vl. C. de legt l. dig
vox · S.de elc . mno⸗
du. S· de uð. cũ nõ
ab homne ·
c¶ Numcãſinde do⸗
mim veſtimentuz
ſciſſum nõ fuitſed
ſup eum iactaueĩr̃t
ſoꝛtẽ io·xix · x vi. ꝗ ·
Vlti · ncut důi velli⸗
mentuzſp qð deno⸗
tatü fuit ꝙ eccia ſcĩ⸗
di non à bʒ que in
vmtatt tota coſi⸗
ſtit. ut ibi et · xxiiij·
q· i p totũ.
de pſa ne⸗ Riere
mei deus et habes
in cañ. de pe. di. i · pi⸗
culoſe ˖ vnde er ſiẽ
gladio ſic lingua
quis occidit.lł..diſ.
h quis viduam·.
e Inſana. de ſum.
tri. dãnamus · i fi.
FP¶ Etebantur· p⸗
mo ſigillo poſt de⸗
poñicõnemvtinõ
deb ebãt. ad hoc . s.
de ap · ut nmrm.
Hignu cũ po⸗
tius ſit ↄotmriũ ex⸗
timandu.xxiiij·q.
iij. cũ ſancti.
bCacerare. ba⸗

bet em hoc ꝓpriuʒ
antiqui hoſtis in⸗
uidia ut quos in
Aprioꝛ actuũ ꝓpe⸗
tracõne deo ſibi re⸗
ſiſtente deicẽè non
valet opmiões e⸗

dmalis· xx vjj . n q

Jaco bũ videlicʒ de colum
naa petrũ nepotẽ ip̃iis o⸗
lim ſancte ro· ec.cardina⸗
les ſet filios quondam Jo
hbãms de columnafratris

dicki iacobiſet pris petri

pfatiſpoſterosa fautoꝛes
et lequaces eoꝛ im Ytute
altiſſmni exſurgẽtes ſpua⸗
litera tẽpoꝛalirer otra eoſ⸗
duximns ꝓcedẽdũ/ Con⸗
ſequẽter dictis iacobo et
petro deſcendẽtibo m pro
fundu maloꝛ molienti⸗
bus in cõ ſutiſẽ timcã dñi
ſuncke videlicz eccie ſan⸗
dere vmtatẽet ut gladi⸗

um acuenti bo linguas ſu

as et ꝓrupentibo nõ tãm
vwerba blaſphemie et ſciſ⸗

matica qᷓ; mſanaſe in ſeoᷣ⸗

tis redacta ſub ſigillis qᷣ⸗
bus anteqᷓ eſſent dewohlti
vtebãtur ꝑ vrbeza diuer⸗
ſa mundi clmata deſtina⸗
rũt exnimãtes loquacita⸗
tem facũdiam et maledi⸗
cereoſae bone ſignum et
oſicta matela diſputãdi

q; vritate nõ poterãtnos

ſaltem lacerare ↄiucijs pᷣ⸗
ſũpſerũt quoꝛx dictalicʒ
poſſemus ſupioꝛi aſſertio
neoucereet luce clarioꝛi⸗

bus nmcõ mbe ofutaduxi

mus eoꝛx latratibo nõ da
re reſpõſumaut ↄtrita eo⸗
ruin rabies aũcte ſonoꝛa
p̃ndẽtis in ſupmo iudicij
ſolio frangẽturet patens
writas ꝑ ſeipaʒ wmret in
publicã nocõnemſnoſtrũ⸗
qʒ ſien tiũ in ſuppliciũ eis

foꝛet/ roceſſus ram otra

ipſosa alios fecimus ſuc
ceſſiue varios diuerſiſq;ʒ
tꝑiboſpũales atpales pe
nasa ſnĩas ptinẽtes a mul
ctasQuoꝛũ qꝛ totũ teno
rem o ſtimcõm pñn inſerẽ/
longũ eſß ex eis quedam

oↄpen dioſe collecta huic
nr̃e oſtitucõm duximus in⸗

ſerẽda ad certitudinẽ pñ⸗

tium et memoꝛiã futuroꝛx

videlicz ꝙꝙ ex cauß q racõ⸗

nabiliter nos mouerũt de
fratrũ nroꝝ ↄſilio depoſui⸗

mus dickos iacobü er pe⸗
trũa cardialatibo eiuſdeʒ

eccie et ab onn cardmala⸗
tus co modoa honoꝛe ipoſ⸗
q; iudicnumꝰ ſeiſmaticos
et blaſphemos et tãcq; he⸗
ticos pumẽdos ex poſitis
pſoms eoꝛuʒ a ſidelibo ca⸗
piẽdisſomibo bñhicijs of⸗
ficijs honoꝛibo digtatibo
et p̃laturis ꝓpeuo puãtes
coſdẽeſet reddẽetes mabi⸗
les ad habedaſcũctis eo⸗
rum boms mo bilbonim⸗
mobilibo iuribz a murildi⸗
ctiõibo publicatis. CCõ⸗
tra natos inſuꝑa poſtéos
dicti io his ſpualitera tẽ⸗
poꝛalitor duximus multi⸗
pliciter ꝓ cedẽdiiſeoꝛ bo⸗

ms et iuribo etiã ↄfiſcatis
ipliſq; poſteris de iohis

p maſculinã et ſemmnam
lm eã deſcẽd ẽtib indigniſ
ꝓpetuo red ditis ad cardi⸗
nalatus honoꝛem et qlibet
officia bnᷣficia a mĩſteria
in eccia memoꝛatavel eiu
curi alalibi wro vſqʒ; ad
qrtaʒ gnacõ eʒſomeʒ pſo⸗
nam pntẽ et fumra Eumſcu⸗
qᷓ; fueit peminẽtie ↄdinio⸗
ms dig mtatis aut ſtatus

ecciaſticiꝶ vel mundams
etiam hſi foꝛ et ſancłe ro.cc.

cardmalisque ſhos Jaco⸗

bum et petrum vwel eoꝛx al⸗

terũ ſciẽter et &liberate. ꝓ
cardin alibo habueit et te⸗
nuerit aut ad cardinala⸗

tum admi ſeitſeu wo tũ eo⸗

rum vyl alicuuis ipſoꝛum

ſuffragiũ in eleckone ro ·

põtih cis admi ſerit aut in

„

oꝛum falſas ſimu⸗
landodilaceret · ij.

. v. habʒ Huʒ.
i ¶ Reſpoõſitsz ſi. C.

