ie ꝓhibitũ nõ repiebatur. Lau · jdẽ dicebat · tñ di cebat cle u ¶ Sepe. fuit⸗ lecti·quia ſepe ꝗᷓ.de reſti.ſpoł frequẽs.
ricoꝛerequirenduũoſenſũ Inno et! hoſt. ut ec · bñ . c vno· ff. de legi nam ad ea · Jo hannes andree.
8 diſtin guebat ut hic · ſcʒ e alius ꝙᷓ ᷣa ſme cauſe co gmi⸗ x ¶ Cerici.nota pro hijs queꝗᷓ. dicam. „
4 cõe etvocatis hijs quiv ocãdi ert ſe capitulo nõ pote v ¶ Cxcõ mumeacõms · de talibo in excõmuicacõne ma⸗
rat viſtatoꝛẽ dare · et elt nio · q; archieps non pᷣt tolle ioꝛi oꝛdmatis die ut· S. de ſen. excõ · eum illoꝛ. er diſtin⸗
3 re ins ſuũ capitulo ſme cã. qd ẽ ꝙ ad ipos va cate ſede p gue mter regulares et ſeculares · et inter ſctentes ꝛjgno
ſ6 tineat admĩſtratio ſpualiũ tꝑaliũ ·s · c · ꝓx · cũ ↄ coꝛ · ibi rantes ius vel factũ⸗ut biiidd.
46 ſignatis.ᷣa aũt ex poteſtatis ſue plemtudme h̊ bene ¶ Apoſtateſqui excõmũcati nõ ſunt ſde hoc. xxiij · di· ſ
„ . potelt · de nreebben Poſiitr⸗ i Megligenter .· ee⸗ aſs wei et hone. cleri. ſi quis ſde apoſ.c· in mſ in
eeceprinu caſum. jecce ſecũdũ. Nota bic equiparari ne⸗ caſujj.ne elerici vel mona ut piculoſa/qni aũt ĩ apoſta⸗

ſia recipit ſacrũ oꝛdinẽ ſetiã ſi religioſus ſit nõ diſpenſa
tur cũ eo ꝑ ali qᷓ; p papã /s.de apoſ.c. ulti ſqð intellige
ſivera erat apoſtaſiaſꝑ id ꝙ habes ·s · e· cet ex parte/&t

(Autperam. gli gentiã delictũ· alibi differunt. g.
. voooeelc. ſ opromiſſarius· ꝓ vtraq; pte . e · ti· quã quã.
¶ Gocato ſunt enĩvocandi · quia eoʒeinterelt.s· de · of

9
“
„
„

num(Dct non poſt elericũ et ſie tũc v erũ intellectũ habe⸗
bisſet licet phemiũ de ſacris loquatur a ſtituto gnaſi-
ter lo quiturvel dicũtur h ſacri oꝛ dmes large ut compᷣ⸗
hendantur mmoꝛes · ſic. s · de biga · cei . de hoe · xxxn·di.
in ſimma. al conrræærrss 2
i Exiſtit. ſubau · vel vbi habet wmiciſiũ lieet alibina
ttis fuerit ꝗ e. cum
nulluſ.primo.ſRen.
miſ dicere velis G
ſpeciale m hoc ca⸗
ſu quod credo ve⸗
rũ.et licet anas vi
deam vnũ ius ſup⸗
pleri per aliund ut

bi noſapo ſtate aũt infames ſut · vi. ꝗ i in fames ct. in ·
q· iiij.ſi quis a ſiio·er ſic nõ ꝓmouẽdixxim di:qn·
a ¶ Irregulares · ſue ex crmine ſiue ex defectu· puta bi
gamia illegitimate coꝛpis vici o.· vel alio defectu ꝰ·
bᷣ ¶ Datriã·de qua inquire debet exammãs dma doney

xxiin · di · qn/ Pter patriã etiã enatiuitatẽ carius ve vi
lius em ſolet ma⸗
cipiũ · ff. de egil· e⸗ 24 .
mae pi oni ſeu irregulares vel alias dinaẽ Eos veroquos cõ⸗
Forn z 1o Anreur in᷑ oꝛdmũ ſacroꝝ ſuſceptio⸗ tra pᷣmiſſa ↄtigerit oꝛdia
oꝛdmando qui ſub nũ mdigm ſuã patriãim man ere volumus abſq;
tiliter exammã dus q̃ de hijs habetur noticia ſex diſpenſacõms ſupꝑ boe pben ea ei na⸗
fugiẽtesſſe in remotis p⸗ a ſede aplica obtinende) ae

elt. ut. S:de pur.ca.
conſtitutus ·

2

. . 141, E Abin , . men iſtud nõ cre⸗ i⸗
Norieia er deo tibo faciut ad hmoi oꝛch⸗ ſuſpenſos ſac oꝛ dmantes tdo ſuppleri p illum r
in hijs ſieri dbe⸗ nes ꝓmoueri. Nos igi⸗ pemtentia condigna pu⸗ neinnen
concod. iculis obuiaẽ ſtatuimm penitentiarnjs inbibẽtes ri qdᷣv etat h̊ ↄoſtõ. N
. e5 . 2 5„ 1. SE . 2. —12 . „ Ven
dEfugientea xix. ut nullus epoitalie de⸗ diſtrichen e abſq; licentia aldensn r 2
l Pmol,ſſacros. cetero aliquẽ vitram en⸗ noſtra ſpecialij cum talter mo caſum in quo ⸗
tanũſclericũ oꝛdmare pᷣſu

oꝛdmatis diſpenſent vel
ſuas eis tradant literas·
per quas cumipis debeat
diſpenſari. ORegoꝛius
xm gñnali ↄcilio ſugð

— 2 r er NE 8 —
iiitttttes etiã oꝛdmes co⸗
ferunt · lxix · di. am
4 vidmus 6 dr ern.

— 2ð Er. 3
F6ralibo ferre non
r Yele. Pirſqs die ut ꝗj.
Ecee reaor enn è —. r
. 2 de puil abbatelin
filet pᷣſri ↄferunt
pſalmiſtatum ut
xxiij · di · pſalmi⸗

ſepᷣtura requiritur.
et habes de hoc . s.
frngtenſ⸗

. mat niſi a nobis ſpꝑæcialez
licẽtiã habeat vel ab epo;
de cuuis dioceſi traxit oꝛi⸗
ginẽ oꝛdmãdus vel ĩ cu⸗ .
2 , ,„— ⸗ 1— . E
ius dioc· bnficiamiſexiſtit clericos par⸗
p euuſpatẽtes lĩſas cauſaʒ rochie aliene abſq;
ronabilẽ otinentes quaẽ ſu perioꝛis oꝛdmãdoꝛx li⸗

„„ 5 „,νr P .
ipm nolit aut nequeat oꝛ⸗ cẽtia ſcẽter ſeu affectata

1 eũdo ꝙ nõ ſufficit
licentia mi expri⸗
matur cauſa(et eſt
ſiꝗ.de ſen · excõ · cũ
medicinalis.
m (¶ Spe· ſi s · de
ele · c. i. in fiſepus

