ris · C. de teſti · l. qm · C. de apell:l. eos.Eſi quis aũt· er aad h abʒ emm delegataʒ quod patet.quia ipius materia in ha
hoc ↄcoꝛꝗ·de elec· eum nõ deceat cet .S · de Vvo· et vo.red ſp. illo titulo pomturꝗᷓ. de offi.· del. ſ ſupꝑ · ſcut de conſeruato fuc
g ¶ Exp enſas · conſueuerũt aduocati doloſi- ¶ma gne re dieimus e. ti. c. i · et ulti ß deleg atus dz eſſe certus. S. e. poſtonn
tate impitia neſciẽtes aliter ptes unlare· dilacoes iuris ad .· ſcut arbitera tutoꝛ · g. de ar· innotuit.ff.de teſta.tu. alg
petere ad teſtes vltramarinos vel ex ꝓuinciã ꝓ ducens· ll. tutoꝛ incertus. & bpmõi executona ꝓPter h dixit certo. onci
dos · i .· qeiij. ſpaciũ:poterat iudex ſi de malicia pſimebat ¶ Droxĩo · h̊ mtelligitur·ffde v.ob.l.eũ qͥ kllis.ñ aliud mut p
ſczut id fieret cauſa ꝓtelãdi negociũ ſacramẽtũ exigere. diceretur in l̃is · expᷣſſe vel ta cite puta quã duxerit acce⸗ ((zar
ſ ſ inabatur videbatur danda dilacõ.ↄſueuerant indi⸗·· ptãdã ꝗᷓj..de ocel.p̃b. c . i. et intelligitur hec clauſiil aꝛpce⸗ cccca;
cxæs aliter ꝓuidere. ſm foꝛmã dec · de fideiuſ. oſtimtus .ſ. cj dens de pᷣbenda mulli alij debita:cũ talis cõceſſio ſme al⸗ eme
ibi ↄmittere recepcõnẽ teſtiũ recepta caucone abillo drrius p̈ᷣ mdicõ fieri deb eat · . e. quis · et . de ̃ ben. eũ in bem.
vadat vel mittat ad videncſum illos iurare.ſuꝑ quo vi ceccia.⁊.c. ſi poſtq;.hec vera miſi aliud diceretur · puta qy quutun
tde qð ibi no.hodie puto melius ꝓniſũ ꝑ hanc utieng n PBPoeaberet p̃ro gatiuã ꝗᷓ.de ↄ cel. pbẽ.c. pnk. aütle⸗
enĩ dicet pars · h abeo teſtes vltramarmos et iudex di⸗ m romderet.nõ dixit cõpelleret.et ita alins ẽ caſus em
cet paratus ſum illos citare · et exſpectare.depone ſala⸗ dere ]] de cõ ceſ. pbẽ. ſi ſo li.de hac tñ materia diſtin gue n
rium ꝓ expenſis teſtis in eundo vemẽdoſtãdo. qued et ſubdiſtingue. ut ibi plene dixi· —(em
ſi facere no ler cauſam non differet. . n ¶ MKeceptus.videbatur g& ᷣm ↄũᷣem lecturã illiꝰdec. ca⸗ PPpp.5
b ¶ Plſo iure.notaigitur ius nouum quiaut ſupiũs di pitulũ ſancte crucis.S.eę·ti.que hẽbat e illð pus ibi po apſ
xi in multis capitulis ſuperioꝛibo valebat olim proceſ⸗ ſitũ eſſ aduerbiũ qð ille p̃us pᷣſentans debebat cõſeqſai einp
lſus.ſi nõ opponebatur excep cõ·hodie ſecus p hanc lit⸗ pᷣbendam.ſed abſurdũ erat ꝙ iſte ſecundus piᷣ fiau⸗
nia nullüũ eſt excepcõms remedium opoꝛtur ins Hm. ut B. er. we pben. e mi arrendo etrbi
i. quia we elk a 4 Pe num. ederet ius Ppm. ut h· etj. de pᷣben. eũ cui. ubi de hoe. tubbj
. i. qiia dec/ elt aliquantulũ obſcure dictata vide o ¶ (xtitit · & ſi prius erat alteri collata ſecus. qð intelli⸗ oßtte
caſũ literalẽ· Ego impetram gĩam in eccia boñ.da⸗ as verũ cũ detmĩacõ e ſeqñtiũ.ſ̊ q̊ nõ pr n tein⸗ ug⸗
to executoꝛe michi ꝑ papam ut faceret.me recipi in ea⸗ 5 ti ci: ſeqntiũ. ß h̊nõ hfet locũ ſ cno⸗ mule
L L cipi in ca⸗ meatus pꝰ ei collatꝰ fuiſſj. ut . de p B. eü eui·ꝛ. c. npoſtq; , quiz
. .

—
iz etiã in totũ tollẽ ſi voluiſſet te oceſp̃b. c peet ul.
qua a ¶ Ante recep tionẽ. cet poſt p̃ ſentationẽ urben iſcopiacapituliſad quos de iure cõmum ptiner
mpan dat caſus.ſ.qð ꝗj.dicitur de noti ficacõe:⁊c᷑.· et ut differat n (¶ Epiſcopiꝛ capituli⸗

Ans L. Rα O aßti. ꝛreceptio de cõcel. p ben. poſtulaſtis. de hyjs
ipa ee, b ¶ Drebeda.tolle qð ẽ qᷓ.affecta p pceſſum. a ſeqñti cnomcoꝛrrecep

