re wlo fit. et aliaa gatiüũ ſeu vwolẽtiũ litigare gacõnẽ libertatis ecciaſti duũtur oſtoe hono⸗
s Nas f drw. a gpinquoꝝ ipoꝛx ſeu re⸗ ce pᷣſumãtur eoipo excõi⸗ rn Emnsrantene
l. i Jo. ai ecci eë Smis ſnie deẽm itate nõ hñt fi⸗
ũ illoꝝ à ecciaꝛx ſuaꝛx deemmus ſb⸗ ne
Nibertatiſiſti ruo de 16 “ Hied em 4 eri ſacdotes recto⸗
ſʒ quo advba vide captioneʒ modis ve alns iacere CHo zomac oct auꝰ?: res p ro chialiuz ee⸗ 1
rẽtur nõ infringẽ quibuſcũq; opellat ſeu cõ Ne clericive mõchi ſecula⸗ eleſ arũ · ut · S· e · li · ð .
Efaasdo fmnde; bſealioſue im gdiat quo Tatutũ felicis re⸗ lapſuſvel pone ſe 4
de pſona ad pſonã minus coꝛa iudicibo eeci⸗ coꝛdacõis hono⸗ cũ diſpẽſatũ · pꝑ deẽ ·
de quo die ut · xiin. aſticis deleg atis ſeu oꝛdi rij ſpe · in · Ppdeceſ⸗ s· de elłecũ ex o.
q· iij · Pleriqʒ · · de uns arelã b „ 2 bi o ¶ acoe: q. di. ſi L r. I
. Pier , naryjs qrelatibo de cauns oꝛs nr̃i· q; decams archi⸗ n a* A
puil · ᷓto · ff · ð leg · zurpnmlſi 218 ee — * bĩent diſpenſatie
l.· ↄtra ꝗᷓde reg · in · qut pmiſum eſtad ogmi diacis · ſpoſtis. plebãis. vł alio mõ ꝑpſona⸗ 4
e. ul · er cõtra tales tionẽ ptinẽt eoꝛundẽ poſ⸗ cantoꝛibo et alns clericis tũ cũ illis eccis. bñ
Prac vuuſt.d ſmt libere iuſticã obtinẽ · babẽqbo pſonatus audi⸗ Facnsone.
(SZubiacere in nec ad pᷣdeã facienda det re leges vel phiſicã inter⸗ nõ rõe ecẽie oꝛdi
ſtatutarijs ptãti⸗ auxiliũ ↄſiliũ vel fauoꝛem dicit ad eos qui prochia⸗ nis · ut.8· dixxi ·
bua con ulius ee. (Cor qufe wro otapre⸗ es eccias obtin noſeut. ,, Eadao I S9S
toꝛc ſut otia lid⸗; A el F— — s Te ee tr 4 =r Nrn „ ναπ arguam?a vbis
tatẽ eccie · dic ut · Z. Ate e en e. er 3 ſaltẽ due debẽt eſſe
de ſen· ex nouerit · . ad ſ̊ qj. de reg. iu· 3
. atutü · s · e. ſup ſpecula. i ¶ Plebanis. quod pluraliſ. cũ ſitis ↄco:ad ſ de deẽ· ad audiẽtiã · Tutiꝰ viðꝛ di
intellige ut ðꝛ. K ¶ Leges. nõ eni deb ẽt velle griũ tenẽ ad .ff· de vi ·bo. rap · l. ptoꝛ ait · CGhoĩes. inſti ·
/ͤvigeri ſeculariũ vel foꝛenũ diſceptacõnũ piti.C. e. ti. in pnᷣ· ad idẽ·s ·e · li · de elc . e . pe · i · Reñ · . de Pᷣuil ut p⸗ oo
de eßet cle. repetita. facere ſub ſpẽ languẽtiũ curaãdo⸗ unilegia· ibiapiantur ecãe . i. cccia· i. di. oẽs leges · eũ ſuis · Nis
i¶ Pbiſicã non dʒ H/ rum fratrũ.s· e.nõ magno. 2ↄcoꝛ· er · ff. de negg. . iij · Cn. eũ 9 coꝛ · et · j . q · i · in mis inee p
m ¶EClementis· quã nõ habemus.ſ̊ eius mentẽ hic m⸗ ob. ar. a vbis q; nõ dicit h̊ mſi fuerit pleb amia hñs cap⸗ 121
ſerit et meipieb at · habito cũ fratriba nr̃is ↄſilionẽ. pellas.ſ̊ ði ĩ plᷣi plebame hñtes capellas/et plitatẽ cap i
nC b eclaramus.no/apꝛobatã opi.gof.q hᷣ dicebat in pellarũ ad plitatẽ ꝓlebãiacreferã · ar. pðᷣ · dec · ut Puilia · 1

