nos hijs occurrè pr̃ne ſo⸗

licitudmis ſtudio mtẽ dẽ⸗
tes p reſenti decreto ſanci⸗
mus ↄpo ſicõnes et pacta
pmòõi cũ platis capitulisa

rectoꝛbo et pſoms pᷣdas
ab ipᷣoꝝ fratrũ ↄuentuali⸗

bus pᷣoꝛibus ſeu guardia

ms facta vel appꝛobata de

ſuoꝛouentuũ ↄſilio et aſ⸗

ſenſu dũ tamẽ alias ſmt li⸗

clta et honeſta debere ab

ipis fratribus ĩ locis in qͥ-
bus fuerint facta ꝓpetuo
muiol abiliter o buari nõ

obſtante ꝙ merivel mmi⸗

ſtri aut poꝛis gnᷣaliũ ſeu
ꝓuinaaliũ pᷣde, nõ in⸗
teruenerit in eiſdẽ aſſen⸗
ſus nee abip oꝝ gñalibuſ
vl ꝓuũcialibus capitulis
extiterint appꝛobata · ſeu

ꝙ ſedes ap· m hijs qppᷣ⸗
dictos fratres mĩoꝛes fa⸗

cta fuerint aũctẽſuã nõ

prelſtiterit vel aſſenſum.

no j.e. li. e. ti · licet.

et ↄpelli deb ebunt
p cen.ec mdices

ſeculares ad ̊̊ ius

canomcũ obſeruã
dum pp̃ᷣdeãm dec᷑.
licet.ad idẽ de ſen.
ex. decermnimus

i ¶ diſpendu tüc

enĩ ſeruã dũ nõ eſſß
xxij·q/iij· p totii.

cet · 8.· de u iu. ſi ve

ro.etiã ſcᷣm leges

ut m pᷣallaut:C.

de nup. aut. ꝙ eis.
ff.delj.ñi quis in⸗
quilmusin fi·
k (Petrimentũ ·ſ.
pnecipale.ſcðᷣ ario
en ibi poſſ detri⸗
mentũ repiri filijs
velviro · vel veni⸗
entibus ab inteſta
to vel ſimilb per
ſoms.
Sia ex eo · pa
cta mita per
fratres pᷣ dicatoꝛeſ
vel minoꝛ es. vel
alios mendicã tes

cũ reõꝛib⸗ prochia

liũ ecciaruũ· ſup p⸗
roch ialibo iurib⸗
ſi facta ſũt ꝑ p oꝛeſ

vel guardianos 8

ſuoꝛę conuentuum
ipoꝝ locoꝛ ↄſenſu
licz auctas ap · ſe⸗
dis nõ interuenẽit
vel licentia pᷣoꝛis
vel mimſtri gene⸗
ralis aut magiſtri
uel ꝓuincialis mi⸗
miſtri vel ca pli p⸗
uincialis ſeruãda
ſũt dumodo alias
ſint licita et hone⸗
ſta · hoc dicit ·
m ¶ Predicatoꝛ es ·
hij pponuntur ꝙ
antiqmuoꝛ ip̃ oꝛe in⸗

ſitutio ad idẽ· S. de exceſ.pla.mimis ·s · de Puil m hijs ·
S. e.li · de ele· quoꝛundã · et ibi dixi. —, .
n ẽdicãtes.heremitam ſancti aug. uel quiuis alij.
0o Weicnrn es. quas mutare vel alias de nouo ace⸗

quirẽ nõ pñt · vel antiquas dimittẽ . uel anquo titulo in
alios tranſferre ſme ſpeciah licẽtia ſedis apoſto lice ut
ꝗ. de ex · · c. vno. ⸗bus.ut exhibicõne ſacroꝛ· decimis
pꝓ¶Darrochiali⸗ Pmicijs · o blacõm bo iure funerãdi

—q́

otl.

eges
C.
s⸗
in,

ti⸗.
n⸗

et hjs ſmilibo. ra prochialia ꝓut multa p te pottſex
a CAlijs · ex iu emplavidere.ſucceſſoꝛ ſiẽ ipᷣe pre⸗
b¶ Anteceſſoꝛibo.ad que tenetur deceſſoꝛ.ad ij de ſo⸗
c¶ Licitaalas nõ valẽt et fac · S · de Pac · c· ul. Cii.
d¶ Poneſta.ſcʒ et poſſibilia· q; nullus ad impoſſibile
obligaripoſß.s · e · c· ul. etj· de reg · iu · nemo poreſt ·
e ¶ Mmoꝛes · de eis

dixit. q; de ipoꝛ⸗
exẽp cõe ſta bat
uel qꝛ dicebantur F. Hin.
Builegiati ꝙ nulla Bon n „ +—,
ipᷣoꝛepactõ vel ob nm diſerete iu
liga cõ teneret fa⸗ dex cenſetur egiſ
cta ſine orri⸗ ſe ꝓcuratoꝛẽ lai-
Idn indiſ⸗ cum ad agendũ vel deſen
erew iaier dendü in cauſs ſpualib⸗
Fedastuneeen actmindo regulant
dẽdu in cauß ſpua⸗ quu non ꝓhibetur expſſe
libo ꝓcur. poſt litẽ ad exercendũ ꝓcuracõ
deak:⸗Prareauu officiuidoneus debeat re
Pert vanen inre putari. ¶ Licet aũt a Peu
ſfuã vel a dno ha⸗ ratoꝛe poſt litem ↄteſt.ab
bucrie macacui de eo poſſit cum dñs ſit litis
ſſtituẽgdo etiã nõ
certã pſonã· ꝓ ciu
ratoꝛ ad negocia
aliũ ꝓcuratoꝛẽ da⸗

re poteſt libere quãdocũq; inſte.et . de iur . cal ce ul.
g AIndiſcrete. ſñi.. S. e. nõ . lum habeat oꝛdinem nec
hb¶ Naicũ · intelligo qui nul . ecciaſtica pſona
xij.qi.duo. æbus ↄtra·s.· de iudð.c.in.So.ibi loquitur de
i ¶ Spuͥali⸗ laicis qui tractant cauſas ſpirituales ſuo
noie quaſi ius in eis hab entes.et ſic nõ eſt ↄtra.no.tñ
v·s · de excepẽ· apoſtolice · ꝙ quis non pᷣt agẽ ꝓ ſe vel
alio ꝓ eo qð poſſidere nõ pᷣt.ſ̊ m actib⸗ ſpuᷣalibo tunc
p oſſ locũ hre.in indicialibo aũt ſup ſpualibo locũ non
habʒ· ut hic vides.et ſip hoc vide ꝙ no.hoſt.in ſuma
huns ti· Equi dari. vᷣ. ul. et guil . in ſpe· e . ti · GEi. v. Itẽ
eſt laicus· et qð no.s · de ſn dico· c· vno.
k ¶ Keputari.ff. de ꝓcur.l.mutus. Ci. et jbi de hoc. et in⸗
ſti p quas p·no.ac.poſſ: Gul.et ſmile in teſte. ff. de teſti.
l i· et m ot rapendo mr̃imomo · xxx.q.iijij.qni ſpualem.
s.de ſpon.cũ apud.cũ ergo nõ repiamus hunc exp̃ſſe
ꝓhibitü ergo erit admittẽdus.et ideo dixit erpiſe qꝛ
tacite videbatur ꝓhibitü ßm eü modũ quẽ.s.dixi:ſm ̊.
¶ Ab eo. ſc; pcunmtoꝛe ſi ergo dñs conteſtatus litem
dat ꝓcuratoꝛẽ poſtmodũ ad litẽ iſte ſc datus non ſub .

