citra pfectam eta⸗
tẽ lib eram admini

ſacõnẽ hẽant · C. de hijs qui ve· cta. impe.i.eoſiſti em
accuſaẽ nõ pñt·nec teſtificari·ij. i· hibentur . iij. ꝗ· in.
c.i.nec teſtã facẽ. ij.q.vi: diffimitia.et talis ꝓna ẽ ad

maluũ.ij. qi· c. i. et ẽ ͥ ſa cõtra tã.et bar. Gx.qm dixer̃t in
queſtione dñicali qᷓ incipit · tutoꝛ cuiuſda. ꝙ ſi pr̃onus
maioꝛ.vij anmiſ pnñtat vnũ · et tutoꝛ eius aliũ p̃fertur p̃⸗
ſentatus a pupillo ꝓ eis facit · x viiq.v ij·decernimꝰ.

¶ Hi q̊ ſ( frẽs vel mõ chi.nec diſtĩguo m hijs an ſmt

clerici ꝓut di ſtinguitur in cõuerſis ut qᷓ. dicam.

m¶ Jacite. In electis aüt reqmuri tur exp̃ſſa ꝓfeſſio· S. e.
nullus. Rcꝗ e. ind ẽmtati bo·. pnᷣNouic „ g£& nõ admittũ⸗

tur. et ſic teneb at abbas in gloin pnᷣ·alias ad hoc· ff. de

ſta.hiᷣ .l.ã ſtatuliberũ.hicet taſes gaudeãt priuilegio ca⸗

noms .· ut ꝗ.. de ſen· excõ.religioſo ·tamẽ no ſuntveri reli
gioſi. ut ibi. laici.de ↄuerſis ergo hie loquitur· mona⸗
n ( Couerſi⸗ chi & vel frat res ꝓ feſſi indiſtiecte admit⸗
tuntur. a c.de ar · cũ olim. de ſen. ex. canomca.x vi. q.
i.generaliter · xciij·dia ſdiacono.hodie ſecus.qð dic

ut m clem. de eta. et qua ut hij qui i· Reñ.

o ¶ Cã elericis · in plebibo ergo vbi ſunt clerici er laici
cõuerſi nõ admittuùtur cõuerſi laici· ergo in hoſpitalib⸗
et locis huiuſmodi ubi ſunt ſolũ laici cõuerk.iſti bñ eli
gunt ſibi rectoꝛem ma giſtrum vel maſſariũ ·s.de ar.cũ
olim. nec ̊ h̊ ꝓ hibetur · et ad hᷓ; e.indẽmtatibo.GpPnl.
p ¶ lectiombotale enĩ ius non caderet in laicum· se.
maſſanaet.c.ſacroſcã ·etiã cõuerſũut hic· quid dices in

queſtione fa cti in alquo oꝛdme puta humiliatoꝛũ.vł

in aliqua eccia ſeculari pᷣſepᷣſerũt laici ↄuerñ q; deb eãt

ad electionẽ admitti et vo cari p hane conſtõnem eleri⸗

ci nolint eos admittere:queritur quid iuris.Dico q; de

inure aui ouerſi laici ad electõnẽ nõ admittuũtur · ut h. h
dec. illa nõ tollit ſpecialm lo cocoꝛdinuũvel pſo naꝛc oſu
etugdies p̃ſcptas · S · e. li · de o ſti . h. qjre illi p ſcte ↄſuetudi
m ſtari dʒ nõ ob: ꝙ ĩ talibo nõvaleat ↄſu etudo · S· e maſ
ſana. ꝙ illð dico verũ ym innoẽ᷑.et hoſt.q h̊ no de inſti.

.c.ij.de laicis ꝓfeſſiõe ꝛhabitu nõ ouerſis · cũ & cõuerſis

uſit ecc ſtica pſona.xij.q. ñj c.duo.tale ins ſpuᷣale pᷣſcri⸗

ere ꝓoterit. elcone cath edralisvel regularis ec
poſtq;. ſi ab? clehe.in ſcriptis ex cauſa ꝓ babili
appelletur ad papãea pendẽte confirmatio facta ꝑ oꝛ
dmariũ nõvalet· Requirit dec cupiẽtes nõ ſolũ ꝙ elcũſ

vemat ſed vſq; ad finem negocium ꝓſequaturet habz

macedo ·ñ iulianus · Emutuilimo pᷣfertur mtẽtio vbis q.
dev. ſig. ſi intellig ẽtia · et. c. ꝓtereaſet ↄtrariũ videbatur

q; ↄſto penalis erat ⁊reſtrm gendaff.de peñ · interpᷣta

ne ˖ ſufficere g& videbatur ꝙ venerat ꝓut oſtõ dicebat
Sʒↄtrariũ eſtv erũ.iſta enĩ ſunt paria nõ vemirreꝛ vemẽ

lo cũ etiã cũ appel⸗
latur a ↄfirma cõẽ
vel ꝓuiſõ e · H diẽ.
b ( Ccẽia nota

res cathedralibus
nc.s· e· ne pro defe⸗

intereſſe. Idem.

ad cathedralẽ ec⸗ — —8——U
cleſiam bñ erat ſta⸗ ſtqᷓ ab electiõe
tutũ ꝙ appellatio Inin cathedralivel re⸗
duoluet eoboe gulari ercia eelebrataſu⸗
Wie 8710. 1 2„ Deẽ⸗ .
buintpoſta eſß. erlt in ſcriptis ex cauſa⸗
.8. e. quis · H de re⸗ babilli. q ꝙ bata debẽt le⸗
Sularins ne ent gitima rputari ad ſe· ap ·
ex pᷣſſum/ parifica⸗ NL2
te gitur ſtit regla⸗ appellatũelectionẽ ipam

per oꝛdinariũ ↄfirmari cõ
tingatſhmõi ofirmacõ m

et ſme licẽtia recedẽ.xi:.q;iij · certum · de iucl. c · i. ff de ex⸗

de romana curia ſme licẽ⸗

ſui mente exigit ꝙ vſqq

ad finẽ negociũ ꝓſequat᷑.

cu · tu. l. ſcire. ob⸗

pᷣua bueirimne⸗
tiaʒ talis o ffendẽ?
vᷣba m ꝙ no.ĩ.

tia receſſerit anteq; hiuuſ⸗ erechaene an.
modineg ociũ ſit imtum. ꝙ ðᷣ conſtitucõnẽ
eius electio auctoꝛitate Panale⸗ H
Aien ie⸗ = q nõ ex
oſtitucõms ipius queno tẽditur q erat d
ſolũ ut ꝗ vemat ß etiã ex mẽte / nec puto ele

ctüũ pumiri qui eo
tpe quo nõ impe

„ e tn e ditur ꝓceſſus cau⸗
eoißo virib⸗ euacuat oĩ⸗ ſep. xx. vel · xxx.
no. ¶ Cu aut ab electõis mliaria pegnacõ
ms recreacõis vel

ofirmacoe (vwel fea puiſio

ne p eũ ad quẽ ꝓpter inſe⸗

rioꝛũ negligẽtiã fuerat de⸗

ſimli cã init extra

* Eeaens enĩ recel⸗

ſiſſe ðꝛ qui ſtatiz ẽ

n ¶ Mente · et ita punitur⸗

ctu. r c cupiente.· mſ pus fuerit anomec ab
neaner. eveke: appellacõne ipa receſſum/
d¶ Secriptis · ſicꝗq· cu ſit ab eo qiu non potu⸗
d ap eoꝛcti. de 86 it de facko pſũptaſnullaʒ
S vrti pmss inz roboꝛie tatẽ ·
(Hrobabili. v⸗. obtin roboꝛis ſirmitatẽ
de iſtud ſpeciale in C eleckus qui ſiuxta
iſtis cceie e nf⸗ oſtitutionẽ felicis recoꝛda
cit appellaco nit iomis meolai pare teren
interp oſia ex cau⸗ Porveſſt⸗ colai A he 1
ſa ꝓbabili. h cauſa pdecelſoꝛis nrad dictaʒ
ſit falſa ad ut d⸗ ſegdem venerat ꝓ electio⸗
uoluat · et pᷣt eſſe aꝛ

