leogitime appellatũ aparebit illũ bñ admiſſum. ſin autẽ 8 meat no-caſu in quo nõ tenet ipo iure ioꝛi⸗
apparebit illũ tũe excõicatũ et ſienõ valẽ vocẽſuam. vel excõicacõis ſnĩaa fuit h ſtatutũ ꝓpter epos qui ſtat ex⸗ 4
die ut no · · de ap·paſtoꝛaliſ. in glo · pe. ð ᷓ. e · licz ibi ſol cõicabãt cũ participib/alios dicã ꝗᷓ.e.pñti· . dq
nuitur in ul. glo. ⸗cſü—α lata in pticpates excvi⸗ t ¶ Penã· 8.· ?· ſacro · ubi puniũtur qui admoniconeno 1
Tatuimus ex⸗ catis in locuedtoic mom⸗ Hynnſſa excomiicant ſubditoo. —
. . èòèMU EK . 22 1 5 2 A ⸗

ia p iculo ſu.et ideovitandũ·xlij.di.quieſcamuſ
8. e. li.de elc. ubi piculũ.f, ad carbo:l.i. Eij· igi⸗
tur officiũ ep̃ oꝛe et ſiipioꝛũ onius et gnalius eſt et plu⸗
res grauarẽtur ſi ilud nnpedirio tingẽt ideo ſp̃a nõ tam

epis q́; ſubditis ꝑ hanc ↄſtõnẽ volnit ꝓnidere.c ſiſtit

enim iſtoꝛuʒz officiũ in criſmatis confectione· in frontis
criſmacõe oꝛdinũᷣ

collatione ecciaꝛe MVM —
et altariũ oſecrati⸗
Snſennlupe epiſopis et eoꝛx ſupioꝛi⸗
neipore. bus ꝗprer execucõnẽ põti

ficalis offien qðᷣ freqñter
in cubit ut ĩ aliquo caſu in⸗

b ¶ Supioꝛibo· ar⸗
chiepiſcopis pfi⸗

beat de coͤſuetudme nõ relaret. cm q ghalis ſnia ar⸗
culpis momicõne nõ p̃miſſa ab eis lata ſnia eſt minſta

faciãt excòicarenõ debẽt mſ moꝛa eulpa vel offenſa vel
alia inſta caula ſuhſit. Quintũ ꝙ in vmüſitatẽ vel eolle⸗

cõicacois mmia ß in
illos qui culpabi⸗
. ganeoꝝ remeñ. eccie ſbᷣ⸗ les e Ratetiacn ́JJMVMUf
2 - —0 ₰½ „ . 7 AC? . 3 5 Sc. .
ditis remeñ. areps ſet eui nos: vel ſpis ar⸗
officiales omiſſis ipis ex diacoms. et ſic no
— / 1 WTP. . 18. —
cõicatoꝛibo nõ relaxẽtſal⸗ ta inKria⸗ eee
9* S P .
ua ↄtraria ſup ̊ ↄſuenidi riſcicton Hre. 8
ne ñ quã hñt. ¶ Porro ex .s.· de of. oꝛ .· cũ ab
cõicationũ ſnĩea remenſi ecẽci aꝛe. A H I E r

ep̃i ligat tm ſubditos. Terciũ ꝙ ꝑ p̃teritis vel pñtibus

QAuartũ q; ꝓ futuris culpis vel iam ↄmiſſis ſcꝭ mſ ſatiſ

giũi nõ feratur ex⸗

n.. „

arhis et Pmatibo. ſ. A .
eCcen p vaãe terdicte vel ſuſpenhoms
lĩam non credebã in currat ſnĩam ipᷣo facto.
ene rltirutie Nos deliberacõne ꝓinda
iſta hret locũ ĩ pe ent 1 6„
zms ſiſpennon a duximus ſtatuẽdu ut epi

bñ ficio * 1; Poſti. 5.

.ꝗg.de el ec.cuũ m cu⸗

et alnj ſupi es plati nui⸗
luiis cõſtitucõis occanhone

. 5 L. L⸗ „ —.„ .D —
etis ct gar. etcu ſnièé ſiue mãdau p̃dickam
piẽteſ tn hodie nõö ,, zr ſin .
dubito ꝙ etiã ſul ⸗ incurrãt iiam ullatenus

1

₰

penſombo a bene ⸗

ipo iure mſ in iis de enl

ficio nõ ſolũ abof⸗⸗ erxpᷣſſa mentio habeatur.

ficio in greſſu eccie⸗ 1
vel ſiibo locũ ha⸗

„

Omana eccia dẽ.

arepᷣo ſuiſq; officialibus

gnaliter ꝓmulgate vie

ctos eiuſdẽ mrildictiom
arepi tmligãt, ¶ Sʒnec

in ſercie nec in gne p ecul⸗

pis et offenſis pᷣteritis vel
pñtibo excõicatonũ ſnias

n ¶Kelaxẽt/q ſi GW Alt D
fecerit nõ tenet re⸗
laxacõ cũ nec ex⸗
cõicã tiu nec excõi⸗
catoꝛę ſmt indices
ut ꝗᷓᷓ.e. ti. venerabi
libo. i · Rã·

21 2

et ſie ſuietudo ĩ ta

ber hec oſtõ. p. Net infra ceterũ inter⸗
baare Nrr ele. dẽiſuſpꝑenoms vyl excõica⸗
nopranmiarins cõms ſnĩas latas ab offi⸗
CSChmõði. et q̃ po⸗ .. —
tuerit eſſe miis jbi cialibus archidiaconoꝛx

dixi. J ſeu quubuſlibet alijs iuriſ⸗
?Suſp enſoms · dictõnẽ habetibo ſuffra⸗
ſecus i excocacoõe
q; in illa Puil egi⸗
ati nõ ſut · et nolu⸗
it a intãtũ eos
uilegiare ꝙ tollẽt quo ad eos canonẽ. ſi qͥs ſuadẽte· et
A¶ Cõſtõnis · g. e. ſacro · et· e.cũ medici- alios Rimiles.
nalis · de ſo lucẽ.c.ij.de elee · cũ im cũtis·cũ ſi.

¶ SPententie. almd eſt ↄſtõ alind ſnia ut dicã ̃.c. ꝓx. ¶

cauẽeãt. ſi & ̃avel legatus vel alius ferat aliquã ſniam

ſuſpendendo ↄtra faciẽtes c nõ ↄp̃ᷣhendet ep̃os.

g Mãdati‚ ubi ſi mã dat ſp̃ᷣꝙ om es pᷣlati et elerici ſol⸗

uãt tantã pecumã ſuſpendẽdo nõ ſoluẽtes in fra termi⸗
nũ aſſignatũ ·ꝓ tales ergo ↄſtõnes ſnĩas et mãdata epi

nõ op̃ᷣ henduũtur:neglecta enĩ hmõi maioꝛa vidẽtur que
ſpãliter nõ deſignãtur. ff. de iniur̃. apud labeonẽ · ¶

hoc edictũ · hb ¶ Nõis.ↄ ſtõne ſnia vel maãdato.