ſtituit ut hic ꝓbatur h; videatur ar· contra.C. e. ti · michil

arbitramur mtereſſe·ſ ibi loquitur de facultate dandi.
non de facultate ſubſſituench ut ibi no. Et no· appꝛoba⸗
tam puto opi. Jo.quã ibino. accur.ſeʒ q; ꝓcuratoꝛ poſt

litem datus nõ ſubſtituit· et guil. in ſpe. HPuius ti. Gi. v.
quid ſi ꝓcuratoꝛ interceſſerit.aceur· dicebat ꝙ foꝛte ideʒ

vtrobiq; dici poterat ꝑ·l.C. de o ſoꝛ. l ij.·
m WMitis. et exponũt legiſte id eſt inſtãtie. ut.C. de ind.
ꝓenmdupm nos nõ perit inſtãtia· vnde intelligimis

Prie.s · de u. c. penul. et ſc viðꝛ ſma ĩ eũ foꝛmada non
m dum de quo die ut · g. de elec querelam.
n rocurator ut. C.e.l. nulla. et. l. penul. et. l. neq;. in ſi.

ct. ff. e · in cauſe. et. ff. de ap · l. ab executoꝛe· Efi· et. ff. de do⸗
ii excep.ſi ꝓcuratoꝛ agit · Ci. et H̊ verũ intelligo ubi fue⸗
rit ſnnpliciter ↄ ſtitutus vel non exp̃ſſe ꝓhibitus alias

ſi ↄſtitutus fuerit uſq; ad lit: ↄteſt.et expſſe ꝓhibitus.

in rem ſuam ſit datus vl a

nevltra peederet ſeeus. de quo dic.nt no·inno. et h ſti.
s·e·petie·pficiat igitur dñs p ſevel ꝑ aliũ litẽ ceptam
Et adinſtar huius dixit dñs Aʒo.qꝙ delegatus ab alio

ÿa principe poſt lit· steſt· delegare poteſt qð ſᷣm nos
viðꝛ nonverũ· ut.s.de ap.cũ cauſam.et de h.s.de re in. ci

bertoldus nec eſt faciẽda ↄpacõ qʒ etiã poſt lit: ↄteſ.
oꝛdiarius reuocat
delegatů ſuũ . ff. de
iuð · l.iudiciuʒ. H p⸗
eunatoꝛ nõ niſñ cau⸗
ſa cogiita. ut qj. c.
ꝓxet racõnẽ que⸗
re · ff · e. ti · poſt litẽ.
o (Antea . litẽ ot.
p ¶ Lon pt. l. dari
alius ꝓcumtoꝛ.ut

effectus dari alius ꝓPana⸗
toꝛ antea tamẽ nõ pt miſi
a dño ſubſtimiẽdi aliũ etiã
certa nõ expᷣſſa ꝑpſona ſibil

fuerit ↄceſſa ptãs. ¶ Pro ff. e li qms.
curatoꝛ wro datus ad ne⸗ 9 En ſem ſicz. vt
Sel 2 „ o dnacoms
gocia p̃t libere aoeu⸗ ceſſe ſũt actiones
q; aliũ deputare. em. michi. et datus ſu
amuis ꝓcuratoꝛ ꝓcur. ad eas intẽ⸗
ſſit ante litem co⸗ Sendas. iſte elt ca⸗
nenam ſi ſa ſus . C. de donac. l.
teltatam etiam ime caula illam ſubtilẽ.

7 S,
libere a domino reuocari QsSu
tũc enĩ ſubſtitutus/⸗⁊

— es
vidꝛ vel datus ab e A
ipo vñ ff. q;a s! Per e ſoz
ipᷣo dño ad ſ̊.ff. q/ R ,= Ae
r⸗ oe

—

cuiuſq; vmuſitatiſ. 7
l· Itẽ eoꝛe. ¶ſi decuriones · et pꝑ hoe et alia quedã ia ſol?t lep

ni qõnem de delegato ab alio qᷓ; a pnᷣcipe qui hʒ ſpecia Z. o Aſ
le mandatũ ſubdelegãdi.ſ.q; ubdelegare poſſit· ad ide⸗ PEE —
*- 8 Aℳ—

s Certa pſona. in ↄ trariũ videbat. q; ꝓcurato: dʒ cſlev.A.

.s · de off. del. is cui. ubide hoe · et · c. ul. Evices.

duos · et · S. de ar · innotuit. ſicut et tutoꝛ · ff. de teſta. tu. tu⸗/0h I .

toꝛ incertus · et · l. duo ſũt titij · et p pᷣdicta ium tenebat
ubertus de bobio . ut no · guil · in ſpe · ti · i· Ciã nũc · v.quid
ſ in delegacõ e.et accur.viðꝛ idẽ tenere.ff.e.l.i.in.i.glo.
ſed illa glo· et. l. i · e. ti poſſent intelligi de peuratoꝛe in⸗
certo.ſcdᷣm modũ illius.l.duo ſunt titi·ff· de teſta. tu. q;
plures ſũt ticn er fecit ticiu curatoꝛẽ et non apparet de
quo ſenſont. et advnũ etiã negociũ dari pᷣt· ff. e.l.i.ff.
t ¶ Negocia · de nego . gelt · l. i · Eneg ociũ · ad ideʒ ·ff.
vi · bo · rap · l· ij · Ccy ait .· ñ. pcumator et ſie no · vnã diam
u ¶ deputare· ff. mãdat⸗ mter ꝓcuratoꝛem ad negocia
et ad iudicia · aliã videbis ꝗᷓe.qui gnaliter.in fi terciaʒ
s · de Rꝑ · ex pte decani · ff· man. ſn mandaſſem.et qð ̊ jᷣ
die verüũ miſi in caſuqj. e . e · ul. elit. ↄteſta.etiã ſme cauſa
Sãuis ꝓcuratoꝛ ante⸗ reuocari pᷣt poſt lit: steſt.
5 ſme rõnabili cauſa.dñs tñ bñ pᷣt adeſſe cauſe cũ
ipᷣo ꝓ curatoꝛe.maxmme ſi de colluſione timeat.
y ¶ Conteſtatã ut mſti ·manda· Epenulſff.man.ſi vero
nõ remunerdi· Eſ mãdaueroſC man. h pater/ff. de p⸗
cur · ante litẽ ſs · de elc. m cauſſſs · e· ex inſmuacõ e ſet iſe

certus·ff.e.ti.l.ij.ſc a arbiter.ff · de ar. tẽ ſi vnus· Eſi imn ege⸗ F=

eſus quo pemtere licet.qð dic ut dixiꝗj.de reg.iut.qð

ſemel · que eſt ↄtra · Mi in hoc eaſu reuocacõ puemre
¶Reuocari.̊ nun⸗ debeat ad iudicẽvel adiſariũſdic
ut.S. emandato ſet vidꝛ ꝙ nõ · ar.a cotrario illius dec. et
H̊ ibitenẽt · tan· et gof ſᷣ.et imno · ibi tenẽt cõtrariũ. er ſhᷣ⸗

audiũt maxime · et eo rõnes ibivide ſet guil. in ſpe. e.

ti · Ei. v Itẽ ꝙ mãdatũſoſt.no· e.ti· auditis· ꝙ reuo catio
tenet indiſtincte quo ad pᷣiudiciuʒ reuocantis. ſi quema⸗ r
tur de pᷣindicio aduerſarij ſi ſit ante lit:cõteſta:et index

vel aduerſaruis certificatus fuit vel certiſicari poteſt de

112. 2 — —

r ¶ Subſtituendi. a .

