tire velit et quomõ deliberabit mñ tẽpus habeat.l. di.

pondẽt tñ tutius viðꝛ ſibi⁊ dño Fui iur dicamus q; in
r

hoc caſu cũ electõ debito tpe nõ pntatur habeat vmim
menſem ad deliberãdũa parãdũ ſe adit rjnec illius mẽ⸗
ſis dimiſſio ſit abſurda q fit ex cau ſaſet ne fraudi locuſ

relin quatur ſedᷣm eos ſet ſufficit ſic ſcriptũ eſſe· ff. qui cx
a qniboy. l. Fiberiei⸗

6 nõne rogatus dʒ recedẽ muitatus
fugẽ et ſoli dʒ illi ſuffragari nccitas excuſandi· C. de ep̃.
et cleri. ſi quenq; quõ g ſe ingeret mſi in uitetur et roge⸗
tur. Dicas exquo electus ẽmuitatus et rogatus vide
tunauctoꝛitate ip̃ius ↄſtõms ſme nota ambicõnis H̊ᷣ
facere poterit alias emim laqueus pararetur/qð eſſenõ

debet · xx vij q· i. te viduis. de reſti · ſpol: lias.
f. oticdam.certã indubitatãpnta quia ibi pñs fuit
erat foꝛte canomcus.vel hommes fide digmi referũt p
certo ſie eſſe · ar · de poſtulic.i.de eleri· ex.mi.illud. uel m⸗
de lſam recepit:autẽticã.nõ emĩ cui libz referẽti credẽ tene

tur · ad hoc te vloꝛtu⸗cũ olimet qd ibi no quid ſᷣ ſeit

ſee electü ſed ne cit

appellatũ. dic ꝙ; ſi
eccleſia non ptin et
immediate nõ cur
rit iſte menſis. im
mo ten etur ſeruaẽ

notie ſ eam debito tpe
nõ ↄtigeit pnñtariſad ſede

ipᷣam iter arripiant et ex dec. quã ſit. wnec
tũc ſiue in fra pſcriptũ tem2 ſenierit apellatu⸗
pus iter arxip uerint ſiue FCDcbitotr Ear⸗
nõ abſq; fraude qcito po⸗ ſc.. viij. dies poſt
qᷓ; comode prñ̃tari

terunt comode locoꝛum mo
Potuit q̊. Eceterũ.
et ſic iſte menb nõ
currit miſi a tẽ po⸗
„ rre quo electio pre⸗
et deſignat extremu tꝑs ipᷣius mẽſis.ff.de ↄdi:et demõ.
ſi is.ad filalnj exponũt extũte · i · arrepto itinere.qðᷣ fal⸗
ſũp id qð ſequitur.ſiue ꝗᷓ.p ſcriptuʒꝛ c et ſequẽtur ̃m id
ꝙ poſt· x· annos arripiendo iter tũc in cipet ſbi currere
tꝑs · qð ẽ abſurdũ.· i ¶ Sine nõ. et ſic de arreptione iti⸗
neris non curat dimodo vemat tempoꝛe ↄpetenti ·
¶ Abſq; fraudeſſ g electus duplex habebat domiei⸗
lium · die ꝙ cõputaco fier ab eo loco vbi tũc erat abſq;
fraude ꝑ hãc ſſam et ſdẽ dico ſi extra dmicilu eſſß. ſcᷣm
gar. et guil. xxij· q.ij·faciat.ff.de v.ſig.nepos ſer habz
¶ Comode·? iundex hoc arbitrari inſpecta qualitate ꝑ⸗
ſonarũ locoꝛe tẽp oꝛe etatũ·ff. de v. ob. cõtinuus. Ci.
er pʒ in pnᷣcipio.ſe. dico ꝙ arbitrari dʒ iudex ſcm
vulgares dietas · ut ꝓbatur jde pᷣben.p̃ſenti · E loca.ſi
enm qð ibi dicitur ſpeciale eſt ergo ipᷣms ↄtrariũ regu

lareſet ꝙ lex dʒ patrie ↄuemire· iin. di · erit. et vſui ſtat

etiam ↄtra naturã vocisff.deł.iij.l.vxon ·in ꝓnet muſtũ
opatur regiomis cõſuenudo.ff.de fun.inſtruc.l.cũ delam⸗
onis. Gaſmã et in arbitmcoòne vulgariũ ſemp reſpiciaʒ
ↄdicõnem pꝑſonarũatꝑis· ut.s.dixiinon aũt arbie rabi⸗
tur ſcdᷣm ſmgularesſque ſũt cũ quis vtitur d up lomate:
ff · de vbo. o b· cõ tinuus. ¶nj vel ſeðᷣm legales f ſi quis
cau.li/et ſ habita ↄputacõ e aliquid ſupeſt ꝓ illo da⸗
bitur vna dies · ff· de v· ſig · l. ij/ſi nõ app arerẽt vul gares

nõ crederẽ ermri ſcdᷣm guil:et garſi recurrerẽt ad lega

lesdũ tñ qualitas cauſe ꝑſonarũ locoꝛetẽp oꝛę id pati
atur.Et ſcias ꝙ ſi elcũs nouit ante tẽpus ꝙ alias arbi⸗
traretur in dex reſiduũ eius arbitrij nõ ꝓpter h̊ habʒ de
lucro.q; in eo qð finitũ eſt ↄiecturis no ẽ locus.ff.de v.
obli. continuus· ſi duplomateſi aut modicum reſtat
de tempoꝛevtendo duplomate penã euitat pᷣuemẽdo
vero nõ lucratur ꝑ pdictũ· ſtẽ ſcia g.ꝙ ſi electus qui
p· x· dietas diſtabat ĩ pnᷣcipio menſis iter arripiẽs · xi.
die ſit in curia.nõ tenetur ex citacõne illius canoms.mſi
alias citetur a ̃a coꝛam ppᷣa cõparere.ſi nõ vult mũ pᷣ⸗

mo labatur menſis · er · x · dies quibus vemire potenat et

xx.quibo poſtea debuit exſpect ari · et H ꝓbat lia ſuperi
oꝛ dũ dicit · xtũe ſiue ᷓ.pᷣſcriptũ menſem venit ſiue non
et bñficiũ iũ nulli eſt auferendũ · xx viij di. de hijs . de
reg · iũ.indultũcũ ſuis concoꝛ:nec ob.hoe ei ꝗqð ·s. di xi
p̃uemẽdo nõ luemtur tpus. qꝛ illud hʒ ſo cũ in tẽp oꝛ e
qð iudex habʒ arbitrari. vñ pᷣuemẽdo nõ arbitra bitur
iundex niſi tꝑs in quo vemt ſcdᷣm gar.ſed nũc loquoꝛ de

pter menſez. et. xx.

etas vel plures vemre on oſſitt 9. ne
illi xx. dies ob hoe dati ſũt. H̊ ꝙ udex in pemptoꝛio nõ
mulltũ debʒ ↄtra abſentẽ feſtmare. ff· de dam . infect. ñi fi⸗

tuto tpe nõ ꝓ bauit.

