ꝓeũratoꝛẽ poſt litẽ ↄteſ.nõ reuocat dũñs
ratoꝛẽ. h̊ ſi cuuſam tractat bñſſv ad ſ̊ ↄtradicit fims pi⸗
us dee · que dicit ꝙ adeſſe p̃t· ſ̊ nõ tractare· et eſt expreſ⸗
ſum. C. e· lꝓcuratoꝛibo.vbi habes ꝙ poſtoteſt. a p cu⸗
ratoꝛe factam non hbʒ dñs ptãtẽ ꝓ ſequẽdi negociũi(oic
Everius ꝙ dee · iſta et ſup di eta iun loquũtur qñ dño
poſt litoteſ.nõ cõtradicitur litis aſſumptio.ut legitur
er no· ff. e. ti l· que omiaſet id eo illa lſſa que eſt.s· e.ti.e.li.
c.ij.ibi.ipᷣo nolente · ſo lutt ↄtrariũſet ita etiã tenẽt pᷣ di⸗
cti doctoꝛes in deè · peticõ · s· eſſ aũt otradicitur tunc hʒ
locũ dec.illa.ꝙ cauſa ↄgiita reuocabituralias non.
u ¶ Aſſiſtas: ꝙ p̃t eo inuito · S. e. qᷓ uis.in fi·ff. e. l. paululſ.
ff. de mof · telt · ſi ſuſpecta · iduoſet no p ꝓpteſtace · q;
x ¶ Manere. ad idẽ. 6. e.7 6B ſaluat qꝙ ſine ipᷣa ꝑdẽtur · de
PB. s. de ↄ9ſti.cũ. M et de ełe· cumana Eet · xx v di. ci.
ta ꝙ; vinculis detinetur · . equamuis · a ¶ Opoꝛtuna:

☛ Pzont

—

Br s , e
= - , 3
pone cumatoꝛ nõ habebat mandatũ iuni di de calũnia tbe trn ſlac. inter cot vetitũ ne rõtrah etſqd ſi iuraue⸗ G
vnde opoꝛtuit vemre dñma inrareꝗ.de iura · calec.· ulti. . K ¶ Keuocatus- vel⸗ rat dñs non reuocare vel pemite⸗
ocuratoꝛ ſtria dicit ᷣmo ꝙ cuαοτ àαροtταdιſ£⁹ re.Idẽ licet piurus ſitet de eo ſibꝛ debeat pnñia nmnpom
um mrmomũü dʒ hre ſpẽale mãdatũ ſedo ꝙ ta⸗ . de ſpon . ſẽ · et . e. ſ inter. in fi· defuit em coõſenſus et uic jd
ns ꝓcuratoꝛ nõ ſubſtituit mſ ad hoc mãdati habeat. inris cũ eadẽ ſit ratio- ‚in hoc caſu.cũ alias reuocatio p
ſtercio q; ſi talis ꝓcuratoꝛ reuocatus etiã ignoꝛater con⸗ ¶ Ignoaarẽt· ſpẽales⸗ cur:ad negocia ad ipſum peur.
trahit non tenet vemre debeat . de o
mr̃imomũ. . dic ut. sS. de Hep. ex
b ¶ Idoneus 1e pte decam ſde reuo⸗ nin
ꝓcuratoꝛẽ poſtß . curatoz nõ aliter vods ſics tam ipe racõne ꝓcur.ad in *
Zerabimrnnomü euatrn alicr⸗ mi ab eodẽ lie tamiße ica. giel oeen. .
de hoenõ dubita⸗ rceleuir ſctoneus a qỹ ea eu qua ↄtraxit reuo⸗ m ¶Exiſtitlar. co⸗
batur canonem mrimomũ otrahendũ.q; cacõʒz hmõi pemtus igno⸗ tra.ff.de diu oꝛ.l. i
Exxija . nor⸗ had boc mãdatũ habue rarent nulluis momẽti ex⸗ nemnerdt reuoca⸗
ec ff er guic er. rit ſpẽale. ¶ Et qᷓis ali iſtit cũ illus ↄſenſus defe⸗ vpan licet nanda⸗
uel vo. c. vemẽs · as is ꝗ oſtitit᷑ ad nego ceit ſme qꝗ; firmitatẽ hĩe ne tarius hoc ignoꝛet
ad idetemrmo naccluatoꝛa curatoꝛe a⸗ Juit. Oreg x.ĩ9. ge. luXf. quanqᷓ agat. ne ſi
mon fuftelt. etl. liũ dare poſſit in hoe tñ ea De bijs qui menis we ci nut ne aupa ſia dam⸗
ſpon. fufficit · et . En e. no afficiat᷑.ff. mã.
ul.et. ff. de ritu nup. ſugpter magnũ qð ex fcõ Pſolucõis bñh⸗ ñi vero no remune⸗
mulierẽ ſomes eni tã arduo poſſ piculũ im⸗ ciũ ab excõ iĩcacõi? ndi: et.l.ſi mãdaſ⸗
e en mincreno ſwieit deputa⸗ ian quanci eegſr
abſentes cõtrabi re aliu niſ hoec eidẽ ſpra⸗ euocacõnẽ iuga ſuſpe⸗ i · et · ij. et per totũ.
tur · ff. de coõtrahẽ. liter ſit vmiſſuʒ. ¶ Dane homis ſeu etia mterdeq p de ſponſa . cum lo⸗
EinpelGsaut fipcurtoz anciatraxerit vim vel metũ rrtahnn S au er c aiarct te tez· 3
Hu e ibe eti a dño fu erit reuocatus cõ oſtõnis aũcte omino virii·⸗ Rerg ro⸗ uruen,
oreneih die 3 tractũ poſtmodũ mr̃imo⸗ bus vacuamuſ. ¶ NRe aut noſus nõ cõtrabit 5
ſatis ðꝛ oꝛe ↄſenti⸗ — 1Wnõ pt coͤſentire.
re qui p ꝙ curatoꝛẽ 6 MW.— “ xxxij· q.vñ · neq;·
cõlentit ꝗ·.de ron · , . et. S. de ſpõ · dilcũs ·
qu p aliumſſ an ꝓcunatoꝛille debeat ad hoc hr̃e ſpeůle· bſolucõms excõnnũcacpnis ſuſpenſiomsvel
mandatum dubitabatur dicebamus autẽ q; ſieſſicut et iinterdicti abſo lucõvel reuo cacõ ꝑ vim extoꝛta
in alijs caſibo quos no.s.e’.qui ad agendũ.Gulti· et ad y. non tenetſcᷣo αc extoꝛquẽs ex cõmuũcatus
hoc facit.S.de deſpon · impu . ca. et inſti · de nup · Gi · er ex⸗ eſñt ſpᷣo iure Puis deẽ. fuit dubitacõ:q; regulariter que
preſſum erat · ff · de ritu nup. l· gnale · et · l. muli erẽ· p metũ fiunt valẽt et obligantſqð die ut no.xv.q · vi · c· ¹
¶ Contrahenduſnec ad cam mr̃monmialẽ agendã. vt autoꝛitatẽ · et.S·e·c abba sfallit ĩ caſib⸗ ibi no ad quos 4
dixi·s· e:qui ad agendũ. Gul.ſᷣm vinẽſ ad hoc ↄtra.s: adde iſtũ et q ſicut miuſta excõmicacõ li gat ſic vide 4
e. accedẽs ſßſe ol ut ibi no . B. in fi. ultime gloſe. batur de iminſta abſolucõne. de pe. di.i· verbum /
d Specialeſſi nuquid ſi bʒ gnale cũ qubuſdã exp̃ſſiſ pExcõmmca eõmefeti miuſte biuliter debebat enĩ B
clauſula ſubſecuta · ut. S. e. q̃ ad agẽdi:oↄtrahẽ poterit· abſo lucõnẽ petẽ nõ ꝑ metũ cõpe l ſententia paſto⸗ du
ſvigr q; he g lluceß Frium credo ue ibi dixi dico ennn ris ſiue inſtaac xi · q iij· c· i m guil.et ger. à
ꝙ illa dauſula gnalis q ſequitur ſpẽalia exp̃ſſaſilia in⸗ q ¶ Reuocacõnem.dĩam facit mter abſo lucõnẽ et reue n
cludit.ſ̊ nõ lõge maioꝛaut eſt in caſu nr̃o notabiliter cacon an et bt dici ab ſolucõ ſolemms·que fit iuxta fot⸗·
em tale cõcedi dʒet ̊ voluit h̊ lſaſad ̊.xij.di.nos con⸗ mam eccie reuo cacõ vᷣbalis ſme ſolemmtateſuel ubite⸗ .
ſuetudinẽ.s · de ſp · ſed es · C. de diů · hep.l · i ff. de vi. tri · et nuit excõmuũcacõ lo cuz bʒ abſolutio ubi non tenit re⸗ t .
oleo le ·l. ul. in fi· er ad ̊ fa cit finis·c. maxĩe cũ req;̃ratur uocatio vel refertur reuocacõ ad abſoluceʒ ad cautelã.
ſpẽale mandatũ· et de oxpſſa pſona ut ſtatim dicaʒ.et ſi rV¶ Suſpenſiõis iintelli go in diſtincte ut loquitur.i.ſue b.
dubitaco no ordir quid diceſ nuquid ſufficit ſpẽale ab officio ſiue a bñficio ſiue ab ingreſſu eccieꝗᷓ· de ſen· V hi⸗
mandatũ ad cõtrahẽdũ·uel requiritur ſpeãle de certa 6 ¶Unterdicti ſiſta tria ſũt paria· q; omia ſbex · is cui · il
et exp̃ſſa ꝑlo na t videtur ꝙ non requiratur expᷣſſa pſo cecciaſti ca cenſuras tinentur.et ſecũ trahũt execucõnem ·
e v er na. ar. S. ci. nj. Heñ ß die tra p · l. ff. de ritu nupẽ.l.gnali. vn ge ſequẽs appellacõ nõ ſuſpendit earũ effectum. 8. de
aa4 ß. s. de ar . inno uit. cũ ſuis cõcoꝛ · et que no.xxix.q· i. ap · paſtoꝛalis · er · c ad h̊ qm ꝗ· de ſen. ex · is cuiſet in ſeri⸗ SS
ðð ſuma./ ſit⸗ libere et qũcũq;.s · e.c. i. in fi· et · f· man. ñ ptis ferri debent ꝗᷓ de ſen · ex. cu medicinalis· Get h eadẽ. N.
2 N N S e . e¶ Pol⸗ ꝓcuratoꝛ · fallit illa regula.ad id emff · de ri⸗ s5 CGmmvis ẽ maioꝛis rei inpetus cui nõ pt reſiſti·ff. 4
f eputare: et ſic⸗ tu nup· generali· in princi. e. l. i. in fi et · l. nſet quot modis ſumatur quot actões
omm um · co coꝛ · g· e · · i · heñ.s · de. of · del · is cui. vel interdcã inducat:no.se. ad audiẽtiã metus aut eſt e
et. e. ul . vices q́;. h notabat Jo. lxiij. di·tibi dño.et trepidacõ mẽtis mſtantis vel futuri piculi ca. ff e.l. ier ſon
. h¶ ſane · hoe ꝙꝙ ðꝛ xxx.q·v.nec illud.Jo.andree. exigitur ꝙ pñs ſit metus lʒ futuru ſit piculũ·ff.e.l.metũ en
. i ¶ Contraxeritmr̃nmnomũ ðꝛ cõtrahi p mutuũ cõſenſuʒ ij ſet quis metus excuſet · no. 8. dilci · ⸗deb et tri ſeudi ur
= == = i iri, ſet eſt verum in hoc caſu ſecus in mr̃imomo ſpiali · quia t¶ Extoꝛtalſic nec ſbᷣditi p̃latis⸗ lInĩam extoꝛqre. tu
5 . Nar w= Ds , exquo elerici elegerut I adpucnò ſit p mutuũ electi cõ⸗ S. c. li.de elc. quoꝛudã. u ¶ Sacuamꝰ ſipo inẽ hvacuat nc
un ,s neh ſenſu mẽmomů ſpuale ↄtractũ · tñ peitere nõ poterũt · q ſit p metũ ſalibi ꝑ actõnẽ ꝙ metus cãſals p oſtõnem uh
Js. de ele · publicatoet.c.cũ inter cano nico g ſet fac ad ſ̊ phncipũ als ꝑ indicis officũ qð die ut no.·s·e cuũᷣ dilci⸗ .

%

kiſfni
remmne
fimuct

—

1.

S

ent.
er toti
aumlo⸗,
t de de⸗
ciſe
lare fu⸗
cötnhit
öſenur⸗
vnne⸗
odlais
omord

niicant
iter gue
4q vie
gans
ſevſce
.
teti
palto⸗

e Sfeo.
ntiſt⸗
lelubin,
dannli

Nextoetd

nruhue,,

Quid in excõmincacõne ꝑ vm vel metuʒ extoꝛta vide⸗
tur ꝙ idem ſc; ꝙ ipᷣo iure nõ valeat.quia par ius ligã⸗
di et ſo luẽdi dñs eſſe voluit.de pe.di.i.ver ũ. ad .xi.
¶qiij. ininſtuʒſ die otra ̃m guil. xi·q· in· quatuoꝛ ſpt tñ
p exceptionẽ elidi ut ibi no.ar.f· de ſurtis · interdũ · Ei.
a ¶ Creſcat mã ſi negligenter ea que male · ac.xxx v.q:
x.loci · S· de vi. et
honel. eler. ut ele⸗

„☚

,bE Eoſertrtſg ſine vn deãviolentie ere⸗
5. wy abſolu woluie ſent audaciaſeos qui ab⸗

