ſegregat dignitatis poꝛte patebunt · C. de dig · l. ij. li . xn.

ad tdẽ.xxxiijdi · lai
ci · ub i ðꝛ ꝙ opio
gdinici vacae
Sgnt nõ debet · de teſti · e.
* ignitatũ. Idem. ulti · de accu. ommi⸗
i Ertu eſt is vmt⸗ potẽs. C. de infa.l.
tit in legẽ qͥ legis Ybao⸗ vna · de infamia
plectens ötra legis niti⸗ aüut quid ſit et quõ
litatem otrahatur de mul
tur wlutatem. tiplici ĩiꝰgne dic
Ata rome apud ut no . in . q. vjj. G
ſ. anctkum petrum tria· V/ Poꝛro infa⸗

ma. et ꝙ diẽ regu
telligas ecciaſticiſ
eectett ſecularibo. Infa
mis enĩ index eẽ nõ p̃t.ijj.q. vij.infamiſ.bñ tñp̃t arbit
eẽ.ff.de ar h.l.pedius.iij.q.vij. Etria.vᷣ.ↄgtoꝛes· an ꝓ cu
ratoꝛ poſſit eẽ · qre no.l.di:accedẽs·iñj.q.vijin fanmns · et
.q.x.c.ul.et de inca:impatoꝛũ:ĩ ul.glo.et inſti. de excep·
rtũ elt. Pone Ce⸗ xim. q: iij pleriq;. EC. li. 4 . Cul⸗
de elec. auaricie. ff. advel. qᷓuis · E ſi cũ eſſem. ↄcoꝛ.
.c.li.de elc.ↄmiſſa.poꝛro·de immu. ec. clericis · et · c · ul.
Circa hãc aũt regulã nõ in ſiſto ꝓ ſequẽ enĩ eã ut no·x⸗
in · q · iij. Pleriq; · B· de puil· quãto· ac · fl · de leg.l. coõtra le⸗
gemet facit quod dixi·s·e cũ quid vna-

Ata Rome ap ud Sanctũ Perri⸗ Pota ar . ꝙ ta⸗
bellio m mſtrum ẽto debz ſcribẽ locũ miti otra⸗

ctus .de hoc dixi.S.e.lide re inðiabbate ſane ad
¶ Rito nonas mar̃cijitercio die intrate marciofi.
Seire deb es ꝙ menſis duiditur ꝑ kalẽdas nonas et idꝰ
Et dicũtur kalende a calo.i · voco.q; tũe fiebat vocatio

ad nũd inas. et iſte nuüdine fiebãt in quinto dievel ſepti

mo mẽſis ut patʒ in kalẽdario · vnde in prima diłe mẽ⸗
ſis ð kalẽdas· in ſedo dicitur quarto nona s. interdum
ſexto nonas ·ꝙ ſũt quidã mẽſes qui habẽt ſex nonas a
inj.iiij. tm. et hj qui hñt ſex ſunt q̃tuoꝛ tmſcʒ· Marcius.

Maius · Julius.et October · vñ vᷣſus. Sex nonas maiuſ

october iulius et mars · Auatuoꝛ ac reliqui ten et idus
uilibet octo. In marcio igitur prima die dicimus ka⸗
lendas icdᷣa.ſexto nonas i: ſexto die añ nonas · In ter⸗

cio.v.nonas.i:qnta die añ nonas·et ſic deinceps· Sep⸗

tia die dicebamus non aſ.q; eoð die erãt nũdĩe.bivero
mẽß hẽ bat.iiij.nonas tm.ſcdᷣa die dicebamꝰ nonas.q;
eodẽ die erãt nũdĩe:pꝰ has nonas ſiue eẽnt in qnto die
ſiue ſeptio ſᷣm diuſitatẽ mẽſiũ quã gꝭ̊ poſui denomĩaba⸗

