dMinoꝛem . de ipſius effectu hẽtur.iij.qiiij. en geldru⸗

dam. et. S. de excep.a nobis · e ¶ Mõ tenere · idẽ in ſuſpẽ⸗
¶ Scrupulũ · ̊ dicit q; oneaint icto ꝗj.e. ſtatutũ ·
añ iſtã ↄ ſtitucõnem ſi iudex monebat in ghe ꝙ nullus
cõ icaret· dicebãt quidã talẽ momicõnem canonicã · alij
otra. quod dubiũ ↄſtitucõ hec declarat ·

dat dilacõnem ut monemus te ꝙ uſq; ad talẽ diẽ ꝓ pri⸗

mo ſcdᷣo ⁊tercõ pemptono a ↄũione talis⁊ c· et hoc vlti
mo caſu eſt interuallũ inter momeõneʒ et ſnĩam ·
m ¶ Cõpetẽtia. hoc iudex moderabitur ꝓ pſonarũane⸗

gocn qſitate.s. de ap· cũ ſit romana. ⸗v el arma parate ·

n ¶ ccitas: ut ꝙ ptes ſũt ad rixaʒ⸗ nec curãt momcõ⸗

nes epi. ff · de vſufruc .l equiſſnmmũ .interdu enĩ nec locus

nec tpus patitur plemus delib erare ↄſiliũ · ff. de exercit·

eſenti · declaramus nota ꝙ; quidã olĩ xLi.i. ſeñ.
otrariũ dicebãt. et ꝓ eis faciebat q; excõicacõ in⸗
Acerdictũ parib paſſibꝛ ambulare videbãtur adhᷣ.s · de

ap.ad h̊ qm.s.e.cũ medicinalis.s · e.rõna.in pn.ct · c· ve⸗
ne rabilibo· in phᷣꝗ·e· ſtatutũ · et. c· is cui.cũ ſi.vñ ſic excõi⸗
cacõ p̃t tolli ad eautelã · ut · g.· e · ſolet · et · e .· venabilibo · Eß
ſi. et. Epnl.et ul · ſic ð intdcõ videbatur mo młto magie?

g ¶ In ̊ caſu · qñ ꝗpter pticipacõʒ vult pti cipãtes ex⸗
&.& 2 ſr „ è 27 — $ , ehen K „

7

* . — . — , — — — ee ⸗
S aule SHe . r Cr D rea. . A h e Nces
.₰ — –— — — — V
xKX 1 Xα trp L 4 = ars rrarle P ð
Xνα e Sð e, Ae — ☚ Eee rr E= NN
õ — r4 A. 22 2₰ B N= J- .
. —— 2 —=—2 — – ? - 67
Elr⸗ ar g Xr ⁹ 9 2 SH e = h
v

qꝙ p interdictũ plurimũ pumũtur non obnoxij ſ̃ p ex⸗
cõicacõnẽ nõ ſic ut·sS.e.romana.ĩfi:vñ potius videba⸗
tur in eo qᷓ; in excõicacõe ſbᷣuemẽdũ q; etiã plures ligat
et plura bona tollit et q alias ſũt paria ꝗᷣ·e· is cui.s· æ·
.ci. Que g fuit huius iuris racõ:reprobatis alioꝛæ ſo⸗
lucõmbo quoꝛe quidã dixerũt ſic placuit greg.q̃ repro

con habẽ. vñ ſi id fiat nõ valebat relaxa⸗) cõicato

S. 2* N v

ad eautelã · ar. a otrario iſtius Ir̃e. q; ſpeãliter inferdicto
omia ſacia negãtur ante abſolucõnẽ et ſic idẽ qð in ex⸗

tio ꝑ hanc liam et ẽ ſi de hijs q vi metuſue cã fic. vno. e.
wiar ꝙ;· Oꝛiri potuit ex facto. dec s. e. dile⸗ ¶li...
cto/ Et dic qmicuq; ctia epi nec ob.s·e·quia picu⸗ lo – T OM %

