pſonatu aut officõ oferri de reg. iuf. generi.

cũ ſuis ↄ cołâꝛ.
i Coͤlermul pe

tiam puta archið.

. 2 . . 0☚06 . —– ⸗ð — .
erri gr attnr Ps gſer-. 20 „ο J e „d eer Wte 6 SS-

Primuz: mñ de primo fieret mẽtio in ſe0. et ide ſi ante
ſcdam ſpẽalẽ gñaʒ iã ert deſcenſuʒ ad ſpeciẽ ex virtute

pme gnałlad . s. de f p̃ſb ex tua· de of · del ex pte · j
d ¶ Juorum: qui dicãtur ſui clerici hoc caſu et ſinmlibo
bhabes ].de ver. ſigm · · ul. c· / uerſa· maxime in impe
e¶ decedentiũ. iſta ſũt duo di tracõmbovel gratijs · ut
Ppbatur de ſap. ſuſcepti. n. ſen . Seci nuamui n clicus
ſuus cedit vel decedit in curia romana poterit eius bñ⸗
ficiũi ↄferre· Pie ꝙ nõ miñ haberẽt ad hoc mãdatũ expᷣſ

ſum. F ut. gS.· e. c. ij.in fi·Sed quid dices· ille eui facta ẽ tlis

gratia vult ↄᷣferre beneficia qᷓvacãt p vxoꝛationẽ cleri⸗

ci ſui. vel p adeptionẽ ep atusvelſecundi curti bñficij.

nun quid poterit· et videtur ꝙ ſieiam enim tacite ipſo
facto renunciaſſe videtur ad hoc.s ·de hijs que fiunt a

ſep̃ occ

nes papã ennmm re
Pap

boñ cum vacabit. „¾ mmãſit eadẽ ptãas et
— D m vacaon. EE , rr , .& P ſiio h Sndda wen one t I5α.-bes 31 3 mant e⸗ H 2
tut ſec?. qr vtruq; e er en . e mwaoꝛr ã in ß⸗
ſpẽale ſe valeret ctis · vñ exquo ip⸗

pauit. melioꝛ eſt ip̃ius ↄditio · ut. se. dudu.
is cui. Habuit oꝛtũ ex ↄſtõibs reuo catoꝛnjs quaſ
ecit bomfacius ſtati poſt ꝓmotionẽ ſuã de gr̃is

factiſ a meo laoiiij. et celeſt. v.p quas ius qſtũ erat ad

rem nõ in re· Reuocatoꝛia gĩax meolai incipieb at. prið
ad apicẽ· illaꝛ celeſtini incipit · dudũ cirea ꝓmocoms·

et de hijs etiã ↄ ſtõmbo tractabitꝗ · c. ꝓx · et . de ocel. pb ·

¶ Nicolai. quarti ·

.c. vlti · plemus ·

m ¶ Celeſtim quinti · Aann exis ſecuſ. s ·e · t. ſup eo · et · e ·

n¶ Annexã · quaſiin / quia ſepe.etqᷓ. ꝓx. Neñ ·
Gerl arn menteʒz habes deↄcel. pbᷣ. c. ul. ſed ad

ſſam erant hie omes collacõnes ꝓniſiones reſeruacões

ſup canomicatibo di giitatib⸗ pſonatib· pbendis offi⸗
ceijs poꝛcõiba pᷣſtimonijſ ecc̃is parrochĩalib⸗ rurali b⸗