ſi q inpe mal'l.
vna · de pe · dyij. ſ
emm in quit ·
k ¶ Beritas .· q ſp
vmcit. viij · di · ve⸗
ritate.
CCaußis. eal nõ
exp̃ſſit nec BPabu⸗
it nece expᷣmẽ. ad
idẽ.sde re inð.ſic̃.
m ¶ Exp oſitiſ. ad
ideʒ ·s· de indeil. jta
quoũdam.
n (Nublicatis la⸗
boꝛes g impioꝛuʒ
iuſti edent et the⸗
ſauriz abũt iuſtisg
eoꝛe dinicleſſa pĩe
xi:ipuerbi.xxvinj.
ct · xxinj.q·vñnj.quẽ⸗

admo di..er · c. i ſet

redeũtes non ręcu
perarẽt bona ſua.
exquo ſunt expᷣſſe
danata. de H. g. de
cli. ↄiug · ꝙ a te.
o ¶ Cõt ra natos;

ↄtia hos licet laici

e ſent ꝓ cedẽ potu
itſtu racõne eccia⸗

ſtici crmiſſtũ ꝓpt

tpalẽ iuriſdictòeʒ

quaʒ babebat in⸗
eos ethabz in vr⸗
be ꝑ ↄceſſones lo
ici et conſtãtim ·

lxiij. di · ego lodi⸗
cus.xxvi · di o ſtã⸗

tinꝰ. pa ea ẽ.et · S·
LC .· li.de ele· funda⸗

menta.

p (Alibi· ſcz eẽ ro

manã ecciam er e⸗
ins curiã. et ſumit᷑

hic eccia romana

ss

ſtricte.· o eusr e t S- .

q¶Futuram · ſic· S.
E. ne aliqui.
CCardmalis· e⸗
piſcopi bñn ophẽ⸗
dütur. q; ↄſtitutio
Iᷓ. de ſen ex. ꝙ peri
culoſũ · de excõ icati
one nõ loquitur᷑.·
8Habueritmno.
caſuĩ d pumtur de
li bermta cogitatio

cũ als co gitacõis

penã nemo mẽat
de pe · di · i· cogitati
onis · de H. e. diſ. E
cogitatio·

paſtoꝛe reliq̃ſſe.ti. ꝓx.e.iſnec ob. ᷣm eũ ꝙ aliqᷓ dicunt
ꝙ cardmales ſũt ſme capite.hoc enĩnõ ẽ verũ.mo hñt
caput ecẽ̃ie ghᷣale ⁊ ꝓũ ſcʒ xpᷣm · imo illð ſentire ab he⸗
reſi nõ eſt longũ/xxij.di:c.i. et · ij. et eſ=ß res mõſtruoſa · de
of.oꝛdᷣ·qm in pleriſq;ſnec ob. ꝙ dᷣi ex ſ̊ poſſe ſaſma ſcã
dalũ et vacacõnẽ diutinã ſuſcitari.q id poſſi eſſe verã
ſi indiſtincteo cedẽturſ reſtgi debzʒ ad nccia vel vtilia
eechie ſeu reipublice quibo ommino ꝓuidẽdũ eſt.vij.q.
i·ſcias ſcauere g debẽt ne mmis laxẽt habenaſff. de of.
pᷣterea ad ptãtẽ cardinalis ſpectat vacate ſede delm añ⸗
tes anathematiʒare.lxxix. di·ſi quis nermia anathe
ma mucro ẽ epᷣalis.x vi:qij.c·iſet maioꝛ pena in ecclia.
xxiiij.q.iij. coꝛripiãtur. in pnfvnde ſi pñt maioꝛẽ penaʒ
imponẽ ergo et minoꝛẽ· · de deci · ex pte. in/ Itẽ canõ diẽ
q; ep̃i cardinalesvacãte ſedevicem metropolitam obti
nent · xxiij· di. in nomĩe dñi . et expom debz i. ̃e qui me⸗
tropolitanus ẽ. s. de of. vicaſuamn ec alius poſßroma⸗

●
G ſpel
c– HwA . — H „ 1I2 f1& „ J — „C. 1 „.* . , at bE ρ S II iut efss 31 gi.
e, r n a0 S ete vacãte no. ar ꝙ collegii eardaliũ vacãte ſede/ marth e. Citets cech ep oꝛtet ey Rlts ill in dictez b ab⸗ ſd
err , „e 35 fungitur iurdictõne ſpᷣeſet ↄtrariũ aretiã poſſD ſumi ilegin auare atus ap ie ans guena epnt no⸗ C
r n, Se » w nö fu un gictone ſpeſe in; . o pa · s· de off. leg · e. i · e.linõ en illa duraẽt miñ colle⸗ N
⸗ , E- uaſii F bice nõ vetuiſß ſp⸗ collegin i HS e gus Fuprnutt poſß dici q cardiales hñt ptãtis i
2VT. = r or no.· hu · Jo. et aln. hy ir⸗ din ls ſpl ere ger eallecni n plemtudinẽ ha bitu tuc in q; tũ ro.ec·cenſentur qͥ nõ mo
i J F= W. Ra-4 3 re⸗ cum ex eoem fi 3 qin . lcem IEE ſt ſi ſ. l ritur. xij.q ij.liberti.ij.s. e. li · de ſep. ſ gra cõſe etiã ſi vn9 G
= ☛ iurdictõ ne⁊ eius xercicio · necne ſhixit o „¾ 80 aiemn lnggt, reg r en ſr P a m cardmalis ſup lot
2:, E. — in hbijs ꝗᷣ de g randi Cor- Sor P 5X. . ,S 4 2 5 A r r A ο5S — eſß. lx v. di. ſ foꝛte . . ſone
Dr- & F ⸗ I'nccitate euidenti “ — P 1 . s. de poſtul: tuz. hool
Ti , 11.. — . mnmeni expedi⸗ n D e . . eads⸗ iuriſdictõneʒ vero mN
ri opoꝛtʒ/ Eo fac pontificẽ romanũ elegelt⸗ et etia mnouamus eade⸗ Pñt i exercicio ſm 14
c ia, noĩauerit aſſumpſeitvel de nouo facimus de fra⸗ modũ ſupius dem dn
cic. vbi pietuim . 4 1.5, 7 . io Pdi (uicqᷓ cardiales
idem q; ſq etiam receperit ſeu dedeit ĩ hijs fan oſli Pi factpobſeruene d
multũ facit contra. vl ad hoc auxilui coſilinʒ ¶ Et ut dictoꝛx malicia videtur ꝙ vacante 5
eeer . vl fauoꝛẽ excõis ſma du⸗ no muem r niccellor et ſedenõ b vane ſe
dicebat emim alia ximus mnodã daʒa qua/⸗ pumte rn re nois a ⸗ mtr on 6
co llegia habẽt · abſq; expᷣſſa licẽti a rõm plar retrahat alios ab of⸗ ad ꝓuihõeʒ ptinẽt 2?
guo ete obobſe⸗ ponuficis non poſſit ab⸗ fenſa/ ae in oblunonẽ wri⸗ „ iſ ex grandi cw t· 4
. ECc.· * „ , , neés etur in⸗ 4 „ 2 ,„
gelee. vro. ſoltufnce eaã p wllesas tas Acenott deg Ne Predet HeE
ſtum q ſic vtuntur aplice ſedis eade ſede va certaſſtatimus atq; dec⸗ be elec. ubi picinü. 5
crdĩales · ar.·s · de cante eãq; pᷣlacõe digta⸗ immus ut et ipa muiolabi⸗ Eidein üor ob. 6
elcvenabilem . C. te ſtatua honoꝛe ecciaſti⸗ liter obbuenturſet ꝙ liles ſi minoꝛa collegia be
obiectõm. v. ꝙ au⸗ P. ſſuus a culte pems ſili⸗ poſſunt ergo et il
tem. s. de offl. oꝛ ð· cis oĩno puaumꝰ ſichi excelſus Pepemsnhii⸗- ludeer ob gecele⸗
irrefmagabili- Cex lomnus omes qui dicti bus in poſterum pimant. ngam p niſionez .
„ SS Di , Bie 652- S,l ecle⸗ acõne mmiet pi
alius index nõ ſup⸗ tis dicti iohis fauoꝛeʒz p⸗ Ro humam . de P en pi
elt · . de elc. liez · in buerĩt vel auxiliũ in rebel⸗ Pone geneis 4d tui debuit er ẽ ſi. ·
Bäne galier aoer on el ſciſmate pſiſtẽti⸗ fumis elon de heti accuſatus.
⸗ 8S exrcois ſnia 5„ ma mudi ns: et Cſane. dic ut ĩcle⸗
et. C. de decuẽ. ·ge⸗ tes Pec et alia ꝑ nos feã oꝛte tande lub es bpo⸗ Jec⸗
nenlr e hi in pdictis noſtnis ꝓceſſrua⸗ mlẽ dei hlius ihus xpsne 241 lias ſez ctias
Bee Eſ wbit ne. busa in ĩis nr̃is bullati⸗ gregez ſin pᷣcio Bngis ete cardinalatus a
Itu q; ncctas non ſup eis ↄfectis ↄtẽta hac glioſi redẽptũ a n nrut . a ieg omig.
pab; e re. oſtitu cne ꝓpetuo valitu⸗ poſt redẽpcõeʒ a prem — ſtus excoicati
ii e no eſtffũi a⸗ ra ratiſicamus ofirmamus abſq; paſtoꝛe deſereret · oms ſi ſupions
nõ ẽveriſimle ꝙ r — Ppy α F , , =Pl n abſolucoz ſbi no ”YMD
Rilio dei placuerit AE Pre re — n e 7 “ nucs l l
1 P. gesg Basſan el e r E e5 rebu auit intelliga
otrarius mteileis . tur illã oꝛ dmarns
utvieatur greg ez o ceſſiſſe . de ſen. ex
ſuũ et ececliam ſme . “

