digmtatẽ nulla ẽ ipo inẽ de religioſo quocũq;.s.e.quo
rũdã.et ꝗᷓ.ſtatim ſequitur. Hec igitur eſt rõ quare p ac⸗
ceſſum ratificarinõ p̃t· ꝙ qð a ſui pnᷣcipio ſie nullit fuit

quo mõ. quavero

tractu tpis nõ ↄualeſcit q de re mr.non firmatur.cũ ſuiſ

ↄcoꝛ · et.S.eauditis · ̊ electio facta a media pꝑte etiã nul
la ẽ.s e · ; Prer · et . e eccia vña.j.er.ij.& p acceſſum ratifi
cari nõ poterit/pᷣterea publicato ſerutimo ꝛc s.e.c.pu
blicato·ſ̊ inriũ coꝛrectio ẽ vitanda.s.e.cũ expediat· ab
ilo igituriure nõ recedã ſ mquantum expᷣſſum muemo
ſmmSin electione facta a maioꝛi pte inuemo exp̃ſſiiʒ. ꝙ au⸗
getur p acceſſum· hũe igitur caſũ nõ extẽdã.ad ſqᷓ in fi-

c.dicã ꝙ m hoc minoꝛ ẽ ptẽ illã qͥ nõ ẽ maioꝛita qpac⸗

ceſſus haberi nõ poſſet. Jan. J

¶ Obtinere. S· e.quoꝛũ⸗ minato a minoꝛi pte.
m ¶ Noh · electo ve nona pioribo reprobatã opmi⸗
n¶Collacõ · nota ex h onẽ eox qui dicebãt. S. e.q; p

pter · in pnᷣ ꝙ dee · illa in muleribo locũ nõ hẽbat. quib⸗
li cebat ignoꝛare ium. ff. de ui. et fac. ig. l. regula. et per
hãc ſſam que dicit · colla cõʒ zeli meriti in hmõ jelectio

, 12- 3 pediat· Dico ꝙ il⸗
eiſdẽ. ¶ Ceterum ſi p foꝛ⸗ la foꝛma non e foꝛ
mam compromſſi ſuerit maꝑ ſe. ſed ẽ que⸗
in electione proceſſum · t dã ſpẽs foꝛme cõ⸗
lecte bars aliqua ſe o- P'romiſſi ꝓ, ſit
electe pars aliqua ſe op⸗ verum probatur
ponat · li minoꝛ ipius ut in ex eo omes alie
foꝛme ſublate erãt
ꝑ dee · ꝙq pter · ſ g
illa fuiſſer p ſe foꝛ⸗

ma neceſſario eſſ coneludẽ illam fuiſſe ſublatã·ſed non

fuit.q; ſpecies eſt foꝛme ↄpromſſrut dixi.ſi cut ⁊ ↄpro
nittitur ad aliam certam metam s· e. cũ mv eteri · et fa⸗
cit ꝗ.c· ꝓx. Gpoꝛro.et hoc ꝓbat textus ipᷣus deẽ· cũ ex⸗
pediat · ibi in electiomb⸗ opromitti ·
q ¶ 1 minoꝛſatis credo ut dixi · m ꝓxima pte.idem de
media ut ſ̃ᷣm hoc dicamus minoꝛem partem illam que
maioꝛ nõ eſt. vel neccſſaria eſſet in hoc puncto declara⸗
tio vel ſtandum antquo iuri ·
r¶ Cõſirmetur. aduerte · q; in iſto caſii:et in caſii· S.e.· E.
ſane.et. Eſe.nõ eredo ꝙ ante ↄfirmationẽ mĩſtrare poſ
ſit et eſt miabile· q ſi eſt electus a duplo maioꝛi par⸗
te.ergo a maioꝛi. & videtur ꝙ ante ↄfirmacõnẽ admim

ſtrare poſſit.s·e.ſi vero.Itẽ ſi minoꝛ pars ſe opomit

multo foꝛtiꝰ videtur ꝙ adminiſtraẽ poſſit · qᷓ an ſe ma⸗

ioꝛ ps oponit · ut ꝗᷓ. ſequitur.ſed nõ miireris· q; in iſtis

caſibo nõ defertur ↄfirmacò ꝓpter obiecta · et iðo nõ im
mſtrabit ante ↄfirmacõʒ.h̊ millis differtur· et ideo ante
cõfirmacõnẽ miſtrabit iuris pxnnſſiõe · et ꝙ hů ſit verũ p
bo q; ꝙ elcũs añ ↄ firmacõʒ admiſtret ẽ cõtra iura·s·e.
ꝗliter. et.c.noſti·a quo iure ãtiquo dico nõ recedendũ
inſi mquantũ pꝓmiſſum muemã in alijs ius antiquũ ſer

uabo ut im fi c.ad hoc · S.de tranſia·c.ul.vbi ad maioꝛẽ

tranſire permittitur.ſed non ad parem ·

mmſt
lnr
um
e⸗
t ne
tnel
inſi
nap⸗
oag
ulaß
vot
i
dat
i
efer
que⸗
eco⸗
ſit
ur
alie
erit
ſoꝛ⸗
non
opro

t fa⸗

iex
en d
clanz

fepel

pan,
ammn
o
ſſs
nöͤm
van
enle-
6
lenci
iſe
niort

noꝛ ps cõubtus ſe

a ¶ St in foꝛmaꝗ.expontt · ibij. ptis eiuſdẽꝛ c᷑.

b ¶ H tatuitur · · qñ a principiovel pacceſſum elcã eſt a

duplo maioꝛi pte·s.e. ſane.et. Eſe · Cc ¶ Bnñdictio.ſi
abbatiſſa fuerit · s. e · Eſane.in fi. d Eiuſdẽ.ſ.minoꝛiſ
numero. e¶ Nõ obſtante. expone ut. 8. ( Preclu⸗
ſa.s · e · ¶verũ. ¶ Premtttitur · S. e. Eſi vero ·
h¶ Deferatur. hec
ẽ ergo raco qᷓre ad⸗
miſtrat ut.s.dixi ·

. . 3 . ◻⏑ „ „„ b⸗ .
Wren foꝛma ſcrutinij ſtatuitur.
k ¶ Predicitur. in ofirmetur elechio et eideʒ
dicto. Eſi vero · ſczʒ bñdictio impẽdatur.pti
bona noõ ali enet euiſdẽ otradictõe il ex⸗
nec aliquã in moĩ⸗ 2. llacõne
alem recipiat quo⸗ cepeone aut appellacone
quo modo· qualibʒ non obſtante.ſᷣ ꝑp
e⸗ Sru au⸗ hoc denuciãdivel accuſan
38 hetur. di eã poſtmodum ſibi via
m CEhertas no. mime ſit pcluſa. ſi maioꝛ
Aeas ca forn euis donec de obieckibus
crutinij a dup J 41
maioꝛi parte · et ele⸗ et alns ur in eadeʒ foꝛma
ctõ feã p foꝛmam ſerutini p̃mittitur fint in⸗
cõpromiſſi cui mi⸗ quiſitũ ↄ firmacõ vil infir⸗