.

—

P

, — „
„ er

2*

1 i E
9 en FPE re E
NS= 2

F =S 33
. ₰

—

—

—

mãdato ſnon ob eſt reuocacõ niſi ad alterũ puenerit · de⸗
bet en eſſe ignoꝛãtia ꝓ babilis excuſata.de cleri· ex.mi.
aphice· f. iuð · ſol· ſi aut multo minus valet poſt lit· eõ⸗
teſta mſi ad alterũ pᷣ dictoꝛę puemat q uibs ſemel de mã
dato extitit facta fides.s.e:mandato.ff · e· ſi ꝓcuratoꝛẽ.
ſiñ ſe celet ꝓcuratoꝛ.obligatur dũo.ff.de dolo· elegãter⸗
Ep enulſet ſi nõ ẽ
ſo luendo tenetur

et ſibi nmiputet ꝗᷓ eã nõ exegitſi an ſatiſdacõnẽ exegitĩ
ꝓcuratoꝛẽ celãte reuõcõnẽ reduidabitꝛadũſarius erit
ſme damnoſvndeñ erat ꝓcunatoꝛ actoꝛis omiſſa eſt ſa⸗
tiſdatio de rato.ff.rem ra:Hha.l:ij/ñ ꝓcuratoꝛ rei ſatiſdat
bahtatum ſolnier dolo Snneweu ſ indi· ſol.l. indi⸗
catũ ſolui. et· f. e.plautius. et inteligas ab ipo ꝓcura⸗
a ¶ Poſtea. i· polt lit oteſ. toꝛe ut Frnec. Pyr⸗.
b ¶ Po volente ſecus ſi volente · et ſie poſſz mtelligi ·s.

. ·mandato.ut ibi:noſquãtucũq; tñ ꝓcuratoꝛ ↄtradicat

nõ ꝓ cedetur cũ eo poſt reuocacõ em quouſq; de ca reuo⸗
cacomis ↄgmtũ fuerit.nõ em debet ſe igerẽ ꝓ curatoꝛ.ſ̊

.c.l. que omia: traꝗᷓ.e.ſh quẽ.S olu.ibi.
c¶ Lequibit:⸗ Faßis q̃ ſequũtur habes · ff.e.ti.l. filiꝰ.
dMiñ eũ · hoſ.. Efr et. l. ſequentibo.uſq; ad.l.ſᷣ etiam.
et. poſt litẽ.uſq; adl.que omia.Gi. .
e¶ Immicũ. et que imimicicie h vemãt arbitrabitur in⸗
dex · facit qd dicimus de indice et de teſte · ij · q · v · c. · de

deb et ei fufficere ꝙ ſmenota ſuſpicõms remoueatur.ff.

ſmo.p tuas·et de accuſa:cũ opoꝛteat/nõ tñ dico ꝙ req⸗
ſli⸗

rantur capitales· et hoc ſonat lĩa qᷣ dicit · uel ſuſpectũ
cet vi deatur· ↄtra · ff.e.l. filius· ad fi.et·l.n poſt datũ. Sʒ
im ꝓcur. ꝓ quo ꝓmiſit dñs iudicatum ſo liu loquitur qui
oↄpellitur ꝓlequi mſi capitales interuemant.vel alie iꝛ⸗
ſte cauſe de quibus ibi dꝛſet ideo lex.e.ti· vel exilio.que
loquitur de caſu nr̃o.nõ po ſuit capitales in textu.
Suſpectũ · et eſt ſuſpi alleganda ꝓ bãda ſiẽ otra

ees iun dicẽ· s. de ap.cũ ſpealiſhocipᷣo ꝙ opas ingerit in in

uitũ ſuſpeũs eſt. ff · e · ti . l. q oĩa· et ſie etia ex falſa cã ipᷣm
Poterit dñs reuogre:q; ↄtradicẽdo ſuſpcũs erit·et ſic

locũ h ẽbit h ahßt dici ut no.accur · ff · e. t. l. qͥ omia·q
EE iectio aut aduſarius v el ꝓcuratoꝛ er aduſarius. et
PHj ſecus · et ſic poſſint intelligi.l pᷣallegate · et dec · iſta

ut ꝓ curatoꝛ ſolus reſiſtit · et tũc ꝓcedat.et vera ſit ob⸗

iſta ſo lũ diẽ ipᷣo volẽteſvna po ſtea dic idẽ accur ſdic eũ
ſuſpẽm qlitercũqzſßn ita ꝙ remoueatur ſvel ſuſpcũs
ẽ mterim donec remocõnis cã tractaturſalias enĩ ad q̃d
remocõis cã tractaretur nõ video.hcet dñs· M· ibi pᷣmã
oſueuerit aprobare. g ¶ ¶ffmitate. q; tunc dño time⸗

tur piculum· C de excu tu humanitatis.
h¶ Eius· Ladũſarnet tũc ipᷣe ꝓcuratoꝛ adũſariũis ẽ. e
poterit dicẽ ↄtrariũ eius qð pᷣmo petebatad hoc · in.q
vñij· tria.v.ſi ↄotra pr̃ↄem/ad idẽ.ff.de po ſtul⸗l.ul.
i ¶ Ingredi.eẽ nõ ꝓfitẽdo· ſ̊ ſolu ꝓbacois cã:ad hocqj.
de ſen: ex · religiolo · ij. Reñ · et ꝗ·de regla.c.i.in pnᷣci.
indicis credo tmi⸗

ülar⸗ ſipani⸗ õ nã dũ.hĩta oſidera
ceps it delicti. . Se „7 ⸗2 . 12 2 er= Sſer . „ „ * . . ſi.
ee iieto. ſtea tp ipo noſte nesDreuocarinõ poſſit vs t; qe Snadlg pas
ſem Eiſſen aut ſibi quibit miſi ẽ dño immicũ ſue cauſe vna cũ eodẽ ꝓcu⸗ nũ vel hoſtiũ ptã⸗
imputet qui talẽ koi muſi aut aduů vatoꝛe maxime ſi de collu⸗ Fe ie;, ſi ſuſ⸗
elegit. f. de mmoꝛ · ario affmitate viũgi. vl LUione timeat. mimme phi⸗ Pectuſ. a rõbilif.
cũmandato.in fi; .q1. P . C 1 P1 meq m ( Ali? utputa.
vnde ſireuoca tio eus beredeʒ effici ſeu mʒ betur adeſſe. LDem. . 41 mims Lerg⸗
addicsve ait⸗ Kredi religionẽ iaten 16 quu ac euratoꝛe ſuper pita · vel mmis iu⸗
uerſariũ puemiat. gũ peregrinari vel egritu hoc a dno ptãtemhñte ꝓ⸗ uems:et tũc reuo⸗
ia ſup ce uſ . dme aut vmculis deuneri curatoꝛ extitit ſubſtitutus eabtur de fcõ ut. ff.
ſcſ tde ofigat ſeualia rõnabilis z6t woſt mãdatũ ſuſee ·tyl. poſt liteʒ. in
ſieut pᷣde dc: au⸗ ng at la ronabilis nõ pᷣt poſt mãdatũ uſce⸗ fi.vel q; latitat· ff.
dide zurde me⸗ cauſa ſubſlit ꝓpter quã ſit ptũ etiã ſi eo vſus nõ fueit zel. vel erilio vel
ato nõ fuit facta erit cadus. ¶ Ne 1. iudicio publicovł
ſides ſet ſme ſatiſ⸗ m nito reuo . dus ◻ e ſzim deleg ato ſe. ap· viees Peato rinmneun l
dacoe fuit admiſ ru quanqꝙ mn ut pimttit ſuas alteri omittete aluid ff. e. ti. . vel indi⸗
ſus tenet reuocacõ/ . ””l cio · er idẽ im i.
er ſie intelligatur * n¶ Poſſit innituſ.