—

s ſue negocõ ꝓſequẽ
manora facilins r⸗ 11 ſuen egocoꝓlequedo/
uoluuntur · ut · S · de 4 / ſrn P
ap. ut debitus ho⸗ PrſiS. 9 Ky Ar E.
noꝛ. in fi. 5 . , „ „ . „
f ¶ Sedẽ aplicam . æg ſecus ſi ad in feri oꝛẽ.cũ enĩ iſta tee
ponat ſuũ caſum ſpecialẽ otra regulaʒj.de ap.nõ ſolũ·

.ij. qen.quo cau etur p mo oſtaẽ debẽ deveritate cãe añqeg

reuocentur attẽptata poſt ap.ãte ſnĩam interiecta · ob

hoc i gitur a canone exp̃ſſo nõ recedã·ſ̊ antiquo ⁊ gnali

inri ĩ alijs ſtabo· Et potuit eſſe rõ reuerẽtia ſe.ap.et ut
melius viſitetur. Et q; i ſta maioꝛa de facili tranſeũt ad
Pam.ut in pᷣðᷣ:dec. ut debitus · in fiet ſi appelletur ad le⸗
gatũ nõ puto hãc dec.locũ hr̃e.licet dici ſoleat examẽ

logati ſatis eſſe examen ſe·ap. Sʒ video ꝙ ſi appelle᷑ ad

ſe·ap· nõ ſufficit adire legatũ:miſi ꝑtes ↄ coꝛdarẽt.axp el
la cõm renũciã do:de ap.ↄſtitutus· et de offi· leg · ſtudui⸗
iſti · et. c. l. et dixi · s· e. cupientes· circa prin.
g ¶ Canonice · ſme aliꝗᷓ prauitate. ut. s. e · qᷓuil . et . e · ꝓ
uida ·et pᷣmo inq ratur de receſſu ut ibi. interpoſita ex
p¶ Dotuit.ſuffiẽ em ꝙ appellatio ſit/ ca ꝓbabłi ad h

ut deuoluat alias ↄpetẽtis indicis iurdcõneʒ reuocet.

l ¶ Juxta· ſi talis erat elcũs q venerat ad curiã non a⸗
ſtrictus tñ illa ↄſtitucõe. licet ante finẽ cauſe recedat.
cũ nõ hẽat bi locũ ↄſtõ.g nec eius pena · et facit qð di⸗

xi in deẽ· cupiẽtes · in prin · ſuperv erbo immediata ſub

m ¶( Cõſtõʒ · S. e · cupiẽtel. tẽa verba · ff de iu. o. in. l.

qs · vY· ꝙ dũ Wonitur . ff. ad

iectio. et. S. e· cũ nõ deceat. . qui mẽtẽ offendit ſiẽ qͥ mẽ⸗

8 CCuũ · qd die ut

uoluta eligendi ptãsſad eoſtrei ſr dw pen
dem⸗ ane pñſff · de dinoꝛ·
ſedem aſpellatur eandeʒ l. m / et Yba ciuili
mvem endo mittendo et a⸗ Meataigera ien⸗
34 . . i· erlt· ff. de huit· ſi
tne aue pſtemngun rin aiterße trn auil
ECa ouemt Uarl. e. et gar. m de ; cupi⸗
mEx eo ꝙ feliess entes.
recꝛdacõis · gg·56 Oino as hde

O P ſin 3 „ Y* 6 rr „. eo —2 ſio, A = fer 30 E Pena elc vem etis
PETr Ere, t⸗ ðð P. N et recedẽtis ſme li⸗

₰

= facõne intelligo re

petitũ de pena opponẽtiũpſona inſtructaꝛx.
u aut aꝓprobat qð no.guil.et gar.S.e.cupiẽtes.

pCeu robat an gar. S. e. cupiẽ
q ¶(Cõfirmacõe.in griũ videbatur · ibi em̃ ¶in princi.

nõ de meritis elcõis h̊ de mq́tate iidicis agit᷑:s ·d̊ ap·
interpoſita: ad fi ad qͥd gvemirẽt ꝑſone imſtructe.ſ̊ cõ⸗
trariuverũ ẽ.lcʒ enĩ de iudicis miqtate agit᷑ nlommus
et de meritis elcõms· et ſic nccria eſt inſtructõ ꝑſona.
r. rouiß one. in contrariumvidebatur. quia penalis
erat ↄltõ· er && ſi ſᷣa de ꝓpuiſione voluiſß intelligi id ex⸗

pſſiſ ſcut fecit de elcõm boꝛ poſtulacombo. de deẽ · ad

audiẽtiã · Sʒ cũ quotidie iura iſta parificent elcões po⸗
ſulacõ es ⁊ ꝓuiſiõ es.s·e.ſtatuimꝰet · c. ut cca.qð inr de

vnonde alio ut h̊ pʒ.ſ̊ poſt ꝓuiſionẽ nõ videbatur vaca
re ecciaꝛſic nec hr̃e locuʒ oſtõ q̃ ꝙ indere mtẽdit ecẽ̃ijs

vacãtibo ut ibi pʒ in pn.ſ̊ ꝑ apellacõnẽ ſuſpẽditur cõ⸗
firmacois ⁊ ꝓuiſiõ is effcũsde iuriurã · vemiẽtes · vñ me⸗
rito locũ hʒʒ ↄſtõ· F. g· e.ne ꝓ defectu. et · c· quanqᷓᷓ.
)),:diſt pẽſare pñt ep̃iꝛ ſupioꝛes cũ ha⸗
m ex eo · bẽtibo prochiales ecclias ſibi ſubie⸗
as ꝙ uſq; ad ſeptẽmũ ſtudẽdo nõ teneãtur ad ſac
dotiũ ꝓmoueri ·ad ſubdyaconatũu tñ deb ẽt ꝓmoueri in⸗

ffra annii.alias ſũt priuati ·et illo durãte ſep tẽmo deb et
millis eccẽijs ivneus pomivicarius de fructibo eccie ſuſ⸗
tinẽdꝰ.elapſo ſeptẽmo dʒ rectoꝛ infra annũ in pᷣſDrſum
ꝓ moueri.Cauſam dedit huic ↄ ſtõmi qð no· guil.s.e.leʒ

canon in glo · ſup vbo. ꝓriuatus.