eerto tompoꝛe et a inre limitato et de eo onavenit · g
alias babebat index arbitrari· Et ſeiàs ꝙ ſ electio fcã

m ipᷣa ciuitatevbi ẽ euria.et eleus eſt pñs · de tpe arbi⸗
trario nichil habebit. h menſem et illos. xx · dies habe
bit m guil.et gar· rõ in tpe certo lmmitato a iure lo⸗
coꝛ varietas varietatẽ iuĩ nõ induẽ C· de teꝑim int reſt.
.l. ſupuacuã.S ed

quero an index ar .
bitrando dare de⸗ “
101 Di! . . M ⁶ △
beat aliquos dies oſiderata diſtãtia petitu⸗
ad quieſcẽdũ.po⸗ . e
ne vnũ in ſeptima ri ſuaru electionũ ofirma
na. et vidꝛ ꝙ non. tiones vel ꝓſecutu ri electi
dul raes oncs ſuas quibo poterũt
gar.et guil. cũ enĩ ommbus ackis mribo et⸗

. 2 .
Bies eup etm mummentis ſuis · et ꝓcel⸗
pus quãto como⸗ ſus ſuos cõtingẽtibo co⸗
de vemie poſſit s
mpins index arbi⸗
trabitur q; pyxl · di⸗

re ↄmode poſſit nõ quieſcẽdo· nee

nta. G ſi foꝛte. credo ꝙ; ter equitatẽ illius.l. puandaʒ.
iIti.xx. djes dani fuer̃t· ad idẽ.s · de re iuð.cũ Gᷣtolduſar.
otraꝗqᷓ de of· oꝛ· qᷓ;uis·ibi ↄtinuatis: ꝛc· ſ̊ nõ ẽ ↄtra ut ibi
dicam. a ¶ Petituri · poſtoſenſũ· xit poſt obtentam.
bDProſecuturi.referas ad id qð di 1c ·ꝗ · di· gar · pꝰ
oↄſenſũ poterit ↄfirma cõʒ petẽ· ̊ po ſt noticiã petet · ut
ↄpell tur elcõꝛes electõeʒ pñtare· Aln dicüt · ꝙ poſt ob
tẽtã no ticiã pᷣt electiominõ pñtate ↄſentireꝛ ↄ firmacoʒ

petẽ· prioꝛ leũra ma gis placuit gar· c ¶ Juribo ·i· racõ⸗

.

mbo oſi tentibo circa factũ. q ſ̃ oĩa iura hi in p ectoꝛe-

de ap · ſepe. C de teſtam · omium. S. e. li · de oſti · c. i·
d ¶ Munimentis i. hijs ꝑ q cà ſua mumri p̃t· utpote cũᷣ
tecreto electõms · cum inſtrumẽto appellacõms ꝓteſta⸗
cõnuaſimilibo. bus. ut diſpenſatio ſuꝑ plalitate bñ⸗
e¶ Contingẽti⸗ ficõꝛ.ſuꝑ natalibaaſiſba.ſi tlia oppo
ſita ſmt.ſ em oppoſita nõ fuiſſent a pnᷣcipio · ſ̊ mõ op⸗
ponũtur foꝛte eo modo quẽ hẽs · S· e· ut circa · dico di⸗
umare nõ tenebatur.et hr̃et eo caſu dilacõnẽ eẽ̃ ex curiã

J. e. v. electos · et in caſu m quo nõ eſt pñtata electõ ha⸗
beat illa mummẽta que hr̃e pᷣtadalia nõ tenetur · ff. de

reg.mr. mpoſſibili.ar.m ſe. v.electos ibi: miſi iuſta

ca ie nec dieo ꝙ in cõtinẽti qñvenit debeat oſtend ere

mummẽta · ſed ſufficit ꝙ pamtus ſit illa oſtendere ter⸗
mmo ſibiaſſi gto.ut ꝑ ſequẽtia p atehit· m guil. et gar·

f (Coꝛã nobis· p hac lĩſam dicit archiðᷣ.ꝙ eleüs nõve⸗

mens ap·lſe.vacãte nõ incidit ſimn penam garet lo.mo-
cõtra.ſ.qꝙ inci ditlicet de equitate ꝓ ena remitti deberet·
Exp editũ ẽ quod mecidit ꝑ clem.e·ti:ne romam · in fr
g C Qò ſip. xx. ſcdᷣa ps. Quicqͥ d dixẽit h̊ gar.et alij.die

plemus ꝙ iſte · Cpomt. v · caſus ·˖ im quib⸗ Puatus ẽ ele⸗

etus ipᷣo inre. Primus cũ iuſto mpedimẽto ceſſanteꝗj.
tꝑs ſtatutũ nõ venit.ſecũ dus cũ inſte fuit mpeditus.h̊

IJ.tpus deb itũ impedimẽtũ ꝓpom nõ fecit coꝛã ppa. Jer

cius cũ bene fecit ꝓomiimpedmentũ tpꝑe debito. h̊ ſta
uartus cũ ſtatuto tpe oꝓppoſuit et
bauit.h̊ ꝓ cuĩ.nõ miſitj.illð tps ſufficiẽter imſtructũ
Auintus cũ inſit ꝓcur · ſufficientẽ· tamẽ ceſſante nmpe⸗
dimentoꝗ.tꝑs debitũ pſonaliter nõ vemt · in hbijs caſib⸗
vel altero ipoꝛepuatus ẽ ipᷣo mre . ſ auũt in neutro iſtoꝛe⸗
peccanit · penã nõ patitur pᷣuacõiſ· Sltimo pomt penã

electivemientis vel mitten tis eo eaſi quo mitterẽ p̃t h⸗
ne mummẽtis · Et ſic ↄoſtrue hãc ljam· ꝙ ſi exſpectati ꝑ
xx·dies poſt lapſũ tpis moderãdi ex qualitate locoꝛ⸗

ↄtẽpſerint ꝑſonaliter oparere.et petẽ ſuarũ electõnuʒ

ofirmaconẽ vel ꝓ ſecucõ em.ſeu execucõnẽ.ſiue opponẽ

tes venerint ſiue nõ⸗electõnes de ip̃is ꝛc· vſq; Puatos.

hec vera ſio tẽpſe⸗
rint nulla iuſta cꝗ
interuem ente . de
qua ꝓp oſitaꝗ.pᷣdi
ctos · xx · dies co⸗
rã nobis vel alio
ſeu alnjs deputan⸗

ram nobis ſonaliter tee
neantur. ¶ Quodſi per
xx·dies poſt lapſu ex q⸗

litate locτνmoderadi te⸗ lir putanclis
poꝛis expectati·hue elige⸗ à nrtemia ne⸗
tes ſiue opponentes vene⸗ ãatur ꝗᷓ.x v. dies p⸗
rvint ſiue no.pſonaliter cõ⸗ tꝑs nins 216 ſe.
n. 13 ap· facere pꝓ lenaʒ
parere et ſuarũ eleckionũ fem ſibeauell⸗
B lio quin electõnes

