ſue matris ac ipᷣius vrbiſ

oppꝛo briũ patẽter excipe
ret recepto faueret oſtitu
ens ſe ꝑ hoc tã patẽtiſ ho
ſtis ſue mr̃is eccie filiam
adiutricẽ.hoc ipi rome pᷣ
ſtiterũt ſenatoẽs incogti
h pᷣſideſ improuſi ut glo
rioſa ciiutas redderetur

in glona.ſua ſtabilitaſ wo

caretur inſtabiliſ. ſiieq; cõ
ſtãtie antiq̃ta ſoliditas
liinguis hoĩm vo caretur
mfirma. ¶ Derinde ofſ
, == „
en noſtri debitũ circa hu⸗
iuſmodi tam periculoſo⸗
euentus ad libra modera
mims erigentes tante ſbᷣ
uerſiõis occaſiões.ita ſa⸗
lubris remedn appoſicõ⸗
ne pᷣcidimus.ne illoꝝ ꝗ
ip̃am rempublicã lauda⸗
biliter hactenus guber⸗
narũt.videamur gloꝛiã
ſuggillaével merita que
illis apud meffabilẽ et ſa
entẽ omia retributoꝛẽ de
iam ꝑlatis quehta laboꝛi

bus ſalua ꝑſſtunt. ¶ Yt

ergo circa reg imẽ mp̃m ta
lis adhibeatur in omibo.

cũ diſcretiõe ſolertia per

quã ipi romane eccie ple
na libertas que in omib-
et ꝑ oĩa ſibi debetur opta⸗

ta ꝓuẽiat vitẽtur iam ex⸗

perta picula. et romanus
populus ab opprimenuũ

ꝓtectus incurſibo ſedeat.
ſedẽdo qiueſcat ĩ pulcri⸗
tudmem pacis mtaber⸗

naculis ſiduciea tpaliũ re
qiue opulenta de fratra
nr̃oxoſilio hac irrefraga
bili et in ꝓ etuũ valitura cõ

ſtitucõne ſancimus ut qn⸗

cũq; a quotiẽſcũq; ſenato⸗
ris elechio wi alteriꝰ quo⸗
cũq; nomine cenſeatur ꝗᷣ

quocũq; mõ quocũq; titu
lo ip̃ius vrbis debeat pre⸗
eſſe regimim in poſterum

im minebit · nully impatoꝛ
ſeu rex romanoꝛ aut ali⸗

us impatoꝛ vel rex pricepſ
marchio dux comes aut
barovel qui alterius no⸗
tabilis preeminentie po⸗
tentie ſeu poteſtaus excel⸗
lentie vel digmtatis exi⸗
ſtat.frater fus vel nepos

—— 7 „
coꝝ ad tẽpus vł in ꝓpetu⸗
um ſeu quſ alius vltra an
nale ſpaciuʒ quoms mo⸗

do coloꝛe vel cauſa p ſe vl

per aliã pſo nã quomodo⸗

libet ſubmitten dam in ſe⸗
natoꝛ em capitaneũ patri⸗
aũ aut rectoꝛẽ.vel ad eiiſ
dem vrbis regimẽ ſeu of⸗
ſiciu nommetur eligatur
ſeualias etiam aſſumatur
abſq; licentia ſedis apo⸗
ſtolice ſpeciali.p ipᷣms ſe⸗

dis lias oceſſionẽ licẽtie

bmõi ſpãliter ex pᷣmẽtes.

¶ Qõ ſi ſecus fem fuerit

nommacõ em electõnem
aſſumpcõ em hmõi decer⸗

mmus eſſe nullas ac carẽ
omi ro boꝛe firmitatis · et
nõ ſolũ nommatoꝛes ele⸗

cctoꝛesa aſſumptoꝛ es vrũ

etiã nominati electi et al⸗

ſupti ſi hmõi nommacõm
electõm ſeu aſſumpcõm

———

ad dẽ. S.e.li.ðᷣ 5.
o⸗

i ( Quotiẽſeunqh.
pontu ne quis cre

deret ſo lu in ᷣma

ellectõne ſenatoꝛia

Pabere.
k ¶ Pomĩe . S.· è. a⸗
uaricie · xiiij.q/ in.
Pleriq;.s.de ſnmo.
eã que .
1¶ Alins impera⸗
toꝛ.puta grecoꝛx.
m ¶ Princeps · qſt
primu locũ capiẽs
et p̃t eſſe digmita⸗
tis ⁊ oꝛdinis h̊ no⸗

hãc oſtõnem locũ

n ¶ Marchio. in li.
feu · ti · quis dicatur
dux marchio co⸗

mes capitãeus vl

valuaſſoꝛ hẽs ad
liam hecvba. q a
principe de duca⸗

tu aliquo mueſtitꝰ
eſt dux ſolito mo⸗

re vocatur ·qͥ vero
de march ia mar⸗
chio. ðꝛ aũt mar⸗
chia: q; cam id eſt
collecta. et iuxta
mare plerumq; ſit
poſita.q̃ v ẽo de co
mitatu aliquo im⸗
ueſtitus eſt comes

apellaturq vẽoa

pncipevel ptãte

aliqua de plebe a⸗

liquav el plebis p
te fuerit mueſtituſ
is capita neꝰ appel

latur. q ꝓprie mai⸗

oꝛvaluaſſoꝛ oñ di⸗
cebatur. qᷓ vero a
capitaneis antiqͥ⸗
tus feuð tenẽt val⸗
uaſſoèſ ſũt qͥ aval
uaſſoꝛibo valuaſſi⸗
m.i.minoꝛes val⸗
uaſſoꝛes appellãt·

o¶ Perp etuũ.i. ut

ad hèdes trãſeat·
vel · i. vnec vixerit
ſi groſe · et · ff. ꝓ
cio.il.i.
p¶Nitteras. nota
caſũ in quo ſcptu⸗
ra requiritur.alios
notaꝗj.de cenſi. ro⸗
mana · Cpoſtq;y.
q CExprimẽtes.
ſicꝗᷓ.de tẽp. oꝛ · c · i ·
de ap · coꝛdi de ſen.
ex:cũ medicinalis·

cre

ſerip · c · i·

4 ¶Intendentes.·
idem verbum. s e.
vbi periculum. E
ceterum. et · Cſe.
b (digmtatis. e⸗

tiam ſi epiſcopi fu

erint · nec o bj. de
ſen· ex · q piculoſũ ·

que in ſentẽtia ex⸗
communicacõms

non lo quitur .

