mocõne illius qui
t ¶ Declaramus.nota · q; ius nouũ non facitt · ſed vetus

—

eſt ãn exavtriuſq; quo ad hoc eſt par cauſa.· ſecus cũ eſt

pe · S ut lit: nõ ot· ⸗
— 1 Ne 2 „
qm.Dubitabatur·⸗
autẽ ꝓptervariass

— „
cõ eoxæfaciẽda·ſc
. c. li · de elc. q ſe⸗

„ ◻ To t⸗

annexa et facit qðᷣ dixi.s. e. hij qui · intrlligitur fieri I¶Electionẽ electogitut nõͤ ocluditur ſub verbo. ynn ⸗
ae, a ¶ Dreiudicari· gra enĩ ſedᷣo facta⸗ ſme aliem iuris pᷣ⸗ ſoms vel diſpoſi còms cũ merr iſta tria ſit drñtia et fa⸗⸗
mdicio.s· e. li · de Np· quãuis. c. penul. et . de ceſl. p⸗ eit qð ſtatim ſequitur·et eſt ſi·s.eæ.li. deof. lega · delibera
ſam b ¶ Awaret. tüc ſecus .e⸗ ben · auetoꝛitate. . . tione · Eñ · i et facit qð dixi · v · e · li. de Ac.· ceul. et · c px.ij·.
4 e g- nnexa exquo enĩ hab: vnũ ↄnexoꝛe reliquũ ha⸗ Ren. in glo.ſednonne
ſeltr Aa de ↄſti · traſlato.ad hoc.s:e.ti·ſup eo habea k (Eis · p̃laturis ꝑſonatibo vel dignitatibo.
ſaſc 16 .*. bere de 4 e di d. era 5, 9. , AMs enPr 1 FE Ear Ma plona 1IUCAſi turcecẽ
igiturvni caſii in ., lr . . . e ieker men na⸗
l quo ſedus mnpe P e WE Arra e JO 2 Lr EEeL . mia eiearen n⸗
Ni⸗ ts Tbfertur alin äl —— — lig ãt ut in cle. e. ti.
edſen tanti p ke u ſe ii Vl officio ſit annexa inam tacnem et inſtitucõnem ſiigmiats⸗. .
Ra nFe⸗e⸗ h eſſet annexa ſedᷣs cui de differẽna magna eſſe no⸗ m ¶ Loſcatur hie
G pPnk alium de ocel. betur dig mtas pſonatus ſcatur ſi cui de benchcio ad eſt g. D
Pnbk Aner, „ † J. n L1O ſzr Se He .. A nõ coõfe
n EB:e penul nwr⸗ wel officiũ pferrerur ĩipſa alicuius collationẽ ſpectã baſcin 6 † . ctant
c arpbendale ( Lmiillis Idem tepuiderimderur del⸗ büfdachegen
ſäͤſi qu expectat pri⸗,:·Igqubo bnficia curam io qd ad enis pntaconem ne ſe. va. c i et 7.
lng mar:iulã nõ aſeũ· amma hñtia miteier wl mſtimicõnẽ ꝑtinet piu⸗ tte aire. vno e
mig tur vnu ſum ba maioꝛ ꝙᷓ; m hjs qurad a⸗ deri non po terit nec etiam lituédos ab eo.
wman bes. 8.e. ti. c. i· m fij manoe e mn boys qui ad H „ ſtituẽdos ab epᷣo
ſautait aluũ ]j.e.cũ in eccia. lia p mouetunidoneitas ecouero. expᷣſſo em vno .e.li · de mſtit! c · i.
ai terciiiq e ti· ei eui · reqinfatur mtencõis nie aaſuũ pᷣdictoꝝ ckertden
7 7 . 3. .P. C. . N A1— — ₰ . 3 . . der
oaunnase necſc exiſtirur eu alidblbx mnrtoc fack a ht de n E eices.
ofiell reniec ij. de ecẽnſ pſonatibo digta⸗ ſui natura reſtringad a⸗ de mſti · ex frequẽ⸗
n S Em in illis. tibo wl alijs bñfieng qui⸗ lios extẽdi nõ debz. ¶Di nens ger li de of ·
ſn Beelananuk 3 buſcũq; de aĩaꝝ cira mẽ⸗ Wro de bñficio ad aliquo n Adiecta ex
n, Ano. B mnoce. er none nõ habita puideri rum collationẽ vel pntati⸗ apa hoc nõ adi-
vnuc hoſt. S · e · c · ul · p cõ⸗ Gi 201 ch ,— E1 d . 4 4 Papa hoc 9 aan
dani. poſt. s. de hpt. a⸗ mãdamus ipis de hijs q́⸗ onem ſpectante nõ adie⸗ cit alteruz en en⸗
tech õ bus bmõi cura immnet. cto ↄũiter wl duuſimm ꝓui eiwlligeßim de⸗
i Smna. Ele qmd m poſſit aut debeat pꝛuderi. no mmngitur facienda in terminatonẽ quã
nudgn e¶ Requiratur. ẽ ¶ Iis wero ꝓ qiubo ſeri⸗ tenefſicio qðᷣ ad collacõnẽ babes ꝗᷓ.e. ti. c· ul.
miff, eni ars artiũ regi⸗ bimuſ ut pundeatur ciſdẽ vl pntacõʒ alterius ipᷣo⸗ —H
aeliad Depſonanbo wi digmtati rum tmptinet adimpler gnerverb ar onin
igaſe bol s S wne er brus etiã ſi curã halvant a nõ pt. ¶ SGircuti ſi de buſi⸗ git int d ſẽ tae.
jdignn c. ſe. 5. e. c.i · mmaꝝ ad collatonẽ ꝓ in cio ſctante ad collat o⸗ o lio: abſurdũ 7 dorrHe
tap fUIntencmſag onznn . 4. nem vmus ꝙuſio mũcta enſ cſſet iſſu gmua? E S
n aus reairrendam honẽ pnᷣtationẽ wl dilpo⸗ nemvmus ꝓuno miucta ride quo ̃a nõO inin
nirtin,ecenker.s. ſitionẽ ſpectãtibo quoꝛũ⸗ fiuſſet inpleri nõ poſſet m telligit, n oemri õ
r de deẽ ex multipli cuq; ꝓu deri neqiubit de bñficio cuius ollatio acad vebzad ſek ,1¹
Nchm. aubide Hoc. Ila platuris pſonatibo wl di⸗ eum ſimul cũ alio ptineret. collaconẽ ſuã ſpe⸗
abe⸗ qfuit delegantis SImtatibo ad quoſ ſeu qᷓs iibi abſenti I dẽ. et qm iurt ſuũ nõ
tctice deber eſſe et lega ⸗ p electionẽ hyn quu eis ba p tuü epᷣm cõferatiir eſſe iunat et ſibi cõ
bm. n . de dep ſiplif. Et pſic aſſumunir. ¶ I bonſicin licet p collationẽ Fune parſſtnnte
ranm. csKi aut inter collationẽ p̃ſen⸗ huiuiſmodi donec eã rata,· ul. er aui legat ſen
s 10. 8. ra. ecſi rin G&:. 5 5 „ 6G b] et e, y— ſaP „* bs n ſ. M 7 462 AY. „A 87* e
irmni Bpuidef madetur „σd. 1, s V rrn erſ 3 , arr , d ) uos ſuoſet qui in
ſp guga h au⸗ di in ele. e. ti. ſ di gmitatẽ. j. vñ gaſſe · ff. del. in · l. ñ quis ſeruo ſiſ hoc facit ↄtraria mtẽtio
latſia So⸗-l=r &α— Dromgeri hice eſt ꝙ cũ pa tiẽtibo defem m etate di . pape & ẽ dicẽ ad collationẽ taliſ.et ſolius taliſ.
eno N A paſant epi m digmtatibo non curatis m curaus non.

i abſenti.bñficiũ michi collatũ ante diſſenſũ

pfe .