de ip̃is· cc uſq; pri
auatos. mſi cõtige⸗
rit talia tam veriſiia omi.uelꝗ. eoſdẽ.xx.dies ·ſeu p
dictos · xv.eo caſu tm̃· eu ut pᷣdicitur fuerint ↄ ceſſi ad ꝓ
bandã pᷣdictã cãm ꝓ oſitãadniſſaʒ.q merito excuſa⸗
rent eleõs ipᷣos ab mfraſcpᷣta · i · ſupᷣſcpᷣta ᷣm ↄſtructuʒ
pena. et ꝓpter qð vidẽtur foꝛſtan indulgẽdũ eidẽ.ſele⸗
eto.ſi mtelligas pᷣſidẽti. cõiũge cũvidẽtur tps. ꝓlixiꝰ ad
p̃ᷣdeãm ↄparicõnẽ· Inſuꝑ eo etiã caſu quo ↄtigerit pro⸗
pomuel ꝓ et.et admitti aliquã inſtã cam ad excuſandã
pſonalẽ ↄpicõ em elcõꝛemſi tũcq idẽ tꝑs ſe pntauermt
p.ꝓ curatoꝛẽ ſuffici ẽter imſtructũ ad oĩa pᷣmiſſa electõ eſ
S.hec vera iuſto impedmẽèzto ceſſante.erx ſub.tunc nlo⸗
mmus.i.nõ obſtante ꝙ curatoꝛẽ miſerũt.miſi ipᷣa cau⸗
ſa ceſſante ſe pñtauermt pſonaliter ut pᷣmittitur electi⸗
b Poſt lapſu.rationa bilioꝛ ẽ h̊ ↄputacõ ¶ onesꝛc̃.

ꝙᷓ ila qᷓ fit ꝑ de. ſtatuimus.s·e. vbi ↄputãtur dies poſt

— „

aduentũ partis · quid enĩ ſi pars vtatur duplom ate di⸗

eta.incõuemẽs ſequetur ex eo·ſ̊ nõ mireris:q; h̊ maioꝛ

pena nnpomtur · ut ibi dixi ·
1¶ Moderadi ut·. S. dixi ſup ̈bo ↄmode. k¶ Exſpecta
ti · S pone ꝙ facta ↄputacõe recta in oĩb reꝑitur vna
die veniſſe poſt termim· nõ allegãs impedimẽtũ nũqd
moꝛã purgat.dicſm gar · ex guil. ꝙ cũ h ſnia ſit lataa ca
none ꝓpter moꝛã · ſtati elapſo termino ↄmiſſa ẽ penapᷣ
uacõms ipᷣo iure:qͥ amplius purgari nõ poterit · ſiẽ enĩ
a ſnĩa legis vel canonis nõ appellat᷑·s.de ap · q; nos · ff.
de v. ſig ſi qua pena.ſic nec purgatur in ea moꝛa·cũ enĩ
ſtati electõ nulla ſit· ãpliꝰ ↄualeſcẽ nõ ꝓoſſ s· e · auditiſ·.
et J. ̊ re.iuł· nõ firmat et adde qð dicãꝗ·de re· in · moꝛa.
¶ Gligẽtes . ̊ dicit ne credat aliqius ꝙ vemẽtibo eligẽ
tibus nõ teneatur elcũs vemre·hoc ergo remouet ·
m ¶ Opponẽtes · quare punitur elcũs nõvemẽs exquo
nõ venerũt aduerſarij cũ im eius a duentu nulla videat᷑
vtilitas.ad h̊.ff. ſ qͥs imn ius voca.l·ij.ad fi:et no·s · de do.
et cõtu. c. ul. Dic· ꝙ aduerſarijs nõ vemẽtib⸗ ipᷣevemire

teonetur ideo ꝙ in ip oabſentia ꝑ cedi p̃dt · s · c· i de eo

q̃ mit · in poſ c . i· er. S.· ut lit· nõ ↄteſt. qm. et etiã eeſſanti⸗
bus aduerſarijs:ibi locum habʒ iudicis officiũ · s · e · cau
ſa nobis olm. cum ſmmilibo. Vvenit tpa cõſtitucõnis:
n (Cõparere. quid ſi electꝰ Axt negocio non finito illi⸗
cẽtatus receſſit· nuq̃d mcidit m penã huiꝰ ↄſtõmis.dic
q ſic ꝗᷓ. e. ſi poſt. Li. ß pone nõ veit elcus ꝗ. tps legitim
nec pꝰ petit aduſariꝰ ꝓnũciari ipᷣm ĩ hãc oſtòeʒ mcidiſ
ſe app aẽt ꝓ eur · elci q diẽ hãc vſtõeʒ ĩ eo locũ nõ huiſſe

0
eat
e⸗
nre
eo
nti⸗
a
s⸗
li⸗
die

tim
diß

iſſe

guta quia nonptinet immediate. uel q; apellatio non
lit talis que deuolueret · replieatur qð hoc debuit po⸗
mꝗ. tpus de quo dictum eſt· s. queritur quid iuf · dico ſe
eũdũ guilet gar· ꝓ curatoꝛẽ audiendũ ſi onĩ nõ hbʒ locuʒ
oſtitucõ. ſatis ẽ clarũ ꝙ nõ hʒ locũ eius pena vel tẽpis
artatio · de H igitur ognoſcendũ ẽ·ð pone electu im tys
feriatü incidiſte. cG

imnss tpis ſi fiat cõ⸗

putacõ· nõ vemt R .
lrdstvy venit dfirmacõnẽ vel ꝓſecutio⸗
tñ poſt tpus anſ S ſe 5„a. O
ſedeat ꝓ tribuna ne ſeu execucone pete nul
li. queritur an meiis la uiſta cauſa interuemẽ⸗
S 5. = 12 5 „
dat mpen' ſee te contempſerint · de qua
dnip gellervem⸗ infra pᷣdictos.xx· dies ꝙꝓ
ſe exquo er ſi ve⸗ ponta infra · xv · dies poſt
mſſet ꝓ ceſſum nõ tpus hmõi coꝛam nobis
aſk deara enen vl alio ſeu alijs deputan
Fenz meidiſſe. de⸗ do vel deputãdi s an. obiſ.
buit eni vemrerſe ſi admittẽda videbitur te
prare e ta en neantur apud ſedẽ ipᷣam
poꝛe potuit libel⸗ e e n
lũ offerre. ff· de a⸗

dult. miles. Cſex⸗
agmta ſ emm co⸗

. – Cg

tmariũ dicat eadẽ rõne ſequetur ey dies feſtinoctaue de
tali tempe detrahẽntur · Preterea ex cã in cã elcõms ꝓce
dp̃t tꝑe feriato/ar· S/de fer.c.ulti ·vbih̊ no ·mnoc nec
ob.ff. ſi q́s in ins voca · l.ij. ad fi. ꝙ nec ibiðꝛ ꝙ; nõ ↄmit
tatur pena ſed ꝙ pᷣtoꝛ eã remittere pᷣt ſi vult· ſie in hoc
caſu poterit ſi voluẽit ̃a remittere · motare voluit ele
a ¶ Executioneʒ· foꝛte p h̊ verba de⸗ ctũ pñteʒ eẽ debe⸗
e uſq; ad finẽ cauſe. ut ꝑ h̊ ꝙ dic̃ ↄfirmacoʒ notaẽt pnᷣ⸗
cipu p h̊ ꝙ dicit ꝓ ſecucõʒ mediuʒ p id qð dicit executi⸗

onem fſinẽ· et ẽ expᷣſſum.e·ſñi poſtq;· Ei· vel foꝛte loqui⸗

tur cũ petit᷑ execu c late ſnĩe ſup ↄſrmacõe a ꝗᷓ apella⸗
tũ fuit q; n tũe locũ hʒ ↄſtõ.ut ĩ pᷣdeã de ſñi poſtq;. Eul.

