nde, illa. cũ va cabit · q multis caſibus p̃t ſe facultas offerre net ꝓmi no. ut. · e. ex tenoꝛe. et · c. ij. Si vero nõ recipit
mn· y nõ eſt moꝛs can omd exp ectadaſh ut dicebat hoſt in H. pmittit ꝓp udeni de pbẽda cü poterit. ꝓp mittẽs hm iu⸗
enbe 6tbeneficin p̃ter erat· jm ̊ noua nõ
kfom moꝛtẽ vacare puta l . . uehirvicte Sr
ndeſup ea Pem hlentiũ in: Aa vacatura mortis aliene loc vbi indire⸗
pnieß modis. vnde utrro . teſtãda mquoꝛz pᷣlatisa pſonis eeciaſtici toꝛũ ꝓuiſio p hat
t beich Bcbarr 6°— +apuͦſit as abſtmẽ ne⸗ grauamia plurima inferũ guätüfierißtum⸗
ene cere q volutas bi modo gaudere cõcelſis aĩaꝝ piculis occurrẽ cupi de elc. cũ exp ecliat
bitit ert rõne ſ hln veigne pleruq; officin ex⸗ enteſ ꝓmiſſiones eaſdẽ et cii ſuis ocoꝛ. aut
ſup̃ poſita inſta fu — 2 27 ⸗ 11 ſeliqʒ b⸗ Trr mi de ex pectacoi⸗
ann alt oſideneben.. Litat pſidentis ad ea que altas qualcuqzſ quoms byus ſoli punf
Pen dicit otrariin vnde iulta fuerütcſideracone mõ aut foꝛma Vboꝛ de ce ſiombo ðꝛ qð ec q⸗
ſi opoꝛtet dici ꝙ ra cõceſſa cum in abuſum ea vero faciendas ꝑ quas di deuplienti ei wrre
uſſi. n . Siar⸗ u3 1 vvrgere circüſpicit diſere vecte vel mdirecte aperiri e de eius dare
. . 0 . 2 „△ R —– 7 .
ne⸗ cial et exp 6 non none preiia reuocanda. via valeat ad bñficia A mus. S cdᷣo· qꝛ ho⸗
i B licebat. ad hoc de ¶ Dane licet olim ſi erit catura aũ cte ap.reproba-⸗ di evidem ofirma
pe⸗ of. En ſacdos · et canomca oſtõe deeretu & mus aommo viribo vacu WRare gd amn ſie
33 3 lbi noet⸗xxi. õ l S — —p m 2
den 9. qua; r, ece i qun mittunt aliquub; amuſ. decernẽtes p eas v oli la quibuſddaz
M 2* igcia. eſt de benenens eccleſia ſticis ipᷣaꝝ aliquã ad ꝓiidẽdu audiu eri ꝙ tales
* effx mo ra reru. cum poterunt. vel cu facul aliui milli deinceps qud ofumaocs nõ cõ
e e Gſt cu ſind tas ſe obtulerit ꝓiu dere libet obligan. r. Eomz inſlicic mſt
fCToecdiütur.8. ꝓmſſiones ſuas faculta Naptande aliene kaſ ſ codat p foꝛ
6 de ſe p. c. ul. e. li· et te ſe offerente debeãt ad⸗ moꝛtis o ccaſio ex bemgra mnza Ffe. S te bns
*“ 8· de piir. a. cii m implere.q tñ ſicut expi⸗ te grataꝛ ſedis aplice romboct p foꝛmaʒ;
is. D muentute de reli. e — „,. 5 2 „ D inſticie ſalteʒ indi⸗
ſieun do. c. i. C. de pe. bo· entia docuit p ꝓmiſſionej tribuatir declara dũ duxl⸗ ces ocedi deberẽt
* ſͤla.l.i.li · x. et ẽ ibi bmoi que p impoꝛtumta⸗ mus qp 18 cui ab eadẽe ſe⸗ ſcʒ cum clauſiila ne
dan impoꝛtumtas am tẽ mmã p auã nõ occds⸗ e oi ntn de pre⸗ mane canomei ic.
““ nooꝛfumtas am a nõ ocedẽ⸗ deatur de pre⸗ ane cnomc re⸗
utn bicoõſarnõ ambiti da lahie Scedümr e HHõ . wl S Tercõ. q; eadẽ rõ⸗
e⸗ c· ul. . mnbinen nnprobã ut natu aut alio lenelas del rvões ſssatone ſla
ne Sallats:sc. ij. plurimũ extoꝛquẽtut api aliqua ꝓuincia dy oceh ve tas qð eſt falſũ.S.
dn9 Pd foima bor. Piurmi, extosquen ap aliqua ꝓuincia dyocehv e.li. de of. oꝛ. c. in.
ard NN.l tu via ſe tali palliacõeꝰꝰ eccia quẽ ſeu q5 duxerit . iij. elg 2S
Puta cu m gnhe ꝓ⸗ = 1 . . . et. iij · ↄcludo g G⸗
nyttitur eccia ſſicũ boꝛũ ad ꝓnmtteda dana⸗ acceptandum certis ſnbi uiter ubi ex ſo la. p
*W bãficii ut no.·s. e. bꝛliter otra lat.cõci.bñhi⸗ ſuper hoc executoꝛibus nſſiõe qᷣs exſpe⸗
ujſo accedens. M „ . xtat nõ valʒ; ꝓmmſ⸗
e i(Doceteroag ſio ut h·. ſed ubi ex
dhuu terlita & nõ extech ar receptione vel re⸗
on. tur ho9ſtõ tu α Gõ6 êDU ſerua cõe ſecus ut
eAe t iuris vereris dclam eõ. ĩmo oonectio. tũ q; de Hteri⸗ in dictis iuribo. q; caſiig illos non tangit h̊ dee.
e tis no eauetur im ea-ad h̊. g.· e. li. de ↄſue. e. i. de of. lega. c. lEas.1. ꝓuiſiones · ⸗lſas ap· ſedis ſuꝑ pᷣmo bñficio
,64 penl:a fi.a . xxxñj. q ijij. dixit ſara. & oſti. c.iſj. Eaptãade bñs? digtate vel boda q duxẽit ac
po t ¶ Indirecte. nſquid omia mdiſtincte reuocata dicen eptãdũ certũ aeceptaẽ nõ p̃t.ſ̊ pᷣmũ qð vacabit
e tur p q via p aretur a dvacaturas ſẽ recepoõnes canom⸗ vel ex cã ſeᷣm vel ulteriꝰ poterit acceptaẽ.reſ. eruacõ es
n. eꝛũ et ſic it reuocata dec.s· de pben.relatũ.de ↄceſ.pbẽ. ꝓ ceſſus ⁊ decta.ↄtra h̊ facta nõvalẽt et fuit tracta h dee
cũ ſip e reſeruacõnes. de int. pa cũ dilectus. dieo ꝙ; nõ. dedee· extrauagãtie.ti· qͥmcipiebat.lʒ als audiuimuſ et
i v Baicer die cy aut recipitur quis mm canomcũ ſimplici v. liin ghe aditus é er emanauit ̊ dec ad decła cez de.
exN ter. aut recipitur er Pꝓnnttitur ſibi dep bẽda cũ ſe facul⸗ .s. e. q; cũctis. Pnlm fi. et eoꝛeq̃ ibi no.inno. et ofti · et
m tas obtulent ꝓuideriaut nõ recipitur ſj ſolũ pmmittit q̃ no. ↄpoſt de ſep. capitulũ. vſus fiin. Eitẽ qritut qua⸗
%bi de ̈boda pmderi primo vacabit· aut mittitur hlter er qñ fiet acceptacõ. n ¶ Tribuatur. ↄtra oↄcilimm
An Puideri de pᷣbẽda cũ pᷣmo ſe facultas obtulerit vel cũ lat:et ↄtra dec. ꝓxmmã. s. O Ruẽ.ꝑ lon atũ als qu
di poterit vel ſimplr. in Hmo caſu valet receptio ex cuins ſ.p̃ᷣbendã vęl digmtatẽ. p &ν⁄. ſe; Pnhiciin.
· Evrm debet he phbeda. qu veru eſt niſ ſit ibi expectãtʒ q(Exęcutoꝛib· ſalicet ad ꝓpmidẽdũ ſiue ad opellenduᷣ
e r H
.ẽêòẽ³ – 4 9 8
ä 2