Heri⸗
s

AGenhn

uon
dͤſ

Pter bñficioꝛ⸗ nnperracõnem que dicitur amb j coſa .

reſtnñgenda.s· equãuis cũ alias nomie bñficñj dign⸗

tates a bnficia includãtur ut.s. de v.ſigmi.c. pnuſnid
ſi pᷣa ſimpliciter mãdat ꝓuid eri de bñficio nũquid po⸗
terit executoꝛ de tali bñ̃ficio ꝓuidere qð requirat ſacruz

oꝛdmẽ videtur ꝙ nõ· ar. huius· c. ad hoc.s. e. li. de fi.p̃ſ

c.i.Sʒ dic contraꝗj. e.ei cui. ad i dẽ.s. e.ſi clericis· mſi
Pateretur in etate defectũ ita ꝙ ad illũ oꝛdimnẽ ꝓmoueri

nõ poſſet. ut ibi.et. · e. li.de Hep. ſi eo tpe: 5, Oedlele 5e
rp r pls e g ee r , — 9 1. g. g Ern A.

eũ alteri ↄferri non poteſt.mſi terminus nuchi

datus ad ↄſentiendũ eſſD elapſus· et tũe etiã poſttermi
niũü antequã alteri ↄ feratur potero cõſentire Emanamt
dec. ad declarationẽ approbationẽ eoꝛe q̃ no.innocẽ;

hoſt. et moderm s. e.accedẽs:et hoſt. in ſuma de inſti · E¶ 1 ee z

quis inſtitui/ Sciebamuſ enĩ ꝙ abſenti poterat bñficiu r W. D

oferrir abſens mueſtiri ut ibii/ ſ dubitabatan medi o . GH
tpe poſſ̃ colla cõ uocari qð hueret, di eit abſenti
id ⁊ multo foꝛtius ſi pñti.q foꝛte Mibctevale ſe dixit

q ¶ Ep̃m fem ponit nõ iuſq; idẽ ſi palui: r ¶ pmõ di·

acceptando vel ↄſentiendovel ratu babendo.ſ nego⸗ C¶Co nſenſu. ad hoc. f · de 6 leg. l. m anci pioꝛum.

e aaor gelloꝛ v el ꝓ cuĩ. ghalis fu erat mueſtitus de ipo · H m qui.qͥvi vel miuſte occupat ſedʒ bñficin cura⸗
erialis ſtatim dici debuit ſui: q dic ur no. s. e acee MNͤAuatus eſt mo-qui ait vi bnfiau;s aliq occu⸗
denſ ad hoc . ff. de neg. g. ſi ego. ff · de ſ⸗ oluẽ. ratu. ff. de ac⸗ pat. eſt ipo iure pᷣuatus iure illo vel ad iliud qð habe

qur poſqui abſenti · Alegato ſpẽi: ꝙ; tüc acquiritur do bat. Emanauit dec. ad appꝛobacõ em et declaracõnem

Arquimi ſecus in mimũ legatarioignoranti.i eorumqᷓ no· Innoẽ et hoſt. · e· t de multa.

mutabilit ff. del. IQCura. alias nõ
p i, Br pPt ‚. cum pPater · Gſur Habẽt locuʒz pena

., . “ 16* do. fac· . de conclic L . * deẽ . s · e · de multa · ſ
ünantr Pabueris ins in ioben⸗e. ctenuſe deon eterit Srziarotien e
Sant quidã quod ficio ut tuũ dici valeat nõ aliter odinar. Dem. lilster occupat ſun⸗
biesr ſem beri? acſuras ipe t epus dl (—Nmo quiteneſatun ⸗ s vierbifund
as babes: eic. gqiucũch alius de ipo bene⸗ — —eit amman curin⸗ Fucmaobbatt 0
a ficio mſi oſenare recuſes mnet vi occupat ſeuſe ſa⸗ utq. px.ſe. Cd ud
hoeꝗ.·te reg· iut· in pſonã alterius oꝛdmaẽ enter miuſte intrudit ĩ eoe ſibʒ curatã ccciam
d ne. nequbir a fereriteuuaſ erernmue iee rede er nle 5
Ain edae . oꝛdinatio facta de bñſicõ priuatũ bnñſicõ qð cũ cura 21 E P.:
ſce do pus fieret ta ℳ n atd kact nr Eac e e nRe. ciũ cin ẽ ãnexa ec⸗
ditiovel pᷣus oſen⸗ nõ libero viribo non ſub⸗ khimii primas obanebang cleſia curata nuqd
uret bene tenebꝛat ſiſtet. ¶ Sz li epus noti⸗ nõ em decet ut ſtultus me⸗ vacat pma. dic ꝙᷓ
collatio per. .C. de ficata tibi collacõe ad c⸗ lioꝛris q; peritus ↄdicoms no ß bebit locu ſe
rei ven. l. quo tiẽs. ſ — dü terunni 2 Eiſt l mitaſoz eo quꝗ ſy nſio · ho c di
imph et in f. vbi ſentienat term nu optẽ⸗ exiſtaſwl qeus o; dd ch coꝑ dee g-s tl-ſupꝑ
dicitur ꝙ ſires vẽ⸗ tem afſignet niſ oſenſeis 3 miuſte mgrechtur Ppiule⸗ eo. ubi g eſßpua⸗
nitafuerit duo Potent eo lapſo bncinali gio gaudeat otieei. morßionis feii⸗
uo menit tradita- bere cui vid erit expedire ¶Inſu ut violohti qui rit etiã priuatus ꝑ
et vide qð dixi j. cſerre. ¶ Anteq; tamen auicte vl wruis temerita⸗ ininſta alias non.
derres · iu. qui Pᷣ ißm cotulerit tuun poteris te ꝓpria o ccupare dig n⸗ Et ſile qo dieimꝰ
Terctaopmio eme nö obſtante e lapſus ii tats xrſonatus aut alia duetdo mninibin⸗.
vꝓy aut ſcdᷣus ſcien⸗ no obitante ꝙ lapius nit tacs peſſonamns aukau⸗ ducit p mrimõinz.
ter recipieb at bũfi⸗ terminus pᷣſtare oſenſum quecũq; eccialtica bumkcia q nõ tenet eo ca⸗
mi p̃mo caſu no te⸗ 4 ” imomu tene⸗
nebat collatio . in = õ SU rtt alias non. s de
ſcdᷣo ſieſtenetur tñ ↄferẽs ꝓnidẽ primo in equiualẽti bñ m (veienter ignoꝛater igitur no tenebit⸗ bis nih.
ficio: ad ̊ seinter ceteraq. d iur· pa/ pa ſtoꝛ alis.fa cit pena ·ad hocᷓ e. ti ñi bñficia. qᷣ de ig noꝛãtia facti veruũ
ad hãc diſtinctõeʒ ꝗ· de o cel· Pb· & cüctiſ· ff. de vſufrac. mtelli gas · ſecus in ig noꝛãtia iui .de re iur· igꝛ antia. cu
b (Alinſ. puta leg atus de latere ͥ ↄfert bñ⸗ etl. ſticho. n Obtin ebat eadẽ rõne qᷣ hie ponitur in ſuis ↄcoꝛ.
ficia vacantia. s· de of· lega c· jſiſtud aut cõferre nõ po pena dec. de multa/ dicã ideʒ de dee · ei in cunceti