7 —2*2

. 5„

Ad econuſo ſi eßs ã ne ſeeum nõ pote⸗
ulltramötanus oꝛ⸗ èôò” ununit diſpeſare ut oliĩ
Seenet ital cu n on videtur H det᷑. locũ hr̃e quia penalis ẽ. poterat · ix. q·ñ lugduñ̃· r “
rererereren ſic reſtringenda et ſie ꝓprin non excedit caſũ · S.e. l. de n ( Huſpenſos · in caſu ſto celebrãs irregularitateʒ in⸗
„ elc. ſtatutũ.de pe · di i · peneſin ↄt rariũ viðꝛ cũ p omia ſit currit. et de Hoc dicam ꝗ· c. ꝓx· L

aeaeaeaadérõ vtrobiq; & ideʒ ius ſnecviðꝛ iſta amphacõ vel
Eeerytſo 'm ea que vides ·s · de elc. ſi po ſt (vbi oſtõ illa
4

oS peciali · ſic ꝗᷓ de of · vicari · . i · et · mj.. de pe · et · re . e.
ij. de res iut in generali · ſe non poſſunt nec ꝑ alios
p iſpenſan . qdð emm / poterunt · xl vi di ſut· xx vi.

r mbo et appella combo et 9 firmacõmbo de quiboibi cautũ q· u Hijs a quibo ſſncut ecõuerſo ꝗᷓ.de reg ui · pᷣt quis · et
nõ erat ad hoc. ff. de. v· obli . l. a tici o vbi enĩ eſt eadẽ rõ ibi plene dixi. ſcienter oꝛdin auerunt clericũ alienũ p
et pemitus omimoda ſmilitudo nõ ꝓprie dieimur extẽ 5 qui·q̃ annũ a collacõe oꝛd mũ ſũt ſuſpenſiet R
dore. f ad.l.iułde adul.lſ poſtulauerit. chie⸗ eke oſtq; ſiſpenſio fuerit mamfeſtap oterũt ſubditi
qu edaʒ· nũ mularios ſtũc enĩ penæ dicũtur exte ĩIqñ ſme jp oꝛ licentia vicims epᷣis oꝛdmari.
ad caſũ nõ omimo ſilem extẽdũtur ſſet ſie intelli gurur co⸗ r¶ Cos qui ghaliter lo quitur ut omes ↄpᷣp ẽdat qui⸗
etxtuaaria faẽ ad hãe queſtionẽ qdᷣ no· moderma hoſt · pci bus opetit oꝛdimare · de puil quia cirx.
pue s · de elłc..mchil. et guil· et gar.e.t.auarici eſdubitã⸗ s Clerioos: de laicis dic ut ꝗ. c. ul· ⸗qñũq; ecõuerſo de
vwv ered p p̃mãà rcònẽſꝙ h̊ dec. in italicis vltra montes t¶ Parro chie · i. dioẽ ix · · i· lug ð⸗ Pecul. clertl · c. i ·
eꝛ dinatis lo cũ nõ habeat ſet poteſt eſſe ratio ſultamõ⸗ u ¶ Aliene id eſt nõ ſue· ſuie ſit ꝓxima ſiue remota.·ix.
eanus citia montes exiſtens habet duo remnedinar ci⸗ q · n. E i et. c. opm xxj. di p toti S. e q tranſſa rönem
tto niittat ad ꝓpriũ epiſco pũvel a papa ſaltem qin inbi xNLicentia. quã quis dare poſſit ðꝛqᷓ.e pxr.
vSvieicinus elt licentia poſtulet qð nõ ſic facile pᷣt italieuſ//y (Seieter ̊ niquid ſcire p̃ᷣſum etur vel ĩignoꝛar̃e · við
uultra montes exiſten a(b abeant ergo in hoc caſii locumwignoꝛare ff. de ꝓba. l. verius .de reg · iuy · pᷣ ſumitur. e ol.
untiqua et moderna ium ſiſta autem ſuũ ſcriptũ ca ſum die q p ſumetur ſciẽs imſi ꝓpber ignoꝛtiã ſa d .s. de elc.
non exceduũt· Johannes andre- mmnotuit ibinec pbare cog imus cſq; quemlibʒ oꝛdi
bCElerien. quid dices ſi laicũ oꝛdinet ĩ clericũvidetur in j. ac.

qꝙ tc locũ nõ pabeat p iuma glo· ꝓxallegata ⁊ ad hoc
.s· in pnᷣ.dec· H̊ↄtra ꝗ·c.ul.cũ ſuis ↄcoꝛð.et eadẽ eſt ratio
vtrobiq; · S idẽ ins erit · Soſcredo p ultio dictaſ de lai co
in ericũ oꝛdmatolhanc ↄſtònẽ mtelligi ſer facit qðᷣ di⸗
cam q . ꝓxſet liter lege ꝓunctãdo poſt ultramonta⸗
E . .
õü .
l ſ p „ Tr

.

9Pe Rekr — Kſ &α õ ☚ N αα r4 E p) 4 N
7 2 — A e

– — .

. . „. . * „
66b6 „ e KFr- ,* —
“ 5 . . *

Ne oH r

.

c pHEeen 1. 3 % rE 5be — Be )*⸗ „ Pr ee ⸗ A Wα

4 —
3 Eer e Y i⸗ ℳ% 4 õ * 24 + Aα c. α 3 Ey Na/2 . e 6

D. N Pe rrs, e e , Rt 2ð EE r S= Rr ech e.

1 H A . „
maweeee õs .
₰ S 4 . „
säl Br fis ere
– + 0 e dap ES 9 S F E☚ 4 ,

*

nandũ ſcrutari tenenturſut.xxiij. di. ebus Kriin. v.

qñ / videtur aut ad eam ꝓbãdã ſufficẽ inram

1

de ele. ut circa · er · e · nulli ſet icet p alios examinet ex ſua

TSigen na eoꝝe culpa ſibim putabitur ad ſ de ſi intm

Affectata ſequipollet & ſcientia et affectata igno⸗

2 74 N —e reS 4 — 8 3 —. E

. 7
———LbDPboO

3 —— R½ — „½ — 4—
● — —

n Berr e 11 r 3

——

*
₰
.

—
5

3

ntiaſde clam deſpon · cum mhibitio ſet dicitur aftectata

P F W. The ſa De n o 1 .

ð

Ler- We ? S p eee
bbet e Aer. Fr⸗ —
. —
Hrr .er6 et .
n . Hee
. – „ 4 ₰ 1 . 4 . 5 4 — „ . 6
4. „6 N — 9 „ℳ 1 P 4 NRr⸗ be A Bofbnrn PpN „ „
— r 1 y ‿- — Ir) , , or E ? ————r— 0$⁹
7 2 w☛ —☚ 2ðð
R

KE

—

2. 4— S 1 2 . ₰ ArE& N — 7 0 „ . 4 . „ . . — 4 . — — ͤ„ –—
— b Ne. ern ẽ E „ Serrt „ , 1 Aͤh E P DA ð ☛☚„ —eEHEE PEEE * * 7 1 ZM ,
. 47 . . S 4 . — 17 7 .