haur gevba e⸗ — ſuin. q; non loqmttt
claramꝰ/alij dicũt in ſentẽtijs excoss.· poh e,
hoe factuũᷣ 11 mag . MM äl e¶ Reges: eſt aut
. 6 2. — 17 2 . 2 . . — . — H . S . 7 —7 2— 9% –—
nee ee nen⸗ aliqs gnali ꝓmulgatas .reuocauerĩtvel ſi ad bono ED
s vnius negoeij locũ alqtenus non bre. rũ capcõnẽ occaſione ipi⸗ ſi deliqui ⸗
ms vmus negocy kEI . H ceſ deliquit vel do⸗
alterius ſit exoꝛ di Nicũq; de ĩ eode. us licẽtie ſit ꝓ ceſſum⸗ mſi miciliũ babʒxc vi.
um. C. H fruc. er lit. ꝓ eo ꝙ in iges pñ bona ipa fuerĩt mfra octo di ſi impator et. c.
exp eñtermiata. baroes! 11. ierũ ip aciũ duo ſut · ubi de hoc.
ecſſeemeoneno cipes barõ es nobiles b dierũ ſpaciũ reſtituta aut iniſtros aa
roboꝛ ẽtur /ſdic ꝙꝙ H liuos vel quoſlibʒ mĩſtroſ ſatiſfactio ꝓ ipſis impen⸗ clericos p̃t referri
ſtatutũ chter wi eoꝛ ã quoſcũq; alios ex . ſa eoip o ſnĩaʒ oxcõica Giſ nene ſecuſtur
. eseatog agal ⸗ cõicacõis ſuſpehoms ſeu incurrat. ¶ ECadẽ q; ſnĩa Fd Sun Pſi ”
rũ cauteſã fit hͥ ab⸗ iwrq ſnĩa fuerit ꝓmul ſint inodan oms ꝗᷓ aui neoze vel fannlia⸗ W
ſolucõß ĩ pa apa gata lñiaʒ alicui dederĩt fuerint pᷣ dicta licẽna da⸗ rium. t fie nota a/ .
non in nielle ee occidẽdi capiẽdi ſeu aliaſ ta vti wel aliqͥd pmiſſoꝛx nm n an eut l
ideo ſecus / vñ etiã mplomga bonis ſuis vel ad 4 omittẽda dart licẽti laicũ excoicatus ẽ. 3 S
interdicti tpe qᷣdã ſuoꝝ guãdi eos qͥ tales am ꝓhibuim 9alias ↄmt⸗ 4did. s.· .. li de elc· n
ſacſa mimſtrãtur. ſniaſ ꝓtulerũt ſiue quoꝛ tere ſuo motu. ¶ Au au⸗ ſciant cũcti. de mm⸗
er mterdu celebra ſ õ — K r mu. ec. qm. ‚
air. g deſpé non mt occalõe ꝓlate vel eaſ tẽ ĩ eadẽ ſnĩa pmãſerĩt du b (Gruandi⸗ Pu „ .„
eſt nobis · de pe. et dẽ ſnias obbuãteſ ſeu talr oꝛũ mẽſiũ ſpacõ extũc ab ta ne quis emat
re · ꝙ in Se En eoſea t ͤleao nolori ca nõ poſſmt mi pꝑ ſe.ap. ab s v eis ven⸗
an benlug g.d. miß licẽtiã ipᷣaʒ re integra abſolucõis bñficiũ obtinẽ dat vel Pijs una.
Amc. u 5 6. = r rert Krreb pſrr aw, ‚rr 1. ſrr cee . co:. 5. dep̈nil. p⸗
d ap ad pſfam ed de ni e De e, . = 9 Pr prr h v— to./ de mmmuü · c. c.
ſubi ad cautelã ex.· ⸗ D er . . 9 vl. e. li.
coicati datur abodd . i ¶ O ccaſione.quo
lucõ vnde die ꝙ ideo aliud in excoicacone ꝙ; interdcõ rpum intereſt pnᷣcipaliter defendẽ ſnias ipᷣas miudicijs:
excõica cõ eſt moꝛtis eterne dãna cõ et ideo feſtinare .S. e. v enerabilibo. ij. in fine. e
tdebemus ut moꝛtuus er a xp̃o ſepatus ꝑ excõicacõem k ¶Re integra-lia ſeqns ↄtradicit ſſti vbi dᷣ ꝙ lict res
reimtegreturxpᷣop abſolucõn em/maioꝛibo en malis de non ſit mtegra. infra octo dies pᷣt fieri emẽdacõ.Poteſt
bet ſmcera caritas ſbᷣuemire.l. di · ut oſtituẽtur In inter dici ꝙ hoc locũ hab: in miuria pſo nali:illud in reali.ut
ditto aũt nõ traditur quis ſathane nec ẽ bi tatũ piculũ in pᷣma ſtatim ſit excõicatus in ſcᷣa tunc qũ infra octo
et ideo nee rantu feſtinãdũſEa etiã macõne ι in interdi⸗ dies nõ reſtituerit vel dic ꝙ' id qðᷣ ſequitur reſpicit tpa
cto volũt ima vni patiꝓ reliquo: in excτπHιιe ſecuſ. iſtius ↄſtõms ut ſi tpe iſtius ↄſiõms p̃textu illius licẽ⸗
ut. S· dixi/ Preterea excõicacõ non pᷣt ſuſpẽdi niſ in totũ tie aliqua erãt occupata.miſi infra octo dies reddantur.
relax actura ideo in ea locũ habʒ apſolucõ ad cautelam habeat locũ pena· et ẽ ſi · S.· de rebo ec · nõ alie .· H oſultiſſi⸗
interdictum pᷣt ſuſpendi:et ideo nõ ẽ necria relaxac 6ad mo.Glaici.ubi in ↄpulſiomb iã factis datur tpus ad
cautelã · .· de ap· ad hec qm. mullalt ſnia tüc qñ dicit reuocadũ in faciendis ipᷣo facto impomtur pena.pᷣmũ
. ter, 4 autelã. qð fit in excoi⸗ mullaſut boſt appellatio⸗ ¶ Octo dierum. ſimnlis dilacõ tpis· s de ¶ verius.
. nem egitimãſſcdo no tinet intolerabilẽ erroꝛẽ ut .· S. e. erxcep. pia. S. e· lo let ·
voenerabilibe. cũ ſiſtercõ in caſu · s· ᷣ· ſtatuimuſ/quarto ſi m ¶ Impenſa. ſc: cũ res nõ extat vel placet leſo.ſi. s. de

dica tur ꝙ iudex nõ emt is q tulit ſnĩam· de o ſue. c. ij. de
Puil:cũ olm/quinto ſi a ſuo iudice lata eſt ſ̊ excõicatõ
a delegato ↄtradelegãtis intẽtionẽ. S. de p̃bẽ. c· ultiſ ſep⸗
timo ñi ab intruſo vel iuriſdictõne ſuſpẽſo.xij.q.ij.c.alie
nacõ es ſoctauo ſi feratur a violante interdẽm hoĩs· s. de
ex cel. Slatta nono vbicũ q; pᷣlatus ſbditũ excõicat coõ
tra pᷣmlegij ſui tenoꝛẽ. S de Puil⸗. cũ capella· et · e. ito ſde⸗
cimo m quoſdã quos ſequoꝛ in caſu.s · de excel. p̃la · cü
ad quoꝛũdã ꝓlures ex hijs caſib ↄpᷣh ẽdũtur ſb q̃rto
vndecio ſi feratur a delegato inpetrato ab excõicato in
of. oꝛ. q; pleriq;· ⸗ghale h ẽs.s· de v. ſig. ci in ptibuſ ·
b ¶ Gnalter. ꝙ ſith Auid ſi feratur nõ gnaliter m loca
hᷣ ſpecialiter in ꝑſonam dic ꝙ bñ poterit fieri relaxacõ
„ —5 22* & . 2 6εH6 E op
K — 1 Sert- 7*

JJr r an e e Pens le A e we
E L e. = 4, — ,,— e C⸗ Wy r ', 1 SS
Nete. „ e Er⸗ * p J beN— . r &ι . 9) W 2
9 „2 N 1 ob „r E d—

vſuris.quanq;· f-. ↄmoð.l:iij. Cci.
p nannit: e Bus exitanenit mo dupliciimia⸗
8. de iudæeis· ita quoꝛudam
o ¶ Cadem ſcʒ naioꝛis excõmũicacõis·
pꝓ¶ Vti et ſic mandãs mandatarius eadẽ pena puni⸗
untur. ſic·ff de vi et vi.armal.i. Equotiẽs · nec excuſat h̊
iuſſus maioꝛis qð dic ut dixiꝗᷓde reg · iur.qð quis· ff.ad
l.acquilłliber homo · ·

q (Xlias. i. p̃ter aliquã licẽtiam/S nuqnid ille tũc ratũ
pabens excõicatus erit · diſtin gue · utᷓj. e. eũ quis.

r C btinere ſi min cendarijs ecciarũ qui exquo denuũci⸗
ati fuerũt non pnñt abſolui ab alio ꝙᷓ apapa.S. . tua / et
ſ papa nõ expᷣſſiſſ ppetuo potuiſſ oꝛdinarius ipᷣm ab⸗
ſoluere · S· e nuper ·

Jindex laicus ſi malefacto: aptus a nidicæ laieo

V dicit ſe eleri cũ hnus rei ↄgmi cõ ad uidicẽ ecaſti⸗
eum ſpectat:et ſi notoꝛievel publica kama vel⸗ ↄui extia⸗
tione habetur. ꝓ clico ſtati fit remiſſio Itẽ ſ pus ſe ge⸗
rebat ꝓ cleric et mõ tep̃bẽſus fuit in abitu clericali.
m aut pus ſe gerebat p laico lʒz modo ĩ in clericali habitu

maleficõ fecit pumiri · er ſic hij ſüt vorãdi quox⸗ intereſt.
ſic. s·de ma. et obe · inter qᷓ̃tuoꝛ. C. de euicti · emptoꝛ fundi
ſi aũt nõ ẽ aduſarius puta q; index ꝓcedit ex o fficõ ci⸗
tabitur iudex ut ·S.dicit:et ↄcoꝛ.s.e.venerabilib⸗
g ¶ Lotoꝛiũ· facti qð nulla poſſit tergiuerſacoe celari.
s · de co habi.cler.er muli.vjĩa.q; notoie cognoſ catur ꝓ
cleric· ut archið. vel archißpſbro boñ · uel hijs nles / vel
ſi eſt notoꝛiũ iut.ad idẽ.s.de v·ſRi g.cũ olnm.
r E „, Zr 4 =W h¶ Debeat . H jdeo dicit q ſi eſß clerieus bufo vel goli⸗
E E arqdus et gel taſſi artẽ illã ꝑ annuveltercõ monitus non

legio nõ gaudet · ut · · e. li · de vi · et ho · cleri · e · vno. de chi.
ↄm. c. ij Rd gigaec. vno d peñ · c. i· in ſ· L