mus dies ab idus Idus aut interpᷣtatur diniſio· q; mie

diuidebãtur nũaime.Et q idus ſp erat · viij· dies ꝓpꝰ no⸗

nas qꝙ; quolibʒ mẽſe ꝑ· vij·dies durabãt nũdĩe idᷣo ſta

tim pꝰnonas ſiue.v.ſiuei vijidie dicebatur. viij. idus i.
vijij. die añ idus.ſeqñti die dicebatur.vij· idus · i · ſeptĩa
die añidꝰ.ſbᷣſequẽti:vi:idus· et ſiè de ſmgulis · Tred eci⸗
ma die cũ menſis hʒ.iiij:nonas tm· vel qndecia cũ hʒ ſex
dicimus idus. q; tũc diuidebãtur nũdiedeinde denomi
nabamus p kłas.et ſi menſis hʒ ·xxxi · dies et.iiijinonas
tm ſiẽ Ianuarius poſt idus dicimus·xix · kłas· et demuzʒ
xviij.uſq; ad klas·iioctauo die añ klłas· Cũ g dicimus
xv.calendas marcij· idẽ eſt dicẽ·x v·die ante calendas

7

—

marcij.i· iiij. dſe exeunte februario · et ſic de ſmgulis. Si
auũt mẽſis hʒ·xxx· dies.poſt ydus dicimꝰ.x vm· klas. et
demü. x vij· et ſic de ſmgulis vſq; ad fi:Sivero hʒ.xx viij·
ut febru arius ·tũc poſt ydus dicimus ſtati.x vi·klas.
Si vero mẽſis hbʒxxxi:dies.et·vi:nonas ut marciꝰ.tũe
pꝰ ydus ſequẽti die dicimꝰ.xvij calẽdas · et ſic de ſm gu⸗
lis uſq; ad calẽdaſ.
et cũ dicimuſ.xvij.
calẽdas apᷣlis · i. x⸗
vijañ klas.i.x vi·
die excüte marcio
Idẽ in alijs · Men⸗
ſes aut quot dies
habeãt nota per
hos vᷣſus· umus
apᷣlis ſeptẽq; nouẽq; tricenos. Plus vnũ reliq̃ͥ habe
februs o cto vicenos· Cui ſi biſextus fuerit ſupadditur
a ¶ Donticafitus . Scire debes ꝙ rõnus ponti⸗ g vnus.
fex ex ſo la electõne facta a duab ptibo cardĩaliũvocẽ
habẽtiũ · de dic ut. s · e.li.de elec. ubi piculũ.pᷣſulatũ aſ⸗
ſumit. s· de elec. licz de vitãda. Sʒ ↄ ſuetudo ẽ romanoꝛuʒ
põtifcũ q̃ potiꝰ eoꝛę ſolito vſu qᷓ; iure roboꝛatur ꝙ pꝰ
electõnẽ an ↄſecracõ eʒ⁊ coꝛonacõ em nõ ſeribũt põtifi⸗
catüũ m data.licʒ pᷣdic.dee. licet.s.de elec· dicat· romanus
pontifex hẽatur q̃ͥ a duabo ptibaac. Inq; tũ dicit ponti⸗
fex.viðꝛ ꝙ extunc pontificatũ ſcribẽ poſſit. Tum ꝓ illa
coͤſuetudine facit lex · C. de qdri.pᷣſcpᷣ.l. ul · fi:ibi· exquo
impiales ſuſcepimms infulas. vñ dies coꝛonacõis ðꝛ
oꝛtus imperij.ſic pᷣt intelligi:C. de fer.liul.nec ðꝛ impa' ⸗
toꝛ miſi coꝛona ſuſcepta.ff.de teſta.mili:l.anpnłſiẽ nec