. mur⸗
oppomt ſũt paria matio deleratur · ſed mtery

q in eis ſtatim fit ut pᷣdicitur libere admim
cõfirmacõ·ↄtradi⸗ ſtret mſi foꝛſan pars op⸗
crone ptis alterinl nentiũ extiterit duplo ma
vel excep cõne vel .2 im achminiſ
appellatione non ioꝛ. tuc emm admimſirare
obſtante · et poſt ipſam nolumus. ỹ lins e⸗
5 „ . V1
poſſeſſionẽ adep⸗ uentuz potius exſpectare.
tamvtrobiq; ad⸗ PDosro ſi n omodicle⸗
nmnttitur accuſatio. ¶ Porro ſ in hmodi ele⸗
vel denunciatio. ctionũ negocijs ↄtigerit
Jaen aectio e m uliſ dutaxat caſbo in qͥ⸗
a maioꝛi pte ꝑ foꝛ⸗ . 1
mã ſcrutinij · et fcã bus oppoſitiones uxta pᷣ
p compꝛomiſſum mnſſa fuerint admittẽde
cui maioꝛ ꝑs ſe op
ponit ſunt paria ·
q vbiq; differtur

cõfirmatio · et interim admimſtrat · exceptis quibuſdã
caſiba·ſ̊ electõ ꝑ foꝛmã ſcrutinij a minoꝛi pte conuẽtus
et facta ꝑ foꝛma compromiſſi cen duplo maioꝛ ꝑps con
uẽtus ſe opomt · nõ ſunt paria.q; primo nõ valet ipſo
iure· nec ratificatur ꝑ ↄſenſim.ſecũdo poſſſi valere.h̊ nõ
adminiſtrat elcã.ſ̊ litis euẽtum exſpectat · Si q̃ratur q̃re
ius diuerſum in foꝛma ſerutinij ⁊ foꝛma ↄpromiſſi.ſatis

patet ꝑ ſe ſolucõ.q in ſecũdo caſu omes ↄſenſiſſevidẽ⸗

tur in eo ꝙ ↄopromſerunt · qʒ nõ ẽ ijn ᷣmo.pꝑ foꝛmã enĩ
oↄpromiſſi eẽ vno ↄtradicẽte ꝓcedi nõ potuit.s.e.q; ꝓ
pter. Eqᷓ igitur fuit rõ m eis diuerſũ ius ſtatuẽs ·
n ¶ Poꝛro. iiij. ps.
o¶ Premiſſa.q; nõ in elcõne q̃ ꝑ foimã ſcrutinij a pn⸗
cipio vel pꝑ acceſſum facta repitur a duabus pꝑtibo.nec
in electõne q̃ facta fuit per foꝛmã compꝛomiſſi cui mi⸗
noꝛ ꝑs ſe oꝓpponit. Far . opimiõe guil.durã. ꝙ deẽ · ut
p ¶ Ad ſe ap· nota circa.nõ habeat locũ niſi m appel⸗
latiomb⸗ interpoſitis ad ppᷣ̃am.ſed ↄtrariũ dixi ſequẽdo
gar · in pᷣdcã dec. ut circa.ſcʒ in omibs appellcõmabus
locũ habeat · et dico ꝙ dee. iſta hie reſpicit · c. ſe · q; lo qͥ
tur de deẽ · cupꝛentes · q locum non haber niſ in appella⸗

tionibo ad payã interpoſitis ·
q ¶ foꝛmam.ſ.q exprimãt ommiaa ſmgula que in foꝛ⸗
mã vel pſonaʒ intendunt obicere:et ſmn gulariter et cla⸗
re · · e. ꝓcuratoæ· et ꝙ iurẽt ſedᷣm foꝛmã ibi otentã · et eſt
pena ꝙ ſuꝑ nõ expᷣſſis nõ audiãtur miſi ex cã ut ibi pʒ.
r ¶ Lugð ·s.· e· ut circa· e ¶ Z8 cũ eas · Giſte tractus fuit
D ex glo:gar.poſi⸗
ta· S.e. cupiẽtes. c⸗
ca prin.ſup verbo

ad ſedẽ ap· appellari. ap⸗ regulariuʒ. vbi di

Ktt. — ½ cebat gar.ꝙ ſatiſ
pellantes foꝛmã conſtõni credebat de mẽte
Klicis recoꝛdatioms gg. ꝛditoꝛis non fuiſ⸗
pᷣe pᷣdeceſſoꝛis nr̃i edite ſe fennne irent
in geil uc edum. ſ. edi⸗ ad curiã · tam pv⸗
ligentius teneãtur. ¶(Sz; re tenerẽtur · & in
cũ easꝗpter ſexus wrecũ⸗ maſelino Sne e
diã ſueq; ↄditioms ſtatuʒ pred datu oemnn
aEe ie . nü. ff· del.ej. ſi ita· x⸗
no deceat nec ipis expedi⸗ vij · qiij · R s ſua⸗
at publico cetui demoſtra⸗ dentdinneto in
,B — . de ſen · ex · muli
ri aut extra ſua monaſte⸗ drea⸗ Rtr p um an
ria euagari. nolumus qp tiquaĩ abbatiſſa;
elcẽ vel etiaz eligentes aut e vſonaliter ſuã
elcõnem proſequi
nlerUavere ſeut! kre onrn potrmtn,de re⸗
quas fuerit appellatu a cum dilcã. et ꝙ nõ
eandẽ ſedeʒ pſonaliter v⸗ fueritilla m 2 vi⸗
ãt quoquo mõ. ſ̊ꝙ cura⸗ ditoꝛis Probabat
m 3 3 Unt Ba . p dee · s. de ſen ex. ð
toꝛ es U clent er mi ru⸗ momalibo· xviij.
ctos iuxta oſtõnẽ pie me⸗ q.ij.pmcioſam.de

moꝛie meolai pe tercij p⸗⸗ obabi. clico · p to
tum.de ſta mona·

deceſſoꝛis nr̃i ad ſedẽ ipᷣaʒ

= . c. ul. C. fi· B
tranſmittãt.pꝓ eos electio⸗ ¶ Gerecũdiã. no.
nü ac aſppellationum ſuar manes wonctitio ⸗
a. nẽ mulierum. ad i⸗
P ꝛoſecuture negocta pu dem. S. de iuð. muli
uiſticia ſuadebit.penaʒ in eres. In quibuſdã
vẽo deterioꝛ ẽ.qð
dic ut · S. ð pe.are.
c.noua quedam·

t ¶ Statũ.regularẽ.ſ..et ſic duo cõ eurrũt.