RS& l J ε bo e

R
△
J*

— 5 vi pdeſtitiſß vel eſ clerieus vxoꝛatu nõ incedẽs in habitu
r rr uel biga mus veldeg radatus talis nõ remittẽtur q; pᷣni 3yle⸗

3

(Gel repete

pete ſ⸗ a ff. de offi. ptoꝛ.

K ¶ Aut repete
¶Mabebatur · ſic · f· ad mace. lin.⸗ barbarius.S. de iu
re patro·ↄſultacõiba: cũ eſt fama vel cõis extiacõ. q;

m ¶ Cogmceʒz. ſey⸗ ſ notoꝛiũibinõ ẽ ncẽria cogm⸗

n ¶ Clericales· s· ð vi · et ho ele · ut clicoꝛe · et · e. eli ei. tio.

o ¶ Reputare ut in quo ſtatu repitur in eo indi ectur p

Rhirznenfkk ee e ⸗
donec fuerit de ecle⸗ . de iniur. cũ apud.
vtach er Jiud ex QHoni. viij ferens chicals inã talẽ de Eeni e He 5. in⸗
in nullo p ced et · H — Nicu malefactoꝛẽ bemus clicudonee oſtet de p ¶ IeægalesC. te
dircit ſet declat dee · eaptũ detineat etis ſe cle⸗ otrario reputaè ſi deil⸗ ſibe c. ea q. fr de
iſta Sa 4 na inne⸗ ricũ dicens ad curiã eccia loq in poſſeſſiõe ingenui⸗ it⸗ iberts⸗ 5
* Keperat⸗ Rer ſticã petat remittivel curia tatis eriſtirſ di catir ab „ baclcutta.
ciutas rep etit ſu⸗ ipᷣa eũ tanq; ſun clericum alio libtinꝰ leg alis ſan⸗ q Cõprobatur-
um ciuem. ff. de rei repetat iuclice illũ mſiaã. xit aũctas ut ꝓbãci nect hoc vult dicẽ.· pHij
ven1i. agie ie te clericũ ac ob hoc mini⸗ tate nõ ie ß aduſariꝰ a⸗ aeta em
et petit ſuo eini in ⸗ me remittẽdũ dubitacõ⸗ ſtrin gatur. Juſtuũ ẽ eniut eſſe. vñ iſte putet
ſticiã fieria violt ms hmõi an ſeʒ lit qui re⸗ ipe tlis quẽ geſtat ex ha clericus ſcut ha⸗
Dpnffneioheet sD ,, Ppetiturae clericus ad iudicẽ bitu quouſq; appacat ali⸗ amoneme.
pater rep etit filiũ. S :, eccia ſticuzʒ qꝛ de re eccia⸗ ud pſumatur qlis is eſſe vita ſuſcipuũt c.
að dic ut. .· de ot. W ſtica et ſpualiweato tñ iu anus fert hitũ oprobatur s· de ſta. mo. reco⸗
A TrArin freul ſe e mel W d ſeculari wl alio cuius Ex ſtigmate nãq; ↄſueto entss.
5 y è reſt ogmitio ptinebit fabriceſbo impᷣm latitss vbi Egnar ide
or ciuilibꝛ ermia ſeßnot⸗ ii fuerit q idem fabricẽſis agno ſeitur ſet n. hocipſum.
2 Tn , erba zudie E fſannennn ſit erae , cuſtodes aquarũ quos p⸗ aS ſaee⸗ .
e I, S, eene deni Pymoipᷣuilegio gaudé de drophilatos nomĩant ꝗ ..tixmata⸗li ei.⸗
cora ſuo iudice.s. beat ſtaum abſq; alia o⸗ eis infigi ſolʒ ãanotacõne er dðꝛ fabricenſs qᷓ
w img-ar erie⸗ gicõ exvel fama publica ſignati manifelti ſüt oĩb⸗ brt .
ri qui malefa cto⸗ de boc extiterit aut hec et ang arian noĩe non te⸗ prici snon alibi.
rem detinet. derio cõiter habebatur. nẽtur. ſſq; ſtatus a alicuius et dat pᷣmicerio qᷓ
d ¶ Ecẽia ſticũ. vi⸗ in otinẽti etiã añ ogmeõz eſſe videtur in quo ipede de⸗ reponat in publi⸗
dea⸗ eTSgnic de clericatu ecciaſtice eu⸗ phendhur: rdonec otrariũ S Rome imnſm
2Spialn de⸗ qua rie debʒ reddi. ¶ Eel eſſe doceat. ¶ Qon ſic aũt vo⸗ menentcno “
nee principaliter cenſuimus ſi reus ipe añ lumus obbuari hi an deß⸗ brachia figurabã⸗
nae wbennen li du⸗ enhee laio vubte nannhcbr
intro mittẽ · S· de blle ſe nõ gerẽs dephen⸗ ſe gerebat ac ꝓꝙ tali ouit ris facies vere 95
o 5.gm.tuã qui ſus fiit in habitu clericali habebatur qius dephen⸗ fi gurabatur. C. de
fil. ſmt leg · pvene⸗ vſura vid elicza wſtes de ſoms tpe reptus ſ ſen pems · ſi quis. et ẽ
rabilẽ·latoꝛ· cũ ſi. vꝛ⸗ S, ih 3 Dr 2 o ſt. Huic . S. de cri. fal⸗
f¶ Interelt. puta ⸗ . e Pe p ad 375.. r e. en de 2 , ñ ad audientiã.
aduſario qui illu Ar ecfee, — - rO , BA e Bosh e erdn Tr t Signati. C. de
fecit detineri. exr ꝓ teA 24 Sign l. decermi⸗

mus ad finem. Et annotaco u g ſmgulis manby eoꝛe
imprimitur nomẽ impatoꝛis · Idro philati aũt dicũtur
ab idra quod ẽ vas vbi aqua defertur. velidra aqua fi⸗

lare necuſtodire· inde idropꝑilati.i· cuſtodes aquaꝛcet

*
1

eſt ſ.quod de gaʒophilac 8ꝛ· S· de ꝓbac· cci.
u ¶ Clericali:multo æ& foꝛtius ſi etiã depbenſus ſit in ba

bitu laicali.et hoc denotat quod dicit quãnisꝛc· et licet
dicamus qꝙ vltima moꝛa nocet · ff. de peri. et como. rei
ven.l illud · hec vltima poſſi eſſio non releuat in hoe y

fiat remiſſio·

xfecerit· ooꝛã indice ccclaſtico. ut. . i. Heñ / er ſie otinẽ⸗
tia cãe diidetur õ id.s· de ſequel· c. i. et ẽ ideo q natura

cãe reqrit aliũ iudi cẽ · d oꝛð.o tuã · qͥ fi.ſint le.latoꝛ.cũ
aſ⸗ ſ detetus i in ſeclari curia quõ litig ahit eoꝛaʒ eccia ſtico