—- — =— — —

—

e S, 5
r 1 — P e n err c. — ea, 4* — 0 S Gnn S
P7 3 r 2 2 Der 1 22 „ 2 ,K . 5P „r „*☚☛
0 — A J ——— / 7% — — 7 , C1* * P pl. . *²* —— 1. “ 9— J * . 22 BnE ,

exquo ſcire potuit ſed noluit imo diſſmulauit tc de en
eel et mutił nupẽ. l.qui ↄt raſet dico ꝙ; ſi iurauit 52
rare ut dixi in ꝓx glo⸗ altera ps habebit neceſſe epbars
ſcientiã vel affectatã ig noꝛantiã ſet ꝓbabituri p argu⸗
mentave! oiecturas ꝓb abiles s : de renunẽ. c. ij.
- Et a ( Figmẽto. ſie. s. de elc . auaricieſvel q& foꝛte dixit ſco⸗
. laris eſt quẽ bñ oꝛ
dinaè poſſum/vel
E d git licentiã da⸗

Re ttam fuuſſe ſvel dicit ignoꝛãtia wl quocũʒ alio
E Aer eßm oꝛ mãdr ami ſ eſtoßpſu ſe⸗
Wdn, elſuiͦ ta bñ ha gmento quelito p füpſe
bebit tat · ix · q. ij· rmt oꝛdmare pã anũ a i⸗
lugaun , ſR Eite lacõne oꝛdmũ decermm?
„diſſimulam 12
a -pvinnſſorias ſurres: eſſe ſuſpenſos hijs q iura
25 T, 33 pticias eſſeſut ibi ſtatuũt otra talit oꝛ dima⸗
= Ee⸗ hu¶ vel in n fau⸗ tos in ſuo roboꝛe te durat
temoſtöms .
ns n un kamm⸗ ris: ¶ Cerics q; parro⸗
e. ⸗ reeepit vel ei ehie taliter ganſoran
3 ⸗ ñficiũ gnli h et poſtq; eoꝝ, ſuſpenſio fue
nlia ſüt figmenta ·
= e Eb ee et rit nenr abſp ißon
se Cnn man etiã licẽtia interim recipi⸗
lxxi.di:primatus. endi oꝛ oꝛdines ab alns vi⸗
cra e glinu eimis epis ſalias tñ cano⸗
3 ac uſet⸗ meæ libera cõcedimus fa⸗

ꝛdimũᷣ oim cultatẽ m. viij.
a cet gar et per m nullus clericũ
anc liam Et · Sc. ve⸗
vel non eſt opol. i⸗
vbi pumtur in col⸗
laede oĩm oꝛdimũ
qui in dia conatu peecauit ſet ſi ſ̃a voluiſſet eũ tantũ illo
quẽ otulit Huar ex pſſiſſe t. S. e.lſaſ· et. c. ulnec de inre
frui debet maio bo qui mmoꝛibo caret ſff.de hui.expoꝛ.
en a ctoſer de oꝛdi . a b eß· e · i · Puid ſno. ins nouum/
er an nuſe⸗ tinuũ 8· de ele.·⸗ q; Pecoſaatn pena n
tales nõ fuerat ſtatuta ym qnoſdã aß ßm guil. h miti
gatur penaſq; olm ꝑ annũ a celebracoͤne miſſe ſuſpẽ⸗
ſus erata de om deb ebat ſut · ix · q · ij. nullü pumuntur S
in quo peecauerũt ·i.q/i.ſj quiſs·de hijs que fi: a ma.pte
ueſiuit. ⸗q ſhoꝛdmatio rata nõ habeatur/quo ad
tatuũt execucõnẽ · ix · qen · p totuʒ·lxxi:diic:iſque⸗
dam iuna dicũt eos deponẽdos·vjij·q.i:epᷣs in dyoc 5;
nunquid ſuſpenſus eſt ſic oꝛdmatus ab executioneſ⸗ el
an habʒ execucõnẽ miſ mterdicatur ſetviðꝛ qꝙ; neceſſariũ
ſit interdictũ S.eti.q; trãſlacõnẽ ſibi interdi cẽda eſt 16.
ad idẽ de ofarchið. erearnilß⸗ otra ſicut nõ tenet ſen
tennia data a nõ ſuo indiceſſic nec oꝛdina tiout. lxx. di⸗
nemm 7. lxxi. di· p totũſdo. dicas illi ſuſpenſũ ipᷣoi mre.
ß nõ illa ſuſpenhone 4 irregulanitatẽ inducatſſß ſuſpen
dẽduũ illaſut m dec. ꝙ trãſlationẽ ſjm oſt. Si et Sa, vñ

et in foꝛma diſpenſacõis que talibo datur agnan ſe.
dicarſo ab oꝛdmũ execuecõne ſuſpenſo ilʒ r ſiſſ⸗
i & e pPenſ ſi

ta nenlommumaan hoĩe ſuſpẽ “ as Eve
Ec. rũ mſi in eaſu.s· c.· ꝓ en clericos aliene yoẽ. er
JPR (¶ Jaliter. ꝙ. .oꝛ di/ p ſh̊ dico · ꝙ ſecus erit in alijs ca
ſbom q;ba h no wnoriter exp̃ſſuʒ:ad h·g· ti · Px · e. i. 75 cõ
cel. prebẽ. qe. s · de elc . ſuffraganeis cohi. eleri. e.
bCR amfeſta. per euid ẽtiã actt⸗Uaa ultiſvel quia eſt iu⸗
ris notoꝛiũ· ut mm.e. ti. vña et · · de . v. ſig · cũ olim ſalasi in
dubio a ꝓPrio pᷣlato nõ recedent.vin·qiij.nõne.·

i Clictia. qo Sem aume aceſſiut ẽ vlterius nõ ẽ neceſſe a ſepe vemens⸗ e Raͤuiti ſub au⸗vel ni habeant . 2
° r „ 2 e . H r ee . o .r. — n = 7 g. — Ne n. e i. S :d.

Rr r‚ſen E,. r 92r. =
Scrr r. * r, ⸗ 5
Parsn Sy S69 2
Werte 5h
„ Wσ 0, P t e ſo P, gr
e 61 h er e5 TI, — οω
y - „ ðẽ
òðð 4 1 bo,

rr wele 7 PB 7

S
lis e iſcu ad ho ſe i us de nõ fuer̃t oꝛuidi. r,
õäl Aen e . E .. r 0 Pullus. ghali⸗ a
. R
.

q oꝛdinẽ recepitiſiue nõ cũ ghaliter er nõ diſtinguen R⸗ —
do loquaturſvnde nec diſtimguèẽ debeo.ij. q. v. ↄ ſuiluiſti⸗

J rr „ —1 — P / ſ e P. Pp . rrSr.
. Den 0
, . να d HH
P . 6
1ll P
g l.
. 5 α½ — 572 Wy N I NRN
e D S,

ASS n

—

diinee poſtulari.ff. de ↄ8. inſti.qᷓ ſõ ↄdicò e.E ul. C.li. x.
de thelaur· l. vna. k ( Intermm. ſãno ſuſp cſõis durate.
¶ Vicims ep̃is. in ſua dyoẽ:q; nõ mtrabũt abſq; ſua /& .
licentia parochiam ſuſpenſi ut credo m guil. α
m ¶ Canomce ſſc; pᷣ cedente debita examĩacõneſet ſcru⸗ / / 7
tmoſ tempib⸗ debitig · S· eeti · de eo /er modo vbtaif nõ 0
furtiue/ velp ſaltũ. ⸗ 2 - rr.
vel plures ſacros — WFr
eodẽ die vel duo⸗ aL en

bus otinuato ielu⸗) r
mo(s. e. lſas. et· e· s .