u ¶ Deceat · m honeſtatẽ. x ¶ Expediat · m vtilitatẽ ·
.ꝑS · de vo · et voti re · magne.· .
y ¶ Qua gariq·de ſta · regula · c. vno · et ocoꝛ. C· de hjs q̃
ve · eta · mpetra. l. . — ä
¶ Apellat · q veĩre ten ebãtur ſm fõꝛz dee. cupiẽtes ·
a ( Derſonaliter . in hoc ergo ſolo ſcʒ in pſonali aduen
tu locũ nõ hʒ deè · cupiẽtes · alias vero bñ ·
b¶ dufficiẽter · ſ. cũ omib actis iuribo ⁊ mummẽtis ad
cãm ſpectãtibo ·s · in deẽ · cupiẽtes · ¶c ſi p · xx ·
c¶ Cõſtitutionẽ · S· e · cupiẽtes „
d¶ Penã. ſcilicet ꝙ elcẽ ſi infra tpus debitũ ꝓcuratoꝛeʒ
nõ miſerint ſmt priuate omm iure ſibi p elconem que⸗
ſito.Ii autem miſerint ſed nõ cum actis iuribus et mu⸗
mimẽtis ſufficiẽter inſtructis · pro illis expibẽdis alibi
ꝙᷓ apud ſedẽ ap·niſ ex iuſta cauſa dila cõnẽ aliquã nõ
Pabebunt eligẽtes appellãtes vel opponẽtes quo ad ſe
a totali ſunt excluſe proſecucõne ꝓceſſus · ita ꝙ ꝑ hoc
electis nullum preiudiciũ generetur.hec et alia habes

in predicta dec · cupiẽtes

a ¶ Hoc nõ fecerint.ſ ꝓ curato nõ miſerĩt. uel nõ ſuf⸗

ficiẽter imſtructũ. b

oſtremo⸗ v· ps· ec

ijj· puta

religioſiviri.heiij.di. ob eu tibo. vel onliari vel aduoca⸗
ti vel diſcreti viri ad vocati · et ꝙ diẽ hyj dievel hee. q-
ſi religioſas vel diſceretas muliẽs ad h̊ vocarẽt ipᷣe tenẽ
tur hac ↄſtõne.et facit qð dixi:s. G ꝓx.S/e·generalr.

d ¶ Dein ceps re⸗
ſPicit en futura
e¶ Mutriri · nota
iſta duo paria eſſe
ad idem de puil.cũ
et plãt aẽ.in pñᷣ·
3z ¶ Zubiacè nota
nouu caſu ĩ quo q̃s
excõicatꝰ ẽ ip̃o in⸗
re. et credo ꝙ ep̃i
pñt tales abſoluẽ

cũ ꝙᷓ ſibinõ rebua⸗

uerit abſoloʒ.S.de
len. ex· nup. et adde
qð dixi.S· e. ſciant

chch. Pdicta bie
fESu⸗

ul. vi pars.
g ¶Aprobatis. 8
reli · do· reli gionũ
g ¶ Prouciax · ut
theutoĩa. et vide
qð no · io.xij.q.ul.
c.ul. et B· de ma · et
obe · dilcã · ĩ glo · p.
h¶ Fup̃ dꝛ ſczʒ m
prima pꝑte·c.
i¶ Nedqat · ꝓpter
feĩ Bomnbinmts
cũ nõ ꝓ fiteãt nece
ẽ ꝙ eligãtur· ⁊ eli
gant nõ ꝓfeſſe ·
¶ In multiß ps
ut in el ectõe cõfir⸗
mãda.excepcõne
aliq̃ nõ obĩ admi
mſtrãd añ ofirma
cõnẽ· in recedẽdo a
ↄſenſu pꝰ publica⸗
tũ ſcrutimuũ ſecutã
electõʒ. et in multiſ

alijs : m (Extitit.

alias exiſtit.
n ¶ Firmtate . qd
fauoꝛabile⁊ expe⸗
diens ẽ. s · e · cũ ex⸗
Pediat-·
Rouida.C.ſi
oꝛdinarius pꝰ re⸗
ceſſum appelloms
interi ecte ad curiã
imn cais electionum
epᷣatuũ · nõ inq̃ſito
an Puitas interue
nẽit ꝓcedit cõfir⸗
mat vel oſecrat · pᷣ⸗
dicta non tenẽt · er
ip e ab ep̃oꝛe ofir⸗
macõ eoſecracõe

elt ſuſpẽſus ꝑ ãnũ ·

dicta ↄſtõe otentã ipo iu
re ſi hoc nõ fecerint meur⸗
ſuri. ¶ Loſtremo hi qs
ad dirigẽdas in hmõi e⸗
lectiõibo momales eaſdẽ
deinceps contigerit euo⸗
cari · ab hijs ꝓpꝛſus abſti⸗
neãt ꝑ que inter eas ſuꝑp

faciẽdis ip̃is electiombꝰ

oꝛiri poſſit diſcoꝛcha. uel
exoꝛta nutriri aliaſeoipᷣo
excõicatiomis ſententie ſe
nouerĩt ſbiacere. ¶ SOpu⸗
pradicta ſiquidẽ nedũ in
monaſterijs in qu bo ſut
momiales viuẽtes ſb aliqᷓ
de religiõibo appro batis ·
ſß et mnillis ec vbi ſut iuxta

. 2 „ YH
quarundã ꝓuinciax; con

ſuetudmẽ mulieres q nec
ꝓprijs renuciãt nec ꝓfeſ.
ſionẽ faciũt regłarẽ.hvi⸗
uüt ut in ſecularibo ecẽijs

canomci ſeculares· wolu⸗
mus ꝑ omia obſeruari. eo

ꝙ ſup dicitur dũtaxat ex
cepto ut nõ eligãtur nec

eligãt nõ ꝓfeſſe cũ in ipis

h locũ ſibineqat vẽdicac.
p boc tñ eaꝛx ſtatũ oꝛ dĩeʒ
ſeu regulã nolum?nec in⸗

tẽcdimꝰ appꝛobare. Cdd
hec licet pᷣmiſſa que ĩ mul

tis a iur omũi diſcrepare

noſcutur.circa elecões in

qubuſlibʒ mulierũ mona
ſterijs faciẽdas.ex certi
cauß rõnabilibo ſpẽaliter
duxeimus ſtatuẽda.intẽ⸗
tiõis tñ nr̃e neq̃q; exiltit.
ut ꝑ illa quo ad electões
malijs viroꝝ mona ſteri⸗
is vel qubuſuis ecẽijs ce⸗

p¶Lugduñ.s.e. 4 u s alern Rbibim fuerat

q¶ Concæſſit· qy prius id

ut ibi dixi ·

r¶Pel extralatioꝛ ẽ g iſta dec . et illa. s · · ti · ᷓ uis · illa
S. e· ut circa:q̃ locũ hʒ ſo lũ in app ellacõibs extra iudiciũ

Ad ſe.ap · in alijs ſecus

interpoſitis · S. e· ↄſtitutis · s ¶ a j
cũ cautũ nõ reꝑiat· t ¶ Supioꝛu·archiepᷣ oꝝ pr̃iarcha

lebrandas aliqͥd immute⸗
tur. ß̊ iura pᷣeedẽtia in ſua
ommo remaneãt firmita⸗

. Tdem.
ouida oſderatiõe

gnale ociliũ lugõ. ↄceſſit
ut ab appellacõibo in iudi⸗
cio vl extra iudiciũ ad ſe⸗
de ap · in eleckõne epoꝛum
et eoꝛx ſupioꝛuʒ negocijs
mteriectis.per quas ad ſe⸗
dem ißam eadẽ negocia de⸗
feruntur. ptes nulla inter⸗
uemẽte prauitate recedẽ
valeãt anteqᷓ;ᷓ ipᷣi ſediap⸗
pellacõnes eedẽ fuerint pᷣ⸗
ſentate. ſ̊ mferioꝛ es iudi⸗
ces quoꝛʒ ẽ appellatione
ceſſante negocioꝝ ogmeõ
earundẽ· an in h̊ pᷣuitas in⸗
terceſſerit.ante oĩa diligẽ⸗
ter mqiuurant. et ſi eã inter⸗
ceſſiſſe repererint ſe nõ m⸗
tronmttant vllatenus de e⸗
idẽ.ſ᷑ pᷣſigant ipᷣis ptibo
perẽptoꝛiu terminũ opetẽ⸗
tẽ.quo cũ actis a mũimẽti/
ſuis aplico ſeoſpectui rep⸗
ſentẽt. ¶ Yerũ cũ nõnulli
oceſſione hmõn abutẽtes.
ſuã mquiſicõne pᷣfata ob⸗
miſſa cogmiionẽ in eiſdẽ
negocijs interponant ad
ↄfirmãdas electões et cõ⸗
ſecrãdos elcõs temè ꝓce⸗
dedo. Nos ſuꝑ h̊ expᷣſſu
ꝓudẽ volẽtes oↄfirmatio⸗
nes et oſecracõnes hmõi
ac quoſcũq; ꝓceſſus alioſ
quos in quſitione premiſ⸗
ſa nõ habita contigeit de
cetero in talibus negocijj
attemptari decermmus