ſ; a Perpetui.S. de eap el. mo c. vno— ſi monachus noͤvult exire ſcolaſ. videtur p hãc lſ̃am.
6 b Cbepis ſplebama vel capellis et melins lictevi vpoſſit exp eli ad p fen x. voms etoc max
fi ¶ Ex emila rõnabili · de capel. mo e· vno · ubi de hoe · ime ſvem eſſ opinio ꝙ excõicatus non gaudẽt pᷣmuille⸗
dei pieuloſa:tracta fuit de exua ganti·&auis wolone gio cmnoms. qð non eſtverũpm Jo· er h:qui de hoe no.
n ARzcdc:tis VlEglerpſle:gteli de reglic iſ.j Ft expelli. Exeat ſpolas wocteꝛ gamſtar eius q̈ dici⸗
e et in aaſu iſto mer· S , ⸗F, F S r 1 9:3 Jνα⁵ Srter as,tt „ Fes E., Mus cu excbicatus
exb ſamn. pfeſam Se c e d ed eL „d. Intmi ecci ue no.
rn⸗ et tacitã nõ eſt dᷣ᷑a LK„,„,, xiiqinj. ſicut apli.
tid ſent anbre pie memoꝛie clemẽtis pa religioſos habitu ſuo di⸗ defeme 4 ernos s.
g CProfelſus:nä weſtigns inherẽtes · decla audiẽtes ſcienter docere cant in crimmeutt
Re Gleſſis non Bt H ramus pñ̃tis oſtõnis oꝛa aut in ſoolis ſius pſüpſe⸗ binbrch itee n
ſ diréadlccttluc culo.racõne ecciaꝝ hmõi rint retinereſiſi eooip̃o ſmt Pluco a1 o⸗
dic ut⸗S:de regula:· — 4 S1a) . olucoʒ alijs imdul
conſulti. non extendiniſi eedẽ ee⸗ ſentẽtia inno dati. Ldeʒ. ſiſſe vi s. de ſen.
pCTeme. ex c es cleſie fuerint plebame ſſᷣ Diſeo pus ſeu qui⸗ ex· nup · et facit qʒ
n 1. nrege en ſe capellas hñtes in quu bo unq; alius p̃latus G19. 4 kar e⸗
te ca timon. e vnnet inſtituantur clerici petui l clericus iuriſdictõnẽ iſcops/ema
n ho. cle. clerici. nequeũtes ab ipis abſq; obtinens tpalem ſi hom Amauit ad de⸗
Ad ä 215 — neg 1 2 ⸗ 1.: Pat⸗ 1 E : cl⸗ 5 5
r Kuncus: alibi Nc rõnabili amouei. WMde. cidio aut alio maleſicio Deona ooze jno.
S e bat p̈latus hi ecctiia g 1 i in uriſclii⸗ v.mol e moder
ſaotecuiſjcde eo⸗ piculoſa religio ab aliqiubo in iuriſclicti⸗ m. a. e cliciſubi ṽ
uctus. S. . li. de elc. Aſis euagã di mateia one ſua commſſo baliuo debatur glo. et oſt.
5 rei gialiſi ſaeñ. ſutrahatur diltrickius ĩ⸗ ſuo aut alij cuicũq; mum⸗ ſentire ꝙ Sialen
N ʒz illu d fauoꝛe ec⸗ 1, . KRpS 2 L . 7 vicariuʒz vel bayli⸗
. deſtane vacatium. bibemus node cetero ali⸗ gat ut ſup boe veritatem zuum po ware an
9 ad idẽ.s. de teſtac. quis quãcunq; raigien mqurens uiſticie debimz talia ß nõ ſpẽalez.
4 ulti · er ud fauoꝛe tacite vel expᷣſſe ꝓfeſſus eęxequatur irregularis Sed exvbis ipᷣoꝛ⸗
8 ee Pi egacurc, ſeolis wi alibitemẽ hĩtuʒ cenſeri non debet quam⸗ n nteha⸗ ai
ſ⸗ ms teſtoonus. religiõnſue dimttat nee uis ipᷣe baliuus vel alius appelletur ĩ tali cã
k k Hicetia. et tue aecedat ad qᷓuis ſtudia contra malefactoꝛes ad debet appellari ad
HE ſend poſß· qd die oſilio ſui ↄuẽtis vxl maio ſerit iuſtiera mediãtenam ſecudũ eos ſpealt
, ut no . · q · vn . eũu ris ptis eniſdẽ ſibi eundi licet eleries cauſas ſang⸗ photerat deleg are.
8 paſtoagete ac⸗ ad ſtudii licentia primi⸗ ms agitare nõ liceat eas ad s k⸗
a. „. apnm WM agitare no lecatteàs atis .
[ort apo, tus ſit oceſſa. ¶iquis tam? cum iuriſcictionem dos babente ſoe⸗
“ ſtatat dimittẽdo autem hoꝛum temerarius ob tinet tem poꝛalẽ debent bes ß et quõ eam
hĩitũ vel ꝙ vadit violatoꝛ extiterit excõi⸗ et poſſunt metu irregul ari comittere poſſint.
ad ſtudium ſme li cõ mis neurrat ſe 1 aus cſfande alnis del ſ Quid iuris de cſici
RWR centia · cacoms meurrat lentent⸗ tatis ceſſante alijs delega ininriam paſſis eæ
ſie m ¶ Apſo facto. am ſpᷣo fcõ. ¶ DHoctoꝛes re. Wmfacius octau?, quõ de ißa oquer:
S ſpãle in religioſo quoq; ſiue magiſtri qui Explł liber.iij. Incip· q poſſint. bẽs 7. de
4 apoſtata/q; alias A. — lr es A ſup. Srrt J g SZ Nrr J r — . „ M; êð 4 Hmi.·platig⸗ =WðW
1 apoſtata n0 e ex⸗ „ = W ðð 53 EC 0 t r „ — 0. 4 6 ſpl obſe — —64 J
“ tõicatus ſ̊ excõi⸗ 8s
”l Jo·et hᷣxxiij/di·ſi quis ex clericis · de vi et ho. ele. c. ſi q̊s ergo ſpẽaliter cõmittit. Dicit hoſt. s Bæ· clericis.ꝙ ſibi
ex clericis de apoſta. c. iij. ⸗miſerit hitũ viðꝛ ꝙ tüũc do⸗ pla eꝑret ꝙ aut daretur clericis licẽtia tales cauſas indi⸗
ſGd n ¶ Hmiſſo:quid ſi no di⸗ ctoꝛes nõ ſint excõicati·q; cand i ꝑ ſeip̃ os aſit taliũ cauſaꝛe ptãs ip̃is clericis tolle⸗
1 hee pena nõ eſt ampliãda ꝗᷓ.de reg· iur. in p ems · die cõ retur cũ ↄmiſſio ſit ↄ tra ius· ff·ð of.eius cui mã.ẽ· iur.j.i.
tra·ꝙ cõicat in crimme/et ſic eadẽ et nõ minoꝛi excõica⸗ t ¶ Auſticia mediãte. Quid ſi cõtra inſticiã.dic idẽ.nam
ſſ ce ligatur.de ſen. ex·nup · er. c· ſi vcub ine et in h poterit ep̃us qui mandauit inſticiam fieri nõ eſt in eulſpa ſi in⸗
6 dici ̊ potius vemre ad declara conẽ iut᷑ veteris qꝙᷓ; nouũ ſti carius dlmqu at et abſit de ea ꝗ ꝓter bonũ licituʒ
6 caſũ ponè. ter lubi meederẽt ĩ hĩtu nõ Pr̃et locuũ igno⸗ cxxiij.q: v· de occidẽdis: Nõ obſtatꝗ.de homiẽ· is qui
ee o¶ Scien⸗ rãtia ſ̊ ubi dimiſerãt hĩtũ ꝓbabilr poterãt man dat · quia ibi eulpa preceſſit. et caſus qi culpam ſe
„ ignoꝛare. ⸗nere no. officiu doctoꝛ is ſcolarẽ ðᷣ ſcolis ex⸗ quitur bene impuratur ·de hoc plene de homici · ſieut di⸗
e. 1 P ¶ Reci?/ pellẽ/ et p id qd diẽ retinè dicas ꝙ lz do ctoꝛ ſci g num. hic nulla culpa preceſſit ·
—. at monachũ hnñtẽ dmũ inẽ ſcolas doctoꝛis ĩ dmo ꝓBa u ( Liceat · S: ecleri ciset · c. ſententiam.·
audire excõicatus nõ eſt/ iã enĩ in hibẽ nõ poſſſ qu ſter x Hoſſunt· ergo po teſt quis per alium quod nõ pſe:
„ in do mo ꝓ a:⁊ fac̃ qð dixijꝗ.de reg · iu· locupletari/ uid de hoe dixiꝗ. de reg iur⸗.poteſt quis⸗
„

7
00 lt f H
ſDNn p bern ec.
2=èò
S r. 2

4 PV Ruer
. .
r n er ſ ſe
Prr ſrf — . .
2 ſel .

*

Trnet resd la. —
e eN
. ° EH A ST. F. .