—+ „.π ,L4 —
erarum. et cetera. ficauerat.ſ̊ ad q̃ͥd nccria ẽ notificatio cũ ſuf õ ab ent abſentes canomci vocari qui ſũt in ſoco
⸗ ſentacõ. ut ꝗᷓ.de ↄcel· p P O
liteng me, ol Noti. ſiciat pᷣſentacõ. ut · colla co ut i bi vnde ad electiopem epiſcopivocandi foꝛentꝗj. de pbẽ.
fiimeano, ſifficit p̃ᷣſentatio facta ei ad quẽ ſpectat Rerged Nacum in eccẽns/ mi
atende V ßnõ executoꝛi· ut ° —J—X, — 0 V . 5 8 D . 5 . 7 Ke 4 . 56 elſet cõ ſuetu om⸗
is eeva⸗ Hic · et ideo dicitur P2 cntrariir ut ibide
ben ibi capitulo ip̃i fa⸗ 2 „ g t., cõ ſuetudme auc.
nent , ctam. ante feceptionẽ tuã in ca⸗ nerẽ. du tamen dolus tibi vel primlegio m⸗
idben, dAraſereim id nomcũ vacaſſ pᷣbẽdaꝑ ꝓ nõ poſſit v notabilis ne⸗ ü
baunn e¶ Decretũ. decre⸗ ceſſum tui executoꝛis qii gli Kiaimnalarielae. rcep coͤ. ut Fne ſe.
itnſecſg, tũ g& ſᷣe afficit etiã ei ad quẽ pᷣbende collatio te a ſen⸗ direct. varc. vno. de regl.
aniliine igno⸗ ro⸗ ptinebat notiſicauerat ꝙ; Auermt lcripta nor. leiſer nge
. C. 1* —„ . —. P 4 AX E e 7
atenr cer letis eã wlebat ꝑ bmoi pote⸗ ſrue: tibide bupereſſt ſa ſenmlomdt a
ccnen gqũ pᷣbẽda vacaẽt ſtatẽ oferre aut interdi⸗ J pᷣben 1 eccie bitteren. . ioꝛ ip in ps in ſᷣ ca
omng en be eeepruͤs vel xerat ne oferret eã dẽ.ſeu adid eeacrer ßrte ſiui·ar ꝗᷓ. excũ ſu⸗
idebent. 5 datrervptus licz illã ſue reſeruauerat colla pituli cn b ate9 4 * Taſſen ſis.por⸗ e I
. S „ „ —— „ „ . enin 2 Jh . 2/— 8R
anerte ſcοvel qn prms tiom. pſtim cũ mterpoſiti⸗ ſus aũcte ndi et ortuus epi⸗ 2 K. r
h colla⸗ eßr. nondum ent rece⸗ one decreti affecta timc alter poſt nodu mpetras ſcopus et nomie S . 1 — 0
e el Ptus. ſed executo. „onè ibi et nõ alteri dʒ bẽ ui ex oollacõne apoſtoli⸗ ci cum eoſ nuquid l⸗ a.. d S
vone a , ſaltẽ notificauerat enrn ner n0 2 djz Pn . ſvel executoꝛis ſu executoꝛ ſta ti po⸗
emathe Sei s mus non da hmoõi aſſi gnari. Muũ⸗ ce ſediſve execu Ks 5 uß terit cõferreviq i . .
tin dumßſentauent imo ſi ante recepcõnẽaß boc vputan din 5 1 tur ꝙ ſic arq.ne , D
lre ſed in literis eius ſentationẽ etiã tuã pᷣbeda qỹ epi et capitun p va.c. vno· m fiia è
recitot erat decretum. vwacauit. idẽ erit cẽſen dũ aſſenſus ad ꝓmſionẽ tibi H̊·S· e.ſi gratio ſeſß⸗ de r= dr e
ificnut g ¶ Dolus ꝗ. de re⸗ vacaut / idẽ ent cvlen i det faciendãcanom⸗ ↄtrariũ eredoß eniui···
ixit ſeu nunciaẽ ci ſiĩ hmõigra tibi facta de acce et nathi „Call lie ſ certa foꝛma tra
alen bWMegligentia. cretũ a nobis fuerit irritũ tũ obtiniut bittereñl S dita eſt executori
wpoſun⸗ . reden ſ cle⸗ ð otra ibam on⸗ tu mteruemete poſtea P 1 poteſta 8. quã traſ
t anm⸗ ricus. et mane q traip 12² Coꝛx aſſenſu dicti poꝛis gredi non poterit
mpetnn⸗ Ap te. Si pri gẽet atteptari. ¶ In pᷣch⸗ oN* jaücten nom⸗ J. de prebẽ. cui de
aene Pulceri madatur pᷣbendã vacãtẽ potius q; emms ecce nis rereptin? ne qua nene.
elete etſedus pure im⸗ . lti bti⸗ in pᷣbeda vacãte tibi meito iſtente ceſſat ibin
reöſent⸗ petras priuſc; ve mperratoꝛ ultimus obti⸗ ptãs ſet aliud eſt
rei mat cõdicõ a pa⸗ L . . conſ luũ wner rß⸗
nchrhee pa vel executoꝛe . quire. ut ibi et ali⸗
ſpetran⸗ ſuo cano mcatũ ob i. ut B. er facit.s de ar· cũ olim et deè ne ſe. va.
. . . 2 — KE . aſſen . ut H. et aait⸗s⸗Rar u umſet . „.
. tin eat in aſſecutionepbende pmo pfertur. H dicit. ud lalſenſ uitur in caſit illo cũ ad ill ptinet electio· quã
ber ſi ¶Alicui oxe cutoni:ct adem mepneidem credo ſi eri facere babet ci tonſilio ep̃iih aũt nõ ptinet ꝓuiſio miſi
teriam ptũ fuiſſip̃i capitulo ut poſſent ſi vellent autoritate a⸗ wie dſtiomis ſes ibi lochutur de Pyͦfteio iam vacante.
ſeruato poſtolica recipere aliquẽ in canonicũ̃ et fratre 3· Ut · S. e. vb culũ eſt in moꝛa. ut bibic aüut nullũ periculũ.
tus. ·e· cũ aliquibus. quia omne ius nmpetrantis fertur a d diẽ 4 nitoeitate aplira. Pferetur ergo onmibo Pus recep
teſtati. conditionis · ſecundus igitur ꝓrimo canomcatum obti bC Au ontateinferiorn depben- qu. .
rit certo⸗ nuit preferri ergo debz. c. ꝓx · „. . „ tis aut ſtmodũ. vnde poſterioꝛ videbatur in iure ſiẽ fu
alind ¶ vᷣcripta noſtra.per huius tenoꝛis vel ſimilis ſcpta q ¶Woſtmodu vnder ĩ.qui prioꝛ.cũ ſuisↄcoꝛ:qð non
Ntacce, ecc̃iaʒ nõ puto grauatã·ita ꝙ locũ hẽat dee · 8· e· literis · d⸗ itm tenboern Deregin gin p 4
nmpce⸗: et · c mandatum · et. c. a bbatẽ et.c · ꝓx · in firatio quia PIuS Se ver ſegla bſ dic a ſecus te inferioriboi ge ſi au⸗
ſmeal, hoe mandatum non grauantur ſed eoꝛe volũtatirelin⸗ t¶ Ap Sõ

44 õ p̃ferretur iſte eẽ
cem qutur.ct aliud eſt pmittẽ. alind pcipere. i di ommis toꝛit ate aletaln e ihen ba quij et ſie
ta aut lex. xiiij. qi. qd p̃cipit:s· de ar. ci oli⸗ff.mal. . m k. voeſer e 165 diritrir S. decum ali quibus.
eyj m ( Si ad id ſoditio fuit/ o ad hums condicõms tẽpus/ Ppaeſt uſ e datus erat ad ꝓuidendũ ſecus ſi ad
caſus mangatu refertur et decrẽtum ſ qð t⸗ erat nſereſ u in 54 = Sie uſcot nõ poſſzj de ocel. pben. ſ
Allemen. de ↄcel. pben. cũ ei quem. i. n et eſt ſimile. s · de õäs ſi poſt ↄoſenſũ habitũ impe⸗ ſoli⸗
mmsne 3”oce de ↄodiẽ̃· t Faciendam ꝙ ſi poſt ↄſenſũ habitũ imp d1

5201
ee ap ſuper eo. inſti. de. v. ob · Cex codicnali. et.ff q po. tiaſſß Eneſeran, ame. X ꝛerit in impetmeõe tñ
bipo 30 mn pi. pa. lpotioꝛ.i gen lice⸗ itioni ¶ Predictor · ep̃i et capituli. fuit prioꝛ in iure mã
e. ni e mericui et o. rei ven. l. ꝙ ſi endente. vbi dies conditioms R ectetore Gitcni varüemi conditonale
c h Arabimrallviem obligatioms ſſed ibi nõ erat in ptãts vParte· aus H u; aodicoz exiſters eo
edo. econtiabentis pri o ſub conditione cõtractumodicõ⸗ ¶ Merito. q hil FERERX. , c ex iso
ocontrahentis prim. 1 rINOe— . , ſenſũ nõ hʒ.ſẽ̃ nec mrimomũ ↄdicõnale.vñ nec ex ipßᷣ
ve l I. nalem poſtea pure cõtrab endo reuocare ſed hic ſecus en lu no Hzem

