E. BPrirñs queno.mno.et hoſt. s. e ti· C. ul. et t opoſt ibidẽ mpÿ
4 rma glo· ubi dicit ſic indicatũ fuiſſe ꝑ ̃ am in mediolan.·
S A eccia in qua erat ↄſuetudo puata.xx v.ãms· q; ãtiquioꝛ
4 =ð aanonicus poſſ mutare domũ. et pnuciauit papa allam
valere lʒ · xl· ãms pᷣ ſepᷣta nõ eſſi ſi enĩ ̃ h putaſß pᷣſeri⸗
S Ptionem requiri ita hoc addidiſut·s. addidit᷑. c. pxi-
= P.1 ſteneroe cõ ſuetudo inmititur rõm et eq utatiimris utz
2 in glo.

X

ſe et qð h di cit de ↄſuetuche. puto verũ etiã in ſta
— Lez tuto · ad hoe · S. e. ſi. de oſti. ciiet q ibi dixi ·

—
—

tiby crederem ſi ↄſuetudo eſſet eadem matione rrrnE 3
p ¶ Sel alios· hͥ eni eſt regula qð id pᷣt qius pꝑ aliũ as r 1
P ſe ᷓ.de re. iut. p̃t qᷓs· cũ ſuis ↄcoꝛ.de h tñ dic. ut ibi dixi. W —
adei iure debita. ꝑ hoc ſatis patet ꝙ poteſt fieri mu⸗ . ,
tatio: cõ ſuetudo enj eſt ins quoddam:ut.s· dixi: ̊ de coHHn .
ſuetudme debetur hec pᷣbẽda antiquioꝛi qui mutaëvo
luerit. de iure. nõ igitur eſt de iure ̊ pᷣbẽda debita im⸗
petrantii alia nõ optata ut ꝗ.papa.Fndet · et h idẽ ꝓp⸗
babatur olim per deẽ · de ocel. p̃ben. ex pte · in fi. PrI
r ¶ Proxĩo. et ſi nõ adiceretur · de ꝓxĩa intelligẽdũ elh·
alien qua racõe de ſeda et tercia · et ſie de ſmgulis · ꝓba⸗
3.Fff. de · V. ob. eũ qui kalendis. ⸗ri de pbenda.c.
50 adato.q mã dat᷑ tibi Puide⸗. ⸗bẽda. nece ẽvnã
g Non hon fuerit· exquo eni vacat p⸗ remanẽ nõ optatꝗ
de illa igitur ꝓuideatur impetrãti · ⸗omis. s. Prinbi⸗
1Mulli⸗ uta poꝛi tpeimpetrati⸗ et .de p b eũ cui · et
u Cackubo Re olm de o ſuetudine co⸗ L.c· ſi Poſteꝙ.
ferebãtur a papa·de accuſa. accedens hodie vero de inẽ
ↄui ſedes apoſtolica illaa fert ꝗj. de pᷣbẽ· tz et de quibo be⸗
neficijs vel pᷣbẽdis intelligãtur.dic ut· e. ti · pñti . et. c· ſe.
x¶Oꝛdinatur. S ed quare dieit h̊ · cũ alius deipis oꝛdi⸗
nare nõ poſſit ut dixis. glo· ꝓxi· dico ꝙ interdũ ꝑ ali⸗
os de talibꝛ oꝛdinatur puta cũ papa deip̃is nõ Pmigit
ifra menſem · utꝗ· de pᷣ. ſtatutũ et tũc nõ hr̃et locũ. v.
iſte.· cũ locũ hẽat ſolũ cũ papa ꝓuidit ut pt: p iſam Sʒ

= * .
eeene noͤckatng tpe quo in eccia militauert. vone de ſpeciali ptãte tributa a dño papa ꝙ gnalis M
UE e 2 Sr òèð ensrr S Pz. Alo⸗ e; a Fr N dt P .
J 4*. 7 à 6 1R „ 4 — r — . — 4α 27 de — N , * — 4 S äl
X. .— „R. P = ta . — . 2 A SSE e S e —
K 7 err e, n —— 1 2 Hn — EE r. . . n Se; 55 E l
PP 4 . 6 ) „— 3, Hr⸗ 2 ☚ +2 ☛⸗ — va A . 4⁶. 1 — EEEſD S . — — N S R
.
2
.

nõ fufficit ut in p̃ dcã deé. licet collata eſt ꝑ aliũ talis p̃ᷣ⸗
bẽda nuũ qͥd locũ hẽbit iſte · v er dico ꝙ ſic. ar.s ·e. vᷣbo
p ſe ve ꝑ alioſ· etꝗj.de reg· iur ·qui facit:cũ ſuis ↄcoꝛ.hoe
optime ꝓbatur ꝗ. de b. hij qui · et · S· ti. ꝓxi · cũ aliquibo.
a ¶ Dredicte ↄſuetudmi · q;.ſ.antiquioꝛ ſeruato gradu
mutare non poterit · b Prouiſiones. bendax qx

uur ere a tpe ſei⸗ „ginbo elapſis liberem nõ
e err tieg. de ocel. pben⸗. oO g!
e aquia dinerſtratem obtatie ad exeauen da R
rr e en Kli ſim. bi mangata pcedãt pre⸗
0 Dütaxatcre⸗ fata ↄſuetudine non ob⸗

5 orer
ſtante. GOmfa.

Nentor
rpetuo ꝓhibe⸗
mus edicto. ne
ſub aliqᷓ ex hijs
ꝛmis quas pmicioſa cu⸗
rioſitas adimuemt eligo

2

4 . a do c lĩa iſta loqua
. w r. Per tur de ommby 0P
iirre volentibo ſiẽ
mmm plurali plata &
ynnge non ſolup̈⸗
mus antiqmor ſed