—

—

Ses — — —*

— —

SS—

—

— —

S . 2 — 4 — — „ 1 . 6 . WD . . — * —„ —R 3 — 4 „U . 2D☚
„oß & 2 õäl e l * 6r 4 2 ͦõ 2
f. / . S —R 7 — * N. 99 elr 22ð Y.
D r e e i SEE rrr, — Se e. r re » r r. 3h S .S .
PN. 2 — , 1 * — S W ——EEr — erp. 6 * ‚ „. F— . ₰ 5 — r 9 — .M 1=

a Lugdunenſi.sS.· e licet caanoeon.
bngeignoalatns collegiatat in quib locum habʒ
cõcilii.m collegiatis nonet ſic in illis nõ eſt hie diſpẽ⸗
ſatio neceſſaria.s ·e·ſtatutũ. ſeſſiõʒ habuit · velp eũ
c¶ Tempoꝛe · i· exquo poſ ſtetit quo minus haberet
ej. e. ꝓx · Ci · et · de pben. licet euũs···
d ¶ Derlonaliter ·

ergo nõ ꝑvicariũ.
mhin caſu de . de
bb⸗ h einn pᷣdeceſſoꝛ nr̃ ſtatuit in oci⸗
multatus no elſt ut lio lug ut ad regine par
ibi dixi. et idẽ ho⸗ rochialiuʒ eccian aſſum⸗
r, r⸗ pti ſe ad ſacerdotiũ ꝓmo
e Kelidegnt mil⸗ ueri faciãt infra annu a ſi⸗
Pen lart tn potent L . . „ „ „ C—
ſup reſdentia ut bi omiſſi regimms tẽpo⸗
in ſpᷣa dec. licz · in k · re onumeradũ/et ꝑſonali
srmerin⸗ ter rehdeant in eiſdẽ ali⸗
onnpednnento Enimfra!
ceſſante · ut h m fr. oqiũ ſi in idem tꝑusꝙ
etqj.c. ꝓx · ¶poꝛro· moti nõ fuermt.hmõi ec⸗
F Eruneip oſt clems abſq; momcõne a⸗
noleb ant ſic ſtatiʒ extũc parrochial es eccle
oiedant
Tiproheicn gi de ſias recuſantibo accepta⸗
laagiſhis. e-erec⸗ re legendia ꝓRciendicũ
& nönullis. eis facultates non ſuppe⸗
Aabd tant nec ab ecciaꝝ pᷣlatis
us P . , 2 ,„ . . .
ſunt alia bñficia· de aln 5 bñficijs m pleriſ⸗
I¶ Opoꝛtumtas · q; mudi ꝑtibo interdũ ꝓ⸗
ſicut ꝓuident iura ud eatur eiſdριπ
qꝙ opoꝛtumtas ad
maluz tollatur · ut
xvin.q·ij· diffim⸗

uimus · de cohabi. .
cle.c.i.s.e.fundamtaꝗᷣ·de ſta·reguł c. vno · i. ſeñ · in fi. ita
ꝓuidẽt ne opoꝛtumtas tollatur ad bonũ· ut hic et. S · de
magĩis ꝑ totũ: m ¶ Indigere.s· de magiſtris· c· ul. vn
dei a duocatis dicitur· q; non minus ꝓudet ghi huma⸗
no.qᷓ ſi patriã armis defenderent·C· de aduo ·di:indi.l.
aduocati · et do ctoꝛe ſciẽtia mudus illumnatur.s.de hꝛe.
cũ ex miñcto ꝗᷓ. de reli · c· vno. puiſũ erat paup eribuſ
n¶ Prouidẽè ſed nonne ſatis? S. de ma gris · dic ꝙ ſie
circa doctoꝛes · ſed circa libros ⁊ expenſas non· circa q ꝓ
mdit iſta cõſtõ. tur inferioꝛ es pᷣlati poſſint ex cã ſiip
2. 5655„ (Epi. licet igi⸗ reſdentia diſpenſare· s. de cle. nõ reh ·
5=E, relatüu: et ita ibi ſentit innocẽ et hoſt. 1 gar · S· e. licet i ul ·
F.6 N Alo ·hoc tamen caſu nõ diſpenſabũt minoꝛes eßis · et in
EEporro idem repetitur dʒ nuquid ſo lus epᷣus ſme ca⸗
DBSitulo hanc et alias diſpẽſacões facere poterit. Etvi⸗
= deur expᷣſſum ꝙ nõ.i. q. v. c. ul . in fr vbi etiam de h. et · l.
W dei ex pemtẽtiba· et ad idẽq.·de exceſſ pᷣla·x· iet · S. de hjs
B t Agque fiut a ßᷣla. nouit · et · e. ſe · In otrariũ videtur p hanc
ſiamp dec at ſi chici de uᷣ · cũ in hijs inribo eatur de
. * = op̃is nulla mẽtiõ e facta de caplo · ad idẽ de oꝛðᷣ · ab epᷣo·
DE Aui renũ. ci· et · . de choin g. ſane · jj. de cli · pug ĩduel.
W= . cc i:ad idẽ ꝗᷓ de eta· et quali · c. vno · ð ſ· pſbi · c. i. eu mul
uuss ſi · t hoc vltimuʒ credo ↄmũiter obhſuatur ym hoſt.
d r. gqui hoc no · detẽp · oꝛ · dilcũs · in fimagne glo · et guil · in
e. ſpe.tr ð legato. antepnłin pnipᷣe tñ hoſt. no · ↄotra de
ſta.regla:ꝙ dei timoꝛẽ. tñ poñto ꝙ de iure ſolus diſpẽ⸗
ſare nõ ꝓpoſſt de cõſuetudine pᷣſcripta ſibi pᷣt hoc ius ac

☚

—

.

quirere.s. de hijs que fiũt a p̃la· ea noſcitin· in ſi: ct.· s. e.

habebit diſpenſa
re ꝑ hãc lſam ·
tas ſit blata in grade vm⸗ tahb ſue eſß annus
uerſalis ecc̃ie que ad ſin tc easnonobti⸗
regimẽ viris literatis pxrr⸗ nent ß obtinuerũt
maxime noſcitur indige⸗-⸗ 1. enie pen
re diſpendiumaiacturam. 1 Zeptsmun .*
Nos ſup hoc multoꝛuʒ in⸗ in ſeptẽmo ſeola⸗
ſtantia excitati frequẽter m eſte debẽ ꝓue⸗
volentes cupientibo in ſei⸗ 66 icreamen,
entia ꝓficere ut fru ctum mo's de mag fis.
in di eccia ſuo tẽpe affer⸗ xc: uliet etiã ſſudẽs

re valeant rorunee i⸗
terꝓudere / pᷣti oſtone

dio inlſtentes ꝓmoueri

ad noxam.de deẽ · ſu geſtu⸗ Muid ſi pendẽte diſp enſati⸗

inhe cynns cReiame. ggerer lier mring fuei
8CIinc:cũ nõ diſtĩguat grãmatica ſiue in iure cano⸗ r