nõ curo l; ahas diſtimguatur .c. ꝓx. ⸗nõ lz in ſpecie⸗
a ¶ In genere. et ſic licet in genere qd⸗ et interdum eſt

& hoe dicit dee · hec in ſũma⸗ Si mãdetur cap lo utme re
cipiãt in canom cũ et pbẽdã ↄferãt cũ id ꝑ

eret ad eoſ

ecõuſo qð dic ut.s.de of.oꝛ/ſñi ſacdos · xxiij.di:quanq; dato executoꝛe ad ꝓuidẽdũ̃ p ſolã pñtacõnẽ fcãm capi 13 w
b¶ Cauſa ſubſt: nota g ꝙ ille ꝓ quo ſeribitur de pbẽ⸗ tulo affecta eſt pbẽda. et executoꝛ negli gẽte caplo ꝗ.ter⸗ e
da acceptaãda p̃t pᷣmã acceptare ̊ nõ ulterioꝛẽ mũñ ex minũ p eũ ſtatutũ me recipe etↄferre pᷣbendãnõ vocato ſ
HS qx hctis ad het ꝗg · ꝓx · ſ̊ que pᷣt eſſe cau Apitulo idsxqui poterit · „ACeralnchar .
dubitatur an debe pſenibta 5 nier r ,ee
* inj. . * —— 2 — RK . 5 * LC las lecub⸗s.
Anree Alur. deputatil. gſa noſciur eſ⸗ collatio ſeu ꝓuiſio ꝑtinet ce eccia Ft e⸗ H
ſe facta licʒ m gne primũᷣ dictis acceptacõe ac exe .c. vno. de regla. c D“«
adfi . iczmgneprin Pe gra. c 4
c¶ Careant. nota pſonatũ digmtatẽ pᷣben⸗ cutoꝛx ꝙ ceſſib in de ſecu⸗ ulin adeE
o ſener⸗ dam ſeu bñliciũ in eadẽ ꝓ tis nequ aquã obſtantibo esy er. 6
H . . . —„ 77 „ aE .
Rgar. alios wiche⸗ uincia dyoceſi wl eccleha de illo Yacati libere potelt etatẽ . Px. dee· q; 7
bis ᷓ· de ſen. ex. p⸗ vacaturũ aut ſcdᷣm leu ul⸗ alii iu deri. Ldem. hic executoꝛ datuſ e
„ Uaalit ſentr . terius ſi rõnabilis cauſa S ecutoꝛ ſupꝓpinio⸗ hutad p uideci⸗
Ja eravol ultv⸗ ſubſit valeat acceptare. ne alicuius a ſe · ap · Wwir Et nemn di
rius ſme cauſa. certũ tamẽ et expᷣſſum pri per giales lras in aliqua ſt Puius diuſ iu⸗
n ibo ſen us qᷓ; vwacet acceptare nõ ꝓuincia deputatus pᷣlatis ris y ðo.eſt in
L 8 Abm „ 2— . ⸗ . m 1Pmo
de 80 . ſiis cin⸗ pt · q; R fecerit. etiã ſiꝑ ex et alns ad quos bnhcioꝛ Sie darfon er⸗ :
et. c. ſequẽti · et . e· ecutoꝛ es eius ſm accep⸗ m eadẽ pꝛũcia ſpect at col⸗ ecutorsad pde⸗ DSZ
cdtt./ tacõnem hmoi facti fue⸗ latio ne ad ꝓuihonem ali⸗ du. viðꝛ ad ſe vel :
Ra ctent rit reßuatio mhibicõ va⸗ quoꝛx ꝓcedant donec uali 4* ſun excriever⸗
exſpectare ꝙ ille rijq; ꝓceſſul ac ſme ꝓmul quo ſeribitur ſit pPuiſu ic p ofequce o. ein
acceptet · vel ſbi gate ta acceptac pa ꝙ non pt gnalicer mbibere dĩario adnné ad 1
rmind a 6 der ꝓceſſuſviribo careãt . nec mſ expreſſe in ipis litori⸗ & an- Bnc, 5 MWDwä
i Epeini⸗ aliqua obtineãt ro boꝛis facultas mhibicõis bmõi pellsdu tüc ptůts
ecutoꝛ · fuit hrmitatẽ. Imo mſi accep concedatur:poteſt tamen ad ſe non reuocat
tracta h dec. tatoꝛ ille digtatẽ pᷣbendã reſeruacõnẽ et eildẽ imhi⸗ nec naͤmnt inme
de euagãti qwei⸗ pfſonatũ ſeu bñficiñ talit bicõnẽ facẽ ſpecialẽ de ⸗ hynnttit vuivult io
piebat · e. ti · Rẽ ex . 1. pmittit du vult ip
pte et. Et tamẽ. acceptatũ et reſeruatuʒ p mo.vl ſi hoc ill ex bnſicio ſuʒ ad ꝓuiſonem
additus fuit · Et e⸗ collacõnẽ vel inſtõnẽ poſt c petat livx de ſcðo · vel compeli.
2 ſmananiren arle⸗ modũ factã de vacanti iã ulterioꝛi bñſicio inibi va⸗ PCllon gui⸗ P.
b (Droumncia id adeptus wł ei ius mn ipſo caturo eidẽ elericoꝰ ferẽ⸗ ta directa executo, —„
Puto de cinitate di ſuerit acquiſtũ ꝑ eum ad do. Að aut ↄtra talẽ reſer⸗ ribo pñtẽmir caplo i
oc. vel otiaʒ qnter quẽ eiuſdẽ pſonatus di⸗ uacõnẽ et mhibicõʒ ab eo an ſufficit ꝙ pnt⸗⸗ r
eãdẽ rõnẽ:ad hoc ttis bede à b gci „7,, . tur ip̃ims caplilfe 2
ie.c px.ctᷓ. pxx.· Imtatis bede à bñficin ad quem bñficij reſeruati jidẽſibi directe li.
— 27 „- f f 2 Seeroeen ee collen be .ℛ☚W ððẽ . 7
ſeñ Die tra ut 6 + EEEHEHEFEe- n r E ⸗ le 2 — 4₰ ,. N cet ſit cautius ꝛilla .
v̈büu inferins etii⸗⸗⸗ pe Sln), E ſtn Aereste : „ ee pñtari.puto tñ ſuf .
repetitim aliq»iidddddd —ð Rcrere ſi ipſ¶ eplo .
opetur·s.· de deẽ· ad audientiã ꝗᷓ. d priuil ſi ſᷣa. Ci. in fi. pñ̃tentur lr̃e ad eũ directe.hoc verũ ſi de mtencõe pape
ad idẽ.s · e. ; cũctis. pnlinec eſt eadẽ ma cõ cũ grauius p ipᷣas pt: lias puta q; in ir̃is di rectis capitulo vᷣꝛ noue
ſit totã ꝓuinciã inpediri ꝙᷓ dioc· vel ecciaʒ.viq·iij. ſci⸗ ritis nos.t.mã daſſe ut vobᷣ negligẽtibo mãdatũ noſtrũ 1
tote. ad hoc·S· ·li· de pben· quãuis. i.et. ij. eñůññ exequi nõ poſtponatim hoc caſu vel ſil eredo ſufficẽſ
i ¶Explle. rone igitur expſnioms Hz tüc poterit · ad H. g. pee lr̃e fuermt pnñtate· Si auũt ꝑ lĩas capſ de dacõe exx·
deof. del. c ul. E vices . de cuf. et et ul. k ¶ Hmõ. ſcʒ cutoꝛis et ꝙ ſit ad ꝓuidẽdũ nõ app areat tũc credo neceſ *
Shalis. de qua. sS. dixerat· dixit in. ꝓx.ſeñ: nam qð fie⸗ ſariũ executoꝛũ lrſas capło pñtari.hoc viðꝛ ſenſiſſe com⸗ H