atoniã 8.c. px]. te acæſſ b. c. vltr ide.
oſtõnẽ reuocatoꝛiã·S·c Endoaaeigi e.
znt ius ahta in eß Bog ga npet an n de de e n ſcha be n
val ne aemein obono ſi ine mta fn e eoei aitcte ibialia rai „adäceecum
ai caturis volcti edcrrreiekheekee 1 D ari es enrd lamn⸗ g n
bei Bacſerit aiia ihem arrinousen õ tons pudebitur.
ſat cacoͤlen peeherut. ahlne ſẽ pᷣmittitur em — l te er hn. ..k:eum icin 4
ke⸗ ſ. Fag! e 5S p.- r eeh Er6 . igm
Neſit Bolhnreea rle jm collatio nee do dign
mnfen , apolmomo 2 α¾ ma enim collat 0 oaf Collationẽ de
die ſauimus irritaui nn üt e e s e dem primna vxcretüa di⸗ Collati⸗ bſen
mu di⸗ decretu te ad pᷣ
rch ſſas iritae va Fbecke eum ius HH lt er oͤtr z celeltin o eneclectszve
feiii 2Kas untoen u qð iſte in digtate p⸗ cto interpohtuʒ celeſtino tanalesn. n po
ũciauimus gnu qði n acRta licet ab ænotatiby inſtitucõnẽ · nõ p
lie aigs nud⸗ cer⸗ officio hmoi iã cta licet a Sn. 2 it ꝓuideri. S· e
eni merg wernmite Pae eheen minꝰ dignũ Hickoranon ras. n it Ecdaue
one m x tüc 4 . ciit9 E itatẽ / ius vero qd ¶ Capituli idem
et quod ex tũc , at cui9 tatẽ iis vero qð Capituli idem
uoqua canom c ius ei dẽ ptendanõ in enim eſt fac
zuntn Eais n ad. 2a⸗ “l oe uis elde udo ad pᷣben . ſeꝗᷓ de re.
Nn ẽter vel ignoꝛa⸗ anolcatus rac 4 ſecũdo 51tebat um qð ꝑ ſeꝗᷓ.den
aſiml eer en aeem⸗ e 4 ad pᷣ bẽdaʒ rebenda hmõi ope iuf. qui p almũ · cũ ſit
r otigerit attem luũ remanet adpᷣ 2 reben „E. iur. qui p zuf
usbi Peer i v̈ba quia nulli alij debitã · ap PFE cu nangeud it p eã vmuer. itẽ eoꝛa.
wwnli Dybaltaeeſtatur ſuʒ aücte receptoſß etñ collatio no pceſſer em. Eüdecunones:
öfene his hrum ac rem P Hivel altelus cumſcü⸗ pemtus ẽſublatũ. „ ib⸗ q Statuto foꝛ⸗
ltc Fn Simre ex eß⸗ acõne. wl piuſione ndatũ apen erc afucturd vel ⸗
nii Non ſie inteli qz oo c e birecti ut. T. cleri⸗ tũ ꝙ bñficia va⸗
a ſ — fuerat in eadem direcku. ÿM „h tu 2„ menſe
Pona Fitur reuocatũ. adeptus ——— — v. nte ad cantia pmo menie
ein CCndnis eccia digitatez pſonatũ de bñficio ſpecta capli ptinẽtia ad collati
non nonreuocatur Sn hue officiũ cõferri tmn 2⸗ mllaſioneziu Sn afi onz ean! ar ſes⸗
n tia eſt onnn equn pfatus qui ꝓuideres bñficia ei mꝰ canõicus ſcdᷣo.
föͤlt us ꝙ; ꝓpter ius in nomco oſueta pᷣfatus Piucleres1 ſomu⸗ ſecũdus tercio.ter
us ν Pter! 4 am tuli ue dentur ecudus ſie de
95 retur ims ad cati aücte aꝑ capituii — ⸗ io tercius et ſic d
ac Pter u ins 1 vodã per euſdẽ eccleheſms ſtil 1 ntia ad
extin gueretur ius 2 . . — . —„ capituli ũ ſpeetantia⸗
fl are⸗ en mörs oö⸗⸗ lĩas felicis recoꝛda vice ac aũctate bſie⸗ llakon⸗ apitu⸗
hueß ſtitutiomſ · i coms meœ ſpepẽ aut ex erito livacã olue⸗
tonni ¶¶ Masis digni (cõn ficanomcatu ſbᷣ ex dinewi ſtatuto merit oferãt. tales olu
ſcti e e velale⸗ oꝛis nricanom repbede D dit ad bñficia ta⸗ tudines ⁊ ſtatuta
ntin ꝙ in vubis ecu ſiui peckacde vacatureß Dßbenclikſſ mitatũ pſo⸗ ſut in multis eccle
bae nn⸗ tolle q m certa eccia lurente. munw ofron mon⸗ s aieene
666 d CCth.tolle⸗ ucceſſoꝛ eius celeſtmus natuũ wel officioꝝ qnon⸗ r¶ Extẽdit. r
eſt ᷓ. pfatus qui ca ſuceeſſoꝛ ſ,, 5,. Man Weie canomcis nõ intendeba
tro en Jer cuidã alteri ſiez ĩ eadẽ ee⸗ nulli ex eiſdem cia ade⸗ Franaroaſeen dr⸗
i as ii bebat adep cleſa gratiã fecit: quẽ om obtinẽt inißa me ſorcta⸗ Snitats capieulig
iiuflunch⸗a en llaſecs maene Teenn eſſe ihingulariter.
Peit, quẽ ꝑtiebat colla ipa receptis woluit añ 7 ſe extendit. ¶ ne p̈den quaſi nõ vice capi
nant 10 vel kade legati. ri cũ interpoſicõne decreti⸗ cenſemus . ſi mtio ſos ca⸗ tuli ut in primore
f¶ Iadẽ.ſꝙ cano⸗ ruſe; ti ad prünumer darum ſuaꝝ ad ipſo ſponſo. uz.
r natcorre⸗ ſpruuſcß thad p ſcðe gfe daru llatio dictoꝝx t (Drebendaruz
n nomeatus ratione enis executoꝛes ſcðe g Nomeasc ariter p⸗ veidignitall wei
ſ⸗/ S twme, benda eidem pmo per ſu tinere noſcat ð eid ecckie · u dicit racõ
p era i. byj cdqdJ. ELsi. es colla⸗ ſitan ĩ mãdato q —„ — Et no. q; di pre
ↄmuni · S · e. ti · hij qᷓ · os fuit executoꝛ 2 foꝛ deas de bñſicõ ne huiuſmo zdis
eſ Anekerr ad taſpoſt bmõ nut et ande dlerico ꝓpun 7 narboñ. ca⸗ bendarũ qua eret
egi idẽ . de oceſſ p bẽ· factã ſcðᷣo collacõez ipi⸗ adcllationẽ narl jter ceret ſ peten
n Ceſtimnos.eue Prebedle noſtm c ſaais pituli ptinẽte connim⸗ be⸗ benrmgu⸗ alia
Nep 1 jdiſti . it/ et . miſim. tüc enim *E⸗ aiue Pa⸗
ſi⸗ 8. Px ˖ c· zti. g. e m quus eoꝛx ius aWe nehncys inent rattone det in tũ.tunenõ
*nerati 9 — 6ιdubita⸗ lonem ptinen manda itilla⸗
nñn Boſteỹ. er c. du⸗ benda hm lation ve teris hbendit illa
5t ma. ct. c ſ bene⸗ tur nos neutru S D pmõi pᷣbenda u po comppe
dare. bere decernimus in ea⸗
cn pᷣceſſiſſet collatio

ſq; bñfenjs ècciaſties vas
li nõ ſup quibuſcũq; bñfeijs
lalijs · necnõ ſup quibu
vel alijs . n een

iſ reuo catum
habuiſſß ins non ad rẽ Bß in r e⸗ et ſie no fuiſß Ell
2 . „E —. ‚—

ſtoralis offieij Emanauit ad beclarationẽ dee·

6. c. ecx pte. in fy et eoꝛ? qͥ ibino · hoſt. et. e. ti · de re

cctoꝛibo. m fi Et hoe diẽ · Datio coa diutoꝛu epoꝛ⸗
e ſuoꝛ⸗ ſupioꝛũ eſt de maioꝛibo cauſis ſpectat ad ſolũ
wã pt tñ ep̃s ſemo vel infirmitate wetua impeditus
de co ſen ſu capituli ſuivel maioris ptis ſibi auctate ap.
vnumvel duos co r r⸗

rS r twe

GOGG

Pater ẽ furioſus.filius datur curatoꝛ patri.C· de cuf. fie ·

ſ pater. ff·ee· t· l: ij. alias aut erubeſcit lex filios eſſe caſti⸗
gatoꝛes parẽtuʒz. in aut: de mipẽ. ñi qð ſanetũ.de ma et

obe· eü inferioꝛ· hinc eſt ꝙ ip̃ti muito coadiutoꝛẽ nõ da⸗
but uten ſe Rn. A ſufficit maioꝛ ps.et eſt ſpẽale ad
i hue pteletl ſe⸗
— .

adinto es aſumé pr à Kr s *, W. ve tc; . *: „ zry-VePE— S mius due ptes · ad

igeʒ: · de elc·licet · vbꝛ in elco nerõm
õõ põ: requirũtur ad

an. vñij. q · i. c · it et · c.

