ditas ut in ꝓhbemio.ff.in fuet facit qð dixi.s·de ↄfeſ.c.

ei· Snũ nota q; idẽ qð dicit hec regula in excepcõe in⸗

telligas m replicacne. vnde ſicut excipiẽs nõ ↄfitetur
actõnẽ ſta nec re
Plicãs excep cõnẽ.
eadẽ de cauſaſicu t·
en ſe hab; excep⸗
tio ad aetõeʒ itare
Plicatio ad excep⸗
tionẽ et tri plica cõ
ad replicacõem.et
is ſatis ꝓbatur.s.
be excep.dilecti.
. Auit. Pone ex⸗
empla que dixi . S. e· nõ p̃ſtet impedim̃tu · te.·xx v. qn.
mpiali ubi ſüt h ec vᷣba·et.S. e.li: de regulanõ ſolũ.er

fiunt debent vtiq; ꝓ infe⸗
ctis haberi. Idem.
pari delicto vel cauſa
pouor ẽ ↄditio poſſidẽtis.

.g. de telti · e. ij . et · C. de legi · nõ dubiũ · ubi de hoc. Obicit

ad hãc regulã de mrimonio ↄtracto poſt ſimplex votu
qð ten · S · e· li · de vo. c. vno.et de ↄt racto poſt interdictũ
eecleſe.sde matri:ↄtracto ↄtrainterdic.ec per totum.·
et inter compatres ex catheciſmo s·e.li.de cognacoõne
ſpuali c.ij et de ſuĩa ſub ↄdicõne lata q̃tenet.ij.q:vi.bi⸗
duũi.et m eccia ↄſecrata ꝑ alienũ epᷣm· ut.vij·q.i:epᷣs in
dio ceſi.et de omibo que fieri ꝓ hibẽtur tñ facta tenent.
Itẽ obicitur de hijs q fint ↄtra ius et poſtea ↄfirmãtur.
que allegaui·s· e·nõ firmatur. So · gnaliter dici pᷣt ſeðᷣm
To.qui hoc no.x·di ·vides.et hᷣ·qu idẽ no.de ſpo.duo.e.
ulti. m ulti.glo.et accur:in pᷣdie.l.nõ dubiũ:hanc regu⸗
lam locũ habere ĩ hijs que ꝓpetuã hñt ꝓhibicõis cam.
Cõtraria in hijs q tpalem. Sel dichanc regulã verã mnii
eodẽ vel alio iure tollètur et ſic intelligutur ↄtraria.Vel
dic ꝙ illa nõ ſũt directe ↄ tra ius ꝙ; licʒ ius non aſſiſtat
nõ tñ plene reſiſtit. uidã tñ diſtmnguẽvoluerũt dicen
tes . ꝙ aut ius ꝓ bibʒ et addit ꝙ; ſi ↄtra bibico em fiat
nonv aleat.aut ſim pliciter ꝓhibet. In mo caſu ioabe
at locũ regula cũ ſuis ↄcoꝛ. In ſcdᷣs h abeant locũ ↄtra⸗
riaa ſua ſha:cet fac ad ̊.sde regulład aplicam. ſed hee
diſtinctõ repro batur ꝑ pᷣdicil.nõ dubium· vbi hab es
exp̃ſſe ꝙ ſufficit legiſſatoꝛẽ aliquid ꝓhibuiſſe licet nõ
adiecerit.ſi ↄtra factũ fuerit nõ valẽ · Itẽ obicitur de ma
leficijs que cõtra ius fiũt nec tñ h abẽtur ꝓ infectis. So.
bec regula locũ hʒ in hjs que de iure ſoꝛtiũtur effectũ.
et facit qð dixi:s·eti·non pᷣſtat mpedimẽtũ ·et illud h̊
addenam mpᷣ momũ nullũ interdu nõ habetur ꝓ infe⸗
cto.mo pᷣſtat impedimẽtũ ſcðvᷣo·et electõ nulla interdũ
pᷣſtat nnpedmmẽtũ ſcdᷣe.qð dic ut no.de elec auditis.
L pari delicto· Inquantum hec regula dicit de delicto
ſupta ẽ de lege. ff. e. ti · l. ei par delietũ · Inquatũ diẽ de ea

ſumpta ẽede:l.etiiin pari cã. one caſu in delicto p canſ.·

xvnij.q· v.nõ ſane. In eo ſcʒ qui repetit pecumã quã de⸗
dit ꝓ imi quo iudicõ. Itẽ in eo quivſuras quas ſolnit re⸗
petit cũ ipe ſit in pari delicto.de vſur · q; fruſtra· Itẽ p·l.
ff.de ↄdi·ob tur.cm · l.ubi aũt · et.l.ſe. ubi hab es ꝙ nõ
repetitur qð ꝓpter ſtuprũ velut male iudicetur datuz ẽ ·
de caula pone p dee.s. e· li ·de ᷣben · ſi a ſede · er p · l· ff · de
vᷣ. obli.ñ ſeruũ: E ſequitur.v bj ðꝛ ꝙ cũ queritur de dam⸗
no et par ẽ vtriuſq; ca.potioꝛ eſt qui tenet q; quip ſequi⸗
tur. Et aduerte q; male vi deoꝛ exẽplificare pꝑ dee · illaz · ſ
a ſede nam ibi nõ erat par cã:ꝙ fueratvm collata per
ᷣ am:alteri pꝑ oꝛdmnariũh̊ͥ non queritur de paritate quo
ad ptãtem ↄferẽtiũ h̊ de paritate quo ad tpus q cuipᷣ⸗
mo collata fuerit dubitatur · et ideo in hace pari cᷓ tꝑis

poiioꝛ erit ↄdicio poſidẽriſ· Et nota q h̊ exbibetur fa
uoꝛ reo q; abſoluitur in pari cauſavel deli cto · C. de cõdi ·
ob tur · cam.l.ij.vñ ſp dieẽ ↄoſueuimus ꝙ in pari delicto

vel cauſa potioꝛ ſit excipiẽtis ↄdicõ.ut in pᷣds iuribo.

adſ de ↄcel.pᷣben · ex tenoꝛe · de adul.c.pnlet ulti· Con⸗
tradicẽ viðꝛ dec illa de concel pᷣben · cü ſupꝑ · SZʒ ſolue ut i⸗

bi in glo · q̃ incipit
q; fruſtram fi·
Sm ſtat
Apeum .· Hec re⸗ 5
gula lũpta eſt ex (Nan non ſtar Neex.
.l. ff. e. ti · l. ĩ iure ci⸗ ‚ eumad que punet
nili · Pone exẽpluz quo minus ↄdicõ mple⸗
Aat ap gꝛs nõ atur haberi debz pmde ae
e . H
ſcðum dñi p̃ ceptuʒ ſi impleta fuiſſet. Ldem.
filiã imolaret · vñ
pinde apud dñm