arepᷣus mſi recepto ꝑallio·s devſupallłmſi:ad ideʒ C.
li.xij de decur.lł.ff.de re miłl.ex eo· in autẽde oↄſu.jin fi.
ſ tũc ãte coꝛonacõ eʒ ſcribut datã locũꝛ diẽ ponẽdo.da⸗
ta ſuſcepti a nobis aplatus officij ãno ⁊ c. et tũc eẽ non
ſcribüt ſe ſimpl ep̃os.ſ̊ ſic ſcribunt.talis.pone·bom⸗
facius electus epᷣus.Itẽ tũc nõ bullãt bulla mtegra.ſed
tũc tpis ſi quas lrjas cõ cedũt ponũt mediã bulla·i.illaʒ
ptem q hab et capita ſculpta ex alio latẽ quo pomtur
nomen plana ẽ bulla ſme nomnme.Poſt coꝛonacõ eʒ au
tem ſcribũt põtificatũ in datavñ ꝙ; pᷣus ſcribebãt da⸗
ta ſuſcepti a nobis aplatus officij.ſeribãt data põtifi⸗
catus nr̃i. Itẽ vocãt ſe ſimplłr epᷣoſidant bullam cũ no⸗
mine ſuo. Et ſüt hec bene notãda:q; iã vidi imn quadaʒ
ecc̃ia cathedrali h vicina cuius nomẽ ſileo ſcdᷣʒ exſp cctã
tem ex hoc erroꝛe m aſſecucõe pᷣbẽde p̃mo p̃ferri.Et h
modo bomfacius fuit electuſ die exeũte decembri. coꝛo
natus ↄſecratus fuit diexxiij · Januarij:Habebatvnꝰ
expectãs eius aũcte lr̃as cũ tl data.data.iiij:calẽdas
lanuarij pontificatus noſtri anno.iij. Alius exſpectanſ
eadẽ aũctate in eadẽ eccia hẽbat lias hnius date.data
nonas aplſis põtificatus nr̃i anno.iijet hoe ẽ dicẽ. data
v. die aplis·et ſupioꝛ data:iij · die exeunte decembri. ut
dixi ·s· ꝓ xi· glo.vacabat pᷣbẽda m illa eccia ⁊ quèbatur
cui deberetur·et erroꝛe pitoꝛe huius iuris huc modũ ig⸗
noꝛãtiũ ꝓnũciatũ et obtẽtũ fuit illũ qi hẽbat datã ſub
tercia die exeüute decẽbripᷣ oꝛẽ eẽ et debere p̃ferri . ꝙ conſ
derabãt dicti iuriſpiti ꝙ ſiue annus incipet a pmocone
romami põtificis q̃ fuerat ut pᷣdixi die decembris ſiue a
natiuitate omimodo ille erat pᷣmus verũ dicebant illo
modo ↄputãdojſß q; ãnus pontificatus incipit a ↄſe era⸗
tione ⁊ coꝛonacõne nõ ab electõne ut.s.dixi·que coꝛo⸗
natio ut pᷣdixi fuerat · xxiij.die Januarij.ideo male fuit
obtẽtum. et huius rei erroꝛe fuit poſterioꝛ pᷣ oꝛi pᷣlatus.
q; certũ ẽ ꝙ exquo ãnus põtificatus bomfacij in apie⸗
bat ut pᷣdixi ꝙ; is q̊ͥ nonas aplis.i:·quũto die apᷣlis ha⸗
buit gram pᷣ cedebat in gĩa illũ qͥ hẽbat datã ſub tercio

qtiũto nonas marcij põtiſi
catus noſtri anno quarto.