c (OO blanonẽ. ſ. S. de teſti: ſficauit u·c. alcꝰ. ¶ nup·.

d S iles· in eqli delicto ſiles ſunt pene · in autẽt· ut fra
filij. m fi colla· ix· Grauius autẽ delictũ grauius indicet·
xiiij:q:i ·non afferamus. .
Ro humam. In tres dinide ptes· In quate pᷣma
pomit ꝓhemiũ uſq; ibn cũ igitur · ibi pomt hoꝛ⸗
rendũ aſſſſmoꝛe factũ uſq; ibi:ſacr ibi imponit penaʒ
multiplicem illis qui p tales quenꝙᷓ xpᷣianoꝛe interfece
rint:mandauerit · receptauermt defenderintvel occul⸗

tauerint · hoc facit · ſFirur noetit eſt languoꝛes tu⸗
f ¶ Moꝛtem. vere i⸗l

it ⁊ doloꝛes poꝛtauit · s· de celinmnſ.
cũ martho e.circa medi · fuit enim verus homo · de ſum.
tri. c. i. S · de Hre· eum criſtuss·· .
¶ Precio. vnde dicit canon. quis nos poteſt amplius
amare qᷓ; qu ammã ſuam poſuit ꝓ ouibus ſuis · xxin ·
1 U rreret nota cõtra p̃ᷣlatos ſe etiam ex nulla cauſa
abſentãtes qui non dmmittunt vicarios a ſic dimittunt

ne eccie metro po litanus eſſe nec debemus oſĩm auerẽ gregem ſuũ ſme paſtoꝛe Gt ꝑ hanc lñam ſatis patet ꝙ fn
ius expᷣſſum ſmulta enĩ ſupplẽtur. qð pʒ de cele. miſ. cum

poteſtas p etri tranſiuit ad poſteros· alias poſt pctruʒ i

mor
le⸗

itis

vng
ſip
.
Pero
n

dles
lent
nte
1tſe
d
66
mnet
cic
lop
el.
uli
ob⸗
gea
el
7
e;

ta

ls⸗

ſme paſtoꝛe remanſiſß eccia qð nõ ẽverũ ut q̊. ſequitur

ad idẽ.xl · di.ci.et idem pᷣt h̊ argui circa collegiũ cardia⸗
luũ cũvacat ſedes ut dixi· S·ti · ꝓx:c vno: ⸗

a Stabilitate fidei. hac deb emus armari. ut· xxiij. q· i

n bella · in fi. Rrent. vbo ope exemplo.viij.qi.qui ę⸗

¶ Immeriti· hui⸗
liat ſe ut aug · in ca
none dicẽs: cdus
locus tabᷣnaculo⸗
rum traditus ẽ nmmn⸗
chi qui remũ tene⸗
re nõ nouer. lx. di.
ante omia. in fi.
ꝓphemo iſtius li.
S · de offi. le. c. i.
N¶ĩ Debemus ad
jdẽ·S.de Puil· cũ et
lantare:in pnᷣci.
¶ Somno . lxxx vi.
g ¶ Deo luerifacẽ.
See.de regal: non⸗
ſolu ·

plus elł xnq u pci
pmnaiatf.
¶ Premuniti. et j⸗
deo dat canõ oſilũ
ꝙ nullus exſpectet
in vltimis pemtè⸗
de pe. di/ vñ. c. ul.
K dno: ptates
igitur ſut a deo vñ

xzßus pilato: Toſᷣ.

xix. on hbr̃es in
meptãtem. 1c. et
canon · qu reſſtit
ptãti der oꝛdinacõ⸗
m reſiſtit · xi:q. in.
qui reſiſtit· et vmů⸗
ſtas non poſſp ali⸗
qua racõne oſtare

miſi tãtus eã di Fe⸗

rentie oꝛdo buaret
lxxxix. di: ad G.
¶ Dreſertim · pro
maxime.
m omidãtes. p⸗
babiliter maxime

Apter qlitatẽ aſſiſ⸗

ſinoꝛ qͥ non timẽt
moꝛtem. et dicũtur
ẽe deluezodalamõ⸗

tagna.
n Prelatusetlaz
ep̃us · ρ de · quia
piculoſũ.de ſen. ex.
non exmmit illos a
pena excõicacoiſ·
o ¶ Mãdaueritſſ

mãdauit & cogita⸗
tio nõ ſtetit in ſuiſ

fimboſet ideo non

muirum ſi pumtur
— – — —9 α — RE ..05 . 4
3s
— 50 W1— „9 E E
„

7

— L —. A—☛

b¶ Accede⸗ piſcopatũ · et · ·ſe. xlin · di · ſit rectoꝛ.