Eeeeſct ſcöus et tereus
uartus. er ſic de
—„
Sngulis mter om⸗
EEEEEgnes ſolos.xx. di es
Hhabebunt ſt ennn
cont rarium dicere⸗
mus iam ſequeretur · ꝙ ſi·xx. eſſent cꝛnomci et omes de⸗
berent xx· dies habere. iam haberẽt annüu et ultra qtᷣ
eſſet ab ſurdum· et contra mentem iſtius dec · que in pli
li dicit volẽteſ. et dicit dũtaxat etym h̊ antiquioꝛ opta⸗
re nolẽs impedit ahos.qiia nõ optabit miraxx. dieg
nec aln poterat añ ipᷣm optare. et ſic erit caſiis quo pu⸗
mtur qus ſme culpa ß non ſme cãꝗqᷓ. de re. iut. ſme culpa.
vel ẽin culpa. q; caplin poterat ip̃i antiquioꝛi ſtatuẽ ter
minũ puta duoꝛedierũ ad mutãdũvel optãdũ ut ſic lo
eus daretur ſeqntibo · et ſie de ſm gulis. er ſiß nõ fecit ſibi
nmputet · fiet en. ꝓuiſo in nõ optataſet ſi de exp̃ſſa volũ
tad ca nomeoꝛe apparet ꝙ mutare nolũt nõ hẽbit necẽce ⸗
p hos dies expectare. In eoꝛcenĩ fauoꝛẽ eſt ̊ dilatio in
ducta. vñ ei et renũciaẽ pñt · et fa.qð dixi in glo.nõ enĩ.
eNMandata. ut ſi mãdatũ eſt ꝙ ꝓp uideant deb ẽt Puide
re ſi mandatũ ẽ qd ↄpellant debeãtopellẽ j. de ocel. põᷣ.
executoꝛ · et duo by. . ſe.
E etuo. ſ aliquis eli gat poſtulãdo vel poſtu⸗
R. Kagvazn poſtulã du.ve poſtulet eligẽdo vel
eligẽdũ. vel in eligẽdũ. talis electõ vel poſtulacõ ẽ irri⸗
ta mpo iure. Si aũt dicat eligo et poſtulo put melius de
iure valere pᷣt idẽ. mſi ꝓ babiliter dubit aretur an eſß e⸗
ligẽdus vel poſtulãdus.et tüc ↄſenſus tpe eligat alte⸗
nm viã electioms vel poſtulacõis.qua electa ad alterſã
redire nõ poterit· hoc dicit. Et ꝓuidit iſta dec. cõtra ad⸗
uocatoꝛuũ rmpicias qui hijs foꝛmis utebãtur. et edita fi
it ad decłacõʒ eoꝛeqͥ no · lxiij· di. valẽtimanꝰ.et· S. e c ul.
SS Mermicioſa. ſut quidã qui vo ũt eſſe curioſ ubinon
cer p. , n . &,‿grer ð 1 PrX rLA. D ðð

. 2 .

*„

3
. . 2, = 7. r. . . 6 2*— P 9 r P ð —α

7

4 – 2

6 ep-. „ ½ — — 4 „* —Ae — 5 F e — R,66, Prer — „ r — 3 en 5 5„

õ er⸗ y 3 — — — —2 ee * —
4 7 —

.

expedit et perniciem inducũt ad hoe ·s · de ßep · eũs tin⸗
gat.de ſimo.et ſi qu eſti ones· C.de fi inſtru.lul.ad fi.
b¶ Elgo poſtulãdo· ſeut enĩpoſtulãdus eliginõ dj
Jqe · ul.sS.de elec.imnotuit ·ſie nec eligẽdus poſtulari:q;
poſtulatio ſoli gr̃e innititur.s.e.bon e · et · c. pnlłelectio
autem iuri oui · de elec · ꝓpublicato/et matrimomiale con⸗

vp ereltort an⸗. d. E. D. W, 2 18 A , fe v YYZ,te oimm madiſkeren
it Ka va eͤ locus pdicte cſuetuclin poſtulãdo wi poſtulo elit? tevutchamm hys
bProniſiombo. nõ exiſtit. ¶ Ne aüt pᷣte⸗ gẽdo.aut eligo poſtulã⸗ poſtulo. ct eliFe⸗
erãt ergo dati ad xtu eiuſdẽ oſuemdinis ꝓ⸗ dů · ſeu poſtulo eligẽdũ. cũ bamus poſtulan⸗
cen rfo⸗ iſiões aũcte ap. facien⸗ necwm electõ nec wra po er Poniga ba⸗
em ut dicõö. de ultra debitũ differatur. ſtulacõ reſultet ex ipᷣis qũ di⸗ bn denibo ⸗
E a e entoees biwans baneszäauſe driwnltt
ul anio e. ſup ißis uhombo dehu uur aut ſbillis bis elio nonßezter mtio⸗
.e. cuprentes et tati optare wolẽteſ. p.·xx. inpoſtulandus el poſkiſo erce qm poltuſat
arr credo h;ᷣ tempus dies dütaxat exſpectent. m eligẽdũ.cũ rẽ impfeãm nõ oſentit ut in vi

ſigmſicare noſcãtur ad fa⸗
cedas electões vel poſtu⸗
lacões decetero ꝓcedatur
n ſecus actũ ſuerit. eoipᷣo

tit no.tñ mnoc s.
xe.· ti · e. i. ꝙ ſi ſo lẽnn
ter poſtuletur eli⸗

4 ie nmmnus lolem⸗
„ma goam ſtu⸗ ter · puta ꝙ elericꝰ
lo ꝓut potelt meims de in ſubditus ep̃i peti⸗
revalere.cũ mcertitudmẽ tuuur ab eo . nõ ẽ ma

lũ · poſtea tñ ſolẽ⸗

Ootineat quenꝙ́;ᷓ ꝓoſtulari tn ſole
9 ꝓ poitalarm nem electõnẽ ncece

vl eligip hibemus. ſtatti⸗ eſtinteruemre⸗
entes qð ↄtra factũ fuerit i ( ligo poſtulã
du iſta foꝛma ap⸗
probata videbat᷑
p tec. de renũ. poſt

tranſlationẽin pnᷣ.vel illa de qua ſequitur. eligo in po⸗
ſtulandũ · xæctio/p quã hʒ mr̃mnomũ contrahi quo
K ( Gemele⸗ ad oſenſu eligentiũ ſſecuto poſtmodũ
eleeti ↄoſenſu. ¶ ¶ Gera poſtulacõ·p quã nullũ ius acq́
ritur.ꝙ tamẽ iſti tribuere intendebant · dicẽdo poſtulo
eligẽdo.d eſcribi enmm ſolet poſtulatio eſſe peticõ gra⸗
tie a ſupioꝛi facta.electio aut alicuins pſone ad pᷣlatio⸗
nẽ vel ſocietatẽ fraternã canonice facta vocatio.
m ¶ Aduerſentur.et ſic repellẽdũ.hxxiiij· di:geſta.xxiinj.
q; vn·quẽadmodii de ap· ſollicitudmẽ · C· de furt· l.i.
n (Decetero licet iſta ↄſtitucõ ſit iuris veteris declarato

riaputotñ ꝑ hoc verbũ papã pᷣcedẽtes electiones ſic⸗
factas noluiſſe ↄpᷣ hendẽet potuit eſſe ratio q oĩm c5: S

muni udicio ante iſtam dec ̊ foꝛma bona putabatur.
vñ inicereui laqueus ei quiↄũi indicõ nõ peccauit · q

eſſe nõ dʒ·ff· ad mace.ſe.cõ. l. iij· xx vij · q· i · de viduis · et fa

cit.s.de trãſla.inter ooꝛ:vᷣſus ñi.ibi.maioꝛũ ſecutus erro
vẽ.⁊c et bñ etiã facit ·sS.de dinoꝛẽ·gaudemus. in fi. et de
cõ.ec.vel al.aqua. in fi.vñ ſᷣm hoc ad id qð q.ſequitur
ſi ſeeus actum fuerit·⁊c.repete decetero.

„ —

o ¶ Nrritũ.licet igitur ſequatur admiſſio vel cõfirmatio

talis electõ nis vel poſtula cõnis· nõ ꝓpterea ↄualeſcit·
q; a pncipio nullũ erat · .. ð elec· dudu·et.c.auditiſ.xvi.

q ·in · Cßt · Y. q ab imtio ꝗ. de re · im. nõ firmat · cũ ſuis
ocoꝛ.ẽt facit qð dicãꝗᷓ.t. ꝓx· qᷓ; ſit·in fi.