Fratum fuit ac ſi
im glafß xxi gi sl
ꝗꝓphᷣauit · et · e· ſe. Itẽ ponejĩ eo qui impedit ne ad eũ cita
tio puemiat · ut · S. ut lit: nõoteſ.qm.poꝛro· In ſtipula⸗
tione · ff. de ↄdi. et demon. l. ure ciuili. Itẽ potes ponẽ in
litate legata ut ali quid detur hẽdia ꝑ hꝛedem ſtat.C⸗
de odi ·inß· l penulti:alias ẽ ul:et ideʒ m alijs legatis.ff.
de ↄdi ·et demon.l.cũ pupillus·et in mſtõne hꝛediſ.ff.de

oↄodi.inſti :l.ij·Nota tñ ꝙ ſi michi.v ꝓmiſeris ſi te vice⸗

ro tacite viðꝛ hoc actuʒ ut reĩſtè poſſsaſic habetur ꝓ
exp̃ſſa.ff·ñi cer.pe.l.cũ quid. Et nota ꝙ dicit · ꝑ eum ad
quẽ ꝑtinet.nam ſi ſtaret ꝑ aliũ terciũ vel etiaʒ p impedi⸗
mentũ meiipᷣuis · tũc habʒ locũ regula.s.e.imputari.q;
tunẽ liqʒ nõ n putetur ꝙ ꝑ me nõ ſtat ut ibitñ nõ ha⸗
bebitur ꝓ impleto · ut h. et · ff. de odi.et demon.l.quibus
diebo · in pnᷣ · Itẽ nota ꝙ ſi liᷣtas legata ẽ ſeruo.hñ.x.ꝛe
di dederit i1p hꝛedẽ ſteterit quo minus pᷣuo dederit illa.x.

pinde eſt ac ſi impleta eſſ ↄodicõ q ille liber erit · tenet

tñ poſtmodũ ad illa.x.mſi foꝛte obtulerit ꝛ heres non
ſuſcepit · C· de cõdi · inſer. l. ul. ðʒ dicit lex ꝙ; ſi teſtatoꝛ le⸗
gat liᷣto.x.ſub ↄdicõe ſi cũ filio ſteterit ⁊ filius moꝛiat᷑
er ſic ꝑ eũ vel ꝑ caſũ in eius ꝑ ſona ↄtigentẽ ſtat quo mi
nus ↄditio impleatur non tamẽ debetur relictũ.ff. de a⸗
dimẽ. leg · l. ſeio. in pnᷣ. S o/cũ ſtat ꝑ eũ·i p factũ eius vel
impedimẽtũ ab eo pᷣſtitũ haberur ↄdi cõ ꝓ impleta · et
ſie ſmpliciter vera eſt regula.Sedũi ſtat ꝑ caſũ in pſona
eius contigentẽ diſtĩgue · aut erat relictũ ↄtẽplacõe eiꝰ
in cuius pſona erat miplẽda odicõ·tũc nõ deb et relictũ
ut in pᷣdic.l:ſeio·aut fauoꝛe eius cui relinqtur ·et eo cãu
debetur. ff. de an. lega. l.meuiam pnᷣ aut dubitatur.⁊ eo
caſu relictũ debetur ·quaſi in dubio ſit interpᷣtãdũ lega⸗
tarij fauoꝛe relictũſi exv eritatevel iecturis aliud non
apparet · f · de di:et demõ.l. iſtis libtis et. C· de legi. l. i.
1. od alicui· Done caſũ p.c.læx vi ·di.ſicut non ſuo.
C meo enĩ noĩe mchi nõ licʒ fenus exerecẽ. ita nec ali⸗
eno· ſtẽ ꝑ deè de falß.ad falſarioꝛe· ſicut eni ꝓpᷣo nomie
lias ſpᷣales falſare nõ debeo ita nec alieno.Itẽ nec nomi
ne alieno nec ꝓo albũ pᷣtoꝛis coꝛrũpe debeo.ff.ð in·o.
iudi.ſi quis id m fi · Et nota ꝙ hec regulavera eſt i ma⸗
leficijs.indecens emim ẽ erimẽ ſuũ ↄomodis aliemis im
pendẽ.ut mi dicto·c.ſicut nõ ſuo hoc dico ꝙ delegatus
ex delega cone co gnoſcit de cauſa de qua et ꝓPo nomine
cognoſcẽè non poſſ· ij. q. vi ſi ep̃us· et punit quos alias
punre nõ poſſ· de of. del · ſane · jj. Et libertus nomine a⸗
lienovocat patronũ in ius qð nomine ꝓpᷣo nõ p̃t · ff. de
in ius vo.l.queſitũ.Et laicus qui nõ pᷣt cam ſpuᷣalem tra
ctare ꝓo nome tractat alieno · ut.s·eli ·de pcuĩr. c. i. et
itẽ in lilibo · Itẽ habz locũ in hijs qͥ ut demãdari poſſmt

.

dos ſimplex nõ criſmat in fronte.nõ oꝛ dinat ad ſacroſ

ita nec ep̃i ſui mãdato cũ tali demãdari nõ poſſit. er de

hoe · de ↄoſe . ec. vel al. aq et facit qd dvi· s. e e q.

dño/ꝑ aliũ mẽmomũ ↄtrahẽ·s.e.li.de ꝓcur᷑.c.ulti.
ſic.ff. de ꝓcur.l.i.G
rijff. de ſta. ho.l. a⸗
retuſa · m fi. Hec re
gula fallit ĩ eo cui
omittitur certũ mi
mſteriũ · S. de oß. de
lega. c · ul. . e· li · e.
ti is cui· ⁊ op tie · C.
de cadu.tol.l.vna.
FEne aũt ad idᷣ.ij.
q·iij abolitio.de
cleri.nõ reſi.q; nõ
nulli · ff. de ſolucẽ · in
ter artifices · Item
in pnia ſuſcipiẽda.de pe·di ·i.quẽ peitet.in pnᷣ quã pꝑ ſe
quiſq; recipe debet · racõ eſt pudoꝛ qui ẽ maxĩa ps pnie
ut ibi · Itẽ m eo viro qin vemaʒ etatis impetrat qð pꝑ ſe
facè debet · C. de hijs q ve · eta · mpe · l. ij. Item ado ptare
vel arrogare non pᷣt quis ꝑ aliũ· ff.de adp · poſt moꝛtẽ
¶ neq;.ratio ẽ q; adoptio mitatur naturam · Itẽ fallit
iudice qui p ſeipᷣm debʒ recitare ſniam mi ſit eps vel ſu⸗
perioꝛ.s.æ.li · de re iudi.eul.C.de iudi:aut:ad hec· Item

1 Oteſt quis · Dotelt quis p aliũ iudicare.lxin · di. tibi

Vod alicui ſuo non
licet nomĩe nec ali⸗
eno licebit. dem.
Otelt quis ꝑ alium
Jqð pt facẽ ꝑ ſeipſuʒ.

m eo qui incepitoferre ſacr̃m vmtatis qui R aluũ ꝑ fi⸗
2

cere non pᷣtxxiijdi.quo:ũdam · Itẽ abbas p ſevꝰᷣberan⸗

dßp̃t coꝛrigẽ monachũ nõ p alui maxme laicũ ·de ſen ·

ex. vmuerñtatis· Itẽ dñs nouũ emphiteotã non p ꝓcu
ratoꝛẽ i p ſe in poſſeſſionẽ mducẽ debʒ.C.de iut. emphji.