¶ Calẽ. ſci ſpẽalẽ de qua ret otra gn alẽ valeret cũ il⸗

poſt.in v. ſupradicto.et v· ſe. jlmncapiculo e poſttea /

—☛n

la nõ tencat ut. S. divit. ad .s: c px. ⸗e ꝓpoſuit. et eooꝛ q¶ Caplo.no. q;ꝛ ſi ſit pñtacõ⸗ vacet vel tũc vacabatd
„ —„ 5„ . „Er! 7 . . 9 , 0. . 2 u 4 HW£.
aietrnri HS . mien opi·glo. pᷣbenda iam eſt affecta. etiã antequã executoꝛibo ſue lſe· e
cqy ſſt rmng min v och ej e ꝑ capi e actã. Quero quõ fier⸗ rat illũ qui habet conuocare b
ei bifesvaler Poiena ezplemendmpte piauffusin cuoce- vl poru fänancervelp aln
5 Ae10 . et. qua! ad⸗d. modũ in eccia ſolitũ·Si aũt ſe includerẽt vel mpedirẽt a
tat iſt & pĩpe. bmyet abb. qni poſuerũt in illone fieret pᷣſentacõ.pinde eſt ac ſ pñta cõ eſſ( facta.ad⸗ i
ccaſi miſluq⸗ h m ie erdicebatñeveri ineellee⸗ mſtar eius qui latitat vel mp edit ꝙ citarinõ poſſit.s. do

Ny

.V

Adeool 2 executoꝛẽ ille qui habet ↄuocare capitulũ ut ipᷣm cõuo⸗
nan re velipe jdẽ ↄuocare·licet primũ tutius ſit · ad ſ̊ de of ·

n, Sen— del.pᷣtereal vi aũt aliqui venerit · aliqͥ non·dic ꝙ ſufficit

opoentd preſentare decano · vel ei qui ibi eſt maioꝛ · et hijs cano⸗

mcis qui cũ eo ſũt preſentes ad hocut capitulo adima⸗

f ¶ Extũc.extremũ tps deſignat.ff. de odiẽ et demon· .·
is· ¶cum ita et hoe intelligo de executoꝛe qui hoc habe
bat in mandatis ut capitulo negli gente exequeretur.ſ
aũt ſimpliciter eſſ datus puta quia ſoli executoꝛiſe crip⸗
tũ eſ tũe nõ hr̃et neceſſe negligentiã exſpectare · et faẽ