. 1
67*

ee e Lor
— PS
. 5”ñäs — „ ’*„τ 1*

YE r e ſace

” . x.
derogatur nota ꝙ ſz ſup⸗ uat ſponſalia de futuro
uupue nẽs tñ iuſticia publice honeſtatis ipſa nõ diſſol
. uit et meritoſſedᷣa enĩ ſponſalia tolluntur ꝑ publice ho⸗

b¶ Puris.odico⸗ tis iuſticiã ut ᷣꝛ in ft ·

ſpõſalibaſemanauit ad declamcõz eose qna.
xxvij.q:ij.ſ quis deſponſauerit·ij/S:e:ti:ad au⸗
alia nõ in ducũt publice

¶ Certiſ: ut ſ ꝓmiſit ducẽ bertã filiam ticij incerta ſũt
qñ ꝓmiſit dueè vnã ex filiaba tieij/ad his·e· ex lr̃is·ij

d CCoſangumi⸗ Sy⸗
tatiſ. lmfra gadu·
quartũ.s.de ↄſan.
nõ dz et iſte erat ca

ſus:s·ead audiẽ
e ¶ Affimta tiã·
tis im p mo gneet
quarto graduvel
et af· nõ debz ſet tc
talis affimtas an-
nullat mmomũ
qnpᷣceſſit ſecus ſi
ſecuta fuerit · de eo
q̃ ogno ↄſan. ux.
ſueę.diſcretionẽ:
PC ri riditatis ˖ 8.
de frig. p toti·
dẽtis. tũc nullu ẽ
mfi
ſalia ſi ſequitur tůe
biſſoluit ſpõſalia.
ut. S. de ↄuͦ. ↄin· ex

bat pdeus canon

xxvij.q:ijſi quis
deſponſaueritſer
multe alie cauſe re
putur puta voti
ſolẽne cognatio
ſpuᷣalis er legalis

mẽta ut dixi · m fůüu⸗

¶ Cõſenſus pu⸗

omuvel ſpõ

† . . ₰„

—

X ſponſalibo pu
rv ſanguimtatis
affimtatis frigiditatis re
ligiomis aut alia quauus
racõne ſmt nulladum odo
nõ ſit nulla ex defcũ oſen
ſus oꝛitur efficax ad impe
diẽdu et dirimẽ dũ ſequ?⸗
tia ſpõſalia l mrfimoma
(nõ aũt ad pᷣcedẽtia diſſol
uẽdum impedimẽtũ iuſti⸗
cie publice boneſtatis.
¶ Quare ille qui ſpõᷣſalia
pure ac determĩate cũ ali⸗
q̊ muliere otraxit ſet poſt⸗
modũ cu ſcdᷣa pᷣoꝛis coon
ſanguinea idẽ kcit ex p⸗
oꝛũ ſponſalio vigoꝛeq⸗
bus ꝓ publiee honeſtans
iuſticia ex ſeðᷣis ſpõſalib⸗

ta ↄtracta ab infante vel furioſo s· e.dileũs · de deſpõ. im

pu. lras et. cacceſſit · dicebãt hug · Jo. et ſui ſequa⸗
, Abiſſoluẽdũ. bene⸗ ces qui vicebãt monachũ ſacer
èðs * wote Ffrigiduũ et ſiłes pſonas ↄtrãhẽdo cũ aliqua inpe⸗
e T, A rE dire omes ↄſanguin eos cõtrahẽ cũ eadẽ.ut no.imno·in
e pᷣda c.hñ quis deſp onſau erit · Publice enĩ honeſtu eſt
rr MWI NDublice ho. . c. ſponſam. exq
5 . meus oſenſerit in bertã ꝙ ego illã hreno poſſim.

exquo ꝙ cõſangneua

m¶ dẽ fecit · ſ. q ſpõſalia ↄtraxeritſpõſaliavẽo ſũt fu
tumaenuptiaꝝ ꝓmiſſio · ff. e. ti · · i · xxx · q v. nĩates / vnde
aduteſi cũ pᷣma ↄtraxerit de futuro:et poſtmodũ cũ ſe:.
cũda ↄ ſanguimea imn ꝓhibito gradueosdẽ mõ otraxit.et
ſcd̊ůamog nouit nec pmã hĩr̃e poterit ꝓpter affimtatẽ ſu

puenientẽ qͥ ſoluit ſpõſalia de futuro ut.s.de eo qui cog.

oſang ux.ſue.vem ens:j.Et.c·ex literiſiſcdam habẽ nõ

VPVPotertt. æ publice honeſtatis iuſtiecia illũ ↄtractũ im⸗
edit et dirimit. ut·s· ꝓx.Nñ. uemẽs affmitaſdiſſol

neſtatis iuſticiã ex pᷣmis inductã.nõ æ ex ſedᷣis pᷣt eſſe
honeſtas que tollat pᷣma.cet eſt ſi.lvij:di:ſi quis—-

o¶ Obligatus: miñ cum alia ipᷣius ↄſanguinea contra⸗

4 1⸗ . 227

ter minoꝛ ſpõſalia otraxe⸗
rint ipᷣi wl parentes ꝓ eis
ſniſi ꝑ cohabitationẽ eoꝛx⸗

ſbſecutã mime dero gati
— . An 6 õõõ

—☚ .
3 ⸗2 18
458 ₰W☚.

H

heret ꝑ vba de pñ ti.s.g.ſi inter, vel ſupuemret aliqt de⸗ .

hijs impędjmentis que dixi ſmn ſumuſa eirca pn··
o ¶ Uevero· reprobatur opinio inno no de ſpon. duo⸗
rum.:ci:ubi dicebat ꝙ p ſponſaha ſub odicõe ↄtracia
blice honeſtatis inſticia· hoſt. ↄtra·s/e.ad

inducitur p⸗
augientiam· p ¶ Uiñ.· ſecus ſi poſt

Derr EEne ns aßoe:
R . ſenſus⸗ h eſß pinde
r ac ſi a pncipio pu⸗
re contraxiſſet.
Pre eneauon
ↄtrahit pvba de
futuro.nũquid ſo⸗
luta ſũt pᷣma ſpöo⸗
ſalia cõditionalia
eredo qꝙ ſic.ñi enĩ
pma ſponſalia in⸗
ducũt publice ho⸗
neſtatis inſticiam
p iuſticiã publice
honeſtatis ſipue⸗
mentẽ ex ſcdis nõ
ſo luũtur. ut m. px.
ſeñ/ſ ſpma non
inducitur iuſticia.
puto ꝙ p iuſtici
ſupuementẽ ex ſe⸗
cũdis bene ſo lu⸗⸗
tur p̊ ma licʒ im v⸗e-⸗
ritate p ma ſpõſa⸗
lia di cẽda non ſmt
exquo ↄſenſus de⸗
fecerat · ut h/ ſie eni
ẽ in alijs nnpedi⸗
mẽtis · de eo qͥ cog.
o ſan · ux.ſue. vem⸗
ens: cũ ſi. vnde ſi
poſt ſcdᷣm otractũ
ſupuemat cõditio
RrE dDdico ꝙ pmuz myi⸗
momu oſummare
,„ nö potelt. publica
enĩ honeſtas nõ in
ſurgit a die ↄtraetusſed a dieè ↄdicõms/ et ideo publi⸗-
ea honeſtas que p̃uenit ↄdi cõnẽ h abet mĩnmomũ im⸗
pedire et dirmẽ ut.s.i.Neñ cũ pꝑ hoc reddatur inabilis
p me ·de iuᷣui ·quẽadmodũ . ligas mſi interuẽiat ar
r¶ Cõdicõnẽ · hecvera intel? ns copula. q; tunc rece⸗
datur a ↄdicõ e.de ↄdi·ap · de illis ſc eſſet ibi cõſenſiis ꝰ
mr imomiũſvñ tum ꝗpter affmitatẽ · tũ ꝓpter iuſticã nõ
tenẽt mẽmomũ poſtea cũ ↄſangumea ↄtractũ/et intel⸗
lige de ↄodicõe honeſta nõ de tali que habeatur ꝙQ non
adiecta.s.de ↄdi·ap.culquia illa inducerent publicaʒ
Honeſtatẽ.ac ſi pureꝰtracta fuiſſent Et no ·hoſt·S·e.ad
audientiã · ꝙ ſi quis ſub tali cõ dicõe contrahat cũ aliid
ꝓmitto te ducã in vxoꝛẽſi deo et eccie placuerit. po⸗
ſtea cõpto impedim ẽtoꝛſolutis ſponſalib cõtrꝛhat
cũ cõſang neaillius tenet ↄtraetus ſet lʒ hec cõdicõ intel⸗
ligaturſet ſi non apponaturſtamen quãdo nõ expᷣmit᷑
conſenſus purus remanet ſconditiones eni tacite nõ fa
ciũt obligacõ nẽ conditionalẽ.ff.de ↄdi/et demon.l.ↄdi
tiones extrinſecus. et no.de iuriur quẽadmodũ iacitu;
tamen ſi exprimatur facit rẽ conditionalem. ff. delj· ſ

