Poſtuletur. in⸗
telligas iſtu · E. im⸗
dDduliſtmcete. ſiue im⸗
mediate ptineant vel appelletur ſiue non· ꝙ exquo non
poteſt alus diſpenſare· quo ad hoc immedia te dicẽtur
ptin ere · tem cum poſtuſantur ad regulares eccias· et

appellatum eſt.vel nnmediate pꝑtinent eccleſe.vel tahs

eſt caſus in quo poteſt nõ aliis qᷓ; pᷣa diſpenſare· qiia
et tũc quo ad hoe nnmediate ꝑtinere dicentur.
m¶ Alligati ut epiſco pi archiepiſcopivel ſimles. qͥd
in allig atis inferioꝛiba eccleſijs. puta abbaubo exem⸗
piis. O Iim erat dubita cõ an tales deberẽt eligi vel po⸗
cy deb ent
eligi. et ſie nõ habet lo cum ille. E
n Moſta non ergo loquitur de hijs qui ſunt talibus
eccleſnjs alli& ati· ꝙ ſufficit alterius licentia ·
o¶ De veteris · ſeruent ergo illi decret s · e · e. i · Ct exquo
poſtulati in hoc caſu nõ tenẽtur ad hoc ius ſeruandum
ꝓPter equalitatẽ ſeruandam in iudiens dico ꝙ nec op⸗
ponẽtes vemire tenentur .ſed ſufficit ꝙ ſeruent ipᷣm iis
antiquũ nã eẽ ̃mlegiuʒ vmus partis ſepe ad aliã ex
tenditur. C. de fruc.et lit: expen · Lulti · S· de muti · pe · c. n ·
p ( Doſtulatos· huiuſmodi ſcilicet patientes defectum
m oꝛd mibus vel etate vel ſimnles ·
q ¶ Moderata. h dixit ob id qð ſeqᷓtur. it eo ſaluon c.
r ¶ Conſenſuũ · ß exquo cõſentire non deb ent qn meipier
currere eis tps. Gñdeo m guil.et gar · qñ deliberauerut
de non diſſentiẽ do· uel rñderint ſe diſſentire · vnde dixit
guil. ꝙ epᷣs poſtulatus ad aliã ecciam ſic dʒ rñdere · nec
ↄſentio nec diſſentio· ſ̊ m h̊ mevolũitati dñi p̃ e ſipono
adhᷣ.viij.qi.m ſcpᷣturis. qð qᷓ.menſem facẽ debẽt. s · e. qᷓ
ſit· et dico ꝙ poſtulacõ debet preſentari poſtu lato ali⸗
as qualiter delib eraret de diſſentiẽdo vel nõ diſſentiẽdo ·
et ſi poſtulantes negli gẽtes fuermt in pñtando pumen⸗
tur. ut electoꝛes p literam que ſequitur. et negli gentes
ſtatuta ibidem ſilis· c · s ¶ Dictũ · s.· Cſiv ero ·
t ¶ Aliquibo ut pſoms inſtructis vel alns ·

„
,
N

rit
ſee
o

ly
w⸗
ſen⸗
15

a ¶ Hubmimſtrent. eadẽ diſtinctã ne ſeniata qᷓ ſuᷓ di⸗
cta eſt in eligentiba. ſ. an ſit celebrata m ↄ cꝛdia an diſ
roꝛdia · m gar · b ¶Mon diſſenſermt · nõ mediũ mter
ↄſentire ⁊ oſſſentire·ſnõ diſſentire.ↄcoꝛqᷓ.de re.iut. is qͥ
e ¶ Inſtructus· et dic ſ̃m guil et gar. h h̊ textus ſtacet.
nõ ex pᷣmat ꝙ etiã oꝓponctes vemre tenentur. q ꝓpter