2 „ 1 . . Ü 5 „, ⸗
ſan, lquia in poteſtate papę ↄcedentis erat odicõnalẽg ra⸗

„ℳ B * † P d 0° K. K8— F — rer K) ſ P he . A —
ſpoſtij

itur publi ee honeſtatis iuſticia ꝗ .de ſp onſal.c/iein fi⸗

R

„£ oba. ſi ex duobo imp etrãtibo ſup ſiñ ꝓuiſionẽnõ
apparet quis pᷣmo · ſi ſolũ alteri collatus ẽ canom⸗
eatus a ſa ille pᷣfertur alteri etiã pᷣ̃us pntati ⁊pᷣo recep⸗
to · ſi aut utriq; vel neutriẽ collatus:aut alter m pnñtàdo
puenit aut ãbo ↄcurrũt.ñ alter pᷣuerit ille pfertur. ſi a⸗
bo ↄcurrũt ille vel illi velip oꝝ maioꝛ ꝓs ad s collo e
recepcõ ſpectat al ⸗

△

vterũ tenẽtur eligẽ ⸗

6 g 3
et ſo loille adnntte 21
tur vel altẽi pferet
r, . 15 ᷣa utri q; voluit
,S puidẽiſet faẽ̃ dec
r SLCde bijs q; ducũt

ntefertur. Ldem.
Hobo ſup ꝓuiſiõe
ſi Rbi faciẽda ĩ èadẽ ec⸗
cleſia lras a nobᷣ obtinẽti⸗

N

re dulefes ma bus vna die certis eis ex
. erutq; in ſolidũ ſe xcutoꝛibo deputatis/ ſinõ

E a,. 1 Nen 3 oe;
ſeoſſionẽ mittenduũ
——C — — 4
E fess Eſ , egqoοno. C. de edic
I , & P dt. E HPi. adri-tol. l. ed cõ·
in glo · i · mitti ⸗
eP s n,ba lbuobus ide ſ
— ð 202051 1 . 7 ſ⸗
e= a e , esg tribo vel p libo. cũ

= rõ ſit utrobiq;
6⅝ (Sin. g utora
— r, Nh ee 7 g rq;
, E, s iNpetraut. ſi bi ꝓ
F. v , L nidefi de canomea⸗
Se tu et pᷣb ẽda mteg·
8, Del t 2e, Di aut nnpetraco

.

appareat qius pᷣmo impe
trauelt ex eiſdẽ is eoꝝ cin
canoĩcatü otulnnꝰ ẽ ĩ pbe⸗
da pᷣferẽdꝰ altei qͥ a nobſᷣ
nõ exti tit canoĩcatũ aſſecu
ti pᷣuſq; aliꝰ eis ad qs
ſꝑctat canoĩcoꝛx reepcõ
et collo pᷣbedax ſuaſ pñ⸗
tauèit lrasa ab eis ĩ cano
mcũ ſit ĩcepᷣtꝰ.¶ ivero

r B ſ g P Sf

digtate · alter ſupM i Li , W „*
Irr Pr canomicatu vel vnꝰad p̃bẽdã integrã alter ad djmidiã.
dic qð h̊ ðᷣꝛ locũ nõ hʒ. q ſi vacat integᷓ dabᷣꝛ ei q ĩtegrã
H dim dia ei q̃ dmi diã ĩpetmauit · nec aliud fieri ꝓoſſuqᷓ.
de pb. cui de nõ. vl pone diſſileʒ · ut · . c px · c cade
eccia· q; de diuerß nõ eſſ qõ. ab oꝛdĩariotene qð hẽſ
d¶A nobᷣ·ſi aut vnꝰ a ſᷣͥ. alt· ꝗ. de pb· ſi a ſede ap·
e¶ Si nõ appareat · ſicj.ð pbſ a ſede/et dico apparẽ poſ
ſe p ipᷣas lĩias: puta ſi di cẽtur ĩ eis · data die tali añ terciã
in alijs dieẽtur pꝰ veſpas ·ſ̊ h̊ nõ ẽin uſuſt eẽ aparẽ ꝑ
teſtes p â bare poterit ſuã peticõ nẽ pᷣmo ea die lcaz
et admiſſam pꝑ ſᷣamſvel ꝑ ofeſſionẽ ꝑtis alteriꝰp oterit
axparẽ.cet facit.S.de reſtiſpo·cũ ad ſedẽ:et ꝗᷓ.de ↄ feſ.c.i·
Quis pᷣ mo. qꝛ ſi de aparẽt ei ebẽtur · S. e · tibi. et ]ᷓ.
de pᷣb. eü cui.et · e. ſi poſtq;· g
¶ In pᷣbẽda ·tüc vel poſtea vacate · dixi · S· c · ꝓx ·
i¶ Spectat de ↄuivel ſpãli inure · ut⸗ Pñtacõvel rece⸗
k ¶ Keceptuſ. nõ g in h caſu inſpici⸗ ptio.s· e · tibi. et
ſubaudi het alter oĩno careat nnpetratis nac ut in fi:
et ita ſ̊ audias etiã imv.ſe. ⸗caſũ m ſtatur hodie pñta
I¶rmo pñnfᷣtauèit.nõ gͤÿ tiom ilñis ad bñficia· ↄcoꝛ⸗
dat lñis de uſticia· s· de ap. ut debituſ. ⸗qualitas in da
s m ( Cocurnãt. nð q; pmo mſpicit᷑ ine⸗ ta.demũĩ pñta

3,

*

opigof. no. 8. de indeiſ. c· i · etꝰ coꝛ.ad h.ff.loc. namĩ fi.
A rff. ad ſilł.ſñi q̊s in ni · cũ oẽs.s · de iur.pa.cũ aũt · ĩfi · et
SESD no. ꝓ ſo:ro.gof·et hᷣino· in deã dee · eũ aut. · ꝙ; tüc demũ
Aloeus ẽ gratificacõi qñ qs ſit in iure potioꝛ dubitatur.