ru et Pꝓmatu.
u¶ Deferuntur.nã
fruſtratoꝛie nõ de⸗
ferũt. s · e.qᷓ; uiſ. liczʒ
olim ſecus · ut ibi.

x¶ Partes · g& alte

ra ps tm hoc non
Poſſ· qd dic ut di

xi.S. e. q;uis · et ſe⸗

quẽtia expone eti

am ut ibi expoſui

y ( Serũ · i · pars·
3¶ Abutetes et ſic

uilegiumvel cõ⸗

ceſſioneʒ amittere
debuerunt. ut. S. de
puil. tuaꝛx. de ſen.
ex · cũ illoꝛe · er · e · cõ
zngie L ii:i⸗
egiũ·cũ ſi.
a G Prefato· an ĩ
illo receſſu imnterue

neit ᷣnitas necene

b̈ ¶ NPegocijs · ſci⸗
licz electionũ epo⸗
rüũ ſuoꝛe ſupioꝛũ.

c ¶ gxp̃ſſus · hoc

dicit ex eo · quia ſa
tis erãt nulla que
p illos fiebant ꝑ
ip̃am dee quãus ·
q; ſatis eſt legiſla
toꝛẽ aliquid ꝓ hi⸗
buiſſe. et ſinõ adi
ciat qð ↄtra factũ
fuẽit nõ valb · C · de

leg nõ dubiñ ·1 ex

p̃ᷣſſiulſec̃ ꝓpter pe⸗
nam au Macu. 1:

onſecracõ el

cõſecrationẽ enim
p̃ cedere debet con
firmatio·alias nõ
valet ↄſecratio · s ·
de do. et cõ tu · cũ olĩ
d.hic aũt cõfirma
tio non pᷣ ceſſit. q;
jdem eſt non eſſe.
qð nullũ eſſe · S · de
tranſla· inter coꝛꝑ ·
patet igitur ꝙ nõ
tenuit cõ ſecratio ·
d ¶ Krmitatiſ. ele

ctio tamẽ ꝓpter hh

non viciatur · ſed

de nouo petetur

ni

le
he

S ☛,

—*

+☛r) = ☛

l

cõfirmatio coꝛam papa.nõ eoꝛã illo qui prius ↄfirma
uerat ꝙ ſuſpenſus eſt ꝑ annũ otinuũ a cõfir meombus
epᷣoꝛe nit ſequituret.s · e·ſi ↄfirmacõ em:quã exẽplłſie⸗
repotes piſtaʒ. ut ibi dixi · Sed ſi reperietur eiectio ca⸗
nomca de nouo ↄfirmabitur ur · 8. dixi · Sed nunquid de
nouo ↄſecrabitur · videtur ꝙ ſic ꝑ iſtaʒ lĩaʒ· Credo ꝙ cũ

hic equiparabo reglares eathedralibo · ſẽnee · . quã⸗
qᷓ· licet equiparentur ·s.eh poſtqᷓ;· vnde ſi poſt confi
mationẽ abbatis fiet reſeruatio ante benedictõnẽ bñ⸗

dicet oꝛdinarius.hec vera niſi p̃a alind in reſeruacõne

caracter impreſſus
fuerit amme adim-
ſtar ep̃i oꝛdinantiſ
pennon nullius pemitus exiſtẽ ſir⸗
Eam ſub dituz vo mtans· et ↄfirmãtes eõᷣ
rus epiſcopalis oꝛ ſecrantel eoſdẽ ut jn eo in
Pelae et. quopeccauerſt pumatir.
et lie intelligã con⸗ ab epoꝝ cõſfirmatione ac
ſeertioneʒ ẽe nulli oſecratione pꝑ annũotinu⸗
õ um ipſo iure oꝛe ſuſpen⸗
erene. — os. dem.
o:dmacones et. g. Jeo tpe quo ꝓ uiſio
Bcacep⸗ nẽ alicuius eccie cathedra
de tẽp · oꝛ · q traſla⸗ lis ex quiz ej diſo m ſer
cõnem · ßm hoc er⸗ 4 ir d it ſpon ſer⸗
go illius oꝛdmis ſi⸗ 027 ma om ce is aphice
bi triderur excru⸗ rebua ns inbebener ne
tio · facit qð no.de ad election? el piaſionz;
renũ.poſt tranſla⸗ 21E cti F wlp honẽ
tionem ad fi.
a ¶ In quo· ꝓpter
dico · ey ile cõ⸗ .

firmauit a ↄfirmacõne tantum ſuſpenſus eſt.ſi ↄfirma
nit conſecrauit ſuſpenſus erit ab vta
b Oumatur.s.de tẽp·oꝛð.lias ·cũ ſi.
c¶ Continuũ·credo ꝙ a die confirmacõis incipiet an⸗
nus ſuſpenſionis a cõfirmacõe.a die eõſecracõis ãmus

decermmus. qᷣ ẽ ſupra. mſionem cathedralis ec
Jeotempe/S ipapa.p⸗ cleſe ſibi reſeruauit inhi
buit decreuit · non ẽ viciata electio que pᷣceſſerat.omia
tñ que reſerua cõnẽ ſequũtur carẽt effectu. Cauſam dedit
huic dee· q; vacãte bonoñ.eccia pꝑ moꝛtem bone memo
rie dñi octauiam ipᷣuis eccie ep̃i mfra biduũ canonici de
reſeruacõne timẽtes elegerunt dñm ſclatã bone memo⸗
rie frẽm ſuũ poſtmo dũ p̃a bomfacius audiẽs de moꝛ⸗
te o·reſeruauit in hibuit decreuit.poſt triduũ audinit
de elcõne facta de dno ſclata pᷣdicto.ſatis gratũ habuit
ſ ab aſtãtibe inriſpitis qſiuit an ad ĩm an ad arepᷣm
ipᷣius elcõms ſpectareto firmaco· qð ̊ determĩat.et ter⸗
minãtur ꝑ hãc dec. q̃ no/s·e· innotuit.m i.
d (Cathedralis. Quid de inferioꝛibo.videtur ꝙ in eis