xt ſi demens fuerit EE s et⸗ ehein ubi
n⸗ rcie i⸗ iuderen S ece ro eps demẽs fueniten q⸗ cnit aaert
ſi eßs otradiẽ.tũc ert wlit 4 nolit expmẽ Eneſei⸗ due ptes etiã req;⸗
mi mnouabit capi⸗ at vel nõ poſſit. tüc eals ca rũtur‚/ad iðᷣ.s:e.li.
ilum ß eßir eccie ℳ BR e equcws pitiliwl due puis ptes egiegickecricg
ntn ne R xclan mus atq; eadẽ aũcte vnũ à duos oo autẽ hocſit ſpeale
et ceoadintoꝛes iſti . mus ug coadiutoruin adiutoꝛes aſſum ſt idone⸗ q due ptes debẽt
rabrerna b ESSE a n =èð
. n le vmuͤſita⸗
hatanhnon de cauſiſ m ienenene aut incurabili moꝛbo gua ete unt i, ⸗
meretur & inter ali dã ad ſe:ap. agab eacõ⸗ tuszvl petuo impedimto Eentes⸗ . Nern .
tage aane. ſuetudme nõ obſtãte cõ⸗ dethntus ad ſui execucõ eʒ Ten aln .
i · de off. leg. q; trãl⸗ ari tãtümo do poſtula⸗ ofher icij red datur inutiliſ et K ¶ Aut vuoſ bãe
lationẽ de exceſſ. · dã. ¶ Deri nehoc pᷣte⸗ coadiutoꝛẽ⸗ a ſſumé wl ba lĩam qua· s. habu
e E, T . e gle lacr ſns xtn excie exiſtentes pre⸗ bere noluerit lieet a apio tzwenelſienn .
eSR pbäe lia cotra cipue in remofis diprdia requß ĩtis ꝗp io ſe illius crew ꝙ ſi ples da⸗
è ſee on enie⸗ Baanat e nd E bac 1 eusere Eetet⸗ elint ner
. arte mdemiſtanbo pre⸗ t
e fen ſher cauereæolentes Haé ge⸗ B capitulu innouetur · H boe 3 noe de
uamtſſicut nec cõ⸗ nerali conſlinitione ſan⸗ caſi et etiaz ꝓximo caplin res debent ſũptus
n Päilesin blas⸗ eimus ut leonue ſe⸗ re⸗ cccie ise cõ giucen giebnr.
mo aut valitudine coꝛpo⸗ et ſtatu ac facti circuſtã⸗ ſeripture. quia pa
W! eP st r Trobie. rali grauatus wyl etian ma V cias vmuerſas qᷓ; ato po⸗ paß Pt piunbe o
r r 5 . eel li. de ſup. ne Pla. imedi 2 terit hideliter et explicite iniſt⸗ pnſ
Pe rLa d. ei Encn tien tuo ut offiagi ſnüneque⸗ referat ad noticiam dicte etſufiet t ſa ſen,
erer o . vt legato che ĩgha at exereeé poſſit de ſui con ſedis·recepturi hꝛulita elf ptũ eẽ · vi. q iij. ſcp
3 e .P r abr 5 i lega cõne tlia nõ ſilio et alſſenſu capituli wl ficaciter impleturi qð ſup e Arn giute
FeeT GreN maiGriſBüsiusvnidl ſwcp lſece ipazotigüit oe⸗⸗ Aepbhoritu Ersl
we. s. e.ex pte:m fi. duoſ aũ aAplien oadin Ppinari. Tñti quoq; adi⸗ delegata ptãte fü⸗
rietur q illud fuit toꝛes aſſumè ad dicta of. cimus ſan ctiom ut coad⸗ Finr⸗ e nane
de 2 e 5
D hetntr v. feũ exequén. ES Siw⸗ iitoꝛes bmõi de chuetbuj Eemas mi⸗
er ꝙ ita eſſet p an⸗ . de non. s· de ſpt:
tiqᷓ mra pꝛ obatur p * . . cũ dilcã. G

¶ Officiũ. egco⸗

qᷓ;nis triſte.cũ mulſtis caphis eiuſchs cͤſtionfoi⸗ adidẽ de⸗
cretales ſupius alleg ate.et de reglhlar ſicet. Villa ſp. de
renũmiſad fi ·
du fuit. ad ho c. s. de elc. michil ẽ.ad fi.
erpetuo. et ſic no. ꝙ licet egrotas laboret infrmi⸗
tate mcurabili nõ remoucetur ſᷣ da tur co aduntor. ad idẽ
S.· e. ti · x pte. et ſie reprobatopi. Hiteqᷓ no.s:e. tia.
gCAMaiceis. regulariter enim tener qpfacit maio ps.
de Hijs qᷓ fi.a ma.p.ca. c.i·et dicitiir totum caplin feciſſe
lvi.di.aplica.cũ ſᷣ Hſ̊ hoc fallit m caſiiꝗ Pxn. Sl
g ¶Kücte aplica: ſut igitur iſtiin hac vte delegati ſpe.
et ↄo coꝛ · S. de off oꝛ. irrefragabjili.s de ber:ad abolen⸗
dãa. i fi: et ꝗj.de ſta. re. c. vnõ.· ci dilcus . iij. ꝗ: ix: indicaſ.
b demẽs · de ſuc.· ab inte . et ẽ ſ· qdð dic lexq; quã d

e ¶ Hemo tis. hijs eni peipue puidẽ⸗ 2

addiuton . offia. ea faci 5 ptinẽt ad officiũ eiꝰcui depu⸗
m ¶ Loluẽit. nõ Eg idẽ tacere qðᷣ otradicẽ. a ſtatus ẽ.
quia ſi ↄtradicit caplm coadiutoꝛẽ nõ dat · ſi tacet ſecꝰ.
ut in pximo caſu:ad hoc facit ꝗ· de re. iuf. is qu taeet ·
vbi dieã de hoc. Et no·ar. ex hoc·ꝙ coadiutoꝛ nõ datur
inuito ad Hocx·. vij.q:i. ſcriphit et · c. qu aliter · er · e. qᷓ uis ·
Cexce; Hed hoe eſt falſu.q; muito daturad hoc de ec ·
Odif: qd ar audiẽtiã:j.imn fiet no·s Be. x pte · in vlt · glo. Et
ſur illa nõ in coadiutoꝛe ſ̊ in ſubſtituto loquũtur.ꝗᷓ nõ
datur mmuito. coadiutoꝛ autẽ in caſu iſto ꝑ capitulũ iĩ inni⸗
to epᷣonõ dat· als aũt p eũ ad quẽ ptʒ bñ datur innito
ut dixi.ſ̊ h ap· aũctate datur. Sed hoc caſu nõ dabitur.
capituluin hoc caſu mãdatum nõ te a a⸗ 54 qni n da
tio eius ptinet· ut in půci. . . .