P ¶ ꝓutp̃t meliushãc foꝛmã appꝛobat glo.s.e.c.iil.
et innoc.sS.e.c.i. ⸗nẽ.vota aũt incerta electõiboꝛ po⸗

q ¶ Uncertitudi⸗ ſtulacõibo reprobata ſũt ꝗᷓt: px · c· ij.

9 * 2 —KX R „ * 4 1o / „☛= — JN. 1, . E oEe èð — b, A0. 4 ð t g X r * 4
ee. —A e 2. „ „P fr Sͤ,
27 4. —

7
₰„ — — P . —
5 Krns ben g ſb rcr e

ℳꝝ .

eeeerahitur vinculum

rũ h̊ qui eligitolen

gẽdus mehil agi-

E

/ .
o r A we
7 . õſ ☛ —ErEEEE EEEEE EEEEEE rN S t n

S
—

“ “ — S N EEEEE 2 . 1 . 30 4 A
44 „ —R = . — 2 e. 4 7 „ . 8
„ . 4 H”ZM ””M . 4 31 . — 2 3
. „ — J.— 5 ́́Jñè 5 * — „ 4* . * . 5 4
4 *„ „ 4 . ⸗
„ 41 — 7 * —— .
E — 4 4 u⏑.◻ 5 4 — * 4 . ⸗4 6 5 2,
* ₰ „* WG * 7
E 1* — ,. = 4 ₰ 9 ₰ *
. „ 4 3 * .
4

¶ Prouiſionẽ factã vel ex ſupioꝛis officio et ex negli⸗
gentia ſubditoꝛũ.S.eę.ti · ne ꝓdefeetu · de cõcel · pb. c. rj vel
ſuo iure · q; foꝛte ad eũ ptinet ꝓuiſio· et puidẽdo eligit et
ofirmat.qð dic ut no · de elec · cũ inter canomcos ·et dixit

à ¶( Probabiliter in hoe igitur caſi intelligatur illa opᷣi
mo · B· iße etiã ſie intellexit put ex vbis ſuis ſatis awa⸗
ret · et pᷣt pomi exemplũ:qũ dubitatur an quis in pſona
tibo vel bñficijs cũ cura aſſumendus attigerit · xxv· an⸗

nũ. vel an aſſumendus in ep̃m peregerit · xxx.ãnũ ·s · de
elec.cũ in cũctis vel dubit atur de monacho aſſumendo

HmHm3òñnnoc· ꝙ hee dec.locũ h anteofirmacõnẽ poſt vèo nõ
et hoc verũ mſi eligẽdo ↄfirmaẽt.puta ꝑ ꝓpuiſionẽ ut B

ad pᷣlaturã einſdẽ (Fa ctaʒ quid *
vel alterius oꝛdi⸗ facienda dixit b⸗
mſan ſit exp̃ſſe ꝓ bas hꝙ idẽ cũ u⸗
feſſus .ti. px. nul viribo omino carere. niñ bi licẽtia penitus inteſdeã trobiq; ſit eadẽ rõ
lus in Hijs eni et ſi⸗ On bbãbiliwer dub; Aitz. m . . credo ꝙ ſi ↄtra cer
milibo caſbo pote qnꝙ babinder dub natiir no iij. in o· ge . lug · tã pſo nã appellat
rit eli gi et poſtula utru quis ſit eligẽdus l Dęæ ęlcõneꝗ eęlech ptate. vera ſit opio pᷣdeã
nur melius N potius woſtulãduſ. quo ca Tatijmus ut! denar et hoc. p⸗
re valere poterit ; .‚p 2rʒ J· qui con⸗
Erenſvickemus ſu s qui ſic po ſtulatus fu quus electõnẽ po te certzn wibi
rõne dubij admit: erit et eleckus . conſenſus a ula tionez velp⸗ dꝛ de deẽ ut circaq.
titur libellus diſu⸗/ tpe viã electioms vel po⸗ uiſonẽ factã impugnat e eadẽ ratione in⸗
ctiuus ff. quo le. ſtulatoms ne in incerto in foꝛma obiciẽs aliquid gae d tta.
hic dicit ineeliso vVageur elgerenereſſa⸗ Ipſon er ꝗpter pocàd Athjmndse nni⸗.⸗„
ñ dubitetur in fcõ rio teneatur redeundi ad nos aſpellari Antigerit. lo ſe oponenteis
ſ aüt vubitaretur liã poſtiỹ vnã elegeit l⸗ tam is qui oppomt quam ad qus penctofir⸗ Z
ignoetia uf dDir at tch vnaelegeit. ſtam ie qin ofpomme q mac niia citacoe⸗.
ſecus credo tũ q; fcã er mullis eędictiſ
peritioꝛes ↄſulere ꝓoſitiſ er idẽ ĩ co
debuerũt · et & in⸗ ſecratoꝛe et oed ima

ris ignoꝛantia nec eſt ꝓ babilis nee excu ſat ff. de iut. er
fac.igno.l.reglła ꝗ.de re.mr.ignoꝛãtia · e.li.cũ ſuis ↄcoꝛ.
bᷣ( Ric.· ym hãc vltimã foꝛmã eligo ꝛpoſtulo ꝓut me
lius pᷣt de uire valere:et aduerte q; nullã de hijs foꝛmiſ
credo in ho c caſu ꝑmiſſam mſi ultimã · ̊ caſu cum ꝓba⸗
biliter eſt dubi tũ q in eo caſu ẽ ſo la in certitudo q̃ ad
mittitur cũ ꝓ babiliter dubſtatim ut.s .· ꝓbaui in alijs
aut caſibus mſurgit ↄtrarietas et res imp fecta ut patʒ
im textuſtũ q; alias nõ video quare ſic duiſiſſ iſtud ca:

toꝛe qð in ↄfirmatoꝛe verũ erat jm ſua tꝑaſhodie ſecꝰ.
J.e.ti:c.ul/nullo tñ ſe oꝑponẽte ip e hʒ in quirẽ de meritis
eligẽtiũ et pſona electi:ſuipplet em̃ in caub electõnũ ð fa
cto/qð dic ut noxx viij· di· priuſq;. et. S · de elec · cü nobis
olmm. et de poſtul. pla · bone · j. dã tñ ibi ↄtẽta ſut de ſiᷣ

m (Coꝛmã ·sS.e. ꝙ ꝗpter/que⸗ ſtantia quedã vero non.

ut ibi no.m glo· dic ut ꝗᷓ.hᷣ.· ⸗ponatur in pſonã eligen⸗
n¶ Perſonãꝗ · el eeti idẽ ſ op⸗ tiũ: utrũq; enĩ electõʒ red
dit mualidãs · e.cũ in cũctis· cũ vintoñ · ogregato.et in