ſiu dere deb ent nõ in caſtris velvillis ̊ ĩ ſtudio generad

lſ'as apoſtohcas.vel ꝑ pnñtacõnẽ patrom ↄſequipro
chhialẽ ecciam in minoꝛibs oſtitutuſiñ diſpẽſetur cũ tali

li. de cõſue.c·j. p¶ Hmõi parrochiales.
q ¶ Subiectas· no.ꝙ licʒ quo ad dãdas dimiſſoꝛias e⸗
quiparemus epᷣm oꝛiginis domicilija bñficij ut qᷓ. de tẽ⸗
po.oꝛ:cũ nullus.i:Reñ.quo ad caſũ iſtũ ſecus· vnde ſi bo
nomieñ.talem ecciam bʒ mutine mutiñ· nõ bonomen⸗

in iure cuuili. ut ĩ p ⸗

9

he. ff. ibi et in qu⸗
n anmaẽ ſet ſivo ⸗ i i Se
7

luerint eßi m cite· 2 ⸗= = S
luerint eßi m cite· ⸗ r ⸗ ⸗

riori tẽpoꝛe diſpäüd⸗
ſare.bů id poterüut··
ſ in vlterioꝛi nõ. de ð
re indi:ꝙ adoſul —
tacõnẽ · de ap. ob⸗⸗u
late 5 de re. int. cun Kraas S r
licet nuqd eßul·
qui diſpenſanit in
ſeptẽmoañ illð tẽ
pus fimtũ poterit
diſpenſationẽ re⸗
Uocare ꝓputo qꝙ nõ
. p regulã .de reg ·
iut. decet · et . S · de fi · pᷣſbỹ.ex tua· vbide hoc ſet h̊ dico m⸗
ſi euidens cauſa ſuaderet contriũ· et ſie pᷣt intelligi de
eleri.nõ reñ·c.pnł vndeꝛpᷣ uilegiũ reuo catur cũ tendit

ſancimus ut epi eoꝛũq; ſu⸗
reriges cum his quu hu⸗
mſmodi ſubiectas ſibiec⸗
cleſias obtinent uel obti⸗
nuerint in ſuturum. diſpen⸗
ſare poſſint liberequod uſ
VN. 519 8
q; ad ſeptẽmũliterax ſtu⸗

one mecũ facta de iſto ſeptẽmo aſſumoꝛ ad aliã parro
chialem ecciã ſine fraude.nunquid adhuc poterit in
ſeptẽmo mecũ diſpenſariſet ſatis vid etur ꝙ; non ꝑ hãc
liam cũvideatur inſpici tps ratione pſoneſet ᷣm h̊ er ꝑ
ea que dixi in phᷣ· glo · videtur ꝙ tpus iſtud incipiat a
tpe diſpenſatiomsſ iᷣm hoc eſſ repire·qꝙ ꝑ nouem an⸗
nos vel quaſi ꝓrogaẽtur receptio oꝛdĩs pᷣſbiteralis et

meo vel eiuilivel ſclentia theologie ſtudeat/eci caueant
eßine diſpenſent cũ hijs qui dociles non ſũtiam ent m··
eis ceſſat huiꝰↄſtõis cã. vñ nec ſiat diſpenſacõ·iq vnjdu ·

44*

qð ꝓ remedio ſthabentes diſpenſaconẽ ꝓpter ſtudii ⸗ ⸗

li. ut.S · de cle . nõ reſ·tue alias pᷣuilegiũ nõ hẽbũt. ut ibi
t ¶ Subdiaconatus· ꝓ hoc djcũt qiudã ꝙ ſme diſpſa⸗
cõne de ↄui iure p̃t in mnoꝛibo cõſtitutus eligi ad pro⸗
chialem ecc̃iam· ad idẽ alleg antjꝗj.de pᷣb· ſ ꝓ elerieis · et
ꝗᷓ.de inſti. c · ij S ed puto ↄtra. et dico ab antiquo iure il⸗
lins deẽ · s . de eta · er ane Norac nin mquãtũ reperi
tur expᷣſſum mnec ob · hec teẽ Potuit enim diſpenſaẽ vel

* . . 6 2 * 2 9 S 2
5 2 — L – 6 91 —— —
P Ps r r Dr
ℳ . . —.σ OW Sr E „,
9„₰. ₰ 2 45 . * à 4 6 9 5

neẽe habet infra annum ſubdyaconus fieri. et ſie intel⸗

— 2=

a ¶ p̃i · nõ dnuũ bonoꝛe ecẽaxe etiã penes xpᷣm de hoe

7

b¶ Dmolcit᷑. Nota ex p̃teritis cirea futuia cauerixxinj·
Di. min oie . de ꝓpcur.c.i·et: Sse fundamẽta dvig ne-

nõ poſſe. ſtẽ lʒ certũ ſit ditionẽ exituraʒ exſpectari dj
donec exiſtat.ff·qñ dies lec.lł.huius legatũ/Ad otra⸗
ria porerit rñderi ut no· in. lDhoc iure · vel die ante diẽ a⸗

gi poſſe quãti intereſt opus inchoatu

znõ eſſe · ut in p⸗

mis iuribo.ſ̊ ad penã nõ ut in ſecũdis : hi.
p¶ Nolẽte · etmerito nõ p̃t oferri: q nõ ↄferũtur bññ⸗

militando.negoci⸗ de oceſſ. bẽ. c. i. et

andovelvxoꝛè acci

.ij. Anno autẽ ela⸗

piendo.quod pñt minime teneantur.mſi ad fuerit ut pᷣmittitur. diſpẽ⸗ pſo libopt conſer
ip̃i clerici m mino — ſib diaczna üradvi ſbi ri non obſtate illi⸗
ch.ↄ ing. c.i. S qui dütaxatad queʒ mfrapᷣ⸗ toratus oꝛdines infra anũ pᷣbᷣih eßuſ. idem vi
. 6 – — „ „ 72 — ς „
enenn ſa cris noꝗ. dickũ annũ recipien dum ſe faciãt ꝓmouei alioqũ tan Zcrrwirſi cle
d Pena p uatio neſic a multis de xp pri⸗ extũc dictã penã miſ iuſta moithnumnoe.
ms ipõoinre. momo ſublimatis oſi ſem de cauſa id obmiſerĩt · ipo confertur eius bñ
el ercealer. n⸗ eẽ dinoſat a ſtam ĩtroce uire ſe nouerĩt incurſuroſ fici ante moꝛtem
uichit hec oſtͦ ec⸗ dere valeãt clicalioĩno a NOmmnſſanbi L&Q. ut s dedeceſſ pboͤ.
cleſijs ꝛpſoms.ſic X X. 9 Hi J c · i. et. ij.
6. . cu nobis olim. ſtrĩgi volumus.· et mlire⸗ prochialiſ eccia qᷓ;⸗
m fi. et ꝗ de regula. cepermt pena cõtẽta ĩ d cõ quã tantũ de anno trãhue
S iu. ocilio eoipo peelli. ¶ PHoꝛ rit · ꝙ infra ĩm nequeas
nõ enim debẽt pro⸗ ro ſeptẽmo pᷣdicto dura⸗ iuxta ſtatutũ gnalis oci⸗

prijs miitare ſti⸗

to ijdẽ epia ſupioꝛes ſolli⸗

lnj lugduñ.ad ſacerdotiũ

qꝗPacificam· ᷓd

hena ho xij ij an eiteꝙ iuidé curẽt. ut p bo ꝓmoueri nõ eſt mſi tune nactus ẽpoſſeß
P * . . . . .. . — „ . 2 „. ,„ „ . . . . —
Septẽ mo. id nosa ſufficiẽtes vicarios demũ eũ ex toto fueit ipſe tispars b onnz⸗
eſt de minoꝛi tpeſi ab eis in hmõi ecens de⸗ anus elapſuſ cẽſenda va Dicit quids ep no
ad minus tps diſ⸗

pẽ atum fuiſ hiqðᷣ

putãdoſ.aĩaꝝ cura diligẽ
ter exerceaturtet deſerui⸗

care.nec pᷣt alteri antea te
nolẽte cõferri. ¶ Annus

currit tꝑs:ſecus ſi
maioꝛẽ.ar ꝗᷓ.ðᷣ ĩſti.

