trario ut bixi.s· e· in obſcuris· Et ↄcoꝛ ad bãc regulãꝗ·
,. oui licet. Cõtma · S.· e. li · de Pben. cũ in illis · Gulti. ubi ðꝛ

2

ꝙ R mãdatur ꝓuideri de bnficio qð ſpectat ad collacõʒ

capitulinõ adiecto cõitervel pimſimnon pᷣt ꝓuid eri de
bnficio qd ſpectat ad eollacõnẽ alteriua de capſo. So.
illud facit foꝛma mãd atia intenc ſeribẽtis quialterum

ſolũ grauare nõ intendebat Itẽ ↄt ra hac regulà et ilãa

qj. e· ceui licet. et · e · ꝙ ob gfam · et j. e · in toto · et · g. e. li · de
pben. eui de nõ acerdotali:ubi ſi mãdatur ali eui ꝓ nide
ri de p̃benda integra etiã eo volente fibinõ potenit de di
midia ꝓuideri · vel ſi mãdatur ꝓuideri de pᷣbenda certi
valoꝛis de pᷣbenda minoꝛis valoꝛis etiã eo volẽte ꝓuide
n non poterit. bi in fine patʒ ſolucõ: ꝙ id facit foꝛma
mandati que exa cta dili gẽtia eſt buã da· ut ibi. Itez fal⸗
lit hec regula in canba ubi re quir: ur ſpecialis exp̃ſſio ·
vbigenus qð plus eſt nõ ↄtinet ſpeciem quod mmus
eſt. ut dixi· S regula ꝓpxrma. Et nota ꝙ hec regula loeꝶ
babet in eo ꝙ; elt plus quantitatequod enim plus eſt
utiq; tanti eſt.ſed plus qu alitate non mdudit minus
qualitateæ · ut dicam ꝗ// e· cui licet · ðOòUM

nens. 8. e. deeet: . tatis ẽq p pᷣmum
Puilegiũ etiꝗ gnale ↄſequitur quis ſtati plenũ ius hꝑ
primuũ ſeptu gnale n ſequiurde plenã umiſdicto;
dhec·ct ideo ſtati tol⸗
litur facilius · Con

pte ubi ſeðᷣm ſpe⸗

mo gnali·ſed ibiſ

qui dolo deſierit.et · l. parẽ eſſe · ẽt · l. ad ea · Eſp · Done
eaſũ.s. ut lit:pen· eccia ſanete marie · ij. ff. de rei ven · ꝙ ſi
olo. et · l. ſ aũt · Oß ſi is:ubi ↄuentus reiven. ſidolo deſnjt
oſſidere habetur ꝓ poſſeſſoꝛe · Idẽ in ↄuẽto peticõne
Editatis · ff · de pe · Heᷣ . ß et ſ · Eg aut pmde inquit· Idẽ
in ↄuẽto noxali.ff.
de noxa ſ bonefi⸗
dei. ff· ſi ex nox· ca.
ouento qðd vi aut
clã.ff.qᷣ vi aut clã
l.ſemp. Cañnpenl.
et idẽ m ſilibo· heæx
aũt regula vera eſt 8
quo ad hut intm
teneatur quidolo . J
deſijt poſſidere inquãtũ poſſidẽs.nõ tñ tenetut taliter·
namotra poſſidentẽ datur directa h̊ aũt datur utilis.ut
ff.de noxalil. electõ. Eul. Quid ſit dolus dixi · S.e · ti· ſciẽ
ti · Et ẽ ſ ad hãc regulã.s·de dolo et ↄtu.ↄtigit.ubi ze⸗
cauſa rei ſeruã de nõpt adipiſa poſſi eſſonẽ ob dolu ve
potentiã rei elapſo anno efficitur verus poſſeſſoꝛ ac ſi
poſſediſſet coꝛpaliter:ad idẽff·de dolo elegãter. ſido⸗
lo. Ce nota h̊ de fictõne q; ius fingit eũ poſſidere qui nõ
poſſidet in veritate· et mꝑatoꝛ:ↄſentaneũ nobis eſt u⸗
b nulla ſtipulacõ fuit interpoſita intelligi eã adhibitã
C.de rei uxo.ac:circa pnᷣ. ad idẽ/ff. de adopẽ.ſiarroga⸗
toꝛ.x vi.q.iij·ſ ſacerd otes.de tranſlac̃: inter coꝛpalia:et
facit qð dixi ·S· e:ſmę poſſeſſione·dicit tñ lex ꝙ p fietõ⸗
nem iuris veritas nõ ↄfunditur nec deletur.C.: de iur. do.
jin rebus/Et nota ꝙ otra eũ qui dolo deſijt poſſiderea fe⸗
eit ut non hr̃et poſſibilitatẽ dandi iunatur in litẽ ad eſti⸗
maenẽ rei et ibi p̃cedit iuramentũ et ſequitur iudicis ta
xatio.et eſt ſpẽale qʒ illud iuramentũ eſt de affectu nõ de
veritate · qd dic ut pleneno.ff. de in lit: iurã:videamus.
Eiumre · Itẽ nota ꝙ; h̊ regula lo cũ h in pᷣuato.et etiam
inp̃lato quo ad bona ꝓpa: Si aũt eccia deſinat poſſide⸗
re do lo pᷣlatinõ hʒ locũ m eccia iſte rigoꝛ:qꝛ delictũ pſo⸗
ne.⁊c. ut ꝗ.e.delictũ· cũ ſuis cõcoꝛ.et hoc no.dᷣ.ſᷣm laut.
.s. ut lite p enecẽſa·j.in ulti:glo· ſtẽ nota q; regula dicit
qui dolo· q ſi ſme dolo tpe quo mota eſt lis vel quo res
iudicatur deſijt poſſidere abſoluitur · S.de excep:aduſa⸗
rio.ff. de rei ven·ſm aũt.circa pnᷣ.ſ̊ ſi iterũ incipiat poſſi⸗
dere et iterũ agatur ↄtra cũ nõ obſtat excep cõ rei iidica
te ut jbi ðꝛ. Si agẽs dicat reũ dolo deſijſſe poſſidere reuſ
aũt dicat ꝙ; deſijt ſme dolo quis habeat ꝓbare queri ſo⸗
let · de quo die ut no/p· b· in dicta dec.de excep· adũſa⸗
rio.Et quod/s. vixi ꝙ qui ſme dolo deſijt poſſidere ab⸗
ſoluitur.verũ mtellige cũ a pncipio ſme dolo poſſedit.
ſi aũt a pnᷣcipio doloſe poſſedit puta ꝑ uſuras furtũ vel
rapinã vel ſil mod etia ſi ſme dolo poſſidere deſijt puta