b(Detẽ· exquo aũt pſonaliter venẽit ad curiam ſcdᷣm

gar.et guil.etiã ꝑ ꝓcuratoꝛẽ confirmacõʒ petẽ poterit ·
ſicut an ↄſtõem hanc poterat.cũ enĩ hoc pſe reuoca⸗
tũ nõ muemtur antiquo iuri ſta bit᷑.vñ notabiliter po⸗
ſuit p ſonaliter ꝓg ev erbũ ↄperen non ꝓpe vrbũ petere

nec ob: ꝙ aduerbuũ pſonaliter intelli gatur repetitũ. q;

p ſub au dicões ⁊ repeticõ es tacitas ima reuocãda non
ſũt. G̊ potius ↄcoꝛdanda.C.de inof · doti · l. vna · erꝗ· e· cũ
c¶ Juſta cauſa puta mfirmitatis aduer⸗lexpediat.
ſitatis maris vel y emiſ uel in curſus latronu.ff de excu.
tu.l.ſcire Oobſeruabũt · cias h̊ dr̃am inter vtẽnẽ ꝛ ne⸗
d Cõtẽpſerint·nõ fa⸗ gligẽ.lʒ alias videatur fieri · xx.
di. ſi decreta. fiue emim neglig at ſiue cõtẽnat pumitur. et
probatur.hoc ꝗ.ulti·giul.et gar · ⸗ponẽdu·et nũcius
e¶ Propoſita· ſi miſit nucii ad ꝓ⸗ impeditus fuẽit·es
de hoc oſtet · nõ nocebit ei ·dũmodo oſt⸗
gẽs. et ꝓpbatur h̊.e.v · inſuꝑ·i bi iuſto nnpedmẽto celſ⸗
ſante.et ſiqᷓ.illos dies ſpᷣamvel auditoꝛẽ hr̃e non pᷣt· ꝓ⸗
teſtetur h ne de negligentia notetur· t hẽbitur ꝓteſtacõ
ꝓoſiione.ff· de nau.fe.l.ij.ſ̊ ſolet queri.an ſufficiat
ſemel ꝓteſtari · qd videtur.quia vm ca ꝓteſta cõ currẽtẽ

preſcripcõnem tempoꝛis interrumpit ꝗᷓ·de ap.ñ iuſtus

metus · de off. oꝛ. paſtoꝛalis·C· de anna.exce p.l. vt per⸗
fectius: et vmca debiti oblatio vſuras currentes impe⸗
dit . C. de vſut. ſi per te · et vmeca ſolemms depoſitio nn⸗
pedit iam currẽtes · dumoda pᷣcedat oblatio et ↄſigna⸗
tio . C. de vſur. acceptam · econtra videtur cũ apo ſtoli in⸗

ea nõ ſit negli⸗

ſtanter petendi ſmt.ff.de libelidimiſl.vna:et palluã.e᷑
litere dimiſſoꝛie.c:di⸗pᷣſca · hn.di. ep̃us. et ſollicitus debʒ
eſſe ad hoc· C· de temp· ap· ceũ anterioꝛibus. Em hjs ·
Credo ſᷣm gar ·et guil · tutum eſſe electo pluries ꝓteſta⸗
ri.ne de negligentia arguatur:ad hoc:C.de vſur· pupil:

ilifitamẽ ſihoꝛa ꝛloco co mpetẽtibo papaʒ requſiit · et

eius co piaʒ habe⸗
re non p otuit · et h⸗
legitime fuerit p⸗
dcn. eI teſtatus. ſibi tpus
facere plenã ſidem mſi voj e katus ſnhi ehu
mera eolde · xx · dies leu p⸗. pa copiã ſui fece⸗
dictos · x v. eo caſu tantũ rit. ꝙ talis lieʒ vni
cuũad pᷣdictam cauſam ꝓ⸗ aa pteſtacg curſuʒ
2 . . tempoꝛis ninpedit
pohitã ut pᷣdicitura admii⸗ f. quando appeli:
lam ꝓbandã oceſſi fuerĩt ſit. li. biduum.
talia et tam vrinlia ꝓpo⸗ Vv. dies · ett/ij. q. vi.
—„ „ ‚— biduum.et ar.m.il.
pᷣſdẽtis electos ipos ab electos ad camer
mfraſcripta pena merito conſueuit admit⸗
ſarent. et ꝓpter qdᷣ tere. licet in publi
excularent. er ꝓpter q nõ faciat copiã
HJ ſui· hoc coꝛã oſtia⸗
rijs tabelliõe et p⸗
ſoms que occurre

vint ꝓteſteturꝗj.de ap. ſ iuſtus · et pdicta · l ut pfectius.
er in ſcrip tis ꝓteſtetur.in auten·de tempoꝛe nõ ſo lu · pe.
Cconſtitucoõnem colla. vñ ·
PC¶ Cempus huuſmodi·xx dierum. .
¶Higebitur. qud ſi du index delib erat· an ſit admit:
tenda. vel nõ labitur tempus: nuquid nocet electo · cre⸗

w ꝙ non. m gar · er guil.S.de ap· ex inſmuacõne · ij . q·
vibiduum. C. de temp· aꝑ. ſi quis.
b ¶ Apud ſedẽ.S nõ alibimiſi foꝛte iuſta c ſuaderet cõ
trariuJ. e. v· electos· aliũ legitimuʒ modũ ꝓ bandi · de
i ¶ fidem. p toſtes vel reſti·ſpoł.cum ad ſedemet ſi ex
pte electi ꝓbetur inſta cauſa abſentie et oxponens vult

cont rariũ dicere. bene audieturne quis pꝑ teſtes falſo s

ob tin eat. de telti · preſentium · Et qꝛ ꝓ bare volenti mos

geren dus eſt.ff· de ꝓ b ac. circa· index tñ accelemre debet
quãtu pᷣt · ꝙ h eſt huius ↄſtõms mens ̃m gar. et guil.

k (Liß vel . H eſt. v. er excepcõ ab eo q dictuʒ erat q́; de⸗

beant electi pſonaliter ↄ parere alias cadãt a iure ſuo
et hverũ eſt mſacet hpbat lraq. comparicõnem·
¶ Quind ecim · qui dãtur ad ꝓbandũ cauſam ꝓpoſitã ·
Sʒ nũq̃d index datus a ppa illos dies poterit abbreuia
re vel ꝓlongare.dic ꝙ non· m guil:et gar · cũ ſit tẽpus
Innitatũ a inre · ſẽ nec dies qui datur ad appellã dũ m·q·
vj. anterioꝛũ et qui dantur ad in integrũ reſtitucõnem
petendam . C. de temp · in mteg · reſti.l.ſupuacuam.·
mDropoſitam · qui eã omt dʒ hr̃e mandatũalias.
non videaur huic cõſtõm ſatiſfactũ cũ: J. dicatur pꝑ ꝓcur.
ad pᷣmſſaaꝛc ſi tamẽ gerens negociu ſme mandato ex⸗
cuſat admittatur ſi eſcũs ratũ habʒ ꝗ.tps ꝗ.qð ſe debn
it excuſaẽcredo ꝙ ſufficit · ff. rẽ ra · ha · l. · et fac qð dixi.
n (Geriſmilia. ſi aut .9nat cauſam le⸗ ¶. S. e. ; ſit.