neri poteſt ut ſupi⸗ . è *. ——27 .„ee ſpolia.frequens.
us dij. Atur laudabiliter m diniſ aũt hmõi qͥ atꝑe illo in⸗ ie im Failc hoe
Mioam ertuc. qᷣb⸗ de ipᷣaꝛ ecciaꝛ ꝓuẽ⸗ cepeit quo ipᷣius ecc̃ie re⸗ Po: si licet. , ſi li
elapo anno tibus nccria ↄgrue mim⸗ gmmẽe z tibi extitit. eru hoj exerciciuʒ
ſeilicet a fine ſep⸗ ſtretut Cal⸗ §. gimẽ omiſſuz ibi exnitit. cure aĩaꝛc tenetur
onmg⸗ e rẽtur. ¶ Clapſo wro di⸗ et poſſeſſionẽ etus pacifi⸗ bac oſtone. icʒ tã⸗
¶Penam . priua⸗ cto ſeptẽnio · hij cũ quubo cã habuſti.vel ꝑ te ſtent tũ mĩoꝛis ptis bo⸗
C5 ioms. . noꝛe poſſeſſionez
Ommiſſa. qᷓ⸗ habeat. q; cura p-

ge de rene

ad penã priuatio⸗

„

principalis eſt et
digmoꝛ . de eta. et

quali.cũ ſit.ad hoc de o ſec. ec · vel al. ꝙ in dubijſ. et euus
1 . ÿ annus ile no cur racone tenetur ad ſacerdotuiʒ moueri.de p B. extirpã⸗
rit uſte nnpedito· tercio ꝙ poſt priuationẽ ecc̃ia eidẽ de ſecus ſi non hab eat liberũ cure exerciciũ lʒ poſſeſſio
ↄferri non poteſt· quarto ꝙ non ꝓmotus ſi eo aĩo rece nẽ habeat etiã maioꝛis ptis bonoꝛe ad idem. ·e.ti.du⸗
perat ecctamut fructus anno pcipꝑer · ten etur ad reſtitu dir ij. circa prin· vnde dixit h̊ ſa.ipᷣius eccie regimẽꝛc᷑.
tionẽ iplo ꝛum. et qui ea mẽte contulit ecciam ſeruare muqd ſi poſtq; nactus ẽ poſſeſſionẽ mouetur ſibiotro
debe maemcc. uerha.Dixit guil.ꝙ ſi incontinẽti in ipſa poſſeſſione lis
¶ Parrochialis· nõ collegiata.s.· . ſtatuu. ſibi mouetur et poſſeſſio continue turbatur promoueri
mim (¶Jantum. q; ammodo ante finẽ am noõ exſpectamꝰ non tenetur.quia q̃ in continẽti fiunt.⁊c᷑.s.e.officij · ff. ſ
Te E,. AAliqun tepa ſtatuta ad oꝛ dies recipiẽdoſ. de quibo · . cer.pe.lcã.et quia nonvidetur pacifica fuiſſe qͥ nõ dura⸗
a osrn e ag, Be,; D tẽꝑ.oꝛdi ·de eo.vel ſi ſupeſt vnum tꝑs adhuc nõ ẽ di⸗ uit · ad hoc · s · e. ſ poſtqᷓ;· ¶ij. et de v ſig · nam ego.er.ff.

2 Syet S rrj n r 262 4 2 8 jci 37 — . * * 22 . ⸗ ——N—
Hconus del ſubdiaconuſ. ⸗cõne. ut dicitur j. px· In de in rem v. ſi pro pte · C vſum · de pe · di. i dinoꝛcium. et
litis euentus dubius ẽ.· ff · de pecul. quod deb etur · poſß

P Bg , LN (u 8.s.æ. lcʒ canon· ⸗trariũ videb atur ꝙ lex dicit
(Flapſuſ- facta ↄputa/ ꝙ ſi ꝓmſſti michi facẽ in⸗ ES& eſſe ꝙ ꝑdẽt ecciam.et ſic in pᷣſſᷣrum oꝛdinatus abſq;
bñficio mẽdicaret · xciij di ·dyaconi.vl · Si autem poſſel⸗

L α 712= — 6 7 6
S. ſulz infra certũ tpsaiã tꝑs tm lapſũ ẽ ꝙ ammodo mifra
ſionẽ aliquam diu obtinuit ſine litigio.hac oſtitucõne
artatur. et ſufficit ꝙ ſemel cepit pacifice poſſidere.s.e.

WE. A A tpus fieri nõ poteſt lic; totũ tps nõ trãſierit· cõt ate a⸗
dudum . j. ff· de act · emp. Lex empto · in princi.alias ſuo
velle quilibʒ poſß ſibi litem confingere in fraudẽ huinſ

2 1 L oſtõnis. nec ob . ꝙ iſte ſuccũbẽ poterit · q mala electio
Je ogh An 3II 2 i f. A⸗ Sſſe 8 . i02 . — 2 r . .
. e e milla ſtipulacone. et 1 mſula. vbi ex e ðꝛ ſtipulatio⸗ elt in culpa.C.de acq/poſſ.l ul.C. de iur. deli. l. ſancimus ·
rrßé penalem no omitti ante diẽ. etiã ſi ſit certum parere r¶ Per te ſtetit · lic · de prebẽ.licet epiſcopus. 1

õ —☛ E EES 9es —— 3 cSef. 65 4 ; E— ⸗ 6. Fr.F * ſi . rr⸗

ms rectoꝛis parrochialis eccie nõ ꝓmoti reqniritur q;
annus integer ſit ↄpletus·ſecundo ꝙ annus ille nõ cur

va, e e 2 gere poſſum · ff. de v. o b. l. hoc inre et. l. ſi ita ſti płatus
i⸗le, Te oſſeʒ vñ exquo certũ erat illũ infra diẽ ꝓmoueri nõ poſ
◻ . — aA .-T=— 9 . 8 . 3 . 16212 8 2 7 . .
NJe. videbatur pena ↄmiſſa.Sʒ ↄtrariũ ẽ verũ ut h̊ patet

E6S tonebat guil . et gar . s. e · lcz canõ. p. l· ff. de v. oblig.·

—

. 2

p Krn 'nbn ee e n X .5 72 õ RP 4 vt Ne ☛W — .=& Pre r, S FoD . r ο n ſr ir e = . 3 Li
4 . —e e Uir l rn NR W 9 3 ¾2 22 =ðèððð — — —

„* 1. * — — —— „ a. 2 4. 2 . . 7 74
be — „ r Ee E r ,. S. 4 n‿ pnn wo KA Sr
P êèêñ F — rr4 eng, — ° alz Se⸗ 55 3 P l . z –— „ Nc
— 2 — r r n S r er r Er ee
e W „= W 8 õ 44 — è 4 7

7

r E 4 140. G 3 N 8. S- le, e e, „d., , e. 0 èõ —
2 — 2 . 2 ₰ SG .