ſolucõnem ſiue reuocatio
nem hmõi vi vl ment ex⸗
toꝛſermtſexcõicacõis ſen-
tentie decermmus ſubia⸗
cere. Megoꝛius nonuſ.
Dde reſtitucone in integruʒ
. elela q̃ ad re⸗
tractandlã ſentẽ
A lam wel ↄtractuʒ/
p bñficiu reſtitucõis ĩ in⸗

nõ hʒ pena lo eum
verbauẽ · s. de
cl eri.nõ reſ· rela tũ.
cũ ſuis ↄ coꝛ/opti⸗
me facit.ff. deĩ ius
vo.l.quãuis lalias
tñ pumetur in feres
ꝓ qualitate delicti
ff. adl.acquilita
vulneratus.
¶ Excommcatio⸗
nisfno. excõmũi⸗
catü amplius exco
mũüicari qð dic ut
no.m.qiiij:engel⸗
drudam.et de inde⸗
is ita quoꝛudãſſi
aut nõ ipᷣe excõicatus ̊ alius metũ hũc infera
muicatus erit ſet tüc nõ ſumatur pᷣdictũ ar ſ̊ nuquid oe
eaſu ipe excõ icatus interdictus vel ſuſpenſus incurrit
hanc penã :dic ꝙ ſic ſ mãd auit vel eius noĩe factü ratũ
babmit · S. de elec · ſciãt . de ſen . ex. eũ quis ſnec dicã iſtos
penam euadere . ʒ ab ſo lutoꝛ poſtea ratũ habeat illð qðᷣ
ab micio caactus fecerat. q; ſtatim ab micio ligati fue⸗
rũt/abſolui tñ poterũt p ſiiu oꝛdmariũeũ cõdito: cano⸗
ms ſibinõ retinuerit abſo lucõnẽ j. de ſen. ex. nup. ct di⸗

amiſſioms rerũ ad hoc cpellit ip̃m excõmiũcatoꝛẽ.vt
S· e· c-abbas. Fqnid ſi ↄpulit p vanũ metũ de quo ti⸗
d Rubiacere.⸗ mere nõ deb eat /nu quud tunc locũ ba⸗
bet hPec pena ſdie ꝙ nõ m gar. q talis metus non in⸗
ducit reſtõnẽ ſnec ꝓprie appellatur metus. ff. e. l. metum.
cũ · ſequẽtibo er. li nec timoꝛẽſet quis ſit in tus metus.·
no · S· e · cũ dilecti · ille Smetus qm putatur iunſtus ad re⸗
uocandũ ea que pꝑ illum fiunt ille Penã ↄſtõ mis inducit.

xi. S. e· li. de elec. ſciãt ſet m Hãc pena mcidit qui p penaz

. Ccleſia que⸗ eccia poſt qua drienni⸗ i 4
Se nõ acnnttitur ad petenqu neſtenenen ,

7

IJdẽ ſaduerſus ↄfeſſionc . c. px uel adũſus

tẽtiã vel ctractüũ.mſi rõnabilis aliqua cã ſ̊ ſiia⸗
deat ſolm extrauag abatur dec. iſta. er quicgang Sͤia
bãt eam alex/alij. greg· ix. et eius fuit ut hie vides ex⸗
cepto fine qui ſupadditus fiut · vt jbi dicam emanamit
aunt ad declancõnẽ eoꝛe que no.in glo.et omes antiqui

et moðdᷣm.s. e. c.· i. Fitur iure mmons facti maioꝛis·et
f Eccia:queę fim iure rei pu.qdð dic.ut no.S.e.ti· c.i.
tia. C. ſi aduerſus rem in.l.i.et. S. e. tũ ex lr̃ig.
¶ Contractũ. C. ſi aduerſus ven di.l.i. C. ſi. a dũ.·do.l.i.

bacoõnẽ

tene nnem ee e aulclria an aut otra Pre⸗

ſcripcõnẽ reſtituatur eccia. dic ut.s. e. auditis in glo · añ
penul / ve ↄtra lapſũ tpis.exquo leſa eſt et tũc reſtituit
mfra quadriẽmũ tpe leñom Badidéep quo leſa fu⸗
it· ut in clemen. e. ti.ab ecciaſnota tñ ꝙ qñ ercia otra eõ.
tractũ reſtõnem petit maius eſt ſuũ Puilegiu q́; mĩoꝛis
in hocſq; ſi minoꝛ iurat non ↄtrauemre nõ reſtitiutur. C.
SBornr r dEen / 5 dr ynz dee. Duai

ſ aduerven.autſac ſa pub erũ ſi aũt
repetere vel ↄotrauemire in otra
rndo deierauit eet eccia eodẽ p
. officio reltituitur.xxx v.q.ix.qð quis.de re.ec.non alie.
ſ qs de iuĩiut. ſicut. et. c.intellecto. de inſti · cu vemſſent.
i ¶Enficiũ: reſtõmsſq; hp viã iuris ↄiis ſecus ut ſid i⸗

e, ee

tmo excb⸗

mMamittẽdaſreprobata⸗

ceret ſentẽtiaz nul⸗
aern ctũ nullũ ſii
tegrũ poſtulat ſe admitti F re eben
ſ auadri 1Pftetur reſtõ.
ſi quadriennij ſpaciũ poſt quulibz recupat qð
ſit lapſumet negligẽter Pus ſuũ erat. ff. de
omſerit nõ eſt ad leneſi⸗ mmo.qð ſi minoꝛ.
cium hmõiadinttẽdamm⸗ Erellõ. e·l. mtra
„ 1 utile. Cde reputil.
ſi puaricacõis vil fraudis vna. er C. ſi adue
U . na: et· C. ſ aduer⸗
mamfelſte p belur ſup hoe ſus vſuẽl. vna.
interuemſſe ome ntu ut 1 emaentenni
alia rõnabilis cauſa ſoſit minoꝛi facto maio
que ſupioꝛẽ mouere debe⸗ rij auod opoꝛtet.
at adidẽ beneſicium con⸗ ꝙ; aſſumat ⁊ fimat

cauſamſq dic ut
dᷣꝛ in cle. e.ti · ab ec.

cedendum-

tenge. et · l. fi. ff. de
— MM mivꝛ.l.papᷣ.exuli.
miſi pꝑ indicẽ vel reum ſteterit ut in dicta. l. petede. in nñ.

ct ſic poſſent intelligi.s.e. tũ ex Ir̃is · et · S. de re. ec.nõ ali.

ad niam. ut ꝗ. dica. Falicxri pᷣlati m omttẽdo p̃indica⸗
1C WesligEter no re eccie ut no· xvi.q.vji. ſi ep̃um. de
hoc dicã jj· de reg· iu.delictü. c ergo opinio ala.guil.
ittẽ na et goff.qui no.g.æ.c.
j.· et ſpe gof. in ſu · Huin s.ti · E fit ↄputa cõ·et · Cqñ autẽ.
etiã indiſtin cte poſt quadriẽmũ reſtituitur ecciahoc
ꝓbant p det᷑. pᷣdictaʒ.S.e.c.i.ibi.ſp debeat illeſa. 1c. et p
Cc.e.ti ·tũ ex lr̃is.et.sS.de re ec.non alie.ciad niam ſ appꝛo⸗
bata eſt aüt opmio vmẽ. : Jo:imnoẽc.et hoſt. et ab. qui
omes dix erũt ↄtra.Ad iura ↄotrariũ a llegata.henñ.ut m

ipᷣis inrib notatur· ꝓpuaricatoꝛ qui coꝛruptus m totuz
n ¶ Preuaricacois· ab accu ſacòe deſiſtit. ff. ad turpil.