—

ipſius eurã beato petro a⸗

poſtolo ut ſue ſtabilitate
ſidei ceteros in xpiana re⸗

ligioue firmaret. eoꝛum⸗

qʒ mentes adſalutis opè⸗

ra ſue acccdet deuuorõms
ardoꝛe cõmiſit. vnde nos

euiſdem apli effecti diſpo

nente dño lieʒz immelti ſuc

ceſſoꝛesa jphus redẽpto⸗

ris locũ in terris quanqᷓ;
indig netenẽtes circa gre
gis euiſcdlẽ cuſto diã ſolli⸗
citis excitati vigilijsa a⸗
mmarx ſaluti iugis attẽti⸗
one cogitacõms intendè
ſu bmouẽdo noxiañi agẽ⸗
do ꝓfutura debemus ut ex⸗

cuſſoa nobis negligentie
ſomno nriq; coꝛdis ocu⸗

lis diligena ſedula vigi⸗
lantibo aĩas deo lucrifaci

ſuanobis coopante gtia

valeamꝰ. ¶ Cuiginm il⸗
li qui ſie hoꝛrenda inhua⸗
mtate deteſtandaq; ſeui⸗

cia moꝛtẽ ſitunt ahoꝛx ut

ipoſ faciãt p aſſiſmoſ oe

cidi non ſolũ coꝛpoꝛuz ſed
mortẽ ꝓcurent onã aĩaꝛ
mſi eos exuberas gra di⸗

uina pᷣuenerit vt imt ar⸗
mis ſpu alibo pᷣmumti ac

omms ptãs tribuatur a
dyno ad iuſticiam rectũq;

iudiciũ exercẽdũ.(¶ Nos
tãto piculo wolentes oc⸗
eurrere aĩarum et tam ne
pharias pᷣſũpcõnes ecci
aſtice aĩjaduerſioms mu⸗
crone ferire ut metus pe⸗
ne meta huiuſmodi pᷣſi⸗
pcõms exiſtat pᷣſertim cũ

alias ſecus . de pe · di i· co gita
mãdãte in caſuꝗj.e.li.de ſen/ ex · ꝗcuq;/vbi mãdãs et re⸗
uocãs re integra penã cuaditch
Cauerit re integra p enã mcurreritſcũ ex ſolo mãdato iã
pus ligatus eſ̊ſet ad h̊ facit qð ſtatim ſequitur.
p ¶ Receptauerit · tenẽtur ręceptatoꝛes ut aggreſſoꝛes

nonnulli magtes taliter

cõiſimitius ꝓ ceditur eum

aut puto ꝙ etiã ſi reuo

permi foꝛmidãtes cacti
fuerint ſecuritatem ab eo⸗
rũdem aſſiſſmoꝛꝝ dño im⸗
petrare ſicq; ab eo nò abſ⸗
q; x pᷣiane digmtatis op⸗

probrio redmẽquo dam⸗

modo/ vitam ſuã. ¶ Ha⸗
cri aprobacõe cõcilijſta⸗

tumus ut qiucunq; prm⸗

ceps pᷣlatus ſeu queuis
alia ecciaſtica ſeculariſue
ꝓſona quẽpiã xpianoruʒ

per pᷣdictos aſſiſſmos in⸗

. „ 5B
terſici fecerit vel etiã man⸗
dauerit quanq; moꝛs ex
hoc foꝛſitan non ſequatur
aut eos receptaueęrit vel

& fendelt ſeu occultaueit

excõis a depoſicãis a di⸗
giitate honoꝛe oꝛdſe ofſi
cio et bñncõ incurrat ſnſa⸗

ipſo facbo et illa libe aln

pillos ad quos coꝛx coi⸗

latio ptinet cõferatur. it

etiã cu ſuis boms munda⸗

ms omibo tãq; xpiane re⸗

ligioms emulus a toto
xpᷣiano ꝓplło ꝓpetuo diffi⸗
datus ! et poſtq; ꝓ babili⸗
bus oſtiterit argumenti⸗
aliquẽ ſcelus tam execra⸗

bile vmſiſſe nullatenus

alia excõms ꝛvl depoſitio⸗

.„

ms ſeu diffidacõis aduer⸗

ſus eũ ſentẽtia requiratur.

/

deponẽtes petut emendaʒ
ſibi i eri et prouideri ne

. = . — . C2 . O

. — — wr
4—☚ T LLS. 2 2 ₰ J6 5;5 *£ laARr— R volata S . E.

4

5 h n h A- N

p:ad B. s.· ti: Px · c.
r¶ Libere. ¶ vno.

NRelatis ſme
pena irregla
ri tatis pñt cl erici

mfac.vin. nd*5*ααε7ρ., ði:ſi quis otri⸗ D= DS
. elatis vel clericis?
qiubuſcũq; qiu de laicis
ſiuis malefackoꝛibo quere⸗
am penes ſecularẽ iudicẽ

Rtatus Z.xxinj· PN PrYv

el. i · et · ij.· p elſimi E e⸗
mim ſunt recepta⸗
toꝛ es ſme quibo de
lin quẽs din latere
nõ pt · ff. de recep.
q ¶ Excica⸗gil.i.
cõmſexquo ꝓp nõ
repuauit abſo luti
onẽ puto ꝙ oꝛdſa
rius poſſit abſol⸗
uẽ ˖ s. de ſen. ex · nu⸗

etiã illo nõvoca o
ſi poſſidẽt.s. e.li.
de pᷣben· liey ij.

de ſuis malefacto⸗
ribo ↄqueri coꝛam
iudice ſclłari etiaʒ
de ermnbo ex b⸗
debetur pena ſan⸗
gumiſexp̃ſie pte
ſtãdo ꝙ ad penaʒz
ſangms nõ mten⸗
dut / IQt emanauit
Gᷓ tec ad decla ed eʒ
eoꝛe qͥ no · xxiij.
Pꝗq/iij.maxnnmia⸗
nus · et · q. v. vnum
ſo lum:et.g.e.titu.
poſtulaſti.
t ¶ Naicis ſi enĩ de
clerico vel ecctaſti
ca pſona coꝛã indi
ce laico ↄqreretur
habʒ lo cũ pena.s.
de fo⸗ opete · Ri dili⸗
u Scłarẽ ¶g dti.·
Poterat etiã ↄ que
ri coꝛam eeciaſtico
cick⸗ S. de ſo:cd⸗ R
x¶ Emendà lcet — „ . S
„ aſſitaſe ðèð
iniuriaʒ paſſus ra⸗d re⸗del= Zu TS, -Ler
ꝛiẽ dinntt tone⸗ hD