g Socacõe.h oc =

“ o nn iritur ey ma quod dicã ꝗᷓ. c. ꝓx· .
nd. tur poteſtas ut hic dicitur nec reqiuiritair q cyber qy qu Tochy P4= oani erEE tenebat 9poſt. in
Oſietuci ibi fuerit · m edẽis Poſtqᷓ;ᷓ executoꝛet
ſeuſsh enim citacõnbo et ⸗ 7ptãs piuſiom licet de can omicatu
W unicacinitovni collatio ptin ebat uelt at executoꝛẽ ptas ꝓimumnhoms hoc ſatiſ vi deretur
eede nerſta Haiendi temptatũ nõ tenet. L dęẽ. hmõi traſferatur et execu tñ de ᷣbẽda otra⸗
A nurtcit q n - Ieurctn alicsi e canomicatu in conti riũ vi debatur · qꝛ
burſh⸗ cõgruo coꝛa na⸗ A uueo alicunis tor ſpe onom bi tz capli fuerit ne⸗
itote joꝛibo alijs ibidè eccie cũ ad ipm ca⸗ nenti Pterit tibidare; ac gliges in vno nõ
de muetis publi c . nomcoꝛx receptio c pᷣbe⸗ pᷣbedã etia ſme alia capitu ialio. q; diuſa ſut
icen 4 ge d poſſul. darx collacõ ptinebat ut li vocacõne vl momcõne mãdata vnũ de ꝛe⸗
dundici⸗ dicitis. de poſtul⸗ . E— ſ t. vl cũ o btulerit ſe cipiendo· alind de
lliciti c.i· et in hoc ↄ coꝛ⸗ te m canomcu reciperet et vacat · - cõferendo/ad i de
Rlens dat e Fone . tibi de pbenda ſi tuc vaca⸗ acultas. Ldẽ. dolo et ↄtu.cũ dile⸗
ili e erſl⸗ ret mmibi punderet. vel cu ſe ſoli oꝛdſario ꝙ te cti ſec exquo fuit
doeſttt cer L Sre- ſſicia ecutoẽ nõ da negligẽs in vno
“ tate paberer vba facultas offerrer nacre⸗ Enficti de i acreentari ia pſumntur in re⸗
ter weriong. Bene cutoꝛi qui eodeʒ capitulo to wl oꝛ clario ct excciitoꝛ liquo. ad hoe de p
ſbuude⸗ pnc ne negligẽte mãdatũ aplicũ ut eũ ad faqẽdũ qð man ſũpẽ.ſcribã. et op
eA nolitm Pane equatur direcła fuerĩt datur opellat · à ſoli execu time . s· e. li · de dolo
tceg e wuem e. innec. cxeanan —2: e . er vtu· euim qiu⸗
loae. libẽéter ad taha co ſeripta nra per ſolã illo toꝛi ut ibi faciat de canoĩ⸗
W 1 uemũt us or⸗ pntacõnẽ capinlio ii fa⸗ catu ct pᷣbedavel alio bun⸗ Yſoli oꝛdia⸗
m ad , garphraroalatis ctã abſq; alia enã execu⸗ cio in cta eccia dioceſi ſeu . 1 Emang⸗
n! nar . —2—— — j 81 uit ad declarconẽ
n eſt · Nuid ſi colla⸗ toꝛis mnſinuacõne inhibi⸗ ꝓiũcia p iiderimandatũ We. g. w pbt. dile⸗
iepie⸗ Pan 2d oro cõe ſeu refuacõę bñhciũ aplicũ ſit directus ꝑ talis ctul n et. in et eoꝛe
tade Peinnunue⸗ p ꝓ quo tibi oſerendo ſeri pñtacoõnẽ mãdati wama⸗ 5 ibi nop et mo
ſtirm tacons org o Sagez oibi ſeãm. ra faci⸗ rnos· et eoꝛe que
mesn pitaconéalteri , ptũ extiterat adeo 5 affe⸗ riop) feãm.z 1 or - plene no. cõpoſt.
dal en etdaer⸗ ctuz ꝙ de illo alteri facka at pumẽdus exiſtat.ei tñ de p capienſt in
ufoner R rpatenpotk:qm collacõ nõ obtnet firim⸗ ptãs ſic nõ admmitur ofe⸗ gloſa. magna· ad
8 hoe no. m pdicta tatẽ. Immo ſi Aaplin mfra rẽdi quin teneat alteri fcã bii a oren⸗
e glo. v. Itẽ quid ſ termimũ cõ petentẽ ſibi ab collacõ ab eo dẽ. mñ nos nors deben.au⸗
hn „. obalan aai⸗ executoꝛe pᷣſixu mandatũ in gĩa tibi fcã decreuiſſe⸗ Et hoc dicit in ſü⸗
ae mitur vm ſme quo aplicũ eiꝙ te directũ in⸗ mus irritua mane qð nit e 1 ſeli oraina⸗
aius oferre ne quãtũ Poterit no duxerit Otra ipaʒ a execu toꝛ bmoi toꝛi ad opellen dñ
II † ergo er al⸗ 13 1s E 15 R o
'Gaut vn, r aclimplédi⸗cxticinißm oedmarioſuam inßnuans nej adbellenenn
us pluribus arbitris S „ν nn e . , ee li executoꝛi ſit ſepᷣ⸗
, . „ . . ſae, 28 iſ 6 e o he 3 ee ß rt- A r er 29 1 — ” 22 tum p pñtacõn em
D ermnilabeimpe taliſ mãdati nõ af
6 di ij g cedere „ . 50
pe verogliſeg of· deleg. vno.ff.de arbj.ſi in tres. ct.l.ſead ficitut᷑ prebenda ·niſi in l̃is eſſß decretũ aut executoꝛ ille
oi hoc facit lex qͥ dicit ꝙ ſufficit denũciatio factavm ex il inſinuaſſet et interdixiſſet.maxmne cũ decreto · vel ratio⸗
oſtt lis qui ha bẽt dmũ ↄũem ff. de no.opis nunẽc̃.l.de pupil ne mãdati iam eſſet fa cta receptio ad canomcũ In hns
lcacd lo. Eſñ Muns res⸗ a uſſ ſcriptũ de eo du et ac⸗ anb velſt⸗ ſeraltero affect eſt preb enda· ita ꝙ col
dee, (Corerẽdo ſecuſ⸗ ceptandu.s.e.q; cunctis·et.c.ne atio alteri f. ternet. — 7„
on e aaptad e.· actũ.licet ſit affectũ nõ tñ habʒ ius in d gm⸗ C Odinano. . Frlingrin in le inn 1 o l tio
ſe bAA ffei⸗ tawvel p̃ᷣbenda ut archidiaconus ve pbẽ⸗ pen a ma⸗ 2 1 im nge ſeedante adyromidcndum
poſ darms dici poſſ licet habet ius ad eam · vnde et reuo⸗ k ¶ Complat. ſecus ſi fu dAp 4
cbt catoꝛia ibi locũ hr̃et ꝗᷓ.e.t·c.ul. — ge Fn fi⸗ .s· c.prox 6 CPranileri & da c lemano. A ſep.a
. . e ., PBi. noſer a; 6. 8ede ben. p illoꝛæe. de ↄcel- . is.
ſeſt, . c¶irmitatem. cõtra. S. e. li. de⸗ ibi · nõ ſcribebatur -⸗ batẽ. · de Pben. ꝓ illox· de ↄ cel · p ben.cũno ris .
gen pitulo ß ſoli executoꝛi qui etiã ꝑtim emt ad opellen dũ. m¶ Puniendus · de pben · dilectus. i · de of. deleg · prudẽ
Mode ptiim ad ꝓunidẽd· hvero ſeribebat capitulo executoꝛi tiam. Cadicimus· z dirie H J
õäs
940 eE. eef d C(Cöpe⸗ c.i. et ic nota executoꝛẽ pᷣ figè terminũ · ſi. feeta eſt. · de ſep · tibi quiquimo.alias nec Pp ſenta
ſites 8 tionem afficitur ut hic. ꝛc.

eeeed phon. ſ)tibi abſenti. piãt in canomecũ.cũ pote⸗
lie e¶Dotenteut ex nũc reci⸗ rüt ꝓuidebũt de pᷣbenda.

p ( Inſinuans . S. e. quia cũctis. Gex parte ·

2
.*
8 0 α P*

ℳ

ſéE
4 4 .

E K
E*

a Anterdxiſſ nota reprobatã opi · .no. g. de pbẽ. e·
ul. ubi dicebat ꝙ executoꝛ datus ad ↄpellẽdũ nõ pote⸗

rat interdieè. Cõpoſↄtra imp̃oᷣ.glo.allegabamus dec

q; cũctis · ex ꝑte ·ſ̊ m ꝓuiſoꝛe loquitur ·h̊ illud vicinuʒ
elt mãdato.vñ ſatis ma datũ intelligitur.s·de ele· in cau

ſis. ff.indiſoljam tammẽ· Iin hac b ¶ Iam receptus

tüc eni nego ciu ꝓ
uſionis faciẽde de
pᷣbẽda poſt rece⸗
Faagpaz⸗ poteſtatẽ ne alteri oferat
et ſie aplo adẽptũ bñficiũ de quo tibieſt Fm
iij.q. vi. dudũ.de tenoꝛẽ hmõi mãdati apſi
ap ut noſtrum. de ci ꝓuidendũ interdixiſſ

of.lega. licʒ.de pᷣhᷣ⸗

inter cetera ubi ne eidem preſertim cum in⸗

gocio pmutacõis terpoſlicõe deereti · wel mſi
Pbade ad Fan tu iuxta dem mãdatũ eſſeſ
uoluto nõva . c E
collatio oꝛdinarij m cano men am recepius
de p̃bẽda q ꝑmuta tunc enim pᷣbende collacõ
ab en. ſe; altei fe ſir mtatẽ aliquã
e¶ Täc eni. ſcʒ in — — *.
Pijs tribo canbus nõ haberer. L deʒ.
vel altero eoꝛe ſeʒ Vcxoꝛitate martim