die exeũte decembri.i.iiij.calẽdas Januarij eodẽ ãno fe⸗
re m nouẽ menſiba ut clare pʒoↄputãti.Sempꝑ g iuriſpi⸗
ti ꝗ ꝓnũciare hint ſup poſterioꝛitatepᷣoꝛitate nipetrã
tiũ aduertẽ debẽt diẽ põ tificatuſi.coꝛonatuſ ut recte ꝓ
nüciẽt · et idẽ in ſiliba caſiba⁊h·als ut dixi iure nõ bñ ꝓꝑ⸗
bat᷑.qꝗ de c ut tlis erroꝛ ab eis euitetur hoc hie ſepᷣſi qð
alias ſcpᷣtum nõ repi. .
b ¶ Anno quarto·uit hec data⁊ iſte ãnus põ tiſicatus
ſui currẽtibꝰ ãms dni.M.CC.xcviij. Quero aũt qñ in⸗
ceperũt ligare noue ↄſtões huius·vi.li ·de hijs loquoꝛ
que ſũt iuris noui ꝓmulgatoꝛie nõ declaratoꝛie veterig
mris · Et vid etur ꝙ; a tpe huius publicacõis poſt duos
mẽſes ĩ aut ut facte no.cõ ſti:in rubroꝛnigro· circa pnᷣ.
Cut autẽ aꝑtiuſ.⁊ ̊ tenʒ . G.s·ĩp hemio.in fi.iij.glo.ex
Ss · de oſti · c. n. et fac q; no.de poſtułhpᷣla.c.i.cũ eni id ſit
iure ciuili expᷣſſumanro iure cõtrariũnõ ſit cautü g illud
ius buabmius · et ðo hm ̊ fmitis duobo mẽſbo.ſ.tercõ
die intrate maio eoð ãno mcepejrt ligare.Itẽ nr̃o vide⸗
tur iure roboꝛatuʒ·s · ne cl · vel mo · e· ulti. et. g. de ſen. ex.
nouerint · et · S. e · li. de ocel. p̃õᷣ.q; cũctiſ.circa pnᷣ.et ĩ hijſ
omib. de ſ̊ tñ viðꝛ tenere lo.lxxxij.di. ꝗꝓpoſuiſti:.ĩ glo.
ex hoc . ꝙ; ſcdᷣm canones ligat cõſtitucõ poſt ſex mẽeſes
allegat.x vinj· di . c· ul· qd de cõſtõne pncipis non oquit᷑
ſ ꝙ illudtps duoꝛ? mẽhũ nõ ſit tps oꝛdmarioꝛe videt᷑
ꝓbari · s · de pe. et re· cu mſirmitas:vbi cõſtõ principis
nõ ligat niſi exquo ꝓ pᷣlatòs fuit publicata· ad idẽ. S.e.
li · de Pben.cü ſmgula: vbi datur vnus menß a tpe noti⸗
cie.ad idẽ in aut ut in pᷣua· do‚ſacra·mi.nõ fi.circa fi.col.
v. ubi dãtur tres menſełſ et in aut ut neq; miles neq; fe
deratus · ñ igitur· colł ix. vbi dãtur.xxx.dies tm. Dixit
aceur. ꝙ; in p dictis ·l.ðdꝛ eſſe ſpeãle et idem de ſuß dictis
dec. eſt dicẽdũ·fateoꝛ enĩ ꝙ licʒ ↄſtõ pncipis liget poſt
duos menſeſut · S.dixi id locũ h cũ in ip̃a oſtõne aluid
nõ cauetur nec tpus adiciturillud ennn pᷣuã dũ eſt.et ſic
intelli gutur ↄtraria vtriuſq; iuris.ide hoc ha bui qõem
de fcõ a phᷣ.huius li: Et dicebãt ↄtra me quidã aduo ca
ti ꝙ ↄſtões huius libri nõ liga bãt mſſi exquo iſte liber
fuit publicatus bonoñut ſic ignoꝛãtes nõ ligãt.p.c ꝓp
poſuiſti.hexxij.diet·xxxij.q.iiij.dixit ſara.Et ego cõtia