prochie aliene pter ſupi⸗

oꝛis ipᷣuis licẽtiã debeat oꝛ⸗ dilectus. 2 K.- S.
dinareſſup oꝛ mtelligitur nuuue w Tter Der,
piſco us oꝛ —
m boc caſuepus de cuius bus di Hy r
d æà gmnis domeilijvel . 2
dioc. ẽ is qiu ad oe mes ecciaſtici benefien 56. ,
ꝓmoueri deſiderat oꝛiun⸗ cõmẽdaticias =ſ 8 22
dus ſeum cuuis dioc. bñſi oedĩies dare ßt in⸗ el,
ciũ obtinet e ciaſticũiz ſſeu ferioꝛes Pſati non 1
c 3 miſi ex priuilegio. de Kor A

Ppʒ liez. alibi natus fuelt do
malin in eadẽ. ¶ Unſeri⸗
oꝛes q; pᷣlati religioſ wll a
in mßſ eis ꝙ ſuos elericos

nec officiales epᷣo
rumiſ hij qui ha⸗ rS.

bõt adminiſtracò p

né ſpritualin ill as A1e,
bñ cõcegůt/ et A„.

4 ſb dito osſpoſſt mt a quo voᷣ eßi orckfare oꝛres / , P ₰ .
luerĩt epo facere oꝛdma⸗ Porattun nõ an, er r.
ri a ſede apoſtolica ſpecia⸗ ps ng eio ſo e.
liter ſit indultũvl offici⸗ tur m illis licet i m⸗ KPrr- — 8

ter loqtur. ut dixi . o-
Sec: Px.
p (¶Clericũ. vel ,
icii .ce. ꝓx a Parroebie i4 eſt dyo erſis⸗ Sð
Laamare. S.·c. ꝓx:cũ ſuis ↄ coꝛ. æ dixit q; multis
8 e caſu:l. in dãda tali lierntias alijs modis dici⸗ D e „
tur quis ſub ditus alterius et de eius foꝛo. qð dic ut. õä
de fo. ope.e ul. et. ff. de inð heres abſens · Ci. 2 ſ. r 6
t ¶ Eps:æ nõ mferioꝛ: ut ꝗ.c. ꝓx·et ẽ ſi.s.de elæcũ ex eott
u ¶ Oꝛdmes· quoſcunq; mmoꝛes vel ſacros:. Dr ) „d
x ¶ Onũdus. dꝛ enĩ quis dmicili retinere vnde oꝛiun⸗ -- 2. —0
dus elt ff. de ſenarl. Pnul. e bñfcij vel ꝓuentus „* fe. S
y ¶ Ecãiaſticũad dram aj ſeculariſſet tlia ecciaſtica bñe Sl 4.
ficia ſme inſtõne canonica obtineri nõ pñ̃t· ut .de reg. õõ
int᷑.c.i:cũ ſius ↄ coꝛð et intelligo ſiue iſtð ſit bñficiũ ptH S , Ar

r

. .
4

—

Pr —606 G
FS 22 4 — 5 1

— —

S 4 0 —

a.

8.· de trãſla. inter coꝛ. pa bẽ domicilia in pluribo locis nr . — 221
Momiciliũ· p̃t quſ·ff. ad muc:l aſſumptio. iuris re aai Ard LS
prudentibuſ de fo · cõpe. ex pte b. sS· de Ee p.dilcũs. ij/qð⸗⸗ 7 S
verũ eſt ſi invtroq; ſe equaliter collocauit ut ibi et⸗. de o
ſepul· c. alad ibidicetur habere dmcilu vbi maiom⸗ —
rem ptẽ rerũ ſuaꝛehʒ:ff. ad mumeip̃· eiuſ. Eul. C. ubi ſe⸗ S rer C=r
vel cla·ſenatoꝛ esalias ſola dmu poſſeſſio d q in cini⸗⸗1 I e Pen
tate alia ↄpatudomiciliũ nõ facit:/ff. ad mumciß. liber
tus · ſola.· ſub/vel dñs ſp·S. c · i· et . px ipe enĩ oꝛ⸗
a U In eadẽ. dinarius ẽ ſmguloꝛæ·ixiq:iij: cũcta p mũ⸗
dũ:et roma ↄiũs ẽ pf̃ia ff:ad mumeipal.roma.ꝛibi pᷣt
quilibzʒ ↄuejĩri.ut:sS.de fo:ↄpe:c.ul. Fpel ardiacom ha
b ( Drelati· puta abbates: arpᷣſbri⸗/ bebas de his · s · de
of. archid.ſi gficaſti· dic en canõ.lſas ep̃i neceſſarias.et
nõ inferioꝛis·lxxi: diexneo. c ¶ Zubditos laicos.
d Epo. d tũ catholico. et hẽs de c pᷣuilegio. s · de pre⸗

r er 6

5 — eS⸗ ð
erf Faren 4 6 = L „ 2* 5ol
) e
r 6& „6* 2 & ), dNE . W an, 4 „ ir S
Fe PrT P1,19T. rS asit- r E
äü AKrr D E .
; . „ Be R1 1 f.. ⸗

. 9 2èðð er

Sr
Per e —f 22 IR——— rn re re

5 ° er —
— 5 —
371 r ,
95 w2 * 2

–W

moderm de of ar⸗
chið · ſigm ficaſti.
O3 . PSr c ¶ Kemotis· quẽ
EEloci dices remotu
,—dſcunt quidã de ci⸗
, 25 tra ultra montes p
L I dec. s. de ele. mchil.
D E ſ eſt falſũ ꝙ ſolũ
talis locus dicatur
remotus quia ali⸗
ud eſt dicẽ valde
remoti · ut ibitſet a⸗
liud remoti ut hic

ligitir nuda caucõ
ut. C· de. v · ſig. ſan
cimusſet alind ſuf⸗
ficiẽs cautioſet tũc
intelligutur pigno
ra vel fideiuſſoꝛes
,ff.mã.ſi mãdato:
CEul¶z vdꝛſꝙ re⸗
moti dicatur extra
ꝓuinciã · S. de elc.
coꝛã. C. de pᷣſeripẽ·
x · vel·xx:an. l.ul ·
Gelutanduas die⸗
tas. S. de Rp. non⸗
nulli vel ultra vnã

ſcut aliud eſt dicè?
cautioſqꝝ tüc mel⸗N

de ipoꝛ dioc. oꝛi di. Ide

te religionez intraret; ſeu

ex ↄoſuetudme p̃ſcripta ut hoe facere poſſit in hoc enĩ
caſu bñvalet o ſuetudo·ſᷣm Jo·qui hoe no.ix.q.ij.epᷣm.
et facit qdᷣ no.hᷣ·s.de of.archið ſigmficaſti/nec enĩ con
ſuetudo reuocatur ꝑ nouã oſtõnẽs · de oſti · c. i · e. li.
a ¶ Extendat · miſi habeat ſpeciale mandatũ:ad hoc ut
j. de of. vi · e. ij · et · i ·

Po:ſuꝑ vide qð no. bet

.