B rat q ſie dicebat ðᷣ ep̃is et eoꝛe ſupioꝛibo expᷣſſaꝛcip quã
dicebat hoſt. ꝙ lz in ſnĩa dicẽtur de eßis nõ cõpᷣhende⸗
bantur arep̃i · Plus dicebat c ſi dicebat de epis ſupi

oꝛibo noĩe ſupioꝛũ mte ligebãtur atep̃i ̊ nõ pf̃iarche.

ad de ſep · ſed es. et omia uma que mduecũtur ad pena:
lia inra reſthgẽda ſ̊ die otra nõ eſt ſupioꝛẽ oꝛdmem

eporepire · et ob hãe eim ſe pᷣ vocat epᷣm. vñ eoipo ꝙ;
de ep̃is expmitur vemũt ſupioꝛes ꝙ nõ inſpicimus di⸗

gitatẽ.ſ̊ officin pontificale.ut in pů.
RK Mabeatur. h̊ ent olim plus de textu et ent quedã de
claratoꝛ ia illius dee · ſolʒ. qͥ nõ hẽbat rõnẽ vñ fuit ſlata
Omana huius dec. v. ſũt dicta. Primũ ꝙ arep̃us

4 Nmas latas a ſditis ſuoꝛe ſuffraganeoꝛeniſi q̊ͥ ha⸗

„2503 lib⸗ iuriſdictõnem
abſq; oatei monceß⸗. bar adids:e
miſſa ꝓmulgẽt er ſi cõtra d of. oe. romana.
pᷣſũpſermt muiſtas noue et de Fo·ↄpe.roma
rint elle illas. ¶ Caueant da⸗ Ci. Paeinaid⸗
etiam ne tales ſnſas ſiue gin ſiploe a ſa⸗
ſpẽaliter ſiue Fiaiinof iſta en ſũt ad hoc
aliquos ꝓ futuris culpis paria pᷣuilegiuʒ et
queſtus.s. de of.

facit arep̃s ino cilio ꝓuinciali iſte ligat ſubditos totuſ

multo minus. ar. de ſe p. paſtoꝛalis. dioẽ.deliquũt. ut r
q( biectos · er de H̊ demũ cũ in ſua⸗ S· d̊ↄſti.c.ij.n. Ren·⸗

De ep̃is· nota ꝙ caute puto remotã lĩam qͥ olim h e r Zp ecie excõico petrũ.q; furtũ fecit vel ſacrilegiũ cõ

ctus futuri tpis nõ ſpectat ad indicẽ ita ꝙ; ſtatim detur ⸗

alias bñ ꝓuid et iudex in futurũ· ff. de iuð · l. in bone fidei.·

oꝛ· duo ſimul.cũ ſi.
Inie cano qne EEEE E E ee

„ „7 „ — — 2— 61 4
puincie. x viij· di· c. ul.ad ̊ d pᷣbẽ.graue.de accuſa ſieut·

r0W

olim. Snĩa aũt lata ab ar̃ep̃oputa quicũq; furtũ fecerit····
ſit ec cõicatusiſta nõ ↄpᷣhendit ſubditos totius piuuu··
cie ſ̊ ſolius dioc.ſie.et de hac loquitur h̊.nec etiã idiſlbb —
diti ꝓbabiliter ignoꝛãtes ligãtur ut · a· e.li.de cõſti·cii
Intelligo tñ delmquẽtes im dioẽipᷣius arepi ſcienter illllaaa ·——
ſnĩa ligari ꝙ iam ꝑ tlictũ effecti ſũt ſubditi.de fo.ope..

c. ul.de rap.c.i.Ratio aũt huins dicti eſt. q ſicut in ſpʒ
nõ p̃t ligare ſubditũ ſuffraganei ſui ſic nec in gneimoe

—— .—

5 ¶ Gne· excõico oẽs qui ſacrilegiũ ↄmiſeruũt · guniſt.
t¶ Competenti.S.e.ſacro.et.c.ſtatuimus.
u ¶ Iniuſtas.nõ dixit nullas.ligat g excõicacõ lata nõ
pᷣmiſſa momeõne.fallit in caſiige ſtatunmmnus.incurret
ergo excõicatoꝛ penã ↄſtitucõmiſ.s.e/ſacro/ſaluo eo qð D
habuiſti.s.c. ꝓx. ctuis futuri tpis nõ ſpectat ad indi d y D
x(Futuris. q; tra- cemęff. de uſur.l.i. Otra ff. ſi pm ven.⸗ . ſel

— . — „ . n ,2 — .
l. egicũ ſi· ff. de libet᷑.agno.l.ſi qs. Galmmẽta die ꝙ tra⸗⸗DD e e

exactio vel die ꝙ lex loquitur in uſuris q̃ ſũt odioſe ſeʒ
q; nõ ↄdẽnabit ad futuras uſums q̃ ↄmittũtur ex moꝛa