eos dicẽs q; m dictũ ipoꝛ in ciuitatibo in quibus nõ

viget ſtudmimad quas liber iſte directus non fuit ad
Puc aſtõ es huius libri nõ ligarẽt qð eſſ abſurdũ.Satiſ
ergo ꝓ babili racõne id tenẽdũ viðꝛ quod.s · dixi · et au⸗
dun etiã tpe meolai tereij caſſatã el ectõnẽ cuiuſdaʒ ep̃i
q; nõ pᷣuauerat dec. cupiẽtes · S ·e. li · de elec . q tñ ãte duos
menſes ſo lumodo fuerat publieata· An aũt ↄſtõ reſpici⸗
at pendẽtia dixi.s · e · li · de elec · lez canõ. Que hns ſcptis
ſunt ſupflua defectuoſa vel falſa.radenda ſuꝓplenda et
coꝛrigẽeda ſe offerũt· im quiba aliqliter excuſari m ereoꝛ
q; coꝛrigi ſũ paratus·tũ q; exquo ſcribere cepiſmgũis
quaſ diebꝰ binis lectõmalijs pᷣter lecturã imeuitabi⸗
libs negocijs implicatꝰ ſngula põderaẽ nõ potui ·tũ q;
dñi meiſupins iam dei mandato ⁊ſtudẽtium deuictus in
ſtantia ea non meovelle liberata publicare ↄpelloꝛ qñ
nmo etiam ex falſo ſepᷣtis ym phſᷣm amendaboꝛ ꝙ per
ißaveritatis mueſtigãdi materiã alijs pparaui.Suſcipi

ant igitur ſtudẽtes nnnute ſcie laboꝛes meos rennmſcẽ

tes ꝙ vidua qͥ obtulit duo ſolanmnuta ꝓpter ſui affem
larga plus ommbo dicitur obtuliſſe· marci.xij. xxiiij.q ·
i.odi.de pe· di · i. e. i· verſus finam ſi deus dederit maio⸗
res ſũme vtiles eis in poſterũ laboꝛes meos offeram.
iam licʒ non nouiter inchoatos. ¶ Dns Johes andree

Sexti decretaluũ opus pᷣclarũ in nobil vrbe Oa
gũda quã imprimẽdi arte ingenioſa gratuitoq;
dono gloꝛioſus us plus eeteris terraꝝ natio⸗
mbo pferre illuſtrareq; di gnatus ẽ nõ atramẽto
eplumali ereaq; penna cannawſed admuẽtione
qu dã ppulera ꝑvneradũ v irũ Oetrũ ſchoyffer
gernßheym feliciter ẽ cò ſummatũ. Anno dñn
O.cccc· lxxvi· die nona menſis Januarij.

ͤ

QWW”âRͤReü

3
△
.
.. .
. .
.
* .
.
. * 4
.
. —
= —ú O ₰ .
D . .
O
.
. „ ι
. *
●
** 7 .
.
—
4 1.

„7
. . *
/ 4
—
*
1
D
.
/
*π
.
4 .
.
. 8 .
*
„
4 .
4
7
—
4

. mnn — ⸗ — 5 „ —=— — D
, 7 „
. „ . . 5 .
, .* 7 .
* 1 . 4 .
2 5 1 27
4 . 2 8 . 7 . 2 2
ð * 17
7 1 3 .
- . 5 7
2 1 7 5
4 2
. 7 .
1 . . 2 1 . .
. E . 7
.
„ 1
65 1 . 4
1 1 WM .
4 — 3 1 1.
7 „
, . 2 62 .
7* „7 » 2
2 7 5 . ¹
17 . .
.* 1 — „
5 .
— X
. 4 8 — 2 — . .
. 4 =W 5
. .
. *
5 . . .
. . . 35 N ⸗
17. 4 6 2 . 7
. . 5
. 7
4
3
= . 6 7
1
5 .
„ X „ 4
. 4
.
* * . 4
7
.
* — . 7 .
4 .
1 . 4 . 3 2
. . E .
4 . “ „
1 . 2
*
4. . .
. 4
* „ . 3
.
N 1 * 5
7 ¹
.
. . 7 –
– . .
2 . . . 4
. —
.
* . . 4 1 — —
8
.
2 . . . .
1 * 2
5
. 4
. „ 2
,
17
.
7 . .
. X
. 2 .
— 3 . 1
8
4 2 37
1
2 .
. .