l·i n. q ij. Enotandũ/ſ hic non ꝓprie pomtur ꝙ de tali

non loqnitur ſ pᷣuaritatoꝛ Juaſ vare toꝛ qui ex vtraq;
pte oſiſtitquĩnno ex alteraſſic iſti fingũt exterius ſe be
ne adminiſtrare.et tñ ſpoliãt vel dãna inferũt/ v die
pᷣuaricacoõis.quo ad ſmamſfraudis quo ad otiactũ
o ¶ Mamfeſte. i: eui dentis et ſic ẽ nomẽ et caſus geni⸗
tim ſvel ẽ adubium.et expone mamfeſte i. clare.
PPro bet ꝙ; qͥ vl alleg at⁊c ff. de ꝓba.quotiẽs.
q Cõmctũa: decepeõnẽ vel occultũ vel mali⸗ qᷓ dolo.
cioſũ tractatũſet q ca ſu hʒ petis eccia reſtõnẽ fuerit cul⸗

pa · ille ð quẽ petitur fuit in dolo.ne bñficiũ illud petat

ifna quadrienmiumet do lus culpe ponderat.ff.ad.l.
aquil. Itẽ ſi obſtetrix.in ſi · Jo· an. .B .
¶ Aut a lia Poſſibile ẽ ꝙ iſta vba fuerint greg tamẽ
in extrauaganti ſua qua utebamur non erant. vnde cre
do ꝙ addita fuerint ꝑ bomfaciũſet ẽ ſimile de p̃̃ben. di
lectus filius · g· in ſf-. ..
8¶Cauſa. vt . S.· eti · tum ex lr̃is. velvixit ille prelatus

male ↄtrahbẽs tanto tpe.vnde tunc nõ currit pᷣſcpᷣtio

x vi.q.iij.ſi ſacerdotes ut tenet innocenin dicto·c.tum
ex literisvel multas nouas mutacpnes prelatoe hasgj
buit eccia wel eminentiſſmũ fuerit damnu ipius.·

1 RJRM

. p̃latus inrat non
ctu damnoſo eccie· ſie inu⸗
etente vel alio ex iudicis e⸗
. .

„
—

— 70 7 eGE.

adu erſus ↄfeſſionẽ ecãa tra ofeſſonẽ qua leſa

fuit admittitur:jqua

mntegruũ/ſpoſtea nõ mñ ꝑ viã iuris ↄuis Derlart qð no⸗
inno. et oſt. et mo derm S.· e. t· auditiſ· Froſtõ · f. d con⸗
bConfeſſionẽ: 5ᷣ ofeſſion datur⸗ felcertũ · Ope.
ſed otra aut ↄfeſſa ẽveritatẽ cõtra quã non datur reſtõ.

aut falſitatẽ · et h
ꝓbato non nocet
ofeſſio ut ſequit· .
non d ergo recurrẽ⸗ Taduerſus c feſſi⸗
vad trece — Yons in indicio a ſe
riũ opetit · f de mi⸗ factamſleſa eccia hbnhcuz
EX vixit oft g polst fra quadriẽmũ ab ipᷣius
eſſe ꝙ falſitas cõ⸗ Ar wPis
feſſa ꝓbari nõ poſ ofeſſionis tpe ↄputandũ
ſet. vnde expedit peté negligeter omittat/
özne noir nõ ẽmiſi aliquid rõnabile
erroꝛẽf elnõ yt er⸗ aſpareat qð aliud ſuaſe⸗
roꝛ ꝓbari ̊ leſio. rit fauen dulad boe petẽ⸗
ſeten ſat dum ulterius admittẽda
Rra ai na tnad IDbivrop vinonem
buc eſt . ꝗgriẽmũ reuo cacois erroꝛis que
vie afelſoma ur faxcto ptẽdit vult aduer
ſmamv el ↄtractũ ſu s ſig ofeſſi an 6 eecia ſe e
v el aliã leſonẽ · ut iuuare h̊ qncũq; ſp poteit
dixl · c. ꝓx . wnec negociũ ſit fimtũ.
e n iro, nch⸗ n. vin. De arbitris.
ciũ ofeſſio fcã non ex tribus arbie
vocet⸗ 8 a⸗ tris te duo in de⸗
ofeſſchug⸗ cem et tercius in
d ¶ A ſeſuel aOο
eene wuð⸗ qiũq; ↄdemnẽt deb et ſen⸗
ſuboꝛta · de ofel . c·
ulſuel ab aduoca⸗
to pte abſente · ·

de ap· cũ cauſam . de cen · olm. ⸗leſonenon datur reſtõ ·
eA¶ Leſa. enoꝛmiter · ꝙ ꝓ leui⸗ ut. S.· de re · ec. non alieę· c.

driẽmi ꝑ bñficiuʒ reſtõis in

Aex triba · ñ ex tribꝰ arbitris duo coꝛdt in ſũᷣ⸗
ma tener illoꝛe ſmaſñi oẽs diſcoꝛdãt.tenet ſentẽ⸗
tia de ſima mmoi. rüt in. xtet quidã dicebant
q MMuo ſ· qui ↄdemnaue ↄtrariũ· ar. eius qð ſtati;
ſequitur · er hoe ten ebat guil/ in ſpe. e.ti · Eul. in pPn· cuius
bic reprobatur opmio/q illud verũ · cũ omes dicũt de
. diſpari ſũmaſet ſie
reprobaf/qð no.
a ccur · fl · e. ti · l. diẽ.

„ „ 29 . 4+—1— . .
ctia pualete duon lieer robame apii l⸗
cũ vnus in·xxv· alius jn. x⸗ placẽtim qᷓ placu⸗
tercius vero in quiq; ꝓnu⸗ ñ duo

cianut illius q dixit de ſů⸗ tel lantur ꝙ nõ cõ⸗

ma minon cu milla omes fũma ct ad vr bie
ocoꝛdes exiſtantſentẽtia te tercio ꝙ rõdem⸗
efficx cenſeatur. [Dem, mnen mm inoei ſum⸗
.N queſtõombo q ple Ma dicas idemet
queltoͤmbo plen⸗ ν mkto foꝛtius ſi co⸗

rũq; ꝓpter arbitro⸗

„
„
V

demnaret in maio⸗

rum volũt ariã ſeu malicio . Btie uino eſt
an à remanẽt in⸗ ubita cõ ut.s. di⸗
Pmn atlant & Ir 4 xi Idẽ ſi abſo luẽt
deciſe ſims eeleriis impo⸗ velmichil nucia⸗
natur ſtatiuimus ut ſi a pti ret. ut c. Pxſet p⸗
bus arbitris tribo electis hoe dicemus ideʒ
on aliqras ab alij lex. in termio ſo lutio⸗
cora iqius ab alns legt ms faciende ut ſi
time requiſitus ad exa mi⸗ duo aſſignãt tres
nãadũ vel diffmiẽ dũ vna eũᷣ Monkes lins vun
1. — . + 1 — net O1 At 0½ uo?
eis negociũ ſup quo ĩ ißos rumſſiomes diſcoꝛ