P Ao poſſeſſoꝛe: hec rogula eſt fũpta ex. l. ff. e. ti. l⸗

quod eſt minus. dem.
j o poſſeſſoꝛe habe
tur qᷓ do lo deſyt poſ⸗

naturali mterẽpcõevel caſuvel furto vel violẽtia nlomi

nus ten etuyr:de uſui:cii tu. doa rap: ſup eoꝛet⸗ C. de fure ſub⸗
racto·ff. de vi et vi ar. l.i. rectiſſme.et facit qðᷣ dixis:
ile nõ debz. Pone caſũ:xij.q·ij.ſ quos emoꝛa.
ſeruis · ubi epᷣus manumiſit ſeruũ bñ meritũ cui
dedit ultra·xx·ſ̊ illud am plius tm reuocabitur:s.de pᷣbᷣ.
dilectus.ubi cãfirmatur factũ legati in vno capitulo et
nõ in alio.C. de donac. ſaneimus· ubi tenet donacõ ꝓ pte
faciũt ium.s.mducta · ad idẽ xxx vij · di· turbat · et. e. ſi qᷣd
veri · iq. nõne ſowmite · t · cedñs declarauit · xñn · g· vi qe
x vij · q·iiij:queſti.xxij.qiinj/inter cetenmxxnj· q. iin · qd
ergo · de ↄſe · di · ii · ſi nõ ſanctificatur. s · de arbi · eũ tpe · de
wnaẽ aphice · et qu ihino · de telta rainũ ciug er . ramal⸗

2. —

dus.in ſti · de inutil:ſtipulac̃.E ꝙ ſi quis· ubi ſy ſtipule
michi er alij tenet ſtipulacõ ꝓ dimidia: ꝓ alia dimidia
non.ff.de vſut.vſiuiras/ubi illicite vſure nõviciant ſoꝛtẽ:
et. e.ti · placuit · ubi ſtipulatus vſuras ultra modum lici⸗
tum velvſuras vſuraruʒ lieitas tm̃ petit lic; non vltra:et
̃.de iu:da·l·ue gnalis · ubi ſi ghalis curatoꝛ vel ſpcci⸗

aliter do tis dande
eã aſtitutus ampli
us qᷓ;ᷓ fuerit mulie⸗
ris fackrates ꝓmi
ſerit nõ valet ipᷣo
iure ꝓ miſſio m ſu⸗
ꝑſRuo ſ uſq; ad hci
ð traſacſi ex falſſ.
vbi trãſactõ tenet
ꝓ ꝑte et ꝓ ꝑte nõ.

ſdere. dem.
ALTile nõ debet p in⸗
utile vjciari. d Em. 2

C· de uſurcũ allegas.C.·ſi cer· pe.ſ ꝓ mutua· ubipene

ꝓmſſſio tenet uſq; ad legitimã quãtitatẽ uſurmeet non
ultra· et · C. de ſe · nup: hac edcãli. ſivero:ubi ſiultra ſta
tutũ modũ reliquitur vitrieo vel noueree id qð plus eſt
ſolümodo reuocatur.C.de lib · pᷣter · vel exhbð.· autiex cã.
ubi ðdꝛ ex ca pᷣteritioms vel exbẽdacõms irritu eſt teſta⸗
mentũ quãtũ ad inſtitutionẽ · eetera nàq; firma pmanęt
p q ſimilia ꝓbatur utile ꝑ inutile nõ viciari · Ecõtra qꝙ;
utile vicietun ꝑ ĩutile ꝓ batur·ix.di:ſi ad ſac ras.xxiij.dj.
quoꝛũdãiij·q/ix ·pura.s.de ofidelegcũ ſuꝑ.et·c᷑:ſupꝑ q̃ſti
onũ. Eſivero.de re inð · ad ꝓbãdũ · ff.de a qᷓ̃ coti:et eſti.l.
i · C Itẽ querituxr · ff.de arbi.l.pedius· ubi cõpronnſſum
in lſeruũ et liberũ factüũ nõ tenet.ff.de trãſac:cũ hij · Cp⸗
toꝛ:ubhi requiritur totũ utiliter geſtũ.et mſtiqui· mꝗ· tol.
ob. pterea.ubi pᷣ oꝛ ſtipulacõ utilis viciatur pᷣtextu ſe
quẽtis nouacõis licʒ ſit inutilis:So:dixit ᷣ.hx: et ̊ no.
iij·q:ix.pura.q utile pꝑ inutile viciatur. ubi in iure jd in
uenitur exp̃ᷣſſum.alias nõ.vVel dic ꝓlemus ꝙ regulari
ter utile nõ viciatur ꝑ mutile ut h̊ patʒ·vides enĩ ꝙ heę
ꝑs ꝙ bãdi ſcʒ negatiua hi pomtur ꝓ regula·habemuſ
igitur ſtare regule niſi ſpecialitatis ratio veęl caſus ſpe⸗
cialis cõtra regulã appareat ut dixi:.s · in ſeica:Eſt᷑ aut g
hance regulã caſualiter inuemre utile viciari ꝑ mutile ut
in ↄtrarns· Et ẽ ſpẽalitatis racõ & utile et inutile ſüt in⸗
ſepa bilia ut vides in·c·quoꝛunda.in dec cũ ſuꝑ·et in de⸗
ere · ſuꝑ qõnũ· et in dec· ad ꝓbandũ.in:l.pedius:et in o⸗
minbo otrarijs · ꝓbatur op tie h̊ ſo lucõfr. de aqua coti:
et eſti. l:i. Otrebatius · et. ¶ tem qu eritur· dicitur enim in
Ctrebatius ·ꝙ ſi hab eo ſeruitutẽ ducẽdi ad aquã cer⸗
tũ numerũ pecoꝛum ſi plus ducã ſupſlua poterit dñs re⸗

mouere . er m · GItẽ queritur. ðꝛ ꝙ ſi habeo fſernitutẽ du⸗
cendi certã aquã ꝑ fundum tuũ et ego aliã aquã illi mi⸗

ſceo.ꝙ a toto potero ꝓhiberi. atio & dinerſitatis qꝛ

pecoꝛa ſepabilia ſuũt.a qua mixta inſepa biliſ.ideo in

mo. ꝓhibeoꝛ ſolu a ſuipſluo ĩ ſcdᷣo a toto. tẽ ꝓꝑ batur op
time · ff· de edil:qli e.plerũq;:et.l.xdiles· eii autẽ · et. E
ſe.ubi ſi diffieilis ẽ ſepacõ redibito vno redibeętur et reli
quũad idẽff.dełj.l.planein ph.ff.d · v/ob.l· i. E Haſi
michi · et . l. que extrin ſecus.cũh.Colligitur ſo lucõ. ff. de
et uxo.ſi ſponſus. n.ſ illud ſp eciale dnacõnũ fauoꝛe⸗/
Itẽ otra pᷣdic.ff.cõia pᷣdi.l:ꝓpriũ ſolũ.ubi ſivendo ꝓpri
um ſolũita ut michi etvicino ſeruiat nnchi ſo lo et non
vieino ſeruitus acqritur · et · ff. ꝙ cũ fal· tu.l.i. Eß pomp̃.
ubi ſiverus tutoꝛ auctatẽ pᷣſtitit eũ falſo tutoꝛe tenet ip
ſius v eri tutoꝛis aũctas · et ideo ſubdiſtinxerũt quidaʒ.
cy ſi utile et mutile ſũt mſepabilia et viciũ eſt in re · tüc vj
ciatur ut·s · d ictũ eſt.ſi aut vieiũ ẽ in pſona adiecta tũe
non viciatur · et ſit intelligatur hec cõtraria · 9ꝭh ſoluti⸗