Pa ꝑ vniuerſum oꝛbẽ oceſſaꝝ
Prouenit ex tue deuotõis af⸗
s inclinati qñ in tꝑe vite tue
gfeſſoꝛẽ qͥ ofeſſione tua dili
ſi talia fuerint ꝓpter que ſe⸗
fenſe ſeu oſpiratõis in ꝑlonã
ſibꝰ dũtaxat exceptis· in reſer
itentiã ſalutarẽ iniungere ac
emiſſionẽ ⁊ indulgentiã omni
fungimur in hac ꝑte indulge
uimꝰ · Datũ anno dñi ·lxxxj·

itate eiuſdẽ ⁊ beatoꝝ petri ⁊
õnis · Ac alijs cẽſuris eccleſi
ꝛmibꝰ? etiã ſedi apoſtolice re
mioni ſancte matris eccleſie et

te om̃em inhabilitatis et in

ibi conferenda reſeruo

2

—

—

—

„

c¶ Diſpen dinʒ co⸗

riũi.tũc.nũc dy aco⸗

b CDoctoꝛem hij

quã quidã attribuebãt alex.iiij.et idẽ in ſilibo.
a ¶ Apicẽ.idẽ vbũ habes·xl.di.nõ vos·ibi.qs eni ſem̃
dubitet quẽ apex tãte digtatis attollit· al extollit. ut ].

de ↄcel. pbẽ.c.ul.iĩ pnᷣͥ. æfuit ſup hoc requiſitus abvm⸗

b¶ Amultis me teſte⸗ uerſitate bono pꝑ nuciũ ſuũ ad
H mſſum diſcretũ virũ bone memoꝛie dñm iacobum de
Eſtello·manhonariũ boñſqͥ homuntio erat ·i· puus ho
coꝛpelet intelligaſ

q, magnus fuit in S
Huius uiris ſcĩa⸗
Zadenfameſtdis pontificatus ſuꝑna diſpõe
bomfacius eredẽs weati · ſup hoc cu mſtãtia
cu genu flexuzmo⸗ reqiuuſiti a multis/ãbigui
en tatder incertituckme hiu
. 1 — .
tuẽſem. l· fFrẽm ma⸗ diſpẽdiũ pluribo afferen⸗
theũ de aqua ſpre⸗ tem· ommo tollẽac eluci⸗
ta dixiſſe ad papã dare. qᷓ de decretalibo ißis

hacheus e teneri · queue deberent in

artanduz fuit ꝗ. de poſterũ reſutari tia ſuf⸗
ep · c. in · fragante vᷣma ꝓ vtilitate
Aene binſe⸗ pubila eſidenbiiter a⸗
reſeruate. ſectãtes ꝑvenerables fra
e¶ Refutari.ſ q̃ tres nr̃os. giullin archi⸗

inſerte vel reſerua⸗
te nõ reꝑpiẽtur. ut.j.
in h. ꝓpbemij.
i.

epᷣm ebreduneñlet beren⸗
gariũ epᷣm bitreñiac dile
cku filui mgrm richarduʒ
de ſems ſeẽ rõne eccie vi⸗
cecãcellarii.muris utriuſ⸗
r
q; do ctoꝛem decretales
hbmõi diligẽtius fecimus
recenſeriet tandẽ pluri⸗

g Gicecancella⸗

nu cardmalẽ·ti · ſci
eu ſtachij.

erat glioſ nõ ſo lũ „ 1
doctrma legũ qh̃ eẽ bus ex ipis (cũ vel tpales
rvisrla eruc ta⸗ aſibiipis vel alnjs uiribus
es dehet eie miis 1„ 4*
Ljpoſtoecs. C-de otrarie ſeu omino ſuꝑflue
nouo.C. ↄponẽ˖ m

prima oſtõne·
.¶ Pmõi.ſ. editaſ·

pꝰ volumẽ gę · ix.

k ¶ Contrarie· qd in iure repiri nõ drut.s· in p be. greg.