extitit opromiſſum nõ eu⸗
raueit ceſſante impedimẽ⸗
to legitimo cõuemreduo
pñtes penes quosſicʒ lex

dant tenet minoꝛ⸗

Pr¶ Licet cũvnus.
diẽ · Eſ plures ·
s ¶ Minoꝛi. ſcz de
v. et eſt racõ que ſequiturplus enĩ ſemꝑ in ſe continet
qð ẽ mimis· ad hoe· xxiiij. i· ſi quis dederit · erqj· de reg ·

iur. plus ſemp.· ubi de hoc. et. ff. de reg · int · in eo e plus.
et in obſcuris mimmũ ſequimur ᷓ. de re . in . in obſcunis.
q dic ut ibiſ quid ſi ille qui odenat in· xv. ꝓpteſtatur c
ita ↄdẽ nat in xv.ꝙ no oſentit in minoꝛẽ fumã ſlcʒ qui⸗
dã cõtrariũ dicãt ſatis credo adhuc tenere fmiam m. v.
cũ illa ꝓ teſtatio unpoſſibilis videatur · et vi deatur ſbi
cõtrarius de ↄſtit᷑. cũ. M. Farviareus nolit exami⸗

enul · ff. de in inte. reſt · l. ſcio illud.ff.de mimoꝛ.ſi ex cã·i.
5 n integrũ · quid opetur. dixi. S. e· ꝓx · ¶ Hñ. in fi
P, rsrrae egree, Tõputandu in hoc differt minoꝛ a maioꝛe. q etia
e n poſt ſententiã ꝗ· quadriẽmůũ reſtituitur minoꝛ otra con⸗
er feſſionẽ/maioꝛ non. niſi ante ſmiam et oſtenſo de erroꝛe ·
hb ¶ Pegligẽter ſecus ſi pᷣuaricacõnevel aduerſarij frau
1¶ KRacnabile. ut dixi· S. c. ꝓx. K ut. S.r. x.

¶ Aliud· ſcʒ cõtrariũ· no cet. ff de iur! et fact · ig. l. er⸗ T qõmbo.ſi ex tribo nandovel diffmiẽdo nego
n r— — ¶ In fcõ. qui nemim⸗ roꝛ· dumodo ꝓbetur negocõ nõ hech⸗ cio intereſſe duo ꝓcedẽ p oterũt ac ſiille pñs eſſet.
7 7 dũ finito.s · de ↄfel. e · ul · et hſerroꝛ aũt iut nõ excu ſat · ff. e Qrca indices aũt antiꝗᷓ ura buent᷑· ao elege rat quã
de iul. et fac · ig · l. · et · l. cũ q̃s · et ð¶ h̃. de re. iut. ignoꝛãtia. ⸗ u ¶ Malicioſam ut ſeruirẽt. · pti q̃ videbãt ſuccũbẽ.

m¶uuareſpt ergo aliqs ↄtra factũ ſuũv emire. ̊ ẽ ra: re N x ¶ Imponat ad qðᷣ puidẽ dz index · . de do. et otu. finẽ.
tiõe erroꝛis · q nil tam arin cõ ſenſui ꝙᷓ erroꝛ · ff. de in⸗ ff. ſi c. pe.lł.quidã et no· q; deſid erat acceleraco qð die
riſdic/o.iuð·lſi ꝑ erroꝛẽ: ſcꝛin mr̃momo. s. de oin · ſer⸗ ut dixi. 8.de ele · c ul · ſ eſſß ibi elav os vel alter vrm. uel
— — uo. c. ulti . xrit. et ſie vna via admittit᷑ ad id a quo alia y ¶ Elcis· ſmplr. qe⸗ ꝙ ſi nõ oẽs.nõ ꝓcedẽt dee . dubi⸗
A na Dote vbbenr e en Ke nan a e Rein indlicibo ſi dica in fi. AImatorie deſtinatu.
Re ad id a quo ꝙ hibetur p reſtõis bñficiũ/ ſc interdu ecõ 3 ¶ Legitime. ſias ſuas vel nũciũ⸗ vel p iuratũ nüũcium
r Erd, foꝛmam mris ouis repelli bñficiũ reſtõm CLegttune . ztizj. mnöre ſen
Te ea dſs e d tra ꝑ foꝛmam mris ↄuis repelluur. nficiũ reſtõmis qð die . ut. s · de of · del· pru dẽtiã · ¶no reſtat miſi ferre len

cũ ſuis ↄcoꝛ.ſ̊ ſolue ut ibi dixi · ſentẽtia vel tranſactio⸗ b Impedimto· tuc ſtabnmalegi· eu v; nnpe⸗ di cũſ.
– 6 4 —— HEn, 1. * C egt CUI 5; 3 P 9
oEmtũ:quocũq; modo puta⸗ neſqð die ut di caz · de binan imi qð reſcribẽ dʒ collegis ut in pᷣdeã dec. pru⸗

lit: ↄtelt.c· excepcõmisſet huic de.ↄcoꝛdat ꝗde ap·con⸗

om stiꝗ. de delegato dicimus uel ps id coꝛã eis ꝓbare dz ·
certacõm. Johannes andree detia 8

¶ Quos. decermmus totalẽ poteſtatẽꝛc. qð ſequitur

—

2

— — —-–

ts
1bſoſk
pnin⸗
prie⸗
nus ide
ſolutio⸗
deit
nt treg
us vyil
No duo
mesdſ
wermme⸗

tcirmn⸗
r⸗Font
fures.
oreſqn
contn
ai diß
gls
nobons

niſoann
üannm
Geaurht
hitermn
jegone

pisſt

eur gi
tſuceibe
ebtlffi
nc Gn
eryN

que non ſubſut in

a ¶ Ciuilis. fl. e.ti · l. ſ in tresalias ẽ. E ſbᷣ.l.tẽ ñ vnus.
et bona eẽ fuit legis ↄſideratio q̃ voluit ꝙ pntia et con⸗
tradictio nõ noceret · ̊ ſc abſentia. q; foꝛ ſan illeſ pñs
fuiſſz traxiſß alios in ꝑtẽ ſuꝗ ct ẽ ſi· cũ di cimus ꝙ aliqs
tenetur ↄſili requirere et nõ ſequi.ut no.s·e. t.cũ olim.
ſic dicit dee · ꝙ in electiom bo plus nocaet cõtẽptus q; cõ⸗
tradictio.s · de elc.

venẽ abilẽ. et · c bo
ne. ſic dee · iſta vo⸗
ſentẽ er agies, ciuilis aluid mn uere vide
tem ut 7· ſequitur aturtotalẽ eo caſu rema⸗
fanrge gae nere decermmus ptaãtem/
8 qᷓ poĩ n. —RTA
et ſie diuſo reſpcũ poſſint malicioſa ſeu wolũ C
utriuſq; bona fuit taria ip̃is abſentia non
elt ſi. quo s e re neg ociũter libere diffi⸗
iuriur. cũ cõtingat e ſr. at illo pnñte
. de pſcrip. c ult⸗ mre ſſic poſſent il o pñte
Eaqmd dices nun⸗ nec wlente cũ eis in vnã