terit. q; Ij va eet tñ non eſt liberũ utqᷓ ſequitur. ſcʒ ꝙ ſi aliquis ſciẽter in inſte ſe faciat in ep̃m cõſecra⸗
n 1 4 -P T HcHDerſonãa Sed nũquid poterit aiteri ſub odicõne cõ puta hte pen. vacent oꝛa bñficia ſua ac ſi canom
r P P reg iut. actuſſſicut bñficiũ nõ vacãs nõ ↄfert cũ ↄdicõe Apter roem q ſequitur/Er eadẽ rõne videtur ſia lis
en vaeabit. s. de conceſſ. p̊.c. ij/fad hoc.s· de Ep/paſto⸗ mmuſte detines bnficiũ nmperrat aliud bñf ciu nõ facta
v Erens occupatũ tenebat ꝙ lĩ̃e nõ valeãt·

„ rmaliſ/ S ed nũquid poteſt de illo oꝛdmare nõ ↄferendo p⸗ mencõne de illo qð occupatũ te nor
ſo ne.ſ̊ alias putavmẽdo vel religioſũ locũ ↄſtituẽdo. ne ſit melio:is ↄ dicõms·ac. ut h. ad hoc·s· . uis · et ſic
Nõ: mſi ſiẽ poſſ poſt aeceptacõem cũ eademſit rõ.s· intelligaturq. e. ſi motu Et idẽ etiã ym id dici pᷣt de dee ·
de ec. edi. ad audiẽtiã.ij.s·eexpoſiiiſti:xij.q:ij.c:añpnl· nõpt .e. ſez ꝙ ſi aliquis habebat plura bñficia ex qb⸗
et etiã tũc ſecũdario fiet oꝛ dmacõ m pſonãs· vnvnu ent occupatũ et tacito de illo ſip alijs impetrauit
erminu. Sz nõne ſtatutus terminus ẽ a iure infra diſpenſationẽ diſpenſatio nõ valett ð
gquèoſentire dʒ· ſ. vnus mẽſis.s·eli.de elc.qᷓſt.nec vidꝛ Exiſta t. x vi · q · i. legi oplam · in pñ · ff. qʒ vi aut clã.
ꝓ de bñſicõ iuris poſſit epᷣs diminuẽ ꝗj.de re. iut. indul⸗ .l. nã et ſeruus· ff. de iur ⁊ fac.igno.l.regula Cañpenul.
tuũ.ciũ ſuis cõcoꝛ· Pic decillã loqui in elcis qͥ adhuc hbñt nec ex delicto quis facẽ̃ ↄdicõneʒ ſuã melioꝛẽ · ff. de dona ·
ofirmacõem petẽ iſta m hbijs qmibo fit collacõ. in hijs inter vi · et vx ·l. i · Ci · de ſen · ex . ſvere · nec melioꝛ eſſe de
auiit nõ eſt ſtatutũ certũ tps. et facit.s.c. ꝓx. ꝓbatur et G bet ↄtumaciũ q́; obedientiũ ↄdicõ.s · de poſtu ! c. i · de do·
p id qð ſequit nã in dec qᷓ;ſit· lap ſo termĩo pᷣuatus eſt et ↄtu. ↄtin git. mota ꝙ latius loqᷣtur ps pᷣma qꝙᷓ; h ßa·
o iure nee Ht ylterius oſentire. j autẽ poſt terminuzʒer? VSiolenti.⸗ c loquitur hie ſoſu in vio entriſn
olentit dumõ res ſit integra ut ſequt · Alio ſe minſte mtrudente ut in pma pte · et inmtitur iſte
h(Hapſo.quah diſſenſſſe vid eatur·ſic.S. e.li. dẽ ap.abꝰA½Cri gori illius legis. C. vnde vi.l.ſi quis in tantaʒ:et · x⸗
eo ubi etiã iſta ponũtur ut paria. Et p hanc liamvið vi q vi . placuit· /reri debẽt cüſme inſto titulo illa den⸗
idẽ dicendũ ſi diſſenſeritl.ꝙ adhiic re mtegra poſſit ecõ /qIGerẽtur. ve⸗ nere nõ poſſmt mec eos uuat antiq

ſontire: qdᷣ verũ eſt ↄferente m eadẽvolutate manente.· poſleſſio.· ut ꝗᷓ de re.· iuj. c i. cu ſuis oco.
ad hoc· . de pcu: lict. ubi de ho dii. rafozmidme. Ixij di wcendus. de elc. eu in cüctil. e vi.

„

e

ln,
ann

er ho. cle. ut chcoꝛe· ad ijdẽ. C. de emẽ· ꝓpjl.vnaAccedat?⸗

gqð ðᷣnoderũt peccare.ꝛc Etvoeatur tlis timoꝛ huilis ꝗ
„ ſe pᷣmiũ nõ habʒ · mſi q; ſo let mduceè filialẽ · Et eſt ti⸗
moꝛ puilis ſm gg · in quo viuit peccãdi volũtas · er ſeqͥ⸗

1

2 ratum tali nõ poterit ꝓuidere. Et nota ꝙ plis elocutio

nõ eſt vaga imo potius arta vreſtringẽda.ſñit g& ↄtenta
duoꝛe numerojj.de regiurpluralis·cuũ ſuis ↄco.
i ¶ Subſiſtat·poterit igitur illud bñfieiũ alteri oferri.

retur opus ſi ſperaretur inpumitas ·et ptĩet ad fuũ· Ini⸗

rum. q; bñficiatus idoneus nõ eſt.s · e. ſup inoꝛdinata.
ct iure oũi bnñficiatus bñficiari nõ mandatur.s.e.ti. q;

f ¶dimittat · ſi dimittit tũc ſbi poterit ꝓ⸗intantu-
ueri · et in ̊ eſt drñtia inter iſtã foꝛmã aillã quã in pn

ſi ille poſſdet:nõ poterit ſme ogmicõne cauſe de poſſeſ⸗

5ß nõ dz ſe dieẽ dubitare vbi crrtus eſſe debz · de ſep. ßM
Zn aer eſt ſ.xxxiij·di ·habuiſſe.in pů!