c ¶ Incur rãt.· et ab⸗
ſoluentur a ſolo
papajꝗᷓ.e. otem⸗
proꝛes ·

d Liberã. etiam
illis nõ vocatis ꝗj.
de preben. licet e⸗
piſcopus · er hoe
intellige ſaluo eo
qð dicitur ꝗj.de pre
e¶ Gloꝛiari. a. de
poſtulac · c · i.
f ¶ Iudices id eſ
aduocati · Et loqͥ⸗

tur ad modũ vul⸗
garium per id qðð

dicit qᷓ.patrocina
ri · vel proprie po
mtur · Jo · an·

cõſenſe rint aut ſe d ißis

quolibʒ modo intromiſe
rint intendẽtes et o bedi⸗

entes eiſdẽ.et in h̊ dãars
iÿðp̃is noĩatoꝛibo elcõꝛibuſ

aſſum ptoꝛibus.ã noĩatiꝰ
elcis vel aſſumptiſ auxiliũ
oſiliũi vel fauoꝛ ẽ ppᷣlice vl

occulte cuiuſcũq; dignita

tis preeminẽtie ↄdicõis

aut ſtatus extiterĩt eoipᷣo

ſententiam excõ mumcati
oms incurrat.ac mchilo⸗
minus ip̃os noĩatos ele⸗
ctos ſeu aſſumptos ſi cõ⸗

tra oſtõnem pnñtem pᷣdi⸗

ctis nomimnacõni electio

ni vel aſſum ptiom cõſen⸗

ſerint aut ſe quoquomo⸗
dollis ingelſermt · et eo⸗

rũ poſteros in ꝓpetuũ oĩ⸗

bus feudis pᷣulegijs lib
tatibo immumtatibus g⸗
tns a honoꝛibus q̃ apᷣdi⸗

cta ſeu alns tenẽt ecẽ̃ijs

cenſemus eſſe pᷣuatoſita
ꝙ illi ad quos eoꝛx collo
oceſſio ſeu diſpoſitio pti⸗
net reſumendi ea retinen⸗
di ocedẽdi ſeu cõferendi
alijſ. ſeu de ipis eẽ diſponẽ
di· ut ad eos ꝑtinet liberaã

hHabeãt ptãtem. Ct ne ta⸗

liter nomĩati electi vel aſ⸗

ſumpti:de ſua punacia wl
ↄtemptu valeàt gloꝛari

nos quelibz mandatapᷣ⸗
cepta oꝛdinacõ esa ſtatu
ta qᷓ fecerint omeſq; ſen⸗
tẽtias quas tulerĩt. et qͥe
quid pemius in otractibo

et obligacõibus ſeu quu⸗

buſcũq; alijs vrbis nomi
nevel tãq́; ſenatoꝛes capi
tanei patrien aut recto⸗
res vel officiales ip̃ius e⸗
germt irrita proꝛſus ex⸗
minca vacua nũciamus.
iudices wroa tabelliões

qui ſuper hijs aut eoꝛ

aliquibo cõtra pñtis oſti-

tuti onis edictuù procina⸗

ri vel inſtrumenta ↄſñicere

foꝛte pᷣſũpſermt iidicatꝰ
et tabellionatus officijs
ſe nouerint eſſe pᷣuatos.
otẽptoꝛ es q; ſeu vio lato

res p̃miſſoꝛʒ·w aliquo⸗
rũ vei alicuius eoꝝ ab hu⸗

iuſm odi exoõmunicacõis
ſnĩa pᷣterqꝙᷓ; in moꝛtis ar⸗

ticulo abſolui nõ poſſunt

niſi p romanũñ ponti ficem
wi de ipius petita et obtẽ
ta licentia ſpeci ali nõ ob⸗

ſtãtibo aliquibo pᷣiulegnſ

indulgẽtns oceſſiombus
oſtitucõmbus ↄſuetudini⸗
bus aſtatutis quacũqʒ ſir

mitate vallatis · que inß⸗

mſſis omibo nolumus a⸗
liquibus vel alicui ſuffra⸗
gari.ſed omia quo adil⸗
la decermmus no tenere.
¶ It aũt ciues romano⸗
rũ qui ex ipᷣa vrbe natura⸗

lem duxiſſe noſcũtur oꝛi⸗

gineʒ· aut quiius alij qui
in ipa eiuſue territoꝛio nõ
aduene ſed ↄtinui habita
toꝛes extiterat quo ad ho⸗
noꝛes ipius vrbis aut re⸗
gimẽ gracioſis ſunctiõi⸗
bus potiantur . nõ in tendli⸗
mus ꝙ pñs conſtitu cõ ta⸗
les exclud at qiũ ad vnũ⸗
annũ dũtaxat vl adaliud
tempus breuius nomĩa⸗
ri ad ip̃ius reg imẽa offi⸗
ciũ eligi valeãt ac aſſumi.
etiã ſi pᷣdicloꝛx prineipũ
et alioꝛx fratres ſilnvel ne
potes exiſtãt· a eẽ ſi extra
vrbemaq pus territoꝛiũ
ſub noĩe comitatus baro⸗
mi ſeu cumſcũq; alterius
titili in hoĩbus vłl locis
al qbus iuriſdictõnẽ ſeu
poteſtatẽ aliquã tꝑalem

wl ꝓetuã opnierẽt · dumõ

g& ¶ Moꝛtis. iſte
caſus ſemp exci⸗
Pitur · ſe · x vij . q·
iiij · ſi quis ſuadẽ⸗

te. et . 8· de of · oꝛ · pa
ſtoꝛalis· j REñ.
h¶ Dotiantur. oli

etiã romam ſpeci⸗
alia habebãt pui
legia: vñ p aulus
aduerſus miurio⸗
ſos ſe romanuʒ ci⸗
uem teſtabatur/x.

di:ſi in adiutonũ.

i ¶ Excludat· ſiẽ &
ciuis romanus ſe⸗
natoꝛ ipius ciuita⸗
tis eẽ poteſt. ſic et

ptoꝛ · C. de of. p̃to.

lI.ij.alias non p̃t
q̃s pᷣſderevel aſſi
dere in pumciav el
ciuitate ſua ſme
pn;ᷣcipis licen tia:

( C. de cri · ſac. l. ulti :

ff. ex quibus cau
ma.l. Hij qui. et l.

il.in cõſiliarjs ·

Sanꝙ;. canonicis cathedralis ecce ĩp̃o iure vel p
ſententiã pᷣterq; in caſu negli gẽtie eigendi ptãts⸗
Suatis ad ſp̃am ius deuoluitur eli gendi. in mferioꝛib⸗
eccleſijs ſemper ad ꝓximum ſuperioꝛẽ deuoluitur · hoe
dicit. Em anauit ad declaracõnẽ eoʒ que no ·b · s· e. bo⸗

ne.· j. ul · gl o. et moderm.s · e· cũ ĩ cũctił et · c· ne ꝓ defectu·

ut ꝗ·elarius dicã ·
Et primũ dictuz
buius der. fiiit fü⸗
ptũ ex dec alexan. pᷣdicta mriſdictio vel po⸗
cta fuit mentio · s · teltas extra vrbea terni⸗
„ Eis⸗ toꝛiũ pᷣfata ↄſiſtẽs.nõ tã⸗
a ure:dae:nè te pᷣeminẽtie wl notabili
¶ Cathedrali ·. Fpotẽtatus exiſtat. ꝙ, ob⸗
idẽ m hoe caſu ſta⸗ tinẽtes eius occaſione vel
e el eela⸗ cã cũ alijs excluſis a deõ
ribo ut ibi. et ð infe . iſo. te eie g⸗
rioibe ommbo.s. urbis reg in ie nnt Pmnitti⸗
de ↄcel . pb. c · n. H tur pntis ↄſtõms oꝛaculo
licʒ quo ad caſum rõn abiliter includãtur.
vegigonie “ 65 D BOmfacius. vnj⸗
paria:non tñ quo . —en 1.
ad alios caſus. ut ancqρ†& caſu negli⸗
q· in fi patebit. goelie ſit ↄoſtitutu a uire ut
Evertat auo⸗ ercia cathedrali vacãte · ſi
oũi ſiue pᷣuilio. vl per eos ad quos ſpectat
ſcripta ↄſuetudĩe . 8
s ·e.cũ ecc̃ia.de ca
poſ.cũ eccia.cũ ſi.