cũ erat decretũ. cũ & ſer r p pock 36 Srect nd e, r eete ſer-⸗

E Lrne6 664

. „ 7 2 —DL rE
executoꝛ mhibuit

vel iam facta erat

rreceptio- 1c. ⸗ .
Dd Eirmitatẽ: ad breuẽ et plenã indag inem veritatis
Huis materie. ren ovidendũ ẽ de expectantibs quis
alteri pferatur.
dDdiſtmgue. aut lterq; expꝑ ectat aũcte ap aut alter tãtũ
aut neuter. npmo caſu ſibdiſtingue. aut ut riq; col
latus ẽ canomcatus a papa aut utriq; mãdatur ↄferri-

cðᷣo qͥ gr̃e pᷣbẽdas afficiãt.Ad primũ

aut alteri eſt collatus· alteri ↄferri mandatur/ Si utri
collatus ẽ canona papaſi aparet quis pᷣmo nnpetra⸗

ui ille pfertur quãtũcunq; ſcdᷣo impetrãs pᷣmo ſuas pᷣ⸗
ſentet lĩas et ᷣmo recipiatur/de pᷣbẽ. eũ cui.et ſic dz inte ⸗

ligi de ſp. capitulũ ſancte crucis. Hoc fallit m caſiba im

quibo p̃fertur ſcdᷣus impetrãs mo ſi pmus fuit negli⸗
gẽs petẽ pᷣ bẽdã ſibidebitã.s.e.li.de phᷣ.ñ clericus. Eve

rũ · de ſep · tibi qui · in f· S cdᷣo qñ debetur digmtas ſcᷣo
q bʒ pᷣ bẽdã annexã·s· de pᷣbẽ.q; ſepe/ Cercio qñ lcdus

ex ſe habuit pᷣrogatiuã·s·de phᷣ.c.penl: Quarto qñ ſe⸗

cundus nõ ex pſona ſua ſ̊ ex pſona tercij impetrãtis ſu

per prmũ p̃ro gatiuã hʒq.c. ꝓx. Auinto ſi vacauit ſa⸗
cerdotalis pᷣbẽda. et ſcdᷣs in etate nõ mus.s.de p̃bᷣ ei

cui · q; tñ ſane intelligas ꝓut ibi dixi.dẽ putãt q dã in

caſu dec · e.ti:h paup. hſ̊ dic ut ibi dixi. hoc cũ apparet qs
p̃ᷣmo mpetrauit Si aut nõ apparet ex data vel alio mõ
quis p mo impet muit aut alter pᷣuemit in pñtãdo·aut
ambo ↄcurrũt. Si alter pᷣuemt ille pᷣfertur. ſi aut ambo

cõ currũt · ille vel illi vel ipomaioꝛ ps ad quos collatio

vlreceptio ſpectat alterũ eligẽ tenẽtur et ille ſolus ad
mittetur et alteri p̃feretur niſi p utriq; voluerit pude
xi · ut · S. de Rep. duo bo. ij. Rñ. Si aut neutn collatus ſit ca⸗
nonicatus· ̊ utriq; cõferre mãdatur: aut cõſtat qs pri⸗

mo impetrauit aut nõ/Sinõ oſtat tũc dic ut. s. px-nmo
dixi qñ utriq; collatus erat ꝑ deè de R p.duobo. ij. Rñ. Sj
oſtat aut madatur utriq; pure ↄ ferri aut alteri ſub cõ⸗

dicõne· alteri pureaut utriq; ſubodicõne· Si cõſtat q̃s

pᷣ mo ex mandatur utriq; pure ↄ ferri datis executoꝛib⸗
. hulaiois mus p mo pñnñᷣtauit et pᷣus receptus fu

it h nulla q̃ſtio. Si vero ſedᷣus pᷣmo pñtauit et p̃mo fuit
receptus adhuc indiſtincte in pᷣbẽda vacãte poſtrece⸗

pecõnẽ pᷣmivel etiã añ ſi adhue nõ enat collata ſo p̃feri
tur p mus impetrãs· de Eep · tibi qui · i. heñ!/ Si aũt tpe re⸗

cepcõnis pᷣm iã erat pᷣ bẽda collataſcðo. aut in lris p .

im ent decretu. et tũc indiſtinete pᷣ bẽda illa pᷣmo debet᷑
de ſep · tibi qui · Equãnnmo · Aut non erat deeretũ mlr̃ig.

et tunc aut executoꝛ inſinuauit repuauit et inpibuit ma⸗

me cum deereto
aut nõ. Inp̃mo ca

ſupb enda vacans
pape pᷣdereſſoꝛis nr̃ quo. boſt reſeruacone
dã ad pᷣbendam primo m lata ßo. mo et nõ
parmenſi eccia vacaturaʒ ſcðᷣo impetrati de⸗
nulli alij de iure debitã e⸗ ee tege ſteig
„ — 2, . „. 1 calu po
iuſdẽ ercie eanomcũ rece⸗ tictur benda ube
pto et alio anobᷣm eadẽ collata ſcðo mmpe
eccia ſmir gram adepto as Pno batans
2 . 7 . . L. 1 . 14¹ 1
ſedo teſaus demde aurte in fi Aò autẽ dixi
nia mn ipa parmenſ eccia pͤmo impetratẽ ⸗
in canonicũa in fratre reci⸗ terq; ſᷣ ultio caſu p̃
pitur cũ progatia gre qðᷣ aruntlt. aa ⸗
— 2 1 — . †
omibo pᷣdeceſſoꝝ nroꝛum ſcs in caſbo quoſ

„ a ‚ r J69 P-

1 Pxite notani.
Bi vẽo mandatur
alteri ſub ↄdicone
S alteri pure cõferri
Si p̃ma ẽ pura.ſcſa ↄdicõnalis.idẽ qð.sSi vero ᷣma
gĩaẽ ↄ dicõnalisputa ut puidẽtur ſi acceſſerit ↄſenſus
capłli.ſi ſedᷣs pure impetras pᷣus q;ᷓ conſenſus accedat
a papa vel executoꝛe ſuo obtineat canomcatũ p̃fertur
primo. alias pᷣferretur pᷣmus. S.de ſep · ſꝓ te · Si vero
utriq; mãdatur ſub odicõne ↄferri puto in ̊ caſu ꝙ; qui
pᷣmo ad ꝓuiſionẽ et ↄ dicõnẽ puenerit ille pᷣ feratur in aſ
ſecucõe pᷣbẽde tũc vel poſt vacantis ·ar.pdicte.dec.ſh p
te · jã enĩ dies date ad diẽ odicõis refertur.ad h.s. ap.
pᷣterea.de voto · ʒ· de vdit· ap · ſup eoſſivero nõ appareat
quis pᷣmo adodicõnẽ puenerit· ſatis eſſ ſeruãqu.quod
ðdꝛ. S· de R p· e· pnł.Si aut canomecatus alteri collatus eſt
alteri ↄferri mãdatur/aut pmo impetrati collatus eſt.
ſedᷣovẽo ↄferri mãdatur aut ecouſo aut ign oꝛatur qͥs
pmo impetruerit. In pᷣmo aũᷣt caſu dubi nõ eſt pᷣmo
imnpetrãtẽ p̃ferri.de pᷣb· eũ cui In ſcdᷣʒo adhuc pᷣmus im
petrãs pᷣferetur ſcdᷣo.s.de ſᷣ p · tibi qu ·de pᷣbẽ.ſi aphice.
ad fi.qð verũ puto:mſi in caſu im quo.s.dixi ex duobus
quibo mãdatur oferri · ſcdᷣm pᷣmo pᷣferri.de ſep.tibi qui:
i.Nñ.i fi· Si aut nec ex data nec alio mõ apparet quis
pmo impetrauerit · mdiſt incte tũc p̃fertur cui collatus