S

int
Ne eß

. e e

„—
4 Pbr 4

a¶ Proximo. ſc quãdo temẽs eſt eßũs et neſcit vel nõ adinuenit qua ſtatuit terminũ acceptãdi inhibẽs il
potelt expᷣmẽ quidvelitic. veritatẽ pueirino pol⸗ lũ collacõnẽ fieri cũ decreto quod dic ut in cle · e. ti · cũ ei
Circuſtãtn 86 aliter eni ad⸗ ſet· xxiijd: vin. occidit. quem. ij⸗ Keñ· hocꝗ]. intelligas factũ ſeʒ q; innoẽ· dedit
s.de telti· cũ cau am. iteẽ · S. e t · de rẽoꝛ ib cr. e. ſe . nõ enn AEt lub⸗ gratiã dricom ſup pᷣma p̃ᷣbendavel di⸗
oderatos ada cogũtur ꝓprijs militare ſtipẽan grit ate ſneesaueraheemerctatarnaren aa
x.qi.pcarie· xij.q· ij. caritatt⸗ ceret acceht a dato ſᷣbipᷣoꝛe quodꝗ in executoꝛẽ et
vAbſtinẽtes: ad & ‚R12 „ & eES, r . . ee n de lris ſuis erat decre
4 D. r 5 . è eE. Dl „. — er e - 2 ☛ * — .
idẽ. S. de c. mebil ſ A be ⸗ es 55 ſorrfane eE tu⸗ prioꝛ ille accel⸗
c. et. . li. . ti · is cui · H õ 14 ſit ad ecciaʒ carno⸗
ge de alienatione ur auxili ſũp tos recibi ñ ſupeſß admiſſio et inſtit⸗ min quo ert ſubde
immobilii velmea ant mode ratos· ab aliena tuc hmoi ptineret. Idẽ. canus giam publi
biliũ Baoe e õe qlibʒ de boĩs ecctaſti⸗ Jis ad quẽ rectoꝛꝰ Ulien ene a
as mobilia que hß wre Auz . JFEce illi· d. di⸗ ⸗
uando ſeruarinõ 1¹ cis platoꝝ ipo vel eeet⸗ 7 pſentatiom aliqua ne cura. vel p bẽdã
poſſunt alienare arã ſuax quõlibʒ facien⸗ prochiali eccia noſcitur queibi p̃mo vaca⸗
poterũt ad inſtar da penitus abſtmẽtes ra⸗ ptinẽ quẽpiã nõ oltitutu ret quam duceret
c wadne. oönsnonſolundſrico miacnebrdc tn brack e ain en
eelne. examſe her platis eiſcain Cumodo alias ſit idoneus tfet ↄtna ſuã collati
lu emana⸗ ſane mentis extiterint a c⸗ et infra tempus a uire lta⸗ onẽ et ꝓnuncians
Aut ad dela capitulis eoeũdẽ ſeu etia,z ununuũ ad oꝛdmes quos ipi⸗ irritü ſecus factuz.
atione eoꝛ q no- —.;, 72 Sl ſ goꝛi⸗ . 2 . . Poſt hoc ppoſitus
.g. de ma et ob. hjſ ipoꝝ platoꝝ uiccetioꝛ⸗ * us ecẽie cura requurit va⸗ noꝛmamie in ultra
q́.. et. c. cſ orn. bus ſi h̊ͥ antea nõ fecerm leat ꝓmoueridecermmus marinis ptib de⸗
f Epiſepi ſol⸗ prlenariã redduuri. ¶Ce agddnunttenduũ. LDnnocẽti⸗ Airpugeiertact
us. q dic ut . ne „, , mt dvnn Ei ↄfirmato ſubdeca
, vhr, vne⸗ tern qo de epis Pußntrtitur us quartus dilecko fio no ipius eccie car⸗
g CMõ poſſi ut ad ſuꝑioꝛes ec pᷣlatos eæ andree cappellanonro. noteñ · in em car⸗
S. Enoſera 5 il⸗ volumus et intelligimuß de cõceſſione pbende. noteñ· ppoſitura au
a. H obices hite referẽdũ. ¶ Wmfac · vin · Nneccie nõ wacani Kz üla emt digtes
oↄfirmaè qð ẽ plus — De nitetin om v ai ſme curaĩ eccia car
quare non ↄferr?·· e mutenombs, JYDya am is et noteñ. G. ſancti eu
eltfamn cõ⸗ TñER capitulũ ſede — infra proponeba⸗ ſtachij armalis
firmare ſit plus · vacite bñſicia 6r vcũ ui ptibo illis lega⸗
q; qni ↄfirmatno ad coll e e e ₰ nitae PN rS us.· ſupp licauit e⸗
wnat · de fi. in. int ad claconem epi punet pdicta ſpoſtum duvacte pilcopout vigwm⸗
ſ qui cõfert donat . oferre nõ poſſit · pnñtatos bat tibi per eu in cõ ferĩe⸗ e tatẽ illã ↄ ferret an
s· de of · vica· c · ul. tamẽ a proms poteſt ad potuiitipam collata fuiſh. dree nehoti vni
hPreſentatos. mitté ſi ſint id önei ⸗ e ße. eßs illeomiſit
Aud de electis p mntté ſi ſnt idonei et os ollac hmõi can oĩca exi? inh cardinali ut co⸗
elericos ad ques inſtituere in bñficijs ad ᷓ ſKtebat maxime en nulla p ferret q factũ eſt
electõ ſpectat · die· — er E. e E eDr- Frrree rWERPrioꝛ autez ille ex⸗
idem. de illis erat eercu toꝛ dracomiſ au
exp̃ſſum in dicta diens dignitatem
vecre · cum oln. d · ä lulullã vacaſſe omiñt
ma et obe ideo de pñ̃tatis ſoluſ dixit e poterat de vi⸗ euidã arch i eroere lũ drcnẽ qui ipſam vigmta⸗
tatis dubitari qu an pntaco miiteretur gre· et non ure tem accepta uit deberet de pa mueltire 98 factu ẽν mo⸗
2ũiut ſic ptãs huiꝰ gfe vacate ſedeĩ capljn nõ traſret. D inter . d· et · a· ſup hac digitate queſtione ſub oꝛtatp
i ¶Idoner mtelli gitur ſinõ ſit apoſiti · de elc. cauſam ã. a muerũt coa papa. prrmo allegauit-a. ue ſeuitur
ꝑ¶Epm. ſolu ea enim ꝗ ſut inriſdiectõms trãſeũt in ea⸗ Pece patẽt in deciſa · et ex hijs queſequentur.· Et dinide
itulu vacãte ſede ut ĩ iuribo ſupius allegatis ad idẽ d im- vr p tes . In ᷣma que durat uſq; ibi · dicebat aut po⸗

tiad abolẽdã · qdᷣ verũ intelligas miñ mtadicta eſſß mrve n ſca que durt gibj expte pom
aſ ut. S. e · l. de ma · et ob· e. vno · pᷣerea de di Ar. derenſio In nea aue dunat uſch ibi⸗ Pextitit. po⸗

ſieri potert eſt h̊ hodie ius cõmũe qd verũ intelligo m uerſo. p beees icacones Sracoms. In quin tad deun
ide le e Hn atr quis acl rectoniã eceleſie pro⸗ rt uſq; ad. nos itaq;· ponũtur triplica cões an. In ſex
chialis ꝑ patroni. dic aüut ut dixi. s · de p̃bẽ. R p clericiſ ta p an. ſententia fertur. p Predt tain weciſa ſc.dd.
paupenib. m s'tatutin & de elec-licet eanon. icbo ec no aliedud. facl gei alterius auab vi⸗ .
‚Vu ſi mãaddetur alicui ꝓmideri de dimtate v q vacabat notahat, ct illi do fuit collata b enda DH De
6 catura quam duxerat acceptandam. et va cat di⸗ p executoꝛẽ ſuum anteq; vacaret· ſed michi vacans co: q
Izmtas quã añ accep tacunẽ oædinarus cõfort atafut, tale emeel eint aũcte ut s. dixi interdu
tenet ipius collac etiã ſi executoꝛ impetrãtis ante acce rd t eni ſolus epus talia ↄfert interdu cũ capło
ptacõnẽ fecerit reſeru a cõnẽ·in hibicõnẽ et. P ceſſus ſup Em dinerſa Noſetudmes- q dic ut no⸗ delt. eü eccia

bñ dixt qui poterat· q.