—— —

d debitũ. triu menſium.l.di.poſtqᷓ.s.e.ne ꝓ defectu.
ſaluo eo qð diciturqᷓ.de p ben. c · ij· et . ij. .
e ¶ Alium.a eaſu negligentie.et ſic alind ẽ eſſe in negli⸗
gẽtia.aliud in dolo · ꝓbatur idẽ qꝗᷓ.e.ſñi opromſſarius ſc
aliud eſt remitti in vno ꝙᷓ in alio · ff. de hijs ꝗ no· mfa.
l.i.et.ij.ad idẽ· ff·v ſiiſpec.tu.l.hee enĩ.s.eeti:ſup eo.
F¶ Eligunt · hoc intellige hue ſnnulaſemel eligant. ſiue
ſeparati · g. e.ti · bone.j.licet quidã olm dixerut ↄtra ſei
licet laur:ſed hoc eſt tenendu.ut ibi no·in ul:gloet idẽ
jibi no.moderni omes. g ¶ Sciẽter.ſecus ſi ignoꝛ anter
q; tũc ad eos rediret electio· et a die caſſacõis tẽpus in⸗

tegrum haberent · ut j. c· ſi electio.

h¶ Indignũ.s. e.cũ in cũctis. ⸗mipᷣa cathedrali ẽccta.
i ¶ Gnali. ↄ cilio.s·e· ꝓpter. ⸗Panc materiã · et huiuſ
k ¶ Dictum.ſupioꝛẽ .ſ. ꝓxiĩm. inriſ oꝛigmẽ ſcire debeſ
¶ Eadẽ.eligendi vel ꝓuidẽdi⸗ ꝙ; Bᷣ.in quadaʒ ſua an⸗
m (¶ Deuoluet᷑ ut plene ſcias⸗ tiqua glo. quã hodie
nõ hab emus·p dec.s.e.ne ꝓdefcu notabat.s:·e. bone. j.

m ul.glo.q; quãdo canomci eligebãt ſcienter indignũ
m cathedrali eccia ꝙ eligendi ptãs ad ſupioꝛẽ ꝓxmmũ

deuoluebatur. Fendens ad det᷑. bone.ꝙ ibinõ erat alius
ſupioꝛ qꝙᷓ; papa·ſed poſtmodũ cancellata illa glo.ĩ ſuiia
addicõe qua ibi poſuit.dixit pↄtra:et opinio eius hͥ ap⸗
pro batur · dixit enĩ ꝙ q ĩ deé: cũ ĩ cũctis.ᷓ ĩ in ferioꝛib⸗
exp̃ᷣſſit ad quos eligendi ptãs deu oluatur. in cathedra
libo tacuit dedit mtelligere· ꝙ ad ep̃m inpdictis ecẽ̃ijs
eo caſu ptãs deuolui debẽt · et hoc ibi tenet got · et vmmcẽ.
In contrariũ videbatur. q; quaſi paria vidẽtur non eli⸗
gẽ infna debitũ tꝑs·vel non eligẽ idoneũ.ad h̊ de trãſla.
mter coꝛꝑa · ſed ſi illi non elegiſſent ad illum ſupioꝛẽ de⸗
uoluetur poteſtas &+ et ſup hoc vide q no imnocen.
de cõ ceſ pᷣbẽ·cũ nr̃is.Sʒ ut.s.dixi ·et ꝗ.patebit.aliid im
vno.alind in alio·et merito nam dicit lex · ꝙ ſi quis ne
gligẽs fuerit in petẽda bono poſſeſſione ꝗ cẽtuʒ dies

locũ facit ſeqñti in graduff.de ſuc.edic.l.i. decretalif.
et. Eqð dicimus· Si auteʒ ꝓpter crimẽ vel imdigmitatẽ
bonoꝛ poſ.amittit.aꝑplicatur fiſco nõ ſeqñtim gdu.ff.
de hijs quibo ut indig.l.claudins. et.l.mulierẽ· et· C. e.
ti.l.hereditas · ſicut g& ſuccedit fiſcus ꝓpter deli ctum vel
indignitatem nonꝓpter negligentiam.ſic et curia m p̃⸗
“ mo caſu non mn ſe⸗

cũdo ſuccedat. Vt
igitur huius iuris
non fuerit electio de pla⸗ veigiele Ks v
to infra tẽpus debitü cele⸗ Antiqen zurer diß
brata eligẽdiptãs ad ſu poſicõne eccẽie po⸗
perioꝛẽ ꝓxĩm deuoluatur · teſtates ↄ ferẽdi e⸗
Hᷣ tñ nõ ẽ ad ceaſu aliĩ ex piſcpat2n
tendẽdũ. Igitur ſi elcõꝛeſ di.c. i. Conferendi
mhmõi ecciawe ipᷣo iufe autẽ inferioꝛes ec:
cum eligunt ſeienter mcli as nalehos
gnũ vel per ſentẽtiã.cuũ foꝛ caſibo qui poſtmo

du a iure fueft ex⸗
preſſi. voluef̃t eniĩ
iura ꝙ in cathedra

mã traditam in guali cõ⸗
cilio nõ obuant elig ẽdi
ptãte pᷣuẽtur nõ ad dictũᷣ

1 libe ſibi eligerent
ſupioꝛẽ ſed ad romanum anom · s e. cũ in
põtifieẽ poteſtas eadẽ de⸗ eccia. In inferioꝛi⸗

bus etiã collegia⸗
tis canõici.x vi.q.
ul · congregacõ· 8.
Ec. c· i. ⁊ ſtatuta fue⸗
trrtunt ip̃is tpa. s. .
ne ꝓ defectu · et de cõceſſ. pᷣbẽ. c. i. · di · poſtꝙᷓ;.Scias tam
primo emanauit oſtò illa.nulla.de oceſſ.pᷣbẽ. qᷓ; de.
illa.ne ꝓ defectu.Oli & etiã poſt dec᷑ nulla.ſ canomci ca⸗
thedralis eccie non eligebant ep̃m debito tpe deuolue⸗
batur etiã in hoc caſu negligẽtie ptãs ad ᷓ̃am.ut.s.de
ccel pᷣ bẽ.dilcũspoſtmodũu ſtatutum fuit ꝙ m illo ca⸗
ſu ſcilicet negli gentie bñ deuoluatur ad ſuꝑioꝛẽ proxi⸗
mũ:uut m.c.ne ꝓ defeetu · In h̊ caſu ſßuab millud ius.ſᷣ
ad alios nõ extẽdimus ut h̊ vides. ſ̊ antiquo iuri ſtabi⸗
mus. Refert tñ ↄpoſt.pluries ſuis tpibs tractatu fuiſſe
p papã: ꝙ h̊ ptãs archiepᷣis ↄferretur etiã m hijs caſi⸗