eſt canomcatus.g. de ſap · duo bo· i · Keñ. ſi vero alter tãti

ap·aũucte expectat iſte ſiue ſit pᷣmus ſiue ſcdᷣus p̃ fertur
inferioꝛũ leg atoꝛe vel q ricũq; auᷣcte receptis vel expe⸗

ctãtibo · s· e. li · de P G. hij ꝗ;/Si aũt aliq̃ͥs eſ receptus aũ⸗

cte legati hñtis ſpẽale mãdatũ a ſpᷣ aũcte ſpᷣe receptus
intelli gitur. ut ibi.n. Neñ Interdũ etiã recepti ꝑlĩas fa⸗
cultatiſ.intelligũtur recepti aũcte ap.qð dice ut.s · e · li · de

ſp · cũ aliqbo: Si aüt aliqͥs expectat auecte legati: ſcdᷣs

vero aũcte ĩe demũ im petret pᷣm ꝰↄfirma cõʒ ⁊ executo
res a ̃ adhuc pᷣfertur ſcdᷣs.ſ̃̊ ille pᷣmꝰ p̃ᷣfertur oĩbo pꝰ
ſuã ↄfirma cõnẽ impetrãtiba a ppᷣ·s.de pᷣb· ñ aphice . et · c·
ſi eũ· Sivẽo neuter expectet aũete ap.aut uterq; ex reſ-
uacõe legati · aut uterq; ex recep cõe capli aut vnꝰex re⸗

cepcõe capſñi· alter ex reßuacõe legati:prima dubitatio

hodie nõ ꝓceditq; aut vnus et idẽ legatus fecit reſer⸗
uacõnẽ et tũc nõ valʒ ſcdᷣa:.nec eius ꝓ ceſſus ⁊ decreta · ut

☛nr
ℳ

8 Pfen
de le⸗
ſigz,
odbe⸗
lmlis.
rn,

Nent,

Pmo
lvae

llacone
cvni

4
5

noern,
etrand

caſup⸗

ncha ſt

jommp⸗
Pntane

tcif,

Ni
etnig

boeaſt;
gasſi⸗
rr
vo
otain
Clen
ſcone
Ofern
opina

Nerſus

eceda

diyen
ign
tlirftd

pfert

65h

ar
giol
An

us %α

tur⸗
Kön
f

pic

obux

nus
ni
l
rur
e

drdd

p⸗
sfu
l
ſc
ut

wH

t

“
en,
n⸗
ſer⸗
t

g. te ok. lega · pñti · · ceterũ· aut p̃ ceſſoꝛ fecit pᷣmã · ſuc⸗
eſſoꝛ ſedam. adhuc non ꝓcedit qu
collacõnẽ ram vacãtiũi ꝓ

eſtio.q; exquo ad
ceſſum no erat expirãt reſerua

cõn es et decreta. finito legacõis officio · ut. e. e.i · Kñ · ku⸗
terq; aũcte capli expectat · de equitate debẽtur pᷣmo pᷣ⸗
benda.ſi tñ capitulũ eã ſ edo vel neutri ſ alteri torcio cᷣ

ferat tenet collacõ
q caplein ius adpᷣ
mã vacatura dare
nõ potuit h̊ papa
ſJolus · · e · · n. et de
Hß.s· de p̃bᷣ. relatũ.
p inno et hoſti · Et
dicũt quidã ꝙ tles
recepcõnes nõ va
.e. deteſtanda · qð
nõ credo ut ibi di⸗
xicſi vero vnus ex⸗
peetet ex recepcõ⸗
ne capli · alter ex re
ſeruacõe legati pu
to ꝙ ſiue ſit pᷣmus
reſeruata ẽ a lega⸗
to debetur. qꝛ; cum
otu erit releruare
pbẽdã nulli debitã

ut.s · de iu . pa · cu

dilectus · iſta autẽ
nulli eſß debita. q⸗
ut dixi caplin ins

aũcte nõ aũt nia receptis
in aſſecucõe pᷣbẽde debeat
añferri. poſt hec aut que⸗

dam vacauit pbẽda in ee⸗

cleſia memoꝛata queritur
qius eoꝛxalteri pferat · et
m quẽ oꝛdmem pᷣbẽdas
alſſeqin debeãt tres pᷣdẽi.
TGäigiter tenoꝛe gre
tercio a nobᷣ oceſſe appa⸗
reat euidenter nos volu⸗
iſſe primo tereiũ et ſcõᷣm
tercio añferri. decermmꝰ
ꝙ pᷣmã ſcðᷣus. ſcðᷣam ter⸗
cius · et terciã ᷣmus deb et

ad va caturã nulli ↄferre potuit g ſun a tennit reſerua

tio legati · Et ſi otra

ilã imbibiconẽr

ip
eru acõnẽ et decre

tũ alteri ↄferatur non valeat ut in pᷣ · dec· cũ dilectus.s.

das afficiãt · Et die

¶ Nidẽdũ elt de ſcdo ſez q̃ gr̃e pᷣ bẽ
breuiter . ꝙ ſi p̃ a ↄtulit canomcatum

ſtatim affecta eſt p̃bẽda qͥ tũcvacabat velqᷓ pᷣmovac

bit nulli alij de iure debi
ita ꝙ ſi etiã ab ignoꝛa

bo et ig noꝛãti cõferatur nõ valet

collacõ · ut ibi. Dĩ aut nõ otulit canomicatũ ſtatim ſ̊ man
dauit oferri aut mãdauit cõferri pᷣma qua acceptaret.

aut pᷣmã q vacarxet · in
tũcũq; fiãt nhibicõ es re

mo caſiu nõ ẽ affecta pᷣbẽda q;⸗
ſeruacõ es et decreta.mſi primo

fiat acceptacõvel ip̃ins vacãtis vel pᷣme vacature· vel

ex cã ſcdᷣe vel ulterioꝛ

40-

is. ut · S e.q; cũctiſ. P· ad fi:certã

aũt et expᷣſſam ãteq; vacet talis acceptare nõ p̃t. ut.s.