Beang a cõſecacõmbo. d Luſpenſos · rep ete

locum non habeat. qꝙ ſi de eis voluiſſet mtelligi illud

exp̃ᷣſſiſ·s.de deẽ· ad audientiã. ⁊ ad hoc faciũt omia ar
gumenta q̃ͥ mnducũtur averbis. Contra viðꝛ ꝙ idem ſit
m alijs cum eadẽ ſit in eis ratio.æꝙ idẽ ius·et eſt ſ.qð dixi
s· · ex oo ꝙ. Satis poteſt dici ꝙ eſſ ſtandũ littere utin
cathedralibs tm locum habeat dec nec eſt verũ ꝙ ſit ea
dem rtio.q; cauſe ep̃atuũ merito ↄnum erãde ſũt maio
ribo cauſiſs· e.quãmiſim pnᷣ·qð non ẽ in alijſet ideo li cet
iuriſdictõ ̃e ſit pᷣuentaitñ ꝓpter maioꝛitatẽ ſuã deferẽ⸗
tur ad papã. In inferioꝛibovero q̃ non ſie connumerã⸗
tur maioꝛib ſufficiet pᷣuentio vnde exquo pᷣ ceſſerat ele⸗
ctio reſeruacõnem poterit quicquid faciẽduʒ imminet
ꝑ oꝛdinarium expediri:als graue eſſet ꝙ propter reſer
uationem que electõnem alicuius beneſiciati ſequutur
neceſſe eſſet.als pro confirmatione papam adire· nec

inſſiſ̃ · et ie nõ abilitabo vᷣba nec recedã alii.
e ¶ Ex quanis cauſa:etiaʒ ex ſola voluntate cibi enim
rtione de concel⸗
v. ꝓpoſuit. eum
3 2 n uis ob
aienet⸗ in ea quomodo⸗ CRaſeruamus.
ibet ꝓcedatur.et decern⸗⸗ bas reßuacoes le⸗
tes ſi ſecus ſuꝑ ̊ a quoqᷓ; gati etiam de late⸗
ſcenter vel ignoꝛãter at⸗ refa cere non poſ⸗
temptatũ extiterit irritim liberacõne: inpn.
et inane· iam ad electõnẽ § ¶Prouiſionem.
foꝛlitan ſit proceſſum in õ
ipᷣa pñti oſtitutione ſanci⸗ mre ddito g.
ir quanq;. Nunquid
mus · ꝙ licʒ reßuatio inhi⸗ ſola reſeruacõ ſme
bicõ a decret hmoji nõ af⸗ mtibies⸗ ſuffice⸗
zei31 A5 e ret. Credo ꝙ non.
heiat election el allaad eallationem.s
pee dũt · afficiunt tñut ef⸗ e ben. dilectus.
fectu careant eaꝗq poſtmo⸗ Pniencli dan z g⸗
i ſin utur. dem. ent qui elegerunt
di mibſequſind 1 imn pofpreieruars ⸗
nem ſciuerant eſſe
factam · ut ibi . et ..
de oceſ pᷣben. ſ ſo⸗

li. p quaʒ deè· videtur ꝙ in hibi eò bñ ſufficiat ſme decre⸗

to/hoc verum ad caſſandum ea qͥ ſeẽter poſt inhibicõ

nẽ ſunt facta.ſed ad hoe ut ab ignoꝛãtib facta viciẽ⸗
tur nccẽrii viði ecretum⸗utcch
hb ¶ Ignoꝛãter. Nota ꝙ decretum ignoꝛãtes afficit · ſed
notare potes contrariũ· Si enim ignoꝛãtes afficeret ꝗᷓ⸗
re h̊ additum fuiſſi· vel ignoꝛãter.ſupꝑ flua m hocvide⸗
retur h la · In decreto ᷣe dicimus ꝙ ignoꝛãtes afficit .
i Jam ad.ſ.ãte tpus quo facta fuit reſeruacõ · Quid ſi

eadem die facta fuerint reſeruacõv electõ · Dico ꝙ ſi pe

apparere q̃ primo· puta p inſta elcõnis ⁊ reſeruacõmis

puta ſi in eis dicatur de die et hoꝛa uel pꝑ teſtes qᷓ Pdictiſ
imterfuerũt.G̊ nullũ dubi.ð i ant h̊ millo mõ pᷣe aparẽ
dico negociũ ad ꝑapã deferendu⸗ut ſua volutate deter

minetr · p dee · s · de Rp· c Pnl· eli· eũ en h de iure pe qratur
quod dubiũ eſt inferio: ipo nõ pᷣt ratificaet h̊ cũ reſer⸗
uaut tm q ſ reſ uaſhrebtuliſßt
æo caſuꝗ tde pᷣben a ſede·

¶Gel alia ſi & 9 †—·fümacτ1⅓1úαιπιαπα6†iſſent decretü
eſſet elei negociũ expeditũ · Si aũt ſola electõ ↄfirmatio

æct ↄſecracõ ptinebit ad papa Fi aũt pᷣceſſerãt electõ et .

oↄfirmacõ. tuc ſola ↄſecracõ ad ipᷣm ꝑtinebi t
m ¶ Gffcũ ſi g& an reſeruacoom elcũs ⁊ poſt reſerua cõnẽ

exhibitaĩ recepta:electõ tñ ꝓpter vicioſam ↄfirmacõeʒ

nõ viciat se.ſio firmacõnẽ.quã p hoane exemplifieare
potes.et adde qð dixi:s· e. c: px.

n ¶ Poſtmodu·ſej poſt reſeruacõnem inhibicoͤnezi de⸗

cretũ Et argue ex hac dec᷑. ꝙ ſip apa ꝓuidit alicui de e⸗

piſcopatu alius ꝙᷓ; ſpa ſme eius madato illũ nõ ꝓoterit

aſecrare ar. ad idem te accuſ. memimmus,

8202 * 7. 4

S

aen⸗

gquis iuſto. Hanc deẽ᷑· dinido in tres ptes.Prima
durat uſq; ad: Epoꝛro.ſcdᷣa uſq; ad. Gabſens · ter⸗
cia uſq; ad fi.Aliquis inſto impedimẽto detẽtus in elcõ⸗
s negocio ↄmiſit plibsvices ſuas.queritur an value⸗
rit ↄmiſſio feñdetur q; ſie.dũmõ in ſolidũ dati fuerint
et erit melioꝛ tüc occupantis ↄdicõſñᷣ autẽ nullus occu⸗

pat · h̊. ambo ſimul
cõ eurrũt adimtte⸗
tur ille quẽ caplim M 4
vel maio ps ie⸗ 1 quis iuſt impedi
gerit. ſi auũt caplm t dotcs clecti
nõ ↄ coꝛdat ille ad,; mmeto detetus le ecti⸗
mittren⸗ qui pᷣmo oms negocio neqat mter
in mſtrumento ꝓ⸗ eſſe —
curatoꝛ extiterit no⸗ . . ßt necenſp et ile
minatus:Et ratio moa 10 Ena nßa p 1 bus
quare alter ſolus comittẽ vices ſuas du tñ
e . ann Sene eoꝛx cuilibʒ det in ſoliduʒ
Pn V ₰ . „ — ο 4 2
imn dinerſoſ et ſc rel. Prateʒiet eit tuc melioꝛ cõ