S „*

a . „ — 7 — L —6„ .B „ „ ₰
Sts.1vi. viaplica de electõne. cu inter ea in pñ. de hjs q
r L Ee IHa ma. p· c. cE i · ff ad muĩcipᷣ. qð maioꝛ- q SGoluerit.
dvdatur Feis optio r (Eligẽ · nee i ip ius eleeti p iudiciũ

Cui ſoli utjj. ſequitur.

er lbe zet A, — SS tiõe.̊ ſi oĩ a ſũt paria tũe locus ẽ gratifica cõi .et facit ꝓ

E — EE “ Were, Nrrt. e.. „„

P= Febgns eSEelſ diſſilil. puta qy z= G=G ſagrer 2 ſerg, ſt er Oe S ,

ono impetraèt ſupe⸗ . Ker Nae

G—◻☚ . — e⸗ 7 —„ .„ 1 S=
SS 19 nRCS pectat. xpone ut · 8 uã vocãdi ſüt abſentes.
ge, olla cõ p̃bendaie ad⸗ qd die ut · de ̃ bᷣ cũĩ ecci ·
p (Maio ps. vidᷣ: eni a toto caplo fem qðᷣ fit a maioꝛe

poterũt poſteavariaread ij tẽ elec . ꝓublicato . de po⸗
ſtukp̃l. c· vno in fi. et ᷓ. de re · in. mutare · cũ ſuis ↄcoꝛ· et

ꝓbaturß ſatis p lĩam q̃ ſtati ſeqᷓtur.et fac adid qð dixi

S. e. gratia. =tur/nõ tenentur alterũ eligẽ denccitate. ſᷣ
S¶Tenean⸗ nõ certũ · vñ nõ datur eis optio ut eligat
vel nõ eligant.ſ̊ ut alterũ eligãt · H ponenoluũt eligẽ . vl
— 8= P E, P „Pari numero dil⸗

21229 „ 6 9 4 Se : 2 * 72 12 2 . 5
TPo BR , g o, , .SE, cordãt in eligẽdo

e quid erit credo a⸗
eut er utrin ean KSdü coꝛã ſupioꝛe
neut᷑ eoꝝ wlutriq; cano⸗ Sr eos a Tenb

catũ ↄtulimꝰtũc exq gia S pellatjj certũ tẽ⸗
ſut eq̃leſis qͥ pᷣo pntaueit pus vel adocoꝛdã

düqð̈ ſi nõ fecerĩt
eredo ꝙ ſupioꝛ ipe
poſſit eligẽ· ad ̊
ix · ꝗ· ii ei ſcimuſ-⸗
de ſup · ne · p· p totũ

eit potioꝛĩ pᷣbeda q ſi ſoꝛ
ſan ãbo ſil ĩpnñtãdoꝰcurrãt
bij ad qs ut pᷣmttit canoĩ⸗
ou ſpctat reepco collo

—2211 4 Perrn ᷓ.ti · ꝓx ·c · ulti · de
pᷣbẽdaꝝ wel 01½ nmaio⸗ ps — reſti · ſpo. fre quẽs·

ex eis alterũ quẽ wolileint I. de pbẽ. ſ tibi· et
eli aͤer teneãt quo ełtõ aliꝰ S ſi.
oind careat impotratiſ mſ 8 C.· de inge · ma · dif
ex tenoꝛe laꝝ ipius exp̃ſ⸗

. ite C. famari · cũ ſi. et. S
ſe appareat ꝙ utriq; ipoꝛx de iur . pa · nulluſ. cũ
oluerimus ꝓuidé. L dẽ Egicistn f⸗
. „ , 2 „ 11
Ma p abicio ſam in poris deio uif᷑ po
poꝛtumitatẽ petẽtin täa euſtas eligendi de

rP= r. DSade- Zs t U=r ceſ.p.c ij ita ex
lon &αnnn r ee

to ꝙ h̊ deuoluetur

ino. ut nec pᷣ bẽda illa nec ſeqñs⸗ ec ſibi debeatur.
Pius.non electi · Ar̃is apꝓp oñta erat clauſiila· non
epſſe · & in ĩis ob· ſip alio ſepſerimꝰ qͥ bmõi
gumac/ vel nõ ob. ſi p nos fuit ecciavra guata/vel ſ⸗
milis clauſula er nõ ꝙ diẽ exp̃ſſeet ẽ ſi.s· ecũ aliquibo·
a.c.ſuſceptũ · etꝗ· de pᷣ· ſi motu/pꝑ pũc aũt textũ appro⸗
batã dico opimionẽ. G. no.s.e.t.mã datũ/et reprobatur
opi.gof.in ſũ.huiuſ.t.añ mediũ:et mnoc et ↄpoſt.seæ.
caplmqui dixerũt ꝙ ſʒ eccia grauata fuerit in recepcõe
p mimlominus ĩcipe tenetur ſcdᷣmimñ ĩ lris ↄtinẽtur . ſ p
alio ⁊ ce̊ ö·ð dicẽs · ꝙ ſem recipe nõ tenẽ᷑tur.q ilr̃is im

telll gitur pᷣdeã clauſula h ꝓ alio.⁊cet h̊ verũ.niſi in ipiſ

ir̃is dicètur nõ ob. ſi ꝓ alio.⁊c et hãc opionẽ G̊ .appꝛo⸗
bat ſtilus curie et fims iſtius dec hoſt. diſtigu eb at an
Hmo receptus eſſ ſõ expectacõne pᷣbẽde. neene pᷣmo
caſu nõ valerẽt lr̃e ꝓ ſedᷣo ſme cła.nõ ob/m ſcðo ſicaita
nõt in deè· mãdatũ ·S. eit· ↄtra quã opĩonẽ facit ipᷣa de·
mandatũ ·ſ̊ ibi erat cła.ſi ꝓ alio: ᷑ y¶ Gtriq; · elcõ et
nõ elcõ. 3 (Goluerimꝰ?.: ſtaf enĩ tũe volũtati.s· e:ſiiſce⸗
ia ꝑ ãbic ſaʒoẽs mdulgẽtie ↄceſſæ a bo- ptũ:

etuo fructibo ſuoꝛe bñficõ:cĩ ab ſentia ſũt reuocate ꝓ
fitetur ſ̃̃ ſe illas in poſterũ nõ daturũ.et potuit oꝛtũ ha⸗
buiſſe a dec . s · de cl·nõ reſi· cũ ad h̊. ſepe nõ cõcedẽda
a¶ Impoꝛtuĩtatẽ. ꝓpter qᷓ; pnceps⸗ ↄcedit.ut h̊ vides
EC. de bo · pe · ſbla . l. i. li · x·s · de pur · ca. eũ in inuentute ꝗ.de
reli · do · e. i. de ocel . pbᷣ· deteſtada. et ideo locũ hʒ ipᷣoꝛere
uocatio ut h·xxx v·qix.ſmĩ aʒ de re iuð:cũ olim.et nõ ey
dixit am bicõſam.q;ẽ rnpoꝛtunitas ãbicioſa· ut hic ut
cũ petitur qd tendit ad noxã eſt et non ambicioſa. ut cũᷣ
imp oꝛtune opoꝛtune p etitur qð ẽ pᷣ cibs impetrandum
de pe · di · i · unpoꝛtuna . e · di · palliꝗᷓ.de apiab eo:cũ ſi

5 — „ . oe⸗ „ „„ .
poteltas pᷣeligẽdi·de q̃ hic loquitur. ⸗=nec canomcatuſ
t

facio vel ſuis pᷣdeceſſoꝛibo clicis pcipiẽdis p.

—= A— — — — —

—— B o————

SE R

4

a ¶ Derpetuas donec vixerint. ſic ꝗᷓ. de capel.mona.ei

.ff. ꝓ ſocio.ł:i.et facit qð dixi.s·e.ſi gratioſe:tẽpoꝛales
ergo puta uſq; ad quinquẽmũ vel ſimile tpus reuocate
non ſunt ſed quid dices ſi cõceſſa fuit indulgentia que
poſſſ eſſe perpetua.puta donec erit in ſeruitio talis pn‚·
cipis vel ſimilis · dicunt quidam talem mdulgentiã nõ

non eſt verũ. ſed illud intellige ut ibi dicam.