parem racõnem
Pab mit, p exp̃ſſo.
ad He · S· c · i. et · C.
ſiarum ꝓuiſio. mſtrent wſtulatos in ve⸗
d ¶ Prennttit· in mendo ſi nõ diſſenſerint
e :er. En. et poſtulantes in mittẽdo
e¶ Negligentes. ſ. ꝓſonas inſt ructas.ut ĩ cõ
poſtulantes a po⸗ coꝛdiw diſe oꝛdi eleckio⸗
nularos nerige⸗ ne ut ſup pᷣmittitur.mode
mitgo. nato pᷣmſſaosſtringat.et
f (Silis pena· in⸗ negligẽtes ſtatura ibidẽ
ante ens pt ele⸗ ſmuli pena percellat.nec
ctus eni priuatus —
ẽ inre iam ſibi ae⸗ boe ꝙ de poſtulatis ꝓ
qmſito· poſtulatꝰ eeleri ecciarũ expedicõ e
autẽ ſo lu ſpe gre
quã h ẽbat. et idez
dico in eligẽtibo.
g ¶ Lec p h ne cre

dat aliqiis.q; ꝙ poſtulati eogũtur ad vemendũ habe
ant maius ins· hoc hic remouet
i ¶ Pro celeri.nota bic mentẽ acauſam h uius aſtõnig.
K ¶ Gitia. ſ. illa gnalde qua dicitur. sS. de ſᷣ p. ſed es. et
c .nomullli · et. c. ul.et·S.de to:nea ·c.inj.et h̊ ſi poſtulatio
P coꝛs fuit.uel ſaltẽ a duabo ptiba ex ca fa cta:m quo ca⸗
ſu lm quoſd poteſt peti ↄfirmacõ s e cũ monaſteriũ.
er. c. offien · C. ñ· et ſi talẽ adinſerit ſuꝑpioꝛ.dicetur facore
raʒ· et ſi nõ adm ſerit facit iniuriã.· f·de aqua co· et eſti.
l.i. Epnłl. S i aũt nõ ſit facta ĩↄ coꝛdia vel a duab⸗ par⸗
tiba ꝛ ex cã dep endet a gia ſpæciali:.s·ti· ꝓx· po ſtulacoʒ.

et. c. bone ᷣm gar:qui hic ꝓſecutus fint quãdã materi

am extraneã de attẽptatis quã videbrmus ꝗᷓ de ap.nõ ſo

I¶ Poꝛro · vn · pars m qua ꝙ; ſup̃ dixerat elcõs Aum.

et eligetes poſtulatos poſtulãtes teneri ad quaſdam
expenſas faciendas.dubitaret aliqͥs · utrũ poſſent po⸗
ſtea recupare.ideo addit quod ſequitur.gar. KW
m¶ Reddendis.nec dabitur ↄdicõ ex hoc canõe ad re⸗
peticõnẽ ipᷣarũ. nulla ̊ noua obligacõ.ff.de cõdi.ex
le.l.vna.quod enĩ tatutũ iam erat hic o bpᷣu ari pᷣcipit᷑

potius g dabitur m guil.et gar. ↄdi.ex dec. ut pᷣterite.

n Eligentiũ id eſt quas fecerũt eligẽtes in p⸗ ełsS. e.
ſecutione electioms.et ſic expone ſequentia.·
o ¶ Judicabit· ſed qnd eſt inſtũuel quid uidicat eq̃tas
canonũ·ſendeo ſᷣm gar. ſi electio uel poſtulacõ facte ſut
im concoꝛdia.poſſunt eligẽtes ⁊ poſtulantes exp enſas
facere de boms ptinentibo ad pᷣlatũ · et ſi de ſuo fecerint
recuꝑare poſſunt feãs. s·e.ut pᷣterite· et · S. Cad hec.· uel
iudicis officõ · vel ↄdic.pdicte dec· et hoc mtelligo ſiue

obtineat ſiue nõ· ſue dig nũ elegermt ſiue indignũ.dũ⸗

modo ignoꝛãter.ſuficit enĩ ꝙ non fuerũt m dlo.fł· de

bo.aũ ct.indi.poſſ.il.pᷣtoꝛ. ij.ſi autẽ electõ in diſcoꝛdia

fuerit celebrata· et maioꝛ ps ꝓſequatur negociũ electio⸗
nis · d üm odo vtiliter incipiat ꝓſequi exp ẽlas habebit
non tñ ſufficit ꝙ ſme dolo ut in caſu pᷣcedenti.ſed eſt ne⸗
ceſſe ꝙ vtiliter. ff · de neg/ geſt. ſed an ultro m inoꝛ autem
ꝑs ita demũ habebit expenſas ſi obtinet.q; apparet p