ſiẽ m almentis ut inpᷣdie· alimentavel loquitur lex

. »„ R⸗ „ . „ . . . „ . „ oe
cũ non eſt obligatus ſivero eſt obligatus in ↄatinẽti tũè fallitur. d ſen· ex. a nobis· ij· ⸗ↄſules et hmõi maioꝛes. uſ
ind ex ꝓuidet in futurũvndęe et ter pnñtẽↄtuma cia co⸗ 5 ulpabiles · ſiẽ p̃ᷣlatus⸗ ut.s.de ſimo.dilcũs·ij. 1gn
demnat ad futuras expenſas· ut de ꝓcut᷑ auditis.ſᷣ quã⸗ k ilecto: pᷣlatus cõtra Porsti⸗ tpalẽ etiã ſpuali gla⸗ gel
tũ ad ca fũ ñm expᷣſſe ↄtradicit · de ſen·ex · a no bis.j. ubi dio ſeʒ ecciaſtice cenſure ſe tueri pᷣt· hoc dieit. zap
fertur ſnĩa excoicacõnis ꝓ futuro delictoʒet · S. e. li · de eõ⸗ er 2, ¶ Decano decanus iſte des ſuetudie vel puilegio habe⸗ 14
ſti· c.ij/So· dic ꝙ aliud ẽ ſtatutũ et alind ſnĩa: ſtatutũ enĩ bat on diariã vel ſaltẽ ptãtẽ fulmandi cenſurã· et ↄcꝛ. ziße
bene pt fieri fu⸗ V S· de ap · dilectis. ab
turis delictis ̊ mõ . de of.oꝛ.irrefraga⸗ dite
ſtaturmus ut nul⸗ “MZMB bili. exceſſus. de 1
lus i faciat et qui vigdelicet ſi tale quid ſecè et infra ptereacũ omnes 7· ſ expte jali⸗ hn
fecerit ſit excõica⸗ . 22IEL n, as ſecus de hijs qᷓ iq⸗
tus ipo facto. Ali rint wl etiã ꝓ iam omiſſis leges omiaq; ura vim vi fa ma. p· ca. queſi⸗· G
ud elt ſma que ſie ſub hac foꝛmaſi de illis in repellẽ cũctiſq; ſeſe deſen⸗ uit. de hoe · S. de of.· n⸗
pfertun errurmu⸗ fra tale tps mĩme ſatiffe⸗ ſare ꝓmittant licuit utiq; S ecc aꝛe · ſ⸗
nico. tñ furt fr crint ꝓferrepſumãt. mi uipi decano ſi Pdictus bali⸗ m ¶ GSim vis de 4
rit et hoc h p hibe P u Pie . eALeEt. homtc.hñi gficaſti. ij. ſie
tur. Aliud & ſta⸗ moꝛa m exhibeda ſatiſfa⸗ uus eũ bonis ſuis mũda⸗ vbi ſũt pee verba e⸗
tutuz et aliud ſnia.· .· ccõne vl culpa ſeu offen⸗ nis miurioſe ſpoliare vel et ibi de hoe in glo. n
ut vacur- c-xX. ſa pᷣeeſſerit quibo merito ea violẽter occupaẽ pᷣſfůꝗ⸗ magna q poſſet h.
, n Aa- T varo lo-an. aad mingend Ruſfado⸗ pſerirut ſupius expſſitz woßhio ones re⸗ 6
.2 2 ¶ Infra tale tẽ⸗ nẽ hmoiet taliter ꝓhibe⸗ oↄtraillius violẽtã minri⸗ IHſtrĩgitur ad ꝑticu i
OOòèèG pus · eſt & ne coꝛ⸗ da ſmulia inducãtur aut a am ſe tueri. Et qm aduſuj/ lares ae ſi dicet q⸗ uil
pᷣterea.ij⸗/non. ſed na neo navimis m ns euis mma potenaa ſuffi⸗ %iurn ſcz de hac ma⸗
declaratu ẽ quo c⸗ ſentẽtijs expᷣmãt cã ſpſit. ciens tꝑalis defenſio ſibi teria lo quẽtia. B.
ſ polnt e mo⸗ . ¶ In vmüuͤſitatẽ wel colle⸗ foꝛte non aderat potuit ſe eg45 j d0
bé Moꝛa odẽna⸗ giũ ꝓferre xxcmuicaeco⸗ etia ſpnᷣaliter gla diox 1⸗ ¶boms. & licet 8
tus in a ctõne pſo⸗ ms ſnĩam pemtus ꝓhibe⸗ delicz utẽdo ecciaſtico de⸗ defend no ſo lap⸗
nalinõ Slnit inrn mus vo lẽtes aĩaꝛx piculũ fenſare ac rcurrere ꝓpter danan Fene en
Atuoꝛ meles u 2 t a po . ſpa 1 4 ſa 1A X„α P de nnoe ono
buit poſtea pote⸗ vitare qdᷣ exm & ſeqᷣ poſß P 24 arma ſpũalia q ſunt rum nõ licʒ ſie ſeui
rit index peipeut cũ nõnũqᷓ; ongẽt innoxi⸗ ecẽie ꝓpria et ꝓ ſio mumn⸗ reſiẽ ꝓ defenſione
lolnar uifn certũ os hmõi ſnĩa irretiriih̊ in mine illis uti pᷣ ſertim cum SSõ homẽ.
tꝑps alias ht exco⸗ 21 Dicdi; 1&1 cc. ij · i bi te tuaq;: e.
müicatus. Hic eni llos vugae at „ colle ie dictues baleuus poſt lata . ti. ſuſcepimus · et
moꝛa p̃ceſſit Avmuntate quos cipa m euex alnjs cauns ex coæ⸗ dic ut · e· ti · ſigfica⸗
e ¶ Culpa· ꝙ& ne⸗ biles oẽ oſtiterit ꝓmlget micacõis ſnĩas ſic idẽ de ſti. n · er. xxin. q·i·
KugrRier cle⸗ . lecto hlio dem. canus aſſe eruit ipm tanc wal Hacnn m ph
e nn e decano aurelianeſ. exinde ꝓuocatus ſentẽtijs ka ſit genaro ⸗
dicẽdis poteriin e e õ r e e nõ ſit gemĩa cõ v⸗
dex dicẽ excõmui⸗ Pe, A e Ze, perdr re re , boꝛp · ſpoliare refe
. 92 W 1‧„= bi .
co oẽs quinon in⸗ Efne L ratur ad mobilia ·
terfuerũt hoꝛis ca⸗ occuparẽ ad im⸗
nonicis hic emm mob lia ·

R2ꝝ

culpa p̃ ceſſit· ⸗=ut in ↄiugato qui tenuit ↄcubinã ſepet᷑

d ¶ Offenſa.⸗ ab ea et excõicetur ſi ulterius redeat ad
ipᷣaʒ· S. e· hocubine ſ dices qñ erit repire caſũ in quo nõ

q¶ Superins · in parte deciſa ·

T1 Rimiã reſpectu tpalis potẽtie ip̃ius decani· nã potẽ
tioꝛibo pares eſſe nõ poſſumus·ff · de alie · mu. iu · cã · fac ·

mtercedat moꝛa culpavel offenſaſſo · l ſtatim poſt cõ⸗ 5 (Ccciaſtico. dicit ambroet ex mmia huilita⸗.l.in . .
demnacõnẽ factã in pſonali iudex pᷣcipit ꝙ ſoluatꝗj.cer te loquitur ꝙ arma ſua ſũt lacrime.xxiij.q ul:ouemoꝛ ·
tũ tꝑus ferendo ſnĩam excõicacõnis h̊ nõ pᷣceſſit moꝛa gladius aũt h̊ ↄtinet qd cenſura· S. de · v. ſig · querent ·
vagdit ad ecẽiam inuenit clericos ſollicitos circa hoꝛas t ¶ Propter H. ſcʒ qꝛ tpalis defenſio ſibi nõ aderat
nõ mterceſſit culpa vel muemt clericos bñ ↄtinentes t¶ Mumnmne nota ꝙ nõ loquitur h̊ de plato qui ulciſ⸗
excõicat eos ꝙq nõ uãt ↄtinẽtia h̊ nõ p̃ ceſſit offenſa. citur. q utrũ facẽ poſſit no·s. de maledic · · i. n · c . vjj. ſi
e¶ Cauſa · pone exẽplũ·s · de teſti · ↄſtitutis · h ibip ceſſe⸗ quis erga.ſ̊ ſolũ de eo qui ſe defendit · D
nat offenſa ꝓ ꝑte ·ſ̊ pᷣt poni in executoꝛibs qui excõicant u¶ Prouo catus ·i turbatus velomotus · ad idẽ ·s · de of · de
oferentes bñſicia q pᷣindicari poſſß ei qui debet accep⸗ deleg. ſuſpicõms · aliter ſumitur · s· de ap. cũ ſit romana. 4
tare ym foꝛmã dec· de ↄceſ. pben. q; cüctis. . x ( Eiſdẽ· ↄtia tales ꝓdita eſt pena pↄſtõnẽ ꝗ.e.quicũ 3
f¶ Collegiũ· an vmuᷣſitas vel collegiũ poſſint accuſari ꝙ ·q excõicati ſũt ipᷣo iure mſi ifra octo dies reſtituãt ·
de crime no· xij. q.ñ · ẽs qᷓ mãcipiũ et. S. ð n.c.· dilcũſ. j. y ¶ Vicino. ergo quilib er ten etur vicinu ſuüet ut ibi · 1
g ¶ Pemtus· p hãc ſſam dicũt quidã ꝙ nõ tenet ſma et amicũ ſuũ defendẽ ut· xxinj.q in.nõ inferẽda. c&t. c.foꝛti⸗
pt eſſe ratio· q vmuͤſitas vel collegiunõ eſt materia ca⸗ tudo.lxxxjijij.di.erroꝛ.et · S· e · quãte · ubi de h. multo g foꝛ⸗ f
pax ad recipiẽdũ talẽ ſnĩam · G· ↄ tra dicẽs ꝙ ſi ſĩa fuit tius ſeipm ut ſequitur. Zta caritas a ſe incipit. xxin.ꝗ· .
latabũ tonet er h tutius. Aad ecciam. ſecus quo ad deũ Sibmmet.· q; oꝛdĩa? .v. ſi nõ licœt · i̊ vidꝛ ꝙ h̊ nõ licu⸗
. h ¶ Urretiri intelligas quo⸗ cuius opimio nec fallit nee erit iſti tecano· exceſſit eni moderamẽ inculpate tutele. da