SE “
¶ Alio certo loco · ꝓputa q; in indulgẽetia ðᷣꝛ ꝙ p pᷣetuo
donec m do micilio ſuo habitauer int fructus pᷣdictos

percipere poſſit.
¶ Gbieũq; quia ſic ghaliter ſe hʒ indulgentia
m ( Sagandl. ꝗqð faeẽ non debent cleric·xlvi. di. cleri⸗
cum · nam et p ho⸗

glo.i.m fi⸗c 1; l.

reuocatã· quia qð
expreſſe non mu⸗
uunea
anſtcredo-ebu⸗ uos q;nonulliß: nfiro.
to hic aſũ nonne fponmdulgentias ꝓpetu⸗
ſi hab eo indulgec⸗ as multis oceſſimus de p
tiam donec in ſco⸗ cipiendis fructibo bñnñſici
lis fuero · dicitur H Nüſi ditrib 22 “
per petua. et ſuffi⸗ oꝛu ſno ſoutd er
cit ꝙ mdulgentia quotidiamjs tantü excep⸗
Poſlit eſſe en⸗ tis ſiue in ſcolis eſſent ſi⸗
.P⸗ 1* .* „ —,
1. ſiikicit et quo ue in ecciaꝝ ſuaꝶ altera
no . de ſolc · ulti. in renderẽt:aut ĩ romana eu

ria moꝛã tra berent ſeu a⸗

cari ergo debebat lio certo loco vl eniã ubi⸗
quia tendebat ad cunq; ex quo inſo letie oꝛ

noxam. s. de deci.

untur vag andi et diſſolu

raz ab eccia nõ de⸗
.R bẽet abeſſe ut xcij.
omittiturnos volentes e⸗ diee ulldld
n rin Wie s — Diſſolutiomis.
poſſumus aduerſus futu⸗ tu in el ericis am⸗
ra aubre omes hmõi et ſi ted. en. di.
. 7 * —„ qmg⸗ 18. (: ECe⸗
mies indulgentias pſo⸗ xi q inc i er b
ms nõ eccijs vel digmita⸗ totũ · de vi. et hone.
tibus datas pemtus reuo gen clertet ee w
camus et ean oeeſſionem Pbem cii mgula-
noſtris wolumus exulaé WMugeri.8: de co
tpiboquo dq; no liere ſticpenul.
non patimur noſtris ſue⸗ pa Datur. vnde p⸗
1 ieami. uatus officioꝛ bñ⸗
ceſſoꝛib⸗ mddi mo30⸗ ficio priuatus in⸗
m. viij. De onſuetudine. telligitur cü ſit ei⸗
õſu êtudinẽ quãꝗ Fquiaa. x —
„ eos.et:c·ſiqui ſac⸗
m vra eccia lerua dotum. xxxnj. di-⸗
am aſſeritiſ tãto ter hec. et ibi de B

cõſuetudme tamẽ . M
p̃t induci ↄtrariũvel de ſpecialiſtatuto.s.deoſti·cũ oẽs.

æ. li. e. ti · e· vno. et. s · de ̃ ben · licet.
f ( Exceptis· iſta nõ dantur eti

gS tnen ois ſparatur materiam
de cleri· non reſ· mutur cultus ðmus: quẽ
34 hoc ne⸗ den deramus augeritet of
e¶ Fructibo. quide ficium plerunq; ꝓpter qð
iure ↄui tantũ reh⸗ P ꝓPte ꝗ

dentibus daride⸗ beneficiũ ecciaſticũ datur
1 r Ae G 2*. jr

reſi. per totum · de Svo

dBeneficioꝛeſuoꝛ pretextu huius mdulgẽtie qᷓ am⸗
bicioſa eſt. fructus lolu illoꝛebñficioꝛeque canomce ob
tinent poterũt peipere · s· e.ſi gratioſe·. Qul6.
e¶ Diſtribucõmbo. que interdu manualia beneficia im⸗
terdũ victualia nuncupãtur.de cleri·non reñ.de ceteroꝗ.
lam ſtudentiba in theo⸗
logia.s· de pbẽ. licet· nec hijs qui ſũt in ſeruicio epiſco⸗
pi · vel dñi pape · de cleri. nõ reſi c. de cetero. et · c ciũ dile⸗

ctus. ut ibi no. nec debent hee diſtrubucones dari etiã

p̃ᷣſentibus qui diumis nõ interſunt officijs nec valz cõ⸗

lKieru do in ↄtrariũ: et qui percipiũt ad reſtitucõnẽ tenẽ

tur ꝗj.de cleri·nõ reſi· c. vno·

(In ſcolis eſſent / ut legendi et ꝓ ficiendi eis opoꝛtu⸗

mtas cõcedatur in honoꝛẽ et augmentũ vmuerſalis ec⸗

. „

cleſie. que viris literatis permaxime noſcitur mdigere-
.S.de ma giſtris.c· i· et per totũ · et ꝗ.de elec· cum ex eo et

non ſolũpapa ſed etià inferioꝛes plati dant clerico licẽ
tiam ſe ob has cauſas abſentandi:et hͥ viðꝛ Bn. intelli⸗
gere de epis. ut no.· de cle. nõ reſi· inter. iinj imno.· et hoſti ·
mtelli gunt k̊ etiã de mferioꝛibo platis · ꝑ dec . e· ti · rela tũ ·
ibi platoꝛe ſuo.⁊c diſpenſacõnẽ aũt de qua loquitur
dee · de elec. cũ ex eo. dico ꝙ ſo li epiſco pi et ipoꝛe ſup eri
oꝛ es facẽ pñt cũ de eis ſolis caueatur ibidẽ et ibi dicã·

¶ Altera. cũ eas obtinẽt ex diſpenſacõne. vel ſüt tales
eccie q ſmul pñt de ure teneri.qð dic ut dixi:S· e· ga:

i ¶ Komana curia.q̃ hodie hʒ puilegia ſtudij ut]·de pᷣ⸗

—

mlc. ij quam dee · etiã vid etur ꝙ hon qui ſunt in ſtudio
te iure ↄũi poſſent ꝑcipꝑe fructus ſuox bñficiox quod

moꝛia nõ extitit videlicet

. „ 2 Pee. N. 3. — 1 4 .. --⸗ IWarr *r I = Lrras⸗ vr 4

et · 8· de eleri · excõ.
mi.latoꝛes · de ap.
paſtoꝛalis· cũ ſi.

tpequod in cõtrariume⸗

. xx v.q ix.· ſentetiã.
J de re indi.cũ olnmn.
xxij.ꝗͥ.iiij.magnede ap· cũ ceſſante.ð ſen.ex.ſacro.et in
autde nupẽ circea pnᷣci:ibi impatoꝛ non erubeſceimus ſi
quid melius hoꝛque prius ip̃i dixmus admuemamꝰ
ↄp etentem pᷣoꝛibo imponẽ coꝛrectionẽ ne ab alnjs coꝛri

gi expectemus:adidẽ.de acc:qua liter et qn.j·

T ¶ QAuantũ poſſumus ſi.s· in ꝓ hemio huins li.