I· ulti · Epnl. Itẽ qui ẽ in poſſeſſiõe ſuitutis ⁊ ꝓclamat

in livᷣtatẽ ꝑ ſe agit⁊ nõ p curatoꝛẽ · C. de aſſer · tol. l. i. et
regulariter in ermali cauſa.ut · ij.q: vi.ſi quãdo· Iteʒ q̃
ſut meri miperij vel gladijptãtis non delegãtur m le⸗

ges · miſi in caſu. ut.ff.de of.eius cui mã·ẽ iuiᷣdic.l.iſecus
ym canones .de hoc no.xcv.dic.i.xxiij.qiiij.illð.de offi.

oꝛðᷣ.ꝙ ſedẽ· et de rapt.m arepᷣatu.et p ſe rñdere debet a⸗
dultus q̃ catheʒiʒatur⁊ nõ ꝑ aliũ · de oſe · di. iij. cũ p puu⸗

lis. Itẽ fallit in caſu·s.e.li.de elec.cupiẽtes . Itẽ in cau.g.

e.· li · de in iur eſſe ãbiguiiet in caſu ·s · e. li . de o ff lega. c.
penul.ij · feñ. et de hꝛe · c. ij. in pn.Hec igitur ⁊ſilia ſpãlia
ſunt.Et nota ꝙ etiã ecõuerſo quedã ꝑ aluũ poſſum que
non ꝑ mę.Epus clericũ ſuũ ꝑ aliũ pᷣt vberare.nõ autein
p ſeipᷣm.lxxxvi·diinõ liceat · C.de epiſ.et cli.autent:ſed
neq; · Itẽ epᷣ̃us p alu litigaẽ debz. v. q. ij. c. ul. Itẽ p latus
clericus habens tꝑ alem iuriſdictõnẽ audit iudicat de
cauſa ſang nis ꝑ aliũ nonꝑ ſe·s.e.li.ne cli:vel mo.c.ul.
Itẽ religioſa mulier ꝑ aliuʒpᷣt eſſe m iudicõ nõ ꝑ ſe.S.eę.
li · de indi. c. jj. S· e. li. de elee · indẽmtatib. Eß cũ eas. Iteʒ
ep̃us tuicõnẽ gubᷣnacõnẽ ⁊ꝛcumm viduaꝛe pupilloꝛuʒ

et peg rinoꝛę non ꝑ ſeip̃m ſ̊ ꝑ aliũ arpᷣſbrũ ſcʒvel at᷑dya

conũ gerẽ debet · lxxx viij.di · eß us gubᷣnaconẽ.et ibi de

Hoc.et omia iſtaſũt etiã ſpẽalia ↄtra regulã ᷣm quã qð

poſſum y aliuʒ ⁊ p me· Et accidit hoc vel racõne pſone
cui hoc nõ ↄuenit vel etiã racõ ne rei puta cauſe erimĩa
lis·et interdũ ꝑ alterũ conſequitur quis qð ꝑ ſe conſequi
non poſſet · ut.s.e.li.de ↄceſſ pᷣbẽ.c.aũctate.et.ff.de ſta.
ho · inpatoꝛ · ij. ff. que res pi gob.poſ.l.ariſto.hſcut a q̃
dam pᷣt quis tanq; alius non tanqꝙᷓ ipſe.inſti · de inoffi.
teſta · ſi tutoꝛ · f de adop.ſi pater. q̃ duoſ.vbi nepo⸗
tem ex filio adoptat auus tanqᷓ;ᷓ gemitũ ex alio filio. et
hoc non tanqᷓ;ᷓ auus h̊ tanq; quidã extraneus.ad idẽ.ff.
de in ius vocan · l.queſtum·cũ ſi. Et nota q id dicimur

poſſe qð de iure polſumus.hãac igitur regul eredo loqͥ depoſi.bona ſides.et ſpẽᷣale. Et adde qð no.de iuriurã·
in byjs ĩ de iure ſoꝛtiũtur vel ſoꝛtiri pnñt effectũ· nõ igitur quẽadmodũm g lo.nã cui · Et dic ꝙ ad agẽdũ admitti
ſuphabudat regula e. qui facit p aliuʒque gnaliter tur ↄtra eũ ↄtra quẽ exciꝑe vult.hoc dico ne obſtet qð
loquitur uit etiã malefi eia opᷣh ẽdat.Et iſta regła loqui⸗ dicitur de publiciana.nã habens publicianã actõ eʒ cõ⸗
tur de ptãte faciẽ di. illa de effcu ia facti · Itẽ nota ex hac tra alios excipit non otra dñm.ff. de publi. · pnlet vlti.
regula ꝙ ſicut ꝑ ſe pᷣt qs ſubſeribẽ itaꝛꝑ aliũ · qð dic ut c iðᷣ m ſiſiba.hoc aũt regulariter in poſſeſſoꝛijs iudicijſ
inter vos in glo⸗ . ſi quis ↄ ductõmiſ.
pPoteſt eni · — vbi ouentus poſ⸗
malis owiſ úâͦmalis pmiſſis Ldem. i facit ꝑ aliuz ell ſelſorio ſi vñ ſe co⸗
ſis. Pone exẽpla de zorthdit abfnane . ſrfaci. duxliſſe ante omia
4 poſui.s · e· non 6 de no exper 1¼ 0 . Aarlt. 2 inde E aclat Per . poſſeſſionẽ reſtitu
obligatoꝛũ · Et ꝓp⸗ alternatis debi⸗ Ldem. ſeit ſum. Ldem. it poſt agit · et fa
ſeans Pa FzS.123 toꝛis eſt electõ.et ſufficit VActũ legine retra⸗ i ruri gie w⸗
1 St — . . . 4 *na? on
boen Parprif⸗ *“ altera adimpleri. Adeʒ. ‚́‚cari non dʒ lieʒ ca⸗ agene po feſſeis
n. m malis ꝓmiſſil. Fi⸗ ad agendũ ad⸗ ſus poſtea euemat a quo non ad mittitur ex
et bi de hoc x gota ittitur · elt ad exc⸗ non potint jnehoari. I dẽ. epo n aaniittir⸗
tet inmans. 2 piduz multo magis ad- (odl alicui gratio⸗ m lſts⸗ er.cſe. Et
Ppmiſſis namlicet ) mittendus. Ldem. eoceditur trabi nõ gyaliter agẽti poſ
mala pmiſſanon èð „ „ ſeeſſorio referturq⸗
eage w —-2 .’” l ſio ꝓpetatis age⸗
terdũ mala pmil* =èMM = do tñnõ excipien
ſa puta p dolu vel· — do. de oꝛ ↄg. c. ulti ·
merũ buãtur qñ.lſ.ſuani pñt ſine ſalutis etne diſpẽdio ſi .C· de reiv en.oꝛdĩarij.de ↄceſſ.pᷣbenpoſt elcõnem · in fi
inramtũ mterceſſit · de mriutr · v ero. et dixi in pᷣ dc regla C ap · oſtitutis · ij· in fi· de accuſ.accedẽs.·
Nalternatiuis. Hec regula ſũpta fu⸗ ¶·S. e. nõ ẽ. i facit p aliũ. Hec regula ſũpta eſt ex l.ff. e.ti · l.

