ang neceſſe ꝙ ſeriptum Zeom Frams AEouacoye enenen dicis ſ & ali quid
S ap ſit autẽtica d⸗ ſi de ißo docueris tibi tim⸗ quã ↄuiter ꝑ ep̃m et capi⸗ facit coꝛam ipo vt
Emo Roſſirpha nus pᷣfigatur nec coꝛã eo tu lũ m tuũ pᷣuidhciũ factã wammcher alle⸗
Frica ñ —. — ], — e rian ſi
rtanotand de boe fia⸗ cũ ipe ꝑ ſe id videre habe eſſe ꝓgõis nõ ad ipᷣm epᷣm Bon an tikrdadc.
feriptura publica. at hoc docere nec enã täa⸗ ſim ea ut pᷣlatus mterfueit·s.· e· ſo llicitudmẽ
E ρα.s Sααοα enen, .%⅝ e⸗r . wer ddhn S ο cũ ſui
O quid cotmetur ett zye ot. & — k *ααις NNW⏑ , οπι RS&dKKCU is 9co. ſcotra
m carra difficile elt el e⸗ „.◻B. , -ker ſ h gepss & Uras . DI E 5: e-interpoſita.
Ppbare. e A L g rlede . ubi dꝛ/ ꝙ appellãs
e¶ Lectavidebatur ↄtraar · eius qð ðꝛ.s.ti. ꝓx · c. ult: p̃t ꝓbare ſi vult veritatẽ cauſe coꝛã iudice a quo axꝓpel
in fi. cũ ſuis ↄcoꝛð/ſiẽ em requiritur ꝙ ſententia legatur lar ſ̊ rñderipᷣt dec.illã locu hr̃e ante app ellacs emſſatis
p uidi cẽ ſnec ſufficit ꝙ in ſcriptis edatur‚ut ibiiſic etiaʒ credo ꝙ cũ pꝑ a ctũ iſtũ ſy intendat ad iudicis iurdictio⸗
viðꝛ nõ ſufficẽ ꝙ apꝑlatio m ſcriptis edatur mſñ etiam nem clmandaſ p hoc appellacõ m non renüciat ſet ſz
legatur/ ſ̊ nõ tãta ſoſẽmtas requiritur im appellãdo ſiẽ ſonat lia q̃ dicit h̊ nõ ten eris non dixit nec potes et ſie
ĩ diffimẽdo:alhas ſeqͥretur ꝙ die feriato nõ poſſſ appel⸗ etiã ſo lmtur qʒ; ðᷣꝛ de allegãte otraria.cũ iſta nõ ſmt cõ⸗
lariſiẽ nec diffimtiua ꝓ ferriſet ꝙꝙ appellãs hĩret ſedere traria q̃ advnũ finẽ tendũtſet facit qð dixiꝗᷓ. de reg · iut ·
non ſtare et hec ſũt falſaſcũ g dec· ut debitus · et dec. coꝛ nullus pluribo/Ad dec· gratũ · et cũ vemſſß. rñdetur ꝙ il⸗
di.hoe ſolũ requirãt ut aſſignetur vel exponatur cã p⸗ le ꝓbacõnes fiebãt ſuꝑ pncipali negocõ et ideo benę
babilis et in ſcrip̃tisaſſig nare aũt fit vbis muk. elf⸗⸗ renũciabat app ellacõmſq; ↄt rarius ſibi ſ̃ h̊ ſecus faci
uei codicilł ff. de v. ſig. ſ aſſignare ff. de aſſi. lib · l. i. Gaſ at ꝓ hac pte ꝙ iſte ꝓuocatus ẽ· ad 6 ff.de ↄdi.furti · er
ſignare ergo et in ſcriptis aſſignãdo et poꝛrigendo in⸗ adeo ·im pñ·S.de excep.cũ inter pᷣoꝛ ẽſet accedãt q̃ no.iij.
dici ſatiſfactũ eſt uiri/et facit ad hoc·s · de of.oꝛ. ſi cano⸗ .q·iij.offeratur.s.de re iu·mter monaſterium et vtilius
mciſſẽ emi ibi ſufficit cauſam ceſſacõ ms ſcribẽ et ſcrip⸗ viðdꝛ: negocia tali expediri ↄpendio·q́; ꝑ exactã ſubtili
turã aſſig nare ei ↄtra quẽ ceſſatur/ſic et ̊ m appella cõe tatẽ longo ꝓrogari diſpendio.s · ti. ꝓx ·abbate ſane. in
ſſic et olim dabat maritus uxoꝛi ſue libelluʒ repudij qðᷣ fſ̃terea legitime tenetur oparere ad id qð ſequitur et
ſufficiebat licʒ nõ legẽt · de quo ðꝛ in ꝓphenno deẽ ¶ ꝓpba⸗ tiñ oparẽdo nõ renũciat app ellacõm. H
tur hoc etiã · i. q: vi.ſi quis libellos appellatoꝛios ingeſ ¶ Effectu. effectualiter eni intelSen ſit vba. ut.s.
ſerit . et · l biduu · v. ſi quis ſpius · ibi · ut ei libellos daret. de cleri. nõ reñ relatũ · cũ ſuis ↄcoꝛ pmce eni ẽ.ꝙ non ſuf⸗
et qð Pie de appellacõm bo ðꝛ et de excepcõibo intelligo. ficit dicè ſe p atũ reuocare niſi ꝛreuo cet.ad h̊.s.de eo qui
ut ſufficiat illas dari in ſerip tis· non legãtur. ad hoc mit. in poſ cã rei.ſer.c· iet ad hoe · S· ti: px · ad aplicæ· v.
8s. de ꝓhac̃quomã ↄtra. ⸗ad declaracõnẽ eoꝛe ·qͥ no.bᷣ. eratq; parata Itẽ ſi grauamẽ fiut vᷣbale. reuocacõ ſuffi⸗
a iudice· eman auit: et moderms. e. cũ ceſſante: d buſſ ciat ᷣbalis · ſi reale·nõ ſufficit vbalis mſi re eẽ reuocet
et die indice oꝛdinario vel delegato et idẽ ſi eſöſ ar⸗ALo fuiſſ. q; ceſſante Suamĩe ceſſare dʒ appellacõ/ vt
biter inris a pt appellariis. e.li. de of. del ab arbitris· S. e.cuũ ceſſante · ⸗no.hoſt.de excelſ. pla. c.i .
mundeæx reuocare nõ pᷣt. functus ẽ enĩ officio ſuo ſemel in n Dreiudicu. alias S. de elec. ci inter. Nff·deap. l.
dicãᷓ do ſiue bene ſiue male.ff de re indi · index · s. de of.· de oPreſatuſ. qð pᷣſumitur miſi aliud appareatſet ſi qrat
ega.m liis · et.c· venerabiliſ: mtellige igitur grauamẽ quõ ↄ ſtabit an ſit ibi ut pᷣlatus an ut canomcuſirecitari

—

—

—. — 9 ☛ 7 Rrag

5 Sw 3 4

Tet ⁵²⁰ ſrr A 0le

— , .
Plieta. oclpben poſtulaſtis. ſeſt in pᷣmo locoa ſᷣ⸗
1 TP R P na; mo ſcribitur tüc apparet eũ eſſ. e ut ep̃ᷣm vel caput · H qn
P Pe SLR— F. -L.ey mlAedet et ſubſeribit poſt archidiaconũ vel alui qui ibidẽ
271 0 7 Pppreſit caplo.tunc patet ip̃m ibi eſſe ut canomeũ:ad h̊·x⸗
e B * P E vñn.di.c · ul · de ma et obe·ſtatummus: a ¶ Supioꝛẽ.ſpᷣaʒ.