gi timã quo ad ius nõ tam quo ad factũ · et vult ꝓ bare
infra tẽpus debitũ audietur · quia ꝓlena ꝓbatio pᷣſum⸗
ptiom pᷣferẽda eſt · ff. de hijs qui ſüt ſu.l. filium. et pone
exemplum ſcdðᷣm gar ·quiav alde potens homo dicit ſe
ab impotẽte detentum vel coꝛam indice imp reſſonem
paſſum · ff. ꝙ me. non eſt veriſnnile.
o ¶Dreſdentis ſüum pon.vel alterius ab/eo da ti ·

7

p ¶ Comparicõnem. pſonaliter faciendam.

d pedim
illelus ip̃o inẽ ſme

a ¶ Prolixius.arbitrariũᷣ habita eñ oſideracoͤne nnpe⸗
dimenti qualitatis negoen· Itur admittitura pbat᷑:
b¶ Vel. ꝓ et. inſta ca ꝓpom⸗ ctus pſonaliter ↄopere.

ec ¶Tane ⸗as debuit ele⸗/nã nõ mceidit ſi iuſtũ im
¶ Tẽpus ꝗ.⸗ 7p

. to · et ie ĩ pe pedimtũ aduenniʒ ꝓcut
impediuit· et crem ſm gar. ꝙ ſeruetur
aliquo reſtõis au⸗- 2
xilio pꝑ hane liam.

ſi aũt elcũs qᷓ.tem⸗ ſoꝛſitã vidẽtur eidẽad pᷣ

pus nec vemt nee ñ
miſit. et aduerſari⸗ dicta opicõnem tpus ꝓ⸗
us pñ̃s petat ꝓnũ lixius indulgenduũ. Inſu
ciari ĩm moſtitu p eẽ eo caſu quo ad pſo⸗
tionem hanc inci⸗

multu le er ꝗpomotigeit l admitti
maynne ſi ſi miſ n E 1, ,
s. de do. et otu. cũ ſto im pedim ẽto ceſſante
dil ecti · ſed neſ per ꝓcunatoꝛ ẽ ad pᷣmiſſa
Eaeeeee ofa ſifficigter inſtructui.
pednnètum ꝓpter et mehilomius ipa cã ceſ
qð necv emre nec ſante ut pᷣmittitur ſe pſo⸗
mttere potuit re⸗ naliter pñtauerĩt elcões
ſtituetur ↄtrap cel”l· ißis act ”ñsü
ſum. S. de re ind. el d ipis fac as copo virt
vtoldus. ff. de dã. bus vacuãtes.ipᷣos omm
mtbr ſimta. Eñ uire ſi qʒd eis ꝑ electõem
02 I. . . — * — .
eProeumtors. bmõi quekitu eſß decerm⸗
ſpecialis caſus· cũ mus eſſe puatos. Clecko?⸗
ali⸗ m ardnis im vro qͥ ſe me actis iuribo
Pocditus non oom et mummẽtis ſuis. et pro
pellatur ꝓcurato⸗ 18 .
rẽoſtitu. 8. de p⸗ ceſſus ſuos ↄtin gentibo
curat·querela: ubi plonaliter vel Pchcurato⸗
de hoc . et · v. q· ij·
ſi egrotans.
e¶ Drenmnſſa oĩa. ſ·

diſſe.mndex m h ca

g auſa. mp edmmẽti ·⸗ . otuit
pb ( Pñtauermt. dato ñibi poſt nmnpednmmẽti
qð à principio hac ↄſtõne dabatur. vñ h ẽbit menſem

nalẽ electoꝝ ↄpicõnẽ ex

ſu bñ faciet non cuſandã aliquꝗ mitã cãm

ꝓonẽð ⁊ ꝓbãdũ iuſtã cãm abſentie. et petẽdã ofirma⸗
conẽ 1 ꝓ ſeqñdã electõʒ· et ſie nõ ꝙ ꝓponẽs cãs abſentie

dʒ hre mãdatũ.ut.S. dixi. /⸗q ꝓcumtoꝛẽ miſit.
,zmier qd elcũs ſe pſonalit:
P

f Nichilomĩꝰ.i.nõ ob.
ntare nõ potuit caro;.
oĩ tẽpe

àd ſe parãdu et tꝑs arbitrariũ. et adhuc.xx. djies. et hoc

voluit dicẽ ſupioꝛ lia ut p̃mittitur · Et qð dieo de men⸗

ſe qui datur ad iter · intelligo cũ tale fuit impedmmẽtuz.
qð nõ ſo lũ iter ſ̊ param entũ etiã nnpediuit.ſim gar.
i ¶ Priuatos . et ꝑ tinet ꝓpuiſio ad papã ſᷣm gar. cũ mE

cdtoꝛis fuiſſe videatur exquo negociũ eſſz in curia ꝙ
p. puidẽ deb eret alias nõ eſtz celerig ecciarũ expedicõ.
2 ptãtis ſue ꝓplemtudine p̃a pᷣt facẽ qð vult. 8; de iu /

re credo ↄtrariũ.et di co ꝙ ſi cano meci deliquerũt pſonã
uel foꝛmam tũc locũ hʒ decꝗᷓ.e.quanqᷓ;.ſi aũt nõ deli que⸗
rũt· eectõ reuertitur ad eoſdẽ ꝗᷓ.ęſi electõ.nec dicã otra⸗
riũ in hoc caſu·cũ nõ reperiã expᷣſſum.nec p ſubaudic
nes ſũt iura reuocãda ut dixi·s· æ. Gĩ glo.ex aũt.ſi aut
iudex datus a a ꝓ nũciat electũ mcidiſſe in hãc oſtõʒ
ſi conſtat eũ nõ incidiſſevel ẽ dubiũ·admittẽtur eiꝰap⸗
Pellacõ.ſñ aũt ↄſtat eũ mcidiſſe.nõ admittemur · q; a pe
na legis vel canonis non appellatur.s. de ap.qꝙ; nos.ff.