ne eſt ſepabilis a

reprobari videtur ꝑ pᷣdictã dec· de of. del· eũ ſup. et ides

poſſ· rñderi ad pᷣdietã ·.l · ꝙ; eũ fal. tu · ff. ut ibi no · B· vel
poſſß dici ꝙ i illa.l· verus tutoꝛ et falſus auctatẽ nõ ſi⸗
mul ſepatim pᷣſtiterũt.· et id eo cũ a ctus omiſcui nõ fu⸗
erint utile nõ hʒ p inutile ſepari. Ad.l. ꝓpriũ ff · cõia p·
bñ fateo ꝙ ſeruitus ẽ res indiuiſibilis ̊ ibi vendẽs ſer
nitutẽ integra ſibi .
et integram vicino
acquirẽ voluit · ſer
nitus aüt vicim be
ſeruitute vendẽtis fructum oſequi qdðᷣ
er id eo altera utiliſ
p alterã mutilẽ nõ
viciatur. Ad legeſ
aũt ſupius allega
tas · ff.· de arbi . l. pe èM .
vius · et · f · de tranſac. cũ hij · Cſi p̃toꝛ · dieo ꝙ ibi nõ erãt

duo quoꝛ alterũ utile eW alterum inutile. h̊ vnü ſo lũ ſeʒ

trſactio ſup almmẽtis in ſedᷣo caſu mualidaq queſierat

ptoꝛ de omibo que mãdat oatone in pmo caſuvnũ fu⸗

erat ↄpromiſſum et nõ duo.ſ̊ ad hoc ultimũ eſt melioꝛ

pᷣma lolutio. viðꝛ tñ fallẽ pᷣdicta ſolutio in caſu. ff · de fi⸗
deiuſ· grece. Cillud. ubi ðꝛ ꝙ ſi fideinſſoꝛ obligatus ẽ in
durioꝛẽ cãm ꝙᷓ pncipalis omimodo nõ obligatur ſßm
opĩonẽ illã que expomt omimodo nõ obligatur in eo

c; quod extendit non ↄtradiceit
eo nõ debet · Pone caſũ in eo qui dicit dec. eplłas

nõ elle autẽticas q nullã debʒ ꝓ ſe alleg are · xix · di.ñ ro⸗
manoꝝ ad idẽ · viij · di · quo ure · Itẽ pone in eo qui nn⸗
pugnat ↄpoſicõnẽ qui ex ea bñficiũ nõ ↄſequitur ·s · de
cenñcũ olm· In eo qui nnpugnabat teſtam ẽtũ di cenſ
illud mofficioſũ qui ſ id improbe dixit et ſuccubuit qec
quid ex teſtamẽto capiebat ꝑdit. ff. de mof. teſta.pap ·
Ememimſſe.ad idẽxiij · q· i.· qᷓ; p poſterũ.s · de teſti · pñ
tii · C· de hjs qui ut indig.l· alia ẽet dicit lex· abſurduʒ
eſt quẽ redire ad id qð ſemel renucian dũ putauit· C· de
rebo cre. ſi quis iuſurãdum. Et facit ad hãc regulã.s· e·

qð ſemel. et qð ibidixi · Et qð hic dicit m ſus extitit · die

cũ effectu ſaltẽ quãtũ in eo fuit q; pſeuerauit:ſ aut ſmn⸗
pliciter ꝓteſtaretur ſeeus eſſ . ut intelligit. B. dic · dec.

de telti · pntii· Idẽ ſi incipet agẽ vel excipe ⁊ deñſteret añ
ſnĩ amut ꝓbãt pᷣ dicteę·l. Em emimſſe · et. lalia ẽ.er ̊ no.
B. in pᷣdic · deẽ · de cenſ · cũ oljm · Et qð dicit hͥ regulav erũ
intelli go miñ foꝛte ex neceſſitate officij habuerit impu
gnare nã tuc ꝓprio noĩe fructũ ↄſequi poſſet.hoc ꝓba⸗
tur. in · q· vij · Etria · v· ſi ↄtra patrẽ pupilli· ff · de poſtul.
.l. ul. ff. de iudi: iulianus ait.et melius. C. de admi tu vel
cu.cũ quidã · ubi filius pᷣteritus a matre tutoꝛ vel curatoꝛ
inſtituti heredis hereditatẽ adeũdo nomie pupilli ſi⸗
bi nõ pᷣindicat · ad hᷣ. S· e·li · de ele · .· pnl· E poꝛro Atẽ licz
quis in pug net ſnſam in vno capitulo ex alio capitulo
cõ ſequitur fru ctũ de ſta myniiciis i c. raynaldus · et
facit qdᷣ dixi · S· regula ꝓx·et ↄ coꝛ:ad hãc regulam · i· q.
vij. c. iexc vi. di. ſi mpatoꝛ · de poſtul. c. ul · et ſimle ẽ qð
dicitur. fruſtra legis inploꝛat auxiliũꝛc.de uſu.q; fru⸗
ſtra· Itẽ no ta ꝙ ſicut nõ debʒ quis fructũ cõſequi ex eo
qd impugnat ut h· ita ecõüſo nõ debʒ quis impugnare
id ex quo fruetum conſequitur · xix · di · c · i in · q · in. ſ. quiſ
tellibo· in · q. vin. cuius in agendo.de cenſi· cum olimiin
fi.ad hoc de trãſac· ex lr̃is · et apte.ff. de iur · do · l. cu in fun⸗
w. v. et ſi quidẽ· ff. ſolł ma · h̊ ſi ideo · et hoc ſane intelligas
m ea que dicta ſũt · S.. in alio caſii·
m quid ꝓhibetur · Pone caſũ in ꝓhibito a carni
bus qui ꝓphibitus mtelligitur ab omibo que trabũt ſe⸗
mentinã ong inẽ· iiij · di. demq; · et ꝓphibita cõ cupiſcẽtia

2

C eo nõ debet quis

mſus extitit impugnare.

legẽ ꝓbhĩta intelliguntur omnia mala que ſequuntur
ex illa.de oſti: nam eo cupiſcentiã · Itẽ ꝓ bibita aliena cõ⸗
ne ꝓhibita intelligũtur vendicõ dona cõ maunmiſſioꝛ?.
C. de re · alie· nõ alie·l:ul.ad idem.de re.ec.nõ alie.nulli.
Jtẽ ꝓhibito officio.er bñficiũ · lxxxi ·di. eos · Furto ꝓ hi⸗
hito ꝓhibetur om̃is rei aliene illicita vſurpacõ.et ꝓhi⸗
bita mecha omis
ilicitus cõcubitus
pꝓhibetur · xii. q.
v. penale.xxxij·
qnij mẽtrices.et
cui prohibetur e⸗
clene cõio et eius
ſtipẽdia ꝓbibita
intelli gutur · de ap ·
aſtoꝛ alis.in fi.ad
. idẽ de ſeruis expoꝛ
ctandis · ff. el.cui. Et ↄ coꝛ:ad hãc regulã qᷓ:e·acceſſoꝛiũ·
uralis locucõ. Pone caſũ. de oſe · di · i. hoc q; jbi. do⸗
minus vobiſcũ· duos numero oↄphendit. ſtẽ · S.· e.
li · de ben. 1is cuii · Ei· ub i bñficioꝛenomĩie duo tm b eneñi⸗
cia ↄtinẽtur · ſtẽ ꝑ·l.ff · de maũ ·teſt.l.libertas.Poſt an.
Nam ſi legetur libertas ſeruo poſt annos de duob⸗ in⸗
telligatur · Item ſi ꝓmittiturvel legatur poſt dies de du.
obus mtelligit· . de v. ſig. l.mter illa.Gilla legata. Idẽ
p · l· fj. de teſti · v. numerus · ubi ſut hec yba et. ij · q. in · v.