it ex. l.ff.e.ti. · m eo qdð plus eſt:ubivba oucta nõ
fũt ſufficit alterutrũ eſſe fem. Done exéi pranoſ xij-
.q.ij.bone rei.m fis de ſept: mter cetems · Et m viro qᷓ
in em ſolutim monij dotẽ vel eius extim acõeʒ reſtituẽ
pꝓ niſit· f. de iut. do · Pleruq;·m fiad dẽ.s · de plus peti · . ·
vno.vbi dᷣꝛ. plus petè ca in expẽſis ↄdẽnatur qͥ ex du⸗

ꝙ inſſu alterius. Done exẽpla in regla⁊ ꝓſequẽ eã ut di
1.S. e. pt q̃ſ. Et nõ ſupa bũdat h̊ regula ꝑ illa ut ibi dixi
Actũlegitie. Hec regła ſũpta ẽ ex.l.ff.e·ti. ¶in fi ·
q̃ in ãbiguis. Gi.exẽplifica ĩ eo qᷓ ↄt raxit mrmo
mũ ⁊poſtea fcũs eſt furioſus· xxxij ꝗ· vij·c· neq; furio⸗
ſuſ. Idẽ ĩ ſupuemiẽte affmitate · de eo q̃ ↄg ↄ· ux . ſue. c. p ·

obus alternatie debitis pciſe petit alterũad idẽ de ap · Idẽ in advpcõe ſupu emẽte · ff. de rit · nup · a doptiuꝰ. ĩ phᷣ.
ſi gficaint. vbi deh. et de ſap · ex pte. et faẽ de ber c. i f. et. lſ qua Et nota ꝙ habuiſti aliã regulã p ↄtrarĩ·s·
t ↄdi. infti.l.ſi hd plures. Sut tñ quedã alternatie in c.nõ firmatur. ꝙ lic; caſus ſupuemat a à Ppotuit incho
quubo debʒ oꝛdo ſilari· G.del-i. cu pat: Epnłut c man⸗ ari non firmatur qd ab nncõ nõ valebat ut ibi.qð tam
dat teſtatoꝛ aliqd dari liben s aut hns deficiẽtibo oſan⸗ intelligas ut ibi dixi ita ꝙ a pncipio factus erat legitie
guineis aut aff miba. q; tũc ſeqmur o dmẽ. Eſtad ̊ ar. nõ retractatur lʒ ſupuemat caſus a nõ potuit inchoa⸗
qð dixi de oꝛdie ſequẽdo.xlinj di.ſit rectoꝛ· in fi·s · . li · de ri ut H · Et ↄcoꝛ. ad hãc regulã · ff.de itinẽ actuq; pᷣ · l. nec
elc.c. pnlm pn· de pben mãdato· in f. Contradicit ad eni· ibi dicit textus· nec em coꝛrũpi aut cõmutari qð re⸗
Pãc regulã inſti del · Eñ gnaliter. Soluc · illðᷣ cũ eli gens cte trãſactũ ẽ ſipuemẽt delicto poterit · Cõcoꝛ: ad hãc
fuit ĩ moꝛaff.de adop.l.mãcipioꝛe·S· e. li · de oſil · e · ul. et regulã de inr. pa ↄſultacõmbe· de ouᷣ · oin · pla eʒ. de eo qui
ſeno v· p dee de ſep. inter ceenaſet faẽ qd di xi.s.e. og con ux · ſue. diſcrecõnẽ et qð in hijs iuribs no.Et nõ
Si ad agẽdũ.Hec regula ſũpta ẽ ex.l· ¶ coõtna euz · ꝙ diẽ retractari q.d· pter cãʒ ſuꝑpuemẽtẽ nõ retractat r
ff. e.ti. l. muitus nemo. G cui damꝰ. Pone caſũ ĩ oo aec ſi legitie nõ fuiſſ fem · Interdũ tñ ꝓgpt ſupuemẽtẽ caʒ
qm legiti ep̃ſcripſit. ꝙ ſi cadit a poſſeſſiõe datur fibi a⸗ nmnpeditur eius effectus qðᷣ lſme factũ erat.exẽplifica ꝑ
ctio. multo foꝛtus dũ poſſidet excepcò · x vi. qinj. Ept. ranonẽ xxxiij· di. omũiter. ct. c· uſq; ad eo · et de cli· egro.
m pñn · ad idẽ de pſep illud. Itẽ ↄductoꝛ ſolh ad ſuꝑ fici eʒ pſbͤrũ · et. c · tua · cũ ſi. et eodẽ mõ rñdetur ad leges qᷓ ꝓ eo⸗
ad non modicũ tpus hab: vtilẽ reivẽdicacõ eʒ etiã ↄtra trarijs ſignari ſolẽt. ff. de indi · ſia me ·. et · l. ſe f. ad·l.aqͥl
dũm · multo foꝛtius excep cõ; ·ff · de ſipfi· l. . c ait · Ra q in eũ caſũ. in quibo ðꝛ ꝙ indiciũ ſoluitur ꝑ arrog acõʒ
cio huins regule quã hin ſti.s He. cui licʒ plus minꝰlcʒ. cius cũ quo litẽ ↄteſtaturus erã. q; deu eĩt in eu caſu in ͤ
ſed plus ẽ agẽ ꝙᷓ excipe. & qui pᷣt pᷣmũ multo foꝛtius apncipionõ potemt oſſte et m lqn vr ſile. lecy ceſſet ⸗
ſeymut bic. nam video er cepranemdan cui non datur ctio.l.a quił.qñ ſ̃ᷣuus moꝛtifere vulneratus lib er fcũs ẽ.
actio ut excõ icato·8. de excep · cũ intenpᷣoꝛẽ · Itẽ q̃ mala qꝙq iam im eũ caſũ deu emt quo locũ hrᷣe nõ poteratꝛẽ̃·rõ
fide p̃ᷣſeripſit ſcedᷣm leges excepcõem habet aduerſus uyaquilia dã nũ reſpicit · .
oẽm petcẽtem· et ſi a poſſeſſione cadat nõ habʒ actõnẽ. o allai⸗ſone exẽpla qᷓ dixi.s · e. ti · q̃ a iur · et ꝓ
xvji. q in · Cpt . V· q ſi. et · C. de pᷣſep ·xxx.vel·xl.an·ſi qͥs ſeqre ut ibi dixiꝛ im regla.pᷣuilegiũ ꝑſonale · et ↄ coꝛ ad

emp cõm ſet vbi actõ tꝑe tollitur ꝓetuo durat excepcõ
ff. de doli · excep · pure · Gul · et venit in ↄpẽſacõne qð nõ
vemt in peticõne ſcᷣm.l. ut debitũ naturale · ff· de ↄpen.
l. etiã. Et ecõuſo interdũ venit in peticõnẽ qð nõ in cõ⸗
penſacõnẽ · ſcut eſtvidẽ in depoſito. C· de ↄpẽ · l. ul. et · ·

Pãcꝗᷓ.e· m argumtũ in dño àq ad fidelẽ ain nideli
uſtra ſbi one ca.quo ad dominũ xxij · q· v. de
foꝛma Itẽ in eo qᷓ interpoſita ↄdicõe ꝓ mmſit iurauit a⸗
liquid facẽlde iuriut · puemt. ij. ubi de hoc In eo qui non
vult trãſactõs intpoſitã obpuaẽ C · de pac · cũ ꝓponaſi ·

.

F.
R „

/ 4
5

.