err te n
— ℳ — — 7 9) 4 — * * 2 * 4— —— 32 8.
. 5 2 α Be perer t eo De rν Seh

—— 2 6
„ £. SP Prer S port — — R
. 2
„⸗
A . g er 2
. —= e⸗= ℛ D

n a—– —⏑ p — — 22 5 Be 50 . 4
2 2 2 1 § e. 7 we ſarr led e e R A —Ar .
2 r- —. 4 . 7 Xe +m. 22 — . — 7 „ *½ —.. E e eE6 2. c
rp „ . 6 „ / 4 4 V G H „ 4 —on α —— = Ee 2 4 —
. — . 2 ——— ₰ — „ — — . . . 7 C5 21 ☛☚ 2 £☚
—pPr e 4 * — — .r2 —„J 7„ a A FEE* Mrr ₰Rſ EE Ee 06.ο . Re EEe 57

6

a ¶ Iuſto impedimẽto/ſic.s.e:quã ſit· ad fi pone qꝙ to⸗

to illo anno egrotauit vel abſens erat ep̃us et commẽ

datitias habere non potuit . vel eü ep̃us noluit oꝛ da⸗
re vel hijs ſilia hee ennm ſüt iuſte cauſe qͥ excuſabũt eũ.
Et ꝓpter hanc cauſam dico· ꝙ licet elapſo anno ſtati il
lo novocato poſſit alteri eccia cõferri.ut in pdieta dec᷑.

odardus·dabitur moferentẽ ut hic vides.eth̊ loquitur
nõ ſo lũ de obligacõne m foꝛo anime.ſ̊ etiã in foꝛo indi⸗
ciali.dũmod de tali erudelitate vel fraude fiat fideſtñ
qui fraudẽ allegat illã ꝓbabit.ff.de ꝓba.quotiẽs · ¶qui

„—

dolo · et ꝓbabitur id ꝑ ↄiecturas ꝗ/.ti ꝓx · è iij.
abbatẽ · abbas exemptus eligitur m ep̃m. ß trãl

e licet. tñ tutius ꝛho⸗ ire nõ p̈t ſie licẽ⸗
K neſtius eſß ipſuz ci⸗ tia papevel lega⸗
nrer ci illi ⸗ 2 . „ „ „ 2. 12 Dici .
iſi danili r ial quo minus haberes ean⸗ dũ dimiſſurus mſi wlũta⸗ tnren lexatus
„ 2 „,H „ „ . - „ P .
jd zvolin dem.ti bi nõ currit ſi pmo⸗ te mutata ꝓmotus ſueis. ßt elcones eboꝛ
ſationẽvel inſtum vnorn. Ni * . 5 ies P Poꝛc
nn impedmẽtum · nã ueri iuſto impedim eto de⸗ teneberis ad reſtõnẽ fru exemptoꝛum. reli⸗
ei 61 e fa tentus infra tempus hu⸗ ctuũ eoꝛũde.cũ eos rece⸗ ſneracla⸗
atio⸗ 2 . . . 7 —+
ti⸗ eavemens erdonp iuſmocdki neqͥuſti. ¶ Poꝛ⸗ pis fraudulenter. ¶ Ilu nõt b.s. de poſtu.
bi ſto imp edimento ro ſi infra idẽ tpus nõ fu⸗ aũt qui eam tibi otulit cũ c. ulti· ultra medi⸗
er Ye diſp ſacone ⸗ eris rationabili cauſa ceſ⸗ te nõ crederet ad hmõioꝛ un gi orti vi
em faciẽs collati⸗ 114 . , d. 2- „ 5 . x
onẽ caſſari faciet· ſante motdtibi ccẽia p⸗ dinẽ ꝓmouendũ pᷣter di⸗ q no.moderm de
de re · inð · cũ bertol⸗ ſa qua dicti ſtatuti aũcte umã quã exinde mcurrat oſuetu.cũ venabi⸗
dußſ. h ꝙ iundiceſvl iam pᷣuatus exiſtiſ. ne ſta offenſam. ad ſeruã dã in⸗ liſ. et Sae eecrpi
. — . . V . „C. & R——
ilt ⸗ uos olla⸗ tutũ ipᷣm ſiat ludibrio.de⸗ demnem eandem eecle⸗ Rame Newne
litigare. vel ſe ad⸗ bitoq; fruſtretur effectu. ſiã dere mus oblig arl. intelligas de quo⸗
q uerſarios cõſtituẽ et nõ rebo ſed verbis cũ ſit abbatẽ ee⸗ Idęe. libe alio in feri oꝛi
. 6 12 1— „ „ 2„. 7 —
. ran cllane un fotius otrari faciencluz. cleleröneimmnedts rgeh u
Ppmo habeãt ius lex impoſita videatur nui teſubiecluſ vrm eßm ele⸗ q Zubiectuz. qtᷣ
n m re deo commuüi⸗ latenus ea vice poteit ite⸗ giſtiſrephedi exinde nul cog noſcu pᷣt ꝑ dee.
en ne gigiralem vin mto oferri:¶ Ceterũ ſi p⸗ la roe poteſtis · ei tñ ab a⸗ Momtt. pana
tione fiat kue c&. moueri ad ſacdotiũ nõ in lio q; a nob wl aplice ſe⸗ epn ano daal Fepe⸗
48 b¶Eccha ia.tol⸗ tẽdens prochialẽ recipis dis legato ſi lit ĩ ꝓuicia de ligi poſſunt ß ſme
jlve . aPa: A „, .₰ v. — li — 25 2 al⸗
l agoin fi· Enlla⸗ ecciaʒ ut fructus ex ea ꝑ latere nro miſſus dari n 6 Renti ep̃inõ traſ⸗
. n cCe c. 22 B — 5 . . — . .
1, . . . 4 5 . — „ —
e S uic 2⸗ ani peipiaſipam poſtmo pᷣt licentia ſuuz delcren di 1 m ids da⸗
i⸗, hñt h m ra· et a 8 dis mtati uUs⸗
. quã te inabilẽ red- puta ad aliam ab
o, 3 te 42
didiſti . boatiã · s e. c. nllus.
e d ¶ Hudibrio.ſic. C · de bo · qli · L ul. Gubi aũt puerilis. cũ ſi.ẽt eadẽ ẽ facõ .· ⸗bitacõnis fuit cauſa.epus q; nõ bʒ
4 e ¶ Faciẽdum.C.ouia dell.ijin fi magis & cõſderemus r¶ Elegiſtis · du⸗ iberuʒz volatũ ſme li cẽtia pape deb;
4 ſenſum qᷓ; yba· Ad idem . a.e.ſi poſtquã · Ei. s.dev. ſig⸗ poſtulari ad alium archiep atũvel epᷣatũ · et ſi eligatur
intelligentia ·. et · c. ꝓpterea. . nõ valet electõ. eadem æ videbatur racõ in abbate im⸗
u f ¶ Ea vice · intelligo · i · n illa vacacõe· alias lex eſſß nn⸗ mediate ſubiecto ut x id debet poſtulari · nõ eligi · ills
e poſita vbis· facile enĩ eſ̃ ſibi ↄferre vm quẽ ſciẽt nolle ſpãle in eßis . S· de renun . miſ cũ pridẽ.nõ enim quicũq;
io ↄſentire. et poſtea reiterato illã pᷣmo ↄferreſᷣm illos qᷓ

di⸗
tro
ſis
eni

nn⸗
rch.
ct
oß⸗
,
coͦne
66
ſii⸗
in

habent in textu · et ad quã te mabilẽac.nõ ẽ dubitacõ

hʒ petẽ licẽtiã trãſeũdi poſtulãdus ẽ. ut ꝓbaturs.e.ñ
religioſuſ.·et · e. nullus · et ĩ hijs qͥ no· S.de poſtułic· ul.