„ doeterininatũ dcretũ· m ſe ᷣa aũt cũ determinacoe et faẽ
2 de deẽ ad audiẽtiã et hoc ꝓbo etiã ꝑ lram qͥ ſequitur po
AAuiulatus et electus æ iſta ſola ultima foꝛma diẽ poſtu⸗
, oo et eligo. ſus tpe· quẽ . menſeʒ poſt pñtacõnẽ ſibi
(Conſen⸗ facta exhibẽ teneturJ.ti. ꝓxi. ꝙᷓ ſit. eũ de⸗
1 terminacone q ibi ponitur. =et ad id qð ſequitur ꝗj.ti.
dd ((Nein incerto ocoꝛ ad ;.⸗ px ut quis duas.

e ¶ Leerio teneat q̃d ſi nõ elegẽit dico totũ viriba carẽ

pꝓluri bo alijs · c · et de ↄſie. cũ dilectus) 'm B̊ olm tñ ipe
idẽ ðᷣꝛ mutaſſe et dixiſſe cũ mnoc̃.cõtrariũ maxime cũ h̊
dicatur pſonã in ſngulariſnec ẽ bona racõ ſcdðᷣm mno.
dicereviciũ eli gentiũ reddit electionẽ nullã.æg eadẽ pe⸗
na tenentur/ꝙ et viciũ foꝛme reddit nullã electõnem et
tñ non ẽ eadẽ pena que in pſona ut patet infra. Dic tñ
ſcvᷣm ipᷣm mnoc ꝙ licet nõ ſit idẽ quãtũ ad hunus oſti
tucõms penã :tenetur tñ ire et apellacõnẽ ꝓſequi et pᷣt
q obiectio melius dici ↄtra foꝛmã qᷓ; otra pſonam.

oS

ut · g cũ enĩ iſta fuẽit pena ſuꝑius mmpoſita ñ detmĩacõ ¶Dropter hoc nota & expmi debẽt omia et ſingula
Pſane ebcrarapiloenbz pelaSs. lij vii. que opꝓp onũtur et iuramẽtũ interuemire. et nõ expᷣſſa p⸗
f ¶ Intdeã ſic· C. de furt. . i. ff· de trih. ꝙ m hẽdẽ. Geligẽ ſequi nõ poterit appellãs/qð dic ut qᷓ.e. ut circa:et hvii·
p̃indiciales ſũt ſibi ad muicẽ iſtevie alias enĩ electi⸗ eũ mbijs caſib extia iudiciũ appellatur ſecus ſi m iundi··

cio lutꝗ.e.ti· cõ ſtitutio. ⸗lios ſᷣm ↄpo ſt/ab.aũt neuꝰ··
¶ Ad nos ſecus ſi ad a⸗ trũ firmauit Alijotra.ſ oſt.
ſatis credo ꝑ decqj.e.cupientes:et ꝑ h̊ vbũ ꝙ hoc locum
ha beat ſolũ in appellacõibs interpoſitis ad papã:cum

us nõ tollẽtur altera: fac̃ qðᷣ no · de lib el. ob. c · ij.
Timmis p mo dicitur qð ſi aliq uid oponat·
otra ꝓuiſionẽ electionẽ vel poſtulacõnẽ factaʒ
ad pſonatũ dignitatẽvel canomã m pſonã vel

ͦêèðG „. 4
- O
—

S — –☛

.

foꝛmam et ob h̊ fu erit appell atũ ad p apã appellãs et de
fendens et quoeintereſt a die o biectõis qᷓ.menſem ar⸗
ripiat iter eũdi ad papãſcdᷣo ꝙ; ſi ꝑs altera exſp ectata
P·xx · dies poſt aduentũ alterius nõ venerit in negocio
ꝓcedetur:tercio ꝙ nõ ꝓ bans qð m foꝛmã oppomitcõ⸗
tdemnatur ꝑti alteri m expenſis · nõ ꝓ bãs ꝙ objcit in ꝑ
ſonã ẽ a bnficijs triennio ſuſpẽſus et ppetuo ̃uatus.ſ
ſe mterim ad illa miſcuerit hee pene locũ non habẽt ſᷣ
legitim e pate at eum calummoſũ nõ fuiſſe·hoc dicit tria
F facit pᷣmo ponit ſtatutũ ſcdᷣs penã ↄtumacis in non
vem ẽdotercio penã calũmi oſi· q̃s ſuadẽte. et de ſen.
¶ Si qs. vel ſiq̃xvij: q· iĩiij. ſi ex.muliẽs. ſaluo tñ eo
qð dꝛ̃e. dẽmtatiba · ¶poꝛro· ct· Gſe. et ad h̊ qᷓ.e.ghᷣali.

a iure exoꝛ bitet et ſic ad ↄſequẽtiã trabi nõ dʒ qj.de reg.

ellari etiã ſi nõ apelletur ſed lſam · in pn·
immediata ſubiectio ↄfirmacõnes haereducat ad pa
am. In regu laribo et cath edralibo eccleſijs tene quod

iuĩ.que a inretcũ ſuis cõcoꝛ:et hoc ꝓbat elem. e.ti:cau⸗

babes ꝗ..e · ceupientes ·

r¶ Oppomt i̊ nũquid illi qui ſe opponũt et nõ appellãt
venire tenẽtur · ſendeoũlli ſo li vemre tenẽtur qui apel⸗
lant vel quoꝛenoĩe app ellatũ eſtvel qui appellacõnẽ ra

tam habuerũt exp̃ſſe Aln aũt qui ſolũ ſe oponũt vem

re non tenẽtur · videntur enim ſuo iuri renunciare et ele⸗
ctioni acquieſcere/ff · qñ 25. tli: ſolẽt · ff. de ap · ſcio ·
vñ illoꝛe abſentia nõ ob · ꝓcedetur in negocio :tũc enim

. 5 * — —See f f — 2 3W3 — Nr „₰½ Bhaf as, „ ii E 1 — 5 ——ᷓ—* — — 2 õ
– . — —. NMN 2 2 — — — 1. —
äe . 5 * „ — ”ä 4 . 8 . 2 2½ 2 „ 2. — 9 — l ℳ.o ò Py
3 — 4 . — . 4 . „ — 2 — —– 2 .
E „Sô rE —— 1 . E„ „ a. N „ 6. ● e r n èèèð 9* — — arm F Pe) E ☛ N „
ded⸗ 9 S== .
60 .* — 5 . .. 5 .