— —

Conecꝛdat · xx v.di. eſto ſbiectus. ibi eur ego te hab eo

ut principẽ cũ tu me non h ab eas ut ſenatoꝛẽSʒ nonne

hoſti eſt ſuãda fides ·xxij.q.iiij:innocẽs ·xxiijiq·inoli ·

So. ut ibi no et in dicto . c.· puemitſillud enĩ verũ ẽ cũ
Jtẽ

hoſtis nobis fidẽ ſuatiet ſic cõcoꝛdat cũ hac reg la
5.xxxinj.q. v.qꝙ; deo pari:ubi ðꝛ:· ꝙ ſivir vxoꝛ pari con⸗
ſenſu vↄtin ẽtiã vo⸗ ð
uentvno labente
alter pſeuerare de⸗

7

uis eccie · Et nota ꝙ dicit hec regula.delictũ q m ꝓpaʒ
huins vocabuli ſigfica cõnẽ videtur loq̃ de eo qð cõſiſtit
in omittẽdo ſᷣm ea qͥ no.S.e.pactũ ·tñ illi ſigaca cõm nõ
ſp ſtatur ut ibi dixi · Itẽ ꝙ diẽ. pſone intelligẽ poſſu⸗
mus de pᷣlato.et ẽvulgare dñoꝛe meoꝛanglicoꝛ·ð ſep ·
ex ꝑte.s.pſone.et de ap · bone mẽoꝛie · vel in diſticte de
qualibʒ pſona itel
ligatur cums deli⸗
ctum eccie nõ no⸗

pnnmgaß Wocham . KRuſtra lbi Ldem. ſubſtituitur m bhonoꝛe. J ſtitucõ uſq; ad ꝗᷓ⸗
ſme vlla cõdicõne dem quis poſtulat Nargumentũ tra⸗Adem. driẽmũ tm. miñ ex
inplenzel her deß. ab eo fuari cui fidem a ſe bi nequeũt que ꝓpter ne⸗ Plus tpig dare⸗
Bovjfſec vno.m . pᷣſtitam Fuare recuſat. ceſſitatem aliqũ ſut oceſ⸗ ſii jinte c.r.
oꝛ adulterta fue⸗ non debz in detrim⸗e⸗ l Emo ß̃t plus iuris it. Do. ca ſi in filio
Pelce arneltrnit, tiecce redundare. ſtrãſſerre malin ,ibi ol. vigrin tar d ie⸗
kxxn .g. vi. c. i. per D tiom ogruit Ldẽ. Ptere din o ſcatu r. Ldem. ris pronatuſ ſic in
totũ fruſtra igitur — onẽ defenſangi ec⸗
debitu petit qui qd . — a cleſiã ſuccegẽ debʒ
debz non impẽdit x vji·q.vij.filnſ ac

3 7
et fruſtra legis au⸗ CG .d. ðð .. nep otib⸗. JIteʒ po⸗
xiliũ muocat q̃ͥ ↄmittit iĩ legẽde vſur.ꝙ fruſtm.et ibi de ne in pᷣlato qͥ ſuccedit in honoꝛe· ſc ꝛ in onè ſoluẽdi pᷣde⸗
oecnũ nota qñ ptes ſibi adimucẽ aliq̃d ſub pena p ceſſoꝛis debita ꝓ eccie vtilitate otracta.s · de ſoluẽ. c .· i. idẽ
mittüta vna ꝑs pr̃imo frangit fidẽ aut exp edit magiſ in iudiceæ.ff.de indic.l.moꝛ tuo indi ce ꝙ eũ iudicaẽ opoꝛ

AClictu pſone · Po · caſu m epᷣo
debz eccla rebo ſuiſ expoliari · xvi.q·vi.ſi ep̃m.et ibide H
Itẽ pone / ꝓcuratoẽ q̃ falſauit inſtr̃m. q ꝓt ̊ nõ pdet

alteri pti penã ꝓſequiaſtare pacto vel ↄtractuiſaut ma

gis exp edit ſibi fidẽ rumpe In pᷣmo caſu licet ſibi fides

ſit fracta ipᷣe tñ ꝓ ſua ꝑte ſᷣuet eãdẽꝛ ſic penã petẽ pote
rit cũ effcũ· In ſcdᷣo caſu ſecure frangat fidẽn fiet hĩe inde

enaꝛ mutua ↄpẽſacõ ut · s.de pemſ.oſtitutiſiet ſic llã
c.mtelligas ⁊q wbi no. Et ẽ ad h ſimle qð no.de ↄouen⸗
to ſuꝑ ſpoliacõe cui aut expedit magis reh abè rẽ ꝓpã
aut retinè rem quã poſſiderm pmo caũn agat ĩ ſcðᷣo ex
ĩpiat& no. B. de oꝛ. co g c. ul. Jtdpohto Ppter cri⸗
men. ob ̊ en non

eccia cãm · de excep·cũ venabilis· ⁊c· et delictũ tutoꝛis nõ

Cõtm· x vi:q/iij placuit · ij/ ubi delictü plati nõ repeten

tis rem ecciaſtic nocʒ eccie.ad idẽ de p̃ᷣ ſcpᷣ.c.i.et p totũ.
So.delictũ aliud in faciẽdoꝛ ̊ nõ pᷣmdicat eccie ut h.et
aliud m omittẽdo·et h̊ bñ pᷣiudicat ut ibi.Adbhãc ſolutt

onẽõ gdicit.xx v·q.ijita noſ vbidelictũ qð ẽ in faciẽdo

pudicat eccie. o dici pᷣt ſm Io.qͥ G̊ ibi no.et in dcõ.c.
ſñ ep̃m. ꝙ bhec regula intelligetur de detrimento faculta⸗
tum. ill aut de detmẽto honoꝛiſ. Sel potius jbi nocz de⸗
lmquẽtibꝰ qᷓ; eccie.· Adhuc ↄtra ſolucd eʒ de cẽſicũ olim.
vbi delictũ qð eſt ĩ faciẽdo nocʒ eccie.de ĩ mte.re.auditiſ
vbi delictũ qðᷣ ẽ m omittẽt nõ p̃indicat ecce.Satis c;⸗
grue poſſſ diſtigui mter iudicialia exiudicialia ut in

indicialibo indi cõ fauoꝛe ſiue ſit ĩ faciẽd ſiue ĩ omittẽ
do pᷣiuchcet eccie · et ĩ deẽ. auditis · bñ pᷣiudicauit eclie de⸗

lictũ qðᷣ fiut in omittẽdo·h̊ fuit reſtituta.⁊ſic nõ ẽ qᷓ. In
dee · cüv enabilis · dici potuit exiudicialevel ibi ſolus
curatoꝛ deliquit in faciẽw · ſ. inſtrumẽtũ falſando. Itẽotra
liiij.di.ſi ſeruus.vbi puũtur ep̃s q p vno ſuo duos da⸗
re dʒ · ſ̊ illud facẽ dʒ de ꝓPo ſi habʒ nõ de bonis ecãe p⸗
pter hanc regulã. Itẽ õ.de oꝛ·cog.cũ dilcũs.ubi dolufet

violẽtia abbatis eccie nocere videt ſ̊ ibi ſoluitur p b.
in · ijj . glo. ſ. cʒ ꝙ ibi delictũ fuerat ↄmiſſuʒ p pᷣlatũa colle
giũ ↄm cato ↄſino.Et eodẽ modo ſoluitur. C. de ſacroſan.