prima vacante. Contra hüc caſũ ſtilus curie clauſulam vulterana ꝗᷓ neſe va c. vno ⸗et

4

4 9 2
E. 3 * =

õ

—

—

77
„ —
õ 2

o mn, Ir hin bP

oy 7NN r Gin
7, 72 „
e b Ww; 1 2 * 2M 26 4

„ =
„.ν.EEEEeeee
o E 2

60 6*% En

a dh s. E. A 4

E ———

4 . 4 ℳ . ſ. ℳb

7 2 —„
E e

alias collatio nõ valuiſſ.quia p non dato habetur qᷣ
ab illo datur ·c de iut. pa.qð autẽ ·ibi dehoc.
a ¶Prioaẽ. qui fuerat eexecutoꝛ draconis. ut dixi. 8.

dirẽ pe

aſſet· no. ꝙ aliqua p eeſſerat.ſj nõ talis que impe
oſſ ꝛemt rõ q; fuerat fe añ acceptacõnẽ. ut piꝗᷓj.

el Premiſſe in decila impetmte pillũ· d. ¶ aſbumeti ·

ad prioꝛem execu⸗

toꝛem ſuũ ·

p hoc videbatur

dignitas affecta.
ut ..·e. ſi cap lo.ſed
nõ elt veruũ

hoc nõ ig noꝛ aret·

non tñ ignoꝛ abat

collationẽ ppᷣ oꝛẽ
factã ante vacacò⸗

nẽ et acceptaconẽ

nõ valere et ideo
iſte allegationes

ignoꝛantie parum

ꝓſüũt.
f ¶ vSmne curma et ſi
hoc no fuiſſͦ adie⸗
ctuʒ.de tali mtelli⸗
gendũ erat. ut.s.
e. li. de ð ben. eum
im illis.i.ſen

g (YBidebatur. ma

hoc ca⸗
ſil ut ibi dicẽõ.
2æ ( Eſſet. ſie .· S. de
FKep. eam te er licet

prio⸗ ipᷣm q illã impedi⸗

re poſſ inhibicõ pceſſiſß. interdæeã facultas. ¶ Qec

¶ Licebat aũt s altera Nobſtaret ſi foꝛte obicere⸗

4 .
„ —
—, 70
2 + 6- 4

F f r

— ℳ

A.
„ 1 er, Ss,

r 29 E e zn e . ‚ o ſalf , e e

r — A kenz ℳ₰ ͤ, α „ 2ð 9 . Dy 1 H”“c
— 277 — = ⸗ õ Nyn- + 9 1
, è 24 „ 7 4 —
oW ω e e Ee 4 ρ z, e
—yl E
—„ „ „ — ,„ℳ— . — „
.α S SelA 4 05 9 6*² S R
— „☛ ü EEP. S .Mc

2

Wia neee

adde qð dixi in fine huius li. ſiip data. in ul. glo.
m ¶ Drinileg ijs · hec allegacõ mtelli gitur ßm reſponſi⸗

onem aduerſe ptis ꝗᷓ.e. ex pte. et poterat

ↄſtönes ſüt penales· e ſie ex ſe odioſe puilegia grati⸗
oſa· et ſi fauoꝛabilia.ad hoc qᷓ. de reg· iuł o dia. ſed licet

hoc ꝓ babile videatur m pᷣð. debet intelligi.

oſerendi tũe eam pemtus

õ

ÿcũ pᷣmſſe lr̃e ſede carnoRur e lex ſeu oſtõ et mãda

publiqte acpfatus ebpuſ
tuc de caplo ipſo eſß ibiq;ʒ
pñs exiſteret ignoꝛa nõ
potuit mãdatũ aplicũ ſup
conferẽda memoꝛato. Q.
pᷣbẽda vel digmtate ſme
cura quã ipᷣe duceret ac⸗
ceptãdã cũ pᷣmo in eccia

„ u 9, * Srnr 2
ipᷣa vacaret aln hui ſſe dire %
enmn . — ð — „
ctuſet ſic ꝑ ↄſequẽs facul ut patet cũ indulgetur a⸗

tũ nullos aſtrin gunt miſi
poſtquã ad noticiam pue⸗
nerint eoꝛundem aut miſi

poſt tẽpus infra qð igno⸗
rare mime debunſſent/ q

in priuilegnsa indulgen

tijs ſeu ↄoceſſiom bo ſpea-
libo ſecus exiſtit m quubuſ

liuisſfficit ꝙ ad ill oꝝ qiubo
ocecdutur noticiã ꝑpuemãt.

„

54

tatẽ ſibi eſſe ſſatãs ferẽ⸗M licui , excõicmino poſſit

dihmõi dig nit atẽ pter ſiẽ̃ ſupius ẽ exp̃ ſſuʒ. et J⸗-

le intelligentibus·⸗ qð videbatur ꝙ; nec p ſe

ſubtiliter autẽ ijn⸗

rv

tu entiba hoc non
videbatur. s. de trã
Nac̃· inter coꝛpalia
Ci ⸗Johãnes.
bAllegebatir.
ꝓ pte ipᷣius · dad
coꝛroboꝛandã ex
cepcõnẽv el defen⸗
ſionẽ ſuã· —
i ¶ Nõ poſſit. ut qᷓ.
de priuil. volẽtes·
talia tñ pᷣuilegia
non extẽdũtur ad
ſentẽtias oꝛdmari
oꝛum mii m caſiby
utꝗᷓ. e.ti · ne aliqui
k ¶ Similiter. pa⸗
rum valet bec ſ⸗
militud.quia alia
ratio refoꝛmat pa⸗
ctuʒz ut patet . G
e parte·

¶ Jempus. q ẽ
duoꝛum menkum
a tempoꝛe publi⸗
R catiomsg · poſtea
vero nö valebit
2 agnoannamalle⸗
egare . m aut ut fa⸗
er · g. ne cle · vel mo.
fuper ſpecula et H

nec p aliũ p̃fatã ſpoſim⸗

ram cura nõ habetẽ aĩaxx
annexam. que pᷣmo poſt
mãdatũ ip̃m in eccia pre⸗
dicka vacauit woterit alt
cui pſone cõ ferre p̃ſertim
eu iam dictus prior eodẽ

WP der .

publicato mandato/mox
pᷣfato · D. pbedã wil dig ni
tatẽ curã hmõi nõ habeẽtẽ
quã pᷣmo in eadẽ eccia va
careongeret cõtuliſßinec
alias etiã ꝓut alleg aba⸗
tur ꝓdeſſe poterat ipſius
ep̃i ignoꝛãtia in hac pte.