numerus · Cõtra· ff. de op · legal· i. vbi dᷣꝛ. ꝙ hi alicui le-⸗

gata eſt ſeruoꝛe optio tres eliget · S o· ſpeciale eſt in fa⸗
uoꝛẽ ultime voluntatis ut bi potius ſequamur quod⸗
dam mediũ qᷓ; mimmũ· ꝙ ad minus de duobo intellexit
exquo dixit in plurali et foꝛte de plurib⸗.ſequamur er⸗
go quoddã mediumſie optet tres· vel dicut ibi no· q;
legatus ibi fuerat equus vel ſeruus quẽ ſerui teſtatons
elegerint quos puos legatarius optare deb eat tũc op⸗
tabit tres leruos qui eli gẽt ſibi equũvel ſeruũ legatuʒ·
et ideo tres q; duo de facili diſcoꝛdarẽt · viij·q.i:nec no⸗
uum.s· de arbi.c.i· ff.de arbi.Itẽ ſi vnus.principaliter.
Et ꝙ hic diẽ ꝙ pluralis locuco ẽ cõtenta duoꝛc nume⸗
ro:.et verũ eſt regulariter · et ubi eodẽ vel alio iure nõ ad⸗
ycitur numerus. ut in pᷣ dicl. ubi numerus.canonmata
iij· ꝗ. inj. In cauſs igitur intrumtis regulariter duo te
ſtes ſufficiũt · Interdũ tñ vnus ſufficit ubi ſeʒ nulli ſᷣt p⸗
iudiciũ · de ↄſe . di · iij · placuit. Et multi ſũt caſus in quib⸗
requirũtur tres ad minus · Drmus in dep o ſi ne peeu

me · in auten · de fi. inſtru . Eſi quis igitur · ul · Itẽ qñ impi⸗

tus lĩarũ ↄtra hit in ſcriptis.C.ſi cer · p e.l. ul. In mſtrum
to de quo fit ↄpatio · C. de fi· inſtru.l.poſ. Auãdo pater

legitimat fil naturalẽ in inſtrumto publico· m aut ut

liceat maet a. Gad h̊ · Qñ mulier fatetur ſe ꝓ intercxſſi:
one aliq̃d recepiſſe· C· ad vell antique· Qñ quis vult ni
ſirmare teſtamẽtũ quo d facit poſt trãſcurſũ dcennij.C
de teſta· ſancimus. In muẽtario.Cad.l.fal:aut: ſ cũ te⸗
ſtatoꝛ · In pᷣuata ſepᷣtura ut fidẽ faciat · C· qui po · in pi ·
ha.l.ſc turas Item quiq; requirũtur dũ ↄtractus exce
dit libram auri im cuuitate. C.hñ cer ·pe.auten.h̊ nouo.et
in co dicillis ⁊ don acõne cã moꝛtis ſilr. v. C. de dona · cau ·

moꝛ.l · ul . et · C· de odi.l. ul. Itẽ in teſtam ẽtis cõiter.vñn. In

teſtamẽto tñ ceci · viij. C. qui teſta fa.poſſ.hãc cõ ſultiſſi⸗
ma.aliqñ.v.ut in teſtamto ruſtici ut in mũicipijs ꝛvil⸗
lis ubi ẽ hoĩm raritas.C.de teſta·l.fi· Aliquando ſuffici⸗
unt duovel tres ut in teſtamẽto facto inter filios et ne-
potes · C. de teſta hac ↄſultiſſima · Itẽ interdũ recuirun⸗
tur. xv. teſtes · C. de px · ſa · ſeri · l. vna · Interduz plures · ij ·
qiiij. pſul.·c·ſe. qt nota ꝙ id quod ̊ dicitur de plurali

locucõne non hab et locũ in ꝓnomĩbo. ut nos · vos · ve⸗

ſerac nam vnus pᷣlatus ſeribit ꝛei ſcribitur in plurali-

S

et papa ſemp de ſe ſeribit.ſie.s.de eri.fal.q; grani.
Aputari non debz. Pon e caſũ in eo qui debʒ appellacõnẽ
ꝓſequi mfra ãnũ eui nõ imputatur ſi ꝑ eũ non ſtetit.ij.
pq: vi.anterioꝛũ. In eo qin deb et ꝓmoueri ad ſacẽrdotiũ
imfra ãnũ eui nõ currit ãnus ipᷣe ſi iuſto impedimẽto de
tentus ꝓmoueri nõ potuit·s · c·lia de elee · omiſſa. Ei · In
eo qui rem emit ſᷣ
pacto legis ↄmiſ⸗
loꝛie ſeʒ ꝙ ſi infra
terminuũ pᷣciũ ſlo lu
tum non eſſet res
foꝛet inemp ta e
emptoꝛ in termĩo
ſoluẽ volens non
babuit ecui ſoluẽt .
ſibinõ inputatur
ff de leg. cõmiſ.l.
omſſoꝛia · in fiad
idẽ · xliij · di · ep he⸗
ſijs · .. de eo qͥ nit·

„. 5

tio duoruʒ numero
eſt otenta. Idem.
OMputari nõ deb; ei
quẽ nõ ſtat ſi nõ faciat

m poſe.ij/ ubi de hoæ· et facit.C. de adi ·inſer.l.ul.Et no⸗ .