eſt apellandum cũ oꝛdio decretũ electioms interpᷣonat do tamen ne iudex laboꝛet inuanũ.ꝙ; ꝓcuratoꝛẽ cõpellẽ

ut in pdicto.Gſolẽtvictoꝛia tñ eoꝛ⸗ qui appellauerunt

omibo ꝓderitC.ſivnus ex pluribo· l. i. s· de ap · vna · eů
ſ/quid ñ ille qᷓ apellauit doloſe non ꝓſequit᷑ . nũquid q̃

nõ appellauit pᷣt negociũ aſſumẽ etia muto eo qui ex fr⸗
ade nõ ꝓ ſeqtur· viðꝛ ꝙ ſic ff. de ap · l ab executoꝛe· Ealio

codẽnato · Bet in⸗
noẽ et fac ad hoc
ultimum ꝗ ·e · li · de „. .
ap.cõ certatiom · ui &en diter csaſ&E$⅜⁸
a We eekencht. qui defen dit⸗ et gnaliter
ſel eũs poſtulatꝰ omnes quoꝛ mtereſt et
vel in cuius pſona quos cauſa contingit per
enchnun gr. ſevelꝑ ꝓcuratoꝛes ad cau
adherentes ꝗj.e. ue ſam inſtructos ad ſecdene
circz. apoſtolica a die obieckoiſ⸗
A der e nvey iter arripiãt mfra menſeʒ
curm 1. - „„
dralibo regulani⸗ ſed ſi pars alia nõ wneit
bus ecẽns hoc re⸗ per . xx · dies poſt aduẽtũ
ſtrin Situn 5 E alteruis expectata m ele
e · cupiente⸗ 5 õ
ſeti inetenratuk ctiõis neg ocio nõ obſtã
niſ ex iuſta cauſa.
ut ibi / et etiã de pſo

nis inſtructis die ,„„
ut ibi. d ¶ Iter arripiãt ſtatuitur hix· etꝗᷓ. er eupiẽteg·
terminus ad ſter arripiendũ Fi de ap · ad h. et. c. pfo⸗
nas: et de rẽ inð.cũ cã · B. Sri ab interpoſicõe appella⸗
e ¶ Infn menſem· qͥ cur/ cõnis fcã coꝛã apꝓpellatoj vel
ip̃ius ſpãli curatoꝛe ad camvꝗl poſt notificacõnẽ alte
ri eoꝛe debito mõ fcãm/qð dicut in clem·e.ti· caãm q deter

¶ Alia owponens vel defendens. ergo.

& Gigiti dies lis dilatio tpis. s. de oite. ce ul. .de
fal.dum S.de cle· exco. mi illud.
CDoſt aduentu:equioꝛ tpis com? bhẽs ꝗᷓ.e. eupiẽtel ·
Cꝙ ſi pq nõ eſt mirũ cũ ibi pena pᷣuacõms imponat
hic aũt pena ſolius ꝓ ceſſus m abſentia⸗
i ¶ Electionis poſtulacõis vel ꝓuiſiõis · k ¶ Cuiuſ ·

predictoe. Jubi enĩ agitur de ſpuali mrmomo otma⸗

¶ Abſentia ⸗ hẽdo abſentia ↄtumacis ptis nõ obeſt.
uAt heet 8· e · du dũ ·. · et idẽ m carnali etiã oↄtracto s. ut lit:
nõ ↄt:accedẽs · ij· et · c· qm. poꝛro et citata ẽ h̊ ps inter
pᷣtatie:ad idẽ·s·de aꝑ · ſepe/ ternmmnus en p̃fixus loco ꝑ
emptoꝛie citacois hẽtur ut ibi · B/ et ꝙ dicit abſentia m⸗
telligas qñcũq; tingente:ſiue ab initio q nõ venit ſiue
ex poſt facto q vemi et ↄtumaciter receſſit · s. de indiẽ.
c.i.xi.q iij:certu· erꝗᷓ.de eo q mit · in poren q̃.s.ut lit᷑.nõ
oteſt· qm. Epoꝛro. et· Eq ſi foꝛſan et ut dixit imnolſi p⸗
ceſſum fuerit ad aliqð de illis ad qð nõ ꝓ ceditur lit nõ
oteſt/pꝓuta ad recep cõnẽ teſtiu vel hmoiſi poſtea vem⸗
at et libelluũ petat · v el lit. ↄt fieri audiendus nõ eſt.feẽ
enĩ eius ↄtumacia ꝙ lis habeatur ꝓ cõ teſtatal tẽ ſi p
curatoꝛi poſtmodũu obiciaturiq nõ ſit ꝓcuratoꝛ non elt
poſtea cogẽdus ꝓbare mãdatũ rõne pᷣdcã ·ff. de ꝓcur᷑.
õp· E rati· Alij dicũt et viðꝛ ſecuriug pᷣm innocꝙ tz de
hijs que agit ante aduentũ ptis· nõ ſit coogendus ꝓba
re mandatũtñ ulterius nõ admittet eũ ꝓcuratoꝛio no⸗
mine agentẽ miſ mandatũ ꝓbettum ᷣm eũ.cũ hoc vide⸗
atur eſſe de quadã equit ate nõ ſepta.tũ ar· pᷣdeẽ.l.põ⸗
ponius ſatis vidi ꝙ ſi in remotis ptibo agẽtur cã· nec de
facili poſſ. ꝓbari ꝓcuratio · q; foꝛte amiſſa eſt.· et ꝙ tũe
nõ ꝓ bata ꝙ curatione procederet index uſq; ad Fnerm
cauſe hec omiaven dici poſſent ad ptis peticõnẽ. cre⸗

.-

Putatio ẽ illa quã

poterit exhibere man datũ · vel cauere ſi dubitatur. ar.
.sS.de p cur.c·i· et de indiẽ · cauſam q̃ · cũ ſi.
RK ¶Picue de iure · de inre aũt eſt ut diſtinguatur an ap⸗
pellãs ſit pns an appellatus ſm foꝛmã dec ]. de ap · coꝛ⸗
di.ym innoẽ · ¶Vigmiatibo/h equipanãtur hec tria di
gnitas pſonatus

et canoma-Alibie
. . ianni di Eni:
„krer ure E tas natus v bn
te euiuſi abſentia ſiẽ de Falramamma
iure fuerit ꝓcedatur· hö̊ an rũi.s.· de fi. pſbi· m⸗

mis alibi pſona⸗
tus er bñficiu cura
habẽs. S. e · ti · du⸗

tem in digmtatibo pſona⸗
tibo et canonijs obſeruari

wlumus et mandamus · düu . ij · alibi pſona⸗
¶ Adiciẽtes ut q plene ts 1oꝛ do Eitn
3 orit a8 in foꝛma is es ne cleri· ve
noch baue rit að n. me mona · ſuꝑ ſpecula·
oppomtad expenſas ꝗs G vero. In vig
ꝓpter hoc ps altera ſe fe⸗ tatibus tamen ca⸗
eiſſe docieltodẽnet · ¶ Aui egraliſi regu
l ⸗= „.: riũ ecciate · qua⸗
wro in ꝓbacõe defecerit ·· r coõfirmatio vel
ex immediata ſub
iectõe. vel ex ap⸗
pellatione ad pa⸗