o¶Colluſioneſed nonne exquo de colliiſone timet bʒ
eum ſuſpectumquare ergo non reuocat: vt.s· e.c· So.
tim et H. Hꝓpbare nõ p̃t. ad h.ij.q. vij·pleriq; vel aliter
t nõ vult dilatare p ceſſu cãe qͥ eſſ in ↄ gmeõ e ſuſpicõ⸗
ms ut. S. dixi · et Pbatur. ff · e. poſt litẽ · poſſent ta
p Adeſſe ſ̊ q ꝓderit adeſſe. ꝓderit⸗ ſtes et ꝓbati⸗
ones mducẽ qs ille omittẽèt · vel ſaltẽ ille ꝓpducẽ tenebi⸗
tur noĩatos a dño.bñ̃ficiũ enĩ iuris qd adeſſe poſſt mn⸗
terp̃tandũ ẽ lateet ut aliqͥ d ↄferat:de viſig. abbate· et
de hoc ꝑ accur · ff.de inoffeuteſta · ſi ſuſpecta:in princ
qui.ꝓ curatoꝛ hñs mandatũ ſubſtituẽdi·ſubſtitutũi a
e poſt mand atũ ſuſceptu etiã ſi eo nõ ſit vſus reuocare
nõ p̃t. mſi et ptãtẽ habuit reuocãdi ·ſi aut erat ꝓ curatoꝛ
ad plures cãs et in altera ſ ſtituit.in alns remanet ꝓcu⸗
q& Ptãtẽ. q; al nõ poterat:miſ in caſib⸗· S e. c. i. Matoꝛ.
uſceptũ er ſʒ dixerit ſe nolle ſuſcipe.tñ dño ĩ eadẽ
volũtate manente adhuc ſuſcipe poterit · utꝗ·e. licet.
3 Glis nõ fuerit. l; ES dñs reu ocet ꝓcumtoꝛẽ re integẽ
uel an litẽ ↄteſtatã · inſti.mãda.recte · et · S· c. ꝓx · in pnᷣ·
cũ ſuis ↄcoꝛ et ipo facto ſᷣm id qð dꝛꝗᷓ e.ſi quẽ ꝓ curmatoꝛ
tñ datus ad ſſtituẽdũ h̊ nõ pᷣt poſt ſuſceptũ mãdatũ.
ſã em ſuo functus ẽ officioꝛ potius h̊ cõſtitutus a pnci⸗

pali dño q; ſubſtitutus a ꝓcuratoꝛe viðꝛ · ut dixi · . e · c · i.

t ¶ Aplice· q; alius nõ ſubdelegat.Cde iudi.a iudice.s·
de of · del· p aſtoꝛalis · et.c.ul.de ap.cũ cauſam.
u ¶Alind.ſ. ꝙ reuocaẽ poſſit anꝙᷓ illevſus fuerit. et ha⸗
b es H. S.· e.li· de of· de· qᷓuis ſß qro qre aliud in delegato

qꝙᷓin ꝓ curatoꝛe(So.credo ꝙ ſit rõ q; deleg atus pnᷣcipiſ

Pʒ a lege ꝙ omittẽ poſſit· et ideo donec ind ex ſ delega

tus uti cepit reuocare pᷣt. ut in pᷣdeã dec· q;uis ſß. ꝓcura⸗

toꝛ de quo ̊ loquitur hʒ ͥ ab hoĩe et ideo 9 mitteẽdo ſuſ⸗

cepto mãdato p cοααα&tο unctus ? officio ſuo. er iðo

amplius non reuocatſet no. q; ſ opronnſſarius datus
ad eligedũ elig at. et eleũs renuit ↄ ſentire·ã plins nõ eli

git. q; ſuo functus ẽ officõ.S. e:li·de elc· ſi ↄ promiſſariꝰ

euratoꝛ tamen ſubᷣſtituẽs nõ eſt functus officio

fuo miſi ſubſtitutus mandatum ſuſcipiat ut hic vides

ibi ſolũ eligẽ · et id eo citius illius expirat officium

et ideo alind ꝙ h̊ pcunton cim agen ſubſtituẽ Boene⸗
t ideo al aton c⸗ tert

——- ) — — —— —

lati⸗
pna⸗

e⸗’C

ice⸗s⸗

ethin
nn
ſap
e
⸗
a6
nns,
ſin
ſco
des

afnl

ſu perius deã no · qꝛ cũ tres caſus ſmt poſiti.s ·e · i. in qui
bus ꝓcur.ad indicia ſubſtituith̊ de altero tm dicit · de
eo qui mandatũ h vnde dereliquis ſeeus credo cũ ha⸗
beant ptãtẽ nõ ab homie · ha lege ut ſupius dixi ſex eo
ꝙ fcũs eſt dñs litiſi vel datus in rem ſuã ſalias enĩ qua
re nõ ſic de alijs expᷣſi ſſet. et facit de deẽ. adaudentiam.