ta ꝙ dicit ꝑ quẽnõ ſtat.q; nõ ſufficit velle mſi ad opus
ꝓcedat quantũ in eo eſt.s.de eo quinnt · in poſ. c. i. Im⸗
poſſibilitas ergo facti ſicut a pnᷣcipio anullat obliga⸗
tionẽ· s· e · nemo p̃t · ita et ex poſt facto elidit ut ̊.Si tñ
ten etur quis aliquid facẽ infra certũ tps nec p eũ ſtetit
licet nõ mputetur tñ poſt tpus tenetur. de do.et ↄtu.cũ
dilecti · ff. de arbi . l· eelſis. Cõſulo tñ ꝙ ſip̃t infia tps de
impotẽtia ꝓteſteturi.q.vi·poſt ap· ad hde ap.c. ulti
et · C.de iur. emphi · l.ij· in fi. cũ ſuis ↄcoꝛ.ad id qð dixi cy
poſt terminũ tenetur.ↄtra.s.de ſpon.ſcut · ff.del.in.l.ea.
tñ adiectõ.So.ut no ·in pᷣditc.dec· ſicut.ut dixi.s.e.nemo
poteſt· Et ↄcꝛ · ad hãc regulã· de elec.c.ul. ubi tps datũ
ad eligẽdũ nõ currit ei qui nõ p̃t eligẽ miſ exquo in mo⸗
ra fu erit petendi licentiã· adidẽ.de ↄceſ.p̃ᷣben. q; diuer
ſitatẽ · Quid dices de eo qui ſua culpa incidit in caſũ p⸗
pter quẽ poſtea facè nõ potuit qð p eum fuerat facien⸗
duz . Vigetur primo ꝙ ſibi ſit imnputandũ.quia regula
riter quis de ca ſi tenetur qui ſequitur culpã.l. di · ſepe. et
&æ· ſtudeat · de eta. et qua · c.iet qð ibi no.facit. hexx vi. di.
non ſatis · et qui ma · accu · poſ. e.· i. et qðᷣ ibi no · et ſi · ff. ;
me · ca·l. ñ mulier. ubi metus illũ non excuſat qui ſua cul⸗
pa incidit in metũ. In cõtrariũ vidꝛ p pᷣdcã inna de elec. e.
ulti · de ↄ ceſ · pben.q; diuerſit atẽ.ar.de pig. ſigmficante.
jbi· m captione ⁊c̃ de ſpon. vemẽs.n. Sʒ caſus eſt ſpecia⸗
lis. Et dicit lex ꝙ qui minrioſe vel libidimis ci mimici
vel meretricis fregerit oſtia.ſi fures nõ ab eo in ducti
poſtea res aſpoꝛtẽt nõ tenetur furti.ff.de furt.l. verũ et. l.
qui miurie.in pn.p̃.depoꝛtatus ſinõ potuit peuratoꝛem
dinnttẽ bñ reſtituitur et tn culpa ſua abſens erat.ff.de
nnnoꝛi.l.papᷣ. Itẽ debitoꝛ ꝓpter mopiã excuſatur ceden⸗
do boms etiã ſi ſua culpa millã inciderit.de ſol odardꝰ
.de dolo:nam is·ſatis viðꝛ dici poſſe ꝙ imputãdũ ſit
illi ꝓpter ina pᷣmo inducta.hine etiã dixit lex non debẽ
ſuccurri ei qui m neceſſitate ſe poſuit · ff. qui ſatiſda.c:lſ.
ſi fideiuſſoꝛ ubi ðᷣi ꝙ ſi reus nõ p̃t ſatiſdacõnõ dare ubj
ouemt · et in alio loco eiuſdẽ ꝓrũcie dare velit ſi ſatiſda
tio neceſſaria erat audiẽdus ?ſi volutaria nõ. q; ip̃eſi⸗
bi neceſſitatẽ impoſuitad idẽff.ſi quis cauẽ.l.n. ¶ñ qᷣs
tñ. ubi ðꝛ ꝙ qui in indicõ cõparẽ debebat ſi quid eſt qð
ei nmputetur · tẽpeſtatẽ vel vmmſlumĩs cãri nõ poterit.
ax · ad ſi de elec. cũ in veteri. Ad iura m cõ trariũ inducta
rñdeo et dico ꝙ dec. ul.de elec. et deẽ · q dinerſitatem. lo⸗
quuntur de quadà pena canonis ꝓdita ſo lũotra negli⸗
gẽ tes.vn de ii culpa ſme negligetia nõ pumitur.ᷣ ſatiſ
ꝓ bat ipᷣa det · aʒ · vel die ꝙ ſi ex culpa impoitur aliqua

*K X

pena ut ſuſpenſio.ut in de quia.vel deꝑ oꝛtacõ ut in.l.
papinianus.tũe culpa illa ulterius pumri nõ.debʒ· ad &ᷣ
xiij.q·ij.c.ul.de indic·at ſi clerici:alias enĩ ſequẽtur ꝙ;
ſuſpenſio ideʒ eſſ̃ qð pᷣuacõ ꝛ depoꝛtacõ idem qð bono
rum adempcõ qð eſſe non debʒ.Ad dec᷑.ſigfieãte.dieo q;
foꝛte ſme culpa ſua erat in capcõneet ibi etiã eſt alia ra⸗
tio ſcʒ ꝙ pmo pe⸗
cuniã miſerat ꝑ eũ
quẽ fidelẽ nunciuʒ

eS EP. . credeb at.Ad.l.ve
oe men fzalznf. rũ et · l. qui iminrie.
Cee oꝛiũ I em. dico ꝙ verũ eſt ꝙ;
aturã ſequi ↄgruit nõ tenetur furti · tñ
mcipalis. de. ↄuentus de muiuria
Hr. pans tenetur emendare