FE vel ꝓxmir S: e· ti. dilecti ul · PH ¶ Canoſcus · de co ceſ⸗
, Pre p̃ben poſtulaſtis. .
e SSS e c ¶Dotuiſtih. xv⸗
rr- e r , 4 archiepo appellat
n p t G Pr EAT ad ſmoduz cui tñ

dard r Pre peſt archießu gfad
EP. en , P .. m jdẽ. ff. qñ ap · ſit . l.
ii.⸗ E ſo let / ybi de oꝛ⸗
„ 9. eh A N= NS din ariovp ſide ap⸗
pellatur ad pſde,
= b r P , ,;éSEt e dicit potuiſti
FE 9 , 11. . mtelligo et debuiſti
mſi apellaret ad
papam cum gra⸗

PS

ſed ad ſupioꝛem te opoꝛ⸗
tuit appellare alias ſi ut
enomcus interfuiſſet in
E , y
ea potiuſti appellare licite
deundęm. Hdem.
cet ab interlocu⸗
toꝛiap quãpacti/
vel pᷣſcrip cõis/ãà alia pn⸗
apali negoeio pᷣiſdicãas
vl iudicin nullũ reůdẽs

rñ ſi awellãs 5 erit aſpellatu ſſi tña dif⸗
petit ipſe epus ha fmennn 4 poſtmodncia
beakans ſſe⸗ ulſt ſa decend pmulga⸗
ctus ne velit vemẽ
otra fa ctũ ſuũ lłʒ id
Ffecẽèit ut alius ad

inſtar eius qd dicimꝰde indice a quo fuit appellatũ qui
efficitur iudietõms eius ad quẽ fiut appellatuʒ · de H. in.
q.vij· tria vᷣ· Itẽ ſi otra pr̃em·s· de elec.qrelãin pᷣma
glo · et. C. de ap · eos · in pnᷣ· terp oſitã a diffimtiua.re⸗

cct. p appellaeõzʒ m⸗ uocari p̃t interlocutoꝛia pnᷣ
apañi negocio pᷣmdicas alias nõEt terminatur
. ec tricacò imnoẽ et hoſt· no· p eos · s · de re · in. ꝙ ad cõ⸗

er nr Port . PE&ρ DPacti de perpetuo nõ petendo: vel ſmilis.
r El ſ annae qð m pẽptoꝛ ijs regulariter eſt videre.
EE e Her e gRdés: ſ excep eõ falſi· ff. de udiẽ. h . s · do excep·.
è cũ vene rabilis·s.de ꝓcuiĩ nĩa:vęel excepcõ otra ſeptũ
qꝙ ab excõicato fuẽit mnpetratũ ·s · e li · de Rep · c i· et ſi.
hb CMõ fuerit: ſecus ſi a repulſione fuiſſ appellatũ ſedᷣo
ett ſuecubuiſſ̊ app ellãs · qd dic ut cle· eit. cũ a repulſõe.
¶ Appellatũ.et ſe videatur tĩaſiſſe in rẽ indicatã.s·de e⸗
lec.cum dilecti · in fi de teſti. ſigmficau eruũt.cum ſi.
k ¶ Vltra decẽdiq̊ diẽ ut maioꝛ ſit dubitacõ Dicebàt
en quidã ꝙ ſinõ fluxerat decẽdiũ cũ appellauit a die in⸗
terlocutoꝛie:tunc reuocari poterat interlocutoꝛia: et re⸗
pet excepcõ pipᷣam reprobata ·qu aſi intelli gatur ſup

opinmio tali mõ. certũ ẽ ꝙ aliter apellatur ab interlocu
toꝛia ꝙᷓ a diffini tiua. et etiã a diffinitiua ↄtinte plures
articulos in vno pᷣt appellari in alio non.de teſta.raynal

dus. cũ ſi ob ̊ dicebãt ſcdᷣi:ꝙ exquo appellatũ erat a

miſſas ſiue fuẽit interlocutũ ſiue nõ ſiue/x.dies fluxerĩt
ſiue nõ· repetere licebit. Et videtur h ſatis exp̃ſſum. ff.
m admittitur ad dicẽdũ ſuꝑ pncipali qð eſt maiuſigi⸗

ſultacõneʒ · et. S: q; mecãcul innoc opi:aꝓprob aturti⸗ 5.

diffimtiua interlocutoꝛia appellatũ. Et impug natur Bc t

diffimtiuaimdiſticte os excepeões admiſſas ꝛnõ ad⸗

tur cõtra interlocutoꝛiã qd minus eſt. veritas en ſemp
eſt inuãda.Preterea iudx ap:ſuccedit ĩ locu pneipalif
ſed mterlocutoꝛia nõ traãſit in rẽ indieatã quo ad indicẽ
pnᷣcipalis cae & ner quo ad indicẽ aꝓp ellacis.· qu da⸗
re poſſit licẽtiã excepcõnẽ rep etẽdi Innoẽ. vero tene⸗
hat opi· Hawrobatam holt· dierbat ꝙ cuũßm leges re⸗

tia non appelletur
22999 oia gruamma il⸗
tur /afpellani ↄ gat Pt in aeam ci buer⸗
aſpellacõis cauſaipᷣm ⸗ (étaz a diffinitiua⸗
uamen per interlocutoꝛiã Sed ᷣm canones a
eandẽ ulatũ licite ꝑ appel qualiber interlocu
lacõis iudicẽ emẽdari. egegtolibe n
¶ Vbiwero interlocuto ri. Et ĩdeo tücũ q;
ria ſup eoꝙ fert᷑ qnõ pa a viſfmtia awelſe
rat pᷣiudiciũ negocio ptun⸗ r rma manct i⸗
cipaliadl indicin millü 4 terlocutoꝛia a q.
cpa 1 l IERHdud nu u re x · dies 26 fuit ap
dit miſ fuerit appellti ab pellatum.

1 ellari .x· di
es a die ſentẽtie vl
ex quo ſauit.s. e.
cͤcertacòm.
eniĩoeluſio facta in
pnᷣcipali nõ parat
iudiciũ quommꝰ
. . noua ium poſſit
in ap.cã ꝓduei.side teſti·fratermitatiset de fi⸗inſtru.in⸗
ter dilectos · C· de tẽp·ap·p hãcũta nec mterloeutoꝛia pᷣ

ipᷣap appellacõneʒ a diſfi⸗
mia poſtea interiectã/g⸗
uamẽ illatũ nequaqᷓ; pote
rit reuocari. ¶ Zomf. viij.

i,ndiciũ parat quo minusvetera iura repeti poſimt ut h

alias emm quid ꝓdeſſet ſup diffimtiua appellaſſe.

nhon parat.ſicut eſt videre in dilatoꝛ ijs vel in cõdẽ⸗
nacèi

be expenſaꝛ ſuꝑ eo ꝙ in excepcõ e ſuccubuit vel
IPter aliam cãm ſnmilẽ. O ¶ Gel. repete ſup eo qð nõ.