Srl. e. rr-N S&α r. * F A X'WTP H.HEHaraferrlerz
de eco qiu *1 Ma: leg ſationé
c. ul . e er · in⸗ . eg · ꝙ trãſlationẽ.
ſae ron ſeati ji datũ exigentibo ſpecilica⸗ ẽ in otrahendo
r Pſti cenſeatiulterius reuoca att ao ſ meanomor.e.t.
a ¶ Ilo. . ſubſtitu ab iloſmmſi reudcadi w⸗ ti fuiſſent adiecta clauſu⸗ bo⸗
ente/ a dño aut bñ ri ab il oſm reuocachpo⸗ . erlitüc ad er ul. er ſponſalibo. qᷓ
habita diſtinctio⸗ teſtas ↄceſſa fuiſſet eidẽ. SSõ H 3 n x⸗ mevebvenis
ne quãbabes · · ¶ Beruũ ſi cũ ad plures pre druztor gi bſan im Ar b mnn. ſiem in
* * — „
ane idi tüe vl ad omes cauſas gna⸗ ¶ Procurtoꝛ q; abſq; ſꝑ abiolucone peren
b Mνaο.πGN iter oſi ſinimz in ciali mandato iuramentũ da ab excoeacoe⸗
enmĩ nõ expirat mã⸗ liter oſtitutus fuiſſ in vna dlerte traſ paeiſ⸗ Ersicnes,
datũ exquo penes tmn ſubſtimerit earudem Serretra ion pac . ſen g Beir.
ttadacop im alns nequaꝙ ꝓhitxtur nf 1 ſrineig, S i. quẽ pemtet. Itẽ
time. S. · li. ſi dele⸗ ꝓcuracõms officiũ exer⸗ caule aeinnmt ſſa. 1 in oblace filn i
Sares ofdt ere. I Dem. Pgekaſirred⸗ rchtn ne
¶ Omes · pᷣt g cõ Vi ad agendua de x genen r co⸗ In oemenen er⸗
ſtitui ad vnã etad ſenckench ae li tituitur ad negocia peu⸗ otmhenca ex⸗
pPlures et ad omes ndencquac genem itor „ diße muica cõne. xx⸗
cauſas ꝓcuratoꝛ· ff. adoma us ſrnaciani ex teene eis ch 1P ex⸗ ui Reien baes.
dExer⸗c.Y l. i· igãt ſp ẽaleↄſtituitur ꝓcu cepus hjs cando qin ma⸗ m aacse ian me
cere ſſie et delega⸗ icrnalitats datü exigũt ſpẽale. Me⸗ Poinnme
D ratoꝛ ex vi gnalitatis hu⸗ . . ti ð caluma ꝗ. de iu⸗
nis ab altiod n pe H dũ wro ad nego cia h̊ etiã c u⸗
cipe ad vmũſtatẽ miſmodi ad alquẽ articu⸗ IO ⁄ 3 . 5rec N· cal· c· ul. Itẽ in ca
ſaꝛ vnam cau⸗ lfuj ſpỹale md ad iudicia pᷣt kiluiſfamili⸗ ſu · s · e. li. de elc. p⸗
caulaꝛc u m quo ſpeale madatuʒ D nat 8 via
ſam del egat · et in itur admtti nõ de as abſq; patris aſſenſu ſi⸗ cumtoꝛ· et ð hvide
alns iuriſdictionẽ exigitur admmtti nõ debet . ator: ¶Ticet aum̃ in ſpe. ti. e. Ei. v.
¶ Dedſi aliquis vl ali enc V auneramto⸗ le omomtr e li
in de articulis ſpẽale mã gs Polt. x vij. d tpaeatt
ä Petemg, .* ſepr . er n ¶ Con ceſſa. vel
n — Fͤr „ r XA— * &. WS *σι e. datus ſit in rẽ ſuã.
SDðWDBD . „7 0
agendũ defendẽ o — ria Penb⸗ 65
gitur vel ſatiſda⸗ M Pt ſeʒ qñ habʒ ſpe

re de defendendo . ff. e . ti. . ſeruũ. in fi.
(Spẽale ut ꝗᷓ. Gul. cũ ſi · tm genus quo ad ſpẽm q;⸗
6 debʒ. et ſic nõ valet tũ ſpẽs.ad idẽ.s.de ap.c.

re crmmma vel defectus. ut in cle. e. ti. nõ p̃t.
i ¶ Admittetur. no. ꝓ illa opi · bul.et alioꝛedo ctoꝛelegũ
ꝙ, pa ciſcẽs ꝙ caſũ foꝛtuitũ nõ Hmoner aut aliquos ex⸗
pſſit ſecuta gnali clauſul- aut nullü/i

ff.ſi qs cau·ſ̊ et ſi· queſitũ .er recit ari ſolʒ.s.de depoſi.

bona fides · to · vel eo q habeat vim ipius ſpecialis

k ¶ Manda- mandati. ut.s. ꝓx.ſeñ.
¶ Heferre · ff. de mẽiut. inſiurãdũ j. El. oma. ubi de ̊
m ¶ Vel paciſa · C. de trãſact · trãſacti⸗ . ff. ti · l. pcura⸗
toꝛ cui liberaet.l.mandato.et..de tranſac· contingit. et

de ar · per tuas.nec in integrũ reſtõnẽ ꝓ alio petere.s. de

reſtitu · in mteg· coꝛam . ubi de hoe · et hoc qñ pncipaliter
petitur. ſecus ñi incidenter ut. e.ti. ſuſcitata. C. etiã bpꝓ⸗
curicãm · in integreſti agi.poſ.l. vmca. Item in cã ſuſpe⸗

cti tutoꝛis · ff · de ꝓcur. nõ ſolũ. Efi. Itẽ ubi ſũt duo p cu⸗

ratoꝛes oĩm rerũ alicuiuſ.tũc eniĩnõ pᷣtvnus ab alio ſine

ſp eciali mandato exigere.ff.e.l.qui duos · et. l. taq;. Itẽ

de interdicto de liberis expibendis et deducendis. ff. e.
pap · in pn. Itẽ in acceptilacõne.ff.de acceptiłil. in. Iteʒ
in ſ ptoꝛ impetracõe·s· de ſep. nõnulli · et. c. ex pte. Itẽ

· de hoc habes.·s. de of. oꝛ.ſi ſacerdo s.xxin.di.quãq.·
Lõ expſſoſ. nõ tñ pꝑ hoe ↄtrahbẽ mrimomũ poterit.
ut ꝗ.qe.c.ul:nec poterit etiã ↄtra electũvel ꝓniſũ oppone

tta gn 5 t nullüfut in P mo caſu te⸗
neat renũciacõſin ſcdᷣñ vẽonõſetno·h̊ materia p accur.

mn c mrimoniali.pᷣm vinẽ s.quimfi.a ceuſ.poſc.ex lite⸗
ris in pte deciſa/ar.ↄtra.s.eiti·accedẽs.ſ̊ idi parentibꝰ
agentibo de mĩmomo filioꝛæ acceſſit ipᷣoꝛe cõſe nſus ut
ibi no. Itẽ m quoſdã in voto trãſmarmo.sdevoto. ex
multa.m pn.v. illis · Itẽ in ↄſũptoꝛ inſtr̃oʒexemplati⸗
one · de f mſtru . e. ul. Itẽ im a gue ſedes ap · ſbi ſpe⸗

ciale qñ hab; galẽ et liberi· qñ datus eſt in rem ſuam.
h ꝓbantur .ff.e.l.ꝓ cur.cui libera ff. de iutiut. l. iuſiura dũ.
f et · l· ſe . C· de nouac. l.nõ abſtulit. et. ff. de ſoluc. l. hoc

uure · et no · C. de trãſac · l. trãſactioms.

Signaliter · nõ eget ſuůma · q; ſatis ſũmat ſeip̃am.
cprimũ dictũ ponebat guil. ꝓ qõne in ſpe. e·ti.
Euπ et ſequẽdo uber.idẽ dicebat qð dicit h de. et
idẽ no · olt · de ꝓ cut. peticõ · in ᷣma glo.et ſatis olim hec
dicebamus ꝑ dec· dilectus · ubi eſt hoc ſatis expᷣſſum.SD
glo· vid ebatur tacite oſentire ꝙ gnalr fuerat oſtitutus
ad nego cia et ad indicia. ⁊ter p̃t fieri ꝓ cur.ↄſtituco.et
aliter · no · ꝙ ghali⸗ dicitur hoc. S. e. petitio.