B— —-ũꝭ-ʒ C-C--

e

—

en, — „ PazS, ee Ae N. — 8 6 E— 77 n EN W☚
8 — 1 4. Fe † — 6 e — A44 6 B6 X.r R. ☚ „ ι* NrIrP — J 3 — . / 5 6 l IH7
=è 9 al ee e eee ce e ; boeyz 3 e er ee— —α1 ☚ R. „ 2 E 2*ι*½
HKr WE ee e n . E Lar rphb, wE lfEEEn geen.
Vre We OA Rerrr ker r 1 3 N=r , 39 E„α Ee e , E. .
rt H e 95 295 7 .

dic ꝙ foꝛte relaxabitur datis fideiuſſoꝛi bo.ſᷣ nõ gpter H̊
renntteturꝗᷓ.e.ſi chcos. in fi· vel litigabit p ꝓcuratoꝛem
natura enĩ facti ̊ habet ꝙ interdũ pꝑ aliũ q̃s pſequatur
cãm · S. de inð.mulieres.de ſta.regułlc.vno.ffde cuſto.

venabilib⸗.
ſolo tractu tpis non
impu. c. vno. et ꝗ. de re.
/⸗no.infa.l.furti:· vbj re“⸗

cet tũc poſſß fieri abſo lucò ad eautelã.S.e.
Eh ſ ex rã.et. Eulti · ſi fuit nulla
potuit ↄualeſcẽ.s.e.li.de deſpon.

reo · / diuus hãc auũt fidem faciat ꝑ publicũ inſtrumẽtiũ n2n ¶ Cõualeſeat. 5. ff· de hijs q; tro notatur infanmna cõ
oꝛdmacõis ſue.ij· ꝙi· legũ· ꝑ teſtes etiã poterit ̊ pbare tẽnatꝰde furto qͥ ap. nõ ꝓſequitur/ſic vdretur retro cẽſe
.E eli tez ie. ri excõicatus ex⸗
a(Dre Aprenn quo apꝓpellacõnem
nota qñ pᷣfũpeõ ?ẽ 22 non ꝓſequiturſſed
on en in habituetienleſtic enin . (ſ. ſhert exciea A;. 2 d ger Ei⸗
ntulo. et ↄcoꝛ.· S· e· reſtituendus no e quouſ⸗ Itiõis ſma poſt appel⸗ pellacoõne emiſn
i.de pᷣſcp.c.vno·. qᷓ; fid de titulo fecerit cli⸗ ationẽ legitimã ꝓmulga poſt ſnĩam ab ip̃a
b ¶ Interim·i:· Pẽ cali cuius eidẽ ꝓbationis Kener fſia hie de app. c⸗
dente ꝓpbacoͤne de Aeren äbat ptorſii tap negligentiaʒ appellãa miſſa añ ſmamwvñ
titlo clericali · ẽ enĩ onus meubat ꝗꝓpter pᷣſu⸗ tis appellacõʒ ſuã mime ibi appellatio ſiiſ⸗
iz p iudiciale ð quo ptioneʒq aduſus Pm oꝛ⸗ ꝓſequẽtis n 6 rati ſi cetur. 7 pẽdit effectü ſnie
Pnmntus debz ogno ta ẽ ex delacõe laica ha-⸗ ⸗ nec etiã ↄualeſcat excõica · iam late. g. de inre⸗
ſciut ſciatur an ut biuis pced ẽtiotra eũ tñ 20Eret! „ e ur vemirs Ha
clericus ab eccia⸗ . pe LeNeatr tus tn nomĩatim vl ſpeci⸗ ſnĩam iuriſdcn R
ſtico vel ut laicus mterimmqiuns ꝓce ſſom di⸗ aliter a expᷣſſe ꝗ poſt ap:- ſuſpendit ñ ſnia
a laico puũiri debe cis penitus ↄquieſcat de pellacõnẽ legitimã excõi poſtea lata nõ te.·
at ˖ et ẽ ſi. C. de oꝛ ð · ſR Tatutuz gg. ſpe. x. e oms ſi ſerit in ſe net ꝓpt iuriſdictõ⸗
cogm.. l ulti . j. . fidt a g&. Pe. cacoms mam alierit m le ms defectum.
rnins 6 e pſtöms us-cnled latiͦß apellacez eiem adErplleſteerts
¶ Proceſſus. & =**αο᷑ oſtöms Innocẽti neſqcp infra tps ad ipᷣam proſe⸗ en fertur excõica⸗
erene Hiꝛibet pticipãtes excõica⸗ quẽd az a oĩe vel a iure tionin na ieer⸗
peechs adidẽ.s e. tis ea ꝑticipacne q ſolũ ſtatutiinõ fuerit ut debiut s. de o f· oꝛd.ſ ſaè⸗
h. de hꝛet · c ut inq⸗ minoꝛ mducit maioꝝ ex pro ſecutus lapſo eodẽ tẽ⸗ pP¶MAbho⸗ dos.
Beadrno, nchobeigarimom de wac exedicntispicenu. mnctequodieut
tenz ſuſp ẽño cnomen nõ pᷣmſſajm ſuſ⸗ ciari et neduũ ĩ uididalibo romana.
vel interdictu la⸗ penſionisa interdidli ſen hßß etiã in extraiudicialib. R N.————
ampfiehante tentnsq hmõdi pta⸗ euitari ac a legius acti⸗ q¶ Nüciari noraa
nõ pᷣmiſſa moni⸗ pace plerã q; ab oꝛdĩa⸗ 2 „ jdetobir/guo⸗ nõ ſequitur iſte d ha
cõne canonica. H tiis wi delo na⸗ bus rmoueri it quo⸗ nũciatus ẽ excõ ica
dicit. . õ v delegatiſ iudicibo uſqʒ p pꝰ ap · legitimam tus ꝙg excoicatus ẽ
AGregeefſ.e. ⸗ ꝓmulgãmr pᷣcipimus in excõicatus fueit wel alias, ſen den neiatur 3
conſitucöo–em. zr, , =. . , „ excoicat? no
¶ Unnocẽtiane · iuolabiliter obßuari de⸗ dei ſus ſententie docu⸗ eſt ſet facit ad qõ⸗
annns. J neneg eaſdẽ nnas no te erit millitate. nem de qua dixi.s.
g ( Inducit. dicut nere aliter pmulgatas. eleri em. e. li de excep. pia.
5 As onẽ. „ e — ver Pn S A= ,R Jelericos Ldem * rrESz nunquid ailre⸗
b(Canomca. qdᷣ b. g⸗s 3 Se KE = ARr rer Dn pellẽdũ actoꝛẽ ſuf⸗
dic ut. e. ↄſtõeʒ. J ſiciat ꝓ bari denu⸗
at. canonica momecõne ⁊ nomſatim parificata igitur viðᷣꝛ enĩ ꝙ nõ ꝑ hũc textũap racõem dictã ſupius cũ illa
ſut in hoc excõicacõ ſuſpenſio interdictũ.ad idẽ Fe. is dee. pia dicat id ꝓpbari debere aptiſſimis deum̃tis / oſt.
L cui · in fi · er ↄcoꝛ · 8· e · ti · c. i . . tñ no. num ut ibi dixiſet ꝓ pte illa fac H wemnan hHp ta
Jcet excõis emanauit ad declaracõnẽ eoe q̃ no · io. lem denũciacõ em vitatur a uudicialiboexiudicialibo et