utiliter cepit indi cin pſequi innoõ tamẽ dixit q cũ fa⸗
cta eſt electio in diſcoꝛdiailla ps ab eccia pabebit ex⸗
penſas de qua fuerit poſtea diffmitũ p capitulnʒz ſup i
ouoctũ iterũhoc tũ ꝙ de expenſis dẽm eſt cũ electõ ſa
cta eſt m diſcoꝛ:lia.dicit gar.nõ ſeruari:ſi enin obtmer

elcũs · ſibi ſatiſfaciat.· de teſta· relatü. nomine. ſi ſuccu⸗

bit · non repetit ex

Penſas ꝙ ſuum ne
M gocu egit. C. de ne
ſtatuitur.poſtulationes S0: g eſ ·i· er d ſta⸗
. dore in⸗ tu:. ⁊ ma.l. ul.ide de
ſpe mmus dependere in⸗ poſtulato intelli⸗
telligãtur a gratia· quꝗ an gas p eadem ummz.
tra dependebãt. ¶ Poꝛro Et hoe non itelli⸗

gas ĩ caſu illiꝰdec.
S· e· mchil. q; ibi

in ſmgulis caſibo ſup̃ᷣdes

in recupandis wi redden⸗ electꝰadminiſtia⸗
dis expenſis eligennu e⸗ Ins nab; Si aut
,A, o iquis ſe opomt
leckoꝛũ poſtulantũa ec po aut pſequnur ing

ſtulati illõ fuari de᷑mmꝰ
qo uiſtũ fueit ſeu eq tas ca
. .. 2„2 „ 165
nonuũ nidicabit. Tde

Nndamta muitãnſ

riũ.puta dices
ſe ↄtẽpeũ.et tũc mil
repelt qꝙ ſuu ne⸗
gocuuʒ egit. aut a⸗
git de mre tangen⸗
te ecciam.dicendo
pſonam nõ iwneã
vel foꝛmã non ſer⸗
ll uatã.tüc ſi ſuccum⸗
bit mi repetit· q mutiliter cepiſſe pᷣſumitur· f.iug.ſo l.
iam tamen.Gantepꝑnł: ſi obtinet recuꝑpat a capitulo ar.
S· de ꝓcur.cũ ꝓ cauſa. et de rebo ec.nõ alie.ad nr m. et ſie
lit. termĩus declamt negociũ expenſarũ.ar.ad hoc.C. S

iudic̃.rem non nouam. victus etiã ↄdẽnatur victoꝛi ĩ ex⸗

Penß.et ſi non eſt ſoluẽdo reſtuitur actio aduerſus capi⸗
tulum. Hec aũt vem inter ſeculares qui ꝓpriũ hñt. ſi au⸗
tẽ ſit regularis qui nõ h ꝗprium.tũuc etiã ad pſecuconẽ
cauſe expenſas ha bebit alias cũ ipᷣe mi habeat peri⸗
ret iug ſuũ et ccie S. de accuſ ex parto et. c·pnli et de hins
vide ꝑ bᷣ· innoc. et hoſt. S. e. ut pterite.
Bndamt a. dec panc qͥ localis eſt· m quatuoꝛ par⸗

tEs diuido quarũ prima durat uſq; ad. pinde ſeci da

uſq; ad. ꝙñſñ ſecus. Tercia uſq; ad. Gut aut. quarta ulſ⸗

q; ad finẽ· In pᷣma aũt pte pomtur aoſtõms cauſa et oꝛi⸗
go. In ſecunda pomtur oſtitutio, In tercia pena tranſ⸗

greſſox. In quarta quedã ↄſtõms moderacõ. Quaruz
pma ſubdiuiditur in alias quatuoꝛ ptes. Drima durat