—

Omes alios· hoc vult dicẽ. bnficia iſtius a·fuerunt
ar b. iſte b dimiſit qͥ pᷣus hẽbat fuerũt collata e.

cipio impetraut ille eui puidetur: q; in illa non ſufficit
moÿ bñficiupᷣmũ dimittẽ ſi tũc tacuitꝗj.æ. ſi motu ·̊ ſufft
cit nũc dimnttẽ hin vceſſione gĩe nichil fuerit dem.
g (¶ Tüc eni.nota interpᷣtacõnẽ ſtrictã.ad idẽs.e.cum

hb¶ BGine cura· ſ igitur vtrũq; vel alterũ ſit cu⸗ lin illis.

cuius e pᷣoꝛa bñficia fuerut collata d·aget a ott
ſ mntkakin pace aget ↄtra e.qui etiã ſi ſme difficulta⸗
te dimittit repetet a d. et ſie de ſm galis ·

Vn poteſt · Emanauit hec dec.· ad declamcõnẽ eoꝛe
que no. innorte elc. dudü · ij. in glo · hoc intellige .in fi. et

5 X .

ialig reſpicit of:,; er Eo e KE e e qs ignoꝛans
fiialis reſpicit of·· F e 3 n e ei a rp, 5 reci iat bñficiu pᷣ⸗
fenſam ricad. b Rot e 20 WBre r „ y e e . R[ÿ khtaen vel ⸗
1 . „ „ „, 7 ͥ.——BU „ 2— tü p ̃am
alin⸗ ſ. 3 55 nõ verentur/et ſi nõ Vtutis alias ptinet collatio eotuo⸗ ergr ſeinie illg
le dirt. 1t. amoꝛe pene ſaltẽ foꝛmidi dem aliquibo hmõi colla⸗ ſme difficultate di
b (¶d ea. diff err⸗ ne a ſue temeitatis auda tionẽ ſeu refuacõnẽigno⸗ mittie wttbat pn.
tia eſt mter ius gd aa refrenentun / eoipo ius ranbo de facto oonferriſet Uumd vimili aliaſ
pck ad re t ſiqð in digtatibo pſonati bñſicia que illi tenebant nõ bec dee · ſũme
debis de oceſ. õ·bus et beneficijs occupa⸗ antea poſt pdictoꝝ ade⸗ m mntur ecſtatie
nk. die⸗— tis taliter wl ad ea ipſis ptionẽ dimnſſa p eos alſ, aſs aretteen⸗
S an ucàdi foꝛltan opetebat amittãt aſſig narine talis ignoꝛa⸗ ap. idẽ ſi d aſtſ enj
robatur hie EEEHLa ñõü 7 abeiden p almi qui
oproſt. quã no· s D en cõceditur I D em: tia eis cũ ſmt ſme cul aPp- obferre poſſet pu
c. ti. · ul. in fr et re⸗ ut aũcte ap. poſſit vm p⸗ iudicialis exiſtat/ ſtatui⸗ alEatui .e: e ia
Frobaun S aο ſone idonee in ſua vl aſia mus ut ſi ißi de collacõne m CAb bijs ſcẽ⸗ ⸗
cũ adeo · in ſi. et fuit bñhiau obtinẽti ſufficien/ ſtea certioꝛes effecti ſola⸗ Pus n5 uro vnde
d Es in megisl ꝓuidẽe nõpᷣt niſi pᷣmoille ta difficultate quacunq; wemnd reir: tigno
primbiet. bmſiciſt q obtinet omino omino dimnſerit benefiea nta ino ſerente
¶ Idonee erhů nõ dinnttat wi mſi in oceſſio⸗ ſic ſibi de fe collata ad be⸗ ſo lü in eo cui ofer
apponatur ee nebmõij ſit expᷣſſum ꝙ a⸗ neficia ſua pᷣoꝛa collacoe ireannnk⸗
nl rp ea lias bñficiate valeat ꝓꝛu⸗ gqubuſcũq; pſoms facta berur ſaentia de
adeo.ad hoc de p⸗ dere pſone tüc em puide⸗ de ipis nequaqᷓ obſtante reg · iul. pſunntur.
mor. u. re potelt vmcũ bñficiũ ta⸗ libere reuertã r: alio qiũ dre iallige ur ibi
H tũ obtinenti dũ tñ ili cuna redeũdi ade ſi difficulta⸗ n dimiſſa. veliunu—·?·
ſecus eſt. ad hoc. s. nõ immineat aĩaꝝ. ¶ Si tem adhibuer int in alſs nis neceſſitate vel
de ſep· Poſtulaſti.· vro oceſſum fuerit ut ꝓ⸗ dinnttẽdis ſit ipis penitꝰ EFnoratia vel ſola
. Onic aur vemar iudere illi valeat qui alia interdcã facultas . ¶ Cü⸗ odam nanimul
Rop ſoxre gue bñnficia noſatur obtinere dem ch moduü in dimiten⸗ to foꝛtius recu⸗
iet p b. · e ti · de bmõi pluralitas debet ſo⸗ do recepta et recuꝑpando penbir aaleuc,
t. Otrari⸗ I e, 2 E. S
um no dſer eto⸗ reſtringi praſioch a⸗ os quu forſan occiionep⸗ „dtαοορεαte
res · et mouebãtur cta otrapmiſſa eo ipo vi⸗ dicka ſua dimiſerint buñf⸗⸗⸗ beret eſſe ſme pe⸗
imnfaha e cia a ſe· ap. erunt atcrnimus ſnr kersn
»⸗ oferutur a decreto in 66 bleruadu. T ſciuiſſent fuiſſent
poterat ÿm eos ꝓ⸗ EC er . .
niſus hoe caſu am d ae l inter⸗ VNIMOn pᷣt dſberſan entpa: e tali
bicioſus dici· eum dũ otingat ab hijs ad qs K ralitate bñſiciox BPuiliono
ad ſuimſtantiã mile⸗ Rer- g — a⸗ S 5 „ Kupplu X r ſ. Tae 0 Cernoern n
fuerit obtenti . e. e e N Er d ſn e e ſe eimnib raferen⸗
gquãuis j. e· ſi mo⸗ ti credẽ non tenen
tu · ß ↄotrariuũ eſtve⸗ tur . de ſi · p tuas. ij ·