P¶ Apellatũ.ab ipᷣaſquid ſilata tali interſoeutoꝛia in:⸗

dex ſtatim vult ꝓp cedere in cq. petit pars cõ tra quã lata

eſt interlocutoꝛia nõ ꝙ cediiᷓ. x. dies ut delibẽt an abip
ſa interlocutoꝛia aꝓpellare velit neeneiquẽitur an ſit au
diẽda/Et videtur qð ſic: q; bñficiũ iuris ⁊ xx viij. di · de
hinjs ꝗᷓ de reg uiindultuʒ.cũ ſuis cõcoꝛad hoe optime
facit.ij.qvi anterioꝛũ:ubi dicitur ꝙ.x.dies dantur ad
apellandum ut liceat infia ipſum ſpaciuʒz plemſſime
deliberare. an appellã dum ei ſit vel qui eſcendũ.ſed iſte li
tigando et ꝓcedendo ſuꝑ pneipali ſic plemſſnme deli⸗
berare non poteſtSo · dico ꝙ non eſt audienda.et hoe
no · guil. in ſpe. t.ð ap · Ereſtat videre· in fi.⁊ ẽ eius racq
ꝙ quo ad indicẽ nõ trãſit ĩ rẽ iudicatã ſnĩa et ideo cum
poſſit eà reuocare nõ omittat ꝓceſſuʒ et in h dicit in pᷣ⸗
uata ſua omes rectoꝛes boñ.ↄcoꝛdaſſeſ/et vide euidẽtẽ
rõnemſſi ↄtrariũ dicẽs nũquid eſſ( litiũ finisin qualibʒ
emm mterlocutoꝛia termim aſſigna cõne vel indicis a⸗
ctu dicẽt ps quieſcatis ꝑ·x · dies ut deliberẽ anvelim ap
pellare qð eſſet abſurdũ· /tiam ſiqᷓ.x. dies a die ipᷣius

ſa EUnteriecta imtelligo ea interlocutoꝛie a diffimtiua

.

erit appellatum ꝓpter rationes quas dixis · in glo · S
dicit · in princi. index ergo in quẽ ex appellacõms v⸗
rCR iocaaute pnᷣcipale negocium tranſit · de hijs
que principale non impediũt intromnttẽ ſe non debet ·

v.
ir⸗
4 „4
7
Wr
Pr.

Ei.

Anryr

G

N tus non deſſtẽs ipo iure ꝑdidit p ulegiũ clicale
Et emanauit ad declantionẽn approbationẽ e⸗
oꝛ qᷓ de quadã equitate dicebat hoſti.s· de ſen. ex · ppen
1 dimus. in ſumma · e. t. Cquis poſſit· · quid.et dicebat
bonũ eſſe ſi papa hoc determinaret ꝛipa limitaret.
e b Dignitati:nota ꝙ clericatus ẽ dig mtas · ad idẽ · iij ·
dH di. den q; · ub de hʒ. .
er de cli. non rel c. .
4 gine den
1 hut digmtati me⸗ 8
NH rito priuiliuz per⸗
dere debẽr. qͥ non de vit a er poneſtate clico
Pſoneß digznitatj ‚Nerici qiu cle⸗
Naν— ofertur ut. Sde fo. ſeſta quae
e eſtanſ gwerſviligenti a ricalis oꝛdim
n * ope · ſi diligenti · et rc lis n
E ſen er oigir.⸗ digtati nõ mo
eempn dicn wtmtxn
dAH litl. g. weti. oum e⸗ tes · ſe ioculatoꝛes ſeu go⸗
crẽ faciũt enſ ſpe⸗ liardas hunra bupnes
cta culum ꝓpri coꝛ⸗ ni 1r :I ;
n poriſad ff. 8 biſ no⸗ ſi ant illa ignonn⸗
qui no· infa.l.ij. ¶ molaʒz exercuerint ipo iu⸗
fim occulto tn vel re.ſi aut tpe bᷣiubꝛi et ter⸗
kruneanaelal cio no nti nõ reſpuerint
lalee, mielſgei ka carèat omi pulegio cleri
crand reprobat. cali. Gomfaaus viijj ·
ſet facit qd no. io · de cleries comug ans
erbariſtis er js dedengeteruganes
n quivarnjs vtütur Lerici qui cũ vm
inſtrumtiſ lxxx vi. asa Ygim bo cõ
. = Drnare h gl. traxerũt.hñ tonſu⸗
—éeH⸗ Joban.andree. . 17 *
he dGoliarwl vul h Aet wſte deferant clien⸗
. gare gallicoꝛe · . . =ð
d e¶ bufones⸗ vul⸗ ”́”ÿ”JMUh
d gare tuſcoꝛc· cr EſrsEe⸗r J
S Aen rn† (Annu. ad o ꝗᷓ. de hé. cũ otũacia.s. de regl ſtatuimul:
n m aut de ſanctil. e. interdicimus. coll: ixſet hoc ẽ ins
lat nouũ cũ als mſimomcõne trma pᷣmiſſafuerint incoꝛri
d e biles muétinõ pdãt puilegiuz clicale. ut · S· de ſen. excõ.
ſtn in audientia ·et· c. otingit· n. q̃ no. infa.l.ij. jignomi⸗
jNN Ane& IJg nomimoſa;. ff. de hj moſe. et. Efiſcu talib⸗
hme Ner ignomimofſis artibo clici mtendẽ non debeant. ut mi⸗
IMA Xlr mis ioculatoꝛ ibus ⁊ pyſtniom bo.s. e.clerici ·i· ſeñ mul
e Kto minus ea exercere debẽt ad h. xliiij. di · nõ liczin bi ðꝛ
ſel nõ licet clico tabernã ingredi.multo minus tenere.
e n vilitas Gvite tales nõ patitur pᷣuilegio gaud ere. C. de
pe Wrrrs adul:qͥ adulteriũ.ĩ frs· de apo ſt. c.i.xl vi.di.chicum ſcur
na e SFE r e.ne cli. vel mona.c.ij. dici breue tpſ.poſt annũ lõ⸗
un h¶ breuioꝛi.no ᷓ annu⸗ gum velvetus ad hoc · xxxv.
eun cin. ¶ Moniti · hoc de veteri iure · Sʒ p quẽ monebũtur. Die
RRHHñ ꝑ ſuũ pᷣlatũ vel iudicẽ.ut.s.de ſen.ex.in audiẽtia.ibi
06G aaes in rer cotmgit ibrſ e eraio.
n- ¶Careant rep ete a iure · tiplex ẽ clcoꝛ puilegiuʒ.
jin ¶ Omi. hoc di cit. q; mul⸗as die ut dirio de biga. al
ti tricacom g· vbi eſt idem vybum. tus ferat hĩtuʒa tonſu⸗
Nerici.ſi clicus ↄ inga⸗? rã clericali pᷣuilio gau⸗
Pdet alias nõ·Ct fuit tracta de fine cuiuſdã exua⸗
SSH Sãtiſq incipiebat.ad quoꝛũ dãſet emanauit ad
decla cõnẽ eoꝛe qͥ no.xxiir. di. clici.mn ·i · glolet/ e. ti. Jol

eeen ¶ Gmeil. quia ſi bigami eſſent exuti eſſent omi clica⸗
li puilegio · Nec pñt euã poꝛtare tonſurã · · e.li · de big.