ad mtimomũ ↄ trabẽdũ cũᷣ
pᷣma remanet obligatus.
¶ Ille vero q ſpõſalia ciᷣ
aliq̊ mſiere ſeᷣ ↄdicõe otra
xerit ſᷣ po ſtmodũ ante cõ⸗
ditiõis euẽtiũ cũ alia poꝛi-
oſangnea p 'ꝓ̈ga otraxe⸗
rit de pñti cũ ſedᷣa reman
debebit · cũ ex ſpoſalibo cõ⸗
ditionalibo añ odicõnẽ ex
tantẽ ſicuti ↄſenſũ nõ hñti⸗
bus et incertis nulla pub⸗
lice honeſtatis uiſticia oꝛi⸗
atur QOmffaeius. viij. “D
De deſonſa oeimputeru.

incẽ wl vnus ma⸗
ioꝛ ſeptẽmo et al-

mutuã ſeu alias Pbo wl fa
cto ipoꝝ liqdo appareat
0 65 14

. RAA

ita leg atus · Ei ubi conditio ſivolet poſita in pſona le⸗

gatarij fac condicõnale legatuʒ et expᷣſſa no cent que

non expſſa non nocerẽt · f· de re iur. exp ſſa · .

ò

. £ „ .

infantes Hij ↄtrabere ſpõſalia nõ pñt cũ etas ut hvid es · et ſic nota illð gnale ſi nõv alet ut agovale
ie. 134 illa quid videat ignoꝛat · C. de fal. mone. l. i ad h̊ at ut valẽ p̃t.g.e.a nobis· ⸗cohabitauerũt.vel ſe ↄin⸗
d, .S. e. li. de tẽ. oꝛ. nullus. C. de iur. deli. ſ infanti· 1 ¶ Modi aliũ · ut qꝙ ſmmul⸗ ges no ĩabãt et ãplexabã⸗
b ( Septẽnio. nõ ꝙ licʒ quo ad pubᷣtatẽ ſit ĩ ſexu dĩa in tur ut ↄinges · tis · ſtatim & fugẽ dʒ quãcito p̃t qð dic
A: nuo annoz?Se. pub eres er.· c. c tinebatur/ quo ad in⸗ m¶ Duherta⸗ ut. a. de ſpõ. ad id qdðᷣ: et re robat o pim
t⸗ fantiã ſecus · q uterq; infans mĩoꝛ ſeptẽnio · ut h· et · S.· ½ pe · de ſa · no . . e. ti · e. il . p abbatẽ. n ¶ Doꝛro· decla⸗
e — lias · et · c. acceſſit. F r n n r =S arnorgen p inno.
. . c¶ Eis ignoꝛanti. 3 . 4 50 — e 6 5 4 “ 362 . . 1 — 1 1 1 * 4 7, 5 et k. g de reſt.
Ran dus vel ſciẽtibo nõ r F. Y SSõ Xrν Er ο i. e , — 4 6 er — Dr! Vj ſpol: ex pte.
uiro. i aliter i ma eoſdẽ ĩ eadẽ wolũtate fa rit euudẽter p dictũ tñ e⸗⸗ o ¶ Dro fiijs. non
., ioꝛibo ut ꝗ. ¶Poꝛro EEr LES . eis mãdantibo. q;
d (Verbo. p ctos maioꝛes ſeptẽmoꝑ tractũ qui valuit ut potuit tuc id eſt ac ſi ipi
ſin⸗ ſeptẽmuũ ad muicẽ duraẽ) ſpõᷣſalia hmõi q ab nõ ſicuti agebatur publi⸗ tiaherẽt. S. e. li. de
zia v t aſp onſos. mitio nulla erat ꝓ lapſum ce honeſtatis iuſticiaẽ in⸗ vE S k HM
H ECFe ☛ dci tpis mĩme ↄualeſcunt ducka. ¶ Poꝛro ex ſpoͤſa⸗ 1 5 8 cer eaſt SLe L
n2 ci iacet vel eam et ideo cũ ſmt nulla racõe libo q pntes ꝓ ſilinjs pube⸗ oſentit de re · iur.
⸗ oſculatur ut ſpon defectus oſenſus/ publice ribo vel impuberibo plerũ⸗ ꝗ tacʒ · cu nf 9coz.
ie f, . 4 honeſtatis iuſticiã nõ m⸗ q; ↄt rahũt ipi ſilij h expſ⸗ l Spoſalia. orn 2 1 I2 C. 2 ,
1 4 — — O . ☚ „ — * LT iie 17177
fat vbovel faetto ducüt. ¶ Idẽ c ſi pubes ſe cõ ſenſerint l tacite ut eadẽ rõe mtelůgai
,„, de ap · dilẽi · et. c · ut et impubes vel duo impu⸗ ſ pñnñtes fuerint nec ↄtra⸗ de quolib; alio.8.
. voſere⸗ 6 o beres nõ ꝓximi pubᷣtati. dixerint oblhigantur et ex * Fé gn ae
H ex ar. kor. et in qui bo etateʒ malicia eis oeitur iuſticia publice interdic.ec. c i· q
¶ Coͤualelcüt . nõ ſupplebatꝑ v̈ba otra⸗ loneſtatis. ¶ Et ẽidẽ ſᷣ huic bñ ↄcoꝛ · et h
⸗ F es inn nor ur⸗ xerint de pñtiſſpõſalia eni filij tpe ſpõſalioꝛ abſen⸗ zv weyer poſ; Re
“ PKec ſoluroz nng laſq iuris mterpᷣtacõne tes et etiã ignoꝛãtes eadẽ e r o ot
„ p G̊ᷣ·c.ſolucõʒ quã —i . en E E ed ene riũ dicẽs ſpẽale im
dixi ᷓde re in · nõ tmin ſue rũt ſpõſalia de futu ſpõſalia poſt ſceiẽtes ratifi pf̃e ut noĩe filie pᷣ⸗
rnatuei ro · lie Pbaoſenſu expᷣmẽ cauerunt tacite vl expᷣſſe Eninng atmal⸗
49 ſolo tꝑis tractu no à & nſis Pron- r. s& or ſaias cetis poſſit ſpoſa⸗
dGH firmatur qd a pn⸗ tia de P ſti hrẽnta miimo alias X ſpo ſalib⸗ coteuis lia contrahẽ /ff · de
d cipio nõvalebat. mũ otrahè intẽderẽtotra a pentiboꝓ fiulnjs nec ißi ſpõ. ß qͥ pr̃is jet · l.
ſ nouo ſubſequẽti hẽtes p aduẽtũ pubᷣtatis fiin obligãtur nec publi⸗ ſe · C. de mip. vidue