nam ſi alicui a ſede aphca

ocedatur ꝙ excõcaninon
poſſit. licet id foꝛſitã ſuus
ignoꝛet epus nõ tñ ꝓpter
hoc eius lgein ſentẽtia
ſn quam ꝓferat in eundẽ.
Sinmliter ſi alicui oferẽ⸗
di pᷣbedã aliquã tribuat
a ſede ap · poteſtas ex boe
ipo videnm e ſit epiſcoxo

d cũ tribuitur alicui ptãs
oferen di pᷣbendã.videtur
ꝓculdubio ei ↄcædi aliqᷣd

ſpẽale. ¶ Adiciebatur in⸗

ſuꝑ ꝙ cũ ſnĩa ſtatim arcet
etiã ignoꝛantẽ qm ſi cõtra
ℳ₰ℳ — 1 ☛G △ „
pᷣlatũ aliquẽ abſentem de⸗

ppoſicõis ſnĩa ꝓ feratur cõ⸗

tractus quos innt igno⸗
rãter poſtea ut pᷣlatus nul
lũ robur obtinẽt fir mita⸗
tis · et m ſup dcis lr̃is irri⸗
m deẽmmus et inane qiuc⸗
quid ſuꝑ hmõi pᷣbẽda vel
digtate otra nỹm otigerit
attẽptari mãdatü.colla⸗
tio quãidẽ epᷣus poſt tale
nrm decretũ ſiue illð igno
rauerit ſiue non de pᷣfata
fpoſiturap ſe velꝑ aliũ fe⸗
eerat nõ valebat. ¶ Ex p⸗
tevero tua extitit replica⸗
tũ ꝙ, hee de illis piulegijs
et indulgentijs equitatu
ſuadente debent intelligi
qus vim ſuã habent moxꝝ

peciale. qua⸗
ſi m intentionem
allegantis lia pro
d. directa pᷣuilegi
um eſt cenſendaaꝛ
ſe non requiratur
ep̃iſcientia:ſed nõ
elt ita ut ſeqtur.⁊c
o Mbſentem otu
maciter· als cotra
P
idem mmhibicoe
ſuſpenſione velex
cõicatione videtur
ad ̊ de dolo et ↄtu.
veritatis.·imn .
q alebat· Hye—?
rum eſß ñi de certa SS
p̃ᷣbẽda vel digm⸗ 4
tate mãdatum fu⸗
iſſet · vel ĩ caſu iſto
poſt acceptacõez
er hoe nõ a duertit
alleg atoꝛ ·

1

bent. priuilegium
enim datum ali cui
ſtati vm ſuã ha⸗
bet cum peruene⸗
rit ad illum cui co⸗
cditur·ad hoc fa⸗
cit lex dicens · ꝙ ſ
ſcripſi ſuo meo ut
in libertate moꝛe⸗
tur. non ſtati liber
eſt. ſed tũc cum lia
ad ipſuũ puenerit
ff· de acquir.poſ.

l.qui abſenti ſuo.

m pn. ſed nõ ſic cũ
datur alicui pote⸗
ſtas oferendi pre
bendã. ut j. v.nõ
ſic aut.⁊c·