ec . · iubemuſnullã · ibi · ꝓpter delictũ pſone ofiſcatur na⸗

tuerat. Itẽ eũ ei qͥ ſubſtitutus ẽ ſequi o poꝛtʒ.ad idẽ..de
off. · de. qm ab bas · et ocoꝛ· ad hãc regulã.cdi:rõms. et
JI· e.q ſentit onuſ.Et qð ibi dixi h̊ adde.et ꝑ illã regulã
p̃t etiã h̊ relolui.ut ſcꝭ ſuccedat m onè qͥ ſ ſtituitur ĩ ho⸗
oꝛe· ad hxl.di.non nos · ⸗ſuimitur ex·l. ff. e · ti · q ꝓpter

—, — 7 272 — ,
Nargumẽtũ Hec regula⸗ ncẽitatẽ. Po:caſuʒ·lv. di · c. i.

vbi ex nccitate tpis ꝓpter nimſtroꝝ defectũ mõchoſ p
miſſum fuit aſſumi ad prochiales eccias· ceſſante hac
nccitate in argumẽtü trahinõ dʒ. ut ibi· Item pꝑ dec.s.de
elec· cũ in cũctis:ibi.ne qdð quibuſdã ꝓ ncc̃itate tpis.⁊ c.
Et alienacõ ſacroꝛe va ſoꝛe ꝓpter nccitatẽ rammẽdoꝛeca⸗
tiuoꝛc o ceſſa ad ↄſequẽtia trahi nõ deb::C.ð ſacroſan
ec.l.anpnłq̃ mcipit ſancimus· Et ↄcoꝛ:ad hãc regulaʒ
S.e.q̃ a iure.et ·S · e·ꝙ alicin. nec ſupſuit hec regula p il⸗

las que loquũtur in eo qð coceditur ob fauo: em vel ob
g ĩam.hic in eo qdᷣↄ cedlitur ob tpis nccitatẽ. Et diẽ etiã

in argumtũ.qdi:inriſta vel arguẽs nõ debz arguẽ de eo

qð interdũ ex ncc̃itate ↄceſſum ẽ.qꝙq argumẽta de ſilib⸗

ad pemtus ſilia p cedũt. ſ̊ inter tps nccitatis ⁊ nõ neceſ

ſitatis nõ eſt ſiſitud· g& nõ ꝓcedit argumtatio· Et ocoꝛ.
ad hãc regulã · xxx v.qi:c:i·p quod etiã exẽplificaẽ po
teſ nam a pnᷣcipio ghis huũam licite ↄtraxit frater cũ ſo

roẽ. ꝙ ex nccitate id fiebat hodie aũt creuit huanũ ge

nus ſbᷣlata ẽ nccit aſ.et ivᷣo nõ licite trahitur ꝗ. quartũ
Fadũ.de oſan. et affi. nõ debʒ . C. de Pa. q fil· diſ · l. i. et. j. v bi

ꝓpter ncẽitatẽ famis licʒ fili diſtrahẽ.qð alias nõ lice
ret. Et nota ex pac regula illud gnale.ꝙ ceſſante cã cel⸗

ſat efectuſde iriut· eti xp̃us.in fi de ap:cũ ceſſante· de

pe. et re · cu mfirmital · de quo die ut no · de renu .· pꝰ tranſ
lacõnẽ · hei · di · Chis omiba · xix · q.ij.due. ceſſantr igitur
ncẽitate ꝓpter quã diſpenſatũ ẽ ceſſat ↄſtitucõ·i.q: vij.
qðdᷣ ꝙꝓ remedio· qð v erũ eſt circa faciẽda nõ circa iam fa⸗

cta.ut ibi no.et de iutiur· et ſi xpᷣus.in fi·ad h.s·e· factuʒ
legitie · et ẽ etiã Hverũ mſivtilitas ſuecedat loco ncãta⸗
tis. ſiẽ eſt de monachis oꝛdmãdis. ut ꝓbaturxvi.q·i.
uit noͤnulli. in fi. ris Pee regula ſupta fuit ex.l.

mo pᷣ̃tplus iu⸗.ffeti.l. nemo plus.Done.ca·i.
q · vij· day bertũ · de dena. inter vi · et vx · nup. ubi ſüt hec

Kan

verba. et. f. de acqui. re.d.l. traditio Et facit ad regul

s.·de pig:cũ otra.et·a.e.ijs qui in iusibi dũ dicit · eodẽ in
re:et ſic nõ maioꝛi:.et ↄcoꝛ.qð dꝛ :nemo dat qð nõ habet

de iuĩ . pa. q; autẽ. Contra de elec:ſuffraganeis·ubi man⸗
dat arepᷣs qui ↄſecratus nõ eſt epᷣmꝑ ſuffraganeos oſe
crariet.ff.de acqui.redo·nõ ẽ nouũ.ubi creditoꝛ pignus
diſtrahit cuius do

mimũ nõ habz · de
5 i i. aler ue ð
bi etiã baptiſmuz
dat qui nõ habet. . ſe toto btem hon eſt du
ſo. ut no · i. q· i· c. i. bi contineri. dem.
H elt gnale illa Ngenerali ↄceſſione non
Pie ſn ala paln⸗ wmůt que quis non eſſet
vidẽ poteris ⸗ veriſiſy in ſpecie oceſſir9.
deo no. B. in pdic· PBi otra iura I dez.
tc. mip: et inre Ynmerecatur bonã ſideʒ
pa· cura:nã ſpẽale — —
min baptiſmo. ut in “
Pdic. Lololet. otde⸗ &,

mãdare iuriſdicti:,:
ons eſt· & atep̃s ↄfirmatus demãdarep̃t eßis qui oſe⸗
crati erãt ut ep̃m ↄſecrẽt · Et in creditoꝛe eſt ſpẽale ſicut
in tutoꝛe et curatoꝛe· C.de admi ·tu.l.ul.et·l.lex q̃ · et m p⸗
cutoꝛe· inſti · de re · dini · Emchil. In iundiceiſti.ð of.iuð
.Cfi.in executoꝛe:ff.de euic ſ̊ pignoꝛa · In uſufructu foꝛ
mali.ff.de uſufruc · l.q; nẽ̃m.In eo qui bona fide emit a
male fidei poſſeſſoꝛe qui uſucapit · imſti · de uſucap · E q;
aũt· In cenſitoꝛi bo et flumje.ff.de acquit᷑re· do· l. ergo.
Idallunio. In donacone libᷣtatis · inſti de liv. Eul.
toto ptẽ. Pone exẽpla q̃ dixi · Se.plus ſemp er·et
ꝓlequẽ ut ibi. Et ↄcoꝛ: ff. de excep· rei iuð.l.ſiquis cum
totũ petijſ ptẽ petit. exceptio rei iudicate nocet · nã ps
in toto ẽ.ↄcoꝛxiiij·q:v.penale.xxxij.q:iiij.meretrices.
gnali ↄceſſione· Po· gnalis ↄmiſſio facta legato
ppapã nõ exteditur ad cãs fidei · Itẽ poneꝑ dec·s. e.li.
de pe. et re . ſi epᷣs:ubi habes hec verba.Itẽ ꝑ.l.C.q̃ res
pig ob.poſ.l.i.ubi in gnali obligacõne pignoꝛis non
vemũt uxoꝛ et alum. et q̃ quis veriſimiliter nõ eſt cre⸗
dendus ſpẽaliter obligaſſe.et facit optime · S.e.li · de of.
vica:cũ in ghali.Et nota q;ꝛ nõ ſolũ in obſcuris inſpici⸗
mus id qð ẽ veriſimnile.ſ etiã in gnalibo.de pᷣmo.sS.e· in
ſpicimus · de ſcðdo hᷣ et in ↄcoꝛ · et · ff · de pecub.l. qui peculij
admiſtracõnẽ cõcedat viðꝛ pmittẽ gnaliter qð ſpecia⸗