„. . „
officiũ nõ extẽdat himoi

nequeunt licontiã mmpuri
¶ECÿo autẽ in remotis
agente ip̃ius m ſpiritua⸗
libus vicaruis generalis
vel ſede vacante capitulũ
ſeuis ad quẽ tũc tpis ad
miſtratio ſpualiũ noſci⸗

tur ptinere dare poſſunt
licentiã oꝛdmãdi. ¶ Be⸗
ligiohwroꝗa ſuis ſupioꝛi
busſm nõ exemptis p̃oꝛa

tibus deputati prioꝛ es et
eoꝛ ſocij poſſunt a loco⸗
rum dio ceſams q; dui mo
rantur m ipᷣis prioꝛatibo

oꝛdinari licte licet nõ ſmt

₰ℳ

Vllus eps vel quis
alius mfantimſi foꝛ

oꝛdo confertur. g· de eta. et qua.cũ continga?
q¶Diffimtuũ.qʒ dic.ut no.s.de ↄuᷣ ↄiu: ↄiigatus.

T ¶ Meceauerit· de hijs q̃ f-a ma. pte ca.queſiuit ·
S8S¶ Annu.integrũ et ↄtinuũi.s.de elc. ꝓuidae.li.quid ſi

ſit biſextus.die nt no· Jo.lv.di.c

ij. et Bᷣ.s · de. v. ſig. qᷣ⸗

t¶ Dütaxat · id eſt tãtümodoſet· no. ꝓ eo ꝙ di ¶lut.

xi.S·e · ti · eos qui⸗
ſquia ſ ibi ſpa vo⸗

ſuſß ſo luz illos el⸗
llnato ß nee ſitz ſis Py e Puatosja colla⸗
ni eh eebſe nu fi tione oꝛdims quẽ
oꝛis licẽtia hom dioc. alie maque otulerũt
neclericalẽ pᷣſumatoferre expſſiſſet; ſẽꝛ h fe
tonſura nec etiã ↄuigato ſa mes ens.
mſi wlẽti religionẽ intaa⸗ x tdeci ad audien⸗
reaut ad ſacros odies tiã ſet intelligo hoe
pwouci hu eſt ſacris ca Gädo ſali
. 5 — clericalem to nſunã
nomb diffi tn. ¶Qui ↄptulit alias etiam
wro tn fecerit ut in quę fſnulterioꝛibo quoſ
peccaueit pumatur ꝑ vnũ ↄtulit pumentur·
annu a collacoe clericalis p ium ſup mdicta.
et · i · q. i. ſi qui ·

tonſure dũtaxat nou erit
ſe ſuſpenſu. ¶ mfacius
octauus. De etaa qualh- a
odme phciendo2
Eirmietius ut
piſcopi cũ hijs
qui viceſnnũ annũ
erit ꝙ ad digtates

opleu

Wel plonatus quubo aĩaꝛ

u0 uſpenſu. j pocn 3 =
iure. ſ̊ nũquid ton t⸗
ſurã licebit tũc abesptde
alio epᷣo ſubditis ?ꝛʒ/·
ſuis recipe die q õ
17142 r 4 AE- r e *
cu non cpiatur A
ex preſſuʒ nonvi⸗⸗ =e
derur ſie licere ·

no · per Bᷣ.S.de

BPſalmiſtatũ conferre pñ̃t. lxix. di· qm. et.xxiij. di·
5I. PI pſalmiſta. j.ſ minoꝛi.vñn Fnoreſſoptem ergo “ 3
eb an Ei,, k¶ Infanti⸗ re tonſura.xx vin· di · de hijs . et. lxx vjj. di·
Deyirift S A intraret. verũ eſt ſed pciſe non obligatur. ut. s. de ⸗
=ðèð snr S reguł quia in inſulis·et.c.ad noſtrã.et dic.ut qj.de regul.
R., . 2 s Hm js qui · et. c. nõ ſolũ · et · c. ſe · mSHuperioꝛis ut.g. c. pxi.
Ain h E b. ,ſ. n „Wommi lꝛico a apparet quia cõ fert pᷣmam
õ 30 F tonſurãolmvolebãt quid dicè ꝙ clericũ alteriuſeßi
=O quis nõ poteſt oꝛ dinare · ſed laicũ ſie· et hoc dicebant p
dee · · · eos qui.et hoc falſum erat · ut · lxxj·di.pᷣmatus.
vbi etiam de laico expᷣſſum erat· Jo an.
o ¶ Alenæ. id eſt nõ ſue·quia etiã ſi ali ene eſſent dimo
do er ſue nichilommus poterat oꝛdmare⸗ Pn e
p ¶ Conſuram pꝑ quã immumtate g audet ·et clericalis

, =s in ſmgulis· et facit. s· de elc. ex eo qðᷣ . ð pᷣben. ſup · et qd ⸗ clericis /n
ve — 7 „ 6 Se . 1. .6 ,. . „ - r „— 5 o . 9„ . , , .
Len s grr) ibi Ponrteereg, g& minoꝛ· vñ. an. pᷣt religioneʒ int rare ·q rruu; (Epiſcopi inferioriba credovetitũa facit. S. ti · ꝓxi · c.

“ . 3 cura nõ immmet valeant c.no. per B.s
1 e. ie ·t· ſta u A & ſn Pri WWat ſar grnt ne H alsant elc. cũ in cũctis · ¶
ſatis cred erẽ H̊ ard ſ 4 a e e e e . mferioꝛa.et.e.t·cũ
bitrariũ qs loebuus 4 Drlilecki⸗ et. g. e⸗t. in⸗
dicatur remotus . decoꝛuz. et. c. Hter⸗
dCaplm · ꝙ tũc ĩ ſpſ alib admĩſtrat ut.s.t. ꝓx.c ul. ea. per ipm et modernos. Ioandrces E
e¶ Is· puta viſitatoꝛ. lxj.diiqm·s.t. ꝓx.c.ul.s.de a pe. y¶ Permittimus videbatur ꝑmiſſum etiã in citerioꝛi
elc. c· is cui · ¶ Keligioſi.ec̃ exẽpti ut aliqᷓ fueit dubi etate ſar.a ↄtrario illius dec· s· e indecoꝛũſa ar· directo il
ta cõ et ꝑ id qð dieẽ mnõ exẽptisvel lerit dubitacõ qʒ lius deé e tiex racõneſet ar.a pari:illius· e. ti· pterea nã
nõ erãt petuiſet h eſt verius. Jaliquia ve ſoli · ⁊c· eci in dee . ex rõe· di ſp enſant cũ decẽm in dee. . diſpenſant
gC. 3 ocijſnõ enĩ ibi deb ẽt eſſe⸗ cleſaſtici. iin vi · q. i· il⸗ in oꝛdineſg pari rõne.m etate ut ibi no· hoſt/S adpii⸗
lud.de ſta ·mo.monachi ·et ꝓba tur. e· ti ·q dei timoꝛem. müuſdi ꝙ ar:aotrario nõ ꝓ cedit ſvbi repitur m inre cc
P ¶ Oꝛuũdi.· ꝙ tüc poſſent rõne oꝛig is · ut. S. i.· Reñſet ſiẽ temiüli cʒ; alias ſit foꝛtiſſmũſde hijs q fi a pᷣla.cũ apo
pñt oꝛdiare ita dico ꝙειdaticias ad oꝛd ines daẽut Iſſtolica. in fi ho trariũ repitur· S.de ełe.cũ in cũctis · ¶m fe
Vlius eps: aluis ꝓuta ab bas vel p ſor qui Cibi. rioꝛa & nõ ꝓ cedit argumentacõ illa? Ad dec. ex mepe.

valde mains eſſe pati defectũ mm etate qᷓ; in oꝛdimboaut

dDico illud fuiſſe ex ſpeciali mandato eſad deé · bico
Faigem et ꝓbatur de inſti · e · . in · e· liet de p̃ben · ſi p

oua ſit igitur hec ꝑmſſio.