oſenſu merfan ta⸗ in mr̃imomũ nõ trãſeũt de ce honeſtatis iuſticia inde ſecus in tutoꝛx. ff.
cito interdũ exp̃ſ⸗ õ 5 jfaci. vin ſpõ · ſi puelle/ et nõ
i ſo bñut h̊ vides et pnn nec mrmomu qð ut ſurgit. MOm aciꝰ.· vin. ob · ð ſpõ· ad id qð
ibi plemus dixi. mymomu etate no tenut De cognacõne ſpirituali. q; ibi mteru ẽit car
“ ¶ Inducũt · S· c. ꝓhibetep lapſũ dicti tẽ⸗ Edu inter bapti⸗ nlais 6nhu valial
. — — r iII . ſoeus ßm eu/ Sz ve⸗
. . P gupplebat. 5. poꝛis ↄualeſcit miñ Pp car⸗ zatũ et illũ quu eu rius vig 45 dwit
. C5 de ſpo inuems er ms copu ſubſecutã · vel ſu ſapit de baptiſ⸗ hoſt. ſ ᷣ. videatur
H cc. adid ge aliquẽ modũ aliũ otrabẽ mo ac inter eundẽ bapti⸗ ibi tenẽ opi.innoẽ.
☚ 2 4 geres c- ſi mali tes eoſclẽcü eiuſd S pſeue ʒatü et ſuſcipi entis filios er ÿ dee · illa no loĩᷣ
itt ſic no. ꝙ ſi mali itia wolſitati 3 8 tur de expſſo oſen⸗
“ 2 ycia ſupplebat era⸗ ratia vo utatis ad puber et vxoꝛem ante ſuſcepti⸗ ſu pbatur, qe qre
trtrIↄtnhere potue tatis tpa puemſſeoſtite⸗ onẽ carnaliter c gmtam proſuiſſß ſᷣa ibiver
1 1A runt mrinrnomu et 14 , PRots eren abrleer R . c6 * Aſerz ba G ſapuĩt ta ctuʒ
coꝛ: S e· c. ul.et · c AME: = 8 ſeeſ re n ſ NplHenAe j. le S ne 6 i 1 rf ſenſu Itẽ nõ im⸗
“ de illis et ẽ H5 opim⸗ r g I Srae P e r er 6 2 1 r s en ehe. emmus cy Prnus
W”WMD tan. et hoſt. q dix⸗prſand Br õõä 2ſenſus aliqᷓd ĩ eõ
erüt in pðᷣ. dec · de illis · ꝙ ad ſ ut teneat mrĩ momũ otra tractu mr̃mõialiĩ pueris opetur alꝙᷓ; ĩ pcedẽtibo caſbddd·
4 ctũ inter minoꝛes in quibamalicia ſupꝓplet requiritur ꝙ; 1r ¶ Surgit · reprobatur opinio Ray · in ſüma · de ſpõͤ. C. ⸗
muicẽ ſeↄgnouermt · cũ de y aliter ↄſtare nõ poſſit ex⸗ pone · et pe · de ſamp · et abbatis · S· e. ti. c. i. qui ꝑ illð. c. di k frenrn
quo ſuüt minoꝛes. 8 gof. ibi ↄtra· eui ↄ cꝛ..innoc.· et ab cebãt Cũ ibi dicatur ꝙ pr̃ filiũnõ adultũ pᷣt cuivnlt mri⸗⸗ „ .
. bas · ei hocverüũ ẽ et H approbatur Nuid ſ puer min o: monio tradere)qꝙ ex ſponſalibo cõtractis a patre ctiam e
xim· ande multas mulieres vↄgnouit mulier minoꝛ.xij. filio nõ oſentiete oꝛiebatur iuſticia et mtebãtur idẽ p
RDũü ante a pluri bo eſt co giita hij contrahüt mr̃momum. barep tec·s· e· acceſſit· ad f.q̃ nõ facit ut ibino⸗Appꝛo⸗
. qs ebes dieet tle mrẽnno muᷣ̃ pᷣter carnalẽ ad muicẽ co⸗ batur tñ opinio imnoẽ et hoſt.qͥ ̊ ibi no.Et erat caſus
pulã nõ tené. appꝛobatur qð no ala·tã · G. gof. imno⸗ expᷣſſus·xx vi- qij.lex diume/palea ẽ· Jo.an:
öp dec. s.e atteſtacõ es.· et. c. ul. et· s·8 adi· ap. ſup eo ſe⸗ 8Vxo nũq de ꝛcubina leuãtis Pus sm⸗ ⸗
ð pe ennmn ex id qð agitur tacita naſcitur obligacõ· ff· cõ⸗ ta. de F. xxx. q/iij.ſi qᷓs mms. in ul.glo. „ 4 Krzecee
moda.ſi is q; ↄmodatũ·Vul. alia.vñ nõ vid ebãtur. u ¶ Cogmtã/ſecus ſi poſt niatvxoꝛvel ſi pus erat vxoꝛ 3 rH -ie
yz Ver Dan nnonin er nõ ſpõ⸗ ſpõſalia.ad h̊·s· de of. del. pꝓoſtanõ pᷣugacarnaliter ſit cogmta. q vmonẽcarms 2 77 2- De
re cñ up· f de ſpõ. queſitũ · Eñ qs alteri vel ſibi.l.multũ in⸗ ſequẽtẽ nò p̃t traſri mvmionẽ ſpũs pᷣcedẽtẽ· xxx·qiii⸗u

rereſt. nec mrĩmomũ. q; etas ꝓhibebat ·ß pmũ falſum poſt vxoꝛis· vir ꝙᷓ et vxoꝛ ↄmumicãt ſibi actões ſpnales ⸗
ð . 4

—,. — —

2. 64 ef bke * 4 * e)/ e⸗ R
xxx. : ſij.ſi quis vnus. S:e· ti· martinus licet non paſſi- pꝓreſbjteris Sine ſacto ↄfirmacõnis nõ dicitur quis ve
ones. vnde ſi filius alterius tm leuetur de ſa cro fonte: le rus xpᷣianus.de ↄſfecra:di· v. c.i. .

uans alteri cuins ſiius nõ eſt. opater nõ eſt. ut . pba⸗ . g ¶ Eiſdẽ modis.ſ.inter ↄ firmatũ ⁊ ſuſcipientẽ · et eõfir⸗
tur · quod dic ut nota·s:e.martinus· æet · xxx· iinj · in ſi⸗ matü ꝛfllios fuſcipictis· er cõfirmatũꝛ vxoꝛẽ ſuſcpien⸗