ong.
gla⸗

abe⸗
dor.
tis.
Se⸗
6
ali

neſi⸗

nn

⸗
bl
ti
,

46
e⸗

* .
. — – . — . ₰ „ — — -
2è RE ee Zrf — A a Gon e Laes . 9 Pr 9 6
. / . — . „ .
p & Pe d ert bſebn . . én e Fe Pn=⸗L,; n Pe, P
Do N. G = 1 Fe „—63 6t* S6 — P Fe , f⸗ A ☚ Pr 2 9 pbre E e * ſ- 3* Ary

quod facẽ nõ debuit.s·de reſti.ſpo.olim·js.e.ſi vero.et
de homi:hignificaſti.ij ad fi.maioꝛ eni eſt pena ſpuᷣalis qͥ
ligat aĩam q; tpalis que higat coꝛpus ſicut aĩa pᷣcioſ⸗

xi q·iij · nemo. xx⸗
iij.q·in· coꝛripiãt ·
er hec foꝛte fuit du
ditacõ dec. ſ̊ ppᷣ̃a h
appꝛobat hãc de⸗
fenſionẽ ⁊ ita quo
cũq; modo licitum
elt ſe defen dẽ dů⸗
modo coꝛpalis le⸗
ſio non mferatur.
maxĩe ꝙ bmõdi
ſnie ſũt medicina
les · S.· · c. i.ij. q· i ·
multi . et. xxiiij · q·
iij.notã dũ·m fi.·

aStruq;. g du⸗

plici defenſoe pᷣt
quis vtiꝗ̃· de re · in ·
nullus pluribo. cũ

ſuis ↄcoꝛ.

b ( Suffragarix⸗
xin.q· v· ꝓdelt·s.
de of. oꝛd. c. i. tñ vi⸗
detur ꝙ tpali gla⸗

dio vti nõ potue⸗

rit. q poſt aduẽ⸗
tum xpᷣi fuer̃t gla⸗
dij ꝛ ptãtes diniſe
di · x · qm.xcvi · di.
cũ adverũ.dic illð
verü de exeeucõe
gladij tpalis ĩmo
vũ inſticie ·˖ S hic
loquimur de execu
cõne ip̃ius gladij
nõ in mo di iuſti⸗
cie ſed defennõis
àͤ gladio cuilibet
puato licʒ vti.pri⸗
mo non mſiindici
et ſie nõ ob.
Enyerabilibo.
Excõicatos a
itis ſuffraga

neoꝛ arepinõ poſ

ſut abſo luẽ ß ex⸗
cõicatos a ſuffra⸗
ganeis vel officia
libus bene ſi ade⸗
os fuerat appella⸗
tum· ᷓ̊ diẽ pnicipuã
d¶Kothomagẽ.
idẽ m alijs arepiſ
.s. e.· li.de Peñ. ro⸗
mana de of. oꝛðᷣ.
romana · in fi·
e¶ ZRubaitis. & in
feri oꝛ es epᷣis bñ
pñt excõicare qð
dic ut · i ·q/i nemo ·

l

2 — —

ere pett e r he
.

——

ipſis otemptis bonis ſpo

liaſſet eiſdẽ et ꝓpter boe
poſtmodũ ipſe decanus
ſententiã tulerit interdi⸗
cti tanꝙᷓ; ſpũᷣali ſe mucro
ne deſend es otra illius in
uiriãc violentiam ſibi ab
eodẽ occaſone pᷣdicta⸗
rum ſnĩarũ et in ipᷣarũ cõ⸗
temptü illatã. Et quideʒ

cũ liceat cuilibet ſuo vici⸗
no vel ꝓximo ꝓ repellen⸗

da ipſius miuria ſuũ imꝑ

tiri auxilii imo ſi pᷣta ne⸗

gligit videatur miuriãtẽ
fouere ac eſſe ꝑticeps eiꝰ

culpe.· liciunt ꝓfecto ip̃i de⸗

cano ꝓpᷣ o ſibimet ſbuem⸗
re ſub ſicho et ſuã met tem

„ „ 7 Te: .
poꝛ alem iniuriã ſua ꝓpria

ſpñali defenflõe tueri Sie
q; vtruũq; quodammodo
gladiũ et tpalem et ecci⸗
aſticũ alterũ videlicʒ alte⸗
ro adiuuaremaxĩe q hyn
duo gladn oſueuerũt ex⸗
igente necitate ſib adin

ucem ſuffrag ari et in iu⸗
uamẽ alterius ſbᷣuencõe

mutua frequẽtius exerce
Yri. Mdem.
Enerahilibus · et:.
Ceterũ rothomagenſi ar⸗
epᷣo vel euis offcialinon
licet excõicatis ab ardia⸗
conis wel alijs ſb ditis ſuf
fraganeoꝝ ipſus arep̃ᷣ
cũ nec excõicantiũ nec ex
cõicatoꝛ ſmt iudices ab⸗
ſolucõis bñſiciũ imptiri.
Excõicatos autẽ ab ipſis
ſuffraganeis vl eoꝝx off.
cialibo poſſunt abſoluẽ ſi
ab ipſis litigãt bo ad eoſ
fuerit ꝓuo catü n eut rave⸗

Oꝛ e coꝛpexy. q- O Hhe ee, 6 De; è Gar ₰☚4
— „ „ 95*. — „ . —LO „ 7 „ — . .
pᷣcipimnus.ad 1de 1 4 8 ð 5ůðñäü ſgf J

8· de of.oꝛ ᷣ·cũ ab ecciarũ. de oſiietudine s. e.romana-
f ¶ Imptiri ·inñ ſ habeat· Ci. Hñ.in fine.
& ¶ Prouocatũ· puato tñ eo qð hẽs qᷓe· ¶ß ſi ex cã · et · ¶

14

2 Fa .

ro partiuũ appellãte ſi qua
ipᷣarũ parehiepᷣm vel eius
officialẽ ab excõicacõne
otra eã lata pro reliqua
poſtulet ſe abſolin wel ali⸗
as eoꝛam eis de pte adu⸗
ſa querimomã ſme appel⸗
lacõms interpoſicõne d
ponat nõ eſt in hoc ab ip
ſis cũ ſin non ſmt iudices
audienda. ¶ Sz ſi excõi⸗
catus deponat apud eos
de ſuffraganeo ut impo⸗
natur ei pena et ꝓ ſuo m⸗
tereſſe ſup miuſta excõi⸗
cacõne querelam audire
vtiq; debẽt eũ! ſecus autẽ