.c· ti · ne captande et

et · ne ca de. et ſi talẽ acceptet p talẽ acceptacõnẽ
p̃bẽda nõ afficitur ut ibi·ñ aut de canomcatu et pᷣbẽdaſ

qua vacat vel qͥ prrmo vacabit ꝓnideri mandanit aut

mã dauit illi ad quẽ ꝑtinet collaco· aut ſolũ executoꝛi ut

ↄpellat aut illi et executoꝛi ut ↄp ellat aut illi et executo⸗
ri ut ꝓuideataut ſo lũ executoꝛi ut ꝓuideat. In prinns

tribo caſbo ꝑ pnñtacõnẽ

iraꝛe nõ afficitur pᷣbẽda mſiĩ tri

bus eaſbo vel altero ip oꝛ · Primo ñi in gĩa erat decretuz
tũe enĩ ſtatim ꝑ pñtacõnẽ limnæ eſt affecta pᷣbẽda · ut hic

Itẽ ſi nõ erat decretũ · ſi añcte illius gre in canonicũ fuit re
ceptus.tũc pꝑ receptionẽ affecta ẽ pᷣbẽda.ut h in fi· Itẽ

cũ executoꝛ mſinuauerit 1 interdixerit maxĩe cũ decreto

Hos caſus hab es h̊ · er
etus · ij. er. ijj. In caſlu quarto ſcʒ
tinet collacõ dato executoꝛeu

2

☛

cit bẽ
ni fca nõ tenet · .· c. ꝓx · et ſie intelligi dz· e.
quidã verũ putãt niſ executoꝛ ille ꝓnũcia
? nõ eſſe · ꝑ dee · s . de pᷣbẽ · dilectus / j ·

ſaaefcãʒz collatoꝛi afft

ſie intelli gãtur deẽ · de Pbẽ. dile⸗
qn ſeribitur illi ad quem
t ꝓnideat h̊ ꝑ pñtacõnẽ
daita ꝙ collo poſtea alte
oſuit · qʒ
ſe executo
qð verũ nõ puto.

S
£ „

nã affeetõ pbẽde q̃ ꝑ pñtacõnẽ erat jmnducta tolli nõ pᷣt
in pᷣiudiciũ imp etrãtis pꝑ executoꝛis iniquã pꝓnuciacõnẽ
vñ ibi ſevᷣam opi · teneo ult:· gloſe · ſ executoꝛ datus fue⸗

nt ad ꝓuidendũ ut.s·c· ꝓx· dico tñ tutũ nnpetranti ꝙ

ab illa ꝓnũciacõne aꝓp ellet. In qiũto caſu qn ſoli execu

mi ſeribitur ut ꝓnideath̊ p ſolã inſinuationẽ executo⸗

ris et notifie cõnẽ
eiꝰ qð vult pᷣbẽdã
p illã ptãtẽ ↄferre
obtinere prebendamali⸗ eẽſ no mterdicat
„ nnn puto afficipᷣ bẽdã
as foꝛma mãdati minime g. e. q; eunctis · E
ſeruaretur.licet emm ex ex pte · et lic it iſta
perſona ſua ſecundus pri⸗ dr an ſertbie o
mam obtinere non poſſet legu. et qñ olad
ex perſona tamen teren pꝓpuidẽdũ ut ꝙ p⸗
qu primum ſuꝑat illam Fa rta uu P⸗
ſie⸗ ẽda hʒ inſinuare
babet heut oõtingiti ſue⸗ et interdicere ut h
ceſſone illius qui ab inte⸗ ſeðo ſuffiat ſimſ
ſtato relictis patre in ad⸗ nuetut in pdeõ. E.
optiua familia conſtituto fansnilieaste
matre atq; fratre decedit. 5 le⸗ 5 *
in qua ſucceſſione pater ſctate marti
ex ſe matrem excludit.e5 m⸗ Diuch er caſin
quomam talem patrem ans Habme vde
pᷣbᷣ.c. pnl Et ema⸗
nauit ad declacõeʒ

et coꝛrectõnẽ eoꝛe

no. opoſt. · de ſep· caplin · in glo · mag· ¶ Itẽ ſi duo re⸗

cepti ſüt · Et buiter dicit · · ſi tres ſũt expectãtes in ee
cleſa.vnꝰ aũcte martimalter aucte bomfaẽ̃· terciꝰ eiuſ⸗
tẽ aũcte cũ pᷣrog atia ut pᷣferatur oĩb receptis nõ aũcte
bomip̃bẽdas hij ↄſeqñtur ͤ oꝛdieiq pᷣmã hẽbit ſeðᷣs
ſcðdᷣazʒ terciꝰ.terciã pᷣmꝰ · qð ꝓ bat arlegali·/⸗
b ¶ Martim. ita foꝛte fuerat de fcõ.vel ſRtu⸗ xit · qꝛ ĩ ex⸗
ſpectãtibo aũete melaivel celeſt· nõ ꝓcedebat dubita
cõ ꝓpter reuocatoꝛiã bomifaẽ̃ · de qᷣ dꝛ J. x · c · et · S. de pb·

c.· p.et añpnl. c¶ Zilem. cũ nulla prog atia· ut; p infe⸗

rioꝛa. KRreſemn n illa pbẽda. da et madatũ.
e¶ Soluiſſe. volutas i gitur ipiꝰpuã⸗ de pᷣbẽ · eui de nõ
cum ſi. ⸗mã ſcðᷣs· g̃riũ dicebat opoſt · in pᷣ ·loco mſil
¶Dri⸗ vel eadẽ qõe q ths ẽ. pᷣmꝰ recep tus fuit p lſias
Faass. ſee p ſpãles· tercius ꝑ ſpãles cũ hac cla e de⸗
eret p̃ferri oĩbo eep tis in eccia aũcte ghaluũ lraꝛg· q̃re
bat pᷣm quẽ oꝛdinẽ deberẽt pᷣdei p̃ᷣbẽdas aſſeqò · et dice⸗
bat opoſt.ꝙ tcius excludebat pᷣmu.ß ꝙ& pᷣmꝰexclude
bat ſevᷣm. q̃ ſcdᷣͥs poſtponebat teiũ ex p ſona ipᷣiꝰſcdᷣi.
e ſi nõ ex ſua.pᷣmus deb ebat hr̃e pᷣmã ſedᷣs ſedam · tci⸗
us terciã ᷣm reglam . ſi vĩco vicẽtẽ · ꝛc · ff. de diů · er tẽp · P⸗
ſcpᷣ.l.cũ acceſſioniboad h·s· de of. lega.dilcũs.Sʒ H̊ ẽ fal
ſuut h vides. et ſatis id pʒ poſideracõnẽ intẽcõis PHe ut
diẽ lra.intẽcõ eni eiꝰ fuit ſcdᷣm pᷣferritcio · et terciu pᷣmo
er ſie buetur oꝛdo·et ſic etiã fallit ⁊ locũ h regla illa.ſi vi⸗
co. ⁊c.de q̃ no · xxiiij · i.ro gamul.et fallit ec regla illa in
caſii.l·i.poſite.ff.ad tcułeqſſ mü. Gſ ex ſilio · C. de na · li ⸗
aut:l. in aut de eli. d. Chnjs · et · ff. qui po · in pig · Ha · l.
elaudins.Felix. dligiter ẽ ſeruãda ·S.eli· de pbᷣ· cui
g& (Seruaret᷑ qᷣ tñ de nõ · cũ ſuis ↄcoꝛ· tingit ;
pomt caſũ leg. f·ad teułl. ij. Cobicit. v. ſi ſit agnatuſ.
¶ Pre· carnali. ſ̊ adoptato ut ſequitur ¶ ls eſt ibi· E.
K ¶ Fratre. nõ oſtitutis in a doptiua familiade carna⸗
libomtellige · II Pater. oarnalis oſtitutus ĩ adoptiua
— we se & Pr 9
viz 7* X Krrce; 7 ,— 6 „ Prr ⸗

— 8 4 4
2 NE r ☛1* — 22 α
. 4
.