4

ma. Et dicebat gof. qðᷣ agit nars coꝛpoꝛis equi eſt ut iig pᷣus ↄgiitã.· et ſuſcipientẽ ⁊ parẽtes ↄfirmati · parẽ⸗

alteri ꝑti vmum cetur ſed non ſ cmumcatur alteri qu læs ↄfirmati? vxoxẽ ſuſapientis pᷣus ↄgmitã · Itẽ inter
in pſona filij alte⸗ . , . ðð 4.-r „,. 1 5s ” . ofirm antẽ confir
rius tm agitur. t S 2 * matũ · et ↄfirm atuʒ
iſta ſt rf⸗ veldie . et filios ↄfirmãtis
a e .„ —2 . . . . . gmtaà: et co
matrẽ ip̃i? leuati· ſuſcipientem patrẽq; ba⸗ otrahendo matrimomo Frmante parétes
Et nota ꝙ ſi leuãs. ptiʒati et matre. cog nati⸗ impedimentu afferret. vell⸗ ofirmati. hocvult
Beo one onem ſpiritualẽ in baptiſ e videtur ꝙ afferat.nam dicere tae mociſ
rat uxoꝛe no et cu⸗ ontrabi iure at wir ñt ſfieri tamé dubt vn · xx · lut calus
randuan poſt oo⸗ mo contrabi iure onſtat qð vix ſit fieri tamẽ dubi biiti ex bac o5ů.
patermitate gno que co gnatio et contra⸗ umnon exiſtit· per illã ta⸗ tione 68 nuͤaui in . R
angn, Prdit er dirimt folt oon⸗n⸗ momupoſf e contractu . Nan denn ·
äl dum. tra ctum. ¶ Et eadẽ que mmme ſepatur. Ldem. nãtur.no:xxx.qi.
èâůů all Suſapientem. de ſuſcipiente ſunt dicta. JFamius nõ plures cii·et · S· . ti · cõtra⸗
— . 4. 6S* r - ſvrej Aſupple Et uxoe CIO ſunt etl am de baptizante qᷓ vnus vir wl vna cto:et dicit m ſĩ . q; 1
3 Pus carnaliter co⸗ ſenda. ¶Cx coſ ſier gecoch le opfnitas ꝓ cathe⸗ Uerv
2 nesrrx: aimh. eenſendla, Ex e5hrma2⸗ Pmndlier acredere tebean afſmitotracta im
quis vnus. et. S· c ne quoq; ſeu frõtis criſ ad ſuſapiendũ de baptiſ⸗ pedit mr̃imomuʒ H,
. tanõ dixit patre tio eiſdem modis oontra⸗ rum eanomum inſtiaita.d thanto a eſt idͤe, SZ
baptizatin eiꝰ ux⸗ hitur matrimoma ſimilit tamẽ plures acceſſerĩt ſpi As mſtruo vñ añn eer
rſmo virir mae impediens ↄtrahenda et ritualis cognano inde cõ⸗ daeeſpui riri
trem n Eete dirimens poſt contracka. trabnur matrimoma con mbaat vapimagen
ma uxevel nn - - „ 2 in fide/adulti pᷣci⸗
bina vir ꝓpereet kui· r catheciſmũ de. trahenda impeclicchiẽs et pue de coͤſe · di · ii
. lin iſe qui leuat fi⸗ Jaqui precedit baptiſ etiam poſt otracta diſſol⸗ ante xxid⸗ .
4 onter on ᷑ mnmiülacramentoyſunda⸗ uens. ¶ Be confirmatiõe Eti ,
HS mentum et ianua reliquo⸗ mſup quantũ ad hoc idẽ ſbitero non bap.c.
rũognacõ ſpuᷣalis cõtra⸗ iu diciu eſt hbabenduz. Ex vemens. vv7.
„. re CSbpiritualem. hitur. per quã cõtrahendũ datione vero alioꝝx ſaera⸗ deer etall.·e. G K“”
. au digmoꝛ elt ꝙỹ matrimomu mpeditur ſut mento gnato ſpuͦaliſ 10Kes · ſeʒ ↄpater⸗ .Z 4
carnaliſ xxx · q in · ex pᷣdeeeſſoꝛis noſtri ele⸗ nequaq; ontur q mrrmom nitas in catheciſ⸗
c. i · i · et inj · Et eſt mentis pape.in · decretali um im ꝑediat wel diſſoluat. misotrcta. 4
cognacõ ſpuũalis. llicritmer euide AEH 0 m ¶ Cxiſtit .· ff. de
attinentia puemnmn⸗ o gitur ein enter. di⸗ UOinfaaus octauus. iuð. l. vix certis ex
ens ex ſacramenti = r . T - r D- r re ſrr naaFn , cis. ad idẽ.xvi qg.
dacoe vel ad id de P 2ð Du h merito qritur. 9
tenriõe. Eſt etiam — 3 d H eeſ d ens e „ n¶ S epatur· ad ide
cognacõ carnalis et legalis · de quibo nil ad ꝓpoſitũ. .eli· de voto.c vno · a. de iufiut quẽadmodũ.cũ ſi·
.’ ocr . dCõtractũ ſiigitur leuãs et leuatus. vel ſeuatus er fi Samuis ·no·hoc·hoſt· s· e martinus.· —
S iluis leuantis vel leuatus et uxoꝛ leuantis ante cogmta,. e pP ¶ Vnus inno ſvrgeret necitas in eatheciſmo er
. vel leuãs et parentes leuati ↄtra hut nõ tenet mrimo⸗⸗ ⸗ daptiſmoacofirmacõ ne vnus pᷣt eſſe patrinus · hboc
4 mül. Hcire deb es ꝙ Pater ſpualis ſi ꝓopuletur ſoꝛoꝛi fi⸗ nõ hbabeat oↄſuetudo rõna de oſe · di · im . in eatheciſmo:·
””M lie ſpu alis. bñ tenetr mrimomũ · xxx· q·iij. c ul.Et ut ibi q¶ inſtituta.de eõ · di · ijn nõ p les ſet potuit eſſe rrcj
no · Jo. bene pᷣt pater ſumere filiã ſpualẽ filie carnalis. Naedz q redditur in adopeõe vel ↄ gnacone legali q mitatur

q; licet cognatio ſpuᷣalis de patre ad filios deſcendat· naturam · ſic et ſpũᷣalis co gnatio habʒ imitari naturam
ut · S. · i · et · c· ſuper eo·non tamen aſcendit.cũ cautum rp vel ognaconem carnalem. ut ſciliez vnus ſolus ſit in ſa⸗
non rep eriatur:et edictum de matrimomo ꝑ hibitoꝛiuz Seram̃to pr̃mis Sʒ ↄtra· xxx ·q:iijj· qʒ aũt· So.ut ibi no.
eſt. s · de ſpon ſa. cum apud. i. 6. 6.ti c ul. r ¶ Coõtrahitur. ſcz cu omibo. et ſic multa