,

„ . 1½ 3 2 „ „ . 77 .
q (E xpiri.i.defendẽ. s · de iuð. c. i. Alibi pomtur ꝓg age⸗

8 CCaſnbo exemplavide.s. e· ꝓx. ¶ as poſſu ↄſtitui p
linamiline nõ dubitabamꝰ⸗ curatoꝛ.sS. eęnõ m⸗
iuſte · et · f. e. l. ſliuſfamiliaſ. ipe q;. ß an ſme mandato
pf̃is poſſit ↄſtitui dubitabatur et videbatur ꝙ non.q
ꝓ ſe nõ admittitur.& nec ꝓ alio cum mimterdũ admitta⸗
tur ꝓ ſe qͥ nõ ꝓ alio.ff.de poſtub.l.i . rj. in· q. v nj. Etria.
et no · de hoc p accur · C· de bo. que li.l.ul. G i.m fi.Sʒ quia
mi deperit pr̃i:idcirco admittatur ſme mãdato.ut hic.
er eſt ſi · de iuð. e · ul ubi aut depiret pri.haberẽt locũ p⸗
dicta.ad hoeff.ad trebelłille a quo. fi.ff. de in integ.
reſt · ci mandato · in fi. qui et ex quibo cama.poſ:. iu
u ¶ vij.annũ.inſtit· ſte · ſic et aduo catus pegiſſe de
bet · xvij· an.ff. de poſtubł.lłi.inuitũ.iij.q:vij. verũ·

re.s·de cauſa poſ paſtoꝛalis· ſann filinſfammli⸗

—

. r S

r brſt. ed e, à KKdneg ciαno oſt. 8. . AE L
Pr det ꝓ curatoꝛ datus ad negocia maioꝛ·xvij. et mmoꝛ: xx v·
1 2 Wr. t agẽ et expiri · nam exquo ꝓcuratoꝛ ad negocia agere
Dy. bor r &

foꝛma. && hᷣ. S. e · t ·
nõ minſte· et accur ·
ff · e. ti. l. Pluri bo · er
innoẽ· et hoſt. S· e.
in nia· et guil · ĩ ſpe. ⸗
.c.·ti · Gracõne aut. ⸗
d¶ Himulſa ſecꝰ
n diuns tpibo · f· e·
l.hñ quis tñ. C. fi. et
.g. e.nõ iniuſte.
ſet H id eo & dãdo
ſc m. viðꝛ pᷣmi
reuocare.ut in pᷣdi
ctis iuribus ſet H
ͦverũ mſ expmat
ſe nolle pᷣmũu reuo⸗
care · f· de . . ſ quis

. pluriboad Hocꝗᷓ.
æ. Ri quẽ ſet hoc ve⸗
— „ „ .—
rũ intelligo etiã ſi
ſcvᷣůus ꝓ curatoꝛ no
lit ſuſcipe mãd atũ
ar..inſti.qbo mo ·
teſt. in fi· poſteri⸗

teſtamẽtũ ruũpit p⸗

„ca—
ore ubi e ſem 5 ⸗

e.no iniuſte. in quarta gioſe⸗

pt. s. ꝓx·Rnet minoꝛxxv. an· datur ad negocia: ut h.
ergo et aget · ut ibi · noꝛ.

C. de hijs quve. e· imperra l

admittendos · ſ̊vera eſt opi · in caſu.s · e. li. de elec. e. pe.
CEñ aũt.alias nõ.ut hvides. ⸗mittetur ſme altero.
ecus·.ꝙ tũc vnus ad : agẽ vidᷣꝛ.ff· rem ra. ha·l.
itig ↄteſta. q tũc demü⸗ amplius.ad h·s.de offi.
del · relatũ · et de. v· ſi g. ex pte · ij · et ↄcoꝛ · ff. e · l. Pluribo/ in⸗

lterrdiũ aſit qnig dᷣꝛ occuparę. qꝙ pᷣmo ad ſnĩam deuemit.

. *
ad negocia licite depute⸗
tur· ad iudicia tñ m ma⸗
ioꝛ.xx v·ãnoꝛ fueit depu⸗
tari neq bit. Nde.
duo ꝓcuratoꝛes ſi

mul nõ adiecto in ſe lidũ
deputẽtur vnus ſme alte⸗
ro nõ debebit adnntti/ De

cus ſi ſmt ĩ ſolidũ oſtituti

ſ̃ᷣ tũc illiꝰ melioꝛ erit ↄ di

tio ꝗ p litis ↄoteſtacʒ ne⸗

gociu pᷣmituſ occup abit ·

ꝓꝰ occupacõʒ aũt hmõi

alter ſe intromittè neqiu⸗
bit ulteruus cuũ ille litis do
mimus ſit effcũs mſi demĩ

oſtõne fiuſß ꝙꝙ non knieret

melioꝛ ↄdicõ occupantis

+

tunc eniſi eũ qoccupamt

lerioꝛẽ ex esn eg bona ſigmfiacõe.
1 E dinoſcaãtur ſpealr ne · vñ. q · i. kcũs eſt
r. Lo FerP= er r ed e P wemalins alibi in

☛ Ge ſ h

mũ.lʒ ex ſcdᷣo teſtõ aliqs hẽs nõ ſit vel eſſe noluerit · ſic

et h. ar. p dcõꝛeiuriũſet ̊ tractat guil.ĩ ſpe· e·t · Grõe aũt ·
vien vata ee. opat ſ nõ ꝑ oĩa qð ſonat utꝗᷓ.pʒ.
e olidu.aliqd Jexecutoꝛi
1

¶ Adumtti.aliund in

ultie volutatis ut

ud in⸗ de teſta. c. ulti. in fiſer in ꝓ cura⸗
toꝛibs datis ad iudicia ſpu aluũ cai. utq·.e· c· Eſaneſet in
tutoꝛibo.ff·de a dm·tu.decreto· in fiſet in hijs de bemgni

tate ſecus ẽ receptũ ut ibiſet ẽ rõ Hunis dc.qꝙ hj duo

cenſentur ꝓvno . s· . li · de elc. e. pnl.· Eiſẽ igitur h ncce q;
vterq; admittatur ſic in indiciba datis ſme clauſula.s.
de of. del. cm mr̃mmonij ſß quid dices·ecce vmis cõ fitet᷑

alter neg at.quid eritſſuꝑ ſ fuit diſſenſioſdicũt quidam

ꝙ facta eſt litis ↄteſtaco et ſtatur ↄfeſſiom·qð ſic ꝓba⸗
tur. ſ dñs pñs eſ; et ofiteretur et negaret ſtaretur ofeſſi⸗

om q ↄtra eũ ẽ·ff. de mter:acti ·de etate. Ci. E idẽ in hjs
qui ꝑſonã dñi repñtant Alij di cũt ꝙ eligẽ pᷣt dñs vtrũ
ſtetur negacom vel cõfeſſomar.s.de re.iudi.duo bo · er

ff.de re · indᷣ. duo indiceſ Cercn dicũt. er foꝛte melius ᷣm
inno.ꝙ ꝑ talẽ rñſionẽ nõ fit litis ↄteſta cõ.ſ̊ ꝓcedendũ
eſt ↄ tra dñũm tanqᷓ; ↄtra ↄtumacẽ ꝓ eo ꝙ nõ miſit pcura
toꝛes mſtructos:de iu. calm ptractãdis pma opi.pla⸗
cuit hoſt. s· ę·m nra michi placet vltima. q; cõfeſſio vel
neʒ atio vmus ſo lius etiã altero non reſiſtente nõ valet.