8 (Cauere. no. futura pᷣcauenda.xxiijdi·m nonmnne do⸗

mim. de Peur. c. i. de ſer: non oꝛ: ci.et exempla pñtia:ꝛc.

.ꝑlyxxxi.di plurimos. ff. loc.ſi quis domũ. Ei⸗
t? ¶ Indulgentias.ppetuas ſ.nam de hijs. s· dixerat

— .

u (Vel digiitatibo. ſ ergo digmitati vel eccie datũ eſß

tale pꝓriuilegiũ p hãe dec. reuocatũ non eſt. et potuit eſ⸗
ſe ratio nõ tantus fauoꝛ pſoms debetur. ſieut digmi⸗

tatibo vel ecel eſijs de elec· enobis olm. im fi⸗

xXx Et eau· ꝓuidit hucuſq; circa pᷣterita nuũc cauet circa

iboquid ſi tales mndulgentias de nouo futura-

„CCribor naugeneie o 2
concedat: valent: q; nõ potuit ſibi legẽ imꝑonẽ a qua
ſibi nõ liceret ſcedere:ad hff· del iij. l.ſ quiſm pn.ff. ꝓ

ſocio · eũ duo bo· Cpapimanus: m fi. et Pmã ↄoſtituconẽ
tollit ꝑ ſcedᷣ am· licet de ipᷣa nõ faciat mentionẽ.s·ti:· ꝓxi:

3 ¶ Indicamus. R C. de legi:digna vox in dicare licet.

potuit.ſ̊ nõ legẽ impon?·. par in parẽ nõ habet im⸗
periu. S. de elec. innotuit.cũ ſuis concoꝛ.
Onſitetudinẽ/pᷣtextu ↄſuetudnns etiã iniate vel
Nquãtocũ q; tpe obſuatenõ p̃t qͥs miſi vmcũ pſo

natũ digmitatẽ vel aliud ꝑpemiu officiu ſimul cum cano
nia ap̃bẽda in aliqua eccia abſq; diſpenſacõ e ſe· ap·o b

tinẽ vel iam obtẽta tenẽ/etotra pᷣ fũptũ irritũ ẽ omino.
b ¶ Non exitit. ſi. s· de v. ſg. ſup quibuſdã.et ſi conſue⸗

tudo iſtaalias legitima fuiſ̊/nõ eſß neceſſe in ea tinilũ

K

b(Oche
Id elt digmitatẽ cũ

pſonatuvel p̃po⸗

ſtracõe v el officõ
pp etuo in ſimul eũ
Ppbenda ꝓut ſtati
ſequitur.
d ¶ In ea · eadẽ ee
clena · „ .
¶ Licite · xxij.q. ij.
faciat · G
¶ Se.· apmota ca
ſũ m quo ſo lus pp
diſp enſat duos ſi
mies hẽs ꝗj·.de pb.
cum ſingula.
g£ anombug.
Ixx. di.ſanctoꝛx· et
de ocel. pbᷣ. lias · et
hHoc idẽ di cebat cõ
titutio urbam · qᷓ
in ci ꝓpuiſiõis · vñ
tracta fuit dec᷑.iſta.
b Ambicõms. s.
de elee dudu. ij⸗
i ¶ Iummẽto. ſpe⸗
cialive ghan non
curo. q; ſi ſpãliter
inraruͦt hãc cõͤſue⸗

er .

e= E , N e et

„ N
2 ,

nturmavel adnnmi⸗

quitur. Io.an·.
P Mmnino. ut po

oſtendere ꝗ. de pſepᷣ e · i. videtur enĩ ↄſuetudo talis ins
inducere. ff.de aqu a p lu:ar.l.i.Gi. Sʒ cũ ↄſuetudo talis
coꝛruptela ſit lõ gitudo tãti tpis nõ ꝓ deſt et ẽ ſiqj.ep x.
a ¶ Prepoſiturascerta dig mtas in eccia. lʒ anas omes
qui pſũt pᷣ poſiti dicantir ·S. de v. ſig. quãuis

la ·ppeua ut ·ſequutur. cAltera cũreliquo.

quod ip̃ius eccie cinom⸗
ciſduos ꝑſonatus a duas
digiitates del ſpoſituras
ſcuadmimſtracõ eſſà duo
offida wel eoꝛvalteru cum
reliquo inſmuil er pᷣbedã
oH
poſſmt ĩ èa hcie abſq; diſ
penſacõe ſe. apobtinere.
coꝛruptelã cũ ſacris ſit in
imica canomboade ablcõ
mis radice ꝓceſſeit m erito
reputã les eã aũcte apli⸗
careprobamus voſq; ad
pᷣius obFuãnã etiã li iuta
mẽto ſirmata extiterit cu
uram ẽtũ miquitatis vm⸗
culũ nõ exiſtat: deémmus
non teneriſtamẽtes ut cu

vnũ officiuũ vix digne va

leat aliquis admplè nul

tudmẽ expᷣſſe ſpua
re fuit irramentum
temermiũ.et nõ ſeru ãdũ:et de eo ꝙ inrauit poſſß et dob e⸗
ret inpom pemtttia.de iuriurſc. ſi generaliter iramt
ſe ſeruaturũo ſuetudin es ipᷣius ecc̃ie uram entũ iſtud ad
poſſibilia et licita tm extẽdifur. ut ꝗᷓ.de iutint᷑. cei.
k ¶ SEGmculu· i· vicul ig vel obligãs in miq́ tate· et cõ coꝛ.
xxij.q.iĩiij imt ceter:s. de iur iu.qnto.et ꝗ.de iuin:.c.i.
¶ Gnũ officiũ· ↄ coꝛ. lexxxix· di.ſmgula.s.de here.eui ex
miũcto· et · de B. cũ ſimgula: que pomt ſinn ẽ caſũ. et ẽ
ſ. S. de cele. miſſa. re erente. er de conſe. di. i. ſuffi cit⸗
m ¶ Niſi vnicũ.æ& videtur ꝙ de diſpenſacõe inferioꝛis a
papa vmcũ ꝑ ſonatũ vel officiũ cũ canomcatu et pᷣbẽda
pPoſſit ha ereet ſie poſiſDapprobari illa opnmno poſita
p ber.de oceſ pᷣben.lĩas:m fuulti.glo.et idẽ eredo ſi hoe
eſz de ſtatuto vel ↄſuetudĩe ecc̃ie·s·de Rep. eà te.ibi erat
idẽ ardiaconus et canomeus. ad idẽꝗᷓ de pᷣbᷣ. q; ſepe.s.
deoceſ p̃bẽ poſtulaſtis ꝗᷓ de ap· a collatione · et j. de .
cũ in eccia.in qui bo hẽs qꝙ; epᷣs pᷣbẽdarius et canomcus
n ¶Muociq; noĩe. vñ p ̊ etiã camerlenga⸗ ẽ m eccia
riã vel maſſariã vel iconom atũ ppetuũ credo phibitũ.
, ¶ SRel iam obtẽta.quid & de obtẽus.qro quid retinere
72 B 4 86 de pbᷣ. referente. et · c· P tea· et melius j.de pᷣbᷣ.cũ ſingu
la. Gi. vel dicatur ꝙ ſcdᷣo adeptũ retinẽ poterit et nõ p⸗
mũ · cũ vacauerit p mũ ipo iure· p pᷣdictam dec · de coͤ ceſ⸗
5p̃b.lĩag, ad dec cum ſmgula · dici poſſſ ꝙ in alio caſu lo⸗