AP E e f( cCadẽ. ut.ſ.ſĩ baptians et baptiʒatus vel baptiʒatuſ fieri p hibenturque fa cta tenent s· c· pyx
en filij baptizantis . vel bapti atus et uxoꝛ bapti antis. 8 Cienf⸗ q; ut plures m ↄfirmacõne tenere nõ debeat
pus ↄgmta . vel baptizãas er parentes baptij ati matri⸗ tñſi teneãt· omnes ſmt ↄp atres vel patri.· ··
momũ ↄtraxerint nõ ten eat · ad hoc · S · e. ti· e. ulti · er non t¶Saeroꝛe· pnie coꝛpis xp̃i. extreme vnctõis odnriſ 4
eſt ita in eo qui recipit ad pemtẽtiã ut ibi no · er · xxx · q et ↄiugij. K enaſetmur eni in baptiſmo. et eriſmatio frõö .
i.omes quos. et eſt expreſſum ꝗj.e.c.ul.im ff. tis illam ↄfirmat qd non ẽ m alns ſacram ẽtis.· et ĩdeo vx
½* ' ä’Erontis. hoc ſit a ſolo epo. de cõſe. di: v manuss. de ſa ſpũalis cõtrahitur patermtas nonꝑ illam· de hoc W
olue : quanto /m vertice aut criſmãt p ſbri · de cõſe · di iij · no · xxx. q-i · omnes · et · · · c · ulti·

in ſpe· ti. de inquiſi⸗
tione · nũẽ tracte⸗

mus. v· quid ſi inqᷓ
le igitur ſunt ptes
iudicis miſi ut ferat
mam. quid enim

qremus de infamia
vel capituliſ exquo

daret de crimme ·
xxiinj·.q· ij. ecce . de
elc. p mquiſicõneʒ.

de ofeſſ. cũ ſup · C·. de

mdi.ſi debitoꝛi. Jã
enim eſt notoꝛium
er mẽ. de coha. eli.
et muli. vña.
1.5 ſu PP' EP C ¶ Auſticia · ſeʒ im⸗
ponẽdo penã a in⸗
ree ſtatutãvelarbi
trariã ſi nulla pena
elt ſtatuta.s.de off.
del de caub.
r T d ¶ Fuerüt . ſi infa⸗
matus nõ erat ad
. maquiſicõnẽ ꝓcedi
non debuit verita⸗
tis · ut in pᷣdcis in⸗
ribus.ſ̃ ille debnit
appellare non re⸗
ſpõ derevñ impu
tet ſibi. Idẽ dico de
caplis q̃ tradi debu
erüt · S· e. qualiter.
ij · Cdeb et. ſi petita
nonfuerunt con⸗
felſſus ẽ crimẽ ſibi

mputet. potuit e⸗

nim inri ꝓ ſe intro
ducto renũciare. et
tiutc tacite reniiciat.

ad hoe · ff. de ꝓ curle lno fem ſat ne
pomp̃ᷣ. rati/ S ed .

.

Oſtqᷓ;. iſta dec. et ſeqñs emanauer̃t ad teclamti⸗

7„

onẽ dee · S. e. q̃lit:jc · ij / et · c. cũ opoꝛteat/ et.c.ad
peticõʒ ibi · indiciarin. cet coꝛrigũtur opĩoneſ
olti ·no · m. c· q̃liter.j· in.i·glo.ultna vnã colũnã·v.q̃d ſᷣ
v̈bo · ſubito ·. v. queritur ſi inquiſitoꝛ ſimulier in ſcðᷣo.q̃li
ter. ſup vbo fuerit/ et ſupvbo legitze et facẽ
— O L 0 :

Incipit liber quintus.dę
accuſatiombo jnquiſitio⸗
mbus et denüciatiombo.
6. Oſtqᷓ;ᷓ coꝛãâ
eo qui con⸗
tra te ſuper
certis cri⸗
mimbo inqͥ⸗
ſitoꝛ fuerat deputatug ea⸗

dẽ crimĩa finſti ↄfeſſul.fru

ſtra ↄfeſſionẽ ã quomi⸗
nus pumaris ea ꝓput iuſti
cia ſuadebit:eo pᷣtextu im
pugnare contẽdisꝙ ſu⸗

per eiuſde crimmbo non
fueras antea diffamatus.·
Vl ꝙ pꝓ eũdẽ inquiſtoꝛeʒ

capitula ſuꝑ quibo ↄtra te
wolebat in quurè tibi tra⸗
. B
dita nõ fuerunt. Dem.
ſa fuerat ſimpliciter

imquiſitio ſuꝑ certis crimi

mbo faciẽda ꝓcelſerit te
pᷣſente nec reclamãte aut

quicqᷓ ſuꝑ excipiẽte·m
famie inqiuſitione omiſſa

adveritatẽ eoꝛũdẽ erimi⸗

nũ inquiren dã proceſſuʒ

bmõi ex eo nõ fuit de i⸗

.

. r is ſalo e I ſ Xe 5 . X2.—
hoſt. cõtra in pᷣdic. r ol re rnus ' pte Rfer ſal Krn , ee n ,

.l.ff. de pcur. filius. Cinuitus ſet hüc dicebat caſũ ĩius

„ dec. et dee . e. ti · ad p eticõnẽnã ibi pñte et nõ di cẽte illo

cõtra quẽ inquirebatur nõ fuerat ſeruatus oꝛdo qui de⸗
buent ſerua ri.vñ ꝓ ceſſus caſſari mãdatur.ſ de alio oꝛ⸗

r Se A
õäs

1 =
°2 oRre

dine intelligatur · rt.

9 . — „ . & — . . £◻⏑

4
o E WEe

is cui.· fue⸗ prio motu ↄmittit inquiſicõnem eri⸗
minũ alicuius · iã illũ appꝛobat infamatũcũ epᷣus
netropolitanus pcedãt ad inquiſitionẽ omſſo tali
Articulo ·. q· ombo. s. e. ti·ſcut olim ſ ad peticõeʒ
alterius. tũc pᷣus mquiret in quiſitoꝛ de infamia ̊ tenet
. Inno · S.· e· ti. e op oꝛteat · Nuid ſi ille qui lña s inquiſto⸗
rS. ris impetmt ſit excõ icatuſ. Dixi.s. de ſFep. c.i· c̃. .
A, f ¶ Reclamãte. dicebat oſti:in ſii dcis glo·ꝙ tacitur⸗

„„ .
qð no· guil⸗

— FFhE KFEEE 14
—Errree HE en o POPr 12

nitas habebatur hic ꝓ diſſenſua otiadictõe.
rũ ut hic vides· imo tacẽdo tacite inri ſuorenuciat⸗j.de
reg.iur.qui tacet · et dixi de H. e. ti.
re igitur debnit ꝛpetẽ prius jnq
mie: et hoc ut fieẽt debit appell
8 ¶ Primituſ i. anteq; qreretu
h¶ Mequibis · nõ iſte oꝛwẽ ita de ſba ꝙ ei renunciare
de feĩ.c.ul.⁊ quod
no·g · de off . del. de

Nauhkßs. irr eD
cipiebat. 1

Lrz; enf we

4 22M „ 4 „ 9
M EFEEEE ee. g5ſrPA
2 5 Le, 7

„ + 5 H9 . . —
famia pᷣmitus muifv⸗

terius impug na neqᷣbiy.

eg · ix · rem.arepᷣoa ſuf⸗
fraganeis ſuiſ.de hereticis

Vomã epᷣoꝛꝝꝛʒ nu⸗

dacõnẽ clericoꝛx

a canombo oſtitutus non
pᷣht de facili vuemre.ocedi⸗
mus ut ſacerdotẽ vel aliũ
clericũ in ſacris oꝛdimib-

o ſtitutũ cũ p herel fuerit

ſeculari curie relinquẽdꝰ
aut ꝓpetuo immurandus.

conuocatis abbatibo alijſ⸗
q; platis et religioſis per⸗

ſoms ae lratis ſue dioceſ
de qui bo expedixre videbi⸗

tui ſuus ſolus poſſit epᷣus
xeg adare. Jier in.