5
=

altricacõ ms. bus· ſeciis ſi cũ coꝛrupꝑtis velviduis con⸗ C A, ,5 R

oVirgim: traxiſſent eas cognouiſlent ut. xxxiiij.
13 –2di. valetiman nulier
Itur quo adſ potius ꝙᷓ; in viro.quere de higa.debitũ
in glo· pnl. erueſnorn opĩone hu.a hoſt. ꝙ mulier
pᷣ¶ Cõtrmx⸗ debeat eſſe deſpoõͤſata in vgmitate vnde ſi
Pmo deſloꝛauit quis mulierẽ et ꝓpoſtea cũ illa ↄtraxitnõ⸗
viðdꝛ q; ꝓmoueri
poſſit·ad h̊.xxx.
Aqꝗq · v.qualiſ.ubi de

les· pᷣuilegiũ retineãt cin”o mo lbretea carmis
ms ab mnocentio papa comxtio cõͤfoemi
. tatẽ deſignat hua
ſecundo predeceſſoꝛe noo ne dineq; natuéq
ſtro editi.in fauoꝛem toti p incarnacois mi⸗

ſteriũ fuit invtero
vg inali cotracta.
op oꝛtet g ꝙ cõ ſii⸗

us oꝛdims clerſcaliſ. Et
cum iuxta pariẽeſe cõcliũ

nullus elericus diſtringi maco ꝗᷓ ulð deſigt
aut condemnari dbeat a fHuerit facta ĩ vtero
iudice ſeculari:pñti decla⸗ vs mali q; ſw ante
— . 2 en illam coꝛrupit eſſe
ramus edicto. pmõi cleri nonßt tet bñ facit

. =. 5
cos cõmgatos p ommſſis
ab eis exceſſibovel delickiy

ritũſſ otrariũ credo

—— 2 m tan. et gof.qui
trabinõ poſſe crimalier fornorde on dn
a ciuir ad iudiciũ ſeclare. biga. G Itẽ quid ſi
nec ab ißis ſclaribo iudi⸗ 5 Baenmriüno —*
cibus eos debẽ pſonaliter bar. Gx. in. qoe wo⸗

vel otiã̃ peumaliterene Plp=ru. micali qᷓ mapit. a⸗
vnã viam ↄcedatur eiſde ⸗ lis eaenoniedg
uckicibus. qugd alß⸗ nẽ ſet v̈.s· de biga.
iudicibus. quod per aliaʒ debitu · in glo. vlti.

T 69 de& c
e ſtu ꝙ; nõ diuiſit car
nẽ ſuaʒ in ples. ut
ibitum q; ſequẽs
mr̃imõiũ fingitur p̃ceſſſſe.ut.s.qui fi.ſimt legi.tãta⸗
4 SHeſteſ. xxi·q. inj oĩs ia ctãtia.et p totã qõez et. g. de
vi . et ho. cli. clici. v nomſ xvijq.imjſi q̃s ſitadẽte.
8 CClicalis· huic & fauoꝛiclicus renunciaren on poſß.
de ſen. excõ · contigit ·j de foꝛo ↄpeę.ſi diligẽtiSʒ nunq ꝗ
talis clicus ſi habebat ſptüũ advacatur anqᷓ; otrabe⸗
ret moatua talivxoꝛe ſ poſteavacat prebẽda p̃t illã pe
tere Nerminauit bar. x. in pñ.qõnũ ſuaie qõne q inci⸗
pitquidã imperrauitq nõ:quia cõt rabẽdo mrimõ inʒ
renũciauit ꝑ ip̃m factum ammũ depoſuit.et hoc ẽ ve⸗

rũ ·nã tũc etiã pdidiſſet iusg in reſmulto foꝛtius S ad rẽ. E . H
ßm ea q no· S· ec·iſad ho cꝗj.de ↄ cel. p̃bẽ. c. ul. Itẽ contra⸗ e A AEH
hẽdovoluit ꝓpetuo adhererevxoꝛi xxxij. q· ij. ſo let. S.
de ↄoch. ap· e · ul: et eligendo alteruũ de ↄtrarijs altertrenũ⸗
ciauit · S. e· li. de poſtul'c· vno. de elc. ut quis duas . ad H
3.c. c. vbi dicit · in creris c. ij. d. habetur propa⸗
t ¶ Cõciliũ.s · de fo. compe c.⸗ leaxi·qi·c.ij.dñns. D E
u¶ Declammuſ ex hoca ſupioꝛibo nõ apꝛobatam opi⸗ S, o 2

monẽ Jo.no.xxiij.diſ. clici et reprobatam opmionẽ vᷣ
brix· ibi nota qui dicebat qꝙ clieus coning atus in nul
lo potenit priuilio gaudere quantumcũq; in habitu et ł
tonſum in cedèt Quomõ g rñdebitur ad decs.e.ĩoh ã ⸗
nel. Triplex eſt ſo lucõ. Prima ẽ , ex ſo la delacõne ton
ſure ſiue habitunõ retinet pᷣ uilegiũ vel ibi cũvidua vel
cꝛruptaotraxent · vel aliãvxoꝛẽ h abuerat. vel/q; hoe
ẽ vmare· Dic tercio ⁊ veriuſ. ; de alio priuilio loquitur
et ſic ↄ coꝛdat utꝗ/e. Em cetis aut. x¶ Coniugatos.

CN

Et rõnẽ qre vgimitas in muliere requi⸗⸗m

1. *α☚α

. eh . , . N

„

4

. ☚

* —

—
—

1 h TEelr e

2 — X. . . . — 4
1 Nr — TRR

= ο 9— rer

„

3 eE „-

°μ—

—

ger D hor 9 4 „ * P⸗ 2- r „ S — .
Y er ð EEEEEE g 2* 4, —
6 r g Era, Wi. t n ͤ

eb⸗ A Ab

4
. G

—

“ . —⸗=ʒ—ð 5 N * Lt- JXJJ

v - Pr 6 rs ei, E r ſt* XELErS. õ 9 „E. pg e al AX ehon Le n
6 . —.

EEEEEEEEPY g. +PDE fr-e —

HWZ
.ereenn

.