ſſiemus dicere e ommiby careat qui

omia illicite ↄcupiuit.facit.s.de traſla · licet · et · · quã to ⸗

æmd ug de pbẽ · cũ ſm gula · i. ſeñ.· in fi.

oOn puta musnonvalet con
Nepi copi ad ep̃m appelletur.
¶ Quãtocũ q; etiã ſi ↄtrariũ nõ ſi

8C de facto. bene dicit q; de iure nõutꝗꝗ· dꝛca·
t¶ Officiali·ghali · ſecus emñ deleg atus eſſi ad cauſaʒ rr

li liceat decetero im ſi vmcũ
pſonatũ wl digt atẽ aut pᷣ⸗

mo:c· vno.depo.bona fides· ſic et iſta eircuſtantia px co
ſu etudm.ut pᷣdieta dec. romana Sð
u ¶ Ab eodẽ ad ſeip̃m. id ẽde officiali ad officialẽ vel des

M
A.

verius id eſt de epᷣo ad epᷣm·

x ¶ Auditoꝛ:iũ ꝗj.de ap:romana:i.Reñ.
yEVtriuſeg· eni e officialis: a collacõe. ubj de epiſ⸗ .
3¶ Gideatur. ↄtraꝗᷓ de ap · ea-⸗ copo ad eũdẽ epiſcopũᷣ
appellatur. ſolutio nõ eſt idẽ ↄſiſtoꝛiũ epi inquãtũ eſt ca⸗
nomeus · et eius inquãtũ ẽ eps· t ideo ſi collacõm in ter
fuit ut eanomicus ·ad eum bñ poterit appellari. ut ibi/et
codẽ mõ rñderi p̃t ad ium ꝑ ᷣ. inducta in ſupdcã glo

ſuetudo & de officialt

t memoꝛia.s⸗c. ꝓx ·

ſpãlẽ ab eõo qma x
tunc ad ipᷣm epᷣm e NrcE
appellari dʒ. de of. v⸗
. „* . . „ + P
del· ſuper qõnü. de ¶

.

ap·dilecti · et ibi de W .

.

h. ff. qs et a b ap

—

.
7 7

— * —
7

poſiturã ſiue adnumſtrati⸗ ſit. l iſ et reproba⸗ c
wl officiũ 272 ta eſt piſtð.c. glo. S.· en
onẽ vel officiu ppetua quo⸗ goß Juuno. m dbeſsz,„
„ —₰— „ * * 2o 5 e
cũq; nomĩe cenſeantur cũ madeof. vi. E r d ·
pᷣbenda inſimul abſq; dil⸗ dubirari: ꝙ de off
penſacõe dicke ſedis ĩ ea cali epi dʒ ad epi⸗
orcia obii 6Ki jiam ehb ſcopu appellart· et⸗ Wr e
de eccia obnne wl ſam el adde qð dica deard ,
tẽta tenere qðᷣ ſi a quo qᷓ; ap· romana·i. Rñ. HH
„2 „ — Sr 5 — - di **
ſecus pᷣſu ptũ fuerit irriii ct ĩprobata ẽ go vn .
eiſt omino. L dem.· ⸗ B· poñta in pᷣo.ei b
t omnmn O0. em. = „ 2 bez e ̊M
On putamus illam ap.· ubi dicebat
oſuetudinẽ quãtocũq; tpe de oſuetuce pote⸗ N⸗ r d
de facto Fuatã oſonã rati- EIt induci ꝙ de of⸗r
57. frici krobi d* Se ficiali ad ẽm ap»ꝛi ⸗⸗·⸗
om· ꝙ ab official eßi adagen, pollaretur. hẽ mdu .
eudẽ epm valeat appella⸗ citur ex ea e om⸗ D.
. VN „ . .— 2
rine ab codem ad ſeipᷣm ſo medio app ella⸗⸗
— Ahtoet returſet idem diceꝛ⸗
(cum ſit idem auchtoꝛium batoſttifwap.roste
. . „ 4 „. 1 S aay
utriuſqda p ella tio mter⸗ mana.i. Feñ. et ea⸗ d· ,
poſita videatur. Idem. dẽ rõne ſed falſimꝰ
eſt ut hie vides· ecc
poteſt eſſe racõ q; a
S Aauweeollatio ẽ de m⸗
noꝛi indice ad maimem. ꝓuocatio. ut no. ſũmiſte. gof · ee 1
aln m ti · de ap· ſ̊ hie non ꝓuocabatur ad maioꝛẽ. ſed ad ⸗ Lõ
parem vel undẽ · ut 6 vides / Patet ergo ex ip̃ms appel 52 Woe
lacõmis delepᷣ cõne ꝙ h apellatio dici nõ pᷣt vñ ↄſuetu⸗⸗⸗⸗⸗·
dine in duci nõ poterit id ꝓpter ꝗð appellacõis ſubſtã⸗dd D
tia deſep tione muteturex qua rõne ſequitur ꝙ nõ valerm
ret ↄ ſuetudo ꝙ ad mioꝛẽ appellaretur ſic vides in ſili.
nõ valet p actũ factũ m pᷣcario· p qð ipᷣius pᷣearn natu⸗ r
ra mutetur · ut ſi uſc; ad certũ tempus detur etiã ante tẽ⸗.⸗
pus reuocabitur. ff de p ca.l.cũ pᷣcario. Preterea icet in ed
terlo cutoꝛiã ſuã mdex reuocet · diffimtiuã nõ.qð dicꝛ t· Ri ſrn.
no .· de ap · cũ ceſſante · cũ ergo officialis ſentẽtia ſit epiſ⸗
copi no mirũ ſi iᷣe adiri nõ poteſt.et nõ ob. ꝙ p conſu⸗Nr
eudmẽ p̃t apellari onnſſo medio.q; aꝓpellare grda⸗
tim nõ eſt de ſubſtatialibo apellaconis ſed de circũſtã⸗;
tijs vñ app ellatur ad p apã et ad legatũ omiſſo medio⸗ =
et circũſtantie ↄtra ctuũ ꝑ pactãũ tolli poſſunt.s.de co⸗ —