1re 4
e E. z5Smã q vacauerit. Ga quã duxerit acceptãdã ſme cla illa decernẽtes · tüc te
e 2 ¶ Certã exp̃ſſaʒ vrnoexp e Put, 4 omerr t n colla cõ illius ad quẽ de iurẽ ptinet anteq; ei nunci⸗
. . tã.ſicut cũdicitur pᷣbẽdã cõferas quã dux npaa mangat ala ⸗
„ buvuͤaAnexrtaà. ncut cu vicitur! ¶ Adimatur.s de ben. etur de acceptacõne· vSr autem papa mandat alicui ꝓ
Kd 3 repeadamur einr ee qm bz ptãtẽ conferendi uideri de pᷣ benda quam acceptauerit cũ clauſula decer
vilectus. n · tuũ. no . ꝙ exe En 6 otinet de nentes.tune acceptacõne facta ſtatim executoꝛ interpo
4d Etſa, peintzrdic wollaczn-iiad qus gtiner e Mtanetacsſud dbibodo ne pem pidgcone ſug alic
inxe et ſeſereeire ſibi collationõ et ere q FmE diſponatur de jlla
men poſtea fieret. ſcut p̃bẽda decernẽdo
ene, et leg atus · de inre irritũ et mane q̃c⸗
8 pa · cũ dilectus · er J M ll quid poſtea duxe
. oe be Ne bbeecũad illos quibo ↄced⸗ aiis⸗ te en ee ela nieſacidzi gvil
J C, ui . Ter quoꝛz 6 ne ſoꝛtaſſis igno⸗ fo⸗ oce
ue hic tres caſus in q́̊ tur puemunt ex quoxx te vSeaſſi “ o ſ S ſu. nec valebit ꝓp⸗
ni bus pbenda affi⸗ noꝛe liquido noſei poteſt nei. ue en doagan poſt⸗ uiſio tũc facta ab
citur . de hijs vide⸗ q; talis cirea ea fuerit in⸗ modũu prebendã pam co eo ad quẽ ptinet il
8 bis †e.ſ apitiio- tentio cõ cedentis ut pote ferat nichilvalet cũ ſatis lins p̃bẽde colla⸗
eſ ſo jalicui oredituf e-exo: fſuphoc ocvdentis intẽéio po s ignerante
“ ¶ Quia cu illi. op⸗ alicui oceditur excðNR up boc deraentom 4 Hmõi acceptatio⸗
ſ timã rnſio· e Eem cari non poſſit. ex hoc enĩ agnoſcatur hReut cũ m lul nẽ et deeretu.
8 ma ode den⸗ auideraſparct aln B⸗ Feoi alicuic ereoiainö alan e
n tates ↄferre pᷣt · S. ſũ excõicãdi adẽptã eſſe valeat ut in ſupioeibo eſt rent
¹ d ben-ci a ra⸗ pemtus facultatẽ. non ſie pmmſſi. ¶ Sbinctu enrna m CKekerrilus
we 8 e guoſen autẽ ſi alicui ↄferẽdi pre⸗ extitit ꝙ; cũ moemoꝛato p⸗ decernenteſ. 2c. ni⸗
Bns Hapecoferte ben dam ſiue certaʒ ſiue in æipꝑ pᷣfatas lias mãdaſ- noh⸗ ararre⸗
miñ pᷣus papa inſ incertã tribuatur ptůs.· ſemus ut memoꝛ ato. D.p⸗ ptac: ale decreti
at is nd eo⸗ nõ enĩ tũc eſſe videtur tri bendaʒ Vvl digm tatẽ ſme eſſ ſuꝑ in certo p⸗
p rale ptãtẽ datã busétiſ mtenco ut P o c ei cura qua acceptan ã du⸗ iut rikuer⸗ a n
executoꝛi nõ aufer ad cuius donacõnẽ pᷣben⸗ ceret h vacaret tuc wi quã⸗ maril wend
tur 30 ebnn da ißa ptinet ↄferẽdi poſ primo vacare cõ tingeret tu ſiicn vigoee F titc
vfe. c bfratur.eſ. ſibilitas adimatur mſi p⸗ in eccleha pᷣdicła oferret cum erbrauerit
2ferre nõ poſſit us ille ſibi notihect ꝙ eaʒ idẽ prioꝛ ꝓuidencqh ei de tüc valet etiã ſil⸗
/ . P le ad quem ptinet
f ¶ Uli executoꝛi. vlit phmõi ptãtẽ cofer⸗ pᷣbendal digmtate ipa rollatio ignoeaue
6seti re à ei collacon: interdi⸗ min poſt acceptacõʒ pus rit accepta cõʒ. q;
pteipſius an. cun cat illius vll poſt quam illi nõ habebat aliquã ptãtẽ. une ereiti mi
ſeribitur · notihcauerit talẽ ptãtem vnde cum ſepe dicka ſpoſi is weams ut Vit.
OWUOW on aene ſoꝛe lbi oceſſam vacuum tura fuerit tibi ãtequã illã et. S. de pbẽ. ducu.
aũt acceptare pe⸗ decernat et irrituʒ ſi ſecus idem. D. acceptaret pfati ſeus eni eſt menn
tendo ꝑ executoꝛ? de ipa pᷣſumat.qua cũ illi epᷣi aũctate collata hmõi Pi. a lieuie ſhi
ſuum ſci aee nõ amplioꝛ detur ptãs e; collatio talis madati nri ct qd cõtra factum
terat acceptare vlł ipᷣe romanus Põiiſex hat pᷣtexiu etiã ſi pus illð eos fuerit caſſat. q; ſta
recipiendo illud i,⸗· ain hac pte ſ pꝑ eã quã ob ipe ſeiuſßß nõ poterat va⸗ n iSu xerV:.
einune anerißeromanus böſer ecuari nim aurin bac ꝑr. wgerriatmaſ .
e An. K. facultas cõferẽdi bñficiũ decretũ ad pᷣbedã ſeudig⸗ aliter. ac qn nõap
INW¶Keceptaret no wlp̃bedã mſi ſuã inſinuet tatem quã predictus. O· kotr taul lai⸗
ataaa ꝙ quando ſen⸗ wlũtatẽ alicui nõ aufer⸗ acceptaret referri debebat ia cd de regula Ea
Ein dor aſt tur. Pimiliter et p eã que alio guũ ſup moerto fuiſſer multa fien pbibẽ
arcoptanditecer- taliter illi ab p. cõcedit editũ nec aliquẽ aſti xiſß. tur .· facta tam te
nentes irritũ et in⸗ ei ad quẽ ipſus pᷣbende ¶ BSzoxtitit ex aduerſo nẽt. de regla ad a⸗
cutoꝛ ante 95 iae . S efa poſtolicã · ym B.
u er H ſꝑctat oollacõ priuſq in tñſum quodaſi pr fatus e
mil potelſt facere · e¶ fſinuet ille ſibi ỹ eam velt prioꝛ iã dicto.D.pᷣbẽdam
ſ̃i fecerit nõvalebit cõcedere vel etã oferat ſi vl digmtatẽ bmõi cũ va⸗ H
aienr f en· Pꝛte vacet ptãs nõ tollit cret ante bmoi hrer eic n¶ Arinxiſſet. o
inſq; vmuer. l. tte· oferẽclimſ foꝛſan q, ißam nẽoferre neqiuret ide. crdatcdlement,e⸗
doeum. Ea. Sideſo ofſerre nõ poſſit Phonna⸗ tamé-heßznddaul dign 6 T ear r
papamanda tur in oceſſione bmõi po⸗ tatem talem licite poſß et Enree⸗
aii puid eri de pbo⸗ un m Po NeFEi 7 expte dmcoms.

¶ Archſp̃ſbiterũ.cui prioꝛ qᷓui erat executoꝛ d raconis
onmiſerat collationẽ poſiture· ut patet in integra. et di⸗
xi in pn · b ¶ Lægatur.pone tenoꝛẽ legis · ff. de opõ le.
ſñ̃i cũ optio. q;· ille ſcʒ buus manumiſſus vel alienatuſ
c¶Cedit⸗ anteꝙ legatarius elegéit. legatarius &po
terit illu ſerun manumiſſum vel alienatũ vẽdicare ſi vo

lu erit foꝛſit an ſer⸗
uus ille aljs ßuis
melioꝛ erat et hes
legatario electõnẽ
auferre nõ potuit ·
eodẽ mõ videba⸗
tur ꝙ ep̃ᷣus nõ po
tuerit auferre ele⸗
ctionem iſti draco
m et ſic collatio ar
chipſbri valere de⸗
bebat. hoc inten⸗

dit h̊ allegatio ſed

nõ eſtvera. ö.
d ¶ Bltinis cõis
ſeñſio aduocatoꝛuũ

nfi tpiſ. ad. lI. mfoꝛ

ciatiiſpeciale mvl

tinnms volüutatibo.

Sed dicant quare.
vnde admnnado di

cebat hoſt. dne do⸗
minus nr. c ſi in

vVlrltimis volũtati⸗
bvus hoc locũ ha⸗

beat. multo foꝛtiuſ

in bñficijs in qui⸗
bus ẽ adhuc ple⸗
moꝛ interp̃ tatio fa
ciẽda.s · de dnac̃.
cũ dilectus q̊ᷣnon
adu ertit ꝙ iſta nõ
ſüiit talia bñ̃ficia q̃ᷓ

ſic large ſnt inter⸗

pᷣtanda ut nota⸗
uerat de elc · dudũ.
et ha beſ. S. de pb.
qu ãauis · j·

ee¶futuriſ. ut lego

ticio vnũ fetũ naſ⸗
citurum de grege

quẽ eli gere volue

rit. et fuit huiꝰ mã⸗
dati foꝛma ſimilis
huic leg ato dũ di⸗
cit qᷓ primo vaca⸗
uerit quã duxerit

acceptandã lega-

tibivnũ de ſeruis
meis quẽ elegeris
in hijs a tpe adi⸗

te hẽditatis intelli
gatur rei legate do⸗
miniũ fuiſſelegatar

D

libere acceptare · qu are ̃
dickus epus prefatã ſpo
ſituram cum non pruis eũ
requiſierit an acceptare

vellet eandẽ cuiqᷓ oferre
nõ potuit · quinmmo ipᷣiis
collatio cum idẽ· Q.· ſpoſi
turã ipam poſtmodumac
ceptarit irritari debebat
et conceſſio pꝑ iam dickum

archipſbra ſibi facta de⸗
bet ſtabilis pmanere · hẽ

cũ legatur alicui vnus ex

ſeruis quẽ elegeit wl op

tauerit · et heres ante op⸗
tionem vel eleckionem illi
us manumittit aliquẽ vel
alienat ex illiſ pſecto ma⸗