ut · S· in pnci:multo mimus altero reſiſtẽte · ad hſj.s.eę.li· de

elc.c. pe · Eſi aucsſe zpdr euitanda hec dicebat bh̊.S.e.

nõ in iſte · q; ſatis equũ erat · ꝙ ſiue adicẽtur in ſoliduʒ

ſiue nõ· ſꝑ index eligẽtidonęoꝛẽ .ad h̊.ff. de accu. ñi plu⸗
res · ff.de admi ·tu.ſi plures ſſ̊ nõ ẽverũ mi in caſuꝗ.e. E
ſaneſVmẽ.aut dicebat ob pᷣdeãm cãm ꝓcur.tales non

— ς
Ne2 „:

W☛ r, H ..e.ti . mi⸗ ſi. C.e·ti · l. exigendi⸗ 4
2 0 Plures⸗ema⸗ a S —
e „ namt H dee ad de⸗ r, P9
rh b ea E „αCl ara cõnẽ eorque

Har , t1-, r ſb

FXπ

3P aRan t in a cti· de pecul
6. 2 a A Trt- et in noxali.ff. de
r P Dä ſed rle ipecul,ſi veroff. de
noxalibo.ſi quis a

infirmari moꝛi abſentari * ſit Smultis. q; non pre⸗

₰¾ —

wl alias impediri vñ̃gat· ſumitur quis aſtri
ãſi ꝓſequu foꝛte nolit pote ctus et ideo ibi añ
rit alter ſuſcpe ac phicẽ ſniam nullus occu⸗
— 3 . pareviðꝛ · ar · C. de
negociũ ab alio nchoatũ eAE.: u
28 ern Ha, acti · et oblig. l. ne⸗
du tñ ab illo nõ fueit alꝰ gantes et delega⸗
ſbſtititus mnã ſi ſt is pferri e i⸗ aſoe 7.
Lis o. N Sl occupat
debebit edẽ. ¶ Ceteru vbi p qualibz mehda⸗
millo ſſtituto alter ſuſe⸗ ionẽ indicialẽ·S.
pit negociũ ꝓſeqñdũſis q d of. del cplurel
occupaut pmtus ip̃m re⸗ Aan rawam
ſumere poſtea im pedimẽto infect. ſi fmita. Eñ.
cſſante neqᷣbitmñ foꝛſan iulianꝰ. ff· ut poſ.
illu ↄtigẽt impediri. ¶ Ha es l. is cut. Caai .
z lecbonn woſtulacs ni pᷣoꝛ ſubi omeſ eq̃li
ne ĩ electõnũ poſtulacõni ter in poſſeſſionez
ꝓuſionũa alioꝝ ſpualiũ mittũtur. lz ptes ſi⸗

negocõꝛ cauſcũ tlia ce⸗

iterar p deurli.
i ¶ Decupabit· m.

–
97 2 mala.g · e· li.de elec·

ghali.ubi de hoc ·
k ( Ds. S· e. c. i. cũ ſuis ↄ coꝛ. tra voluntatẽ dñi meli⸗
I¶ Occup ãtis· et nlominus⸗ oꝛ fiet ĩpᷣms occupãtis cõ
ditio· ꝙ ſtatũ iur mmutare nõ potuit in totũ · ad h.s.de
telta. requiſiſti · et · e · tua . ff · del · . .· nemoſſi & nõ valt in to
tũ ut agit· valeat ꝓ ea pte et eo modo quo valẽ p̃ᷣtad
idẽ ꝗᷓ.de deſpon. mmpub · c. i. Eiſet determiatũ ẽ qd; dubie
tractabat guil. in ſpe. e. ti · Grõne aut. v. q̃d ſi dẽm fuit ·
m ¶ Inchoatum. ñ. g. e li· de off. del. cũ plures ·
n ¶ Dreferri. eſt eni ↄſlitutus ab eo qui potioꝛ eſt eſla nõ
ob· ut.S.vidiſti.excludet illu cũvices p otioꝛis gerat.
ad hoe · xciij· di · c. ul. et · xcim · di · ci ᷓ de p bẽ · hj qi ·
o ¶ Sub ſtituto . ab occup ante nuũquid huc reuocare poſ
ſit · die ut dixi. S . e. ti · is qui · Itus in ſo lidum.
p Alter. collega cũ eo da⸗ de elc. cupientes. Cc ſi. et
q ¶ Ipſum· negocium. ꝗ de ſen. ex. eos qᷓ vbi ceſ⸗
r ¶ Ceſſante ar. ↄtras· e li ſante imp edimẽto tenet᷑
quis ad id qð tenebatur pᷣusſſi h̊ iam alius oceupauit ·
er eo caſu quo potuit · vñ nec vᷣtus clauſule hoc opatur
ut vides. diri · et tũc ille aſſumet . nec illi ſubſtitutuũ da⸗
[¶ Impeę’ re poterit cũ litẽ nõ fuit ↄteſtatꝰ.s.e.c · i · Ci.
t ¶ Cauſis ſecus in negocijs etiã ſpualibo · ut patʒ · S· de
elc . e. pe · Oſ aut. qðᷣ eſt ↄtra · et ibi dixi · p &n l m Pdes r
u ¶ Celerioꝛẽ.de hoevide qð dixi · S.eli · de elec. c· ul ·
x Caerisliter,norerS ꝙ fauoꝛ aliquid inducit coons:
tra ius poſitiuumquod habuiſti ·s · in pñ · de et no · Per
Panc literam reprobatam illam opfnionem que vide⸗
batur equa..·s. e. non iniuſte · ꝙ ſiue eſſet clauſula in ſo
lidum ſiue nõ·iudex poterit eligẽ.ſ̊ non eſtverũ mſi in
ſpualibo ut hic vides · et faciebat ꝓ illa opiff. de pla.·

— — ☛ –m = -- =

— ⏑ b— —2 — — —

—= — —᷑

—„ „ „ „ ₰△. —
nõ hᷣr̃e tũc locũ hane decet ño.ar.q ſi electus pᷣſentata
ſibi e ectione renuat ↄſentire adhuc elcoꝛibo m eadẽ vo
lũtate manentib poterit ↄſentire.alnonqdverũ ẽ. q;

ect.c.in ſeripturis. ⸗ dans ꝓcuratoꝛẽ quotiẽs coõ⸗

4 Bera renuũt · er qᷓi muiti trahut᷑.viij.qi:qͥ ep̃atũ.

ſ quem ſub ea.dñs⸗ tingit eũ abeſſe cauſam tra⸗

curatoꝛẽ ad cauſaʒ.nõ ivðᷣs
licet tractes eã poſtmo dũ
p te ipᷣm ꝓcutoꝛez ipᷣm di⸗
noſceris reuocare quuimo
ꝓciuratoꝛ idẽ procuracõi⸗
aſſum et officiu qncũq; te
otigerit abſentaé. Be⸗
cus ſi ſinpliciter a te fue⸗
rit ↄoſtitutus tunc enĩ hiue
— ,8 . *
añ litẽ ↄoteſtatã liue poſt
ad cauſaʒ ißam vmas nõ
ut ip̃i ꝓcuratoꝛ aſſiſtas.h̊
ut cauſam tractes eandiè
am eu reuo⸗
gengsban ure⸗ xx⸗
pᷣſſe ꝙ ipᷣm vis in offiao
ꝓcuracõmis hoc nõ obſtã
te manerevel miſi ꝙ nona⸗
mimo reuocãdi hoc facias
ex aliquubo appareat con⸗
iecturis ut ſi foꝛſan aliqs
imm meat articulus quo
tu noſti meluis veritatẽ ã
ſi ſit ꝓcuratoꝛ ipemfirmꝰ
vl foꝛſit an ſe abſentet ſeu
quicquid almid accidat
Apter qð ipi quſe tia hit
pᷣlentia opoꝛtuna. N dẽ.