tanta. rato· nam qua rõne finito pᷣmo anno poſſß ite⸗
f ¶Ute rato eidẽ ↄferri:eadẽ ratione fimito ſedᷣo.et ſie
dico de tercio ſie de ſnguliſ et ſiẽ canõ fruſtraretur effe

ctu ut dictũ eſt.ↄcoꝛ.S.de teſtilicet · iij.
g ¶ Intendẽs· ſi ergo a principio intendebat pmoueri
licet poſtea mutata voluntate ꝓmotus nõ fuerit· non
tenetur ad reſtõem fructuũ· qð verũ puto de pceptis ã⸗

te mutatã volũtatẽ · im alijs cred erẽ ſecus eadẽ racõne ·
p¶ Poſtmodũelapſo ãno. gatur.ſcamoꝛa interdũ
i ¶ Mutata nõ ꝙ fraus pur⸗ ·sS.de locat. potuit.et . de

re·in.moꝛa. vbide hoc. Et nota exitũ ſpectari cũ mitiuʒ

ↄſiſtit in ammo.alias ſpectatur mitiuʒ · S· e.de ſep. ſi eo
tempoꝛe.s· e.dudum.ij vbi de hoe · tiũ imfra annum.
k ¶(Promotus fuerit:ad ſacerdo⸗ tus nõ fuiſti.alias
I ¶ Dromouẽdũ · et inv eritate pmo⸗ purgatur viciũ in

m ¶ Offenſam. ſic . S. e. petuo.cũ ſuis ↄcoꝛ. ¶ vtroq·

n ¶ Indemnẽ.pone enm illũ qui fruetus pcepſt nõ eſ⸗
ſe ſoluẽdo ita ꝙ inefficax eſt actõ contrna eũ ·s · de ſoluẽ.

mde:ꝙ elegiſtis ⁊ nõ poſtulaſtiſ.
8¶ Prouincia· ſi ennn legatus eſſſi ſ̊ nõ m illa ꝓuincia·
licentiã dare nõ:pt·licet enmm quedã poſſit qvolũta⸗
rie iuriſdcõms ſũt extra ꝓuinciã ſibi decretã eũdo⁊ rede⸗
undo. tñ hec qͥ ↄtẽtioſe iurdcõms ſunt nõ pᷣi ut hie · et. S·
deoſuetu.cũvenabiliſ. Primũ ꝓbatur de off. leg. ꝙ trãſ⸗
lationẽer.c.pnulłet.s.de ſen·ex·ad eminẽtiam · cũ ſi. Et
qð dicit.ſit m pꝛũcia miſſus · qd eſtꝗ.q; le: ꝓninciã exi⸗
uiſß dümodo eſſi in legacõne adhuc licẽtiam daẽ p̃t·s.
de off. leg · nouit · Si autẽ exiniſſ̊ ꝓninciãa legationẽ ſe⸗
cug. et ſie poſſ( intelligi hee lſa 2⸗⸗w
t¶ Hatè.ſcardĩalisq· de of. leg.c.ij.in fi ubi dicã de hoe ·
u ¶ Miſſuſ.ſub audi vel ab aſio qui habẽt ſuꝑ hoc ſpe⸗
ciale mandatũ.ut in fi. capituli · ””“
x ¶ Deſerendi· ſicut enim inferioꝛ nõ deſerit ſme ſupioꝛiſ
licentia ſuam ecẽ̃iam · de renunẽ· admonet · ſie n ec iſte ſi⸗
ne pᷣe licentia qui ſibi proximus ẽ ſupioꝛvel ſui legati
de latere ſuũ monaſteriũ deſeret.

a ¶ Tranſeundi.quid ſ̊ abbatia nõ ſit exẽpta. h prinile
giũ bʒ ꝙ abbaſad epᷣatũ nõ poſſit aſſumi ſme licẽtia
ſe.ap· ex cã foꝛte· q; abbates ſe vitentes receſſuros·res

mona ſterij diſpgũt. et hẽs de h pᷣuil egio?xvi.q·i.hĩc ẽ

etiã nũ quid poterit legatus de latere huic dare licẽtiã
ſatis viðꝛ iſtius dec ar:œ ſie· & pᷣt omma pᷣter excepta
de offi.lega· ꝙ tra⸗

ſacõnem.xvi.q.i· ,B
frater · ff. de offle p⸗ . .
ſyrteß , monaſteriũ et adveſtram
Gnũ nõ q phbanc ecciam tranſeũdi. ¶ Hu⸗
dee. reprobata eſt iuſmodi vro legatuſ qui
oprio aeno· maius omibo poſt roma⸗
biliſ· dicebat enim nu ponuficẽ inqmd nbi
ibi · er de renũci el⸗ decreta impiũ cẽſemir ha⸗
.C. Ul⸗ rin⸗ . oπ☚ 8
nab vane archießoꝛ epozre
ſple mandatum exemptoꝛx elcõnes pᷣt ex
triſſferendi abba-⸗ offikio ↄfirmare. ¶ Alij
rg epemptos ali aũt legati hoc nequeũt nmm
S bteeef. l eis a ſede ipa h̊ ſpeãliter
lega· qꝙ traſlacões. .—☛ lt omſſum. dẽ.
ſz opoſt · ibi ↄtra di YJJopꝛomiſſarius in
cẽs· ꝙ ex gnali le⸗ èü
gatio nehoc pote
rat · et eius opi · hic .
approbat ut vid eſ.

b ¶ Hmõi.ſumptũ ex eo q no.gar.s.e.cupiẽtes.circa
prin ſup vbo examẽ.et dic hmõi.ſ.de latere.
¶ Mans· vñ minoès legati nõ exequũtur officiũ ſuũ
eo pnñte·s.e de offi·lega:volẽtes · perit moꝛte mãdan
d mperiũ.q; oꝛdinariũ eſt n ee⸗ tis ꝗ.de of. lega. c. ij.
et in eoo pares ſunt ꝓcõ ſulibo.ut ibi.
e ¶ Pfe. ff de of. p̃ſ.l‚iiij.et·fr·de of · ꝓcõſuł.ſed ideo.
F ¶ Officõ legacoms · q; nõ reqͥritur ſpã le mandatũ.et
idẽ dicebamꝰp dec᷑.s·e· ꝙ diligentia· ubi ̊ tenet ↄpoſt.
Itẽ q; nõ erãt h̊ ſpãlhiter reſeruata. g¶ LHegati · . nõ de la
terevel qui digtatẽ illã ſbi vendicant ecctaꝛe p̃textu.de
quib⸗.s ·de offi lega.c.i.et pnłet ꝗ.e.ti.c.i.
hhoc:ſ cõfirma ep̃os archiep̃osalios exẽptos.
i ¶ Specialiter· nõ ꝙ nõ tm̃ valʒ genꝰ qᷓ;tũ ſpẽsde ap.
c.ij. de hoc de offi.oꝛ.ſi ſacerdos ·et · xxiij.di.quanqᷓ;.
k ¶ Cõmiſſum.nõ er breuiter · ſi exemptus pᷣlatus infe⸗
rioꝛ epo eligitur ad epᷣatũ tenet electõ.tñ tranſiẽ nõ po
terit ſme licẽtia quã dat pᷣvel eius legatus de latere.ſi
canomcus vel alius eligitur in ep̃m exemptũ · vel archi
epᷣm exẽptũ:vel ad aliã dignitatẽ exemptã.legatus de
latere ofirmat · inferioꝛes legati nõſme mandato ſpãli
Si aũᷣt epᷣs im ep̃ᷣm vel archiepᷣm poſtuletur.tũc ut trã⸗
ſire poſſit ſpãlis licẽtia ꝓape requiritur.qꝛ caſus ille.ſ.