uoluetur. ¶ Secus autẽ

bus .ſed finaliter deliberacõ in ↄtrariũ reſedit ut h̊ videſ

er fuit rõ· q; ꝓ mpti eſſent archiep̃i in caſſandis elcõib⸗
ut ꝓuiſionũ ptãs rediret ad eos fuerat etiam olm iſta
opmio viẽ ·S. e. innotuit · et ſequũtur eã imnoc̃.et hoſt.
in dee. cũ in cũctis·et ſic ſeruabat curia ante iſtã conſti⸗
tucõnẽ. et ſemꝑ intelligas h̊ vera· cum omnes ſciẽter eli⸗
gunt indignũ.ſiue ſimula ſemel ſiue ſeparatim. ut.s. di⸗
xi. Si aũᷣt ali qui eligunt.tũc deuoluitur ptãs eligẽdi ad
alios ip̃o iure.vel ꝑ ſenten tiã cũ peccãt in foꝛmãut imn
dee · ꝓter. fa cit.S.e.c.ij.ſed pone pars eligentiũ pee
camt eligendo ſciẽter indignum remanſit æ iuriſdictõ
in alios illi non elegerunt mfra tempus debitum quid
erit in caſu iſto· nuquid deuoluetur electio ad archiepi⸗
ſcopũv el ad papam · dico ᷣm cõpoſt.qui hoc no·s.e ·
eum vint: cũ pars nõ p eccans fung atur vice cap tuli · ut
ibi. et · S. eę. dudum.ſi caplim negligat ad ſupioꝛẽ deuol⸗
uitur electio· p capitulum.ne ꝓ defectu.ſich cũ finalis
culpa fuerit negligentia· ⸗im inferioꝛibovtroq; caſu de
P erugin 5̈ ſecus quia uo luitur ad ſupioꝛem et eſt
eadẽ racõ qua:s· dixi.ad epum ex diſpoſicõne antiqua
pertinebat ecciaruʒ ſeu dioẽ diſpoſitio· redit & res ad
ſuam naturaʒ:xxx v·di · ab exoꝛdio.Nota ergo q pena
dec᷑.cũ in cũctis · habʒ lo cũ in iferioꝛibs dig nitatibo ab
17

li
ati
ßf.
.
nw
mp
mſe⸗
, F
unn
5 V
egd
1d
epo⸗
ichi⸗
dpa
endt
9 ee⸗
dsß
itn
ſno
ter,
ſte
hecn
pent
cum
noꝛi⸗
egia⸗
vi⸗
cg.
afue,
1,9,0*
tan
Ne
ncda
olee⸗
G
oca⸗
oxi
166
abi
riſe
caſ⸗
vi
ob
mnſn
ſoſ
wnſt⸗
wrcl

d

diad
utin
ſipe
dieto
gich
gl⸗
uleut

ep̃atibus · et eſt expreſſum.s. e dudum.j.ↄtraꝗj.e.ſ cõ⸗
promiſſarius.huius · So · ibi loquitur de pena illa ſuſ⸗
penſõis a bñfieijs ꝑ trienmiũ· que non haber locũ miñ
m ep̃o ſupioꝛũ electionibo· de qua loquitur · dec.cũ in
cũctis · Oclerici ſane ſed hie loquimur de alia pena.ſ.pᷣ
uatioms foꝛme.ſiure eligendi · de qua loquitur ipᷣa dee ·
cũ in cũctis ĩ fi. S
cũ pena ſuſpenſi⸗

K ¶ Illavel ea.Sʒ ↄtra ſi duo ꝓponuntur etiã copulatie
qᷓ advnũ finem tendunt ſufficit alterũ ꝓbaris · de ind.
exhibita.niſi ſupꝑflua ꝓbatione ſe oneraret aſtrin genſ
ſe ad utrũq; ꝓbandũ ·s·de ꝓ bac̃licet.ff.de ꝓbac.circa.
et hm hᷣ etia copulatia diſſoluitur ĩ diſiunctiuã· ff. de· v.
ſi.ſepexvi.qiij · ꝓlacuit · Idẽ eſt ergo ꝓponẽ copulati⸗

ue vel diſiunctiue. .

cũvtrobiq; ſuffici

oms a bñfieijs re⸗ .
bruem 155 rin lis m inferioꝛibo eccis ẽ cen⸗

bit · ut ĩ ↄtrario di⸗
citur·

ſendũ dem.
Eo qui otra electõ⸗

nẽſiumauerit expreſſaſſeu

at lmn phan.
is noſtri edita ut p p̃deã inra ꝓ⸗
deeceſſoeis noſtri editam bat et. · ð ſᷣ p · in
in cõlciio generali lugdu ter ceteras Ein. ob

iectõ ſup dicta ve

al¶ In mn erioꝛibo. ms foꝛm am vel electi pſo
quibuſcũq;· ab e⸗ aliqua obi „S 4
piſcopatiboettaz namaliqua obiciens a
m reglariba · ol nn ſedem aplicam appellaiut
auna buahet Sniñ. coꝛpoꝛali a ſe pᷣſtito iura⸗
ne H d mBento illa que in appel
fectu·equiparet ca latione ſua expᷣſſerat wel
thedrales ⁊ regla⸗ ea q de iß̃is deberent ſuffi
res heut in athe⸗ cerewera eſſe cred ebatſet
dralibo ſupdictuʒ ſe ſſe pbare non ſi
eſt. itavid eb atur ĩ are;non e ſup
regulariba dicẽð· obi ectiſ wl expſſis bmo⸗n
non eita nee ha aidiendus icuno ſmnpli⸗
bete⸗ px.Feñ. q; citer ſicuti tenebatur iu⸗
ſufficit no enega xta oſtõnem felicis recoꝛ⸗
ri dio ceſano hanc dacõms &rec patex b⸗
poteſtatẽ · cũ ĩ ſua greg · pape·x · P
dioẽ · oma poſſint
qò nonẽm archi⸗
eßis · et ſup h vide

cõpoſ.s·e·ne ꝓ defectu·ad fi.Appro batur autẽ hic glo.
Jo· et hu. xv in.qij:c.iiqui ibi no.ꝙ epᷣus aluũ inſtituit
in abbatẽ cũ monachi indignũ eligãt · et qð noipſe· ᷣ·.

m pᷣdicta dee · boñ · in glo: ul.