.

7

UcE:jl · ij. i ct · ij. ſeñ · S.· de ell · cum ex oꝛ·łjqàh
a ¶ Compleuerint· nota nõ ſufficit attingere ſieut in e⸗
piſcopo.s · de ełc. cũ in cũctis ſet ĩ ab batiſſa.s.de elłc.in⸗
demmtatibo. i. ſeñ ſet ĩ delegato.s · de of. del cũ viceſdmü ·
et ꝙ dixit h̊ ̃a.de.xx.an·. dẽ ſi voluiſſ dicẽ potuiſß de
iterioꝛ ivelvlterioꝛi tpeſ; iſta taliaſſut illade quibus
dicit nõ oĩm qͥ a pnᷣcipibs fiunt rõ reddi p̃t.ff de
egi · nõ oĩmſet de h.s · de ſep · ſi qñ ſtamẽ ſatis cquꝗs coꝛ
dã do ad alia iuraſde·x vij·an · ↄſtituiſſſiẽ in pcurato:e
ad negocia dicimus ꝗᷓ.de ꝓcuũ · qui generaliter · Cul ſer
ſicut de aduocato.ff · de poſtulan.lʒ·i.et.iij. q: vij.· Etria ·

r

. AN .
13 Fel
D
1 rfe
9
4

d

⸗
4
1

ſed ut pᷣdixi ſic p lacuit pnᷣeipi ·et ſuffieit ſie ſeriptũ eſſe
ff. qui et a quibo · ꝓſpexit · vi · q/ i. ſcri ptũ eſt m lege · de
fer.cij. in pn. jnet · in illis ſees Henmn prochialibus
a ¶ Mõ immi/ ecẽijs · S.· de ele · l canon · et tz foꝛte voluit
dieẽ Jo · qi no · de ele. cũ dilectu q; in mmoꝛibo dig mt a⸗
tibo ſimplex ep̃us dabat vemã etatis· vel foꝛte aliter

mtellexit /·
14 Conomeu· q
nõ ſunt illegitinmn .
non rbe viatele obtinere poſſmt. R aliud
miol. e nõ obſtat canomeũ libe⸗
e Diſpenſaẽ ſen re diſpenſare. ¶ Z Omfa⸗
nũ quid ꝓmouèdo ciul. viij. De filne plbit.
diſp enſat . de hoe Sdee
diHenlat. de o qui defectũ patitur na⸗

vide.ili.di:qui m a⸗

liquo · limn. di · ſi ſer taliũſex diſpenſacoõne o⸗

uus in prima glo- telt epi icite ſi ei aliud ca
xvi.q·i. eccleſia · de nomen no o ata oes
o celip ben. leas · de⸗ dies ꝓmoueri mioꝛes ſet
ſcil. kratermeatis · obtinere bñſñiciũ cui cura
*4 moderrodde nõ imminet aĩazz dumo⸗
Ale. oin dinerſis ſ· do ſi tale ſup quo p ipm
ſatis ẽ euidens ar. ep̃m valeat diſpenſari.
. £
fonee en Kl ieca eln⸗
tur ꝓmouẽs 8 de Vl. bnhcia ſuꝑ giubo ne⸗
fele. mehil elt/ ſe S WM
hic determmatü ẽ
de patiente defectuᷣ

in etate Quid de patiente defeetum in oꝛdmibo ſi cliga⸗
tur ad tales pſonatus ve digmtates ſme cura.nuquid
neceſſaria ẽ epi diſpenſatio.vel an de iureom ad illa ta⸗
les eligi poſſint ſtenẽt mnoc.h· etopoſiꝙ de iureom ad
illa talis eligi poſſit ar· a ↄtrario dec᷑cũ m cũctis. G m⸗
fertoꝛalet dicit idem eodem ar.per dec᷑.s· e· p̃terea/Ad
„ Ec.lx. di. p toci: ſeñdent illa coꝛrecta otraria ↄſuetud e.
. S vel cuibi dicatur in archidyaconũ nõ deb ere quẽ aſſu⸗
322 = mimſi ſit diaconus· m pᷣpoſitũ mſi ſit pᷣſor.patʒ illa coꝛ
N 2reeta p dec. cu in cũctis Em ferioꝛa.que de oꝛdme mchil
N l y dixit er ꝑ id as ibi dicit. ſ momitinõ fuerint ꝛ cſet ̊ no.
Imnno ·. in H dicto· Cet de re iuð.cũ olimetopoſe.tdudũi.
PRX e Ad deẽ. dudũ.ij. dicũt ꝙ idẽ iudiciũ ẽ quo ad plurali⸗
EgH Atatẽ vel alleg acõ fuit illa/oſt. ↄtra. in dec p dicta.p̃tẽa.
eeett in dee. c m cũ tis. ꝓ quo facit qd no.h.de hijs q fi. a
õ ma. p· e· ex oꝛe. glo· quia erat ſet hec opio expᷣſſa erat
. in deciſa ĩ̃iuis dee · ex oee · et ꝓbatur optime de elłc.dudũ.
jAd id qʒ dicitur ð caplis.lx.di.per totũ·in quibo dici
mnir ꝙ archi diaconus dyaconus et p̃poſitus p̃ ſrdebet
eſſe · dico pᷣm oſt. ibi ſubaudiendũ.vel ſubdyaconus. cũ

m epᷣm enã poſſit eli gi·de eta et qua. a multis.

aui cü illegitime natis diſpenſant ep̃i in mĩoꝛib⸗
oꝛdmb⸗.et beneficio ſme cura· dumodo ſit tale· in quo
alias diſpenſare poſſit In alijs diſpenſatio ſ̃e requiri
tur ſſi diſpenſatũ ſuerit cũ aliquo qð nõ ob.ullo de ectu
poſſit ad cumtũ bñſiciũ ꝓ moueri.pᷣtextu illuis diſpen⸗
ſacõnis nõ poterit duo bñficia inſimul ob tinere· Gma⸗

nauit ad declaracõnẽ eoꝛe que no · s · e. ti. e · pnl· et ulti?
e ¶ Befeetũ /mdiſtin ete mtelligo ꝓut iacet de quocũq; R SE
2 AH

defectu ſiue ſit ſpurius ſiue adultermus ve natumlis i

cet alhas quo ad ſueceſſ onẽ diſtinguatur.nec ita defa⸗
cili diſpẽſetur cũvno ſiẽ cũ reli quo· er ſic intelligatur. ut

qs de renunẽ.mſi cũ pᷣdẽ.pſonevero.⁊ c̃.ẽ enĩ dignꝰ
vema qui alieno vicio laboꝛat·C de natural · kbᷣ. l. legeʒ⸗
0—2 Afßr * — a rrer e e 35 *W 2
—, Hort 6e . 3 — 4 P& .