deè. i ta appꝛobat

ctando ꝓcuratoꝛẽ
non intelligitur re
uocare.ſecus ſi ſim
pliciter mſi expᷣſſe
ꝓteſtetur ꝙ ipßm
reu ocare nõ inten⸗
dit · vel alias hoc
appareat ex ꝓba⸗
bilibo coõjecturis.

qꝙ; no:p mnocẽ: et
hoſt · g · e · e. p eticõ.
et vide ꝙ nota.ff.
man · qui mutuã. E¶
p ¶ Abeſſe. ſ hac
ergo foꝛma poteſt
dñs ꝓ curatoꝛẽ da⸗
reſſie et delegatus
pape ſubdelegatũ
sS · de of · del· ſi dele⸗
gatus · e.li.
q ¶ Keſumet. ſ. C.
de cur. fur.l.pe.ff.
mã·q̃ mutuã.nõ
ideo. Jo·an.
r¶ Secus. ſ. ꝙ& nõ

aſſumet et ꝗ. decla⸗

rat quare.

8 ¶ Ante litẽ. tüc re

uocatur ſme cauſa
et muitus · ut · S· e.
c·ij cu ſuis ocoꝛ.

2Sinc po. ad 5

JS· e.nõ miuſte.ff.
.e·l:pluribʒ· ff. mã·
qui mutuã · Enon
ideo minusſß otra
S.· e.c · ij · vbi poſt
litẽ oteſt· ꝓ cu ratoꝛ
nõ reuo caturſSo.
quidã dicũt hunc
caſũ addendũ.ſq;
det alu ꝓ cu

„ „ „7% „R . YIg = „ „5„ . „ .
ne acti. l. i.̊ nõ ob · q ibi plus tangitu vmũᷣſtas ꝙᷓ; p ua⸗
el ta pſona. et ideo fuit electio mg ſatus. ⸗ſet ſp eciale.q;
a ¶ Nõ m ſolidu.ñ enĩ in ſolidũ non eſ⸗ omi caſu index
eligeret · ſi ambo ↄcurrerẽt ⁊ ſmul occuparent·ad h· g.·
b¶ Intricari⸗ expedicõm negocij ꝓpuidet dño abſen⸗
hal ti occurrit ptiũ la⸗
boꝛibʒ et inutilib⸗
i expenſis ad que
ann enerer in rt obßfuari ut ſi plures pcu⸗
on uiigantes⸗ de ſep. ratoꝛes ſimul in eis fuerĩt
bla ſtatutum non in ſolidũ deputati ſiu
one c¶ Idoneoꝛem. ff. dexbe ꝓpter eoꝛ oeurſu
d de accuſa. ſi plures. „— er, Br
le⸗ fr. de deirmi. tu ſi plu negocia eade int rica ri cõ
lsn res ſet vidꝛ idoneoꝛ: cingatidonezez ox his
n magt onellus eligere vlacat ille ſolu⸗
alpet qui melius merita .
e- cauſe nouit · S. de in modoqꝙ ſequatu⸗ daar
“ m. al ĩ ptractãdiſ- q; qiueqiud cũ illo ſie ele
blint d ¶ Agmittẽdu. ſ. cło factũ extiterit plenã
aroe qũñ nõ dedit ſubſti roboꝛis ſirmitatẽ/ nec ad
daͤn tuitu:et no ptvel . ſ di „ .
AE ¶jnõ vult ꝓpſeqͥ · .lequendu aims admit
ſpol Icet /Pcura tatur poſtmo dumſi ꝓut
qu –toꝛ qm rennir acce eũ qiun nõ occupat nego⸗
ſc ptare madatl; pas einernſtinnns ſt ⸗
one; nitere ßt qᷓ iu cõ⸗ cenlunnus polt occu⸗
oſi ſtituens in eadem pationẽ factã ab alio ſu
uuſi pſeuerauerit vol perius admttẽdu. Idẽ.
en ¶ Procu⸗¶tate.· . eet is ꝗͥ ꝓcuratoꝛ
cis ratoꝛad indicia vi- .
i negocia non eurro a Hſtiuitur ab abſen
bin cu no diltmguat tr dixelt p̃ſentatũ ſibi ſiiſ
rir rgincs r cipe nolle mandatũ ſtñ
8 g Ablente pñs nequaq;ᷓ obſtãte quã diu
iͤch igitur abſens qͥs oſtituẽs in eadẽ ꝑſtiterit
z pbt oſtiuii pcumto⸗ wluũtate ipᷣm acceptare
nt⸗ ut hic · er. ff· e. l. i .· · RHI’ it aſicüc viacebi
de ofir. uti vel imu⸗ oterit qñ cũq; p acebit.
“ ti.cũ dilecta. quẽ ſub ea I ẽ.
nii⸗ bCen ſare foꝛma quotiẽſ te ab
tebacce recipit o eſſe otigerit oſtimeis ꝓ⸗
e minũ qᷓ ꝓ eo debi⸗
5 te cauẽat ſup ĩeluß
e⸗ ĩp curatoꝛio defendsk· H
np co git · ut in cle. e. ti · · i. Nã:quõ alterũ extenſiuũ alteruʒ
e i ¶No valovo⸗ non Widte qð no · ff. de v. ob li ·l.
re ſi quis ſtipulatus fuerit. ciale contra regulãꝗᷓ de reg.
ne Edlken ere no.ſoe⸗ ir. q8 enel ei ſio oro⸗
ee lRuãdunſi & mutaſſ volũtatẽ vel cʒ agẽdo· uel aliũ
paue ꝓcuratoꝛẽ dãdo ſecuſ. ut dixi·s.c. ꝓx.ĩ pnad i qᷓ.c px ·
em m ¶ Iõm mandatũ · :ar .ff. de ſuc . edic . l. i · Equi ſemel.
unid n Placbit. cõtra.⸗ vbi ſi ille qui eſt Pᷣmigradus di⸗
1ꝛ xerit ſe nolle ſuecdere · ſtatim ius deuoluitur ad eũ qui
gen, ẽ ſecũdi gradus ſ ibi erat ad quẽ ex renũciacõ e ius de⸗
uoluebatur. hic ad nullũ aliũ q; ad dñm ipᷣm ꝓcuratoꝛẽ
6 oſtituentẽ vñ ſatis dici pᷣt.ꝙ de quadam pſeuerantia
n volũtatis et equitate ille vel nõ deſmit eſſe ꝓ curatoꝛvel
ſope⸗ ſi dennit iut pmittẽte reaſſumẽ p̃t. et foꝛte ſtatutum fuit·
e ne cõtingat ꝓpter ꝓcut᷑ defectũ negocia ꝓtelariad hoe
unſ⸗ S· c. ꝓx Credo tñꝑ pᷣdcãm .l.et ꝑ hãc lram ꝙdiuꝛ c· q;
nin ſi dñs dixiſſet ↄſtituo talem qui ſi renuerit talẽ o ſtituo.