qui : coꝛ nõ ſatiſfecit appellãs qui
diſüctiue inrauit ſe ered ere oꝓpoſita eſſe vera uel qͥ ſuf
ficere deb erent ex eis. Oꝛtũ habuit hec deè ex glo.gar ·
poſita · S. e. ut circa.ſuꝑ vbo: ꝓbaẽ.et glo· guil:ibide po
fita ſipverbo · ſe poſſe. et hic ipᷣoꝛcaꝓpro batur opinio
e B deet:: ego intelligo idẽ de poſtulato. vel eo ĩ cu⸗
ius ꝑ ſonã eſt facta ꝓuiſio.cũ dee.illa.ut circa:hec omia
equparet · vñ qð in vno dicitur · intelli gatur in alijs re
petitum. Et jdem etiam intellig as de eligendo ſi contra
certam ꝑ ſonam appelletur ꝗᷓ.c. pr.
d¶ Obiciẽſ.exẽpla ðᷣ hijs q̃ obici pñ̃t · dixi.s.e.ut circa.
e ¶ Ad ſe .ap:iſta lr'avidetur facẽ ꝓ guil.qu no.ĩ dec᷑. ut
cca. ꝙ det.ipᷣa nõ hʒ locũ mſi m appellacõibo interpoſitiſ
ad aʒ.ſed cõtrariũ credout ibi dixi jm gar.cũ dec.illa
indiſtmete lo quatur· ê iſta de. declarat que ſit pena
f ¶ Audiendus.nota⸗ non pſᷣuantis ↄſtõnẽ illã ut cir⸗
ca.ſ.q non valet appellatio· dicebãt enim quidã.ꝙ illa
erat pena nõ iurantis.ꝙ ſupꝑ nõ expᷣſſis non audiretur
ſup expᷣſſisvẽo bene pillũ.vᷣ.alio quũ.q ẽ ibi.ſ̊ ̊ ẽ falſũ
ut hic patet.q; nõ iuras vel iurãs alio mõ ꝙᷓᷓ debuẽit nõ
auditur etiaʒ ſuꝑ expᷣſſis.t ille · V· alioquin. expom dʒ
ut ibi dixi · pliciter.nõ nõ recedẽdũ a verbis legis.vi
g (Sꝓim⸗ :q· in. ſcriptuʒ.de dec ad audi entiã · ff de exer

it. l.i. Eſi is qu nauẽ.f · del. ij. nõ aliter·

bugduñ. · e ut circa. ¶ Et ſe. repete / credere. oſti⸗
tutio enj illa nõ veritatẽ querit · ſed calumã excludit.ut

ibi dixi in glo · ſi auten K·

p ¶ (ligatur · vel poſt

obiecta ſe crederewra eſ ne d
ſe et ſe poſſe probare. ſed ſuffic alterũ ſ nõ
indetermnateillawl ea àò ad objiecta nolu
que deberent ſufficere de it en illa cõſtõ p⸗
eiſdem. dem. baconibo Puide⸗
lem. . re · ſed obꝛectiõ iby
Bi contra certam ſc ꝙ ill aalumoſe
et nominatam perſonam 5onatuf.⸗ Re
4 vohut ꝙ ſImnplic
ne ab alnjs eligatur ad ſe trr ſe omlo tam
dem apoſtolicaz anteq; fi⸗ retur. ſi eni inat ve
et electio duxerit appel⸗ ra eſſe qͥ ad victoꝛi
landuʒdebet ꝑ ommam am lufficiant· iam
pellancho ſ. ſar⸗ iſtud iummentum
appelando ſeruare koe⸗ omiũ obi ectoꝛema
mam cõſtitutioms felicis liciam nõ excludit
recoꝛdatioms greg · ppe nmo ex decẽ obie⸗
greg p ctiſſi vnicũ qð ſuf
ficeret eſß verüũ. re
liqua falſa: ſatiſſa
ctum eſſ illi inram
to et ↄcoꝛꝗ.e ut qᷣuis duaſ I ¶ De eiſdeʒ .· · exp̃ſſis vel

biectis in appellatione · .
BGi cõtra · Am contra certam pſonã ne elig atur ap
Pellat ↄſtõnẽ ut circa.ſuare tenetur · dec· iſta tracta fuit

de glo. gar · poſita in de ut cirea · ſup vbo.appellari · er
guil.ſup vᷣbo.facta. Et aprobatur hic ip oꝝ opmio ·

n ¶ Certã · S ſecus ſiꝰtra inctã · puta ne faat electio ñ ea⸗
noĩca.vel ne fiat ↄtra tenoꝛẽ pᷣuilegioꝛx eccie · s· e· ↄ ſidera
nimuſ vel ne fiat de a liquo excõicato·veęl homcida.vel

hijs ſilia.tũc enim non habet locũ ↄſtõ·et racõ ꝑ ſe pa

tet. ſi enim ante electõnẽ et cõtra imcertã ꝑſonã apꝓpello
per tevides ꝙ cõtra foꝛmam electioms mi obicere vel
exprimere poſſum.cũ adhuc nõ ſit facta.et qð non eſt
⁊c̃.de deſpon · impu.ad diſſoluendũ.Idem in pſona cũ
em nullam expᷣmã pſonã:q̃ ↄtra illam poſſum expᷣmè
o¶ Noĩatã intelligo hoc ſiue ſit prio noĩe ꝓuta ne pa

ganus de mutina. vel apellatio· puta ne filius p. vel
ne archidiaconus· velne pᷣmicerius vel hijs ſimile vel

alia certa circũlo eucõ:ad hoc·ff. de reby ere. l. certũ · s. de
teſti · licet ex quadam · letur de ꝓmßſone nõ erat dubi
u⸗ tacõ · q; expᷣſſuʒ erat ĩ ip̃adec
ut circa:ut iam dicã. Quid ſi appello ne ad electionẽ ad
mittatur. eodem modo credo diſtinguendũ utrũ ↄtra
incertã · puta ne aliqui excõicati irregulares· c.· et tü c
nõ tenear aut ↄtra certã · et tũe tenear oſtõnẽ ipᷣam ſer
uare per hane deẽ· .
q ¶ Ad ſedem apoſtolicam · repete qᷓ dixi.s · e. ꝓx ·

r¶ Kat electio: dubitacõis cã fuit · ꝙ in dec · ut circa⸗di⸗

cebatur quando appellatur ↄtra electũ.ſ̊ h̊ nõ appellat
ↄtra electũ.ſed ↄtra eligenduũ et ſic nõ videtur habẽ lo⸗
cũ cõſtõ.ſed ſecus ẽ ut h vid es· et ſic dicebamus olim ꝑ

—
—H

—

Ns R

expᷣſſis·s· c. ꝓx.
geut cu. Si cõ⸗
romiſſum ẽ

ill am ſiaam ꝙ ibi eſt ꝓuiſio faciẽda vel facta·q; ſicut in
facienda puiſione ſeruanda erat foꝛma in aꝓpellatione

ſie m facienda eleetiõe.cu illud.c.illa parireatad idesʒ
S· e.c.· i·et · e· ſi foꝛte e.ſi poſtq;· :bant curiales dec.il⸗
- . . . — — . 4.
a (¶ St circa· S. e ich, ta mtellige⸗ lã/i eadem ratio ſit

b¶ facta ſcias q;; vtrobiq;. Et nota ꝙ ſieut hec deẽ ·
circata dico et de⸗
termmari dec. 8· e. .
ſtulatiõ emvel ꝓui⸗ dite m oci. lugo/ae ſi ele⸗
honẽ factã ſeruu⸗ ccione iã facta eũ ↄnj ge⸗
ta ignsſinri ret apꝓpellare alioquin nõ
. 2 — — „
ond ar wenitſbt obbuãs pene oſtõis eiuſ⸗
a p hac dec . ut ibi E G ul⸗
etiã dixi.et lic puat de ſe no ſbiact. I de.
curia:et fac qðᷣ no. ecut cũ ꝑ foꝛmã ſeru

guilm dec.ut circa.
in glo · nota ergo ·
C¶ Pene ut nõ va⸗
loat app ellacõ.nec
audiatur etiaʒ ſup