,- 7„
znon lunſurj pleta pᷣina eü reputari fa
tpali iuriſdictõne : preſente Cira
bae ab dieut ti ⸗ cdiat ꝙpreſente. ¶Cirea
b¶ Doreſtatem . S
cõpromttetes di

uulſſent ·ꝙ ſi nõomes. ac᷑. poſſent duo. et bee de. ſup⸗

—
—

— 2 9 .

plet ac ſi iỹ dixiſſent · et eſt ſi. C. de rei · ux. act. l. vna. cir⸗

f=2. nõ tenẽtur ip̃m in ſentẽtia vocare ꝑ hãc lſſam.arad hᷣ
HE D⁵ 5.de do . et cõtu. eũ quiſß dic euũ ad omia citandu ar. eius
BE P F. de do. et cotu. eu q i ad omia citandũ: ar. eius

¶ Liere · vnde ſi nolit intereſſe examinatiom ca pnᷣ.

e
qð ibi dicã · ad hoc:C· de iuð · ꝓerandũ.Gtũvero he⸗
d ¶ Diuma.⸗ remodiciũ s. de do. et ↄtu. veritatis. cũ ſi.
de eo qui mit · m poſ e. vno. idẽ in duobus arbitris
e¶ Dute · p hoc dico · ꝙ nõ eſt qð h̊ ð in tribo q; ſi ex
duobovnus ſe abſentat malicie . alter nõ p̃t ꝓcede⸗

re. ꝙ in trib duo ſũt maioꝛ ps·s.c. ꝓxPreterea ille ab

D9 aet cõ promiſſo
ie 4

ſens habetur ꝓ pñte et contradicẽte· ut hic vides / ergo
uneutrius valet ſmia.sS·de re iuð · c uljnam tũc valet ſentẽ⸗
tia pñtiũ in hoe caſu. qñ valeret egatradi cente. alias nõ
et pꝑ ho etiã . eſt ꝙ nõ valeat ipoꝛe
triũ arbitroꝛeſnĩa mſi omes ↄcoꝛdent ꝙ nõ habebit ſo

cum tec iſta eadẽ rõne ſvnde tũc lo cũ h dec. cũ ſnnpli⸗

citer ſũt aſſumpti.ut.s.dixi. ⸗quedã.v el tacite qõnmis

f ¶ Cirea indices· ꝓteſtatio-⸗ Eeñſio cirea eos g dicit

ꝓ'aut oꝛdmarij aut delegati· ſ oꝛdmarij aut quilibʒper
ſe et in ſo lidu inrdi ctionẽ hʒ.et tũc pt alter alterũ puem

re ·S· de fo. ↄ pe.c· pe.er no. de ap· ut debitus. aut nõ in ſo⸗

aauſam pᷣſᷣri dy acom et ſõdyacom in hijs canbo omes

citare debent. et ſi due ptes ſũt pñtes ſufficit · ff. euiuſ

qvni . plane · de deẽ · ab oꝛðᷣ.faci:l iij· mſi in pdietis caſi
bus ubi certus requiritur numerus · x v.q.vij. ſi autẽ· et

c ſelix · de re indi.nõ p̃ti aut delegati. et tunc ſub diſtimn⸗
gue aut ſũt dati ſnpliciter· q; tüicvnus ſme alionõ ꝓ

cedit · S. de of. deleg · cim mr imonij. aut cum clauſula.et

—

tũc iterũ ſubdiſtingue. q; aut claiſta vos vel alter vr̃m

aut cũ illa · ꝙ ſi nõ

tros Innpl datos

aut omes. in ᷣmo caſu tene qð habes·s.
e.li · de of. del.· cum plures · In ſcᷣo qð habes · · de of de⸗
leg· prudentiã Bd quare ius din erſũ inter arbi⸗
et delegatos ſimpli datos ut pꝑ ſupe

—

rioꝛa p atuit/dic ꝙ ius qð minus dictũ ẽ a ptibo ſupplet e

4

cunratoꝛevalẽt ꝑ cõſenſũ.ff·de iudic.licet.ff.rem ra.ha l. 5r„ = Er rn g e

fuit obiectü iundex tñ talẽ ꝓ curatoꝛẽ ex officio ſuo pᷣt et 2 W
debet repellere · s · de exeep. exceptionẽ. cũ ſuis cõcoꝛ.cet

.

ulſet hñt hec locũ in cauſis puatoꝛe i cauñs vero eccie

de crimie agitur ciuiliter bñ interuemit ꝓ curatoꝛ. s.de p

cõpelli nõ poterit.h aüt criminaliter mmtentatur ꝓcura⸗

vidᷣꝛ ꝙ ſic.ſ nõ oppomtur excepeo.C.dð ꝓcur.jta demũ.

ſic alias ·ff.e.ti. Itẽ ſi vnus.G pnᷣcipaliter.Judices autẽ
maioꝛi maturitate creantur.ut.s · de ſept ſtatutũ·et ið o
ius in eis ſupplere nõ vult Itẽ in indicibs rigoꝛ attendi
tur.quia eclementioꝛes lege eſſe non debent. in aut de in⸗
diẽ · ¶opoꝛtet · coll. viſarbitri aut ꝓut viſũ eis eſt ꝓnũ⸗
ciant · et plerũq; eliguntur amici et pũt viles eſſe. et ĩdeo
HD ius magis circa il⸗
los ꝓuid ere et cõ⸗
ſiderare voluit. ut
CS.· in pn.dec᷑.

iudiees wro an tiqua iu⸗ rig eſſe ambigu
na nolumus immutari. um iuaer diegr⸗
Ex plicit liber pmus In eaip tus nõ hns ad hoc
4 2. „ . . d E.
Liter ic vᷣus de mdicnsRuvᷣ ſpẽale mandatum

a pᷣa nõ pᷣt opellẽ
ptẽ ut pſonaliter
X coꝛam eo opareat
E niſ ex rõnabili cã

vicletur ueglic daegan

nno. ii m ge. gci . lug ð
„ „ 5) — 1„
ris eſſe ambigun non

—. —
—, —

3

—

— Krn Sn e ve 5 e D mbi uũſam
qui aſede aplica madatu biCan l dton
ad hoc nõ recepat ſpeale mones ſüt · et iura
iubere nõ poſſe alterutti varia videntur·s.
eenN „J de ſentẽ. excõ · inter
ptiu coꝛã ſe pſonali m iu⸗ alia.
dicio cõ parẽ mſi cã fuerit i ¶ Nõ viðꝛ ut · ff.
crimialiſvl mſi ꝓveritate dear queſill.
eee e ADalcgata,40
trario ſenſu videt
ſecus de oꝛdinario
.. Kxv.di ˖ qualig de
hijs que fi.a pᷣla.cũ aphicaſh idẽ in oꝛdmario ᷣm ᷣnon

enip̃t ↄpellere ptes coꝛã ſe vemre pſonaliter.niſi in ſe⸗
quẽtibo caſibo.C. de ꝓcur. l. ul et i deo de jpo dictũ nõ fuit
q de ipo non dubitat p pᷣdictã.lſᷓ de delegato e dubi⸗