numiſſio wl alienatio ir⸗

. — .
ritatur.ceditq; ille lega⸗
to ſi legatarius eum du⸗
xerit eligendũ. ¶ Ceõtra
vero ꝙ ꝑte tua ꝗꝓpoſitum
extitit · ꝙ id in vltis wolũ⸗

tatibo tenet · nec pᷣmiſſa in

legatis futuriſ quẽadmo
dum in extantibo hñt lo⸗
cũ.q; nec etiã ad optãdũ
ſeu eligendũ ex illig ſicut

ex iſtis pᷣt terminus aſſi⸗

gnaria guis ineſſ ↄdicõ
quoddaq; incongruũ vi
deretur. ſi qñ mãd aretur

alicui de bñſicio quod du
ceret acceptãdũ ĩ aliqua
ꝓluicia qᷓ; pᷣmoillud vaca

vnde nec buũ legatũ ſub odi be⸗

res manumittẽdo facit liberũff. de manummiſ.l.ſeruũ.

f ¶ Ullis. legatis de futuro. ibi nõ pt ad eli gendũ termi⸗

nus aſſignari ut ſequitur.ſ̊ in legatis de pnᷣti · vnde aſſ
gnatur terminus legatario ad cligẽdũ· aſſignabit enĩ
ſibi pᷣtoꝛ terminũ ut eligat qð ſi no fecerit hes poterit

ſeruos vẽdẽ.ff. de opẽ.le·l. mãcipioꝛæ. et. l. ſi tibi. in pij.

et . l. ſ oꝑcõ · Gulti · ad hoe facit de reſti.ſpoli.frequens.
g Incõ gruũ ꝗ. e. executoꝛ.· tur leditur res publica.in
hb¶ Dericulo.in bñficijs igi- legatis priuata m quib⸗

reotingetet ꝓuderi opo⸗
teret ipm ĩ ſmglis bñſienſ
poſtmodũ imbivacãti bo

pꝓrogatanõ abſq; piculo
ſoꝛſitan ipoꝝ collace re⸗

quiri · vnde cũ pᷣfato pᷣoꝛi

fuiſſß mii ctuũ ut dicto · D.

pᷣbendã wl digiitatẽ quã

acceptãdã duceret ſi va⸗

caret ĩ eccia memoꝛatavel
quãcito ↄtingeret eã va⸗
care.hbi aũcte ap· confer
ret et ita eidẽ.D.circa futu
ras ſiue vacaturas pbedaſ
vel dig nitates tales ipuu
eccie opeõ data eſſD nõ po
terat ꝑ hoc memoꝛati epi
in illis qñ vacarẽt collacõ
impediri.mſi fſoꝛſan cũ ali⸗
quã ex eis vacare ongẽt
illã iße · Depriuſq; eã ofer⸗
re eps acceptaret /vl eti⸗
am niſi ante vacacõ nẽ ali
bijs primã: wi ea omſſa

ex aliqua cauſa ulterioꝛẽ

duceret acceptandã.qiua
taliter acceptatã cõferre
poſtmo dũ epᷣus nõ vale⸗

ret. ¶ Nos ita q; tam tuis

qᷓ; pᷣfati.O.racõibo plem⸗
us intellectis · q; ſepedi⸗
ctam ſpoſiturã a dte noui

mus ptinẽ ipaz tibi habi⸗
to fratrũ nr̃oꝛ oſilio ad⸗
iudicare curauimꝰ.ipi· D.

et teſtatoꝛ quã vult legẽ ſme alicuius miuria p̃ᷣt impo⸗
nere . C. de ſaeroſan ec · lei · 1 .

es.ſ.ſme cura-ꝛc.

& ¶ Acceptaèt. no
ta ꝙ ille P ſcribiꝛ
tur ſub hac foꝛma
p̃t acceptando ſi⸗
ne pftia er collati⸗
one executoꝛis im

pedire collonẽ ep̃i

cla. decernẽtes. ut

ergo vigil ille pro
quo ſic ſcribit ut

oꝛdmariũ in acce⸗
ptado pᷣuemat·ad

ſdẽ ꝗ.e. ne captãde.
m fi.et. ff.q in frau

creę.l.pupilluſ.ĩ fi.

ne captãde: et vna
acceptata nõ po⸗

terit aliã a cceptaẽ

ff.de opẽ.legat.l.
apud aufidiũ: mſi
fuiſſet deceptus ut
q? deb ebat alij et
ignoꝛabat · vel ꝓp
digmtate ſmnplex

bñficiu acceptaut
m (Mouimus·. ipp
ſii g mouit uiſtica

nõ carnalitas.et ẽ
hocotra quoſdam
ipocritas· q̃ ut vi⸗

eãtur iuſti pronu

ciant ↄotra ſuos.
n CCurammuſ. q
collo tibi facta pᷣ⸗
uemit acceptacõeʒ

(EKictno
nis prouiſio

per quã daturvia

ad bñficia vacatu

n eſt reprobata.

emanauit Hec dec.
ad coectõnẽ de.
g · e· a ccedẽs.et ad
declacõnẽ et appro
bationẽ eoꝛcque

ibitãgebãt inno.

et hoſt ·

0 Cõceſſis. fuert

h vᷣba ſupta de ca⸗

none. xl vij. di. virũ catholicũ · ibi dic̃. mẽs auida potẽtie

nex abſtinẽ nouit avetitis nec gaudẽ cõ ceſſis· nec ad⸗
hibẽ pietati ↄſenſũ·nã etut dicit canon.mẽs cupidita⸗
ti alligata cito demat avero.lxxxiij· di.nl.et.xc vi · di · bñ

gqnuidẽ.et alibi⸗oĩm maloꝛæ radix eſt cupiditas · xl vij. di·

bonoꝛ · de pe · di · i · q radix · ad h de ↄſti: nã ↄcupiſcẽnã ·

lCCauſa. & ſme ca
non pᷣt ut dixiꝗᷓ e.

H
ni. a (Keuocãda. ad hoe optime.lxiij di· verũ. 8 de con⸗ aucte ppe . 8. de p̃bẽ· hij q. In ſedo caſu eẽ dz he p̃benda
Ne. ſan et af · nõ debʒ. de deẽ. ſuggeſtũ. ubi et Puilegiũ reuoca no ex vtute pmiſſiome ſ ex vtute recep cõis et ſcmtel
ba — tur cũ tendit ad noxam vb ¶ Deeretũ · g.· e. ti· accedẽs· ligãtur Zria · relatü · et eü ſup In tcio caſu ſcʒ cũᷣ n0 feipit᷑
nnd e , c¶ Facultas· ãti quis iuribo gnahoꝛ viſa fuit h̊ foꝛma q; B Rinpl Buicter; grnirttur de ᷣbẽda cũ vaca bit · nõ te⸗