tan. bernet moderm ·s. de appel. ſepeſet hoe di cit Per
negligentiã nõ ꝓſeqñtis debito tpe app ellacoemexcoi⸗
catio poſt eã lata nõ ↄualeſcit ſ̊ poterit tũc denũciari et
debebit vitari donec de ſententie nullitate weüuerit
lcl Exwiceoms lic⸗ de excõicacõne exp̃mat idem puto
de ſnia ſuſpẽſomis interdicti.cũ eadẽ racõ ſit· ad .s·c
ꝓxl.et · . e. c. i · et . e. ig cui · in fi er · s · de ap · ad het idẽ in
qualibʒ ſmia q nulla ẽ ip̃o iureita ꝙ nõ eſ ncce appella⸗
re.s.e· li · de re uð. e.· ul. tũc ñ ↄdẽnatus appellaẽt et nõ
ꝓſequẽtur nõ ꝓpter ̊ ↄualeſcẽt ſnĩa eadẽ racõeiqð dico
verũ niſi talis eſſD caſus quo natificaretur p apſmia nulla
ut lata cũ falſo ꝓcuratoꝛe· ff· rem ma·ha.ljij. Efalſus. de
quo vidę · · de re ind. c. i · ⅞rena exquo fuit legitima ſnĩa
m ¶ Legitiam · ſi cã fint⸗ eſt nulla.S.e.p tuas·ſ̊ miſ pus
appareat de eius veritate nõ poterit denunciari nulla.li⸗

°

2 „* . ☛ä QOe6/ 5t E. 91en „ ref . = α

◻Mn. 71*½ P

—rr y9

☚D= * —
H. S. c.

legitis actiba ut ſeqͥtur.ł foꝛte excõicatus nõ ſit ut pᷣdi⸗
xiſic dicã ꝙ exquo de denũciacõenõ dubitatur vitat et
rep latur ab agẽdo donec ondat ſe abſolutũ vel ſniam
nullaſſß mvolum?tenẽ Pᷣmũ huic rñdetur ꝙ h̊ nõ ſolũ de
denũciacõ e ß etia de ſna excõis ↄſtabat. ¶ Iut ſuperi⸗
r ¶ Iegitiaʒi ex legitia ⁊ vera cã interpoſita. dixi.
8¶ Aliaſtolle exẽp la qᷓ diis e Ppñj . pẽdẽte pb⸗
t¶ Do cuerit . p̃t expomi.i.docè cepit·⸗ cõms articulo
ab exiudi daliborlegiis actibo nõ rep elli tur et ſic ceſſa⸗
bit õriũ dec . S. e. ſo let.ĩ fuuel dic illð hr̃e locũ in eo q debi
to tpe· ap. ꝓſeq̃tur.iſtud ĩ eo q ꝓ ſequi neglexit. vñ ĩpe⸗
nam euit abitur ab exiudicialib donec docuerit a c:et ſie
tabit ꝓᷣe ̊ vbũ· capi faciẽ ꝛ includẽs æẽ p laicoſ
RG elericos · platus⸗ clicũ nõdu leoꝛrigibilẽ ex cõica⸗
tus non eſt nec etiam ip̃i capientes · ſcᷣo ᷣꝛ talis ſi dat

e rg AobeA4 PE SSl 5 wg 6 e *3* 2h . *) y *. Pr , WH . „ E. S
a. e, õ r r r — en r 45 ððõ S E E ”
& „ en et — * r 26* = . ot r ſ DſDD or 26 2* r 5 ⁄6 2 1/ 2
— e ſe & er . h . s e e h ees A 1„. —. e e O nh P e e R e. Sen
W E 1 . L, . e . Ar r N rd en Ae e b e . B
— 6n = e e e e er Sir- e en . S A er S er ſ e erd , „ εMf, g „ ESEEESEE
2. 15 t &σ αα e . , e e V e S e e
5„ Se — 2— ff S Re * π1 3 αhee r Eee ybÿα . Wr Pr = I9 P E FEEE 5 r 243 . 0 9 ⸗ð

3 u evee n ry, r. P* erd e er

4

is y Perr , ad E eng ar
2 Lrr AU e o e yis e, —
H 7 4 . V
E wne e e e pPierr e
7 .

rẽo.l diuus: ariam.æ nõ nudã tmſidẽ et multo foꝛtiꝰ ſi
h¶ fideiuſſo⸗ Signoe⸗ daret cũ ſit melius pignoꝛi in⸗
eũbere q; in pſonã agẽ er qui ſe ꝓmiſit ſatiſdaturũ ſatiſ.⸗

dat ſi pignoꝛavel fideiuſſoꝛes det.ff.de oſti ·pecu.l.pmiſ

ſideiuſſoꝛes de parendo iuri detineri non debz m ſi inſta ca
id ſuad eat et cori git pᷣma ps qᷣ no.s · e. vmuͦñtatis.
myl. glo er. eut fame ſet declarat qð ibi no moderm.
r 2= Le ,224 ad Tue iriſdictõm cui lo quatur nõ apparet er ideo di⸗