uſq; ad. Ene aũt. edᷣa uſq; ad· ¶ decet. Tercia vſq; ad

Cdigne:quarta uſq; ad finẽ ip̃ins ptis· In ᷣma autem
particula dicit meo lauset ꝓ bat aũcte pſal.niam nmli⸗
tantem ecciam fundatam eſſe ſuꝑ apoſtolos⁊ p̃dicato⸗
res:quoꝛe fundamentũ ſo lidacõ ẽ m xpᷣo ihu:hoꝛe aũt
pᷣcipuus fiut btũs petrus:cui ſupna dei ꝓuiſo beatum
paulũ aduãxit · qui duo ſub vno ꝑpſecutoꝛe eodẽ dieꝛ lo
co ciuit atẽ romanã ſuo gloꝛio ſo cruoꝛe martirnxpᷣo do
mino ↄſecrmarunt.Secũdo dicit ip am ecciam dinino mi⸗
mculo tpalibo adiutam auxilijs·dũ ſeʒ ↄſtãtinus mya⸗
toꝛ ip̃i eccie m pſona bᷣti ſilueſtri q̃rta die ſui baptiſma
tis dvnauit ciuitatẽ romanam ut ibi collocata petri ſe⸗

des gauderet plenaria lib ertate.· Tercio dicit decẽs ele

omnèẽ materiã modũtolli ꝑ quos metus vel terroꝛ ali⸗
qius immm ere poſſit ipᷣi pontifici romano'uel ſins fra⸗
trib in ofinjs ſibi exhibẽdis:et alijs negocijs romane
eccie que inm mmẽt ꝓ tpe faciẽda et in creacòne ponti⸗
ficis . ꝓmocõne ardmaliũ cũ occurrerent. Quarto di⸗
rigens mentem ſuam ad vrbem:ad memoiaʒ reducit

multa diſerimamagnaq; picula que ſuſt nuit vniuer
ſalis eccia ꝓter peregrmaregnnma et ſenatoꝛ es in co⸗
gmtos qͥ pfuerũt ipi ciuitant romane · et maxie tẽp oꝛe
coꝛradmi. In ſecunda pte principali volens circa futu⸗
ra picula adhib ere ſalubre rem ediũ.ſtatuit. ꝙ nullꝰim⸗

c¶Paſes:i.clũne.et dici ſoſẽt colũne ex petia duriſſiaã
d ¶ Donẽ p̃t. i· ad coꝛ.injiq/i:cũ pauluſ.de pᷣſb nõbap.
vemens · ? ¶ Antea veteri teſtõ. f ¶ Precomo. xlin.
di · ſt reetoꝛ.· ꝙ ehebatur/i. quaſi veh iculo duceba⸗
tur et tranſfundebatur in oꝛbẽ. (ceſſes · quaſi tuba exal⸗
(Tubam yla.lvij⸗ dlama ne! tavocẽ tuã ·xliij.di. ſit

peratoꝛ rex princeps marchio dux comes: aut baro vl

aliquis a lins q ſit
notabilis pemmè

lius preter pᷣdeos

tie digmtatis po⸗ e
tellats vel excelis eccleſie in mõtibo ſanctij
ne eer dlo poſ⸗ propheta rememoꝛ ans ꝑ
nepos iPpopol⸗ P O E
ſit aſſumi ad rem⸗ montes apoſtoloſa pᷣdi⸗
pugve n wotelt catoꝛes patẽter imſmuat.
in ſenatoremvel 5E
rectoꝛ eʒ vrbis ro⸗ qiuubo tota hm 6i ediſen .
me quocũq; noie fabri ca fidenter mmti⸗
vocotur ißa recto tur quu firme baſes eccie
ria. JItem nullus a⸗

ſup ſund amento pᷣter qð

aſſumi poſſit ad nemo aliud Ponèe poteſt
ipms cinitarisree qð eſt xpᷣs ihus wuti ſũ
gimẽvlt ra ãnu · Hh

venra n ſpãlis int⸗
uemret ap · ſe. li⸗
centia p ipius ſe⸗
dis litteras expri⸗

mo angulari lapide ſoli⸗
dãatur ut writas que an-⸗

tea legis a ꝓ Haruz pre⸗
conio vehebatur papoſto

Terco coõ⸗ , . . .
t H pe. licam tubam m ſalutẽ vm
nam imnponens uerſitatis exiret ſicut ſe cri
ſtatuit. quod no⸗ ptum eſt. m oẽm terra ex⸗
mmãtes eligẽtes

vel aſſumẽtes no⸗

uiit ſonus coꝝet m ſineſ

miati electivel al⸗ oꝛbis terre Yba eoꝛx· Hu
ſupti ſiꝰ ſenſermt ius aut muneis ſacramẽ