ditio occup ntis. Nerũ ſi
ambo ocurrant mſmul ſet
po ſtulẽt ſe admitti au diri

non habẽt exituz.
et qð fieret nõ va⸗
leret.ſi auũt nõ fue⸗

rint dati in ſolidũ
tũe neuter adnnt⸗ eos non expeditſqꝛ pol⸗
tetur ꝗp ver ſupioꝛ ẽ ſent vota ſua dirigẽ in di⸗

rationem. et ſibi im⸗
pPutet qͥ ſic eos in⸗

ſtinnt. Secundo q;ͥ⸗ exitũi/et qðᷣ ab eis h caſu ſi
ritur. aliquis dedit eret nõ valẽetiſ̃ is admitta
ꝓcuratoꝛẽ in nego
cio electioms · ille
ꝓcuratoꝛ ſuo noĩe

eligit vnũ.et noe ”l
dñ ali·q̃ritur an poſſit· ſe ñdet ꝙ nõ mſi de cta pſona
ehgẽda h abuerit ſpãle mãdatũ · Cercõ q̃rit᷑.pone cano
nicus abſens nõ muemt in collegio aliquẽ ꝓcuratoꝛem
queritur an poſſit dare extraneũ · et ſendeuir ꝙ nõ mui⸗
to caplo.S qritur.an ſalteʒ votũ ſuũ poſſit exprimè p
ſſas· et rñdetur ꝙ; nõ.q votũ in ipᷣo ſcrutimio ſecreto et
ſigillatim eſt mmõ exprimẽdũ ꝛnõ añ ſerutimũ. ECma⸗
nauit hec dec· ad declamcõ eʒ deé. de elc. q ꝓpter. Epnl 1
b Iuſto.̊ relmquẽdũ eſt uidici. q; coꝛ queibino.
nec numẽerari poſſent·exempla tamen habes.ff. ſj. quis
caucl. i- Jo-an.
c ¶ Detentus. et in loco exiſtens de quo debeat euo cari
alias nõ habet locũ ↄmiſſio·s.e.qma ꝓpter· Epnłbet de
hoc impedmento ſi opus fuerit debet facere fideʒ iura⸗
mento. ut ibi· vñ nõ eſt de nccitate ꝙ mret in inſtrumen
to ꝓcuratoꝛis ipᷣe dñs · S ed cautũ eſt ꝙ ipi ꝓcuratoꝛi det
mandatũ iu randi m amnimã ſuam ꝙ ipᷣe tali impedimẽ
to detentus eſt· 'm omnes modernos quino.̊ m dee · q;
Pter⸗:et ẽ ratio.q; ſi ca plin requireret iuramentũ pꝛocu⸗
rtoꝛ urare nõ poſß nec ꝓpterea vlterius exſpectactur.
fuit enim pꝛo curatoꝛ minus ſufficiẽs ·et idoo ſibi oſtitu⸗
ens imputetad h̊ im. Eſi aũᷣt· nec debʒ dieẽ pꝛo cur.dico
dominũ i loco in quo dʒ vocari. et iuſto inp edimẽto de⸗
tentũ.q iſta ſũt ᷣba iuris · ſed dicere debz vba facti ſcz
dico dñm in taliloco tali mnpedmento detentü. puta
tali in firmitate vel talib mimicicijs.et tũe ſi nõ admit
tatur appellet m oſt · qui hoc ibi no.
d (Cõcilio.s.e·q; ꝓpter.iſta enim fuit dubitacõ q ibi
dicebatur. omittat vm de collegio.
¶ Pluriba idẽ no· vinc. et ↄpoſt.s.e. q; ꝓpter. et ꝙ diẽ
pluribo. intelligo ſiue duo fuerint ſiue ples dũ tñ in ſo⸗
lidũ ut ſequitur: q; eadẽ racõ Jo.an.

uerſos ſicq; res non hr̃et

f¶ In ſolidũ · aliter neuter admittetur ꝗᷓ.e. Eſi autem·
g ¶ Cunc. cũ ptãtẽ habent in ſolidũ. Fvbi de hoo.
hp¶ Occupantis·s· de ꝓ cur.nõ miuſte.⸗ ome uis annt
i ( Unſimul ita ꝙ nõ apparet qͥs pᷣmo · . ſareer ſi.s.de
k ¶ Dutaxat.i. tmmõ.vñ iſto electo alt ſEep. c· pnł qð
verũ credo·niſi in inſtr̃o dicẽtur melioꝛẽ nõ eſſe cõditi⸗
onem occupantis
et qd vnus mcepiſ
E „ — ſet. ar: ad ̊ in p̃d.
ar ad hin p̈
tur dutaxat que ea pitulũ dec . in fi. et .de ꝓcu
vl ps maioꝛ elegeritſwl curt ſi duo. eße
ſiocꝛdaè nequeãtis qui I¶ Maioꝛ ps⸗ s.
pᷣmo in inſtrumto wel ĩis
ꝓ curacõnis exuiteit noĩa⸗

tus Si aũt nullus ipoꝛx canõicoſff. ad mu
in ſolidũ fuerit deputatuy. nicip. ꝙ maio⸗.
tüc ꝓpter racõem eandem ales tit ner
ipoꝛx aliquis non debebit poſſmt · ut · S. e · ut

admitti libiq; imputʒ qiu quig duas. de po⸗

: gri m Niſ. n ſtul.c.vno.in fi.
ſic eos oſtituit indiſcretæ. nWequcar ani
oꝛro cu vnus ccu⸗ nolut eligẽ ul pa⸗
ratoꝛ ſinplicieroſtitutus · rinuo diſcoꝛdare.
ſ is vnũ ſuo et alui domi⸗ Etnõ ꝙ pᷣmo feur
iſin noinſeruno no⸗ rendieſt ad electi
m m nomme micruuno no⸗ onẽ caphiſcdᷣo ad
minanduʒ duxerit mchil oꝛdinẽ ſepture.ta⸗
. belliones enim ß⸗
ponüt s volunt
in inſtris · et ið o e⸗
quius fuit pᷣmo re

eurri ad elcõnem caꝑh p quã magis idoneus eliget ad
Sꝗj.de procu·ſñ duoff.ð accuſ.ſi ples. Scdᷣo ad ſcripture

oꝛdinẽ in ſubſidiũ· nẽ ſepture· ↄcoꝛoptie⸗ de prebö.

oĩatuſ.p oꝛdi: mandato.ad idẽ.xliij.di:ſit rectoꝛ.i
fi·cũ ſuis ↄcoꝛ ·et.s·de ſꝑR p.cũ dilcã.cũ ſuis ↄcoꝛ et fac.f.

deliij:l· cũ pr̃. Cpnł. Quid ſi nõ aparet puta duo ſũt
inſtrumta nec apparet qui pᷣꝰ. Puto ꝙ mutuo ſe impe⸗

diãt. ff. de vſufruc quoc̃· et ĩputet ſibi qͥ ſic eos oſtituit.

o¶ Dropvr rõnem eãdẽ · q poſſentvota dirigẽ in di⸗

uerſos. et ſic res nõ hr̃et exitũ · de nouo citabitur ipſe

q ¶ Admitti· Quid ergo.nũq̃d canoñ.nõ.alias qd ſi-

bi imputaret ut ſequitur· Idẽ enĩ eſt nõvenire q non

ſufficenter vemreↄtum ax g fuit ⁊ ꝓ cedẽet ſocij eius ad

elcõnem · Cõtraꝗᷓ· de Peur · ſi duo · ubj dꝛ ꝙ ſiĩ caußis elco⸗
ins ſuũt dati ples pꝛocur᷑.nõ in ſo lið.iudex eligit y vonei⸗

oꝛem.So.ibi lo quitur de ꝓcur̃ dato ad iudicia in cauſig

elcõnũ po ſtula cõnũ vel ꝓuiſionũ.h̊ de pꝛocur̃᷑ dato ad

negociũ.ſ.ad ipᷣaʒ elcõʒ faci ẽdã et ibi ð iut iã nato · ̊ dd

naſcituro·qð minꝰ fauoꝛabile õ. etvtro biq; ꝓuiſio uti⸗
lis ob ſcelerẽ expecicõz ẽt ſtulti melioꝛis ↄdicõiſeẽ
r. aiſererrng enĩ de⸗ ᷓ;ᷓ pitiꝗ/de pbᷣ· euʒz q bñficiuʒ.