NKHN EEEEEEEEEE

atur nõ tñ emẽdã — W1 24

y¶ Pronideri puid
det g index in futu⸗ ve — 2 Jr gr
rum ſieut et in ßui⸗læl⸗ e r 5 r Se
tutibo. ff. ſ bui. vẽ. Wu⸗ C .
l. . eſi7 »OHe e en e
. egtr etel haꝛe ſiẽ õ SU

er in almm ztil · ff · de ð 3 7 — 77
libᷣ agno:l.ſñi quis:d Lrr eſer

8S

alaus n d „☚Dsd e. ,

●
= . Calmmẽtaſet circa futu as expẽſas.s. de ꝓeut᷑ auditis. ad hoe dmos nõ locʒ vſq; adv.qniveroſubi impomt aͤt
Em f. ubi de h. et. s. de ſepul. in nĩa flicz di cat lex ꝙ; tractuſ penã clericis ↄtra faciẽtibs vſq; adv.ceterũ ubi mipo⸗ ieen
futuri tꝑis non ſpectat ad indicẽ.·ff. de vſur. li. Ei illuia mt penã lai cis et i fa cit uſq; in fr rodinẽ.f. de bns q a
enim locũ habʒ mvſuris qͥ ſunt odioſe ſvelnõ ſpectat t ¶ Goꝛãg mẽ ſex diẽ vſuraęæ dul⸗ in frau. c.l.ait preꝛ ia
ita ꝙ ſtati detur exactõ hh aut ꝓuidebit ſtatuẽdpenaſ toꝛ. Eſi quid in fraudẽ.v.ſi õ aĩas ip oꝛe · q “
ominãdſvel penã malefactoibo imponẽw ſer ſic mer⸗ ¶ Ammas:· recipiẽtiuʒ· et bñ de/ ꝓhibite ſutvſure m i
pene /erit mera P⸗/ = We rs dern rebrrer, ſer rs Drr rrr A es kr= m er ſs er w =, Nouo ꝛ veteri teſta 1
ſumpc nisi clico⸗ mẽtoiure cnomn⸗ ai
rüũ. hor. py. 9 co · xiin · · in . . in. S
ſte wten r 32 contra eos talia de ceteno ( buerit cogitaẽ Reg. Erehochene o
X.X DLEERIOeTrEEir. 5 5 45 AE. „P. f 2 ſer 10erer re
expᷣſſum vbi non Pſumãtur ꝓteſtãdo expl⸗ x. in ge · o· lug. P. ciuili m ea q̃ no. R
ſufficit tacituzſad ſeꝙ ad vmdictã ſeu pe⸗ mara voragmẽ s · e. q in omiba.
en cli de dlee. : ¶nam ſang ms nõ mtẽct q aĩas duoꝛ at t I Faeltaetſo
mtatibo. in pn e⸗ imputari non debet ;uus facultateſ exhau⸗ n CConſtoéem.s.
caute facit elericuſim alias tali caſu de iure de⸗ rit o peſcẽ cupiẽtes oſtitu⸗ eti. omibo . qᷓ H
ſide Pacpteſtacdt r beat pena ſangnis irro⸗ tioez lat oaſn otra vſira⸗ Pbibet vſiraios
blic ſeripturafad i/ Fariſi iudex moꝛtez illis rios odira ſub me maloe onsaltariſadmie d
dern. 6. de ſimo. ex⸗, Smferat iuſticia exigente. dictoõis mternnnaconep⸗ ti · pᷣcipit obla cõeſ 8
Pilgeti d fi de e alioquin ſiprelana clerici⸗ cipimus miolabilit ob⸗ eoꝛe nõ recipi:ꝛm 3
. WE. Ar&ν Hg XEXE 2 —„ 1, 6 . . . illPn
ex. Po tut ct de à gpter metu hmodi q; uu⸗ ſeru ari et q quo minoꝛ fe⸗ morte illiſ denegat
no.· de off del. cum , rn ſan nnnbH it⸗ ec aſticã ſepultu⸗ S
iniure. — Ex ad penã ſangiis poſ⸗ neratoꝛibo aderit feneraã⸗ nam. et clericos co⸗ 4
bWrogar men⸗ ſet ꝓcedẽ de ſuis malefa⸗ di oomod itas eco magis tra faciẽtes pumt DSZZ
Rrogen eba⸗ cxoꝛibo taliter conqri non adimetur fenus exercẽdi ahe al'ul coſm
bamus cafums e- auderẽt daretur pleriſq; libertas hac gnalioſtitu⸗ oMſaledictis. .R
5 poſtulaſti · mateia trucidan di eoſdẽ tione ſancimus ut nec col⸗ i pene eterne qᷣ p
orr Pr , cCJulticia idez ſi. et ipoꝛꝝ bona libere deß⸗ legium nec ana vniuerli⸗ moꝛtali tm debet.
,-Pl &% ne r r⸗ ra inſticiã cü cle⸗ * gi 77. . jjij. g. ij. doꝰ aß
.. „„L-rn dr vtiam ticia eu cie⸗ dandi em S ta l ſm ularis ſona xxnin.q.inj·deꝰ qn ·
W I= T-r, aulpa ſet abht ut cd qnu mã dat aliquẽ vrr⸗ cuiuſcunq; ſit digmt altis q Eort tanto ſe
r u 0r 6 SS E qᷓ ter bonum S berarilicet expᷣſſe mhibe⸗ con itigms aut tatus. 4 “ s· de oſti.cũ.M. in
4. = — A pER. licitũ facimꝰac. t . . ll 4 — r s ſ =Pi& wherlnten r ¶ Adimet. pn.
xxiij.q. v. de occi ⸗ at ne occidatur vllatenꝰ ſaliemgenas et alios non ſnota colledas
dendis ſet facit qað vel mẽbro aliquo munlet⸗ oꝛiũdos de terris ipſoꝛuʒ Poccaſio tinqſidi.
dixi · · ne eler · vel irregulais efficiturſſi mã⸗ publice pecumã fenebre ff. devſu. lequiſſi⸗
o mni datariꝰ fines mãdati ex⸗ exercẽtes à exercè volen⸗ ievelius Kin
tis tpalem iuriſdi cedẽs mutilet wl occidat tes ad hoc domoſ in teri acv. q. v.no ois. e
caion⸗ habẽtibus cuũ mãdando in culpa ſue⸗ ſuis o ducẽ vel c ducas adidẽ S. de coba.
necobꝗ·c · ꝓxiut· ritet hor euemẽ poſſe de⸗ à alias habitare cleriet mu⸗ci.
ſibi vixi 1 babere a alias h it⸗ 8 (Collegiu dem
dLaliter · ſcʒ ci 2=ð a colligẽdo.· et de h HM
exp̃ᷣſſa ꝓteſtacõne s · de ele · c. i . de ex⸗
ut dictu eſttiss. cel. p̃ la.dilecta · ff. de⸗
¶ Materta· hoe ſtẽ dicebatur ĩ p̃ᷣdcõ canõe.xxiij.q.v. & euiiſq; vniu erſi.l. i. Ci · et· Cquibus · Jo · and5. E
vnũü ſo lũ · in fi /nat no. p Inno. et oſt. S. e. ti·ad au t ¶ Aiem genas ec ergooſtitucõ nõ extẽditur aꝗ in⸗
S an · determi⸗ diẽtiã · ot exp̃ſſiꝰ p oſti · e. ti. petruſ· digenas t tamẽ illi ſut anas pems vſurarioꝛepumẽdi.
g xbſſep iz videb atur nõ teneri.ꝙ plus ẽ expᷣſſe cõ ſæt potuit eſſe racõſq; maius ſcandalũ eſt ĩ aliemgena
tradicẽ ꝙ minime oſentire.s. de bap. æt eius effec:majo⸗ vſuras exercente ꝙ; ĩ jndigena ſet minus ſcandalum m
res.ſ̊ ſi nõ ↄſentiẽs irregularitatẽ nõ mmcurrit· gꝙ multo expulſione illius ꝙᷓ; iſtius ſet ma gis oſueuerũt vereri in⸗
e. minus expſſe ↄtradicens· een: , it . Te amos exererrs fenus 6, inter extraneos et id eo fint
15Itadr g S 4e: NMr Dz16f† QMäaàdatarius- iſte ec tenet: qd dicut no. s. tde ſen. ex. magis ꝓuidẽduʒſetr dato ꝙ iſti aliemgene eſſent ciues B
ſy E Culpa iſtud roglare ꝙ vbi culpa p⸗umulieres . velmcolelocũ habet hecoſtitucõ in eisſi hoc foꝛte vo⸗
Dabenr,; e = Z ceſſit quis tenetur de caſii. qd dic ut plene no · s· e. ti. ſẽ luit rep etitio verbi: et alios nõ oꝛudos ut dicamus ah
n Signüſſica qñ culpa ̈cedit nõ excuſat metuſ.ff. qðᷣ me emgenas etiam ſi ſmt ciues vel incole et alios. ic qui 9
cã·l.h mulier · fallit in m imoĩo·s.de ſpõ.vemẽej. ciues vel meole nõ ſunt Oꝛundus aũt de cimitate dicit
(Cogitare: s. e. de cetero et c. otin ebatur. ff. ad. l. aq; .is qui ibivel mvico ciuitatis illius oetus ẽ-ff. ad muei.
. iã. l· qmi occid erit. Em Hac. UAar! pcipit lat· oci . D Rea.l. qui e vi coſuel etiam ſ pater eius mde oꝛig mem du⸗
* Surax ſpᷣmo inn ouat obſᷣ⸗ ↄtra vſurarios editũ it. C. e. tit. l. aſſimptio · C'filius · et. C. li · x· de mumciß et
vſq; ad v.et ꝙ; ibi p̃epit dñis ⁊ vmuũſitatibus rerraruʒz. αigi. 1i et l. filios · Que aũt d ĩa ſit inter ciuẽ. mumope
ne pmittat aliem genas in terris ſuis ↄducẽè domos ad accolã. aduenam et meo lam.no · ff. ad mumci·li et. C.
. exercendũ fenus vel ↄduetas haberejet ꝙ aliquis eis e inco lia. l. ciues li x. “ J