—S α Re õ

Sß .
ſ

que ibi no· holt · et de ſept· poſtulaſtiet de pᷣben · ſup in⸗
oꝛdiata in fi·⁊ ↄopoſt.in dec.capituluʒ.de ſep· ad fi·glo.
magne. v. jtem qritur de hac · et · e · innja in glo · penulti.
et gar.S. de of. oꝛ·oꝛdinarij· in fiet guil · in ſpe · de leg· ⸗
videndũ v.illud.cũ ſe.uſq; ad fi· =hoc locuʒ habet.sS .·
2 ((Modicu ſi enĩ ininpetracõe⸗ de hept ſ ꝓponente.
3 d565. . motu.multo e ge

e Peno reh ſ „ = Str
Anone locũ deber
᷑PPpe cü ctiaã ipſe diſ
pẽlacõnes ſmt am

conceſſa impetranti p deſ-

bicioſe et reſtugẽ⸗ ſequi aliqd quantũcunq;
F rpb . modicũ bñliciuz ſubticu⸗
diſpenſare poſſit ap.ſe.· indultũ it quiſ duo
vie. lxx · di · ſcõꝛc. bñſicia cin aĩaꝝ hnñtiath
xx. iams alias canomce oferatur ei
a emieg An. dempoſſit recpe ac ſimul
autẽ de iure ſm ediſ licite retinerę intelli gitur
penſatione teneri de duobo pmis bñhieijs qᷓ
b ſe.no.ar. obtinere Otingit eũdem.
pꝓ illa opmione 4 ¶ Cã vro nbinõ õbſtan
Pe anus B2 te ꝙꝙ aliud bñſiciũ obtinẽ

noſcaris a ſede p dicta de
aliquo bñſicõ ꝓuderi cõ
tingit hoc tecũ ut pmuz
bñhicium cũ ſcdᷣo retinere
valeas nõ intelligitur diſ
nanaſem S penſatũ/hoc enĩ ſolũ opa⸗
ten eregfertur abt Si 1. Rr pᷣdict a expᷣſſio fea
ardiaconatuſ qri⸗ 3. .. . et

EE ((uri ammaxe;
vone his ecciam
e. Pr- à 72 4„„ —
ug SF S. ciata diſpenſacõ⸗
Vs6 obtinnt ut lice⸗
32 r HEhEn ino alt
egh e —Tot ſibi recipe aliud
Pfßficiü etia ſi ſit p⸗

nerelet viðꝛ ꝙ ſic ·
q z ardiaconus eurã habeat · nõ tñ ſimilẽ cure prochi⸗
alis ecẽie · ut· s · de elc · dudũijad fi: ad hocs.q̃ filij ſmt
le.pvenerabilẽ· v· verũ nec eiñ pe dici ſmile vbi ẽ ali
diſmilitudo.xx viij:qi.ſic eni.ff·de iniuſ. rup.teſt.l.jiij. .
et expᷣſſa ſilitudo requiritur · s. de trãſlac̃.inter coꝛpalia.
tẽ v erbũ ſile in indulgẽtia poſitũ groſe interpᷣtã dum
eſt· dev. ſig. olim.Sʒ dic ↄtra ſᷣm guil.qui hoc no.jin ſpe.
ti · de leg. E. vid endũ.vᷣ.quid ſ̃ hñs ecc̃iamet·s.de of⸗oꝛ.

„

tia nõ ad ſpẽs ̊ ad genus refertur/et ſufficit q̃litercũq;

2—2 =

v CCanomie· coꝛ· s. e· dudũ·n. ad fi-·
E 2 , ln ſobig. e¶ Ketinere · Auero de duob. Primo nũqd tale in⸗
S 2EE dulgentiã videatur ↄceſſum ꝙ m neutro tene

E „ . „ „ „ 7—= —i — „ „„7
W = = z re Jo. vij: qi·ſi quis in clero.in glo· ncã enĩ ꝓhibicoõmiſ⸗
6 ſi ner S Lac, eſſe viðꝛ ne quis plura bñficia habeat.ꝙ reñdere tene
= Re h⸗ tur hoc g& in ducẽ viðꝛ indulgẽtia pncipaliter ꝙ ad hoe
7 8 * „ Aten 1 4 4 X . .
getur. q tenetur m alten reñdere.mſi illð expᷣſſe ĩ mndui nt
geoentia caueretur ꝙ ad i̊ nõ tenẽtur ſã bicioſe enĩ ſũt ta⸗

- lies indulgentie areſtngẽde · ut · S · dixi · ren deat g in alta
2 A P m qua vuſt vel nuncm iltarnue inilla. erſie ven on ſatiſ⸗
fiet Sed quid dices in indulg ẽtia cauetur hec clauſula.

Me
.

e 0. foꝛtius mn diſpen⸗ pbtene „*+rro Pr vrepi e Er S

tur an poſſit illu iꝛie⸗ PaAr õ 1

e eelſumaq;. tr atur reß.un
eere vie ſie. ne inutilis ſit indul gẽna er vidꝛ tene⸗ 1 (S
ur Haberet ſpeciale mãdatũ

et dicamjj. de ↄceſſ. pᷣ. qꝛ cũctiſ.

Sees e0 teneatur/ Die hym guil . qͥ ̊ no · in p ðᷣ. v.q̃d ñᷣ indul 2A p

dũmõ in bñᷣficò in quo nõ reñder faciat eanonice deſer
mri nũquid ſi huc modũ nõ ſeruau erit valet diſpenſa⸗

tio bñſicioꝛe retentio: ſeñ.ſᷣm innoẽ.et hoſt · ⁊ ↄpoſt. q

hoc no. in deã dec . dudü · er de pᷣſũpẽ.c.vl.⁊guil·q̃ no.
in pðᷣ. Em v. ß quid ſi mmdulgẽtia.ꝙ bene tenet diſpen⸗
ſatio / illud eni dumõ nõ hʒ vm cõdicõms ſ̊ potius ad⸗

tibi gra nequeat ſurrepti⸗
aamelitart dem
apwpſtolice ſedis le
gatus tibi wolẽs ſue

legatioms aũcte in certa

ecciã ꝓui dere canomcatũ
et pᷣbendã nulli aln de iuẽ
debitos ꝓxiĩo in ipᷣa eccia
vacaturos collacõi ſue re⸗
ſeruet et decernat irritum
et inane ſi ſecus ſu per hoc
cõtigerit attẽptaricertis
qui eos tibi ↄferãt cũ vaca
büt executonbo ꝑ ſuas li⸗
teras deputatis noſq; po⸗
ſtmodũpplena de hijs fa⸗
cta narracõe qð ab ipᷣo lie
gato factũ extitit ratuʒ et
gratũ hñtes id aũcte ap ·

.

ofirmamus ſet eiſdẽ exe⸗
cutoꝛibo wl alijs noſtris

„„
EEE

Pr Jah, PF-sſ

—, *
15 R 6 * or- .—α

₰

ο & H.