0 Mitacet cõſentire

damna p illos fu⸗
res illata. q q oc⸗
caſionẽ dãm.ac. de
miuũr. et dã · da. c. ul
ti · ad hoc quod ðdꝛ
de mnope diceo ꝙ inpoſſibilitas caſus hoc inducit.
ceſſoꝛiũ · hec regula ſũpta eſt ex.·l.ff.e. ti ceũ pnᷣci⸗
palis · et· l. mchil dolo· cũ pncipalis. Pone caſum
m pncipali deſtructo quia dicitur deſtructum et acceſſo⸗
rium · x vi.q.vij:et hoc diximus. ſtẽ ſi cauſa principalis
ſceʒ mrimonij cõnnttitur. ſic et acceſſoꝛij ſeʒ dotis de dote
poſt diuoꝛ reſti·de prudẽtia · Itẽ ſi nõ tenet ↄtractus nec
ipſius acceſſoꝛiũ· C· de legi · nõ dubi.ↄ coꝛ.d fo.cõpe.ſ
diligẽti · de of.del· prudẽtiã.ſexta.i fi.ð hi.mſtru.inter
dilcõs· ad fi.s.e.li.de N᷑ p.c·i et optie.p deè.s.e.li.de of.
delñ ſup gĩa ubi ptãs executoꝛc datoꝛead gratiã nõ pe⸗
rit re mtegra moꝛte cõcedentis ſicut nec gratia & ptãs
illa acceſſoꝛia eſt ad gratiã.et de pᷣſcrip· cũ ex offieij. ubi
ſicut nõ pᷣſcribitur viſtacõ nec ꝓ eumcõ racõne viſitati⸗
oms debita Contra · s · de iutiur. debit oꝛes · et ; c. cũ contin
gat · ubi de hoc ·er · S · e · li . e· ti . h· ubi tenet acceſſoꝛiũ et nõ
pnᷣcipale. S o.illud ꝓpter amme periculũ qð euemiret ſi
non ſeruaretur iuramentũ.et dic ut in dic· dee. cũ cõtin
gat. Item contra:C. de epil.auð.auten.liberi furioſ. ubi
tenet legatũ et nõ teſtamẽtũ vel hedis inſtõ.So.illo ſpe
ciale in o diũ filioxequi ↄtẽpſerũt ꝓr̃em· ut no·.m p di.
dec.iter dilectos. Itẽ ↄtra·C.de luit: pig.l.intelligẽ. ubi
ſlata ꝑſonali remanet ypothecaria. ſ dic ut ibi.q; nõ
fuerat ſblata pſonalis pacto·ſ̊ tpe· et pſon alis tollitur
ſpacio·xxx.yp othecaria ſpacio/xl.ãnoet ideo ſolata
pſonali tpe adhue rem anet ypoth ecaria ꝑ.x.ãnoſ· C. de
pᷣſcp ·xxx.an.lłcũ notiſſmiſecus ſi ꝓacto vel alio modo
ut. S. dixi · Itẽotra· C. ð̊ pᷣð · mul.et ſi is.ubi qui deſerat eſ⸗
ſe curatoꝛvendidit rem minoꝛis et ſie nõ tenuerat ven⸗
dicõ valet tñ obligacò de euictõnę:.ſo:licq; non tenuerit
vendicõ q́ ad pupillũ vel minoꝛẽ tenuit tñ quo ad illũ
curatoꝛẽ olm · et ideo cũ quo ad ipᷣm tenueiit pnᷣcpale
nõ mirũ ſi tenet acceſſoꝛu. Itẽ cõtra.C.ſi adu.ven.lier
aut ſaeña· dic ut.g. Jtẽ.ff. quibꝰ mo· uſufruc.l.qui tñ.in
pñᷣ· et. l. pᷣcedenti.?·de fideuiſ.l.gnaliter.ſᷣ illa ſut ſpecia
lia. Itẽ no.accur · C.de pae·.l.pacta qͥ ↄtra:· ꝙ in pactis qͥ
fiut pᷣter legẽ tenet acceſſoꝛiũ et nõ pncipale.in hijs que
Rũt ſc ᷣm legẽ utrũq;: in hijs q̃ ↄtra neutrũ .· Concoꝛdat
ap h anc regulã · ff. de pecu ·lega.l.ijet· ff. de penu. le. l. ij.
bi ðꝛ ꝙ pempto pnᷣcipali pinntur acceſſoꝛui.
GSi tacet · Pone cañi:liijj.di:ſñ ſeruu s ·ij.s · de pᷣſum.
nõne.ff.ſo.ma.·lij · ¶ volũtatẽ · ubiðꝛ ꝙ pater agens de
dote filie de ipſius volũtate videtur agere ſi filia nõ otra
dicat · Et nota ꝙ qui tacet interdũ ↄſentit ut h. et in ſup
dictis iuribo votuũ emittit· xx vij. di. c. i· eſt ſilatoꝛ.lx v.

di · ſi foꝛte · imn pumtatem pmittit · xlin· di · ſt rectoꝛ· offert

xx.q.ijc.i.occidit.xliij di ep helijf. eſt etum ax. lx v.· di⸗
c.ul. Inter.lũ nec ↄ ſentit nec ↄtradicit·j.c: ꝓx. et dic ut

ibi ſtatim mſant weduz ſũpta eſt ex.l. ff. e.ti.l. ꝗ

8 qui tacet · hec- tacet. t nota ꝙ tacere ẽ quod⸗
dã meduĩ inter exp̃ſſam volũtatẽ et expᷣſſam ↄtradicti⸗

onem. Pone caſũ in eo ↄtra quẽ fertur ſnĩa qui tacenſ

nõ habetur ꝓcon
ſentiẽte nec ꝓ ↄtra
dicẽte infra x · dies
infra quos ſp ap⸗
pellat.ij.q vi:an⸗ )
terioꝛũ · Itẽ pone?
pᷣlato qui tacet ex
cauſa ꝓpter ſcanda
lũ.s.de pᷣſcripẽ.nl
3 deſt · de cog. ſpi ·
up eo.S iutiu · mu⸗
lieri · Itẽ pone m *
aecur · in tributo⸗
ria:nam ſi ſeruus

qui tacʒ non fate

detur. Ldem.
NLſpicimus in obſeu

ↄtrahit dño ↄtradicente tenetur de peeulio tm̃ · et dedu⸗ o⸗

citur qð debetur dño . ff. de peeul · ſi quis ſeruũ · Cetiam ſi
eo exp̃ᷣſſe volẽte tenetur qð iuſſu in ſolidũ ff; qdᷣ iuſſu.l.
i. ubi aũit ſcit et tacet tenetur tributoꝛia et lic nõ in ſoli⸗
dũ· nec deducit ſibi debitũff· de tribut. l.i · Eſcĩam. ff. de

exercito.l.i. Eß hijs · Prina regula fallit · xx vij. di · e i.

.liiij.di. ſi ſeruus · xx · q · ij · e · . · de P ſump.· nõne · s · de iura.
calũ.c.ul.in fi· S.e.li.deↄfelſſi poſt pᷣſtitũ ·ff. ſo · ma · l. ij · ¶

volũtatẽ· ff. de li. ag. li · Cpena . ff. locẽ· Itẽ queritur. E

qui ꝓ impleto · et ubicũq; tacitũ pactũ inducitur a lege.
F. de pac.l. qui in futurũ · S cdᷣa fallit ĩ eo qui tacet vᷣbo
ſ ↄtradicit facto vel ſigno.lxxiiij· di.c. i.· Itẽ in epo qui
tacet ↄmomitus a vicims ep̃is qui habetur ꝓ ↄtumace
lx v.· di · ſi foꝛte · Itẽ in hijs in qubo rĩquiritur exp̃ſſus cõ
ſenſus ut in adulto qui catheʒatur. de cõle · di · iiñ · eũ p
nitũ. er in peuratoꝛe ↄſtituẽdo.ff.de ꝓ cur.l.filius. inui⸗
tũ · et in furto. ff. de fur · qui vas · Evetare · et in ſoluendo
mt mõia. ff. de ritu nup. in eo iur. Edeinde · et exp̃ſſe dz te
ſtatoꝛ nomẽ hẽdis dicẽ· C. de teſta. inbemus · Itẽ in caſ⸗
bus · no: ij · q. vij. pleriq;· Quid g in hijs dices nunquid
tacẽs hab ebitur ↄſentiente an ꝓ cõtradi cẽte.So.di⸗
cũt quidã ꝙ regulariter ta cẽs haberur ꝓ oſentiẽte · fa⸗
cit ad h.s regula ꝓx. fallit in caſi bo ſup̃ dictis · Sel dic

ſcdᷣo ꝙ aut elt tale factũ qð fieri nõ pᷣt me. ꝓhibẽte po
ne caſu. liij· di. ſi ſeruus. et tũc taciturmtas h abetur ꝓ