Atinij ad elcõnem ꝓ⸗
ceditur eſt ꝑvnũ ꝓnũciã⸗
„ 1ℛ .
daafaciẽda diũs electio
fm canoĩca inſtituta ſic et
p vnũ debet fieri cũ p foꝛ⸗
mã ꝓceditur cõpronnſſi.
quãiuus in arbitris cõ pro

in ples ut el gant

vnuz faci ẽda eſt copt
Keoms pronucia⸗ mſſarijs lex humanain⸗
tio · aliter el ectõ fa⸗
cta nõ tenet ·˖ Oꝛtuz

a tem habuit hec
dee· ex hijs qͥ no ꝑ innoẽ.et hoſt.et cõpoſt.s.e.q; ntꝰ
et· c.in geneñ. utꝗpatebit.locũ hi m hjs electioibo
e¶ Foꝛmã:nota ꝙ iſta dee·i quibo dʒ fõꝛ ſu ari dec· qꝛ
Pter. et hm vͤ·qm ſ̊ ibinoĩpᷣma glo et imno. erↄpolſt.
m Pma glo.dec · illa lo cũ hʒ m electõ ibo epᷣoꝛevel mferi
oꝛu pᷣlatoꝛũ qui pᷣſũt collegio.et p qc moꝛtt dꝛ eccia vi⸗
duata in alijs nõ.Hoſt.aũut illã mtellexit etiã im quocũ⸗
q; bñficio vel canoma cuius electio ad ples ut collegiũ
ptinet ut ibi no·cca pnᷣ.pᷣmos ſequoꝛ.pᷣ p g dicemus ̊ʒ
qd h̊ ðꝛ de vin ꝓnũciacõ e hr̃e locũ m hijs in qba puãda
pðᷣfoꝛma. In canonns vẽovel bñficijs alijs ſecus · qꝛ
ihi ſufficiẽt ſin glaẽs ↄſenſꝰ.qð verũ ẽ ſi illi ſũt caplin·ſ
ↄſenſus pᷣſtẽt m cplo.alias ſecus ſedðᷣm hᷣ.qͥ ̊ no.ĩ dec.
in geneñ · m glo· ſup v̈b o oũis. et ibi de H̊ ꝑ inno· et hoſt.
¶ ODer vnũ.ꝙ; g dicit dec. q;ꝛ ꝓpter ut is collone habi
ta eligatur.imtelligit᷑ p iura poſtmodu ſub ſecuta pꝑvnũ
oĩm vice · Nota bat tñ ibi hoſt.ꝙ ſʒ hoc ſuaret curia:tñ
ſatis erat ſioĩmvno oꝛe ſermo pꝓ cedẽt· ad h.C.de epi. et
cle.qm venerabilis ·ibi.ab omibo vno oꝛe dãnaẽturaẽ.
nec ob. ̃m id deè geneſñ.qꝙ ibi ſmglariter nõ vno oꝛe
ↄunᷣiter el egerãt · h̊ hoc falſu ẽ ut Hhvides · Et ꝙ dicit vnũ
ſ queratur ꝑ quẽ.dic ꝑ eũ q hʒ pᷣmã vocẽ.vel eũ cui ca⸗
Pitulũ omiſerit · ̊ ſi caplimvel illi qͥ ↄſenſer̃t nõ ↄmitt ãt
hi expᷣſſe alicui· vnꝰ pñtib alijs facta colloe eligat vice
caplivel oſentientiũ.et ſatis ẽ ꝙ rati habicõa taciturm⸗
tas mãdato ↄpatur ſaltẽ in re app etibili et meritoꝛia.ſẽ
ẽ ꝙ ꝑ electõʒ canomcã ꝓuideatur eccieff. mãda.qꝙ fide
mſſoꝛ.ſecus in onero ſa vbi requiritur expᷣſſus cõſenſus
ff· de ꝓ cuĩr.filius· ¶inuitũ.ᷣm mnoẽqm hoc no.in deẽ ·
in genel · et ↄopoſt. in deẽ q ꝓpter. coõſenſus. ſ de ßui
gCöis. Hnone ſufficiũt im glacs⸗ tu ruſti · P. p fund.
f.ↄina pᷣditceptũ.ff de aqua plu.ar.l.ſi aũt · So.leges
iſte loquũtur de actu qi dimſionẽ recipit.nec ẽ ibi ↄnio
codegiatoꝛ · ſed ſn gulariũ:qð dic ut no.s · de cõſti · cũ

om̃es · ß hie de negocio loquitur.qð biuiſionẽ tran ſmu⸗
ta cõnem nec omiſſionẽ recipit et ideo ſecus.ff· dever ·

obli. l. ij. . eleetio · ut dẽm erat. s.
¶ Inſtituta ·s · e. ti. in geneſi. ciẽda ẽ ꝑvᷣba ſmglaris
k ¶ Debz fieri · ꝓnũciari ↄniſ⸗/nũi.utꝗᷓ. de re iudi.cũ
¶ Cõpromiſſi et vtrobiq; fa/ ab vno · Bicebat dec. q
Pter. qui vice oi⸗
um eccie viduate
ꝓuideant · vñ vide
nuat ꝙ ab eis omibus ſit ——
ꝓ nunciatio facienda.alio⸗ verũ .ſedvnus

quin a pliboopꝛomnſſſar ij

oĩm vice ꝓnũcia⸗
fcã ſmul elecłõ eoipᷣo viri⸗

re et elcõem face⸗

„ 12 re. u D
bus nõ ſubſiſtat. L dẽe. m CHnana ff de
atutü felicis recoꝛ⸗ ar. l itẽ ſi vnus. ¶
datioms gg. ſpep⸗ Itẽ ſi ples ien 82
h. enſid ufi d itn ꝙ aut omes ſentẽ
deceſſoꝛis nr̃i de his qu tiaʒ dicãt aut nul⸗

ad parrochialiuz ecctanx⸗

baro Ranz . lus· Tamẽ ſᷣm noſ
regimẽ aſſumunt pmouẽ⸗

vnus alijs pñtib⸗

nt pmou . 5
dis ad ſacdouũ imaani. et mandãtibo ſen⸗
lio hi eiſce eceis ſit b⸗ Eunaz pverbatñ
alioqui eiſde ece P plis num eri pote⸗
uqt q; ei hte nalereſti⸗ ſir ecigte erem
— enit & laxari . m plibs indicibꝰ·
claramul ad collegia no.⁊ ita et ã no.ff.
de ar. l. ſcuti.
n C(Subſſtat. m⸗

tio · q;ꝛ tot vidẽtur
elle el eetiones quot ſũt numero eligentes · ut. S · e.ĩ ge⸗
Jatutü · de · S· e.licet canõ· i collegiatis neſi ·
rochialibo ecc̃is et aſſump tis ad ipᷣareg imẽ lo

cũ nõ pʒ · Et nota ꝙ; det· cũ ĩ cictiſ. ponebat dd gnita⸗

tiba ⁊ bnñficijs curatis·et prochialibo ecẽijs· dec · ergo · lʒ
canon· ſolũ de prochialibo dicẽs eccis ad digtates extẽ
di nõ debint · pcipue cũↄſtõ ſit penalis ut ſequitur.
0 Aranngs ven canon. ⸗tur parrochiales· dic ut di⸗
p¶ Parrochialuũ.qdicã: xi.s · e.licet canon.
q ¶ ꝓmouẽdiſ.ad ſactotiũ. HGverũ iᷣ ĩ caſiiq.eę.t· cũ ex eo
r ¶ Infra ãnũ.nùandũ a die quo ꝓfeſſonẽ pacifici ha⸗
Puit · vel pꝑ eũ ſtetit ̊ minꝰ hret /e.ↄomiſſa. Ci. de 56. lz.
ijnec currit iuſte inpedito ut in p̃deã dec. cõnnſſa.
8 Alioquã.i.ſi ſe nõ fecerint ᷓ amũ ꝓmoueri.
t¶ Priuati. intelligas integ lapſo anmno. qð dic. ut e.