1 5 12 222 — NII = , —
tabatur qui videbatur poſſe idẽ qð ̃a quo ad illã cau 7 2 g 2

S–
=
9

ſamllib erü enĩ ẽ cuilibʒ ꝑ ſe v el ꝓcur.rñdere.C.de hijs .·d⸗ Wr r
qui ad ec·oↄfu.l.pñti. Gcu aũt.ff.de ꝓcur.l.iq̃.ð int᷑.calu. ⅜
.c.ul.de ꝓcur᷑ᷣ.querelã.bñficiũ aũt iur̃ nemim auferendũ M.ci W— r
elt . ut · xx vin · di · de hjs ꝗj. de reg · iur.mdultũ.cũ ſuis cõ⸗ . ., E ES
coꝛᷣlar.ↄtra ꝙ ꝑſonaliter citatus pſonaliter vemre te i Ms Hn
neatur · s.· de do · et ↄtu. cũ dilectiſdic ꝙ illud ob tinet in ̃ᷣ
ut ibino· er ſie etiã ·S· de ma.et obe.humilis· de dilac̃. c.
collegijv el vmuſitatis de neceſſitate nõ venit in iudiciũ
de iuj. calu. in ptractandis:·et.c.ſequenti.ſm .
¶ Speciale· ꝙ tũc ſicut p̃a id p⸗t · et ipe ſi.s. de pcurc.
pę·cũ ſuis ↄcoꝛð. ꝛtra indiciũ non dubitabatur.et elt
Nudicõ· de ex⸗ ſi.s· eli · de reſti. in integ . c. .
rimmalis.intelligas erimaliter mtentata. ſi enĩ

— ½ 6 1*. A= 7
— T 94ο σ

cut.tue de aecuſ. ſup hijs· vnde tunc pſonaliter vemre

toꝛ nõ interueĩt miſi in caſiba noij.q·vi.ſi quãto. ct. S. de
accuſ.vemens ſed querebat h Bᷣi ſñi admittatur ꝓ cupg- 2
toꝛ in cauſa criminali· an valeãt que facta ſũt cù eo Et rn rr A

ff.de ꝓcur.filiuſfa. veterami:et ea que fiũt cũ falſo p⸗ — 5e e e

S—

iij. Cfalſus ſ̊ ↄtra videtur. q ↄtra legem actũ eſt.fr. de ¶ d⸗ Fg
publi.iuðᷣ.l.penul. Gad crimẽ.etv· q:iij.m erimalib. b, r- e
5 So ,; S . . „ e h e ee
dicebat bᷣ ꝙ vah qð cũ eo actũ ẽ ꝑpᷣma iura. exquo nö = . N E

☛ „ N+☛= )
J. de accuſac· eum.p mec obſtat ſ iudex debet rep ellere ·
ergo non valuit indicii. vide inſtantiã in excõmũicato
ꝑ pᷣdictã dec᷑. excepcõnẽ qᷓ de excep·pia.et cũ H̊ͥ ↄcoꝛdat

guil. in ſpe. de pcur. Gi. v. ß pone e in auſa tall ⸗ 1.

17

¶Dicendaputa pſtando mramentum de veritate ꝗ 8

ola olm pſtabatur ĩ ſpnalibsdiæ ſecus j x iut. cad
c·i m fitet differt in eo a iuramẽto calũme. q pidrnde
tur te eo qd credit et extimat. C. de ium. calu · l. . Eſin au⸗
tem piſtud iuramentũ deveritave ſend etur ut lia ſonat
bCCalummnie: qs reef, ⸗
pnᷣcipales pſone . E.
pᷣ̃ oſtare deb ẽt. C.t de
mut cal.autẽ · pnci ·
Pales ·S de in . cal· .
in ptractandis ſqðᷣ

lumie faciẽd oο alias u⸗

e e eh ty eo exegerxit plonaliter pᷣ
ſp ẽale mandatũꝗj. lentari. hnfa. vin.

caſu dicã ꝙ delega a
nis pncipale ad ui

rdũ opellẽ nõ po viroπ cetibus immnſceri
terit cũ ibi tũc non ns ſcte laix ſediſ ap.w le
ſit iuris neceſſitas * R anius aut alta &⸗
gatoꝛx ipuis aut alia q⸗
de qua ſeqmiturſm⸗ AH PDie anne
ſi foꝛte pneipaſis uq; ad uidiciſ plonan⸗
in ſtioꝛ ſit q; curm⸗ ter euocari we trahi miu⸗
tas cauſa ferendi ſtimo
mũ aut alia qualibet qm

4 BPlieres quas va

gari nõ ouemt nec

toꝛ et natura caue
SFͤ requiratvel ſcit
melins verit atẽ · ut
C. de pcur. l. ulti · et
facit ad hoe ·s · de
ꝓcuðẽ. ſi quõ. i· e·

S Slieres li.

mus· Sed cũ neceſſaruiʒ
fuerit teſtimomũ earũdẽ

uas mulie⸗ iudex in expenſis partis
res pꝑ onaliter adGd ꝓ ducẽtis eaſdẽ tabellio⸗
in hiciũ quacuq; ca nem aut aliã pſonã y do⸗

m iure non exp̃ᷣſſa
muite trabẽdenõ
ſuit ſed ſi neceſſiri⸗
uum ſit iõ oꝛe teſtio
müũ m cã iuder ex⸗
penſis ꝓducentis
in terdu ibit inter
vpvuiu mittet et index

neã ad eas traſmttat/vll
ſi ſoꝛte talis caſus occur⸗
rerit quo iure ꝓ hibẽte re
ceptio teſtiu alteri onntti
nõ poſſit iu dex rũc ꝓpter
boc pſonalr adillas acce

fraudulẽter vads 5ralte ſr aſe o et⸗
excõicatus ẽ · Mu⸗ dat à ſi talis ſit ꝑſone ui⸗
lieres religioſe eeeeeeee —
volẽtes extra mo⸗

qua cauſa pſo naliter ad iu diciũ trahinõ pñt.qð oↄtrap
dicta fit eſt irritũ · Ita dec· bomfacij. extraua gans erat·

A edita ante opilacõnẽ huius. vi.li.
5 ¶ Imimiſceri: pieuloſa enĩ eſt ſexuũ ↄmixtio · x vin. q
ij diſfim nus.

mulier trahi poſſ ſecus ad hoc. · e. ꝓx ·

(Nezato e
Fep · ſtatutu · a oꝛdmaria vel delegata ab eo.
(Alia. pu⸗ /oeen erg pñt . et in hoe differũt re
b nnita( hgioſe ut . ſequitur.
i0 Exp miur. S. c. px. melioꝛẽ condicõnẽ muli erũ qᷓ