ſi oqueratur de ipᷣo ut re⸗

laxetur hmõi ſma contra
ſe ab eo pro alio promul⸗

gata.qm tueri hac cauſaʒ

non ad ipſũ ſuffraganeũ
ſ ad eũ ꝓ quo eſt ſnĩa la⸗
ta ſpectat. ¶ Attñ ſi ſuf⸗
fraganeus vel extra iudi⸗

cium ꝓ ſuoꝝ defenſone

mriũ vl etiã in iudicõ ex
ſuo ꝓcedens offiao D

rendo videlicʒ vel ſile qͥ

agendo aliquẽ excõicet

in hoc caſu ouemẽdus ẽ

ipſe ſuffragan eus coꝛaʒ

archiepo we eius officia⸗

li quia iplus intereſt de⸗
fendè cãm ſuãa. ¶ Poꝛro
archiepus vll eius offici⸗
ales excõicatos a ſuffra⸗
ganeis ſemp antecᷓ au⸗
dire cãm incipiãt in canbo
m quibo eis iuriſdictõ cõ⸗
petit iuxta eccie foꝛmã de
bent abſo luẽ utpote ſi pꝰ
diffmitiuã fu erit excõica⸗

tionis ſnĩa ꝓmulgata et
ad ipᷣos fuerit appellatũ
6 I . A. — N.- N

r * — νW6ρ°1
“

ſequẽti.
De pte aduũſa.
non dicit de indice
q tũc ſecus ut pa⸗/
i Qwellacõnis.
ſi en appellaſſyP ar⸗
epus tuc eſß ↄpe⸗
tens index . eſt eni
vnus de caſib⸗ in
quo iuriſdi ctõneʒ
habʒ in ſubditos
ſuffraganeoꝛe no.
.S. 8 of. oꝛ.paſtoꝛa
k phl. are-Alis.
epᷣovł officiali eiꝰ.
I(Dena. s. e. ſa⸗
cro· et. e. cũ medlici⸗
nalis; .—

m ¶ Debent eũ. ꝙ

tüc archiep̃us ẽ cõ
petẽs index ſcʒ rei
et ſic vna via pmit
titur quod alia ꝓ⸗
Hibetur. dic ut . de
n (Dro alio. ſecus
enĩ ſi ex officõ ut
patʒ in ꝓx·
¶Defenſione vt
S.· c ꝓx · et eſt ſils
cũ ſp eciali.
p ¶ Cauſam ſuã. er
ante omma ille ab
ſo luetur ꝗj.Eij . mſñ
in caſu ibipoſito.
q ¶ Ioꝛmã · S.e.cuũ

5SS

deſi deres ·
diffmitiuã ſniam.
e peſ ercienez.
et Hic termĩiari pu⸗
co dubitabilẽ q̃ſti
onem qua querit᷑
ex dee · non ſo lů/ an
appellacõ interpo
ſita poſt diffmiti⸗
uam jꝗᷓj.decẽ dies re

uocet p moduʒ at⸗

temptati excoica⸗
tionem medio tpe
inter ſniam aꝓpel
lacõnẽ latam ſcut
reuocat alia attem
ptata.et p iſtã lraʒ
eſt dicendũ ꝙ non
imo eſt necria ab⸗
ſolutio.de tali eni
mia loqͥtur iſte.
Et e ita ſit verum
Patet q; excõicaco

„ —–— . .
AA DeH or Y 6 —

r¶Apwellatu. poſt

. 1. , er 2 Su- .

.efr,,
21. te 2 * Z , e l tal HW .
. D αW „°
— ,3,G C p er ⸗ 2 .

ta videre potesff·

penden da. Et boc ipſũ

ſuũ excõicatoꝛẽ excõicatꝰ

dentiam .