8¶ Poꝛro. ij. ps. H̊ appꝛo batur opmo inno. vincẽ. et o⸗

poſtułs.e.q; ꝓpter· et abbat e.ti.oOgregato.tñ gof. et
hoſt.ibi no.ꝙ ſatis poterat dici valẽ.cũ m diuſos oſen⸗
tit: dũmõ neuter ſit malusqð falſũ eſt ut h̊ vides·
Nichil agit mco qꝛ qua cõſcientia tenetur melioꝛ eʒ
eliger ſuo nomine · eadem ad ideʒ tenetur nomine do⸗
im ſui:ad hocxlvi.di·ſicut non ſuo.et in certaviden⸗
tur.hoc no.s.ec.ij · qd dicit mehil agit.intellige q; neu⸗
trũ votũ valet. er elt ſi qðᷣ dicimus in delegato qui ſub⸗
deleg acoõnem recepit a ſo cio · S.de offiẽ.dele. ſuper que⸗
ſtionum · Eſ vero ·

ſet alter fuire poſ

xe· li · de Ep·c· p· ad
idẽ · lvi.diapoſto
lica · de elc. cũ mter

6

——

— — —

— — —

he certa. nota apꝛ obatam opmionem innoẽ et coͤ⸗
poſtułet reprobatam opi. vicẽqui dicebat.s·e.coõ⸗
gregato.ꝙ nõ poterat fieri compꝛomiſſumvel manda
tũ ꝓcuratoꝛis de certa pſona · dicebat enĩ ꝙ videbatur.
ſmglaris electõet ſic nõ valebat.s ·eę·in geneſi. Itẽ tlis
onniſſio eſt ↄtra cõciliũ qð requirit ꝙ onnttat vicẽ ſuaʒ
ſed iſte non cõmit⸗

tit vices ſiias qui
dat mandatum de .
certo ſed falſim agit miſi de certa eligẽda
eſtut hic patet · et 4 * e
de hoc p ab · s · e co⸗ pſonaſibi domius dede⸗
gregato. 83 1632 rit ſpeciale mandatũ tunc
ꝓecuntoꝛ ad enge⸗ „ be.
dũ datus infirmuſ emm millã eiusj in aliaʒ
alias impedi⸗ ſuo nomine licite poterit
vei alias inped 4 EPN
tus · p oterit alium conſentire. ¶ Abſens q3
ſrekat . die en licet nullus de collegio ve
Oltiila· * — * - . — .
pꝓ curatoꝛ elt ad ne⸗ lit eſſe cũtoꝛ euiſdẽ nee
gociũ· qui aliĩ pcu⸗ ip̈e nolẽte capitulo extra⸗
ratoꝛẽ dare pᷣt · de neũ valeat deputare non

ꝓcuratoꝛ· ẽ tn Ar.— eH Er rern
is eui.et.s ·de offiẽ·
del· c. ul. So · illa loquũtur in iudicibo.non in ꝓcut᷑. tem
ero nunardice curatoꝛ datus ad eligendũo promit⸗
tere poterit · Dic ſcdᷣm ↄpoſtula· ꝙ ſi nberũ mandatuʒ
habuit ↄpromittere poterit.qꝙ id pᷣt qð dñs ·ſi autem
ad certã ꝑſonam·tũc ↄpꝛomittere non poteſt.quia ſo⸗
la ncẽitatis foꝛma ſcʒ ſcrutinij tunc intelli gitur demãda
ta·ar.ff.de peculłlicet · ¶ſi ſeruus.
b ¶ Ulam . certã pſonam de qua habuit mãdatum expᷣſ
ſum. t nota illamquia aliam eligere nõ pᷣt· quia face⸗
ret ↄtra foꝛmã mãdati.s ·de ſep · cu dilecta · er · f mã da.
diligenter · et ..de p ben · cui de non·
¶ Qonſentiẽ · nota ar.qꝙ hñs ſpãle mandatũ id pᷣt qð
alias nõ poſſ.ad idẽꝗᷓ.de ꝓcut · c.i· et ul.et fac ad qõeʒ
quã hoc anno diſputaui:an delegatus ab alio qᷓ; a pn⸗
cipe habens ſpẽale mandatũ ſubdelegã di ſubdelega⸗
re poſſit.et de hoe dixiꝗ. de offi. del . is cui · H
d ¶ Aꝗebſens · hie in primo dicto appꝛobatur glo.h.s.e.
ꝙ t·m glo.pnł.et ommuũ moderno idẽ ibi notãtiũ
ded in ſcdᷣo pnᷣeto reprobatur eius vᷣ :opmio in eadeʒ
gloſa · et quaſñ hoſt.ↄſentiebat.Sed ibidẽ mno ·et Bᷣ.cõ⸗
tra. et eoꝛe appꝛobatur h̊ opmio· et intelligas hanc laʒ
de ſupradecõ abſente qui ↄmittere p̃t ſeʒ iuſte impedito

õä 8 09 ²

et exiſtẽte in loco de quoꝛc̃.
rocuratoꝛdicebat gof.q; putabat talẽ canomicuʒ
indirecte ↄtẽniAlij dicebãt ꝙ opelli debebat aliquis
de caplo · ut ab ipᷣo mãdatũ ſuſcipet ·ſ̊nõ eſt verũ:a pñ
cipio emm nullus compellitur ꝓcurationẽ recipe.C. de
cur.muitus.inſti.man.mãdatũ ”M
¶ Nolẽte · ſi enim capitulũ vellet bñ. tũc p oſſet extrane
um deputaẽ. h̊ muito caplo nõ.et ſic dʒ ĩtelligi deẽ. q ꝓ⸗
pter. exneũ eni eẽ ſme mãdato admittere poſſaꝛſibipᷣ⸗
iudicare· er in extraneũ etiã cõpromittẽs.e.cãmcũ ſi

i. , à.ο e e, 12 B

26 X= lr 1= r e ze re e ee&
Nre e. 1 X M.

—hhrircr EEEEe

„

E& T. EEE r E !
EE WeEEe e P

— „ . — — . „ 14 . .
quodverũ puto in admiſſiõe poſtulacõnis q̃ fit a ſupi S2

cy r —
8 . — „ „„ . „ Sr 2 . 7 —
et ſic ſeruatur · De collacõmbo dicã in fi capituli. A⸗, 2 e