r —

xC Reſtnginã odia reſtngi et⸗ odia.cũ ſuis cõ coꝛ et

eff. de lib · et poſt. cũ q dã ·et bemigmoꝛ interpᷣtacõ faciẽ
da eſt m pems jꝗ.de re · iuĩ. in pems.cũ ſuis cõ coꝛ.
y ¶ Declaramus· h̊ olifuerat declarmtũ p quãdã exuagã⸗
tẽ alex. de ꝗᷓ dixi.s · e. qᷓuis · et. e· ; qᷓ;. qͥ meipiebat · dilci.
Ceor Hiera o. & ꝙ aur ſũt biples ut collegiũ. aut
nõ.ſ ut ſmgli:ĩ pᷣmo caſu locũ hẽbit dec h.in ſcdo nõ.et
ſip h vide qð no. b.s · eit · c · i et de in. pa. poſtulaſti.ſi q̃⸗
ntur quõ h̊ ↄgnoſcetur · q; ẽ ibi rectoꝛ ut caput·et cano⸗
meiut mẽbra·ſuꝑ hijs tñ vide qð no de excelſ p̃ᷣ.dilcã.ſᷣ
q̃ro ꝓone ꝙ eccia fuit collegiata nüũc deſimt ibi eẽ colle
giũ · qͥd erit hẽbit ne locũ h̊ dec.t viði ꝙ nõ · q; deſiciẽ⸗
tibo pſoms deſimt eſſe collegiũ·ff.ad mumcip· ſẽ muni
cipiũ · ad h·s.c.ix.q iij. vnio · ff. dev. ſig.neraciꝰ.et grex
eſſe deſimt ſi vnũ aſal tm remãſit ĩ grege · ff. dele i. ſi gre⸗
ge · Ar. S.· xix ·qiij·qᷓ ſemel.vij·q/i.paſtoꝛalis.cũ ſi.dico
et breuiter.ꝙ ſi collegiũ deſmat ibi eſſe puto canomcꝛ⸗
moꝛte · locũ hꝑʒ dec.q; alij hñt ſubſtitui.et ſi ̊ non faciãt

—

— — —
— — E * — — „

—

partes cunſentiant. S. . lieet.
¶ Conciliũ/s.e.q; ꝓpter. Fackerte. q ſieut dixi. 8. d.

L Ppij ad quos primo pertinet infra debitũ tempus. ad ſii
. perioꝛẽ deuoluetur. et ſic de ſngulis uſq; ad papã.et iuſ