.

pꝓlſonead mninus ſuſer ne⸗
gocio ipo ut & electis pᷣ⸗
mittitur ſufficieter in ſtru⸗
cte quãdo electõnem cõ⸗

t¶ Plena· p hãc lĩrama ſequẽ
mẽ n6 miryfier nepoci yRon ſu
ip̃is elcõꝛi ac. lias e e pt j.de ꝓcur. z. inſtructõ
U WMbſentel qu⸗ z p talẽ ꝓ cũto:ẽ Poſſz⸗ uemein,
el chilommus vement hee pſo ne ᷣm

dev. ſig. ſi qua pena.ſᷣm guil. et gar. Et nᷣ elcũs puatus

hHac oſtõne opponat ſe alteri el cò. u

tvnus de caplo ad⸗

mittẽdus videtur · q; excluſus ab illa parte vnde lib eri⸗

2 = EE,,, e
rẽ ut pᷣmittit pñtauerĩt ea
volumus ex otẽp tu oſtitu
tionmis hmõi eo caſu pena
ꝓcelli. ut pro exhi bendis

illis alibi ꝙ apud ſedem

ipᷣam mſi ex iuſta cã non

poſſmt dilacõem aliã obti

nere. ¶ qd hec ut diligẽs
inqͥſtio ſuꝑ electombus
et eligentiby et electis ae

alijs pᷣmſſa ↄungentib

plena infoꝛmacõ poſſit ha
beri. quã infoꝛmacõnẽ per

ꝓcuratoꝛes ꝗq ut plurimũ
oſtituutur abſentes. et ꝓ⸗

ceſſus ignari curſus cau⸗
ſarũ nõ ſentit de faeli ꝓpue⸗
mre de ipᷣis electoꝛibo due

coꝛdẽ eſſe cõtigerit mfra

admittitur ab illa ptevñ legitimi · ff.· de ſuc. edic.l.i.G q̃⸗
bus. qð intelligo verũ m gar · ſi ĩ alio capite ſatiſfem ẽ
oſtõi.q; pſone mſtructe niſſe ſũt·pᷣuatus ẽ enj ſo lũ in⸗

re ſibi queſito p ele
ctõnẽ. ut dicit hec
k ¶ Premittitur. ſ.
in caſu ĩ quo ninttẽ
do excuſatur.
¶ ECocaſu. ſ. ve⸗
munt vel nnttunt
ſmeę actis.
Ex uſtacã. ut q;
inſtm doetulit et a
miſit · uel aliqua de
nouo opꝓp onut᷑ ut
dixi.s. in glo.ut diſ
pẽſacõ. qͥ ẽ glo.ul:

n ¶ Ad hec. tercia

plſ.poſtq; dixit ad
q̃d tenent᷑ elci.diẽ
ad quid tenẽtur e⸗
leõꝛes . er dic ad h·
i · pter hec.

o ¶ lectõmbo. ut

fuit obſuata.et q⸗

ri dz diſtin cte de ⸗
libz ip̃ius dee. arti⸗
culo de quo in du⸗
bum reuocatur.
P Wligenbo. v⸗

truũ excoicati maio⸗
ri ab hoĩe ſuſpẽſi.
Puati a canõe · hij
eni eligẽ nõ pñnñ̃t·s.

æ· cii m cũctil. et. c.

etu · cũ dilcũs · cũ ſ. Idẽ de alijs q̃ circa
r¶ Electis · inquiretur circa h̊ de hijs q̃ hẽs. alreuocata.
s ·e ·cũ im cũctis.et· xx v. di. uſq; ad.xlix. 8 ¶Dremiſſa.

electiones elcõꝛes lerlos e

rouemire.

ci mmter. R. de oſu⸗

iͦ fuerint in dubiuz

ico ſ̃ gar· et guil. q,

ſi mittatur canomci q ta⸗

ffic. cua qᷓ. dicatur ex

guil. et facit qdᷣ dixi in pnᷣ:ſup vᷣbo.piculoſis.

y¶Due pſone. hee pſone pcumtoꝛui ab eligẽtib⸗ habẽ

debẽt. uel alias aparẽ quõ miſſi ſmt. ar. S. de h ẽt: cũ ex
mineto. er ſi iſte pſone nõ vener t. elcũs tñ vult plenã in

ſtructõʒ facẽ ꝑ alios.ſuffiẽ ad ſe·ſ nõ q ad el es:el q

penã incurrẽt ꝗ.e. Eceterũ.et ſi pſone inſtructe venerũt

et añ inſtru ctõʒ cãe deceſſerũt · poſtq; ſ. clu erĩt h eligẽtes

tenẽtur alias pſonas mittere mfra tm̃ tys qᷓntu ſup eri
iis taxatũ:alias ꝓpter nouũ ↄtẽptu p enã incurrerẽt li⸗

cet a pnᷣcipio negligẽtes nõ fuiſſe entad inſtar eius od
ðꝛ de elcõ . S. ę. E ꝓx · v. inſup. xctiſiribo ꝛ mummtiſ ad

3 ¶ Premittitur · gvemẽt cũ a⸗ ex. gjiorip

coꝛdẽ. lʒ qͥ d dicãt elcõʒ ↄcoꝛdẽ qͥ a m

Ju dic m guil.et gar.ↄcoꝛdẽ qñ omes ↄſentũt ne⸗

vocis.· et ꝓbatur h. ꝓx · et . e. qu

mine diſerepãte · ille enĩ intell eũs ẽ ↄtra ſig mfic cõnem

orundã.

pituli fedäö

8 —. —. — ,— — —..ʒ—

is
d⸗
ri⸗
e
e
de

f
tt̃

ve
R

ul⸗

.

ta⸗
x

aIdem tempus ꝗ. quod ełectus dʒ pſonaliter Spaĩẽ⸗

rxe. et ſi elcũs ſit remotioꝛ qᷓ; electoꝛes· ſufficit ꝙ plone

inſtruete vemãt mfra id tpus infia qð electus remo ti⸗
oꝛ vemre dʒ · ym guil.et gar. Si autẽ eleũs eſ̊ ꝓpinquios
dico eligentes hre menſemtps arbitrariũ. er · xx.· di es
ad mpoſſibile emm non obligãtur ꝗᷓ.de reg iu. nemo⸗
cũ ſuis concoꝛ.et

verba ſunt cinili
. tetempus p enpitulum
gar . ꝙ nĩ euria ſit m expenſis boms ad P
ille qui eſt electus latum ip̃ius ecciede cuui
Eise mont Ba⸗ electõne agitur ptinenti⸗
Brlete ere Sacd. bus ſi ſnt diſ⸗ creta alioqᷣn
vemendũ. qð ha⸗ de ouibo. vel ꝑ ipm capitu
bexret elcũs ſi lũ aliide piuſis.ñ de ipis
in eccta: et curreret ſrnt. —,1—
a Die eis notificati diſerets wl nib⸗ tüc h 2
2lenſus exhibiti · beri nõ poſſmt ad omma
Jutius tamẽ eſſz inſtructi plenarie tranſ⸗
cu mittüt p coö⸗ mittantur. ¶Snvro in
ſenſu mitterent e⸗ diſcori el — ſele⸗ .
tiã pſonas inſtru no dla electõvel electi
etas 'm foꝛmam oneſipᷣeꝓ ceſſerĩt. tüc due
bʒ.tñ h hnõ fecerit nſone ad minus de pte qᷓ⸗
nõ incidũt in penã e.
Qualiter enim ar HM
tari debẽt ad ꝓſe⸗
cutionẽ cãedonec