et eis ob edientes

honoꝛibus que a

tuũ ita dñs ad omum aplo⸗

dantes auxilu oſi⸗ n a.
lu vel fauoꝛẽ ipᷣo rũ voluut officiu ptinẽ. ut
n et pſ aſſiunpt ſumo pniepaliter colloca
uel elcĩ exq oſenſe ret. ut ab o quaß
rit. uel ð ſe regnnie cret. ut ab ipo quan quo
in tromſſermt ſimt dã capite dona ſua velut
um ſisoleris. ꝛpus ome diffund eret.
tde euclin Puile⸗ b uc emm in o ſoꝛtiũ mdi⸗
giyjs mmumtati⸗
bus vel gratyjs et

romanavel alijs habẽt ecẽ ijs ethij ad quos illa ptinẽt
de ipis diſponẽdi lib erã hab eãt fa cultatẽ · Iteʒ ſtatuta
p̃cepta ſentẽtie ↄtractus ⁊ oĩa qͥ fecerint tãqᷓ ſenatoꝛ es
vel rectoꝛes vrbis irrita decermt et vacua· iudices ita⸗
elliones qi procinantur talibo vel mſtrumẽta con⸗
ſcribũt indicatus tabellionatus pᷣuat officns.p cipit
tiã ꝙ a ſupradeã excõis ſnĩa pᷣdnõ pñt abſo lui ſme

udue vnitatis aſſumptũ
id qð ipe erat dñs voliut

. —20
nomimari · dicẽclo tu es pe⸗
trus et ſup bãc petrã edi⸗

ſicabo ecciaʒ meã. ut eter⸗

m tẽpli ſtructura deo edi⸗
ficate conſtructa miabili
munẽ gr̃e dei m petri cõſi⸗
ſteret firmitate.cin ſalua⸗
toꝛis nri mranda puiſio
btũm paulũ jn aplatu ge⸗

tiũ per dextmas ſocietatis

adiũxit. ſti ſunt ꝑ quos
euãgeliũ rome reſplẽdiut

iſti ſut eius patres wriq;

paſtoꝛes · iſti ſüt qin vna
die pro merito vno loco
pro gloꝛia ſub vno pſecu⸗
toꝛe.ꝓ parili virtute com⸗
paſſi urbem ipam gloꝛro

ſo cruoꝛe martirij xpo do⸗
mmo oſecrarũt iſti ſut ql

lã in hãac gliaz ꝓuexerũüt ·

ut ſit gens ſancta plus
electus:ciuitas ſacdota-⸗
lis aregia. per ſacra beati

petri ſedem caput totus

oꝛbis effecta. ¶ Le aut

di. ſidelioꝛ: q ¶ Cui petro. ¶ M

rectoꝛ:· .
HC¶ Scriptum eſt.
pſal·x vin· celi e⸗
narfant
i Muneris . pdi⸗
canch.
K C Züimo· admi⸗
mitracõeę.lxxx. di.
in nlis. in fi · ibi im⸗
ter apoſtolos non
fuit par mſtitutio:
ſed vnus pᷣfuit oĩ⸗
bus. non autẽ me⸗
riti s·ne obſtet ꝗj.
ubi diẽ ꝓ parili v⸗
tuteꝛ cet · n. q· vjj·
pꝓaulusg.et.xxi.di·
mnouo.
¶ Bunc-beatum
pPetrum.
m ¶ Vmtatis. ipſi
xpᷣo ꝑpvmon eʒ ca⸗
rita tis et gre . s · de
ſũ.tri.dãnamuſ. 8

ter Et nota ꝙ vm
tatẽ m mili rãti ec⸗
cleſia eẽ voluit.· dũ

ſuper vnũ funda⸗
uit · xxiinj. q:i.loq⸗

tur · ſciſmatici au tẽ
conantur hanc ſceiĩ

dere j. de ſciſmat.
n ¶pe ent. ſcili⸗
cet petrus iux id

Petra aũt emt xpᷣſ-
x vi · et · xxiin · q· i.
loquitur.xxi. di.m
nouo. .
p ¶ Det ra. a ſo lidi
tate fidei ſit dcũsl·
rãda. ut ĩ ꝓhe. hHhuiuꝰ