ↄſenſu.fallit in cbo ſup̃dẽis· aut ẽ tale qð fieri pᷣt me
otradicente.pone caſũ·ff.de ↄtra emp rem alienã· ⁊tũe
taciturmtas nõ obeſt.nã dicit regula iuris: culpa caret
qui ſcit h̊ phibere non p̃t. ff.e.l. culpa.ſᷣm Jo.quih̊ no.
cto ↄcupiſcibili honoꝛ abili ameritoꝛio taciturmitas hoa
betur ꝓ ↄſenſu ut ſm pᷣmis mriba· in facto aut qð nõ eſt
ↄcupiſcibile honoꝛabile et meritoꝛiũ · q̊ oneroſu neceſſa
rius ẽ expᷣſſus ↄſenſus ſiẽ eſt ꝙ quis aſſumat ꝓeurato⸗
ris officiu ꝙ res ſua ſeruiat ut in ſedᷣis iuribo ᷣm mno⸗
eentiũ qui hoe no · de elec · in genen · qd veriputo hoc ad
dito e; ubi ius in penã ſtatuit quẽ tacentẽ haberi ꝓ cõ
ſentiente vel confeſſo ſic habebitur lieʒ factũ ſit onero⸗
ſũ.exẽplifica p dec.de iura· caluc.ul.m fi.·t· S· e · li. de con⸗
fel.ſ poſt pᷣſtitũ.cũ ſ .Cõcoꝛdat auũt ad hãc regulã·l.ff.
cõi · di.l.ſabinus ubi ſocius patiẽs ha betur ꝓ cõ ſentiẽ
te quãtũ ad hoc qꝛ nõ agit addemolicõnẽ et ſic quo ad
hoe habetur ꝓ o ſentiente · agit tñ ad intereſſe et ſic quo
ad hoc habetur ꝓ contradicente · et veritate cõſderata

tur ßnec vtiq; negare vi⸗

xx vn . diec · i. er ber · de P ſüp. nõne · Vel die tercio ꝙ in fa

tacẽs nõ loquitur et ſienec ↄtradicẽ nec cõſentire vide⸗
tur. Puins aut veritatẽ videre potes ꝑ ſolucõnes ſupi⸗
os ſimul iũctas. gula ſipta eſt ex.l.ff.e.ti·· m
Lſpicimus. Hec res obſcuris inſpi · Pone ca. in vi
o qui ↄtraxit cũ viduaalongo tpe habitauit cũipᷣa. il.·
la dicit ſe mncognitã · in hoc oblcuro pᷣſumitur cogmta
qð eſt veriſlius·
exxxiij · qi: ſi quis
accepit. K cancel⸗
latavel obſcumta
lſa nomis pᷣſumi
mus ibi illã liaʒ ſu-

ris quod eſt veriſmulius
vel quod plerũq; fieri cõ⸗

ſueuit. dem. , L iſſe qua eſt veri
quu ĩ ius ſuccedit alte mmlin,. dr. ren.
filiũ ininſte exhere
datuũ · C. de momc.

teſta. auten. nõ lice
eeeitt paréti ic aute
repete quod bixi.s/eti · in obſeuris.
qui in uis Hec regula ſũpta eſt ex.l.ff.e.ti.q̃ in
ius. Done caſũ in pacto.q eodẽvtetur ſucceſſoꝛ quo pᷣ⸗
deceſſoꝛ · x vin · q ij · eleuth erius. Itõ cõuemtur ſucceſſo:
p ſe ptũ nnp etratum cotra pᷣdeceſſoꝛẽ.s.de fo·ↄpe · dile
eti· de hoc de Rep. ſigmficauit · tẽ pone in herecſe qui nõ
vſucapit qð nõvſucapiebat defunctus.ff.de diu · et tẽp.
pᷣſcpᷣ·l.cũ h eres:quod dic ut dixi·S.e.cũ quis in iis.he⸗
res enĩ ſucceſſoꝛ eſt iuris · Hec regula fallitff.de ꝓbac̃.
.l. ꝓculaubi illa ꝓcula fideicõnnſſuim qð ↄpenſare po⸗
tuiſſet cũ teſtatoꝛe cũ h eredibo nõ cõpenſat. Item fallit
vbicũq; moꝛte defuncti cõfirmatur donacõ.ibi enĩ nõ pe
nitet heres.C: famil.herẽ·l.flię. Itẽ in caſii.ff.ad.l.fal.
repitur · tẽ fallit in conuẽtiombo ubi ex pſona ſucceſſo
ris mutatur foꝛus:hinc eſt ꝙ clericus etia in cimlibus
et prĩᷣm omialibo cõuenitur coꝛã ſuo indice · xi.q/i.nulluſ
ep̃us · de fo. ↄpe·cü ſit . et · c. ſi diligenti. Itẽ fallit in caſu

.·p· e.li.de intpa.c.vno:ubi eccia qͥ ſuccedit laico patro

no habʒ ſex menſes:cũ tñ ipᷣ e laicus ſolũ q̃tuo: habeat.
Itẽ legatarius legatũ acceptare nõ pᷣt, p pꝑte et pꝑ pte
reſpuẽ·ſ tñ decedat pluribo relictis hẽdibꝰ vnusg heres
ꝓ ſua ꝑte poterit acceptare alter ꝓ ſua reſpuẽ.ff. del⸗
j.l.ſegatarius · Et eſt racõ huins regule quare eodẽ inre
vti dʒ q; plus iuris hr̃e nõ poteſt. qꝛ nemo plus uiris
cq.e.nemo pᷣt.cũ ſ.mimus nõ.q; heres cenſetur eadeʒ
pſona cũ defuneto.ſucceſſoꝛ cũ pᷣdeceſſoꝛe.patet igitir
idem ius utriuſq;· Et nota ꝙ dicit eo iure.q nõ eo Pui⸗
legio ex ſui pſona ſi pſonale fuerat pᷣdeceſſoꝛis pᷣuilegi.
um . ut · S· e · Huilegiũ.cũ ſuis cõcoꝛ.. dẽ dico de pacto ꝑ
ſonali:sde tranſact.de cetero·et · S.· de pᷣben. mſi:et facit

Nec regula ad ea que nodep̃bentuntis
Reſumntur ignoꝛ atia · Oone caſũlxxxn.di: oſui
i.in fi.ſm e ibi iacet lrã ð ſen· ex.ſi vero · ij · et · f · pba.

il veriꝰ. Qõtra · xvi · di · qðᷣ dicitis · i. q · i · ſ q̊ͥ a ſmom aciſ

ix· q·i · oꝛdĩacões xxxiiij ·q:ij.ĩ lectũ.s.de elec. innotuit.

cũ ſi.ĩ quibo iurib dicitur ꝙ nõ pᷣſunntur ignoꝛãtia ſed
potiꝰ ſciẽtia.S o.dic ut no · de poſtu · c · i. . in · glo. de oſti ·
.c.ij.ut m pᷣdic.c.lxxxijdi.ꝓpoſuiſti ·ꝙ circa ea q publi⸗
cæ fint pᷣſumitur ſaẽtia mſi ꝓbet ignoꝛãtia · cirea ea aũt
que fiũt occulte pᷣſumitur ignoꝛãtia miñ/ ꝓbetur ſcĩa.ut
hic Et ſcas ꝙ hec regula vera ẽ in hns q qͥs ſarevel in⸗
dag are nõ tenet᷑. In hijs aũt q̃ͥ quis ſcrevel indagare
tenetur nõ habʒ loeum ſicut in eligẽdo pᷣlato·lxi · di. c · ij·
viij.qij.dilectiſſmmi.de elec.cũ in cũetis ·et ideo ibipᷣſu⸗
mitur ſciẽtia mſi probetur ig noꝛantia · ut · e. ti · innotuit ·