7Di cũq; hereticos
Neredentes recepta⸗
toꝛes defenſoꝛes vel fauto⸗
res eoꝛx ſaenter pᷣſüpſe⸗

rit ecciaſtice tradẽ ſepul⸗
ture uſq; ad ſatiſfactionẽ
idoneã exc icacõis ſnĩe ſe

—„ ⁹⁹ 0

nouermt ſbiacere. nec ab⸗
ſolucõis bñſficiũ mereãtur
— P , „,„ .V
mſi ꝓprijs mambo publice

„ 7 A . — 1.
—TW-ð A3 = e

erus ad degra⸗

qoͤnõ ve

is qi tacet· Reclama
uiri ſup imquiſicõg infa⸗
are ut dixi. Sic. px.
r de veritate.

—
4

tra · &t bñ de me
dietate decurtata ẽ
k C(Canombo·xv
duſ. et duobo. c. ſe.
er de bẽt eſſe. vi. m
degradacõe p ſͤri.
tres ĩ degradacõe
dy acomjet ita de
ſubdyacono vidꝛ.
ut. S· de · nõ oꝛdi.

Mmamur.

¶Facile. bene eſt

pꝓoĩnbleñß nõ faci

le · lex ennn nõ de⸗
lis.iinj.di. erit aũt.
m ¶ Pro bhereñ . in
alijs igitur crimi⸗
mbo ſi immineret
degradacõ facien⸗
da ſeruẽtur antiqᷓ
iura · q; in hoc cri⸗
mine hoc introdu
ctü eſt ſpeciale.ad
idẽ ꝗᷓ.e.m fidei.
n ¶ Relinquẽdus.
qð die ut · s · de ver.
ſig nonimus et⸗j.
de pems · c. ij.

0% Immuradus.

S · eè excõicamꝰ· j.
P Solus ep̃s· ex
cludit ep̃os nõ ca⸗
pitulũ ſuũ.ad ideʒ
x v.q·vijſj auteʒ.

42 EeEet C ſe. et. c. ep̃us ·
s Pok SS ikn, . viñ · q.ij·c.nullã ·.

Sicũq;. ſcien
r. Ignoꝛan

tia & ꝓbabilis bñillos excuſat. S. de clcex. mi aplice.

Pr¶ SPepulture.ſic ⁊ mamfeſtivſurarij nõ tradũtur ſepul

ture.S. devſureq; in omibo. et qui moꝛiũtur in toꝛneamẽ
tis.s · de toꝛnea . c. i. er de hoc de ſepultu . ex pte . in vlti . glo.

Dicitur autem ſepultura multis modis· ut no· xiij.q.rj.

C. Item qritur .et· S.de ſepul.c · p·

8¶ Vſq; ̊ licet ſatiſfaciant · ſequi debʒ abſolucõ ut pa⸗
tet pꝑ id qð ſequitur. bus·no·caſum quo poſſum pme
t ¶ Proprijs mam⸗ qð nõ ꝑ aliũ · de h̊ dixi j.de reg uit.
pt· ſẽ en exhibuerũt membna ſua ſeruire miquit ati ad
miquitatẽ.ſic exhibẽ debẽt illa ſeruire inſti cie ad iuſtici
am.ſicut dixit aplłus ad ro. vi.et ſũt hec vᷣba in canone
xlvijdiiomes hiuus · u ¶ Publice. q; que publice

1 – . — y9 —OH=H . r — ——— —bK*
. fF ieee . A L e re . Rot vgſ iu a« Kaes
ð ð Oe eor Ir r. Sy r RKrr
1 „ K1 „₰☚ — 6 R—rrrrlee P – p o 19 rPS8 ZBe 27
„* . „ 7 7

eA e

+õ

l

r lon) de

in Rma. Ecr. xxii. q· iñ. in ſu. et mtelligas hoc de ſilijs nõ
mkertigjill eni SSõ ut ip ſ ex ꝓprio delicto non ex
alieno. f ecunda dã hoc intellige 'm terminacoem
dee j. e· ti· ſtatutum. ij. ⁊c. g ¶eneficiu. large ſumitur· 2144

de ̊ dixiꝗJ.de re. int. c. i · hb¶ Publicũ ut iudicatus no⸗

peccantur publice em endéarr de pe. et re. e. i.
a ¶ Extumulẽt. hoe verũ mtelligo qñ oſſa ipᷣoꝛ pñt ab
oſſib alioꝛ diſcerm alias ſecus · s· de ſepul· ſacris.
b¶ Locus piũtur res maĩata · ſie · S· de peñ · ĩ quibuſdã ·
S. de ele · ubipericulu. Eciuitas. et ꝗ.de peñ · c · ul ·ĩ fi.x v.
y, a, 9 Ss r e c ¶¶ Laice foꝛte mtellexit de larco ad moðᷣa : q: i. muli er. tanabs ſilia. ad idẽ j.de peñ.felicis. c ſi quis.
.W- Dh. 24. S⸗ vltramontanũ qui illſatos laicos vocãt/quid emm eſt i ¶Digmtates.nũquid et põ tificalis digmtas meludit

„

pro.et contraqde 5 2

*

⸗ * 7* Sy e dicẽ ꝙ ruralis ele cle⸗ Whe,: AHar, LNn DLP 2ð

S. T ricus diſputãdo

õ
hanc penaztet do⸗
ctoꝛ decretoꝛ lai⸗
cus incidatitñ ſuf⸗
ficit ita eſſe ſcptuz ·
Et ſo luz duo ſunt
xp̃ianoꝛ⸗ Jna. cle⸗
rici et laici · xij · q· i.
duo ſüt . et ↄ coꝛ.ad
ßz. C. de ſů · tri . l. pnl.
e . qiud p ſentẽtiã vel
e 2er ipſo ure et videt
= wvißo iure · p id qað
dierglt. lado. qſi iõm
fem dãnatũ illaqet
In otrariũ viðᷣꝛ· q;
im pems benigna
debz fieri interpᷣta⸗
tio · ut ꝗᷓ. de reg · iu ·
in pems. cu ſuis ⸗
coꝛ. Eſt ergo beni⸗
gmus ut intelliga
mus canonẽ eſſe fe⸗
renge mie qᷓ; iã la⸗
te · ergo ẽ hec ps ã⸗
plectenda ut ibi;
ad ho c . ix · di · ſan
quippe. reregf fH
voluſſſet ꝙ; e
non late ſnie wixik⸗