pam ſpectattene qdð habes e· cupientes·

—

m ¶ DPlene . no. q;no ſufficit ſennplena pbatio · rõ quia

perit ius alterius · er ſic non ob · de ꝓrur · ex inſinuacõne ·

cü ſi. et dic plene et legitie · et modos ꝓbandi habes. s ·
de reſti · ſpol.cũ ad ſedẽ.in fi· n Docuerit· taxatione
et mramento pmiſſis · qʒ dic ut no·s · qð me · cã · c· ulti · et
de HPmõi expenſis dic utno· de do. et ↄtii finẽ · et · ij . q; iin
pᷣ mis.et adde qð habes ꝗde ap· cũ app ellacõ ibo · et be
ne dixi taxà cõe et iuramento· qꝛ taxatio iuramẽtũ ſequi
nõ p̃t. nec ob ff. de in lit! iu · videamus · Eiurare. ꝙ lo⸗
quitur de iuramẽto in litẽ qʒᷣ eſt de affectõne · vñ illud bñ
pt ſequi taxatio:q; nulla fit verecũdia urãti· potemt
ex affectu extimare centũ rẽ que nõ valebat quinqgĩita
pone exẽplũ in libro uo ·Sʒ h̊ loqmur de iuramẽto qð ẽ
deveritate · vñ ſ poſtꝙᷓ iurauit ſe cẽtũ expẽdiſſe de man⸗
dato indicis fièt taxatio miuria verecudia eſſf iurati.
o d cecerit· hãc penã mcurrẽt nõ ſimpliciter appellãſ
Hq́; ſpbaw onꝰ aſſumpſerit. ꝙ licitũ ẽ ab axpęllacõere
ced?. ij. q: vi.ñ qs lib alloſ. et. l.appellatoꝛe ceſſante.f. 8
in iuns vo-l. qᷓuis · et ſic reced ẽdo euadet hãc penãſ nu⸗
quid h eaſu appellãs q nõ vemt ſaltẽ apellato in expẽß

odẽnabitur legitime ↄparẽti? vidꝛ ꝙ ſie. C. de accuſqui

crimẽ.nec enĩ m pᷣiudiciũ alterius potuit mutare oſiliũ
J.de reg. iu. mutare·cũ ſuis ↄcoꝛ· Econt ravidꝛ: q; nõ in⸗

tereſt appellati. iam enĩ in abſentia eius ꝓ cedi p̃t ac ſi

pñs eſſe et eſt ſ. qðᷣ no.s·de do· et ↄtu · c· ul.ad hoc fac. ff.
de ar · l. arbiter qui et · ff. de peñ.l. ſanctiolegũ So · dic eũ
teneri ad expenſas· nec ob.qð vᷣnꝙ nõ intereſt appella

ti .· q; imo intereſt.q multa potuiſſ p ↄfeſſonẽ eius ſipᷣ

ſens fuiſſ habere nec ob · lex ſanctio·q; condemnatio
expenſa:enon inponitur ſicut pena.ſed tanquã mter⸗
eſſe appellati m opoſt · ¶ Defeerit · intelligo ſcᷣm cõ⸗
poſt. hane penam locum habere ſiue erimen aliquod
obiectu fuerit ſiue defectus cum generaliter loquatur.
ct ſi plura quis obiecit; euitat hanc penã · ſi vnũ ſolũ. p⸗
bat qð ad eaſſationẽ ſufficiat.s · de ſep · inter cetera· Itẽ
quia penã hãc patitur excipiẽs pᷣter ius ↄuᷣe· de aceuſa·
ſup hijs· Itẽ ꝓ dita ẽ in illoꝛeę odiũ qui oꝛdinationẽ im⸗
pediũt h̊ exquo vnũ ꝓbauit ꝓtʒ ꝙ nõ ſuit in fraude