. 32. 4 „– or- Ses , è Prpp 3W, E⸗I Nr N

lR. — — D- ge gt Prs —, & E Pe .
ſpone a ( Mamfeſtos. mamfeſti di cütur illi de quib⸗ notoꝛiuʒ ¶ Suſtinuerint. p̃lati ſi mglares pſone collegium ſeu
impo⸗ eſt de iure . ut ꝙ afeſſi vel o dẽnativel de facto ve ꝙ ha⸗ vmuerſitas· =platoꝛæ clericoꝛe collegioꝛeſeu vmuerßi⸗
eiſs bent opis euidẽtiam q nulla tergiuerſa ce poſſ celari · 4 Eox. ſcz⸗ tatu · et dic.i:eoꝛum iur̃dictõm ſubiecte.
itpre, ut q tenet altare ſuũ Partͤſ oterit aũt epᷣus eos pu⸗ et ſie pꝛutur alter alterius delicto · qð dic ut · i. q. nj . i ſũ⸗ .
r blicare ſi ouicti fuerintvelo feſſi coꝛã ipſo vel ſi ↄtra eos ma.xxiiij.q·iij.m ſuma· dẽtibo ccſſabit interdem.lxx.
en fiat ꝓbacoõ teſtiuv el ſit certa argumenta cũ fama.sS. e. u ¶ Quã diu.· illis & rece xi.di.ſi qui de hoc.s.de ma o⸗
laſ cũ tu.et. c · cu in di⸗ trac . c. ul. · de ſpõ.
ton , bᷣ ( Tres oceſ. . oExtũc ¶ no ẽ.
hnt e men ſes tps du⸗ . extremũ tpus mẽ⸗
“ nlchicer ligat co⸗ rarios mamfeſtos omes mo ſuſtnuerit mdurato isCſi ita.
ſtitucdte oc. s. de infra tres mẽſes de terris terre ipſo rum ; diu in eiſ palCeſſante. ſc.S.
ſ Upoſtulc inrern ſuis expellant nunqᷓ ali⸗ ijdem vſurarij ↄmoꝛãtur. deere:an abee ⸗
Oto. P P H . „ * C⸗
us difnnnmr ege. quos tales de cetero ad-·· extune ecciaſtico ſubiaco. aiagiop aune⸗
by .ee. li .de bẽ. eu ſm⸗ miſſuri· Nemoillis ad fe⸗ ant mterdicl o. Ceterum ſi in ꝓucia reatus ẽ
noe gulaſde hocꝗj. in mi. nus exercẽduʒ domos lo⸗ laici fuerint per ſuos oꝛdi⸗ ennente Hnore
i i ea tſſicw⸗ cet vel ſub alio tituilo quo⸗ narios ab huiuſmodi ex⸗ na utta l dr
lacif ctoꝛ monachuz au⸗ cuq; ocedat. ¶ Quiwro ceſſu ommi ceſſante pule⸗ uil: c. i.
pin dientem leges vel otra fecerint ſi pſone fue⸗ gio per cenſuram ecclehia⸗ 36 CeS.
21 . 142 ——’ . . 7 4 . 2
ne iri ſe E ola i⸗ rint ecclehaſtice patriar⸗ ſticam opeſcantur. Id mm Sieedeg . kn
Un 19* Ne. 34
din heiſ. velmo. che archießi · epiſcopi · ſin uunch vſurarij ma ? tio fr de eden. l ar
pn c. jj. in fiſſic et leno ſpenſoms. Minoꝛes vero feſti de vſuris ds .Setarins. Eier *
oofn e e ta⸗ perſone ſmgulares extõi⸗ eceperunt ſatiffi exb⸗ Bem ar a a le⸗
. ex el 7 4 — 2 — v ir 8e 7
. ten colij teleno⸗ acõms. Pi autẽ collegt ſa qntate vel indi mete⸗ rit f. quiſqh inr.
mbo. ſancimus um ſeu ala vmuhitas m⸗ i vltima voluntate man⸗ l.i.s.de oſti·cũ om
n r ſehront e een ent –Cnes hanc cõſtitu⸗
bef. Foſ lepro e terdicti ſnĩam ipſo facto dauermt mehilominus nem Bmne, dene⸗
han. coing · lepro · c. iſet . „ „ ,. . HS . ebe⸗ 4 .
ofe cuus deniciacõ ez ecere obßuari decet S= Srert
AAr non debz dñs ee — emm n ſen ie - E . 1
uz qui dicitur eſſe 1, ges viuẽ. C· de legi. .n· n
SI kanis expelloſ tuc deb inquirẽ et ſi verũ eẽ reperit expᷣ 7 ignavox · arij mamfeſto vſumrio lic; manch⸗ S de
is⸗ lere.s.de offi.oꝛ.c.i.ff.de offi · p ſi.l. pᷣſes/ꝓuideat aũt in 5 . anqᷓ vſu⸗ uerit vſuras reſtituieccliaſtica ſepul o Shne
e hijs oſcĩe ſue. ñ. s .· de hereti · e. vlti · Auf ſegabimr niſi mo ſanſtaciat vel m foꝛm puins 1
n d d fenuſ qd & ſialiqs locauit domũ alicui vſumrio eẽ · idonee caueatur ſep eliẽtes oos eptm hãc ↄſtõnem ⸗ e e
Eor . quẽvſurariũ ignoꝛabat · vel nõ locauit ad exercẽdũ fe⸗ lat.aci.penã incurruntteſtamẽta ipᷣoꝛealiter facta nonæc lned .