EH 4 —, . . * X „ Ab: Wretr Prz⸗
— P*–2 %ςρ& pPrer S AE. ℳℛ 97* r
— .6 — 19 ð
4* 4 3 r ð . rr p
P , En Bern I

„

— 7

debant remittant nuquid eſt canomeus abſolutuſ.Sa⸗

Ae r E a n a ¶ Denegatur ꝗj· de reg iur. cũ quid vna. cũ ſuis cõcoꝛ. tis vidꝛ ꝙ ſic. in ſti · de reꝛe di · Ep tradi cõnẽ.cũ hic nõ ſit
Gekf en, zbivide de hoc · in Puilegio qð hñt ne vexẽtur exacti additũ rennſſionẽ nõ ꝓdeſſe. ut. s · de ſᷣꝶ p · ſtatutũ . Gan⸗
e P S, ¶ Ceters. ut⸗ ombovel collectis · C· de e iſ et cli·l.xſ.. twpenul. 15· de cRiexigit-inmf.
Wö, g. de vi- et ho clen· c ulti. ſcʒ cnonis Innoc. et pᷣuiſo ⸗ ¶ Hocepit dicunt quidam etiã in teriti ut ſie cſtö
S RE. Dremmſſis Ppuilegio⸗ concilij pariſẽſis· l EPeaiſta p̃terita ↄpᷣhẽdat · maxime cvideatur ins antiqun V
EEe Clericali ct c ꝗ .., u 6bé-ſiaſſed
. dem Ran, denegatur ullatenus co⸗ pñ̃tes licet dinis officijs : H bae
2 ,„ 2 . „ H d T ., — = , 2r „ 2 —
aqianeſoluz pſen· demnari. ¶ In ceteris aus . o interſmntex integro ꝑ nſam aſtonẽ c F
— tibus qui interſüut tome mñſ ut pᷣmittitur tõ⸗ cipiũtac ſi ↄotinue ipis ec⸗ qui añ hãc oſtõnẽ
diumis dari debᷣ ſurawl veſtes delerat cle⸗ aleſns m eiſdẽ offieijs de⸗ recepit otra hanc
oↄſuetudine nõ ob⸗ icales ena m Hmiſn RSS Sſſermrenttemtus impro⸗ conſtõnẽ non rece
ſtante. et qui aliter ricales eua m pminis eos r erinrent pemtus mpro⸗ pit · ꝙ pena legis
illas recepint non gaudere nolumus pᷣiule vi l⸗ bãtesſſtatumus ut diſtri ex tpe legis xxxij.
Hant lar ſns⸗ gio clericali. Gomf. vin. r⸗ PBucõnes ſpe quotichane/ g rtt ſara
onſ⸗ qᷓ dãtur pꝛo De clericis nõ rendentib vin quubuſcũq; reb⸗ oliſtat bas diſtribueoes
amuerſarns defun. in eccleſavel prebendaR. canomicis ac alns bñß cia ſolũuheis q diumſ
ctoe Et pꝛobatur, Onſuetu dinẽ qᷓ tis a cleics eccian ipaq interſut officijſ 2
beel. PE 4 in quubuſclã pti⸗ eiſdẽ offienjs in ipᷣis ecci . n nateraſzoiu⸗
nbuce —bus moleuit à affuerint tribuatur eta pincotrnanse
,de pb. licet. =& cmomtet alij beneſiciati eccie cuiuſli bʒ oꝛ dĩacõnẽ lere Itez nec pena
. X WEb--6 „„ . — — , = — — .
ann lia r⸗ ſeu clerici cathedraliũ et a rõnabilẽ iã factã ſeu etiã aait⸗ gatic
g& CSictualias. liaꝛ collegiata ecciax faciendã. ¶ Mun wero ali dices de ecẽns qᷓ
. „h e. decetero. diſtribucões condianas ter de diſtribuecõibo ipis nõ hñt aliquo mõ
e P Nra ⸗ , bhiu⸗ zui que alias manualia bñn⸗ quicqᷓ rece pitxcepitis Bn ddne⸗
òè deg er . ub dmiln⸗ cia ſeuvictualia nücupã⸗ illis quos infirmitas ſeu Pun datar cuilbz
aſſunt ꝓpter q bñ⸗ tur. et tmn rehdẽtib⸗ tribu iuſtaa rõnabilis a coꝛpa⸗ pꝛo victutot libre
ficia ſüt Ntinita⸗ untur qu alitercũq; in ciui⸗ lis neceſſitas aut eindẽs — pamtot menae
i Improbantes· tatibo ſeu alijs locis in ꝗ⸗ eccie vtilitas excuſarexre⸗ Enet e de mi
licet igitur ex con⸗ — „ „, E A 2 ,—„ . Alis. Credo de il⸗
ſuetudin omus 3 bus pe onſtüt eccie ſint „ ru ſic receptaꝝ domimie Slis nõ lo nater de
p̃bẽde deberi po.o⸗ rnrrJ. Fe s S, S 31, ,r. — re cũ ille potius
ſit abſentib⸗a qui . E W er. P 2 = & 537 — „* ſmt bẽde &ỹ diſtri
vmis nõ mterſunt bucõnes · alias el⸗

.S. de ↄ ſti.cũ oẽsſecus in diſtribucõ ib⸗ cotidianiſ.ut h
. k C Jpᷣ eeeti l collegiatarũ· .
eFP O„ν QAfuerint. Lota ꝙ ſiqus mpetri c in abſentia p
V. —, *66 cipiat prouétus ſuos ac ſi pñs eſſet. diſpẽſatio hͥ facit
e .S„ elm reputart pnite ſ non ꝑ intereſſente officiſ · hſ p
e— Gt ve AI. ſens eſſ offic njs non mtereſ has diſtribucõnes non
e- Da E peipet ut hic· ergo nec diſpẽſacõms vigoꝛe peipiet · ſed
We=NK Be — ſ viceretur in g'a ꝙ recipet ac ſip̃ſens ſca diunns of⸗
„a ae g ficij8 itereſſſ tunc ſecus racõne pᷣdcã· Sit mpetrans in
hoc cautus ut ſecundã foꝛmã impetret ſi pᷣt·
3. k a ab ) 0 — Oꝛdiationẽ. ut puta ꝙ tm det ei q in terit ĩ miſſa · et
E, tm ei qᷓ intererit in matutino . et ſie de ſmgulis hoꝛis·
te n (Infirmitas·q a celebracõne vᷣmo excuſat. ut. S. de
T 2. d ſ P-ſmfieat als clici ad omnes hoꝛas tenẽtur. qð dic

3 ut. g.· de cele · miſſ cſi ·.· . . .
. r †ρ ¶ Getilitas 8 ec duo ſolẽt diſpenſationẽ inducẽ · · de
pᷣb. expoſuiſtiſet ſignatur huic ↄtra·S. c.li·de elc. ci nõ

toceat . ubi illi pſequũtur vtilitatẽ eccie diſtribucõnes
nõ pcipiũt. So. canonici nõ tenẽtur eas talibo concedẽ
ut ibi.tñ ſi ↄceſſerint illi nõ tenẽtur ad reſtitucõnẽ uth-
Alij dicůt ̊ loqui in pñtibo · illud in abſentibo · ut pñtel
qui ꝓſequũtur vtilitatẽ ecc̃ie diſtribucões pcipiãt · ab⸗
ſentes no ut Pmd credo. ⸗fiẽi ennonna⸗ de dje ur
pp ((Suas. de bijs ergo nõ p̃t⸗ no· xiiij. q· v.· in ſuma · er
P E g 6. be de dee ex traſmiſſa⸗ Qud ſiilli quoxelucro p dicta cæ⸗