—
—

— mr

= -

— +

— — =-=—

4

*

22 d. 1 Kree rrEEE , 3 E AE
8 S : ſ. S , . *²* 2, 72 „ 7 cau · .· ij. et. iin·
= eſt in ſimilibo obſeruã dũ/ as diẽ de impe⸗
ibus. eſt mſ dieſ a⸗
tis canbo in giu u ſi ainquis ad wrrum dimẽto idẽ di
Ratns valce, ſed ſara bite: z ni ſuf locũ citetin et ille ꝓpo . pter unped imatũ
one ꝙ poſt latã pellare. Bimiliter ipſũ nõ eſſe ſibi tuͦſeti u⸗ ſubeſſet puta q p
bifmiciua ſniaz , . fraganeus extra indiciuʒ ſtea in eü q; non cp⸗ babiliter credebat
dex ex a ſof dex po t mũ ꝓrogatuʒ
dies in liquẽ ꝓ eiu arui term
. de cẽ dpisno pa⸗ ex cõicet aliquẽ ꝓ bauerit hoenec op 8.vereſkit inmer.
rne⸗ poſteailla⸗ fenſa wil ꝓ ſui defen one ſniaz ex cõicacõnis pro⸗ exſii 1 ,
ys nõ appellat nõ iuris et ſup boc qꝗᷓ qrimomã mulgett nam tũc h ex cõi⸗ f¶ In iudicõ · q̃ñ ſi Fr 4
dubu qr bñ li at ille pnmntus d ſupioꝛẽ ap⸗ ex indiciuz hoc di⸗ S=
el on ſe ad ſuꝑ 149
ſmia.ſpẽale g illep bſol catus ip ſe ab⸗ xerit ſecus: ſi nec e La
ſe imilla ̈ appet iuxta formaz eccie a pellet et ante ommaſe ab⸗ noc; cõfeſſio e in⸗
lacõnẽ ſequentẽ uẽdus miſi ſuffrag aneus eo ꝑtat abſoluicũ ꝓbaẽ diciũ facta.· qd die
n ãanulletur licʒ baturũ ſe offerat q; lit lo eu ipſum ut. · de ofel. c. vlti ·
mn it index prova ⸗ o nim oove vnde ꝑ hoc videtur
male kecert · decẽ di mamfelſta offenſa excõi⸗ nõ exiſtere ſib tutũ i hoc v nhetg alen ni⸗
es a excoir cdo cũ cacõms eũ vinculo i nn eſt ꝓcul dubio audiẽdus xerit ſe nolle vem⸗
tollẽt illi kigrie dauit. ¶ Idemel neſt etia ſn cũ u pũpta ſolumo do eiuſ re et nücius ſi ſe re⸗
inris awellãdi q pᷣſũpta cõtũacia ideatur hſi iu⸗ mlerit nõ ꝓpte
deb et ꝗ· de quẽ; oiumacia v dicatur vera 54 ⸗
ens. indu tũ· alij videlicet q citatus pᷣfixo der ꝓ nũciaſſet lo cũ Aum cia. et facit qd diri
t h eſſe mmu ſibi termino non ↄoparuit ũ et ſecurua ille s. de ofeſ. c. n.
dicũ 0 ſolũ. 1 t. eſſe ydoneũ .e ſa. 8· de
tam rdite að excõicatione ntmga. 2 non oↄparuiſſ ac ideo ⸗ e Keuc⸗ a e.
que ẽ p ne ſi ſicligatus ꝓpoſ ta 4 ſſ⸗ ecudemie po 2 .
non crew racõ PPEn cõicaſſet cũ olnn.
pdictn. os rimoma petat ab nepo modum ſuꝑ hocmſ ne TWag. ltae⸗
iCante au ro. ſe abſolin ſiue qñ it of latã interlocutoꝛiaʒ mfra erecſasn p.
iagg En autẽ.· ganeus ex ſuo ꝓee . decendiñ ꝓuocaſſhnullate exbr⸗ 8· e · li. de P⸗
b Innodanit. s. kei io ſiue qñ elt a pf nus audiri debẽt. 4½. ilef en pſone. cũ
minus 4 ta L
u ad hoc pban⸗ ſmaʒ aſppellatũ et oſ⸗ babli qs appellet pu 8 1deczcli ſic.s.
dum. ut ibi. ſario PFonaturq; di locus nõ eſt tutus et po de elec· cum dilecti.
endns nõ ſit nec pandi L llacõnem bmols ex⸗ ad futranſit i gitur
nitus deb; abſe D t iudien aditus m appe eligetur ac dein⸗ interlocutoꝛia mrẽ
. tri tus ßs. ſpᷣus expenſas relluenae de oſtet ſupioꝛi q; adipſi cẽ dies non fuerit
Za Pre y, d de pigec n pgmfica⸗ ℳ ludicõ ſiſti exhibe at cau ex tali 4 extitit ꝓuocatũ. appell atuʒ quo
Pr a die ſim⸗ tionẽ / ipeq; rñdeat ꝙ re⸗ nõ tñ ilico ꝓnuũcare debʒ vreß emq ert
* Po icem
uganen⸗ ex cte ↄtumax reputari non excõicatioms ſnĩam ie 18.,de ap· cũ ceſſan⸗
2 mre nõ po bet p eo in itinere a⸗ ſiſ6z pt eam ad au⸗ k lico. te.
quo ven e ac de bet ꝓ no impedi⸗ nullam ſͦ p iere lc. ninli⸗
tn Re⸗ rolus. ptus vel etiã aln 0 telaʒ iixta ſoꝛmã eccẽ ne S ope⸗
4 g. genemo eßpo mento detẽtus in eminn laxare. ¶ Dane ſi cerm ta gyweea tur de
um ß quo ace⸗ comparere neqnuin eſt excõis ſmaz elle iuſta veritate cauſe ap⸗
ſtituconẽ expenſa tinus ſibi iuxta foꝛmaʒ ter mamfeſtũ pella coꝛs · nec ſuf⸗
ru vf DRneis, aebi bñhciũ debʒ abſolu⸗ Gernapt mnaliquẽ pmul fcit ad gnncian⸗
4 a indice an 4 t Exce 2 . dum ꝙ 1tedat iſe
r⸗ Qptus fuẽit. goms inpendidceus an l gata ſupioꝛ indeximſi pe⸗ ex legitia appel⸗
ut in pᷣmo caſunẽ ſi ſe ↄtũacem ofiteatur v riculu ſit in moꝛa excõica⸗ laſſe. ad idem.S.· de
2 dẽnetur ad expẽ lias de otüacia ſua on⸗ 1. icatoꝛẽ ꝓrſus ap.· interpoſita in
ſasſcdᷣo ſie· ; ſlct ſoꝛ te pᷣdixerat m tumad er nec deb eum princi.
tra et · 6 3
rogreſſum o operet remitt toꝛ ms
tũ capiẽtẽ. icio mimme P excõ ica tamẽ
lũ pᷣua rie iudicio qꝛ miſella ſit abſolueremſi Uli ab 1 ebztame
ff.ſi qs ca tüc emim cũ ma nalicoſe i ſi abſo luerit t
ſi · et. l. ij. er intelli⸗ et mamfeſta repu requiſitus deneget abſo lutio · ut . ¶
as captus nõ otuacia ett ſt ei niſi ſolucõis bñhiciũ ubi autem.
Saniaenste⸗ tetur offenſa. nõ eſt ei in erhibere. ¶ Sivroaſtet m (Exbibe. s, e.
ur ve 10. pmo expeſan ſatiſfa be oi ſnĩam eẽ miuſtã ne puaga. wof.
Aeei ea 2 neae d ſt do midic ea emittẽ dus eſt ad cũ otigat · et · e. p
putavalitu f. pſtita abſolucõ im⸗ quaqᷓ r
multa impednnẽ⸗

24 ,

Nℳ N

4

A¶Competit. Rigitur ei nõ ↄpetẽt nõ teneret abſolucõ
Apter defectũ iuriſdcõnis· ubi ↄpetit tenʒ lieʒ iniuſta ſiẽ
et jininſta excõicacõ.xi.qiijic.i.par enĩ uis domius eſſe

5èðG

War 3 S
((Conſtöms.adi
6 medicina.s e.e.
iante & qᷓ;ᷓ excõi⸗
cet ꝓ ſatiſfactõne
delictin in abſolu⸗
cõnevel poſt pe⸗
nam pecumariaʒ
im ponẽ poterit.
et fac ad ea qͥ no.
.JS.de peñ · licet.
d ntolem bilẽ.
xi·q· · ſi is qui p̃⸗
eſt ˖ et quõ H̊ intelli
gatur . vide · s · e.

e¶ Juſticia · ſ
ſi p cepiſß ut hoĩeʒ
pcutẽt et dicit ſe Hᷣ
feciſſe ꝓ exequen
da iuſti cia vel ꝓpt
delictü ſuũ phibu
erat eũ dare elnno
ſinam ſicut etiã in⸗
terduʒ ob h̊ quis
ꝓhibetur ab ob⸗
lacombo · xvij. q
ijnj· c · miroꝛ uel p⸗
pter deli ctũ illins
cin elemoſmã tri⸗

utilins pams eſu
riẽti tolliturꝛc· v.
a. v. n omis ·
g

F innliter. qd
B; dicit dixerat ‧½
Cc.· ¶ß ſi ex ciI·

buere volebat· qa

tur denüciaret ſnĩ az
nullam. S.e. p tuafſ.

„ . —B
£ N AWV

' rr- de 5& Doſtq hoe
ſſtare pus aꝓpella
auauum qſ Hieri babjʒ
txelaxa cõ ad caute
uiuium de excoicacõe
I e q̃ ðꝛ lata poſt/ee
D pꝓ bhoc iam ob tinii
m cauſa qua pere⸗
batur abſolutio
ad cautelã excõica

voluit ligandi ſo luẽdi.de pe.di.i.verbum.

dẽ.ij.q.vi.diffmitia. et.· S. de re in⸗

¶ Modare. excõicacõ enĩ nõ ẽ pena ¶ [diẽ. cu inter.