liter pmiſſurus elſt. et. ff. de pig · obli · generali:rerũ quaſ

quis habuit habiturus ve ſit.ea nõ ↄtinebũtur q̃ veriſi
mnle eſt aliquẽ ſpẽaliter obli gaturum nõ fuiſſe ut puta
ſip ellex. Itẽ veſtis relinquẽda ẽ debitoꝛi · Si q̃ratur quõ
ſcietur q ſut illa q̃ veriſimiliter in ſpẽ nõ dicerẽtur oceſ-
ſiſſe. lñdeo hoc ↄ gnoſci ex inpoſſibilivel inhumana
vel dun ſepacõne ut puta mimſteria artis ſue vel que
ad affectõnẽ ptinẽt ghali obligacõne non vemüt ut in
p̃dic. l.obligacõne. er. l. ſe· Et ꝓ bat o ptie · C. ↄonia utri⸗
uſq; indi.l.poſſeſſionũ:ubi habes ꝙ poſſeſſiões in qui⸗
bus ſüt aſcp̃ ticij ita debẽt diunidi ꝙ penes vnũquẽq; in
tegra familia rem aneat.ut pater a liberis · ↄiũx a viro-
frater a ſoꝛoꝛe nõ ſepentur. Et nota ex hac regula vbuʒ
ghale reſtñgiad idẽ ·s· .li.de ſap · c. j · et · e· ſ eo tpe. de pᷣ
bẽ· eii cuiet· e.· quãuis.cũ ſi· Itẽ facit hec regula ad qõnẽ
de eo qui ghaliter tenetur aliquẽ ↄtra om es iuuare nun⸗
quid ↄtra ſevel filios·et no· de hoc·xxij.q.v.de foꝛma·in
pma glo. et de intiut · petitio. in ulti · glo.

¶ J⸗ ↄtra uima mercatur · Pone caſũ in eo qui recipit
Mecciam de manu laicix vi.q.vij.ſi qͥs deinceps . In
eo qui emit ſpuᷣalia:de ſimonõ ſatisad idẽ.Cde ageo.
et cẽſ.l.quẽadmodũubi qui emit aſcepᷣticiũ ſme gleba
otra legù mterdcã mercatur.t malefidei poſſeſſoꝛ dicit᷑
ct ideo q talis pᷣſumitur nõ hr̃e bonã fidẽ ideo nõ pre

» ſcribit ut in pᷣ dẽis
ͤ. — “ iuribo · Cõtra. s · de
—,— =èè”U Anatlo⸗ c · aplice.
,⸗ N.. A.6. ed ſolue ut ibiin
. na hdes no [qdez. cõtr.s. de u. pa.
Hpatitur ut ſemel ex⸗ cura· Solue ut by.
actũ iterũ exigat᷑. ¶dem. Et ſicpat iuris
F.. 2 —— ignoꝛ atia nõ cxcu
C m q̃d vna via ⸗ ſat in pᷣſcepᷣ cõmb⸗
7 7* 5 7 P
. ibetur alicui ad id ſicut nec in uſuca⸗
alia non debz admitti. pombo. f. deuſu⸗
77 calnũquã.j.
. Ona fides nõ
—;— patitur: hec regu⸗

la ſüpta fuit ex ·. l.
to·ß ſi ſemel exactũ iterũ exigẽt augmẽtũ reciper· xij. q.
ij.fraternitas:ad idẽ·de pems.c.ſua. ff de tabu.exhibẽ.
l·inj. Gdẽnacõ. Et habʒ locũ hec regula etiã in pems
q ſemel exacte ab eodẽ iterũ exigi nõ debẽt· ad H. xinj · q.
jc.ul.de iuð.cat ſi clerici. C. de p eñ.l.omes.Ab eodem

ideo dixi q; ſi plures in ſolidũ tenentur ad penã ſoluta

penap vni nõ liberatur aſter.xij. q.ij cũ deuotiſſnnam.
ff· ad.l.aqnil: Itẽ mela: ß fi plures· An autẽ res et pe⸗
regulã dicv erain hijs quoꝛe cã vmca exa ctõne fimtur
vyñnde ſi·x.debeo ipᷣaie ſolucõne tollitur omis obligatio
vnñ nõ patitur bona fides ut illa iterũ exigãtur et ſi ſol⸗
uãtur ut indebita repetũtur. qð dic ut no.ĩ.qiij. in fi de
ſoluẽ· c. ul: Si aut vmca exactone non finitur obligacõ.
prone in exactõe debitiuxoꝛis ad virũ. et ecõuerſo nõ hʒ
locũ regula: Idẽ m. peuracõne quã exegit ep̃s viſitans
primo anno .nã ſedo ãno viſitãs ſterũ ꝓ cumationẽ exe⸗
git · et idẽ ſi ex nccitate eccie iterũ eodẽ anno viſtaret · et
ſic pᷣt intelligide cenſicũ venabilis.ubi de hʒ. er. x vii · q.
ij· viſitãdi. dẽ dico in exactõne pene ubi hoc actũ ẽ in
cõt ractu· ut totiẽs pena cõ mittatur et exigi poſſit quo⸗
tiens ↄtra factuũ fuerit· nam tũc pena ſemel exacta etiaʒ
ab eodẽ iterũ exi getur. ↄtractus eni ex cõuentione legẽ
accipint.j.ęicontractus.cũ ſuisocoꝛ·ſv eritate inſp ecta
in hijs caſi by et ſinmmliba nõ eſt idẽ ſ̊ alind licet eiunſdẽ ge
neris. Et facit hec regula ad qõnẽ quã no· Io.xij.q· n·
monemus · Anſi eccia ↄſecutaẽ ſuũ a voſſeſſoꝛe qð facẽ
pt · ut. e.qaplicos/an adhuc idẽ poſſit petẽ a pᷣlato · et
certe nõ·quia bona fides hoc nõ patitur ut hic.ad pe⸗
nã tñ agẽ bñ poſſſi ↄtra eũ ut·s.dixi·de hoc etiã no · de re ·
m quidvnavia.Pone ca.xxxiij ¶ ec · nõ ali.ſi qa ·
q · v. pec mago ·s · e.li.de cõcel. pᷣben. deteſtãda.C.
ſi mã.itaveni·ne pſti ·l.ul.u bi dicit textuſ·eã qͥ ita vemt
ne coꝛpe q̃ſtũ faciat · nec in caupona ſbᷣ ſpẽ mĩſtnãdi p⸗
ſtitui ne fraus dicte legi fiat.oꝛ.ↄcoꝛ.s.de ꝓcur.tue · cũ ſu
is ↄcoꝛ. Nota g& ꝙ cũ aliquid ꝓhibetur ꝓhibẽtur omia
que ſequũtur ex illo.ut.s·e· cũ quid. et ꝑ q̃ puemiri poſ⸗
ſit ad illud. ut hic fallit hoc interdũ q; ſeruus non ad⸗
nittitur ad teſtimomũ neq; ꝓ dño nec aduerſus dñm
et tamen teſtificatur de facto ſno. puta dum dicitur per
cuũ depoſitũ vel omodatũ · vel ſimile.iiij.q· iij · ſerui neq; ·

Apit
n
eba
ſcit
pre
cis
de
ice.
in
ſe
Da
bi
r8
reat
by
u⸗

7

.