D

8extras· p de/ let dari alias dicitur manus dextra

li. eie reliqᷓ.c.i · xtram pignus pacis ateſtis fidei ſo⸗

quah dans extra. vñ illa manu ſolẽt poꝛ rigidona·

t ¶ Iſti. petras er paulus: u Weblenadl nit . ß p euan⸗

geliſtas illuxit ꝗᷓ. de reliqͥ · et ven c.c
xX Hna die ut adxpᷣm pariter puemrẽt.

eſp
era.Tſanc.c.i.

licẽtia dñi pe ſpeciali. Quarto diẽ ꝙ rõ m oꝛigĩe vel ibi
mmcole advnũ ãnũ vel tꝑs breuiis bñ pñt m ſenatoꝛes
rõnos aſſumi l; ſupᷣ deõt fratres ſmt filij vel nepotes:
aut ſub co mitatus vel baronie nomie extra territoꝛinʒ
vrbis iuriſdictõnem ꝓpetuam vel tpalem obtineãt dü⸗
modo non ſit tante pᷣemmẽtievel p otẽtatus ꝙ cũ ſuis
pſonis ſii̊ ꝓ hibitis merito deb eat numerari.
a ¶ Propha.dðᷣ.pſal.hexx vi· qdᷣ meipitfundamenta.
b ¶ Uymtitur. ẽ enĩ pᷣcipuus in eecleſia p dicatoꝛc docto

—

rum oꝛ do.de heret· cũ ex mniuncto·

y (Cõſecrar̃t ꝗ· de reli · glůoſus · xxi · di: qᷓuis xx ij di.c·n

y ¶ Vno laco.ne alteri roma deeſß· 3 (Sno perſecu⸗
toꝛe. ut equalis crudelitas vtrũq; ꝑſtringeret.ij.qvij·
beati· ubi ſunt hecverba . Et die pſecutoꝛ e · ſcilicet ceſa⸗
re nerone.xxi.di qᷓ; uis et adde h̊ qð ibi no.
ar ir ſic petrus paulo vᷣtute non pᷣfuit: ut.s. d i
xi. Et dic ꝓ parilivtute · ſ. ut phẽnẽ vᷣtutẽn gſtãtiã ↄtra
pſecutionem in paſſionevideantur habuiſſe. .

a ¶am: ciuitatem romanraamm.
b Gens ſancta · dic ſan cta apo ſtoloꝛe a ffeetu-·

⸗

☚ =.

a⸗

di⸗
e

ſcj

a ¶ Mater. ij. ꝗ· vi ad romanaʒ.de pᷣuil ant
b ¶ Inerementis xxm · q · vp delſt.

e ¶ Manarche prmeipis. d ¶ A deo.qᷓ oma qᷓ fiur tʒ
aut miſto uidi cõ faẽ̃· aut ꝑnnſſu ſuo ta fieri ſmit:xxvi⸗

.q· v. nec nnrum.

eni ſe vocat luẽ. v.

Ec · ſ̊ nõ ſams ſ̊ ma
le Hñtib⸗ o ptunũ ·
de pe · di m a dhue
inltant
¶ Exrmitatẽ. in
zllð pauli. ij ad coꝛ ·
Xiecliim imfirmoꝛ
tũc foꝛ tioꝛ ſũ ·et. ·
de renuẽ · mſi cup⸗
dẽ. Ca lia · plerüqyʒ

enimhrmtas coꝛ

pons foꝛ titudinẽ
coꝛdis augmẽtat.
ut ibi · et die fir mi⸗
tatẽ p auxilia tem⸗
poꝛaliũ · ur · S· pꝛ
g atrapis. i. ſa
pientibo. vñ ſo le
bant vocari ſatra⸗
pe p̃ᷣfci pſarũ ꝛ ipᷣo

ram prmcipes·

va ptimatibo ·
quañ melioꝛibo er

di tioꝛibo de ꝓplo

vnde opes dinitioe
dicuntur.
bAxngmaticu.

5pgma de & q cã.