is. e. nuſ. Dic ꝙ ꝓpbablis ignoꝛãtia illũ excuſabit.ff. locati · ſ valẽt nec debet eis aliquis intereſſe vel eos abſoluẽvel t⸗ eEE VE 2
ba. -r quis ignoꝛãs ꝗ..de ſen. ex.ſi vero.et.c.in audiẽtia ſim du⸗ ad ofeſſionẽ admittẽ⸗ hoc dicit/ mfeſti uſurarnj dixl· 8. S P
n pio t pſumütur ad hoc ↄducè ſi ↄſueuerũt vſuras exer 8¶Mamfeſti qui dicãtur ma⸗ .c. ꝓxtamẽ quo ad r
dei cere.f.· de accuſa.lʒ:ſi eui q; ſemel malus ⁊c᷑.de re · iut. ſe ſũnr̃m ſatis Poſſet etiã dici mam feſtus ſi coꝛã ſat dote?n Tert ſrpr De
b mel et exquo ſcit debʒ eũ expellẽ · s. de loca. ꝓpter/q; půᷣ cæ teſtibo publice fatetur ſev ſumruim er uſiiras reſtitui P. ASe
“ ſe ↄuᷣſatur in ea ut ibiꝛc᷑. ris· ↄnodati.depoſiti.pcarij mandat foꝛte libros rationũ tradẽs m guil· P — r E
tzf⸗ e S e¶ Titulo / puta pigno⸗ . Et hmõiſet igem ſi ſmevllo ti⸗ 3 Datiſfieri deb et aute ſatiſfieri el quo p ecuma 6 ex , r r , d r les
HiS tulo illu ibi ſmẽt eſſe. xl v. dy recediteſſß ñ vẽdit donat vel totta vel eius hedi illis nõ extãtibo paupibo ero gabit s rm rs
i, pmutat nõ viðꝛ habẽ locũ hec oſtitu pverbum cõce E.ů 3. e. cũ tu et · · michael / Hicit tñ guil. ꝙ ů caſu debet pu⸗
dar að ſolũvſus oceſſionẽ nõ dominn traſſacõe; notaẽ D⸗ blice ꝓpom edictũ mn locis a quoꝛ⸗ incolis ſüt extorte.
i videturq; guil.dixit idem ſj mamfelte appaẽ᷑t ꝙ ad exer VU⸗ wv omes a quibo⸗ extoꝛte fũtvemãt · et ſi aliqui appareãt
n cendũ fenus vult accipe ꝙ pᷣſimitur etiã in fnudẽ agi ? e⸗ quibo ſides ſit adhib ẽda potius reſtituitur illis q; pau⸗
in de pignor · illo · er de emp · et ven · ad nrammnamv̈bum perib erogetur.ad hoc de homẽ. ſcut dignũ. Eeos.
8cedo eſt gnale et accipitur m naturã ↄtractus ciu adi u ¶ Inchſtinctei. nõ exp̃ſſa aliꝗᷓ ꝙᷓ tirate ꝙ mandauit
es catur· ar.ff. loca.l.ſi vno anno /er hij etiã ſunt tituli ut. fI. m gne reſtitui quecũq; extoꝛſerat ꝑ uſumriã Prauitatẽ.
ro,/ et · C. ꝓ emptoẽ· et ꝓ dvnato · Aocãdo vel pnmnttẽdo hre Xx (¶ Madauerit dicebat lat.⸗ ci.s.· e. c. in. ꝙ uſu rarij ſij
gen f ¶ Cõtm fecerint · talibo⸗ domos ductas vel nõ ex⸗ rY„*„hoc peco decedebat nõ admittebãtur ad ecciaſticã ſepl⸗
pellẽdo infn tres mẽſes ſnec ob. vbũ · otra fecerĩit. * nrDE& tu j exquo auũt mã dauernt de reſtituẽdo nõ decedebãt
ſe qui nõ facit facẽ viðꝛ. ff. de reg · iut. qui nõ facit · mnilo pcco et ſie nõ habebat locũ pena oſtõnis · Huic
g ¶ Cpi · miñ fuiſſent exp̃ſſi non incurrent hanc penã IEergo eluſiom ꝓpuidit h greg/ Et ſciẽ debes q; dato q u⸗
de ſen. ex. qʒ piculoſũ. h Wirrs vero pſone · repete lſrarius de reſlituẽdo nõ mãdet heres nichꝛilominuſ re
c ecciaſtice. I¶ Interdicti.in vmuntate enn vel collegiũ ſtitueretenetur. S. e·tua nog· ubi de hoe ! etiã ſi ad hberedẽ
1 non fertur excõi s mnĩa· ne ↄtingat mnoxios jirretiriꝗj.de de vſuris michil puenerit · tenẽtur tñ in qtũ ſe extẽdũt vi
. ſen ex· romana · Ein vmuerſitatẽ · ſcõjeachis ſiſpenſio res hẽditatis. qðᷣ dic ut xij.q.ij. ep̃us qui filios· g.de ſe⸗
k ¶ Quã · intellexit guil.ſ. ſnĩaʒ exi ms et interdicti. pul.c.ul:hñ aut vſurarius reſtitui nõ mandetlicet heres
hdn

ee ern 99

, — —☛D 7 — 7 . —— 5 — ——6 — . 8 .
cr- . — g rte⸗ 8y e E Perriz W h' e r e Dn P„HS e 6, me.
—— — . 7 24 8

— 6 .