Sya* P r 4
E We 175
ſ E ſi r . „
” e *°— B,= H

1 1 5 4 l .6 „ 5 7- ₰ —
—— PW = 5 — —

ðè N⸗ Iiſ⸗ — r rp

ſet cano ma ſme pᷣ benda in talibs ecẽijs quod eſſe non
deber · i. q · in . ſi quis · S· de Pb· relatum . et hoc optime. p⸗
bat iudicõ meo deẽ ˖ dev. ſig o lim certü enim eſt ꝙ quo
tidiane diſtribucõnes nõ dãtur abſentibo etã in theo⸗
logia ſtudẽtibus vel pmlegiatiſ. ut in pᷣdeã dec.lcʒ et tñ
m talibo eccẽijs dãtur tales Puilegilatis abſentibo · ut in
pdeã dec olm. quiv erus eſt dec.intellectus·alias nulla
ibi eſſ dec. ratio mſiq; ita placuit ꝓapeet ad h̊ facit q8
no. B. in p dc dec . licet · de pbẽ Plus dico . ꝙ in eccnjs in
quibo ſut diſtmete pᷣbendeꝛẽ poſtea mẽſa coommums
groſſa· et poſtea diſtributiones ſolũ in hijs diſtributi
oniboanòõ milla mẽſa groſſa locũ habeat hec dee et ita
fuut ↄſultũ m ecclia bon.G̊ ſonatvbũ· quotidian? · ct · ·
di dixit.q̃ tantũ rehdẽtibꝰ.a c¶ S qiie Ndmatie
eſt in eccia quvadit ad talẽ hoꝛã tm hab ebit · c. va⸗
dit canomicus ad hoꝛã pncipaliter ꝓ denario · nũqd ſy⸗
momã onmittit · viðꝛ ꝙ ſiear · de ſimo. ſuã nobib et · c ſiẽ

pitio certo · Contra ·· de pᷣb.ſignificatũ/So · dic ym hoſti ·

qui hoe no · dev · ſg · olim · ; tales nõ cõmittũt veram ſi⸗

momã · cũ nulla expreſſa pactõ intercedat.peccãt tame

Sgrmuiter imẽtalẽ ſimomã cõmnnttüt ꝛp pemitẽtiã ſatiſ⸗
faciũt· s· de ſimo · tua nos. e · e. vlti. .
r¶ dem. ſcʒ ꝙ hij qui nõ interſũt mi lhabeãt conſue⸗
tudo contrria novaleat ꝛrecipiẽtes ſme iuſta cauſa ad
reſtitutionẽten . —
reſtitutionẽ teneanti · Pesfrr

— H 5
= Sr . 5— 9

— — .

Ds e r . PrSer. S

— * 4 .