C¶ Mörchia moͤꝛ⸗

chia ði a monoſqð

ẽvnus vel m gla⸗

ris et archos qð ẽ
pnceps vel pnᷣci⸗

pꝓatus.qᷓivnus et
ſmglaris pnᷣcipa⸗
k ¶declaét. Etus.

hpẽs plemꝰin illa

pa lea · xc vi . di · co⸗
¶ Arbi⸗tãt inꝰ·

trãs. ↄſtãtinus·
m (Vburome · ſ.

n ¶ Celeſtis. xi . q·
jij inlianus in hi
alibi vocatur rex
ut in phemio deẽ⸗

p (¶ Neorrenꝰ. qn de
verreſtriba ꝛ ſecl ri

bus tm hꝛ diſpo⸗
nere · xc vi · di· bene

qdẽ ·S. de oſti · eccia·

q ¶ Plena. ſ. s de
ſpon· cum locũ.
Pr ¶ Hõi · et m hae
pte 5 nõ ẽ hoͤ ſed

dei vicariꝰ· ut · ſe⸗

quitur · xxxiij. q.·ñ·

aͤs deus ˖ expſſiꝰ. 8.
de tranſla· quanto ·

ipᷣa mater eccia in cõ gre⸗

gationea paſtura fideliũ
tempoꝛalibo careret auxi⸗
lijs.quin potius ipᷣis ad⸗
iuta ſpualibo ſem per ꝓfi⸗
ceret meremẽus· nõ abſ⸗
q; miraculo factũ eſſe cõ
apitur ut occaſionaliter
oſtãtm monarche a deo
Q .
ꝓuia· ſ̊ curata baptiſma⸗
libus fomẽtis mfirmitas
quandam quaſi adiceret
ip̃i eccie firmtatẽ.qiu qͥr
to die ſui bapᷣmatis vna
cũ omibo ſatrapis et vni⸗
uerſo ſenatu optim atibuſ
etiã a cũcto populo in ꝑ⸗
ſona bea ti hlueſtri ſibiro
manã cõcodẽdo vrbẽ reli
quens ab coa ſucceſſoꝛi⸗
bus eius p pragmaticuz
oſtitutũ diſpon endã eſſe
decernẽs in ipᷣa vrbe utri
uſq; ptãtis monarchiaz
romanis põtificibo decla⸗
raret· non uiſtũ arbitrans
ut vbi ſacer dotij princi⸗

patũ et xpiane religiõis

caput impatoꝛ celeſtis in
ſtituit illiẽ impatoꝛ terre

nus habeat ptãtẽ· qn ma

gis ipᷣa petri ſedes m ro⸗
mano iã ſolo collocata.
litate plena m ſins agẽ

dis p oma potiretur. nec

ulli ſubeſſet honnmm qᷓ oꝛe
duimo cuctis din oſcit el⸗
ſe pᷣlata. ¶ Becet nãq; ipᷣi
romano põti ſici ꝑ fratres
ſuos ſacroſandte romãe
eccie cardmales qͥ lbi in
execucõne offienj ſacerdo
taliſ coadutoès aſſiſtũt.
libera ꝓuemre cõſilia. de⸗
cet iß uis nullo modo va⸗

peñ:fehcis ·

8 Peen n inſp iei dũ q̊d deceat.ſiè᷑.sS. de vo·et vo.rvedẽ.
mag ne.cirea pnᷓ demmu. ec.decz · et qj. e· eu nõ deceat.
¶ Hatres ſuos.nõ ꝙ qñ ̃ ꝑmxtizʒ de cardmalibo loqᷣ⸗

tur vocat eos frẽs · ut h·et · de off ·l

cillare iudicia.ut fratres
ipos nullus ſecularis po⸗

teſtatis metus exterreat

nullus tempoꝛalis fauoꝛ

abſoꝛbeat · nullus eis ter⸗
roꝛ immmeat.mehi eos

aweri ↄſiln ſoliditate ĩmo⸗
u eat qum cũ ꝑ ipᷣm roma⸗

nũ põtihcẽ · m qiubuſcũ q;
negocijs ↄtingeret eo
pen oſilia m ↄſulencio per

omia liberi eidẽ romano

pontifici m onibo que pro

tpe imminent libere cõſu⸗
lant et aſſiſtant · ipacq; ro⸗
mani pontiſicis vicarnj dei
queę ſuis tꝑibo occurrerit
eleetio et eoꝛudẽ cardma⸗
lui cũ expedierit faciẽda
promotio in omm uiber⸗
tate ꝓcedant. ¶ Digne

itaq; ad vrbẽ ipam euiſq;

regimẽ aciem noſtre cõ⸗
ſ deratioms extẽdimus.