1 5 8 —6 Er α E EDE LE .*

r EFF-
7

nuẽ opoꝛtet wluti odioſaʒ

B .

—EEEe

Piſpen ſacone:nſquid ꝓmouẽdo di penſet videre·
miniones quas dedi.s.· c· ꝓpx. j. S: e lias. vbi ſᷣa cũ ta⸗
g ¶( S pᷣi. m brrihpiachaenr/Ubus inelene⸗ tu diſpe⸗
ſat ̊ mno eſt.& petitũ fuit a ſ̃a nam et ep̃us potemt⸗

q (Canomeũ facir q d xi· s. c. px⸗

quit ep̃us diſp enſarelſ me

— — „ ut · 3. c. ꝓx.nõ cre⸗
viſpenſacõ e ſedis aplice

d ꝙ diſpẽ ſare poſ

ibeneficin. intel r e
ligo ſnnplex q m =
pſonatuvel dism⸗⸗

e KHesee-

tate etiaʒ ſme cun·

ꝓmoueri nõ pt. ¶ IAlex⸗ ſit· ad hoc in eodẽ
— 112 . enec. .
rocũ quo ꝑ ſedẽ diſpenſa eer de ben . c. ul.
2 et de hoe de ele⸗du⸗
tu dandenn pmſſo non dum . DW
obſtante delectuſvaleat K(Qaleꝙ no pa
ad bñhiciũ etiã h curã am⸗ S mmmechadte FP e
a babeat rien nꝑ quo no preßeoeog
max habeat ꝓmouerijne ete cu legitio uſe ee .
qint pᷣtextu diſpenſacõni⸗ penſareßmvine.
bmõiQuã exoꝛbitanteʒ a s· e. tua gof. in ſũ⸗⸗ I

A6 9

reſtrmghmſ vmeu bene⸗ di. ſum ¶B er pe.-. =
nciũ obunere. dem. de lap · in p de dee· ð
— . b. EE oge Berd ₰
18 ci quo nat Per Ex tua / et. mno · e t.. „ 2 6 9.0. 3,r 4 .

c.ulſſjm Io· qui q̊
no. lvi di. m ſuma.
tan.m dicta decre.
ſß dixit vmcẽ · ꝙ ſi
tñ eſſet epᷣus i̊ fa⸗
cere nõ auderet/ gof.s.de cłe· innotuitray· in ſuma hu⸗
ius.ti: et ho/m dicta dec᷑. tenent ↄtrariũ/ad dec penls e.
ti Rendent ꝙ de illegitimo lo quitur. de tali foꝛte benefi
cio loqui voluit hec litera/ vel intelligas de benefcio
qð habeat ecciam curatã annexamad ̊q· de p ben ſu⸗
ꝑ eovel de bñficio qð ex pᷣuilegio cõſie udme vel ſta⸗
tuto req nrat ſacrũ oꝛ dmẽ. q; cũ in oꝛdine tah diſpenſa
re non poſſit ꝙ nec m bñfcio quᷣ illũ oꝛdmẽ reqiurit.de
ↄſti:tranſlato.i.q inſñ quis obiecerit · et.c ſ qu s pᷣben
das · et eſt ſ. qdᷣ dixi ·s · de Rep · ſi go tpe · xclerico/nam m
¶ Maioꝛes hoc intelli go de ſeculari⸗ regulari ſecus
eſt. de iuẽ talis ꝓmouetur ad ſacros·s· et· c i· lxj· di⸗.
c.i.et.c mũhet hoe tenent. Jo · lvi. di in ſů · B· S · e. . ulti.
gof· m ſuũ huius ti · m. Ccirea alioſmnec p hoc mielli gitur
diſpenſatũ in epᷣatu:arde ſen· excõ:qꝛ piculoſũ. de 9 ceſ.
p̃bẽ. dile etus · vbi de hocp mno·et oſt. xj·di·nos oſiie
tudinẽ · er ꝗ. c. ꝓx⸗ Kuſ diſpenſatio legati ut·g c. ti.
m ¶ Dedis ap-nec⸗ c· penul. et dic ut ibi/ Sʒ quero qᷓre
eõs di penſat m crimibo ab adulterio citra.et nõ m de⸗
fectu¶ So.fFacilius deletur irregularitas ꝓuemẽs ex cri⸗
mie. purgatur enĩ pꝑ pñiam.nõ ſie in defectu · xx vi.di · de⸗
indeſvel maioꝛ eſt irregularitas ꝓuemẽs ex oꝛigme ꝙ;
ex ermmine. q pᷣma ex natur · ſcda ex accidẽti ſ̊ natura⸗
lia mmutari nõ pñ̃t.vi di · Cul. Ao cũ quo di ſpenſat
n ¶ Sedẽ/ead rõne dico idẽ de il ꝑ ẽm ut poſſit ad
mĩoꝛ es oꝛdmes vad bnñficiũ ſme cura hcite ꝓ moueri cũ
eadẽ ſit rj pter jᷣ a ſecularibo non repellitur honoꝛi⸗

ſedẽ ap · diſpenlatů

½. 2% (Defru⸗ busff. de decur. Nſpurij. er. l. ghaliter. Cſpu

dioſam ꝗj· de reg. iur.odio·cũ ſuis ↄcoꝛ: ¶rios ·
btinè⸗ ↄcτ⅓ de 5bẽ. nõ pt. · R. ⸗fectu oꝛigis in
is cũ quo.ſi ille cũ quo ſup de⸗ eurato bñficio fu
erat diſpenſatũ eo tacito ſuꝑ pluralitate diſpenſa⸗
tionẽ obtineat nõ vaſet dip ſenſatio · x et eadẽ rati⸗

r Cegdem ꝙ alias nõ poternt· S· cis one idẽ eredo in

) 8 1 E d e —
2 G66 P 2Aſe . 2 . 1.2. 4. Rr 6s rEe SEe
4 „₰ 65) d “ F RAE W2 õ * ces — 2 –

„ 8

0 . 2 —= Et ge, * *

Ca aluidb. bx. lvi.⸗ 5* As eD

r PE

AA0Defectus · iſte defe/ ficioæ motionẽ impedit · pri⸗
mmnmno ab ondis pro⸗

rrren of e Errier E 5, —5 «?cUcͤ

F
—

„5*
epiſcopo ꝙ ſi diſpenſauerit eum tali ꝙ poſſit ad mine i ¶ Altrie eõnis hoc ideo dicit: ꝙ olim ſuꝑ erit opĩo⸗ f,
res oꝛdies mplex ben eficiũ ꝓmoueri.et poſtmodũ⸗ nes· dicebat hi ꝙ bigamus gaudebat puilegio cleri⸗ ,
tacito de defeetu impetretur diſpenſatio ſuꝑ pluralitate cali et canonis. ꝙq tenebatur ꝓoꝛtare tonſurã.· s. de vi . et rE
ttttalii bñficio nõ valeat diſpenſacõ ꝓpter eandẽ rõnẽ⸗ ho. cle · clericus ſ tonſura et erat de foꝛo ec· ar. xxxi.di.
5 q; nõ eſtveriſilłe.c. ctus tribo de cauſis vꝛdinũ biun⸗n·· dẽm⸗⁊ad mioꝛes oꝛdĩes aſcẽdẽ potẽat·xxxiiij.di:hñt qs 21