uid dics o dinatio⸗ S

1 ntatione reli gioloneciann exem⸗ mittet poſ aanneé debze c hnen oſtc⸗
. ationẽ religio mſtitui. in pluri vel mnndon ioo Anmepe cõis nuũů
vſcepti.Ad pñt ecẽijs ipᷣox rectoꝛ cumbẽtia de iur· pa · ut con t um ap. le. et ſi.
e nerz ſubire poſſimt ia in cubentia eis niruum a dw era er J
na Gſtenudo Et . . ue ac alia incũbenti a3 auan eufe enen
ancte weriſſptrd irat nec kaciat ue⸗ boꝛtaregpter q aiĩa pᷣcioſioꝛ coꝛpe
i⸗ Zmnie ma arengat. j qui rat. n ec faci . on ra ſuppoꝛ 5 muemüu⸗ pᷣcipinꝰ.
In pm iquã non imo ad omiũ re Er enr it ꝙnõ E1. icos
da antiq 1 oad omui — le tng — 1. 1SIE lios · eleric
uin cnda antiq ſuas imo ad PRE ee qᷓ hmõ ¶¶ Alios. cle
8 nẽ recitat · In cas ſuas n hmoi ſe endonee qꝗᷓ 77771. intelligo . q; laici
oſtõnẽ reci iuris itutionẽ que cõtrahn 5 tur pſon iterot ſic intelligo. ql 8
one que ittene int recipereſſicq; jchilpeipiit. 8.
ri taſe emone In ſtitu ſtõnẽ recdpit ten cias wlint rec V eclo peipmt tiã
hi traſgroiho it reno nyiam ditoner ömbus . éter minus ido mr. pa. P e· ex
. rta pomt ve diſtribucõmbi frequẽter minu icula intelligitur. 8. e· ex
Naaon ar errnſio ereuctns oferutur ex a os nrpaein Kg
zej 5trariaz etiã e= de⸗ inent aĩan. 5 onſuetugi⸗
neeiu ccoti at ett jendis idem de: imminent ſocſ. m (Conſue b⸗
ne ẽdãn . largien m ſu Hoc ſa em ammab
fi oↄſuerudm E rjjs largie bſeruandum. taq; wolentes ſup A 1 ne· cu ut. 8.
egts b c . · de cormm mecii a 2 Nr. — = extir⸗
de . nſti. c . n. uartus. lubre re⸗ * N. s et ꝓbatũ ẽ. & e .
e on Alemens quar tatito wr ſtatumms 1 extirpã
.L* . . cto „2 ada.g. e. xti ⸗
el Innouatione. ben regim's s oſtõnẽ hmõi e. de vſue. e.
ſt aenauoren Dephend ſeeptiregimis mandamus fonos ec⸗ eiien⸗
m pemio buislibri. ilitatibo ſubie⸗ anꝝ religioſos tam e nſicia vac⸗
o Huiꝰ utilitatibo ſu leſia religio ůü mica vaca
ſdit Henpy a. utilitatibo ſubi L LQena reiug! tos 4 ͤbn alius qᷓ;
exoꝛdij „. Uuni e 4 no exemptos tia curia alius
obut con ĩillis ſnliaenne caliosmlabnie ob⸗ Pr Blenens ni
etu⸗ achis [katu — 5ſulitur, 10 e q8 ſi fecerit ir
achis aiun oultun nu. alios nung tra⸗ q ſi fecerit in r wepe
övOH Hemt 6temo⸗ a1 nn ſeruari oſuetu dine cõt Arcollatio⸗ 1 & . ,
fac rone idẽ dice⸗ . mnouace T ,. 1 nan0 D bonunqd y
14 radér dec. S. e. Jqudr n dẽ curemus. . cer ecciaꝝꝶ pion A⸗ ndntur hac' r
bamus p dee . la⸗ ſollcite ꝓui im p ſedé —„ tatu alio⸗ R ßbene is vide⸗ e
auaricie · et. c. in la⸗ e fuit olim ꝑ ſe tuu digmtat ico⸗ ⸗ 6Pn Satis vide⸗ eH
. auaricie ne luit o — . ſtico⸗? oſtoõe ea q p al.
no eſi. ¶ Sa a puide oſtitutü uqz buß eccia R tur ꝙ non. q ea 3
26 natũ. q ſtolicã p —17 ruq; bnncio ſoſic ad=R Eali nota ſũt di
e¶ Aſign⸗ iden apo α◻△°., adpᷣ rum plenaria diſo Viſ. ſpẽeali nota ſũt
; ei muive ſam! coꝝ mpien — er, JEE niſi ſpẽa liter
9 dminmve Dyoceſam lꝗroxæ a rum ple r ponficẽ etg⸗, na miſ ſpẽaliter
⸗ Bugenine poterit ur vporet. ligioſoꝛꝛ nu i noſentur ponfie , 10 Kna neg lecta
ſhre auge chid.s. e· ſentaconée eci⸗ . ſ, n0 ſo 1 P 6 en 1. ntur. ff · de
Dicit archi.e cir * iquã ecciam r tinerelita q; e intelligur .G
Reneeroieer Hõ aeuen Eävarſrpe de ure n =
cah pundere di 4 jãt m ercie c: a eiſ ſit — — e deatr dictũꝗj..e. EreaS
l O, m quo a P — ie coꝛa eit ſu eta ius a 1241, — exco:qpi
ſam etia it m cle⸗ ibo i us eccie WriI . ne tame 35.de ſen X fa
uurt xẽptos. ut in cle lubo pius een uvnde iura collatio er ſũ. cum ſi. et
V exeptos · ut it aſſi natu vnd vacatura! u dictatü euloſü k. cenl.
oti nx .· pla · q ent aingnatvng. ⸗ ciaz pſonatuũ digtatü it. 8.· de Pcur. ceu
de ſup. n⸗ 1 3 ſoluẽ et cõ cciaꝛx pſonatuũd . at 3. de, Peun 8
diſti ilares. .Y epala poſſint ſo 2— ececla p ap. Dixi⸗ q
369 Te lut bohi⸗ Fasamtentanene hre. et bñſicioꝝ HWHl Rarn al filpſhr.
eo alit tẽ tenere · u L —2 bis gquere⸗ atiu ſpecialiu ilé em nõ dig m⸗
taltate tener o. rũ h nobis *7 vacatiu lꝑ „ a⸗ Ee enine im
e in pᷣdeã dec. de mo. ¶ Verũ ſiẽ ne k⸗ . ido rom tas· ſ dig nitati
abicutibraar:. la multon eermd matuktetb ckenmir. laanenen⸗
en R ad Ersp iſe⸗ ſa. nenehe enfi a⸗ os tacplaudl en nerre di
ek v, t wib non em uent. bo i⸗ btinẽt tes hmõi 4 . uacones m. .
A us o — eputantes ,4 20⸗ reylaconesz! ſue⸗
l a jibi exemptaſ/ali rumm qudo leputan⸗ ucte ap. aꝑp cũvacit facẽoſii
t6 e t ſe ſeu rectoꝛꝛ p dmẽ et eã añ 6 wit ab etia inter
atS non intromittẽt ſ atronatus ſeu r1. dme ilominus vole ut / qð etiã interð
4 58.8. de Huil: qm. Patr inet ad eoſdez bantes ac nlominu nut ac en⸗ facit.
ſonm eße o Puil. ſie tio ptinet a bantes a iolabili b in abbatijs 32
mns et de ſup · ne · pla.· ſenta ipiunt annuatim 8 ipᷣaʒ minolabi , ut ſie p iſtã oß̃
Winz . - — 8 paz m 2 . ſtatui⸗ ut hie t iſa
dit hodie ſecus ut m tm ꝑcipiunt⸗ pannõ ſes ipa3 ds aücteſtani⸗ ut. Slus pu
n e. t· ꝙ reglares . ecciax paꝛx ſeruari eadẽ: igmiatel .latino pge⸗
an ietct⸗ reckoꝛ es ecẽ̃ omode ſuſ mus ut eccias digmita bocila de elee · ne
EGsudeiſe hir tr rentuo iura ſol⸗ mue utece neneg dßᷣ· g. de
No te dmitteba a⸗ et epalia iu Wis p defcũ. a 8 .
nn tam uatve ſerta⸗ entar er eßa Jerphen dilel
hhe in aichanr,
, els 8 oſ mr v. ſt autẽ tã: et goß s. e·de mo.
, dagre. de oſe. di. tauerũt au
e

= „
=
=
— —

. 2„ „ Cc. l. de ele · q; qᷓ·
„ 2 2„ 6 ide qð dixi.s
inẽ˖xxij. di o ẽs . et v
rtine· xxn
pCPe
bi hãc potionẽ aſſignaẽn weſt
achit
ꝙ ſi mon

8 alius nõ Sef e ni is t.
q G aten epape ut. rentn dẽſ· ¶ ¶ Statuĩꝰ.
tiã legatus ex feõ.s.de
2 t dee. . ne. . Q oſuct
dmaret ecẽiam · a llega ionẽ faciẽ⸗ K„0
eſbus ep̃us oꝛdmar us ad hãc afſg nati
1ebur ſan J
4 m ſiẽſpodie dyo ce
pᷣla.hẽ
.
.
“

d bbers
„ .W☚e

S E.

P(Sedenzj

ſit ergo de ſpeciali ſitettilline ing vuie ſic. de elacleſti.
deſpò. cũ inbibico ct eſt ſi deſideiul; ꝙ quibuſdã de Pui.

qmonulis /alle

Riitu:ex literiſ. a (Ap

ro-eci ↄſuietudo ꝓ iure . s· de cõ⸗
ud ſedẽ · Que dicantur apud ſe⸗

1

1

vicetur gee⸗ Puntie
novaratemſalias
pro chiales ecelie
feru ui p illoſad
qͥs collo ptinct. q
vieutꝗᷓ e ſ aplien-
cWacarean bñ⸗
ficii dicaum in cii⸗
riavacare cũ duos⸗
bus ibi ſup eo ſibi
collato litigantib⸗
alter moꝛiturvel u⸗

ut lit: pẽſ duoba:
1 ) erret rCollatio mi

dixit de pnñ̃taconeę
Vngde ſepius reꝑit᷑
re cop uim m curia
papã p hno ofer
re bñſicia qᷣtinet

ad putacoz laico⸗

rumſſz eatẽ racõnę
nen oferreta pti⸗-
nent ad pntaconz
eerliaz gel mona⸗
ſterion S.e Prox⸗
Oro has pte facit
cũ auteʒſad hs. de
iu. pa cũ dilcüſſtj
p lam s. dicit /

cũq; aucte lerpic e —
qð dicit. puino)ſa? RHH

3 ¹ El . . 2 .
1 “ù

plonatus et benekcia que
apui ſedẽ ipam deincepſ
Vacare congenit aliqus
pᷣæer rom am fonafic G⸗
cunq ſup bot ſit act ate
momtus ſue iure oꝛ dma

.

rie ptatis ip oꝛ eleckio ꝓ
uiſio ſeu dllatio ad e p⸗
tincat ſiue literis ſup ali
quoꝛ ꝓuiſione/ gnales
wl ena ſpeciales ſub qua

mniiſi ei ſit ſiip oferclis eiſ⸗

dem in curia romana va.
einnby ſpecialis et ey pſia
ab ipo ſumo pontifice au⸗
toritas attributa coferre
alicui ſeit aliqiubo nõ pſit
acku ſeu attẽptatũ fuerit.