— 4 2 * Aro D— , £
,„☚ —☛4

he e ee J h e . h ren . Te ððU
V E 5 D Ey E. B

¶ Votũ ſuũ..ↄtradicebat· ita tñ q; publicatio ĩph⸗
s nõ fiet tantuʒ cũ alioe fiebat pub licacõ.ſed nonin⸗
ſpexit · q nõ ſolũ publicatio h̊ etiam exp̃ſſio in ſeruti⸗
nmio fieri deb et ut ſequitur ·
b(Exprimendũ·nota non ſo la publicatio inſpiciti
ß etia expᷣſſio.Sꝭcontra · S ·ꝓx.ubi expᷣmit votũ con

ſenſus ante ſcruti
mũ dando ſcz pro⸗
. cutatoꝛi wan dar
A ſ., de certa pſona eli⸗
Pterit aliquatenus por ii⸗ Senda. Co ralſtm
teras expᷣmere votuz ſuü⸗ tüc votü expᷣ
quod non eſt ante ſcruti⸗ mat . h mandatum
mũß in ipo ſerutimo ſecre⸗ Nr vor er .
te et ligill atim tatumodo eſt mueſtire aliud
ex rimendu. dem. mangare de mue⸗
. vomã ſeleckiõe nö Pæio hbijs que
ta ſuperioꝛ ad quẽ elcoms pone ꝙ ꝓeur· qui
ipſius confirmatio ꝑptinet mandatu; habuit

E— Fͤ8EE 4 de certa plona eli⸗
W= Ee, Prr er= de P enrt Fenda. non eligit
ille elcüs fuit a qᷓ⸗
. buſdã alijs · nuq̃ d
vox illius abſentis ꝛmandãtis augebat numerũ jlliuſ.
ut poſſit dicere ꝙ electus ſit a.x· q; nouem elegerũt. et
decimus mãdauit de eo elgẽdo.abũñt. Dicas ergo ꝙ ali
ud ẽ dicere· ↄſentio in talẽ.et hoc dʒ fieri in ſcrutuno ſe⸗
creto a ſigilla tim ut h.et tali mo dooſentit in ſpnale ma
trimomũ·et aliud dicere.do mandatũ ticio de tali eligẽ
do· ꝙ iſtud nõ ẽ votũ nec pꝑ hocotrahbitur matrimomii
et ideo ante ſcrutimũ fieri poteſt · ut jbi.ſic vjdes in mfi
momo carnali:alind eſt cò trahere.aliund ẽ dare mãda⸗
tũ de ↄtrah ẽdo · hinc ẽ ꝙ qui ↄtrahit amplins nõ pem
tet. H̊ qui mandatũ dedit pemtet añ ↄtractũ . de ꝓ cura.
c.uiti · ſic erß⸗ intelligas. nec ſimilitudinem dicas ubi
neltt.

0
(anz, awaret coelcũs vel ſe opp onẽs ei qui cõ
frſma cõ eʒ petit · ille vocabitur nomĩati:alias fiat crida
in eccia gnalis ꝙ ſe volentes ↄfirmatiom opponẽ vem
ant pẽptoꝛio aſſig nato.alias ↄ firmacõ feã nõ tente..
i ¶ Hcone · dẽ dicã de poſtulacõne eum eadẽ ſit ratio. ddn⸗

oꝛe illo qui poſtulatũ adnnttẽdo ↄfirmat · ſecus in eo q
poſtulatur a pᷣlato ſuo.ut monachus eleũs in epᷣm ab r Ai Se,.
abbate · q; in ea nõ fietvocacõet idẽ puto in entae n
ne. ut ille etiã cui fit pᷣſentatio ſeruare teneatur hãc dee··
è
k ¶ NMõ in cõ oꝛdia· idẽ ſ in ↄcoꝛdia quo ad vocacõ em ⸗ H , N.
faciendã ut ðꝛ in fine capituli · EPo P S er a
¶ Dertinet · verbũ hoc late patet. ff · de v. ſ. Ybũ perti EE
nere. vnde intelligo ſue ptineat iure ↄui. ut ad epiſcooo =
pum · xvi·q· vñ· nullus ommino . de h eretiẽ. eũ ex munn7·· ——
cto· ſiue iure ſpeciali·puta ex prinilegio vel cõſuetuldiid··

ne precripta.ſue iure deleg ato.omnes habebũt hanc / õ
fosma ſeruare B(Besd, .

. 1, —6 ——————— — ——

☛„

„ PA R
4 S — .

2
ſarrre 6 S ☛ —☚ D Pe —

2E eefr re ene äs

9 —
2 Sr ieee E

Lwe
4 re
12 — 20
— — S 45

0 Arz
T dee ½

—.

⸗ 2Celeritatenota hic reprobatur eeleritas. et RN
7 533 ¹ . 4 generale m ommb⸗ vſonis ꝓmouendis·viij.q·ij. di⸗
“ ſectiſſim· Itẽ ꝗpter rei nouit atẽ.·xxiij.diↄmums filius
Itẽ ꝓpter reu erentiam ſacramẽti recipiẽdi · de cõ. di · iinj.
inde· Itẽ ꝓter metũ incõmoditatis emergẽtis·xij.q:ñj.
ſme exceptione· rbinar Honeſate En ut res carioꝛ ha⸗

Ir,

beatur. xxvi q. n. W B. , et.
inſtituti· Jcẽ pter Fr 3 , 2
certitud inem ha⸗ TtSer 12 Ero r NS. eee e⸗
bendã ut. xvij.q. Sſüerne intrclits ſue 62.
j. ſi quis incogm S
tus .· Itẽ ꝓpter reuo firmacõnis eeleitat e⸗
candi diffi cultatẽ rẽs cupiditatẽ Priaz u⸗
en van a eee⸗ ri ſet moꝛ dmatu affectum
potẽs ·er hic . vel m ä SSõ mpetito⸗
iaꝛc execucõ e· xi. rem aliquan ovbi aluis
q.·in. cũ apud. Jtẽ vel eos qui ſe wolut topo⸗
m legi bo coedlis. nere. qñ electus ẽ vmcus
n diemiltis. 15. 9 mcus
Pterrei digrate. ſu plantareldũ nullis vo⸗

x di. miamur. ½¾ (itiss et no diſcuſſo nego⸗

bus ommno crereipſaſ⸗

Tales. l. factasnõ voeatis compẽtitoꝛib⸗.vel hijs
qu ſevell ent oponere. R qui eſſent · im ¶ Inanes .di⸗
Srbamus olm er no · de hoe · mnoẽ . et holt · de ap · cõſti⸗
tu tis.ij· et de do · et otui olim. ꝙ ↄfirmatio factavocatis
hijs qiu vocandi erant · et cũ cauſe ognicõe · hab et vm
Pinntas bic E reubcari nõ potene. et ſi appellet · ap

i, Tnr S . 6 W r pellari pᷣt ut a dif
A. e⸗ , l , E 5 finitiua· ſi aut fiat
D Tas, ſme cauſe cogmti⸗
nfirmationes tales viri⸗ one et non vocati

vocandis. vim hʒ
interlo cutoꝛie.ibi
qʒ; cermimus irritas et in⸗ de t plemus per
anes. ¶ Gvocationẽ: autẽ oos vidẽ poteril.

Huiuſmodi nomnai vbi⸗ ve õ .