momcõ ms vel cõ
imnacõ is · ff· de tu⸗
tel · l. muto · C. mi · 1=
epiſto · ꝑ totũ · ꝛ1 vi

de qð dixi de reg.
iu · actus· poterit
tñ ꝓpter bui enj ne⸗
gligen tiã eo inſte
Puari · de cli nõ re⸗
ſdẽ.relatũ ·

f ¶ Prmmib ita di⸗
cebant pᷣ dicti do⸗
p · l · ff. del· ij. ridei⸗
cõmiſſa· ñ quis.
x.ff.de odiẽ · et de⸗
mõ.il.h cõdicõ·ff.
de v. lig. boues ·
· ff. de v.o bli · eum
q̃ klis.et idem erat
ſatis exßm per
de. S· e.li.de of.oꝛ·
oꝛdinarij.ad fi.ibi
dũ ðꝛ.vel ea q̃ ⁊c̃·
ut ibi dixi ·
g Eundẽ p rece
pꝓtionẽ g tercijva
cãt duo Pma ut m
ele.e.ti ·ſi plures.
hb Surrepticia

qð fieret exceptis
duobo caſib⸗. s. de

ſep · gratia · et · e. ſi

motu ꝓprio.Nota

. 7 o

— Tp

ergo ꝙ ſufficit huie clauſule ꝙ ſuũ cõſequatur effem et
alu nõ poterit opari · ff· de adimẽ. le.legata mutiliter ·
Naphice. qd h̊ ꝛ habuiſti ·s· e· ſi eũ. &t emanauit
d dedarationẽ eoꝛ q̃ ibi diximec eſt drñtia in in·
2z in fcõ vid eri poſſet · ibinõ fuerat obtpatũ lr̃is legati ·
tẽ ibi ſjᷣa mãd auit canomã ſtatims ferri pᷣbendã aũt
cũvacaret h̊ canomãꝛpᷣbẽdam oferri mãdat cum vaca
büt et ſic ibi exp ectãs iã erat in canonicũ receptꝰh̊ nõ⸗

oꝛdmar ij.in fuſilitudo enĩ de qua fit mentio in indulgẽ⸗⸗ 3 ꝑE¶ Uegatus. de latere· alius enim nec conferre nec re⸗
ſſlſeruare poſß. s. e. li. de o f. lega · c · i.
curã habeat cũ talis indulgẽtiavelut ambicioſa ſit re (Uegacõms.ſi enmn aũcte aph
ſtugenda. ut hic vides. et · S. e. li · de hep · R groſe · de f pl. mneceſſaria · s · e· li . hij qui. ij .· Reñ.
c. ij. C. de ſena conſul i. lrd ſep · R groſe. et. · de elc. m ¶ Eccia in qua eiuſdẽ legati debat · qð die ut·s. de
Ne m of. le. e. i. ad fi Et qdᷣ dixiverũ mtelligo miſi etiã id ſ5a.

ſp kali ſů facẽt non
ca? eſſD alia ↄ firmaco
alia reſeruatio nõ pẽ⸗

ex certa ſcĩa ↄfirmaẽt eius rei facta plena narnœe-ut

o ¶ Eoſ.ſ.canomicatũꝛ pᷣbẽdã ·

õfir mamus. nõ in foꝛma⸗ o. fir. vt
velmuti c · p. Quid dices devſitata qõne · receptus.ẽ a⸗

¶Decernat ·no.ↄtra opimodernoꝛ⸗ q̊ dice⸗¶ 8ꝛ.
bãt ꝙ legatus nõ poterat decretum aponere niſ adid
adidẽ.s · e·li · de of · leg · pñti ·

ↄmũi ſ̊ ex certa ſcĩa
facta fuit h ec confir⸗

matio.s · de cõfir · vti ·

liquis ꝓprio momu capituli:nnpetrat c firmaconẽ a ſpᷣa
p foꝛma.ne inane canonici nomẽac᷑. in qua ↄfirmacõne
papa qð de ipᷣo fem ẽ ↄfirmat aũcte ap · cũ clauſula ſiẽes
ita mãdãs etiã executoꝛi ꝙ ſi eſt ita aucte ap·pᷣbẽdam

—

.

4

— — — —- —

., 1 1 »ver, 1 3 —. 1. 40
rn oquitur , gi ſua tiã lfaxſcertü eſt cü pa cũ hoc exp̃ſſe cautü fuerit gu am vnde huePp H
Aſt ꝓpetua. cũ alias ꝓin ſi poſt mptita a no⸗ m eadẽ. Idem. maliciã ſiue p imm 4
1 Kmar rin nn de, bis aũctem nĩa cenſeatur WS pluribus ſimul in plicitatẽ taceatur 2,388 1 AE ,
ſoimſßz ſimto lega⸗ effcã omib⸗ qubo poſtea aliqua eccia vacantibo di⸗ oeu; Habeat pec Rie 22 Tyi Ie
tioms officio ſi ad mandaumus in eadẽ ec⸗ gmtatibo wi pᷣbendis noſ nem appꝛobat m HN
Aafoneft cleſia ꝓuiderietiã ſi cano⸗ de hac vacacõne incertidi⸗ noẽ. s. de. Hpt. po =
de of lega pt. meatu us eccie duxerr⸗ gmtatẽ wipbendã ſiqua ſtulaſtii de er . N .
in pmict p hoc pt; mus rheln eiſeſ eiu⸗ nulli aln de uire debita in nilwe Paan n5
ꝙ cũ pꝑ talẽ ↄfirma-⸗ re ß̃ferri debebis in p beda ipᷣa vacat eccia ſcuiquã in in gratioſñ.
tionẽ aequirtir poſtmòdũ ini bi vacatura gne oↄferamus graz hmõn i¶Expſſe.2coꝛ. S. 0 2 ,
dugnenſettir ins. — i0Bé. Sr. e· li. de kept· cũ ali
talõ ofrmatio⸗ D motu ꝓprio ¶ Pẽ. ſi motu ꝓprio eã fecerimuſ quibus. S. e. ti e j..e
ennbems de ßo alicii aliqd bñfcin ut tũc ſiat mterp̃tatio ple⸗ 25 fi/vnde dico æ . A1 2 el d.
riby bñficijs tene⸗ obtinẽti cõferamus aliud mſſima in eadereſerrivo⸗ licet ꝓbaẽtur ꝙ P B 4
jdẽ dico derecepto e illo no habita mencõe lumus ad digmtatez vl nonez fecit exquo e Je aſ sS
ſo⸗ motu unnd⸗ non ob hoc Gram bmõi ꝗᷓ pbendã qᷓ inter illas m no expnntur in li⸗ Pet 7 pp Ie
be egg be, de noſtra mera libertate p ioꝛis cenſetur eſſe valoꝛis teris locũ habeat⸗ 2 Rr e
* . 2 7 4 . 4 4 — ☚ 2 — — GHE —
lius · e ti · non pt . ñ ceſſit mualidam volumu⸗ ſeu ſi ſnt foꝛſan eq̃les acd em Zien no B., Er
em in lñis per quaſ re zetali Secus ſi ad pe⸗ eam quã is cui cferimus forte a ante ãnu⸗
ins iam acquiſtuz ticõeʒz illius vel altertus ꝓ infra decẽdui poſt habitã rogatus fuetyp
ohbu r ſ- 1diſ 6 „ 2 — 25 — „ o „ -† .1 32 2 „*
Rconeſagplrnal. eodẽ oblatã gram hmoi de deã vacatione noticlam on ſuſleita ſep⸗
tate tenetur impe faciamuſ. tuc enĩ quãtũcũ duxerit eligendaʒ. ¶ Si bus.U perit.vl.
ruin Pi heicꝛeſiio⸗ 1 m dian bñſiciũ taccat 3 road pancõ eʒ alterius. iij ſcriptu.
m a cere menco by· Collantαr ο yvkt bH e en 7 luri bolde⸗
Wpiet ne n Ges Sr Ss ARne i P ⸗

tur ut multitudo bñfi

Re.