de. ocu babere in quolib; inriſdictõ em habẽte ſiuue i ¶Cauſa racnabilis · cũ plures foꝛte fue⸗ ¶W¶oꝛ in ſ.
. SS P. d ſde cõ iure ſuepumlegio vel ↄſueętudĩie:ad idẽ/C.ð ſpoꝛ·l· rũt malæfactoꝛes vult vnũ detinẽ ut ꝑ eũ veritatẽ mam⸗
ulti. et faẽ qð dixi òèòM feſtãtem alios ca⸗
ig uis. . ꝓpter omſſſos exceſſꝰ eti⸗ expᷣſſumm ea mterdcũs cõũᷣſo · Interdcã ci⸗
, , l ⸗ alr Syec Doſiealos am ꝑ laics capifaciaſet ꝓplis nec ena ecõuſo vñ uitate ꝓpter delietũ
ele ſr u Srium eos ne fugiãt in carc pe vno mterdõ ipᷣoꝝ alius direeed ne tag
Va iale e⸗ na debita poſtea caſtiga⸗ licite admntntur ad dina. unt dine Jnrerel⸗
bat cler̃icũ mcoꝛ⸗ dos includas te vel capiẽ⸗ ¶ Ceterüu cum ꝓpter deli⸗ cto ꝓplo ſingulaẽs
rigibilẽ capi pote⸗ tes eoſdẽlicʒ nondũ ap⸗ ctũ dimvl rectoꝛis eſt ei⸗ txewlo mtelligunt
mrp aitos ne pareat incoꝛrigibiles il⸗ uitas mterdicta ciues e⸗ ee virdn,
Recaa iuebat los eſſe. nulla credimus iuſdẽ qui culpabiles nõ ctů qð no· Hoſti.s.
Friũ de deẽ · vmuͤ⸗ excõicacõe noͤdari cũ in exiſtũt duũmodoa ipᷣi ꝓpt de pᷣ nil · ex pte ·. j. ſu⸗
hſtatis ſad dee. ut hbns niſi alias ex ꝓpoſito dim vil reckoꝛẽ pumẽdũ ſenn
nen do⸗. m excedatur nii gtemeri⸗ in eis nõ fuerint interdi⸗ p6 anaget onis.
(Dodar-cor. tas vl iniuria neat eß⸗ ctipñ̃t ext: ipam licite de Puil: ꝙ nõnullis
88.: . ut ſameſ5.8. bendi. ¶ Coſaẽ ch cleri⸗ mtereſſe ims. ¶ Cüve⸗ 1 In rd inte 2 d.
E. rakem. sſſi de parendo mri nbi ro alicuius terre ꝓpls in⸗ ns ere Fitelligt
4 currüt abbas laa fideiuſſoriã dederĩt cauti terdeõ no daturſſmgula⸗ tur eccia interdcꝗũ.
i aui de ißins maã onem deunẽ no debes niſt res ex eo pſonequas in⸗ . nin clerici ſic
dam monichir⸗ exceſſus enoꝛmitas vel a⸗ terdcãs eſſe ↄſtat ne ſria ad.s cli: e Zur⸗
10 i ut dixii lia ca racõnabulis eos ſua effectu careat cũ vinoꝝ/ p excepcõnẽ. in fr.
glo. Pxi: ẽ fal ſerit detinẽdos. I. dem. auditioſ ſacramẽtoꝛ pꝑ mA Eegueſo ve
Et Vyigarſ: — in rchen ꝓ⸗ cepnoopodr vninor bar Harar eh
patz alſũ ꝑ iſta ſupſluũ ſi inter deõ

vno intelligetur alterũ in terdem. et ad dẽ.s.de pᷣ bẽ. cai·
lxiij. di. nolce. cũ ſi · vid etur tñ ar · j. inſti. de iut. natu · C.
plebiſcitũ · ubi appellacõe pli vmũuſi ciues intelli gũtur
etiã ↄnumeratis patricijs ⁊ ſenatoꝛibo· illi eiuſdez ꝓ feſ⸗
ſioms ſũt · iſtivero alteriusad idẽ ·xij.q·i · duo ſũt · Rẽ et
exp̃ᷣſſo laico in Epto · ꝑ ghalẽ cłlam nõ ↄuemtur clericuſ
ut no.s· de ſe p· ſedes · lecus ſ ꝓpter delictũ ciuiũ · et hoe
n¶ Domim. nota q etiã patʒ ꝗᷓ. dũ dicit· qui cipabi
les nõ exiſtũt.· o ¶ Interdicti: aliud & eſt inter dicẽ ſo⸗
lũ ciuitatẽ· alind cimtate ciues · Et nota ꝙ pena ſpuᷣa⸗
li. ſ. in terdicti bñ putur vnus.ꝓ deli cto alterius · de h. i. q.
iin in ſũma. xxiin. q.iij. in ſũma· ſi igitur ſunt mmterdicti
audire nõ pñt dᷣma ꝗ·c ꝓx·. /ali gas ex ↄ tinẽtia ..c · ꝓx·
Ev ipſaʒ · cinit atẽ intel⸗ eruue er aſeic diſepli⸗
areat. et ſic violaretur? ne. qd eſſe nõ debet . s · de

dec que loqtur in quolibʒiuriſdi ctõs habẽte. ut dixi· s:
glo. ic & ꝙ dee · ut fame. er iſta loquuũtur m capcone
et meluſione q de mãdato pᷣlati cuiuſcuũq; qui crmia pu⸗
mre poſſit pᷣt fieri etiã ꝑ laicos licʒ ille nondũ incoꝛrigi⸗
pilis appareat dec. vmuſitatis. de verberib⸗ loquitur
que ſi hlatus derioo vel monacho ꝑ laicu mferri inb eat
ſi mumioſenõ eſt dubiũ ſi in mo du inſticie hoc tñ p lai⸗
cũ facè nõ debuit Hßp clericos. vel p ſem etipm ſi erat mi⸗
noꝛ eponideo mãdãs mãdatarius excõicati ſũt ut ibi
dicere ſ clericus aptus quiete ſe duci pnnttit ducẽtes
c non reñſtentẽ calce pugno vel alio modo pceutiũt ut
P¶ Aniuria ·xv ij. ꝗ·iiij · ſ quis ſuadẽte.et · S.de ſen. ex. cõ⸗
git et facit h lia ad aonem dñicalenn de nlo qu fudi⸗
ens imimicos obnianit clerico equitãti a quo equũ pe⸗ oↄſue.cũ inter vos· et ſic nõ intelligẽdũ ut res ꝓotiusva⸗
tnt ut fugẽ poſſit quẽ cũ ille neg aſſet ſibi ꝑvim abſtu⸗ ntenr drg ⸗abate F wers dui⸗awottes⸗
lit ꝛpoſtea rennht an talis ſit excõicatus bar.Gx. in q r (Mon competant · q vmuͤſitas res eſt maiĩata in quã
ſtione dmicaliſquidã cũ fugẽ opmiones poſuit quarũu nõ cadunt talia· S.·e·romana· in f-ubiaut tractamus de
nafeie iereleniandeſſe i “ mt Nin s 46 le Pijs 3 õ 12 S nud A e e Fnaße⸗ .
talẽ excõicatũ h̊ mitius pumẽdi.ldi·p ſᷣroſ·s. q me · a· menaunnrtitur canomʒata.xij.q:ij. qui manumitti᷑
ſacris tercia fiut tan. quã ibi ſequitur bar·talẽ excõica⸗ Plus aũt eſt idẽ hodie qui fuit ante centũ ãnos· vñ tũe
tum ßß ꝓpter id nulla pena puendũ. tiam eodẽ modo iterdcõ pplo et nõdũ relaxato qui nũc ẽ di interdcũs.
lericos · idẽ in laicis et bene· e⸗ diẽ lex . ff· de cuſto vñij · · · demq;· xvi · di · hab eo. ff. de indicẽ ꝓponebatur·

.⸗

*

ðẽðẽ ors da. 7 8) Pee Eh“ a warh e e 7 — 1, 1 èG . ,α
— „» — er D “ —— X= yp=le — d rIpen eEe e NMW „* 0 Ar 6 — α 9 t * 7 „5 . er en eS Ar —
4 .— — Erv 7 „5„ – RRac er õ P- 4° — , 2
— 2 — 40 H erbe * 24† 2 7 4 00—— 2ðò
e er Y n, »Ae lor e enn —N rE

ð pR ao r .