—⏑ —

—

——

Itẽ qui nõ pᷣt aecuſare tenũciat · de iũint.quẽadmodũ.

in fi h̊ alius ẽ effectus denunciacõnis qᷓ; accuſacõms· ut
ſbi ptʒ. idẽ etiã ubi ĩdẽ eq;ᷓ effectus utriuſq; · de oogna.
ſpuᷣali· tua ubi de H̊. Itẽ pr̃onũ nõ vocat libᷣtus ĩ ius ſmè

vema · ſi tñ agat alieno nomie bñ.ff ·de in ins vo. l. qu e⸗
ntũ · ratio q nõ iße ß̃ ille cuius nomie agit cõuemire vi⸗

detur. et facit q ðᷣ
negatur dilatio u⸗
na via · p remedi
um inris ↄũis · cui
oceditur alia via
pꝑ bñᷣficiũ ſcʒ reſti⸗
tucõnis in integrũ
ut de reſti · in in teg ·
coꝛã . h die ut ibim
ul · glo · Itẽ pᷣlatus
de moblib⸗ ꝑ ecci⸗
am acqſitis teſta⸗
ri nõ pᷣt.et tñ in e⸗ —
gritudine modera
tept de ißis aliq̃
ero gaẽ · ð teſta· ad h.tẽ paternõ p̃t ſili puare quarta
et tñ libtates dãdo minuet quartã· et ſic alia via priuat
eũ ff.de inofteſta.papmianuſ· qm aũt · v.cũ igitur.et
eſt ſp eciale libᷣtatũ fauoꝛe. Satis circa hoc dici poſſſ ꝙ;
cũ aliquid ꝓhibetur habito pnᷣcipaliter reſpeũ ad pbi⸗
bitũnõ ad viã vel modũ quo ꝓhibẽtur exẽplifica pꝑ in⸗
ra in pncipio inducta.et ꝑ dec· de oceſ.pᷣbẽ.cõſtitutus·tüc
ſufficit ꝓ hibitũ vnavia vel modo ut ad id in eius frau
dem aliavia vel modo admitti nõ debeat ut h̊·ſpeciale
tñ eſt in livᷣtate ut · s · dixi. Si aut p hĩtio pncipaliter ſe
habet ad viã vel modũ non ad rem tũc ſecus. vñ alteri
eccie alligatus epᷣs nõ eligitur ſů poſtulatur · Itẽ qui in⸗
rauit nõ accuſare bñ denuciat· q ſibi nõ ẽ ꝓ hibitũ defer
re erimẽ ß pmodũ accuſacõ mis deferre ꝓbibitũ eſt. Idẽ
in caſu de indi. examĩata/ubi petẽdo rẽvna actõe repel⸗
loꝛ et ꝑ aliã admittoꝛ· et ̊ eſt vidẽ in omibo actõmbo.nã
deponẽs agẽs ↄmodatir᷑pellitur.agẽs depoſñiti adnit⸗
aharin ſie de ſmguliſ gares pactũ rũpe leges.et
ntxctus · dicũt vul⸗ hoc dicit hec regula q̃ ſum
pta fuit ex.·l· ff.e.ti.l.ↄtractus · Quid ã ponũt caſũ p ca⸗
nonẽ · xviij ·q·ñj· eleutherius.ubi ↄuẽtio inter epᷣm dio⸗
ceſanũ et fundatricẽ mita de oblacõibo obuemẽtibo in
feſto ipᷣins eccie ſeruãda ẽ· depoſitarius de inre cõi tene
tur ſo lũ de dolo et lata culpa q̃ ↄpatur dolo.ſi tñ interue⸗
nit ↄuẽtio ut teneatur de leui er de leuiſſmma culpa er etiã

E ntractus Ldem.
xↄuẽcõne legẽ ac⸗
cipe dinoſcuntur. Idem.
)Ainun qð quis ſua
culpa ſentit ſibi de⸗
bet nõ alij imputari. Lde.
famibo poꝛte nõ pateãt

de caſu foꝛtuito illa ſeruatur.de depo.c.ij.adidẽ.ff.depo.
l.i. Cſi ↄueĩat.et ibi ſũt hec vᷣba.ocœꝛde ↄmo.c.vno.g.

e. li. de pac · e. i. Et ꝙꝙ diẽ regula houẽtione. intelligas ho

nelſta et nõ ↄtrabonos moꝛes. vnde ſi ↄouenerit ne dolus
pᷣſtetur nõ valet ↄuẽtio:ut in pᷣð·l.otractus.ff.e.ti.in im

ine 6 die ut dixi · s · enemopt.
Amnũ quo d quiſhec regula ſũpta eſt ex.l.ff.e.ti.

að quis ex ſua culpa · Done caſũ p canoneuu.xxiij· q· inj.
diſplicet. ubiſ quis ductus adiudicẽ ſe de equo ꝓneiat

cet led at ſi bi ſolimputet.Idẽ ꝑ dec᷑.s. e.li.de pᷣbẽ.ñ ele⸗

ricus· ubi clericus qui negligit p etẽ pᷣbẽdã ſibi debitaʒ
cũ vacat ſibiimputare debznõ ſequẽti expectãti· ad idẽ
ff. ꝓ ſocio · lcũ duobo· Efi.et.l.ſe: ubi ſocius oĩm bono
r dãnatus ex ↄtractu obotumaciã ſuã vel ex maleſicio
puta furto vel ſimonia nõ recupꝑat a ſo cio·ↄ coꝛ.l·di.·ſe⸗
pe.et.c.hn qui.de homiẽ ·c.ul.et·ff.ad.l aquilł.ſi putatoꝛ
Itẽ ꝓcuratoꝛ penã quã ex ſuo delicto pᷣſtitit a dño nõ re⸗
cupꝑat · ff · de pcuĩ .qᷓ ꝓrio · Gidẽ ecõtra.ad idẽ.C. de euic.
.i emptoꝛ fundi · ubi vꝛi ꝙ ſi emptoꝛ in indicio nõ fuit re

ee, .

Euicta de enictõne nõ agit cõtravenditoꝛẽ q; culpa ſua

famibo.Po.ca.⸗ mel.de excel. pᷣla.inter dilcõs.

I res enicta videtur · ⸗p canonẽ · lxxi.di:tãtis da⸗

ECt dicit lex: neq; famoſis et notatiſ et quos ſcêlus et vi

te turpitudo inqͥnat.et quos infamia ab honeſtoꝛe cetu