ix.et. C. de ve. in · enu · l. tanta · xe · greg ix ꝗj.de dec. c. i.
¶ Abbreuiatis · ut eſtvidẽ in: q̃ pꝑ lõgioꝛa vba exua⸗
gabatur.et inci piebat.grauẽ nopᷣcũ ſi. ⸗ebat. gue m⸗
m ¶ In toto. ut in dee. inno.iiij:q̃ incipi⸗ miſ.qͥ pꝑ hᷣuia
vᷣba pomt᷑ ne cli.· vel mo.c.ij.⁊ pꝑ decqᷓ olim in cipiebat
ſiẽ dilci.q̃ ꝑ bᷣuiaꝰ ba poĩturꝗ·de elc.ſtatutũ.ꝛĩ decij.de
teſta.c.i.q olĩ mcipiebat Iohes frãgiapa.e?uagãs im⸗=

no· inj· maxĩa in textu.⁊ multe ſũt ſileſ. n¶ Mutatĩ · q.

de Rp · ſtatutũ · bus.iut ꝗj.de hꝛeti · quicunq; ad fi ut ibi

o Coꝛrectõm⸗ dicam. WHe p · c.i.ad fi:et.c.de teſti.e.
p Der actõm bo. utq. de⸗.ij· ad fi:et dupłrq.de ſen. ex.

q; piculoſũ·uit imn hijs omibo dicã · o ũ. ut ibi dica.idẽ

q ¶ Addicombe. ut ꝗ. de regla.non⸗ eſſet videre in deẽ ·

Jj.de pᷣbẽſi ꝓ cłi · p auꝑibo· er ꝗ.de ↄcelſ. pbẽ· ne captãde ·
v. lcʒ.et in dee · executoꝛ · v.pᷣt tñ.hĩto reſpcũ ad antiq̃s
vñ trate fu ert. s ¶ Gidmuis de ↄſan.nõ debz.
Pr ¶ Curectõnẽ moꝛũ.ꝙ hoc ſolũ bñ agitutvita hoĩm
co:rig aturxxm.q v. ꝓdeſt.et impatoꝛ dicit legibs no⸗

ſtris moꝛes intẽdmus coꝛrigẽ · C· de ſcdis nupc.l.iad

„13.=
adicõibo ꝓut expedire

edreKund . tur ſemũ· aliae eta· —
in qub ad cꝛrectõʒ mo⸗ tum termnuſ. C. de⸗
rũ ſᷣditoꝛx q; quiuetẽ.mul⸗ ſacro h. ec. ut neter
„ 8 . „» — — —
ta ſtatuũtur ſalubria.fru⸗ D Sir er ſer ge⸗
beres de „ „ nera nes mundi.⸗ 8
ctus uberes deo ꝓpicio in Quaꝛe primauſq; ?
domo dñ allatura. et pluri⸗ ad noe· Scdᷣa uſq;
mam umi diens et extra fre⸗ adabrabam. Ter⸗—
— bia dweci din cia uſq; ad dauid.
rechgi mãdauimus et ſlb nmigmeoͤnez babi⸗
debitis titulis collõri/quẽ nch en en S
14 „ 7* ⸗ 4 “ . Xxpi-Jex
libru quiq; lbris alijs dẽ ta uſe; m ains ſocu⸗ 8
volumims decretalui an⸗ li. Eſt aũt ad ſ ſle
neckẽdlũ cenſuimus ſextuũ „rla-n ⸗ 8
e,Lr 6,43 ,2 9.di. iin · de tna / vFz
muncupariſut idẽ wolumẽ 8 bonoſneiſten⸗ 0
ſenaruiqui numerus ẽ per⸗ militudmes.nõ tñ
fectuſ.libroꝛxillo adiũcto nferüt iin ſena ⸗ 3
4 A Sa -oEe riu numeru foꝛe p⸗ .
numerũ ↄpᷣhendẽs pfcãʒ feciiſpn wiegma⸗
. riſmet ri cos qtuoꝛ —
eſſe ghacõnes nu⸗

totuü pᷣ ciſen.nõ plus nec minus · vide h ſn ſenario qui ẽ

ſdẽ. xl vi.di.c.i.ibi.ne elatis moꝛibo. ꝛcet.S.devj.et hoñ.