Ad hoe eſt qdᷣ dicit lex q mgr̃atus tenetur de pdoneita.
re tutoris vel curatoꝛis quẽ nomĩanit in quirẽ et ideo im
putatur ei ſi p doneus nõ eſt.C.de magilſ.ↄue.l ꝓnlet p
totũ.et l.illud. ꝙ hec regula dicit· pᷣ ſunntur. Eſt autem
aduerſariũ ut· S· dixi: et idẽ eſt in alijs eaſibo qui no· vis
q- ul.actoꝛ · S. ut ec.

benefrut nr̃m. Itẽ
e Snia
tribo modis ꝓha⸗ — „4 T ....
tur . vno p ſacr̃m. Z tebebir. I. dem. S .
et ſe ꝓbo imverita Reſumitur ignoꝛan

te me ignoꝛaſſe.de
ſen ex· ſi vero· ij.

de exceppaſtoꝛa⸗ H

cupleran. deʒ.

lis . s · e. li · de elc. ut debet aliqͥs cũ al⸗
circa et tunc demũu
admittitur ꝓbacò
hec cũ eſt ꝓbabi-

lis-utrnoen pdi
Cc.ꝓpoſuiſti.Sð cdᷣo qñ ꝓbatur id ex quo neceſſatio ſeq̊⸗

—

tur meignoꝛaſſe · puta me tũc ãmcuilu vel furioſuũ · ij. .

ix.in dieas ·de ſuc. ab mteſ. cũ dilcũs: Tercio qñ pbatur

id ex quo nõnccrio ſ̊ veriſilĩ ſeqtur me ignoꝛaſſe.puta
me tunc abſentẽ fuiſſe. et ſ dicẽ voluit Io.i.qi.ſi qui a ſi
momiacis· et lʒ m fcõ ο ꝓbabilis interdũ ſit ign oꝛan⸗
tia. ut· xxxiinj:q · ij. in lectũ ꝓbabilioꝛ tñ in alieno.ff. ꝓ
ſuo. lul.qð dic ut no·i:qiin. notandũ.Et q; ignoꝛan⸗
tia mris papue naturalis nõ excuſat.qð dic ut noin pᷣ⸗
dic. Enotãdũ dtali ignoꝛãtia nõ loquitur hec regula
cũ bi par ſit pena ſcienti et ignoꝛãt·xvi:qi.ſi cupis.C.
de in ins vocan. l. ij. ſüpta elt ex.l.ff.e.ti.l.iui
Ncupletari· hec regula⸗ na ture. Pone caſũ· xvñj.
·ul.cul. s. de donac aplice. ubi nõ ditatur monaſteriũt
cũ iactura cathed ralis ecc̃ie·ff.de ↄodic· inde.i.naturali.in
fi. et.l.ſe. ubi ſi pupꝑillus accepit mutuũ et locuꝑletioꝛ in
de factus ſoluit nõ repetit:.et emẽs a pupillo ſme tuto⸗
ris aũcte ſi ex ſua pecuma locupletio: factus eſt pupil
lus eũ poſt pubertatẽ agentẽ excep eõne repellit.C. de
uſuicp· ꝓ emptoe lul. cet ↄ cvꝛ xcix. di: eccæ xij.q.ñj. bo⸗
ne rei.xi · ꝗ· in. ſi q̃s vero.xiinj·q.v.demq;· xxij.q.ij· pmii.
ſut hec vᷣba. et ideo prinilegiu interpᷣtamur ne alteri e⸗
noꝛme pᷣ udiciũ afferat· dev.ſig. quid p nouale. ix·q.iij.
nũc vero · xx v.q.ij:de ecc̃iaſticis.deoſue.cũ olim:m fi.cũ
ſi· NNec regula fallit in pᷣſcrip cõib et uſucapiom bo ut p
te videset in excepẽ nõ numerate pecume que ſiqᷓ. debi
tũ tps nõ opp omtur locupletatur petẽs cũ aliena ĩactu
ra. C. de nõ my pecul.motractibo· Itẽ in expẽſis factis in
re aliena. ff.de do.excepẽ.l.paulus.ſ̊ ubi ẽ aũctas iuris
non pᷣt dici miuria.xxiij· q:iinj qui peccat· Qð ergo h̊ di⸗
cit. iniuria vel iactura expone vel ꝓ et.ſic. lxxx vn. di. c. i.
S:·de foↄpe.dilęcti· C. de · v. ſig. l. penlł:et ideo etiã p̃ dic.
lex: iure nature.ff· eti· vnde hec ſũpta fuit dixit detrun
ru · pdi: l.mm patoꝛ es m fr ubi aqua de publico flumine
ita de mũ duci pꝑmittitur ſi ſme alteriuſ miuria id fiatad
idẽ ff· de ſerui ut. p dil fiſtulã. C. de hui. Lul. in fi. cuh.· ex
quib⸗ ꝓ batur ꝙ etiã m meo facèẽ nõ debeo qð noceat in
alieno. Cõtrariũ tñ pbatur.ff·de dam · mfee. l. lumnũ.
Cul. et.l. ꝓ eulus.ff. de aqua plu ·ar.l.i· ¶dem q;· dici ſo⸗
let cũ facio aliquid in meo exquo alij noceo aut mmmnt⸗
to m alienũ vel opus facio et tũc nõ lʒ. ut · ff. ſi ſermi. vẽ.
l·ſic. Eet ſi teſtatrix · et · l.ariſto.aut non ninntto nec o⸗

pus faxcio in alienũ.·et tuc aut id dolo facio ut nocæq al⸗

ut miehi ꝓſfim ſic: pꝑid alij no ceam et tc non ꝓbibeo-
f· de aqua plu.ar.lʒ.i. demq;.cũ ſuis ↄ coꝛ:et, facit ac G̊
qð noxiqiijiſi quis vero .de aũct·et vſup al.c.in.Et qðᷣ
dicit hhec regula ſactura:mtelligas enoꝛmi:nam puilegi
um bene affert iacturã lies enoꝛmẽ inferre nõ debeat · de

5

Hxxv.qijqpta·dev:hñg olnn:ad C. de pᷣci·nmp off. l.
gquoties.

gula ſuũpta ẽ ex

tetius miufia vliactura. .ff.e:ti· factũ citi⸗

QNN q;: in penalibbp.
G pems bem⸗ dẽ. Pone eaſi im indi⸗
gmoꝛ elt interpta⸗ ce qui na nnnene
No facisda T- nit temẽ accuſaſti
oascſe⸗ Hen. calimiatoꝛẽ non ꝓ.
—ꝑ notandũ:Priuatꝰ

. a collegio doctoꝛe

Pu e non ppetuo. tpa⸗

hiter Puatus intel⸗

S ligitur.de oſti:ex lris. Tutoꝛ remotus nõ expᷣſſo angpt