Pen

ne

3
ßr
4

derermmus irritü et ina- pEH ASE

—

reg. x. in cõci⸗ W⸗

*)

7

—.

lio gnali. Ne

t ſech va canti.q ſatis ꝓbaturꝗᷓe·ſi apoſtolica Si enj
ibi ſpealis ẽ caſusergo ipᷣius ot rariũ ẽ regulare et eẽrõ
q; hoc repmnus expᷣſſum ſed illud nõEt ſie no· ſpẽalia
in hoc caſu Primũ ꝙ cũ in alijs detur mains tẽpul. S⸗ de

õ

tutũ felicis fecoꝛ dationis
clementis ſpᷣe pᷣdeceſſoꝛi⸗
nfi & dig mtaubo er bene⸗
feis in cutia romana va
cãtibo· nequac per aliũ
pꝑ romaiii pon o ſerendis

decermmus taliter mode

radum ut h adquos ceo⸗
tũ ſpectat collatio ſtatuto
nõ obſtate pᷣdickło demũ
poſt menſem a die quo di
vacauerimt numeraãdu ea
oferre valeãt timmo dop
ſeipos.vel ipis agentib⸗
in remotis ꝑ ſuos vicarioſ
gnales in eoꝝ dyoceſb⸗
exiſtentes qubo ill cmo⸗
mec lit vnmnſſum: Gomfa⸗
☛W,cius octauus.

Hallas ĩ bnſicijs interptacõ

Hãuis plemih ſit?

cõcel.pᷣ bẽ· c.ij. hic

datur οlus men⸗

pus currit ignoꝛã

ti Tereciũ ꝙ nõ fit

ↄputacõ de momẽ
to ad momentum·
ſed dies vacacois

nõ com putatur in

menſeut h ptz du
.s· de excepti ·pia·
derelſt. ſpo. freqnſ.
Quartũ ꝙ cũ aliaſ
ouiter ptãs defem
turad ſupioꝛẽ· hic
ad inferioꝛ eʒ · et ⸗
faciat impoſſibili
tas caſusad hoc
g · de ele · licet · ĩ fi ·
et. S. . li et. e. ti. in⸗
n ¶ Per ſeipoſſba⸗⸗a⸗ „,
bebãt ep̃i ante cõ⸗ e .
ſtiultionẽ clemen IW⸗
tis ꝓ curatoꝛẽ in ca
riaſqui ſtatim cum
vacabant bñficia
oferebãt illaa ſie

puemebãt papã.

vñ motus elemẽs
ꝓmulg auit oſtõʒ
.S. e. proxi ſdemum
greg. q multuz p⸗
indicialis erat cõ⸗

ò

EL.

E rr wr ,⸗ * M. (Mimeriduũfeſt ergo ex
5 . Entie ſedvacatioms currẽſ

P kannuſ ſet H tenuit h guil
s Hae ſtatutil fint in fauoꝛẽ ec

tis videntur opre⸗
bendip̃dicta. vnũ caſũ in quovacat pᷣbenda in eccls
e¶ Expſſa.nõ⸗ ſiaſet ille ad quẽ ſpeetat prrma vaca⸗
tura nõ ↄſequitur illã ſaliũ habes ꝗᷓ.de rei pmu:c.vno⸗ ⸗⸗
5ferre. infia menſem a die vaca cõms numerãdũ.

— . 2

aſt illi pũt ea ↄferre. qd dic ut ꝗ·c. pxr.
Atutũ · Si papa bñficia vacãtia in curia nõ oferat
Ffra mẽleʒ a die va cacõis· illi ad quos ceollacõ pti

nehat poterüũt illa ↄferre· in curia qd apud ſedeap-

Ouria· et ſie idẽ eſt dicẽ⸗ vacare dicãtur videbis ꝗj.

Node⸗, der ſig. c. vl · putacõne diritur . S. e·li de

Auma dinerſitatem ad fis.

EANN. IT ciaꝛe ne ↄtingẽt bñficia diu
vacatlnõ aũt m odiũ ſũmi põ:negligẽtisꝙ tũc nõ m⸗
ſi a tpe ſcĩe currẽt pᷣſcripcõ.ut inotrarijs ⸗ nens ui⸗
piturad ius ↄne. extendẽda eſt igitur ut de facilij ad ſuã
mnatni redat:xxx v.di:ab exoꝛdio:ff. de pact: ſvnus ip
ſertim vbi ſtatuens otra ſeſtatuit ſalias enmm q̃re nõ 4 e

exp ſſiſa tpe ſcĩe: de dec. ad audientiã. ad hoc ꝗᷓ. d reg.

, Ne ey
F22

Duria · et ſic id v⸗ icãti .1E
ſenti. adu hoc artationẽ reſpicit nõ aug mẽtũ .?·

ſtitutio illa ĩ ocilio
ſug ð.mod eratus eſt eãſ ne adhue exercerẽt illas ma⸗
licas ſcj ꝙ brent ꝓcuratoꝛes in curia qu ſtatiz mẽſe o⸗
lapſo illa cõferrẽtſdcirco hoc addidit ſpapa enim etiã
poſt menſem poſſ cõ ferre ſivellet dumõ p̃uentus non
eſſ. S. c. ꝓx. in pniſSʒ lra iſta dic pꝑ ſeip oſ.nuqᷣd ſi pntes
ſuũt p alios ↄferre poterũt/Ric ꝙ p alios ↄferre nõ po⸗
terũt miſi in caſu qui ſequiti ſpotuit enĩ pᷣa rei ſue cõdi
teriuſ ff· de pactt᷑radicombo.de ↄdi.ap.verii.
. emotiſ. ſic. s· de tẽp· oꝛð. cũ nullul. Gopo ſet dix eit

& quida ꝑ Pãc ſiaʒq quis ex ſuã dy oẽ · exiſtẽs bñfcia cõ

ferre nõ potemt · Sʒ h̊ eſt falſũ. iz m hoc caſu po ſſD ccdi
Et, pbabatur hoc olim . de ↄceſſ. pbᷣ. poſt elcõ eʒ. in p⸗

te deciſa: et hoc no. Ioet de offi. lega· c. nonit

—

videatur cõtm te ↄcſ p· ee ee. PAI Id eanomcæ diexbãt olm quidã iv. ſvicaria nam
ſup· ne p̃la.licet/ is eni qui· Moißo ꝙ vicarius guüͤalis erat bñ ficia cõ ferre poterat. ſ