ß debʒ ſme difficult ate ali
qua mox abſolu. ¶ Qõð
ſi dubitetur vtrũ iuſta ſit
vel iniuſta ſupioꝛ mſi ex⸗
c icatoꝛi deferat rel axare
iuxta foꝛmã ecc̃iep̃t illaʒ
quãq; honeſtius aouem⸗
entius agatſi ei deferat
boe eaſu. ¶ VYbi aũt ſupi⸗
oꝛiↄpetit de excõicacõne
og noſcè abſolucõ ſeu re⸗
laxacõ quã ipᷣe fecerit te⸗
netliczʒ foꝛſitanſit iniuſta
qm et ſi otra ius litigato⸗
ris nõ tñ ↄtra ius ↄſtõmi
abſo luit. ¶ Beniq; a ſub
diis ſuffraganeiemẽdaſ
pecumarias pᷣt archiep̃ᷣs
ſedᷣm ↄſuetidinẽ regiõij
exigẽ in caſiboim quubo ei
licʒ eos excõis vinculo ĩ⸗
nodare. (Ponſtchal⸗
epᷣus bñſiciu abſolucõis

iuxta foꝛmã ecc̃ie nõnũqᷓ;
impendẽ ad cautelã utpo
ñi aſſeritur in excõicacõ
nis ſnia intolerabilez er⸗
roꝛẽ ſuiſſe patẽter expᷣſ⸗
ſumũd eſt aliqͥd ſubvipᷣ⸗
ceptivel mãdatiin ea ↄti⸗
neri qð cõiter vl in ſuo
genere ẽ peẽmlutiſi di
cat ſoꝛte aliquis ſe a ſuf⸗

cõnis qͥ dicebatur lata poſt ap.legitimã et eodẽ die la⸗
ta fuerat excõicacõnintpoſita aꝓpellacõ nec appaẽhat
gue pmo .· dicebã enĩ ꝙ, petẽs hab ebat hoe nece ꝓpbare
ſcq; ꝙ ̃us appellatũ fuerat licʒ non habeat nece ꝓbare
veritatẽ cauſe illa pbata nõ abſoluẽtur ad cautelam
imo.ꝓnũciaretur nulla ſnĩa.S.e.p tuas.de of.del cũ ↄtin⸗
git et ita eſt verũp hanc lĩam iũe g
abſo luit ad cautela qñ oſtat K

iudex appellacõis

poſt aꝓpellaconẽ lata ẽ

enna exoicacdͦis nec adbuc otat de veritate cauſe.
N 10 Driuſ. incipiat· ꝓplus g& ptãtis habẽt jn hac abſo⸗

ep. 4 .

„ 19

ı
lucõne ad eautelã qᷓ in inhibicõne quã facẽ nõ pñt mſi
Prius incipiãt ↄgnoſcẽ de veritate cauſe ap· interpoſi⸗
te añ diffmitiuã qð die · ut. S · eli · de ap · romana. Ccy ſi.
Ecernimus. ſeculares.cenũ ẽ ꝙ ptã s ſecularis mi⸗
noꝛ eſt ecciaſtica·s · de maio · et ob e · ſo lite · et ei ſß eſt
ut ibi· et · xc vi.di. duo ſũt. et iteo cẽſura ecciaſtica cober⸗
ceri pt vt ſequitur
Et quid cõtinetur
nomĩe enre ba
e . betur. S. de v. ſig.
fraganeo excõicatũ fuiſſe/ gueret. Kocvr ad
eo ꝙ elemoſmã Paupi hanc dee. g. e. li. de
tribuebat/ vel qꝛ faaebat foꝛo ↄbe. c. ij et de
aliquid aliud q in ſe bo⸗ mta. icet s. ex
. — ₰ .C*
mim eſtã q; nõ opabat/ Ackanomiaxx⸗
id qð ſuo actu illicitũ eſt iin· q· nij de illicita
uütet ſuffraganeus. xij· q. n. c. in digne
Ple alierat qogqᷣ Ena et illa recte dicetur
et racõnabili ca ve ꝓ ofuã canomeca de ꝗᷓ aue⸗
davel exequẽda iuſticia ur Br. ) ſen õ
I. — m ¶ Agedoet reo
hoe illiphb biuſßwel enaz uemendo:q ſicut C —N—
inuixiſß nam tüc arepᷣus nec agẽ ſie nec re⸗
ad cautelam abſoluẽ pᷣt coõuemre pt. S. de
ecũ. ¶BDil ſi aliquus/ b excepẽ. cũ inter pᷣ⸗
eu. ¶ Silr ſi aliqius ꝗp 9 oꝛem/a dekendẽdo
nat ſe an diffmitiuã ſentẽ auũt non repellimir
tiã in iudicõ vel extra poſt ut. s de indiẽ. intel⸗
appellacõnẽ ex cã legiti⸗ lexmus. me ibi
nima mterponta vmcla x-. Petrãdo vidiſti.s.
cicatiõs aſtrictũ p̃t aĩ⸗ e. li de ſep. ci.
epᷣus poſtq; ſibi de hoc o⸗ Ratroanado. l
. „ 8 „ 32 1 UI 22 4
ſtiterit enã pᷣus qᷓ mncipi⸗ quẽ intduz etuo
at de veritate cauſe appel⸗ interdũ ad tps of⸗
latioms ↄognoſcè abſolu ficio doſtelacte
tioms illi bnſiciuʒ ad cau⸗ aaneſne eretel
telauxta foꝛmã eccie im⸗ ciιερsςι. crede⸗
Ptiri⸗ Lexan.quartus. tes. 8. eli · de peñ.
Ecermmus ut iudi felicis · qð ſi qͥs.
ſeculares pcen⸗ ad fin em:et ꝓcedit
ces leculares p cen⸗ hoe etiã interdum
ſuram ecciaſticã ab eccia cx alieno deli cto.
ſticis uidicibo canõicamo u aor dir lli p⸗
moone pᷣmſſa repellẽ ex⸗ nonpoſtulantium
cõicatos ab agendopa⸗ q etiã ꝓ ſe poſtu⸗
trocinã do et teſtiſcãdo lare non pñt in a⸗
* — K rg6 6 —. 3₰ % Node e ged · de quo die ut
iij.q: vn· Gtria.
Eſt aüt poſtulare
2 „ dLeſqderii ſuum vel
amici ſui in inre apud eũ qui iuriſd cõm p̃eſt exponere
vel alterius deſideno dicere.ut ibi.et.ff. de poſtulil. i.
et imtellige hoc nõ ſolũi m aduocato ſ̃ etiã in ꝓcuratoꝛe.
S.de ꝓbac.poſt ceſſonẽ·ſi eni non auditur p ſe multo⸗
minus ꝓ aho.iiij.q:vi.omibo ·ad ſj.s·e.djilecto. M

o ¶ Veſtificãdo.excõicatus & maioꝛ intelligas teſtifica⸗
ri non pᷣt.s · de teſti · vemẽs · · in· fi. vnde ſi dicatur excoo:
cacõnis ſentẽtia nulla in defectũ ꝓbacõnũ ↄſueuerũt ab⸗ r.
ſolui ad cautela. ut ibi: vides ꝙ; nõp̃t teſtiſ cari niquid
poterit teſtariſde hoc ꝑ innoc de dolo.et ↄtũa: veritatis.

l

oe

cõicare maioꝛi: æſcʒj e inſeratur cã ſuꝑ qua fit momcõ·
h¶ Seruatis:⸗ et ꝙ ſmt pñtes ꝑ quos poſſit ꝓbari: et
ꝙ ſint ibi intualla.s.e· ſacro.etꝗ .e c · vel alijs indu⸗
i ¶ Lomĩatim· ſ. ꝓprijs noĩbo expᷣſſis: bitabilibo cir⸗
cũſtantijs qͥ habeãt vicẽ ꝓprij nomis · ff· ſi cer · pe ·l . cer.
tum · Sede telti. licz.n · · e · l· e. ti c · ij. Idem ſi dicat moneo

wopoooſt de excep. pia · p gar. de vſur · quan. p guil· in ſpe⸗
25 . & „ 27 . ——. 7 32
1 T⸗ P de mſtru · edit. E vpẽdioſe · cirea prin· Et videtur ꝙ licet
erm, , „Rniſta iudicialia ꝓhibeãtur · exiudicialia nõ ſie ut · · e ſo⸗
Alet· ad finẽ m oſti · et gar·teſtarinõ p̃ᷣt ꝙ ſepatus a din⸗
oone eccie et ſepato a oↄnione ecãe omẽ bñficiũ ex legib⸗

eocendẽs denegatur. in aut: de puil do. hꝛe. mu. nõ pſta.