AProbibemus no. mariũ ad idẽ.s· de ſen· ex. mu⸗
lieres. et. c ea noſcitur.s.de pig ex lris Interdũ eſt dere⸗

rioꝛ. qð dic ut no.s.de peet re:noua quedã:ad hoeff. de

reg · iu·l. ij. interdum par utriuſq; cauſa · et de Hijs no.in
ſpe. de ꝓ u. Fi · enõ ſũt alj qui verit atẽ ſciãt. vel nõ
¶ Neceſſariũ.q; ita bñ ſcit · xiin·q· ij quanẽ·

. — ₰ 1. „
iure nõ expmitur gbibe⸗

tionem ergo alijs ↄ cedet · de ſen· ex· nuper.·

m im ælligas:puta quibo ca ↄmittitur

u
Clene. Khani, ſi eni ſpẽaliter exp̃ſſum eſſet in lñis ;

m¶ Pro ducen tis· iimj: ꝗ iij. ventur s. s: eli·de p ſtatu⸗

miſtrare teſti ꝓ ducto·ita ta belliõivel imdici qui ad af·

vadit. ut bic videſ· Fyel alu vira honeſtũ coꝛã quo in
n ¶ Idoneã p̃ ſbörum⸗ rent er ibi etiã erit tabellio.et ei
tabſuir pꝑs adũſaut vadat viſur a

„.

dieãtis odie ꝙ id ꝑ ißm
nõ deceat fieriw nõ poſ·
ſit mittat ad ealſ ꝓuſo cp

ta · ut in aut. de t⸗

ſtri:autapud eo

caſus hmõi vid elicʒ ut u⸗ quẽtiſſnnũ.
dex vadat ꝑſonaliter nõ pUHccedatexpé

fingatur nec faus mter⸗
uemat in hac parte. Alio
quin ſicto hmoivel frau: cre. . c li. de he pt

credo lo cũ hr̃e de⸗

Jannũ quartüũdeci⸗

cõicacõis meurrat. ¶ Cete Derſone Puta.
—– —R—— r 2 eps vel ſupioꝛ pro
rũ femie religioſe p̈btim ꝗ pter reuorẽtiã pi9
debẽt ſub clauſura moꝛari põtificalis offien.
e ſu monalteriu vel lau nnſeree de,
um vel trahãtur ex quauis Dait. puta rI
cã pſonaliter etiã ſᷣ 4 boc aa a mo
volũtas acceſſeit earudẽ. mnntur mulier vel a
¶Lecermmus ch ut ißo lia kli.
zure ſit irritũ et mane hi qͥd
otyra pᷣmiſſa ↄti gerit attc⸗ nr⸗ rSE 1.
—SD n. Trr r a „als.
QAMAptari. Ldem. rrE Td

☛

mu ue begiſti craul in obẽ6 CArat tabd
fſicialibo et alns cauß ſpu⸗ hones velpfenam

jidoneã ut dẽm eſt
t¶Emgatur ſup.
ut mdex poſſet do
minã viſitare faci⸗
ebat eã noĩariĩ te⸗
u ¶ Incurrat. ſtẽ.
no reſeruat abſolu

alibus necnõ dependenti⸗
bus ab eiſdem ac li maioꝛ
xxv. anmis exiſkłeres ad

¶ Moꝛari: ut ꝗᷓ.de ſta regc· vno. y ¶ Cauſa. vnde
nec ſeruare tenentur dec. nicolai quo ad pſonalẽ copa-
ritionẽ. ut s e. li de elc. in demnitatibo. Cß cu eas.

Carũdẽ.no· ꝙ nõpt ꝗᷓ sO renũci aè iuri ſuoad idõ:s · de

fo.ↄ pe.ſi diligenti· ct qd ibi no.et de ſen · ex · otingit. mul
voß ecusac .„prxr. a tos tales caſus quere p aciur. C. de pac ſi quis moſcri⸗
e. vel dele gato multo magis ad hoè.·s· de bendo. et. ff· de pac· l. pactuũ inter heredes· et ꝑ gof. de re

— —

gau”alar.ad noſtrã· ſepę etiã ꝓPcuraret momal es ſe ad indi

AQi eu ocari ut clauſtrũ exirent-adidẽ.s· de ſen: ex rclatũ
7 annum. maioꝛ: xim an· ꝑ ſe et ꝓcuratoꝛẽ potelt
¶Affere er deſendẽ cãm pualem. minn. xiiij am b ſe
no agit p. curatoꝛẽ vel p ꝙcur᷑. datũ aũcte oꝛdmnarnj
ecci a ſtici indicis· et etiã delegati dati ad cauſas illa s · fi
linſfamilias ſme pr̃is aſſenſu agit cauſam ſ pirittalem.
Pe dicit Em m ũt hec dec. ad declaraeõ nem ooꝛe que
no. bB. de reſti · ſpol ex p aræ ſet de etaet quali exmecne-⸗
goß mno · et ho t. e ti. c· m decoꝛũ ſet. S. de pcur arcecleg.
,n Ws P] vjry SarX N⸗ yx

= Ir. & P r ngs nd; oſ.

o¶Nure ꝓphiben⸗
te · ut in crimmnali
crim aliter imnttta

om̃ia. et. C. de fi. mn⸗

ſis ꝓ ducẽtiſ ut. s ·

— – — -————ʒ— ͦZYZẽʒ—

—

s N= Pr , — A , . E, e v TE .
an S). „ 2E=r aſels Ar 2) 5=Se ⸗E 2r- 5 2 A⸗ r ,S SHH .e⸗ E S„a- , A. ; 9
„— E ſ y 15 5 21 v. E A „7 P r .ρ.6 Se 6 Pr gr. S „ be ſ . Ee — r) 3
uiadn —— à„ —.„ „ „ „ „ „ N⸗ L
i a ¶ Quartũdecimũ ·ſ̊ in mat intellige in muliere. xnj · ¶ Ab eo. Beleg atõ oꝛdinasij nõ dicit aũ ⸗
ſe micllgebdhcei dre deralil ſori-r pbrat Helcganenö bſiittad e⸗ de o i ner ainek
teNe c.li · de el · indemmtatibo. S. de deſpo·nnpu⸗atinebatur · Fubideereto · et ip vjde q& no.s. de reſti in inte c.
b¶ Spũalibi putam mrimomo·et ſimſlitl. pre er q vixi s de of vi licet· ſpaliter aboꝛal⸗
Phien c. Beee t wte Pender anriman de dote m Turataeem ſoete gnaſfterval⸗/ Hamobatn. i⸗ 6
un momo bocenmt ex H CGentilade. de
ut,den ſſum in Sde tec: legata eni eis cã.
l pᷣſſum in pᷣdc decc.· 17
nd ex pteſß q; quidã s .ʒ 2 qnn delegata
Eie dicebãt id ſpẽale agendũ et dekendendum dũtaxat que coꝛã ip̃is fue vigennirſms aui⸗
. D m arnal minnd⸗ Hl p te wl ꝓcuratoꝛẽ quẽ ad rint ventilande. nbu of veles: Sterca.
D iataoſto Eunene hoc oſtituẽ dü decreueris mſmodi quoq; litibo ſiue palamoi⸗⸗Pua⸗
e enn ternnnea,