epᷣoꝝ tranſlacõ eſt dereſeruatis ·s · de of. lega.ꝙ trãſla⸗

cõnem et ſic ſane dec illã intelligas.vñ nõ dixit h ꝙ le⸗
gatus admittat poſtulacõ es· ſ̊ ꝙ oↄfirmat electiones.

ep̃i at nõ eligũtur.ut pᷣdixi miſſarius nõ eligit imfra
opromſſarius · ſ opro⸗ tꝑs iuris.ad ſupioꝛẽ de

uoluitur ptãs ꝓnitẽdi.Si eli git ſ̊ ĩdignũ mdiſtĩ⸗
cte redit ad ↄpro mttẽtes · ñ id ſciẽter ratů habuerĩtidẽ
ſ electus idoneus nõ oſentit ſᷣ ↄpromiſſarius ſciẽter eli
git in dignũip̃ᷣe ſolus ab ecciaſticis bñfieijs triẽmo ẽ
ſuſpẽſus:mſi id ↄopromittẽtes ſcienter ratũ habuerimt
Et pena pᷣdicta ſuſpenſiõis nõ hʒ locũ in epᷣo ↄpromiſ
ſario· nec in electione inferioꝛe epᷣoꝛxet reſtrin gitur illa
pena ad beneficia que obtinet in eccia offenſa. et idem

in bñfieijs illius qui teficit m pro bacõe eius qð obicit
in pſonam:decla rat h̊ dec.multa iura multas opimiõeſ
et maxime eaqͥ no:vinẽ·et.bᷣ.de cõceſ. pbᷣ.cõ ſtitutuſ. in
ma glo·et ipᷣe b̊.s·e:cãm.et innoc.et hoſt. Ss.e.ne ꝓ de⸗
fectu·et ↄpoſt.e.tiiin cãis.in fi ·⸗miſſarijcũ eadẽ racõ
m ¶ Cõpromiſſariꝰ.vel opro⸗ ſit in plibei ĩvnũ et in

ples ↄpromittip̃t
ut H. S. e. cãʒ. et. c. ĩ
Zuße⸗ et · c· cũ in in
em deſuncto epiſeopo ecuh.
tranſtertur engech ptas. ligas quo ad pe⸗
n egligenter mfra tempuſ nã pᷣuatõis de in⸗
a iure ſtatutuz eligẽ p̈ter⸗ Eeor b⸗ pigmiea⸗
mittat. ad ſup ioꝛem ptãs rioꝛes locn abe⸗
deuoluitur ꝓui dendi ibi-⸗ ant meõnes.
q; compꝛonnttẽtes impu⸗ bCaligedi c tke
tont q in talẽ ptãtẽ hmöi kotent ena Poſtu
5. . n are · ut · S. e · in cau⸗
traſtuler̃t. ¶ Siwero eli⸗ ſiſ et de renũ. poſt
gat ſ̊ mdignũ.tũc ſiue ſea⸗ ttrnſlation.
ent id fecelt cũ dolus ipiu, P¶Legligẽter: a
. e lias nõ curret tps
eis qui nõ ſit in culpa non t coceſſi. ̃b quia
debea t imputare · nue etiã diuͦſtatem. quid ſi
dolo neglexerit · nu
q̃d h abebit locũ
qð hic ðᷣian qðᷣ
dicit q. Epx · pu⸗

to locũ habẽ qð hic dicitur.ſufficit enĩ ꝙ nõ eligit ad
hoc ꝗjde ap · ab eo · vbi pᷣternnttẽ facere qð quis debet
infra tpus ſiue dolo ſiue negligentia id faciat equipa⸗
rantur ad idem de teſti.p tuas · in ſi · et · S · de ſe p·. plerũ q;·
q ¶ Tempus · triũ mẽſũ. r ¶ Ztatutũ.l. di · poſtq;. et. s·
e.ne ꝓ defeetu · ꝓximũ · vel ad cplm mn mferioꝛibo·
58¶ Supẽioꝛẽ.· caſu · de concel. pben · c· ij.
t ¶ Imputẽt · pumũtur enĩ ex ꝓprio facto nõ ex alieno ·
q; negligente elegerüt ·
u talem.negligentẽ ſcilicet.
x Muiuſmodi:eligẽdi epᷣm. —
y ¶ Iranſtulerũt.poterat enĩ ſibipuidẽ ſollicitũ eligẽ⸗
do. Iteʒz alio mõ:ſ.non dando eis totũ tpus qð hẽbant
ad hoc de elec cũ in veteri.cũ ſi. Et ſc nota ꝙ negligẽtia
ꝓcuratoꝛis nõ nocet dño.de hoc.s.ut lit nõ ↄteſt.c·i · in
ul.glopdũt enĩ ius exquo pꝑ ſevel p aliũ debito tẽꝑ oꝛe
vſinõ ſunt.ff.quẽa dmoð ſer.amit.l.vſu.Ad hãc mã
ꝓtẽ cõtradic expᷣſſe.C.de tꝑap·aut:ſi tñ vbiðꝛ ꝙ h ĩ cã
appellatiõis eligãtur arbitri.nõ currit biẽmũ appellois
ꝓſeqñde pẽd ẽte coꝛã arbitris cã.ec ſi mille ãm trãſirẽt
H tũc currit cũ arbitriũ deſertũ fuerit.ſo.ibi ↄpromiſſuʒ
Factũ ẽ de volũtate pᷣſcribẽtis ⁊ eius cui pᷣſcribitur·hic
aũt de volũt ate eiꝰtm cui pᷣſcribitur.ſjm inno·qui ̊ no.
.s·e.·ne ꝓ defcũ.in pñnec p omia ẽ idẽ in arbitris cõpro
ſſarijs et ↄopromiſſarijs datis ad eligẽdũ· ut pʒ.s.e.
ſicut.etꝗ ·de re iudi.cũ abvno·ñi qᷣratur an ↄpromittẽteſ
H̊ mãdatũ euoe Hoſnin t· dieut no 8. e. in Subeſe ſer⸗
3 ¶CEligatꝗ.tempus debitii. penul glo.
a ſnputari in Hesonrordabant ſipachen do cto⸗
res in glo·s.in prin· allegatiſ. · · e · in cauſis . et bar. x.
in queſtione venerialiique incipit· canomici cuiuſdam
eccleſie · peccata enim ſuos debent · c. in · ¶poꝛxocũ ſu⸗