denen 2 5 — —2 .
Eañpnubet actus filiũ· p. cũ ille vm⸗
kkegitinn eis inter⸗ cum filiũ habeat.
. . . „ . „„ „9 1„ . . „I. nct 4. .
— e n n Ra in ſuis curijs a iudienjs cõö. exprimat nominatim. 1 eEtne
bilis . de teſta · e⸗· FPrllãtur. reg. xin ocil. ¶ Statuimus ch ut inter am ſecus ſi duos
ins cui· Cuar · ꝓꝛ , 3 7 nſti⸗ ghali lug· momcones quas ut ano habẽt qʒ tuc neut
drn a de bei vrer. Aucpnẽ fe · recoꝛd ati nica ꝓmulgetur excõica orer bnient en
tes. Aud dices de oms mnoc- Ppe. nn. Pde. tioms ſnĩa ſtatuũt myrap⸗ quidas ꝙ h dec. Io⸗
tabelliõatu· nudmnoſtriqᷓ ꝓhibʒ pti cipãtel mitti iudices ſue mom⸗ cum habet qñ ſm⸗
maruneii Kc .excõicang ea ꝑticipacõne tiõibo tribo vtãtur kuev⸗ giilareen namate
videtur valere · ar. 9 ſolam moꝛe exco cacoz na ꝙ omnib⸗ obſeruẽt a⸗ q; tũc reqͥritur mo⸗
pðᷣ. Gecredẽtes · v⸗ mducit monicõ e canoĩca liquoꝝ dieꝝ operena in⸗ mtio ſpẽalis · ſi au⸗
bigz xroicate nõ pᷣmiſſa maioꝛi ex ↄuica terualla mſi facti necitas tem Fhaliter ferre
es. Annir tione ligari deEnẽs ꝓmul aliter ea ſuaſerit moderã ſhee gſalein we
tũc in ſtrumta p ip atz aliter excõis ſmĩam da. Idem m eode. ſic adhuc remane⸗
ſum ↄfecta nõ va⸗ nõ teneread tolledu oz Aeſenti gnal decla⸗ ant antiqua inra.
lent. a orarieß aàbiguitatis ſcrupulũ de⸗ — mamus edicto bñfeiudͤ re Szeutius dies
ctav alebãt licz el⸗ clatens deẽmmus ita de⸗ axacoms ad cautelam catio in pticipãtes
ſet excoicatus alij mũ eſſe monicõ em canõi⸗ quo ad interdicti ſnĩas ferri non poſſt · et
otra:p quibo opti cam in hoc caſu ſi alns rite in cintates caſtra wei q⸗ ſie ſt ſblatũ qð ðꝛ

i . * 7 . . —R11 P — e E .„HeLe⸗ .
ibi.nllus⸗ nc. Fuatis eos qui monẽtur. bet alia loca ſiue ters iuß Vin vubijs
ibi.-nullus anate eor l e r L ae in fi · Sʒvalebit ne
atur/nec a quoqua L 1 r rr neraliter monet o⸗
di cutur vel oſcribãtur · Sse.nouerit/Alij ut oſti.et guil · i

vel vmůüſitatẽ.ct videtir ꝙ ſie. ꝙ tãtü valʒ gnhalis moni
dicũt qꝙ ꝙᷓ; diu eius excõicacõ ẽ o ecculta valʒ mſtrumtum tio quo ad omia q; tũ ſpecialis quo ad quedã. ff. de ad⸗
m.. tu · ſ duo · in fi · et & ſp gnalib⸗ ſpẽalia inſit · ut. ff. de
re.iut.ſp in ghalib⸗ m̃ priu eltverũ jjm guil. p hãc oſti⸗
tucõ em et ſᷣm eũ ſi ignoꝛat nomiĩa illoꝛe de ↄuẽtu cogat
rectoꝛẽ ↄuẽtus vel vmuſitatis ad mdicãduʒ ſibi illa no⸗

ab eo cõ fectũ uel ſi ſt mamfeſta nec pᷣt ꝓbari ar · ff· de
of pᷣſið ·barbarius· i · q· vi · ¶. tria.C. de teſta. l. i. S. de re ·

iuð·ad ꝓbandũ .de excep · pia· Eſivero:ſecus ſi ſit noto⸗

ria. de excepẽ.excepcõnẽ · de cohabi. eli · er mu · vña ſcut
enmibi notoꝛius ↄcubimarius ſuſp enſus eſt quo ad ſe
et alioslita notoꝛie excõ icatus tabellio ꝛ pᷣtoꝛ ꝓpublice
nũiciatus repellitur etiã ab exindicialibaꝗj.e. licet ·
sengen ale excõicacõ lata in ꝑticipãtes
mũñ fuerint momiti nomĩatim. Et canomea monicõ dꝛ qᷓ
hab; dierũ interualla mſi nccitas facti aliud ſuadeat ·

„*
—

miaff. de ↄdic̃· ob tur · cãm.il.iiij. Efi · q̊ vt iudices ſiue

k ¶ Htatummꝰ. ſic oſtrue· ſtatumꝰ⸗/momcõmbo trib⸗
vtatur ſiue vna ꝓ omib⸗ ob buẽt aliquoꝛe dierũ ↄpetẽ⸗
tia mterualla mter momcões quas iuna p̃mitti fa ciunt

ut ſnĩa excõis canõice ꝓmulgetur. terduʒ monemꝰ te
¶ GEna ꝓ ommbo. dicit g index in- ꝓ pᷣma· qua fumta

dicit. ¶ Innocentij.se ſtatummus. monet cdᷣa. qua fimta monet ꝓ tercia· Interduzvna ſ⸗
c¶ Particip acõe denotat ꝙ eſt qdaʒ ꝑticipacõ q indu momicone facit tres ſie· monemus te ꝙ vſq; ad talẽ di⸗
cit maioꝛẽ.ſ que in ermie fit · S · e·ñ ↄcubin e · et. c nuper · em ꝓ pᷣmo · talẽ ꝓ ſcdᷣo.talẽ ꝓ tercõꝛc᷑. Interdũ vnã tim
NW

Eſt alia q̃ inducit minoꝛẽ ut cũ quis pticipat ſaẽter ex⸗
cõicato maioꝛi in locucõneoſculo·menſaa ſilib⸗· et ab

hac excipiũtur certe pſone. vxoꝛ:filius.ſeruus et alij.de

quibo· xi · · ij. qm multos · g. e · q in duhijs · et · e . ſe / et ßm
guil.et gar · in currit quis minoꝛẽ excðdᷣ icacõem mittẽdo
nuciũ vel lſam excõicato ac ſi illi pſo naliter loqueretur.

ad hoc · s.e.li:de elec ubi piculũ. Enulli · ipe enĩ loqui vi⸗

detur nüciũ mittẽdo vel lras · ff.de ↄſti · pecu · let licet.