ſciant an elcũs ↄſentiat. itẽ dico ſᷣm æo ſd ẽ q; ſi duo ſtint
elci· quoꝛe vnus ẽ in curia alter in eccia· ille qui ẽ in eccle⸗
ſiaſtati poſt ſuũ conſenſuũ exhibitu artatir h̊ tẽpe cum

en dee · iſta dicat poſt ↄoſenſũ ꝛc.ſtabnmmus textui.nec di

ceæmus ꝙ hẽat vel poſſit exſpectare ↄſenſũ altius elci⸗
b ¶ Expenſns neceſſarnjs ⁊ moderatis.ut in ſe. G
¶ Diſcreta.
eretis ꝑtinẽtibo ad pᷣlatũ ñi ſufficiũt· al· qð deeſt p hane
literã de ↄui bo ſuꝓpleatur.Sʒ ſi de boms ecẽcie plus reci⸗
Pit vnus ꝙᷓ alter dabit ne tm vnus ſicut alius.· Dicas ſe

cudũ gar.triplex genus expenſarũ.m exp enſis q̃ fiunt

in cis vel negocns gnaliter ad totaʒ ecciam ptinenti⸗
bus fit ↄtribucõ ſᷣm facultates ut qui plus habʒ plus
ſoluat de cenſ · ſo pite · et · e. eu in ſtantia. ſcut in nam ja⸗
eture ſũmam ꝙ pᷣcio rerũ diſtribui opoꝛtet· et q̃ plures
res ſaluauit plꝰ ↄferet.ff.ad.l.ro.de jact.l.i.Giacture ſũ̃
mã · Alie ſũt expenſe ptinentes tm̃ ad bona diſcreta. pu
ta ad digmtatẽ.tũc de illis boms diſcretis fieri debent
expenſe/dũimodo ſufficiant. In expenſis vero q ptinẽt
ad bona cõmunia de ↄuibo debẽt fieri.h̊ ſatis pbat z li⸗

d CAlioqu id ẽ ſ bona diſcreta nõ ſmt ltera m gar.·
e¶ Almde.ↄtrahent mutuũ· cũ manifeſta m hoc ſit vti⸗

litas eccieę· x·q.ij.pᷣcarie · xij.qiij. quicũq;. uel ſi id ↄmode
nieri non pᷣt a dioc· elericis caritatiuũ petent auxi luã. de
cenſi.cũ apſus. ꝓhibemuſ. tractatur enim ſubditoꝛ⸗
ſalus.lxi.di:miramur· f

gar. hH ¶ Canſmittatur. nõ ergo ſufficit oos elige mi
tranſinttatur. Ii ergo electi primo nolunt ire.alios eli
gant tranſmittant · illi autem elci qui vemre noluerint-
hac pena tanꝙᷓᷓ culpables pum ãtur ꝗᷓ. E ceteruz · quod
enĩ fit a maioꝛi ꝑte capituli:minoꝛ ꝑs ſequi tenetur ñ ra⸗
tionabile qͥd oſtẽdat.de lijs que fiut a ma ·p · ca · c.i. vñn

vemire teneb ãtur:ad jdem.iij.qi.nulli:vjij.q.i.quia fra-

ter · xvi·q/i:nos autem fratres· et qð ibino.

ñi aũt aliqᷓ ſnt diſcreta. aliqᷓ ↄina fiãt de diij

oſſint ↄmode.ff. de v. ſi. ne⸗
g ¶ Inſtructi.inſtructe dz dicẽ. eu · S· dicat oneAies:

i¶ iverõ.iiij. pars. pomt quid iuris demiſſione plo⸗
naru qñ electõ fcã ẽm diſcoꝛdia. i iſte pſone ſe adu⸗
k Due pſone.· opareãt· qðᷣ Eij. et⸗ ſ⸗
ſtituãt nlomius mſtruẽ pnt.cua ꝗᷓ. dicatur. ꝙ opponẽtel

arios in iudicõ co⸗

inſtruüt. nee ſut iſti ꝓprie teſtes ſed miſtruũt cãm cum a

etis iuribo et mummentis. et p eos inſtruetur ſp̃̊.vel au⸗⸗

ditoꝛ in fa cti veri⸗

tate. o an
M H I¶ Plures · eleetio⸗
libet cũ ſint plures vel de p⸗ õ
te clecti ei electõvna pro phmnd emes uns
ceſſerit ĩ neceſſarijs a mo⸗ ꝓſequantur electi
deratis expenſis electoꝛ. ones.

tẽpſerint.miſi foꝛſan ipos

n. ꝛian res pitura erat vel·
facultatum impotẽtia pro R fun ra. vti⸗
ali RSp . es que melioꝛem
qualit ate neg ocn exeuſa⸗ cam faciũt.deterio
ret omi iure ipis ex tali e⸗ rem eſſe non ſmũt.
lechõne quelito pᷣuẽtur. et f· dev.· ſig. l. umpẽ
qñ vmcus ẽ eleũs cui ali⸗ ſe⸗ dar Pee en
qus vel aliqu ſe opponũt non tenebũtur ad
in expenſis ipo ꝗprijs vtiles cũ de neceſſa
eo caſu tam oꝓponens ꝙᷓ rjs tantu dicatur.
. P T ſed actione nego.
g· bñ. ff. de neg · g.
8 BZBan vltro. s. de p⸗
cur.cũ cauſa.

¶ Cõtempſerint · ̊ an ten eatur offerre · an ſufficiat q
paratus ſit ſoluere dubitatur. Et videtur q; teneatur of⸗
ferre.C. de ↄotrah ẽ.et ↄmit.ſtipulł.ma gnã.ff. de lege cõ⸗
miſ.l.ñ fundusad fi· vbi vicitur.qꝙ offerre tenetur. ali⸗
as ĩ penã incidit · et.s.de loc̃.potuit.ar.ↄ tra· ff. quoꝛle⸗
gatoie.l.fi· Ci· ubi dicitur. q; ſufficit ſi paratus ſit ſauſfa
cere.nec tenetur offerre.ſed moꝛã petenti non facẽ.ff. de
op· lib· cũ patronusff.de dã.imfec ·l.iinj. Chec aũt. ſo lu.
dico ᷣm gar.et guil.p iura vltimo allegata.et ꝑ deł. de
iuriuĩ.breui ·etꝗᷓde ſen.ex:cũ medicinalis· E exempluʒ.
et ꝑ lſam iſtã que dicit ↄtẽp ſerint.ꝙ ſufficit ſi ſoluẽ ſit
paratuſ.õria loquiitur cu ſtatuta ẽ dies qᷣ interpellat
o ¶ Impotentia. et tüc expen ſas dare tenentur elcoꝛes
ubi eni is poſtulatũ excuſat in eũbit h onus pcNulã⸗

tiba ꝗ. Ep· a ſiſivbi ius excuſat elem mcũbat onꝰ expen⸗

ſarũ elcõꝛibaſatis hoc pʒ ̃. px ·v. uel ſi pſonas .ct ide
dico ſi electi poſſunt.ſ̊ nolũt hhas expenſas ſoluẽ per
P¶ Pruuẽtur · ꝓ ſniam vbi enmvult dec. hoc ¶ l̃alli v.
. ſit canõ late ſnie bñ hͥ expᷣnit.itaa hic feciſſßß nᷣ volu⸗
iſſet de deẽ· ad audientiam.· q ¶ Smeus. Si ergo ſunt
plures elci. dieo p hãc lĩam · er ꝑ illa ꝗ. E. px. oꝓponẽtis
vel oponentiũ · eũ vm eus ẽ elcüs · ꝙ opponẽtes vemre
nõ tenẽtur.iſta enĩ de. nõ ↄpellit alios vemre miſi elcõs
poſtulatos ipſonas inſtruetas ꝛoponẽtes cũ vnicus
eſt ecũs:a verbis ergo nõ recedã ·imovbis edicti deſer
uiã · ff. de iij · nõ aliter.s · de ſep. ſuſceptũ.et hoc mtellexit
gar. et guil. de hns opp onentibo q ſiit de elcõꝛibo ꝓpillis
enĩ vemãt elct pſone inſtructe· Sed ſi aliqui ſmt oppo⸗
nentes pᷣter elcoꝛes· puta dioc.clici · uel alñnj quoꝛe inter
ſt ipivemire debẽt· h eadẽ rõne qua.s.dici poſſ.· ꝙ m
eis locũ non habeat h ec dec. ſed illa.s.e. ſtatunnus.
r ¶ Opponũt · in fomã vel pſonã aliqͥd obiciẽdo · S · e. c · i.
s ¶ Owponẽs dyeit guil . er gar · ꝙ ſi archiepus vel epi⸗
ſcopus ſe oppomt pſonaliter vemire nõ tenetur. q; du⸗
rũ eſſ ꝙ; occaſiõe hums opmiõis ſuã ecciaʒ vel ꝓuiciaʒ