— A ſEadͦ

Q
9

☚

ð

RE

29
2

. 54
eyy or r e ,

. y„ 1p 72 At- —
—J, 4

—0GGe

— „
2 FP eſ

5 e Aa familia. vñ deſnt eſſe agnatus. Ponit regulas.Drima
Prabe 'rer E Eà (Agnatus. ſ. frater. CTres Sgt ꝙ pr carnalis adopta
tus excludit matrẽ carnalẽ. Scdᷣa ꝙ mater excludit a⸗
gnatũ qdð hodie ſm iura.C. et aut: locũ nõ hab⸗ Tercia
ꝙ agnatus excludit patrẽ carnalẽ in adoptiua fami⸗
lia ↄſtitutũ · pone g& patrẽ pᷣmũ impetrantẽ matrẽſedᷣm

SS ʒijpa uxoꝛ excludi⸗
. hr ab agnatis . C.
ryVñ vir et uxoꝛ. l. iſ
vers PE ſi ipᷣa nõ ſupeſſet.
natural eſ excludũt
agnatos in duabo
vncijs hec pban⸗
tur. Cde na · laut.
? licez. et in aut· quib⸗
„ mona· effi le.ſi
4 quis aũt · coll. vi.
Somã. Ema
nauit declato

de quibo dixi. g · de
pb· c. añpnł-et pe.
eCCöltone⸗a⸗ pn
cipio dü erat nea⸗
polim foꝛte vmica
erat ↄſtõpoſtmo
du fuerüt due · vna
ſup gratijs mcol.
alia ſup gratijs ce
leſtini. ut dixi de p̃
ben. ſi is cui;
ianuarn ut ibi dixi
i·quinto die exeũ⸗

. —
Arr RE FEE A
4 „R

2 en P , — =
7 ☛

riè ãd reuocatoꝛiaſ

¶ Procedat. xi· · i.
pᷣtacõne habes in pᷣd.
g ¶ Locũ hbʒ. hõs igitu

agnatũ terciũ cum
progatiua · et ſie
atelligaſ t ſic no
ta ꝙ in aſſecucone Aerndis. =
pme p̃bende ter⸗ 2⁸ nau mauerq; vmeit
cius nocet primo ag natum mater patri nõ
et ſibi quo ad illã ex ſemetipᷣa.ſj agnati pſo
R'idet en bin na in ſucceſiõe Hmõi añ⸗
hoc ꝙꝙ citiu
ſuz eõſequitur et fertur. Mdem.
ſile. uxoꝛ legitima Bomã ex cõ ſtõne
errliciit naemien nolſtra quãpaulo poſt
non legitimos. qꝛ osen Dir
alias nᷣ nõ eſſß pleſ HH niam ad ſümi
vel uxoꝛ legitima Pnt Latus apicẽ omnes
ſuecederẽt in dua⸗ collacõnes ꝓpuiſ ones re⸗
bus vneijs et tñ

Fuacões etoceſſionesſiip
cano meatibo. digmitatib⸗
pſonatibo pᷣbẽcliſ.officns
wꝛtionibus pᷣſtmonijs.
erẽns prochialibo rurali⸗
bus. et alijs quiubuſcunq;
bnñfiens ecciaſties vaca⸗
turis quocũq; noĩe cẽſerẽ
tur ac etiã ſuꝑ canoĩcatbo

ſbᷣ expectacõ e digtatu vel

alioꝝ quoꝛũcũq; bñſicio⸗
rum in quibo ius nõ eſſet
queſitũ in re licet ad rem
a felicis reꝛ dacõis mico
lao pᷣ.iiij.et celeſtino.v.
pᷣdeceſſoꝛibo nr̃is factas
ſiue cõ ceſſas aũctate ap.
in fratrũ nr̃oꝝ pñtia om⸗
mno caſſaiumus irritaiu⸗
mus et vacuauimꝰ caſſas
irritas et vacuas nüciaui
mul. et nulliꝰ foꝛe decreui⸗
mus firmitatis multe du⸗

vide qðᷣ dixi in f. er trn Gas Frledet rgtes edtns 4
hmus li.ſup data.

. — 7 — —

Aapies c· S. n . Pecus ⸗ PV.
pbe.

e Ee S. A hrte ne *
. 9 P * Aihrir *SY e ſy N τ

Ane erxl di voa. ⸗„cCex bijs de ſen ex inter alia .
de. legi · l. ul. et de multipli ci inter
Tex hijs.et de poſtula. c.i.
rpmũ ca ſũ declaratoꝛiũ ·ſ.in hijs
recæptis ultra numerũ exp ectãtibs poꝛcõeſ vel pᷣbẽdaſ
Thuzar aũcte nicol· vel celelt. uationẽ.de elc.
i ¶ Deceſſuʒ. vel depoſicõnẽ veliuris⸗ cũ in cũctis.dᷣ do.
et otu.· veritatis · quid nmpetrãs ĩ tali ecẽia ut ſ bi p
iſtin ctio nü⸗ uideatur de can oĩcatuapᷣbẽda ſiva⸗
aat vel qᷓ; pmo vacauerit vel ſe facultas obtulerit in ta⸗

—

ſi eccia recipietii ꝑ has lris.

Et dicüt quidã ꝙ; nõ q; cõ

dic nõ eſt extitura q ibi pbẽda nõ vacat nec vacare p̃t

de bẽ. dilcõ · eẽ tha ſepta

ut ã bicõſa ſut reſtñgẽda.

de ele. dudũ. S. de ̃bẽ · qᷓuis · .Alñj dicũt ꝙ ſi ſinpir ſcri⸗

batur ut recipiatur nõ ob. certo eanomcoꝛe nuoſß non
adiciatur ꝙ ꝓ nideatur ſibi dep bẽda ſi vacat. vel qᷓ; pᷣo

qs eſt minus impetrabile ꝙ multo

vacauerit tũc ſtati
recipietur eẽ ſi nũs
, er. canomcoꝛe ibi ſta⸗
bitaces inſin gunt ut v’n· meus no eſß il⸗
pfate oſtõms reuocatoꝛie minnie h a dale ſ
ꝓceſſit edicõ mterpᷣtatio ꝙ ſtati recipiatur
eius q;ᷓ ꝓcedatpñti decla iiernu⸗ ſt ni
And rfrmen ſ, .3,,½ x citur
nndũ duximus ſanctone,/ dpbencdad vam
; in illis qui edicis tpe ꝛc.· patet ꝙ de tali
ſupᷣdicte ultra ſtatutũ nu⸗ eccẽia n5 pt inteili⸗
merũ erãt ꝑ eoſdẽ pᷣdecel regwgnr n.
ſoꝛes qnomciſb expecta⸗ nõ elt diſtin ctus
cõne pᷣbẽdaꝝ vel etiã woꝛ⸗ nũs canoĩcoꝛe nec