00° ..
△ *
nota ꝙ licet ſit idem coͤfiſtorin epi et eius officialis et idem ſi eſß oſietudo de antiquioꝛibo de ctate. vel ma⸗ S . 3 87
ita q; nõ appellatur de officiali ad ep̃m. tñ ſ officialis e ioꝛibo oꝛdme vel aliã equitatẽ ↄtinẽs ſet nõ ꝙ ↄ ſuetudo⸗ 42 W. S
Ko
. piſcopi recuſatur:ſuſpicõis cauſa coꝛã epᷣo ẽ ꝓbãdaꝗ. iſta imnititur equitati canomcæ q vult antiquioꝛes pfer⸗ 3 ece
er de offt· del · ſ otra vnũ · m f. vñ h dicamus q; appellatio. ee ri canomcos adh. lxi · di · quid dẽit. etec. ſe·ad fi lxxiij ·⸗ Vr 35 L =
recuſatio paria ſmt· nõ At verũ pꝑ omia. ut recit ari ſo lee di.· ep oꝛe:cũ ſi. : ſꝙ; vᷣmo ãtiqoꝛ mutac Polſſit. et ſi mu)⸗ Wer . .
.§. deap. ſup eo.ij.· vñ ſeuſacõe rcurrit ad parẽrobtin, m dati⸗⸗ tare noluerit pmus poterit mutare le⸗ „ 3 P.
2e dele d Foz „r — D.-hr wen lbe w Pſ b . r. Drlen 2 Eſn, e cüdus. et nolete R 2 74 9
etiã in 5 zus⸗ ² 5, . Eote r — ⸗ yycundo terciul. et h.
,/ tis i au ula AP — REA „ r Pay ) 29 — Ae⸗ 54 RS S=.
R nõ oẽs · ut in eadẽ⸗ 2.α.* S, oref , SOE PrE Tr W enrake⸗ etde.
e 7 . VI toicere⸗
RNoOnẽbütñ alias ſi inderi mãdamus alicui & õäs
“K 9 Aelioꝛesſnon ⸗ 8 7
”MðMU ſeptà —— prebendan nulli ain de iure en minoꝛes opta?? 4, r
E ſeupta. eps in⸗ Riecloaf allegat ebs⸗ debita pximo imbivacr⸗ Feoint cie nat⸗ r . 3
7 N quiren do D rrepꝛobãdaꝙ in mnquurẽ⸗ tura hmõi nõ obſtãte mã⸗ nns iner Pea 4 H
3 — arenas Kion ſui dis pumẽdis et rrig. en dato: poterũt iphᷣ antiqui⸗ mas ſuas.· ff· de p⸗ . ,. 23
R — ohili req⸗ dis ſᷣ ditor ex?eſſibo oſi oꝛes iuxta ↄſuetudmnẽ ea⸗ bear cu demaebi⸗
e. S, 6 rere non teneatur. liũ ſui capituli requirẽ mi⸗ demoptare cum pbenda toſet no⸗ cm pbo⸗/ , , 5
E de et coꝛri git᷑ qð no. R . 1, dis diſtinctis nõ⸗ 2
Serigie gpne 1 Tr P. me teneatur. I de vacabit et illa que opta⸗ mprobalur imp⸗ —
. S tBes ſine oſt ſen. c. r- Nm in mta eccia in q̊ ta noñ fuerit ſi nulli ſit de⸗ tas ut vna ſit me⸗ , PE
2 6 ef
oulſt. et. c. ea no enied habeturiꝙ ani bita erit illi p quo ſcripſi e alrla⸗ ad . SS
. . Aint. a. ſu W qilioees s canormnci grada⸗ mis oferenda. nbbe⸗ V ob. ſtatuimꝰ ſqdſi
Pj bee⸗ E tam melig es wolnerint dis weo apud ſedeẽ ag⸗ mitali R mino⸗ ⸗ 7
. S DRe ul. H woſ int⸗ ci vacent ble El p tolie vactio eud de ſpis rẽ ge ſorr T 22
N 5 Lanonice. . cũ . 2. ca 1 1g ami .½ 0 ⸗ rre, —2901
die ut de Pſep. . 11 2 Sðð . E er, . e e 3 mdiz = , antiquio: enon⸗ ,. 2
Dr .i r e , A H . 4 2=40 cus nunquid po⸗ Pr rrs
DDee r ear re r
1 ius 4d moꝛibo inſ 8 ati q legẽ ſuſeipitur cũ beficis J. teben. cii te 15 erdotaliietrris aiedo gr uod ⸗ be⸗, — R
lex.i· di. O ſuetudo· at ei em nõ credit᷑ h epᷣs ſit · v · fauoꝛe ꝛcqᷓ.de reg· iur.qð o grati·C. de legi . qð fauo ⸗ꝛe rer,
s el Quã allegat. et. · q ij. ſi tm et. c. placiiit. re · ff · de legi nulla i iuris ratio· in fi· et ar. ff. de uſn et Ha. l. b e⸗ 1
7. ¶ Coꝛrigedig iſta oĩa gnali demãdacõe epinõ traſe⸗ ulti et ſatiſfactum crveditoꝛi intelli gitur quõcũq; ſatiſfi⸗⸗⸗ Exre „
unt officialeꝗ. de ok. vi · c. ij. nec bñficioꝛecollacõ eti. e⸗ at ſad deè cui de nõ.dico illud in mãdato ſpeciale cuins 3 PS, er
1 g& Exceſſi by ad qs coꝛrigẽdos ꝓceditur multis ul. foꝛmã craſgredi non łᷣ ut ibi patet alias regalariter c5
2 mogdisut.: sS. te ſimo· lz heli . tur de inre ↄüi · xv. q. vij· tra. q; cui hcet plus er minus ꝗ.de reg · iur. cui licet · .
bpb(Kengaf- ad q& als tene- ep̃s nullius. de excel. pla: p ¶ Cũ vacant:non vacantes ergo optarevel accepta⸗ .
ee ec. 1 1.a 8 irrita eſſß ſma ſua· ut ibi. er coꝛ. de hijs qͥ f apᷣ. reno p̃t. ̊ h. q; ↄſiietudo id nõ pʒ.idẽenĩ de non vacan 32

. nouit · et. c. ꝙto. et de talib ſemoꝛibʒ intelligitur de accir:
— Zliter. y. de ſiez heli · xy. q·vij.ſi qͥdhexx vi · di · qd. er B

* =

332 aadgde. as no.xv. q. vij eps.· de of. oꝛ d.c. irrefraga bili.

E 2, , SEE m VEm m. p relchtũ aplicũ q; de beda ᷣmo vacatura
. = e nã datur alicui ꝓuideri. laudabi lis illius eccie co⸗
N ſuetudo nõ tollit᷑ hinc ẽ ꝙ ſi ibi ẽ o ſuetudo q; ãtiqoꝛes
canoĩci vactes pᷣbẽdas poſſmt optare gradatiillonõ
. obſtãte mãdato poterit ãtiquioꝛ vacãtẽ optare pᷣbẽdã
r. et expectatis ꝑ·xx. dies optaẽ volẽtibo. executo: de nõ
optata puidebit eidẽ.ſi aut pᷣbẽdãvacãtẽ m curia o co⸗
s Fere tuc illã antiquioꝛ optare nõ poterit.
Tua bon Scalis ſuetudo et m multis alns ecẽnjs
V aa , Ee „I5 14 ſu etudoſnoſm pi dixit 2ſuetun nõ dyit pᷣſcri⸗
I W pta. igitur ꝙ ubi aſuetudo rõnablis ẽ et nõ 3 ius ſuef
22 Ei cit ſi ſit logeua. Hz xl. àm s pſcp eanõ ſit. vñ dixit io.tüc

N ſ dre ſp aciũ.x·ãnoꝛe ł̊ no. xij. di. ↄfuetudoet facit ꝓ