„

●
paratus ſit reſtituere denegabitur illi ſepultura cũ in hoe toꝛ ſ aũt extra rẽ dñiſaut dñs eſt pſo na priuilegiata ut .
peẽo decelſerit· inñ alias de moꝛtui otricõne apareat. miles pupillus vel adultus:ct tũc acquirit vulẽ. f̃ ſic. e
x vi.q.vi:qui recedũt·s· de ſen. exa nob.n. peę· l.ſ pecum aut nõ eſt dñs p ſona pᷣmilegiataa tunc ’
a ¶( Denegetur. eſt & h opus facto ſcʒ reſtituevel cau⸗ dño mqchil acquirit ̊ tenetur ꝑ actõeʒ mãdati cedere a⸗ i⸗
cõne. nec latis ẽ hic bñvelle.hexxvi · di nõ ſatis. ꝙ et v⸗ ctiom · ff. de acequi/poſſl.poſſeſſio q́; a hñ poſſeſſioſet ve⸗
ba ſũt cũ effectu intelligẽda·s· de el·nõ xeſirelatu Sed picitur ꝓ curatoꝛ tũc ex re dñi ſtipulari qñ acceſſoꝛia p⸗ gifmn
ui ſo luẽ videtur. ff. ſtipulaturut pen⸗ dit
de ſo lu⸗lm Fidar. — — * , yà = r „ cer er r n ſoye fesus et ſi⸗
S mandatũp ſuf⸗ r nearoär „ ta t râ aliâboſidedic mmlia ( xtra rẽ · qñ 4
Ekecẽ teberet H illud ſepultura denegen/ do⸗. tat oꝛa aliqbe ſidedigs Neplaturipaz ke ſu
lbabet locum faeta nec de vſuris ißjs fueit ⸗ deipaparrochia qiibus vel aliquid extra- 4
ſolncgne pmagda⸗ urtpatiuntug facultates e⸗· quidem oꝛdĩario vicario neũ nõ ꝓpuemens 4
tariũ/q em p alug plenarie ſatiffactũ oAwidia mocu⸗ exre in hoc & caſu
facit pſe facẽ vide⸗ wumn Plenan araa Ext reqᷣ ei pdicto mocau⸗ pm en ch. ſtGuler
tur de re iut. qui illis (qiub faciẽcla eſt tionẽ hmõdi coꝝ nomi⸗ r ip̃am pncipalẽ 2
p aliũ ſ videtur reſtitucõ hi pᷣſto ſint ipſi à neliceat pñtis ↄſtõms au? dño debitã ſc vſin 4
cxquo iſte ꝑ ecatu alnqui eis poſſmt acqui⸗ toꝛitate recipe ita ꝙ illis ms q̃lq; ſint accel⸗ ſi
ofeſſus ẽ et ſic dini⸗ẽ rore vel eis abſenubo loci õäz Piia qug adreci⸗ 4
etus vepultum pir oꝛdinario aut eius viees ſenuo publico de ipius o⸗ uendẽ er poſtea re
3 es H gersti ſiue recton parro⸗ = dinarij mandatoidonee Porets ſut res ſe
pondet bi pecA em auatſtat bpiz- + roſtidtose acke pñcipalis qͥ ſunt m
imquacũq; decee chiem quateſtator babi⸗ de reſtituce facdienda ſit ip̃ᷣa res dbia ĩpe 4
Hſßß imponitur hec * M tenti· ꝓcuratoꝛ nõ 4
Peiia e n, dechnirr dñno · p.l· erd
Perr H ꝙ ſepultura nee ꝓdeſt nec nocet quo ad deũ.8 · f¶ Loci oꝛdmario.jntelligas de locoſe quo &g. tſiie Pe
de ſepul · ſacris.· et ẽ ſ· · de rap. ſup eo. rius · et p oꝛdĩariũ mtelligas epᷣm de iure ſ̊ ſdẽ im decano
b Facultates pauptas igitur excuſat.qdᷣ verũ ẽ ſi ſit arp̃ſbro. vel abbate qͥ alias de ↄſuetudine iuriſdictõeʒ 4
dnota.· ·c. ci tu: vñ ſi michil pᷣt reſtituere mchil reſtituat. br̃et in ſpualibo·et nõ eſt mirũ ſi p oꝛdinarium vel eius
EEEHèpte illa reſtituat vnde p̃us deducẽtur v ſure tanqᷓ;ᷓ es a vicariũ actõ acquirat cũ etiã ſi ̃e det aliquẽ qui recip
lienũ ꝙ; ſoluãtur legata.et alia qᷓ relicta ſunt titulo lu⸗ at caucõem vtilis actõ acquirat᷑ pꝑillũ.ff.rem pu ·ſal.fo.
ecra tio mtelli gitur en hẽditas ere alieno deducto · C. de g ¶ Parrochie . ſie · · de oun · oiug · dudũ. eſt en LQ. Liij.
ſeg l. hvmuͤſe. Queri ſolet an heres vſirarn qñ heredi ille publica plona .i.di · ins publicũ et qðᷣ dicit de recte ẽ B
tas nõ ſufficit ſatiſfacẽ debeat primo vemẽtibo. hixit h parrochie in qua teſtatoꝛ habitat intelligas idẽ multo .
guil. ꝙ nõ· imo fiet eiſialijs ſatiſfactõ p mta vnuquẽq; foꝛtius de rectoꝛe ꝑrochie illius cui faciẽda eſt reſtitucõ·
dptingentẽ · ar. S. de telta · relatu · n m h·f· de pac.l ñ ples. ei enĩ acquirit cũ qᷓſi index et miſter ſuus ſit jm gar.ff.
Satis vidẽtur hoc caſu habẽi debere oſideracoõnẽ tẽpis de in ins vocãl. e p quo. ⸗cred itur indigemꝗs notis . C
ut ille qui pᷣus ſolnit vſuras recipiat qð ſui eſt integlit p Darrochia. qu magiſ⸗ q́; exneis ignotis· in autẽ Gm
er ſic de Imgulis m regulã ꝗᷓ de rem. qui Poc iſtoꝛuʒz coll. · vi. de telti · Cñ vero ignoti ·s · de elc · poſtqy. et erunten Ti
var ſit cã ut ibi dixi · et in ypoteus ] oſideramus. C. qui laltẽ duo ꝗ de re. int· pluraliſ. ut ꝑ eos ſi opus fuerit eauu ᷣ .
po· in pig· ha.l. ñ fun dus. h̊vidẽtur eſſe bona vſinarnj tio ꝓbari poſſit· iterpoſico eſt que cirea tabellionez .
y potecata· v· e· cũ tu · tolle h lam que ẽ ᷓ.bñ ꝑ · xij. line⸗ i Kub⸗ quidẽ⸗ nõ pomt᷑ ꝙ de illo nõ dubitab atur ·
eeln, llis quibꝰ/ asibi.idonee de reſtitucõe faciẽda 14 D a quibo ſcʒ vſure fuerũt extoꝛte vel eoꝛe here⸗ .
ſit cautü illis quibo ꝛc· uſh ibi · de ĩ a parrochia· poſtea dibo vel ſucceſſoꝛib· ⸗ſtipulacõe· alias pinde · ſcilicet
accipe qð eſt aut ſeruo publico de ipius ꝛdinarij mã roindæ.i:ex tali: ac ſi ipñ̃ idẽ ſtipularẽtun·
dato demde redeas. s. quibo qui. d ¶ Sipſtoi. pñteſ. m (d eruo publico ·i tabellom ſie dicto ꝙ publicum
e¶ Poſſmt ac mrẽ. ut ſerui gprij· filn m ptãte · Fui q⸗ exercet officiu non ſit ſeruus.C. de tabul. l. gnali. α
bus bẽmus vſũfructũ.· fui aliem bona fide poſſeſſi. eti n. ¶ Mandato. g tabellio hoc caſu non aequint actonẽ Prr,