„

r, E

pe · di ·i. Ehec autẽ. s. ne ſe. va.c.i:ut ec·bñ.c.i.ff. q; quuſ⸗
q; iur.l.i Itẽ n o· ſeicas de textu.pꝑ qð collige ſepᷣtoꝛẽ qui = T rr, e
ꝓmiſit textũ ſeribẽ illas ponere debere. WE
u ¶ Golumef. decretalu. q/iiij.c.vno/Sex ennmn etaitit SUM

x¶ Perfectus· ut · xxxv.⸗ bus mũdi gnatio et hon= miſ e S

. ſtatus finitur ut i⸗⸗ N
bi . 7 Sizeg ee
ĩ hoĩe ẽ infantia.qᷓ ·? x Preee
durnt uſ ad. vij. wytbg,
an. cdᷣa puericia·
uſq; ad·xij. vel.x⸗ e e , I
iiij. Tercia adoleſ⸗⸗ V EE

centia. uſq; ad·xx⸗ ⸗ , r

viderẽturpeĩtus reſecatiꝰ
reliqᷓ quibuſdã ex eis ab
breuiatisa aliqbo in toto
vel in ꝑte mutat s multiſq;
coꝛrectõi bo detrackõboa tus velvirtlis cta
uſq; ad l. Quta ſe —
nectuſuſq; ad lxx
5 e? abmderdic⸗⸗

vidimꝰ fũs ĩ iismvnũ
librũ̃ cünonullis oſtoõib⸗

meroꝛe prima que
incipit ab vno· et
durat uſq; ad.x. Et vꝛ iſta nũoꝛ? monadicoꝛc·a mona.
qð eſt vnũ.xvi.q/i.placuit.ij.q ab vno mcipit.Secũda
ðꝛ decadicoꝛ· a decade qð ẽ decẽ.et durat uſq; ad centuʒ.
Tercia dᷣi centedicoꝛæ.et incipit a centuʒ ⁊ durat uſq; ad
mile ·. Qr̃ta ᷣꝛ milledicoꝛe a mille incip ẽs· et durat ul⸗
ꝙ; ĩ infimtu. Ex hns qtuoꝛ grubo nuoꝛe ẽ repire alios p
feõs paucos tñ.alios np fcõs· ex nnpfcĩs ẽ repire ali⸗
os dimmutos· alios abudãtes· ði autẽ nus pfectus ꝗᷓ
conſtat vel reſultat pᷣciſe ex omibo ptibo ſuis aliquotiſ
ſimul aggregatis · Eſt gvidendũ q ſũt ptes aliquote·
Et ſũt ptes aliquote que aliquotiẽs ſũpte reddũt ſuuʒ

15

K

J

10

IM LILI..

pmus pfcõꝛ⁊ſolus mter monadicos pfcũs.nã ſex vi⸗
cibo vnũ ſex ſüt · ter duo ſex ſüt · bis tria ſex ſũt · Abin de
non ſũt ꝑtes aliquote· ꝙ quatuoꝛ aliquotiẽs ſũpte fa⸗
cerẽt. viij.vel plus.æg omes pꝑtes aliquote ſũt hee. vnũ
duo tria.ſ̊ vnũ duo tria faciunt ſex:g& ſenarius nume⸗
rus ẽ pfcùs ſᷣm diffmicõem ſupioꝛẽ qͥ hʒ ꝙ numeruſp⸗
fectus reſuſtat p̃ eiſe ex ommb ptibs ſuis aliquotis ſił
agꝗg regatis · VYide in alio numero ꝑfeõ.in genere emĩ

H

G

F

E

5

t ( Cituliſ. no.ſ icas autẽticas. ad hoc de cli. ur chcoꝛ. Nrr r

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

S
5
5
S
G
5
E
=
8
E
5
8