LKae dic ut no.§. . C. fur rſiiper foꝛmis concilij dica
collegij bñ remanet in vno:.qð dic ut no.s.de poſtul: F. ſicut · cum iſta dec. fundetur 1 s8 concilij dicam
tam. ut deſtruatur eollegiũ ſupioꝛis aucte· puta q; B Ziangnon P abent loeũ iſte Ffoꝛme non pabeat lo
facit ex cã·tüc non hebit locũ deẽ. pone exemplũ de no. cum hec dec · Si igitur in dis mi atib⸗ per quas viduate
⸗ ope.nũ.c.ij.et ibi de qͥ ꝑ innoc:ct facit qð nolau et ʒo non ſunt eccie ſeruaretur pecfemavelpiſeno vl e; *
vi. n. vii. de. nõ ijs· nõ v .
. zimug.! hdi⸗ r ect. Rep quo
, Hus: 8 vide qdð ibi dixi.
be a ¶ Ecclehas · ſecu , à= „ . . B — . . „ mBovale ſpla
65 lares. nam aclie eccias etiã ſi alias parro ta ſua duxerit eligendũů. ine.
ine ſas inreg mele chiales extiterĩt et ad aſ talis electio cũ pᷣ r foꝛ⸗ n Firmitatis. e
men wita⸗regkne ſumptos ad eaꝛvreg imẽ mas qͥ́s gnale ociliũ ſua ſie etiã igeers P⸗
7 in agro. ceterũ. non extendi ·ſed antiqua ri ſtatuit in electõibo clle e potelktatratigr
d 5 meuetie.· ¹urg ſeruari debere po tius brandis · decernens eas ſi di. ttt. . e. ae pier
Cinferi oꝛa· et de in eiſdem. dem. aliter fierẽt nõ valere fu⸗ Goꝛũd ocu
. „ . 1 — . .
in bac ↄpuſſione oꝛ⸗ aii eligendi po⸗ erit attẽptata.robur non Eie 1 dee, Sin
nͤ vmu plenc dir s: teſtas data fuerit ſõ hac obtinet hrmitatis. Adẽ. a. apeimapo⸗
ol EAghpro foꝛma.ut ipe ſecreto et ſi⸗ JVoꝛũdã oculos ſiie imt Cnſtitutioms
i⸗ miſſarius m gillatim wotis ſm guloꝛx viciũ ambicõms ex nianſernei⸗
i rmaꝛtam bime⸗ de caplo exqſitis et inſcri cecat q quaſi ſue ꝓfeſſio cnltit Aeaneofe
e Pis recactin vo ptis redactis illu eligat ms mmemoꝛes qua ote⸗ tercia cõſtitutionẽ
en luntat:bo ſmg ulo⸗ in quẽ plures de cpitulo ptis honoꝛibo abiectis di n 6 menciean
rũ illum eligat in ptium cõ patione minoꝛũ uitijs ſpretiſq; delic ijs ar eretunn Et dfelt in
8 pliß plures ali.· Oolenſerint. licet oſentien⸗ bitrium ꝗpriũ ſbiugaruut ſumma q exvoca
oꝛũ ↄpatione con⸗ tes maioꝛẽ partem totius alterius dicõ mretro re⸗ tione quocũq; mo
e ſen ſemnt. nõ tenet capli nõ attingant.ipᷣeq; ſpiciüt a d aratrü manu⸗ o fact rd. diſor⸗
ut electio· cũ pᷣter foꝛ facko hmòoi ſerutini ſadũ pcipitante uüt dia de religioſo
8e⸗ mas cõcilij fuerit acto Hmoi ierutinio .· et mn adu pcipi anterr mẽdicãte ad pᷣlatu
c⸗ wehmen⸗ in ſcriptis redacto iuxta in litigioꝛũ amfractus eaua nm extra adnnm⸗
in d ¶ Cur igẽ ſi plu tradità ſibi foꝛmã eum in ſaꝝ ſtrepitibo ſe inuoluüt Rmtionem ſi oe⸗
5 nl ea mes cab quẽ nõ maioꝛ pars ſ̊ plu⸗ et extra adminiſtracõnes iur us. ner oſents
deb, ſan werln⸗ res de dicto capitulo qᷓ in ꝓrij oꝛdis ſoliũ pᷣlature poterit etiam de p⸗
gi cũ decꝗqᷓ ecũ ex quẽqꝙᷓ; aliũ direxerant vo⸗ cõſcẽdẽ moliũtur elcõib⸗ i Ueerria
d- baarma. que noõ a minoꝛi parte nu
eo eſt de pmiſſis imo Z mero ad quãlibet
ꝓhibita · ut . s. .· q gpter. et · e· ti ecc̃ia vra·p hanc enmn prelationem dereligio ſo noñ mendicante er ſecus fa⸗
g. erat rep erire Alem nõ a maioꝛi pte totius capli pfici ec⸗ ctum irritum decernit. ipuius feoteb —☛R
e ¶ Pecreto. idẽ et multo magis ſinõ ſecreto. cleſie. p¶ Oculos.ẽ oculus mentis qui purus er
tuc eſſ obmia ⸗ cilio · Ppter. et ſemp locũ habet ra⸗ et. i. q· i· e · multi · Eſt o culus coꝛpoꝛis qui de ene
je tio finalis. ⸗tulo.idẽ ſinõ eẽnt de capitulo ſed vo cem cus. ut. xxxij· q· v·qui viderit · Eſt oculus admimiſtia t
in f ¶ De capi⸗ haberent · ut. s. de cauſa poſcũ eccia ſutri⸗ oms· qui debet eẽ ꝓui dus ·xeinj.di·diacom.j· et · . et · vi ·
na. et. S.ecumana ⸗cũ ” im H 2. s offt archið.ad hoe ·
e g ¶ Minoꝛũ. puta⸗ vnii.iin· m aliũ tres in alii. Electuſ q ¶ Excecat· ſic·S·eauariecce. 2
igitur a.v.elcũs a maioꝛe ꝑte.cõpatione ꝑtiũ ſed non e memoꝛes.mens auida potratie gei⸗ bnins no
agi a maioꝛi pte capituli.q;· v.non ſuũt maioꝛ ps de xij. uit avetitisnecgaudere conceſſis.nec a igge⸗ bi⸗
ic⸗ ¶ Peq; in quẽ tradita eſt poteſta 8 pmot . tati conſenſum · xl vij · di · virum · et. · de concel ; pbẽ. de⸗
i Lon maioꝛ pars.ergo a ↄtrario ſi eligeret illũ ĩ quẽ teſtanda. „ . s
i Alonn maioꝛ ps. valeret electio ᷓ. e. cũ exp ediat· q; 8 Ponoribo · xxvij. q· ij. ſeripſit. · de ſta.regla.ea e
ſ illa foꝛma p oci·ſibſequens ſublata nõ videtur. ut ibi. t¶ Piuitijs· u q. j . E verũ· retencõ enĩ riozemonar ,
k ¶ Preter⸗nota iſta duo equiparari.p̃tera otra ſ de fi. tui eſt cõt raria · de ſta. regu · eu ad mon teni in
6 inſtr ꝓaſtoꝛalis·ſed nõne nominatus a maioꝛi pte alio u ¶ Ditiom ·xij:·i. non dicatis ꝗᷓ.e. ſireligioſus “
ol rũ compatione. exquo placuit omibo ꝙ iße elig eretur x ¶ Miſſa.et ſie nõ ſunt apti reg no dei · luẽ · ix · e · et · ·
ſe ẽnominatus ab omibo. vnde in electõe romam põtifi vo.etvo.redempc᷑.cimagne. tinus
. 8 cis ſeruatur interdũ hoc. ꝙ nominatꝰ a minuſ q́; a dua y ¶ Litigioꝛe.qͥ a monachis vel religioſis ſunt ꝓ n
n bus ptibus de cõſenſu ommũ habeatur ꝓ ro ponti · ut euitanda.S.de ſmð.c.uno:cũ ſiiis cõ coꝛ· de renil.
no. ↄpoſt. s. e. hʒ. et guil. gS. e. ubi piculum.Dic ꝙ iura vo⸗ 3 ¶ Inuoluũt · et ſic oues ↄuertũtur in lupos·S.
luerũt certas foꝛmas ſeruari.et licet omnes oſentiant mſi cũ pridem. E ꝓpter maliciam.

g⸗

ſ non ſeruantur foꝛme non tenet electio· cardinales nec
artantur nec de facto ſeruant foꝛmas ſed ſufficit due

a ¶ Solum . 6. e. fundamenta. Ene autẽ · in fi⸗

b¶ Alectiombo. g eligi pñt · qʒ dic ut dicã ·e · nullus ·

a ¶ In diſcoꝛdia intelligo in diſcoꝛdia fieri ſue duevel
lures celebrate ſmt electões ſiuevna tm.aliquibo ex
Eis ot radicẽtibo ad quos ſpectat electio · ut . . e · cupiẽ
tes · Cſvero. a ¶ Supioꝛe. cuius ſolius licẽtia a⸗
lias ſufficitꝗᷓ.e.ſ religioſusij.R᷑eñ · .
c¶ Extoꝛta et ſc nõvaleret ſide hoc oſtaret · · de Puile.
cum olmm. j· hẽ nee 2..
eõfeſſio extoꝛta.s.

¶ Unãtea.o ccur⸗
rendũ ergo fuit.de
ſer · nõ oꝛdi.c·i.de
ꝓeur. c. i eum ſuis
concoꝛð.

5 rech teng.

nota ſemp p dica

q metus cã · platũ ·
oas fep men poſtulacõnibo ſeu puiſio⸗
booen⸗ mbo de ſe in diſcoꝛ cha ce⸗
c e. vno· nec licen⸗ vdeie ꝛcha ce⸗
tia extoꝛta preindi lebratis improude pᷣſtã
2* been ain. do oſenſũ /p beẽdi aſſenſũ a
Tecees. . ſuo ſupioꝛe nõnũqᷓᷓ extoꝛ⸗
dDiſp endia · vi⸗ ta licẽtia potius q; obten⸗
nder e e taſex quo animaa eccle
voaſi Pije 3.,6 ſia diſpendia noſcimus
auod p pna g. 1
vſut· vluraze de co⸗ Puemſſe et ꝓuentuna ma⸗
ſtitu · . · de ſepl. ioꝛa in antea viiſilr foꝛmi⸗
e Maiora-ſle de damuſ. ¶ Nolentes igi⸗
collu. mtm. tur huic peſti ſalubri ĩᷣme

dio obiaẽ pñti loee

cimuſut nulli religioſo pᷣ⸗
dicatoꝛ; mmoꝛx hẽmita⸗
rũ ſcĩ aug ſaut quoꝛũlibet
mẽdicãtiu oꝛdinũ ex ele⸗
ctõne poſtulacõe piuſõe

inris effeetu⸗lit in elem⸗e. ti. qð circ
¶¶ Acquiraturꝙ firmatio ꝓ etinõ
soꝛdinibo dierſa ſunt ỹ
m ( Prioꝛis · m ꝙ in diuer⸗ ſidentium nomina · et ha⸗