AH e

ſenſil et. c. lectoꝛ. Jo. et aln cöta

P
P· c.lxx xiij di. quiſ S PP

O rt 1—² *

o

4

iduãij·m fia ↄtrar

„ 5 „ y, arr, 2I E * 1 r peAb
Aaeaettiua xx vi. di. c. 2 “ ꝗs · et ibi H altria⸗
4.2 PHrnmlb et ulti · de ex⸗ — r.— . 4* tio · vbi ðꝛ · qᷓ ſquis
cctos. C. de digsmt.· Aalil quẽ patitur ad vẽs oe,ur6. bace6 ſcdam vxoꝛẽ dilxe
ec famofis ſececd talii quẽ patitur ad oẽs lio ge lug. iuh nt omn ecriaſtice.
, THarte, , wob deteſtatio⸗ oꝛdmes ꝓmouerivaleat tricacoms antiq digmtatis Puile
3 n6é paterm crunis et obtinere bñſiciũ· etiam dubuz pñtis de⸗ Eios mar Enuchet⸗
8 as buneir urr ps ſicuna Palrat aſan ſiſßi darmcowazaαν - e dsefieuvn
i a iHai. ſations alid tacito de Pcdi ſo tradytes bigamos o⸗ udtdenuctgen wi
ff. ꝙ metus cauſa ccto defectu poſtmodum mni primilegio cleical de debatur nõ eſſe pᷣ⸗
liiſte quidẽ. ul. obtineat a ſede pfataſut claramus elſe nudatos eti uatus ſ puandus
tercio ꝓpter meoti lura bñficia ſi⸗ cobereiom ſoꝛi ſecul aris pñs & cõſtõ decla⸗
nentiam pr̃nã q ti:?¶ẽ duo aut plura bnnaa n⸗ coorciom woꝛr veenaris rat h ſi. C· ar. tute.
metur in filio: iux· milẽ cura hñtia poſſit reci addictos ↄſuetudi e cõ⸗⸗ l. v eteriſiC· de po⸗
Aild ene ie Prere ſi ei alias canoĩce cõ⸗ traria nõ obſtãte. pis ch ſnh i asS
sc i. S„ fraturgeaſmul licite re ſß̈ anathemate phibe õ
verũ · et ideo ſtil⸗ . 4 en E ear MaPH apud antiquos-
eſt curie· R pr̃ne nõ tinere talis diſpenſacõ cũ deferre tonſuram vel habi⸗ι G bigamos. ve
ſt. c᷑ defcus autẽ. nõ ſit veriſmileſede ipaz tũ clericalẽ. E nnoc.iiij. revel interp̃tatie.
eſt hnd culpa. lv · cũ illo pdictũ patiete de⸗ de oſco nicar · ut quia duas vxo
di · naſci. 1. EREL —De eWcOcar. res habuit. vel eũ
b¶ Omnes:· caute fectũ voluiſſeſ boe fiuſſ Omana eccia · et vidua vel coꝛrup⸗
pomtur hoem diſi⸗ expſſumeidẽ in pluralita infraſcum rem eñ. ta cõtraxit · S. e·de
—— . te bñficioꝝ hĩ oi diſpen areps ĩ officialẽ ancuius tianiEevr di⸗ .
Be moderm-S· . ſareyeluti p ſur repconez ſuffraganei ſui excõis ſen de hijs qui ſie in
liteas. obtta nullius pomtus 5 tentiã ex aliqua rõnàbili mjoꝛib oedimibo
A¶Defeũ natali ubi w e h S = fer otraxerũt. ſecus ſi R
ſup quo diſpenſa⸗- P Ae t res er B ir ts Pr TrtzS aA ded e X . e d in ſacris s. e. nup.
cõnẽ habuerat ß6ß et. c. a nobis.
ille defectus per pᷣmã diſpenſacõnẽ pinde igitir debet miülltiplex eſt. xvi.q· iijſ q̃ᷓs ſu adẽtẽ · ve fo· cõpe.c· n.
haberi ac ſiillegitimus nõ fuiſſ et ſie ẽ cõtra.ff. de edilł. et h̊ quo ad pſonã · Itẽ ꝙ nõ v exẽtur aliqbv exacõibꝰ
edic:l:ꝙ ita·l.diferrũ.de ſap.ea te.m fi.ffde natalreſt. in pſonavel rebo · C. de ep et cl ·. . i · et· · · l. gnali.et.s.ð
lqueris ſſa cũ non ſtvenſile ac ſoluit otrat nec ob. vnet ho · le · c. ul. et iᷣo dꝛ omi pᷣulegio.· etop hẽdit etiã
lex:q; ita:q; hic de oꝛig inis naturali defcũ loquimur ibi puiliũ foꝛi.et hoc ſequ etur..C.de epᷣiaudi·l.addictos
de moꝛbo acẽntali qð facilius tollitur.ut ·s· dixi·c. ꝓpxi · mAddictos· i. aſtrictoſ n ¶ Cõſuetudine.q erat m
c.ferrũ:loquitur quo ad ſaluteʒ ammerde pecis q pur quibuſdã locis francienõ g& valet cõſuetudo in ̊ caſu.
gantur et ſc.c. eã tel. queris.loquũtur ðᷣ quadã plena ſiẽ nec ĩ illis.s· deoſue.c · i· etej. S · de · ele · q; ſepe · de qua
eto mataui c:aling en bare non poiſet aaß e, dic ut. vin. di. fruſtra · de oſue. c. ul. non ceanon late ſnſe
d edepfa⸗⸗ it · de p ben. ſup eo. er · c. non pᷣt. et. c eũ o ¶ Anathe mate. intermĩatio eſt ·· qðᷣ ꝓbatur de in=.
ſmgula:hoc tenet v · de elc. dudum . jj. . Bx. lxx. di· ſcõ. pa·relatũ.de quo die ut.s ·de ſagit · c vno. de ſimo · ſẽ tu
innoẽ · s: de pben · de multa/ oſt. auũt dixit ꝙ diſpenſati⸗ is:et ꝑ lo.lxiij.di.ſalomtane.ficialis excõicati excõi
one q hab fieri ꝓpter neceſſitatẽ vel vtilitatẽ ecẽe ean Omanaſucceſſoꝛ of⸗ catus nõ eſt mſi m crinũe B
dem ptãtem hũñt ep̃i poſt de.de multa.quã pᷣmo habe damnato ↄucet Alla aũt q exercet illo excõ ica⸗
baæãt p p̃dictũ · c·ſcõꝛc ſed illã qͥ hʒ fieri ob p̃rogatiuã p o manẽte nõ valerent · ſi de iuriſdictõe ſolũ ab