ðð
4 R f. . fen 1. Bahſ, bans 1

starrr-P) cs S= r - r 1
, “”ñůl
C e i D N. che⸗ 1 ,
= -„ A, Pras

— . —— ,,- — —

)

a (Ali übi. etiã in loco non interdicto.

és. s. de pe. et re. ꝙ in te. et . e. qm.

rre cia di cũtur mterdcã· et interdcã eccia cap ella cõtigua e

n

S*ν‿ρ

„

vel al o ſuluiſti. 5=

oOLodatis. iſti⸗

—,

cimiteriũ ↄtiguũ dicitur interdictũ. hoe dicit.

d zuburbia. ad 06 .— 3X NW, .½ abr .

idẽff.de v.ſig.l.ri.
et. l. edificia. et · l. al⸗

peniger l.ain D alicubi caſbo expſſis⸗ aà in
e¶ Dredicta· Lcci⸗ re dũtaxat exceptiſaudi
nitas caſtruz vel re ð inavl ecciaſtica reci⸗
fEE lipẽ⸗villa. pere ſacĩa. dem.

di . ad ide.S. e. ꝓx·

m fi. et. . de ofne. ciutas caſtrũ aut

ci inter vos. Villa ſbiciãtur ecciaſtiev
Seined. ſa interdicto illoꝝ ſburbia
aa ihcice iv tinẽtia ediſcia eoipo
dum qᷣ dicãtur ti intelligi volumus intch⸗
nẽtia edificiaanõ cta/ nam lic pdicka vide
ier eSts ut . antur alias muroꝝ ãbitu
PAEtpus ͤ diẽ tinĩari hoc tñ caſune vili
qe celebrarißt liez pẽdivaleat ſnĩa interdei
ß wſß nion ͤ
Sua fut quore ex. urbyns vel ↄtnneubo ediſia
trema ſemuicẽ cõ is licite celebrari iut pus⸗
AISepe eiguüt. expedit ĩterptacõnẽ ſieri

liri. eſt ſ. eis cui·
j· Een. Si enmm ali
cui interdicitur im⸗
greſſus eccieꝛ ſepl
tura cimiterij ut i⸗
biſß pone tüc tpis
ali quẽ ibi ſepultũ
et po ſtea relaxatũ
eſt mterdictu ni⸗
quid t alis exhua⸗l E
biter non ſi pem + 3
tons dece erit ßm ——
mnnc.qm ̊ no·s .
de excel · pla. c ul. 5
qꝙ res deuemtadsden⸗
eũ caſũa cſoſt.no. a
ZSrium. S.de oſe. ecc.·

latioꝛeʒ.
ſi ſit eccia interdeõ ſuppo
ſta vl ſbiecta nec ĩ capel

miterio ipius eidez eccie
otiguis wterit ſepeli iri. ſe

PH qui m eccia ſan⸗ dez.
guinis à ſemĩs eſfuſione
polluta vl qui pntibo ma

ſciẽter celebraripſumit li
cet ĩ boe temergie agat.

¶ Exiſtat. idẽ ha
bumus in pollu⸗
cõne . s· e. li . de v ſe
ec. vel al. c. vno. Eſt aut ſecus ecõtrario. utibi ſcz q; ci⸗
nnterio interdcõ nõ 5 8 eccia interdcã eẽ otigua · ibi pʒ

SE q in eccia. Dechataamobar qno 6: de p⸗ ¶racõ.

ltu aꝛ·m.ij.glo.inno c et oſt.de excelſ. pᷣla.tanta.

n Sangnis intelligas hüam et iniurioſ de ſemme in⸗

telligas huano etiã vxoꝛio. et h̊ vide plemꝰ.s. e. li . de cõ ·
ec uel alta.c.vno · Fimnrwrelietus ẽ ingreſſus ecc̃ie.s.eę.
li. de Puil epᷣoꝛe. vnde caueat .xi⸗
mus ẽ irregul aritatiꝗᷓ.e.ti · is cui.i. ſeñ.

p ¶Tamẽ aliaas inde:alias tñ. aſuis ab officõ ad certü

q u. ſuſpẽh & a ofeſſoꝛibo tẽpus eadem rmcõne ſi
celebrat non imcurrũt irregularitatem·

1I Zciẽer. ſecus & ſi ig noꝛater. niſ talis eſſ ig noꝛãtia q̃

excuſaẽ nõ debẽt · 8 · de cli. ex · mi. aplice · . de poſtal. c · i·

7% 2

ſſp-ſre

ſſis a iure j. e. e. ul.quo ad vina. quo ad ſacia

Jciuitas· Interdcã auitate ſburbiaa otinẽtia edifi⸗

¶ Racõne ch Rii

la eius celebrarin nee in ci⸗ C

cus ſi eiotiguanõ exiſtat

ioꝛi excõicacõne no datis

Ae⸗ rejJ. e. c. vl. ,a. e. de re ind. e. i. et. . e. c. i.
berari. zide⸗, tiã ĩ᷑poſtulablis.s. de poſlul. ci.
neligibliſ ere⸗ & violas interdẽm etiã poſtulari

. ũ alns. amittit ᷓ̈ ptãtem eligendi non pᷣt ut ibi·
(Boni Ser uã· et de iz ſo ler recitan. s. de elc · ne p⸗

omã· Lpe inter dicti eniſt ma die cene ſdefectu.

— ovoꝓolſlſici pt et cm red⸗

dit ⁊ declarat no.p

hoſti.s. e. pmi
mus. p quam olim
.irreglaritatis en cu id pbabaiur qt bie
n6 ſit expᷣſſum m iurela⸗ dicitur.
queũ non incurrit. ¶ ¶ Qbaptiſin o. p⸗
wro qiu ſaẽter in loco ce⸗ bapai Zit aem de⸗
lebrat ſuppoſito intdicto te in tior nõ in frõ
mßk ſup boc epᷣulegiatuis te qu ẽ ſo lius oi.
exiſtat àa ure ſlt oceſſuʒ vetr e
eidẽ irregularitatẽ meur⸗ dr.iij. poſteᷓeer du
rit a qua nequut ꝑ aliũ ꝙᷓ obus · c · ſe. er. e. p⸗

ſbiteris · et. e. nulls

ro. n.liberari. et adeo
elo niiniſtroxe ·

efficit melegibilis , nec
ad eligẽdũ cũ ũ alijs debe⸗
bit admitti. dem.
omã m baptiſmo

etoſirm acõneꝗᷓ nedũ pu⸗
eris ſa adultis ꝓpter mo
re piculũ bibe p⸗ ntlici⸗ et⸗
te tpe interdicti criſma⸗ lultis. idẽ ho
tis vtimur vnctõne poſſe inpna⸗ q die
licʒ terra interdcã exiſtat ut e. c ulti.

d (¶Interdicti vt
s · e. rñ ſo.et · S. de
ſpon. nõ eſt nobis.

criſma die eene dñi ofici
dubiũ non exiſtit.