—

tereline ueret · t tro ſufficit h peimtoꝛt mittat ſiffici
ter mmitructũ tãᷓ qᷓ uſta arõnabilis cauſa eũ excuſetꝗ· E
ꝓx. v. vel ſ pſonas· et q̃. Pnł ubi non aſtringit pſona
ſiter vemire eccie alligatũ· etiã ſ poſtulatus fu erit
a ( Luo ad minusſ autẽ.x · ſunt opp onẽtes · er dinerſa
ermia opponũt utpote vnus adulteriũ alius homicidi

& ¶ Ii bi ad quid fier iſta eõmmiſſio· eũ electus ⁊ oppo

nẽtes ducẽ tenertur oĩa mummta. Dic illð v erũ de ꝓba⸗
cõnibo p inſtia faciẽdis q̊ iſta miſſio fit rõne ꝓbaco⸗
nũ faciẽdarũ ꝑ teſtes aͤs ad curiã ducẽ eſſ diffici le de fi⸗

deiul. ↄſtitutus · n.q;ijc· ul.gaxr.et guil et idẽ poſſß intelli⸗

gi ſhyet ꝓpbare ꝑ mſtia que ſecũ ducẽ non potuit.piuta

um. er ſic de ſmgu⸗
lis ſuffiẽ duos mits
tere ſufficiẽter in⸗ S
Arucr⸗ m gi opponentes hmõi. ſ duo
biigrat,a ſie ſa tantũ vel i plureſ.duo ad
tiſfa ctũ dicemus minus ex ipis opponenti

huc oſtõm. et in⸗
cõuemẽs eſſß tot

bus in expenſis ipſoꝛum

Puilegiuʒ qð alte⸗
rius erat nõ ſuum.
= nec illð h̃e potuit
ꝓ bacõibo ſeu quubuſcũq; it d gim fu⸗
alns ſit alibifacienda cõ⸗ minus bfe poſter
miſſio vel eqiutate ſuadẽte uel ſile. ad h̊ de feĩ⸗
pus potius apud led em n ger ee e ncoe:
ipam in ꝓ bacõiboa alijs bneref. gui.
ſit artande. (Ceterun b ¶ Artante. et te.
n eligẽtes eleckões 1mpas ſtes op eledo 54
oↄc diter wl in diſcoꝛdia teſti we.n.

celebratas infra viij· dies
poſtq comode po rerut e⸗

1 eteru · v. po ·
ectiões · ſcial

onẽtes co pel⸗ opponentium plene ut di
li vemre. et electu ctum eſt cum ackisa mu⸗
p tot diſtring 3 m mentis inſtructe cõpa⸗
de exerc· ac · p plu õ .
res.licet ſit ar· cõ⸗ reant. ut ꝑ pᷣmſſas perſo⸗
tra. q; ſi plures de nas vel negociũ plenarie
vno ernmme accu mſtrui: ut ſedes eadẽ va
ſant magis iwne⸗ leat inſoꝛmari:an eccleh⸗
us eligit a pᷣtoꝛe
ß auᷣt de dmerſis. arum vtilitate penſata et
oiesvenire ens alijs mſp ectis corcuſtan⸗
vnus ꝓ alioff. tes ſuꝑ habẽdis aliqb⸗
de accul. ſi plures ·
C.de accul · . qͥ de

erm ine. ſo· ubi eriminaliter de erjmine a gitur nõßp̃t p
curatoꝛ intoruemre· ſ̊ h̊ agitur ciuiliter · et id eo ſeeus · de

accu · ſup hjs · ſi daẽ noluit · er ita nullꝰ v enit.tã qᷓ; cul

bᷣ¶ pẽb qᷓs⸗/ pabiles pumantur:j. ꝓx · vᷣ. velſi p⸗

¶ Inſtru cte· reſpicit illud.due pſoneahas in uſonaſ.

ſtructi · et reſpiẽ illð duo ex opponẽtibo. ꝛc· et an illi duo
otribuere teneantur dixiꝗ.e.cũ nõ deceat ·
d Cõpareant. infra idem tpus infra qð electi vemre
tonẽtur ut mtelligatur repetitũ.s.de ap· ſcdᷣo requiris·
Es ſi lectus obiciat oxpponẽti ꝙ tpa nõ ſeruauitet op⸗
ponẽ; idẽ obiciat electo.prmmo diſcutietur de iure op⸗
ponẽtis tanqᷓ; de pᷣindiciali:C.de adul:qms.de oꝛð.ↄg.
tua.pus enĩ pſone opponẽtiũ diſcutiende ſunt · xxin· di.
illud.de accuſ:c.i.et ſimul de vtroq; ↄgnoſcere nõ dʒ.s.de
mdi.exhibita · pᷣm guilet gar.dico tñ ꝙ index excluſo
cõ tradi cete· ex officõ ſuo ↄgnoſcet vtrũ eleũs tꝑa ſᷣua⸗
uerit.S.e· cũ nobis olm.qmd ſi opp onẽtes a principio
nõ venerũt iifia tꝑa ̊ poſt.ei ſe petãt admitti ad ea q̃
de nouo peruenerut nunquid adimnttẽtur. v detur ꝙ ſie
.g.e.ut circa. Calioquũ.s.e·c.i·s.quima ·accuſpoſ.cum
in tua· Et ne ꝑ ſurrep cõnẽꝛc᷑·s · e.cũ dilecti · nos vero.
Sʒ dic ↄrra ꝑ hãc de· que excludit eũ a totali ꝓ ſecucõe
ꝓ eeſſus· et q ↄtra te calumatus ẽ nec de illo nec de ano
ermmine te accuſat. ff. de acculſ.ſi cui.inj:qx.ſi accuſatoꝛæ.
nõ ob.dee ut circa · piũtur eni ibi q ui nõ expᷣſſit ̊ expri⸗
mere nõ potuit qð ign oꝛabat.h auũt pꝛũtur q; cõtẽpſit.
te aũt ſtatunnꝰ.nõ ob·q ibi nõp̃uat ꝓſecucõe ꝓceſſꝰ
H ĩ puitur .ꝙ ĩ eiꝰ ab ſentia ꝓcædit vemẽs g admitts