ut felic ducka regimĩe p̈⸗

ſerueui anoxis· et opta⸗
tis ſemp ꝓhiciat incremts

nũqud obduxit obluno ·
que vrbi que incolis no⸗

ta diſpendia intulerũt ha⸗
ctenus pegrma regimia
nũqud non h̊ deſtructio
memũ deſoꝛmacõ puem⸗

ens ex ruims luce cl ariu

mamfeltant. nunqiud nõ
pece ſideli ↄtrectata depo
ſita.nuũqiuud non ̊ iave⸗
nerãda dei tmpla pᷣſidẽ⸗
tis manu ſacrilega · diebo
nr̃is neph arie violata ꝓ⸗
clamãt · qd plła nõne ipiꝰ
vrbis retroactis tẽ pib⸗
in coꝛrupta conſtantia ſbᷣ
regentis eo tempoꝛe ne⸗

pbãado ſubuerſa reginie

eg. c. i· cu ſi. eu ſpe⸗

cialiter epᷣ os cari
nales vocat frẽs
reliqs filios · S· de
teſti . licet · ij · cũ ſi ·
u ¶ Ip̃ius.roma⸗
m pontificis.
x ¶ Va allare. vt
Xxx v.q:ix ·a po⸗
ſtolice.et.c. ſniam·
s de Huil ex oꝛe. ĩ
y ¶ Cöôtige pn.
ret · ꝙ nõ ↄpellitur
Hʒ en ĩ ſe celeltiſ et
terrem impn iura
xxij⸗ di. c· 1·
¶ Eoꝛũ · cardjaliũ ·
carn dei · g· e.
ubi periculu. Ece⸗
teru. ut ec. bene · ut
nm . de trãſla· quã⸗
to · eum ſi.
b Electõ. facien⸗
da · q è. et eo mo
do quo dꝛi. S e. vbi
periculum.
e¶ RReg mie · ſecla
ri · ut pꝭ p ſeqñtia.
d ¶¶ Obduxit · qᷓi de
mente ſubduxit.
e ¶ Obliio. q̃ͥ qñʒ
fallit.xxiiij· di · P.
f ¶ Peregrina. ꝓp⸗
hibita. ij. q. vi · p e
regr ina · et · c.· ſe ·
g ¶ Memüů. i edifi
cioꝛ· et ꝓprie dicũ
tur mema edificia
muroꝝ ciuitatis di
cta ab eo ꝙ cimta
tẽ mumãt · et inter⸗
dü abulue dicunt
omia p ublica edi⸗
ficia ciuitatis · et in
terdũ pᷣuata a mẽ⸗
nio mẽms ·i ediſi⸗
W caS.

ime fuit tpe bian⸗
kaleoms de ando⸗
nit atẽ rõnã miltiſ
foꝛmem.
quod eſt ꝗj.
k ¶ Depoſta. ferũ
tur h̊ fuiſſe tempo⸗
re henrici fratris

a ( Speeulũ. eimi⸗
tas rõna.xix. di. e⸗
mim vero filia pᷣ⸗
dilecta.
b ¶ Reprobatij.
de re inð · adapo⸗
ſtolice · B
¶ Cõſtituẽs · ipa
ciuitas romana.
d ebitu de

2¶Periculoſog.
xx vij · di · in noĩe
ct. g· e. tie ubi peri⸗
f ( Remedij.huiꝰ
noui.⸗
g ¶ Infallibilem.
h¶ S cientẽ · omia.
xxxij · di erube⸗
ſeant · xxiiij.q· iij·
deus quando.

ip̃ᷣam vrbẽ ſpeculũ hidei

tãta reſpſit infamia. ut a
mr̃e ſua romana eccia ſi⸗
lia pdilc deuiare cõpul⸗
ſa quõda coꝛradinũ qͥ de
enenoſa radice fred eri
ci quõdã rõni imꝑatoꝛis
colubri toꝛtuoſi iuſto iß̃i
us eccie iudicõ reproba
ti ꝓdijſſe vid ebatur in re
gulũ qiuq; ad extremum
rõne mris eccie mãiſeſti
indieijſ vna cũ ſuis fauto
ribo aſpirabat ĩotẽptũ dei