et cetera. poſt impetrat aliquis canomcatũp̃bendam

eui debeatur querit. Sup hac qõne multotiẽs fuit a me
petitũ ↄſiliũ et ſigillũ.et dubitãs de ea plum luera reſpui
Sʒoiiter tenẽt dctoꝛ es ꝑ hãc dec᷑.et ꝑ dec᷑ · S:e.ſi eum.qꝙ;
pᷣferatur receptus ⁊ ↄfirmatus:et bñ facit ꝓ eis.e.li.s.
de Rp· cũ aliquibo.· E e =Pſt ann

to· Jo.an. W
2 gonkernn ⸗ damus lr̃is in mandatis.
dare oferri · ut. S· e⸗ ut in bmõi ꝓuiſioms ne⸗
li. de ſe p. duobo. gocio ancte nra pcedant

N Hf a. b ¶ Prebferri pfer⸗

fa Hter⸗ uixta ipᷣius legati o ti
— Hco⸗ xta is legati ↄtinen

nem/ multo foꝛtius · r a⸗j ſ ER ſ P S
in is pꝑ quas no⸗ äs 4.
uum ins acquirit ꝛa cquiſirum auget eius immit ando
natunã ut h̊ pʒiet le ſuat curia:nãq ofirmat donat.ff. de
rlobeen Johan. andre

. ms cano beng y dexr eN
nulli alij de iure debitã m ſtilũ ſolitũ: vacat mõ p̃ᷣbẽda. eb

r ABe. ek 3 er HFn l : a ⸗la ◻ claratur dni⸗
9 d 2 rr ſolſt ARa =ðèð calis qiieſtio bar.

eapto s e rß, arher
robatur oprno ⸗ FEπEſ
—22 5

— „ „ „ . . R. e 4 4 9r ,
¶ Modici. eme ers Biquꝗ ↄſuetudo curi

at p tec. iſtã etiam aꝓpꝛ obatur et re 2
G.na·inno.et ſequacũ/qui ibi no/diſtinguẽdũ inter ta?· r⸗⸗
Cctẽ imentiẽtẽ ut in pᷣmo caſu valerẽt l̃eñ modicũ eat·· ⸗ S⸗
bñßcium ſeo non / vmnc. et gof diſtm guebant · S. e · ca ⸗
teneamur.s·de ſep. poſtulaſtumter tacẽtẽ tale bñficiuʒ

DRA. a r re, p ſimp licitatez ut
2. 5 Er) * —

F tücvaleat ſeptuʒz.
vel ꝑ do lum ut tũc
m ea ipᷣamvluti ſurrepti, gglenr dee . de r D5 1
ciamvires nolumus obti⸗ paceatur in⸗ l S Ern

nere. ¶ Motu c gp̈o tüc

diſtincte intelligo·
ſolum gra fieri cenſeatur

cũ en ius nõ diſti⸗ liE EEe

8 . . „ 6 gH 1- . J6 l 4
guat nec ego diſti⸗..

S eB r e. . 1
brix. que incipit.ep̃s qj idã pniſt auctoꝛitate dñj.
etvtitur hic ſpᷣ̃a equitate ·s · ꝓx.dec.·
¶ Gacantibo. idẽ eadẽ rõne puto qñ

WPcαnα. , e e
, rn P n Hen

J

1.ſ. X2 4. — „ — . 7 . . — 2 *
. rig moc ſtofirmaconẽ er actatẽ nptita · vacatura er duo ſimul vacarẽt ita ꝙ neutna primo. D ſnd
rt a Ha. . ei qi igitur medio tẽpe nnpetra m ¶ Incti.q; ſi certus fuiſ expᷣſſiſ̃ß quã dari volniſſß. i⸗ lie
erut a Hchoſt rehunconen madati legatiaateofr Anendl Sel pbendã. no ſüt iſta yba leu h madanit de dig,
. £ „ ℳ3 3— w / —— . . „ . . — . 5 ) 4 „ R E
macoemmperetur. plus ẽ g, uo ad hoc Quado a pn⸗ a tate ꝓiideri et plures digmitates vacant. velmãdamt⁊ S 6
QUI io legatus aucte aplica tulit. ut . S · echij qui. * 9 *1 de prebẽda ꝛ płes vacant pbẽge. PrrPr. *° B
reanno 6 H H e Em ana⸗ o¶ Motu ꝓprio.quod non intelligitur mſi id in gratia
— 1 q no. gloſaet moderms. primatur- ut. S. c. px. in fi. im omi ocu
de ſep. l ponente. exprimatur ut · S. c· ꝓx · in fi · Alud enim omi caſu locuʒ

ſiplum bñficia obtinebat Dicũt
quidã hoc locũ nõ hĩe ·ſ̊ qð ſeq̃⸗
cioꝛe vitetur/Sʒ credo ↄtrariũ.cum

AH eAbñficum. Quid⸗

2 N, ratio ꝓprij motus adhuc remaneat ſup quo fundatur

+

diſtinctõ. et ſe ẽ hogie terminatũ pꝑ cle· e · ti. ſ romanuſ.
Dreterea leʒ valeãt lĩe nõ ꝓpterea poterat bñficia reti⸗
nere. cũ ꝑ h ſecũ diſpenſatu nõ ſit.s· ę. nõ p̃t· in fi optie
fac. · ·li · de ſep · gra et p iſta villãvides duos caſus in
quibovalẽt lr̃e licʒ de bñficio eius ꝓ quo ſeribitur men⸗
tio nõ fiat · f ¶ Ob hoe. ſiꝙ mentio nõ fuerat habita⸗
Nae HYn n r r E y

*.

magis cupiunt · s. de cli non reſden.quia nonnullijs ecCc Dcer
auaricie/excecãtur ergo auaricia ut. S. e. li · de ele. auari⸗

habz er ghaliter loquitur · ’
p¶ Maioꝛis.maioꝛitas conſſſtit in literis · qʒᷣ die ut. g.
de teſti. ſuper eo.ij.et notatur de ſeꝑt:ſed es· Hic autemæy
inſpici iuſſit maimeitatomvalceinileit enm ꝙ clerici 8 5.