$●
—
a. ¶ benefierjs · que in illa ecca obtmet ſt ꝗ. e· ſi cõpros .cii· S nuquid qð h̊ di te poſtulacõe et eleetõe hẽat lo⸗
miſſarius. in fi ſR aucte ſupẽ oꝛiſ.vel ſreſti cũ m collacõe ſeu ꝓuiſõe. Et die ꝙ ſie hm opoſt · ꝓpter
b C(Que bnñficia. tutus fuiſſet · C. de ſen · Paſ. et e dẽ rõnẽ mſi talis ſit ↄdicõ q inft de ſui natuna/ puta
e¶ Tempus.triũ annoꝛ?⸗ re · l. i. Nq. i · Enotandũ.· oↄfero tibi pᷣbendã veltalẽ ecciã ſivacatvel ſ capax es.
d ¶ Temeritate. ſecus enĩi⸗ aquẽ collo ptinet · ſtati poſ talia enĩ nõ faciunt actũ pdicõnalẽ · ut ſi ditat do ticium
rmatus · nu qdille adl ſit illa ↄferre·die ut dicam gutoꝛẽ ſi ſaulded erit:vel ticio lego.x.ſi hẽditatẽ adeat
j. e commiſſa · D hbhbss ſ. de tu . et cu·H
¶ gpẽ. ec eni ſõ5 muto Ei · de Pb. ſi⸗
ſpe veme deb; qs . ð gnificatũ vñ et pa
peceare ut s· de cki· eius quo d obicit in pſo⸗ ternatiua wl incerta peni?¶Kñeoravie weit
ex.mi · illud.de co · za ben ſc . li⸗ H b ſt. res tota die coõfeſt
di. in an auis. nã a beneſens ecciaſticis tus repꝛobamus.ſtamen p̃bendas cũ cõdi⸗
Mamkfeſtiſſis trienmo nouerit ſe ſuſpẽ⸗ tes ut hmõi votis ꝓ non tione ſi vacãt· Sed
mili · q vij. ſaat · ſuqad qũuᷣe ſi infra illud tẽ⸗ adiectis habitis ex puriſ in g vicit opol
.C. de ꝓvᷣ· ſcãt · i eelrate ſe! . ſenſibo eclebreair electõ cꝙ valet electio fa⸗
excipiendo accu⸗ geſſerit eis ipſo mure ꝓpe⸗ voce illoꝝ qui non pure riũ poſſ dici cũ tẽ⸗
ſando e niaa tuo ſit priuatus nullã ſu⸗ oſenſermt ea viee malios Pus eligen non
quẽ calum mari·de .8 N õ urrat ignoꝛ t da
gecnla⸗ſap ons . Per p de mſericoꝛ dia i rendẽte. Oſeg x· m gna nerſe. & di⸗
if auin -ba⸗ auk heluci babimrusfni iocl iugelun. fſrate no s abrel
u erit · et · q · vin. qui h mam eſtiſſinns oſtirerit Abbi periculuz mauus Sgere pus ꝙᷓ; ſciat
erimẽ.et de calum documẽtis ꝙ ipᷣm a calum intenditum ibi peuldubio gnane, ob · q/
cũ dilectus. , 47 = ðꝛ de tutoꝛe dato ſi
¶ Zufficiens. de⸗ me vicio cã babilis aſuf eſt plenius cõſulendũ · qᷓ; ſatiſdederit er le⸗
fecerunt teſtes qui heiẽs excuſact. Idẽ graubo aüt ſit onuſta di gato relicto ſ adi
een pſe 2 eleckẽ mby et po⸗ pends · quot a quãtis iit eærit cp illi u⸗
rat qui ta⸗ latiombo ac ſerutinn⸗ ₰ plen 4 piculis eccie 19 na qu are nõ 8 dẽ er
mẽ clamculo ſe pᷣ⸗ ex quubo uus oꝛitur eligẽ⸗ ne prolixa vacacõ exacti one valeret · coſen
us abſo lui fecerat di wota condicõhalia dl⸗ onñideiano tꝑis edocet tnomilum quen
ad h. ij. q. inj Ppau⸗ eee FEFEE maioꝛ et ſanio: ps
lũ · de cle · xcõ · mi · ⁊c· cũ hoc etiã vide
Fenl rene atur meſſe ·. c. ar.
m cã appellacõms .“ — .. ꝓpter nã etvideo
nõ miſtincte cõdemnatur victus.de quo dic ut dixiꝗᷓ. ꝙ oditio q̃ ineſt ſi expᷣmatur facit legatũ ↄdicõnale.ff.
deeg. uiignoꝛntia. ſta ↄdiconalia alternatnia et in⸗ del. z. I. R ita legatu ſit. i et de h vnde qð dixiꝗ. de ſpon. e·
Lelectiomiba vo⸗ certa in electiombo reprobã⸗ 8 ¶ Keſidẽte: ꝙ; ſi ex·xij· canomcis· iin · vno.ĩul. glo-
ret habztur ꝓ nõ habitis· et recidut m pure cõ⸗ ſc eligant ptãas eligẽdi remanet apud reliquos. viij.
¶ Serutinijs· ſcrutimũ multis modis ðꝛ) ſentientes. acſi ipᷣi.im.de caplo nõ eſſentita q; va lebit el ectõ facta
ſcatheciſim de ma: et ob. hijs q· et de cap.mo.dilectuſ. abilliſ. viij · vel maioꝛi ꝑte ipoꝛęæ· et noꝙ ſ pena dee . cũ
er de lis loquũtur eĩnonel.de cõ · di ii · an baptiſ mũ et in cunctis/ nõ habeat locũ nᷣ electõe ſecuta ut ꝗᷓ.e. ti.· p⸗
c.ſe. Iẽ dꝛ illoe qui ad oꝛdmes vel dignitates ꝓmo ẽ petuo Iſta etiã añ electõnẽ locũ habeat cũ dicat ſcruti
tur exa mnatio:S.de ſcruc. vno · Itẽ ðꝛ mn quiſtio voluũ⸗ nijs vñ e ſi nõ ſit ad electõnẽ ꝓ ceſſuʒ dum õ in ſcrutmi
tatũ que fit ſecreto m electiombo faciẽdiss. e q; prop⸗ um fuerit votũ tale depohtnaneurnt deponẽs hanc pe⸗
ter. et ſic ſumitur hic.· Smtellige publicauſ.s· e· nã ex mh̃o ↄſenſuicũ nõ dicat voce illoꝛe qui elegerĩtſed
m (Ex uibe ſſerutinijs. ee publicato. voce illoꝛequi ↄſenſerint ·¶ qᷓ durt uſq; ad v.p̊ ſacro·
ęʒ n COꝛitur · ſaluo eo qð h abes ꝗ.e.perp etue. e ¶ Relſidẽte alias neridite, pPomtur cã ↄſtõis er iuriſ
R o ¶ ligendi.vel poſtulandi:.s·e·a·ſcripim. Vbi picuſũ. m pᷣma pte/ veteris ↄſeruacõ. In ſcðᷣa
p ¶ Condicõ nalia i·ſub ↄdicõe ꝓlata h̊ mõ·ↄſentio in pomtur quo hẽat fierirõm põti.electõ qũ mont
a.et ſi noluert oſentio m b. vel ↄſentio in a.ſi nouit iura in cimtate in ꝗᷓ cũ ſua cunia reſdebat. In tercia q̃ meipit
vel ſi habuit maioꝛẽ ptẽ capituli. vel ſi decanuis in eũ cõ⸗ ibi p oꝛropomt q̃d iur qñ moꝛitur ex ciuitatẽ ĩ qᷓ erat au .
q ¶ Alternatiua. eli o a- vel.b. Cardmales ſenſerit ria In qrta q incipit ibi. p̃terea. dat executoẽs huic iun⸗
tõ mterdu ſb hins foꝛmis ↄdicõnalibo vel alternatis eli⸗ ri cũ pems · In qnta q̃ mcipit ibi:ceterũobteſt atur car⸗
gũt.et p has fomis vemũt ad duas ptes ut dicũt mo dĩales · ut m electõne rõm põti:deponãt omnẽ puatum
derm. er ſie in eis ſpẽ ale· ſẽ et reliqua·sS · e.lʒ· et · e · c px. affectũ.et caſſat omma pacta:oblig acões et inramẽta
r 3 T ¶ Incerta eligo illũ quẽ archidiaconus eli get omma q̃ data vel fcã eẽnt de aliq; eligẽdo· In ſexta q meipit ibi
nttrlia vota nõ valẽt ꝛ certũ⸗ ſenſũ nõ expᷣmũt er id eo q; vero: monet oms ſideles · ut ſtati audita ſum põtih⸗
MmMmmerito reprobãtur lhiolj admittrẽtur ut collig t et no. cis moꝛte eus celebrẽt obſequiaset cõninue oꝛẽt ꝓ vi⸗
lllkxi. di. ſtudi. lxxxv · di⸗ ardia conũ ſß ex illis · ca · illud nõ gili ↄcoꝛdi et utili ꝓuiſione rõne ecc̃ie · Prelati aũt in p
ʒolligitur er ſic etiã poſſß intelligi · · · ti . cũterm/ nõ & ꝙ dicacõmibo ſuis ip̃os ſubditos ad hoc hoꝛtentur et eis
kE Pyj ſüt leg timi etus qui cõdicõnẽ no recipiũt. ff. re. frequẽtiã oꝛationũ et obhuantiã jeiunm oꝛe indicãt · H die⸗
inf⸗a ctus legitimi. et .. de re. iut · a ctuſ. ubi de h.e certa eni cit in ſumma. x¶Dlemus als pemtus alias plemuiſ·
debz eſſe pſona eligẽda ſiẽ midex arbiter. tutoꝛ et peura⸗ x¶ Cõſuilẽdũ · xlij· di· qui eſcamul. vn · q:n. c ul ff·d car.
AAE tFt0:3 de ſep. ad H. s. de arbi. innotnt . ff. de teſta. tu. l. tu⸗ ¶ Exacti . . vetroa eti vel traſa cti. et ſie puide) li: Ci.
o nce: tus. f. de peui. l. · De pcur · tñ die ut · de pcur. tur h̊ ex pteritis circa futina · de hoc vide·xliin· di. multti..
EEE. S E SE e . s
Qn 5SEE. de „ EE „ * „ P Rr e ? äs „ W
●
. £

yxxjiiij · q:ñj.cũ ꝑ bellicã.de p ſũp.ſeribã.ẽt facit de peu.c.
ni.de .n oꝛ. en. a (¶ Mamfeltãt. ad idẽ ꝗᷓ.e. Knaame⸗
b ¶ Minoꝛibo · ſ. in ferioꝛũ ecciaʒ vacacõmiba.l.di. ta.
poſtc. de elec. ne ꝓ defectu ·et · c· ſe · et · p totꝗũü.
(Sollerter. alias ſollerteralias feliqter · ⸗c ſi.v im
d ¶ ꝑiculoſioꝛa. ſiẽ ẽ rõne eccie vacacoct⸗ mu .ec.qm̃.
„ comode id M
eſt multũ comode
ſen t vr:
. .C⸗l. . . — = — enn⸗
2 ale, xx · di. p cõhderata prudenter illi
dDro.g.e.lʒ de vi tãda