Er Ln — le ☚

ee . * „ * 5ſ ; — 2 N

S cui eſt eccie mterdcũs dubinn non exi⸗
quaſi dicèt.cõ⸗
ĩgreſſus cũ ſibi i oſequẽs ceſobapeiſmo er
ceſeatur in ĩa dᷣmoꝝ ce⸗ ofirmace tꝑe int
lebracõ interdcã irrĩ gula⸗ dicti ſatis ẽ cocel⸗
ris effiatur ſi otra intdem rn eke⸗ Zma⸗
hmõ 6 vims in ea ſen mge⸗ criſma nõ debʒ eſſe
rat m ſio agẽs officio i⸗ vvſui nee de illo ve⸗
Talis c quo uoq; e criſmate debet
è ponitur ſacerdos
HS qᷣ de illo veteri criſ⸗
matevngit bapti⸗

ſatum niſ in moꝛtis articulo · de oſe · di · jin. ſi quis de alio.

vnde omm ãno in die cene deb; criſma ↄfici⁊ vetus cre

mari · de oſe. di · iij . lris · vere g inſurgit huius dec dictũ.
qꝙ ſi tpe interdei vnmnttuntur ſaeĩ̃a quiba vtimur criſma⸗
te er vetus criſma nõ debet eſſe vſui · & reſtat pnmſſuz

intelligitur eo tpe die cene eriſma 9 cẽ · q; a ceſſo pnᷣci⸗

ali et acceſſoꝛiiꝗ· de reg· iu. acceſſoꝛiũ · cũ ſuis ↄcoꝛ.
cui.appro batur qð no.innoẽc̃.et oſti. 8. eſacro.
g ¶ Interdictus. ab homĩe vel a iure.S. æ. ſacro· s
e. C. i. Cſi quis et. S. e. li. de Puil. eßoxꝛe · cũ ſi.
¶ Mea. g ſecus ſi extia eã:et q̊ͥ no.etiã.s.vbi dixit in

ipſa ſi ĩigitur ſub aere vel ſub tẽtoꝛio vel iĩ in domo puata

4

/ „* g. 4 ſoi /

„ 18 16 e 6 p ——
5 4 Beo

celebret vel ocelebret foꝛte eælebrãtiba eũ altari viatico. 1 5 r rf dE en

ut. s. de mil m vnz⸗ et · S· e. li · c· ulti. irregularis non ent. “ KF S
6 ð 72 1r r Tai ſD
— H J: r O -

AE

—— — — —. — —

— — — — ——

— .. he, 15= 2*
Cſs —e zs S5 — Ain Ss,
= hby ye, n
ſ●
(¶ imiterio. ſieut & interdeã ecc̃ia interdictũ eſt cim⸗ naſteriũ etiã pauprimũ ſibiꝓ nidẽ non pᷣ̃t abſoluet illũ
teriui. s. e· ſi ciuita s. in fi ita interdicto nnchi in greſſu ec⸗ ep̃us eo iure quo abſo luit mopes · s · e. ꝙ de hijs·
cleſe ꝛcimiterij ut h̊ nec h̊ diſtinguẽdũ credo an cinnte⸗ f¶Clerico. ſupplev el laieo · /dicebãt innoc.et abbas
rium ſit otiguũ vel nõ ut ibi diſim gquitur· qʒ illa diſtin⸗ g ¶Hõ poſſit et ob hãc caʒ otrariũ in pðᷣ.dec. ſtatui⸗
ctio habʒ locũ vbires interchcitur ſcʒ eccia ꝙ res conti⸗ mus: et ꝓ eis facit lex.ff · de ſta.lib.l.ſtatuliber. ubi ſta⸗
gua ipſ rei interdicte eſt interdicta ut ibi·hv birefertur tuliber qͥ facit medio tpe facit ut ſuus · nõ ut liber· ſed
interdi etũᷣ ad ho⸗ P S Her 2 errnn La de 2r, ſ Shue T e Strariu eſt verum
miezvt h. qd ad eũu eeet 9ſtd r er 2) , , ut h nec obſtat ꝙ
õ ſit cras poterit laica⸗
o tiguiũi vel ſit. er p ve interdie a 2 rolhgioné ncreditur re ri ꝙ idem in cleri⸗
H illudẽtur ccſure· 5 oe inte⸗ 1 durante * ren gionen greditur re co ſeculari vel ĩ mi⸗
ſ poſſß iſto licite dececlat no debet in ercia ligioſus cẽ eri cũ effectu/ noꝛibo oꝛdmibus.
urtĩillo cimiterio ſe l cimiterio ecciaſtieo m nõ poſſit donec ſit tacite et pterea tũe eſt ee
T eut Peliri. ſi pemtueit ſepeliri. ¶ Sa vel erpe fen a Die 6 aſie⸗ Pana. .
Aea We PelePe ne ſicut excõicacõ ſic ab tñ violẽtas manus in eũ ln nae
EHquo ad ſn quo en eN—e . r tn vio EraS Menͤ, iolentas dẽ
0 illud. g. e c· 5. officio vel ab ingreſſu ec⸗ imiciat excõicarõis latea puto ſi volẽtes in
ſ Rand eleſe lata ſuſp cno a ipiuſ. canõe vinculũ nõ eladit. aſu. s. e. otingit. .
6 voc d effectus p appellacõez ſe⸗ Oeà aſnia Ldem. EL⸗ Hõ
ap.ad h ec qm Et EE õ P2 qiinj ·ſi quis ſuiadẽ
mtelligal Pe de ſu⸗ quẽtẽ mĩme ſuſpendutur. anõis wel boĩs Cum te/ quo priuilegio
eane neeck 6 ligioſo qui I¶ xez. ad ullua quo al de iure ſi⸗ etiã mterduz gau⸗
u eccl e vel ömoꝛe —RK zusg violgeag! p Iess is noëſit n- clericus ↄuga⸗
ut ſonat lĩaſq in 2 mann s violẽtas in erat abſoluẽdi nequt ꝗp t tus · S.· e · li · de cleri.
ſuſpenſiõe a tpa⸗ clicũ ſecularem mecit ne immmetis moꝛus articlin ↄinga:c. vno.
bapn ingeſſu boe pᷣtextu habeat mate⸗ aut aliud impedimẽtũ le⸗ Os qui Ca⸗
poſſeſſiõis vel po iã euagandipoterit itimũ p ablolucoõms bñ⸗ rigit no. p B.
merijvel interdcõ ne⸗ 3 - teru ab . Fiumuep abſolucõmis bñ et alos .S. e. de ce⸗
rignino b- epᷣo eo caũ abſolucõis bñ fſicio hr̃e recurſi ab alio ro. 6t oe dia
aqueaigm no ba E.,a. —e „O071 10 Pre tero ·. Et hoc dicit
beret H locũ · ff de ficiũ exhiberi quo ſeclari abſoluũtur ſiceſſante po⸗ Ablolutus ꝓpter