———

cie cecitas. mõ ergo currit ignoꝛãti ſi cut nec decendiũ
q¶ Loticiã.2 datũ ad app ellandũ.s·e· li· de ap · ocerta⸗
tiom · ſ. de ↄceſſ pben. q; diuerſitatẽ.
¶ Alterius.ſcʒ ipius cui fit· vel alterius.ut · S. c · ꝓx·

=

a ¶ Jur · . e . qᷓnie · e . c non pt. cunis.s de cenſi ex p⸗
b ¶ Mmons ]· de re · int · in ob te. ff. del i · l.ꝛ mimmil.
¶ Elegerit tuc g& det quã vult ſit liberatuſ ut.ff.man.
.l. ſideiuſſoꝛẽ. ff del:j. R qmig Ef qus plures · C. de
donaẽ · ſ quis argẽtũ · CiſEt nota ꝙ in iſto caſu et · .· ꝓx
reſeruatur optio tũc ſolũ quãdo ẽ equalitaſ ut tũc in pᷣ:

mo caſu eligatis

m n let pomt ter⸗

minos m ecclia e⸗ vlen

Lar ſprn, Fande 3 5 r l. Tr, &TTaSee, e Gor 32, dev. ſig. c. Penl et
Hic caſu quo vacat S . . ſint onera in cbẽ⸗
pꝓ reb ẽda.et non de⸗ tia ille qui fructug

ꝓ quo ſcribitur im
ſc do is qui habet
caſu qn eſt ineq̃li⸗ ea ut boe ſu churmiten
tas poſſit cõferre grut reſtrĩgaturad ila
anoe heemſeso⸗ ꝗqminoꝛis valoꝛis exiſtit
ioꝛ e Se
eſt acſi pᷣmo caſi ſen aſt alitnol eiſh
wa expſſſſ de ma ad ea quais adi que ipa⸗
nor ſernga ero de rũ ſœclat collacõ infra di
exrpreſtum eſe. cu tpus e ogeit poſtq ſ
mutarinon poſſet bi hmõi gra erit nota de
I·e. cui de non : ita cermmꝰ referẽdã. ¶ Al⸗
ner 4 nrln terutro q; ipoꝝ ꝓut ad
per hane declarati eu Punet infra tpus debi⸗
onem. tũ eligẽ negligete ad ali
dLDieetpus ſe um extüc electõ libere de⸗
emdeke. uoluatur. Ldem.
e¶ Elegerit · ſi. s· Vn i eccia mague
de H p· duob· · xij.canõicoꝝx et · xin · pbe⸗
f¶ Deu alua tur. ſi. dar habz numerihoſue⸗
8 c. li de cõ ſue. e. m dinẽ eẽ ꝓponas ut epᷣs
3 tiin fine · qui eſt ꝓ tpevo cem habe
S m m eccia e d ne
PE, 14 P G. QAwrobatur quod at meeepil nnn
p̃ᷣben. poſtulaſtil. ſtat et vnã de dictis pᷣbe⸗

dis icut vnus canomcus

betur primã exſpectãti.de hoc dixi.s· e. q; ſepe· in fi
b CMrebẽdax ẽg& m ecẽns mterdũ repire maioꝛẽ nuům

pᷣbẽdaꝛæ ꝙᷓ canomcoꝛx· ut h· et · S.· de mgriſ. e. penul?· Od⸗

¶ Cõſuetudinẽ. valʒ talis ↄſuetudo ut m pᷣdieł.dec.po
ſtulaſtis.s·.e ·li.de ap:a collacõne. yaqonez medioł. Con

k ¶ Dictam ↄſitetudmẽſno.ar.ad⸗
ꝙ arepus oↄfert bnñficia oĩm cli coꝛum vacãtia p vxoꝛati
onẽ vel interfectõnẽ ip̃oꝛe clicoꝛum · Vel pone. eſt con
ſuetudo m aliꝗᷓ eccia ꝙ canomcus elcũs in'ep̃m cõferat

ſuetudo eſt mediol.

canomecatu ſuia pᷣbendã eſt expectãs auᷣcte aplica vx⸗

oꝛaturv el mterficitur chcus. ut ĩ pᷣmo caſu:vel pmoue⸗

tur canomcus m ep̃mut mm boſexecutoꝛ ofert exp ectãti
pbendã ſatepᷣs vel epᷣs ↄfert:q̃ritur qͥs ſit potioꝛ:et vi⸗

detur ꝙ papa nõ intẽdat derogare ↄſuetudm ut ket ſic
nonv alet executoꝛis collatio· ad h.s. de oſtit c. i · SZʒ te
ſatis cred ꝙ valeatiq; pᷣa intendit iſti ꝓuidẽi de pᷣma

vacãte ad quẽcũq; ſpectat collacõ ſiue mre ſiue ↄſuetu⸗
dme ſuie pᷣmilegio· qᷣ ꝓbatur.s.e.dudũ.etꝗj.e.q;uis ti⸗

bu hic auũt duo ↄcurrebãt.q; imfrmgebatur ↄſuerudo a

augebatur numerus:et racõne ↄnexita tis illa pᷣbenda

deberur epo. s.· e·q; ſepe:Qredo aut ſatis ꝓ bari ꝑ hane

teẽ. ꝙ R xiñ· ſũt pᷣbẽde in eccia et.xij.canonici· q; alteri
ãanexũ eſt

atur no derog aturſ̊ ↄſuetudmi ꝑ quã pᷣbẽda ad colla⸗

tionẽ alterius pꝑtineat derogat papa vbi determinate

non ſcribit ad collacõ emtalis · ad hoc ꝗ.c · ulti.
tibi oceſſo.

Per adepcõ
nỹ ſcòi bñ ficij cura
, . ti cuius fructus al
obtineat in eadẽ certũ eſt ter ex e pcipit nõ
eũ cui aũcte ap · puderi vacat p mũ · Gma⸗
můdatur de pbenda nulli nauit hec de . ad
aaln de iure debita ꝓximo declaracõnẽ dec de
ÜR 7122 2— —„1 — multa. GSC. Ne.
in ipa eccia vacatura pᷣbe⸗ inigte⸗

—
dam qua ꝑ moꝛte epiva⸗ .
care onigithe cõtra diga
oſuetudmẽ cui p pᷣfatum
mãd atüũ nõ intelhigitur de
ro gari futurus epᷣus pᷣt (ſern cai
3 E (EFruactuüs nota
da careat et dickus cano⸗⸗ la alti nor⸗
—o. 7„

mcoꝝ numerus aplietur Ncceſſio abilla quaz

ctare quouſq; vacet alia igmtio eibiem

0

oceſſum fuit de bñ

poꝛtcbit cundẽ. Idem. QRicns bic autem de
Aabi beeſſo anobis fruct o dieo a⸗
rfruct9 buſcb . , milo afuytutein
— — dulgẽtie nõ vacaãt
quſq; adceærtũ tꝑs mn tua A, pnhcia picvacat.
vacabũt dioẽ· pcipe va? ¶et necce eſt illa debi
leas ꝓ ſoluendis debitis vto rbe oferri alial

o aberet locũ lat.

onus magnũ ꝙ ſi illa pᷣbẽda vacat no debea⸗
tur exſpectanti cõſuetudm g ꝑ quã pᷣbẽda alteri debe.

qinbo ẽ tua eccia onerata

23 n Debitiſ ad idẽ . s· de v. ſg . c. pnl. S · e · li · de Fep.· ſigpter. 4