⸗ totu. . n O◻
us tpis diſcrimma mami⸗

xperientia. feſtãt· Binc nos euidẽs e
n Ka uocat ioj ue dum refoꝛ⸗
5 ECocllio⸗ghali mãdis etiã minoꝛibo no⸗
ſ.a edito luz. du⸗ ſtra ſollerter vacat intẽcõ
mit tamen iſta cõ ea ꝗᷓ piculoſioꝛa ſũt neqᷓ
ſtitutio p otius vi⸗ 2 41 4 eneq⸗
Sors rean⸗ ꝙ abſq; remedio refoꝛ⸗
1 dne leſtin quin⸗ matioms accomode reli⸗
ti et hac appꝛoba⸗ quamus ·ideoq; omia qᷓ ꝓ
nohe fach auaz vit anda diſcoꝛdia m ele
ex primeua oſtitu ctione romam pontificis
tione gregoꝛij. ex a nfis ſut p̃deceſſoꝛibus
reenn le et pᷣcipue a felicis tᷣcoꝛda
adrianũ. et per do tioms alex ndro iᷣater⸗
minũ io hannẽ pa cio ſalu briter inſtituta o⸗
bmneuchmmno immota in ſua ſir⸗
Dlirnmter “ iItate manèẽ cẽſentes ñt
rianas legebatur. em detrapẽ illiſ intẽdimꝰ
erer oſetn⸗ 5ỹ; q expiẽtia deeſſe pba⸗
appꝛoba cne tan uit hnt Cõ ſtone ſup lere
ti concilij fuen t e⸗ boc ſacro conalio appꝛo⸗
dran⸗ equũ fuit bãte ſtatuimus / ut ſi eun⸗
35 H deé pontiſicẽ in ciuitate in
ta fuerat. s.· de reg qua cum ſua amia reſide⸗
int. c· i. de plemtu bat diẽ claudẽ ogat ex
Naei poteſtaine. tremũ:cardmales qui ſue
z p a; Rip oia rint in ciuitate ipᷣa pnjᷣtes
onailia s:engm⸗ bſenten exſpectare.x. di
ficaſti. ebo tinmõ teneãtur quib·
ꝑ Cinitate. ciui⸗
tas moze amb⸗ elapſiſiſue ab ſentes vne
rterminatur de rint ſiue nõ extũe omnes
ſen. ex · ſi cinitas. ↄuemãt in palacio in quo
no · ꝙ conſtitutio idem po ntiſex habitabat
iſta non iubet eos ðBVBMẽ
citari ſed tantũ ex
ſpectari. et ſie ẽ ſpe

Qale m detõne ſummi põtificis. eum inalmjs abſenteg
de puincia ſũt vocãdi.s·e.cꝛami.vel ſalſtẽ ßᷣm eſtoſu

etudo. ut ibi no.et. vij.qi.factus.et ſi ↄſuetudo eſſi non
vocarentur .de pᷣben. cũ in eccijs. Si autẽ queratur que
ſt ꝓuincia rom ana.dic ut.s. de of. vicat. ſua. ſed pone

crdm ales quidam ſũt abſentes. et ita remoti q nullo

modo poſſent vemire infra·x. dies ad locũ ubi debz ele⸗
etio celebrari · nuquid poterũt pñtes ſtatim ad electio⸗
nem procedere · vel ante lapſum hoꝛe x. dierũ Et vide⸗

otẽti ſmguli ſmgulis tin⸗

duos hre pmittimus eiuſ⸗

4

tur. ꝙ ſic. ff. advelł.laliqñ. Gf maxime ꝓpter piculum

moꝛe.ut.s. Sʒ cũh̊ ſinplciter dicatur ꝙ expectaẽ debet

perx.dies ſnnpliciter intelligendũ eſt ſcdᷣm guil.ff. de
aleat·l. i. Eqð vero · et · · de Hᷣuil · ꝙ circa · poſſent en ab
ſentes uti felici duplomate ff · de v· ob. otinuul. G cu ita.
circa hi. vñ ante decendiũ ꝓcedẽ nõ debẽt · et foꝛte audiẽ⸗
3 tes de in firmitate

pape vel alia cau⸗-

la vemre ceperãt
añ moꝛtẽ ita ꝙ m⸗

4 „ 0 „„ . fra·x. dies a moꝛte
mõ fuiẽtibo cleicis wl lai⸗ erũt in lo co er bi⸗
as ꝓut duxerĩit eligẽdu:il Eaſt iurie nemini
lis tñ quub patẽs neceſſi Eauferedu.xx vin ·
4 var n di. de hijs ꝗ.. de reg ·

tas id ſugg eit mdulgei uur. mmdultu. et fac
optie ꝗ. e. cõnmmſſa.

dem electoms arbitrio re i· Neñ· cũ ſuis ocoꝛ ·

Cre . 1. — 6 pone aliq;́̊s car⸗
ſeruato. ¶In eodẽ autẽ dmalis nõ debito
alaco:änelenun tẽpꝑe exſp ectatus
intermedio pariete ſeu a⸗ vult agere de otẽ⸗

ptu· queritur utrũ
poſſi · dic ꝙ ſi ele
ctio facta fuit ab

lio wlamine omes inhabi
tent moin. qdᷣ reſeruato

libero ad ſecretã cameraʒ omibo reliquis. vl
adiũiu ita claudatur vndi⸗ auabe t⸗ 6
valeat vel exire. ¶ Lulli nec actio · S. e. licet
ad eoſdẽ cardinales adi x.fg de ſipß·. ·E.
tus pateat · wl facultas ſe m C E pñtes e⸗
erete loquẽdi cũ eis · nee tiã eſſent pauci⸗
ipᷣi aliquos ad ſe vmẽtes oꝛes qᷓ;ᷓ tercia parſ
admittãt mſi eos ꝗ devo⸗ bãae onet t.
lũtate oĩm cardinaliũ ibi· f. ff. de in8. ſi lo cuſ.
pᷣſentiũ ꝓ hijs tantũ quue ff. de ar. ſi cũ dies.
oms inſtaß Eſi arbiter
ad electionis inſtãtis ne⸗. . Wreias ut a⸗
9— — —, —9 1 3.
gociũ ptinẽt wecarẽt. Nul · Forte podas pa⸗
li etiã fas ſit ipᷣis cardma titur ita ꝙ nece ha
libo l eoꝛꝝ alicui nunciũ bet p ſeruiẽtes ſuſ.
tineri et poꝛtari · ul

ro ↄtra fecerit ſeripturam p

mittendovel nũciũ aut cũ poſſit haberẽ vel

e0 ſ.- vult clericos · vel
dliqn ſ ſeeſere loaſ⸗ vult laicos · vel al
opo Lacto ſentetia exo cerũ clericũ alterũ
muicacois incurrat. In laicũ.
conclaui tamen predicto p ¶ Conclaue· ad
. . idẽ · xñ · q · i · c· i ꝗ. de
ſta. re.c.i.ff. de dã⸗
no infec .l. qi con⸗

elaue.

q ¶ Gelamine ut puta ſeſtoꝛijs vel coꝛtinis.

r ¶ Aditu.x viij.q:nj·diffimuit.
